pann bth. juſté, nam digna factis recipimus: hic verò nipil mahifecit. Et hic timor Dei erat
nenete ÿO. initium ejus juſtificationis; hinc recte Mellifluus: Toræ internn beatimdo'S Bernh. ſer.
fuvitie P noſtra eſt timere Deum, Si hic timor perit, totum virtutum fundamentum 7. de teſt.
6 )hrune 4 ruit. ,Z omn. 55, /
Dumirl iſi⸗ 3. Huic latroni ſubjungo Centurionem &omnesillos, qui usque
, ſmmp, ad finem paſſionis Chriſti in cruce morientis fuerunt præſentes & ſpe-
QReatores, de quibus S. Matthæus: Genturioautem, & qui cum eo erant, cu Matth.27. 54.

ſtodientes IEſum, viſo terræ motu & his, quæ fiebant, tunuerunt vallde, dicentes:
Verè Filius Dei erat ſte. Ecce timuerunt valde; priùs enim audiebat Cen-
erand, turio, quòd ideò Chriſtus ad ignominioſiſſimam crucis necem à Pilato,
M. XX 3 urgen-

35 Conſideratio XOIII. B
urgentibus impiis Judæis, fuerit condemnatus, quia ſe Regem Judæo-
rum, hoc eſt, Meſſiam & Filium Dei eſſe dixit; nunc videns ipſe De-
um tot prodigiis Filium ſuum atteſtari, agnovit eum verè eſſe Filium
Lue, 23. 48. Dei, & timuit, & non ille ſolus, ſed & milites, imè & omnis turba eo-
§ Nueng rum, qui ſimul aderant ad ſpectaculum illud, & videbant quæs hiebant, percutientes
U⸗ ae in pectora ſua, reyertebantur Audi S. Auguſtinum Crucifixum Dominum ſu-
c.. um & timentem, & ſincerè amantem: Candet, inquit, undatum peltus,
rubet cruentum latus, tenſa arent viſcera, decora languent lumina, zegia pallent o-
ra, procera rigant brachia, crura pendent marmorza, rigat terebratos pedes beati
ſanguinis unda. Specta, glorioſe Genitor graviſſima prolis lacera membra, Vide
Redemptoris ſuppliciumi, & redempti dimitte deliétum Vide ex his, qualiter
ad Deum Patrem ſit orandum, in timore videlicet & in amore: ITime=
Eſal 33. 10, te Dominum omnes Sanctiedus, & addit Vates Regius: Quoniam ſuavis eſt Do-
minus etiam in cruce pendens, ubi paſſionem ſuam ſibi eſſe voluit ſellis
& abſynthii pleniſſimam, nobis autem ipſo melle ſuaviorem; hinc
torcular quidem crucis ipſe calcavit, ſed ſuavitatis vinum nobis ex-
preſſit, quod omnes amatores Crucifixi ESII in ſe ipſis ſolent
experiri.
4. S. Paulus, ut neophytos ſuos Romanos in fide Crucifixi con-
firmaret, & ad eum timendum ac amandum fortiter excitaret, hanc
Rom, 8. 3t. illis auream in ſeriptis ſuis conſignavit, & reliquit ſententiam: Quid
ergo dicemus adhæc? Si DEUSpro nobis, quis contra nos?â qui etiam proprio Filio ſuo
uon pepercit, ſed pronobis omnibus tradidis ilum: Quomodo non etiam cum illo om-
nia nobis donavit? Advwerte: Adeò DEUS peccatum odit, ut idcircò
.. roprium Filium dederit in mortem, ut pro peccato ex juſtitia ſatis-
Rocret „ & à peccato homines ad ſanctitatem. æternamque ſalutem
traduceret. .
O infinitus amor! non ſatis habuit Deus condonare culpas, & re-
mittere pœnas, ſed inſuper voluit nos donare gratiâ ſuâ, ac veros
facere amicos & hæredes regni c&œleſtis; ideò dilectus Filius ejus in ſe
ſuſcepit mortem, ut nos vitàâ donaret. O amor immenſus! Quomo-
do non etiam cum illo omni« nobis dBdnavit? Unde monet S. Laurentius Juſti-
nianus, ſioffenſæ divinæ gravitatem bene velimus cognoſcere, & in
timore DEl proficere, ut Chriſtum patientem & Crucifixum nobis
ſæpiuùs ante oclos ponamus, quia ex qualitate remedii facilè cogno-
8⁸ Laur Juſti ſeitur vehementia languoris: Conſpui, inquit, Chriſtus voluitt, ut nosla-
nianus in li- paret: pelari voluit, ut velamen culy'æ & ignorantiæ à cordibus noſtris auferret; in

capite percuti, ut caput noſtrum, ſcilicet Adamum ſanitati reſtitueret: colaphis adh,
cap. 4. & verbis derideri, ut nos labiis & operibus ipſum laudaremus? demum occidi jube-

tur, ut nulneribus noſtris prelioſo ſanguinis ipſius balſamo medeatur; Fuſus eſt
eruor

Ginumndteli
penensicheſnt
Ynormamn tedent
erplg altstun
Gis Alhiürn
Eineinanianſe
õ
luenmunigini
Arynnililkni
ſerenattunterwern
n Nui auinnt ii
Lireuifuitipen
DDratenienmun
Qurimügiölhend
Aret elthe wl ann
HuncöNeammen,
EnOrtninmut
t: Muu uher dete
Pu: igenine
Wentatoeigst
Wdrtigin

etong, H
. Alnhas .
ſne Verbenn
Wren ſungt

Cbriſtus Cruclfixus quomodò timendus! 351
ucpy. cruor Medici, & TPadus medicamentum phrenetici. Agno ſcamus igitur, quum gravia ſint
Inneſie . aaſtra pulnera, pro quibus neceſſe fuit Dominum) Eſum pulnerari.

eumſeteflun 5F. Hoc agno vit S. Philippus Nerius, Congregationis, quæ Ora- Frvita lib T.
NOn, torii dicitur, Sæcularium Sacerdotum in comuni viventium Fundator cap. 2. num.2.
e fact, a & Rector, quomodò amare, & ſimul timere debeamus Crucifixum
tum Domm, Dominumac Judicem noſtrum. Cùm in Campania apud patruum ſu-

Auit, n um mercatorem ageret, & Cajetæ portum, ubi mons petroſus eſt, tri-
niu, MAs bus vaſtiſſimis hiafibusà ſumo usque deorſum dehiſcens (qui mons in
Ainircu u,e Morte Ohriſti ſciſſus eſt, ubi etiamnum ſacellum apparet perantiquàâ
len Mente Crucifixi imagine inſignitum, quam nautæ, dum ſubjectum mare ſul-
ta ,Iulter eant, adhuc hodie tormenti bellici edito fragore ſalutare aſſolent) In
tRnane N. hoc, inquam, Sacello in petra exciſo S. Philippus ſæpius, ut mercator,
Oyimſat h. divertensà Crucifixo inſtructus eſt, quam impoſterùm vitæ rationem
mſbieſeonitidn normam deberet inſtituere. Cœpit & hoc, & perreliquum vitæ
eleſinniem ii tempus, quotiescunque piam Crucifixi effigiem conſpicatus eſt, à la-
ts vinum nosde. Crymis & ſuſpiriis temperare non potuit. .
Il inle s Hinc in omni adverſitate ad crucifixum Dominum ſuum confugit,
cujus iconemſemperin pectere ſuo gerebat, & hoc ſalutari ſigno Cæ-
de Cciftir. ſarem Baronium à gravi morbo liberavit, multisque ægrotantibus &
rertet, o energumenis ſanitatem ac ſalutem reſtituit; Imò & mortuum adole-
Vetentim: ſcentem ad vitam revocavit, qui reſuſcitatus ad R hilingurn dixit: Pec- Vita lib. 8.
immili n catum memoeriä exciderat, illudque conhiteri deſidero; quâ factà confeſſione, : I2. . e
mänehe imaginem Crucifixi ei porrexit, & adoleſcenti inter ulnas ſuas ſpiritum
me, Aemh DEQ reddenti, peramanter valedixit. H .
cct iſihituſt⸗ Quam inſignis ulteriùs amator & cultor crucifixi )Eſu fuerit, ap- Vita lib. 3.

zrmindqkln paret cx hoc, quòôd, cùm ſemel in Oratorio S. Hieronymi cum ſuiis c. 2n. 46.
alumnis Romæ moraretur, vacarétque de more divinis, dæmon i-
lourecihiylt dem Oratorium ingreſſus ſit, ad eujus conſpectum Sanctus exclama-

Vit: Heu vos Fratres: adſtat dæmon; ad quæ verba procumbunt omnes in
genua: ipſe verò 8S. Crucis ſigno apprehenſo confeſtim hunc Stygi-
nnetb untentatorem fugavit.
r ne ſ Quid dico de illius ſumma humilitate, dum ſe ſemper omnium Vita lib. 2.
lane Peccatorum maximum ſine ulla animi ſimulatione aſſerebat. Cum 7. h. I-
mceeg Beatiſſima Virgine ſæpius exigebat plures horas dulciſſimis colloquiis.
6 ecg Sacrificando & 8S. Euchariſtiam ſumendo multoties liqueſcebatamo-
temedi , retotus, & inaéra raptus; penetrabat ſecretacordium; prophetiæ
Crſune, „ &&& miraculorum donis dilatus, neque loqui poterat de paſſione Chri-
nls ußiu ſti ſine verborum jactura & largis lacrymis, unde ad Crucifixum
aſtece . Amorem ſuum quotidie dixit: Ame nis, Domie careas z niſi emm me
tam it “
ſms an

ratis iul, uid
lectuskmin

Lue, 5. 12..

252 Conhderatio X 6IV. SD
euo protexeris auxilio, hoc utique die te prodam. Item: Lateris Crucifixi
Vulnus ſatis amplèò patet: at ni Deus adjuvet, ſaciam, ut amplis bate at,
Ecce hujus Sancti amorem & timorem erga crucifixum Eſum. Imi-
tare.

S r g E E E E F E E F B E E B E B E
CONSIDERATIO XCIV.

Chriſtus Crucifixus, ut abominan-
dam peccatorum noſtrorum curaret lepram,

& ipſe leproſus factus eſt.
Verè languores noſtros ipſe tulit, & dolores noſtros ipſe
portavit: Et nos putavimus eum quaſs leproſum.
ILa. §3. 4.

Te.

Bi pretioſiſſimus orbis melioris Reparator Chriſtus Petrum;
Jacobum & Joannem peringentem piſcium capturam ad ſui
ſequelam vocavit, leproſum hominemad ſe venientem per
extenſionem manũs ſuæ curavit, de quo S. Lucas: Et ece vir
plenus leprà, & videns TE ſum» & procidens in faciem, ro=

gavit etum, dicent: Domine ſi vis, potes me mundart: Et extendens ma-
num tetigit eum, dicens: Volo, mundare. Et confeſtim lepra diſceſſt ab illo.
Obſerva: Leproſum erat univerſum genus hamanum perpecca-
tum protoparentis noſtri Adami, quæ lepra hæreditaria in omnes ho-

I. Cor, I5. 22., Mines pertranſiit: In Adam omnes moriuntur; Lepram prædicti hominis

Ha. 33. 2.

Chriſtus per extenſionem manũs ſuæ ſanavit; in cruce extendensma-
nus ſuas exitialem peccatorum noſtrorum lepram mundavit. Quis
igitur ad talem ac tantum Medicum non libenter accedat, quia & ipſe
in cruce pendens tanquam leproſus reputatus eſt: Vidimus eum, non
erat ei ſyecies neque decon & nos putayimus eum quaſi leproſum, & percuſſum a
Pes, & bumiliatum, ipſeautem vulneratus eſt propter iniquitates noſtras, altritus

ℳ ropter ſcelera noſtra. Collige ex hoc anima Chriſtiana immenſum
pien-

golgsennul
Ctquiektiall
anicisiell

nmnrinputhreri,
6ewdlhmdinhonn
Onnn Cümso
Tindemnmmd Annn
lecahtn ulfrun
lſ nan dn

E

Geroteseginn
utß Alenlz
nüm, GSettne
Fhigveſgtiir

nlunu 1
4
huaſt det

HH lni⸗
WV.

Ponmtan.
nrlenm,

el.

Imrnßniſ

ußhin

CPeesdewan,
ememphmatii
udleenienene
1o5 Luci: ünn
itets in i
ger Ei caulliui
nlineli i,
–

e e
1cruce entn

raccectt, li ,
l: MMu ℳ
lſmn6. nin
ngah ſin
lor⸗

ℳ,
9,1

ECbriſtus in cruce leproſus. 352

pientiſſimi Redemptoris tui erga te amorem, dum in paſſione leproſi
formam aſſumpſit, ut lepram tuam in ſe ſuſciperet, & curaret: Et ii⸗
vore ejus ſan iti ſumus.
2. Conſideremus patientiam & lepram Jobi, quam nobis propo-
nit S. Jacobus Apoſtolus: Sufferentiam & b audiſtis, & finem Dommi vidi'ſtis: job. 5.11.
quoniam miſericors Dominus eſt, & miſerator. Adverte: Job expreſſus ty- .
us Chriſti patientis. Ille perdidit omnia, Chriſtus in cruce privatus
eſt bonis omnibus, quin & veſtibus, hinc nudus pependit in eruce.
Job ſeptem ſuos perdidit filios: Chriſtus omnes ſuos Diſcipulos, qui
eo comprehenſo fugerunt. Job percuſſus eſt ulcere peſſimo à capite
usque ad talos: Chriſtus toto corpore & in membris omnibus acer-
biſſimos perpeſſus eſt dolores. Job ab amicis gravia ſuſtinuit oppro-
bria, à quibus appellatus eſt hypocrita, leo, tygris & c. Chriſtus in
cruce irriſus eſt quaſi blasphemus, ſeditioſus, & percuſſus à Deo. Job
leproſus extracivitatem ſuam ejectus eſt, ſedens in ſterquilinio: Et ſi-
cut qui exitiali leprâ infecti ſunt, abominabile eſſe ſolent etiam fratribus
ac amicis ſuis, de quo dictus ob: Fratres meos longèé ſecit à me, & noti
mei quaſi alieni receſſerunt à me- Sic & Chriſto Eſu accidit, quem tan-
quam leproſum abominabantur, & fugerunt judæi; & quemadmo-
dum homo leproſus, & toto corpore inſanabili leprâ maculatus intuen-
tibus ſiſi horrorem incutit: ita Chriſtus toto corpore flagellis & vul-
neribus lividus, horrorem ſimul & commiſerationem aſpicientibus
commovebat, ut meritò Pilatus illum proponens Judæis dixerit: Ecce
homo, quaſi homo in homine tam miſerabili eſſes quærendus. Et hæc
omnia Eſus tuus pro anima tua peccatrice? O prodigium amoris!
proinde meritò S. Auguſtinus: Ninl, inquit, tam ſalutiferum, qum quo-S. Auguſt. ſer.
idie cogitare, quanta pro nobis pertulit Deus & homo Ecce enim Salyator paſſus eſt, r. ad Frat. in
leyroſus in oruce ſactus eſt, patiens factus eſt, vobis relinquens exemplum, ut ſe · cme⸗
quamini veſtigia eqqus: quod ſi feceritis, infirmitatem non moleſté portabitis,
3. Olim voluit DEus, ut judicium inter lepram & lepram penès
Sacerdotes efſet Aaronicos: Quicunque ergo maculatus fuerit leprâ, & ſepa-
ratus eſt ad arbitrium acerdotis, habebit veſtimenta diſſuta, caput nudum, os veſte
contedum, cotaminatum ac ſordidum ſe clamabit. Chriſtus in cruce tanquam
leproſus veſtes habebat diſſutas, milites enim ſciderunt non veſtes tan-
tum ſed & carnem ejus. Caput habebat nudum, & ſolà ſpineàâ redi-
mitum coronâ: Os veſte contectum, unde Iſaias: Quaſi abſconditus lſa. 53.3.
vultus edus, & deſpectus, usde nes reputavimus eum. Contaminatus & ſordi-
dus erat, quia totus cruentus, unde peros Prophetæ Threnologi cla-
mavit: O vos omnes, qui tranſitis per viam attendite, & videte, ſi eſt dolor, ſicut dolor Thren, I. 12,
meus. Leproſi caro erat viliſſima & abjectiſſima: Chriſtus
Ginther Unus pro omnibus, Vy ait:

Levit. 13. 44.

354 Conſideratio X CIV.

Pſal. a1. J. ait: Ego autem ſum verme & non homo: opprobrium hominum y. abjeclio plelir.
Leproſi denique urbe pellebantur, & nemo illos aditu, congreſſu, &
ſermone dignabatur: Sic & benigniſſimus Redemptor noſter extra
Hebr. 13. 12, urbem ad crucis patibulum expulſus eſt: Propter quod & ]Eſus, at ſantcti-
fcaret per ſuum ſanguinem populum, extra portam paſſus eſt, ut crux Ohriſti,
8 eo ſerm. ſubintrat hic S. Leo, non templi eſſet ara, ſed mundi. Et pergit Apo-
9. de pel. ſtolus, ut omnes fideles ad Chriſtum Crucifixum amandum, colen-
dum, & imitandum animaret: Exeamus igitur ad eum extra caſtra, impro-
perium ejus portantes.
Vita de S. 4. Placuit autem Chriſto Domino ſæpiùs Sancétis ſuis apparere in
Lud Egp. forma leproſi, prout S. Ludovico Toloſarum Epiſcopo, qui nepos
erat S. Ludovici Galliarum Regis; dum enim aliquando lavaret pe-
des pauperum, & ad quendam leproſum deveniſſet, in eo perſonam
Chriſti agnovit præſentem; unde illud leprodochium illi videbatur
paradiſus.
S. Auguſtinus ſimili pauperculo peregrino dignatus eſt lavare pe-
des, ad quem exinde Chriſtus, proutrefert B. Jordanus de Saxonia:
Auguſtine, Filium Dei in carne hodie videre meruiſti, ejusque lavare pedes.
De B. Martyrio refert ſequentia S. Gregorius Magnus hom. 36.
in Evangelia: In terra Lycaoniæ Martyrius vitæ valde venerabilis

Monachus fuit, qui pergens ad monaſterium quoddam, leproſum

quendam invenit in via, ad hoſpitium ſuum redire volentem quidem;
ſed non valentem. Eum itaque pallio ſuo conſtrictum ſuper hume-
rum levavit, & tulit, vicinusque monaſterio, ad quod tendebat,
magnâ voce clamavit: Qurrite, januas monaſterii citò aperite, quia
frater Martyrius venit Dominum portans: ſtatim verò ut Martyrius
ad monaſterii aditum pervenit, is qui leproſus putabatur, de collo e-
Xiliens, & in ſpecie vera Chriſti Dei & hominis apparenslad cœlum re-
diit, dicens: Martyri, tu me non erubuiſti ſuper terram, ego te non
erubeſcam ſuper cœlos. Narrabat autem poſtea Martyrius, quòd
cùm eum portaſſet pondus minimè ſenſiſſet; nec mirum, quia por-
tabat portantem omnia. Hæc S. Gregorius.
O miſeri, ſed & felices leproſi, quia & Salvator veſter quaſi
iſa 53. 4. leproſus in cruce reputatus eſt: Et nos putavimus eum quaſi leproſum. Non
horret vos Dominus, quia ſimilis vobis dignatus eſt apparere San-
ctis hominibus; ſolùm hoc perpendite, ac ſatagite, ne duplici leprâin-
ficiamini, videlicet corporis & animæ, quæ eſt peccatum; illa enim
vos ejicit extra caſtra, hæc autem extra aſtra,
Matth 27,.24. 5. Innocens ego ſum à ſanguine jufſti hujus: Vos videritis, dicebat quon-

dam Præſes Romanus ad populum judæorum tumultuantem. Et
reſpon-

lin

W
o Gu

i dorle
Cüan
er d et
wen l
Crn n
e WPTF,:
id , Giſt
n Fonch
cimlck
n Dmm. .
ma CColoend.
Nomilntenmn
ormek, em
tenemd,s
Lmümelieme
Nunmicfe

lwvmeryna

G*

munmi 6

/.

At nn Ke
ufin na i ,il
fini. ſereChe
n ondes n
Wor mürn wu
Ciſ 1

Grucifixus leproſus reputatus- 355

hnm, ſelr
tl reſpondens populus univerſus, dixit: Sanguis ejus ſuper nos & ſuper Filios
enpkdeenn noſtros. Hoc clamo &ego, ſed ſub meliori ſenſu: Sanguis JEſu cru-
t eng. eifixi, licèt leproſi reputati, & à DEo percuſſi, ſit ſuper me, & ſu-
, UArcni per animam meam. O£ pientiſſime Eſu! O Amor crucifixe quomo-
di Utpeng dò poteris condemnare ſervulum tuum licet indigniſſimum, quem

AMmandum, t, tam immenſo divino ſanguinis tui pretio redemiſti? Nunc & San-
uae tcſe n, guis tuus tam pretioſus apud me deſcendet in corruptionem? Ah
meliora ſpero, qui jam paulatim ad te pergo.
ſelisenperere n Olim, prout obſervat Plinius, cùm lepra, ſeu morbus ele- Plinius 26. 6xr.
Nepord epos hantiacus etiam Reges Ægyptiorum evaſiſſiet; ex medicorum con-
ſlio in humano ſanguine ſe ſolebant lavare; Quod ferale balne-

Gundobrxte-
ſenakhn um & Conſtantino Imperatori Magno tum adhuc Gentili & leproſo
Ckiumli ilcoa Komani ſuadebant Medici; Aſt longè ſalubrior medicina à Deo ei
parata eſt, dum enim à S. Sylveſtro ſacrum baptiſma ſuſcepit, &
mnnbeklee virtutem S. Crucis agnovit, ſine mora à fœdiſſima lepra & corporis
ncne S. animaæ liberatus eſt. ̃ —
⸗ Naaman vir dives ſed leproſus ab Eliſeo juſſus eſt, ut ſe ſepties
lonms kon lavaret in Jordanis flumine: Deſcencdit, & layvit in Jordane ſepties juxta ſer- 4. Reg. 5. 14.
l eradi monem viri Dei, & reſtituta eſt caro ejus, ſicut saro pueri parvuli, & mundatus eſt.
Ein, Hpinin Anime mi! ſi lepram peceati habes, prout nemo mundus eſt à ſorde: l o.
erenliden S& dixerimus quoniam non peccavimus 3 mendacem facimus eum. & verbum ejus non I. Ep. Jo. I. I0.
un igtimr- eſt in whir. Vade? & lava te ſepties in Jordane Paſſionis & in ſep-
icikntint tem effuſionibus Sacroſancti Sanguinis Chriſti )Eſu, & ſana-
M bitur anima tua à delictorum lepra: Sangui E
a Chriſti, Fili eus emunda: nos ab omni peccato.
abatut, Eechli
prengalcinn
rtertam,
2n Martſin,
echirunn,

ilenor ſe
Aunr dit e

tus ek nger 8
e,ne ahie c
teccum

.. e
iain , hi

r 1y2 CON.

–

36 ee . e

AX X A A E A Ae AS X. T, E, E. X. Tea. A5 45
CONSIDERATIO XCV.

Ex Conſideratione Chriſti Eſu cruci-

fixi omnia adverſa æquo animo nobis ſunt
perferenda.

Chriſto igitur paſſo in carne, & vos edem cogitatione
armamini. 1. Petr. 4. I.

I⸗

Uid hoe eſt: Chriſto igitur paſſo in carne, & vos eâdem
cogitatione armamini? Ergo arma noſtra ſunt inſtrumen-
ta paſſionis Chriſti? Ira eſt, reſpondet S. Thomas Ang. Be-
ne dicit armamini, quia memoria paſſionis Dominicæ con-
tra inſultus & tencationes diaboli roborat nos, & munit:
Proinde Chriſto tam generose pro nobis paſſo & crucifixo, ut nos à
peccatis & vitiis expediret, nos quoque armemur eâdem, ſeu ſimili
cogitatione & animi reſolutione, exemplo & amore Chriſti omnia
8. Gregor, in adverſa generoſo animo pro Evangelica veritate ſuſtinendi: Nihil ades
Epiſt. aye eſt, ait S. Gregorius M. quoa non æquanimiter toleretur, ſi Ghriſti paſſio
in memoriam revocetur.
2. Uriam virum egregium imitemur, quia valde indignum faci-
nus eſt, ſinos deliciarum mollitie diffluamus, & interim Dominus
§⁸ Bern. de noſter pro nobis in cruce pendet: Neon enim decet ſub ſpinoſo capite mem.
Paſſ. brum vivere delicatum. Urias, inquam, vir inclitus & egregius conſi-
derans Arcam Dei ſub tentoriis degentem, indignum cenſuit in pro-
2. Reg. 11,11. Priam deſcendere domum, & cum uxore obleckari, unde dixit: Arca
Dei hbabitat ſub papilionibus, ſed & Dominus meus Joab, & omnes ſeryi ejus ſa-
per faciem terræ dormiunt, & ego domum meam ingrediar, ut comedam, & bi-
bam, & dormiam cum uxore mea? Per ſalutem tuam Rex, C per ſalutem ani-
maæ, tuæ non faciam hane rem. Audis hoc? IEſum Crucifixum quotidie
cernis in cubili tuo; & tu quid? Ille in pœnis, & tu in deliciis IIIe
DEus majeſtatis deprimitur & ſubſanatur: & tu vermiculus, pulvis &

nihil

mul unii
urſuenn iti
ure hoe; Jon
ls, reynun
h. M
anetſnl /
cent n ſrſ 4
Mot: Necnmi
clnin ul
guguliyeli
n aa, d iunn
nitmn guihan
uruutCri uta
Npmon
woöſfucnemmi
Ole Chiln
1PMennu en
nrl rennit

Adverſa æquo animo toleranda, 3 7

Aes
nihil vis magnifieri ac laudari? Ille Eſus tuus deputatur inter pla-
giarios, patibularios, ac ſceleratos, & tu homo Chriſtiane, mag-
) nus inter homines vis reputari? O ſi cognoviſſes, & tu, & qui-
Adem in hac die, quæ munc ad pacem tibi, quantam in morte ſecu-
en ritatem pariat ſeriò meditata paſſio crucifixi Redemptoris tui! O
„N ſi cognoviſſes! & utinam nunc cognoſceres
nobi ſant 3. Cognovit illa mulier (cui Salôme nomen) mater filiorum

Zebedæi, quòd regnum Chriſti à cruce dependeat, & Chriſtus non
alio modo ad regnum ſuum perveniat, quàm per crucem; unde ubi
„ adivit: Et tradetur gentibus adilludendum, & fligellandum, & crucffigendum , Marth, a20. 45
n Clglation⸗ & tertia die reſurget, ſubjungit ſine mora Evangeliſta: Tuncacceſſit adeum
mater filiorum Lebedæi, & primas regni ſedes pro filiis ſuis petiit. Et
quare hocʒ quomodo crucis patibulum;, de quo loquebatur Chri-
ſtus, & regnum cælorum inte ſe conveniunt?
Reſp. Baſilius Seleucus: Anterentit latronis voces mulier 3 ille in cruce Baſil Seleuc.
orationes fundebat: Memento mei, dum veneris in regnum tuam hæc autem eru Orat. 246.
me, Ndn cem bro regno ſupphcabat; quia intelligebat, quòd poſtea Chriſtus dice-

Ka ſntilnn- pat: Sic oportuit Chriſtum pati, & ita intrare in gloriam ſuam. Ec-
TkomsAg he ce Dominus regnavit à ligno, & factus eſt principatus ſuper humerum egjus. Ila. 9. 6.
sDominiczr. Supra quod egregiè divus Auguſtinus: Chritus pruucipatum ſuper hume 5. Aug ſerm
o nluti rum habuit, quando crucem in montem Calariæ portavit: Nec incongruè crux ſig 7¹⁰. de Temę
MeſhtO, l0 miſicat principatum, quia per ipſam & diabolus vincitur, & mors ſuperatur, & to-
Aten, Elſill tus mundus ad Chriſti notitiam & gratiam revocatur.
oe Olhonm 3 4. Non poſſum capere, quare S. Paulus ad Coloſſenſes, neophy-
Nmende Dil, tos ſuos, ut errores aliquos in fide irrepſos ipſis eximeret, morés-

que Chriſtianis dignos edoceret, ad ipfſos ſcripſerit: Qui nunc gaudeo Coloſlenſ. 2.
in paſſionibus pro vobis, & adimpleo ea » quæ deſunt paſſionum Chriſti in carne 24
mea, pro corpore ejus, quod eſi Eccleſia. Quid dicis Paule, vas electio-
nis, & doctor gentium: Adimples ea quæ deſunt paſſionum Chriti ? Nun-
quid Chriſti paſſio ſufficientiflima extitit ad redimendos mille mun-
dos, ſi totidem fuiſſent? Cur ergo dicis aliquid ei deeſſe? Et quid
ergo paſſioni Chriſti crucifixi deeſt:
B. Cornelius & alii: Nimirum communicatio & participatio Cornel. he
paſſionis & meritorum Chriſti, ut ſcilicet Chriſtus non tantùm in ſe,
ſed etiam in ſuis membris, id eſt Apoſtolis, Ss. Martyribus aliisque
fidelibus, ſimilia patiatur, & hac paſſione propagetur & perficiatur
corpus ejus, quod eſt Eccleſia; quia Chriſtus quidem paſſus eſt in ſua
carne, ſed nondum in tua; cùm ipſe paſſus ſit patienter pro te: re-
ſtat ut & tu libenter patiaris pro ipſo, cùm æquum ſit membra capiti
XY 3 ber

ulieur, Cft

—

2358 Conſideratio X.
u1. Petr.2. 21, per omnia conformari: Chriſtus paſſus eſt pro nobis, vobir relinquens exem-
plum, ut ſequamini veſtigia ejus. O' quàm durum multis!
5. Ego diſpono' vobit ſiout diſpoſuit mihi Pater meus vegnum: dicebat
quondam Veritas Chriſtus ach dilectos ſuos diſcipulos in ultima cœ-
na congregatos; ubi ſingulariter ponderanda ſunt iſta verba: Sicut
diſpoſuit mihi Pater meus regnum Subintrat hic doctiſſimus Oleaſter:
S. Bonav. ſer. Dic nobis bone Eſu: quomodo tibi Pater diſpoſuit regnum tu-
„ de baſl. um? Et mox reſpondens ait: Per calicem paſſionis & crucem:

Lus. 22.22-.¾

volye, ait Seraphicus Doctor, & revolye vitam boni J Eſu, & non inpenies

eum niſi in erute, ex quo enim carnem aſſumpſit, ſemper in pœna fuit. Ecce
hæc erat Salvatori tuo prævia diſpoſitio ad regnum æternum & cœ-
Que, 24. 16. leſte acquirendum; unde iterum ad diſcipulos- Nonne oportuit pats
Chriſtum, & ita intrare in gloriam ſuam ? Si hoc Chriſtus, quid tu anime
mi? An ſervus eſt major Domino ſuo? Æäneam audiamus, quomo-
do ſocios ſuos in adverſis animaverit:
O ſociĩ (neque enim ignari ſumus anté malorum)
O paſſi graviora! dabit DEus his quoque finem-
Durate, & vosmet rebus ſervate ſecundis.
Per varios caſus, per tot diſerimina rerum, tendimus ad cœlum-
rſal. 65, 122. Wanſimns per ignem & aquam: & eduxiſti nos in refrigerium.
6. Miror quare Jacob Patriarcha adeò terrefactus fuerit, ubimi-
rabilem illam ſealam à terra usque ad eœlum pertingentem conſpica-
Gen. 23: 17. tus eſt, unde evigilans de ſomno pavens exclamavit: Quàm terribilis
eſt lccus ifte: non eſt hie aliud, qum domus Dei & portæ oli. Et quomodo »„
obſecro, terribilis ille Iocus eſſe poteſt, im quo ipſi inter Angelos a-
feendentes & deſcendentes rectiſſima ad cœlum via monſtrata eſt ²

verf. 13. Reſp. Vidit jacob, proutobſervar Scriptura, ſimuk Dominum inni-

zum ſcalæ, hoc eſt verbum incarnandum, & incruce ſuſpendendum;
proinde non mirandum, quòd Jacobo terribilis ille locus videbatur:
8. Aug, ſerm: Scalz incumbere, ait D. Auguſtinus, eſt in ligno pendere, & iterum: &cals
32 4 Temp ddq &los aningens, eruru fgurem hebtir, Dominns innixus Aalæ Chriſtus Crucife
Sap 10, I, gis oſtenditur. Hinc Sapiens de illo Jacobo dixit: Iuſtum dedaxit ( Domi-
nus) per vias rectas, & oſtendit illi regnum Pei, hoc eſt per vias aſperas »
ùt habet Chaldaicus ,„ & per viam crucis „hæc enim rectiſſima ae
ſecuriſſima ad cœlum via eſt, quâ juſti & à Deo dilecti pergunt ad
loriarmſempiternam. Terribilis videtur ille locus multis Chriſtianis,
ubi Dominus in Calvario monte ſcalæ crucis innixus apparet, ſed &
aue. 9 2z, bidem nobis viam ad cœlum aperit: & quir vult poſt me venire- abnegat

ſemenipſum & tollat crucem ſuam qu otidie, & ſequatur me-
. Invo-=-

A

,5hnmri
cvrenn,ii

A . W
D
Nrpſetin

i N en
Nriſtic i
een
ℳnlun
ℳ ſcendtind⸗

cnis, Klunin .

ns, Nt upfe
Mlamn iiun

File Lonlie

(onoltrn Ceuri
NrI uNN

Nonom lnid
Chnlnh 4

Qurttninun i
er 1, a

old

eme,ͦuw zereme

Egerud Nis K

iUmmr,alan
Iituni nenen
Kt

N
iriwan
at
l⸗
n
iſinms Okk
liit Tepnund.
lonis & crucen,
l minni
n ſeisſit. Lece
Wnennem Kce⸗
1 Wnnt gmnig den
us, id mumine
audanms,dton.

.

mulonm)
fuem⸗
5.
Cimus ad rlun.
unt⸗
skgerit,ubimi⸗
genteinenhhier⸗
: Cn umiiſt
a. RGdNadd
imer Nonger
rin nonſumd
,Amm! dmun
tuce ſuſgenlenc
illelocus uim
in, Kiten 1)

Ns pen⸗
Rfmi
per diiilit
i AM

e kein
eo Clett gi⸗
önlisl
nins i
kſoſ neO.
M: Mo⸗

Adverſa æguo animo toleranda. 359

7. Involarunt quondam impii Judæi, velut apes furioſæ, in E-
ſum Nazarenum, id eſt floridum, eumque millenis pupugerunt vul-
neribus: Circumdederunt me ſicut apes; ſed inde non ſibi mel, ſed genti-
bus præſertim expreſſerunt; imò & Chriſto mel de plagis fluxit, hine
conſummata aone in reſurrectkione favum mellis guſtare voluit:
At Mi, Apoſtoli, obtulerunt ei partem piſeis aſſi, & farum mellis. Et cùm man

Pſal r17. Iu.

L uc. 24. 4 2ú2

ducaſſet coram eir, ſumens reliquias dedit en. Ubi obſerva pientiſſimi Re-

demptoris mirandam in ſuos benignitatem: priùs ipſe fel, quàm mel
voluit guſtare priùs ab apibus in Calvariæ monte cruentari, quâàm
dulci favo mellis in Sion recreari; Sicut alter Jonathas, manibus ac
pedibus aſcendit in Golgatha, antequam in extremitate virgæ, hoc
eit crucis, favum mellis deguſtaret: Favos, ait antiquiſſimus Tertul-
lianus, poſt fella guſtavit, nec antea Rex gloriæ A cæleſtibus ſalutatus eſt, quàm Rex

Vide & conſidera ex his, anime mi, quomodo omnis Chriſti a-
Gtio noſtra fuerit inſtructio, per quod indicare voluit, quòèòd in hac
mortali vita non mel gaudiorum ac voluptatum, ſed potius fel affli-
Gionum ſit nobis delibandum. S. Catharina Senenſis non auream à
Chriſto Sponſo ſuo oblatam coronam, ſed ſpineam elegit, & con-
ſtanter per reliquum vitæ ſuæ curriculum in capite ſuo geſtavit. Nunc
ergo per aſpera, tunc autem ad proſpera; nunc amarum ſel, tune
dulce mel; nunc per crucem, deinde ad lucem: Dulkcis non meruit, qui
non guſtayit amara. Elias per turbinem aſcendit in cœlum; nec DEus
tibi, ſi amat te, aliam viam in cœlum pinget: Quomam per multas
inibulationes oportet nos intrare in regnum Dei. Vade in pace,
& tacitè hæc tecum conſidera-

CON-

Tertull/1. de

Judæorum proſcriptus in crucem. coron. mil. c.

24,

4. Reg. L. L.
d dor. 1½. 2 li

360 4
CONSIDERATIO XCVI. sese,
Crucifixus Eſus rebus afflictis ſola- ei
men noſtrum, & auxilium in cempore opportuno. Pnizunel
als olenn
Adeamus ergo cum ſducia ad thronumgratiæ, ut miſe- lenn lin
ricord'am c'nſequamur, & gratiam inveniamus in au- riſn
xilio opportuno. HHebr. 4. 76. mgshewin we
Cncimnintempon
I1. tempisohvoni

. . 3. Marongnn
* J. e. QO X — „ — ,
D Davidlafflickum, & à Saule multis exagitatum perſecuti- (sinſaentrn,

. onibus plures venerunt afflicti, deſolati, ac debitis gravati ohlhfem
alienis, ut ab eo in tempore opportuno optatumobtinerent tatnuntniir
5. Reg. 22. 2. auxilium: Convenerunt ad eum omnes» qui erant in Anguſtus con- jlu, Eirtit-
ſtuuti, & oppreſſi are alieno, & amaro animo, & ſactus eſt eorum attnſimii
princeps Princeps omnium tribulatorum & afflictorum eſt crucifixus nmas Eeſſen

Hebr. 4 15 Dominus DEus noſter: Non enim habemus Pontifiem , qui non poſſit comꝰ imneicit u
pati infi mitatibus noſtris. Quare ergo miſêri mortales non in omni tribu- M nie⸗
. . „ 8 . Rm
latione noſtra ad eum confugimus? Audi Apoſtolum Hebræos ſuos

recèns ad Chriſtum Pontificem ſuum converſos, & ideò magnas à luptlgment,
. . „ . . .— neregnr
falſis fratribus ſuſtinentes perſecutiones, quomodo eos in afflictione eudnmtram

Monankii

gzod 25.17. ſua hortatus & conſolatus ſit: Adeamus ergo oum fiducis ad thronum gratiæ, Bainnid

ut miſericerdiam conſequamur. Thronus gratiæ erat olim Propitiatorium: Cumehad
Rom. z. 21. Faties & propitiatorum quod erat locus placationis, eò quòd ibi Deus Mé Aamtiti
Moyſi apparens, & cum eo loquens, placabatur, & propitiabatur rilgſermin,
populo. Allegoricè autem hoc propitiatorium ſignificabat Chri- lüäfuimin
ſtum: Quem propoſuit DEus propitiationem per fidem in ſanguine ipſius, alii le- Id gallmt
gunt Propitiatorem, qualis Chriſtus in cruce pro nobis factus eſt; ad Ginſugz i
hunc ergo in noſtra tribulatione veniamus, ut gratiam inveniamus n tltuj amin

in auxilio opportuno. nndebga

enc,N

2. Filii jacob Partiarchæ, licèt perfidi, in neceſſitatibus ſuis, & ensle
in tempore extremæ famis venerunt ad fratrem fuum Joſeph in feni
gyp- 6 uni

copporun,

ie, itmſi.
Netiefnitintg⸗

gitaum Pelſett⸗
140 Cehits grarnni
tatumobtinerent
irdelki Ak.
6cduct anun
m elt cucfüns
ſn Et unt⸗
CNiRnNiwi⸗
Qorerrög
8, Kiled migil
Ddo eosil r
Mig Atyunmn
lmnProptine
,ed gnitinn
m ſgit .
enouire ihn
gratim Pſehnn

eceſſickc

Cruciſixus auxilium noſtrum, 361
Egyptum, ut ab eo vitæ neceſſaria reciperent, quos omnes, licèt in-
terim viginti anni effluxiſſent, bene novit, benignè accepit, oſcu-
latus & amplexus eſt: Ego ſum gaſeph frater veſter, quem vendidiſtis in 4gy- Gen. 4 4.
ptum: nolite pavere & c. Anima peccatrix! quæ toties per delicta tua ven-
didiſti ſum tuum in mortem, & quidem in mortem crucis, noli pa-
vere, adhuc enim gratiarum Dominus vivit, adhuc aperta ſunt ſan-
iſſima ejus vulnera: Egoſam eſtium, per meſi qis introierit, ſælvabitar. Veni Jo. 10.9.
proinde, anima mea, ad Crucifixum Redemptoremtuum, & dic ei
cum prædictis Joſephi fratribus: Meritò hæc patior, quia peccavi in
fratrem meum Eſum; ſed quia benignus & miſericors eſt, patiens & ſoel. 2.12
multæ miſericordiæ, & præſtabilis ſupermalitia, neque vultmortem
peccatoris, ſed ut convertatur, & vivat, ideò non deſpero, ſed multò
magis ſpero ab hoc crucifixo amore meo veniam, gratiam & miſeri-
cordiam in tempore opportuno, ac præſertim in ſupremo agone; hoc
eſt tempus opportunum, ex quo pendet tota æternitas.
3. Aaron Sanctus Domini, id eſt à Deo ſanctificatus & conſecra-
tus in ſacerdotem, ubi ex proceribus ducenti quinquaginta viri, &
ex populo quatuordecim millia hominum & ſeptingenti ob murmu-
rationem in caſtris igne cæleſti conſumpti ſunt, condolens animitus
tantæ ſtragi, ſe meditatorem inter DEum & hominem interpoſuit,
unde veſtibus Pontificiis ornatus cum arrepto thuribulo accurrit, &
inter mortuos ac viventes ſtans per orationem ſuam ac thurificatio-
nem impedivit, nel ulteriùs procederet incendium: Et flans inter mor- Num 16.48.
os ac viventes »propeopulo deprecatus eſt, & plaga ceſſavit.
En perelegantem typum in Chrifto crucifixo expletum. Aaron
pretios tiariaâ erat ornatus, Chriſtus in cruce ſpinea redimitus coronꝗ:
Aaron aureis annulis in manibus, Chriſtus ferreis clavis: Aaron gem-
matum geſtabat pectorale, Chriſtus crudeli lanceâ apertum latus: de
capite Aaron fluebat in veſtimenta ejus unguentum odoriferum:
Scat ungcentum in catite, quod deſcendit ad oram veſtimenti ejas, deé capĩte Pſal i 31.2.
Chriſti fluebant rivuli divini cruoris, ut capilli illius ſanguine conglu-
tinati, quaſi unus reſtis viderentur, ita B. Virgo ad S. Birgittam:
Capilli ezs quaß refis, hinc bene dicere poterat: zalneraffi cor meum in vno Revell. 41
*7¹ne coli tai, Aaron medius inter vivos & mortuos ſtetit deprecans Do- cap. 70.
mhinum: Er plagaceſſavit, Chriſtus in cruce in ſuppedaneo ſtans, ut probat
S. Fenæus, ferreisque affixus clavis, ut eò firmiusinter mortuos &
viventes ſtaret, pro papulo deprecatus ett, & plaga ceſavit; unde Apoſtolus: .
Paccfcans per ſanguinem craucis, ſive quæ in terrn, ſive Jaaæ in cælis ſant. Col. I. 20.
O plus quàm Aaron!

Gint her Unus pro omnibus. 22 Ecce

362 Conſideratio XOVI.

Ecce quomodo Crucifixus ) Eſus ſolamen noſtrum ſit & auxilium
in tempore opportuno; quærebant enim tunc, pendente Domino in
cruce, vindictam contra inſenſatos peccatores creaturæ omnes, cœ-
lum & terra, ſol & luna, & ipſæ petræ ſciſſæ ſunt, ac monumenta a-
perta & c. ipſe verò mitiſſimus Eſus ad Patrem pro populo depreca-
tus eſt: Pater dimitte ilis: Et plaga ceſſavit, & exauditus eſt pro ſuare-
