heheneim cidum ex aquis, ne mergeretur, liberavit, & plura alia prodigia patra-
Onpt er nd 1 vitz inter quæ illud quàm maximeè conſiderandum, quod recenſet Ale- P. Maurus
alrent en mannus & Tyræus. Qùm 8. Benedictus in monte Calino plenus Spi- Orieschirenſ.
vhun omum & rItÜs ardore ante imaginem Crucifixi oraret, Chriſtus in ſignum divi- Brne⸗
vnr A neæ benedictionis manus ſuas à clavis & cruce ſolvens, S. Benedictum inpreiſa, e
hetrickikenin Peramanter amplexatus & oſculatus eſt, atque illius Os ad latus ſuum habita ad S.
it ſln; inaae juſſit admovere, ex quo tantum ſpiritum & gratiarum fontem hauſit; Udal. & Afr.
Me Nd e adimpletum eſt illud Prophetæ: Haurietis aquas in gaudio de fontibus Aug- an.1683

Uodommshe , 7 rén & . .
krelyl Salvatoris. O beatum Benedictum! etiam nobis miſellis unicam ſtillu- ſa. 12. 3.

80pones 1 1
ho c lam ex 88. corde Eſu, & ſufficit nobis. S
ußui⸗ . 7. S. Benedicto adjungo S. Bernardum filium obedientiſſimum; aieas
r un⸗ qualis ac quantus fuerit mellifluus ille Doctor & Abbas Claravallenſis, Auguſt EG.
ämcaudd, .

ejus vita, ſoripta & acta ſatis luculenter orbi Chriſtiano demonſtrant;
ſatis dixeris, ſi eum filum Mariæ, cujus puriſſimum lac ſugebat, &
fratrem Eſu, qui eodem lacte nutritus eſt, appellaveris, cujus mores
ber omnem vitam conatus eſt exprimere; Obverlabatur nimirum ejus
ei culis perpetuò paſſio & crux Domini noſtri Eſu Chriſti, cujus vir-
„tute diabolum de imminente judicio tentantem, peſſimisque apud tri-
bunal Dei eum infeſtantem accuſationis, gloriosé ſuperavit, cui ob-
jecit Crucifixi effigiem; Fateor, inquiebat, non ſum dignus egoy nec propriis
poſſum imeritis regnum obtinere cœlorum. Caterum Dominus meus duplici jure
illud poſſidens, hareditate Patris ac merito paſſionis, altero ipſe contentus, alte-
rum

n0s! Chrikumce
et? Audi n
in i n e

568 Conſideratio CL. Crux fons benedictionum. e

S.
rum mibi donat. Ecce ingentem fiduciam, quam Divus ille erga cru= “
cifixum ſuum tenebat amorem. . eeeere
Alia vice, & quidem die Dominicâ paſſionis ſe oſtendit ei Chri-
ſtus erucem ad Calvarium montem operosè bajulans, & ad Bernar- N
Lyr. H. . dum dicens: Jura me, qui tantaprote patior. Accurrit Bernardus lacry-
c. 8. de Chr. mabundus „ Domine, inquiens, patere, ut patiar: ita patery quia placidum 2
1e ante te, ubi ad quæcunque aſpera pro Chriſti amore fuſtinenda ſe offe-

olle. enDe
rebat, & ideò meruit, ut, dum aliquando coram Crucifixi effigie im- Yn
penſius oraret lacrymis irroratus, Dominus brachiis à transverſo crucis nnncdsCne
ligno ſeparatis eum ſuaviſſime amplecteretur, & ad pectus ſuum con-
ſtringeret. O feliæ Benjamin, & frater Domini! Ita quondam Joſephus gneraten
Egyptiorum Pro-Rex dilectum fratrem fuum Benjaminum amplexa- 4 4,K
Gen. 45. 14. tus eſt, de quo Scriptura: Cumque amplexatus recidiſſet ſuper collum Benja- G in ſen
min fratris ſui, flevit, illo quoque ſimiliter ſlente Juper collum ejus.
Thomas Can- 8. Similem gratiam ac benedictionem 4 Chriſto meruit B. Lut-
s Oar dis Ordinis 8. Benedicti ſanctiſſima monialis, & vera Cruci fixi ſpon-
titn fa & amatrix, cui die quodam per templi fores ingredienti apparuit
crucifixus Dominus ſacro ſanguine perfuſus 7 40 hiantibus vulneribus
faucius, quod triſtiſſimum ſpectaculum ubi conſpicata eſt Lutgardis alon
non ſine amariſſimis compaſſionis lacrymis, ſe illico in terram abjecit, Auencnd
Chriſtus verò avulſus e ligno crucis brachis eam benignè complexus Urth
eſt, ac patuli lateris divino nectare & ſanguine potavit. Beatæ Lutgar- K ri
di ad'icio denique ſanctum Henricum Imperatorem: cùm puſſimus und Pilt alten
Monarcha in celebri monaſterio Tegernſeenſi in ſuperiori Bavaria ſito hcitiſeichniin
voti cauſa verſaretur, & aliquando coram Crucifixi imagine, quæ ho- umkehensDni
diedum ibi piæ fidelium devotioni publicè exponitur, nocturnis con- nniumninnit
templationibus vacaret, ſubito ſenſibus abalienatus dignus habitus eſt, ulentſim whn
qui Chriſtus crucifixus largam tam fui, quàâm Monaſterii benedictio- kinartani mnenn
nem adpromitteret, prout S. Imperator beato Ellingero illius tempo- I: Denin anel5
ris Abbati fusèe enarravit. ul ſit, anlie⸗
Anima Chriſtiana, accede & tu fimili cum fiducia ad crucifizum iin Dei ente
Redemptorem tuum, ac perpende, cùm illum tam laxeé manus ſuas ex- 8 e Clen
tendentem vides, quomodo pari amore te ad amplexus ſuos invitet. t anndnt, laß tin
Optimus ille pater, ubi filium ſuum prodigum, ſed nunc pœnitentem
Lue. 15,20. d longè conſpexit, miſericordi motus eſt, & accurrens cecidit ſuper collum
ejus, & oſculatus eſt eum. En plus hic in cruce, expectat te Eſus

loieltum mue
1 Püotenpore, gn

lolegende
1 . j⸗ egenDei rerg,
expanſis brachiis, & tu renuis venire? Ah quousque tnin Nernd

. Aseſn
otcſeen
CON- upiniez 1

leniſie, ( BR 569
kunbmh AP F G e F N E 5 ⸗E⸗E F Fe X F K F. F. S. F FS. F S F a⸗F⸗S S F S E e F⸗ S S
Ionte t., , Rc. X. E F. X. X. X X, X X X X X r. X
nisleolen Hααπ ͤX HMο HραO B SEH ESSSEEH GEO BEHGEEHSESS BSH S HEO EH EH B
biſln e E N N F E F F d d

COONSIDERATIO CLI.
Rigidam Dei Patris juſtitiam Filius DElI

pro nobis Crucifixus in ſummam mifſericordiam mutavit.

i Euntes autem diſcite quid eſt. Miſericordiam volo
hr cdrn⸗ & non ſacrißcium. Matth. g9. 13.
¹Chrito meul
als,&Ererai I.
Ges igreliit Fcte Oſee Propheta, ubi vidit, quòd Judæi jam ſuo ævo ſum-
,T,HinNtihisni mam ſanéctitatem, pietatem, ac placationem Dei ponerent in
CoNloicatrct ln externis ſacrificiis, & quòd oves & boves immolati iram Dei
eilics in teame: α placarent, erude illi populo ex parte Dei intimavit: Quia mi- Oſee 6. 6.
enn benione cone ſericordiam volui & non ſacrificium, & ſcientiam Dei plusquam bolo-
ent. Nereln dauſta. Hoc & Chriſtus in nova lege fecit, unde dixit ad diſcobulos
Twoten: Cnn nülll Judæos : Euntes autem diſcite guid eſt: Miſericordiam volo & non ſatrifitium, Matth. 9. 13:⸗
Bnſeinihuinn malo enim miſericordiam, & miſereri miſerorum peccatorum, quâm
riftington curm Hebræis DEO hoſtias & cruenta offerre ſacrificia. Oſtendit au-
Donitr, ttd Tte infinitam hanc miſericordiam ſuam comprimis in incarnatione &
utbcigli tli excellentiſſimo modo in paſſione, dum Ppro noſtra, omniumque ſa-
rMonaſeri berd re in ara crucis erdent victima occubuit. Et quid magis admiran-
lngero uon cen. Deus in cruce! 6 cœli obſtupeſcite! Deus in ligno pro bomine
indigno! Vide, & conſidera hic rigidam Patris æterni juſtitiam, quam
„tamen filius Dei pendens in cruce in ſummam mutavwit miſericor-
mfiinen diam, unde S. Chryſologus: Deus Dominum mutavit in Batrem, & ab e0s. Chryſolog,
tunlwemI tempore amari maluit, quam timeri. Videamus modò, quomodo cruci- m. A.
Anpletuſin⸗ fixus Eſus juſtitiam mutaverit in miſericordiam.

une oen . . .
ide e 2. Ab illo tempore, quo primus Parens noſter; & nos pariter
unmme r cum illo legem Dei prævaricati ſumus, infideles vaſäalli ſupremi Nu-
ce, eNpeche minis juſtam iram incurrimus: Hinc illæ lacrpna, quod Deus juſtus

ANANAE. Judex tum in ſtatu naturæ, tum in lege Moſaica tam terribilem erga
mortales præœvaricatores ſe exhibuerit. Protoparentes conſidera pa-

Ginther Ulnus pro omnilus, Cccc radiſò

Ho Conſideratio CLI.

radiſo cum omni poſteritate ſua in exilium ejectos. De hac rigida
æterni Patris juſtitia loquitur etiam totius orbis naufragium; ignes de
cœlo lapſi, quibus exuſta, & in ſuis cineribus ſepulta Pentapolis; lo-
quuntur ſanguinis in præliis effuſi maria; repentini terræ hiatus, &
igneus ac ſubterraneus carcer, ad quem plerique peccatorum ſine di-
ſerimine detrudebantur. Ecce quâàm terribilem ſe olim demonſtrave-
Eſal. 33. 1. rit Deus: Deus ultionum Dominus.
3. Abel innocens ſanguinem ſuum effudit, ſed quid? placare
Gen. 4. 10, iram Patris non poterat, licet ſanguis illa usque in cœlum clamaverit,
nihil tamen exoravit, niſi vindictam contra parricidam.
Gen. 22 9. Illa inaudita Abrahæ obedientia, dum ad flium unigenitum im-
molandum gladium eduxit, quaſi vim DEO inferre viſa eſt, ſed ad
miſericordiam pertrahere non potuit.
Noémi juſtitia & pietas etſi multùm Deo placuit, paucos tamen
I. Petr. 3. 20. ſuos amicos cx illo cataclyſmo eripuit: Expectabant Dei patientiam in die-
bus Noë, cùm fabricaretur arta: in qua pauci, id eſt octo animæ ſalya facta
ſunt per aquam. .
Exod. 32.32: Moylſes pro delictis populi ſe obtulit ad puniendum, & deleri
potiùs optabat de libro vitæ, quàm videre interitum Hebræorum,
permanſit tamen Deus in ſede majeſtatis ſuæ & in tribunali juſtitiæ
immobilis.
Jer. Z. 11,13. Jeremias virgam vigilantem, & ollam ſuccenſam vidit, impio-
rum ſupplicia, igitur adlaborabat omnibus modis, quomodè poſſet
civibus ſuis ſuccurrere, hinc threnis plenus & planctibus quadraginta
annis vinctus catenis Hieroſolymæ plateas obiit, divinam implorans
miſericordiam, ut impendentem juſtitiæ gladium averteret, ſed fru-
ſtrà, dum nihiloſeciùs princeps illa civitas & Domina Gentium igne &
gladio à juſtiſſimo illo Judice devaſtata, & ſubverſa eſt.
4. Mitto plures alios Sanctos, Patriarchas & Prophetas, qui in or-
dine redemptionis ad placandum Deum nihil poterant efficere, ne-
Ecch., 5. 11. que omnes Angeli ejus; unde DEus ad Ezechielem dixit: Non parcet
oculus meus, neque miſerebor. Magna profectò iræ cauſa, quando ille,
cujus natura bonitas, opus miſericordia, amicorum ſuorum precibus lo-
cum nullum reliquit. Et quid tandem?
Venit Filius Deiin terram, fit Filius hominis, aſcendit in arbo-
Coloſſ. I. 20. rem crucis, pendet medius cœlum inter & terram, & reconciliat omnia
in ipſum, paciſßicans per ſanguinem crucis, ſive quaæ in terris, ſire qu& in calis ſunt.
Ecce rigida Patris juſtitia per crucifixum Eſum in miſericordiam mu-
Jo. 3. 16 tata eſt, nunc auditur in Evangelio: Sic DEus dilexit mundum, ut Filium

ſaum anigenitum daret, ut omnis, qui credit in eum, non pereat, ſ.- ed habeat vitam
ater⸗

Arn vmadnir
umbrohnermone
, ufatnn aut
Ddwirumn
ſbiſhſechmDensg
Ere ehtions eccunn
orumkbarunng
Tile helechnn
hengn ß, M
ttinuun Hue
fiunm mgnu
Uironns petllentnd
1r kon ma ciei ſen
AAnchrektcit, mm
Nendn, ſemelariin
is au fin, lt
1ſummam muumt ni,

Ement um anmn

1 Chrisnnance;,
Aamuskortcvocteini
Iingecinus Caliee
nmogefetocnifnn
6 Dn ſr lkriz ait
uln nili Alenen ſin
rd: uliumnt,
rint lnmns Necins
Kkmſkrcondn.
—
Noraceſicnntrenee,
mſenim

L Juſtitia in miſericordiam mutatun. I

elds det, aternam. Nota hic magnam vim ac emphaſin iſtorum Chriſti verbo-
Suitgim rum, qui per crucem liberè acceptatam hanc ſummam gratiam à Pa-
ſeplaſen tre nobis promeritus eſt. M
eninitemi . Pergamus ulterius. Quanto juſtitiæ rigore Deus ante adven-
neſegnmn tum Chriſti populum ſuum gubernaverit, patet ex pœna Moyſi inflicta.
enſln ir Hic ſervus Dei fideliſſimus & Deo ſummè familiaris „ quia non ha-
dhn buit plenam fiduciam in Deo, & cum aliqua dubitatione petram per-
ct, Kune cuſſit, à terra promiſſionis excluſus eſt; unde non ſine gemitu ad po-
iu pulum dixit: Mihi iratus eſt Dominus propter vos & . . Deut. I. 37.
e holkkn, Ezechias Rex Deo chariſſimus oſtendit legatis Regis Babyloniæ
patkicſlu ex aliqua vana elatione omnes theſauros regios, & mox à DEO per 4. Reg. 20.
flumte Iſaiam Prophetam correptus eſt: Audi ſermonem Domini, esce dies ve- & 2. Baral. 30.

nient, & auferentur omnia, quæ ſunt in domo tua &c.
David virum aliàs ſecundùm cor DEl ob numeratum populum 2. Reg. 24. 15
öpheuit, nt ſibi fubjectum Deus graviſſime punivit, cùm mox peſtilentia ob illud
Ahanr Deilinst leve elationis peccatum in populum immiſſa eſt, & ſeptuaginta millia
c olo inu ,l virorum fubditorum ſuorum èê vivis abſtulit.
Siſte hic Lector prudens, & unà mecum conſidera quid Scriptura
Duniendn, El ſubjungat: Iinmiſit Dominus peſtilentiam in Ijrael de mand usque ad tempus
tentum Hehan conſtitutum. Et quale huic immani peſtilentiæ erat tempus à DEO con-
Kin mbumm ſtitutum? Septuaginta legunt: De mand usque ad horam prandii, ibi ceſ-
ſavit omnis peſtilentia & furor Domini, horâ nimirum prandii, quæ
celimtilt im erat hora ſexta dieĩi ſeu meridiana: Ubi ſol incaluit, ait Mendoza Mendoza hic
odis, ondlohee a Angeli refrixit, nam miſertus eſt Dominus; Nla hora, pergit idem in lib. Reg.
Mlanctbobgnulngr Mendoza Egurabat illam meridiem, in quaæ Chriſtus crucißxus eſt, & divina ju-
t. CGinminphnt ſtitia ardor refrixit. Fece crucifixus Dominus ardorem divinæ juſtitiæ
n Ketteeh an in ſummam mutavit miſericordiam; ſtabant enim tunc jam omnia
mina Gentium elementa parata ad ſummendam de homine peccatore vindictam, &
quid Chriſtus in cruce? Pater, dimitte illis. Et in hunc finem pulſus me-

echee ridianus horâà duodecimàâ ab Eccleſia inſtitutus eſt, ad quem Ludovi-
El ſees Cus undecimus Galliæ Rex ex equo deſcendere, & nudo capite ac ge- Caniſ lib. 3.
Netd nu utroque flexo crucifixum JEſum venerari non erubuit. Imitare de B. V. c. 3.
MR u cxemplum. . . e
d 6. Dum eſſet Rex in accubitu ſuo, dicebat quondam dilecta illa Spon- Cant. I. 11.
ſuorum ſa nardus mea dedit odorem ſuum. Et qualis ille accubitus? E. Gloſſa in-
Ki terlinearis: Accubitus erucis, hic Rex Regum & Domimus Dominan-
is, Mer 3 tium inter latrones medius dedit odorem ſuum, & in omnes ſuam
6 endl effudit miſericordiam.
ioſii Jonas Propheta ubi de navià nautis in mare iratum projectus eſt,
nmierion . fine mora ceſſarunt venti, maris æſtus, tumores & fluctus: Et ſtetit mars
eit , 2 SccCCZ 2 feryo-
uulk ,

z Conſid. CLI. Juſtitia in miſericordiammutatur.

Poe⸗ 115. à ſervore ſuo. Jonas in navi dormiens, ait ſanctus Zeno Veronenſis,
er. de ona. imaginem Sacramenti Dominici præſeferebat, navis materia ſignifica-
bat crucem; Somnus Chriſti paſſionem & mortem QConſpirabant
autem omnia Elementa contra peccatores- in paſſione Filii Dei perden-
dos, ſed contrà accidit, Chriſto enim in mare rubrum paſſionis pro-
jecto rediit tranquillitas, orbis pax, & juſtitia in miſericordiam mutata
eſt, ita ut Chriſti interitus ſumma & unica mundi ſalus fuerit.
Gen. S. I1. 7. Columba iſta, quæ virentem olivæ ramum poſt diluvium ju-
ſto Noëmo tulit, juxta mentem SS. Patrum Chriſtum prælignavit,
ari . 45 cui Sponſa oculos columbæ aſſignat, & Spiritus ſanctus in ſpecie co-
trh. 3. 16 umbæ ſuper ipſum deſcendit. Ecce divina hæc columba non tan-
tùm Noëmo pacifico, ſed etiam in diluvio pereuntibus peccatoribus
ſimilem gratiarum olivam offert, dum ait: Non veni vocare juſtos, ſed
peccatores ad pœnitentiam. Vult igitur illis condonari non tantum ſepties,
Marth. 18.22. ſed ſeptuageſies ſepties, id eſt, ſemper; proinde nullo modo vult nos
de venia deſperare; hinc S. Catharinæ Senenſi aliquando dixit, prout
refert Bloſius in Monili Spirit. C. I. Peccatores, qui in mortis exttemitate
deſperant de miſericordia mea, multò gravius me offendunt, & magis mihi diſpli-
cent hoc uno peccate, quàm omnibus aliis iniquitatibus, quas unquam commiſerunt;
qui enim deſperat, contemnit apertł ipſam miſericordiam meam, & perversè ex-

Luc. 5. 32.

Roni lpirit. ea. Et addit Veritas Chriſtus: Quoniam in infinitum major eſt miſericordia
cap. I. mea, quàm ſint omnia peccata, qua unquam fuerunt commiſſa vel quaæ commiti

poſſint ab aliqua creatuta. Hæc Chriſtus crucifiæxus ad divam illam Virgi-
nem Senenſem. Quis igitur non ſperet in infinita miſericordia
crucifixi Eſu?

CON-

iſtimat iniquitatem ſuam majorem eſſe, quam ſit eadem miſericordia & bonitas

d— don
rionm kunmne

e cſet

mnnt gan

Tlmmmapeneoon
utkum Doninn
clszimniet
Avnrem A
nunilins Li
Clyanemonem, Op
Ne Ducem ac Dommin
Ges Cnritammdse
Orſuzcar et fomi,
Mon mitenmewC
ns Duxaneteuums
Nröporuri Aherie
lironſamsterti
neppilimüſttei,
Eilum ſffege alſin,
iſ, inenulubonann
nes nulis Ketanci
n unkſigmn
ſgiſccing li
uneſ
nriſce

No Zen ,

4. 3 * . 8 4 8 8 4. 5
nn Er Sr 2. 1 4 ℳ 5 ℳ 4ℳ 7ℳ 46 6 7 7 75 6 ℳ. 9 4,4 ℳ ℳ 6

CONSID ERATIO CLN

Quomodo homo Chriſtianus Ducem ac
Dominum ſuum crucifixum imitari poſſit, ac debeat?

C hriſtus baſſus eſt pro nobis, vobis relinquens eem-
plum, ut ſequamini veſtigia ejus. I. Petr. 2. 21.

Moy reni eni
lonarino
nde nulonm
lalquuncodine
) 0 in Mit ann
ur,,Malrhl

urumuenes“ òdJet X

1«
NUmmoperè commendandus eſt generoſus ille Armiger, qui Jo-
natham Dominum ſuum per viam tam arduam, per rupes & .
colles intrepide ſecutus eſt: Aſcendit autem Jonathas manibus & pe- IReg. I4 13
dibus reptans, & Armiger ejus poſt uum. Aſcendit Dominus noſter,

man, 6 Mn amantiſſimus JEſus cum crucis pondere per viam arduam ad
ſor, . X 11: . . X*
fid6“ Calvariæ montem, oportet ergò, ut & nos illius armigeri generose
nuH,α hunc Ducem ac Dominum noſtrum ſequamur. Ad hanc ſequelam

nnſ omnes Chriſtianos fideliter adhortatur Apoſtolorum Princeps Petrus:
Ademdumſ OCPhriſtus pæſſus eſt pro nobis, vobis relinquens exemplum, ut ſequamini veſtigia ejus. I. Pett. 2. 2I,
fninn mleim Non mirentur ergo Chriſtiani, ſi vocantur ad crucem, nam & Chri-
ſtus Dux & anteſignanus noſter ad eandem vocatus, propriis illam hu-
meris portavit, & in ea ſuſpenſus & enecatus eſt. Audiunt hoc molles
& inconſtantes hæretici, qui quidem fidem Chriſti ſequi volunt, non
tamen paſſionis veſtigia, plenis buccis concrepantes, ſolam fidem in
Chriſtum ſufficere ad ſalutem, Chriſtum enim pro nobis planè ſatis-
feciſſe, hinc nulla bonorum operum noſtrorum eſſe merita, & ſatis-
factiones nullas. Sed audiant hi quod intonat hic S. Petrus: Vobis re-
linquens exemplum; ut ſequamini veſtigia equs, ſervus enim non eſt major
Domino ſuo.
2. Exempla Magnorum permagni ſunt æſtimanda, & occulta vi
cogunt ſequi ſubditos. Urias miles egregius negat licere ſibi in lecto
molliter cubare, cuùm Dux Joab lapidi indormiret, unde ad Davidem
Regem dixit: Arca Dei & Iſrael & ̊Juda habitant in papilionibus, & Dominus 2. Reg. 11., I 3.
mens Joab, & ſervi Domini ſuper faciem terra manent; Et ego ingrediar domum
CccC3 meaim,

S4 Conſideratio OCLII.

*
meam, ut comedam & bibam? per ſalutem tuam, & per ſalutem anima tuæ, non
faciem rem hanc. Hoc faciat quilibet egregius miles Chriſti, qui adhuc
ſtadio currit ad bravium, ut comprehendat; Ecce Dominus meus &
Redemptor meus pendet in crucis patibulo, & ego voluptate fruar?
Quid magis indignum, quid magis deteſtandum, quid graviùs punien-
dum, quàm ut videns Deum cœli & terræ exinanitum, in cruce vul-
neratum, morientem, deſolatum, & interim homo vermiculus infletur,
& intumeſcat, & lautè vivat? Ita Mellifluus.
3. Ethai Gethæus vir fideliſſimus, ubi David à facie Abſolonis
per montem Olivarum fugam apprehendit, mox in mœſtiſſiino hoc
itinere ſe fugæ & miſeriarum comitem adjunxit, hinc ad Davidem di-
2. Reg. 15.21. Xxit: Vivit Dominus, & vivit Dominus meus Rex, quoniam in quocunque loco
fueris Domine mi Rex, ſive in morte, ſive in vita, ibi erit ſervus tuus. Hoc di-
cat etiam Chriſtianus, ſi Chriſtum Regem Judæorum patientem &
Crucifixum aſpicit, ſi illum inter flagra, ſpinas, ludibria, nudum, toto
corpore ſaucium, ac doloribus exhauſtum contemplatur; Vivit Domi-
nus meus Rex, quoniam in quocunque loco fueris Domine mi Rex, ſive in morte,
ſive in vita, ibi erit ſervus tuus, ſi ita placuerit ſanctiſſimæ voluntati tuæ.
4. Gedeon Hebræorum dux illos ſolummodè milites elegit, qui
Iudic. 7. 6. 7. linguâ lambuerunt agquas, quibus dixit: Quod me facere videritis, hoc facite,
ingrediar partem caſtrorum, & quod fecero ſectamini. Dux & noſter Gedeon
Chriſtus eſt, qui illos tantùm milites ſolet eligere, qui bonorum tem-
poralium aquas manibus tantùm bibunt, non qui ſe in eas toto corpo-
re demittunt, hi apti ſunt ad ſectandum Dominum ſuum. Præibat
autem Gedeon noſter Chriſtus inmontem Golgothæum, ubi in cruce
ex alto pugnaret cum acerrimis hoſtibus ſuis, diabolo, mundo & pec-
cato, & fecit victoriam, dumoccubuit, & lagena ejus confracta eſt. Et
. ſicut, ait quidam devotus Chriſti Servus, lagenam ſuam Chriſtus con-
fregit, cùm corpus ſuum ſanctiſſimum vulnerari, & tot tormentis la-
cerari permiſit, ita etiam vult, ut nos pro poſſibili ſequamur: Quod me
facere videritis, hoc facite, quod ad captum noſtrum optimè declarat Apo-
Gal. 5§. 2 ſtolus: Quiſunt Chriſti, carnem ſuam crucifxerunt cum vitüs & concupiſcentiis;
Petr. Cell de unde Petrus Cellenſis: Imitemur Fatrem noſtrum, & ſinon usque ad ſangui-
Pane ece⸗ ie ,Sffuſionem, ſaltem usque ad vitiorum repreſſionem; ſi non ad lateris effoſſio-
nem ſaltem ad deſideriorum defoſſionem. .
S. Alexander Rex Antiochi filius, cùm Jonathæ Pontificatum
confirmaret; in ſignum ſummæ amicitiæ purpuram & coronam auream
per legatos miſit, ut per hoc proprium veſtimentum regium illum ma-
E. Mach. I0. gis ſibi devinciret: Conſerves amicitias ad nos. Jonathas princeps regius
. deg 18 4. Propriam tunicam Davidi dedit in ſignum inviolabilis amicitiæ: Expo-
liapit ſe Jonathas tunica. . Anni⸗=

ar. E. 23.

lluſalfan
ak. Audinnldi,
n: Erdhlein 5
fibim aſoiiß
,, Duſon. ..
G, Eraln fiſit
S Nirlingonun Mmen
er flit edin¹
mttlquit Kull
Wohitanic,fi⸗
Pilbusuuweenummn
orlenumpperurad
1. (Mnne Xer
denan imnnilod:
nnnen autencricig
Raeſopent m
ronnes bgrwigini⸗
miu,ektotlsipuin⸗
üunmilent
Mrum. ⸗ldudhaturg
Vnii 4 nocmnin
Etorehlitthnii
Umümgenimmrre
etinmoböaninanoltra,
ttiin nind ri
maahmn n
1ieſlur, n
—
Wlereecorri
inn aiſant
ünfiftinainen

1

itunngn

netar

4

Ellunag . De imitatione Chriſti crucifixi. Vz
ld Anime mi! placet Regis & Chriſti crucifixi amicitia? En mittit
onle tibi ſuam purpuram & coronam ſpineam, expoliavitque ſe veſtibus
n lid omnibus, ac nudus pendet in crucis patibulo, ut te proprio ſuo indue-
“ e, ret veſtimento: Tunica Jonatha, ait Hugo Cardinalis, converſatio Chriſti
wmm dn eſt, quam dat ſuis amicis. Si in hoc indumento ſimilitudinis Filii Dei ad

naennt Patrem cœleſtem accedes, ſicut jacob plenam accipies benedictionem.

Ecce quid ultrà tibi facere potuit crucifixus Eſus, & non fecit? Et tu
nondum amas hunc crucifixum Amorem tuum? Dic cum Pſalte:
Adhareat lingua faucibus meis, ſi non meminero tui, Eſu, Amor & Salva. Pſal. 136.6.
tor meus. Audiamus Bellarminum Eminentiſſimum S. R. E. Cardi-Bellar. ep.
nalem: Quemadmodum, inquit, nihil erit in futuro ſaculo beatius, quam eſſe ed ad Beu-
Obriſto ſimilem in gloria; ſic in praſenti tempore nihil eſt utilius, quam eſſe ſimi- Wergun Se⸗
lem in Paſſione. . .
wluckbruydnn 6. Ferculum ſibi fecit Rex Salomon de lignis Libani. Columnas eus argen-Cant. 3. 9.
emnlun, bis teas; Reclinatorium aureum, aſcenſum purpureum: Media charitate conſtravit
min i ,ſtm propter fiias Jeruſalem. Attentum te eſſe cupio, ſingula enim verba de-
Hüinewhumn notant aliquid. Ferculum, id eſt lectica, & quaſi currus triumphalis
Atsce, crux eſt, ita Aponius; Facta eſt crux Dominica ex lignis Libani impu-
entnig u tribilibus, unde etiamnum in ſuis reliquiis, quæ paſſim in multis Eccle-
Derdweré ſiis conſervantur, perdurat, & perdurabit usque ad extremum judicii
qübmonme diem. Columnæ argenteæ crucis ſunt ſumma Chriſti humilitas &
Ulehestoang obedientia juxta illud: Hamiliavit ſemetipſum faltus obediens usque ad mor-Philipp. 2. 8.
mumtum. Nm tem, mortem autem crucis. Keclinatorium aureum, ait Cornelius, fuit in-
chmmyinan Victa ejus patientia & magnanimitas, cui incumbens mitiſſimus Salva-
ba,mmndt tor omnes plagas, injurias, dolores placidè tulit, & ſuperavit. Aſcenſus

eſsonſucnt Durpureus eſt totius ſanguinis effuſio, quæ totum Chriſti corpus cruen-
ImſumCrine Tavit, & purpuravit, quem generoſo animo ſecuti ſunt tot milliones SS.
rred Martyrum. Mediacharitate conſtravit. Quid eſt medium in corpore hu-
, tet mano niſi cor, à quo omnia membra ſuum vigorem participant? Tol-
nd le cor, & homo abibit in nihilum; Tolle Cor Eſu, ſedem amoris, fon-
dpined tem omnium gratiarum ac benedictionum, pignus futuræ gloriæ, &
ttitnf tabeſcet in nobis anima noſtra. Proinde clamemus omnes cum dilecta

e . . .
jlla Sponſa: Trahe nos po te, curremus in odorem unguentorum tuorum,Cant. I. 3.
9

ImdKρ elubentiſſimo animo per tuam gratiam feremus crucem noſtram:
Portate Deum in corpore veſtro. O Domine JEſul exclamat Mellifluus, I. Cor. 6. 20.
Ounche onk qudm pauci poſt te ire volunt, cùm tamen ad te pervenire nemo ſit, qui nolit. S. Pern. ſer.
ncoronun 7. Jeremias Propheta diſcobulos ſuos judæos, & toties à mandatis: in Cant.
un tegimn Dei recalcitrantes ſeverè corripuit: Hac dicit Dominus: ſtate ſuper vias, & erem., 6, 16

videte, & interrogate de ſemitis antiquis, qua ſit via bona, & ambulate in ea,; &
tils nan 9 invenietis refrigerium animabus veſtris. Et quænam, dices, ſunt iſtæ ſemitæ an-
tiquæ, in quibus nos oportet ambulare? R. S.

Job. 17: 20.

v6 Conſideratio CIII.
N. S. Hieronymus & alii apud Cornelium; Viæ antiquæ ſunt
exempla Majorum noſtrorum, quæ nos oportet imitari, ut fidem Abra-
hæ, Iaaci obedientiam, Jacobi labores, Joſephi caſtitatem, Moyſis
manſuetudinem, Jobi patientiam, Davidis ſanctitatem, & quàm ma-
ximè vitam Chriſti Eſu crucifixi. Hæc verba ſibi dicta putent omnes

Chriſtiani: Chriſtianus es? ſpeculare vias antiquas, vide quomodòè vi-

xerit, & quid fecerit Chriſtus caput tuum, & omne bonum tuum;
Audi quid ad te loquatur de ceruce:
En homo, quæ pro te patior tormenta Redemptor,
Et potes Authoris non meminiſſe tui?
Refert Stengelius, quòd Boleslaus quartus Poloniæ Rex aſſiduè
pretioſam Patris fui effigiem è collo pendulam ſecum portaverit, eâm-
que ſibi legem ſanxerit, ut quoties dicendum aliquid, faciendůmque
occurreret, impreſſo oſculo Patrem tanquam viventem in imagine
compellaârit: Abſir ö mi Pater, ut à me unquam aliquid regio tuo nomine in-
dignum ſtatuam. Hoc fac & tu, ò mi Lector, circumfer in pectore tuo
Crucifixi imaginem, eâmque ſæœpiùs alloquere: Abſitè mi Jſu, ut in ali-
quo te oſfſendam & c.

ðð
CONSIDERATIO CLII.

Chriſtus paſſus & crucifixus docet nos,

quomodo debeamus ſervare ſalutare ſilentium.

Sicut ovis ad occiſtionem ducetur, & quaſi agnus co-
ram tondente ſe obmuteſcet, & non aperiet os ſunm.

Ha. Q. Ze
. Ta.
Otus quaſi infernus conjuravit contra Job virum patientiſſi-
mum, juxta ac ſanétiſſimum, ut eum perderet, & è mundo-
eliminaret; in hunc finem percuſſit eum Sathanas ulcere peſ-
ſimo à planta pedis usque ad verticem, & reliquit ei ſolam
uxorem & labia illæſa: Derelicta ſunt tantummodò labia circa den.
tes meos. Et quare hoc? N. Cum

turmnimn ſunt
brrout Aich
fN, Cotaqlen
M,Corwacen ſon
Ndole n entinin
ten Olbmſum mn
minibrorumeſ
m conmabeum n
carent. des conn
Ead gnucne
Aleiottue itni
2 Hantorkicil
n Hercſohrenis
femm Coperariorn

(üniribde wideri

Honm itiv nlve
malnalimnn ili
mun nmmn
bomochehe berte
la miumullanun
Gnanlilummnmir
unmt niin nliin ,
1hnn htinerin, in
mincebanrtumulnn
titkilkt,guulei
em nnek in
eonſerin,
nien Uenpln
1 ndunfit ug

yEnin

.
nefun De ſilentio Chriſti in cruce. Fzz
bontetinianz N. Cum Manſio, ideò petulantem uxorem Jobo patientiſſimo
lalpniaf eſſe relictam, ut maritum ſuum tot ſuſtinentem calamitates ac dolores

1.

nche; ad iram, indignationem & ad maledicendum Deo provocaret: Benedic job. 2. 9.

Verbaſbidog Deo, & morere, os autem & labia Jobo parem ob cauſam, licet toto
Santiqus, Corpore ſauciato, à Diabolo illæſa conſervata ſunt, ut ad blaspheman-
um, Komet dum & maledicendum Deo provocaretur; ſed prudentior fuit Job,

tacuit enim in omnibus, & divinæ voluntati ſe penitus commiſit, &
mmentt het ſic diaboli aſtutias illuſit, unde S. Ambroſius: Job plagam ſuam ſilentio S. Ambroſ. in
ee vicit, & tolerantiam ſuam taciturnitate ſuperavit. Pſal. 38.
ninifſe tui, Job, prout alibi diximus, typus inſignis fuit Chriſti patientis &
guartus Dolme! Ccrucifixi, contra quem totus infernus, ut eum perderet, cum Syna-
Uhmemhm goga, quæ uxorem Jobi repræſentaverat, conjuravit, hinc in toto illius
umliqti,A corporeé non erat ſanitas, ſed vulnus & livor & plaga tumens. Conſervata lſa. I. 6.
autem ſolum ſunt intacta Chriſti labia. Et quare? En aſtutiam diaboli

nquam virentenmi n. . . . .
le Rü Gh & miniſtrorum ejus Judæorum, ut in tantis calamitatibus ac doloribus
. am⸗ eum contra Deum impatientem redderent, & ad blasphemandum pro-
⸗ M vocarent. Sed contrâà accidit, dum ſicut ovis ad occiſionem ductus
E AR ⸗
7 11

eſt, & quaſi agnus coram tondente ſe obmutuit, nec aperuit os ſuum.
Diſce hic ſalutare ſilentium; & quàm bonum ſit praſtolari cum ſilentio ſa- Thren. 3. 26.
lutare Dei.
eeeb 2. Recordor hic illius magnificentiſſimi Templi, quod Rex Sa-
RRE lomon Hieroſolymis quandam ædificavit, in quo formando maxima
artificum & operariorum multitudo laborabat, & quod rerum intelli-
PI 0 N genti mirabile videri debet, illud eſt, quògd in eo ædificando nullus mal-
leorum ſonitus, nulla percuſſio, nullus ſtrepitus auditus ſit: Domus au- 3. Reg. 6. 7.
. 0 cetnn tem cùm adificaretur de lapidibus dolatis atque perfectis adificata eſt: Et Malleus
US & ſecuris & omne ferramentum non ſunt audita in domo „càm adißicaretur. Et
Uraeeſlenun, quomodo, obſecro, hæc fieri poterant inter tot hominum laborantium
millia: Fueruntque Salamoni ſeptuaginta millia eorum, qui onera portabant, &
N octoginta millia latomorum in monte, absque prapoſitis, qui praerant ſingulis ope-
,G oius numero trium millium & irecentorum pracipientium populo, & hit qui ſacie-
n Arttl, bant opus 3 Et interim, cùm ædificaretur Templum „nullus inſtrumen-
torum audiebatur tumultus? Et quare hoc? An quia lapides jam priùs
erant bene dolati, quadrati, aptati? Et hoc quidem verum eſt; an quia
apud Deum non eſt impoſſibile omne verbum? Ita quidem eſt, ſed
möhm aliud quæro myſterium.

geret, 3. Cùm idem Templum per Chaldæos hoſtes & victores tan-
oher mols gdem deſtructum fuit, vah qualis ſtrepitus æramentorum, arietum fre-
und ANit⸗ mitus, & ruinarum fragor obaudiebatur? Omnia hac contingebant illis in
tem, * Ffgura: Hoc enim magnificentiſſimum Templum Chriſti pretioſiſſimi
mn, Ginther Unus pro omnibus, D ddd Redem-

ys Conſideratio CL.III.
Redetmptoris noſtri præſigurabat corpus, ita Mallonius, imò & ipſe
J0.2. 19. Chriſtus: Solvite Templum hoc, & in tribus diebus readificabo illud: ille autem
dicebat de Templo corporis ſui. Ubi hoe diviniſimum Templum in caſtiſ-
ſimo B. Virginis utero operâ Spiritüs ſancti formatum & exſtructum
Eccleſia de eſt, omnia in ſummo fiebant ſilentio: Cùm ſilentium tenerent omnia, &
Chriſto natosnox in medio curſu eſſet, omnipotens ſermo tuus ad nos de regalibus ſedibus venit,
ſed ubi per Gentiles & Judæos in paſſione deſtructum eſt, vah qualis
armorum ſtrepitus, malleorum, & Hagellorum ictus, clamor Judæorum
Matth. 27.23. & Gentilium? Dicunt omnes: Crucifgatur. Et iterum: At illi ſucclamabant,
Luc. 23 21. gicentes: Crucifge, erucifge eum; Et rursus: At illi inſtabant vocibus magnis »
Luc. 23. 24· ut crucißigeretur: Et invaleſcebant voces eorum. En quantus clamor & tumul-
tus, dum impii Eſum volebant perdere. Et quid mitiſſimus Salvator? JE-
Matth.26.63. ſus aut ein tacebat in cruce pendens: Pater dimitte illis, non enim ſciunt
Luc. 23.34. quid faciunt. Diſcee hic juxta exemplum Ohriſti tacere, vel ſi oportet,
* Gine felle reſpondere. Unde recte Dion Philoſophus dicere ſolebat, na-
turam probè egiſſe, quæ geminas aures & linguam unicam nobis fabri-
cavit, ut ad audiendum eſſemus, quàm ad loquendum promptiores.
4. Jeremias Propheta, qui & ipſe typus Chriſti fuit, ita de illius
Paſſione vaticinatus eſt: Ponet in pulvere os ſuum, ſi fort? ſit ſpes: dabit per-
cutienti ſe maxillam, ſaturabitur oppt obrüns. Et quomodè Chriſtus patiens ac
crucifixus poſuit in pulvere Os ſuum? . Theodoretus: Tacebit, & ge-
nerosè feret convitia & probra, perinde ac ſios haberet pleaum terrâ;
Et S. Ambroſius hic: Oſtendit ſupra modum patientia taciturnitatem, oum enim
malediceretur, non maledixit; Et ſieut ovis non obſtrepit, non balat, non
12 clamat, ſi ducitur ad macellum, ita pientiſſimus Redemptor tanquam
erem. II. 19. Agnus manſuetus ductus eſt ad victimam, non aperiens os ſuum; 6 pro-

Thren. 3.29.

J . . . . . S“ „ . .
digium amoris Quid tu hic animemi, ſi tibi inſultat inimicus? Audi
meum conſilium: Tace, ut maneas in pace.
Gen. 39. 20. 5. Ubi innocens Joſeph traditus fuit in carcerem, nec verbum

oppoſuit, nec querelam movit, ſed cum ſilèntio hanc injuriam ſuppor-
tavit, certus, Deum innocentiæ ſuæ fore defenſorem.
Jeremias, ubi pari modo, licet innocentiſſimus, miſſus eſt in car-
cerem, tacuit, & ſilentio omnium inimicorum ſuorum vicit injuriam:

Percuſſit Phaſſur Jeremiam Prophetam, E& miſit eum in nervum.

Suſanna matrona innocentiſſima ubi ad mortem condemnata eſt,
Dan. 13· 35. flens ſuſpexit ad cœlum, nullo modo iniquis judicibus contradicens, & ſic

Jerem. 20. 2:

lus egit tacendo, quàm loquendo, conſeientia enim illius, habens fi-
§. Ambroſ. duciam in Deum, illi Domino univerſorum ſoli loquebatur, ubi qui-
Offic. l. c. 3. dem vox non audiebatur, nec quærebat pro ſe hominum judicium,
quæ hab ebat Domini teſtimonium. Ita fere S. Ambroſius,

Magda-

accuſitoneznſi
CrorumACemin
nrtefinorin tui
enrretm e
berrimnermkruns
Storkimngneadr
Tumtarberllenuun
gerllicdo, Deuumeng
rqndimerme
NEiNMnONengo
5Alo Cbedimommn

commiennine 4

itum ein deniarn,
nextennw, Aguiil
Eehlen getumetici
Eitxiiuminine,
i, ucin lenin ann
4 lenun, ſtecon⸗
lenpultueen
ertiemper

CI

s, itr Albin,
Aeunnelſt ii
anikimunlene
6 fornntin
in ſeftitf tunn
14d nor d ſe,iti
de geſttubkuncht,
Orumickis Can,
