5. Bonav. in miſericordiam pientiſſimi Eſu: Oſtenduur autem, ait S. Bonaventura,
hunc locum. pæc pietas Ohriſti magna, quia in die ſummi honoris ſui in terris (erat enim di-

es palmarum ) non ceſſabat à lacrymis per affectum compaſſionis.
Verùm audiamus ulteriùs. Ibat Dominus poſt triumphalem hunc
ingreſſum inter mille populi applauſus rectà in templum. Et ecce ubi
vidit

ades iher
les Dodwenen
Gifen
re nonnlimn
geege fliun ſu
Conliden ah

uee)

Dlllin innitnt
wivnn OAin
vClrlzunl
Nukſieprou
(ribuso Euchari
Cllim Nobervatac
MNnewenet
tra Gchdam Xnen
cut Matery it De
Itpulliſcber,
odammolotin⸗
tas Doniil

n, Cum morſt
Anon tantüm
lemratitudlind
Miexinde pel

irs & i

(Crxterine
int al ſtatunen ,
n cogitatio
ervatauten
uum cubitonn,

ſitlif, .

lel

ariſeonn.
n Hlpm 1
ninnitantizti
Pogand aluih
Gl erend ne⸗
Duiberadiun
Ohmemmed,.
SWiſerasnne

umkungian,
titeſlimtzni⸗
Neda. Feld
nor ubi chun
vntuli,grti
lerinehr
tlt dcn
ton iN
ee
ADrdrden
Aunge,
hus buert
ſnu, , 6

olĩ n 5
oltne

enpn⸗

Crucißxus miſericors & jnſſus, 267
vidit domum Patris ſui tantopere à negotiatoribus profanatam: Matth. 21.72.
Ejiciebat omnes vendentes & emenies in tempio, Cæterùm S. Hieronymus tuc. 19.45.
hanc Chriſti actionem inter præeipua numerat miracula, quòd homo
unus & pauper, qualis Chriſtus erat, omnia Sacerdotum lucra uno
momento potuerit ſubvertere, nemine mortalium reſiſtente: Aa uni S. Hieron, hic
us, inquit, flagelli verbera tantam ejicere mulitudinem, menſasque ſubvertere, &
cathedras confringere, & aliæ fatere, quæ infinitus non feciſſet exerenus. Lneum
enim quiddam atque ſidereum radiabat ex oculis ejus, & divinitatis majeſtas luce⸗
bat in facie. Vide hic & perpende benigniſſimi Salvatoris tui juſtitiam.
O quid erit in morte tua, anime mi! Si miſericordiam illius divi-
nam, toties tibi per vitæ tuæ curſum oblatam, non acceptaſti? Tune
audies illud tremendum: Vocavi, & renuiſti: extendi manum meam (in Prov. I. 23.
cruce) & non fuit, qui aſpiceret & .
5. Idem mitiſſimus orbis Redemptor Chriſtus ſe gallinæ aſſimi-
lare non dubitavit, unde dixit: Feruſalem, Feruſelem, quoties volui con- Matth, 23.37.
gregare filios tuos, quemadmodum gallina congregat pullos ſuos ſub alas, & noluiſti.
Conſidera ex hoc immenſam ejus miſericordiam, in ſuos fideles;
gallina enim miſericors eſt & benigna erga pullos ſuos. Plus Chri-
ſtus in nos. Gallina compatitur ſuis parvulis, & cum illis infirma-
tur: Chriſtus languores noſtros ipſe tulit, & dolores noſtros ipſe portavit. Gal- Iia. 53. 4.
lina de ſalute parvulorum valde ſollicita eſt, eisque cibum diſtribuit:
Chriſtus S88. Euchariſtiam, & in illa ſe ipſum nobis præbetin eſcam.
Gallina, ſiobſervat accipitrem, citò pullos ſuos ſub alas colligit, & ro-
ſtro, pedibus ac toto corpore defendit: ſic Chriſtus pro nobis con-
tra diabolum & peccatum usque ad mortem crucis decertavit: Si-
cut Mater, ait S. Bernardus, videns accipitrem, expandit alas ſuas, §. Bern. ſer. 4
ut pulli ſubeant, & habeant tutum refugium; Sic nobis parata, & in Pfſal qui
quodammodo dilatato ſinu, extenſa eſt ſumma illa, & ineffabilis habitat.
pietas Domini noſtri in cruce pendemtis.
Vidiſti hactenus ejus miſericordiam, ſed attende & juſtiti-
am, dum mox ſubjungit: Ecce relinquetur vobie domus veſtra deſerta, hoc Matth. 23, 38.
eſt non tantùm Hieroſolyma, ſed & tota regio judæa in pœnam tan-
tæ ingratitudinis & tot ſcelerum exſeindetur, & à DEO deſolabitur,
quod exinde per Titum & Romanos milites completum eſt. Ecce
miſericors & miferator eſt Dominus, ſed & juſtus.
6. Cæterùm quærit Veritas Chriſtus: Quis veſtrüm cogitans, poteft Matth. 6. 27,
ucdjicere ad ſtaturam ſuam cubitum unum, ut longior & altior fiat? hæc qui-
dem cogitatio & ſollicitudo in homine puſillo fruſtranea & inanis eſt.
Obſervat autem hic Euthymius, quòd omnis homo recteè formatus
ſuorum cubitorum quatuor habeatin longitudine, & quatuor in lati-
12 tudine,

268 Conſideratio LXX. Crucifixus miſericors & juſtus.

tudine, dum enim ſua extendit brachia, crucem format; quæ crux
& extenſio brachiorum eſt juſta hominis menſura, & Crucifixi fi-
gura.
Quidquid ſit hac de re, ego ſcio modum, quo poſſis ad ſtatu-
ram tuam non unum, ſed plures adjicere cubitos; Cogita per devo-
tam meditationem ſæpiùs, imò quotidie de infinita Crucifixi Redem-
ptoris tui miſericordia, & quia Judex tuus eſt, ſimul de illius exactiſ-
ſima juſtitia: Sic creſces in amore Dei & in omni virtute, & adji-
cies ad ſtaturam tuæ magnitudinis apud DEum tantò plus, quantèò
magis ſerio ſtudio iſta cogitabis.
Tom. 13. anno 7. Hoc fecit pius Filius; de quo refert Odoricus Baronii Suc-
Ia51. n. 22: Cceſſor, quòd fingularis amator, cultor & imitator crucifixi )ESI
extiterit, ob cujus amorem, cùm rogaretur, interfectori optimi pa-
rentis ſui veniam dedit, illique ex animo ignovit, quod tantoperè
crucifixo Domino placuit, ut, cùm ille in templo coram crucifixo
Domino ſupplex oraret, Chriſtus ad illum caput ſuum inclinaverit,
quaſi annuens, orationem ejus eſſe exauditam. Vide hic miſeri-
cordiam crucifixi EsI.
Part. I. tr. 5. Sed & juſtus eſt. Recenſet ex Cæſario Alphonſus Rodriquez,
abet. 5 quò d Chriſtus in ceruce uni tepido oratori dorſum verterit, objur-
nen H gans eum: Piger, ur tam ſegniter mihi ſervir? non mereris videre faciem meam.
176. Ad alterum tepidum, & in oratione dormitantem, ipſe Dominus de
cruce in imagine ſua, quæ erat in choro, deſcendit, & colaphum
tam vehementem ei infregit, ut tertia pòſt die ex hac vita mortali
bene caſtigatus diſceſſerit. Diſcite juſtitiam, quia Dominus, cùm
ad judicandum venerit, etiam juſtitiam judicabit.

(NS
nſ,

vnmi

4 later tu⸗

Obnk
mi
nuuß
GSrtme
unmentartt,ite
ler, . ſenetarenn
uneliadcet: Nei
Rowckuumuor
Alul icku gnſt
incune btnd
ſemper embel
lecogitantzr
lr un bretu
nium Pcerirſar
llmnitce iſent
lire, de gun
titulo: gen
1. Geckulin
Au Corintün
Rome Gnd
mnültum al⸗

, Ill hommm,

latorum DS

K

Gnu re
4) W

6 pole Un.
CMgitat,
ueifne.
beilinseni⸗
ttute, Ead⸗
is, guunt

daani Sue⸗
1 cnuiki
edodhenn⸗

, Aoc tnte ;

0 cortamtti

Uumn inclue.

Pide Melde

ſis Rooignet,
terit, ohin⸗
li fuien nrine,

Dorrünos &
1 KCNaNANn
ucVNIi

Donnonk,n
ticbi⸗

e

(0) Wee

269
W.. h. e e e, e e, , e e e h. eh. ⸗
S 2 , e

CONSIDERATIO LXXI.

Moriens Eſus Sanctiſſimam Matrem
ſuam juxta crucem ſtantem, omnibus fidelibus
commendat. B

Ecce Mater tua. Jo. 19. 27.

1.

Obias ſenior in teſtamento ſuo Fiſio ſuo Tobiæ juniori im-
pensè Matrem ſuam commendavit: Honorem habebit Matri Tob. ·. 2.
tuæ omnibus diebus vitæ ejus, memor enim eſſe debes, quæ & quanta
pericula paſſæ ſt propter te Crucifixus Dominus in ultimo cru-
cis teſtamento afflictiſſimam Matrem ſuam juxta crucemin
pelago dolorum ſtantem non ſolùm Joanni, ſed & omnibus fidelibus
commendavit, ut eam tanquam Matrem ſuam agnoſcerent, ama-
rent, ac venerarentur: Ecce Mater tuæ. Ubi obſervandum, quòd E= To. 19. M.
vangeliſta dicat: PDeinde dicit Diſeipulo: Ecce Mater tua, ſed diſcipuli Chri-
ſti crucifixi ſumus omnes fideles, ita Dionyſius Carthuſianus: Diſci
puhus ille electus quemlibet deſignat filelem, Ergo & nobis omnibus moriens
in eruce Eſus ſanctiſſimam Matrem ſuam commendavit. Proinde
ſemper debemus eſſe memores hujus ſacratiſſimæ Matris noſtræ,
recogitantes quæ & quanta pericula ſub cruce paſſa ſit propter nos:
Ex tuo dolore diſcas, ait S. Cyrillus Alexandrinus, quæ non ila communi: eei e.
omnium Parentis jactura ſit, cùm ejus Filiu, quem dilexit , vitam pro generis in- ain. 1. Lala⸗
incolumitate offerret. Plura in præſenti de hac doloroſiſſima Virgine &
Matre, de qua paucis adhinc annis integrum Tractatum ſcripſi ſub
hoc titulo: Speculum amoris & doloris.
2. Spectaculum ſatti ſumus mundo, & Angelis, & homizibus. Ita S. Pau- I. Cor 4. 9.
lus ad Corinthios neophytos. Erat autem jam tunc temporum inter-
vallo Romæ grande Theatrum (hodie Amphitheatrum, ſeu Coloſſæ-
um dictum) ex lapide Tiburtino ædificatum, quod capiebat 87000. Donatus in
millia hominum, qui omnes commodeè ſedere poterant, in quo gla- . Mhdanti,
diatorum pugnæ, & venationes ferarum Romano exhibebantur po- e
L 1 2 pulo,

270 Conſideratio LXXI.
pulo, in quo Titus una die quinque millia ferarum occidit, & ſic lo-

cum iſtum dedicavit. Hoc, inquam, Amphitheatrum paulò poſt ſub
aliis Imperatoribus, primis Chriſtianisac 8s. Martyribus factum eſt
commune Theatrum, ubi tanquam beſtiarii (ita in primis illis perſe-
cutionibus vocabantur Chriſtiani: Chriſtianus ad beſtias) ſpectante po-
pulo, cru leliſſimis objicicbantur beſtiis. Miſſis aliis quâàm plurimis
Ss. Martyribus, ſolùm adduco S. Ignatium Ep. & M. de quo Marty-
Mrrtyr Rom rologium Romanum r. Februarii: Natalis S. Ignatii Epiſoopi & Martyri, qui
1. Febr. tertis poſt beatum Petrum Antiochenam rexit Eccleſiam, atque in perſecutione Tra-
Jani damnatus ad beſtiag Romam vinbtus mittitur, ubi præſente Trajano, circumſe-
deme Senatu, imman ſſimis pœnarum ſupplicis prim? aſſectus, leonibus dehine objici-
tur, quorum dentibus præfocatus, hoſtia Chriſti efficitur. Et hoc eſt, ad quod
alluſit S. Paulus, dum ad Corinthios ſuos ſcripſit: Spectaculum falti ſu-
mus mundo, & Angels, & hommibus. O pientiſſime Eſu! Amor cruci-
fixe! tu reverà factus es Hieroſolymis in Calvario monte ſpectacu-
Lue 23. 48. Iu univerſæ terræ: Et omnis turba eorum. qui fimul aderant ad ſpectaculum iſtud,
& videbant quæ fiebant percutientes pectora ſua revertebantur Secundam per-
ſonam in hoc cruento ſpectaculo egitmœſtiſſima Virgo & Mater tua,
verè Mater amoris & doloris.
3. Virgilius Poëtarum princeps olim prœdicto Amphitheatro Ro-
mano, ubi poſt multas pluvias ſereno tandem facto cœlo, Auguſto
Cæſari conſueta parabantur ſpectacula, majoribus litteris inſeripſit:

Nocte pluit totâ, redeunt ſpectacula manè.
Dimidium imperii cum Jove Caſar habet.

I. Cor. 4 9.⸗

O triſtiſſima Mater! Filius tuus nunc regnat à ligno: Regnavit kelgno
PDEus 3 tu dimidium hujus imperii occupabis, quod enim ille paſſus eſt
in corpore, tu perpeſſa es in mente. Præteritâ nocte pluit totâ: in mon-
te Olivario: in domo Annæ, in domo Caiphæ &c. Nunc redeunm ſpe-
ſRtacula mand. O quale ſpectaculum! Sol & luna mirantur, & orbi ne-
gant lumen ſuum, ſaxa ſcinduntur, terra contremiſcit, ſepulchra
aperiuntur. Scinditur corpus dilecti Filii tui cruentis flagellis, ſed iis-
dem etiam cor Matris ſcinditur. Coronatur ſpinis diviniſſimum caput
ejus, ſed & cor tantæ Matris eisdem ſauciatur. Affigitur cruci, ſed &
Arnold Car- Mater ejus cum illo crucifixa eſt. Ita Arnoldus Carnotenſis: Vulnera-
Tr. de laud. baiur emm ſpiritu, & crucißgebatur affectu, & quod in carne Chriſti agebant cla-
E. V. vi ac lantea, hoc in ejus mente compaſſio naturali, & affectionis maternæ anguſtia.
pientiſſima Mater, quis non amet, non æſtimet te!
4. Cui comparabo te? vel cui aſſimilabo te ſilis Jeruſalem? Dicebat quon-
dam Propheta LThrenologus, ubi vidit, & plangit non tam rogne Ju-
aici

Thren. Ze. 13.

bbe ſalt

dadmeun
Oiagetlil
iy gue honn
ipbtera M 6
Uigeniunm 1
Arado 0 HN
Reh Mtunn
i,ne arl
Anni uninin m
Arr: Hlllist
Et: Cryene
Nrn ulomez:
Mirwunctin
6.Jronndre⸗

ümdObrüm

Niti:
uvidiſles
unguine ſoo
oro ixiſen
bus, Gtnn
INn Matrem
Db ce in
8.Crrfoſonn,
riſim Eomin
Creatorbl
Mrricieun 1
lu Abinme
Micr aſie

nnrhoe
Nthinet
Je uohNn.
Mci, 4
ſeunine i
ſin, mmnſ⸗
ſtullin eii
e RAc
Reltutanſß,⸗

ulMmreN

AIiallail,
Euncnk-
o& Marenm

OhithenmoNo⸗
Elo, Auenſto
1leigit:

Nernat 4
erinille Nldi
in mtiinnn
. Nuncnnr;
runtor,Ee⸗
gerriſe
ents lage⸗ .
S inſen
grn
8CaInotN

Vtelii
cune Chrſe R
ons ſüi
ſii

9

Crucifixus SS, Matrem ſuam nobis commendat, 271

daici, quàm & urbis Hieroſolymæ ac templi incendium & interitum.
Et pergit: Cui exæquabo te, & conſolsbor te virgo filia Ston? Allegoricè Ss.
Patres hoc adaptant Chriſto Domino, ob peccata noſtra in cruce
atrociſſima patienti tormenta, & Sanctiſſimæ Matri ejus in omnibus
dilectiſſimo Filio ſuo compatienti. Qui ergo comparabo te Virgo
filia Sion? vel cui aſſimilabo re afflictiſſima Matrum?
Poſſum te comparare cum Abraham; filium ſuum in monte Gcn. 22. 16,
Moria DEO ſacrificanti; ſed reduxit eum incolumem; Tu verè ſi-
ne Filio relicta es orphana. Poſſum te comparare Jacob Patriarchæ,
multo tempore Joſeph filium ſuum, quem à fera peſſima devora-
tum credidit, deploranti: Lugens filum ſuum muto tempore; ſed ſuper-cu. 37. 36.
erant ei adhuc undecim fili; Tu verò mœſtiſſima Mater, in Filio
tuo omnia perdidiſti. Poſſum te comparare Saræ Tobiæ Senioris con-
jugi, quæ filium ſuum ſlebat irremediabilibus lacrymis, & nulle modo conſols-
ri poterat Plus doloroſiſſima Mater, quæ etiam ſanguineis lacrymis
Unigenitum ſuum in cruce morientem deplanxit. Cui ergote com-
parabo 0 Filia Sion?
Reſp. Præfatus Propheta Threnologus: Magnaæ eſt velut mare contri- Thren. z. Is.
tio tua. Ecce dolores B. V. Mariæ vaſtiſſimum mare erant, & ſicut
omnia flumina in mare influentia illud non augent, ſed ſunt inſtar
guttæ: Sic nullus dolor cum dolore ESII & MARIZ. conferri po-
teſt: Congregentur aquæ, quæ ſub cœlo ſunt, in locum unum, In unum Cor Gen. I. g.
Mariæ quaſi omnes aquæ dolorum ſunt congregatæ; unde nomen
Mariæ Mare amatum interpretatur. Ita S. Bonaventura.
F. Quando Sacra Scriptura luéctum aliquem grandem, ac pluri-
mum doloroſum vult exprimere, aſſimilare eum ſolet luctui unige-
niti: Et plangent eum plantctu quaſi ſuper Unigenitum, & dolebunt ſuper æum, ut Zack. 12. 1I0.
doleri ſolet in morte primogenin O pie Lector! Loquor ad cor tuum: Si
tu vidiſſes innocentiſſimum Dei Filium in cruce pendentem: & in

Tob. 18. 4 *

§. Bonav. Speg.
B V. c. 2.

ſanguine ſuo natantem, ac pro te tam indigna patientem, quid ob-
ſecro dixiſſes? Nunquid ex commiſeratione ei intimis condoluiſſes

ſenſibus, & totus abüſſes in lacrymas? Conſidera nunc doloroliſſi-
mam Matrem JESII, juxta crucem ſtantem. Noëmum in diluvio
DEus arcæ incluſit: Et incluſit emm Dominus deforis z Rationem aſſignat
S. Chryſoſtomus: Ne poſſet ridere juſtus generalem interitum Et tu pien-
riſſima & omnium Matrum afflictiſſima videre potuiſti interitum
Creatoris & Unigeniti Filii tui? Ah quoties tunc ingeminaſti illud
Davidicum: Sicut Mater unitum amat fihum ſuum; ita ego te diligebam a. Reg. 1. 26,
6 Eſu! Subintrat hic Clariſſimus Theologus Antonius de Rampe-

logis: Inter omnes Matres, Auæ unquam proprium filum dulexerunt - Vuge
Beata

Geu. 8. 16.

272 Conſiderat'o LXXV. COracifixus SS, Matrem ſuam &e.

Beata plus dilexit Chriſtum. Tum quia ſolus ſibi erat fius 3 tum etiam quia ſciebat
ilum eſſe DEum, & humani generis Redemptorem 3 tum etiam quia ipſa fuit plena
perfectiſßmà charitate &. Adverte: Plena erat perfectiſſimà charitate in
DEum & proximum; ergo neque te deſeret, ſi illam filiali affe-
&u & debito modo invocaveris.
Lnudofph in 6. Hoc expertus eſt devotiſſimus ille Keligioſus & Staurophi-
Viua Chr. nic Ius, de quo Ludolphus de Saxonia in vita Chriſti: Qui, cùm ſœpi-
us illa magni ponderis verba à crucifiæo & moriente [Eſu in ſolati-
um omnium Chriſtianorum prolata, attento animo conſideraſſet:
Jo. 2. 27. FEcce Mater tua, totus in lacrymas ſolutus eſt. Quo factum, ut annis
ferè viginti perpetuis difflueret lacrymis, quæ ſæpè in potum ei in-
ſerviebant, ac tunc præſertim, quando aſpiciebat devotam quan-
dam Chriſti crucifixi & doloroſæ Matris ejus imaginem, obrutus la-
mentis has emiſit voces: Ecce Mater qualiter pendet Filius tuus. Tum ad
Filium converſus dicebat: Ecce Mater tua lacrymoſa & dalorofa! Vide Fili,

quomodo ſtat tota derelicts Mater tus, In fine vitæ ab utroque adjutus,

glorioſus ad cœleſtia regna migravit.
Ex Fertar. & 7. Rarius eſt quod ſequitur. B. Juliana Falconeria, nobiliſſimâ
Lyræo hb. 4. progenie Florentiæ nata, àteneris annis Eſum crucifixum & SS. Ma-
da trem ejus doloroſam amare didicit; unde valedicens mundo, amicis
& opibus Ordinem Servitarum B. V. ingreſſa eſt, in quo feria 4. & 6. ob
Chriſti patientis memoriam nihil omninò ciborum, & Sabbatho tan-
tùm panem & fontanam ob memoriam doloroſæ Matris admittebat.
uàm alto animo Chriſti patientis cruciatus infixos geſtaverit, mors
illus probavit, dum poſt feliciſſimum ejus obitum in carne eirca cor
illius imago Chriſti] Eſun crucifixi divinitùs impreſſa inventa eſt; &
quia ob continuata jejunia & corporis mortificationes exhauſta, ob
ciborum nauſeam in ultimo morbo SS. Euchariſtiam fumere nonau-
deret, obnixè petüt, ut ſaltem SS. Hoſtia à Sacerdote ſupra pectus
ſuum in Corporali collocaretur. Et ecce prodigium ſæculis omnibus
memorandum, illicò SS. Hoſtia in pectus illius ſe inſinuavit,
& illa in ingenti ſpendore ad cœlum migravit.

†

CON-

IS meut,
Martke:

puanim
Eikentt
Ahmerrl
Aiſiuniliu,
nhaloren
Wmlangetütetl
Mrddtnid⸗
tiginta odeni
Gelertus: Dnu /n
lemſuum eniſde
chus, linmd
Multalalinin
Ig, t ne tane gtin
lraiccelet, jlng
Rheutehilinennn
agin iſlllen
ciünb, venzi
teſtanrur lnen
nrdefines Nen
hicatotpeale
Eutapedisngn

umelk, Gd

le M

4
.

tir tiſele
liſißit en
nüitgtein
nEe.

5 Kn
Aui,clnt
Elir in ⸗
Conſideraſſet;
um, ut anns
aatun ciin⸗
Erwen gun⸗
Em,Obrnadd
N tus, Tunz
nflnetie

troqnetting,

Tiz, nobillin
um &Nr
nundo, anis
ruc &h
bbatho tan⸗

8S aNiet .

WWerKN
OENN SNN
ginventachit
es e,hunlut
a Wmnetetane
Cre naets
aſeculs nin
ſe inſcont,
igrent

23, S, d, er e i e, e , . S . dr , n , S. F. d. „3 .

—
2
—
„
.
2
„
—
—–

Chriſtus in cruce à Patre & ab om-
bus derelictus, non ſolet ſuos derelinque-
re fideles.

2EUIS meus, DEIIS meus, ut quid dereliquiſti me?
Matth, 27. 46.

I.

VYpus animatus Chriſti patientis, & in cruce ab omnibus de-
relicti extitit obus Propheta Huſæus, quem Deus poteſtati
Sathanæ reliquit caſtigandum: Ecce in manu tua eſt veruntamen lob. 2. 6,
animam illius, hoc eſt vitam, illius ſerva: Sed Chriſto Domino
in paſſione nec vita reſervata eſt, proinde Jobolicet patien-
tiſſimo longè fuit calamitoſior, magisque deſertus.
Multas tulit miſerias, languores ac dolores Paralyticus ille, qui
triginta & octo annis ad piſcinam Probaticam decubuit ab omnibus
deſertus: Domme, hommem non hubeo. Plura per omnem vitam ac paſſio- Joan. 5. ,
nem ſuam perpeſſus eſt Chriſtus, ac tandem in cruce ab omnibus dere-
lictus, jure merito dicere poterat: Hominem non habeo.
Multa ſuſtinuit Lazarus mendicus pauperrimus & ulceribus ple-
nus» ut ne canes quilem ait S. Chryſoſtomus, poſſet abigere; ſed vwum ca-
dayer jacehat, pidens quidem eos accurrentes, nequsquam tamen valens depellere
usque adeò ili membra erant ſo uta usque aded srefalta morbo; usque adeb tonſum-
pia erant afflictione. Sed plura ac graviora tulit Chriſtus patiens ac cru-

Luc. 16, 20.

cifixus, verè vir dolorum, Jamomne genus dolorum ſuſtinuit. Hoc

teſtantur inhærentes vertici ſpinæ, hoc cruenta flagella; hoc cate-
næ & funes; hoc manus perforatæ, & pedes affixi clavis; hoc facies
livida tot percuſſa alapis, ſputisque fœdata; hoc omnes artus, quia à
planta pedis usque ad verticem non erat in eo ſanitas. Quid ergo
mirum eſt, quòd in cruce moriens JESIUS DEI Filius ad Patrem lu-
Gintber Unus pro ommibus. M m gubri

Matth. 27. 46

Job. 2. 12u.

Luc. 212. 43.

pſalm 70. I1.

Pſalm. 21. 1.

Le Blanc hic.

Pſalm. 9, 14.

Pſalm. 36. 25.

274 Conſideratio LXXII.

gubri ſed valida tamen voce exclamaverit: Deusg meus, Deus meus, ut quid
dereliquiſti me? Cauſas hujus derelictionis impræſentiarum videbimus.
2. Amici job, ubi eum videbant in tantis conſtitutum doloribus,
ac circumſeptum calamitatibus, ſeptem diebus luctuoſiſſimam ejus
ſortem ſuſpiriis, lacrymis & alto ſilentio deplorarunt: VOidebant enim do-
lorem eſſe vehementem. Angeli ubi eratis, dum Dominum ac Deum ve-
ſtrum in cruce ab omnibus deſertum conſpicati eſtis? Et quare, ob-
ſeero ad eum non acceſſit ſaltem Angelus ille confortans, qui in mon-
te Olivario eum in cruento illo agone conſolatus eſt: Apparuit autem illi
Angelus de cælo conſortuns eum? Altum hic erat in cœlo ſilentium; nulla ad-
erat conſolatio, neoſperanda; Chriſtus enim à Deo Patre, à Spiri-
tu ſancto, & à ſe ipſo ut Deo derelictus eſt; hoc eſt, non fuit ſenſibi-
liter adjutus, ſed permiſſus hoſtium poteſtati, quod David prævidit,
unde inimici ejus dicebant: Deus dereliquit eum: perſequimimi, & compre-
hendite eum: quia non eſt qui eripiat.
3. Interim Dominus meus Eſus & Amor crucifixus continuò o-
rans, & ſub finem vitæ jam jam animam expiraturus pſalmum vige-
ſimumprimum, quitotus eſt de paſſione, recitavit, ut oſtenderet
ſe ipſum eſſe, de quo Vates Regius vaticinatus eſt: Deus, Deus meus re-
ſpice in me- quare me dereliquiſti? Longé à ſalute mea vetba delictorum meorum,
quod idem eſt, ait le Blanc: Pater mi, Pater mi, qui Deus meus es,
cur benignitatis oculos ab unigenito filio tuo avertis, & omni ſolatio
deſtitutum furori impiorum, ut vilem prædam, objicis? Tam acer-
bæ deſolationis cauſam agnoſco, non quidem peccata mea, cùm
nulli me affinem culpæ ſcias: Sed tetius humani generis ſcelera, quæ
exſolvenda ſuſcepi? illa liberationem meam impediunt, mortique
me decreto tuo ac voluntate mea addictum non patiuntur liberari.

Vide hic, atque conſidera, Lector prudens, quomodo Salvator tu-

us, ſuos in cruce dolores expoſiturus, maximum omnium Patri pro-
poſuerit, neinpe deſertionem ac derelictionem; Relictus enim eſt
in tormentis, ut te redimeret, & morte ſua vivificaret; ut pro te
condignè ſatisfaceret; ut ſuo exemplo te animaret ad patientiam; ut
amorillius erga nos magis declararetur; ut majori fiducia ad eum ac-
curreremus in omni tribulatione & derelictione noſtra, unde David:
Tilbi dereléctus eſt pauper: Orphano tu eris aduutor. Anime mi, ſi in aliqua af⸗
flictione es, roga crucifixum Amorem tuum ab omnibus deſertum,
& non deſeret te: Non vidi juſtum derelctum.
4. Nunquam obſervaſti, Lector prudens, modum, quo Abraham

Patriarcha Iſaac filium ſuum Deo offerre & immolare voluit? 4i
cri-

ttum Kunn
ZeCbut, nd
8
vele Cholen
Hibes hiehe
uumm; gimorn
Kiuos chiii,
conditum, e
üun,Akrnen
nlen aminfi,
l, AN, N
, ne ſenin
Drerhebens unien-
Olrcünras ſen
Iudigeclions,
nonehmätemdk
Rie Deusbtermo
fleus, Deiina
Corporimjtinen
Cconſidenn n
Hud heneunle
tum punitung,
Mentuminſar
Mlhmmaccld
innrfitei ue
uyertcer
Mdelcchn, gle
rilon; Et
Si nten
uncerelichane

tu, rgi
Inſſchimng,
um hͤhns,
ollteng
Vlanh.
nac Den.
Ltnere t
Ouiinmon.
vir attenih
n nuliaag.
d 1 in⸗
Onidder.
Wprric,
nint, Gne

s Contindo
älnumig⸗
Ut oftencene
Wmu.
n mmun,
btmelbes,
Hiniſdlado
Damacel⸗
1We)
SRdenn, u
nt, ortie
undur lben

30 alvattr

um uninn.
clichusen
caret, uint
Aticumz
gucinem.
lra, eDeſ

,Aule

nibustdenn

luten M.

Chriſtus in cruce derelidtus. 275

Scripturam: Tt venerunt Aad locum, quem oſtenderat ei Deus, in quo ædificavit
altare, & deſuper lingua compoſiut: Cumque alligaſſet Iſauc filium ſuum &c.
Siſte hic animemi! unum te interrogo, quare amantiffimus Pater
filium ſuum obedientiſſimum in ara illà ligneârecens erectâ funibus al-
ligare voluerit? Et nunquid Abraham prius filio ſuo voluntatem ſuam

de ipſo immolando revelavit? iĩta eſt. Et nunquid filius prompto ani-

mo Patri reſpondit (prout habet & teſtatur Joſephus:) Se vitam datori
Deo debere, eamque repetenti jam læto animo redditurum? His tamen non obſtan-
tibus, alligatus eſt Iſaac tunc 2 5. annorum natus ad aram ligneam, &
poſitus ſuper ſtruem lignorum, nereſilire poſſet, autmotum aliquem
inconditum & tanto ſacrificio indecentem edere: Alligatus eſt quia
ipſe voluit, in quo Iſaac Deo vitæ & necis Domino pleniſſimè dedit
& velle & poſſe ſuum. .
Habes hic perfectiſſimum typum in Chriſto Eſu crucifixo exple-
tum; qui non tantùm in ara crucis funibus alligatus eſt, ſed & ferreis
affixus clavis, in qua cruenta immolatione non motum aliquem in-
conditum, atque huic ſummo ſacrificio, ex quo ſalus pendebat om-
nium, indecentem edidit, ſed liberrimè Patris voluntati ſe commiſit,
unde ad eum in ſummis ac mortis doloribus confidenter dixit: Deus
meus, Deus meus, ut quid dereliquiſti me?
5. Hanc veritatem per elegantem expono ſimilitudinem. Eſt
Pater habens unicum ac dilectiffimum filium, quem maleè affectum
tradit chirurgis ſcindendum & urendum; clamat inter cruciatus fi-
lius ligno alligatus, prout fieri ſolet, & opem Patris implorat; ſed
non exaudit eum Pater, quia ſcit hanc ei eſſe neceſſariam medelam.
Sic Deus Pater non audivit Filium de cruce ad ſe clamantem: Deus
meus, Deus meus, ut quid dereliquiſti me? Ut ſic ſanitas & ſalus toti ejus

corpori myſtico conferretur. Ex quibus præmiſſis, animemi, vide,

& conſidera, quomodo Juſtitia divina hic uſa ſit jure rigidiſſimo:
Apud quemcunque, dicebat quondam Joſeph .Ægyptiorum Pro- Rex fur-
tum puniturus, fuern inventum, ipſe ſit ſervus meus, fuit autem furtum
inventum in ſacco Benjamin. Ita prorsus æternus Pater. Furtum
noſtrum ac delicta noſtra inventa ſunt in Dei Filio; & quid fecit Pater

Gen. 22 9.

Cornel: hic.

Matth. 27. 46.

Gen. 44. 10.

in hoc fidei juſſore: Poſuit Dominus in eo iniquitatem omnium noſtrum. Hinc Iſa. 53. 6.
illa venit derelictioin cruce, hinc luctuoſus iſte clamor: Eh, Eli lum Rom 8 31.

ma Sabathani, quia Deus proprio Filio ſuo non pepercit, ſed pro nobis omnibus tra-

didit ilum; Et apud Iſaiam Prophetam: bropter ſeelus popul mei percæſſi eum. lſa. 53. 8.

Si autem ipſe Filius Dei propter aliena delicta in ſe ſuſcepta tan-
tam derelictionem à dilectiſſimo Patre ſuſtinere debuit, quantò magis
Mm 2, nos

276 Conſideratio LXXIII.
nos propter propria peccata noſtra meremurà Deo derelinqui? Proin-
Eccleſia in de ſæpius cum Eccleſia clamemus ad Dominum: Tu auteminnobi es Do-
Complet, mine, & nomen ſanctum tuum inyvocatum eſt ſuper nos, ne derelinquas nos Domme De-
us noſter.
Nadaſ. in an. 6. Videamus nunc exempla Sanctorum. S. Carterus Presbyter &&
cl. 8. jan. pro Chriſto crucifixo Martyr glorioſus, inter tot perſecutiones Gen-
tilium exiſtimabat ſe eſſe aliquo modo à Deo derelictum; unde ſeſe in
latebris abſcondit; ſed admonitus divinâ voce: Ego tecumero, audacter
ad martyrii cruentum certamen proceſſit, in quo miraà tyranno & aſ-
ſeclis ejus perpeſſus eſt, dum exciſis no vacula pedum ac manuumun-
guibus „ talis ferro trajectis, ſuccensâ ſartagine, liquato plumbo, ig-
nitâ galeâ cruciatus eſt, à Chriſto & Angelis ejus mirum inmodumre-
creatus & confortatus lætus cœlum ingreſſus eſt.
Martyr. Konm. Deſertus erat ob perſecutiones Gentilium S. Fruétuoſus Tarraconæ
oai. in Hiſpania Epiſcopus cum duobus Diaconis S. Augurio & S. Eulogio,
quiĩ tempore Gallieni ob amorem crucifixi, quem prædicaverat, primèò
in carcerem truſus, exinde flamis injectus, manibus in modum crucis
expanſis, orans ſicut Chriſtus in cruce, martyrium ſuum complere
voluit; cujus anima unâ cum ſociorum animabus, aperto cœlo, ſpe-
ctantibus pluribus cum jubilo ab Angelis recepta eſt. En felicem deſer-
tionis noſtræ finem, quem nobis promeruit crucifixus Eſus, in cru-
ce ab omnibus deſertus.

S)EpENLEEPEEEEEEEEbbb,
CONSIDERATIO LXXIII.

ESUS in cruce ſitiens ardentiſſimum

ſuum expreſſit deſiderium, quo erga no-
ſtram ferebatur ſalutem.

Dixit ſitio. Joan. 19. 29.
I.

Ix David Rex, dum erat in præſidio, & ſtatio Philiſtinorum
in Bethlehem, aperuit os ſuum, & attraxit ſpiritum: 0 ſ
2. Reg 23. 15. quis mihi duret potum aquæ de ciſterna, quæ eſt in Bethlehcmjuxta portam,
ſine mora tres fortiſſimi milites irruperunt caſtra Philiſtino-
rum

Uiggön i
tercl u li
nanmn fuu
open
e d plir
A cutln
Iamnnt⸗
ninnet
1 Agrontin u
4 ſtinnüni
dnneineinni
untllerſtnni
Gücchemunn,
eunlriemde

1 .

lein⸗ nttl mn
mii ne liut
eCl mnörunfa⸗

Grnerlilczarſs
Atuſßhien nſunn
Pontenmenin K⸗
refocibetpriun,
ſacerecnn
Drenimiahnn
liend in ente
3,Obſen
emrekectigenn
Wciatus, knn
MMösſenifente
moneſtorie
CEudimdumki
nium ehiſiß
inpietis, id
Cuiainpuncann
Aunguerefttet

Sitis Chriſti in cruce. 277

Monn. rum, qui de eadem ciſterna haurientes aquam attulerunt ad David,
ane galeâ rO ſoypho uſi: At ille noluitbibere 3 ſed libavit eam Domino. .
lau l⸗ Clamat Filius David in cruce in die magno feſtivitatis ſuæ: Sitio;
V O ſi quis mihi daret potum aquæ! Ubi nunc ſunt tres illi fortiſſimi mili-
mlreint tes, quos IEſus plurimùm diligebat, & gloriam ſuam in monte Tha-
cltionetr boræo monſtrabat? Ubi nunc es Petre, qui paulèò ante dicebas: Domi Luc. 122 35.
uude ſeken ne, tecum paratus ſum& incarcerem & in mortem ire? Ecce ſitit Dominus tuus, Pſal. 21. 16
o, audad & ſitit ipſe fons vitæ usque ad mortem: Aruit tanquam teſta virtus mea, &
Nranno &l. lingua mea auhaſit faucibus meis; & in pulverem mortis deduxiſti me. Ergo nullus
Numnumu. erit, qui extremum digiti ſui intingat inaquam, utrefrigeretlinguam
Pund, ⸗ ſitientis & morientis in cruce ESII?
iummhmnme 2. Agar cum filio ſuo Iſmaële in deſerto ab omnibus deſerta abje-
cit præ ſiti nimiꝗ indignabunda puerum ſubter unam arborum, & abiit,
ololiman ſeditque à regione procul, dicens: Non videbo morientem puerum, & ſedens Gen. 21. If.
ſdbn, contrà levavit vocem ſuam & flevit. O Virgo doloroſiſſima & omnium
CcvenN afflictiſſima Matrum! Ecce Filius tuus unigenitus, cui quondam vir-
wounr; gineum lac in potum dediſti, nunc in ſupremo agone clamat: Sitio: er-
umn conplen g nec potumaquæ frigidæ ei ſubminiſtrabis! KReſp. S. Vincentius Fer-S. Vinc Fer.
worl, h rerius, quòd mœſtiſſima Virgo & Mater ſtans juxta crucem, ubi la- ſer. in garaſe.
cemgelr⸗ mentabili voce Eſus clamavit Sitio, & ipſa non aliud reſponſum dede-
s, incrl⸗ rit: O Fili, non habeoniſi aquam lacrymarum. O Pater æterne! quid tu ad

hæc? Ubi Samſon poſt tam cruentum prælium cum Philiſtæis peratum
exclamavit laſſus ac ſitiens: Tu dediſti in manu ſeryi tui ſalutem hanc maximam, ſudic, I5. 18.

atque victoriam: en ſit: morior. Sine mora ex molari dente in maxilla aſini
fontem aperuiſti, & egreſſæ ſunt exeo aquæ, quibus hauſtis Samſon
W. refocillavit ſpiritum, & vires recepit. Nunquid potuiſſes hocquoque
. facere cum dilectiſſimo Filio tuo nunc in cruentiſfſimo paſſionis prælio
Cloon præ nimia ſiti tabeſcente? Sed noluit Pater, quia Filius pendens & mo-
riens in cruce aliam patiebatur ſitim.
A 3. Obſerva: Chriſtus à veſpere pridiano nullâ per omnem paſſio-

nem refectione recreatus, propter ingentes ac decumanos exantlatos
cruciatus, fuſumque largiter ſanguinem ſiti maximâ exardebat, quam
nobis ſignificavit dicendo: Sitio. Sed qualem accepit refectionem? Ad-Joaa 79. 29.
mota eſt ori ejus ſpongia aceto plena. En refectionem, quæ magis ad
cruciandum & illudendum Deo moribundo offerebatur? ubi vatici-
nium Jeſſæi Vatis adimpletum eſt: Et in ſiti mea potayerunt meateto, quæ eſal. 68. 22.
iohbhiltin impietas, ait S. Bonaventura, ipſam crucifigionem tranſcendebat, S. Bonav. in
tin quia in puncto mortis etiam reo licer ſceleratiſſimo conceditur quale- Med. c. 73.
cumquerefrigerium.

Mm 3 Fuit

2278 Conſideratio L XXIII. .

Fuit proinde crucifixæo Salvatori noſtro hæc ſitis naturalis pœnoſiſ-
ſima, ſed multò magis ſitis ſpiritualis & ſitis animarum, unde Melli-
§. Bernbh de fluus, Potids deſiderium ardentiſſimumi ſalutis noſttæ ctedimus ſitipiſſe, & Divus
paſſ Dm Auguſtinus: Sitiz mea ſalus veſtra, ſiti mes redemptio veſtrg. Ah agnoſee in te
8. Auguſt: in ietiſſime Redemptor;, ſitim meæ ſalutis fuiſſe majorem quàm tui
ſal. o* corporis. Et ego quomodo hactenus huic tuæ reſpondi ſiti? Et quid
impoſterùm faciam?
4. Miror, quare Dominus meus Eſus & hic crucifixæus inter tota-
cerbiſſimos & ſexcentos dolores, qui nullis poſſunt exprimi verbis, de
ſola ſiti tantoperè conqueſtus ſit? Hice grande quid lateat neceſſe eſt.
Et nunquid à planta pedis usque ad verticem non erat in eo ſanitas?
Caput ſpinis perforatum, manus & pedes clavis perfoſſi, membra o-
mnia flagellis lacerata; ubique & undique dolor ac cruciatus, & ta-
Joan. 19. 29. men unicam queritur ſitim: Suio?
Tauler, c. 47. Reſp. Taulerus: Habuit aham ſitim, puta ampliùs patiendi, atque expreſſius,
ic vit Paſſ. evidentiusque ſuum nobi immenſum demonſtrandi amorem, ac ſi diceret homini: Aſpi-
ce, ut tuæ ſalutis causu exhauſtus, & confu mptus ſum, & tamen adbuc ſitio, nondum
ſaticſactum eſt cordi meo. Collige ex hoc anime mi, immenſum crucifixi Sal-
vatoris tui erga te amorem; Et quid tu hactenus ei rependiſti? De Re-

I. Reg. 31. 3. ge Saul aſſerit Scriptura: Totamque pondus prælit verſum eſt in Saul Sic totum

pondus prælii, quod propter peccata noſtra in hunc noſtrum fideliſſi-
mum fideijuſſorem divina inibat Juſtitia, verſum eſt in Chriſtum; &
Joan. 7, 37 qui olim dicebat: Si quis ſitiat, veniat ad me, & bibat, ipſe nunc ſitiens mo-
fitur. Heu quis dabit capitimeo aquam, & oculis meis fontem lacry-
marum, ut refrigerem linguam amantiſſimi Redemptoris mei! Ah
fluite lacrymæ, quibus extinguere potero ardentiſſimam ſitim tuam,
ut in extremo die vitæ meæ à te audire merear illa dulciſſima verba:
Matth. 25., 35. Siliy:, & dediſtis mihi bibere. .
5y. Siſara belli dux ex cruento, cui interfuit bello, vehementiſſi-
mam contraxit fitim, unde veniens ad Jahel inſtantiflime potum ſibi
Judis. 4.19. dari flagitavit: Damihiobſecro paululum aquæ, quia ſitio valde; quæ vafra mu-
lier illi lac non aquam præbuit, quo hauſto in ejus tabernaculo obdor-
mire eœpit; & quid factum eſt? Tullit igitur Jahel uxor Haber clavum taber-
