de hac conploratione? Converſus autem ad ilas] Eſus diæit: Filiæ Feruſalem,
nolite flere ſuper me, ſed ſuper vos ĩpſas flete, & ſuper filios veſtros. Ecce Dominus
Eſus non deſiderat, ut doleanus ſuper dolore ſuo, ſed ſuper potiſſi-
ma causâ doloris ejus, hoc eſt, ut de ſceleribus noſtris intimé triſte-
mur. Quisigitur nobis dabit aquas, imò quis omnes venas, arterias;
nervos; oſſa, membra univerſa corporis noſtri vertet in Oceanum la-
crymarum? ut plangamus in amariſſima amaritudine animæ omnes
iniquitates noſtras propter Eſum offenſum? D
2. Da-

ſouke ul
1.I.
,womm
Apeppn
Gluube

11 (

61

UnnE
Cinens

ülzeicthiwar: nie
4ODmömmcomtennn
En Mis, griran
teupimmgllicn
n,perwasre

uhmmſtrceere;

7

Auumim ileddin
unnknimini
ngmmhapran
Ackcutim ion
Proſdolkin anidd
uhrinckanerennlo
ünniännm, Xrrl
iruie
„ INnsban

Reeenzi

Lacrymæ pænitentium ob ofenſum 7kſum, 183
2. David Rex in Iſraelpie plorantium agmen ducat; hic quantm
defleverit geminum ſuum peccatum licet à Deo jam condonatum, ip-
ſe pluries faſſus eſt. Vix poculumori admo vit ſitibundus, & fontana
ALN temperando vino fluxit ex ſiphone oculo, hinc illud ejus teſtimonium:
Potum meum cum fletu miſcebam. Neque hic ſtetit optimi Regis pœnitentia; Pfal. 1er, 20
ſed quia interdiu plerumque animum ſibirapiebant negotia domeſti-

111
Finhtl ,4 1

Ner ca, civilia, bellica, quo minus indulgere poſſet deplorandæ culpæ,
idcircò compenſaturus nocturnis tenebris, quod claro ſole neglexe-
er me, ſed rat: Layabo ſòlebat dicere, per ſingulas noctes leltummeum, lacrymir meis ſtra- pſalm 9. y.

tum rigabos Pulchrè ad propoſitum S. Chryſoſtomus: Càùm omnes quietem S. Chrylof.
& otium agerent, ſolus ille tunc Deum interpellabat, & aderat ſopiri neſcius oculus concione I. de
: ploranti, ſudque profitent mala, O quàm multum ab hoc pœnitente diſta- Larare.
mnlinmn, mus!

lu. t 3. Hunc pium Regem peccatis ſuis conſtantiſſimè illacrymantem,
(N laudandâ æmulatione S. Petrus Apoſtolorum caput imitari voluit.
Cùm enim ab imbelli una ancillula ad trinam Domini abnegationem
dejectus eſſet, improvidus æquè ac meticuloſus pugil, ſimul ut gal-
. lum accinentem audiit: Petrus fleyit amarè., Heu! quâm longè à Petro Lue. 22. 6.
econeline lutn abſumus! multi poſt deflenda ſanguineis lacrymis facinora, cùm He-
enten, Ougine- racliti eſſe deberent, Democriti fiunt, & quidquid domi cachinnorum
ninmocumgher⸗ habent, largiſſimè effundunt, atque, quod Sapiens deplorat, lætantur pror. 2. 14.
n, igett A4 gum malèò fecerint, & exultant in rebus peſſims. Sed veniet aliquando tempus,
b, becd, ubi & illud verificabitur: Riſus dolore miſcebitur, & extrema gaudu luctus Ccα. Prov 14. 13.

ehgeethennr. abit. S. Petrus non contentus unâ criminis deploratione fuit, repeti- Clemene
DensEr H vit eandem ſæpiùs, erâtque illi ſolenne, per omnem deinde Vitam Alex lib. r
Anst,NNK, E quotidie ad primum galli cantum ſtrato levare corpuſculum, provol- Recoguit.
neconpedeam viin genua, & per noctis reliquias inter vota, precésque patratamo-
gſt. lim culpam jugiter deflere; factumque eſt, ut excontinuo ſtillantium
lSoriid, ⸗ oculorum fluxu ſulcos in genis acciperet, binôsque velut canales,
„ praæclarum dolentis animi honeſtamentum.

— 4. Jungamus lacrymanti Petro ſociam Magdalenam. Hæcut orbi
Gwbe igi conſtaret, quantùm priora luxuriantis vitæ iterata damnaret ſcelera,
ln, dah Magiſtro ſuo Eſu, cujus doctrinâ dediſcere cœit turpitudinem, no-
de ſ vo atque inſolenti exemplo balneum paravit, ſed ex iis aquis, quas
uknt oculi miniſtrârunt, & veriſſimus de noxis dolor. Lacrymis cœpit rigare pe- Lu c 7. 38.
unſtin Qdes ejus. Eliæ ſacrificium igne cœleſti abſumptum eſt, ſed priùs aquàâ ter
Neſid, Ive affusâ; ita Magdalenæ cor igne cœleſti abſumitur, cuùm dilexi multum, 3. Reg 18, 3 6.
ibs ſts 8 ſed multis lacrymis priùs effuſis.
isonn, O ſi vidiſſemus hanc pœnitentem Magdalenam ſub eruce ſtan-
krienen tem, ac patientem & demortuum Filium DEl plorantem! Flevit
amatfuls Agar

3 10e

184 Confderatio XLVIIr

Gen. 21. 16. Agar in deſerto morientem filiumſuum Ismaëlem ſub arbore ſedens,
Gen. 37. 34. & noluit conſolari. Flevit jacob elevatàâ voce, ubi inaudiit oſephum
Gen. 43. 30. dilectiſſimum filium à ferâ peſſimâ devoratum. Flevit Joſeph Ægypti
Pro- Rex, & commota ſunt omnia viſcera ejus ſuper fratre ſuo Benja-
min. Flevit onathas & David ſe invicem oſculantes, David autem
amplis. Plevit Iſraél univerſus, ubi Angelus Domini venit ad locum
flentium, & improperavit filiis Iſraël beneficia, quæ à Deo recepe-
rant, & peccata quæ commiſerant, & eleraverunt vocem & fleverunt. Fle-
vit & Magdalena & quidem amplius, ſtans ſub arbore crucis, & ad
ſepulchrum Domini, Amoris ſui crucifixi. Flevit quidem in domo Si-
monis Leproſi, ſed tunc adhuc ignorabat quàm carô, imò immenſo
divini ſanguinis pretio effent luenda illa, quæ patraveratpeccata: ve-

I1I. Reg. 10. I.

Iudic. 2. I.

ruùm ubi nunc vidit in cruce pendentem Eſum, deſolatum, mortuum

& toto corpore plagatum, in quem firmâ fide credidit Deum eſſe &
Hominem, ac pro ſalute omnium tam indigna paſſum; ah quis dicet,
uantùm doluerit; tunc deilla poterat verificari illud Davidis: Exitus
Pf. 118. 136, aquaruin dedexerunt ocul mei, quis non cuſtodierunt legem tuam.
5J. Quòd Chriſtus non ſolùm ſuper Jeruſaſem, & Lazarum fleve-
rit, ſed etiam in cruce, de fide eſt, imò obſervant 88. Patres, Chri-
ſtum nunquam ſine laerymis oraſſe; & ſicut Job de ſe ipſo teſtatur:
Job. 16. 2I. Ad Deum ſtillat oculus meus, ita & in Chriſto, dum ſæpiùs pernockabat in
oratione Dei, ſtillabant pretioſæ lacrymæ de facie ejus; unde rectè
al. 55. 9. Vates Regius: Deusvitam meam annuntiavitibi: poſuiſti lacxymas meas in conſpe-
liu tuo. Opretioſæ lacrvymæ! Arca Noëmica Per aquas diluvii à terra
alevata eſt in ſublime; ita animus in limo profundi conſtitutus, & lu-
Teb. Ia. Iz. t0 delictorum defixus, extollitur exundantiâ lacrymarum: Quandoo-
rabas cum larrymis, dicebat quondam Raphaél Archangelus ad Senio-
§. Hieron, in emn Tobiam, ego obtul orationem tuam, & S. Hieronymus: Oraio Deum
Mla. 38. lenit, ſeâ lac, pna cogit. . .
. Cæcum illum à nativitate hominem Chriſtus miſit ad natatoria
Joan, 9. 7. Silo, utibidem ſe lavaret: Abit erge, & layit, & venit videns: Supra quod
5 Bernbard. S. Bernhardinus: Lacrymæ ſunt natatorium Siloë, ubi cœccus illumi-
ſer. 4, de Ss. natur, & Stapletonius: Utenim ille, quiſe in natatoria Silo lavit, à
Beatsud. coœCiτι¹οzte corporis curatus eſt, ita qui ſe in lacrymis lavant, oculos
mentis ſibi aperiri advertent. Proba, & videbis.
Ibi Veritas Chriſtus œam ultimam cum diſcipulis ſuis celebra-
re voluit, Petrum & Joannem in urbem præmiſit, ut pararent pa-
ſcha: eisque ſignum dedit, in quo loco cuncta pararent neceſſaria:
Luc. 22. I8, EZce introeuntibus yobis in civitatem, oœurret vobis homo quidam amphoram aquæ
pertans. Et quare hoc? Reſp. de Rampelogis: Homoamphoram aquæ
portans

ſndere⸗ Nu
elionen
(ommeſtc,i

gümhki
unar hj lkl
Taſfingmileyn
,Ar alifurmn
Huuenn
tmibift wrſene
IIn eem: Ne
1 Mullbenh,
uum, MAlein
Mhnek,i ein

ſſete⸗ l ð

Lacrymæ propter ofenſam Dei, 18 ⁵5

portans eſt peccator pænitens, cor lacrymis plenum ferens, quermn
len Ohum ſequentes Angeli intrant ejus hoſpitium, & parant paſcha Domino.
entſttt Et quis non obſtupeſcat, quòd Chriſtus Dominus univerſorum Jo. 13. F.
Iperftatr k. cæpit layare pedes Diſcipulorum? Et quare non etiam ſuos? Reſp. S. Am- S. Amb. l. 6,.
intes, Dili broſius: Chriſtus lavit pedes Diſcipulorum, non ſuos, quia eos 1 Luc.
minrenttn nobis lacrymis lavandos reliquit.
Oux Deoeon 7. O quot cauſas habemus Chriſti ESII Crucifixi lacrymis no-
luncfmmit ll. ſtris ſacratos lavandi pedes! De ipſo dicit S. Lucas: Et factus in a- Luc. 22. 43.
bareenes, gal gonis, prolixius orabat. Et factus eſt ſudor ejus, ſicut guttæ ſanguinie decurrentis in ter-
Nitenindomos. ram. Ecce quomodò amaverit nos, ſubinfert hic Mellifluus, dum g. Bernh ſer.
dmmenh non tantùm oeulis, ſed & membris omnibus fleverit. Tanti pon-3. D. Pialm.
twerareke N deris erat ſalus noſtra.
Eedhrum, wormn B. Margaritha Hungarica, Virgo ſanéctiſſima genas habebat fluxu
Geciditernt! lacrymarum aduſtas, quas ſolebat coram Crucifixo amore ſuo pro- Eoll. 23. Jan.
lm; nqitin fundere. S. Franciſca Romana cùm amariſſimam Redemptoris noſtri
UuUDids paſſionem & dolores meditaretur, tam effusè plorabat, ut timerent
nuun, domeſtici, ne ob doloris vehementiam animam expiraret. .
„&Lunmumnfe· „ “ . . S
1.itrs, C. B. Ludwina Virgo lacrymas ſanguineas amore Crucifixi funde-

Elcknr :. bat, quas roſas ſuas vocabat. O anima Chriſtiana! quid nos agi⸗ .
isencheti mus, dum in cruce pendentem vitam noſtrà ſpectamus: Et eru vita tua Deut. 28. 66.
6b; mke ne Iuaßi pendens ante te? Et ſi quidem Crucifixum Dominumtuum non dig-
nmnsin. num æſtimas unâ lacrymulâ, quomodò non ploras propter peccata Pſal . a.
CANe/Hh kua, quæ cauſa fuerunt tam cruentæ paſſionis? Ah nos miſeros! aEe
gs Noyſes percuſſit petram, & fuxerunt aquæ. Millies nos Moyſes flagella-
Gcon tmrun Verit virgâ ſuâ, nec ſemel ex his ſaxis guttam extundet ad diluen-
d dé da noſtra peccata: Beati qui lugent, ait Veritas, ſupra quod Os au- Matth. §. 5.
Nchungenns reum: Non illi beati, qui lugent mortuum, non jacturam, ſed pec-S. Chryloſt.

10 ihi 1 1 . 1 .
n)s catum, nihil enim in hoc orbe fletu & amariſſimo luctu dig- Remn a- 2d
— num eſt, niſi cùm offenditur Creator omnium rerum. PoPal.
miſtusülc
Genmt vlae n
nnnne 4 1
. islande
amch
Eri 11
* ien / Elmdber Unus pre omnibus, A a CON-
kone

lſa. 6. I.

Rup. hic.

8. Ephrem.
sit. à Cornel.
bic in lia.

186 ( 0) e .
ee ee HSee,

e ET EXS. Re A N N e s 1
CONSIDERATIO XIIX.

Cur Chriſtus Dominus cum baju-
lans, cruentam ſuam faciem in ſudario S. Ve-
ronicæ impreſſam reliquerit?

Reſpice in faciem Chriſti tui. Pſal. 3. 70.

1.
Idit quondam Iſaias Prophetarum Princeps non tam corpo-
ris, ait S. Auguſtinus, quàm & mentis oculis mirabilem ac
plane magnificam apparitionem, de qua ipſe ſicloquitur:
vidi Dominum ſedentem ſuper ſolium excelſum & eleyatum: Et e«,
quæ ſub ipſo erant, replebant templum. Seraphim ſtabant ſuper illud:
ſex alæ uni, & ſex alæ alieri: duabus elabant faciem ejus, & duabus velabant
pedes ejus, & duabus volabant: & clamab'ant alter ad alterum: Sanctus, sanctus,
Sanctus Dominus DEus exercituum, plena eſt omnis terra gloris ejus.

Quæres hic, quare Seraphini illi faciem Domini & pedes ejus
pennis ſuis extentis velaverint? Reſp. Rupert. Abbas: facies, ait,
eſt divinitas Chriſti, pedes ſunt ejus humanitas, paſſio & crux, quod
altiſſimum verbi incarnati myſterium ipſis etiam Seraphinis erat tunc
inpenetrabile, nunc in tanta gloria widere univerſorum Dominum,
& paulò pòſt in paſſione faciem ejus tam miſerandum in modum
crùentatam ac deformatam. Hinc S. Ephrem loquens de impio mi-
niſtro, qui coram Caipha tam horrendam Chriſto alapam inflixit:
Contremuerunt, inquit, cœn, fundamenta orbiu concuſſa ſunt, expayverunt Angeli
omnes atque Archangeli, Gabriel & Michael facies ſuas alis comexerunt, Cherubim
trementia ſub roti ſe addiderunt. Seraphim illa horâ alas ad inyicem colliſiſſe viſ⸗
ſunt, cùm daret miniſter iniquitati alapam Domino majeſtat, quæ alapa adhuc
hodie in facie & Sudario S. Veronicæ impreſſa cernitur. O quoties
tu, 6 peccator, tales cruentas inflixiſti alapas Chriſto EsII ? to-
ties videlicet, quoties voluntarium mortale peccatum commiſiſti:
Et nondum times, ac ceſſas? Væ aliquando tibi. Sed pergamus
ulterius & ad alia adhuc majora.
2. Idem

6sniatun
Wuhrenzadn
rltKuin⸗

nntziinolls,
Pecllpti tnle
DIr frdnennt,u
ISNomumnst:
Anlenncg hethl
er Crlil den
) Wyts ond
Nm nl ni,
Glntl, We et Iun
n ent ilet: Eſen
inbommiinmnte
bage znmnn

(Alilhberoe

1
eisle
UNünd, en
idrnan
ncsCrluchn

Ault De Sudario S. Veronicæ, 1 187
R 2. Idem Iſaias Dominum gloriæ vidit inter duos principaliores
X. Seraphinos & inter innumeros circumſtantes Angelos, lætà voce illud
triſagium ipſi acclamantes: Santctus, ſanctus ſanctus. Ah quid ego video! lſa. G. 3.
non ampliùs Dominum gloriæ, ſed abjectiſſimum virorum, non in-
WIH 1 ter Seraphinos, ſed inter latrones crucem ſuam ad Calvarium montem
laros D bajulantem! nihil hic auditur de illo triſagio, ſed triſte illud: Tolle-
“S tolle, crucifßie eum. Et eccê ubi venit ad domum Berenieis, vulgè S. Ve-
1 ronicæ, quæ devota Chriſti erat diſcipula, accurrit illa per turbas &
carnifices, per enſes & haſtas, & detecto ſibi capitis velamine Bomby-
1. cino, illud offert pientiſſimo Salvatori, quo ſanguinem, ſputa & ſor-

des in facie ſua abſtergeret, cui Dominus in ſudario illo faciei ſuæ
imaginem, ah quâm miſerandum in modum cruentatam perfectè im-
preſſit, & in ſingulare amoris ſui pignus illi, & Eccleſiæ ſuæreliquit:

eds nontinin⸗ O anime mi, Reſpice in faciem Chriſti tui. Pſal 83. I0.
Oculsmirtinn Vigdi quondam Romæ in Paraſceve in Vaticano S. Petri Ap. hanc
1nile ſolin ſacratiſſimam Chriſti erucem ad locum tormentorum bajulantis fa-
αι ciem, vidi, inquam, ſed non ſine ſacro horrore ac lacrymis: Hæccinè,
, ſuhan ſn penſabam apud me, ſit illa divina facies, in quam deſiderant Angeli
,A,lA proſpicere? O bone Eſu! quantùm mutatus à te ipſo es, ut meritd
: ulti,d0, de te dixerit Propheta memoratus & Evangelicus: Non eſt ei ſpecies, ne. Ha, 53. 2
ſdeie. que decor 3 aſpeximus eum, & non erat aſpectus, & rursùs: Aſpectus hominir in
B eo non eſt, ita enim divinam illam frontem, ſuaviſſimas illas genas,
ini ees rutilantes illos oculos, purpurea illa labra, eloquentiſſimum illud os
Wdrs: ie, alapæ & colaphi, tunſiones & virgæ, livores & tumores, cruor & la-
GocrN, erymæ foœdaverant, ut homo in homine eſſet quærendus, unde &
Senphinent Præſes Romanus dixit: Ecze homo. O quantum doloris ac mœroris ex
etlorum Dont. tam miſerando aſpectu hauſit, ac percepit doloroſiſſima Virgo ac
—– Mater Chriſti! dicat qui poteſt, ego non poſſum, nec valeo.
bocvend den, 3. Moyſes quondam inſtanter à Deo petiit: S& inyeni gratiam in Exod. 33. 13.

Rodamm conſpectu tuo, oſtende mihi faæciem tuam. Sed pro reſponſo tulit: Videbis po-
ſeſe eihnein Keriors mes, hoc eſt humanitatem Filii Dei, faciem autem meam videre
ee non poteris, id eſt: Eſſentiam divinam. Enim veròô vidit Moyſes fa-

r
oi ciem Domini in monte Thaboræo, ubi Chriſti facies reſplenduit ut
4 e ſol: Et ecee apparuerunt illii Moyſes & Ehas cum eo loquentes. Matth. 17. 3.
viſtes, n 06 Sed à Thaboræo conferamus nos ad Calvarium montem. Supe-
eſſn Pſ ri! quid hic vides Moyſes? Priùs loquebaris cum Chriſto de exceſſu Luc. 9. 31r.
hns na paſſionis, quem completurus erat in Jeruſalem, hoc eſt quo genere
He elne mortis Chriſtus efſet moriturus. Et ecce jam advenit illud tempus;
ndo d En repit pedibus ac manibus Salvator tuus nunc ad mortem crucis ob

ſcelera noſtra condemnatus, ad dictum Calvariæ montem, graviſſimo
. A a z. onera-

Fernand. &

188 Conſideratio XLIX.
oneratus patibulo: Reſpice in faciem Chriſti tui; & quid vides? Moyſes
obvelat faciem ſuam, & ob extaſin admirationis loqui non poteſt.
Fernandius ait: Moyſen vidiſſe Chriſtum, flagellir cæſum, & ſpinis coronatum,

— * . .1 . . . . .
Lorne hic. qualem Pilatus populo exhibuit, dicens: Ecce ho mo: item eum vidiſſe cruci affixum,
Exod. 33. 93. unde exclamavit: Miſericors, clemens, multæ miſerationis & c.

Pi 1 44. 3.

4. David, ubi in ſpiritu prævidit hunc univerſorum Dominum
ac orbis Redemptorem, ex conſiderata illius divinæ faciei pulchri-
tudine ſatiari non poterat, unde exclamavit: Specioſus ſorma præ filns
hominum : diſfſuſa eſt gratia in labis tuir & . Audiamus hic verba B. Vir-

S.irgitta lib. ginis: Filius meus tantæ pulchritudine præditus erat, ut quincunque eum inſpice⸗

6. C. I.

lſa. 53. 2.

ret, conſolaretur à dilore cordis, quem habebat. Ideò & multi Judæi dicebant as
invicem: Ramus ad videndum filium Mariæ, ut con ſolari poſſimus.
Eamus & nos ad Filium Mariæ, ut conſolari poſſimus; Specio-
ſus enim eſt formâ præ cunctis filis hominum. I. Ob divinitatem.
2. Ob animam. 3. Ob corpus, ait Bellarminus. Si reſpicis divinita-
tem, infinita pulchritudine præditus eſt: Si ſpiritualem animæ pul-
chritudinem, ſpecioſus eſt præ omnibus Angelis ac hominibus: Si
ſplendorem corporis ejus glorificati, pulchrior ſole eſt, & pulchri-
tudinem ejus ſol & luna mirantur. .
Verum enim verò conſulamus hic pauliſper Iſaiam Prophetam
Evangelicum, & quid dicit de Chriſti pulchritudine? Non eſt ſpecies
ei, neque decor: & vidimus eum, & non erat aſpectus: & deſideravimus eum?
deſpeétum & noviſſimum virorum, virum dolorum, & ſcientem infirmitatem; &
quaſi abſconditus vultus ejus, & deſpectus, unde nec reputavimus eum. O bonum
Numen! hæc vaticinia non indigent explicatione, qui vultum do-
loroſiſſimi Eſu in ſudario S. Veronicæ impreſſum aliquando vidit;

ſed potiùs hic opus eſt pia meditatione, vivaci ſenſu ac piis lacry-

mis, quia tam horrendum in modum vulneratus eſt propter iniqui-
tates noſtras, & attritus propter ſcelera noſtra, cujus tamen livo-
re ſanati ſumus. O anima peccatrix, quid rependes huic pientiſſimo
Redemptori tuo ? Si nondum amas, vade ad infernum.

Baron. Lyræ- y. Eminentiſſimus Cardinalis Cæſar Baronius refert, ad annum

Us & alii.

Chriſti 34. n. 13 8. quòd libellus antiquiſſimus Romæ in Bibliothe-
ca Vaticana manuſcriptus aſſervetur, in quo ſequentia leguntur:
Veronica Hieroſolymitana matrona nobilitate & ſantimonit inſigni, Romam ſe
contulit, ac ſacrum ſudarium ſecum deportavit, quo gravi morbo laborantem Tibe-
rium Imperatorem ſaniſſe fertur, qui tanti poſteà beneſicii non inmemor Chriſts
divinos honores decreyiſſe dicitur, peruùm quòd inconſulto Senatu ſtatueret,

poſteà reſciſſum fuit.

3enuct
Waen

Mnncrn
Ge ſir
rhyibin cen
ne, ddn

De Judari
udaris &. Veronicæ
139

Nuli
. elg
dl
nniſ. tum vi 5 nuntium m Abagaru
ti deſideri Prim 1t deſſen
etlo eſideri eret C 2 pictor eno
erlorum Don. ſed divi 0, Ut i olorib em mum, rum, ubi
R 0 1ns Ule ſolencl conci us. Ardeb um, qui 5 i de Chriſti
it ini Rnteutn irritu Nendor lonandum Et quidem Salvatoris ig Mollon, c
eie dic ee Poleir, Keit⸗ dege aſe i'ain ĩctor ille in 13 dr
Ferbab, it 5 „faciei er illiu m a en- 1nd.
aun Grm Eche Regi de admovet, deſperat R ciem adumbrafet
ni ſ ſi 3 21, deſſa ci . eſſenor 5„ figura . abore i C » labo 9
MMülcki z ariur Ivitas ſæpic u m impri P or rem
n . m S. Ve *pius 2 per qu primit „ Chriit
— in f. Si vis nirae mni, liber- ab alenct0, Nacram i pictori r 15
hnns; n in faciem C e mi ata eſt „ & Ror iVitni v ed-
.3 77 . .„A: . om 1 vult
1,09 CNam Virgo] hriſti tui ab væterni a ſimili s ef-
ſvſegi oanna u , is ſalvari i ili mod
Firehichin⸗ ari dum in honat eret roit D iincen RrS. oper
u un r rium Chriſti omate ſac obiliſſima Pr tnipania eiite Eein
Sachornindes d & Sponlſi Ppræſefe ra coram oſapia à Pliflima Pius Lyr
le ek, Apunn ſiictigmman ke Candichus de n oraret devota S Paleie⸗ Qua dam Creu⸗ de
verba à aciem § & rubi „ adve S. Veronicæ i riunda pat. lib.
. à cæleſti ſu icun rtit nicæ ic „5. cap.
im bipf erls abe iwruide uin munater in ree ucer l one, Su- 1.3.
d ſu abüt lætab nic alelivit: Tpin ſhon 0 ſanguin ilectus ani
d i an finem * unda ad Parch in oaſe ſtiſſimam; glenta G a.
4 etchinis eent nunce . que . rthen am m 3 U i ſi Af-
Gnun fnimmz6 ſæpius in Kaciem aleer ude . Marie Wumem. ciber
natem. Oonn mate, t hriſti tui rviit. A Acruce, &S ibus
e,Ai NNn em à faci c quidem i, retpi .
fumal Cundont e ad faci in emb cc
ierlin a do
teknrohtr,
Ea, Cuſus S
eesdrie
adikermnn.
rins ei
Nome n
quo Celem
ſänn ſen
en n henl
henfii ime,
3 inetrſcten 4
nſ

N
CON-

le Blane & alii.

(9 . S () SNe? We eee e
DAKEAAYE
CONSIDERATIO I.
Chriſtus ſub ponderoſa cruce cor-
ruens, pedibus impiorum conculcatur, &
ſtimulis agitatur.

Conculcaverunt me inimici tota dies quoniam multi
bellantes adversum me. Pſal. 5. 3.

I.⸗

Rat David in arcta cuſtodia & ſpelunca Odollam, omnibus
ſpoliatus honoribus ac bonis: Foris pugnæ, intus timores; Saul
eum conterere, & conculcare voluit tanquam viliſſimum ac
contemptibilem homuneionem & inſidiatorem regni? unde
ad. DEUIM auxiliatorem fuum levans vocem exclamavit:
Miſerere mei DEus quoniam conculcavit me homo: tota die impugnans tribulayit me;
Et pergit: Concçulcaverunt me inimici mei tota die, quoniam multi bellantes ad-
versum me. Chriſtus per hunc Davidem præfiguratus eſt, qui in paſ-
ſione ſua tam eruenta, tam indigna jure merito queritur: Conculcavit
me homo; Et quis ille homo? Kefp. Le Blanc, quòd hoc de Juda ex-
plicandum ſit, qui diabolo peſſimo obſeſſus, in monte Olivario Chri. ca innl
ſtum Dominum ſuum, cuùm caperetur, pedibus calcavit. O quot Firiniälims
ſunt peccatores peſſimi, inveterati & ingratiſſimi, quorum anteſig imlianni
nanus Judas eſt, qui etiamnum dulciſſimum Eſum vitâ & moribus Qin horoſtre
in cruce, ac præſertim in SS. Euchariſtia conculcant, de quibus malhuint; Aan

ſin , N lſn &
Ppulliüm d: mu
Wyrdoomprumn, 8

Matth. 21.10. Veritas: Quoniam multi bellentes adyersum me. Audiamus plura. itnten nlgnd

2. Ad ſolemnem Chriſti ingreſſum in Jeruſalem in die Palma- "IHIunhilimm
tum commota eſt tota civitas propter tam inſolitum triumphum; lkent, n K
ita in egrêſſu illius, cùm ponderoſa cruce oneratus ad montem mlinplacllnn
Calvarium ad redimendum hominem à diaboli jugo, exiret, rur- M Konmikten
ſus commota eſt univerſa civitas, ut videret Prophetam illum ltsennminae
magnum tot prodigiis celebrem educi, & calcibus carnificum lme ſtin ki inſ
propelli ad mortem; luctuoſum ſpectaculum, quale nunquam ii ſini nfn 00
vidit orbis. En es liuern
Ver- Ena fitcmn n

NRCE6.
cnr, 6

Auonian nuli

Ocolam, onin
, iminm,
um nilſiumm
torem epni; unde
Nem exclumant:

gtannlet ſte;

on wali delene l
ns Ctydinic
ertt: Cweli

Gödhecle e

moNteOlNn
us CAlcaNit. O
Gmni, vorm
ühumrib
cOoaculcind- 4 6

abol ⸗ .
i fhren

Cbriſtus pedibus impiorum calcatur. 191

Vermis humi reptans ſine miſericordia calcatur ab hominibus.
Audi mitiſſimum Redemptorem tuum: Ego autem ſum vermis, & non Pſal, uI. .
homo: opprobrium hominum, & abjectioplebis. Eductus eſt inter blasphemias
& convitia, inter impulſus & verbera, jam pedibus, jam lateribus„
jam humeris & capiti inflicta, quaſi ſemianimis, capite & collo de-
preſſo: Circumgeſtans, ait S. Auguſtinus, pondere gravem longo itinere, gra-
ve quidem pondus corpori, ſed leye charitati; unde in ſiniſtro humero adeò
magnum contraxit vulnus, ut inter reliqua ſenſerit hoc eſſe moleſtiſſi-
mum, hinc ad 80. greſſus procedens ſub tanto ac tam gravi pondere
concidit: hic verificatum eſt illud Iſaiæ: Quis corruit in platea Veritas. Hſa. 59. 14
Tanti ponderis erat peccatum meum ac tuum, mi Lector!
3. De Amaſa ſtrenuo belli duce, quem Joab dolo occidit, di-
cit Scriptura: Amaſa autem conſperſus ſanguine jacebat in media via, Vidit hoc z. Reg. 20. 18.
quidam vir, quòd ſubſiſteret omnis populus ad videndum eum, & amoyit Amaſam
de yis in agrum, operuitque veſtimento, ne ſubſiſterent transeuntes propter eum.
Ecce Salvator tuus, optimus Eſus conſperſus ſanguine jacet in
media via in Jeruſalem, nullus eum amovit, nullus urſnn præ-
buit, ſed pueri projiciebant lutum & lapides & ligna in ceum, & du-
tores calcibus eum protundebant, ac propellebant, & ubi eum à
Iapſu in pedes erexerunt, de novo illi graviſſimam impoſuerunt
crucem, quod trabale lignum peramanter amplexus eſt.
Et quid interim impia & ingratiſſima judæorum Synagoga?
Egredere, egredere vir ſanguinum, & pir Belial, ecce premunt te mala, quoniam 2. Reg. 16. .
vir ſanguinum es. Sic UvVa & oliva calcatur in torculari, unde Domi-
nus apud Iſaiam ait: Torcular calcavi ſolus, & non eſt vir mecum, qui pa- lſa 65. 3.
tiatur, vel compatiatur, & neceſſarii quoque mei receſſerunt à me. Job. 0 1t.
4. Joſue invictiſſimus, juxta ac pientiſſimus belli Dux, ubi in

celeberrima illa Gabaonica contra quinq; Reges victoria ſolem aſtro-

rum Regem in cœlo ſtare fecit, conſummato prælio, Keges illos in
ſpelunca latentes, & captos in medium produci fecit pedibusque cal-
cari, ac tandem in ligno ſuſpendi: le, & ponite pedes ſuper collæ Regum Joſue 10. 2 4.
itorum. En antiquiſſimum morem Jjudæorum, qui cùm victores in bel-

lo exiſterent, victos & proſtratos hoſtes pedibus ſolebant calcare.

Simili modo calcatus eſt Chriſtus ab impiis judæis ac Deicidis in
primo, ſecundo & tertio lapſu ſub cruce, ubi ſicut miles victus, &
ut hoſtis eorum in acie lapſus, protritus eſt pedibus eorum. O pi-
entiſſime JEſu, Fili altiſſimi, an potuiſti magis humiliari? Autruus eſt lla. 53. 5.
propter ſcelera noſtra O Chriſtiane Lector! conſidera peccata tua, quæ ſ
magna pars illius exercitüs extiterunt, qui in Chriſtum irruit, quia . 53 6.
doſuit in eo iniquitatem ommum noſtrum.

p. Paa-

792 Conſederatio L.
5. Paulus Dotor Gentium, ubi ad Hebræos ſcribit, eos monet,
ac docet, non hoſtias Aaronicas, licet permultas, ſed unam Chriſti
Mediatoris noſtri in cruce hoſtiam expiare peccata omnia. Exinde
à dogmatibus ad mores tranſiens, infert & urge Hebræos, ut in fide
Chriſti conſtanter permaneant; & adducit exemplum de lege Moyſis
violata, ſi enim vel unicum præceptum Moyſis olim Hebræi trans-
Hebr. Ie. 29, grediebantur, graviſſimèé, & ſæpiuùs ipsâ morte puniebantur: Quant?
magis, pergit idem Apoſtolus, putatis deteriora mereri ſupplicia, qui ſilium Dei
conc ulcapverit. Et quinam ſunt illi, qui Filium Dei conculcant?
Reſp. Galenus & alii: Hi ſunt qui peccatum mortale liberè ad-
mittunt, per hoc enim implicite & interpretativè contemnunt, &
quaſi ccnculeant gratiam, redemptionem, mortem & ſanguinem
Chriſti. 2. Hi ſunt, qui nimiuùm ſuperbiunt, & proximum aſpernan-
tur. 3. Hi ſunt, qui indignè accedunt ad SS. Sacramenta, & præcipuè
ad SS. Euchariſtiam, tales erunt rei corporis & ſanguinis Chriſti; Su-

a. or, 1I1.28. pra quod S. Chryſoſt. Reus eſt tali cædi Dominicæ& as ſi Dominum occidiſſet, G

Chriſßii ſunguinem effudiſſet. 4. Hiſunt, qui Chriſti membra, id eſt, viros
juſtos calcant, ae perſequuntur. 5. Hi ſunt blaſphemi, perjuri, injuſti,
luxurioſi, avari, temulenti & ſimilis farinæ homines: qui per peccata
ſua quotidiana Chriſtum calcant; ſed caveant hi miſeri, nepuniantur
Hebr. 10. 29. à DEO, ſicut prædixit S. Paulus: Quantò magis putatis deteriora mereri
ſupplicia, qui Filium Dei conculcaverit?
c.ia. Si uva in torculari calcatur, & premitur, homo inde dita-
tur, & reficitur: Ita Chriſtus ſub, & in torculari crucis calcatus &
reſſus fudit ſanguinem, ſed homo inde ditatus eſt: Uya, inquit Ho-
Moner. Aug. norius Auguſtodunenſis, in prælo duobus lignis expreſa in vinum liquatur: Et
lib. 1. 6, 33. Chriſtus duobus lignis Crucis prefſus, ſanguis ejus in potum fidelibus fundebatur. O
peccatrix anima, quid rependis amantiſſimo Redemptori tuo pro te
tot contumeliis, tot doloribus affecto, tot vulneribus ſaucio, tot
cruciatibus preſſo ? Ah quid rependis; Et nondum amas crucifi⸗
xum JESUM? Vade, anathema es.
Bernhardin-. Kefert Bernhardinus de Buſto de ſcelerato Jjuvene, qui licet à fi-
de Buſtoſer. do amico de ſeria facienda pœnitentia ſœæpius moneretur, eam ſem-
7. part. ,. per eluſit. Paulò poſt in gravem morbum incidit, admonetur iterum
de inſtituenda confeſſione, ſed fruſtra omnia. Interim triſtis rediit
amicus domum, & in nocturna quiete hanc viſionem habuit: Viſus
eſt ſibi videre Chriſtum Dominum lacerato toto flagellis corpore, ple-
num vulneribus, & ſpineâ redimitum coronâ accedere ad ægrotum,
& hisce verbis eum alloquentem: Eccelacerum ſpinis caput, & totum vul-
neribus ſaucium corpus, ſed & apertum laus! his tibi etſi indigno paria, paratd-

*
88,81e
(r

E
S=
=
—

ummeen

Mn

“
. Mat

immnin
eAbmamyittu
mWcoltrvere
Dhincamgunn
Uminen ien
WCmertnagunn.
inn ha kuemee
linigmn 6 ſft
nAhlen, inn
napntßeniit,n
hlberſaninͤ
Renlak kanne
Unkimal
iorenlomal
untiwit RM
reinlberikten
Anſe hu
4 1G tan
elter

Ohriſtus pedibus impiorum calcatur. 193

mttanm que eſt Dei miſericordia, ſi mod vitam tuam præteritam deteftatus ad me convertari.
. Elnſi Manſit obſtinatus heu! ille miſer, tum Chriſtus iratus expreſſum de
eltatmrin dextro lateris vulnere ſanguinem in moribundi faciem projiciens: Hie,
Hilmmit inquit, Sanguis meus in die judicu teſtis erit oblatæ tibi à me miſecicordiæ, quam con-
Muncelg tempfiſti Expergefactus hoc viſò amicus accurrit; reperit mortuum, &
Nlin Hehrzn faciê ejus recenti reſperſam ſanguine. Onon ſic, bone Eſuapudme.

nichantur: E

vnebleant
nottle lbere a. X
ten KDhgimen
oNNot enr⸗ RRr . S ,
ee Chriſtus præferens crucem omnes
gut⸗ fidelcs amimat, ut & ipſi ferendo crucem
Drninnanife H .
Pin el, ſuam, ſequantur *
n,neii,iit . : .
auetteamn DQui non accipit crucem ſuam, & ſequitur me, non eſt
ſer,nepuniantur. , K rvy 1
id enel ic dignus. Matth. 10. 30
pond Me 8a T..
CrACSCHNN “ . .
A. Vn madtt. Olebant quondam fili Prophetarum, qui ob ſanctitatem vi-
Tnunr iguun tæ & famam virtutis ſequebantur ducem ſuum Eliſeum, ſibi
fielu ſulcen nova conſtruere tuguria, in quibus commodè habitarent, &
lengtoäkbf Deo ſuo (tanquam primi Religioſi) infervirent. Et ecce dum
eios ſud —4ld ‚ſordanem ligna ſecarent, aceidit, ut uni illorum ferrum
rn amp; ſecuris caderet in aquam. Et quid ille pauperculus? Clamavit ad Eli-
hond ſeum: Heus heu, heu Domine mi: & hoc ipfum mutuò acreperam, Et quid Eliſe- 4 Reg, 6. F.

us? Præridit linum, & miſit iluc: natavitque ferrum; Angelus enim juxta

oforene mentem Abulenſis, lignum ab Eliſeo præciſum, & in manubrium ad- Abulenſ. hic

ncneten aptatum apprehendit, in fundum aquæ detulit, ferro inſeruit, im al- & alii.
iit,dnan o tum extulit, ac ſêcurim ibifluitantem ſuſtentavit, donec eam lignator
n. – apprehenderet. Et quare hæc omnia? Reſp. Facta ſunt nobis in figura.
efonenn Eliſeus Chriſtum adumbravit, ferrum inprofundum cadens pec-

.
Gokaeel n catorem, lignumilluc miſſum Dominicam erucem, per quam ex infer-
onnarcehe AI barathro liberati & extracti ſumus. Ita S. Auguſtinus: Veniens verò S. Aug ſerm.
gb, Kliſens miſit lignum, C& natapit ſerrum. Quid eſt linnum mittere, & ſerrum 2 o: de Temp.
lpn 6 GSinther Unus pro omnibus: Bb in.

194 Conſideratio LI.
in medium producere, niſi patibulum crucis aſcendere, & de profundo inferni huma-
num genus erigere, ac de omnium pecostorum limo per crucis myſterium liberare? Di-

ſcipuli illi Magiſtrum ſuum Eliſeum pro poſſibili ſecuti ſunt; faciamus

hoc & nos in ſequela Chriſti Eſu crucem ferentes; unde nos monet:
Matth. 10. 38 Qui non accipit crucem ſuam, & ſequitur me, non eſt me dignus Et Sanctus Hiero-
§ Hieron To. nymus ad quendam Militem nobilem: S Chriſtum cœperis ſequi, & in ejus
4. Ep. 24. ſervitio perſeverayeris militare, finis militiæ tuæ erit regnum non terræ & temporis, ſed
aternitatis & cœli.
2. Cor. 6. 15. 2. Recte Gentium Doctor Paulus: Quæ conventio Chriſti ad Belial Vo-
lebant hoc quondam evincere Philiſtæi, dum arcam Dei captatam in-
tulerunt in templum Dagon, eâmque juxta hoc ſtatuebant idolum;
ſed cùm furrexiſſent diluculò Azotii: Ecce Dagonjacebat pronus in
terra coram arca Domini, caput autem illius & duæ palmæ manuum
1. Reg. 5, 5: abſciſſæ erant ſuper limen: Porrò Dagon ſolus truncus remanſerat in loco ſuo
&. Quæ conventiéô Chriſti ad Belial?
Apagite cum hoc immundo Dagone: Nonpoſum, dicebat quondam
B. Arſenius, me dwidere Deo & hominibus; non poſſum Regis gratiam & Dei ſimul
aucupari. Porrò unum eſt neceſſarium, ut Deum ſequamur & Filium
ejus Eſum Chriſtum cum illo libenter crucem noſtram, quam nobis
impoſuit, usque ad finem fortiter, & quotidie portando. Unde Tho-
The. Kemp. mas Kempenſis: Tolle crucem tuam, & ſequere ] Eſum, & ibis in vitam æternam:

h d⸗ mi præceſſit ille bæjulans ſibi crucem & mortuus eſt pro te in ceruce, ut & tu tuam portes

crucem, & mori affectes in cruce.
2. Chuſai vir probus & egregius, ubi David Rex à facie Abſolonis
profugus in montem Olivarumaſcendit, ut ibidem in tanto periculo
adoraret Deum, venit ad eum ſciſsâ veſte, & terrâ pleno capite, ſu-
2. Reg. 15. 52. AIn demonſtrans fidelitatem & ſequelam in adverſis omnibus: Ecce oc-
currit ei Chuſai Arachites &. Obſerva hic cum Mendoza, non occurrit
Regi ſuo triumphanti, ſed exulanti, ut fidem ſuametiam inadverſis
teſtaretur. Enhabes typum veri & ſinceri Chriſtiani; ad quid enim
§ Chryſoſt. Chriſtianus es, niſi Chriſtum ducem tuum ſequi velis? audiS. Chry-
in Pſalm 7. ſoſtomum: Chuſai vir probus, Davidis amnicus, ſuam in eum amicitiam perpetud
conſervavit: Et chm nihilaliud poſſet, laerymarum aſfert conſolationem: non enim erat
amicus temporum, nec, potentiæ, ſed virtutis. Vides hoc, & penſas tepide
Chriſtiane, qualem te exhibere debeas Chriſto, ſub ejus cruento
2. Tim. 2.3. Militans crucis vexillo? Labora ſicut bonus miles Chriſti Eſu; ille præcedit
cum cruce, & tu ſine cruce vis venire ad cœlum? Malus miles eſt, ait
Seneca Ep. Seneca, qui Iinperatorem gemens ſequitur. .
105. 4. Seba filius Bochri, vir jemineus periculoſam contra David ſub-
ornavit ſeditionem, quia ægre ferebatregnum à Saule & tribu ſua Ben-
jamin

Gen; Cinagze
(n. nnn

Gluſt t, v,
W

Wteg

Mme

1Crſical , .
nbeienptatmmin⸗
laeberitclin;
nfnebrproren
Guepannxmumtn
A veneſſeren/

Clcebatuonn
Gigrien ) iſi
819 .
eguumur Hlun
un, glum nobi
Anco, Unceo⸗
6irnpten CenN.
K6 n n knii

eAe Wori
