verò, qui concurrebant, haſtâsque frangebant, ſed tamen in ſua ſeſſio-
ne permanebant, argenteum folium donabat.
Xerxes Perſarum Rex Platanum arborem, qui optatam ipſi um- Idem.
bram in gravi Solis æſtu fecerat, aureis torquibus, pretioſis annulis ac
gemmis ornavit; Pompejus verò vitem auream gemmeis pomis & bo-
tris circumdatam intriumpho oſtentavit &c.
Mitto has ſimiles arbores pretioſas, quas mundus æſtimat & mi-
ratur; ad aliam arborem te duco, anime mi, ſub cujus umbra;, etſi-
amſi ruat mundus & æther, ſtabis intrepidus. Arbor hæc eſt Crux
Dominica, de qua Eccleſia cantat: Crux fidelis inter omnes arbor una nobilis, In hymuo de
ſyva talem nulla proſert, ſronte, flore, germine: Dulce ſerrum, dulce lignum, 5. urc
dulce pondus ſuſtinent &cc Nulla inter prædictas arbores pretioſas melio-
rem fructum tulit, quàm lignum crucis, hoc enim ſolum dignum fuit
portare talentum hujus mundi, & pretium totius ſœæculiʒ hancigitur
ſalutiferam arborem humiliter exoſculemur, & duobus ſtringamus
brachiis, eam devotiſſimè ſalutando: Are Crux, ſpes unica: Benediltatu
inter omnia ligna & beneditus fructus, qui in te pependit Eſus Chriſtus, Santta
Crux, Thronus Filii DEI, adeſto nobis peccatoribus, ut per te ſimus nunc & ſemper
aujuti & deſenſi.
4. Deſolata Agar filium ſuum Iſmaëlem, ubi panis & aqua defe- .
cit, in deſerto ſubter unam arborem projecit: Aljecu puerum ſupter unam Gen. 21. 15.
arborem,

7 Conſideratio II.
arborem, quæ ibi erant, & ahiit, ſeditque regione procul, quantam poteſt Areus ja⸗
cere, aixit enim: Non videbo morientem puerum, & ſedens contra, levavit vocem ſu-
8. 1sdor in am, & fleyit. Subintrat hic S. Iſidorus myſticamindagans cauſam, cur
hunc ſcripru- Agar hanc prolem ſuam fubter unam arborem projecerit, ibidem au-
iæ loenm. xilium expectans de cœlo?
Rationem idem S. Pater aſſignat, quia per dictam arborem crux
Dominica præfigurata fuit, ſub cujus umbra & proles & mater deſola-
tamox à cœ1 optatas impetrarunt ſuppetias, nam apparuit eis Angee
lus, mœrentes conſolans, Gnrenqik monſtrans, cujus hauſto ſalu-
tari latice & mater, & proles abun refectæ ſunt. Si hoc olim inum-
& Lanr. No- bra, quid nuncin luce veritatis? Crux, ait S. Laurentius Novarien-
var hom. de ſis, eſt arbor optabilis, ſalubri medicamine plena. Quid agitis, peccato-
Fai, res! Cur non ad hanc vitæ & ſalutis arborem properatis, extra quam
eſt nulla ſalus?
5. De Maximiliano Primo hujus nominis Imperatore referunt
probati ſcriptores, quòd à Principe quodam duos raræ magnitudinis
Joan. Weyer & velocitatis moloſſos dono acceperit, quos Imperator (ſedtum tem-
8.). To. a2. lib. poris intervallo adhuc Archidux Auſtriæ) ile in venatione probare
A alit. 10. voluit. Cùm itaque illos loro alligatos ante ſe duceret, in proximam
ein feramimmiſſurus, accidit, ut hi generoſi canes ad conſpectum feræ
omnis moræ impatientes, tanto impetu in obviantem prædam inve-
herentur, ut Maximilianum, qui lorum ſeu funem circa manus forti=
ter ligatum tam citèò ſolvere non poterat, per longum viæ ſpatium
ſuper terrammiſerrimè raptarent, in quo ſummorerum & vitæ diſcri-
mine ſine dubio periiſſet, niſi providentiſſimus DEIIS, qui in tempo⸗
re adeſt ſe in veritate invocantibus, huic extremomalo remediumor-
dinaſſet; ſiquidem canes, cùm ad arborem quandam advolarent po-=
tiuùs, quàm accurrerent, ſubitèò ſe ipſos captivarunt, dum funis cir-
eaarborem implicitus momento uno celerem illorum curſum ſtitit,
ex quo Maximilianus jam ſemimortuus & malè cruentatus pauliſper
ad ſe rediit, funem de manibus ſolvit, & ſic à vitæ interitu ope arbo=
ris obſtantis liberatus eſt.
Idem Imperator, dum aliquando per montana excelſa & rupes
eretſerus de prœruptas Oenipontanas rupicapras inſequeretur, eò tandem in hac
Cruce lib. 2. periculoſa venatione evaſit, ut nec pedem referre, nec ampliùs pro-
eap. 19. gredi valeret, niſiin præcipitium & proprium interitum. Manſit in
hoc ſtatuper dies duos & noctes, crucifxum implorans Amorem ſu⸗
um; Etecce die tertic apparuit juvenis in habitu ruſtico (qui Ange-
Ius Domini credebatur) qui eumà præcipitio liberavit, & per ir
alta

—

nn,

rax arlor vitæ & ſalutis.
Gtiſij ta, alta montium ſecurè ad ſuos perduxit, in cujus rei memoriam per-
, hen“ grandem Crucifixi effigiem illic locorum juſſit erigi, quam conſpici-
ans en ens de longè veneratus ſum. V
rit, ibitan. Ad te nunc me verto, anime mi, dic obſecro, quid aliud vita
tua eſt, quam continuus curſus ad mortem? Et quo te ſubinde non
n arboremn ducuntmoloſſi iſti & canes venatici, ſcilicet tuæ infrunitæ paſſiones,
Ematerdedh concupiſcentiæ, carnis tumultus, dæmonum inſultus & mali habi-
anuiteis Ang⸗ tus? Igitur arborem oportet quærere, quæ ab interitu te eripiat;
Is hauſtoſ Arbor hæc ſalutifera eſt Crux Dominica, In qua vita & ſalus mundi pe-
ocoliminum pendiz, in quæ Chriſtus triumphayit, & mors mortem ſuperavit in aternum 3 ad
ensNorien. hanc, inquam, curre, quia, prout loquitur S. Ambroſius, per &
6S, ONed⸗ borem mors, & pvita per crucem.

S, Erttagden . .
re magditlni .
em CONSIDERATIO III.

ee Chriſtus Adamus ſecundus reparat

rrdanim in Cruce, quod Adamus primus in Paradiſo
aamanwbn deſtruxit in arbore.
W VI ſpahmm . . . . 5 2.
Unius delicto multi mortui ſunt: multo magis gratia
Rine PEI, & donum in gratia unius hominis JEſu Chri-
angmon i inplures abundavit. Ad Kom. J. 15.

1. Gorn ſung
W Canſimt 1.
— Rimus homo de humo ſumptus, & ex limo creatus, à DEO
Ninter⸗ creatore ſuo nomen accepit A DAM. Obſerva hic Lector pru-
celn dens: Tò nomen ADAM quatuor conſtat litteris, quæ in græ-
tann Erid co quatuor orbis demonſtrant plagas; AAnatole, id eſt Ori-
Ir, eotin e entem. D Dyſis Occidentem; A Arétos Aquilonem, & M.

te, necinn Mezembria Meridiem, ſed hoc, prout rerum ponderanti patet, eſt
gteritumm. „Lrucem exprimere; ita Rabanus? Nomen primi hominis: id eſt Adam in Rabanus fig.
nploracs Ne Hfgura & forma ſanctæ Crucis diſpoſium eſt; quatuor enim orbis partes ve- 12. de 58. Cru-
ico 6 4 ram, ſeu quadratam formantcrucem, & S. Hieronymus: ſa inquit, g tieron. iu
beruih ſpeciescrucis quid eſt aliud, nißi forma quadrata mundi ? LlIt per hoc videli- Marc. c, 11.
Gimher Unus pro omnibus. B cet

10 Conſideratio Ill.

cet myſterium omnibus indicaretur, non aliam Adamo & poſteris
ejus ad cæleſtem patriam eſſe, & impoſterùm ſupereſſe viam,
quàm viam regiam ſanétæ crucis.
2. Adam primus peccavit per ſuperbiam & inobedientiam,
dum uxori & ſerpenti infernali ex pomo vetito divinam promittenti
Gen. 3. 5 omniſcientiam credidit: Eritis ſicut Di, ſcientes bonum & malum. Chri-
ſtus Adam ſecundus reparavit in cruce hoc ſuperbiæ & inobedien-

Philipp. 2. 8, tiæ delictum, de quo Apoſtolus: Hamiligvit ſemetipſum factus obediens

usque ad morten, mortem autem crucis. “
Adam primus Auctor fuit omnium malorum, quæ in univerſum
Rom. 5. 12, promanarunt genus humanum: bPer unum bhominem peccatum in hunc mun-
dum intrayvit, & per peccatum mors, & ita in omnes mors pertranſut, in quo
peccaverunt. Chriſtus crucifixus auctor eſt omnium bonorum, gra-
1. Cor. 15. 2. tiarum, & benedictionum, imò vitæ æternæ; Sicut in Adam, ait A-
poſtolus, omnes moriuntur., ita & in hro omnes vivificabuntur.
3. Adam per generationem carnalem parens eſt omnium homi-
AG. 17. 26. num; Fecit DElIsex uno omne genus humanum inhabitare ſuper uniyerſam faciem
terra, Chriſtus crucifixus per generationem ſpiritualem eſt verus
1. Peir. 1. 3. Parens noſter, qui ſecundum miſericordiam ſuam magnam regenerayit nos in ſpem
viyam &c.
Adam poſt admiſſam prævaricationem cum uxore ſua ſum-
mopere erubeſcebat, quòd eſſet nudus, ideò conſuerunt ſibi folia
een. 3. 7. fics, ut nuditatem ſuam tegerent: Cumque cognoviſſent ſe eſſe nudos, con-
ſuerunt folia ficus, & fecerunt ſibi perizoeomata. Chriſtus nudus in cruce
Plal. 21. 19. pependit, ah quanta cum erubeſcentia & rubore, quis dicet? Diyi-
ſerunt ſibi veſtimenta mea & ſuper veſtem meam miſerunt ſortem. Et dilectus il-
Joan. 19. 42. le pretioſiſſimi Redemptoris noſtri diſcipulus: Partiti ſunt veſtimenta
libi, & in veſtem meam miſerunt ſortem. Supra quod S. Ambroſius: Refert
S. Ambr. libe inquit, conſiderare, qualis aſcendat, nudum vpideo, talis aſcendit, quales nos
10. in Luc. Auctore DEO natura formavit, talis in paradiſo hemo primus habitayerat, talis
ad paradiſum homo ſecundus intravit.
sen. 1, 8 4. Adam in horto paradiſi & in loco voluptatis peccavit: Plan-
taverat autem Dominus DEUS paradiſum voluptatis aà principio, in quo poſuit
bhomiem, quem formaverat. O felix ille hortus, priusquàm Adam in eo
peccaverat, ſed ubi in eo ſeductus fuit, & legẽ Dei prævaricatus eſt,
initium in illo omnium peccatorum à poſteris comiſſorum & com-
mittendorum ſumpſit. Chriſtus ſecundus & innocentiſſimus Adam
loan. 18. 1. in horto Gethſemani ſuam inchoavit paſſionem: Egreſſus eſt cum diſci-
pulis ſuis trans torrentem Cedron, ubi erat hortus & c. Et in alio horto ſuam
finivit paſſionem. ubi & ſepeliri voluit, ut unde mors oriebatur,
inde

at
Ein
*
it

Ntroſm⸗
Nel

ſiſore 4re
ntmktu
intaun
Sr Mhrs

iimmbfecn
o i/

tamllen⸗
ſpenlfn

obecenn
m promitmi
malin Ch-
E inobeller
ſacus aletient

n univerſum
n in bune mnun⸗
unfin, gin
DNorutn, grr⸗
in 4Aan 1 ait X
untur.
mniumhom-
irerſen ſuſi
lem eſt ven
gamt mjinſßi

hre ſula fum⸗
unt ſibi fl⸗
eſenudis, in.
us in croe
S ce) Din
tdllecnnl
ii ſan Uaſmmm
wbrolus: .
ſcendn, gulin
s bobt

85 Pebenit 1

ned Adamin

De primo & ſecundo Adamo. 11

inde vita reſurgeret: Erat autem in loco, ubi crucifxus eſt, hortus, & in Joan. 19, 41,.

borto monumentum nopum, in quo nondum quisquam paſitus erat, iti ergò pro-
pter paraſceren udæorum, quia juxta erat monumentum. poſit: runi Eſum.
S. Ad Adamum prævaricatorem quondam à DEO dictum eſt:
Maledicta terra in opere tuo: in laboribus comedes ex ea cunctis diebus vuæ tuæ: Gen. 8. 8.
ſpinas & tribulos germinabit tibi: in ſudore puliils tui veſcéris pene Conſide-
ra nunc novum Adamum, quomodo per crucem & paſſionem ſu-
am terræ maledictæ de novo benedixerit: Benedixiſti Domine terram tu- pfal. 84. 1.
Jam &c. Remiſiſti iniquitatem plebis tuæ &. Vide; ac perpende inſuper
prædictas Protoplaſti pœnas, quas ipſe ſecundus Adam in laboribus à plal. 87. 16.
juventute ſua patientiſſimo animo ſuſtinuit. Bone DElIS! quot ſpinas
pungentes ac tribulos illi germinavit Hebraica tellus? Vide quan-
tum ſudaverit per omnem vitam ovem quærendo perditam, in mon-
te Olivario, ſub graviſſimo crucis aratro, ac tandem in colle Gol-
gothæo encdens in ligno.
6. De Adam refert ulterius Scriptura, quòd præ pudore & con-
fuſione, ac præſertim ob metum divini judicii inter denſiſſimas para-
diſi arbores ſe abſconderit: Abſcondit ſe in medio ligni. Chriſtus cúm ad Gcn. 3. 8,
necem & judicium quæreretur, non ſe abſcondit, ſed ipſe ultrò mi-
litibus ac hoſtibus ſuis obviàm proceſſit, tradens ſe ipſe volunta-
rie in manus peccatorum: kſus itaque ſciens omnia, quæ ventura eraut Joan. 18. 4.
ſuper eum, proceſſit , & dixit eis: Quem quaritis?
Adam, ubi de ligno ſcientiæ boni & mali comedit, mox, con-
ſcientia animum illius acerrimè ſtimulante, advertit, in quantam mi-
ſeriarum voraginem ipſe & genus univerſum humanum deveniſſet,
unde fugam meditanti venit in occurſum ipſe Dominus ad auram poſt
meridiem, Protoplaſtum reum ad ſe vocans: Ubi es? Supra quod S. Gen. 3. 9.
Irenæus: IlIud, inquit, ſignificabat, quèd Chriſtus ad mundi veſperam ventu- einzus hie
rus eſit ad redimendum Adam eji:que poſteros. Et quia Adam in arbore** orpel-
vetita peccavit, Chriſtus DEl Filius in arbore infami paſſus eſt, ubi
jam tunc in paradiſo, prout obſervat Eccleſia: yſe lignum tunc notayit,
damma ligni ut ſolveret, & medelam ferret inde, hoſtis unde læſerat.
7. Adam tandem é paradiſo per juſtiſſimam ſententiam fuit eli-
minatus: Ejecitque Adam, & collecapit amte paradiſum voluptatis Cherubim, Gen. 3. 24.
qui illum, prout vult S. Auguſtinus, vel manu eduxit, ut Raphael
Tobiam, vel abripuit, ut Angelus Habacuc ex Judæa in Babilonem
transportavit, ut Danieli ferret prandium &c. Chriſtus pari modo
ex civitate Hieroſolymitana cum crucis pondere ejectus & eductus
eſt, & quidem eâdem horâ & feriâ ſextâ, ubi Adam peccavit, crucifixus
& circa horam nonam diei in enes pro ſalute mundi mortuus eſt:
2 Ratis⸗

12 Conſideratio III.
8 da & alii Rationis, ait V. Beda, imo dwinæ pietatis ordo poſcebat, ut qu horaä primus
apud Cornel. Adam peccando mortem hunc mundo inyexerat, eäâdem horâ ſecundus Adam mor-
tem moriendo deſtrueret.
8. De Adamo commemorant ulterius SS. Patres, quèòd illius
S8. Ambroſ. in caput ſeu cranium in Calvariæ monte fuerit ſepultum: Congruebat,
c. 23. Lucæ. ait S. Ambroſius, ut ibi vitæ noſtræ primitiæ locarentur, ubi fuerant mortis e-
xordia. Quod Adami cranium Chriſtus ibidem ſuo ſanguine de cruce
copiosè ſtillante à ſorde peccati mundavit, & ad vitæ gratiam mi-
Ephef. 4. 14. ſericorditer revocavit juxta illud; Surge qui dormis, & exurge à mortuis

Molanus eap & illuminabit te Chriſtus Et ideò exiſtimat Molanus & alii, hunc mor-

78 de Im gi- cem in Eccleſia DEl proveniſſe, quòd ſub Crucifixi Domini Iconibus
nibus. X . 1 .
ac ſtatuis quædam Calvacia appingi, aut adſeulpi ſoleat, per quam
Adam ſub crucis trunco ſepultus, & Chriſto redemptus ſignificatur.
9. Adam denique fuit expreſſa figura & typus Chriſti, ita Apo-
Rom. 3J. 14. ſtolus in Epiſtola, quam ſeripſit ad Romanos: Qui eſt forma futuri, hoc
eſt venturi Chriſti in hunc mundum. Adam ex terra virgine, & non
maledicka ſine virilli ſemine à Deo procreatus eſt; ita Chriſtus ex
Matre Virgine nunquam maledicta, ſed ſemper benedicta terra
Luc. r. 35˙. Per virtutem Spiritüs Sancti generatus eſt: Quod naſcetur exte ſanctum,

Gen 3. 16. vpocabitur Filius DEl. Adam fuit caput & ſponſus Evæ: Sub viri poteſtate eris::

Chriſtus eſt caput & ſponſus Eccleſiæ ſuæ, quam redemit ſanguine
Epheſ 5. 23. ſuO: Chriſtus eſt caput Eccleſiæc. Ex Adami dormientis latere & coſta Eva
Gcn. 2. ?21. formata eſt: Immiſit erg? Dominus DEus ſoperem in Adam z cümque obdor-
miſſet, tulit unam de coſtis edus, & replevit carnem pro ea, & ædificavit Domi-
nus D Eus coſtam, quam tulerat de Adam, in mulierem. Ex Chriſto Domino,
ubi in cruce obdormivit, & latus ejus lanceâ apertum eſt, Eccleſia
S. Aug: lib.? Mater cunctorum viventium prodiit; ita S. Auguſtinus: Aſcendit, in-

de Symb. ad quit, Sponſus noſter thalami ſui letum, dormiat meriendo, aperiatur ei luuus,

Catechum.

cap. . & Eccleſis prodeat Virgo: ut quzmodo Eya facta eſt ex latere Alæ dermientis,

ita Eccleſis fermetur ex latere Chriſti in cruce pendentis. Oanima Chriſtiana!
vide, & conſidera, in veritate Sacramentum hoc magnhum eſt,
ego autem dico in Chriſto & Eecleſia.
Adam denique à DEO præfectus eſt omnibus corporeis creaturis,
tanquam Dominus univerſorumin terra. Quanta dignitas! & tamen
illam perdidit unico pomi morſu; ſed egit poſt lapſum per annos 230.
Matth. 27. 52. amariſſimam pœnitentiam, & ideò pié creditur, quèd fuerit ſalva-
tus, & inter illos Sanctos, qui cum Chriſto ſurrexerunt., & nunc in
cœlo ſit teſtis fidelis paſſionis & redemptionis generis humani. Ma-
jor, imèò omnis poteéſtas data eſt Chriſto in cCælo & in terra, de
quo

Mine
ietk

culi De brimo E ſecundo Alamo. 13
ahin quo S. Leo Papa: Queod gecidit in Adam primo, er'gitur in ſecundo. Pro- Philipp. 1. 5,
W. Pter quod & DEIIS exaltavit illum, & donavit illi nomen, quod
eſt ſuper omne nomen, ut in nomine JEsl omne genu flectatur &c.

tes, gliig
Im: Cogyne = otN c,„ GHeRH⸗ 50 . .
ri gelgere iSgeN e ge Se ge
e d n =ð
Könn C O N S J D E RATI O IV.
rene Chriſtus Crucifixus juſtus Abel, jam
en, er gun ab origine mundi in ſuis typis occiſus, &
usſigiifcann crucifixus.

hriſti, in Ae .
forma fatuni . . ,
lnceen Conſurrexit Cain adverius fratrem ſuum Abel, & in-
ita Chriſtus terfecit eum, Gen. 4. 8,

benedlicta te
rerle ſundt
vin ueſfarenn I.
itſanguin . .
let Bel virgo, Sacerdos & Martyr primam poſt Adamum me-
nge au. ruit præſeferre Chriſti Crucifixi figuram, dum primus in
alitan dn patenti campo erexit aram, in qua DEO optima ac pin-
guiſſima gregis ſui primogenita, hoc eſt; Agnos litavit:

AoDodnn
ie . Abel obtulit de brimoge nitis gregis ſui, & de adipibus eorum, Cain Gen. 4. 4*
me d es Ler agricola munera tantum aliqua abſoleta de frugibus terræ
nus: ener DEO ſuo præſentavit: Factum eſt autem poſt multos dies, ut offerret Cain
ede ens de ſructibus terræ munera Domino.
ned Cnufi . Inſpiciamus modè, quàm gratum acceptum utriusque ſacri-
aoin dune ficium DEO acciderit; de victima Abelis teſtatur Scriptura: keſpe-
hoc mag xit Dominus ad Abel, & ad muners ejus. Dum ſcilicet igne de cœlo lapſo
illius ſacrificium probavit & abſumplſit. Caini verò munera prorsùs
intacta relinquens contempſit, & faciem ab eis avertit: Ad Cain au-
4 te. ad munera ejus nen reſpexit. Et quare hoc? nunquid apud DEIIM
ſum hern eſt reſpectus perſonarum?
,qudch S Cauſam hujus myſterii ſubjungit Rupertus Abbas in Geneſin, ubi gupert. Abb.
exerunt, e docet, Abelem hoc ſuo ſacrificio præſignaſſe, & quodamodo præcur- hic in Gea.
enekilun riſſe ſacrificium Crucis, offerebat enim agnos immaculatos & opti-
(xlo & inn Mos: Iu quibus, ait doctiſſimus Quareſmius, Chrſti Sacrißicium & ſacta Quareſim. 10.
B 3 pulne 1. C. 3 ſect 2.

rorpores Cretl

14 . Conſideratio W.
vulnera in ypo cernebantur, agnus enim perfectam Chriſti orucifixi geſtat
figuram, dum crucem in dorſo habet, & quinque ſtigmata in cor-
Pore, quatuor videlicet in pedibus, & cicatricem rubram in pectore.
2. Et hoc eſt, ad quod in ſua Apocalypſi alluſit dilectus ille Chi-
ſti Diſcipulus, dum non dubitavit Chriſtum crucifixum, agnum il-
Apoc. 13. 8. jum divinum jam ab origine mundi occiſum appellare: Qui occiſus eſt
b orgine mundi. non in ſe videlicet, ſed in ſuis figuris ac typis, utpote
qui jam ab æterno à Deo erat decretus, præſcitus & prædeſtinatus»
ut mundum imundum ſuo tempore ab interitu redimeret, & pro
omnium ſalute in ara crucis moreretur. Itaque crucem Dei Filius
non tantùm in tempore, ſed jam ab æterno elegit, per quam homi-
nem lapſum cum DEO Patre reconciliaret: in miſericordie ſempiterna
m ſertus ſum tui, dyxit regemptor tuus Dominus. Quòd autem Sacrificium
Caini à DEO rejectum fuerit, rationem reddit S. Ambroſius: Ael,
inquit, e primitis ovium obtuli Sacrificium, docens non terræ munera placitura
DEO, quod in Cain oblatione ſigurabatur, quæ Idegeneraverant in peccatores, ſed
ea, in quibus vini gratia myſterü refulgeret. Refulſit autem divini gratia
myſterii in typo agni divini, jam tunc ab origine mundi occiſi; Ca-
in verò jam tunc in figura inimicus crucis Ohriſti extitit, & ante-
ſignanus impiiſſimorum deicidarum, quapropter meritò cum ſuis ob-
ſoletis muneribus rejectus eſt. Et quid tu offers DEO, anime mi?
4. Poſtquam Cain impoſtor & fratricida ſceleratiſſimus ex hoc
diverſo Sacrificiorum effectu non obſcurè advertit, Abelem magis
apud DEIIM ob vitæ, morumque candorem, quàm ſe pollere, in-
vidiæ fomite excitatus, fratrem ſuum blando ſermone in agrum ut
Gen 4. 8. ſecum veniret, invitavit: Egrediamur foras; cumque eſſent in agro, conſur-
rexit Cain adyersus fiatrem ſuum Abel, & interfecit eum. An mandibula? ut
communiter pictores hanc figuram exprimunt? an forte ſtrangula-
Tirin. bie. tus, aut lapidibus obrutus, aut in aquam demerſus? Reſp. ex Tirino
& aliis, quòd Abel ligneâ & ruſticâ furcA, quam Cain tanquam agri-
— cola, ſecum de more in agro ferebat, fuerit occiſus, ut eò magis ty-
pum mortis Filii Dei in agro Golgothæo à perfidis Judæis in cruce &
ligneâ furcâ interempti repræſentaret. ita enim doctiſſimus Mallo-
Mallon de S. Nius: Chriſtum, ait, ad mortem fibi ab invida gente inferendam properantem
Sind ſ. 121. figuravit Abel, dum à Cain invido in agrum ducebatur, ut ibi ligno necaretur
4. Obſervat in hac figura gentium Doctor Paulus, quòd Abel,
licèt jam ab origine mundi à fratre fuo perfidiſſimo occiſus, adhuc
Mebr. 92. 4. tamen in præſentem usque diem nobis loquatur: Defunctus adhut loqui-
turꝭ & quomodo, dices, adhuc defunctus ille nobis loqui poteſt? Au-
di vocem meam: Innocens Abel adhuc nobis loquitur non in ſe, ſed
in

Ha. 54. 8.

3 de incarnar.
cap. 1.

1 ſopoee
hpun,
ar,l
ugnunit
ponn
ricl

rackh
ſekni,d
ytlurtt
6incols,
uwenta m
ynir
i,AS
l e
Drtaryn
, nan
lun Aen
VHen
unrta
r nti
nrabe⸗
r
(le
onn
Uleſent
kinyen
Cunt. Hl

hinem,/

4.

lieib ln
kune nnei
Uun heum g

uleri

Chriſtus crucifxus per Alelem præſignatut. 15

– in ſuo prototypo Chriſto JEſi
witnit ſit typum, dum enim 130 Eifo- a ilie tam eximium geſ-
nnch 1 n e mortuus, alter viciſſim ortus eſt, longè
dilechusiih ior, longè juſtior, longè innocenti „long
hulkne magnum inter utrumque Aelem aiſe or. Sed hic advertas, rogo,
tum,an. mi innocenter effuſus ſine mor repanttim: Ganthaus APelispri-
re iiund, noCer ſine mora contra truculentum fratricid I
e. mavit vindictam: Quid ſeciſti? vox ſanguinis fratris tui idam cla-
pos, uim Sed meliùs loquitur Sanguis ſecundi s fratris tui clamat ad me de terra? en. 4. Ie.
Predeſtinm ſal iſi; Ir Sanguis ſecundi Abelis in cruce pro omnium
. ute occiſi; & quid loquitur? ProO Oinnlum
Unetet, & 5 d loquitur? Movetur & concuitu
mneſet, D damentis, dum moritur in cruce Filius Dei, qui ur terra à fun-
em Dei Him Ülos, imo omnes peccatores terræ, velut GeA eigund.
erquntom Abirondeglutire, & vivos ſepelire . infe Auondam Core; Lathan &
tnlefnſen ſanguis divinus? Di in inferno; & quid loquitur ill
te guis divinus? Diſrumpitur templi velum i ianem tand
wen Scrfen ſceleris; Scinduntur petræ quia ola homi in deteſtationem tanti
Anbrolus: 4 ra; fiuntteneb ja ſol, orda hominum erant petris durio-
4 1 . enebræ, quia ſol, mundi oculus, indi .
nennee s ris incolas, quibus lumen impoſterum jniſtr. gnos æſtimavittellu-
in utn. numenta mortuorumad devorandum im e Caſtri PerurtiA m
en Sitii g quid loquitur ſanguis divini Abelis: Nui Goie fratres &c. Et
nig duit, ad momenm dien o kemenn nes A Apoſtolum: Acceſßffis. in- Hebr. 11. 42
ii, d ſuem, meligs tueren ſoen glot 8 ageyt Eſum & ſanguinis aſper-
ritumſuise terra verba oris mei: Pater inquit mmnitſinn Sen lodquitur Audiat
O, anime mi ter dimitte illis, nam non ſcunt quid faciunt “ moriens glIS: 72buc 14 3.
hmus Aie tas infinita! & exauditus eſt pro ſua immenſus amor! O Pie-
Abelem mg intrat hic S. Hieronymus, quod petierat chrifus ne äe
leNolee, millie crediderunt, & usque ad qud brifius muljidque ſtatm de udais ch: ad Hedi-
en ,: . que ad qudrageſimum ſecundum annum datum biam
aonemrun pus pænitentiæ., Hic me non ampliùs capio, & ſt * datum eſt tem ·
ſemm Gοα Tans tantam, ac tam immenſam divinæ bo itati Elomemtin conde
Nn mundibcl Patent, ait S. Auguſtinus, viſeera miſer cor diæ ei ve⸗ clementiam: Nunc 5. 4. 4
ſnd Nn Dyiexs x ako: Hrer / ſe Ctrf . Pe noſtiiam quibus v/ſit ayvit nos nual. c. 2I.
Idulcedine & chari briſti plena ſunt miſericordiâ plena pietate, plena
18 Keſp⸗! . charitate &c. Et quis ad ea non recurrat? 1
Gntanquam . Conſidera hic, anime mi, ulteriùs i
E s Een primorum parentum Adamni & Fvæ. ige nn ccle⸗
s,M NH ſaum Abelemin agr . . „ am hunc filium
u Elem in agro mortuum pfes j .
s udesien nouine i 8 m, interfe tum & in proprio n
anguine invenerunt, quem ind bror Ei
n Goctiſins maßd t, quem exinde non ſine amaris lacrymis te
n. 0 arunt. Hic primam poterant videre: Fus terrX
ifamim ,i tis imagi . poterant videre ac conſiderare triſtis m
eg dis imaginem, & quid cum i ſis aliquand or-
n di N illius ſancta ani pſis aliquando eſſet futurum. Inter
66 ancta anima prima ad limbum à S8. A i Sice
. „e 4 1 J. n . .
urol A quietis loco ſuum expectaret edcptoden, Cinnihinn 2 1n
unc crucifixum, qui poſt morte 5 Jt. An
1 1 eEln C1 O „ .
ur: beſuli rum locum deſcenrdit, & inter alias 68. Pattum i nctem ihie⸗
zc 1. . . 48⸗00. animas etia .
belis lberavit, & ſecum in cœlum evexit. Ltiam 4
Sto

Lac. 10. 31.

Conc. t. de
extremo ju-
dicio,

Gen. . 10.

16 Cenſideratio IV. Chriſtus Crucifxus per Abelem praæſignatur.
Sto hic, & hæreo attonitus, dum doloroſifſimam Matrem, dile-
Gtiſſimum filium ſuum de fatali erucis ligno nunc depoſitum, & in gre-
mio illius reclinatum mente attentiore contemplor. OQquanto majo-
riamore, mœrore ac dolore hæc pientiſſima Virgo & Mater huic divi-
niſſimo Filio & Abeli ſecundo parentavit! Dicat, qui poteſt, explicet
qui explicare valet, ego non poſſum. Et tuingratiſſime peccator, qui
tanti extitiſti cauſa doloris, cùm crucifixum Redemptorem tuum pro
ſalute animæ tuæ interemptum conſpicis, nullo tangeris dolore &
amore? Væ tibi. DWRDMB 5
6. Ubi Jeruchuntinus ille Viator à latronibus lethaliter ſauciatus,
nudus & ſpoliatus in via jacebat moribundus ac ab omnibus dereli-
us, Sacerdos quidam ex plagarum horrore perculſus retrorſum abiit,
& in aliampartem iter fuumreflexit: Et viſo ilo præterivit. Similiter & Le-
vita, ubi hunc hominem vulneribus confectum, & animamagentem
de longè conſpicatus eſt, pertranſiit, nec adire illum miſerum, nec al-
loqui dignatus eſt; præterierunt & plures alii, ſed unus ſolus & qui-
dem Samaritanus illius vulnerati pauperculi miſertus & compaſ-
ſus eſt.
Quod accidit huie jeruchuntino Viatorià latronibus percuſſo, hoc
etiamnum hodie evenit Chriſto ES in eruce ſuffixo & plagis confe-
cto; O quàmmultiprætereunt Chriſtianorum, dum hunc pretio-
ſiſſimum Redemptorem ſuum in Eccleſia, in plateis, in biviis, in agro⸗-
vel etiam in propriis ædibus in cruce pendentem vident, & nec ul-
lum reverentiæ, & amoris reciproci ſignum illi exhibent! O Chriſti-
ani! Filius Dei pro peccatis veſtris in cruce mortuus eſt, & vos adhuc

§⁶ Thom.Vill peccare delectat? Audite Divum Thomam Villanovum: Quid mægis,

inquit, bomini peccati horrorem incutere poteſt, quüùm videre Filium Dii pro pec-
cato in cru is patibulo morientem, & terribilem Patri pro reatu ſatisſacétionem red-
dentem? O grande malum peccatum, pro quo talis ulsio ſit! Non mihi inundan:
tem mundum, flagrantes civitates, abſorptos homines, non infſernum & omnes ejus
pœnas objicias: nam ſi mille proponas gehennas, non ſic expaveſio & contremiſco,
ſicut vilere DEum pro pectato morientem, ita peccati reaum ſolrentem 3 qualis eſt
ma ula, quæ Dei ſanguine eluitur; Qualis eſt culpa, quæ Dei culpa vindicatur? Ds
cætero quis audeat peccare? Quis vel leviſſinam culpam non expapeſeat?
Ad Cainum fratricidam à DEO Patre dictum eſt: Quid feciſtis
Hoc idem ad te dicit, ingratiſſime peccator;, idem Pater cleſtis
poſt quodlibet peccatum mortale à te perpetratum: Quid feciſti? Cur
de novo crucifigis Filium meum? Quid tibi mali fecit? O mi-
ſer! vade & plange dolorem tuum.
CON-

Ees u
vtann

fmne
em

laſiſni . (o) Prze

17
N miENEMEX *ερWπαατναιπιπτι ραιαα

e CONSIDERATIO V.

lipotelt D .4 jY 5
ν Noemus cum arca & vinea ſua pul-
tecntnnk cherrimus typus fuit Chriſti Eſu crucifixi.
getis Jolon
llterſiucian Me conſolabiturnos, ab operibus & laboribus mangvum
undis detel noſtrarum, in terra cui maledixit Dominus., Gen. 5. 29.
eSt .
Drter El 1.
Lanimumagert
nſng d Ta quondam in prima mundi ætate Lamech de filio ſuo Noëmo,
a gu cùm in lucem naſceretur, vaticinatus eſt: Me conſolabitur nos. E- Geney. 25.

nim verò conſolatus eſt Noë univerſum genus humanum, dum
“ poſt Adamum ſecundus Pater omnium hominum factus eſt, quia
upereuſſ⸗, ab eo omnes deſcendimus: Conſalatus eſtnos, dum arcam ante dilu-
pags a vium prœparavit, in qua ſalvaretur genus humanum: Conſolatus eſt
um hune re n„os, quia propter illius ſanctitatem, juſtitiam & oblatum ſacrificium
nbivis,o DEIS de novo benedixit univerſæ terræ, quæ anteà erat maledicta:
Lent, AN Conſolatus eſt nos, quia artem faciliorem & inſtrumenta agriculturæ ma-
enmd. W Eis commoda Loloine agros invenit, ex quo factum eſt, quèd terra u-
NER beriores progerminaret fructus: Conſolatus eſt nos, plantans poſt diluvi-
ovum: is um vites, & adinveniens vinum, quod eſt ſolatium cordis humani, ſi
gefilum bifi bene adhibetur, panis enim confirmat, & vinum lætificat cor homi-
an ſuifium nis: Conſolatus eſt nos, quia ex eo ſuo tempore natus eſt Meſſias, Chriſtus Pſal. 103. 1 5
.) Wn mch in DEIIS noſter, qui vera noſtra eſt H ſalus & vita. Fuit proin-
infemmen τ de Noë pulcherrimus typus Chriſti Domini, pientiſſimi Reparatoris
Ncreſeo 0 Gun noſtri, qui per crucem ſuam omnia reſtauravit, & reſtituit in inte-
eun ſeennni grum, quod pluribus impræſentiarum demonſtrabimus.

Dei duhinn r 2. Ubi omnis caro corruperat viam ſuam, & nuncanno à crea-
non ſt tione mundi 1656. menſura peccatorum erat adimpleta, ſtatuit juſtiſ-
iaumek: E ſimus DEus per diluvium delere terrarum orbem univerſum, in quem
tyidell atel, finem Præcepit Noëmo: Fac tibi arcam de lgnis læyigatis &. Qui ergo ap- Gen. 6. 14.
m: uß⸗ propinquante diluvio hanc arcam ingreſſi ſunt, illi erant ſalvati, cæ-
dimali h“ teri veroò omnes inillo cataclyſmo miſerrimè perierunt, proinde re-
ntn ctè huic arcæ Noëmicæ pro lemmate inſcribes: Nulla ſaus extra. Per
Gimber Unus pro omnibus, C hanc

18 Conſideratio E.
hanc arcam Noëmicam S. Cyrillus Alexandrinus & plures alii SS. Pa-
S. Cyrill. Ale. trum Crucem Dominicam ſubaudiunt: Crux, inquit, eſt arca, per quam
& S. Lhom. in ſalvamur à diluvio inundantis aqua vitiorum, & S, Thomas: Arca Noe, inquit'
Geaeſ. c. Ö. eſt crux Chriſti&c. Quibus SS. Patribus conſentit univerſa Eccleſia Ca-
tholica, quæ in hymno de Sancta Cruce ita cantare aſſolet: Sola digna
tu fuiſti, ſerre mundi victimam, atque portum præparare Arcamundo naufragoz quain
ſacer cruor perunxit, fuſus Agni corpore. Et quid dico? Imòlongo, longilſ-
ſimo intervallo SS. Crux Dominica Arcæ Noëmicæ præferenda eſt,
quia in illa paucæ tantùm „id eſt octo perſonæ fuerunt ſalvatæ, ſed
per fanctam crucem orbis redemptus eſt univerſus. Juvat hic audire
Poëtam Chriſtianum;: G

Arca Noë cedat: CGux eſt nunc arca ſalutis,
Illa ſalus paucis: pluribus iſta fuit.
3. Noë terminato diluvio, quod ſolari anno ferè integro dura-
verat, egreſſus de arca in campo patenti altare erexit, /in quo DEO T.
O. M. in ſignum debitæ obſervantiæ & gratitudinis munda obtulit ſa-
Gen. 8 28. Crificia & holocauſta: Edificayit autem Noæ altare Domino, & tollens de cunctis
pecoribus & volucribus mundis obtulit holocauſta ſuper altare & . Et quid ſequitur?
Odoratus eſt Dominus odorem ſuavitatis, & ait: Nequaquam ulirà maledicam terræa
propter homines &c. Et quare hoc? Cur illud Noêmi ſacrificium tanto-
perè placuit Divinæ Majeſtati?
5⁵ Ambrolſ. I. Reſp. S. Ambroſius, S. Gregorius M. & alii SS. Patrum, quia per
4 S 5 altare Noëmi Crux Dominica „ & per holocauſtum adeò odorificum
homn. 2 z ipſe Chriſtus Dominus & hic Crucifixus præſignatus fuit, cujus intui-
Xzcchiel. tujam tunc temporum intervallo Pater cœleſtis univerſo mundo im-
poſterùm placabilem ſe fore promiſit: Non igitur uhirà percutiam omnem ani-
mam viyentem, ſicuti feci & O quale hoc miſeris mortalibus debet eſſe ſo-
latium, ſi ad hoc cruentum propitiationis holocauſtum & crucis altare
Max. Sand in in neceſſitatibus ſuis confugiunt: Crux, inquit Sandæus, ſuit ara ſummi
Stauroph cir= Sacerdotis, quippe in ea Chriſtus, digniſſima hoſtia«, ſacrifu atus fuit Et S. Fulgenti-
ca finem. Us: Qujd, ait, ſibi vult ara conſtructa, niſi crux in monte porrectas Crux enim alta-
al in Ser. re fuit totius mundi. Sed pergamus ulteriùs.
Abrah 4. Primus poſt diluvium terram ab aquarum colluvie ſiccatam
colere & exercere cœpit Noë Patriarcha, mundique reſtaurator; &
uia priùs non tanta adhuc vitis habebatur cura, ſed inculta ac ſylve-
ſkeis hinc inde in agris ſparſa inventa eſt, ex qua homines non vinum
exprimere, ſed tantùm uvas colligere & manducare conſueverant, i-
deò Noẽ primus omnium vineam invenit, quam ſedulo coluit labore,
& in ſua diviſit vineta. Et ecce dum deuvis recentibus in torculari vi-

Kexfein
Cnnni
nmchk
EChbon
ſit !
Durireic-
llleuft
utmn
ntrnpp
Umen k
Niiua
ulmt,
lnCe
u tei un
Eumt
uiti 4
zuen
ſaen

Nosmus quomodo iypus &hriſti. 19
Khmlgn num exprimit, atque largiùs utpote labore feſſus de illo bibit, igno-
tgnſnga rans tantam ineſſe huic recenti muſto virtutem, ex eo inebriatus,
N nt nudatus, & à proprio filio Cham protervè & petulanter illuſus eſt:
erla odel, Cœpit Noæ vir agricola exercere terram, & plantavn vinenm, bibensque vinum ine- Gen.9. 20,
aſolet: en riatus eſt, & nudatus in tabernaculo ſuo , quod cùm vidiſſet Cham, pater Chanaan,
,naßini yverenda ſcilicet patrit ſui eſſe nulata, nuntiayit duobus fratribus ſuis ſoràs. At verò
Ulongo, ong Sem & Fapher pallium impoſuerunt humerit ſuu, & incedemes retror ſum operuerum
prekerencd verenda patris ſui &. . .
ntſilyate, En rurſus inſignem typum: Per Noł, qui ſuo nomine Quietem ſeu
mnat hie audt KRequiem ſignificat, Chriſtus melioris mundi Reparator in cruce qui-
eſcens præfiguratus eſt, qui non dumtaxat mundum univerſum pec-
catorum flutibus ſubmerſum per arcam S. Crucis ſuæ ac interitu con-
ſervavit, ſed & vineam electam, id eſt, Eccleſiam magno & inde-
feſſo labore plantavit, illamque in pulcherrima vineta & ordines di-
ere imegtoch ſtribuit. Verùm quid accidit? Cum poſt tot exantlatos labores in
Hjinquoel ſua vineâ calicem pafſſionis largiùs, & præ nimio patiendi deſiderio

