Uirupatunee ſoli conſcientiæ noxas cuperent aperire. Primis Præſertim tempori-
rnto/a bus, ubi alios ſacerdotes „quos capellanos vocant, ad manus nondum
Hhabuit, ſœpe integros dies, & dimidias noctes auditione pœnitentium
crenki“ conſumpſit, & quod mirum eſt, hos Apoſtolicos labores per ſex an-
Penclrkcbd nos ſupra quadraginta eo fervore continuavit, ut, ſi ſuperficialiter
: t tantm computus fiat, intra horum annorum ſpatium facilè ultràâ
ll Ginther Unus pro omnibus: ꝗqua-

⸗

626 Epitome Vita
quater, aut quinquies centena confitentium millia eum conſtetaudiiſſe:
hunc decumanum laborem illi præ cæteris æſtimare noverint, qui ſacri
tribunalis moleſtias ab experientia didicerunt. .
Illud etiam frequenter obſervatum eſt, quèòd nunquam fuerit hi-
larior, quàm quò fatigatior: Cùm caput caſuum varietate laſſatum, &
ſtomachus diuturnis locutionibus exhauſtus vix ſibi conſiſterent, tum
ille præ lætitia cordis geſtire viſus, & ſæpe ad ſuos ſacerdotes coadju-
tores dicere auditus eſt: Laboremus Domini mei, & miſellas has ani-
mas è ſuis ſordibus eruamus!
Et verò ſingularem prorsùùs virtutem, ac efficaciam ad commo-
vendos peccatorum animes Dominus Deus illi contulit: uno oculo-
rum obtutu, una voce à vitiis abſterruit, ad virtutem traxit. Memi-
niſſe hic juvat illius fœæminæ, quæ ſicut omnem ætatem inter ſcelera
exegit, ita ad mortis confinia adducta nihil minàùs, quàm ſacram ani-
mi expiationem cogitabat. Aderant ſacerdotes, hortabantur, roga-
bant, minas, ac preces ingeminabant; ſed fruſtraneo labore: quippe
in ſilicem obduruit ægra, & obverſa ad parietem facie illorum pios
conatus fruſtrabat. Nuntiatum id eſt Domino Decano, qui veſtigio
adeſt, blandè alloquitur decumbentem, ſuæ animæ, & imminentis
æternitatis commonet: Verùm ægra iterum averſo ad parietem vultu
nec reſponſum referre. Hæſit ad hæc, & obſtupuit Dei famulus:
Mox capillitio apprehenſam objurgare, vultémque ad ſe retorquere
cœpit, auſtera voce inquiens: Ingrata creatura, non vis audire ultima Dei
miſerentis monita? Mirum dictu! illa tremere, fixis oculis intueri, quid
factu opus eſſet interrogare, demum ad omnia ſe paratam offerre.
Perſoluta exomologeſi modico pòſt tempore animam feliciter, utiſpe-
randum eſt, Deo reddidit, ante mortem faſſa, ſe unica voce & aſpectu
Domini Decani vehementiùs, quàn prolixis aliorum monitis, Ehor⸗-
tationibus fuiſſe commotam.

De Sstudio Orationis.

dotes, quas enumeravimus, non natura auſpice, ſed cœlo lar-
H Firore proveniunt, non de terra, ſed de ſurſum ſunt. Imbecil-
es nimium ſunt hominum vires, niſi ſuperna virtute roboren-
tur. Sanctus Rex David quidquid negotiorum arduum aggreſſus eſt,
non niſi præmiſſis in cœlum ſuſpiriis, precibusque aggreſſus eſt. Quid
mirum, ſi difficultates omnes ſuperavit, hoſtes proſtravit, res maximi
mo⸗

Ukilir (ones

vrei Kid
guen den
Aſmm
De ſen
cCumihtrd
un vi
ium Awin
2 munebat.
ern uforn
Cromn ga n
di Peis e
ſtando⸗ I n
usmelintt
Aitdand
cathelrt Mr
ſtruckore ie
tenerrinosl
Aslibni, N
elmuun.
ſienuniiri
Neptinmler
Iun Alar, bau
Motesintwari
Omded elo
Ronimonimm
Hocontin
Alis, gobuan
Matioenenu
guiefns aen
cimemnde
Cere eppelt.
Tumns !
ſeptennio niten
Dberbettn
ecumflkn
lanlnckuin
Ie etſt,int
Analin li

fonct
etcirit

miluetment, Venerabilis Domini Authoris. 6 .

timnentin, momenti feliciter compoſuit? Audiamus Sanctum Ambroſium: Nun S. Ambr. I.
n. quam Dayvid, niſi conſulto Deo bellum adorſus eſt, ideo in omnibus victor usque fl. 55.
odmnngun ad ſummam ſenectam evaſit. .
Numn vatietatelt De Venerabili noſtro Antonio dicere fas eſt, quòd omnem vi.
iſbiconiſten tam inter orationis frequentiam peregerit: Summo manè, cùm non-
ſuos ſicerilt dum ſol cœlum conſcenderat »jam animum ille ad lites elevabat „&
imei, Enilleg pium aliquod meditando myſterium mentem ad quosvis diei eventus
præmuniebat. Habebat in interiori cubiculo Chriſti Crucifixi Ima-
eſſeacmd Linem ad formam Thaumaturgicæ Crucis Biberbacenſis exſculptam,
iconollt on. oram qua humi obſervatæ ſunt duæ ſcrobes in aſſere ad formam
AWittent uſti pedis excavatæ, quæ nobis indicio ſunt, quòd hic plerumque
Nen aineninet ſtando, ut ſomni importunitatem vinceret, ſua ſuſpiria, ſuas vigilias,
A ſuas meditationes frequentarit.
minns, auunſun Ait Sanctus Auguſtinus: Crux, uli fiva ſunt membra patientis, ſacta eſt . Aug. apud
tes horn Athedra Magiſtri docentis. Non igitur mirum, ſi hoc Magiſtro, hoc in-SPeranæ. de
fulrmneolten ſtructore ille tam inſignem rerum cœleſtium notitiam, & præſertim kef. Dom.
mieten heelin tenerrimos Dominicæ Paſſionis affectus adeptus ſit, quibus pleni ſuntt. .
noecamo, en. illius libri, pleni olim erant diſcurſus. .
aine, Eimn Reliquam diem omnem orationibus, quas jaculatorias vocamus,
ayetadaien frequentifſlime interpolabat, & quemadmodúm Martha inter culinæ
Obltupuit Deikm . negotia, mulier Evangelica in medio turbæ, Anna Samuelis Mater co-
tümq ue le eun ram Altari, Paulus in carcere, Ezechias in lecto, Jonas in ventre ceti,
4, n ith Moyſes in mari orârunt; ita ille inter quævis negotia collecta mente
us oellsimei cum Deo colloquebatur, ad amuſſim obſervans illud Sancti Chryſo-
Nnia ſe palatum ſtomi monitum: Non ſinamus horam elabi, in qua mentem non extollamus. §. Chryſ-apud
S . . .Chryſ. apu
umkiutni Hoc orationis donum, & hauſta exinde chariſinata ſicut latere eundem p.53.
6 ncanctli alios „ quibuscum verſabatur „non poterant; ita magnam illi exiſti-
lorummonith mationem apud omnes conciliabant. Frequens erat eorum numerus,
. qui ejus ad Deum interceſſiones enixè implorabant, & reipſa effica-
ciam earum experti ſunt, quorum quatuor præcipuè hie teſtes addu-
cere expedit.
. Primus eſt IIluſtriſſimus quidam S. R. I. Comes, qui integro
ſeptennio infœcundéô conjugiô victitans ad Sacroſanctam Crucem in
⸗ V Biberbach peregrinatum veniens rogabat Dei famulum, ut ſuis ipſe
auſpiee, lalce precum ſuffragis ſibi prolem impetraret, non defuturum ſe, quin
Crfumſint. 1. ſacroſanctæ Cruci munificam gratitudinem eſſet exhibiturus: quid
Berns Mtu 17 ille? We difidat, inquit, Excellentia Veſtra, intra unius anni ſpatium maſcula prole
arGrum ger 4 latabitur. Et reſpondit vaticinio eventus: in cujus rei teſtimonium extat
e ageſis 4 Biberbachii pretioſa caſula auro largiter intertexta, quam memoratus
bgt,re Illuſtriſſimus Comes in grati animi teſſeram huc dono conſignavit.

KKkKkKk 2 Alter

7

625 Epitome Vita

„ (e wider
Alter eſt Parochorum quidam, qui propter inſolentiam faucium 4 –
raucedinem articulatam vocem, acomnem loquendi facultatem diu- Celentl “M
turno tempore amiſit. Biberbachium veniens opem & auxilium ex da la⸗
Venerabili Antonio quærit: Eat, inquit ille, & Sacrum peragat coram tdan
heneßfica Crucifixi efigie, quod ſi confidenter fecerit, mali remedium manifeſtè expe- ſeiratn det
rietur. Dictum, factum: recuperavit ille ſonoram vocem ad ſacrum mudn n
prædicationis munus, aliâsque Parochorum functiones denuò factus Hiir,
idoneus. Iumnitd
Tertius teſtis eſt perſona quædam maleficiis gravata, quæ malo- ho,li⸗
rum ſpirituum, quos volatiles vocant, incurſibus mirum in modum int: iuri
infeſtata, vice quadam ex vehementia dolorum vix non ad inſaniam bechlein tu
redigebatur: Auxilio quidem venerunt juvenes quidam ſacerdotes, qui Aer eo tbig⸗
precum, & ſacrorum verborum adminiculò compeſcere paroxiſinum ohnmunmctent
nitebantur, ſed fruſtraneo conatu: illa ſpuere, oculos circum circa Exhnc mn
Matth. 17. 20. VoOlwere, ac ejulare pergebat, quia hoc genus dœmoniorum non ejicitur; echesutnet
niſi per orationem & jejunium. Cùm ecce! adventans Dominus Decanus ereutt N
afflidæ mulieri manum ſuper caput imponens his verbis: Sacerdos Dei Aiinſcliucin
tibi manum imponit, & parùm ſubmiſſa voce orans confeſtim miſeram Grehetente
ad animi ſerenitatem non ſine magna adſtantium admiratione reduxit. It Hyialniin
Quartus denique hujus rei teſtis non ex hac vitæ mortalitate, ſed Pererindenl
ex animarum immortalium numero adducendus eſt, qui Venerabilis tgilipenolen
Antonii preces ac ſuffragia efflictim rogitabat: Cùm ille quondam, Wtiunihhmn
neſcio cujus negotii cauſa, ſub diluculante veſpere domum rediret, MümkcuN
ecce! ſub ipſo poſtium limine ſpectandum ſe præbuit vivum, non niſi en MOnin
oſſibus conſtans ſcheledon. Cohorruit totis artubus Vir Dei, & ooblncdpleenu
unum aut alterum ſuſpirium ſibi audire viſus, ſpiritui in pace abire juſſo nicanstmum
ſacram benedictionem impertiit, additis promiſſis, ſe ſequenti die pro AKectue, han
hac anima incruentum altaris ſacrificium litaturum. Diſparuit viſum, nore, 1 in
. nec deinceps apparuit, uti ſperare eſt, ope & precibus promiſſis è pia- Clentettgen
cularibus flammis ad beatam æternitatem translatum. Uts inolsnn
5 IX Huicad eumemmn
O2 „Alterun
De ejus Humilitate. hulr e
Uantè in alienis oculis honoratior, tantò ſibi erat deſpectior, ut ludhnn
S. Bern. ſerm. meritò uſurpari hùc valeat Melliflui Bernardi effatum: Magna & nsahper,

13. in Cant. rara virtus prefectò eſt, ut magna licèt operantem magnum te neſcias, & ,larvkihtd
manifeſtam omnibus te ſolum latere ſanctitatem, mirabilem aperere, & contem- mnlcnſcuat
ptibilem te reputare, hoc ego ipſis virtutibus mirabilius udico. Verba hæc Divi 4 mn lmennter,
Bernardi vivi colores ſunt, quibus Venerabilem noſtrum Antonium Aellninit

4 tjhnn⸗

Venerabilis Domini Authoris. 629

Pter indent
loquend- depinxæiſſe videtur. Magna, quis inficias eat, operatus eſt uti ex præ-
ſend dpen cedentibus abundè conſtat, & tamen magnum ſe neſciit.
le,nn SW Si quando interdum contigit, ut inter familiares diſeurſus inexſpe-
niinuiau LCtatus quidam encomiaſtes aſſurgeret, qui ei de præclare geſtis, de ſu-
noram hen ſcirata à fundamentis magnikca Kclelis 5 de inſatiabili animarum zelo
ſunckineeen laudem diceret, auditu planè viséque jucundum erat, quanta prom-

ptitudine proruperit in illud Davidicum: Non nobis Domine, non nobis, Pſal. 113.
ſed nomini tuo da gloriam, quem ille Verſiculum ita venerabatur, ut
pſallendo, aut recitando horas Canonicas aperto ſemper capite enun-
tiarit: quaſi fateri vellet: Magne Deus! Tu ſupremus artifex es, ego
imbecille inſtrumentum: Quidquid à me boni fit, te auctore fit: Et
vel ex eo tibi gloriæ incrementum accreſcit, quòd ad tuum honorem
Pconheſekehri infirmam creaturam exhibere, & uſurpare velis!
ete, Cllslin Ex hac animi demiſſione oriebatur ingens rerum externarum de-
Cenonene ſpectus, ut ne tangi quidem iis rebus videretur, quas alii laboriose de-
enms Dorim pereunt: Miratus eſt orbis ſuperioribus ſæculis Gregorium Magnum,
Höelsti quuii in ſolitudines & eremos ſeſe abſtruſit, ne ad Pontificatus apicem
orm Nſlinm evcheretur: Miratus eſt Ambroſium, qui Mediolano profugus abiit,
iumadnimrn ne Epiſcopali thiarâ coronaretur: Miratus eſt Chryloſtomum, qui
uewtemoIn peregrinus & exul in alienas terras profugit, ne ad clavum Eccleſiaſtici
ds et, quiſen regiminis extolleretur? Miratus eſt alios, qui ſublimes dignitatum ho-
t: Cümiem nores cum infima ſorte, mundi applauſus cum contemptu, divitiarum
ſehetedonmm affluxus cum voluntaria egeſtate permutârunt: Sed & miretur Vene-
Nrzbitinmmn rabilem Antonium, qui oblata Romæ honorum faſtigia, & in patria
andbis IrO noſtra opulentas parocias, inſignes Eccleſiarum collegiatarum Cano-
iitiinpcetm nicarus tanta animi conſtantia, & firmitate rejecit, quanta alii ſolent
ilo,le edlenit affectare. In aulam Magni cujusdam Principis voCatus, & grandi ho-
rum. Dimde nore, ac pinguibus præbendis cumulandus illud Divi Apoſtoli fre-
GE Adquenter repetiit: Chriſto confixus ſum Guci, quaſi dicere vellet, ſe chari- Gal. 2. 19.

feis Nrnt,ie
urſibus mirunin
Nrum vin non adt
nes uidamtgcnte

busronnld
eehucten tftatis vinculis amantiſſimæ Cruci ſuæ indiſſolubiliter affiæzum eſſe, &
H huic ad extremum usque halitum conſtanter deſerviturum.
Alteram veræ humilitatis dotem Melliffuus Bernardus his verbis
dilaudat: Manifeſtam omnibus te ſolum latere ſanctitatem. Hæc enim verèò s. Bern. ubi
, ſanctorum hominum aſſuetudo eſt, & prærogativa, quantò aliis ma- ſuprà.
bjert ehen jores apparent, tantô magis ſibimet ipſis vileſcunt. Si cauſam hujus
riekmm A rei quæras audi Doctiſſimum Abbatem Rupertum: Magnum, inquit, Rupert. Abb.

Anis ac praclarum ſpeculum humilitas: En! ſpeculum vocat humilitatem: quem- ¹n Joan., l. I,
tun len agdmodum enim hæc ſpeculi proprietas eſt, ut quidquid extrâ ex parte
ln Telmtn dextra conſiſtit, intuùs ex parte ſiniſtra præſentet; ita demiſſæ ejus-
hir . modi mentes generoſos virtutum ſuarum actus ut ſiniſtros, & de-
n nolkun ,,
KKkkk 3 fectuo-

Go Epitome Vitæ
fectuoſos intuentur: O quoties hic Dei ſervus, dum de ſeipſo loque-
batur, indignum ſe facerdotem, ſervum Dei inutilem nuncupare eſt
ſolitus, quin imò publico typo non una tantummodè vice ſeſe ſub-
ſcripſit: Peccatorum miſerrimus. Tu, quisquis iſta legis, cogita, quid de
te ſentire debeas, Deumque audaéter precare, ut ejusmodi peccato-
ribus orbis repleatur univerfſus.

.⸗ F * X.
De auſtera illius Pœnitentia.

Riusquàm vitæ auſteritatem, quam tenuit, commemorem, inter-
rogare libet, quid ergo Vir Dei in ſe repererit adeò culpabile, quod
prolixa, ſeverâque caſtigatione expiatum ibat? Si munquam aliàs,
certê ad hanc interrogationem ignorantem me profiteor: illi omnes,
qui per viginti, aut triginta annorum familiaritatem accurata obſerva-
tione dicta & facta illius notaverant, teſtimonium perhibere poſſunt,
quèd nullo non tempore hoſtili averſione proſecutus ſit peccata omnia,
eâque præ cæteris maximeè, quæ animi integritati, caſtimoniæque re-
luctantur. Vis aliqua hujus rei exempla?
Cùm anno ſalutis milleſimo, ſexcenteſimo, octogeſimo quinto
cum geminis ſacerdotibus, viæ comitibus Romam peregrinatus Flo-
rentiam nobiliſſimam Italiæ urbem pertranſiret, inter alia urbis me-
morabilia in aula magni Hetruriæ Ducis vidit caveas, ac clathros, qui-

bus ferociſſima omnis generis animalia aſſervabantur: conſpexit par-

dos, leones, urſos & quidquid ferox inter ſylveſtres Lybiæ receſſus na-
tura enutriit. At ecce! dum redeunt, in ipſo atrii porticu impudens
quædam Megæra hærebat, quæ non ſoluùm habitu & geſtu, ſed & pro-
caci alloquio laſciviam ſpirabat. Quid ad hæc Antonius? ad viæ co-
mites converſus verecundum inter ruborem ajebat: Fugite ſocii! hæc
bellua belluis omnibus, quas vidimus, atrocior eſt.
Domi, quantùm fieri poterat, fugit blandas has belluas, earum-
que cohabitationem: Nunquam eas aut ſuæ menſæ adhibuit, aut eo-
dem hypocauſtô uſus eſt. Quin etiam in ultima lethali ægritudine
earum obſequia, quantum poterat, devitabat, & cùm virium imbe-
cillitas exigeret, à viris, ac præcipue à fuis ſacerdotibus petiit adjuvari.

Verbo: in ſuis actionibus modeſtiſſimus, in converſatione innocen-

tiſſimus fuit, ut non minùs hac morum honeſtate, quam efficaci præ-
dicatione animos traheret ad virtutis amorem. Olim in veteri teſta-
mento inter alias cæremonias requirebat Divinus Legislator, ut in
2 fiumbria

urelieln
4 pertian
un Datrun
cti Neſrroe
Vumr teni/1
Panni orpii
menute
NAnmuinnd
e,Alllge

eeid qban

. 6bo KEpork
lErum nodlen
Ontenihanone
Inam nopsr,
ungulumele
iy ur teltze
oftolci n
Konn, etianten
bermontusdh
okrptumanen
eem inntim nel
neſbntensin
ARamium kuiſie
Crrhhemilüilinen
Eeidoglunpenn
adternmgten
Gerecepiokuate
vorum angoin
emormicohnna
Reminiort
Uem Rubi oeuns
eemloeumonmn
lentaln n
Deuminttbocti
Nenteoninn
Me ne
umn
erlih
lgmiale

4
Eyns, ccet

Neiinmtlen 1
dntunndl
biſtilers c
ae, efumne

Hiteytu

it,conmenate
pererſtaleholhte
umbbat, Fnnn
nme profteor U
rinten aonnn
moniumperhbeer
Olecutusſtpecent
rikti, ainann

lmo, Nddogelm
Romm peregehn
ret, imer dum
t eares,Achin⸗
bantur: hel
elreslybires
Coatrüportcumm
bitu Egelhhttl
Ee Amronins i
ebat: Egieſe
lor et.
Cs hub bellu,
menlr alhihni,
lima kettuin
Ccum ſin

5 t
lochuſei

atone

3

conve⸗
Ginnnet

. ,leen,1
,Ne Led,
inasle

☛

Venerabilis Domini Authoris. 6gr
fimbria veſtis ſacerdotalis unà cum tintinnabulis mala punica annecte-
rentur: per tintinnabula intelligi vocem prædicationis frequens ſancto-
rum Patrum expoſitio declarat: ſed quid per mala punica ſignificari
vult? Reſpondet Doctiſſimus Rupertus, eſſe verecundiæ ſymbolum:
Nam verecundia (addo ego morum modeſtia, & vitæ innocentia ) ſus Rupert. 1. 3.
ſilentis non minus æ dificat, quaàm ſermo prædicationis. in Cant,
Tametſi autem omnis converſandi, vivendique ratio in Venera-
bili Antonio innocens eſſet, & ſine nævo, nihilominus auſteram ſem-
per, talémque tenuit vitæ methodum, quæ credi poterat ad expiatio-
nem neſcio quantorum criminum fuiſſe ſuſeepta. Taceo moderatam
in cibo & potu frugalitatem, taceo repetita jejunia, taceo protractas
in ſeram noctem vigilias, taceo frequentatas ſtando, aut flectendo
contemplationes: IIlam verò piam ſævitiem tacere minimè poſſum,
quam nobis prodiderunt reperta poſt obitum inſtrumenta, videlicet
cingulum aculeis horridum, flagellum, ac catena ferrea uſu benè attri-
ta, quæ teſtes erant luculenti, acrecentes, quòd innocens corpuſculum
Apoſtolicis animarum laboribus, & diuturnis ægritudinibus exhau-
ſtum, etiam tempore jam canæ, infirmæque ſeneéctutis horrendis ver-
berationibus dilaniarit: Erat inter domeſticos nonnemo, qui aliquan-
do ſtrepitum catenæ ferreæ audierat, dum ille ante nocturnam quie-
tem in dorſum inclementer ſæviebat: Altera die facta deſuper men-
tione ſubridens diſſimulabat omnia, inquiens: Sileret hac de re „non
niſi aurium fuiſſe deceptionem. Alia vice, cùm in Eccleſiæ ſacriſtia
quædam illi litteræ è manibus exciderant, confeſtim quidem inclinavit
ſe delapſum papyrum humi ſublaturus, ſed ecce! præterquam, quòd
ad terram usque pertingere non poterat, toto vultu inſolito rubore ar-
dere cœpit, luculento adſtantibus argumento, quòd ab acuminoſo lum-
borum cingulo impediretur, dum ex inclinatione corporis non ſine
enormi dolorum augmento altiùs ſeſe aculei in carnem immergebant.
KReminiſcor hic Patriarchæ Moyſis, qui à Domino Deo ad viſio-
nem Rubi vocatus juſſus eſt calceamenta de pedibus ſolvere. Supra
quem locum commentans Theodoretus, terram illam ait fuiſſe maxi-
mè ſenticoſam, plenam vepribus & ſpinis: Accedens igitur Moyſes ad
Deum in rubo deliteſcentem ſentire debebat veprium punctiones, præ-
cipiente Domino, uti loquitur Theodoretus: Gradere nudis pedibus ad me Theodoret-
per ſpinas. Per rubum ardentem Sanctus Gregorius Magnus Chriſtum q. 7 in Exod.
Dominum, & hunc Crucifixum præſignari docet: Cui conſonat Cor- S. repor. 9.
nęlius à Lapide: Verbum Dei in rubo, Verbum Dei in cruc.. Quemadmo- C Beeſeian.
duùm igitur Moyſes ad rubum accedere non poterat, niſi ſpinarum acu hic· P.
leos perſentiret, ita Venerabilis noſter Antonius ad ſuam Crucifixi ima-
ginem

Exod. 33. v. 5

632 Epitome Vita
ginem incruentam Hoſtiam oblaturus accedere nolebat, niſi aculeo-
rum doloribus carnem affligeret, & hoc ipſo auſteritatis genere ſe red-
deret Divinò alloquiò digniorem.

„ S XI.

De ejus Manſuetudine in injuriis
Arùm facit, quisquis externa ſolùm afflictatione carnem coërcet,
niſi etiam internas animi paſſiones frænare, iræ vehementiam

tantò difficilior eſt, quò hoſtis domeſticus, & nobis congenitus perti-
nacior. Dic quo tempore glorioſior erat David, an dum Goliathum
debellavit, aut dum Sauli infenſiſſimo hoſtipepercit? Vicit quidem,
ſtravit, expugnavit gigantem: Laudo, ſed nonne fortior eſt, qui ipſum
Davidem vincere noverit? Non dubito: igitur fortior erat David,
3. erſol. dum à cæde Saulis abſtinuit, ait Sanctus Chryſoſtomus „quâàm gigan-
x. a, anz, tem proſtravit, quia tunc ſe ipſum victorem gigantis devicit-
Perſpiciamus modò, quàâm fublimi perfectionis gradu Venerabi-
lis noſter Antonius plemum paſſionum ſuarum dominium ſemper te-
muerit. Etenim quod de Olympi vertice dicitur, qui ſuper omnem nu-
bium turbinem excelſior continuò ſerena cœli facie fruitur; idipſum
affirmare de illo licet, qui nullo aut calamitoſo eventu, aut malevolo-
rum nequitia, aut injuriarum improbitate ex æquanimi mentis ſtatu
dejici, vel in transverſum agi poterat. Ad particularia deſcendamus.
Cùm anno ſalutis ſupra milleſimum ſeptingenteſimò quartô Gaß-
lorum exercitus totam, qua latè patet, Sueviam, graſſationibus & de-
prædationibus vaſtaret, hoſtilibus copiis ad Lyci confinia delatis peri-
culum erat, ne annona frumentaria in Epiſcopali horreo Biberbachii
copiose aſſervata in hoſtium prædam cederet: quare extrema neceſſi-

* nua ſuſtentatione afſignatas providè, ac maturè ſelegit. Id indignéè fe-

invectus non ſolùm raptorem, impoſtorem, ſpoliatorem & quidquid
iræ impetus ſuggeſſerat, vocitabat, ſed & bilem omnem exquiſita inur-
panitate in eum effudit. Et verò conſultè ac prudenter egiſſe Domi-
num Antonium effectus comprobavit; quippe vix elapſoò biduòô in-
gruentibus hoſtium turmis res frumentaria omnis direpta, evacuata eſt.
Indignari igitur poterat importuno improperatori, niſi dudum didiciſ-
ſet Dsuriss benefactis compenſare: Quid exſpectas? Audi, & mirare:

tate plenas, & inſuper gallum Indicum, qui in tumultuoſa bellorum
tempe-⸗

reprimere, acrationis dominio ſubjicere ſatagat. Hæc victoria

tate, & rerum indigentia compulſus ſuas ſibi ſcaphas frumenti pro an-

rens officialis quidam laicus in optimum Virum palmaribus injuriis

paucis poſt diebus huic ipſi ſuo convitiatori litteras officioſa humani-

rpeltne u

Giwibulii:
Noin he⸗
Eyntsgneten
Jelantnti
iieinwin
rnutdligui⸗
0jt orſanmna
Eentigemrepe
Qris
uilidere cont
ſondeo,ite
mas Olnnis e
oraculiscepe
Propottonat
Ubus litersi
yenteret,

Celhin

honm lpele el
ſunmr alt alie
cini cotrond

Acrolucel
eſt 9 uIin
crucis ri
Atariss Gerfein
ln oratione tle
Dirabiliachons
Inls ſngulri 1
Ue Paſſonim
Wminorigntn,
Dmumumiget
Mhertnin ,

leultcihit

.
.

erennlctt Venerabilis Domini Authoris. 633

Alieiteigeen tempeſtate unicus ei ſupererat, dono miſit, rogans, ne ſibi porrò indi-
nari, & quod deliquerit, in bona pace remittere dignetur. O nobi-
lem ſanè, & ſui ipſius victricem animum! nonne hic Peum habet illud
. divi Paulini: In Chriſto triumphat, qui tunitam auferenti remittit & pallium? S. Paulin. ep.
11Muri Nolim hic producta narratione recenſere quantas contradictiones, 2. de perfecét.

Ribnecner ſannsque decoxerit, dum præter mentem, ſuaſionémque aliorum Ec- Chriſtian.
re, Nü n eleſiam fundituùs extruere cœperat? in ærario, ut fuprà inſinuatum eſt,
eſt an vi vigeſima, aut trigeſima pars ſumptuum erat recondita; igitur non
Xdbengn deerant aliqui, qui ædificanti illudebant: Hic homo πt adificare, & non Luc. 14. 30.
H potuit oonſummare. Quas ille oppoſitiones invicta animi conſtantia eluſit,
e identidem repetens illud: Dominus providebit.
eheriti ſin Quæris fortaſſe, qua arte & remedio animum in æquali tran-
neinirhe quillitate contra quoscunque ſiniſtros caſus noverit obfirmare? Re-
gitur ſortorenn! ſpondeo, inter alia remedia hoc illi ſolenne fuit: habebat elegantiſſi-
ſm,in mas omnis generis gnomes ſive ex ſacris codicibus, ſive ex Veterum
igantsbericl. oraculis depromptas, quas mirum in modum cuivis eventui callebat

dnsea proportionare. Erudita id genus proverbia tabulato ſui cubiculi majo-
n dommumemn ribus litteris inſcribere, & cùm ſiniſtram animi affectionem exoriri ad-
Ur,guiſiperln verteret, ſœpe ſæpiùs intueri ſolebat, ut ejusmodi intuitu quaſi
hcefum; ½ froeno exorbitantes animi motus compeſceret. Ita pro varietate tem-
efenk, utm porum legere erat: NWemo nocet niſi ſibi ipſi. S me perſecuti ſunt & vos perſe-
Leqummini ent- guentur, aut aliæ hujuscemodi ſententiæ caſuum, temporisque viciſſi-
rtieulraceem tudini accommodatæ.

enteſind un 4 .
n, gralitianbut .

eichnfnintet, De amore in SS. Euchariſtiam,

erel NQOAcroſancta Paſſionis, & Euchariſtiæ Myſteria, uti nemini dubium
ktse gin eſt, maximam inter ſe tenent affinitatem: Cùm enim in cruento
rbfueli, crucis Sacrificio idem ipſe Dei Filius oblatus ſit, qui per ineruentum

lelegt Hin- altaris Sacrificium quotidie in ara immolatur, recte Eccleſia confuetâ Eccl. in orat.
n Dmrhun illa oratione teſtatur, quòd Chriſtus Dominus nobis ſub Sacramento Feſt. corp,
lnends, mirabili Paſſionis ſuæ memoriamreliquerit. Sicut itaque hic Dei Fa- Ohriſti.
onpemei mulus ſingulari prorſus lumine illuſtratus fuit ad perſerutanda Domi-

uGenerH nicæ Paſſionis myſteria, prout ejus ſeripta luculenter comprobant: ita
in cn non minori agnitione, affectûque ferebatur in rodigium prodigiorum
ee maximum, idque tantò magis, quòd prioris illius myſterii tantum ha-
iiiadm byuerit vivam fidem, poſterioris verò etiam guſtum, & experientiam.
i Addn Senſit cibi hujus ſupernaturalis duloedinem ea affectuum teneritudine,
as CGe ut animi exuberantis delitiæ indiciis etiam externis ſe proderent, &

Giniher Unus pro omnibus. ſæpe-

634 Epitome Vita

ſæpenumerò inter ſacroſancta altaris ſacrificia uberes lacrymæ non tofemhn
ſine adſtantium admiratione, teneréque pietatis ſenſu defluerent. ericlon
Vulgare fert adagium, quòd anima amans plus ibi ſit ubi amat, Gidehheo
quàm ubi animat, id eſt, memoria & intellectus, voluntas & animi mo- facinus 65
tus omnes ſine intermiſſione illuc collimant, ubi objetum amatum de- un⸗ ne
tinetur: id quod ſacrum eloquium illis verbis inſinuatum voluit: UWei et, umgul
Luc. 12. 34. theſaurus veſter eſt, ibi & cor veſtrum erit. Idcircò Sponſa illa in canticis numimulu⸗
inceſſabili labore diu ac noctu, manè & veſperè erat occupata, quæ- um Eeln
rens, quem diligebat anima ejus. auklugoabn
Ejusmodi diligens, & dilecta ſponſa planè fuit anima venerabilis Getunno, Velin
Antonii: Chriſtum Euchariſticum iteratis vicibus per diem colebat, tlrvblior fuſe

frequentatis genuflexionibus venerabatur, amorosòô alloquiò ſalutabat.
In cubiculo ſuo menſulam, ubi ſtudiis vacabat, ita diſpoſuit, ut quam-
vis ſolares radii ſeribenti legentique perquam eſſent moleſti, nihilo-
minus faciem ſemper ad Eccleſiam obvertere, & illuc directè ad dile- Nuſkie

Gum ſuum in ſacrario latitantem ſua ſuſpiria emittere poſſet. Tresil
Verùm pauca hæc ſunt, majora percipe: obſequia externa com- ſelle
proportionantur intenſioni amoris interni, & tantò aliquis ad extra erit ni Gramm
obſequioſior, quò vehementior intrà urget ſtimulus dilectionis. Hinc yuunnl,
usque adeò demum excreſcere poteſt amoris vis, ut amans neglecto e
infunniine

ſeipſo jam ſolum conſideret amatum, in ejus honorem, utilitatémque
ſe totum, inſuper habito etiam ſuo commodo, aut detrimento, impen- Hliunpernengan
Gal. 2. 20. dat: Ita Apoſtolus Paulus de ſe ipſo fatetur: Vio ego nonjam ego, vivit Aenkes nümn
verb in me Chriſtus. Id eſt, prout verba hæc declarat mellifluus Bernar- Wren Dei Cen
§. ver erm. dus: Ad alia quidem omnia mortuus ſum, mea pericula, vitæ incommoda, Chmünanun
7 in quadr. aut ipſa mortis diſcrimina, non ſentio, non attendo, non curo: Siqud verò ſunte MMniſfonilek
Chriſti, hac vivum me inveniunt, & paratum. Vis hujus rei argumentum? SiChnituson
Audiheroicum Chriſtianæ fortitudinis exemplum, & rem prodigio ſi- Eucamlöchyr
millimam, ex qua facili conjectura deſumi poteſt maximus in Chri- Domimbiniunn
ſtum Euchariſticum amor, quem venerabilis noſter Antonius ſuæz ünm donnn
etiam vitæ diſcrimini antehabuit. Quicnenn
Contigit, ut ille moriturienti cuidam cœleſtem æternitatis alimo- Aubius tgin
niam præberet, ſed infortunato eventu: quippe æger ex ventriculi im- inierrteh
becillitate Euchariſticum Pabulum unà cum fœtenti ructu, ſaniéque ler Corge
evomuit. Quis absque nauſeabundo ſtomacho audiet iſta? Sed ecce! –
admirandam generoſitatem dignam Angelorum, totiusque cœleſtis cu- lNrr Nnn
riæ ſpectaculo. Condoluit intimo corde Vir zeloſiſſimus Filio Dei in inilni
obſcœno vomitu jacenti, à quo in opem vocari fibi viſus eſtillis Pſalmo- (eyotfinuga
Lſal. 68. 15. Krapin verbis: Eripe me de luto, ut non inſigar. Nec mora: Sacroſan- * l
as panis Euchariſtici ſpecies ſordibus colligit, & non obſtante puru- ſellen
. lento

„

ſin iesl Venerabilis Domini Authoris. 635
tatislerſicele lento fœtore, qui circa circum adhæſerat, non remorante manifeſto vi-
hans lsitile tæ periculo magna reverentia, & animi devotione ſumptas deglutit.

tus, oluntgdn Quid ab hæc, amice Lector? Tuo equidem judicio relictum volo, an
ubiobzechntn facinus iſtud haud mereatur vocari heroicum Chriſtiana fortitudinis exem-
bis ininmanmf plum, & res prodigio ſimillima, tum quia admiratu, quâm imitatu facilius
ed Slu eſt, tum quia id genus alia heroicæ virtutis exempla inlvitis Sancto-
pere ert n rum aut nulla, aut rata reperiuntur. Celeberrimus Kaderus ſimile quid Ra derus Bav.
enarrat de ſancto Salisburgenſium Archi-Antiſtite Eberhardo, & ſan- Sancét. Tom. 2.
ctus Hugo Abbas Cluniacenſis ſimile quid de ſuo Spiritùs Magiſtro Go-

lunefit rinn S H O.
RM deranno, veruùm hic ultimus expreſſis verbis adjicit: Laurentüi craticula Buccell. Me-
een „Nerabilior fuiſſet. Tu Judex eſto, ego ad alia per F nolog ben.
mmorosO Aloli 17s616 7r. . Xiln alia bergo.
N incihſin ReiIl. .
m elen mli De amore erga B. V. Mariam.

e, Kile creckr Ruſtràâ quis Filium quærit ſine Matre, fruſtrà ESLIM ſine Maria.
inemittere ole. F Tres illi orientis Reges Chriſtum Dominum inquirebant, & ecce
e: Ckſenienen ſtella antecedebat eos, donec veniens ſtaret ſuprà, ubi erat puer: Ad quæ ſa- Matth. 2. 9.
uunthalgisdr eri Grammathæi verba commentans ſanctus Euſebius advertit: Non
muluslettoag ſupra puerum, ſed ſupra, ubi puer erat, ſtellam ſtetiſſe. Ubinam ergo erat divi- HD Kuled, 4
Sri, utuudm nus Puſio? Reſpondeo, erat in ſinu Matris: Stat ſtella ſupra ſtellam, Maria Mich- Aca.
nonoken, ulni enim ſtella maris interpretatur, ut ſuis illa radiis indicaret, neminem ad Dei vo conc. 18.
Filium perventurum, niſi inventa Matre. Hac de cauſa ſanctæ, ac in-

aut cettimemn .
wa nocentes animæ maximo ſemper amoris affectu proſecuti ſunt inteme-
Echratnelfck ratamn Dei Genitricem, benè gnaræ, fruſtra ſe cœleſtium donorum
onl, itrium chariſmata quærere, niſi per Mariam. Si Chriſtus Dominus mare eſt,
Ileblc,

u Maria fluvius eſt, per quem Marinæ undæ ſupra terram effunduntur:
,NoNCℳ.: n . . . . „—
i leianun Si Chriſtus Dominus fons eſt & origo gratiarum, Maria aquæductus
hrid nmnh ſeu canalis eſt, per quem gratiarum ubertas ad nos derivat. Si Chriſtus
m Ere Erl Dominus infinitum eſt Gazophylacium, Maria theſauraria eſt, quæ cœ-
r ganm leſtium donorum prærogativas liberali manu diſpenſat.
uker Quid memorem ardentiſſimos hujus Mariani Sodalis affectus,
u quibus Virginem Dei Matrem tenerrimeè dilexit: Loquantur Sabba-
ſtemeten 5 thini & profeſti Virginis dies, quos auſtero jejuniò coluit. Loquantur
erperel ſtn „Afcræ Congregationes, ac confraternitates, quas in honorem Mariæ
enti MAO/“ aut noviter erexit, aut erectas indefeſſa ſedulitate propagavit: Loquan.
aAuetiltt „ tur ſacræ panegyres, quibus mellifluè eloquens velut alter Bernardus
totitognecq Virginis dotes dilaudavit. Et quid multis? Loquatur vice omnium
e eN 5 — . . ſib citul
eotlinis devotiſſimus ipſius liber, plenus Marianis affectibus, quem ſub titulo

icilseti Mlater amoris & doloris Thaumaturgicæ Virginis ſtatuæ in Eccleſia Duca-
Nr mmuis lis Hoſpitalis Monachii dedicavit. Quemadmodum ex ungue leonum,
nnod LIII2 ex

Joann. 13.

Eccl. 13.

Barz. ſerm.
26. n. 44.

636 Epitome Vitæ

ex pollice gigantem dignoſcere datur, ita ex unico erga divinam Ma-
trem affe u cæteros menſurare potes; hinc adjicere paucis libet illius
verba ex ſubmiſſiſſima dicti libri dedicatione exſcoripta: In quem ſinem ti-
bi b pretiok ſima Virgo bhumiliter ſupplex fſio: accipe ab indigniſſimo ſervo tus
quascunque exiles quascunque meritis tuis impares gratiarum act iones, & ne ſpernas
obſecrò hoc levidenſe opuſculum, quod horis ſubſecivis de tuis laudibus, ac Sd. sordis
tui doloribus compoſui: Erubeſco ſolummodò, öMater amoris, & doloris, quod
non omnes iſti apices; & charatcteres meo ſanguine rubeant, quem pro tuo honore, &
amore omni momento paratus ſum effundere. Et quia pro tot à te receptis beneficiis
plus dare non poſſum nec valeo, qudm meipſum: En habes à Domina! heéc viliſſimum
mancipium, & peccatorum coriphaum ad tuos ſacratiſſimos pedes humiliter pro-
ſtratum. Audi me? Benigna! & fave, ac tunc praſertim, quando ſuprema illa mor-
tis imminet hora. Hœc ille: ex quibus paucis, prudens Lector ſat multa de
Mariano illius amore poterit conjicere.
§. XIV.

De charitate proximi.

Ivinus orbis Redemptor in ultimo coœnaculo inter alia præcepta
ſuis Apoſtolis relicta ſingulariter inculcavit illud: Mandatum novum
do vobis, ut diligatis invicem. Itane mandatum hoc novum eſt? nun-
quid & veteris teſtamenti præceptionibus diligere jubemur? Nonne
charitatis legem ipſa natura in cordibus noſtris deſeripſit, dicente Ec-
cleſiaſtico: Omne animal diligit ſimile ſibi? Qua igitur ratione novum præ-
ceptum dicitur, quod ipſa naturali propenſione intimatur? Verum au-
di reſponſionem Doctifſimi cujusdam moderni: Hôc ipfo, inquit ,
mandatum novum eſt, quòd non propter naturæ ſtimulos, ſed propter
divinæ voluntatis beneplacitum diligere præcipimur: hinc addit cœli-
ſtis Magiſter: Stcut dilexi vos. Quemadmodùm Chriſtus Dominus non
meritorum noſtrorum intuitu non propter carnem, & ſanguinem, non
