adoleſcentes egregios, ſuccinctos, & expeditos ad ſerviendum, qui & mi-
miniſtrârunt panem, vinum, & omne genus obſonii neceſſarium recumben-
tibus numeròô quingentis. Finito verò prandio, inclinato capite, & ſaluta-
tis fratribus bini ſuo ordine exierunt ê refectorio admirantibus fratribus, &
laudantibus DEum pro tanta in ſe providentia. Simile quid legitur etiam
in vita S. Dominici, qui, cum aliquando domi nihil eſſet cibi, juſſit fratres Vita S. Do=
menſæ accumbere, illique benedixit: & eccel ingreſſi duo angeli ſpecie ele- minicil. 3.
gantium juvenum ſingulis fratribus numeròô centenis ſingulos candidifſimos e. 4.
panes appoſuerunt, unus à dexteris, & alter à ſiniſtris, & ſubmiſſis capiti- eont 1
bus diſparuerunt. Quid dicam de S. Joanne Eleemoſynario, de Sanctulo Wecmee.
Presbytero, de Hadriano II. Pontifice, de S. Lud Wina Hollanda, aliisque § Greg. di-
quibus tum panes tum peculium tantò largius à DEO fuit multiplicatum, al. 37.
quantò illi in pauperes fuerunt profuſiores. Ex quibus omnibus luculenter vur dur ze .W

apparet illud Davidicum: Oculi ejus in pauperem reſpiciunt; nam turba hæc in Aprili

numeroſa, quam mirabiliter auctis panibus hodie Dominus pavit, in men- P 10. v. 5.
te

24 Iudex Concionatorius,

Dionyſ. te Dionyſii Carthuſiani ùt plurimum pauperes & egeni fuerunt. Vide Conz
Carthuſ. ſiderationem LX. Chriſtus per omnem vitam pauper, ſed in cruce Pauperris
in Joan. mus fuit, unde ſummum eſt pauperum ac miſerorum ſolatium.

Dominica Paſſionis.

Julerunt ergo lapides, ut jacerent in eum, JEſus autem abſcon-
dit ſe. Joan, 8.

LDElendaunt communiter Theologi cum Suario, Vaſquio, ac aliis, quòd
Chriſtus DEl Filius ab æterno Patre præceptum, & quidem rigoroſum
habuerit ad ſubeundam mortem: hoc non obſtante erat adhuc liber ad eli-
gendum qualecunque mortis genus; quia per quameunque mortem verifica-
ri poteſt illud Apoſtoli: Fadus eſt obediens usque ad mortem. Dumigitur
hodierna die Jjudæorum durities templo fecit crudelitatis theatrum, id eſt,
dum JEſum, quem intelligere non poterant, lapidibus obruere quarebant,
S. Gregor. prout loquitur S. Gregorius; oportuna ſe obtulit occaſio ſub lapidum icti-
hom. 18. bus moriendi, & præcepto divini Patris ſatisfaciendi. Sed ecce! J Eſus
8. Albert. abſcondit ſe. Quare? An fortèê timore mortis? ꝑ. Albertus Magnus: Non

anid iimore mortis, quia crucifixoribus occurrit. An fortê ex impotentia reſi-
Dom. ſtendi? Reſpondet idem: Neque impotentia reſiſtendi, quia uno verbo in in-

fernum omnes pracipitare potuit. Quæ ergo cauſa ſubeſt, quòd orbis Re-
demptor lapidationis mortem ſubterfugiat? Audiamus Angelicum Docto-
S. Thom, rem: Quia non elegerat hoc genus mortis, ſed potiùs in ara crucis voluit im-
in joan. molari: non lapides, ſed lignum voluit ſuæ mortis eſſe inſtrumentum.
Vide Conſiderationem LIV. Cur Chriſtus Dominus ad redimendum or-
bem non aliud remedium, quàm mortem crucis elegerit?

Dominica Palmarum.

Turbæ autem quæ præcedebant, & quæ ſequebantur, clamabant dicen-
tes: Eoſanna Filio David: Zenediclus; qui wenit in nomi:
ne Domini. Matth, 21.,

Gen. 42. [Oſephus Prorex gyptius é carcere ad regale Solium promotus eſt. Et
3. Auguſt. J ecce] amantiſſimo parenti Jacobo de hac promotionis felicitate nullum
er Ba nuntium miſit: ita expreſse ſentiunt 8. Auguſtinus, & doctifſimus Pere-
rerius in rius. Eccur optimum Patriarcham tantà lætitià privavit 7 Superſedio hie
Gen. c. 42. Proferre diverſiſſimas rationes SS., Patrum ac interpretum. & Iolum illam in

mes

Per

6
ℳ
Ni⸗
l
Celn

Uin

1
(tcd

Index Concionatorius, 2 5

eC medium adduco, quam Zeloſiſſimus de Barzia inſinuat. Prudentiſſimus Jo- Joſ. de Barz
uceſaupent⸗ ſeph ſatis noverat ſtylum, & inſtabilitatem mundi hodie applaudentis, cras Ter. 14. n.
perlequentis: ideò meritò metuebat, ne antequam nuntius per trecenta mil- 19.
liaria ad Patrem (tanto enim ſpatio aberat) pertingeret, ipſe de throno in car-
cerem deſcendere juberetur, veluti antea de carcere ad thronum aſcenderat.
tem lſen O munde proditor, exclamat S. Auguſtinus - - promittis florem, & citò eyva-S. Aug. fer.
neſcit! hanc ſcenam hodie luculenter videmus exhibitam in Chriſto Domi- 31. ac fratr.
no: audire juvat S. Bernardum. Nunc quidem proceſſionis gloria, & divinis S. Bern. fer.
lis, gua. eſt laudibus honeſtatus; poſtmodàm verè interrogatus, contumeliis, & tormento, 1. de ramis
vocteain E& cum ſceleratis eſt deputatus. O quàm diſſimile fuit: tolle, tolle, crucißge: Palm.
wer dl. &, Eenedictus qui venit in nomine Domini. Quàm diſſimile! Rex Iſrazl: &

teni venfa⸗ non habemus Regem niſi Caſarem. Felix igitur qui contemptis mundi blan-

Dingn ditiis ſuam felicitatem tali fundamento inædificat, quod fallere non po-
frum Al teſt. Vide Conſiderationem LXXVIII. Chriſtus in cruce deſpectus do-
e uel Cetnos omnia terrena deſpicere, & ſolum DEum pura mente ſectari.
lapidum . ..
Aecce ihit Feria V. Coœnæ Domini.
N. . .
ſenui Hoc facite in meam commemorationem.
o verloini Hriſtus Dominus tam à coronato Pſalte, quàm ab Apoſtolo vocatur Sa-
q orbis N cerdos ſecundum ordinem Melchiſedech: igitur non tantùm cruento

um Doclo⸗ Sacrifiecio in cruce ſedmodo etiam incruento ſacrificaverit neceſſe eſt; quiĩa

Melchiſedech nunquam cruentam ſed ſolum incruentam oblationem in pa- Cornel, à
Cornel. à

eis volit in⸗ . . . . .
ne & vino fecit. Quæris ubi Chriſtus incruente ſacrificaverit 2 Be. Corne-

Krumnenwum aCc — . . . . F. . . in Gen.
mendum o lius à Lapide, in ultima cœna, cinm ſcilicet Evchariſtiam ſub ſpecie panis & vi.
vini obtulit. Vide Conſiderationem CXII. Perpetuum altaris ſacrificium
idem eſt cum ſacrificio aræ crucis, non tantuùm in repræſentando, ſed etiam
in eſſendo.
lonlut dicr Feria VI. Paraſceves.
entin on O vos omnes, qui tranſitis per viam, attendite & videte, ſi eſt dolor
4 .

ſicut dolor meus. Thren. I.

motuseh 1 S! Paſſio Domini noſtri JEſu Chriſti nova eſſet hiſtoria heri facta, nunc
totus mundus admiratione plenus eſſet: ſed quoniam tritum quid eſt, ac

licitate h 3 aa
dichmn fſæpius auditum, ideò dici de illa poteſt, quod S. Auguſtinus de beneficiis S. Aug. tr.
etleden DEl loquitur: aſſiduitate viluerunt, Hinc tam innumera peccata, quia 24. in Joan.

A lon i Ginther Ulnus pro omnibus. ) 4 pauci

26 Index Concionatorius.

pauci ſunt: qui recogitant corde, quid DEl Filius paſſus ſit ad abolenda pec-
cata: ſanctior eſſet mundus, niſi populus meus oblitus eſt mei diebus innumeris.
Quamobrem clamabo hodie illud Prophetæ: attendite, & videte, ſi eſt dolor
ſicut dolor meus, id eſt, pro viribus explicabo enormia tormenta Filii DEl,
quæ paſſus eſt in quinque præcipuis paſſionis myſteriis. Vide Conſidera-
tiones, primò XLII. Crux in monte Oliveti Chriſto propoſita, torcular fuit,
quod ante tempus ei ſanguineum expreſſit ſnudorem. Secundò XLIII. Cru-
cifgendi olim priùs acerbe flagellabantur, quod & Chriſto Redemptori

noſtro accidit. Tertid XLIV. Conſideratur JEfus, quare ſpinis coronari

voluerit, & in cruce cum eadem ſpinea corona mori. Quartò L. Chriſtus
ſub ponderoſa cruce corruens, pedibus impiorum conculcatur, & ſtimulis
agitatur. Quintò denique LV. De modo', quo pientiſſimus orbis Redem-
ptor in crucem actus fuit.

Dominica Reſurrectionis.
Paſcha noſtrum immolatus eſt Chriſtus. I. Cor. 5.

D celebrandam ſolennitatem Paſchalem inter alias cæremonias olim Do-
minus DEus Iſraeêlitis præcepit, ut agnum anniculum integrum, &
Exod. c. 12. maculæ expertem quatuor diebus ante immolationem ſecernerent, & con-
v. 3. ſtanter ante oculos haberent, idque ex duoplici præſertim ratione, prout in-
Cornel. à nuit Cornelius, tum ut ad exitum ex Æ gypto ſe pararent, tum ut ex aſpectu
Lap. hic. agni haberent occaſionem frequenter de iua redemptione ſermocinandi. En
Ghriſtiana anima! quarta abhinc dies eſt, qua Chriſtus velut ovis ad occiſio-
1. Cor. 5. nem ductus, excoriatus, & in cruce mactatus fuit, de quo S. Apoſtolus Pa-
ſcha noſtrum immolatus eſt Chriſtus. Tu intuere frequenter, & duplex emo-
lumentum ex illius aſpectu cape: primò exi de .Ægypto, Paſeha enim tranfi-
S§. Ambr. tus dicitur, ait S. Ambroſius, quia per hoc myſterium de pejoribus ad pnelioraæ
ner 1. tranſitur. Quæris ad quæ meliora? Audi S Bernardum: Paſcha noſtrum
. h dic immolatus eſt Chriſtus; amplectamur commendatas nobis in cruce virtutes, bu-
paſchæ. militatem, patientiam, obedientiam, & charitatem. Secundèò utere frequen-
ter occaſione de hoc agno immolato, & de tua redemptione ſermocinan-
di: imò ego hodie utar, tu ſedulò aſculta. Vide Conſiderationem XV.
Agnus Palchalis, item matutinus & veſpertinus typus fuit Chriſti) Eſu cru-
cifixi.

30(ER

Fe-

ſn
Cnni
lan

bolenlepee
utinnuneri,
,ſieſt hole
1Pilii Dl,
Conſider.
rcular fit
LIII Cru.
edemptori
coronari
L. Chtiſtus
& Wodhis
Wi deben⸗

k, .
ias olimdo⸗
tegtum, 8
ent, & N.
e, prout 1
ter alpel
einandi. En
8 4 co⸗
oRtolos be
. uplexemd⸗

ha enumn trih

us alfuin
Paſchi uftmi
Ace virtitet⸗ .
lduterehete

ne lernocli

gerationenn/

Chriſi Enne

Index Concion torius. 2.

Feria II. Paſchatis.

Nonne hæc oportuit Chriſtum pati, & ſic intrare in gloriam
ſuam? Luc. 24.
Anctus Auguſtinus Chriſtum Dominum nobis propònit ſub ſchemate mer-
Ocatoris ita loquentis: Regnum cœlorum venale habeo. Quid ais Do-
mine? Regnum ccœlorum venale habes? Ita eſt !quo emitur? Reſpondet,
pauperitate regnum, dolore gaudium, labore requies, vilitate gloria, morte
vita. O ſtulti igitur, & tardi corde ad credendum, quicunque cupitis alià Luc. 2 –.
moneta cœlum emere, quùm meris crucigeris, ſeu crucibus, quibus ipſe
Chriſtus DEl Filius ſluam ſibi gloriam comparavit. Nenue hac oportuit Chri-
ſtum pati & ſic intrare ingloriam ſuam? Vide Conſiderationem LXXXXVE.
Chriſtus crucifixus nos animat, ut crucem noſtram alacriter feramus ſi vo-
lumus gloriæ ejus eſſe participes.

Feria III. Paſchatis.
Oſtendit eis manus & pedes. Luc. 24.

A Ntipater Herodis Aſcalonitæ frater, Cæſarianarum copiarum Dux, cùm Michaèl à
apud Cæſarem perduellionis accuſatus in jus vocaretur, nihil in ſui pur- Calea cone-
gationem attulit, ſed diruptis veſtibus pectus multis cĩcatricibus, & vulnerum 44. aliumpt,
veſtigiis deturpatum oſtendit: quo viſo ſpectaculo Cæ ſar exclamãſſe dicitur; 3.
hac non ſunt ſigna pro litionis, ſed fidelitatis. Hodie benigniſſimus Redem-
ptor oſtendit diſcipulis perforatas manus, ac pedes, oſtendit ſacratiſfſimum
pectus immani vulnere ſaucium: Quid nos cum diſcipulis Domini viſo hoc
ſpectaculo exclamemus? An perduellionem noſtram hæc nobis ſtigmata ob-
jiciunt, aut fidelitatem ac amorem DEl Redemptoris loquuntur? Vide

S. Aug. in
Pſalm. 93.

Conſiderationem CXLV. Cur Chriſtus Dominus etiam poſt glorioſam

ſuam Relurrectionem quinque SS. vulnera voluerit conſervare?

Dominica I. poſt Paſcha.

Akſfer manum tuam, & mitte in latus meum. Joan. 20.

Uemadmodùm cera ad ignem, nives ad ſolis ardorem reſolvuntur: ita
— cor Apoſtoli Thomæ, quod obſtinacia incredulitatis obduruit, tactu

§S. vulnerum colliquefactum eſt. Rectè exélamat devotiſſimus Joannes Joan. Bui:
Buſæus. O quomodo arſit cor Thomæ, cùm mitteret manus in eam arden= ininchirid.
. ) d 2 tem

28 Iadex Concionatorius.

piar. med. tem fornacem & ideò in genua mox lapſus eum adoravit! & S. Bonaventura:
in Oct. O vulnera corda vulnerantia, & mentes cçongelatas inflammantia, & pectora
alrn de adamantina Mquefacientizs! Vide Conſiderationem CXIV. Devotus aſpectus
Siigecn c. 4. & contemplatio SS. quinque vulnerum crucifixi Domini quemlibet pecca-
torem ad frugem debet reducere.

„

Dominica II. poſt Paſcha.

Apvimam meam pono pro ovibus meis. Joan. 10.

Ezech. 34. DE Chriſto Domino intelligendum eſt illud Ezechielis vaticinium: ſuſci-
tabo ſuper eas (oves meas) paſtorem unum, qui paſcat eas, ſerrum meum
David (pꝓuta Chriſtum Davidis filium) ipſe paſtit egss, & ipſe erit eis in pa-
ſtorem. Hinc olim pingebatur, ut paſtor humeris ſuis ovem bajulans, uti
Cornel. à adhuc videre eſt in picturis antiquiſſimis, quæ extant in Baſilica Lateranenſi
Lap. in Jo- in Eccleſia SS. Coſmæ & Damiani, in cœmiteriis S. Priſcillæ, S. Laurentii,
10. V. S. Sebaſtiani &c. Et verò Chriſtus ſolus gaudet titulo paſtoris optimi, &
Janſen. ap. præſtantiſſimi; quia ſolus Chriſtus, ait Janſenius, potuit ponere, id eſt, depo-
Manſi hic. nere animam ſuam, ſicut enim èà manibus perſequentium ſe liberare potuiſſet, ſi
voluiſſet, ita ſpiritum ſuum emiſit poteſtatem habens illum vel emittendi priùs,
vel retinendi diutius. Verè bonus Paſtor! Vide Conſiderationem LXXX.
Chriſtus in cruce vere Paſtor bonus, pro ovibus ſuis dedit animam

ſuam.
Dominica III. poſt Paſcha.

Sed triſtitia veſtra vertetur in bgaudium. Joan. 16.
NEmo invideat mundo ſuum gaudium, quod paulò pòſt vertetur in triſti-
tiam: præſtat enim jam modicum triſtari, & demum cum Chriſto æter-
no gaudiõ frui. Hinc divinus Magiſter hodie præmonet diſcipulos: Amen
amen dico vobis, quia plorabitis, & ſlebitis. Quæſo, de quo ploratu & fletu
§. Chryſoſt. loquitur? ꝑ. S. Chryſoſtomus: mortem, & crucem ſigniſicebat. O felices
hom. 78. in Apoſtoli! macti animis eſtote, pellite omnem triſtitiam! quia ſervis DEl

Jo crux blanda, crux dulcis, crux ſuavis & delitioſa, crux non crucians ſed ob-

Villanov. lectans eſt, ait ſanéctus Thomas de Villanova: experiemini hanc veritatem,
ap. Speran. quando ſuo tempore ibitis gaudentes à conſpectu concilü, quoniam digni habiti
punct. 26. eſtis pro nomine Eſu contumeliam pati. Vide Conſiderationem LXXXXV.
depal. Dom. Ex conſideratione Chriſti Eſu crucifixi omnia adverſa æquo animo nobis
ſunt perferenda.

Acor. 5.

Do-

Judex Conciondtoriue, 2292

Onürentutt⸗ Domhhinica IV. poſt Paſcha.

1 ſeltort .
doecheir VLudo ad eum qui miſit me, & nemo ex vobis interrogat me qud
lbet pecer vadis? Joan. 16. f
Terna veritas Chriſtus dilectos ſuos diſcipulos in ultima coœna inter Luc. 22. v.
alia commonuit: ego diſpono vobis, ſicut diſpoſuit mihi Pater meus re- 30.
gnum. Ubi ſingulariter conſideranda venit illa particula comparativa ſ-
cut: quærit enim bic doctifſimus Oleaſter: dic nobis bone JEſu, quomodò

1

. tibi Pater diſpoſuit regnum tuum? Et mox reſpondens ait: per calicem pal-
m! ſci. ſionis & crucem. Hæc ſcala eſt, qua DEl Filius aſcendit in regnum Pa-
un meun tris ſui. Tu Chriſtiane quò vadis? Reſpondes quidem, ad cœlum vado,
iiteizinht⸗ finem meum ultimum ad quem creatus ſum: & rectèe ais? ſed ne præſumas,
adlem aliâ viàâ te illuc aſcenſurum, niſi ſcalâ crucis. Vide Conſiderationem X. Crux
Laumeft dominica eſt ſcala Jacob, & ſecura animæ Chriſtianæ ad cœlum ſemita.
6. Luendi,
opimd Dominica V. poſt Paſcha.
igeſ,dene⸗ . „ . . .? . . . .
Nube Si quid petieritis Patrem in nomine meo, dabit vobis. Joan. 16.
potuiſet
endiil, E Molloſſitis barbaro aliàs populo memoriæ proditur, quòd ſi à Rege
em LN- ſuo gratiam quandam impetrare voluerint, regium principem in ulnis
it aninn geſtare, & ſic ſub conſpectum regis venire aſſueverint: Rex intuitu dilecti

filii vix quidquam ſupplicabundis denegare poterat. Chriſtianæ animæ! en
illuxit nobis denuò ſeptimana, ut vocamus precatoria: Chriſtus ipſe nos ani-
mat: ſi quid petieritis Patrem in nomine meo, dabit vobis. Quid agimus, ut joan. 16,
6. noſtræ preces ſuo effectu non fruſtrentur? DEI Filium non licet quidem
eturintl. manibus geſtare, ſed licet manibus imitari: agite, ego vos efficacem ho-
Chitoeen die orandi methodum edocebo. Vide Conſiderationem LXI. Chriſtus ex-
Pulos: 4A tentis in cruce manibus orans, exemplum nobis præbet, quod ſalubriter

1oratus fen imitemur.

t. ſelces

ia ſeris Nl
ruciinsled 38 ) ( ER
hanc veritten
ien digni U

lem 1 Aan
a0 anim

2. Cor. 2.

Cornel. à
Lap. hic,

30 Index Concionatorius.

Dominica infra Octavam Aſcenſionis Domini
noſtri JEſu Chriſti.

Ile teſtimonium perhibebit de me, οα vos perhibebitis.
Joan 1I5.
Uando amantiſſimus parens ex hac vita migrat, certéê orphanis & de-
relictis filis hoc unicum lſolatium ſupereſt, ſi fidelem tutorem, &
bona paterna vi teſtamenti adipiſcantur. Chriſtianæ animæ! migravit à no-
bis Chriſtus amantiſſimus Pater, in cœlum abiit; & ecce pro ſua paterna ſo-
licitudine aſſignat nobis fideliſſimum tutorem Spiritum Veritatis. Aſſig-
nat nobis bona ſua per ultimum teſtimonium ſeu teſtamentum: ego explica-
bo, quid Chriſtus Dominus nobis teſtamento reliquerit. Vide Conſidera-
tionem XXVIII. Dulcis Jonathas inſignis typus dulciſſimi Eſu, denudati,
erucifixi & in cruce mortui.

Dominica Pentecoſtes.

Paraclitus autem Spiritus ſanctus, ille vos docebit omnia,
Joan. 14.
SAnctus Apoſtolus Paulus de ſe ipſo fatetur : non judicavi me aliquid ſcire
niſi q Eſum Chriſtum, & hunc cruciſum. Mira dictio! an ergo gen-
tium Doctor non habuit pro Magiſtro Spiritum ſanctum, qui eum docuit
omnia? Omnind habuit: cur ergo dicit ſe nihil ſcire, niſi Eſum crucifixum?
. Quia qui Eſum crucifxum ſcit, omnia ſcit: hinc inſtruxit ſuos Corinthios
in una cruce eſſe gloriandum, ait Cornelius. Inhient alii ſcientiis, arti elo-
quentixæ, Philoſophiæ, Medicinæ, Matheſi, Theologiæ: ſed Apoſtolo Chri-
ſtus crucifixus eſt liber Unus pro omnibus ſufficiens, in quo didicit omnia.

Vide Conſiderationem CLVIII. Chriſtus crucifixus eſt Bibliotheca noſtra,

& liber ſcriptus intùs & foris ab omnibus legendus.

Feria II. Pentecoſtes.

Sic OEus dilexit mundum, ut Filium ſuum unigenitum daret.
Joan 3.

Corntl 3 N Otathic ſingulariter Cornelius à Lapide, quòd ſingula Chriſti verba hic

Lap. in o-
an. E. 3.

habeant magnam emphaũn, & emphaticè exaggerent amorem DEl:
pri=

1
Vine
and
cen
gun
Wune
“
uut
(Men.
Auire
men
Aunbl
ro

teln clue

fn
oynn
ſilbet
ent,
Wn
w/⸗
Siag
Nain
oren

uunkel

Domirt
iti,

anis &à de⸗
torem, &
rayitâno⸗
aterna 10
Wg⸗
eir⸗
eConſiden-
u, Nenncll,

omni 4,

14dlinuis ſi
n ergo gen
eum docuit
crucifNur
COintbio,
is, arii 4.
doſtolo Ch.
Achcit nn
othect noſte,

itenm Cret.

,( verbe⸗
(biiſu ren
K amolenn .

Imdex Concionatorius, 31

primò enim ait, ſic, id eſt, tantà amoris vehementia, conatu, exceſſu. Se-
cundò, non Rex, non Cæſar, non Angelus, ſed DEus. Tertiò dilexit, ſci-
licet prior, & gratis, ſine merito, imò ſine deſiderio noſtro. Quartò mun-
dum ſibi contrarium, hoſtem & reum damnationis. Quintò, ut non ho-
minem, non Angelum, non mundum alterum ſed Filium; non alienum,
non adoptivum, ſed ſuum proprium, ac naturalem, eumque non unum &
multis, ſed unigenitum, & unicum. Sextò non venderet pretio, non mu-
tuaret, ſed gratis daret, non ad regnum, & triumphos, ſed ad mortem, &
crucem. Septimd id fecit non ſibi, non Chriſto fructum aliquem quærens,
ſed ut ipſe nos, id eſt, creator creaturas ſuas ſua morte vivificaret, ſuâ humi-
litate exaltatet, ſua exinanitione, æternâ gloria, opibus & bonis immenſis
cumularet. Hæc Cornelius. Vide Conſiderationem IX. Conſideratur in

typo Abrahami & Iſaac amor æterni Patris filium ſuum unigenitum in mor=
tem crucistradentis.

Feria III. Pentecoſtes.
Ego ſum oſtium, per me ſi quis introierit, ſalvabitur. Joan. 10.

POſtquàm divinus orbis Redemptor in cruce expiravit', ecce! unus mili- Joan. 19.
tum lanceà latus ejus aperuit. Hic oritur quæſtio; cuùm Chriſtus Do-
minus inſatiabile deſiderium plura ac plura patiendi oſtenderit, ita ut in cru-
ce exclamàrit: Sitio, non tam deſiderio bibendi, quâm deſiderio plura ad-
huc patiendi, eccur immane pectoris vulnus non vivõ, ſed primuùm mortuo
corpore recepit? Quæſtioni huic ſatisfacit S. Auguſtinus aliâ quæſtione: in. S. Aug. tr.
terrogat, quale dilcrimen ſit inter vulnus, quod vivo corpore recipitur, & IOo. in
inter ĩllud, quod mortuo corpore? Sibique reſpondet, hoc eſſe dilcriminis, Joan.
quòd vivo corpore receptum vulnus ſanari adhuc poſſit, non verò vulnus
in mortuo corpore receptum: hoc inſanabile eſt. Cùm igitur vulnus late-
ris in Chriſto oſtium eſſe debuit, quo peccatores in amantifſimum cor ſuum
admitteret, mortuo corpore hoc vulnus accepit, ut eſſet inſanabile, ſemper
patens, & apertum. Audiamus doctiſſimum Sylveiram: Chriſtus voluit la- Silveira ap.
teris vulnus ſemper patens & apertum, ut in illo noſmetipſos reciperemus, ut Barz. ſerm.
ibi ſubſidium & ſubterfugium in cunctis haberemus. Hoc vulnus oſtium eſt, 10. 9. I1.
per quod ſi quis introierit, ſalvabitur. O felix introiens! Vide Conſidera-
tionem CXLI. Devotio erga SS. vulnera Chriſti JEſu crucifixi ſuadetur
omnibus Chriſtianis, præſertim diſcolis.
Do-

Index Concionatorius.

Dominica I. poſt Pentecoſten.

Eſtote miſericordes, ſicut & Dater veſter miſericors eſt.
Luc. 6. 6
6! vetus, & novum teſtamentum confero, ſcenam prorſus inverſam video:
olim Pater cœleſtis auſterus erat & terribilis: ubicunque peccatum ſele
Gen. 19. erexit, ſtatim omnia elementa in vindictam vocabantur: ignis incineravit
Gen. 7. Sodomam, & Gomorrham, aqua ſuffocavit totum orbem terrarum: terra
2. Rcg. 24. deglutivit Dathan, & Abiron: aêr peſtifera lue intoxicavit 70000. homi-
2. Reg. 5, num. Uno verbõô, olim peccare, & puniri unum erat; hinc DEus etiam
ſalm, 78. affectavit titulos terrificos: DEus exercituum, DEus ultionum. Quid
ergo cauſæ ſubeſt, quod nunc in novo teſtamento DEus longanimis ſit, &
præſtabilis ſuper malitia? Ita quidem ut moneamur, erga proximos noſtros
miſericodes eſſe, ſicut Pater noſter cœleſtis erga nos miſericors eſt. Auſcul-
tate AA, hodie rationem dabo. Vide Conſiderationem CLI. Rigidam Pa-
tris juſtitiam Filius DEl pro nobis crucifxus in ſummam miſericordiam
mutavit.

Dominica infra Octavam Corporis
Chriſti.
Homo quidam ſecit cœnam magnam. Luc. 14.

Nebt. 9. v. 4. IN arca fœderis quondam manna, & virga Aaronis aſſervabantur: in qua
urna aurea habens manna, & virga Aaron quaæ fronduerat. Per manna
ſecundum omnes fere SS. PP. Sacramentum Evchariſtiæ ſubintelligitur,
quod in hodierno Evangelio per cœnam magnem proponitur. Per virgam
S. Chryſoſt. Aaronis autem ſacra Crux intelligitur, de qua S. Chryſoſtomus: non aber-
orat. de yayeris, ſi crugem Domini vocas virgam virtutis. Quæres, quare manna,
Cruce. & hæc virga Aaronica in arca conjuncta fuerint? Ego tibi hanc doctrinam
moralem eruo; quia non eſt devotior præparatio ad Evchariſticum epulum,
Luc. 22. v. quùm per conſiderationem crucis: hinc Chriſtus ipſe admonuit: Hoc fa-

19. cite in meam commemorationem. Vide Conſiderationem XLI. JEſus Chri-
ſtus & hic crucifmus quomodo in SS. Evchariſtiæ Sacramento fit conſide-
undus?

Do-

rng
puin
Dunnd
jluh
Conli
Ncon

e.

ſam videot
catum lele
ncineravit
tum: terra
oe. homi-
Eus eda
m. Quid
nimiel,
imosnolros
eſt. Moh.
Rigidanbr.
nilericordim

ntor: in gu
Per wanni
dintelligim
t. ber Virenn
aas: Rnn /,
ware wanna,
hanc otſin

ſicumepun.

nonvit:

4
1
I1 Eil
ento⸗ it ci/

H

Index concionatorius. 33

Dominica III. poſt Pentecoſten.

HEic peccatores recipit. Luc. 15.

.Terna Patris ſapientia de le ipſa affirmat: Delicia mea eſſe cum filiis homi- Prov. 8.
num. Et quare non cum Angelis? an ideò, quia non Angelorum, ſed z⸗
hominum naturam aſſumpturus erat? Reſpondet doctiſſimus Hugo nomine
Chriſti: Non reputo me aliquid habere in cœlo habendo Augelicos ſpiritus, qui
ſunt quaſi noyem oyves in deſerto , niſi habeam orvem errabundam in exilio, id eſt
peccatricem animam, hanc triginta tribus annis quæſivit, hHanc gaudens in g. Bonav. in
humeros ſuſcepit, ſed ubi ? S. Bonaventura aĩt: Humeri iſti ſunt brachia crucis, Luc. c. 15.
in hos humeros ovem perditam impoſuit, quia ibi peccata noſtra portavit. Vide
Conſiderationem LXV. Chriſtus in cruce pendens, peccatores recipit, ſed in
judicio rejicit; attende hic tibi Lector prudens.

Dominica IV. poſt Pentecoſten,

Telictis omnibus ſecuti ſunt eum. Luc., 5.

QPonſa in Canticis inſtanter clamat ad ſponſum: trahe me poſt te. Verùm Cant. I.
quid trahi opus eſt, & quaſi vi rapi? Si ſeriò affectat ſequi ſponſum, cur-
rat per ſe, viam habet expeditam, & vires. Nempe reſpondet S. Bernardus:
Quàm pauci poſt te, Domine J Eſu ire volunt, cùm ad te perrenire e⸗ ſit qui
nolit & . conregnare cupiunt, ſed non compati. Hodie piſcantes Apoſtoli hanc
laudem meruerunt, quòd relictis omnibus ſecuti ſint eum: & quò ſecuti ſunt?
Per cruces, adverſitates, & martyria: tota enim vita Chriſti, ait S. Bonaven-
tura, nil niſi mera crux fuit. Cupis & tu Chriſtiane Chriſtum ſequi? Auſcul- Bonav.

S. Bern. ſer.
71. in Cant.

ta, inſtruam te. Vide Conſiderationem CLII. Quomodo homo Chriſtianus ſer. 3. de

Ducem ac Dominum ſuum crucifixum JEſum imitari poſſit, ac debeat. paſſ.

Dominica V. poſt Pentecoſten.

Vade prius reconciliari fratri tuo, & tunc veniens offeres munus tuum,
Matth. F.
N vita S. Joannis Eleemoſynarii Patriarchæ Alexandrini refertur, quòd Leont. in

dum hic ſervus Dei in procinctu Miſſam celebrandi conſti tutus recorda- vit. S. Joan.
retur, Clericum quemdam pravà erga le voluntate inclinatum eſſe, ipſe, ta- Eleemoſ.

Ginther Unus pro omnibus. Ce me tſi

34 Index concionatorius.

metſi illum non læſerat, ſed potiùs ab illo graviter offenſũs fuiſſet, ab altari
diſcedens, eundem ſtudiose quæſierit, eumque inventum, ſibique perfecte
reconciliatum ſecum ad altare perduxerit, ac læto animo recitarit verba illa:
Pater noſter: dimitte nobis debita noſtra: ſicut & nos dimittimus debitoribus no-
ſtris. Quæris, quæ cauſa ſanctum Præſulem commoverit ad tam inſignem ſui
victoriam? Dicam quod ſentio: forſan ſanctus hic vir in acceſſu ad aram vi-
dit crucifxum in altari ſtantem, qui utut innocentiſſimèe ad mortem crucis
damnatus, Patrem pro perſecutoribus exoravit, quique hodie nobis diſertè
præcipit, ut antequam munus ad altare feramus, priùs fratri id eſt proximo
reconciliemur. Iple eſt exemplar manſuetudinis. Vide Conſiderationem
LXXVII. Aſpectus & conſideratio crucifixi Elu optimus eſt iræ & iracun-
diæ ſedandæ Medicus.

Dominica VI. poſt Pentecoſten.

Miſereor ſuper turbam, quia ecce jam triduo ſuſtinent me.
Marc. 8.

Cæſar. Are- Q prodeſt, ſi verno tempore ſegetes vireant, ſed ante meſſem exare⸗
lat. hom. 2 5. ſcant? Ait Cælarius Arelatenſis. Quid prodeſt, ſi nauta feliciter vela
S. Chryſ. ad dat, ſed ante portum naufragetur? Ait S. Chryſoſtomus. Quid prodeſt, ſi
Heht.hom. viator multùm ſpatii conficiat, ſed à patria aberret? Ait S. Gregorius. La-
3 6reg.l. bor omnis perditus eſt, quia finis deeſt. Hinc bene S. Hieronymus: Won
22. mor. c. quruntur in Chriſtianis initia, ſed fines. Quæ cauſa hodie benigniſſimum
6. Salvatorem commovit ad miraculum? . Perſeverantia; quia triduo in ſiti
S. Hieron. & inedia, in laſſitudine & vigiliis ſuſtinent Dominum: dicit enim S. Bona-
ap. Speranz. ventura: Illi impetrant benefcium à Deo, qui longanimiter, & perſeveranter ſu-
hunct. 3. ſtinent eum. Vide Conſiderationem LXXXVII. Chriſtus, licet multùm à Ju-
Dom. dæis ſollicitatus, non tamen deſcendit de cruce, ut nos doceret perſeveran-

S§S. Bonav. tiam.
ſer. in hac

Der Dominica VII. poſt Pentecoſten.

Omnis arbor bona bonus fruclus ſacit, mala autem arbor malos fructus facit⸗

Matth. 2.

MAla erat illa arbor, quæ adeò malos fructus peperit, ut immenſa malorum
congeries exinde in mundo excreverit. De illa arbore loquor, qua no-
ſtri proroparentes & ſe, & totum humanum genus peſſumiverunt. Sed ec-
cel immenſam Dei bonitatem! huic malæ arbori per bonam arborem reme-
dium

ii⸗
un
9 5
el

AMmde

ſenon
.
Mal
ini
ewe,
7

let b altn
gue gettecl
itperbrilli
Ntorizunne⸗
nſignem li
daram vj.
tem crucis
bis gilerte
tproximo
erationem
& Kaond⸗

me,

jeſſem exnd
feliciter ell
Pr. odelt 4

orius, LI.

rmus? Mℳℳ

igniſſimucs.
iduo in di
im §. Bom.
rſeyerenten 1
woltu r
ret petſerein

.

nmenſifnili
logvot, n
arn uboren 1

6

Index concionatorius. 2 5

dqium dedit, intelligo SS. crucem, de qua S. Auguſtinus: Contempſit Adam 8. Aug. ſer.
praceptum, accipiens ex arbore vomum, ſed quidquid Adam perdidit, Chriſtus in de Paſſ.
cruce invenit. Per lignum periit genus humanum, per lignum revixit, ut unde
mors oriebatur inde vita reſurgeret. Vide Conſiderationem III. Chriſtus Ada-
znustecundas reparat in cruce, quod Adamus primus in paradyſo deſtruxit
in arbore.

Eceleſ. in
Præfat.

Dominica VIII.poſt Pentecoſten.

Eic diffumatus eſt apud illum, quaſi diſſipaſſet bona ipſius. Luc, 16.

Egius Pſalmiſta David, ſi unquam aliàs, certe in Pſalmo quinquageſi- Pial. 57.
mo ſeptimo vehementer excandeſcit ſuper malitiam hominum: Luror
illis ſecundum ſimilitudinem ſerpentis. Et paulò pòſt loquens de ſupplicio, ac
posna aĩt: Deus conteret dentes eorum in ore ipſorum molas leonum confringet. Card. Hug.
Quæſo quod peccatorum genus tangit hæc indignatio? e. Cardinalis Hugo: hic.
Moraliter dicitur de malis, maximè de detractoribus. O detractio peſſimum
malum! quis hodiernum villicum ad deſperationem, & ad injuſtitias adegit
niſi diffamatio, & detractio? Audite igitur, quantum hoc malum ſit? Vide
Conſiderationem LXXXII. Lingua detractrix potiſſimum Chriſtum Do-
minum ad ignominioſam crucis mortem promovit.

Dominica IX. poſt Pentecoſten.

Vsdens civitatem flevit ſuper illam. Luc. 19.
NOtatS. Bonavent ‚quòd Chriſtus Dominus ex ſacræ Scrĩpturæ teſti⸗
monio ter fleviſſe legatur: primò quidem quando Lazarum à mortuis
ſulcitavit. Dein hodie, cum urbem Jeruſalem intuitus eſt: & demum tertiâ Joan. 11.
vice in cruce. Quando excitavit Lazarum fudit lacrymas amoris: Ecce quo-
modo amabat eum. Quando aſpexit urbem Jeruſalem, fudit lacrymas com- Hic- Burg
paſſionis, quia ut obſervat Lucas Burgenſis: Romani eodem in loco in mon- . Nang:
tem Oliveti caſtra ponere, & eodem ferè die proximo ante Paſcha civitatem obſide- .
re cœperunt, quo Eſus pradixit, ac deflevit viſa excidium. Sed quæris fortaſſe
quales lacrymas in cruce fuderit? Hocimpræſentiarum explicabo. Vide Con-
ſiderationem LXXVI. Chriſtus in cruce patiens amaris lacrymis noſtram
deplerat jacdturam animarum. Et nos quid?

(e 2 Do-

75 Index concionatorius,

Dominica X. poſt Pentecoſten.

Omunis qui ſe exaltat humiliabitur, & qui ſe humiliat exaltabitur.
Luc. 18.

Qemnagmodlum in trutina elevata una lance altera deprimitur, aut hac
. depreſſa altera elevatur: ita, ait Lyranus, in ſtatera juſtitiæ divinæ de-
Wrthae cretum eſt, ut, quiſe exaltant, humilientur, & qui ſe humiliant exaltentur.
Dom. Cupis hujus ſtateræ divinæ habere exemplum? Audi Apoſtolum de Chriſto
Ad Phil. 2Z. crucifixO: Humiliavit ſemet ipſum factus obediens uſque ad mortem: & ecce! hu-
miliationis præmium: propter quod & Deus exaltavit illum. Tu ſequere Chri-
ſtum humiliantem ſe, ut cum exaltato quondam in gloria exalteris. Vide
Conſiderationem CXXVIII. Crucifxus Dominus typus ſummæ humilitatis,
quam pro poſſe ſequi debemus, & imitari.

Dominica XI. poſt Pentecoſten.

Miſit digitos ſuos in auriculas jus, exſpuens tetigit linguam gus, &
ſuſpiciens in cœlum ingemuit. Marc. 7.

Marc. I. Uid eſt, quòd Chriſtus Dominus in hodierno ſurdo & muto difficulta-

Matth. 9. tem quandam oſtendit ſanationis? Socrum Simonis febricitantem ſola
Luc.õ. manuũs apprehenſione: leproſum adorantem ſolo verbo, volo: Paralyticum
Nicn,. unica hac voce ſurge & ambula: habenti manum aridam ſola extenſione ma-
clamore à morte & ab infirmitatibus ſuis liberavit. Dum vero hodiernum
ſurdum & mutum ad ſanitatem revocat, aures tangit, exſpuens linguam tan-
git, coœlum ſuſpicit, ingemiſcit &c. uid myſterii ſubeſt, quòd orbis Re-
demptor difficultatem curationis oſtendat? E. Per ſurdum & mutum ho-
diernum ſubintelligi peccatorem inveteratum, habituatum, & conſuetudi-
Dionyſius narium: ita Dionyſius Carthuſianus: Præcipuè conſuetudo prava eficit men-
Carth. ſer. tem mut am & ſurdam. Ejusdem homines difficulter ſanantur præſertim in vi-
in hac Dom., iis carnis: divina virtute opus eſt, ut ad melius revocentur. Sed macte ani-
mo eſto, quisquis hac ægritudine decumbis, hodie remedium dabo &c. Vi-
de Conſiderationem CIX. Contra carnis tentationes nullum efficacius reme-
dium, quàùm fuga ad crucifum Eſum.

nũs: Hæmorrhoiſſam ſolo attactu fimbriæ: filiam Archiſynagogi modico

nnten
Nt
lechn

.
itie,

Ur, aut hie
divinæge.
exaltentur.
de Chriſto
eccel hu-
guetehti⸗
8. Vie
uwilitui,

nan /

to difftcultr.
ſtantemn lol
Paralyticun
nſione ma-
os nOi
o DoRernum
linguam tür⸗
1d ordss Re
& mutum ke⸗
& conlell
tmwu eiit
preſerin In
Sedmalen
n dabo Ae. 1
nefficaciusen⸗

Iudex concionatorius. 37
Dominica XII.poſt Pentecoſten.

Sumaritanus autem quidam iter faciens venit ſecùs eum, & videns eum miſe-
ricordià motus eſt. Luc. 10. v. 33.

Divus Albertus Magnus totus occupatus in deprecandis encomiis hujus Albert. M.
miſericordis Samaritani. Jacuit in via nonnemo vulneratus, ² latroni- ſer. 6. his.
bus ſpoliatus, ſanguinis effuſione languidus, à toto orbe derelictus, & quod
ad malorum cumulum fecit, à Sacerdote, & Levita deſpectus. Et ecce! bo-
nus hic Samaritanus Sacerdotem & Levitam in ruborem dedit, vulneratum
benigneè curavit, ſuis ſumptibus ei de medicina proſpexit. Quæris, quisnam
ſit iſte Samaritanus? S. Bonaventura non quidem in ſenſu litterali, ſed alle- S. Bonav.
gorico reſpondet: Perſona ſubyeniens ex miſericordia rectè intelligitur Chriſtus hic.
quia Samaritanus interpretatur cuſtos, ipſe autem eſt, de quo in Pſalmo: niſi Vo- Pſal. 126.
minus cuſtodierit civitatem. Et Iſaias: cuſtos quid de nocte. Hic venit ſecus vul- i⸗ 1
