nnnas ellul
es aured,lul
Dhrichi361“
(lerun.

◻ (o) & 231

.

2 1 2
T. ee e ee e ee n n ein ee ee ee en en ed en ein se e ei⸗

CONSIDERATIO LXI

Chriſtus extentis in cruce manibus
orans, cxemplum nobis præbet, quod imitemur.

Clamavi ad te DVomine: expandi ad te manus meas.
Pſalm. &7. Io.

. .
Oyſes, ubi contra Amalec erat pugnandum, cum virga fua,
quâ prius mare rubrum diviſerat, montem aſcendit: Cum Exod. I7. àI.
que leyare t manus Moyſes, vincebat Iſrael: ſin autem paulalm remiſiſ-
ſet, ſuperabat Amalec. Quid igitur conſilii in re tanti momen-
ti? Aderant tunc quoque in vertice montis Aaron & Hur,
qui, cùm manus in Moyſe jam ſeneſcente ob tam diuturnam extenſio-
nem laſſatas advertiſſent, eas in oratione Moyſis tam diu in ſublime
ſuſtentarunt, donec loche, fugato Amalec, hoſtilem exercitum pro-
fligaverit, & in ore gladii usque ad internecionem deleverit: Eugavit-
que Joſue Amalec & populum ejut in ore gladit, .
Per Moyſen Chriſtum ſubaudi in Calvario monte virgam ſuam,
hoc eſt, crucem in manibus tenentem, & expanſis in modum crucis
brachiis ad Patrem ſuum cœleſtem pro ſalute noſtra orantem: Meyſes, & Gdot ia
ait S. Iſidorus, brachis in modum crucis extendit; Sicque hoſtis ſigno crucis Domini Exod c 25.
cæ ſuperatur, & Cornelius à Lapide: Virga hæc, inquit, ſignificabat crucem Cornel. hic.
hriſti; unde Patresdocent, Moyſenhic crucis Eſu habitum & typum geſſiſſe.
2. Voluit autem mitiſſimus orbis Servator Chriſtus in cruce ex-
tendere manus. Primò ut omnes ad ſe invitaret: Wenite ad me omnes, Matth. I1 28.
quilaboratis, & onerati eſtix, & ego reſcFium vos. Secundèò ut paratum ſe
oſtenderet, ad omnes amplexandos, quemadmodum mitis ille & ve-
rê miſericors Pater expanſis brachiis filium ſuum prodigum nunc ad
frugem redeuntem excepit, & pectori ſuo admovit: Accurrens cecidit Luc. 15,20.
ſuper cellum ejus, & oſculatus eſt eum. Tertiò ut comprehenderet fines uni-
verſæ terræ, ita prædicente Sybilla, ut refert Sozomenus: Expandet-
gue

S. Ambroſ.
ſexm. 56.

AAl. 4. 11.

Pſal. 142. 6.

Vſal. 140. 2.

232 Conſideratio EXI.

que manuss, totum menſuretut orbem. Quartò ut Patrem exoraret cœleſtem,
illique nos ſiſteret, atque per SS. Vulnexa ſua, velut ſacra ora, veniam
nobis exoraret, Pater ignoſce. Quintò ut nobis monſtraret, quomodo
efficaciter ad Deum orandum; proinde antiquiſſima in Eccleſia Dei
conſuetudo eſt jam ab Apoſtolorum tempore introducta, ut in oratio-
ne noſtra manus in modum crucis expandamus, ut ſic crucis memores
noſtram in ea ſpem & in meritis Chriſtiponamus; juvat hic audires.
Ambroſium: Ipſius, aito inceſſus hominis, oeum manus leyaverit, crucem pingit,
Atque ideò eleyati: manibus orare pracipimur, ut ipſo quoque membrorum geſtu paſſio-
nem Domini fateamur. Tunc enim citids noſtra exanditur oratio, cùm Chriſtum, quem
manus loquitur, etiam corpus imitatur. .
3. Ex quibus apparet, quòd oratio illa magis apud Deum ſit meri-
toria quæ fit diſtentis in formam crucis manibus, quàm illa quæ offer-
tur Deo junctis vel concluſis manibus, quia talis homo, qui elevatis
manibus orat, demonſtrat quòd crucifixum ſincerè amet, eumque,
quantùm in ſe eſt, imitari ſtudeat, unde paratum ſe exhibet ad pugnam
& omnes labores pro crucifixo obeundos; Et ſicut naufragus in me-
diis nudis conſtitutus brachia expandere ſolet, quo ſigno auxilium im-
plorat & ſuccurſum! Sic qui inter orandum manus in cœlum atque in
iormam crucis erigit, quà publicè, quâà privatim oſtendit, quòd ho-
noret crucifixum Dominum ſuum, cujus gratiam & mifericordiam
tam humili corporis geſtu implorat. Et quorſum, obſecro, Lector
Staurophile, in omnibus noſtris neceſſitatibus ſecuriùs fugiamus quàm
ad crucifixum Eſum? Non enim eſt in ahio aliquo ſalus 3 nec enim aliud nomen eſt
ſub calo datum homimibus m quo oporteat nos ſalyos fieri. ..
4. Ad Davidem Regem tranſeamus, qui inter ſpem & metum con-
ſtitutus, dum exercitum ſuum contra rebellem Abſolonem filium ſu-
um jam explicatis ſignis progredi conſpexit, in genua humiliter pro-
volutus, expanſis ad cœlum manibus imminentem ſuorum pugnam
Deo commendavit, humiliter obſecrans, quatenus benignus Domi-
nus juſtis aſſiſteret armis: Expandi, inquiebat, ad te manus meas : anima
mea ſicut terra ſine aqua tibi: velociter exaudi me Domine. Et iterum in alio loco:
Eleyatio manuum mem um ſacriſficium veſpertinum, quod idem eſt (prout ele-
ganter hic obſervat le Blanc & alii) Elepatio manuum mearum, id eſt oratio
quam manibus in cœlum elevatis & expanſis ad te dirigo Deus, ſit tibi
perinde grata ficut ſacrificium, quod tibi tempore veſpertino Jeroſolymis
offerre conſuevi, ubi nuncin exilio conſtitutus, & à proprio filio re-

bellante ab urbe mea expulſus, illud tibi Deo optimo, maximo offerre

non poſſum.

Erat

ſdviote

uen ,cMen Ne
ualn biun cru
n uni ene ſole
NMkrs Nlunt .
bjiOcamdendom
liefnicſchin derl
öermodancruesbr
lulſeeel nnn
erniheſn, inp
o emsCaatinms!
umcncsenpundens
nn CElunecuic,
Plepraſenntant,i
Kin ran nüx
e Salome
lemlirin,
MNt
1 Demincen cnen
Wnnnial
nnſhummig
misrerinen
nönckisarnit H

lin
NI: Clezner
! Clngtt, Eugn

lun Menmm

Anttorſe
tliu elen
cnenſenian
krart noch,
nu in ute,
uche, Utinrih.
Crucismen,
at hioaudnt
1, Me mt
1.
mmin iſ
Inchifmn cen

ADermcrnet⸗
milacnrole⸗
oin, lckin⸗
eamehenme,
Thiberadngem.
nufiagns inme.
Aurllumir⸗
Clumatiu i
Nlit, idl ,o⸗
milencorciann
Mecto, tba
ngfmmnscdum
ainn allatun⸗

en Cmerunmet
6lonemfhin

guabumiiten.

:anwe *
us denignu
e manli i⸗

:rrDINEA N

titerunm

Cur expanſis manibus orandum 7 233

Erat autem hoc ſacrificium Veſpertinum agnus quidam imma-
culatus, in veru ligneo in formam crucis expanſus, & lento igne pro
ſalute totius populi aſſatus, quam victimam Sacerdos pro peccatis to-
tius prœteriti diei DEO offerebat, & in altum, ut ſic eam DEO ſiſteret,
ac conſecraret, elevabat; pro ut nunc Sacerdotes Chriſtiani in ſacri-
ficio miſſæ poſt conſecrationem 88. Hoſtiam elevare aſſolent. Ex qui-
bus facilè intelliges, Lector prudens, quam ob cauſam prudentiſſimus
Rex David in extrema illa conſtitutus neceſſitate manibus ad Cœlum
in formam crucis extentis ad DEum oraverit, ut videlicet eomodofa-
cilius iratum Numen placaret, & divinam à ſe averteret indignatio-
nem, erat enim Propheta, & à DEO ſuperiore illuſtratus lumine cla-

riſſimè ex hoc figurante figuratum, & ex victima Veſpertina Chriſtum

& hunc crucifixum prævidit & agnovit, qui, velut agnus innocentiſſi-
mus, horâ veſpertina, hoc eſt nonâ, pro delictis totius mundi in
ara crucis oblatus eſt, per quem à DEO gratiam & contra rebellantes
victoriam obtinuit: Mud, ait S. Auguſtinus, eſt ſacrifcium veſpertinum, S. Auguſt. in
paſſio Chriſti, Crux Chriſti, oblatio victimaæ ſalutaris, holocauſtum acceptum Deo & Pial. 40.
O Chriſtiani! non erubeſcamus in oratione noſtra in modum crucis
expandere manus noſtras: Qui enim ſubintrat hic S. Bruno Epiſcopus, B. Bruno in
Expanſis manibus orat, crucem Redemptoris imitatur; Et Incognitus: Quando Expoſit. Pſalt,
expandimus manus in modum crucis, tunc ſignificamus nos imitatores Chriſt, paſſio monnitus
nis, omnia adyerſa patienter tolerando. l 1037.
5. Deſideras plura? Salomonem attende; Ubi templum ſuum
complevit, convocato omni populo ſtans ipſe in loco eminentiori di-
vinæ Majeſtati debitas perſolvit gratias, ſed non alio modo, quàâm ex-
panſis per modum crucis brachiis: Steni Salomon ante altare Domini in con- 3. Reg. 8, 22.
ſpectu Eccleſiæ Iſrae! & expandit manus ſuas in æœlum Clrc. Et exauditus eſt
in deprecatione ſua, impleverat enim gloria Domini domum Domi-
ni & c. Petrus Galatinus hic obſervat „quòd Salomon manus ſuas in Galatin lib. 8.
formam crucis expandens incælum, in umbra præviderit Chriſtum de arc an. c. 17
Dominum & hunc crucifizum, quem & omnes victimæ, quas imo-
labat, repræſentabant, ideò & ipſe extentis inmodum crucis brachiis
orabat in cœlum. En ſi vis ſingularem à DEO obtinere gratiam, imi-
tare hic Salomonem, dum ad DEum preces fundis: Nos verò, ſunt Tertul. de
Verba Tertulliani, non attollimus tantàùmg ſea etiam expandimus manus ac bra Orat.
chia, & Dominicam paſſienem modulantes confitemur Chr ſtum.
6. Salomoni adjungo Jonam Prophetam, qui à balena abſorptus,
cùm in ſummis verſaretur anguſtiis, in ventre piſeis expanſis ad DE-
um brachiis oravit: Et oravit Jonas ad Dominum Deum ſuum de ventre piſci, & Jonæ. 2. 2.
dixit: Clamavi de tribulatiene mea ad Do minum, & exasudiypit me. Andreas
Ginther Unus pro ommbus, 6g Epiſco-

.

234 (Confideratio LxYI. Cur expanfis manibus orandumé

Ande. Ereteſ. Epiſcopus Cretenſis ait, quòd Jonasextentis brachiis ſuis ſignum crucis
Orat. æ, de efformaverit, & per merita venturi Meſliæ, ſuo tempore pro ſalute
Exalt. . Cruc, Iniverſorum crucifigendi, fuerit exauditus: Elevavit, inquit, gonas po-
cem manibus in crucis formam ſublatis, & ſtatim virtutem ex alto attraxit, ſine noxa
ex bellua ejectus. Habes hic rurſus formam & modum, Lector Chriſti-
ane, quem imiteris: ſi vis exaudiri in oratione, tentatione ac tribu-
latione tua, expande ſæpiùs manus tuas ad Dominum & Amorem
tuum crucifixum; crux enim eſt altare propitiatorium, ad quod ſe-
curum reperies auxilium & aſylum in tempore oportuno.
7. S. Petrum Apoſtolorum Principem conſule. Cùm Simon Ma-
gus Romæ ſe palam Chriſtum Dei Filium profiteretur, & nunc ope
. Max. Ep. dæmonis in a&re elevaretur: Prior, ait S. Maximus, aſcendit Petri oratio ad
8 37 de pominum, quùm volatus, & antè pervenit juſte petitio, quàm iniqua præ ſumptio,
nam Simon Magus ab aére in terram præcipitatus, in petra crura
confregit, & turpiter coram omni populo Romano confuſus eſt. Cle-
mens Alexandrinus obſervat, quòd S. Petrus tunc expanſis in modum
crucis manibus ad DEum oraverit, cujus orationis virtute & Chriſti
crucifixi meritis, quem hic invocabat Petrus, mox dæmon fugatus eſt.
Epiphan. he- De S. jacobo Ap. Minore teſtatur Epiphanius, quò d ſolitus fuerit
reſi 58. manibus in formam crucis protenſis ſupplices ad Deum preces mittere;
Et cùm aliquando diuturna ſiccitas regionem vaſtaret, peſtisque ve-
hemens populo minitaretur interitum, formans manibus crucem &
in cœlum clamans, quamprimùm regioni ſalutarem pluviam, &
aërem ſalubrem impetravit.

Annal F. F. 8. S. Franciſcus Seraphicus, qui totus quaſi in Crucifixum tranſũt,

Minor. Cyr. frequentiſſimè ſolebat præſertim de nocte expanſis in formam crucis
dc alij. brachiis ad DEum preces ingeminare, ubi aliquando toto corpore à
terra in altum elevatus, & nube lucidâ circumdatus, quaſi in aere
crucifixus Fratribus ſuis apparuit.
S. Ludovicus ex Maria Hungarica Caroli II. Siciliæ Regis filius,
ſui & mundi contemptor egregius, qui ut crucifixo Regi ſuo, cui
unicè militare decreverat, ſe magis magisque conformaret, abdica-
to regno & ſæculi faſtu Seraphicum Ordinem S. Franciſci ingreſſus,
omnibus mortalibus exemplum præbuit, quo amore & cultu ſit ho-
norandus crucifixus Eſus, in cujus honorem quotidie, licet Epiſco-
ali dignitate inſignitus & curis pluribus ac laboribus diſtentus, Of-
fcium de SS. Cruce expanſis in modum crucis brachiis ſumma cum
devotione recitabat; & cùm diabolus in forma felis latens, ipſi ſtrueret
inſidias & interitum, unico ſigno S. Crucis illum fugavit, & in
orcum milſit. Si vis, anime mi, hunc hoſtem fugare,
imitare exempla. CON-

Surius in vita.

,Kllgtseorun d
Inn iltendllem e⸗
uſeilkenoi uinn
pmerlynans: Di
mynintay ſat aunt
fela letimn ſin
TauNtem, ui gvin
utteſlert; uoch
Ewenmmgtignomnni
imenimninpre
Cuermgriif
Kalarolutie,n
inſunnenifz die
nc, nan alttie
Enithutyteei
nlsWündemſian
Michnainm,

taln (0) 23 5
enrlſu⸗ EEESAee A NNe NeTe e Re e Ne Ne eE

èð
tni uy. CONSIDERATIO LXII.

7Alatt Rut . „ . „„
Avaritia, & proprium Intereſſe Fili-
un Amn um Dei ad mortem crucis magna ex cauſa
m,ol⸗ promoverunt.
tuno.
Ainet Expedit vobis, ut unus homo moriatur propopulo, &
ſenkiineti non tota gens pereat. Jo. II. §o.
n higuu reſip,
8,in engu I.
Confulnsttdd.
enſsnmiin Ingulari obſervatione dignum eſt, quod de Iſraêlitis in Exo-
7ntne;hl do legitur, qui, cùm de Ægypto egreſſi fuiſſent, ut in ter-
nonſmnoel ram promiſſionis ſe conferrent, priùs multas Ægyptiorum opes
lliusrni⸗ V ſecum abripuerunt. His tamen non contenti Ægyptios in ma-
Mrecezmigten ri rubro ſubmerſos, & ad littus à fluctibus ejectos volebant
,heſtsgnee⸗ de novo ſpoliare: proinde magno impetu in hanc prædam invola-
insenen & runt, ſed Moyſes eorum dux acriter obſtitit, atque ad viam citiùs
n Pum, S in terram deſiderabilem capeſſendam compulit, unde Scriptura:
Tulu Muyſes Iſra?l de mari rubro, & egreſſi ſunt in deſertum Sur. Supra quod Exod. 15.22
mcfnin en pereleganter Lyranus: Diciur, inquit, tuli: quis cum quadam violen-
in ormnam i tia, & importunitate fecit eos inaz recedeie à eram enim cupidi, & ideò nimir in-
do totolli temi ad ſpolia Aggyptiorum ſubmerſorum colligenla, Ecce innatam Hebræo-
as, Mhii rum avaritiam, qui quàm maximéè inter omnes gentes ſuum Inter-
,3 eſſe quærere ſolent; quod & cum Chriſto feceruntintereſſati, donec
Scheees tandem eum ad ignominioſiſſimam crucis mortem promoverint. De
ſo NE qua veritate plura in præſenti.
Oolorrn n 22. Corpus per anagrama Porcus;3 Et ſicut porcus nihil valet, dum
Francſieſe vivit, & aliquod utile, niſi quando moritur, unde lemma Picinelli:
nore Kolund- Tantùm mfunere prodeſt; Sic & avarus, fubintrat hic Sanctus Doctor Se- Benavent-
amdle h raphicus, non valet afiquid in vita, nec prodeſt, quia non vult reſti- diæt ſal c. 6,
ln tuere malè parta, nec dare elemoſynam & c. Sed moriens incipit eſſe

liberalis, quia bona ſua non poteſt auferre ſecum, unde de illo diabo-
lus participat animam, vermes hæreditant corpus, & amici divitias»
6g 2 unde

toſenh. G

236 Conſideratio LVII.

unde iterum uſuvenire aſſolet: De malò quæſitir non gaudet tertius hæres.
1. Tim. 6. . Hinc optime Gentium Doctor Paulus de ejusmodi intereſſatis: Qui
en nele volunt divites fieri, incidunt in tentationem, G& in laqueum diaboli in quem fi-
ad Tir,. nem D. Chryſoſtomus divitias appellat compedes, cujus verba ſunt:
Dives ſui compedibus irretitur, & hoc quidem optimâ ratione, quia tan-
quam captivus & mancipium à dæmone detinetur, ne libere ad cœ-
leſtem patriam poſſit pervenire, quod patet ex illo divite uſurario,
in cujus exequiis S. Antonius concionaturus pro themate illud Chri-
Matth- 6. 21. ſti aſſumpſit: Uvi eſt theſaurus tuus ibi eſt & cor tuum; Et vultis habere
zurerz. Juaii. probam? Ite ad theſaurum ejus, & in illius medio cor hujus ava-
ad⸗ ri invenietis. Abierunt amici, & cor adhuc calidum in medio num-
morum invenerunt. O auri ſacra fames quid non mortalia cogis pe-
Baruch 3. 16. ora? Uli ſunt, quærit Baruch Propheta, qui argentum theſaurizant &
aurum, in quo confidunt homines, & non eſt ſini acquiſitioni eorum? Et reſpon-
det ſibi: Exterminati ſunt, & ad inferos deſcenderunt. Et tu, anime mi,
vis ſequi? Ah non.
3. Talis fuit Adoleſcens ille, qui per mandatorum Dei obſervan-
tiam alacriter ad vitam contendebat æternam, unde volebatpropius
Matth. 1. I6. adhærere Chriſto: Magiſter bone: quid boni faciam, ut habeam vitam æternamt
Ad quem Chriſtus: & vis perfectus eſſe, vade, vende quæ habes, & da paupe-
ribus, & habebis theſaurum in cœlo, & veni, & ſequere me, Sed quid ſubjungit
Evangeliſta? Cùm audiſſet autem adoleſcens verbum abiit triſtis; erat enim habens
multas poſſeſſiones. Ecce proprium intereſſe hunc aliàs bonum adole-
ſcentem à via ſalutis avertit, & fortaſſe etiam ad orcum ablegavit.
O Intereſſe, tu quàm maximè Dominum noſtrum Eſum Chriſtum
Genm: 37. 28, ad mortem crucis promoviſti. Iatereſſe fratres oſeph excocavit, ut
innocentiſſimum hunc adoleſcentem ac fratrem ſuum Iſinaẽlitis mer-
catoribus in ſervitutem venderent viginti argenteis, hoc eſt; de-
cem forenis Brabanticis: Judas mercator peſſimus Dominum ac
DEUIM ſuum ad crucem vendidit triginta argenteis, hoc eſt: 1I5.
florenis. O maledictum intereſſe.
4. Inter alia recenſet dilectus Chriſti Diſcipulus, quèòd Scribæ
& Phariſæi mulierem quandam in adulterio comprehenſam ad Chri-
ſtum adduxerint, & quid de ea ſentiret, aut ſtatueret, ſententiam
Jo. 9. 4. definitivam expoſtulaverint: Magiſter, hæc mulier modo deprehenſa eſt in
adulterio, in lege autem Moyſes mandavit hujusmodi lapidare. Tu ergo quid dicis?
Miror, quare non etiam prædicti Scribæ & Phariſæi virum adulte-
rum cum muliere comprehenſum ad Chriſtum Dominum adduxe-
rint, quia lex tam adulterum, quâm adulteram morti adjudicat?

1 wienk
4 Otnicned
ochad, 8
n6 iit
endam ihitl
1NS, n)
W ſamcm.
i n ua
Anhnt
lrak Mrinr iſe
luninßltr decb:
Omaedium, 0
i rorts rrioni
P, aeropibint
n Ppra quod,
ANRA eN/.². Maren
iun interele, undte
FCnf.
6. Moprediammm
ünkoe malggunt
n ingenimpar,
M ad Nomanum
Uujeſtatisteume
Lrcubarle Dl
w. Quid ten
I: Afung emntti
SS cnlioblh
NClontatconn
Corpnncensl

Iutereſſati Chriſtum ad crucem promoverunt. 237

einſ⸗ Reſp. Lyranus: Adulter erat ives „G&. ided pro pretio liberarunt eum.
4: O Ecce luerum & intereſſe accuſantium Phariſæorum ac Scribarum cor
VInſ. & mentem dementavit, ut diviti adultero parcerent, mulierem
chls r: verò inopem ac pauperculam perdere vellent, & per hanc occaſio-
atone, in. nem etiam Chriſtum quærebant ad mortem crucis promovere. O
nelhertt maledictum intereſſe! Vitulus aureus adoratur, ait Doctor Seraphicus, S. Bonavent.
Gintte nnn quando amor auri amori Dei præponitur Dom. 3. poſt
nate ilud Cr. . Ubi Chriſtus Dominus Lazarum à morte & ſepulchro ſuſci- Epiph. ſer. .
lr nuſts habere tavit mox Pontifices & Sacerdotes contra eum coëgerunt concilium:
nr huſns e. Quid facimus, quia hic homo multa ſigna facit? Si dimittimus eum ſic, omnes cre. Jo. II. 4r.
Iinmedonmun- dent in eum: Et venient Romani, & tollent locum noſtrum & gentem. Multæ
Gortlacnr. pic erant opiniones ac ſententiæ. Tandem Caiphas illius anni Pon-
Ntuntheſnen tifex concluſit, & hanc tulit ſententiam: Expedit vobis, ut unus homo
ANrun? Neine moriatur & non tota gens pereat. O bone Eſu! nunc adctum eſt de te,
Ertu, minn, moriendum tibi eſt; ita concluſum in concilio à ſeptuaginta duo-
bus viris, qui in Synagoga majori pollebant dignitate & authori-
umm Deiobſenr. tate, ita ſtatutum. Et quæ, obſecro, cauſa hujus cruentæ ſenten-
e folehatpropiu tiæ? an quia tot patraſti miracula? an quia pertranſiſti terram illam
mrnian unmt, benefaciendo omnibus? an quia & mortuos reſuſcitaſti? &c. &c.
Ga,GEue Ergo moriatur Eſus ob talia miſeris mortalibus exhibita beneficia?
gtid ſingt Ita eſt: Moriatur ipſe Author vitæ: Moriatur, & quæ primaria cau-
Gt ouſn clen ſa tam injuſtæ necis?
Sdooum edde⸗ O maledictum, abominandum, exſecrandum Itereſſe tu es
NCuN Wepe⸗ cauſa mortis pretioſiſſimi Salvatoris noſtri, qui Hebræi illi timebant
thuncrir regno, ac proprio intereſſe: Venient Romam, & tollent locum noſtrum &
R exCCNi, gentem. Supra quod S. Auguſtinus: Temporalia perdere timuerunt, & vi- §. Aug. tr 48.
umlömeltan: tam æternam non cogitaverunt, ac ſic utrumque amiſerunt. Hoc habet pro- in Jo.
eis) bocehr⸗ prium intereſſe, unde S. Paulus: Omnes quarunt quæ ſua ſunt 3 non quæ Philip. 2. 2I.
wus Dommun ſunt o;ſu Obriſti. „ . .
tes, busnn 6. Progrediamur ulteriùs. Surgit poſt octiduum de novo uni-
verſum hoc malignantium Concilium adversùs ESLIIM Nazarenum,
oolus, hän & cum ingenti apparatu ducitur Author vitæ catenis & funibus con-
hetiun. ſtrictus ad Romanum Judicem Pilatum, ut eum tanquam criminis
rene læſæ Majeſtatis reum & Cæſari rebellem ad crucis condemnaret mor-
gmne) tem. Excuſat ſe Pilatus: Non inyenio cauſam: imocens ego ſum à ſanguine M atth. 27. 24
er mui i juſti bujus. Quid hic facit Intereſſes Ecce clamorem omnium Intereſſa-
loe Iuc ne torum: Si hunc dimittis, non es amicus Cæſari. Et quid ad hoc Romanus ſo. 19. 12.
nilaun Præſes? O cœli obſtupeſcite! hâc unicâ voce terrefactus tradidit E-
m Donmm ſum voluntati eorum, ut crucifigeretur. Et quare hoc? Obſerva
an Ganin⸗ Lector prudens! Pilatus timebat, & prævidebat in hoc judicio ſan-

h⸗ Gg 32 guinis

S. Vinc. Ferr.
ſerm. de paſſ.

Jerem. 6. 13.

Euce. 12. 20.

238 Conſideratio LEII. Intereſſe Criſtam ad crucem &c.

guinis ſuum periclitari intereſſe, Cæſaris gratiam, & per conſequens
officium ſuum pinguiſſimum, omnia munera donativa, & reſpe-
Rum. Quid ergo fecit? ſtante pede decrevit, ſtatuit, & confirma-
vit, ut quantocyùs iñocentiſſimus ) Eſus Dei Filius inter duos latro-
nes medius in crucem ageretur. S. Vincentius Ferrerius hanc ſen-
tentiæ formulam, quâà Chriſtus à Judice Romano ad crucis necem
condemnatus eſt, in medium profert: & Eſum ſeducentem populum, blas-
phemantem Deum, dicentem ſe Chriſtum Regem Fudæorum eſſe, eruci afigen-
dum condemno, & adjudico. Omaledictum intereſſe, tu quàm maximè
Dominum meum IEſum Chriſtum ad patibulum crucis promoviſti.
Et quid nunc, Sodes, inter Chriſtianos: Non audeo dicere, Pro-
pheta loquatur: A minore usque ad majorem omnes avyaritiæ ſtudent: Et non
eſt ſtatus aliquis, in quo non regnat intereſſe, meum ac tuum,
frigidum illud verbum. Sed quid fiet tandem cum ejusmodi ava-
ris & intereſſatis?

7. Audi quid herinacio ſolet accidere: Hic cùm per anguſtum
foramen ingreditur hortum, non fructum comedit, non quieſcit,
ſed hine inde, ut fur diſcurrens, arborem pomis turgidam aſcen-
dit, & per aculeos ſuos dorſum ſuum plurimis onerat pomis. Cùm
verò rursus ex horto exire diſcupit, non poteſt ampliùs, quia o-
neratus, per foramen illud anguſtum, per quod intravit, exire 3
ideircò cogitur cuncta collecta per ſpinas ſuas poma relinquere, ex-
cepto uno, quod ore tenet, & in cavas portat arbores. En quo-
modo ſpes illudi biantem. Herinacius typus eſt hominis avari & ſuo
intereſſe dediti, qui multa in hac mortali vita aſſolet corradere bo-
na, in fine tamen vitæ, cùm per anguſtam mortis portam exe-
undum eſt, omnia ſimul perdit, & utinam non ſimul animam ſu-
am: O ſtulte, quæ paraſti, cujus erunt? Et quid prodeſt homi-
ni, ſi univerſum mundum lucretur, animæ veròô ſuæ detri-
mentum patiatur?

CON-

ſata i
Umnis hooumumcone
Nerlllre noreitd
1 Pbingtllaee
um, E in nonlab⸗
aii luula Nen

Eliumaridis
lo. Nquss, obl⸗
neimnhetdis,l
dle Aghubzguie
Noat oſtln ſec
Relemptonmoi
nnes. Oguuntt
wampientilmit
Umoromdrnn
hceKd,
ne s;er o

eneherdgii

oleer ,
nce 26 (₰) Pde 2397

Ajncont⸗ e S ee ee ee e ee ee
an h. . e e e e e e e e h. . e
rehe⸗ E N 5 G S S *

tnit,

Ua-
Elntertoele.
Acrueis . . = .
e Crucifxus Dominus tot laceratus
,m,calumniis, docet nos, quomodo poſſimus & nos
nann retundere, ac ſuperare calummias.
us promonii
Ged nee,ro. . . : . .
hen Win Redime me à calumniis hominum, ut cuſtodiam man-
enin utun,
uigtrin data tua. Pſal. 118. Y. 134.
L.
Im per ntin N Avid vir egregius, qui jam in juventute ſua urſos ac leones
t, non gieſet dilaceravit, & Goliam imaniſſimum gigantẽ generosèe pro-
tnvilum alen ſtravit, qui nullo perculſus timore, toties inimicorum ca-
tpomns Cin ſtra aggreſſus eſt; unde dixit, & de ſeipſo ſeripſit: Si conſi-Pſal. 26 ,
Plis, uino⸗ ſtant adyersùm me caſtra: non timebit cor meum; Si exurgat alper sus
trwit, ete; me prælium, m hoc ego ſperabo. Hic, inquam, talis ac tantus vir ad ca-
inqteke,er lumnias hominum cohorruit, & totus in alium mutatus eſt; unde
Dore. M ⸗ impenſiſſimè rogavit Dominum: Redime me à calumniis hominum, & Cau- pfal 118.134
is war A ſam ſubjungit: Ut cuſtodiam mandata tua. Ecce calumniæ mortalium tur-
Uet cortalereß babant, & vix non ſubvertebant animum Davidis; unde Sapiens ait:
oris Prum Calumnia conturbat Sapientem, & perdet rohur cordi illuu. Eccl. 7. S.
Gunnl minmn 1 =W
d Noetin⸗ Ad Filium Davidis, hoc eſt, ad patientem & erucifxum IEſum
Terd Nur tranſeo. Et quis, obſecro, majoribus injuriis ac calumniis in vita &—
in morte impetitus, laceſſitus, ac laceratus fuit, quàm innocentiſſi-
mus ille Agnus, qui peccatumnon fecit, nec inventus eſt dolus in ore
ejus? Stabat populus ſpectæns, & deridebant eum principes cum es. Ecce cruci-Luc 28 352
fixo Redemptori tuo in ſumis cruciatibus inſultabant, & calumniaban-
turomnes. O quantum per tales calumnias augebatur dolor actor-
mentum pientiſſimi Eſul videbatur enimtunc inimicorum ejus & im-

piſſimorum Judæorum exſatiata furia, cùm illum viderent in ultime
ſupplicio & agone, inſultabant tamen, & mille eum onerabant con-
4 tumeliis; ex quo patet, nullum genus hominum abſtinuiſſe, usque

adeo, ut ne latro quidem ſceleratus, concrucifixus, deſperatus, ac ſemi-
mor⸗

4. Reg. 2. 23.

Eceleſ. 7. 8.

Pſal. 108. 25*

Pſal. 21. 8.

Matth. SJ. 44.

Job. 2. 7.

Job. 18. 2.

S. Chryſoſt.
hom 15, in
Matth.

240 Conſideratio LXlIII.

mortuus ei parceret. O bone Eſu! Amor crucifixe! qui tu pro
me, & ego pro te, qui vix verbum aſperum patienter poſſum ferre?

2. Eliſeus Propheta ferre non poterat contumelias puerorum,
doli & culpæ jam tunc capacium, dum illi Aſcendenti in Bethel pe-
tulanter occlamabant: Aſcende Calve; Proinde maledixit eis in nomine Do=
mini, egre pique ſunt duo urſi de ſaltu, & laceraverunt ex eis quadraginta duos pueros.
Ecce qui theſauros Naaman Syri Principis à lepra in Jordanis
flumine mundati tam generosè rejecit, qui tot ac tanta prodigia
coram omni populo patravit, ſuſtinere non potuit puerorum con-
tumelias, quia calumnia conturbat Sapientem.
Plus Chriſtus in cruce, ubi ſcopus omnium calumniarum factus
eſt. Suſtinuit paſſiones & dolores omnes: Et ego factus ſum opprobrium
illis viderunt, & moverunt capita ſua; Riſui & naſi contorſioni addebant
labiorum & capitis motum, ut non duntaxat naſo, ſed omni modo
illuderunt: Locuti ſunt labiis, & morerunt caput. Et quid interim Domi-
nus Eſus? Pater dmite illis: Oravit pro calumniantibus ſe, quia ipſe
prius prædixerat: Ego autem dico vobis, diligite inimicos veſtros, beneſacite
bis, qui oderunt vos, & orate properſequentibus & ca umniantibus vos. Quod non
tantum dixit, ſed & fecit, & per orationem ſuam à Patre impetra-
vit, ut vindicta in calumniantes usque ad quadrageſimum annum
dilata fuerit. Et ecce tunc venerunt de ſylva gentium duo urſi: Ti-
tus videlicet & Veſpaſianus, qui Judæos deicidas in excidio Jeroſo-
lymitano, & immorigeros eorum filios dilacerarunt, & perdiderunt.
Hoc habet calumnia, quæ ut plurimùm redit in authorem.
3. Job in ſacra Scriptura nobis proponitur, tanquam invictum
fortitudinis & patientiæ ſpeculum, cumprimis in jactura omnium

facultatum, in ruina domus & ſtrage filiorum, in vulneribus, qui-

bus toto corpore à Sathana erat plagatus: Egreſſus igitur Saihan a acie
Domini, percuſſit Job ulcere peſimo, à planta pedis usque ad verticem eus; in
quibus omnibus Job erat patientiſſimus, ſed ubi demon uxorem &
amicos in ejus patientiam armavit, illumque varis replebant ca-
lIumniis, fortiſſimus hic athleta nonnihil vacillare coœsit: Usquequ?,
inquiebat, igitis anmam meam, & atteritis me ſermonibus? Juvat hic au-
dire S. Joannem Chryſoſtomum: Ubi verò exprobare ſibi amicos, atque in:
ſultare vidit, & malignam de ſe exiſtimationem facere, & dicere quòd talia propter

peccata pateretur, & malitiæ ſuæ ſolyveret ultionem, tunc demum turbatus eſt vir

ille maximus, fortiſſivaus.
Cæterùm Job inſignis typus fuit Chriſti patientis & crucifixi;
quot calumniis in vita, paſſione & cruce oneratus fuit mitiſſimus hic
Redemptor tuus! Jobo inter tot calamitates ſola remanſit incolu-
mis

Pelbocwnicun
uds Denha
te juentt
brutm.
(MoeKVun
un MN

wir öhſn: Nu
Monleönted
Mimitnti
Alitkhus, leni
AAvmniynyuuDoni
nuil:gutnh
miinnridhtii rnia
tpemitere Hist
um teommtollun
Anmir; unde np
Nuylyuieanſeimn
Eenikſkünfimt
Vl Men anite tlit
lenn gliſengertu
MMoPrrſentes,ſed
une te, ommile
Tobiamſeniet
erratoreſllu
Morischumti,
llum eit inn
ſcharuerunt. e⸗ 4

1 delguuik

I Ntanpni
ulerlhnnr Monnt

mirlanin 1
n inſene⸗
Ucnellure
nt iii u
Aint⸗ “D
Pra in ſoti
tanta roclen
tpuerorum cor.

mmiantm fachus
usſin minen
Nrothord adkchen
o, Edom
icd internmdn⸗.
tibusſe, ginnſe
r uſenr, Ee a
. QN
une impenr
elimum aunum
In Cuoun:I⸗
ccicid erdlo⸗
KRerchderdot
udooterd.
Dnggdtn wir
injatataonm:
nVblneribig,
tigtun dluit
ad veriten Mi
idrmoltunt
Variss Ien
e Ceht

onlus, MN
Mt icnit 4 4
9 Alere gi ſuf,
Genun tntif

4

Kendan
atus fitmi zlr⸗

ſ

rcmr

De calumniis Crucifexo illatis. 241
mis peſſima uxor, quæ verborum jaculis, opprobriis ac calumniis vi-
ri ſui augeret vulnera. Per hancpeſlimam uxorem Synagogam ſubin-
tellige, mille calumniis in Chriſtum ſponſum ſuum armatam, unde
eum deturpavit ſputis, flagellis dilaceravit, ſpinis coronavit, divi-
niſſimum caput ejus arundine percuſſit, ad crucem condemnavit, in
medio latronum ſuſpendit tanquam magiſtrum eorum & ſceleratio-
rem omnibus. Etin his omnibus cruciatibus mitiſſimus agnus nona-
peruit os, neque contra calumniatores & hoſtes ſuos conqueſtus eſt,
ut quondam Jobus fecerat: Usquequò affligitis animam meam, & atteritis ſer- Job. 19. 2.
monibus 5 Sed hoc unicum ab illo Veritatis ore audieèbatur: Pater, dimit-
te ilis Audi S. Bernhardum: Càùm .ſus in ſumma crucis eſſet amaritudine, S. Bernhard-
mihilexirit de ejus corde, miidulcedo, Si hoc te non movet, anime mi, ſaxum de Pafl. Dom.
es, velbrutum. Sp 12.
4. Moyſes vir manſuetiſſimus ſuper omnes homines, ubiâ Core, Num. 16.15.
Dathan & Abiron iſta calumnia illi irrogata eſt, quòd ambiret ſibi prin-
cipatum, & fratri ſuo Aaroni Pontificatum, indignatione motus, tur-
bavit ſeipſum: Vexatus eſt Moyſes propter eos, qui exacerbaverunt ſpiritum ejus, ?ſal. I05. 32.
Non ſic Eſus noſter & amor erucifixus.
Mira quidem fuit patientia Davidis ad maledicta & calumnias Se-
meiſuſferendas, quem idcircò Abiſai ad necem depoſcebat: Quarema- 2. Reg. 16. 9.
ledicit canis hic mortuus Domino meo Regi? Vadam. & amputabo caput ejus. Sed pro-
hibuit David: Quid mihi & vobis eſifini Sarviæ? Dimitte eum, ut maledicat; Do-
minus enim præcepit ei, ut malediceret David. Obſerva tò præcepit, id eſt de-
crevit permittere. His tamen non obſtantibus, David ſemper perre-
liquum vitæ curriculum memor fuit ejusmodi à Semei illatæ injuriæ
accalumniæ; unde appropinquante morte filio ſuo Salomonimanda-
vit: Tunohpati eum eſſe innoxium. 3. Reg. 1. 9.
Et quid JEſus infami crucis ligno ſuſpenſus, & nunc brevi mori-
turus? Pater, dimitte illis non enim ſciunt, quidfaciunt. Ecce loquitur in cau- Luc. 23. 34.
ſa aliena, qui ſemper tacuit in ſua: Pro crucifigentibus orat, non de-
finiendo præſentes, ſed & futuros, videlicet peccatores omnes; ergo
etiam me & te, ò mi Lector.
. Tobiam feniorem non adeèò turbavit eæcitas, quam ſciebat â
DEO ex ratione juſta ſibi eſſe immiſſam, ſed comurbavit eum mul-
tùm uxoris calumnia, quam ſciebat ex paſſione injuſta provenire:
Ab hæc uxor ejus rata reſpondit: Maniſeſtò vana ſatcta eſt ſpes tua, & elemoſynæ tuæ Tob. 2.22:
modò apperuerunt. Atque his & lis verbis exprobrabut ei Ecce genium mulie-
rum. Sed quid ad iſtas calumnias Tobias cæcus, vilipenſus & irri-
ſus? Tune Tabias mgnmuit, & cœpu orare tum lacrymis, Vide hic, ſubjun- rob. 3.1.
Smiber Unus pro omnibus. Hh git

242 Conſideratio LXIII. De calumniis Gucifixo illatis.
git Cornelius, quàm verum ſit illud Sapientis: Calumnis conturbat ſapi-

Eccleſ. 7. 8.

3. Chry ſoſt.
hom. 88. in
Matth.

S. Iſidor lib.
2 Sohiloq.

cap. 7

Bollandus 25.
Jan. Obiit hic
Beatus Ulmæ
anno 1365.

entem. & perdet robur cordis illius.
Et quis ſapientior, quàm Patris incarnata Sapientia, Unigenitus
Dei Filius? Quis inter juitos magis juſtus, quàm juſtus Dominus De-
us noſter? Oquot, & quales, ac quantas debuit devorare calumnias
ac contumelias in cruce pendens, ne dicam per omnem vitam ſuam?
Unde illum appellarunt ſeductorem, Belzebub, & dæmonium ha-
bentem, potatorem vini, blasphemum & rebellem Cæſari; taceo re-
liqua. Hinc rectè S. Chryſoſtomus: Inpatibulo pendentem omnes amaris im-
betunt verbis, quæ rebus ipſis mihi graviora videntur:; Erat enim tunc jam morti
proximus, & circumdatus pelago dolorum, pendebat ſicut canis ab-

Jectiſſimus & excoriatus in patibulario ligno, ubi omnes videntes de-

buiſſent moveri ad commiſerationem, tune novæ furiæ infernales cœ-
perunt contra eum inſanire, quibus & immortuus eſt, nobis fortiſſi-

mum præbens exemplum, quomodo in calumniis nos gerere debea-

mus, proinde bene S. Iſidorus: Contra linguæ gladium patieniiæ præbe ſcutum
6. Hoc fecit B. Henricus Suſo ex Ord. Præd. de quo Bollandus,
quòd coram certo quodam crucifixo, juxta quem plura pendebant
vota & anathemata, ſolitus fuerit ſuam Deoofferre orationem. Acci-
dit, ut die un omnia iſta pretioſa vota furto ſubreperentur, & tota cul-
pa in Virum Dei conjiceretur. Quid fecit B. Suſo, cùm de eo tumul-
tuantes ſeveram exquirerent ſumendam pœnam? Acceſſit de novo ad

crucifixum amoremſuum: Domine, inquiebat, ſi cruces einsmodi mihi eve-

nire permitteres, quæ me non dehoneſtarent, ſerrem eas equidem patiens ac lubens, at-
qui es te permittente mihi accidunt, qui meam extinguunt ſamam, mihi acerbiſſima ſunt.
Apprehendit exinde cultellum & 8SS. Nomen Eſus cum cruce in
pectore ſibi inſculpſit, ut paratior eſſet ad ferendas homi-
num calumnias; Et tu quid hic?

CON-

S
60 NI.
* Cchete

nenerton

Nümns,duin
EMdeſe
Mietgfieß
Mlinuilimt
umenünn
ocl üemzuthe
Ojrerm,l v
ſupß,nute
1Nn imum cehe
uummthäfiimag
elenoſisprohter
Ubcoluit reniumac
