Etiterum: Aif
A iliinſcbnnee
Enquantmcm
tquidmiälings
ter Cinitte ili,
Olriſtitacere, en

hioſopbusdert

elinnguam mimm
loquendumprun
pus Chritifut ht
ſuun, ſfetzſtel
nonoCriru
heodoretus Iud-
eKoshuberet ſien
Cieytis tuiftnniitni
nobltreptt, on
Ginus Redenpinu
naperien vlum
i intaltatinimmn

inencerem Ni⸗
ntio hune ininin;
Gekenloten.
ms, milb
Umnuorum D
in ere,
mortem antt
ibus Conmni⸗
n erim Uins,
Gliloguchnn
ole Pomimm-
§. Aris 4

De ſilentio Chriſti in cruce. g
Magdalena peccatrix, nune poœnitens ad pedes Domini in domo Luc. 7.38.
Simonis nihil, licet eſſet in ſumma animi amaritudine, dixziſſe perhibe-
tur, ſed lacrymis cœpit rigare pedes ejus. Similiter Sorori de ipſa con-
querenti nihil reſpondit. Rursus indignè ferentibus unguenti pretioſi Luc. 10 40.

effuſionem, & in eam frementibus nihil dixit, nec ullam querelam Matth. 26. 8.

movit. Quòd autem rectè & bene tacuerit, Dominus pro ea reſpon-
dit, & eam ubique defendit: Quid moleſti eſtis huic mulieri? & . Econtrà
Chriſtus non laudavit illam charitatem, cùm enim quidam ſub chari- P. Lohn to. 3.
tatis colore & prætextu infirmum viſitare, & eo tempore, quo tacen- Tit. 137. §. 4.
dum erat, colloquio recreare vellet, diſertè vox è crucifixi Chriſti ore
audita eſt, quæ dixit: MNon placet mihi iſta charitas.
6. Jam nolo ampliùs mirari, quare Chriſtus Dominus in paſſione
ſua, ac præſertim in cruce tam pauca locutus ſit.— Tacuit coram He-
rode, qui ab eo ſperabat aliquod ſignum videre, unde interrogabat
eum multis ſermonibus: At ipſe nihil ei reſpondit. Siluit ad omnes injurias Luc. 23. 8.
& accuſationes in judicio coram Judice Romano, ad ſtuporem usque
Judæorum & Gentilium: Dicit ei Pilatus: Non audis quanta adversùm te di- Matth. 27.11.
cunt teſtimonia: Et quid ſequitur? Et non reſpondit ei ad ullum verbum, ita
ut miraretur Praſes vehementer. Siluit in cruce, & non niſi ſeptem, ſed ſa-
luberrima verba locutus eſt; interim in tribus illis horis, quæ fluxerunt
ab hora ſexta usque ad nonam, in ſummis & extremis tormentis altiſ-
ſimum tenebat ſilentium, ſolum ad Patrem orans, & tandem cum cla-
more valido, Deus meus, Deus meus, ut quid dereliquiſti me?
Et quid interim doloroſiſſima Virgo & Mater amoris ac doloris?
Stabat in uno pelago dolorum ad pedem crucis, aſpiciens in illo pati-
bulo dilectiſſimum ſuum Natum toto corpore plagatum, ah quo affectu
& commiſeratione? Agnovit illius ſummam innocentiam, agnovit in-
finitam ejus dignitatem, agnovit dolores immenſos, tum internos,
tum externos; & quid illa? num clamavit incompoſitè? num aliquem
indecentem geſtum edidit? num accuſavit apud Patrem impiiſſimos il-
los deicidas? Ah minimeè, ſed ſilebat ad omnia, & erant oculi ejus ſicut aquæ Iſa. 8, 6.
in &toë qua cum ſilentio currunt. Oanime mi! Diſee à Eſu & Maria ſalu-

tare ſilentium, diſce congruenter tacere; ſed ſi honor Dei agitur, &

ſalus proximi requirit, loquere confidenter, ſed & prudenter, quia juxta
Sapientem eſt tempus tacendi & tempus loquendi Felix, qui utrumque
poterit ſemper divinare, quot mala ceſſarent!

Eccli. 2. 2.

Dddd 2 Con-

580 3 (0) onu
l. 9, Et
art,
rsteeeesrsetee un
X X X X X X X X X X X e e e e e e we e w e w e e. e . Cuntnten,
A S e S A F de S d S A A ee r enme
. R
CONSIDERATIO CLIV. E
kemnI 4
. . „ —— e .1
Chriſtus crucifixus, prodigium amoris, sdbne
requirit & noſtrum reciprocum amorem. rietide
ulprinmun

Chriſtus dilexit nos, & tradidit ſeipſum pro nobis. dEhnmäm
I1. Eporuntun. 1
On immeritò Abraham Patriarcharum decus loco illi & monti, Ailicenump
in quo filium ſuum DEO T. O. M. in holocauſtum immola- Om tumen unul
re voluit, nomen impoſuit: Dominus videt: Appellavit nomen (rillis kermnan
loci illius, Dominus videt. S. Ambroſius, Eucherius, Vatablus E, Etl
& alii hanc rationem aſſignant, quòd hæc fuerit prophetia de ſenmiinlynd
Chriſto, qui ſuo tempore in eodem loco & monte in ara Crucis pro unſipr imch n
ſalute univerſorum immolandus erat; unde Moyſes, qui hoc poſterita- Mmicn ſun ͤier
ti & mortalitati humanæ reliquit, & ſcripſit: In monte Dominus videbit;, DidNexn
ad Chriſtum venturum pariter alluſit, id eſt, ajunt prædicti Patres: Orikunadimhn
Ohriſtus apparebit in monte hos, cùm in eo crucißgetur. En perelegantem figu- Mhhinerclmuntt
ram: Ara conſtructa crucem præſignavit, ait S. Fulgentius, & ovis ob- mte Jereonil
lata pro Iſaac Agnum Dei pro ſalute mundi ſacrificandum. S. Hiero- oltaltichuind,
nymus ſcribit, ſe certiſſime à Senioribus Judæorum cognoviſſe, quòd insgnt krom
ubi immolatus ſit Iſaac, & Adam ſepultus, ibi poſteà Chriſtus crucifi- Wammsf,unten
xus eſt, quod idem habet venerabilis Beda de locis ſanctis cap. 2. mninesolencerenrli
2. Propheta Regius ſtatim in primo Pſalmo ſic de Chriſto poſt mimpli; arln⸗
Pſal. I. 3. mille annos venturo in mundum, vaticinatus eſt: Et erit tanquam lignum, upmnteiinihfemun
quod plantatum eſt ſecus decurſus aquarum, quod fructum ſuum dabit in tempore min
Caſſiod. hic. ſuo. Quæres hic cui ligno Chriſtus comparatus eſt? N. Caſſiodorus & mennd Eln .
alii ligno vita: Bene, inquit, ligno fructifero comparatus eſt Dominus mifin * 4
Chriſtus, propter crucem, quam pro hominum ſalute ſuſcepit; quæ n i
meritò lignum vitæ dicitur, quando ibi & Dominus Chriſtus, id eſt, nicki Cuniun
vita noſtra, ſuſpenſus eſt, & latroni in eâdem confitenti dictum eſt: (i d
Amen dico tibi, hodie mecum eris in paradiſo. enhee iin
. . . . „ .: . .ttoenenend
3. Hanc divini amoris magnitudinem agnovit dilecta illa Sponſa, iniſßin “õ
:

dum exclamavit, poſtquam in cellam vinariam à divino Sponſo intro- ſſti
ducta AMhdd

Gen.22. 14.

8

*

e
E10 .

odigiunt

cum amortn

rſin

Arumdecuslooodl
M. in holocnuln
Gnirut nitt: Al

broſinus Buchenuſt

uod hrefüerine:
Cmonte inaul
Moſſey ui then

t: Ny woire Dinur

ſt, ajunt Prrſl 1
6u Enperekennme.

15 Eugenti n
crifcandum. 8
keorum cognoſki,
bipoltei Cnſn⸗
elocis ſincts 31
lno ſe de
elt: net
Kunn ſun 1
.CU
enparatus El
Uun ſalute licf
minus Ohmſu,

m unfteli di

Crucifixus amoris prodigium. FISn
ducta eſt: Ordinavit in me charitatem. Textus Hebraicus habet: Vexillum Cant. 2. 4.
us ſuper me charitas. Et quare vexillum? . Cornelius hic: Porrò Vve-Cornel. hic.
xillum charitatis Chriſti, eſt vexillum crucis. In cruce enim invictam
& ſummam charitatem, tum erga Deum, tum erga homines Chriſtus
oſtendit, unde per eam de peccato, morte, diabolo & inferno trium-
havit. Idcircò Conſtantinus Magnus hoc crucis vexillum ſibi in cœ-
1. cum hoc lemmate oſtenſum: In hoc ſigno vinces, caſtris ſuis contra
Maxentium aliésque tyrannos præſetulit, & per illud omnes hoſtes

proſtravit.
4. Rectè Oſee Propheta de Chriſto vaticinatus eſt: Ego quaſi nu- Oſce I1. 3.

tritius Ephraim portabam eos in brachiüs meis. O quomodo in brachiis tuis

mi Eſu portaſti nos? . Mendoza: In brachiis meis in cruce diſten- Mendox
tis, ibi enim extendit Dominus brachia ſua ad amplectendum nos cum Stehh
& portandum. Alii ſic explicant: Ego quaſi nutrix; & ſicut nutrix e.
ad alliciendum parvulum plenè extendit brachia, & quantùm poteſt,
cùm tamen parvulâ extenſione poſſit eum colligere, & amplecti: Sic
Chriſtus fecit in cruce. En infinitum amorem Kedemptoris tui in cru-
ce affixi, & quid aliud requirit, niſi ut ex toto corde & omnium vi-
ſcerum latitudine redames illum? Deus habet, ait S. Bernardinus, ma-S. Bernard.

. . . . t. 3. i
num ſemper apertam, imo etiam perforatam, quia ex utraque parte manus diſun- Gicbuekse an

dit bonitatem ſuam ſuper omnes creaturas.

5. David Rex ubi redemptionem generis humani ſuo tempore
per Chriſtum adimplendam perſpicatiori mentis oculo prævidit, admi-

rabundus exclamavit: Apud Dominum miſericordia, & copioſa apud eum re- bſal. 129. 7.

demptio. Verè copioſa in cruce noſtra fuit redemptio, ſuffeciſſet enim,
prout alibi diximus, ad redemptionem orbis vel una pretioſiſſimi San-
guinis gutta, ſed omnem placuit profundere; & quod plus eſt, ideò
terra mota eſt, ut patientis Chriſti, ait Didacus del Caſtillo Illat. 46. in Matth. 27.51I.
homines oſtenderetur liberalitas & amor. Emanarat largiter per Vul-
nera ſanguis; & forſan aliqua ejus portio ob gravitatem nativam in
ima parte pectoris remanebat, unde exire non poterat, niſi excuteretur
artificiosè: ideò inuſitato fragore terra concutitur, ut illo etiam crux
moveatur, & ſanguinis illud reliquum in pectore agitatum per vulnus
lateris foras proflueret; quia ſi vel guttula remaneret, conquereretur
amor, vel minimam ſanguinis guttulam pro humana ſalute non obla-
latam & effuſam. Hæc de GaKilo.
Collige ex hoc divini amoris vehementiam & magnitudinem,
unde meritò conqueritur per os Sapientis: Extendi manum meam, & non Prov. I. 24.
fuit qui aſpiceret. Obſerva: Extenſio mans, ſignum eſt ſummi amoris

& deſiderii, quo Deus & Sapientia homines omnes expanſis charitatis
ddd 3 bra-

552 Conſideratio CLIV.

brachiis complecti, ſtringere „ſibique unire ſatagunt. Hac de cauſa
Chriſtus in cruce brachia extendit, ut iis totum mundum amantiſſimè
complecteretur; imò extendit manus, quaſi rogans, & obſecrans, ut ad
eum accedamus. Ita venerabilis Beda apud Cornelium hic. Adhuc
envſo meliùs S. Jannes Ohryſoſtomus: Immortalispro mortalibus mortuus eſt, in-
jzosu, 1;. Noeen⸗ pro reis occiſus eſt; uſtus pro peccatoribus interemptus eſt. Unde cognoſci-
tur, quantàùm praſtabit ſervientibus, qui tantum peccatoribus praſtitit. Tantum in
te Chriſti amorem qué amore Chriſtiane penſabis? Quidquid in ejus obſequium ero-
gavreris, parum eſt: Quidquid in ejus ſervitium mpenderis, minus eſt. Nec ſi
animam dederis, aut ſanguinem fuderis, compenſabis. Hoc ſolum potes, redde-
re amorem pro amore, & quidem quantum potes. Frige te.
6. Paulus vinctus Chriſti] Eſu (ita ſe ipſum vocat) impensè ora-
bat pro ſuis dile ctis Epheſiis neophytis, ut in fide Chriſti, & in charitate
radicati permanerent, & ut benè comprehenderent, quæ ſit latitudo,
longitudo, ſublimitas & profundum, ut ſic ſupereminentem ſcientiæ
charitatem Chriſti agnoſcerent, unde ad ipſos inter vincula paternè &
Epheſ. 3. 18. pro ſingulari ſolatio ſeripſit: Ut poſſitis comprehendere cum omnibus Sanctit,
quæ ſit latitudo, & longitudo, & ſublimitas & profundum. Et quale, obſecro,
hoc ænigma eſt? non capio; interrogemus alios.
§ Gregor. . D. Gregorius Nyſſenus Apoſtolum hic voluiſſe ad crucifixum
Nyſlen orat. ſum & ad immenſum ejus alludere amorem;, ac præſeêrtim ad qua-
1. de Reſur, tuor cornua crucis, ſummũmque cornu dici altitudinem, imum dici
profundum, & transverſum unum dici longitudinem, alterum latitu-
dinem, per quod voluit demonſtrare, quia charitas Eſu crucifixi ſe in
Snne⸗ gentes & homines diffundit, pro omnibus enim paſſus eſt
iſtus. B

S. Auguſt. in Oportet, ut & hic audiamus S. Auguſtinum: Erat, inquit, latitudo,

Eial. 103;. in qua porrecta ſunt manus, longitudo à terra ſuigens in qua erat corpus inſixum,
altitudo ab illo devexo ſurſum quod eminet, profundum ubi fixa erat crux; & ibi
ſpes omnit vita neſtra. Cæteruùm ponamus crucem in terra jacentem,
uàm quæſtionem idem S. Auguſtinus ſuo ævo Chriſtianitati propo-
3 4Auge⸗ de luit: Jacens erux quatuor mundi partes appetit: Orientem videlicet & Occiden-
Temp. c. 4. tem, Aquilonem & Meridiem; quia & Chriſtus per paſſionem ſuam omnes Gentes
ad ſe trabit; ac prœæſertim Europæos, ad quos in cruce moriens (prout
Mancin. lib. Plurimi 88. Patrum ſcribunt) faciem convertit, & Judæis dorſum
5. diflert. 2. oſtendit. Igitur, ſubintrat hic Mancinus, felices Europæi, vel ex eo
nomine, quòd emorientis in cruce Chbriſti faciem, oculos & ora ad
nos converſa aſpeximus: Quédque ad pendentis dexteram fuimus. O!
ut hoc ipfum præſagium ſit, & omen felix, Europæos olim quoque
Chriſto ſupremo Judici à dextris futuros in numero ſalvandorum ;
cum

„

lömtin VAA
Pnietd ſii 1 H
n Derts Cmlhun
CNre Oettuahe
Poltcrucenkihit.
rucemn nohuterut
ecku, velmiton
te georlun, Ae
erne ſöltanuimnn
ionennl
Ie Aippo⸗
Monmtun co. 1 g
gemumctmädonm
ansheiert, dicen
tum, Gidormimmn
uſſun gaot ertal
A,Angrentamen
Obnunpek,okli
ſe⸗

L

reltgnt . Crucifixus amoris prodigium. 5
.
oummmdun ceum pars hominum à dextris, pars à ſiniſtris conſtituta, decretoriam

iremd præſtolabimur ſententiam. Audi clementiſſime Deus, votum hoc,
dConiunn E ratum habe.

imnonunatune 7. Conſulamus S. Petrum Apoſtolorum Principem. Cum hic Baron. te. 1
Uerenßu f. A Romæ detineretur captivus in carcere Mamertino, ſuadebant & inſta-Annal. Eccl.
uehuni bant primi Chriſtiani ut fugam capeſſeret; ſed cum non ſtatim id im- nno Chr. 69.
Cdgiidna petrarent, iteratis precibus actum eſt, quæ tantum apud amantiſſimum
npenderi⸗, n, ſuum Patrem valuerunt, ut rogantibus ac penè cogentibus manus
i. Hoeſilungr dederit, & fugam adornârit. Sed extra portam, quæ nunc S. Sebaſtia-
mpotes, ign ni dicitur: in via Abia occurrit fugienti Chriſtus, qui rogatus à Petro:
eihumroen Domine quò vadis? Relpondit: Venio Romam iterum crucifigi. Intellexit au-

ntcei, tem Petrus Chriſtum non in ſuo, ſed in Petri Apoſtoli & Vicarii ſui
henckeren, ga corpore velle crucifigi. Protinus ergo ad carcerem rediit, & paulò
eſipeenirnn poſt crucem ſubiit. Et ecce cùm nunc armatà manu duceretur ad
Nsmerialg crucem, noluit crucifigi Petrus eo modo, quo Chriſtus, ex humilitatis
affectu, ne Chriſto in gloria crucis æquaretur, ſed inverſo, ſcilicet ca-

rehengene Aℳnit . 5I
ſentn Er .“ pite deorſum, & pedibus in altum ſublatis. Ita ſuos Amatores remu-
e nerare ſolet crucifiæus Dominus, quod patet in Petro, Andrea & Phi-
Salios, . LEerEIC; QANRHG FUr.
encniſuen lippo, qui crucem tollentes Chriſtum ſunt ſecuti, & ideò illi chariſſimi.
fole n De S. Philippo Ap. refert Clemens Alexandrinus libro tertio
eelt⸗ Stromatum cap. 2. quòd fuerit ille juvenis, qui prætexens amorem
dahmn genal parentum cùm à Domino invitaretur ad relinquendum ſæculum, in-
gtudnen ien qucias petierit, dicens: Domine permitte me primum ire, & ſepelire patrem

lune M n meum, ſed Dominus reſpondit: Sequere me, & dimitte mortuos ſepelire mor-
müim anf ern ſuos, quod fecit & Philippus, ac Chriſtum omnium primus ſecutus
eelſt, & usque ad crucem, in qua Chriſtum prædicans tandem lapidibus
– obrutus eſt, ô felix obitus! in cruce vivere, in cruce mori, &
alune ſic aſſimilari crucifixo JESII.
Aifuee
cem in tert, ⸗
50 Chritindet;
iren ntir
mun ln t
cruce olen
Att, & ti⸗
ices Vuropel,ſ
zen Oilz 1
Generamtun

5
unner⸗ u'/ Con-

584 (0O Ee

. F f r E E E N de..
e⸗S e⸗Seze 235 6Se , eS
.

CONSIDERATIOCLV.

In omni tentatione ac miſeria noſtra inve-

niemus tutum aſylum in SS. Vulneribus Chriſti
IEſu crucifixi.
Iyſe autem vulneratus eſt propter iniquitates noſtras,
attritus eſt propter ſcelera noſtra. Iſa. . J.
, Oe vir juſtus, qui in tempore iracundia factus eſt reconciliatio, dum
Eccli. 44. 17. arcam ſuam fabricatus eſt, ex mandato Dei grande oſtium
ex latere arcæ poſuit, per quod ſi quis ingreſſus eſt, in com-
muni illo orbis diluvio non periit, ſed ſalutem invenit: Oſtium
Gen. 6. 16. autem arcæ pones ex latere. Audi Veritatem: Ego ſum oſtium, per
Jo. 10. 9. me ſi quis introierit, ſalyabitur. Et S. Auguſtinus: Oſtium „ait, quod accepit

5. Augull. de zy atere Arca Nor, profelctò illud Vulnus eſt, quando latus Crucißæi lanceâ vulne-

6 ratum eft. Sed & præter oſtium illud grande in præfata arca manſiunculæ

Gen. 6. 14. aliquæ pro Noémi familia facta ſunt: Manſiunculas in arca facies. Hugo
Hugo Card. Cardinalis per illas manſiunculas SS. 5y. Vulnera Chriſti pientiſſimi Re-
hic. demptoris noſtri intelligit, in quibus omnes fideles, qui pie volunt vi-
vere, ſuum poſſunt in omni tentatione & diſcrimine reperire refugium
S. Aug. ſerm. & aſylum: S& quis fugiet, ait eitatus Aurelius Auguſtinus, vivet. Tutum re-
74. ad Fratr. fugium contra hoſtes Vulnera Salvatoris. Ante te eſt turris, recordare Chriſtum,
& intra in turrim, retogitare cogitando, cum aliquid pateris, quis prior, plus &
purd propter te paſſus eſt; & quo pine? ut reſurgeret; E& tu talem finem ſpera,
& non conſenties inimico, & intraſti in turrim.
2. David experientiâ doctus quantum malum ſit peccatum, pœ-
nitens exinde ubique Deum præſentem conſiderare cœpit, & peccata
non tam fugit, quàm & virtutem cum ardore ſecutus eſt. Audiamus
ipfum loquentem, quomodo ſibi ſemper divinam præſentiam propo-
EPſal. 138. 6. ſuerit, & utinam omnes ſic facerent: Quò ibo, inquiebat, à ſpiritu tuo &
quò Afacie tua fugiam? Quod & ulteriuùs amplificat, ac declarat: & aſcen-
dero in calum, tu illic es, ſi deſcendero in infernum, ades: S& ſumpſero pennas meas

Eend. Dermmis
t: mmii
uhnlmnnainin
1 Imerdaßt
ad rrllentn
gum Aladebb k⸗
14 Sapragtdth
Genhlamn g
rottgt Hlhli
C,ulitimt,iel
nS Hes Haor
Epensinluper,
iateram cindac
ihu ſri
Vlisoeenſoniis,
ſiones, Cutumka
Apen teeat
intatethgſtfpern
Dnifetemcglinen
tmefminhe

Ehen, Cunketete
lerſbitenchi,ere
miic nanitnu,h
tirekriemn
gnn oafien

nfineimtm 0

llerianohe
Vulnenbuct

l.
er nigutci

r Liy

Ga ſadutnei
nandto Dei gnt
ſinisingrelibth
ſed ſaloteminen
ritatem: Yo nt
nus: Ofinm, Ahfr
ugo lartu oſule
retralim
kollat in
era Criligien-
fceles, ulpent
leriminerepennen
luguſtinns iin⸗
t uniy nunſiil
i utmni ni ne
7, 6/ e

ulun lrheren⸗
erareceg,
ſecutusel.

pun rllu
ingekt f4
r,A lelli

S
GiNeßl,

SS. Vulnera Chriſti tutum aſylum. 585

diluculò: Er ſi habitavero in extremis marit, etenim ikuc manas tua deducet me.
Ecce David Rex potentiſſimus in miſeriis ſuis locum ſecurum non po-
terat invenire, in quôò tutus ab ira Dei, omnia videntis, omnia judi-
cantis, poſſet eommorari: Què iboà ſpiritu tuo, & qub à ſacie taa fugiam?
Et ego quid? Recolligo me.
Anime mi, ſfi peccaſti cum Davide, non deſpera; Ecce tutifſi-
mum tibi monſtro refugii locum: Abſcondere in foſa humo à facie timnris Iſa. 2. 10.
Domini, ſuadet Propheta; foſſa autem humus eſt humanitas Chriſti,
toto eorpore plagata & vulneribus plena: Foderunt manus meas, & pedes Pſal. 21. u.
meos. Veni in animo contrito ac humiliato, & experieris quod jam
pridem S. Bernardus aureâ ſuà pennaâ mortalitati humanæ ſeripto re-
liquit: Quid enim, ait, tam eficax ad curanda conſcientia Vulnera; nec non ad S. Bern ſerm.
purgandam mentis aciem, quam Chriſti Vuluerum ſedula meditatio? 6 . in (ant.
3. Inter alia præcepta, quæ Chriſtus Dominus Apoſtolis ſuis, ubi
eos ad prædicandum Evangelium dimiſit, prius dederat, non poſtre-
mum illud eſt: Eſtote ergo prudentes, ficurt jernentes: & ſimplices ſicut colun⸗
ba. Supra quod S. Hieronymus: Serpentis, inquit; aſtutia ponitur in
exemplum, quia toto corpore occultat caput, ut ilud, in que vita eſt,
protegat. Ita nos toto perieulo corporis caput noſtrum, qui Ohriſtus
eſt, cuſtodiamus,; id eſt, fi’dem integram & incorruptam ſervare ſtudea
mus. Hoc S. Hieronymus.
Serpens inſuper, ait, Beda venerabilis, unam aurem petræ appo-
nit, alteram caudà claudit, ne audiat incantantes; unde Vates Regius:
GSicut aſpidis ſurdæ, & obturantis aures ſuas. Ita & nos ſimus conſtituti in ?ſal. 57. F⸗
multis occaſionibus, præſertim contra demonis & impiorum ſugge-
ſtiones; Claudamus aures.
Serpens adhæe acutiſſimè videt, & prævidet illa pericula, quæ ab
ineantatoribus ſibi parantur. Utinam & nos ſaperemus ac noviſſima
provideremus, quia veniet tempus, & nox, quando nemo poteſt operari. Et Jo. 9, 4.
quid tunc operaberis, aut quid boni facies, quando mors tibi claudet
oculos?
Serpens, dum ſeneſeit, per anguſtum foramen gliſcendo, vetuſtam
pellem ſibi detrahit, ac veſtem deponit, ut novaminduat: unde lemma:
Renovabitur juventus mea; hoc faciat & homo Chriſtianmus; per anguſtam
viam, quæ ducit ad vitam, tranſeat & veterem Adamum ac hominem
deponat: Quam anguſta poerta, & arcta via eſt, qua ducit ad vitam: Et pau= Maéth. 7. I4,
c funt, qui inveniunt eam. OQfulmen ab ore Veritatis! Sta, & conſidera.
Et quomodo, dices, per ſtrictas illas petræ rimas poſſum tranſire
per quas tranſiens, veterem pellem & hominem antiquum poſſum de-
ponere? En oſtendo tibi modum, Audi venerabilem Vincentium-
Ginther Unus pro omnibus, Eeee Caraf⸗

Matth 10. 16.
. Hieron, hic-

Caraff. lib. 2.
Conſ. 27.

Matth. 10. 16.

586 Conſideratio CLV.
Caraffam Societatis Elu Præpoſitum Generalem: Ur pellem; inquit, vi
tiorum deponamus, per ſovamen ſtigmatum Chriſti H 0 duud; Ve⸗
vulnera, ſuprema animæ noſtræ ſolatia! Quod fit conſi Saratjone anctiſſima
ceraz⸗ infinitum amorem quem Dominus in illis Vütnengs kemetennn
ſt enim in amore vis transformandi, & convertendi in ſuam naturam. Uli e a⸗
conſideraverit Vuluera tam amnabilia, & amore infinito & divino trague
ſe anima ſola mork „ & exuet veſte peccati. blena; veſtiet
4. Jubet inſuper benign i .
Enucleare juvat Ri enunte normanr. Cuniker e 15 anle⸗
caret, nec ulli nocet: habemus hic typum Wnanſtietadime, za ngs
2

recte S. Chryſoſtomus: Ira, ait, per ir ingui
,ait, per iram non extinguitur, ſed per man-

Pſal. 54. 7.

Cant. 2. 14.

ſucrudinera: non ſufficit pati mala „ſed nec turbari conceditur, quod
cel un . Columba gemit, & non crocitat, ſicut corvus R
. 53 En ſymbolum meditantis & pœnitentis animæ; hinc David
umbæ & non corvi pennas petiit: Quis dabit mihi pennas ſicut columb 6
volabo, & requieſcam. 3. Columba cito obliviſcitur injuriarum, ſi Eeie
orbatur Pullis „ ad eundem tamen nidum & dominum redi . elalen⸗
Sie vult mitiſſimus orbis Servator Chriſtus, ut immemores i ju er
vivamus, hoc enim ſupra crucem affixus titulus docet: J. N. R. ſ.
quem ſic expono: JEſus Non Reminiſcitur Injuriarum 4. R 1.
pacis nuntia, quod patet in columba Noëmica oſt ai ſolamnle
Viennæ in Auſtria, ubi à Solimano Anno Chriſti 268 E dcliht
obſidione diu coanguſtata eſt; cùm tandem Chriſtiamora 4 S n
fœderatorum Principum ſuccurſus advenit, priùs urbi obſeſſe Con-
columba felix de pace nuntium tulit. †. Columba amat rand ld
mina juxta illud Canticorum: Columba mea in foraminibus eile in canett
na macerig. Der petram Chriſtus intelligitur, hic Etn eſt era t.
Cor. 10. Per foramina petræ communiter SS. Patres quin O ſti
Vulnera accipiunt: Per foramina petræ, ait S. Gregorius hic 5 agi
nuum & pedum Chriſti in cruce pendentis libenter intellexerim, cave am ceg n
ceria Vulnus lateris, quod lanced factum eſt, eodem ſenſu Mrel a. 4 genz aer
lumba in Joraminibus petra, & in caverna maceriæ eſſe dicitur ui HMũ 4
recordatione patientiam Chriſti imitatur, dum ipſa Vulnera a adtle
memoriam reducit, quaſi columba in foraminibus & c. Hrontej exemupiumn d
mus. kraeienmn Rcentenn Ber netenke asne ene ier
de morte, mundo, diabolo, peccato && alernonſe rlanrn, nunc victor
cœleſtésque globos cum ſplendidiſſimo juſtorum orniratnelten t,
l P Portes liabkrobinduaxe: » occurrebant ei obvii wlollis
ncipes, iuce amantes: Attolite portas Principes veſtras: Et eleva-
mini

d⸗ Dimmu ifun
Arenehieri
In elCriunde
isCieitur Nen bnic
unt niricum, ih
lnerbuchritun
Nbus conertpont i
OAAn
Vt! Weks guinaus
rohöognunn
Pllatonnetn verrank
nend Dürn imittei
NIn unnien, gc gfr⸗
Cvunmrixſherharte
korit nungtd in
Uentummertorun, nne
Ibus, Cgon
Cpüterhis

ly.

lerdlen 1
ſti franſenu. 6
od 4 Colflaten
in n Ninint
1 In Aane nn
infin l
lati.
rſinngſnut
um manſuedntiz
onextigguiunt
etarbarl oncet
Cocittdſanten
tsmine; lirl
Uit niliſeſta ſandt
iyiſeturigſtinn
& Comninum xt
ut ünmenorssit
icglus docet )1
Ijuriarum 40
ömier polt lni
Chriti 169,, an
n Chriſtanomun
rins uti ohſclen
lumba annhen
ſcanink zen 1
1, hieerine p
,Dutres guimnel
regorins Hie,Mur
lererin, ATA
ni Nunn⸗ 4
Aſcitur, Nl
urs grie a,

um ACeNner
vetlorumn, aun
ſe ſbliven e
nnittnenn
ant e CMNi

iſrf,

§. Vulnera Chriſti tutum aſylum. 587

mini portæa aternales, & introibit Rexgloric. Ex altera parte ſucclamabant
alii cœli Principes: Quis eſt iſte Rex gloria? Dominus fortis & potens, Do-
minus potens in pralio; ipſe enim Rex eſt cœli & terræ, qui cum pietate
in terras deſeendit, mundum redemit, & omnes hoſtes contrivit in
prælio. Auditur novus cœleſtium Spirituum clamor præ ſummo gau-
dio jubilantium & advolantium, ut regem ſuum omni gloria ac honore
digniſſimum condignâ pompâ excipiant: Attollite portas Principes veſtras
& elevamini porta aternales, & introibit Rex gloria; quibus alter Angelo-
rum chorus: Etiamnum dubitatis, quis ſit Rex iſte tantâ affulgens
gloriâ? Ile, ille eſt veſtrorum agminum cœleſtium & omnium homi-
num Rex, univerſorum Judex ac Dominus; verbo: Quis eſt iſte Rex
gloria? Dominus virtutum lipſe eſt Rex gloriæ.
Adverte hic prudens Lector, & numera in hoc Bſalmo, quoties
Angeli Chriſtum Regem appellaârint? N. S. Auguſtinus: Ohbriſtus quin-g. Aug. ſerm.
quies dicitur Rex gloria, pro numero Vulnerum acclamant regiam dignitatem. Vi- 178. de Tem.
derunt nimirùm, ſubintrat hic Sylveira, Cœlites cuncti ſpecioſum Sylveira in
Vulneribus Chriſtum, & admirantes fulgentia divinæ virtutis vexilla Jo. 19. q. 13.
talibus concrepant hymnis: Quis eſt iſte Rex gloria.
O ſanctiſſima Chriſti Eſu Vulnera, quæ etiamnúm omnibus pa-
tent! vos eſtis quinque facundiſſimæ linguæ, quæ ad Patrem ſem-
per pro nobis loquuntur bonum, ut in conſideratione eorum non di-
ſperdat omnem terram: Oravit, ait S. Laurentius Juſtinianus, in crute S. Laur. Juſt.
Patrem: Pater dimitte illis: rogat eundem indeſinenter in cœlo, exhibendo Vulne- in faſciculo
rum cicatrices, qua pro redemptione fidelium in ſuo perpeſſus eſt corpore. LoO- amoris. c, 15.
quuntur inſuper hæc ſacratiſſima Vulnera ad Patrem, quia ſunt Chriſti
victoriæ triumphus, ſalutis humanæ pretium, civitas refugii, funda-
mentum meritorum, incentivum charitatis, holocauſtum pro homi-
nibus, & gloria 8S. Trinitatis ac totius univerſi. Quis ergo non
capiat ex his SS. Vulneribus Chriſti ingens ſolatium!
Confidite, ego vici mundum. Jo, 16,33

Eeee2 CON-

2. Reg.24.2 5
3. Keg. 8. 63:

Hebr. 9. 22.

Malach. I.1I. tur! Ab ortu usque a occaſum magnum eſt nomen meum in gentilbus,

Fyß 2 (0) EEe
F. S. e W. Fe B Fr F F e B d A ⸗ . N A K N ⸗ See

CONSIDERATIO CLVI.

Sacrificium aræ crucis idem eſt cum Sacri-

ficio altaris, non tantùm in repræſentando, ſed
etiam in eſſendo.

In hoc divino Sacrificio incruentè immolatur, qui in
ara crucis ſemel ſeipfum cruente obtulit. Concil.
Trident. Seſſ. 22. C. 2.

2

12 .
AIlverſa quondam DEO T. O. M. offerebantur ſacrificia, quæ
a4 ſEeptem Pecies poſſunt reduci. I. Offerebatur holocauſtum,
Nquod erat ſummum, ac maximè magnificum, prout fecerunt
David Rex, & Salomon Filius in feſto Dedicationis templi.
2. Prat Sacrificium zacifeum, quod offerebatur tempore bel-
li pro victoria obtinenda, aut pace ſtahilienda. 3. Erat propitiatorium
tempore peſtis, aut famis, aut pro aliis communitatis calamitatibus,
ut DEum placaret, oblatum. A4. Erat Pontificale pro peccatis Sacerdo-
tum. 5. Regale pro delictis Regum ac principum. 6. Commune prO
Pecenis totius populi in Iſrael immolatum. 7. Particulate, quod qui-
ibet pro ſe in particulari poterat offerre.
Obſerva, per omnia iſta Sacrificia legalia præfiguratus fuit Chri-
ſtus Eſus & hic Crucifixus, ac Euchariſticus: illa Sacrificia debebant
peragi in animali mundo, cujus ſanguis neceſſariò debebat effundi,
quia ſine ſanguine non fiebat remiſſio, ac placatio: O felices nos, ait Antonius
de Guevarra, olim offerebant ſanguinem animalium, nos modo ipſum ſang uinem
Eiii Dei vivi, ipſe enim eſt holocauſtum, ſacrificium pacificum, & propitiatorium
noſtrum & . Per quem omnia ſacrificia legalia conſummata ſunt. Quod
ad Sacrificium crucis attinet in monte uno celebratum, & trium ho-
rarum ſpatio perfectum fuit; de hoc autem noſtro incruento juxta
prophetiam Malachiæ in omnibus mundi partibus & oris DEO oler⸗
in

omni

1lutn ummanl
ioCkananert
eedcebaunn
Kretin Ormialeon
e. O o
mirerlis, Konnn
liiſkalegozreoh⸗
Genadi euiſin
ntihſunro,
Smſtis lyi
lor AAitrumus.
mans
1 Hmcverin
iis meninlt, Deo
zuſehenſtnih⸗
juctiür KLebin
nuce, eteniniei
ſtistecitalemunine
rö, Etunds&h
me, roonnbis i
Egt dan ,Aoſßnent
fnnr, ig uun
Nomsagelang:
ic iih uin ok
lfitſnu, iGaia⸗

4

ſofi.
Dihachritin
funmaflttainne
min ommenmmiig
n Uuteephug

De Sacrificio crucis & altaris. 589

omni loco ſacrificatur, & offertur nomini meo oblatio munda- Ecce quid ſit
Dä Fxlſus & hic Crucifixus! . .
8 2. Olim Pontifex Aaronicus ingreſſurus in Sancta Sanctorum
10 hircum pro peccatis populi, & vitulum pro ſuis delictis immolabat,
0 eorúmque ſanguinem inferens in Sancka Sanéctorum illo Sancta aſper-
gebat, & expiabat, Levit. 16. Chriſtus verò non hircorum, ſed pro-
prio Sanguine Eccleſiam expians, ingreſſus eſt in Sancta, quia in cruce
e Cnl quaſi Pontifex totius mundi obtulit ſe pro toto mundo in Saerificium,
Nreſeninti omniumque peccata luit, & expiavit: Per Mroprium ſanguinem introirit ſe- Hebr. 9. 12.
. mel in Sancta; aterna redemptione inventa. O quàm pretioſaà erat iſta redem-
ptio, quia non erat temporaria „Vel annua, ſed æterna, dum nullo tem-
. mnmhl pore deficiet, aut minuetur, ſed durabit in æternum, vimque ſuam ex-
NRARAE eret in omnia ſæcula, ut peccata omnium ſæculorum expiet & expur-
ne Atult get. O△ PEſu! Amor crucifixe! quantùm tibi obligatus eſt mundus
univerſus, & omnis creatura ſimul; & tu ſingulariter in individuo,
qui iſta legis; recogitans cum S Paulo: In ſide vivo Eilii Dei, qui dilexit me, Gal. 2. g0.
& tradidit ſemetipſum pro me, Supra quod S. Bernardus: Tradidit, inquit, S. Bernar. ſer.
Z ſemet ipſ um pro me, quia eädem charitate, quâ mortuus eſt pro omnibus, mortuus 42. in Cant.
lerebann eſt pro ſingulis Ergo etiam pro te, & pro me? Ah nos felioes, ſi iſta
1.Oerebema digne conſideramus! Et Crucifixum JEſum ex tota cordis latitudine
Uonitcum, Nunt amamus!
leſto Dedlnton 3. Hanc veritatem in ſpiritu præcognovit Vates jeſſæus, ideò ſæ-
Gofkerebauem pius meminit, Deo offerendum eſſe juſtitiæ Sacrificium: Sacrificate Pſal. 4. 6.
n. 3. r ſacrißcium juſtitia, & ſperate in Pomino. Dices, & quod hoc eſt ſacrificium
munitats mm juſtitiæ? N. Le Blanc: Sacrificium juſtitiæ eſt, quod Chriſtus obtulit in Le Blanc hic

Aeropetenn⸗ cruce; eſt enim ipſe juſtitia noſtra, & obtulit üllud ſacrificium „ quod
pum. 6 ſatisfecit ad æqualitatem, imo ſuperabundantiam; eſt enim infiniti va-
1, ertu loris, & ſmundus & homines per totam æternitatem durarent, ut
nunc, pro omnibus ſufficiens pretium obtulit. Idem autem ſacrificium,
M remsi pergit idem, ſacrificamus in Euchariſtia, quæ eſt idem cum ſacrificio crucis, ab
Gacriteut eo ſolo differens » quòd unum eſt incruentum, alterum cruentum; Hinc optimè
gebebt S. Thomas Angelicus: Sacrificium, inquit, quod quotidie in Eccleſia offertur, S. Th. 3 p. q:
ld t non eſt aliud, quam quod ipſe Chriſtus obtulit; Et S. Auguſtinus: Sacerdos ipſe 22.art3 adg.
ſlin h 8, Chriſtus offerens, ipſe & oblatio: cujus rei Sacramentum quotidianum eſſe voluit Ec- 5. Kir 18.
miui ℳdleſia ſacrificium. eNceze.
ffaim/ an Dixi SS. Euchariſtiam eſſe juſtitiæ Sacrificium, quia continet Chri-
mſunmt, u ſtum omnis juſtitiæ fontem, quia non debet percipi niſi à juſtis, eſt
r, enim Sacramentum vivorum; & quia auget juſtitiam bene diſpoſito-
oſtro nn rum, unde Deus Pater illud ſuſcipit in odorem ſuavitatis à Noë juſto,
us6 0b id eſt Chriſto oblatum, quod prævidit rursùs Vates Regius: Zunc accep-

,
nen , Eeece 3 tabie

590 Conſideratio Cl.VI.

Pſal. 50. 21. tabis ſacrificium juſtitia, oblationes & holocauſta. Tunc in cruce oblatum,
& quotidie in SS. Miſſæ Sacrificio, quia in utroque, ſi nos vere appli-
camus, eſt nobis Hoſtia juſtificans.
4. Oportet autem, ut ad hoc ſacratiſſimum myſterium & con-
Eecleſa in Vivium, in quo Chriſtus ſumitur, recolitur memeria paſſionis ejus, mens repletur
Offic. gratià & futura gloriæ nobis pignus datur, non ſine ſingulari Paſſionis Chri-
ſti memoria accedamus: Surge, dicebat quondam Angelus ad Eliam
Prophetam longo itinere fatigatum, & ſub umbra juniperi quieſcen-
3. Reg. 19. 5. tem: Surge, comede, grandis tibi reſtat via.
Adverte hic ſingulare myſterium: Elias ſub umbra juniperi dor-
§. Bernard. miebat, quæ erat figura Crucis, unde S. Bernardinus: Sub umbra juni-
t. 2. ſcrm. 54. yeri dormit, qut in fide Dominica Paſſionis requieſcit. Elias laſſus & feſſus pa-
ne ſubeinericio refectus, & mirum in modum confortatus eſt; Panis
hic Angelicis manibus præœparatus erat pulcherrimus typus SS. Eucha-
riſtiæ. Elias in fortitudine cibi illius ſine alio alimento ambulavit qua-
draginta diebus ac noctibus, donec pervenerit ad montem Dei Horeb;
Diſee hic SS. Euchariſtiam ſumere cum memoria mortis & deſiderio
cœli, in cujus fortitudine ambulabis usque ad montem Dei Horeb,
ubi videbimus Deum deorum in Sion.
5. Abraham tres Angelos in ipſo fervore diei hoſpitio & juxta
Gen. 18. 4 quercum Mambre convivio excepit: Requieſcite ſub arbore: ponäàmque buc-
cellam panis, & confortate cor veſtrum. Et obſervat ulterius Scriptura,
quòd, ubi erant parata omnia ad convivium, Abraham tanquam mini-
ſtrans, & incitans hoſpites ſuos ad bene prandendum ſub arbore ſtete-
rit: Iyſe verd ſtabat juxta eos ſub arbore.
Gen. 17. 18. Adverte Lector prudens, etiam ſub hac umbra non leve latere
35. myſterium. Subter illam querecum, quæ in loco Mambre erat ſata,
Deus fœdus cum Abraham pepigit univerſo generi humano ſalutare,
circumciſio indicta, promiſſiones divinæ Sobolis factæ; Iſaac ipſi &
Saræ conjugi annuntiatus; Dominus peregrini habitu viſus; Angeli
