meis, ſed doleo, & hæ ipſæ plagæ ſunt memoriale mei, quas exhi-
nlere, bes Patri tuo cœleſti, dum enim ego peccavi, tu impetraſti à Patre;,
iserio nelnm ne me omninèò à ſua facie projiceret, & gratiam adhuc largiretur im-
eterni; dinn poſterùm magis reſiſtendi peccato; proinde fixum atque ſtatutum eſt,
Uegverde h neque veniale quidem contra te impoſterùm deliberaté admittere.
Adjuva me, Domine Deus meus.
Contta uunlbetn 5. Olim Hebræis prudentiſſimum ſuggeſſit conſilium Iſaias Pro-
Umsſime, u pheta: Audite me, qui ſequimini quod juſtum eſt, & quaritis Dominum: At- Iſa. 5I. I.
inepln, un tendite ad petram, unde exciſi eſtis. Adverte: ad litteram quidem Prophe-
Sme vnnadernt ta Abrahamum petram appellavit, quo patre gloriabantur Hebræi; un-
uuglumeſflleen de monuit ropheta, ut operibus oſtenderent ſe eſſe filios Abrahæ 3
rmentsgtemel Senſus tamen principaliter à Spiritu ſancto intentus eſt de Chriſto Do-
peten; en in mino, qud ſatis ſupérque colligi poteſt ex verſione 70. Interpretum,
tbi, aut ingnm qui. ſic legunt: Iuſpicite in ſolidam petram, quam excidiſtis; Hoc eſt »prout
Reſondemed exponit 8. Hieronymus: Aſpicite in Ohriſtum, quem transfiſtis clavit, in
ihrelegs, un manibus & pedibus, & latere cordis. Ecce hæc ipſiſſima vulnera erunt
vobis ſaluti, quia ſunt medicina coœleſtis, civitas refugii à facie irati
Numinis, hoſpitium animæ, peccatorum ſpongiæ, & mors peccati:
Nam ubi tuta, firmaque ſecuritas, ait S. Bernardus 5 niſi in Vulneribus Salva- S. Bernard.
toris? tantò illic ſecurior habitas, quantò ille potentior eſt ad ſalvansdum. Fre- ſerm. 61. in

d ni,

—

ehim eratn

ernore un
npei Demod

inis,. mat mundus, premat corpus, diabolus inſidietur, ne time, quia in foraminibus Cant.
itbeeſio, C petra ſecura es. O peccatores omnes! Attendite ad hanc petram.
flis in 4 6. David ante mille annos, priusquàm Verbum incarnaretur,
corpore en adeò clarè & propriè pientiſſimi Redemptoris noſtri deſcripſit paſſio-
ue! ul neum, ut non tam prophetia quàm hiſtôria eſſe videatur. Lege in hunc
avi te kſin, finem Pſalmum 2r. ac præſertim verſum 17. ubi expreſsè invenies:
bibuit ln Foderunt manus meas & pedes meos; quod tò Foderunt non tranſitorie acci- Pſal. 21. 177

.

tuun ,, X XX 3 prien-

534 Conſid. CXLEI. Devotio erga &S. Vulnera & c.

piendum eſt, ratio eſt, quia terra, dum foditur, varios fructus proger-
minat, ùt patet in agro foſſo & vinea; unde lemma: Foſſa parit tellus.
Caſſiodor. Caſſiodorus hoc Chriſto crucifixo accommodat: Quod contigit,
hic. inquit, in corpore Domini Salvwatoris: illud enim clavis affixum, lan-
ceâque perforatum, fructum nobis intulit ſine fine manſurum. Et
ideò Vates Regius dixit: Foderunt manus meas & pedes meos, ut notaret
fructum, qui ex hac terra benedicta (corpore Chriſti JEſu crucifixi)
ſequeretur; ſcilicet felicitas & beatitudo æterna; unde ille non incon-
ruè cecinit: Foſſa caro Chriſti cœlica regna dabit.
Le Blnc hic. Cauſam aliam aſſignant Patres, quare dicatur: Foderunt manus
meas ac pedes meos, & non loco Foderunt, terebrarunt, penetrarunt,
transadegerunt clavo, aut quid ſimile? Et reſpondent: Ut theſaurus
abſconditus, quo à ſervitute diabolica redimendum erat univerſum
genus humanum, ex foſſa humo pateret, & in omnes homines effunde-
retur, videlicet ſanguis Chriſti Eſu, qui eſt infiniti valoris, quo the-
1. Petr. I. 19. ſfauro omnes redempti, & locupletati ſumus; hinc S. Petrus: Non
corruptibilibus æuro, vel argento redempti eſtis, ſed pret ioſo ſanguine quaſi agni.

7. Quis ergèò, licet peccatorum miſerrimus, non libenter confu-

Heb. I0. 31. giat ad ſacratiſſima Vulnera Eſu Crucifixi? Horrendum quidem eſt,
prout aſſerit Gentium Doctor Paulus, incidere in manus Dei viventit, ſed
non horrendum eſt incidere in manus Dei & Hominis Chriſti in cruce

mortui, à quibus vulneratis manibus nihil mali, ſed omnia bona no-

bis provenient. S. Auguſtinum interroga, cui in omni tentatione &

adverſitate familiare fuit nunc ad doloroſam Matrem, nunc ad cru-

Bngelg:ave fixum ejus Filium accedere, dicendo: Hinc lactor ab ubere: hinc paſcor
om. Quin- , . harina Senenſis, cùm in diebus Bacchanali
quageſmæ, à Vulnere. Ita & S. Catharina Se » in diebus Bacchanalium
omnes domeſtici lautiùs ventri indulgerent, ipſa ſola in penitius con-
clave ſe abdidit, & ad crucifixi Domini ſui pedes humiliter proſtrata,
Chriſtum videre promeruit tanquam ſpecioſum præ filiis hominum,
Matre virginea, aliisque Sanctis ſtipatum, & Vate Regio ſuavifſimè
admodulante, adventantem, qui eam annulo in digitum immiſſo, in
Sponſam adoptavit, & copiam fecit de SS. latere ſuo dulciſſi-
mum nectar bibendi. Proficiat S. Catharina! Ah gut-
tulam etiam pro me.

SBS. S

CON-

Ni Ihert
Tenr dimun
ujChrlt, i
lzmntt,
ilndioavent
ANune nnid gut
c Atiirceentutm
Womumndei dpeen
Pichhenenmteich
Iterraobtrlt Ketumon
in guinne ilintetb
lemerito elinprae
acOO, Flemm lis
cerurpro imenmace
ACEleſtenrencdin
r hono ODan ti lin
ruci is iun

ſo Uim ſan ſida

1 echivlarhli
momnesfontzenn
kelt gn oiinnmn
n ſifulrnutem
int ſugin ninin,

1 nuſii i n

wint
enmn Niſa
mole I.
nim hri d
he ſne ul
Petelin, In

reChrihi ten

infhitindordat
3 bine 8, Denun
7igo ufnin ſin
G, Non lbbenter on
mnudin Oilen
Nin Miini
nind Chriti in an
9Nomnin bona e
norni tenttone 6
Htten, une d er
th, Aer lik
Ciebus Dacchumi
Phin bentinc
Shumulteroehn
Urr flishannn
te Rego ſun
ncigitum inmn ,
tere ſio ouck⸗
Uim! Aner⸗

Chriſti crucifixi, fontes enim iſti obſtrui, & obturari non poſſunt,

(0) E Hj

õz
èòð
EE

CONSIDERATIO CXIII.

De efficacia SS. 5. Vulnerum Chriſti ad

impetrandam gratiam divinam & æternam ſalutem.

OKendit eismanus &' latus. Gaviſi ſunt ergo diſci⸗
bali. To. 20. 20.

Bigail prudentiſſima mulier, ut iratum placaret Davidem,
præter alia munera ei quinque arietes coctos, & quinque ſata po-= I. Reg. 2 5.28.
lenta obtulit, rogans eum impenſiſſimè, ut domui ſuæ ac fa-
miliæ parceret, & non fundituͤs deleret, quam gratiam &
ſuâ blandiloquentià ac munificentiâ impetravit: Suſcepit ergo
David de manu ejus omnia, quaæ attulerat, dixitque ei: Vade paciſic in domum
tuam, ecce audivi vocem tuam, & honoravi faciem tuam &. Umbram habes.
Incarnata Dei Sapientia ad placandum æternum Patrem humano
generi ob perpetrata delicta infenſum, velut altera Abigail, Patri hic

in terra obtulit, & etiamum in cœlo offert quinque ſacratiſſima Vul-

nera, in quinque illis arietibus & quinque ſatis polentæ præfigurata.
Hinc meritò Mellifluus valorem interceſſionis beatifſimæ Virginis Ma-
tris, ac SS. Vulnerum Filii ejus conſiderans, ſecuram ſpem peccatori
pollicetur pro impetranda delictorum remiſſione, & gratia ac gloria
apud cœleſtem Patrem obtinenda, unde dixit & ſeripſit: Securum habes 5. Bernard.
. 7. 7,. tr. de Laud.
acceſſum homo ad Deum, ubi Mater ante Filium, Eilius ante Patrem: Mater oſten- & Arnold.
dit Filio pectus & ubera, Filius Patri latus & vulnera. Won poterit ulla eſſe
repulſa, ubi tot ſunt inſignia charitatis.
2. Ezechias Rex in Iſrael contra aſſultum Sennacherib Regis Aſſy-
riorum omnes fontes extra urbem Jeruſalem, ipſumque rivum obtu- ⸗
rari fecit: Congregavit plurimam multitudinem, & obturaverunt cunctos fontes, 2. Paral,3 I. 4
& rivum, qui fluebat in medio terra, dicentes: Ne veniant Reges Aſyriorum, &
inveniant aquarum abundantiam. Plus invenies in SS. Vulneribus Eſu

ubi

S. Cyprian.
de Paſſ.

Judith 7 6,

536 Conſideratio CkLII.
ubi ſemper, præfertim in diviniſſimo Corde Eſu & laterali Vulnere
invenies aquarum & gratiarum abundantiam; Fons enim eſt vitæ,
fons hortorum, fons ſignatus, patens omnibus in domo David, & in
Eccleſia Dei in ablutionem peccatoris; unde S. Cyprianus de Paſſione
ait: De latere Ohriſti fons egreditur in vitam aternam, & non in mortem; ex
hoc fonte perennes effluunt rivi miſericordiaru, & totius pietatis effectus: Et quis
non currat ad hunc fontem? .
3. Bethulia civitas propter obſtructos ab Holoferne fontes proxi-
ma ruinæ & captivitati fuit, quam ſaneè non evaſiſſet, niſi benignus
Deus alio modo huic urbi & civibus providiſſet: Porrè Holofernes, dum
circuit per Grrum, reperit, quod fons, qui influebat, aqua ductum illorum à parte
auſtrali extra civitatem dirigeret; Et incidi pracepit æquaductum illorum. San-
&iſſima Vulnera Eſu, ex quibus fons aquæ vivæ promanat in univer-
ſum terrarum orbem, excidi non poſſunt, quia Ohriſtus in glorioſo
ſuo corpore illa perpetuèò conſervabit ad bonorum conſolationem, ùt

D. Tho. 3. p. docet Angelicus. O felix igitur Catholica noſtra Eccleſia ob ſemper

g. 54. art. 4.

apertos hos quinque gratiarum fontes! felix Eccleſia! quod non

2 .
1 2. 2. obſcurè prævidit Propheta Evangelicus, dum prædixit: Fortitudo mea,
E& laus mea Dominus 3 & factus eſt mihi in ſalutem: Haurietis aquas in gaudio
de fantibus Salvatoris. .. .
Gen 4. r0 4. Vulnera & ſanguis juſti Abel contra Cain impium fratricidam
Hecbr. I2.24. clamarunt vindictam: Vox ſanguinis fratris tui clamat ad me de terra. O
quàm meliùs clamant Vulnera & ſanguis Chriſti Eſu Crucifixi non
vindictam, ſed milericordiam, non perditionem ſed gratiam, non pœ-
§. Ambr. in nam æternam, ſed peccatorumremiſſionem: Non tabes, ait S. Ambro-
Pſal. 37.7. ſius, de Vulnere ejus, ſed fons vitæ ſcaturivit.
Hiſt, Schol. Antipater ITdumæus Cæſari Romanorum Imperatori in variis bel-
lis ſemper fideliſſimus extitit; ab æmulis accuſatus, & calumniatus
de infidelitate, in præſentia Cæſaris, rejectis veſtibus, ſua vulnera &
cicatrices toto corpore oſtendit, dicens: Ego, Caſar, nolo me verbis apud
te excuſare, ſed iſta vulnera, qua ſuſcepi pro te, loquantur pro me, ſi ego diligo
Apde 1. 5 ze. O quantòô magis loquuntur SS. Vulnera Chriſti pro nobis apud

Patrem! quod conſiderans S. Joannes dixit: Dilexit nos, & lavpit nos in

ſanguine ſuo. Super quæ verba S. Bernardus: In quo illuxit clarins, quòd

nos dilexerit Dominus, quam in ſacris ſuis Vulneribus? O Amor! ⁶ Amor!
„ . . . . .
& iſtum amorem nondum amamms? Proinde non immerito dixit 8.

1. Cor. 6. 22. Paulus Apoſtolus: & quis non amat Dominum noſtrum Eſum Chriſtum, ſt

anathema, Maran Atha.

Ezech. 2 9. 5. Ezechiel Propheta mirabilem quendam librum vidit à manu

divina ſubmiſſum, & (criptum intus & foris, ſcripta autem crant in eo
amen-

Pnr Penmir

(ncs,tintſentt,n

bonor

Ifint

60 arnen E

0

, iing,n 4

oüorqindrn
trenretl
tnrkyitnri

tement. 1 I
Keröcn dum Khu
MonIIn

Pruore

engroepudlen
ſhecummiün
en Cerms.
Orihos Dommimsne
u)⸗Nunenin io
ſee venum Putekte
0ls, Iwamckenihnes⸗
Gepta; oumennekr
Hetrances, unferie
unit: Ggui⸗ rinni
pter Vulneri den df

Rl,dN
n fuit. En
rtotcecunmnglbers
eu rliene g ſunt
0li ,ulnei, a,
1Solenin
atporen
Uneceſli
A. quiin

WM niee 4
41

n ei, De eſzcacia SS. Vulnerum Chriſti.

lywein, lamentationes, carnem & væ, quod volumen ubi ex divino mandato
nd deguſtavit: Eactum eſt in ore ejus ſcut mel dulce. Bone Deus! qualis fuit
Crin ille liber amarus & dulcis? N. S. Hieronymus, S. Bernardus & alii: S. Hieron.
n,αα⅝ Liber iſte Chriſtum & hunc crucifixum præſignavit; amarus quidem Hhcamudt
iuzitatiſin ex primo aſpectu eſt iſte divinus liber, ſed dulcis; ſi illum per devo-
tam meditationem deguſtamus; Scriptus eſt intus & foris, foris per
Holokn⸗ 88. & cruenta Vulnera, intus per immenſum amorem, quo nos dili-
depaſſia git. Et ſicut in quolibet libro ſunt quinque vocales, quibus dictio &
let: Nngen, oratio efformatur A. E. I. OIU. ita & in hoc divino libro & cœleſti

Alphabeto ſunt quinque vocales, quinque videlicet SS. Vulnera JEſu;
quos ſic interpretor: A. quia ſunt Aſylum omnibus in illis ſperantibus.
E. Quia ſunt Epiſtola Credentialis ad Patrem cœleſtem. I. Quia ſunt
Indulgentiæ plenariæ pro peccatis noſtris. O. Quia ſunt Oſtia cœli
& vitæ æternæ. U. Quia ſunt Ubera, quibus lactamur, & nutrimur,
præſertim dum ad SS. Euchariſtiam bene parati accedimus.
6. Marcus Tullius Cicero, Conſul RKomanus & Orator eloquen- Cicero orat.
tiſſimus, ubi advertit, quòd Aquileus Antonius ab æmulis apud Im- ia Verrem.
i peratorem & ſenatum Romanum perperàâàm fuerit accuſatus, & nunc
iitidd gqe illius ageretur condemnatione, in publica & graviſſima oratione
dQicto Aquileo nunc ut reo ſtanti coram judicio pectus aperuit, & ſin-
hinpinmfeiidd gula vulnera pro Republica ſuſcepta Patribus conſcriptis oſtendit, ad
td Aα quorum conſpectum mitior ſententia ſecuta eſt, & Aquileus in liber-
rCrfnen tatem aſſertus.
nſeigenenprmn N Chriſtus Dominus non cicatrices tantúm, ſed & ipla ſacratiſſima
tA,ind NI fua †. Vulnera in ſuo corpore reliquit, quoniam no verat nihil facilius
poſſe veniam apud cœleſtem Patrem nobis miſeris obtinere peccato-
pertonin ii ribus, quàâm oſtenſa hæc SS. Vulnera pro illius gloria & noſtra ſalute
ns, & III ſuſcepta; Sunt enim efficaciſſimum medium ad omnes gratias à Deo
Iibes, nnin impetrandas, quarn veritatem ipſe nos docuit, dum diſcipulis ſuis in-= 6, a3
ſn, ini ſinuavit: & quid perieritis Patrem in nomine meo, hoc eſt, propter me, Jo. 16. 23.
un n 6 Propter Vulnera mea, dabit vobis. Et hoc medium orandi familiariſ-
chritirondt ſimum fuit S. Franciſco Xaverio Indiarum Apoſtolo, qui identidem

ℳ
Haluiiln ,
aglukinini
ve Pronmm
gnin Chninun
Wrum con
oſtra ocleſcnt
r Leclelal m
Drælinit: etuun

i,6 inter tot decumanos labores hanc orabat collecta n: Domine 7Eſu Ohri-
eufn, . Re, Deus cordis mei; per quinque illa Vulnera;, qua tibi in ceruce amor inflixit,
ſ⸗ aun tuis ſamulis ſubveni, quos pretioſo ſanguine redemiſti.
* 7. Solent Respublicæ ac Principes terræ ſua habere æraria, in qui-

te bus tempore Paciz ſuos reponunt theſauros, ut, cùm bellum aut alia
Ein ingruit neceſſitas, bono publico poſſint ſuccurrere. Ita fecit Sixtus
r V. P. M. qui immenſum auri pondus Romæ in caſtello 8. Angeli pro
lbrun 6 Eocleſiæ bono reſervari voluit.
ptnauten Ginther Unus pro omnibas. V yy ra-

5 Conſideratio CXLIII.

raria noſtra ſunt 5. SS. Vulnera Chriſti, ex quibus pretium
accipere poſſumus, quo æterno Patri pro debitis noſtris usque ad ul-
1. Petr. I. 18. timum quadrantem ſatisfaciamus: Non enim corruptibilibus auro, vel ar-
gento redempti eſtis de vana veſtra converſatione paterna traditionis: Sed pretioſo
ſanguine quaſi agni immaculati Ohriſti & ineontaminati. O theſaurum infi-
nitum, theſaurum incomparabilem, theſaurum nunquam exhaurien-
§. Auguſt. in dum: Quidquid mihi deeſt, ait S. Auguſtinus, uſurpo mihi ex viſceribus Do-

Manual. mini mei, quoniam miſericordià affluunt, nec deſunt foramina, per qua effluant. Et
quis, obſecro, ad hæc SS. Vulnera non accedat?
Vita & Hadr. 9. Hanc veritatem experta eſt venerabilis Anna à S. Bartholo-

Lyr. de Chr. mæo ex nobiliſſima proſapia oriunda, quæ, cùm à Matre & ſororibus
pat. lib. 5.c. 7. ad ſaltum abduceretur, & nunc à juvene æquè nobili ad tripudium
invitaretur, priùs oculos ad cœlum levavit., viditque ſuper caput
ſuum adſtantem Dominum JEſum manibus ac pedibus & latere vul-
neratum, multéque fluentem ſanguine, qui illam compellans: Vide,
inquiebat, filia quam graviter me aficiat ſociarum tuarum levitas, in quam te
infinuas. Quo viſo, & audito ſine mora periculoſam reliquit ſocieta-
tem, ac mundo valedicens, elegit ſibi tutiorem ſalutis portum, vide-
licet monaſterium S. Thereſiæ V. cujus exinde in vita ſocia fuit, &
zeloſiſſima 5. SS. Vulnerum cultrix, unde & ſanctimoniæ laude, mul-
tisque prodigiis claruit. En habes exemplum de cultu 8S. Vulnerum.

Imitare.
CONSIDERATIO CXILII.

Chriſtus crucifixus eſt vera idea, exemplar

& fortitudo ſanctorum Martyrum.
Inſpice, & fac ſecundumeremplar, quod tibiin mon-
te monſtratum eſt. Exod. 25. 10.

1.

Oyſes Hebræorum Dux ac Legifer prodigiosâ ſuàâ inſtructus
virgâ, populum Iſraeliticum ex ſervitute Pharaonis edu-

ac terram deſiderabilem traduxit: Transtulit illos per mare Iu-

Sap. 10., 18. lrus

tum, per mare rubrum ſicco pede feliciter in Palæſtinam

lſonen
,in i
jbn . Mind 1
l Hrunahl
Gbommb
Getkolülnn
ONemmiun
olun
e, Nerd lrus
londrn. NrM
,inmelunt ſnen
,reninp uſat
) ſemt Gon
om chienſalel
nld ont
, der clib

us ſporlfi,ulnmne
2. Inmunklncecd
n fuumgenn
Menda Phi
Sus neN
nsſlsg
Uwariæ MMem
Maret, kellin
S nn eile
Uoloceyr liinm in
it, Doßiturlanoj

ilnn gli tniti nunx
. . m *
t. Lömundummm

Crucifus eemplar &S. Martyrum. o

brum, & transvexit illos per aquam nimiam. Chriſtus Dux ac Legifer noſter
nmgl Der maré rubrum paſſionis ſuæ per prodigioſam 88. Crucis ſuæ virgam
, milliones SS. Martyrum ac piorum Chriſtianorũ tranſtulit, ac transve-

cen xit in cœlum, quibus omnibus dux & anteſignanus extitit, ut ipſum ala-
munnu⸗ 4 criter per omnes perſecutionum, adverſitatum & tormentorum ſeque- 8. Bethard.
oni ni rentur fluctus. S. Bernardum attende: Vult; inquit, benignus dux dero- ſetmn. St. in
4 ine e ti militis vultum & oculos in ſua ſuſtolli vulnera » ut illius ex hoc animum erigat;, Cant.
ar⸗ cie π exemplo ſui reddat ad tolerandum fortiorem Enimverò non ſentiet ſua, dum
ls Ani illius vulnee intuebitur. Stat Mariyr tripudians & triumphans, toto licet lacero
Amilr n corpore, & rimante latera ferro non modò fortiter, ſed alacriter ſacrum è carne

ſua circumſpicit ebullire cruorem. Uli ergo tunc anima Martyris? Nempe in tuto,

ul l nempe in petra, nempe in viſceribus JEſu, vulneribus nimirum patentibus ad intro-
„ilten eundum.
ne helbul⸗ 2. Deſideravit quondam Moyſes, & à Deo inſtanter petiit, ut ejus
Um; gloriam ac faciem poſſet intueri; & reſponfum eſt ei à Domino: Eſt lo- Exod. 33. 22.
uuin iatii cus apud me: ponam te in ſoramine Petra. Petra autem perforata erat Chri-
llamtelgn ſtus, per cujus 88. Vulnerum foramina ſancti Martyres, & quotquot

inrspenms ad æternam vitam erant prædeſtinati, hactenus ex hac lacrymarum
in zirſnfig, valle ad cœleſtem & ſempiternam tranſierunt gloriam, quia ipſe eſt 1
inonirlaen oſtium ad cœlum: Ego ſum oſtium: per me ſi quis inttoierit, Talvabitur. Si Jo. 10. 9.
Loltu uen ergo cum SS. Martyribus & Electis aliquando vis videre faciem & glo-
riam Domini, certa nunc cum illis egregièe & fortiter: Unde, ait S. r den,. ſoſt.
ee Jo. Chrylſoſtomus, tu Chriſtiane delicatus es miles, ſiputas te poſſe ſine pugna 1o. artyr.
rE vincere; ſine certamine triumphare. Exere vires, fottiter dimica, atrociter in prax-
lio iſto concerta. Conſidera pactum, conditionem attende, militiam noſce: pactum
3 CMWI quod ſpopondiſti, conditionem qu acceſſiſti, militiam cui nomen dediſti.
3. Immortali laude dignus eſt ille armiger, qui Jonatham Domi-
mnum fuum per eminentem petram, ac per prærupta ſaxorum ad in-
Gea, exenn vadenda Philiſtinorum caſtra generosè ſecutus eſt: Afcendit autem Jo- 1. Reg. 14.13.
nathas & manibus & pedibus reytans, & armiger us poſt eum. Aſcendit Do-

Irum, minus Eſus graviflima oneratus cruce, manibus ac pedibus reptans in
od iM Calvariæ rupem, ut ibidem cum pecceato, mundo, morte & diabolo
pugnaret, fecitque victoriam. Armigeri ejus ſunt omnes SS. Mar-

tyres, qui ejus ſecuti ſunt veſtigia; unde D. Auguſtinus: NWihil ſic elucet, §. Auguſt. in
quomodo caput Mattyrum: ibi melius intuemur, quod illi experti ſunt; parum er- Pl. 63. v. 2.
go erat, Dominum hortari Martyres verbo, niſi firmaret exemplo.
4. Lignum illud amarum, quod Moyſes in aquas Maræ miſit,
aquas ſalſas & amaras in dulces convertit: At ile (Moyſes) clamavit ad Exod. 15.,23.
icri Dominum, qui oſtendit ili lignum, quod cùm miſiſſet in aquas, in dulcedinem ver-
kelocet e ſa ſunt. Lignum illud amarum, ait S. Antoninus, crucem Dominicam
Hurlt 6 Y yy 2 Præ-

540 Conſideratio CXLIII.

S. Antomin. præſignavit, quæ ſanctis Martyribus omnes pœnas ac cruciatus dul-
rae⸗ 1. 3: ces reddidit; unde ibant gaudentes à conſpectu concilii, quoniam di-
P. J. gni habiti ſunt pro nomine Eſu contumeliam pati.
Exod. 15,40. Ad Moyſen quondam dictum eſt à Deo: Inſpice, & ſac ſecundum
exemplar, quod tibi in monte monſtrarum eſt. Mons iſte Calvarium mon-
tem adumbravit, in quo Chriſtus in cruce pendens omnibus 88. Mar-
tyribus, imèò cunctis fidelibus exemplar factus eſt perfectiſſimæ obe-

dientiæ, fortitudinis, patientiæ, charitatis, humilitatis, contemptũs

mundi, omniumque virtutum.
5. Urias vir in paucis egregius noluit Davidis Regis acquieſcere
2 Reg. 1I. 1I. Conſiliis, qui illi de caſtris ad aulam regiam venienti ſualit, ſed non per-
ſuaſit, ut domum ſe conferret, ac ſuo indulgeret genio: Nunquid non
de via veniſti? quare non deſcendiſti in domum tuam? Reſpondit Urias: Arca
Dei & Iſrael & Juda habitant in papilionibus, & Dominus meus Joab & ſervi
Domini mei ſuper faciem terræa manent, & ego ingrediar domum meam, ut come-
dam & bibam? Abſit hoc à me, non faciam hancrem, non faciam.
En egregium typum SS. Martyrum, qui ſeipſos in omni tenta-
tione ac cruciatu animabant: Dominus meus JEſus pendet in patibulo, &
ego voluptate fruar? Exemplum is dedit nobis, ut, quemadmodum ille
I1. Petr. 4. I. fecit, ita & nos faciamus, ejusque cruenta ſequamur veſtigia: Ohriſto
igitur paſſo in carne, & vos eädem cogiratione armamini. Hæc erat communis
Martyrum vox & ſenſus: Ego amore Chriſti pro me tanta paſſi, &
crucifixi, crucem, mortem, feras, ignes, equuelos, & quævis tormen-
ta ſubire deſidero; ut dolorem dolori, amorem amori, non ex æquo,
ſed quoad poſſum, rependam.
6. Ubi quondam populus Dei electus ſub ſervitute Pharaonis
crudelem in modum in operibus luti & lateris torquebatur, DEIIS

ExOd. 3.2. Moyſi in rubo ardenti ſe videndum exhibuit: Apparuitque ei Dominus in
hfamma ignis de medio rubi. Et cur inter ſpinas? Reſpondent Interpre-
tes, ut populo ſuo electo inter tot tribulationum ſpinas tunc conſti-
tuto, animum adderet ad quæcunque adverſa, dolores ac labores ob
Corncl. ic ſpem aſſequendæ terræ promiſſionis fortiter ſuſtinendi.

Subintrat hic Cornelius: Verbum in rubo eſt Verbum in cruce, quia utro-
bique inter ſpinas; hoc ergo Verbum 88. Martyribus animum addidit
quæcunque pro Deo/& animæ ſalute perferendi adverſa. Nicode-
mum conſidera Synagogæ quondam Judaicæ principem, diſcipulum
Chriſti præ metu Jjudæorum occultum; Sed ubi Eſum in cruce ſu-
ſpenſum vidit, ſepoſito omni timore ac reſpectu humano, illum de fa-
tali ligno depoſuit, & mortui Redemptoris corpus cum aromatibus ſe-
Pelivit; quod cum cognoviſſent Judæi, à ſuo eum amoverunt princi-
patu,

Mfu .

ellim ſen

ec, AP",
nreeſts, nile
rmm Chein,
6oeliſine un
ert,c
r lcten MMi
mcfwumprultnt
mnsmarritphmm
em oodice Cdchi
n herhente⸗ gucl
Mdeemhn,
mreluſtmriis
Pneinenripen
plmlitktennn
Wolnfalaflnnais
tlnUicnlante
ötenponisactormen
Niniftik Aundeinun

Imchſkeinanudamen

Ctndemommesinanct
sretberai, Mrr
Amutkiiſilunnnt
Uuun norr ile
ndenſinerriret
1Ciſle, ANalns
vneſlumgmtmn
Iir moeſaglannt,
tornsCnrp
uorumaninin
leen
rit, E t
cayit ſin
gtenee

Aenl

I.
kn Ndi
Oucneli
nat.
1 lſſie, 61
lomite Chr
enlets nlie
eſt elſitn
humilti,n⸗,

geretg
u Reppen
Doynius nen e,
Dur onenmat
ineremm, nond
iſesin omi
Mu ugtr i, t
I, Ouemucnolit
bammr reſtin:
6. Heceratcomm
me uuma all,
Acd Kaeſötonnen
AW,uekeN

ib ſerilmt Ium
8torguchn, N
Apmchne eDin
,Reſpondenli
un Pims nett
Colores Nelhlbos
Kinendl.
rlontine ehſ/
ibus Minnm⸗
idretl. N
rinchen, A
bi tlum inen
hunnano,

Crucißxus exemplar &S. Martyrum. 4AI

patu, & in exilium ejecerunt, in quo & piiſſimè mortuus eſt, atque
ob hoc inſigne pietatis officium factus eſt Martyr. Ita Cornelius in
Joan. 19. 39. . .
7. 8S. Nicodemo adjungo S. Joſephum ab Arimathæa, virum præ-=
nobilem, divitem, & optimum decurionem, qui viſo Eſu in cruoe
& doloroſa Matre ejus, miſericordiâ erga utrumque motus, audacter
introivit ad Pilatum, & petiit patibulatum corpus Eſu, acceptumque
de cruce mundàâ ſindone involvit, & in ſuo monumento novo, quod
in petra exciderat, collocavit; ob quam cauſam à Judæis navi ſine ve-
lis & remis cum S. Lazaro, Martha & Magdalena impoſitus, Deo duce
ac remige feliciter Maſſiliam appulit, & inde in Angliam delatus, Chri-
ſtum crucifixum prædicavit, ac piiſſimè obiit. O virum egregium!
cui omnis mortalitas humana obſtricta eſt, qui antè ob metum latebat,
ſed jam publicè crucifixi Eſu ſe declarat diſcipulum. Imitare exem-
plum, & perpende, quid ſit attentè conſiderare Chriſtum crucifixum.
8. Audi exemplum. Anno Domini 130. cùm ſub Adriano Impe- Martyrol.
ratore Euphratenſes & Gedareni imperium vi & armis decreviſſent Op- Petr. Caniſii
Ppugnare, Imperator ingenti coacto exercitu eos reprimere ſtatuit z inter*. Junii.
quos ſuos milites decem millia Chriſtianâ fide & lege imbutos reperit,
quos cùm fruſtrà blanditiis & minis ad idolorum acrificium & cultum
invitaſſet, & illi conſtanter Chriſtum & hunc crucifixum Prædicarent,

eos iisdem pœnis ac tormentis, quibus Salvator olim aflectus erat .

cruciari juſſit, unde illuſos, flagellis cæſos, ſpinis coronatos, in monte
Ararath feriàâ quadam ſextâ die 22. Junii unam cohortem poſt alteram,
ac tandem omnes in crucem agi juſſit, ac crudeli lanceâ eorum pectora
transverberari. Martyrologium Romanum hoc de illis habet: In mon-
te Ararath paſſio Sanctorum decem millium crutifixorum. Facta ſunt autem in
illorum morte illa ipſa ſigna, quæ in paſſione Chriſti contingebant,
dum denſiſſimæ tenebræ factæ ſunt „regio illa terræ motu concuſſa, pe-
træ ſciſſæ, & Sol obſcuratus; quorum corpora exinde Angeli de cruci-
bus, quæ ſylvam quandam repræſentabant, depoſuerunt, & in dicto Ar-
meniæ monte ſepelierunt: Quorum omnium dux fuit S. Achatius, S.
Theodorus Capitaneus, S. Hermolaus Epiſcopus, & alii generoſi mili-
tes, quorum nomina ſunt in libro vit?. O felix Sanctorum decem
millium Martyrum corona, quos vox de cœlo lapſa ad æternam gloriam
invitavit, & quos crucifixus Eſus eâdem, qu ipſe, morte gloriti⸗
cavit. Vivite nunc felices, quibus crux lux & dux fuit
ad cœleſtem patriam &c.

Lyy 3 CON-

5412 (0) EE

PesgesseFrsgre Asze Arie s s3TsAskezezk As siese Reztze

CONSIDERATIIO CXLIV.

Felix ſors, beata mors obdormire in umbra
Crucifixi] Eſu Salvatoris ſui.

Obdormivit in umbra Juniperi. 2. Reg. 19. 4.

I.

Lias Prophetarum zeloſiſſimus inter tot perſecutiones, cùm
ubique à militibus ſceleratiſſimæ Reginæ Jezabelis ad necem
quæreretur, nullum ſecurius reperire poterat refugium quam
in umbra ſpinoſæ juniperi, ibi laſſus & exhauſtis viribus jam
jam, prout exiſtimabat, moribundus ſuam expectabat ulti-
3. Reg, 19, 4. mam ſortem ac beatam mortem: Petivit animæ ſua, ut moreretur, & ait:
Sußſicit mihi Domine, tolle animam meam: neque enim melior ſum, quàm Fattes
mei, projecitque ſe, & obdormivit in umbra Juniperi.
Per hanc Juniperum communiter ſacri Doctores Crucem D. N. J.
Chriſti intelligunt, ſub cujus umbra Elias & vivere, & mori voluit:
Rup. Abb. Elias, ait Rupertus Abbas, confugit ad vivificum crucis lignum, illic ambit
lib. 5. in Reg. mortem, illic feſtinat commori Chriſto
. 20. Anima Chriſtiana! non poteris in hac mortali vita tua meliorem
ſortem ac feliciorem mortem invenire, quàm fſi confugias ſub umbram
Dominicæ crucis, & ad extenta Crucifixi Redemptoris tui brachia;
unde S. Auguſtinus multoties ad Amorem ſuum crucifixum ſuſpirabat:
Iuter brachia Salvatoris mei & vivere volo, & mori deſidero.
2. Elias ſub dicta Junipero non mortem ſed vitam novam inve-
nit, aderat enim in tempore nuntius coœleſtis Angelus confortans divi-
num Vatem, & panem ſubcinericium cum vaſe aquæ ei ſubminiſtrans:
3. Reg. 19. 7. Jurge, comede, grandis enim tibi reſtat via, videlicet usque ad montem Ho-
reb, ut ibi in ſpelunca videret, & audiret Deum. Surrexit ergo Pro-
heta, comedit & bibit, & ambulavit in fortitudine cibi illius quadra-
ginta diebus & quadraginta noctibus, usque ad montem Dei Horeb.
En pulcherrimum typum languentis & 88. Euchariſtiâ roboratæ cX
hac vita mortali ad meliorem tranſeuntis animæ. Subintrat hic S.

Ber-

Mir t

S1 t ⸗

ginn,

Neyngri⸗
vetunc hienn
eb. TuncKerinc

er nontu) Mtmnen

lſe ufefnu If
ts ſtlunn.
1. M MaN 1
Naſteriaars ln

1shie
CuY Dominucavons
immEhn decononn
Windledorans worde
IINEMENCIDo
Eretur, Me noniuta
leſia: Aaumurdkun
Unat hie ande ſernble

CNSPenuIen,n

Miurm; zmdi
altir; zer nt im
irtigrm. Nen
4 ed
niſhasſalcitgzuin
inaliin ennimi
ice Allißfrun i
enſeidintii a
mi,. Qcnnlenn
rinien
4 Aterunchlnnt
6 Chritobne d
Umdsanei eg
Mnſen las

Tmnitenune
torit

Iotetſtonimt

vn ſetbbelin
ePotenartefuing

NY erhauftssvbm:

ſuum expectittt
4, unnlii,
lirſihn ganl
.
OCaesCen) N.
jvete, Endl Wl

crucyletun,

talivita tuner

corfugisſihun⸗

emptors uu
ctucffüunif
A.
ſed riuum oſt,
ngelus colfa,
peitbm
guecifon
bge in
Gurrextet⸗

i Ansſſ
cinechi

Felix mors in umbra Crucifixi. 5 42

Bernardus: Bona, inquit, & deſiderabilis umbra ſub alis JEſu, ubi tutum S. Bernarꝗ,
eſt fugientibus refugium, gratum feſſis refugium & . Pro reflexione mora- ſerm. 2. ſupet

li hic adverte: Miſſus ceſt.

Reſtat & tibi, anime mi, qui hæc legis, adhuc grandis via ad cul-
men perfectionis, & grandior adhuc ad cœlum empyreum Surge
proinde à ſomno tuæ tepiditatis, & comede ſæpiùs in animo contrito
& humiliato, tum ſanus, tum ægrotus panem illum ſubeinericium,
hoc eſt SS. Euchariſtiam, & ambulabis in virtute cibi illius usque ad
montem Horeb, ubi videbis Deum deorum in Sion, non ampliuùs crucifi-
xum, ſed ut Regem gloriæ ac Judicem vivorum ac mortuorum. O
quàm bene tunc tibi erit, ſi nunc vitam tuam cum crucifixo Eſu con-
formaveris. Tunc verificabitur illud Davidis: Et ſi ambulavero in me- Pſal. 22. 4.
dio umbræa mortis, non timebo malaz quoniam tu mecum es; Et illud Apoſto-
li: Ur ſpes noſtra firma ſit pro vobis: ſcientes, quòd ſicut ſocii paſſionum eſtis, 2. Cor. I. J.
ſic eritis & conſolationis.
3. Apte autem Elias in tribulatione ſua umbram Juniperi, &
non alterius arboris elegit, umbra enim Juniperi ſerpentes fugat, &
longè à ſe venenata repellit animalia, ſaluberrimas inſuper progignit
baccas, quæ ſi dente jejuno maſticentur, tempore peſtis & contagio-
nis juxta Medicorum effatum ad conſervandam hominis ſanitatem ap-
priméè ſunt habiles & proficuæ.
Crux Dominica non duntaxat corpus morbidum curat, ſed &
animam lethali peccatorum lue infectam ſanat. Teſtis eſt illa Mulier Brev. Rom.
graviſſimo laborans morbo, cui cùm ex conſilio S. Macarii Jeroſoly= 3. Maij.
morum Epiſcopi Crux Dominica à S. Helena recèns inventa admo-
veretur, ſine mora ſanata, & ad novam vitam reſuſcitata eſt; unde
Eccleſia: Ad crucis contactum reſurgunt mortui, & Dei magnalia reſerantur.
Juvat hic audire venerabilem Thomam Kempenſem, ita in laudem Tho. Kemp.
S. Crucis perorantem: O verè beata crux! Per te damones fugantur; per te part. 2. ſerm.
infirmi curantur; per te pavidi confortantur; per te vitioſi mundantur; per te pigri 20. ad Novit.
excitantur; per te ſuperbi humiliantur; per te duri compunguntur; per te devoti
letibus irrigantur. Et pergit idem Didacticus: Craux Chriſti eſt amantibus le-
vis, triſtibus ſolatioſa; pœnitentibusbenigna; ſanctis Angelis honorabilis? homi-
nibus amabilis, damonibus terribilis, deſpecta ſuperbis3 accepta humilibus; aſperæ
carnalibus; dulcis ſpiritalibus j inſipida ſtultis; affectuoſa devotis ; affabilis paupe-
ribus; conſocialis peregrinis; amicabilis afflictis; conſolabilis infirmis 3 confortabilis
morituris. Quid pulchrius, quid honorabilius de ſancta Cruce?
4. Cæterùm obſervant inter alia memoriæ digna ſacri Scripto-

res de Chriſto Domino, quòd plerumque poſt ſolis occaſum ægros

& infirmos curaverit. Ita S. Matthæus: Veſpere autem facto omnes malè Matth, g. 16.
haben⸗

44 Conſideratio CXLVIV.

Marc. I. 32. habentes curavit. S. Marcus habet: Càm occidiſſet ſol, offerebant ad eum om-
Luc. 4. ꝗ40o. nes mal habentes &c. Et S. Lucas ait: Cum autem ſol occidiſet, omnes qui habe-
bant inſirmos parüs languoribus, ducebant illos ad eum. At ille ſingulis manus
imponens, curabat eos Et quare veſpere, & poſt ſolis occaſum?
Magnum hic latet myſterium. Chriſtus ſœpius in S. Scriptura
Malach. 4. 2. ſoli comparatur: Orietur vobis timentibus nomen meum ſol ſuſtitia, & ſanitas
in pennis eſus. Ortus eſt hic ſol in nativitate, occidit in cruce, ubi in
pennis ejus, ſeu in brachiis in cruce extentis, ſanitas & redemptio ge-
neri humano facta eſt; & ideò, ait V. Franciſcus Quareſinius, Chri-
. ſtus pro more ſuo ægros, primum poſt ſolis occaſum ſolebat curare:
An⸗ 8 to. Et yoc, ait, ſignificatum fuit in eo, quòd ad occaſum Chriſto Domino latus
ci. 3. apertum fuit, quod fuit velut ſalutis oſtium reſeratum, ad quod omnes admiſ-
ſi ſalutem conſequentur & . .
Ad hunc ergo divinum ſolem ſe recipiant Chriſtiani omnes variis
affecti languoribus, ac præſertim in ſenectute & imminente morte,
ſub cujus umbra optatam invenient medelam ac levamen; Bene, ait
Oliva, in occaſum ſolis ſe ægros deprehendunt, & accurrunt ad TEſum; occaſus
hic vitæ quoque occaſum ſignat &. Proinde ſæpius cum duobus illis diſci-
Luc, 24. 29. pulis cum Chriſto in Emauthum peregrinantibus dicamus: Mane nobis-
cum Domine, quoniam adyveſperaſcit; Adveſperaſcit autem, quando finis
4. Reg 20. 3. Vitæ noſtræ appropinquat. O felix ille, qui tunc cum Ezechia ægro-
tante poterit dicere: Obſecro Domine, memento, quaſo, quomodo ambula-
verim coram te in veritate, & in corde perfecto, & quod placitum eſt coram te, fe-
cterim. Oſi & ego, & ſi & tu, ⅛ mi Lector! hoc in ſupremo vitæ no-
ſtræ articulo poſſemus dicere: Obſecro Domine &. Sed parce Domine
