beat eſſe inſtructus. Imprimis requiritur, ut bonam togam habeat,

quàâ indutus varias poſſit ſufferre tempeſtates; Togahæc humanitas
Chriſti

reſͤletall
Anque iett,
es Wun ſehuni
glumn Diſoen
iit, weel, 1
cimn en ſelu
utmermme.
in erpente
Mu, Dea Meun
Cn,Kuſcntn
emuled b
Conlunmchmn
1oCrn
Mtoris, d
7. Dahe

Anducit, m
Egecen An

Wbaſtoren

Pore mnadin
. Mrt
lun At,C
Aoremtun
tum GEn
usae en

etitulont⸗
lore eamis
poluit, gin
it, & H
kuneorur,
Ueditor hane
isſusimpaltit:
wit, Knended
n ſezt le
incatuntuti⸗
nod Itenſti⸗

, Olenath
ius, kangan
uumincliu-
altcnun.
Mrmunpoſt
Etdns Nl⸗
,medön

m porcrahe
en groiln

Paſtor bonus animam ſuam ponit pro ovibus ſuit. 363
Chriſti fuit, tegens ejus divinitatem; heu quàâm rigidam & cruen-
cam hæc tota ſuſtinuit tempeſtatem? Semetipſum, ait Apoſtolus, exi-
nanipit formam ſervi accipiens, in ſimilitudinem hominum ſaötus, & bhabitu in-
pentus it homo .
y. Paſtor bonus de baculo paſtoricio ſibi providet, qui ordinariè
ferreis clavis & afiulis eſt præfixus atque inſtruéctus, quo regere & ter-
rere ſolet oves à via & paſcuis declinantes, ne præda luporum fiant.
Davidem conſule; Et tuli baculum ſuum, quem ſemper hbabebet in manibus
ſui Baculus Boni noſtri Paſtoris crux eſt, ferreis quoque clavis in-
ſtructa, quâ oves ſuas errantes etiamnum regit ac terret, & ne præ-
da diaboli fiant, ſubinde hunc baculum inter eas projicit, ac cala-
mitatibus afficit, ut errantes reſipiſcant, & à malo declinent &c.
6. Paſtor bonus, ubi oves ſuas ad paſcua vult educere, cornu in-
flare ſolet, ad cujus vocem ſe parant oves, atque Paſtorem ſuum, quo-

ghilipp. Z. 7.

1. Reg. 17.40².

cúmque ierit, ſequuntur: Et càùm propriæs oves emiſerit, ante eas vadit, & ſo. 16,4.

opes illum ſequuntur, quia ſciunt vocem ejus. Vide anima Chriſtiana, opti-

mum Paſtorem tuum, quomodo in vita ſua cornu ſuum inflave-
rit, hoc eſt, Verbum Dei prædicaverit, ac tandem in cruce ul-
tima ſeptem verba tibi intimaverit. I. Pater ignoſee ilis &c. Fac ſe-
cundùm exemplar. 2. Houie mecum eris in paradiſo. Si ſeeutus es erran-
tem, ſequere pœnitentem. 3. Ecce Mater tua; cui te meliùs commendes?
4. Deus, Deus meus ut quid dereliquiſti me? En Chriſtus queritur ſe dere-
lictum, & tu ſolatia quæres? 5. Sitio, tuam nimirum ſalutem, & tu
eam nauſees? 6. Conſummatum eſt; ſic omnia tua bona & mala brevi
conſummabuntur. 7. In manus tuas commendo ſpiritum meum Diſce exem-
plo Chriſti quotidie animam tuam in manus Patris coleſtis commen-
dare. O felix ovicula, qua audit ultimam vocem hujus ſui divini
Paſtoris, & crucifixi Amoris!
7. Paſtor bonus in meridiano æſtu oves ſuas ſubter umbram opa-

cam ducit, utà ſolis protegantur ardore. Ita fecit Moyſes: Cùmque mi
P 8 Y 47 Exod, 3 L.

naſſet gregem ad interiora deſerti, venit ad montem Dei Horeb. Ecce fideliſſi-
mum Paſtorem tuum Eſum, qui & tibi ſub arbore Ss. Crucis ſuæ op-
tatam paravit umbram, hic anima Chriſtiana ab incurſu & dæmonio
meridiano tuta poteris quieſce, dic cum Pſalte regio præſertim tem-

pore tentationis: In umbra alarum tuarum ſperabo, donec tranſeat iniquitas- pſal. 56. .

8. Paſtor bonus peram ad latus geſtat, in qua panem & ſalem ab-
ſcondit, quo obſonio ſe & oves ægrotantes reficit. Aſpice eruciſixum
Paſtorem tuum, quomodo peram apertam ad latus gerat, hoc eſt a-
pertum & crudeli lanceâ transfixum cor ſuum, ex quo prodiit Panis
ille vivus ac cœleſtis (Ss. Euchariſtia) quàâ paſcere ſolet oieu a
Uas„

7

304 Conſideratio LXX. Paſtor bonus in eruce pro ovibus &e.

ſuas, & ægrotantes animas ſale cœleſtis ſapientiæ reficit, ne hic
in via deficiant. .
2. ſed oportet, ut & nos ovium naturam imitemur. TI. Ovis
dqum ſurgit, vel decumbit, ſemper genua flectit, quaſi Deo ac Creato-
ri ſuo gratias ageret. Sic faciat ovis rationalis manè ac veſpere, &
præſertim in templo in præſentia Summi Paſtoris. 2. Ovis ſeu agnus
ex millenis aliis ovibus matrem ſuam ex balatu agnoſcit, unde mag-
no deſiderio ad illam recurrit, ut lacte paſcatur. Mater noſtra eſt
B. Virgo & Mater doloroſa, quam moriens Paſtor Bonus in cruce no-
Eccli. 15 2. bis ſpecialiter recommendavit: Ecce Mater tua. Cole ac venerare illam
ut Matrem, & obviabit tibi quaſi Mater honorifcata. 3. Ovis patiens eſt,
& non habet redargutionem. Diſce patientiam, quia neceſſaria tibi
eſt ad reportandas repromiſſiones, & in patientia tua poſſidebis ani-
mam tuam. 4. Ovis liberalis eſt, ſubminiſtrat enim tibi lanam & lac,
ac tandem ſeipſam in victimam; unde S. Martinus Ep. videns ovem
recens tonſam, ad diſcipulos ſuos dixit: Ecce hæc paupercula ovi-
cula obſervavit præceptum Domini, dum unicam tunicam (pellem)
ſibi reſervavit, & alteram homini dedit ad conficiendum veſtimen-
tum. Diſce veram & ſinceram charitatem erga proximum. z. O-
vis timida eſt, quia tota inermis, & ad quemlibet pavet lupi inſidi-
antis occurfum, unde tempore talis tentationis ad ſuum recurrit pa-
ſtorem. Eſto & tu talis, cùm lupus tartareus tibi paras inſidias,
curre ad Paſtorem animarum cruci fuffxum; ita S. Auguſtinus:
Cùm diabolus mihi parat inſidias, curro ad vulnera Chriſti. 6. Ovis pacifica eſt
& tranquilli animi, mitis, ac prorsùs ignara nocendi. Imitare & hanc
virtutem, pacem dilige, pacem ſectare, & DEus pacis erit tecum.
7. Ovis vili paſcuo contenta eſt, pinguiora nocent. Sis & tu, 6 mi
Lector, tuâ Prte contentus, etiamſi te DEus in loco vilis paſcui con-
Prov. 3e 38 ſtituerit, proinde dic ſæpius cum Sapiente, Mendicitatem & divitias ne
dederi mihi: tribue tantuùm victui meo neceſaria. 98. Ovis, ſi à paſtore ſuo &
. reliquo grege longiùs diſtrahitur, manifeſto ſe exponit vitæ pericu-
Pſal. 113.176, 10; Davidem conſule errantem, & nunc ad frugem redeuntem:
Errayi, inquit, ſicut opis quæ periit: quare ſervum tunm, quia mandata tua non

ovVis quæ periit, doleo animitùs, quia te offendi, Summum Bo-
num! quære, obſecro, hanc oviculam tuam immenſo ſangui-
nis tui pretio redemptam, & dirige me in viam
falutis æternæ.

CON-

ſum obltus. O bone JEfu, princeps paſtorum! erravi & ego, ſicut

Orüre
nl
ſumn
Nylol
teme,
tinilecunn
ufctiu ſidel
WIRNenewn
fatreninnthe
Viucfctn n
Mocenunen
us unkn
Nllanat n
munpyußn
Unigein
Ichfuent
Dktupn
1hrikr
zioanmes
ughckilt
turhm
rnmnn
Pule,
lum

die i, e N.
nitem ;
aſ. Denieg .
ne deſt
Ov ſag
Cleit, unce

Hater nolnt

nus incncen
Venerare illa
Nis tens eſt,
aneceheratb
Nupolcütüsen.
nthilanamndho⸗
Hp- vütens oven

Pauperclloi.

nicam pelem
dum reltiner.
imnum, ,0.
etlapinnic⸗
ntecumntpr-
Es inlcdias,
MWapRnns:
SRRaN
WNN NNr
neis Cin tn,
dis Athhenn
OVs Moitr.
Su

3 ( ) 30 5
bseigEiEEEe,
CONSIDERATIO LXXXI.

Invidia & immane odium Chriſtum
Dominum ad mortem crucis adegerunt.

Hic eſt harer, venite, occidamus eum., Matth. 21. 35
1,

On ſine cauſa invidia peccatum diabolieum appellatur: widiaâ Sap. 2.24.
enim diaboli mors introiyit in orbem terrarum: imitantur eutem illum, qui
ſunt exparie ilius En cauſam peccati & mortis ex eo conſequen-
tis; diabolus, quia lapſus erat primus in peccatum & mortem
„ gehennæ, invidens homini gratiam, vitam & gloriam, eum
ſimiliter ad peccatum ſollicitavit & impulit: hnitamur autem illum, qui
ſunt exparie illius, videlicet invidi, qui quàm maxime per invidiam, quam
mente fovent, hunc ſuum parentem diabolum ſequuntur, cujus pri-
mus diſcipulus Cain fuit, qui ex invidia & rancore innocentiſſimum
fratrem ſuum Abelem occidit: Eonſurrexit Cain adyersàs frairem ſuum Abel, Gen. 4. 3.
inerfeen eum. Hunc ſecuti ſunt invidi fratres Joſephi, qui eum extre-
mée oderunt, eò quèòd plus à patre diligebatur: Videntes autem, quod à Genu. 37. 4.
Patre plus cunttis amaretur, oderant eum, nec poterant ei pacißeò loqui. O inxidia: 5 Chryſol.
exclamat S. Chryſologus, omnibus malis pejor; invidia dectorum venenum, rm. 48.
riminum virus 3̊ pectatorum mater, origo vitiorum. Et hæc invidia cauſa erat,
duod unigenitus Dei Filius ad ignominioſiſſimam mortem crucis ab

invidis fuerit poſtulatus & adaétus: Morte turpiſmã condemnemus eum. Sap. 2 20.

ura de hac veritate impræſentiarum conſiderabimus.

2. Chriſtus Dominus multa diſcolis judæis more illius Gentis &
ævi locutus eſt per parabolas; inter quas comprimis nobis conſide-

randa eſt illa, quam Hebræis & quidem primatibus de vinea Domini

Sabaoth propoſuit: Homo, inquit, erat paterfamihias, qui plantayit ymeam, Matth. 21I. 33.

ſepem cicimdediu ei, & fodit in ea torcular, & aædificayit turrim, & locayit

sam agricolis, & peregrè profeitus eſt, cùm autem tempus ſructuum appropin-
Ginther Unus pro omnibus, Q qstaſſet

206 Conſideratis LXXXI.

quaſſet miſit ſeryos ſuos ad agricolas, iit acciperent fructus ejus & agricolæ, appré-
henſis ſervis ejus, alium occiderunt, alium verd lapidaverunt. Noyiſſimè autem miſit
ad ess fiuum ſuum, dicens : Verebuntur Filium meum. Agricolæ autem videntes filium,
dixerunt intra ſe: Hic eſt hæres, venite, occidamus eum, & habebimus hæreditatem
ejus, & apprehenſum eum ejecerunt extra vineam, & occiderunt eum. O bone
IEſu! ò Amor crucifixe! Tu es ille magni Patrisfamilias Filius, miſ-
ſus ab illo de cœlo ad excolendam vineam (Synagogam & Eccleſiam)
ſed quid accidit? Apprehenſum te ejecerunt colonli iſti & ingratiſſimi
Judæi extra vineam, & ex mera invidia occiderunt te, & in cruce
ſuſpenderunt. O fera peſſima invidia! quæ Dominum meum Eſum
in crucem adegit. Conſidera hoc ô invide, & intuere Titulum cru-
cis: I. N. R. I. quem ſic expono: Iyidia Noſtrum Regem Interfecit. Sed ro-
go adhuc unum, dictum conſiderans S. Crucis Titulum: I. N. R. I.
quem ſic explico: Eſus Non Reminiſcitur Injuriarum. Deſine igitur ab invi-
dia, deſiſte ab ira, & derelinque furorem, & ignoſcet tibi dulciſſi-
mus Eſus.
3.8Sed pergo ulteriùs. Vix Chriſtus Salvator mundi in antro Beth-
lemico in lucem natus erat, mox invidia illum ſecuta & per omnem
vitam usque ad mortem crucis perſecuta eſt; Herodis enim, ubi ex
adventu Trium Regum Orientalium, qui ſtellà duce in aere apparen-
Matth. 2,2. te illuc ferebantur, intellexit: Ubieſt, qui natus eſt Rex Judæorum? Vix
non crepans præ invidia, ſine mora huic recens nato divino Infanti
mortem machinari cœpit; & quia cœleſtis Pater dilectiſſimum Filium
ſuum ab illius eripuit furore, eruenta Infantium eædes ſecuta eſt, ut
inter illos & Chriſtus interficeretur. En effectum invidiæ! Et quem-
admoduùm papilio lucernam extinguere volens, ſe ipſum comburit,
ita invidus Herodes, dum hanc divinam lucernam ſtatim in ortu voluit
extinguere, ſe ipſum combuſſit, & miſerrimè periit: Invidia, ait Di-
Stella de Va- dacus Stella, non parcit proprio parenti; teſtis eſt Abſolon. Nonpar-
ni. mundi. cit fratri, teſtis eſt Cain & fratres Joſeph; Non parcit Sorori, teſtis
Se 3. eſt Rachel invidens Sorori Liæ. Non parcit amico & benefactori, ut
Cen. 30. . Saul Davidi. Non parcit Sanctiſſimo & innocentiſſimo, ut udæi Chri-
I. Reg. 18.8, ſto: O invidia peſtiferum malum, quæ hominem in imaniſſinnm dæmonem conyertit;
aĩt S. Chryſoſtomus hom. 41. in Matth.
4. Et quis ignorat Nazarenorum invidiam, dum illorum odium
in Chriſtum concivem ſuum longè majus quàâm ipſius diaboli fuerat:
Luc.q· 29. Duxerunt illum (Chriſtum) usque ad ſupercilium montis, ſuper quem civitas illo-
rum erat aldiſicata, ut præcipitarent eum. Obſerva Evangelii verba: Ur præ-
Matth. 4 6, cipitarent eum; diabolus autem tantummodè Chriſto ſuaſit: Miue te
deorſum. Subintrat hic Sanctus Bonaventura: Quoaille tamum dixit yerbo:
Mitte

rnncf
mniten, Tund
rdianreiſit
nelabltho⸗
Pini ſempern
uen inimi

Mratn.
Oimiiͦ ae

nunet

Mumcke
Iriſiny
Uferben
PNOKlun

Invidia Chrißtum in erucem adegit, 307

ej Sfi cn, Mitte te deorſum, hoc illi conati ſunt facto. Proinde rectè Sapiens: Dura, ſicut in- Cant. 8 6.
nha fernus æmulatio. Supra quod S. Gregorius, quia dum Synagoga Chriſtum 8 Gregor.
knai, ad inferos poſſe ſe transmittere putavit, ei usque ad mortem corde M. hie.
Gchiute immiſericordi invidit. Ut infernus dura æmulatio extitit: quia ſicut
t l infernus ſine miſericordia, quos tenet, cruciat; ſic judaica plebs Chri⸗
ilis lig⸗ ſtum apprehendens, ſine reſpectupietatis, ad mortem trahebat.
n kerſi Ita eſt: Invidia canis eſt, qui blanditur in facie, & mordetà tergo.
lidr inoratili Invidia vipera eſt, quæ exeſo materno utero generatur, ita invidia a-
te, & incru nimam ipſam parientem conſumere ſolet. Invidia rubigo eſt, ipſum
mmenmn /Eium ſerrum, & viros aliàs fortiſſimos, ſi ab ipſa capi ſe ſinant, conſumens.
AeLinlumcer. Invidia ægritudo peſſima eſt, quæ non dumtaxat corpori, ſed & ani-
Uwefit. Rur. mæ nociva ac venenoſa eſt. Invidia lupus eſt rapax, inſaniens ſemper
ulum. 1 NN.. inaniter, & tandem deducens ad infernum. Verbo, ait S. Auguſtinus: S§. Auguft.
lneigtt ebini⸗ Inviclia omnes virtutes coneremat, omnia bona diſſivat, omnis mala generat. O Deus ſerm. 18. ad
oſeettticlil. bone! abſit hoc à me, ut invidiæ fomitem in pectore meo alam. Sit Frat. in eremo,

mihi ſemper in omni adverſa occaſione exemplum crucifixus Eſus:
liinanmodetk⸗ Pater dimitte.

, Eperonmmen p. Audax facinus commiſit Petrus, dum gladium in horto eduxit,
seniw, ubict & percuſſit Pontificis ſervum: & abſcidit auriculam ejus dexteram. Quid agis Simon Joan. 18. 101
ee oaren- Petre? ſummo te exponis periculo; quid tucontra tantos? Verùm be-
ulenun? Vi nignus Dominus, cum tetigiſet auriculam ejus, ſanaviteum Miror quòd ne-Luc, 22. 51.
Cvind lbndi que coram Anna, neque coram Caipha, neque coram Romano Pra-
Wona A ſide de hac abſciſſione auriculæ & Chriſti miraculo mentio facta ſit; &
, quare hoc? Inpidia, ait doctiſſimus Leo à S. Laurentio, bhoc ſuppreſſit Chriſti
WrN Rrane⸗ M raculu r. “
fumcnnie, . Oinvidia, quæ de cœlo abjecit Angelum; de paradiſo excluſit ho-
Atimninctuntn minem; Abelem occidit; Core, Dathan & Abiron in tartarum miſit:

Danielem in lacum leonum ablegavit; Stephanum lapidavit, Joan-
nem & Paulum decollavit, & Chriſtum omnium Salvatorem cruci af-
fixit: Tolles tolle, crucißge eum, quam veritatem & ipſe Gentilis judex ſoan. 19. I5
Pilatus agnovit: Sciebat enim, quòd per invidiam tradidiſſent eum. O invidia!
quæ, ut ait quidam, in clauſtro naſcitur, in aula nutritur, in hoſpitali moritur;
quæ & nunc temporis intervallo inter omnes hominum ſtatus regnat.
O invwidia! Tutam crudeli lanienæ Dei Filium in flagellatione ſubjeci-
ſti; Tueum ſerto ex acutiſſimis ſpinis plexo coronaſti; Tuei graviſſi-

t: lovidduil

amnc, mam crucem in lacertos impoſuiſti humeros! Tuei manus ac pedes
ipſus Gil , diriſſimis transfodiſti elavis; Tu ei ſacratiſſimum latus erudeli laneeâ
ſie igt transverberaſti. Et quomodo, obſecro anime mi, tu adhuc talem ac
ni, 4 venenoſiſſimum in pectore tuo alere ſerpentem potes? Abſit hoc à te.

TR Q 2 6. Seri⸗

ſoan. I9. 1.

S. Cyrill. lib.
12. C. 31.

Mancin. lib.
2. diſſert. 4.

Eal. 2. 20.

308 Conſideratio LXXXII.

6. Scripfit autem & titulum Pilatus: Et poſuit ſuper crucem; Erat autem ſerip-
tum: Eſus Nazarenus, Rex Judæorum. Hunc titulumnon poteranttolera-
re Judæi, unde legentes eum, dixerunt: Noh ſeribere Rex Judæorum. Et
quare hoc? Reſp. S. Cyrillus: Ari turbati invidiâ, regnuus pernegant Chriſti.
Ecce invidia excæcavit judæos, & etiamnúm excæcat, & utinam non
etiam multos Chriſtianorum!
Talis fuit ille, de quo refert Cæſarius & ex eo Mancinus, quòdlon-
go tempore proximo ſuo fuerit infenſus. Hic videbat aliquando de
nocte Chriſtum crucifixum humi jacentem, ac tenui velo cooopertum,
ad quem plures (prout in Eccleſia in die Paraſceves fieri ſolet) acce-
debant, ſanctiſſima ejus Vulnera devotè exoſculantes. Acceſſit & il-
le, ut crucifixum humi poſitumhumilioſculo veneraretur, ſed revul-
s à cruce manu pientiſſimi Redemptoris repulſus eſt, qui indignabun-
do vultu ei dixit: indignum eum eſſe admitti ad oſculum, qui proximum ſuum odiſ-
ſet. Diſce ex hoc, anime mi! omnem invidiam deponere, quiaper in-
vidiam diaboli mors intravit in orbem. S. Paulus Ap. olim gloriaba-
tur, vitam ſuam in Chriſto crucifixo eſſe abſconditam: Vipo autem jam
non ego, viyit veròin me Chriſtus. Invidus êcontra debet dicere: Vivo ego,
jam non ego, vivit verò in meę diabolus. O invidi! evigilate tandem,
& abite in pace.

ALsMAAEsSAAEsEATASAEAAs Sbi
CONSIDERATIO LXXXII.
Lingua detractrix potiſſimùm Chri-

ſtum Dominum ad ignominioſiſſimam crucis
mortem promovit.

Pro eo ut mediligerent, detrabebant mibi? ego autem o-
rabam. PBſal. Iob. 3.

1.

Iſit quondam David Rex legatos ſuos ad Hanon Amonita-
rum Regem, conſolans eum ſuper patris interitu; Sed Ha-
non turpiſſimè illos regios excepit legatos, dum eos non
ſolum veſtibus, ſed & barbâ & honore mutilavit: Tuht ita-
que

meintenm
Harenarpos;
urunt, Alanſen
ſit, wipſei
nhancternamm
Perelurtmr kunn
Gm! Mumn
tit urri,
Anicmipichn
Iulernimtren
l,GNuumten
CWlmlmnuten
Prctinge
1NMaiden
CnaCrüigen
Mermerzwlnkest
Miͦ quia en
Aerbe Cri
Cdddenten
Wem, mn
l,
nnbent, 1
Meaffienn,
uenerhe
Msconcen

ghmn
E

einng, gun
t aliguandt
cocopernn
enſolet)acce.
8. AMellti-
Netor, Kirll-
bamiincigch⸗
ireununſaunetf
Mere, luherin⸗

Ppeolimglriba.

m: ViAdeiin
ere: Viweg-
gilaretanen

(

imdn
narm M

,,
bin n
eidt⸗
emmnn ee

Liugua detralctrix Cihriſtum ad crucem premovit. 309

que Hanon ſervos David, raſitque dimidiam partem barbæ eorum, & præſcidit veſtes 2. Reg. 10. f.
eorum medias usgue ad nates, & dimiſit ess. Hæc ſumma injuria, quam
Hanon contrajus gentium legatis Davidis ad ſe conſolandummiſſis ir-
rogavit, cauſa fuit & fomes ſequentis atrociſſimi beili, in quo tot ho-
minum millia perierunt. Ecce tantam ſtragem cauſabat lingua de-
tractrix, fuerunt enim nonnulli aulicorum, qui Davidi detrahe-
bant: Dixerunt principes filiorum Ammon ad Hanon Dominum ſuum; Putas quddpro-
pterhouorempatris tui miſerit Vavid ad te conſolatores, & non idedò ut inyeſtigaret,
& exploraret civitatem, & eyerteret eam? O lingua detractoria! quæ ha-
ctenus feciſti mala & etiamnumfacis? Sed àfigurante ad figuratum.
Miſit Rex Regum, Deus Pater plures quondam legatos ac Pro=
phetas in terram Iſraël, ut populum reducerent errantem, & con-
ſolarenturpios; ſed pariter malè habiti ſunt: Alium ceciderunt, alium oc Matth.a21. 35.
ciderunt, alium verò lapidaverunt. Proinde in Conſiſtorio divino decretum
fuit, ut ipſe Filius æterni Patris, tanquam legatus ſupremus à latere
in hanc terram mitteretur: Noyiſſimò autem miſit ad eos filum ſuum, dicens:
Verebuntur Filum meum. O Domine! quomodo verebuntur Filiumtu-
um? Effectusrem demonſtravit, dum lingua detractrix eibarbam e-
raſit; genas percuſſit, veſtes præſcidit, corpus denudavit, ac tan-
dem in crucis patibulo ſuſpendit? c eſt hares, venite, occidamus eum, &
apud Jeremiam Prophetam: Mittamuslignum, hoc eſt crucem, in penem Iem. I1I. 18.
ejus, & eradamus eum de terra viventium, & nomen ejus non memoretur amplius.
Opeſſimalingua detractorum! tu quàm maxime Dominum noſtrum
IEſum Chriſtumad crucem promoviſti.
2. Et quid Dominus Salvatornoſter? Audiamus Davidemin per-
ſona Chriſti loquentem: Pro eo ut me diligerent, detrahebam mihi: ego autem Pſal. o3. 3.
orabam. Detrahebant mihi inimici mei quà publicè, quàprivatim: ⸗
Maurmur multum erat in turbade eo, aliqui enim dicebant, quia bonus eſt, Joas 7 12.
alii quia ſeducit turbas: Ego autem orabam. Detrahebant mihi nunc joas. 8 38.
Scribæ & Phariſæi, vocantes me Samaritanum, modò blasphemum, Martn 10. 65.
modò dæmoniacum: Ego autem orabam. Nune me proclamabant utpo- c 3 14. .
tatorem, nuncmendacem & voracem; Nunc prohibentem tributa
Cæſari, actandem gentis ſubverſorem & populi ſeductorem: tgo au
tem orabam, Comprehenderunt me in horto, tanquamlatronem cum
gladiis & fuſtibus; Accuſaverunt me inique & injuſtè coram Judici-
bus; Flagellarunt me, cruentis coronarunt ſpinis; Cruci denique
me affixerunt, ubi blasphemabar ab omnibus, & milleni detractores
acuerunt linguas ſuas, ſicut ſerpentis. Ego autem orabam, ut iis Pater Luc. 23. 340
tanta condonaret ſcelera: Eſus autem dicebat: Pater dimitte illis: non enim

31 Conßderatio LXXXII.

ſeiunt quid faciunt. Collige ex hoc, anime mi, quidquid feceris, te
non evitaturum linguam maledictam & detractoriam. Audi ipſam
Matth jI. 18. V Eritatem: Venit Joannes neque manducans, nequebibens, & dicunt: Dæmoe-
nium habet. Venit Filius hominiz manducans & bibens, & dicunt: Ecce homo vos
rax, & potatorvini, publicanorum & peccatorum amicus. Si hoc de Chriſto
linguæ detractoriæ quid tu miraris, ſi os doloſi & detractoris ſuper
te apertum eſt? Non poteris evitare, amice Lector! detractorum &

calumniatorum linguas, & quidcunque tandemboni egeris; diſpo-

ne te ad patientiam.
3. Inſtituamus examen, quisnam Chriſtum æterni Patris Filium
ad mortem erucis tradiderit? Pendet mitiſſimus orbis Salvator Eſus
duos inter infames latrones in patibulario ligno, moritur in eo, &
auctor mortis ignoratur. Culpa primaria imputatur judæ Iſchario-
Matth 26,48 t: Qui autem tradidit eum, deditilli: ſinnum, dicens: Quemcumque oſculatus fue-
ro, ipſe eſt, tenete aum. Sed excuſat ſe temerarius Traditor, nunc pœ-
Matth.27. 4. nitentiâ licèt fruſtraneâ ductus: Peccavi, tradens ſanguinem juſtum. Excu-
ſat & ſe Pilatus judex Romanus, qui innocentiſſimum Eſum condem-
Matth 27 24. navit ad mortem: Innocens ego ſum à ſanguine juſti ejus. Excuſant & ſe ju-
Joan. 18. 31. dæi: Nobis non licet interficere quemquam. Quis ergo Dominum meum E-
ſum cruci affixit? An fortaſſe diabolus? Sed nec hice vult habere cau-
ſam, quia virtutem S. Crucis præcognovit, unde Claudiæ Proculæ
Maith.27. 19. uxori Pilati per ſomnium intimavit: Nhul nbi & juſto ili; Quis ergo E-
ſum meum cruci affixit?
Marc. 15. 25. 4. Interim conſulamus S. Marcum, qui ait: Erat autem horatertia:

Ioh. 19. 14. Et crucifixerunt eum; S. Joannes verò dicit: Erat autem Paraſceye Paſchæ hora

ſexta, tunc ergo tradidit illum, ut crucißigeretu. Quomodo, obſeero, iſta
conveniunt? Unus Evangeliſta aſſerit Dominum noſtrum horaâtertiâ,
& alter horàâ ſextà eſſe crucifixum? An nonutriusque ſacri Scriptoris
calamus à Spiritu ſancto erat directus?
§ Auguſt de Hanc difficultatem ſolvit Divus Auguſtinus: Càùm horàtertia, inquit,
conf. Ev. c. 13. cruciſixum Dominum Marcus enuntiet, veriſſimè indicat maximèé fuiſſe Domini necatri.
cemlinguam ſudæorum, quàm militum; Circa enim horam tertiam omnes
detractorum linguæ conclamarunt: Crucißige, crucifige eaum: Acuerunt ut
gladium Iingnas ſuas 3 Et pergit idem S. Antiſtes Hipponenſis, interro-
S. Bernh t. 1 gans judæos: Unde occidiſtu, Reſp. Gladiolmguæ. Ita & S. Bernhardinus;
523. a. 3. c3. Tu ſola (lingua detractrix) Dei Filium in cruci patibuls affxiſti. Ite nunc
impii detractores & Chriſticidæ! hoc idem facitis, cùm proximo in-
§. Bernh. ſer. juſte detrahitis honorem. Juvat hic audire Melliffuum: Nunquid non
24. n Cant lancea eſt hingua ſta? profectò & acutiſſima, quæ tres penetrat uno iltu, loquen-
tem, audientem, difamatum, nec yerò ejusmodi linguam ipſo etiam mucrone,
quo

neettokiel
Audummoih
Oummantnuntil
Prcimms:
Mudens Leckr
Crunn capnrtun

mabibrs, e

umr um
Erſiromnin
Dmmrn kig
Ceſeumdan

mitatisor
Wokeryeng
n kepti
Cin mrorni in
nut, n
lun ſele i
M Mn,
Gj ai
cnnikty in
i ſmic,/

TLingua detractrix Ebriſtum ad erucem promovit. 311

init 1 quo Dominicum latus conſoſſum eſt, crudeliorem dicere verearit. Fodit enim hæc quo-
que Chriſti corpus, O membrum de membronec jam exanime fodiendo &. Hæc &
Gdate. plura delingua detractoria S. Bernhardus.
umt n, 5y. Sed audiamus majora: Et circa horam nonam clamayit ) Eſus voce magna Matth. 27.46.
Si hoe e dicens: Deus meus Deus meus, ut quid dereliqu ſti me? Porrè patientiſſimus
genachni, Dominus per tres horas, quibus pendebat in cruce, ferè continuèò ad
Getrackomn. Patrem oravit, & inter alia pſalmum vigeſimum primum, qui totus
legers, eiſe de paſſione Chriſti eſt, recitavit, ubi ſub finem vitæ in illa verba,
ah quàm lamentabilia! effuſus eſt: Deusmeus, Deus meus, ut quid dereli-
mnibutis Flinm quiſime? Et quomodo mi Eſu! à Patre eras derelictus? non à di-
6NAVnr is vinitate & unione hypoſtatica Verbi, non à gratia & amicitia Dei;
ndrivurnen, & quare ergo te deſertum queris?
Wrfude Nntd. Audiamus ipſum crucifixum Dominum per os Davidis loquentem: l. Xt: 17.
uungnet utufie Quoniam circumdederunt mecanes multi. Et quinam canes? Reſp. S. Bern- 3 Blea g.
aditor,umnehce⸗ hardinus: Iudæi per detractionem oblatrantes, atque mordentes, Obſerva 2. 1. 29.
iun iltnn. Nxr. prudens Lector! non conqueſtus eſt Dominus de cruentis ſpinis ſa-
Eſamoonten. crum caput ſuum pungentibus, non de perforatis diriſſimis clavis
ulint &le⸗ manibus, non de pedibus crudeli ferro terebratis, non de cæteris
num meumjl- vulneribus, ſed ſolùm de linguis detrahentibus, quæ ipſum vix ad-
lt haberecan⸗ huc in cruce ſpirantem unanimiter allatrabant ut canes rabidi; unde
ucirtoenle S. Chryſoſtomus: In patibulo pendentem omnes amaris eum impetuni verbi, quæ
erell⸗ rebus ipſis graviora videntur, dum linguæ detractoriæ ſuper dolorem vulne-
rum ejus addiderunt. Et tu detractor, adhuc vis detrahere Deo &
Korenbrtteni proximo tuo? Anignoras, quòd omnis detractor ſit Deo odibilis? ita
Pgtediſhete⸗ aſſeverante Paulos Derraclores Deo vdibiles. Rom. 1 3
o, oblech, 6. Quid ergo conſilii, ſi tibi, amice Lector! ab occultis tuis ini-
Krumbhoritn, micis impoſteruûm aliquid detrahetur honoris? Imitare V. Joannem

Peccanum Archi- Epiſcopum Cantuarenſem, qui in ſimili cauſa pro
more ſuo ad crucifixum Dominum ſuum, tanquam ad ultimum ca-
lamitatis ſuæ aſylum confugit; & cùm Romæ aliquando coram Cru-
cifixo ferventiùs oraret, hæcverbaà Crucifixo Domino audire me-

veſacidanmn

nbardtenii

nſ, Dert
niſiſeben ruit: Et ego quid demerui inter latrones? Oravi, nec obtinui carnis petitiones. Quareſm te.
fann ii Calicem mortis ſorbui, Patri placere ſtudui per carnis paſſiones. Ergo non mur- .. f. 180.
afge RWR mur exeat, ſi non fit quod oraſti. Net oraſſe pœniteat, quamyvis non impetraſti
honenb n dum ſraudat deſiderium, ad majus beneficium datorem obligaſti. Ad me ſi le-
Aden vas oculum, pides argento vendi; Tradi quoque per oſculum, & durè compreben-
loſfufi diz ac alligari funibus, & confici verberibus ſine lege parcendi. felinquor ab
, cungic, amantibus velut jam deſperatus. Præſentor Pontificibus quaſi latro ligatus; quos
länm , amayi fortius, ab illis ſum citius ſpretus & negatus. Ni clamor, deriſio, ſevyeri-
Nelrat gn . tas

r
vn “ g

212 foynßderatio LXXYXIII.

tas minarum, & capitis velatio, & ictus maxillarum. Exætra muros dejicior, & ipſe
crucemfero; Matre vidente ſpohor veſtimentis quæ gero Tandem clavis conſodior C
in cruce morior. Tu ergo vermis non turberis, ſitatim non conſequeris, quidquidà Pa-
tre quæris. Audis hoc?

F:E E e e Se e G e E le E E G N B E E S Ee B E
CONSIDERATIO LXXXIII.

Diſce à Crucifixo JESU ex animo
inimicis tuis ignoſcere, ac pro eorum ſalute
fideliter orare.

FPater, dimitte illis, non enim ſciunt quidfaciunt. Lac.
23. P. Z4.

I⸗

Acob Patriarcha brevi nunc moriturus, convocatis filiis ſuis ex
Gen, 49. I. lectulo ſuo ultimam concionem habuit: Audite fili Jacob, audite I-
ſrael patrem veſtrum &. Chriſtus Dominus in infamipendens cru-
ce ex hac ſublimi cathedra ſupremam nobis concionem fecit,
quæ non epilogus tantùm, ſed & epitomeac compendiumom-
nium ſuarum fuerat concionum, cujus perorantis exordium S. Lucas
ſic exprimit: ]Eſus autem dicebat: Pater, dimitte illis, non enim ſciunt quid
fſaciunt. Pater, inquit, non Deus, non Dominus, non Rex cœli & ter-
Fræ, non Judex integerrimus, ſedbater, ut eò faciliùs Patris irati cor

Lnce 23. 34.

placeret; Tot enim auditis ſceleribus contra Chriſtum Domini, quid

aliud potuiſſes expectare, niſi ut terra dehiſceret, eésque ſicut olim
Num. 25 10. Core, Dathan & Abiron abſorberet? Aut ignis & cœlo deplueret,
4, Reg. I. o. quemadmodùm in centurionem, Eliam demonte per vim ad Regem
Ochoziam trahere volentem deſcendit? Sed Eſus totus amor eſt ac
ſalus: Pater, inquit, dimitte illis, non enim ſciunt quid faciunt. O prodigium
amoris!
2. Non ſie concionatus eſt Noë à filio fuo irriſfus, & nune ſur⸗-
Gcn 9. 257. gens de crapula, Maledictus, ajebat, Chanaan ſerpus ſervorum erit ſratribus
ſuis, Non ſic Eliſeus, cùm clavus à petulantibus pueris appellaretur:
Male-

ſnkis iñ
aonoctbydic⸗
mmrerküne
Zeceidhesd
r , bigne nuſen
luneſclemde
Nomms Degnt
Anter imelet,
hrinbentemn
bevitt nne,
tumfi/
leſokenmd
it minnit
altfifn enii
Mndterahen
un mnſitſgpin
MudemltetH
Eer quum gir
lefemeieen n
nnan exiitt ,
weera e al
1 ſen te
ſienege inie
1Nidem
endiftanen
Nenta, Mae .
kumepele
ienconiin
um

lnutei, z,

,
W.

imo
n ſon

Sirint. lu

Ausblisſanset
uh akner
wüenlended.
CWCri
ccompenddunm.
cxordiumolud

ton enin ind

n Rexctiſ⸗
Miös Pawiui
. ,RagecnOn
t, eOSN
4 oceen

vleye
neper Fincep

4
ſus tori e
ſuun. Ofw⸗
ſie :

Ppneish,

Crucifixus ionoſcit delinquentibus. 313
Maledixit ei in nomine Domini. Non ſic Zacharias Jojadæ filius, cùm ab 4. Reg 2. 23.
impiis lapidaretur : Videat Dominus, C& requirat, Sed mitiſſimus JESIIS z. Par. 24. 22.
pro omnium ſalute peroravit: Pater dmnitte. Supra quod egregie S. 5. Bern. Ierm.
Bernhardus: Videte, inquit, nunc opera Vomini, quæ poſuit prodigia ſuper ter- K heb. dom.
ram. Flagellis cæ ſus eſt, ſpinis coronatus, clayis confoſſus, affixus patibulo, opprobrus n.
ſaturatus. Omnium tamen dolorum immemor: Inoſce, ait, illis. Hinc multæ miſe⸗
riæ corporis, hin-c muliæ miſericordiæ cordis. Mira res illa clamat ignoſee. Fudæi
Crucifige. O charitas immenſa! Et quis audivit tale?
3. David ſereniſſimus Iſraëlitarum Rex, ubi mirabilem ſolis cur-
ſum attentiùs inſpexit, attonitus exclamavit: Sol cognoyit occaſum ſuum. Plal. 103, 195.
Et quomodò, dices, ſol materialis poteſt cognoſcere occaſum ſuum,
dum caret ratione, neque corpus habet organicum? Audi plura.
Eccleſiaſtes de ſole ait: Sol oritur, & occidi, & ad lacum ſuum reyerii- Eecl, F.
tur, ibique renaſcens g yrat per Meridiem ad Aquilonem, iluſtrans uniyerſa. Per
hunc ſolem Orientem & Oecidentem, omniâque illuſtrantem S. Chry- §. Chryloſt.
ſoſtomus allegorice Chriſtum Dominum, qui eſt ſol juſtitiæ, perele- hom. de Tur-
ganter intelligit; Ortus eſt autem hic ſol in nativitate, pertranſiit ture to. 5.
in vita benefaciendo omnibus, cognovit occaſum ſuum, dum obiit
& occidit in cruce, ubi & pro transgreſſoribus oravit.
Et de hoc myſtico ſole videtur Chriſtus eſſe locutus, cum diſci-
pulis ſuis & omnibus Chriſtianis hanc graviſſimam ſententiam intima-
Vit: Ego autem dico vobis: Diligite inimicos veſtros, benefacite his, qui oderunt vos, Matth. 5. 44.
E& orate pro perſequentibus & calumniantibus vos. Et rationem addit bene à
nobis conſiderandam; Ut ſitis fili Patris veſtri, qui in cœlis eſt, qui ſolem
ſuum oriri ſacit ſuper honos & malos, & plait ſuper juſios & inuſtos. Obſerva
prudens Lector! Hæc pluvia facta eſt, cùm eruci affixus eſt JEſus,
per quam ſanguineam pluviam omnes redempti ſumus. Hinc re-
& Nicetas pro reflexione noſtra morali: && cεoρ‧iem in te contume- Nicctas Naz
lia efferveſcens, atque in ſuimmam magnitudmem evecta, ingentem in te furoris Scholi aſtes.
Nammam excitdrit, animumque tuum ulciſcendt cupiditate incenderit: fac, proti-
nus tibi Chriſtus in mentem veniat; da operam, ut contumelias, illuſiones, flagra,
& vulnera eæ, quæ illa ſalutis tuæ eausâ in cruce pertulit, quàùmprimum recor-
deris 3 ſic fiet, ut hujuscemodi cogitationibus, tanquam aquis, animam tuam le-
niens, atque irrigans, mmœroris atque iracundiæ æſtum extinguas.
4. Videamus nunc breve teſtamentum crucifixi Eſu: Patri com-
mendavit animam, Matri corpus, latroni paradiſum, militibus veſti-
menta, Magdalenæ vas ſanguinis, Nicodemo ferreos clavos, Joſepho
ab Arimathæa ſpineam coronam, Eccleſiæ crucem, & peecatoribus,
qui eum agebant in crucem, plenariam veniam, indulgentiam, gratiam
ac miſericordiam: Pater, dimute illis, non enim ſeiunt quid ſaciun. Oamo- Luc. 13. 34.
Smther Unus pro omnibus, Dr xis

5.⸗

Gen. 22.7.

S. Bonavent.
tr. de ligno
vitæ,

Jo. 19. 30.

de agone
Chr. c, 20.

214 Lonſideratio LXXXIII. „

ris prodigium! abyſſus infinitæ bonitatis! ignis divini amoris,
quem neque flumina, neque oceanus dolorum & calamitatum
potuit obruere & extinguere. Et quid nos ad iſta, ſi à proximo
offendimur?
F. Abrahamo patri ſuo Iſaac filius nunc in monte ſuper ſtruem
lignorum immolandus dixit: Ecce igni & ligna, ubi eſt victima holocauſti?
Pientiſſime Eſu! tu adumbratus es per illam victimam in Calvario
monte immolandam: Ecce igni & ligna, ubi eſt viltima holocauſti? Utrum-
que paratum eſt, lignum crucis, & ignis amoris immenſi, quem hacte-
nus abſcondiſti in ſinu tuo, qui, dum crucem aſcendiſti, pleno impetu
de pectore tuo erupit, & usq; ad crucifixores & interfectores tuos ſeſe
extendit, dum dixiſti: Pater dimite. O ferrea, ô ſaxea mortalium pe-
Gtora! conſiderate, quòd non tantùm animam ſuam pro amicis, ſed
& pro inimicis ſuis poſuerit. An major potuit inveniri charitas? 0
yerbum, exclamat S. Bonaventura, é⁶ verbum totius dulcedini & veniæ: Pa-
ter ignoſce illi! verbum totius amori & gratiæ: Hodie mecum erit in paradiſo.
Reſpira nunc in ſpem veniæ anima, quantumque – : Si tamen patientis pro
1e Domini Dei tui veſtigia ſequi non abhorres. Reſpira in ſpem.
