euſhmmt ſuper eam ambulando: Et ignem, quia ſanctificandus erat in ſpecie
) gicchi ejus Sanéctum Paracletum mittendo Diſcipulis: Sed nunc aérem .
t a 4 ſanctificat, in aérem elevatus. In aëre mori voluit, quia commune
aazee eſt elementum, & ſic mors ejus pro omnibus æqualiter offerebatur
ſeſte G ex parte ſua quoad ſufficientiam: Cætera elementa ſuos dominos
tnance habent, ita quèòd terra unius non ſit alterius; nec fluvius unius,
cu eiè aut ignis non ſit alterius, ſed aẽr omnium eſt, & tantum habet pauper
Cwnus 6 aéris, ſicut dives, agricola ſicut literatus: Sic etiam Chriſti paſ-
agn ſio pro omnibus fuit. Hæc Didacus Stella.
erut⸗ gl 7. Mori denique in cruce voluit, ut Crux omnibus eſſet aſylum,

uo Pig⸗ . columna fidei, anchora ſpei, elavis paradiſi, dux cæcorum, via erranti-

etipuit. En um, baculus peregrinantium, refugium tribulatorum, & fons deniq;
erculmn omnium bonorum. Ita S. Leo Papa: Grax tua, Domine, omnium fons S. Leo Papa
Eeccleimi 4 benedictionum, omnium eſt cauſa gratiarum: per quam credentibus datur virtus de 1.. de
onninibn 1 infirmitate gloria de opprobrio, vita de morte. aſi. Dom.
tat ſlcebt Olim omnes hoſtiæ Deo immolatæ elevabantur in ſublime, un-
de de Aarone dicitur: Tulit pectuſculum, elevans illud coram Domino. Per Levit. 8. 2.

⸗ omnes

208 Conſideratio Lk.

omnes ejusmodi hoſtias ac victimas veetris teſtamenti præſignatus
fuit Chriſtus Dominus in ara crucis in conſpectu totius populi ſuo
tempore elevandus; ut ergo omnes ejusmodi figuræ adimplerentur,
ſimili modo in cruce voluit exaltari: in quem finem non aptis vi-
debatur inſtrumentum, quâm lignum crucis ad redimendum uni-
verſummundum, ut exaltatus àterræ traheret omnis, vel ut legit S. Chry-
Ane ene ſoſtomus, omnes ad ſe ipſui Hinc S. Auguſtinus: Lignum, in quo fixa e-
b. rant membra patientis, etiam cathedra fuit Magiſtri docentis, in qua cathedra
nos docuit, & etiamnum in ſacris ſuis docet iconibus perfectionis
Chriſtianæ formulam: profunditatem nimirum in fide, perſeveran-
tiam in longitudine, altitudinem in ſpe, & in latitudine charita-
tem, ac denique certam obtinendæ nobis veniæ fiduciam, dum ca-
put ad nos proclinat adoſeulum, brachia ad amplexum, manus per-
foratas ad largiendum, cor apertum ad amandum, pedes affixos ad
Mallon. in expectandum: Ut cùm talis, prout loquitur Mallonius, pro te Chriſtus
Explic. S. Sind. geſſerit, ut majors facere non potuerit, quid te pro ejus amore facere conveniat di-
ligenter inſpicias: ſe totum tibi tradidit, ut totum te illi traderes. Fac hoc, & vives.

CONSIDERATIO LV.

De modo, quo pientiſſimrs orbis
Redemptor Chriſtus in crucem actus fuit.

Ubi crucifixerunt eum. Joan. 19. Iöb.

I.

Ttonitus hæreo, quoties attentiore mente perpendo, quèd
Sacri Scriptores grande illud redemptionis noſtræ opus, ac
crucifixionem D. N. J. Chriſti tam paucis verbis complexi
8. Matth. 27. fſint. S. Matthæus ſuccinctiſſimâ utitur deſcriptione: Poſt-
35. IJznyam auten ucifxerum eum. En quomodo hic ſacer Evange-
liſta crucifixionem Domini non quaſi præſentem, ſed jam præteritam
Marc 15. 24. Eharret. S. Marcus habet: fr crucifigemes eum, diviſerunt veſtimenta ejus,
Luc 23 33.

5. J0. 19. 18,. ſpectaculo ? Ulbi crucfiserunt eum. Cur, obſero, tam pauca de cruci-
fixione

S. Lucas ait: HMi erucifßxerum eum & S. Joannes huice cruento præſens

1ecltn
ſisalenme
enmn,ngtn
(Alkhe,/
1714*

MmnuntummeoN
mt,Emnmcl
kaidine
Drnnen; Af
5Arbndwol
DeArohnrri
Drorodleren.
Inenis afüüns
mmlis ans
Heikeminnn
tunftſit
emnaſenlenteze
Hencifmeredr
weeritmibßf
puli cdtemnien
ann
4 Mmegiſt
nni ue ſ
Genlint anr lnr
nſin nſe ſen
le,ſen

tmiſnſonnng
lunrurunliſno
* AUnernen 4
n nonaik ri
edinening,.
it egt
n, n rfur
1 gua Cathecnn
̈ perlections
E,etſereran⸗
Düöne Curtta-⸗
WCaN,Gd⸗
m, Manisſt,⸗
,DPelezifleerl
Nius, eli
ſutre tnd ie
Fachoc iſe⸗

Quomodo Obriſtus fuerit crucißixus 209
fixione Eſu virir illi ſanctiſſimi mortalitati humanæ in ſcriptis ſuis re-
liquerunt? Quare non enarraruntmodum, quo pretiòfiſſimus Salva-
tor noſter in Calvario jugo in infamem crucem actus eſt? An humi,
vel in ſublimi? an in terra ſuper crucem jacentem proſtratus? An in
aëre, & in cruce jam erecta, ac in ſcrobe firmata? Altum hic eſt Sacro-
rumscriptorum ſilentium; vel quia ſupponebant ordinarium erucifi-
xionis modum jam eunétis eſſenotam; vel quia præ teneritudine ani-
mi & compaſſione non plura poterantſcribere; vel potiùs quiaita pla-
cuit Spiritui ſancto, ut nobis majorem præberet anſam de tanto re-
dempt onis myſterio cum fructu meditandi? Quidquid ſit hac de re;
inquiramus nos, quo modo illa tam miſeranda peracta fuerit in Filio ,
Dei crucifixio: Attende cœlum quæ loquor, audiat terra verba oriè mei-
2. Jacob Patriarcha nunc diſceſſurus ex hac mortali vita omnes
ſuos ad ſe convocavit filios, eisque bona ac mala, quæ illis erant e-
ventura, prophetizavit. Cùm ad Judam deveniſſet, illi hoc prædixit:
Catulus leonis aada: ad prædam Fih mi aſcendiſti: requieſeens accubuiſti ut leo, Gen. 49. 9
& quaſi leænæ:, quis ſuſcitabit euim? Per generoſum hunc judam ſecundúm
mentem S. Ambroſii & aliorum Chriſtus Dominus ex ſtirpe Juda ori-
uncdus allegoricè adumbratus eſthic enim eſt verus ille leo de tribu
Juda, qui aſcendit in prædam,tulitque prædam tartari, dum crucem
ſuam coram innumero populo in monte Golgothæo aſcendit, in qua
pugnavit, & mortuus eſt ut leo, quia morte ſua totum commovit
mundum, ac diabolum, mortémque moriendo deſtruxit. Ubi obſer-
va Lector prudens; Ad prædam fih mi aſeendiſti, ex quibus verbis & va-
ticinio S. Ambroſius colligit, quòd ipſe Chriſtus Dominus non vi com- S Ambr. I. de
pulſus, ſed voluntariè crucem aſcenderit, in qua im are, ſtans in ſuppe- Bened'ct Pa-
daneo, prout obſervat S. juſtinus, Irenæus, Gregorius Turonenſis, 0 **
clavis quaternis affixus fuit. O anima dilecta! conſidera ex hoc, ririn hice
quantùm te DEus tuus & amor crucifixus dilexerit.
3. Hoc idem inſinuat Sponſus ſuæ dilectæ: Aſcendam in palmam, & Cant 7. g.
apprehendam fruétus ejus 3 quæ verba communiter SS8. Patres de Chriſto . Gregor. M.
incrucemaſeendente accipiunt, proinde docent, Chriſtum nonin ter-n 7. Cant,
ra, ſed cruci jam ereétæ, & interra firmatæ per ſcalas fuiſſe affiæxum,
quia hoc erat majus ſupplicium, majéõrque ignominia, & ad majo-
rem populi circumſtantis horrorem.
Audiamus, quomdo S. Bonaventura hunc modum crucifixionis 6 nonav lib-
deſeribat, cujus propria verba hic pono: His modum erucirdihgenter at Medit vitæ
tende Ponuntur duæ ſalæ, una retrorſum ad brachium, ſupe'r quam malefies Chriſti c. 78.
aſoendunr cum claypi & mertellis ponitur etiam altera ſcala ex parte anterieri
stungens usque ad locum. ubz debebent pedes aſygi: & cogitur ſus per Ham
Gmher Unus pro ommibus, D aſcen-

210 Conſideratio LV.

aſcendere, & cùm ad ſuperiorem partem illius ſcalæ peryenit, ad crucem renes per-
tit, & manus in xceiſum extendens eas porrigit ſuit crucifixoribus. Aſpicit in cœlum
Patri dicens: Ecce hic ſum, Pater mi, usque ad crucem me humiliare voluiſti pro A-
more & ſalute generis humani, Placet, accepto, & pro eis me tibi offero, quos dedi-
ſti mihi. Qui autem retro crucem eſt, accipit manum ejus dextram, & eam fſortiter
cruci affgit. Similiter alius accipit manum ſiniſtram, & trabendo quantum poteſt,
cruciſigit. Deſcendunt poſt hæs de ſcalis, removentur omnes ſæalæ, & alius per pedes,

quantum poteſt, trahit corpus, & corpore ſie extenſo ejns pedes conſigit clavo duriſ-

ſimo. Hæc S. Bonaventura. Et quis, obſecro, hæc conſiderando non
condoleat optimo Eſu? En Pater æterne! vox ſanguinis Fratris no-
ſtri Eſu clamat ad te de terra: Audi Pater, & vide vocem ſanguinis
Filit tui, & miſerere noſtri.
Exod. 12, 3. 4. Olim Agnus Paſchalis, quem immolabat univerſa multitudo filiorum
IPrasl ad veſperam, antequam immolaretur, in carnario tanquam in cru-
ce erat ſuſpenſus, & extenſus (prout etiamnum faciunt noſtri lanio-
nes agnum ad macellum præparando ) dein erat excoriatus, & in for-
8. Juſtiauus. mam crucis aſſatus. Ita S. Juſtinus: QOudagnus Paſohali aſſari jubetur, cru⸗
cißgendum Chriſtum ſignificabat, ſiquidem agnus in cruci ſormam expanſus aſſabat ur.
Per hunc agnum legalem in Paſchate ab Hebræis immolari ſoli-
tum, S. Petrus Apoſtolus Chriſtum agnum illum divinum & imacula-
tum in ara crucis in Paſchate pro noſtra, omniumque ſalute immola-
1. Epiſt. I. 18, fim intelligit: Sciemes quèd non corruptibilibus auro, vel argento redempti eſtis,
ſed pretioſo ſanguine quaſi Agni immaculati Chriſti & incontaminati. De quo di-
viniſſimo Agno ulteriùs aſſerit, quòd Judæi illum in patibulo ſuſpen-
Ad. 5 s0. derint: DEus patrum noſtrorum ſuſcitapvis Eſum, quem vos interemiſtis, ſuſpen⸗
46. 10,39. dentes in gno. Et in alia loco: Et nos teſtes ſumus omnium, quæ ſecit in regione
Judæorum & leruſalem, quem occiderunt ſuſpendentes in ligno.
Adverte hic Lectorprudens! typum ac prototypon, ac præſer-
tim illaS. Petri verba: Saſpendentes in ligno, dum uterque agnus & lega-
lis & divinus in ligno erat ſuſpenſus, & occiſus zſolet autem priùs lig-
num ſeu patibulum à carnificibus erigi, & firmari, antequam ſontes
in illud per ſcalas aſcendant, & in eo ſuſpendantur; ita inſinuare voluit
S. Petrus, Chriſtum ſimili modo ſublimè in patibulo crucis fuiſſe ſul⸗
. penſum, clavis & laqueis affixum ac tandem occiſum. Audi Nicepho-
Nicephor. lib. rum: Poſtquam ad Calvariæ montem eſt ventum, ibi crux compinguur, alvator in
1. Hiſtor. c. z0. ſuſtollitur, clavis affigitur, & aprætereuntibus plurimis convitus exagitatur.
S. Chryſoſt. in 5. Mitto quàm plurimos alios 88. Patres & antiquiſſimos, utiS.
I1. ad Cor. 2. Chryſoſtomum, S. Cyprianum, S. Auguſtinum, S- Bernhardum, qui
*. Y**a expreſsé docet: Exaltaio in or uce perforatnur manus & pedes vni optimi, bemioni
erm de Paſſ. — „:
8, Bern. rraét. JEu Gα6 Quod & Revelationes S. Birgittæ expreſse docent, u
.

de paſſ. cap. 5.

elut
Cbus on

Pcli,itant
rmuii i
r aint
Itmomf
enCmium
ieimn Cahn
llps opter .
1Enuniniutet
im Oanemum
mede Amhlis
an ſlkenent !
ainnhgutn
ornt, Kn mde
unnsfritano
UAne mn ätbt
memn. Colle .Y
Nu afumet
Meunit, U!
an al Iknin

Unmn, Quomodo Chrißus ſuerit erucifixus! 211
nin hetinert ſtum per ſcalas aſcendiſſe crucem, & ſic in aere fuĩſſe cruci affixum, Revel. Hb. 7.
lleſiſ n. ſolent enim talia ſpectacula populo aſpiciente fieri. Quid ergo his cap. 15.
Hiefen e. Cconſideratis conſiderandis nunc reſtat: niſi ut crucifixo Amori ac Re-
G tuſſin demptori noſtro animitùs condoleamus 5 eique infinitas agamus gra-
annig, tias, quòd ſe obtulerit æterno Patri in ſacrificium totius mundi, ac
du nominatim pro meis ac tuis peccatis. Quid ergo rependes, anime
licrdlag 4n, mi, tanto amori, quo te dilexit, & tradidit ſemetipſum pro te?
Gerando non quid rependes? Cogita & ſtatue.
s Kiatris no⸗ 6. Amici illi ob, qui ſolandi causâ ad eum venerant, ubi vide-
Nen nguinis runt obum amicum ſuum à diabolo peſſimis percuſſum vulneribus,
& nunc ſedentem in ſterquilineo, & teſtâ radentem ſaniem, quem
nuhekeſiam prius ut virum optimum, multisque circumfluentem divitiis cogno-
otmqlummnar verant, tanto ſubitò repleti ſunt ſtupore, ut ſeptem diebus ac no-
iuot nokriuir ctibus cum illo humi ſedentes, tenuerint ſilentium, nec quisquam
Crinn, KCnir⸗ illorum auſus ſit præ animi teneritudine & commiſeratione illum al- .
ciien an loqui, videbant enim dolorem illius eſſe vehementem: Cumque ele- Iob. 2. 131
,muſa lan vaſſent procul oculos ſuos, non cognoverunt eum, & exclamantes pleraverunt, ſciſ-
Gimmolan l. fuque veſtibus, ſparſerunt pulverem ſuper caput ſuum. .
numcinaellr- O anima Chriſtiana! ſi viri iſti tanto fuerunt correpti ſtupore,
ſalreimmolr ubi hominem & amicum ſuum in tam miſeranda rerum facie con-
toretenefiſt, ſpicati ſunt; Quicd, obſecro, dixiſſent, & feciſſent, ſi ipſum DE-
6. Decto G um'ac hominem Chriſtum æterni Patris Filium in infami crucis pa-
ccloiger tibulo ſuſpenſum „& affixum, tot vulneribus conciſum „atque in- a . .
enenfe ſiſe⸗ numeris plagis propter ſeelera noſtra attritum vidiſſent? Ipſe autem lſa. 53. 5.
in n ete vyulneratus eſt propter iniquuates noſtras, attritus eſt propt er ſcelera noſtra? O
anͤ ſitnnc⸗ horrendum! cruentum ſpectaculum! nunquam hactenus in or-
N. be viſum, neque ampliùs videndum: Obſtupeſoite cœli ſuper hoc, & portæ Jerem. 1. ²1.
Ngon, ejus aeſolamin:i vehementer!
— 7. Collige ex hoc pro reflexione morali, quanta ſit gravitas
et e

peccati mortalis, quod non niſi morte crucis ex juſto Dei decreto ex-
iz e m Piari potuit; & tu audeas iterum peccare lethaliter? Collige ulte-
r;itainlum. rius, quantus fuerit amor Filii Dei in nos miſeros mortales, pro quo-

.

wl enczäi rum ſalute non dubitavit manibus tradi nocentium, & crucis ſub-
Pm. Nulſat ire tormentum. Collige inſuper, quanti ſit facienda cujuslibet ho-
S minis anima, cujus pretium fuit vita, paſſio & mors Chriſti, ita ipſe
is npti , eam appretiavit, ut à jugo diaboli illam redimeret. Diſce denique,
AOtigulin 4 ſi non pari, ſaltem ingenti fſludio procurare animarum ſalutem,
5 enlmid /,, ne ſanguis IESII Filii Dei inaniter fit effuſus.

rbi Ddz CON.

B 10
212 & () Phe ronhi

s
. . . 5 2 * —— — „ N e
CONSIDERATIO LVI.

1 1
A cen
Quare Domino JEſu, ubi cruci afff-⸗
xu seſt, facies atro velo tecta, & velata fuerit?

I

Abſcondam faciem meam ab eis. Veut. 32. 20.

I.

Uòd olim nocentibus ac malefa oribus, cùm in crucema-
gerentur, dirisque in ligno affigerentur clavis, facies atro
obvelata velo fuerit, ex Scriptura & S. Patribus liquidèò
conſtat. Morem hunc teſtatur dira illa juſſio & feralis ſen-
tentia, prout habet Livius & Cicero, & ex eis Cornelius:
Lictor, colliga manus, caput obnubito, verberato , infelici arbori ſuſnendita.
Aman pꝓrimum Regis Aſſueri præpotentem miniſtrum in men-

nlyerN
zuum ii nil

Cornel in lib. tem revocemus, cùm enim à juſtitiæ miniſtris ad crucem à convivio Eir elnikfkcen
Eſther. e. 7. 8. raperetur, facies illius atro velamine contecta eſt: Statim operuerunt afattſͤ
Eſther. 7. 3. faciem ejus, dixitque Harbona unus de Eunuchis, qui ſtabant in miniſterio Regi: lain 5
En lignum quod parayarat Mardochæo, qui locutus eſt pro Rege, ſtat in domo Aman, 42
habens altitudinem quinquaginta cubitos, cui dixit Rer: Appendite eum: Suſpen- En ſin
ſus eſt itaque Aman in patibulo. Ecce olim reis mortis, & condemnatis ad auannl
Aidan

patibulum facies velata fuit, quod etiamnum fit reis capite plecten d
dis, quibus velantur oculi, ne cernant fulminantem gladium in fu- ſr Ktmil
am vibrari cervicem. . uEltkonlimn
Sic & Chriſto Salvatori noſtro, cùm in monte Calvario, Suppli ligthinn
cii loco crucis affixus eſt, caput velatum fuit; ſi enim priùs impii dei- wigia nat
Mare. 14· 6& cidæ Chriſto in foro Caiphæ velabant faciem ejus: Et cœperunt quidam Duitnetlonn
Luc. 22 sz. conſpuere in eum, & velare ſaciem ejus; Et iterum: Velaverunt eum, & percu- en,Khende
Quareſ. to. 2. tiebant faciem ejus, Ita, ait Quareſmnius, & alii autkores probatiſſimi, Erchnnchnmn,
cap. 4, Chriſto in acerbiſſima crucifixione facies aliquo velamine obmubilata llmi hin cn
eſt; in quem finem Eccleſia ſancta Catholica in Dominica Paſſionis in Ahſtekmim
templo, aliquo velo operire ſolet Crucifiæiimagines, quas non niſi in Konufumini
die Paraſceves poſt crucifixionem & mortem Redemptoris diſcope- Menckiengullh
ncen, Mleni⸗

rcia
tifhent⸗

.

Cümincuenr
Clvis, kctdend
Datribus icudh
Nio &eralsler⸗
veisCrnelis
ſenta
iſiruminten⸗
cemniconii
cimn geueft
r inſenn dets
e imlnnn iuu
evirt elnt: aß⸗
Tcondemmuttt
s cagteſbete
vemgalinil

( .
eCirtig
umgribcid⸗

: 1 u

lamm an

Cur Cruciffvo facies velata 212

rit, eůmque cuncto populo Chriſtiano ad ſpectandum & adoran-
dum proponit. .
2. Vide hic quomodo benignus Dominus peccatum Protopa-
rentum noſtrorum luere voluerit; Adam enim & Eva, primèò pecca-
runt oculis & ore, aſpiciendo & comedendo pomumvetitum: Chri-
ſtus ut hoc expiaret, paſſus eſt velari ſibi os & oculos, non à ſcurris
tantùm, qui in atrio Pontificis illi protervè infultarunt: Prophetiza nobit
Chriſte quis eſt qui te pereuſſt? Sed etiam à Romanis militibus, qui ipſum
crucifixerunt; dum enimpublicè & coram omni populo in cruce jam
erecta, ac in ſcrobe firmata? prout alibi explicavimus, ipſi ſtantes
ſuper pegma & ſcalas, Chriſtum quatuor clavis fatali ligno affixe-
runt, interim pro more Romano diviniſſimam faciem ejus obſoleto
velamine obnubilarunt; per quod Chriſtus velatus ſignificare volu-
it ſe abſondere faciem à Judæis, illésque fide & cognitione Dei pri-
vandos & excœcandos: Abſcondam faciem meam ab ei, & conſiderabo noyiſ. Deut 32. 26,
ſima eorum, generatio enim perverſa eſt, & infideles ſilii. .
3. Moyſes legislator veteris legis, & typus Chriſti deſcendens
cum virga fua & decalogo de monte Sinai, ex conſortio divini collo-
quii radiantem vultum ſuum velo occultavit: Poſuit velamen ſuper faciem Exod. 34.33.
ſuam. Chriſtus legislator novæ legis alcendens cum virga crucis in
montem Golgothæum, ubi in conſpectu totius populi in ea affixus
eſt, pariter velamine faciem ſuam in ipſo actu crucifixionis occultari
voluit: Et eſt creditu facile, ait Fornerus, velum hoc fuiſſe abjectiſimum, & Forner in Pa-

omnium pedibus contritum, quò major ex ejus contuitu irriſio ſequeretur. O bo- radilo Maler.

ne Eſu! quid non pro ſalute noſtra feciſti, ac paſſus es? Ah quot Punieor.
ſunt etiamnùm Chriſtiani, & utinam non Orthodoxi, qui ſacratiſſi-

mam faciem tuam de novo obvolvunt, & involvunt velo, dum tam

liberè peccant, & graviſſimis te DEum & Hominem offendunt ſce-
leribus, & ſic ſecundàm mentem Apoſtoli te de novo crucifigunt? O

miſeri! quid agitis? An qui plantavit aurem, non auilliet? aut qui ſinxit ocu- Pſal. 93. 9.

lum, non conſiderat? intelligite inſivientes in populo, & ſtulti aliquando ſapite.
4. David in exilio ſuo & à facie Abſolonis profugus, nudis pe-
dibus, fliens, & operto capite clivum olivarum aſcendit: Poryò Darid a. Reg. 15.3%.
aſcendebat elivum oliparum, ſcandens & flens, nudis pecdlibus incedens , & operto
capite ſed omnis populus, qui erat cum eo, operto capite aſcendebat plorans, Ecce
quid poſſit exemplum Superiorum, dum Davidem mox ſubditi ſecuti
ſunt, & caput ſuumin illo luctu tegebant. Solebat aliàs David nudo
capite incedere quaſi liber & expeditus, in luctu verò caput operiebat,
& tegebat, quod & ſubditi fecerunt. Obſerva hic miram Davidis hu-
militatem, pœnitentiam & patientiam, quàâ plorans, & tecto capite
D d 2 lugens;

Beut. 32. 20.

Homilia 4t.
de VPaſſione.

Eccli. 23.

414 Conſideratio LVI.

lugens, montemaſcendit, ut eſſet typus Chriſti, qui in eodem monte
Oliveti Patrem orans cum lacrymis, & ſudans ſanguinem, inchoavit
paſſionem, & redemptionem noſtram, in clivo Calvario, ubi utroque
in monte confuſio & cruor cooperuit faciem ejus, tandem complevit:
Abſ ondam faciem meam ab eis, quia magna fuit velut mare contritio ejus,
& dolor immenſus; ac præſertim dum manus ac pedes ejus diriſſimis
terebrati ſunt clavis. Et arbitratur Joannes Lanſpergius, quòd manus
Domini 26. malleorum ictibus, pedes verò 36. ictibus fatali crucis
ligno fuerint affixi. O peccatrix anima! quid tuo amentiſſimo po-
teris rependere Salvatori, qui pro tua ſalute tot contumeliis fui af-
fectus, tot doloribus preſſus, tot ſauciatus vulneribus? Ecce Domi-
nmus tuus & DEus tuus ſuſpenſus eſt in patibulo, & tu tuæ dabis ope-
ram voluptati? an exiſtimas quòd hoc atro tectus velamine te non

28. Videat? Ah falleris: Ocul Domini multò plus lucidiores ſunt ſuper ſolem.

5. S. Paulus cum Athenas perveniſſet, in Areopago ſingula il-
lius civitatis altaria & ſimulacra falſorum deorum perluſtravit, in-

Acter., I7. 23. ter quas aras unam reperit, cui titulus inſcriptus erat: Ignoto Deo.

Quæres hic prudens Lector, quare Athenienſes hoc altare Deo ig-
noto dedicaverint? & quis hie Deus erat ignotus? .
Reſp. Lyranus & alii, cauſam ſtruendi hanc aram ignoto Deo
fuiſſe Ecelypſim Solis, quæ accidit in paſſione & morte Chriſti cruci-
fixi, quam ubi vidit Dionyſius Philoſophus cum Apolophane doctiſſi-
mo pariter Philoſopho, exclamarunt: Aut Auctor naturæ patitur, aut mun-
di machina diſolvetur. Ex quibus patet, quèòd Athenienſes licèt igno-
rantes, jam tunc fub velamento Chriſtum & hunc crucifixum co-
luerint, & adoraverint, quem exinde D. Paulus liberéè illis prædi-

Cornel hlc in avit: Quod ignorantes cohtis hoc ego annuntio vobie, Deus qui fecit mundum & e.

Acta Ap.

Ha 4 ½. 15.
Plal 7. 12,
Iſa, 6.2.

S. Joannes Chryſoſtomus & Oecumenius addunt, quòd Athenienſes
huic ignoto Deo in peſte tunc graſſante ſacrificaverint: Cumque ihſi
ſaerificaſſent, ſtaim curati ſunt: Hunc ergo Ehriſtum Eum eſſe, Deum ommum
Pau lus annuntiavit
6. O bone ESLI! tu reveràâ ignotus DEIIS eras, pendens inter
latrones in cruce: Verò tu es OEus abſcondius; DEus Iſrael Satator; & Va-
tes Regius: Qui peſuit tenebras latilulum ſuum. Proinde apud Iſaiam Se-
raphini velatis oculis illi acclamabant: Sanctus ſanttus, ſandtus, Et hic
DEus in cruce? O eœli, terra? O Oriens & Occidens, Meridies
& Septemtrie obſtupeſcite. Ecce poſt vitam tam innocenter trans-

actam, poſt tot patrata miracula, poſt innumera in miſeros mortales

merita, in ipſo ætatis ſuæ flore creator ac Redemptor tuus, bene-
facterum omnium magimus, exhauſtis viribus & toto corpore ſau

aſ
(0 NID
1Ceſtusl
eccluniner

lita a ß .

Undrünnn
dne
Mte ool
lco

Unen ttoavir
Aroimgne
eConnitiz
5ins Cli

s fatali onnci
entiſino po⸗
Dunelis fuiak.
l rdoni⸗
uunr o⸗
VGQamminetenn
nt ſe ſin
oPago igi

periakrant=r.
erat: Mon D

altue Deo ⸗

n ignoto eo
CDrittieruei⸗
Mhune oC⸗
eͤtnn un mn.
oles Netr W⸗
cCrNCiabl -
bere Ms er
gii eitfinnhust
ud Arheltis
Neriot: Cni,
in eſe Dg zul

Gshn

ens, l
ſrel tni

nde apud lin⸗
Necidens 9 4

1
n HH

2

Cur Erucifxo facies velgta 215

cius in conſpectu infinitæ multitudinis pendet in patibulo, & qui-
dem velato capite: Velarerunt eum. Lae. 22. 65.
. O Domine JEſu! Amor crucifixe! cum bona venia tua acce-
do ad te, imèò proſtratus in terra, ambobus pedibus adrepto ad te ego
peccatorum miſerrimus, ut divinam faciem tuam, in quam deſide-
rant Angeli proſpicere, per tranſennam tantùm aperiam, & conſi-
derem: Oſtende ſaciem tuam, & ſalyi erimus. . Pſal. 73. 4
Ah quid video remoto hoc velamine? ah quid video? Hæccinè eſft
illa facies, quam diſcipuli in monte Thaboræo, ut ſolem radiantem
conſpicati ſunt: Reſplenduit facies ejus ſicut ſol? Hæccinèê eſt illa facies, Matth. I7. 2.

quam quondam Moyſes videre tantoperè deſideravit: Si inyeni grati-

am in conſpectu tuo, oſtende mihi faciem tuam? Hæccinéè eſt illa facies, quam Exod. 33. 13.
Reges ac Principes, Patriarchæ & Prophetæ volebant videre, & non
poterant: Amen quippe dico vobi, quia multi Prophetæ & juſti cupierunt videre Matth. 13. 17.
quæ pidetis, & non potuerunt, & audire quæ auditis, & non audierunt, Hæcci-
ne inquam, eſt illa facies? Heu, heu, heu! quàm ſordidis nunc inqui-
nata eſt ſputis, quàm duris onerata colaphis, quàâm cruentis redimita
ſpinis? Oculi natant in ſanguine, ita doloroſiſſima Virgo & Mater:
Filius meus càùm duceretur quaſi latro, exterſit ſanguinem ab oculi ſuic, O affli- Revel. S Birg.
ctiſſima Virgo! habes nunc Filium tuum non ampliùs capite velatum, lib. 2. c. I0.
ſed publieè in cruce omnibus tormentis expoſitum. O Domina! ne a- 4
vertas faciem tham à nobis, ſed impetra nobis gratiam &c.

SereEEErAsP8reTie PA EANSAS; EN SNbSg
CONSIDERATIO IVII.

Cur Chriſtus Dominus inerecta cru-

ce cœlum inter & terram medius mori voluerit?
Erit vita tua quaſt pendens ante te. Deut. 25. 66.

I. * 6
Unce Scripturæ textum: Erit vita tua quaſi pendens ame te, expli-
cant SS. Patres de Chriſto Eſu crucifixo, eratenim Chriſtus
ante oculos judæorum quaſi vita pendens in cruce, ita S. erm
. . . „ .Leo ſerm.
Leo: Quaſi dicat: Chriſtus eſt vita tua, Q udæe, qui à t Ac Paſpus.

/

21⁵⁶ Conſideratio LVII.

viſus eſt pendens in cruce, & tamen tu ilk non credidiſti; & antiquiſſi-
mus Tertullianus: Erit vita tua pendens in ligno ante oculos tuos &
non credes vitæ tuæ, quæ ſemper in periculo poſita eſt, proinde
vera vita animæ noſtræ eſt Chriſtus Eſus & hic crucifixus.
Iſraelitis quondam in deſerto à venenatis ſerpentibus vulneratis
Vita fuit ſerpens ille æneus in mediis illorum caſtris juſfu Dei in oblon-
Num. 2.9 ga Cruce erectus, quem cùm percuſſi aſpicerent, ſanabantur. Obferva: Ser-
ens ille Chriſti erucifiæi pulcherrima & expreſſa figura fuit, quia de
Jo 3. 4. ſeipſo ait: Sicut Moyſis exaltavit ſerpentem in deſerto, ita exaltari oportet Fihum
bomini: Serpentem illum æneum à Moyſè erectum Iſraelitæ ſani & in-
firmi de longè poterant contemplari, ex cujus intuitu vitam conſerva-

bant incolumem! Chriſtus in erecta cruce pendens, factus eſt nobis

8. Aug in Jo.

cap. 6 in ſalutem; hinc S. Auguſtinus: Fratres ut a Percatis ſanemur, Chriſtum

crucifixum imueamur, quomodo qui intuebantur ſerpentem æneum in deſerto, non
z Leoſer.! eribant morſibus ſerpentum, neque tu peribis, ſi amator fueris crucifixi
de biat er, le JEſu „unde S. Leo: Scut à reatu nullum bberum reperit, ia pro liberandis
omnibyus venit. Fac concluſionem: ergo etiam pro me.
2. Quæſivit olim DEus & miſericordiarum Pater, ad parcendum
nobis ſemper propenſus, virum juſtum, qui mediatorem inter DEum
Maech. 22.30. & homines ageret, ac precibus ſuis iratum Numen placaret: Quaſii
de eis vr um, qu interponeret ſepem, & ſtaret oppeſuüus «ontra me pro terra, ne
diſſiarem eum, & non inyenè. Et quid ſequitur? ò tremendum fulmen!
quia menſura peccatorum erat jam tunc temporis intervallo comple-
ta, dixit DEus: Effuds ſuper eos indignationem meam, in igne iræ meæ conſum-
pſi eos. O nos felices, & DEO ſint laudes infinitæ atque immenſæ,
vir ille juſtus, & juſtiſſimus juſtorum inventus eſt, qui juſtitiæ divi-
næ, ne diſſiparet terram, interpoſuit ſepem; & quid dico? qui etiam-
nuùm hodie in cœlo interponit ſepem, quia advocatus noſter & me-
diator apud Patrem factus eſt. Anime mi, vis videre hunc virum ju-
ſtum? Ecce crucem Domini, & in ea pendentem Dei Filium, de quo
Rom jees; Paulus: Quem propoſuit DEus propitistionem per ſidem in ſanguine ipſius ad oſten-
ſonem juſtinæ ſuæ. Obſerva: Juſtitia debet omnibus innoteſcere, cùm
ad exemplum & communem ſatisfactionem exerceatur; ideò Pater
æternus voluit, ut Filius ſibi unicè dilectus in erecta crucepubliceè, li-
cet innocentiſſimus „ coram tot millenis ſpectaroribus pro ſalute
omnium moreretur, ut nullus calumniari poſſet non fuiſſe divinæ
ſuſtitiæ de condigno ſatisfactum. O amor, amor! iterum dico ò
JI. Cez 6 22. Crucifixe Efu: Verò qui te non amat, anathema ſit.
3. Voluit autem Dei Filius in alta & erecta cruce cœlum inter &
Cel z 20o, terram pendere medius. Audi rationem à S. Paulo: Pacificans per n-
gume nmi

unnitatens
I: lu lrlen

Eenera exten

n
AII:Oiatn vebin in
ckinbrachüse
tenmirmmanant

theneit Cim ucod
Aeätet, ben
eronlrne, ewinn
Alte erl lcfenye
Ehrer,ſgnun Cnncis
Cetlimn, Wucnur
Wäerron
cid

WrIder. „1

kmign.
hMenglynos
Mn ince
Euelärn.
tbus Mrt⸗
üeiinck.
Oblkena: d
raliit, gini
Spmet Mun
Alr ſiniin.
umedlerya⸗
lORachis
ſrenmm, Enſn
elſt mi
hr fueris uini
I,ee als
l,
Haparcendun
cminter Munm
lacaret: Qacn
le js el4, ℳ
obum filnenl
WAlacordle-
4 ne met Cnſune⸗
Ne nnent
iſiltke⸗
Gicodeut
Aus naherire
Erepune innt.
Deikilun e
ſngune ſie
S iDnoſtth

cacnee
bns
Gproried

etr
Rer en
notl iemd
enlecki ,.

Puuhi 3zm

NI

rum lapſorum, ad implendum illud Davidis: Implebit rtuina; & in terra

N2

Cur Chriſus in erecta cruce mortuus? 217

guinem erucis, ſive quæ in terris, ſixe quæ in cœlis ſunt. En medium locum re-
conciliationis noſtræ, quem Dei Filius inter cœlum & terram elegit.
Et in alio loco: Omnia in Chriſto inſtaurantur, quæ in cœlis, & quæ in terra ſunt, Epheſ. 1. 10,
in cruce enim Chriſtus reſtauravit ſedes gloriæ, & numerum Angelo-
reſtauravit, quod ab Angelis lapſum eſt, ut ab hominibus redderetur; C 1co,e.
unde ſubjungit Apoſtolus, & animum nobis addit: Ergo non eſtis ho ſpites Epheſ. I. 22
& adyenæ, ſed eſtis cives Sanétorum, & domeſtici Dei, quia per Chriſtum & hunc
crucifixum Deo Patri reconciliati eſtis.
Voluit inſuper Chriſtus mori in aẽre. Aëx eſt commune omnibus
elementum, ita aerem nuncupavit Sapiens: Natus accepi communem ae- Sap 7. 3.
rem. De aqua dici poteſt: hæc aqua mea eſt; de terra: hæc eſt terra
mea; de igne: hic eſtignis meus; ſimilem tamen ſermonem de aeére
nonpotes formare, quia omnibus eſt communiſſimus: Voluit itaque
mitiſſimus Eſus oſtendere, ſe communem eſſe in cruce omnium Re-
demptorem.
4. Reſpiciebat autem crucifixus Dominus facie ſua Occidentem;
ita S. Germanus Patriarcha in Theoria Rer. Eccleſ. Ciriſtus, ait, eruci
affxus ac Occidentem erat intuens, ejus verò venerandarum manuum altera in meridi-
em, altera in Septentrionem erat extenſa, Et S.]oannes Damaſcenus: Càùmin S, Jo. Damaſc.
cruce penderet, ad Occaſum proſpiciebat; Et quare ad Occaſum? Reſpondeo: lib. 4 fidei
Sol juſtitiæ eſt Chriſtus Deus noſter, unde Malachiæ Prophetæ prius . 5 . 13.
intimatum fuit: Orietur vobis timentibus nomen meum ſol juſtitiæ, & ſanitas in lach. 4. 2.
penmnisejus, hoc eſt in brachiis ejus in cruce extentis, ac pretioſo ſangui-
ne in ſalutem noſtram manantibus. Proſpiciebat autem Occidentem,
quod jam prius in vita fecerat; Audi Evan geliſtam: Veſpere autem facto, Marc. I: 32.
cùm occidiſſet ſol, afferebant ad eum omnes mall habentes & . Quos tunc in occa-
ſu ſolis ſolebat curare. S. Hieronymus per ſolem occidentem Chriſtum
in cruce morientem ſubaudit, in cruce enimmoriens omnesnoſtros
languores ſanavit: Et yore ejus ſenati ſumus. ia 53. 5.
5. Alia ratio, quare Chriſtus patiens, & moriens in cruce Occiden-
tem reſpexerit. Cùm Jacob Patriarcha jam jam moriturus filiis ſuis
ultimum Vale dicere, illisque extrema benevolentiæ & amoris ſigna
vVellet demonſtrare, eos inunum convocavit: Congregaminu flu & au Gen. 49. 1.
dite Iacob, audite Iſrael Patrem veſtrum. Ita Chriſtus Dominus, ut filios ſibi
congregaret, ſignum cerucis erigi voluit: Etelevabit ſignum in nationibus pro- lſa. I1. T2.
cuh ſeu vexillum, quia crux, ſive crucifixus eſt ſi gnum, ſub quo Chri-
ſtiani congregandi erant contra acies demonum præliaturi, caputque
inclinavit ad eos, qui Occide ntalem incolebant plagam; hinc S. Hiero-g. Hieron. in
nymus: Quta dorſum ſuum & non faciem Judæis, & perßidæ Hieruſalem conyertit, cap. 15. Iſaiæ.
Ginther Unus pro ommbus. Ee u

218 Conſideratio L VII. Cur Chriſtus in ereta eruce mortuus?

ut ayerteret abea faciem ſuam. quodtantoperè formidabat David, dicens. Ne averas fa-
ciem tuam à me, ut clamantes Judæos non exaudiat, nec miſereatur tis. Econtrà
quale ſolatium eſt nobis Chriſticolis, in plagis Occidentalibus habi- 0N
tantibus, ad quos Chriſtus moriens reſpexit, & ſanctiſſimam faciem, (
quam tantoperè antiquæ legis Patriarchæ exoptabant, convertit.

6. Cæterùm ſolemniſſima ac publiciſſima fuit Chriſti Domini cruci- Cnet
fixio ac mors, quia coram Deo, bonis & malis Angelis facta eſt; coram
Deo, qui venerat ad ſpectandum agonem tam cruentum dilectiſſimi eee,
Filii ſui ad illius excipiendum ſpiritum; Coram Angelis ſanétis, qui ali- 4

às lætantes in nativitate, & miniſtrantes in deſerto apparuerunt, ſic in
luctuoſiſſimo erucis agone flentes & dolentes ſeſe exhibuerunt, unde ſer wae
lſa. 33. 7. illud Iſaiæ: Angelipacix amarè flebant. Sed & Angeli mali cum Lucifero ac-
ceſſerunt, ut viderent finem, & IEſum in cruce obſervarent morien-
tem, an reverà hic eſſet Salvator mundi, hinc illud Veritatis: Venit
Jo. I4, 30, Princeps ujus mundi, & inme non habet quidquam. Ecce non Caſu, ſed divino
conſilio factum eſt, ut Dei Filius ac Dominus noſter Eſus Chriſtus pu-
blicè in cruce moreretur.
Accedit, quòd & amantiſſima Parens ſteterit juxta crucem moerene

ac dolens, quæ plus cæteris ſuis doloribus, velut ſagittis acutiſſimis, fe- net.
riebat; ac dolore dilaniabat amore fauciatum Filii ſui cor, unde verè il- rhte nin
Cant. 4. 5. li dicere poterat: Vulneraſti cor meum Soror mea ſpon ſa, vulneraſticor meum. Su- l
S. Bernhard, pra quod S. Bernardus: Quiaplus doluit de Matre quàm de ſe, nam mulid acerbids NiChrifuehane
hic. ex Matris compaſſione doluit, quàm ex ſua ipſius paſione. Hic experta eſt afflictiſ- ß, baniſ⸗
„

Luc. 2. 34 ſima Mater, quàm verum fueritillud Simeonis vaticinium: Poſitus eſt in d intte

ſignum cui contradicetur. Mitto turbam planè ingentem ad hoc inſolitum leicemharin
ſpectaculum concurrentem, in qua fuerunt & ipſi Principes ac Magi- inn,0Octten
ſtratus templi & Seniores, non enim ſolis gentilibus Hebræi confiſie- iniift een D.
rant. Tantus erat ardor ac deſiderium perdendi Chriſtum. itd, Nhnenn
7. Conſideremus denique S. Athanaſium, cur Chriſtus in aêre ele- * n üh
vatus ſpiritum emittere voluerit. Jam ſanctificaverat Dominus ter- uiteis inn
ram pedibus ſuis illam calcando: Sanctificaverataquam, dum Jorda- Aenicief
nem ingreſſus eſt, utillius aquâ baptizaretur. Poſteàâ ignem ſanctifica- Aene nl
turus, dum Spiritum Sanéctum in ſpecie igni miſit; ſolùm reſtabat, it niee
§. Athanaſ. aêrem ſanétificaret, ideò voluit in eo elevari ac mori: Dominus, inquit, im minen
