Pertus Abbas, deſignatus eſt Chriſtus, quando toleravit tot & tan- Nup. hic.

tas impiorum blasphemias, probra, alapas, flagella, coronam ſpi-
neam, crucem &c. Et ſicut lilium ſpinis transfixum ſuavius olet,

odorémque ſuum latiùs diffundit, unde lemma: Trangixum ſuaviits. Sic

& crucifixus Dominus ſpinis coronatus odorem ſuum per univerfum

terrarum orbem ſpargit, ſub quo ſpinoſo capite omnes ſanctæ ac piæ
Sinther Unus pro omnibus, X animæ

170 Conſideratio XLV.

animæ ſecurè quieſcunt. Hic denique adimpletum eſt illuſtre illud e⸗

Ezech. 30.31. Zechielis vaticinium: Quæſivi

de eit virum, qui interponeret ſepem pro terra, ne

diſiparem eam. Ecce poſt tot annorum millia apparuit ille vir pendens in

ligno in medio terræ, & port

ans coronam ſpineam, hic, inquam, in-

terpoſuit ſepem, quâ vallavit vineam, Eccleſiam ſuam, ne Deus diſſi-
paret eam, ſub hocergo ſpinoſo capite & vivere volumus, & moride-
ſideramus, ut detur nobis corona gloriæ.

l
CONSIDERATIO XLV.
Veritas à Chriſto ſemper defenſa, &

prædicata, eum tandem ad necem crucis pro-

movit,

Ego in boc natus ſum

ac condemnavit.

,& ad hoc veni in mundum, ut

teſtimonium perbibeam veritati. Jo. 15. 37.

IL⸗

Arius Rex, & centumac viginti ſeptem provinciarum Do-
minus fecit Magnatibus ſuis ccꝛnam magnam; & cuͤmob-
dormiviſſet, diſputarunt tres juvenes corporis illius cu-
ſtodes ſuper hocproblema: Quidnamin orbe fortiſſimum,
num vinum, Rex, mulier, an veritas? Scripſerunt omnes
ſuam ſententiam, ſeriptàmque cervicali Regis ſuppoſuerunt. Rexu-
bi evigilavit curiosè illorum perlegit opiniones, ſubriſit, ſapientes vo-
cavit, ſententiarum rationes audivit, inter quas ſolemni cum plauſu
Esdræ 3. 12. approbata eſt ſententia Zorobabelis Judæi: Super omnia vinci verita
Itaeſt: Super omnia vincit veritas: Hæc Veritas Chriſtus eſt, qui
Joan. 14.16. de ſe ipſo ait: Egoſum viæ, veritas & vita; Et licet nebula ſubinde manè

ſolem obſceurare ſoleat, el

uctatur tamen & omnia illa aéris impedi-

menta diſrumpit, quæ ipſum obvelabant. An non Chriſtus ſoljuſtitiæ
in vita ac præſertim in paſſione obvelatus fuit denſis adverſariorum

nubibus? eluctavit tameni

n die reſurrectionis: Super omnis ymcit veruat.

Mn itn

uin
min

Müneminennt
ponſurm

ekntentiam
nts odam P

mierſimd,ided ab
nnſetis, K ren
9)k, ginconſtnt
itikeid ltodrlos
inhtheuuzſin,
AKkmigfilsſtite
ANiiteteicent.
daUimeim zez
ahglr un ik
Inse N

.
17

SZ Vernas E&briſtum Cruci afigit. 171

ehynlennen 2. Voluit Pilatus judex Romanus, cùm eiàâ Synagogapræſenta-
AAXA . . 1
anitlene, retur Chriſtus, & conſtanter accuſaretur, quòd Cæſari rebellis affe-
enng Hihi Gtaſſet regnum Judæorum, Chriſtum audire in propria perſona: Tu
miüan, eln es Rex udæorumé cui ſapientiſſimus Magiſter ac Servator noſter pro tunc
volunnd reſpondit: Ego in hoc natus ſum, & ad hoc veni in mundum, ut teſtimonium perhi- Joan. 18., 37:

beam veritati: Omnis qui eſt exveritate, audit vocem meam. Ad quod inexpe-
Ratum reſponſum Judex admiratus eſt vehementer, præcipuè cùm
e66*²& hoc audiret idioma : Ut teſtimonium berhibeam veritati. Cenſebat Pilatus
6 Chriſtum eſſe Philoſophum, qui more Philoſophico ſpecularetur, &
ita de veritate diſcurreret; unde totus attonitus interrogavit: Quid eſt
W. Veritas? Ecce quàm ſtulta interrogatio; tanquam Jjudex ſupremus in
hac cauſa & tribunali; qui inhoc ſanguinario judicio debebat ferre
4 ge⸗ ſententiam, ignorat prima principia: Quid ſit veritas. Ubi notandum:
1 detern Cuùm hoc dixiſſet, iterum exivit ad judæos, & quidem ſine mora, quia noluit au-
emn crues r dire ulterius reſponſum.
. Quæro hic, quà linguâ Pilatus cum Chriſto locutus ſit! Reſp. Mallo-Mallon. in
Plt. nius: Romani in latino tantùm ſermone apud exteras nationes loque- Explic de S.
bantur; Cùm igitur tantèò fieret à Romanis latinalocutio, credi vix Sind. e. 10.
jir nundi, Poteſt, quòd Pilatus in actu judiciali, in quo pro tribunali ſedebat, alio,
quàm latino ſermone ſit locutus: Ergo Pilatus in lingua latina appri-
hld. . mè erat verſatus. Sed ſiſte hic parumper Judex Romane, adhuc ver-
bum habeo ad te; tu interrgaſti Dominum meum Eſum: Quid eſt Veritass
Audi per anagramareſponſum, quia Latinus es & ſenſum intelligis:
Eſt wVir quiadeſt. O ſi hoc Pilatus conſideraſſet, ſine dubio ad agnitionem
æternæ veritatis perveniſſet. Conſidera ſaltem hoc tu, mi lector,

endn guisſitille, qual. . ſal indi
mmumb quis fitille, qualis, ac quantus, qui pro tua ſalute tam indignam mor-
CGenN e tis voluit perferre ſententiam.

ew Ost . . . „ . .
nennn 3. Ita eſt: Veritas odium parit. Joſephum Jacobi Patriarchæ filium α. 32. 23,
Cimndn „ conſiderate; dixit fratribus weritatem, & accuſavit eos apud patrem
meinh de crimine peſſimo, ideò ab eis captus, veſtibus ſpoliatus, in veterem

gineßilſa, eiſternam projectus, & venundatus eſt in E£gyptum. En typum in
giim,ſihi 8 Chriſto JEſu 5 quia conſtanter veritatem Prædicavit, expletum: Nunt Joan 8.40.
t. er uns 5 autem, aitipſe ad diſcobulos Judæos, quæritis me interfcere, hominem, qui
ni n yvernatem vobis loculus ſum. . . . 7 B
: rc erte Zacharias filius Jojadæ, quia Regem & principes arguebat, eò 2. ar. 24. 20.

ſe quòd à veritate deficerent, & Dominum ac Deum ſuum dereliquiſ-
. uin ſent, ad imperium Regis lapidibus obrutus eſt; de quo Chriſtus in
tucnen 3 e/ Evangelio: Quem occidiſtis inter templum & alare ſub quo typo Chriſtus Matth. 23. 35.
bant A de, ſe ipſum indigitavit, propter veritatem prædicatam à civibus fuis

ciag ingratiſſimis & Nazareth eliminatus: Hecerun eum extra cipuatem, ut
X 2 eum

172 Conſideratio XLV.

eum de monte in ſaxa præcipitarent; & quando à Judæis in tempſi A.
Joan & 59. trio lapidibus petitus eſt: Tulerunt ergo lapides, ut jacerent in eum: Eſiis au-
tem abſcondi ſe, & exivit de templo, quia non per lapides, ſed in cruce mo-
ri voluit.
4. Achab oderat Michæam Prophetam, quia dicebat ei veritatem:
3. Reg. 22.8. Ego, inquiebat, odieum, quia non prophetat mihi bonum, ſed malum. Cumque
ulterius pergeret Michæas prædicare veritatem, & alios Pſeudopro-
phetas proclamaret, ecce veritatis propalationis hanc iniquam rece-
3, Reg. 12.,24. Pit ſententiam & vindictam: Acceſſit autem Sedecias fius Chanaana, & per-
cuſſit Michæam in maxillam, & dixit: Méne ergo dim ſit Spiritus, & locutus eſt tibi?
Hanc mercedem & Chriſtus ob libereè prædicatam tulit veritatem in
Joan 18. 22. aula Annæ Pontificis: Unus aſſiſtens Miniſtrorum dedit alapam Eſu, dicens: Sic
reſpondes Pontifei? O Veritas, ſemper preſla, & nunquam ſuppreſſa.
Judie 16. 2. Samſonem cùm apprehendiſſent Philiſtiim, ſtatim eruerunt oculos
ejus, & duxerunt Gazam vinctum catenis, & clauſum in carcere mo-
lere fecerunt. Chriſto Judæi oculos velarunt, multàâque percuſſione
Laue. 22,64. & contumeliis per noctem onerârunt: velaverunt eum, & percutiebant fa-
ciem ejus, & interrogabant eum, dicentes: Prophetiza, quis eſt, qui te percuſſit. Ec-
ce ſic æſtimatur, & honoratur veritas; ſupra quod Hugo Cardinalis:
Pelant Chriſti faciem, qui non permittunt ſibi oſtendi veritatem, neque pœnarum, ne-
que judicii. O quot ſunt tales in mundo?
: Jeremias, quia Regi Judæ & aliis Principibus intrepidè verita-
Jerem. 57. 14. tem dixit, virgis cæſus, & acerrimè flagellatus eſt: Quam ob rem irati Prin-
cipes contra jeremiam, cæſumeum miſerunt in carcerem. Pilatus veritatis oſor
ad verbailla Chriſti, quòd ideò venerit in mundum, ut teſtimonium
perh iberet veritati, mox tergum illiwertit „& exivit ad Judæos; præ-
Joan. 19. 1. Cepitque ut flagellaretur mitiſſimus 5 & innocentiſſimus Eſus: Tuncer-
go apprebendit Pilatus Eſum, & ſlagellavit. O Veritas quàâm miſere in hoc
mundo immundo tractaris!
Thren. 3v. 144. Idem Jeremias Propheta ait: Facus ſum in deriſum omni populo. Replevit
3. 15. me amaritudinibus, inebriavit me abſynthio. Chriſtus damnatus ad mortem,
cùm ei veſtes extraherentur, factus eſt in deriſum omni populo, reple-
Matth. 27. 34. kus item amaritudinibus „ quia dederunt ei bibere um Jelle mixtum. Et nun-
quid latronibus ac furibus ad extremum ſupplicium condemnatis ex
inſita hominibus commiſeratione generoſius offerri ſolet vinum, ſed
pientiſſimo Redemptori noſtro amariſſimum fel oblatum eſt; cauſam
8 Iidor. aſſignat S. Iſidorus Peluſiota: Iplacabili odio ludæi oderant linguam illam.
13. hie. gquam talibus ordmaverant amuricari ſaporibus: memores enim erant, quoniam dam-
natos Worum mores arguebat. Eoce quomodo veritas premebatur, cummo-
E-

usa
cellau⸗

le
aetca e.
vlr liygu
et ceo
, umtert
gtirmd
cjuimmnain

r is n relan
Mun linl, tan⸗
iglain /, ⸗
un ileſtluuneta
cuaihnr er unuß
i it Eun inud
ulin Sandh
ung

o
e l
joeſt,
bile, ſirn.

2cicebate
n ſanahin
alos Nlent
Slunciniguumn
ſiu Clinc,, 6,†
ntu,halgtne
An tWlrreinni
1Agen iſrlren
vnavanſopprek
Carimeruerunt
claufummincarcen
Inliqueperelt⸗
tmn, G rnttc
F. gur wnſtt
olliloo Cxdini

r MMle. NNMNMNℳ, N

Dpnneiceeiv⸗
Annngicin
4. Whrn et
Cwnchrh,MrC
Keihituatrs⸗
ettiinnd is
Veits aaumuld,

nuleſinemmnf.
rihochmmmd,
indetſumofanmgt.
lar anſelenmcͤ
u ſunee⸗
Cewckeniik,

e

*

Veritas Chriſtum eruci aſpeit. 173
reretur in ceruce, ſed audi publicum Centurionis teſtimonium: Veroè pi-
lius Dei erat iſte.
6. Achior, quia dixit veritatem, & aſſecuravit ducem Holofer-
nem, quòd non poſſet capere Bethuliam Deo nimis devotam z ubiin-
fuper recenſuit magnalia, quæ fecerat Deus pro filiis Iſrael, & magnam
ejus, imèò infinitam eſſe potentiam, irati ſunt omnes magiſtratus Ho-
lofernis, & cogitabant interficere eum, Holoſernes autem indignatus Judith g. 26,
vehementer, tradidit eum Bethulitis, & alligatus ſuit ad arborem: Li-

Carerunt Achior ad arborem manibus & pedibus, & ſic vinctum reſtibus dimiſeruut e- Judith 6, s.
æm, & reverſi ſunt ad Dominum ſuum.
O Domine Eſu! quia veritatem ſemper dixiſti, & ideò veniſti ia
mundum, ut teſtimonium perhiberes veritati, quam tandem merce-
dem recepiſti? Ah ſævus Eſu tortor nuda extitit veritas: Veritas te
vinculis tradidit; Veritas tenerrimum corpus tuum columnæ alliga-
vit; Veritas te diris diſcerpſit flagris; Veritas te cruentis coronavit
ſpinis; Veritas te arbori crucis non alligavit tantùm, ſed & ferreis af-
fixit clavis. Oſancta Veritas deprædicata, hæccinèeſt merces tua?
Et quid nunc? Audite S. Thomam Villanovanum: O uoſtri ſæculi perditio- S Thom. Va-
nem! ö mundi peſſimam corruptelam! mundum mendaciiz & adulationibus pleniſſi- lan. tract. de
mum! non eſt Veruas in Mundo, non eſt qui loquatur verum cum proximo ſuo. Quid- Adv. Dorn.
quid hodie vulgus loquitur, fraus & adulatio eſty docuerunt enim linguas ſuas loqui
mendacium: in hac ſohola exereitati ſunt, in hac edocti, ut diſcerent fallere, mentiri,
asaulari, exigua attollere, ex tumuli montes facere, ex culicibus elephantes. Hæc ci-
vilitas, hac affabilitas, & inurbanus eſt, quisquis fallere, & mentiri non novit.
Hæc & plura Sanctus ille Archi- Epiſcopus. Et
nunquid verum eſt?

Matth. 2g. ſ4.

L 32 CON-

174 (°
SEEE/EEEYE/EYEES
CONSIDERATIO XIVI.
Chriſtus DEI Filius per ſummam

injuſtitiam poſtulatur, & condemnatur ad
crucis mortem.

Tunc ergotradidit eis illam, at crucifgeretur. Jo. 19.76.

I.

. Ultùm laboravit Rex Darius, ut Danielem innocentemà la-
cu leonum liberaret. Tandem ad importunam Satraparum

inſtantiam victus; qui ei præfecturaminvidebant, ſtatuit
Dan. G. 16, per edictum, ut Danielad leones damnaretur: Tunc Rexpræ-
cepit: Et adduxerunt Danielem & miſerunt eum in lacum leonum. Da-
niel in multis Chriſti typus fuit, ſic etiam in hoc cùm à Pilato Romano
Præſide ad inſtantiam invidorum Judæorum victo, ad mortem crucis
injuſtiſſimè condemnatus eſt, ubi reverà in lacum leonum miſſus fuit:
& Suſceperunt autem Jöum, & eduxerunt, hoc eſt Chriſti hoſtes infenſiſſimi,
milites & Judæi, qui eum purpureâ veſte, qua erat indutus, exutum,
propriisque veſtimentis cinétum non ut hoſpitem & peregrinumfu-
gfalm. 16, I7. ſCeperunt, ſed ut ipſe prius per Vatem Regium dixit: Suſeeper unt me ſient
leo paratus ad prædam. In quem locum S. Auguſtinus: Suſceperunt me ſiut il-
le adyer ſarius circumiens, quærens quem devoret. Ecce quàm bene crudelitas
leonis famelici cum crudelitate judæorum comparata eſt; ſicut enim
leo famelicus ſumma celeritate excoriat, dilaniat, ac devoratagnum:
Ita Judæi in inno centiſſimum Redemptorem noſtrum ſæœævientes, eum
brevi tempore variis fuppliciorum generibus, actandem in infami cru-
ce conſummarunt; unde apud Sapientem: Moerte turpiſima condemnemms
eum.
2. Ad Pilatum revertor, qui poſtquàùm prætorium intravit, ubi 4 ümr natitlenend
Dei Filius tam horrendum in modum flagellatus, ſpinisque coronatus ill iin. Nii
eſt, videns eum toto dilaceratum corpore, ac cruentatum, ut Jud-æo-
rum gentem ad commiſerationem moveret, egreſſus foras Chriſtum
Joan. 19. 5 univerſo populo oſtendit, dicens: Ecce homo. O Angeli ubi eſtis? Ac-

Joan. 19. I

4

Harm, Höstamen n
Alntenortiadcicit
11 Opormfüneſtan
tintprnyitr D
Nlhentumaicieerem

Zap. 2.20 “
hmigtuſeces

currite

Chriſtus ad moptem erucis damnatur. 17 5
currite ad hoc cruentum ſpectaculum, & Regem veſtrum conſidera-

. 5 3 te; Accurrite homines ad compaſſionem, imò & vos dæmones ad
ſtuporem & confuſionem veſtram: Ecce Homo, in quo non eſt, niſi
unum vulnus, quia toto corpore laceratus. Et quid audio? Tolle, tol- ſoan. 19, 1 F.
XLT le, crucifige eum, & iterum: Cùm ergo vidiſſent eum Pontifices & miniſtri, cla-
. mahbant, dicentes: Crucifige, cruciſige eum, O Pater cœleſtis, quid tu ad

ſ iſta? Ecce univerſa multitudo dilectiſſimum Filium tuum poſtulat ad
UIIN. mortem, mortem autem crucis, quid tu ad iſta? Reſp. Cruciigatur,
Unnuur ad ita decretum, ita ſtatutum eſt „ & quia ipſe voluit, & amor meus er-
ga hominem vultipſum cruci eſſe affixum: Sic Deus duexit mundum. l Fi- Oan. 3. 16.
lum ſuum unigenitum daret. O pientiſſimaſed & afflitiſſima Mater Eſu,
qui tu ad hunc feralem clamorem? Reſp. Crucifigatur, quia voluntas
fetu., l Deieſt, cui contradicere non poſſum, ut ſalvetur genus humanum
per arcam crucis. OAngeli & quid vos? Reſp. Grucſigatur. Ergo Rex
& Deus veſter crucifigatur, quid enim mali fecit? Mori debet, re-
ſpondent omnes, quia ſic implcbitruinas Angelorum, & loca de cœ-

leminnocenen lo lapſorum. Et tu Adam protoparens noſter quid hacin cauſa judicas?
mummamtn Reſp. Crucifßgatur, quia expedit, ut unus homo, & quidem hic Homo
imitehant, n moriatur pro populo & univerſo genere humano, ut non tota gens
ennn M a ereat; Ego olim in paradiſo per lignum perdidi fiios meos, hic per
nlum lynnn M- ignum crucis meos ſalvabit flios , ut unde mors oriebatur, inde vita reſur-
miVraomend geret Et tandem peccator, quid in hac graviſſima cauſa proponis?
WOArareNCNS Reſp. Crucißigatur, Bene eſt, ergo Eſus crucißgatur? O amantiſſime
memmmiämGm TPſu, actum eſt de te, actum eſt de te. .
oiriſi 3. Hic adimpletum eſt illud Davidicum: CGaptabunt in animam jus Pſal. 93. 21.
Gertinchnb Iti, & ſangumem mnocentemicondemnabunt Pilatus licet anteàâ toties Chri-
Firen elchn ſtum innocentem declaraverat: Innocent ego ſum a ſanguine Juſti hujus, Matth. 27. 24.
Amdin ides quem inſuper ſciebat per invidiam Judæorum eſſe traditum, ærum-
ind: ſelau⸗ nis maximis agitatum, toto corpore afflictum „& jam jam peneè ani-
Pgeghmbert mam agentem, his tamen non obſtantibus benigniſſimum JES HM
Aritre inſami crucis morti addicit: Eſum Nazarenum abjuduo vitæ & adjudico mor- S. Anſelmus
nconh e icmcis. O vocem funeſtam! homo impius & mille infernis dignus in dialog. de
S deat Auth . lverſor delem, aſt.
ſ audeat Authorem vitæ & Dominum univerſorum ad tam crudelem,
Temnd — ac tam cruentam addicere mortem. O cœli obſtupeſcite.
SSõ 4. Paratur igitur ſedes judicii! Judex enim Romanus ſedens de-

n. M i⸗

bebat ferre mortis ſententiam: Sedente autem illo pro tribunali, miſit ad
eum uxor ejus, dicens: Nihil tibi & juſto illi? multa enim paſa ſum hodie per
viſum. Et quid paſſa es Claudia Procula uxor Pilati, poſteà ad Chriſtum
converſa? Obſerva: Nullus Evangeliſtarum hoc commneta0αa.
Au-

176 tonſfderatio XLVI.
S. Aug. ſerm. S. Auguſtinus hic ſubintrat: Uxorverberatur in nocte, ut admoneat yirum dedie.
D emb. Et fortaſſe etiam veris flagellis verberata eſt. .
2d vhilib. KReſp. S. Ignatius M. orucem trophæum adyersus diaboli potentiam appel-
lans, principium damnetienis, mortie & ruinæ ejus. Et quemadmodùm ſagax
diabolus mulierem in paradiſo ſubmiſerat ad perdendum genus huma-
num: ita multi SS. Patrum affirmant, quòd in genere redemptionis
noſtræ, quia vires ſuas per Chriſti paſſionem fractas vidit, permulie-
rem crucis mortem in Chriſto voluerit impedire, ne ſalvaretur ab in-
teritu genus humanum. Sednon audivit Pilatus hujus uxoris ſuæ in-
Matth. 27. 14. terceſſionem, niſi in hoc : Innocens ego ſum 2 ſanguime juſti hujus: pos videritis;
& reſponlens uniyerſus populus dixit. Sanguis ejus ſuper nos, & ſuper filios noſtros. O
crudeliſſimi Patres, imò canes rabidiſſimi, quibus non ſufſficiebat
damnatio propria, ſed totam poſteritatem tanto ſceleri & deicidio
6⁸. Vin Ferr. Voluit eſſe obnoxiam; Unde S. Vincentius Ferrerius: O quàm horren-
ſex. de Paraſc. dum tieſtamentum fecit hic populus ſtultus, manet enim hoc teſtamentum usque in hodi-
ernum diem: nam in ſignum hujus vindictæ, quando maſculi gudæorum de hoc genere,
qui ſic clamabant, naſcuntur, habent manum dexteram plenam ſanguine capiti innixam.
5. David ab Abiſai ſœpiùs erat monitus, ut contra Saul capitaliſ-
ſimum hoſtem ſuum machinaretur necem; Ingruebat tempus no-
cturnum, ingreditur David in ſummo ſilentio Saulis tentorium, re-
perit occaſionem peraccommodamillumè medio tollendi, ſed noluit
Reg. 26. 2, hoc ſcelus committere: Qui enim, inquiebat, extendet manum ſiam in
Chriſtum Domini, & innocenseri? Et nunquid Saul ex pluribus cauſis pro-
meruit mortem, qui jam tunc à DEO erat reprobatus, ne ulteriùs
regnaret fuper Iſraël? Ita quidem eſt; ſed noluit David manus ſuas
in hujus ſcelerati Regis lavare ſanguine.
O Pilate! quid tibi mali fecit mitiſſimus ESIUIS? Agnoviſti ipſe-
met, & palàm teſtatus es eum eſſe juſtum & innoxium, cur ergo la-
vas manus, antequam in eum mortis proferas ſententiam: Acceptä a-
quâ lavit manus coram populo, dicens: Innocens ego ſum ſanguine juſti hujus? Lavit
S. Ambr. in quidem manus, ait S. Ambroſius, ſed facta non diluit; judex enim nec
Lne. 23. invidiæ cedere debuit, nec timori, ut ſanguinem innocentis damna-
ret, Obſerva: Vocat illum juſtum, & tradit eum tanquam ſfummum
malefactorem in mortem crucis; qualis obſecro, Innocentiæ puritas,
aqua in manibus & ſanguis in conſcientia. Omaledictum intereſſe! tu
hoc feciſti. Attendite judices univerſi, timeo, quin in multis adhuc
Ifa. I. 15. hodie verificetur illud Iſaiæ: Manus enim veſtræ ſanguine plenæ ſunt: ſed ve-
niet tempus, quando idem hic Dominus nunc ad mortem damnatus
Pſalm. 74. 3. juſtitias veſtras judicabit: Cùm acceperotempus, ego juſtitias judicabo.

Maith. 27.24.

G 4
alimemn
min,
aglubſin
, ugletat

6. Cæ⸗

utntk, iihmor
Tcneh,Cum Autho
Uuntugetbengret,
Mlloonin

Wunnn trans
Ninzuk,ujusan
Onmnes

Chriſßus ad mortem criwis damgatur. 77
4, N. 177

autimnii 6. Cæterùm legimus in Deuteronomio Judæis hanc à Deo legem
Gt eſſe datam, quòd ſi inyentum fuiſſet in via cadaver hominis interfecti,
hmmel. acciperent vitulam rufam, & primates civitatis cædentes vitulam,
Gucnudncne aquà lavarent manus ſuas ſuper vitulam, dicentes: Manus noſtræ non ef- Deut. 2 I. 7.
lencumgen, ſuderunt ſænguinem hunc: neque oculi viderunt. Propitius eſto populo Iſrael, quem re-
Eeneretelen demiſti Vomine. Obſerva Lector prudens; Per omnes ejusmodi victi-
tofilt, enn mas mundas ac legales olim in umbra deſignata fuit ac præfigurata in-
nelihenenn di. nocêntiſſima victima (Chriſtus Eſus) olim in ara crucis pro ſalute
iuemori;ſuin omniumimmolanda; Lavit quidem manus Romanus Judex, ut ſuam
ju uitni; teſtareturinnocentiam, ſed incaſsùm, ſed neque Judæi volebant eſſe
ſonſirtſtnn 0 interfectores Chriſti: Nobis non licet occidere quemquam. Quis ergo Chri-
ns Nonilktem ſtum Dominum ad mortem crucis condemnavit? O amor divine, 6
1 Weri Erc amor, ô amor, tu hoc feciſti, de Deo enmn, ait Mellifluus, iriumphayit
etin: Ofllutn amor,
anetuliktri⸗ 7. Redeo ad Pilatum natione Gallum, patriâ Lugdunenſem. Fuit Mallon. de
Memmntelen is ſpurius, patre nobiliſſimo Regulo Tyro ſedmatre fſordida natus: A-S. Sind. c, Ie.

ſaune tnn doleſcens & vir peſſimis moribus, fratricida, ſeditioſus & verſipellis,
nra nci. ab Imperatore tamen Tyberio Jjudææ procurator conſtitutus eſt; poſt
mebat tenpus . Chriſti obitum & aſcenſionem in cœlum Romam citatus in exilium
lstengnim, . miſfus eſt, in quo Lugduni, divinam in ſe advertens ultionem, in de⸗- —
Neni, ilii ſperationem actus, ſibi ipſi mortem conſeivit, ut, qui iniqui judicis
Auut nonnt ſtn in officio functus eſt, dum Authorem vitæ adcrucem damnavit, ipſe ſi-
mtnsenisgid⸗ bi gladio cor transverberaret, & animam in Orcum transmitteret;
Duns, NAN ita enim decebat, ait Mallonius, ut divina ſic ulciſcente vindicta, pef-
DiüNS ſimus vir propria ſe manu transfoderet, cùm pejorem ſejudicem in-
Vvenire non poſſet, cujus auctoritate necaretur. Advertant hoc
S: Aorli, omnes iniqui Judices.

Ginther Unus pro ommibus. 2 CON-

Judice. 9.49.

Matth. o 38.

Marc. 17 21.

Gen. 9. 15⸗

2 8 . 2
n e e 1, & F. *. 5,„ . S e

RATIO XLVII.

Chriſtus ferens crucem omnes Chri-
ſtianos ad ſui ſequelam invitat, & animat.

Qui non accipit crucem ſuam, & ſequitur me, non eſt
me dignus. Matth. Io. 35.

I

Bimelech ducem ſuum omnes milites ſecuti ſunt, ubimontem
Selmon aſcendit, & arreptâ ſecuri arboris ramum præcidit,
humerisque impoſitum aſportavit, ad milites ſuos de monte
ſucclamans: Quod me vidiſtis ſacere, citd facite. Igitur certatim ramos
de arboribus pracidentes ſequebantur ducem.
Dux noſter Chriſtus eſt, præit ille, & humeris ſuis non arboris ra-
mum, ſed crucem graviſſimam 15. pedes longam & 8. latam in mon-
tem Calvarium aſportat, viâmque ſuo ſanguineſignat. Sequamur &
nos hunc ducem noſtrum, crucémque cum eo generoſo feramus ani-
mo, quia non eſt in aliquo alio ſalus, niſi in Chriſto Eſu crucifixo: Qui
non accipit crucem ſuam, & ſequitur me, non eſt me dignus, .
2. De Simone Cyrenæo refert Sacer Scriptor: Et angariayerunt præ-
tereuntem quempiam, Simonem Cyrenæum, venientem de villa, patrem Alexandri &
Ruſi, ut tolleret crucemejus. O ſi ſciviſſet ille Cyrenæus & alienigena, quis
eſſet ille homo, qui prior illam crucem portavit Q ſi ſciviſſet pariter
eandem crucem Heraclium Imperatorem ſumma cum veneratione
humeris ſuis, habitu vili indutum, ac pedibus nudis portaturum, ſine
dubio illam exoſculatus, humero paratiſſimo excepiſſet: Salye crux pre-
tioſa! .

* .*

Cumque eſet manè, cogebant eum Angeli, dicentes: Surge, tolle uxorem iuam, G

duas filias quas habes: ne & tu pariter pereas in ſcelere ciyitatis. Sed eductus

paulè pèſt agnovit beneficium, & gratias Deo & benefactoribus egit.
Ita & Simon ex oppido Cyrene per milites & Judæos compulſis ii⸗
. 5* . . 12

„„

Loth prorsus invitus ab Angelis ex civitate Sodoma extractus eſt:

mi Ge

a au Geleni,
AüfunCedeon,
ltmitumun, Me
Crfini, atendam
ienlin; atenca
Gerearunmvincamn
Fefmmonn Imienur
bhi, üdninm
uimtſägfal
W ne
Karſnwiu

Aenlt:
get5,

WI
mnes

Vanunat.

r m n

tifint ubinonmn
rSramumorxcidh
iltes Mosemont
urmnciſ

isdonatborst⸗
KNuminmd⸗
cnot. Rräral
eetcldKnnlcid

o Cincnefm

: Banr innn
Eyl, gate H*M
uos & Menn,
t;Onſn
umm cun ,
sndisgo

0 cceyilen 1

—

u

adeocotmenl
cated. emdn

Aeud
8 urgen u⸗ ,
ler

De ſequela Ebrifti cucem praæferentis. 179
Chriſti crucem, ne tot fatigatus ac cruentatus vulneribus in via defi-
ceret, in ſe reciperet, & ad locum deportaret ſupplicii; ubi à Deo in
ſide illuſtratus fuit, infinitas ei gratias egit, fuit enim Simon in hoeiti- Hadr. Lyr: de
nere compuncétus, profectusque exinde cum S. Paulo Apoſtolo in Hi- hnitt Gla, lib.
ſpaniam Dertoſæ Epiſcopus factus eſt, ac vixit ſanctiſſime, faſtis Ec- 4. cap. I.
cleſiæ adſeriptus. Ex quibus ſ⸗ atis luculenter videmus, ideò à pientiſ-

ſimo Redemptore noſtro crucis translationem in humeros Simonis fa-

Ctam eſſe, ut intelligamus non eſſe ſatis ad noſtram conſequendam ſa-
lutem, Chriſtum ducem noſtrum prætuliſſe crucem, ſed inſuper o-
portet, ut & nos crucem noſtram poſt eum feramus, juxta illud Veri-
tatis: &i quis vult venire poſt me, tollat crucem ſuam, & ſequatur me. Matth. 16,24.
3. Immortali laude dignus eſt Armiger ille, qui onathæ principi .
ac hero ſuo in bello contra Philiſtinos inſerviebat, ejusque ſolebat
portare arma, ad quem Jonathas: Aſcendamus, ſequere me, tradidit enim I. Reg. 14.12.
Dominus eos in manus Irael z aſeendit autem Jonathas manibus & pedibus reptans, &
Armiger ejus poſt eum. .
Per Jonatham, prout alibi diximus, Chriſtus dulcis ille onathas
adumbratus eſt, ad petram Golgothæam & prærupta montis cacumi-
na crucem ferens, atque præ laſſitudine virium manibus & pedibus
reptans. Tu anime mi, ſis ille Armiger, & aſcende animosè cum eo
ad Calvariæ collem, portans crucem tuam poſt eum, & ſi difficilis vi-
deturilla via, Dominus præceſſit, ſervum oportet ſequi: Seryus non eſt foan. I5. 20.
major Domino ſuo.
4. Gedeonem virorum fortiſſimum adversúùs Madianitas bellum
gerentem, ſecuti funt de nocteintempeſta viri trecenti electi, cum eo
tubam, lagenam ac lucernam portantes; ad quos Gedeon: Quod me judic, 7. I7.

ſacere vileritis, hoc facite: ingrediar partem caſtrorum, & quod ſecero ſeltamini,

quando perſonuerit tuba in manu mea, vos quoque per caſtrorum circuitum clangite,
& conclamate Domino & Gedeoni. En aſcendit cum ponderoſa cruce in
montem plus quàm Gedeon, ipſe Chriſtus ac Dominus Deus noſter,
ut caſtra Madianitarum, Mundi ac diaboli ſubvertat. Eja generoſi
milites Chriſtiani, aſcendamus & nos poſt eum, & non inferamus cri-
men gloriæ noſtræ; aſcendamus, inquam, ut diabolum, mundum,
carnem & peccatum vincamus: Exeamus igitur ad eum extra caſtra, impro- Hebr. 3. 13.
perium ejus portantes. Imitemur illum fideliſlimum Davidis ſervum, cui
nomen Ethai, qui Dominum ſuum regem exulantem & profugum,
poſthabito omni vitæ periculo, ſecutus eſt: Oit Dominus, & pivu Dominus z2. Reg. 15.21.
meus Rex. Quoniam in quocunque loco fueri Domine mi Rex, ſive in morte, ſive in
rua, ibi erit ſeryvus tuus,

£ 2 F. Mi=

180 Conſideratio XL VII.

5. Miror, quare Sponſa illa dilecta amantiſſimum Sponſum ſuum
Cant. 2. 9, cervo comparaverit: Similis eſt Dilectus meus binnulo cervorum. Et quare
cervo? Obfſerva: Cervus ſi flumen aut torrentem trajicere diſcupit,
Plinius lib. 8. prius vocem in ſylva edit, & ad ſequelam ſuos vocat ſocios, cum qui-
cap. 32, bus ad ripam vadit, primusque cornua ſua, tanquam crucem ſupra
dorſum ferens, animosè flumen intrat, quem ſequitur ſecundus capi-
te ſupra tergum ejus poſito, & ſic de cæteris, ubi ſemper unmus alterius
dorſo caput imponit, & ſic feliciter adlittus alterum transnatant. Ita
Plinius; unde lemma: Mens omnibus una ſequendi; Vel ſi mavis: Alternis fa-
Matth. 8. 19., vilis labor; aut illud ex S. Matthæo: Quocunque ierit. Talis cervus, vult di-
cere Sponſa, eſt quoque Dilectus meus, qui primus per torrentem
paſſionis ſuæ ad alterum & æternæ felicitatis portum transnatavit,
crucem ſupra dorfſum ſuum ferens, viämque monſtrans, ac omni
Chriſtiano inclamans: Sequere me: Et nos illi terga vertamus?
S. Ignat S. J. 6. Hanc veritatem magnus ille Dei Servus S. Ignatius Soc.] Eſu
Fund. hebd. Fundator pulcherrime per nota illa duo vexilla in ſacris ſuis Exercitiis
2. p. I. propoſuit, ubi ex una parte Luciferum, Tartareum illum tyrannum
inducit: Imaginare, inquit, coram oculis tuis apud campum Babylonicum ducemim-
piorum, in cathedra ignea & ſumoſa ſedare, horribilem figurâ vultuque terribilem, qui
ſub ſigna ſua milites ſuos vocans, eis viam latiſſimam rectà ad interi-
tum aperit, in quem finem ſuos emiſſarios in omnem terram ablegat,
quatenuùs omne hominum genus ad peccata & imperfectiones indu-
cant, ut ſic æternùm aliquando fiant infelices: Convocatos damones innu-
meros per totum orbem ſpargit, nullis civitatibus &locis, nullisperſonarum generibus
immunibus relittis.
FxX altera parte idem Sanctiſſimus Patriarcha Chriſtum Eſum ſpe-
cioſum præ fillis hominum propè Hieruſalem in amæno campo ſtatuit,
crucem, tanquam victoriæ trophæum manu tenentem, qui optimus
ac ſummus Imperator omnes homines ad ſui ſequelam, vitàmque
Matth II. 28. æternam invitat: Venite ad me omnes, qui laboratis, & oneratieſtis, & ego refici-
am vos. In quem finem Apoſtolos ſuos, aliôsque ſervos ſuos electos e-
mittit, ut & ipſi pariter omne mortalium genus ad hujus cœleſtis du-
cis ſequelam, vitàmque meliorem & ſempiternam invitent: Apoſtolos,
diſcipulos, & miniſtros alios per orbem mittens, qui omni hominum generi, ſtatui G
conditioni doctrinam ſacrami & ſaluliferam impertiant. Et quis, obſecro, hunc
optimum Dominum ac ducem ſuum non ſequatur?
7. Proponit quidem Sathan ſuis ſequacibus dies videre bonos, car-
nis frui illecebris, amorem proprium & divitiarum, ſuperbiam vitæ,
honores, & plura alia mundana; ut ſic elati miſeri illi mortales in omne
vitiorum genus ruant præcipites. Chriſtus econtrà invitat ſuos ad in-
mik⸗

Cinpot
Alen an
4Aflinm Ape
nn a lti ebun n
ee
oemmcbin⸗
ninugnert
Ahrdoſien

imnachenann

Ree
„ m N
ntgin ,
tſoid.
Oamc.
lturkecungue
peruumusalen
intransnztant, 1l
mur: Amt 1
lsS Nt-
n N VNeNten
Nun tadRN,.
NONMNN, LA/N
Fertanne
lgnatindrli
ſicris ſsYyenin
n UMum trunmn
SlinintaN
ine tniin hll
m1ecliadintet .
tertuneblegt
eteciones ch⸗
urats enaned hti
llhnmn i

Orrinumſtim
mrno CN;
nentem, gli⸗
6 e itiͤ⸗ 4
ve Eerrcefie
lS adhoſusd
etwathinyi
fti hemuß a
lt is
atar!
liosſte⸗
widarum
mfenili

ecdai-

=
„

De ſequela Ohbriſti erucem præferentis. 181

militatem, contemptum ſui, paupertatem, carnis mortificationem,

crucéêmque patienté ferendam, ut ſic in omni virtute proficientes me-
lius ad vitam diſponantur æternam, atque ſic perpetuâ cum Amore
ſuo Crucifixo perfruantur gloriâ ac beatitudine. Oanima mea, erige
te, ad quid moraris? Conſidera ad quid creata ſis; Et quousque claudicabis z Reg. 1B. f.
in duas partes? Si Dominus eſt Deus tuus, cur illum non ſequeris?
8. Avis, quia dulcem aucupis fiſtulam ſequitur, & ob ſpem pauco-
rumgranorum in aream incauta volat, ex improviſo irretitur, & ve-
natori in prædam cedit: Fiſtula dulce canit, volucrem cùm decipit auceps Piſcis,
dum in undis vermiculum hamo affixum ſequitur, ſe ipſum decipit,
& interimit, unde lemma: Capio capientem. Ovis, dumm à facie paſtoris
remotapinguia ſequitur paſcua, à lupo capitur, & devoratur: Enſimi-
lem faciem illorum, qui demonem, mundum & carnem ſequuntur,
quorum Deus venter eſt, & finis interitus. Non ſic ſequela Chriſti, non ſic, ehilipp 3. rs.
dum priuùs per aſpera, ſed dein ad proſpera vocat; priùs fel, ſed exinde
melpropinat; prius per ſpinas, ſed tandem ad roſas ducit. O quàm bo-
num igitur eſt, ſequi veſtigia Chriſti præſertim crucem bajulantis!
9. Talis fuit S. Martinus Epiſcopus Turonenſis: Quia pauperculum
adhuc miles ſuâ veſtis parte contexit, Dominum ſuum crucifixum ad
Angelos dicentem audire meruit: Martinus adhuc Catechumenus, hac me veſte In Vita S.
contexn; Cui paulò pòſt Satanas glorioſus & purpuratus in ſpecie Chri- Martia. Ep.
ſti apparuit, ad quem Sanctus: Chriſtum ego nullum novi, miſi Grucifixum, tu
faceſſe. Ad Julianum Apoſtatam audacter dixit: Egoſigno orucis non elypeo
protectus, aut galeâ, hoſtium cuneos penetrabo ſecurus. In Epiſcopatu ſuo fidem
longè latéque propagans, arborem vaſtiſſimam & ſucciſam, in ſepro-
ruentem, ſigno crucis in alteram partem detorſit, & dæmonem con-
fudit; ad quem in agone rediens dixit: Quid adſtas cruentabeſtia? Nihilin me
funcſte reperies, & facto ſigno crucis eum fugavit. Vide ex his, quomo-
do omnia cooperentur in bonum illis, qui Ohriſti caſtra ſequuntur.

2 3 CON-

2. Keg. I4. 3.

Jenghen.
nupt agnip I.
Exhor. 10.

Luc. 23. 27.

CONSIDERATIO XLVIII.

Chriſtus crucem ferens cur dixerit
piis Mulicribus: Nolite flere ſuper me, ſed
ſuper vos ipſas flete?

Sequebatur illum multa turba populi & mulierum, quæ
plangebant, &lamentabantur euv. Luc. 23. 27.

Ie⸗ 5

Oab, ubi Abſolomum cum Davide patre reconciliare voluit;,
Thecuam miſit, & tulit inde mulierem ſapientem, quæ in ha-
bitu lugubri ad Regem ingreſſa, eum mirum in modum placa-
vit: Si quaſi mulier jam plurimo tempore lugens mortuum, & ingredieris ad
egem, & loqueri ad eum ſermones hujnscemodi & c. Quis, obſecro,
iſte mortuus, quem plurimo, imò toto vitæ tempore lugere debet ho-
mo Chriſtianus? Reſp. Homo iſte Chriſtus eſt, Deus & Homo, qui
pro nobis tanta paſſus, in cruce mortuus, acſepultus eſt, hunc, in-
quam, debemus omni vitæ tempore lugere, illique compati exanimo,
quòd tam indigna pro nobis indignis pati dignatus ſit.
Non Thecuitemaliquam propono hodie, ſed Sionidas, pias mu-
lieres, quæ amariſſimo planctu Chriſtum ad cadaveroſum Calvariæ
montem ſub cruce ambulantem deplorabant, triſtem morituro Eſu
leſſum canentes: Sequebatur illum, ait Evangeliſta, turba multa popuh &
muherum, quæ plangebant, & lamentabantur eum. Quid verò Salvator noſter
