ern NbNNNi
ti end ihle⸗
sotmnipos: 1
NCOtn, Non
athetiam n.
EMari; 2d ⸗
iwels
in eum anid
Conſelgiotent
shoc, X)

=

N

d.go, ſbebd
prigo, ſbet

Cr en
lu

ulo
mmd

ee

De ſequela Ebriſii erucem ſerentis. 195

jamin ad tribum Juda, ex qua David oriundus erat, eſſe translatum;
unde buccinâ cecinit, & ad ſe majorem populi partem attraxit, qui
omnes jugo Davidico in gratiam hujus rebellis renuntiarunt; & obſer-
vat Scriptura: Et ſeparatus eſt omnis Iſrael à David, ſecutüsqne eſt Seba filium Bo-
chri: Viri autem Judæ adhæſerunt kegi ſuo. Ecce quid poſiit unus homo re-
bellis, qui fuit typus Luciferi.
Hoc prudentiſſime conſideravit, & annotavit S. Ignatius Societa-
tis Eſu Fundator glorioſiſſimus, unde omnibus de ſalute ſua meditan-
tibus præſcripſit duo Vexilla, unum quidem D. N. Eſu Chriſti, RKegis
noſtri optimi, alterum verò Luciferi, hoſtis hominum capitaliſſimi.
Uterque omnes ad ſe vocat ſub ſuo vexillo congregandos; Luciferof-
fert divitias, honores, voluptates, & quid tandem ? infernum.
Chriſtus Rex & Magiſter humilitatis oppoſitis artibus diabolumex-
pugnandum docet, & ipſeè ſuis præit cum cruce, exemplo pauperta-
tis & humilitatis, vitàmque promittit æternam: S&t quis mihi miniſtrat, Io. 12. 26.
me ſequatur: Et ubi ſum ego, illic & miniſter meus erit. Et quis, obſecro, talem
ducem non ſequatur? Vocat mundus, ait Didacus Stella, ut decipiat, vocat Stella in Luc.
caro, ut ſœdet; dæmon ut perdat: accurritur undique. Vocat Chriſtus, ut ſalyet; & 9 23.
pauci ſequuntur. O cœcitatem hominum plenè deplorandam! Fruſtra, S- Leo ſer. 5.
ait S. Leo I. appellamur Chriſtiani, ſiimitatores non ſumus Chriſti. de Katix.
5. Quodine facere videriti, dicebat quondam Gedeon ad trecentos ſu-
os probatos & ſelectos milites, hos ſacite: ingrediar partem caſtrorum, & quod Judic. y. 17.
fecero ſectamini; Et ſic irruit cum illis trecentis de media nocte in caſtra

Madianatarum, tubis, lagenis ac lucernis armatus, & univerſum il-

lorum exercitum ſubvertit.
Gedeon liberator & victor, ait Cornelius & alii, Chriſti typum Cornel. in Iſa:
expreſſit. I. Gedeon deſtruxit aram Baal: Chriſtus Synagogam ſub- 2. 5.
vertit, & idola deſtruxit. 2. Gedeon purgavit frumenta in torculari:
in Chriſtimanu ventilabrum eſt, ut purget aream ſuam, quod fecit, Marth 3 12.
& etiamnum facit in torculari crucis, quod quotidie hic Biberbachii
ad Thaumaturgum noſtrum Crucifigum cernimus, & experimur:
Torcular calcav, ſolus. 3. Gedeon omnes formiduloſos de exercitu ſuo di- Iſa. 63. 3.
miſit, & ſolum ſibi trecentos egregios commilitones reſervavit; Ob-
ſerva hic myſterium: Græca litera T. Trecentorum eſt nota, quæ ex-

primit crucis formam, in hoc enim ſigno Gedeon hoſtes ſuos ſupera-

Vit. 4. Gedeon cuilibet ex trecentis iſtis tubam dedit, vas teſtaceum

&πα ignem: Cüumque per g yraim ceſtrorum in tribus perſenarent leci, & hydrias con- Judic. 7. 20.

fregiſſent tenuerunt ſiniſtris ma mibus lampades, & dextris ſonantes tubas, clama-
veruntque: Gladins Domini & Gedeonir. Chriſtus pugnans cum diabolo,
morte & peccato, quaſi tuba in cruento illo certamine exaltavit vocem
Bb z ſuam:

1 br 5§. 7.
Matth. 27. 50. erat.

Luc. 12 35.

Luc 9. 23.

Ex vita.

Sandæus in

196 Confderatio L I. De ſequela Chriſti crucem bajulantis.
ſuam: Cum clamore valido, & clamans expirayit in cruce, quia Verbum

Gedeon lagenas teſtaceas, in quibus ignis erat abſconditus,

confringi fecit: Lagena confracta, ſubintrat hie S. Gregorius M.

humanitas Chriſti eſt, plagis confecta, & vulneribus plena. 6. Lu-
cerna abſcondita immenſam Redemptoris noſtri adumbravit chari-
tatem, unde voluit, ut & Lucernæ ardentes ſint in manibus, imèò & in
cordibus noſtris. 7. Gedeon mandavit, ut ſe præeuntem ad præ-
lium & cæteri ſequerentur generoſi milites: hoc & Chriſtus Domi-
nus præcepit: Digebat autem adomnes: Ri quis vult poſt me venires abneget ſe-
metipſum. & tollat crucem ſuam quotidie. & ſequatur me. Collige ex hoc,
quomodò poſſis de hoſtibus tuis, tum animæ, tum corporis trium-
hare-
1 6. Hoe fecit S. Ignatius Societatis ESII Fundator digniſſimus,
quem DElIS ſingulariter contra novos Madianitas & Hæreticos ex-
pugnandos, quaſi novum Gedeonemelegit, ut cum omni Societa-
te ſua ejusmodi ſeſe opponeret lupis ac Sectariis. Natus hic erat ge-
nere Nobili Anno Chriſti 1491. Aulam & exinde militiam Catholici
Regis ſecutus, in obſidione Pampelonenſi ut Gubernator ex pede
læſus Anno I521. ex Lectione Vitæ Sanctorum reſpirans, aſperri-

Stauroph lib. Mam vitæ rationem cœpit. Anno 1I523. Hieroſolymam ad loca ſan-

33. Lit, 4.

cta profectus, ter ibidem Chriſtum gravi cruce oneratum videre me-
ruit, & cùm Romam peteret, in ædicula deſerta à Chriſto crucem
ſuam iterum bajulante audivit: Egovobis Romæ propuius ero. Anno 1540.
Paulus III. Pontifex Maximus, plurimis ſe nequicquam opponenti-

bus & contra nitentibus, Societatem ab Ignatio inſtitutam confirma-

vit. Exinde orbis univerſus ſanétiorem ubique induit faciem. Pro
inſigni & ſigillo totius Societatis non aliud gentilitium ſcutum elegit,
quàm 8S. Nomen ESII, tres clavos & ſupernè crucem eminentem,
cui nonnemto hoc diſtichon ſubſcripſit:

Duisque ſibi titulos, & quæ vult nomina quærat:
Diva Cobors Domini ſub cruce tuta latet.

Tandem ipſe virtutumomnium ornamentis excultiſſimus in cœ-
lum abiit Anno 1556. &tatis 65.

CON-

6zmrhukrun

ninnhln

luctſoeit,
irilomocei
m Anende
umnt ie itagnla
An Milagaſe
ANRebs,
Dit, omIum
mirſueſikulthle
INn,Tlnaguie
6 Cmmnialahtn
oufnn Titeamns,
lgt
lut alleinte
nſtem an
Uungikinoortnten
huneinoenor
Käpmnerahenbrit
NcemnKrdhn
Aunkuk,Aonin

utninngling

RAe . A ) Bee 197
ennt Nabun .

ine CONSIDERATIO ILIII.
i Chriſtus in cruce exaltatus, eſt aqui-
Plcheionen h provocans nos ad volandum.
ne enne, gte

Cilgae, dicut aquila provocans ad volandum pullos ſuos, Eſuper

Umnridi. eos volitans, expandit alas ſuar Deut. 32. It.
Pundardiga
itss & Hereine- Te
tCumm oimni Ner
Mitushicertp⸗ Oſtquam Deus T. O. M. populum Iſraêliticum ingenti prodi-
e miltiam Cttoti gio per mare KRubrum transvexit „ & hoſtilem Ægyptiorum
Zubermator el ttt exercitum n profundoillius ſubmerſit, Moyſen adie in mon-
rhirns, Ien . tem Sina advocavwit, mandavitque, ut poſt egreſſum ex .-
lymamacloelio. Spy pto in illo monte inmemoriam perennem tanti facti prodi-
enduhrtlekek gii ſacrificaret, ad quem Deus: Vos ipſi vidiſtis: quæ fecerim gptus, quomo- Exod. 19.4.
n AChNNCrNG do portaverim vos ſuper alas aquilarum &. Et cur ſuper alas aquilarum?
GNene. Md Obſerva: Aquila quaſi clypeum ſe opponit pro pullis ſuis, quos
Cicekomedline non unguibus &— pedibus, ſed fuper alas ac dorſumimponit, vectat-
nad mcdl que adeò altè, quò nullum telum eos poſlitoffendere. Sic Deus alis
tlihn Gen providentiæ ſuæ ſuſtulit Hebræos, dum eos à cunctis hoſtibus reddi-
ehi Unt dit tutiſſimos, quia aquilæ ſingularis eſtamor in pullos, ita Deiin ho-
tlicum i mines. Quæomnia adaptat S. Ambroſius Filio Dei & hominis prono- S. Ambreſ.
crucem en bis crucifixo. Videamus, & conſideremus perlegantes dehac verita- lib. 2 de
te analogias. Salom. c. 2.
2. Sicut aquila proyocans ad volandumpullvs ſuos, & ſuper eos volitans expandit Deut. e. I1.
nir luert. . alas ſuas, & aſſumpſit eum, atque partavit in humeris ſuis. Ita Moyſes brevi nunc
moriturus ad inconſtantem & ingratum ſuum populum, quibus ver-
bis Filium Dei ſuo tempore ſalutem univerſorum in cruce operaturum
4 luet⸗ pereleganter adumbravit: in cruce enim exaltatus traxit ad ſe omnia,

Provocans nos ad volandum; ibi ſuper nos expanſis alis volitat, ibi
Zelolin aſfumit nos, & portat in humeris, ibi tuetur nos ab hoſtibus, ibi per
mare rubrum paſſionis ſuæ transfert nos usque ad cœleſtem patriam.
QQO charitatis immenſæ prodigium!
* Bb 3 Aqui-

„»

Wnentl

rrere

§. Ambroſ.
loe. cit.

S. Chryſoft.
hom. 6. ad
populum.

Job. 9. 29.

198 Gonſideratio L. II.

Aquila ſtudiosè alit proles ſuas non tantùm in nido, ſed etiamâà

nido excluſas; Quod experimentum capiunt illi, qui ad lucrum ſu-

um, ut Principibus poſſint deſervire, captos aquilæ pullos ad palum
alligant, quibus parentes peculiari ſolicitudine quotidie afferunt ci-
bos, quibus non duntaxat pulli aquilarum, ſed & ipfſi ac filii eorum
poſſunt enutriri. Ita refert B. Albertus Magnus, quòd aquilæ pa-
rentes prolibus ſuis plusquam trecentas anates, & ſupra centum an-
ſeres, lepores circiter quadraginta, & plurimos magnos piſces ad
nidum attulerint. En ſingularem providentiam divinæ aquilæ, Chri-
ſti Redemptoris noſtri! amatnos, fovetnos, & propriaâ carne paſcit
nos; & licet & ipſe palo crucis ſit alligatus, curam tamen omnium
habet: Quen am ipfi eſt cura de omnibus.
3. Aquila inimica ſerpentum & draconum eſt, quorum vene-
num devorat, & interno concoquit calore. Solet autem aquila dra-
conem, prout refert Philippus Picinelli in Mundo Symbolico, un-
guibus prehenſum in fublime evehere, ut cœlo aperto eum jugulet,
& publicam ab eo reportet victoriam, unde lemma: Cœhvincendus a⸗

perto: Chriſtus in ſublimi cruce ſerpentem ac draconem infernalem,

qui peccati veneno orbem infecerat univerſum, ſuperavit. Juvat
hic audire S. Ambroſium: Utaquila, inquit, ſerpentes devorat, & eerum
venena calore concoquit interno, ita & Chriſtus Dominus noſter dracone percuſſo, id
eſt, diabolo lacerato, dum humanum ſibi corpus afumit, peccatumillud, quod ho-
minem tenebat sbnoxium, tanquam pernicioſum virus extinxit.
4. Aquila proles ſuas non duntaxat propriis pennis adversùús

draconis inſultus defendit, ſed inſuper, ne ſiti pereant, proprium

pectus raſtro ſauciat, illasque hauſto exinde cruore enutrit ac con-
ſervat, unde lemma: Dat ſanguine vitam. Plus dedit Divina Aquila

noſtra in cruce, dum pro noſtra, omniumque ſalute omnem profu-

dit ſanguinem, pectúsque ſibi crudeli lanceàâ adaperiri voluit, utno-
bis veneno peccati emortuis vitam conferret ſempiternam: Quss pa-
ſtor, ait S. Joannes Chryſoſtomus, oves proprio paſcit cruore? & quid dico
Paſtor? Matres multæ ſunt, quæ poſt partäs dolores fihos aliis radunt nutricibus Hoc
autem ipſe non eſt paſſus, ſed ipſe nos proprio ſanguine paſcit, & per omnia nos ſibi co-
agmentat.
5. De Aquila ulterius recenſet Job: Aquila de rupibus contemplatu, eſ-
emn, C& de longèò ocali ejus reſpiciunt, habet enim aquila, licet altiſſimè vo-

5 Ambr apud let, viſum aeutifſimum, undique circumſpicientem, quem necle-

Cornel. in

Deutr. c 32.

V I.

pus ſub frutice umbroſo latitans, licet pedibus celerrimus, poterit
effugere. Audiamus hic iterum D. Ambroſium: Aquila, inquit, càùm
aliquid

Nis

Inmn dem levite
hlntenprechi
Chrnſceorüumce
6Ahm mollens

Whnetiellgere
Anmgr, eti
Ghiäkmmtten
5Aherſedeiclmun
npnſtmontene
alneſinit, 8

eniurineii

e
n nlennn Gn
entoci oend

nkedn

Cruciffxus comparatur cum aquila. 199
aliqkid rapere voluerit, non veſtigis ambulat terras ſedexcelſum elegit loum: Sic &

umh. Chriſtus alta cruce ſuſpenſus, tonante ſtrepitu & terribili volatu impetum ab inferis fe-
DInn cit, ſanctosque rapiens ad ſuperna remeavit.
e guoäiltti. 6. Solent Romani Imperatores pro Symbolo ſuo præſeferre aqui-
cinterin lam bicipitem, quæ Orientem & Occidentem reſpicit; uno pede
renn palmam & altero fulmen gerentem cum inſe cripto lemmate: In oppor-
Tupracentun .

tunnate vtrumque. Aquila myſtica Chriſtus eſt in cruce biceps, quia

0s menos Nt divina & humanâ conſtat naturâ, & tamen unus eſt Chriſtus; ita fides

Pyimigule, C noôs docet: Quilicet Deus ſit & homo, non duo tamen, ſed unus eſt Chriſtus; Re- Symb. §F.
eeopricameati ſpicit in oruce Orientem & Occidentem, ad quas terræ plagas bra- Atkanal-
Nam vndmommium chia & manus extendit, ut in unam eas coadunet Eccleſiam. ced;
quod bene obſervandum eſt, Divina hæc aquila ex una parte palmam,
mek, gudnme⸗ & ex altera fulmen geſtat cum eodem addito lemmate: In opportunitate
Gletantemagt⸗ urumque. Latrones cum eo crucifixos conſule, unus accepit pal-
mdeee mam, alter fulmenexpertus eſt. Hoc Symbolum tibi applica, Le-
Oepertoenmad Ctor prudens! Autpalmam, aut futmen.
z: Cklvinmnit 7. Aquila ſicut altiſſimè volat, & nubes penetrat, ita & in
orem inemden profundiſſimam abyſſum ſeſe demittit. Refert graviſſimus Author
,ſpemtit N Athanaſius Nycenus, quèdin Scythia horrenda quædam reperiatur gthanal. Ny-

Atattnnc, α vorago, rupibus acmontibus præaltis undique cincta, in hac gene- cen. & alii.
e umeſgluſe 1 rantur uniones pretioſi ac gemmæ diverſæ; & quia illius regionis in-
Pumnlet guiho⸗ colæ eô deſcendere non poſſunt, ſolent tenerrimum mactare & ex-
it, Coriare agnum, quem leviter aflum & adhuc viſcoſum in profundiſ-
Nis ennd ahen ſimam illam ſerobem Præcipitant, ex cujus ſuavi odore allecta aqui-
iem, anit la veloci volatu ſe deorſum demittit, agnum rapit, & ſupra montes
cnotehI ac rupes in altum attollens, avidiſſime devorat; & quia pretioſæ
useltm gemmæ ac margarithæ agno illi viſcoſo adhærent, poſt diſceſſum a-
e Dloate onmchend; quilæ Scythicis omnia in prædam cedunt.
hneinadlin⸗ Per profundiſſimam illam Scythiæ abyſſumrectè limbum ac pur-

1 Engtenmn 2atorium poteris intelligere, ubi animæ 88. Patriarcharum, Prophe-
. 9

ſ atte⸗ tarum aliorùmque „Pretioſi ſanè uniones, erant detentæ. Per ag-
mfifan⸗ huss“ num Chriſti humanitatem ſubaudies, in ara crucis igne charitatis
uitte onß toſtam, & per velociſſimam aquilam Chriſti ſacratiſſimam animam,
tn quæ ſine mora poſt mortem crucis ad illum tenebricoſum ac profundiſ-

ailton ſimum lacum deſeendit, & cum ditiſſima præda Orco ereptâ, tertiâ
Hul 4 e poſt die glorioſus reſurrexit. Anima Chriſtiana! pro reflexione mo-
inagln, rali diſce, ſœæpiùs hunc agnum divinum in SS. Sacrificio Miſſæ in hunc
cenn ktofandumlacum purgantibus animabus in ſolatium mittere, & ſic
sNN Hciendo divitem prædam capies.

nbn 8g. Aqui-

200 Conſideratio EII. ee 5 6
Le Blauc in 9. Aquila denique fuper pullos intra nidum reclinatos ſæpius voli- A 8.
Pſal. oꝛ. S. tat, ut ſic eos ad parem volatum excitet, unde lemma: Provocat exem-
plo. Si autem pullij am ſunt vegeti, ac ſufficienter ad volandum plumis 60
inſtructi, eos nido expellit, & in alienas regiones dimittit. Ita Chri-
ſtus in cruce volatu & exemplo ſuo nos pullos ſuos provocat ad volan- ,OUa
Noverin in dum: Nos, ait Aloyſius Novarinus, ad volundum propocavit, dum in cruce 1
Umbra⸗ Virg. manus extenderet, & jrachia in alarum modum, ut deinceps nemo imis hareret. Di- . Pun

anm. 447. miſit autem & Chriſtus pullos ſuos in varias regiones, Petrum in Ita-
liam, Andream in Scythiam, Jacobumin Hiſpaniam, Joannem in A-
ſiam, Thomamin Indiam, Matthæum in .thiopiam, & ſic de reli- ef⸗
quis Apoſtolis, qui omnes Chriſtum Eſum & hunc crucifixum prædi- “
carunt, quia non eſt in alio aliqno ſalus nec aliud nomen eſt ſub cœlo datum homini- W
bus, in quo oportet nos ſaos fieri:
9. Aquila tandem liberaliſſima eſt, quia prædam, quam cepit, cum
Deutr. 32. 11. aliis avibus communicat: ita & Chriſtus prædam æternæ beatitudinis,
quam in cruce cepit, cum Sanctis ſuis partitur, & liberaliſſimè com-
municat. Quid nuncreſtat „niſi ut & nos naturam aquilæ imitemur:
Renovabitur; alt Vates Regius, ut aquilæ juventus tua. Fac & tu ſimiliter,

anime mi, talemrenovationem per veram pœnitentiam, per iteratam
mentisrecollectionem, pe

r vota tua ſœpiùs renovando, & ad Cruci-
Gxum amoremtuum inomnitentatione ac labore volando, illiusque
exemplo diſce, terrena deſpicere, & amare ſolum cœteſtia; ſic
cum aquila pones in arduis nidum tuum, ubi in æ-
ternum poteris eſſeſecurus.

AGor. 4. 12.

Cornel in

Pſal. 1e. 5..

AleImberid co
1 niniſtmnere

* S

BB

Aneidere cicipo
uil Pn Damu lr
CInn munde

Mcpetueniicn

ann oin
. nan at
Ackin n
alp 6e1 Nae
lpenin

eee e) 20r

ſhee.⸗ 4 *. 6 . ,
kiminignl. e We. „ e . H N
lenm r ☛ S S 2 = SS R B S g ES
. £☛⸗ W£ G . * 5
Falyoltrumn .

G CONSIDERATIO LIII.
W PeccCator, quantùm inſeeſt, denovo

6s, Hetumint Chriſtum Filium DEl in crucem agit.
In, oannemint.
twn⸗ Rursum crucifgentes ſibimetipſis Filium PEI, & oſten-
llahlawndmin tut babentes . Hebr „ . 6.
Apumgien 3 I.
Kam ile Enerat aliquando ad Davidem tunc belli ducem homo qui
ier dam Amalecites, afferens ei regium Saulis occiſi diadema,
maguikeinmten

nſnim afſerénsque quomndo ipſe in caſtris eum jam morti vici-
Hxcktuſimnin, num, ad mandatum dicti Regis jam agonizantis, interfeciſ-
. ſet: Stansque ſuper eum, occidi lum. Et quid David ad hoc ? 2. Reg. I Ie
ndo, Eutc i Præ indignatione ſcidit veſtimenta ſua „omnésque viri, qui cum eo
Chndh iage erant, & planxerunt, & fleverunt, & j ejunaruvent usque ad veſperam
Imcpkhini. fuper Saul &c. Tum David converſus ad illum Amalecitam: Quare
Win⸗ inquiebat, non timuiſti mutere manum tuam ut occideres Chriſtum Dommi2
Sungun tuus ſuper caput tuum Et præcepit uni de ſervis adſtantibus: Ac⸗
cedens irrue in eum, qui percuſſit ilum & mortuus eſt Quid, obſecro, dixiſ-
ſet, vel feciſſet David; ſi audiviſſet Filium Dei, verum & unicum Chri-
ſtum Domini tam indignâ crucis morte interfectum?

O Chriſtiane! quid aliud agis, cùm in peccatum mortale volun-
luntariè ruis, quàm quòd de novo crucifigas, & occidas Filium Dei?
Nunquid merito dete dici poteſt: Quare non timuiſti mittere manum tuam,
ut occideres Chriſtum Domm? Et tu, G mi Chriſtiane?
2. Olim in lege mandavit DEus, ut ſi fortè cadaver occiſi ho-
minis in agro, aut patenti campo inveniretur, & author cruenti illius
ignoraretur homicidii, majores natu & judices illius urbis egrederen-
tur, & ſpatium metirentur, quæ civitas vicinior eſſet cadaveri, quia in
eam præ aliis cadebat præſumptio, quòd aliquis ex ea illam perpetra-
verit cædem: Quando mrentum fuerit m terra hominis cadyer occiſi & Oe-
ciſus eſt in agro, & in Patenti campo Hieroſolymitano unigenitus
Giniher Unus pro ommbus, Cc Dei

tum, peritenuin

Deut, 2 1. A4

202 Conſideratio LIII.
Dei Filius inventus eſt in cruce; Et quis, obſecro, ille talis ac tan- nu
tus latro ac Deicida fuit? . Alige
Matth: 27. 5. Excuſat ſe Pilatus, lavans coram omni populo manus: Innocent niMi
2¹7. 4. ſum à ſanguine juſti hujus. Judas peſſimus ille mercator facti pœnitens ninckee
refundit pretium ſanguinis, & ſuam per hanc reſtitutionem præten- orend u
Matth. nt. 4. dit probare innocentiam: Peccavi tradens ſanguinem juſtum Sed & Judæi,;, u Eyn 1
ut viderentur à cæde Chriſti immunes, tradiderunt eum Pilato, emomin.
Jo. 18. 31. Ut ipſe eum judicaret: Nobis non litet interficere quemquam. Quis ergo vinenſi
cruenti illius ac ſceleratiſſimi Deicidii reus eſt? Ss Muünen
Ah miſerum me! ego ſum reus, ego ſum dignus morte & ge- aca uu
hennâ, ego per peccata mea occidi DEI Filium, & tu unà me- ad ien
cum, ò mi Lector, nos hujus immaniſſimi rei ſumus parricidii, heu 3Dsnnr
quo ibimus? Arpome
3. David ubi quondam à Nathan Propheta audivit virum quem- vne lnme
dam divitem pauperi unicam abſtuliſſe & occidiſſe oviculam, in- Cnqeluck
2. Reg. I2. 5. dignatus ſceleri hanc tulit ſententiam: Vit Dominus quomiam filius moria muſt
7

eſt vir, qui fecit hoc. Sed mox Nathan retorſit argumentum & ſenten-
tiam contra ipſum Davidem: Iu es ille ver. ,B
Sta hic bone vir, & attentiore intellectu perpende, quisnam
Patri æterno unicè dilectum ſuum interfecit Filium, & tanquaminno-
centiſſimum agnum illum duxerit ad mortis victimam & crucis lanie-

nam? Iu esille vir, per tua ſcelera eò redegiſti Filium Dei. Quis eum fla- bhaen, Ei
Ppfſal. I28. 3. gellis concidit, & toto cruentavit corpore? Tu esille vir, tua enim libido Iuun Nu
fabricavit ſupra dorſum ejus; prolongavit iniquitatem ſuam. Quis “
eum cruentis ac diriſſimis coronavit ſpinis? Tu es ile vir, tua enim ſu- teiottitic
perbia & ambitio hanc rigidiſſimam Regi Regum impoſuerunt coro- un laell

nam. Quis eum ſpoliavit veſtibus, ut nudus penderet in cruce ? Iu es

ille vr, veſtium enim tuarum luxus, & quod derogas pauperi, Chri- mrin
ſtum denudavit. Quis divinam illam faciem, in quam deſiderant n 1 M
Angeli proſpicere, tantoperè colaphis & ſputis fœdiſſimis oneravit, N rn: u
commaculavit? Tu es ille vi, tua enim maledicta, blasphemiæ, per- echltnnnneſt
juria, mendacia, injuſtitiæ hoc fecerunt. Quis eum felle & aceto pota- Bimnliuſcll
vit? Tues ille vr, tua gula, crapula & ebrietas hoc amariſſimo potu il- mn Acmüm
la. 53. 8. lum ſaturarunt; & ſic diſcurre de cæteris vitiis ac delictis tuis, propter –
ſoelus enim populi mei percuſſi eaum. O DEum immortalem! & adhuc ſtas Elltm
immotus, & nondum te pœnitet de peccatis tuis? . OMunrt in
4. Iſaias Prophetarumprinceps ubi cœpit agere de pientiſſimi Re- Anammm mnn
ð demptoris noſtri paſſione & indigniſſima crucis nece, non Prophetam iunut nh an
agit ſed Evangeliſtam, dum non futura, ſed ipſa facta & viſa videtur mnuaile ,0
charrare. Inter alia & hoc de Chriſto crucifixo prænuntiavit: pſe 6 Audim

autem clüihelit

dnbtn.

ulnenus
tur hlie
kiutonen,
mn Sel E
rtunt eumn Hin
un (us en

ng motte ge⸗
1, Aunme⸗
Nsrtſidie

divit ruge
iſeoriculn r
g unnnflunt
hentun 0ſend

henle, Oistun

Kunquamino-
ncrucslne⸗
e, benci
r mCiinkd
menfum. C
Ne vn dun M
mimpolekmt
nderein lits

er*,

S
Zeuneled
. Oe aunull 1
Sar elehe⸗

Peccator erucifigie Cbriſtum, 202

autem vulneratus eſt propter iniquitates noſtras, attritus eſt propter ſcelera noſtra. Iſa. 53. 5:
Putabant quidem Judæi non noſtri causâ, ſed ob propria demerjita
Chriſtum à DEO percuſſum, ut quondam Mariam ſororem Moyſis,
Oziam Regem & alios plures, ob murmurationem, ſuperbiam, re-
bellionem &c. Sed toto aberrabant cœlo: Vulnerstus eſt propter iniquitates
noſtras; Ergo noſtra peccata Chriſtum crucifixerunt. Et quid dico?
heu de novo rurſum crucifigunt Filium Dei, ita Gentium Doctor Pau-
lus: Rurſum crucifgentes ſibimetipſis Filum Dei. Et quomodò rurſfum cruci- Hebr. 6. 6.
figentes? Kationem aſſignat Cornelius: Quia nopis peccati nopam dant
cauſam crucis & mortis Chriſti, faciunt enim rurſum id» propter quod Chriſtus cru-
cifxus eſt. Et licet humanitas Chriſti, quæ nunc in cœlo omninò im-
paſſibilis in ſuma gloria ad omnipotentis Dei Patris reſidet dexteram,
actu ipſo non crucifigatur, addunt tamen peccatores, quantùm ex
parte illorum eſt, novum, ut ita dicam, dolorem vulnerum, de quo
conqueſtus eſt Dominus per Vatem ſuum Regium: Quoniam quem tu Pſal. 68. 27.
percuſſiſti, perſecuti ſunt; & ſuper dolorem vulnerum meorum addiderunt. Et tu .
quoties, anime mi? & nondum ceſſas peccare?
5. Refert Herodotus de filio Cræſi Kegis, qui à nativitate ſua
mutus erat, quòd, cûm aliquando furioſum quemdam vidiſſet
militem contra amantiſſimum patrem ſuum fulminantem gladium
ſtringentem, ut eum ſecaret medium, repentè ex muto factus ſit
perfectè loquens, proinde alta voce exclamavit: O homo, ne occidas
Regem. Tantum potuit in filio Regis naturalis erga parentem com-

paſſio & horror tam indigni aſpects.

Hoc idem tibi dico, peccator inveterate & obſtinate: O homo, ne
occidas Regem; Ecce plus hic in cruce, quàm olim Rex Cræſus, & tu de
novo tam nefario auſu Regem ac DEum tuum per peccatum mortale
crucifigas? Paulò ante mortem ſuam mitiſſimus Salvator impiis præ-
dixerat Judæis: Quias ſi hi tacuerint, lapides clamabunt, Enim verô clama- Luc, I19. 40.
bant lapides in morte Eſu, cùm petræ ultrò ſciſſæ ſunt, terra à funda-
mentis concuſſa, ſepulchra mortuorum reſerata, velum templi diſ-
ruptum, & omnia muta elementa ingenti prodigio indignitatem &
enormitatem tanti conteſtata ſunt ſceleris: O bomo, ne occidas Regem,
imò DEIUIM tuum & hominem Chriſtum. Juvat hic audire S. Am- S. Ambr l. 12.
broſium: O duriora, inquit, ſaxi pectra Fudæorum (imô & malorum in Luc.
Chriſtianorum) Pinduntur petræ, ſed horum corda durantur: horum immobilis
duritia manet orbe concuſſo. O portenta ingratitudinis! Et nunquid e-
tiam tu ex illis es, qui hæc legis, vel audis? Abſit, abſit.
6. Audiamus hiſtoriam. Berythus civitas eſt in finibus Tyri Mancin §. j.

regioni Antiochenſi ſubjacens: Ubi anno Chriſti 76 5. Per imaginem de Paſſi Dom.,
: lol. 38.
Ccz Cruci- 01. 387.

204 Conſideratio LIII. Peocator crucifßigit Chriſtum.

crucifixi Domini, quam quondam Nicodemus ſuo cœlo expreſſerat,
ſequens miraculum factum eſt. Hebræi illic locorum degentes fortè
in hanc incidebant Chriſti ſtatuam, quam caninâ rabie in terram
detrahunt, de cruce deponunt, fœde eonſpuunt, pedibus pro-
culcant, flagellis onerant, ſpinis coronant, ac demum de novo fer-
reis cruci affigunt clavis. Et ne quidquam opprobrii omitterent,
poſtquam fel & acetum per ſpongiam ori illius porrigebant, dir
lanceâ latus ejus transfodiunt, ex quo ſine mora, prodigium!
fons geminus ſanguinis & aquæ copiosè fluere cœpit, quo ſpecta-
culo Judæi variè affecti & attoniti, ut rei exitum expectarent, ac
contemplarentur, hydriam lateri ejus plagæ apponebant, quàâ pro-
manantem excipiebant ſanguinem, quem ad ſuam deportabant Sy-
nagogam. Interea in urbe convocantur ægroti, languidi, cœσο1, clau-
di, paraclytici & diverſis affecti infirmitatibus, qui omnes & ſingu-
li, cùm à Judæis hocSS. Sanguine & aquâ perungerentur, confe-
ſtim & divinitùs ſanati ſunt; hinc factus eſt concurſus & fletus mag-
nus in populo. Hebræi utriusque ſexs ſine more Chriſto crucifiæo
ſua dederunt nomina, & ad pedes Epiſcopi provoluti ſuam perfidi-
am & delicta confeſſi ſunt, à quo poſt triduanum jejunium & ſuffi-
cientem in fide Orthodoxa inſtructionem fuerunt baptizati, & Sy-
nagoga eorum in Eccleſiam ſolemni ritu conſecrata, ſanguis autem
cum aqua ex imagine lateris Chriſti promanans, ad diverſas Eccle-
ſias per Aſiam, Africam, & Europam transportatus eſt, feſtumque

Martyr. Rom. publicum inſtitutum, de quo Martyrologium Romanum: Berythi in
9. Novem. Sria commemoratio imaginis Salyatoris, qucæ à udais, oruciixa, tam copioſunm

emiſit ſenguinem, ut Orientales & Occidentales Eccleſiæ ex eo ubertim acce-
perint G&c. Hoc conſidera, & abi in pace.

CoN

llteſuet
Arirn Chiun

genum mile
tundenzniſem
RCenen. Oi
Ehieniſimson
Wrolenteligere
tend Neicies⸗
unachlemmdum!
Rate te: Nant ni⸗
Redtboclela
itert in gu guut
1üher, ie in
Nrcnceneer
Nellgnmm Ktun
enng mordsne
ikan gl
Pſeſungts

lendlun 0. D

nein te AAe N N YNe. N E Ye N. Ee Ee e NRe S

n QONSIDERAIIO LIV.„
oo CQur Chriſtus Dominus ad redimen-

ii omittene

kan, ad dum orbem non aliud remedium, quam
Omrohiun mortem crucis elegerit?
lo Hech
Ndent, . . —R——. .
dun Anr DEus qni ſalutem humani generis in ligno crucis con-
gepornbrt. ituiſti. Eccleſia in Praæfat. de . Cruce
Nicdlzokhcen S. S.

omme; 1.
krentur, n. .. .
1s&fetuong. Adam (dicebat quondam Moyſes, ubi in deſerto rubum ſpi-
hrito crucito noſum in monte horeb ardentem & incombuſtum de longè
iſium perfll conſpicatus eſt) Vadam, & videbo viſionem hanc megnam. S. Ve- Exod. 2. .
nium & Alf rè magna viſio ac prodigioſa! DEum præſentem in ardenti
htieti, & videre ſpineto; Sed nec minor eſt illa viſio eundem DEum
Engisarn ac Hominem Ohriſtum in monte Calvario in infami crucis patibulo
Geliskede⸗ intueri, trabalibus affixum clavis, ſpineàâ redimitum coronâ, vul-
cK,Cunete neribus plenum, millenis affectum contumeliis, ab omnibus deſer-
AnN: Deciin tum, ac tandem miſerrimàâ morte pro ſalute peccatricis animæ mex
Ser, tan tiitil contabeſcentem. O viſio magna! Vadam, & videbo viſionem hanc magnam.
ullgin quare pientiſſimus Dominus ac Redemptor noſter non aliud mortis
genus voluerit eligere quàm crucis tormentum? Attende Oriens &
d. Occidens, Meridies & Septemtrio, ac conſidera unà mecum hoc cru-

entum acmiſerandum ſpectaculum; Ecce DEus tuus, & vita tua pen-
det ante te: Et erit vita tna quaſi pendens ante te. Conſidera.
2. Rectè Eceleſia in Præfatione de S. Cruce: DEus qui ſalutem hu-
mani generis in ligno crucis conſtituiſti,: & mox ſubdit rationem: Ut, unde
mors oriebatur, inde vita reſurgeret. Mors per arborem, aitS. Ambroſius, 5§ Ambr. & §.
vita per crucem: per lignum venditus erat homo, inquit S. Damaſc- Da valc lib. 4.
nus, perlignum etiam redimi debuit; Et S. Doctor Angelicus: Quia de fide c. 2.
hoc genus mortis maximè conveniens erat ſatisfactioni pro peccato ho. 4. .
primi parentis, quòd fuit ex eo, quèòd contra mandatum Dei pomum ? Aa ſerm.
ligni vetiti ſumpſit, & ideò conveniens fuit, quèòd Chriſtus ad ſatisfa- de LVad,
ciendum pro illo peccato ſeipſum Mreretut ligno affigi; Cui conſen-
1 . 3 tit

Deut. 28. 66.

206 Conſideratio EI.

tit & Divus Auguſtinus: Contempſit, inquit, Adlam praceptum, accipiens ex
arbore pomum, ſed quidquid Adam perdidit, Chriſtus in cruce inyvenit, ac repa-
ravit pro me & te, mi Lector! O prodigium amoris!
Aliam rationem inſinuat Apoſtolus, ut nos Chriſtus de maledi-
Deut. 21. 23. Co legis redimeret, ſeriptum eſt enim: Maledictus omnis qui pendet in ligno,
quia præ omnibus aliis ſontibus ſuſpenſi in cruee æſtimabantur execra-
biles, & à Deo maledicti ac hominibus: Chriſtus autem in ſe, ac ſua
perſona ſemper benedictus, reputatus eſt maledictus, quia perſonam
ſuſtinuit peccatorum, quorum delicta & execrationes in ſe ſuſcepitin
Gal. 3. 13. ligno crucis expianda; unde rurſus Apoſtolus: Ciriſtus nos tedemit àma-
ledicto legis, factus pro nobie maledictum, quia DEus omnes maledictiones
humani generis in illum transpoſuit, ut pro omnibus peccatoribus, &
conſequenter etiam pro me & te, ò mi Lector! infame illud & execra-
bile ſubiret erucis ſupplicium. O prodigium iterum amoris immenſi!
Mallon. de §. 3. Tertiam cauſam aſſignat Mallonius & alii, ut ſe Chriſtus Me-
Sindon. c. 16. diatorem inter DEUIM & hominem, inter cœlum & terram conſtitu-
eret, ideò exaltatus in ligno crucis cœlum inter & terram mori vo-
Col, I. 20. it: Paciſicans per ſanguinem crucie, ſive quæ in terri, ſire quæ in cœli ſunt, in
qua ſtatione crucis (ùt refert S. Athanaſius apud dictum Mallonium)
aẽrem purgavit, & dæmonem ex aere præcipitem egit; & quia in cru-
ce omnia patiebanturmembra, copioſa apud eum factaeſtredemptio,
ubi SS. Martyribus exemplum præbuit fortitudinis, & omnibus Chri-
ſtianis patientiæ in adverſis luculentum documentum. Proinde S. Pe-
1. Petr. 2,21. trus: Ghriſtus paſſus eſt pro nobis, vobis relinquens exemplum, ut ſequamini ve-
ſtigia ejus, qui peccatum non fecit, nec inventus eſt dolor in ore ejus, qui oùm ma-
lediceretur, non maledicebat: Cùm pateretur, non comminabatur; tradebat autem
judisanti ſe injuſt, Qu peccata noſtra ipſe pertulit in corpore ſuo ſuper hgnum,
Sedul. Iib. 3. 4. Quartam cauſam ſubjungitSedulius, ut quatuormundi par-
Caæminum, tes colligeret. Adverte hic, Lector prudens! Crux erecta ſeu pars
ejus ſuperior cœlumreſpicit, & denotat quòd mitiſſimus Redemptor
per Sanctam Crucem ſuam ruinam reparaverit Angelorum, quo-
rum numerus in dies per fideles & Electos ſuppletur. Pars inferi-
or crucis limbum ſpectat & purgatorium, ex quo profundo lacu a-
nimas Patrum & Purgantium miſericorditer eripuit. Pars dextra
crucis Orientem & ſiniſtra Oecidentem ſignat, ex quibus terræ pla-
gis populos collegit, & in unam coadunavit Eccleſiam; Mallonius
Mallon loæ, ait: Dextràâ collegit mundum, ſiniſtrà peccatores, pro omnibus enim incru-
si ce mortuus eſt, & indiſeriminatim omnes optat ſalvos facere. Et
cur non & te, anime mi!

. Quin-

n! ehind
1 ann .
gliimn
Comrätmen
Afwni
W Wr
neronkcham
ENi motn und

u, Ae)
mlnene
6ronn Hemen-
rürnnirlldrem
btemm ecibdis
m anbulnco:
Mum Pracletu
atin aeten cle
merun & ſem
me ſugud iun
nyingdd tern
plsmonſtäleins
ylalteies, g
Ponmibus fit
Moricenqnein
ufeenehorn
elliaerginn
un Dohrun I
“ ntiun 4
et n
Unommez
ielatnn dinn

4

Cur CObrißfus erutem elegerit? 207

iſin ahier y. Quintam rationem adſtruit S. Auguſtinus, quærens, cur Do-
ni ep⸗ minus tam cruentum ac pœnoſum genus mortis elegerit? Volebant
noröl illum Phariſæœi, ac præſertim cives Nazareni præcipitare de monte, ſed
lus erlt⸗ tranſiens per mediumillorumibat. Alia vice Judæi tulerunt lapi-
iſeltig des, ut jacerent in eum, ſed ipſe abſondit ſe, & exivit de templo.
banturexen Tandem paratur crux, & lubentifſimo eam ſuſcipit animo. Et quare
minke, aefu crucem? Reſpondet 8. Pater: Ut Chriſtus proreatu mundi redemptio dare. S. Aug fere.
guiaperlonan tur, & antiquus hoſtu, pelut hamo crucis caperetur, ut, quos abſorbuerat, evo ſ? de diverſ:
nlelepttin meret, quod factum eſt in reſurrectione Chriſti.
Urtlentt ⸗ Aliam rationem aſſignat idem S. Eccleſiæ Doctor: Mors Chriſti
WReicenes inquit, ſignum eſt noſtræ ſalutis. Noluit ergo lapidari, aut gladio s. Aug. lee.
pecemidho. percuti, quia videlicet nos ſemper nobiſcum lapides, aut ferrum cit.
e Undkeree. ferre non poſſumus, quibus defendamur. Eligit verò crucem, quæ
Wmorsinet levi motu mans exprimitur, quâ & contra inimici verſutias mu-
le Chritradke⸗ nimur. Hoc enim ſigno crucis conſecratur corpus dominicum:
terramconii. Sanctificatur fons baptismatis: Initiantur etiam Presbyteri, & cæ-
eram moni w- teri gradus Eccleſiaſtici, & omnia quæcungque ſanctificantur, hoc
enarl i, ſigno Dominicæ crucis, cum invocatione Chriſti Nominis conſe-
In Malonium crantur. Huc usque S. Auguſtinus. . .
Couinincru⸗ 6. Sextô: Crucem elegit, in quo excelſo ligno pati & mori vo-
tnelemto, luit, ut omnia Elementa ac præſertim arẽis naturam mundaret 9 Did Stella i
OrinrsCNr Juvat hic audire Didacum Stellam in Lucam: Sanctificaverat, inquit, ucam. a in
Drondedde⸗ Chriſtus terram pedibus ſuis ſanctiſſimis eam conculcando: Aquam
