videant. Chriſtus lux eſt; Ego ſum lux mundi, Candelabrum Crux, in Jo. 8. 12.
qua exaltatus eſt; ita Hugo Cardinalis: Candelabrum Crux eſt, ſuper Hugo Card.
quod fuit poſita lucerna ad illuminationem totius Eccleſiæ „ dum in bic.
crucem actus eſt: Et idcircò, ait Alvarez, tempore Paſſionis obſcura- Alvarex.
tus fuit ſol, quia ſoli crucis radii digni erant, qui & orbem & oculos III. 322.
hominum illuſtrarent. Ideò & ad finem mundi ſol obſcurabitur 5
guia tunc apparebit ſignum Eilii hominis.
12. Vidit quondam Joannes quatuor Angelos, quibus datum eſt
nocere terræ & mari; & dum quatuor orbis ventos tenerent, ne fla-
rent ampliùs ſuper terram, ſupervenit alius: Er vidi alterum Angelum àPoc. 7. 3.
aſcendentem ab ortu ſolis, habentem ſignum Dei vivi, & clamavit voce magna
guatuor Angelis: Nolite nocere terra & mari, neque arboribus, quoadusque ſig-
nemus ſervos Dei noſtri in frontibus eorum. S. Ambroſius cenſet hunc An-
gelum ab ortu Solis aſcendentem, & ſignum Dei vivi habentem, fuiſſe
Chriſtum; magni conſilii Angelum, hic Electos & ſervos ſuos, imò

Matth, 24.30

omnes Beatos in cœlo in frontibus ſignare ſolet ſigno erucis, hoc enim

eſt ſignum Dei vivi, per quod redempti, & ſalvati ſumus, ut ſigniſice-
tur, ait Cornelius? eos meritò crucis, tam Chriſti quàm ſua cœlum poſ⸗
iidere. O beati, qui habitant in domo tua Domine!

(0) ☚½ .

Hhhhs CON-

614 (0) EE*

2èõ

X X X X X X X X X X X x N X X Y X X X X XN X X X X X X X
X X X X X X X X X X X X X X X X X X X e e. de e . .

P P ⸗ A Fe N Ae e⸗ A r e e

CONSIDERATIO CLXIII.

ET FINALIS.

Invocatur SS. Crux pro gratia Finali &

totum opus concluditur.
Ne projicias me a facie tua. Pſal. Jo.
I.
N Ives Epulo rogavit Patrem Abrahamum, ut mitteret Lazarum,
qui extremum digirindu intingeret, & linguam ſuam ari-
dam & ſiccam refrigeraret. Qualis hæc eſt petitio? quid pro-
deſt unica guttula ignitis faucibus? Cur non totum digitum
aquæ intin tum, aut volam mans aquâ plenam poſtulat?
Raulin. ſerm. myſterium latet! Audiamus doctiſſimum Raulinum: per extremum
54. quadr. digiti intelligitur gratia finalis, ait: habet digitus tres articulos, primus
ſignificat gratiam prævenientem, ſecundus continuantem, tertius fina-
lem. Felicem ſe fore ſcivit Epulo, ſi hanc impetraret. Veruùm impru-
dens! invocaſſes extremum crucis, ibi ſuffixum ſanctiſſimum nomen
JEſu, in quo eſt ſalus, vita, & reſurrectio noſtra. Quod miſerrimus iſte,
& æternum infelix homo non impetravit, hoc ſubmiſsè àte poſtulo,
mi JEſu, extremum digiti, extremum crucis mihi confer, id eſt; gratiam
Pſal. y50. tuam ſalvificam in ultimo mortis articulo. Ah! ne projicias me à facie tua!
2. Philiſtæus ille gigas viribus ſuis innixus provocavit virum
1, Reg. 17. 8. unum ex Iſraelitis ad ſingulare certamen: Eligite ex vobis virum & deſcen-
dat ad ſingulare certamen. Variæ ſunt hujus loci expoſitiones à S8. Patri-
bus allatæ, ſed ſumo unicam Titelmanni. Goliath dæmon eſt, inquit,
hic ad ſingulare certamen nos ſolos provocat, quaſi dicat: Venite ſine
Deo, ſine Dei gratia, & ego indubitanter mihi victoriam promitto.
Titelmann. Audiamus verba Titelmanni: Nullus ex vobis animoſitate proterva ineat hoc
apud Mich. cetaaαρν: non eſt enim qui ad hoc ſußiciat, non enim timet nos ſolos adverſarius

de Calvo dm.
Lonc. 38. §. . noſter, idcircò fidenter provocat ad ſingulare certamen. Ita eſt! Ego proteſtor

Luc. 16. 24.

n. 12. contra hanc provocationem! ſolus tibi non compareo infernalis ad-
Eccl. 4, 10, Verſarie, nam va ſoli quoniam ſi ceciderit, non habebit ſublevantem ſe. Eſum
meum adjutorem invoco, hic me non derelinquet in ultima illa & pe-
riculola

mn

ctfnlant,
3 Han
Oncit ninn
xeteket: .
rolgiiß
Al,luti
i/Atit
luthlellectet
ſt CAl Ajute
rtz ufkinf,
inlvlet, &n
lun quenfnn
mn Inmhinn
4 Verumt
dnere katiganns
tibus Geſkiutn
Perhuno abeen
Cncimt an
Niti umife
Uorur ul, Crexs
Aun wrestrang
lulerheco nii
en i lug anbuie
1.Donmtl
1e coliriggepoun
intu, Njr aun
flum rechinnne
d dum adntn -
iens: Afliſan
untt, tjitan nüe
Ue Einacgenair
lcor, mnnu,
Aenink ne
nlr ilingtgni,
Aperaticenan
Metn,
Mlymgnt

rriin
n,

.

utdyut mitteretli
tet, Elinguum r
eektpettolce
Cur non tohumd-

Saqud emmA.

linum: pel enk
itus resartiolloen
öntindanten tend
traret Velunmt
Wunnfancilmmn
n. Qbodnienen
ſabme ite holi
Picontehilehn
lmpnoſiin uii
ninns ptoren

grterpohunmm

epoltondsd
oliath Gemonti,
ul dcu: e⸗
Thni wicorimpte
nuſt, ronii
iiner ,
.Ineklfoon
ommpare n

, lnunn ,

1

get in llind,

D

Invocatio crucis pro gratia finali, concluſio operis. 615

periculoſa lucta. Quisquis autem non deſeritur à gratia Eſu, ille
non confundetur, cum loquetur inimicis ſuis in porta æternitatis.
3. Elias minas impiæ jezabelis fugit, timens ac tremens ita de-
ſpondit animum, ut ſub arbore, ſub cujus umbram ſe projecit, mori
peteret: Suficit mihi Domine, tolle animam meam. Quid? An hic Vir eſt 3 Reg. 19.
prodigioſus Propheta potens opere & ſermone, qui cataractas cœli
clauſit, & recluſit? Mei eſt illa conſtantia? Quærit admirabundus Euche-S- Eucher.
rius: ubi libertas? Nempe ſubintrat hic S. Gregorius, Dominus Deus 4bud Barz,
voluit luculenter ei oſtendere, quid Elias eſſet ſecundùm ſe, & quid term. 32.
eſſet cum adjutorio divinæ gratiæ: In illis virtutibus Elias, quid de Deo ac- S. Gre or.
ceperat in iſtis infirmitatibus, quid de ſe ipſo poterat, agnoſcebat. Homo ex ſe l- 19. For⸗
nihil valet, & ſolum cum adjutorio gratiæ fortis eſt. O infelicem il- cap. F5.
lum, quem juratus noſter hoſtis, qui tanquam leo rugiens circuit quarens I. Petr. e
quem devoret, in ultima hora ſine gratiæ auxilio deprehendit!
4. Verùm conſultèò egit Elias, quòd æger & infirmus ac diuturno
itinere fatigatus ſub umbram arboris ſe projecerit: Nam ibi laſſus, ac
viribus deſtitutus refrigerium, ſolamen, ac confortamentum recepit.
Per hanc arborem Rupertus Abbas intelligit figuram S8. Crucis. En! Rupert. l. 5)
Crucifixe Salvator, ſub umbra ſalutifera erucis tuæ proſternor! Septua- ap. 10.
ginta annorum iter confeci, jam totus laſſus ſum, ac languidus: hebe-
tantur oculi, orexis decreſcit, cor palpitat, manus tremunt, pedes la-
baſcunt, vires franguntur, & prodromi mortis fores pulſant. Quid
aliud exſpecto niſi cibum fortium, cibum confortantem, ut in fortitu-
dine cibi illius ambulem usque ad montem Dei.
5. Sunamitis illa ad Eliſæi pedes provoluta, eosdémque tenens,
ac conſtringens magna fiducia ac ſpirits efficacia dicebat: Vivit Do- 4. Reg. 4. 30.
minus, & vivit anima tuas non dimittam te! Sicque in oratione perſeverans
filium redivivum recepit. Admiror fiduciam pauperculæ animulæ,
ſed dum admiror, doctiſſimus Speranza mei me officii admonet, in-
quiens: Ita ſidelis anima ad Crucifxi pedes cum Sunamitide oret: Non dimit SPeranz.
tam te, niſi hanc mihi gratiam conceſerit. Obſequor monenti. En Cruci-Cript. ſel.
fixe Eſu adgeniculor ſanctiſſimis pedibus tuis, hos ſtringo, & am- bunct. 6.
plector, non dimittam te, niſi enediveris mihi. Non rogo vitam corporis, Gen. 32.
ſed animæ: Salva me non propter me, ſed propter te: Memento
guttulæ illius ſanguineæ, quam in Paſſione tua ſuper hanc miſeram
& peccatricem animam effudiſti: Ne intres in judicium cum ſervo
tuo, ne quando in tui, ac mei confuſionem, dicat inimicus meus, præ-
valui adversus eum.
6. Jam grates tibi rependo infinitas, infinite Deus, pro infinitis
beneficiis per ſeptuaginta annos mihi collatis: tu tot mihi præſtitiſti
bene-

Plal. 126,

Pſal. 26.13.

EPſal. 113

616 Conſ. ClLXIII. Invocatio crucis pro gratia ẽgc.

beneficia, quot momenta, utinam centuplicata, & millies augmenta-
ta in te poſſem refundere. Laudent te pro me fideles creaturæ tuæ,
& omnium creaturarum, etiam irrationabilium corda in te rapiantur!
Laudet te tota cœleſtis curia, cum qua per ſanctiſſima merita tua ſpe-
ro, & credo videre bona Domini in terra viventium.
7. Doleo ſummè de omnibus malis, quæ per me patrata ſunt, ea
revoco, retracto, & abominor ex amore tui puriſſimo, & hos dolen-
lentis animi gemitus unio cum doloribus omnium verè pœnitentium.
O utinam meo ſanguine extergere oſlem, quæ mala commiſi! gau-
deo ſummè, ſiquid boni per me factum eſt, idque omne in te refun-
do, bone Deus, qui auctor es, fons, & origo omnis boni: Non
nolis Domine non nobis, ſed nomini tuo da gloriam. .
8. Denique hoc opus meum ultimum ad SS. Pedes tuos ſubmiſ-
ſiſſima veneratione depono. Si benè de te ſcripſi, Crucifixe Amor
mi, non aliam mercedem àte peto, niſi te; Si male, ignoſce miſero,
& memento infirmitatis meæ! cogitavi quidem ad ducentas conſide-
rationes aſcendere, ſed tu Domine arbiter vitæ, & mortis mihi præ-
cipis: Manum de tabula? acquieſco igitur divinis tuis conſiliis, & te
vocantem in æternitatem ſequor, cupio diſſolvi, & eſe cum
Chriſto, qui mihi meus ſit vivendi, moriendi, &
ſcribendi

FINIS.

Vererbl

Cl,

ufnennie

1 pyo
ta, & le
mefiekesett
lumcorhhn
Andkilummen
n.
Lbermeanm
ipuriſimo,
nhium vendent
qux mahonm:
icdque omneint
origo Onni
am.
10 90, Deces ti
eſcril,6Cncin
Kimele, ignlen

idem addacendon.

Vite, Emortöm
bivinis tuis conid,
9ſoni, 6
li, moriencdi, 8

8

ϑ (0 E 617
K A r r r N N. X h F F d F F 5. F F K⸗ N.5. 5i

Sen .
EPILOME VII EFE

Venerabilis Domini Antonii Ginther De-
cani „ & Parochi ad S8. Crucem in Biberbach.

Paræneſis ad Lecorem,

1

TFE quæſô, amice Lector faſtidioſo contemptu has pagellas
averſare, quibus ad calcem hujus ultimi, & poſthumi ope-
ris tibi auckerem deſeribere libuit. Si ſcribentis inſtitu-
tum, ſcopumque penitius conſideres, carpere, ut opinor non
poteris, quod pluxium deliberato conſilio, collatisque ratio-

num momentis ſuſceptum eſt. Quæris? quæ rationes impulerint, ut
hanc vivendi methodum, quem venerabilis hujus operis Author te.
nuit, ſuccincta deſcriptione enarrare aggrediar: paucis reſponſum cape:

Primô quidem, & ante omnia me commovit debitus, ac ſupre-

mus divinc Majeſtatis honor, quæ, cùm ſit principium, & finis-
fons & origo omnium bonorum, certè præcipuam gloriæ partem ſibi
vendicat, quotiescunque per creaturas ſuas bonum aliquid, ac lauda-
bile operatur. Creaturæ omnes non niſi inſtrumenta funt, utique ex
ſe infirma nimis & debilia, quia ad divinæ gloriæ exaltationem nihil.
valent, nili Dei, qui principalis agens eſt, adjutorio excitentur. Id
expreſſum voluit divina Veritas Chriſtus diſertis verbis inquiens: Sine joann. 15.
me nihil poteſtis facere, ſupra quæ verba commentans divus-Auguſtinus: .
Non ait, ſine me parùm poteſtis facere, ſedi nibil poteſtis facere 3 ive ergò parum. »3. Aug., hic.

Ginther Unus proomnibus:. Lii'i re

618 Epitome Vite
ſive multùm ſine illo ſieri non poreſt, ſine quo nihil fieri poteſt. Illi laus, ho-
nor, & gloria.
Altera ratio & finis, qui ad hanc ſcriptionem impellere poterat, Ne
eſt pia æmulatio eorum, quos idem vitæ inſtitutum ad eosdem labo-
res Apoſtolicos & animarum lucra adſtringit: ideò enim ſanctorum, Tumi mn.
juſtorumque hominum geſta, & vitæ decurſus nobis ante oculos po- Ganh
. 14. . nuntur, ait ſanctus Thomas de Villanova, ut ad ſimiles virtutum hneg.
cS. NMic. actus legentes excitentur. Quod ſi magnam habeat trahendi animos crunkgalne,
afficaciam exemplum eorum, quos nunquam vidimus, nunquam au- Amnt ul

divimus; quantò vehementiori ſtimuléò trahent exempla eorum, quo- Wnd uthil
rum inſignes ves geſtas, laborésque pro Deo ſuſceptos propinquiore etünnendte
obtutu licuit contemplari? Gunek. Venen
Tertia, eâque meòô judicio non abſurda ratio eſt qualis honor, rerchsokrin

& exiſtimatio Ordinis Eccleſiaſtici, cujus ille, quem deſcribo, gem. Leimmtehict
. ma, decũésque fuit. Et ut argumento utar à contrario audi, qua ra- mn mlelnim
Tit. 2. tione Gentium Apoſtolus Diſcipulum ſuum Titum commonuerit: it, Ekneini
In omnibus, inquit, prabe teipſum exemplum bonorum operunm, ut is, qui ex rz il intel
adyverſo eſt, vereatur, nihil habens malum dicere de obis. Ubi ſignanter nota- munmdhin
re oportet verba ultima: de nobis: Quid enim? Si Titus perperam agat, Etwu i⸗
an non in ſe ſolum linguas maledicorum acuet? An etiam aliis ſequio- ms tenml,ur
reum famam conſciſcet? omninò conſciſcet: dicere vult Apoſtolus te- “W Fimetr
Ayllon. hic. ſte Ayllonio: Mi Tite, ſi pravum vitæ exemplum præbeas, non de te ſinamcſwn
mn. „. ſolum, ſed de omnibus doctrina Evangelica miniſtris ſiniſtra, & minuùs hono- MRmndanyh
rifica opinio concipietur. Quæ cùm ita ſint, & unius delictum ſingu- Phe
lis nigrum theta inurat, profectèò ê contrario non tam illiberalis eſt ſerncrn
virtus, non radios ſuos omnes in ſe reſorbeat, & non etiam in alios, ainktt

quos idem vitæ inſtitutum decorat, quodammodè effundat. A: unni
. :. . . Paln
Hæc rationum momenta mihi calamum in manus tradiderunt, mii HMimti⸗
quibus perſpectis abſit àte, prudens Lector, ut his paginis indigneris, Or

quin potius mecum deplora; quòèòd non frequentiores ſint calami, qui Aliks, alitee
res ejusmodi memorabiles, ac inſignia facta colligant, ſed æternæ ob- ane H
livionis tenebris obrui permittant. Ganann
Et quoniam hiſtoriæ anima Veritas eſt, paucis percipe, quibus he, i
fontibus hæc, quæ ſcribo, hauſerim: Hauſi videlicet tum ex manu- Dãũj n tmman
ſeriptis eorum, qui operæ pretium duxerunt ultimo præſertim tempo- ener k⸗
re ea annotare, quæ lingulariter notatu digna de illo audire, videre diſnenun
& comperiri licuit: tum ex vivis teſtimoniis eorum, qui eadem domo, enn
menlſa, ac diuturna familiaritate cum illo uſi ſunt. Lege, fave, &

Deum lauda.

ian

5§. II.

1

feiig 1 Venerabilis Domini Authoöoris. 6¹⁰⁹
en inpeler H II.

: ibeh tint De ejus Natalibus, & pia educatione.
ſis nobönnt Tiamſi non magni referat, prout aſſerit devotiſſimus Ludovicus Lud. Gran. in
Ut ad inlezt Granatenſis, ſcire, quibus parentibus orti ſint Dei ſervi, cùmnim c- Vit. Avil.
n habeattieni leſti Patre glorientur, & nobilitatem ſuam non tam in progeni-
mnricdimum dorum ſanguine, quàm virtute conſtituant, aſſerente divo Hierony-5S. Hi er.

benteen mo: Summa apud Deum nobilitas eſt, clarum eſſe virtutibus: Nihilominus, Epiſt. 14.

ſlein n quia vel patria à ſuis civibus, vel parentes à ſua ſobole laudem, com-
mendationémque contrahunt, utrosque manifeſtare ſeriptoribus uſita-
Abelen tum eſt. Venerabilis Antonius non nobilibus quidem, ſed honeſtis
le, geniiti⸗ parentibus ortum traxit Fridbergæ, oppido in limitibus Bavariæ, quà
ieunroniz Sueviam reſpicit, conſito. Annus poſt genitam mundo ſalutem ſu⸗
TUnm omm Hra milleſimum ſexcenteſimus quinquageſimus quintus illi vitam de-
n Im ome qit, & ferè unà eripuit: quippe pia Mater graviſſimis partũs doloribus
Norin peru, N1 1

e Egra diu inter vitæ, mortisque confinia luctabatur: una fuit medico-
olin Ubiſgner rum, una Chirurgorum vox, miſeram parentem non parituram, ſed
lilimspepen perituram. Quid agit illa in periculoſo rerum articulo? Anna illa, de
t, Anetim i⸗ qua Regum faſti, ut inſœcunditatis maculam abſtergeret, & prole gau-
GicereniltA deret „Votum vovit, ſe filium, ſi ei daretur, per omnem vitam oblequio 1. Reg. I.
nplumprthei; divino mancipaturum: Et profuit voviſſe: quippe magnum Prophe-
1 Ciſta, Anni tam Samuelem Virum potentem verbo, & opere in lucem edidit. Ea-
& vnivscelclun dem ratione pia illa parens, deſperatâ humanâ ope ad cœleſtem con-
non tin e fugit; Sancto Antonio Thaumaturgo prolem devovet, ſpondétque, ſi
1, Eon eim maſcula ſit, ſuo tempore ſacerdotem fore. Voti confeſtim domnata
mmocefindee eſt: partum feliciter enixa in ſacro regenerationis latice nomen An-
in munds nt tonii illi impoſuit.
urhszini Cùm Dominus Deus parentibus ſobolem largitur, ait ſanctus §. Baſ l. eg.

tire iatan Balilius, quid aliud eſt, niſi mollem ceram illis in manus tradit, quam iſp. 5.
ligint,llnn bonæ doctrinæ, & laudabilium morum figura excolere debent? Id

ſingulariter ſibi dictum putans pia Antonii Mater, prolemà teneris ita
aucs perche e inſtituit, ut unà cum ætate adoleſceret in illo devotionis, & rerum ſa-
4. .

Pielcetuna crarum amor. Hac de cauſa per omnem vitam ſæpe ſœæpiùs auditus
n irohreeni⸗ eſt dicere, ſe primas virtutis radices implantationi, & ſolicitæ educa-
1 Noande tioni ſuæ matris in acceptis referre.
Prum, Il
luun.

1Liii2 §. III.

620 Epitome Vita
H. III.

De illius adoleſcentia & Vocatione.

Oſtquàâm provehentibs annis ad litterarum ſtudia incumbere coæ-
P pit, inter illa ætatis diſerimina ſedula ſolicitudine cavit, ne ab eo
fine & ſcopo unquam abluderet, ad quem votô nuncupatò eum
pia Mater ab infantia deſtinarat. Litterarum eruditione plurimos,
morum Candore, & innocentia fere omnes coætaneos ſuperavit.
Verum adverte vafritiem ſtygii Cavernionis, qui quantò candi-
diores reperit animas, tantò avidius exerit vim ſuam nocendi, affir-
Habac. I. 16. mante Propheta: Cibus ejus eleltus. Contigit aliquando, ut conſodalium
. hortatu ad theatrum publicum circumforanei agyrtæ accederet, ubi hi-
ſtrionicus joculator, neſcio quos ructus honeſſati minùs conſêntaneos
populo applaudente effutiebat: Kiſit ad hæc juvenili levitate Anto-
nius, ſed riſu, qui poſtliminiò prolixis lacrymis ſtetit. Quippe ibi
confeſtim in ipſa conferta hominum multitudine gravi hernia bercuſ-
ſus cum Saulo recenter converſo luculenter advertit, ſe ad altiora,
quàm has mundi immundi fabulas à Deo deſtinari.
Mirare hic mecum, amice Lector, Providentiam Dei diſponen-
Sap. 8. I. tis omnia ſuaviter, & perducentis ad finem fortiter: Victoriam ſpera-
pbat dæmon, ſi juvenilem animum hac, quam diximus, perverſione
labefactaret, & hos ipſos nocendi conatus providiſſima Dei bonitas
in ſuam gloriam, & animarum ſalutem convertit, ita ut hanc in rem
Card. Dam. quàm opzims uſurpari poſſint verba ſancti Cardinalis Damiani: Inde
ſerm. 2. de S. adverſartus noſter bt emperat nutibus ſuperna gratia, unde exercet iram nequiſſimæ
Vital. Mart. poluntatis ſuu. Hæc divinæ dexteræ percuſſio cautum fecit Antonium,
Act. 9. v. ö6. & clamare docuit cum Apoſtolo: Domine, quid me vis facere? Hæc ani-
mum illius ab omni immunditiæ fuco ita abalienavit, ut per omnem
vitam perennaret conſtans caſtimoniæ exemplar. Quod mirabiliùs
eſt, hæc ipſa afflicti corporis calamitas fax illi, & lucerna fuit ad agno-
ſcendas vitæ ſemitas, ad quas Dei vocantis deſtinatione fuit Aledus
Sæpe ſæœpiùs anhelabat ſacros Aſceteriorum receffus, & impetrare
admiſſionem præ mille alüs poterat, quem pietas, & ſtudiorum eru-
ditio præ mille aliis commendabat; ſed aditum illi præclauſit hæc cor-
poris afflictio. Suſcepto autem Sacerdotio, poſtquàm periculoſam
hanc ſarcinam undenis omninò annis circumtulit, eccel à Thauma-
turgica cruce Biberbacenſi prodigiosè liberatus, plenam valetudinem
conecutus eſt, ideò multoties dicere auditus, ſe habere ſignum prope-

modùm evidens, quòd Dominus DEus ex immenſo ſuæ bonitatis

abyſſo ſe ad hanc, cui inſudabat, vineam delegerit. §. IV.

Deedi

Petmtiumn
P etilgen
An Crca
Iumvigeſnnun
0lran fun
ſabarocnialſen
ichsküciide
Funvatiete,
&Coneulcan,
Doyemamosl
Plegtinn
oclio vnd
Pobicoenn⸗
fCelunirn.
ſgnüherfeue
Conpulcorfim
tcept, ſi
itiena tunn
Verunmu
mlen mnn ati⸗
in A miinl
rO, AMhenntte
tamluallemne
triſexcentn nr
Gein Uamünn
Kantenn 1lltn
A1 fnem enr
Cruencohon
lberltien i
TEhrbeminne
nmendihann
nufi

octone,

Um Kudainm
lcindneeni
em vWDSe
COEuneslen
tniond, Gige
Viün Kuum dan
Miguundo uraent
igynrarceler
hkſtatimintsootr
iIrenli Eiin
Vnis ſett.
Gine grani henuf
r adrertit, ſene
Kinari
Vigentiam Deich
ortier: Victoin
An Cilinds, eſe
Proridlim Din
ettit itn n kue;
Vrdinals Dinin
Arbteretet tin⸗
autum fectun
,m i ſude E
lenmit ute
Eluceratuni
eſinntonelite
receli, A .
etes EKudon

Venerabilis Domini Authoris. 621
J. IV.
De ædificatione Eccleſiæ Parochialis in Biberbach:
& itinere Romano.

Iberbachium celebris Dynaſtia ad Illuſtriſſimos Dominos Fugge4e-
ros pertinens duobus milliaribus Auguſtâ Vindelicorum abjacet:
Huc circa annum poſt reparatam ſalutem milleſimũ quingenteſi-
mum vigeſimum quintum ſeæviente per vicinam Wirtenbergiam leo-
noclaſtrum furore per Catholicum aurigam delata, & in veteri Eccle-
ſia Parochiali collocata eſt perelegans Chriſti crucifixi imago, quæ pri-
mitus hic à fidelibus religiosè culta, poſtſiminiò pro calamitoſa tempo-
rum varietate, bellô præſertim Suecicô extra templum ejecta, illuſa ,
& conculcata, denique ſub tectum templi repoſita eſt, ubi per triginta
novem annos inter pulveres, & aranearum texturas ignota delituit.

Elegit itaque Deus hunc ſuum famulum, ut lucernam iſtam ſub
modio abſconditam in lucem protraheret: protraxit felici auſpicio, &
publico cultui denuò expoſuit. Et ecce: creſcebat indies multitudo
tidelium huc piè confluentium, & à crucifixo gratiarum largitore in-
ſignia beneficia reportantium. Quare cùm ſucceſſu temporis capien-
do populi confluxui vetus Eccleſia par haud eſſet, ille no vam medita- .
ri cœpit, id ſibi dictum ratus, quod olim Salomoni: Elegit ts Dominug,
ut adiſicares domum Sanctuarii, confortare, & perlce. Paralip. 28.
Verùm ubi ſumptus? ubi ſubſidia pecuniaria? Quis enim ex volis Luc. 14. 28.
volens turrim adificare non prins ſedens computat ſumptus, qui neceſſarii ſunt, ſi
habeat ad perficiendum? Reſpondeo: Non in humanis auxiliis, non in au-
ro, argentéque, ſed in Dei adjutorio ſpem omnem collocabat, quod
& tam luculento eventu ſibi adeſſe expertus eſt, ut, quamvis initio ul-
trà ſexcentos florenos in ærario inventi non ſint, nihilominus gran-
dem illam fabricam ultrà viginti millium florenorum impenſis con-
ſtantem, à fundamentis magnificè excitatam intra triennium feliciter
ad finem perduxerit. Inſolita prorsus eluxit Dei providentia in con-
ſtruendo hoc opere, quod pro ærario non aliud habuit, niſi fidelium
liberalitatem. Sæpe cùm ad ultimum ferè obolum exhauſtâ crumenâ
metuebatur totum opus ſufflaminatum iri, inopinatò adfuêre, qui ope
& operâ, conſilio & labore machinam promovebant, donec omnibus
numeris abſoluta unà cum præalta turri ſursum conſurrexerit. Qua-
propter meritoò ſupra portam templi aureis, ac trabalibs litteris in-
ſcriptum eſt illud Pſalmi: ADomino factum eſt iſtud, & eſt mirabile in ocu- Pſal. 117.
lis noſtris. Liii 3 Inter

Pfal. 114.

Ffal. J.

622 Epitome Vitæ

Inter omnes tamen benefactores, qui ad extruendam domum
Domini liberali manu concurrerant, liberalitatis palmam ferè omni-
bus eripuit venerabilis Antonius: vix vitæ neceſſariis ſibi relictis tum
&& patrimonialibus, tum è parſimonialibus bonis ſucceſſivè ultra qua-
tuor florenorum millia impendit. Taceo immodicos labores, horta-
tiones, preces, ac diurnam nocturnâmque ſolicitudinem, qua labo-
rantium operas excitabat, conſilio, ope, & præſidio adjuvabat.
Ad finem perducto externo opere de interiori ornatu ſolicitudo

erat: Et ecce! generoſum illius conſilium! operoſo itinere Romam

pergit, ubi aliquandiu inter cultum ſacrorum locorum pie verſatus,
& paulèò poſt ab Eminentiſſimo Cardinale Mareſchoto in ſacellanum
domeſticum cooptatus, tandem hujus ſui Mœcenatis operâ ad con-
ſpectum, afſfatůmque Romani Pontificis tum temporis Innocentii XI.

admiſſus eſt. Illi ſacroſanctæ Crucis Biberbacenſis iconem tradit „

ejùsque ortum, ac progreſſum nec non prodigioſam beneficentiam
compendioſa enarratione deſeribit, tam auſpicato ſucceſſu, ut quin-
que ſanctorum Martyrum corpora, illuſtre illud Eccleſiæ Biberbacen-
ſis ornamentum dono acceperit. Acres erant Antonio ſpiritus, &
amœna converſandi ratio, ita ut facilèe eorum corda, alle tus ae ſuf-
furari calleret, quibuscum familiariter agebat. Quare prædicétus Emi-
nentiſſimus Cardinalis eum in Italia detinere viribüs omnibus allabo-
rabat, additis magni nominis promiſsis. Sed in Germaniam unà cum

ſacro ſuo theſauro feſtinabat ille redire, qui non ſuum, ſed crucifixi

honorem, non ſe, ſed animas quæritabat. Hic quadraginta ſex annos

inter labores Apoſtolicos ita exegit, ut revera frequenter repetere poſ-

. . .* . . S . .
ſet illud Davidicum: Tribulationem & dolorem inyeni, laborem, & ſu-

dorem, tœdia & anguſtias expertus ſum.
. V
. * „
De ejus ſtudio, & ſcientia ſacræ Scripturæ,.
Egius Pſaltes, dum virum beatum, felicémque deſcribit, qui in
R conſilio impiorum non abiit, inter cæteras felicitates primariò ei
appromittit, quoôd erit tanquam lignum, quodplantatum eſt ſecùs decur-
ſus aquarum. IIt ſimilitudinem rite capias, intuere arborem decurrenti-
bus rivulis conſitam. En! ut ſalubri humore referta, à terra hume-
Gatà virtutem ac vividum vigerem infſugit: Floribus dives eſt, fru-
ctibus opulenta, frondibs gravida, & ſupra cæteras arbores procera.
Talis erit homo beatus, ait Pſalmographus teſte Damaſceno, qui ſa-
cræ ſcripturæ ſucc irrigatus ſedulè divinos illos ſenſus imbibit: Au-
diamus

is nulil
ſu unim
ultu n .

4
uati
m ſobnink
8 I Aru
Nerak
n Teltuneotn
s,Mſenhel

errerids, dlt

Ninum condent
(reunkereht
ere Nrhne
leru,hene ſ
(lus orones,
Gus Thom
Dtioloptns
ipenin ,i⸗
ſoos tinmm
Mnkvir
Eeglownbſernn
ctds Cocices in
Cwerds wen
Aümurumttitt
linen ityne n
Cum itiobit
Dturelounr!
Gquem tunm
Tolurihnepiinke
Ne audtunlmein
Gln dlſunentin
Dotlerit,hinun
etete en Nien
ionmprim
Ulah⸗ uli,
in nin i

Ncm.

Venerabilis Domini Authoris. 623

i mne diamus ſancti Damaſceni verba: Quemadmodàm arbor plantata ſecàs de- 8. o. Damaf.

tne ut curſus aquartum, ſic animæ Seriptur divin irrigata impinguatur, & maturum 1l. 4. de ſide
ceſanisſig . fruſctum affert -= & ſemper virentibus foliis, id eſt placentibäs Deo virtutibus cap. 18.
vons reſhtt decoratur.
hmmocicnslbt Hinc nulla ratione mirum eſt, quòd homines ſancti ſacra Biblio-
e ſolctulimn, rum volumina fere nunquamè manibus poſuerint: perdius, & per-
X reſi nox erat eorum labor in his divini Spiritus rivulis deliciari.
interiotionmit Talis erat ſanctus Dominicus, qui crebrò tam vetus, quâm no-
n! Opetching vum Teſtamentum verſabat, Fratribus ſuis ſine intermiſſione incul-
um beunneo Cans, ut ſemper ſtuderent Scripturis. Talis erat ſanctus Vincentius

Mareſchoond Ferrerius, qui totam fere Europam peragrans, & centies millenis ho-
Mocenuts Geit minum converſionibüs illuſtris nihil præter Breviarium, & ſacra Biblia
ntenpeslIme Ccircumferebat ad concionandum. Talis erat divus Bernardus in ſa-
etbacenis immn Eræ Scripturæ lectionibus adeò aſſiduus, ut quidquid demum loque-
roigtlm den retur; penè verbis Scripturæ loqueretur. Tales denique erant ſan-
hicin liorſt tus Jordanes, ſanctus Edmundus „ſanctus CQarolus Borromæus „ ſan.
ctus Thomas Aquinas, aliique, qui ſacros Codices non aliter, quàm

eſce Dibete
ene Philoſophus Ariſtotelem, Medicus Galenum, Orator Ciceronem, Ju-
mrc Kn risperitus Juſtinianum aſſiduò manibs terebant, & ex his prodigioſos
ereien ſuos Virtutum actus hauriebant. . . .
. Jneedd Non ſegnior fuit in Scripturarum lectione pius iſte Dei Famulus;

eriitü:onndam ge quo nobis ſermo eſt; à primis ſacerdotii initũis inceſſabili labore ad
lin Gemminnin ſacros Codices incubuit, eo fructu, & ſucceſſu, ut ferè omnes ſa-
non fun, n Cras Litteras memori teneret. Ejus quatuor libri, quos ad magnam
legucrgmmlt animarum utilitatem in lucem edidit, pleni ſunt Scripturis, ita ut vix
fequenerα linea ſit, ſine Scripturæ elucidatione: quin imè ſtylum Scripturiſti-
nmn, boen cum ita imbibit ‚ut, ubi etiam ex ſuo loquitur, verbis, & ſtylo ſeri-⸗
pturæ loquatur. Ea ſedulitate in ſacro volumine erat verſatus, uts=
ſiquem textum indagaret, confeſtim digitô tangeret, & ſine foliorum
volutione prima feré vice aperiret. In quotidiana converſandi ratio-
Seiene ne auditu plane jucundum, & mirabile erat, quòd nulla propemo-
ee dum diſcurrendi materia, nulla caſuum varietas in medium proferri
engre beltiih potuerit, ubi non argumentum quoddam, aut figuram noverat inter-
8lcttes ſerere ex Scripturis. Quo facto veriſſimum eſſe illud divi Chryſoſto- 5 Chryſoſ.
Igturctwii mi comprobavit: Sve de Rege loqui voles; ſive de militibus, ſive de re fa- hom. I. de
eaberen en miliari, ſive de publicis, civilibusque negotiis, videbis in Sripturis horum om- David

in aite agnam copiam. Hujusmodi commemorationes maximam afferunt ati- Saulc,
es Lbarei
e Dunulend,,
§. VI.

otti⸗
S

—

Eccl. 27.

Pſal 23;.

Lorin. hic-

S./Bern, hic.

„

624 Epitome Vitæ
De Verbi divini Prædicatione, & hauſto
exinde fructu.
Aerarum Litterarum notitia erat armamentarium, ex quo ſua tela
contra vitia, & ſéutum pro virtutibus deprompſit. Monet au-
tem Spiritus ſanctus per os Eccleſiaſtici: Homo ſanctus in ſapientia
permanet ſicut ſol. Si quæras, quæ convenientia ſit hominis ſancti cum
ſole, percipe reſponſionem Melliflui Bernardi: Sicut ſol, inquit, non
ſoluùm lucem, ſed & fervorem diffundit, ita ſacrum verbi divini Præ-

conem non ſolum ſcientiâ lucere, ſed & ſpiritis ardore efferveſcere
oportet. Oætera ſidera lucent tantùm absque ardore, ſed quisquis. po-

pulos erudit, ſolem imitetur, & ſcientiarum ſplendorem cum ardenti
Zzelo conjungat, neceſtſe eſt.

J „

Ita plane utrâque dote exquiſitè pollebat noſter ſacer Orator: de
ſacro ſuggeſtu dicens non verborum facundo ornatu aures demulce-
bat: ſed ſeria, acri, & ad majeſtatem compoſita oratione ita ſuavita-

tem dicendi cum auſteritate attemperavit, ut ex verbis & ſententiis

ſingularis fervor eluceret, & audientium animos in eos plerumque
affectus flecteret, quos ſibi vel in odium ſeelerum, vel in virtutis amo-
rem pro ſcopo præfixit. Ita factum eſt ſœæpiſſime, ut ad finem con-
cionis oculi maderent fletibus, & audita ſuſpiria teſtarentur, audien-
tium animos plenè in ſententiam dicentis iviſſe.
Regius Propheta David de voce Domini, per quam verbum Dei
intelligere juvat, miram enuntiat ſententiam: Vox Domini praparantis
cervos. Quid dicere vult coronatus Pſaltes? Reſpondet Vatablus, eum
alludere ad fulmina & tonitrua, quæ ſuo fragore, & horribili luce cer-
vam ad partum diſponunt: habet hoc ex natura ſua meticuloſum
animal, ut fœtum jamjam maturum vi reprimat, & partum differat;

quod ſi fulgura crebeſcant, & tonitrua acẽrem pervadant, cedit natu-

ræ, & ſobolem effundit. Peccataſæpenumerô infelix ejusmodi ſobo-
les ſünt, cohibentur, celantur, teguntur. Quid factu opus eſt? to-
X . .„ . 2 „.„ . .
nandum eſt; non rarò unicum Verbi divini tonitru partum promovit,

ait Lorinus: Potentes & prafractos, qui, leniori doctrina non acquieſcunt, ter-

ritos ad pœniténtiam converti.

Factum eſt aliquando, ut ad concionem venerabilis Antonii

Officialis bellicus, qui ſub⸗Lotharingo Duce ſtipendia fecit, accederet
magis curioſitate, quàm pietate illectus: Audiit, & obſtupuit fervo-
nem detonantis, mox tangi ſe intime,& ſaxeum cor, quod diuturno
. tempo-

cer Veri
gni r.

De

mamke⸗
tlm,l
Et, ainob
Zureluctumn es
Uceinkindolusn
We o
Tömnumumednet
Gimidlt ecakeln
Verumtt
Verat ſucik pen
ſumialontnme
Ctum Phimtoy
Gebet Doxd
Urn, alig enttn
uum conäcemmn
Cncen Dergin
Chſeletenn
wwdillilnt

Venerabilis Domini Authosis. 625

tempore inter turpiſſima ſcelera obduruit, emolliri ſenſit. Finito ſer-
. mone ſacrum Eecleſiaſtem veſtigio ſequitur, in genua provolvitur,
lohe, & ſauciam conſcientiam aperit, & turpi proſtibulò, quod integro ſecum
ſexenniò circumduxerat, abire juſſò Sacroſanctæ Cruci in ſuæ libera-
tionis gratum mnemoſynon pretioſum unionem dono reliquit.

tarlum, exgne Sed quid hanc peccatricis animæ converſionem præ cæteris com-
behromhlt HEmemoro, quæ inter ſexcentas una eſt? Nihil propemoduùm illi fre-
Hong ſaſt i quentiùs evenire ſolebat, quàm, poſtquàâm è ſacro pulpito ſingulari
til ſt hominalr prorsùs ardore dixerat, ingens Pœnitentium multitudo ad ſacrum ejus
: Sonſihin tribunal conflueret, & ingentem fructum ex Verbi Divini declama-
lcrun etim tione hauſtum jugi pœnitentis animi dolore teſtaretur,
.,r4
ritis ardre en .
le rdre dl i §. V II.
nendremcm:
umtelnde De elo animarum in erxcipiendis confeſſionibus.
o ornatu awesten Acer Verbi Divini Orator in ſacro pulpito leonis, in ſacro tribunali
olitz oratione iulr agni inftar ſe gerat neceſſe eſt: Ilbi contra vitia efferveſcere, hic
Uter retbis Aeon. manſueſeere oportet: ibi locum habet illud Apoſtoli Increpa', hic 2. Tim. 4.

nindsin esden obſecra, ibi iniportun?, hic opportunb. Secùs ſi faciat, id ipſum evenire ſo-
tum, Neln emd let, quod olim obſtetrici Zaræ contigiſſe ſacræ narrant hiſtoriæ. IIIa
ne tidfn Zaræ eduétum ex utero materno brachium vincuĺ oceineò ſtrinxit, Gen. 38.

Tin teltrenr, unde infantulus manum retrahens primogenituram perdidit. Pecca-
Ptätnende r le ira alloquitur Doctiſſimus Speranza confeſſarium) mali ope- S eranx.
k. eim ris manum educit, tu rigide ſtringis: Ille retrahitmanum, obmuteſcit, hnc. 2.
erun en qimidiat confeſſionem „perdidit primogenituram.
1, Müi, Verùm abſit indiſeretus rigor à Venerabili noſtro Antonio: no-
ehoncet e verat ſauciæ mentis vulnera blanda manſuetudine oblinire 1 noverat
le, eri ſuavi alloquio arcana animorum expiſcari: audiebat omnes patienter,
natura lus mehe⸗

„S tum primum, cùm virus omne evomitum eſt „ malo medicinam
, Epd ferebat. Paucos dimiſit absque ſeria cordis contritione, alios leni af-
en, HHfatu, alios emphatica hortatione ad meliora commovit. Hinc tan-
Ointeli ed tum confidentium affluxum ad ſeſe attraxit „ ut qui ad Sacroſanctam
tidfitn de COrucem peregrinatum venerant, jam non alteri ſacerdotum ſed illi
