ODurrsletecie de quo Evangelicus Propheta vaticinatus eſt: Ollatus eſt, quia ipſe voluit, Iſa. 53. 7.

Clerskoln & non aperuit os ſuum, ſicut opis ad occiſionem ducetur, & quaſi agnus ecoram
g 7 Dtb rondente ſe obmuteſcet?
. — + X . . . . -
7 B. 8., Chryſoſtomus, quod ingratiſſimus ille homuncio & Chriſti

utw fr inli percuſſor fuerit ille Malchus, cui prius Dominus in horto præciſam re-
Uriſmmmn ſtituit auriculam, de quo S. Joannes: Erat autem nomen ſeryo Malchus „Jo. 18. 10.

8. Chryſoſt.
hom. 83 in
Matth.

unde pergit os aureum: Servi nomen meminit Eyangeliſta?; quoniam magna
Tes efat, non tant un quöd eum curaverit, ſed & quòd paulò pòſt eſet aè eo alapam
accepturus. OQ ingrati & immemores paſſionis Domini! Chriſtiani!
een An en Chriſtiani, ſed deicidæ, quid unquam mali vobis feeit Dominus
Künorum, Iun Eſus, ut illum crucifigeretis? Ergo nondum eſt finis tantæ veſtræ in-
h Perbenmund gratitudinis?
lgit, hoe imer F. Et quid dico? Si mente attentiore veſtram ac meam perpendo
ſecd comes Muf ingratitudinem, video, quòd ſit ingratitudo noſtra manus illa ferrea &
wNM 4 armata, quæ non unam, ſed plures Chriſto Eſu crucifixo dedit ala-
riens TIen

uniunilſrtud,
rnmiidd iſeicn

„Das; quoties enim peccamus lethaliter, toties colaphizamus benigniſ-
moxtu e limum Dominum noſtrum; Plus ait 8., Paulus: Crucißgimus. Hic adim-
Foten, ane pletur illud Jobi: Tetendit adversus Deupz manum ſuam, & contra Oinniyo- Job. 15.25.
böeghlinn rintem robotatus eſt. Et tu hoc & Chriſtiane?
Ergo Adueſe Quid ulterius eſt ingratitudo noſtra? R. Lancea crudelis & Sau-

9oih odim Iis Kegis & Longini militis. Multa quondam fecit bona David uni-

rs Atnn verſo Ifraeli, dum Philiſtæum ſuperavit, Pacem recuperavit, dæmo-
ni; ln nem à Saule fugavit &c. Et quid ingratus ille Saul huic ſumno benefa- .
lutane , Cori ſuo? Tenebatque Saul lanceam, & miſit eam, putans, quda conßgere poſſet I. Reg. 18. 10,
Mn.“ Dayid cum pariete. En hic typum tuæ ingratitudinis! Quis tibi plura
4 4 Ginther Unus pro omnibus. Uuu bona

D

yea2 Conſid. CXXXVIII. De ingratitudine &sc.

bona præſtitit quàm Efus & hic crucifixus? Et tu de novo crudeli lan-
ceâ ingratitudinis tuæ diviniſſimum ejus transverberas cor?
6. Ad Jacobum Patriarcham miſerunt quondam perfidi fratres
Joſeph tunicam polymitam ejus, fœdeè dilaceratam, & in ſanguine hæ-
Cen. 3 8. 33 di intinctam hanc ubi vidit pater, præ animi dolore exclamavit: Fera
38. 33. „eſſima comedit eum, beſtia devoravit Joſeph. Hæc fera peſſima ingratitudo
Judæorum & noſtra fuit; tunica autem Joſeph, ait S. Bernardus, hu-
manitatem Chriſti præſignavit, quàm fœde in cruce dilacerata fuit!
8. Se m unde ad Patrem cœleſtem Mellifluus ille converſus dixit: Reſpice Do.
de PalcDom. mine ſancte Pater de sanctuario tuo, & de excelſo cœlorum habitaculo: Cognoſce
Dom. veram tunicam Filii tui Joſeph: hac vera peſſima devoravit eum, E& conculcavit in
furore ſuo veſtimentum ejus,; omnem decorem ejus reliquiis cruoris inquinavit; &
ecce quinque ſciſſuras lamentabiles in ea reliquit; hoc eſt Domine veſtimentum, quod
in manu Fgyptia meretricis innocens puer tuus dereliquit &. O fera peſſima
ingratitudo!
7. Quæres hic, quare Chriſtus Dominus in cruce per modum
Matth. 27.46, querelæ ad Patrem dixerit; Deus meus, Deus meus, ut quid dereliquiſti me?
Ah! fierine potuit, ut Dominus juſtus noſter à ſapientiſſimo & chariſ-
ſimo Patre in ſupremo illo agone & pœnarum abyſſo adeò derelin-
queretur?
Inter alias rationes etiam hanc aſſignant ſacri interpretes, quia
moriens Eſus tunc circa horam nonam, ubi hæc verba dixit, prævidit
omnem paſſionem ſuam quamplurimis ingratis peccatoribus nihil pro-
Plal. 2t. t5. futuram; unde priùs per os Davidis prædixit: Sicut aqua effuſus ſum, &
lſa. 57·. I. diſperſa ſunt omnia oſſa mea, hoc eſt: inutiliter. Sic nimirum Juſtus perit,
HH U non eſt, gui recogitet corde.
ln D 8. Refert Cæſarius, quèòd inter Ottonem & Philippum quondam
racul, c. 20. raviſſimæ diſcordiæ in Germania fuerint exortæ, & exinde bellum
Eruentiſſimum. Milites Ottonis, cùm perveniſſent in Wirzenburg;
eâmque civitatem diriperent, unus eorum in Eccleſia in loco eminenti
jam Crucifixi imaginem conſpicatus eſt, quam lanceâ ſuâ diverſis in
lecs pupugit; & ecce ex ſingulis unctionibus ubertim ſanguis emana-
Vit, quæ devotiſſima & antiquiſſima ſtatua adhuc hodie illic locorum
religiosè colitur. Et quid aliud adhuc hodie faciunt mali ac ingrati
Chriſtiani? Semel Chriſtus in cruce lanceatus eſt in terris, ſed nune
uotidie ſedens ad dexteram Patris in cœlis, unde recte per Pro-

Malach. 3. 8. phetam conqueritur: Cia vos configitis me & .

CON-

(to t
Ch Cin
.

cenerinathne

n, nnſet

lftſon ammn

Stsin rnda
ſiletecucudd,
Edmps denn
Necemidrhett
ce Uinendnahfeli
pen giti an gnn 0
Moſs ſarngund
fuit, Eeod huln
ur ifent. Drphüiti
nisinſtamigännen
Eiituretinekukgenuh
int A ne nendt,
ſtras ſikermmnc
¹ Redke gin rE
ens luſtmn
me, iertribem,
ns, Nodent n⸗,
Veum, eictetdlere
Tinadferis nrn
. K Me.
1 ſenn ſeapt. ;
1 NN Nyſei
nſ e

1

utemntn

ee 3 (0) Eg 323
ðð
erderus ! B GO B EO L) OMä Hρο Hν ν ρ BOO HO HανᷣsNEO Hν HEO HO BO EHO B.

W
oncm ei, . ge ge⸗ ge e ⸗ d e e⸗ e A e E Ar Ae e
enumn Eni, –—
eengelnin . .
ph, i)Amum 5 . .
nnme In omni cruce & tribulatione conforme-
almn tuie mus nos Chriſto crucifiæo, eique gratias agamus etiam
orcnittnenii, pro adverſis,
iſiis inan

Sbesds Aſpicientes inauctorem ſidei, & conſummatorem IE-
, n ſum, qui propoſito ſibi gaudio ſuſtinuit crucem,

min cet m confuſione gontan pia. Fir. .
, Nr i, tieii
liplentiimo e . .
1 o deb n DP Oyles jam grandior effectus negavit ſe eſſe Filium Thermut

filiæ Pharaonis Egyptiorum Regis, licet ab illa regio modo
fuiſſet educatus, & in filhium ac hæredem regni adoptatus,
Neſetaclibfrentt Uſed magis elegit affligi cum populo Dei, quàâm temporalis
Deceribusnill peccati habere jucunditatem; proinde cum gaudio ad quæ-
Uunt Mu hſuſnnc cunque ſuſtinenda adverſa pro ſalvando populo Dei ſe accinxit: Ma- Hebr. I1. 25.
Scnimmunguog Lis eligens affligi eum populo Dei.
Moyſes ſicut in pluribus, ſic etiam in hoc inſignĩs typus Chriſti
CPhiippungn Eſu fuit, de quo S. Paulus: Qui propofito ſibi gaudio ſuſtinuit cruceni, con- Hebr. 12.2.
r, & eiilei fuſione contemptâà. Propoſuit illi quidem Pater æternus à primo incarna-

Ceriinterpretes, gi

igentin Vunt tionis inſtanti optionem gaudii & crucis, ſed ille eum gaudio, ut ab
Ccleſainlonaas mnterku redimeretur genus humanum, præelegit, & amplexus eſt cru-
beifde cem, ur & nos cum gaudio, imèò etiam eum ſumma gratiarum actio-
n an ngln ne noſtras ſuſferamus cruces & tribulationes. Plura in præſenti.
Ntenin öne 2. Rectè & optimè Vates Regius: Benedicam Dominum in omni tem- Plal. 33. 2.
nnc ho r; pore: Semper laus ejus in ore meo. Et quomodo hoc erat poſſibile Rex pe-
ium n tentiſſime, inter tot laborum, regni, bellorümque curas? H. S. Au-
eſt inten guſtinus, quòd David omninò intenderit ſemper & in omnibus lau-
ucgerite qare Deum „eique debitas referre grates non in proſperis tantùm, fed
ſon nor etiam in adverſis. Juvat hic audire propria illius verba: Omni tempore, S. Auguft. in

inquit, & ſemper ſive in proſzeris, ſiye in adverſis: Nam ſi in proſperis, & Pſal. 33.
non in adyerſis, quomodo omni tempore? quomodo ſemper? Ergo mens erat

N U uuzZ Davi-

524 Conſideratio CXXXIX.!

Davidis ſemper & in omni fortuna laudandi Deum. Anima Chriſtia-
na audis modum? Imitare.
3. Idem Rex David de ſe iplo commemorat, quòd media nocte,
licet tot fatigatus curis ac laboribus, ſolitus fuerit de ſomno ſuo ſur-
gere, & laudare Deum: Media nocte ſurgebam ad confitendum tibi. Et cur
Pſal. I18. 62. media nocte? N. In hunc locum Hugo Cardinalis: Mediam noctem vo-
Bsardin cat graviorem tribulationem, in qua, inquit, ſurgebam ad confitendum tibi, quia
hunclocum. vo ſic flagellas, ut dejiceres, ſed exercebas, ut ſurgerem, & fortius confiterer,
de omnibus gratias agens, etiam de adyerſis.
4. Nondum recedo à Davide. Voluit is eſſe Deo adhuc magis
gratus pro tot, tantisque ab eo receptis beneficiis, quid fecit? Hoſtias
Pſal. 115.7. paravit pacificas: Tibi ſacrificabo hoſtiam laudis, & nomen Domini inpocabo.
Et quænam erat hæc hoſtia laudis? Non quæro hic ſenſum literalem
ſed moralem. N. S. Chryſoſtomus: Nibil , quod Deus majori ſtudio
complectatur, quàm eſſe gratum non ſolum in rebus ſecundis, ſed etiam in adverſis;
5 bac eſt pulchertima hoſtia, hac maxima oblatio, ſi te ipſum offers Deo & amo-
ri tuo crucifixo in hoſtiam, eique te in omnibus conformas.
F. A Davide ad filium Davidis tranſeo, de quo obſervat S. Lucas,
quòd in ultima cæna, dum memoriale paſſionis ſuæ, SS. Euchariſtiæ
Sacramentum volauit inſtituere, priùs devotiſſimas Deo Patri grates
Luc. 22, 19. Perſolverit: Et accepto pane gratias egit, & fregit, & dedit eis, dicens:
Hoc eſt corpus meum, quod pro vobis datur: hoc facite in meam commemo-
rationem. Staà hic, & conſidera Lector prudens! Parabatur tunc crux
Salvatori, & tota paſſionis colluvies ejus repræſentabâtur mentis ocu-
lis, & nihiloſeciùs gaudet, & gratias agit Deo Patri ſuo: Gratias egit.
O pulcherrimum exemplum, quo docemur in omni cruce & adver-
ſitate etiam ſumma & ultima Deo gratias agere: In omnibus, ait S. Pau-
lus, gratias agite. Subintrat hic Cornelius; Tam in morbo, quam ſani-
tate, tam in inopia, quàm copia, tam in conſolatione, quàâm deſo-

S. Chry ſoſt.
in Pſal. 115.

1. Thefl. 5. 18.

latione, tam in tentatione, quâm pace, tam in humilitate, quâm ex-

Altatione: quia non minus, imò ſœæpè majus donum, & benefi-
cium Dei eſt, morbus, inopia, deſolatio, tentatio, humilitas, ad-
verſitas, quâàm ſanitas, copia, conſolatio &c. In omnibus gratias aga-
Mils Deo.
6. Idem ſanctiſſimus Redemptor, ubi cænâ agni finitâ, ad lo-
cum eruenti ſe parabat certaminis & ad mortem crucis, prius hymnum
cantare voluit: Et bymno dicto exierunt in montem olivarum. Quid hoc eſt,
mi JEſu! An non muſica in luctu inopportuna narratio? Hymnus

ait S. Auguſtinus: canitur, no recitatur, ergo Eſus ad mortem per-

Marc. I4. 26.

gens, alta voce cantavit? Et quid cantavit? N. Paulus Burgenſis &

d e el⸗
Aroni,i le⸗

olioen
aint pfninn

1Dersotmnmd
1. . ſer
wenmoreten,Cn
Aindhenmehie
Dare incande Ane
inne. (WO
Derancind,
ſad wennd Cenn
Ren Kietemnt

8

Ktente
Ir emurse
Sthidlgud eoudngn⸗
Sm, WCNN Dhlrede
NW Tegr 0
WNANurne: De .
R ⁶
Den.
nici: ud fe

Neelan

in eign ni ni
s gimn ſgliun
niglitin Nuiten
toren,
) Tllesfienmn 6

lor unin ſi⸗
ℳ, ſ e

e
ſginit
Magri,

N

beun. Aune

Grat, gödine,
lett eſn.
4seonftelet
fals: e 8
bunas inni,
enen, Cti

in

ugr, ſdainhin
Pamobenenle
Is Contormng.
JuoOblerttsl
AE, . Huchni
ms Deo Lumi gr
1, dte A
irt i Meen oen
8 Dromurtune crun
ſentimmur mentiscn
Datilnd: Cittagt
onnicnuce R
Ionzlu, i1 9
inmorbo, gunm
olatione, qun
humilirte,
8 Gonum, AN
tntio, Humiiu,
y omiku li,

=

Ue

. .4
End aoni Enicii

1rr

prilshi
S

uron. W
lipdt ℳ NH

P O
Dulis MMe,

nos quoque exemplo admonens, ut adverſa, ſi quæ nonnunquam ſeſe offerant,

Gratiæ Deoagendæ inadwverſis. 525

ali, hymnum hunc fuiſſe ex ſeptem Pſalmis ex Halleluja conflatum,
qui incipiunt à Plalmo TIZ. In exitu Iſrael de Egypto & . Et finiuntur
Pſal. 119. Beati immaculati in via. Ex quibus patet, quòd ſatis longus
fuerit ille hymnus à Chriſto & Apoſtolis poſt cænam cantatus. Cauſam
hujus cantüs aſſignat Victor Antiochenus: Ante paſſionem, inquit, lau- Vict. Antioch
des gratesque Deo depromit, per hoc oſtendens ſe ulttò, libenterque pati, tum in Aarcum
grato patientique animo perferamus. O ſi caperemus hoc verbum!
7. Cum Deus pro homine, Judex pro reo, & Sanctus pro pecca-
tore in cruce moreretur, obſervat dilectus ille Difcipulus & teſtis ocu-
laris, quòd inclinato capite expiraverit: Et inelinato capite tradidit ſpi- Jo. 19. 30.
ritum. Quare inclinato ad pectus capite? Omiſſis aliis rationibus ad-
vertit S. Bernardinus, quôd Chriſtus per hanc capitis ſui inclinatio- 8. Bernard.
nem Patri ſuo æterno demiſliſſimas gratias pro conſummata paſſione,“*. ſect ſ6.
mortis victoria & redemptione mundi voluerit perſolvere: Solent enim
gratias agentes inclinare caput. O anime mi! vides modum, quomodo in
vita & in morte, in omni cruce & adverſitate DEO ac Salvatori tuo
Crucifixo gratias agere debeas: Won magnum eſt, ait S. Ambroſius, ſi S. Ambroſ.
tune Domino gratias agas, quando in proſperis & ſecundis es 3 ſed ſi tunc adha- ſerm. 7.
reas Chriſto, quando te perſecutio exagitat, quando aliqua procella perturbat.
Quacunque igitur premaris calamitate, aut gravi afficiaris mœſtiti4,
vel ſi tibi aliquid contingat adverſi, dic cum Job: Sir nomen Domini be-
nedictum „vel cum Plalté Regio: Benedic anima mea Dominum; vel cum
beatiſſima Virgine: Deo gratias. Ita S. Bonaventura & Barrad. Tom.
1. lib. 7. C. 13.
9. In fornacem quondam ardentem erant projecti tres pueri Ba-
bylonici; quid fecerunt? Quaſi ex uno ore laudabant, & glorificabant, & Dan. 3. 51.
benedicebant Deum. Ecce in ſumma tribulatione laudabant Deum, eique
ſubmiſſas agebant gratias; hinc meruerunt, ut conſervarentur illæſi;
Dproinde eleganter os aureum: Hoc eſt maximè grati animi, hoc ſapientia D. Chiryſoſt.
ſtudioſi, in rebus etiam aſperis & adverſis gratias agere, non ſolum pro bene- Pial.9.
Rciis, ſed etiam pro ſuppliciis; hoc enim majorem mercedem conciliat; nam
in bonis quidem gratias agens, reddidiſti delitum, in malis autem Deum con-
ſtituiſti debitorem.
9. Tales fuerunt & ſenior & junior Tobias, DEO in omnibus
perſolventes gratias, & ſanctiſſimæ ejus penitùs ſeſe ſubmittentes vo-
luntati. De leniorereferunt ſacræ Paginæ, quòd felle piſcis fuerit
illuminatus, qui priùs ſtercore hierundinis fuit obcæcatus: De felle piſcis Tob. 1II. 13.
linivit oculos patris ſui, & ſuſtinuit quaſi dimidiam ferò horam: Et cœpit albugo
ex oculis e;us s quaſi membrana ovi, egredi, quam apprehendens Tobias traxit ab
Iuu 3 oculis

S§. Bernard.
mm. 1. ſect. 8.
art, 2.

Martyrol. 19.
Novemb. &
alii hoc die.

Pſal. 143. 1.

Nadaſ. 9.
Octobr. &
Paſſim alii.

526 Conſiz. CXXXIX Gratie agende Deo &.

oculis ejus, ſtatimque piſum recepit: & glorifcabant Deum. Obſerva quid
amarius felle? Per quod deſignatur tribulatio, ſed hæc ipſa tribulatio
oculos cæci Tobiæ aperuit: Tribulatio, inquit S. Bernardinus, eſt illud
amarum fel, quo oculi Tobia, viri juſti ad Dei cognitionem fuerunt illuminati.
Vide hic rursùs, atque conſidera, quid proſit tribulatio, & in tribu-
latione Deo & Amori ſuo crucifixo reddere gratias.
10. Ad exempla veniamus. S. Barlaam homo aliàs agreſtis & ru-

dis, in Philoſophia tamen Chriſti crucifixi plurimùm profecit, unde &

tyrannum vicit, & ignem fidei conſtantia ſuperavit; poſtquùàm enim
Cæſareæ in Cappadocia crudeliſſimè ab Ethnicis flagellatus eſt, dexte-
ram ſuam thure plenam ſuper ignitos carbones coram idoli ſtatua te-
nere juſſus eſt, eâ conditione, ut, ſi quid- thuris in ſlubjectum ignem
decideret, Chriſtum crucifixum negare, & dis ſacrificare videretur.
Quid fecit? Manum ſuam dexteram in pugnum compreſſam tam diu
ſuper ignem tenuit immotam, donec tota abſumeretur, interim illud
Regii Vatis læto ac grato animo decantans: Benedictus Dominus DElUIS
meus, qui docet manus meas ad pralium, & digitos meos ad bellum.
11. S. Dionyſius Areopagita, cùm pro Chriſto acerbiſſimè fla-
gellaretur, atque ſuper lectum ferreum igne aſſaretur, lætus inter tor-
menta decantavit: Gratiastibi ago Domine; qui beſtias fame rabidas cru-
ce compeſcuit, illæſus ex ardente fornace exivit, cui- & Chriſtus in
carcere apparuit, ac conſolatus eſt; Cruci denique affixus, & paulèò
poſt iterùm depoſitus, capite plexus, vir 1I10. annorum, reſectum ca-
put ipſe in manus reaſſumpſit, & per duo milliaria ad ſepulturæ locum,
quem elegit, aſportavit, cantantibus interim Angelis: Gloria
tibi Domine. Vide hic fructum illorum, qui Deo in ad-
verſis gratias agunt.

CON-

Sehrchren,
Ainn Cen
d,Mumnt
Dinm Ehoneen
lencſd Clldn
Me nclucge noiens
N Kekinlenn
enicno Nelemmer
mninmn , (vo⸗
Ntemmone ufennt
Dhunm cuit rimze
urpancpe uenrbe
elſonumtunmmn
lns Deuiß un
Umatd, enlin On
ir uu iai niz
85 Aiin Dynin ni at
elalatonsdng,
UlensProphen,
nte
Etdalanng n
. ANN
0s, ront klrr
niful e in
hihn

hudt 3 (0) EE ex
1
N gtrsrse se e Ae e e r A S e N 5 N AN e As gt
P.· Ac o . r K. . B ⸗ E

t Nenin, 3 3 38 3 63 2 4 3S 2 3, g;z 3r85378 2,3 2,8 2182, 3 K 3, 3,6 363E

lttonen fenn

d CONSIDERATIO CXL.

Ad crucis contactum reſurgunt mortui,

per

RZ ie & magnalia Dei reſerantur,
les Corami “ . . .
De manu mortis liberabo eos, de morte redimam eos;
92

E£
* S.
=
=
—

ero mors tua, mors, morſus tuus ero inferne!

vun conpreknrt
Mlumeretur, intn! Oſee 13. IP..
Dynididim Dynixl r.
ctarn 8 See Propheta, ubi populo Iſraelitico ob perpetrata peccata
Aiſo Aebi ac plurima demerita prædixerat perditionem: Perditio tua Oſce 13. 9.
l ane Iſrael: tantummodò in me auxilium tuum. Mox ad Chriſtum Do-
ar d minum & hunc crucifixum ſe convertit, atque ſic populum
n, Cni& CHun de novo conſolatus eſt, dum docuit, quèd Chriſtus ſuo

eigefümn, Epun tempore in cruce moriens eos, omnésque credentes à morte eſſet li-
onrun,e ne peraturus, & ex inferno (lIimbo) educturus; proinde de hoc noſtro
Taatkehinmden pientiſſimo Redemptore vaticinatus eſt: De manu mortis liberabo eos, de
in Aogels imm morte redimam eos &c. Quod adimpletum eſt, dum Ohriſtus in cruce
gui benni mortem morte ſuâ ſuperavit, & in ſua reſurrectione mortem in tri-
umphum duxit, ac Patres ex inferno liberavit, animâsque purgatas,
vel purgandas purgatorio eduxit, primas illis indulgentias plenarias
tum culparum, tum pœnarum remiſſionem indulgens; unde recte S.
Auguſtinus: De Eletctis ſuis nullum apud inferos reliquit. Hinc jure merito S. Aug. ſerm.
exclamat S. Leo Papa: O admirabilis potentia crucis, ò ineffabilis gloriæ paſ-13. de Temp
ſionis, in qua & tribunal Domini, & judicium mundi, & poteſtas eſt crucißxi. . re i
Traxiſti enim Domine omnia ad te &c. Vide plura in Breviario Romano in “- ekaſ
Feſto exaltationis S. Crucis; Nocturno 3.

2. Eliſeus Propheta, ubi vixit centum annis & ampliùs, & in re-
figioſa diſciplina octoginta, piiſſimè tandem obiit anno mundi 3204.
. uùt habet Salianus, & ante Chriſtum anno 849. Catalogo Sanctorum
Addſcriptus, prout teſtatur Martyrologium Romanum die 14. Junij:
Samariæ in Palaſtina S. Eliſei Prophetæ, cujus ſepulchrum damones perhorreſcere

G ſcribit

Luc. 7. 14.

Lap. 320,

4

528 Conſideratio CXI.

ſcrilit S& Hieronymus. Hic ergo talis ac tantus vir, cùm ſepcliretur, mor-

4.Reg. 13.20. tuus mortuum ad vitam ſuſcitavit: Mortuus eſt ergo Eliſeus, & ſepelie-

runt eum; Latrunculi autem de Moab venerant in terram in ipſo anno; quidam
autem ſepelientes hominem, viderunt latrunculos, & projecerunt cadaver in ſepul-
chro Eliſei, quod cùm tetigiſſet oſſa⸗Eliſei, revixit homo, & ſterit ſuper pedes ſuos.
Collige ex hoc admirandam Eliſei ſantitatem ac virtutem, quòd mor-

tuus mortuum ad novam vitam reſuſcitaverit. Verùúm hæc omnia

facta lunt illis in figura, ſcripta ſunt autem propter nos, & propter no-
ſtram doctrinam: Fuit ergo, ſubintrat hic Cornelius, Eliſeustypus Chriſti,
cujus in gruce mortui gratid & meritorum contactu omnes reſurgemus. In quem

Matth. 27.52. finem ſtatim à morte Chriſti monumenta aperta ſunt, & multa corpora

Sinctorum, qui dormierant, ſurrexerunt; & exeuntes de monumentis poſt reſur-
rectionem ejus, venerunt in ſanctam civitatem, & apparuerunt multis. En mira-
bilem fructum mortis & crucis Chriſti.
3. Vis plura? Pulcherrimum typum ab ipſa Veritate Chriſto acci-
pe, dum adoleſcemtem in Naim filium unicum matris ſuæ à morte ad
vwitam reſuſcitavit: Acceſſit, & tetigit loculum (hi autem, qui portabant, ſte-
terunt) & ait: Adoleſcens tili dico, ſurge. Ad quid, obſecro, Chriſtus lo-
culum, ſeu ligneum feretrum, in quo jacebat mortuus, propriis
extentis manibus tangere voluit?
Reſpondet S. Ambroſius, quia per illum loculum, in quo jacebat
defunctus, erux Dominica adumbrata eſt, unde juvenis ille ad attactum

S. Ambroſ. in Chriſti revixit: Spem, inquit, reſurgendi habebat, quia ferebatur ligno: quo
Lucam c, J. nobis ante nonproderat, tamen poſt quam Chriſtus id tetigit „ proficere cœpit ad

vitam. Nuvat etiam hic audire Cornelium: Tungit, ait, loculum, ig eſt

lignum crucis, illaque ipſum à morte excitat, crucis enim Chriſti meritò peccato-

ribus inſpiratur à Deo pœnitentia & gratia & .

Alphonſ. Cia- 4. Eamus ad Calvarium montem. Poſtquam vita noſtra Chri-
conius deſig- ſtus de cruce depoſitus eſt, interim dum exanime illius corpus con-
nis SS. Crucis qiretur aromatibus, ac involveretur linteaminibus, mox ſepulturæ

tradendum, carnifices crucem Dominicam, & duorum latronum
in vallem monti Golgothæo ſubjectam præcipitarunt, terrâque &
egeſtis civitatis ſordibus obruerunt, in quo obſeéuro loco defoſſum
triumphale illud lignum per annos circiter 296. ſepultum jacuit, donec
S. Helena Auguſta in ſomnis oraculo admonita Hieroſolymam crucis
quærendæ causâ petiit, ubi 3. Maij anno Chriſti 32 9 maximo cum
gaudio tres illas cruces invenit; & quia adhuc dubium erat, quænam
vera crux eſſet Dominica, cuidam fœminæ moribundæ admotæ
funt, & dum duæ cruces latronum nihil profeciſſent, tertia & vera

crux Chriſti continuò illam moribundam à portis mortis rewoca.
Idem

C. NNer
ad ungetd
N ei
ernn

Mn dernet, S N
XNelenbn
4 Cenündmanet
1, cen Clri woe: N
Sõ
öwensnnenin C
aA

eirommmmmHmme
d Wsddramftte
ſonnt, mim dend

Noftbita
miſerimdumcdumni,
t, (onatm
o btcxtenos aAſium
Leckione: Iannen
1lli, gubnt 0n Mitge⸗
1. Invitarenta
d fuorlemmel
tutherhas ſinnd,
Emhum hccret
l, Nal
tvümchne
n Mninli 1 ir
irli,wen

nlee
ene WM
tolanigiſtu⸗
eſtelitits⸗
ane, 6 DZ
macpinltp
elt. Tennkee
Proptertzlnngen
Ornelinen
1 omner i
erta ſun
luter ge ltrenn
Aerlerun

i PerteC
n matröfürtan
Niautopy glife
ic,oblecro, Cni
t mortuus, Cihhnd

enlum, in o t
eineisllenatud
tſhefechunlieu
,uißtrgetſentrt
ngn, A) miu,
HinCrf,i uiti

ſauam vitn nlnd
nime Uius eon
ibus, m G
cpitumm, in,
Obleuno ſon 4
ſepultum nn
Hierona
tlti 129 Muin
Gubium erit

1

—

H ,
ris

Ad contactums. Crucismortnireſurgunt. 529

Idem præſtitit ſacroſanctum illud vitæ lignum ſuper alio mortuo impo- §. Paulinus
ſitum, qui mox ad illius attactum revixit. Ita S. Paulinus & alii. Proin Ep. 11. ad
recte S. Joannes Damaſcenus: Poſteaquam per lignum mors allata eſt, opor- Sever. Sulp.

tebat ſanè per lignum etiam donari vitam & reſurrectionem. 8. 10 Dan
cit. à Th. de

6. Placent exempla? S. Dominicus natione Hiſpanus, patriâ Ca- Truſillo.
larogitanus, inclyti Ordinis Prædicatorum Inſtitutor, cùm Romæ ver-
ſaretur, tres mortuos virtute S. Crucis mirabiliter ad vitam revocavit,
inter quos erat Napoleus, juvenis nobiliſſimo prognatus ſanguine, cùmnm Ribadeneira
hic concitatiùs equum generoſum ſuccuteret, ab eo excuſſus, & om- in vita 88.
nibus artubus contritus expiravit. Erat tunc S. Dominicus in monaſte- Auguſt.
rio S. Sixti, ubi hunc miſerandum caſum intellexit, ſe quantocyùs ad
Sacrum legendum devotiſſimè præparavit. Et ecce cùm 8S8S. Sacra-
mentum elevaret, & ipſe plus cubito uno coram omnibus ſpectan-
tibus, & obſtupeſcentibus ſublevatus eſt. Finito Sacro funus ac-
cedit, & extinéctum atque contritum juvenem ſigno 88. Crucis ſig-
nat, dicens clarâ voce: NWapolee, in nomine & virtute Domini noſtri JEſu
Epriſti oc;us exſurge. En grande prodigium! Auctori vitæ obedit mors,
& juvenis præſentibus Cardinalibus, multisque de populo reſurgit
vivus ac ſanus.
7. Gultadona matrona Romana in concionibus S. P. Dominici Idem.
erat frequentiſſima, quæ aliquando domum redux filiolum ſuum in-
venit mortuum, Quid agit mœſtiſſima mater? fide plena, lachrymis-
que irrigata natum ſuum extinétum ad Fccleſiam nortat, & ad S. Do-
minici pedes coram frequenti populo deponit, quem ſanctus Pater cru-
ce ſignat, manu elevat, & vivum matri reſtituit.

Cùm Romæ templum S. Sixti ædificaretur, operarius quidam à Idem.
muro ſubitèò cadente proſtratus, contritus, & interfectus eſt. Vidit
hunc miſerandum caſüm vir ſanctiſſimus, qui mox lapides removeri
jubet, ſignat mortuum ſigno S. Crucis, in cujus virtute illum pari
modo, ùt cæteros, ad vitam revocavit. Hinc de ipſo canit Eccleſia
in 5. Lectione: Tres enim mortuos ad vitam revocavit, multäque alia edidit
miracula, quibus Ordo Ptadicatorum mirificè propagari capit. .
89. Invitaverat aliquando Eliſeus Propheta cæteros Prophetarum
filios ad frugalem menſam, in quem finem famulum ſuum in agrum
dimiſit, ut herbas ſalutares colligens, ex eis hoſpitibus ſuis bonum
pulmentum faceret; incidit ſervus ille in vitem ſilveſtrem & coloô-
cynthidas, ex quibus domum reverſus in olla ad ignem coctionem
paravit, quàm cùm guſtaſſent filii Prophetarum, unanimiter excla-
marunt: Mors in olla vir Dei, & non potuerunt comedere. Quid hic Eli- 4 Reg. 4. 39.
Ginther Unus pro omnibus. X XX ſeus?

530 Conſid. OkL. Ad contactum §. Crucis & .

ſeus? Afferte, inquit, farinam: Càùmque tuliſſent, miſit in ollam, & ait, in-
funde turbæ, ut comedant. Et non fuit amplids quidquam amaritudinis in olla.
Et dic Sodes, quid vita noſtra humana aliud eſt, quàm Mors in
olla? Plena eſt hæc olla amaritudines, felle & abſynthio, ac tunc præ-
ſertim in ſuprema infirmitate, quando nobis migrandum erit ad judi-
cium & longam, ah longiſſimam ſeu felicem, ſeu heu! nimiùm infe-
licem æternitatem. O mors in olla, ϑmors in olla! Quid ergo hanc no-

ſtram in agone indulcorabit amaritudinem, & guſtui reddet ſapidam?

NWihil ſand aliud, ſubintrat hic doctiſſimus Hadrianus Lyræus, prater-
quam farina corporis Chriſti pendentis in cruce, & in SS. Euchariſtia, ipſe
Jo. I2.24 enim eft illud divinum granum, qui de ſe ipſo ait: MWiſi granum frumenti
cadens in terram mortuum fuerit, ipſum ſolum manet: Si autem mortuum fuerit
mnultum fructum afert; Mortuum eſt hoc divinum granum in agro Gol-
lla. 33. gothæo in cruce; Ubi attritus eſt propter ſcelera noſtra, verùm reſurgens
multum fructum imò centeſimum attulit, & etiamnum affert Cruci-
. fixum Eſum amantibus, colentibus & imitantibus.
Vita de WD 9. Pro coronide hujus Conſiderationis S. Didacum ex Ordine
r4. *° Pratrum Minorum S. Franciſci, quos Obſervantes vocamus, conſula-
mus; hice ubi fruſta panis, quæ ferebat pauperibus, coram Superiore
in flores convertit, in deſerto cibum divinitùs paratum invenit, pue-
rum in fornace ardente incolumem ſervavit, tandem poſt Peraltamn
ſanctiſſimè vitam moriens arreptâ cruce ligneâ, ſic ultimùm ad cru-
cifixum Amorem ſuum ſuſpiravit: Dulce lignum, dulces clavos, dulcia
ferens pondera, quæ ſola fuiſti digna ferre Regem cœlorum & Domi-
num & , Quibus dictis feliciter expiravit. O felix ſors,
beata mors!

CoOM-

Men deli
Mtr tmwi,
uun,ee fllrer
Pnrorſofhlunah
litgeten ſefmmeme,
Glnck nli
Authorvre Citvord
eino, gllbcne fe,
Nebantomms, Ani
Nem. Et mCritni
ünmoti:
2, Cennmol, Ecr
hois ricckmrintec
emor ſheiniimir
n alen Cnnmni, ſue
li hono Nier Dist
Griht a ſpbctin ſ
nmnetang Ilrnan
isad ſm Gnckn
1neho nenn

Car henir umn

Cni () Ee .

ſtittlin,,,
hinaaini, ð
indetr E E E EO O E S E E EH .EE. E. E O E.E E EO dO E. E
n, ð
inti ee F F F S F Fe F d F F d F F i S S F. F d Se
Migindunet

lul Cüpir

Devotio erga SS. Vulnera Chriſti crucifi-

nu lch i xi ſuadetur omnibus Chriſtianis, præſertim diſcolis,
. n, -
untennnen Quid ſunt plaga iſta in medio manuum tuarum.
ie, fetmnen LZach. 73 6.
etimmmumdntis
ntibu, I. .
§ Dicacum a Maſa dux belli à Joab in publica via dolosè occiſus, & in
Tesocimg, ( latere ferro rimante percuſſus, ſpectaculum factus eſt uni-
bus, eoram Aen verſo exercitui Davidis, ut in via contemplando ejus cruen-
Mramum invenit, tatum, ac vulneratum corpus conſiſterent: Amaſa autem con- 2. Reg. 20, I2.
Inlen pot pen ſperſus ſanguine, jacebat in media via. Vidit hoc quidam vir, qud

ietläniman en Jubſiſteret omnis populus ad videndum eum, & amovit Amaſam de via in agrum
N,lis tann li vperuit que eum veſtimento, ne ſubſiſterent tranſeuntes propter eum.
erinmDori⸗ Occiſus eſt in publica via & Qalvario jugo non Amala, ſed ipſe
i 0Kri, Author vitæ Ohriſtus orbis Salvator, non uno ſed pluribus vulneribus
ſaucius, qui nunc conſperſus ſanguine jacet in media via. Amaſam videre
volebant omnes, & admirabantur tam indignam hujus belli Ducis
necem. Et nos Chriſtiani per ſanguinem ESsII redempti ſtamus ad-
huc immotiꝰ?
2. Centurio ille, & qui cum eo erant milites, ubi Eſum in cruce
tot plagis videbant interfectum, & ſigna, quæ in ejus morte fiebant;
ſine mora ſuperiori lumine illuſtrati, eum agnoverunt Filium Dei: 4
Videns autem Centurio, qui ex adverſo ſtabat, quiæ ſic clamans expiraſſet, ait: Marc. 15, 39.
Verè hic homo Eilius Dei erat. Et ſubdit Lucas: Et omnis turba eorum, qui Euc. 23. 4.
Gimul aderant ad ſpectaculum iſtud, & videbant, qua fiebant, percutientes pectora
Iua revertebantur; Et nos adhuc ſtamus immoti? Accedamus, obſecro,
Propiuùs ad JEſum crucifixum, & interrogemus eum: Quid ſunt plaga Zach. 13. G.
Iſta in medio manuum tuarum? Et audiemus ab eo divinum reſponſum:
His plagatus ſum in domo eorum, qui diligebant me.

. XXX 2 3. Et

Zach. 13. 6.
Cornel. hic.

Vita Imp.-

5322 Conſideratio CXLI.

3. Et quis, obſecro, hic non obſtupeſat; quèd mitiſſimus Do-
minus non conqueratur de barbaris illis Carnificibus, qui ſumma cru-
delitate ipfum crucifixerunt? curnon de iniquis judicibus, qui inno-
centiſſimum hunc agnum injuſtiſſimè ad lanienam condemnarunt?
Cur non de maximis peccatoribus, Atheis, Gentilibus, Paganis, blas-
phemis, luxurioſis, injuſtis, aliisque malis Chriſtianis, qui illum rursùs
in ſemetipſis quodammodo crucifixerunt, & de novo quotidie cruci-
figunt? Et quémadmodùm fuit agnus occiſus ab origine mundi, ſic
erit usque ad conſummationem ſæculi, quia nondum eſt finis peccato-
rum, nec erit usque ad extremum judicii diem? QCur, inquam, Chri-
ſtus de his non conqueſtus eſt, ſed de amicis & familiaribus ſuis:
His plagatus ſum in domo eorum, qui diligebant me?
B. Cornelius, quèòd Chriſtus vulneratus hic ſingulariter con-
queratur contra Judæam & Jeruſalem, hæc enim erat domus colen-
tium ac diligentium Deum, quia illi ſe Deum diligere profitebantur,
quibus & Meſſias, Rex ac Redemptor promiſſus erat, unde illum mille
beneficiis & nominibus debebant amare ac venerari; ſed ingrati illi
Doôminum ac Deum ſuum crucifixerunt; hinc illæ querelæ: His pla-
gatus ſum in domo eorum, qui diligebant me.

.

Secundò conqueritur hic crucifixus Eſus contra quamlibet ani-

mam peccatricem: Ecce his quinque plagis plagatus ſum à te, quam
dilexi, & ut me viciſſim diligeres effeci: tua debita ego lui, tua vul-
nera in me ſuſcepi: tuæ deliciæ & veneres clavis me transfixerunt:
tua ſuperbia ſpinis caput meum transpunxit: tua gula me felle & ace-
to potavit: paſſus ſum tam indigna, ut te à tormentis gehennæ libe-
rarem: mortuus ſum, ut te à morte æterna eriperem; & tu ingrata
anima! quid pro his mihi retribuiſti? Quid feci tibi, aut in quo con-
triſtavi te? imò quid potui facere, & non feci? Reſponde mihi: Qur
tot me hactenus affeciſti vulneribus? Et tu, qui hæc legis, quomodo
& qualiter?
A. De Julio Cæſare primo Romanorum Imperatore recenſet Vi-
ta, quòd in Capitolio Romano ad columnam Pompei à Bruto & Caſſio
priùs intimis amicis anno ætatis ſuæ 56. regiminis 5y. ante Chriſtum
natum anno 40. viginti & tribus vulneribus fuerit occiſus, cujus ſym-
bolum erat: Semel quàm ſemper. Et cùm Brutus filius adoptivus cum
pugione ad eum accederet, animam é mortali corpore extracturus,
ad eum lugubri voce exclamavit: Et tu ſili mi Brute? Quaſi diceret:
Ego, fili mi, educavi & enutrivi te, ego defignavi te in ſucceſſorem
meum & Imperatorem, ego omnia tibi bona exhibui: Et tu, fili mi,
vulnus ſuper vulnera addis, & nunc me patrem tuum aliàs dilectiſſi-

mum

nnfe ſänghin
uul
instu,un
Smer. Eihdenn
6dhrmt nti
zind Ente in
bl den⸗
SLuri Ccek, F
eme omnimmtſutet
NNem bileni
hke rune lin l
ſmr, nir lkl
. Cnkeröpruc
eu; Ateme, gui ſelin
eu urmn, lttuf
nmongewamm
tmühahruc
Nenlosmenſhininlte
Nio, gubbltulhenne
liſelegunt iinir
onit Hanmm 4
unkig tie lonen⸗
isſiltti uferwi
minis hoßfimnire
1 lititt, niee n⸗
intcnt; iſeng liin
ninc, nenn m li
ſohag. Oin
6, Danidme An
elord e... . A
Pirtmi ni
alümmirnt

r nin ue 8

Dewvotio erga &S. vulnera Chriſti. 533

febe, mum tam cruentum in modum interficis? Et tu fiti mi Brute? Quibus
i dcbu dictis in dolore animam expiravit. .
nieun * O Brute, ingratitudinis portentum! Sed ad quid querelas contra
Gantlbubhe Brutum moveo? Cur ipſum accuſe Ego, ego ipſe ſum ille Brutus, &
lins & tu unà mecum, optime Lector! Ego, ego amantiſſime Eſu! te in
ienmnn N crucem egi, ego per peccata mea interemi te, ego omnium tuarum
e ſum cauſa plagarum. Brutus ille Gentilis deſperabundus diſceſſit; non
ſic ego, non ſic: ſcio quò fugiam, & quidem ad tua ſacratiſſima Vul-
nera, quia tu ſolus verba vitæ æternæ habes. Deſperare me non ſinit
infinita bonitas tua, quæ longè major, & infinities major eſt, quàm
5 iniquitas mea. Fugio ergo ad te, O Eſu crucifixe! fugio ad ſaluber-
nei rima vulnera tua, quæ mihi & aliis peccatoribus adhuc in SS. Eucha-
riſtia, imo & in cœlo ſunt aperta. Ego quidem ea inflixi peccatis
