naculi, aſſumens paruer & malleum, & ingreſſa abſconditò & cum ſilentio poſuit ſupra
tempus capitis ejus clavum, percuſſumque malleo defiit in cerebrum usque adterram,
qui ſoporem morti conſocians defecit. & mortuus eſi.
Jahel Siſaræ ſitientis tempora clavo ferreo transfigens, ſynagogam
adumbravit? illa prius lacte ejus ſitim extinxit, hæc vere Kegem Ke-
gum ac Ducem ſuum amarilſlſimo felle & aceto potavit; illa clavo fer-
teo tempora ejus transfixit, hæc caput ſpinis, manus ac pedes uraba⸗
us

4
e⸗ mu ſuge
u/.
e i: u⸗
Cl, , n
Mis nire blu/
eN Inachwed
2ali tntiſen

1.

8

mutui,
Cinprerittäcienti
artialochunter
Uöbuneco
(lun lalt giert
ſplioiti ee
cint en aln

len!

Sités Ehriſti in eruce. 279

leeeoe libus clavis, ac Sacratiſſimum cor Eſu crudeli lanceâ perforavit. O
,ue)ell. impia & ingrata Synagoga! Hoc etiamnum faciunt ebrii & guloſi, quos
inſ,lin S. Baulus appellatinimuos cruci Chriſti, quorum Deus venter eſt & finis
llginte interitus. Audi S. Auguſtinum quàm diverſa ſit mortalium ſitis & quàm
remgani diverſa à Chriſti ſiti: Alus, inquit, deſiderat argentum, alius aurum, alius kæ Philipp. z. 8.
iliilhei reditatem, alius honorem, & vix invenitur qui dicat, ſitivit tibi anima mea: ſitiunt ſed S. Auguſt. in
non Deo. O Domine Eſu! quàm pauci hodie norunt Sanguinis tui æſti- Pſal 68.
binkertot,. mare pretium! En adhuc de cruce clamas: Sitio, ſalutem tuam & pro-
miyerbis de ximi, quam mihi tanti ſtare vides, ergo nihil mihi, anime mi, dabis
nelcloet, refrigeri? Ecce in ſanguinis mei opprobrium iis ipſis animabus infer-
eolnitss⸗ nus impletur, quas tam immenſo labore, ſudore & cruore redemi, &
en. tu, qui vis eſſe zelator animarum, adhucaltum indormiſcis, & ſopo-
Nund, An. re gravi deprimaris? Erige te, nondum enim usque ad ſanguinem reſtitiſti ; Da Hebr. 18. 6.
mihi animas, cætera tolle tibi; quod ſeriptum legis in manibus meis,
,Aenihtn quod cordi inſculptum, quod nutu capitis, brachiorum expanſione,
enrhmml⸗ quod denique quàâquâ poſſum ratione ſignifico, unum hoc à te peto,
Slkſiiun mrin reſtitue animas Redemptori tuo. .
nCrucifrid 6. Sitio, clamavit quondam Eliezer ſervus Abrahami ſeniorac fide-
iti? DeRe. liſſimus, cùm ab illo jam ſeneſcente & annum ætatis 140. agente in lon-

omm ginquam fuiſſet dimiſſus regionem, ut ſponſam filio ſuo Iſaaco dignam
umfcelil Qquæreret, qui ubi Rebeccam Virginem ſpecioſam & optimis moribus

hricnn; E. præditam conſpicatus eſt, ad eam dixit: Pauxdlum aqux mihi ad bibendum Gen.24. IW.
Küens⸗ praæbe de hydris tua, quæ reſpondit: Bibe Domine mi, celeritetque depoſuit hydriam ſu-
GReNc⸗ ber ulnam ſuam, & dedit ei potum. Et quid ſequitur? Protulit vir inaures aureas & .
Gös we Ecce clamatad te, anima Chriſtiana, ſitibundus ac moriens in cru-
nſtimmm ce Eſus: Da mihi auxilium aquæ ad bibendum de hydria conſcientiæ
eillhmn retn tuæ, aquam veræ devotionis, compaſſionis, contritionis & amoris

mutui, & eris ſponſa, quam præparavit Dominus Filio Domini mei;
Campatere in ſiti deficienti Eſu, & roga eum, ut tibi in ſupremo mor-
tis articulo ad beatam æternitatem anhelanti velit eſſe propitius. Fi-

umepan 17
aior nio hanc conſiderationem cum Venerabili Ludovico Bloſio: Laus tibi, Ludov. Bloſ
Auahtnr & honor & gloria Ohriſte, qui exhauſto corpore exſanguis in cruce anhelans, vebemen- hic.
ntotic⸗ tiſſimâ ſiti cruciaris, & noſtræ ſalutis meſfabih deſiderio æſtuabas; da mihi honorem tui,
41

animarumque ſalutem ardentiſſimé ſitire, & me totum pro illis juxta polauta-

mct orel
vrnſirtt
nſlun tem tuam hilariter impendere.

NNe Aatas,

Vero Reren
it; Uuchoke⸗

Gupthe CON-

èälü
CONSIDERATIO LXXIV.

QuareChriſtus in cruce, fugiente jam
anima, exclamaverit: Conſummatumeſt:

Cum ergo accepiſſet JölIS acetum, dixit: Conſum⸗-
matum eſt. Joan. 19. 30.

I.

Entum annis laboravit Noë, donec arcam ſuam perficeret, per
quam ab univerſali diluvio ſalvaretur genus humanum! in
qua tamen nos plures quâm octo animæ conſervatæ ſunt:
Chriſtus Dominus in cruce paucis horis meliorem arcam pro
Electis ſuis fecit, & conſummavit, & ideò morti jam proxi-
1. Peiz. 3, 10 Mus poft tot exantlatos labores ac dolores dixit: Conſummatum eſt; vi-
. delicet cœleſtis arcæ ædificium; & quia ſolùm poſt obitum ejus adhuc
ſupererat oſtium in latere arcæ faciendum, in corpore ejus felix hæc
& Aug. lib. lanua per militis lanceam aperta eſt, ita S. Auguſtinus: Quddoſtiumm la-
35. de Civir, lere accepit, profectò ilud eſt vulnus, quando latus crucihxi lancei petforatum ℳ. §.
. Bei c. 26. Cyrillus Alexandrinus per arcam illam Noëmicam Chriſti crucem in-
8. Cyrill hbe telligit: Hæc, inquit, eſtarca Noe, per quam ſalvamur a diluvio inundamis aquaæ
16. in ſo c 17. yitiorum. & incolumes ſavamur. Non dicat mihi aliquis illud Lucæ: Hiho-
Lue: 14. 3 cœpit adiſicare, & non potuit conſummare; Cœpit ædificare, dum Verbum
in utero Virginis incarnatum eſt, & conſummavit in paſſione & cruce:
couſummatum eſt.
2. Chriſtus Dominus, cùm paucis ante paſſionem diebus cum Di-
ſcipulis Hieroſolymam aſcenderet, in via inter alia illis futuram ſuam
Lur. 13,37, prædixit paſſionem, ut magis eos in fide confirmaret: Ecce aſtendimus
Hieroſolymam, & conſummabuntur omnia, quæ ſeripta ſunt per Prophetas de Filio Ho-
minis. tradetur enim geniibus, & illudetur, & flagellabuur, & conſpuetur, & poſt-
quam ſlagellaverint occident eum, & tertiadie reſurget Obſerva hic adpropo-
ſitum tò conſummabunturomma & -. O Domine Eſu! Ecce in cruce & in
morte tua conſummaſti omnia, ideò fugiente jam anim, valido cla-
more in præſentia tot millium circumſtantium exclamaſti: Conſumma-

an 1 .

clann

ß⸗
6 D fe
Cuaſnt le
Fitola, nit
fie orenz
imns eifei,
&klid
m0 regui ch
Ceinſinue un
upmmm
tmtln nin
CnCmEnonm
Henkehemom
Petunth.
Iiitſetiit
Nen it hal N
ulet ert uis
Gitu Neni
Lacharias: ulr
ſun
uEum vaticnin
Knifo eien
Cruhmcdini
DondCmitwinn
mum ofarn nl
ninthin
tne
Acæifeman
teelhent
nliugrinͤ

Pertenge
humamumli
lervater hun
ematcamonn
tiſumproll.
unefi
heſasactie
Nh
Achuunnhr.
inamh
Milticrwcen“
io innder
od Luce: N
e, gunmſenmn
paſftonlin⸗

mdeuend

Ulis mmmlvn
net: Mlt
igſeuluß

palſunn,
breafien
inendn
Anlmu, nr

cne,

Conſummatum eſt. 281
Innumera ferè ſacrificia de mundis animantibus Deo quondam in

veteri lege per quinque mille annos à tempore ſacrificii Abelis ob-

lata ſunt, per quæ omnia ſacrificia, teſte Cornelio, Chriſtus Domi-
nus & hic crucifixus adumbratus eſt; unde à S. Joanne dicitur: Agmis Apoe. 13, 8.
ab origine mundi oeciſus. qui ſolus de condigno & de rigore juſtitiæ Patri
pro peccatis noſtris & totius mundi poterat ſatisfacere, hinc in ar-
ticulo mortis & fine vitæ dixit: Conſummaum eſt; hoc eſt: omnia illa
ſacrificia & holocauſta, quæ me præfigurabant, quorum omnium lo-
co ego in ara crucis tanquam hoſtia cruenta oblatus ſum, unde A-
poſtolus dixit finem legit eſſe Chriſtum
3. DE] perfecta ſunt opers, dicebat quondam Moyſes ad Iſraëlitas, Rom I0. 4.
& non ſunt ſicut opera hominum, caduca, manca, incompleta & Deut. 32. 4.
vitioſa, in quibus penè ſemper aliquid deeſt; hic, inquam DEus in-
finitè potens, verê Pater miſericordiarum, & DEus totius conſola-
tionis perfecit opus creationis die ſexto, & die ſeptimo requievit.
Ita & Filius die ſexto conſummavit opus redemptionis, & die ſepti-
mo requievit, quod per verbum illud Laconicum & ſextum in cru-
ce inſinuare voluit: Conſummatum eſt, quod verbum complectitur om- Jo. 15. 56:
nia Prophetarum de Chriſto vaticinia.
Jacob moriturus convocatis filiis prophetavit: Non auferetur ſcep- Gen. 49. 10,
trum de Judaæ, & dux de femore ejus, donec veniat, qui mittendus eſt, & ipſe
erit expectatio gemium. Hoc completum eſt tempore Chriſti. Ex quo
loco convincuntur Judæi Meſſiam jam veniſſe, emque tempore
Herodis eſſe natum, ubi defecit ſceptrum de juda: Ecce hoc com-
pletum eſt.
Iſaĩas prædixit: Ecce Virgo concipiet, & pariet Filum, & pocabitur no: Iſa. 7. 14.
men ejus Emanuel. Michæas: Et tu Beihlehem Ephrata paryulus es in millibus Mich. 15. 2.
FJuda: ex te mihn egredietur qui ſit dominator in Iſrael, & egreſſus ejus ab initio, Ppſal
7 „ —— . . al. 71. I0.
à diebus æternitatt. Vates Regius: Reges Tharſis & inſulæ munera offerent &c. Zach 9. 5.
Zacharias: Ecce Rex tuns veniet tibi juſtus & alyator, ipſe pauper & aſcendens
ſuper aſinam & pullum filium ejus. Mitto quàm plurima aliorum Prophe-
tarum vaticinia. Lege Pfalmum z1I. qui totus de Chriſto patiente
& crucifixo eſt, quomodo compleverit omnia, quæ de ipſo ſeripta
erant, hinc dixit in fine vitæ : Conſummatum eſt. Subintrat hic Cornelius: Cornel. in
Porrò Chriſtus in cruce continue orans, ſe ſéque totum Deo in victi- Matth. 27. 46.
mam offerens pro ſalute hominum, ſub finem vitæ jam moriturus
recitavit Pſalmum 21. qui totus eſt de Paſſione Chriſti, ut oſtenderet
ſe eſſe illum ipſum, de quo Pſalmus ille agit, ſcilicet Meſſiam, ut Scri-
bæ & Judæi ſcrutentur, & cognoſcant cauſam, cur è cruce nolit de-
ſeendere, vel liberari, eſſe hanc, quòd ex Patris decreto moriendumilli
Ginther Unus pro omnibus, Nn exat

282 Conſideratio LXXI.

erat in cruce pro ſalute hominum! hoc enim David Pſalmo illo
fore prædixit. Hæc Cornelius. .
Exed. 2. 3. 4. Si figuras – Moyſen infantulum conſidera, & expoſitum
Reg r. 4. in carrecto ripæ fluminis. Samuelem puerum in domo Domini in
3 . Reg 12. 25. Silo Deo oblatum. lohurn à Sathana tentatum, & ulcere peſſimo per-
2. Reg. 16 6. cuſſum. Eliſeum illuſum: Aſczende Calve. Davidem à Semei lapidibus
3. Reg. 19. 4. Petitum. Eliam ſub umbra juniperi ſe projicientem. Amaſam à Joab
2. Reg. 20.9, proditoriè interfectum. Jeremiam in carcerem miſſum, & virgis
Hier. 37. 14. Cæſum. Arietem inter vepres hærentem, & ſpinis coronatum. Iſaa-
Sen. n. cum ligna holocauſti ad montem Moria ferentem. Serpentem æne-
Num. 21. 7. Um à Moyſe pro ſigno in deſerto exaltatum, quem cum percuſſi aſpi-
Jonæz 2. II. Cerent, ſanabantur. Jonam in ventre piſcis tribus diebus ac ocki
bus incluſum. Sed ad quid iſta omnia? Audi in cruce morientem
IEſum: Cùm ergo accepiſſet τſus acetum, dixit: Conſummatum eſt ; omnes
iſtas figuras & plures, quæ de ipſo erant, exactè adimplevit; unde
Matth 26. 54, Ad Petrum in monte Olivario dixit: Quomodo ergo implebuntur Scripturæ?
Luc. 24.26. Quæ quaſi oracula Dei dicunt, & prædicunt, quia ſic oportet feri? Non-
ne hæc oportuit pati Chriſtum, & itaintrare in gloriam ſuam: quia
ſic prædixerunt Prophetæ; quia ſic DEus Pater ab æterno decrevit;
quia hoc exigebat redemptio noſtra, ut ejus pretium ipſe Dei Fili-
us in cruce perſolveret, unde dixit moriens: Conſummatum eſt
5. O quàm inſignes fructus ex hoc Chriſti verbo poſſumus de-
cerpere, ſi attentè illud conſideremus: Conſummatum eſt, Sic erit in
conſummatione ſæculi: Conſummata ſunt omnia, quæ Ss. Prophe-
tæ prædixerunt futura de Chriſto patiente & crucifixo, quia non hu-
mana voluntate, ſed Spiritu Sancto inſpirante locuti ſunt. Verùm e-
8. Aug. eit. à nim verò adhuc aliqua reſtant adimplenda: Sicut, ait S. Auguſtinus,
Bellar. de 7. asque ad hodiernum diem omnia eyenerunt: Sic & quæ reſtant eventura ſunt Time-
Verb. D. amus diem judici; venturus eſt Dominus, qui venit humili, veniet excelſus &c.
Ita dico hunc diem timeamus, & ultimum vitæ noſtræ, quia impro-
Matth. 24. 37. Visò veniet: Sicut in diebus Noë, ita erit & adyentus Filu hominis ſicut enm e-
rant in diebus ante diluvium comedentes & bibentes, nubentes & nuptui tradentes
usque ad eum diem, quo intravit Noë in arcam, & non cognoverunt, donec venit
dilupium, & tulit omnes; ita erit & adyentus Filu hominit,; Vigilate itaque,
quia neſcitis neque diem neque horam.
jacob. I. 1,5. 6. O felix verbum Conſummatum eſt. Et quemadmoduùm peccatum,
cum conſumatum fuerit, generatmortem, ſic paſſio & mors Chriſti
in cruce, cùm conſummata fuit, deſtruxit peccata, & nobis genera-
vit vitam. Sufficiebat quidem ad redemptionem noſtram unica dun-
taxat pretioſiſſimi divini Sanguinis ſtilla, ſed ultimam dedit, unde 8.

.—Chry-

Ands:
fonuns
Khoc'
: We
K Wwengn

60 cMr

N1 fn
idennagn
Pon unenmnt
is clpto,l

EirE
Nn.
i, un

ilimtun,
Vimut t

4

Pbeer,
a,I
bitu
tamen

.. Prumen
Ilt: Ci gſfehe
ler: egf ern
lo iio gelen

Conſummatum eſt, 292

Mln⸗ Chryſoſtomus: Ouod ſufficiebat redemptioni, non ſatis erat amori, venit enim
Filius hominis, ut vitam habeant, & abundantiùs habeant.
leſinn Ex hoc verbo adhuc aliud morale documentum poſſumus eru-
n bujin ere: Hic diſcendum eſt, ait devotiſſimus Lanſpergius, ita à nobis Lanſperg ho-
epeſtug. eſſe vivendum, ut in ultima hora vitæ voſtræ ſecuri, atque cum si. de Laff
weihyths gaudio conſcientiæ dicere poſſimus: Conſummatum eſt, hoc eſt,
ulimilin quidquid me DFus agere, aridu voluit, finem habet, omnia per-
& nl ſeci, omnia toleravi, nihil mihi ſupereſt aliud, quàm ut egrediar
tunn, Ilir. ad Dominum DEIIM meum, à quo coronam vitæ recipiam. Hoc
ntemn ene- Paulus audebat dicere: Bonum, inquit, certamen certayi, curſum con- 2. Timoth.
ollaſhi⸗ ſummavi, filem ſeryayi, in reliqus repoſita eſt mihi corona juſtitiæ, quam redder 4. 7·
WRWN⸗ mihi Dominus in illa die juſtus qudex; non ſolum autem mihi, ſed & iis, qui di-
E MNtentn lgunt adyentum ejus. O felix conſummatio! hanc mihi & tibi animi-
Uncfomne tùs exopto, chariſſime Lector.
npleftzunte

unhirn 3 3- Be 3 3 T L 3 2: Re S 3 3 K L 3 3 e . K 3 e K 3 .7:

nurjfni Nr.
ſea CONSIDERATIO LXXV.
eEE Meritò confundi debent omnes ſu-

nif . . . .
ſimnsde perbi, dum Chriſtum crucifixum intuentur ac
Won conſiderant.
n. Taue Vidimus eum, &;' non erat aſpeltus: unde nec reputa-
un 8 vimus eum. Iſa. J3. 2.
eit t .
rr, iimn.
nil Ebecea, de qua Scriptura: Puella decora nimi, pirgéque pulcherri-
6 e ma, nunc deſponſata Iſaaco, ubi hunc ſponſum ſuum in ha-
ane e bitu vili in agro, die jam inclinatâ, deambulantem & medi-
igee tantem primàâ vice conſpicata eſt, Eliezer ſervum Abrahami
TeneN . primarium & procuratorem iſtarum nuptiarum interroga-
ocgiinhed 1 Vit: Quis eſt iſte homo, qui yena per agrum in occurſum nobi? Cui reſpondit Elie- Gen. 24. 65,
nae Zer: Ilpſe eſt Dominus meus. Vix hoc audierat Rebecca, ſine mora de ca-
Knhite, melo ſuo deſcendit, & ſe usque ad terram demiſit, honoris ſponſo
olrmn Nn 2 ſuo
lum , ⸗ .

284 Conſideratio LXXl.

ſuo deferendi eausâ, palliéôque ſuo ſe nova nupta contexit: A ila
tollens cio pallium, operuit ſe. .
Perelegans eſt hæc figura in Chriſto & Eccleſia Sponſa ſua ad-
Stella p I.e,ss impleta. Anima Chriſtiana! fübintrat hic devotiſſimus Didacus
Stella, ſi videris amanti limum Sponſum tuum JEſum ire peditem,
cruce oneratum, & inter latrones ac nefarios humunciones ad Cal-
varium collem pergentem, ac paulèò poſt in fatali ligno pendentem,
adimitationem Rebeccæ te ipſam operire chlamyde, eò quòd pude-
re te debeat, videre Eſum Altiſſimi Filium in ſummaignominia, &
te in alto hujus mundani honoris camelo adhuc exaltatam ac conſti-
S8. Bern tr. de tutam: 0 quanta humilitas, exclamat S. Bernardus: Incompre benſibile
kaſſ. e 17. DEus vult comprehendi, ſummus humiliari, potentiſſimus deſpici, pulcherrimus de-
formari, ſapientiſſimus fieri ut ſumentum, immortais mori , & ut comypendio abſel-
vam, DbEus vult fieri vermiculus; ut te, anima mea, æternùm exaltet; &
tu adhuc vis eſſe ſuperba?

Eceleſ. t. 5. 2. Rectè Sapientiſſimus Eccleſiaſtes: Oritur ſol, & occidit, & ad locum

ſuum revertitur Allegoricè Chriſtus ſol eſt, de quo Vates Regius: 4
ſummo cælo egreſio ejus, & occurſus ejus usque ad ſummum ejus, nec eſt qui ſe
abſcondat à calore ejus. A ſummo, inquam, cœlo, imò & è& ſinu Patris
egreſſus eſt Sol ille myſticus, ubi natus eſt in mundum; Decidit verò
in paſſione & eruce; rurſus ortus eſt in reſurrectione, & in mirabiii illa
aſcenſione iterum ad locum ſuum, atque ad ſummum cœlum reverſus
eſt; nec eſt qui ſe abſcondat d calare æjus, hoc eſt ab immenſa ejus charita-
2. Cor. 5 15. te, quæ in cruce diffuſa eſt in omnes, pro omnibus enim mortuus eſt Chriſtus.

Plal. 18. 7.

O anima Chriſtiana! quid tu ad iſta ? A ſummo cœlo egreſſio

ejus, & usque ad crucem deſcenſus ejus? An potuit DEus & Homo
Chriſtus magis ob ſalutemtuam humiliari ? Erubeſce Sion! humiliare
pulvis & cinis, ſi effigiem crucifixi Redemptoris tui aſpicis. Audi S.
3. Bern. ſerm. Bernardum: Diabolus, inquit, per ſuperbiam & cupiduatem aixit; in eælum
37. de mede aſcendam: Chriſtus cum humilitate dixit: humiliata eſt in pulyere anima mea.
ene viy. . . .1. „ . 5 . . . .
Diabolus per ſuperbiam & cupiditatem dixit: ero ſimilis Alliſimo: Chriſtus per humi-
litatem factus eſt obediens Patri usque ad mortem, Ad ultimum diabolus per ſuper-
biam pracipitatur in infſernum: Cbriſtus verò per humilitatem ad cœlos eleyatur.
Quem tu nune vis ſequi, anime mi? Reſolve te.
3. Quæres, quare DEus hominem non ex auro, non ex argento,
Gen. 2. 7. vel ex alia pretioſiore materia formaverit: Formayvit ig tur Dominus D Eus ho-
minem de limo terræ, & inſpiravit in faciem ejus ſpraculum vitæ. & falctus eſt ho-
mo in animam viventem? Obſerva: DEus primèò corpus hominis in mo-
dum ſtatuæ de limo terræ efformavit, uti plaſtæ luteos fingunt ho-

leb. Io 9. Wines. Et hoc eſt, ad quod alluſit patientiſſimus Job: Memento
ic t

ſi mlg
egiunnt
iterun: ma
Narn. lics, i
ſuminan
i⸗ lellue:
Aum anan
wirnenls wnn
cknnppll,
Günplmen;
DelsAn,
Reus 4 min Kld
uli. Etertoe;
Nes, Cachiich ind
Atem laptmietn
lnplin Dei, un
enl⸗ de ne
Addit Vars
lune, Etquinn
Purfces uce⸗
mmeiminderinn
eninüimiestun
leband Elern
lrorumalthn

gnopenlen

ſedi lini

Superbi viſo Oracifixo meritò confundantur, 28 5

itt k ſicut lutum feceri me, & in pulyerem reduces me; in quem finem & DEus
N Jeremiam ad domum figuli miſit, ut ibidem contemplaretur ſuam JIerem. 18. 26
Run . originem ac matricem, ſcilicet lutum, & ſic diſceret humiliare ſe & ſub
“ us potenti manu Dei non exaltari! ideoò DEus hominem non ex auro,
60 Nen vel argento, ſed ex luto formare voluit. Ex qua materia etiam huma-
onerät nitas Chriſti à Spiritu Sancto efformata eſt; unde Eminentiſſimus
Detlem Cardinalis Hugo: Terra fuit Chriſtus in paſſione: terra infimum locum tenet & Hugo Catd.
Nuog hltr plus non potuit deſcendere: nec Chriſtus mags potuit humiliari, quàm ut pareretur hic
Vmimnn, pro nobi &c. Unde apud Pſaltem ait: Factus ſum ut jumentum apud 'lal. 72. 23.
naeconli te: Et ego ſemper tecum-
uitetſiis 4. Olim crucifixi tum mortui, tum vivi canibus ac aliis belluis
emmdl. in prædam dati ſunt, ut patet de S. Blandina crucifixa, de qua Euſe- Euſeb. l. c. It
ungnln,, bius: Blandina, inquit, in bgno ſuſpenſa propoſita eſt in præadam & lacerationem
imeulit ſeri irruenubus. Et hoc eſt, de quo etiam conqueritur apud Vatem
. Regium crucifixus Dominus: Quoniam circumdederunt me canes multi. Et plal- 21. 175
tühn iterum: Circumdederunt me vuuli multi. Tauri pingues obſederunt me. Et qui-
6s Neglir nam dices, hi canes erant, vituli atque tauri, qui crucifixum E-
, l⸗ ſum in Calvario monte circumdederunt?
N anß Reſp. Le Blanc: Canes erant Judæiob latratus & accuſationes apud Le Blanc ic.
keict en Annam, Caipham, Pilatum, Herodem, ac demum in ipſo Golgothæo
niubilllu jugo in mediis tormentis continuò Chriſtum allatrantes, illumque
mtefetiis ſeductorem populi, blasphemum & prohibentem tributum dare Cæ-
Adnü ſari appellantem; proinde dignum eſſe, ut tali abominando, ut re-
uinſta bellis Cæſari, publice coram omni populo interimatur ſupplicio:
o erl Reus eſt mortu, Sed & vitulis comparati ſunt: CGircumdederunt me puufi Matth. 26.66.
NLus Ar multi. Et cur hoc; Reſp. Propter petulantiam, varias geſticulatio-
Onal huni nes, cachinños, inſultationes in Chriſtum cruci affixum: Prætereuntes Matth. 27 39.
hicis Auud autem blasphemabant eum, moyentes capita ſua, & dicentes ?2 Vah! qui deſtruis
n Ctt, wan templum Dei, & in triduo illud reæd'ſicas, Spalya temetipſumm: ſi Fius Dei es,
lbert an deſcende de cruce.
Chrfurin. Addit Vates Jeſſæus in perſona Chriſti crucifixi: Tauri pinguesobſede- Plal. «1. I8.
ivr er⸗ runt me. Et quinam hi tauri pingues? Reſp. Idem illuſtris Interpres:
Aeehin Pontifices, Judæorum principes, Seniores populi, Scribæ & Phariſæi
merito in Scriptura vocantur tauri pingues propter ſuperbiam, erant
vonaaeon enimfüGmiles tauris Annibalis, quibus caput & caudæ fœno accenſo ar-
rDymu debant, & ſic cæco impetu in hoſtes ruebant; ita & illi Eccleſiaſtici Ju-
t dæorum œſtro perciti & ſuperbiâ inflati in Chriſtum patientem ac
ice on in ligno pendentem irruebant: Similiter & principes Sacerdotum illudentes Matth. 27.4.
hon urtr⸗ sum ſceribu & Senioribus dicebant: Ahos ſalyvos ſecit, ſceipſum non poteſt ſalvum

g⸗ facere, Si Rex Iſraâl eſt, deſcendat nunc de cruce » & credimus eci. Ex quibus
Nn 3 patet,

286 (Conſideratio LkxXV. Superbi viſo Crucißxo meritb &e,

patet pientiſſimum Redemptoremnoſtrum & hunc crucifixum
ſummis, mediis & infimis, à ſæcularibus & Eccleſiaſticis, à doctis ſive
ſeribis, & indoctis, à ſenioribus & junioribus ludibrio fuiſſe habitum,
in quibus tamen ſummè erat laudabilis. Hoc fecit ſuperbia eorum:
S Auguſt. in yæ homini, ait S. Antiſtes Hipponenſis, cujus auriga ſuperbia eſt, neceſſe eſt
Ep. S Jo. enim ut præceps erat. Ecce anime mi! Si tibi ſimile quid acciderit, ſi
propter virtutes & benefacta haberis à ſuperbis & arrogantibus
Jo. 5 20. Ccontemptui; Cogita: Servus non eſt major Domino ſuo ſi me perſecuti ſunt.
E vos perſequentur.
Luc. 6 19. 6. Superbia & luxus divitem Epulonem perdidit: mmduebatur purpus
rà & byſo: & epulabatur quotidie ſplendidè., Et quid tandem in fine? Mortu-

us eſt. & ſepultus in infern. O quot ſunt defacto adhuc tales ſuperbi
& arrogantes, in quibus nihil invenies præter inania folia. Efuriit

aliquando Chtiſtus Dominus, & cùm vidiſſet à longè ficum, acceſſit
12. ad eam, ſi quid fortè in illa inveniret, ſed nihil invenit, præter ſolia. Sic
erit in morte ſuperborum & in conſummatione ſæculi: Exibunt An-
geli, & ſeparabunt eos de medio juſtorum, & mittent eos in cami-

Marc. II.
Marth. 1 3⸗ 49.

num ignis, ubi erit fletus & ſtridor dentium; intellexiſtis hæc om-

nia; O ſuperbi, 6 arrogantes, intellexiſtu hæc omnia?
Cæterum referunt Annales PP. Capuc. ad annum Chriſti 1560.
n. 6. de ſuperba & illuſtri fœmina, quæ novum modum inter veſtes
in urbem invexit; quæ càùm graviter infirmaretur, aſſiduò inclama-
vVit: Damnaia ſum. Vocatur confeſſarius, ſolatur mœſtam, proponens
crucifixum. Pruſtrà omnia. Et ecce dum hæc fiunt, adeſt in tem-
pore infernalis demon, & ſuperbam hanc furiam in orcum
rapit. Ite ſuperbi: hic locus veſter eſt.

CON

yuun

6
1

Lerit
lüfun
Nan
arig
Rene me
llie iuaren
nuln ienieit, g
Pbretkvechin
ouumbiinepeii
Dcprevn,w
Uunderneiertu
temm hocckenonk
Chriſtiſen

16 huynn i⸗
lido, quantn
Uihime, Plerin
kelenptionisin
ſtus k: Ouen
1. Codi
effügent luen,
niror, alil
1 Erumme
lus, mn /

c S ) eee 28 7

mnlifinm, Waeo Ro ne ReRoe e e . oeNHgEeNMoeE n e
dbre WNSA LHe e

aen CONSIDERATIO LXXVI.
4 Chriſtus in cruce patiens amaris la-

an erymis noſtrarum deplorat jacturam animarum.
eſuut ſn, .
dr Cum clamore valido & lacrymis offerens, cxanditus eſt
e) n. ro ſua reverentia.,. Hebr. 5. 7.
WNre
a.NIme I.
W.
W Levit quondam David non tam præſentem, quàâm æternam
Töänrne filii ſui Abſolomi mortem, eò quòd in flagranti parricidii de-
cdsztenne licto lanceis confoſſus infelicem animam exhalavit : Ceutri: Reg. 18.33.
ö ee ſtatus itaæque Rex aſcendit cæœnaculum portæ, & fleyit. .
Flevit Samuel Propheta Saulem non tam regno, quâm & vitâ
ilire⸗ ac ſalute ſuò æternà Privandum: Lugebat Samuel Saulem, quoniam Do. I. Reg. 15.35.
erretss punum pœnitebat, qudd conſtituiſſet eum regem ſuper Iſraæl. .
dimlum⸗ Flevit Ezechias in morbo, quem ei mortem prædixerat Prophe-
dened tarum Princeps Iſaias brevi allaturum; proinde ſe convertit ad tem-
. hpliparietem, ut attentiuùs ac liberiùs ad DEum preces cum lacrymis
am funderet: Flevit itaque Ezeccbias fletu magno. Convertit autem ſe ad parie- 4. Reg. 207 6.

tem hoc eſt, prout hic aſſerit S. Gregorius Magnus, ad humanitatem
Chriſti Eſu Redemptoris noſtri, quia ipſe ſtat poſt parietem noſtrum. Cant. 2. ».
Flevit & pientiſſimus Salvator noſter in lectulo crucis paulèò poſt
ex hac vita diſceſſurus. Ita Gentium Doctor Paulus: Cum clamore vali Hebtr. F. 7.
do & lachrymir offerens, exauditus eſt pro ſua reverentis; Clamavit clamore
valido, quando ad Patrem dixit: DEus meus, DBus meus, ut quid dereli-
quiſti me? Flevit, quia prævidit acerbiſſimæ paſſionis ſuæ & copioſæ
redemptionis inutilitatem in multis; unde per Pſalmiſtam conque-
us eſt: Quæ utihtas in ſanguine meo, dum deſcendo in corruptionem 5 Pſal 29. 10.
2. 30 inter arcta conditus præſepia adhuc tenellus infans pias
effuderit lacrymas: Et primam vosem ſimilem omnibus emuſi plorzns, non Sap. J7. 3.
miror, quia illi tenellæ ætati quaſi proprium eſt, ut miſerias ſuas
20c ærumnas per ejusmodi fletum demonſtret; Imfantia, ait S. Augu- Augatt, 2r.
ſtinus, non à riſu, ſed à ſletu ordinur hanc lucem, quod & Chriſtus fecit. Civit. 14.

Quod

1

o. I. 35.
Luc. 19 41

GSen 29. 11
Hebr. 5. 7
§ Rern. ſer
3 in Dom.
Pſalm.

Hebr 5. 7.

Luc. 12 43.

Luc. 230 4 .

28⁸ Conſideratio LXXVI.

Quòèd Lazaro fideli amico ſuo defuncto lacrymis parentaverit:
Et lacrymatus eſt ]Eſus. Item quòd videns civitatem Solimæam in ſimi-
les lacrymas proruperit: Videns cipuatem, Eevit ſuper ilm, amor hoc fe-
cit. Ita videns jacob de longè Rachẽélem futuram ſponſam ſuam ad
puteum cum ovibus ſuis adventantem, elevata voce fleyit. Flevit & E-
ſus in cruce: Gum eamore valido & lIacrymis offerens hoc cruentum ſacri-
ficium: Clriſtus, inquit S. Bernhardus, non contentus fuit lacrymis oculorum
ſea totius corpori ſanguines laerymirpeccata noſtra flere, & lavare voluit. O fle-
tum verè miferandum, videre Eſum, vitam noſtram, nune
morti appropinquantem, tam amaris lacrymis animarum noſtrarum
deplorantem jacturam! fletum miſerandum!
3. Et ſubjungit S. Paulus: Exaadhtus eſt pro ſua reyerentia. Et quo-
modo, dices, Chriſtus in cruce à Patre fuit exauditus? Obſerva: O-
ravit in monte Olivario cum lacrymis, & exauditus eſt à Patre, dum
ei Angelum conſolantem ſubmiſit: Apparun autem illi Angelus de cœlo, con-
fortans eum. Oravit & in monte Calvario cum lacrymis, & conſolatus
eſt non ab Angelo, ſed ab uno latrone pænitente: Domine mememo mei.
Hoc crucifixo Redemptori noſtro ſummum in ultimo agone erat ſo-
latium, ubi vidit ſaltem unicam animam ab inferni faucibus per

8. Bernh., e. 3. Paſſionem ſuam eſſe ereptam: Exauditus eſt pro ſua reverentia; Proinde

Med,

4 Reg 6. Fe

EGen 27. 34.

2, Keg 3 15.

iterum Doctor Mellifluus: Flevit ſuper illam (hoc eſt animam) ner ſolùm
fevit, ſed etiam occidi ſe permiſit, ut pretioſiſpmi ſanguinis ſui pretis eam redimerer.
O Chriſtiane! Si tamen verus Chriſtianus es, Chriſtum amas &
ſequeris? O Chriſtiane, inquam, collige vel ex hoc ſummam ani-
mæ tuæ dignitatem, & irreparabilem jacturam, ſi hunc theſaurum
in agro corporis tui abſconditum per ſocordiam tuam aliquando
perdideris: Flente Domino pro nobi, ait S. Bonaventura, omnes cum ipſo
Iere debemus Sed Eheu! ubi ſunt lacrymæ noſtræ?
4. Filii illi Prophetarum fleverunt propter amiſſam unam ſecu-
rim, quæ inter fecanda ligna illis in Jordanem fluvium ex improviſo
delapſa eſt, unde multis cum lacrymis ad Eliſeum Prophetam excla-
marunt: Heu, heu, beu Domme mi, & hoc ipſum mutuò acceperam.
Eſau irremediabilibus lacrymis ſua deploravit perdita primoge-
nita, quem planctum Seriptura rugitum appellat: wrugt clamore meg-
no, dum quaſi leo in ſylva ob ereptam prædam irrugiit.
Phaltiel filius Lais mœſtis lacrymis deplanxit Michol ereptam
ſibi uxorem putatitiam, quam prius David cæde centum hoſtium
ſibi emerat: Miſit ergo Eboſeth, & tult eam à yno ſuo Phaltiel fiho Lais, ſeque-
batürque enm yin ſuus, plorans usque Bahus im. V

Michas

ſcdalt
ns &e o
rritzilgl
,,6 ſun
Mlets

eſellts
Jumrdn
ileis, Ani
8 uphüms
ni GMn ,lu
Cucifrun 1
nerncssohnl
tui hoym
Fundbnntri
Hlümianch
A
ucilltckordin
ſentoninprin
Nelenmrön
tepüppelan⸗
inCe MniKen
Focelcont
Deroctoinhl
Mnaginen a
lbaconkinin
Lenreperi tei
HMie nſi
alen
ſon uc

NMNi
. Colank

enertonrne

li, ueßen
Gencient,e
Folam Cpni
mielinn,

rntmrertr⸗
Neninſm..
Uhete.
MMnined
Tbi.
Lentunts,.
Mügin
lu, Ok.
Fam, nun
noſtrarum

u ag.
Wern:0.
TIDene dn
eleire ler
„QcoNNen
ine mntnune,
gone ertl⸗
Pincihos pet
, Donnce
in)on ,lin
Arellneret,
ns E
Wormena W⸗
Ne Dehanmn

Namndiiduah

, annein

ſummmſ⸗
um erinniß
ogkendl⸗
Auſce

enhriak

Cur Chriſtus in cruce fleverit? 289

Michas amariſſimè flevit, dum Danitæ idola ſua ſurripiebant, quos
plorans de longè ſecutus eſt; & cùm hi cauſam hujus tam inconditi
ploratũs inquirerent: Quidploras? Reſpondit: Deosmeos, ques wihifeci, tu- Judic. 18. 24.
liſtis, & dicitis quid tibi eſt?
Mulieres illæ Gentiles vehementer deplangebant Adonidem ſibi
ereptum, quas Ezechiel ad portam atrii exterioris in templo Dei ſe-
dentes obſervavit: Et ecce ibi mulieres ſedebant, plangentes Adonidem. ñzech. S. 14.
O fili hominum! usquequò gravi corde? ob viliſſima crepundia, ob
pomum ereptum, ob unam amiſſam ſecurim cum pueris ploratis & e- 5
julatis: perditis econtra per unum peccatum mortale pretioſifſimam
animam veſtram, gratiam divinam, paradiſum, ipſumque Deum, &
ridetis, ah miſeri! ad ipſum veſtrum interitum? Suntne inte, ſubintrat
S. Auguſtinus „ Chriſtiana viſcera pietatis, qtti plangis corpus, à quo receſſit ani-S. Auguſt. ciĩt.
ma, & non plangis animam, àqua receſſit Deus? Et non plangis Amorem tuum à. Antonine
crucifixum Eſum, qui cum clamore valido & lacrymis ſe pro tua ina-· 4 tit 7.
ra crucis obtulit ſalute? Et ſi quidem illum non dignum æſtimas unicàâ“ 5. 3·
tuâ lacrymulâ (Vah portentum ingratitudinis) cur non lacrymas
fundis propter innumera & enormia tua peccata, quibus de novo hunc
Filium Dei crucifixiſti? ah cur non ploras?
5. Audi quid memorabile. In Eccleſia Forſtenridenſi, qui locus un Ex libro de
leucàâ ab Electorali urbe Monacenſi in Bavaria diſtat, hodie magna cùm confrat. 5.
veneratione in principe altari colitur antiquiſſima quædam imago cru- Hõ
cifixi Redemptoris noſtri, quæ priùs in monte Sancto Andecenſi mul- t0 anno 1623.
tĩs prodigiis celebris, cum Agnete Bavariæ Duciſſa pientiſſima & ex-
inde Philippi Secundi Francorum Regis conjuge trinâ vice humanâ
voce locuta eſt, & antequàm Hunni Bavariam igne & ferro vaſtarent,
per octο integros dies ſanguineas laerymas ſudavit, per quam Sacram

imaginem Deus etiamnum hodie miſeris mortalibus illuc devotionis

causà confluentibus, mira ſolet elargiri beneficia. Verſus, quos ibi-
dem reperi, hic ſubjungo:
Häc miſiſſe ferunt ter vocem ex arbore Chriſtum,
Sanouine & oltonos immaduiſſs dies,
Jam tacet, & nullæ ſtillant & cor pore guttæ:
Nimirum guttas vellet habere tuas.

6⁶. Coloniæ Agrippinæ in templo B. V. Mariæ de Monte Carmelo ad ggid. Gele-
venerationem expoſita eſt vetuſtiſſima quædam imago crucifixi DoO-nius in Ma-
mini, quæ per nefarium luſorem, dum infelici alearum luſu omnes, ſu- gnit. Colon.
as perdiderat pecunias, impio pugione in vultu & oculis ſauciata pro-l. 3. Syntag-
digioſum ſanguinem ac cruentas lacrymas ſtillavit. mare43. F. b;
CGintber Unus pro omnibus. 0 En

Hier. 9. I.

Joan. 4. 6.
S. Ant. Pad.
hic.

2. Reg. 16. 5.
Pſalm. 131. I.

Pſalm 37.14.

290 Conſideratio LXXVII.

En) Eſus tuus & hic crucifixus in ſacris ſuis imaginibus adhuc hodie
tua & quidem ſanguineis lacrymis deploratpeccata, & tu peccatorin-
veterate, adhuc ſtas immotus? Cur non exclamas in animo contrito &
humiliato cum Vate Threnologo: Quisdabit capiti meo aquam, & oculis meis
fontem lacrymarume Et plorabodie ac nocte interfectum in cruce amantiſſimum
Redemptorem meum.
Olim Eſus fatigatus ex itinere ſedebat ſuper fontem, & quidem horâ ſextàâ
diei, expectans converſionem & lacrymas unius peccatricis animæ.
S. Antonius Paduanus per hunc fontem crucem intelligit, in qua te
etiamnum expectat, anima Chriſtiana, ſitiens lacrymas tuas mitiſſi-
mus JEſus: Et nondum vis venire? Ah nondum?

CONSIDERATIO LXXVII.

Aſpectus & conſideratio crucifixi E-
ſuoptimus eſt iræ & iracundiæ ſedandæ medicus.

Recogitate eum, qui talem ſuſtinuit à peccatoribus adver-
Sis ſemetipſum contradictionem. Hebr. I2. 3.

I.

N Avidi Regi in fuga contra faciem Abſalonis nudis pedibus
montem Oliveti aſcendenti, & amarè ſuam ac ſubditorum
miſeriam deploranti occurrebat Semei, homo protervus&
irâ percitus, plura maledicta ac convitia in Regem ſuum
fulminans, imèò & lapides in illum mittens: Et maledicebat,
mittebatque lapides contra David. Quid ad hoc Rex manſuetiſſimus: Memen-
to Domine David, & omnis manſuetudinis ejus. Voluit quidem Abiſai huncra-
bidum canem ad condignam depoſcere necem, illique amputare ca-
put, ſed prohibuit Rex: Ego autem ſicut ſurdus non audiebam, & ſicut mutus
non aperiens os ſuum, & factus ſum ſicut homo non audiens: & non habens in ore ſus
radargutionem.
En perfectiſſimum typum Chriſti Domini, Filii Davidis, quo-
modo ira ſit refrænanda, & quomodo irato ac inſano homini ſit ob-
, „vian-

cer
Nxiſebel⸗
(ion

lentemti
Nonfallax,rin
1e, Evidetini
Müllusconrxt
Acitur, n
ConSArinir
vel ti ſentit
necabefnsttlt

nnotusirr idin

lum, I imgs

. acob N
Untinctam a

tol⸗
Apunrin.
, iin
Anahhit

emn horiſen
