leones commoranti, & quaſi vivo ſepulto illud pro lemmate adſeri-
bo, quod Eccleſia Chriſto in cruce mortuo, & ad inferos deſeendenti
in hymno S. Crucis applicare solet: Tulit prædam Tertari, dum videlicet
ora leonum Dominus concluſit, prædâmque adeò deſideratam ex eo-
rum faucibus eripuit, & ſic quodamodò de novo Danielem ad vitam
Rup in Dam reſuſcitavit. In quo juxta montem Ruperti & aliorum Daniel non
sp. I. tantuüm Martyr, ſed & ſingularis typus Chriſti patientis, in cruce mor
rientis ac dein reſurgentis extitit: quem pari modo impii Judæorum
proceres ex invidia per iniquam Pilati ſententiam ad necem crucis
adegerunt, & ita quodamodò etiam ad lacum leonum condemna-
runt, in quo obſederunt eum canes & leones multi; ſed ille, ut no-
vus ac verus Daniel, eluſo eorum aſtu & inſidiis, tertiaà die gloriofus
à mortuis reſurrexit, tulitque prædam tartari, dum omnes adverſarios
ſuos redivivus, ut Daniel, confudit, infernum ſpoliavit, marten
upe⸗

Dan. 6. 19⸗

Daniel typus Chriſti erncifixi. 121

1 „
chethn ſuperavit, & diabolum inferno alligavit. Adverte hie pro doctrina
onihiing, morali, quod S. Auguſtinus tibi inſinuat: Venit ergo Ci ſtus, & alliga- 5. Aug ſerm
enpntu vit diabolum. Sed dicet aliquis: Si alligatus eſt, quare adhuc tantum præyalet? Ve. 1297.
Nir rum eſt fratres chariſſimi, Juia mulium prævalet: ſed tepidis & negligentibus, &
nim teſtel DEUA in veritate non tinentibus dominatur: alligalus eſt enim tanquam innexus ca-
Dlunmpren nis catenis, & neminem poteſt moraere, niſi eum qui ſe illi mortifers ſecuritate con-
Nin monte d Junxerit. Fam videie fratres, quam ſtulus eſt onag Le, Juem canis in catena po-
plis, Ge ſius mordet. Tu te illi per voluntates cuapict etes ſæculi nol conjungere, & ille ad
phlierechick te non præſumer accedere. Latrare Poreſt. ſollicitarep 'teſt, morgere omind non po-
nctueßs ereul teſt niſi polentem, non enim cogendo, ſed ſuadendo nocet, nec extorquet a nobis con-
Cindrar. ſenſum, ſed petit. Et tu, qui hæc legis, dabis illi cani rabido ac tarta-
hermmafr reo conſenſum tuum? Ablit, ablit? =
tnumm Ounf 5. Danielulterius typus Chriſti fuit, dum erat ab ductus in Baby- Dan r. 1.
tem cruense lonem, factus ibidem ſervus. Sic Chriſtus „ qui e clo in Baby-
uni, lnn lonem, hoc eſt in hunce mundum confuſione plenum, per incarnatio-
te Muncdlink nem deſcendit, formam ſervi accipiens, omnium ſervus factus eſt,
AVit, & e Phen &tandem pro omnium ſalutein crucemactus.
Ntihnem wlin Daniel ſuperbum Nabuchodonoſorem humiliavit, dum ei ſomni- Dan. 4 11.

eſl,iA um de arbore ſuccisâ interpretatus eſt, & Regem ad beſtias rel egan-
6 dum prædixit. Sic Chriſtus ſuperbos humiliat, & exaltat humiles »

iee den G Cruci cervices ſubmittere compellit.
5 reti Daniel Bel idolum deſtruxit, & immanem draconem occidit: Et di- Dan. 14.26
mihol ruptus eſt draco. Chriſtus per crucem ſuam idola in toto mundo confre-
alte git, & diabolo, draconi illi magno vires ademit, eumque enervavit,
dend A & quaſi occidit. Proinde non incongruè S. Theodorus Studita in Ca-
b, none de Adoratione S. Orucis hæc de S. Daniele poſuit: Megnus Prophetâ
AKroced * Daniel miſſus quondam in lacum leonum, manibus crucis in ſpeciem expanſis, incolumis
dpolemmn ex ſaucibus beſtierum evaſit, benedicens Chriſtum Deumin ſæcula.

Luhriemser, 6. Ad exempla Sanctorum in novo Teſtamento venio. S. Sartyrus Nadaſ. 12.
mlmnai dun, Martyr idolum unico flatu, & ſigno S. Crucis confregit, & ideò, quia Jan.
aied elden. conſtanter Chriſtum pro ſalute noſtra crucifixum prædicaverat, capi-
Dan, te à Gentilibus amputato, grata Chriſti victima cecidit. .
orum, S. Aventinus Epiſcopus dæmonem perſonatum, qui in ſpecie fœ- Nadaſ. 4.
mincæ plorantis, & à prædonibus ſpoliatam mentitæ ad ipſum vene- Febr.
rat, ut puritati ejus laqueum pararet, ſigno crucis facto vicit, & in
„fugamegit, qui eodem ſalutari crucis ſigno fontem elicuit, peſtem
leounce ſedavit, lepram fratris curavit; è cujus morientis ore columba candi-

don läzkein, da in cœlum evolare viſa eſt.
nce tnte, S. Theodorus Dux per ſignum Crucis draconem interfecit; cùmnm
Cinn adcrucemà Gentilibus raperetur, divinam hanc vocem audivit: Macte

, N ,, Ginther Unus pro omnibus, ◻ animo,

122 (Conſideratio XXXII. Daniel typus COhriſti crucifxi.
Idem. 7. Febr. animo, Theodore! ego tibi adero: Cruci deinde affixus, puerorum telis ſcopus
factus, ad cœlum migravit.
S. Porphyrius, cùnm Chriſtum in cruce pendentem ac ſaucium vi-
diſſet, ad eum boni latronis exemplo animatus, confidenter dixit: Do-
mine memento mei, cùm veneriz inregnum tuum. Et ecce mox Chriſtus ad eum
converſus, oſculum illi præbuit, & in ſignum peculiaris amoris propri-
am Crucem ferendamipſi conſignavit.
S. Valentinus Epiſcopus, qui cùm in equuleo, tanquam in cruce ſu-
ſpenſus, tortoribus ad oſſa usque ac nervos diriſſimè cæderetur, læ-
tus dicebat: Gratias tibi ago, Domine Eſu Chriſte, qui me inter ſervos tuos numera-
re dignatus es: capite poſteà plexus Martyr.
7. Vides ex his dictis, anima Chriſtianal quàm glorioſus finis te ma-
neat, ſi pari ratione cum S. Daniele, alliisque SS. Martyribus & Servis
Dei perſecutiones ac tribulationes hujus mundi ob amorem Crucifixi
Salvatoris tui patienti animo ſuſtineas: Si putas, ſunt verba S. Auguſti-
ni, te nondum habere tribulationes, nondum c&piſti eſſe Chriſtianus. Et ubi eſt vox A-
poſtoli: Omnes qui volunt in Chrſto piè vivere, perſecutionem patiuntur? Si ergo non po-
terie pro Chriſto ullam tribulationem, vide, ne nondum cæperis in Chriſto pié vivere.
Occurrit hie Emblemaoptimi cujusdam amici, qui fidelem amicum
ſuum in tribulatione ſolaturus, cœlumturbidum & iratumpingi cura-
vit, & ex illo fremenda coruſcare fulgura & fulmina, cumlemmate:
Serenabit Sic ſunt omnes hujus mundi tribulationes: Poſt tenebras, ait
ob. 17. 12. Job, ſpero lucem. Sic poſt bellum pax, poſt noctem dies, poſt pluvias ſe-
renitas, poſt morbum ſanitas, poſt hyemem æſtas, poſt luctum
gaudiaæterna: Grata ſuperveniet, quæ nen ſperabitur hora.

lIdem. 26.
Febr.

Vita 14. Febr.

S. Auguſt. in
Pſal. 55.

WW

(rony.

ett

ANR
. Anann

nͤ

ſ,
M/ 8

,
klimdei gr

ſſt
ls⸗ Alouck

, en
drgris

e ,, . ⸗
rſt „ S e) e 123

ſee *αnαιönR,NHS, , NE, e, e,

Onfcennnh,

ulk CONSIDERATIO XXXIII.

iribamont
ue TIS PUeri Babylonici in fornace ig-
erlerenn,, nis ardentis virtuteém S. Crucis agnoverunt.
emutunten
icttdem Lideo quatuor viros ſolutos, & ambulantes in medio
Ergrbuabde ignis, & nihil corruptionis in eis eſt, & ſpecies
arrie, guarti ſimilis Filio Dei. Dan. 3. 92.
ntrethad A
Hiotg Enbii
Niunm, Negenen I
Clnſupininn,
bifcelemanian Abuchodonoſor Babyloniæ Rex, ut omnibus populis ac natio-
inrumpingicurz⸗ nibus ſuæ ditioni ſubjectis ſuam oſtentaret potentiam acma-
aycunlemmme: jeſtatem, ſtatuam pergrandem ex auro puriſſimo erigi juſſit,
G Mi:teuft, id ſeverè & ſub pœna ignis præcipiens, ut in hac ſtatua, velut

6e, Wrorost Deus, à cunctis ſubditis demiſsè adoraretur. Huic impio mandato ſeſe
ANosNNdo quamprimis oppoſuerunt Tres Pueri Babylonici. Sidrach, Miſach &
ratrtet Abdenago, & quia KRegis imperata facere recuſabant, ſine mora in ar-
dentem fornacem miſſi ſunt, in qua ab Angelo, qui in forma Filii Dei
eis apparuit, illæſi fuerunt conſervati: Eece ego, Clamabat Rex, viſione Pan. 3. 92.
inſolitꝗ & ſtupore attonitus, video quatuorviros ſolutes. & ambulantes in medio
ignis, & mihil curruptionis in eis eſt, & ſpecies quarti ſimilis Filio Dei
Quæres hic, Lector prudens! quisnam ille Filius Dei fuerit, qui in
medio ignis ardentis hos Pueros ſervavit incolumes, acleniſſimum to-
ris ventum illis ſubminiſtravit, ut tanquam novæ Salamandræ etiam
inmediis incendiis tripudiarent: Ei ambulabant in medio Rammalaudantes De=
uam, & benedicentes Domme.
Per hunc Filium Dei, qui de cœlo deſcendit, & excuſſit fammam Cornel. hic
jgnis, S. Hieronymus, Auguſtinus, Juſtinus, Hilarius & alii antiquilſ-
ſimorum Patrumnon quemdam Angelum, fed ipſum verum Dei Fi-
lium, Chriſtum 1ESIIM, crucifxum Salvatorem noſtrum ſubaudi-
unt, qui, licst tunctemporis nondum fuerit incarnatus, in hac tamen
forma humana, tanquam Salvatoxmundi apparere dignatus eſt, ut ſie,

124 Conſideratio XXXIII.

ait Cornelius à Lapide, ſe quodamodo ad futurnm Redemptoris officium sxerce⸗
ret Sic fuit apud Moyſen in mediis ſpinis; ſic apud Joſeph in ciſter-
Sap. o. 1z. na & carcere: Deſcenädu cum illo in feveam, & in, vincai non dereliquinillum.
S. Andt Ep. 2. Obſervat hic pereleganter ad noſtrum intentum Santus An-
Creenl orat. dreas Epiſcopus Cretenſis, quod prænominari Tres Sancti adoleſcen-
5. Ctucis. tes Babylonici in medio ignis ardentis manus & brachia in oratione
Exod, 17. 1I. ſua in modum crucis extenderint, & ad Deum elevaverint: Quem-
admodum quondam Moyſes, cum Joſue contra Amalec pugnavit,
per modum crucis brachia expandit, & ita in virtute S. Crucis in-
ſignem illam victoriam obtinuit: Intulerunt, ait hic 8. Epiſcopus
GCretenſis, olim manus in altum Azarias & ſocu in Babylonicæ fornacis igne pre-
cantes, & elatam in altum ipſius flammam extinxerunt, manuum extenſione cru-
cem exaltatam adumbrantes. O ſtupendam 88. Crucis virtutem etiam
jam tunc in umbra!
3. Ad majora transeamus. Venit Filius hominis in mundum
quærere & ſalvum facere quod perierat. Audiamus ipſum loquen-
Luc. I2. 49. tem : Unem veni mittere in terram, & quid volo niſi ut accendatur? Quæx-
res, qualis hic ignis, quem Chriſtus tantoperè petiit, ut in no-
bis accendatur?

S. Oregor. Reſp. S. Gregorius: hic ignis Spiritus Sanctus eſt, & illius dona
hem. 30. in præſertim charitatis, devotionis, fervoris & zeli, quæ ipſe in cordi-
Evang. 1; a) 5 . .
bus fidelium excitare ſolet, de quo ſancta Mater Eccleſia: Ilo nos igne,

Eceleſia in . , 2*2. . 6
sabb. Penicc. Jua ſumus Domine, Spiritus Sanctus inflammet, quem Duminus noſter Eſus Chriſtus

miſit in terram, & voluit vehementer accendi. Hic autem ignis divinus po-
Vinc Caraffa tiſſimum accenditur, ait V. Vincentius Caraffa Societatis EstI dig-
im Faſciculo niſſimus quondam Præpoſitus Generalis, ex contemplatione 88.

MyrrF l. 2, Vulnerum Chriſti EStI crucifixi: Venit, inquit, Dominus ad accenden.

Conſ. 21. . . 7 . . .B . .
dum C& infiainmmandum mundum igne dwini ameris; & bic ignis prodiit ex quinque

fornacibus accenſis, quæ ſunt divina Vulnera. Qui vultis ab hoc igne accendi, ao=
cedite ad divina Vumnera: & inflammamini.
4. Tribus prædictis Pueris luxit ille ignis, non uſſit, & ubi pa-
rabantur ſupplicia, inveniebant refrigeria, unde uno ore benedice-
bant Dominum dicentes: Conftemini Domino, quoniam bonus, quoniam in
ſæculum miſericordia ejus: Quia eruit nos de inferno, & ſælyos ſecit nos de manu
mortis, & Iiberavit nos de medio ignis. Econtra Chaldæos, qui circumſte-
Dan 3. 48 terant fornacen ardentem, combuſſit & conſumpſit: Frupit ignis,
incendit quos reperit juxta fornacemde Chaldeis. Ofelices juvenes in hac for-
nace Babylonica incluſi! Felices & illi, qui habitant in ſpirituali for-
nace ſacratiſſimi lateris Chriſti & SS. Vulnerum ejus; infeliciſſimi
illi, qui ingredi nolunt, quia foris nulla ſalus, ſicuti eti arcam
0oEëmi-

Enabet

TIind.
Mün

Virtus S. Crucis in igne tribulationis. 125

nefnun, Noëmicam, qui in illa non erat, in diluvio periit, nulla ſalus illi
Puſeeſe. reſplenduit. Sic extra ESLIM crucifixum nulla ſalus.
AA Refert idem V. Vincentius Caraffa, quòd Chriſtus Dominus Idem lot. cir.
entumdat viro cuidam eximiæ ſanéctitatis, cùm enixe precaretur DElUIm pro
5 unclint. efficaci remedio ad hunc divinum ignem impetrandum, reſponderit,
lachin inon ut ſe in contemplatione S88. Vulnerum exerceret: Exerce te in huma-
vaverint: nitate mes paſſionata, vulnerata, nam in ea maximè lucet mea charitas non alner;
hmilee ugun qudm ſol in ſuo ſplendore, roſa rutilans in ſuo odore, ignir vehemens in ſuo fra-
e . Crucisit granti æſtu & ardore. Habes hic modum, imitare, ſi vis animam tu-
lic picopn⸗ am ſervare.
tfnnun ge ge⸗ . Transeamus ad exempla Amatorum crucifixi ESstI in forna- Nadaſ- f Jan.
alun extiimmdt⸗ ce ignis probatorum. S. Ephyſius inſtar Sauli, ubi clarâ die in cœlo
CSNtden ei crucem ſplendidam vidit, mirabiliter ad Chriſtum crucifixum con-

verſus eſt, ex cujus ore hanc vocem audivit: Ab hac hora vas dilectioniseri.
Cum in ardentem fornacem propter fidem Chriſti à Gentilibus pro-
nus ipum loe jiceretur, virtute S. Crucis ex illo igne illæſus evaſit, combuſtis cru-
ulentir/ C delitatis miniſtris. Tandem capite plexus felicem animam expiravit.
S. Agnes Virgo nobiliſſima tredecim annos nata Symphronium
ſponſum recuſans Chriſtum, & hunc crucifixum ſibi in Sponſum ſan-
, Kilius con⸗ guinum elegit „quem vitæ authorem tenerrimo dilexit amore; in
rie in Cord⸗ ignem exinde conjecta „ſtans in medio flammarum expanſis in mo- .
deta: ung ge dum crucis brachiis ita ad DEum oravit: Ommipotens, adorande, colende 1 mbrol. in
uge arr O tremende, benedico te, quia per Filium tuum unigenitum evaſi minas hominum, 4
sons & ſpurcitias diaboli impolluto calle transivi,. Te confiteor labi, te corde, te totis
n R viſceribus concupiſco. Et cùm flammæ eam non audebant attingere?,
N⸗ ad carnificem dixit: Quid morari? pereat corpus quod amari poteſt oculis qui-

Petit, ur inne

„aWde!
an bus nolo. Stetit, oravit, cervicem inflexit, & ita una hoſtia duplex
di e martyrium ſubiit, pudoris & religionis.
e 6. S. Glyceria Romani Confulis filia Chriſtianos vehementer hor- Nadaſ. 15.
můle tata eſt, ut in fide Chriſti crucifixi in omni perſecutione conſtanter Maji. & Mir-

. „ ,. —= tyrol. Rom.
permanerent, ad quos dicebat: Videte & vobir cavete, ac d'hgenter ad ; ejusdem.-

vertite, quali eſt Inperator ille, cujus characterem habemus, & quali form in
frome (hoc eſt ſigno S. Crucis) ſignati ſumus, qualis denique monetæ inſcri-
btionem accepimus. Demus operam, ut characterem illum ab omni labe purum cu⸗
ſtodiamus. Dum Gentiles cum candelis & lampadibus ad idolorum ſa-
Crificia properarent, & ipſa interrogaretur, ubi lampadem ſuam ha-
beret? Crucem fronti ſuæ inſeriptam palàm oſtendit, ac Chriſtianam
ſe per hoc ſalutis ſignum profeſſa eſt; quam ob cauſam certatim lapi-
dibus impetita fuit, qui ipſam non tangebant, ſed inſtar coronæ in
aere eoronabant; proinde ê capillis in trabe, velut in cruce ſuſpenſa, &
Q3 ungu-

Sap. 3. 6

E14, 90. 15.

Ila. 3 O. 19⸗-

126 Conſideratio XXXIII. Virtus S§. Orucis in igne tribulat.

ungulis ferreis lacerata, ac demum in ardentem fornacem injecta eſt,
cujus tamen flammæ illi non poterant nocere, qui Angelus Domini,
ùt olim in fornace Babylonica, eas excuſſit, & extinxit. Demùm cœ-
leſti voce ad cœlum vocata, uno leonis morſu, cæteris illi parcentibus,
ſanctiſſimè obiit, & in cœlum migravit. Cæterùm paſſa eſt hæc B.
Virgo & Martyr ſub Antonio Imperatore & Sabino Præſide. Percele-
bre fuit Heracliæ templum S. Glyceriæ, ubi ſacrum ejus corpus poſi-
tum, pluribus illuſtratum eſt miraculis, ex cujus oſſibus jugiter ſaluta-
ris liquor medendi & curandi hominum infirmitates emanat; prout
auctor eſt Nicephorus Hiſt. I. 18. c. 28. & 32.
7. Vide ex his, anime mi, quàm ardenti zelo primi Chriſtiani Chri-
ſtum Eſum & hunc crucifixum amabant, dum pro illius honore & a-
more non tantùm ſe offerebant tormentis, ſed & illa ambiebant, ac ma-
jora expoſcebant. Prout fecit S. Laurentius & alii, in quibus verifica-
tum fuit illud Sapientis: Tanquam aurum in fornace probayit illos, & quaſi holo-
cauſtihoſtiam accepit illos. Sicut enim aurum in fornace expurgatur à ſeco-
ria, reſplendétque fulgidiuùs; ita Deus & Homo Chriſtus crucifixus
juſtos, quos invenit dignos ſe, per tribulationes & martyria à fæce ve-
nialium purgat, & fortiores reddit ac clariores; prout in enarratis pa-
tet exemplis. „
Quid igitur reſtat, niſi ut magnâ cum fidueia ad hunc gratiæ thro-
num; crucifixum Salvatorem noſtrum accedamus, qui de ſe ipſo ait:
Cum ipſo ſum in tribulationeʒ eripiam eum & glorificabo eum? Si ergo Deus & Sal-
vator noſter nobiscum in omni tribulatione eſt: quis erit contranos?
Eece ipſe eſt; qui expanſis brachiis, perforatis manibus & pedibus
trunco affixis expectat te: quare ergo ad huncoptimum Patrem tufi-
lius prodigus renuis venire? Proptereæ, ait Iſaĩias, expectat Dominus, ut
miſereatur veſtri &. Et tu nondum vis?

CON-

Uleclttſin
Inge,
Drecihitten
) Nnt ſep, 4
, Rdine
aOn ntimmeg,
10nd nfe
Wain
Iun, igſec

lnn
umdan

. (0) ee 127
HAeMeHNeNN NP,e eeS ET e

re CONSIDERATIO XXXIV.
Nerſie, Len

a Johnas Propheta in mare demerſus,

sinoiteräler.

ennt, n inſignis typus Chriſti patientis & crucifixi.
ialt Et tulerunt Jonam, & miſerunt in mare, & Retit ma-
“ re aà fervore ſuo. Zonæ I. 75.
ingvibogrer⸗
jtilu, I.
purgaiſt⸗
Prikuscnifms ùm Ninivitæ cum Rege ſuo Sardanapalo in plura ſe projeciſ-
cynuifele ſe⸗ ſent ſcelera, ac Veneri & ventri ſe totos dediſſent, miſit De-
tinenamarsa⸗ us ad illos Jonam Prophetam, qui contraillorum delicta de-
tonaret, ac ultimum, niſi pœnitentiam agerent, minitare-
Gnegetietre⸗ tur excidium. Jonas, aut quia Regis Potentiam & civitatis
gücelinſnnd⸗ magnificentiam, aut hoſtilitatem in Hebræos, qualis ipſe erat, exti-
eneesdr. mult; vel quia H Deum infinitè bonum ad pœnitentiam Ni-
Sein nndd nivitarum facile placandum, atque ſic ſetanquam falſum Prophetam
misEimn ab omnibus illudendum, contra expreſſum Dei mandatum ſe æquori
Nümmmbmenn Mediterraneo commiſit, ut felici vento à portu Joppenſi in Tharſis
entlaonm transmitteret: Et ſurrexit Jonas, ut ſurgeret in Tharſis à facie Domini. Jonæ I. 51

Verùm alia ſunt hominum, alia Dei judicia, qui onam à tergo ſe-
cutus, mox ingentem in mari excitavit procellam ac tempeſtatem; un-
de nautæ ùt maris periti, quia bene obſervarenthanc repentinam tem-
peſtatem non eſſe naturalem, ſed à Deo immiſſam, fuerunt coacti ſor-
tem inter ſemittere, & quisnam reus inveniretur, in iratum pelagus
Ppræcipitaretur: Et cecidit ſors ſuper ſonam, qui mox ſe paratum exhibuit: Jonæ 2.1
Tollite me, & mittite in mare. & ceſſabit mare à vobir: Quem cum viri nonrelu-
Ctantem in mare Præcipitem agerent, extemplô omnis ceſſavit tempe-
ſtas: Et ſtetit mare a fervore ſuo. Et præparayit Dominus piſcem grandem, ut deg utiret
Jonam, & erat Jonas in ventre piſcis tribus diebus & tribus noctibus
2. Quòd per dictum jonam mitiſſimus Redemptor noſter fuerit
præſignatus, ipſe dignatus eſt nobis exponere: cum enim Phariſæi ab
eo ſignum quærerent: Magiſter, volumus a te ſignum pidere, reſponditillis: Matth. I2.13⸗
5 Genera-

CNVs

Jonæ I. 2.

Matth. 4. 17.

Iſa. 53. 7.

lſa. 38. 14.

Luc. 19.4I.

Jonæ 2. 4.
Pſal. 68. 3.

128 Conſideratio XXIIV.

Generatio mala & adultera ſignum quærit: Et ſignum non dabitur ei, niſi ſignum Jonæ
Prophetc, Sicut enim fuit Jonas in vemre ceti tribus diebus & tribus noctibus: Sic erit
Filius hominis in corde terræ.
Jonas à DEO ad Aſſyrios ac Gentiles miſſus eſt, ut eos per præ-
dicationem ſuam ad DEIIM verum atque ad ſeriam converteretpœ-
nitentiam: Surge, & vade in Niniven’, cipitatem grandem, & pradicain ea, quia
aſcendit malitia ejus corami me. Chriſtus à DEO Patre miſſus eſt, ut toti
terrarum orbi prædicaret peenitentiam & remiſſionem peccatorum,
unde primam ſuam concionem inchoavit à pœnitentia: Exinde capit
JES US prædicare & dicere: Pœnitentiam agite; appropinquayit enim regnum cœ-
lorum.
Jonas ultrò ac voluntariè ſeobtulit, ut mittereturin turbulentum
mare, ut ſic alios, qui in navi erant, ſalvaret: Tolite me, & mittite in
Mare. Chriſtus ultrò & voluntariè ſe obtulit, ut in turbulentiſſimum
paſſionis mare projiceretur, ut peccatores liberaret ab interitu: Ob-
latus eſt, quia ipſe voluit.
3. Jonas ſêcundùm nomen ſuum idem ſignificat quàm columba, co-
lumba autem gemit, & eſt Symbolum meditantis acpœnitentis ani-
mæ: Meditabor ut columba. Chriſtus ingemuit, ac amareè flevit, ubi
civitatem Hieroſolymam, in qua erat paſſurus, de longè aſpexit: Vi-
dens civitatem, flevit ſuper illam.
Jonas de navi in mare projectus non diunatavit in aquis, ſedmox
ab immani ceto exceptus, abſorptus & in profundum maris deporta-
tus eſt: Et projeciſti me inprofundumin corde mari. Chriſtus de ſe ipſo apud
Pſaltem ait: Veniin altitudinem Maris, & tempeſtas dimer ſit me. Et ſicut ille,
qui in irato freto naufragium patitur, de ligno aut tabula ſibi ſollicitè
circumſpicit, quo mediante vitam ſervet, & ad optatum deferatur
littus: Sic Chriſtus Dominus in mare paſſionis projectus & naufra-
gus ſibi de ligno crucis providit, cum quo tamen naufragium non e-
vaſit, ſed veniens in altitudinem maris & Calvariæ rupem, tempe-
ſtas demerſit eum: Et tempeſtas demerſit me.
4. De Jona narrant inſuper Sacræ Paginæ, quèòd, cuùm poſttridu-
umè ventre ceti, quaſi redivivus, Ninivitis pœnitentiam prædicaret,
absque ulla cunctatione Rex Sardanapalus de ſolio ſuo deſcenderit,
& ſaccum indutus publicam a ſeriam pœnitentiam egerit, quemmox
omnis populus, Regis exemplo animatus, ſecutus eſt: Et pervenit verbum
ad Regem Niniye, & ſurtexit de ſolio ſus, & abjecit veſtimentum ſuum à ſe, & indutus
eſt ſalco, & ſedit in cinere & .
Cæterum mirantur hic ſacri Interpretes, quafe Jonas ſpatio unius

diei plures per concionem fuam converterit animas quàm cæteri Pro-
pheta-

nm, ter
dekhirari

Avenem

Jonas typus Ohriſti cruciffxi. 129

iinn, phetarum per plures annos? Reſp. Hugo Card. Quia gonas Dominicæ
nhie ⸗ Paſſioni ſacramentum præſetulit: Cm enim ex immani illo piſce in terram
aridam ſeminudus, pallidus, ac tremens præ frigore fuiſſet ejectus,
ktnenn. à DEO ſecundò nunc monitus rectà Ninivem civitatem petiit, &
ncoNvene. valido clamore civibus aut pœnitendum, aut ardendum intimavit:
retten Adbuc ao. dies, & Niniye ſubyertetur. Ad cujus Propheræ tam lamenta-
niſiis e, un bilem aſpectum (quia expanſis brachiis Chriſtum crucifixum repræ-
en peccamm ſentabat ) Rex & cives conterriti, in jejunio, cilicio & cinere pœ-
Ntin: Nyinte nitentiam egerunt; proinde eis DEus benignè pepercit: Et miſertus Jonæ 3, I60,
Gteinnegunie eſ Deus ſuper malitiam. .
Ah quoties, anima peccatrix! te monet crucifixus Salvator
Wintipm tuus ad ſeriam vitæ emendationem? Toties videlicet, quoties il-
Atene, ninen lum in eruce pendentem aſpicis, ac contemplaris, ibi, ibi in utram-
Ahndrleniin que tibi aurem lamentabili voce dicit: En homo, quæ pro te patior tor-
et abintetimu menta Redemptor: Et potes Authoris non meminiſſe tu? De Jona dicit S. Hie- S. Hieron- ep.
ronymus: Fonas columba pulcherrima naufragio ſuo Paſſionem Domini praæfigu- ad Paulinum.
uim alnla, rans, mundum ad pœnitentiam revocat: Et ſub nomine Niniye ſalutem Gentibus

epeentensm nuntigt. Ecce in cruce plus quàm Jonas, qui vocat te, & expanſis
nure kent, di manibus expectat te: Et tu miſera! cunctas ejus admonitiones &
„ increpationes ſurdis pertranſis auribus? Heu quid erit aliquando in
ngehelt. morte? Timeo, ah valde timeo, ne tunc audire debeas illud fata-
. dnd le Vocayi, & renuiſti: extendi manum meam, & non ſuit qui aſpiceret . ge- Prov. I. 24.
nclid, a. Ppeviſti omne conſilium meum, & increpationes meas neglexiſti: Ego quoque in in-
mm teruu tuo ridebo Cy ſubſannabo.
5. Viri illi, qui cum Jona in eadem navi in tanta, ac tam inſolita
vehebantur tempeſtate, ubi tot viderunt mirabibilia ac ſtupenda, licet
fuerint Gentiles ac idololatræ „DEIIM tamen Hebræorum, relictis

erame.
Z

4 idolis ſuis, tanquam verum DELIM non obſeure agnoverunt, & ad
Ncſelin illius fidem, timorem ac venerationem converſi ſunt: Ettimucrunt viri jonæ. I. 16.
wenmukad timore magno Dominum, & immolavperunt hoſtias Pomino, & voverunt vota. Ab
NNariehe, umbra ad veritatem: Poſtquam Chriſtus Dominus in mare paſſionis
pPprojectus inter tot admiranda prodigia (quia tenebræ factæ ſunt ſu-
,dodd,l per univerſam terram, terra mota eſt, petræ ſciſſæ ſunt ſuper &c.)
cum clamore valido expiravit, & Gentiles & Hebræi adſtantes magno
e⸗ hohu numero ad DEIIM verum & unicum Filium ejus JESCIIM Chriſtum
uͤumege & hunc crucifiæxum converſi ſunt, quod ſatis luculenter inſinuavit S.
e vel ucas: Omnis turba eorum, qui ſimul aderant ad ſpectaculum iſtud, & pide-Luc, 23,43.

iec S bant, quæ fiebant percutientes pectera ſua reyertebantur. Et quando tu, anime
er . . . . .
nſne „ mitr, qui hæc legis, ad Dominum ac DEum tuum ſeriò ac conſtanter

reverteris? Fatere culpam tuam, & percute cum turba iſta pectus
Ginther Unus pro ovmibus, R tuum

130 Oonſiderati‚ XxXXIV. Jonas typus Chriſti crucifixi.

tuum, cùm crucifixum Amorem tuum intueris, dicens cum devo-
tiſſimo Kempenſi: Domine *†bſu! da mihi hodie bene incipere, quia nihil eſt,
quod hactenus feci. Ubi optimè obſervat S. Carolus Borromæus S. R. E.
Cardinalis: Qui vult, inquit, in virtute proficere, debet quotidie incipere.
6. Ubi Chriſtus vita noſtra in cruce expiravit, obſervat S. Mat-
thæus, quòd poſt illius obitum cum Chriſto crucifiæxo, & reſurgente
Matth. 27 5r. multa Sanctorum corpora de ſepulchris ſuis reſurrexerint: Et monumen- !
ta aperta ſunt, & multa corpora Santtorum, qui dormierant, ſurrexerunt, G' exe- 1
untes de monumentis poſt reſurrectonem ejus, venerunt in ſanctam civitatem & ap⸗
paruerunt muhit. Ecce virtutem paſſionis Chriſti. Inter quos reſurgen-
tes Patres etiam fuit S. Jonas, qui præ aliis Prophetis erat aptiſſimus
teſtis paſſionis & reſurreckionis pientiſſimi Salvatoris noſtri, dum
poſt triduum è ventre ceti, quaſi de ſepulhro ſuo, prodiens redivi- ,elhzte
vus apparuit; proinde non immeritò Cornelius à Lapide hunc Chri- . 3
. ſto reſurgentem, ita ad incredulos judæos loquentem introducit: n
Gorn. in jo⸗ Ego ſum Jonas, qui olim reſurrectionem Chriſti prædixi ac proinde miſſus ſum à Deo,
nam. 2. 11. ut mipſum jam peractum eſſe teſter. Teſtor itaque hunc eſſe Chriſtum a me prænun-
tiatum, eumque verè tertio die à morte ſuſcitatum eſſe, ſicut ego tertio die à ventre
ceti ſuſcitatus ſum, ut hanc ejus ſuſcitationem præfigurarem & . Finio hanc
conſiderationem. Viri iſti, qui cum Jona eodem navigio, multum
pietati onæ erant obligati, dum pro ſalute ipſorum ſe liberèé ac ge-
nerolè obtulit ad mortem: Tolite me. Sta hic, & conſidera, ani-
me mi, quantum obligatus ſis Chriſto EstI
pro te crucifixo &c.

lague

hlhibenin

A S S
3 —
Ddcni Si

ES Wrwe D
R

ng

tteim Eert
iif ite,
Usorni,
bet llen
i, oblern.
m, nd
rerint: /
ſmunut, 1
Nan cntc,
terauosrelirper
eiserurmhtlinns
nGös We dn
Ndentln
8ALanitehmnene
mem intocn
ſuſirt
4 lſuni zn
A,td Niunim
,. HMnighane
uiid, nlltun
unlelbereege⸗
Colidern,an⸗
N.

2S ( . E 131
RR ereeeeeee Se ee ee ee ee. RN? 4
V: e.⸗B: e
NN .. , S S 3* 2 ☛1 * *
6 E 2 , . E èò

2

CO NSIDERATIO XXXV.

Cithara Davidica, per quam dæmo-
nem à Saule David fugavit, typus SS. Crucis
Dominicæ.

David tollebat citbaram, & percutiebat manu ſua, GS&
refocillabatur daul, & levius babebat, recedebat e-
nim ab eo ſpiritus malur. I. Reg. 16. 22.

I.⸗

Aul primus Hebræorum Rex, ubi à Samulee intellexit, quòd
ob demerita ſua à regno foret dejiciendus, in tantum mœro-
rem & inſolitam melancholiam devenit, ut nullum ampliùs
humanum ſupereſſe videretur remedium, quod tanto malo
adhuc poſſet mederi. Acceſſit, quòèd à ſpiritu maligno quoti-
die miſerandum in modum exagitaretur, quem mulla vis humana ab
illo poterat fugare. In hac luctuoſa rerum facie ineunt miniſtri il-
lius conſilium, ac maturè ſtatuunt, ut ad exhilarandum obſeſſi Re-
gis animum muſica, utpotè opportunum in ejusmodi maniâ reme-
dium, adhiberetur. Itaque ablegantur nuntii, qui peritum quendam
citharœdum in aulam vocarent; Et ecce cùm in eremum, ſylvâmq;
pedes inferunt, audiunt de loco non adeò remoto ſuaviſſimum citha-
r& ſonum. Accedunt propiùs, & inveniunt Davidem tunc 20. an-
norum adoleſcentem, eitharaâ ſuâ in gratiam lemigeræ ſuæ turbæ pfſal-
lantem, quem officiosè in urbem & aulam invitant, atque in paucis
perſuadent, ut relictà vità ſolitaria & cura paſtorali, ad aulam regi-
am ſe conferret, ubi benigne exceptus, citcharam ſuam ad cantum

pParare Cœpit, ad cujus ſonitum ſine mora nefarius ſpiritus in fugam

actus eſt: David tollebat citharam, & percutiebat manu ſua, & refocillabatur
Saul & leyiùs habebat, recedebat enim ab eo ſpiritus malus
8. Proſper, V. Beda, Angelomus & alii per hanc citharam Dadi-
dicam 88. Crucem Dominicam ſubaudiunt: Non enm, ait Angelo-
KR 2 mUS

I. Reg 16,23

Eornel. in

132 Gonſideratio XXXV.
mus apud Cornelium, illius citharæ tanta virtus erat, ſed myſterium cruci

hunc locum. Chriſti per lignum extenſione nervorum myſtiò gerebatur, in qua etlam paſſio can=

tabatur. Et ſicut quondam in Ægypto Hebræi per ſanguinem agni Pa-

Exod. 12. 23. ſchalis ab Angelo percutiente liberati ſunt, qui cruor erat typus

ſanguinis Chriſti in cruce immolandi, ita ait V. Beda, malus ſpiritus
à Saule virtute crucis Chriſti futuræ pulſus'eſt, cujus figura Davidis
cithara extitit. En mirandam 88. Crucis Dominicæ virtutem, cujus
umbra jam in antiquo teſtamento tam ſalutaris fuit.
2. Progredior ulteriùs. Erat idem David, nunc ob devictum &
interemptum Goliam factus belli dux, ſæpis in ſummis conſtitutus
periculis, quia Saul quotidie illius meditabatur mortem. Fugit pro-
inde ad ſpeluncam Engaddi, aliàs ad ſpeluncam Odollam, ubi qua-
ſi in obſcuro concluſus carcere, & in denſa caligine cor ſolum li-
berum habebat ad DEum, interim foris pugnæ, ints timores, quia Saul
armatâà eum obſederat manu, ut eum perderet. Quid interim Da-
vid inter tot anguſtias? Currit pro more ſuo ad citharam ſuam,
tanquam ad ultimum & optimum calamitatis ſuæ remedium, com-

Pfal. 5 6. v. 12 ponit pſalmum quinquageſimum ſextum, qui incipit: Miſerere mei

DPeus, miſerere mei: quoniam in te confidit anima mea, ubi chariſſimam
ſuam citharam alloquitur: Exurge gloria mea, exurge pſalterium & citha-

Kceli. 22. 6. pa. O David! an non muſica in luctu importuna narratio ?2 Hoſtis animam

tuam quærit, & ludis citharàâ?
Meritò, ſubintrat hic S. Auguſtinus, David in omni ſua calami-
tate ad citharam ſuam confugit, quia ut Propheta illuminatiſſimus,
& ſuperiori illuſtratus ſpiritu per dictam citharam ſuam Chriſti Paſ-
ſionem & crucem non obſcurè prævidit, quod ſatis ex Pſalmo vi-

§. Auguſt. in geſimo primo patet. Audiamus verba S. Præſulis Hipponenſis: Care

Plal. 56.

Pſal. 32. 2,.
Pſal. 42, 4

humana, patiens cithara eſt Sonet pſalterium, illuminentur cæci, audiant ſurdi,
ſtringantur paralytici, ambulent claudi, ſurgant ægroti, reſurgant mortui, Ite eſt
ſonus pſalteru. Sonet & cihara, eſuriat, ſitiat, dormiat, teneatur, flagelletur,
irrideatur, crucifigatur, ſepeliatur. Cùm ergo vides in illa carne quædam ſo-
nuiſſe deſuper, quædam de inferiori parte, una caro reſurrexit, & in una carne ag-
noſcimus & pſalterium & citharam.
3. David orationis amantiſſimus ſæpiùs de die citharam ſuam
apprehendit, quâ debitam DEO laudem dixit & cantavit: Confte-
mini Domino in cithara; Et alio in loco: Confitebor tibi in cithara Deus, Deus

Eucher. cit. à meus. Juvat hic audire Eucherium: ſte puer, inquit, in cithara ſuaruer,
Cornel. in
Apoc. 14. 2.

imò fortiter canens, malignum ſpiritum, qui operabatur in Saule, compeſcuit: non
quòd citheræ illius tanta virtus erat, ſed figura cruci. Obſerva: figura cruci.
Eſt autem cithara ex ligno facta, & convenienter diſpoſita, ex parte
ſupe-

Mueru. M
rlcultim:

, nimnun meun
Ilizcicharam

1 uliifn 4
n tunun

Cute t e,
eſtnennn

eſnn 1

Cithara Davidica purs crucit. 133

llinmn ſuperiori brachia extendens, ex inferiori in acumen deſinens: Crux

4 nin ſimiliter. In cithara chordæ ſunt in longum extenſæ, quæ, ſi peritâ
icno r pulſantur manu, ſuavem reddunt ſonum: Per quas chordas mem-
l, “, bra Chriſti in cruce extenſa intelliges. Clavi, quibus chordæ ſeu fi-
ni ſhul des in cithara annectuntur „ & diſtenduntur, clavos ferreos, quibus
ritoign, Ohriſtus cruci affixus eſt, non obſcureè denotant. David in cithara
. ulch ſepties (ſi aliis vel belli, vel regni ſui gubernandinegotiis non eratim-
impeditus) DEO T. O. M. laudem decantabat: Septies de die laudem di plal. 118. 1647
eoblenichun xi tibi. Chriſtus Filius David in cruce ſeptem ultima verba in ſalu-
ummeconſtinen tem noſtram cantavit, & in ſingulare ſolatium nobis perpendenda,
Orkn. MMd & recantanda reliquit: I. Pater, dimitte illis, quia neſciunt, quid
CGhum,Mau. faciunt. 2. Hodie mecum eris in paradiſo. 3. Ecce filius tuus: Ec-
lene orimn Cce Mater tua. 4. DEus meus, Deus meus, DEus meus, ut quid de-
lliunen;uit reliquiſti me? 5. Sitio. 6. Conſummatum eſt. 7. Pater, in manus
Qidineim tuas commendo ſpiritum meum. O luctuoſam citharam! ſonet hæc
citharam fun, ſemper in auribus meis, ut non offendam te ampliùs, Dominus me-
etemellum an us, & DEus meus, ac Amor meus crucifixus ESIIS.
cpit: Mnnen 4. Solebat autem David citharam ſuam vocare gloriam ſuam:

,ubichanimen Exurge gloria mes, Exurge pſalterium & cithara. Gloria noſtra, ait Genti- Plal⸗ 5

NMmm“ um Doctor Paulus, crux eſt, gloria omnium Chriſtianorum: Mihi Cal, 6. I46
Wol aalnaen autem abſit gloriari niſi in cruce Dommi noſtri Eſu Chriſti, per quem mihi mun-⸗
W g . 1, Ley 4
dAdus crucifixuss eſt, & ego mundo. Ecce jam tunc in umbra veteris te-
UuoNAcee ſtamenti S. Davidi, & S. Paulo in lege Evangelica, omnibũsque San-
