6. Varii Interpretes varias aſſignant caulas, quare mitiſſimus) E-
ſus in morte ſua caput inclinaverit? Ita S. Joannes præſens cruci, &
morti Redemptoris noſtri aſſiſtens : Et inclinato capite tradidit ſpiritum.
S. Athanaſius vult, quòd Chriſtus, cùm jam omnia eſſent conſum-
mata, nutu capitis morti annuerit, ſignůmque dederit, ut accede-
ret. S. Bernhardus: Ut ſe Patri demonſtraret obedientem usque ad
mortem. Alii ut Matri ſuæ afflictiſſimæ ultimum Vale diceret. O-

S. Laur. Juſt. miſſis aliis rationibus ſubintrat hic S. Laurentius Juſtinianus: Capue

ſlexit ad gratiam, inclinavit ad indulgentiam, imò ad ipſos ſuos crucifixo-
res caput ſuum inclinavit in ſignum reconciliationis, quò d tantum
eis remittat ſcelus. Et quid dico? ad omnes peccatores, & ad me
& te, mi Lector! pariter inclinavit caput, ut nobis verè contri-
tis ac pœnitentibus offerret perfectæ reconciliationis oſculum & ve-
niam delictorum. Et nos invicem, heu nos miſeros; ſimus adhuc
tam duri, ut nolimus cum Deo reconciliari? tam duri, ut oculos,
vultum & animum à proximo avertamus? O JEſu! 6Q Amor cruci-
fixe, indignus ille eſt hac tui capitis inclinatione, qui hoc facit; in-
dignus pretioſo ſanguine tuo; indignus paſſione ac morte tua, imô
mille dignus infernis, qui proximo non ignoſcit.

Vita 12, Julii. J. Placent exempla Sanctorum ac piorum? Vade Florentiam, &

videbis in templo S. Miniati propè muros antiquiſſimam Crucifixi
Redemptoris noſtri imaginem, apite à ligno remoto & dimiſſo, S.
Joan-

,Cracf
.o

6
enCudhe

Vde hen
n
ne
nde

ni
ir,
bee lecon
4
u utt
Snleüün
etlemmikn
roimerkelchre
Tncidamdume
Hicnr niti⸗
linn Koonnr
morzodiun pen
tenEmmeln
iünigrtinl
Sebvenlulng
Ocnnucummn
Kgemelkim,
Damn Caſen aut
Kin un
0 ſie gu
ie

Cruciffxus ignoſcit delinquentibus. 2
15

Kn; oannem Gualb
dn anovit, quaſi bertut quia ob amorem Crucifixi fratricidæ ex ani
1Uir, Ne Pi cum falutantem, ac in illius ruentem rnmo
ade Hicroſolymam, & videbis ad S. Scpulch amplexus.
onte in am Crucifixi iconem, quæ nobili pulchrum Domini ali- Cæſar. Ii
Olllda . ili quondam Equit . lib. §.
kniuh fundè caput inclinavit, quia priùs inimieum i cruce ſignato pro-cap. 2.
mam inC Oob honorem & amorem ſanctiſſimæ Crucis Patris ſui occiſorem,
lugi, Iimn en lis pendens miſertus eſt generi huma e. den DEus & homo
hguemhudr N bfin in gratiam & amicitiam recepit: Ecce, in wiebe ogantem
iewinpen Ra ilis nune reconciliatus, propter honerem FuiRd ue at Eques ille
ſGoraduoslel⸗ 7c4 paßus eſt, peccata mes induſgeat, non ſolum til ucis, ut mihi, qui
anmohiINN- Simil- deditque ei oſculum pacis. culpam remuto, ſed &
imile quid re 0;
q fert Calamato. Contigit, inquit, generoſum ac Cal
alamato to.

Nd ich,
o nobilem militem obvium ſibi
Venilichuitu 10 1 obvium ſibi habere inimicum, qui fui dilectiſſimi
tris interfector extitit, quo conſpecto, Grlrädnureneo Man Pa-. diſe. 5.
pto gladio ad

lalni0 ne: de .
unahei⸗ l nänmn aggreditur. Hic ſe inermem conſpiciens, ad
iaeai minm M mi lidis & per amorem crucifixi Salvatoris tanti Gies pro-
ben⸗ mora o an onalionern poſtulat. Miles audito Chriſti ſee e ne
eponit, vindictam in am mine, ſine
. orem mutans, & deli
„& delinquen-

emnitMins ſe. mori odin
Plenscnuci, zil. rum ac incolumem cum pacis oſc .:
Eun. r Neor X0 lans. Audite nunc vindicativi! lignea otans, & pe-
aaan benigne nplectitur mmeſinarur, & Euiln⸗ in cruce dctun mlien
eNNE bant: Chariſſime amie „ex cujus ore hæc dulciſſima verba V
aut z5. ee nce & fii ſanguivis mei, tu amore mei promana-
tünmen , lices, occiderat . ece ego condono tibi, a dec, B ne e
i EStI ſui⸗ injurias ſibi illatas ob amorem raci⸗ tua.
S . ſuis norunt condonare inimicis: i-=
catOres,Ai
nobis Nei
Uul⸗
Rros; ll
tamn Gun/olk
lriu! 9Krotn
ihokenet
/

e,
e ac mort

. 1 CON.

tenn ſer.

Gen. 50. 16.

Kſcob. t. 3.
Coll. Chr.
obſ. 2.

216 6 (0%) e

(
or e eee e NWEPoe et,

RSASE n e e ee
CONSIDERATIO LXXXIV.

Juxta Exemplum Chriſti Crucifxi
oratio pro inimicis facta, DEO eſt gratiſſima.

—

BD

e

Exauditus eſt pro ſua reverentia. Hebr. 5. 7.
I=

Bi Jacob Patriarcha ex hac mortali vita ad meliorem migra-
vit, metuentes filii ejus, ne fortaſſe Joſeph Æigyptiorum Pro-
Rex memor priſtinarum injuriarum, vindictam de ipſis ſu-
meret, hac demiſſam fecerunt, eique humiliter in manus
porrexerunt ſupplicationem: Pcter tuus præcepit nobis, ante-
quàùm moreretur, ut haæc tibi verbi illius diceremus: Obſecre, ut obliviſcaris ſce-
leris fratrum tuorum, & peccati, atque malitiæ quam exercuerunt in te, nos
quoque oramus, ut ſeryis Dei patris tui dimittas iniquitatem bhanc. Quibus audi-
tis flevit FJoſeph, veneruntque ad eum fratres ſui: Et proni adorantes in terram
dixerunt: Seryi tui ſumus, quibus ille reſpondit: Nolite imere &.

Ego hodie ex parte Dei & hominis in cruce pendentis venio ad

te, ò mi Chriſtiane! rogaturus: Obſecro ut obliviſcaris quidquid hactenùs
injuriarum à proximo tuo accepiſti. Intuere crucifixum Dominum
validâ voce inclamantem: Pater dimitte, & antequàm moreretur, fide-
liter monentem: diligite inimicos veſtros. O quàm facile, ſubintrat hic E-
ſcobar, inimicos amore proſequemur, ſi IEſu morientis, & pro ini-
micis orantis nobis objiciamus imaginem.
2. Quærebat quondam Ezechiel Propheta ex parte Dei virum in-
contaminatum ac juſtiſſimum, qui interponeret ſepem per orationem
ſuam ac bona opera ad placandum DElIm, ne omnem propter ſce-

Exech. 22. 3e. lera admiſſa diſpergeret terram: Quæſivi de eis virum, qui interponeret ſe-

pem, & ſtaret oppoſitus contra me, ne diſſiparem eam, & non inyeni. Deo ſint
laudes infinitæ; Vir ille inventus eſt ſanctiſſimus, juſtiſſimus & in-
contaminatus. En hic pendet in ligno crucis pro ſalute hominum,
imè & inimicorum, tanquam Mediator inter cœlum & terram, &
Advocatus Deum inter & hominem, hic ſepem interponit, ne Kcnn.
um

4

mn.
. maohrn
ini möslidl
Morſes mmmn
lums enls
6üiraromheimn
terecenzyn

. n “ AMrANRH

ats lsn
Nuiinmencs,
gigdgoteenn
iumibun inne
cikrimenke
RiRENe
ſeilayommmer
Dant vwulbn ki
fillunumdnum
Deicruchant
ne, u
ntru ece eina
ſefetir, Dul

4. Dlur

Prr imn

PoneOranit,
Alumheun

an lnoſce, & ora pro inimicis. 317

.
B duùm noſtra demerita nos puniat divina juſtitia; Filioli mei hæc ſeribo I. Jo. 2. I.
4 vobie, at non peccetis. Sed ſi quis peccaverit , adyocatum habemus apud Patrem V.
ſum Chriſtum juſtum, & ipſe propitiatio eſt pro peccatis noſtris; non pro noſtris au-
tem tantùm, ſed etiam pro totius mundi. Quid obſecro, dulcius, ac magis
C. Uo conſolatorium? anime mi ſi hactenus lapſus es, non ideò deſperes,
3 7 quia adhuc apud Patrem amantiſſimum, qui non vult mortem pec-
anlin catoris, potentiſſimum habes advocatum, Chriſtum Redemptorem
tuum, qui ſanguinem, crucem, mortem ac paſſionem ſuam adhuc
. hodie Patri pro tuis repræſentat delictis, tibique vere diſpoſito
gratiam & veniam inpetrat: Quæſiri yirum , qui interponeret ſepy'n, &
ecce inyeni.

3. Inter omnes oblationes DEOT. O. M. quondam præſentatas,
nihil magis illi placuit, quam ſuavifſimum thymiama. Expoſuit hoc

ecaane Moyſes jam mundo valedicens, & Iſraeli benedicens; unde in gra-
dn d 4 viſſimis cauſis ſemper DEO thymiama offerri voluit, ut ejus fragran-
mllrer Ra tiâ iratum Dei mitigaretur pectus, ſedareturque indignatio & ira pro-
8

pter peccata populi commota: Ponent thymiama in furore tuo, & holocau- Deut. 33. 10)
ſtum ſuper altare tuum LUmbram audiſti, myſterium accipe.
r. oiſi Pendet Eſus tuus, amor tuus, nunc cum Moyſe valedicens mun-
wurl, e do, in infami crucis patibulo, plenus vulneribus, ac ſaturatus oppro-
. Ciu u,. briis; & quid offert pro tua, omniumque ſalute niſi ſuaviſſimum thy-

pi i, ar

Amtin hiid miama: Pater, dimitte illi. Quod ſolum cor Patris mitigare, & ad Luc, 23. 35.
S commiſerationem flectere poterat; erat enim jam parata vindicta in
Nndzeidi univerſos peccatores terræ: Terra mota eſt, ſol obſcuratus, petræ
gülnden ſciſſæ, monumenta aperta, & omnia elementa quærebant, & urge-
öfrum Don bant vindictam. Et quid crucifixus Dominus: Pater, dmitte M.s O ſua-
innOteretld viſſimum thymiama! De Lanuza Epiſcopus Barbaſtrenſis ſic Filium pe Lanura
e,ſibintt⸗ Dei crucifixum ad Patrem loquentem introducit: Vide, ⁶ Pger! ma diſc. 2. Paſch
Ntientss, i nus meas, pedes meos, latutque meum y Ecce thymiama pono in furore tuo, quo

„D contra peccatorem exsandeſcis, ut ejus Fragrantid furor ille tuus juſtè commotus
partei⸗ temperetur. Dixit, & impetravit, & exauditus eſt pro fua reverentia. 4

ſhenſern 4. Placent exempla Sanctorum Chriſtum crucifixum in hoc in-Vitæ 585.
ommnen ili ſigniter imitantium? S. Thomas Ap. pro ſalute inimicorum & con-
An, gi cren verſione Gentilium ante crucem humiliter orans, ab impiis ſacrificulis
men iie ſagittis primùm, tum crudeli lanceâ occiſus eſt, & ſic Calaminæ Apo-
nus utlowt ſtolatùs honorem martyrii coronâ decoravit. S. Jacobus Apoſtolus &
ro lelnete, Epiſeopus Jeroſolymitanus ab impiis udæis templi pinalculo detur-
Colon n. batus, & nunc morti proximus, pro ſuis inimicis impenſiſſimè in ſuo

agone oravit: Confractis cruribus, jacens ſemivivus, manus tendens

in œlum Deum pro eorum ſalute deprecabatur his verbis: neſce eis
Domi-

518 Conſideratio LxxrIy. 5
DPomine, quie neſciunt quid ſaciunt; qua inoratione graviter ejus capite
fullonis fuſte percuſſo, animam DEO reddidit. -Stephanus orans
Kcl.z. 59. pro inimicis genua humi poſuit, & lapidibus obrutus, magna voce
clamavit: Domine, ne ſtatuas illis hocpeccatum. Sic primus poſt Chri-
ſtum crucifixum congruenter nomini ſuo martyrii palmâ & coronâ
inſignitus eſt. S. Paulus Ap. charitate Stephani converſus, eam ani-
TI. Cor. 4. 12 mo imbibit, & vitâ expreſſit: Maledicimur, & benedicimus; perſecutionem
patimur, & ſuſtinemus: blasphemamur, & obſecramus. Moyſes ſæpiùs DEum
ſupplicabat pro ingrato Hebræorum populo, qui eum impetebat la-
Num. I4. 10. pidibus: Cùmque clamaret omnis multitudo, apulibus eos vellet opprimere, ap⸗
paruit gloris Domini ſuper tectum fæœderis cunctis ſilis Iſrael. David pro ſalute,
qui vitæ ſuæ toties inſidiatus eſt, non oravit tantùm, ſed & injuri-
1. Reg: 24.7. 2s magno animo ei condonavit, & pro malo illo benefecit: Dixuque
ad viros ſuos: Propitius ſit mihi Dominus, ne ſaciam hans rem Domino meo. Chri-
Ko Domini, ut mittam manum meam in eum, qui Chriſtus Domini eſt. Quod
Mar. 5. 4. Chriſtus non folùm docuit: Dihgite inimicos veſtros, ut ſitis fii Patris ye-
Luc.6 13³. ſrt, qai in cœlis eſt. Et iterum in alio loco: Benedicite maledicentibus vos,
& orate pro calumniantibus vos. Sed & ipſe abunde fecit, dum in eruce
inter ſummas anguſtias pro ſuis inimicis oravit: Pater dimite illis,
Ubi bene obſervandum, quod tune cœli portæ, quæ 5000. annis
Luc. 23.: 42. Clauſæ erant per illa Chriſti verba: Pater dimitte illis, fuerint apertæ„
ac reſeratæ, quia mox ad latronem peœnitentem dixit: Hodie me=
cum eris in paradiſo. .
5. Quando Chriſtus in Jordanis flumine à Præcurſore ſuo bapti-
Matth. 3. 17. Zatus eſt, æterni Patris vox & teſtimonium auditum eſt: Hic eſt Filius
meus d' lectus, in quo mihi complacui., Item dum in monte Thaboræo trans-
Matth. 17. 5. figuratus eſt, eadem Patris vox de cœlo intonuit: Et ecce vox de nube
dicens: Hic eſt Filius meus dilectus, in quo mihibene complacui, ipſum audite. Cùm
autem in Calvario monte penderet in infami crucis patibulo ab om-
nibus deſertus, irriſus, ac toto eorpore plagatus, nulla amplius vox
Mars, 13. 39 de Ccoœlo rediit: Hic eſt Filuus meus diledus. Et quare hoc? N. Eſcobar:
4dudiens, inquit, Centur io Chriſtum pro crucifxoribus orare: Pater ignoſce illi, in-
alamat: Verò hie homo Filus Dei eraa Ecce Centurioiille publice Chriſtum,
ut dilectum Patris Filium confeſſus eſt; non erat proinde opus, ut
Pater æternus de novo hoc confirmaret, quia miracula in morte
Chriſti, & infinitus amor, quo nos ſuos diligebat inimieos, Filium Dei
Nſeob. g. ſatis demonſtrarunt: Qui immicis beneſfacere, ait eitatus Eſcobar, non ex
Colloq. Chr. quo capite eſt homo quodainodò proflun, ſed ex Deitate, Et impetravit, ait S.
12 cbt I. Hieronymus, quod petierat Chriſtus, multâque ſtatim millia credi-

S. tiiceron. ad 5
Bbidian 4,a. Tunt, & usque ad quadrageſumum ſecundum anum Gatuneittem.

Lenne, Aunid
mornt
nm, 8

.
SEors
.

urfoſ
Gumtſutd

etereutnu.

zita /al⸗

Dvirdle
idusſfü
R
6 Ann
Job, innn
tem innl

ſs lepiis l
Uun nperebatl
ele aefnnen, 13
Nid olne,
lm, el Aii⸗
Nelkſecſn Duige
mbemnne man. ⸗
Donin f. (o
ſi fibent .

alddenitu ,

t, Aumn in ene
aur Anite ili,
1e ooo, n
nerintaperte,
Un: Mde ne⸗

e ddi⸗
NN i
e Thaborxrouu-
y ate u
iſen ulli
8 Patbelnu⸗
nulk m
: Aer
Nond ſ

leneſce, & ora pro inimwicis. 319
pus pœnitentiæ. O anime mi! obſerva: DEus uhionum Dominus, non Pal. 93. 1.
ſumus nos domini ultionum, Proinde te in omnibus humilia, & ex
toto ac ſincero corde juxta exemplum mitiſſimi Salvatoris tui pro-
ximo ignoſce, ac pro ejus ſalute exora.
6. Teſtem tibi ſiſto Sereniſſimam Haſſiæ Principem, ac Regis Montanutin
Hungariæ filiam S. Eliſabetham, extremis quondam calumniis, in-Vita,
jurũis ac opprobriis poſt pii mariti obitum à provinciæ proceribus,
imò & propriis ſubditis affetam, expulſam & rejectam, quas ta-
men omnes calamitates ab inimicis ſibi allatas, æquiſſimo animo
ſuſtinuit, & inimicis ſuis fideliter, ut DEus illis ignoſceret, oravit.
Placuit ſummoperè divinæ Bonitati hæc oratio, unde ex divino re-
ſponſo accepit: Nunquam eam orationibus ſuis ſic DEO placuiſſe,
ae tunc, quando tam ardenti zelo pro ſuorum ſalute inimicorum ad
DEum oravit. Claudo cum S. Chryſoſtomo: Non eſt poſſibile, qudd S. Chryſoft.
homo , qui dimiſerit proximo, non plenam remiſſionem aſſequatur, Meom hom. 36. 10
parabiliter mag's miſericers eſt O Eus, quàm nos. Acta

SSPESeES, BEeeii,S Ais BRA S s
CONSIDERATIO LXXXV.

Crucifixo JEſu ſuper dolorem vul-
nerum ejus addiderunt blasphemantium linguæ:
Et adhuc addunt.

Pratereuntes autem blasphemabant eum, moventei ca-
pita ſua. Matih. 27. 39.

I.
Ob vir dolorum, ac typus Chriſti non tam de plagis ac dolo-
ribus ſuis quàm de linguis blasphemantium, quæ certatimin
eum in ſterquilinio ſedentem irruebant, conqueſtus eſt, unde
præ dolore animi exclamavit: Usuequdò affigiis animam meum , job. 13. 2
& atteritis me ſermonibus?
Job, inquam, figura fuit patientis Chriſti, quem in cruce pen-

dentem impii blasphemabant Judæi, ubi poſitus erat quaſi ſignum &
meta

220 Eonſideratio LXXXV.
Thren:2.12. meta ad ſagittam, unde de eo Jeremias: Poſuerunt me quaſi ſanum ad
Hebr. 6. 6. ſagittam, ad quem omnia blasphemiarum emittebant tela: Rurſus
cißgentes ſibimet Filium Dei; non enim ſufficiebat illis deicidis Cfriſtum
ad ignominioſiſſimam crucis necem eſſe condemnatum, ſed & crucis
culpam ac pœnam ei identidem exprobrabant movendo caputacm 5
Matth. 27. 39. hus inſultantes ac ſubſannantes: Vah qui deſtruis templum Dei & Gr.
Quæ maledicta & convicia graves erant blasphemiæ, quij aciebantur
in Filium Dei & Sanéctum Sanctorum; unde de illis vaticinatus eſt
IIa. I. 4. Iſaias Propheta: Væ gemi peccatrici, populo grayvi iniquitate, ſemini nequam
Aliis ſceleratis: dereliquerunt Dommum, blasphemarunt Sanctum Iſrael.
Oblasphemi! attendite & conſiderate, vos pejores eſtis quàm
illi Hebræi ſcelerati, quia Chriſtum de novo in crucem agitis, & nunc
I. Cor. 2 8. in cœlo regnantem blasphemiis veſtris configitis: Mi ſi cognoviſſent, nun-
quam Dominum gloriæ crucifixiſent; vos autem cognoſcitis eum, & credi-
tis in eum, imò & per ipſum æternam veſtram ſperatis & expectatis
Iſa. 522 5. ſalutem, & tamen eum blasphematis: Et jugiter tota die nomen meum blas-
Matth. 23,.33. phematur? O portenta ingratitudinis! Quomodo fugietis à judicio gehennæ?
2. Pro omnibus quidem peccatoribus oravit Dominus in cruce
pendens, & nunc morti violentiffimæ proximus: Pater dimitte illie,
Sed utrùm etiam oraverit pro ſceleratiffimis illis DEum T. O. M. ju-
giter blasphemantibus, multi ambigunt. Obſerva orationis modum:
Lac. 23. 34. Pater. dimitte illu non enim ſeiunt quid faciunt. Nota quid faciunt, non dixit:
Quid dicunt, adeoque oravit pro crucifixoribus ſuis & omnibus pecca-
toribus, qui hujus tam acerbæ crucifixionis cauſa fuerunt primaria,
ignorantes tamen, quòd per delicta ſua Dominum gloriæ crucifixiſ-
1. Cor. 2. 8. ſent; ſed qui formaliter blasphemare ſolent DEum, non ignorantes
er et ſunt; unde recte Laurentius Scalabron: Pro crucifixoribus Patrem rogat
Pom. Pall. 11 ignoſcat, pro blasphemis autem nec orat, ne deprecatur, quaſi crudeliſymè in
eum ſæyinent.
Et de his quondam Propheta Regius in perſona Chriſti crucifixi
Pſal 68. 27. Vaticinatus, & lamentatus eſt: Super dolorem vulnerum meorum addiderunt;
Imò & hodie blasphemiilli Chriſtiani ac præſertim conſuetudinarii do-
lorem ſuper dolorem addunt. O miſeri! quid erit aliquando de vobis?
Levit 24. 14. Educ blasphemum, dicebat quondam DEus ad Moyſen, cùm in fi-
mili caſu neſciret, quidnam eſſet agendum: Educ blasphemum extra ca-
ſtra, & ponant omnes qui audierunt, manus ſuas ſuper caput ejus, & lapidet eum
populus univerſus. Et cur populus univerſus? Et nunquid à paucioribus

Salvian. 1 4. inſpectante populo potuiſſet lapidibus obrui? Reſp. Salvianus: U⸗

de gubernat, totus populus imbiberet herrorem & ayerſivnem à blasphemin,
Dei⸗ L

3. Pen-

Aaemn
cceenplurt,
6,Konnsltend
nilatusiun
umcimniſet;,
gentlſmniſin
dutn conmian

urdinun: MKn

getl inmuluk,
utrius it
Tnrztinehrri
t hu nn un ii
Ahene Dhten
ontdim, og
MasPrmwwendehi
en ahnn n
ſ. lilghunolen⸗

portis catiin
nibidusz
Lidit ſpirin n

bitautentn

Nlhhonxe
nin anen igte
endm
oiniotk
UWn tis a
6 Mimnin
m, ir

llher ſ

enpln, s
Eriſacieit
I vattcinann
46 ſenui, unla
n liai,
neselis, nim
en Gs Vnne
lüßegunlen, un
ts eum, & ded⸗
peratsKerhettii
7denunen neunben
y jlin lennt
Dominusinen:
Puer nite ii,
lationssmocumn:
cönt, on it:
ACrNANRN
DZZ
W Noüncralkt.
Lumn, non in
efenhis unge
, gicſ aiß

ſona Chraf
erum mMenj
mconſittid
taiguntett
1d Moyſrinn
Elc lupmt
nundpid
Rep

eng, e.

7

Blasphemi Crucifixo Eſu addunt dolores &. 227

3. Pendente Domino in fatali ligno ſol mundi oculus ſuos retraxit
radios: Tenebræ factæ ſuper unirerſàm terram. Et quare ſol non expectavit, Matth. 27. 45.
donec ſol juſtitiæ, qui eſt Chriſtus Deus noſter, in cruce obiiſſet: Keſp.⸗
Hieronymus: Videtur luminare majus retraxißſe radios ſues, ne aut pendentem vi-
deret Dominum, aut impiiblasphemantes ſud luce fruerentur. Nolebat enim Se-
reniſſimus aſtrorum princeps ulteriùs aſpicere tam impios & execran-
dos Filii Dei blasphematores, in infimo inferni loco ſuo tempore col-
locandos: Nihithoribilus, ait citatus S. Hieronymus, blasphemid, quæ po- S Mieron. in
nit in cœlum os ſuum y omne quippe peccatum comparatum blasphemiæ lepvius eſt. Et c. 18. Iſa.
tu adhuc audes Deum blasphemare?
4. Sed & terræ motus factus eſt, dummitiſſimus orbis Redemptor Matth.27. 5.
in cruce expiravit, montes disrupti: petræ ſciſſæ, monumenta aper-
ta, & omnis creatura ſeſe armabat ad vindicandas Filio Dei à blasphe-
mis illatas injurias; hi enim longè crudelius ſæviebant in Chriſtum,
quàm carnifices, qui ejus tantùm ſauciarunt corpus; ſed illi animam
pientiſſimi Eſu transfixerunt, & adhuc mali Chriſtiani transfigunt,
dum contra Deum in cœlum ponunt os ſuum. Audi Sanctum Bern- § Bernhard.
hardinum: Nihil horribilius blasphemiä, quæ ponit os in cœlum! 6 diabolici homi ſer.4. Tom. I.
nes! incarnati dæmones! non mortui laudabunt te Domine, neque omnes, qui de- Pſal. 113. 17.
ſcendunt in inſernum, inter quos blasphemi primi ſunt.
Tunc adimplebitur illud, quod dilectus ille Chriſti Diſcipulus præ-
dixit: Eoce venit cum nubibus, & videbit éum omnir oculus, & qui eum pupuge- Apoc. I. 7.
runt. Adverte: Supremus ille ac juſtiſſimus judex, qui nec prece nec
pretio flectitur, longè ſeveriorem ſe ac prorsùs implacabilem erga
blasphemos exhibebit, quâm contra alios peccatores: Tunc videbunt in Matth. 12.3 I.
quem transgiverunt; unde Veritas dicit: Spiritusblasphemiæ non remittetur.
5. Et inclinato capue tradidit ſpiritum. Quæres cur inclinato capite? Ob- Joan. 19. 30.
ſerva: Conſummavit tunc Chriſtus jam omnia tormenta acmyſteria,
quæ Pater illi impoſuit perferenda & peragenda; Reſtabat nunc ſolùm
mortis cataſtrophe, ut per mortem JEſu vita & falus reſtitueretur
hominibus; quid fecit moriens Redemptor? capur inclinavit, & ſimul
tradidit ſpiritum, ut in omnibus Patri ſe exhiberet obedientem; In-
clinavit autem eaput ad partem dexteram, & quare non ad ſiniſtram;
Reſp. Alphonſus Salmeron: Addexiteram, ut pid eredendum eſt, ne infeliciſſ- Salmer. To. I.
mum latronem blasphemantem aasiret. Unde S. Lucas: Unus autem de hi, Luc 23. 32.
qui pendebant latronibus blasphemabat eum. Ecce latro bonus cum ſermone
ſuo divino ſalvatus eſt, alter blasphemus cum maledictis ſuis æternuùm
damnatus; cum quo vis ire blaspheme in æternitatem?
6. Primus inter homines blasphemus extitit impius Cain: Major eſt Gen. 4. 13.
miqunas mea, quàm ut veniam merear, Sennacherib Rex ob blasphemiam
Ginther Unus pro ommbus 85 in

322 Conſideratio EkXM. Blasphemi Orucifixo addunt. & -.

4. Reg 19.35. in Deum jactam cum omni exercitu ſuo miſerrimè periit: Factum
igitur in nocte illa, venit Angelus Domini, & percuſſit in caſtris Aſyriorum cen-
tum octoginta qninque millia. Cumque diluculd ſurrexiſſet, vidit omnia corpora
. mortuorum: Et recedens abit. Holofernes, quia Deum blasphemavit, à
Judith 13. 10. muliere capite truncatus, & exercitus illius trucidatus eſt: Et percuſßt
bis in cervicem ejus, & abſcidit caput ejus.. Nicanoris blasphema lingua ex
mandato judæ Machabæi ex faucibus præciſa, & cœli volucribus de-
2 Mach. I5. Voranda data eſt: Linguam impii Nicanoriz praciſam juſſit particulatim ayi⸗
v. 33. bus dari, manam autem dementis contra templum ſuſpendi. Herodes blasphe-
Act. 12. 23. mans Deum à vermibus conſumptus eſt: Confeſtim autem percuſſit eum
Angelus Domini, eò qud non dedſet honorem DEO: Et conſumptus à vermibus
expiravit. Antiochus turpiſſima plagâ ob blasphemantem linguam perũt:
2. Mach. 2 Ia ut de corpore impii vermes ſcaturirent, ac viremis in doloribus carnes ejus
efhluerent, odare etiam illius & fœtore exercitus gavatetur. Ite nunc blasphe-
mi, & ad æternum barathrum vos parate.
7. Pro dictorum coronide adhuc unam propono quæſtionem=
dic mihi ſodes! ſi lupus ovinâ contegitur pelle, ambulatque æqualiter
in paſcuis cum ovibus, ex quo ſigno lupum & ovem dignoſces? Reſp.
Hom. 12. Author Operis imperfecti: Ex voce: Ovi, ait, inclinata deorſum balat,
lupus in aera conyertit caput ſuum cantra cœlum, & ſic ulultt. En diſcrimen
inter hominem probum &reprobum: Blasphemi ponunt in cœlum
os ſuum, & ſi quid adverſi illis acciderit, ululant, ac milliones SS. Sa-

DEl bene inſtructus in omnibus adverſis ſe penitiſſimè DEO com-
P. Lohner. mittit: ?acem non habebis in regno tuo, dicebat quondam cruci-
in Bibl. fixus Eſus ad Robertum Francorum Regem, niſi
blasphemos ſuſtuleris.

cramentorum &c. &c. effutiunt; homo verò Chriſtianus & in lege

r wilnet
Gmern

CrNni
MNru
W Alin
ſi irirudnus
uinfochnicloin⸗
incrin ſherſe
EEEiNien
aneeſmagrele
rpun r

1 Peti ie, 4
n ug.
„it en
Plae,
atus l:
phema lig
Aivoluctibi

1 unmci h

krolesbasphe.
fen r ſit eun
ſonnixt renne
ningomgeiin
lalichag vnn i
Ine mmne blyyrr.

onO ueſicnen:

Ulirguezmiulte
Cinoleez? Neſ⸗
Nalzdinßſisl,
En Mrinen
nunt incerfum
Nllonesd.e⸗
Ronds Vihere
GNNNNN r
önäenclr.
egeny uil

◻ (0 323
SEEEEEEEEEE
CONSIDERATIO LXXXVI.

De irriſionibus, contumeliis & con-
vitiis in Chniſtum in cruce pendentem jactis.

Omner videnter me, deriſerunt me: Locuti ſunt labiis,
Emoverunt caput. Pſal. 21. .

I.

Ecte Davidpœnitens, vel potius ipſe Chriſtus Filius Davidis,
nunc pendens in cruce, per os Davidis ſe aſſimilavit nocti-
coraci, ſeu noctuæ aut buboni, prout habet Divus Hierony-
mus;, habitanti in ſuo domicilio, omniumque avium, imè &
hominum irriſionibus, contumeliis ac convitiis expoſitæ:
Factus ſum ſicut nocticorax in domiciho. Et quomodo hoc? Adverte: No- Pfal. Ie1. 7.
a in ſuo domicilio inter tenebras lugubre concinit canticum, &

cuũm capitur, ac ſuper perticam alligata collocatur, quantocyus ad e-

am quàm plurimæ ſolent advolare aves, irridentes „ & vellicantes
cam, ac plumas evellentes, proinde recte pro lemmate ei affiges:
Omnium peripſema.
Chriſtus Dominus prius habitans in antro Oliveti, exinde in pec-
catis noſtris captus, pro ſuo domicilio crucem elegit, ubi quaſi in per-
tica ele vatus à Judæis, Sacerdotibus, Scribis, Phariſæis, militibus &
ferè ab omni populo, velut nocti corax, irriſus, vellicatus, deplumatus
veſtibus, improperiis ſaturatus, actandem occiſus fuit: Stabas popitlus ſpe. Luc 23.35.
ſtans, & deridebant eum Principes cun: eis. Proinde rectè S. Leo: Supplici. S. Leo lerm.
am crucis irriſionum aculeis aſperabant. & in quem manibus amplids ſævire non 4 de Paſſ.
Poterant, lingn rum tella jaciebant. Videamus plura ad doctrinam & corre-
ptionem noſtram.
2. Inter tot adverſa, quæ à Propriis concivibus Jeremias quon-
dam perpeſſus eſt, nullum ei videbatur acerbius tormentum, quâm
quòd ab omnibus irrideretur: Factus ſum in deriſusn omni populo meo; can. Thren., 3. 14.

niexmeorumtotadie Ita & Chriſto Domino in infami pendenti patibu-

evenit, ubi inter innumeros dolores factus eſt omni populo in deri-
,5 2 ſumz

324 Conſideratio LXXXVI.

ſum; imò non tantum irridebant eum, ſed & inillum protervè cantil-

Pſal. 68.13. larunt, fiſtilarunt, ac ſibillarunt; kinc Vates Regius: In me pſallebant,
Fanatherg de qui bibebant vinum: bonum namque vinum & aromaticum, quod à piis
Paſſ. art. 48. matronis Chriſti nunce cruciſigendo ſubmiſſum erat, nefariiilli helluo-

Prov. 19. 29.
4. Reg. 2. 22.

Bolland. 4.
Jan. f. 203.

Job. 30. 9.

nes ebiberunt, & vinum acetoſum cum felle patienti Domino propi-
narunt. Oirriſores, ò contemptores Dei & proximi! huc, huc ade-
ſte, & Eſum veſtrum ab omnibus deſertum ac deriſum conſiderate:
Audite Sapientem: Parata ſunt deriſoribus judicia; imò & æterna ſupplicia.
3. Eliſei calvitiem petulantes riſerunt pueri: Aſcende calyve, aſcende
calye ſed malè à duobus ferocibus urſis tractati ſunt: Egreſsique ſunt duo
urſide ſahu, & laceraverunt ex eis quadragintaduos pueros. Eliſeus, ait Abulen-
ſis, typus Chriſti fuit in Calvarium montemaſcendentis, ibique cru-
cifixi, & à pueris, qui (prout obſervat S. Anſelmus, lapides & lu-
tum in illum projiciebant) & à cæteris impiis Hebræis illuſi: & Filus
Dei es, deſcende de cruce. O JEſu! quid adhuc pro nobis?
Penſa, & conſidera ex hoc, anime mi, in quantam miſeriarum vo-
raginem ob tui cauſam devenerit optimus Eſus. Augetur ſine dubio
etiam viro cordato ac probo miſeria ac dolor, ſi inumeris preſſo angu-
ſtiis nullus ſit, qui compatiatur, & eum conſoletur; Oreſcitque dolor,
ſi pro compaſſione & conſolatione in illum ab omnibus conjiciantur
graviſſimæ injuriæ, convitia, deriſiones & blasphemiæ. Et hæc omnia
pretioſiſſimus Redemptor meus pro me paſſus eſt! Ah lacrimæ meæu-
bi eſtis? Ego vix verbum aſperum portare poſſum, & quid pro me
Chriſtus? Audi ipſum loquentem, dum in cruce confixus Beatæ Ange-
læ de Fulgineo apparuit, & hæc ſequentia illi dixit: Pro auribus suis, qui-
bus Deum offendiſti, & audiendo vana & nociva, in talibus fuiſti delecta-

12, ego pœnitentiam maximam feci, non auribus meis audivi multa;
quæ multam &ſÖmaximamer iſtitiam afferebant, ſcilicet falſas accuſationes,
detractiones, inſultationes; maledictiones, deriſiones, ſubſannationes, blas-
bphemias, & iniquam contra me ſententiam. Et qualis tua erit ſententia?

4. Job toto corpore ſaucius, imo totum vulnus, atque ab omnibus,
tanquam homo monſtroſus & abominabilis deæſpectus & irriſus, dixit:

Nunc in eorum canticum verſas ſaum fact u5 ſum eis in proverbium.
Abominantur me, & longs hfugiunt à me, & faciem conſpuere non verentur.
Quæ omnia in Chriſto crucifixo fuerunt adimpleta, in quem &cantica,

Le Blanc. in ait Le Blanc, in compitis & conviviis faciebant, ac decantabant. Et
Pſal. 6s 13,. quid de illis corpus ejus per ſex ferè horas in Calvario jugo cuſtodienti-

bus? Et ſedentes, ait Matthæus, ſerpabant eum videlicet milites & lictores,

carnifices & tortores, ac infima & inſana fæx plebis, hi omnesvel ſede-
ant,

rumteutenig
Deusmelus, i
rlioneenmn
üuskamunn
Setbecun
cnomammnnt
oummut,.
m liurbeleul
mrancämm
Wrlrcrekchi

Cprovincmm
tuſanum Han
en zeut

neſpezlin
Paltetanti
ſi, 6 A

Aume,
iufrun
. luſc,
utamn
20 nekrti,.
ention,.
ini/ uc,,
lilum onl
bterna pplei
onte uhe, dſa
tlyeſiſeſin
llens, itAbulen⸗
lelik,Rclecnn⸗
ns IGE.
brrs Aad: Ru
bis!
cammiſctürumm.
Aupetur ſnectbi⸗
mmenſopreſlomr⸗
Celamuecl
bus conicunnn
e., Ethacommi
nhucrimemezu-
NdNoe
Geme M⸗
W Achlgrins 4
jlluſafilli
,mit andNn
at ſiſuta⸗
lsstuneri,

U; anca WN

nt, 40 deen

Wari lnſ ,
elcetnn ie

lebig,i e

Cbriſtus in oruce irriſus. 32 5
bant, vel ſtabant, aut jacebant in circuitu crucis inſultantes erucifixs
& morienti Eſu; proinde recte S. Chryſoſtomus: Nonpoterant adhuc ani-

mum explere, ſed & in patibulo pendentem videntes, amaris eum impetunt verbis, quæ
& tebus ipſis mibigrariora videntur. Sic adimplerunt illud Davidis: Quem tu Plal. 6. e.

percuſſiſti, perſeruti ſunt, & ſuper dolorem vulnerum meorum aäddiderunt. Et tu 6
eccator! nunquid & idem facis, ſi de novo in peccatum mortale ru-
152 & tu?
5. Quàm gravis inſuper fuerit Chriſti in cruce pendentis dolor, ap-
paruit ex Propheta Jeremia, qui brevibus verbis de illo vaticinatus eſt: Thren. . s.
Dabit percutienti ſe maxilam, & ſaturabitur opprobrus Exclamavit quidem in Joan. 19.28.
cruce: Stio, quo verbo oſtendit ſe ſitire plura adhuc pro ſalute noſtra
pati tormenta ac vulnera, ſed non perinde etiam plura opprobria ac
convitia, quibus omninò exſaturatus eſt; Unde advertit S. Matthæ-
us, quòd poſt tot acceptas contumelias, irriſiones, blasphemias: Præ- Macthety. .
tereuntes autem blasphemabant eum & . ad Patrem exclamaverit: Deus meus.
Deus meus, ut quid derelhquiſti me? Obſerva cum S. Cypriano, nunquam in .
paſſione Dominus ſe à Patre eſſe derelictum conqueſtus eſt, quàm ubi
illius fama tam atrociter dilacerata eſt, dum principes Sacerdotum,
Scribæ & Phariſæi ac inſana plebs, velut rabidi ac mordaces canes
crucem circumſtantes, vel juxta illam prætereuntes plenis eum fau-
cibus allatrarunt: Circumdederunt me canæs multi: Concilium malignantium obſe-
dit me. Et tu vis eſſe talis canis, homo Chriſtiane, allatrans Eſum &
hunc crucifiæxum? Ah quæſo, quid aliud agis, dum in cemploin tremen-

Pſalm., 21. 4 7),—

do miſſæ Sacri ficio rides, jocaris, fabularis, & cachinnaris (ne dicam

quid aliud) quàm quòd de novo Chriſtum crucifixum iirrideas? Si dæ. IJacob. v
mones credunt, & comremiſcum; ubi eſt fides tua? ubi devotio tua? te ja ctas
eſſe bonum Chriſtianum, & in conſpectu divini judicis, multorum-
Angelorummillibus rides? O flebilis riſus! ò deſolatio magna in loco
ſancto, ex quo ſubinde, adimpletâ peccatorum menſurò, regnorum
& provinciarum imminetruina & interitus. Audite Ludolphum Car-
thuſianum: Multis non ſußficit Chriſtum cruciſigere peccando, ſed etiam derident cru- Ludolph.
ciſxum, peccatæ iterando, vel de peccatis ſe ſactando & c. . Carth. de
6i. Riſerunt quondam Philiſtæi Samſonem vinum, exoculatum, Vit. Chr.
incarceratum, agebântque dies feſtos ac ludos, ut magis illi tanquam
inimico peſſimo inſultarent z textus Hebraicus habet: Vocate Samſonem,
at ludatur, & rideaturâ nobis, ſed inter tam miſerabilem luſum concuſſit
Samſon duas columnas domus, quibus innitebatur, ex cujus ruina
Principes & tria Philiſtinorum millia ſecum obruit, ac ſepelivit: Et Judie46. 25.
apprehendens ambas columnas, quibus innitebatur domus, alterdmnque exrum dex-
terâ, & aleram leyâ tenens, ait: Moriatur Anima mes cum P'lnliſtim, cox-
2 8 § 3 cuſsiie

326 tonſideratio LXXXII.
4uſſisque ſortiter columnit, cecidit damus ſuper omnes Principes & ccieram multitudi
nem &c.
8 Ang. ſerm. Samſon Chriſti typus fuit, ita S. Auguſtinus, illuſi & irriſi in cru-⸗
1e.de Tempe ceʒ Samſon vindictam in hoſtes ſpiravit: Domine Deus memento mei G
reude mihi nunc ſortitudinem priſtinam, Deus ultionem retipiam: Chri
Iudie. I6.2,8. .

. ſtus econ-
trâ clamavit: Pater, dimate lis, proinde omnia ejusmodi ſeommata &
convitia patientiſſimo animo ſuſtinuit; potuiſſet quidem, & hoc ſine
dubio, duas crucis adinvicem concutere columnas, & uno momento
perdere mundum univerſum, non tamen fecit, ut inimicis ſuis adhuc
pPræberet pœnitentiæ ſpatium, unde multi adhuc ex illis irriſoribus ad
Luc. 23.47 Deum converſi ſunt: Videns autem centurio quod faltum fuerat, glorificavit
DEU A4, dicens: Verèò hic homo juſtus erat. Et omnis turba eorum, qui ſimul
aderant ad ſpelctaculum ſtud, & videbant, quæſiebant, pereutientes pectora ſua re-
Salmer. Tom Pertebantur. Finio hanc conſiderationem cum doctiſſimo Salmerone,
10 40 qui exprædictis deriſionibus Chriſti hanc moralem eruit doctrinam:
Haæc improperis maximd nobis poſuit adyersus illa, quæ inhora mortis conſuervit dæmen
in nos jactare. Namcàm videt corpus deſicere: & animæ exitum inſtare, Sathan omnis
peccata, quc ſuis ſuggeſtionihus adm ſimus, nimio terrore nobis obicit, ut in deſpera-
