ipeline Fer patientiam curramus ad propoſitum nobis certa-
ümd men, aſpicientes in authorem ſidet, & conſamma-
m benlonnsa. . . . . .
. 3,he torem Eſum, qui propoſito ſibi gaudio ſuſtinuit
mſei Ienm crucem. Hebr. I2. I.
Hummiltas, Accet, .
npolt/Elimbgil 4 .
. enten Tquis non miretur, quòd Dominus noſter Eſus Chriſtus ad
ens i peles gloriam ſuam in monte Thaboræo oſtendendam tres ſoluùm diſ-

cipulos, quos impenſius amabat, ſecum adduxerit, cæteris om- Matth
nibus in ſubjecta valle relictis: Et poſt dies ſex aſumit Eſus Pe-
rtrium, & Jacobum & Joannem fratrem ejus, & ducit ilos in montem ex-
celſum ſeorſim, & transfiguratus eſt ante eos. Quare, obſecro, non univer-
ſam civitatem Solymæam ad hoc jucundiſſimum invitavit ſpectaculum,
aut ſaltem omnes Apoſtolos ac fideles tunc ſibi adhærentes?
Amonte Thaboræo ad Calvarium tranſeo; Superi! quâàm im-
menſus hic populus, qui ad cruentum illud crucifixionis ſpectaculum
admiſſus eſt: Sequebatur autem illum multa turba populi. Et quæ cauſa hu-
jus myſterii? Reſpondeo, alia eſſe Dei, alia hominum judicia ac con-
ſilia: UIt cerneretur Chriſtus in monte Thabor glorioſus, tres tan-
tuùm ac chariſſimos aſeivit diſeipulos, quia proſperitas & gaudium vix
ullis, erux autem & afflictio innumeris prodeſt hominibus; hic enim-
verò poterant videre, quàm immenſo divini cruoris pretio Filio DEI
ſteterit animarum ſalus, ut & nos per patientiam, prout monet Apo-
ſtolus, curramus ad propoſitum nobis cerramen, aſpicientes in authorem fidei,
& conſummatorem JEſum, qui propoſito ſibi gaudio ſuſtinuit crucem. O chara
patientia! quam in hac conſideratione à Chriſto crucifixo nos opor-
tet addiſcere.

ne .11.

Luc. 23 27.

Hebr. 12. I.

Ppp 3 2. Præ-

486 Conſideratio CXXIIV.

2. Præſes ille judææ Pilatus à Tiberio Romanorum Imperatore
ad hanc gubernandam provinciam deſtinatus, plura ſine dubio de
Chriſto audivit miracula, quomodo cæcos illuminavit, claudis greſ-

ſum, furdis auditum, & mortuis vitam reſtituit, in his tamen non

legitur, quòd alicujus admirationis ſignum dederit; ſed ubi ipſe illius
invictam vidit patientiam, dum inter tot accuſationes hoſtiumque
calumnias nec verbulum in ſui protectionem & purgationem repoſuit,
Matth. 27. 14 Obſtupuit: Ita ut miraretur Praſes vehementer. Ecce Pilatus admiratus eſt
plus Chriſti patientiam, quàâm ejus miracula. Et dum Joſeph ab
Mare. I5.43. Arimathæa ad eum veniſſet: Audacter introivit ad Pilatum, & petüt cor-
pus J Eſu, de novo in admirationem raptus eſt: Pilatus autem mirabatur
ſi jam obiiſſet. En ſumma Chriſti ad mortem crucis deſtinati patientia
etiam hominem Gentilem in ſtuporem traxit. Et tu homo Chriſtiane
S. Aug. lib. quid? Venit ille pati, ait S. Auguſtinus, venit ille mori, venit ligno crucißgi.
de Paſtorib. Omnia haæc ille propter te: tu nihil pro illo: Et tu?
3. Iſaac patienter tulit, dum ei pater impoſuit ligna holocauſti,
Gen. 22. 6. ſuper ea Deo in victimam in monte Moria immolandus. Plus Chri-
ſtus, dum ei Pater non pepercit, ſed pro nobis omnibus illum tradi-
dit in ara erucis immolandum, ubi os ſuum non aperuit, ſed tan-
quam agnus manſuetus ductus eſt ad victimam. Ah ubi noſtra pa-
tientia in adverſis?

Gen. 37.24. Joſeph patienti animo ſuſtinuit, cùm à fratribus captus, ſpolia-
& Gen·45.56. tus, in ciſternam veterem miſſus, & Iſmaelitis venditus eſt, illisque

hoc facinus clementer indulſit. Plus Chriſtus à Judæis fratribus ca-
ptus, ligatus, flagellatus, ſpinis coronatus, & crucifixus, ubi adhuc Pa-
trem pro eorum ſalute impenſiſſimè oravit: Pater dimitte. O patien-
tiam immenſam!
Num. 12 3. .
temporis intervallo morabantur in terra, non duntaxat pro ſorore
detractrice & leprâ infecta oravit, & per orationem ſuam ei à Deo
ſanitatem impetravit; ſed & murmurantem ac ſeditioſum populum,
cùm irratus Deus eum percuteret incendio, cum fratre Aarone ſtante
Num, 16.4⁸. cum thuribulo inter vivos & mortuos, DEO reconciliavit: Et plaga
ceſſavit. Plus Chriſtus patientiſſimus ac mitiſſimus ſtans in cruce inter
vivos & mortuos, à Patre cœleſti obtinuit; cùm enim jam omnia
elementa in perditionem generis humani conſpiraſſent: Et terra mota
eſt & . Sanguis crucifixi Eſu non vindictam, ſed miſericordiam cla-
Lue, 23.34. mavit: JEſus autem dicebat: Pater dimitte illis. O abyſſum infinitæ cha-
ritatis & patientiæ?

4. Ac-

Moyſes vir patiens ac mitiſſimus ſuper omnes homines, qui tuno

r gn
anilnihuil
npin nenn
nten
NA .
aisanſtinl
6,Crgnill
ualn mnunn
Smywnnt efimn
umm hſi ui
1t4 ſeliefihn
fnurt llnſtent
Im Kehmhiruiiti
adrel, Nmtnu
Elir lip
nulinimmilnn
umtin ſn ilmt
ut hi niu⸗
enEmohlmicnin
Emtnmtlnünn
lbumeni
1 nn uni rn
ut nin, cninn
olum einnmntt it
lnatoren Oltrr ui⸗
rciabaloteen 1
fiinernuttn
s, hretninbe
WE dn
ndbisiniht
ihis, Anar
eluimin
nmenne

4 Men enin
Hlircnude
Tmcsekuigit
Dttubomdin.
enori Nntlunr⸗

ſiitlonn beben,
nolendus, Pie
Ommibus ilum m

n apenlit, eln
Ahuhi lH

entis, Holi⸗
na le
olas kntbid,
hond MaAtnek⸗
, dinin. OMi

es hommines, glin.
duntwat No
Onem ſuum
editolumpen,
nfratre Aung
tonclliant/1
Onn enimn ſm d.
. , VrtNN
raſteot: n “D

4 miſeicdain.

fimmninme⸗

/,
5

De patientia CGrucifixi Domini. 487
4. Acclamabant quondam impii Judæi Chriſto Domino in ſum-
mis & extremis doloribus in patibulari ligno pendenti: & Rex Iſrael eſt, Matth. 27.4.
deſcendat nunc de cruce, & credimus ei. Sed noluit mitiſſimus Dominus
tot ſannis impiorum irritatus, erucem ſuam deſerere, quia ex Patris
præcepto in cruce mori voluit, ut nos miſeros morte ſua ab æterna
morte redimeret; proinde omnia illorum contempſit improperia, &
conſtans in cruce permanſit, atque in ea mortuus eſt. En Domine »
jam volunt credere in te ſcelerati illi deicidæ, ſic hoc ultimum ſignum
in illorum facis conſpectu: Deſcende de eruce, & credimus.
NV. S. Gregorius M. &, inquit, tunc de cruce deſcenderet, nimirum in- S. Gregorius
ſultantibus cedens, virtutem nobis patientiæ non demonſtraret; ſed expectavit pau- hom. 21. in
lullm, toleravit opprobria, irriſiones ſuſtinuit, ſervavit patientiam, diſtulit admi- PVang.
rationem: Et qui de ceruce deſcendere noluit, deſepulchro ſurrexit. Plus igitur
fuit de ſepulchro ſurgere, quàm de cruce deſcendere: Plus fuit mortem reſurgen-
do deſtruere, quàm vitam deſcendendo ſervare. En invictum patientiæ ſpecu-
lum & exemplar abſolutiſſimum! Et quid, obſecro, nos oportet facere
in adverſis? Num ſervus major eſt Domino ſuo?
F. Sedebat Pilatus pro tribunali, ut ad tot malignorum falſas
accuſationes innocentiſſimum orbis Redemptorem ad crucis condem-
naret necem; novam inſtantiam illi faciebat uxor Claudia Procula: .
Mihil titi & Juſto illi, multa enim paſſa ſum hodie per viſum. Per quam vi- Matth. 27. 19.
ſionem dæmon Pilati conjugem eò compellere ſtuduit, ut maritum à
condemnatione Eſu dimoveret. Et quare hoc?
R. S. Laurentius Juſtinianus: Diabolus expaveſcere cœperat, ne eſſet S. Laur. Juſt.
inſe, per quem futural eſſet ſalus Judaorum; nam ſupra humanam conſuetudinem de triumph.
atque virtutem, patientiam Chriſti eſſe cernebat. En inſolita Chriſti patientia Qr. 8onc
diabolum eò commovit, ut ipſum Deum eſſe conjiceret, mundique . 13·
Salvatorem. O ſi hæc patientia te non movet, homo Chriſtiane,
pejor diabolo es: Quoniam tu es patientia mea Domine, dicebat quondam bſal. 70. 7.
David inter tot adverſa conſtitutus: Domine ſpes mea à juventute mea 5
Supra quod Le Blano: Chriſtus fuit prodigium patientiæ & omnis
Virtutis, præſertim in paſſione & cruce, portentum afflictionis & do-
Oris, quod patet ex Pſalmo 21. Hunc patientiæ clypeum repræſente-
mus nobis in adverſis omnibus, & in quibuscunque ſuſtinendis cala-
mitatibus, & non erunt gravia, quæ toleramus.
6. Et quid dico ulterius de Chriſti crucifixi patientia? Pendebat
medius inter latrones tanquam choragus & princeps eorum; blasphe-
mabant eum prætereuntes, moventes capita ſua, & exprobrantes ei
crucis culpam & pœnam: alii ſubſanantes in illum jacebant turpiſſi-
ma probra & convitia: imò & ſacerdotes ac Seniores cgicris viru-
entio-

45S Conſid. CVVIV. De patientia crucifxi Dom.

lentiores ejus ſubſanabant miracula quaſi ex Belzebub lacta 3 quinimèò
& ipſi latrones ad eandem crucis pœnam damnati, contra Filium DEI
Matth. 27.44. ſuas exſerebant linguas: Idipſum autem &. latrones, gui erucißixi erant cum eo,
improperabant ei. O patientiam plus quàm ferream! Et quid interim ad
hæc omnia unigenitus Dei Filius? Pater, dimitte illis. Obſervavit hance
inſolitam Chriſti patientiam unus latronum „Cui Diſinas nomen, qui
initio pariter cum cæteris illum blasphemavit PEr viſa, ait hic Corne-
Jac. I. 4. lius, Chriſti patientia, tenebris, aliisque ſignis & miraculis eſipuit ac in Chri-
ſtum credidit. O chara patientia! de qua S. Jacobus Apoſtolus: Patientia
erfeltum habet. . .
Ex vita à Ri- Contulatur 8. Placidus „ qui & Euſtachius ſub Trajano lmpera⸗
bad. & aliis tore nobiliſſimus ac opulentiſimus eques Romanus, pluribusque victo-
ſcripta. riis ac triumphis celebris „quem Deus illo *V., velut alterum Jobum 5
mortalitati humanæ voluit eſſe ſingularis patientiæ ſpeculum. Viderat
is tunc adhuc Gentilis in venatione miræ magnitudinis cervum „qui in-
ter cornua fulgentem quandam crucem, & in ea Chriſtum Dominum
vivum pendentem exhibuit. Obſtupuit ad inſolitum hoc ſpectaculum
Placidus, & dum anxius beæret, quidnã in hae re tam ardua agendu; Ecce
ipſe Dominus crucifizxus dignatus eſt munus Obire magiſtri, eumque
in vera ſalutis ſemita & fide Chriſtiana inſtruere; cui inſuper inſinua-
vit, quanta ipſum pro nominis ſui gloria cum ſuis oportet pro felici ob⸗
tinenda æternitate pati, quod exinde per varios ac mirandos caſus ex-
pertus eſt, dum paulò pòôſt illius per peſtilentiam „Ut quondam Jobo;
interierunt pecora, fublatæ ab eo divitiæ omnes, contemptus & deſpe-
Gus in alienas migrans oras, & uxorem perdidit, & duos filios, unum
ab urlo, & alterum à leone raptum, ipſe autem coactus eſt, & improbo
labore & mendicando victum quærere. Tandem quæfitus de novo à
Trajano Imperatore præficitur exercitui ac partàâ victori uxorem & fi.
lios recuperat, quos omnés, quôd idolis immolare non vellent, ſui mar⸗
tyrii comites habuit, quando in æneum & ab igne ſubjeéto candentem
taurum injecti, ſumma cum patientiâ inter divinas laudes ad immorta-
lem, ad quam à Chriſto crucifixo invitati erant, vitam tranſierunt. O
Tuc. 21. 19. Chara patientia, quæ nos ducit ad cœleſtia gaudia: In patientia
veſtra poſſidebitis animas veſttas.

4 (Be. Le.
2 l

CON-

NMEV

Cjmnu

NIte, Cinlh
gloſrhnnn dt:

N. MRiml

Uupclicheneirtanm ten

ſhectuck. Pohnznin
loeteumlbepcheneni
. mrecepcntint

nſtten Mu Dae
i nos erdhi.
Hanc iwkektin
msatuchuttr
Nextenltiailkien,
Ote CNnende
nunem, Ultzet
ir Brunn ,
nin eliniun 4 .
N , alin
in ſeſliß n⸗
Ahns
te⸗ lin i
l rie

enlihi) P Wεμ (0 Ee 4⁵9

chhhic õs
mi, nmn 2ð
dbgicllifien, òò
Am Etqlitt =
CoONSIDERATIO CXXX
ruhäum 5*
a Chriſtus in ligno crucis ſuſpenſus perfectiſ-
ſinmus obedientiæ typus & exemplar.
hiusſtüllren. .
unsänd Factus obediens usque ad mortem, mortem autem
Feltärnfe crucis. Philipp. 2. S.
Utir ſpecllm ſit
itudins Celfin ſi⸗ 1.
n Bi DEus T. O. M. hunc mundum ex nihilo ſui produxit, ad-
iegeiz dit Scriptura poſt ſingulas creaturarum irrationabilium pro-
mnntg i ductiones: Et vidit Deus, quod eſſet onum; ubi autem ad crea- Gen. I. 10.
⸗ inlzer iin tionem hominis ventum eſt, quem formavit Dominus de li-
n “ mo terræ, & inſpiravit in faciem ejus ſpiraculum vitæ, non
a Na ampliuùs ſeriptura dicit: Er vidit Deus, quod eſſet bonum. Et quare
A ninneds ze hoce
rnl N. Doctiſſimus Manſius: Bonitas hominis ex ejus obedientia judicari Manſi in Bi-
Cee get, quia homo in tantum bonus eſt, in quantum pracepto creatoris ſui obediens blioth. to. 3.

ucpflid, n & ſubjectus eſt. Voluit proinde Deus, ut homo ſub obedientia viveret 3 tr. 54. die. 1.
attisehdim & licet eum libero dotaverit arbitrio, mox tamen, ut conditus eſt,
en Corſtiscenn eum præceptis adſtrinxit, ac inobedientem exinde ſevere caſtigavit:
tori Er emiſit eum Dominus Deus de paradiſo poluptatis. Eccé inobedientia à pa- Gen. 3. 23.
enonyelen ii radiſo nos excluſit.
nelabethn⸗ Haanc inobedientiam primi hominis in cruce luit, & expiavit
Gaslaudesade mitiſſimus orbis Salvator Chriſtus; dum enim primus homo manum
Vitumtrinit ſuam extendit ad fatale lignum in paradiſo, hic ad vitale crucis lignum
giudia: M. inmonte Calvario extendens manus, Patrique factus obediens usque
ad mortem, illud reparavit, quod primus homo perdidit. Juvat hic
audire S. Brunonem: Dominus, inquit, & Salvator noſter ipſe nos docuir, S. Bruno de
Juantum ſit obedientia bonum, de quo ſeriptum eſt 3 quia factus eſt obediens Patri orn. Eccl.
usque ad mortem. Per inobedientiam primi hominis perierat mundus, per obe- Ab. 10.
dientiam J ÿu Chriſti ſalvatus eſt mundus; ille inobediens ad lignum vetitum ac-
ccaſſit, iſte obediens lignum crucis aſcendit; ille accedens rapuit, quod non delebat,
Ginther Ulnus pro omnibus. Qα iſte

490 Conſideratio CXXX.

iſte aſcendens, qua non rapuit, tunc exſolvebat. Collige ex hoc fructüm
obedientiæ.
2. Pulcherrimam obedientiæ formam ac nornam nobis reliquit
Abraham Patriarcharum decus, & Iſaac filius ejus, ille quia manda-
tum divinum de immolatione unigeniti filii ſui ſine mora exequi vo-
Gen. 22.9. luit, hic quia ſe obedientem usque ad mortem exhibuit: Et venerunt ad
locum, quem oſtenderat ei Deus, in quo adificavit altare, & deſuper ligna com-
poſuit: Cumque alligaſſet Iſaac filium ſuum, poſuit eum in altare ſuper ſtruem li-
gnorum & . Collige anime mi, ex hoc figurante figuratum, & Chri-
ſtum Patri ſuo cœleſti usque ad mortem crucis obedientem. Ah ubi
noſtra eſt obedientia erga Deum & Superiores, præſertim in arduis ²
hinc multorum lapſus & interitus, quia divinis mandatis, & Superio-
rum juſſis non obtemperamus.
Noẽ in omnibus Domino ac Deo ſue obedivit, unde gratiam ha-
buit fabricandi arcam, in qua tempore imminentis diluvii ſalvaretur
Gen.6. 22. genus humanum, de quo ſacer Chroniſta: Fecit omnia, qua praceperat illi
Deus. Plus Chriſtus, qui, ut filius fabri, fabricari ſibi fecit arcam (S.
Crrucem) in quo ſalvaret genus humanum; unde crux ab Eccleſia vo-
nRegleſa in catur: Arca mundo naufrago. OS. Crux! ſis mihi arca in extremo mor-
Vm. de S. cis articulo. Promptam obedientiam Joſeph patri ſuo exhibuit, cùm ab

Cruce. . . . e dd.
eo ad fratres invidos ac perfidos mitteretur, quos licet priùs de crimine
peſſimo accuſaſſet, & idcirco meritò ab eorum inſidiis debuiſſet ſibi ti-
mere, ivit tamen obedientiſſimus filius, quamvis ei machinarentur
Gen. 37. 13. necem: Veni, mittam te ad eos, quo reſpondente: Praſtò ſum, ait, Vade,

§. Ambr.l. de & vide, ſi cuncta proſpera ſint erga fratres tuos &c. Supra quod S. Am-
Joſeph. c, 3. broſius: Hoc ſcriptum eſt de Joſeph, completum in Cbriſto, Patri in omni-
bus obedientiſſimo &c.
3. Iſaias Propheta, licèt nobiliſſimà ac regiâ oriundus ſtirpe, juſſu
tamen Dei nudus in publica civitate (tanquam novum factus porten-
M tum) coram omni populo incedere non erubuit, ut populum præva-
20. 7. ricantem àlege Dei, ad pœnitentiam reduceret: In tempore illo locutus
eſt Dominus in manu Iaia filii Amos, dicens: Vade, & ſolye ſaccum de lumbis
tuis, & calceamenta tolle de pedibus tuis. Et quid ſequitur? Et fecit ſic vadens
8. Hier. ibid. nudus, & diſcalceatus. Magna hic erat obedientia in viro tam ſancto ac

in Iſa. præclaro; Supra quod D. Hieronymus: Mira obedientia Prophetæ, in-
quit, ſolo cilicio induebatur, non tamen erubuit nudus incedere, nihil honeſtius
judicans, quàm oledire praceptis divinis. Et in hoc, ait Cornelius, Iſaias rur-
ſus typus fuit Chriſti in cruce denudati, ac Patri in omnibus obedien-
Jo. 19. 30. . 7 . . . . ſi ſt . Sd X
tiſſimi, unde inclinato capite tradidit ſpiritum, ut ſic o enderet, quod e

obedientia hanc ignominioſiſſimam ſubiret mortem: Ne perderet obedien-
tiamn

Nenm

umn il
Si Glun
Gu nonen 6
ign, ſenlihd
ol omis
len, Sgh
Enl Eo
albiuefun P
ln e mniſth
lwmnthuf 1
ziruel
n tunun Mendon
pelenhan eh⸗ n
s ſler irhheni
topn Amudrvan
lergintmlrr Mahe
i u u onili
pcungte rnften
ileſocen lnason
undcvenun Nd
Nöldkerteras, gtuh
tueim ncxteid gun
isel; wianknme
nſun t h nn nen
in Muun Mani4 imge
Uumn Cbetemunmmi
ſ. Dar iunin,Cr
tutus uc,minnn
alngem batlem l
uakütmi
emtene,l
nnipone dul
ehlhennbn
Ckerat

lece S Ut (kuce
wne ihgignn,

AS Gete N

ligearti

nornum M,
eius, le n
i bne nmne,
deghibuit bn
me, irl
eun ilnihrn
inte ernn
is Cbeiann Anl
es, Drmirts
SIaNtndLi

P

edivit untegnot
inents Clrellhrrn
nmit glu ulett
cari ſbiſectaen
Ce crux ab Yccei
arca inexrtemon
Iſooerhibui ein
loetpriſscein⸗
ltisdebuiſeribit
Ws 6 mochinnentu
Mlktlen, ity
Slhnn idd
Cre, Daerinon

oriundusſile
novuInkitu
lty u Nehhr Z
et: Iu tanton 4

„

aitd n
Aenie
tCmell
feokela /
en: M

Chriſtus crucifxus obedientiæ typud. 291

ſiem, perdidit vitam, ait Mellifuus. Et quid tu, Deo & hominibus S. Bernard. de
ſuperioribus tuis rebellis? grad. humil.
4. Imò non ſolùm Patri ſuo cœleſti mitiſſimus Judex obediens
factus eſt usque ad mortem, mortem autem crucis (En perfectiſſimam
obedientiæ victimam) ſed & jam in prima ætate ſuis parentibus ſub-
ditus & obediens eſſe voluit, omnem laborem per triginta annos pa-
tienter & obedienter cum illis ſuſtinens; Quod S. Lucas paucis iſtis Lac
verbis complexus eſt: Et erat ſubditus ilis; In quem locum egregiéè S. 5 e ga
Bernardus: Quis? quibus? Deus hominibus? Deus, inquam, cui Angeli ſubdi- hom. ſup.
ti ſunt, cui Principatus, & poteſtates obediunt, ſubditus eſt Maria; Diſce bo- Mifſus eſt.
mo obedire, diſce terra ſubdi, diſce pulyis obtemperare, erubeſce ſuperbe cinis 3
Deus ſe hominibus ſubdit, & tu dominari geſtiens hominibus, tuo te praponis
Authori?
Et quid ulterius de Chriſti obedientia dico? O cœli obſtupeſcite!
non tantùm parentibus ſuis, ſed & carnificibus ac impiis tortoribus
obediens factus eſt, dum illis purpuram induentibus morem geſſit,
juſſus ſedere obtemperavit: imponentibus coronam ſpineam inclina-
vit caput, & arundinem contumeliosè oblatam ſuſcepit; ad populum
Rex gloriæ miſerè toto corpore dilaniatus, Præſidis Pilati juſſione pro-
ceſſit; ah quantà hic confuſione perfundebatur omnium ludibriis ex-
Haſirus, quâmque graviter aures ejus percutiebant erudeles illæ duriſ-
imæque voces, quibus omnes illi acclamabant: Cruciſßge, crucifige eim
Et quando ventum eſt ad Calvariæ montem, crucißxoribus, ait S. Vin- Lui. Ferr.
centius Ferrerius, quando dixerunt ei: Exſpolia te, & ipſe ſtatim obedivit; EPii- 2
Atque ita in cæteris, quantumcunque duris & acerbis promptè obſe- Ma. 50. 5.
cutus eſt; ubi completum eſt illud Iſaiæ; Ego autem non contradico, re-
trorſum non abii, corpus meum dedi percutientibus, & genas meas vallentibus, fa-
ciem meam non averti ab increpantibus, & conſpuentibus in me. En perfectiſ-
ſimum obedientiæ typum & exemplar. Et nos quid ſubinde?
5. Ibat vita noſtra, Chriſtus Dominus, ad mortem, graviſſimâ
oneratus cruce, quam immanem patibuli machinam, pedes quinde-
cim longam & octo latam, laſſatis & penè intermortuis ferebat artu-
bus. Succubuit huic oneri Atlas ipſe divinus, qui tribus digitis appen-
dit molem terræ, & ad portam judiciariam in terram delapſus eſt.
(Tanti ponderis peccatum eſt, ut illo gravati etiam fortiſſimi Angeli
dehiſcentibus cœlis, in gehennæ barathrum ſint demerſi) Quod ubi
ſcelerati illi deicidæ adverterunt, Simonem Cyrenæum de villa ſua ve-
nientem coëgerunt, ut crucem poſt Eſum ad Calvarium montem
portaret: Hunc angariaverunt, ut tolleret erucem ejus. Ofelix Simon? unde Matth. 27,32,
tibi talis ac tanta gratia? Non invenio in Scriptura aliquod de illo

Q ſingu-

Philipp. 2. .

492 Conſid. CXXX. Crucifxustypus ſumma &e

quàm Obediens, per quod innuitur, quèd ille quàm maxime idoneus ſit
ad ferendam crucem, qui Deo ac ſuperioribus ſuis exiſtit obediens:
n. Abneget ſemetipſum, & tollat crucem ſuam quotidie, & ſequatur me. Supra
lib, de obed. quod S. Laurentius Juſtinianus: Magna profectò res eſt abnegare ſe, tollere

c. 26. quotidie obedientiæ erucen, & ſequi Chriſtum. Magna res: Experieris in te
6 mi Lector.
Gen. 28. II. 6. Jacob Patriarcha ſcalam vidit usque ad cœlum à terra pertin-

. Rinus Pentem, ſupra quam Angeli læti aſcendebant ad Dominum eidem ſca-
FnSe ad Iæ innixum: S. Auguſtinus obedientiam ſcalam vocat, per quam ad
Fratrcs. empyreum homines aſcendunt cœlum: O ſancta, inquit, Dei ſponſa
obedientia, tu perfecta ſcala, qud cœlum aſcenditur, tu quadriga, quà Elias ve-
ctus eſt in paradiſum, tu porta paradiſi fidelium, & clauſura reorum inferni.
Joſue, quia obediens in omnibus Deo & Moyſi fuit, & ipſe Deus
illi ſe obedientem exhibuit, dum ad imperium Joſue ſine mora Sol &
Iol. 10. 14. Luna, ſphæræque cœleſtes obtemperârunt: Obediente Deo voci hominis.
143. Supra quod S. Hieronymus: Solus imperat Soli & Luna, & ſtat, homo ju-
bet, & cœlum audit. Audit illum cœlum, quia ipſe audiebat Dominum.
Zachæus, quia promptè obediebat voci Domini, velocitérque
ex arbore deſcendit, ut ejus exequeretur voluntatem, hanc dulciſſi-
Luc. 19. 9, mam ab ore Veritatis audire vocem meruit: Hodie ſalus huic domui
facta eſt.
Quando Chriſtus in monte Thaboræo Moyſen inter & Eliam me-
dius ac glorioſus apparuit, vox Patris audita eſt: Hic eſt Filius meus dile-
dtus. Quæres hic, cur non ſimilis vox audita fuit Chriſto in cruce in
Calvario monte inter duos latrones pendente? . Sylveira: Ubi tanta
obedientia refulget, vox Patris non requiritur, factus enim
eſtilli obediens usque ad mortem, & hoc ſatis erat.

Matth, 17. 5.

CON-

ſingulare meritum, niſi hoc ſolum, quia Simon vocabatur: Erxeuntes
autem invenerunt hominem nomine Simonem, Simon autem idem ſignificat

MLisyphern
, Rult, nup,
ellymineed,
Erhucksenn
ndritialiman
Aunl lenenenh
Rolfen mnimn u
n eittginn genecgh
Cimforens Obpilin
itreceniteuid l
Ptess Etan gutn
A hieneni gin
Hum Conſknnlalor
Ddor llwa
ſchiſinnnn tn
luanin ſefrn ann
Aigmnun
D gin
Nrauß ing, ah
ge

n

tput
ing 2 (0) Ek 293
antem S 2òs
ni , , ,, D , , Y H g
Klmei . S. D

. g⸗ 4
. eilke⸗ P ⸗ See e e e A e Ar e. A d Be e e e Fe ⸗e.
ſeltunn, 4
Ureref uſmr

RA CONSIDERATIO CXXXI.
Animæ pretium ex paſſione & ſanguine

Chriſti crucifixi penſari, & commenſurari debet.

= 2

lucke, in

1 d o dn , 2 — ,
atman Non corruptibilibus auro, vel argento redempti ſtie;

Morſfi,drk ſd Pretioſo ſanguine quaſi Agni immaculati, E&

oſiteſtemndtt incontaminati. I. Petr. I. Iö.
AMnintt Der d ai .
Mu, Gat, n I.
“ ilric Ecte Iſaias Prophetarum princeps; Pretioſior erit vir auro, & ho- Iſa. 13. 12.
nn ec mo mundo obriæo, hoc eſt auro optimo. Quid hic dicendum
Rem,

de Homine Deo, & Redemptore noſtro crucifixo? Certè ne-
ſceivit Judas Iſcariotes pretium ejus, qui quaſi vile mancipium,
imò nihil æſtimavit illum: Quid vultis mihi dare, & ego vobis eum Matth.26. 15.

Phle au hur Nn

hhmkur tradam? Quod expendens D. Hieronymus ait: Quaſi vile tradens manci-
Hug hiumu , pium, in poteſtate ementium poſuit, quantum vellent illi dare. At illi conſtitue-

Chrith due runt ei triginta argenteos, hoc eſt ſecundàùm monetam noſtram, quin-
Sheitnlhiu qecim florenos. impiiſſime proditor! unguentum paſſionis ejus æſti-
tun fichsein maſti trecentis denariis, & ſanguinem ac vitam ]Eſu triginta duntaxat
cſitiserat, argenteis. Et ecce, quia tam vili pretio venditus eſt univerſorum Do-
minus, hinc meruit ipſe fieri pretium totius mundi, æquè ac peccatorũ
omnium. Conſidera vel ex hocpretium animæ tuæ: Magna res eſt anima, 8. Bernardus
ait Doctor Mellitus; quæ Chriſti ſanguine redempta eſt! gravis anima caſus, qui cP. 64.
non niſi Chr iſti eruce potuit reparari. Et ſanctus Joannes Chryſoſtomus: Vis RaiIad.
ſcire, quantum ſit pretium animarum? Redempturus eam Unigenitus non mundum 48.
dedit, non hominem, non terram, non mare, ſed ſuum pretioſum ſanguinem. Vi-
diſti magnitudinem pretii? quando ergo eam tanti emptam perdideris; quomodo
doteris eam deinceps emere? Et tamen iſta non conſideras? =
2. Kefert Plinius de admirando Obeliſco, quem Rex in Thebis Amju⸗ dia⸗
per viginti hominum millia erigi fecit. Erat hic Obeliſeus moles36. 09.

Q 3 imma-

Jo. 8. 28.

heom 2, de
Symb.

Gen, 34. 3.

494 Conſideratio CXXXI.

immanis, adinſtar præcelſæ turris, ex petroſo monte improbo labore
excavatus, & expolitus, varüsque à lapicidis inſignitus caracteribus &
hieroglyphicis: hunc, inquam, Obeliſcum Rex Thebæorum dum
elevari & erigi voluit, quid fecit? filium ſuum inſperato & inaudito
conſilio cacumini illius molis appendit, & alligavit, ratus fore, ut,
dum tot hominum millia hunc portentoſum ORelſtum in campo eri-
gerent, tantò cautiùs in attollendo procederent: Quod & factumeſt.

Similes Obeliſcos Sixtus V. Pontifex Maximus Romæ ante Baſili-
cas Principis Apoſtolorum S. Petri in Vaticano, S. Mariæ Majoris in
colle Exquilino, S. Joannis Lateranenſis, & S. Mariæ de populo in via
Flaminea maximis ſumptibus erexit, & omnes honori 88. Crucifixi de-
dicavit, in quorum globis deauratis inſignem crucis Dominicæ parti-
culam incluſit. Opus admirandum & cunctis nationibus ſtupen-
dum.
Et quid dico? Obeliſcus noſter, ac columna usque ad cêlum crux
eſt, in dua Pater æternus proprium ac unicum filium ſuum JEſum ap-
pendi & alligari voluit; funes enim adhuc hodie Romæ in templo S.

Crucis in jeruſalem monſtrantur, quia Chriſtus non tantùm clavis ſed

etiam funibus cruci adſtrictus fuit, clavi enim manuum ac pedum non
potuiſſent ſoli tanti corporis ſuſtinere molem: Audi crucifixum amo-
rem tuum loquentem: Cm exaltaveritis Plium hominis, tunc cognoſcetis,
quia ego ſum. Ecce Chriſtus Dominus crucifixionem ſuam appellat ex-
altationem, quæ licèt videatur ſumma depreſſio & humiliatio, ex Dei
tamen providentia facta eſt ſumma ejus exaltatio, ut nunc omnes gen-
tes Chriſtum crucifiæum adorent, & ab eo veniam, gratiam, gloriam

Euſeb. Emiſſ. ſperent, & expectent. Audi Euſebium Emiſſenum: In trutina crucis, ĩn-

quit; non aurum, vel argentum, non aliquid Angelicum, ſed ſemetipſum paſſus eſt
Author ſalutis appendi. O pretium animæ planè immenſum.
3. Sichem princeps, filius Hemor multùm adamavit formoſam
Dinam ſuam, præ cujus amore ac deſiderio etiam mortem ſubiit: Er
conglutinata eſt anima ejus cum ea, triſtémque delinivit blanditiis. Subintrat hic
S. Thomas: Allegoricè per Sichem ſignificatur Chriſtus, per Dinam
autem decor Synagogæ, aut ſi mavis, decor animæ, pro qua Chri-
ſtus Dominus & princeps pacis humeros ſuos omni labori ſubjecit, at-
que pro ſalute illius mortem crucis ſubire voluit: Pro qua Dominus no-
ſior 7Eſus Chriſtus non dubitavit manibus tradi nocentium, & crucis ſubire tor-
mentum. Ita Eccleſia. .
Samſon dilexit Dalilam ſuam, licèt perfidam usque ad mortem:

Judie. 16. 4. Poſthac amayit mulierem, qua habitabar in valle Sorec:. Sic Chriſtus, ait

Aven-

en nilb

en
rim ine
A mialin

Gen
Aemenmn n
anethmnunihnfen
znk. Rorgran
gier! nontun die
AA.
4. Ckennnghenn
Dlgrnocnazenene
6,chnn, Lilemn
nm Au , uß⸗
BECEitevefmlet
uſuuhri 1 onnn
s Nkelkuns: Aen
Aroisbenin aſn nun
1 Flleren.
Mentspuntlei
Vrtuet,oblenrn
Mot nmemttt:
itcomprinpthnnucr
nmann ſun tackonn
sCeli en
nn Au
me indonnd
netihit nce
D femm äühnin
Aammimigeth
lul giei
wanchrin
Aold onnnl
chrchn
UNe nock

inn luneNe
§M

Nts nntirhufe.

gnesdorlun
flium iuum ln;
eRomr in temh
nontantumchungt
Guum ae pecumn
Gci cucinrum am
iitgtun gnuſni
denim weln er
9C bonduto,
Irmnen
n grariam, n
In: MY trutinscnuß
es ſonetſn
nnenfun.
n adammritkimd
in moneniii
ungttis⸗ alin
Chriſtus,
nime, Dr ee
ni hborifihecn
: M ſ, Du
6n,ρα

8

Crucißixus ſolvit animæ pretium. a“5

Aventinus, amavit animam hominis, licèt peccatricem: Dilexit me, Gal. 2. 207
ait Gentium Doctor Paulus, & tradidit ſemetipſum pro me: Edem enim
charitate, quâ mortuus eſt pro omnibus, mortuus eſt pro ſingulis. S. Bern. ſerm.
Ita S. Bernardus. 41. in Cant.
Jacob Patriarcha pro Rachele in æſtu & gelu, in fame & ſiti ſe-
ptem annis inſerviit, & tamen videbantur illi dies pauci præ amoris magni- Gen. 29. 20.
tudine: Chriſtus Dominus pro anima à primo conceptionis ſuæ in-
ſtanti per triginta quatuor annos inſerviit, & tamen videbantur illi
dies pauci præ amoris magnitudine; unde exclamavit paulò ante
mortem: Deus meus Deus meus, ut quid dereliquiſti me? Supra quod aonaiene
ſanctus Bonaventura: Chriſtus tanto deſiderio exarſit patiendi, ut tribus ho- Pag Cbig e
ris in cruce exſaturari non potuerit, ſed expetierit in ea pati usque ad finem .
mundi. Et hoc pro anima tua? Et quid tu pro ESII Crucifixo? Ah
miſer! nondum usque ad ſanguinem reſtitiſti! Duc in altum: plus
ultrà.
4. Cæterùm quærunt ſacri Doctores, quare Chriſtus Dominus Hebe
in ligno crucis pendens tam amaré fleverit: Cum clamore valido & lacry- g. Berbandu⸗
mis offerens? N. S. Bernardus: MNon ſolàùm flevit, ſed etiam occidi ſe permiſit, c. 3. Med.
ut pretioſi ſanguinis ſui pretio animam redimeret, Et S. Bernardinus ſuper
lacrymas Chriſti crucifixi ſe reflectens ait: Deus vidit deſtrui multa regna,
& nunquam fleyit, ſed pro anima fleyit, licèt de ſua natura non ſit paſſibilis.
Et rurſus Mellifluus: Agnoſce b homo, quàm nobilis eſt anima tua, &
qudm gravia fuerint ejus vulnera, pro quibus neceſſum fuit Chriſtum Domi-
num vulnerari.
Deſideratis plura? Ubi Vita noſtra (Chriſtus Dominus) in cruce
mortua eſt, obſervat S. Scriptura, quòd continuò terra vehementilſ-
ſimo motu contremuerit: Et terra mota eſt. Cauſa hujus terræ motũs
fuit comprimis divinitas Chriſti, quæ etiam in ſumma ſui abjectione
ſummam ſuam oſtendit omnipotentiam ac majeſtatem, quia erat Do-
minus cœli & terræ:
Et terra mota eſt, ut ſignificaretur per hoc terræ ſenſus, quaſi
ſummseè indignantis propter tam enorme ſcelus in Dei Filium comiſ-
ſum, quæ tunc in Judæos deicidas inſilire voluit, eôsque abſorbere vi-
vos in infernum, niſi Dominus rogaſſet: Pater dimitte illis.
Ahrliam rationem ſubdit Didacus de Caſtillo Illat. 46. quòd in hoc
terræ motu etiam crux & in ea Crucifixus Dominus fuerit commotus
& diſeuſſus; Sanguinem enim jam omnem ex ſacris vulneribus pro-
fuderat, erat tamen adhuc in SS. Cordis JEſu intimo ſinu adhuc una,
vel altera guttula, ne ergo amor conqueri poſſet, non omnem ſan-

Matth. 27. 1.

guinem pro ſalute animæ noſtræ eſſe profuſam, voluit benignus Do-

minus

8

4A9s Conſid. CXXXI. COrucifixus ſolvit &c.

minus, ut & cor ſuum lancea militis transfigeretur, ne unica remane-
ret ſtilla. Oimmenſus amor! quis unquam audivit talia? Suübintrat
hic S. Auguſtinus: Jam pretium ſolyvit, ſanguinem fudit unicus Dei Elius: O
anima erige te, tanti vales.
J. 13. „. 5. Jam non miror ampliùs, quare benigniſſimus Eſus in cœnaul-
13. . tima prolapſus ſit ad pedes Judæ proditoris: Et cœpit layare pedes diſcipu-
lorum, ergo & Judæ Iſcariotæ, in cujus pectore jam reſidebat diabolus:

S. Auguft. in
Pfal. 102.

Jo. 6. 17. 2 . .
Unus ex vobis diabolus eſt. Et quomodo, obſecro, mi Domine, coram
hoc incarnato diabolo tua poteras genua fectere? Priùs dæmon tibi li-
Matth. 4. 8 beraliter obtulit omnia regna mundi, ſi cadens in terram adoraſſes eum:

Hac omnia tibi dabo. Sed noluit mitiſſimus Dominus pro obtinendo uni-
verſo mundo principi tenebrarum unum incurvare genu, unde illum
diſcedere juſſit: Gade Satana! Et Judæ Satanâ obſeſſo utrumque incur-
vat genu, pedésque ſordidiſſimos lavat?
Matth. 16,26. Ratio eſt, quam inſinuant plures SS. Patrum, quia unica anima

tur, animæ ver ſua detrimentum patiatur? Ecce qui omnium optimè nove-
rat æſtimare animam, hanc dedit definitivam ſententiam, unde voluit
ad pedes Judæ ſe proſternere, ut eum poſſet erigere, & illius lucrari
animam; hinc & illum in traditione amicũ vocavit. O ſi veniſſet mer-
cator ille peſſimus cum bono latrone ad crucifixum Dominum in ani-

mo contrito & humiliato, & ſacratiſſimum nomen Eſu devotè invo-

caſſet, ſine dubio adhuc fuiſſet ſalvatus. Ita S. Leo & Euthymius:
Nam longè, inquiunt, eſt deſperatio, ubi eſt hujus nominis inyocatio.
Et hæc eſt cauſa, quòd moriens Eſus tanto cum affectu & cum
Luc. 23. 46. clamore valido animam ſuam Patri recommendaverit: Pater in manus
. en, tuas commendo ſpiritum meum. Per quod, ait S. Bernardinus, inventam
c. I. Ovem & animas omnium electorum commendavit, & reddidit DEO
Patri: O anima pretioſo ſanguine & morte Chriſti redempta, conſide-
ra, quanti pretii te æſtimavit ſumma ſapientia Dei. Et tu quid?

CON-

præſtat millenis mundis: Quid prodeſt homini, ſi mundum univerſum lucre-

4 celn⸗
adehrk

Vintmei⸗
Srorr ſen

Maltan,
Gprjn d.
cgtgi dene
Dn mitenten.
Cntknduenlin
EdctDoind meo he
mT, Nünqreten-
1. Ledinhbburnd,
Um aatiet ſnn,
5Amor Cuin Hinne
Eetx ad crmun Men

Muntenn ſnimr ie
Etatſiltni Mment h
ge len (Mt
Eni nerit
Orifunfeßzd
ene trilti n n
Mm. Nideni kallie
3 c Ulie
Tünsine ⸗
Uens, mmn D
Ntanäfumane
nlinen

ſene. (O en

keolt, Neni,

èM
s

Eierſtlange

ro, Dnie,

Ne,

cret Nin

Quàm gravia ſint peccata noſtra, apparet

in, ex aſpectu & contemplatione crucifixi JEſu.

Grſareg
ted Vulneratus eſt propter iniquitater noſtras: Attritus
wun gumn ſt propter ſcelera noſtra. Iſa. . J.

muudpnr ttnnfan
niomninmoptnen. 1.
Vententiam, uncent
