hoſpitio excepti: IIt omnium fermeè arcanorum glandifera hæc quer-
cus conſcia, teſtis, & veluti à ſecretis extiterit; proinde exiſtimat Al-
Alph. Ciacon. phonſus Ciaconius, & plures cum illo, crucem Dominicam ex quercu
de ſig S. X. eſſe fabricatã, quod etiamnùm patet ex ſacris ejus particulis ac ſegmen-
c. 30. tis, ex quibus deprehendes non eſſe aquam aquæ, aut ovum ovo ſimi-
liora, quâm ea inter ſeſe ſint. Habemus nos hic Biberbachii ſimilem
Dominicæ crucis particulam Majorum teſtimonio approbatam, ubi, ſi
lubet, benevolus Lector experientiam poterit capeſſere.
6. Verúm adhuc aliud ſub illis Abrahami verbis, & convivio
Gen. 13. 4. fub umbra quercs inſtituto, latet myſterium: Requieſcite ſulb umbra »
. ponam-

N.

pluic
Scttenlß
igr rlrtu nn
alili n
norteed⸗
omommnkucn
mn ehitd
tmrl
bmnlue rſi
ſiihmdumn: Cun
,nnrnnniumuni
orurtheIune
nbutintente
lun ℳlid flon
Dotminuscnid rn
oo gifitis hin,
ugue feteſ ti inna
ismnemohton
Chnminſtiut, url
ybereme Mlenn
esnun ltien;
, yrlenpenls⸗
Chrikuminer
titöumdn:
Wemnoration

Tmrinen
trogne, lw

Emum ſer
teſſenteih
e ſngleiſe
vndam ige
Uunbre inie

is Sbunbritt
ernardinms: dg
6t. Hluslaſive
im conkortunge
verrims Sppin!
Alimento anbn
itad montem Den
moria mortsd
1d montem Deikr

ore cieihohinl
r ,u hore: eute

Twat ulteridsdeie
Abrahamtunguan
lendum ſubadant

e umnbra nonlet

eo Miunbreten
neri hummol
ls ſece, lu
ubirl wiig,
nguncitenin
rince tiſt⸗
Dominicam
5 zanilbn
valtofundi
Pberbacni,
ppeoum 4
peſete w
Verbis, En

nuſh,

De Sacrißcio crucis & altaris. 591

pondmque buccellam panis, & confortate cor veſtrum. Novarinus pulcherrime
de Sacrificio Crucis & altaris hoc applicat, unde ait: Sub arbore Grucis

requieſce Euchariſtiæ panem comeſturus; & erit hic fructus dulcis gutturi tuo. Ecce

quomodo devotè SS. Euchariſtia ſumenda ſit, vel Miſſa audienda, ni-

mirum cum memoria crucis & Paſſionis Dominicæ.
Et adhue dubitas? Accedat Doctor Gentium Paulus, hic, ut ſuos
Corinthios neophytos ad peculiarem animaret devotionem, quomodo
ad ſacram Euchariſticam menſam deberent accedere „illis hunc præ-
ſcripſit modum: Quotiescunque manducabitis panem hunt, & calicem bibatis, 1. Cor. I1. 26.
mortem Domini annuntiabitis, donec veniat. Et qualis, obſecro, ille modus,
ſubintrat hic Cluniacenſis: Quare mortem Domini? Qur non Incarnatio-
nem, nativitatem, reſurrectionem, vel aſcenſionem Domini? U. oſten-
deret, inquit, iſtud opus ejus prapronderare omnibus operibus ejus „ unde ipſe
Dominus dixit, quando hoc diviniſſimum Sacramentum inſtituit „ in
quo divitias divini ſui erga homines amoris velut effudit: Hac quoties. Matth. 26. &
cunque feceritis, inmei memoriam facietis, quia nullum tanti beneficii cer- Luc, 22,
tius mnemoſynon, quàm quòd ipſe reliquit, dum ſacroſanctum Sacriſi-
cium inſtituit, ut ſuæ pro ſalute noſtra ſuſceptæ Paſſionis perpetuum
haberemus Memoriale. Olim cum lactuis agreſtibus debebant manduca- Exod. 12. 2.
re Agnum Paſchalem; lactucæ agreſtres ſunt valde amaræ z & quis
eſt, rogat Kempenſis, qui Agnum aſſum cum lactucis manducat ? Tho. Kemp.
E. Qui Chriſtum in cruce paſſiuim dolenter conſiderat „dum ad ſacram conc. 32.
accedit Synaxin: Intinge buccellam tuam in aceto; hoc eſt, in com- Rutb. 2. 14.
memoratione Paſſionis Chriſti. Ita Hugo Carenſis hic. Me Carenl.

CON-

592
ð
CONSIDERATIO CLVII.

Optimus animarum, imò & corporum
Medicus eſt Chriſtus Dominus, & hic Crucifixus,

Ma. 38. 21.

Matth. 8. 17.

Pſal. 102. 3.

S. Bernard.
ſexm. 1. in

Vigil. Nat.

3 (0) ERk

ui ſanat omnes infirmntates tuas, qui redimit de in-
teritu vitam tuam. Pſal. I02. 2.

Gregium Medicum ſe demonſtravit Iſaias Prophetarum Prin-
ceps, dum Ezechiam Regem in lethalem morbum incidentem
ubi jamjam illi mortem vicinam prædixerat, per emplaſtrum
ex ficubus compoſitum & contuſum, mirabilem in modum
curavit: Juſſit Haias, ut tollerent maſſam de ficis, & cataplasmarent

ſuper vulnus, & ſanaretur & .

Talem Medicum & ego quæro, imò meliorem ac potentiorem,
qui ſolo wverbo reſtaurat univerſa: Jacebat ægrotum univerſum genus
humanum; venit magnus Medicus de cœlo, prout S. Auguſtinus
Chriſtum appellat, hic venit curare vulnera noſtra, & quid fecit? Audi
S. Matthæum, cùm narraſſet varios morbos & morbidos, ac energu-
menos à Chriſto ſanatos, ſubdit: Un adimpleretur, quod dictum eſt per INaiam
Prophetam dicentem: Ipſe infirmitates noſtrasaceepit, & agrotationes noſtras por-
tavit. O inſignem Medicum! Quis unquam Medicorum infirmitates
ægrorum in ſe ſuſcepit? Hoe fecit Chriſtus.
2. David Rexnon obſcure prævidit, qualis Medicus ſuo tempore
ſit futurus Chriſtus Filius David, unde de illo vaticinatus eſt: Qui propi-
tiatur omnibus iniquitatibus tuis, qui ſanat omnes inßirmitates tuas, qui redimit de
interitu vitam tuam. Ex quibus collige, quòd ]Eſus ſit Medicus generalis

& univerfſalis omnium, tum corporis, tum animæ infirmitatum, unde

de illo Mellifluus: Ecce, inquit, Dominus venit cum ſalute, yvenit cum unguen-
tis, venit cum gloria. Neque enim ſine ſalute J Eſus, neque ſine unctione Chriſtus,
nec ſine gloria Dei Filius; ſiquidem ipſe ſalus, ipſe unctio, ipſe gloria. Reſpirate
perditi, venit TEſus quarere & ſalynm facere quod perierat. Morbidi convaleſcite,

venis 10

ſtu/
bitoeſiani
zencgrlu Medee
naſe ihme
Arhemmice
vhlsenns:
lans Mud
4 c:
Nrnlarcle
onh ſed muſh
riunadisoen
s Mitguti⸗
eres, Oln ſect.
ntmen- EHx
. Nrced
ſua flnmsekit
pen ab lollunin
Cobbathiriolrore
Abriamend ſi
n Ckcun iluni
NMararonu ent mus
ani Au nie
Ortektſhirtun
ternbind ore
llie gmniſererchin
C Yeiſecha Demm,
4. Vo lant
lum Negll, ii
nitcumipelimen
nultösqlegerzten
lbinoncetinruek
ſos iniclo,lcie
ffeacinm olenleer
Lrum per)t ame
Mrunn Cvoscengti
Urcos, lleinn
ltenten: rhn
umeſllitt
ur lnt, ſ

wonennl Hh

1
ne n Eeene

,Clr e

.

& hic Cn

49, ſuiriln

ti yuptem
alem morbuniad
Ellierat, peren
n, Mirobienin

ſun Eefih ul

elorenn ae Meni
grotun Uniretkr
b, pront 5 An
lra & ibfi
E morbild s
,ſiosdifuß
GarotutiMi

Meckorumin⸗

Mectens ſoot
aticinatuslil
nitte tuld
sſt Melg
Nr ifrmitin.
ſtbre⸗ mi
eglefn. Giie
yNeH

. m 4

Chriſtus crucifixus optimus Mdicuu. voz

venit Chriſtus, qui cont ritos corde ſanat unctione miſericordia ſuæ. Samaritanum
illum optimum Medicum, Chriſti typum, conſule, qui appropinquans
ad vulneratum à latronibus alligavit vulnera us, infundens oleum & vinum. Luc. 10. 34.
O nobilis Medicus: qui non ob lucrum, ſed ob amorem de ægroto eſt
ſollicitus: Dominus Satortuus; unde jeremias: Sana me Domine: ſalvum Exod. 15. 26.
me ſac, & ſalvus ero: quoniam laus mea tu es. O quàm bene in prædictum Jerem. 17. 14.
Pſalmum Magnus ille Aurelius Auguſtinus: Magni, inquit, ſunt lan- õ n
guores tui, ſed major eſt Medicus. Omnipotenti Medico nullus lan- 102.
guor inſanabilis occurrit, tantùm tu curari te ſine Manus ejus ne re-
pellas, novit quid agat. Non tantùm delecteris, cùm fovet: Scd etiam
toleres, cuùm ſecat. Tolera medicinalem dolorem „futuram cogitans
ſanitatem. Hæc S. Auguſtinus.
3. Et quis, obſecro, infirmorum ad Chriſtum JEſum venit, & ſpe
ſua fruſtratus eſt? Venit cæcus natus & quidem in die Sabbathi, & ta-
men ab illo illuminatus eſt; Criminabantur quidem Phariſæi Chriſtum
Sabbathi violatorem, verùm cæcus jam videns eum defendit, deditque
loriam Deo & ſuo Medico: O mirabilis Medicus, qui ex luto &
Kuto cæcum illuminavit: Vade, & lava in Natatoriæ Silos; illa autem J0.9.7.
Natatoria erat typus Paſſionis Chriſti.
Venit aliâ vice ad hunc cœleſtem Medicum mulier quædam,
quæ habebat ſpiritum infirmitatis decem & octo annis, & erat inclina-
ta, nec omninèò poterat ſurſum reſpicere, ad quam mitiſſimus Salvator:
Mulier dimiſſa es ab infirmitate, & impoſuit illi manus, & confeſtim erecta eſt „Luc. 13. 12.
& glorificabat Deum.
4. Vis plura talia argumenta conglomerata? Capharnai ſanat fi- Jo. 4. 50.
lium Reguli, qui jam incipiebat mori, Ibidem in Synagoga Dæmo- Marc. 1I. 23.
niacum à peſſimo dæmone ſanat ac liberat; Socrum Petri febrientem „
multésque ægros tempore veſpertino ſanat: Omnes malz habentes curavit, Matth. 8. 16.
ubinon dedignatus eſt manibus ſuis puriſſimis & divinis tangere ulce-
roſos, ſanioſos, ſcabioſos, leproſos &c. ut contacts ſui divini vim &
efficaciam oſtenderet Ad piſeinam probaticam in Sabbatho ſanat J0. 5. 2.

. . . . . Matth. 8. 28*
Xgrum per 38. annos in infirmitate ſua jacentem. In regione Geraſe- 8.28

norum duos dæmoniacos ſanat, ac dæmonibus permittit ingredi in
pPorcos, qui cos in mare præcipitant. In Bethſaida cæcum illuminat

dicentem: Video homines ſicut arbores ambulantes. In Naim filium viduæ Marc, 8. 24.

à morte ſuſeitat: Adoleſcens tibi dico ſurge. In civitate ſua, hoc eſt Ca. Mhern. 11.
pharnai, in quo loco frequentiùs habitabat, paralyticum in anima & Matth. 9 2.
corpore ſanat: Confide fli, remittuntur tibi peccata tua Archiſynagogi filiam Watth. 9. 18.
à morte revocat, & Homorhoiſſæ fluxum ſanguinis ſiſtit. Cùm de

monte Thaboræo deſcenderet, ejecit dæ'monem lunaticum, quem

R. D. Ginther Ulnus pro omnibus, F fff Diſci⸗

594 Conſideratio CLVII.

Matth. 17.14 Diſcipuli ejicere non poterant; quia hoc genus non ejicitur niſi per orat ionem
Po. ri. 1. „ läiuniui a um quatriduanum è ſepulchro evocavit, & ſuſcĩtavit.
3o. 11. 2,. ide, & conſidera, anime mi! magna opera Domini & divini illius
Medici, de quo S. Joannes Ap. Sunt autem & alia multa, qua fecit J Eſus »

qua ſi ſeribantur per ſingula, net ipſum arbitror mundum capere poſſe eos, qui ſcri-

bendi ſunt, libros.
5. Et quid dico? Chriſtus Dominus in paſſione & cruce fuit mi-

raculum miraculorum, fuit enim portentum, imò abyſſus humilitatis,
lerem. 2. 12. atientiæ, obeddeneien n tie, fortitudinis, martyrii, omniumque
virtutum: eus T. O. M. inter duos latrones! quid hoc? O cæli
õ 4 obſtupeſcite ſuper hoc, & porta ejus deſolamini vebementer: O bone JEſu, quid
.Bern. tr. de ii eſt? Subintrat hic 8. Bernardus, mori nos debui SS
Dall. c. 4½. . ebuimus, & tu ſolvis? nos
peccavimus, & tu luis? Opus ſine exemplo, gratia ſine merito, charitas ſine modo
O væ illi Chriſtiano, qui non unat Dominum noſtrum Eſum Chri-
ſtum & hunc Crucifixum! .
Audi Eccleſiaſticum, quid dicat de honorandis Medicis & de utili-
Eccli, 38. 1. tate medicinæ: Honora Medicum, inquit, propter neceſſitatem: Et ſubdit ra-
tionem: Etenim illum creavit Altiſſimusà Deo enim eſt omnii medela, Et ita eſt:
Reverentiam primò debes tuo Medico, ſecundò obedientiam, tertid
ſuſtentationem perſonæ condignam. Subintrat hic, & ſ ubinfert Corne-
Cotnel. hic. lius; Maximè autem omnem honorem debemus Chriſto Domino, qui Medicorum
eſt Medicus, tam animaæ quam corporis: Quique theriacam praſtantiſſimam con-
tra omnes morbos non aliunde, quàm ex Sanguine ſuo confectam nobis exhibet.
der. 22. IUnde S. Petrus: Ipſius livore ſanati ſumus, & ex eo S. Matthæus: Ve-
3. l. d languores noſtros ipſe tulit, & dolores noſtros ipſe portavit. O ſalutarem

Luc. 7.37· 6. Languebat Magdalena in corpore & anima, & à Chriſto Medi
co in utroque adjuvatur, dum ab ea Wotern dæmonia ejecit, & à 60.
Matth. a6 6 catis abſolvit; hinc ut ſe tanto benefactori gratam exhiberet, weni op-
atth. 26. 6. ortuno tempore in domum Simonis Leproſi, bhabens alabaſtrum unguenti

Marc. 14. pretioſi, & effudit ſuper caput ipſius recumbentis. S. Marcus habet: Et fracto ala-

baſtro, effudit ſuper caput ejus. Cur fracto alabaſtro? An quia prævenit un-
gere corpus Eſu in ſepulturam? Et ita quidem eſt, quod & ipſa Veri
Card. V5 affirmavit. Sed aliud hic latet myſterium. 1
ToEegpiſtad G. Eminentiſſimus Hugo Cardinalis, per dictum vas alabaſtrites
UItbr. c. 2. confractum, humanitatem Ghriſti, ſummi Medici noſtri non incongruè
poſſe ſubaudiri: Per viſcera, inquit, miſericordiæ Dei noſtri viſitayit nos Oriens
ex alto: Viſcera miſericordia fuerunt vulnerum noſtrorum unguenta & medicina
quas ſuper nos fundit fracto alabaſtro in cruce, unde tota Eccleſia repleta eſt ex odo-

re unguenti, & ſanata. O quantus ille Medicus, qui etiam moriendo ægros
ſuos

Pmnlibſeee
,lereleyhne,

,toninonni
il onniunn
roclolumnani /e⸗
Meican dumpeden
uitne cicetenrid
Niſarogeytt An
lle, Hoccgohn,
hofemerue
Wleratuminoncy

N

Chriſtuon⸗a

Elber ln

niudenin

Criſmn, 5.

Ietiberi
ici
ſol

un u,
i

IVII

erortiitmi
Chro Edepit⸗
era Dmini
Pali nibe,
ulinumngli

inpallorekan
n, indehſitir
inis, nuntti e
latronesl glinl
bhenente:: 0
oͦ delning, ,
4ſtementt, Cate
inum notrun

hnorands Mecicstt
Oyrterueeſttumm li
Mnin fonnitetlel
Clncobetlenin
ntrathie, Alobinen
Chrito Donin, giln
etheriinnetafr

ne ſb eeln i

X er eo 8 Mitm

ezonmi⸗ 0

Canin, &lCi
1demonineſech,
Atamexzhibertint
li, alens un
Mareushabet,
ro? Anq unn

lench guldf

m. 6
er cicun aul
kdieiſnin
ADiufi in,
ummn n
mbli

-=

4

n
guien

Chriſtus crucifxus optimus Medicus. 5

ſuos ſanitati reſtituit! Audi S. Bernardum: Eilius Dei altiſſimi juletur oc- S. Bernard.
eidi, ut vulneribus meis pretioſo ſanguinis illius halſamo medeatur. ſerm. 4. de
7. Ezechias Rex, ubi impenſiſſime DEum in ægritdine ſua pro ſalu- Nat. Dom.
te & reſtitutione virium oravit; & nufintellegiſtat adhuc quindecim
annos ad vitam ſuam adjiciendos, lætus de lecto ſurrexit, & in ſignum
grati animi Deo ſoſpitatori ſuo carnem Euchariſticum cecinit, ubi inter
alia habet: Prejeciſti poſt tergum tuum omnia peccata mea. Et quomodo hoc? Iſa 38. 17.
quomodo Deus peccata noſtra poſt tergum ſuum ſolet proiicere?
N. Pereleganter prædictus Hugo Cardinalis: In cruce, inquit, propriè Hugo Card.

projecit Dominus omnia peccata noſtra poſt tergum ſuum, tanquam troſellum latro- hic.

num, id eſt omnium noſtrum portans. Et ided in cruce ſuſpenſus eſt, tanquam inven-
to troſello latronis ſuper eum. Ecce infinitum erga nos amorem hujus divini
Medici, dum peccata noſtra in cruce poſt tergum ſuum projicere vo-
luit, ne ſcilicet ea videret ante faciem ſuam ad puniendum. Hinc Pſal-
miſta rogavit: Averte faciem tuam à peccatis meis: & omnes iniquitates meas Plal. Fo. 12.
dele. Hoc & ego humiliter rogo, & non obſtantibus ſceleribus meis ad-
repo fidenter ad Deum meum, non jam fulmine armatum, ſed undique
vulneratum in cruce, exclamans contritus: Parce mibi Domine &.

CONSIDERATIO CLVIII.
Chriſtus crucifixus eſt Bibliotheca noſtra,

& liber ſcriptus intùs & foris ab omnibus legendus.
Non judicavi me ſcire aliquid inter vos, niſi Eſum
Chriſtum, & hunc crucißixum. I. Cor. 2. 2.

I⸗
Irabilis erat illa converſio Eunuchi Reginæ Candacis thefan-
rarii & viri potentis, qui, cùm ab Hieroſolyma, in cu-
jus templo Deum adoraverat, in patriam & Ætthiopiam re-
ditum pararet, in curru Scripturam legit, & inter alia Iſaiam
Prophetam. Interim Spiritus ſanctus S, Philippum Diaco-
Ffff2 num

596 Conſideratio OL VIII. ibiknn
num excitabat, ut ſe currui illius adjungeret, & dictum Eunuchumtunc 1 mmndhenn
adhuc Gentilem in fide Orthodoxa inſtrueret; Legit autem ex Iſaia ,Botre⸗ 4
Actor. S. 32. iſtum textum: Tanquam ovis ad occiſion? ductus eſt, & ſicut agnus coram ton- lre nln
dente ſe ſine voce, ſic non aperuit os ſuum. Hæſitabat hic Eunuchus, nec ſepo- ſe unenbner

terat juvare, autreſolvere, unde ad D. Philippum converſus: Obſecro te,
inquiebat, de quo Prophetaæ dicit hoc? de ſe, an de alio aliquo? Hic Philippus,
occaſionem nactus evangelizandi Eſum & hunc crucifixum, prædi-
ctum Iſaiæ capitulum quinquageſimum tertium, quod totum de Chriſti Arehenibn
paſſione agit, diſerte & cum fervore explicavit, ex quo ſermone Chri- uh natde
ſtum agnovit Eunuchus, in eumque credidit, Credo Elium Dei eſſe JᷓEſum lemͤlt n
Chriſtum; hinc & ab illo baptiſmnum petiit, & impetravit. Si hoc potuit nlinonta

efficere unicus S. Scripturæ textus de paſſione Chriſti, quid non faciet naren
Exech. 2 9. ſeria meditatio de crucifixo Eſu, qui eſt liber ſcriptus intùs & foris, imèò Senn
4. PcNR⸗

univerſa Bibliotheca noſtra? ,4 Ela⸗
Tirin. & alii. 2. Ptolomæus Philadelphus Rex E.gypti, qui ante Chriſtum annis Tenbronirrdo
Interpret. 2 79. regnare cœpit, optimis libris Bibliothecam ſuam inſtruxit, in quem Eerlcinkignenthn
finem viros eruditos ac ſapientes numeròô ſeptuginta duos ex Judæa ertiblip fein
petiit, qui totum Teſtamentum ex Hebræo in Græcum transtulerunt, Mlumlimmin
uno quaſi animo, uno ore, uno calamo, licet fuerint ab invicem ſepara- uminelun,fmn
ti, ita ut nullus eorum ab aliis in ullo puncto diſſentiret. Et hæc trans- ininenllmume;
latio ſummæ ſemper auctoritatis in Eecleſia tum Judaica, tum Chri- ere Doctor Meli
ſtiana fuit; Numerus autem librorum illius Regiæ Bibliothecæ ad ſe- ſun 0 GWiced d

ptuaginta millia excrevit. Mitto hic Bibliothecam Romanam in Vati- mizmnid derll
cano, quam Sixtus V. Pont. Max. pulcherrimo ordine inſtruxit, ad- 6 ſchaenn Codi
auxit, adornavit. Mamtemdielt

Verum aliam ego quæro Bibliothecam, in qua theſauri omnium CANmie hn
ſcientiarum ſunt repoſiti, in Chriſto enim Eſu crucifixo, tanquam in us ii Num
libro vitæ, continetur omnium librorum breve compendium, & verbo igeſimum;Cnla
unico comprehenduntur omnia, quæ fieri, quæque amari poſſunt ab guitidd ftiilmn
I. Cor. 2. 2. Amatore Crucifixi, ideò Apoſtolus profitertur: Nonjudicavi me ſcire aliquid nipſe Venditn in
inter vos, niſi J Eſum Ohriſtum, & hunc crucifxæum. O ſi omnes eſſemus tales! Innſtitummgtrih
Hadrian. Lyr. 3. Teſtes omni exceptione majores tibi ſiſto. Erant quondam Pa- (oordialkimnin
I.6. c, 10. riſiis in celeberrima illa UIniverſitate S. Thomas Aquinas Doctor Ange- MinimCritin
licus & S. Bonaventura Doctor Seraphicus, viri ſancti, & in omni ſacra uwdoſalng Alti .
doctrina excellentiſſimi, ac ſingulari- Religioſæ amicitiæ vinculo ſibi 6age
conjunctiſſimi. Viſitaverat aliquando Angelicus Seraphicum interro- ounmit e
gans eum, ex quibus libris ſuam tam eminentem doctrinam hauſiſſet ? llüſnti,
Qui oſtendit ei, an Auguſtinum? an Chryſoſtomum? an Ambroſium 2 benegy, hlnut
vel codicem Juſtinianæum? vel Decretorum & Canonum pandectas? Gaun
Nihil horum; quid ergo; Itur ad Muſæum, aperitur pulpitum, produ- Mmg nſai
citux nhben

1

M.

Kichin
eret; lert 1
et 5 6 D
bathiehinnin.
Epumcomeig
Ge alocifi
X hunc cntin
tum Guoktknt
Wwit, Illn
Credo hlund
Cimpetrarit N
one Chriti, un
llerſorirarh

Dti, guiane Cni
CannGamintmrnt
Oleytugintuenne
Oin Crecumtme
etfuerintabimier:
todiſlentiret, E
tumm ſudici m
sRepir Dblorre
thecam Romumt
rimootcine uinn

in guuthelni⸗
tcrmeifto, a⸗
ereconpendimmde

e

guegueamui,
1 Murſdunift
Oſomnesefeme
flto. Trantqlat
asAginp Ducn
iiſanch, nce
ole amichir
icns erhiiu⸗
tem d

Ponnmemd

ACmnme,

imn,ne,

Crinum.

Crucifrxus ſit liher noſter. oz

citur quid? Ecce devota quædam Chriſti in cruce pendentis imago,
oſculis attrita, & lacrymis ſignata: Hic, inquiebat Bonaventura, liber meus,
& tota Bibliotheca eſt. Gaviſus Thomas amico optimo ſuo gratias agit, &
ipſe deinceps eundem librum, uti jam ante fecerat, impensè ac ſummo
cum fructu legit, unde à Chriſto crucifixo trinà vice audire meruit:
Bene de me ſcripſiſti Thoma. Vide anime mi, quantùm ſanctiſſimi ac ſa-
pientiſſimi Viri æſtimarint Chriſtum Eſum & hunc crucifixum, liber
enim vitæ eſt, in quem prædeſtinati ad gloriam inſeripti ſunt: Quisquis
in hoc libro repertus non fuerit, non introibit in regnum Beatorum:
Non intrabit in eam(Jeruſalem cœleſtem) aliquod coinquinatum, niſi qui ſcripti Apoc. 21. 27.
ſunt in libro vita Agni; Et hic liber eſt ſcriptus ints & foris, intus per immen-
ſam charitatem, quà dilexit nos, & tradidit ſe ipſum pro nobis, foris per
S88. Vulnera, dum à planta pedis usque ad verticẽ non erat in eo ſanitas.
4. Præcepit quondam Deus Habacuc Prophetæ, ut librum cara-
Gteribus majoribus ſoriberet, atque in tabulis explanaret, ut eum quili-
bet ſic in lignea tabula expanſum legere poſſet: S&ribe viſum, & explana eum Habac, 2.2.
ſuper tabulas, ut percurrat, qui legerit eum. Hadrianus Lyræus & multi alii
per illum librum ſuper tabulas explicatum, Chriſtum in cruce diſten-
tum intelligunt; hunc librum quilibet, etiam indoctus poterit legere „
quia in eo ſunt omnes ſcientiarum theſauri repoſiti: Haæc mea, ſolebat
dicere S. Dôctor Melliffuus, iublimior Philoſophia eſt, ſcire Eſum & hunc cru-
cifivum. O felices nos, ſi diligenter hunc librum legerimus: & 7Eſus Tho, Kemp.
crueifxus, ait devotiſſimus Kempenſis, in cor noſtrum veniret, quàm cit) : I· c. 25.
& ſußicienter docti eſſemuse.
Eſt autem hic liber impreſſus propè Hieruſalem in Officina mon-
tis Calvariæ, ad ſignum Tau; Typis iniquorum Judæorum; Sumpti-

bus Eſu Nazareni Regis judæorum; Anno ætatis ipſius tertio ſupra

trigeſimum; Cum licentia Patris æterni; Operà Pilati Præſidis Roma-
ni, qui tradidit eis illum, ut crucißgeretur. Pretium hujus libri eſt ſine pretio, ſa. 55. 1.
ita ipſe Venditor: Venite, emite absque argento & absque ulla commutatione. . I5. 16,
Conſtitutum igitur tibi ſit, ò mi Lector, huno librum legere, exoſculari,
& cordi altè imprimere iis caracteribus, quos nulla expugnat ætas; Pro- 2.
fetò ànima Chriſtiana hic tua res, & ſalus ipſa agitur: Non enim eſt in ali- Act. 4. 12.
quo alio ſalus. Aut ama Chriſtum Eſum crucifixũ, aut vade in infernum.
. Cæterum obſervatu dignum eſt, quare pientiſſimus orbis Re-
parator Chriſtus, ubi paulatim tempus paſſionis appropinquabat, Dilſci- 5
pulis ſuis ſecretò & in abſcondito intimaverit, quæ & quanta ſibi eſſent „
ſuſtinenda: Et aſcendens Eſus Jeroſolymam, aſſumpſit duodecim Diſcipulos ſecre- Matth. 20,170
tò, & ait illis: Eece aſcendimus Jeroſolymam, & Filius Hominis tradetur principibus
Sacerdotum, & ocribis, & condemnabunt eum morte, & tradent eum Gentibus ad
fff 3 illuden⸗

So Conſid. CLVIII. Crucifixus ſit liber noſter.

ikudendum, & flagellandum, & crucifigendum. Obſerva, hæc in ſecrero facta
ſunt, & in ultimo aſcenſu Chriſti in jeruſalem; ſed paulèò poſt ubi pro
ſalute noſtra in cruce mori voluit, non ſecretum locum elegit, ſed pu-
blicum, montem eminentem, civitatem regiam, diem celeberrimum,
ubi millia millium ad feſtivitatem Paſchalem confluxerant. Quid ergò
indicat hæc diverſitas? Cum diſcipulis loquitur de Paſſione in occul-
to, & illam ſubire vult in publico?
Sancdlæus in B. Sandæus: Nimirum ſigniſicare voluit, qua patiebatur in publico, multa
Aſceterio. n. àQ habere in abdito, quæ non niſi Diſcipulis, crucis amatoribus manifeſta ſint: qui enim
verè amat crucifixum Eſum, & in hoc libro ſtudet, rubeis ſeripto cara-
Exech. 2.9. eribus, inveniet ab initio lamentationes & carmen & va, lamentationes
quidem ob contritionem ſuorum peccatorum; Carmen & va ob ſpem
præmii & pœnæ timorem, ſed tandem ſi attentè hunc librum pervolve-
ris: Erit in ore tuo tanquam mel dulce, quia viam Dei in veritate docet.
Fr. Cherubi- 6. Teſtem adduco S. Philippum Benitium, Patritium Florentinum,
nus in vita qui ſtans in bivio, ad quam ſacram Religionem ſe converteret, ad pedes

Peie . cujusdam crucifixi orans hanc à Salvatore claram vocem audivit: Vade

Chr. 1275. Fhilippe ad montem Senarium, ibi te docebo, in quo monte velut novus Iſaac

ætatis y2. in ſumma inedia, oratione, vigiliis ac cæteris corporis afflictionibus ali-
quot menſes & quadrageſimam tranſegit, ac crucifixo Eſu in obedien-
t'æ victimam ſe præſentavit; unde meruit etiam à B. Virgine viſitari,
quæ in aureo & triumphali curru, à leone & ove tracto, Angelis ſtipata
illi apparuit, ad quem cœli Domina: Philippe accede, & adjiungete ad currum
iſtum. Intellexit divinam voluntatem Benitius, & ingreſſus Ordinem Ser-
vitarum, ſeu Servorum Mariæ & Matris doloroſæ, in eo Quintus Gene-

ralis electus eſt, à puero pietati ſemper deditus, & addictus ſingulariter

devotioni, quæ habetur erga Chriſtum in cruce ſuffixum, & doloroſiſſi-
mam ejus Matreêm ſub cruce ſtantem.
Cùm extremo morbo laboraret, & nunc ſuprema inſtaret hora, pe-
tiit inſtanter à fratribus ſtrato circumfuſis librum ſuum: Librum meum da-
te, quis eum eripuit. Olibrum, qui omnia bona mea continet: quarite eum Fratres,
non enim ſine eo diutis vitam trabere poſum: Perplexis omnibus atque igna-
ris, quem tandem librum intelligeret, advertit Prater Ubaldus Adima-
rius Philippo optimũ ac quotidianum librum fuiſſe crucifixũ Dominum,
uem ſemper aut in manibus, aut in pectore gerebat, qui ubi illi porre-
Aus, uavitlins deoſculans SS. y. Vulnera Eſu, & ſubmiſſa ac fracta vo-
ce Pſalmum trigeſimum recitans: In te Domine ſperavi, ad illa verba: In

manus tuas Domine commendo ſpiritum meum, animam cœlo placidè reddidit.

O mi Lector, & amator crucifixi Eſu & SS. Matris ejus doloroſæ, ecce
finemillorum, qui Chriſtum amaverunt in vita ſua, & neque in morte
ab illo fuerunt ſeparati. Fac ſimiliter. Con⸗

Delnene

ocoloent
iql Nl
ſeinſin

npate
biß tot⸗
Pupinn
Manli,
i M
rſin Gſancn
en ſentſnegbi
1nnet Iacdien

NSentemade

OAamemen,n
Duin ge iAiin
2. Morſzain
lunit: Loamtinf
Pne. Cxtiht
Prticepcltrlliin
6gratiepininmin

leamorenaltel

Moylnnli
Unreſociant Pri
Nurattanunne

Aſtllen
Nenai (0) EE* 599
R ⅝e
d KrnamreEEEEE

E CONSIDERATIO CLIX.

gla gatiezanied 1 1 ₰
en De ſumma & ultima fiducia, quam poſſu

dſtucehtheit mus collocare in meritis & paſſione Chriſti JEſu crucifixi.
tanen 6 A,

nm⸗(nt Stioudòd Redemptor meus vivit -— Repoſita eſt hac
temihinlim es in ſinu meo. Job. I9. 25.
tumbeiinreinn R 6 4 9. 2).

ium, Datitimki 1. .
lemſe conyentet Um patientiſſimus Job omni deſtitutus humano ſolatio ulceri-
chram wocenant bus toto corpore plenus, & injuriis ac contumeliis à notis &
vomonterelume propinquis laceſſitus, ſederet in ſterquilinio, ſpem in Deum
corporisafklcit non amiſit, ſed ſe ipſum erigens, confortans, ac conſolans di-
CCGciftO Nun xit: Sio quòd Redemptor meus vivit, & in noviſſimo die de terra ſurre- job. 19. 2z5

etiami. Ngri Surus ſum, & rurſum circeumdabor pelle med, & in carne meaæ videbo Deum meum,
Lore tuleA guem viſurus ſum ego ipſe, & oculi mei conſ⸗ pecturi ſunt. Repoſita eſt hac ſpes mea
Muele in ſinu meo. Ita dicat Chriſtianus in omni tribulatione & anguſtia, ele-
SEingeſdir Vans mentem ad crucifixum Eſum „ & ad futuram æternam gloriam,
ol nein quam expectat; proinde ſæpius dicat cum Jeremia Propheta: yes meaæ jerem. 17.177
ns Ead tu Deus in die afflictionis.
n o 2. Moyſes cùm ſe olim matrimonio jungere vellet, Æthiopiſſam
celiſfnmm duxit: Locutaque eſt Maria & Aaron contra Moyſen propter uxorem ejus thio- Num, 12. I
lmh Piſam & . Cur hic Patriarcha, vir Deo plenus, divinorum conſiliorum
eſiptenni particeps, Iſraelitici populi dux nullam aliam melioris fortunæ, formæ

umſun,l „ gratiæ virginem duxit in conjugem? Cur adjecit animum ſuum at-
en * m que amorem ad nigellam de Maurorum gente ſponſam, & velut carbo-
eNs OfNN

jam?
euliinn nariam? En typum. . .
tiel n Moyſen pulcherrimè imitatus eſt Chriſtus, nam, càùm humanæ ſe
fuiſlecruch uu⸗ naturæ ſociavit per incarnationis beneficium, cum unicuique anima- ⸗
erebat, lus rum noſtrarum in ſacre baptiſmmate dixit: Sonſabo te mihi in hide, nun- Oſee. 2. 20,
4

ſa, Elubon uid Æhiopiſſam duxit, non tantùm ſpecie, ſed & fœdiſſimis coloribus
4 N e 4 P P

ſpenmh 4 en denigratam! Et quidem Moyſes Mauræ ſuæ nullum nitorem potuit
unoNNG inducere; fruſtra enim ab homine ⁵thiops lavatur, ſed Chriſtus
Enicbdlet Dei Filius deſponſatam ſibi animam non tantùm emundavit ab omni
talbe, Cehre, labe

pliter.

Exod. 4. 25.

Apoc. I. 5.
Iſa. 54. 8.

S8. Chryſoſt.
hom. 14. in
Matth. 9.

Gen. 29. 20.

. Conſideratio CLX.

.
labe & nigrore, quem ex vitiatis majoribus, velut hæreditarium ma- h guge
lum traxit, ſed etiam in ſplendorem regiæ dignitatis exornavit: Spon- pmnal alia
ſus ſanguinum tu mihi & c, zidacimc
3. Neque hic divinus amor ſubſtitit, plùs ultràprogreſſus eſt; at- ,ſeinſe⸗

que, ut ſolent amantes, per vulnera quoque & ſanguinem, ſi alia via plen 8
non conceditur, ruere in mutuos amplexus: ita Dei Filius, potiunde G
animæ, penetravit per ſpinas, flagella, virgas, clavos, haſtas, crucem de- ommtutll
nique & mortem, factusque eſt carbonariæ Virgini purpureus Sponſus, mmmiulieii
quam lavit in ſanguine ſuo. Collige ex hoc infinitum amorem, quo dilexit indlun; ed
te Dei Filius: In miſericordia ſempiterna miſertus ſum tui: dixit Redemptor icherüntreguun
tuus Dominus; Collige inſuper quàm magnam fiduciam in illius meritis ummwit fen
ac vulneribus collocare debeas: & Publicanus es, ait S. Chryſoſtomus, glnu iſnuere
potes fieri Erangeliſta, ſiblasphemus es, potes fieri Apoſtolus; ſi latro es, poteris pa- “ Uihent ſeht
radiſi colonus effici, ſi magus es, poteris Dominum adorare. Nec eſt ulla malitia, 6. Hehrili-

qua pœnitentiâ non ſolvatur, & per Sanguinem JEſu crucifixi non eluatur, gebentigflli!

& emundetur. nn. 8. Cregoric⸗

4. Hanc ob cauſam mitiſſimus orbis melioris Reparator Chriſtus pin nlinns
non recuſavit jacobum Patriarcham æmulari, qui quatuordecim annis 1 edtenk⸗
exul patriâ Labano gravifſſimam ſervivit ſervitutem, & tamen Scri- Hrsihauufimy
pturà teſtante quatuordecim adeò anni videbantur illi pauci dies pra amoris peſl Mginilui
magnitudine. Una Rachel, cujus gratiâ Jacob ſe tam longo difficilique / Munde
ſervitio obſtrinxit, temperavit omnes moleſtias, & velut ſaccaro ac Gugttc
melle condivit falſiſſimos labores. uid verò Chriſtus Dominus? „ rectiden
Nunquid paria fecit? Nunquid ceatuplèò, millecuplò majora? Conſpe- NGrmmemnn
vit ille animulam noſtram, pulchrum opus Patris ſui, cæterùm jam de- rncrecit,ͤ
nigratam Virginem, atque in thiopiſlam turpiter deformatam, va- erkien *
gari toto orbe per ſcelerum devia, in ſuum interitum; itaque ut hanc e ninn inn
Mauram vitio ſuo monſtroſam in coœlos eveheret, ſacro ſibi, æterno- Eiendin Rn
ue connubio jungendam; ipſe ſidera cum terris, arriam cum exilio, eite
bertatem cum ſervitute mutavit, atque ùt Apoſtolus ait: Exinanivit ſe- ricnſban

metipſum formam ſervi accipiens, famulaturus Deo Patri ſuo pro animula, ; Natanſi
non tantum quatuordecim, ſed ſupra triginta ipſos annos, qui toti vi- Atetaigin
Philipp. 2. 7. hantur illi pauci dies pra amoris magnitudine. Quis, obſecro, hic non admi- *M Penzunk
5. er r randus exclamet cum obſtupeſcente Bernardo , dicâtque: Unde tibi, neaten
Dom. 1. poſt humana anima, unde tibi hoc? unde tibi tam inaſtimabilis gloria, ut ejus ſponſa me- “M nhln
Gtav. Epiph. vearis eſſe, in quem deſiderant Angeli proſpicere? unde tibi hoc, ut ipſe ſit ſponſus hnn, ilannde
tuus, cujus pulchritudinem ſol & luna mirantur? quid retribues Domino pro omni- en; E benmnlinn

—„ 12 . . . . . . aois feng
bus, qua retribuit tibi, ut ſis ſocia menſæ, ſocia regni, ſocia denique thalami, ut nmt
iutroducat te Rex in cubiculum ſuum? Vide jam, qua de Deo tuo ſentias? Vide Ih tetulvtehe

quibus brachiis picaria charitatis, redamandus, & ampledtendus ſit, qui tanti te us ſeihhit
aſtima- i Enmt

.
X
bug, Entni Summa ſiducta in Crucifixo ponenda. 6o!

1 dignitnuan aftimavit, quando propter te obdormivit in cruce? O Amor! ò Amor, infi-
mnmnImnitus amor! quis fatis æſtimet te? Quis non omnem ſalutis ſuæ ſpem
Nlirln ac fiduciam collocet in te?
vecklagin 5. Jehu Rex Hebræorum recens electus, in currum ſuum trium-
us: inben phalem jJonadab filium Rechab elevavit: Da manum tuam, & ille levavit 4. Reg. 10. 15.
Clidls eum ad ſe in currum. En Rex tuus pendet in crucis patibulo, tanquam in
ir Vigiihere curru triumphali, prout crucem vocat D. Ambroſius? En expandit hic
nfniumman. manus ſuas perforatas ad te, anime mi, vult te levare in currum, & per
eruſm hunc in cœlum; ergô da manum, hoc eſt, opera & labores, ut pro his
wumfancane tibi impertiat regnum cœlorum. Audi S. Macarium: Quemadmodum S. Macar.
nie, i18 0 infans non novit ſe eipſam curare, vel ornare, ſed ſolum oculos convertit 44 matrem, hom. 3 1.
Afan;ln ſens „donec miſericordid oommota illum ſuſcipiat: ſic fideles anima in ſolo Dao⸗-
unalnm., Nid ino /hem Paben: Unif e .
en licntüir 6. Hebræiilli peregrini, qui ex .gypto ad terram deſiderabilem
volebant proficiſci: tenentesbaculos in manibus celeriter manducabant pa-Exod, 12. 11.
„ſucha. S. Gregorius Nyſſenus hancrationem aſſignat: Per baculum, in-S Greg in
Swelori Nepnmm quit, ſpes indicatur, & fortitudo tendentium in terram promiſſionis. Anime mi, Vita Moyſis.
ri niunme ſtvis eoò tendere, provide tibi de bono baculo, qui eſt Crux Dominica,
ſerfinten, r & ſpes in cruciſxum JEſum, non enim fruſtrà pro te tam indigna paſ-
Ghunril α ſus eſt: Reſpicite flii nationes hominum, quia nullus ſperavit in Domino, & con-Eccl. 2- 1I.
gcob ſetumlongnd fuſus eſt. Proinde dic ſœpiùs cum Pfalte regio: Deus meus in te conß. Pſal. 24. Z.⸗
oleſtis, Aelu go, non erubeſcam.
d ver Chrioh 7. Ezechielem Prophetam duxit aliquando Spiritus Domini in
wilecupomen ampliſlimum campum; plenum mortuorum oſſibus; & ut propiùs ea
Datrsi, en oſſa intueretur, circumduxit eum per gyrum, ut luſtraret oſſa illa ſu-
tuppiter efmt per faciem campi, ſiccâque vehementer z3 Tum Dominus ad illum:
ninterium; Eili hominis putäsne, vivent oſſa iſta? Et ille: Domine Deus tu noſti. Tum rur-Ezech. 37. 3.
heheret, linol⸗ ſus Dominus ad Prophetam . Vaticinare ad Spiritum. Vatieinare:
nterni, Patime Hæc dicit Dominus Deus 4 quatuor ventis veni Syiritus„ & inſu Ma ſuper
A OKohsandu interfectos iſtos, & reyiviſcant. Et prophetavi, ſicut præceperat mihi, & in-

