tus, non obſcurè Chriſtum adumbravit
Crucifixum.

Ahſciderunt palmitem cum uva ſua, quem portave-
runt duo viri &c. Num. 13. 24. .

I.
KRanſierat jam annus & menſes tres ab exitu Hebraici populi
ex .gypto, ubi Moyſes in ſolitudine Arabiæ quosdam Ex-
ploratores in Chanaan ablegaverat, qui illius Regionis ſi-
tum, populi mores & fertilitatem loci non tam explorarent,
quàm & de frugibus illius terræ ſecum in ſua caſtra reporta-
rent. Erat autem tunc tempus primarum uvarum fub initium Junii,
quo menſe in Paleſtina utpote regione calida uvæ primæ & optimæ
jam incipiunt matureſcere. Cùm ergo dicti Exploratores inter alios
pulcherrimos fructus etiam inſignem quandam acprægrandem uvam
in vineis obſervâſſent, illam in abitu cum palmite abſciderunt, quam
duo viri oſue & Caleb, qui ſemper hanc fertiliſſimam terram Cha-
naan cæteris meticuloſis Hebræis commendaverant, in vecte in caſtra
24. fua ad Moyſen & univerſum populum deportarunt: Pergentésque usgue
ad Torrentem Botri, al ſciderunt pamuem cum upa ſua, quem portavetunt in velte duo
viri &. Cui elegantiſſimæ figuræ illud, quod Eccleſia in hymno de S.
Cruce cantat, pro epigraphe infcribo: Dulce pondus ſuſtinet.
Botrus hic ex terra promiſſionis in judæorum eaſtra allatus, quid
aliud deſignavit quàm Ohriſtum ESLIM & hunc crucifivum? Per
vectem, quem duo viri portabant, quid aliud præſignatum eſt quàâm
Crux, in qua divinus ille Botrus pependit, & usque ad ultimam ſan-
guinis guttam pro ſalute noſtra expreſſus eſt? Per duos viros, qui
hanc miræ magitudinis uvam ferebant, quid aliud agnoſcimus quàm
duo teſtamenta, vel ſimavis, populum Judaicum S Chiiſtianuit di
. uda

Num. 12.

Botrut figura Vrucifxl. 2
Judæi quidem in fide in Chriſtum Meſſiam præibant, ſed in Crucifi-
um credere noluerunt, Chriſtiani verò botrum ſecuti ſalutem & vi-
tam obtinuerunt. Et hoc eſt, ad quod alludit Apoſtolus: Nos autem . Cor. 1 uz.
X pradicamus Chriſtum crucifixum: Judæisqiudem ſcandalum, Gentibus autemſtultiti-
am, ipſis autem vocatis Vudæis atque Græcis Chriſtum Dei virtutem & Deiſapientiam
&. Audi & S. Auguſtinum, Hanc uvam, inquit, duo deferunt inſerto vecte 8. Auguſt.
6 port pendentem, poſſunt iſti duo etiam Chriſtianum vel Fudaicum populumfgurare: Iti er ſerm. 00. de
. go ſunt duo, id eſt Sznagogæ vel Eccleſiæ populi, & quis prior fuit udaæorum populus, Iemp.
biant præcedit Jadæus, ſequitur Chriſtianus: Salutem ſuam hic ante conſpectum ſuum gerit
ule peſt dorſum hic obſequium prafert, ille contemptum. Laboremus ergo, ne
ceryvicibus noſtris tam ſantctam ſarcinam deponanmus & c.
2. Sponſa illa dilecta, ubi Dilectum ſuum & electum ex millibus
eſt ofte . ob paſſionem à ſe obitam faſciculo myrrhæ comparavit, mox eundem
ſuum amantiſſimum Sponſum Botro Cypri aſſimilare non dubitavit:
Botrus Cypridilectus meus mihi in vineis Engaddi. Et quare Botrus Cypri? Cant r. 13.
Obſerva: Botrus Cypri dulciſſimus ac pretioſiſſimus eſt, vi-
numque præſtantiſſimum, quod vulgus Malvaſiam vocat, in torcu-
Hebriieoru lari preſſus effundit; ſic Chriſtus in torculari amariſſimæ paſſionis
vuoskam- preſſus & expreſfus, nobiliſſimum vinum Engaddianum, hoc eſt
Regionb Sanguinem pretioſiſſimum Sponſæ ſuæ Eccleſiæ dedit ac propinavit:
merploren Cujus hauſtu, ait Cornelius, etiamnum ipſa viyificatur, alque reficuur latiſßi=
altatehottr catur, atque inebriatur.
mtnmſcnn, Ungde pergit eadem Sacra Sponſa: mtroduxit me in cellam vinariam: Cant. 4.
Sõ ordinapit in me charitatem. Cella iſta vinaria ſunt ſanctiſſima Chriſti vul-
GNSNHI nera, ex quibus non tantùm fons effluit gratiarum & omnium bene-

egeundenm dictionum, ſed & vinum nobiliſſimum germinans virgines: Voluit In Faſcicul.
Cihlällemanf Chriſtus, ait Venerabilis Vincentius Caraffa Soc. J ESII Præpoſitus Myrrthæ.
immenn Generalis digniſſimus, peſt mortem tor ſuum lancesâ aperiri, & tranißgi ad re-
t. Nret⸗n ſerandum nobis quintum fontem aquarum ſalientium in vitam aternam, ſuper alios
e, quator ante reſeratos, quibus ablueremur, refocillaremur, & nutrivemur. Bi-

etſ

GruN: .

dite ergo ex his fontibus, chariſſimi, & omnes veri crucifixi amato-
res ac cultores, donec inebriemini; Bibite ſecurè.
3. Somnia ſunt ſomnia, ſed non omnia, quia ſubinde DEUS
Per ſomnia multarevelavit & prœæſignavit myſteria, quale illud ſom-
nium fuit, quod Pincerna ille regius quondam in Ægypto in carcere
conſtitutus habuit: Viaebam, inquiebat ad Joſeph, coram me vitem, in Gen. 40.5,
ꝗJua erant tres propagines, oreſcere paulatim in gemmas, & peſt flores uvas malu⸗
reſeere, calicémque Pharaonis in manu mez: tuh ergo upas, & expreſſi in cali-

cem, quem tenebam, & tradidi poculum Pharaoni. Boxa nova! regefenl
oſeph:

72 Conſideratio XIX.
Joſeph: Poſt tres dies recordabitur Pharao miniſteri tui, & reſtituette in gradum
priſtinum, quod & factum eſt. Videns Piſtor regius, quèd Joſeph
prudenter hoc ſomnium interpretatus eſſet, & ipſe ſomnium ſuum
enarrare cœpit: Et ego vidi ſomnium, quòd tria caniſtra ſarinæ haberem ſuper ca-
put meum, & in uno caniſtro, quod erat excelſſius, portare me omnes cibos, qui fi-
unt arie piſtoria, aréque comedere ex eo. O peſſimum hoc ſomnium eſt,
ſubjungebat Joſeph „ excuſa me de ſiniſtra, ſed vera interpretatione:
Tria caniſtra tres adhuc dies ſunt, poſt quos auſeret bharao caput tuum, ac ſuſpendet
te in cruce.
Quzres hic Lector prudens, quare Pincerna in libertatem & in
gradum honoris priſtinum fuerit reſtitutus, & piſtor econtra ad pati-
bulumdamnatus & infami affectus ſupplicio? Obſerva Scripturam:
Pincerna vitem vidit, & in ea uvas matureſcere, quas expreſſit in
calicem, deditque Pharaoni ad bibendum: Per uvas illas incalicem
expreſſas nonnulli Interpretum cum S. Auguſtino Chriſtum & hunc
8. Auguſt. crucifiæum accipiunt: Caliem ſalutari, ait S. Auguſtinus, & vmum læ-
ſerm Ioe. de titiæ de illa ſpirituali uva nobis prelum crucis ewpreſſit, quia ergo Pincerna ille,
Tempꝑ. licet in umbra tantum, omnem ſuam ſalutis ſpem in myſtica illa uva
(crucifixo] Eſu) collocavit, meritò ſalutem obtinuit & libertatem.
Econtra Piſtor ſimilemuvam & botrumnon vidit, ſed aves & eorvos

ex caniſtro panes furantes, hoc peſſimum iillius & omnium procraſti-

natorum erat augurium & reprobationis ſignum. O Chriſtiani! evi-
Hhili 3. 8 gilate tandem, quia multi adhuc inter vos ſunt imbecilles & inimici
232. 8. crucis Chriſti, de quibus Apoſtolus: Mult enim ambulant, quos ſæpè di-
cebamvobis (nunc autem flens dico) inimicos vrucis Chriſti, quorum finis interitus
&. Ocaveamus, amice Lector! ne fiamus aliquando inimici cru-
cis Chriſti, in cruce enim Domini noſtri ESU Chriſtiomnis noſtraſa-
lus vita & reſurrectio conſtituta eſt.
4. Deelephante, qui inter alia animalia majoris corporis ac vir-
tutis eſt, refert Scriptura ac Machabæorum hiſtoria, quòd milites
ingruente prælio ei uvamoſtenderint, eâmque in conſpectu ejus ex-
preſſerint, cujus viſo ſanguine mirum in modum ad cruentum cum ho-
Z. Machab 6, ſte ineundum certamen animatus eſt. Et elephantis oſtenderunt ſanguinem upæ:
za. mori ad'acuendos eos in præalium. Per hanc uvam expreſſam non immeri-
tò SS. Patres Chriſtum JESLIIM & hunc erucifizum ſubaudiunt, qui
in torculari crucis, velut uva preſſus, ſi devota & attenta mente
Conſideratur, miro modo ſervos ſuos animat ad certamen forte cum
diabolo, mundo, carne ineundum: S& enim, ſübintrat hic Corneli-
us„ ſanguis una accendit elephantem, ut memorlenefui & curationis per illum ab
liera accegtæ, pro es depunget, & in Qladios heſtasque proruat; C nos
acere

D

Botrus fgara Crucifiwi. 3 .

Eieninan facere oportet intuentes Chriſtum, qui pro nobis omnem ſuum ſangninem, vi-
l ſol tanque in cruce profudit 5

ſeſnfum 5. Hebræi illi ac Gentiles, qui in cruento illo ſpectaculo cruci-
ehdnn ce fixionis Filii Dei usque ad mortem ipſius ſtabant in Calvario monte .
AMer hen t. præſentes, ubi conſiderabant attentiore animo hunc myſtieum Cypri
Deomnninn Botrum usque ad ſupreman cruoris ſtillam in torculari crucis expreſ-
Nterpretatir. ſum, in ſe non ſine ſiugulari fructu ex aſpectu morientis Chriſti
un, l hent reverſi ſunt; unde de illis refert S. Lucas: Et omnis tuaba eorum, qu Luc. 23. 48, )
ſimul aderant ad ſpeltaculum iſtud, & videbant quæ fiebant, percutientes pectora
bertitemin ſua revertebantur.
Ohttaadhati. Vide ex his & conſidera, anime mi, quèòd non careat ſingulari ,
AAReinom fructu memoria pientiſſimi Redemptoris noſtri in cruce pendentis,
ns eihteſti ſi vel obiter aſpiciatur, vel quod ſalubrius eſt, meditando ad for-
8 Misincnin mandam practicè vitam inſpiciatur. Proinde non incongruè S. Cy-
ridum&r . rillus: Quisquis, inquit, oculum animi in Chriſtum cruci affivum converterit, ab S. Cyrill. lib.
nus, G Nun omni vulnere peccati illico curabitur, percutiet pectus ſuum, reverſus per pœniten- 8. Cap:7⸗
oHicemih. tiam ad Salpatorem.
nplicnilam O animæ Chriſtianæ! ad ſuaviſſimum hunc Botrum, erucifixum
1& lbertaren. JESIIM invito vos omnes; Botrus prout conſtat, ad bibendum &
res EeorS comedendum aptus eſt; vultis bibere de dulciſſimo hujus uvæ ſan-
im denſ. guine ² Ecce calix Domini quâm præclarus eſt, venite ergo ad hanc
Grrſimi er- cellam vinariam, quinque pleniſſimis gratiarum canalibus in rupe
Nesni Golgothæa in veſtram ſalutem fluentem; vultis cibum ſuaviſſi- .
NN ſeb mum? ad menſam Euchariſticam digni accedite: Comedite ami. Candt. 5. ke
n ci, & bibite, & inebriamini chamiſſimi,
nrmnin 5
rhiommankn
Geiorisdn.

orna,
de inoolde⸗
unadcrue
giueente
meigtel
fuunt in
deront m⸗
n. ſhünme,
Peen

PCaen 6

Gimher Unus pro ommnibas, K CON-

Eonſideratio XX.
Ë r Ae , G S. A X E A A AHHA

CONSIDERATIO XX.

Petra Moyſis, ex qua percuſſa fons
vivus emnanavit, typus Chriſti crucifixi.

s .

Percuſſt petram, & fluwerunt aquæ. Pſal. 77. 20.

I.

m populus Iſrałliticus in arido deſerto graviſſimâ laboraret
aquarumpenuriâ, omnésque fontes ac putei in Cades eſſent
deſiccati, parùm abfuit, quin tota populi multitudo contra
Num. 20.2, Moyſen & Aaron in ſeditionem verteretur: Câmque indigeret
aquâ populus, convenerunt adyersuùm Moyſen & Aaron. & verſi in ſedi-
tionem d'xerunt: utinam periſſemus inter fratres noſtros coram Domino: Cur edu-⸗
xiſtis Eecleſiam Domini in ſolitudinem, ut nos & noſtra jumenta moriamur? In hac
triſti rerum facie, cum tumultus, murmur & contradictio vulgi con-
tra Moyſen & Aaron in univerſis caſtris ac tribubus increparet, Moy-

ſes dimiſſa ſeditioſâ turbâ, ſolo fratre ſtipatus tabernaculum fœde-

ris ingreditur, ubi pronus coram arca Dei corruens, humilibus vo-
tis DEIIM exorat, ut populo ſuo ſitienti theſaurum & aquæ vivæ
fontem adaperiat. Apparuit autem ibidem gloria Domini ſuper eos,
juſsitque Dominus Moyſen, ut virgam ſuam tolleret, & in deſerto
petram præ cæteris eminentiorem percuteret: Tulit igitur Moyſes virgam,
quæ erat in conſpectu Domini, ſicut praceperat er, congregat multitudine ante pe-
tram, dixitque eis : Aullite rebelles & inoreduli: Num de petra hac vobis aquam pote-
rimus ejicere? Cimque elevaſſet Moyſes manum, percutiens virg bis ſilicem, egreſ-
ſæ ſunt aquæ largiſimæ, ita ut populus biberet & jumenta &. .
Per hanc petram S. Paulus Chriſtum Eſum & hunc crucifixum
8. mwut ibe intelligit: Petra autem era Chriſtus; per virgam D. Auguſtinus crucem
4. fup. Num. Dominicam accipit: Qudd viga, inquit, petrs percutitur, crux Chriſti figu-
q. 35. ratur, lano enim accedente ad petram gratia manaypit, & quòd bis percutitur,
evidentis ſignifiat crucem, duo quippe ligna ſunt trux; per aquam vivam
largiſſimè de petra in ſalutem populi præmanantem, divinus ille
Sanguis & aqua præfigurabatur, de quo dilectus ille Chriſti diſcipu-
Joan. 19. 34. Ius: Unus militum Lanteâ latus ejus aperun, & continub exiyvit ſanguis & aqu“.

Sub

WIuu Ue⸗
ipi⸗ t

Im

e

8.

ais

.

henkleborne
elin acese
nultitadon
. (Ante tet
., GͦWαα
Dimim: Cei
urmn? Inha
Ctowmugion⸗
cleuret Moy⸗
wucchunn ele⸗
Mendidddd

CNKN N

etei litliu/
D
lnens ngii
tent 0,

Uüm n
ual A

ieN
PercNtttc,
fe

Nt,

Clechosl
cintt N

rum illum Dei Agnum converſi ſunt.

Petra Moſaica eypus Chriſti. . 75

Subintrat hic S. Ambroſius: Aqua, inquit, & ſanguis exivit, illa quæ di- S. Ambroſ. in
luat, iſte qui redimat. Et S. Hieronymus: De latere ejus cùm percuſſus eſt, Eii Luc.
ſanguir & aquas proceſſit: quod baptiſmum & martyrium figuravit. Pial 957,
2. Obſervat autem S. Paulus Gentium Doctor, quèòd petra illa 7.
prædicta, quæ univerfæ Hebræorum multitudini ſaluberrimas in
ſolitudine ſubminiſtrabat aquas, populum per deſertum per varias
Wias & ambages peregrinantes ſubſecuta ſit: Bibebant autem de ſpiritali, I. Cor. I0.4.
conſiquente eos petra. Et quemadmodum cœleſte manna, quamdiu
Hebræi in præœdicto degebant deſerto, illos quotidie ſequebatur,
quo erant nutriti ac conſervati: Ita & aqua ex petra percuſſa, ju-
giter promanans, impoſterùm populum concomitata eſt: Conſe-
quente eos petra ; Et ſi Theodoro & Coſmographis credimus, adhuc
in hodiernnm usque diem non deficit.
Ex hac pulcherrima figura noſce figuratum: Sic Chriſtus cru-
cifixus, vera ſalutis petra, per gratiam ſuam ſemper hactenus ſecu-
tus eſt Eccleſiam ſuam, & etiamnum inceſſanter ſequitur, ſubmini-
ſtrans ex vena Sacratiſſimi Cordis ſui ſanguinem & aquam: Aquam, Mallon de 5.
ait Mallonius, quâ lavaremur d peccatis, ſanguinem, quo nutriremur. Sindon. apud
3. S. Clementem quartum à Chriſto Pontificem Maximum con- mc ſol. 271.
ſulamus, qui pluris S. Petri & D. Pauli æſtimavit diſciplinam, quàm
Imperatoris Domitiani affinitatem; Qui cùm propter fidem Chriſti Brev Rom.
JESLI crucifixi, quem intrepitus prædicabat, in Inſulam quandam 23. Nov.
transmarinam, Cherſoneſum vocant, à Trajano Imperatore fuiſſet
relegatus, ut ibidem fame, ſiti, labore, aliisque conficeretur rumnis,
ingentem illic locorum invenit Chriſtianorum multitudinem, ad ſe-
canda marmora, & eruenda ſaxa condemnatam, qui omnes de ſum-
ma aquarum penuria apud Sanctum Pontificem conqueſti ſunt; hu-
militer & impenſiſſimè eum rogantes, ut apud crucifixum amorem
ſuum intercederet, quatenus ipſis venam aquæ vivæ adaperiret. Quid
agit Sanctiſſimus Pontifex? Miſericordiâ motus ob proximi ſalutem
Wicinum petrofum montem conſcendit, ubi cùm non ſine lacry-
mis preces ingeminaſſet in cœlum, in ſummo petræ jugo Agnum
Divinum ſtantem conſpicatus eſt, qui dextero pede percuſßt petram, &
fuxerunt aquæ eum magno impetu per declivia montium, quà omnes
Chriſtiani inter Dei laudes fitim explerunt, multique infideles, bi
hoc inſolidum videbamt prodigium, ad Chriſtum crucifizum;, ve-
4. Et quid dico? Plures petræ etiamnum hodieper mirabile, vel aein .
Dei vel naturæ prodigium exhibent figuram crucifixi Domini. Ita c„. Srerbſes,
Venetiis in celeberrimo S. Georgii M. templo in petra marmorca & ali.
2 imago

Vlrgilius Ce-
parius in vita
B. Aloyſ.

Le Blanc in
Pſal 98. v. I.
ſol. 273.

75 lLayuſideratio XYI.
imago crucifixi Salvatoris noſtri non ſine admiratione à natura
detur impreſſa & elaborata.
Non longè à Madrito Hiſpaniæ Metropoli magnâ populi cum
frequentatione colitur imago quædam Crucifixi ESII, quæ in dura
petra expreſſa & ab ipſa natura ſic impreſſa videtur.
In Poveia in quadam petra conſpicitur devota aliqua imago Chri-
ſti in cruce ſuſpenſi, quæ non hominum induſtriâ aut arte, ſed ab
ipſo Authore naturæ, vel Angelorum ope videtur ita eſſe impreſſa.
B. Aloyſius Gonzaga S. J. cum aliquando cum Sereniſſima Matre
ſua inter marinos oberraret ſcopulos, petram vidit quinque notis in-
ſignitam, quæ diſtinctè quinque Sacratiſfima Chriſti referebant vul-
nera; quam petram Beatus ille Juvenis ſingulari ob Chriſti cruci-
fixi amorem coluit honore.
Prope Soriam in regno Hiſpaniæpetræ reperiuntur, quæ ſciſſæ &
diviſæ in partes, in quolibet ſegmento & particula crucem figurant.
Habeo de ejusmdi lapidibus plures ad manus. O utinam DEls cor-
di noſtro lapideo imaginem crucifixi Filii ſui dignetur imprimere, uti
quondam eie B. Claræ de monte Falco, in cujus corde poſt beatum
illius obitum Crucifixus divinitùs impreſſus, inventus eſt.
5. Audiamus de hac myſtica Petra (crucifixo Eſu) quam Judæ-
us percuffit, mirabilem hiſtoriam. Homo quidam Chriſtianus Con-
ſtantinopoli ſupra januam domũs ſuæ imaginem crucifixi Salvatoris
erexerat, quam impius judæus de nocte tranſiens, ex odio in Chri-
ſtianam religionem, ipfümque Chriſtum innato, non duntaxat de
loco dejecit, ſed & cultro vultum ejus fœdeè punxit ac vulneravit,
ex quo inflicto vulnere ſine mora ingens copia cruoris effluere cœpit,
ipſâsque Judæi ſacrilegi commaculare veſtes; qui rei novitate & mi-
raculo perterritus ſacram imaginem in propinquum puteum dejecit,
& domum reverſus eſt. Accidit, cum manè facto homines ex more
ad hauriendam aquam ad hunc publicum veniſſent fontem, & inde
non ſolitam aquam, ſed merum haurirent ſanguinem, magno terrore
& admiratione repleti, per plateas civitatis diſcurrentes exclamarent:
Manhu, quid eſt hoc? Manhu, quid eſt hoc?“ Adeſt in tempore urbis Præfe-
ctus, qui exiſtimans quòd occiſi cujusdam hominis in hunc puteum
dejectum eſſet corpus, totum fontem aquis exhaurire mandat, in eu-
jus tandem fundo non hominis occiſi cadaver; ſed crucifixi Redem-
ptoris noſtri imago pluribus ſauciata plagis, & adhuc recenti manans
ſanguine inventa eſt. Quo miraculo Præfectus & ſancto timore &

commiſeratione commotus, rem ad Imperatorem tunc adhuc Chri-

ſtianum defert, qui voce præconis proclamari in urbe jubet, ut, qui
hoc

Nicni

in /n

Pelra Moſaica eypiis Erucifxi. 7
Ae 4 . . 5 . „ . „ . .
ufleuff hoc execrandum commiſiſſet facinus, ultrò ſeſe in judicio ſiſteret, in-
H dulgentiam enim & veniam ab Imperatoris benignitate reo certè ſpe-
Kamm randam, ſecùs ſceleris auctorem extremis perimendum ſuppliciis.
in Audiit hoc fortè uxor præfati judæi, quæ ex mariti ſii timore & ve-

. . . . . . . .
6 ſtibus recenti ſanguine tinétis, non imprudenter ſecum rationabatur,

OUgimzge virum ſuum hujus enormis ſacrilegii eſſe auctorem; igitur illum ſe-
t alte, ſat cretò ad Magiſtratum defert, à quo mox per ſubmiſſos apparitores
lle inpreun captus, & ad Imperatorem ductus eſt, übi multis profuſis lacrymis
eniſimn NMen ultrò eſt confeſſus, ſe tanti eſſe reum flagitii, veniam tamen ſpera-
ndne noti in⸗ re & gratiam, quia cum tota familia ſacrum baptiſma & Chriſtia-
eferedantyul- nam religionem diſcuperet ſuſcipere, quod & factum eſt. Itaque ve-
dCENNN neranda illa Chriſti crucifixi imago magno populi cum concurſu &
devotione in Eccleſiam S. Sophiæ illata, & puteus deaurato cooper-
I, Iur ſeltt torio tectus & multo argento exornatus eſt. O Chriſtiani omnes,
Ctucem fonm venite ad hunc gratiarum fontem, Chriſtum Eſum crucifixum, & Iſa. 12. 30
inamDklla. haurietis aquas in gaudio de fontibus Salyatoris.

rimprinere, 1

ssl

ntus l.
CONSIDERATIO XXI.
D SerPens æncüÜs In deſerto exaltatus,
– ypusChriſti Eſu pulcherrimus in cruce cxaltati.
WKKNNeNR

nmstedn Sicut Moyſes exaltavit ſerpentem in deſerto: ita exalta-

—– ri oportet Filium hominis. Joann. 3. 74.
ce
PCohomimde,
eiheotſon I.
Purmre Nter alias figuras, quas ſacra Scriptura nobis de vrucifixo Domi-
n no ac Salvatore noſtro Chriſto ESII exhibet, non minima eſt
nurc illa, quam Moyſes legifer & dux populi Iſraélitici in ſolitudine
hohi quondam populo electo Dei propoſuit. Acceperat hic populus
eChut , plurima à Deo beneficia, quibus tamen non obſtantibus ſeſe in-
er; el e gratiſſimum erga ſummum hunc ſuum benefactorem exhibuit, & in
‚Nacknane publica murmura contra DEIIM & Moyſen erupit, quèòd ex Ægypto
cns Eii, K 3 in
arokelnt

nriinmn/

Num. 21. 5.

Joan. 3. 14.

S. Ambroſ.
ſerm. 6 in
Plal 118
g& § Bernh.
a & Aug in
kunc loc.

*8 Conſideratio XXI.
in tam vaſtum & aridum deſertum fuiſſet eductus, ubi ſolùm leviſſi-
mo manna (prout dicebat) ſuſtentaretur: Anima noſtra jam nauſeat ſu-
per cibo iſto leyiſſino; Quod murmur DElIIS T. O. M. adeoô indignè tu-
lit, ut absque cunctatione in populum illum ingratiſſimum ignitos im-
miſerit ſerpentes, qui ſuis venenatis morſibus ingentem in populo
cauſarunt ſtragem; igitur pœnitentiâ ducti veniebant ad Moyſen:
Peccavimus, inquiebant, quia locuti ſumus contra Dominum & te, ora, ut
tollat à nobis ſerpentes: Oravitque Moyſes pro populo, & locutus eſt Dominus ad
eum: Fac ſerpentem aneum, & pone eum pro ſigno: Qui percuſſus aſpexerit
eum, vivet.
Quid agit Moyſes? Mox ingentem furcam, ſeu perticam adin-
ſtar litteræ T. in loco ſublimi jubet erigi, & in ea vaſtiſſunæ molis
ſerpentem ex ære candente conflatum, qui ſerpens in univerfſis
Iſraélitarum caſtris, quæ juxta mentem Sacrorum Interpretum fa-
cile ad ſex milliaria Italica ſe extendebant, circumquaque à vulne-
ratis & percuſſis Iſraêlitis videri poterat, ex cujus unico aſpectu om-
nes infirmi per ingens prodigium à plaga & lethifera contagione fue-
runt ſanati: Quem cùm percuſſi aſpicerent, ſanabantur; Proinde hic ſer-
pens, qui ſolùm formam ſerpentis & non venenum habuit, recte
pro lemmate à nobis tulit? Pharmacum: non venenum.
2. Serpens hic æneus quid aliud deſignavit, quàm Chriſtum E-
SIIM & hunc crucifixum? Qui quidem formam ſerpentis, ſeu for-
mam peccatoris aſfumpfſit, ſed venenum, ſeu peccatum non habu-
it, cujus unico aſpectu miſeri mortales per fidem & contritionem à
lethali ſcelerum morſu ſanantur. Audi ipſum Dominum tuum, dum
pro ſua benignitate ipſe dignatus eſt hanc explicare figuram: Sicut
Moyſes, inquit, exaltavit ſerpentem in deſerto: ita exaliari oportet Filium ho-
minis, ut omnig, qui credit in ipſfum, non pereat, ſed habeat vitam æternam.
O bone ESII! amor crucifixe! Si quondam tui umbra in
hoc typico ſerpente potuit efficere, ut venenatis morſibus percuſſi
tam mirabilem in modum reſtituerentur ſanitati & vitæ, quæ, obſe-
cro, non ſperemus modò ſub umbra alarum tuarum, ubi non in umbra
& figura, ſed in ipſa veritate in cruce pro omnium ſalute pendes e-
zgaltatus? Bonus, ait S. Ambroſius, eſt ſerpens Chriſtus, qui de ore ſuo reme-
dia non venena fundebat; Et S. Bernardus: Non te pigeat videre ſerpentem in
patibulo pendentem, ſi vis pidere Regem in ſalio reſidentem : Et S. Auguſtinus:
Fratres, inquit, ut à peccato ſanemur, Chriſtum crucfixvum intueamur; quo-
modo qui intuebamur ſerpentem æneum in deſerto non peribant; Sic qui imuen-

tur ſile Chriſti mortem, ſanantur à morſibus peccatorum,
3. Ad

Serpens æneut ſgura Erwvciftxi. 79
3. Ad exempla probata transeamus. Beatus Peregrinus ex Ordi- In Annal. Ser-

lbligler. ne Servorum B. V. vir integritate vitæ celebratiſſimus, cujus ſanctita vorum B V.
Miſot . tem ac patientiam ut DElIIs magis probaret, putridum illi ac inſanabi- ſib lc, 2.
A0ehi. le ulcus in pede ſubmiſit. Acceſſit & periculoſa quædam inflammatio, =ðBðBͤ
mmig quæ medicis anſam præbuit, ut decernerent, ac unanimiter conclu-
ntemn inp derent, crus hoc morbidum ad conſervandam hominis vitam ne-
At 0 Mo. ceſſariò eſſe amputandum. Iminebat jam dies ad hanc lanienam de-
h, Gi ſtinatus, ubi interim B. Peregrinus fide ac fiduciâ in Chriſtum Eſum
c5 Deniut crucifixum plenus, de ſtratu ſuo conſurgens, quantum præ debili-
uſiu Atenn tate virium poterat, ad imaginem quandam Crucifixi Servatoris in
capitulo publico Religioſorum venerationi expoſitam adreptavit, ad
Neriomalr. cujus pedes ſe humiliter abjiciens, divinam bonitatem vehementiùs
NaNMrre exorabat, quatenus ſibi ſanitatem, membrorumque uſum (ſi tamen
end inmnc, ad diviname jus cederet gloriam) benigniſſime dignaretur conce dere.
latemtennt Obdormiſcit interim B. Peregrinus infirmus, ubi in viſione quàâdam
Tuguen Chriſtum Dominum obſervat clavos ferreos de manibus & pedibus
nicoaheltnor ſui ſolventem, & de cruce ad ſe deſcendentem, ac inſanabile crus ſuum
contagione fi⸗ leniter tangentem, ex cujus ſacro attactu crus fine mora mirabiliter
Minge lie lr. ſanatum eſt. Quis lætior hoc B. Peregrino? Expergiſcitur, crus ex

buit, Ee integro ſanatum ſentit, & divinæ Majeſtati pro accepto tam inſigni —
beneficio debitas perſolvit grates. Cæterum hæc thaumaturga ima-
Crrim f. go Crucifixi apud Forolivienſes, ubi hæc contigerunt, adhuc magnam
ðð habet venerationem, dum adhuc hodie plurimis coruſcat beneficiis.

Crn MWNr 4. Vis recentiora? Joannes W'ernerus civis Auguſtanus per in-
dnn Cantationes malevolorum diu in corpore ſuo crudele martyrium
nXG = tulit. Accidit, ut negotiorum causâ in Marchionatum Anſpacen-
ommund n. ſem proficiſceretur, ubi præ nimio pedum dolore ne quidem unum
lent greſſum facere poterat, unde in hoſpitium in pago Offenbau de-
lui n ductus eſt, ubi denocte lectulo doloris affiæxus , cùm fruſtrà
Allen Man remedia humana applicarentur, ad DEIIM ex toto corde confugit,
uondam votúmque vovit, ſi cooperante gratiâ divinâ ab hoc peſſimo ma-
enuds m leficio & intolerabili cruciatu liberaretur, ſeê in celebri peregrina-
ad E tione Sanctiſſimi & thaumaturgi Crucifixi in Biberbach Auguſtanæ
Curumlb Diœceſeos quinque candelas in honorem 5. SS. Vulnerum Chriſti
Chnwium cum uno Sacro & certâà pecuniâ oblaturum. .
fe N ſ Focce nunc rem perpetuâ memoriâ dignam. Vix animo ſerio Ha ninee
t GA . contrito ac fide in crucifixum Eſum pleno ægrotus noſter hoc vo- Revercndiiſi-

tum emiſerat, in illo momento pes illius ſiniſter, ubi dolor eratinten- mo Offieio
ſfiſſimus, ſua ſponte usque ad ipſos ferè lumbos aperitur, ex quo (mi- confirmaris,
rabile dictu) exierunt octo clavi ferrei, quibus aliàs equorum Calces anno 1685.
muniri

20 Conſideratio EXl.

muniri ſolent, ſeptem acus oblongæ & acutiſſimæ, nonnulla oſſa
confracta, multa vitrorum fragmenta, promiſcui ovorum cortices,
lignea fuſorum acumina, lapilli multi, quædam ſpongia, & demum
integer nigrorum capillorum faſciculus: quæ omnia in unum col-
lecta in ignem projecta ſunt zipſe vero Wernerus ope divinâ abhoc
graviſſimo maleficio liberatus, & intra 24. horarum ſpatium plenè
ſanitati reſtitutus, rectâ voti ſolvendi causaâ Biberbachium ad 88.
Crucifixum venit, ubi factâà exomologeſi & ſumptâ 88. Synaxi, non
tantùm cum teſtibus ſub juramento hoc inſigne beneficium conte-
ſtatus eſt, ſed & binam atteſtationem tum amicorum, tum Acatho-
licorum, qui omnia hæc tanquam teſtes oculati cum ſtupore vide-
rant, pro memoria accepti beneficii hic in Eccleſia Biberbacenſi reli-
quit, Anno Chriſti 1685. die 26. Sept. Vides ex his dictis, optime
Ma. 59. I. Lector, quod veriſſimum ſit illud Iſaiæ: Ecce non eſt abbreviata manus
Domini ut ſalvave nequeat, neque aggrayata eſt auris ejus ut non exaudiat &.
præſertim ſi per ESLIM Chriſtum & hunc crucifixum Patrem cœle-
ſtem pro aliquo beneficio aut gratiâ rogamus.
5: Olim præcepit DEIIS, ut quilibet homo ſe gratum erga fide-
Eccli. 29. 20. juſſorem ſuum exhibeat: Gratiam dejuſſoris ne obliviſcaris, rationem
addit: Dedit enim pro te animam ſuam. Talis fuit Ruben ſpondens pa-
tri ſuo Jacob pro Beniamin fratre ſuo juniore: Ego ſuſcipio puetum: de
manu mea requireé ilum. Niſi reduxero, & redäidero eum tibi, ero peccati reus in
tie omni tempore Talis fidejuſſor apud Patrem pro nobis factus eſt Chri-
ſtus, ſpondens pro nobis, & quia non eramus ſolvendo, ipſe noſtra
debita immenlſo ſanguinis ſui pretio in cruce exſolvit. Audi hiſtori=
am memorabilem. .
In Povegia, quæ inſula eſt non longè ab urbe Venetiarum di-
F-Hz AKul- ſtans, usque ad hæc tempora videtur, & à fideli populo pia frequen-
phbus io riiſt. tatione honoratur aliqua Chriſti crucifixi effigies, hoc prodigio cele-
znag lib. 2. bris. Quidam Venetus coram hac ſacra icone ſuo compatriſine ullis
ap. 2 teſtibus aut litteris magnam pecuniarum ſummam tradidit mutuam.
Cùm tandem tempus reſtituendi adveniſſet, negavit is, qui dicdtam
ſummam acceperat, ſe aliquando à ſuo amico hos nummos accepiſſe:
ille verè, qui memoratam numerorum ſummam coram crucifio
Fidejuſſore mutuam dederat, probationis ſuffragio deſtitutus adver-
ſarium ſuum cum Judice ad præfatum COrucifixi ſimulacrum coram
quo pactum inierant, provocat, rogans impense DEIIM, ut verita-
tem vwel unico crucifixi Filii ſui nutu dignaretur aperire. Et ecce rem
admiratione dignam; mox dicka imago Crucifixi in præſentia judicis
& aliorum circumſtantium capite annuit, & in ſignumveri teftimonũi
caput

Een. 43 /9,

NMumnl, o
intes,
Ongudamm
nia nql.
pe Giriner
1 Höatinm
Vachinm add
Snai,
etcium conte.
tunn Acacho-
mrerik-
benhecoli⸗

8Ds,Ane.

4Anmst u

t M SS
Im Paremonk

tatum egt ſe⸗
i, Lationen
en Hondenshr.
ſete nun! 4
,en etilelin
nchrsdr
GENN Werdr
W. WI

Eiapdo n,

1
Serpens æneus, teypus Crucifixi, 91
eaput ſuum profundè ad pectus demiſit; unde ad usque hæc tempora
Chriſtus in ligno pendens collo demiſſo cernitur, per quem Deus mul-
ta miſeris mortalibus etiamnum hodie exhibere ſolet beneficia. Finio
cum S. Bernardo agente de crucifixo Domino: Memoriam, ait, abundantiæ S. Bern ſerm.
ſuapitatis horum eructabo, quàmdiu vixero: in aternum non obliviſcar miſerationes iſtas, de paſſ.
quia in ipſis piyificatus ſum.

5
CONSIDERAIIO XXII.

Funiculus coccineus Rahab, typus
Crucifixi Eſu, nos à perditione ſervantis.

Appendit funiculum coccineum in feneſtra. Joſue 2. 21.

Te

Nſignem ſibi laudem quondam commeruit nota illa cauponaria
Rahab Jeruchuntina, dum duos viros exploratores à oſue ſumo
belli duce ad explorandum Jericho ſubmiſſos, non tam hoſpitio
excepit, quàm & benigne fovit, ac in domo ſua, muro & urbis
portæ vicina, ne in hoſtium manus devenirent, ſollicite occul-
tavit, ac tandem in fune permænia civitatis demiſit. Ob quam cau-

ſam dicti exploratores, ut ſe tanto beneficio gratos exhiberent, & of-

ficium officio redderent, huic Rahab perſuaſerunt, ut ante commu-
nem urbis & incolarum interitum eundem funem coccineum feneſtræ
ſuæ appenderet, ex quo ſigno domũ illius inter reliquas omnes unicam
eſſe conſervandam dignoſcerent: Et ila reſpondi; ſicut locuti eſti, ita fiat, di Joſue 2. 21.
mutensque eos, ut pergerent, appendit funiculum coccineum in ſeneſtra; cui funi-
culo coccineo pro lemmate inſeribimus: In cocco una ſalus.
Perhunc coccineum funiculum, per quem ſalus domui Kahab in
expugnatione Jericho facta eſt, haud immeritò SS. Patres Chriſtum
JEſum & hunc crucifixum, ejusque Sacratiſſimum cruorem, in ara
crucis pro ſalute mundi effuſum, ſubaudiunt. Ita S. Ambroſius: Vidi, S Ambrof-lib.
inquit, hoc meretrix, & quæ in excidio civitati remedia deſperaret ſalutie, quiæ 5. de fid. c. 5.
pdes vicerat, ſigna fidei atque vexilla Dominicæ paſſionis attollens, coccum in fene-
ſtra ligapvit. ut ſyecies cruoris mſtici, quaæ foret mundum redemptura, pernaret.
Ginther Unus pro omnibus. L. La

§. Auguſt. in
Plſal. 86.

Rupert. e. 10.

S. Paulinus
Natal VIII.
S§. Felicis.

Oſee I1. 4.

82 Conſideratio XXII.

Raforis Esll nomen fuit præhantibus ad victoriam, intus ſpecies Domimicæ paſſionis pe-
riclitantibus ad ſalutem. Unde quia intellexit Rahab cœleſte myſterium, dicit Dommus
in Pſalmo: Memor ero Rahab & Babylonis ſcientium me & c.
2. Cui ſententiæ communiter & reliqui Sanctorum Patrum adſti-
pulantur, inter quos præeminet S. Auguſtinus, qui per Rahab Gen-
tilem, Eccleſiam Gentium ſanguine Chriſti crucifixi redemptam, &
ad Deum verum converſam intelligit. Rationem cum eo aſſignat Ru-
pertus Abbas & alii: Sicut Rahab, inquiunt per funiculum coccine-
um ſalvata eſt, ſic Eccleſia per ſanguinem Chriſti. Secundèò Rahab
Hebraicè idem eſt quàm dilatato; ſervavit enim domum ſuam, & om-
nes habitantes in ea ad cultum & agnitionem veri Dei adduxit; ita &
Eccleſia per omnes Gentes ſe dilatavit, & etiamnum omnes nationes
ad agnitionem & amorem crucifixi Eſu diſcupitadducere. Tertiò
extra domum Rahab omnes in jericho interfecti funt: Ita extra Eccle-
ſiam veram & catholicam exteris nulla ſperanda ſalus. Audiamus de
hac re antiquiſſimum & Chriſtianum Poëtam S. Paulinum ita de Ra-
hab converſa cantantem:

Provida pallatas emptubum ſanguine Gentes
Puniceo proprium ſignavit vellere tedlum,
Eucepitque ſuam, patriäâ pereunte, ſalutem:
Sionificans illos, mundo pereunte, tegendos,
Quos crucis inunctæ ſignat cruor. Hic cape, quantùm
Ipſe cruor valeat, cujus ſalvabat imago.
3. Licèt populus Iſraeliticus ſœæpius à Deo defecerit, & ab illo ad
vitulos aureos deſciverit, noluit tamen benignus Dominus eum ut
beſtiam tractare, & more petulcæ vitulæ funibus canabinis, vel ferreis
flagellorum vinculis invitam cogere, ſed uthominem ingenuum, &
quidem chariſſimum filium amore ac beneficis allicere, ut in ſe redi-
ret, & creatori ſuo ſoli inſerviret; unde per Oſee Prophetam Iſraeéli
intimavit: In funiculis Adam traham eos, in ſuniculis charitatis. .
Quæres, quidnam per ejusmodi funiculos Adam nobis inſinuetur,
quibus Deus hominem ad ſe trahere ſolet? Reſp. S. Hieronymus & alii
paſſim: Tales funiculi, inquiunt, ſuerunt in antiquo teſtamento co-
lumna in deſerto, cœleſte manna, aqua de petra, coturnices & tot vi-
Gtoriæ, quibus Deus populum ſuum electum ad ſui amorem volebat
traducere, ut ex ejusmodi beneficiis cognoſceret, & amaret Deum.
Cornelius verò à Lapide per dictos funiculos Adæ in ſenſu Allegorico
pereleganter Chriſtum patientem & pro nobis Crucifixum ſubaudit,

qui

ean,
e Kl ma

Vriſnian

Funiculus cotcineus typus Crucifxi, 8 3

igtin qui de cruce peccatores ad ſe trahit: Traxit, ait, nos Chriſtus in funiculis Cornel. hia
