Joan. reprælentando, ſed etiam in eſſendo.

Pro Feſto S. Joannis Baptiſtæ.

Tu puer Propheta altiſſimi vocaberis, praæibis enim ante faciem Domini
parare vias us. Luc. I. v. 76.
Cornel. Qaad Rex; aut magnus Princeps in urbem venturus eſt, præmittuntur
Lap. in Luc. curſores, & nuntii: quo fine? Ut viæ præparentur, ut auferantur impe-

c. I. dimenta, ſaxa, ſordes & ligna. Ita Chriſto cœleſti Regi præmiſſus eſt Joan-
nes:

1. 4. C. C.

Mimideſtote
19 Non diir.
nento, elendi
ſtem nonn
ninoſtr E
ledictionum

ſocle

adülmmse,
uNA cumpro⸗
Onkettur. Crun
E& invilbiles
1Chriſtiomns

, Yominli.

bulas, ulti
nti amoris in.
CNGſcersen⸗
x. VerNEe⸗
orem commhld⸗
molari, Eell⸗
vVOluit. Un
er clumi 4
Conſideration
8, non tantumt

Iudex Concionatorius, 51

nes: conatus eſt ſaxa, ac lapides è via amoliri, quia venit prædicans baptiſ-
mum peœnitentiæ in remiſſionem peccatorum. Verùm ligna, & cruces via
non amovit, quia via, quam Chriſtus trivit, plena fuit lignis, & crucibus ob-
fita. Vide Conſiderationem XL. Tota vita Chriſti Eſu Filii Dei & hominis
in hac terra crux fuit & martyrium.

Pro Feſto SS. Apoſtolorum Petri & Pauli.

Ju es DPetrus, & ſuper hanc petram ædificabo Eccleſiam meam.,
Matth. 16.

VIdit Nabuchodonoſor in ſomnis prægrandem ſtatuam portendentem qua- Dan, 2.
tuor mundi Monarchias: & ecce lapis de monte abruptus & ad pedes
ſtatuæ illiſus machinam omnem confregit, lapis autem in immenſum mon-
tem ſubitò excrevit. Regnum Chriſti comparatur lapidi duro, ſubintrat hic Cor- Cornel.
nelius, quia Chriſtus eſt petra, ſupra quam ſundata eſt Eccleſia: pro lapide au- Lap. hic.
tem, quo confringeretur immanis ſtatuta gentiliſſimi, ulus eſt Apoſtolis &
præcipuè Apoſtolorum principe Petro, hic petra eſt, ſupra quam Chriſtus
promiſit ſe ædificaturum Eccleſiam. Vide Conſiderationem XX. Petra Moy-
ſis, ex qua percuſſa fons vivus aquarum emanavit, typus extitit Chriſti cru-
cifixi.

Ppro Feſto S. Mariæ Magdalenæ.

Lacrymis cœpit rigare pedes equs. Luc, 7.
Oſt mortem Chriſti Domini Beata Magdalena unàâ cum tota familia ſua Ex vita.
laceræ, & verminoſæ navi impoſita, & ab invidis Judæis in altum mare
fine velo, ſine remige protruſa eſt. Tandem Deo duce ad portum Maſſi-
lienſem in Gallia appulit, ubi in contigui montis ſpelunca reſiduæ vitæ habi-
taculum elegit quidem, ſed ab infernali veteratore multas luctas, ac vexatio-
nes diu perpeſſa eſt. At ecce Archangelus Micha'l ei in auxilium venit, qui
diſpulſis orci inſidiis ante fores cavernæ Crucifxi imaginem collocavit. Hic
Maggdalena tota in gemitus effandi, hic anteactæ vitæ noxas coram crucifixo
amore ſuo deplorare, hic de novo lacrymis cœpit rigare pedes eſut. Tu pecca-
tor quisquis es, ſi ſecutus es Magdalenam peccantem, ſequere poœnitentem,
& ad pedes crucifixi Elu tua delicta deplora. Vide Conſiderationem
CXXXIV. Qui ex animo ad Deum T. O M. vult converti, ad pedes cruci-
ſxi JEſu ſæpius ſuam contritionem excitet.

g Pro

Iudex Concionatorius,

Pro Feſto S. Jacobi Apoſtoli.

In baculo meo tranſevi Jordanem., Gen. 32.
§8. Greg. SAndus Apoſtolus Jacobus ſpecie peregrini pingi ſolet: figura omnium no⸗

non. 11. in ſtrum refert, quia in hac vita quaſi in via ſumus, qua ad patriam pergimut.
den Hinc bonus illa Patriarcha quæſitus de annis ætatis ſuæ reſpondit: Dies zere-
n. . . . . . ð . . . .
5 6. grinationis mea centum triginta annorum. An vivere idem eſt ac peregrinari!

S. Hieron. in conſummato hoc vitæ curſu Jordanes nobis tranſeundus eſt, id eſt judicium,
Erech 47. Jordanes enim, teſte Hieronymo, & Gregorio judicium interpretatur. Fe-

egres. liciter peregrinationem fſuam confecit, quisquis feliciter judicium tranſiit.
om. 16 in

Easeſn. Sed cùm peregrinus præcipuè baculo indigeat, quo baculo utemur, ut feli.
S. Aug. Ser. Citer tran ſeamus? Baculo crucis, ait S. Auguſtinus. Vide Conſiderationem
79. de XII Crux dominica baculus Jacob, cujus ope nos oportet hujus Ilæculi tran-
temp. ſire Jordanem.

Pro Feſto S. Annæ Matris B. V.

Simile eſt regnum cœlorum theſauro abſcondito. Matth, 11I.

Matth. 20. Um quadam vice Chriſtus Dominus diſcipulis, aliisque permultis ſequa-
cibus ſtipatus iter ageret, Apoſtolos ſuos à turba pPaulò avocavit. Aſ-
Iumſit duodecim ſuos ſecreto & ait illit. Quid hoc eſt Divine Redemptor, tu
ſemper palam locutus es, ut quid nunc ſecretò loqueris? Apoſtolis tuis reve-
las myſterium crucis & pamionis, dicens, filius hominis tradetur ad crucifi-
8. Chry’. gendum. Cur hoc ſecretò? reſpondet S. Chryſoſtomus: quia pretioſior the-
hie. ſautus reponitur in melioribus locis ſecretò: ideò theſaurum ſua crutis committ it
diſcipulorum cordibus ſecretò. O ſancta Crux! tu theſaurus es divitlarum im-
menſarum, qui te reperit, theſaurum abſconditum reperit. Vide Conſidera-
tionem CXV. Chriſtus crucifixus theſaurus eſt inexhauſtus bonorum om-
nium, gratiarum ac benedictionum.

Pro Feſto S. Laurentii Martyris.

lenem veni mittere in terram, & quid volo niſi ut accendatur. Luc, 12.

Redideram hactenuùs, unum unicum fuiſſe ignem, quo beatus Lauren-
tius arſit: ſed hodie aliter me edocet ſanctus Pontifex Leo inquiens, for-
tiorem fuiſſe flammam, qua ſanctus Martyr intus, quàâm extrâà arlerat: exter-
nam accendit tyrannus, internam amor crucis & paſſionis; hinc in mediis
flammis flammas & tormenta contempſit. Vide Conſiderationem XXXIII.
Tres pueri Babylonis in fornace ignis ardentiſſimi virtutem ſanctæ crucis
agnoverunt.

Pro

4

omniumno
ln, herging
ſt: Diec zere
Peregrinaril
judiciom,
tetatur. Fe.
Jum Wendit.
edt, Rſeh.
leradonen
les leclliun.

the II.
ermultssſeq⸗
vocavit. 4
edemptor
olis tuis feß⸗
tur ad crucif-
Fretigſor thr.
ucis (ommnitt
divitiarumn in
Fide Conſiden
Ddonorum 0n

119.
litur. Luc, 1l
Go beatus Lin
Leo inbiens,
extti zrlerate
iis; hinc in .
erationen) .
toteln ſanlle 6

He

Index Concionatorius, Fy

Pro Feſto S. Bartholomæi Apoſtoli.

Dellem pro pelle, & cuncla quæ habet homo daubit pro anima ſua. Job. 2.

Terna Veritas Chriſtus in monte Oliveti dormientibus diſcipulis vigi-
labat; in navicula verò exortâ tempeſtate periculose jactata vigilanti- .
bus diſcipulis dormiebat. Hic quærit S. Ambroſius: Cur Chriſtus, qui perno- S. Amor l.
dtabat in oratione, nunc dornit in tempeſtc'te? nönne utrinque grande pericu- m Ens,
lum imminet, in horto quidem à Judæis inſidiantibus, in mari autem à pro-
cellis intumeſcentibus? Ita eſt: reſpondet ſanctus Hilarius: utrinque grande 5 Hilar.
periculum imminet; ſed cum hoc diſcrimine, quòd in mari tantium corpus conv. 31. iu
periclitetur, hinc Chriſtus dormivit: in horto autem periclitantur animæ Matth.
diſcipulorum, quia in fide tentabantur: hinc Chriſtus vigilavit: ſignificans,
longe majori ſolicitudine curandam eſſe animam, quàm corpus: pereat cor-
pus, modò ſervetur anima. Ideò ſanctus Bartholomæus pellem dedit, cul-

trorum lanienam pertulit, corporalem mortem ſuſtinuit, ut anima ſalva ſit.

Sed quid explico, quid paſſus ſit S. Apoſtolus pro anima, potiùs explicare
pergo, quid Chriſtus pro anima pertulerit. Vide Conſiderationem LXAXXI.
Conſideratur labor & dolor crucifi) Elu, quem pro ſalute noſtra uſque ad
finem fortiter ſuſtinuit.

Pro Feſto Exaltationis SS. Crucis.

Ego ſi exaltatus fero à terra, omnia traham ad me ipſum, Joan. 12.

Icut ovicula viridi ramo, magnes ferro, ſolſequium luce meridiana trahi-
tur; ita humanus animus trahitur beneficiis: Ego ſi exaltatus fuero, ait ho-
die Chriſtus, omnia traham ad meipſum. En Domine exaltatus jam es in 8S.
Cruce tua, poſtquàm Heraclius Imperator eam ab impio Chofroa in Perſi- Exr 3
dem allatam denuò in monte Calvariæ collocavit, nunc trahes ad te animos Rom. G
cœleſtium, terreſtrium & infernorum; cœleſtium, ut adorent, infernorum, Feſt.
ut metuant, terreſtrium, ut ſperent in S8. Cruce tua, quia refugium, ſalus,
& ſpes eſt totius Chriſtianitatis: ita ut cumS. Leone exclamare fas ſit: O ædmi-S. Leo. ſer.
rabilis potentia crutis, O ineffabilis gloria paſſionis! traxiſti enim Domine omnia 8. de paſt.
ad te &G. Vide Conſiderationem CXL. Ad crucis contactum reſurgunt
mortui, & magnalia Dei reſerantur.

Pro Feſto S Matthæi Apoſtoli.

Vicdit 9Eſus hominem ſedentem in telonio. Matth. 9.

NOtatu digna quæſtio eſt, cur S. Apoſtolus Matthæus poſt ſuam vocatio-
nem nec momento ampliùs ad telonium redierit, cum tamen S. Petrus,

8 3 Ppoſt-

54 Index Concionatorius.

poſtquam relictis omnibus ſecutus eſt Dominum, nihilominus poſtliminiò
8. Greg. ad piſcationem redüſſe legatur? Huic quæſtioni ſatisfacit S. Gregorius do-
hom. 24. in cens: Aliud eſt viltum per piſcationem quarere, aliud autem telonii lucris pecu-
Evang. nias augere; ſunt enim pleraque negotia, quaæ ſine peccatis exhiberi aut vix, aut
nullatends poſſant. Fugit itaque S. Matthæus periculum uſuræ, fugit avari-
tiam grande malum. Vide Conſiderationem LXII. Avaritia & proprium
Intereſſe Filium Dei ad mortem crueis magna ex cauſa promoverunt.

Pro Feſto S. Michaelis Archangeli.

Tunc parebit ſivnum Filii hominis. Matth. 25.

. On fruſtra hodie hoc themate utor de ſigno Filii hominis, uia, ut opi-
Lele hom. N natur doctiſſimus Eckius, ſanctus Archangelus Michael in udicio lu.
Mich. cem præferet, coram toto orbe inſtar Solis fulſuram; hinc ab Eceleſia dici-
tur Signifer ſandus Michazl. O quàm diſpari vultu glorioſum hoc vexillum in-
tuebuntur juſti, & impii: illi cum amore & exultatione, iſti cum averſione
& tremore. Lu Chriſtiana anima, ſi bonus tibi conſul ſim, nunc timere Chri-
ſtum incipe, ut in illa die viſo crucis vexillo exultes. Vide Conſiderationem

LXXXXIII. Chriſtus Dominus, ſi attentà mente ipſum conſideramus, ſalu-

tarem nobis debet incutere timorem.

Pro Feſto SS. Apoſtol. Simonis & Judæ.

di me perſecuti ſant, & vos perſequentur, Joan. 15.

Uisquis amat fervitium Dei ex toto corde amplecti, præparet cor ſuum
ad tentationes, & mille adverſitates: conſule ſanéctos Apoſtolos, au-
dies cum ſtupore, quùàm laborioſas peregrinationes, frigora & ardores, fa-
Act y. mem & ſitim perpeſſi ſint, & tamen honori ſibi duxerint pro nomine 7Eſu con-
tumeliam pati. Conſule ſanctos Martyres, audies cum horrore, qua ratione
Lapidati ſunt, ſecti ſunt, tentati ſunt, in occiſione gladii mortui ſunt. Conſule
ſanctos Confeſſores, audies cum tremore, quanta auſteritate, ciliciis jeju-
niis, diurnis, nocturnisque afflictationibus corpus extenuarint. Conſule
demum ſanctas Virgines, audies cum admiratione, quàm decumana certa-
mina ac luctas pro conſervatione ſui candoris exantlàrint. Deus bone! quis
volet accedere ad ſervitutem Dei tot præviſis tribulationibus, & incommo-
dis? Be. Ille volet accedere, qui exemplum Chriſti præeuntis ante oculos ha-
bet: ideo animavit ſuos diſcipulos, & ſequaces: Non eſt ſervus major Domino
ſun: ſi me perſecuti ſunt, & vos perſequentur. Vide Conſiderationem CXILIII.
Chriſtus crucifixus eſt vera idea, exemplar, & fortitudo Martyrum.

Hebr. 11.

Pro

17 .
CNes
,Enbſn
nauge
Uaima
Kungän

1o

l
ſeltin

Index Concionatorius, 5K5

e ProFeſto Omnium Sandtorum.
. Gregint Eli omnes qui ſunt, & unde venerunt ?2 Apoc, 7.
mn in ABimelech dum quadam vice in montem Selmon aſcendit, ubi arreptà ſe-
1 ut nel curi ramum arboris præcidens, & humeris aſportans, militibus ſuis alta

4 lugit *voce ſucclamavit: Quod me vidiſtis facere, cit facite. Igitur certatim ramos de Judie. 9.
ui&poit as,boribus pracidentes equebantur ducem. Chriſtus Dominus noſter dux eſt, 49.

Nerunt. prætulit ille crucem, & innumerabilem ſanctorum populum poſt ſe traxit.
li Intuere omnes ſanctorum cælitum ordines, interroga de omnibus: Hi qui
ſunt, & unde venerunt? Et reſponſum recipies de ſingulis: Hi ſunt qui vene-
runt ex magna tribulatione, videlicet exemplô Chriſti animati. Vide Con-

S,Ga, ſiderationem XVII. Crux Dominica ſervis Dei omnes indulcorat labores,
dinjudidon ærumnas & miſerias, ipſäamque denique horrendam mortem.

eib leikſtit Pro Commemoratione Omnium Fidelium

nhoc venllom

cum nei Defunctorum.
uunctimeed Iu' ſanguine teſtamenti tui emiſiſti vinctos de lacu. Zach. 9, V. I I.

Conltend Qanns incendium eſt, nemo non accurrit opem & aquam laturus. O
nſiderammg,l Chriſtiana pectora, incendium eſt! non Trojæ, non Romæ: ſed in la-
cu ignito cremantur animæ, Parentes, fratres, ac familiares veſtri. Niſi in

udæ ſaxa obduruiſtis, accurrite, opem ferte. Non quidem anhelant aquas, ſed ſan-
„ . „„ . . . 4
guinem: ſcitis qualem? In Chronica Minorum legitur, quòd B. Joannes de
15. Alvernia in hac memoria pro animabus orans, viderit multitudinem ſ(cintil-

rpeatet e ſul larum magna & ardente fornace Prodeuntium quaſi infinitas animas pur-
ApoNtl Batorio in cœlum evolare. Qua oratione uſus eſt? Invocavit SS. Redempto-
à & ardores, kISs vulnera. Tu Chriſtiane ex his vulneribus ſacroſanctum ſanguinem piè
elice, & miſeris animabus in refrigerium effunde. Vide Conſiderationem
um CLX. De pretioſo ſanguine D. N. Eſu Chriſti crucifxi optimo pro libe-
ſe randis animabus purgantibus remedio.
1 ., „

eriete,oliii⸗ Pro Feſto S. Martini Epiſcopi.

tenuitit. Memo lucerna m accendit, & in abſcondito ponit, neque ſub modio, ſed ſapra

10 nomine i

Em gecumente .
ig Papber candelabrum, ut qui ingrediuntur lumen videant. Luc. II.
nibus, inlce Edeon generoſus Bellidux trecentis militibus tubam in manus dedit, vas
ntis mnteol teſtaceum, & ignem. Dein ipſe Anteſignanus viam præivit, & cum Judic. 7.
el uu min ad deſtinatum locum pervenerant, lagena confringi debebat, in qua abſcon- 20.
enimnll ditum lumen latuit. Lagena confracta, ait S. Gregorius Magnus, humani-
ide⸗ =
ado Mnßi 14

Zz vita,
5. Cath,

Lue. 15.

Dionyſ.
Carth. hc.

56 Iudex Concionatorius,

tatem Chriſti deſignat innumeris vulneribus laceratam: lumen abſconditum
immenſam illius charitatem portendit. Voluit divinus hic Anteſignanus, ut
lucernæ ardentes in manibus noſtris ſint, & eum generose ſequamur. Talis

Chbriſti Domini pediſſequus miles fuit S. Martinus. Vide Conſiderationem

XLVII. Chriſtus ferens crucem omnes Chriſtianos ad ſui ſequelam invitat,
& animat.

Pro Feſto S. Catharinæ V. & Martyris.

Et quæ parutæ erant, intraverunt cum eo ad nuptias. Matth. 2 .

G Lorioſa hæc Virgo Alexandrina blandientis tyranni thalamum generoſo
contemptu averſata eſt. Proinde meruit Deo animarum Sponſo de-
ſponſari. Quadam enim vice Beatiſſima cœrlorum Regina cum aliquot San-
Qis Virginibus ei ſpectabilis facta eſt: & ecce! divinus Puſio in gremio ma-
tris reſidens per annuli ſubarrhationem Catharinam ſibi in ſponlam delegit.
Gratulor leli Virgo! at an ſcis, quid donorum antenuptialium locd tibi
expectandum ſit? Nil, niſi cruces & paſſiones. Expertæ ſunt omnes Vir-
gines Chriſti Sponſæ, quæ à ſanguinum ſponſo nil aliud dotis nomine acce-
Perunt, niſi participationem Dominicæ paſſionis. Vide Conſiderationem
LXXXXVIII. Ad Chriſtum crucificum ſanguinum ſponſum invitantur om-
nes ſacræ Virgines, ac piæ animæ.

Pro Feſto Dedicationis Eccleſiæ.

Venit enim filius hominis quærere, & ſalvum ſacere quod perierat. Luc, 19,
CUm Chriſtus Dominus ingenti hominum multitudine ſtipatus perambu-
ret Jericho, Zachæus, vir tam vitiis grandis, quùàm ſtaturâ puſillus præ-
currens alcendit in arborem. Ubi eum vidit benigniſſimus Dominus, confe-
ſtim juſſit deſcendere: Zachae ſeſtinans deſcende. At verò quærere juvat, cur

delcendere juſſus ſit? Subintrat hic doctifſimus juxta ac pientiſſimus Diony-

ſius Carthuſianus docens, quòd per arborem repræſentetur ſanctifſima crux
Chriſti. Voluit itaque mitiſſimus Dominus dicere: Zachæe non tibi com-
petit hæc gloria, quòd ante me in crucem aſcendas, ego ego hanc arborem
crucis elegi ad redimendum genus humanum, & ſalvandos peccatores, quo-
rum gratià in mundum veni. Vide Conſiderationem LXXXVIII. Chri-
ſtus in cruce pronior eſt ad nos exaudiendum, quùm
in ſinu Patris.

umen idſconke
eAteignang
lequumnt, ſi
Conſidetaiir
ſeqveſaminn

Ntis.
Matth, 2 6,

amunn generol
rumn orld
cum Digotd
o in gemion
nIponlam deſ
pfialiumlocdt
lunt ommne
otis nomine
Conſideratio
minvitantur

.

ſerct, Luc. 1

döpetoseta 1
tri puſclus ,

ueterejana

iendKmu
ur landiſim

Zachæehon ibi⸗
go egohincint

dosperctate

1XNNVN.
amn . quim

13 - = . T 8 ¾ T 52. * 5 23 E fK3 2-FS 3 T 5t 5 1 28 % 63

F *2 E3.68 * L 6 36 %- L6
B 8

* 5 . 2 S 3 „ 3 * 8 : D . §
S: * RRW S ReR’
CONSIDERATIO
A I.

Mundus magnus & parvus nobis
Crucis Dominicæ memoriam ingerunt, & quo-
damodo inculcant.

Mibi mundus crucißxus eſt, & ego mundo, Gal. 6. 14.

1.

Anctus Paulus illuminatiſſimus Gentium Doctorinnullaa-
lia re gloriari voluit, quàm in Cruce Domini; non in ſapi-
entia ſua humana, quà ſuper alios excellebat: Proficiebam in Gal. I. 14.
Fudaifmo ſupramultos coætaneos meos &c. non in honoribus,
quia Lyſtris, ubi claudum ex utero matris ſuæ verbo ſana-
bat, ipſum Iconii ut DEIIM ſacrificiis volebant colere:
Dii ſimiles facti hominibus, deſcenderunt ad nos. non in divitiis hujus ſæ- Ad. 14. 10.
culi, quibus facile, ut homo nobilis & civis Romanus, abundare
poterat, quas tamen arburatus eſt àùt ſtercora &. Sed uniceè gloriari Philipp. 3. 8.
voluit in cruce Domini; quia ſciebat per illam ſe eſſe redemptum,
& in libertatem filiorum DEl aſſertum; unde ad Galatas ſcripſit, &
auream hanc ſententiam poſteritati humanæ reliquit: Mihi autem abſit sal. 6. 14.
gloriari, niſi in Cruce Domini noſtriq; Es Chriſti per quem mihi mundus crucifixus
eſt. & ego mundo. Subintrat hic S. Auguſtinus: Poterat, inquit, Apo- S. Aug Serm
ſtolus gloriari in ſapientia Chriſti. & verum diceretè poterat in majeſtate, poterat 20. de Verb.
in poteſtate, & verum diceret: Sed dixit in cruce. Ubi mundi Philsſo- Aboſt.
Phus erubuit, ibi Apoſtolus theſaurnm reperit, us qui glorintur, in Domino glo-
Ginther Unus pro ommibus. AA rietur:

2 Conſideratio I.
rietur: Que Domino? Chriſto Crucifixo: ubi humilitas, ibi majeſtas: ubi inf/mi-
tas. ihi poteſtas; ubi mors, ibi vita: St vis ad illam venire, noli iſta contemnere, noli e⸗
rubeſcere: ided in fronte, tanquam in ſede pudoris ſi gnum crucis accepiſti.
2. Solet autem Mundus magnus & parvus nobis quotidie Domi-
nicæ Crucis ingerere, &refricare memoriam. Conſideremus fingula:
Crucem in terra jacentem contemplare, quæ ſine mora, velut lingua
Magnetica ſuum Polum, ſie Crux jacens quatuor mundi plagas, hoc
eſt, Aſiam, Africam, Americam & Europamtibi oſtendet: Craxjacens,
S Aug. Serm. ait S. Auguſtinus, quatuor mundi partes appetit, quia Chriſtus per paſſionem omnes
181,deremp. gentes ad ſe trabit; unde & David: Ocuh ejus ſuper gentes reſpiciunt
Pſal. 65 7 Erigamus modò jacentem Crucem in altum, in qua pars ſuprema
cœlum, ima infernum reſpicit, duo verò Crucis cornua, ſeu longum & latum
Orientem & Occidentem ſpectent; Pars, inquam, ſuprema cœlum
reſpicit, quia Chriſtus per Crucem ſuam ruinam Angelorum repara-
vit, & cœlum Empyreum innumeris Sanctis & Electis replevit. Et hoc
Pſal 109. 8. eſt, ad quod alludit Vates regius: Inplebit ruinas &c. Pars Crucis infe-
rior limbum & purgatorium ſpectat, quas inferiores terræ partes Chri-
Epheſ. 4. 3. ſtus per crucem & paſſionem ſuam ad ſe attraxit, & in altum captivam duxit
captivitatem. Longum & latum, ſeulignum transverſum in cruce erecta
Orientem & Occidentem intuetur, quas orbis plagas pientiſſimus Re-
demptor pari modo per crucem ſuam ab interitu redemit, & Judæos
§. oregor. cum Gentilibus in unam coadunavit Eccleſiam, & ideò S. Gregorius
Myſl. orat. 1. Nyſſenus S. Crucem appellat Univerſitatis vinculum
de Reſurred. 3. Si Mundum parvum, ſeu hominem placet conſiderare, dicit
de eo Scriptura: Creavit Deus bominem ad imaginem & ſimilitudinem ſuam: Et
quomodo, dices, ad imaginem & DEl ſimilitudinem? ReſpondetS.
8. Arhanaſ. 1 Athanaſius: Homo, inquit, ad ſormam crucis figuratam habet imaginem, at
I. ana. eon- qui ſit ad imaginem Cruciſixi. Extende brachia, & Crucifixum repræſen-
sempl. in gen. tabis.
Conſidera Solem aſtrorum principem, crucem tibi repræſentat,
dum in latiſſimo cœli firmamento radios ſuos in altum & profundum,
in longum & latum effundit; ſed hoc eſt, crucem & quidem quàm ma-
ximam formare. Sta hic, lector prudens, oculos tuos levanuncad O-
rientem, mox in Occidentem, exinde ad Meridiem, & tandem ad Se-
AlphoncCia- ptemtrionem, ecce crucem formdÜſti. Conſtantinus Magnus Impera-
con. de fignis tor Romanorum, cùm adhuceſſet gentilis, & nunccontra Maxentium
8S. Crucis. rannum moveret exercitum, in ipſis radiis ſolaribus manifeſte 8S.

Sch., I. 27⸗

rucis ſignum conſpicatus eſt, legitque ſub ſole à meridie paululum

deflectente, hanc conſignatam inſcriptionem: In hoc ſignoe vintes,

Quid

Ci⸗a
mdren
wuarde
Punc
hn,

(
1 ſend
Mtan
unmins
otan

ger ign
Lentemmn hle⸗
f.
fuoticel.
remus ſugen
„Velutlinn
liplagas, NI
t: Cruxjunt
unem on
4
Parsſateme
Aleongem Klaun
hrena celun
elormumtepen
replevit bnn
ars Crucisin
ræ partes
tun ccptiant
in cruce ere
entiſſimus.
nit, & Julen
96, Greglin

erae, Eei
gulmmenſtennn
12 Reſponde
hrbet unegiten,
Kwarmn reptnl

um SePolina

cigenqnin
lexatunt
m, Enlenn
Gns Mignoln
dluribes
Ne Atmenideß⸗

hieſlunen

Orua in mundo magno & parvo. 3

Quid dico de Luna? An non pariter Crucis figuram repræſentat,
dum cornua ſua per modum Crucis expandit? Ita anno 1567. die 28. Idem apud
Penuar:her 4. no&tis obſervatum fuit, quòd Crux ſplendidiſſima ſupra me f. 185.
unam cavam apparuerit, quæ ad auroram usque perdurans radios ſu-
os longè latéque in orbe diffudit. Hæc alma Crux ſupra cavam lunam

(qualem Turcæ pro ſuo Inſigni tenent) mirè tunc refulgens felix nun-

tia fuit illius inſignis vi toriæ, quam Chriſtiani fœdere juncti ſub S. Pio
V. P. M. & Joanne Archiduce Auſtriaco ad ſinum Corinthiacumpro-
pè Actiatum Promontorium de claſſe Turcica reportarunt.
4. A ſole & luna ad ſtellas tranſeamus: Su ſpice cælum, & numera ſtel cen. 15. 5.
las ſipotes, & videbis, quòd omnia hæc cœli ſidera in immenſo illo &
cæruleo campo diſcurrentia ne quidem micare velint, niſi pariter ra-
diis ſuis exprimant crucem. Refert Mancinus S. J. quòd verſus Polum Mancin. r .
Antarcticum Crux quædam ex ſtellis ſplendidiſſimis compoſita à na-difl. 1. p. a.
vigantibus ſoleat obſervari, quæ navibus in vaſtiſſimo æquore erran-
tibus ſecuram ad portum monſtrat viam. Unde quamprimùm nau-
tæ in linea æquinoctiali ad conſpectum hujus ſtelliferæ Crucis perve-
niunt, illam tanquam fidiſſimam viarum ducem magno animi cum ju-
bilo ſalutant.
De S. Joanne Silentiario olim Eccleſiæ Colonienſis Epiſcopo refert Baron ad ann.
Baronius, quòd illi ſtella quædam, quæ crucis figuram præſetulit, diu Ghriſti 451.
in obſcuro ĩtinere præluxerit, eique viam ſecuriſſimam usque adS. Sa-
bam monſtraverit, qui ex eadem ſtellifera cruce hanc vocem audivit:
Si vis eſſe ſacvus, ſequete hanc lucem. Oanima Chriſtiana! ſequere & tu hane
tutiſſimam crucis ſtellam, cunctis aſtris longè ſplendidiorem, quæ
haud dubiè tibi rectiſſimam ad cœlum viam ex hoc turbido & pericli-
tanti mundi pelago monſtrabit, non enim à ſalutis tramite aberrare
poteſt, qui erucem tanquam ducem ſequitur: Crux inquit Heſychius, Heſych, in
lumen &hriſti eſt, quod orbemilluminavit. Conſequenter & te illuminabit, ſi catena.
majorem impoſterùm ad eam habebis venerationem.
. Tranſeo ad quatuor Elementa, inter quæ principatum ſibi ven-
dicat ignis: Ponaera mihi pondus ignis, an non ob ſuam levitatem ſemper Eſd. 4. .

movetur ſurſum, & ex parte per ſucceſſionem novi ignis priorem

propellentis in trans verſum? Sed furſum & intransverſum moveri fa-
cit & exhibet crucem; accedit, quèòd ligna ardere vix ſoleant, niſi
per modum crucis diſponantur.
Aër nobis exhibet crucem; conſidera quatuor ventos, qui per-

ſant orbem: Eurus ab Oriente, zebbyrus ab Oecidente, Auſter à
Meridie, Aquilo à Septemtrione inſu
X .

rgit. Sic vidit quondam Eze-
A 2 chiel

Confiderdtio I.

. chiel reſurretionem generalem hominum per iſtos quatuor ventos in
Exech. 37,9. unum conſlantes, eſſe futuram: Hæc dicit Dominus DEUS: à quatuor pentis
veni ſpiritus, & inſuffla ſuper interfeſtos ſtos, & reriviſcant. Nota hic prudens
Lector, quatuor iſti venti inunum centrum à quatuor orbis partibus
Conflantes, quid aliud faciunt quàâm latiſſimam crucem? Qui verita-
Matth. 24. 30. ti aſſentit ipſe DEI, hominisque Filius, qui congregabit electos quatuor
ventis à ſummo elorum asque adterminos eorum.
Levaulteriùs oculos tuos, & perpende omnia volatilia ſecundùm
genus ſuum, annon alis ſuis expanſis, dum per aérem volant, cru-
S. Hieron. in cem formant & exprimunt? Ita S. Hieronymus: Ayes, inquit quands
c. 15. Mai ci volant ad æthera, formam crucis aſumunt. Et tu anime mi, ſine cruce vit
venire in cœlum? Abſit.
6. Ad elementum aquæ deſcendamus: Dixit verò DEus: Congregen-

8cn. I. 9.
teraquæ, quæ ſub cœlo ſunt, in locum unum, & appareat arila, & factum eſt ita.
Hæc congregatio, ſeu collectio aquarum ex quatuor mundi plagis ad
unum centrum & maris abyſſum coëuntium, an non formavit cru-
Gen, a. 10, Cemn 2 Sic & fluvius ille, qui egrediebatur de loco voluptatis ad irrigandum para-

diſum, qui inde dividitur in quatuor capita, quid aliud expreſſit, quàm cru-
cem? Attende inſuperin hoc elemento aquæ omnes piſces, nunquid
natando, & pinnulas ſuas extendendo formam crucis repræſentant?
Imò lupus piſcis non crucem ſolùm, ſed & cætera paſſionis Dominicæ
inſtrumenta in capite tenet. Quid dico denavibus immenſum æquor
§. Ambrol. fulcantibus? Audi S. Ambroſium: Crux, inquit, eſt in xayi: Ubi ?
erm 56. Reſp. in omnibus lignis in transverſum compactis, ac præſertim in
malo, quæ tanquam crux in medio navis erecta inter cæteras machi-
nas ac ſtructuras miranduminmodum eminere aſſolet, quàâ deſtructâ
& ventorum furiis diſſipatâ, navis certo naufragio eſt expoſita, hinc
lemma: Malè ſine malo; Sic malè ſine cruce.
7. Denique ad elementum infimum, quod terra eſt, accedi-
S. Jaftin. M. mus: Terra, ait S. Juſtinus, ſine crucis veſtigio non aratur. Inſpice arbores
Apologcteo omnes, annon expanſis brachiis ſuis figuram crucis præſeferunt? Imò
. & fructus earum cruce carere non volunt; aperi corticem nucis, & in
medio illius ſubtile lignuminvenies, quatuor nucleos per medium in
Cant 6. 10. Modum crucis dividens: Deſcendam in hortum nucum, dicebat quondam
ſponſus; per quem hortumnucums. Auguſtinus amariſſimam Chriſti
Quaresm. to. paſſionem & lignum crucis intelligit. Refert Quaresmius, quôd
1.c.3. ſect. I. nobilis quidam miles in Belgio oriundus, ubi loca ſacra in Paleſtina

viſitavit, ad ſepulchrum Chriſti nuceminvenerit, quam in patriam

ſuam rediens in horto ſuo implantayit, ex qua per e&iſſima crux &
in

a

Crax in wundo magno & parvo, F
uanenn ineaimago Crucifixi Salvatoris noſtri excrevit, quæ effigies etiamnum
G: e in monaſterio ſanctæ Mariæ Magdalenæ adoppidum Trajectenſe ſupra
ſota femn ripam Moſæ in Diœceſi Leodienſi piè aſſervatur & honoratur.
orbis anih Boſius recenſet de vite, quòd in Hiſpania in valle Soletana inmo- Boſius de
n3 Cins, naſterio S. Benedicti in hodiernum usque diem prodigioſa quædam uc tri⸗
deud dn Crucifixi imago aſſervetur, quæ ex radice cujusdam vitis mirabiliter umph-
xcrevit, & nunc quàmplurimis beneficiis ac prodigiis coruſcat. En
Mlaſecundn quàm bene Chriſtus ſeipſum viti comparaverit: Ego ſum vitis vera. loann. If. 19
Folant, enl. Scinde pyra & poma, & in medio illorum reperies crucem. Po- *
inglit ν mum Paradiſiacum non crucem tantùm ſed etiam Crucifixi imaginem
Goscruc W in medio exhibet; Granadilla crucem & cætera paſſionis Dominicæ
inſtrumenta clariſſime & ad oculum monſtrat: Malum punicum ſeu
Granatummeris crucibus internis eſt refertum; tale Chriſtus Domi-
6d nus dono dedit B. Joanni à DEO hoſpitalitatis Fundatori, dicens: Gra-
mundihugde nada ſarà la tus croce. Sed in quem finem hæc omnia? Nunquid DEUS & Hadt. Lyræus
natura aliquid fruſtra faciunt; Minimè; diſce ergo amare crucem, & lib. 6. e. 1. de

Drut Congetet

nformavirc
Adin gautunſi in ea pendentemorbis Redemptorem. Vereè mi Domine, qui Eht. pat.
Cit, quimc te non amat, anatehema ſit.

e KEEEEEEEEEEEEESEESEEEEEEE
onis Domu .
CONSIDERATIO II.

Nrr Crux eſt arbor vitæ & ſalutis 2 ad

(Nerd mnct . . 3
1, qus dehn nam nos oportet in omni tentatione & peri-
P

Revpolu, 1
Kerpoln, culo confugere.
etra l H
. nn Ecce arbor in medio terræ „ & altitudo ejus nimia.
SDreſe Enchen D
orticemtuch A. 4. 7.
deos er ine r
4, Ciceha c Ria quondam lingua DEus in horto Paradiſi plantavit, lignum
anarilinhill vitæ, lignum ſcientiæ boni & mali, & cæteras arbores tum
Crelind, frugiferas, tuminfrugiferas; unam ſibi reſervavit, arborem
Acninb, videlicetſcientiæ boni & mali, de qua protoplaſtis præcepit:
an, De lgno ſcientiæ boni & mali ne cemedalis. Comederunt miſeri, cen. 2. 17.
erit, dolos . A 3 &£—

6 Conkderatio II.

& facti ſunt in deſolationem. Quid conſilii in re tanti momenti, ex
Gen. 3. 23,. quapendebatorbis ſalus? Audi Scripturam: Abſcondit ſe Alam & uxore-
Jus à ſacie Domini OElin medio ligntparadiſi Supra quod antiquiſſimus Ori-
Origen. hom genes: Impulſu Juodam primiparentes ad arborem ſe contulerunt, ut ſign ſicaretur,
1. in Gen, jam tunc unicum per ugium in arbore crucis eſſe conſtitutum Ecce quàm bonum,
quàm tutum ſit animæ peceatrici, & nunc ad frugem revertenti ma-
turè, & dum adhuc tempus gratiarum affulget, ad arborem vitæ &
verum vitæ lignum, hoc eſt, ad SS. Crucem confugere: Abor vitæ,
cornel. c in inquit Cornelius, ſt Crux Chrſti quæ in medio paeradiſi id eſt Fccleſiæ ere-
Gen, &ta, vitam dai mundo Et Eccleſia Catholica in Officio de S. Cruce: Hæ
eſt arbor digniſſima; in medio peraadiſi ſituata, in qua ſalutis Author propria morte mor-
tem ommium luperavit. O Chriſtiani, quid agitis? En certum ac ſecu-
rum ſalutis veſtræ perfugium; fugite, fugite, ſed ad crucem Do-
mini.
Par. 4.7. 2. Mirabilem quondam viſionem habuit Perſarum Rex Nabu-
chodonoſor. Videbem, inquiebat ad Danielem Prophetam, & ecce
a bor in medio terræ & altitudo ejus nimtia: Magna erbor & fortis. & proceritas ejns
sontingens cœ um: Aſpectus illius erat usque ad terminos unwerſæ terræ: folia ejus
pulcberrima, & fructus ejus nimius, & eſca univerſorum inra Subter eam habita-
bam auimalia & beſtic, & in ramis ejus conyerſabantur volucres cœli, & ex ea ve-
ſcebatur omnis caro.
Perhanc arborem Daniel Prophetaipſum Perſarum Regem Na-
buchodonoſorem, alii hominemutpote arborem inverſam, alii pro-
ſperitatem humanam intelligunr⸗ Verùm propoſito noſtro peraptè
Anton de inſervit Antonius de Rampelogis clariſſimus Scripturæ interpres, qui
Ram pelogis per prædictam arborem crucem ſubaudit Dominicam. Audiamusin-
5,6 . ter utramque arborem & Danielis, & Crucis non inelegantem analo-
giam. . .
Arborilla magna & prodigioſa Danielis in medio terræ videbatur
PIa] 73. 12. plantata: Crux arboruna nobilis in medio terræ ſtetit: Operatus eſt ſa.
lutem in medio terræ.
Arbor Danielis usque ad cœlum pertingebat: Crux arbor verè
regia, quia ornata Regis purpurâ, ipfum cœlum nobis aperuit, &
3⁸ Hieron Ep etiamnum pœnitentes animas ad cœlum transfert: Latro de cruce tranſit
7: cap. 2. uad paradiſem. Ita S. Hieronymus.

Arbor illa Regia ob nimiam altitudinem usque ad extremas orbis
partes conſpiciebatur: Crux arbor decora & fulgida usque ad terminos
orbis terrarum ſe dilatat, nec ullaregio ampliùs ſupereſſe videtur, in
FKal. 38. qua crux non prædicata fuit: In omnem terram exiyit ſonus ejus

Arbor

Mtorde⸗
onsni

N
(Ophnr
zhtit
aifa⸗
DPugno
Cubnenirsn
o,Km
mlrlvr
ebbotolta
Eeneul
Pbilbu
Lnpenei
6Gueraſvir
Puonan
murbud
Umeberin
Ammidals
mitbor
wrunmint

nnn

nünmen, 4
4 4 la rurne.
tiginr.
1, ſprher,
eguimbex
reyertentim
borem vitel
e: Alor ie
falſſie m.
.Cruce: H
oprlamorte Mor.
A ed⸗
d Coce Do

rum Res Neh
hetam, 66
6worejiu⸗
tene: ſale
Gülterennla
et, G er 4

n Regen r
ſam, aliiſe
nor Deradd
erd
AMalist
legantem am

Ntertæ videhf
ut: Oer

Crmn ni
inobis ahenldB

. Lan Ne

ead eittenn
hausqe n
hereleiik

nni jis⸗ ,

Erux arbor vitæ & ſalutis, 7

Arbor Regis Babyloniæ fructibus plena & abundans fuit: Et eſca a-
niverſorum in ea: Crux omnibus invocantibus eſcam ſpiritualem præbet,
omnes nutrit, cunctos ſuſtentat, & implet omne animalbenedictione. Pſal.I.44. 16.
Arbor Danielis omnibus, tum beſtiis terræ, tum cœli volucribus
commune aſylum fuit: Crux Dominica totius Chriſtianitatis unicum
ac ultim um perfugiumeſt, tum in vita, tum in morte, proinde omni-g gonav. lit.
bus omnia facta eſt: In cruce, ait S. Doctor Seraphicus, pendet omnis frultus i. Pharetiæ c.
vitæ, quia ipſa eſt arbor vitæ, quæ eſt in medio paradiſi 4. fol 140.
3. De magno Cham Tratarorum Rege commemorat Odericus, ùt Ogericus in
teſtis oculatus, quòd in ſua aula regia inter pretioſa etiam pinum habe- Indicis lib. I.
at arborem ſatis proceram, in qua prægrandes gemmarum &α unionum
botri, velutuvæ è ſingulis ramis quaquaversùm pendent, nec ullus
ramuſculus in hac pinu pretioſiſſima reperiundus ſit, qui non tali gem-
meo botro ſit ornatus & oneratus. .
Henrieus Northuſiæ Landgravius in haſtiludiis, quæ ſuis quondam ke Blaae in
Nobilibus inſtituit, arborem quandam ſatis proceram & latam, aureis blal. I. v. 3
& argenteis foliis turgentem in foro erexit, ex qua illis, qui adverſari-
os ſuos ex equis præcipitarunt, aureum folium pro munere dedit, iis
