Eoliirenaltape
¹Cimliuc Chit
nrnn A immolan⸗
Pfunenesurzſerr

Nlgmmte gte,

Amptoremmirum
Geoscdemcncift
ent Gmulirt
(rort ii⸗
ncruceſiſſelli
Whoetahiſin
4 zenn
nuntl
na n

ſn ut,
ailmni l ſi.

pet inn,
ſtuen).
erotaecheig
enn pitunin,
enohinnt
iri, taceor.
ſloyihetaNcrin.
nbuneſam morti
bacionteniab⸗
WmesNiented.
Uririnkemdezar.
elt, nolgtri.
nosgeferkirr.
icyydleſn.
Peuo Polinan,
Plura pengehn
tionem, Acdl-
mun Atzeu.
ncecotumu.
elütdenoxdNd

Iepanmdminere⸗
ciend er beneht⸗

nikehiſne ⸗
UscumcriCet
endashohl-

X A& 7Aâ &A&&E AE&N&E& RA1SX AEZAASAà&£

CONSIDERATIO LXIV.

Per crucifixum Eſum latro ſalvatus
cſt, ne deſperes: ſed unus eſt, ne præſumas.

Vomine memento mei. Luc. 23. 42.

I,

Kimus, qui inter enormes peccatores de gratia divina ac ſalu-
te ſua deſperavit, Cain fratricida fuit, dum ad Deum dixit:
Major eſt iniquitas mea, quàùm ut veniam merear. Septuaginta legunt:
Majus delitum meum, qum ut remittatur. Sed erras miſer, quia in
immenſum major eſt Dei clementia. Deſperavit & AchitO= 2. Reg. 17. 22.
phel, videns quòd non fuiſſet factum conſilium ſuum, & ne à Davide
caperetur, ac quaſi proditor rebellisque ſuſpenderetur, ipſe ſibi laqueo
gulam fregit. Deſperavit & Judas malè pœnitens: Ef projecti argenteizin Matth. a. 5.
iemplo receſſit, & abiens laqueo ſe ſuſpeniit. Non ſic bonus latro in cruce, non Luc. 23. 42) .
ſic: Non, inquam, deſperavit, ſed potiùs de novo, ubi Chriſtum cru-
cifixum ut Dei Filium agnovit, in ejus cruentis merjitis ſperavit, & quia
de pecceatis ſuis propter offenſam Dei fummè boni, ſumme dilecti ani-
mitùs doluit, veniam ac regnum cœleſteimpetravit. Plura hicoccur-
runt pro ſalute noſtra ponderanda.
2. Cuùm Iſaac Chriſti Domini figura, tanquam ſervus mercenarius
duceretur ad immolandum „Ppropriüs humeris ligna holocauſti inter
duos juvenes patris ſervos ad montem Moria (nunc Calvariæ) aſpor-
tavit: Tulu quoque Igna holocanſti, ut indicaretur Chriſtum pientifſimum gen 2aa. 6.
Redemptorem noſtrum bajulaturum ſibi crucem inter duos latrones,
&inter eosdem cruci ſuffigendum: Tunc crucfixi ſunt cum oo duo latrones, u- Matth 27. 38,
mu à gextti & unus à ſiuſtris. Llbi obſervandum „quòd non reſtibus aut
funibus (prout ſæpiùs ſculptores ac pictores folent proponere) fue-
rint in cruce ſuſpenſi, ſed ferreis elavis trunco crucis afigi. Unde Se- Sedal, lib. 1.
dulius Poëta Chriſtianus & antiquiſſimus:
Par aſt pæœna trium, ſed d Jpar cauſa duorum:
Hi mundo ſunt quippe rei pro cximine multo;
Huit reus eſt mundas, ſal vatus ſanguine Juſto.

IIh 2z 3. Quæ⸗

Gqen. 4. 2.

244 Conſideratio LXIV.

3. Quæres hic ex quibus indiciis latro bonus (cui Dimas vel Diſ-
masnomen) Chriſtum & hunc crucifixum agnoverit eſſe Filium Dei
8. Vincent. & Dominum Regni cœlorum? Reſp. S. Vincentius Ferrerius: Videns
Ferr. ſerm. de atro qui pendebat in cruce à dextris, quod Ghriſtus oravit pro crucxoribus, & conſi-
Haralc. derans Chriſtipatientiam, habuit fildem de Chriſto, & contritionem de peccatis in corde
&. Unde & alterum ſuum commilitonem, qui Chriſtum blasphema-
verat, corripuit: Neque tu times Deum, quòèd in eadem damnatione es, & nos
quidem juſtò, non digna falctis recipimus; hic verò nihil mali fecit.
5. Hicron. in Aliam rationem aſſignat S. Hieronymus, quòd ex ſignis ac inſoli-
Matth. tis viſis portentis fuerit converſus: Sole, inquit, fugiente, terrũà commotâ,
ſaxi que diſruptis, & iugruentibus tenebris, unus credidit in Eſum, & priorem nega-
tionem ſequenti confeſſione emandayit.
§. Vinc. Ferr. Prædictus S. Vincentius Ferr. etiam hanc aſſignat cauſam, quòd
ſerm de bono latro ille bonus per umbram Chriſti crucifixi fuerit converſus, tunc
latrone. videlicet, quando ſole gyrante umbra crucis Chriſti eum contigit;
Sic enim umbra S. Petri Ap. ſanabat infirmos. Addunt alli, B. Virgi-
nem ſtetiſſe mediam inter crucifiæxum Filium & huno latronem, atque
illi hanc gratiam impetraſſe.

Quidquid ſit hac dere, primarius tamen impulſus cognitionis di-

vinitatis Chriſti in hoc bono latrone fuit gratia & illuminatio Spiritũs
Joan. 6. 44. Sancti: Nemo poteſt venire ad me, niſi Pater, qui miſit me, iraxerit eum. Ecce
traxit eum Pater, quia dilectiſſimus Filius pro illo orans in cruce ex-
Rom. 9. 16, auditus eſt pro ſua reverentia; unde Apoſtolus ad Romanos: Miſerebor
cui miſeror, & miſericordiam præſtabo cujus miſereor. Iitur non volentis eſt Dei. Ad-
verte bene: Peccare quidem potes, ſed ex te non poteris reſurgere:
Mlſerentis eſt Dei. = 5
4. Venit quidem illé latro bonus in vineam Dominihorâ primùm
undecimâ ad laborandum, recepit tamen mercedem ſuam: Hodie mecum
eris in paradiſo, ſed hæc ſumma gratia fuit, quæ non eſt trahenda in conſe-
quentiam. Duo erant ad latus Chriſti, unus converſus eſt, quis non
ſperet? Unus damnatus eſt, quis non timeat, etiamſi ſit apud Eſum?
1. Cor. 9,24.) Omnes quidem currunt, ait Apoſtolus, ſed unus accipit bravium, ſic currite,
ut comprehendatis. Chriſtus Crucifixus poſitus eſt in ſignum, ad quod in
hac vita mortali curramus neceſſe eſt, quia extra illum nulla nobis ſpe-
rans ſalus. Væ illi, qui ab hoc ſigno declinat; aut aberat: Sc currite,
ut comprehendatis Anteſignanus nobis factus eſt bonus ille latro, qui pri-
mus ad hanc feliciſſimam appropinquavit metam, & bravium lucra-
Luc 23. 43. tus eſt: Hodie mecum erisin paradiſo. Ograndis felicitas! Erige te, anime
mi, ſi ſecutus es errantem, ſequere & pœnitentem, dum adhuc
tempus

Lue. 23. 43.

dig ,0

eg zſoor
llim, ItModor!

luknem Men
gmnzifeifniun
einſef an

.

ltelund,

8. nnue

zin, i,
erpoleiiͤgoro⸗
nMon rhigefm
Dimenteyelen
Monleboouslur
1 Wetgſchtnan
Menmn Detkus 4
menuit, Ariſ
mſnepaltore, al
e ſteterunt; h
öfidelior, Kl
miDlml n
MambDEO, Etl
Aiderubo endb
Amſecenti

eunci,, ellkn,

enntbeifliumn
Nlosconteſku

De latrone penitente. 245
ryfe, tempus eſt, quia venit nox, in qua non poteris ampliùs ope-

ertektimhej rari.
l Hemtin ſiee . 2. Sanctus ille Senex Simeon, qui gratiam habuit Chriſtum infan-
4 eſmmin ig. tem in ulnas ſuas ſuſcipiendi, cujus ætas tunc erat, ut refert Del Rio,
A enendiitt centum & trium annorum, Chriſto non ſine piis lacrymis vaticinatus
Eumblegle eſt: Poſitus eſt hic in ſinum, cui contr adicetur, hoc eſt inmonte Golgatha, u- Luc. 2. 34.
bike,,01 bi omnes inimici Chriſto infami ligno ſuſpenſo contradicebant, & Pa-
ter ipſe exactam à Filio ſuo propter peccata noſtra requirebat juſtitiam
Alonseinl. ac ſatisfactionem: ropter ſcelus poputi mei percuſſi auum. Ad hoc ſignum non 53. 8
Nerntamnnn, pervenerunt Apoſtoli, quia relicto eo omnes fugerunt „excepto S. 34. de
n, iretee⸗ Joanne; hic autem Latro Apoſtolorum ſupplevit defectus, & in cru-
ce ferenda conſtantiſſime usque ad finem permanſit, hinc ab ore Veri-
Nutenim,nn tatis ei promiſſum fuit & quidem cum juramento: Amen dico tibi, bodie
t convetin me mecum eris inparadiſo. Supra quod egregiè devotiſſimus Didacus Stella
Hiſieumanz ad noſtram doctrinam moralem: Adverte, inquit, quod non promittit re. Didac Stella
untali, ANn. gnum niſi exiſtens in cruce, quia qui non compatitur, non conregnabit: Hodie mecum in Luc.
elanonen, r erisin paradiſo quàùm plurimi volunt eſſe cum Chriſto in paradiſo, ſed renuunt eſſe in
cruce cum ilo. Fortaſſe & tu talis es, mi Lector?
Sntinbd. 6. Adam protoparens noſter non erubuit ſe excuſare, quòdmanda-
tinto itß tum Dei violaſſet, culpam dejiciens in Evam, & Evain ſerpentem: Ser- Gen. 3. 16.
ertenne ece pens decepitme, & comedi. Sic dæmon porrexit illis pomum, & ſubripuit
s incruce ed⸗ paradiſum, ait Doctor Melliffuus; quod peccatum & nos miſeri fili
undd Mſerdhn Evæ ac poſteri à protoplaſtis noſtris hauſimus; excuſamusnos, & uti-

PMenigeſden N nam non ſæpiùs etiam in foro interno, culpam rejicientes in dæmo-
nem, carnem rebellem, amicos, malos ſocios &c.

Neeibnfuß⸗ Non ſic bonus latro, non ſic, dum publicè ſuam culpam confeſſus
nieihonnin⸗ eſt: Nos digna factis recipimus; hic verò nihil malifecit. En habes hic confiten- Luc. 25. 487
um HM temreum. Petrus Apoſtolorum Princeps ad unius mulieris vocem
lriake⸗ contremuit, & Chriſtumnegavit. Cæteri diſcipuli, quaſi oves er-
n rantes ſine paſtore, diſperſi, ſe & fide deſtituti ſunt; amici Chriſti
erſuse lee delonge ſteterunt; hic verò latro ex nemorum latibulis adveniens
ſitant amicis fidelior, & diſcipulis conſtantior inventus eſt. Omagna fides

de hyr Ntnn . . 7
ehtan tua, mi Diſma! qualem Dominus non invenit in Iſfraél. Credidit

nſenm Abraham DEO, ſed loquenti de cœlo; Credidit Moyſes ſed DEO lo-
lummhun quenti de rubo & nube; Credidit & Iſaias, ſed DEO ſuper thronum

Aut enui excelſum ſedenti: Credit & Latro, ſed homini miſerrimo, toto cor-
oabilehane pore ſaucio, pendenti in patibulario ligno ignominioſiſſimo, quem ta-
m, Khre menut Dei Filium agnovit, adoravit, defendit, & illius innocentiam
Croali publicè conteſtatus eſt. Verè talem fidem noninvenit Eſus in Iſraẽl.

ſtenen,, Hh 3 7. Chri-

S. Chryſoſt.
ſer de Bono
larrone.

Tanlerus
cap. 43⸗

4. Keg, 6. G..

8.

Jean. 1², 32.

246 Conſideratio ErV.

7. Chriſto agonizanti in horto Gethſemani Pater in ſolatiumS. An-
gelum Michaelem ſubmiſit, qui confortaret eum, in cruce inter ſum-
mos pendenti dolores nullum ſubmiſit, qui morientem conſolaretur
Filium. Et quare hoc? Reſp. S. Chryſoſtomus: ii horto, inquit, Chri-
Kus conforiutus fuit al Angelo, C& in orute à lattone pœnnente, cujus Pnitentia

magis morienti Redemptori noſtro placuit, quàm ſi Pater plures An-

gelorum exercitus ſibi ſubmiſiſſet ad conſolandum. Proinde perele-
ganter & optimè devotiſſimus Taulerus: Novum hunc ſructum, ait, & pri-
mum botrum, quem Dominus ) Eſus ex infæcundo ſols noſtro, multo ſudore, multäque
pretioſi ſanguinis ſui irrigatione in ligno crucis ſuæ obtinuit, cœleſti Patri ſus, ccu pretio-
ſum munus ingemi cum gaudio per Legatos Angelos miſit. Quod ſi gandium eſt Angelis Dei
ſuper uno pecsatore pænitentiam agente, quæ illic lætitia de bujus eſt Latronis concepta
ſau lte, quam jam propè deſperaverant? quanto putamus cum gaudio Pater leſtis pri=
mitias has frugum Paſſionis Filii ſui ſuſcepit? O peccatores omnes, quare in
peccatis veſtris mori vultis? Ecce ærarium in cruce apertum eſt, in
quo omnes theſauri ſunt abſconditi; ite cum Bono hoc latrone in ani-
mo contrito ac humiliato ad crucifixum Eſum, & invenietis requiem
animabus veſtris. .

Abesiisdis Ais W AsAs disAsd A s⸗A Es
CONSIDERATIO LXV.

Chriſtus in cruce pendens peccato-
res recipit, ſed in judicio rejicit. Attende

hic Lector prudens.
Quia bic peccatores recipit. Luc. rg. 2.

IL.- 1
Liſeus Propheta per vile lignum ſerrum duriſſimum in aqua
Jordanis merſum enatare fecit, & ad ſe mirabiliter attraxit:
Pracicht ergolgnum, C& miſit illuc: natavitque ferrum. Chriſtus Do-
minus plusquàm Eliſeus per lignum crucis ad ſe ferrez pecca-
torum pectora attraxit, & etiamnùm attrahit, unde dixit: Er
. 4 . . 1
ego ſ exaliatas ſaero A terra, omnia traham ad mie ipſam. Audiamus hic S.
Augu-

„btlang
inl haͤan
nsRedencen
Eeumtcleiholl
Amüramud
clekeoNett
,iochit, Gnft
Cncken im
3,Bmneftnine
Orare ohen
ducinn n,
tun,
0I Orunkeabes
mineleltue, deht
Am, Eindoeriliuse
ſetſelinen kum
Mci Mipii in
it, Percltoonen
Reellains ro

1iis EMpechit, i
Iclaib, ut ſiun
n, gualbemnin
lnuemorastraht
Lconligeruetde
nchir in nie enn
noz rerenne ain
lin thind
nunn reninenain .
Ulackuntnezen

ur, niſltn Nriut

on, n.

Cliis Ni
Purerphine
. Troinlepet
udep di .
liſiln, nufinn
an ir ugen.
lanc yluei
8iſ lann utte
Ulnkurrtnihift
Onnes, uri
eeapertunthn
hoelatonenni
menietölegimm

M.

eoNa
Auende

n Coiſinnn/

leninbiinmn

Chrln
ſneh.
esalklien,

7
97

7. Wet,
urehit ne

Crucifxus recipit, & rejtcit. 24 7
Auguſtinum: Venien: Eliſens, inquit, miſit lignum, & natavit ferrum. Quid eſt S. Aaguſt. ſer.
lignum imittere, & ferrum in medium producere, niſi patibulum crucir aſcendere, & 21. dc Temp.
de profundo inferni humanum genus erigere, ac de omnium peccatorum limo per eruci
mnyſterium liberare? O peccatores omnem erigite vos in ſpem, in cruce
Eſus peccatores recipit, ſed ſi renuitis ad eum venire, in judicio reji-
cit. Eligite, dumtempus affulget gratiarum.
2. Errat una Paſtoris ovicula, ſed totus grex unò hâc charior nonerat,
proinde tam ſedulò conquiritur, &inventa humeris boni illius Paſto-
ris imponitur. Ert cùm inyvenerit eam, impenit in humeros ſuosgauens. Quid Luc. 1f. ß
pientiſſimus Redemptor noſter per hosce humeros inſinuaverit, Gloſf·
ſa pereleganter exponit, Humeri Chriſti cruci brachiæ ſunt, qui ſemper ſunt
Parati ad animam noſtram, perditam illamoviculam, ſublevandam,
& ad cœleſte ovile deportandam; hinc recte S. Bernhardinus: Confi- S pernhard.
gitur, inquit, Chriſtus duri clayu, ut inſeparabiles humeri ejus ſint ab inyenta oye. de dignit-aal-
O charitatem immenſam! mæ 4. 5. 6. I.
3. Hanc veritatem optimè agnovit Vates Regius, unde ad Deum
orare ſolebat: Errari ſicut opi quæ perut. Ovis errans, ſi nonà Paſtorere- Yl. I18. 176.
ducitur, perditur, fitque præda luporum, & ſi non balatu ſuo ſe mani-
feſtat, ac paſtoris auxilium invocat, actum eſt de illa; hinc rursùs, Da-
vid: Quaære ſervum tunum, quia mandata tua non ſum oblitus. En animapecca-
trix! formam hic habes, quomodèò ad crucifixum Paſtorem tuum in
omni neceſſitate, ac præſertim mentis anxietate debeas confugere;
clama, & invoca illius opem, & non te deſeret: Oviil«, ait S. Ambro- S. Ambroſ. ia
ſius, quæ perierat in Adam, levatur in Chriſto: Humeri Chriſti Cruci braebia ſunt: Luc. I5. ſ⸗
ilic peccata mea depoſui, in illa patibuli nobili ceryice requievi. Si autem non vis
venire, perditio tua ex te, Iſraël! Nunc recipit, tune rejicit.
4. Kectè Iſaias Propheta de Chriſto Domino in cruce exaltando
vaticinatus eſt: Expectat Dominus, ut miſereatur veſtri, & ided exaltahitur par- Iſa. 30. 18.
cens vobi; Expectat, inquam, te, 6 peccator! ferreis in fatali ligno
affixus clavis, ut ſuam tibi exhibeat miſericordiam, ac delictorum
veniam, quia libentiùs vult ignoſcere, quàm punire; & tu, heu mi-
ſer; adhuc moras trahis ad amplexus tui venire crucifixi Amoris? Au-
di, & conſidera verba S. Bernhardini: Clamat , dicens, anima mea deli. S. Bernhatd.
*αtachits in cruce expanfis benigniſßmè te expelcto, ulciſci diſimulo, a multis pericu to. 2. de Orig.
lisibero; revertere, cuùmz gaudenter ſe ſuſcipio, omnem oſſenſam remitto, gratiam li- erir leiin. I1.
beraliter tibi dono, & datam multiplico, muliiplicatam conſervabo, conſery atdmque in 3. C. 1e
«teα εnnnerabor. Et quis obſecro, non veniat ad talem Dominum,
qui in charitate perpetua dilexit nos, cujus miſericordiæ ſons nonſc-
catur, niſi tu priùs fueris exſiccatus?

ſ. Ve-

Lue. 15. 10.

IJer. 3,4.

S. Chryſol.
gexm. 3⸗

Lue. 22. 4

Iuſeb. Emiſſ.
hom. de bo-
no latrone.

Luc 23. 48⸗

I. Joan, 2. I.

2498 Confideratio LXV.

y. Venit filius degener & prodigus, nunc animitus de ſuis pœni-
tens peccatis, à procorum ſiliquis ad amantiſſimum Patrem ſuum, nu-
dus ac lacer, & vix præ fame oſſibus hærens; & quid Pater? Sacer tex-
tus habet: Càùm adhuc longè eſſet, vidit illum Pater ipſius, & miſericordid motus
eſt. & acour ens cecidit ſuper collum ejus, & oſculatus eſteem. Anime mi! Pater,
ac Redemptor tuus Chriſtus eſt: Amodò vocaeum; Pater meus es tu, quia
ipſe creavit, ac redemit te; cur ergo non dicis pariter cum illo
prodigo ad ſe reverſo: Surgam, & iboad Patrem meum? Cur non ingenuè
confiteris: Pater, peccavi in cælum & coramte? Noli timere, non exprobra-
bit tibi licet filio degeneri malos tuos mores, quia cor contritum &
humiliatum diligit, ſed occurret tibi in eruee expanſis brachiis ac ma-
nibus, & amplexabitur te, præbens paternum inclinato capite pacis

oſculum. Subintrathic S. Chryſologus: Nondixit: Unde venis? quid feci-

ſti? Ubi ſunt quæ tuliſti? quare tantas m gloriam tant turpitudine comutaſti? Sed citè
proſerie ſtolam primam, & induite illum 3 Videtis quia delicta non videt vis amoris O
vere vis amoris! quia tam pater nemo, tam pius nemo, quàm Eſus
Chriſtus, & hic crucifixus.
6. Et quis, obſecro, non obſtupeſcat, ſiattentiore mente expendat,
quòèòd Dominus Eſus in infami exaltatus ligno non Angelos, ſed meros
peccatores, lictores, latrones, milites & infimæ fœcis homines volue-
rit habere præſentes, & aſſiſtentes? In monte Olivario in eruentailla
agonia apparuit ilii Angelus de cœlo, confortans eum, in cruce nullus ſe illi ſpe-
Gabilem reddidit; amarè quidem flebant omnes Angeli pacis, ſed nul-
Ius venit ad confortandum & conſolandum eum, & quæ cauſa?
Reſp. Euſebius Emiſſenus, quòd bonus latro gloriosà voce præſentes tem-
perayit dolores, Cæterique adſtantes peccatores, in morte Chriſti conver-
ſi, de quibus S. Lucas: Et omnis turba eorum, qui ſimul aderant ad ſpectaculum
iſtud, & pidebant quæ fiehant percutientes pectora ſuarevertebantur Hoc morienti
Domino ſumo erat ſolatio converſio tot peccatorum, & ideò in cruce
à peccatoribus circumdari voluit, & ideò ſpectaculum factus eſt Deo,
Angelis & hominibus, & nunquid & tibi, mi Lector?
7. Cæteruùm in lege civili ſancitum eſt, ut in atrociſſimis & jam no-
tis deli ctis reo in tribunalinonpermittatur Advocatus, neque recur-

ſus ad appellationem. Non ſic in lege gratiæ, non ſic; &licetinnu-

mera ſint noſtra delicta, morte & inferno digna, habemus tamen apud
Patrem potentiſſimum advocatum, Chriſtum Eſum & hunc cruci-
fixum; unde S. Joannes: Fihol: hæc ſeribovobis, ut non peccetis: ſed ſiquis
peccaverit adrocatum habemus apud Patrem Eſum Chriſtum juſtum „& ne ali-

quam poſſis habere in illo diffidentiam, mox addidit: Iſe eſt ropitiatio
pro

oreltofagt
Friunigrnen
e Conhledn
Erithnd: In
6Dund Ckohldl
ce elerer,
6NuSDod
remo
WS deklofn
Koht, ſid .
) Nrmanl
bvcaniunit
Aveniginatzen

in Eenenlooteli

S0Ccinihec

tecneinsDon
Enr Cummutons ful
Vstecchud, et hte
Wwin ficen mone

nnu ſitn n nin

imnan N oc
Ueſonmid Leceir
entbes leterentel
Taponis teſimoni
I, 9 innantu
Kin ene Ne

dellenmi

Crucifxus retibit, & rejicit. 249

tathen hro peccatis noſtri, non pro noſtris autem tamàùm, ſed & totius mundi, ideò
nnnn enim crucifixus eſt, ut peccata noſtra deſtrueret, atque deleret.
iiurter. 9. Ad exempla tranſeamus. Refert Alegambe ex Societ. ESII Alegambe in
nſmniu de quodam venerabili Patre ex eadem ſacra Societate, quòd per om- Bibhotheca.
memi, nem vitæ curſum paſſioni Chriſti ac præſertim ejus in cruce agoni
Mell fuerit addictiſſimus, unde ferventiſſimis quotidie deſideriis ab hoc
Niter amm crucifixo Amore ſuo flagitabat, ne in mortis articulo ab eo deſereretur.
mon ingen Et ecce ingens prodigium, cùm nunc ſuprema imineret hora, quàâ ex
ononerprobrr. hac mortali vita migraret ad meliorem, imaginem crucifixi Domini
0r Cntritunn ſui arctiſſimè complexus eſt, illud Davidicum fracta jam voce identi-
dndisaeme. dem ingeminans: In manus tuas Domine commenda ſpirium meum. Interim
Unmenikes obſervabant circumſtantes, quòd ligneum Chriſti corpus paulatim
Unlenemudgn, de cruce ſe ſolveret, clavi à manibus ac pedibus ſeſe enodarent „ &
netmiutg, in crucifixus Dominus os ad os, & cor ad cor ejus applicaret, in cujus
nntetmmt ſacratiſſimo oſculo & amplexu beatam expiravit animam. O felix
eno, guin s mors! optabilis ſors, ſic poſſe aliquando mori. Ecce in cruce nos
recipit, ſed & rejſicit, quod ex ſequenti patet exemplo. .
mentecxpencln 2. Recenſet Philippus Chiſelius de quodam Juvene vitam plu- Philipp. Chi-
gelo ll Menn⸗ ribus contaminatam ſceleribus agente. Tandem completâ peccato- ſel. p. I. Dom.
Hominesfolle- rum menſurà in fatalem morbum incidit, in quo neque ad pœniten-* Adyvent.
oinemenailx tiam, neque ad confeſſionem Sacramentalem piorum precibus, neq;
Wlosſelliſghe⸗ ipſo Crucifixi aſpectu poterat commoveri. Et quid tandem factum
Nirisſeindd. eſt? Ipſe crucifixus Dominus in imagine ſua horrendam contra eum
renii æternæ damnationis fulminavit ſententiam, dum dexterâ, à ſtipite
nneſlenun Ccrucis reſolutaâ, ex laterali Vulnere extractas aliquot divini cruoris
nehrinin guttas in faciem morientis conjecit, ingeminatâà haàc voce territficà:
Ancn aiſetun danguis meus ſit tibi in perditionem ? Sit tibi nota in omnem æternitatem, quòd illi

gur Hooeninen Jueri ingratus ad quod fulmen miſerrimus infelicem animam in Or-
n, Kickhnue cum evomuit. Ecce in cruce recipit & rejicit. Tunc in morte im-
4 ſCmnel Pœnitentibus veneranda Domini Vulnera aæterna erunt incendia Pils verô per- §. Rup. I. 4.
petui amoris teſtimonia, & ſors beata „ de qua vates Jeſſæus: DEus in oan.
ti li. mMeus es tu, & in manibus tuis ſortes meæ, hoc eſt: in manibus vulnera-kſal, 30. 10.
Hoe nanel tis, & in cruce perforatis erit ſors noſtra in æternum. Iti-
nam & mea!

Ebhm ee.

1 . —
1 Grful e⸗ RRES
jhurſtiui 0
. e: e
Cic: /,

Ir
e

Gimher Unus pro omnibus, I i CQON-

25 S ( e) ee
HWe SWV. YO W
CONSIDERATIO LXVI.

Chriſtus in cruce pendens ſuam de-
monſtrat miſericordiam & juſtitiam.
Miſericors Pominus & juſtur, & DEus noſter miſere-
tur. Pſal. I4. §.

L.
Oſeph Jacobi Patriarchæ filius, ubi innocens in Æaypto in la-

cum miſſus eſt, ferreisque adſtrictus vinculis diu crudele mar- Geilln
P(al. 104. 14. tyrium tulit (prout obſervat David: In ſervum venundatus eſt Joſeph: Kint *
— humiliaverunt in compedibus pedes ejus: ferrum pertranſut animam ejus) ECticn,
Tandem in ipſo adhuc carcere conſtitutus Judicis officio fun- ntieh
/

Gus eſt, dum medius inter duos concaptivos ſuos uni, pincernæ vi- eten Cend
Gen 4e. 13. delicet, vitam, & alteri magiſtro piſtorum perniciem & mortem an- ſenn lamkers
nuntiavit: Recordabitur Pharao miniſteru tui, & reſtiuuet te in gradum priſtinumi nrienl
Et ad alterum: Auferet Pharao caput tuum, & ſuſpendet te in cruce. i Hewot
A typo ad prototypon veniamus. Joſeph in pluribus Chriſtum n in id
enait⸗ ac præſertim in infami crucis ligno in medio pendens anl mgi
atronum, ubi uni vitam & æternam ſalutem prædixit: Hodie mecum uimwloens n
eris inparadiſo alterum verò velutreprobum mortiæternæ & carceri tar- nmi, imum lrei
§ Aug ep. 48. tareo mancipatum reliquit: Tres eruces, ſubintrat hic S. Auguſtinus: 2ilumſt, un
& in tact. 31. in uno loco erant, in una latro liberandus, in a ia latro damnandus, in mechia Chriſtus, Nhiinlmntmm,lhi
in Joan. alterum liberaturus, alterum damnaturus. Et iterum in alio loco ſic ait: 1 icr aiin aten
crux, ſi attendas, tribunal fuit, in metlio enim judice conſtituto, unus latro, qui un, u itai
credidit, liberatus, alter, qui conſultavit, damnatus eſt. Kien leoni dlin
2. Ecce hic verifcatum fuit illud, quod ipſe Dominus ante cru- fübakenit
Matth. 24 do. Cifixionem ſuam palam edixit: Duo erunt in agro, unus aſſumetur, & unus intuitn inmont
relinquetur. Duo erant in agro Golgotheo, ambo morte & gehenn? Mommminbhee
digni, unus aſſumptus eſt à crucifixo Domino, gratiâ nimirum ejus udicins, giihis
præveniente, concomitante & conſequente, per quam ad veram uls: Daſmnd
contitionem ac poenitentiam diſpoſitus eſt, ſed alter ſcelerum ſoci-⸗ Pcendr, ne
us æternùm rejectus eſt, quia ipſe noluit ſalvari. Oh . encant
e-

7

. Uamd
tam,

ſoftr niſ.

Vin Zomnhr
SCin crccenm
,ulliur t
ir ANcn 1
es offeo fun⸗
ni,pincenne Il
nEmmortennan⸗
rn irum
e n aue.
NochesCPök
ia wecd ed
lgit: den
erae ACi
tdies Alti
lur in Mi

Erucifixus miſericors & juſtus. 2 51
Obſerva hic: Miſericors quidem eſt Dominus, & dupiciter mi-
ſericors, ita Vates Regius, Miſericors & miſerater, & quid ſequitur? Et Pſal. 111. 4.
Juſtus. O quot gratias tibi promeruit & obtulit crucifixus Eſus & tu acd
huc ſtas immotus? Audi S. Hieronymum. Erige aures peccator: Miſeti-S, Hieron. in
cors eſt DPominus: ſed noli eſſe negligens, ſequitur enim, & juſtus. Pſal. 114.
3. Moyſen attende. Cùm pugnaret Joſue contra Amalec, ipſe
manus & ſimul virgam erigebat ad DEum in cœlum: Dixitque Moyſes Exod, 17. 9.
ad Foſue: Elige v'ros: Et egreſſus, pugna comra Amalec: cras ego ſtabo in vertice
collis, babens virgam Dei in manu mea
Moyſes hic Chriſtum crucifixum præſignavit in monte Calva-
rio ad Patrem expanſis manibus pro ſalute noſtra orantem. Sed ob-
ſerva: virgam ſuam pientiſſimus Redemptor, hoc eſt crucem, ſem-
per in manu ſua habuit, virga autem eſt juſtitiæ Dei ſymbolum, im-
pietatis ultrix & vindex. Væ tibi, ſi hic non attendis, & ſolum ſpe-
ras miſericordiam, contemptàâ divinâ juſtitià, utraque enim ad ſa-
lutem eſt tibi neceſſaria: In tempore utrumque, erat ſymbolum Maxi-
miliani II. Imp. qui pro ſuo ſcuto aquilam habuit, uno roſtro palmam,
& altero fulmen geſtantem cum hoc acroamate: Utrumque in tempore.
Ita Chriſtus in cruce. Si ſapis, capis.
4. De Ezechiele Propheta recenſent Sacræ Paginæ, quòd ali-
quando viderit Cherubinum, qui duas præſeferebat facies, unam
hominis, alteram leonis: Similitudo autem vultüs eorum: facies hominis, &
facies leonis, .
Cherubinus hic volans Chriſtum Eſum & hunc crucifixum ad-
umbravit, qui hic in terra inter mortales & peccatores converſa-
tus pari modo duas induit facies, unam hominis, alteram leonis:
Hominis, inquam, faciem indutus eſt, dum carnem humanam à Vir-
gine aſſumpſit, quam pro noſtra omniumque ſalute tradidit in ara
rucis imolandam, ubi czuùm malediceretur, non maledicebat, cùm pateretur, non I. Fetr, 2. 23
cominabatur :Itradebat autem judicanti ſe injuſtè: qui peecata noſtra pertulit in corpore
ſuo ſuper lignum, ut peccatis mortui juſtitiæ vivamus, cujus liyore ſanati eſtu. Sed
& faciem leonis obſtinato latroni in cruce, & impiis Judæis inter-
fectoribus ſuis oſtendit, dum eos è templo flagello ejecit, unico ver-
bo & intuitu in monte olivario in terram proſtravit, & in cruce
pendens omnino faciem ſuam ab illis ad Occidenten avertit, indig-
nos judicans, quibus ampliuùs Sol juſtitiæ præluceret, unde de illo
Jeremias: Dorſum & non faciem oſtendam eis in die perditionis eorum. Væ ti- Jerem. 8. 17.
bi peccator, ſi crucifixus JEſus tibi aliquando in mortis tuæ arti-
tie kalein demonſtrabit faciem! tunc tanquam Leo tugiet, & quir non Amos 3. 2.
zimebu!

Ezech. I. I606,

1¹2 5. De-

§. Auguſt.
tract. 36. in
Joan.

Deut, 32. 11.

Oſee 13. 9.

Vulneram.

2 5 Conſideratio LXVI.

F. De Aquila obſervat S. Auguſtinus, quòd proles ſuas in facie ar-
dentis & altiſſimi ſolis ſeverè probare, & unguibus ſuſpendere ſoleat:
Si lucidiſſimos ſolis radios fixo & irretorto poſſunt aſpicere oculo, ut
proles ſuas legitimas agnoſcit, ſi verò parùm acie palpitaverint, tan-
quam fotum adulterinum ab unguibus demittit, rejicit, & in abyſſum
præcipitat, unde rectè pro lemmate illi inſcribes: Probat, & reprobat.
Aquila hæc Chriſtum in cruce elevatum adumbrat; Sic enim
comparatur à Moyſe: Sicut aquils provocans ad volandum pallos ſuos, & ſu-
per eos voltans, expandit alas ſuas, & aſſumpſit eum, atque portavit in humerie
ſui & Verm hic obſerves, rogo anime mi; quòd hæc aquila di-
vina & miſericordiam & juſtitiam etiam in tribunali crucis exercere

ſoleat, ubi in veritate ſicut aquila provocans alas & brachia ſua exten-

dit, & ſuper nos volitat, imò & in humeris ſuis portat; ſed væ nobis,
ſi poſt tot ac tanta beneficia filii adulterini & ingrati pulli invenia-
mur, tunc jure merito illud nobis poterit objicere: Perditio tua Iſrael;
tantumod? in me auxilium tuum.
6. Nec defunt exempla, quibus hanc magis dilucidamus verita=

. Guilielmus tem. In Hiſpania magnus quidam Dominus ſanguine nobiliſſimus,
e Wael S. J.

in Corona SS. Venerat tunc fortè in illam civitatem S. Franciſcus Borgias e Gandiæ

ſed flagitiis plurimùm infamis gravi morbo de vita periclitari cœpit.

Duce Societatis Eſu Generalis Tertius, vir Apoſtolicus & animarum
ſalutis ſitientiſſimus, qui audito hoc ſumo moribundi periculo in con-
clave ſuum ſeceſſit, & ibidem ante crucifixi ſimulacrum in genua
provolutus, hunc deſperabundum divinæ Bonitati, quatenus con-
gruam illi pœnitendi gratiam elargiri dignaretur, ſummis votis com-
mendavit. Hæc dum fiunt, ecce tibi ingens prodigium! Servator,
qui in cruce pendebat, ſubitò loqui, & inhæc verba ſolvi cœpit: A
Franciſce confeſtim ægrum, eumque hortare ad pœnitentiam & conſeſſionem pecca-
torum, & ego illi ut medicus & infirmorum curator adero; qua voce animatus
Borgias, ad moribundum ſine mora contendit, quem & mundi Sal-
vator in ſpecie Medici inviſit, qui ad lectulum conſidens cum S.
Borgia blando ſermone illum ad pœnitentiam & ſalutarem peccato-
rum confeſſionem adhortabatur. Verùm uterque oleum & operam
perdidit, dum infirmus omne conſilium & ſalutaria monita contu-
maciter rejecit atque contempſit. Interim cœleſtis Medicus parat abi-
tum, & paulè poſt Franciſcus impenſiùs hujus peccatoris æternam
conſiderans ruinam, rurſus in ſuo conclavi coram eàâdem thaumatur-
ga Crucifixi ſtatuâ in genua proſtratus, per acerbiſſimam paſſionem
a0 SS. Vulnera pientiſſimum obteſtatur Redemptorem, ut infinitum
profuſi cruoris ſui pretium in hoc miſerrimo peccatore non in æter-
num

efurd ire
Gela dlun
SAm! Con
PsNolpüngled
cleicnrüiüm
n Eerage eſ
ſedvuminiten
Gercers umd
card inaumli
Vrmmele
lietiin uin
lin, Anetimil
ns 9A NIu &
ſurkensnwehan
ſäüm Klanmg eye
fünaggeinttenpe
tin Atbas, afen
Nt

.

Olinsdg,
elckr⸗
ſhelteſolezt;
Apenth, t
3 gtareien.
Ci in⸗
Pla . 6 n
brat; Kecn
lir ſun ,
ntwyir iyhunmr
tac agnl -
CNiserercere
Tachiataeter⸗
tzledxand
rin pollinei⸗
e: etinldin

uciammus rerir⸗
e nohin
eneltaniceyit
hienir
6Canimumum
eialoincr⸗
ctatnin gennun
Jneddd Cr⸗
Nndis WNrde
igium! Senſel
Nlölgi celt
canſeſenbi
n ene
nemn &Aa
n COnls 15
ePlatuefin
ne oletifin
taritmind
teMlelene
S—
rnn
me1Gen,
gtllnn /
munen
Neemm

Gruciſixus mi ſericors & juſtus, 253
num ſinat perire; ad quem Dominus: Conyeni iterum pertinacem illum
Franciſce, meque , Eſum deſer, ſi forté me conſpecto cruci pro ſe fixo, converta“
tur & vivat. Franciſcus de novo voce divinâ animatus rurſus ægrotan-
tem accedit, ſecúmque lamentabilem illam crucifixi Eſu imaginem
defert, quam infirmo ſubmiſſis in terram genibus conſiderandam ex-

hibet, & per ejus 88. Vulnera, paſſionem ac mortem rogat & obſe-

crat, ut tandem in ſe rediret, æternitatem nunquam terminandam
perpenderet, & dignos, antequam ſuprema vitæ immineret hora,
pœnitentiæ fructus faceret. Quid hic expectas optime Lector? An
non Marpeſia ad talia verba colſiqueſceret cautes? En iterum novum
prodigium! Cùm ad hæc omnia obſurdeſceret miſer ille Hiſpaniæ
Grandis: vultumque obſtinatè à Crucifixo ad parietem averteret; tum
ecce miſericordiſſimus, ſed & hic juſtiſſimus Salvator manum dex-
teram e cruce revellit, & ſacroſanéctum cruorem é laterali vulnere
collectum in faciem hujus obſtinatiſſimi peccatoris in teſtimonium
æternæ illius damnationis projicit, ad quod miſer ſine mora execran-
dum in manus infernalium dæmoniorum evomuit ſpiritum.
Nunc amice Lector, pro reflexione morali unà mecum perpen-
de ineflabilem Crucifixi Servatoris noſtri miſericordiam & ſimul ju-
ſtitiam, quam etiam in eruce, tanquam in ſigno, cui contradicetur,
poſitus, in ruinam & reſurrectionem multorum exhibere aſſolet.
Nunc penès nos eſt, an illius miſericordiam, an exactam in morte
juſtitiam velimus experiri. Væ nobis, ſi pertinaces in peccatis no-
ſtris usque in finem perſeveraverimus, tunc, prout loquitur Ruper-
tus Abbas, SS ac veneranda Domini Vulnera æterna nobis ſunt futura in-
cendia, Hæc conſidera, & vade in pacc.

Ii 34 CoON

2 94 3. (0) E
CONSIDERATIO LXVII.

Chriſtus in cruce liberaliſſimus docet
nos, quomodo debeamus ſubvenie pauperibus.

Abiit, & vendidit omnia quæ habuit, & emit eam.
Mattbhb. 13. 46.
J1.

Egotiator ille Evangelicus pro una pretioſa comparanda mar-
garita dedit omnia quæ habuit, & emit eam: Negotiatorille

Chriſtus eſt, margarita anima cujusque hominis, pro hac

enim in paſſione & cruce dedit omnia quæ habuit, non pri-
mam, ſed ultimam ſanguinis guttam, ut tam immenſo di-
vini ſanguinis ſui pretio eam fibi compararet.
Hoe prævidit Sponſa illa dilecta, dum de hoc ſuo Sanguinum
Cant. J. 14. Sponſo dixit: Manus illius tornatiles, aureæ, plenæ hyacinthiv. Subintrat hic
Philo Carpath. Tunc tornatiles factæ ſunt Chriſti manus, quando is illas exten-
dit in cruce, quando eæ clavis perforatæ ſunt. Hic dedit omnia quæ habuit:
Patri commendavit animam, Matri corpus, Joanni Matrem, militi-
bus veſtes, latroni regnum, Veronicæ ſudarium, clavos Nicodemo,
linteum & femoralia joſepho Arimathæo, ſanguinem peccatoribus,
crucem Eccleſiæ in millenas partes & ſegmenta, pro ſolatio fidelium
dividendam. O amor immenſus! Quis unquam audivit tale, aur
huic vidit ſimile? O abyſſus infinitæ charitatis!
Num 20. 11. 2. Petra à Moyſe in deſerto percuſſa non ſibi ſed aliis abundan-
Pſ I. 77. 24 tes dedit aquas: Percuſſit petiram, & fluxerunt aquæ Chriſtus, petra, in
Num. 13. 24 Cruce percuſſus ferreis clavis & crudeli lanceâ, omnibus ſitienti-
Beda n Exod. bus, prout ait Venerabilis Beda, gratiarum lavacrum effudit.
17. Botrus ille grandis ex ligno pendens non ſibi ſed aliis dulce
phalernum ſubminiſtravit: Chriſtus crucifixus omnem ſuum ſan-
5⁸ Greg Nyſl. guinem; unde rectôε S. Gregorius Niſſenus: Cujus ſangui, inquit, potus

I de vita factus eſt eredentibus ſalutaris.
Moy ſis.

Vates

ſußen

olefio i
eClo
vnic
ANℳH i.
an Cnli i
amainpleuſui
Pmnoone hell
3 aurtlszel
ünae,et
rs aepoche
Steclqguncht
Panliſif
nonn Galt:
InN Condun
uls donnd,lu
rct: buele nuun
airid,ſenirn
lan, ingit a
