mittent, & ardet; Quam formidandam expendens ſententiam S. Augu-
ſtinus ſubjungit: Ligna vitis, ait, tantò ſunt contemptibiliora, ſi in vite non
manſerint, quant ò glorioſiora, ſi manſerint; qua praciſa nullis agricolarum uſibus
proſunt, nullis fabrilibus operibus deputantur, unum de duobus palmiti congruit,
aut vitis, aut ignis; ſi in vite non eſt, in igne erit, ut ergo in igne non ſit, in vite
ſit. Proba ex te, 6 mi Lector, an in hac divina vite ſis, aliàs væ tibi.
9. B. Bonfilius Fundator Ordinis Servitarum inſignis per omnem
vitam amator & cultor crucifixi Efu ac doloroſæ ejus Matris extitix,
unde meruit, cui B. Virge Angelorum cincta choris appareret, & ſe-
nio ſancto feſſo, mortique proximo Angeli illud Eccleſiæ pro com-
mendatione animæ accinerent: Subvenite Sancti Dei, occurrite Angeli Do-
mini, offerentes eam in conſpectu Altiſſimi &. Hic, inquam, talis ac tantus
vir in horto ſuo plantaverat vitem, quæ breviſſimo temporis inter-
vallo inuſitato prodigio in altum excrevit, & longè latéque palmites
ſuos extendit; Et quod non ſine miraculo evenit, die 25. Martüi, hoc
eſt in feſto Annuntiationis B. V. Mariæ (quo die quondam Chriſtus

in utero Virginis à Spiritu ſancto conceptus, & poſt 34. annos in cru-

ce paſſus & mortuus eſt) non dumtaxat pulcherrimos flores, ſed &
uvam prægrandem, botrumque dulciſſimum protulit, ad indicandum
Chriſtiano orbi, quòd reverà Eſus crucifixus & 88. Mater ejus Do-
loroſa fuerint præſignati per illam myſticam vitem, de qua Siracides:
Ego quaſi vitis fructificavi ſuavitatem odoris, & flores mei fructus honoris &
honeſtatis.
10. Vitis, quia pretioſum ac generoſum gignit liquorem, DEum
lætificat & hominem, unde cùm quondam à cæœteris arboribus in Re-
gem eligeretur, reſpondiſſe fertur: Nunquid poſſum deſerere vinum meum,
quod latificat Deum & homines? Vitis iſta in ſenſu allegorico Chriſtum
præſignavit crucifixum, qui in cruento crucis ſacrificio DEum lxtifica-
vit & homines, dum pretioſiſſimum vinum, ſacroſanctum Sangui-
nem ſuum, ad ultimam usque ſtillam ad redimendum non umm:;
ſed infinitos mundos profudit: Abrabam pater veſter exultavit, ut videret
diem meum: vidit, & gæviſus eſt. Cœlum & omnes Angeli feſtum egerunt
diem, ubiovem perditam, genus humanum, viderunt per ſanguinem

i
t,, ſerſihlil
IWnen
SsDennäln
timmalrb
1 Cliumtd ſüth
1
Aintheit

an.Daucltue

N A N A

iniſocen
lcb eltto

Ulin

n ninnmnl

10tAd

Tülengtnt
(ammne
(hltrsr

Meitſum crln
Erelt cgro
Gncihenin⸗ 1

Rnn nen
mn mnn

„„ l t: E
n: ,. —
inin izen
Wterdn

„ ultte
hmni,

Oadarn ⸗
ature IN
Uin,
1 Vite e
M
tiam 5 A
nir ſirnien
lolenun he
uflriiconent,
hienmnſt,inte
GAiszei.
ngnsperamen
s Narnsett,
8Appueren K⸗
Ledeie won
umite Aai0
, talsa tann
tenporis in
gle olniss

— —

1,. Marti,ke

Crcherd Crcs
SSͦZZ
stod, !
t, Amdent
8. Mue eiu

Geun Ki

gti tuſtulhen

Sligvornk
S AoT
Alegorinli
fcioDun
S
Udhum mont,

Vitis cum crucifvo comparatur. 4 3g

optimi illius Paſtoris recuperatam, drachmam amiſſam inventam, &
filium prodigum (tyum noſtrum) ad frugem & ſalutem redeuntem „Luc. 155. 10.
atque in Patris gratiam receptum &c. Sed & homines lætificavit, quia
de ſupplicio damnationis æternæ ereptos Cœlo inſeruit. O vitem feli-
cem: Veni, & impera nobis; non quærimus alium Regem niſi crucifixum.
Judæi quondam in propriam ſuam conclamarunt Perniciem: Sanguis Matth. 2.25.
ejus ſuper nos & ſuper ſilios noſtros. Nos Chriſtiani ſub alia ratione clama-
mus: Sanguis us ſuper nos, non ad interitum, ſed ad ſalutem & vitam
ſempiternam. Et ſi vinum eſt ſanguis terræ, hoc eſt: optima pars ter-
ræ, lætificans Deum & hominem; Plus Chriſtus in cruce eſt, pars ni-
mirum optimanoſtra, de qua Vates Regius: Dominus pars hareditatis Pſal. 1
meæ & calicis mei: tu es, qui reſtitues hareditatem meam mihi; & in alio loco: Pſal. 72. 25.
Quid enim mihi eſt in cælo ² Et àte quid volui ſuper terram? Defecit caro mea &
cor meum: Deus cordis mei, & pars mea Deus in aternum.

Sede ge e e Pe Pr Ar e Pe b. A r b er e r A 8 e e ieb
CONSIDERATIO CXX.

Chriſtus à Judæis reprobatus & crucifixus,
factus eſt totius Eccleſiæ lapis an-

gularis in reſurrectione,

Lapidem quem reprobaverunt adißiantes, factus eſt
in caput anguli. Pſal. Iz. 21.
1.
Irabilem quondam viſionemm habuit Zacharias Propheta
qui, cùm nunc ageretur de reædificando templo Solymæo,
à Chaldæis prius deſtructo, lapidem quemdam grandem,
pretioſum, cælatum, ac ſeptem oculis inſignitum conſpi-
catus eſt, pro fundamento in illo magnificentiſſimo tem-
plo à Cyro collocandum: Ecce, lapis, quem dedi coram Eſuz Super lapi- Zach. 3. 97
dem unum leptem oculi ſunt: Ecce ego calabo ſculpturam ejus» ast Dominus ex-
ercituum: Et auferam iniquitatem terræ illius in die una. Alludebat in hoc Za-
Ginther Unus pro omnibus, L. II charias

450 Conſideratio CXX.

charias ad primum & angularé lapidem, per dictum Cyrum Principem
& Darium in novo templo pro baſi ponendum, quem pris architecti
cælarunt, expolierunt, & principis benefactoris inſignibus ornarunt, .
atque ſic magnàâ cum ſolemnitate in fundamentis collocarunt: Super
quem lapidem reliquam exinde fabricam inchoabant, & ædificabant;
liceat lapidi illi fundamentali ac primario pro lemmate inſceribere .
Apoc. I. 11. Primus & noviſſimus. Et hic eſt ſenſus litteralis, ſed alium quæri-
mus.
Per eundem lapidem à Caſtro Chriſtum & hunc crucifixum ſub-
audit, qui in paſſione multis inciſionibus, plagis ac vulneribus, quaſi
lapis ſeptem Ocellis cælatus fuit. Audi in hunc locum Cornelium:
Cornel. in Chriſtus, inquit, quaſi lapis, calatus fuit in paſſione, dum clavis, ſpinis & flagel-
Zachar. 3. 9. Iis afctivè, tum vuineribus, plagis & vibicibus paſſirè, quibus totum corpus ſuum
fodi, & aperiri voluit, ut immenſam ſuam in nos charitatem intus latentem per
has quaſi rimas oſtenderet, & effunderet, juxta illud: Cernis, ut in toto corpore

ſculptus amor.
2. De Jacobo Patriarcha referunt ſacræ Paginæ, quòd lapidem

illum, ſuper quo tam dulciter dormiebat, mirabilémque illam ccæli ſca-
lam viderat, ſurgens de ſomno erexerit, erectumque oleo inunxerit,
ut eſſet monumentum perpetuum tam ſtupendæ viſionis & apparitio-
Gen. 28. 18. nis divinæ: Tulit lapidem quem ſuppoſuerat capiti ſuo, & erexit in titulum,
fundens oleum deſuper.
8S. Auguſtinus & alii per hunc lapidem allegoricè Chriſtum ſub-
audiunt, ille enim eſt lapis Eccleſiæ angularis, ut patet Epheſ. 2. 20.
ungens & unctus oleo exultationis præ conſortibus ſuis: Lapis qui-
dem, quem reprobarunt impii Judæi in paſſione, ſed in ſua glorioſa
reſurrectione factus eſt in caput anguli, quod non obſcurè prævidit
Pſal. 117.21. Vates Jeſſæbs, dum de illo vaticinatus eſt: Lapidem quem reprobaverunt
adißcantes, factus eſt in caput anguli: 4 Domino factum eſt illud, & eſt mirabile
in oculis noſtris.
3. Hunc Scripturæ locum Chriſtus ingratiſſimis Judæis objecit
Matth. 21.42. Paulò ante paſſionem ſuam: Nunquam legiſtis in Sripturis: Lapidem quem
reprobaverunt adificantes, bic factus eſt in caput anguli. Obſerva: de ſe ipſo hic
loquitur Chriſtus, canquam lapis vivus ac pretio ſiſſimus, quem
Judæi architecti Judaĩcæ Eccleſiæ, hoc eſt Sacerdotes, Scribæ &
Phariſæi ut inutilem rejecerunt ad Synagogam ſuam ædificandam, qui
tamen factus eſt, & poſitus ut lapis capitalis & angularis Sacræ Eocle-
ſiæ Chriſtianæ & Catholicæ, ſupra quem cota Eccleſiæ machina æi-

ficata eſt. )

Hoc

runitſolult
Arcleiſbe
enſuaonelu 6
nuſi Nilton Efne
inſerten u
llto inlihfnhin
rullun mlies,
1 mnniil
lyeſpug lnun⸗
AU
Hicktelnirirri
Fungktme nonunmen
uiitAtrent I
iiuk mer an lt
eCMinowun,
m, gicklos in
Tecktüeleis iperg
erin üronma A
Cmngtehur iinſsn⸗
ſpeniit Aulie gten
unm ihm n iſ
verltin ane. ſa
lz flntfr eſe/
here N Immte
tüimonecrme,
Rhmule

üln id hunttr
ummgoliffn In
.. Nichr Concamn
Aundne UIndlen

nemprikaif
Dklunlt
fontblu
W
locnn
hate inſenn
Ed alung
berneifrun
leibus, giul
om Cnmekium:
tAntpſnſag⸗
utatrn tonusſun
n Atn aatn
l, Ar in tut otet

e, gobs lnite
Jueilumoalln
eoleoimmnven,
ns & onitin⸗
tfevt in tiiM,

Oriom
reds. 11
ls S:
on oblemen
n en imſdu

Sluis, on;

Crucifixus lapis angularis. 451

Hoc argumentum à Chriſto edoctus, ſummoperè urgebat San-
Gtus Petrus, ubi illum ab utero matris claudum ad ſpecioſam templi
ortam in Hieruſalem per virtutem SS. Nominis Eſu crucifixi erexit,
& ſanavit. Erant tunc in conſilio præſentes Annas princeps Sacerdo-
tum, Caiphas, Joannes, Alexander cum cæteris Senioribus, Scribis, &
Legis Doctoribus congregati, & quotquot erant de genere Sacerdotali,
quibus omnibus S. Petrus Apoſtolus in faciem objecit prædictum Da-
vidis Regis de Chriſto vaticinium: Hic eſt lapis, qui reprobatus eſt à vobis Act. 4. 11.
adißicantibus, qui factus eſt in caput anguli, & non eſt in aliquo alio ſalus,» nec
enim aliud nomen eſt ſub cælo datum hominibus, in quo oporteat nos ſalvos fieri.
4. Hic eſt ille lapis, quo David inſignis bellaror & fundibularius
adhue in juventute ſua Goliam immanem illum gigantem interemit:
Percuſſit Philiſtaum in fronte: Et infixus eſt lapis in fronte ejus, & cecidit in fa- I. Reg. 17.49.-
ciem faper terram. Supra quem Scripturæ textum egregiè S. Auguſtinus:
Videte, inquit, fratres, ubi David Goliath percuſſerit, in fronte utique ubi crucis S. Auguſtinus
ſignaculum non habebat. Sicut enim baculus crucis typum habuit, ita etiam & la- m. 19 1. de
pis illezde quo percuſſus eſt, Chriſtum Dominum figurabat. Ipſe eſt enim lapis vivus, emb.
de quo ſcriptum eſt: Lapidem quem reprobaverunt adificantes, hie factus eſt in ca-
put anguli &c.
Hic eſt ille lapis adjutorii, quem Samuel fidelis Propheta Domini,
tamquam perenne monumentum ob obtentam à Deo contra hoſtes vi-
oriam poſuit & erexit: Tulit autem Smuel læapidem unum, & poſuit eum in- I. Reg. 7. 12.
ter Maſphath & inter Sem: Et vogçavit nomen loci illius lapis adutorii. Qui la-
pis à S. Cypriano vocatur tapis auxiliator, quia præſignavit Chriſtum
crucifixum, qui eſt lapis vivus adjutorii & auxiliator fortis.
Hic eſt ille lapis, ſuper quo Moyſes orans, laſſa ſuſtentabat brachia,
dum interim Joſue contra Amalec pugnavit, & ab eo reportavit victo-
riam: (umque levaret Moyſes manus, vincebat Iſrael: Sin autem gaululum re- Exod, 17. .
miſiſet, ſuperabat Amalec. Manus autem Moyſi erant graves: ſt umentes igitur la-
pidem, poſuerunt ſubter eum, in quo ſedit: Aaron autem & Hur ſuſtentabant ma-
nus ejus ex utraque parte. Et factum eſt ut manus illius non laſſarentur usque ad
occaſum ſolis? fugavitque Joſue Amalec & populum ejus in ore gladii
Adverte. Per utrumque, tum Moyfen extentis per modum ceru-
cis brachiis in monte orantem, tum per lapidem ad hoc cooperantem « Prianus
erucifixus Salvator noſter præſignatus eſt. Ita S. Cyprianus. Hinc & 2. ſta

Dav—id jubilans ait: In petra exaltaſti me. Et ſtatuit ſuper vetram pedes meos: Judeos c. 16.

Petra autem erat Chriſtus., Ita Gentium Doctor Paulus. Pſal. 39 3.
y. Videbat quondam Rex Nabuchodonoſoôr in ſomne gigan-
team quandam ac mirabilem ſtatuam, cujus caput ex auro optimo
LII 2 erat,

SF⸗ Conſideratio CXX.
erat, pectus & brachia de argento, venter & femora ex æ&re, tibiæ au-
tem ferreæ, pedum quædam pars ferrea, quædam autem fictilis. Et quid
accidit? Subitèò abſceiſſus eſt lapis de monte ſine manibus, & percuſſit
ſtatuam in pedibus ejus ferreis & fictilibus, & comminuit eos. Tunc
contrita ſunt pariter ferrum, teſta, æs, argentum & aurum, & reda-
a eſt ſtatua quaſi in favillam æſtivæ areæ, quæ rapta ſunt vento; nul-
lusque locus inventus eſt in eis: Lapis autem, qui percuſſerat ſtatuam, factus
eſt mons magnus, & implevit univerſam terram.
Oblſerva: Statua hæc portentoſa quatuor præſignabat monarchias
& mundi imperia, quæ ab uno lapide de monte abſciſſo contrita ſunt
& eliminata. Lapis autem iſte præfigurabat Chriſtam & hunc crucifi-
xum, abſciſſum de monte, id eſt, ait Tirinus, de B. Virgine, quæ in-
ſtar montis omnibus præcellebat virtutibus & gratiis,, qui exinde la-
pis myſticus in cruce regnum diaboli & mundi non tam dejecit, ſed &
penitus evertit, proinde in reſurrectione ſua factus eſt mons magnus, &
petra refugii, ſupra quam fundata eſt univerſa Eccleſia.
— 6. ◻ Eelix illa anima, quæ huic petræ innititur, & in ejus forami-
nibus ſuam habitationem quærit. Imitare proinde Sponſam illam dile-
Cant. 2. I4. Gam, de qua ſanguinum Sponſus crucifixus Dominus: Columba mea in
foraminibus petræ, in caverna maceria. Obſerva: Columba agreſtis non in
columbariis, ſed in rupibus & cavernis folet nidificare; Talis colum-
ba, vult dicere crucifixus Eſus, eſto & tu, anima Chriſtiana, nidifi-
cans per devotam meditationem in foraminibus petræ & in caverna
maceriæ, hoc eſt, prout ait S. Gregorius, in quinque ſacratiſſimis Chri-
§. Gregerius ſti Sponſi tui vulneribus; Per foramina petra, ait, vulnera manuum & pe-
cit. à Cornel. dum Chriſti in cruce pendentis libenter intellexerim, cavernam verò maceria vul-
in Cant. 2.14. nus lateris, quod lancea factum eſt, eodem ſenſu dixerim. Et hene columba in fo-
raminibus petra, & in caverna maceriæ eſſe dicitur, quia cùm in crucis recordatio-
ne patientiam Chriſti imitatur, dum ipſa vulnera propter exemplum ad memoriam
reducit, quaſi columba in foraminibus. Sie ſimplex anima in pulneribus nutrimen-
tum, quo convaleſcat, invenit. Imitare hanc Sponſam.
Jerem. 5. 6. 7. Lupus ad veſperan, dicebat quondam Jeremias, alludens ad Na-
Jerem. 52. 7: puchodonoſorem prædonem nocturnum', dum de nocte invaſit & ce-
pit jeruſalem; & quia ſæviebat in Hebræos, inſtar lupi veſpertini
& famelici, qui de die ob metum venatorum dormit, & latet in antro
jejunus, de nocte autem magnâ excitus ſame, quaſi rabidus ad præ-
dam excurrit, nulli animalium & neque homini parcens; ita & Na-
buchodonoſor cum Judæis fecit. Vide Jeremiam c. 52. 7. Non eſt
autem melius ac ſecurius remedium ferociſſimum à ſe abigendi lu-

pum, prout teſtatur Pererius, & experientia probat, quàm duo E
des

Dan, 2. 35.

a l,
lars eden
rNEeNd
Prinin⸗ Cfwun

14
8
4

,

M

enenos

Cnrma
Auinrad

ußnn nci

ilſlmtaun⸗

ller
Dmnumlnn
reneniei

cesre

Crucifrxus lapis angularis. 4

a er dre k,,
nti des, quorum colliſionem & jactum formidans lupus, mox in fugam ſe
ib, ie recipit, quia ex ea parte, quâ lapide tactus eſt, verminare ſolet, &
Nnuidee. computreſcere, ac tandem perire. .
Laurni 8 Si te invadit lupus infernalis „ anime mi, &&α prædo ille nocturnus
“ iinge te ad libidinem ſollicitat, citò apprehende lapidem, & projice in eum:
f 1n Lapis autem iſte alius non eſt, quâm lapis angularis, ſupra quem ædi-
Alcl e ficati ſumus, Chriſtus Eſus & hic crucifixus, ad cujus 88. Nominis
invocationem ſine mora fugam arripiet. Imitare denique apiculam,
Aunonmetin quæ dum ad flores evolat, & interim ventus inſurgit vehementior,
Cnmnin ſint lapillum colligit, ut gravior fiat, & ſic vento poſſit reſiſtere. Si in-
minmauf. ſurgunt in te venti tribulationum &c. Collige lapidem angularem,
na principalem, crucifixum Eſum, & ſecurus eris.
n Iul eel
Num gectk

nonn iunh Fa E E S A. ⸗ N Pa e E A de e e de de ⸗ d N

eſa. E E E O EO HOO HEO EO HOO E EG EO HEρν H Eρ B HEO BEO HEEHO HO BEOEEO EO BEE L .
Enenim EEFEEE E E F F F E N E ES E S E S
onlimn UMundl⸗ —
e; Is cln. .
. Cervus veneno & vulnere ſaucius, & ad
S N 1 W
in tontem aquarum properans, typus

Animæ ad Crucifixum anhelantis.

) urien .
n un Quemadmodum deſiderat cervus ad fontes aquarum

Pllvera umumd

ule ita deſiderat anima mea ad te Deus. Pſal. 41. 2.
unhln 4
iu ulretku

N Avid Iſraelitarum Rex venationibus ſe ſœæpius, prout ſolent
Principes, exercens, bellisque aſfuetus, ſæpè à venatione &
Narmis in Pſalmis ſuis comparationes ducit, unde & Pſalmum
Vquadrageſimum primum à cervi venatione orditur: Quemad- pfal. 14.2
modum, inquit, deſiderat cervus ad fontes aquarum: ita deſide- 2.
rat anima mea ad te Deus. Vult dicere David: Quanta velocitate & avi-
ditate cervus poſt cruentas pugnas cum hoſtibus ſuis, ac præſertim
poſt dilacerationem & comeſtionem ſerpentum ſiti æſtuans, ad fon-
tium ac fluminum latices rapitur, ut vires reficiat, ſitimque reſtinguat:
tantâ animus meus pernieitate inter tot adverſa & continuas pugnas
A 11 eum

7

454 Conſideratio CXXI.

eum hoſtibus, ac ſerpentibus infernalibus ad fontem vivum anhelat ,
ut in Deo bonorum & gratiarum omnium fonte novas recipiat vi-
res.
Tali affectu, animæ Chriſtianæ, & nos ad fontem vivum, crucifi-
xum Eſum, & ad ſacratiſſima ejus feramur vulnera, ut à peccatis no-
ſtris ſanemur. Audiamus plura.
2. Cervus crucem in medio gerit pectoris, habet enim in corde
carneo duo oſſicula in modum crucis diſpoſita: tales & nos ſimus, cru-
cem Domini noſtri Eſu Chriſti jugiter in corde noſtro circumferentes.
Talis fuit S. Lucas Evangeliſta, patriâ Antiochenus, profeſſione Medi-
cus, pictor & Amanuenii B. V. MARIARE, ac tandem S. Pauli Ap. pe-
BErev. Kom. Fregrinationis ſocius, de quo Eccleſia in oratione illius Feſti: Qui crucis
18. Octobr. mortißcationem jugiter in ſuo corpore pro tui nominis honore portavit; donec
tandem in Bithynia Evangelicam legem pramulgans, pro Magiſtri ſui
crucifixi amore & ipſe ex olea fuerit ſuſpenſus anno ætatis 80. Cujus
corpus & tumbamolim Paduæ in templo S. Juſtinæ V. M. caput au-
tem Romæ in Vaticano S. Petri, & brachium dextrum, quo S. Evange-
lium ſeripfſit, ad S. Mariam Majorem veneratus ſum.
Sic, inquam, & nos cum cervo, imò cum S. Luca aſſiduò crucis
Hen. Harph. Mortificationem in corpore & animo noſtro circumferamus:? & come-
in Schol. ſap. dis2, ait Hen. Harphius, intinge huccellas in plagas J Eſu, ſi bibis, memento fellis,
t. 1. c. . quo in cruce potatus eſt, ſi manus abluis, memento ſanguinis, quo animam tuam

Probat expe-
rientia,

lavas, ſi cubitum concedisz finge tibi crueis lectulum & caput tuum ſuper pulvinar

corona ſpinea reclina & .
3. Cervus inimicus eſt viperarum & ſerpentum maximus, quos
halitu fuo ex latebris evocat, ac devorat: Trahit cervus, ait S. Baſilius,
à cavernis animalia venenata latentia: Ulbi cerri praſentia eſt, omnium ibi ſerpen-
tum malitia fugatur, odorem enim cervi nulla ferunt animalia venenata; Et ratio-
nem addit, quia cervus nullo veneno ſerpentis ladi poteſt:
Chriſtum conſidera, myſticum illum cervum, fatigatum ex itine-
re, & ad fontem Sichar ſedentem, ut viperam venenatam (Mulierem
Samaritanam, Photinam nomine) admeliorem frugemreduceret: JE-
Jo. 4. 6ỹ. ſus autem fatigatus ex itiners ſedebat ſic ſupra fontem, quaſi hora ſextâ. Obſer-
va, horæ ſexta, ait S. Antonius Pad. erat illa hora, quando J Eſus ſedit in fonte
miſericordia ſuper crucem. Habent hic ſacerdotes omnes, præſertim cura-
ti, quomodo & ipſe debeant devorare peccata populorum, & quidem
Oſeæ 4. 8. cum cervo ſine damno, imò cum emolumento maximo: Peccata populi
mei commedent.
4. Cervus eſt acerrimi auditis, dum enim fiſtulam, vel cantum

audit paſtoris, aures erigit, & multùm in ejusmodi, licet ruſticâ mn⸗
ſicâ

S. Bafil. in Pf.
41. 24.

mEummrnn
unfu
run immm
ſvil iſnufimil
Cemelpuoni
Gifin kund,
lyruc utiii
n hneratetrs, A
,Ceniflectend,
Vomnklemmuntucins
lokeletlumms
nii mimn then an ſalt
lMnininclie gue
ungeigucozelng
3DNuhmontle: ae
Carpithinitehr
TiüncnKnimiut: C
NAinitun ihn. Ap⸗
iufu iulr eg: ein
Wemi Eürikc
Aum innenes.
Udhaduannt, ſdtumn
Efnhinis lnſe
nnfun,
ſeeſiug

Cervus accurrens ad fontes aquarnum. 455

mn d, ſicâ dele ctatur: Sic & nos aures noſtras ad Dei vocantis vocem, & ad
. verbum divinum, ubi Chriſtus & hic crucifixus prædicatur, eriga mus:
D e Beatus, qui audit verbum Dei. . Luc. 11. 28.
Mnchd Cervus animal velox eſt, ſed & pavidum, dum ad quemlibet
Deen ſtrepitum fugit, & latebras ſuas quærit: Sic & beatus homo, qui ſemper eſt Prov. 28. 14.
pavidus; Et beatus vir, qui timet Dominum.
t enim in an Cervus, licet armetur cornibus, fugâ tamen magis, quàm pugnâ
nosſinen ſibi conſulit, unde Plinius: Urgente vi canum ultrò confugit ad bominem, de
cunkerente, quo poſſum eſſe teſtis ocularis, quia ſimilis mihi caſus aliquando in ve-
wklone feli. natione contigit. Sic fugiamus & nos omnem malam occaſionem, &
nlali.e. dum inſtat periculum à mundo, carne & diabolo, recipiamus nos ad
ülch Gane Deum & hominem crucifixum Eſum: ita S. Auguſtinus: Cùm me pulſat S. Auguſtinus
Greſoftilt; Cone aliqua turpis cogitatio, recurro ad vulnera Chriſti. Cum me premit caro mea, re- in Man.
ro Mhofkiſi cordatione Vulnerum Domini mei reſurgo. Cum diabolus mihi parat inſidias, fu-
EtS10, Cis gio ad viſcera miſericordia Domini mei, & recedit à me-
eV. Mcpnrar. Cervus ex pugna & curſu feſſus ſe lavat in fonte, aut flumine :
quo Eunge Chriſtus, ait S. Bernardus, nobis eſt fons, unde lavemur» qui dilexit nos, & der Ferl
lavit nos à peccatis noſtris in ſanguine ſuo; unde vates Regius: Apud te eſt pfal. f. 10.
aaſicc fons vitæ. Et cur non, obſecro, peccatores miſerrimi, ad hunc gratia-
Amnbe Gank. rum fontem anhelatis: Lavamini, mundi eſtote, pro vobis enim mortuus lſa. 1. 16.
e,enanrfkali, eſt in cruce.
o tumnen tuen 5. Cervi felle carent, prout ait Ariſtoteles: ita & homo Chriſtia- Ariſt. l. 2. hiſt.
dunſner ukrhn nus omni felle amaritudinis erga proximum carere debet; hinc Chri- animal. c. 15.
ſtus, licèt eſſet in ſummis tormentis, fel tamen bibere non voluit: De- Nartl
m MmüNn, gl derunt ei vinum bibere oum felle miſtum, & cuùm guſta ſſet »y noluit bibere, ut doce- artha7,3 .
ne, A1d Nln ret nos omnia in calice, quem nobis porrigit Pater, eſſe mellea, & ju-
omin iiin ſtos compleri gaudio, ac ſingulari ſolatio etiam in mediis tribulationi-
venentani bus. S. Paulum conſule: Superabundo gaudio, in omni tribulatione noſtra. 2. Cor. 7. 4.

Cer vus, ait Plinius, febrium morbos non ſentit, quin & medetur
huic timori & infirmitati: Chriſtus ſanus ſocrum Petri: Tetigit manum Matth. 8. 15.

dae heib⸗
– ejus, & dimiſit eam febris. Supra quodsS. Ambroſius: Febris noſtra, aparitia §. Ambr. in
enrecllen ß eſt fea ebris noſtra libido eſt .* febris noſtra luxuria eſt . febris noſtra ambitio eſt. c. 4. huc.
niſet. Anime mi 1ſ ſimili febri laboras, vade ad crucifiæxum Eſum tuum, &
he⸗ uir medelam invenies.
Cervi proles ſuas mirabili curſu & ſaltu exercere ſoleat, dum eas
8, e ad prærupta ducunt, ſaltum monſtrant, & fugam meditari docent,
lormn, prout refert Plinius. Ita fecit Chriſtus „Cervus noſter myſticus ac ma- .
ind:lus tutinus, de quo S. Gregorius: Ecze iſte venit ſaliens in montibus. Veniendo 8. Gregorius
elaℳ quippe ad gedemptionem noſiram, quosdam, ut ita dicam, ſaltus dedit. Vultis, fra- hom, 29.
ſtolam, dr. tres chariſſimi, ipſos ejus ſaltus agnoſcere? De cœlo venit in uterum, de utero venit

er
i. lerni in

456 Conſid. CGKXI. Cervus accurrens adfontes & c. H

in praſepe, de praſepe venit in crucem, de cruce venit in ſepulchtum, de ſepulchro e 1,,
. vediit in cœlum. Mirabiles ſaltus. Diſce & tu, anime mi, de virtute tran-
1. Cor. 9. 24. ſire in virtutem: Sic curre, ut comprehendas. .
6. Cervi ſeſe mutuâ diligunt charitate, dum unus alteri in neceſ-
ſitate præſto eſt; cùm enim maria ac flumina ad meliora invenienda KNo
paſcua transnatare diſcupiunt, gregatim ſeſe ad ripam congregant, ubi
primus ac fortiſſimus illorum in undas ſe mittit, cæteris pulcherrimo
ordine ſequentibus, ac capita ſua præcedentium tergis imponentibus, etud
& ſic mutuo auxilio feliciter ad portum perveniunt. Ita S. Auguſtinus:
8. Aug. l. 8. Cùm fretum ad inſulam tranſeunt paſcuorum gratia, ſic ſe ordinant, ut onera ca-
quæſtionum pitum ſuorum, quaæ geſtant in cornibus, ſuper invicem portent, ita ut poſterior ſu- .
quaæſt. 71. per anteriorem cernice projectà caput collocet. Diſcite & mortales omnes vel Marck lpe
à cervis ac brutis animantibus mutuam inter vos habere, & conſerva-
re charitatem: Alter alterius onera portate, & ſic adimplebitis legem Chriſti.
Ecce præceſſit nobis exemplô Crucifixus Dominus, crucem ſuam ſupra

ragalIrn

Gal. 6. I⸗

humeros hajulans, & cornua habens in manibus ſuis. Eja ſequamur r
fratres, Crucifixum Ducem noſtrum per hoc mare magnum & ſpatio- n
ſum hujus mundi, donec cumillo ad felicem æternitatis portum perve- iuir . .
S. Ignat. M. niamus; unde S. Ignatii Ep. & Martyris votum erat: Paratus ſum ad ig- oi 6
cp. 4. ad nem, ad beſtias, ad gladios, ad ctucem: tantum ut Chriſtum videam Salyatorem uſn
Tharſenſes. meum, & Deum, qui pro me mortuus eſt. temm an
Sarius, Ly. Coronidem huic conſiderationi imponat S. Hubertus ex nobi⸗ enn gnyinl
zæus & ali liſſima familia in Aquitania natus, cui adhuc Gentili & venationibus gilaliil
Kinthenaiite

Plures. aſſueto in ſylva miræ magnitudinis cervus, ex latebris erumpens, ap-
paruit, & inter cornua Chriſtus Crucifixus, qui eum ſic allocutus eſt: ie
Quamdiu Huberte, in captandis feris occupaberis? Deum tuum cognoſce, ilum i i ſin n
ama, ut in aternum eo potiaris. Ad quæ verba quaſi fulmine tactus cecidit ſeinlemiirenn
Hubertus, illa Sauli poſteà Pauli verba identidem ingeminans: Domine mänen n n
quid me vis facere? Miſit illum Dominus ad S. Lambertum, à quo in fide fetr,cnnanee ſen
Catholica inſtructus fuit, ac tandem Epiſcopus Tungrenſis factus, cujus Elcninnolbenet

ulinr ont ni an

memoria tertio Novembris in Martyrologio Komano agitur. Giiltin Nloi
Felix, qui vocem Domini non ſurda per- Eucnt Giglen n
tranſit aure. Ned anncig: risn

e nn lin
2 Kagnde 1
A H Eeeigin
. Ahemms Domin
CON-

Weſ

dlfimzXz 23 (0) * S

Pllcnun, e,
P E A ⸗ e e Se e Se e Se S

1r X X X N M X X X N X. X X Y X X X X. X X X X X V. X X X X X X
„ X X X X X X. X X X . X X . X X X X . X X x X
Unns atett S A N Ne⸗ e A e⸗ E⸗ e e. A S e⸗ e
nelornin
CONSIDERATIO CXXII.
ginponenthe

en De immenſa Chriſti charitate, dum in ara

eut toher s „. „. .
lie gitig , Crucis pro ſalute noſtra voluntariè ſe offerre voluit,

Vonlazonnes el , 7 .
erbunm. Oblatus eſt, quia ipſe voluit. Iſa. G. .
Nplelfts lgen nti J
Cruceniuunſhhe 1 I.
. Pplenumt . „„ .
mgnun Ahi⸗ Agna erat illa charitas, quà Moyſes quondam populum
öportinek ſuum proſecutus eſt, pro cujus ſalute ipſe de libro viven-
tium à Deo deleri, & expungi voluit: Aut dimitte eis hanc Exod. 32.31.
noxam, aut ſi non facis, dele me de libro tuo, quem ſcripfiſti. Ecce
Moyſes non corpus tantùm, ſed & animam pro populo

umiun a,
Iilian Nhetmh

berms ex o⸗ ſuo devovit. Magna, inquam, hæc erat charitas.
1 Enndnds Similis Moyſi fuit S. Paulus Apoſtolus, qui pro Hebræis fratribus
senheb ſuis fieri anathema à Chriſto optavit: Quoniam triſtitia mibi magna eſt, & Rom. 9. 3.
mlcinonmtk continuus dolor cordi meo, optabam enim ego ipſe anathema eſe à Chriſto pro . .
aumiiend Kare⸗ meis, qui ſunt cognati mei ſecundum carnem. „ .
nne udn Dlarn erùm longè major erat illa charitas „ quà Chriſtus nos dilexit:
n N illorum enim erat ſoluùm in affectu, Ohriſti verò in affectu & ſimul
ine 14 in effectu, dum in cruce fieri pro nobis voluit maledictum, ut nos à

ltun, maledicto & inferno liberaret: Chriſtus nos redemit de maledicto legie, factus Gal. 3. 13.

Gean i pro nobis maledictum. Ex quo abundè patet, quàm immensâ nos charita- Gal. 1.2
. te iaseras: Qui dilexit me, & tradidit ſemetipſum pro me,; Supra quod 8. R 2. e
a per⸗ egregie S. Bernardus: Quia eà jtate, n „„e S. Bern. ſerm.
5 ereg us?: Quia euâdem charitate, quâ mortuus eſt pro omnibus, 41. n Cant.

mortuus eſt pro ſingulis. Audi plura.
2. Sancta Birgitta Septentrionis Regina ſanctiſſima audierat ali- Surius in ejus
quando de Chriſti paſſione ac doloribus, quos pro peccatis noſtris Vita 23· Juli.
pertulit „ Cconcionem inſignem ac devotam; in ſequente nocte appa-
ruit illi pientiſſimus Dominus ac Redemptor noſter Chriſtus, totus
ſanguine Purpuratus, atque in ea ſpecie, ſicut quondam in cruce pe-
N pendit „ ad Birgittam dicens, Intuere vulnera mea, ad quod cruentum &
4 Ginther Unus pro omnibus, Mmm lamen-

45§ Conſideratio CXXII.

lamentabile ſpectaculum Regina illacrymans: Heu, inquiebat, mi Do-

tatis mea contemptores, qui non æſtimant, neque perpendunt, qualia ac
quàm indigna pro ipſorum ſalute pertuli; unde fit, quòd poſt tet con-
feſſiones denuò prolabantur plerumque in antiqua peccata: Crucißigen-
tes ſibimetipfis Fllium Dei; & oſtentui, ac contemptui habentes. O cæli ob-
ſtupeſeite! hoc homo Chriſtianus?
Tudl. Bloſin Aliâ vice Chriſtus Dominus ad eandem ſanctam Reginam conte-
1 iuel rit. ſtatus eſt: Ego ſum charitas ſumma, nam omnia, quæ ab æterno feci,
& quæcunque facio, ac in futurum faciam, ſimiliter ex mea charitate
procedunt, procedéntque. Dilectio mea erga hominem modò æquè
grandis ac incomprehenſibilis eſt, ſicut erat tempore paſſionis, quando
per mortem ex nimia charitate liberavi omnes electos. Et ſi fieri poſ-
ſet, ut toties morerer, quot ſunt animæ in inferno, ego promptiſſimâ
. voluntate & perfectiſſimâ charitate corpus meum traderem, eandém-
que paſſionem ac mortem pro qualibet anima ſuſtinerem, quam ſuſti-
nui pro omnibus. O extaſin amoris!
Idem loc. cit. Et hoc idem edocuit Chriſtus Salvator noſter S. Gertrudem, quòd
homo attendens imaginem crucifixi Eſu, in corde ſuo exiſtimare de-
beat, ipſum Chriſtum blandâ ſibi voce dicere: En vides quomodo cauſ tui
amoris pependerim in cruce nudus, deſpelctus, totéque corpore rulneratus, ac per
ſingula membra diſtentus! Et adhuc tauto charitatis dulcore cor meum erga te
efficitur, ut ſi ſaluti tua expediret, alitérque ſalutem aternam conſequi non poſ-
ſes; vellem pro te ſola tolerare omnia, qua pro toto mundo toleravi. Vade nunc,
& pondera hoc pondus ignis, quàm immenſa ſit charitas Chriſti JESII
crucifixi erga te! Et tu quid hactenus pro illo? Audi fulmen Doctoris
Gentium: & quis non amat Dominum noſtrum JEſum Chriſtum, ſit anathe-
ma» Maran Atha.
3. Ut autem infinitam hanc Filii Dei in nos charitatem magis ca-
piamus, & irreconciliabile contra peccatum odium concipiamus, con-
ſideremus animo, quod apud Patrem non ſolùm vadem pro peccato-
ribus ſe ſtiterit, ſed & peccata noſtra in corpore ſuo eluenda ſuſcepe-
rit; hinc recte Chriſto ſub ictu flagellorum poſito, vel cruci jam affixo
prov. 20. 16. illa Sapientis verba accomodes; Tolle veſtimentum ejus, qui fidejuſſor extitit
alieni, & pro extraneis aufer pignus ab eo. Supra quod Cornelius: Chriſtus
inquit, ſpondens pro debito & culpa extranei Ada, & hominum peccatorum à

Deo alienorum, ſpoliatus fuit veſtibus & ſtragulis, adeoque nudus pland pependit
Jacob. Salian in cruce, in eàque velut in lecto mortis obdormiit.

Hebr. 6. 6.

1. Cor. 16.22.

de Timore 4. Audi, & conſidera de hac veritate typum perelegantem. Ve-
Deil. 5c. 21. nit Peregrinus quidam in peregrinatione ſua longinqua ad regni ali-
cujus

7

mine, unde tibi modè hac vulnera? Cui ille: Ita me etiamnum vulnerant chari-

Cimnmnenmen
e toder

Cruln

utin

“ Cnge 0
H 4 connekin

n, milpuin

umiiten 1
CNrertareind
ädhednis
Tthahmm loinz

e nbhäncenne

Drinceſoy u net
tccſs: Kalket
inmrvupremum
ſnz aliii
Mfenkelhftents
Crenycliet
Ainndite wagedh
MWme al wortental!
tcö nmn mirnito
geni gucknamn
Betalltexcawer ant
UVeltfüum Unenimn
usennlekcpi
6⸗Atemunmenin

Hobm

nieg,n Charitas Crucißirxi in nos immenſa. 4 5o*

anrl cujus metropolim, ubi cuùm bene manè pararet egreſſum, nuntiatur
4 ſ omnes civitatis portas eſſe obſeratas, omnibus compitis ac plateis ge-
“ N. minata præſidia. Cumque omnes attoniti inquirunt, quid dies illa
eCNd ſn parturiat, apparet majore in plateâ excitatum theatrum, pullo peri-
a 00 ſtromate undique conveſtitum. Populus magiſtratum rogat, quid
ſibi velit hic lugubris apparatus? Ille populum amandat ad regiam;
Repinmen ubi rurſum interrogat, an quo ſupplicio vir aliquis inſignis afficien-
etemoſt dus ſit, ut hæc nova rerum facies ſignificat. Reſponſum accipiunt
nez charitie Regem eo die capitale, planéque horrendum exercere judicium: De
nNs A quo? inquiunt; illi cum alto gemitu, de unigenito filio ſuo. Attoniti
insdnn cives circumſpicere ſeſe, atque obmuteſcere, méxque receptâ voce:
. hneig Oportet iĩgitur regium hunc adoleſcentem attentati parricidii reum
6go Nonhiſn eſſe, nihilque ullo in facinore intentatum reliquiſſe. Tantùm abeſt,
Eideremencer. ait palatina cuſtodia; Princeps eſt obſervantiaâ in parentem, benignita-
ten uunſitie te in ſubditos, pietate in Superos, innocentiâ in omnes ſingulari.
Princeps, quo neminem Dei donis cumulatiorem ſol videt in terris.
Cermucenguot Hic cives: neceſſe eſt ergo parentem illum omni barbarie ac feritate
criſtimare ꝛ. diriorem, neque par unquam monſtrum furiali partu effuſum in lucem.
gonut ulſii Imò contra, inquit præſidium, nemo clementior, nemo ad miſericor-
uml, au diam adversus delinquentes propenſior.
nuun an. Quæ ergo cauſà eſt tam horrendæ, tam luctuoſæ, tam ſæculis
toffettionſef⸗ omnibus inauditæ trageædiæ? Ecquid tandem potuit talem Patrem
gh. Tadendne, adducere ad mortem tali filio decernendam? ad capitale ſupplicium
rs cd Carnificis manu unigenito filio ſtatuendum? Nimirum, ajunt, Regius
iſfulmendoene hic juvenis, qua eſt in omnes humanitate & clementiâ, unum de ſon-
Ciftn,ſt u tibus emiſit ex carcere, tanto cum parentis dolore ac ſtomacho, ut ejus
loco velit filium unigenitum, alioquin innocentiſſimum, fractis cer-
Nitutenmi vicibus pœnam luere capitalem &c. S=S
coneiinnis .J. Adeamus nunc animo Jeroſolymam, ſub illum ipſum diem,
