eit tibi grutia mea, nam virtus in infirmitate perficitar; ita & huic Religio-n. 7.
ſo, cui Sathan per ſimiles tentationes parabat interitum, omninò be-
mignum ſe exhibuit, dum eum orantem in cruce pendens amplexatus
ſt⸗ & tanquam præcordialem ſibi in ſignum mutuæ familiaritatis il-
ſum ad pectus ſuum attrahendo ſtrinzit, tentationésque illius vali-
diſſimas ſtringendo compeſeuit. Ecce quid ſit fugere in ten-
tatione ad Crucifixum JESIUIM.

Fff 2 CON-

412 3 (0) EE

ð

CONSIDERATIO CX.

In honorem Chriſti patientis & crucifixi

ab Eccleſia ſeptem horæ Canonicæ ſunt
inſtitutæ.

Septies in die landem dixi tili. Pſal. Ilö. 164.

Iranda ac planè jucunda erat illa victoria, quam olim Iſraeli-
tæ ſine ſanguine, ſolo cantu in expugnatione Jericho ob-
tinuerunt. Præcedebant arcam Domini ſeptem Sacerdo-
&tes ſeptem inflantes buccinas, quos vulgus reliquum ſeque-
batur; die ſeptimo & ſeptimo circuitu, cùm Sacerdotes
clangerent buccinis, & omnis populus vociferaretur, ſine baliſtis, ſine
Joſue 6. 20., arietibus muri illicò corruerunt, & aſcendit unusquisque per locum, qui contra
ſe erat, ceperuùntque civitatem. .
Le blanc in Le Blanc illuſtris Pſalmorum Interpres comparat Venerabilem
Pſal. 118. Clerum, ſeptem horas Canenicas devotè recitantem, cum di ctis ſe-
ptem Sacerdotibus, ſeptem buccinas coram arca Dei inflantibus, &
cum populo Iſrael, oratione jericho, hoc eſt civitatem diaboli, ever-
tentibus. Audiamus plura de hac utiliſſima & neceſſaria materia.
3. Quæres, cur in Eccleſia Dei ſeptem horæ Canonicæ ſint inſti-
tutæ? Reſpondetur primò, quia ſeptenarius numerus eſt myſticus &
Deo conſecratus, ſignificâtque plenitudinem & univerſitatem, prout
obſervat S. Auguſtinus, ſex enim diebus complevit DEus opus ſuum
Gen. 2. I. in creatione totius univerſi, ſeptimo verò ab eo quievit: Igitur per-
fecti ſunt cœli & terra,; & omnis ornatus eorum, complevitque Deus die ſeptimo
opus ſuum quod fecerat: Et requievit die ſeptimo ab univerſo opere, quod patra-
rut. Secundé quia juſtus dicitur, quòèòd ſepties cadere ſoleat in die:
Prov. 24. 6. Septies enim cadet juſtus, & reſurget: impii autem corruent in malum; Ideò
ordinatæ ſeptem horæ Canonicæ fuerunt, ut citò à veniali erroré ſuo

reſurgat, juſtus, & non omninò cum impiis corruat in malum; &
2 quia

le len

3 Gd ⸗
ein Men
cucfkumſCme
Een Edes l
Nſatiie
weu ,i u
a
e umn
ledtlusun
mntrtentummm
6Suunnſa, lttnt
uſtſuneen l oſin
Netergri, mien
Eltenc, Wommn
lcendopriumetin
Gen Doniugtun ln
um Deiadmmmenin
Septiglrn kre
ercotelngientke
WA
Aelgoe kate
Ml d

letynimätechh
u liniin; 4
Cnlikn
1 Ghenlmi;

2

DHM
0

cruccifan

1l

uum Olinlte
vone ſericho D
ptem Secela.
lighum gue
din Sacercotes
nebalſts, de
oenn aui Conre

ern Jenrtüikr
emn 1N ⸗
Dei ithunthuzt
ted Cunhelen
eſſariaomnen,
Damobicr i,

⁵

oet e
1 n 1
venidl
muatinn G

De ſeptem horis Canonicis. 213
quia ſerpens antiquus ſeptem ſolet ſpiritus nequiores ſe in noſtram Luc. I1. 26.
aſſumere & mittere perniciem, idcircò Eccleſia Dei ſepties de die na-
turali ſolet divinam invocare & inclamare opem, ut ſeptiformis Spi-
ritũs ſancti gratia nobis inter tot pericula & tentationes aſſiſtat. Ter-
tièò & principaliter Eccleſia ſeptem horas Canonicas inſtituit, ut per
eas ſeptem paſſionis Dominicæ myſteria quotidie gratà mente recole-
remus, ſunt autem iſta:

Matutina ligat Chriſtum, qui orimina ſolvit;
Prima replet ſputis, cauſam dat Tertia mortis ;
Sexta cruci nectit, pectus ſed Nona bipertit:
Veſpera deponit, tumulo Completa reponit.

3. Et quid obſecro, melius ac magis ſalutiferum, quàm quo-
tidie ſepties in Breviario & Officio Romano recolere patientem &
crucifixum Eſum? Septies ex conſilio Eliſei Naaman, princeps qui-
dem dives ſed turpi leprâ infectus, ſe lavit in Jordanis ffumine:
Deſcendit & lavit in Jordane ſepties juxta ſermonem viri Dei, E& reſtituta eſt 4. Reg. 5. 14.
caro ejus, ſicut caro pueri paryuli, & mundatus eſt. Fac ſimiliter, devoto
& contrito animo orando Breviarium, lava te ſepties quotidie in ſan-
guine Agni, & ab occulta lepra tua mundaberis.
Puer ille & filius Sunamitidis, qui ex capitis dolore mortuus eſt,
oſeitavit ſepties, dum ab Eliſeo Prophetaad novam vitam reſuſcitatus
eſt: At ille reverſus, deambulavit in domo, ſemel huc at que illut: Et aſcendit, & 4. Reg. 4. 35.
ivcubuit uper eum: Et oſcitavit puer ſepties; aperuitque oculos. Si mortuus es
in peccatis tuis, anime mi, & hactenus horas Canonicas negligenter,
vel tepideè, vel omninò non perſolviſti: oſcita ſepties de die de novo „
dicendo priuùs ante divinum officium conſuetam Ecoleſiæ orationem:
Aperi Domine os meam ad benedicendum nomen ſanct um tuum E&c. Et per gra-
tiam Dei ad novamreſuſcitaberis vitam.
Septies olim in lege leproſus mundandus ab infirmitate ſua, à
Sacerdote ſanguine paſſeris aſperſus fuit: Quo aſperget illum, qui mundan- Levit. I4. 7.
dus eſt: ſepties ut jure purgetur. Aſperge animam tuam & tu ò mi Clerice
& Religioſe, ſepties de die Sanguine immaculati & incontaminati
Agni, ad cujus honorem ſeptem horæ ſunt ordinatæ, & mundaberis
ab iniquitate tua, & occulta ſuperbiæ lepra.
4. Candelabrum illud aureum ſeptem lucens lucernis prope alta-
re thymiamatis in Sancto ſingulari curàâ olim in lege aſſervatum eſt;
Facies & lucernas ſeptem, & pones eas ſuper candelabrum, ut luceant ex adverſo. Exod. 25. 37.
Tale candelabrum aureum eſto & tu, qui ad Officium divinum obliga-

ris, ſeptem lucens lucernis.
Pff 2 Septem

414 Conſideratio CX.

Septem quondam lampades ardentes dilectus ille ChriſtiDiſcipu-
lus, aperto in cœlo oſtio, conſpicatus eſt, ante thronum DFlardentes,
Apoc. 4. 5. & Viginti quatuor Seniores adorantes & glorificantes DEum: Et ſeptem
lampades ardentes ante ibronum, qui ſunt ſeptem ſpiritus Dei. Talis lampas ar-
dens eſto & tu ⅛ mi Domine Canonice, Domine Paroche! Et Pater

ac Frater Religioſe, ſeptem tuas quotidic perſolvens horas Canonicas:

Matth. §5. 16. Sic lucçeat lux veſtracoram hominibus, ut videant opera veſtra bona, & glorificent
Patrem veſtrum, qui in cœliseſt. Imitemur hic prædictos Seniores in Cœlo,
qui procidebant ante ſedentem in throno „& adorabant viventem in
fœcula ſæculorum.
Eccli. 18, 22. 5. Olim præcepit DEus: Mon impediaris orare ſemper, ut ne verearis
usque ad mertem'juſtifigari; quoniam merces Dei manet in aternum. Hoc idem
Luc.18, I. mandavit Chriſtus in novalege: Oportet ſemper orare & non deficere: Et
Apoſtolus ſuis Theſſalonicenſibus ac proinde cæteris fidelibus tradidit:
Theſſal. 5.I7. Gine intermiſſione orate. Et quis poterit hoc facere? An non nimis hoc vi-
detur rigeroſum? B?. Gloſſa: Semper orat, qui bene agit ſemper, ipſum enim
deſiderium honum oratio eſt, & ſi continuum eſt deſiderium, continua eſt oratio.
V. Beda in Venerabilis Beda hoc Eccleſiaſlicis applicat: Qui, inquit, Canonicis horis
Luc. 18, quotidie juxta ritum Eccleſiaſtica traditionis pſalmodiis, precibisque conſuetis inſi-
Rit, Dominum laudare » & zogare non deſiſtit, & hoc eſt, quod Pſalmiſta dicebat:
Benedicam Dominum in omni tempore, ſemper laus ejus in ore meo.
Ut autem oratio Breviarii ſit meritoria, neceſſarioò requiritur at-
§. Bonav de tentio, quæ ſecundúm S. Bonaventuram triplex eſt. 1. Eft ſuperſicialis
Perfect tom. ad verba, quæ leguntur, ut recte & integre proferantur. 2. Eſt literalis
ad verborum ſenſum, quid dicatur in Pſalmis & lectionibus. 3. Eſt
ſpiritualis, quâ attenditur ad altiorem eorundem verborum ſenſum, vel
ad præſentiam Dei, veldenique ad neceſſitatem, cujus cauſa fit oratio;
Eechi. 18. 23. Proinde prærequiritur præparatio juxta illud Eccleſiaſtici: Amte oratio-
nem prapara animam tuam: Et noli eſſe quaſi homo, qui tentat Beum. Supra
quod dictus D. Bonaventura: Tune, inquit, orator dicitur tentare Deum,
quando absque cordispraparatione currit ad vocalem orationem: talis dicirur non
devotus orator, ſed verborum latrator. O quàm multi ſunt hic infirmi, &
dormiunt multi!

Madaſ. in an. 6. Tranſeamus ad hiſtorias. S. Catharina Senenſis tanto ardore

ivin. amor. & amore in DEum orabat Breviarium, ut illud ipſe pretioſiſſimus or-
. 3l. bis Redemptor Chriſtus ſœæpius cum illa in cubiculo obambulans cum
ea recitaverit, & ubi finitis pſalmis ventum fuit ad Gloria Patri, Sancta
illa ſolebat dicere: Gloria Patri, & Tili & Giritui ſancto. De eadem S. Vir-
gine quinque SS. Vulneribus Chriſti crucifixi inſignatâà refert Petrus
Courcier, quòôd B. Virgo & Mater Deiſæpius cum illa horas Canonicas
recitaverit &c., 5. Gu-

Hien rer Ang
iuirzine ,
f emumonkcn
yeer.
eenC n
tnoredigewerh
iene; Wimm n
ACendt, eifeeme
Mdit inmonen
Leopoculnenn
öpreproperdorig
Pöſtinventitnnhn
1. Ahin l
Winnblral
ſeu lnki
Nüen; innß
anraai
. ehh 4 d
Z
ii ultk . A
l nch

lec,,

ulslen.
foche! i
WrasCaNi
a, Ggljfe
Cnioresincarl,

t wentem n

iner, E eſerecni⸗
nmn. NMeien
6 wi Etee: N
ſdelins mudet
monpimshoer.
ſmnpery un ent
rints ,oneft
it, Canoniei kont
GCe unſtetk if⸗

acifedhele

0.
)1eccürian ⸗
Monſcicli
N. 1. Wltede
oohn. 11
Orinnſeninmft
uscauſftordt

aſtiel: A

4 Liun.

cjrur tente‚H

n: talini
funt Mcie

genſostunntin
Pretelliet
Obannblnmt
tuhici
,Deenens

De ſeptem horis Canonicis. 415½
8S. Guduvalus Archiepiſoopus, cujus memoria 6. Junii agitur, qui Sur. 6
mari terminum poſuit, extra quem impoſterùm non amplius exunda.
vit; cuùm aliquando horas Canonicas dicere voluit, laudésque Deo ac
gratiarum offerre actiones: incipiens prout ſolent Eccleſiaſtici: Deus in
adjutorium meum intende; Angeli, abſentibus aliis Clericis, ſubjungebant:
Domine , ad adjuvandum me feſtina; Et ſic choro alterno totum expleve-
runt Officium.
De S. Bernardo recenſet Henriquez in vita, quòd aliquando genriguey ;
viderit in choro pfallentium juxta ſingulos Monachos ſtantes An- Wien ra 32.
gelos, qui velut Notarii divini ſingula eorum verba & actiones
diligentiſſime annotabant in libro; Scribebant autem diverſo
modo! Quidam ſcribebant auro, alii argento , nonnulli atra-
mento, aliqui aquâ, quidam autem penituùs nihil annotabant.

Jun.

En diverſum orandi modum. O ſi & nobis tali modo ipetiten-

tur oculi, quid viderimus ſubinde in choris Eccleſiaſticorum & Re-
ligioſorum?
7. Audiamus & pœnas illorum, qui tepide aut negligenter ho-
ras Canonicas perſolverunt. De S. Severino Archiepiſeopo Colo-
nienſi refert B. Petrus Cardinalis Damiani „ quòôd poſt obitum à B. Petr. Dam.
Chriſto judice ad ignes purgantes fuerit adjudicatus, quia intem- Epiſt. 15.
peſtivè horarum officia ſolebat coacervare, & tempore non deébi-
to perſolvere. ,B
Refert Gobat caſum terrificum factum non fictum de Monacho Gobat de Sa-
in choro negligenter horas cantante, ac tandem præ tepiditate indor-cro. n. 284.
miente; ubi imago Crucifixi, enodatis de cruce clavis, ad ipſum
deſeendit, eique gravem alapam infregit, ex qua triduo pòſt obdor-
mivit in mortem. .
Leopoldus Mancinus recenſet de Sacerdote Religioſo, qui ni- Mancin. de
mis præproperè horarias recitare ſolebat preces, quòd poſtmortem vi- Paſl. Chr.
ſus ſit in veru à demonibus crudeliter ad ignem torreri. Pag. 848.
8. Addo plura. Lucas W adingus commemorat, quòd anno. Luc. Wading
1220. in domo Ozxonienſi acciderit, ut Fratres quidam Completo- tom. 1. Annal-
rium, ſeu ultimam Breviarii horam coram Orucifixi effigie in choro ad an. 1220.
recitarent; interim neſcio qua de causa Fratres fuerunt ad incondi- n. 64.
tum provocati riſum; Et ecce dum neglectâ loci ſanctitate diſſolute
riderent, imago Crucifixi terribilem ad Fratres convertit vultum „
ſuam indicans indignationem, ſimuique fragor ingens, adinſtar toni-

trui, auditus eſt, ex quo ſigno terrefacti illi Religioſi, ac præcipue
Uli, qui in clpa erant, paucos poſt dies tabeſcentes, viram cum

morte

416 Conſideratio CXI.
morte commutarunt. En DEus non illuditur, neque irridetur: Altiſ-
ſimus enim eſt patiens redditor; O quàm terribilem vultum tibi aliquan-
do in tuo mortis agone oſtendet, & Clerice! 6 Religiofe! Si hic
negligens & tepidus fueris: Maledictus ille, qui facit opus Dei negli-
genter, econtrà benedictus ille, qui facitopus Dei diligenter. Fachoc,
& vives.

CONSIDERATIO CXI.
Crucifixus verus Pelicanus amoris, qui in
ſanguine ſuo nos vivificavit, i
Similis factus ſum Pelicano ſolitudinis. PEſal. Iol. 7.

5 I⸗

Eecl. F. F.

Avid, ut mœrorem fuum exprimeret, quem ob admiſſum
peccatum & offenfum DEum in animo conceperat, ſe Peli-
. cano ſolitudinis, qui hominum;, aliorumque animantium
Pfal, 101. 7. ſolet evitare conſortia, aſſimilare non dubitavit: Gjmilis, in-
quit, factus ſum Pelicano ſolitudinis. Voluit per hoc David in
amaritudine animæ ſuæ demonſtrare rerum terrenarum omnium fa-
ſtidiurn, & defiderium ab aula fugiendi in ſolitudinem ad deploranda
ſua delicta, & ad DEO unicè vacandum; & hic illorum verborum
ſenſus litteralis eſt. .
SS. Aug. Hie- Sed altius erige animum. Per Pelicanum communiter SS. Pa-
ron. Gregor. tres Chriſtum Eſum & hunc crucifixum ſubaudiunt. De Pelicano
Rtipn. refert S. Hieronymus, Caſſioderus & alii quâm plurimi, quòd fit
etr Bee. avis in E.gypto in Nili ſolitudinibus juxta aquarum fluenta commo-
rans, ciconiis corporis granditate non abfimilis, qui naturali macie
ſemper affectus eſt, non gregatim volans, ſed delectatione fſe con-
pEl. 54. 8. Kolatur ſolitariã; unde rursús David: Ecce elongavi fugiens „»& manß in
ſolitudine. Non poterat quidem bonus Rex inter tot regni occupatio-
nes & negotia habitare in deſerte; ſed elegit ſibi ſubinde cordis ſoli-
8. Gregor. in tudinem, ut liberius cum DEO ageret; unde de illo S. Gregorius:
EPh 6. pœnit, Meque Rex potenti ſimus „ gqui tot millibus populorum praerat, in ſolitudine
babi-

ut

bulaue,
Gaue
i un
u
1Reahb

. . .
) lien aw

ℳ0πα6
nſa annil

imum
illncheint,
Aenunglet um
Ghlisisiie
lemmlate:
imiRedenporom
eKnguren F
uninnmmennun
eulimindii
ren
glir tuun
umknna Amnarn
millnns Nedendudr
ünemcehcturſin
NsRoeteſeniſt
Kos, Cidinemitn
t, Cuum Ennnene
bMroknenr, untnn
Clns: egnnngt⸗
iylonminicniualrtt
an lun wt ln nen
Deriür
Drusſingam
Aündre r

iy Aumn, *

Crucifixus Pelicanus amoris. gI
eiin . pabitabat; habitabat autem in ſolitudine cordis ſui, in qua nullos hoſtium ſpiri-

lemin. tualium impetus, nullos perverſarum cogitationum repitus, nullos patetetur cla-
Relece e moris iniqui tumultus. Hoc & Chriſtus Filius David fecit „amans ſolitu- Matth. 4. I.
COe. dinem, ut Pelicanus, & ſecedens in deſertum, ut ibidem jejunaret, ora-
lgenter i ret, & ſolus in meditationibus DEO vacaret.

2. Pelicanus præ cæteris omnibus volucribus amans eſt ſuæ pro-
lis, & ſi aliunde cibus non ſuppetit, eſculenta de ſtomacho ſuo eru-
se tat, quibus Pullos in vita conſervat; pro quibus & mortem & ignem
, ſc patitur, dum enim in foſſa humo ova ſua collocare aſſolet, venato-
4 7 res, ubi locum notarunt, illic ignem ſubjiciunt, quod videns Pelica-
X. nus periculum celeriter advolat, & dum pennis ſuis accenſum ignem
conatur extinguere, magis illum pennarum agitatione accendit: Sic
ts n comhuſtis alis facilè venatoribus in Prædam cedit; proinde rectè illi
9 pro lemmate adſeribes: Amanti nibil dificile. En genuinum typum pien-
tiſſimi Redemptoris tui, divini illius Pelicani, pullos ſuos propriâ car-

ę
ne & ſanguine in SS. Euchariſtia paſcentis, & præ nimio amore ſe
D M. ipfum in mortem tradentis: Qui etiam proprio Elio ſuo non pepercit, ſed Rom. 8. 32.
pro nobis omnibus tradidit illum & .
3. Pelicanus præ nimio amore in prolem pectus ſuum roſtro
proprio lancinare & aperire ſolet, ut pullos ſuos veneno ſerpentis
n ob admnimn enectos ſuo ſanguine erumpente de novo excitet & vivificet, unde
hent,Elel. irerum lemma: Mortuos vivißcat, vel ſi mavis: Ut vitam habeant. Ita
Oede wwiinmiddtn amantiſſimus Redemptor noſter Chriſtus, utpote verus Pelicanus
amoris in cruce ſacratiſſimum ſuum pectus, imò omnes corporis ſui

V. Sinkign 111ni. . .
4 hkdolt venas & poros reſerari ſibi voluit, utnos per peccati venenum inter-
enrun umin fectos, & ab infernali ſerpente ſuffocatos non tam à morte reſuſcita-

õ quàm & proprio cruore, ex perforato ſuo latere & ſacris vulneri-

Nlorum eie bus profluente, in vitam meliorem & æternam enutriret. Ita Apo-
ſtolus: Propter nimiam charitatem, qua dilexit nos, cùm eſſemus mortui pecca- Epheſ. 2.4.
mind) tis „convivißicavit nos in Chriſto & . Ecce quomodo huic divino amanti
corm Di nihil fuit difficile, quod non pro noſtra ſalute ſuſtineret, quia Verus
unt. z eti amor nullum novit habere modum.
mglii 4. De Pelicani filis recenſet Bartholomæus Anglicus, quòd in Barthol. Ang.
Biti n parentes ſuos magnam exerceant ingratitudinem, nam dum paulatim lib. 12,
i nne e aliò avolare poſſunt, ſibique parare eſcam;, non ſolùm ſuorum pa-
deln rrentum vivunt immemores, ſed & turpiter eos deſerunt, ac con-
nif,, temnunt, uno tamen illorum excepto, qui in nido pectori patris vel

tot reglil 6 matris proximus ſemper adhæſit, hic ſolus usque ad mortem paren-
i ſbinken tum fidelis & gratus permanet, illos in ſenectute adjuvando, énutri-
ge o5. e endo & in omni neceſſitate pro viribus ſuccurrendo. Ah quoties &
ic Ginther Unus pro omnibus. gg nos

Hebr. 4. 15.

415 Conſideratio CXI.

nos ingratos erga ſummum benefactorem noſtrum crucifigum JEſum
demonſtramus, cujus tamen livore ſanati ſumus? Iyſe autem vuineratus
eſt propter iniquitates noſtras, attritus eſt propter ſcelera noſtra: diſciplina patis
noſtra ſuper eum, & livore us ſanati ſumus. Audi anima peccatrix, quid
in utramque tibi aurem inclamet pretioſiſſimus Redemptor tuus:

Eñn homo, qua pro te patior tormenta Redemptor!
Et potes Autoris non me miniſſe tui?

Audi & talem Poëtam, inſignem crucis amatorem, quàâm devo-
têac piè de noſtro crucifixo Amore ſeribere & cantare ſoleat:

Pende il Figliol di Dio col capo chino,
Pende ſu l' legno con le braccia aperte,
E tutto il mondo à lui non ſi conyverte?
Piangete ò figli, e battetevi il fronte,
Copritevi di veſti oſcure & adre,
E morto, èà morto il voſtro caro Padre.
Poveri, infermi, vedove e pupilli
Chi vi darà ſalute, over conforto
Se chi di voi prendea la cura, à morto?
E tu mia peccatrice Alma, che fai?
Se vedi in croce il tuo &gnor eſſangue;
Come non ſpargi lagrime di ſangue“?

F. Venit hic mihi in mentem Clemens XI. Pontifex Maximus,
qui pro moderno temporis intervallo S. Petri claves tenet, qui non-
nemo hoc egregium Emblema fecit; juſſit is pingi Pelicanum pullos
ſuos ſanguine proprio irrorantem cum inſcripto: Aliis, non ſibi Clemens.
Per quod alludebat ad ſummam illius Clementis Undecimi in diver-
ſos clementiam ac beneficentiam, ſui autem ipſius rigorem ac con-
tinuam crucis mortificationem. Plus in Chriſto & hoc crucifixo:
Non enim habemus Pontiſicem, qui non poſſit condolere infirmitatibus noſtris &.
Unde in cruce dedit omnia quæ habuit, non primam ſed ultimam
Sanguinis ſtillam, ut divinus ille Pelicanus amoris in novam nos re-

B. Petr. Dam. generaret creaturam ac vitam; hinc reétè B. Petrus Damianus: &-

l. 2. ep. 18.

pientia Dei, inquit, in cruce pendens latus apernit, Sicque peremptos ad vitam
ſacroſancti anguinis ſui proſluyvio reyvocavit.

6.De

gimnintb,,,
hunin
ſin e ſom
Pyient, ncn
cvkunbtli,
eckeorn
cicheselunie
gee e
lrneynnrpdlnnd
otro ncimenen
Cherrumm ſntoin
W. Elgtumi
Nilinggs
uluaniii un
H Cyiniin
indtcrunio,
yulmn Du mumn
pince werimd
Dutne, Minn
ſen

ni Grucifxus Pelicanus amoris. 419

ſanin 86.. De PDelicano refert ulteriùs S. Gregorius, quòd venenatis ve- S. Gregor. in
14 net ſcatur animalibus: Pelicanus avis eſt amans ſolitudinem, in qua venenatis Pſal. Pœnit.
pecen animalibus reſcitur. Chriſtus crueifixus, verus Pelicanus amoris rectè di-
torte citur venenatos comedere ſerpentes, hoc eſt; peccata noſtra, quia
poſuit Dominus in eo iniquitatem omnium noſtrum. Iſa. 53. 6.

Pelicanus ob mœrorem & mortem pullorum à ſerpente occiſo-
rum cantum edit lugubrem & abſonum. Chriſtus in cruce, quia in
peccatis noſtris mortui eramus, ut nos per paſſionem & ſanguinem
V ſuum vivificaret, lugubrem edidit cantum: Cum clamore valido & lacry- Hebr. 5. 7.
ſmnguum ero⸗ mis offerens exauditus eſt pro ſua reverentia.
let De cætero primi Chriſtiani inter tot tyrannorum Gentilium per-
ſecutiones plerumque non audebant imaginem Chriſti crucis trunco
affigere vel appingere, ſed in ſummo nudæ crucis apice Pelicanum
ſtatuebant pro ſanandis & fovendis pullis ſuis proprium pectus ſuum
roſtro ſauciantem cum inſeripto lemmate: Pro lege & pro grege. Pul-
cherrimum ſymbolum, quod ſibi appropriavit oannes 2 Luſitaniæ
Rex. Et ſi quondam in veteri lege, prout loquitur Apoſtolus, ſan⸗
guis hircorum & taurorum & cinis vitula aſperſus, inquinatos ſancétificavit ad Hebr. 9. 13
emundationem carnis; quantò mag:s (ut à fortiori philoſophemur ratione)
Senguis Chriſti, divini illius Pelicani, qui per Spiritum Sanctum ſemetipſum
obtulit immaculatum Deo, emundabit conſcientiam noſtram ab operibus mortuis,
ad ſerviendum Deo viventi? Dicamus proinde ſæpiuùs cum D. Thoma
Aquinate præſertim dum crucifixum aſpicimus: Pie Pelicane JESlU
Domine, me immundum munda tuo Sanguine, cujus una ſtilla
J ſalvum facere totum mundum quit ab omni
pntfen Muin ſcelere.
8s tehet, Ilit
Peicmmf
lin, nn ile⸗
UIndeciniut
us kigorat⸗
wen
fmmitmluiil
rimam ſdim
in oſalt
t Danin
hepein,hͤ B

à“ maſia- Ggg 2 CON.

720 8 (0 *

F E EE E K E N E E K E N E N E E E E .
Se ⸗ „ X X N . X . XX X X X X

ä

CONSIDERATIO CXII.

Perpetuum altaris Sacrificium idem eſt

cum Sacrificio aræ crucis in præſentando,
& in eſſendo.

Quotiescunque manducabitis panem hunc, Es calicem
bibetis, mortem Domint annuntiabilis. I. Cor. II. 26.

I.

Alachias Prophetarum ultimus non obſcurè prævidit, quèòd
omnia Sacrificia Aaronica brevi eſſent abolenda, & loco
illarum victimarum legalium Sacrificium crucis & Miſſæ à

Malach. I. I1.
ſum magnum eſt nomen meum in gentibus, & in omni locoò ſacrifca-
tur, & oſfertur nomini meo oblatio munda. Eſt autem hoc SS. Miſſæ Sacri-

ficium planè idem cum Sacrificio crucis, non ſolùm in commemo-

rando, & repræſentando, ſed etiam in eſſendo; hinc ſtatuit Sancta
Seſſ. 22. c. 2. Synodus Tridentina: In hoc, inquit, divino Sacrificio incruentè immolatur,
qui in ara crucis ſemel ſeipſum cruentè obtulit. .
Ex quo patet, quòèd Chriſtus SS. Euchariſtiam nobis reliquerit in
memoriale paſſionis ac mortis ſuæ, ut ex hoc infinitum ejus erga nos
Jo. 13. 1,. amorem agnoſcamus: CQm dilexiſſet ſugs, qui erant in mundo, in finem di-
lexit eoss. Unde concludit S. Bernardus hanc immenſam omnipoten-

tis Dei erga nos charitatem eſſe ſæpiùs & emphaticè mente verſan-

§. Bernard. dam: Adora devotihs, & recole frequentihs in Sacramento altaris ſalutem mun-
ſ tniei di pro te paſſum, vitam pro te mortuam, fortitudinem inſirmatam: S membrum
Chriſti es, compatere capiti tuo: Si frater Chriſti es, commorere fratri tuo & .
O quàm pauci ſunt, qui hoc faciunt.
2. Et nunquid Sacerdos ſacrificans in veſtitu & habitu Chriſtum
repræſentat patientem & crucifixum:? Amictus, qui primòô ejus capiti
imponitur, deſignat velum, quo Judæi faciem ejus tegebant. Secun-
dum Sacerdotis indumentum eſt Alba, ſeu tunica linea, & slgaet
veſtem

Chriſto ſubſtituendum, unde dixit: Ab ortu usqué ad occa-

dnt
Sebmn ii
gerrlin
Dninhn ,
brwtün ,
geng C
D “

ſrgee enl

,Dicken,n
Go rlitz liun
lurefeen dunlen
jtreitme5n⸗
olns, fin,
ſlſpe uhutſumn
Crinmu n lu
i hrarſn in
unili e ſn
Oitsclnr ee
emüͤtzririmi
Tenotam: Im d
n, Aucnacde⸗
handmisrtl
redit Monaen
3. Agnuleten
1s,lel Aotr h
Urin aſniaigui
Ginum, min l
Ohmunicmtinn
Bne iucicnngn
gen le ln
Keun lhie
Mnſnrege n
krfuthe
unun
Unit, Nt, ⸗
Ak

De Sacriſicio crucis & altaris. 421

veſtem albam, in qua Chriſtus ab Herode illuſus eſt. Tertiò Zona,
34 quæ Sacerdotalem cingit, & coërcet Albam, præfigurat funes, quibus
H Dominus captus, & ad lanienam protractus eſt. Quartô Manihulus
in brachium Sacerdotis immiſſus, ſymbolum vinculorum eſt, quibus
AII erat ligatus. Quintò Srola in collum Sacerdotis injecta repræſentat

ſuave jugum Chriſti; & catenam, quam impii carnifices collo ejus
. „*
impoſuerunt. Sexto Caſula purpuram coccineam denotat, qu poſt

em flagellationem, tanquam Rex ſcenicus indutus eſt. Septimèò Sacer-
dos coronam in capite gerit, & crucem in caſula efformatum, & ſic
4 indutus altare, velut Calvariæ montem aſcendit „ eâmque hoſtiam
4

Deo bPatri offert, quam Filius quondam in illo cruento crucis Sacri-
ficio obtulit: Una, ait Concilium Trident: eadémque eſt hoſtia, idem Seſſ. 22. c. 2.
1,6 NAone nunc oßerens Sacerdotum miniſterio, qui ſeipſum runc in cruce obtulit, ſolaà offe-
iendiwatione diversi. Collige ex hoc anime mi, quod docet Sancta 8y.
1CNNAH nodus, Sacrificium iſtud verè propitiatorium eſſe; Et paulò poͤſt: Hujus
guippe obiatione placatus Dominus, gratiam & donum pœnitentia concedens„
. crimina &öpeccata etiam ingentia dimittit. Ogrande prodigium amoris di-
prenidt, I vini! Accedit quòd in qualibet hoſtia ſit imago Crucifixi, vel SS.

lenda, & O⅓ Nomen JEſus, vel ſubinde etiam agnus immaculatus? Sicut enim
nei Me! Chriſtus dicitur Agnus occiſus ab origine mundi, eò quòd mortuus
ulre 1c Cenſeatur in figuris animalium, quæ in ipſius in lege veteri mactaban-
n loes ſuifte⸗ tur memoriam: Ita non immeritò eundem appellare poſſumus A-
Weede gnum, qui quotidie occiditur usque ad finem mundi, & in hac nimi-
N Ened. fum ſuæ mortis repræſentatione, quæ duratura eſt, donec mundus
ine uvdit dnd durabit: Mortem Domini annuntiabitit, donec veniat. 1. Cor. II. 265
6mnemtſnmuum 3. Agnus ille legalis & immaculatus non debebat manducari cru⸗
“ dus, ſed aſſus igne: Won comedetis ex eo cudum quid, nec coctum aquâ, ſed Exod. 12. 9.
nodi reigtti tant um aſſum igni Agnus hic, prout alibi diximus, Ppræſignavit Agnum
tum eison divinum, crucifixum Eſum in SS. Euchariſtia realiter exiſtentem: Si
rdo, communicans ad illum vult accedere, igne charitatis ardeat, neceſſe
enlarn eſt, ne judicium ſibi manducet: MWon comedetis ex e crudum.,
ð Ingens ille Botrus uvæ, quem Exploratores in vecte ſuſpenſum
l ſe⸗ attulerunt ad caſtra Iſirael: Abſciderunt palmitem cum uva ſua, quem porta- Num. 13.24.

en ll verunt in vecte duo viri, Chriſtum in oruce ſuſpenſum & Euchariſticum
u⸗ I Præſignavit: Botrus Cypri Dilectus meus mibi. Ex quo myſtico Botro, in Cant. I. 14.
munf torculari Calvariæ expreſſo, promanavit pretioſus ille Sanguis, quo
Lbinli in 88. Euchariſtiæ Sacramento Ppotamur, & nutrimur. Proinde con-
ene zoch Venit, ut, quoties ad 88. Euchariſtiam accedimus, memores ejus paſ-
in een ſionis & crucis ſimus, Pereleganter in hanc rem Honorius: Ura in

stegebtn SG ralo
luen d 2 2 3 Pralo

De 1

422 Conſideratio CXII. (Atninte
Hon. Aug. pralo duobus lignis expreſſa, in vinum liquatur: & Chriſtus duobus lignis ctuc: eikkinte,
l. de antiq. preſſus» ſanguis ejus in potum fidelibus fundebatur. urß Kactie
miſſ. c. 33· 4. In arca quondam fœderis erat Manna & virga Aaronica: l dmah
Hebr. 9. 4. qua urna aurea habens Manna, & virga Aaron, qua fronduerat. Per Manm e end ee
juxta mentem ferè omnium 88. Patrum SS. Euchariſtia præſignata eſt Bealt
& per virgam Sanécta Crux. Si igitur devote ad SS. Euchariſtiam diſh b
cupis accedere, paſſionem Domini mente priùs revolve; hoc enim emumh
noſter præcepit Salvator, dum inſtituto hoc 88. Sacramento, dixit: e genhen
Luc. 22. 19. Hoc facite in meam commemorationem. S aifunn
Elias dormiens in umbra juniperi ab Angelo pane ſubcinericio Glibamb.
3. Reg. 19.16, refe Rus eſt, in cujus cibi fortitudine ambulavit quadraginta diebus & 6ctnkciümmihin
quadraginta noctibus usque ad montem Dei Horeb. Quæxres bic, —
unde huic pani tanta virtus? B. Lyranus: Comede Sacram Euchariſtiam, eadunlin

cujus hic panis cœlitùs ab Angelo ſubminiſtratus, pulcherrima figura le dmz
fuit; ſpinoſa autem juniperus, ait Dionyſius Carthufianus, crucem der Pihn
Salvatoris præſignavit. Quid igitur mirum, quòd Elias tantoperè in e⸗ ein⸗
illa perſeceutione fuerit confortatus? deune 4
5. Booz vir opulentus ad pauperem Ruth, ſpicas deciduas in racen 4
Ruth. 2. 14. agro colligentem, dixiſſe fertur: Comede panem, & intinge buccellam tuam eien
in aceto. Hic panis intinctus in aceto fignificavit Euchariſtiam ſumen- Aakcnl
1

§. Auguſt. in dam commemorando ſimul paſſionem Chriſti. Hinc S. Auguſtinus: .
Pſal. 000. Wosde cruce Domini paſcimur, quia corpus ipſius manducamus. In quem fi- thmimnm
nem olim in Eccleſia Dei fideles communicaturi manus ſuas in for- Nlaummn
mam crueis ſuper pectus ſuum componebant, tanquam paſſionis uerl
Mbohſenumde

Luc, 22. 19. & crucis Chriſti memores ac participes: Hoc facite in meam comme-
morationem. ummprirk
Magno quondam ſolatio fuit Mulieri illi Sarephtanæ, quèòd ad-
huc in ſumma annonæ penuria, nunc ad mortam ſe diſponens, ha-
buerit parum farinæ, paululum olei & duo ligna; Unde ad Eliam
3. Reg. 17.12. Prophetam dixit: Vivit Dominus Deus tuus, quia non habeo panem, niſi
quantum pugillus capere poteſt farina in hydria, & paululum olei in lecytho: En
colligo duo ligna, ut ingrediar, & faciam illum mihi & flio meo, ut comedamus,
& moriamur. En præviam & ſeriam ad mortem noſtram diſpoſitionem:
Pugillus farinæ, ex qua panis confieitur, in umbra denotavit 88. Eu-
chariſtiam; paululum olei Sacram & Fxtremam unctionem, & duo
ligna, juxta mentem Ruperti Abbatis, duo ligna crucis. O felices
nos, ſi his inſtructi, & verè diſpoſiti à corpore mortis hujus ad melio-
rem & æternam poſſimus tranſire vitam. Vide ex his omnibus, quo-
modo ſacrificium crucis & altaris inter ſe convenireſoleeaeent.

6. Ad

ſ1lelgin,
un cer

fef. Nele
4r. lonmt
Ucharilkim
he; Moc ein

e Iheinericio

ürGed E

Qneda,
Crin Euthmifun,
dllcherimtenn
hufinnns, cineen
Histantopeen

cas Gecidu

elaadelntun
Miltinm Cnen-
8. Augaltions:
. Mn den l.
ond Dd d.
Cncfum NMln
Cite W neant lont

Dhrme, giil
ſe Cihonn

on hibeo en
n olei it 1

n; Uncde N

De Sacrißcio crucis &, altaris. 42

6. Ad hiſtorias tranſeamus. Anno 14038. in Durnenſi oppido Serarius apud
in diœceſi Herbipolenſi ſito, Sacerdos quidam negligens faciebat ſa- Raynaldum.
crum, & ex celeri hinc inde manuum motu calicem conſecratum in
ſubjectum effudit corporale; ubi ſine mora ſpecies vini divinitus in
ſanguinem verſæ ſunt, & in medio corporalis clarifſime videbatur
effigies crucifixi Redemptoris.
Refert Surius de Sacerdote vitæ diſſolutæ, quòd in quadam villa Surius 17.
in Anglia ſolemnia miſſarum celebraverit; & cum poſt Elevationem Nov.
Sacra Hoſtia fragenda erat, ſanguis protinus emanaverir. Treme-
factus Sacerdos vitam mutavit in meliorem.
Cùm Urbanus IV. Pont. Max. in Viterbienſi moraretur diœceſi, Le Blanc in
Sacerdos quidam dubitans de reali Chriſti in SS. Euchariſtia præſentia, . 21. v. 28.
legendo miſſam advertit una cum multis circumſtantibus, quòd San-
guis ex Sacra Hoſtia in ſuppoſitum copiosè proflueret linteum, ſeu
corporale dictum; quod ubi Summo Pontifici relatum eſt, dictum
corporale divino Sanguine rubicatum in ſolemni ſupplicatione deferri
juſſit; qui ritus etiamnum continuatur, atque quotannis ſumma cum
veneratione per urbis plateas frequenti cum pompa & populi venera-
tione circumfertur.
Ex quibus patet, quàm bene inter ſe conveniant & 8S. Euchari-
ſtia & Chriſtus Crueifixus. Diſce igitur, quicunque tandem es, utrum-
que humiliter venerari, ut, cùm SS. Miſſæ Sacrificio aſſiſtis, pariter
oculos & animum in Chriſtum Eſum & hunc Crucifixum flectas;
Et licet te premant peccata, nihiloſeciùs cum magna fiducia ad hanc
placabilem aram & gratiæ thronum accede; & experieris, quòd
utrumque hoc ſacrificium, & cruentum & ineruentum
ſit verê propitiatorium.

CON-

424 (0°) *
F F⸗ K A T N ⸗ P . K⸗A⸗ A vf
F S⸗ r . e e F e e e A . A e e e e d e

CONSIDERATIO CXIII.
Cur Crucifiæus Salvator noſter per quin-

que SS, Vulnera ſua mundum deperditum
voluerit redimere?

Ipſe autem vulneratus eſt propter iniquitates noſtras,
attritus eſt propter ſcelera noſtra, & livore ejus
ſanati ſumus. Iſa. H. J.
5⸗ I⸗
Uinque ſiclis olim DEus voluit, ut omne primogenitum re-
dimeretur: Cujus redemptio erit poſt unum menſem ſiclis argenti
quinque. Ita fecit B. Virgo, ubi primogenitum & unigeni-
tum Filium ſuum Eſum in templo Deo Patri obtulit, &
Sacerdoti præſentavit, à quo iterum eum redemit juxta le-
gis præſcriptum quinque ſiclis, pondere Sanctuarii. Supra quod egregiès.
S. Vinc. Ferr. Vingentius Ferrerius: Voluit quinque ſiclis redimi quemadmoduùm ipſe redem-

Num, 18. 16.

ſer. de Puriſ. pturus erat mundum quinque principalibus plagis. En primam rationem, cur

pientiſſimus Salvator tuus te, & totum mundum per quinque 88.
Vulnera ſua redimere voluerit: O pretium inæſtimabile!
Gen. 2. 6. 2. In paradiſi medio aſcendebat fons irrigans univerſam ſuperficiem terra:
Gen, 2. 10. Sed & quatuor exinde oriebantur flumina: Er fluvius egrediebatur deloca
voluptatis ad irrigandum paradiſums qui inde dividitur in quatuor capita. Land-
ſpergius hom. 74. de Paſſ. Dom. per illum fontem Sacratiſſimum la-
tus & Cor Eſu intelligit, & per quatuor flumina quatuor alia pretio-
ſiſſimi Redemptoris noſtri crucifixi Vulnera, manibus ac pedibus ejus
inflicta, per quæ univerſus terrarum orbis rêdemptus, irrigatus, ac
fenovatus ef.
3. Sponſus ille divinus, candidus & rubicundus (Candidus pro-
pter innocemtiam, rubicundus propter 88. Vulnera & profuſum
