fulgentes. 3. David paſcens oves, urſum ac leonem interfecit: Chri- 1, Re g. 17,34.
ſtus Paſtor bonus leoni tartareo omnem vim eripuit, ita ut nocere
Ginther Unus pro ommibus, Hu non

23 8 Conſideratio X.,
2. Reg. 18. 5. non poſſit, niſi voluntariè ad ipſum accedentibus. 4. David beneficus
fuit in omnes, etiam inimicos s quibus lubenti animo remiſit injurias:
Chriſtus pertranſüt benefaciendo, & ſanans omnem languorem, igno⸗
1. Reg. 17 40. vitque omnibus etiam moriens in cruce. p. David Goliathum bacu-
lo, fundâ & quinque lapidibus ſuperavit: Chriſtus baculo crucis &
quinque SS. Vulneribus hoſtem infernalem devicit. 6. David trige-
ſimo anno expleto Rex declaratus eſt; Chriſtus trigeſimo ætatis anno
in baptiſino Rex & Meſſias denuntiatus eſt. 7. David plurimas perpeſ-
ſus eſt perſecutiones, nunc à Saule, nunc ab aliis ad necem inquiſitus:
Chriſtus continuis judæorum perſecutionibus erat agitatus: Et quæ-
rebanm eum interficere. 8. David in luctu & exilio montem Olivarum aſ-
cendit, flens, ac nudis pedibus incedens: Chriſtus in luctu inſtante
morte ad eundem Oliveti montem ſe contulit, ubi ſanguineis lacry-

2.Reg. 22.36, fert regnum, gloriam & felicitatem, unde dixit: Manſuetudo mea multi-
plicavit me, quod & Saul licet hoſtis infenſiſſimus agnovit; cùm enim
David ei peperciſſet in ſpelunca Engaddi, audiente exercitu exclama-
I. Vit: Nunc ſcio, quòd certiſſimè regnaturus ſis, & babiturus in manu tus regnum Iſ-
rael. Sacratiſſimum cor JEſu erat manſuctudine plenum, hinc dixit,
Matth. II. 29. Diſeite àme, quia mitis ſum, & humili corde. O quâm mitis, quàm man-
ſuetus Rex per omnem vitam ac præſertim in cruce! Cùm Eſu, ait S.
S. Bernh. de Bernhardus, in ſumma crucis eſſet amaritudine, nihil exivit de ejus corde, niſi dul-
Vaſl.D.e I2. cedo. Audiant manſueti, & lætentur, ſe talem habere ducem & an-
teſignanum.
3. Finito diluvio Deus iridem perlucidam in ſuperiori aëris regio-
. ne poſuit, ut eſſet ſignum fœderis, pacis & reconciliationis inter De-
Gen. 9. 13. um & hominem: Arcum meum ponam in nubibus, & erit ſignum ſæderis inter me
& inter terram, Arcus iſte, ait Hieremias Drexelius de Chriſto patien-
te, præſignavit crucifixum Eſum, expanſis brachiis, adinſtar arcũs
intenſi, in ligno crucis pendentem, ubi non miſit fulgura ac tonitrua
in miſeros mortales, ſed pacis ac reconciliationis ſignum iple in aere
ſuſpenſus eſſe voluit. Oſummam crucifixi Domini noſtri manſuetudi-
Apec. 4. 3. nem! UndeS. Joannes thronum Dei vidit iride circumdatum, hoc
eſt, manſuetudine & miſericordiâ.
4. Ubi Agnus ille Paſchalis ex mandato Deiper Moyſen & uni-
verſum populum Deo fuit immolatus: Tollat unusquizque agnum per ſami-
las & domos ſuas z Pharao .Ægyptiorum Rex hactenùús in populum
Iſraéliticum duriſſimus, & ex æde primigenitorum perterritus, cœpit
nonnihil manſuecſere, ac liberum exitum Hebræis permittere; unde

à Moyſe & Aarone, quos de nocte ad ſe vocavit, benedictionem deitie .
un⸗

1. Reg. 29.2

Exod. 12. 3.

mis noſtra peccata deploravit. 9. David manſuetudini ſuæ acceptum

Nt won 4
utn ii in
tt woam

emmifet
Atsaimhelil
aase. Nen
NCgie i
Mocum mmint
denigde Chult/
Püfnetthenni,
Gvemanenin
erlon
Hpitgichnea

S

rniereetutbe,un
Pent, Deubone,vl
e frnnnan,
ntenn kinn mnen,
gil im. Juae⸗
uumperetmiitt
Ureproſumun

1. Recmnkl
Uuminavit,tn
l lirs intn
1 lit e
ncecunt

Cruciſxus typus manſueta dinis. 33 9

Mitin Abeuntes benedicite mihi. Textus Chald. habet: Orate pro me. Quæres hic
nl NIs omodo tandem cor tam durum Pharaonis tam ſubitò potuit im-
Gaen mutari? Unde, obſecro, beſtia tam Jerox manſuefalta eſt, ait Rupertus
R Abbas, feſpondet: Unà Agni præſentia, per molationem agni Pharao quondam
n ſiperatus eſt, & Iaeliarum ſervitus ſolaia. Quid autem manſuetius agno?
ino etnid Et nunquid de Chriſto vaticinatus eſt Propheta : Sicut opis ad occiſionem jerem. 53. 7.
Pglurimzs iucetur, & quaſi agnus coram tondente ſe obmuteſcet, & non aperiet os ſuum e
lege Nel Expende hic anime mi, ſummam pientiſſimi Eſu tui manſuetu-
Cemninuiſtus dinem. Vix natus orbi licèt inimiciſſimo ſe oſtendit manſuetiſſimum,
gnuthz: .r gue dum pacem univerfalem illi intimari juſſit. Cum Apoſtolis licet ſim-
Enmmat. plicibus ac imperitis ſumma cum manſuetudine ac modeſtia conver-
binludunſun ſatus eſt. Peceata infenſiſſimorum inimicorum, à quibus atrociſſi-
kngümgun. mas accipiebat injurias, patientiſſimè toleravit. Judæ traditori reci-
dhtifizroyin procum amicitiæ oſculum præbuit, & ultrò ad ſe capiendum hoſtibus

Maſſietlhres nut.
norit; clnelin
exercitueichun.

nmt tuun l.

benignè obtnlit. Annæ Pontifici inſidiosè interroganti, licet dirâ ala-
pâ fuerit percuſſus, manſuete reſpondit. In ædibus Caiphæ illam quo-
que manſuetudinem in omnibus pœnis ac illuſionibus exhibuit. Sic
& coram Judice Romano & Herode, in flagellatione & coronatione,

um, inecltiy in crueis bajulatione ac in ipſa crueifigione, ah quâm acerbâ, nec os
1 GenEu. contra inimicos aperuit, quos tamen uno nutu ad inferni barathrum
in io a potuiſſet deturbare, unde prius dixit: Diſcite à me quiæ mitis ſum, & humi. Matthe II. 25
Iucnle, ſ⸗ lis corde. DEus bone, ubi noſtra manſuetudo? Audi Mellifluum: Flaugel S Bern. de D
echcen Kar⸗ lis cæſus, ſpinis coronatus, clayis conſoſſus, affixus patibulo, opprobrüs ſaturatus, om- Chr. pat.
” mum tamen dolorum immemor, hot tantùm dixit: Pater ignoſce ilis, quia neſciunt,
Nigindisbl⸗ uid faciunt. Quis hæc attentè conſiderans non admiretur tantam ac
clunionpimab⸗ tam perfectam Chriſti manſuetudinem? Quis non omni amore & ho-
unfetei . nore proſequatur tam benignum ac manfuetum Dominum? Quis non
de Chriſopner proponat omnem iracundiam, indignationem, animique amaritudi-
his, adinund nem penitús exuere, & induere viſcera miſericordiæ?
fulguremn H. Recordor hic illius cæci nati, quem Chriſtus in die Sabbati
ſgnmir illuminavit, dum lutum ex ſputo fecit, & ſuper illius linivit oculos:
noſtrimuand- Valle, lapa in natatoria Silo? Cquod interpretatur Miſus) Et quid ſequitur? Air ſo. 9, 7.
circummN ergo, & lavit, & venit videns. Quæres hic, quare benignus Dominus
unc cæcum illuminaturus, eum ad fontem Siloë ablegaverit
er Mofn , Keſp. Cornel. & alii, quia Silo erat typus Chriſti, ille enim erat
igtr im ſ⸗ 2 à Patre, ut mundum cæcum illuminaret, ac deperditum repara-
genis i e⸗ ge⸗ Aqua autem Siloë ait Iſaias Propheta; vadant cum Hlentio, & mites Iſai. 8 s.
eltenie, unt, & per canales fubterraneos ad Regum diſponuntur hortos. Chri-
me e mitiſſimus ſiluitusque ad annum ætatis trigeſimum, ac præſertim

36Permni, ,,
sͤhen “ Mu z tempo-
eele

340 Conſideratio X. Crucifixus typus manſuetudinis.

tempore paſſionis vadebat cum ſilentio, Cùm enim reus capitis agere-
Matth. 26.6z. tur, ſiluit, ne humani generis impediret redemptionem: Eſus autem
tacebat, unde Climacus: Eſu ſilentium admirationi & reverentiæ Pilato ſuit.
Rursuùm Chriſtus eſt Siloê, id eſt, fons aquæ ſalientis in vitam æternam.
O Chriſtiani! venite omnes ad hunc gratiarum fontem in Calvarie
Iſa. 12. 3. mMonte pro ſalute omnium ſcaturientem: Haurietislaquas ingaudio de fontibus
Vita & jo. Salvatoyi. Ita vidit, & experta eſt S. Franciſca Romana, Virginum,
Nadaſ. 9. conjugatarum, viduarum & religioſarum exemplar, Chriſto crucifixo
Mart. & doloroſæ Matri ejus ac ſancto Angelo ſuo tutelari familiariſſima;
quæ ſubinde in Euchariſtico tabernaculo agnum vidit nive candidio-
rem, & cor illius vulneratum, ex quo lux mira, & ſimul fons pro-
manabat, auditâ hac voce divinâ: Qui ſitit, veniat ad me, & bibat.
Audiant hoc manſueti, & lætentur. .
6. Manſuetudinem Moyſis attendit DEus, de quo Scriptura:
Num. 14. 3*₰ Erat Moyſes vir mitiſſimus ſuper amnes homines, qui morabantur in terra, unde tam
potens erat apud DEum, ut vel invitum cogeret parc re populo ſuo,
ejusque ligaret manus, cuùm jam extento brachio vellet inferre pla-
Exod. 31. 10. gam; Dimute me ut iraſcatur furar meus contra eos, & ueleam eos, Moyſes
autem conſtanter orabat pro ſalute populi, & quid ſequitur? Placa-
misque eſt Dominus, ne deleret populum, ùt deſtinaverat.
Pendente manſuetiſſimo Domino in cruce omnis creatura con-
ſpirabat in perniciem hominis peccatoris, & quia ſuperfluens deli-
dorum menſura clamabat vindictam, DEus Pater illi populo ſcele-
tiſſimo jam intentabat exterminium: Terra mota eſt & . Et quid hic
DEI Pilius in ſummis tormentis? Pater dimitte ei. Obſerva: Pater di-
xXit, ut cor Patris iratum ad manſuetudinem flecteret: Et exau
ditus eſt pro ſua reyverenia. Eſto manſuetus.

Nun g
clue
ui un/

Memlvlboret
renkenohmmun
Cmndlrermokert
Nllmmmtitl,
Turinenoyrt;um

gtyutuu

ſonis.

ſuin

lbufiie.
oneng len
engniti ſͤ,
Sinitnen
Ontem indn
migadl,lii
mana, Vitolnn
9Chriſtocmucifnn
nifanilaricim
Atnie cunclicdio.
Amniso⸗
eid A N,6Ne,

4
Geno Kigeun
irtem,undetuan
Daror repepnlolig
brellet r
lln m, Moje
eguin? s
erat.
niscreatura con⸗
erkuend leli⸗
tpondolt.
4 6t. N Ne
Oderea dueld.
Hecteret: au.
Uetus.

e e. Eo E e e ee W
R — —- .
W e e ee e,
1*S 3 R . E S S S * 5

341

CONSIDERATIO XCI.

Conſideraturlabor & dolor Crucifixi
IEſu, quem pro ſalute noſtra usque ad finem
vitæ ſuſtinuit.

Muaærene me ſediſti laſſaus: Feder in mil⸗
Redemiſti, cerucem paſſus: a defunct.
JYantus labor non ſit caſus:

T⸗

DAdam quondam dictum eſt: In ſudorẽ vuliss tui veſebris pane. Gen. 3. 19.
Chriſtus Adam ſecundus & melior per omnem witamin la-
bore & ſudore panem ſuum manducare voluit: Mittamus ſerem. 1 I.192
lanum in panem ejus. O durus & arctus panis!

Noẽ multo labore & dolore ſuam conſtruxit arcam, in qua ſal-
varetur, genus humanum: Fac tibi arcam de lignis lævigatis Plus pretio-ecn, 6. I14.
ſiſſimus Salvator noſter laboravit in conſtruenda arca, extra quam eſt
nulla mundo ſalus, hoc eſt in ædificanda Eccleſia ſua, extra quam ſal-
vari nemo poteſt; unde in patrem nutricium fabrum lignarium ele-
git, ut quotidie in conſpectu ſuo haberet inſtrumenta laboris & paſ-
ſionis.
David de ſe ipſo ait: Pauper ſum ego, & in laboribus à juyentute mra, Pſal 97.16.
Hoc paſſim Ss. Patres Chriſto in ſenſu allegorico:applicant, pauper
enim erat & in laboribus à prima infantia, pauper in ſtabulo, pauper in
fuga in Egyptum, pauper in exilio ibidem per ſeptem annos, pau-
per in reditu in terram Iſrael, pauper in domo Joſephi., cui erat ſub-
ditus; unde S. Baſilius: Cùm prima ſuæ ætate parentum ſuorum imperio &ſſet S. Baſil in
ſubjectus, & labores corporis omnes und cum ipſis, animo illie obediens tollerayit conſtit. mo-
2. Jacob Patriarcha, ut formoſam Rachel in ſponſam ſibi acqui- naſt. c. J.
reret, nullum horrebat laborem: Die noctzaque æſtu nrebar & gelu, fugiebat Gen: 31. 40.
ſomnus ab oculis meis. Plus Chriſtus pro ſponſa ſua Eccleſia perpeſſus eſt,
ba cujus ſalute ſe ipſum tradidit in ara crucis immolandum, unde

aulus: Qui dilexu me, & tradidit ſemetipſum pro me,
Uu3 Da-

Cal. 2. 20.

2342 Conſideratio XCI.
David contra urſos & leones pugnavit, ne aliquam ex ſuis per-
deret oviculis, unda ad Saul Regem dixit: Leonem & urſum interjeci ego
ſeryus tuus. Erit igitur & Philiſtæus hic ineircumciſus quaſi unus ex eis. Chriſtus,
ut ſuas rationales ſervaret oviculas, eâsque ex ore leonis & urſi in-
fernalis eriperet, ſeipſum in mortem tradidit, mortem autem crucis.
Multum laboravit onathas, aſcendens per prærupta rupis ſaxa
1. Reg. 14. 13. ad caſtra Philiſtinorum confundenda: Aſcendit autem Fonathas nianibus &
pedibus reptans, & armiger ejus poſt eum, ubi eruentam pugnam habuit,
& mirabilem ab hoſte victoriam reportavit. Plus laboravit Chriſtus
aſcendens cum cruce per Calvariæ rupem ad debellandum Tartareum
hoſtem, hujus armiger Simon Cyrenæus fuit, qui Chriſto ſub tanto
onere deficienti auxiliatricem manum adhibuit, dum ad portam Ju-
diciariam in terram prolapſus eſt. Tanti nimirum ponderis erant
112,53. 6. Peccata noſtra, quia poſuit Dominus in eo iniquitatem ommium noſtrüm.
4. Magno ac fummo labore ab urinatoribus in Sinu Perſico quæ-
runtur gemmæ ac margarithæ, qui vecti cymbis in profundum maris
& usque ad abyſſum per funem ſeſe demittunt, & in aquis inter ſco-
pulos hinc & inde diſcurrentes tam diu quærunt, donec plures con-
chas, in quibus deliteſcunt uniones, & margarithæ, inveniant.
Et quid fecit pientiſſimus orbis Servator Chriſtus? Erat perdita
una pretioſa margaritha ac gemma pretii prorsùs inæſtimabilis (Ani-
ma hominis) deſcendit hic de cælo, ut eam inveniret in terra, imè in
profundum maris hic divinus Urinator ſe demiſit, ubi in maxima do-
lorum tempeſtate naufragium feeit: Veni in altitudinem maris, & tem-
nſaln eS. 8. peſtas demerſi me. Et quemadmodum naufragus ſibi de ligno circum-
ſpicit, quo mediante ad littus poſſit evadere ſalvus: Sic & mitiſſi-
mus Dominus lignum crucis in cruento illo paſſionis naufragio appre-
hendit, in quo ille quidem periit, ſed nos per illud ſalvati ſumus.
y. Collige ex hoc, anime mi, aliquam doctrinam moralem,
Marth. 12. I0. quantum pro te laboraverit erucifixus Eſus; & tu habes manum ari-
dam, quia negligis operari, quæ Dei & tuæ Salutis ſunt? Servus ille
Maith. .6. Centurionis in domo jacebat paralyticus, & tu es ſpiritualiter paraly-
ticus, hoc eſt languidus & ad divina piger obſequia? Ad Petrum ac
cæteros diſcipulos in monte Olivario dormitantes Chriſtus dicebat:
Sic non potuiſtis una horâ pigilare mecum? Vigilarunt illi priuùs pro luero
temporali per totam noctem in remigando & piſcando, & tamenni-
g. Chryſoſt - hil cœperunt. Nunc cùm pro cœlo laborandum eſſer, dormitant o-
ho. 13. in ep mnes; Audi os aureum: Nibu, inquit, eſt, quod adeò ſit inconcinnum &
ad Phil c. 3. aAhienam à Chriſtiano 3 atque tequiem & recreationem quarere, & ad præſentem
viam nimidm afßci, ahenum eſt à profeſſwione & mäitis noſtrꝛa. Dominus tuus
erusi·

. Reg. 17 34

Matth. 25. 40
Luc., 5.. 5.

Upuden

mnat NM

Gummmonmm
,Chrpnrürudis
unenlifttunn
n, guacelon
iteum fudnen,
pobtonem,ad
Cclormmremslnd
lummntllnnin
GriullMu t dhi⸗
Crtlrinem
Ie OCnikinilan
facrrürninfn
Görküsnuenungn
iemmmm,tn
zmenrlnem
tyirerenmmmuns;
inl
teyloen
. Imterin
WndleN
m aſittathn
Opozomn te
men Anchrin
rolkwphn
uncjren
Gamtrantereg

1.

10 7
lttti
, . ad
eleiibii.
en Aulni
TIupta Ip
Sõ
Dugnam hubuny
PborantChnihn
dum atateum
Cnidoſbtunto
umad MWumſ-
m ponderi ennn
nun ipfrin.
Ginn berſoo que⸗
hprofündhummars
in aquisinterſoo⸗
Vonee glures l⸗
2, irehlant.
Us? Eterperdlti
Eimablls Ani⸗
tintertyimdin
Gin mämnd⸗
en men, G ten⸗
Adehuockonn
ns: ic Anitl
onnuktaganh⸗
Aſalvani ſum
Arinam nin,
Nhabesmund-
ishint! Au
Ppirimulne, .
nia? A ung.
8Chritnhn

De labore & dolore Grucifixi. 34

crucifixus eſt: & tu requiem quaæru? Dominus tuus efhxus eſt, & tu deliciari? haccine
ſunt militis generoſi?
6. Cæterum res miſeranda patinaufragium, & inter decumanos
in irato pelago perire fluctus, ubi omnes in diffracta nave ſortem ſuam
deplorantes opem Dei lacrymabili voce implorant. Itafactumeſt tem-
pore Jonæ Prophetæ, ubi Dominus miſit ventum magnum in mare: Et facta eſt jonæ I. 4.
tempeſtas magna in mari, & navis periclitabatur conteri: Et timuerunt nautæ, & cla-
mayerunt v’ri ad Deum ſuunm.
IlIta Chriſtus patiens in naufragio vitæ ſuæ: Laborari elamans: raucæfa- Pfal. 68. 4.
ſtæ ſunt fauces meæ. Defecerunt oculi mei, dum ſpero in Deum meum. Clamavit .
circa horam nonam voce magna: Deus meus, Deus meus, ut quid dereliquiſti Matth 27. 46.
me. Clamavitrursùs voce magna, dum emiſit ſpiritum: Pater in manus Luc. 23. 46.
taas commendo ſpiritum meum; Et quidem voce magna clamavitarente pa-
lato, quia de ſuo corpore in paſſione multos emiſit humores, per ſan-
guineum ſudorem, per cruentam flagellationem, per ſpineæ coronæ
impoſitionem, per clavorum transfixionem. O qualis erat ille labor
& dolor morientis in cruce Eſu!
Clamavit & David pœnitens, ſed præ horrore peccatorum ſuorum,
in quo oſtendit ſe ex animo de admiſſis dolere noxis: Laboravi, inquit, in Pſal. 6, .
gemitu meo: Layabo per ſingulas noctes lectum meum, lacrymis meu ſtratum meum ri-
gabo, Ecce dolor internus non duntaxat ſe prodit in gemitu, ſed & la-
crymis. O Chriſtiani! quid nos oportet facere, ut condignos poſſi-
mus facere pœnitentiæ fructus? Scio remedium. Non obſtantibus de-
lictis noſtris adrepamus fidenter ad crucifixum Eſum, non jam ful-
mine armatum, ſed undique vulneratum, & exclamemus contriti ac
gementes: Parce nobis Domine, qui ut ſanaremur vulneratus es, qui
ut viveremus mortuus es, & mortuus es in cruce? O amor, 6 amor!
Deus in ligno prohomine indigno? Oamor, amor! Dicat qui poteſt,
& explicet nobis divinum iſtum amorem, ego non poſſum, ah non poſ-
ſum. Interim fluite lacrymæ meæ, quia omnium iſtorum fui cauſa la-
borum & dolorum. O pientiſſime ]Eſu! Quærens me ſediſti laſſus: Redemiſti;
erucem paſſus: tantus labor non ſit caſſus.
7. O vos omnes, qui tranſitis per viam, attendite, & videte ſi eſt dolor ſicut dolor Thren. 1. r8.
menus. Sanchez vir illuminatiſſimus eitimat hoc eſſe epithaphium,
quod Propheta Threnologus Hieroſolymæ in ſuo buſto, in quo ipſa
tunc jacebat ſepulta, incidi juſſit? unde viatores & hoſpites per illam
viam tranſeuntes allocutus eſt, ut dolorem ſuum dolendo, & infor-
me hoc buſtum videndo ſolarentur.
Verùm S. Mater Eccleſia in hebdomade majori hoc crucifixo Eſu

& SS. Matri ejus Doloroſæ applicat: Ah qualis labor & dolor in
corde

1

Conſideratio Xll.

344

Zlal. 30. II. corde utriusque! Defecit, ait moriens Eſus, in dolore vita mea, & anni

mei in gemitibus, & afflitiſſima Mater ac Virgo: 0 fin mi, quis wihi det
ut moriar pro te. An hic eſt Filius meus & DEus meus? DEus qui inter
Cherubinos ſedet, nunc, ut malefackor peſſlimus, pendet inter in-
fames latrones? DEus qui tribus digitis appendit molem terræ, nunc
in ſummis doloribus moritur in cruce? Omeœſtiſſima Matrum! O
Mater dolorum„ Fili Bennon;, date omnibus, qui amant vVOS, &
hujus doloris & amoris meminerint, in ſuo ab hac mortali vita di-
ſceſſu, lætitiam ſempiternam.
8. Pincera ille Regius in EÆgypto bonum ſignum ac felix ſomni-
um habuit, dum illi videbatur, quèòd in calicem Pharaonis uvas ex-
Gen. 40. 11. Preſſerit, & hoc populum ei tradiderit: Tuli ergo uvas, & expreſſi in ca⸗
Hugo Card. licem. Supra quod Hugo Cardinalis: Tunc in calicem uvas exprimimus, quan-
ie.⸗ do per memoriam Paſſionis Chriſti dilectione afficimur. Et quis, obſeero, non
aliquo amore afficiatur erga talem ac tantum Redemptorem, &er-
a talem ac tantam Matrem? Adhareat lingua men faucibus meis, ſi non

sſal, 136. 6. meminero tui, stl! MARIA!
e e Gag Pe ee ge Se Pgesle S ⸗ A e Put
CONSIDERATIO XCII.
Chriſtus Crucifixus, DEUS totius

conſolationis, qui conſolatur nos in ommi tri-
bulatione noſtra.

Sicut abundant paſſoanes Chriſti in nobis, & per Chri-
ſtum abundat conſolatio noſtra 2. Cor. I. 5.

1. .
Ancto Joani Evangeliſtæ in Pathmo exuli ab Angelo porrectus eſt
liber, ut eum devoraret: Accipe librum, & devora illum, & faciet a.
maricari ventrem tuum, ſed in ore tuo erit dulce tanquam mel. Liber iſte
dulcis & amarus Chriſtum Eſum & hunc crucifixum præſig-
navit. Amarus quidem tibi primâ fronte videbitur, ſed ſi il-

lum bene per ſeriam meditationem deguſtaveris, videbitur tibi dul-
ceis

Apoe. 10.9.

oltindexl
N.NI. Ichoepen
8,ladigümre
Ummlegatun, u
nsd. latiinsd
CAi ili⸗
nmii iriu
,QMimmmn
Midilei hin
un⸗ nn
i, Tudlserunh
Dwiabacnondlleren
danen Wrcmmn
ltmionmmis,n
tundomnium, mnrin
unthuini niit
Pibus uinmnmr
Iunetomtkikin
e, unhaine
nleneinir
Weltesattiire
Alhnenl
ſeſiſatt
nti
S
lezelraſtigr
uelaiii
iceng
ulalte
liun, i

ninn Ga
ingini let
tens Diinter
Ils,elkein
tmolentn ne
kiſima Man
gui Aant N
c mortali int

Nunae felrſomn.
Dheraotsnnas ex-
me G enzeince⸗
1eflimine gic⸗
tnis, Clleco, nen
cteenptoren, Ke⸗
u fdlltr t

W.

SS

R GN

(. 1.5.

Plnelei,
tungnn i⸗
e iclin /

N

cis Nlee

Crucifixus ſolatium noſtrum. 34 5

cis ac ſuaviſſimus: Chriſtusiber eſt, ait S. Chryſologus, quem Joannes in S. Chryſol.
ſua Apocalypſi conſpexit, ſeriptus intus & foris. Foris Chriſti vulnera cernimus, ſed ſerm. 1. de
intus immenſi erga nos amoris incendis contemplamur. O beatus, qui ſeriptus Reſur.
eſt in hoc libro vite. Audi & S. Bernhardum: Hæc mea, inquit, ſub- S. Bernh. ſer.
limior Philoſophia: Sire] Eſum & hunc crucifivum, Non requiro, ſicut ſponſa, 43. in Cant.
ubi cubet in meridie? quem lætus Amplector interubera commorantem. Non requiro,
xkbipaſcat in meridie?é quem intueor Salyatorem in crute, à quo mihi promanat
omnis conſolatio.
2. Job Idumæorum princeps, vir ſingularis pietatis ac tolerantiæ,
& typus Chriſti patientis, de ſe ipſo ait: Cum ſederem quaſi Rex, circumſtan- Job. 25. 25.
te exercilu, erem tamen mæœremtium conſolator. En typum expletum in cru-
cifixo Eſu Rege Judæorum, prout Titulus præſefert S. Crucis: I. 47
N. R. I. Inhoc purpureo ſedens throno, omnes conſolaturmœren-
tes, ſi ad ipſum volunt accedere: Ego, egoipſe conſolabor vos. Non mit- Iſa. Fr 121
tamlegatum, aut Angelum, ſed ego ipſe conſolabor vos; quod conſide-
rans S. Franciſcus Saleſius exclamavit: Ergo ſtatuamus uò tam in monte
Calrariæ, quàùm in Thabor dicere: Bonum eſt me tecum eſſe Vomine; ſiye in cruce
moriaris, ſive glorid refulgeas.
3. Canticum totum myſticum eſt, ac plenum incomprehenſibilis
amoris Chriſti erga ſponſam ſuam, & viciſſim ſponſæ erga Chriſtum
Sponſuùm; — de ipſo ait: Manus ejustornatilesaureæ, plenæ bhya- Cant. 5. 14.
eimhis. Tornatiles erant hujus ſanguinum Sponſimanus, quia aſſiduò
in vita hacmortali ſe verſabant; & volvebantad omnigena miſericor-
diæ opera: Nunc curando leproſos, nunc illuminando cæcsS, nunc
ſuſcitando mortuos, nunc multiplicando panes, nunc aquam mu-
tando in vinum, nunc ſubminiſtrando Euchariſtiam. Sed & plenæ e-
rant hyacinthis pretioſis ac rubeſcentibus, id eſt: cruentis plagis, ex
quibus noſtra promanat ſalus; unde Philo Carpath. in hunc locum:
Tunc tornatiles factæ ſunt Chriſti manus, quando is illas extendit in
cruce, quando ex clavis perforatæ fuerunt; plenæ autem hyacinthis,
quiaplenæ ſunt gratiis ac beneficiis in miſeros peccatores & in omnes
mœrentes ac deſolatos. Cur ergo aliud in noſtris calamitatibus quæ-
rimus ſolatium, quàm Crucifixum Eſum?
4. Joſepho Patriarchæ ob amorem virtutis & caſtitatis compedes
& vincula injecta ſunt: Humilhaverunt in compedibus pedes ejus, fſerrum per- Pſal. 104. 18,
ranſut animam ejus, ſed iſta vineula paulò poſt in pretioſos annulos, tor-
ques aureas & ſtolam Byſſinam Deus mutavit, dum ob vaticinium fu-

S. Franc. Sal,
Phil, p. 4.
cap. 13.

turæ ſteriſitatis à Rege Pharaone denominatus eſt Princeps totius

WEgypti, & curru regio vectus, ſalutatus eſt Salyator mundi, in qua digni-
tate non ſe auſterum, ſedomnmibus benignum præbuit, & conſolato-
Ginther Unus pro omnibus. XX rem;

346 Conßderatio XVII.

rem; unde & perfidos fratres ad ſe in afflictione & fame aocedentes
Gen.45. I5, blande excepit, eôsque paternè conſolatus eſt: Oſculatusque eſt oſep
omnes fatres ſuos, & ploravit ſuper ſingulos: poſt hac auſi ſunt loqui ad eum.
Joſeph etiam in hoc Chriſti typus fuit, qui in paſſione ſua nimiuùm
humiliatus eſt, & ferrum pertranſiu animam ejus, ſed tandem exaltatus,
ipſam crucem, clavos & lanceam vertit in ſuumtriumphum, impe-
rium & gloriam: Regnavit a ligno Deus? in quem finem hæc ipſajam à
Regibus adorantur, & in labaris ac vexillis quaſi trophæa geſtan-
tur.
Per fratres autem perfidos à Joſepho nunc in gratiam receptos,
rectè nos ipſos (quia peccavimus in fratrem noſtrum Eſum) poſſu-
mus intelligere; Accedamus igitur ad eum cum magna fiducia, ut mi-
8. Bernh. de ſericordiam conſequamur: Non enim, ait Mellifluus, elevatus eſt in cru-
Vaſt. D. c. 44. gem, ut ſe diffcilem præberet accegere ad eum volentibus, ſed magis ut omaibus poſſet
paratior inyeniri.
5. Eliſeus tempore careſtiæ & famiĩs ollam collocynthidarum ama-
riſſimam injectâ farinâ dulcoravit, dum enim diſcipuli ejus pulmen-
tum cocturi, non niſi herbas ſylveſtres collegiſſent, nimia illius pul-
4. Reg 4,40. menti amaritudine perterriti exclamarunt: Mors in olla vir Dei. Invenit
huic malo remedium Eliſeus, dum lebeti farinam immiſceri juſſit, quæ
omnem ſine mora ſuſtulit amaritudinem.
Homo Chriſtiane! ſi amaro es animo, ſi mors inolla, ſi undique & u-
bique te circumdant tribulationes; Ecce plus in cruce, quàm Eliſeus,
hic, inquam, dulciſſimus Salvator tuus tibi paulò ante mortem ſuam
ſaluberrimam ſubminiſtravit medicinam (Sanctiſſimam Euchariſtiam)
& dum homines ipſi crucem & mortem machinabantur, ipſe illis ſeip-
ſum Deum cum theſauris omnibus potentiæ, ſapientiæ & bonitatis
ſuæ in hoc SS. Sacramento, unico velut bolo abſumendum dedit.
prodigium amoris! ſolatium languentis & amantis animæ.
6. Joſias Rex in Iſraél pientiſſimus, qui ſanxit inter Deum & popu-
lum fœdus, ut aboleretabominanda idola, fana excelſorum, & vitu-
los aureos eroboam, qui directus & electus erat divinitùs ad gentis
4. Reg 23. 25. Judaicæ converſionem, de quo Scriptura: Simils illi non fuit ante eum Rex.
Hic, inquam, dum inprælio à Pharaone Nechao in flore ætatis ſuæ an-
no 34. Occiſus fuit, ab omnibus propter eximias virtutes, ac præſer-
Eceli 45. I.ꝛ2. tim ab Eccleſiaſtico commendatus eſt: Memoria oſiæ in omni ore, quaſi mel
indulcorabitur ejus memoria.
Subintrat hic Cornelius: Joſias eſt Eſus Chriſtus, cujus paſſionis
apud fideles & Sanctos eſt gratiſſimamemoria; hic enim igne charita-

tis & zeli ſuccenſus, ſe ipſum fecit hoſtiam Deo pro ſalute hominum
in

Aunlt nnfbi
Gullemmeke
nim Adamece
um: SeOrr
commrillafvent,

Dergtennhe

klitfmim

Nebemmitiin
ltin n Diom
Muinlid
10 Al. x in
Caunm; h fnau
InCNRAl,
D. Alrnsh
Wimi
ſuis, Cen, Kunn
Hatoadbueglunfin
uun ub umt
him di,
nunm leſet elben
uliſenniigt .
t zure
lauti ann
Ghieſln le

Urtemreceptos,
mſthan) poci
Anhdnck mni⸗
, Ann ina⸗

natn miu

Onthidaum mu⸗
Pulieſus ulnen
,nümni iliis
lerryi Ixent

iceri li, gue

Aundcreu⸗
) dlle
NENNCbNuN
numddntſtun
Untuny gells⸗

bientie 8 phing

mengum l.

Ntsabim
nter Demn i

aeloretn
tclninitii, U
uuſic nr
.

res, AN
Virtutes .

. ſen ſuni N
6
1.
riſtus, i ir
hicein inn
copt⸗ H

Crucifxus ſolatium noſtrum. 347
in ara erucis; idcircò memoria vitæ, paſſionis & mortis illius omnibus
Chriſtianis debet eſſe ſuaviſſima, præſertim Sacerdotibus quotidie ſa-
erificantibus, Religioſis mentibus & perfectionis ſtudioſis, ac denique
omnibus deſolatis animis; hinc S. Bernhardus ſuis præſcripſit: Sit tibi S. Bernh. in
JEſus ſemper in corde, & nunquam imago Crucifixi ab animotuo recedat. Hic tibi ſitci- formula ho-
bus & potus, daulcedo & conſolatis tua, mel tuum, & ſeſiderium tuum, lectio tua, oratio lub nitim
& contemplatio tua, vita, mors, & reſurtrectio tuu. O quàm dulce tibi erit, ſi .
nunc amator erucifixi Eſu fueris, & tunc aliquando mori inter bra-
chia Salvatoris tni!
7. Revertor ad Sponſam? Sicut malus, inquit, inter Iigna ſiarum ſic de. Cant: 2. 3.
leltus meus inter filios. Adverte: juxta mentem SS. Patrum malus inter 8. Bernhard.
ligna ſilvarum eſt crux & Chriſtus crucifixus in medio latronum; ſicut Rupert. &c-
enim Adam peccavit in malo, manducando pomum à Deo prohibi-
tum: Sic Chriſtus ſatisfecit inmalo pendens in cruce, ut ubi culpa
commiſſa fuerat, ibi fieret & ſatisfactio. Ita Cornelius & alii.
Pergit eadem Sponſa: Sub umbra illius, quem deſiderareram, ſeli & fructus
us dulis gutturi meo. Quæres, quis hic Chriſti fructus? Reſp. Remiſſio
peccatorum, juſtificatio & gratia divina, quam nobis promeruit cru-
ceifixus Eſus: Ubi mox addit Sponſa: Iatroduxit me in cellam vinariam,
ordinavit in me charitatem. Et quænam hæc cella vinaria? Reſp. Guiliel- Guilielm. hic
mus Abbas: Porròô vinum, quod in cella Dei bibitur, eſt charitas in Caut.
& amor; cella vinaria ſunt SS. ejus Vulnera ac præſertim ſacratiſſi-
mum CORESII, ad quod nobis per apertum latus ejus plenus patet Sandæus Cen-
introitus. Sandæus habet: Devotio tenera erga Crucifixum el cel- uria 7.
la vinaria, in quam introducit animas ſibi dilectas Rex Sponſfus. Et
quis, obſecro, peccatorum, non veniat in animo contrito &humi-
liato adhanc cellam vinariam? Pescayi Domine, ait S. Auguſtinus, pec-S Augaſt.
atum grande, & multorum ſum mihi conſcius delilterum, ſed nec ſi deſpero: quoni- cap. I3. Med.
om ubi abundaverunt delicta, ſaperabuntlavit & gratis. Qui de venia peceatorum
ſuorum deſperat, negat te Deum eſſe miſerisorlem. Magnam injuriam tili facit, qui
de tuæ miſericordia deficit. Non poſſum terreri muhitudine peccatorum, ſimors tua,
Domine )Eſu, in mentem meam yvenerit. Clavi & lancez clamant mihi, quod tibi
veconciliatus ſum, ſi te amavero. Longinus aperuit mihi latus tuum, & ego intrayi,
& ibi requieſco ſecurus. O ſolatium!
8. S. Catharinam Senenſem; dilectam Chriſti ſponſam in teſtem Manſi to 1.
adduco. Experiebatur aliquando hæœc ſacra Virgo ingentem nauſeam tr 17. diſc, 18.
in ſervitio alicujus infirmæ, canoro fœtido laborantis; ut igitur ſe-

ipſam vinceret, generoſo aufu ob amorem Chriſti crueifxi fœtenti

vulnere omnem promanentem exſuxit ſaniem. Sequenti nocte appa-
ruit illi oranti cœleſtis Sponſus, apertum illi exhibens latus cum reli-
XX2 quis

234 8 Conſideratio XCIII.

quis SS. Vulneribus, ſic eam affatus: Chariſſima filia, plurimos per 4 Ctäoden⸗
gratiam meam ſuperaſti victrix conflictus, quapropter mihi etiam ſem- ei ſmnd
per gratiſſima extitiſti, ſed heri ſpeciale mihi præſtitiſti beneficium, ron
dum te deſpiciens ex fœtenti vulnere ſaniem haurire ob amorem mei indenn
& proximi non abhorruiſti; idcircò & ego tibi porumimpertiar, omni den ag
creato liquore duleiorem. Quo dicto eam ad SS. latus & cor ſuum ad- üüünen, e
movit: Hic, inquiebat, bibe filia mea, ex quo ſuaviſſimo hauſtu tantam ln⸗ un Gon
dulcedinem advertitj, ut deinceps omnem penitùs recusàrit cibum & ite ini
potum. Oanimæ! guſtate, & videte, quoniam ſuavis eſt Dominus. ſeesſirnn
El

ð
CONSIDERATIO XCIII. 2lie

. . iäimortunm;
Crucifixus Dominus, ſiattenta men- aun
te ipſum conſideramus, ſalutarem nobis de- naunuſ /
bet incutere timorem. Armj em

. „. . Spim krepomm
Neque tu times Deum, quòdineadem damnatione es) Et Ailannm
104 quideni juſt 6, nam digna factis recipimus: hlc hümrah
2, 7. unmmigenͦtmven
vero nihbil mali geſſt. Luc. 23. 40. eNiröthon
iny ni fiſin mn
I⸗ mum humr und

bræi per mare rubrum usque in adverſam ripam ſalvi, & ſicco yemem Wann
veſtigio tranſierunt, Pharaone interim cum exercitu ſuo in flu- umnlhii
Ixed, 1430. ctibus ſubmerſo, ſubdit Scriptura: Liberavitque Dominus in n ainn
die illa raæl de manu ä=tgyptiorum; & viderunt Mg yptios mortuos ſuper ginnie i
litius maris, & manum magnam, quam exercuerat Dominus contra eos: n
timuitque populus Dominum, & crediderunt Domino, & ſervo ejus Moſſt: Nruerti
Etquare, dices, populus ille electus tantoperè ſibi timuit, ubi infen- ſen awk

ſiſſimos hoſtes ſuos in littore vidit extinctos? Nunquid potiùs gaude- lne⸗ Edt
re debuiſſent Hebræi, dum àtam crudeli acmiſeranda Gentilium ſer- ecin e
vitute fuerunt divinitus liberati? iultgi
. Reſpon- ditchlti

RWM obrifus Crucifxus quomodo timendus 349

ernie her⸗ B Reſpondent —— quòd ideò dicti Hebræi timuerint, quia vi- Manſ. & alii
i tgen. dentes punitionem iſtorum rebellium, prudenter metuere poterant, to s. diſc. 8.
iill n, ſeveriori ſe fore mulctandos ponâ, ſi Deum poſt tot accepta beneficia uunn 3.
eohinne offenderent; ſic & tu, òanime mi? quò pluribus te agnoſcis cumulatum
nümnpertinzt à Deo & crucifixo Eſubeneficiis, donis ac gratiis, eò magis ſemper ti-
arcorſim bi timere debes, ne ingratitudinis notam incurras.
pohnufutunn Eecce ſemper timendus Deus & Homo Crucifixus, cui Pater de-
teugititcung dit omne judicium & omnem poteſtatem, hic enim, plus quàm Moy-
Pelloninus, ſes, per virgam virtutis ſuæ (SS. Crucem) traduxit nos permare ru-
brum paſſionis ſuæ in terram rectam, ac perpetuo lacte & melle ma-
nantem, infernali interim Pharaone cum exercitu ſuo ineodem paſſio-
nis pelago ſubmerſoʒ; hunc, inquam, Dominum timeamus: Oſtendam Luc. 11. 5.
XoCII robis, ait ipſe, quem timeatis 5 timete eum, qui, peſtquam occierit, babet pote-
Vin ſtatem mittere ingehennam: Et hic Chriſtus crucifixus eſt! ubi amor tuus,
ubi timor tuus?
taen. . 2. Adam ſummoperè fibi timuit, ubi poſt admiſſum ſuum delictum
let ad veſperam vocem Domini inparadiſo deambulantis audivit: Vocem Gen. 3,10,
obo e. tuam audiyviin paradiſo, & timui. Et hic timor prima fuit Adamo diſpoſitio elal. u0.9.
ad pœnitentiam, & erroris ſui emendationem: Iitium ſapientic, timor
Domini.
Aprimo fure pomumvwetitum in paradiſo rapiente, tranſeamus
tione en ad alium in Calvario monte in cruce pendentem, ac culpam ſuam ſe-

eäffmnu: Re veriſſimo mortis ſupplicio luentem. Et dic, obſecro ſodes, quænam
hujus latronis tam ſtupendæ converſionis cauſa fuit? Reſp. Prima hu-
jus pœnitentis verba ab ore ejus emanantia: Neque tuimes Deum? Ecce Prov. 1. 7.
timor Domini principium ſapientix. Oegregium ſpectaculum, cernere peſſi-
mum latronem, manibus, pedibusque crucis patibulo affixum, to-
téque corpore cruore reſperſum, nunclinguam ſuam, quam ſolum
n habebat liberam, tam ſubitò in Dei laudes & crucifixi]Eſu honores

. 1
ann eer ſolventem: Neæqus tu times Deum, quòd in eadem damnatione es: Et nos quidem Luc. 23 40.
