mum Domini, ardenti oratione à Domino opem flagitans; & impe-
travit plus quàm petiit, ultor enim Angelus una nocte in hoſtili obſi-
dentium exercitu centum & octoginta quinque hoſtium millia pere-
mit. Tanta eſt veræ ſpei & humliliantis ſe potentia.

Si hoc olim in umbra, quid nunc in luce & veritate, ubi Chri-

ſtus per mortem crucis noſter Advocatus apud Patrem factus eſt? Quis,
ait Gentium Doctor; accuſabit adyersùs Electos Dei? Deus qui juſtificat: quis

ℳ

eſt qui condemnet? Chriſtus Eſus, qui mortuus eſt, imè qui & reſurrexit, dui 75

Murie Cifen
teſsNitn
am,ECGn
cue in omnlue
ehesn
o hee ſonn

Neinſnannmirgrn
..Denmlopecen
tUoinnio wocro,
Ulmmimäit: u,
um hkic ekrmnt mn
Nlurth. ſ.ginotche
unnullummmn
Cödamenänann
ilsappuinin,

mehon,
Unorneir
Ctlümom
ftninftingin
untiun,

1
Maes

en,
ny gin i un 4
ie,

on
le,
44 nanuenn⸗

Eln i
, i
lnon
l, unckn
Mrerce, A
gkatusal
unbra mo.
CenImmm, An.
Nepnemn, le
n ncs eNenn
1s Herncdunck
eſeiumenter

Tueifo Donin
iamaninarione
Hoccl,atle
rum, Chrits
e tecte Al.
trtun ornlrif.
nefto li no⸗
paarm Menat
Pwleneden
lugi, Wnce

runm ciritun
dereteyenntt
Arbaro iurift
,J. inthmmn
gagitanszlnf⸗
nodeinknün
oſtium mlne
eritate, hl
enlickuehi
puei

mum
SS

Crucifxus ſpes noſtra. 47

ad dexteram Dei, qui etiam interpellat pro nobis, exhibendo nimirum ſe
Deo Patri in Mediatorem, & cicatrices ſuas in paſſione acceptas ei
oſtentando. Quomodo ergo poterit eſſe repulſa, ſi hæc pro nobis lo-
quuntur amoris inſignia? Quis eſt qui condemnet?
4. In horrenda illa Benjamitarum clade, in qua viginti quinque
millia, & pugnatores ad bella promptiſſimi in ore gladii occiſi ſumt ,
ſolùm remanſerunt ſexcenti viri, quia ſibi & propriis viribus diffiſi,
fugiebant in ſolitudinem ad petram Remmon, in cujus foraminibus
& cavernis vitam ac ſalutem conſervarunt: Remanſerunt itaque de omni
numero Penjamin, qui evadere, & fugere in ſolitudinem potuerunt, ſexcenti viri;
ſederùmque in Petra Remmon menſibus quatuor.
Petra erat Chriſtus, ait S. Paulus; Foramina & cavernæ hujus petræ 1. Cor. 10. 4.
ſunt ejus 88. Vulnera & apertum latus ejus, in his ergo, anima Chri-
ſtiana, te contra omnes tentationum & hoſtium incurſus abſconde,
atque in omni adverſitate ſpem tuam in eis colloca, & experieris ,
quòd hæc ſpes non confundat. Imitare prudentem illam columbam
à facie rapacis milvi ad ſimilem petram volantem, de qua in Canticis:
Columba mea in foraminibus petræ, & in caverna maceriæ: Vel dic cum Pro- Cant. 2. 14.
pheta Regio: Quis dabit mihi pennas ſicut columbæ, & volabo, E&requieſcam; Pſal, 54. 7.
Què volabis? Aderucem Chriſti; Ubi requieſces? In cruce Chriſti &
in Sacratiſſimis ejus Vulneribus, in his tota ſpes mea & ſalus conſiſtit:
In Domino ſperans non inſirmabor. Pſal. 25, 1.
5. De nullo peccatore Chriſtus Dominus ſic conqueſtus eſt, quàm
de illo impio miniſtro, qui ipſi coram Judice iniquisſimo alapam gra-
viſſimam inflixit: Quid me cadis? Pientiſſime Eſu! quare non & alte- Ioan. 18. 22.
ram huic effronti miniſtro præbuiſti maxillam, ut tuum dogma
Matth. 5. 39. ipſo facto ſancires? N. S. Auguſtinus: JEſum non ſolum al- S. Aug. hic
teram maxillam iterum percuſſuro, ſed totum corpus ſgendum praparaſſe in ligno. apud Cornel.
Quòd autem taliter contra illum conqueſtus ſit, erat ille miniſter unus . Vrillus
211: ð . . . II. in Ioan.
ex illis apparitoribus, qui prius à Judæis ſubmiſſi fuerant ut ESLIM c. 4 ½.
comprehenderent, ſed re infectà, reverſus reſpondit: Wunquam ſielo- lo. 7. 46.
cutus eſt homo, ſicut hic homo; Nuncrursus à Eſu defecit, ut placeret
adulator nefario Pontifici, & ad partes diaboli tranſüt, percutiens inno-
centiſſimum JEſum, ſupra quod Didacus Niſſenus: Alapa gravis injuria: Did. Niſſ, Pol.
facies Chriſti ejus miſericordia. De nullo alio peccatore queritur Chriſtus, ut de ccl. l. 8.c. 3.
deſperantibus miſericordiam. Juvat hic audire devotiſlimum Bloſium: 7
Homo »inquit »Deum magis inhonorare nequit, nec majorem illi irrogare inju- lot Sacelle
riam, qulam ſi ob multitudinem, aut gravitatem criminum ſuorum deſperet de qus 1. fid. §. 1.
miſericordia.

Judic. 20,.47.

lii 3 6. O

S. Hieron. in
Pfal. 107.

Bloſ. ibidem
P. Z. C. I.

EPſal. 37. 4
Iſa. 53. F⸗

Job. 2I. 13.

Eccl. 2. 11.

Pſal. 90. 4,

g“ Conſideratio CXVI. Crucifexus ſpes noſtra.

6. O₰ ſi veniſſet adhuc Judas Iſcariothes, mercator ille peſſimus,
ad crucifigxum Eſum, antequam ſe in ficulnea laqueo ſuſpendit, & cre-
puit medius, ſine dubio à pientiſſimo Redemptore veniam & gratiam
impetraſſet; proinde recté S. Hieronymus: Pro clementia Domini hoc di-
cos quia magls ex hoc offendit Pominum, quod ſe ſuſpendit, quàm quia Dominum
prodidit. Et hæc cauſa eſt, quare DEus & Homo Chriſtus ad S. Catha-
rinam Senenſem dixerit: Pezcatores, qui in mortis extremitate deſperant de

miſericordia mea, multò gravius me offendunt, & magis mihi diſplicent hoc pecca-

to, quàùm omnibus aliis iniquitatibas, quas anquam commiſerunt. Qui enim deſperat,
contemuit apert? ipſam miſericordiam meam. OQ verba ſolatio plena?
7. O ſi hoe eſt, proutita eſt, ego, licet peccatorum omnium mi-
ferrimus, non deſpero, ſed dum ſpiro, ſpero: qui enim non ſperat in
Chriſtum Eſum & hunc erucifigum, beſtia eſt „& non homo. Et ſi
ſperat, ac confidit æger in ſuo familiari medico „ ſi reus in ſuo advo-
cato, ſi eæcus inſuo duce, eur ego non ſperem in mitiſſimo Salvatore
meo pro me erucifixo? Æger ſum, fateor, & non eſt ſanitas in carne mea,
ſed habeo in crucifixo Domino meo optimum medicum, qui poteſt
compati, & mederi infirmitatibus meis: Er livore ejus ſanati ſumus. Reus
ſum propter innumera deli a mea mortis & inferni „non tamen de-
ſpero, quia advocatum habemus apud Patrem JHum CObriſtum juſtum „» E& iyſe
eſt propitiatio pro peccatis noſtris, non pro noſtris autem tantuùm, ſed etiam pro
totius mundi. Cæcus ſum, quia omnis peccator eæcus, à via falutis
aberrans, ſed habeo ducem optimum, Dominum meum Eſum Chri-
ſtum & hunc crucifix um, qui deducet me in viam & in terram rectam.
Sperent proinde alii in Principibus, in quibus non eſt ſalus: ſpe-
rent in divitiis, de quibus in morte nihil aſſument; Sperent in delitiis
& ſæculi voluptatibus, de quibus Job: Ducunt in bonis dies ſuos, E in
puncto ad inferna deſcendunt. Speremus nos, optime Lector in DEO &
in cruentis meritis ac Vulneribus erucifixi )Eſu. Reſpicite filü nationes ho-
minum: Et ſcitote, quia nullus ſperavit in Domino, & confuſus eſt; Nullus
ſperavit in crucifixo Redemptore ſuo, & confuſionem paſſus eſt:
Sub pennis ejus ſperabis & .

S

CON.-

Tkbrye
(tenft

fenp uilt, e
ünrönentmmendie
Cinlggerherohe
kähmehſn
sTnnsCtcunktan
Aten ht aniiſ i
nhalent⸗mli ih
n, ſihe tagi
thurting Meni
nineindignonin
ter amantling d
fuumkiiimer
erim tonmi
1 (llr,
tncbſontin)
lodad her
lumn ſigei
gluin,
MuiC
Anumn, i e

ſunke

tuhrilerizn
ollheuf.

ANtie Dini,.
ngin
A c5
itafe n
Pcnnr loen,
ieuin en,
DNREg?
lumonmiamm'.
unmſekin
Ohhond. Rl
reubinkozce.
itiſimo Arror
ſintiß ontt Mun
Cm, Oi oe
ſolafiſcnmg Reri
,NOñ, tamen e
rſten, ”;,
1 s enmm
8, AWaſiluts
Nn r
oronmeden
NnCkkl: e
eren nCi
Orir hes el)
eor! un
jieteflitaie⸗
vugui
Onemn ulic

Veniamlin,

(0O) Sie 439

CONSIDERATIO CXVII.

Si vis evadere infernum, fuge, dum tempus
eſt, ad crucifixum JEſum.

Niſi quia Dominus adjuvit mer paulò minus hbabitaſ-
ſet in inferno anima mea. Pſal. 923. T.

I.
Ecte Propheta Apocalypticus & dilectus Chriſti Diſcipulus:
Quis non timebit te Domine? Et rationem ſubdit: Quia ſolus pius Apoc. I5.4.
es. Quis, obſecro, hic non obſtupeſcat tam mirabiſem loquen-
di modum, DEum & crucifixum hominem Eſum ideò eſſe
timendum, quia ſolus pius eſt? Si dixiſſet Apoſtolus, quia au-
ſterus, quia juſtus, quia rigoroſus es, cauſam & juſtiſſimam habere-
mus rationem timendi eum; ſed quia pius eſt, mitis & humilis cor-
de, & inſuper peccatores recipit, cur illum tantoperè timeamus?
Audi hanc ipſam Veritatem tuæ ſalutis amantiſſimam, dummul-
tis turbis circumſtantibus, & ſe invicem conculcantibus dixit: Dico Luc. 12.4.
autem vobis amicis meis: Ne terreamini ab his qui occidunt corpus, & poſt hat
non habent amplids quid ſaciant: Oſtendam autem vobis quem timeatis: timete
eum, qni poſtquam occiderit, habet poteſtatem mittere in gehennam. Ita dico vo-
bie hunctimete. Ecce piiſſimus eſt Dominus, & patiens in ligno pro ho-
mine indigno, vult tamen timeri ut Judex integerrimus, & amari ut
pater amantiſſimus. Proinde dum tempus eſt, ad eum in crucem
ſuffixum fügiamus, ne in morte æternis ab ipſo deputemur ſuppliciis,
habet enim claves mortis & inferni. Apoc. I. 18.
2. Quando Core, Dathan & Abiron Moyſi rebellantes, vivi à
terra abſorpti ſunt: Deſcenderuntque vivi in infernum, obſervat Scriptura, Num. 16, 33.
quèd ad hoc horrendum ſpectaculum omnis Iſrael qui ſtabat per gy-

7.

rum, fugerit ad clamorem pereuntium, dicens: We fortè & nos terra

deglutiat.
Anima Chriſtiana! heu! quot hactenus myriades & milliones ho-
minum, quia per peccatum DEO rebelles erant, deſcenderunt in in-
P fernum?

440 Conſideratio CXVII.

fernum? Si non vis pariter ad hunc tormentorum venire locum, fu-
ge juxta exemplum prædictorum Iſraelitarum, fuge, fuge ad clamorem
tot millium pereuntium, ne fortè in morte & te terra deglutiat, & de-
ſcendas in internum. Sed dices: Quèò fugiam à facie irati Numinis?
Pfſal. 30. 16. Citò dico: ad crucifixum JEſum: In manibus tais ſortes meæ, dicebat
quondam David, in manibus videlicet vulneratis, ſanguineis & cruci
afſfixis, in his tota ſpes ſalutis noſtræ debet eſſe repoſita: O beata ſors
in manibus Chriſti vulneratis, imò terebratis. Sunt quiſe exiſtimant
beatos, ſi bonis fortunæ affluunt, ſi in gratiis naturæ triumphant.

Ego autem cum Vate Regio omnem meam ſortem in Vulneribus Sal-

vatoris mei ejusdem manibus inſculptis locabo: Deus meus es tuy in ma-
nibus tuis ſortes me.
3. Loth, necum Sodomitis combureretur, per duos Angelos ab
Gen. 19. 17. hoc incendio mirabiliter ereptus eſt, cui in via dixerunt: Salva animam
tuam: in monte ſalvum tefac, ne & tu ſimul pereas. Anime mi! Si ab incen-
dio gehennali vis berari, & ſalvari in eternum: In monte ſalvum te fac,
hoc eſt in Calvario monte, ubi falus noſtra in cruce pependit, ubi
Chriſtus triumphavit, ubi gehennam;, mortem & diabolum ſuperavit.
O felix pietatis mons!
Chriſtus paulò ante mortem crucis, hoc eſt die Martis poſt Do-
minicam Palmarum, improbis & obſtinatis judæis mirandam ac ſi-
Matth. 23.33. Mul tremendam propoſuit quæſtionem: Seripentes, genimina viperarum »
quomodo fugietis à judicio gehenna? Ignoſce Domine! ego ſcio modunmn,
Ilo. 6. 6, quo poſſumus effugere à judicio gehennæ: Domine, ad quem bimus di-
cebat quondam Petrus, verba vitæ aterna habes. Sic & nos faciemus. Ad
te ergoſihimus, & mi JEſu! Amor crucifixe! ad te ibimus, eétiamſi
nobis miniteris infernum, ibimus tamen ad te, ad tua 88. merita &
Matth. I 1.2
4. Visne ſcire, anime mi! Num ſis futurus inter multos damnan-
dos, an inter paucos ſalvandos! Audi veritatem non ſine gemitu ac
Matth. 7. 14. Iuſpirio ad populum Judaicum clamantem: Quàm anguſta porta, & afcta
via eſt, quæ ducit ad vitam: Et pauti ſunt, qui invemunt eam. Nota hic, quòd
priùs jam dixerat: Lataporta; & ſpatioſa via eſt, qua ducit ad perditionem:
Et multi ſunt, qui intrant per am. Qredisne hoc homo Chriſtiane? Qua-
lem igitur viam vis amplecti, & ad qualem te flectere portam? An ad
latam, vel anguſtam? .
y. Urbanus . Pontifex Maximus, cùm nunc per portam in
templum ateranenſe S. Joannis Romæ introduceretur, illique Mulici

Sandæus in ad accenſam ſtupam præcinerent: Pater ſancte, ſie tranſit gloria mundki,

eege lulij memor ſuæ ſalutis & finis, non ſine ſubortis lacrymis, hoc ſibi familiare
67. ſymbo-

8. Vulnera curremus, verba enim vitæ æternæ habes: Venite ad me omnes.

nchunt
lhudi
tnſiruſn 4
noimnan
4 ut irhen⸗
erutt Cifiain
o ſennet ali
humlr
uimminin
gin, r
Eristt Dle
i,cllrbid et⸗
runun eint anpten
t, Nrerimae
meſoolnet glizdeu
Uſtentzeldg üg
tGamor, lnketh i
tmnid td inning
e ligtifnnle
Xlsnm ,le
hriötimmame
iiſe ret

irla4
Gealitn
cegliatt
es ee 3
guinest
Obenm
Uiecxitin
E triumphn
Töheridos .

elsttt, in Mar

udd KNR
AUt: Allpe gina
mi! Kcbiner
oyr: ſihunnſA
e Pepenlk, i
holumkiperai

lurts hot D
itancamac
ftinafi,eretunn
d modN,

Avenchinnilc

Nenid!
te iims, ein
1tuaSd. Men
Vnite H
ermult-
non ſnegen,
ngllſate
1mn. Noultii;

De fuga ad Crucifixum.
ſymbolum elegit, Cor ſcilicet ad pedes Orucifixi inter ſpinas palpitans
cum epigraphe: Recordare noviſſinorum, non enim ignorabat ſapientilſ-
ſimus Pontifex illa veritatis verba? Contendite intrare per anguſtam portam; Luc. 13.24.
Græcus textus habet: Agonizate, vel quaſi in agone contendite. Præ-
ivit hanc viam ipſe Chriſtus, & hac de cauſa primi Chriſtiani ultrò ſe
obtulerunt martyrio &c. Et quid tu? quomodo te mortificas? Sed
reſume animum, mœſtúmque timorem mitte. Ecce oſtendo tibi non
unam, ſed quinque cœli portas, anguſtas quidem, ſed unam latiſſi-
mam, per quam omnes, ſi volunt, poſſunt intrare ad vitam. Portæ
autem hæ ſunt quinque 88. Vulnera JESII, quatuor anguſtæ, ſed una
latiſſima, de quibus S. Auguſtinus: Clavi & lancea clamant mihi, quòd ve-S. Ang. c. 23
1 reconciliatus ſum Chriſto, ſi eum amavero: Longinus aperuit mihi latus Chriſti Anual.
lanceâ, & ego intravi, & ibi requieſco ſecurus. Idcircò beatiſſima VirgoS.
Brigittæ ſuaſit frequentem Chriſti Filii ſui crucifixi memoriam, dicens: Rcvcl.s. Bi
. ,, . . . , evel. S. Birg.
Apertas eſe Chriſti ſanguine cœli portas: & addit: Hac filia mea cogita, & ha- Uib. 1.
beto ſemper pra oculis, & ſic inferni portas non intrabis.
6. 8. Ephrem loquens de Chriſto in cruce patiente hæc digniſſi-
ma verba mortalitati humanæ reliquit: Seraphin, ait, illd horàâ alas ad Serm. 14.
invicem colliſiſſe viſa ſunt, præ admiratione ſcilicet & indignatione tanti
ſceleris, quoòd Dei Filius ab impiis judæis & peccatoribus in crucem
actus, & occiſus ſit. Poſtea gratias crucifixo Domino agens pro tot
xantlatis doloribus, rogat: Quaſo operiat me manus tua ſub alis ſuis; &
liberet animam meam à ſempiterno igne. Hoc fac & tu; cum dolore & amo-
re accede, præſertim ante confeſſionem, ad crucifixum JEſum, utte
nguine ſuo lavet, qui paleas comburet igne inextinguibili; defige ſææpius in Matth. 3. 12.
illum attentos oculos, & gratias illi age quàm potes tenerrimas pro Luc. 3. 17.
dolore & amore, quo te ab inferno & æterno redemit dolore: Ab inte-S. Antenin.
ritu infernali, ait S. Antoninus, redimit Deus bominem totiesl, quoties morta- p. 2. Tit. 3.c. 9.
le remiſit. Et quoties fortaſſe, anime mi, hæc tibi gratia facta eſt? Et tu S. 10.
adhuc ſtas immotus, & Deo Salvatori tuo ingratus?
7. Ex his hactenus enarratis intelligo Davidis ſententiam, quam
huic conſiderationi in fronte præfixi: Miſi quia Dominus adjuvit me : Pfal. 93. 17.
haulè minus habitaſſet in inferno anima mea. Periiſſet ſine dubio anima
mea, & mortalium omnium, niſi crucifixus per merita & paſſionem
nos adjuviſſet. Agnovit hanc veritatem beatus Francus, à vita ſæ- Jo. Nadaſ.ꝑ 11.
culari & liberiori ſubitò ad ſanctiorem converſus, cui Chriſtus in Decembr.
cruce cruentus apparens, dixit, ut ad ſe & ad meliorem rediret fru-
gem; Audiit hoc juvenis tremebundus, & ſine mora ad admirabilem
corporis aliàs delicati afflictionem accenſus eſt, & ſic inferni pœnas
evaſit; cui denique beatiſſima Virgo inter Angelos apparens, dicebat,
Sinther Unus pro omnibus, KKk pec-

Ex vita 16.
Junii⸗

Cornel. hic.

44²2 Conſideratio CXVIII.

peccata illius eſſe à DEO dimiſſa, & preces exauditas. Ecce quid poſ-
ſit crucifixi contemplatio! “
Huic adjungo S. Lutgardem Virginem, cui duodecim annos natæ,
& incautè cum nobili quodam adoleſtente collocutæ, Chriſtus appa-
ruit, monſtrans per hians lateris vulnus ſacratiſſimum cor ſuum, ac di-
cens, ut poſthabito quocunque alio mundano amore, ſe ſolum amaret,
& quæreret; paruit illa, & juveni ad ſe paulè poſt reverſo cum S. Agne-
te dixit: Diſcede à me pabulum mortis, quia jam ab alio amatore praventa ſum.
Diſceſſit ille confuſus; Et eccee Chriſtum Crucifixum de novo obvium
habuit, qui eam brachio & amplexu ad cor ſuum & lateris vulnus, ut
ex hac cella vinaria biberet, invitavit, & admovit; cui denique mori-
bundæ à Chriſto dictum eſt: Propè eſt laborum tuorum finis, neque diutis
à me ſeparari patiar; Quibus dictis feliciter animam ſuam in manus Do-

mini expiravit. O felix mors! beata ſors! ſed quid mihi & tibi ali-

quando, ò mi Lector?

K k F F 5 ⸗ F.N F E N F E NN. E E r X Nr E EE Krai
S Ro S 7.
BV—W xsse

CONSIDERATIOCXVIII.

Crux Domini noſtri Eſu Chriſti miſeris

& afflictis ſpes unica rebus. .
Deus noſter refugium & virtus: adjutor in trilbula-
tionibus, quæ invenerunt nos nimis. Pſal. 45.2.

I.

UIieri illi Sarepthanæ in extrema fame & annonæ caritate
ultimum refugium fuit unicus farinæ pugillus, & duo ligna,
quibus ſuam conſolabatur inopiam; unde dicebat ad Eliam

3.Reg 17.12. prophetam panem & aquam ab ipſa poſtulantem: Vivit Do-
minus Deus tuus, quia non habeo panem, niſi quantum pugillus a—-

pere poteſt farina hydria: En colligo duo ligna, ut ingrediar, & faciam illam mihi
& filio meo, ut comedamus, & moriamur.
Lanfrancus & alii apud Cornelium per farinæ hydriam Panem
Euchariſticum intelligunt, qui quotidie à fidelibus comeditur, nec
tamen

giigmwune
Solbonimnduf
pramian
fansnglis,nſd
Pehammthctiüm
Eelbwenreortüm
ſrmtiähmrinn
kolhimomerlt
onn cfinn
ielunmiin
(eni,zmenl
mwißtndchttromn,
rlujtsKonnsd
TWEbrlauonenl
iegvm ndrtu-
ere ectblen u
in Deiir ug u mn
Düturn Donion
eſteiuliaß rline
Nfümeenmen
Enntt Nulke, Ut⸗
1eeiitiam Tie
Kugles n;

ſlo nkrcir

hlenemkniſni
ChmENte
latiizer
, Ahlan
4 6Nfnnzna

Crucifßixus nobiscum in tribulatione. 443

tamen conſumitur, aut unquam deficit. S. Auguſtinus per duo ligna,
feinme, uæ paupercula illa vidua collegit, duo ligna S8. Crucis ſubaudit, vi-
„Chrih, delicet unum erectum & alterum transverſum, quod myſterium jam
3 tunc illa pia vidua in umbra aliqualiter cognovit: Ideò, ſunt verba ci-s. Aug. ſerm.

R

ennn tati S. Præſulis, duo ligna colligebat, quia in typo Elia Chriſtum excipiebat. Duo IoOI. de temp.
Hcum . ligna volebat colligere, quia erucis myſteria deſiderabat cognoſcere, erux enim Do-
ren, Gn mini Salvatoris duobus lignis aptata eſt » ide? duo ligna colligebat vidua illa, quiaæ
Nrdohenn in ilum, qui in duobus lignis pependit, oreditura erat Eccleſia. Collige ex hac
n pereleganti figura, anime mi! quale ſolatium ſit rebus in afflictis ſacra-
uinut tiſſima cruæ Dominica, vel potiùs ipſe Eſus & hic crucifixus.
ligrmn. 2. Erat quondam populus Iſraeliticus in EÆgypto in extremis con-
hhrntin ſtitutus anguſtiis, novus enim Pharao ignorans Joſeph coronatus eſt
ndNId Hebræos intolerabili onerum impoſitione non tam opprimere, quàm
Unmiiii⸗ & ſubmerſione omnium eorum maſculorum extinguere. In hac gra-
viſſima afflictione clamavit populus ad Dominum, qui invocatus in ru-
bo ſpinoſo ardente & incombuſto Moyſi apparuit, conſolans illum &
populum: Vidi affictionem populi mei in Egypto, & clamorem ejus audivi „Exod, 3. 7.
eS & ſciens dolorem ejus, deſcendi, ut liberem eum de manibus Egyptiorum.

s Quæres hic, prudens Lector, quare Dominus DEus (Theodoretus
ait fuiſſe Filium Dei) inter ſpinas & flammas Moyſi voluerit apparere,
W. & non in ſplendido throno, aut in nube perlucida? Reſpondet Sylvei-
4 ra, ut Moyſes & omnis populus ex tali viſione diſcerent patientiam, &
. H crucem ac tribulationem ſuam generoſo tolerare animo, quia ipſe Filius
Namern Dei, antequam naſceretur ut homo, dignatus eſt inter ſpinas ſele illis
exhibere ſpectabilem; ita & Cornelius: Verbam Dei, inquit, in rubo, eſt
Verbum Dei in oruce, quia utrobique inter ſpinas.
zutri⸗ Dixit autem Dominus Deus: Vidi aflictionem populi mei, & ſciens Exod., 3.7
,. dolorem ejus, deſcendi, ut liberem eum. Cur non Angelum miſit, qui Moy-
Hſa. ſen & afflictum populum conſolaretur, & à graviſſimo Pharaonis jugo
liberaret? V. Le Blanc, ut per hoc ſignificaret, quia in medio illorum
eſt, qui in hoc mundo tribulantur: In media tribulatione ipſe reperitur 5

Pfal. 90. I15.

Gamonis unde & vates Regius: Cum ipſo ſum in tribulatione, eriviam eum, & glo-
ilus Ati e rißcabo eum. Audis hoc anima afflicta. .
le Cicehri⸗ 3. Multa tulit, fecitque puer Joſeph Jacobi Patriarchæ Filius.
hllantenn a Cum natus eſſet annos deceém & ſeptem, à perfidis fratribus Madiani-
. uammfl tis mercatoribus in ſervitutem vigenti argenteis venditus eſt; ac illis
6in iterum in Ægypto Putiphari centum nummis aureis: in carcerem ex-
inde innocens conjectus per triennium hæſit, primis temporibus ſeverè
elerinl tractatus, ut ex pſalmo centeſimo quarto patet: Humiliaverunt in compe- Pſal, 104. 13.
n Coet⸗ . dibus pedes ejus: ferrum pertranſiit animam ejus. Tandem cùm annos ſeptem
, oSn K kKa fertis

444 Conſideratio CXVIII.

fertilitatis & totidem ſterilitatis prædixiſſet, & Pharaoni Regi modum
toti regno providendi aperuiſſet, ab eodem Rege mirum in modum
exaltatus eſt, qui in ſignum ſingularis gratiæ & poteſtatis illi proprium
G:n. 41, 42. annulum ſignatorium dedit: Tulitque annulum de manu ſua, & dedit eum
in manu ejus.
Jae. Gretſer. Obſerva hic, Leckor prudens, rem planè admirandam. Jacobus
I. 4. c. 9. & Gretſerus S.]. ex antiquis eruit codicibus, quòd in pretioſo illo annulo
nade. yr. ſigillari, Anaie Pharao .Ægytiorum Rex Joſepho conſignavit, eiusque
6. c..SD. igito inſeruit, inſculpta fuerit crux, quo ſalutari ſigno Joſeph Ægypti
Pro-Rex jam tunc ſuas ſolebat obſignare literas, decreta, mandata, &
uod obſignabat hoc crucis ſigno, ſanctum ac ratum per univerſam
Egypti terram habebatur; vertitque Pharao illi nomen, vocans eum
in lingua EÆagyptiaca, Salyatorem mundi.
Collige ex hoc, quàâm pulchre Sapientia divina jam tunc tempo-
ris inter vallo per dictam crucem præluſerit redemptioni humani gene-
ris in eruce ſuo tempore per Salvatorem mundi Chriſtum Eſum adim-
plendæ. Subintrat hic Cornelius: Itaque Joſeph expreſſus fuit typus Chriſti
patientis & teſurgentis. Auverte hic, anime mi, pro reflexione morali,
quomodo ludat in humanis divina potentia rebus, & quâàm bonum ſit
cum Joſepho Patriarcha in omni adverſitate adhærere Deo, & ponere
in Domino ſpem ſuam.
4. Et dic, obſecro Sodes, quis unquam venit ad crucifixum Eſum,
& ab eo repulſam paſſus eſt? Venit latro, fatetur peccati & pœnæ ſeé
Luc, 23˖41. reum eſſe: Nos quidem juſt?, de Chriſti autem teſtatur innocentia: Hic

verò nihil mali fecit; tum ad erucifixum Dominum ac Deum ſuum con-

verſus: Domine, inquit, memento mei, dum veneris in regnum tuum. Et ec-
ce ſummam JEſu benignitatem, plus exhibet, quàm petatur, nec pro-
miſſionem differt: Amen dico tibi, bodie mecum eris in paradiſo. O ſum-
mum ſolatium, hodie eſſe cum Eſu! O anime mi! ſi ſimilem à Chriſto
§. Gregor. JEſu vocem & nos in ultimo noſtro agone audiremus! Vivamus proin-
hom. 37. in de nunc cum JEſu in cruce, & erimus pariter cum illo in paradiſo, quia
Brang. ad magna pramia perveniri non poteſt, niſi per magnos labores.
Ferrarius in 5. Huic latroni Ppœnitenti, & ſine mora à Crucifixo Salvatore
Catalog. SS. exaudito adjungo B. Margaritam à Cortona peccatricem quidem, ſed
22 februar. & ſeriò pœnitentem: Quæ ubi canis ductu in ſylvam abducta fuit,
& Nadaſi eo- ubi inter lignorum ſtruem impuri lenonis ſui cadaver vermibus ſca-
dem die. turiens, & gravem expirans mephitim conſpexit, fœditates antiquas &
peccata ſua ſummè deteſtans, plurimis lacrymis abluere cœpit; & quia
aliud remedium ac perfugium non habuit niſi Eſum & hunc cruci-

fixum, ad ejus ſacratos pedes ſe abjecit, veniam delictorum & gratiam
ejus

1

ſftu .
36 igtusn
òèWBU
aſnh
ſe Cckcvane
ie ſu fustt
rne, Lckaltn
en in
Sgen
1 elunten
AI. N
AEmenmmguuen
(unrlrmtenfilt
am. Cligeltdeg
Pmwhaninudun
6 Dun riun
Cſtlagonrenk
Nigokncmm
Nennl anmn iltuin
VEilatn umnimn
i,uiikafelian
Sltg nduoe
Scl Aumhm Ur
ütokpamartadun
mrtctucinnuDonm
idh nemens ie
anlerinence
oherolllhi deie
Lomcänlhammnn
Fliclanmratpten
iebetci nnleros
Hurmnitthnen
rn bht
. elntimi
rnlrekenit,
zeir leittanr

dRmn menge
il pelikorr

Crucifxus nobiscum in trilulatione. 445

mnilifnf ejus humillimis flagitans votis, ubi hanc vocem e cœlo audivit: Non ad-
lißsils buc vocabetis filia, guja filia peccati es: Cum vero à tuis peccatis per genueralem con-
4 feſſionem purgata fuerit, te inter filias numerabo. Fecit confeſſionem genera-
1 lem, ad quam ſe per octiduum diſpoſuit, & ab eodem crucifixo Domino
meruit audire: Nunc ſilia mea es. Paulò poſt, ubi mirabiles progreſſus in
enan pœnitentia fecit, in Eccleſia Fratrum S Franciſci, quia tertii ordinis habi-
linhilon tum induerat, ante crucifixi imaginem ferventiùs orationi cum lacry-
uni, ei mis inſiſtens, Dominum Eſum de cruce loquentem audire meruit:
p Ay Quid vis miſera? At illa reſpondit: Nil aliud praterte, Domine. Tandem per
unmnlt, d veram ac ſinceram pœnitentiam eò usque devenit, prout ſcribit Nada-
nimtin ſius: Qua in latere crucißæi Cor J,ſu intuita & complexa, ſurſum ab eo ferebatur
nNemen in cæœlum. Collige ex hoc, quid ſit fructus facere dignos pœnitentiæ, &
. quomodo crucifixus Dominus miſeris & afflictis ſpes ſit unica rebus.
ntune knne 6. Plura requiris de crucifixo Domino admiranda? Zamoræ in
onikumnniger Caſtilia, prout refert F. Juſtinus & Joannes Lopez, accidit; cùm Fratres F. juſtinus ex
um Hundn Religioſi in choro Completorium devote cantarent, & exinde orationi Joan. Lopez
Hifuryui mentali coram pia Crucifixi Salvatoris imagine incumberent, ut tota & ex illis Ba-
krinemel templi ſtructura, quam fornicemappellant, contremere ac concuti cœ- Barr d 1 ⸗
guinnbonum perit; pauci hoc advertebant periculum, utpote contemplationi inten-:Orb.-
Deo, ponert ſius defixi. Tum clara vox ex dicta imagine crucifixi ad Fratres de-
lapſa eſt: Fugite Fratres. IIli rati illuſionem hanc eſſe ſerpentis antiqui,
Crunſtlun diutiùs in cœpta morabantur meditatione, Et ecce de novo, & altiori
KNE voce monet crucifixus Dominus: Fugite Fratres, ad quam vocem ob-
umNiakh ſtupefacti, trementes fugam arripiunt, vixque proſtremus pedem é
Demmumm Choro extulerat, cùm ecce tota forniæ templi corruit; ex quo præ-
guuntun. Hſentiſſimo periculo ubi Religioſi illi fuerunt divinitùs liberati, laudes
etmil, e Deo & crucifixo liberatori ſuo læto ac grato animo decantarunt; quæ
1d Oimago illic locorum in hodiernum usque diem ſpectatur, multis pro-
linileni digiis ac beneficiis in miſeros mortales illuſtris. Wadinvus
8l Vivnß 7. Hanc conſiderationem claudat Juvenis ille in ſæculo à teneris om, 2, Funa-
l ingmäf delicatè enutritus, & exinde in Ordinem S. Franciſci vocatus, in quo lium ad an-
ubi duriuſculè in Novitiatu haberetur, vehementer angi, & tandem in num 12 53.
r IPropoſito remiſſior eſſe cœpit, proinde ad antiquas cepas & ollas car- n. 44.
An e nium ſuſpirabat. Accidit autem, cùm in Eccleſia coram crucifixi effi-
grice la gie ante abitum impenſiùs oraret, ab eodem interrogaretur: Cur fugam
min meditaris? Re. Ille, ſe imparem eſſe tam aſpero vitæ generi, cui Domi-
wer ſe “ nus: Reſpice manus tuas & pedes meos ac latus transfixum. Fecit hoc
raitns⸗ SH Tyro, & in propoſito ſancto conſtanter usque ad finem
e⸗ ſ perſeveravit.
um 1

länm. Kkk 3 CON-

Jo. 15. 1.

Judit. 9. 12.

o. 11. 3 †⸗
Hebr. 5. 7·.

Conſideratio C XIX.

446

CONSIDERATIO CXIX.
Chriſtus Crucifixus vitis vera, fructu ſuo

lætificans, & confortans cor hominis.

Exo quaſi vitis fructificavi ſuavitatem odoris. Eccli.

24P. 23.
1.
On ſine peculiari cauſa iĩpſa Sapſentia Patris & Verbum incar-
natum ſe viti aſſimilavit: Ego quaſi vitis fructißicavi ſuavitatem
odoris: Et in novo teſtamento: Ego ſum vitis vera; Supra quod
egregie Eminentiſſimus Cardinalis Toletus: Viti, inquit, ſe
Pominus comparat; ut per hanc paſſionem & crucem ſuam inſinuaret;
Et Cornelius à Lapide: Vitis, ait, fdelium omnium eſt Chriſtus, ejus gue paſſio.
Ad quod & arbores olim (non ligneus hic erat illorum conceptus) in
comitiis ſuis collimarunt, dum inter ſeſe ſtatuerunt vitem in Regem
ſuum eligere: Veni, & impera nobis. S
2. Videamus nunc non incongruam Chriſtum inter & vitem ana-
iogiam. Solet comprimis vitis non ut aliæ plantæ ſeminari, ſed imme-
diate ab agricola terræ benè cultæ imponi; & ligone eircumfodi, ex
qua incrementum ſuum recipit, mire creſcit, atque dilatatur. T alis
Vitis, ait S. Bernardus, Chriſtus Salvator eſt; qui non virili ſemine plan-
tatus, ſed in terra illa benedicta ac virginea ope Spirits ſancti implan-
tatus fuit; unde lemma huic myſticæ viti non inconeinnè appones: Pa-
ra Geneſis.
3. Vitis tempore vernali eultrò peracuto cireumciditur, ubi ama-
ras lacrymas ex accepto vulnere copiosè effundit; unde aliud lemma:
In lacrymis feracior. En rürſus perelegantem typum Chriſti Eſu in pri⸗
mo vitæ verè ſecundúm legem Molaicam cultro lapideo circumciſ,
ubi non tantum ſanguinem, ſed & uberrimas lacrymas profudit: Vagit
infans inter aréta conditus praſepia; Et iterum ad ſepulehrum amici ſui
Lazari: Et lacrymatus eſt J Eſus. Item in eruee: Qui in diebus carnis ſua 3

preces ſupplication?sque ad eum , qui poſſit ilum ſalvum facere à morte, (um cla-

more Palido & lacrymis efferens, xausditus eſt pro ſus rererentia.

*

4. Vi⸗

„*

AAnNtlrien
mnohkmmif
SPrcommnst
E Cnmrrckn
Ttscaml
lponnzlunmtd
nn, ſeltliumint
aChritwunsena
Snlreketß innn
Ttttuunzmkamummpn
Agrciteminrin

enn enmeltbi
Mneken Chite

Vtioodae ſin g
Aminde;ukmm
niöſendlmmoch
Kefigtthent n
Clchut, Kinil
1 Viscenne al on
Umliim uin
goltsberbltenie
enſce Klhituo
Uufihatnlerv il
nt annu ,
Eelhig mnine n
iaſnina
eithim,
b
ükieiiin

Orucifrxus cum vite comparatur. 447

4. Vitis quoad lignum quidem indecora, ſed tamen arbor longè
fœcundiſſima eſt, quæ ubertate & dulcedine fructuum cæteras terræ
plantas & arbores longo intervallo antecellit; unde lemma illi applica-
0CN bis: Dulcorem non ſpeciem. Audi Iſaiam de Chriſto crucifixo vaticinan-

tem: Non eſt ſpecies ei neque decor & ., Sed hoc ipſiſſimum crucis lignum, IGa. 53. 21
ſ. Hfcet indecorum habeatur, innumeros tamen gratiarum fructus pro-
d fert, & hactenus protulit, proinde rectè Eccleſia: Glva talem nulla pro-
e feit, fronde, flore, germine.
y. Vitis ulmo aut palo alligatur, ubi melius progerminat vinum „
. E⸗ H quod exinde in torculari expreſſum confortat & lætificat cor hominis 5
cui iterum pro lemmate adjicies: Vertetur in gaudium. Talis vitis eſt
Chriſtus Dominus palo & ulmo crucis alligatus, ubi copioſiſſimos dedit
fructus, & in reſurrectione ſua omnibus verſus eſt in gaudium.
6. Vitis quaſi cum ulmo deſponſatur, dum ulmus vitem ſuſtentat
6KVehmt SS portat; Et econtra vitis foliis & fructibus abundans ſterilem ulmum
dfani te ornat, veſtit & inumbrat 35 hinc lemma: Pro fulero porrigo fructus. Vitis
im Annict iſta Chriſtus, ulmus verò crux eſt, cui hæc divina innixa, & quaſi de-
5: , nmil ſponſata eſt Vitis, ubi uterque & Chriſtus cruci, & crux Chriſto ſibi ex-
nſuriuc Litit honori; unde non incongruè pro lemmate inſcribes: Honori invicem.
,h Audi Chriſtianum Poétam, qui Chriſti crucem ad Calvariæ montem
moneee;I bajulanti hoc diſticon inſeripfit:

Uitenin een Alternis præſtant ſibi crux & Chriſtus honorem,
Nunc fers Chriſte crucem; Te quoque Chriſte feret.

urn⸗ 7. Vitis odore ſuo gratiſſimo longè à ſe diſpellit ſerpentes & ve-
ene nenata animalia; unde lemma: Infeſta infeſtis. Chriſtus crucifixus, tan-
one elt quam vitis vera & ſummè odorifera, omnes tartareos longè à ſe pro-
e cna pulſat & effugat ſerpentes, qui ad ſolum crucifixi aſpectum longé ab
ne de⸗ umbra illius diſeedunt, & in fugam aguntur.
– 8. Vitis denique poſt progenitos fructus emoritur, & quaſi de-
nein

functa tumulo infertur, ubi tempore veris de novo revireſeere, & odo-
6 riferos groſſos ſuos folet emittere; unde recte pro epigrapha inſcribes:

eumcilin Renovata virebo. Sic Chriſtus Dominus, qui eſt vitis vera, ubi in cruce
t; vode en emortuus fuit, & ſepulchro illatus, tertia die gloriosè refloreſcere coe-
1 Orrſi i prit: Refloruit caro mea. &. Pſal. 27. J.
lpideo ne⸗ Diſce ex his, anime mi, naturam imitari vitis: Ego, ait Sapientia,

ymmhl quaſi vitis fruct ificayi ſuavitatem odoris, vitis enim dum floret, ſuavem &
ehleem Pratiſſimum expirat odorem, & poſt flores nobilem præ cæteris pro-
a Ae , ducit fructum; Sic, inquam, & tu anime mi, ejusmodi vitis ac bonus
1 e — . 6: . .
gert / odor Chriſti crucifixi eſſe ſtudeas, ne aliquando id tibi contingat, quod
ſeate Pro-

Eccli 24. 2 ¾2

Ezechiel. 15.
4.

Jo. 9. 4.
Io. 15. 6.

S. Aug Tract.

18. in loan.

Laur. Chryſ.
in Mundo
Mar, & alii,

Eeccli. 24 23.

Indic, 9. 13.

lo. 8. 56.

448 Caukderatio CEX.

Propheta ſub ſymbolo infructuoſæ vitis ingratis quondam Judæis pro-

poſuit: Quid ſiet, inquiebat, de ligno vitis ex omnibus lignis nemorum? Et

reſponſum fuit: Ecce igni datum eſt in eſñcam. Ecce aut fructum aut ignem;
hoc tibi applica, & dum tempus affulget ſalutis, mature in rem tuam
vigila, quia veniet nox, in qua nemo amplius poterit operari. Tunc verifica-
bitur illud Veritatis: & quis, inquit, in me, hoc eſt in vite vera, non
manſerit, mittetur foras ſicut palmes, & areſcet, & colligent eum, & in ignem
