quaſi immeritò hæc patiaris? Num me es innocentior? Conque-
xyeris

Eunim, ait
NN/ Aunen
r ucen
tuam

/

Jephtias ypus humanitatis Chriſti. 9 5

e et, . . . „ .
upting veris de carcere, infamiâ, fame, ſiti & ignominiâ: Et ego Peme quia
ENN feci: Quibus verbis mira ſuavitate à Chriſto crucifixo prolatis, cor
N

ro. S. Petri M. adeò emollitum fuit, ut non ſolùm totus abiret in lacry-

glkeg mas, ſed & crucifixo ESII, quem nunc præ rubore vix audebat a-
Ae ign ſpicere, penitùs ſeſe in omnibus ſubjiceret, atque ſeipſum de hac
egtenn animi imbecillitate graviter inculparet: O pientiſſime ESII, di-
aiſtegn cebat intra ſe, Amor crucifige! fateor, exiguam, imèò nullam
Cabiliter &a

lite eſſe hanc pœnam, quam juſtiſſime ob mea in te delicta pa-
etiguicanen tior: en paratum nunc cor meum ad omnia quæ juſſeris & impo-
etſannerinam ſterum mecum diſpoſueris: Superadde quidquid tibi DEO & Sal-

Conicllkeſe vatori meo placuerit: Veniant in me & ſuper me ignis, crux, be-
0NNNt, Qrren ſtiæ, confractio oſſium, membrorum diviſio, & totius corporis
neinciguton, contritio, & tota tormenta diaboli, tantùm ut Chriſto fruar.
Feilomobunn Sic de novo confortatus aliquantiſper adhuc hoc exilium qui-
mhleresinln eto & alacri ſuſtinuit animo, ſed brevi ejus innocentia nota facta, &
evulgata eſt, unde à tetro carcere in Lombardiam & Mediolanum
erat, ſumpn- revocatus fuit, ubi ſanctæ Inquiſitionis munere & honoribus cumu-
gcircopeenten. latus, tandem t glorioſus Martyr per impium & hæreticum ſicari-
tpecetmenk um pro fide Catholica ex honore crucifixi JEStI per plura vulne-
(bumobremen ra occubuit, Anno 1253. quem plurimis coruſcantem miraculis ſta-
demsel, hi tim anno ſequenti Innocentius IV. P. M. SS. Martyrum numero ad-
icentam ndn. ſcripſit, ejusque feſtum die 29. Aprilis quotannis ab univerſa Ec-
N &. cleſia celebrandum ordinavit.
Nrr aöi Ecce quomodo in omnibus anguſtiis & adverſitatibus Chriſtus
en) Dniämn ecrucifixus, qui voluntarie pro nobis in ara crucis ſe quondam ſacri-
Gencrichület ficavit: Voluntariè ſacrificabo tibi, ſit perfectiſſimum nobis patientiæ e-pſal. 53 8.
Comerit, nn xemplar: Per patientiam, it Apoſtolus, curramus ad propoſitum nobis cer- Hebr. 12 1
Rebmhmun; tamem aſpicientes in auctorem ſidei & conſummatorem & Eſum, qui bropoſito
rſan ſivi gaudio ſuſtinuit crucem & . Et quomodo tu, anime mi,
– tuam ſuſtines crucem?
le)

„

96 (Conſederatio . XVI.
RE AE Ad E
CONSIDERATIO XXVI.

Samſon tum in vita, tum in morte
ſua Chriſti crucifixi figuram expreſſit.

Et apprebendens ambas columnas, quibus inritebatur
domus, alteramque earum dexterz, & alteram lIa-
vâ tenens, ait: Moriatur anima mea cum Philis-
thiim. Judic. 16. 29.

1I.
Um Samſon mortalium omnium facilè fortiſſimus in Tham-
nata;, oppidum Philiſtinorum ſe aliquando conferret, ut
ibidem licèt in terra hoſtili de ſponſa ſibi provideret, pertran-
ſines vineam, immanem quemdam leonem ex ſpecu erum-
B pentem ſibi obvium habuit, qui eum & rugitu & geſtu
corporis ad ſingulare provocavit certamen. Quid agit in arena
Samſon? fe reſolvit, aut cum ſævo leonis eatulo generosè con-
gredi, aut in arena mori. Et quid multis? aggreditur hunc fero-
ciſſimum hoſtem ſuum, licet omninò intermis, & quaſi imbellem
hœdum in fruſta dilacerat: Irruit autem Spiritus Domini in Samſon, & di-
Jud 14. 5ß. laceravit leonem, quaſi hœdum in fruſta diſcerpens.
Per hunc Samſonem S. Auguſtinus, Hieronymus, Gregorius &
alii SS. Patrum Chriſtum ESIIM & hunc crucifixum ſubaudiunt,
1. Epiſt. Petr. qui diabolum & principem tenebrarum, qui tanquam leo rugiens circuit,
„ 8. quarens quem devoret, in cruce ſuperavit, atque diſcerpſit, dum morte
ſuâ devicit mortem, peccatum, dæ-monem & gehennam.
2. De eodem Samſone refert Scriptura, quòôd Dalilam gentilem,
vafram, perfidam & inconſtantem mulierculam vehementiſſimo
Jud. 14 3₰. amore proſecutus ſit, cujus amore ineſcatus ad patrem dixit: Hane
mihi acoipe, quia placuit oculis meis. Et licet hæe Dalila heroi tam forti
fuerit cauſa mortis, nihiloſecius eam tenerè amavit.
En genuinum typum crucifixi Amatoris tui, qui propter ani=

mam tuam, quam in charitate perpetua dilexit, non duntaxat cœlum
ſinüm-

. 4
m.
eſſt.

zrrieehc8
alteran e⸗
cunn Phii.

E

nus in Thum.
couteret, uA
icereyperttnn⸗
eiſecl enm
W KVN
AN den
Werd
Goörn t
, guin inke
Denin n Sonſt

mmnd,
cuckwiN 1i,

e leniu,
n
G 2

Saumſon typus crucifixi Domini, 92
finmque Patris dimiſit, ſed & in ceruce extrema, ipsàmque mortem
pro tua ſalute perpeſſus eſt: Qui dilexitme, & tradidit ſemetipſum pro me.
Samſoni nonnemo Academicorum Dalilam ſuam perditè amanti pro
lemmate inſeripſit: Amando pereo hoc anima chriſtiana, longè melio-
ri jure & titulo Amori tuo crucifixo ) Est pro epigraphe poteris in-
ſceribere; Amando pereo- . ,
3. Samſon, ubi à Philiſtæis inimicis capitaliſſimis ligatus, illuſus,
irriſus & oculis privatus fuit, demum vinétus catenis in Gazam du-
Qus eſt, ubi clauſus in carcere, velut jumentum, diu graviſlimam
molam traxit. Accidit, ut ſucceſſu temporis crines & vires illi re-
creſcerent, unde à Philiſtæis in templum Dagon deductus eſt, ut
coram Gentiliummultitudine non tam luderet, quàm & ab illis illu-
deretur. Verùm Samſon duas domũs columnas, quibus tota fabrica
& pondus inniteébatur, ambabus manibus fortiter apprehendens, tam
forti niſu in modum crucis eas concuſſit, ut facili conatu domum uni-
verſam dejiceret, & omnes tunc ibidem præſentes Philiſtæos interfi-
ceret, cum quibus & ipſe moriens exclamavit: Moriatur anima mea cum
Philiſtum: concuſſisque fortiter columnis, cecidit domus ſuper omnes principes & cæ-
teram mukitudinem, quæ ibi erat; mulioque plures interfecit moriens, quàm antè
vivus occiderat. CQui pro lemmate inſeribo: Moriendo triumphat-
En hic iterum perelegentem typum in Chriſto crucem bajulante,

Gal. 2.1,

Judie, 16. 29.

& in ea moriente adimpletum: Samſenl, ait hic Cornelius, typus fuit C
5 ornel, hic.

Chriſti, manus extendentis ad duo crucis extrema, quibus colliſit & oppreſſit dæmones,
peccatum & gehennam, qui moriens cum Samſone plures, quàâm vivusin-
terfecit, & ſua morte mortem omnium ſuperavit, vitâmque æter-
nam nobis reconciliavit. .
4. Videamus nunc, Leckorprudens, mirabilem Samſonem inter
& Chriſtum crucifixum analogiam. I. Samſon unicàâ aſini maxilla

mille viros ſolus ſubegit: Iuventamque maxillam, id eſt mandibulam aſini quæ Judic. ⁊ 5. 15.

jacebat, arripiens, interſecit in ea mile viros. Chriſtus non ferro, ſed li-
gno, viliſſimo inſtrumento, domuit, & ſubegit ſibi orbem univer-
ſum. 2z. Samſon poſt eruentum agonem & prælium cum Philiſtæis
peractum ſitiens, de dente molari aſini aquam fufficientem impetra-
vit: Aperuit taque Dominus molarem dentem in maxilla aſini, & egreſſæ ſunt ex o
aquæ, quibus hauſtis refocillavit ſpiriuum. Ohriſtus in cruce in cruento illo
agone ſitiens, felle & aceto potatus eſt: Cinn ergo accepiſſet acetum, dixit:
Conſummatum efß 3. Samſon in faucibus occiſi Leonis favum mellis
invenit, de quo & aliis diſtribuit. Chriſtus ſe ipſum in SS. Eucha-
riſtia in cibum nobis reliquit. Dic modò, quid fortius hoc Leone,
& quid dulcius hoc melle? 4. Samſon ab inimicis irriſus, illuſis &
Sinther Unus pro omnibus. N mille

Juchac. 1 5. 18.

Joan. 19. 30.

98 Conſideratio XXVI.

mille gannitibus expoſitus fuit: Chriſto in cruce pendenti ſimiliter il-
Matth 27. 40. ludebant Judæi: Vah, qui deſtruis templum Dei? . Samſon, quia Naza-
ræus fuit, totum robur in ſeptem crinibus capitis ſui, ſeu in ſeptem
floccis & cicinnis capillorum habuit. Chriſtus univerſorum caput,
in ſuo capite ſpinis coronato ſeptem peccata mortalia, imo peccata
totius mundi portavit, quid gravius? 6. Samſon denique circa medi-
um noctis ferreas portas cum ſera & poſtibus confregit, & in altum
Judic. 16 z3. montem aſportavit: Oormivit autem Samſon usque ad medium noctis: Et inde
conſurgens, apprehendit ambas portæ fores cum poſtibus ſuis & ſera, impoſitasque hu=
meris ſuis portavit ad verticem montis, quireſpicit Hebren. Chriſtus crucifixus de
morte & inferno triumphator poſt medium noctis inferni portas æreas con⸗
trivit, & vettes ferreas confregit, de quo loco captivum Patrum ſenatum
8. Gregor. liberavit, & ad colles æternales traduxit: Quem, inquit D. Gregori-
homil. 2. in us, Samſon ille ſignificat, niſi Redemptorem? Quid Gaza cipitas, niſi infernum des
Evang. ſignat? Quidper Phihſtæaos, niſi Judæorum perfidia demonſtratur? Quicùm mortuum
Dominum viderent, ejusque corpus in ſepulchro jam poſitum, cuſtodes illicò deputaâ-
runt, & eum, qui auctor vitæclaruerat, in inferni clauſtris retentum, quaſi Sam-
ſonem in Graza ſe deprebendiſſe lætati ſunt. Samſon verò media nocte non ſolum exit,
ſed etiam portas tulit: quia videlicet Redemptor noſter ante lucem reſurgens, non ſoluùm
liber de infernoexit, ſed & ipſa etiam inferni clauſtra deſtruxit, portas tulit, &
montis verticem ſubit &c. Hucusque S. Gregorius de Samſone & Chriſto
victore.
In vita S. Jo. 5. Audiamus hiſtoriam notatu dignam. Non procul ab urbe A-
Chryſ apud lexandrina immanis quidam ac truculentus Leo tempore S. Chryſo-
Surium ſtomi in campo verſabatur, qui agricolis & illius loci incolis maxima
te), I. quotidie damna intulit, dum & homines & pecora ſine diſcrimine di-
ltem Dauroul, a ceravit. Nullum tunc temporis intervallo aderat remedium, quo
cap. I. tit. 3. 23 . . . .
um. 9. hic publicus viarum latro è mediotolleretur. Inſtituitur publica ve-
natio, adeſt numeroſa hominum caterva, tenduntur retia, paran-
tur enſes & haſtæ, ſed fruſtrà omnia, leo enim inſolitæ magnitudinis
ac ferocitatis plures horrendo ſuo rugitu in fugam convertit, alios un-
guibus diſcerpſit, alios devoravit, aut alio modo miſerabiles reddi-
dit. Denique cùm omnia incaſsum adhiberentur, & loci incolæ jam
jam abitum èregione ſua pararent, aderat ex inſperato S. Chryſoſto-
mus, à quo hoc acceperunt conſilium, ut crucem iniis locis, ubileo
tranſire conſueverat, erigerent, & crucifixi Domini implorarent o-
em ac gratiam, ut huic malo finem faceret. Et ecce mirandam ſa-
utiferæ crucis virtutem; altero die hanc immanem belluam aliàs in-
expugnabilem ad baſin ejusdem S. Crucis invenerunt mortuam & di-
vinâà virtute extinctam.

Pſal. I06. 16.

Samſon typus crucißxxi Pomini. 99

é6. Oanima Chriſtiana! vides hiciterum, quantæ virtutis ſit invi-
tiſſimum crucis trophæum contra omnes tuos, tum animæ, tum cor-
poris adverſarios, acpræſertim contraleonem infernalem, animæ tuæ

lu, “ diu, nockuque inſidiantem: Mihi credite fratres. ſolebatdicere S. Antoni-
nignecit us, pertimeſcit ſatanas maximé ardentem amorem in Chriſtum Dominum, cujus Brev. Rom.
e univo ſanctiſſimæ erucis ſigno debilitatus aufugit. 17. Jan.
egig Eint Diſce ergo ex hoc, ſi tentatio gravis, quaſi leo Samſonis, contra te
unnmc, hi inſurgit, ut ſinemora confugias ad Chriſtum Eſum crucifixum: Hunc,
. nichel inquam „invoca, illius auxilium implora „& animosè tartareo leoni
Nkuc dei ejusque inſultibus occurre: Dic citoô, ſi carnalis cogitatio & turpis

phantaſia mentem tuam occupat: Ocruxbenigna, inter ligna tu me conſigna †,
Emmmfrnn ne peream morte malignaâ; Et experieris in tempore præſentiſſimum auxili-
nndd Cen⸗ um; Sic fiet, ut de'mon, qui prius inſuperabilis tibi leo videbatur: nunc
ur ſſe qebilis formicainveniatur.
u Cghwka 7. De Hercule fama eſt, quòd cruentiſſima quæque monſtra debel-
aAfnaii Iaverit, qui intam periculoſis duellis non alio inſtrumento contra cen-
lennun, tauros, Lernæas Hydras & infernalem Cerberum ſeptem horrendis
uc, mſnan capitibus formidabilem uſus eſt, quàm clavâ ſuâ nodosâ, ferreis undi-
nileni E que clavis onuſtâ, quo ponderoſo & ferrato ſtipite omnia illa monſtra
, a, feliciter ſuperavit, & ad internecionem delevit.
mſneCi Clava hæc Herculea 8S. Crucem Dominicam denotat, per quam
verus Orci Domitor Chriſtus crucifixus de'monem & ſeptigeminum
wdehute N Cerberum, hoceſtſeptem peccatamortalia feliciter edomuit, & de-
nmdedit bellavit; Idcircò hæc clava S. Crucis à S. Martiale D. Petri diſcipulo S Martial. ep
NNNS appellata eſt: Armatura inpicta comra Satanum; Et S. Chryſoſtomus: Ubi- I. cap .

tadn oumque, inquit, dæmonesſignumcrucis Dominicæ viderint, fugiunt, tan. Rae ien.
Pat quam canes timentes baculum, quo plagam acceperunt. ,
roirarc
h. Idrnmu .
Nknehh
nRüren
crimmdüxen.

N 2 CON.

1. Reg. 17. 39.

David contra Goliampugnans, & in
aliis pulcherrima figura Chriſti Eiu crucifixi.

Et tulit baculum ſuum, quem ſemper habebat in mani-
bus, Gelegit ſibi quinque limpidiſſimos lapides ae tor-
rente, & proceſſit ad Ehiliſtæum., I. Reg. 17. 40.

I.

Elebratiſſima eſt illa pugna, quæ Davidem inter & Goliathum
accidit. Cùm adhucpuer eſſet paſtoritius, & contra ferociſ-
ſimum gigantem ſe ad ſingulare pararet certamen, non alia
arma quàm baculumſuum paſtoritium, fundam & quinque
lapides elegit, quibus inſtructus animo plùs quànn virili con-
tra hoc imane in arenam deſcendit portentum. Induebat quidem Rex
Sauleum propriis armis ac veſtimentis; verùm David hæc omnia ge-
nerosè reſpuens: Non poſum, inquiebat, ſic incedere quia nonuſum habeo: Id-
circò æreâ galeâ & loricâ cum cæteris indumentis & armis militaribus
depoſitis, ſol tunicâ vulgari contentus, ad pugnam ſe paravit: Et tulit
baculum ſuum, quem ſemper habebat in manibus, & elegit ſibi quinque limpidiſſimos la-
pides de Torrente, & miſit eos in peram paſtoralem, quam habebat ſecum, & fundam
manu tulit, & proceſſit ad Philiſtaum.

Veruùm enim verò quid agis & David? non cum canibus tibi nego-
tium eſt, ſed eum hoſte & milite exercitato ac validiſſimo? Ille gla-
dio & loricò ſquammatâ indutus, & tu nudus, vilis ac inermis appa-
res? Hic galeam & haſtile geſtat ferratum, & tu ſolum fuſtem ac la-
pidem? Ipſe ocreis æreis ſolidatus, corpusque æreo tegit clypeo; Et

tu ſine ullo ſcuto, gladio & haſtâ audeas contra hoc immane naturæ

monſtrum in bellum ac ſingulare duellum procedere? Quid multis?
David generosè vincit hoſtem, lapide proſternit, reſecat blasphemum
caput, totémque Philiſtinorum ſolus confunditexercitum. O victo-
riam incomparabilem, & nec ullis unquam ſæculis ſatis decantandam!

Keſpon-

P

amin e⸗
ljehi

echoſid n
Ategenätit

ANg &.
Tucid.

tin nani.
lollerleig⸗

3 I7. 40.

tereColatn
GCContfenel
Itamen, non da
Indam & gungae⸗
Sguümitlien
uwaqüien
Nrerdcn

6onehlgrdee

Cumnil
gipeuigune,
uukint ſeml

David typus Filii David cruciſixi. 101
Reſpondet ad hocs. Ambroſius: Quamvis David inermis oculis hominum S. Ambrol,
videtetur, ſats tamen erat gratia divinitatis armatus, quàâ protectus, non mo- ſerm. 88.
le corporis, ſed virtute animi, imò in virtute crucikxi Domini, cu-
jus typum & perſonam deſſit, arrogantiſſimum illum hoſtem ſupera-
vit. Quid enim baculus ille paſtoritius in Davide aliud præſignavit
quàm Crucem EstII, quâ Goliam infernalem Filius Davidis in arenâ
Golgothæa debellavit? Audiamus S. Auguſtinum: David, inquit, §. Auguſt.
geſſit typum Chriſti: Quis enim contra Goliath, id eſt diabolum pugnare poterat, ante ſerm. 97.
quam Chriſtus Dominus genus humanum de poteſtate diaboli lberm et? David enim in-
terpretatur manu fortis. Quid eo fortius Fratres: qui unipyerſusi mundum vicit ar-
matus non ſerto, ſed ligno. Obſerva prudens Lector hæc verba: Non
ferro, ſed ligno, quæ vidi quondam Romæ ſuper grandem erectam
crucem pro lemmate inſcripta. Et quid melius?
2. Per quinque limpidiſſimos lapides, quos David de Torrente ſe-
lectos in peram ſuam miſit, præfigurata ſunt quinque Sacratiſſima Sal-
vatoris noſtri Vulnera, in quorum virtute hunc ſuum validiſſimum
hoſtem proſtravit, vicit & debellavit: Tulitque unum lapidem, & funda je-
cit, & circumducens, percuſſit Phil ſtæum in fronte, & infxus eſt lapis in ſronte ejus:,
G& cecidit in faciem ſuper terram. Ubi obſervandum, quòd lapis ille inter Carth g. de
quinque ultimus fuerit; Lapidi enim primo David inſcripſit nomen s5. Trin. arc.
Abrahæ, ſecundo Iſaac, tertio Jacob, quarto Moyſis, & quinto Joſue, l. t. ho. 9.
quem ultimumprimèò ex pera ſua extraxit, & in hoſtem vibravit, ac
feliciter inimicum ſuum ſuperavit. Nota hic nomen JOSIIE, quodi-
dem eſt per transpoſitionem litterarum, quâm OEstI, unde dixit
David ad Philiſtæum: Tu venis ad me cum gladio & haſta, & chppeo: Ego autem 1. Reg. 17. 45.
venio ad te in nomine Domini.
O anima Chriſtiana! Si hoſtes tuos, Mundum, dæmonem, carnem
rebellem, ac indomitas paſſiones tuas quotidie te inſeſtantes feliciter

deſideras debellare ac vincere: Indue armaturam Dei, ut poſſis ſtare adyersuùs Epheſ. 6. 11.

inſidias d'aboli, Armatura autem hæc non alia eſt, quàm 88. nomen EStI,
baculus SS. Crucis, & quinque SS. Vulnera ejus. Audi Poëtam Chri-
ſtianum:

Fide cruci: tota hoc pender victoria ſigno:
Hine Erebi clades: hinc animæque ſalus.

3. Porrèò David in pluribus fuit typus Chriſti. Rimcd ioſecle
cuſtodia ovium ſibi à patre commiſſarum, pro quibus tuendis ſe ipſum
periculo expoſuit, non formidans leones ac urſos, quos iatortechi, ncn.
de ad Saul regem dixit: Paſcebat ſeryus tuus pairis ſur gregem, & Finteger 1.Reg. 17 34
1 e

102 Conſideratio XXVII.

lea & urſius, & tollebat arietem de medio gregis, & perſequebar eos, & percutiebam
8. Auguſt. eruebamque de ore eorum. Supra quod S. Auguſtinus: David, id eſt, Chri-
ſerm. 197. ſctus leonem & urſum ſtrangulavit, quando ad inferna deſcendens, omnes de eorum
faucibus liberavit.
Secundò David typus fuit Chriſti in tot perferendis perſecutioni-
bus; quoties enim Saul & alii eum quærebant ad necemè ac tuncpræ-
I1. Reg. 1. II. ſertin, dum lunceâ eum conabatur transfodere: Tenebatque Saul lan-
ceam, & miſit eam, putans quòd conßgere poſſet David cum pariete. David in hoc
illæſus aufigit, Chriſtus verô crudeli militis lanceâ in cruce transfi-
Rup. lib. 2. Xus eſt; unde recte Rupertus Abb. Nam iſte quidem, in figura patiens, non
in lib. Reg. confixus fugiendo evaſit: Ille autem cujus paſſiones prafgurantur, lanceu clavisque
c 7. conßus quidem eſt. ſedreſurgendo evaſit.
4. Ulteriùs David typus Chriſti extitit in benefaciendo Sauli ini-
mico ſuo accerrimo, dum maleficia illius ultus eſt per beneficia, quod
1. Reg. 19.4. benée agnovit Jonathas patri ſuo irato proponendo: Necpecces Rexin ſer-
vum tuum Dayid, qnianonpeccavit tibi, & opera eus hona ſunttibivaldé; & poſuit
animam ſuam in manu ſua, & percuſſit Philiſtæaum, & ſecit Dominus ſalutem miag-
nam uniperſo lſra?l: vidiſti, & lætatus es. Quare ergo peccas in ſanguine innoxio in-
ierficiens Dapid, qui eſt absque culpa? Ita & Chriſtus Dominus cum Phari-
ſæorum & Judæorum odiis incensâ ſuâ charitate certavit, bona illis
la. 53. ta. reddendo pro malis, & orando pro illis: Et pro tran greſſoribus rogayit,
clamans in cruce: Pater dimitte illis, non enim ſoiunt quid faciunt. O admi-
rabilem charitatem, quâ ſui ſuoruümque quaſioblitus dolorum, pro
ſuis oravit carnificibus & crucifixoribus. Habes hicanimemi, pul-
cherrimum exemplum, quid tibi in perſecutionibus ſit faciendum.
Matth. 5. 44. Audi Veritatem: Ego autem dico vobi: Diligite inimicos veſtros, benefacite bi
qui oderunt vos: Et orate properſequentibus, & calumniantibus vos, ut ſitis ſilu Pa-
tris veſtri qui in cœlis eſt: qui ſolem ſuum oririfacit ſuper bonos & malos, & pluit ſu-
per juſtos & injuſtos.
5. Conſideremus adhuc perelegantemtypum Davidem inter &
Chriſtum crucifi?um. Cùm vehementiſſima lues Solymæam deva-
ſtaret civitatem, & in obvios quosque cives crudeliſſimè ſæviret,

David Rex, ut iratum Numen ſibi redderet propitium, populéque

2. Reg. 24. placabilem, ſe ipſum obtulit in victimam & holocauſtum: Dirxitque
17. David ad Dominum, cùm vidiſſet Augelum cædentem populum. Ego ſum qui pec-
cayi &. Vertatur, obſecro, manus tus cantrame, & contra domum patris mei
His dictis in aream Areuna aſcendit, ubi altare publicum in campo
ſub nudo cœlo erexit, in quo permanus Sacerdotum pacifica ſacrifi-
Verſ. 25. cia & holocauſta pro totius regni ſalute obtulit: Et ædificayit ibi M
altare

clecho Cruci
Cerlos iterl

David quomodo eypus Chriſti cruciffxi. 103 .

rnlgnii altare Vomino, & obtulit holocauſta paciſica, & propitiatus eſt Dominus terræa, &
3 Naie i. sohibita eſt plaga ab Iſraæl. ⸗

tl alenn En perfectiſſimum typum in Chriſto Eſu crucifixo, filio Davidis
ſuo tempore impletum, qui pro omnium ſalute in ara crucis ſe ipſum
lspentt Patri æterno obtulit in victimam: Dayid, inquit hic Cornelius, ſacrif-
ensachun cans in areàâ Areunæ, iràmque Deiplacans, & peſtem ſedens, typus erat Chriſti, qui in
lielas eodem loco (Calvariæ enim mons vicinus eſt monti Moriæ, ejüsque quaſi pars & jugum)
Dariann ſeipſum in hoſtiam pro peccato Patri immolaturus, iram ejus erat placaturus, mortém-
cnuce rapf. que præſentem & æternam a nobis ablaturus. .
uesn, n 6. In talem victimam tempore peſtis etiam ſe obtulit S. Carolus frvita ö. Ca-
Ruts inig Borromæus S. R. E. Cardinalis & Archiepiſcopus Mediolani, qui ut al- rol. Borrom.
ter David, & tanquam verus Aaron ſtans inter mortuos & viyentes ut plagam Num. 16. 45.
Wendodan. deſævientem averteret, ipſe in publica ſupplicatione nudis ac cruenta- .
ekiii tis pedibus, fune in colluminj ecto, & grandem baj ulans crucem popu-
Megnu lo præceſſit, ut averteret Dei indignationem ab eis. Neque hoc con-
H tentus, & clavum Chriſti crucifixi in publica alia proceſſione circum-
H ferre voluit. Erat hic ferreus clavus in ſumma Eccleſiæ forniceincho-
nin “ ro ſuſpenſus, & quinque ardentes lampades aſſiduè circa illum collu-
mſle centes, quem per Sacerdotes depoſitum cruci pretioſæ inſeruit, atque

Per longiſſimã viam maxima cum veneratione in civitate Mediolanen-
ſi, comitante univerſo clero ac populo, nudipes circumtulit, non ſine
pedum vulnere & ſanguine inde promanante. Et ut memoriampati-

anity bonn ilis
cereſortous vocet
htſeihu 4

un. Outti entis ac crucifixi Eſu altè menti ſuæ imprimeret, certis temporibus in
ſolitudinem Veralli montis, ubi myſteria Paſſionis Dominicæ per ſcul-
keinend ptas imagines ad vivumrepræſentantur, ſecedere erat ſolitus, ubi aſ-
CürRiraKk, peram quidem in jejunio, Hagellis, cinere & cilicio, ſed Chriſti dolo-
inniht tnin rum meditationibus ſuavem vitam duxit, ac demúm 4. Novembris
efun ſt anno 1584. dilecto Crucifixo ſuo immortuus. O ſi nunc plures
u M 0 tales Carolos inter Eccleſiæ Prælatos & Sacerdotes
Nesd haberemus!
e
nkrdhr⸗
Nes mtall
eprohiümn
ol
An ſchln⸗
,
I Arneu
Gcreent
obaliti, CON-

Reg. 18. 3..

Cornel hic.

Ha. 13. 7.

104 (0) **
EEEEEZEZEEZEZEYEYEES
CONSIDERATIO XXVIII.

Dulcis Jonathas inſignis typus dul-
ciſſimi ESU denudati, crucifixi, & mortui.

Expoliavit ſe Jonathas tunicâ, qud erat indutus, G
dedit eam David., 1I. Reg. 78. 4.

I.
Ix in ſacris literis majorem invenies amicitiam, quà onatham
inter & Davidem, qui feſè invicem tam tenero ac intimo pro-
ſecuti ſunt amore, ut propemoduúm vigerentur, quòèòd anima
Jonathæ, quaſi glutino animæ Davidis eſſet affixa, & inu-
num compacta; erat enim illorum unamens, una anima, u-
na voluntas; & ut magis magisque hanc inter ſe ftabilirent amicitiam
nunquam delendam, Ulam non dumtaxat juramento, ſed & immola-
tione victimarum confirmârunt: Hierum autem David & Fonathas fœdus.
Diligebat enim eum, quaſi animam ſuam, nam expoliapit ſe tonathas tunicâ, qua
erat indutus, & dedit ezm David, & reliqua veſtimenta ſua usque ad gladium E& ar-
tum ſuum, & usque ad baliheum. CQui dulci Jonathæ ob peculiarem in Da-
videm amorem omnibus ſeſe expolianti veſtimentis pro lemmate in-
ſcribo: Nihil ſibi.
Per hunc onatham juxtamentem 8S. Patrum & Interpretum re-
&e Chriſtum Eſum & hunc crucifiæum intelliges: Ita Cornelius: Jo-
nathas ypus Chriſti ſut, qui, ut palàm oſtenderet, quàm intenſo animam
noſtram proſequeretur amore, non tantùm ſe ipſum tunicâac veſti-
menmtis ſuis in Calvario monte coram innumerâ hominum expoliavit
multitudine, ſed & ſemetipſumpro ſalute noſtra voluntarié obtulit in
victimam, ah heu quàm cruentam! Oblatus eſt, quia voluit, nihil ſibi reſer-
vans, ſed omnia;, imò & fupremam divini cruoris guttam nobis per

quinque Sacratiſſima Vulnera ſubminiſtrans, proinde rectèe Poëta

Chriſtianus:
Nil ſili: Chrificolis pretioſas ſanguinis undas
Plagarum Chriſtus quinque per ora dedit.
2. Vi-

umn

Ul

Tnfhndonem

n
Uprelkit .

dhIN Cumn ver
0 Mnortur.

wn

Imnedimen
nts

Plls

mnortui.

inege G

um niſonn
nerozeintinoye
entun NOdanmn
ſetathry, Cin⸗
, luanimg, l⸗
Plrentamicſtumn

ElRinma⸗

616 Nmiis en

8
ſezucdewini,

1 ARnn
uad und

Drcheohuann
wends Noſem

Decun lrnan .
Heliges ue,
e cim in,
gerguill 6,
mſeihune

umeitolin

Jonathas ypus erucifixi Domini. 10 %σ
2z. Videamus nunc hujus divini Jonathæ in cruce clementiam
ac liberalitatem, quomodo per breve teſtamentum omnia, quæ ha-
buis, nobis in morte ſua transmiſerit.
Vix in crucem actus eſt, & mox peccatoribus veniam ac gene-
ralem delictorum perdonationem promulgavit: Paier dimitte ilis. Proin- Luc. 23. 34.
de recte Apoſtolus: Donans, inquit, nobi ommia delicta, delens, quod ad Col. 2. 13.
versàùs nos erat, Chwographum decreti, quod erat contrarium nobis, & ipſum tulit
de medio, affigens illud cruci.
Exinde ad latronem pœnitentem converſus, illum liberalitate
verè regiâ hæredem regni Cœleſtis denominavit: Hodie mecum in para- Luc, 23. 42.
diſo, En non petiit hic latro paradiſum, ſed tantùm ut Ohriſtus in
regno ſuo ſui dignaretur facere memoriam; verum liberaliſſimus
Dominus longè plura ei tribuit, quàm quæ unquàm poſtulare auſus
fuiſſet: Uberior, ait Beda, ſt gratia, quùm precato, ſemper enim plus Do- Bcda hic in
minus tribuit, quàm rogatur Luc.
Nec Joannis dilecti Diſcipuli ſui inter ſummos cruciatus oblivi-
ſci voluit, ſed ejus tutelæ ſanctiſſimam Matrem ſuam, quâ nihil
charius in vita ſua habebat, pro ultima ſua voluntare, tanquam
pretioſiſſimam gemmam cuſtodiendam commiſit: Ecce Mater tua Joan. 19. 27.
3. Imô nec milites, qui ipſum in crucem egerunt, ſine remu-
neratione abire paſſus eſt, quibus pro mercede laboris hic dulcis
Jonathas pallium & veſtes ſuas diſtribuendas reliquit: Partui ſunt ve- Joan 19.24.
menta mea ſibi, & in veſtem meam miſerunt ſortem
Nec Veronicæ oblitus eſt, cui ſudarium legavit, in quo ſacro- Adricomius

ſanctam vults fui effigiem imprefſit, quod eitamnum hodie Ro- in a.b defcrip.

mæ in Baſilica S. Petri in Varicano piè aſfſervatur, & certis die- Jeruſ. n. 44.
bus populo Chriſtiano magnâ cum devotione oſtenditur.
Quid dico de Nicodemo, qui priùs de nocte ad Chriſtlum vene-
rat, & nunc palàam Crucifixi ESLI diſeipulum ſe demonſtraverat? Mallonde S.
Huic, inquam, pro ſuo labore & fidelitate ampullam ſacratiſſimo Sindone,
cruore ſuo repletam legavit, illique in peculiare amoris ſignum
clavos & lancaem, aliâque paſſionis inſtrumenta reliquit.
Joſepho nobili illi Centurioni, qui eum ſepulturæ mandaverat, Idem-
linteamina & ſacram ſindonem aſſignavit, in qua totius corporis ſui—
plagati formam impreſſit; quæ Sacratiſſima Sindon nunc Taurini
in Sabaudia maximâ cum veneratione aflervatur ,„ & ſummo ho-
nore à fidelibus honoratur. L
Lectulum ſuum divinus ille Sponſus, hoc eſt duriſſimam cru-
cem, in qua Mundum redimere, & mori voluit, S. Eccleſiæ Catho-
Sinther Unus pro ommbus, licæ

Lanſperg.
hom 52,de
Paſſ.

Jo. 19. 34.

Pſal. 21. 14.

Vincent. Fer.
de Paſſ. Dom.

1056 Conſideratio XXTII.
licæ reliquit, tanquam ditiſſimum theſaurum, qui nunc in mille
partes diviſus, omnes ſumméè conſolatur fideles.
4. Verùm pientiſſime Eſu! ubi eſt dulciſſima Mater tua, quæ
te hactenus usque ad crucem & mortem ſecuta eſt, quid illi legas,
& pro ultima relinquis voluntate? Spiritum, inquit devotiſſimus
Lanſpergius, Patri ſuo cœleſti commendavit: Pater in manus tuas com-
mendo ſpmitum meum Matri verò ſacroſanétum corpus fuum, quod ab
illa priùs acceperat, pro ultimo ſolatio, ut illud ſe fatali ligno de-
poſitum in maternum ſinum ſuum reciperet, atque à ſordibus, ſpu-
tis & ſanguine jam concreto & coagulato ablueret, ac honeſtæ ſe-
pulturæ traderet, reliquit: Meò, ait prædictus Lanſpergius, caput
ſuum persàùs Matrem inclinavit quaſi ultimum Aye, ſeu 'ale dicturus, Itaque in an-
guſtiis, doloribusque tunc conſtitutus, hoc ſigno innuit, ac ſi Matri eidem corpus ſuum vul-
neratum, dilaceratum, ac crudeliter nimis diſſipatum commendaret.
Dulciſſime Eſu, divine Jonatha, & amor noſter crucifixe! Ergo
nihil ampliùs ſupereſt, quod nobis, ah indignis creaturis tuis in hoc tuo
pauperrimo leges teſtamento! Ignoſce amantiſſime Redemptor!
eum tua bona venia Longinum militem vocabo. Adeſt hic in tempore,
& ſuaviſſimum pectus tuum crudeli lanceâ, quaſi clavi ferreâ reſerat:
Unus militum lancea latus ejus aperuit. Et quid inde promanavit? Et con-
tinuo exivit ſanguis & aqu«s O anima Chriſtiana! hic habes omnia à li-
beraliſſimo) Eſu: Sicut aqua, ait apud Pſalten, effuſus ſum, & d ſperſa ſunt
omnia oſſa mea, Jam nihil ampliùs ſupereſt; qui nos potuiſſet redimere
primâ ſanguinis guttâ, dedit ultimam. O bone Eſu! quis hic non
miretur infinitam tuam in nos clementiam ac bonitatem?
S. Imèò nec hic ſtetit immenſa ejus in cruce liberalitas, dum Lon-
gino licèt immerito non duntaxat corporis, ſed & mentis tribuit ſa-
hitatem. Ita S. Vincentius Ferrerius: Longinus inquit, videre non pote-
rat, an mortuus eſſet Eſus, quia caligantes habuit oculos, & accepit lanceam
ſuam, Cy infixit eam in corde Chriſti, & continuò exivit ſanguis & aqua mira-
culoiè, & per haſtam decurrens pervenit ad manus militis, & ex contaltu viſum
accepit. O mitiſſime ESII! dulcis jonatha! quomodo te non ex-
poliaſti, & nihil prorſus tibi reſervaſti? Et hæc omnia ob amorem
noſtri? ah quis ſatis amet te? Et quis audeat te adhuc offendere,
& de novo in crucem agere? ah quis? Et tu adhuc mi Lector?
Abſit hoc in æternum à te, & à me.
6. Nec in vita tantùm, ſed etiam poſt mortem hæc inviolabilis
amicitia Davidis in onatham duravit. Accidit, ut graviſſimum bel-
lum inter Hebræos & Philiſtinos oriretur, in quo Iſraëlitæ cum Saul
rege cæſi ſunt, & Jonathas pariter interfectus, cujus exaruihar;
. , oites

rmi ſhr dit
khoſolam:
en n ſne
Aſttt amantem
RinChifo t
Citß

Jonathas eypus crucifixi Domini. 107
1, Nnee, . . . „.
Amwir mle hoſtes in alto muro Bethſan in ligno ſuſpenderunt. Audiit hoc Da-
, vid per nuntium, ſine mora deponitur corpus Jonathæ de infami

n r glr ligno, & à Davide multis cum lacrymis in regium ſepulchrum in-
lglig, fertur; in cujus honorem David hoc triſte carmen cecinit: Ouo- 2. Reg. I. 25.
nglut ceſin motlo ceciderunt fortes in prælio ? Zonathas in excelſis tuis occiſus eſt? Doleo ſuper
ð ie frater mi Jonatha, decore nimi: & amabilis ſuper amorem mulierum, Sicut
sſuum, Gln Mater anicum amat filium ſuum, ita ego te diligebam.
ſital lgno⸗ Vide hic, & conſidera, quàm tenero amore David ſuum dulcem
ilnbs,r Jonatham amaverit. Imitare & tu, anime mi! hoc illuſtre exem-
,ac honelte ſe⸗ plum, ſi crucifixum amorem tuum, dulcem tuum Jonatham in lig-
ihenis,n no pendentem aſpicis, ac contemplaris: Quomodo cecidiſti ſortis in præ-
Gris Mungenntt⸗ ko? doleo ſuper te frater mi Eſu! decore nimier & amabilis ſuper amorem mu-
iincnſunn lierum. Sicut Mater unicum amat ſilium ſuum, ita ego te digebam, & impo⸗
erlent. Rerum te dilgam.
Kercmucfeng 7. Videtur mihi hæc vera ac ſincera fraternitas ac inviolabi-
turistubinhoen lis amicitia inter Jonatham & Davidem cùm in vita, tum in mor-
lime Reçemyn re, ut hædera & quercus vitis & ulmus, quarum una alteram tam
eſthicinennn aficè amplectitur, ſtringit, implicat & ornat, ut non immeritò

wikemeicem veræ & finceriſſimæ amicitiæ ſymbolum nobis repræſentent. Et li-
Umunait: , cet quercus aut ulmus ob deficientem e terra humorem expalle-
ubesonmi. ſcat, morjiatur ac pereat, hædera tamen aut vitis ab illius fra-
in ö1feſ terno & charo amplexu neutiquàm etiam poſt mortem fratris ſui
ier imes deſiſtit „ ſed illum ut prius in vita amorose ſtringit „ oOrnat & am-
Pabeu plectitur. Ideò huic ſymbolicæ fraternitati, inwiolabili fœdere in-

Wem ter Jonatham & Davidem munitæ pro lemmate inſeribimus: Nec
Aerhns,dnn mors ſeparabit. . A=
iEnenhni⸗ Ita eſt: Ner mors ſeparabit nos à charitate Chriſti EStI cruci-
56

fixi. Audiamus Apoſtolum: Quis ergo nos ſeparabi à charnate Chriſti ? Rom. 9. 35.

„. ulge
igctt, Nn
n , Tribulatio? an anguſtia? an fames? an nuditas?* an periculum? an perſecutio:

nit – an gladius? Et ſubjungit, quòd nulla creatura neque in cœlo, ne-
6 mihe⸗ ℳ que in terra veré amantem pofſſit à charitate DEl ſeparare,
ſite,0 quæ eſt in Chriſto ESII Dom no noſtro. Ita eſt,
& ita ſtatutum eſt.

CON.

10 Sch (0) Pse
ANE e . Wi
*„ E S S S *
IDERAIIO XXIXN.
CO NSIDER. .

Filius Regis Moab ſuper murum pro
ſalute populi ſui immolatus, typus Filii Dei
pro nobis in cruce oblati.

Chriſtus dilexit nors, & tradidit ſemetipſum pro nobit
oblationem & hoſtiam DEO in odorem ſuavitatir.
Ep 5 . J. 2.

L.⸗

D extremam quondam calamitatem Rex Moabitarum cum

univerſis ſuæ ditioni ſubditis devenit, dum tres Reges, vide-
licet Rex Iſraël, Jjuda, & Edom inito inter ſe fœdere, con-
junctisque viribus illius invaſerunt regnum, & optima quæ-
que demoliti ſunt. In qua miſeranda rerum facie, cùm ho-
ſtes jam in conſpectu regiæ civitatis ſua collocaſſent caſtra, Rex Moab
