omnem ſanguinem) ſe ipſum flori campi comparare non abhorruit?
Can: 2. I. Ego flos ampi. Obſervat hic S. Doctor Seraphicus, quèd flos campi

quin-

ſulnſu. i
neſon.
3 Niut
Eebe ſeit han)
fibatg unm,
idnontmnmigrn
oniiopinegeck
ne Eirtiumnns,
linin /o
ſingitn ſih, l
inogiamen nen

Penceneltt

Nelüisdunchen⸗
Inngpearmnum nde
igte uut llu
Do Teſemean ann
riices mncn
ülnera fikeknin
uge ilmiltiin,

imne ni lteng

We wiltlni⸗ Ton
Uelueri i

untuliſßte,
iiniſcßu,
S
miilenne u
i ltrn

4

C

Per gun

um

igertchr,
Glomne ti

Tinogentume.

t Apelti
mn & unigent⸗
ni beulit, &
Renid ta e⸗
dnategehed
velnohongſeneher
wamn kdonenen
Per qüni s
abile!
ſon /lheffinuſ
4 Gielitni
uten gt
mn Saerari
Gatuor
dus ae etnf⸗
nptus, npnen

/Canclu
Cus(Cri
en 6 nt,
ne hol,

4
(,.

T
n,

Phum,

De y. &S. Vulneribus Chriſti. 425
quinque rubicunda gerat folia, & in medio cor ardens, prout ſunt s. Bonavent.
roſæ ſylveſtres, & alii plerique campi flores: Ita inquit, & Chriſtus 3. in Keſurr,

flos campi quinque ſua demonſtrat Vulnera ad ægrotarum animarum Pom.

noſtrarum ſalutem. Dicitur autem flos campi & non horti, ſubintrat
hic Quareſmius, quia flos campi, quando apertus eſt, maximè ſuum Quareſm. to.
diffundit undequaque odorem, quod non facit flos horti: Ita Domi- 5.6. 10.ſect/2.
nus Eſus in cruce expanſus, & monſtrans nobis ſua SS. y. Vulnera,
odore infinitæ virtutis redolentia, omnes, quicunque ad vitam æter-
nam ſunt prædeſtinati, ad ſe trahere ſolet, prout ipſe prius ore pro-
prio prædicere dignatus eſt: Cum exaltaveritis Rilium hominis, tunc cogno- Jo. g. 28.
ſcetis, quia ego ſum. Et iterum: Et ego ſi exaltatus fuero àterra, omnia tra- Jo. 12.3 2
ham ad me ipſum.
4. David à facie Saulis profugus ad Achimelech Dontificem in
Nobe venit, ab eo petens quinque panes propoſitionis: Nune ergo ſi I. Reg. 21.3.
quid habes ad manum, vel quinque panes, dau mihi. Quos quinque panes Da-
vid non tantùm à Sacerdote recepit, ſed & illos ad ſocios ſuos in loco
condicto ipſum expectantes detulit, quare omnes ex bidui itinere fa-
me & inediâ laborantes, ex panibus iſtis ſanctificatis refecti ſunt.
Et quid dico? Ipſa Veritas Chriſtus Diſcipulos ſuos Sabbato præ
fame vellentes ſpicas, per hoc Davidis exemplum contra murmur Pha-
riſæorum defendit, & excuſavit: Won legiſtis, quid fecerit David, quan- Matth. 12. 3.
do eſuriit, & qui cum eo erant; quomodo intraxit in domum Dei, & panes pro=
poſitionis comeditꝰ .
De aliis quinque panibus refert Scriptura, quibus Chriſtus D.
quinque hominum millia abunde ſatiavit: Eſt paer unus hie, qui habet Jo. 6, 9.
Juinque panes hordeaceos. Et quid dices, quinque iſti panes in veteri &
novo Teſtamento adumbrarunt? g. S. Bonaventura, per quinque S. Bonavent.
Prædictos panes quinque Sacratiſſima pientiſſimi Salvatoris noſtri ſerm. 3 om.
Vulnera fuiſſe allegoriceè præſignata: Nota; inquit, quèd hi quinqure panes, Quadr.

tuinque Vulnera Chrifi ſunt, qui multum reßciunt animam devokam. En habes,

anime mi, quotidie in 8S. Evchariſtia hes quinque panes myſticos,

quinque videlicet 8SS8. Vulnera Eſu; te felicem! ſi ea ſæpius ac me-

tius colueris, ae deguſtaveris. Audi Thomam Kempenſem: In &§. Them.Kemp.
Vulneribus Chriſti libenter habitat: ſi enim ad vulnera & pretiuſa Stigimata JEſu lib. 2. c. I. de
deyotb confugeris, magnam in tribulatione conſolationem ſenties. Imit. Chriſti.
. Coacervemus plura de hac utiliſſima materia argiimenta. In
Omni lege numerus Quinarius ad ſignificanda redemptionis noſtræ my= Gen. 2. 6.
ſteria fuit uſurpatus. In lege naturæ & innocentiæ fons unus, ex quo
quatuor erumpebant flumina ad terram univerſam irrigandam. (Pront
paulò ante diximus) En quinque fontes, quamvis ſcaturigine unieus.
Sinther Unus pro ommibut. Hhh

426 Conſideratio CXIII.

7
= te
.a. 19. 18. In lege ſripa erant aſſignatæ quinque civitates refugii pro delinquen- dren
J. 5r2. tibus. In lege gratiæ celebrantur quinque porticus Biſcinæ Probaticæ MI, iſer,
in quibus multitudo languentium ob ſpem ſalutis corporeæ anoraba- slid uen z
tur. Mitto plures ſimiles figuras, quæ nos admonent, qualem ac g
quantam fiduciam collocare debeamus in quinque 88. Vulneribus pre- mgonce
tioſiſſimi Redemptoris noſtri: Omnia, ait S. Ambroſius, habemus cum uan i, ni
Chriſto crucißio, & Chriſtus eſt nobis omnia in Vulneribus ſuis. Si febribus æſtuas, nn at
fons eſt, ſi gravaris iniquitate, juſtitia eſt, ſi indiges auxilio, virtus eſt, ſi mortem nonec en
times, vita eſt, ſi tenebras fugis, lux eſt, ſi cibum quaris, alimentum eſt. Et quid n
plura requiris anima Staurophila ? Nis en
Tauſch. fſ. 6t 6. Tranſeamus ad Exempla. Beatam Joannam Ludovici Unde- Min D
98. cimi Galliarum Regis Filiam SS. Virgo & Mater Doloroſa edocuit, irr mn,
diebus ſingulis quinquies Pater & Ave in honorem quinque 88. Vul- dlrri
nerum crucifixi Filii ſui devotè recitaret, & eâ mentis intentione ac ſbelt, ciletem
pietate offerret, quemadmoduùm ipſa ſtans ſub cruce dilectiſſimum uicttuniuf
Filium ſuum quinque hiantibus plagis ſaucium æterno Datri pro ſalute Künefel,
mundi obtulit. En Lector prudens, habes hic praxim ſaluberrimam. ninumlunitann
Vita S. Fran. Qualis amator fuerit crucifixi Eſu & y. 8S. Vulnerum ejus S. uniluutütmni
Seraph. Franciſeus Seraphicus, orbi COhriſtiano notum eſt, qui relictis omni- ſiriſun⸗ un
bus ex conſilio Evangelico, nudus nudum ſecutus eſt Dominum ſuumͤ? muil, Auniro⸗
unde meruit binis ante obitum annis in monte Alverno à Seraphico cru- keimmntetiidt,
cifixo quinque Sacroſancta ſtigmata manibus, pedibus ac cordato lateri iilünscondaem
impreſſa recipere. P mCräändan
Vita lib. 3. Venerabilis P. Camillus de Lellis ſingularis oultor & amator quin- Mrphnekanor
cap. 144. que SS. Vulnerum Redemptoris noſtri Neapoli anno 1606, à ſubmi- ke
niſtro, dum maneè dato campanæ ſigno ſurgendi à ſomno per cubilia
Patrum diverteret, inventus eſtin cubili ſuo in aéra adtres usque pal-
mos ante devotam crucifixi imaginem elevatus, vultu mirum in mo-
dum coruſcante, manibus, oculisque in cœlum intentis.
In Menolog. 7. S. Albertus ex Ordine Carmelitarum, dum ante piam Chri-

Larmele ſti crucifixi imaginem flexis genibus & devotiſſimo animo ſuum reci-
agatt. lib. 2, taret Breviarium ac pſalmos conſuetos, tanto in Crucifixum vulne-

c. 3. n. 13.

ratum rapiebatur ſpiritu, ut trium cubitorum altitudine à terra An-
gelico elevaretur concurſu, atque tam diù in illa permanebat extaſi
dulcedinis, quamdiu pſallebat DEO & Amori ſuo crucifixo. Fini-
tâ autem oratione, ſuaviter demittebatur in terram. O ſi & nunc
Sacerdotes Dei & Religioſi animo tam devoto ſuas recitarent horas
Canonicas! Ignoſce Domine fragilitati meæ, agnoſco culpam meam,

& doleo.
8. Joan-

lpnntle
e
orporeet,
nent, ge
Funcke
ls, Nalent
niut
itucf, ſn
ng. Nrgul

lnlwäälince.
ndhelnit, u
nquingue d
ents imtentined

tuce leideaun

no Dati prolhht
inlalubeninmn.
Ulnerumm ein5
irelcks amn.
Dominumuun
Geraphicoeru⸗
NoNlnalien⸗

Numm gür

ſommno ſer nn
Eraaltreitölle

ulcu mirum i..

um ante l
mo anin
0miin,
leitudine:
h ernm
o enueifni 1
taun. 0 4
evaihn

%

De j. & . Vulneribus Chriſti.

8. Joannes de Deo Ordinis hoſpitalitatis: & curantium infirmos A
Fundator, cuùm iter per regionem Gibraltariæ ageret, apparuit ei Chri- In vita lib. 2.
ſtus ſub pueri ſpecie, quem Servus Dei proprio imponens humero cab. 4.
per aliquot itineris ſpatium portavit, cui Eſus pro labore dono ma-
um punicum dedit cruce ſignatum, dicens illi: Joannes Dei Batica
tua erit crux; quem Beatiſſima Virgo ſpectabilis à præcipitio, à pati-
bulo, à laqueis dymonis, & à mortis amaritudine liberavit, quam
mortem provolutus in genua, manu & corde Chriſtum Dominum
è cruce pendentem perſtringens „ in oſculo Domini & SS. 5. Vul-
nerum ejus piſſimè obiit, cujus corpus poſt annos viginti pror-
sus illæſum & incorruptum inventum eſt, ſuaviſſimum efflans
odorem. ⸗=
8. 8. Thereſia Virgo, cui Chriſtus coronatus & crucifixus oſten- Franciſc. de
ſus eſt, cui Redemptor dixit: Aſpice Vulnera mea, non es absque me: per- S. Maria in
tranſi brevitatem vita bujus, cujus pura præcordia ignito transfixit Sera- Shtonicie
phinus jaculo, quæ Dei æſtu mortua, crucifixo Amori ſuo ſanctam rom. tqlib. 1.
animam ſuam ſub columbæ candidiſſimæ ſpecie reddidit, quæ in vita c. 26.
ſua nil aliud deſideravit, quàâm illud: Aut pati; aut mori, huic, inquam,
Virgini apparuit aliquando Chriſtus, crucem ligneam, quam coronæ
precariæ ſuæ, ſeu roſario appenſam tenebat, ſecum aſſumens, paulò
poſt eidem illam reddidit, non amplius in forma lignea, ſed quatuor
pretioſiſſimis compactam gemmis, in quibus quinque cicatrices Vul-
nerum Chriſti apparebant. Agnoſce vel ex hoc, quantùm crucifixo
IEſu placeat amor & cultus erga SS. 5. Vulnera ſua. Imitare
ðð hæc exempla, & vade in pace.

Hhh 2 CON-

I. Mach. 92 1.

Iſa. 65.

Rom,

1425 3 (0 n

CONSIDERATIO CXIV.

dete manus meas, 66

libet peccatorum debet reducere ad frugem.

palpate, 6& videte. Luc, 24. 39.

talis homo, qui
re ſaucium aſpicit,
in cruce: Quomodo ceci

I1.

cum ad ſingularem commoverunt compa

Devotus aſpectus & contemplatio SS. 5.
Vulnerum Crucifixi Domini quem-

pedes meos, quia ego ipſe ſum,

UInera, quæ pro ſalute patriæ quondam accepit ſtrenuiſſimus
belli-dux judas Machabæus, univerſum Mobulum Iſraeliti-
ionem & lacry-
mas, unde dicebant: Quomodo cecidit potens, qui ſalvum ſaciebat

populum Iſrael? Hoc dicat, & cogitet omnis peccator & mor-

Eſum pientiſſimum Salvatorem ſuum toto corpo-
& vel per tranſennam contemplatur pendentem
dit potens, imò potentiſſimus, qui ſalvum faciebat

populum Iſrael? Sed obſerva anime mi! Cecidit propter te, vulneratus

eſt propter te,
crymæ tuæ? ſic nimirum per

2. Vocar

mortuus eſt propter te, ubi ergo eſt compaſſio & la-
it juſtus, & non eſt qui percipit corde.

2. Servavit autem non fruſtrà dulciſſimus Eſus tuus hæc ſua 88.
5. Vulnera, ut extorres à fide, atque à via ſalutis errantes ad ſe re-

et, unde per os Iſaiæ orbi univerſo intimavit: Expandi manus

meas tota die ad populum incredulum, qui graditur in via non bona poſt cogita-
tiones ſuas. Quod & S. Paulus Romanis ſuis in quadam epiſtola inſi⸗

10. 21 nuavit: Tota
dicentem: præſertim expandi manus meas in cruce

die expandi manus meas ad populum non credentem, & contra-
„ ut Hebræos ad me

etiam moriens, licet ab eis occiſus, allicerem, & amplecterer. Ve-
rùm ab eis nihil impetravi: nam priſcis ſceleribus patrum filii nova
. . . . . . . „ .
addunt crimina; imò & ipſi Chriſtiani, filii increduli ſuas ſequuntur

cog

Chriſtiana! Ecce pendet ante te in hac ſacra ac devotiſſima

ma

itationes, pertinaciter adnærentes diabolo, carni, mundo. Oani-

ima-
gine

N wl

c MN
etßng n
ectenmksbm⸗
HeNNdD
etzddeken
MckKi Gemig
Uunonile en
S.
. eeltllſ
crn
ten, ſe
un
atr rle
Vnni Wrernr
gbant wenm tt
erenetnt,elgu
lltn en, 4
, ginfetmmen
eceror,ſenmet
tenimmmmen
ur'unlatiit⸗
Nlp tin
lunuriedonod
engeſahlluſted
iotowmmm Mws
enncdenoſmm
Dncenmumsek, Ne
acsCcllgſitn
ADamescnimhen
uliun nmn i
lemithammid
utes mortöinmnim
bernti
0 Crin n
Nimgsn
utunan
Ngecniln
uneinnnhennn

tibnte

alſugitin

Aehiſſen

Cotlkennilim
Spilum Ezeli
onenm h.
i aninſelie
RCctat Ed⸗
*R .
Gorn Rotenten
, güſnin ic
ter tt, enn
eſtcomplab
lperoihtent
nstuus hur
8 etrantesi

De contemplatione sd. Vulnerum Chriſti. 429
gineé crucifixus Amortuus, manus ad te expandit die ac nocte, & tu
adhuc renuis illius chariſſimum amplexum? Clamat, & tu non audis?
Excitat ad meliorem vitam, & tu contemnis? Væ tibi, ſi hanc divi-
nam non audis vocem, quia venit nox, quando nemo poteſt operari. Joan. 9. 4.
2.De Lazaro mendico plagis & ulceribus pleno & ad januam di-
vitis avari jacente obſervat S. Chryſologus, quèòd tot linguis ad divi- S. Curyſolog.
tem clamaverit, quot in infirmo corpore numerabat plagas: Ut in ſerm. 121.
admonendo divite tot eſſent pauperis ora, quot vulnera. Rupertus Abbas per- Rupert. I. 12
eleganter hoc Chriſto crucifixo applicat: Singulæa, inquit, plaga vel in Joan.
percuſſiones grandem vocem habuerunt, & omnia pro nolis iſta locuta ſunt.
Nota emphaſin iſtorum verborum: Grandem vocem babuerunt „ dum
omnia vulnera crucifixi Eſu, velut ora aperta, adeò ingentem emit-
tebant vocam, ut cœlum penetrarint, & ad aures Patrum in limbo
ervenerint, ex qua grandi voce terra contremuit, Sol obſcuratus eſt,
epulchra aperta, & petræ ſciſſæ &c. O grandis vox! Clamans expira-
vit, quia Verbum erat, eum clamore valido tradidit ſpiritum, ut te, ò mi
peccator! ad veram excitaret pœnitentiam; imè & lacrymas addidit,
ut duriſſimum tuum emolliret cor, & tu hæc omnia ſurdâ pertranſis
aurxe? Cum clamore valido & lacrymis ſe offerens. Hehr. y. 7.
A4. Manlius Patritius Romanus & belli dux ſtrenuiſſimus, qui vi-
tam ſuam patriæ bono devovit, & Gallos hoſtes à Capitolii mœnibus Hartung in
enerosé propulſavit; hic, inquam, talis ac tantus vir paulò poſt ab Problem. 4.
Pmilio Virtutum illius æmulo ob aliquam infidelitatis notam ac ſuſpi- S .
cionem in pleno ſenatu accuſatus, à ſenatu judicatus, & ad mortem
condemnatus eſt. Et ecce cuùm nunc ad ſupplicii locum educeretur,
levans oculos vidit Capitolium, penes quod tranſierat, & alt4 voce
ad Patres conſcriptos exclamans dixit: Siccinè auſi eſtis Judices Romani
Manlium condemnare, qui pro ſalute patria paratus fſuit mori? En vulnera.
Terruit hæc vox prædictos Romanos Judices, qui ſine mora revo-
cantes mortis ſententiam, Manlium priſtino reſtituerunt honori ac
libertati. WWD
Chriſtiane! Audésne & tu amantiſſimum Redemptorem
tuum Eſum, qui pro tua ſalute jam olim mortuus eſt, de novo per
Ractatn tua condemnare ad mortem; & quidem ad mortem crucis
onge crudeliorem? Elius Dei, ſunt verba antiquiſlimi Origenis, pro
peccatis mortuus eſt, & te peccare delectat? Audi, & conſidera S. Auguſti-S. Aug. ſerm.
num: Cur me grariori criminum tuorum cruce, quàm illa, in qua quondam pepen. 67. de div.
di, affeciſti? Gravior eſt apud me peccatorum tuorum erux, in qua inyitus pendeo,
audm illa, quam tui miſertus, mortem occiſurus aſcendi.

Hhh3 5. Mi-

— X .
20 Conſideratio CXIV.
5y. Miror, quòd Apoſtolus Paulus ad Romanes recens converſos
Rom. 6. 3. ſcripſerit: Anignoratis, quia quicunque baptixati ſumus in Chriſto J Eu, in mor-.
tem ipfius baptiæati ſumus. Et quare in mortem Eſu crucifixi? Obſerva:
s. Auguſt. Secunduùm mentem S. Auguſtini omnia Eccleſiæ Sacramenta fluxerunt
ler. 120. ex Sacratiſſimo Corde & latere Chriſti, quando Longinus lance la-
in loan. cus ejus aperuit, & ex illo promanavit ſanguis & aqua; maleè ergo
ille baptiſinum ſuum cuſtodit, qui paſſioni Dominicæ & crucifixi Sal-
vatoris ſui memoriam amittit: In mortem ipſius baptizati ſumus, Cujus ju-
gem memoriam ſemper conſervet homo Chriſtianus.
Audis hoc, qui hæc legis, vel non audis? In mortem ipſius baptizati ſu-
mus; quomodò ergo colis, vel amas crucifixum amorem tuum; Quid
Deut. 32. 6. dico amorem tuum, qui vix de illo cogitas per diem? Et hoc Chriſtia-
nus pretioſiſſimo Chriſti ſanguine redemptus? Haccinè veddis Domino
popule ſtulte & inſiviens? Nunquid non ipſe eſt pater tuus, qui poſſedit te, & fe-
cit, & creavit te? Si ergo pater, ubi amor ejus? Si Dominus, ubi honor
ejus?
6. Chriſtus Dominus, ubi à mortuis reſurgens diſcipulis fuis ob
metum Judæorum in cænaculo in monte Sion congregatis ad vefpe-
Loan. 20. 19, Tam Paſchatis, januis clauſis, apparuit, pacem eis more Hebræorum
tunc ſolito apprecatus eſt: Et dixit eis: Pax vobis; & cùm hac dixiſet;
Eſcob. t. 3. oſtendit eis manus & latus. Et quare hoc? quomodo iſta conveniunt pax
Coll. Chr. & vulnera? Supra quod egregie Eſcobar: Cum diſcipulos pace donat, oſten-
l. 19. ſect. 1. Jir eis yulnera belli, quibus acquiſita pax, q. d. pacem offero vobis, ſed qua eſffuſo
ſanguine, diris vulneribus comparata. O pax pretioſa non niſi ſanguine &
vülneribus Filii Dei comparata! Et ſequitur: Gaviſi ſunt Diſcipuli viſo
Domino. Ecce ubi oſtendit glorificata Vulnera & purpurea foramina,
ineffabili gaudio repleti ſunt, quia ſanctiſſima illa Salvatoris Vulnera
non duntaxat deſideratiſſimum pacis nuncium inter DEum & homi-
nem attulerunt, ſed & diſcipulis æternam præſignabant ſalutem. Tho-
mam incredulum conſule, ac conſidera poſt o&tο dies huic ſacro Apo-
, ſtolorum collegio intervenientem, & ex aſpectu & contemplatione
Ioan., 20. 28. prædictorum SS. Vulnerum Chriſti ſine mora in novum hominem
mutatum, unde exclamavit: Dominus meus, & Deus meus. En habes hic
Plal. 84. 11. formam, quam imiteris. O nos felices! in his enim SS. Vulneribus
verificatur illud Davidicum: Juſtitia & pax oſculata ſunt, dum Vulnera
illa ſatisfaciebant juſtitiæ Dei, & non conferebant pacem & miſericor-
ExX via. diam. O dulcis Eſu quis non amet te?

7. Exemplum unum vel alterum producamus in medium. §. Bir-

gitta, dum adhuc decennis Eſum in cruce pendentem, vulneratum,
ac recenti ſanguine perfuſum vidit, & de paſſione ſua mira loquentem

audüit:;

u
penimin
e utſaſhin nin
ſaberntietin u

punfuamitbenumde

dlechundnimn
crinnocenin,
biloſeuntizenen
en

Mn

Duhas Kh
cculucte

Mpnieiahe
leſaunim

De contemplatione S& Vulnerum Chriſti r

8tecenan
RK audiit, in dulces lacrymas reſoluta ſtatuit, hunc impoſterùm ſequi
efii iin⸗ amorem; unde per omnem vitæ curſum, quoties Vel verbulum i
rmenin eoncionibus „ vel in aliis piis diſcurſibus de cruciatibus ac crucntir
Nginsl, Chriſti vulneribus audivit, magnam lacrymarum vim profudit, atque
u; Me. de nocte ſurgens, longas ante imaginem Eſu Crucifixi preces in en
ccie navit 3 hinc mira & arcana de Crucifixo Domino & Doloroſa Batre
tau, aſtz ejus ſeripſit, & mortalitati humanæ in ſuis Revelationibus reliquit.
. Thereſia V. ubi in tenera adhuc ætate Eſum ſpinis Torona- Ex vita.
grae rum . agatum e crucifixum conſpicata eſt, cui vulneratus Dominus
tnimn i dicebat: Aſpice vulnera mea: non es absque me: pertranſi breritatem vitæ hujus,

NI. mox ſtatuit id quod perfectius eſſet eligere: i teramſ.
NhNEGNR. dicere: Aut pati, aut mori, cujus puraptecoralinbone impoſterùm ſolebat

..) . .* .
ein nlleenmn 1; . . a Seraphinus ignito trans-
iſnſt, 6 verberavitjaculo, quæ Dei & Amoris ſui crucifixi æſtu eincta ani-
nidta Hamn ſuam ſub columbæ ſpecie Deo reddidit. Vade puriſſima anima
ad dilectum Sponſum tuum candidum &rubicundum, candidum prop-
Aleßnlshic lnveram agn 2 & rbicundum Propter paſſionem, & impetra hodlis
regats 1 ſefe tem. emendationem, ac tandem felicem mortem ac ſor-
Vore Hehrzonn . .

ru diſa eee seskeer se b ree n e e r⸗

cOnreniunt ar
urecerit, en. 777 .
WNdpans

ffhenfepi⸗ Chriſtus & hic Crucifixus theſaurus in-

urpprenſctannn .
ſtuns Vl exhauſtus eſt omnium bonorum, gratiarum
er Dkum E ac beneficiorum.
antſaluten⸗ . . . .
ittn Derzee Deus andi clamoremhujurpopuli, & aperieir
. ang t. ſaurum tnum fontem aquæ Viv. Num. 20.6.
4 hi
4 ſhete 1.
nin 6 Nſ
ſun, unn Auna aquarum penuria, ne populus Iſrael in deſerto peri
aen 6 6 oyſes dux aclegifer illius à Domino humiliter petiit, uleis the⸗
naker 9 bis eng aquæ vivæ aperiret, percuſſit is jubente Domino Virgà
in nelen miani . E S& egreſſæ ſunt aqua largiſſima. Quærit hic B. Petrus Da- Num. 20. 6.
tene e profluentem th Cardinalis, quare Moyſes aquam illam de petra . Petr. Dam.
lunn entem thefaurum appellaverit: Nunquid dignum fuit, viles crdt lt.

aquas

Coönſideratio CXV.
aquas Dei appellare theſaurum? Et reſpondet ipſe ſibi: Dei theſaurus
procul dubio illa aqua fuit, qua?è latere J Eſu transfæo cum ſanguine eontinud exi-
vit, junxit que ſe manuum ejus ac pedum perſoratorum divinis fontibus. O theſau-
rum incomparabilem ex petra Crucifixi IEStI. W
2. Recte Eccleſiaſticus: Sapientia abſcondita & theſaurus inviſus;, qua
utilitas in utrisque? Obſerva: Theſaurus non invenitur, niſi fodiendo.
Ecce Salvator tuus ſpinis confoſſus, flagellis peraratus, clavis ferreis &
lanceâ perfoſſus eſt; ille eſt æterna Patris Sapientia, abſcondita quidem
ab initio, ſed manifeſtata in cruce per tot ac tanta prodigia, & nunc
IIa. 2. 10. quæ utilitas in hoc theſauro, ſi de illo non participamus? Ingredere
anime mi cum Iſaia Propheta, & alſcondere in foſſa humo, crux tibi index
eſt in ea latentis theſauri: Bonus theſaurus, dicit Mellifluus, qui foſſo agro
corporis J Eſu invenitur; Et Doctor Seraphicus: Apertus eſt theſaurus divinæ
Sapientid & aterna ſuavitatis, int ta Vulnerum aperturam, & eum invenies.
latina in Ti- 3. Erat quondam Romæ ſtatua ex marmore candido ab artifice
nis Pontit. ſtatuario perpellè elaborata, cui hæc inſculpta verba erant: Dum ſol men-
e Jalio erit in meridie, caput aureum habebo. Fatigavit hæc inſcriptio plures
Academicos Romanos, ſed fruſtra omnia. Tandem Romam venit in-
enioſus quidam peregrinus, qui inter alias, quas conſiderabat antiqui-
tates, hane quoque ſtatuam & inſeriptam epigraphem invenit: Dum ſol
menſe Julio erit in meridie, caput aureum habebo; Acceſſit proinde illo menſe
ad prædictam ſtatuam, & attentè in meridie obſervavit, in quem lo-
cum ſol umbram ſuam projiceret, ubi ſine mora incepit fodere, ac
theſaurum latentem feliciter invenit, quem caput indigitavit.
Chriſtus inſtar ſtatuæ conſtans, licet in ſummis GS
& agonizabat in erecta cruce, circa horam autem nonam poſt meri-
Js. 19 30 diem inclinavit caput: Et inclinato capite tradidit ziritum; qua capitis in-
clinatione ad pectus deſignavit locum, in quo infiniti valoris theſaurus
oſſet inveniri. Obſervavit hoc Longinus, & ſigno accepto accurrebat

Eccli. 41. 17.

cuim fulminante lancéa, & in benedicto agro corporis Eſu crueifixi

fodere cæpit, & feliciſſime hunc pretioſiſſimum invenit theſaurum,
ex quo ditata eſt univerſa Eccleſia Dei. Audi Leonem X. Pontificem
Maximum in quadam Bulla dicentem: O theſaurum infinitum! b theſaurum
incomparabilems theſaurum nunquam exhauriendum? EUlna ſola gutta ipſius pretioſt
ſanguinis propter umonem ypoſtaticam ad Verbum ſußicientiſſima eſt ad tedimen-
dos mille mundos. õ HS
Troyer. de 4. Venerat aliquando Legatus Hiſpaniarumn Regis cum ambitio-

38, Euchar. 9 aßpafatu Venetias ad certum grande negotium cum Sereniſſima illa

Republica tractandum. Re peractâà, & optimé transactâ, Veneti dicto

Regio Legato in fignum Ver ſtabilitæ amicitiæ ſuum monſtrarunt

theſau-

loribus ſtabat,

Glesnnnl
. rnes i⸗
N t,
1e uir Hfu

6. enahin
n üctrſinfe
linas S0n
San wwethbz,i
,plil oliifi
lloltſonuntuft
hattetoemnugei
ton enze rinuni
Mervnnukmm.
..PAv Niner

m

Aun ilun

ſoamnes Laul
Ahrreni Men ,ofau
Atehunosclltrbuit,

DPeyyner,,:
lumzipsoblen
imaſüomnner,
mnt, ann the,
e
m Alple Chri
H lchucechtelt
elähcleiphin
„ W llonis dol

1

dD libriſo is.

thi
fwommiue

CCLCLrucihixus thelaurus inexhauſtus. 42

ien theſaurum; ſubriſit is nonnihil, dum Venetorum theſaurum conſpica-
Uglinnin g. tus eſt, nimirum plures prægrandes auro & Zechinis impletas ciſtas,
minli. ad quod ſubjungebat Hiſpanus: An adhuc theſaurus veſter fundum
habet? Ita, reponebant illi: Fundum hbabet; ſed theſaurus Regis noſtri, ſub-
r ne jungebat Legatus . Wullum fundum babet quipus verbis alludebat ad au- 4
, Mil ſNte, rifodinas, quibus olim abundabat nova inventa Hiſpania.
lerſsſni ſacratiſſima Vulnera Chriſti JEſu Orucifixi „ vosS theſaurus no-
Cnalte git ſter eſtis, in ipſis enim conſervantur inæſtimabil'a Salvatoris noſtri me-
igi, Enn rita, propter quæ nobis tribuuntur omnia dona ſupernaturalia gratiæ &
g rn gloriæ, & hictheſaurus fundum nonhabet. Agnovit hoc 8. Bernardus
“ Doctor Mellifluus &W Crucifixi amator zZeloſiſſimus, utpotè qui totus
,kiſihele in illis erat immerſus, hinc de illis ſeribit ad lolatium noſtrum: Ego ſi- 8 Bernard.
gi enuhn gdenter quidquid mihi deeſt, uſurpo ex viſceribus Salvatorit; qua miſericordia a BHuunt ſerm. 2I. in
Faninne, neque deſunt ſoramina, per 71 effluat, per bos canalss ſanct iſſimorum foraminum Cant.
Rdo Dakia depluunt ad nos omnes gratia, omnes miſericordia 3 S. omnes conſolationes cœli „»
h vernant ſemper in divina praſentia, & in Dei acceptione immenſa & infinita meri-
mu uſiar ta illorum vulnerum.
nine §. In ſacro Evangelio regnum cœlorum theſauro abſeondito
lomm ſchere comparatur: nle eſt regnum cœlorum theſauro abſcondito in agro. Per the- Matth. 13.44.
Eerihateniil. ſaurum huncS. Hieronymus Chriſtum intelligit; Ah quanto bono nos
ment⸗ Dn privamus, ſi theſaurum illum in propatulo poſitum, & nobis quaſi ab-
hnlellonent ditum præterimus, & negligimus, neque in foſſtam illam corporis Do.-
tin geenb⸗ mini humum ingredimur, & in ea pia meditatione abſeondimur; unde
e iniee, devotiſſimus oannes Taulerus ait: Plurima à Deo nos non impetrare, quia
.. illa per Salvatoris Vulnera poſtulare negligimus, de cruce enim immenſos gra-
is tiarum theſauros diſtribuit, ac derivat in Eceleſiam Chriſtus. Accede
NnopiN Mi anime mi! En patet gazophylacium Domini Efu, nec major in mun-
sC do theſaurus unquam fuit vel eſſe poterit, atteſtante Apoſtolo ad Co-
ci valorstni loſtenſes z. 3. quàm in eodem crucifixo Eſu: I Chriſto J Eſu ſunt omnes
ecehtdulet theſauri ſapientiæ & ſcientia abſconditi, & paulè poſt: Quia in ipſo inhabitat
hots Mor omnis plenitudo divinitatis corporaliter 3 quia DEus & Homo eſt; ideoò
invebit t etiam corporaliter. =S
nenn A. 6. De Tribus Magis obſervat Scriptura, quòd Chriſto recens nato
futanl een de apertis theſauris fuis munera præſentaverint: Et apertis theſauris ſuis Matth, 2. I1.
ſole guitii⸗ obtalerunt ei munera, aurum, thus & myrrham. Per hæc tria munera ex the-
grilenac ſauro regio deprompta ipſe Chriſtus allegorice deſignatus eſt, qui ſe
ipfum Deo Patri in cruce obtulit ùt aurum, ait Cornelius, dum ex au-
ſegs an rea charitate & ex amore hominum ſe ipſum immolavit, & ut myr-
id oen rham amariſſimæ paſſionis dolorum & tormentorum, atque ut thus
eme fummeærreligionis, ſubmiſſionis, venerationis & latrixv. Unde eâdem
sale Ginther Unus pro ommbus. Iii feriâ

tnn

g Conſideratio CNV. Crucißixus theſaurus inexh.

feriâ ſextꝭ, quâ Chriſtus ſe obtulit in cruce, Magi quoque hæc tria
munera Chriſto obtulerunt.
Progrediamur ulteriùs. Cùm milites validis malleis, aut vectis
ferrei ictibus crura duorum latronum cum Chriſto crucifixorum ad
majus illorum tormentum confregiſſent, ad JEſum autem cùm vene-
runt, cui pari modo crurifragium inferre cogitabant, ut viderunt eum

Jo. 19. 33. jam mortuum, non fregerunt ejus crura, ſed unus militum lanceà latus ejus von
aperuit. Et cur aperuit? Cur non dixit Evangeliſta percuſſit, aut vulne- N. R
ravit latus ejus? Quod vulnus lateris ſanè ingens fuit, ac tantum, ut cANI

Jo. 20. 27. manus illi imponi poſſet, ut patet ex verbis Chriſti: Affer manum tuam,
— & mitte in latus meum.
B. S. Auguſtinus: Ut illic quodammodo vita oſtium panderetur. Ecce 6 trt H

apertus eſt theſaurus: Hac porta Domini, ſuſti intrabunt in eam. Et per eam .
divinum theſaurum invenient. Igitur SS. Vulnera Chriſti crucifixi ur tretlln
ſunt Eccleſiæ inexhauſtus theſaurus, neque reperiet paupertas noſtra Gnnrnei⸗

aliud remedium, quàm uti divitiis theſauri illius. O ſanétiſſima Vul-
nera, ſiquidem per vos, vobiſcum, & in vobis ſunt omnes meæ divitiæ,
omnia mea gratiæ & gloriæ merita; adoro vos, quia deificata.
7. Agnovit hanc veritatem S. Pius V. Pontifex Maximus, qui li-
Vita S. Pii V.] cet continuis & maximis negotiis, quæ ſupremam illam Petri cathe-
dram propè obruere ſolent, diſtentus eſſet, horam tamen integram in,Ahonn
coram Crucifixi Simulacro quotidie in oratione impendit, quà finitàâ mi Ran
ſemper SS. Vulnera crucifixi Amoris ſui demiſsè exoſculari conſuevit. dMbmetch
Accidit, ut die quodam pro more ſuo ad hunc 88. Crucifixum accede-
ret, & in rebus graviſſimis Eccleſiæ regimen concernentibus hoc cru-
cifixzum Oraculum conſuleret; Et ecce dum poſt terminatas preces &

Cnitt, 8

Aent, Rent
ſepioflrſiontzrt
fien cunſlocrmuuſi

ſuſpiria pedes ejusdem Domini ſui devotiſſimo oſculo honorare diſcu- „ ſenmutma
pit, Chriſtus in imagine pedes retrahit. Hic vidiſſes optimum ac San- r kneld
Gtiſſimum Pontificem rei notivitate prorsùs attonitum, ſumméè dolen- eldenalidn
tem, & de negata gratia flebiliter gementem. Verùm paulè poſt deſũt Caltw
dolor & luctus, ubi comperit, quèd pedes ejusdem Crucifixi in ſuam itnt nhe⸗
perniciem veneno eſſent infecti. Ecce quomodo Crucifixus Redem- lun ͤeg
WI 8

tor amatores ſuos ac cultores in periculis cuſtodire ſoleat: Nullum, ait
Ludolph. in Ludolphus Carthuſianus, Chriſto Domino gratius ab hominibus obſequium ex-
vita Chri. hiberi poteſt, qulm ſi amariſſimam paſſionem & SS. eus Vulnera ſemper memorid
Pp. 2. c. 58. foveant, & in corde, animé que circumgeſtent, aterna ſalstis remedium in
illis aſſiduè requirant. Pac hoc, & vives.

NeKm
Gniacuntnrten
5 „
Moncftiz
Ataſfurer

.
eniin l

1Wack.
ſee, ogltmenn

iie te iſß ;
CON inan

₰

Ne (0) Ei 4

Aogre ,ernn
l e⸗e e⸗ d R e Se e
Ntem (ne.
u ExXcitatur homo Chriſtianus ad ſpem &

Itilenn
l . 1
e kanum, fiduciam in Deo collocandam ex contempla-

E CONSIDERATIO CXVI.

Tienunlth⸗ tione Chriſti crucifixi.
ulaetn. Noce R.— .
hedͤe LQut proprio Eilio ſuonon pepercit, ſed pro nobis omni-
Griini bus tradidit ilͤlum, quomodo non etiam cum 1illo
tpangeranaln . . 3
nnnihmſ omnia nobis donavit? Rom. 8. 32.
nnesmerckyite
eifcatn 1
ſak Ulcherrimam Epiſtolam S. Paulus Doctor Gentium, cum eſſet

Corinthi, & S. Petrus Apoſtolus juſſu Claudii abiiſſet in Brita-
niam, ad Romanos tunc Paſtore deſtitutos, anno Chriſti 53. ex-
aravit, in qua eos ad ſingularem ſpem ac fiduciam, amorémque

mmen eoran
it, ui tulti

Aninſwit in DEum ex contemplatione Chriſti Efu crucifixi excitavit:
ämmatad Quidergo, ait, dicemus ad hac? ſi Deus pro nobis, quis contta nos? qui etiam Rom, 8. 31.
nbid te proprio Eilio ſuo non pepercit, ſed pro nobis omnibus tradidit illum: quomodè non
AmiNN etiam cum illo omnia nobis donavit? O verba auro & cedro digna, quæ me-
lo honnmel ritò miſeram noſtram & languidam conſolentur animam, quia in
Sohribim Chriſto crucifixo omnia habemus. a S. Ambroſius: Omnia Chriſtus eſt S Ambr. lib.
um, ſuome- nobis: Si vulnus curare deſideras, medicus eſt; ſi febribus aſtuas, fons eſt , ſi graya⸗ 8. de Virgini-
dnnpaulohg. ris iniquitate, juſtitia eſt , ſi anwilio indiges, virtus eſt; ſi mortem times, vita eſt ; ber 140. I.
Crucihuh ſi cœlum deſideras, pia eſt 5 ſi tenebras fugiss lux eſt; ſi cibum quaris, alimentum ℳ. .
Crucifuule O ſ cognoſcerent hoc homines, quantam fiduciam ac ſecuritatem in
eſolen Ken agone & morte pariat ſeriò meditata Paſſio KRedemptoris noſtri, &
õ quàm jucundum ac ſecurum ſit vivere ac mori in Vulneribus Chriſti
luerſetud Eſu crucifixi; ſi cognoſcerent! An verò etiam, pie Lector, abſcon-
arilellni . dita ſunt hæc ab oculis tuis? Ecce venient dies in te, & circumdabunt Luc. 19. 42.
es te inimici tui, & ad terram proſternent te, & coanguſtabunt te undi-

que, eò quòd non cognoveris tempus viſitationis tuæ; Proinde nunc
erige te in ſpem, nunc inquam, dum tempus gratiarum affulget, &
1 . . . . . . .
qui abyſſus es omnis miſeriæ;, ſæpius invoca abyſſum omnis milſericor-
Iii 2 diæ;⸗

Pſal. 56. 2.

Pfal. 3 5. 8.

436 Conſideratio CXVI.

cordiæ, cum ſancta Eccleſia orans ac flagitans: Bone Eſu! Quaren
me, ſediſti laſſus; Redemiſti, crucem paſſus: Tantus labor, ac tantus amor non ſit
caſſus. Ah non ſit caſſus. OOUD
2. Et quis unquam ſperavit in Domino noſtro Eſu Chriſto cru-
cifixo, & confuſus eſt? Speravit jam olim in illo David, quia totam il-
lius paſſionem in ſpiritu præviderat, prout videre eſt Pſalmo 21. Et
in illo in omni tribulatione ac perſecutione conſolatus eſt, unde mor-
talitati humanæ ſcriptis reliquit: In umbra alarum tuarum ſperabo, donec
tranſeat iniquitas. Erat tunc David mirum in modum exagitatus à Saul,
vitæ ſuæ nunquam ſecurus, ſed plerumque ambulabat in umbra mor-
tis, unde ad DEum fortiſſimum adjutorem ſuum levavit animum, Im-
penſiſſime rogans eum, ut ſub umbra alarum ejus protegeretur. Le
Blanc & alü per hanc umbram alarum Chriſti brachia in cruce extenta
allegoricè intelligunt, ſub quibus omnibus fidelibus ſperandum eſt
etiam grandibus peccatoribus, ſi vereè ad frugem ac ſeriam pœniten-
tiam volunt reverti.
Quinimò non ſolàm David in ſuo præviſo crucifiæxo Domino
ſperavit, ſed & omnes fideles ad hanc ſpem & fiduciam animavit, un-
de dixit: Eilii hominum in tegmine alarum tuarum ſperabunt. Hoc eſt, ait Le

Blanc: Sub umbra manuum tuarum in cruce expanſarum, Chriſtus

enim eſt arbor vitæ, & dat in cruce umbram vitæ; unde recte Arnol-

Arnold. Car-dus Carnotenſis: Extentis, inquit, brachiis Chriſtus in cruce totum corpus in-
notenſ. tr. de tra ſe poſitum complexus eſt, & ſub alis crucis aggregato geuere noſtro, ibi & pro-

7. Verb.

Iſa. 37. 36.

Kaom. 8. 33.

texit, & fovit. Et ſequitur in prædicto Pſalmo: Inebriabuntur ab ubertate
domus tua. Qualis hæc domus eſt Chriſti crucifixi ? Reſpondet Leßlanc:
Latus ejus militis lanceâ apertum, hæc eſt domus refugii, porta cœxli;
juſti intrabunt in eam.
3. Ezechias in ſumma neceſſitate ſperavit in Domino, & adjutus
eſt: Cùm enim Sennacherib Rex Aſſyriorum vicinarum civitatum vi-
Ctor jam urbem Solymæam per Rabſacem valido obſideret exercitu, &
nunc res in arcto eſſet, ut Rex Ezechias ab hoſte barbaro aut capere-
tur, aut interficeretur, obvolvit Ezechias ſe ſacco, & intravit in do-
