verentia: Quis, obſecro, non amet talem ac tantum Redemptorem?
Epheſ 5. 2. quis ipſum impoſterùm audebit adhuc offendere? Verè dilexit nos, & tra
didit ſemetipſum pro nobi. .
4. Audi eandem æternam Veritatem & incarnatam Patris Sapien-
Prov. 38 z0. tiam: Delectabor per ſingulos dies, ludens coram eo omni tempore, ludens in orbe ter-
rarum; & deliciæ meæ eſſe cum fiis hominum. Et quare cum filiis hominum,
& non cum Angelis? Nunquid Angeli erant domeſtici tui? Et quid
eſt homo, quòd memores ejus? Obſerva Chriſtumnon Angelorum,
ſed hominum aſſumpſiſſe naturam, quibus ob naturæ corruptionem
virtus ardua & difficilis eſt, quos per adventum ſuum & paſſionem
roborare & conſolari voluit. Ita effecit, ut in deliciis eſſet S. Petro &
Andreæ crux, S. Laurentio craticula, S. Sebaſtiano ſagittæ, & ſic de
cæteris Sanctis ac Electis Dei, qui ab hoc occiſo in cruce leone de tri-
Pom.l, Quad bu Juda in omnibus adverſis ſuis ſuaviſſimum mel hauriebant: De ſor-
§. 1. tidulcedo. Didacus Niſſenus hanc ſubdit rationem: Homines, inquit,
venatione prædicationi: & aucupiõ crucic cepit; Et Hugo Cardinalis: Potiùs
ſunt ei deliciæ in filiis hominum, quàm in Angelis, vel in aliis crea-
turis à ſe conditis; quia de iis, quæ aucupiò vel venatione capiuntur,
fiunt deliciæ, non autem de domeſticis. .
5. Si ergo Chriſti deliciæ ſunt eſſe cum filiis hominum, etiam cum
miſerrimis, derelictis & anguſtiatis, quare igitur tantoperè grava-
Apocal z. 19. Mur, ſi crux aliqua nos affligit? Pater eſt, qui nos caſtigat: Ego quos
amo, arguo, & caſtigo, quem quotidie invocamus: Pater noſter, qui es in
cœly; quis ergo de manu illius non libenter aliquam crucem ſuſcipiat?
Pſal. 9o. 15. Audi ipſum loquentem: Cumipſo ſum in tribulatione, eripiam eum, & glorgi⸗
cabo eum.
Joſeph Patriarcha ſedens in throno regio Ægypti ſoli Benjamino
Gen. 44. 2. fratri ſuo dilectiſſimo ſcyphum dedit: Spypham meum argenteum, &
pretium quod dedit triiici, pone in ore ſacci junioris, ſactumque eſt ta & c. Ut
ſic/teneriorem erga hunc fratrem ſuum germanum conteſtaretur
8. Ambr. hic. affe tum; Supra quod S. Ambroſius: Fecit reum rapinæ, ut teneret obſi-
dem gratiæ. Ita & Chriſtus ſchiyphum ſuum, ſeu calicem paſſionis illis
tribuit, quos teneriuùs diligit. Et quis, obſecro, non cum Baudio

.

lrtehgonünße
lcerunfulle,
une, Mikfl,
l vaisen
ſgunpi Nd̃
Puum tnift
mnislliag⸗
ünnd

Crucißixus auxilium noſtrum. 363

ONnmnt . .
Ullin ſolatio ex hoccalice Domini bibat? Calic it miß.
Denrhpn 6ibam Alam zem, rem degt mihil uer, en f0. 12, 11:
. e e. Fel amariſſimum eſt, & ſymbolum tribulationum, quod nihi-
,ANN,. lominus cœcos Tobiæ ſenioris oculos mirifice curavit, priſtinumque
10 Dopuldt ei viſum ac lumen reſtituit: Fel nalet ad ungendos oculos, in quibus fuek e
dltuscettornte hugo⸗, & ſanabuntur. Sic tribulationes primâ fronte videntur nobis val Toh n.
unketenpinmn dè amaræ, uùt fel, ſed mentis & animæ cœcitatem in nobis mirum in
ellent m, modum curant, & ad cœleſte regnum promovent; proinde funt pi
. gnus & arrha electionis ad gloriam. Pi-
mubimnigher 6. R aliquando dilectus Chriſti Diſcipulus in raptu innume-
mn, hinisgtein. n ele karum animarum turbam „ſtantem ante thronum DEi cum
unflisanmm, albis & palmis, gratias agentes, & laudantes DEum, & cla-
deliitit hall un ant ce magna: dSalu; Deo noſtro, qui ſedet ſuper thronum, & Agno; Apoc. 7. 10
— 1 iaudita ox unius de Senioribus (Lyranus vult fuiſſe S. Petrum)
utunr onptonen 1 ee tef. icentie: gwi araid⸗ iſantſtolss albin, qui ſunt? Etunde veneranti
ſͤn Enline . t reſponſum ipſe dedit: Eiſunt, qui venerunt de tribulatione magna, &
sverunt ſtolas ſuas, & dealbaverunt eas in ſanguine Aghi; ideò ſunt ante thro

ciseſtet, Pemddk ; er d.
wlgite aſot num Dei. Ecce fructum tribulationum ac præſêrtim SS. Vulnerum
nnieſanrckti & meritorum Chriſti J ES U crucifixi & Agni pro peccatis noſtris
Eniut: le occiſi, in cujus ſangine laverunt, & dealbaverunt ſtolas & animas
ie t ſuas omnes illi Electi. Quid ergo reſtat, niſi ut crucifixum lante-
in l. n ſignanum noſtrum in ſomnibus tribulationibus fideliter ſequamur
7 Wihcn & gratias illi agamus, quidquid evenerit .Sic ſi ſocii .
erimus tribulationum, erimus & con-
uümkNN ſolationum.

ominum, eümn
tur tantoper guir.
nos calign n
: bae in 19
Uumcrubel iil
,ℳhian en,

Gmmum
n ihll, c16
nctllcen

o, vonc/ alr —
22 2 CON-

§. Auguſt. in
Mane. c. 16.

Rom. 2. 18.

364 8332 (o) Wse

Seneps eEEE
CONSIDERATIO XCVII.

Chriſtus & hic crucifixusnos animat,
ut crucem noſtram alacriter feramus, ſi volu-
mus gloriæ ejus eſſe participes.

Haæc oportuit Chriſtum pati, & ta intrare in gloriam
ſuam. Luc. 24. 26.

.

1. Reg. 17,16. Wid dabitar ziro, qui percuſſerit Philifteum hune, & tulerit opprobrium

de Iſraele Quærebat quondam David puer paſtoricius, ubi
cum Goliatho immani illo gigante in duellum & arenam
volebat deſcendere; Et reſpondebant illi Iſraélitæ: Virum
quipercaferitenm, ditabit Rex divitis magnis, &ö hiliam ſuam dabit ei.
Hos ubi audivit ſermones David, ſpe tanti præmii illectus & ani-
matus, ſine mora ſtatuit cum dicto gigante congredi, & faſtui ac
arrogantiæ illius ſeſe pro viribus opponere; ſciebat enim, quòd ſi
victor contra hunc Coloſſum exiſteret, è pecorum ſtabulo ad regia
tranſiturus eſſet palatia, & ex pauperculo paſtore futurus eſſet Re-
gis gener. Ecce ſpes præmii & retributionis huic juveni animum ad-
didit, ut ſe mortis periculo exponere non dubitaret.
bhome, ait S. Auguſtinus, venale eſt regnam cæœlorum» aliud non quærit
pretium: niſi te ipſam: tantum valet, quantum es. Te da, & habebis illud.
Proinde egregiè decertandum tibi erit cum hoſte infernali & vitiis. Et
ecce præceſſit Chriſtus filius David cum baculo crucis, qui animat te,
monſtratque viam, quà ſit eundum, ut ad illud immenſum præmium,
& imarceſcibilem æternitatis gloriam & coronam pervenias, de qua
Paulus, qui per modũ tantùm tranſeuntis illã paradiſi gloriam viderat:
Exilzimo, qzuòd non ſunt condignæ paſſioni hujus tempori ad ſaturam gloriam, quz
revelabitur in nolu. Ubi bene & attentiore mente obſervanda ſunt
verba illa: Hajus temporis, quia ſi à condito mundo incepiſſes pati tor-
menta omnium SS. Martyrum, & ea usque ad finem mundi pate-

reris: Mn ſunt condignæ ad ſuturam gloriam paßones hujus tempern, niſi in
. quan-

n
nmm- N
ardum: ic
reglun / ne⸗
laeltte e i
leeg inin
M,
gienmprend
ue
aain
eeiis, wen
Gehopmnms,

Aeitföntr
opis, Emginen
nogaidgid Gn
lsgneckutei
Cbi ut kellure
oranänum
n tzijdh
Nunuunamane
ſrgnnt/All
OAunmnn: Anmt
ſmm Mlſ n n
3 Mesot
plifnoſtneſunt
nänmemslegen
it, Knenmu⸗
ohhim yſrunl,
Pfümmmllren
Pibera ECerksde
DimumcN
fürtmprolrunnit
Winſetenn r
pprobriunh
1 nl DMrui to
K Druu
Atinmng

,„,

Nann,
,Kol.
e

arin in

,ρlririn
erpaſtorieſls ii
luelum & uenan
Panſimddle
hilechus Cani⸗
ged, Ablulae
EGteinm, dn
CN NNNNe
Peknmnbeel⸗
4 wenimimm
Prv⸗ Auluz

1 4d0,

eifemmlliͦl
crucis nienn
Ea

Per crutem ad gloriam. 365

uantum valorem crucifixi Eſu ſanguine accipiant, quia finiti ad
infinitum nulla eſt proportio; juvat hic pro ſolatio noſtro audire S.
Bernhardum: Faeor, inquit, non ſum dignus ego, necproprius poſſum meri- Lyræas de
ear regnum obtinere cœloram. Cesterum Dominus mens daplici jure illad poſſidens, Chr. pat, ſol.
bhaæreditate Patri ac merits paſienu, altero ipſe çontentus, alterum mihi donat. 430, H
Ecce quid ſint meritacrucifixi Eſu! Et quis in illis non ſperet ad im-
petrandum gratiam finalem, quæ in nulſius cadit meritum?
2. Negotiater ille Evangelicus, quibonas quæſieratmargarithas,
pro una inventa pretioſa vendiditemniz. quæ habazit, & emiteam. Nego-
tiator ille expertiſſimus Salvator noſter eſt; illa margaritha anima cu- Merh⸗ 15. 6“,
jusque hominis, item felicitas æterna ineffabilis & incomprehenſibi-
lis pretii, prolhis incarnata Sapienta dedit omnia, quæ habuit, animam,
corpus, ſanguinem, vitam & honorem, quia cum ſceler atisteputalus eſt, Ma. 53. 12.
imò quidquid dolorum in paſſione ſua & per omnem vitam ſuſtinuit;
factusque eſt adeò pauper, ut neque in vita, neque in morte habuerit,
ubi caput reclinaret. Vide ex hoc quàm caro pretio Chriſtus ſuam
gloriam & regnum cœlorum, animâmque tuam emere voluerit: Sie
oportuit pati, & ita intrare in gloriam ſuam. Et tu delicate miles quid agis ?
Nungquid in omni cruce & tribulatione hunc tuum divinum ducem
ſequi oportet? Analiud tibi cœlum DEuspinget? Audis. Thomam s Thom. Vik.
Villanovanum: Momentamtibi erit vitapræſens, i oculum dirigis ad aternum in conc.
bræmium: tranſit citò quod cruciat, permanet in aternam, quod coronat. funeb
3. Moyſes typus Chriſti magis elegit afigi cum populo Dei, qum tem- Hebt. I1. 25.
berali peccati habere ucunditatem. Erat is in aula regia Pharaonis inter de-
licias eàucatus, ſed grandior factus ſubitòpurpuram cum ſacco muta-
vit, & pauperrimus opilio factus eſt: Majores divitias æftimans theſaure
4t gyptiorum ꝛmproperiam Cchrifi, quem jam nunc temporis ævo prævidit
paſſurum, & pro ſalute generis humani crucifigendum: Moyſes, ajunt
Ribera & Cornelius, partim ex fide & traditione Abrahæ, aliorumque
Patrum cognoſcens Chriſtum pro genere humano paſſurum, partim
ſpiritu prophetico prævidens ſpeciatim injurias & opprobria illi à Ju-
dæis inferenda; ut Chriſto patienti ſimilis fieret, maluerit pati, affigi
& opprobriis affici cum Hebræis, quâm honoribus & opibus abunda-
re in aula Pharaonis: hoc enim propriè eſt, & dicitur improperium
Chriſti. Et addit ſcriptura: Aſpiciebat enim in remunerationem, hoc eſt ad
æternam gloriam, quæ cogitatio illi calcar addidit ad fortiter & alacri-
ter patiendum, quia melius eſt hic ad modicum tempus cum Chriſto
pati, quàm æternum eſſe miſerum ac damnatum: Ego, dicebat DEus sen. 15.4.
ad Abraham, ero merces tua magna nimis.

366 Conſideratio X CGXVII.
4. Vidit dilectus ille Chriſti Diſcipulus civitatem Sanctam Jeru-
ſalem in forma non ſphærica & rotunda, ſed quadrata: Et cipitas in
quadro poſita eſt. Et cur in quadro? an non mundi hujus univerſa mo-
les in figura rotunda confiſtit? Reſp. S. Bonaventura: G achem ſigurat
ſolidit atem & ſecuritatem illius regni. Et hoc quidem verum eſt; ſed aliam
inquiro rationem: Forma quadrata crucem facit, qui ergo ad cœle-
ſte regnum pervenire diſcupit, crucem ſequatur, per crucem enim
venitur ad lucem, & neque DEIIS tibi, & mi Domine Lector; adil-
lam cœleſtem civitatem obtinendam aliam viam pinget: Fieri non po-
s. Chryfoſt. teſt, ait S. Chryſoſtomus, non poteſt, inquam, fſieri, ut, qui hic in ſocordia;
ronc. ;. de ſecuritatéqur viwerit; qui in delicis ommibus aſſiduò dies conſumpſerit; qui temerè
kaz. weglecteque tranſegerit ætatem; illic honorem conſequatur. Fieri non po-
teſt.

Apor. 21. I6.

5y. Vox æternæ Veritatis eſt: Iutrate per anguſtam portam: quia lata
porta & ſpatioſa via eſt, quæ ducit ad perditionem: Et multi ſunt, qui intrant per
eam; Et ut majorem Dominus excitaret verborum fuorum empha-
ſin, ac nofſtris altiſſimè imprimeret cordibus, de novo illa verba re-
petiit, ut ſi ſeriò animam noſtram ſalvare velimus, arctam viam ca-
peſſamus: Quùm anguſta porta & arita via eſt, quæ ducit ad pitam: Et puuci
ſunt, qui invemunt eum. Et quem, obſeero, Chriſtianum hæc Chriſti
verba non terreant, non moveant? Unde ulteriùs pergit apud Lu-
cam: Contendueimrare, Græcus textushabet: Agonizate, & extremas
vires, velut agonizantes & in ſtadio currentes, exerite, ut com-
prehendatis.
Hoe transmiſſo venio ad alium textum, quem eadem veritas
Marth. F1,25. Mortalitati humanæ ponderandam reliquit: Tollite Jugum ſuper vos - -
Jugum enim meum ſuave eſt, & onus meum leye. Ecee quomodo, obſecro,
iſta duo conveniunt? Anguſta porta & arcta via eſt, quæ ducit
ad vitam, & pauci qui inveniunt eam; Econtra jugum me-
um ſuave eſt & onus meum leve ? Ergo levis & fuavis ad
eclum via eſt?
Reſp. Euthymius has ſententias, quæ primo intuitu videntur
contrariæ, pereleganter concilians: Onus, inquit, præceptorum leye ob
ſpem aternorum bonorum, virtus quidem graris eſt ob laborum moleſtiam, levis au-
tem propter retributionem, Ecce præmium cœleſte & merces ſempiterna
omnes diffieultates nobis ſolent indulcorare, ut eò faciliùs per angu-
ſtam portam & arctam viam ad cœleſtem noſtram patriam, ad quam
exeati ſumus, poſſimus penetrare-

Matth. 7. 13.

„

7Gl. 14.

Enthym. hic.

2

6. Ubi

un oeengu
0onniwin mn⸗
E) kumunriin
nchonstamtan
,Niitli,
m bunkeminn
run re Aezind,
Pensdrlüfliäte
önphenmt.
nbyisr
r

5 guiergoent
7 Per crucemte
mine Lectop all
ihnet: enmy’

„N⸗
I aulhrinſinmt

nfenſennj gi teen
ut. Liei unn ⸗

karztn gnil
ltiſur, aiimnat
mum foomumemt-
nOr0 ill, verbek⸗
5,actin ſiamcr
1A in! r
umum bre Chiti
ergt AudLu⸗
une, Kextenns
,deind, Rao⸗

en eilhen deis
lteſen n in
guomode, Rkenp
i et, guiui

641,e, *
nte lrluſ⸗
Nngiri

N

TPer crutem ad gloriam, 367
6. Ubi mitiſſimus Salvator Chriſtus in deſerto quinque panibus
& duobus piſcibus quinque hominum millia ſatiavit, volebat ille po-
pulus eum facere Regem: ſus engo cum cognoviſet, quiz venturi q'ent, Jo. 6. 1S.

zt raperent eum, & facerent eum Regem, fugit iteram in mentem ioſe ſolus.

Sed cuùm eſſet in horto Olivario, comprehenſores ſuos non fugit,
ſed ultrò obviam ad illos progreſſus eſt, interrogans eos: Quem ud- o. 16. 4.
ritis? Et quare hoc?
Reſp. Simon Caſſianus: Meò hic nenfugit, quiapraparabatur ad craucems
& aa erat regnaturns. In aeſerto ad regnum quaærebatur, ſed ſine cruce. Noe-
laitregnare absque cruci glorieſa ignominiz. Crux enim Servatori noſtro
cœleſte regnum & ſummam gloriam peperit: Regnarit 4 liguo Deus.
Finem huic conſiderationiimponat S. Forannanus Epiſcopus, de Acnolph.
quo refert Arnolphus Rayſſius, quòd è Belgio cum 12. Sociis ad ma- Ray ſus in
te profectus ſit, rectà in Galliam, verbi divini diſſeminandi causâ, Hierogave-
navigaturus; verùm nec nautam, nec navim in littore invenit. bhilacis Bel-
Quid hie S. Forannanus? Ad DEum oculos & mentem erigit, con-
ſiſſum & opem rogatꝭ Etecce ex improviſo quatuor trabes, ſeu ligna
oblonga in modum crucis compacta ad littus adnatant. Quid mul-
tis? Forannanus ope divinâ fretus primus ad hanc navim ſe demittit,
in medio crucis ſecurè conſiſtens, & læta voce illud Davidicum de-
cantans: In mari viætuæ, G ſemitæ tuc in Auis multis. Hunc 8. Epiſco- Pſal. 76. 20.
pum ſuum ſecuti ſunt & cæteri duodecim itineris & laborum Socii,
quorum tres & tres in qualibet crucis extremitate ſtabant, ſic aurè
Spirits Sancti feliciter flante intra paucas horas feliciſſimè in Gal-
lis appulerunt. Si vis per hoc mare magnum & ſpatio-
ſum hujus mundi ad portum cœli pervenire,
navem crucis aſcende.

CON-

Cant. 3. II.⸗

Iſa. 53. 2.

Cant. 5. 10.

Cant, 8. 6.

368 S e e

CONSIDERATIO XCVII.
Ad Crucifixum Eſum, verum fan-
guineum ſponſum invitantur Sacræ Virgi-
nes & piæ animæ.

Egredimini, & videte fliæ Sion Regem in diademate,
quo coronavit illam maten ſua. Cant. 3. II.

1. .

filias Sion, ut & domibus ſuis egrederentur, & huic ſpe-
taculo adeſſent præſentes, peramicè invitavit: Egredimini,
&M videte filiæ Sion Regem in diademate, quoceronavit ilam mater ſua.
O dura mater, impia Synagoga! Siccine tractas divinum
Sponſum tuum, amantiſſimum Eſum?
Invito & ego hodie omnes pias animas, & Chriſto ſacratas Spon-
ſas, ut egrediantur de cubilibus ſuis, venidntque ad calvariæ col-
lem, ubi cubat in meridie dileckus ſanguinum' ſponſfus; ah quâm
durus lectus, & quâm mirabilis hujus divini Sponſi aſpectus:
Fidimus eum, & non erat aſpectus, unde nec reputavimus eum.
Sponſa illa vidit dilectum ſuum candidum & rubicundum, &
electum ex millibus. Ecce candidus & rubicundus eſt crucifixus E-
ſus, candidus propter innocentiam, rubicundus propter paſſionem
ac Vulnera. O lIugubre ſpectaculum, cui ſimile non vidit orbis,
neque amplius videbit: Exredimini, & videte filiæ Sien.
2. Sponſus ſanguinum, ut magis ſponſam ſuam (piam animam)
ad jugem ſui memoriam, amorem & gratiarum actionem incitaret,
ſæpius illi crucis & mortis ſuæ injecit mentionem, ac præſertim ut ſui
effigiem jugiter in corde & brachio ſuo geſtaret, & quaſi ſignaeulo
cor & brachium obſignaret: Pone me urfignacalum ſaper cor tuum, uſg-
nacalum ſaper brachium tuum. Signaculum in cerde eſt pia meditatio de
Chriſto cruceifiæo ſanguinum ſponſo: Signaculum fuper brachium eſt

Pla

IIecta illa ſponſa, ubi ſponſus ejus erat àmatre coronandus,

, Iuncuntun,
n, S cs
lonsonmie.
Cbreseli
3. HMerüst
Olet armmbuer, u
uFrheähimn 6
a nuuentii
uihl l
Airlli Nt It
Endheo, liunt,
Genmtconen,C

Eettbenckanmnd Don⸗

ntölungniet,
6, Kmiudiluinin
tlutmelixdaentn
dlnem,
Nt oranrann
mlumine umut
eribls urn
tchertit,u
aculert
Aemmele

MW Sponſa invitaturad Facißxum Tponſum. 26
N pia operatio, ut in omnibus Sponſa Chriſti ſe ſuo conformet dilecto;
unde Guilielmus in Cantica: Pone me t ſignaculum, hoc eſt: Imprime mihi
intus, me jugiter cogitando; imprime mihi foris propter me ſtrenub operando, ut pia
cordis interna cogitatio in externam brachii operationem emanet. Ecce imprimi
debent piis Crucifixi Sponſis divina ejus Vulnera in cordibus earum ut
U 1 ſigilla ceræ; & quemadmodum ſigilla duram refugiunt cerãâ, & quærunt
I mollem, ita & cor noſtrum, niſi à calore divini amoris mollefactum
I ligr fuerit, non in ſe recipiet cœleſtem divinorum Vulnerum inpreſſionem.

fTeſtem addueo B. Claram de Monte Falchio Virginem Auguſti- Bozius Lib. 1.
nianam, ob ſingularem erga Chriſtum Crucifizum amorem Claram de eS E
iuceltue. cruce nuncupatam, cujus cordi Chriſtus Dominus non ſolum cru-l. cap. 18.
in lenlt, ecem, ſed & clavos, flagella & ſbineam coronam impreſſit, quæ ſigna
P

Ant, 3,l. baſſionis Dominicæ etiam hodie ſpectantibus exhibentur. Ita Bozius
& plures alii.
3. Inter alios titulos, quos Sponſa Chriſto dilecto Sponſo ſuo
ſolet attribuere, unus eſt, quo eum nominat ſimul & faſeiculum
nattecoronmd, myrrhæ & Botrum Cypri: Faſciculus myrrha Dilectus meus mihi, inter ube- Eant. 1. 12,
Inn, & hleh’ Ta mea commorabitur; Et mox ſubdit: Botrus Oypri dileltus meus mihi, in
tnit: as, vineis Engaddi. Sed quomodo convenit amaritudo myrrhæ cum dul-

miilnna, cedine uvæ? Ecce myſterium in cruce Chriſti: eadem paſſio conſi-
etucschium derata ab co, qui amat, fit illi ſimul Myrrha & IIva, amara ac dul-
cis, amara corpori, dulcis animæ, amara ſenſui, dulcis ſpiritui; hinc
NahbonesNd⸗ meritò exclamat S. Bonaventura: O paſſio deſiderabilis! quid mirabilius „S. Bonav. in
eclNnc- quam quòd mors vivificet, vulnera ſanent, ſanguis album faciet , & mundet inti- Medit. de

onbd; hain ma, & nimius dolor nimium duleorem inducat? O amor dulcis & amarus ; Daff. Chr
ini Sonl. V—el ut meliùs dicam, totus dulcis, quia ipſa amaritudo vertitur in dul-
en cedinem. ⸗
4 nbicmnin l 8. Catharinam Virginem Senenſem conſulamus, quæ aliquando Vita, Ray-
dnsetenne poſt ſacram Communionem Dominum & hunc crucifixum magno Brmuste aſl.

cum lumine adventantem conſpicata eſt, ex cujus facris quinque
Vulneribus quinque radios ad quinque corporis fui loca deſeenden-
tes advertit, unde divinitus quinque ſacris Chriſti ſtigmatibus inſigni-

usproptelt
wile non tm⸗

h ta eſt; cui Dominus inſuper auream & ſpineam coronam obtulit, ut
u Citnetimn alterutrum eligeret, ipſa verò ſpineam elegit, & capiti ſuo impreſſit.
Im Lrrkinn Cæterùm mira fuit Chriſti cum hac Sponſa fua familiaritas, quam

enp e non duntaxat ſibi deſponſavit, ſed & ad diviniſſimum lateris ſui vul-
T nus cam admovens, ineffabili ac cœleſti potu refecit. En amarum
& dulce!
4. Jehu dux magnanimus cùm contra idololatras pergeret de
lamſihen illis ſumpturus ultionem, in via inveniens amicum interrogavit:
Siſnther Unus pro omnibus, Aaa Nune

270 Conſideratio XCVIII.

4. Reg. 10.15 Nunquid eſt cor tuum rectum, ſicut cor meum cum corde tuo? Qui ſine mora
reſpondit: Et; ad quem iterùm Jehu: &t ſt, da mihi manum tuam ;
qui dedit ei manum ſuam. At ille levavit eum ad ſe in currum.
Hoc ad vos quoque dicit, ſacræ Virgines Dominus IESIIS
Sponſus veſter, ſtans in triumphali curru S. Crucis (ita S. Ambroſius
crucem appellat) Nunquid cor veſtrum rectum eſt cum corde meo? & eſt,
date mihi manum veſtram, & ſic levabit vos ad ſe in currum ſuum, &
usque in cœlum.
Joan. Brug- Talis ſponſa fuit S. Lydvvina Virgo Belgica, quæ Chriſti Crucifixi
mannus in conſiderans dolores, præ animi teneritudine ſæpe ſanguineas profun-
vita & ali. debat lacrymas. Hæc aliquando in ægritudine ſua, quâ continuèò ve-
lut aurum in fornace probabatur, Angelos miràâ luce Mlsondes vidit in
cubile ſuum ingredientes, & arma paſſionis Dominicæ præſeferentes,
quorum unus crucem, alius Janceam, alius clavos, & alii alia ſa-
cratiſſimæ Paſſionis deferebant inſignia: Sequebatur doloroſa Virgo,
Mater amoris & doloris cum diverſis ſacris Virginibus & cœli incolis.
Demum advenit Chriſtus ipſe, elegantiſſimam pueruli indutus for-
mam, qui ſine mora in virum perfectum mutatus, inſtar crucifixi
totus cruentus, & toto corpore ſaucius apparuit, & corpuſculo
hujus pientifſimæ & infirmæ Virginis quinque 88, Vulnerum ſuo-
rum ſigna luculenter impreſſit. His ita geſtis ad eam divina Mater
acceſſit, atque arma paſſionis Dominicæ, quæ ab Angelis fereban-
Lud Bloſ. tur, illi devotè deoſculanda exhibuit: Quid poteſt amanti animaæ eſſe
Margar. Spir. ſuavius, ait Bloſius, quàm ut poſt diſtractiones, labores, perturbationésque
cap. 15. multas in bac lacrymarum valle illi occurrentes „ eamque fatigantes, ſub hac
ſalutifera crucis umbra reſpiret, ſeſe reficiat, ſenſus diſperſos colligat, ani-
mamque exhauſtam delectabili arboris hujus fructu confortet?
5y. Minabatur quondam Angelus Moyſi mortem; Sephora uxor
ejus advertens myſterium, citò circumcidit filium ſuum, cujus ſan-
Exod, 4. 25. guinem ubi vidit ad pedes Moyſis decurrentem, exclamavit: Syon-
ſus ſanguinum tu mibi eis. Cæterùm Doctores plurimi verba hæc Chri-
ſto Redemptori noſtro pereleganter accommodant, quia nonniſi plu-
A. 20.28. rimo fuſo ſanguine Sponſam Eccleſiam ſibi comparavit: Quam acqui-
ſiyit ſanguine ſuo.
Hoc & vos, 6 ſacræ & Deo dicatæ Virgines meritò Chriſto
Crucifixo dicere poteſtis: Sponſus ſanguinum tu mihi es, quia tuo ſan-
guine animam meam tibi coëmiſti, & deſponſaſti; unde dixit S.
Agnes Virgo tenerrima ad impium tyrannum: Sanguis Chriſti Sonſi
mei tinxit genas meas. Et Chriſtus viciſſim ait ad ſimilem Sponſam:
. Vulne-

.

Grln
Gconk unr
it! Amhili⸗
ze. 188 Po
legnylm 1 .
Pen ruchuluun
6geunminn ltgn
Mmm
u Miel,in
Au M i n
lſun, ,nun
Kteentnbnt
Cahtt Mona un
tlilhußtht
8

1
1
0 unor
mihi Wu

Donmmong

(it 5 AN

orce mo! Ni
runn ,hum,1

1eChrliCrucif
ngürerofin⸗
üeran .
Ceillgentes Ndrn
niceprrſeſtkendz
VS, & Ni dal⸗

turoloroſVne,

us& cl inodl
erul indutu
, Inltar crucift
,& Copulello
Vlnerum ⸗
n iimn Marer
Mggiskeron.
unmti mint iͤ
t,Nranbenoege
e uigeng) 6 4
iens klt

1et!
tem; Zeſtum

um Iuuln, giln
N.
Fini verbi!
nt, guin i
npurzit Ed

Sponſa invitaturadcrucifixum sponſum. 371
Vulneraſti cor meum ſoror mea Sponſa, ob tui enim dilectionem nimiam Cant. 4.9.
tam indigna, tam horrenda, ipsâmque mortem fſuſtinere volui;
Ego enim ſub arbore malo ſuſeitavi tey ibi corrupta eſt mater tua, ibi violata Cant. 8. 5.
eſt genitrix tuu. Adverte: Sub arbore malo omnes ferè latini Patres
crucem intelligunt; Eva enim conſentiendo ſerpenti, hoc eſt diabo-
lo, ab eo, quoad animam violata & corrupta eſt; hinc Chriſtus
non gladio, non igne, non alio tormento, Aan ligno crucis occi-
di voluit, ut commiſſum in ligno ab Adam & Eva peccatum ligno
crucis expiaret, ut ſie diabolus, qui in ligno vincebat, in ligno quoque
pinceretur.
6. Sponlſa illa dilecta nil magis concupivit, nil magis deſidera-
vit, quàm ſub umbra mali, hoc eſt: ſub cruce requieſcere; unde
dixit: Sub umbra illius quem deſideraveram, ſedi: Et fructus ejus dulcis gutturi Cant. 2. 34
meo. Talis Sponſa fuit comprimis ipſla omnium Chriſti ſponſarum
Regina, ſtans, & ſedens ſub umbra crucifixi Filii & amoris ſui, & ta-
men fructus illius mali & crucis illi duleis videbatur: Et fructus ejus dul-
cis gutturi meo. Et quomodo, obſecro, dulcis?
. Multorum opinio eſt, quèòd ſicut Chriſtus in ſua ſanétiſſi- Vinc. Caraff.
ma Paſſione habuit ſimul ſummum gaudium & ſummum dolorem: Ita ſan- in lde
Gtiſſima Virgo in condolendo patienti Filio ſenſerit ſimul ſummam . 13.
compaſſionem, & ſummam congratulationem. Qompatiebatur paſſioni
Filii, & de ejus fructu lætabatur. Ad quod alludens S. Ambroſius
dicebat: Maria ſtetit juxta trucem non ut Eilii paſſionem videret, ſed ut
mundi redemptionem expectaret. Imitabere ò Sponſa Chri-
ſti, utrumque Virginis ſtatum.

Aaa 2 CON-

3 (0) EE

CONSIDERATIO XCIXN.

Chriſtus patiens, & moriens in cruce Sa-

cerdotes omnes monet, qualem animarum zelum
habere debeant,

7 abeſcere me fecit Lelus meus, guia obliti ſunt verba
tua inimici mei. Pſal. IIö. I3b.

1.

Avid ad ſe reverſus, & regiꝗâ viâ nunc in cœlum pergens ſum-
moperè doluit, quòd tot viderit animas cæco impetu à via ſa-
lutis abripi, & ad inferni barathrum per transgreſſionem man-
datorum Dei quotidie in præcipitia devolvi; unde exclama-
Pſal. 118. 53. vit: Deſectio tenuit me pro peccatoribus derelinquentibus legem tu-
am. Plus doluit Chriſtus Filius David de perditione tot animarum,
quas pretioſo ſanguine ſuo redemit, hinc non ſine ſanguineis lacrymis
Matth. 27.56. cxclamavit in cruce: Deus meus, Deus meus, ut quid dereliquiſti me? Per
quocdh ait antiquiſſimus Origenes, Zelum ſuum indicare voluit de pau-
citate ſalvandorum, & de multitudine damnandorum, in quibus miſe-
ris omnis perit fructus Paſſionis ejus.
2. Venit Archangelus ſalutis humanæ nuntius ad B. Virginem,
annuntians ci in conclavi Verbum ex ea incarnandum, & inter alias
cauſas ac motiva, ut conſenſum tanto libentiùs præberet myſterio P
Luc. I. 33. illi prædixit: Et regnabit in domo Jacob in aternum, & regni ejus non erit
Fuis. Hichæreo, quare Archangelus dixerit: Regnabit in domo Jacob?
Cur non in domo Abrahæ Patriarchæ fidelium omnium ; quare non
in domo Iſaac, qui in immolatione ſua erat typus Chriſti pro ſalute
humani generis immolandi? Cur non in domo David, ex cujus ſtir-
pe poſt mille annos Chriſtus natus eſt? Nihil horum, ſed regnabit indo-
mo Jacob.
Ser gr. H R. Hugo Cardinalis: Jacob pro dilecta Rachel formam ſervi
cepit, diu noctúque gelu & æſtu, frigore & calore per plures annos

ureba-

Grf⸗
Cmen
ſan iihri,
Time non ſe
Hermnd nn

Mnne
wn, ,

Vuus Euormi
Inenb, u

atur

Dlhnemtine
tctene ndrunt
epoden, Aden
eltereanmm
n, glngentain
Dutiſtgaittni e
atrattkckaus:
titren dzu u,
eib runr i
Czlretwe
tn Mlechmrxdhn
Atun A Nlini,
MAmocnsrrkigen
1Elahere: wond
Chartack, Coninn
edKandnsrtetn
Muulusct Anzhu,
Anms ulrit
Mknann
4 W
iuce, rhi⸗
N. na in e
eaim
nlitn, r h
ClaNtennne
te leee
axn

Chriſti crucifixi Zelus anim⁊amgmlum. 27;

“ urebatur, & tamen videbantur ili pauci dies pra amoris magnitudine. Hic Gen. 29. 20.
DRZ Jacob perfecta figura Chriſti Domini fuit, qui pro Eccleſia & amorée
S animæ noſtræ formam ſervi ſuſcepit, imò nec formam patibularii
CR alpernatus eſt, ut animam tuam lucrifaceret. O quàm pretioſa es

anima, quam tanto pretio emit DEus! Et ecce Domine JEſu, in ſan-
uinis tui opprobrium, iis ipſis animabus adhuc hodie repletur in-
CrÜCce Frnus. Zelator animarum, ſi amas JEſum & hunc crucifixum 5
ama & animas, quas vides adeò amari à crucifixo Amore tuo. Suc-
im lum curre illis. 3
3. Diſputant inter ſe Sacrarum literarum gnari, quale opus ma-
R iuus ſit creare novum mundum, mortuos ſuſcitare, & innumera face-
riſorurde re prodigia, an verò unicam à jugo diaboli & peccati ad DEum con-
vertere animam? . S. Auguſtinus: Majus opus eſt ex impio juſtum fa- S. Aug. tr. 32.
cere, qum ereare cælum & terram. Rationem ſubdit S. Doctor Angelicus: ur aan⸗
Bonum gratia unius hominis majus eſt, quàm bonum naturæ totius uniyerſi. Sub- . 1 13. 23
intrat hic Richardus à S. Victore: Inoro, aĩt, an poſſit hac gratid interim Rich. V. in.
mnajorem aliquam Deus homini conferre, quàm ut ejus miniſterio perverſi homines Cant. c, 4. Is

lunpegemin melius mutentur, ut de fliis dialoli fllii Dei eficiautur.
inpenn? nülr Cognoſce ex hoc 6 Zelator & curator animarum dignitatem
gelſonemman. tuam. Ecce clamat adhuc hodie de cruce Salvator tuus: Sitio, ſalu-
uneeichim. tem tuam & proximi, quam illi tanti ſtare vides, ergo nihil ſitienti
eſhn luen n. [EStl tuo dabis refrigerii? Dixit quidem ille in cruce: Conſummatum
rimmuremn, eſt, ſed adverte: non dixit Perfeltum eſt, quia inter utrumque adhuc
Ngöaksbacefns differentia eſt; Conſummavit Chriſtus opus redemptionis hominum,
Neihnifiet ſed & curatores ac zelatores animarum debent & ſua addere, unde
creOlitleyt⸗ Paulus dixit: Adimpleo ea, qua deſunt paſſionum Chriſti in carne mea. Per- Coloſl, I. 24,
mm, inube, gamus ulterils. L
DW 4. Appropinquabat paulatim Paſſio Dominica „ ubi Chriſtus
ad B. Wytn, diſcipulis in unum congregatis, & mæſtis ob diſceſſum Domini inter
lum, Ainis alia intimavit: Amen, Amen dico vobis 5 quia plorabitis, & flebitis vos; Mun- o. 16. 21.
reberet mun), dus autem gaudebit, vos autem contriſtabimini; Quod poſt paucas horas ac-
4 nhngun cidit, cùm viderunr Chriſtum Magiſtrum ſuum capi, crucifigi, mori,
alir i ſepeliri; Et ut eos de novo animaret „ſubjunxit: Mulier cùm parit, tri-
nnium; ue itiam habet, quia venit hora ejus, cùm autem pepererit puerum, jam non memi-
8Chriti nrlln nit preſura propter gaudium „ quia natus eſt homo in mundum. Vide hic „&
id, et naͤt⸗ Conſidera, quomodo mitiſſimus Salvator tuus paſſionis & mortis ſuæ

n; leltui“ tempus Parturienti comparaverit, reſurrectionis veroò gaudio poſt par-
tui, erant enim in paſſione ac præſertim in cruce dolores „angores &
che m i anguſtiæ plus quâm parturientis; verùm libenter hæc omnia luſtinuit
Aaa 3 beni⸗

4 Conſideratio XCIX.

benigniſſimus Dominus: Quia natus eſt homo in mundum; imò renatus ad
vitam cœleſtem & æternam.
Gollige ex hoc, qualem animarum zelum habuerit amantiſſimus
Redemptor tuus, quem pro poſſibili imitatus eſt S. Paulus, qui para-
tus erat non ſolum impendi, ſed & ſunerimpendi in animarùm ſalu-
tem; cupiebat enim omnibus omnia fieri, ut omnes Chriſto lucrifa-
ceret; imò qui optabat anathema fieri pro fratribus. OQ ſi tales ani-
marum zelatores & nunc haberemus, ubi tantopereè labaſcit Chriſtia-
Salvianus de niſmus! Sed quid mirum? Piſcis à capite computreſcere incipit, ait Sal-
Provid l. 7 vianus „ qui ſuo ævo quaſi alter Jjeremias habitus eſt. Venio ad alia.
Sed nota priùs hoc: Piſtis à capite &c.
5y. Rebecca mulier prudens, & magno animo prædita, libenter
in ſe ſuſeipere voluirmaledictionem, ut Jacob dilectus filius obtine-
Gen. 27. 13. ret benedictionem: In me ſit iſta maledictio, fili mi. Obſerva Lector pru-
aens, etiam in hoc aliquod latet myſterium, quod nobis enucleat do-
Didac. Baèea Gtiſſimus, juxta ac pientiſſimus Didacus Baëza: Ecces inquit, crucißxi
1. 1. c. 9 5. 10. plusquàm maternam charitatem, qui in cruca extentus & confoſſus pro nobis ma-
ledictum factus, imprecationem ſuſcipere non dubitavit; Atque bona quidem diſci-
ulis & omnibus hominibus cedebat, mala autem, dolores» opprobria ipſe ſolus
8. Gregor. M. ſuſtinuit. Et cur hæc omnia? niſi ut demonſtraret zelum animarum,
hom 12. in quô cupiebat omnes ſalvos fieri; proinde recte & optimè S. Grego-

Zaeehe, Clin. rius Magnus: Nullum Deo omnipotenti tale eſt ſacrificium, quale eſt elus ani-
in Ep. ad marum. Et S. Joannes Climacus: Mon eſt tanti totus mundus: quantum
paſtor. pretium unius anima; ille tranſit, hac immorttalis eſt &, aterna. O ſi hoc per-

enderent omnes curatores animarum!
6. Pendebat Eſus unigenitus Dei Filius inter latrones in infami
It2. §. 3. crucis patibulo: Et quid, obſecro, ultrà debuit facere, & non fecit? Ecce
Habac.1. . hic adimpletum fuit illud Prophetæ vaticinium: Aſpicite in gentibus, &
videte: Admiramini, & ſtupete: Quia opus ſasen eſt in diebus veſtris, quod nemo
credet, cùm narrabitur: Ah DEus inter latrones! 6 cœli obſtupeſcite!
Dum ergè in ſumma eſſet & corporis & animæ amaritudine, imme-
Lue. 23.34. mor omnium injuriarum ad Patrem exclamavit: Pater dimitte illis: non
enim ſciunt quid faciunt. Poſteà ad latronem pœnitentem co nverſus dixit
Lue, 23 43. illi: Amen dico tibi: bodie mecum eris in paradiſo. O pientiſſime Eſu?
Amor crucifiæe! Ubi remanet Mater tua? Natat illa in pelago dolo-
rum, & tu llius obliviſceris? Ubi ſunt mifericordiæ tuæ antiquæ Do-
mine? & latroni loqueris, & Matri non loqueris? intuetur teilla in mu-
lieribus benedicta, & confixis in te oculis Vulnera tua maternà pietate
Atnold. Ca. conſiderat! Et tuprius latronem, quàm SS. Matrem tuam conſideras?
aeo. 2. Arnoldus Carnotenſis: Tunti ſcilicet Chriſto eſt ſalus animaæ, ut prins de ea
agat cum latrone, qudm cum Matre de clientela. 7. Et

,. ednannre
rexdit, dan
im, egneeim
ſanmntihenm, 6
unm eenzinlenen,
Crrpoton
rt ainigin⸗
Geftinnulun,

Aii
00
ornrſoi

Prömn
ldanmmnen
uAlenia

erpyne ly

Milan
eſinadee
Ut Denr

ut ſen

„ . . . 4
nsuntg Chr. ſ⸗ 16 rucifvi elus animarltm. 5225
7. Et ideò poſt mortem ſuam tam violentam aperiri ſibi voluit
nent n ſacratiſſimum pectus ſuum, ex quo promanavit ſanguis & aqua, per
Danlipen, quam effluxionem, prout obſervat S, Auguſtinus, figurata ſint Sanctiſ- ſo. 19, 34.
