caret amores, illum faſciculo myrrhæ aſſimilavit: Faſciculus myrrhæ di- Cant. I. I2.
lectus meus mihi, inter ubera mea commorabitur: Et quomodo ſaſciculus
myrrhæ? Reſp. Ludovicus Pontanus: In SS. Euchariſtia eſt Chriſtus
inſtar faſciculi myrrhæ, dum ejus recolimus Paſſionem & Crucem;

ſed mox ſubjungit eadem Sponſa: Botrus cypri dilectus meus nuhi; Et quid

dulcius Cypri botro? amara quidem tibi videbitur prævia ante Com-
munionem meditatio de Chriſto paſſo, crucifixo & mortuo, ſed &
hæc ipſa amaritudo vertetur tibi in optatam dulcedinem; ſic imitabe-
ris ſedulam apiculam, quæ ex amaris fioſculis dulciſſimum mel colli-
git, hinc lemna: Ex amaro dulce. .
7. David Rex ingenti quondam deſiderio anhelabat ad aquas de ci-
ſterna Bethlemica: O ſi quis mihi daret potum aquæ de ciſterna, quæ eſt in Be- I. Reg. 23. 15.
tblehem Chriſtus Filius David majori adhuc deſiderio ſitiebat fon-
tempaſſionis ſuæ, generisque humani redemptionem: Deſiderio deſi- Luc. 22.
derayi mandusare hoc P'aſcha vobiscum, antequàm patiar. Poterat quidem Do-
minus hoc ſacroſanctum ac diviniſſimum Sacramentum alio tempore
inſtituere, ſed tempus expectavit Paſſionis ſuæ, & quidem ultimam
noctem, quâ imminente ſolemniter illud inſtituit, illôque ſe ipſum,
ſi ita liceat dicere, & diſcipulos ſuos communivit, ut oſtenderet
UI 32 nos

3. Cyprian. ep
54. ad Cox=
nel. Pap

Ex vita §.
Benav.⸗

1 5S8 Conſideratio XLI. Crucifßixus in §S. Euchariſtia &c.

nos quoque urgente aliqua afflictione, aut perſecutione taliter efſe
roborandos.
Et hæc eauſa eſt, quèòd primi fideles, cùm à tyrannis ad tormenta
& cædes ob Chriſtiani nominis confeſſionem raperentur, prius hoc SS.
Sacramento reficerentur, ne dolorumacerbitate victi, in illo certa-
mine deficerent; hinc S. Cyprianus: Idoneus eſſe non poteſt ad martyrium, qui
ab Eoœcleſia non armatur aa prælium: Et mens deficit, quam recepta Euchariſtiz non eri-
git, & accendlt. Eliam conſule, de novo per panem ſubcineritium, pro-
ut dictumeſt, erectum & accenſum. Si hoc olim in umbra, quid nunc
in veritate?
8. Pro exemplo nobis inſerviat S. Bonaventura Doctor Seraphicus,
Chriſti Crucifixi ac Doloroſæ Matris ejus amator & cultor Zeloſiſſi-
mus, qui vix natus annos 14. mundum valere juſſit, & Ordinem S.
Franciſci ingreſſus eſt, ſub cujus tamen umbra fruſtrà humilis latitare

potuit, dum totius Sacri Ordinis Generalis electus, & exinde à Gre-

gorio X. P. M. ad purpuram pertractus eſt. S. Thomæ Aquinati Biblio-
thecam illius, êqua tamen eminentem hauſiſſet ſcientiam, videre cu-
pienti, Crucifixum oſtendit. Tanta erat illius pietas erga Venerabile
Sacramentum, ut aliquando, cùm ex humilitate à Sacro legendo ab-
ſtineret, Angelorum miniſterio illo cœleſti pabulo fuerit recreatus.
Moriturus, cùm vomitu laboraret, & 88. Euchariſtiam ſumere non
poſſet, rogavit, ut ſaltem ejus pectori admoveretur; Et ecce ingens
rodigium, pectus ſe ipſfum, inſtar fragrantis & maturæ roſæ aperuit,
& SS. Euchariſtia ultrô corejus penetravit. Conſidera ex hoc, qua-
lem ac quantamhic Seraphicus Doctor ex Vulneribus Crucifixi hau-
ſerit ſcientiam ac amorem. O ſi & tu tanto amore flagrares in
Chriſtum pendentem de cruce, vel in SS. Eucha-
riſtia deliteſcentem!

Meackanten,
ſaltottc , fnt
Cuktrelngni,
inrtenen, Ei⸗
u umnlagenen
toledlrwore
Mümamel⸗
Andamrenn
Uuintr
upllarlctene
Shareſisciyinoin

unmelweket
nnu, inguſt
unneimante ,
ldtnden h
Cenkimmerſ⸗

Emnhiäit, D

1

. F. S. S. ..G. G. G.⸗G.⸗ G. G.⸗G.⸗& G. G. G.. G. G. F. B. 8. .E. V. S S 5 5 3
erentun n
ick CONSIDERATIO XIII.
Hurfatcaynn

Crux in monte Olivario Chriſto
unti,lin propoſita, torcular fuit, quod ante tempus ei

ſanguineum expreſſit ſudorem.

Dodorderction,
“ Quare rubrum eſt indamentum tuum, & veftimenta tua
ultrihnitdlrc ſicut calcantium in torculari; Ia. 63. 2.
h, erineid
ImeAiNati)M I.
lentiam nicere
npega lernitl Acobum Patriarcham cerno cum Angelo luctantem, ſed ſine
Kan leenchah⸗ ſanguine: Ecce vir lultabatur cum eo usque mane. Jonam Prophetam Gen. 32. 24.
gann i intueor luctantem, & laborantem, ſudantem, & æſtuantem
Ailhamkumerevon

. Juia mare ibat, & tumeſcebat ſuper eos, in quod nunc eſſet projicien- Jonæ 1. 13.
; Rd dus, ſed ſine ſanguine. Paulum aſpicio Gentibus in ſudore vul-
unIMENEND tüs fui prœdicantem, & in laboribus pluribus anhelantem: Teſtis enim Philipp I. 8.
CRAeNNR n h; eſt Deus quomodo oupiem omnes vos in viſceribus EſuChriſti ſed ſine ſanguine.

lerdas Nndf Unum hodie Salvatorem meumaſpicio, qui in monte & horto Oli-
mwindretiun vario luctatur cum Angelo, ſed usque ad ſanguinem, usque ad mor-
dn ee tem. Oadmirandam rerum immutationeml in monte Thaboræovul-
tus duleiſſimi JEſu inſtar ſolis irradiabat, & inſtar nivis candicabant

veſtes; jam pallor faciem occupat, ſanguis per omnes artus prorum-
pit, & ipſa veſtis divino inficitur cruore. Omæſtiſſime JEſu! an non
nimis maturè hoc facis? Adhue deſunt alapæ, verbera, flagra, ſpi-
næ & ipſa crux, in qua ſuſpenſus morte tuâmortem omnium ſupera-
bis, & tununc jam ante tempus moreris? Triſtis eſt anima mea usque ad
mortem, Ecquid tandem hunc fatalem è toto corpore expreſſit ſudo-
rem? Certè immenſus amor tuus, & miſericordia mei tantum tibi
dolorem inflixit; grave peccatorum meorum onus fuit terribile illud
torcular, quo inſtar uvæ innocentiſſima caro tua preſſa, pretioſum

& ſalutarem illum liquorem effudit. O dulciſſime JESII! quis ſatis
amet te?

4 2. San-

160 Conſideratio XLII.

2. Sanctus Job expreſſiſſima Chriſti patientis figura fuit, præſer-
tim inilla agonia, quando à Satan graviſſimâ impetitus pugna fuit, in
qua omnia perdidit, & toto corpore ſauciatus eſt, de quo ſacer tex-
Jeb. I. 20. tus: Tunc ſurrexit Job, & ſeidit veſtimenta ſua, & tonſo capite cotruens in terram
adoravit c. Ita, inquam, Chriſtus Dominus in monte Olivario in
graviſſimo illo certamen ſpiritůs cum carne, & carne ipſius cummor-
te imò cum tartareis poteſtatibus ad pugnandum contra illum ſolutis,
Lut. 12.43. feciſſe perhibetur: Et factus in agonis, prolixids orabat, ſciditque veſti-
menta ſua non quidem externa, quæ ad commodum militum reſer-
vare voluit, ſed interna corporis ſui, dum ex omnibus membris &
8. Bernhard. poris undequaque ſacer cruor copioſiſſimè profluxit: Et factus eſt ſudor
Dom. in Ram. ejus yelut guttæ ſanguinis decurrentis in terram; Supraquod S. Bernhardus:
Ftalm. Non ſolům, ait, oculis, ſed quaſi omnibus membris flev iſſe videtur, ut totum corpus
ejus, quod eſt Eccleſia, totius lacrymis corporis purgareiur.
3. Cæterum dum mecum ipſe mentis & fidei oculis contemplor
Dominum meum [Eſum genibus ac facie in terra defixis, in agonia
illa luctuoſa cœleſtem Patrem ſuum orantém, & ex omni parte ſui ſa-
cratiſſimi corporis pretioſiſſimum ſanguinem fundentem, ad eum
converſus admiratione plenus compellor cum Cœlitibus illis apud Iſai-
am exclamare: Quare rtubrum eſt inaumemum tuum, E& veſtimentatua ſicut cal

cantium in torculari?
Expende hic, quantum oportuerit eſſe horrorem paſſionis & crucis
in Chriſto, ut ſudor ejus fieret quaſi guttæ ſanguinis decurrentis in
terram, ut non ſolum corpus ipſum & veſtes madefecerit, ſed & ipſam
terram alluerit. Oextaſin divini amoris! mira circa nos tuæ pietatis
dignatio! ut ſervum redimeres, te ipſum tradidiſti! O duleis Eſul vi-
diſti ibidem clariſſimè & ſingulatim mea, & totius Mundi delicta gra-
H. 5309. viſſima, turpiſſima, innumera tibi luenda, quia in te poſuit Vominus imqui-
tates ommum noſtrum. Quis hæc conſiderans non obſtupeſcat? Oinaudi-
tum omnibus Gentibus dolorem! ſudor pretioſiſſime, myrrhæ pri-
mæ & probatiſſimæ! Sana omnes languores & infirmitates noſtras; Sa-
Jerem. 31,17, na me qui dixiſti: 4 vulneribus tuis ſanabo te.
4. O animemi! Si vidiſſes Magnum illum Sacerdotem Oniaman-
te crepidinem altaris tam humiliter proſtratum, & pro ſalute populi ad
Deum orantem, quid dixiſſes? Scripturam audi: Jam verò qui videbat ſum-
mi ſacerdotis vulium, memte vulnerabatur. Et tu nullà commiſeratione tange-
ris videndo Eſum tuum in monte olivarum ob tuam ſalutem in pro-
prio ſanguine natantem?
Hic vidiſſes Eliam Prophetam humi ſub Junipero ſe jactan-

tem, & usque admortem afflictum, atque ab Angelo roboratum:

MK. 63. d⸗

2. Mach.3. I 57

Peti-

3 MMunmn
yuum!
Tewälesfn
etunm: Mlten
us calt, E
netit emn.
lekeire in
ſi nmnaman

5 ifien
utan
Mrncnemila:
Aluek; Kgun
Amen lwnerzt
foirlumniens
mummallsſtine
Eee Aun
ihlne iin e,,
ulligtii . 4
Utumpratere
I Chrins on
Ethlien, achne
Rein, Aimn
Wellmr t
1n. ſütrei
Eerudns ſan,
. Wnn

n

lüz Crux torcular Chriſio in horto. 161

ien Petiyit animæ uæ ut moreretur. Accede & tu » & conſolare JESIM;, 4 Reg. 19. 4.
ett, DHL & dic ei humiliter: Impoſterùm mi JESU! mi Redemptor,
itng non amplius oflendam 1, . .
lnmonel⸗- Hic vidiſſes Davidem transgredientem torrentem Cedron in
ameigſitgi ſumma mœſtitia & animi amaritudine Porrò David aſcendebat lum 2. Reg. 15.50,
nnnallime olivarum, ſoandens, C. ſiens, nudus pedibus incedens, & operto capite. JFSIIS
ar Filius David non oculis tantuùm flevit, ſed & omnibus membris:
u, Cidlner. Quid ergo ſtas ò anima, ſubintrat hic S Anſelmus, accurre, ſuaviſſimas illas
ümminmn guttas lambe, noli dormire cum Petro, ne merearis audire: Sic non potuiſtis und
enibunenml horà vigilare mecum
it Rideu Hic vidiſſes Jonam Prophetam in profundum paſſionis mare
r n projectum: Tollue me, & mittite in mare, & ceſſabit mare à vobixs, En Jonæ I. 12.
ſenltengr, Miantn

Jonas evaſit, ille verò wenit in altitudinem maris, & tempeſtas
1 deymerſit eum.
eioenlscon Hic denique vidiſſes ocob Patriarcham ad adventum fratris
micefni, ing ſui Eſau trepidum, confugientem ad orandum DEum, qui miſit
exOinnipertelit Angelum, à quo confirmatus eſt, cùm diceret: S& contra PEum fortir
nlenenn, M fuiſit, quantô magis contra hominem præpalebis ?2 Et diſceſſit ab eo Angelus,
Pibusilispudld ſed quando? Keſpondetur, quando auroram vidit: Dimitte me, jam Gen. 32. 26.
nfmmmcitſncd enim aſcendit auroræ,
es „ Eoce in cruenta illa agonia Angelus de cœlo Chriſtum pariter
enpansbend⸗ conſolatus eſt; ſed quando diſceſſit? Reſp. Ubi auroram vidit,
nnsernnd aurora autem illa non erat alia, quàm erumpens ex omnibus mem-
EAN pris ejus ſudor ſanguineus. Væ autem animæ illi, quæ cùm multis

tncentK Peccatorum maculis ſit inquinata, hoc ſanguineo ſudore renuitla-
KändOens ir vari; audiat hæc aliquando ab hoc ſanguinis Sponſo illud Ezechie-
Erocnsn den lis: Nimio labore ſudatum eſt, & non exivit mmin rubigo ejus, neque per ignem: Ezech. 24. 12.
arnetſitdier⸗ Enmunditia tus execrabilis eſt, quia mundare te volui, & non es mundata a ſordibus.
haitgKn 5. Cæterùm prætereundum non eſt hic ſilentio, quèò d illud ſu-

ee darium, quo Chriſtus Dominus in monte oliveti ſanguineum ſuum
Ne⸗ rmiots abſterſit fudorem, adhuc hodie integrum in monte Sancto Bavariæ
ei Conſervetur, ac ſummâ religione à fidelibus propter notas divini
eaore ſanguinis colatur. Ita P. Gretſerus 2. lib. cC. I. de cruce „ & Ly-
s Tus fol. I12. Vidi hoc luctuoſum ſudarium „ & non ſine animi ſen-

õ ſu veneratus ſum. .
taumuudi ſpr, Et quàm triſte hoc erat Angelis DEl ſpectaculum, videre uni-
umlen e verſorum Dominum jam penè mortuum, in horto Gethſemani jam
rumdbel trium horarum ſpatio in agonia illa prolixiùs orantem, quod & in

„ cruce fecit, ait Barradius & alii, ut precibus ſuis Patrem humanæ
ni ſin , genti conciliaret. De oratione crucis inquit S. Paulus: Qui in diebus
gleieh ÿ Gumber Unus pro omnibus. X carnit

162 Conſideratio LlII. CGux torcular Chrillo in horto.
Hebr. 5. 7. carnis ſuæ preces, ſupplicationesque ad eum, qui poſſit illum ſalpum facere à mor-
te, cum clamore valido & lachrymis offerens, exauditus eſt pro ſus reverentiæ« Ni- 2
hil ſimile auditur in Olivario monte. Audi, & conſidera8. Matthæ-
Matth. 26,39. Um: Procidit in faciem ſuam orans, E& dicens Pater mi „ℳ₰ boſſibil eſt. tranſeat 2
me cahx iſte. Ergo calix iſte pertranſiit? Minimè gentium. Et quid ſequi-
tur? Ierùm ſecunab abiit, & oravit, dicens: Pater mi, ſi non poteſt bie calix trans- (
ſire, niſi bibam illum, fiat voluntas tua. Iterum abuüt, & oravit tertiò eundem ſer- be
inui 2 Minimè: niſi ut fieret voluntas DEl, hanc M
monem dicens. Obtinuitque? Minimé: niſi ut fie „ 1
pluris quàm omnia creata ſimul æſtimavit. Ne
Job. 1. 6. 6. Kecordor hic illius diei, quo cum veniſſent fili Dei ut aſiſterent
ram Domino, adfuit inter eos etiam Satan, cui petenti mox conceſſit DE- , .
1 i ideret. DEus bone! à DEO o N
US, ut Jobum cruciaret, ſed non occideret. us ! à I
diabolus inter filios Dei comparens, impetrat contra Job amicDum 1. 1,l
Dei id quod petit; Et Filius Dei à DEO Patre non impetrat id quod

pro ſe petit? Quid ergo deſpondes animum, ſi aliquid 2 DEO ſæ-
Blofius in piùs flagitaſti, & non impetraſti? Imitare 8. Gerrudcir Aem,
monili ſpiri, quæ ſuæ voluntati nihil conceſſit, ſed omnia in J untatem I ees
uap. 1I. Chriſti in monte Oliveti agonizantis transmiſit! cui apparuit ali-
quando mitiſſimus Salvator Chriſtus „ unâ manu ſanitatem . alterà
ægritudinem offerens, deditque ei pleniſſimam optionem, quidnam

vellet eligere? quæ neutrum elegit, ſed plicatis in crucem manibus, Alnlonai
& in genua procumbens: O mi Domine, inquiebat, volo, ut non me. Wmcl nuß
am, ſed tuam Attendas voluntatem; ego ad utrumque parata ſum, Trüriterlleinte

Imtilenidigue

d

tuum eſt diſponere &c.

mnmne ni gu
n fagelati
yirſt,ad)
nobicebant er
untmiegnn
Anarlkik
anmtdges? ice
miſndinen cĩ

ict

Png e , S. ( e 2 1673,
eoeeeeEEEYEEEYEY ES
iſnlilie, .
euinki⸗ CONSIDERATIO XILIII.
lun kra . .
mina Crucifigendi olim priùs ante mor-
. .
rnlmmul tem acerbè flagellabantur, quod & Chriſto
ſr SDin Redemptori noſtro accidit.
inok nnelitl .
Dudd n Tanc ergo apprehendit Pilatus JEſum, & ſlagellavit.
tchre i Jo. 79. 7
won inpennit g e
alguidi N
Cettudem iim I.
n oluntren Eremias Propheta innocentiſſimus, priusquàm occideretur, pro
1)cui appmnut veritate prius acerbè flagellatus eſt: Wati principes contra eremiam, Hier. 37. 14:
ſinigten, Ale cazſum eum miſerunt in carcerem. Antequam innocentiſſimus Salva-
tonen, Ouican tor tuus ad mortem crucis damnaretur, ex mandato Pilati ini-
Gtencen mundnms, quiſſimi Romani Judicis ad columnam vinctus atrociſſimè fla- Jo. 19. 1
WNNNK. gellatus eſt: Tunc ergo apprehendit Pilatus g,Eſum, Cr flagellevit: Cůùm enim
Phr laat e adverteret judex ille intereſſatus non poſſe placari judæorum furorẽ,

conſtituit inſigni aliquâ pornâ animadvertere in dulciſſimum Eſum,
ut hâc contenti mortem crucis non ampliùs urgerent.
Attende anime mi, quanto horrore DEUIS tuus ſit perculfus, cùm
latà jam à Pilato flagellationis ſententiàâ, vidit confertam plebem ab
aula judiciaria, ùt fit, ad locum ſupplicii concurrere. Interim tauri
pingues jam obſidebant eum; rugiebant catuli leonum ad prædam;
ululabant lupi ad agnum diſcerpendum.
2. Quæres cur Chriſti flagellatio ita præter morem cruenta fu-
erit? Si Pilatumroges? ideò dicet, ut eâ ratione Judæorum animos
ad commiſerationem excitaret: Si Patrem æternum, cur eam ipfſe
permiſerit? ideò dicet: Propter ſcelus populi mei percuſſi eum. Si Filium 1. Reg. 13. 3.
Dei interrogo, quare tam dirè flagellari voluerit? Reſpondebit: Pro-
batio dilectioni exhibitio eſt oberi. Diligebat Jonathas David quaſi ani-
mam ſuam, & quid fecit? Expokavit ſe tunica, quâ erat indutus, & delit
enm David, & reliqua peſtimenta ſus usque ad gladium, & arcum ſuum, & us-
que ad hafteum. Diligebat animam tuam Eſus, verè dulcis Jonathas,
¶Auem amorem præcipuè katcfcin in flagellatione, dum noſtri S r

164 Conſideratio XL.II.

veſtibus denudari voluit, & arma reliquit, quia non reſtitit hofti-
bus fuis potentiâ ſuâ, ſed permiſit ſe usque ad ſanguinis per totum
corpus profuſam diſtillationem cædi, ut ejus ſanguine ſpiritualibus

S. Aug. ſerm. morbis ſanaremur: Audi Sanctum Auguſtinum: agnoſce homo quantum
114. de temp. yaleas, & quantum debeas, & dum tantum redemptioniz tuæ dignitatem perſpicie,

Jo. 3. I6,

ipſe tibi peceandi pudorem indicito. .
3. Placeat immenſum hunc & Patris & Filii amorem egregiaâ ali-
quàâ S. Auguſtini ſimilitudine explanare; hic S. Pater ubi illum ſacri
Evangelii textum: Sic Deus dilexit mundum, ut Filium ſuum unigenitum da-
ret emphaticè explicare voluit, dixit: Hoc Stc, inquit, tantumdem
eſſe, ac ſi maximi cujusdam Principis ſervus magnis febribus
æſtuaret, nullumque aliud ad ejus ſanitatem remedium ſupereſſet, niſi
balneum ex ſanguine Filii Principis, Pater tunc (ſervi ſalutem con-
ſulens) Filium totius regni unicum hæredem traderet, venas incideret,
ſanguinem univerſum eliceret, vitâque privaret. Talis fuit erganos
æterni Patris dilectio, quâ ut ſervos priſtinàâ libertate ac ſanitate do-
naret, unigenitum Filium ſuum tradidit, ut flagellis totus à capite ad
pedes usque cæderetur, & ſanguine totus aſpergeretur, de mox totus
fundendus ſpinarum, & clavorum aculeis, inciſis venis, quo pecca-
torum ſordes abſtergerentur, & vulnera ſanarentur. Quod expen-
dens S. Gregorius meritò exclamat: O mira charnatis dilectio, ut ſervum re-
dimeres, Filium tradidiſti, flagellandum, inquam, & crucifigendum.

Math. 20. 19. Hinc Salvator ipſe hæc de ſe aliquoties prænuntiavit: Trademt eum

M, 53. F5.

Pſal. 128. 3.

Centibus ad illudendum, & flagellandum, & cruciſigendum.
4. Quot autem, qualibusque flagellis Dominus noſter cæſus
fuerit, refert S. Vincentius ſerm. de Paſſione: Primò, inquit, Domi-
mus noſter flagellatus eſt ſpinis & vepribus acutiſſimis; Secundè fla-
gellis aculeatis: Tertiò catenis hamatis. Unde S. Chryſoſtomus ſu-
per illa verba Iſaiæ: Diſciplina pacis noſtræ ſuper eum, dicit, quòd iſta di-
ſciplina fuerit triplex, dura, quia virgis ,& ſpinis: durior, quia
flagellis nodatis: duriſſima, quia catenis ferreis.
Hanc acerbitatem flagellationis, & vulnerum ex ea profundita-

tem clariſſimè prænuntiavit Propheta Regius, dum in Keparatoris

noſtri perſona dixit: Supra dorſum meum ſabricaverunt peccatores, prolongave-
runt iniquitatem ſuam. Et cur, dices, hic ſacer Vates acerbiſſimam Ghri-
ſti flagellationem ſub fabricæ metaphora expreſſit? Reſp. Hoc appoſi-
tè factum eſſe: Ut enim in fabrica conſtruenda lapis ſuper lapidem,
cementa ſuper cementa componuntur: Ita in Chriſti flagellatione pla-
ga ſuper plagam, vulnus ſuper vulnus, livor ſuper livorem infligeba-
tur; unde idem Vates: ſuper dolorem vulnerum meorum addiderunt.

. Qua-

uniin 1
(Nornt N
aecclshüll
atuibio,cdun
tirtonnaliy⸗
Nünnfoktuunen
liend,

Metur, 1
wemimleor
InNINmelun
ilmmm Chrins)
Aumummolitertra
FlrvO ENl! n
Ein Ohoro en l
Ehnm, AUIin
rDtredke exclama
6 lmnntn, 9
Pllleete,,
ItCrikocdle⸗
Un, lsrrtikt
Gnm, Domne
—
„. WAda: Onil
lla lugtlr 4
e tuis
. Ncnseeheſ
du tan,
litelann

Glluti ot
nnn
lipin
1 ule *
Mé uicn

Amoremegre
Mterubiilunt
ſiun Aleriunl
igun, tantummde
5 Wugtiss fehrhn
eunſuhencheti
ne(Eriilnenn
Geretyrenusinc..
t. Ulslit en
Itate ac ſanitat
stoni cni
retur, de morton
8fenis, guo ecer
Nuu. Qod eipen
6luahe,Alenunn⸗
,Vciſknium.
CNNANN: NMrd u

Pin.

Dommms mhere
e:Dünd ill
riiins; Nell
ed Crilr⸗
gren, or, d
,Kos:
5)
gisielis.
CWleumekef
sduml,.
Repn,

uſ
rut et
unn ⸗

De flagellatione Obriſti erueifgendi. 16 5

f. Quare inſuper Chriſtus tam crudeliter flagellatus fuerit, pri-
maria cauſa fuit diabolus, qui jam ab initio, & in ipſo Empyreo cœ-
lo capitaliſſimus Chriſti hoſtis fuit, ſemper ipſum in hac vita perſecu-
tus, unde & tempore mortis illius appropinquante, procuravit, ut
atrociſſimè flagellaretur, ut per hanc flagellationem mortem crucis
impediret: Cùm paranda eſſet crux, ait S. Ignatius, tumultuabatur, &
immiſit pœnitentiam proditeri, & ſuſpendium docuit. Terrebat & muherculam &
uxorem Pilati, turbans eandem in ſomnig, & ut crucißgendo ceſſarent, Satanas mo-
hebatur, qui prins omnem lapidem moyerat, ut eadem crux pararetur, quia ſen-
tiebat ſuam perniciem & c.
6. Recordor hic illius Samſonis fortiſſimi Nazaræorum captivi,
captique oculis Philiſtæis in fano ludentis; Et ne ulterius inimicis ſuis
foret ludibrio, columnis duabus, ad quas utraque manu adhæſerat,
fortiter concuſſis, petiit animæ ſuæ, utmoreretur; dumodè per hanc
ruinam hoſtibus nocere poſſet, eôsque opprimere, & ſic plures mo-
riens, quàm antè vivens interemit.
Non ſic noſter Nazaræus Chriſtus captivus, & ad columnam
marmoream nunc alligatus, licet virgis viridibus ac ſpinoſis, dein
loris nodoſis filo ferreo intextis, denique catenis à ſex carnificibus a-
trociſſimè flagellaretur, non tamen inimicis ſuis malè precatus eſt,
ſed pro omnium ſalute oravit, ac patientiſſimè iſtas pœnas ſuſtinuit.
Ecce quantum ſint malum peccata tua, quæ remedium habent a-
deò violentum. Chriſtus pro te ſic affligit carnem ſuam innocentem,
& tu tuam tam molliter tractas nocentem? Eat nunc quis, & inter-
roget: Quare, ́ESII! rubrum eſt indumentum, ſicut calcantium m torculari?
Et dicet: O homo! en aſperſus ſanguis peccatorum tuorum ſuper
veſtimenta mea, & omnia indumenta mea ſceleribus tuis contami-
navit. Unde rectè exclamat Rupertus Abbas: Spectaculum grande mun-
do, Angelis & hominibus, ut à ſeryis peccati Princeps lertatis ſervilibus modis, fla-
gellisque caderetur.
7. Ut Chriſtus dilectos diſcipulos ſuos ad perfectiorem animaret
patientiam, illis prædixit: Si quis percuſſerit in dexteram maxillam tuam,
Præbe illi & alteram. Domine IESUI? quare tu ipſe de unius maxillæ
percuſſione conqueſtus es, & non exemplo tuo confirmaſti, quod pri-
us verbo docueras: Ouid me cædis? En locutus eſt Dominus ad ala-

§ Ignat. M.
Kpiſt. 8. ad
Phihpp.

Ju dic. I6. 20

ſa. 61. &£

Matt 5. 39.

Pam, qui ad flagella & ſpinas, ad clavos & crucem ſemper ſiluit? S Ang uſt 11
N. Egregie S. Auguſtinus: Cùm Chriſtus, inquit, ad columnam eſſet de erm Dim.

alligatus, totusque expoſitus, non erat opus, ut alteram maxillam per-

cutienti obverteret, cùm jam totum corpus, & ſe ipſum tradidiſſet. &
inmanu judicis eſſet paratus opprobriis quibuslibet ſaturari; unceper
X 3 Iſalam

n monhte.

166 Conſideratio XLIV.
ila So. s. Iſaiam dixit: Gorpus meum dedi percutientibus, & genas meas vellentibus, fa-
ciem meam non ayerti ab increpantibus, & conſpuentibus in me. Attende hæc
verba & invenies, non alteram tantùm maxillam percutienti præ-
buiſſe, ſed utramque, imè ſeè totum.
2. 8. Paulus excepit contra ſententiam injuſtam, & appellavit ad
Aor. 22,35. Cæſäarem: Cùm aſtrinxiſſent eum loris, dicit aſtanti Decxurioni Paulus: Si hominem
Romanum, & indemnatum licet vobis flagellare? Non excepit Chriſtus contra
ſententiam injuſtiſſimam, licet tanquam Dei Filius hoc privilegium
pſal. 37. 18. Potuiſſet prætendere, ſed generoſo animo dixit: Quoniam in flagella paratus
S Ang. ſetm. ſum. Audi pro coronide hujus conſiderationis 8S. Auguſt. qui refert,
de aſſ. quèd in iſta diriſſima flagellatione Filii Dei unus militũ diritate ſuppli-
ciorum lictorum motus, accurrerit, & inclamaverit: Nunquid interßcieti
eum non judicatum? Et ubi hæc dixit, vincula, quibus ad columnam
ſtringebatur, præſecuit; ad quod pientiſſimus ) Eſus prolapfus in ter-
ram, in proprio ſanguine volutatus eſt, imo & pedibus impiorum pro-
culcatus; ita devotiſſimus Juſtus Orgelitanus in caput I. Canticorum
fupra illa verba: Botrus Cypri dilectus, ſie inquit: Chriſtum in modum botri
conculcaverunt, & ſub pedibus preſſerunt. O anime mi dum JEſum pro te
fic flagellatum cogitas, noli impoſterùm corpus tuum tam moliter
& delicatè trackare.

CONSIDERATIO XLIV.

Conſideratur Crucifixus) Eſus, quare

cum corona ſpinea in cruce vivere, & cum
ea mori voluerit?

Plectenter coronam de ſpinis, impoſuerunt capiti ejus.
Jo. 79. 2.

1 I.

ſuum de tyrannide & graviſſimo Pharaonis jugo liberare vo-
luit, non dedignatus eſt Moyſi ſervo fuo in ſpinoſo & ardente
rubo apparere, ad quem dixit: Vidi 4fictionem popul ne. „
. eſcen

Enigniſſimè DEUS & univerſorum Dominus, ubi populum
nermhan i

an Ann
mom A
ei
,Eleimi
1 A
ſtutrmſh
Guis An tldi
enir uß
Cro ödul

Pudan Nuna
ugubaifco, A
W n Nn Cal
in nu ſſinch
Ul owotſs

ichmen
ulctehoncdit
Pom innventte
aihlltone ſin
id GCs munen
hahyor 4
iihn nent cc
n ſgi n Cljn
Enmnclaen,

un leneſie 0

anckd in

ina a

De ſeinea corona Crucifixi, 167

Mun, , deſcendi, aut liberem eum. Q grande prodigium DEus inter ſpinas, &
,nn Nie in cruce inter duos latrones! Sed adverte: Tunc DEus in veteri
Uamen, teſtamento nec à flamma, nec à ſpinis paſſus eſt, quia pati non po-
1. terat; igitur naturam humanam aſſumpſit, ut oſtenderet quantùm
kn, Em ſibi cordi eſſet noſtra à ſervitute dæmonis liberatio unde ſuccenſus
zii agſreh charitatis igne non ſolùm in prætorio Pilati & in foro, ſed etiam in
Eirlrilwe. cruce horridam ſpinis coronam conſtanter usque ad mortem geſta- .
iihoe miiz re voluit; ita S. Birgitta: Coronam de ſpinic, quam depoſuerant de capite ejus, Lib. 7, c. 15.
mininiielin cum cruciſßgeretur iterum adaptarunt capiti ſuo ſacrætiſſimo Gc. Ita & Tertul-
lugt. Nirte lianus & ferè omnes alii, cum qua ſpinea corona & vivere & mori vo-
tliiöirnin luit, ut maledictum Adami ſolveret: Maledila terra in opere tuo, ſymas Ges. 3. 17.
eid: Memilnadt & tribulos germinabit tibi. Audi 8. Cyrillum Hieroſolymitanum: Accepit ⁵. C rill. Ca⸗
E Ma . N ſententiam Adam, maledicta terra iu operibus tuis, ſpinas & tribulos adferet tibi. tech. 15.
güdig chn propterea & Eſus accepit ſpinas, ut ſolyat hauc maledictionem, O abyſſum a-

iu prolhns moris divini!
dbusinpionm 2. Hic adimpletum fuit illud, quando Abraham Patriarcha lo-
cputhu o Iſaac filii ſui victimam ſpinis coronatam DEO obtulit: Elervavit
lſmn i nin Alraham oenlos ſuos, viditque poſt tergum arietem inter vepres hærentem, quem
igum Elm pon Aſumens obtulit holocauſtum pro filio. Supra quod S. Athanaſius: Aries iſte, S. Athanaſ-
tuun tumn nmlin gqni in Sabet hærebat ad plantam, figurabat Chriſtum pro nobir in cruce immola-S& S. Hicron.
ium. Et S. Hieronymus: Iaac manu Angeli fuit iberatus, ſed aries inter hic.
. vepres fuit malctatus: Sic hamanitas Chriſti inter vepres Peccatorum noſtrorum eſt
=ðð paſas 5 in quo ſacrificio Abraham non obſcure prævidit ex figuranxe
ð iguratum; ita Simon Caſſianus: Inter ſpinas hærentem cornubus arietem Simen de
W vulit Abraham, in qua viſione ohriſtum ænigmaticò ſpinis coronatum aſpexit Call I. 13.
0 3. Qôd Jonas typus fuerit Chriſti patientis & crucifixi, ipſa
Veritas declaravit, cùm enim gens Hebræorum ſignum ab eo pete-
Casd ret, non aliud reſpondit: sgnum non dabitur ei, miſi ſinnum Jonæ Pro Matth. I2 39.
e phetæ, qui, cum in ventre piſcis in mari Mediterraneo nataret, cla-
eWe, N mavit de tribulatione ſua ad Dominum: Pelagus operun caput meum. Jonæ. 2 6.
J 0nas, quid dicis? nunquid totus! & toto corpore eras in mari,
ein! imò & in abyſio maris? quare ergo ſolumodò de capite tuo conque-
4 ſtus ES: Pelagus operuit caput meum. KReſp. Verſio Tygurina: Carectum
pplen uiunnplicitum eſt capiti meo, cujus ſpinæ, ais Manſius, tantum puncturis
ſuis afferunt dolorem, ut meritò dici poſſit: Magna eſt velut mme con. hren. 2. 13.
titio tua, Ecce ſpinea corona erat crucifixo ESI quaſi pelagus do-
lorum; unde S. Vincentius Ferrerius: Quis ſatis cogitare poteſt, quantus S. Vincent.
“ dolor venerancum illud caput tot aculeis confixum affeceri, at nos vel ad unius ſpr: e 6 . de lerm
rum Donn. ssæ punctluram iniollerabili dolore vexemur arale,

N
wltwmni , Daniel
*²

Gen. 22. I18.

168 Conſideratio XLE IV.

In explic. 85. Daniel Mallonius in ſacra Sindone, tanquam teſtis ocularis, duas
Sindonis c. ſupra ſeptuaginta ſanguinis guttas ſatis magnas enumeravit, quas à
13. n. 1. ſpinea corona extractas adhuc hodie Turini in Sabaudia aperta con-
jectura demonſtrat. Transfixerunt quidem ferrei clavi manus & pe-
des Fſu, dorſum dilacerarunt & cruentarunt flagra, genas inflictæ
alapæ, ſputa divinam faciem, corpus conſtrinxerunt funes & catenæ;
ſed corona acutiſſimis ſpinis referta, & adinſtar pilei bis ſacroſancto
capiti impoſita ſummum ſupra cæteros dolores amantiſſimo Salvato-
ri noſtro addidit dolorem, ubi reverà dicere poterat: Iiquitates veſtræ
rſal. 37. ſupergreſſæ ſunt caput meum, & ſicut onus grayve grapatæ ſunt ſuper me.
4. David inter tot perſecutiones ac tribulationes ad DEIIM
Plſal. I17. 12. ſuſpirabat: Cireumdederunt me ſicut apes, & erorſerunt ſicut ignie in ſpinis. In
Chriſto Davidis filio hoc completum eſt, ubi in paſſione & in cruce
copioſum ac mordaciſſimum inimicorum apum cxamen in eum in-
volavit, quod velut ignis in ſpinis ſtridorem & fragorem edens, caput
illius acutiſſimis & venenatis aculeis in ſuis perforavit, & aculeos ſuos
infixos in divino illius capite reliquit, quæ doloroſiſſima Mater ejus,
cùm de ligno crucis deponeretur duleiſſimus Filius, non ſine vulneri-
bus & cruentatione manuum collegit, & ſic in veritate illud imple-
Mallon. c. 12, tum eſt: Sanguis ſanguinem tetigit. Regia Virgo, ſubintrat hic Mallonius:
V. 21. doloribus plena, lacrymis profuſa, Filium de cruce depoſitum ulnis
excepit, ſpinoſumque Filii caput ſuo ſinu complectens, ſpineam co-
ronam é Filii capite propriismanibus revulſit, ut punctionibus B. V.
manus lacerarentur. Q Chriſtiane! quis non moveaturad lactymas,
ſi talem ac tantam Matrem contemplatur, regium ſed inofiflimum
diadema capite Filii ſui extrahentem? Interea tu coronari vis ro-
ſis, & tuas ſectari voluptates ac delicias corporis? Audésne te dice-
re Chriſtianum & membrum ſub hoc ſpinoſo capite?
Jo, 19, 14.˙ 5. Ecce Rex veſter, proclamavit quondam Pilatus judex Romanus
ad populum Hebræorum tunc ad perdendum JESIIM in prætorio,
& in platea Hieroſolymæ congregatum: Ecce Rex veſter, ubi in pro-
brum affectati regni horrendâ & ſpineâ redimitum coronâ, totéôque
corpore ob duriſſimam flagellationem cruentatum, eum in medi-

um produxit: Ecce Rex veſter.

Clamo & ego hodie in die Paraſceves ad populum Chriſtianum,

proferens vobis ſalutis ſignum, hoc eſt, Crucifixi ESII Regis veſtri
luctuoſam effigiem: Ecce Rex veſter, non clarus imperio, ſed plenus
opprobrio, non aureo ſed ſpineo diademate coronatum: Ece Rex ye-
Apoc. 19. 16 ker? O qualis Rex: Rex y'egum & Dominus dominantium , Agnoſcité vel

exhoc miſerabili habitu Regem veſtrum, & coram illo vos animitùs
pro-

lcletcs4
in ut.
lkriiinlbro
ummli, ali
amiim del vil
Wlamnnuhr, e
Knrkelhemens
den Für
ſlime Tol
tend, ſeclon

litin aidd.
d rn

1 Sabancr 4 .
reichnin
agrz, genn
hkuntfunes
Pleibis ſicn
VuntilimoSl
erit: hitlicger
ſant ſeen ne,
WutOre ANNN
ſatinr nſſnel
nalone Ene
mekamen in er
Iuoremedend,
Niridacllen
roNMa Mrtere
s, noNine mulni
ſelitre Mud inne
Unst ie Mlonnn:
N egimmmns.
Prs,Fum G
Gnniid

AmmNektkudnelt

Kämmſiſſtnl
merimhOmin
NrSr Adennet

De ſpines corona Erucifi. 169
proſternite, ſalutantes illum verbis Eccleſiæ: Aye Rexnoſter, tu ſelus no-
Nros es miſeratus errores &. Invito ad hoc luctuoſiſſimum ſpectaculum
omnes Angeloôs & creaturas univerſas adillum adorandum: Adorent
eum omnes Angeli ejus: Omnis terra adoret te, & pſallat tibi „pPfal-
mum dicat nomini tuo, quia dignus eſt agnus, qui occiſus, ahocciſus
eſt pro veſtra, omniumque ſalute: Unus pro omnibus. Venite; adore-
mus eum; procidamus ante faciem ejus, & ploremus coram Domino,
quia ipſe eſt Dominus Deus noſter. Et hic occiſus?
6. Nota eſt illa parabola, in qua arbores inter ſeſe convenientes
ſibi Regem voluerunt conſtituere. Recuſavit hanc dignitatem ficus,
vitis & oliva, oblatumque ſibi Regnum rhamnus lubens „volens ac-
ceptavit: S& verò me Regem vobi conſtituii, venite, & ſub umbra mea requieſcite. Judic. 9. 15.
Cæterùm in figura hæc illis contingebant, fuit autem hœc parabola ad-
impleta, quando Rex Regum primè in prætorio Pilati, & exinde ſe-
cundò in cruce ſpinis coronatus eſt; cui ſuperimpoſuerunt regium ti-
tulum: Eſus Naxarenus Rex Judæorum; quæ corona ſpinea adeò validè
ſacratiſſimo capiti·Es impreſſa fuit, ut usque ad cerebrum & me-
dietatem frontis penetraret: Tam vehementer caput Filii mei pupugit, dice-
bat B. Virgo ad S. Birgittam, ut ex ſanguine Fuente replereniur oculi ejus, & Revel.5. Birg
olſtruerentur aures, & barbatota decurrente ſanguine deturperetur; nec ipſe me a. I. 4. c. 40.
antem ad crucem videre potuit. Ite nunc impii & tepidi Chriſtiani; ite:
& cum ſceleratis iſtis in libro Sapientiæ annotatis, vos roſis corona-
te: Coronemus nos roſis, antequàm marceſcant, nullum pratum ſit, quod non per. Sap. 2 8.
tranſeat luxuria noſtra; Sed videbitis aliquando in fine, quod rhamus
prædixit: Si autem non vuhir, egrediatur ignis de ramno, & devoret cedros Li- Judic. 9. 15.
bani. Subintrat hic Clemens Alexandrinus: Tunc acerlior hæc erit caſti- Clem. Alex.
gatio, cum de rthamno egredietur ienis, ignis, inquam, ille, de quo Chriſtus:] Ite lib. 2. Pa dag.

in ignem æternum. c. 8.

7. O doloroſiſſime ESII! quod cor tam durum, tam lapideum,
quod non ſcindatur, ſi dolores & angores tuos piâ mente conſiderat:
Quaniun adrecubitum, ait S. Laurentius Juſtinianus, non habuiſti, ubi ca S. Laur. Juſt.
put tuum veclinares: imò coronaſpmea fuit pulyinar tuum. Hic ſané, ſi unquam deincend. div.
aliàs, Verbum Dei cecidit in ſpinas, & ſimul exortæ ſpinæ ſuffocarerunt illul. Hic amor. c 4,

adimpletum eſt illud: Sicut lihum inter ſpinas. Per hoc lilium ait Ku- Luc. 8,7.

. . Pant. 2. 2.
