yæna humanitatis &t. Ah quoties in illo admirationis affectu ſuſpirabat

in cœlum: .
Quis ſatis hoc capiat, pro me per vulnera mille,

Et potuiſſe Deum, nec dubitaſſe mori?

Hoc fecerunt & alii amici, cruci Chriſti fideliter adſtantes, qui cum Kec⸗
doloroſiſſma Matre profuſo lacrymarum imbre rigabant crucem, uti
cum Magdalena fecit diſcipulus, quem diligebat Eſus, & alii plures ezm,
cum cemturione.
Juvat hic audire quisnam fuerit ille Centurio, de quo Scriptura: o⸗ Eri
NKCNW

Matth. 27.54. O enturio autem, & qui cum eo erant ,cuſtodientes J Eum, viſo terra motu & hit,
qua fiebant, timuerunt valde, dicentes: Verd Eilius Dei erat iſte. Obſerva: Au-
dierat jam anteà ille Centurio, Eſum à perfidis judæis, & ex illorum in-
ſtantia etiam àRomano Judice Pilato hanc ob cauſam ad erucem eſſe Zectim inn
condemnatum, quia ſe Regem Judæorum, hoc eſt Meſſiam & Filium te
Dei dixiſſet: Nunc, ubi vidit quòd per tot prodigia in morte Chriſti
evidenter illius demonſtraretur divinitas, & quòd vera prædixiſſet, ag-
novit eum, ut verumDei Filium, unde admirabundus, eum in cruce
patientem & morienté conſiderans, exclamavit; Verè Elius Dei erat iſte;
Ob quam publicam confeſſionem meruit martyrii obtinere palmam ,»
dum relictâ militiâ in Cappadociam ſecedens, & Chriſtum prædicans à
Judæis interfectus, glorioſus Martyr occubuit.
H 6. FIuic Centurioni Martyri, cujus nomen erat C. Oppius ex Hi-
Ml Go- ſpania oriundus, adjungo V. P. Conſalvum Silveria Luſitanum S.]. vi-
inius in vita, um & doctrinâ & ſanctitate vitæ celeberrimum, cùm ſæpius in oratio- IrCanptinmncgie
ne Dei è terra in ſublime ferri viſus eſt; hic, inquam, in quocunque ha. cilns llkrinn
bitat cubiculo, ſemper in quatuor parietis partibus crucem affigi vo- PAcha ecs lir
luit, ut jugem Chriſti Eſu crucifixgi memoriam ante ſe haberet; Et Neſinselinuntta
quia à Deo & crucifxo amore ſuo ſæpiùs martyrii Laureolam petiit „ Nuhglrialiinlg,
hanc in extremis orbis partibus, ubi priùs plurimos Barbaros ad Chriſti Aupenmitgtit
fidem convertit, ipſfmqueRegem Monomotapæ cum matre & trecentis Wbinuttm Rener
proceribus ſacris baptiſini undis luſtraſſet, impetravit. Qui tandem ſpi- Uffununte nud
ritu prophetico, quo præditus erat, adventum carnificum præſentiens, Wincclikidg
in loco cruenti ſui certaminis duos cereos accendit, & in medio illorum en nti
devotam crucifixi Redemptoris noſtri effigiem collocavit, & dum flexo. imn Ftn
enu, ac manibus in formam crucis ad pectus compoſitis, agonem ſuum r ngii i uIn
o commendaret, à Barbaris Gentilibus captus, ligatus, funibus tra- Mare
Qus, & à Mocrume ſtrangulatus eſt. Ecce quàm verum ſit, quod 8. Gre- 1
n

Uishecen
Uinectzingeminun,
lorinrſchuire

o rius gorius edixit: Nibil aded grave eſt, quod non aquanimiter toleretur, ſi entinn
Chriſti Paſſio ad memoriam rerocetur- i elenr,
CON.- l rinin
ennieee

Hurtinig.

erin 3 (0) E —44
Siik k K Bih is Fan Pabikih KRii,

ulirnn

6m CONSIDERATIO CXXVI.

er Allte, in
rn Chriſtus & hic crucifixus fit noſtrum ho-

rologium, ac perpetuum mobile,

io, dendi; . . „.
gfrn, Venithora, ut clarißicetur Filius hominis. Yo. 12. 23.
Areti/fe enuh
ulltis, Aer
Caſiinad aun

I.
Zechiam piiſſimum Iſraelitarum Regem inſanabili quondam

anid ulcere ac graviſſimo morbo laborantem Iſaias Prophetarum
ſengetl gt Princeps inviſit, ut eum non tam ad Patientiam, quâm ad fu⸗
ms, eunino Nturam mortem diſponeret: Pracipe domui tuæ, morieris enim tu, 4. Reg. 20. 1.
Gislis Miar i Ui E& non vives. Fatale hoc regi nuntium fuit, quod non duntaxat
tüne nm i acrymas, ſed & ridätnun ſudorem ex omnibus membris ex-
rllmn ralem preſſit, & quia ad templum lecto fupremo affixus ſe ampliùs conferre
non poterat, adillius faciem ſe convertit, ubi ad DEum magna cum
0 Griserfi fiduci4 Preces ingeminans „ ob conſcientiæ teneritudinem meruit, ut
ri Ulrmam.) nonmodô priſtinæ ſaluti reſtitueretur, ſed & quindecim anni ad vitæ
Sosnorth illius prolongationem adjicerentur. In ſignum hujus mox recuperan-
Cün mor Qdxæ valetudinis Sol per inauditum miraculum in æneo & ſolari horo-
un,indo 8 logio Achaz ad preces Iſaiæ per novem gradus usque ad decimum re-
bus tnenl r trogreſſus eſt: Inpocavit itaque Iaias Propheta Dominum, & reduxit umbram
ande ſ. der lineas, quibus jam deſcenderat, in horologio Achaz tetorsum decem gradibus.
iLaureolan e Stupendum hoc orbi fuiſſe portentum, & omnibus retro ſæculis

1003 . . . . 1
sBbR prorsus inauditum, quis neget? Sed adverte myſterium: Sol juſtitia Beda, Euche-

ummntred Chriſtus Deus noſter, qui novem gradus, hoc eſt, novem Angelorum rius & alii.

wit. Ql „Choros in cœlo reliquit, & usque ad decimum gradum, hoceſt, usque
tnifcum e ad crucem, quæ per decimum numerum X. adumbrata eſt, ad lal-
Kinmel vandum genus humanum (magnum illum grotum) fſeſe demiſit:
locnid Nagnus, inquit S. Auguſtinus, de cælo deſcendit medicus, quia magnus in S. Auguſt.
Polted terra jacebat agrotus, . 8. Gregor. &,
,ligtus, „ 2. Sunt qui per dictum horologium Achaz etiam Sancétiſſimam
eunly g Dei Genitricem intelligunt, ita Officfum de Immaculata Conceptione

inniter olimn/ B. V. Mariæ Salye horologium, quo retrèò gradiatur Sol in decem lineis, Ver-
r. M Giuther Unus pro omnibus, OoO bum

Jo. 11. 8.

474 Conſideratio C XXVI.

bum incarnatur, homo ut ab inferis ad ſumma attollatur. Sed & Chriſtus
in cruce pendens nobis inſervit pro horologio, ideò ipſa veritas Chri-
ſtus, cùm ad mortem crucis anhelaret, & Apoſtoli illi obje tarent, ne
in judæam de novo proficiſceretur: Nunc quarebant te Judaæi lapidare &
iterum vadit iluc? Benignè reſpondit: Nonne duodecim ſunt hora diei? Su-
pra quod 8. Auguſtinus apud Cornelium: Sicut duodecim horæ ſe-

quuntur diem, id eſt, ſolem, ejũsque curſum, ut ſibi ex ordine viciſ-

ſim ſuccedant, ſic veſtrům eſt me ſequi: Ego enim ſum quaſi veſter
Sol & dies, vos autem me ſtipatis quaſi duodecim horæ. Et quid
obſecro, eſt horologium Sciathericum ſeu Solare ſine ſole? Si ſol de⸗
ficit, quis horologium ſolare reſpicit? Ergo Chriſtus eſt ſol & ſimul
horologium noſtrum ac præſertim in paſſione ac cruce.
3. Inſpiciamus hoc myſticum horologium, & ſingulas horas
conſideremus, quæ ac quanta pro nobis pretioſiſſimus Redemptor
aſſus eſt. Incipiamus à Veſpera feriæ quintæ usque ad Veſperam

feriæ ſextæ.

Horâ VI. Veſpertinâ valedixit SS. Matri ſuæ.
Hor4â VII. Pedes diſcipulorum lavans.
Horâ VIII. Seipſum nobis in cibum tradens.
Horâ IX. In horto orans, ac ſanguinem ſudans.
Hora X. A Judæis in monte Oliveti captus.
Horâ XI. Ad Annam & Caipham ductus.
Horâ XII. Alapâ coram Pontifice percuſſus.

A media nocte.

Horâ I. Velatus & ludibrio habitus.
Horâà II. A Petro ter negatus & illuſus.
Hor III. Incarceratus, & indigniſſima paſſus.
Horâ IV. A falſis teſtibus accuſatus.
Horâ V. Reus mortis proclamatus.
Horâ VI. Vinctus ad Pilatum duétus.
Horâ VII. Ad Herodem miſſus, & illuſus.
Horâ VIII. Barrabæ latroni poſtpoſitus.
Horâ IX. PFlagellis crudeliſſimè cæſus.
Horâ X. Spinis coronatus, & ad populum productus
Horâ XI. Cruci adjudicatus, & oneratus.
Horâ XII. Inter duos latrones crucifixus.

A meri-

W r

ſninn, N
Ccelt, guddlen
Criluns, i mlu
inent, nis llihl

mu .

de ſenprn

n kar lililnd
nmſenun, tnd
Miugciilnu, Dent
iilunnni migin.
Ier WMeciit, er
Acctonbus tunc, in
UMris, leclend, Ac⸗
17. Gilmi
Cbis, mineni e r
Mtidne ern gen
ume Mngtenm, ſi
Cnrratihan,
.Crinnmani
Küpheradlina
r Chrio)
icnode

In . ſi
n Mlc,

Pon; nan

. HMHorologium Crucifixus. 475
Ninir. Rel W,l
ln A Meridie.

iile
llante li Horâ I. Matrem ſuam allocutus. L
tokiuf iir tei⸗ Horâ II. In cruce ſitiens, felle & aceto potatus.
Senr inkini HoràIII In cruce mortuus. 3
itliranit, Horà IV. Crudeli militis lanceâ transfixus.
PDeiningu Horà V. De crucis ligno depoſitus. ⸗
decinim , Horaâ VI. Sepulturæ mandatus.
rei 4. Vide ex hoc, anima Chriſtiana, quomodèò ad quemlibet ho-
E e. ul rologii ſonum amariſſimam crucifixi Amoris tui paſſionem poſſis gra-
. tâ mente, & non ſine amoris ac doloris affectu recolere: Chriſto igitur I. Pet. 4. 1.

Hum, Meln paſſo in carne, & vos eùdem cogitatione armamini.
retoflimnslehne Accedit, quòd Leo X. & Paulus V. Pontifices Maximi omnibus Hadr Lyræus
1r ed ſen Chriſtianis, qui auditâ horâ ſalutationem Angelicam devotè pronun- de Chriſto
tiarent, toties quoties mille dierum veniam indulſerint. Dic pro- dar,
inde ſemper, ſi amator Crucifixi ESII & SS. Matris ejus doloroſæ

tih
eſſe velis, ubi ſonum campanæ horam ſonantis audieris: Omnipotens
ens, fauſtam donet mortalibus horam, & mihi miſero peccatori ſuam gratiam,
ſicans. delicorum veniam, ac tandem vitam æternam. Subjunge exinde:
n. Aye Maria gratia plena, Dominus tecum, benedicta tu in mulieribus, & bene.
dictus fructus ventris tui JEſus. NB. Qui hac horâ VI. 88. Matri ſuxæ
lctb. Peramanter valedixit; perge exinde: Sancta Maria Mater Dei, ora pio
nobis peccatoribus nunc, & in hora mortis noſtræ. Amen. Et ſic procede in

aliis horis, recolendo & cætera Dominicæ paſſionis myſteria, V. g.
Hora 7. Qui hac horà Diſcipulorum pedes lavit, & ſic de reliquis horis.
Videbis, anime mi, ex hac aſſidua Crucifizi Salvatoris tui comme-
moratione profectum ingentem, & in ſuprema mortis hora dulce
pallss . ſolatium: Recogitate eum, qui tale ſuſtinuit à peccatoribus adversum ſemet- Hebr. 12.3.
ipſum contradictionem &G.
Fy. Cæterum plura artificiosâ manu vidi horologia rotata. Ve-
netiis in platea S. Marci ad horarum ſonitum tres Magi prodeunt ſua
. munera Chriſto Domino & divæ Virgini Matri deferentes. Argen-
8 torati duodecim Apoſtoli; Monachii in templo P. P. KRecollectorum
Præcedit Angelus tubam inflans, dein Gabriel Archangelus almam
Virginem ſalutans, & poſteà mors; Carolus V. Imp. loco gemmæ
in annulo fubtiliſſimum geſtabat horologium, toties digitum ejus
gatus, pulſans, quot campanula ſonabat horas. Mitto cætera, & paucis
s⸗ mmaentem meam explico, quòd nullum horologium rotatum magis
ℳ mihi placuerit, quàm quorundam S. R. E. Prælatorum, qui in pe-
O0ο0ο2 ctore

um rolidn

476 Confideratio. CXXVI.

Gtore auream crucem gemmis ornatam geſtare ſolent;, in qua non
dumtaxat effigies Crucifixi, ſed & horologium artificioſum horas lo-
quens, inclulum eſt, toties illos monens, quoties levem pulſum red-
dit ad amandum, colendum & imitandum crucifixum Eſum. Imita-
re & tu, anime mi, hoc pulcherrimum exemplum, atque ſingolis
horis, ſi fieri poteſt, memor Dominicæ paſſionis, DEO tuo & Ho-
mini pro ſalute tua crucifixo gratias age, quia dignus eſt Agnus, qui oc-
Apoc. 5. II. ciſus eſt & .
6. Conſideremus adhuc aliquas horas notatu digniſſimas, in qui-
bus principaliora redemptionis noſtræ myſteria à Chriſto fuerunt pera-
Sap. 18. 14. Ca. Horâ duodecimâ de nocte natus eſt in mundum: Dum nox in ſuo
curſu medium iter baberet. Horà ſextâ, hoc eſt, in meridie JEſus de-
Ioan. 4. 6. fatigatus ex itinere ſedebat ſic ſupra fontem: ſta eſt hora, ait S. Anto-
nius Paduanus, quando, mi JEſu! ſediſti iu fonte miſericordiæ ſuper cru-
cem. Horâ nonâ in cruce mortuus eſt, & quare hoc? & Cornelius:
Cornel. in MWota: Chriſtus expiravit ferid ſextà circa horam nonam, quà Adam peccapit »

Matth. 27,5. ut ejus peccatum expiaret. O Domine Eſu! 6 Amor crucifixe! Ergo

propter peccatum Adami & poſterorum ejus in crucem actus, & in
cruce mortuus es, & quidem hora nonâ; hoc eſt juxta horologium
noſtrum, horâ tertiâ pomeridiang. Sit in æternum benedicta iſta
hora, in qua nobis paradiſum reſeraſti, & vitam cœ-
leſtem præparaſti; ideò adoramus te, &
benedicimus tibi & c.

1C anare

Myurwnmmencg

cieerl,

makn gali
Aufanmn Atn
sMonoridund!
eporecim

2. Leo

dd

oſ. .
Wngert

1.
te en, e
N Ntſhiofn,
Dreskeſeni
fünm Hir
plun, me
Onis, DeOt
in huf

Otitnigilng ci
1Ch feurrr
Undum Aauii,r
, in ein it
Gure nieriondiſern
Ue hoc? Cond
, Oui Airnidi
Awor aucifrelbe
Crucem actis, d
ljunta Horoler
Inuun beneolck in
Kyitamc⸗
KS

—

2 (0° 42.

ð

. 4 1 O HO OO HOO HOHO LBOO LBEOHEO

+ X* *X *X

e B e W E A Be W A de N⸗N. . N Ae e e Ne e N W A Be⸗

CONSIDERATIO CXXVII.

Etiam bruta animantia DEum ſuum &

hominem crucifigum JEſum agnoſcunt eſſe
honorandum.

Nimirum interroga ſumenta, & docebunt te- Et vo-
latilia cœli, & indicabunt tibi. Job. 12. 7.

1.

Sinus ille, cui inſedebat Balaam, honoravit Angelum illum,
qui exerto gladio ipſi minitatus eſt mortem: (Cumque vidiſſet Num. 22. 27.
aſina ſtantem Angelum, concidit ſub pedibus ſedentis &. Aſinus &
bos honorabant Chriſtum puerum ac Dominum ſuum in
præſepio reclinatum, de quibus Iſaias Propheta: Cognovit bos Iſa. 1I. 3.
poſſeſſorem ſuum, & aſinus praſepe Domini ſui. Job inviétum tolerantiæ
ſpeculum mittit nos ad jumenta, volucres cœli & piſces maris, ut ab
illis Dei bonitatem, ſapientiam ac providentiam ediſcamus: Nimirum Job. 12. 7.
interroga jumenta, & docebunt te: Et volatilia cali, & indicabunt tibi. Loque-
re terræ, & reſpondebit tibi: Et narrabunt piſces maris &. Ego te hodie,
Lector prudens, mitto ad plura jumenta, ad cœli aves, marisque
piſces, quæ docebunt te, & indicabunt tibi, quantàm æſtimare, co-
lere ac amare debeas Chriſtum Eſum & hunc crucifixum.
2. Leo fortifſimus beſtiarum amavit S. Geraſinum Abbatem , Sophron. in
qui huic Sancto per omnem vitæ decurſum indefeſſo ſtudio deſerviit, 'raro Spiri-
eo quèd ipſiſpinam aliquam ex pede exulcerato exemerit, & vulnus uan.
ejus ſanaverit; qui leo neque morientem ſuum benefactorem deſe-
ruit, ſed ei ex luctu commortuus eſt, illique ſuâ morte parentavit.
Plus fecit pro te, anime mi, Chriſtus Eſus, & hic crucifixus,
quâàm S8. Geraſius ſuo leoni, non enim unam, ſed plures exemit à te
maledictionis ſpinas: Arderes ſine dubio jam pridem in inferni rogo,
quem tuis meruiſti criminibus; Et ecce ipſeè liberavit te, ipſe mortuus
00 3 eſt

7275 Conßideratio CXXUII

eſt pro te, ipſe fidejuſſor factus eſt pro te; & quomodèò poteris tan-
torum obliviſci beneficiorum? Audi Eccleſiaſticum: Gratiam fidejuſ-
ſoris ne obliviſcaris; dedit enim pro te animam ſuam: non enim eras ſol-
vendo pro peccatorum tuorum debitis, & ecce ille apud Patrem fide-
juſſit, & in ſe omne debitum transſeripſit, illudque ſolvit ac luit non
in ære, ſed in corpore ac proprio ſanguine, ſubeundo pro te infa-
mem ac atrociſſimam crucis mortem. Væ tibi, ſi illud non ama-
Veris.
3. Olim mandavit Deus, ut ſibi non tam hominum, quàm &
Exod. 13. 12 pecorum offerrentur primogenita: Qaod primitivum eſt in pecoribus tuis,
quidquid habueris maſculini ſexis, conſecrabis Domino. Quod autem concer-
nit primogenitum hominis, redimebatur pretio, quinque videlicet
ſiclis, prout patet Num. 18. 16. Voluit enim per hoc Deus refricare
Hebræis in memoriam redemptionem primogenitorum dum ab An-
gelo à morte in .gypto liberati ſunt. Et pergit Scriptura: Primogeni-
tum aſini mutabis ove. Et cur aſinus hic peculiariter inter cætera anima-
lia exemptus fuit?
Viacent. Bek N. Vincentius Belluacenſis, quia crucem habet in anteriori dorſi parte
luacenſ. I. 18. ſuper bumeros, nullum autem animal invenies, quod crucem fuper hu-
cap. 10. meros habeat uno excepto aſino, ita & Paoletti cum aliis, quod inſtru-
mentum jam nunc in umbra erat victoriæ ſignum.

Eccli. 29. 20

Idem lib. 10. Hiſtoriam raram ab aſino accipe. Cùm S. Regulus Epiſcopus Silva-

cap. 29. nectenſis à Gallia rediret in patriam, in itinere à matrona quadam, cui
nomen Gallicia, rogatus eſt, quatenus filium ſuũ à dæmone obſeſſũ &

dirè cruciatum dignaretur liberare. Annuit S. Antiſtes, & orationem

Dominicam ac Symbolum Apoſtolicum fuper puerum recitat, & in
forma viſibili cujusdam veſpertilionis demonem expellit & abigit,
qui vindictæ cupidus rectàâ aſinum S. Præſulis petit, & in eum mo-
Etur ingreſſum. Veruùm aſinus in hoc prudentior quàm diabolus,
ubi hune Stygium veſpertilionem circumvolitantem conſpicatus e »
ſine mora dextro pede ſignum S. Crucis in terra formavit, quâ con-

Jeb. 12. 7. Pectâ diabolus fine mora in fugam actus eſt: Nimirum interroga ju-
menta, & docebunt te &. Fac & tu in tentationibus tuis.
. 3. Cognovit & bos Peſleforem ſuum non tantùm ad præſepium, ſed
P urta de etiam in cruce pendentem, audi rem non minori dignam admira-
. l and. tione. In montibus vulgò del Monſeni in Catalaunia S. Sigismundus

Orbis To. z. Burgundiæ Rex poſteà Martyr in quadam ſpelunca pro ſua devotione
leb. 5. c. 1. effigiem crucis erexerat, quæ poſt beatum obitum hujus S. Regis in
oblivionem devenit, & ab incolis ſepulta fuit. Accidit, ut longo poſt
tempo-

1
giberti⸗
n⸗ 6 olelt
ife ehorn
n /,r ini ſſl
rdenirmt

Dnion Clc
1 Miendln G 4
lermuiin

hrmnK

Cunbonuun Emn
Ur Glnis,ſo Kunin
Piom Mlngnmm 11
iphnn Md
liftrgin, Mn
FinsAAiun er
Mitn, umnar inis
bitenattceneni

ötümmim hoden

ngtſnentt ℳt
ünns.
6. Anlenerenmm
hquiindigei Tdlern
Ihnsi untwattrck
IIapirhummin n
Acd inumem Nerthyn
Anmmo Dumäng, in
r onkan kein
nt tinſ inent
ndam Detr Cenen
Amn, ontn beri
eelnniieienilnn
Uirerati Ee⸗
A, due
. OAAinß r i⸗

untm

1

Animalia agnoſount Crucifßixum. 4279

£
4 monks tempore ad hunc locum quotidie bos de armento accurreret, qui
i ſemper genuflexus in eo loco infoſſam Dominicam crucem honora-
n ennel bat, & inſolito mugitu demonſtrabat latere hie quemdam ſpiritualem
ellelle theſaurum majori reverentiâ ac devotione ab hominibus colendum;
gneſhit quod prodigium ubi incolæ ſæpiùs advertebant, ad Epiſcopum acceſ-
ſibemmten 1 ſerunt, qui in hoc loco terram effodi, & ſpeluncam à ruderibus pur-
Tbdi, (0lknn gari juſſit, ubi in fundo prædictam ſacram crucem invenit, quam
V cum ſolemnitate ad Ecclefiam, ut ibidem à fideli populo decentiùs
hanem gin 6 coleretur, transferri curavit; ſed quia eadem SS. Crux tertiâ vice ad
tinun ,fitlirni, eéandem priſtinam ſpeluncam reverſa eſt, viſum fuit, ut illic locorum
. QWlmmnr-. in honorem crucifixi Domini inſignis Eccleſia ædificaretur, in qua

io, Nink tin in hodiernum usque diem crucifixus Dominus magna populi cum

nperhocheumir frequentia & devotione honoratur: Interroga jumenta, & docebunt te.
enioorum ſtndte. 5. Interroga & cervam Pollinganam, quantùm honorarit cruci-
terpnne dn fixum Dominum: Cùm enim Thaſſilo 2. Bavariæ Dux anno repa-
er iner atnim ratæ ſalutis 750. venationem paraſſet, ubi nunc celeberrimum cœno-
bium Pollinganum R. K. D. D. Canonicorum Regularium S. Augu-
immindn ſtini in ſuperiori Bavaria conſiſtit, ſubitò illa cerva, licet à canibus
gcnuen pei ungdique agitata, curſum ſtitit, & pedibus ſuis è terra in conſpectu
maligolidr Principis & Aulicorum vetuſtiſſimam Crucifixi Redemptoris noſtri
imaginem, quatuor clavis ligno affixam „eruit, quæ Thaumaturga
Dnkyiohos r⸗ imago ibidem à tot centenis annis plurimis coruſcans prodigiis ac bene-
nmAuNI ficiis etiamnum hodie religiosè aſſervatur, & à fidelibus pie colitur:
ademme endd Lerroga jumenta, & docebunt te, quo honore ſit colendus Crucifixus
ntiſes, Eriinnt Dominus. . ”
erumn ecint, A 6. Similem eventum Caſpar Sanctius etiam de cane commemo- sanctius in
ehpelit A rat, qui in diœceſi Toletana in finibus Caracinorum ruptis vinculis, cap. 9, Ezech.
eit, Kin enn n quibus à paſtoribus adſtrictus erat, ſæpius à grege aufugit, & in agro
or Ganm Cuklu ad Tagi ripam tam diu unguibus terram fodit, donec crucem ex auri-
– chalco inaurato invenerit, nunc plurimis coruſam beneficiis.
– Anno Domini 125. in Germania in monte Straſſengel, prout Ragatta tom,

refert Bonifacius Bagatta & alii, pecora, hoc eſt: Boves & oves inſuper 2. l. 5. c. 2.

ake un & pecora campi invenerunt antiquam Chriſti crucifixi imaginem ſuper
ustn⸗ ſeinfl quandam abietem jacentem, & ab omnibus derelictam; ad hunc,
m 4 inquam, locum cùm deveniſſent pecora, ſæpius genibus flexis & diu
norl Sgtm inſolito ac perſeverante mugitu & balatu indicabant paſtoribus, hic
hunn ge quærendum & inveniendum quemdam theſaurum, quem coleret &
apo in “ adoraret orbis. Quæſitum diu fuit, & ecce tandem invenerunt Cru-
uun huip; mne cCifixi Salvatoris noſtri imaginem, quam honorificeè elevarunt: in
Neidn i⸗ cujus honorem & templum magnificum conſtruxerunt, ubi de facto à

piis

Tob. 6. L.

Luc. 16. 21.

Ha. . G.

gbo Conſid. CXXVII. Animalia aunoſeunt crucif.

piis fidelibus ſingulari devotione colitur crucifixus Eſus: Mimirum in-

terroga jamenta , & dosebunt te.

7. Et nunquid Camelus amat ſuum patronum, quia ipſum fuſten-
tat ac nutrit? Unde libenter ab eo onus & pondus ſuſcipit portan-
dum, etiam flexis genibus ipſi ſe ſubmittendo in terram. Cerva ama-
vit S. 5.gidium Abbatem regiâ ſtirpe oriundum, ad quem in eremo
ſtatis horis venit, lac ei fubminiſtrando; quia eam à venato-
ribus in ſua ſpelunca defendit. Delphinus dilexit ſuum Hermiam pue-
rum, à quo mulcebatur; & quia ſubinde illi benefecit puer, ideò
cùm obiiſſet fatis, & Delphinus præ dolore illi commortuus eſt.
Aquila propter educationis beneficium Virginem Seſtonenſem tenere

3. Reg. 17. 6, amavit, dum ſeipſa mortuæ in fammis parentavit. Corvus amavit

ſuum Eliam Prophetam & S. Paulum Eremitam, eos in eremo ſu-
ſtentando, & ad nutum illis obediendo. Canis Tobiæ juniori in iti-
nere tam remoto pro viribus inſerviit; Item S. Rocho Confeſſori
tempore peſtis ipſi quotidie panem ſubminiſtrando. Et quid dico de
Lazaro ab ommibus deſerto, mendico exulcerato, miſerrimo? Quia
ab omnibus hominibus fuit derelictus, à canibus ſaltem aliquam opem
accepit: Sed & canes veniebant, & lingebant ulcera ejus.
En oſtendo tibi in cruce, anime mi, alium ſed longé pauperio-
rem Lazarum, virum dolorum, deſpectum ac noviſlimum viro-
rum, de quo Propheta: Aplanta pedis usque ad verticem, non eſt in es ſa-
nitas: Vulnus & livor & plaga tumens. Canes cum Lazaro habebant ali-
quam commiſerationem: Et lingebant ulcera ejus; Et tu cum JESII
crucifixo habebis nullam? Obrutum! cautes! Accede proinde cum
omni fiducia ad 8SS. Vulnera ejus, & in eis invenies gratiam
ac vitam ſempiternam,

ChoDn

ſeck, Cera!

Pynhuevtt int
urtenyſenen

An 4umdiner
ANbiwertſ⸗
n Equomoto,
E1. Vermishonndis
Chlmsübane)
fermiswuetunnuck:
Vermisſne niknucrcdie

nimiblb mütuek
Alonummtnit,
Uenimnnk 6enn
ritſhecihnn

bitation (thin
0 Eümiorins
enn le
chiumd
e ad men

Annſeuten

fns nn⸗

um, qnni.
Donct ſtg .

intemm l.
lum, Aglenin

3 Qlu em

eriin Hemin

re Uir

entarit In
Lum, edd üe
Cusi Lobir n
emn 5. Nocho

rundo, Er gütänt
1to, Miernino:

A bertinit,
Himmmnt

7—
1

V

BHltemmalquumde

I.

ll Vngeunpen

X NoTilnmum ir
nien tll i, it n
Nlunmd kebNd l
õ WNI
1Alcelehrinfeet
inyecies grudan

èðð

o en 482
S N E Ae ge Na A N-⸗E⸗E N F X Ne Ae N⸗ X N F N S ee e S R⸗S⸗, .
ν HO Hα BH OO B E BE HEOB B O HO G E E E E E G EH n

ò

CONSIDERAT. CXXVIII.

Crucifixus Dominus typus ſummæ humi⸗-

litatis, quem pro poſſe ſequi debemus, & imitari,

Humiliavit ſemetipſum, factus obediens usque ad
Wmeortem, mortem autem crucis. Philipp. 2. Sð.

. 1.
Apiat, qui poteſt, ego non capio, quòd incarnata PatrisSapien-
tia, unigenitus Dei Filius, de quo Eceleſia: Tu ſolus altiſſimus,
ſe adeò humiliaverit, ut abjectiſſimo ac viliſſimo vermiculo
non dubitaverit ſe aſſimilare: Ego autem ſum vermis, & non ho- Pfal. 21. 7
mo. Et quomodo vermis 6 mi Eſu!
R. I. Vermis humilis eſt: Chriſtus humilior. 2. Vermis in terra
repit: Chriſtus ſub cruce proſternitur, & repit ad Calvariæ montem.
3. Vermis taciturnus eſt: Chriſtus cuùm malediceretur, non maledixit.
4. Vermis ſine miſericordia conculcatur pedibus: Sic & Chriſtus ab
hominibus, dum factus eſt opprobrium hominum & alject io plebis. 5. Ver-
mis lignum amat, & rodit: Chriſtus crucem, ubi factus eſt ſicut tenerri-
mus ligni vermiculus. 6. Vermis horrorem parit aſpicientibus: Chriſto
non erat ſpecies neque decor. 7. Vermis in viſceribus terræ ſuam quæ-
rit habitationem: Chriſtus in ſepulchro & in corde terræ.
O humilis vermiculus Chriſtus crucifixus! quis hæc audiens, &
conſiderans mortalium adhuc audeat ſe inflare? Ille, qui eſt æ. & . Apoc. I. 8.
principium & finis, ſemetipſum adeò exinanivit: & factus eſt obediens
usque ad mortem, mortem autem crucis „& tu pulvis & cinis adhuc Pſal. 93. 13.
gloriaberis in iniquitatibus tuis? Et quousque tandem? M. Donec fodia- S. Gregor.
tur peccatori fovea: Diſee proinde te humiliare, animemi! Qui ſine humi- ho. 7. in Jo. .
litate, ait S. Gregorius, virtutes congregat, quaſi in vento pulverem portat; Hiof 1 ar, n.
Et Bloſius: Summa torius Philoſophiæ Chriſtianæ hæc eſt, ut ducem noſtrum JE. MIr-

7 õ „Matth. 11, 29:
ſum per veram humilitatem ſequi contendamus 5O unde dixit: Diſcite aà me, quia
CGinther Unus pro omnitus, Ppp ſum

2. Reg. 23. 8.

482 Conſideratio CXXVIII. ſeſ⸗

2 . uli
ſum humili⸗ corde; non dixit: Diſcite à me mundu n fabricare, mortuos Is Aunli
ſulcitare &c. Sed diſcite, quia humilis. nmmann
2. Sunt autem ſingulariter obſervanda, & ponderanda verbaz 1 an

Eilisd. 2. 8. Apoſtoli: Humiliavit ſemetipſum. Nota: Iple Eſus humiliavit ſemetipfum ee Aee
3.7 usque ad mortem, mortem autem crucis: Ollatus eſt, quia ipſe voluit. Ex re
quibus verbis abundè patet, quòd non alii ipſum humiliaverint, Judæi “
videlicet, Phariſæi, carnifices, & iniquiſſimi judices, ſed ipſe humiliavit wet
Jo. g. 59. ſemetipſum. Hinc non lapidari à Jjudæis voluit: Tulerunt ergo lapides, ut WiN

jacerent in eum, ſed ipſe abſcondit ſe, & exivit de templo. Neque ex D
monte petroſo à Nazarenis concivibus in profundam & ſubjectam Menugte lunt
Luc.4. 29. vallem volebat præcipitari: Duxerunt eum ad ſupercilium montis, ut pra- Amiam:0ſaih

cipitarent eum: ipſe autem tranſiens per medium illorum ibat; quia eligit mor- amulin Ornedez
tem crucis, mortem ignominioſiſſimam, & quidem inter latrones, ulamtoſts en
ut pejor peſſimis crederetur latronibus. His conſideratis, dic, obſecro unriinid binil
Sodes, an major potuerit eſſe humilitas Filii Dei? Et quid tu, ſi pun- mmi Miiliudun

ctum honoris tangitur? clettiihpnil
Hartung 3. Olim Romæ ſingulis annis canem affigebant cruci, præcinen- mi Annmtt
Problem. 41. te tubicine, & clamante per plateas: Sic punietur, quicunque Reipublicck ns 1
hono non bene advigilaverit. Opientiſſime Eſu! Ergo non tantùm mi- 6enalhhini

noratus es ab Angelis, ſed etiam ab hominibus & quidem ſceleratif- pnmn Allle i
ſimis, imo ab ipſis beſtiis! verè noviſſimus virorum! Et pergit Prophe- mineotbrenene
Iſa. 53. 3. ta Evangelicus: Ulnde nec reputavimus eum. Ita eſt, non reputavimus aſmn 6 Dum
eum, neque hodie adhuc ſatis reputamus eum, dum omnis peccator ſtnemſihm 4,4
eum ſuis poſtponit cupiditatibus; Et tu iterum quid? iitkent,
4. Erat aliquando mitiſſimus Dominus ac Salvator noſter Chri- rloinlin
ſtus à quodam Phariſæorum Principe perhumanè invitatus, ut panem n iimgh
manducaret cum ipſo; Et ecce homo hydropicus vel amicus, vel no- irnn iling
tus Phariſæo avidus ſanitatis ſe Eſu præſentavit, miſerabili aſpectu ri an i
ſuo ac gemitu flagitans ſanitatem. Sanavit eum Dominus, & in con- „ lmmitnt
Luc. 14. 10. Vivio, ubi advertit invitatos primas ambire ſedes, ipſe ultimum ca- eg ⸗“
Gerſon, tr. 8, Dtandum eſſe locum oſtendit: Recumbe in noyiſſimo loco. O Domine n kfüinciled
ſup. Magniſ. Eſu! ſubintrat hic Joannes Gerſon, ut te ipſum per hoc indigitaſti 10 ummntei
dum in cruce factus es noviſſimus virorum, in quo miſerabili & meridia- lel nnrir,
no convivio non aliud habuiſti niſi amariſſimum fel & acetum. O nſtemnan Miz
anime mi! Diſce ex hoc humiliari, ac contemni cum noviſſimo viro Chri-
ſto in cruce poſitoy ut dicat ipſe, qui nos invitavit: Amice aſcende ſuperids.
5. Ægrotabat Ezechias Rex, cui Iſaias Propheta: Diſpone domui
tua; ſed quia Rex amarè flevit, Deumque pro ſalute ſua impensè de- Unn
precatus eſt, exauditæ ſunt preces illius, & vitæ adhuc quindecim G mimttln⸗
adjecti anni, in cujus rei ſignum ei libera conceſſa eſt electio: 8 ut ns
. aſcen-

elalungek ,

tuuef, ſiriſn
nhumdintri
ii⸗ llne
t. Num g,lgl
t de . 4
Nofinkak ſhekn
ſheninni tt
itentmime
Onildernrs,deden
Nei! Etquiteize

ehaut cruc, nit
, Olialnue i
No nOn tahiin
Euilem eke
ltperpir Mypt
non repbtarimn
dn mb Neveror
u
Clymrulet
inritard, uhn
Velamicls, ſel
it, milerabli ſ
Dotminns, ube
des, ihſe llin⸗
lno lorn. i⸗
m per weint⸗
omiſetbbiid⸗n
n ſe e
ſſmr
n oriſn 1

6
a ſen ⸗ i —

0 beta 5„ ee
ſllne ſu ee

n
ier Ahne ſ
elln el h

Crucifixus ſummaæ humilitatis typus. göz
aſcendat umbra decem lineis (in horologio Achaz) an ut revertatur totidem 4. Reg. 20.9.
gradibus? Reſpondit Ezechias: Faciiè eſt umbram creſcere decem lineis, nec ſſa. 38.8.
volo, ut fiat, ſed ut revertatur retrorſum decem gradibus. Et quid ſequitur ?
Reyerſus eſt ſol decem lineis per gradus, quos deſcenderat.
Pulcherrima eſt hæc figura. Ægrotabat genus humanum; de-
ſcendit ſol juſtitiæ, qui eſt Chriſtus Deus noſter, per decem gradus ,
novem relinquens Angelorum choros, & in decimo ſe ſiſtens gradu,
hoc eſt in cruce X. Hunc, inquam, infimum gradum elegit ſibi altiſ-
ſmus, quia non poterat ſe humiliare profundiùs: Hamiliavit ſemetipfum, Philipp. 2. 8
factus obediens usque ad mortem, mortem autem crucis. Hinc rectè S. Lauren- S. Laur. u-
tius Juſtinianus: O ſancta humilitas, tu ommum te noviſſimam credens, cateros ſtin, de tri-
honorabiliter antecedis; dum deſcendis, aſcendis: dum gloriam fugis, acquiris: umphag. 3.:
dum latere cupis, eficeris manifeſta. Deformitatem tuam ſapiſſimè intuens „ap. 3·
Huam pulchra es in oculis Domini ex venuſtate tua, & faciei tuæ ſplendore,
ſummi Regis Eilius adamayit te, & te ſuo ſecit dignam connubio; dum in cru-
ce ſe tibi deſponſavit, & mox ad infernum deſcendit: Deſcendit ad in-
ſeros. An potuit Altiſſimus ſe magis humiliare? Et quæ noſtra humi-
litas? An!
6. S. Joannes Benjaminus Chriſti, ubi compulſus eſt, prævio fa-
o communi Eccleſiæ jejunio, Evangelium ſhurm ſcribere, illud
proœmium è cœlo veniens eructavit: In principio erat Verbum, & Verbum Jo. I. 1.
erat apud Deum, & Deus erat Verbum. Tandem venit ad illa verba:
Et Verbum caro factum eſt, & babitavit in nobis, & vidimus gloriam ejus quaſi
unigeniti à Patre, plenum gratia & veritatis. Hic ſe ſiſtit calamus meus, &
cum illo intellectus, dum attentiore mente volo perpendere prædicta
Verba: Et vidimus gloriam ejus. Qualis, obſecro, gloria videre Eſum
unigenitum Dei Filium in ſtabulo natum, inter duo jumenta in viliſ-
ſimo præſepio reclinatum „& tandem in infami crucis patibulo inter
duos latrones ſuſpenſum? Et hæc ſit gloria Filii Dei?
Ita eſt, reſpondet dilectus Domini Diſcipulus, hæc ſumma hu-
miliatio ſummam Chriſto peperit gloriam, propterea enim exaltavit
illum Deus, ut in nomine ejus, ait S. Hilarius, genua cæleſtia, terreſtria, & S. Hilar in
inferna ſe curvarent: humilitatis hoc pramium & merces eſt. Proinde non Pſ. 118.v. 107
ideò exaltatus eſt, quia in monte Thaboræo transfiguratus in ſumma
gloria apparuit; non quia quinque panibus & duobus piſcibus quin-
que hominum millia ſaturavit; non quia mortuos ſuſeitavit, ſurdis

auditum, mutis loquelam, cæcis lumen reſtituit, ſed quia ſe humilia-

vit pro humani generis ſalute usque ad mortem & quidem ad ignomi-
nioſiſſimam mortem crucis: Er cum ſceleratis reputatus eſt.

PppZ 7.

45Sα Conſid. CXXVIII. Crucißixustypus ſum. ESc.
7. O dulcis Eſu! Amor crucifixe! non me amplius capio, cuùm
te Regem Regum & Dominum dominantium in cruce pendentem acd W
tantoperè humiliatum conſidero; Mihi debetur hæc pœna, imè ipfe (wE
infernus; & Dominus meus luis, quod deliquit ſervus iniquus? O Do-
mine J Eſu, exclamat Guerricus Abbas,;, viciſti, viciſti tua humilitate ſuper- WNR
biam meam. Impoſterùm humilior ero, aut non ampliùs ero.
Recordor hic illius Hæmorrhoiſſæ mulieris gentilis & nobilis ex
Cæſarea Philippi oriundæ, quæ, cùm pluribus annis ſanginis fluxu labo- 1 N
Math. 9. 20. Faſſet, à medicis deſtituta, ad Salvatorem contendit, ut ab illo optatam E
Matib. 1522 Obtineret ſalutem; & quia ſe indignam illius oculis judicavit: Acceſſit re- tene nnt
Luc. 18. 38. trò, & tetigit fimbriam veſtimenti eus. Adverte: Non clamavit ut mulier
Luc. 17. 13. Chananæa: Miſerere mei Domine fili David: filia mea malt à damonio vexa- N Clelttansch
tur; Non elamavit ut cæcus Jeruchuntinus: JEu hli David miſerere mei. ere
Non ut decem leproſi: JEſu praceptor miſerere noſtri; Sed in turba ſecre- nn rt
tò ac latenter acceſſit, obtinuitque, quod voluit, dum benignus Domi- min ſlin,
nus non ſolùm illam conſolatus eſt, ſed & filiam vocavit At JEſus con- .
verſus; & videns eam, dixit: Confide filia, fides tua te ſalvam fecit. Vide hic, (jli
& conſidera, quid apud Deum poſſit vera ac ſincera humilitas. Accedit,
quia ſequi cupiebat veſtigia Chriſti, & crucem ſuam poſt Eſum bajula- wammeh,
re, unde digna fuit, ut ab ore Veritatis vocaretur flia. Hæc mulier ſit u n
typus peccatricis animæ tuæ; imitare eam, fugiens ad pedes H an
Crucifixi in omni neceſſitate tua. Abi in pace. ihinpgicznen
Ubs n dieu
gin, udtnd⸗
ſinſm taina
UviutencAgnzmmad
lltenonzs toettlon
Emor Mon)
shie anli nina
lis ettt halenumn
rfteritehet an
It cenerelrinn
ecuriluntte
Crüautntddiyin
oterinſten n
eit minmnn i
lb, mnute
innim ſn

o)

ltiran
C ON- en deenlih

echufnt 2 (0 en 4.

demhlige,
rhre E R E AEX

rnen e E E ; S e

ſfi utmi⸗

CONSIDERATIO CXXIX.

nnüöfntieflunte
ee Chriſtus Crucifixus typus perfectiſſimæ
cht,Arltn. . . . . . .
ſon Cnntakr patientiæ, quem in omnibus adverſis nos oportet intueri.
es Htllin . .
