reunt fuuti Deo: Pacificans, ait Paulus, bper ſanguinem crucis, ſive quæ in terris, ſixe qua Col. I. 20
i Dominin, in cælis ſunt. Cognoſce ex hoc, anime mi, immenſum pretium Sangui-
ne A h nis

matun qron

510 Conſideratio CXXXV.

nis Chriſti in paſſione, ac præſertim in cruce effuſi, quia ſemper man-
ſit unitus Verbo Dei, quod enim Chriſtus aſumpſit, nunquam dimiſit.
3. Negotiator ille Evangelicus, ubi unam pretioſam margaritam
invenit, omnia ſua dare voluit, ut compararet eam, ſed illam jam alteri,
videlicet diabolo venditam reperit; quid fecit? Se ipſum, vitam & om-
Matth. 13 46., nem ſanguinem obtulit, ac dedit in pretium: Abit, & vendidit omnia,
ua babuit, & emit eam. Hæc margarita eſt anima cujusque hominis:
ò quàm pretioſa, quia ſanguine Chriſti ab interitu & jugo dæmonis
Iſa. 52. 3. redempta: Gratis venundati eſtis, & ſine argento redimemini, ſed non ſine
§. Ambr. in ſanguine Crucifixi Eſu: Bonum aurum, ait S. Ambroſius, eſt ſanguis
bſal. 35. Chriſti, hunc totum dare ſtatuit, cujus partem dedit in Circumciſio-
ne, partem cum ſudore in horto, partem in flagellatione, partem in co-
ronatione, partem in crucifixione, ſed ſupererat adhuc parum in ſa-
cratiſſimo Corde; Et ecce quàm intenſo & immenſoò amore hanc dile-
xit margaritam (meam ac tuam animam) unde voluit, ut Longini lan-
Jo. 19. 34. Ceà ſibi aperiretur cor: Et continudò exivit ſanguis & aqua, quo condigno
pretio pretioſa illa margarita redempta eſt: Egreduur, ſubintrat hic
Mallon.c. 20 Mallonius, theſaurus abſconditus, panditur cæleſte ararium, ſunditur ſanguis,
conſecratur Eccleſia & .
Exclamo hic iterum: O pretium ſine pretio, cujus infinitum valo-
lorem optimè noverat B. Virgo & Mater doloroſa; hinc, prout auctor
Nicephor. eſt Nicephorus, cum S. Joanne Evangeliſta hunc pretioſiſſimum Filii
I. 1. c, 30. ſui ſanguinem de aperto latere ejus promanantem religiose & honori-
ficè vaſule excepit, ac pro ſummo ſuo theſauro ſibi reſervavit, heata
Le Blanc in verò Maria Magdalena ad radicem crucis vitrum plenum ex terra ru-
Pſal. 21. 4. pri coloris & ſanguine Chriſti rigata, implevit, in quo vitro in die pa-
raſceves adhuc quotannis ſanguis ille divinus ebullit. Oamantiſſime
JEſu! ſtillam unicam hujus tui divini cruoris etiam pro me miſero pe-
catore: altare erit cor meum, quod cruci tuæ ſuppono: Aſperge me
hoc hyſſopo, ut in morte mundus inveniar: Euderunt ſuper altare ſangui-
nem. Domine Eſu! etiam ſupra me.
Jo. . „ 4. Piſeina illa probatica à Salomone quondam conſtructa, ſem-
per rubebat ſanguine victimarum, habebâtque quinque porticus, in
quibus jacebat multitudo magna languentium expéctantium aquæ
motum. Piſceina hæc erat index paſſionis Chriſti, ait Cornelius, &

quinque porticus quinque SS. Vulnerum ejus, in quam piſcinam ubi

Angelus ſecundùm tempus deſcendit, & movebat aquam, ſemper
unus languidorum ſanus factus eſt; Sed quid hoc? in ſanguine JEſu

Apoc. I. · Crucifixi omnes, ſi volunt, poſſunt ſanari & ſalvi fieri: Qui dilexit nos,

& layit nos peccatis in ſanguine ſuo. O peccatores! ubi eſtis? Cur non
ad

hmmmemonhemdl
Hec Ate-
rlte enhehn Dimt
Kngüngnommnt
Copameictum,,
ln rn Aut Cnlue
34 liligiutun⸗
Anin dnanmom
Cunt uin
Pmen inr Mslraen
nundeccn wd
r Cnlns, ad nn
Inl Mid Anlkun:
lylleluen, aumch
ſur. Apthmrinmn
Um, gepnkn bi nn
s Mupnmn igt ſne
Uliam
G Ubiſllig rtr
Henämdnden.
mumdnnftinert
Enkarelkonn
sſirin Npl
chikkradmnen
Emimonn nk
lhem notusa
nn
e, li⸗

N. De pretio ſanguinis Chriſti. 5II

lll, gilen, ad SS. Vulnera Chriſti) Eſu crucifixi, & ad ſacratiſſimum Sanguinem
ngn eyjus, quod unicum eſt redemptionis veſtræ pretium, acceleratis, &
mpretohmn, conſugitis? Num adhuc ab ore Crucifixi Amoris noſtri audire debe-
eum, ſedilm mus: Sicut aqua effuſus ſum? Ergo paſſio mea inutilis eſt, ſicut aqua ef-Pſal. 21. 14.
tt eidin i fuſa ſuper terram, quæ pedibus prætereuntium conculcatur? Quo-
lit, Onihe⸗ usque tandem, peccatores, hunc diviniſſimum ſanguinem per pec-
niͦnactigkin cata veſtra conculcabitis ² Sanguis agni recèns effuſus etiam duriſſi-
nterimten mum adamantem, qui nec igne, nec ferro frangi poteſt, domare &
nedjmn A emollire ſolet, unde lemma: Sanguine molleſcit, vel ſi mavis: cruore diſ-
8. Anbrt. ſolvor. Et quem, obſecro, hominem Chriſtianum, licet cor ſuum po-

ſuerit ut adamantem, non emolliat, non frangat Sanguis Eſu Chriſti,
Filii Dei, Agni illius immaculati, & incontaminati?
5. Jacob visâ filii Joſeph tunicâ, ſangine conſpersâ, ad inferos
deſcendere cupiebat: Deicendam ad filium meum lugens in infernum. Tanta Gen. 37. 35.
vis eſt ſanguinis ad commovendos hominum animos. Sic Elephantes
viſo ſanguine excitantur, & animantur in prælium, unde lemma:
Sanguis robur adauget. Conſule librum ſecundum Machabæorum cap. 6.
v. 34. ubi illis oſtenderunt ſanguinem uva & mori ad acuendos eos in pralium.
Ita Annibal, cùm contra Romanos pugnaret, oſtenſo Elephantis ſan-
guine, ita eos concitavit, ut in medios hoſtes irruerent intrepidi, &
ingentem inter illos ſtragem ederent. Conſidera omnes 88. Ma-
tyres, quorum undecim milliones Cornelius numerat, unde tantus
illis ardor & animus, ad omnia ſuſtinenda adverſa & ſupplicia decu-
nst, Ee mana? AudisS. Auguſtinum: multi Martyres multa tormenta paſſi ſunt Srl Fa in
0Cineke ſes nihil ſic elucet, quomodo caput Martyrum; ibi melius intuemur, quod illi ex- 3.
m plenum Aiken perti ſunt. Aſpiciebant nimirum in Auctorem vitæ & Conſumatorem
in onnnt Eſum, qui propoſito ſibi gaudio ſuſtinuit crucem, confuſione con-
bulit. Omm temptA; ideò alacres currebant ad tormenta; unde factum eſt, quòd
jamn Nromenlkn ſanguis Martyrum fieret ſemen Chriſtianorum. Ita antiquiſſimus
uppono: Aher Tertullianus. S=
nunt ſheraaiſt 6. Ubi Julius Cæſar primus Imperatorum in ſenatu Romano AaNdienuelib⸗
„Senatoribus malè contentis (ut ita dicam) viginti tribus vulneribus kellis Lilib
“ Conſruch; crudelem in modum fuit interfectus, amici ejus effigiem Cæſaris ex
qhinque Cera artificiose elaboratam, cum eisdem cruentis in facie & toto cor-

Gefoluib utlynni
16“aut, ⸗
Hyuliw, Ihbinm
Gaitn, ,udtur

Chius infniumn
lizbinc, proutaud
ne eübiclnnum I
en lgee A hondn

enpeckunt pore inflictis vulneribus populo Romano in foro publico ad viden-
iti, at dam & conſiderandam repræſentarunt, ad quod horrendum ſpectacu-
inquun lin lum ingens animorum motus factus eſt, Cæſarem ac Dominum ſuum
ebat nm amaris lacrymis deplorantium. .
er n N Zitalem motum inter Gentiles cruenta Ceæſaris effigies potuit in
gifen⸗ civibus Romanis cauſare, quid non faciat devota ac cruenta imago
. Ubielki⸗ cruci-

I2 Conſideratio C XXXVI.

crucifixi Efu, quam Eccleſia in die Paraſceves & aliàs per annum no-
bis ſolet proponere, ſi pio aſpectu & mente attentiore illum volu-
S. o. Chry- mus contemplari, qui pro nobis tam indigna pertulit? Cujus ſanguis
hom. 61: ad effuſus, ait S. Joan. Chryſoſtomus, omnem terrarum orbem abluit; hit eſt
d Anoh ſalus animarum noſtrarum, hoc abluitur anima, hoc inflammatur. Olim ſuccla-
atth.27, 2 mabant Judæi ad Romanum Judicem Pilatum: Sanguis ejus ſuper nos.
Succlamo & ego ad Patrem cœleſtem: Sanguis ejus ſuper nos „ non ad
condemnationem, ahnon, ſed ad vitam æternam. Finio cum
S. Hieron. Ep. S. Hieronymo: Sanguis Chriſti clavis paradiſi eſt. Hanc
7. ad Dardan. tene, & intrabis in eum.

ð

CONSIDERATIO CXXXVI.

Invitantur omnes Chriſtiani, ut in vita &

in morte recurrant ad SS. Vulnera Chriſti JEſu Crucifixi.

—

MX.

„

Venite ad me omnes, qui laboratis, & onerati eſtis,

E& ego reficiam vos. Matth. II. 25.

X I „

Eſtum Tabernaculorum adhuc hodie ſolemniter celebrant Ju-

dæi; ad hoc cùm COhriſtus Dominus paucis ante paſſionem
ſuam diebus in Jeruſalem aſcendiſſet paulò poſt crucifigendus,
in noviſſimo die, hoc eſt in octavo magnæ hujus feſtivitatis
Jo. 7. 37. ad populum abeuntem clamavit: & quis ſitit, veniat ad me, &
bibat. Domine JEſu! Quid per hunc clamorem validum, & invitatio-
nem ad populum, ut ad te veniret, voluiſti indicare? Scio, quòd
hæc verba ſancta Mater Eceleſia in hebdomada ſancta fidelibus ſoleat
proponere: Stabat JEſus, & clamahat: quis ſitit, veniat ad me, & bilat.
Quid ergo per hoc voluiſti nobis inſinuare?
Relſpondent 8S. Patres & Interpretes, quèd pretioſiſſimus orbis
Redemptor Chriſtus illis verbis indicaverit illum fontem, de quo jam
Zach. 13, I. Pridem vaticinatus erat Zacharias: In illa die erit fons patens domui Ra-
P10

1

gel
1, li findr 4
imic i us a⸗
,uchetrtnibnis
SNmnumtuum,
Gi Hhinmol
yeudld önden
16 erden Ghnee
slenr ge l
pelclamnoetlumceh
Derortanu
nu, ulul, 2
irn OVünenneb::
Air Hune Arateti,.
1Cntibue
bocbandam Dand 60
Imefügnelthenttentn
Utabs. Uutekeholinc⸗
u: N i, Mleh, m
arneonisknm,0an
1,0 Honoriimern
ftuluihtinhmn

51
ſ. Qucdkſurſte
werat Cliſtu, nolibrr
Chrittiana 61
nis net i, fraiin jne.
. 4
unce retfen Cl
e ſolrain hi
9, Oid nn .
ir eir⸗
En
Ute: umen

7
Rorl

Alunw

W.

8Kil,
eatentine i
hd Perelt
ntmun olen
Füſfannun
um: uiſin
iis giuſien,
ntemnn Nhe
oraliiſ
Um.

1

“

NW

i,urin ii
CiEuCn,

,G ouratit
,

emmniter cllenn
Paucis ame li
llopoſtenete⸗
ngne huns in
ſt, lictein
voldum, in⸗
incicare? Nn
ſanckn felto

, venitt AOeG

6 geillin

mmfonen,i,

ſn N,

Invitatio ad 5. &S. Vulnera JEſu. 12

vid, & habitantibus in Jeruſalem, in ablutionem percatoris. Obſerva: Fons
ille patens erat ipſe Author vitæ, in cruce patens omnibus, & ex quin-
que ſacrorum Vulnerum canalibus ſanguinem copiosè manantem ſub-
miniſtrans omnibus, quo mundantur, reficiuntur, & dealbantur ani-

mæ peccatrices, unde magna cum fiducia ad hunc gratiarum fontem

oportet nos accedere, ut & nos per ipſum gratiam & miſericordiam
conſequamur in tempore oportuno; ad hoc enim nos excitat Pro-
phetarum princeps Iſaias: Ecce, inquit, Salvator meus, fiducialiter agam, Iſa. 12. 3.
& non timebo, quia fortitudo mea, & laus mea Dominus, & factus eſt mihi
in ſalutem: Haurietis aquas in gaudio de fontibus Salvatoris.
2. O ſaluberrimi fontes! quid ſunt plagæ iſtæ, & Domine JEſu!
in medio manuum tuarum, & in medio pedum tuorum, & in medio
cordis tui? G. Hadrianus Lyræus, ſunt quinque fontes, qui e terre- Hadr. Tyr
ſtri paradiſo quondam erupebant in univerſam faciem terræ, quia Nenut. .
omnes per hos quinque ſacratiſſimos fontes redempti ſumus. Per 1. F. . 1
3. Quid ſunt plagæ iſtæ? Sunt refugium peccatorum. Thomam
Apoſtolum incredulum conſule, qui in his ſacratiſſimis plagis veniam,
miſericordiam & gratiam invenit: Iufer digitum tuum huc, & vide manus Jo. 20. 27.
meas, & affer manum tuam, & mitte in latus meum, & noli eſſe ineredulus, ſed
fidelis. O peccatores omnes! reſpirate, ite ad Crucifixum Eſum, re-

currite ad 88. Vulnera ejus: Tutum refugium, ait S. Auguſtinus, mihi

prabent Vulnera Salvatoris.
4. Quid ſunt plagæ iſtæ? Sunt quinque limpidiſſimi lapides, 1. Reg. 17,40.
quibus quondam David Goliam ſtravit, & fſuperavit. Si vis diabo-
lum ejusque ſuperare tentationes; hæc adhibe arme, & victoriam re-
portabis. Ita teſte Bollando ipſe Chriſtus ad B. Margaritham de Cor-
tona: Si vis, inquiebat, paritatem inviolabiliter cuſtodire, fer tecum quinque Bolland. 22.
lapides meorum vulnerum, & cum eis tuum hoſtem in fronte percuties. Et qua- Febr.
re tu, homo Chriſtiane ac tepide, tam negligens es, & non ſimilia

ſpiritualia apprehendis arma, ſi caro inſidiatur, & dæmon parat inſi-

dias? .
5. Quid ſunt plagæ iſtæ? Sunt foramina petræ ſecuriſſima: Petra I. Cor. 10. I.
autem erat Chriſtus, in quibus ſe tutatur quælibet pia columba & ani-

ma Chriſtiana contra inſidias antiqui hoſtis, quaſi à raptu accipitris:
Columba mea in foraminibus petra, ubi optatum invenit, & recipit aſy- Cant. 2. 14.

lum; unde rectè Petrus Cellenſis: Foramina petra ſunt vulnera, qu Petr. Cell.
pro ſalute noſtra in Cruce ſuſcepit. c. 19,
9. Quid ſunt plagæ iſtæ? Sunt theſaurus incomparabilis Eccle-
ſiæ, prorſus inexhauſtus, & nunquam exhauriendus, dum una ſola
gutta hujus divini Sanguinis propter unionem hypoſtaticam ad Ver-
Ginther Unus pro omnibus. TtL bum

Iſa. 5I. I.

Maij.

5I4 Conſideratio CXXXVI.

bum ſufficientiſſima eſt ad redimendos mille mundos: Bonus theſa
rus, ait S. Bernardus, qui foſo agro sorporis Chriſti invenitur.

A=

Hoc myſterium advertit latro ille bonus, qui cum Chriſto ob

demerita ſua cruci affixus eſt, & cogitabat apud ſe: Ego fur eram

in

vita mea, ero & in morte, ſed alius: Hic Dominus meus, qui inno-
centiſſimus inter duos nos pendet latrones, nihil mali fecit, quem
ego peccatorum miſerrimus Meſſiam „Dei Filium & mundi Redem-
ptorem credo; hic, inquam, Dominus meus eſt liberaliſſimus, muni-
ficus ac profuſus in omnes, quia peccatoribus veniam legat, pro ſuis
crucifixoribus orat, militibus veſtimenta conſignat, Diſcipulo Matrem,
omnibus immenſum Sanguinis ac SS. Vulnerum pretium. Accedam
& ego, & furabor regnum cœlorum, proinde humiliter ſupplicare cœ-
Luc. 23· 42. pit: Domine memento mei, dum veneris in regnum tuum Et quid ſequitur?
Hodie mecum eris in paradiſo. Supra quod egregiè Taulerus: O magna la-
tronis prudentia! videbat patere Domint ſui theſauros, & penitùs profuſos eſſe.
Quis igitur vetaret eum accipere quantum erat debitum ſuum, ut ſatisfaceret Do-
mino ſuo? Accepit, & per Sanguinem ac Vulnera JEſu divinæ juſtitiæ
fatisfecit. O Chriſtiani omnes! adhuc patet ille theſaurus: emite abs-
que argento, en manus elus nondum eſt abbreviata;, ut ſalvare nequeat, neque
augrayvata eſt auris ejus, ut non exaudiat. Proinde cum bono illo latrone
curramus ad crucifixum amorem noſtrum in omni tribulatione noſtra,
& inveniemus requiem animabus noſtris; ipſe enim dixit, & etiamum
Matth. 11.28. 3d nos de cruee clamat: Venite ad me omnes, qui laboratis, & onerati eſtis,
& ego reficiam vos. Ego vulneribus meis veſtra curabo vulnera, quia
Pharmaca ſunt potius, quàm pulnera, Vulnera OChriſti; Curat enimplagis pulnera

noſtra ſuis.
7.

ſimus Præpoſitus Generalis Societatis Eſu: Sunt paradiſus anima.

mid ulteriùs ſunt plagæ iſtæ? . Vincentius Caraffa digniſ-

Si

Adam in terreſtri paradiſo perſeveraſſet in ſtatu innocentiæ, præter
gratiam juſtitiæ originalis certò obtinuiſſet gloriam cœleſtem. Quis-
quis habitat in paradiſo SS8. Vulnerum & lateris Chriſti, præterquam
uòd ſe in virtutibus poſſit perficere, habet inſuper certum pignus fu-
§. eo in ſer. turæ in cœlo gloriæ, quia certa atque ſecura, ait 8. Leo, eſt expectatio
de Paſſ. Dom. promiſſæ beatitudinis, ubi eſt participatio Dominicæ paſſionis.
Petrus quondam in monte Thaboræo ſuum quærebat paradiſum:
Matth. 17. 4. Bonum eſt nos hic eſe, unde tria voluit ædificare tabernacula, ſed neſcie-
bat, quid diceret. Anime mi! veni mecum ad Calvarium montem, &
oſtendam tibi quinque tabernacula, quinque videlicet S8. vulnera JE-
Nadal. 2. ſu crucifixi, ò quàm bonum eſt nos hic eſe Expertum tibi ſiſto teſtem 8.

Antonium Florentinum Archiepiſcopum, ſtaturâ quidem Pullum

ed

ONowennne
vniuchi

t
Vem, dleſtian
Znibusinfemmm,
ic Annnton .
mncenatis behin
nenſtefaut it, ul
uiſteil nuſinn
nnete, dun nstkren
9,Opeenmsumn
ntrmn Arth/
wimlium4

epetotnocnum,

,

S☛R

Anntenllel d

eEis, hena eegi
eR;der onen
ntbnd, klenareſerd
Etue ctterien,n
SPuunerbozn
igem ſrben gunn
nin horn uni
penl.ind
retioli Kenn te

ron

I.

lemnnlke d,
—
4
, ulcund,
udle: t⸗
ömidis nen
ihl niti,
fllum, dnn 4
u elllhell 1

gi Lun lig⸗
701) G Nelcktet
Inun er iſfiehl
Nnera Endiineft
Dethelaurus:enmn
1, Arſalhare ilſlecſt
ecumbono ilo ln
bitribulationenot
Guin Eiit, cliamn
lierrit, oermif
4 Clrido NInet,

1, C Höndisre

centis Cnht,
ur Mud i unt
cu ionocennie,
fimm lelen
is Chrſſi,rin
her cettun e⸗
1 5. Leo, 6
A5ion
nquetebat .
bermclly .n

tumthi lin,
n gucent

Alwarium
gelicet 6S n

Invitatio ad S&. Vulnera Iſe. z5
ſed virtute magnum, qui ſuam habitationem ac paradiſum non alio
in loco quærebat, quàm in 88. Vulneribus Chriſti; hinc cùm aliquan-
do ad Crucifixi imaginem devotiſſiméê oraret, divinâ vi in aërem ele-
vatus, à ſuaviſſimis Eſu Vulneribus, inter oſcula devotiſſima pen-
dens, viſus eſt; ubi reverà paradiſum ſuum invenit: O cacitas filiorum S. Bonavent.
Ada, exclamat S. Bonaventura, qui per hac Vulnera in Cbhriſtum neſciunt de Paſſ. D.
intrare. An ignoratie, quòd Chriſtus ſit gaudium Beatorum? Cur ergò tardatis per
ſui corporis foramina in illud gaudium introire?
7. Quid denique ſuntplagæ iſtæ? Sunt claves vitæ & mortis, pa-
radiſi & inferni, quæ juſtis ac pœnitentibus reſerant cœlum, injuſtis ac
impœnitentibus infernum: hinc piis ſunt amori & ſalvationi, impiis
terrori ac damnationi. Quod patet in duobus latronibus cum Chri-
ſto in crucem actis, de quibus ita S. Chryſoſtomus: Uterque pendet in S. Chryſoſt.
cruce, uterque furacis vita, ſimilis utriusque converſatio, ſed non in utroque mens noe ⸗
una, usque ad tempus quidem crucis viam malignitatis ierunt: Crux autem diviſit? lar.
utrumque, dum unus ſalvatus, & alter damnatus eſt.
9. O peccatores omnes: Quarite Dominum, dum inveniri poteſt: in- Iſa. 55. 6.
vocate eum, dum propè eſt & . Derelinquat impius viam ſuam, & vir iniquus
ogitationes ſuas, & revertatur ad Dominum, & miſerebitur ejus, & ad Deum
noſtrum, quoniam multus eſt ad ignoſcendum, præſertim pendens in cruce.
Eja itaque, repeto monitum, miſerande peccator! quiscunque es, fu-
ge ad crucem, fuge ad 8S. Vulnera Eſu: Montes excelſi cervis, ait Prophe- Pſal. 103. 18.
ta Regius, ſed petra refugium herinaceis, per cervos ſignificantur Sancti
ac perfecti, qui per contemplationem degunt in ſublimibus paradiſi
montibus, inferiores vero ſeu peccatores, velut herinacei, libenter
habitare debent in petra, quæ eſt Chriſtus, & potiſſimùm in ſacris

ejus Vulneribus, prout fecit S. Comes Elzearius, ſic ad virgineam ſuam

conjugem ſcribens: Sime videre cupis, quære me in vulnere lateris Chriſti„
ibi enim habito, & ibi me poteris invenire. In paſſione Chriſti, ait Thomas
Kempenſ. & in SS. ejus vulneribus libenter habita: Si enim ad vulnera
& pretioſa ſtigmata Eſu devotè confugeris, magnam in tribula-
tione conſolationem ſenties. .

X

r e

Th. Kemp.-

Itt 2 CON-

16 „ (0) Bg

ð

CONSIDERATIO CXXXVII.

De gratitudine, quam debemus Chriſto

Elu pro noſtra, omniũmque ſalute
in crucem ſuffizo. .

Gratias abo ei, qui me confortavit, Chriſto EsU
Domino noſtro. I. Tim. I. 12.

I.
Ecte Eccleſiaſtes: Omnia flumina intrant in mare, & mare non redun-
Eccleſ. 1.7· dat: ad locum, unde extunt flumina, revertuntur; ut iterum fluant.
Mare omnium gratiarum eſt Chriſtus Eſus & hic Crucifixus,
ex quo omnes gratiarum fluunt flumina, ac præſertim quin-
que ſacratiſſima ejus vulnera, per quæ redempti, & à pec-
catis mundati ſumus, Sed oportet, ut & illuc, unde exeunt, noſtra
revertantur merita, & omnis gratiarum actio, ut cum S. Paulo dicere
1. Tim. I. 12. poſſimus: Gratias ago ei, qui me confortavit (per paſſionem ac 88. Vul-
nera ſua) Chriſto J Eſu Domino noſtro, & quidem, prout ulteriùs urget
I. Theſlal. 2. idem Doctor Gentium: Gratias agimus Deo ſine interm ſione, quia dig-

13 nus eſt Agnus, qui occiſus eſt, accipere à nobis omnem benedictionem
& gratiarum actionem tum hic in vita, tum per omnem æternitatem.
Pſal. 115. 12. 2. Quid retribuam Domino, dicebat quondam David, pro omnibus

qua retribuit mihi? Et mox ſubjungit: Oalicem ſalutaris accipiam, & nomen
Tirin. hlc, Domini inpocabo. Quæres, qualis ſit ille calix ſalutaris? E. Tirinus: Calix
ſalvationis, ſeu redemptionis meæ, non enim ignorabat David per Chri-
ſtum poſt mille annos venturum, futuram eſſe generis humani re-
demptionem, proinde gratus Deo eſſe voluit, unde jam tunc illi
hoſtias pacificas & Euchariſticas libavit. Imitare & tu, anime mi?
hanc piiſſimam Davidis intentionem, & cùm crucifixum aſpicis, dic
apud temetipſum: Qud vetribuam Dommo?
3. Et quid dico de Tobia ſeniore, ejúsque filio Tobia juniore?
Ubi viderunt, & mente attentiore penſarunt beneficia, quæ RKapnael
Arch-

Unrit

yun
1 e n Ginnt
. Norſaune ,
1 ninn dNu
e e 7 . in
fr 1 geienin
ro .
Genlircetn Ked⸗
1 Slethleſek
4 ieſeialen
Sateoteln erdl
m Wöonen hun 1
mulnenio i ai⸗
. Mhedl Unmr
vrentin anten
enir lbh,nn
inrnrn Mai
Pegeninmndendot
Parninhendee, E
WnhCliremnn
utult, ingein, gun
Odem,mntimm,
Ullnen, uum nden
binteritu anniarlbe
Tvoce, Ommrünm
inocorednd l
EInvocammszuel

bMnl h ſin u

umiplotihlinng
Etemns, hins kn-
liptent hl r⸗
eniu llire
Etcle, tnn⸗
Kopnienlan
ind Aollangent
nnmtiiin

De gratitudine erga Cruciſixum. rz

“ Archangelus in peregrini ſpecie ipſis contulit, dixerunt ad invicem:
Quid poſſumus dare viro iſti ſancto, qui venit tecum? Cui ſubjunxit filius: Tob. I2. I.
E Pater, quam mercedem dabimus ei? Aut quid dignum poterit eſſe beneficnisz ejus?

Me duxit, & reduxit ſanum, pecuniam à Jahelo ipſe recepit, uxorem ipſe me
MI habere fecit, & damonium ab ea ipſe compeſcuit, gaud'um parentibus ejus fecit,
meipſum à devoratione piſcis eripuit, te quoque videre fecit lumen cæœli, & bonis
4 omnibus per eum repleti ſumus. Quid illi ad bac poterimus dignum dare?
demaCri Plus dedit pro te Eſus, Deus & Homo Crucifixus: Creavit, &
redemit te, enutrivit, & educavit te, toties ab inferni barathro te eri-
n⸗ e puit, quoties lethaliter peccaſti, te hactenus viatorem per tot vias, am-
bages & vitæ pericula ſecurè duxit & reduxit, & ne æternùm perires„
ipſe pro temortem acerbiſſimam in cruce ſubire dignatus eſt; & ſic à
devoratione piſcis infernalis te liberavit; quam ergò mercedem & gra-
tiarum actionem huic ſummo benefactori tuo poteris referre: Quid
poſſumus dare viro iſti ſancto?
Raphael Archangelus hoc ſolùm petiit: Benedicite Deum, & coram
omnibus viventibus confitemini, quia fecit vobiscum miſericordiam ſuam. Hoc

DRos..⅜ ego àte poſtulo, anime mi! Si piam aſpicis crucifixi Salvatoris tui
ruuyur, k intnin imaginem: Benedic Deum &ö. .
. . . .
EM& MCnof 4. Et quomodo, dices, ſatis gratus eſſe poſſum Amori meo Cru-

ueeine cifixo? Si enim mille vitas haberem, omnes pro illius amore & honore
Ktetenpti, Ae deberem impendere; & hoc quidem verum eſt 3 ſed audi à Doctore
,Wleekeunt k Angelice faciliorem modum „ qui pro gratitudine hæc tria requirit:
ennduldd'an Sratitudo, inquit, confiſtit in intellectu, linguâ & opereʒ in intellectu S. Th. D. infra
Dpaloten N quidem, dum rimamus, penſamus & æſtimamus beneficiorum magni- Oct. Nat.
,pront urtism tudinem, quam nobis contulit )Eſus & hic crucifixus, dum per eum .
remnſen, ab interitu ſervati ac liberati ſumus: Empti eſtis pretio magno; In lingua I1. Cor. 6.20.
Omnenberetiti & voce, dum hunc ſummum Benefactorem noſtrum pro omni poſſi-
romnemtenniA bili modo prædicamus, laudamus, & ſanctum Nomen ejus humili-
umbmnico der invocamus; unde Pſaltes Regius: Exultabunt labia mea, cùm cantavero ̈ſal. 70. 23.
n. tibi, & anima mea, quam redemiſti: In opere & agendo, dum pro ipſo
en n & cum ipſo tribulationes & cruces immiſſas patienti & conſtanti animo
Nuts ſuſtinemus, hineS. Petrus: Ohariſſimi, Chriſtus paſſus eſt pro nobis, vo- I. Pett.
1 3

* bis relinquens exemplum, ut ſequamini veſtigia ejus. Qui peccatum non fecit 5
her ins nec inyentus eſt dolus in ore ejus.

n m, mi⸗ I. Et dic, obſecro Sodes! ſi quis amicorum tuorum pro tua ſa-
are n lute & conſervanda anima tua dediſſet oculum, manum vel pedem,
cruci

vel aliud quoddam membrum, & ſic mutilus per omnem remaneret
Vitam, nunquid, ſi talem impoſterùm cerneres, & offenderes in via

e flo Ni Ttt 3 ami⸗

e
benefin ,

515 Conſideratio CXXXVII.

amicum, illi te gratum profitereris & obſtrictum, quia pro te talia ac
tam indigna paſſus eſt?
Tolle oculos tuos ad Chriſtum Eſum & hunc crucifixum, illum-
que à vertice capitis usque ad pedes toto corpore ſauciatum intuere ac
contemplare; & nunquid dignus erit tuo aſpectu, tuo affectu, tuo
amore, ut te tanto impoſterum magis gratum exhibeas Benefactori,
S. Bern. for- & amico omnium maximo? Unde recté S. Bernardus: Sit JEſus Chri-
P honeſtæ ſtus tibi ſemper in corde, & nunquam imago Crucifxi ab animo tuo recedat.
Hac tibi ſint cibus & potus, dulcedo & gloria tua, mel tuum & deſiderium tuum,
lectio tua & meditatio tua & .

6. Columba illa Noëmica, ceſſante diluvio, dum non invenit

ubi requiefceret pes ejus, ſine mora ad b enefactorem ſůum Noëmum
in arcam reverlſa eſt, portans ei virentis olivæ ramum in ſignum gra-
titudinis, quèd per ipſum ab interitu fuerit conſervata: At illa venit
ad eum ad veſperam, portans ramum olivæ virentibus foliis. En pulcherrimum
grati animi typum! Noëmus tuus, anima Chriſtiana, Eſus Crucifixus
eſt, hic te ſervavit à diluvio peccatorum & ab interitu, quia crux
illius, prout canit Eccleſia, arca mundo naufrago facta eſt; 6 quàm gra-
Pinrd: 14. ta eſſe debes huic ſummo benefactori tuo: Eſto Columbinus, ait Barra-
cap. 7. dius, gratusque homo ad Chriſtum, peccatorum inundatione ceſſante, gratiarum
laudes grato ore proferens.
7. Olim electus Dei populus Deo T. O. M. in ſignum grati ani-
mi, quòd tam benignè à ſervitute .Ægyptiaca ab eo liberatus fuerit,
quotidie duos agnos immaculatos offerre & libare debuit, unum ma-
Exod. 29.38, né, alterum veſpere i Hoc eſt, quod facies in altari: Agnos anniculos duos

Gen. 8. I1.

per ſingulos dies. Hoc fac & tu, anime mi, redemit te Eſus, & hic cru-

cifixus à ſervitute diabolica, eſto ei gratus mane & veſpere: Manè de-
vote aſſiſtendo ſacrificio Miſſæ, dum idem ſacrificium eſt, quod olim
Chriſtus obtulit in cruce ſolã offerendi ratione diversâ, dum hic in
Miſſa incruentè immolatur, qui in ara crucis ſemel ſeipſum cruentè
obtulit. Offer & veſpere cum ſumma gratiarum actione eundem di-
vwinum agnum, procumbens ad pedes huius Crucifixi Amoris tui, do-
S. Bern. cit. lens de peccatis tuis &c. Depinge, ait S. Bernardus, tibi quaſi ante

e . in aculos Dominum in cruce pendentem, & nune pro clavis, nunc pro lancea ſuſpira-
r. his, & gratias ages: Nuns apud manuum, nunc apud pedum vulnera veniam
uarés. .
Nadaſ. 16. 8. Talis gratus amator & imitator Crucifixi JEſu fuit S. Lam-

Aptil. & alii: bertus M. Cæſar Auguſtæ in Hiſpania oriundus, qui cùm pro Chriſto
poſt varia exantlata tormenta tandem capite plecteretur, abſciſſum
caput ſuum ipſe de terra ſuſtulit, & ad alioxum 88. Martyrum ſepul-

Chra;

rilinonun
Ofno inein
I: e
r n
infunn en
,nfienuſcn. r.
nle Kelieh
Srtehnilgnyn
t Ooruin tudit
aiethce, Nnhm
“D Ceem: Mlfn
urdCtenei
Pkam,umneiorber
Inen,lemornin
Critiervondni
Agyrtünp wonnt⸗

D ingniudn

1 5
Ulmn keennuncenn

lerin nilen
Mmuit ek,
6 Crtante/ Ne

dis Dihten, ne
(inem elinmnn P

Nu eininp .

„ . .inetot
Eepeneſt nn

VII

clumnee,
hnnecnuäin,
Cteſiucinme
dectu, dn R
nerliben

l
ſri d ai⸗ inii
eltuundli,n

lurio, Ernt

Conleryata kun
i Hnpaldnn
Tling, EüsCNi
b intent, glunt
ſackz cel, Oouing
Colintime, At
Giuelſat, ,i

Ainiguumgrrimn
benlbenns fielt,
Ne SCchrt, Wuun m.
b7: Aun mil
i te in Atiene
& veſpere: Mnn
Feinm ett, goole⸗
Fersi, Cun ül
emel ſephmen⸗
madkione encta-

ifisi Ammorit 4

utcus, ti “
d
uneroli 4
ylun Nlhient

uiſeifii 4

gii cin i
Ceretut,

*
*

Urmw,

H
(

De gratitudine erga Crucifixum. Ir9
chra, mirantibus omnibus aſportavit, lætâ voce decantans: Erxultabunt
Sanéti in gloria, cui cæteri 88. Martyres illic ſepulti reſponderunt: Læ-
tabuntur in cubilibus ſuis. Paſſus eſt anno Chriſti 306. HZ
2. Quid dico de S. Concordio Presbytero Romæ nato, & Spoleti Martyrol.
in perſecutione Chriſtianorum tempore Antonini Imperatoris ſe ipſum i. e Na⸗
Crucifixo Domino ſuo in victimam offerente? Cùm à judice Torqua- · Jan.
to interrogaretur: Quis eſſet, & quo appellaretur nomine? Liberè
reſpondit: Chriſtianus ſum, & cùm rursus rogaretur de nomine, nil aliud ? eſt an-
reſpondit: Chriſtianus ſum. Parantur fuſtes, cæditur immaniter, ſuſpen- 16 Onin
ditur in cruce & equuleo, & quid ille? Gloria nbi Domine J Eſu Chriſte:
demittitur de fatali ligno, raptatur de novo in carcerem, ubi lætus de-
cantavit: Gloria in excelſis Deo; Proponitur illi ſimulacrum Jovis, ut ei-
dem ſacrificet, ſed in illum expuit, audiens interim hanc dulciſſimam
de cœlo vocem: NWoli timere, ſed viriliter age, quia ego tecum ſum. Sic
amputato capite ad pretioſam martyrii coronam, & ad Chriſtum cru-

cifixum, nunc in cœlo regnantem, glorioſus migravit: Diſce gratitu-

dinem, diſce amorem in crucifixum Eſum, ſi verus ſervus & miles
Chriſti es: non ſentis tua vulnera, ſi Ducis tui intueris plagas. Quid
ergo retribues pro omnibus beneficiis ejus? Quid retribues Domino?

CONSIDERATIO CXXXVIII.

De ingratitudine illorum, qui vix, vel pa-

rùm recogitant de ſummo Benefactore ſuo cruciſixo JEſu.

Hccine reddis Domino popule ſtulte &z inſipiens 2

Nunquid non eſt ipſe pater tuls, qui poſſedit te,
& creavit te? Deut! 32. 9.

1.
Saias Prophetarum princeps, ubi ſummam mortalium ingratitu-
dinem erga ſummum benefactorem ſuum Eſum & hunc cruci-
fixum ſtatim in principio vaticinii ſui in ſpiritu prœævidit, atque
expendit, indignatus tanto ſceleri, Cœlos & terram provocavit
ut

20 Conſideratio CXXXVIII.

ut verbum Dei audirent, ac tantæ ingratitudinis monſtrum vel ma-
Iſa. I. 2 zime deteſtarentur: Audite, inquiebat, cœli, & auribus percipe terra, quo-
niam Dominus locutus eſt. Et quid, obſecro, Dominus univerſorum locu-
tus eſt, ut tantam Propheta efflagitaret à cœlo & terra audientiam?
Audite, & obſtupeſcite: Hios enutrivi, E& exaltavi, ipſi autem ſpreve-
runt me: Hæc erat pro maximis illis monſtratis beneficiis merces mea,
contemptus, blasphemia, & mille ſeelerum plauſtra: Ego creavi eos
in hunc finem, ut ſalvi fierent, redemi eos in ſanguine meo, ut à dia-
boli jugo & inferno liberarentur, mannâ cœleſti pavi cos, imò pro-
priâ carne & ſanguine, millena alia adjeci beneficia: Iyſi autem ſpreve-
runt me. Oenorme ingratitudinis vitium, ac portentum! Haccine red-
dis Domino popule ſtulte & inſipiens?
2. Venit ad Olivarium montem pientiſſimus JEſus, & calicem
paſſionis, quem paravit illi Pater, paratum invenit. Abhorrebat qui-
dem humana Chriſti natura à tam amaro calice: Pater mi, ſi poſſibile
eſt, tranſeat aà me calixæiſte, ſed mox generosè in Patris ſe reſolvit volun-
tatem: Verumtamen non ſicut ego volo, ſed ſicut tu. Quæres hic, cur Chri-
ſtus hic ſecundùm carnem horrebat mortem crucis, & optabat tran-
ſire, hoc eſt, averti à ſe?
B. Cornelius: Videbat Chriſtus multos ingratos fore ſuæ paſſio-
ni, manſuros in peccatis, ac damnandos, hic erat ei ſummus dolor.
O ingratitudo, exclamat S. Auguſtinus, tu es radix totius mali ſyiritualis, &
ventus deſiccant, & urens omne bonum, obſtruens fontem dominica miſericordia
&. O ingrati, quid agitis?

Deut. 32. 9

Matth. 26. 39.

Man, C. 18.

3. O quot ſunt de facto tepidorum Chriſtianorum, qui ſtrenuè d

ingratum illum imitantur pincernam, cui Joſeph per biennium in car-

cere multa bona præſtitit, & libertatem præſagiit, hoc unicum ro- I

Gen. 40. 14. gans: Tantùm memento mei, cuùm tibi bene fuerit, ſed comes accepti be-
neficii erat oblivio. O quot ſunt tales!
Htbr. 12. 3. En clamat ad te de cruce patiens & moriens Eſus, benefactor
omnium maximus: Tantùm memento mei: Recogita eum, qui talem
ſuſtinuit à peccatoribus adversus ſemetipſum contradictionem, qualis ab origi-
ne mundi audita non eſt, nec ullis unquam verbis exprimi poterit; &
Pſal. 108. F. 1V homo ingrate! hæc ſurdâ pertranſis aure? Ergo adhuc verificatur
§. Antonin. illud Kegi Vatis: Poſuerunt adversum me mala pro onis, odium pro dile-
2. p. ſum. tit. Ctione, malitiam pro bonitate? Juvat hic audire S. Antoninum, ita in
3. c, 9. §. 3. perſona Chrilſti diſcurrentem: Vide homo, quæ patior; ad te clamo, qui p0
te morior. Vide plagas, quibus aficior; vide clavos, quibus conſodior, & cùm ſit
tantus dolor exterior & interior, plus tamen crucior, quòd te ingratum experior.
O vitium abominandum!

4. Val-

NaeℳN
ehu un
1 ohrend⸗
Mſ ern⸗

erNl
galu; rh

in ElIb.
Inmm,Atens
inettmnfitn it
hekapioraummnn
Eaoderconmmain
emnakvngiouhrl
nn aent en
lilent ,dnn

1,

ſ.
Vatituci
t, gr
quotiesenl
um Domin
iluc ſoi:
n chonetut⸗

(Qüdnlel

=

en.

lute⸗

lteel, din
danleſtonn 1

II.

De ingratitudine erga Crucifxum. 521
nd orirt,, 4. Valde quondam mirabatur Præſes Romanus Pilatus, quòd mi-
ſnnnnlfetg. tiſſimus Dominus Efus ad tot, tantésque inſultus, opprobria & accu-
tmungmngeite, ſationes injuſtiſſimas judæorum nihil in contrarium reponeret, neque
„Cumak ſe in aliquo excuſaret, aut defenderet; unde ad Chriſtum tot malignis
evltaß ifen reproborum linguis accuſatum dixit: Non audis, quanta adversàm te di- Matth. 27. 14.
8beneftizten cunt teſtimonia? Et obſervat Scriptura: Non reſpondit ei verbum, ita ut mi-
Dkulkn ien raretur Praſes vehementer. OQpientiſime Eſu! Cur nihil dabas reſponſi?
ſaungientn i IEſusautem tacebat; Credo, & firmiter mihi perſuadeo, quia tuam no-
Aellsn Iuiſti impedire paſſionem ac crucem, ex qua dependebat omnium .
enefl in in mortalium vita & ſalus. Sed ignoice Domine! aliter coram Caipha
portenn iguſe locutus es; cùm enim unus aſſiſtens miniſtrorum graviſſimam tibi im-
Pegit alapam, dicens: Sie veſpondes Pontifci? Reſpondiſti illi: & malb lo- Jo. 18. 22.
imns D cutus ſam, teſtimonium nerhibe de malo, ſi autem bene, quid me cadis? In no-
wenit. 4 vam hic Tapior admirationem, quaré hic ſolum amantiſſimus Redem-
e;: Neruyſts ptor noſter contra injuſtiſſimum percuſſiorem os ſuum aperire voluerit,
