lanceam Chriſti Domini præſefert, divus Udalricus Crucem Victo-
rialem, ad cujus conſpectum barbaræ phalanges, velut nebula ad con-
ſpectum ſolis diſſipatæ, exterritæ, & ad usque internecionem profli-
atæ ſunt; Dux verèò illorum vivus à Cæſareanis captus, & Augu-
Kanm ab Imperatore in triumphum ductus, demum KRatisbonæ in
publico patibulo ſuſpenſus eſt. Hanc exinde crucem victorialem ex
duriſſimo & ignoto ligno ab Angelo confectam S. Udalricus ſummo
ſtudio aſſervari voluit, quæ nunc auro & gemmis ſplendidè ornata,

in celeberrimo Templo SS. Udalrici & Afræ in ſacello deaurato (ubi

Joſephus I. à Sereniſſimis ſancti Romani Imperii Electoribus in Roma-
norum Regem, & Imperatorem electus eſt) magna cum venera-
tione aſſervatur, & colitur, mirè potens etiamnuúm hodie contra tem-
eſtatum, fulminum, grandinum ac Sathanæ furias.
Lyræus lib. 4. 7. Similis Crux victorialis ,ſed paululùm longior, in qua & im-
c.6. de Chr. go Salvatoris pretioſiſſimi quatuor affixa clavis pendet, in monte An-
Pat. dechs, qui vulgò Mons ſanétus vocatur, in ſuperiori Bavaria inter
pretioſas Reliquias religiosè aſſervatur, quàm cœleſtis quidam Genius
olim potentiſſimo, juxta ac pientiſſimo Germanorum Imperatori Ca-
rolo Magno in manus tradidit, cujus ope & auſpiciis hic Imperator,
& filius ejus Pipinus, ac poſthæc S. Ratho Hluſtriſſimus Comes de An-
dechs inſignes de infidelibus victorias & trophæa retulerunt. O quàm
Theophylact benè igitur Theophylactus: Crux inter omnia maxima gloria Chriſti: & S.
in Re i Chryſoſtomus: Crux trophaum contra damones erectum, gladius contra pec-
zor,. 6 orat⸗ catum. Crux Patris voluntas, Unigeniti gloria, Syiritũs exultatio, Angelorum
in rucem decus & . Et quid plura de S. Cruce requiris?
Domini. 8. Revertor ad Scripturam. Olim Deus quâm maximè ſe re-
præſentabat, & manifeſtabat per arcam; unde toties, quoties expedi-
tio aliqua populo Iſraelitico erat facienda, Moyſes rogavit, ut ſurgen-
te arca, etiam Deus exurgeret ad hoſtes Iſraelis diſſipandos, ut metu
correpti diffugerent, & Iſraelitæ confidentes in arca Domini optatam
victoriam obtinerent; proinde cùm hæc arca fœderis à Levitis in al-
Man⸗ 5. 3 5. tum elevaretur, Moyſes ſolebat dicere: Surge Domine, & diſſiventur
verl. 36. inimici tui. Cùm autem deponeretur: Reyertere Domine ad multitudinem
exer⸗

l

EA Gn D
anh, alilii
Siuv 6
lom aſien
n
e rln,
69,6ℳ,
ie⸗
,,,Clöl
Aio Mainen
hpb
eminnin
Ppenium L En⸗
unnt Cithitin
vud Anen an

(AEenmnns N⸗

¶M

Mn, l

umi V

Hue 4 in

Limi en lee
Popchfminer
in Dlxtnmn:

tios obenetrns
Nepielct iſll uri
in her olumn iu⸗
rüum Donmn ei
rb nbri talncir
ulinen, Geſalen
ahominmnlien
Khhotesſip⸗ min

In & tenfan l

neninainent

In cruce gloriaés victoria. 557

leslt,
4 exercit HMiael. Supra quod pereleganter Ludovicus de Ponte: Ita etiam, De Ponte in
tdemd ⸗ cum Chriſtus Dominus, cujus imaginem arca ille ferebat, elevatus eſt in crucem ad enr⸗ 2. Ex-
Dskrüig, pugnandum contra hoſtes ſuos, dictum eſt illi per Prophetas. Surge Domine, & hor. 39. §. 1.
Dercott virtute tus cuncti hoſtes diſſipentur. Poſtquam autem corpus deſe cendit in ſpelux-
snts cam, & anima in limbum; clamabat bponſa: Revertere Domine ad multitu-
inhin⸗ 1 dinem exercitas Irael. .. 2
limttnſt Finem huic Conſiderationi imponat B. Virgo nunc Verbo gravi-

„l da, quæ in ſuo Magnificat inter alia & hæc Prophetico ſpiritu effata
i eſt: Fecit potentiam in brachio ſuo. Quæres, ubi Deus hanc ſuam demon-
de ſtravit potentiam? N. Hugo Cardinalis: Fecit potentiam in brachio ſuo in Luc. f. 51.
cruce extento: Quia diabolum ſuperavit, captivos de inferno liberavit, & Ele- Hugo Card.
tos omnes ad ſuperna leyavit. O ſub hoc brachio & nos vivere, & mo- :
ri deſideramus &c. .

hum”. Uline
mmis Pendm

rilecdtorbusnln

e CONSIDERATIO CXLVIII.

Unis.
nu Mala ſors, peſſima mors, Chriſtum cruci-
Keinini fixum in vita non honoràſſe, non dilexiſſe.

eri Aſpicient ad me, quem confixerunt. Zach. I2. Io.
norumm

ſpicishie N
* . 4
O in exitu Iſrael de Ægypto præcedebat Dominus electo Exod. 13. er.

1r miulhſfi populo ſuo in columna nubis & ignis, monſtrans eis viam
Ni e Corcn in Palæſtinam: Hebræos quidem illuminans, ſed Ægyp-
ſtmn, tios obtenebrans, & eorum interficiens exercitum: Jam-Exod, 14. 24.
ti uitiihel que veniebat vigiliaæ matutina, & ecce reſpiciens Dominus ſuper caſtra Egr-
n mmind priorum per columnam ignis & nubis, interfecit exercitum eorum. Adverte hic
gnin n diverſum Domini Dei aſpectum ſuper pios & impios: Iſraelitas in

totles, te maris rubri tranſitu dirigebat ad felicem portum, ita ut totam ejus
sN latitudinem, quæ ſex leucas continet, per dimidium noctis tricies cen-

d,es tena hominum millia ſicco pede tranſierint, Ægyptios verò inſequen-
ueronin tes & hoſtes ſuos in undis ſubmerſit. En duplicem Dei aſpectum be-
utci ilag nignum & terrificum. Sic erit in conſumatione ſæculi, ac præſer-
Donin „ tim in exitu animæ noſtræ ad alteram tranſeuntis vitam; pios piè
DunixAN, Aaaa 3 aſpi-

558 Conſideratio CXLVIII.

aſpiciet Eſus olim crucifixus, ſed nunc ut Judex diſtrictiſſimus, ma-
los male perdet. Vide;, ne tu ſis inter illos.
2. S. Joannes dilectus ille Chriſti diſcipulus vidit aliquando in
raptu Dominum ſuum, cujus oculi erant flamma ignis, id eſt fulgetræ:

Apoe. I. 16. Et habebat in dextra ſua ſtellas ſeptem: Et de ore ejus gladius utraque parte acu-

Apoc. J. 7.

Exod. 4. 2.

Nonnus in
Jo. 19. 19.

Matth. 27.38

. 53. 12.

S. Auguſt.
Tract. 3 1. in
Joan,

tus exibat. Obſerva; per ſeptem ſtellas & jucunda lumina in manu
Chriſti denotantur beneficia ejus divina, quæ ſuis ſervis, qui in vita
ipſum dilexerunt, & imitati ſunt, in æternum conferet, ſed flamma
ignis & fulgetræ & duo gladii indignationem ejus indicant ad terrorem
erditorum & inimicorum crucis, quorum Deus venter erat in vita,
& nunc finis interitus: Videlit eum omnis oculus, & qui eum pupugerunt.
Hinc videtur, ſubintrat hic Cornelius, quòd in Chriſto judice venien-
te ad judicium videbuntur crucifixionis inſignia, & vulnera, id eſt
aperturæ manuum, pedum, lateris, ſed glorioſa & ſplendentia, impiis

& crucis oſoribus ad terrorem, piis autem ad ineffabile gaudium ac

ſolatium. O peccator! ubi tu tunc parebis?
3. Variè ſe Moyſes excuſavit apud Deum, ubi ad illam miſſionem
vocatus eſt, quâ populum Hebraicum à duriſſima Pharaonis liberaret
ſervitute; cui Dominus: Quid eſt quod tenes in manu tua? Reſpondit, vir-
ga; dixitque Dominus: Projice eam in terram, projecit, E& verſa eſt in colu-
brum. Allegoricè per iſtam virgam (prout alibi explanavimus) Crux
Dominica intelligitur, quæ impiis in morte & particulari judicio verte-
tur in colubrum: Mors eſt malis, vita bonis.
Latrones conſule cum Chriſto Redemptore noſtro ferreis aculeis
& ſimilibus elavis (prout habet Nonnus & alii) in crucem actos: Tune
crucifixi ſunt cum eo duo latrones, unus à dextris, & anus à ſiniſtris, crux

enim erat ordinarium latronum ſupplicium, inter quos & cœli terræ-

ue Dominus medius, tanquam eorum choragus & princeps pependit,
ut adimpleretur illud Iſaiæ Prophetæ: Et cum ſceleratis reputatus eſt. Sed
adverte diverſum horum latronum exitum: unus ſalvatus, & alter
æternùm reprobatus eſt. Juvat hic audire S. Auguſtinum: Ipſa, in-
quit, Chriſti Crux, ſi attendas, tribunal fuit. In medio enim Judice Chriſto
conſtituto unus latro » qui credidit, liberatus, alter, qui inſultavit, damnatus eſt.
Jam ſignificabat quid facturus eſt de vivis & mortuis, alios poſiturus ad dextram,
alios ad ſiniſtram, nimirùm hos miſſurus in ignem aternum, illos ducturus ad cæ-
leſte ſuum regnum. Ita in ipſo illo ſacrißicio, quo ex miſericordia nos reconci-
IMabat aterno Patriy voluit nos commonefacere juſtitia, quam in ſuo judicio in
peccatores exercebit. Sta hic, & conſidera. .

4. Iſaias Prophetarum princeps genti ſuæ propter enormia, quæ

patravit ſcelera, amaram mortem & ſortem prædixit: Ecce Pla
. diſ/ipa-

4 Aun ndt 4 Nnne
Atn egüti
DesMohtütere
6S inaſeret, prenen
mnes helnt ine
bus moribosatoclin
rucfummen
ortonln tlet⸗0
gua iun ſi /0
, gilttinch iiltitt
Pimt Aglms
nrtoneng, uunlril
liſeſtßg nenllteng
7ohir te ihmnk,,
6. OooohCi
labolo fhenrtennnn,
40,4, V . Ilem,n
Icuidem diachnmmon
Aingnlrelgglcnrtn
oram. bostt,
kadtemybjeglih
lol lucſpniini
nitin nde, nm
twinfmnliuten
altln
i hlrnihant
— l
krenenfffln

9

Il
kditi

l iit
uginic,
glalutmen
Ceundh
lin ni n
sindrkeng
eus ſenniii,
nChritkiene
gnin⸗
lhentau
d ineklbiear.

4

ubiad lummk
Ina hamonölke
NA Mwln
, ρdan
enhhrunimsn
tioniri ucicio er

enolro enes iel
n Ctcenn 100:
gmmu 1ifiy
et guos elr⸗
EPrivceheſene
mtiteplten ,
ſlyand; l
huguſtoun ,
oenin i 6
jinlktenivo
or goſtun
4 4 Admm
ſcimndi
huin Pe
epormi
e

eii 6

Crucifixus impiis in morte ſoverus. 589
diſſipabit terram, & nudabit eam, & affliget faciem ejus, & diſperget habitato- ſa. 24. 1.
res qus; Et tandem addit, quòd potio illorum in morte ſit futura ama-
ra: Amara potio & . Theodoretus, Euſebius, Vatablus & alii dicunt, Verſ. 9.
quòd hic, & per reliquum capitulum agatur de H inve-
Sta poſt, &ñ propter Chriſtum crucifixum, quia crucifixum Domi-
num ſuum non honorarunt, non ut Meſſiam agnoverunt, ideò mi-
ſerrima morte perierunt.
Talis rerum facies & Chriſtianorum peccatorum erit in morte,
qui in vita ſua Chriſtum & hunc crucifixum non amarunt, imò de
novo per peccata ſua crucifixerunt. Tunc adimplebitur illud Salo- Prov
monis in Proverbiis: Noviſſima illius amara; Et illud Eccleſiaſtici: Eecli. 1
mors, qum amara eſt memoria tua? Quibus adjungo Jeremiam Prophe-
tam: Scito, & vide, quia malum & amarum eſt, reliquiſſe te Dominum Deum tuum, ſerem. 2. 19.
De S. Mechtilde refertur, quèòd aliquando, cùm orationi ferven-
tiùs inſiſteret, patentem infernum conſpicata ſit, & in eo ignitos dra-
cones, ſerpentes, leones, tygrides, lupos, canes &c. ſeſe invicem crude-
libus morſibus atrociſſimè laniantes. Et cùm Dominum ſuum ac
Crucifixum Amorem de hac viſione humiliter conſuleret, quid ſibi
hæc monſtra vellent? Divinum reſponſum accepit: Animas eſſe, quæ Lib. F5. Grat.
nunquam Salvatoris ſui, paſſi ſcilicet, & ſuppliciorum ac Vulnerum ejus mem iniſæ ſpirit. cap. 11.
ſent, quibus tamen, veluti oœli clavibus cœlum aperitur, & clauditur infernus,
Subintrat S. Auguſtinus Hipponenſium Epiſcopus: Quo, inquit, ſetunc S. Auguſt,
peccator convertet, quando illi meritò exprobrabit Salvator; Vide hominem, quem lib. l: de
cruciſixiſti, vide vulnera, qua inflixiſti; vide latus, quod transfixiſti, quoniam per Symb. c. 8.
te & propter te avertum eſt, & tamen intrare noluiſti? Et neque tu? .
7. Quo modo Chriſtus pientiſſimus Servator noſter in deſerto à
diabolo fuerit tentatus, ſatis luculenter deſcribit ſanctus Matthæus
cap. 4. v. I, TLandem, ubi nihil efficere poterat, reliquit eum diabolus, Macth. 4. rt.
& quidem diabolorum omnium princeps Lucifer, qui Fflium Dei ſibi
ad ſingulare depoſcebat duellum, victumque ſe faſſus ei ultrò cedebat
victoriam. S. Lucas ait: Receſſit ab illo usque ad tempus. Et quare us- Luc. 4. 13.
que ad tempus? ergo diabolus ad Chriſtum rediit, ut illum tentaret de
novo! Ita eſt, rediit & quidem fupremo vitæ die, quando ſalus noſtra pe-
pendit in cruce; hic in mortis articulo pugnandum erat Chriſto cum
omnibus infernalibus legionibus ac præſertim cum antiquo ſerpente,
ſed quia nihil diabolus in eo invenit, in pudore, ait S. Athanaſius, reje- 6, athanaſ.
dus eſt. Obſerva hic anime mi? Si adeò obſervavit princeps tenebra-orat. de paſt,
rum tempus mortis Chriſti, ut omnes eum tentandi vires tunc exere- & cruce.,
ret, quid tecum fiet peccator inveterate, in illo ulteimo agone, ex quo
pendet æternitas? Tunc circumdabunt te inimici tui valo, & coanguſtabunt te Luc. 19. 43.
vdique, eò ꝗ non cognoyeris tempus piſitatiouis tug, 6 . De

56 Conſid. &XIVIII. Crucifxus impiis &c.

6. De S. Anſelmo Epiſcopo Cantuarienſi refert Vita, & ex ea
Cornelius, quòd aliquando iter faciens, ac diœceſim ſuam viſitans in
venatores & canes inciderit, leporem omni conatu perſequentes; qui
cum pene eſſet in ore vertagorum, nec ampliùs poſſet effugere, ad pe-
des ſancti Antiſtitis totus tremens & ſudans accurrit, quem ſanctus
benigne manibus exceptum ſinu ſuo fovit, converténsque ſe ad vena-
Tor nel nE,. tores, ſuésque itineris ſocios, dixit: Talis eſt anima in extremo vita periculo,
60 ²dc, * Haα canes infernales perſequuntur, & devorare contendunt. Tunc videbunt

V. 13. . . .
Ue⸗ 12. 12. Peccatores, in quem transfixerunt. Tunc animam tuam repetent à te, mali

videlicet Angeli & crudeles tributorum exactores, & qua paraſti, ujus
erun? Tunc tota criminum tuorum congeries innovabitur, & præ
oculis poſita heu quantùm percutiet mentem tuam! Ah quid tunc erit
oſori & contemptori crucis, qui in vita ſua Chriſtum crucifixum non
amavit, non coluit, non imitatus eſt? Omors, quàm amara tunc erit
memoria tua, cùm animanunc à dæmonibus trahetur ad terribile Dei
judicium? &icolumna cœli contremiſcunt adventum ejus, qualis ac: quantus
tunc te invadettremor, ò peccator obſtinate & procraſtinator peſſime?
Pfal. 33. 22. Tunc verificabitur illud Regii Vates: Morspeccatorum peſſima, & illudS.
I. Petr. 4. 18 Petri: Si juſtus vix alyabitur, impius & peccator ubi parebunt? Cogita hæc,
& bene ruminare.
Zechentnen... 7. Exemplo ſit tibi ille Canonicus, de quo Zehentnerus refert,
inpromonto. Juòd Toleti in Hiſpania, licet ſacris per plures annos initiatus, malam
riomalæ ſpei & ſcandaloſam vitam duxerit. Tandem ad extremum vitæ devenit
lb. 4 5 2. quem gravi infirmitate correptum Eccleſiaſtes Toletanus inviſit, mo-
num. 25, nuitque, ut ſaluti ſuæ, dum adhuc gratiarum tempus affulgeret, per ve-
ram ac contritam peccatorum confeſſionem conſuleret. Renuit ille
nondum eſſe hujus rei neceſſitatem; inſtat Eccleſiaſtices, ei proximum
intentans divinum judicium & gehenam, niſi dignos faceret pœniten-
tiæ fructus. Sed fruſtra omnia. Quare conſternatus Eccleſiaſtes ima-
ginem crucifixi Eſu apprehendit, & Pſalmum de profundis pro ægri
animæ falute devotiſſimè recitat. Et ecce dum devenit ad illa Davidis
verba: Eiant aures tua intendentes in vocem deprecationis mea, lignea imago
inſpectantibus pluribus præſentibus brachia cruci affixa reſolvit, &
utrâque manu aures obſeravit, hanc lamentabilem emittens vocem:
Lul. 49 22. Quia vocavi te, & renuiſti, ego quoque in interitu tuo ridebo. Ad quod fulmen
mox æger infelicem animam expiravit: Intellige hac, qui obliviſcimini
Deum, ne quando rapiat, & non ſit, qui eripiat.

Job. 26. 11.

CON-

Morum Gs

intabommibrs
C Ni
TNEiore legsreti,
hinlene
Uunt ores elecy dr⸗
Edickionen
nlectennte u
le in mello
midiis oettenr
inale olhbn le
npectn omnin in
imm ſhnnoin
1 ablolurn⸗ lhe .

ani, ni erinn,⸗
1 Dinnn ,
efnun iinnn
Euldin Elrbim
N llignait
lls enrlonn
ne⸗ Nun

enſus⸗
inin i,
Hcinia
onunſele
lspofeteſie
8 Malnid ge
nenentt

int it hm tin

anttanen /,,
–
eties in
ntuamt M
Chriftungi
Iö, uinmer
Straheturalrni:
n itn gulisu
Cprocritiunme

curnzeſixedi

nmgur/CI

,Zehentnens
ANnddinitatus, d
enterun Nn Geſt
Oleumnsiwtilt,
Nrsikiggaer
nfoleret, Neni

elaſtices,el Nind.

nos kuetetſee⸗
nutus Locel 65
ge rofunts n
gerenita Nn
prises, ie
nci Mn Nii
jem etbittens 3
Gebo. Aaatol
er, in
Nierpie⸗

N

3 (0) eE 561

EHEEHEE

CONSIDERATIO CXLIX.

Cur ſignum crucis erit in cælo, cùm Do-

minus ad judicandum venerit?

Tunce parebit ſinum FEilii hominis in cœlo. Matth.
24. 30,

I:
Um quondam Deus in veteri lege ſupra populum ſuum bene-
dictionem aut maledictionem pro æ qualitate meritorum aut
demeritorum per Sacerdotes aut Levitas voluit pronuntiari,
priùs arcam fœderis in medium vallis portari juſſit, juxta
quam ex una parte in monte Garizim ſtare debebant ſex tri-
bus de populo, & ex altera parte arcæ ſex aliæ tribus in monte Hebal:
Arca autem Domini in medio Populi in valle per Sacerdotes in ſub-
limi, ita ut ab omnibus conſpici poſſet, tenebatur; & ſic magna & ela-
ta voce præſcripta à Deo benedictionis & maledictionis formula in
trangreſſores legis recitata fuit, cui omnis populus ſucclamabat: Amen.
En inſignem typum futuri judicii univerſalis „ubi ex una parte ſta- Comel. hic.
bunt oves electæ, & ex altera parte hædi ab ovibus diviſi, iſtæ ut be- Rup. Abb.
nedictionem percipiant: Venite benedidi Patris mei illi verò ut æternum & alii.
maledicantur: Ite maledicti in ignem aternum. Per arcam autem (œderis,
quæ in medio populi ſtabat, recte SS. Crucem intelliges, quæ à SS.
Patribus vocatur arca ſalutis, hæc, inquam, arca ſtabit pendens in acre
in valle oſaphat, & ſole ac cunctis aſtris ſplendidior perdurabit in
conſpectu omnium hominum & Angelorum usque dum univerſale
judicium à ſupremo omnium Arbitro Chrilſti JEſu olim crucifixo
erit abſolutum: Et hoc ad majorem confuſionem & damnationem
inimicorum crucis Chriſti: Ur agnoſcant, ait S. Auguſtinus, conſilium g gAug. ſermn,
mmiquitatis, qui Dominum majeſtatis crucißerunt Juſtis autem & Chriſtum 130. de Tem,
erucifixum hic in terra amantibus, & proviribus imitantibus ſingulari
erit gaudio & ſolatio immenſo, quibus tunc crux erit ille arcus paci=
ficus, qui poſtigneum illud diluvium, quod ante judici diem præce-
det, illis erit ſignum æternæ ſalutis: Arcum meum ponam in nubibus: Et Gen. 9. 13,
Simher Unus pro omnibus, B bbb

Deut. 27. 12.

Joſue 8. 33.

*

562 Conſideratio CXLIX.

Matth.24.30. S., Matthæus: Tunc parebit ſignmunn Filii hominis in cælo: Et tunc plangent
omnes tribus terra3 & videbunt Filium hominis venientem in nubibus cœli cum vir-
tute multa & majeſtate. O anime mi ubi ego & tu tunc ſtabimus, quando
venerit Dominus ad judicandum orbem terrarum? Proinde ſæpiùs &
Job. 10. 2. in animo contrito cum Jobo & Fecleſia dicamus: Domine, cum vene-
ris judicare, noli mé condemnare. .
2. Quæres bic, Lector prudens, in qua forma ſignum Filii ho-
minis, hoc eſt Crux Dominica in die judicii univerſalis ſit apparitura:
An ex luculentiſſimo aëre ab Angelis formanda, an verò ipſa crux
materialis, in qua olim Chriſtus Dominus ſuſpenſus & mortuus eſt ?²
S. Chryſoſt. pz. S. Chryſoſtomus, Thomas Wealdenſis, Petrus Beſſœæus & plures alii,
e. ipſiſſimam fore crucem, in qua olim ſalus mundi, hoc eſt Salvator
noſter pependit; hæc, inquam, crux materialis ab Angelis afferetur in
judicium. Et ſicut nunc crux ante Pontificem, Patriarchas, Archi-
Epiſcopos & Apoſtolicum Hungariæ Regem nunc Carolum Sextum)
à miniſtris deferri ſolet, ſic quoque hæc ipſiſſima crux materialis, quæ
olim in Calvario monte collocata Chriſto fuit, à miniſtris cœleſtibus
in vallem Joſaphat comportabitur, qui omnes ejus particulas, atomos
& cineres, hinc & inde per orbem diſperſos priùs in unum colligent,
& ſie integram ac coadunatam Dominicam crucem ad judicium de-
ferent, quæ exinde finito judicio Angelorum miniſterio in cœlum
levabitur, ibidem velut perpetuum virtutis trophæum in ſolamen &

. E
ene. gaudium omnium Electorum permanſura. Audi verba Sibyllæ:
in fine. „.
O lignum felix, in quo Deus ipſe pependit!
Nec te terra capit, ſed cœœli tecta videbis,
Cùm renovata Dei facies ignita micabit.
3. Venit hic mihi in mentem fulminans ille gladius, quo David
uondam impium Goliæ caput in arena amputavit, quem inſignem
gladium David non duntaxat permangni æſtimavit, ſed & illum DEO

optimo in ſignum grati animi conſecravit, atque in tabernaculo pre-
tioſo involutum pallio, velut perenne obtentæ victoriæ monumen- endc

1. Reg. 21. 9. tum ſuſpendit: Et dixit Sacerdes: Ecce hic gladius Goliath Philiſtai, quem
percuſſiſti in valle terebinthi, eſt inrolutus pallio poſt ephod: ſi iſtum vis tollere,
tolle, neque enim hic eſt alius absque eo. Et ait David: Non eſt huic alter ſimi-
lis, da mihi eum & .
Per hunc gladium Heſychius, Le Blanc & alii ſymbolicè S. Cru-

Le Blanc. in

Pſal. 44. 5. cem ſubaudiunt, per quam Chriſtus Filius David diabolum & mor-
tem debellavit; quam glorioſam ac victricem rhomphæam ante ſe-
cundum

r

hes
eiocis
ngelorn

N.
or u,

l oti
wwe, on
n gimn Col
1,nmehl

a Aunnitſoti: ſt

mnfuet. Inn omns

yemn ach

ſſe

n ſurummvrende: 5
urA.,& utet
bhene, nokenin ſeg
endam , Crucs
Gsdüntüsertatl
e Nunnnadat, an
A. Augattmm:rwi
Mnbu, lur, 4
,. Droindenon
endiciori

Linexpliczbli llni
num Ainc,beni
ſontcktunnli m
Lfiit inten: nh
s 89, (MMifenn
unſtenghirn
iuucfoſnit: glidwe

i Nalpumni Amnn

anda, an
lhenlulr,

Uma cunmurin
t, 4 minidris odl
Seilspatioligen
s in vnum al⸗
rucemn 20 /0cicin
nminikerio in e
yhruminſOhme
uligetn ble:

eſenct!

gebi,
dbit,

Ue glacius⸗

lartt, quenn i⸗
it, ſel Künl.
ie in nbenm
te Wictoir ni⸗
. Grladt
,lod:,ikuut
1: MrOlu

itoſi
Gid Giaboon 4
Aonpfr

Crux apparebit in judlicio. 563

cundum Chriſti Jjudicis adyventum Archangelus Michael ſalutis ſignifer
coram infinita & Angelorum & hominum multitudine in ſuprema aëris
regione ſuſpendet: Tunc parebit ſignum Eilii hominis in cœlo. Matth.24.,30.
Et hoc juxta Cornelium tres ob cauſas. Primò ut cognoſcat
mundus, quòd idem ſit judex, qui pro omnium ſalute olim in cruce
ſuffixus eſt. Secundè ut intelligat mundus, quòd Chriſtus per cru-
cem hanc gloriam & poteſtatem judiciariam ſibi meruerit. FTertiè
ut oſtendatur, omnes Chriſti crucifixi cultores, amatores & imitato-
res nunc cum ipſo in cœlo eſſe exaltandos, oſores veròô crucis in æter-
num reprobandos. Juvat hic audire Kempenſem: Qui modo, inquit, Thom. Kem.
libenter audiunt, & ſequuntur verbum crucis, tune non timebunt ab auditione mala lib. 2 c. 12.
aterna damnationis: Hoc ſignum crucis erit in cæœlo, cum Dominus ad judicàn. de imit. Chr.
dum venerit. Tunc omnes ſervi crutis, qui ſe crucifixo conf ormarunt in vita, ad
Chriſtum actedent Ju dicem cum magna f’ducia &. Vide anime mi, quanti
ſolatii tunc erit amaſſe Chriſtum IEſum & hunc crucifizum.
4. Obſervat ulteriùs S. Matthæus ex verbis Chriſti prolatis tan-
quam æternæ Veritatis, quòd ad conſpectum ſanctiſſimæ erucis tunc
tol ſit obſeurandus, conſequenter luna non ſit ampliùs datura lu-
men ſuum, nec ſtellæ, quæ de cœlo cadent, omnésque virtutes colo-
rum ſint commovendæ: Sol obſcurabitur; luna non dabit lumen ſuum, ſtellæ Matth, 24,30.
cadent de cœlo, & virtutes cœlorum commovebuntut. Et quare hæc omnia?
Adverte, mox enim ſequitur: Tunc parebit ſignum Filii hominis in cœlo. En
ſtupendam 88. Crucis virtutem! ad cujus conſpeétum ipſe aſtrorum
Rex, qui priùs per tot ſæcula omnes inferiores ſtellarum orbes inde-
feſsè illuminabat, absque mora, velut ſaccus niger, offuſcabitur. Ita
& S. Auguſtinus: CGux, inquit, fulgelit, & obſcurabit luminaria caliz dilapſis S. Auguſt.
Eideribus, ſol radiabit, ut diſcas, quoniam crux luna lucidior, & ſole praclarior ſerm. 130. de
fr. Proinde non incongruè cruci Dominicæ ſole & cunctis aſtris tunc Temp.
ſplendidiori inſeribes: Iiluminat, & obſcurat. Ita eſt: Illuminabit tunc
crux Chriſti non tantum abſcondita ab origine mundi, ſed & cunctas
piorum & electorum mentes, qui ſe priùs in hac mortali vita cum
Chriſto crucifizo conformarunt, mirè illuſtrabit, ac ſummo gaudio
& inexplicabili ſolamine perfundet. Obſcurabit autem, & confundet
illorum animos, de quibus Apoſtolus loquitur: Mualti enim ambulant, Philipp. 3.18
quos ſap dicebam vobis (nuns autem & flens dico) inimicos crucis Chriſti, quo-
rum finis interitus: quorum Deus venter eſt„ & gloria in confufione ipſorum „
quibus SS. Crucis ſignum majori erit confuſioni ac damnationi. Audi
& conſidera S. Ephraim, qui de hac SS. Crucis apparitione ita diſcur- S. Ephraim in
rit. Sancta crux: inquit, rurſus in conſummatione ſaculi cum ſecundus illuxerit lib. de vera

Domini Salpatoris adyentus, primò cum gloria ingenti & Angelorum exercituum P0 cap.3.

b 2 inſinit

564 Conſideratio CXLIX. Crux apparebit in jud.

inßinita multitudine apparebit in cœlo, inimicos quidem terrens ac vexans, fideles
autem illuminans, atque latificans, adventùm que cœleſtis Imperatoris annuntians & .
Dan. 5. 6. O peccator! quid tunc erit! Si Balchaſar Rex adeò contremuit ad con-
ſpectum trium digitorum, qui ipſi in pariete definitivam æternam
damnationis ſeripſerunt ſententiam: TZunc facies regis commutata eſt &.
O bone Deus! quid mihi & tibi erit, anime mi, ſi mox poſt obitum
noſtrum videbimus Judicem noſtrum olim pro ſalute noſtra cruci-
fixum, & tunc ante univerſale judicium adventantem S. Crucem &
cum ea ipſum Filium DEl venientem in nubibus cœli cum poteſtate
Jo. 19. 37. magna & majeſtate: Tunc videbunt, in quem transfixerunt. .
5. Audi mirandam hiſtoriam. Bocherii, quod oppidum eſt pro-

Zachar. 60. „jnciæ Syracuſanæ, etiamnum hodie ſancte conſervatur & honoratur

verius Anna-

lium Ordinis Magna quædam Chriſti in cruce pendentis imago ex adverſo ſugge-

ſui ad annum ſtũs ibidem affixa & populo conſpicua, cum qua anno Chriſti 1575.
1575⸗ hoc ſtupendum accidit miraculum. Cùm ibidem zeloſiſſimus P. Fran-
ciſcus Saccenſis Capucinus concionem ad populum faceret, & valde in
eos, qui ſub ſpe veniæ impetrandæ in miſeéricordiam divinam eò libe-
riùs peccarent, inveheretur, demum ad Crucifixum juxta cathedram
ſuſpenſum converſus, & mox iterum ad populum: Cayvete, clamabat,
6 peccatores à cœleſti Dei viventis ira, nam Ohriſti manus, quas iſthic cruci afixas
cernitis, niſi pœnitentiam egeritis, à cruce ſoluta clavos deſerent, & pro clavis gla-
dium apprehendent. Et quid hic expectas? vix zeloſus hic Concionator
hæc pronuntiaverat, cùm mox lignea Chriſti imago ingenti ſtrepitu
dexteram manum è cruce divulſit, & quaſi jam de obſtinatis illis vin-
dictam ſumpturus in altum quaſi minitans levavit. Populus ut hæc
vigit, terrore perculſus tunſo pectore divinam imploravit clementiam,
ad quod Chriſtus manum retraxit ſpectantibus omnibus in ſignum
impetratæ veniæ. O peccator! tunc non ampliùs erit tempus
clementiæ, ſed juſtitiæ &c.

CON-

Imo &Hin
Kunnſtanths

uirin aln

Wean

tti tonibe
elune. Lue.

14,,E
wundbusbene .
6 Murninnifm
ut, ANAANN
aabenedi
desſis crucem orn
6,Aerens Cnncoclark
s rin N deneii
dNe n emin
un Ceentitudarr inn
2, Hincehnoun
Nepins, Ammariln
Agnarit

ale Ekcouleenmn

inlit ergtnmbl
ltionis, tun Uoetung
enim ſlti ſnt
b, dumintre

hator Anrni

lc

6 Ahibuit Uug

ſn⸗

Nt .
ſ, Horo Ecun CI

oPparhe
n .
e 3 (0) n 56 5
ülnmun 4 . 6 1 tcn,
ð
achamn,

en CONSIDERATIO CI.

Dro ſllne
ertunalln⸗

fenml CruX D. N. J. C. cauſa omnium gratia-
Idus C

nun n rum, beneficiorum ac Benedictionum.

i, gnol

1
4

Hevatis manibus ſuis henedixit eis, & ferebatur in

Conferann
imnpo el thii œlum. Luc. 2 4.. 50.
ngua mo
Gem zelocdmn:. 1.
phlumkerthint Acob Patriarcha morti nunc proximus & maturus, quia agebat Gen, 48. 14.
orciam Gricumee⸗ 147. &tatis annum, filiis Joſeph Ephraim & Manaſſe cancellatis

manibus benedixit: Qui extendens manum dextram poſuit ſuper caput
Ephraim minoris fratris» ſiniſtram autem ſuper caput Manaſſe, qui major
guuifkirami natu erat, commutans manus. Obſerva hic, Lector prudens, Jacob
enaαα in hac ultima ſua benedictione erga filios oſeph extentis ac cancellatis
Aoſs bie oncmm manibus ſuis crucem formavit, in qua illis benedixit; ita 3. Damaſce- §. Damaſe.
mgigeniten nus, aſſerens cancellatas manus præſignaſſe crucem Chriſti, ex qua l. 4. c. 14.
Ge tnssi Omnis gratia & benedictio in genus humanum promanavit: Crux tua,
ait S. Leo Papa, omnium foni benedictionum, omnium eſt cauſa gratiærum, per . Leo ſer. 8.
quam credentibus datur virtus de infirmitate, gloria de opprobrio, vita de morte. c Paſt. Dom.

Cinrumiunactte
lun: Com, C

Vit. Doplusitn

eeg et aomneſtn
uemiun i 2. Hanc glorioſam crucis benedictionem prævidit in ſpiritu Va-
li ert tni tes Regius „ dum aureà ſuaâ pennàâ mortalitati humanæ illa aurea verba ſ
conſignavit & reliquit: Dediſti metuentibus te ſignißicationemsut fugient àfa- E1 1 2. 6.
cie ared. Et quale ſigaum? . S. Hieronymus & alii, ſignum, quod m czs.⸗

oſtendit & erigit nobis Chriſtus, ut fugiamus à facie arcůs, hoc eſt,
punitionis, tum hic, tum præſertim in die judicii, eſt ſignum crucis,
hoc enim ſalutis ſigno fideles ſe diſtinguent ab infidelibus & Antichri-
ſtianis, dum intrepideè ſignum crucis in fronte ſuo deferent.
3. Imo & Chriſtus Dominus, dum nunc, ut glorioſus de morte
triumphator ad Patrem in cœlum aſcenſurus SS. Matri ſuæ, ac cæte-
ris circumſtantibus fidelibus in monte Olivario valediceret, ſignum
crucis adhibuit, prout obſervat S. Lucas: Elevatis manibus benediwit eis, Luc.24. &,
Ey ferebatur in cœlum. Nota, qui elevatis manibus benedicit; crucem
format, homo enim cùm extendit manus, crucifixum repræſentat:
Bbbb3 For-

560 Conſideratio Cl.

& Bernard. fortaſſe, ait S. Bernardus, crux ipſa nos ſumus » cui Chriſtus memoratur in-
Eim Tat. fixus3 homo enim formam crucis habet, quam, ſi manus extenderit » exprimet
1 de anifeſtins. ⸗
Similem inquam, crucis formam & Chriſtus formavit in cœlum
nunc abiturus, ut oſtenderet crucem eſſe ſignum redemptionis noſtræ,
& ſimul fontem omnis gratiæ ac benedictionis; unde à Chriſto &
Apoſtolis manavit in Eccleſia Dei traditio, ut, dum alicui benedici-
mus, manibus in formam erucis deduétis id faciamus. Juvat hic au-
r 'n dqire S. Hieronymum in Iſaiæ c. 66. V. 19. Et ponam in cis lignum: Hoc »
*0. 19, inquit,nobis ad Patrem aſcendens Dominus dereliquit, ſire in noſtris frontibus
poſuit, ut liberè diceremus: Signatum eſt ſuper eos lumen vultus tui Domine & .
Et hoc ſignum crucis erit in fine ſæœæculi, cùm Dominus ad judicandum
venerit: Ponam in eis ſignum, antequam congregem, ait hic Cornelius,
omnes gentes in valle Joſaphat, priùs erigam inter cas ſignum, quaſi
vexillum crucis, ad quod convocabo & congregabo omnes nationes.
O beati, qui fub hoc ſigno crucis in vita egregiè dimicarunt, illi enim
à Chriſto juſtificati & ſanctificati ad æternam pervenient ſalutem, cæ-
teris hoc ſigno carentibus ad ſupplicium ſempiternum condemnandis.
4. Olim arca Dei erat Hebræis ſignum divinæ benedictionis, cùm
enim David Rex cam religiose & ſolemni pompâ ex domo Abina-
dab in domum transferret Obededom Gethæi, obſervat Scriptura;
uòd cum ea pariter multiplex benedictio in hanz domum & fami-
2. Reg. 6. I0. liam defeenderit: Et benedixit Dominus Cbededom & omnem domum ejus.
Et quare hoc? B. Sacri interpretes, quòd Geth hebraicê idem ſigniſicet
quod torcular, ſeu crux, quam Chriſtus calcavit ſolus; in hac ergo
domo divertit Dominus per arcam, ut oſtenderet, quèòd omnis bene-
dictio veniat à cruce, in qua ſolum cum Apoſtolo nos oportet gloria-
Gal. 6. 14. ri: aihi autem abſit gloriari, niſi in eruce Domini noſtri J Eſu Chriſti. Et
ſubdit Cornelius: Arca ergo Deiz ipſéque Deus requieſcit in anima Gethai »„
id eſt ſidelis, qui amat crucem & mortißcationem. O quâm claudicat iſte ter-
minus Crux & mortifcatio apud multos Chriſtianos! Chriſtum crucifi-
zum amare & colere volumus, & imitari piget? Audi ipſam Verita-
Matth. 10.38. tem: Qui non accipit orucem ſuam, & ſeguitur me, non eſt me dignus. O
beata domus, ubi hæc arca myſtica, crux, quieſcit, & ubi Chriſtus ama-
tur, colitur & imitatur.
Joachim Cu- 5. Veniamus ad hiſtorias B. Hedwigis Duciſſa Poloniæ, vidua

ræus in actis ctiſſima vix ab umbra crucifixi amoris ſui abeſſe poterat, in cujus ulb

honorem ſingulis feriis ſextis ſe flagellabat, & pane & aquàâ jejunabat,
quæ tandem arctiſſimé imaginem B. V. & Matris Dei conſtringens
piiſſimè in Domino defuncta, & cum ea imagine ſepulta eſt. Bxcclle-
bat

Curf

ter in
volulien . ee
clel
N irolrni

i, Khci Ornd 4
Pmrehile, 1
o CtNhN lh, 1
Crs, Aqiokulot
Lamnatorenaeinta
ctucsſgoozinn
ziſtvsihiponirke,
Nununnteneer
t, imr we ilucuin
Annuch7Ens, Cn
Verineanteinabn
zbenetictonismands
Amnmter anleyun
ultadncvere, el h
eacinpeumctii
llyurori. Olemunbe
Mmex 80, cclte ,3
7. 5 Vrridhafn
laequumgfitt,
öita, eridd
Gireri, ſenn fin
men Elgienn!
tolnnem fenmn

de

Cnnifikin,
n meyite mnuchie
ℳ. 1 4
eliten, urlien ui

1e Crux fons benedictionum. F6.
n rn

bat autem ſingulariter in amore ſui crucifixi Amoris, cujus intuitus ei
nun unle pro libro inſerviebat; ecce cuùͤm aliquando coram devota Crucifixi
tiluſmy imagine humi proſtrata precibus fer ventiuùs inſiſteret, vidit Dominum
tommi, ſuum manum dexteram à clavo & crucis cornu extrahentem, & ſibi
Gunedemii per modum crucis peramanter benedicentem, clara voce dicendo :
on; Wit Orationem tuam accept, faciamque quid petiſti.

,dnae 6. S. Benedictus Abbas & Patriarcha orbi notiſſimus „gratid, prout Ant. yepes
hcim NEE loquitur S. Gregorius M. & nomine Benedictus, prima Ordinis ſui funda- Centur. 1.
Houßi maenta jecitin ſacello ſanctiſſimæ Cruci dedicato, cujus tota ſu pellex 5 i &
luity ſnliie⸗ erat cilicium & crux ex aurichalco, cui affixa erat effigies crucifixi Do- Sit⸗
nernin mini, ad cujus latus ſtabat Virgo & Mater Chriſti patrona S. Bene-
dicti, & ſacri Ordinis ejus Diva tutelaris, ad partem ſiniſtram erat S.

regem at Joannes Baptiſta, ad baſin crucis inſiſtebat S. Antonius Eremita, ex
m inter ed quo Crueifixo libro, ubi Muſas Romanas valere juſſit, ſtudeébat Bene-
Negrbo Onnrt dictus, ex quo ſtudio evaſit in præclariſſimum Theologum myſticum,
edimiemis S amatorem ac imitatorem crucifixi Eſu præſtantiſſimum, cujus uni-
Derenientdm Co Crucis ſigno Stygium alaſtorem ſuperavit, vas, in quo potus veneno
temm emm miſtus ipfi porrigebatur, confregit, idola evertit, fidem plantavit, Pla-

