Flagellatio Chriſti fuit crudeliſſima.
43‧ 1
Fontes ſaluberrimi ad reſtinguendam
animæ ſitim funt SS. Vulnera. 136. 2
S. Forannanus Epiſcopus mare trans-
navigat cruce. 97. 6
S8. Franciſcus de Paula in amplexu 8S.
erucis emoritur. 107 F
S. Fran-

84. 4

Prancſan
Iat oblri

Pnicoll/
crucifuin
uniubdo
u/.

ANina ſoli
CpriciDo

Cedeon an

Pgara 0
Gedeoning

Gllimerab
tümpet
Cloramm
us crn

DðJ Oeru

nbilela.
Colathgro
enſi
Dord d
GColuhgnn
Vickipe
Cratitudine
ſtocruci

GCratitacoit
Cratiafull
pererwce
9Cregonin
cum uni
dCregoni
tnbut
Crenik
urenture

Aurime
Orlr

bi Nn 14
ce hakenin

ann huit
de Pietie

1
Cancasen
tnencrii⸗
7
umpro innnun
1
ihatentsot

1

1.
Chritopegi
ten?
n ſocitblegen
itr. 1
Bianent
emenmd
oneigenkre
ticructfti
1 Colene!
A, eunmn
ſäit ant⸗
4
Fuhen,
opns um

Rerum éz Verborum.

S. Franciſcus Seraphicus amare deplo-

rat oblivionem Paſſionis Dominicæ.

106. 4
Funiculi Adam ſunt beneficia Chriſti
crucifixi nobis collata. 22. 3
Funiculus coccineus Rahab typus cru-
cifixi Eſu. . 22. 1
Gallina ſolicita pro pullis ſymbolum
Chriſti Domini. 70. 5

Gedeon animans milites ad ſequelam
figura Chriſti crucem bajulantis.

47. 4
Gedeon in pluribus figuravit Chriſtum.

I.
Gilimer ab hoſtibus obſeſſus qinale el
tium petierit? 3 5. F.
Gloriam maximam conſecutus eſt Chri-
ſtus ex cruce. 146. 1
S. Glyceria Martyr inter Saxa, & flam-
mas illæſa. 33. 6
Goliath provocans ad ſingulare certa-
men ſignificat de'monem in articulo
mortis tentantem. 163. 2
Goliath gladiò occiſus figura dæmonis
victi per crucem. 147. 2
Gratitudinem quantam debeamus Chri-
ſto crucifixo pro redemptione noſtra.

137. 1

Gratitudo in quo conſiſtat? 137. 4

Gratia finalis ſperanda, & exoranda eſt

peêer crucem. 163. 1I

S.Gregorius Thaumaturgus baculò Ly-

cum fluvium coërcet. 12. 7
S. Gregorius Turonenſis incendium ex-
tinguit particulâ crucis. 14.

2
Gregorius Pontifex VII. fabri filius in

juventute per lignum pontificatũs
augurium capit. 40, 6

4 . Gimber Unus pro omnibus,

Gula qua ratione victa fuerit à S. Joco-
pono? 106. 8

Hæretici imprudenter averſantur effi-
giem crucis. 161. 8
S. Helena crucem Domini inventam in

multas partes dividit. 6. 4
S. Helena Imperatrix inventrix SS. cru-
Ccis. 140. 4
S. Henricus in tentationibus recurrit ad
SS. Chriſti Vulnera. 24. F
B. Henricusuſo quàâm patienter calum-
nias tolerrit. 63. 6

Holofernes à Juditha occiſus figura dæ-
monis per crucem victi. 147. 3
Homo creatus eſt ad formam crucis.

1. 3
Homo cur non ſit creatus ex auro, ſed
ex luto? 71. 3
S. Homobonus magnus cultor Chriſti
crucifixi. 29. F
Horæ Canonicæ in honorem Chriſti pa-
tientis inſtituta. 110. F

Horæ Canonicæ negligenter recitatæ
quam pœnam poſt ſe traxerint.
110. 6
Horæ Canonicæ qua attentione reci-
tandæ ſint. 110. F.
Horis ſingulis quid Chriſtus paſſus ſit.
126. 3
Horologium Achaz retrogradiens ad
decem lineas figura Chriſti crucifixi.
126. I
Horologia artificioſa. 126. F
Hoſtia in ſacrificio Miſſæ in tres partes
dividitur, quare? 160. 7
S. Hubertus in venatione cervum ob-
vium habet inter cornua Chriſtum
crucifixum ferentem. 121. 7

Nnnn Humi-

INDEX

Humilitas Chriſti vermiculo ſe compa- Imagine crucis extinguitur immanis

rantis. 128. 1 le0. 26. †
Humilitas virtutum omnium cuſtos. Imago Crucifixi à judæis vulnerata co-
128. 1I loſum emittit ſanguiner
Humilitas Chriſti ſummam illi peperit Rnogo Crucifixi Penpari paem farei
gloriam. 128, 6 kur. 5680. ſ
Humilitas virtus eſt Deo gratiſſima. Imago Crucifixi morientem amanter
12 8. 7 amplexatur. 6 5. 8
Imago Crucifixi ſacrum ſanguinem in
1. os peccatoris obſtinati projicit. 6. 9

§. Jacoponus amore Chriſti à mundo Imago Crucifixi aures obturat ad fulas

vult pro ſtul haberi. 106. 8 preces pro avaroò mortuo. 67. 7
Jephtias iĩ ens victima figura Chriſti Imago Crucifixi alapam infringit dor-
crucifixi. „f. 1 mienti inter orationem. 70. „
Jeremias figura Chriſti crucifixi. 31. 1 Imago Crucifixi invenitur in corde S.
ES U nomen devote adorandum. Julianæ poſt mortem. 71. 7
102. 1 Imago Crucifixi lacrymas fundit. 76.
IEſu nomen pronuntiari non debet ab ſ. & 6
immundo. 102. 4 Imago Crucifizi à Nicodemo elaborata
aſſervatur Lucæ. 108. 6

JEſu nomen efficaciſſimum contra ani-
mi puſillanimitatem, & deſperatio- Imago Crucifixi venenò infecta pedem
13 5. 1 rétrahit, dum Pius V. Pont. Max.

nem.
S. Ignatius fundator Societatis ESII Ecam vult oſculari 117. 7
Ohriſtum cruce oneratum apparen- Imago Crucifixi Religioſos admonet de
tem habet. 51. ruina templi. 118. 6

Ignis in fornace Babylonica non nocet Imago Crucifixi ab impio milite ſau-
ueris virtute crucis. 33. 2 ciata ſanguinem copioſum fundit.

Imago Crucifixi plumbeàâ glande traje- 138. 8
ta ſanguinem fundit. y. 5 Imago Crucifixi in templo ſpectante

Imago Crucifixi pauperi cuidam argen- omni populo manum de cruce ſol-
teum calceum donat. 7. 6 vit, & erigit minitantis in morem.

Imago Crucifixi in petris à natura ex- 149. 5F
preſſa. . 20. 4 Imago Crucifixi benedicit S. Hedwigi.

Imago Crucifixi cultrô ſauciata ſangui- 150. F
20. 5 Imago Crucifixi colloquiturS. Henrico.

Crucifixi B. Peregrinum pericu- 150. 8

dis ulcere ſanat. 21. 3 Imagines Chriſti & Sanctorum ad quid
In o ruacifixi teſtem agit numeratæ in Eccleſia adhibeantur. 161. F
Anie. S 21. Inclinatio capitis Chriſti in cruce quid
ſignificet? 100. F

ET⸗

heruud nl
bus adn
Plermwenn

0
lammsn
urm
Donince.
Pfmi

ll
ngrtitnd
tem, qu⸗
Egruitudd
Cxteris
lvimicitis
Deus an
lnimicss
Ctucifu
Wjurince⸗,
&
Iuriftacki
Pwinspeb
terlepror
trahat.
DNna
tN.
8, ſonnne;
ſonatan
omnnes li
Al morte
Luuhanun
8. ſommi
Chutin
t.
9uanii!
1o dr
uunnes (pi
Demntpn
Lobnlthn

lienti⸗

eis M

dii, llrizle
itſnginen
NI mofielm
4
i haemmn lni
bſtiutrefe
i auresobeurr:
Varmo. .
i Amilti
Orationen. 4
finrentur inon
morten, 1
laaryouskuct
1
Mogenodt
.
Fenenb inlelgt
n Pius V. M
Relgiolsatnn
l
4b inpi⸗ t
n coNiolinin
1
in tenple he⸗
munum cea
iitaots nnun
1
eneciets Ei
1
uiturd
log
rctnmn
e.
Net
ud

Rerum Eo Verborum.

Infernus non metuendus confugienti-
bus ad ſacra vulnera. 24. 7
Infernus ut evitetur confugiendum ad
Chriſtum crucifixum. 1IZ. 2
Infernus uret animas, quæ nunquam,
aut rarò fuerunt memores Paſſionis
Dominicæ. 149. 4
Infirmi à Chriſto magnõò numeròô ſana-
ti. 157. 4
Ingratitudo erga Chriſtum Redempto-
rem, quantum ſit ſcelus. 138. 1
Ingratitudo eſt Chriſto Domino præ
cæteris vitiis exoſa. 139. 4
Inimicitias cum proximo quantum
Deus averſetur. 81. 6
Inimicis ignoſcereé docemur à Chriſto
crucifixo. 83. 2
Injurias condonare inimicis res ſancta,

& prorsus divina. 84. F
Invidia eſt vitium diabolicum. 81. 1I
Invidus pejor diabolo. g1. 4
Intereſſe proprium quanta mala poſt ſe
trahat. 62. 3

B. Joanna à Maria Virgine docetur cul-
tum SS. Vulnerum. iI3. 6
S. Joannes Silentiarius ſtellam cruce
ſignatam pro viæ duce habet. 1. 4
Joannes Fiſcherus Epiſcopus Roſſenſis
ad mortem damnatus canit: Te Deum
Laudamus. 17. 6

S. Joanni Gualberto Chriſtus è cruce

caput inclinat, quia inimico peper-
cit. 83. 7
S. Joanni à Deo Chriſtus Dominus do-
no dat crucem. 113. 7
Joannes Capiſtranus ope crucis inſig-
nem reportat victoriam. 147. F
Job vulneribus plenus typus Chriſti pa-
tientis. . 30. 1

Job utut patientiſſimus tamen de ca-
lumniis conqueritur, quare? 63. 3
Job in pluribus fuit typus & ſymbolum

Chriſti crucifixi. 94.
Jonas Propheta typus Chriſti Domini.
34. 2

Jonas Propheta tempore mortis Chri-
ſti reſurrexit à mortuis. 34. 2
Jonathas ſicut Davidem, ita Chriſtus
animas amat. 28. I
S. Jordani cadaver rutilantibus cruci-
bus deſignatur. 123. 6
S. Joſeph faber ligarius cur fuerit à
Chriſto in patrem electus. 40. 6
Joſephus Arimathæus, & Nicodemus
quàm generoſum opus peregerint in
ſepeliendo Chriſto. 107. F
Joſephi Arimathæi vita, & mors. 108. 5
Joſephus Ægyptiacus in Proregem in-
auguratur per ſignum crucis. 118. 3
Joſias in curru regio occiſus præfigurat

Chriſtum crucifixum. 106. I
Iracundia ſedatur aſpectu Chriſti cru-
cifixi. 72. I
Iracundia quàm malos effectus poſt ſe
trahat. r. F
Iris typus Chriſti crucifixi. 7. 1

Iris ſignum eſt manſuetudinis divinæ.
90. 3
Irreverentia in templo quàm abomina-
bilis coram Deo. 896. 5
Irriſiones mirum in modum augent do,

lores afflicti hominis. 86.
Iſaac in monte immolandus figura Chri-
ſti erucifixi. 9. I

Iſaac eodem loco immolandus erat, ubi
Chriſtus crucifixus eſt. 154. I
Iſaiæ obedientia erga Deum typus eſt
obedientiæ Chriſti erga Patrem di-
vinum. 130. 3

Nnnnz Judæ

Judæ Iſcarioti Chriſtus pedes lavat, ut
animam ejus lucrifaceret. 131.
Judas deſperavit, quia nomen Eſu non
invocavit. 13 5⸗ I
Judæi Turcarum tyranno ſ0o. millio-
nes offerunt, ſi deſtruat ſepulchrum
Chriſti. 107. 4
Judæus aliquis contra diaboli inſidias
ſigno crucis ſe munit. 124. 7
Judex divinus in die judicii diverſiſſi-
mum habebit aſpectum à juſtis, & à

peccatoribus. 148. 1
Judicii die quare crux Chriſti ſit com-
paritura? 149. F

Julius Cæſar ab inimicis occiſus præci.
ue conqueritur contra Brutum fili-
Rum adoptivum. 141 4
Juniperus ſub qua Elias quievit, figura
88. Crucis. 144. 3
S. Juſtina impuras præſtigiatoris faces
crucis ſigno extinguit. 124. 7
Juſtitia Chriſti crucifixi non minus ti-
menda quâàm illius miſericordia
amanda. 66. 1
Juſtitia DEl olim placari non poterat
per ſacrificia veteris legis. I51. 2. & 3

L. .
Labores quantos Chriſtus Dominus ſu-
ſtinuerit pro anima. 80. I.

Labores immenſi Chriſti Domini pro
noſtra Redemptione exantlati. 91. 1
Lacrymæ fuſæ ſuper peccata commiſſa
quàm Chriſto grata. 48. 2
S. Lambertus Martyr abſciſſum ſuum
caput ad ſepulturam deportat. 137. 8
Lancea quare dira, & clavi dulces vo-
centur. 104. 2

Lancea, qua Longinus latus Chriſti ape-
ruit, quò devenerit.

104. 4

INDEX

Lapis confringens ſtatuam Nabucho-
donoſoris figura Chriſti crucifixi.

32. 2
Lapis angularis Eccleſiæ eſt Chriſtus
erucifixus. 120. 1I
Lapis, quo David Goliathum ſtravit
eſt Chriſtus crucifixus. 120. 1 4
Lapidari cur Chriſtus Dominus nolue-
rit à Judæis. 128.1 2
Latro dexter cur tam ſubitò in cruce
fuerit converſus? 8. 6
Latro ex quo agnoverit Chriſtum eſſe
Dei Filium? 64. 3
Latro in cruce converſus eſt propter
umbram Chriſti obumbrantem. 64. 3
Latro quàm inſignem actum fidei in
cruce exercuerit. 64. 6
Latro agnovit innocentiam Chriſti ex
judicio Pilati. 69. 8
Latrones duo quare cum Chriſto Do-
mino fuerint crucifixi? 109. 2
Latrones deſperabundi à Chriſto invi-

tantur ad pœnitentiam. 88. 7
Latro ſiniſter quare non fuerit conver-
ſus ad pœnitentiam? 69. 4.

S. Laurentius Juſtinianus deliberans à
Chriſto audit: Me ſequere. 29. 5
Lepuſculus à S. Anſelmo è canum ve.
naticorum faucibus liberatur. 148. 6
Leo Samſonis Dei miſericordiam ſimul
ac juſtitiam ſignificat. 0. 1
Leo Samſonis eſt ſymbolum Chriſti
Domini crucifixi. 88.
Leo per totam vitam famulatur S. Ge-
raſino Abbati.
Lepram peccati ab Adamo contractam
Chriſtus in ſe tranſtulit. 94. 1
Leproſorum ſpecie Chriſtus Dominus

xæepiùs apparet, 24. 4
Liber

ber

127

Chr
nne⸗
9 Itwinin
tnf
Lönind
Ilirfund!
lyum Cale
Gpus 88.0
Pgaur cur!
Chricofn
lignum dus
8,0
lignum ir
clucß⸗
Linenn ſo
irnic
Lorvioosa
lun o
Lucana ſhe
Chi
Luchnnns
Wenetn
§.odorie
holtsini
tit
Lumn renn
Crucen.
Lupus gid
Capitege
Dulis imm
le walut
Luibe
tunn.
Lufienn
Doni,9
lutnds
Aorenin

ſhnn

Neclelt 4

„”
vid Golrhin
uifns.

iſtus Domnu.

r tam ſin
1s
norerit Chrl-

Comterſs et
Kiobumbrunen
pnem achun ir
Iit, 4
nocentiam Chi
6

re cum Chk

Ucifi!
hundi àCihl
tentian. N
e non fuerton
lum? h
inianus celbe
leſeftene 1
Nelno anm
lbernmn
milericordim-
ct.
Fnbuinmd
nhmm
1
dumo n

Clt.
Gind
5

Rerum 6s Verborum.

Liber eſt Chriſtus crucifixus, in quo
omnes legere poſſumus. 158. 3
Liberalitas maxima nobis exhibita fuit

à Chriſto in cruce. 67. 1I

8 Lidwina ſanguineas lacrymas pœni-
tens fundit. 48. 7
S. Lidwina à Chriſto impreſſionem 88.
Vulnerum recipit. 98. 4
Lignum dulcorans aquas in ſolitudine

typus 88. Crucis. 17. I
Lignum cur pro inſtrumento mortis à
Chriſto fuerit electum. 54. I
Lignum quo Moyſes dulcoravit aquas
eſt SS. Crux. 143. 4
Lignum vitæ in paradiſo fuit figura 88.
crucis. 162. F

Lingua Jobi cur à diabolo intacta fue-
rit relicta? 153. I
Longinus per ſanguinem lateris Chriſti
viſum recipit. 28. F
Lucerna ſuper candelabrum poſita eſt
crux Chtiſti. 162. II
S. Lucianus Martyr abſciſſum caput
ipſemet ad ſepulturam defert. 29. 6
S. Ludovicus Bertrandus ſelopetum ſui
hoſtis in imaginem crucifixi conver-

cii. 77. 8
Luna repræſentat in medio ſui orbe
crucem. 1. 3
Lupus piſcis inſtrumenta Paſſionis in
capite gerit. 1. 6
Luſus immoderatus quanta mala poſt
ſe trahat. 68. 1
Luſus plerumque eſt cauſa blasphemia-
rum. 68. 5. & 6

Luſu fuerunt diviſa veſtimenta Chriſti
Domini, & cur? 68. 4
S. Lutgardis à Chriſto Domino ad ſuum
amorem invitatur. 117. 7

S. Lutgardis bibit ex vulneribus Chri-
uſti. 150. 8
Luxuriæ peecatum ſuperatur per con-
fugium ad Chriſtum crucifixum.

109. 3

M.
B. Magdalena Urſina Ord. S. Dominici
in ſuis afflictionibus conſolationem à
Chriſto accipit. 87. 6
Malus nautica crucem repræſentat. I. 6
Malum punicum figura Chriſti. 8. 5
Manibus expanſis orare Deo gratum.

61. 3
Manipulus Joſeph figurat Chriſtum cru-
cifixum. 13. I

Manus arida ſanatur à Chriſto, ut docea-
mur liberalitatem in pauperes. 67. 3
Manlius Romanus perduellionis accu-
ſatus ſe excuſat per oſtenſionem vul-
nerum. 114. 4
Manſuetudo Chriſti maxima. 20. 4
88. Marcus & Marcellianus inter tor-
menta exultant. 13. F
Margaritæ quanto labore in mari quæ-
rantur. 91. 4
S. Margaritha de Cordona coram cru-
cifixo pœnitens in filiam adoptatur.

. , 118.
Maria Virgo bonum latronem ſalvavit
ſua interceſſione. 63. 8

Maria V. ſub cruce quantos dolores in
diviſione veſtimentorum paſſa ſit.

68. 2
Maria V. ſtans ſub cruce acerbiſſimos
dolores ſuſtinuit. 71. 4

Maria V. docet beatam Joannam cul-
tum SS. Vulnerum. 1I 3. 6
Mariæ patrocinium potens ad obtinen-
dam æternam ſalutem. 142. r.
Nnonn 3 S. Mar-

S. Martialis baculo ignem domat. 12. 7
S. Martinus demonem ſub ſpecie Chri-
ſti comparentem in fugam agit. 47. 9
8S8. Martyres pro Chriſto crucifixi. 13. 5
SS. Martyres inter tormenta animan-
tur à cruce. 17. 4
88. Martyres Japonenſes Paulus Miqui,
Joannes Gotho, & Jacobus Chiſai
crucifixi. 17. 6
S88. Martyres ad pugnam animantur in-
tuitu Chriſti crucifixi. 143. F
Martyrum omnium numerus quantus?
135.
Martyrum ductor, & coryphæus eſt
Chriſtus erucifixus. 143. 1
Martyrum decem millia ſimul cruci-
fixa. 143. 8
S. Mauritii martyrium inter veſparum,
& cyniphum aculeos. 133. F
Maximilianus Imp. per arborem ſerva-

tur à morte. 2. 5
Maximilianus Imp. à montanis rupibus
ope Angeli deducitur. 2. F

Medicus maxim' Chriſtus eſt, qui ægro-
tum ſanavit genus humanum. 128. 5
Medicus optimus tam corporum, quàm
animarum eſt Chriſtus crucifixus.
117. 2
Meditatio Chriſti crucifixi ſumme pro-
ficua. 37-. 1
Meditatio quomodè inſtituenda. 38. 4
Meditatio unica de Chriſto crucifixo
quid, & quantum valeat? 122. 6

Medium in omnibus eligit Deus. 59. 1
& 69. 1
Milites cur veſtimenta Chriſti inter ſe
diviſerint. L 68. 4
Miraculum Chriſti in ſanatione auricu-
læ abſciſſæ cur per totam paſſionem
non commemoratum? 81. 5

INDEX

Miſericordia Dei itaamanda, ut tamen

timeatur juſtitia ejus. 70. I
Miſericordia Chriſti amanter recipit
peccatores. 6 5⁵. F

Miſericordia Dei ſemper ſpem noſtram

erigere debet. 116. F
Miſericordia Chriſti omnes quantum-
vis graves peccatores recipit. 134. 3
Miſericordia Dei nobis propitiata fuit
per Chriſtum crucifigdum. 151. 5
Miſericordia Dei quàm magna ſit erga
peccatores. 1579. 3
Monachus inter pſalmodiam dormiens
à Crucifixi imagine alapâ percutitur.
133. 7
Monialis deſperabunda per crucem in
ſpem erigitur. 105. 3
Morientes, ut feliciter decedant, SS. Eu-
chariſtia, & unctione muniuntur.

112. 5
Mors felix in amplexu crucis. 1057. 5
& 144. 1

Mortis hora quâm periculoſa propter
tentationes dæmonis. 148.
Mortificatio neceſſaria eſt ad meditatio-
nem Chriſti crucifixi. 38. 3
Moyſes cur calceos exuere juſſus fuerit
in viſione rubi ardentis. 14. 2
Moyſes quare in ignoto loco ſepultus
ſit? 107. 6
Mundus totus ingerit nobis memoriam
crucis. mer. 1. 2
Mundus ſuis promiſſionibus decipit.
69. 6
Mundum univerſum non tanti æſtimat
Deus ut unicamanimam. 131. F
Muliebris ſexús converſatio quàm pe-
riculoſa ſit caſtitati. 109. 6
Myſteria maxima fidei noſtræ plerum-
que in montibus peraguntur. 59. 5

bles Tien
ſepehenhin
NoNicoras 0
Punn
Wenns
cruclind

Monen
Monen ,Mu⸗

immunch.,
Monenſthek
Niullann
den.
Numenosſey
Corlecrann
Nuwerst,
nyeruk
Nn elgen
ſenta.

Obedientin
Cetione
Obetentie

g,
Obeltuer,
Lenpatchn
Obeli⸗ innen

eiinann
fiine.

Driſtinn
Cenper en
t.
iſti Otbnes 4

Ceathretht
ei nobis i
lcrucifgum
eiqgüm nn

1 Plalnoclam
Vgine ni en
1
rdbuncn Nern
. 1
lcitercecedent
Unckione mn
l
Plenn nedn
E
An perlhant
enO.
Garincſtadrdn
cifi.
seruetejllnt
Argents,

Gnoo hen 4

l
erit vohißnn

niMonds 4

m non tunti
Hariwan.

Rerum 6
N,.

Negligentia in recitandis horis Canoni-
cis quomodò à Deo punita. 110. 7
Nicodemi, qui Chriſti corpus é cruce
depoſuit, vita,; & mors. 108. 6
Nobilitas quid, & quantum ad hono
rem Dei valeat. 1098. 2
Nobilitas habet præclarum exemplum
in Joſepho, & Nicodemo nobilibus.
, 108. 7
Nobiles Viri cur à Chriſto electi ſint ad
ſepeliendum corpus ſuum?/ 108. 4
Nocticorax cur Chriſto Domino com-
paratus? 86. I
Noëmus à filiis irriſus typus Chriſti
crucifixi. . 4
Nomen IES U devotè adorandum.
G 102. I
Nomen JEſu pronuntiari non debet ab
immundo. 102. 14
Nomen Eſu efficaciſſimum contra ani-
mi puſillanimitatem, & deſperatio-
nem. 13 5. 1
Numerus ſeptimus myſticus eſt, & Deo
conſecratus. LIO. 2
Numerus quinarius ad ſignificanda fidei
myſteria frequenter uſurpatus. 113. 5
Nux effigiem Chriſti crucifixi repræ-
ſentat. 1. 7

O.

Obedientiam docetur homo ex ſua
creatione. 130. 1I
Obedientiæ exemplar Chriſtus cruci-
fixus. 130. 1
Obediens aptiſſimus eſt, qui portet cru-
cem poſt Chriſtum. 130. F

Obeliſci miranda opera Romæ erecta.

191. 2

Verborum. .
Oculorum curioſitas quomodo cohi-
hibenda. 109. 6
Oliva columbæ Noëmiticæ typus 88.

crucis. „6. I
Oratio qualem requirat attentionem.
110. 5F

S. Oreſtes miles inter gentiles ſignum
crucis in pectore portat. 39. F
Ovicula innocens animal ſymbolum

eſt Elurimnarum virtutum. 1y. f
Ovicula Chriſti quas dotes habere de-
P.
Palmæ aſſimilatur 88. Crux. g9. 6

Parallela inter Chriſtum & David. 90. 2.
Participatio crucis & Paſſionis Chriſti
omnibus nobis convenit. 146.
Particulæ SS. Crucis in igne manent il-
læſæ. 14. 2
Particulæ SS. Crucis extinguunt incen-
dia. 14. 7
Paſſio Chriſti conſiderata movet ani-
mum ad pœnitentiam 19. †
Paſſio Chriſti fuit voluntaria, & ex
amore ſuſcepta. 2f. 2
Paſſio Chriſti ſimul dulcis, ac amara.
3.
Paſſio Chriſti animabus purgakibui
proficua. 160. F
Paſſio Chriſti à nobis frequenter cum
luctu, & lacrymis recoli debet 106. t
Paſſio Chriſti in toto mundo in obli-
vioné eſt. 106.
Paſtor bonus quas dotes habere debeat.
80.
Pater cœleſtis, eur Chriſto in cruce non
acclamarit ſicut in monte Thabor:
Kic eſt Eilius meus. 130. 6
Pation-

Patientia docetur inſigniter à Chriſto
crucifixo. 129. 3
S. Paulinus Epiſcopus incendium extin-
guit particulâà crucis. 14. 7
S. Paulus Apoſtolus gloriatur in cruce.

. 1. 1
Pauperes pro ſolatio habent Chriſtum.
60. 1

Peccata Chriſtianorum ſunt Chriſto
durior crux, quàâàm illa, in qua mor-
tuus eſt. 114. 4
Peccatorum gravitas elucet ex paſſione
Chriſti. 132. 1
Peccatum ſeparat à Chriſto & ejus
amore. 132. 4
Peccatum poſt Paſſionem Ohriſti gra-
vius. 133. 1
Peccatum veniale vehementer affligit
amantiſſimum Eſum. 133. 2
Peccator ſub arbore crucis refugium

quærat. 2. 1
Peccatores, qui Chriſtum pedibus cal-
cant, quinam ſint? 50. 5

Peccator obſtinatus fruſtra à Chriſto ad
converſionem invitatùr. 70. 6
Peccator renovat Paſſionem, ac mor-
tem Chriſti. 73. 1
Peccator à ſua malitia corrigitur per
aſpe ctum Chriſti crucifixi. 1029. 5
Peceator ad pedes crucifizi Eſu ſperet
remiſſionem ſuorum peccatorum.
134. 2
Peccator quantam ſpem collocare de-
beatin miſericordia Chriſti crucifixi.
159. 7
Pelicanus figura Chriſti crucifixi. 111. 1
Pelicanus ſuo ſanguine vivificans pul-
los Chriſtum in cruce vulneratum
repræſentat. III. 3

B. Peregrinus periculoſo pedis ulcere à
crucifixi imagine ſanatur.

21⸗ 3

INDEX

Perſeverantia docetur à Chriſto nolen-
te deſcendere de cruce. 87. I
Perſeverantia neceſſaria eſt ad coro-
nam ccIi. 87. 4
Perſeverantiam in vita ſpirituali præci-
pit Chriſtus Novitio fugere volenti.
118.
Petræ in morte Chriſti ſciſſæ adhuc ho-
die in variis locis conſpiciuntur.
I10I. 6
Petra, in cujus foraminibus ſalutem
quærere debemus, ſunt vulnera Chri-
ſti. 116. 4
Petra in deſerto ſignificat Chriſtum
crucifixum. 20. I.
Petræ aliquæ à natura impreſſam ha-
bent imaginem crucifixi. 20. 4
S. Petrus cur à Chriſte vocatus Satha-
nas. 10. 2 & 39.
S. Pettus animatur à Chriſto ad feren-
dam mortem crucis. 1 54. Z
S. Petrus Martyr animatur à Chriſto ad
ferendas injurias, & perſecutiones.
. 25. 3
S. Philippus Nerius quantam erga ſe-
ipſum diffidentiam habuerit. 93. f
S. Philippus Nerius deſperabundam mo-
nialem cruce in ſpem erigit. 105. 3
S. Philippus Benitius à Chriſto crucifixo
in religionem vocatur. 178. 6
Pilat' propter intereſſe proprium Chri-
ſtum damnavit ad mortem. 46. 5
Pilat' quis fuerit, & quò devenerit. 46.7
Pincerna Pharaonis cur liberatus, & pi-
ſtor damnatus ad mortem. 19. 3
Pincerna ille oblivioſus ſymbolum eſt
ingratoram. 138. 3
Piſcina probatica typus Paſſionis Chri-
ſti. 70. 3
Piſcina probatica languentium erat to-
tus

ltht

Cutets .
Crriil Cui
Penienue
riCui
CDentſri
unteciplt.
Puöpucten
Canmtechen
Nrrektonen
icracind⸗
Drapormtod-
Rinenel

odien n
Guornr,

Qmmorn
nmms 1
Cenn
Dunn,
Qunmreken
Ctcfh,.
bPunertci
Cnhne er

7

lmnig

Ne 1 6
en e

docetut
re decnue
neceſſnin 4

lin wi Pitr
Noytti

Chriſtiſeſen
locs Cnſin

1 Tramindr
etnus, untpllt

eno ſgnifen l

AUnuun imprkr
en crucifr.

Chrito weunn
10. 1
tur4 Chriſto⸗

crucß.

ranimnturili
ris, & Nelent

Mins guuntmen

tiam ubvei
Eebertune
nlemneret
nirine

vocztu.

reſſe Nohn.

1d morten
.quocerenn⸗
Pcurlbetn
Anann
folu ſvt n

NP 81 4

Rernn, & Verhborum.

tus mundus ame Paſſionem Chriſti.

1031
Pœnitentia promovetür ab aſpectu
Chriſti crucifixi. 34. 4

Poœnitentia peccatoris avidé exſpecta-
tur à Chriſto. 65. 4
S. Porphyrius à Chriſto crucifize ofſeu-
lum recipit. 32. 6
Praxis pulcherrima Paſſionem Domini-
cam recolendi per totam diem. 126. 4
Prædeſtinationis ſignum eſt amor Chri-
ſti crucifivi. Ri r23 13
Præparatio optima ad ſacram Commu-
nionem, eſt meditatio erucis. 41. 5
& IIZ- 4

Prodigia in morte Chriſti facta expen-

duntur. 101. 1
Providentia Dei in conſervando ſepul-
chro Chriſti usque in hodiernam
diem. 107. 4
Durgantes animæ juvantur per ſangui-
nemn & Paſſionem Chr iſti. 160, 75

C
Quatuor flumina paradiſi myſticè quid
lignificent? 113. 2
Quinarius numerus ad ſignificanda re-
Qdemptionis myſteria frequenter uſur-
patus. 113.
Qinque ſenſus triumphantur Chriſto
crucifixo. 24. I
Quinque fſielis olim primogenita debe-
bant redimi cur? 113.
Quinque civitates refugii figura 88.
Vulnerum Chriſti. 14 7 à2

8§. Raynahdus apparentem habet dæmo-
nem fubᷣ ſpecie Chriſti.
Ginther Unus pro omnibus,

—

24. 6G

Redemptie noſtra quanti ſteterit Filio
Dei.: 89. I
Redemptio noſtra quantum ſi ſ t amoris
prodigium declaratur eleganti ſimili-
tudine. 892. 3
Redemptio Ifraelis ex Egypto fgurar re=⸗
demptionis g generis humani- 89. 5
Redemptio noſtra quàm admirandum
divinæ bonitatis opus? 1I25. 1
Reges Portugalliæ cur 88. Vulnera in
ois inſignibus gerant? 16. 3

Regimun cclor um venale eſt pro cruci-

Pus & adverlitatibus. 62
Rhamnus in regem arborum electus fi-

gura ſpi ineæ coronæ Chriſti. 44. 6£
Kubus ardens præfigurat Chriſtum cru-
cifixum. 14. I.
KRudolphus Habſpargieus cruce pro ſce-
ptro utitur. I18. 7. & 36. F†

§. P
Sacerdos ſacrificans Chriſtum patien-
tem repræſentat. 1I3. 2
Sacerdotes quantum habere debeant
zelum animarum.- )29. 3
Sacramenta fluxerunt ex latere Chriſti.
114. F
Sacrificium Miſſæ quàm religiosé à ſan-
Gis fuerit auditum. 106. 4
Sacrificium Miſſæ idem eſt cum ſacrifi-
cio crucis. II2. I- & 156. 3
Sacrificia antiquæ legis quot, & quâm
diverſa fuerint. 156. F
Samſon cum leone congrediens typus
Chriſti crucifixi. 26.
Samſon duas columnas domũs evertens
figurat Chriſtum brachia ad duo ligna
cr. ucis extendentem. 26.
Sanctià mundo pro ſtultis haberi amant
amore Chriſti. 106 8
O0οο0ò San-

San orum exempla animant nos ad
generoſam ſequelam.
Sancti pro inimicis orant. 84. 4
Sanguis Chriſti validiùs clamat in cœ-
lum, quàm fanguis Abet. 4.
Sanguis Chriſti à peccatoribus effundi-
tur, & conteniitur. 79. 1
Sanguis Chriſti in ampulla aſſervatus
in die Paraſceves ebullit. 79. 3
Sanguis Chriſti immenſi pretii. 135. 1
S. Satyrus Martyr idolum flatu oris
frangit. 32. 6
Scabellum pedum Dei eſt crux Chriſti.
162. 1
Scala Jacob figura SS. Crucis. 10. 1.
Scala in eœlum pertingens à pluribus
Sanéctis viſa. 10. F
Senſus hominis debellantur à Chriſto
crucifixo. 24. I
Senſus hominem in vitia præcipitem
agunt. 24. 3
Sepulchrum Chriſti inter medios barba-
ros illæfum perdurat. 107. 4
Sepultura Chriſti deſeribitur. 107. 2
Sepultura Chriſti quare in horto facta.
107. 2
Sepultura Chrifſti cur per viros nobi-
les peracta? 108 1
Sepelire mortuos, opus milſericordiæ
valdè laudabile. 107. 1
Sequela Chriſti ab initio amara, in fine
dulcis. 47. 8
Serpens æneus figura SS. Crucis. 21. 1
Serpentis proprietates. 1 5 ſ. 3

S. Severinus Archiep. Colonienſis pur-
gatorio adjudicatur propter inordi-
natam recitationem Breviarii.
110. 7
Signum Tau in fronte notatum libera-
123. 2

vit à mortis decreto.

INDEX

172. 7

Signum prædeſtinationis amor cruci-
fixi. 123. 2
Signum crucis ſanctis & electis Dei in
teſſeram prædeſtinationis imprimi-
tur. 123. 4
S. Silanus Muſicus abſciſſum pro Chri-
ſto caput manibus portat. 13. F
& 3. 6
Simon Cyrenæus ad Chriſtum conver-
ſus fit Epiſcopus Dertoſæ in Hiſpania.

47 ‧ 2
Sitis Chriſti in cruce à nemine pota-

Sitis Chriſti in eruce non tam potum,
quàm ſfalutem noſtram deſideravit.

73. 4
Sol cum ſuis radis repræſentat cru-
cem. L 1. 3
Sol quare obſcuratus in morte Chriſti.
101. 2
Solitudo interdum ad tempus eligenda.
III. I

Spei noſtræ optimum fundamentum eſt
Chriſtus crucifixus. 116. 2
Sponſa invenit Chriſtum niſi in cruce.
4
Sudarium, quo Chriſtus in monte oli-
veti ſudorem abſterſit, ubi aſſerve-

tur? 42. F
Sudarium S. Veronicæ Romæ vilitur.
48‧ 2

Sudor ſanguineus cur Chriſto in monte
oliveti expreſſus? 42. 1I
Statera juſtitiæ eſt crux Chriſti penden-
tis inter duos latrones. 162. 4
Stellæ repræſentant crucem. 7. 4
Stolla ſacerdotalis ſub ſacrificio quid
ſignificet? 112. 2
Superbia illudebat Chriſto patienti.
75.

N *
R
aen
cones
mian
Ntiones
am c
Kedient
Jetebinthns
fetedunmns
nt.
Terrenaon
ſi.
Terrewor
Citn.
Telkoentn
Theum hen

nl
4

Thendoricns
ncsaͤch
8 Tedon
he.
8. Theodo
interhcn
8, Therel
un.
Thehuuns
Nefidn

Thehnns
iennn

ſinninni Dðũ

mdbg

bus onn.

4
W ad Chritm,
dus Dentolrint

cruce3 nena

Cnuce nan tuiſt
n Noſram ceie
4

rdis reyrrtt
tus in mortelt

1
mn ltempuck
n
umfuncawenn
n. II
Prikum niiie

lterlt, i 1
.

ice un
4

Rerum eb Verborum.

T.
Tau ſignum ſalutiferum eximensà mor-
tis decreto. 123 2
Tau ſignum detendit contra Angelum
exterminatorem. 124. 1
Tentationes carnis vincuntur intuitu
Chriſti crucifixi, & patientis. 22. 4
Tentationes compeſcuntur per confu-
gium ad crucem Chriſti. 109. 1
Ter de die orare ſolebant Judæi. 32. 3
Terebinthus typus SS. crucis. II. 1I
Terebinthus umbram ſalutiferam ſpar-
git. 11. 3
Terrena omnia vileſcunt intuitu Chri-
ſti. 78 1
Terræ motus cur in morte Chriſti ex-
citatus. 29. 3. 131. 4
Teſtamentum Chriſti in cruce. 29. 3
Theatra Romæ, & ferarum ſpectacula.
71. 2
Theodoricus libidinoſus juvenis ſignê
crucis à dæmone ſe liberat. 124. 4
S. Theodorus Martyr inter tormenta
jubilat. 17. 4
S. Theodorus Martyr cruce draconem

interficit. 32 6
S. Thereſia inſignis cultrix SS. Vulne-
rum. .- 113. 8

Theſaurus omnium gratiarum, & be-
neficiorum eſt Chriſtus crucifixus.
115 1
Theſaurus ingens Romæ quo indicio
inventus. 115. 3
Theſaurus noſter inæſtimabilis ſunt SS.
Vulnera. 142. 4
S. Thomas Aquinas à S. Bonaventura
edocetur librum optimum eſſe Chri-
ſtum crucifixum. 158. 3
S. Thomas de Villa Nova ſolatium ac-

cipit à crucifixi imagine articulatis

verbis loquente. 60. 6
Thymiama gratiſſima Deo oblatio quid
ſignificet. . 84. 3

Timor ſalutaris nobis incutitur à Chri-
ſto crucifixo. 93. 1
Timor Domini initium noſtræ ſalutis.
93 3
Timor Dominiſemper in corde retinen-
dus. 1I7. I
Titulus crucis rubris litteris ſcriptus
adhuc hodie Romæ viſitur. 102. 2
Titulum regium quare acceptârit Chri-
ſtus in cruce. . 102. fF
Transfiguratio Chriſti paucos habuit
ſpectatores, paſſio ränos, cur?
129 †
Tres pueri in fornace ſalvantur virtute
crucis. 33. 2
Tribulationes ſunt ſignum Chriſtiani
hominis. 32. 7
Tribulationis ſolatium unicum Chri-
ſtus crucifixus. 118. 2
Tribulationis tempore non minus lau-
dandus DEus, quâm proſperitatis.
139; 7
Tribulationes ſunt via in cœlum.
144. 6
Tribunal fuit crux Chriſti alterum la-
tronem ſalvantis, alterum damnan-
tis. 148. 3
Triſtitia, & puſillanimitas animi pelli-
tur intuitu Chriſti crucifixi. 92. 2
Turris armata fortiſſima SS. Crux.
162 2
Vanitas terrenarum rerum quanta. 79.4
Vas alabaſtrinum fractum protendit

humanitatem Chriſti. I57. 6
O 0%0ο%.9 2 Vati-

Waticinia Prophetarum omnia impleta
ſunt, cùm Chriſtus in cruce dixit:
Conſummatum eſt. 3E S 3
S. Udalricus ope crucis inſignem repor-
tat victoriam. 147. 6
Velum templi cur ſciſſum in morte
Chriſti? 101. F5
Venia inimicis danda propter egem-

plum Chriſti cruciſixi. 84. 1
Veritas in mundo fortiſſimum. 45⁄. 1
Veritas odioſa eſt. 4 5. 3
Vermis & Chriſti analogi?. 128. 1
Veſtimenta abjiciuntpugnaturi. 60, 4
Veſtimenta Chriſti quæ, & qualia fue-
rint. 68. 3
Veſtimenta Chriſti à militibus diverſa.
68. 4

Vexillum crucis à 70. vezilliferis in
exercitu Conſtantini Magni præfer-

tur. 1038. 6
Via in cœlum non alia, quàm via eru-
cis. 10. 2

Viator Jerichuntinus ab omnibus dere-
lictus figura fuit Chriſti crucifixi.
109. I
Victria hominis Chriſtiani non obtine-
tur ſine prælio. 1432. 3
Vinum conſecratum vilibiliter mutatur
in ſanguinem-. 112. 3
Virga Aaronica præſignat 88. Crucem.

18. 1
Virga Moy ſis figura 88. Crucis. 20. 1.
& 36. 1

Virtus ſine humilitate nulla eſt. 128. 1
Vita Chriſti Domini fuit mera paſſio,
& Martyrium. 40. I
Vitis progerminat imaginem crucifixi.
1. 7
Vitis viſa in ſomnio cur ſalvaverit pin-
cernam Pharaonis. 19. 2

INDEX

Vitis fructifera Chriſtus crucifixus.

Vitis & Chriſti crucifixi analogiæ.
“”õ 119. 2
Vitis S. Bonfilii die 25. Martii botrum
progerminat. 119. 9
Vitulus à Job oblatus figura Chriſti.
36. 3

Umbra retrogrediens in horologio
Achaz figura Chriſti crucifixi. 126. 1I
Voluptates carnis optimè ſuperantur
intuitu SS. Vulnerum. 125. 3
Volucres volitando per aéëra crucenmn
repræſeêntant. 1.
Voluntas Dei ſuper omnia quærenda.
42‧ 6
S. Urlus Epiſcopus incendium baculôò
IIva à duobus viris in vecte portata ſan-
guinis Chriſti in ſacrificio figura.
112. 3
68. Vulnera Reges Portugalliæ in ſuis

inegnibus gerunt, cur? 16. 23.

SS. Vulnera venerari docetur ab ipfſo
Chriſto, beata Angela Fulginas.
. 16. 4
SS. Vulnera refugium in tentationibus.
4 52
88. Vulnera ſignificantur per quinque
lapides Davidis. 27. 2. & 136. 4

SS. Vulnera ſunt ignis accendens mun-

dum amore divino. 33. 3
88. Vulnera cur quinque? 38. 7
SS. Vulnera ſunt porta cœleſtis Para-
diſi. .
88. Vulnera remedium efficax contra
tentationes carnis. 109. 3
88. Vulnera ſunt fons irrigans totam
terram. 113. 2

SS. Vul-

105., 4

Vlea

Ofonera

untii
eTolneral
lihten
VWnera ſ

Sllrnß
lunaonme
Fber
Pls Polel
Vrnl
Celrommn
Gnertel
einecton
GVen P
nuin

Optime
Ulnerun.
do her an

ſnr

er onnin n

Os incendtunt

Einveltepont
in Ccrikch

11.
eg Dortugtliet
eDoinglirl
nt, cur:
ari Coccun 1
nlr
1n Angen l
4
umintenmnn
cuntur erce
17. Al
isitenke
.
ſngue? ..
vontt Clliil

ün efic
is⸗

16

L Rerum & V'erborum.

8S. Vulnera colere quàm Deo gratum.

113. 6
SS. Vulnera totidem ſunt ora ad nos
clamantia. 114. 3

S8S. Vulnera ſunt fontes ſaluberrimi ad
reſtinguendam animæ ſitim. 136. 2.
SS. VYulnera ſunt refugium peccatorum.
136. 3
SS. Vulnera ſunt foramina petræ in aſy-
lum animæ aperta. 136. F
SS. Vulnera ſunt theſaurus incompara-
bilis Eccleſiæ. 136. 6
88. Vulnera ſunt fontes, ex quibus Ec-
cleſiæ omnis gratia fluit 142. 3
SS. Vulnera cur Chriſtus poſt glorioſam
reſurrectionem retinuerit. 145. 1
SS. Vulnera valent apud divinum Pa-
trem ad impetrandam nobis gratiam.
145⁄

88. Vulnera ſunt regius ornatus Chriſti
in cœlum aſcendentis. I155. 6
Vulnera Judæ Machabæi ad compaſſio-
nem movent populum. I14. I
Vulnus lateris quare Chriſto poſt mor-
tem impactum. 103. 2
Vulnus lateris apertum peccatoris re-
fugium. 103. 6
Vulnus lateris cuidam pio religioſo,
locò luminis coruſcat. 145˙. 2

„2Z.
Zachæus cur à Chriſto juſſus ab arbore
deſcendere. 39. 3
Zachæus quos cibos oppoſuerit Chriſto
