filium fuum primogenitum in conſpectu totius hoſtilis exercits &
prædictorum trium Regum ſuper muros adducit, quem altari ligneo
impoſitum gladio obtruncat, & in holocauſtum pro ſua, populique
4 Reg. 3.27. ſalute Deo immolat: Arripiensque fium ſuum primogenitum, qui regnaturus
erat pro eo, obtulit holocauſtum ſuper murum: quod ubi viderunt Reges
confœderati, illorumque exercitus, continuèò ſolventes obſidionem,
compoſita inter ſe pace, in patriam ſuam reverſi ſunt: Et facta eſt in-
dignatio mnagna in Iſrazl, ſtatimque receſſerunt ab ea, & reverſi ſunt in terram ſuam.
En pulcherrimum typum Filii Dei unigeniti, à patre æterno ob
ſcelera noſtra in mortem traditi, & tandem in ligneo altari S. Crucis
Rom. S. 3J. Pro ſalute univerſorum in holocauſtum oblati: Qui proprio Filio ſuo non
pepercit, ſed pro nobis omnibus tradidit ilum O portentum amoris! Audi
ipſam Veritatem Chriſtum, ita ad Nicodemum diſſerentem: Sic Deus
dilexit mundum, ut Filium ſunm unigenium daret. Obſerva hic ex verbis
Chriſti ſingularem divini in nos amoris emphaſin: S&c, inquit Chri-
ſtus, hoc eſt: tanto amoris exceſſu ac vehementia Deus, non Impera-
tor,

Jo. 3. 16.

AETNLNI

Qnäüdenn
lancen de

kalncr
n hltan in

l.dBernn
den )ſes tngne ,
aChſur,

ſs
in ſaſti ,

We

Onneneden

IuI
liei

ſn e nlie
en ſuenitti

Moabitarumn eun

nesNegenrie⸗

rſekelere, on⸗
W Corünneue⸗
Nndwe,Ttd

GNCNNNENN

SNMNSSlti
itaheniuik
hungolu, M.
üncgntann⸗ ⸗
W Fer
dökeme
eſetlunn 6
Grunſ u

zalined

Amor eruciſmei JEſu in nos. 109
tor, aut Rex, aut Angelus, dilexit ſine ullis meritis ingratum, rebel-
lem inimicum ac toties æternæ damnationis reum Mundum, ut pro il-
lius ſalute & redemptione Filium non alienum, non adoptivum, ſed
ſuum naturalem & proprium, & quod majus eſt, unigenitum & uni-
cum daret non ad honores, aut regnum, aut triumphos, ſed ad cru-
deli ſimam lanienam, acerbiſſimam mortem & infamem crucem. O
grande portentum! extaſin amoris! Commendat, ait Paulus, DEus Rom. 5 .
Eharitatem ſuam in nobis, quoniam cùm adhuc peccatores eſſemus, Chr ſtus pro no-
bis mortuus eſt. Et conſolatur valdè quod ſequitur: Ut omnis, qui credit
in eum, non pereat, ſed hubeat vitam æternam. Erige te in ſpem, quicunq;
tandem es, anime mi! nondum de ſalute tua deſperatum eſt: Nun- Iſa. 48. 15.
quid oblwiſei poteſt mulier infantem ſuum, ut non miſereatur ſilio uteri ſui 2 Et
ſi illa oblita fuerit, ego tamen non obliviſcar tui. Ecce in manibus meis deſoripſi te,
non in manibus tantum ferreis clavis, led & in corde meo crudeli
lanceâ deſcripſi te.
2. Olim dicebat æterna Patris Sapientia, antequam incarnere-
tur: Deltciæ meæ eſſe cum filis hominum, & quare non cum Angelis? For- Prov. 8. 31.
taſſe quia Angelorum naturam erat aſſumpturus, ſed hominum ? Et
nunquid Angelorum millia millium miniſtrabant ei, & decies millies centena Dan 7. 10,
millis aſſiſtebant ei. Quare ergo ſocietatem Angelorum, qui tam fide-
Aiter miniſtrabant ei in cœlis, dereliquit, & hunc mundum deſcen-
dit, ac homo factus eſt? Reſp. Doctiſſ. Hugo: Ex quo genus humanum Luc. 15. 5⸗
exulat in mundo, & premitur à diabolo, quid mihi eſt bic, id eſt in cœlo? quaſidi-
cat, non reputo me aliquid habere in cœ o habendo angelicos ſpiritus, qui ſum quaſi
novem oves in deſerto, niſi habeam oyem errabundam in exilo, quam ovem
perditam exinde per triginta annos & amplius ſollicite quæſivit;
ac tandem invenit, ac gaudens in humeros ſuos ſuſcepit, ſed ubi ?
Reſp. Bonaventura in cruce: humeri iſti, inquit, ſunt brachia cruti, in 8. Bonav. hic
hos humeros opem perditam impoſuit, quia ibi peccata nsſtra portarit. Oamor
imenlus, dum ipie Paſtor pro ovibus ſuis in cruce immolari, veré
Paſtor bonus, relinquens exemplum omnibus animarum paſtoribus,
quomodo, ſi neceſſe fuerit, & ipſi ſe gerere debeant.
3. Elegit autem mitiſſimus orbis Redemptor pro paſlione ſua
& crucifixione tempus vernale & diem 25. Martii, quo tempore
omnia de novo incipiuntrefloreſcere. Quæres hic, cur non aliud tem-
pus elegit? Reſp. S. Bernhardinus: Tempus Veris ad pafſionem ſuam elegit De 5 Bernhardin.
minus meus J ſus Chriſtus, ut cùm in tali tempore ſanguis ebulliat, pſeque facilò in ſerm de

emitztur, iotum ſanquinem eſfunderet pro nobis, & nihil in es maneret. Et ideò t. Da
venitille terræ motus in fine pafſlionis Dominicæ, ut ex montis & crucis .
concuſſione omnemè venis Chriſti ſanguinem excuteret. Ita S. Joan-

„ 3 nes

Va
E&—

al

N

Kaxim.

*

110 Gonſideratio XXIX.

nes Damaſcenus: Attendas hoc myſterium, attendas precer, ipſe ut totum
ſanguinem eſſunderet, fatctus eſt terræ motus magnus, quo terræ motu concuſſus eſt
mons Calvariæ, concuſſumque Chriſti corpus, quâ concuſſione totus ſanguis exhau:
ſtas eſt. O extaſin amoris!
4. De Codro ultimo Athenienſium rege recenſet Valerius Maxi-
mus: Cùm hoſtili quondam exercitu in civitate ſua regiâ undique
cingeretur, ac premeretur, & nec milites, nec annona ad illamob-
ſidionem ſolvendam, urbémque defendendam ſufficerent, ipſe ad
Apollinem ſervum quemdam fidelem ablegavit, ex eo ſciſcitatu-
rum, an nulla ſpes liberandæ civitatis, & obtinendæ affulgeret vi-
Gtoriæ? Reſpondit oraculum: niſi ipſe Rex proprio ſanguine ac
morte ſuis ſuccurreret civibus, ſpem ſuperaſſe nullam. Quid ad hoc
Codrus? ex amore ſubditorum, ut conſervarentur ab interitu, vul-
gari ſe induit militis gregarii habitu, irruit primus cum phalange ſua
in hoſtem, occumbit in prælio multis ſaucius vulneribus, & cives
ac patriam propriâ morte ab internecione liberat; unde cives, ubi
regem ſuum mortuum ac vulneribus plenum vidiſſent, cum lacry-
mis exclamarunt: O Codre! ru vitam dediſta, ut nos viveremus; heu! uti-
nam morte noſtra tibi vitam comparare poſſemus.
Cæterum miratur hunc inſolitum Codri amorem erga ſubditos
ſuos mortalitas humana, ſed quid hoc, ſi penſemus amorem cruci-
cifixi ESII erga nos miſeros & jam morti deſtinatos, dum propriâ
morte ac ſanguine nos ab æterna morte & interitu liberavit? Di-
camus proinde;, vel ſaltem cogitemas, quoties Regem noſtrum in
cruce mortuum, ac tam miſerandum in modum ob ſcelera noſtra
plagatum intuemur: 0 Chriſte .£ ſa! tu pitam dediſti, ut nos viveremus 3
beu! utinam morte noſtra tibi vitam compuarare poſſemus.

Ribad. in vita 5. Talis amator Crucifixi fuit S. Homobonus, mercator ſanctus;
28. 13. Nov. Crémonæ in Italia oriundus, cujuseleemoſynas DEus ſæœpiuùs per mi-

racula comprobavit, cui templi januas plerumque pandebant Angeli;
ut Chriſtum & hunc crucifixum colere poſſet, ac contemplari; pro
cujus honore omni horâ paratus erat quamcunque ſubire necem. Se-
mel cùm fuplex ante imaginem crucifixi Domini ſui ſanus ac vege-
tus expanſis jaceret manibus, divino amore abſorptus, cum Gloria in Ex-
ceſſis in Eccleſia cantaretur, bonam animam in SS. Chriſti Vulnera ex-
Piravwit. Anno 1127- die 13. NOvemb. O felix mors! 6 bona ſors!

Ribad g. Jan. S. Laurentius Juſtinianus Venetorum Patriarcha, vir ſanctiſſimus,
Nadal. & ali. & amator crucifizi Redemptoris noſtrizeloſiſſimus, cum in juventute

ſua ſtans ad deliberandum in bivio, quidnam? an mundum, hono-
. . . .1. : .
res & divitias ob nobiliſſimam familiæ ſuæ proſapiam, an verò pau-
perem

G

17 lprenn
hiins
umillinu, .

l

hlaſt ir chi⸗

—— .0.

RM Amor cruciſixi JEſu in nos. 111
/,

l n perem crucifixum ſequeretur? intùs in animo à Chriſto audivit: Me
lat Iequere; quapropter relictis omnibus, & pauperibus erogatis, humi-
a liter coram devota imagine Crucifixi proſtratus, hane reſolutionem
dt ſattie fecit, & læœtus exclamavit Domine tu es ſpes meaæ, tua ſequar veſtigia:
ende Cui de nocte apparens Diviva Sapientia cœleſte oſculum dedit; cujus
gliin precibus ſteterunt Venetiæ, aliàs perituræ. qui ex hac vita minc paſt
on uiln ſanctiſſimè peractum vitæ curſum ad cœlum migraturus, non in lectu-
eeik lo ſuo, ſed humi in duro aſſere, velut in cruce, eò quòd Eſus expi-
Ee ſſſeinn

raſſet in cruce, jacere voluit, ubi crucifiæxum Dominum ſuum arctifli⸗

L aflgeretni mè complectens, & beatam animam in manus Dei commendans ex-

io lngine piravit, quæ ſanctiſſima anima inter Angelorum choros glorioſa ad
n Qlndd cœleſtem gloriam avolavit. Tantum illi profuit, quòd ſe verum
tbinteinh Nl. crucis diſcipulum à juventute probaverit, cujus proverbium erat:
Cumßhlmge- DEus eſt omnia, homo verò nihil. Ex Spec A-
herbib, &l 6. S. Laurentio Juſtiniano adjungo S. Lucianum Antiochenæ mor & Dolor.
unde ciſedn Eccleſiæ Epiſcopum ac glorioſiſſimum Martyrem, qui in cruenta Ma- Confſ. 22. u. 4⸗
lent, cun hin. ximini perſecutione Nicomediæ in carcere ſuper acutiſſimas teſtas, & cx Nadaſ-
unnu, u . velut crucifixus extenſus, ſupra nudatum pectus ſuum ultimam Jan,
miſſam celebravit, ac S8. Martyres concaptivos Sacratiſſimo Via-
megt ſibcin tico ad futurum cruentum certamen communivit. Altero die ubi
Pupokem cn⸗ ob Chriſti crucifixi fidem, quem conſtantifſimè prædicaverat, ca- ⸗

GErmn put illi amputatum fuit, vox in luce audita eſt: Euge ſerye bone Luci=
ie. D. ane, veni, & ſuſcipe coronam, olimz tibi tromiſam: Et ecce ingens prodi-

Gegnmadn gium, dum S. Epiſcopus de novo ſe erexit in pedes, & præciſum
NeeiN Ccaput ad tria milliaria, comitantibus Angelis, etiam per flumen
Uih, nnd propriis manibus ad ſepulturæ locum deportavit „» ad quod ingens
ſpectaculum multi Gentiles ad Chriſtum crucifixum converſi ſunt.
mereunl Vigde exhoc, quàm tenero amore omnes Sancti & Electi Chriſtum

crucifixum amaverint, Pro cujus honore vitam & ſanguinem læto Kom. S. 35.

exponebant animo, dicentes intra ſe: Quis nos ſeparabit à charitate
Dei, ꝗuæ eſt in Chriſto gſu Domino noſiro? Et tu quid?

⸗ CON-

112
eW A/O NesePee,ee GPeee,

S e Se Ne Ne e e e e e . e e e e e
CONSIDERATIO XXX.

Chriſtus in cruce, velut job, vir do-
lorum & plenus vulneribus conſideratur.

Concidit me vulnere ſuper vulnus. Joh. 16.15.

Ob vir ille magnus inter omnes Orientales, imò Rex, Sacerdos;,
Propheta & Martyr inſignem quondam Chriſti in cruce patientis
typum geſſit, dumillum non duntaxat tortor ſtygius omnibus
ſpoliavit bonis, ſed & à planta pedis usque ad verticem capi-
tis uleere peſimo percuſſit, ac in omne hujus patientiſſimi viri
corpus crudeliſſimè deſæviit, quem tandem omninò extra domum
ac civitatem ſuam ad ſferquilinium, viliſſimum locum, ubi omnes
ſordes à ſtabulis & domibus egeſtæ acervabantur, ejecit! audi ip-
ſum loquentem & immenſos animi corporisque dolores graphicè ex-
plicantem : Circumdedit, inquit, ne lanceis ſuis, conyulneravit lumbos meos,
nen pepercit: effudit in terram viſeera mea: concidit me vulnere ſuper vulnus: irru-
it in me quaſi gigas &c. In quo ſubintrat hic Tirinus, Chriſti typus fuit
. vulneribus pleni, & extra urbem in Calvario monte crucifixi; unde
la. 533. S. dicit Iſaias: Prepter ſcelus populi mei percuſſi eum, & iterum: lpſe autem vul-
neratus eſt propter iniquitates noſtras, attritus eſt propter ſcelera nofira diſciplina
pacis noſtræ ſuper eum, & livore ejus ſanati ſumus.
2. Videamus nunc inter typum & antitypum, inter Jobum &
Chriſtum pulcherrimam quandam analogiam.
ob non vulgaris homo, ſed ditiſſimus princeps Idumææ fuit⸗
Jebe I. 3 de cujus divitiis ac poſſeſſionibus plura enumeræ Scriptura: Et juit
quoq; poſſeſſio ejus: ſep em millia opium & tmia millia came orum., quingenta juga boum,
& quimgentæ aſinæ ac familia muſta nimis &c. Chriſtus de regia ſtirpe na-
tus, princeps pacis proclamatus eſt „in cujus manu erant omnes
fines terræ.
Job in calamitate ſua ab omnibus amicis erat derelictus: Frares
mevs langò fecu à me, & noti mei quaſi alien receſſerunt à me! derel querunt

me propinqui mei, & qui me noperant, obliti ſunt mei. Chriſtus ab intimis
amieis

Job. 1. e.

Job. 2. 7.

Job. 16. 40.

Jobe 19. 132:.

Mns ir cee
Um, Dlis nen
r omnes dol
Amm fuorum:
1 Nimqi linbot

Cu,

i.

DNer,dee

lincepatis
llein am
vertcen
atientini n
6 erts dmn

un, Wionnes

cſecit uli
gentie el⸗
nnge ſpehereend
tee ſ –
Gled
dn S

eronn: Ie
Pemm: Nne
re

S
n elni, ,

Wnsrn

elriſtus crucifxus vir dolorum, 112
amicis ac diſcipulis ſuis partim venditus, partim negatus, ac tan-
dem ab omnibus derelictus eſt: Tunc diſcipul omnes, relicto eo fugerunt. Matth 26. 56
Job in anima ingentes mœrores, terrores & anxietates tulit:
segittæ Domini in me ſunt, quarum inlignatio elibit ſpiritum meum, & ter. Job 6. 4
rores Domini militant sontra me; Chriſtus in horto contriſtari & mœſtus
eſſe cœpit usque in finem: Triſtis eſt anima mea usque ad mortem. Marc. 14. 34.
Job à propria ſua uxore multa ſuſtinuit, à qua irriſus, & con-
tumeliis aflectus eſt: Haltium meum exhorruit uxor mea; Chriſtus à per- Job. 19. 17.
fida Synagoga ejectus, accuſatus; illuſus, & ad mortem damnatus
eſt: Et repleti ſunt omnes in Synagoga irä, & ſurrexerunt, & ejecerunt illum Luc. 4. 28.
extra civitatem.
3. Job omnia bona ſua perdidit: Et irruerunt Sabai, tuleruntque job. 1. 15.
omnia &. Chriſtus nudus crucem aſcendit, ubi non habuit, unde Matth. 8. 3e
saput reclinaret,
Job cunctas ferè dolorum, morborúmque ſpecies patientiſſi-
me ſuſtinuit, qui teſtà ſaniem radebat. Chriſtus alapas, flagra, ſpi- Job. 2. 8.
nas, crucem, ipſãmque necem incredibili patientiâ ſuſtinuit: & Pfſal. 63. 272
per dolorem vulnerum meorum addiderunt,
Job à Satana in toto corpore plurimis percuſſus eſt plagis:
Egreſus igitur Satan à ſacie Domini, percxſſit gob ulcere peſſmo, à planta pedis Job. 2,7.
usque ad perticem ejus. Chriſtus à vertice capitis usque ad talos &
plantas à miniſtris Satanæ conciſus eſt: A planta pedis usque ad verticem ſa. x. 6.
non erat in eo ſanitas.
Job quàm maximè doluit, quèd ab omnibus eſſet deſertus:
Abominati ſunt me quondam conſiliarii mei & quem maximè diligebam, ayerſa- Job. 19. 19.
tus eſi me. Chriſtus in cruce ab omnibus derelictus ad Patrem ſu-
ſpiravit: DEus meus, DEus meus, ut quid dereliquiſti me Mare. 15. 34.
4. Job inter omnes dolores quàm maximè conqueſtus eſt de
vulnere lumborum fuorum: Poſuit me ſibi quaſi in ſignum, circumdedit me Job. 16, 13.
lanceis ſuis, convulneravit lumbos meos, non pepercit, & effudit in terra viſtera
mea. Ohriſtus in cruce poſitus eſt in ſignum, cui àmalignis omnibus
fuir contradictum, ubi impii Deicidæ non ſolum manus & pedes
durifſimis clavis ferreis, ſed & latus ejus crudeli lanceâ transfixe-
runt, ubi impleta eſt Seriptura: Videbunt in quem transfixerunt. Jo: 19. 7.
Jobo Prophetæ vehementer condoluerunt amici ejus ſinceri, ubi
illum conſpieati ſunt à capite ad pedes usque tam crudelem in modum
plagatum, excruciatum & ulceratum: Cümque eleyaſſent procul ocalos, non Iob. 2. I2.
cognonezunt eum & exclamantes ploraverunt, ſeiſſisque veſtibus ſparſerunt cinerem
ſuper cæput ſuum O anime mi! Si ſervi ac ſubditi Domino ſuo Job in
tanta exiſtenti miſeria tam lamentabili modo compaſſi ſunt, quo-
Gmiher Unus pro omnibus modoy»

„

Iſa. 57. 1.

Job. 14. 25.

Job. 6. 2.

114 Conſideratio XXX.

modo, obſecro, nos adeò ſimus omnis gratitudinis & pietatis imme-
mores ac expertes, ut non Dei Filio noſtri amori, atque pro noſtra ſa-
lute crucifixo, ex animo condoleamus? O nos miſeros! Sic videlicet
juſtus peri, & non eſt, qui recogitet in corde ſuo Et neque tu 6 mi Lector?
5. Cæterùm Job omnibus ſæculis à Deo tanquâàm invictæ patien-
tiæ ſpeculum, in ſacra Scriptura fuit propoſitus, ad quem debellan-
dum Orcus omnes ſuos exercuit vires, omnésque tetendit laqueos,
ut eum caperet ac perderet, ſed his non obſtantibus cuncétis tentatio-
nibus, Job evaſit victor & triumphator de mundo, carne, dæmone.
Sed unde, quæſo, tanta in infirmo virtus? Ipſum percipiamus: Scio,
inquiebat, quòd Redemptor meus viyit, & in noviſſimo die de terra ſurrecturus
ſum, & in carne mea videbo Deum Salyvatorem meum. Foce Job Propheta à
DEO ſuperiori illuſtratus lumine, tunc in ſuis exiſtens miſeriis, non
obſcurè ſuum, & orbis prævidit Redemptorem, longéè plura pro ho-
mine indigno patientem; hæc ſpes redemptionis humanæ & ſuæ ipſum
in Oceano tormentorum natantem mirèê conſolabatur, & ad omnia
adverſa patientiſſimo anima toleranda excitabat.
Et quis, obſecro, in adverſis conſtitutus & oneratus infirmitati-
bus, ſpem ſuam dejiciat, ſi pio mentis oculo Redemptorem ſuum in
cruce ſuffixum contemplatur? Quid enim vides in crucifixo amore
tuo, quod non ſuos habeat cruciatus? ſi caput intueris? plenum eſt
vulneribus & aculeatis ſauciatum ſpinis; Si oculos ? natant in ſangui-
ne permixtis lacrymis; Si genas? conſpurcatæ ſunt ſputis fœtidis &
turpiſſimis phlegmatibus; Si aures? ſaturatæ ſunt opprobriis & fubſan-
nationibus; Si labia? amaricata ſunt felle & aceto; Si collum? incli-
natum eſt ex tot laboribus & defatigationibus; Si humeros? pleni
ſunt doloribus extot percuſſionibus & ponderoſæ crucis bajulatione;
Si brachia? ab extenſione trium horarum in cruce rigeſcunt, luxan-
tur; Si manus ac pedes? perforati funt clavis trabalibus; Si cor?
transfixum eſt crudeli lanceâ; Si totum denique corpus? à planta
pedis usque ad verticem plenum eſt plagis ac vulneribus; & non-
dum amas, 6 anime mi, talem ac tantum tuum Redemptorem?
6. Job, ubi Chriſtum, tanquam noviſſimum virorum & virum
dolorum in ſpiritu prævidit in crucis ſtatera appendendum, in qua
merita & demerita univerſorum eſſet liberatus, petiit & ipſe cala-
mitate ſua in hac ſtatera appendi: Utinam appenderentur peccata mea,
quibus ram merui, & calamitas quam patior: quaſi arena maris hac grayior ap-
pareret. Statera, ait Eccleſia in hymno de S. Cruce, ipſa crux eſt Do-
minica: Beata; cujus brachis, pretium pependit ſæculi: ſtatera facta corporis,
tulitque pradam tartari.
Solet

Salmnmme
Pzogoſod
,„ hte
,,otan
run tumtam
Com omnizbe-

nun ginnan

mmp
1E, pen
hun iy
Anetiun.

Apminmevon

Nrtadani
v e A

Ohriſtus crucifixus vir dolorum. 115

aenen Solet autem ſtatera non tantùm habere crucem, ſed & duas
nien el. lances, in quibus omne pondus libratur, quarum ſi una lanx ob gra-
NlleMͤlcer vitatem rei libratæ deorſum ad terram deprimitur, lanx altera vi-
enic ciſſim ſurſum & in altum erigitur, unde recte ei pro lemmate in-
timimite ſcribes: Humiliat, & exaltat. Et nunquid Chriſtus Dominus bumiliavit Philipp. 2. .
uemd, ſemetipſum, factus obediens usque ad mortem, mortem autem cruci? Et quid

teteniltlin ſequitur? Propter qud & Deus exaltaytt illum, & dedit illi nomen, quod eſt ſu-
cunckistenttn per omne nomen, ut in nomine .P ES omne genu flettatur & c. Diſce ex' hoc
ane, dem quantùm te debeas in hac vita humiliare, ſi velis cum crucifixo Ser-

cgianns: oA vatore tuo in altera exaltari,; ſi emim hic ex una lance deprime-
Eime nh ris, ex altera parte apud D E IUIM furgis & exaltaris, nam ille eſt,
e dren qui pauperem facit, & ditat, humiliat, & ſublevat, . 1. Keg. 2. 7.
Rers mhenbzu 7. Job denique, velut novus Phoœnix poſt exantlatam & ſupe- Job. 42. I0.
longeong?u ratam tantam calamitatem quaſi à mortuis ſurrexiſſe ſibi viſus eſt,
Iumaneeu dum omnia bona ſua duplicia cum perfecta ſanitate recepit, novùs-

batur, AaUs que Rex Idumæorum ſalutatus eſt. Chriſtus devicta morte gloriosè
. refurgens à Patre omnia centuplicia recepit, & Rex vivorum at-
neramginfim que mortuorum conſtitutus eſt. Vides nunc anima mea, quâm ve-
enptorem um rum ſit illud S. Jacobi: Exemplum accipite fratres, exitus mah laboris & pa- Act. 10. 24.
ncructfwo amot tientiæ: brophetas, qui locuti ſuut in nomine Domini, 3 Ecce beatificamus eos, qui Job. 5. 10.
eisr iemmn Aſuſtinuerunt: ſuſferentiam Fob audiſtiss: & finem Domini vidiſtis, quoniam miſeri-
ummtinlng. cors Dominus & miſeratar &c.
phiisiie t * e 3 * Se L e e E 3 e R K 3 e 2 e 3 e K 3 e

Joha

Crcracsduſin Fen i 1 1 .-—
. Jeremiasin pluribus fuittypus cruci-
salol, fixi JEſu, pientiſſimi Redemptoris noſtri.
Gei c 4 44 . . .
enlmi Mittamus lignum in panem ejur, & eradamus eum de
monm e, erra viventium. Jerem. II. 79. .
Gilmmmrinn⸗ .D
nenn.
Cotern aMen I.
n . .. .
lheumn, urpi Eremias jam inutero matris ſanctificatus, & omnis lethalis crimi- .
Givn tuß nis per totam vitam expers, in his terris expreſſiſſimus typus
is, Chriſti ESLI crucifixi extitit. Videamus in utriusque vitam &
ges,Cu⸗ 8, mortem pulcherrimam analogiam.
in ſucdi . P 2 Jere-

116 Conſideratio XXXI.

Jeremias à DEO poſitus erat in ſignum, ſeu inſcopum ſagittario-
rum, cui per omnem vitam à Judæis & Gentilibus contradictum eſt:
Thrcn. 3. 12. Poſuit me quaſi inum ad ſagittam. De Chriſto Domino vaticinatus eſt S.
Luc. 2. 34. Simeon: Ecce poſitus eſt hic in ruinam, & in reſurrectionem multorum in Iſrael, &
in ſignum, cui contradicetur: Hoc autem ſignum non erat aliud, quàm
crux, in qua Chriſtus ſcopus factus eſt omnium contradictionum,
tum Judæorum tum Gentilium.
Jeremias ob veritatem prædicatam in lacum limoſum projectus
Jerem. 38. 6. eſt: Tulerunt ergo Jeremiam, & projecerunt eum in lacum Melchic. De Chri-
ſto patiente perhibetur, quèd in torrentem Cedron projectus fuerit:
Egreſſus eſt cum diſcipulie ſuis trans torrentem Cedron, & in eundem à perfidis
Judæis præcipitatus eſt. Vide Adrichomium in deſcriptione Hiero-
plal. 63. 2: 10l. n. 207. Unde & in Pſalmis de ille dicitur: Iuſixus ſum in Iuno profun-
di, & non eſt ſubſtantia.
2. Jeremias everſionem urbis Jeroſolymæ & templi devaſtatio-
nem amaris deploravit lacrymis; Unde venerunt illi Threni, quos
Jerem 9. I: tantæ calamitatis ſpectator præſens & teſtis compoſuit: Quis dabit ca⸗
piti meo aquam, & oculis meis fontem lacxymerumé Et plorabo die ac nocte interfe-
ctos filiæ populi mei. Chriſtus non tantùm ſuper Jeruſalem flevit brevi
Luc. 19. 41, devaſtandam: Videns civitatem, flevit ſuper illam, ſed & in cruce pendens
Mebr. 5J. 7. ſanguineis lacrymis animarum deplanxit jacturam: Cum clamere valido &
lacrymis offerens.
Jeremias ab impiis & rebellibus Judæis invictâà patientià duriſſi-
mos carceres, flagella, verbera, irriſiones, famem, ſitim, ipſam-
Jerem. 26. 11. que mortem ſuſtinuit: Judicium mortis eſt viro buic: quia prophetapit adyersus

Joan. 18. 1I.

cipitatem iſtam, ſicut audiſtis auribus veſtris. Chriſtus Dominus non dum-

taxat irriſiones, famem, ſitim, vituperia, vincula, carceres &
flagella, ſed & ſpineam coronam, imè integram vulnerum legionem,
ac demum iniquiſſimum mortis judicium patientiſſimo animo ſuſti-
Matth 26,11. Mit: At lli reſpondentes dixerunt: Reus eſt mortis. .
3. Jeremias inter omnes Prophetas calamitoſiſſimus extitit, cui
in carcere vinculis conſtricto, atque innumeris opprobriis & animæ
Thren. 3. 16. amaritudinibus repleto omnes quoque dentes erant confracti : Fregit
ad numerum dentes meos id eſt ordine & ſingillatim unum poſt alterum

deſignando, & executiendo. Chriſto Domino calamitoſiſſimo ac

noviſſimo virorum pariter per tam horrendam à manu armata ſactam
Mancinus de colaphizationemdentes plures excuſſi fuerunt: Atrocium colaphorum vi,
Paſl Dom. ait Mancinus, molares dentes Chriſto fuerunt excuſi, ruptis in gingia penis, at
fol. 506. Penitäs dilaceratis.

7

Jere-

Nebs, gul

Elgutra
ei retbulo
Checobam
urue Monpot

Ceretollino He
ſriſe ain,n
barn baugnin. r
mintn muilrei.
Klgn 4
lge, Mina r

Jeremias tiypus crutif xi Redemptoris. 117

uni Jeremias, mille licet ſaturatus opprobriis, & affectus verberi-
and bus, mortisque reus ab ingratiſſimis Judæis declaratus, ſemper ta-
uen 5 men agninam præſetulit manſuetudinem: Et ego quaſi agnus manſuetus, Jerem. II. 19.
166 qui portatur ad viétimDam. Chriſtus Dominus in omnibus tormentis & paſ-
nenitdlii ſionibus, etiam cùm ad crudeliſſimam mortis raperetur lanienam,
CoNtrn ſemper ſe mitiſſimum ac patientiſſimum agnum monſtravit; unde de
illo vaticinatum eſt: Stcus oyis ad occiſionem dacetur, & quæſi agnus coram tonden- Ifa. 53. J.
lmoſumgroen te ſe obmuteſcet, & non aperiet os ſuum.
Albie, De C. 4. Jeremias loco panis ligno paſtus eſt: Mittamus lignum in panem ejus, Jcrem. II. 19.
Proſeclus fieri & eradamus eum deterra viventium, & nomen ejus non memoretun amplius: Hoc
enntem ipernd eſt, prout exponit Cornelius & alii, loco panis & ciborum porriga-
Acigücnedien. mus ei crucem & lignum, in quo ſuſpendatur & pereat. Chriſto Do-
Hu ſin nlmmnni mino impii Hebræi non ſolàùm crucem comminati ſunt, ſed & actu
ipſolignum eiinpanem miſerunt, unde S. Petrus ad Judæos: Quem
Etenmplicentt⸗ ocuαrunt, ſuſpendentes in ligno &c. Act. 16 39.
NtilliIThren Jeremias denique palo alligatus, à furente populo & ingratiſſimis
voliit: Ci in homuncionibus, quibus verbum Dei prædicaverat, vivus lapidibus
o,Ne KN, obrutus eſt. Ita Martyrologium Romanum: In oppto Saudi Hieremiæ Pro-. Martyrol.
Ulalem kenthren phetæ, qui àpopulo lapidibus obrutus, apud Taphmas occubuit, iique ſepultus eſt. Chri- Rom. I. Maii:
incnncepengens ſtus Dominus non tantùm palo crucis funibus alligatus, ſed & qua-
CKcluneruus tuor ſerreis clavis ligno affixus eſt, ubi impiorum blasphemantium
linguis lapidatus, & diris obrutus eſt opprobriis. —
Amicraduc 5. Ex his dictis, & conſiderandis bene conſideratis, facilè conjici-

es, Lector prudens, quàâm inſignis typus crucifixi)] Eſu fuerit Divus
Hieremias. Sed quid tu ad iſta, ad typum & ad prototypon? Heu quàm
debilis adhuc es! verbulo ſubinde unico pugneris, vellevi aliquà affi-

en) in, Ar
ahuſechstuns

W
kuene ceris injuri4, & hæc ob amorem Chriſti Eſu crucifixi æquo ac man ſue-
1 n a to animo tolerare nonpotes? Ah quænam tua in adverſis eſtmanſue-
mn a tudo & patientia? En Dominus ac Deus tuus pro te in cruce patitur,
ntenindt ridetur, contemnitur, & velut abjectiſſimus vermiculus impiorum
r D 360 proculcatur pedibus, & tu quid: Quomodo, obſecro, aliquando ap-
Aumtol parebis in conſpectuillius, qui pro tenon dubitayvit manibus tradi nocentium,
umer E & crusis ſubire tormentum?
enteserunn nen S. Jeremiæ anima, ubi poſt tam atrocem mortem à corpore fuit ſe-
Ggllonun parata, ab Angelis ad limbum Patrum deportata eſt, quæ Judæ Ma-
, Domimocn chabæo generoſiſſimo Hebræorum Duci in magna gloria apparuit:
Endanm Poſt hoc apparuiſſe & alium virum (Jeremiam) ætate & gloriu mir abilem, G 2. Mach. I5.⸗
dermt: n magni decoris habitudine crcs illum: Reſpondentem vero Oniam dixiſſe: Fic * I4.
r muehi fratrum amator & populi Ira?l: hic ſt, qui mulium orat pro populo, & ueniverſa
en ſanita cwitate, Jeremias Propheta Dei SG. Chriſtus Dominus ubi in

4 P 3 cruce

Epheſ. 4. 3.

1. Ep. Joan.
2. l.

JIerem. I. 5e.

S. Bonav. Col-
a. 7.

Lib. vitæ cap.
12.

118 Conſideratio XXXI.

cruce expiravit, ſanctiſſima illius anima' rectâ ad eundem 88. Pa-
trum limbum deſcendit: Paſſus, mortuus, & ſepultus, deſcendit ad inferos,
unde Paulus: Quod aſcendit, quid eſt, niſi quia & deſcendit primum in in-
feriores partes terræ.
6. Jeremias interceſſor factus eſt pro Eccleſia judaica, quæ tunc
in magnis anguſtiis erat conſtituta: He eſt, qui mulium orat pro populo
& univerſa ſantcta civitate; Et quia in vita ſua ingenti zelo pro ſalute
populi Iſraél laboravit, ideò etiam poſt mortem ſuam exiſtens in
limbo eorum memor eſſe voluit, ut conſeêrvarentur ab interitu.

Chriſtus advocatus noſter apud Patrem factus eſt non tantùm in vi-

ta & in cruce: Pater dimitte ilis, ſed etiam poſt mortem, & nunc in
cœlis. Juvat pro ſolatio noſtro audire S. Joannem: Fiholi mei, inquit,
hæc ſoribo vobis, ut non peccetis; ſed & ſi quis peccaverit, adyocatum habemus apud
Patrem. . Eſum Chriſtum juſtum: Et ipſe eſt propitiatio pro peccatis noſtri, non
pro noſtris autem tantùm, ſed etiam pro totius mundi; dum adhuc in cœ-
lIo Patri amantiſſimo Vulnera ſua, ſanguinem, crucem ac mortem
pro nobis obitam repræſentat; ideò enim SS. Vulnerum cicatri-
ces reſurgens retinuit, ut eas jugiter DEO Patri tanquam Ponti-
fex noſter repræſentet, atque per eas nobis veniam ac gratiam im-
petret. O quantum ſolatium! Frige te, anima mea! Ecce apud
Patrem advocatus tuus factus eſt ipſe DEI Filius! Ofons omnium
bonorum quis non amet te? Compungere, & crucifixi pedibus
provolutus veniam implora &c.
7. De cætero Victorinus Martyr in Apoc. C. II. exiſtimat, S. Je-
remiam Prophetam ante extremi judicii diem cum Elia de novo in
mundum venturum, ut contra Antichriſtum pugnet, & Chriſtum
crucifixum Gentibus annuntiet: Prophetam in Gentibus dedi te 3 Unde
quidam rempore Chriſti putabant ipſum Chriſtum eſſe Jeremiam,
prout habetur Matthæi 16. 14. Quid quid ſit hac de re, Jeremias
perfectiſſimus typus pientiſſimi Redemptoris noſtri crucifixi fuit.
Imitemur utrumque, quantùm poſſumus,meditando & gratâ me-
moriâ recolendo Dominicam paſſionem: Qui ſe, ait S. Bonaventura,
inientò & devoté in ſanctiſiman vita & paſſione Domini exercet, omnia ulilia & ne-
ceſſia abundanter ibt invenit, nec eſt opus, ut extra J Eſum aliquid qu«rat.
Hoc inter alios fecit S. Bernardus, in colligando ſibi faſciculo
amaritudinum crucifixi Domini ſui; Unde cùm nunc cum morte
luctaretur, & ad tribunal Chriſti vocaretur, ad diabolum adſtantem,
& defectus præteritos ipſi exprobrantem generoſo animo dixit: Fa-

ieer, non ſum dignus ego, nec proprin meriti poſſum regnum obtinere l
rum:

Ukſempnm:;
4 ſugn uu
Anbamel clni⸗
Pde monte

e mantut,
umit ,at Per
Ulnbanonlan,
ndengllnid

4 N
NY
alti
ucaie
n i,
izelo orolk
Hamn exiken1
Ur 2 intenitn
ntuntimin ni.
em, E bnunc in
Eluh naringut,
AKnnn heſtnr c
delciſs iit,
m achuc ine
ucem acmone
ulnerum cicn
tangvam Don.
nae grimin.
eul e mud

Ofon ommmm
Cdkii echis

üm,.
NNNKMn
Cet KCn
Centtr tente; I
Thm ele ſenn
ac e le) ,
8Sn ne,
Nelnntd r
, itd.or 4
1tlet Aud⸗
Ugul
7en
onndotin
coMigtnin s
e cun me
Vabobomace
„Acite .“
ld nin ,
fn⸗

Jeremias topus erucifxi Redemptoris. 119
rum: Cæteràùm duplici ilud jure obtinene Dominus meus, hærediitate ſcilicet Patrie,
& merito Paſſionis; altero ipſe contentus, alterum mibi donat, ex cujus dono
jure illud mibi vendicans non confundor. Applica hoc tibi mi Lector Stau-

rophile „& vade in pace.

— 2 S R S .
SE S, e S SS e WSS

S

CONSIDERATIO XXXYII.

Daniel in lacum leonum miſſus puſ-
cherrimus typus crucifixi Redemptoris noſtri.

Adduxerunt Danielem, & miſerunt eum in lacum leo-
num. Dan. 6. 76.

I.

NAniel Propheta nobiliſſimus, quia deregia ſtirpe Juda ori-
undus, juxtà ac ſanctiſſimus, dum illibatam virginitatem
Perperu coluit, Chriſtum ESLIM & hunc crucifixum cla-
riſſimeè prævidit, dum illum in captivitate Babylonica non
tantùm Iſreélitis concaptivis fratribus, ſed & Chaldæis,
Perſis ac Medis annuntiavit venturum, orbémque terrarum permor-
tem crucis redempturum; imôò quod majus eſt, ipſum tempus de-
nominavit, quo à proprio populo eſſet negandus, atque occidendus:
Poſt hebdomades ſaxaginta duas occidetur Ehriſtus: Et non erit ejus populus, qui Dan. 9, 26:
eum negaturus eſt.
2. Idem Daniel clariſſimè prævidit Chriſtum per illun lapidem
qui ſine manibus de monte abſeiſſus, quadriformem ſtatuam Nabu-
chodonoſoris uno momento contrivit »atque comminuit: Abſciſſus eſt an. 2. 34.
lapir de monte ſine manibus, & percuſſit ſtatuam in pedibus ejus ferreis & ictili- Tirin hic &
bus, & comminuit oos Per quem lapidem Chriſtus & hic crucifixus, alii.
tanquam lapis angularis & fundamentalis adumbratus eſt, qui per ſan-
Ctam crucem ſuam quatuor idolorum regna contrivit, & evertit; imò
adhuchodie magis magisque giganteam mundi ſtatuam comminuere,
ac labefactare ſolet, dum regnum ſuum ſub vexillo S. Crucis ex omni
pParte nunc in orbe, tum inter Gentiles & Paganos, tum inter hære-
ticos mirum in modum auget, & inimicos crucis confundit. H
3. De

120 Conſideratio XXXII.

3. De eodem Daniele refert Scriptura, quèòd contra edictum
Regis ter de die, videlicet horà tertiâ, ſextâ & nonâ, hoc eſt: Manè,
Meridie & veſpere contra faciem Jeruſalem & templum fanctum ad
DELIIM oraverit: Et feneſtris apertis in cæ naculo ſuo contra Feruſalem tribme
temporibus in die flectebat genua ſus, & adorabat; Ita enim teſte Lirano,
quondam mos erat Judæorum, quòèd ter de die ad DEum preces fun-
derent: Manéè hora tertiâ, quia tunc legem à DEO in monte Sinai
acceperunt: Sextâ, quia tunc Adam in peccatum lapſus, & eâdem
horâ à Moyſe ſerpens in palo pro ſalute & medela populi erectus eſt:
Nonâ, quia tunc petra à Moyſe virgâ bis per modum crucis percuſ-
ſa, populo ſitienti abundantes aquas in Cades ſubminiſtravit.
Vide hic Ti· Verum Daniel utpote Propheta ſanctiſſimus ac ſapientiſſimus fa-
rinum. cilè ex hac umbra veritatem, & ex figura agnovit figuratum. Oravit
itaque horâ ternâ, quia eâdem horâ Chriſtus ad mortem crucis dam-
natus, & Spiritus S. Eccleſiæ primitivæ datus eſt. Sextäâ, quia tunc
benigniſſimus Salvator in Calvario monte pro ſalute Mundi in ligno
crucis affixus eſt. Nozd, quia tunc in cruce expiravit, & ex aperto
illius latere ſanguinem & aquam copiosè ad redemptionem noſtram
S. Ambroſ. in ſubminiſtravit; unde S. Ambroſius: Ex ilo, ait, corpore deſuncto via ma⸗-
cap. 23. Lucæ. nchut: aqua enim & ſanguis exivit: illa quæ diluat, iſte qui redimat.
4. Fuit autem hæc trina oratio de die S. Danielis contra edictum
Kegis fomes ac cauſa, quòd accuſantibus & invidentibus Babyloniæ
Dan. 6. 16. proceribus vivus in lacum leonum miſſus fuerit: Tune Rex pracepit;,
& auduverunt Damielem, & miſerunt eum in lacum leonum, allatusque eſt Iapis unus,
& poſitus vſt ſuper os laci, quem obſignuvit Rex annulo ſuo, & annulo optimatum
ſuorum. Cui divino Vati & Martyri, nunc inter feroces ac famelicos
