lucri aut commodi ſtudiò humanum genus amavit: ita alterum ab al-
tero inter nos diligi cupiebat, non prout natura, ſed divini mandati
præceptio dictat: Sicut dilexi vos.
Hoc revera motivum erat, quod animum venerabilis Antonii
ita ardenti charitate erga proximum inflammabat, ut pluris illius, quàùm
ſua commoda quæreret, pluris illius quàm ſua pericula averſaretur.
Vis hujus rei aliqua exempla?
Ante omnia hic dilaudanda venit profuſa illius liberalitas in ege-
nos: alienam inopiam ut piè ſublevaret, non und tantummodò vice
ſeipſum inopem fecit: præterquam enim, quèd ſingulis omninò annis

ultrà centenos florenos propria manu in pauperes, adeéque per qua-
. dragin-

nt, i⸗
Iuuleclenaſie
mun in Gilec
livinſinh
6entier Frtute
tarsyerige,
meliterümge
fregilenn
tates onleifl
chyrutgd
Cln ſndo )
Acjumen, l
auin ſe
heltr eherll
eclmila
Obetbarerii d
Wn Rrerirm
Apntmſen
Cnlornselie
Inhis terummm
Atorin,it
quot centemmn
Recorcorh,
iſipulosluns
lalaunentieym
tumetüliberi
Fito ereher,
Gntionduurn
i⸗
o. chi n
o lulen en
mulniin,

Venerabilis Domini Authoris. 637

draginta ſex annos ultrà quater mille ac ſexcentos profuderit; illud
. . X . . . .
prolectò memorabile eſt, quòd ſiquis tenuioris fortunæ è ſuis Paro-
chianis æger decumberet, victum illi é propria culina toto ægritudinis

dnien tprt
cer Nulcz
lertnr he

— tempore, ſubductis etiam ſibi delicatioribus eſculentis „Parare ſit ſo⸗
kenlau⸗ litus. Ita miſellæ hæ animæ, quamvis graviſſimos morbi dolores pa-
gami i terentur, de egeſtate tamen & rerum penuria conqueri non pote-
n rant, quas mitiſſimi Samaritani pietas egere non ſinebat. .
ſten ommte Neque corpora ſolum, ſed & animas ægrorum quotidie pavit,
roteieς illud Eccleſiaſtici ſibi dictum putans: Mon te pigeat viſitare iubrmum; rx Eccl. 7.
laimn hoc enim in dilectione firmaberit. Singulis diebus, ſi per urgentiora negotia
um elim licuit, in ſua parochia circuibat, ægros, ſiqui eſſent, inviſens, & ad pa-
inſunteſ cientiæ virtutem, ad Paſſionis Dominicæ memoriam efficaciter adhor-

Nlensleſaln ctans, denique, ubi opus erat, liberali eleemoſyna ſubveniens. Non ſe-
mel iterumque factum eſt, cùm pauperculi quidam crura, aut brachia
fregiſſent, vel ex aliis id genus infortuniis vuinera gravésque infirmi-
B tates conſciviſſent, ſuo ipſe ære aut ex toto aut ſalcem dimidia ex parte
chyrurgos, & archiatros conduxerit malo remedium laturos; ita verè
culointet dade cum ſancto Jobo dicere poterat: Oculus eram cæœco, pes claudo, pauperi job. 29.
tiluc Mlen adjumento, omnibus ſolatio.
hnhoe norunti Maximeè verò propenſa illius charitas eluxit funeſta bellorum tem-
gerſtdenn — peſtate: expeculatæ erant crumenæ, direptæ privatorum fortunæ, ubi-
Geſiipit,dmmn que calamitoſa paupertas. Nec tamen acquievit hoſtilis avarities:
tur tatoneni Biberbacenſi Parochiæ flammas, & excidium minitabatur, ni intra
intinunme em unam alterâmve diem ingens ſumma pecuniaria penderetur: quid

Mhe po agant mileri? de lytro ſolvendo conclamatum erat: igitur intra pau-
linalo,eLCas horas exſpectabant ædium ſuarum luctuoſum & erudele incendium.
rure hited In his rerum anguſtiis novus ecce Paulinus prodiit, nempe venerabilis

rikus Dnies Antonius, qui ſe hoſtibus pignori dedit, & contracto ære alieno ali-
n, lnglir quot centenorum ſuos ab impendente excidio liberavit. . .
: Tta Atemn! , Recordor hic divini illius ſermonis „qua Chriſtus Dominus olim
Ciii diſcipulos ſuos allocutus quæſivit: QCuando miſi vos ſine ſaculo, & pera & Luc. 22. 3 5
3 calceamentis, nunquid aliquid defuit vobis? Et dixerunt illi: Nibil. Profectò

e tametſiliberaliſſimus hic Dei Famulus magno in numero peregrinos ho-
n enent ſpitio exciperet, nudos operiret, eſurientes paſceret, inopes largis
vinplucs 7 donationibus remuneraretur, nunquam tamen derei alicujus defectu
heiol . conqueri auditus eſt, quin imò non obſtante ſua largitate affluentiùs

alss poſſidebat, quàm alii, qui opes avara tenacitate corradunt: quo fa-
nslbe KRo luculenter expertus eſt illam divi Cyrilli promiſſionem: Quant?
plura dabis liberaliter, tantò tibi plura largius conſluent.

. LIII 3 5§. XV.

Speranz.
Punõct. 129.

Gal. 2. 19.

votis habuit, dicere poterat cum Apoſtolo: Cbriſto confixus ſum cruci.

638 Epitomé Vitaæ
§. XV.
De patientia in morbis, & beata illius morte,

Apocal, 14. 4 Pocalypticus Vates myſterioſam dicendi methodum uſurpat, dum

de morte juſtorum enuntiat: Beati mortui, qui in Domino mortui.
Quid enim? An mortui moriuntur? nonne vita per mortem eli-
ditur? qua de cauſa igitur aſſeverat mortuos mori? Adverte reſponſo-
nem doctiſſimi Speranzæ: Per mortuos, inquit, homines juſtos deno-
tari, qui terrenis omnibus jam dudum emortui nullo ſenſu, nullo labore,
aut dificultate moriuntur. Qemadmodum arbuſcula, quæ altas radices
in terram nondum demerſit, facili plantatione in alud ſolum transfer-
tur, ita animæ juſtæ, quæ rebus his terrenis nullo affectu adhærent ;
ex hoc orbe lætabundæ emigrant.
Qùm lethalis ægritudo venerabilem Antonium affligere cœpit,
omnes alios, non ip ſum luctus invaſit: alacri animo ſe ſubmiſit Dei di-
ſponentis nutui, identidem ſuſpirans: Cupio diſolvi, & eſſe cum Chriſto.
Integris quinque menſibus hærebat lecto affixus, quo tempore vi-
ribus omnibus exhauſtus, toto corpore conſumptus, ac plenus dolori-
bus jacuit, ita ut nec manum, nec pedem, nec ullam corporis partem
absque alieno auxilio commovere potuerit. Et tamen de aliis ſolicitior,
qui ſibi ægro inſervierunt, quàm de ſe ipſo invicta æquanimitate, ac
hilari ſemper vultu admirandaprorſus dedit Chriſtianæ patientiæ ſpe-
cimina. Unum præ mille aliis juvat in medium producere.
Audivimus ſuprà, quòd ancillas, & ſequioris ſexs perſonas omnes
averſatus ſuos ſacerdotes enixè rogaverit, ut in infirmitate ſibi obſe-
quioſa charitate aſſiſterent: Factum eſt igitur, quòd morbi diuturnitate
decumbentis tergum omne inflammaretur, & ad vivam usque carnem
cutis recederet, tanto dolorum augmento, ut vix horæ quadrante uno
eodémque corporis ſitu quietus jacere poſſet, ſed in aliam partem ope
dictorum ſacerdotum devolvi deberet: Verùm contigit aliquando, ut
hi de nocte altùm indormiſcerent, & ad aliquot horas ſomnum pro-
traherent, ægrô interim tanquam in ardentibus prunis decumbente.
Poſtliminiò evigilantes ſibi ipſis indignabantur, quòd partibus ſuis de-
fuiſſent, veniam etiam precari, & quærere ægrum cœperunt, cur nullo
edito ſonitu, aut clamore laſſos excitaſſet? Nolui, ajebat, vos ſomni be-
neficiò privare. En! amice Lector, & admirare magnam planè patien-
tiam, & majorem charitatem, quæ alienam commoditatem pluris »
quàm ſuos dolores & miſeriam ponderabat.
Tandem illuxit illa dies, qua, prout per omnem vitæ decurſum in

E

7

Ehrimdh
orkuus hne
r:inhn
lignitet uüc
1 evnren
per Imi
n eeimi
imsgohilan
Müimam Deon
inbadpiſin
ld unbrv
Nerdein
it.
Vertcon
rout nninen
ſiblinmne
doginentzuil
Uius oN (i
Nlummnini i
unermomund
Drumilddizil
crecinlecidu
Aelegtiis on
Nlakaincin
Kllatametim
velipllyite
Diberbavenlin
Tfuncdetorentn
Alerſclet
memorabkuen
mnit ilehfn
rbitzlemertn
AlKutumhi
i: hoe lalztt
emmn, llxi
Enemnffin
1. Mnarſun l

inethnin
tu gliin Den
ori? Aſerei
It 3 Ohnigiie
tululoſaft u,
al, gui
ve in aud ſthnt
Nnlo el

toninum iiteree
anino ſeſchnitl
ſoli, n
Ainng, go ten
Nptus, aende
Cullam corneis
ttamendealisſtid
Wichecguuninin
niſtunr puine
lprochner,
elextspetonut⸗
n iofrmitne ſti
ödmorbicinm
OVinam uegnetn
Yore auadun
din dliampntn
Ontigit cnn
t horas omm
runis Cecunt⸗
nopenbuti
Cceperunhen
zehah ol
agumplnſe
mmodinenſe

mvIr Cecui
lin .

Venerabilis Domini Authorit. 639
De Patriarcha Jacobo memoratur, quògd decuſſatis manibus acpedibus
mortuus ſit, nempe, ait Dionyſius Carthuſianus ex habitu vitæ ante-
actæ: ita plané beata mors venerabilis Antonii, ſicut tota illius vita,
inſigniter ad erucem collimabat.
In extremis doloribus ſacroſanctam Crucis effigiem ſemper oculis,
ſemper manibus, ore & corde habebat: ultimam luctam inchoavit ho-
ra decima, illa videlicet hora, quæ teſte ſancto Eucherio ſignum eſt, &
figura crucis, cùm numerus denarius in formam crucis (X.) ſeribatur. 8. Euchicr. in
Illtima agonizantis verba erant invocatio Crucifixi: O Jla adiupa me! Gcn, 13.
Animam Deo reddidit feria quinta ea nimirum die, qua Chriſtus Do-
minus ad paſſionem crucis iter aggreſſus eſt. Sepulturam elegit directè
ſub umbra, & facie ſuæ SS. Crucis, quin imèò non ille ſed Crucifixus ele-
giſſe videtur, juxta promiſſum divinum: Ułi ego ſum, ibi & miniſter meus
erin. L
Verè coronatus Pſaltes enuntiat: In memoria aterna erit juſtut, id eſt, Pſal. 1II.
prout Eminentiſſimus Bellarminus deelarat: Etiamſi homo juſtus ine- Bellarm. in
vitabili mortis decreto orbi eripiatur, nihilominùs in hominum cordi- hunc Pialm.
bus inextinguibili caractere ſoriptus vivat per memoriam glorioſam: Fama
illius non unà emoritur cum corpore; tunc enim velmaximeè in homi-
num animis vivit, cùm videre deſiit: Tunc omnium ora diſerta ſunt,
tunc nemo non dilaudat defuncti inſignia facta, & omnes ſibi dictum
putant illud divi Maximi: Lauda poſt riram, magnifica poſt conſummationem. 5 Max. Epiſ.
Incredibile dictu eſt, quantus fuerit confluxus populi ex omni regione hom. 5. des.
ad exequias concurrentis: Milleni fuerunt oculi, qui expoſitum pu- Euſcb. Verc.
blicè cadaver intuebantur, ſed pauci absque lacrymis. Certè ad has
lacrymas dicere fas erat, quod olim à Judæis de Chriſto., Lazarum re-
ſuſcitante dictum eſt: Ecce quomodo amabat eum! Et ſi homines taceant, Joan. 11. 36.
vel ipſi lapides clamabunt, videlicet inſignis Eccleſia, & peregrinatio
Biberbacenſis, quæ, quoad ſtabit, venerabilem Antonium Auctorem,
ac fundatorem ſuum immortali præconio celebrabit. 4
Altera felicitas, quam ſacer Pſalmographus de homine juſto com-
memorat, hac quaſi infinitis paraſangis major eſt: Ab auditione mala non Bellarm. ubi
timebit, id eſt, prout iterum purpuratus Bellarminus explicat: Non ti- fuprà.
mebit à ſententia formidoloſa Judicis æterni. O beatus planè homo,
qui ſcutum habet ſecurum contra tremendum hoc fulmen divini Judi-
cis: hoc ſcutò fretus venerabilis noſter Antonius mortem non unà
tantùm, ſed repetitis vicibus generose provocabat: ſolabatur illum
ſententia divi Jacobi? Qui converti fecerit peccatorem ab errore viæ ſuæ, ſalya- Jac. . 10,
bit animam ſuam. Ubi addit venerabilis Beda, talis peccata ſua ab aſpectu
Judicis per animam ſalvatam contegit. Etenim peccata ſua contegere
pote-

Ep. ad Tit. I. git his verbis: Oporte

3, Petr. g⸗

640 Epitome Vitæ venerabilis Domini Authoris.

poterat non per unam tantùm, fed plures ſalvatas animas, quas zeloſa
Verbi divini prædicatione, exhortationibus in ſacro tribunali, exem-
plo virtutum, amore, & timore à via perditionis ad ſemitam mandato-
rum Dei reduxit, ut credere nobis pronum ſit, venerabilem noſtrum
Antonium integrum animarum exercitum ſecum triumphòô duxiſſe, &

nunc cum illis tanquam totidem zeli ſui teſtimoniis in cœleſti patria

gloriosè lætari.

Tu verò amice Lector, dum has paginas avido, & admirabundo
oculo pereurris, certum tene, ea omnia, quæ de venerabili Antonio hic
enarrata ſunt, non exaggerationis, aut aſſentationis ſtudio ſcripta, quin
potiùs plura, quæ ad ſingularem defuncti commendationem, legen-
tiumque admirationem facere poterant, brevitatis ſtudiò fuiſſe omiſſa.
Si eorum omnium compendioſam notitiam deſideras, pluribus opus
non eſt, quàm ut Apoſtolum Paulum inſpicias, ubi Epiſcopi, aut Sacer-

dotis dotes deſcribens breviter, & graphicè hunc Dei Famulum depin-
t igitur Epiſcopum (Sacerdotem) ſine crimine eſſe ſicut

Dei diſpenſatorem: non ſuperbum, non iracundum, non vinolentum, non percuſſo-
rem, non turpis lucri cupidum: Sed hoſpitalem, benignum, ſobrium, juſtum, ſanit um,
continentem: Amplectentem eum, qui ſecundum doctrinam eſt, fidelem ſermonem,
nt potens ſit exhortari in doctrina ſana, & eos, qui contradicunt, arguere.
Denique fupremum illum, ac providiſſimum Patremfamilias im-

penſis laudibus mecum celebra, qui nullo non ſæculo

in vineam ſuam operarios conducit, excitaâtque inſign

mota operi manu evellere Zizania, eliminare ſcelera,

„mulla non ætate
es aliquos, qui ad-
plantare virtutes,

totis viribus, & indefeſſa induſtriâ allaborant: Sunt lupi rapaces, qui inſi-
diantur gregi, eſt ſtygius veterator, qui tanquã leo rugiens circuit quæ-
rens quem devoret: Laudetur igitur providiſſima Dei bonitas, quæ &
contrario nunquam non excitat, adjuvâtque ſuos cooperatores, & ad-
miniſtros; qui inſatiabili animarum zelo, exquiſita vitæ probitate, ver-
bo, & exemplo, diunoctuque deſudant, ut animæ pretioſo Dei ſanguine
redemptæ ſcelerum veterno erutæ in viam ſalutis reducantur „ &

In omnibus glorificetur DEus,

INDEX

nqo

Aron
Nente
Mnen
Mien.
bapnn Ne
Pneidokut
NANunb
KGN
Abeliſtaneo
eif⸗
Abrahun flon
Patrs Chrt
tis
Abralum D
tid, cur ſübr

Aetum dſ

flerit ntenn
Mam perper
Onriktumr
in gurki
leeigtn

bis lar

Dmnii,
ſatasaing
inſino i
Dnisa ſin
ſt Venenhie
um niump
inonizin

8aic, Aihi
de venerehl
tionitciolt.
mnmnencatonen,
ſitats kucihfuie
Ceſſkens, Ninn
G ibnictpie
une Deifamuun

oten) /egenf

orivoleitin, M
mnan ilnſen
idiuur Aen

um Dawemhma

EZCul, nulun
inlnestlinpe
nluni
n. ypirgprihlt
ngienann
1nDeibonityyn
CNcperncl
aritehrchin
oretiooeiif
erecommm

us,

W◻(0) £2

„

=

7

2

3.

=
£

2.
2

.

ððl
* EH

INDEX

Rerum & Verborum,

In quo primus numerus conſiderationem, alter numerum conſi
derationis ſi ignificat.

A.

Aron ſtans inter mortuos, & vi-
ventes typus Chriſti crucifixi
Mediatoris inter Deum & ho-
minem. Conſid. 926. num. 3
Abagarus Rex Chriſtum Dominum de-
pingi poſtulat. 49. 6
Abel gratum Deo holocauſtum oiuſir,
& cur? 1
Abel à fratre occiſus typus Chriſti cru-
cifixi. 4. 4
Abraham filium imolans figura æterni
Patris Chriſtum in mortem zdher⸗
tis. 2

Abraham excipiens tres Angelos Boci

tiò, cur ſub arbore ſteterit? 156. 5

Acetum & fel cur Chriſto propinatum

fuerit ante mortem. 4 7, F
Adam per peccatum deſtruit orbem,
Chriſtus reparat. 3. 2
Adam quare ſe in medio ligni paradiſi
à facie Dei abſconderit? 162. F
Adami nomen demonſtrat quatuor oer-
bis plagas. 3. I

Ginther Unus pro omnibnse,

Adami caput in monte Calvarĩæ fuit ſe-
pultum. 3. 3 & 59. 4

Acus, per cujus foramen divites intrare

poſſunt in cœlum, eſt Chriſtus Cru-
cifixus. 162. 3
Adimplere ea, quæ deſunt paſſionibus
Chriſti, quid ſi ignificet? 92 5⁵. 4
Admirationem quantam in nobis exci-
tare debeat opus redemptionis.

12 5. 1
Adonis filius Cynaræ à mulieribus de-
ploratus. 106. 32

Adoranda eſt SS. Crux cultu adoratio-
nis reſpectivo. 161. 2
Adverſitates ſunt ſignum diſtinctivum
hominis Chriſtiani. 32-· 7
Adverſitates æquo animo tolerari de-
bent intuitu Chriſti crucifixi. 95, 1
Adverſitatum ſolamen maximum eſt
Chriſtus crucifixus. 96. I
Adverſitates ſunt pignus cœleſtium
gratiarum- 96. F
Adverſitates ducunt ad cœlum. 96. 6⁶
Adverſitates dulcefcunt intuitu eœle-
ſtis retributionis. 97- F

IND

Adverſitates leniuntur per Chriſtum
crucifixum. Conſid. 118. n. 2
in Adverſis non minùs, quàm proſperis
laudandus Deus. 139.
Adverſitates ſunt via recta in cœlum.
——= 144. 7
Adulterium quare ſolùm in adultera fœ-
mina punitum à Judæis, non etiam
in viro? 62. 4
.gros quare Chriſtus plerumque poſt
ſolis occaſum curare ſit ſolitus? 144. 4
Ethiopiſſam cur Moyſes duxerit?
I9. 2
Affectus præcipuarum Virtutum erga
Chriſtum crucifigum. 38. g.
Agar ſub arbore quieſcens docet nos
confugere ad SS. crucem. 8. 1
Agnus Apocalypticus, cur à S. Joanne
ſimul occiſus, & ſimul ſtans dicatur.
I5F. 6
Agnus Paſchalis præfigurat Chriſtum
crucifixum. . 15. 1
Agnus Paſchalis typus 88. Euchariſtiæ.
. 41. 1
Agnum Paſchalem cur Judæi debebant
manducare cum lactucis agreſtibus?
. 1576. 6
Agnus ab Iſaia viſus miſericordiam ſi-
mul & juſtitiam deſignat. 70. 2
Alapa Chriſto Domino impacta Ange-
los cohorreſcere fecit. 49. I
Alauda cantat articulate hæc verba:
7Eſus Ohriſtus Crucifixus. 36. 4
S. Albertus ex Ord. Carmelitarum in-
ter horas Canonicas elevatur in aera.
113. 7
Amaritudines hujus mundi dulcorantur
per Chriſtum crucifizvum. 140. 8
Amictus ſacerdotalis ſub ſacrificio quid
ſignificet?

112. 2

EX
Amicus fidelis in adverſitate probatur.
Amicus fidelis, qui noſtris ſuccurrit nd.
ceſſitatibus, eſt Chriſtus crucifixus.
Amor æterni Patris erga genus huma-
num patet ex morte Filii. 43. 3
Amor ingens Moyſis erga populum.
122. I
Amor Chriſti explicatur per parabolam
Regis filium unigenitum occidentis.
122. 4
Amor Chriſti erga animam hominis.
131:
Amor filium Dei in cruce peremit. 25.
2. & 29. 1
Amor erga Crucifixum eſt ſignum præ-
deſtinationis. 123. 3
S., Andreas Apoſtolus glorioſus Martyr
CGrucis. 144. 7
B. Angela in tentationibus recurrit ad
Chriſtum crucifixum. 24. F
B. Angelæ Chriſtus ſuadet cultum 88.
Vulnerum. 16. 4
Angeli ſepeliunt Martyrum corpora.
143. 8
Angelus apud ſepulchrum Chrifti, qua-
re de Crucifixo mentionem fecerit?
146. 2
Anima noſtra quantum à Chriſto cruci-
fixo ametur. 6 5. 2
Anima humana quàâm pretioſa. 92. 2
Animæ pretium colligitur ex paſſione
Chriſti Domini. 131. I.
Anima unica pretioſior eſt mundo uni-
verſo. 131. 5F
Anima eſt pretioſa margarita à cœleſti
Mercatore carò empta. 13 5. 3
Animæ purgantes juvantur per ſangui-
nem Chriſti. 160.
Anti-

ſtpretße
culnole
6. Aoroninn
gens Cule
umni n
1 Hail
tun
4 ſen
bas apr

Acola pron
loosdp
Avil le
Aquihxihin
Aquilr ad
fuann.
Mbor n
l tonn.

Arbur l ui

5Cs.
rbors Neti
rer Meni
e.

Hrea prodhe

Aries interß

Abrahr (1
reprklentn
Anns Nee
mit conn
Ahecns Cnn
ſtatibuslin
Mechus Cne
Poritennin

4 echbt

Atheneltee
Tetint /

Alnelſttn

inoltslen
elt Chuitce
tris Elggent
wortekil.

Plianrent

lnigenitumag

ergn eniremn
elinenneſett
1
eifhumetiene
1
ſtolusgloronbl

4
.

ntatonibus tenn
Tun. 4
lus utetolun
1
Margrun en
1i
Uchrumcid
mentionenke
1
NrumiCrh
6

umpreilh

Rerum & Verborum.

Antipater perduellionis accuſatus ſe ex-
cuſat oſtenſione vulnerum. 142. 4
S. Antoninus Archiep. Florentinus in-
gens cultor SS. Vulnerum. 136. 7
Apamæa civitas per SS. Crucis particu-
lam ab obſidione mirabiliter libera-
tur. 147. 4
Apis, ne ventòô abripiatur, lapillum pe-
dibus apprehendit. 120. 7
Aqua è latere Chriſti quare fluxerit?

Aquila provocans ad volandum pullos

ſuos typus Chriſti crucifixi. 572. 1
Aquila ſolicitè nutrit pullos. 72. 2
Aquila inimica eſt ſerpentum. 572. 32

Aquila ad ſolis radios probat ſobolem
ſuam.
Arbor Nabuchodonoſoris in ſomno viſa

eſt figura SS. Crucis. 2. 2.
Arbor ſub qua Agar requievit, figura
8S. Crucis. 2. 4
Arbores pretioſæ variæ. 2 3

Arca Noëmi ſalvans ex diluvio virtu-
tem SS. Crucis deſignat. 5. 2
& 74. I
Arca prodigioſa figura SS. Crucis. 147.
8. & 161. 1
Aries inter ſpinas hærens in ſacrificio
Abrahæ Chriſtum ſpinis coronatum
repræſentat. 44. 2
Aſinus S. Reguli Ep. erucem pede for-
mat contra de'monem. 124. 9
Aſpectus Crucifixi maximum in adver-
ſitatibus ſolatium. 30. F
Aſpectus Crucifixi movet animum ad

Ppœnitentiam. 37. 5F
Aſpectus Crucifixi dedocet ſuperbiam.
75. I1

Athenienſes quando, & cur altare ſtru-
xerint Ignoto Deo. 76.

66. †

Avaritia Chriſtum in crucem egit.
. . 62. I
Avarus comparatur porco. 62. 2
Avari ſunt prædatores, qui exſpoliant
pauperes. 67. 4
S. Aventinus Ep. dæmonem ſub ſpecie
fœminæ plorantem ſignòô crucis abi-

git. 32. 5

B.
Baculus Jacobi typus SS. Crucis. 12. 1
Baculus Davidis ad victoriam contra
Goliath condueit. 12. 2
Baculus Eliſæi ſe ſolo non ſufficit ad re-
ſuſcitandum puerum. Cur? 12. 4
Baculus S. Petri reſuſcitat à mortuis
Maternum. 12. 6
Baculus S. Martialis contra incendium
valet. 12. 7
Baculus S. Magni Abbatis efficax con-
tra ſerpentes, mures, & glires. 12. 7
Barlaam manum potius inter prunas
comburit, quàm idolis thus offerat.
17. 5. & 139. 10
Barliarius Nigromanta coram Crucifixi
imagine veniam impetrat. II. 5F
Beatitudo cæleſtis venalis eſt pro cru-
cibus & adverſitatibus. 97. I
Benedictiones omnes Eccleſiæ fiunt per
crucem. 74. 5
Benedictiones omnes, & gratiæ à cruce
proveniunt. I150. I.
S. Benedictus ſuum ſpiritum haurit ex
vulnere Chriſti crucifixi. 150. 6
S. Bernardinus Senenſis à Chriſto eru-
cifixo vocatur in Ordinem Seraphi-
cum. y. Yy
S. Bernardus à Chriſto crucifiæxo am-
plexu ſtringitur. 1 0. 7

Mmmmz Biblio.⸗

158. 2

Bibliothecæ celebres.
S. Birgitta videt Eſum recenti ſangui-
ne perfuſum, & multa de ſua paſſione

revelantem. 114. 7
S. Birgittæ Chriſtus explicat ſuum amo-
rem erga genus humanumm. 122. 2
Blasphemia maximè inter ludos fre-
quentari ſolet. 68.
pro Blasphemis Chriſtus non oravit in
cruce, & cur? 8 5. 2
Blasphemia quantum ſit malum. 85. 3
Blasphemi variis poenis puniti. 85˙. 6
S. Bonaventuræ pectus mirabiliter ape-
ritur ad ſumendam S8. Euchariſtiam.
41. 8.
B. Bonifacius Martyr pro tormentis
gratias agit. , 17. 4
Bos aliquis & terra eruit Crucem à ſan-
Go Sigismundo erectam, & poſtea
collapſam. 127. 7
Botrus ex terra promiſſionis allatus fi-
gura SS. Crucis. 19. 1
Breviariumin honorem Chriſti patien-
tis inſtitutum. 110. 1
Breviarium, qua attentione recitandum
ſit? IIoO.
Breviarium recitat Chriſtus Dominus
cunm beata Catharina Senenſi. 110. 6
Bruta animantia honorant Chriſtum
crucifixum. 127. I
Bruta ſerviunt hominibus. 127. 7

C.

Caro cum concupiſcentiis ſuis frænatur
per confugium ad crucem Chriſti.

109. 1
Carnis tentationes ſuperantur intuitu
Chriſti patientis. 22. 4

Calicem paſſionis recuſat Chriſtus in

INDEX

monte oliveti propter præviſam mul-
torum ingratitudinem. 138. 2
Calumnia ab animo etiam generoſo dif-
ficulter ſuſtinetur. 63. 1
Canis olim Romæ ſingulis annis crucifi-
gi ſolitus. 128. 3
Canutus Angliæ Rex, qua ratione lau-
datorum adulationes eluſerit. 78 7
Carolus V. Imp. Crucifixum pro Ge-
neraliſſimo ſui exercits conſtituit.

23. 6
Carolus V. Duce Crucifixo multas ob-
tinet vi corias. 23. 6. & 356. 6

S. Carolus Borromæus pro populo ſuo
ſe victimam offert. 27. 6
Caſula ſacerdotalis ſub ſacrificio quid
ſignificet? II2. 2
S Catharina Senenſis deſperabundis la-
tronibus pœnitentiam à Chriſto cru-
cifixo exorat. 83.
S. Catharina Sen. ex fœtenti ulcere ſa-
niem exſugit. 92. 8
S. Catharina Sen. bibit ex Vulneribus
Chriſti crucifixi. 141.

7:
Centurio ex quo agnoverit Chriſtum

eſſe Filium Dei. 84. F
Centurio ille confitens Chriſtum Mar-
tyrii palmâ coronatur. 125. F
Cerva Pollingana crucem Thaumatur-
gam terra eruit. 127. F
Cervus ſaucius ad fontes aquarum pro-
perans docet nos in tribulationibus
confugere ad Chriſtum crucifixum.

121. I
Cervus non læditur veneno ſerpentis.
121. 3
Cervus delectatur muſicã. 1I21. 4
Cervus fugâ magis, quàm pugnaà valet.
121. 4
Cervus febribus medetur. 121. 5

Cer-

Craciälun
Chunius n
ſt adnne

Cniulii
n ligs⸗
NeNtö.
ChrtosChi
Nata anlcha
(horer deie

0.
Chriſtouni
ammuriim

Chriſtimie
Pateent .
Chrikimidn
ſeer inp⸗
Chriusrepa
in wbore de

Chritas non

Chiidi en
Probrztion

Chriſtusend
Alohond,
mat,
Chriſtus ina
wendtun fe
Chriſti eneif
Imumadper
=
Nnoltnnn
Ueizim
Chrikuer
lelochen

tibrchenn
itim
mnmdetimge
netur.

ne ſngulsn

eher, unt
ationezelert
p. Cmeffnm
i exereitbean

ce Cnucifnont
3. 2. 6l,
monens oſg
lett.
tals lab ſonſ

Nenſotehhettr
itentum Cnk

n erkektenti n

9
n bibit er VI
. 14
o agnorert C
. 4
ſtens Chiun
Onatur. 11.
crucem Thm
t. 3
ſomezgunn
0s in ihln
Aiſtum en

1

Rerum 65

Cervus S. Huberto in venatione appa-
ret inter cornua habens Chriſtum
crucifixum. 121. 7
Charitas Chriſti tanta eſt, ut paratus
ſit adhuc ſemel mori pro homine.
122. 2
Charitas Chriſti explicatur per parabo-
lam Regis, filium unigenitum occi-
dentis. 122. 4
Charitas Chriſti quanta ſit erga huma-
nam animam. 1579. 4
Choreæ dedocentur à Chriſto crucifi-
XO. 142. 8.
Chriſtiani omnes deplorare debent
amariſſimam paſſionem Chriſti.
4 106. 2.
Chriſtiani peccatores renovant Chriſto
patienti ſua vulnera. 141. 3
Chriſtianiſinus quare tantoperè tepe-
ſcere incipiat? 99. 4
Chriſtus reparat in cruce, quod Adam
in arbore deſtruxit. 3. 2
Chriſtus non invenitur, niſi in cruce.
Chriſtus cur à cruce deſcendere ad ex-
probrationem Judæorum noluerit.
10. 4
Chriſtus crucifixus in aere apparet Regi
Alphonſo, eumque ad pugnam ani-
mat. 16. 3
Chriſtus in cruce moriens quale teſta-
mentum fecerit. 29. 2
Chriſti crucifixi aſpectus movet ani-
mum ad pœnitentiam. 34. 4 & 36. 5

Ohriſtus crucifixus ardentiſſimè deſide-

rat noſtram redemptionem. 39. 1I
Chriſtus Dominus cur noluerit ab He-
rode in infantia occidi: 40. 4
Chriſtus cur fabrum lignarium pro pa-
te ſuo elegerit? 40. 6⁶

Verborum.

Chriſtus crucem ferens ad ſui ſequelam
nos animat. . 47. I
Chriſtus crucem ferens figuratus per

Gedeonem. 47. 4
Chriſtus ſub ponderoſa cruce corruit.
50. 1

Chriſti crucem bajulantis exemplò, &
nos debemus crucem noſtram alacri-
ter ferre. 51. 1I
Chriſtus obſtinato peceatori ſanguinem
ſuum in faciem projicit. 50. 6
Chriſtus ſimul miſericors & juſtus figu-
ratur per aquilam bicipitem palmam,
& fulmen ferentem. 52. 6
Chriſtus cur mortem crucis eligerit.
54. 1
Chriſto crucifigendo cur facies atro ve-
lo fuerit contecta? 56. I
Chriſtus crucifixus eſt mediator inter
Deum & hominem. 57. 2
Chriſtus crucifixus cur in aëre mori
voluerit? 57. 3. & 7
Chriſtus crucifixus faciem in cruce ver-
sus occidentem obvertit. Et cur ?²

77.
Chriſtus crucifixus probabiliter cct
verenda linteoléô contectus fuit/58. 3
Chriſtus crucifixus cur in medio terræ
noſtram ſalutem operari voluerit ?

9 I1
Chriſtus per omnem vitam fuit pauper-
rimus. 60. 1

Chriſtus crucifixus in ſua morte con-
ſolationem capit à peccatoribus con-
verſis. 6 5. 6.
Chriſtus in cruce miſericordiam ſimul,
& juſtitiam ſuam demonſtrat. 66. 1I
Chriſtus crucifixus docet nos liberali-
tatem in pauperes. 67. 1
MmmMm 3

Chri-

Chriſtus in cruce exaltatus omnia trahit
ad ſe. Quomodoô? 69. 4
Chriſtus in cruce verè vir dolorum.

Chriſtus moriens quare fleverit? 76. I1.

Chriſtus moriens quare caput inclinâ-
rit? 80. 3. & 83. 6
Chriſtus in cruce quare magna voce
clamans exſpiraverit? 100. 4
Chriſtus in cruce quare inclinato capite
mortuus ſit? 100. F
Chriſtus crucifixus eſt liber, in quo om-
nes legere poſſumus. 142. F
Chriſtus crucifixus eſt caput Martyrum.
143· 3
Chriſtus in cruce exaltatus qua ratione
omnia ad ſe traxerit! 107. 3
Chriſtus crucifixus eſt lapis angularis
Eccleſiæ. 120. 1I
Chriſtus cur in monte Thabor tantùm
Soram tribus diſeipulis clarificatus,
in monte Calvariæ autem coram to-
to mundo paſſus ſit? 129. 1
Chriſtus cructifixus eſt liber, in quo om-
nes legere poſſumus. 178. 4
Chriſtus Dominus quid, & quanta fe-
cerit pro aaima humana? 159. 4
Cithara Davidis eſt figura crucis.
. 35. 1
Cives Jabes Galaad laudantur à Davide,
quèd ſepelierint Saulem. 108. 4
Civitates refugi ſunt 8S. Vulnera.
14 5⁵. 2
Clavi quatuor fuerunt, quibus Chriſtus
affxus eſt cruci. 104. I
Clavi iſti quorſum devenerint? 104. 4
Clavis ad aperiendum cœlum eſt ſancta
crux. 105. 2

S. Clemens ſitientibus Ohriſtianis & pe-
tra aquam elicit.

20. 3

TNDEX

Clypeus Joſue typus SS. crucis. 23. 1
Cœleſtis gloria non obtinetur ſine la-
bore.
Codrus Rex ſuo ſanguine, acmorte pa-
triam ab interitu conſervat. 29. 4
S. Coleta Religioſiſſima cultrix Paſſio-
nis Chriſti ſemper flet ſub elevatione
88. Hoſtiæ. 106. F
Columba ex ore S. Aventini Epiſcopi
morientis evolare viſa. 32. 6
Columba rediens ad arcam ſymbolum
eſt gratitudinis. 137. 6
Columba habitans in foraminibus pe-
træ eſt pia anima habitans in vulne-
ribus Chriſti. 120. 6
Columbæ proprietates moraliter expo-
nuntur. 15 5. 4
Columna nubis & ignis ducens Iſraeli-
tas præfigurat crucem Chriſti. 16. 1
& 123. 1
Communicantium optima præparatio;
eſt meditatio crucis. 41. f
Conſalvus Sylveira S.]. glorioſus pro
Chriſto Martyr. 125. 6
Conſolatio noſtra omnis à Chriſto cru-
cifixo provenit. 92. 1
Conſtantino Magno crux in aêre appa-
rens victoriæ fiduciam facit. 1. 3
& 18. 4
Coronam ſpineam cur Chriſtus usque
ad mortem ferre voluerit. 44. 1
Coronam ſpineam B. V. à capite Chri-
ſti mortui revellit. 44. 4
Coronatio Chriſti, quâàm fuerit cru-
delis. 44. 6
Crucifixio Chriſti à eœlo, & terra pro-
movetur. e. A46. 2
Crueifixio cur non accuratè à ſaeris
Evangeliſtis fuerit deſeripta? yy. 1

Cruci-

97. 4

Nchri

Crn i
N olxr n

60, 0I n
leaelit
Cur unte

Zruonas bu

(uI AWaritu

NNNt.
G Carawie
lunpſeri.
ugCNho
ſto fuerite
Crux curin
contegürl
Crus Cni

CrurCrii
Crur Ms

Cnuuncti

Treteſünnd

ren

Cnn igoon

Dommop
Crucis inp

Cru Chrink
ritura
Crur Chili

Crur nonni
Ci Veters
(nA Donmine
enta,

Denm e
Ckiüühei

pusden
rnon obin

ſngtin,
thuconlere
jolllumalten
nper ferlibe

e §. Arentni
olare ii.
arem
is, 3
tans in framitde
hima habitum nn
. 1
tietatesmoraltat
Cigni menk
tcrucem Chii
E
moptima yn⸗
CruCIS. 4
1n 5 , gorois
.
onnss Cnin
. 1
o cn inatr,
luciamkfict
E
nr Chxiun
e volueri 4
,V. Zopirl
D 4

n Ken
guin ſn

S

unti/
tltin/

Rerum & Verborum.

Crucifixio qua ratione fuerit peracta ?
38. Crux juxta aliquorum opinionem
ex Oliva fuit fabricata. 6. 2
88. Crux in multas particulas ſciſſa non
a decreſcit. 6. 4
Grux dux noſter eſt inter pericula, &

4 4 4)

ærumnas hujus mundi. 16. 2
Crux amaritudines mundi dulceſcere
facit. I. 2

Crux Caravacæ qua ratione originem
ſumpſerit.
Crux cur pro inſtrumento mortis à Chri-
ſto fuerit electa? 54. I
Grux cur in Dominica Paſſionis velo
contegatur? 756. I
Crux Chriſti tribunal fuit judicantis.
. 66. 1
Crux Chriſti clavis eſt cœli. 105. 1
Crux afflictis rebus unicum ſolamen.
118. I.
Crux Sanctis & electis Dei in teſſeram
prædeſtinationis data. 123. 4. & 5
Crux potens contra demonem. 124. I
Grux ignominioſa ſummam Chriſto
Domino peperit gloriam. 146 1
Crucis imagines è cœlo allatæ. 147.
6. 7.
Crux Chriſti cur in judicio ſit compa-
ritura? 149. 1I
Crux Chriſti ex quercu tuit fabricata.

156.

Crux non minùs honoranda, quâàm ar-

ca veteris teſtamenti. 161. I
Crux Dominica ab Helena Imperatrice
inventa. 149. 4

. D.
Dæmon 8. Regnaldo apparet in ſpecie
Chriſti Domini. 24. 6.

22. 4

Dæmon fugatur ſignò crucis. 124. 1
Dæmon expellitur citharà Davidis.
Quare hoc? 124. 2
Dæmon fugam arripere debet viſo ſi-
no crucis. 124. 6. & 147. I
Dæmon ſuam vim maxime exerit in ar-
ticulo mortis. 148. F
David jam tum in ſuis neceſſitatibus
confugit ad crucem. 8. 2
David contra Goliathum pugnans ty.
pus Chriſti crucifixi. 27. I
David in lacum miſſus figura Chriſti
crucifixi. 32. 4
David in adverſitatibus invocat crucem
Chriſti. 3 5F. 2
Delitiæ Filii Dei quare eſſe cum filiis
hominum? 96.
Depoſitio corporis Chriſti de cruce
quomodo fuerit peracta? 1098. 3
Deſcendere de cruce Chriſtus noluit, ut
doceret patientiam. 129. 4
Derelictio filii Dei in cruce quid nos
edoceat? 72. 3
Deſperatio eſt peccatum injurioſiſſi-
mum Chriſto. II6. F
Deſperavit Jjudas, quia nomen JEſu
non invocavit. 135. I
Detractio Filium Dei in crucem egit.
82. 1
Detractio patienter ſuſtinenda. 92. F
DEus cur paradiſum obambulaverit
poſt lapſum Adami? 32. I
Deo ignoto , quando, & cur Athenien-
ſes altare ſtruxerint? 56. F.
Deus olim ſeverus per crucem factus
eſt manſuetus. 28. 4
Deus benedicendus tam in proſperis,
quàm adverſis. 139. 2
Deus ſemper ad benefaciendum pro-
nus. 154. 4
8. Di=

INDEX

S. Didacus in amplexu crucis moritur. 88. Euchariſtia eſt cibus confortans ani-

140. 9

mas noſtras. 1II2. 4

S. Dionyſius Martyr abſciſſum caput Europa eſt illa orbis pars, ad quam

ipſe ad ſepulturam defert. 132. 11
Divitiæ ſunt diaboli oompedes. 62. 2
S. Dominicus mertuum juvenem ſigno
crucis reſuſcitat. 140. 6

E.
Eccleſia ex latere Chriſti progenita.
. 163. F
Eccleſia cur campanarum pulſu abſti-
neat in die Paraſceves? 106. 3
Efhgies Crucifixi invenitur in corde
Martyris Anonymi. 106. 6
Elephas ſanguine uvæ animatur ad pu-
gnam. 19. 4
Elias confortatus à cibo cœleſti com-
municantes ſignificat. 112. 4
B. Eliſabetha W'anſia quocunque va-
dit, Chriſtum crucifixum præambu-
lJonem habet. 16. F
S. Eliſabetha intuitu Chriſti crucifixi
diſcit mundana omnia contemnere.
106. 6.
Eliſæus mortuus mortuum ad vitam ſu⸗
ſcitans typus Chriſti crucifixi. 140. 2
FElogia SS. crucis. 144. 3
S. Elzearius comes in iræ motibus ad
Chriſtum crucifixum confugit. 77. 3
S. Ephyfius Martyr inter flammas illæ-

fus virtute crucis. 33. 5F
SS. Euchariſtia optimé ſumitur cum
memoria crucis. 41. 3

SS. Euchariſtia animat ad perſecutiones
& martyria feredda. 4 1. 7
SS. Euchariſtiam fumentes ſe præparent
per meditationem paſſionis Chriſti.
1I2 4

Chriſtus in cruce faciem convertit.
154. 6
S. Euſebiæ funus crux lucidiſſima in
aëre comitatur. 16. 6
S. Euſtachius invictæ patientiæ exem-
plar. 129. 7

Eunuchus Reginæ Candacis converti-

tur per meditationem Chriſti patien-
tis. 178. 1
Exempla Sanctorum pro inimicis oran-
tium.
Exemplum Chriſti patientis nos animat
ad ſequelam. 112. 2

—

F.

Fel, & acetum cur Chriſto propinatum

fuerit ante mortem? 4 5. f
S. Felicitas unà cum ſociabus generoſo
Martyrio defungitur. 10. †

Ferrum natans Eliiæi figura peccatoris e
profundo per crucem extracti. 51. 4
Fiducia in DEum concipienda ex con-
templatione Chriſti crucifixi. 116. I.
Fiduciam quantam collocare pofſit
quilibet peccator in Chriſto cruci-
fixo. . 159. 3
Finalis gratia ſperanda, & exoranda eſt
per crucem Chriſti. 163. 1
