mn dingr Adam, cùm pro nobis ſactus eſt Alam, id eſt homo, baro noſtra, & frater noſter,
ut docendo, pa tendo & moriendo pro nobis, nos ad ſe & ad ſe Deum traheret, ac
Imamnt. terrenum Adam redimeret, quod factum eſt in cruce.
er Aahi 4. Subnectamus huic veritati hiſtoriam. Puella quædam in Bra- Quareſin.
edempten bantiæ finibus nobili progenita ſanguine, ubi ad ætatem juvenilem Tom. 5. lib.5,
aſſchnathr pervenit, gravibus tentata eſt carnis ſtimulis, quam moleſtam ten- cap. 1.
Numn ccir. tationem Confeſſario ſuo, viro docto ac Pio non ſine lachrymis fide-
Clnd Rahub liter aperuit, qui conſilium dedit, quatenus omnem vitaret cum juve-
lam, Gom- ne illo, cujus amore etiam invita ardebat, colloquendi & converſan-
ldnzir itn & di occaſionem. Paruit illa, & licèt, impellente de'mone, vehementi-
Dnesdnäand bus agitaretur tentationum ſtimulis, fortiter tamen eos ſuperavit.
ucere, Terth Tandem inopportunitate hujus domeftici hoſtis victa, cùm etiam ſom- .
Imexttabd. nus ab ea fugeret, cibique perderet appetitum, ſtatuit has fallaces
. Auciamnse mundi & carnis ſectari illecebras, & hunc juvenem nobilem, qui non
imumitacel procul ab ejus diſtabat ædibus, clam adire. Et ecce dum hæc cogitat,

ſubitò ſe ei ſpectabilem reddit Chriſtus & hic crucifixus, ex cujus
Sacris vulneribus abundè ſtillabat cruor purpureus, qui hanc puel-
lam patriã linguâ & leni ſermone affatus eſt: Me dil gas, qui ſum formo-
ſus, bonus, dulcis, generoſus. Vix pauca hæc verba Crucifixus Redemptor
locutus eſt, diſparens ex puellæ oculis eam conſolatione plenam reli-
quit. Ex quo tempore dicta nobilis puella ab omni carnis moleſtia li-
berata didicit, quàm tutum & conſultum ſit, in ejusmodi miſeriis ac

umn deſideriis carnalibus ad SS. Vulũera Chriſti JEſu crucifixi confugere.
Audi ad propoſitum antiquiſſimum Originem: Cerntum eſt, inquit, quia Orig. in cap.
Keir, Xnn ubi mors Chriſti animo circumfertur, non poteſt regnare beccatum, eſt enim tanta vis 6. ad Rom.
1S Donimsen crucie Chriſti, ut ſi ila ante oculos ponatur, nulla concupiſentia nulla libido ſuperare
isN poſſit, ſed continuò ad ejus præſentiam totus ile peccati & carnis fugatur exercitus.
entie 1. Ulyſſes, ne ab illecebroſis & fallacibus Sirenarum cantibus
– falleretur, ad navis malum, obſeratis cerâ auribus, alligari volu- ,
— 6 it, in qua arbore, quæ crux eſt navis, ſuſpenſus omnia ſuperavit
Nee Dropne⸗ pPericula & Sirenarum tentationes: Quisquis, ſibintrat hic S. Maxi- S. Maxim.
Btd. mus, arbori cruci ſe religaverit, dulcem proc ellam luxurid non timebit; Et S. hom. de erne.
Adannno Bernardus: Quoties te ſentis turpibus cogitationibus pulſari, & ad illicitam de 5 eina. de
6 Hie lectationem allici, toties pone ante mentis oculos. quomodo Chriſtus in cruce cruci inter. dome.

. 9 cap. 38.
Erus eſt pro te. Per quem funiculum coccineum, ſicut domus Ra-b. 3

hab, ab interitu & perditione fervaberis. .
6. Audi mirabile Egemplum, quomodoà Crucifixo Domino Urbs lphon⸗ Cia⸗
Caravacenſis ad verum DEum fuerit converiaà. Caravaca civitas eſt is 5 Cmnen.
Mediterranea in aſpero jugo & ſaxoſo monte in regno Murciæ collo- Romæ anno-

2 Ccata;? 1591: imprefl.

84 Cnſideraii XXII.

cata; ibi aræ eſtmunitiſſima, in qua multà inferiùs latibula & ſpeluncæ
inpetra conſpiciuntur, in quibus multi Chriſtiani, à Barbaris in præ-
dam tracti, detinebantur. Accidit, ut Rex Agarenus tum adhuc Gen-
tilis ſed naturâ mitis hanc arcem inviſeret, ubi ure⸗ Chriſtianos cap-
tivos invenit, ad quorum miſerabilem conſpectum commotus, eis li-
centiam dedit, ut artem, quamnoſſent, per ſuam ditionem liberéex-
ercerent. Inter quos captivos etiamilli oblatus eſt Chriſtianus Sacer-
dos, quem cùm Rexinterrogaſſet, quam artem ipſe proſiteretur, libe-
rè reſpondit, ſe Chriſtianorum eſſe Sacerdotem, artémque callere;
quæ omnes mundi artes, Regumque potentiamlongo intervallo ante-
cederet. Obſtupuit ad hæc Agarenus, & ut hoc coram ſe celebraret
myſterium, adhortatur. Tum Sacerdos: ſe juſſa quidem Regis facere
paratum, verùm prohiberi, quia ſacris careret veſtibus, ſine quibus
nec poſſet, nec auderet hoc divinum peragere myſterium. Si hocſo-
lum impedimento eſt, reponit Rex Gentilis, mox curſores adproxi-
mum oppidum ablegabimus, qui illa, quæ ad hoc ſunt neceſſaria,
quantocyus afferent. Dictum factum. 4
Hæc inter altare novum in arce conſtruitur, adventant & ſacræ ve-
ſtes cum calice, pane & vino conſecrando? progreditur ſacris indutus
veſtibus ad altare Sacerdos, in præſentia Regis & aulæ procerum 88.
Miſſæ ſacrificium inchoaturus. Veruùm cùm diutiùs ad aram conſiſte-
ret, cauſam moræ ſciſcitanti reſpondit Presbyter, crucem deeſſe, quæ
in hoc divino celebrando myſterio neceſſariò requireretur. Erat autem
tunc 3. dies Maij, in quo Eccleſia feſtum de Inventione S. Crucis ſo-
lenni cumritu celebrare aſſolet. Quid hic expectas, Lector prudens?

Ecce rem planè admirandam! cùm Sacerdos de abſentia erucis hæœæret

anxius, ſubito fornix, ſub qua ara erecta erat, divinitùs aperitur, ex
cujus hiatu ſplendor ingens egreſſus locum mirè illuminavit. Dum
hæc fiunt, adventant duo de cclo illapſi Angeli, qui crucem, ligneam
bipalmarem, angelico artificio confectam, Sacerdoti deferunt, & ſu-
per altare collocant. Stupet ad hoc Rex Agarenus cum ſuis aulicis ve-
hementer, magnumque Chriſtianorum eſſe Deum publicè profiten-
tur, Chriſtianis interim præ gaudio lacrymantibus. Finitâ miſsaâ con-

fringuntur idola, Chriſtiani captivi omnes in libertatem aſſeruntur, &
Rezx cum Aulicis ac omni populo ad fidem Orthodoxam convertitur;
Crux autem hæc Angelica in arca pretioſa repoſita, etiamnum Cara-
vacæ citra ullam cariem j
cujus conſpectum dæmones contremiſcunt, & tempeſtates areæ
fugantur. Ama crucem, ſi vis venire ad lucem.
7

CON-

am à ſexcentis annis religiosè aſſervatur, ad

R„ (°) Pge 85

CONSIDERATIO XXIII.

Tiſtiannns e

ite

Crucifixus Dominus eſt clypeus Jo-

l ſue, omnibus in ſe ſperantibus ferens ſalutem. L
Kedlebraret . . 7.
deen Leva clypeum contra urbem Hai, gquoniam tibi tradam
Nes,Anegoids „ „
. c.1„ „ 0 U. .
Nium. Ahtt *a 7 1. S. 15.
ulſoresalt⸗
ſunt tecelN I.
tant lcteſt Oſue primus poſt Moyſen dux populi Iſraélitici in pluribus
rſicnsincutn Chriſti Redemptoris noſtri typumpræſetulit, & primò quidem
e ocefumn 50, nomine, quia ſortitus eſt nomen) Eſus Navi, aut Joſue quod idem
Qarumconike eſt per anagrama, quàm Eſu. Secundèò quia populum electum

cen deele ur per Jordanem feliciter in terram promiſſionis traduxit, quod
CNNNNMʒ/n Chriſtus fecit, dum per paſſionem fuam regnum cœlorum nobis
een aperuit. Tertiò per clypeum ſuum, quem in oblonga haſta, jubente
SNWNe DEO, in prælio exaltare „ & militibus, ut eos ad pugnam animaret 5
☛ pro teſſera & ſigno militari ſolebat oſtendere, cujus ope contra Hai-
sanertn enſes inſignem ac planè admirandam reportavit victoriam: Leya cypeum, ſoſ 8. 18.
* dicebat Deus ad eum, qui in manu tua eſt contra urbem Hai, quonium tibi tradam . Hicron.
eam: J Eſus Naye: ait S. Hieronymus, typum Domini non ſolum in geſtis, veràm biſt. ad l'au-

ſpcuicen , etiam nomine præſert. Tranſit ordanem, hoſtium regna ſubvertit; divid t terram pico- linunr.
cerla ni populo, & per ſingulas urbes, viculos, montes, fumia, torrentes, atque confinia E-
ennsCul cleſiæ, cœleſtisque Jeruſalem ſpiritualia regna deſcribit & .
Deumpihii 2. Erat autem Joſue principalis typus Chriſti ESII crucifixi in
Nlibus IIn expugnatione Hai, ubi metum & fugam cum ſuis ſimulans, regem &
lbercnnend cives Haienſes ad ſe inſequendum pulcherrimo ſtratagemate allicie-
thocne boeat, quibus ex civitate agreſſis & urbem vacuam relinquentibus, la-
ehoſth, tentes ſuas in inſidiis copias in urbem imiſit, ipſo interim clypeum ſu-
Sreligode um conſtanter contra Hai levante, ex quo ſigno dato & accepto Israë-
e d litæ in Haienſes egreſſos converſi, eos omnęs generoſo auſu trucidâ-

runt, & urbe in cineres redactaâ, ſpolia inter ſe diviſerunt: cumque eleraſſet oſue 8. 15.
. L 3 elypeum

86 Ponſideratio XXIII.
clypeum ex adyerſo ciyltatis, inſidiæ, quæ latebant, ſurrexerunt confeſtim: Es

bergentes ad cipitatem, ceperunt, & ſuccenderunt eam.

Cornelius à Lapide per dictum Joſue & clypeum ejus Chriſtum

Cornel. hic in EUIM & hunc crucifixum intelligit: Joſue: ait, repræſentabat hic Chri-

Joſue.

Cant. 4. 4.

ſtum crucifivum, protendit enim manus efficaces versùs Hai, ig eſt versuùs orbem
iſtum Saebathanæ tyrannide vaſtatum: Hai enim vaſtitatem ſignificat, neque eas fe-
trahit tanquam cruci aſtixus, donec de peccato, deumme, morte & inferno ſit
conſummata victoria
Anime mi! Si ſemel hunc clypeum S. Crucis apprehenderis, ne
illam per puſillanimitatem de novo deſeras contrahens manus: Joſue
non contraxit manum, quam in fublime porrexerat tenens clypeum 5
donec interficerentur omnes habitatores Hai: Sic nec crucifixus Do-
minus de cruce deſcendere voluit, donec opus redemptionis noſtræ
conſummaret: corona enim datur ſolúm perſeveranti, quæ priuùs
pugnanti erat promiſſa. Certa igitur fortiter & conſtanter.
3. Sponſus ille cœleſtis oſtendit aliquando dilectæ Sponſæ ſuæ,
hoc eſt Eccleſiæ illa arma, quæ in ſuo fortalitio pro filiis hujus mi-
litantis Eccleſiæ reperiantur, unde ait in Canticis: Mille cppei pendent
ex ea: omnis armatura fortium. Alludit hic Sponfus ad morem quorun-
dam veterum Regum ac Principum, qui ſcuta, clypeos, pharetras,
jacula & alia bellica inſtrumenta ex aliqua eminenti turre, vel arce
tempore pacis ſolebant ſuſpendere: tum ad decorem & gloriam,
tum ut inimicis incuterent terrorem.
In cruce Domini noſtri JESII Chriſti pendent mille clypei, &
ipſe Dominus ac Redemptor noſter pro mille elypeis eſt, quibus Ec-
cleſia hæc militans defenditur, & conſervatur. Si ergo te infeſtat
Tartareus hoſtis, Iubrica caro, mundus immundus & mille aliæ ten-
tationes, paſſiones ac pericula: Citò apprehende arma & ſcutum

Prov. 10. 5. 8S. Crucis, & omnes tuos ſuperabis ac debellabis inimicos: Cly-

Le Blanc in

peus enim eſt Dominus omnibus ſperantibus in ſe.
4. Olim dum in caſtris ab exercitu Imperatores vel KReges elige-
bantur, ac ſolemni ritu coronabantur, ſuper clypeum erant collo-

Fſal. 10o. 2. cati, & ſic elevati per univerſum circumduéti funt exercitum, ut eo-

rum ſuper omnes denotaretur & agnoſceretur poteſtas & imperium.
Chriſtus, cujus à primo vitæ inſtanti imperium ſuper humeros
ejus fuit, ubi à Patre declaratus eſt Rex Regum &G Dominus dominantium,
priùs in clypeo crucis exaltatus & elevatus eſt, titulum regium ipfſi

Marth. 27 37. ſcribente & publieante Romano Jjudice Pomtio Pilato: Hic eſt )Eſus Rex
Joan. 12. 3 ½ udorum. Audi ipſum Dominum loquentem: Et ego ſi exaltatus fuero à

terra, omnia traham ad me ipſum, Supra quod egregie S. Leo P. M.
ad-

N Chypeus Joſue typus &§. Crucis. 87
te) admirabilis potentia crucis, ineſfabilis gloria paſſionis &c. Vide in Brev. Rom.
14. Septembris.

Am Paſm 5. De Laconienſibus narrat Nonnus, quòd olim infantes ſuos re- Nonnus Dion.
Côèns in lucem natos loco cunarum in clypeo aliquo collocare & expo-cap. 41.
nis nere conſueverint, ut ſic maturè illos ad labores & vitæ hujus exant-
ic, nn landa diſerimina aſſuefacerent. Imò veteres bellicoſi Germani & Ma- Pacciuch. in
ρο ores noſtri hoc in more habebant, ut infans in lucem editus mox in h- Jonam,

gneo ſcuto ad Rhenum, celeberrimum Allemaniæ fluvium, portare-
tehengenson tur, in quo perolypeum natantem probaturfuit, an legitimo eſſet pro-
manng: ſolie genitus matrimonio. Si mergebatur cum clypeo infans, ſpurius repu-
Nnschheumn. tabatur & adulterinus, ſi verò in aquis ſupernatabat, ùt legitima pro-
NANDr les à marito agnita, & accepta fuit.

Düdn nI En ſic Deus & Homo crucifixus hominem Chriſtianum per clype-
n, eH um S. Crucis ſuæ probare aſſolet, antequam illum in filium & æternæ
ooltamer. ſalutis recipiat hæredem: Quia acceptus eras Deo, dicebat quondam Ra- Tob. I12. 132

tr onzen phaelad Tobiam ſeniorem, neceſſe Juit, ut tentatio probaret te. Ex quibus
flishiin collige, anime mi, an & tu Deo acceptus ſis. Subintrat hic S. Leo Pa-
le GesS pa: Unucquisque, ait, Pdelis Ohriſticruce armetur, ut Chriſto dignus habeatur. Væ
oen gorn. tibi, ſi cum Saule hunc ſalutis tuæ abjicias elypeum: Mi aljectus eſt cype- 2. Reg. I. 21.
Aylaem, us fortium, gppeus Saul, quaſi non eſſet unctus oleo.
tatre, el ante 6. Quantùm profuerit ille ſalutis elypeus (Crucifiæxus Dominus) Lyr. lib 5.c. 8.
nEorim, Carolo V. glorioſiſſimo Imperatori, exillo patet, quòd toties in acie
victor extiterit, quoties cum hoſte congreſſus eſt; unde auream cru- Sandæus l. 9.
We Nl cem, in quapendebat Chriſti effigies 5 ſemper ad pectus ſuum portare tit, 15.
SAd conſuevit. In expeditione illa Africana, cum belli Principes, ac præ-
Nerg E ſertim Hiſpana Nobilitas anxie & ambitiose expectarent, quisnam ab
Nmiledie⸗ Imperatore ac Rege ſuo omnium copiarum Generalifſimus eſſet re-
de⸗ TEI mnuntiandus: Carolus V. Crucifixum fuum ſinu coramn omnibus pro-
Po mmmtet⸗ tulit: His inquiebat, eit duxat ſupremus Capitaneus noſter, cujus ego ſum ſigni⸗
ſer, quæ reſponlio cunctorum procerum & æmulorum ſedavit ani-
mos, ut & ipſi magnam æſtimationem de hoc ſuo crucifixo ac ſupre-
mo capitaneo conoiperent, ſub cujus ſigno toties etiam de Barbaris
hoſtibus triumpharunt.
Idem Carolus V. cùm in bello Germanico, quod contra Saxonem
ad Albim fluvium geſſit, copias ſuas obequitaret, in via publica Cru-
cifixiimaginem vidit, plumbeis glandibus à Sectariis & impiis militi-
bus deformatam, & recentibus vulneribus trajectam. Stetit ad
hoc Imperator, acingemuit, vocémque acoculos in cœlum levans,
ex intimo animi ſui coram cæteris belli ducibus exclamavit: Domine,

ſi vis, injuriam hanc ulciſci potes: Ecce autem me vindicem tuum paratum Si
Diyi-

88 Conſideratio XXIV.

Divinæ Majeſtati tuæ placet, juyvaconatus meos. Sic coacto & incitato exercitu
generosè in hoſtem ruit, cujus conjuratas vires uno prælio confregit,
contudit, ducémque vulneribus ſaucium in poteſtatem redegit; quam
inſignem victoriam cum cæteris omnibus Chriſto ESII & huic cruci-
fixo grato animo adſeripſit. In hunc finem Laredii in conſpectu Du-
cum & aulicorum publicè in genua ſe demiſit, ubi auream hanc fuam
Chriſti in cruce ſuſpenſi effigiem pro more ſuoè ſinu eduxit, eâmque
Frane Hæræ- ſubmiſſo oſculo venerans hisce verbis affatus eſt: Te duce toties, Chriſte,
us in Annal. qum hoſte feliciter congreſſus ſum, triumphos atque honores repertavi, quidquid inde
ad ann. 156. decoris ac laudis eſt, tibi, qui tribuiſti, ſubmiſsè reſero, ütque animæ brev? ex hoc cor-
pore migraturæ ſelicem exitum dones, humiliter rogo. Quam exinde crucifixi
imaginem (in cujus dulci amplexu & 8S. Vulnerum oſculo Anno
Mancin lib. I558. die 21. Septembris piiſſimè obiit) filio ſuo Philippo II. velut ſin-
3. diſſert. ꝛ. gularem ac præclariſſimam hæreditatem, cum flagello ſanguine ſuo
imbuto, in ciſtula eburnea reliquit. Et nunquid Philippus II. Hiſpa-
niarum Monarcha, ubi poſt patris obitum hanc ciſtulam aperuit, cum
Plal. 15. s. Vate Regio dicere poterat: Etenim hæreditas mea praclara eſt mihi 2 Et quid
talis ac tantus pater melius huic filio legare poterat, quàm Chriſtum
JEſum & hunc crucifiæum? Finio cum Caſſiodoro: Crux inquit, Ahu-
miliuminvicta tuitio, ſuperbozum deje io, victoria Chriſti, perditio diaboli, inſernorum
deſtructio, cœleſtium confirmatio, mors infidelium, vitajuſtoram.

CONSIDERATIO XXIV.

Joſue pugnantis contra quinque Re-
ges, typus Chriſti in cruce comtra quinque
ſenſus pugnantis.

Caſſiod. ſup.
Pſalm. 4.

Percuſaitque Joſue, & interfecit eos, alque ſuſpendit

ſuper quinque ſtipites. Joſue Io. 20.
1:

Ruentum quondam prælium Joſue incomparabilis belli dux
contra quinque Chananæorum Reges comiſit, in quo Solem
ſiſtebat & lunam: steteràntque ſol& luna, donec omneés hoſtiles
profligaret phalanges; & quia quinque illos Reges in ſhe⸗
Ea

Joſine 10 1 ¾.

Wl A
Peu

“H 4,
uu⸗ 4, 4
1
„ 6 4 N

sgti⸗

ur ſur, gt
.

.
MAcdas ,s

Anine
,.
en a
taſimrit
a n Cee
t, N tut

.

Kniherenen
nkenlti,
temntetgan
BSllnng..
inconnet.
Ircam Hanen
CCluNit, eie
urntet 1 Cnt
1. ils 1
Helrener u.
Cünde crucifi
Ccn lrdd Nn
OI.Worl
gelloſengont
Uloppos.
lamsperube
stun) Erci
guim Chrilm
ur ingtit
lcl, imenumun

Nerere SN

Pe quinqut ſenfilus in cruce ſuſpendendis, 99
lunca latentes deprehenderat, illos pedibus Iſfraëlitarum calcari, &
in quinque crucibus ſuſpendi juſſit: Fueruntque ſuſpenſi usque ad yeſperum.
Theodoretus in hunc locum ait: Joſue hic fuiſſe typum ESII Theodorer.
Chriſti in cruce contra peccatum, mortem, totûmque infernum bic quæſt. 15.
pugnantis & debellantis; & cùm hæc cruenta in cruce fieret pug-
na, ſol in medio cœli & luna continuerunt radios ſuos, totumque
obſtupuit univerfum: Sicut enim pugnante Prophetæ (Joſue) ſol ſtetit, ita
dum Salyator noſter morte ſua mortem diſſolveret, ſol meridie continuit radios ſu⸗
os, & tenebris replevit terram.
2. Obſervandum eſt autem, quèòd Joſue quinque Reges gentiles
in cruce voluerit à ſuis ſuſpendi usque ad veſperum: Cùmque oc- Jol. I0. 27.
cumberet ſol, præcepit ſocus, ut deponerent eos de patibulis. Divus Hierony-
mus per prædictos quinque Reges in cruce ſuſpenſos quinque ho-
minis ſenſus intelligit, quorum quilibet ſuper hominem regnare de-
ſiderat, ſed à Eſu pugnante ſuperantur: Significatur, inquit, quèd 8. Hieron. . I.
antequàùm Dominus populum ſuum educeret de ¶ggypto, & circumcideret eum, vi-Ontra Jo vin,
ſus, oderatus, guſtus, auditus, tactusque regnaverint, & his quaſi principibus fſue-
rint uniyverſa ſubjecta, quos . ESUS ad ſpeluncam gorporiè confugientes & ad te-
nebroſum lotum, id eſt, ipſum ingredientes corpus interfecit, ut per id occiderentur

per quod ante regnabant.
3. Inter alias cauſas & rationes, quare crucifixus Dominus

quinque Sacratiſſima Vulnera in fuo corpore voluerit accipere, &

illa etiam poſt glorioſam ſuam geſtare & ſervare reſurrectionem,
non minima illa eſt, quam aſſignat Beatus Petrus Damiani: Eulne- B Petr. Dami-
ra, ait, Redemptoris quinque ſunt, quia nos eramus quinque senſuum vulneribus dal . Ly-
ſauciati, & per has quinque plagas ſaluti ſumus perpetuæ reſtituti. t. 289.
Conſideremus modò quomodè quinque Senſus, tanquam quin-
que reges, olim ſuper homines regnaverint, & adhuc Hper trepi-
dos regnare ſoleant. Davidem conſidera aliàs virum ſecundùm cor
Dei quem Viſus turpem in modum decepit: Viditque mulierim ſe lavan.. Reg. II.2u.
tem &c. Samſonem virum fortiſſimum conſidera, quem Auditus,
quem Dalilæ mulieri vaferrimæ præbuit, in extremam præcipitavit
calamitatem: Quomodo dici, qud ames mes &. Jezabelem reginam judic 16. 15.
attende, quam Odoratus faſcinavit: ?DDepinxit oculos ſuos ſtibio & . Divitem 4. Reg. 9. 30.
Epulonem conſule, quem Guſtus ad Tartarum ablegavit: Epalabatur Luc. 16.19.
quotidid ſp'endide. Dinam contemplare, quam Tactus in ruinam traxit: Oen. 34. 2.
Quam cum vidiſſet Sichem, adamayit eum, & rapit.
Apage à te, anime mi, quinque iſtos ſenſus, qui ut reges tibi vo-
lunt dominari, & illos cum invictiſſimo oſue, ubi te tentanty ſine
mora in cruce Domini noſtri ESIU Chriſti fuſpende, & in omni ten-
Gimther Unus pro omnibus, M aatio⸗

90 Conſideratio XXIV.

tatione perfectam obtinebis vicdoriam ac tandem vitam æternam.
Juvat hic ad propoſitum noſtrum audire antiquiſſimum Origenem:
Origen. hom Quinque reges, inquit, quinque ſenſus corporeos indicant, viſum, auditum, guſtum,
It. ſupra Jo- tactum & odoratum: iſtos dabes inceſſanter perſequi, ſubjugare, premere pede ,
ſue. mortificare, & in crucem Chriſti denique agere &. En habes modum per-
fectâ vivendi.
S. Maxim. 4. Ad hanc doctrinam pariter alluſit S. Maximus, qui quadam
hom. de Cruc. concione de S. Cruce exemplum IIIyſſis ſtrenui illius ducis ſuis audi-
toribus propoſuit, de quo referunt Poëtæ, quòèòd, ne ab illecebroſis ac
fallacibus Sirenarum contibus & plandis carnis voluptatibus fallere-
tur, atque ſic in quieto mari traheretur in præcipitium, ultro ſeſe,
obſeratis cerâ auribus, ad navis malum arctiſſimè alligari voluerit, in
qua arbere ſuſpenſus omnia pericula ſecurus evaſit. Arbor hæc ſeu
malus, ait citatus S. Maximus, crux eſt: Quisquis arbori crucis ſe relega-
verit, dulcem procellum luxuriæ non timebit ; Sirenarum quædam ſuapis figura eſt
8. Bern. de in- mollis concupiſcentiavoluptatuin. Audi S. Bernardum, qui ad reprimen-
an D 4srhe⸗ dum hunc blandientem& infeſtiſſimuminimicum domeſticum nullum
1. 38: potentius frænum, quàm ſeriam meditationem de Chriſto]) Eſu cru-
cifixo præſcripſit: Quoties, ait, te ſentis turpibus cogitationibus pulſeri, &
ad illicitam delectationem allici, toties pone ante mentis oculos, quomodo Chriſtus
in cruce cruciixus eſt pro te &c. Ille pendet in patibulo, & tu quid?
Madaſ, in an- 5. Vis exempla? B. Angelam viduam conſidera horrendis quon-
20 c leſt. 4. dam tentationibus exercitam & ſcrupulis vexatam, quæ, cùm uti-
Jan. lius non ſciret remedium, ad Crucifixum Dominum ſe contulit,
eumque impenſiſſimè rogavit, quidnam hac in re agendum, & quid
ei eſſet gratiſſimum? Reſponſum accepit divinum: Reſpice in vulnera
Crucifxi. Ex quorum alpecta & contemplatione in omnibus tentati-

onibus per reliquum vitæ curſum pleniſſimam obtinuit victoriam;

cui morienti Chriſtus apparuit, eâmque ad cœleſtia & nunquam
terminanda gaudia benignéè invitavit: Veni diecta mea, veni, quia omnes
Santcti exſpectant te. O te felicem, ſi talem habebis ſortem!
Idem 16. Jan. S. Henricus regio prognatus ſanguine in omni ſenſuum tenta-
tione ad crucifixum amorem ſuum ac Sancéctiſſima ejus vulnera curre-
bat, qui ei ſuaſit, ut relicto ſæculi faſtu vitam ſolitariam ageret; pro-
inde aulam fugiens crucifixum conſultorem ſecutus eſt, ubi in eremo
ab hominum conſortio remotus ſoli crucifigo amori ſuo vacabat;
hinc à pientiſſimo orbis Redemptore meruit audire: Henrice inſcriptus
es in lbro vitæ; in cujus beato obitu Angeli læti decantarunt: Te Deum
Laudamus &. Tantum illi profuit amaſſe crucifixum Eſum. Et tu,
mi Lector, nondum ſincerè & verè amas crucifixum amorem tuum

Què

hzunri
Cnniicfn
taunli

un nnlene

ntenmnn
lmigtn:
Manrn,
e, n,
bes Moir,

N, lignin
Gucis ſuis an
bilecebrolst
atibus talkere⸗
m, doſele,
GNOntik,
. Mo Mh
Cher utn ſet⸗
in ud ihi
ui d teine⸗
meſticummln
Chuitoiucr
inb ſen,
onutf
lo, Ctu guid⸗

Aokkentiäcc.

e,Gd
OZZ
SZ
Wwrn: ſe NN
One in Ornid e
umn DMünen
A ein in/
1 lenet
ubens
iwaeju
umloltnin
n tonm e
ucifo ,

it aun
.en,

De quinque ſenſibus in eruee ſuſpendendis. 91
Què ibis ſine illo? Domine, dicebat quondam Petrus, ad quem ibimus? Et Joan. 6. 6.
reſpondet ſibi ipſi Petrus: Verba vitæ æternæ habes; & nos credidimus, & cogno-
vimus, quiaæ tu es Chriſtus Filius Dei.
6. Plura audiamus ad propoſitum noſtrum. S. Raynaldus Epiſco- Nadafſ 9
pus, vir miræ ſanéctitatis in diverſimodis ſenſuum tentationibus ſemper Febr. .
recurrebat ad crucifixum ſuum Dominum, quem peculiari colebatho-
nore, & proſequebatur amore; cui aliquando ad probandam ejus fidem
Chriſtus perſonatus, hoc eſt, diabolus BatirTusingencigloris, ma-

jeſtate & ſplendore circumdatus apparuit, mentiens ſe eſſe orbis Re-

demptorem, atque promittens ei omnia bona, vitàmque æternam;
quem ubi conſpicatus eſt Raynaldus, dolum antiqui illius ſerpentis ad-
vertens, & fubolens dixit: Chriſtum ſe velle agnoſcere non ex auro aut purpuraæ,
ſed vulneribus in cruce toleratis z ad quod inſperatum reſponſum dæmon
confuſus, ut fumus in auras abiit. Sic nimirum etiam Satanas tranfgurat
ſe in angelum lucis.
Qund & S. Pachomio accidit, cui diabolus in forma Chriſti ſe ſpe-
tabilem præbuit, dicens ei: Pachomi, ego ſum Chriſtus, & venio ad te filelem Cornel. hic.
amicum meum. Agnovit hanc fraudem Pachomius, & formans devoteè
ſignum S. Crucis diabolum in orcum ablegavit. Ita & S. Antonius
Magnus Fremitarum pater unico S. Crucis ſigno integras deæ'monum
catervas, ipſum in quinque ſenſibus tentantes fugavit. De quo Brevia-
rium Romanum: Mihi credite, ſolebat dicere ad rratres ac diſcipulos ſu-
Os, pertimeſcit Setanas piorum vigilias, orationes jejunia, voluntariam psapertatem, Brev. Rom.
miſericordiam & humilitatem, maximè ver ardentem amorem in Chriſtum Dominum, 17 Jan.
cujus unico ſanctiſſimæ erucis ſigno debilitatus aufugit.
7. Quærebat quondam Chriſtus ex diſcobolis judæis: Quomodò ſugie. Matth 23. 33.
tià judiciogehenna? Ignoſce Dominel ſecurum locum habemus, quò opor-
tet nos fugere, ne æternis deputemur ſuppliciis; fugiemus enim adte
crucifixum amorem noſtrum, & ad SS. Vulnera tua etiamnum hodie .
pro ſalute noſtra aperta, in quibus morantes ab auditione mala non ti-
mebimus. Ita fecit S. Birgitta, cui ipſa Beatiſſima Virgo ſuaſit frequen-
tem crucifixi Eſu memoriam, & ut in omnibus tentationibus ac ne-
ceſſitatibus ſuis, ad eum recurreret, ſubjungens: Apertas eſſe Chriſti ſan Revel. I.
guint cœli portasz hac filia mea cogita & habeto ſemper præ oculis Ita fecit & S. El-
Zearius, qui in omni tentatione ſenſuum & tribulatione ad SS. Chriſti
erucifixi recurrebat Vulnera, unde dicere ſolebat: i me videre cupi,
quaære me in vulnere lateris &hriſti, ibi enim habito, & ibi me
poteris invenire & c.

2 Cor. II. 14

Vita illius.

M 2 CON-

92 Conſideratio XXV.
234333 àSà323 6366*&23555

CONSIDERATIO XXV.

Jephtias innocens victima, typus hu-
manitatis Chriſti, in ara crucis pro nobis oblatæ.

Oblatur eßt, quia ipſe voluit. Iſaiæ 53. 7.

Jadie. 11. 35-

I.

E Jephte Galaadite viro fortiſſimo refert Liber Judicum,
quèd, cùm bellum acerrimum contra Amonitas gereret, &
jam jam in illorum conſpectu caſtra metaſſet, ultrò DEO
hoc votum fecerit, ſi ex hoc conflictu cruento glorioſus redi-
ret victor, quòd primum illud, quod ex foribus domus ſuæ
ſibi occurreret, DEO T. O. M. in holocauſtum pro debito ſubmiſſionis
& gratitudinis judicio vellet immolare. Quid multis? Jephte Ammo-
nitas ſuperat, & ingenti clade ſternit, patrium recuperat ſolum, urbes
plures ſuæ ſubjecit ditioni, atque glorioſus domum revertitur victor.
Hoc cùm Saila ſeu Jephtias filia illius unica inaudiiſſet, ſine mo-
ra ſeſe ad congratulandum Patri accingit, cui de domo paterna cum
tympanis & choris omnium prima occurrit; verùm paulèò poſt hæc
cithera in luctum verſa eſt, nam Jephte videns de longè hanc filiam
ſuam ſibi primèò occurrentem, ſciſſis ſuis præ animi dolorefveſtimen-
tis exclamavit: Heu filia decepiſti me: aperui enim os meum, & aliud facere
non poſſum: Qui Saila animo planè virili & heroico reſpondit: Pater
mi, ſi aperuiſti os tuum ad Dominum, fac mihi, quodcunque pollicitus es, con⸗
ceſſa tibi ultione ac viltoria de hoſtibus tus. Itaque duobus, quos petierat,
elapſis menſibus, ultro ſeſe ad mortem & victimam voluntariam ob-
tulit. Paratur igitur feralis ſcena, erigitur altare, excitatur focus,
peracuto cultro transfigitur innocentis puellæ guttur, & ingenti
cum luctu parentum & totius regionis ſternitur hæc innocens vi-
Gtima. Unde factum eſt, ut hanc lamentabilem Sailæ mortem Iſra-
Eélitæ quotannis magno cum planctu deflerent: Exinde mos increbuit in
IWrael, & conſuetudo ſervata eſt, ut poſt anni circulum conveniant in unum filii
Iſrael, & plangant filiam Fephte Galaaditæ diebus quatuor. Cui nos pro
lemmate inſeribimus: Vicima grata DEO.
*

n
A po t⸗
omnh

en age

umnn, ie

ber ocier
Honitusgerent
let, Urol
rogotiolutt
hribus omisfn
Pito ſubniMhoni
ephtemmo⸗
tut ſolumn urbe;
crerüturric
Ger, emd-
Wndten n
Angrlddn
Eegeun
vinitoräſen
a nenn, 0
ccd hnd,
Plennhe lin
edlcbns,n
Cümmxe
Arne,
ele gn,
Heminn h “ů
lendihn,
gent: Hrt M

ere N
. lunn Clt
nenlen ſ

is u

6

Jephiias ipus humanitatis Chrifti. 9
IIæc & ſimilia omnia, teſte Apoſtolo, facta ſunt illis in veteri 1 Cor. 10. 11.
lege exiſtentibus in figura, per quam innocentem victimam non in-
congruè Cornelius à lapide innocentiſſiman Chriſti humanitatem de Corncl. ie
Virgine aſſumptam, & in ara crucis pro noſtra omnidmque ſalute in jud. 11,35
voluntariè immolatam intelligit: Fephte, inquit, immolavit fiham ſuam,
Chriſtus carnem & humanitatem. Et ſi quondam mors & paſſio hujus inno-
cuæ puellæ pro ſalute patriæ ſe voluntariè in mortem tradentis, tam
amaris ab Iſraélitis deplorabatur lacrymis: quantò magis nos Chri-
ſtiani innocentiſſiman virginei Sponſi noſtri, ac unigeniti Filii Dei
pro nobis paſſi & erucifixi mortem deploremus, & gratâmemoriâ re-
colamus? Becogitate eum, ait Gentium Doctor, qui talem ſuſtinuit à pecca Hchr. I12. 3.
toribus adyersuùm ſemetipſum contradittionem.
2. Moyſes incredibili amore ferebatur erga populum electum à
DEo ſibi concereditum, unde cùm eòô abſeênte vitulum aureum confla-
rent, & adorarent, atque ideò DEus eos voluit diſperdere, tam in-
tenſo amoris affectu pro eorum ſalute Dominum deprecatus eſt, ut
non abhorruerit dicere: Aut dimitte eis hanc noxam, aut ſi non ſacis, dele Exod. 32. zr.
me de lro, quem ſcripſiſti. Collige ex hoc, anime mi, vehementiſſimum & 32.
deſiderium & incenſum Moyſis amorem in poplum ſuum.
Plus Crucifixus ESIUS, qui ſeipſum pro populo ſuo obtulit ac
dedit in ſacrificium, ille in voto, hic re ipſa ſeè ipſum voluntariè
ſacrificavit in ceruce pro peccatis hominum; unde paulèò ante necem
crucis palàm edixit? Pro eis ego ſanétifſico. Hoc eſt ſacriſico me ipſum Ita jo. 17. 10.
S. Leo. Quocirca non caſu, ſed electione ipſius & Patris cœleſtis S. Leo eꝑ 83.
factum eſt, ut in die feſto Paſchæ coram omni populo in altari cru-
cis, & manibus quidem extenſis, atque extra portam Jeroſolymi-
tanam non coactus, nec invitus, ſed ſponte pateretur. Hinc rectè
Apoſtolus? Dilexit me, & tradidit ſemetipſum pro me. Pro reflexionémo-Cal. 2.20.
rali attento perpende animo, quid ad hoc dicat Sanctus Doctor
Melliffuus: Oblatus eſt, inquit, uon quia meruit, non quia Judæus praya- S. Bernhard
luit: ſed quia ipſe voluit. Voluntarie ſacriſßicabo tibi, Domine, quia voluntarid ob. ſerm, 3. de
latus es pro mea ſalute, non pro tus neceſſitate. Sed quid, fratres, nos offerimus, Purit. . V.
aut quid retribuimus illi, pro omnibas quæ retribuit nobis? Ille pro nobis obtulit hoſtiam
pretioſiorem, quam habuit, nimirum, quæ pretioſior eſſe non potuit. Et nos ergo fa-

ciamus quod poſſumus, optimum quod habemus offerentes illi, quod ſumus utique nos-

menpſi. Ille ſeipſum obtulit, tu quis es, qui teipſum offerre cuncteris? Quis mihi
tribuat, ut oblationem meam dignetur Majeſtas tanta ſuſcipere? Duo minuta habeb,
Domine, corpus & animam dico: Utinam hæc tibi perfectè poſſin in ſacrificium laudis
efferre? Bonum enim mili longeque glorioſius atque utilius eſt, ut tibi magls oferar
M 3Z quam

94½ Conſideratio XXV.

qum deſerar mihi iſt. Nam ad me ipſum anima mea conturbatar; in te verè esul
tabit ſpiraus meus, ſi tibi veraciter offeratur.
7. Parte biftor. 3. Pro exemplo nobis ſit S. Petrus M. ex Ordine P. P. Prædicato-
3. Vomin. lib rum, ad quem Mediolani in ſua cella morantem ob ſingularem animi
en Kiaph candorem ac puritatem quâdam vice tres de cœlo ſacræ Virgines, vi-
Razius in ſua delicet SS. Agnes, Catharina & Cæcilia venerunt, de æterna beati-
viridario. tudine ac immenſa illa felicitate, quàâ electorum fruuntur animæ, &
de infinita divini Sponſi ſui pulchritudine cum illo amicabiliter & altâ
voce diſcurrentes. Accidit, ut tunc caſucellam D. Petri quidamex
Ordine Frater tranſiret, qui colloquentes audiit, & per januæ rimam
Virgines eſſe obſervavit, & quia mundanas & illuſtres domicillas eſſe 1

credidit, quantocyus ad P. Priorem conventus ſe contulit, cui rem pCrmidd

totam ex ordine ſignificavit: Audiit hæe Prior non ſine indignatione, ArtorA
unde conventum convocat, Sanctum citat, ſeverè illumobjurgans KcCenvn

& improperans, quòd contra ſacri Ordinis inſtituta mulieres in ſuum
introduxiſſet cubiculum.
Quid ad hæc S. Petrus? noluit, quia humillimus erat, ſuampræ-
tendere innocentiam, & Cœleſte aperire ſecretum, idcircò pœniten-
tiam licèt innocententiſſimus lubenti animo acceptavit peccatorem ſe
ſolum coram cæteris Fratribus humiliter profitens. Quamobrem ex
ſententia Prioris Aexium Marchiæ urbem in exiliumrelegatus eſt, ubi
per aliquot menſes obſcuro carceri mancipatus aliam licentiam non
invenit, quàm ut quotidie ſacrificio miſſæ poſſet in choro intereſſe.
Contigit, ut quàâdam vice Sacerdos miſſam celebraturus (ita diſpo-
nente Deo, qui omnia ſuaviter ordinat in ſuum finem) diutius in ſa-
crificia moram faceret. Interim S. Petrus ad effigiem crucifixi Redem-
ptoris, quæ ibidem in conſpectu pendebat, ſeconvertit, coram qua
humi devotiſſimè proſtratus, & in lacrymas ob exantlatum hactenus
exilium ſolutus, in hæc verba prorupit: Ettu Domine usquequòz En op-
time Salvator, noſti utique me de illo crimine, de quo apud Superib-
rem delatus ſui, prorsùs eſſe innocentem. Et quousque mi Domine,
hanc infamiam, exilium, honoris jacturam, tertiumque carcerem
innocens adhuc patiar? Quid feci benigniſſime ESII! Scrutator re-
num & judex cordium! quòd innocenter tali opprobrio & contume-
lià afficiar?
Quid hic expectas, anime mi? En quàm attentæ ſint aures Crucifi-
70 Servatori tuo! Vix enim hæc Divus ille effatus eft, cum mox
Crucifixus illum benigno intuens vultu, ſuavi voce reſpondit: Et ego
Pette quid ſeci, ut cruciaffus ſuerime Ad quid innocentiam tuam obtrudis,
