jelata luertl

. 4
geltt ckuctn
ℳ:

Index Conſiderationum. 9

cœlum inter & terram medius pendere,
& mori voluerit?
Conſider atio LVIII.
Cur Salvator mundi nudes in cruce affigi,
& pro nobis nudus mortem ſubire vo⸗=
luerit?
Conſideratio LIX.
Cur Chriſtus Dominus in medio terræ, &
in monte Calvario ſalutem noſtram vo-
luerit operari?
Conſideratio LX.
Chriſtus per omnem vitam pauper, ſed in
cruce pauperrimus fuit, unde ſummum
eſt pauperum ac miſerorum ſolatium.
Conſideratio LXI.
Chriſtus extentis in cruce manibus orans,
exemplum nobis præbet, quod ſalu-
briter imitemur.
Conſideratio LXII.
Avaritia & proprium intereſſe Filium Dei
ad mortem crucis magna ex cauſa pro-
moverunt.
Conſideratio LXIII.
Chriſtus Dominus tot laceratus calumniis,
docet nos, quomodo poſſimus & nos
retundere, & ſuperare calumnias.
Conſideratio LXIV.
Per crucifixum Eſum latro ſalvatus, ne de-
ſperes: ſed unus eſt, ne præſumas,
quia gratia non eſt trahenda in conſe-
quentiam.
Conſideratio LXV.
Chriſtus in cruce pendens, peccatores re-
cipit, ſed in judicio rejicit; attende hic
tibi Lector prudens.
Conſiderario LXVI.
Chriſtus in cruce pendens, ſuam demon-
Ginther anus pro omnibas,

ſtrat miſericordiam, ſed & juſtitiam.
Conſideratio LXVII.
Chriſtus in cruce liberaliſſimus docet nos,
quomodo debeamus ſubvenire paupe-
ribus.
Conſideratio LXVIII.
Milites inter ſeſe veſtimenta Chriſti par-
tiuntur, & de iisdem ſortes mittunt.
Argumentum pro luſoribus.
Conſideratio LXIX.
Cur Chriſtus Dominus inter duos latrones
in cruce medius pendere, & mori vo-
luerit?
Conſideratio LXX.
In miſericordia Chriſti crucifixi ſperandum,
ut tamen non obliviſcamur juſtitiæ il-

lius.
Conſideratio LXXI.
Moriens Eſus, ſanctiſſimam matrem ſuam
juxta crucem ſtantem, omnibus fideli-
bus cômmendat. .
Conſideratio LXXII.
Chriſtus in Cruce à Patre, & ab omnibus
derelictus, non ſolet ſuos derelinquere
fideles.
Conſideratio LXXIII.
JEſus in eruce ſitiens, ardentiſſimum ſuum
expreſſit deſiderium, quo ergo noſtram
ferebatur ſalutem.
Conſideratio LXXIV.
Quare Chriſtus in cruce, fugiente jam ani-
ma, exelamaverit: conſummatum eſt?
O utinam conſiderent hoc omnes!
Conſideratio LXXV.
Meritò conſundi debent omnes ſuperbi,
dum Chriſtum crucifixum intuentur, &
yel per tranſennam conſiderant.

N b Con⸗

10
Conſideratio LXXVI.

(Chriſtus in cruce patiens amaris lacrymis
noſtram deplorat jacturam animarum.
Et nos quid?
Conſideratio LXXVII.
Aſpectus & conſideratio crucifixi JEſu
optimus eſt iræ & iracundiæ ſedandæ
Medicus.
Conſideratio LXXVIII.
Chriſtus in cruce deſpectus docet nos om-
nia terrena deſpicere, & ſolum Deum
pura mente ſe ctari.
Conſideratio LXXIX.
Sanguis Chriſti patientis & cruciĩfixi ab ĩm-
pis proculcatus, & ſicut aqua effuſus,
quod nobis inſinuet?
Conſideratio LXXX.
Chriſtus in cruce verè Paſtor bonus, pro
ovibus ſuis dedit animam ſuam. An ma-
jor charĩtas?
Conſideratio LXXXI.
Invidia & immane odium Chriſtum Do-
minum ad mortem crucis adegerunt, &
occiderunt?
Conſideratio LXXXII.
Lingua detractrix potiſſimum Chriſtum
Pominum ad ignominioſam crucis
mortem promovit.
Conſideratio LXXXIII.
Dilſce à crucifixo Eſu ex animo inimicis
tuis ignoſcere, ac pro eorum ſalute fide·
liter orare.
Conſideratio LXXXIV.
Juxta exemplum Chriſti crucifixi oratĩo
pro inimicis facta. Deo eſt gratifſſima.
Conſideratio LXXXV.

Crucifxo Eſu ſuper dolorem vulnerum e-

Hydex Tonſiderationum,

jus addiderunt blaſphemantium linguæ,
& adhuc addunt.
Conſideratio LXXXVI.
De irriſionibus, contumeliisée convitiis
in Chriſtum in cruce pendentem à ma-
levolis jactatis. 1
Conſideratio LXXXVII.
Chriſtus, licèt multùm à Judæis ſollicitatus,
non tamen deſcendit de cruce, ut nos do⸗
ceret perſeverantiam.
Conſideratio LXXXVIII.
Chriſtus in cruce pronior eſt ad nos exau-
diendum, quàm in ſinu Patris.
Conſideratio LXXXIX.
Redemptio generis humani quùm card ſte-
terit Servatori noſtro crucifxo Elſu?

Conſideratio LXXXX.

Chriſtus crucifixus typus ſummæ manſue-

tudinis, quem intueri debent, & imitari
omnes veri Chriſtiani. .-
Conſideratio LXXXXI.
Conſideratur labor & dolor crucifi ) Eſu,
quem pro ſalute noſtra usque ad finem
fortiter ſuſtinuit. 2
Conſideratio LXXXXII.
Chriſtus crucifiæxus Deus totius conſola-
tionis, qui conſolatur nos in omni tri-
bulatione noſtra.
Conſideratio LXXXXIII.
Chriſtus Dominus, ſi attenta mente ipſum
conſideremus, ſalutarem nobis debet in-
cutere timorem in cruce.
Conſideratio LXXXXIV.
Chriſtus crucifixus, ut abominandam pec-
catorum noſtrorum lepram curaret, ipſe

leproſus factus eib.
Con-

7

1

V

De
Uet
q
Ppert

Nechn

ineue,

Dnvitih
mnz⸗

tatut,
do⸗

os eni:

caroſe⸗

Eli!
manſue:
imitari

anenn

l.
conſolt⸗
onmni i

U.
ente plun
debet n.

andemg/

Con:

Index Confidertsionunme,

Conſideratio LXXXXV.
Ex conſideratione Chriſti Eſu crucifixi
omnia adverſa æquo animo nobis ſunt
perferenda.
Conſideratio LXXXXVI.
Crucifigus )Eſus rebus in afflictis ſolamen
noſtrum & auxilium in tempore oppor-
tuno. 4
Conſideratio LXXXXVII.
Chriſtus crucifixus nos animat, ut crucem
noſtram alactiter ſeramus, ſi volumus
gloriæ ejus eſſe participes.
Conſideratio LXXXXVIII.
Ad Chriſtum crucifiæum ſanguinum ſpon-
ſum invitantur omnes ſacræ Virgines, ac
piæ animæ.
Conſideratio LXXXXIX.
Chriſtus patiens, & moriens in eruce Sacer-
dotes omnes monet, qualem animarum
zelum habere debeant.
Conſideratio C.
Moritur Eſus, vita noſtra in cruce, & in
Patris manus commendat ſpiritum.
Conſideratio Cl.
De prodigiis, quæ Chriſto pendente, &
moriente in cruce, in cœlo & in terra fa-
Cta funt.
Conſideratio ClII.
De triumphali titulo ſupra caput ] Eſu eru-
cifixi in trunco affixo, quid nobis inſi-
nuet?
Conſideratio ClIII.
Eur crucifigus Dominus latus ſuum per
ctudelem militis lanceam voluerit ada-

Periri.
Conſideratio ClvV.
De clavis & lancea, quibus ſacratifſimum
corpus Eſu crueifixi perforatum fuit.

er
Conſideratio CN.
Chriſtus per crucem & paſſionem ſuam
nobis Chriſticolis clauſas cœli portas
aperuit.
Conſideratio CVI.
Chriſtus in cruce mortuus, & tot vulneri-
bus transfixus piis lacrymis à nobis eſt
deplorandus. .
Conſideratio CVII.
Chriſtus de cruce deponitur, & in horto in
monumento novo, in petra exciſo, ſe-
pelitur.
Conſideratio CVIII.
Cur Chriſtus per viros nobiles, Joſephum
& Nicodemum de cruce deponi, ac ſe-
peliri voluerit.
Conſideratio CIX.
Contra carnis tentationes nullum efficaci-
us remedium, quàm fuga ad crucifixum
JElſum.
Conſideratio CX.
In honorem Chriſti patientis & crucifixi
ab Eccleſia ſeptem Horæ Canonicæ ſunt
inſtitutæ.
Conſideratio CXI.
Crucifxus verus Pelicanus amoris, qui in
ſanguine ſuos nos vivificavit.
Conſideratio CXII.
Perpetuum altaris ſacrificium idem eſt cum
ſacrificio aræ crucis, non tantùm in re-
præſentando, ſed etiam in eſſendo.
Conſideratio CXIII.
Cur cruci feus Salvator noſter per quinquo
§§. vulnera ſua mundum deperditum
volierit redimere?
Conſideratio CXIV.
Devotus aſpectus & contẽplatio SS. quin⸗
que vulnerum crucifixi Domini quemli-

Cb 2 be ·

12 Index Conſiderationum

bet peccatorem ad frugem debet redu-
cere.
Conſideratio CXV.
Chriſtus crucifixus theſaurus eſt inexhau-
ſtus bonorum omnium, gratiarum ac
benedictionum.
Conſideratio CXVI.
Excitatur homo Chriſtianus ad ſpem & fi-
duciam in DEO collocandam ex con-
templatione Chriſti crucifixi.
Conſideratio CXVII,
Si vis evadere infernum, fuge, dum tem-
pus eſt, ad crucifixum Eſum.
Conſideratio CXVIII.
Crux Domini noſtri IEſu Chriſti miſeris
& afflictis ſpes unica rebus.
Conſideratio CXIX.
Chriſtus crucifixus vitis vera, fructu ſuo
lætificans, & confortans cor hominis.
Conſideratio CXX.
Chriſtus à Judæis reprobatus & crucifixus,
factus eſt totius Eccleſiæ lapis angularis
in Reſurre ctione
Conſideratio CXXI,.
Cervus veneno infectus ex vulnere, ad fon-
tes aquarum currit: typus animæ ad
crucifixum anhelantis.
Conſideratio CXXII.
De immenſa Chriſti charitate, quà dilexit
nos, dum in ara crucis pro ſalute noſtra
Voluntariè ſe voluit offerre.
Conſideratio CXXIII.
Grata memoria crucifxi IEſu Redempto-
ris noſtri eſt prædeſtinationis noſtræ in-
ſigne indicium ac ſignum.
Conſideratio CXXIV. .
Signum SS. Crucis fortiſſimum amuletum
Aſt contra dosmones infeſtantes, & præ⸗

ſtigias eorum.
Conſideratio CXXV.
De affectu admirationis, quem unicus &
pius crucifixi ) Eſu aſpectus in nobis de-
bet cauſare.
Conſideratio CXXVI.
Chriſtus & hic crucifixus ſit noſtrum quo-
tidianum horologium, ac perpetuum
mobile.
Conſideratio CXXVII.
Etiam bruta animantia Deum ſuum ho-
minem crucifixum JEſum agnoſcunt eſſe
honorandum.
Conſideratio CXXVIII.
Crucifixus Dominus typus ſummæ humi⸗
litatis, quam pro poſſe ſequi debemus, &e
imitari.
Conſideratio CXXIX.
Chriſtus crucifixus typus perfecti ſſimus
patientiæ, quem in omnibus adverſis
nos opertet intueri.
Conſideratio CXXX,
Chriſtus in ligno crucis ſuſpenſus, perfes
ctiſſimus obedientiæ typus, & exemplar
omnibus.
Conſideratio CXXXI.
Animæ pretium ex paſſione & ſanguine
Chriſti Crucifixi debet penſari & com-
menſurari.

Conſideratio CXXXII.

Qum gravia ſint peccata noſtra, apparet
ex aſpectu & contemplatione crucifxi

IEſu Redemptoris noſtri.
Conſideratio CXXXIII.
Peccata etiam venialia, deliberatè commil-
ſa SS. cor IEſu crucifixi vehementer alſ-
fligunt.
Con⸗

nicn 8
obis de⸗

nquo⸗
etuum

arn ho⸗
ſcuntel

I.

næ humi
bemus &

.
Niſſimus
adyverſis

1 Pelen
exemplir

4.
ſanguune
ri co:

WI.
1, mMpare
ne cracikil

W.

rate conn

ehementei

Cone

Iudex Conſiderationuns. 1

Conſideratio CXXXIV.
Qui ex animo ad Deum T. O. M. vult con-
verti, ad pedes crucifixi Eſu ſæpius ſuam
Gontritionem excitet. .
Conſideratio CXXXV.
De immenſo pretio ſanguinis Chriſti, in
paſſione & in cruce ad redemptionem
animarum noſtrarum effuſi.
Conſideratio CXXXVI.
Invitantur omnes Chriſtiani, ut in vita, &
in morte recurrant ad SS. vulnera Chriſti
crucifixi.
Conſideratio CXXXVII.
De gratitudine, quam debemus Chriſte
IElſu, pro noſtra, omniumque ſalute
in crucem ſuffixo.
Conſideratio CXXXVIII.
De ingraditudine illorum, qui vix, vel pa-
ruùm recogitant de ſummo Benefactore
ſuo crucifixo JEſu.
Conſideratio CXXXXIX.
In omni ctuce & tribulatione conforme-
mus nos Chriſto crucifixo, eique gratias
agamus, etiam pro adverſis.
Conſideratio CXL.
Ad crucis contractum reſurgunt mortui, &
magnalia Dei reſerantur.
Conſidefatio CXLI.
Devotio erga SS. vulnera Chriſti JEſu cru-
cifixi ſuadetur ommibus Chriſtianis, præ-
ſertim diſcolis.
Conſideratio CXLII.
De efficacia quinque SS. vulnerum Chriſti
crucifiæxi ad impetrandam gratiam divi-
nam, & tandem æternam ſalutem.
Conſideratio CXLIII.
Chriſtus crucifixus eſt vera idea, exemplar
G fortitudo ſanctorum Martyrum.

Conſideratio CXLIV.
Felix ſors, beata mors, obdormire in gratio-
ſa umbra cruciſixi Elu Salvatoris noſtri.
Conſideratio CXLV.
Cur Chriſtus Dominus etiam poſt glorio-
ſam ſuam Reſurrectionem quinque 88.
vulnera voluerit conſervare?
Conſideratio CXLVI.
Crux ignominioſa Chriſtosalvatori noſtro
ſummam cauſavit, & peperit gloriam.
Conſideratio CXLVII.
In cruce Domini noſtri IEſu Chriſti omnis
Chriſtianorum gloria & vi ctoria conſi-
ſtit.
Conſideratio CXLVIII.
Mala ſors, peſſima mors illorum, qui Chri⸗
ſtum & hunc crucifixum non amarunts
non honorarunt in vita ſua.
Conſideratio CXLN.
Quare ſignum crucis erit in cœlo, cùm Do⸗
minus univerſorum venerit ad judicium?
Conſideratio CL.
Crux Domini noſtri IESU Chriſti cauſa
omnium gratiarum, beneficiorum, do⸗
norum, ac benedictionum.
Conſideratio CLI.
Rigidam Patris juſtitiam Filius DEl pro
nobis crucifixus in ſummam miſericor-
diam mutavit.
Conſideratio CLII.
Quomodo homo Chriſtianus Ducem ac
Dominum ſuum crucifixum Eſum imi-
tari poſſit, ac debeat?
Conſideratio CLIII.
Chriſtus paſſus, & crucifixus docet nos.
quomodo prudenter debeamus ſervare
lutare ſilentium.
Con- .

90 b 3

14
EConſideratto CLIV.

Chriſtus Crucifiæus, prodigium amoris, re-
quirit à nobis etiam noſtrum recipro-
eum amorem.
Conſideratio CLVy.
In omni tentatione ac miſeria noſtra inve-
niemus alylum in ſaeratiſſimis vulneri-
cus Chriſti JElſu crucifixi.
Conſideratio CLVI.
Sacrificium aræ crucis idem eſt cum ſacrifi-
cio altaris, non tantùm in repræſentan-
do, ſed etiam in eſſendo.
Conſideratio CLVII.
Optimus animarum, imò & corporum
Medicus eſt Chriſtus Dominus, & hie
crucifixus.
Conſideratio CLVIII.
Chriſtus cruciſxus eſt Bibliotheca noſtra,
& liber ſcriptus intus & foris ab omni:
bus legendus,

Iydex Conſiderationumi.

Conſideratio CLIX.
De ſumma & ultima fiducia, quam poſſu-
mus collocare in meritis & Paffione
Chriſti Eſu crucifixi.
Conſideratio CLX.
De pretioſo ſanguina Domin noſtri Eſu
Chriſti crucifxi optimo pro liberandis
animabus purgantibus remedio.
Conſideratio CLXI.
De cultu & veneratione SS. Crucis & ima-
ginum SS. Crucifixi.
Conſideratio CLXII.
De encomiis, quibus SS. Patres crucem
Dominicam exornant, quæ ſervire poſ-
ſunt pro pluribus conceptibus.

Conſideratio CLXIII. & Finalis.

Invocatur SS. Crux pro gratia finali, &
totum opus coneluditur.

it
ao
mn
lad

um poſt⸗
& Wone

oſtri E
lberandi
0.

s&ima⸗

l
ees ucemn
elerineol
s,
Finals,

1 fnal,

2) 15
INDEX CONCIONATORIUS
Per Dominicas & Feſta per Annum.

Dominica I. Adventũs.

Reſpicite, & levate cupita veſtra, quoniam appropinquat redamptio
veſtra. Luc, cap. 21. V. 28.

Ur adventante extremo Judicii die erunt ſigna in ſole, luna, & ſtel-
lis: Reſpicite, & leyate capita veſtra? &. Ecce appropinquat redemp-
tio veſtra. Redemptio noſtra crux eſt Dominica: tunc parebit Matth. 24.
ſignum filii hominis. Quod ſignum præ cæteris Paſſionis inſtru- . 29.
mentiĩs præcedet Regem demonſtrans eum, qui prius fuerat crucifixus, ad
cujus adventum Sol obſcurabitur, & luna non dabit lumen ſuum. Diſce cx Marh. 1.
hoc amare ſanctam crucem. Vide Conſiderationem CXLIX. Quare ſig- 3
num crucis erit in cœlo, cum Dominus ad judicandum venerit?

Dominica II. Adventũs.

Et beatus, qui non fuerit ſcandalizatus in me. Matth, 21.

Saias Prophetas de Chriſto venturo vaticinium tulit: erit volis in ſancti- Iſi. 8. v. 14.
ficationem, in lapidem autem offenſionis, & in petram ſcandali. De quo ,
pariter S. Simeon tanquam de tenello puero: ece poſitus eſt hic in ruinam & Luc. 2. v. .
in reſurrectionem multerum in Iſraæl, & in ſignum cui contradicetur. Quando
Chriſtus poſitus eſt in ſignum, cui contradictum fuit? &. In cruce, huic .
. „; . „.. 1. Didacus
ſigno contradicunt, ait Didacus Stella, ſuperbi, iracundi, avari & invidi, Stella in
denique omnes peccatores. Vide conſiderationem XXXI. Jeremias in Lac. z.

pluribus fuit typus crucifixi Eſu, pientiſſimi Redemptoris noſtri.

Do-

16 Iydex concionatorius,

Dominica III. Adventús.

Mecdius autem veſtrum ſtetit, quem vos neſcitis. Joan, 1.
V. 26.

O lſervat Euthymius, quòd Chriſtus ſe velut perſonam popularem ac vi-

Ven. Beda
apud Manfi.
hat Dom.

Didacus
Stella in
Luc. c. 2:

lem medias inter turbas miſcuerit, ut prædicationem S. Joannis Bapti-
ſtæ in deſerto audiret. Ecce medius DEl & hominum mediator medium in
nativitate, in vita, & in morte ſua elegit. Vide Conſiderationem LIX.
Cur Chriſtus in medio terræ ſalutem noſtram voluerit operari?

Dominica IV. Adventũs.
Ommnis mons, && collis humiliabitun, Luc., I.

Enerabilis Beda per illos montes, qui in altum eriguntur, ſuperbos intel-
ligit, qui in adventu Redemptoris noſtri humiliati ſunt, quia juxta ejus
vocem Omnis qui ſe exaltat humiliabitur, & qui ſe humiliat exaltabitur.
Vide Conſiderationem LXXV. Merito confundi debent omnes ſuperbi,
dum Chriſtum crucifixum intuentur, & conſiderant.

Dominica infra Octavam Nativitatis.

Luc, 26 v. 34.

Hnc veritatem Didacus Stella per ſimilitudinem pereleganter mundo de-
monſtravit: Lapis, inquit, poſitus eſt in itinere, & oſtendit iter, tu
impingis in illum, tibi imputabitur, quia ex malitia tua, vel negligentia pro-
venit. Hoc Propheta Evangelicus Rodie nobis inſinuat, dum de Chriſto
vaticinatus eſt: Ecce poſitus eſt hic in ruinam, & reſurrectionem multorum in
Iſrazl; nam peccatores plurimi videntes DEl miſericordiam, & quomodo
indulget peccatoribus, reſurgunt à peccatis, ſed aliis eſt in ruinam, quia
videntes, quòd Chriſtus miſericors eſt, abutentes miſericordiâ, fiunt dete-
tiores, & bonitate DEl quâ convertendi erant, abutuntur, ac pejores
Kunt. Hæc Didaeus Stella. Vide Conſiderationem LXVI. Chriſtus in
cruce pendens ſuam demonſtrat miſericordiam, ſed & juſtitiam.

Domi-

Ecce poſitus eſt hic in ruinam, & reſurrectionem multorum in Iyaèl,

„

. Mre

ait Mun
Cutter

onn 1,

em ac v.
nis Bapti-
vedium in

dem LIX,

perdorint
uia untaefn
xaltabitin
es luelii

1.

in eil

ter unmdo Ge⸗
nbir iun,44
ti4 did
h le Orrilo
ultorfn 4
& guorno
nuinatn, d
la, bunte
tn

1. Crits
Wam,

dn

6o
21 eſe,

Iadex Concionatorius, 17
Dominica l. poſt Epiphaniam.

Et factum eſt, poſt triduum inwenerunt eum in templo. Luc, 2.
Ho- triduum, in quo Chriſtus perditus fuit, & Hieroſolymis permanſit,
juxta mentem S. Ambroſii præludium fuit illius tridui, in quo Domi-S. Ambrof.
nus poſt 21. annos in ara crucis pro ſalute mundi eſſet immolandus. In hoc l. 2. in Lue.
triduo diſputabat cum Legis Doctoribus de adventu Meſſiæ, conditione, & .2. v. 46.
natura, quem magnis rationibus, ſacris Scripturarum teſtimoniis imminere
jam, atque inſtare probabat. In hoc triduo erat JEſus in ſolennitate, ait
S. Eucherius, qui totus erat cauſa ſolennitatis; ipſe jugulabatur in agnis,
immolabatur in vitulis, & in omnibus ſacrificiis offerebatur. Conſidera hic
grande deſiderium, quo Salvator tuus adhuc duodennis ad paſſionem ſuam,
& crucem anhelavit. Vide Conſiderationem XXKXIX. De ardenti deſiderio
Filii DEl in cruce redimendi mundum deperditum. Z

Dominica II. poſt Epiphaniam.

Nondum venit hora mea. Joan, 2.

D Eſciente vino dicit Mater IEſu ad Dominum. Vinum non habent. Et
quid benignifſimus Dominus? Quid mihi & tibi eſt mulier. Mon- §S. Auguùſt.
dum venit hora mea. Quando ergo venit illa hora? Be. S. Auguſtinus, apud Cor-
quando JEſus pependit in cruce, & mater ejus ſub cruce ſtabat; hæc erat il- nel. à Lap.
la hora, quando Longinus latus ejus aperuit, & continuò exivit ſanguis & uG.
aqua, non mixtim, ſed ſeparatim; en vinum rubrum, & album. Eſuris? Hinc
manna collige. Sitis? Bibe e paradiſi fonte, quia Cherubini gladius in lan-
ceam verſus eſt, quæ nobis viam cœli aperuit. Ite nunc chariſſimi & hauri-
te ex hoc divini ſimo fonte in vitam æternam. Vide Conſiderationem CXI.
Crucifixus verus Pelicanus amoris, qui in ſanguine ſuo nos vivificavit.

Dominica III. poſt Epiphaniam.

Vomine ſi vis, potes me mundare, Matth. 8.

DVos hodie curavit divinus ille Medicus ab infirmitate ſua: cumque de-
ſcendiſſet de monte, Ecce leproſus veniens adorabat eum, quem ſine
mora verbo vitæ à contagioſa lepra ſanavit. Et extendens JEſus manum
tetigit eum dicens: volo mundare, & confeſtim mundata eſt lepra ejus.
Ginther Ulnus pro omnibus. 6 u⸗

18 Iyudex Conclonatorlus,

Pailus de Supra quod egregi? Paulus de Palatio: In hoc verbo: volo, inquit, commen-
Pal. in dat Chriſtus charitatem ſuam, quia leproſis mortuus eſt transferens in ſe le-
Match. pram noſtram; unde nos reputavimus eum quaſi leproſum. Secundum, quem
à paralyſi curavit, erat ſervus centurionis, qui venit ad Chriſtum: Jacet in
domo paralyticus, & malè torquetur, ad quem mox benigniſſimus IEſus: Ego
veniam, & curabo eunu. Ecce in domum Reguli venire noluit, ut ſanaret
filium ejus, quia dives, & potens erat, ad pauperculum autem ultrò venit.,
Ex quo patet, quòd omnibus, præſertim miſeris cupiat eſſe ſaluti. Vide
Conſiderationem CXVIII. Crux Domini noſtri Eſu Chriſti miſeris, & af-

fli Ris ſpes unica rebus.

Dominica IV. poſt Epiphaniam.

Et ecce! motus magnus faclus eſt, ita ut navicula operiretur.

Matth. 8
Den. bedl. Ecte Venerabilis Beda: Mavis cruxæ Chriſti, quam cùm Dominus aſcen-
Sein Loc, dit, in ea dormivit, requies enim Domini cruxæx, paſſio pulvinar. Con-

ſidera Jonam in navi dormientem, hic magnam Sacramenti Dominici ima-
inem præſeferebat; etenim navis materia ſignificavit crucem, ſomnus verò
8. Zeno ſer. paſſionem. Ita S. Zeno. Et nunquid exiguo ligno, ait Sapiens, credunt ho-
Pis 5. minc: animas ſuas, ac tranſeuntes mare per ratem liberati ſunt? Quod idem in
V. ꝭ· præſenti propoſito dicere poſſumus, videlicet, quòd, ſi quis in ligno S. Cru-
cis mare præſentis vitæ enaviget, animam ſuam ſecuriſſimè ſalvabit. Vide
Conſiderationem XXRIV. Jonas Propheta in mare demerfſus inſignis typus
erat Chriſti patientis & crucifixi.

Dominica V. poſt Epiphaniam.
Servi autem dixerunt: vis imus & colligimus ea? Et ait: non,
ne ſortè oolligentes inia eradicetis ſimul cum eis & tri-
ticum. Matth. 11.
Qemadmodum aliquis in ſua arte expertus Medicus, vel Chyrurgus xegre
ſe reſolvit, ſi membrum aliquod à corpore humano debeat reſecare, ni-
ſi illud membrum omnind ſit corruptum, & reliquo corpori ac ſanitati noci-
vum: ita ſummus Medicus, qui de ſe ipſo ait: non eſt opus valentibus Medi-
cus, ſed malbè habentibus, ad reſecandam impiis vitam le non præcipitan-

ter reſolvit, ſed ad tempus aliquod eandem tolerat: expectat Dominus, at
mife⸗

ien⸗
ſoarn
dec
niet
can
4
An
.
ſen 1
CKN

18 nt
een
ſenu
ſitvern
Monad
fin
rrch

btonnen:
Nin ſe l
Jum dben
. alti
Elus:
Gt lanaret
ro venit,
Vide
8, & al⸗

erirent,

ninur dſer⸗
ger. Col-
miniciim⸗
wnus vel
redunt h.
od idemin
n0 5. Cru⸗
dit. Vide
gnis ds

t t M
6 G tn⸗

yrugas Egl
trelecare, d
eſanitaiͦ n⸗
umtibts 4
echin
Doniiki

Iydex Concionatorius. 19

miſereatur. Et nunquid legiſtis illorum duorum diſcipulorum Jacobi &
Joannis indiſcretum zelum, qui videntes Samaritanorum inſultum ad ignem
de cœlo evocandum ſe promptos offerebant, quibus autem Dominus: neſci- Luc. 9.x. 55.
tis cujus ſpiritus eſtis. Sic & hodierni famuli apud Patremfamilias de eradi-
candis zizaniis ſolicitarunt: pis imus, & colligimus ea? Reſpondit: non, ne
fortè colligentes ixania eradisetis ſimul cum eis & triticum. Obſervat hic .
rectè S. Thomas, quòd ſape numero diſſimulare expediat, ne major ignis ac- lor.
cendatur; & Hugo Cardinalis: pro pace Eccleſia aliquando tolerandi ſunt HagoCard
mali. Vide Conſiderationem CXVI. Excitatur homo Chriſtianus ad apud Manſi.
ſpem, & fiduciam in DEO collocandam ex contemplatione Chriſti cru- hic.
cifixi. .
Dominica VI. poſt Epiphaniam.
Quod minimum quidem eſt omnibus ſeminibus, cuùm autem creverit,
majus eſt ommibus oleribus, Matth. 13.

REcde mellifluus: Verbum facilé volat, ſed non leviter vulnerat: non igno-
rabis credo, undenam Monarchia Ottomannica, quæ eſt inter barba-
ras gentes floridiſfſima, exorta ſit? Be. ex variis Auctoribus, quòd ab unico
verbo contumelioſo à Miniſtro Catholici Imperatoris Heracliti inconſidera⸗
tè prolato ortum ſuum duxerit; cum enim militibus Conſtantinopoli ſua di-
ſtribuerentur ſtipendia, theſaurarius Imperatoris Saracenis ex Arabia ad
bellum adventantibus dure reſpondit: ſe non habere panem pro canibus iſtis
diſtribuendum. Quod contumelioſum verbum omnium Saracenorum cor-
da transfixit, ut ſubditò conſpirantes in Arabiam reverſi ſint, & ſibi ducem
Machometem elegerint. Hinc illæ lacrymæ, ſtrages, & perditio. Ecce quam Jac. 3. v. 5⸗
modicus ignis, qudm magnam ſylvam accendit. Eccel quàm parvus lapillus in-
gentem ſtatuam Nabuchodonoſoris confregit, ac contrivit. Ecce effe tum
peccati venialis neglecti, vel contempti quæ quidem gravia vulnera non
funt, ſed vulnuſcula, quæ plura etiam mortem tandem conterre poſſunt.
Quid levius puncturàâ acûs? Et tamen S. Caſſianum Martyrem ejusmodi Brev- Rom.,
puncturæ peremerunt. Vide Conſiderationem CXXXIII. Peccata etiam 13. Aug-

venialia deliberate commiſſa, SS, cor JEſu crucifixi vehementer affligunt.

☚ (°) EE

cC 2 Do-

hic.

Eaul. de Pal.
hic.

Salmeron
hic.

Theophyl.
luc.

20 Index Concionatorius,
Dominica Septuageſimæ.

Simile ſ regnum cœlorum homini Patrifamilias „ gui exi-
vit primo manè conducere operarios in vineam ſuam,
Matth. 20.
O Mnes hodie ad vineam Domini invitantur. Pater iſte familias, ait Gloſ-
ſa, Conditor noſter eſt, qui habet vineam univerſalem Eccleſiam,
quæ ab Abel usque ad ultimum electum, qui in fine mundi naſciturus eſt,
quotquot ſanctos protulit, tot palmites miſit; hinc exiit mane (exire DEl
eſt operari ad extra) prima hora, hoc eſt ab Adam uſque ad Noë. Cir-
ca horam tertiam à Noë uſque ad Abraham. Circa ſextam ab Abra-
ham uſque ad Moyſen. Circa horam nonam à Moyſe uſque ad Adven-
tum Domini. Obſerva hic cum Paulo de Palatio, in variis illis cœleſtis
Patrisfamilias egreſſibus ingentem illius zelum, ac curam, qua vineæ
ſuæ culturæ, & operariorum ſuorum laboribus ac induſtriæ promovendæ
intentus erat; varii enim à Ohriſto patieme in amariſſima ejus paſſione
egreſſus faæcti ſunt: exiit Chriſtus mané in prarorium; hora tertia ad He-
rodis Palatium; hora ſexta ad montem Calyarium; hora nona exiit ſpiritus
ejus èà vita ad limbum; bhora undecima corpus ejus in ſepulchrum. Vide
Conſiderationem CXXVI. Chriſtus & hic crucifxus ſit noſtrum quoti⸗
dianum horologium ac perpetuum mobile.

Dominica Sexageſimæ.

Aℳliud cecidit ſecuùs viam, & conculcatum . Luc, 8.

Uemadmodum DElI Filius, ùt notat doctiffimus Salmeron, ſimul Re-
demptor, ac Redemptio, ſimul lex & legislator, ſimul ſacerdos &
hoſtia dicitur: ita quoque Sater ſimul ac ſemen appellatur. Exiit divinus hic

ſator non locò, ait Theophylactus; nam ubique eſt, ſed ſet undùm illud, quod

propior nobis factus eſt per carnem. Exiit e ſinu Patris, & venit in mun-
dum, ut agrum Eccleſiæ cœleſti ſemente fœcundaret; ipſe erat granum
frumenti cadens in terram & mortuum, ipſe ſuo ſudore, ac ſanguine agrum
irrigavit. Sed quid audio? Horreo, & obſtupeſco! quid ais ſacer Evan-
geliſta? Cecidit ſecus viam, & conculcatum eſt? Ubi? Quando? Apud
quos tanta impietas? . Paulus de Palatio: Cùm audit, & ridet, tunc
verè ſementem conculcat; quia Verbum (Incarnatum &°crucifxum ) quod
ſuper caput ſtatui debuerat, ſub pedibus collocatun. Vide Conſideratio-

nem

zenl
ſeate

ſuti
Gallten
n⸗
femmifli
ſorent
ics
Qund
ſolr⸗
Nerton
iaa
mmluoe
cen
d
lenn

Noned

P
Utenl
CNl
epete⸗
Ms i lo
ramin)

Index Conctionatorius, 21

nem LXXIX. Sanguis Chriſti patientis & crucifiæi ab impiis proculcatus, &
ſicut aqua effuſus, quid nobis inſinuet?

i tei
, ſn Dominica Quinquageſimæ.
Tradetur gentibus & illudetur, & flavellabitur & conſpuetur: & poſt-
i qudm ſflagellaverint occident eum. Luc. 19,
s eſt, M'ſterioſa locutio eſt §. Pauli Apoſtoli de Chriſto Domino orbis Re- Ad Rom. 3.
ireEf . demptore ita ſcribentis: Quem propoſuit DEus propitiationem per fdem
. Cr. in ſanguine ipſius ad oſtenſionem Juſtitia ſua propter remiſſionem pracedentium
W ddr delictorum. Quid ais magne Gentium Doctor? an Chriſti copioſa redem-
l Aie ptio ſolùm prodeſt in remi ſionem pracedentium dilectorum, & non etiam in
i remiſſionem ſubſequentium? Nonne fide certi ſumus, quòd ſi mille mundi
HS forent, & quilibet millies ſceleratior iſtò, divini Filii ſanguis in paſſione ef-
Gnorn fuſus, imò unica illius guttula ſufficiens eſſet & ſuperabundans ad extinguen-

D dum hunc omnem peccatorum reatum? Ita omninò eſt. Cur ergo Apo-
jun ſtolus d dentibus tantim, & e de ſubſequentil
olus de præcedentibus tantum, & non æque de ſubſequentibus peccatis
tis ad Hr. . it? ipi
4411 mentionem facit? Percipite AA. reſponſionem zeloſiſſimi Joſephi de Bar- Joſ. de Barz.
viit zia: ideò Apoſtolus de præcedentibus ſolum delictis loqnitur, quia impoſſi- ſer. 4. n. 28.
“ bile judicavit unicum adhuc peccatum in orbe commiſſum iri, poſtquàm
um quol mundus oculis vidit cruentum ſpectaculum Filii DEl propter peccata noſtra
in crucem ſuſpenſi. O mi ſancte Gentium Apoſtole, quid obſecro nunc di-
ceres, ſi videres hoc bacchanaliorum tempore omnis generis vitia plenis fu-
riis bacchari? Non fruſtrà hodie Eccleſia Evangelium legit de paſſione Do-
3 minica, quia hæc paſſio nunquam magis, quàm his diebus contemnitur, &
1, 8⸗ renovatur. Vide Conſiderationem LIII. Peccator, quantùm in ſe eſt, de
n,dmdl er novo Chriſtum Filium DEl in crucem agit.

lacerds
hi Dominica I. Quadrageſimæ.
,ml ili04,4 0 . 1 .
ur. Mec omnia tibi dabo, ſi cadens adoraveris me. Matth. 4.
en genun B Enigniſſimus mundi Salvator, cùm in ultima cœna un cum ſuis diſcipu=
ii grun lis recumberet, Judam Iſcariotem proditorem ſuum nomine diaboli de⸗-

– notavit: unus ex pobis diabolus eſt. Et ecce! rem miram! finita cœna præ- Joan. 6.

o Rp cingit ſe linteo, coram Juda incarnato hoc diabolo in genua ptolabitur, ei-
det (Aue pedes lavat. Hic ſubſiſto, & quæro admirabundus: cur ergo DEl Fi-=
n * lius in hodierno Evangelio recuſat dæmoni tentatori genua flectere, qui in
nili⸗ Præmium hujus adgeniculationis ei omnia regna mundi appromiſit? Cur
e

4 c3 ju-

S. Petrus
Chryſol.

Didacus
Stella in
Luc. c. 9.
Lyran. in
Matth.

S. Franc.
Saleſ. Phil.

E. 4. C. 13.

23 Index Concionatorius,

Judæ diabolico impoſtori, & non æque diabolo hoc honoris genus exhibet?
Be. S. Petrus Chryſologus: contemplare Divinitatem genuflexam ante da-
monem, ut animam Juda lucrificaret. In hodierna tentatione agitur de

omnibus regnis mundi, in ultima coœna autem agitur de anima Judæ: unica

verò anima plus valet, quàm omnia regna mundi. Mundum univerlum
DEus ſex dierum ſpatio condidit; ſed pro anima triginta tribus annis labo-
ravit. Vide Conſiderationem LXXXXIX. Chriſtus patiens, & moriens
in cruce Sacerdotes omnes monet, qualem animarum zelum habere de-
beant.

Dominica II. Quadrageſimæ.
Domine bonum eſt nos hic eſſe. Matth. 17.

SAndi PP. ac interpretes varias aſſignant rationes, cur Chriſtus Dominus,
qui ignominiam crucis, ùt ait Theophylactus, toti mundo oſtendit, glo-
riam transfigurationis tantùm tribus, & quidem his tribus in individuo, nem-
pe Petro, Joanni, & Jacobo exhibere voluerit? Præcipuè invenio geminam
hujus rei rationem. Primam aſſignat devotiſſimus Didacus Stella: quia hi
tres erant viſuri Chriſtum tremebundum in horto, & ne tunc ſcandalixarentur
in eo per carnis infirmitatem, oſtendit modò gloriam Juam, ut non difidant.
Alteram rationem adducit doctiſſimus Lyranus; ut ſic animarentur ad ſe-
quendum Chriſtum in acerbitate paſſionis. Ecce! particeps nemo eſt gloriæ
Dominicæ, niſi particeps & ſit paſſionis. Oanima Chriſtiana lad te loquor,
quæ in perſecutionibus, & adverſitatibus amaritudinem paſſionis deguſtas!
Ignoſce, non poſſum te adducere ad montem Thaboræum, ſed adducam te
ad montem Golgothæum, ubi ex ignominia Chriſti non minùs quàùm ex
gloria Chriſti ſat virium hauriri potes ad adverſa generosè perferenda. Ita
animat te S. Franciſcus Saleſius: Statuamus aqub tam in monte Calyarid,
quàm in Thabor dicere: Bonum eſt me tecum eſſe Vomine; ſive in cruce moria-
ris, ſive gloria refulgeats. Vide Conſiderationem LXXXXII. Chriſtus eru-
cifiæus DEus totius conlolationis, qui conſolatur nos in omni tribulatione
noſtra.

Dominica III. Quadrageſimæ.

Si in digito DEl qicio demonia, profectò pervenit in vos regnum DEl.
Luc. II.

Sllara Princeps regis Jabin, cùm è prælio profugus ad Jahelem uxorem Ha-
ber Cinæi in domo diverteret, & ſomno indulgeret; ecce! illa clavo &
mal⸗

ulnt⸗
Anntt,
n n
Sgnn

rtt

.

(li
es
puni
ſanonton
loher
etet

ſtumt

it
e
nied 5
eren
rümnn
rtpol
lulnmen
Ra,
glldurn 1
Ouanth n
APperrtitn
Nmerh, 4

nusenhibet
n alte de⸗
ne agitur de
Idæ: Unic
Uuniverlunn
nnis labo⸗
moriens
abere de⸗

sDominm
bſtendihg⸗
jviduo, nen⸗
nio geminmn
telln: giil
dalixai

on diſida

ntur 4 ½.

eſt glorit
Ate oquon,
deguſtis
aAAacrn e
s unrmn e

erenda. In

nte Calynti
in Crute MX
l. Chritusain.
nni Gbrlrione

vmd

lenuwer
ccel a 0

foderunt, perpetuis diabolum fixére vulneribus, & ſanctorum pœna membro-

Iydex Concionatörius, 22

malleo armata, ingreſa abſcondit?, & cum ſilentio poſuit fſupra tempus capitis Jud.4.v. 21.
ejus clavum, percuſſumque malleo defixit in cerebrum uſque ad terram. Si-
ſara, ait Cornelius, diabolum repræſentat, ille olim tam magnus, tam po- Cornel.
tens princeps tenebrarum, nunc infirmus & quaſi clavo confus jacet. Au- Lap. hic.
diamus S. Auguſtinum: quaæ eſt iſta mulier plena fiducia hoſtis temporæ ligno S. Aug. I. 12,
transßgens, niſi fides Eccleſiæ cruce Chriſti regna diaboli perimens ? Hæc crux contr. Vauſt
Chriſti eſt ille digitus DEl ejiciens demonia, exaltans regnum DEl, & in- . 33.
terficiens d'monem illo ipſo clavõ, quo manus Chriſti Domini cruci affl·
xxæ ſunt. Ita loquitur S. Leo: Clari illi, qui manus Domini, pedéſque trans- S⸗ Leo ſerm.
10. de Paſſ.
rum inimicarum fuit interfectio poteſtatum. Vide Conſiderationem CXXIV.
Signum SS. Crucis fortiſſimum amuletum eſt contra dæmones infeſtantes &
præſtigias eorum.

Dominica IV. Quadrageſimæ.
Diſtribuit diſcumbentibus. Joan. 6.

Um in Capitulo Generali Ordinis Minorum aliquando nihil eſſet edulii, Annales
fratres pleni fide dixerunt: Eamus, & omnipotentem deprecemur Minorum

DEIUInM, qui 7000. bhominum in deſerto ſatiavit: neque enim nunc minoris Hnea id-
eſt potentia, aut miſericordiæ, ut de ejus deſperemus bonitate. Perſtiterunt 12 a,
*. .

ita in oratione, & ecce horâ prandii juſſit S. Franciſcus fratres in Refectorio
diſcumbere. Quod dum faciunt, viderunt ingredi in triclinium viginti
