gen gnſn⸗ qui Chriſtum in cruce patientem vidit, & luxit. Qivitas in armis eſt
gen enerl univerſa, Populus ſtupet attonitus tota terræ facies atrâ eclipſi divi-
7elcncit nitùs obnubitur, aſtra lumen mundo negant, coœlum gemit, lapides
1 ſie Qilſſiliunt, ſepulchra ſponte panduntur „omnia elementa turbantur,
ll funeſtum crucis theatrum in monte Calvario erectum eſt; cui tan-
Corme mms dem fini? Dicent Angeli ejus; Rex cœli & terræ, ille Pater miſericor- a. Cor. 2.3.
vnintzſd 5 diarum, & Deus totius conſolationis hodie cruci ſuffigit unigenitum Filium
1nnd ui ſuum. At quem Filium, Deus immortalis, quem Filium? Exemplar
6 innocentiæ & ſancéctitatis, agnum ſine macula, gloriam humani generis, Levit. 9. 3.
rlegiien Electorum omnium caput, delicias amabiliſſimas parentis ſui. Agit
ngnete, autem in corucem, ùt apparet, tam invitus, ut veſtimenta ſua ex animi

MmmZ dolore

460 Conſideratio CXXII.

Marc, I5. 38, dolore dilaceret (nam velum templi ſciſſum eſt in duo à ſummo usque deorſum)

Eccleſia in
Sabb. S.

Act, 8. 32.

& juſtitiam indicat orbi terrarum univerſo. Dices, & quod tandem eſt
hujus agni ſcelus? Auditerra quæ loquor: Adamum mortis reum edu-
xit è carcere: Judex vicariam ejus mortem petit, & innocentem luere
vult, quod admiſit nocens: O felix Adaæ peccatum, quod talem ac tantum
meruit habere Redemptorem.
6. Si hæc te non movent, anime mi, rupe & caute Marpeſià du-
rior es. Eunuchus ille Reginæ Candacis, homo Gentilis & Abyſſinus,
ubi nuncregnat Preto- Joannes, nullam Chriſti & Evangelicæ legis ha-
bebat notitiam. Legerat is in via Iſaiam Prophetam: Tanquam ayis ad
oceiſionem ductus eſt, quod totum Capitulum 73. de Chriſto patiente, &
Crucifixo agit; ubi per raptum ſupervenit Philippus Diaconus,
eique Chriſtum & hunc crucifixum prædicavit, ſine mora ab illo arden-
tiſſimo zelo commotus, baptiſmum petiit: Credo Filium Dei eſſe JESCIM
Chriſtum &o. De quo Eunucho ulteriuùs ſeribit S. Hieronymus, quòd po-
ſtea factus ſit Ethiopum & Abyſſinorum Apoſtolus, & ibidem Chriſtũ
crucifixum inſtanter prædicaverit, ac tandem martyrii coronàâ fuerit
decoratus. Hoc potuit unica ſeria cogitatio ac meditatio de amore Chri-

I. Cor. 16,22. ſti crucifixi efficere. Et tu homo Chriſtiane, adhuc ſtas immotus? Re-

peto ſententiam S. Pauli: Si quis non amat Dominum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum, anathema ſit.

Mnönunn
ue
Aenyenenen
Asuin i almn
heni ua tenmnere,
Culclnlinelitsk
Talscltemeifhms
Döinonbrat, Cina⸗
Dmonmbustruma
bnrimperente.
iuDunbt Hera
mudtz r ſin rltn
Dgülnkanmmr.
llutiu amn,
mi i, eni ue
iili uen⸗
rmn,.
u inn
eai
nſe⸗
l wnen

() SBe 61
nd ſð

ð
A CONSIDERATIO CxXXIII.
te npeii . .— . .
Grata memoria crucifixi) Eſu prædeſtina-
rte tionis noſtræ indicium & ſignum.

dn Nam quos praſcivit, & pradeſtinavit conformes

mokunbllonter heeri imaginis Filii ſui. Rom. FS. 29.

iun Didſ,gtnt
Cuynndlot⸗ . MR . .—S
Gibidem Chrit Ebræis quondam, cùm per Arabiæ deſertum per varias via-
icortoniim rum ambages in Palæſtinam proficiſcerentur, columna nubis
odeamoreChi & ignis viam ſecuriſſimam monſtravit, quâ duce & comite
Simmotus Re feliciter tandem inter innumera pericula ad terram deſide-
u ⸗ rabilem pervenerunt: Dominus autem pracedebat eos ad oſten- Exod. 13. 21.

dendam viam per diem in columna nubis, & per noctem in columna ignis, ut dux
eſſet itineris utroque tempore.
Quod olim Iſraelitis hæc columna nubis & ignis fuit, hoc nobis
Chriſticolis eſt crucifixus JEſus, qui in nube, hoc eſt in humanitate
ſua nobis inumbrat, & in cruce, tanquam in ignea columna præcedit,
monſtrans omnibus tutam ac regiam viam, per quam ſecuri ad æternam
poſſumus patriam pervenire: Chriſtus, ait Cornelius, eſt nubes, quà homo, Cornel. hic
E& ignis qua Deus; Et D. Hieronymus: Crux Chriſti, inquit, humani generis S. Hieron. in
columna eſt, quæ viam rectam nobis ad cœleſtem patriam monſtrat; P?ſal. 95.
beati, qui illam ſequuntur: Semper, ait S. Chryſoſtomus, crucem habe S. Chryſoſt.
ante oculos tuos radiantem, & purus à peccatis per id tempus abibis; nam ſi- ſerm. de Jo-
cut columna nubis, figura noſtra crucis, Hebraorum multitudinem protegebat, Ph.
ne quid mali ab E'gyptiis pateretur, ita crux ante oculos viſa omnem abigit ma-
lam voluptatem & c. .
2. Vidit aliquando Ezechiel Propheta ſex Angelos à DEO in Je-
ruſalem ſubmiſſos, ut ſcelera iniquorum, tanquam Adminiſtri juſtitiæ
vindicarent, & omnes illos, ſuper quos ſignum Thau non inveniretur,
è& medio tollerent: Tranſite per civitatem, & percutite: non parcat oculus ve-Ezech. 9. 5.
ſter, neque miſereamini: Senem, adoleſcentulum & virginem, parvulum & mu-
„n lieres interſficite usque ad internecionem; Omnem autem, ſuper quem pideritis
M Mmm 3 Thau;

462 Conſideratio CXXIII.

Thau, ne occidatis. Et Ecce, dum hoc decretum divinum nunc executoni
eſſet mandandum, adeſt in tempore alius cœleſtis genius, veſtitus li-
neis, & atramentarium ſeriptoris ad renes ejus, qui pios in Jeruſalem,
& peccata populi lugentes, ſigno Thau in fronte notavit, qui ſoli in
medio hujns cruentæ cædis fuerunt ſervati immunes.
S. Hieron. Quæres hic, quid per ſignum Thau fuerit præſignatum? Reſpon-
& alii plures qdet S. Hieronymus & communiter SS. Patres, quod hoc ſignum Thau
apud Cornel. kgura fuerit SS. crucis, ut ſignificaretur, nds per crucem Chriſti Do-
mini à morte, à gehenna, ac deæ'monum tyrannide liberandos, præſer-
tim illos, qui crucem Ohriſti fronti & animo imprimunt. Ex quibus
colliges, crucem eſſe ſignaculum & teſſeram amicorum, prædeſtinato-
E gl. in rum & electorum Dei: Usque aded, ſubintrat hic S. Auguſtinus, de cruce
141. non erubeſco, ut non in occulto loco habeam crucem Chriſti, ſed in fronte portem;
Crux enim à loco ſuppliciorum fecit tranſitum ad frontem Imperato-
rum. Unde S. Agnes V. & M. virili animo Romæ ad tyrannum dixit:
§. Ambroſ. Poſuit ſignum in faciem meam, ut nullum prater eum (Chriſtum) amatorem
Kerm, 98. admittam: Et quale ſignum? hoc eſt, ſignum crucis, quaſi diceret:
Gero ſignum crucis in fronte, ut omnibus oſtendam, etiam in me-
dio tribulationum, me eſſe ſervam, ſponſam & ancillam Chriſti cru-
cifixi. Et tu, amice Lector, quale ſignum tu geris in fronte & in cor-
de? Et nunquid tale? 6 te beatum, ſi hoc ſigno ſalutis ſignatus es.

3. Ad S. Joannem dilectum Domini diſcipulum venio. Vidit

is jam in primitiva Eccleſia quatuor Angelos ſtantes ſuper quatuor or-
bis partes, tenentes quatuor terræ ventos, ne flarent ſuper terram,
donec Dei voluntate cognitàâ eos laxarent ad flandum. Interim ſu-
pervenit & alius Angelus, aſcendens ab ortu ſolis, habens ſignum

Dei vivi, & clamans magna voce ad quatuor illos Angelos: Nolite

nocere terræ & mari, neque arboribus, quoad usque ſignemus ſervos Dei in
frontibus eorum. Quæres hic quodnam hoc Dei ſignum fuerit tam po-
tens, ut, qui illo ſignabantur, in communi illa & extrema calamita-
te non perierint?

Apoc. 7.3. B. Hadrianus Lyræus & communiter alii, hoc ſignum Dei Vivi
Eyr. lib. 6. eſſe non aliud quàm crucem Domini noſtri Eſu Chriſti: Crux enim eſt
c. 13. ſignum electorum, vita teſſera, & ſempiterna artha beatitudinis. O felices illi, qui

hoc ſalutari ſigno ſunt ſignati, qui hic in vita crucifixo Redemptori ſuo
fideliter inſervierunt, & ſe illi conformarunt, qui etiam in morte ſta-
bunt conſolati & impavidi, quia prædeſtinati ſunt ad vitam ſempiter-

Rom. 8.29. nam: NWam quos praſcivit, ait Apoſtolus, & pradeſtinavit conformes feri ima-

ginis Filii ſui. Obſerva: Conformes feri. Quis ergo abhorreat, aut fugiat
erucem, per quam conformamur Filio Dei & Chriſto crucifixo?

femmmmegelguit
thnans Kcnlimns!
un dinitxeiken
Melen utr
lencsirmſi
lthintiniſ
Aur Air inlin un
Tiranam lemröſit
nincitte
Iorthisberisimuon
n Ochim bew ami
unquun lyunu irfon
mni chinlumr inun
Elhhorrnkeri
armk Nnuhinbe
Eeurmie hs ſer 0
Arrid tipttadh
ngenamnhhdh⸗
AlIningltnnm
Atnttin in
An Mutheumdon
1i nli Ele A

.

Kutennii

1 Mamme,

rakſtumnin
Mili enn

Amor crucißxiſignum Ppradeſtinationis. 462

unning, 4. Hactenus ex Scriptura. Progrediamur ad exempla: Refert 8
genic e E.neas Sylvwius, qui poſtea à Cardinalibus creatus Pontifex Maximus . ige tab. .
ſbi N vocatus eſt Pius II. de S. Wenceslao Bohemiæ Rege ac Martyre, quoòd e X..
—Kj adoleſcens in aula Ottonis Imperatoris inter cæteros proceres vitam
n duxerit angelicam ; Et quia à nonnullis principibus ob vitam tam reli-
gir e. gioſam deſpiciebatur, cruce aureàâ divinitus ſignatus, ab Angelis ad
gnatbim, t Imperatorem perductus eſt, quo viſo ſalutis ſigno Imperator de thro-
bocſgmnd no ſurgens, venerabundus Wenceslao obviam venit, eumque perami-
em Chritid ce amplexatus, in ſuum conſeſſum recepit, ac brachio S. Viti M. aliisque
Mnndos gralt magnis muneribus liberaliſſimè donavit.
u – S. Franciſco Seraphico in lucem edito, & ſalutari baptiſmatis fon- Quareſin.
UunNroteſinaco⸗

te nunc abluto, cùm domum à nutrice geſtaretur, peregrinus quidam, ſan 5. con-
uglinc Knet ſeu potiùs Angelus humero dextro crucis ſignum impreſſit, & ſic ad ¹d. 4.
Gnfunſnng zternam vitam præſignavit; poſteà vir factus, & Minorum à Deo præ-

fonten Inpnn ordinatus & conſtitutus Patriarcha ſignum crucis in modum litteræ
hnumnim Thau divinitus ejusdem fronti fuit impreſſum. Cyorel.
iäkum) anm Hoc ſigno Thau, ſeu ſigno crucis in fronte ſignatus fuit, & R. P. ornel: in

*„
, guad deem Henricus Garnettus S.J. in Anglia M. Hic, ubi die tertia May, hoc eſt, Aboc. 7, 3.
m, etimim in feſto inventionis S. Crucis anno Chriſti 1606. pro fide Catholica ul-
Um Ciiar timum obiret ſupplicium, unus, qui aderat, ſpectator Catholicus ex
fontedinar Kramine corpori Martyris ſubſtrato ſpicam ſanguine purpuratam ſu-
tslgs, ſtulit, quam cùm domi attentiori animo contemplatus eſt, in ea vivi-
ein. Nit dam venerabilis Patris imaginem invenit, & in fronte ejus crucem ru-
Ace. tilantem. O quâm bené antiquiſſimus Origenes: Gaudentes, inquit, Origen.

. . . . . om. 8.
tene hoc ſignum crucis levemus in frontes, quod dawones cum viderint, contremiſcant.

um. MWein? Nam ſi aurea capitolia non timent, crucem timent. .
5, buben inr 5. Et ſi Placetulterius progredi, alia percipiamus & conſidere- Suriusé6. Sept.
Mgel K mus exempla. Beatus Humbertus Confeſſor ex Cameracenſi dicœceſi

Ntenr ſn Ob integritatem vitæ urſos feroces ſibi obedientes habuit, cervum ad ſe
uum fueie fugientem fub pallio ſuo à canibus in venatione protexit; fontem ſalu-
ettennt brem in arenti & arenoſo ſolo excitavit; & cuùm deſiderio videndi „ ac
. viſitandi limina Apoſtolorum Romam veniſſet, atque in Oratorio S.

. iguuki Petri Ap. devotè orationi incumberet, Angelus de cœlo veniens, ſu-
riſti Per Verticem ipfſius ſignum Dominicæ crucis, multis fidelibus hoc cer-
G OEα nentibus, impreſſit, & ſic ad beatam & cæleſtem vitam illum præ-
toNeiens ſignavit.
en in B. Jacobus de Bevania vir excellentis virtutis, cùm ſæpiùs magna

— . . Leander lib.
Aritm animi anxietate torqueretur, an aliquando apud Deum in numero . &alii.
uin ſut electorum & prædeſtinatorum eſſet collocandus, Crucifixi Salvatoris
Kene IE fui imaginem acceſſit, & dum impenſiùs ibidem ad Dominum preci-
bhor,

. bus
lhanine,

Nic. janfenius
& Alphonſus
Diacon. de
ſignis S. Cru-
cis c. 20.

Blof. cap. 2.
Moniliss pi-
ritual,

464 Conſid. CXXIII. Amor Crucifixi ſienum &os.

bus inſiſteret; Res cunctis ſtupenda! effigies patientis Chriſti os ſuum

aperuit, & clara voce ad eum dixit: Jacobe, ſanguis iſte ſit tibi in ſignum,

& dum hæc diceret Chriſtus, continuèò apertum eſt latus ejus, ex quo
abunde ſanguis proſilivit, ejus vultum, os, & veſtes purpurans; pro-
inde præ inſolito gaudio exultans, exclamavit cum Apoſtolo: Cupio diſ-
ſolyi, & eſſe cum Chriſto. ..
6. Hoc prædeſtinationis ſigno tum in vita, tum in beata morte
ſignatus fuit & B. Jordanus, natus Saxo ex ſacra familia S. Dominici, &
poſteà Magiſter Generalis „vir & ſingulari doctrinàò ac ſanctitate con-
ſpicuus, cujus meritis panis fuit multiplicatus, S vinum corruptumre-
ſtauratum, ad cujus imperium muſtella ei paruit, ac plura alia patra-
vit prodigia; Et ecce dum iter in Palæſtinam cum duobus Sociis parat,
ut loca ſanguine pretioſo Chriſti Domini purpurata, & ſimul aliqua mo-
naſteria, tanquam Ordinis Generalis viſitaret, e Germania profectus,
navem in Italia conſcendit, quæ, priusquâm ad optatum perveniret
portum, propè Ptolomaidem & Acconem vi tempeſtatis ad ſcopulum
alliſa, confracta eſt, & ipſe cum duobus prædictis Sociis pelago ſubmer-
ſus, ad cœleſtem portum evaſit, anno Chriſti 1236. Verùm non de-
fuerunt in hac pretioſa morte divina miracula; ne ergo ſiniſtris inter-
pretationibus daretur locus, ſubitoò ſupra demortui corpus hujus Cru-
cifixi amatoris plures lucidiſſimæ eruces apparuerunt, cujus meritis &
plura contigerunt miracula, quo indicio permoti illius loci Chriſtiani,
eum cum 2. Sociis Anconæ honorificentiſſimè ſepelierunt.
Vides ex his, anime mi, prædeſtinationis tuæ ſignum? Si verus
amator, cultor, & imitator crucifixi Redemptoris tui fueris, non te de-
ſeret in morte, qui pro te tam indigna in vita ſua Paſſus eſt: Quoties; di-
cebat quondam Dominus ad S. Gertrudem, quis devotè crucifiæum aſpicit „
toties amanter & ego eum reſpiciam. O verba cedro, marmori, auro, imò
in corde noſtro inſceribenda. Accede igitur cum magna fiducia ad hunc
thronum gratiæ, ut miſericordiam conſequaris. Dic ſiepius cum
Pſalte: Aſpice in me, & miſerere mei.

Anun iin
Veniiim Ft
DnelsoNN
6wo, Hhocltarumede
Töke, Judelguum
N.CRon
Uenlateſnlsmdin
Oblerakmnen,
Fumyirfmaim,pr
un e,ſun utan tti
EdrodCAh
un gni in kannir.
lniunt,iui fer⸗
Blufimn inlae h
flunlii elnn
an 8 ii aan
Nmmin en , ⸗
ianciuin in ,,
1 ug nn
ai Pm d
lhtinlunn
Nemln,

gnung
iet
Phins r
es Purpin,

m inbentan
15. Dominih
Enckitzte h
hmenmprumte.
eſn ſapune.
ncbkdaikzet,
Cünäignm.
emmmnaprckenn,
Dtitum penenne
tis Oſonn
Cispehgolibnen
„ Verom nonc
po Aiſnointe⸗
Mpus is Cn.
Clis nenti;
loei Chriſtiani;
NNd.
gemd Rderd
Wieiguondet⸗
ſusek: Cng
lcnueffunte
urmori, un⸗
Gnafihin
Die ſepite
6.

nus: COrux, inquit, ſalus animæa & corporis, omnium malorum averſio, bono-
rum omnium datrix; Et S. Macarius: Sacroſantta crucis ſignaculum omnem In vita S. Ma-

ee r .
èe Rsrrr erz
.sl

CONSIDERATIO CXXIV.

Signum S. Crucis fortiſſimum amuletum
contra dæmones & præſtigias.

Signatum eſt ſuper nos lumen vultus tut, Domine .
dediſti latitiam in corde meo. Pſal. 4. Z.

I⸗

Um Deus populum ſuum Iſraelè duriſſima Servitute Egyptia-
ca educere voluit, priùs illi mandavit, ut agnum immacula-
tum & anniculum veſpere ad ſolis occaſum immolaret, illius-
que ſanguine poſtes domorum tingeret: Et ſument de ſanguine Exod, 12. 6.
ejus, ac ponent ſuper utrumque poſtem & in ſuperliminaribus domorum,
in quibus cemedent illum. Facta eſt autem hæc ſanguinis aſperſio in hunc
finem, ut Angelus omnes Ægyptiorum primogenitos percutiens, viſo
hoc ſigno, Iraelitarum ædes relinqueret intactos, atque indemnes.
Quæres hic, quale ſignum tunc Hebræi fecerint ſuper utrumque po-Ss Cyprianus
ſtem? . S. Cyprianus Signum T. quod erat figura crucis Chriſti, qui lib. 2. c. 23.
ritus exinde ſingulis annis in paſchate obſervatus eſt. co t. Judæos.
Obſerva hic, anime mi, ignam crucis jam tune erat credentibus
in Deum vitæ ſymbolum, proinde non immeritò Vates eſſæus cecinit:
Signatum eſt ſuper nos lumen vultis tui, Domine: dediſti latitiam in corde meo. Pſal.4. 7.
Supra quod Caſſiodorus & Heſychius: Vultus Patris, inquiunt, Ohriſtus
eſt, quem qui videt, Patrem videt: Lumen autem Chriſti crux eſt» per quam or-
bem illuminavit, qui nos in fronte ſignavit. Pergit autem Pſaktes Regius: Te Blanc in
Dediſti latitiam in corde meo. Et quæ hæc lætitia? Ipſa crux, ait LeBlanc, Pſal4. 7.
qua eſt lumen Chriſti, parit latitiam, & tollit amaritudinem; Et S. Damaſce- Danaſe.
C3 . IZ⸗
inimici enervat phantaſiam. En habes hic remedium contra omnes tenta- carii c, 20,
tiones. Sed pergo ulteriuùs.
2. Saul, ubi Spiritus Domini ab eo receſſit, & ſpiritus nequam
eum exagitare cœpit, in ſummam triſtitiam & melancholiam delapſus
Ginther Ulnus pro omnibus. Nnn eſt⸗

466 Conſideratio CXXIV.

eſt, quia factus eſt energumenus & dæmoniacus. Ad hoc malum le-
vandum quæſitus eſt ab aulicis pſaltes peritus, qui citharâ ſua dulciſona
ac gratâ muſica animi illius excitaret affectus; Et ecce ubi David tolle.
1.Reg. 16.23. at citharam, & percutiebat manu ſua, & refocillabatur Saul & levius habehat:
recedebat enim ab eo ſpiritus malus. Res mira! Cur dæmon non potuerit
ſufferre ſonum citharæ Davidicæ?
N. Venerabilis Beda & alii apud Cornelium, quod malus ſpiritus
à Saule pulſus ſit virtute crucis Chriſti futuræ, cujus typus erat citha-
ra Davidis. Si ergo te infeſtat maledictus dæmon, ſi variis te tentat
immundis, iracundis, ſuperbis cogitationibus, apprehende hanc citha-
ram, forma ſignum crucis in fronte, dicendo: JEſus crucifixus ſit in cogi-
tationibus meis; Perge ulterius formando crucem ſuper os tuum, dicen-
do: JEſus Orucifiæus ſit in cogitat ionibus meis: Perge ulteriùs formando cru-
cem ſuper os tuum, dicendo: JEſus Crucifixus ſit in verbis meis; Signa &
cor tuum, dicendo: JEſus Crucifixus ſit in operibus meis; Et videbis, quòd
ad hunc myſticæ citharæ tonum omnis à te ſit receſfura maligna ten-
5§. Cyrillus tatio (Experto crede Ruberto) Audi S. Cyrillum: Daæmones, ait, Regis
Creeh ſuptemi characterem hunc obſervantes, territi fugam arripient, & in alio loco:
ech. 13. Crucem, dicit, fidelium eſſe gratiam, damonum verò terrorem.
3. Progrediamur ad aliam figuram, & videamus duellum Davidis
cum Goliath, ad quod David non de aliis ſibi providit armis quàm de
1.Reg. 17·48. baculo, quinque lapidibus & fundâ: Càm ergè ſurrexiſſet Philiſtaus, &
veniret, & appropinquaret sontra David, feſtinavit David, & cucurrit ad pug-
nam ex adverſo Philiſtai, & miſit manum ſuam in peram, tulitque unum lapidem,
& fund jecit, & circumducens percuſſit Philiſtaum in fronte, &' infixus eſt lapis
in fronte eus, & cecidit in faciem ſuam ſuper terram & . Ex quo patet, quòd
primo unius lapidis ictu in frontem vibrati turris illa carnea fuerit pro-
ſtrata: Petiit autem David frontem gigantis, quia eâ perfractâ, neceſſe
erat, ut & corpus ſtupidum & exanime in terram corrueret. Verum
1I. non ſine ſingulari myſterio hæc facta ſunt: Hac autem omnia, ait Gen-

Cor. 10.
Cora tium Doctor Paulus, in figura contingebant illis, ſeripta ſunt autem ad cor-
reptionem noſtram. . .
S. Auguſt. Audiamus reſponſum S. Auguſtini: Videte, inquit, Fatres, ubi
ſerm. 197. de David Gol'ath pereuſſerit, in fronte utique, ubi crucis ſignaculum non habebat;
Temp. ſicut enim baculus crucis typum habuit, ita etiam & lapis ille, de quo percuſſus eſt,

Ohriſtum Dominum figurabat & . Pergit exinde ſanctus Eccleſiæ Doctor
paulè inferids: Quèd verò in fronte percuſus eſt, hoc ſignificabat, quod modo
in noſtris competentibus exercetur, quia quando Cathecumenus in fronte fignatur,
ſpiritalis Goliath percutitur, & diabolus effugatur: propterea & nos ſignum 5-
fum crufis in fronte portamus, quia illud inteligimus.

4. Con-

emrk
n n d,
Unn hi

mien nd

60 Alen ind.
Arhhmb
Srelelet,clhdhn
eerlonkemtoni
6 damtorenttinn
Hanrucr,

us t ſun
Syhmr ünkimi n
iptln ſtiets tu feit
6Meroridle iUud
WCoftemoruan. C
tinyiimmu
mfliunmſumtcene
nnnitihin,
olauntenmnmm
IAemonenikrt eui
it, Eine n
Getlum
Clßrcn Kipi⸗
Nibinteninni
kinorimeihtig
nemorbiren
Kinmici .
rkäidl
Nc, enen.

e lcccihi
Rimnee
1,1, ne te

Sidkn ce

.

8. Mhoen
icii
ledg iün,
n dul nti⸗
tenon wn

ngotml D
Cleſpusenrcin
onelynis tetenn
pprrenehercktr.
ierfn tati
ſperostum U.
Ulteribstomnnthen
Tirlimi,
rii Etnitclbi
Ceſſin maigut
Dnuin, 1it N
n, Ainaloha
o,
Cheltun Mzrid
rami guin
Pelt Dilſtu, 6
l, gaont ad iu⸗
tiithumunluſl⸗
Anne, Eilfrul
1. EY uohateng
lacarnea ſtentn
ael Perfnlinn
mcoktkettt
Atenn ontie1

NN
tyt ur

, nauit, 7
ytueuin 1 4
ile, egli ii
nehus ele
1 ſrifectn 1
nenlitfhn
unnu.

Crux amuletum contra damonem. 46s

4. Confirmemus hanc veritatem per exempla. Refert Cæſarius Cæſarius lib.
de Theodorico juvene Suſarienſi, quòd Lubecum ad virginem, quam 5. Mirac. c.27.
deperibat, contenderit, quæ tamen jam ab alio amatore præventa erat;
uod audiens Theodoricus inſanâ irâ percitus diaboli opem imploravit
inclamans: O diabole, qui me huc adduxiſti, hinc etiam poteris reducere; Et
ecce mox adſtat invitatus hoſpes tartareus, juvenem in aëra evehit,
& ſupra civitatem aſportans, tandem in terram juxta flumen proji-
cit, dicens trepidanti: Periiſſes, niſi te ſignaſſes; quia in ipſo raptu mi-
ſer ille juvenis ſe ſigno S. Crucis munierat, quod ipſi adhuc ſaluti
fuit. Quam bene igitur S. Ignatius Martyr & Epiſcopus; Orucis ſig- §. Iguat. M.
num, inquit, trophæum eſt contra mundi Principis virtutem, quod videns expa- epiſt. ad Phi-
veſcit, & audiens timet. lipp.
5. Bartholomæus Spineus Magiſter ſacri Palatii, & Martinus Del. Barth. Spin.
rio recenſent, quòd ſaga aliqua plusquam quinquagies cacodæmonis de ſtrigibus
ope ex loco remoto ad certam domum fuerit advecda „ ut maleficiis 17 gis.
ſuis cuidam noceret infanti; ſed quia prudens mater in lege Chriſtia- quiſ. Magic.
na optimè inſtructa, hanc prolem ſuam SS. crucis ſigno ſedulò ſolebat lib. 2. qu. 16.
ſignare, nunquam malefica illa domui & infanti nocere potuit: Cùm
videritis ilos (videlicet de'mones, dicebat quondam S. Auguſtinus ad
diſcipulos ſuos) tam vos, quam domos veſtras crucis armate ſignaculo, & S. Athanaſ. in
confeſtim ſolventur in nihilum; quia metuunt ilud trophaum, in quo Salvator eéjus vita.
abéris expolians poteſtates, eas ſecit oſtentui.
6. Memorabile illud eſt, quod de aſino S. Reguli Epiſcopi Silva- Vincent. Hiſt.
netenſis comemoratur. Cùm hic ſanéctus Antiſtes & Gallia in patriam 10. v. 29.
Tediret, in via à matrona quadam, cui nomen Gallicia, rogatus eſt;,
quatenus filium ſuum à dæmone obſeſſum, diréque cruciatum libera-
ret. Annuit S. Epiſcopus, & orationem Dominicam ac Symbolum
Apoſtolicum ſuper puerumrecitans, in forma viſibili cujusdam veſper-

tilionis demonem abegit, qui vindictæ cupidus rectà aſinum S. Præſu-

lis petit, & in eum ingreffum molitur; Verùm aſinus hic prudentior
diabolo, conſpecto hoc Stygio veſpertilione, citò dextro pede ſignum
S. crucis in terra formavit, & quaſi Deum ſibi in adjutorem invocaret,
capite in cœlum erecto, plùs ſolitò rudere cœpit, ad quod crucis ſig-
num ſine mora hoſtis infernalis in fugam actus eſt. Notent hic ſibi oſo-
res & inimici crucis Chriſti, diſcntque vel à bruto aſino hoc ſalutis
ſignum venerari 31 hinc recté D. Ambroſius: In uno ſigno crucis omnium S. Ambroſ.
rerum eſt tuta proſperitas. ſerm. 43.
7. Notiſſima eſt illa hiſtoria, quam narrat S. Gregorius de Ju- §. Cregor.
dæo, qui imminente nocte obſcurâ à civitate excluſus, in vetuſto lib. 3. 6,7.
Apollinis fano pernoctare coactus eſt, qui, cùm undique à dæmo-
Nnn 2 nibus

§. Cyrillus

Surius 26.
Septembr.

Catech. 13·

gbs Conſ. CNXIV. Cruxamulet. contra dem. &c.

nibus infeſtaretur, SS. Crucis ſigno, quod priuùs à Chriſtianis in peri-
culis factitari viderat, ſe munivit, & illæſus evaſit, dum dæmones in
fugam converſi ſucclamarunt: Vas vacuum ſed ſignatum. Juvat hic au-
dire S. Cyrillum Archiepiſcopum Hieroſolymitanum: Non pudeat, inquit,
nos Orucißxum confiteri, ſed in fionte confidenter ſignaculum crucis digitis impri-
matur, & in aliis omnibus crux fiat, in panibus comedendis, in poculis bibendis,
& in egreſu & ingreſu, ante ſomnum recumbendo, & ſurgendo, eundo & quieſ-
cendo.
8. Denique habemus præclarum exemplum in S. Juſtina V. & M.
uam Cyprianus magus nullis artibus ac veneficiis ad ſui amorem & li-
bidinis aſſenſum potuit pellicere; in quem finem per incantationes ſuas
ſæpiùs dæmones immiſit, ut ſanctam illam Virginem ad reciprocum
tentarent & excitarent amorem, ſed omnis eorum conatus fractus &
eliſus eſt, dum virtute S. Crucis, quod ſignum Virgo formaverat, om-
nis caterva diabolica ſine mora in fugam converſa eſt; Quod videns
Cyprianus, relictis magicis artibus ac cantionibus, totum ſe Chriſto
dedicavit, & ſimul cum Juſtina præclaro martyrio coronatus eſt.
Ex quibus patet, quàm firma ſit protectio contra diaboli & male-
ficorum incurſus crux devoteè in fronte, ore & pectore formata. Dil-
cant hic mortales omnes, quomodo in cunctis tum corporis, tum ani-
mæ periculis debeant confugere ad hoc ſalutiferum crucis

ſignum, in quo eſt ſalus, vita & reſurrectio
L noſtra⸗

,fes Ancz ri

e
Bln,3,2

zunn

numi

nNaghuntcectthi

tetüummumdemtinid
en nOku Adcrnen.
, auei ultiun tnan
Wenima

wortunse
emecin
Itult, R

E
E

Wropeutn
VnDarst

Crtrgli
e. AEEEE

Euum na

e CONSIDERATIO CXXV.

denli,iialte
Ha De affectu admirationis, quem unicus &
untiin pius Crucifixi ES aſpectus in nobis debet cauſare.
icislilmendl. . . .
npmims Domine, audivi auditionem tuam, & timui. Domi-
leginen n NNNn né; obpuis tulens in medio annor Km, vivißic Allud.

Orum conmsmdst
Vitofommerer. Habac, 3, 2.
elſi el; Quliten
s, totum ſe Cnt 1.,
bocoronztt, Um Prophetæ Habacuc à Deo quondam revelatum fuiſſet ſum-
ytra diaboliA. mum myſterium redemptionis & ſalutis noſtræ humanæ per
re krmata. M Chriſtum venturum in cruce ſuo tempore adimplendum, ob-
n oporiy uman⸗ ſervat Scriptura, quòd valde timuerit, & expaverit; Quid-
tteumaues enim erat tam inſolitum & pavendum quàâm videre Deum &
eci hominem Chriſtum Eſum in crucis patibulo pendentem, & pro ex-

Piandis mortalidm delictis tam horrenda, tam indigna patientem? O
quàm magnum hoc erat pietatis divinæ Sacramentum, quod obſtupeſ-
cunt etiamnum Seraphini & Cherubini & creaturæ univerſæ! In quem .
finem notum illud carmen admirabundus compoſuit, & cecinit: Do- Habac. 3, 2.
mine, audivi auditionem tuam & timni. Domine opus tuum in medio annorum
vipißica ilud; Chriſtus enim anno ætatis ſuæ 34. quæ vitæ humanæ me-
dia eſt, dum hæc cenſetur 70. annorum, pro nobis paſſus, crucifixus
& mortuus eſt, ubi in medio latronum innoceantiſſimus Kedemptor in
cruce medius pependit: Et cum ſceleratis reputatus eſt: Et ipſe peccata multo- lſa. 53. 12.
rum tulit. Et quod magis admirandum, illud eſt, quòd jam tunc tem-
poris intervallo, hoc eſt: Sexcentis annis ante Verbum incarnatum, ſa-
cratiſſimum nomen JEſu clariſſimè prænominaverit, quod inter reli-
quos Prophetas nemo alius fecit: Egoautem in Domino gaudebo, & exulta- Hab. 3. 18.
bo in Deo Eſu meo.
2. Et pergit idem Propheta: Cornua in manibus ejus, ibi abſcondita eſt
fortitudo c;us. Et quænam, dices, hæc erant cornua, de quibus vatici-
natus eſt Propheta? Reſpondent 88. Patres, quos citat & lequitur Cor-
nelius: Cornua Chriſti erant crux, clavi & 88. Vulnera ejus, quæ
Nnan 3 omnia

S§ Bonavent.
Med. 74. de
Paſſion. Doimn.

Gen. 37. 3.

z Conſideratio CXXV.

omnia ubi in ſpiritu Vates ille prævidit, exclamavit: Timui, timore
nimirum reverentiali, vel ùt alii legunt;: Expavi, extra me fadtus ſum
præ ſtupore & ſumma admiratione, quia illius ſuperabat ingenii capa-
citatem conſiderando hinc divinæ Perſonæ dignitatem, illinc ſupplicii
& pœnæ acerbitatem & amoris magnitudinem. Fuerunt igitur illa
crucis cornua Chriſti arma, quibus ſuos & noſtros debellavit inimicos,
quibus lytrum ſolvit pro noſtris delictis, nobisque meruit gratiam &
æternam ſalutem: lbi abſcondita eſt fortitudo ejus, hoc eſt in paſſione,
eruce & 5. vulneribus pretioſiſſimi Redemptoris noſtri abſcondita fuit
illius divinitas, majeſtas, potentia & immenſa fortitudo, dum ad ejus
in cruce pendentis aſpectum univerſa terra contremuit, ſaxa & rupes
fciſſa ſunt, ſol, luna & ſidera obſcurata, velum templi ſciſſum, ſepul-
chra mortuorum aperta &c. Et quis, obſecro, iſta conſiderans pro-
digia non in ſummam rapiatur admirationem? Diſce proin hic, ani-
me mi?! Cùm crucifixum Eſum aſpicis, pium in te excitare admira-
tionis affectum: Quis ille, quis tu, ille omnia, tu nihil, ille Dei Filius,
tu filius peccati & gehennæ, & tamen pro te mori dignatus eſt, &
mori in cruce! cœli obſtupeſcite! Hic maxime, ait S. Bonaventura,
apparet illa charitas ejus, qua corda noſtra totaliter deberet coneremare. Sed
pergo ulterius. . . —.
3. De Jacob Patriarcha obſervat Scriptura, quòd præ aliis filiis
ſuum Joſephum dilexerit: Iſrael autem diligebat Joſeph ſuper omnes lios, es
quòd in ſenectute genuiſſet eum: fecitque ei tunicam polymitam, quâ tunicâ ve-
ſtitum cuùm cæteri fratres Joſeph vidiſſent, invidiâ perciti ei necem
comminati, & machinati ſunt: Et mutuò loquebantur: Eece ſomniator ve-
nit, venite, occidamus eum; Proinde eum in veterem miſerunt ciſternam,
tunicam autem in ſanguine occiſi hœdi intinétam, & fœdeè dilacera-
tam ad ſenem patrem miſerunt: Vide, utruùm tunica filii tui ſit, an non?
quam cùm cognoviſſet pater, ait: Tunica filii mei eſt, fera peſſima comedit eum,
beſtia devoravit Joſeph» ſciſsi: gue veſtibus indutus eſt cilicio, lugens Flium ſuum
multo tempore. Anima Chriſtiana! conſidera hic affe ctum admirationis,
doloris & amoris pientiſſimi patris erk dilectum filium ſuum Joſeph.
S. Bernardus Mellifluus ille Doctor per Jjacob Patriarcham cœle-
ſtem Patrem intelligit, per tunicam autem polymitam Chriſti dilectiſ-
ſimi fili ejus humanitatem Verbo unitam. O DEum immortalem!
quàm fœde, quâm indigne dilacerata, & proprio in ſanguine intincta
eſt illa tunica polymita (Humanitas Chriſti) ac præſertim in cruce!
Vide Pater æterne! Utrúm heœæc tunica Filii tui ſit, an non? Filii, in-
quam, tui, quem in ſenectute tua genuiſti „hoc eſt ab æterno? Hanc
tunicam myſticam quotidie Deo cum divo Bernardo Eraſenter
culus

bominm

ANrernt,
Plipnfſin ſan
zen tli ſtinimne
Clecunmns omen
ubDeminddmn
Onifivgifrtmn M
i gl hi in ri
ſCen, Cnmzecans

11A
munmlcromwagin
Tollmmachuninenand
unneun, Genlman⸗/
ſee can in (it⸗
1amepehm, rri
mibaltſrsclniat
n ilendei iei,
Cregrinlign ins
Imiarelneire I
mens
ckiupinze
efumn une
lhen,
eunt: gi

reht RU
eſchit lii un

1

muin De aſfectu admirationis bPropter crucifßixum. 471
8 hen „ Lcujus verba ſunt: Reſpice Domine ſancte Pater de Sanctuario tuo, & de excel-S. Bern. ſer.
„Rradakng, ſo cælorum habitaculo: Cognoſce veram tunicam Filü tui Joſeph; Hac fera peſſi- de Paſſ. Dom.
giaten, lae ma devoravit eum, & conculcavit in furore ſuo veſtimentum eſus, omnem decorem
eE js reliquiis cruoris inquinavit; & ecce quinque ſciſſuras lamentabiles in ea reli-
108 Cebelintte quit. Hoc eſt Domine veſtimentum, quod in manu FPgyptiaca meretricis innocens
neentenit puer tuus dereliquit & .
1, Utilin Obſerva hie pro reflexione mortali affe tum admirationis „tum in
Snoltiklonciaſ lacob, tum in S. Bernardo. Et ſi Jacob visàâ illa cruentâ ac dilaceratq
bnint inei⸗ fili ſui tunicâ in tantum obſtupuit, & ingemuit, ut præ animi dolore
enit nknns quem conceperat, penè confici videretur: Siſſisque veſtibus indutus eſt
1tenpilähn eg cilicio, lugens filium ſuum multe tempore; Quid nobis faciendum, ſi non tu-
ila onkemn. nicam Chriſti, ſed ipſum Crucifixum Dominum noſtrum tot cruentis
Diſte inibt⸗ confectum plagis pio mentis oculo intuemur? Mihilſic valet, ait B. Pe- B. Daim ſerm,
n te eet trus Damianus, ad extirpandas voluptatum radices, quàm recordatio vulnerum 59. fol. 290.
bninih Uehikts, Chriſti, qui ſtetit ante Judicem, qui fiagellatus eſt, conſputus, qui coronatus ſpi-
i donmn ch nis, qui colaphis cæſus, qui ſuſpenſus in ligno, qui mortuus in eruce. Hæc con-
At§ Vonaremm, ſidera, & non Ppeccabis. .
sneczmne 4. Tres illi principes & amici Job, ünna Baldad & Sophar, ubi
Jobum amicum ſuum viderunt ulcere peſſimo à planta pedis usque ad
d re Mo i verticem capitis à demone percuſſum, extra civitatem ſuam ejectum,
ſnconifiih à ſolio ac palatio ſuo regali eliminatum in ſterquilinio ſedentem,
nAümia e. tantorum malorum magnitudine in ſtuporem rapti, & perculſi, toto
ünd wun ſeptiduo illum affari non auſi ſunt: Cumque elepaſſent procul oculos ſuos, non Job. 2. 12.
n: kaeſminn t cognoverunt eum, & exclamantes ploraverunt ſciſsis gue veſtibus »ſparſerunt pulve-
mieruotchenm rem ſuper caput ſaum. Quid? ſi vidiſſent JEſum Dei Filium extra civita-
, & lrleln tem ſuam ejectum, vuſneribusplenum, in Calvario monte infamicru-
ſ,9 cis Patibulo ferreis clavis affixum, & ab omnibus derelictum, quid, ob-
ün , ecro, dixiſſent tres illi principes & viri illuſtres, quos S. Chryſoſtomus
ein “ & S. Gregorius Magnus viros ſanctos nominarunt?
itio⸗ Ged Imitare & tu, anime mi, horum virorum exemplum, ubi Crucifi-
fechun inind xum Dominum tuum intueris tot vulneribus ſaucium manus & pedes
liumſiun ,, Hlius clavis perforatos, caput ſpinis redimitum, totum denique corpus
Dminnin, agellis laniatum; admirare comprimis illius patientiam, condole dolo-
tamn Chriin ribus, illacryma paſſionibus ejus, imò peccatis tuis, quæ illi necem in-
Eum inonm tulerunt: Aguoſce, ait 8. Bernardus, quàm gravia ſint vulnera, pro quibus
in ingunen geceſſe fuit Chriſtum vulnerari.
lenmm in⸗ . Hunc affectum admirationis comprimis exereebat Mater amo-
t,a non! 5 ris & doloris ſtans juxta crucem, contemplando hiantia ac cruenta Filii
ſt ab etenne⸗ 5 ſui crucifixi vulnera, de qua Cajetanus ait: Vacabat contemplationi admi- 2
100 lmne Tativa, conferendo ſumma prins viſa cum infimis, gloriam divinitatis cum

pæna

g Conſid. CXXV. De affectu admirationis . .

