peccatis noſtris, & propter gloriam 8S. Nominis tui libera nos ab æter-
na morte: Domine, ſi veneris judicare, noli nos condemnare.
Judic, 14. 8. 5. Samſon in occiſi leonis ore dulce mel invenit: Et ecce examen
apum in ore leonis erat ac favus mellis. Per iſtum leonem Cornelius & alii
Chriſtum Dominum & hunc crucifiæum ſubaudiunt, ipſe enim eſt Leo
de tribu Juda, qui morte ſua mortem noſtram, peccatum, dæmonem
Reg 2.21. ac gehennam devicit. Accede ad eum, & invenies favum mellis.
Eliſeus Propheta aquas peſſimas immiſſo ſale perſanavit: Hac dicit
Dominus: Sanayvi aquas has, & non erit ultrà in eis mors, neque ſterilitas. Sa-
nataæ ſunt ergo aquæ usque in diem banc. Plus in cruce quàm Eliſeus in Je-
. richo, qui per mortem ſuam ipſam mortem nobis dulcem fecit, cum
Beda in I. ipſo enim vivere ac mori dulce eſt: Mortuus eſt, ait V. Beda, ne nos
betr. I. 3 mori timeremus: reſurrexit ex mortuis, ut & nos per eum reſurredturos Ae

ſperemus

6. Ubi

lrn.
i mitilinns E
etumesilhel
ermuent
,e nn n⸗
,Iunmd,
ernmumfun
1 iſtr
transmit
8 ermut
8 Hendumann

,Ernare ltlank
XS Inctar.
tliun. Aldu
m: De, udun,
ee un, get
iutolen i an ui
ltlen 4 l
lti⸗ Etanlmn
reeſtus etun nifan
uno)lin hilin i

7

e amada,
erten
ndeenllet ie
ivi ubob nlick
Untem ceDendnei
Tunn & ontocnun
Enim cnpchtann,
iChrihtmiähmzel
UI: Nezeninin Din
ſelen u , iih
. n ten Gatn
Pyifun mun. 4
Ctus conulag

cnſnen,

IA

ler ni n

wiet

V.
i, ſilkre,
lidſe, . 4
1. 4 S
ſols Occiim:
slehinind
nennſoſi,
Cccicdit

ſn Ciii,
tun, Alni

tChrikinienan
e & imminenene
X leſumen hr
GunutA Ciin⸗
Gcin uObuvl
8Cieamns: Mr
tauteny, Olunndot
ne cumn Lechinen
lce, lene it
Clunumeflaronten
Cciniihrenoniten
.. Vei ncen
thilbennnpinn⸗
ennae.
wenit: Et ent
Onern Conelul
unt iglenine
eccatum,m
Veries Kſun
elanmit:
Aty Meſte e
eguim Dla
8 Clenfee,
t F. Nl

1 N
N mnun/

7
1

Felix mors in umbra Crucifexi. 545
V. Ubi mitiſſimus Servator orbis duos dæmoniacos ſanavit, &
dæmones obſecrantes in porcos ingredi permiſit, obſervat S. Matthæus,
quòd navigando per mare in patriam ſuam redierit: Et aſcendens in navi- Matth. 9.. 1.
culam transfretavit, & venit in civitatem ſuam. Et quare non pedes, prout
aliàs ſolebat, in patriam ſuam ſe contulit? N. Didacus Niſſ. Salſas ma- Didac. Niſſ.
ris undas Chriſtus transmiſit, ut in patriam ſuam Perveniret, per quod Dom. 18.
docebat nos, per amaritudines, ſeopulos adverſitatum „fluctus ærum- Pent. §. 2.
narum contendendum nobis eſſe ad cœleſtem patriam. Ecce ipſe
præivit per mare paſſionis, monſtrans nobis viam „ & iter noſtrum ad
cœlum facilitans. Audiamus, & attento animo conſideremus S. Au-
guſtinum: Eia, inquit, fratres mei! ardenter deſigeremus propriam patriam: S. Aug. lI. 2.
peregrinationem iſtam, quæ nos ab en adhuc detinet, toleremus, non amemus; ſe- de diſcipl.
Ktinemus tamen. Aſcendamus na vem ſdei ſimul & crucem; nec deſit anchora ſpes Crde
noſtra ſalutis. Extendamus funes, diverſas virtutes; vela charitatis colligamus;
invocemus ventum proſperum verbum Dei: exhauriamus ſentinam à peccatis; per
eleemoſynam mundetur conſcientia &c. .
7. Sanctos Martyres attendamus, quàm Iæti, exemplo Ohriſti
crucifixi animati, ad beatam mortem ſeſe Prœparaverint. S. Andreas Jo. Nadaſ.
Ap. videns de longè-crucem ſibi paratam, eam dulcifſime ſalutavit: 30. Novemb.
O bona crux, quæ decorem ex membris Domini ſuſcepiſti, diu de- & paſſim alii.
ſiderata, ſoliciteè amata, ſine intermiſſione quæſita, & aliquando cu-
Pienti animo præparata; accipe me ab hominibus, & redde me Ma-
giſtro meo, ut per te me recipiat, qui per te me redemit. Cuùm ad
crucem perveniſſet, ipſe ſibi veſtes detraxit, eãâsque carnificibus do-
navit, à quibus cruci affxus & in altum ſublatus ad populum circum-
ſtantem de Deo & Crucifixo JEſu loquens, plura animarum millia ad
Veram & orthodoxam fidem convertit. Biduum hæſit in cruce 5
ſic enim cupiebat amor, ſic merebatur patiendi deſiderium; Et cum
novi Chriftiani illum vellent de cruce deponere, ſublatâ voce excla-
mavit: Nepermittas, Domine JEſu Chriſte, famulum tuum, gus propter no men
tunm pendeo in crucen ſolvi, ſed ſuſcipe me » tu Magiſter mii Chriſte, quem di-
lexi, quem cognovi, quem confireor, quem videre deſidero: Suſcipe Domine E-

ſu ſpiritum meum. Ad quod ingens ſplendor Andrgam circumdedit, ſie

totus coruſcus & lætus abiit ad Magiſtrum ſuum JEſum. O
felicem ſortem, ſic poſſe occumbere mortem.

Sinther Unus pro omnibus, . Z Z CON.

Iſa. 63. 2.

Iſa. 19. 18.

Lyr. de imi-
tat. Chr. pat.
I. 5. c. 6.

546 (O0O) α½
,
F. E S F ⸗ E E A E B A Se

CONSIDERATIO CXLV.
Cur Chriſtus Dominus etiam poſt glorio-

ſam reſurrectionem ſuam quinque SS. Vulnera
voluerit retinere.

Oſtendit eius manus & pedes. Luc. 24. 40. Et latus.

Jo. 20. 20.

1.

NHriſti Domini de morte victoris, ac de Gentibus ſibi ſuba-
ctis triumphantis ſpeciem quondam vidit, ac deſcripſit Iſaias
Propheta, ubi rogatus Chriſtus ab Angelis: Quare rubrum eſt
indumentum tuum, & veſtimenta tua ficut calcantium in torculari ?
Reſpondit: Torcular calcavi ſolus.
SS. Patres hunc locum communiter accipiunt de Chriſto reſur-

gente, & in cœlum aſcendente: Torcular paſſio Chriſti fuit, quo ejus

ſanguis expreſſus eſt, veſtimenta autem ejus ſacra hurnanitas à Judæis
cruentata, quam cœlo intulit, ubi etiamnum quinque 88. Vulnerum
cicatricibus remanentibus eſt rubicunda. Sed quæres hic, cur pien-
tiſſimus orbis Redemptor Chriſtus quinque ſua ſacratiſſima Vuinera
etiam poſt glorioſam reſurrectionem & aſcenſionem ſuam in glorifi-
cato ſuo corpore voluerit retinere? Cauſam in præſenti dabimus.
2. Iſaias Propheta de quinque civitatibus, quæ miſeris mortalibus
pro refugii loco in omni caſu inſervirent, pulcherrimum tulit vatici-
nium: In die illa,; inquit, erunt quinque civitates in terra Egypti - — civitas
Solis vocabitur una. Per quinque iſtas refugii civitates rectè adumbrata
ſunt quinque SS. Vulnera Eſu, quæ ideò poſt glorioſam ſuam reſur-
rectionem & aſcenſionem in corpore ſuo glorificato retinere voluit,
ut in omni occaſione, in vita & in morte nobis eſſent loco refugii, ac
præſertim civitas Solis, per quam Vulnus ſan &tiſſimi lateris nobis præ-
ſignatum eſt Sole rutilantius. Advertit Auctor, qui vitam S. Thomæ
de Villa Nova conſeripſit de optimo quodam ac pientiſſimo Aſceta ex
Ordine religioſo Fratrum Eremitarum, quòd ad ſtudia, orationes ac
contem-⸗

eglmn 60
umnſihit: den i
,Cwntiu Id G

nrnsterlk;

n,6 iidenun eeig
INNRVenh

Bellsv 11
Pegid CmdimiCkrel
ſotmnunr, ſrirint⸗

iiughe noſltrſclteirtg
n,. De quſrn

Tretinere,
inwenireaſte
ſ. Drogredin
Kpoſtettnr ih
Kundecitiicn
vbent ſinn i

Minn
inn nlt n n

ite len r

en
ar

/

Cur . Vulnera à Chrifto retenta? az

contemplationes ſuas de noctε nullo indigeret lumine, ſed vulnus la-
N terale erucifixi Redemproris illi ſufficientiſſimum etiam in medis te-
nebris fùbminiſtraverit lumen ac inſolitum ſplendorem. Interroga-
0 N tus de hoc à Superiore, reſpondit: Lumen ſibi oranti èà latere crucifiæi ve-

nire. O felix ſtudium, felix oratio de nocte, cui lucerna eſt Agnus.
3. Olim ſi quis delinquens ad ejusmodi deſignatam fugit refugii
m Mz civitatem, ſalvus erat, ſed fi egrediebatur, ſe vitæ exponebat periculo,
& impunè poterat occidi. Semei conſule Davidi quondam rebellem,
cui Salomon pro civitate refugii aſſignavit jeruſalem: Edißta tili do= 3. Reg, 2. 36.
mum in Jeruſalem „ & habita ibi: Et non egredieris inde huc at que illuc. Verùm
ubi ſui ac mandati regii oblitus, incautè egreſſus eſt, ſine mora mor-
.,An tis pœnam ſubiit: Juſſit itaque Rex Banaia filio Jojadæ: qui egreſſus»percuſſit
eum, & mortuus eſt. Ita quicunque extra benediéta Chriſti D. Vulnera
inventus fuerit, & has ſecuriſſimas refugii civitates deſeruit, pericu-
lum ſuæ æternæ ſubit ſalutis, & mortem animæ non evadet: Quacun⸗
AQAue die egreſſus ieris huc & illuc, ſcito teeſſe moriturum. O ſacratiſſima pien-
6e Cenituſit tiſſimi Redemptoris noſtri Vulnera, ideò reſervavit vos, ut peccator
t cen habeat quò fugiat, & juſtus, in quo habitet.

els, Qr nn 4 Frat quondam Davwid in deſerto Moan ab hoſtibus undique
„ , , . . . — . . . „
dtir1d circumeinétus, & exercitus Saulis ex omni parte diffuſus, ut eum quæ-

. reret, perderet, maéctaret: Cùm igitur nullus ei pateret effugii locus,
ntcelniſo 1 ad Dominum vocem & animam ſuam levavit: Eſto mihi in Deum prote- Pſal, 30. 3:.
0Crkifit,noen dοrem, & in domum refugii, ut ſalvum me facias. Et qualis iſta domus re-
Gihmmmtsddi fugii? F. S8 Vulnera Chriſti, quæ ipie non obſcure prævidit, dum
tingte Nönen de illis vaticinatus eſt: Foderunt manus meas, & pedes ingos. Supra quod Pfal. 21. 17.
uereshi, af egregièe Qardinalis Charenſis: Foderunt, inquit, non dixit, transferunt,
lacraulimn Iu ſed foderunt, quia ex profunda hac excavatione ad inſtar foſſa exprimitur frulctus,
hnemn fuaum n gqyui inde profiliit, foſſis enim agros circum damus, ut ex iis frultus copioſos exhau-

rrlenti dling riamus. De qua Vulnerum Chriſti foſſione & Hugo Cardinalis illud

uetnilerisnond. Eſaĩæ 2. intelligit: 17 ngredere in petram, & abſcondere in foſſa hbumoaà Jacie ti-
benimumtqdu moris Domini. En pulcherrimam rationem, cur Chriſtus Dominus
m Eri.* Ctiam poſt glorioſam reſurrectionem quinque ſua 88. Vulnera volu-
tes tecte erit retinere, ut in iis usque ad conſummationem ſæculi optatam poſ-
MD ſemſuns ſimus invenire aſylum & domum refugii.
eneteñi S. Progrediamur ulteriùs. Finito diluvio Deus pactum iniit cum
latoe eſt Noe & poſteritate ejus de non ampliùs inducendo diluvio, pactique
lentloo 4 teſſeram deditiridem ſeu arcum tricolorem: Arcum meum ponam in nu- Gen. 9. 13:

Inl ee bibus, & erit ſignum ſœderis inter me & inter terram: Cüumgue obduxero nubi-

ſ 1 bus cœlum, apparebit arcus meus in nubibus, & recordubor fœueris ſempiterni.
enin , Arcus iſte præſignavit Chriſtum crucifigum & nunc glorioſum in

ſ Z 22 2 lis

Eccli. 43. 12.

515 Conſideratio OXLIV.

clis; quàm ſpecioſus eſt nunc in ſplendore ſuo, quem ſi Pater re-

ſpicit, ejusque contemplatur S8. Vulnera, recordabitur fœderis ſui

S. Cyprian.
ſer. de baptiſ.
Hebr.

Jo. 2. 20.
Exod. 26, 3.

Exod. 26. 37-

Num. 7. 83.

Gen. 46. 22.

1. Jo. 2. I.

in Joan.

ſempiterni, quod pactum eſt inter Deum & omnem animam viven-
tem: Et ideò reſurgens Dominus hæc ſua ſacrata Vulnera in corpore
glorificato retinere voluit, quia plurimùm valent ad impetrandam
nobis gratiam & æternam ſalutem, dum ſemper interpellant pro no-
bis: Ur appareant, ait S. Cyprianus, vultui Dei pro nobis, & ut ſemper jer-
vata in corpore plagæ ſalutis humanæ exigant pretium. ,
6. Agglomeremus argumenta. Reſervavit ſibi Dominus Eſus
quinque ſua SS. Vulnera. 1I. Quia ſunt quinque portæ templi imò &
cœli, per quas intratur ad vitam. FErat quidem hoc divinum tem-
plum à Judæis in paſſione dirutum, ſed in reſurrectione à Chriſto re-
ædificatum: Solvite templum hog, & in tribus diebus excitabo illud. 2. Sunt
quinque purpureæ ac pretioſiſſimæ cortinæ, quibus olim arca Dei te-
gebatur: Sic divinitas habitans in humanitate Chriſti, tanquam in ara
& tabernaculo ſuo per quinque SS. Vulnera contecta eſt. 3. Sunt
quinque columnæ deauratæ lignorum Setim, ante quas duceébatut
tentorium: quarum erant capita aurea & baſes æneæ. Columnæ for-
tiſſimæ fidei noſtræ orthodoxæ ſunt 88. 5. Vulnera Salvatoris noſtri,
per quas in fide & in omni tentatione ſolidamur, ac confirmamur. 4.
Agnos quinque & arietes quinque olim in dedicatione tabernaculi
offerebant duodecim principes duodecim tribuum Irael; Sed nulla
DEO T. O. M. magis placet oblatio: quàm quinque SS. Vulnerum
dilectiſſimi Filii ſui, agni illius immaculati & incontaminati. 5. Joſeph
Pro-Rex in Ægypto dilecto fratri ſuo Benjamino quinque pretioſas
ſtolas dedit: Quinque SS. Vulnera ſunt quinque noſtræ ſtolæ gloriæ,

quibus veſtiti, & in ſanguine agni dealbati, ſecurè ad conſpectum Dei

perveniemus. Er quid, obſecro, non ſperet reus, ſi pro ſe habeat
quinque iſtos potentiſſimos advocatos apud Deum Patrem: Advoca-
tum habemus apud Patrem, JEſum juſtum, qui non tantùm verbis, ſed &
vulneribus pro noſtra perorat ſalute? Audiamus Rupertum: Potuit
Dominus JEſus virtute, quâ ſurrexit, clavorum, & lancea penitàs extirpare ve-
ſtigia, ſed ſervanda erant oculis paternis, decentia Elium Dei, charitatis & obe-
dientia ſigna veneranda, noſtra cauſa patrocinia, noſtrique amoris aterna in-
citamenta.
7. Et quid dico ulteriùs de his †. ſacratiſſimis Vulneribus, quæ
Dominus JEſus de morte triumphans, ac reſurgens ſibi in peculiarem
gloriam & ad omnium mortalium ſalutem reſervavit? Nota eſt iſta
parabola, & in Eccleſia Dei ſatis decantata, atque ab ipſo veritatis ore
in latium animarum noſtrarum prolata, ubi quinque Prudantius
irgi-

.

j un 1
wre!
vane
uhnte
Svnn
illetmton
lMien ,.

NBe

Geheanl

0Nld weccs

1 ,4
Diſimolrm.

Bünce

1 rl Pnihe⸗
,lenfifgna ſr.
Kigängnedrhi
üEroirrrikoir
ninoxf: Qufn
6 mmiſimn, u⸗
G

n, 0

obmeck whu ſoch
ud,Kügerd⸗
ADeRn⸗

4
hntiiin
Ohnnem IN
A Vlhent
ent Nie
der meneltn

n.

in eret hll
uibus linamde
Chriti nglütn
donteckn el. d
Ate Oli Cltt
Dnek, COlumm:
17 lvatoris nei
ACoNünmamur

catione tabernmad

In Exl, Sed m
lngned Nülnennn
Munini. .l
0 Jliagne Neil⸗
enokre ſhlepon
adconettun.
1, ſpro E
Im Diwen:
Antum vetboy
8 Nupertun:
in pelitttöe
,Dei, chentuil
. 5
hue ononi

Tuhnehn,
nsſbiin herl
alit Mne,
eabiſſoſenn
ningge 1 S

o nib ⸗

Cur quinque Vulnera à Chriſto retenta.

Virginibus, quia quinque habebant ardentes lampades, ſine mora
acceſſus etiam media nocte ad cœleſtes Agni nuptias permiſſus eſt:
Media autem nocte clamor factus eſt. (Obſerva: Clamor iſte ſignificat tu- Matth. 25.6.
bam Archangeli ſuſcitantis media nocte mortuos à ſepulchris.) Ecce
Sponſus venit, exite obviam ei. Tunc ſurrexerunt omnes Virgines illa, & orna-

verunt lampades ſuas; Et quid ſequitur? Venit Sponſus: Et qua parata erant,

intraverunt cum eo nuptias. Cæteris quinque fatuis Virginibus, quia
non habebant ſimiles quinque lampades ardentes, neque oleum in
vaſis ſuis, à Sponſo rejectis, & in orcum ablegatis: Olauſa eſt janua.
N. Doctiſſimus Franc. Quareſmius, quòd per quinque ardentes
illas lampades quinque glorioſa Chriſti Sponſi noſtri Vulnera intelli-
gantur: Quinque, inquit, ardentes lampades Virginum prudentum quinque Vul- Quareſin. to.
nerum Chriſti fgura ſunt. O felix illa anima, quæ ardentem amorem erga : 6. 8, ſect, 2.
hæc SS. quinque Vulnera usque ad finem conſervat, quia ſunt trophæa
Chriſti & noſtræ victoriæ: Quia roborant nos in fide, tum in vita,
tum in morte: Quia ſunt claves cœli, & clauſtra inferni; Ego ſum pri- APoc. I. I8.
mus & noviſſimus, & vivus, & fui mortuus, & ecce, ſum vivens in ſæcula ſcu-
lorum, & habeo claves mortis & inferni, imò & cœli: Quia æternæ ſunt no.
ſtræ delitiæ & dulcedines: De forti egreſſa eſt dulcedo, quid autem for- Iudic. 14. 14
tius illo leone de tribu juda, & quid dulcius melle, quod de ore il-
lius & 5. SS. Vulneribus in beatos promanat? Proinde om-·
nes Electi in æternum cantabunt: Dignus eſt Apoc, 5F. 12.
Agnusy qui & c.

2 2zz z CON-

JFerem. 11. 19.

Philipp. 2. 9.

550 W☚ (0O) EE

g- N A e N A eN à A -g-k E Sr de k gr.
k S F h F F T F F d h d F F F d F A.

CONSIDERATIOCXLVI.

Crux ignominioſa Chriſto Salvatori no-
ſtro ſummam cauſavit, & peperit gloriam.

Propter quod éo Deus exaltavit illum, & donavit illi
nomen, quod eſt ſuper omne nomen. Philipp 2. 9.

1.
Iitamus ligum in panem ejus, dicebant quondam impii Judæi
ad Jeremiam Prophetam, & eradamus eum de terra viveutium,
& nomen ejus non memoretur amplius. Sed quò magis cives in
Anathot Jeremiam volebant deprimere, & ad necem ac
crucem poſtulare, eò magis in oculis Dei Vates ille divinus

exaltatus, & defenſus eſt. En perelegantem typum in Chriſto expreſ-

ſum, quem proprii cives ad lignum crucis inſtanter poſtularunt, ut
memoriam ejus extinguerent, eumque de terra viventium elimina-
rent; ſed contrà accidit; Propter quod & Deus exaltarit illum, & donavit
illi nomen, quod eſt ſuper omne nomen, dum dedit illi nomen DEI & Filii
Dei, quod nomen ſolàùm proprié ſuper omne aliarum creaturarum
nomen eſt, ad quod, ut mox in textu ſequitur, omnes genua flectant,
& adorent: Ut in nomine Eſu omne genu flectatur » cœleſtium, terreſtrium &

inferorum. En quantum crux exaltavit Filium Dei! O ſi amas crucem,

Mæarc. 16.6
Cath. 13 .–.

anime mi! exaltabit & te usque ad thronum & conſpectum Dei.
2. Venerunt in die reſurrectionis inchoante jam nocte ad S. ſe-
pulchrum Chriſti Domini ſanctæ Mulieres, Maria Magdalene, de
qua prius Dominus ſeptem dæmonia ejecerat, Maria Jacobi Minoris
& Judæ Mater, & Salome Mater Jacobi & Joannis Apoſtolorum, ut
fecundum morem Judæorum odoriferis aromatibus ungerent Eſum;
quibus apparuit de cœlo Angelus, & quia timidæ erant, eas conſola-
tus eſt: Nolite expaveſcere;: J Eſum quaritis Nazarenum, crucißxum? Et quid
eſt hoc, fubintrat hic S. Cyrillus Hieroſolymitanus: Non potuiſti dicere»
Angele, ſciuquem quaritis meum Dominum? Cur ergo dixiſti crueitnde 2
R. 8. Cy-

, enen Danin

Sa, aor
4 Fede onmn
aDmnd binſen 1
Seinil oen⸗
cſutibften Dinin
,CPwto ſtülſepun
rendte. Iud. Ad
4 Melhn leben
een, Keren
En, Eonni Ienmin
r inmnil
As fer eitgin 0
iliugtrol Aten
nvet! Min Yonch
rnckum Aand

DüWIEuN, in

glit, nt, itneid
Chritior, Ceuummun
uresprrcptni, wn
Erfici, non Au wolut
Mmphum, ſeunet
onnne Lenn üun.
ſ. Abpirbrtecken
Mortemcrucs,rgun
IIS, Undeatbienn
adhortmionenſülni;
,Nlintun,r iu
Tillientcikr,,
bu ſomi ſuin
M)rorian ſeti ,
Sc 13 . e ſe
inlihe m i lu nuf
1 uggiülere

Crux Chriſtigloria & omnium Chriſtianorum. 55r
N. S. Cyriflus: Cenfßidenter dicit, ſcio 5 guia trucifium quaritis: corona
H enim eſt crux, non ignominia. Ecce Angeli primi fuerunt, qui Chriſti ho-
norarunt crucem & priùs infame patibulum, de cujus gloria ipsâ re-
ſurrectionis die mentionem facere non dubitarunt. O / cognoviſſent &
hoc Judæi, nunquam Dominum gloriæ crutifixiſent. O ſi cognoſcerent &
peceatores terræ, quem de novo per enormia ſua delicta in crucem
aagunt; miſeri! Qarite Dominum, dum inveniri poteſt, inyvocate eum, dum Iſa. 55. .

I. Cor. 2. 8.

0 prope eſt: Ecce crucem Domini!
Ua 3. Inter alia, quæ Angelus intra conclave ſacratiſſimæ Virginis
eritgle Mariæ de Verbo incarnando proponebat, erat & hoc: Dabit il Domi- Luo 1. 33.
nus ſedem Dayid Patris eſus. Et qualis hæc ſedes erat? . Crux fuit, re-
n, Ghrt gnavit enim à ligno Deus: David, ait Theophylactus, vicit & reg navit

. per manſuetudinem, & Dominus per manſuetudinem ſuſceptà cruce regnavit. Crux
1 Nlp enim Chriſto Eſu ſceptum regale eſt, diadema pulchritudinis, & vir-
ga potentiæ. Ita S. Andreas Cretenſis in orat. de ſancta cruce.
4. Dilectus ille Domini Diſcipulus, ubi deſcripſit Verbi æterni

t gvondminni originem, & ex Deo Patre generationem, ac tandem ejus incarnatio-
Menenmen nem, & gratiæ plenitudinem, denique ad iſta verba devenit: Er vidi- o. I. 14
npsen mius gloriam ejus, gloriam quaſi unigeriti aà Patre, plenum gratia & veritatis. Et

ert, Aad ein qualis hæc erat gloria, dilecte Chriſti Diſcipule! quam in tuo divi-
Dei ſatesiled no vidiſti Magiſtro? An fortaſſe quando in monte Thaboræo transfi-
uminhrikoein uratus eſt? An in glorioſa ejus reſurrectione à mortuis? An in aſcen-
hrunt, one in cœlum? An in Calvario monte? Ita eſt, & cum hoc ultime
uwenümm dimm determinatum eſt, quia Korin ſumma Chriſto Redemptori noſtro
AMtlnu crux fuit: Crux, ait prædictus Theophilactus, inter omnia maxin glo- Theophyl. in
Inomenl l ria Chriſti fuit, & etiamnum eſt, & in æternum erit; non enim à Lucam 22.
Aiarun deim Nazaræis præcipitari, non à Jeroſolimitanis lapidari, non ab Herode
mnes genuſch interfici, non alia voluit morte conſummari, ſed crucis expectare
rbſiun, nffn triumphum, ipſa enim eſt typus Monarchiæ ſingularis, at in nomne Philipp. 2. 10
1ON an Eſu omne genu flectatur.

nhecmne 5. Alpirabat de die in diem magis pientiſſimus Salvator noſter
e n llei ad mortem crucis, per quam genus humanum ab interitu erat redem-
r M. pturus, unde ad Patrem in fine ultimæ cœnæ poſt prolixam ad Diſci-
lin laib pulos adhortationem ſublatis in coœlum oculis dixit: Pater venit hora „Jo. II. r.
Mr Akone clarifica Filium tuum, ut Filius clarißicet te. Et quæ, dices haud immeritò,
n 4 en heæc Chriſti erat clarificatio? F. S. Cyrillus Hieroſolymitanus ſuper S. Cyrill.
bis uuge E illa verba Joannis: Venit hora ut clarifizetur Eilius hominis; Vides quowodo Cath. 131.
gloriam propriam ſciebat eſſe crucems Et S. Joannes Chryſoſtomus: Igno- Ra dr yſoſt.
n uſn / miniam crucis non ſui ſolius crucißxi, ſed & Patris gloriam appellat. Et pergit fonn. . 1
nte idem mitiſſimus orbis Reparator Chriſtus in eadem emphatica ad
ciüiſic⸗ , Patrem

F2 Conſideratio CXLVI.

Patrem oratione: Et pro eis ego ſanctificame ipſum, id eſt, ait Cornelius
in ſanctam hoſtiam me tibi offero & immolo poſt paucas horas in ara
crucis pro ſalute hominum immolandus. O prodigium immenſæ in
nos Charitatis? quis audivit tale, vel huic vidit ſimile? Crux gloria tua

Progo Oſt. eſt, ait Drogo Oſtienſis, Orux imperium tuum eſt ſuper humerum tuum. Por-
de triumph. tas portantem te: qui portat crucem tuam, portat gloriam tuam: qui portat glo-

1. Reg. 30, 272.

rium tuam: portat te: portantem autem te, portas ſuper humerum tuum. Ecce
quid crux ſit. .
6. Ubi David Rex poſt ſuperatos Amalecitas, ut gloriofus victor
in Siceleg reverſus eſt, gravis inter milites exorta eſt controverſia, an
omnes de opimis ſpoliis ab hoſte reportatis participare poſſint ac va-
leant. Illi, qui cum David cruento interfuerunt prælio, prætendebant
omnia ſpolia ad ſe ſolos debere devolvi: Quia, uti dicebant, non vene-
runt vobiscum, non dabimus eis quicquam de prada; Illi verò qui ex mandato
Ducis remanebant ad ſarcinas & plauſtra, ſimilem requirebant ſpolio-
rum partem. Quid in hac controverſia David princeps juſtus? par-
tibus ritè auditis, in favorem determinavit illorum, qui ad cuſtodiam
hoſpitiorum & ſarcinarum remanſerant: Dixit autem David: Non ſic fa-
cite fratres mei de his, qua tradidit vobis Dominus, aqua enim pats erit deſcen-
dentis ad pralium, & remanentis ad ſarcinas, & ſimiliter divident.
Chriſtus Filius David, Rex & dux noſter eum peccato, morte &
inferno duello conflixit mirando ac plane cruento, quem ſecuti ſunt
Apoſtoli & Martyres, atque innumeri alii, quorum nomina ſeripta
ſunt in libro vitæ: nos autem hactenus remanſimus ad rerum ac ſar-
cinarum noſtrarum cuſtodiam, & nondum usque ad ſanguinis effu-
ſionem reſtitimus; ergo nulla nobis pars erit de gloria & victoria
Chriſti, ac de ſpoliis æternæ beatitudinis? Audio à crucifixo Domino
reſponſum: Equa pars erit deſcendentis ad pralium, & remanentisad ſarcinas,
& ſimiliter divident. Interim ſequamur nos hunc divinum Ducem no-
ſtrum alacriter in obſervatione mandatorum ejus, & in perferendis
varis adverſitatibus, dum etiam ſine ſanguine Martyres eſſe poſſu-
mus; atque ſic ab auditione mala non timebimus. Conſolatur me

S. Auguſt. in divus Aurelius Auguſtinus: Quidquid, inquit, ex me mihi deeſt, uſur-

Manual.

po mihi ex Vulneribus Domini mei: quoniam mijericordià affuunt, nes deſunt
foramina » per qua effluant. Copioſa redemptio data eſt nobis in Vulneribus
Ju Chriſti alvatoris noſtri, magna multitudo dulcedinis, plenitudo gratia
& perfectio virtutum.
7: Vates ille Regius, ubi in ſpiritu prævidit Chriſtum Salvato-
rem noſtrum & orbis Dominum per paſſionem ac crucem ſuam

omnes creaturas renovaturum, hoſtésque noſtros debellaturum,

cun-

eltnußlyn Dl
mhub, guddal
1Cnr, Auem Donn
Karimheiifll ⸗
Ponore daduit,uted
S Khorninido⸗ Gen
eehentannin
dent: uatlain
unun milaltn,
kr ſenimvenci: hi

Cndiflenda

1.

Gee
0

Ucruce Donin
Iis Crtinon

Miauten

Hi⸗ Cnt. 3

Anielbenttengte
Cihlgnen he,
Mpen, 0 Mp
cont, n ⸗

1Cite lußn

fuade
Poolgind⸗
ltſtee
ihn hmn,
lunantimn ,
ſhen unmn

Citn,

Ulveroclian
milem eclichnt
d princeps in
rum, glin an
atren Deng: N
us Ait A!
ilter Anite.
Chinpecento, mon
nd, dten Keutil
Guonmmwnim n
Dmes Nerunge
e al lnanni
tEe gori A
o cudholr.
56 ſenutet itt

edirinum Dica

e Marcjres le
imus, Cnſi
er i nihi 14
Ortis Aluen, 1

14 olir in 63

H
edini, ech

icit 6
CMH.
nec e
oſtros N

CrA

Crux Chriſti gloria & omnium Chriſtianorum. 553

cunctas exinde creaturas invitavit, ut in illius gloriam & honorem
novum canticum depromerent: Cantate Domino canticum novum: quiæ Pſal. 9J. I.
mirabilia fecit. Supra quod S. Hieronymus: Canticum novum, ait, eſt Dei H on.,
Eilius crucißius, quod nunquam auditum fuerat. Nova res nopum habet canti:
cum. Homo quidem paſſus eſt, ſed vos cantate Domino. Paſſus eſt quidem homo;
ſed ſalvavit quaſi Deus. O cantate hic omnis terra.
Idem Propheta Jeſſæus invitat omnes ad laudandum Deum in
Sion, & allegoricè in Eccleſia Dei ob redemptionem & ſalutem per
eundem Chriſtum crucifixum partam: Latentur cali, & exultet terra, Pſal. 95. II.
& quare hoc? Quia Dominus regnavit è ligno; & ſubdit: Tunc exulta-
bunt omnia ligna ſylvarum. Supra quod Fernandius: Hæc eſt ergo ſumma
arborum laus, quèd ex illarum genere nata, exciſa, & fabricata ſit
Crux Chriſti, quam humeris portavit, in qua Crucifixus pependit,
quam fecit imperii ſul ſceptrum, militiæ ſuæ vexillum; tantôque eam
in honore habuit, ut eòêdem, quo Deus ipſe adorationis gradu ab An-
gelis & hominibus colendam propoſuerit. Ex quibus mente atten-
tiore perpenſis non mirare amplis, quòd David de Dominica cruce
Prædixerit: Tunc exultabunt omnia ligna ſylvarum à facie Domini, quia venit,
quoniam venit judicare terram; Conſidera, ait S. Laurentius Juſtinianus, g Laur. juſt.
quanta ſit virtus crucis: In die namque judicii ſol obſcurabitur, ſed de ligno vitæ
Fiu cunctis aſtris ſplendidior apparebit. Ocrux, lux, ò dux ad cCo- cap. 4.
um.

Fernand. in
Gen. I. ſect. 5.

Ss Pede Ses Ane Ses Nge Ge , ees ne Ae re e ne Ze e
CONSIDERATIO CXLVII.
In cruce Domini noſtri) EHu Chriſti om-

nis Chriſtianorum gloria & victoria conſiſtit.

Mihi autem abſit gloriari niſi in cruce Domini noſtri
IEſu Chriſti. Gal. 6. I1.

I.
Aniel Propheta draconem Babylonium absque gladio occidit,
D& inſignem ab eo victoriam reportavit, dum tulit picem, & Dan. 14.26.
adipem, & pilos, & cowit pariter: fecitque maſſas, & dedit in os dra-
conis, & diruptus eſt draco; maſſa enim illa picea anguſtum ob-
R. D. Ginther Unuspro omnibus. Aaaa tura-

554 Conſideratio OXLVII.

turavit os draconis, & impedito anhelitu & reſpiratione, cibo illo op-
Plerus crepuit medius. Per draconem iſtum ſerpens & draco inferna-

is rectè intelligitur, quem Chriſtus Dominus non alio inſtrumento,

quàm cruce ſuperavit, & pleniſſimam ab eo retulit victoriam.
2. David Goliam ſuo ipſius gladio peremit, & ſic glorioſior ejus
vi Coria fuit; licet enim Goliath lapide ictus corruerit in terram, non
tamen ſtatim mortuus eſt, ſed tunc demum, ubi David illi caput am-
1. Reg. 17·50. putavit: Cumque gladium non haberet in manu David, cucurrit, E& ſtetit ſuper
Philiſtaum, & tulit gladium ejus, & eduxit eum de vagina E& interfecit eum,
8. Aug. ſerm. praciditque caput ejus. S. Auguſtinus per Davidem Chriſtum, & per Phi-
197. de Tem. Iiſtæum diabolum intelligit, quem Chriſtus pariter propriis ipſius ar-
mis vicit, ac debellavit; unde Eecleſia: Ur, unde mors oriebatur, inde
vita reſurgeret: Et qui in ligno vincebat, in ligno quoque vinceretur; in ligno
enim ſcientiæ boni & mali vincebat in paradiſo diabolus, ſed in ligno
crucis & ipſe à Chriſto victus eſt.
3. Similem victoriam de Holoferne tyranno reportavit caſtiſſi-
ma Judith & genere & ſanctitate vitæ conſpicua, de qua Scriptura:
Judith. 13.9. Cimque evaginaſſet ilum (gladium) apprehendit comam capitis ejus, & ait:
Confirma me Domine Deus in hac hora, & percuſſit bis in cervicem ejus, & ab-
ſcidit caput ejus, & abſtulit conopeum ejus à columnis, & involvit sorpus ejus
truncum & . Per iſtum Holofernem Rabanus & alii infernorum princi-
Sandæus in pem ſubaudiunt propriis armis devictum: Crux, ait Sandæus, eſt gla-
Paleſtra. dius, quo noſter David Goliathuim infernalem & Judith Holofernem obtrunca-
vit, bic eſt gladius Domini, cui non eſt alter ſimilis.
Idem. In hujus facti memoriam ſolent Judæi etiamnum hodie ad lectum
ſuarum puerperarum, aut ægrorum hominum, ubi vitæ pericu-
lum imminet, contra dæmonum inſidias gladium ſtringere, & in
omnes angulos vibrare, exiſtimantes, ſic ſe poſſe diabolum inſidian-
8. Martial. Tenn depellere. Nos Chſtiani alium contra hunc animarum hoſtem
e. c.y. ſtringamus gladium: Crux, ait S. Martialis divi Petri Apoſtoli diſcipu-
S'Ignat M. Ius, armatura invicta eſt contra Sathanam; Et S. Ignatius Martyr: Cux
ep. ad Philip. trophaum eſt, ac principium damnationis, mortis & ruina ejus, Hune en-
ſem in omni periculoſa occaſione & nos audacter contra dæmonum
inſidias ſtringamus, & victoriam reportabimus, in cruce enim glo⸗
ria & victoria.
Dauroult. 4. Ad hiſtorias tranſeamus. Apamæa civitas cùm à Coſtoë Per-
c. I. Tit. 33 ſarum Rege validiſſimo infeſtaretur exercitu, nec ampliùs civibus eva-
n, 4. & gdendi pateret locus, Thomas Epiſeopus, vir & ſanctitate vitæ, opere
& ſermone potens, rogatu civium particulam authenticam Dominieæ
Crucis in manibus cum Qlericis ſuis circumtulit, & contra celle⸗
enti⸗

1 t

anten
afeltfun
aCbß⸗ d et
Pbong ift
Arentere
n lleom
ne ifit, im
pi tgn
tn gimmmin
7
i⸗
„8. ſumeCi
zinenclemäinu
ds kadonk
TCfünm. Cmlu
Arin nugnbcni
Um elgtnerlibck
ymmzennr, ftan
nonewmce,Mronn
Weienlnumdhri
dltochtnloſcn,
Antreſernom Cn
un ſgniſer rMemiit
t, NInndem M
ens ehrelt Men:

Hekrmrſeemnn
Nonunsinent
Nycnme pon
E(MWbrer
6. Occunthenii,
in Stengelig im
DexercinsCemuim
Alati AulrisMngig
Mrarunt. Rhheicn
1 Clpeimg nes⸗
Win wanns Ponert
!
tleſa Ckhettih 14
tezhi n

ll.

Ptnane, e

In cruce gloria & victoria. 555

eAtn Gentiles velut fulminantem gladium ſtrinxit. Et ecce ſubitò ex ea-
8nondloin. dem SS. Crucis particula egreſſus eſt ignis non comburens, ſed lucens,
teilltridnie ut omnis ille locus, ubi pretioſum hoc crucis lignum circumferebatur,
nin Ele Præ inſolito ſplendore ardere videretur; quod illius loci civibus lætiſ-
Orrheikitn ſimum omen mox ſecuturæ liberationis, hoſtibus verò ſignum mox
bitien imminentis cladis fuit, dum territi ſine mora obſidionem ſolvebant,
gih ani i & in fugam acti magna ex parte ab erumpentibus civibus trucidati
eyenl imit, ſunt. Tanti nimirum intereſt, gladium S. Crucis contra hoſtiles ad-
ten Chatnt, hibere inſultus: Feliæx anima, aĩt S. Bernardus, qua in cruce Domini glo- ernard⸗ 5
arte Rite. riatur, . triumphat, tantam ut perſerveret in ea, & nullis valeat tentationi- An d. es.
nte ni ui donici. .
glogte nun h 5. S. Joannes Capiſtranus natione Italus, nobili genere natus, ac
lls cibole, m doctrina excellentiſſimus Magiſtro vitæ & diſciplinæ ſancto Bernardi- Ex vita.
no uſus eſt, à quo nil ſcire, nec velle didicit, niſi Chriſtum & hunc
unn Tepormitd crucifizdum. Cùm Turcæ Albam Regalem, nunc Belgradum in Hun-

garia magnis copiis & apparatu militum obſiderent, inter ſacrifican-
dum ei ſagitta cœlitùs delapſa eſt, in qua aureis literis hæc verba con-
ſignata erant: Eſto conſtans, & Joannes: proinde ſe cum Germanorum,

n, de n
Anin ltieit e

Hi inn / el S .
1,6noeHt“ Hungarorum & Polonorum copiis in ſubſidium adventantibus contra
üitemum hunc infenſiſſimum Chriſtiani nominis hoſtem ad prælium accinxit,
yit untens, 6S non aliàâ indutus loricâ, aut gladio inſtruéctus, quàm cruce Domini,
6 ulfnmn in quod ſalutare ſignum Chriſtianis militibus fortiter pugnantibus, tan-
quam ſignifer præſetulit, & dulci nomine Eſu invocato in hoſtem
mumkalene ruit, ac mirandam victoriam reportavit; quod eleganti carmine re-
ier Cens expreſſit Poëta:
lum, . .
Gum Krgere Hic Franciſce tuus Miles, tua ſigna per orbem
ole dubolun Nominis ingenti cum pietate tulit.
um minn Nunc inter promachos ſine telo tela repreſſit,
Ner Aaere Et CRUCE perculſit ſigna inimica CRUClIS.
na⸗ 6 6. Occurrit hic mihi, quod de S. Udalrico Epiſcopo Auguſtano .
A 1 . . 2 . . . . . S e
refert Stengelius. Anno Chriſti 6 55. ingens ac formidabilis LIngaro- Carol. Steng.
Cer Contnce⸗ 18 65 8 8 in Chronica

rum exercitus Germaniam rapinâ, cæde & incendio devaſtavit, qui e) 84

in cruce 0 1 1 1 .
6,in dr debellatãà Auſtriâ, Bavariâ & Sueviâ tandem usque ad Ellum fluvium

n1 enetrarunt. In hac luctuoſa rerum facie S. dalricus, velut alter
its a⸗ t ſene, ad elypeum S. Crucis confugit, quam illi Angelus de cœlo de-
eeunpll lapſus in manus porrexit. In hoc igitur ſigno populum Chriſtianum

indtun h, in Eecleſia Cathedrali B. V. Auguſtæ Vindelicorum congregat, atque
uthemte „ in tres partes dividit; una & debilior ex mulieribus & infantibus con-
lit, G,, Aaaa 2 flata,

6556 Confßderatio C XL VII.

flata, in dicta Eccleſia pro liberatione patriæ ſupplices ad Deum pre-
ces fundere juſſa eſt. Pars altera parùm quoque ad pugnam idonea
proceſſionem in Urbe per forum Berlacenſe, ùt vocant, aliaâsque civi-
tatis plateas ad Deum placandum adornavit. Pars tertia ex viris for-
tiſſimis collecta, cum ſancto Udalrico ſtolã Sacerdotali induto, &
Othone Magno in Campum Lycium, ubi hoſtis Pannonienſis caſtra
ſua locaverat, profecta eſt. Kuitur animosè in hoſtem; Imperator
