Deoaniſio i greſſus eſt ad ea Spiritus, & vixerunt, ſteteruntque ſuper pedes ſuos
rriglvanmc exercitus grandis nimis valde. .
n leco HMau Enpulcherrimum typum novæ regenerationis peccatorum, mun-
Acdtgre: dus autem eſt ampliſſimus campus plenus ofſibus mortuorum & pec-
c: ine catorum, qui coram Deo mortui ſunt: Anima, qua peccaverit, ipſa mo-=Exech. 18. 4.
ngiiſl 1S rietur; ſed benigniſſimus Deus non vult mortem peccatoris, ſed ut
nliin, e magis convertatur, & vivat. Quisquis igitur es, qui Deum dereli-
ln , ο quiſti, licet multo tempore in peccatis hæſiſti Dei inimicus, audi con-
gii, ſuit alef ſilium S. Joannis Chryſoſtomi: Ceſſa Deum offendere, & lacrymas
ee , funde, Gita aceede, & ſtatim invenies propitium, non adeò cupis
.

44
7pin Sinther Unus pro omnibus: Sggg dimit-

Pſal. 13 5.

h. 9. 11.

602 Conſideratio CLX.

dimitti peccata tua, ſicut ille cupit peccata tua tibi dimittere. Ipſe
enim, ut peccata à nobis tolleret, unigenito Filio ſuo non pepercit, ſed
pro nobis omnibus tradidit illum. O verba conſolatlone plena, quoniam
in aternum miſericordia eus, quæ dulcia verba Propheta Regius à Spiritu
ſancto inſpiratus in uno Pſalmo vigeſies ſepties repetit. Igitur non ſi-
mus ſegnes, nec moras nectamus, ſed quàm primùm ex toto & ſincero
corde ad crucifiæum JEſum nos convertamus, ipſe enim poterit nos li-
berare à ſervitute peccati, & aſſerere in libertatem filiorum Dei; ideò
de cœlo deſcendit, carnem noſtram aſſumpſit, de Virgine natus, con-
verſatus in Mundo, miracula patravit, mira egit, duriſſima paſſus eſt.
Et cur hæc omnia? ut peccatores ſalvos faceret, inter quos ego pri-

mus ſum &c.
CONSIDERATIO CLX.
De pretioſo Sanguine D. N.]. Chriſti cru-

cifixi, optimo pro liberandis animabus purgantibus remedio.

In ſanguine teſtamenti tui emiſiſti vinctos de lacu.
Zach. 9. II.

I. .
Acharias Propheta, ubi in ſpiritu prævidit Chriſtum Dominum
Salvatorem noſtrum in carne venturum, & ut Regem mi-
tem ac humilem ſedentem ſuper aſinam, tanquam Meſſiam
& orbis triumphatorem Jeruſalem ingreſſurum, mox ad illius
aſſionem & crucis mortem deſcendit, ubi advertit, quod ex
lacu vinctos diverſos proprio ſuo ſanguine in optatam libertatem eſſet
educturus: Tu quoque in ſanguine teſtamenti tui, emiſiſti vinctos tuos de lacu, in

quo non eſt aqua.

Quæres hic, qualis hic lacus, & vincti illi fuerint, quos pientiſſi- /
mus Dominus per pretioſum Sanguinem ſuum liberavit, & in liberta- e⸗

ilut nu lill
rt Mummo
iie
„ Vubine
alumcoccneun
fnialun Celtten
Heronyinus e
eruen 1d er
Getcetoſtiome
tes a noöquolil
ſher il,belie
ſitar /llinn,
Darum polpemen
3. Mnnt
Deo inmulnen
turus'Apmut
ſckimmimocedte
Vreisokeſum.
Gim, Iuddonmnie

Vimhedlles

peccnüshndiin
guem fnenlane
APerpebent,
cnimleprofunni
Aerlonenmd
N aliſinin
Leprolkimre
Etnoncunmkmbent
Keternamadhitn
fonemangnime
Lolſfkirän
lnm
omindten

. . . . . ſtonen ags ,
Nc., tem aſſeruit? G. Cornelius cum pluribus SS. Patribus, quod Zacha- „ lainilf
rias

M 9, lta⸗ 77
19 g

I.

Atun thiäin,
Hloſoung
nichttinele
Drophen Nei
lesrepetit
nprinömennnt
e, Nennn
rtatem flun)
in de Virgikn
egit, dunſin
weret, ern

IIO
NIOi

purgenbistn.

incker

trum, & i

Unam, miſe
ingreſinmn

0
t ubiafen
hlin .

. 66
Mfrite
mlbent, 9
6,Puni, 7,

Sanguis Chriſti optiimum animabus purg remed. 6oz

rias Propheta hic alluſerit ad pretioſiſſimum orbis Redemptorem in
cruce mortuum, qui mox à morte ad limbum Patrum, & ad animas
in purgatorio igne detentas deſcendit, eãâsque per fuſum in cruce San-
uinem ſuum de illo inferni lacu liberavit, quibus generale indullſit
jubilæum: Multi, inquit hic Cornelius, probabiliter cenſent, Chriſtum om- ornel. in
nibus animabus in purgatorio exiſtentibus ſuo ad eos deſcenſu dediſſe primum, ple- Eccli. 24. 25
num quejubilaum, omnésque àis liberaſſe & ſecum in triumphum duxiſſe. .
2. Rahab in excidio jeruchuntino cum omni familia ſua per funi-
culum coccineum è feneſtra ſuſpenſum ſalutem invenit: At illa appen- Joſ. 2. 21.
dit finiculum coccineum in feneſtra. Per hunc funiculum coccineum divus
Hieronymus pretioſum Chriſti Eſu crucifixi Sanguinem ſubaudit,
per quem ab interitu liberati, & ſalvati ſumus; hunc quoque ſummo
deſiderio ſitiunt purgantes animæ diviniſſimum Sanguinem, claman-

tes ad nos quotidie (ſed ſub alio ſenſu quàm olim Judæi) Sanguis ejus Matth. 27.25.

ſuper nos, de quo canit Eccleſia in hymno: Divina cujus charitas ſacrum pro- Sabb. inAlbis.
pinat ſanguinem, Almique membra corporis, Amor Sacerdos immolat. Hic ani-
marum purgantium & eibus & potus eſt.
3. Mandavit quondam Moyſes, ut, ſi quis peccaſſet, victimam
Deo immolaret pro peccato, quòd ſi fecerit, propitium Deum ſit inven-
turus: Propitius erit et Deus. Sed quomodo propitius? Reſpondeo per Levit. 4. 20.
victimam innocentem in animo contrito & humiliato Deo oblatam, &
per ejus profuſum, ac diſperſum in eum ſanguinem. Ubi obſervan-
dum, quòd omnia hæc illis facta ſint in figura, quia omnes ejusmodi
victimæ legales Chriſtum repræſentabant ſuo tempore in ara crucis pro
peccatis mundi immolandum, ſine cujus ſanguine non fit remiſſio; in
quem finem leproſi illius ævi mundandi ſanguine oblatæ Deo victimæ
aſpergebantur, & ſic ab immunditia ſua legali mundabantur: Omnis
enim leproſus typicè figurabat peccatorem, qui à lepra peccati per
aſperſionem & applicationem Sanguinis Chriſti debet mundari: San- 1. Jo. I.7.
guis Eſu Chriſti Filii eius emundat nos ab omni peccato.
Leproſæ ſunt & animæ in igne purgante ſua adhuc delicta, in vi-
ta nondum ſatis expiata, luentes, quæ, antequam ad cœleſtem gloriam
& æternam admittantur felicitatem, priùs mundandæ ſunt per applica-
tionem Sanguinis Chriſti Efſu crucifixi, quòd potiſſimuùm fit in ſacro-
ſancto Miſſæ Sacrificio, ad hoc pro vivis atque defunctis inſtituto; hinc
toties David poſt admiſſum delictum ad Deum ingeminavit: Aſperges gornel. in
me Domine hyſopo, & mundabor. Orabat hic pœnitens Rex, ut mundaretur I. Ep. S. Petr.
in hac, & non in altera vita, & quidem prout obſervat Cornelius, per c. 1. v. 2.
aſperſionem Sanguinis Chriſti, quem prævidit, qui verè eſt hyſopus ſanguineus Agni
immaculati, mundans peccata, Ita etiam S. Ambroſius de Apolog. David
cap. 12. G gg8 2 4. S.

604 Conſideratio CLX.

8. Viac. Fer. 4. S. Vincentius Ferrerius Ord. Prædicatorum illuſtre Sidus, pu-
Herm. de Ss. cherrimum movet diſcurſum, quòd videlicet Deus Pater in primo
Tho. Cautuar Conceptionis & Incarnationis Filii ſui Unigeniti inſtanti librum præde-
ſtinationis aperuerit, & hunc dilectiſſimum Filium ſuum, Redempto-
rem noſtrum ita fuerit allocutus: Ecce Fili, quot Sancti in limbo, & quot
anima in purgatorio; & nunquam poterunt cœlum intrare, mniſi per tuam puſſionem
& mortem doloroſam: vis eam ſuſtinere? Reſpondet: Placet mibi. Hæc ſanctus
ille Vincentius. Vide hic, & perpende Lector prudens! ingentem
amorem pientiſſimi Redemptoris noſtri vix incarnati, & nondum in
lucem nati erga pauperculas animas in purgatorio exiſtentes, pro qui-
bus non dubitavit toties exinde in paſſione divinum ſuum profuhdere
ſanguinem.
Petr. Comeſt. 5. Ideò triginta argenteis vendi voluit, ut hac pecuniâ & ſangui-
in Evan. Hilt. nis pretio ager figuli emeretur ad ſepulturam peregrinorum & ſola-
cap. 162. tium defunctorum, ac præſêrtim animarum purgantium. Ita Petrus

Comeſtor. .
Ludoph. Ideo funibus ac catenis in captivitate ſua ligari voluit, ut funes
Ea tal. in peccatorum noſtrorum, & ſingulariter Patrum in limbo ac animarum
va Cr. in purgatorio exiſtentium disrumperet. Ita Ludolphus Carthuſianus.
Quareſin. de Ideò in monte Olivario ter ad Patrem oravit in terra proſtratus:
ſacris Vulne- Primò pro Juſtis, ſecundèò pro peccatoribus convertendis, tertiò pro
ribus. animabus in limbo & purgatorio morantibus, ubi obſervandum,

quèd in hac tertia oratione copioſum ſanguinem ſudaverit. Ita Fran-
ciſeus Quareſinius citans S. Auguſtinum.
§. Vinc. Fer. Ideò crudeliter flagellari, & cruentis ſpinis coronari voluit, qua-
in Sabb. S. rum ſeptuaginta duæ divinum penetrarunt caput, ut Rex tribulato-
rum tribulatis prodeſſet animabus in igne purgante luentibus. Ita
prædictus S. Vincentius Ferrerius. .
S. Athanaſ. Ideò in monte Calvario crucifigi voluit, ubi erant plura occiſo-
ſerm. de paſi:. rum & mortuorum corpora ſepulta, & ipſe Adam protoparens noſter
& cιεο. (prout teſtatur S. Athanaſius) cujus calvariam referunt ſacroſancto
Chriſti ſanguine fuiſſe tinctam de cruce in terram ſtillante; Et ideò,
ait Maldonatus, Lyræus & alii, ſub pede crucis ordinarie calvaria quæ-
dam demortui hominis appingi ſolet, ut primum hominem, per quem
mors intravit in mundum, divino Redemptoris ſui ſanguine redem-
ptum demonſtraret.
6. Olim Deus ſanguinem victimarum ſuper altare profuſum in
peccatorum expiationem adhiberi voluit, unde in Levitico dixit: Ego
Levit. I7. II. dedi illum vobis, ut ſuper altare in eo expietis pro animabus veſtris, & ſanguis pro
anima piaculo ſit. Si hoc quondam de ſanguine victimarum legalium,
quid

i

Entenlun
plnſic
nn e
Atibatdrtel
auce

imiöhhn

rernur, Ril
imon ſagt

tiess let

anciu wo⸗
cückenkecke
Ceroeh Mn
nulckt nuß,
7 Ign
1,0. M. oit
Prtesciilmn
CunClri
ſterinm Nefond
, cn;4
ucun Ttie r
Arumir.
Deweladon
Cüdocroclänn
nekit: Hodiemua
Hupo . uraſen
uny ſo lehumt
SangisRetemn
iparalimim
Conftinte,in
turdengiil

I.
thrumiilke
lcethen X
enttiinſtwnil
Fllum un
ſliok Hut irlin⸗
ittre,lifnn
e: Dluurni N
eckor nle
incarati,
Patorioeriſene
divinumlumm

in Athuepecni
ram peregrinmt
npurpuntium

eſuligni olin
trumin lunborn
ta Ludolphe

1orarit in tem t

1s Conyettenls,i

tibus, ubi Obeen
gninen ſocareri

Pinscorur n

t caput, u Nun

eths
Prgente lu

it, ubi ernn N
eAdan pronh
griam rekerunki⸗
terran klinre
eisotcionkec,
unmkonnien
orbsingin

hperre 1
., ſavſcc
voleinit
ginchnlifi

Pe iüm

Sangiis Chriſti pro expiandis peccatis animarum.6o

uid igitur de diviniſſimo ac pretioſiſſimo Sanguine Chriſti IEſu cruci-
Ai ſentiendum? Proinderectè S. Doctor Angelicus: In hoc figuratum S. Thom.,
eſt, quòd ſacrißicium carnis & ſanguinis Chriſti valet animabus in pœna purgatorii. b. 58.
Agnus ille Paſchalis ab Iſraelitis immolatus non dumtaxat typum
exhibuit Sacrificii Euchariſtici, quod in Miſſa offertur, ſed & Sacrificii
cruenti in cruce peracti, cujus innocentis agni ſanguine per modum
crucis poſtibus domorum illito, Hebræi, ne ab Angelo vaſtatore per-
cuterentur, ùt Ægyptiüis factum eſt, ſervabantur immunes & illæſi:
Et ſumunt de ſanguine ejus, & ponent ſuper utrumque poſtem &c. Plus & in-Exod. 12. 7.
finities plus valet Sanguis divini illius Agni, qui ſemel cruento modo
in ara crucis pro noſtris delictis oblatus eſt, & nunc incruento modo
quotidie in Eccleſia Dei pro vivis & defunctis offerri ſolet; unde Sa-
cerdos in Miſſa trina vice repetit pro defunctis: Agnus Dei, qui tollis
peccata mundi, dona eis requiem.
7. Nunquam obſfervaſti, anime mi! quoties Sacerdos DEO
T. O. M. ſacrificium in altari offert, quèòd ſacra Hoſtia in tres ab illo
partes dividatur, quarum ultima in ſacrum calicem immittitur, & ſic
cum Chriſti Sanguine miſcetur? Sed quare hoc? Grande hic latet my-
ſterium. Reſpondet S. Doctor Seraphicus: Prima pars pro vivis Chriſtia-S. Bonavent
nis, qui affiiguntur; altera reſervata intra calicem, offertur ad laudem & gloriam in expoſit.
Sinctorum; Tertia pro his, qui in purgatorio ſunt, ut à pœnis citis liberentur o Miſſæ.
E& abſolvantur.
De reliquo quærunt ſacri Doctores, quare ille latro bonus cum
Chriſto crucifixus, tam citò, & ſine ullo purgatorio ad paradiſum ve-

nerit: Hodie mecum eris in paradiſo? Obſerva hodie, non cras. Reſpondet Luc. 23, 42.

Hugo: Sacratiſſimo ſanguine Chriſti latro ille aſperſus eſt, idebque in ictu oculi Hugo Hæte-
cum ipſo Salvatore paradiſum intravit. Formo argumentum à fortiori: Si rianus lib. de
Sanguis Redemptoris noſtri animæ hujus latronis applicatus, tam citoc Sreſl. aui.
illi paradiſum impertiit, quantò magis animæœ purgatorii in gratia Dei*
conſtitutæ, ſi pro illis in SS. Sacrificio Miſſæ à Sacerdote applica-
tur Sanguis Chriſti, vel in indulgentiis plenariis, tranſibunt
ad cœlum.

ggg3 CON-

Exed. 25. 10

2 KReg. 67.

Reg. 6, 19.

J. Jo. 2. 2.

606 δ (0° Ee

CONSIDERATIO CLXI.

De cultu & veneratione SS. Crucis, aut
imaginum SS. Crucifixi.

Cui honorem, honorem. Rom. 12. 7.

1.

Ihil ſanctius olim in lege habebant Jjudæi, quàm arcam Domi-
ni, quæ ex lignis incorruptibilibus adinſtar ciſtæ quadratæ
facta, & coronâ aureòâ per circuitum ornata fuit: Arcam de li-
gnis Setim compingite & . Hæc arca quaſi ſedes & thronus ipſius
Dei, in his terris fuit, per quam exoratus propitium atque pla-
cabilem ſe populo exhibere, & oracula ac reſponſa, quando in rebus
dubiis per Pontificem interrogabatur, dare ſolebat; fupra hanc arcam
& Propitiatorium ex auro puriffimo à duobus Cherubinis ſuſtentatum,
collocatum eſt, ob quam cauſam ſemper dicta arca ab Hebræis profun-
do & humili obſequio adorabatur, profanisque capitale fuit eam vel
manibus tangere, ut Oza expertus eſt: Iratusque eſi indignatione Domi-
nus contra Ozam, & percuſſit eum ſuper temeritate, vel curioſiùs ſolùm oc-
culis intueri, uti Bethfamitibus accidit: Percuſſit autem de viris Bethſa-
mitibus, eb quòd vidiſſens arcam Domini: Et percuſſit de populo ſeptuginta viros,
& quinquaginta millia plebis. Tanta nimirum hujus arcæ religio, cultus &
æſtimatio fuit, unde rectè pro lemmate illi inſcribes: Sancta ſanctè.

Per hanc arcam fœderis Crux Dominica præfigurata eſt, quæ eſt

vera Chriſtianorum arca, vel potiùs ipſe crucifixus Dominus, ita S.

Gregorius: Arca eſt Redemptor noſter, qui in cruce exaltatus verum &
unicum Propitiatorium pro peccatis noſtris factus eſt: Et ipſe eſt pro-
pitiatio pro peccatis noſtris, non pro noſtris autem tantům, ſed etiam pro totius
mundi; Quapropter digniſſimus eſt, ut ab omnibus profundiſſimâ ani-
mi demiſſione adoretur. Audi Pſaltem Regium: Exaltate Dominum
Deum noſtrum, & adorate ſcabellum pedum ejus, quoniam ſanctum eſt, per quod

Quareſm. to (Cabellum ab omnibus colendum & adorandum S. Hieronymus crucem

2,c,12 ſect. r, Dominicam intelligit. Ita Quareſinius.

2. His

Munrotorſpui
aConelium Ne
Arainpiotohnn
Cunt:
Ebgen
Non

3 uoln
ns, Nlpiunti,
cat, mirgft
u, licennndh
en el eho
Unietlo domminad
NWondoreidt
fun Adcrant.
IuRersin
Nſeulo, imd e
NH utigueluil,
Cekerreceminc
Zietiamnaobotn
Drætereunt, Gn
jenerentur,

Aucdi Ante

Iuld ineginen nen

uſti gifeun⸗
wien. Fieglifne
Onore, l e
contemi, gu
binegnth g
In reclnent, g

ciäxi.

17.

ludri, guimmn
bus aclnltarcle
umornataftitt
gualſeces
oratuspropttume
reſponii, unt
eſolehu; dhretr
nsChenbinzfte
charcntbleni
Egge cegic iun
S
re, vel cnidilt
mulſirautenil
ſrcrnipllſt
iis mertegot
lenbes: Mdi/
aprefgunn
rncinnms Donn
cruce eulunnsſ
ſachs ett: H
bus Nindh
egium: Muuh
ummlatuih

nAarſe

SN. Crux &' imago Grucifixi quomodohonoran.? boz
2. His præmiſſis, inter Catholicos & Sectarios non levis eſt con-
troverſia, quo tandem cultu ac veneratione 88. Crux, aut imago cruci
gei Salvaroris noſtri honorari & coli poſſit, cùm Deus Expretse quon-
am mandaverit: MWon facies tibi ſculpti ilitudi
eſt in cœlo deſuper, & a in terra Kugele, gefe tuert aiffudnem, ic Frod. 20.4.
Reſpondetur cum unanimi Eccleſiæ, Conciliorum & SS. Patrum
ſenſu & conſenſu, S8. Crucem, aut imaginem crucifixi Eſu cum cer-
to reſpectu ad ipſum prototypon, ſeu exemplar quod proponit eſſe
colendam cultu latriæ, NB. non abſoluto, ſed reſpectivo, eò u4 ta-
lis cultus & adoratio crucis non in lignum aut materiam, ſed il ipſum
ſuum prototypum, videlicet crucifixum Eſum tendat ac refckatut
Ita Concilium Nicænum, quod fuit œcumenicum: Honor imaginis re.
ſetre: in prototypum, ex quo pariter hi duo verſiculi in latinum translati

Effigiem Chriſti, cùm tranſis, ſemper honora,
Non tamen effigiem, ſed quem deſignat, adora. 2

3. Ita olim Jacob Patriarcha, ê vita mortali nunc brevi diſceſſu-
rus; faſtigium virgæ Joſephi .Ægyptiorum Pro-Regis adoravit: Eide
Jacob, morieno, ſingulos filiorum Joſeph benedixit: Et adoravit faſtigium vir 4 cbr. 11. 21,
ejus; ubi obſervandum, quòd non immediatè virgæ attribuerit houg
rem, ſed Joſepho præſenti, imèò ipſi Chriſto, olim in virga crucis orbi
unierſ dominaturo, quem tunc Jacob ex virga Jeſſe naſciturum non
o! leurs burvidit: & ideò, ait Cornelius, quaſi in imagine ſua repraſenta-
Ita Regis imago, purpura, ſceptrum, corona, thronus demiſſo
oſculo, imò & genu flexo ab ipſis Sectariis adorantur, quem honorem
non utique lapidi, ligno, picturæ, auro aut veſtimento, ſed ipſi Regi
deferre cupiunt, quem tantoperè in ſua imagine honorant; Certè A.
gli etiam vacuo throno regio regios exhibent honores, quem nunquam
prætereunt, quin illum poplite flexo & humili corporis inclinatione
venerentur.
. Audi S. Ambroſium dilucidè de hac materia ſeribentem: Qui in- S. A SD
quit, imaginem coronat Imperatoris, utique illum honorat, cujus imaginem coro- Kr. neofe
nanit & qui ſtatuam contempſit Inperatorie, Iuperatori mtique videtur feciſe in-ſal. 118.
juriam. Sic qui veneraturimaginem Chriſti, Chriſtum utique videtur
honorare, qui verò ejusdem imaginem contemnit, Chriſtum ſpernit
& contemnit, quia honor, qui defertur imagini, in eum redundat
cujus imago eſt, & & contrario contumelia, quæ ſtatuæ infertur in
eum redundat, cujus eſt ſtatua.
4. Et

-

608 Conſideratio CLXI.

4. Et quid dico? An non illud vexiflum in pretio habetur, per
quod hoſtes patriæ debellati, civésque in libertate à graviſſimo jugo
fuerunt aſſerti? Sic videmus ejusmodi victricia ſigna, ac glorioſa tro-
phæa Romæ in Vaticano ac paſſim in aliis templis ante ara ſuſpenſa, ut
civibus & populo Chriſtiano in memoriam hanc vel illam à barbaris ob-
tentam renovent victoriam. Ita ille gladius, quo David Goliathum
ſuperavit, ab Hebræis, tanquam res Beo ſacra, in tabernaculo poſt
Ephod, pallio pretioſo involutus, pro memoria & ſigno erga Deum
ratitudinis, ob obtentam victoriam & reparatam populo ſalutem re-
1. Reg. 21. 9. Re aſſervatus fuit: Ecce hic gladius Goliath Philiſtai, quem percuſſiſti in val-
le terebinthi, eſt involutus palliopoſt eppod & . Et cur, obſecro, nos Ca-
tholici, qui in ceruce à Chriſto redempti, & à fervitute diabolica in li-
bertatem filiorum Dei aſferti fumus, non pariter hoc ſalutis ſigaum ac
trophæum debitâ veneratione colamus, & publicè devotioni fidelium
adrenovandamredemptionis noſtræ memoriam in Eccleſia propona-
mus? Non quòèd lignum aliquo religioſo ſit dignum honore, ſed ille»
qui pependit in ligno omni digaus eſt honore.
F. Accedit, quòd uſus SS. Crucis, aut imaginum cruciſixi Salva-
toris noſtri omnibus fidelibus ſit valde utilis, quia inſtruunt ſimplices
& rudiores in fide, quibus Crucifiæus pro libro eſt; admonent inſuper
ſeientes ac doctiores,„ne Dominicæ obliviſcantur paſſionis, quia ob-
jecta movent ſenſus. Afficiunt & excitant omnes veros Chriſtianos
ad amandum, colendum & imitandum crucifigum Eſum: Sapè uſuye.
§. Damaſe- nit, ait S. Damaſcenus, ut Domini paſſionem animo minimè verfantei, con-
de fide Or- ſpedtâ Criſti crucifixi imagine, in ſalutifera paſſionis memoriam redeamus &c.
thodcxra- Neque hic pericuſumaliquod idololatriæ timendum eſt, cùm 88.
Crucem, autimaginem crucifixi Domini non ut idolum venercemur,
ſed omnem honorem in ipſum prototypum cultu relativo & religioſo
referamus; ſicut enim imaginem Cælaris propter Cæſarem, ita etiam
§ Aug. . z. Veneramur imaginem Chriſti propter Chriſtum. Audi S. Auguſtinum
de . infi- rem explicantem: 5
c, Nec Deus eſt, nec homo, præſens, quam cerno, figura,
Sed Deus eſt & homo, quem ſignat ſacra ſigura,
Hanc & ego veneror; JEſum quoque ſemper adoro.

6. Cæterúm obijciunt Sectarii & crucis inimici: Crux Chriſti &
effigies Crucifixi cum cæteris paſſionis inſtrumentis potius ſunt exe-

cranda, quàm honoranda; rationem addunt, quia pientiſſimo orbis Re-

demptori attulerunt dolorem & ignominiam: & quis Filius illud hono-

xret patibulũ, in quo dilectus ejus pater fuit ſuſpenſus? Sedreſpondetur?
Crux

lng.
u Eckenn 1
Critiinns n
am 7Ohur:.
le peecnih, .
Aorani Man
Publemm⸗ R
ineſunntiin

Venn Nlts eis
n, Ctucfn
1. Ld hegt
Trblentum:
ſenekenmat, lnr
wsek! Cunſt
piam X Koldem
in toto tertarum
USreligon on
Mroprium lonn
lentur, pert
in dlo ene gni
Our mmimchin
Vorre uortetn
Einio: Nn
nditcatadon
Dniirer vederen
Tent Cbgnnnin
& Obercat, iin
guas inbrachih
(oco Cmefn)
n efftenes en
us lus Chieln
utus? 0 ienei
orun oeutu ſi
Auime
mneiz ininii,inn
endam ſenntn
lieefi, n

n

I.

Imago crucifxi quomodo honoranda. 6o9

Nukrid Crux & cætera paſſionis Dominicæ inſtrumenta eſſe, & fuiſſe ſigna
⸗ Chriſti in nos amoris vehementifſimi, quia ſe illis ob ſalutem no-
“ 1 ſtram voluntariè ſubjecit, inſuper ſunt Pignora tam nobilis triumphi
Genen 4 de peccato, morte diabolo, & ideò talia à nobis cultu reſpectivo
lUmie adorari. Ad confirmationem dicendum: Si pater voluntario rem-
, uo ni publicam, imèò & orbem liberaſſet ſupplicio ab interitu, & hac ra-
acrcn thene tione ſuam nobilitaſſet familiam, poſſet ſine dubio illius filius inſtru-
mori E menta mortis ejus honorare, quemadmodùm nos honoramus cru-
Tatan opht cem, & Grucifixi imaginem.
lſfei, genzen 7. Sed pergunt Sectarii urgendo, prout opinantur, prædictum
Eror, dion argumentum: Quare, inquiunt, nos Catholici non quoque aſinum
ifnine fi veneremur, ſupra quem Chriſtus Dominus in jeruſalem quondam ve-
titer hoeſli. Cus eſt? Qùm ſit eadem ratio crucis & aſini? Reſpondeo ad hanc im-
Puhlettein piam & ſtolidam objectionem, quèòd nos Catholici, quorum fides
Nimin kcne in toto terrarum orbe rutilat, libenter ejusmodi aſinum, utpote om-
CEnum baunn! nis religioſi honoris incapacem iſtis Sectariis relinquamus, tanquam

proprium illorum reliquiarium, hunc ipſi venerentur, colant & ex-
. 7 . . .
oſculentur, per nos licet. Nos verò Orthodoxi cum Apoſtolo non
. . . „ . . . . ., . 1
in alio ſigno gloriamur, quàm in cruce Domini noſtri Eiu Chriſti, in Gal.6. 14.

Dre. .
imaginumcnch

zn Cvoate. Aua mundum ab interitu vindicavit, in qua Chriſtus triumphavit, &
Woch ſind, morte ſua mortem ſuperavit in æternum.
nkur alonn, 8. Finio: Hanc igitur SS. Crucem divino cruore purpuratam &

ronntsenit ſanctificatam non propter ſe, ſed propter illum, qui in ea pependit,
fuum klm h humiliter veneremur, non obſtante, quidquid in contrarium blate-
uimg u “ rent & obganniant impuri Sectarii. O bone Deus! colunt hi miſeri
nmind Sc obcæcati, planéque adorant fuarum venerum effigies ac reliquias,
Etinendmnthe⸗ quas in brachio, vel in collo ad pectus ſuſpenſas, aut in hypocauſto
Onticolun (loco Crucifixi) expoſitas tenent, ex quarum aſpectu lætantur, &
tuln rehrim in in effrenes, velut equus & mulus, diſſolvuntur cupiditates; Et Chri-
der Celter ſtus JEſus & hic Crucifixus ante illorum oculos ſit proſcriptus & elimi-
n. Aucl natus? O inſenſati Galata, quis vos faſcinavit non obedire veritati, ante Gal. 3. I.
quorum oculos JEſus Chriſtus proſcriptus eſt in vobis crucißivus?
ceno, k Audiant pro coronide hujus Conſiderationis omnes hæretici &
fuum crucis inimici, quorum Deus venter eſt, & finis interitus, quam tre-
enn ſallt, mendam ſententiam S. Paulus in ejusmodi crucis Chriſti oſores pro-

eſemper 1n nuntiaverit: Verbum crucis, ait, pereuntibus quidem ſtultitia eſt, bis E. Cor. 18.
fuinii Cn autem, qui ſalyvi fiunt a id eſt nobis, Dei virtus eſt.
nmenti oli⸗ .
tinetlin

i, Ginther LClnus pro omnibus. Hhhh CON.-
Mpenladn

r

6%d õ⸗ 23 (0) e
eE E B Z ese
CONSIDERATIO CLXII.
De encomiis, quibus SS. Patres crucem

Dominicam exornant, quæ ſervire poſſunt pro
pluribus conceptibus.

O crux venerabilis, quaæ ſalutem attuliſti miſeris .
quibus te fferam praconiis, quontam vitam &li-

tem nobis praparaſti. Eccleſia.

I.

Pſal. 98. 5. Ectè David : Exaltate Dominum Deum noſtrum: Et adorate ſcabellum
pedum ejus: quoniam ſanctum eſt. Scabellum pedum Deiolim erat
arca Dei, ſupra quam erat propitiatorium, quia miſericordia
ſupereminet in Chriſti operibus. Si tanto honore David &
Hebræi arcam proſequebantur: quantò magis nunc à Chri-
ſtianis honoranda erit SS. Crux Dominica, per quam ſalvati & libera-
Hugo Card. ti ſumus? Audi Hugonem Cardinalem: Et adorate ſcabellum pedum
hic. ejus, id eſt, crucem ſanctam, cui pedes Domini confixi ſteterunt; hoc
Plal. 13 ⸗ autem ſcabellum adorat, qui pœnitentiam reverenter agit: Adorabi-
131.7. mus in loco, ubi ſteterunt pedes ejus.
2. Idem David Turrim fortiſſimam ac munitiſſimam in Sion
Cant. 4. 4. *dificavit cum propugnaculis: Mille cypei pendent in ea ommis armatura
Sandæus in fortium. Quid aliud dixeris, ait Sandæus, eſſe paſſionem & crucem,
Aſceter. Dec, quàm Turrim Davidicam in Sion errectam, tum in refugium civibus
4 & amicis in tutelam admittendis; tum in converſatione armorum bel-
licorum, ê qua ſubminiſtrentur ad omnem uſum. Et nunquid, anime
mi, tempore belli ſummoperè neceſſarium eſt armorum repoſitorium,
unde ſumantur ad propulſandum hoſtem, & defenſionem ſui arma
convenientia. Tempus belli eſt tempus vitæ noſtræ, quamdiu enim
vivimus, bellandum nobis eſt cum mundo, carne, cacodæmone, aliis-

que hoſtibus. Nec deſunt arma omnis generis, quibus poſſumus re-
ſiſtere.

,nii
1 Temnendi
er folaſter
un clelt
INNourn Cuurn
CAdCOMelanti
inccrlum, hoes
ſum 8Eugbnen
Polneraimone
en A 1999
Gin ſciuti ien
4 Pp
ſtites anss
Deo kgind, Ul
o ſiut ea
bCHIi,
GNekadel,
Cumndo Ndrol
ſtris: Lit auim,

lhuton, naa i

fhenntenyonmun
ur, qonnhmn
Dpud üm(nin
4An di
I0o deumbllnnzn
nni Daiinmu,ii
vni, Edrzte
ti Onmnbernh
tonem guntn
Pre ſberh

Enug: linn,

l,ecle

Achee
3

De Encomiis §. Crucis. 611
ſiſtere. Sta hic Lector prudens & Staurophile, & pio mentis & cor-

poris oculo crucifixum Eſum intùere; hic invenies turrim fortifſi-
mam in Sion erectam; Aſpice SS. Vulnera ejus, tanquam tutiſſima
receptacula: Contemplare clavos, lanceam & cætera paſſionis inſtru-
menta, & experieris, quòôd mille clypei pendeant in ea, & omnis ar-
0 C1 mBatura fortium; Quare ergo timidus es, & hoſtem invadentem
times? Ecce ipſe Dominus, & hic Crucifixus eſt: Turris fortitudinis à Pſal. 60.4.
facie inimici.
Parrecn 3. Tremenda eſt illa æternæ Veritatis ſententia: Eacilius eſt came- Matth. 19.23.
. Anp lum per foramen acis tranſire quam divitem intrare in regnum cœlorum. Ecce
quàm difficile ſit divitem ſalvari? Quid ergo illis faciendum? Depo-
8 nant opum ſuarum gibbos in manus pauperum, ſe humilient, de pec-
„ catis conterantur, & per gratiam Dei ingredientur per foramen acs
ctulſ iin cœlum, hoc eſt, per Chriſtum crucifixum, qui ſecundum S. Paſcha-
Ovlamvr. ſium & Hugonem Cardinalem eſt illa acus, per cujus foramen & S8S.
Vulnera introire poſſunt in regnum cœlorum; unde Hugo: Per fora. Hugo Card.
men alis, id eſt, fidem Vulnerum Chriſti, qui in adventu primo perforatus eſt, hic.
& in ſecundo perſorabit ad modum acdts.
4. Job vir patientiſſimus inter tot perlecutiones, rerumque adver-
ſitates ac corporis dolores per annum fere integrum conſtitutus, à .
lumdelumhi Deo flagitavit, ut in ſtatera juſta appenderetur: Appendat me in ſtate- ſob. 3 1.6.
Amnend juſta, & ſciat Deus ſimplicitatem meam; id eſt, innocentiam meam.
oriun,un Job Chriſti, viri dolorum typus fuit, hic in ſtatera appenſus eſt:
Atan Noande cùm crucifixus eſt, ut in ea peccata omnium libraret, & exſolveret;
anto mpbillte cum quo & duo latrones crucifixi ſunt, unus à dextris, & alter à ſini-
erqnumiien „fKtris: Erat autem, ut præclarè commentatur D. Chryſoſtomus, medius
corate ſauhlu Salvator, tanquam ſtatera veritatis unum elevans confitentem, E& alterum blas-
i confir ſeri pbemantem condemnans. Ecce duo erant ad latus Chriſti, unus converti-

frun: E Ane

erekenter 9 tur, quis non ſperet? unus damnatur, quis non timeat? Etiamſi ſit
„ apud Eſum Crucifixxum:
. mumitlinm 4. Adam, ubi poſt peccatum admiſſum vocem Domini in para-

bent in Aemi/ diſo deambulantis audivit, ſine mora abſcondit ſe & uxor ejus à facie Do- Gen. 3. 8.
alinen dt mini Dei in medio ligni paradiſi. OQAdam! quid hoc? quare aſylum tuum
gmn. ponis, & quæris ſub caducis & inanibus foliis, & quidem contra faciem
iirati & omnipotentis Dei, quomodo iſta te folia protegent?
Irnunmnit 2. Diez: Ex co tempore videtur Dominus Peccatoribus cogni-
rorunnhh, tionem quandam dediſſe, qu pPerciperent, aſylum ab ira Dei optimum
lenmmn fore ſub arbore vitæ, id eſt, cruce. Proinde recte S. Joannes Damaſ-

. . 1. 4. c. 12.
. . . . . . . . .
N . cenus: Lignum, inquit, illud vitæ, quod à Deo in paradiſo conſitum 4

eſt, præclaræ crucis figuram geſlit; quoniam enim morti aditus per
Hhhha lignum

Dieꝛz hic.

§. Jo. Damaſ.

672 Conſideratio CLXII.

lignum patuerat, conſentaneum erat, ut per lignum quoque vita &
reſurrectio donaretur.
Eant, 8. 5. 6. Vox Sponſi ad Sponſam: Sub arbore malo ſuſcitavi te; per quam
arborem malum omnes Patres arborem crucis accipiunt; voluit enim
Deus congruo ſuæ juſtitiæ & Sapientiæ decreto Chriſtum non gladio,
non igne, non lapidibus, non alio tormento, quàm ligno crucis occidi,
ut commiſſum in ligno à protoparentibus peccatum per lignum cru-
cis expiaretur, at unde mors oriebatur, inde vita reſurgeret. Unde non in-
Philo Carpat, congruèe Philo Carpathius: Hæc malus ſalutifera, ait, ſi ad arborem
hic. reſpicias, Crux eſt humanæ ſalutis authrix, in qua ſalus mundi, Au-
thérque pependit. Si verò ad pomum ejus, ad fructum ſuaviſſimum,
atque ſanctiſſimum, cœleſte totum, & ſalutare malum corpus eſt JE-
ſu Chriſti.
7. Levitici decimo quarto deſcribitur ritus luſtrationis, quo olim
homo leproſus legaliter erat purgandus; ubi Sacerdos ex iandum
aſpergebat Sanguine paſſeris occiſi, & quidem per alium paſſerem vi-
vum, alligatum baculo cedrino, cum cocco & hyſſopo, quem paſſe-
rem vivum in aéra avolare ſinebat; & ſic leproſus mundabatur. Cor-
nelius à Lapide allegoricè per lepram peccatum intelligit, per cedrum
crucem, per coccum Sanguinem Chriſti, per hyſſopum gratiam Spi-
ritũs ſancti. Paſſer vivus adumbrabat Deitatem in Chriſto, paſſer mo-
riens humanitatem ejus, hæc enim pro lepra peccati noſtri in ara cru-
cis immolata.
Exod. 32. 15. g8. De-Moyſe refert Scriptura: Et reverſus eſt Moyſes de monte por-
B. Petr. an tans duas Tubulas teſtimonii in manu ſua, ſoriptas ex utraque parte. Neque hoc
ED : caret myſterio, quia omnia illis facta ſunt in figura. N. B. Petrus Da-
. miani per duas illas Tabulas crucem Dominicam ſubaudiri: Ipſa Ta-
bulæ, inquit, quæ Dei digito ſeriptæa ſunt, crucis Dominica pratulerunt Sacra-
mentum: Denarius enim numerus per X. literam, quæ crucis exprimit ſpeciem

deſignatur.

Levit. 14. I.

9. Adam & Eva, protoparentes noſtri ubi contra expreſſum Dei

mandatum in paradiſo peccarunt decerpendo vetitum fructum de ar-
Sim. Caſi.l. 13 bore ſcientiæ boni & mali: Tunc facta eſt arbor illa, ait SZimon Caſſianus,
cala deſcendens in barathrum. Et quid in hac re deſperata remedii? . idem:
§. Hier. l. 12. OGrux facta eſt ſcala aſcenſionis in cælum. Unde S. Hieronymus: Ille pepen-
Galar. cP. ad qit in ligno, ut peccatum, quod commiſeramus in ligno ſcientiæ boni
. & mali, ligno deleret appenſaus, & nobis de ſcala barathri pararet
ſealam usque ad cœlum.
10. Jacob Patriarcha ubi mirabilem illam ſcalam vidit à terra us-
que ad cœlum pertingentem, & in ea Angelos DEl aſcendentes &

deſcen-

Eelells,
Ar, ciglus
4ud
1 ſanlen
ge Chriumgu⸗
orln
Cnmennnhlen.
ri Aporta orl
Nri t hergti
phum 1 undel
Epnonn Colorun
Net ean, Edoerk
1I. Nded
hort, ele i
igattt. Chriſtius
Oua eialnnbe
Nvoc fuit
Gcemn actucl⸗

sſitl, u

ominmmilttxen
ſia ſrolßt /i
1 Filtcvon
Mereten A mi
Wmdlsllhert
ſenlenmn liͤ
tatutn Alplie Me
mnurſmmj Ninfin
gelumeborndlibn
Ohriſum,ngin
Onnesentunornt
Elgnum Deiin)
w, itCuf
ſen le

1.
herigun

naloſiſitni i
es aroſpiund
eto Chritunn,
bIuumlignocn
eccatun der ie
tafeſulgent It
ikern, it,lu
inquu ſlisnm-
ad kuchumſini
tare malum CN

tuslalrtinb,n
Ubi Nrercosen
en per alum .
Eo, guen
proſus muncann.
unn inteligt,erct
er hydopun grtn
temin ricto
rpecentimoſtilin

ſue eſeun
uragle ele Neſt
fgura. N , ln
icam ſubaudlti
Donitusgut
u t einint /

hiconnneneſ
Vetitum fudhnn
, itzinnl
eratutenel 1
Peronynb: i,
nbinlgno ſin
e ſeil bnnm

1ge, 4 tenn
–
1sDlan

4

De Encomiis §. Crucis. 612

deſcendentes, atque in ſupremitate illius iplum Dominum innixum
ſcalæ, evigilans de ſomno exclamavit: Ternitilis eſt locus iſte: Verè hie Gen. 28. 17.
non eſt aliud niſi domus Dei & porta cæœli.
Tertullianus libro de fuga exiſtimat jacobum vidiſſe in hac viſio-
ne Chriſtum, qui eſt domus Dei, & ſimul porta, per quam intramus in
coœlum. Hugo Cardinalis per domum Dei & portam eœli ſanctam Hugo Card.
crucem Dominicam intelligit: Non eſt hic aliud, inquit, niſi domus hic.
Dei, & porta cœli: Crux dicitur domus Dei, quia in ea habitant filii
Dei. Et pergit: Porta cœli dicitur, quia nonniſi per eam intratur in

regnum, unde Act. 14. Per multas tribulationes oportet nos intrare in

regnum cœlorum; & Pſal. 117. Hæc porta Domini, juſti intrabunt
per eam, & nonniſi per crucem, per quam ſolùm venitur ad lucem.
II. Recte Salvator orbis: Nemo lucernam accendit, & in abſcondito Luc. 1 1.33.
ponit, neque ſub modio: Sed ſuper candelabrum, ut, qui ingrediuntur, lumen
