Gi483_qt
author: Ginther, Anton

N 12 c5 11700619 021

uununnunIIIIIIIIn. . ..

Töbingen

2— 141, proprio

nobnu omniPus Er

NA
E

IWio A uobo non pg
1— 7

S

A

4

ſ

UNUSPRO OMN IBUS,

Hoc eſt:

CHRISTUS JESUSs

CG onyen s5 DEI FILIUS Nlere, 1 Met.

PENDENS IN LIGNO PRO HOMINE INDIGNO,
de quo S. Paulus 1. Cor. I. 23.

Nos Pprædicamus Chriſtum Cr ucifam.

( rclin Fahlm O P U §& Raclec alonin

Omnibus Chriſtum Crucifixum amiintibus tN me⸗
ditantibus, ac prædicantibus ad ſalutem animæ maximè

—

. ſ, fe proficuum, ac utile. G. —. .
. 4 Minc —67/1 al 1t5 Acceſſit —TC 4 0. 7 60 6 1611 1775F.
O Index concionatorius & Rerum mowor adtitum, aberrimur.
Operà & ſtudiò

A. R. D. A NTONII GINTHER. S8S8.

Theol. Licent. Decani & Parochi
ad S. Crucem in Biberbach.

Quibus ad calcem adjicere plaeuit Epitomen vitæ ipſius Auctoris j jam ad bea-
tam, uti ſperandum, immortalitatem translati,

EDITIOTERTIA.
Cum gratioſa Facultate & Approbatione Superiorum.
1 5 43:3 33 337373. F 3736382 F. 4332 T2 F 4383 ·623 F. 43633343 435 37387 F. 43.3 3,
AucusrAÆ VINDELICORUM, 1

Sumptibus MARTINIVEIT H, Bibliopol. 3
Anno MDCCXILIII. 3Z

1,

S. Paulus Ap. 2. Cor. F. 15.

Pro omnibus mortuus eſt Chriſtus, ut, &

qui vivunt, jam non ſibi vivant, ſed ei,
qui pro ipſis mortuus eſt, & reſurrexit.

ILLEUSTRISSIMO

G ENEROSISS&IMO
S. K. I.

COMITI

OSEPHO

NMAR IE
FUGGER,

Domino in Wellenburg, Waſſerburg, Wel-
den, Biberbach, Rettenbach, Gottenau, Gablingen,
Reinhartshauſen, & Wald.
&c. &c.

Domino ſuo berquàm Gratioſo.
N 2 IHIIu.

ðð
ð
AAer e A. A . e:
e e e W W A

Illuſtriſsime S. R. I. Comes, Domine

perquàm Gratioſe.

a& Oſtquàm Divinus Orbis Redemptor pro
WA Pe mundi nocentis ſalute in Cruce extinctus

MW eſt, ſacroſanctum Chriſti Corpus ab hora

S Anona, quæ nobis tertia pomeridiana eſt ,
uſque ad ſeram veſperam in infami ſtipite
pependit, à carnificibus laniatum, à Judæis condemna-
tum, à ſacerdotibus blasphematum, à toto mundo dere-
licum. Indigna res! erant tunc Jeroſolymis, prout
magnæ auQoritatis ſeriptores teſtantur, ultrà quadragies
cCentena millia, ſeu quatuor milliones hominum, qui ad
celebrandum tempus Paſchale ex omni orbis parte con-
fluxerant, & in tam immenſa hominum multitudine ne-
minem reperire ſit, qui Dominici Corporis curam habeat:
ubi nunc tot ægri, ſurdi, claudi, cæci, paralytici à lan-
guoribus ſuis ſanati? ubi quinque hominum millia pro-
digioſo pane paſta? ubi Diſcipuli, & Apoſtolorum cœ-
tus? abiere omnes!

Et

1

Pr.
us
ora
,
ite
na⸗
ete⸗
ot
agies
iad
con-

e e⸗,

beat!

A ar-
Apro

E

Epiſtola Dedicatoria. .
Et ecce! in extrema hac derelictione unus unicus
erat, qui Divino cadaveri ſepulturam parabat, videlicet
nobilis oſephus, vir dives ac præpotens de Rama, Decu-
rio, & Senator Jeroſolymitanus. Hic, quoniam clan-
deſtinus Chriſti Diſcipulus, & ipſe erat exſpeltans regnum
DEI, audacter ingreſſus ad Pilatum, petiit, impetravit, aro-
matibus inunxit, ſyndone involvit, & ſuis ſumptibus ſe-
pulchro condidit Dominicum Corpus. Quærere hic
juvat, cur Dei Filius, qui ad nutriendum corpus ſuum
elegit oſephum ignobilem, & pauperem opificem, ad
ſepeliendum corpus elegerit Joſephum nobilem & divi-
tem? Reſpondet Sanctus Hieronymus: Ideò Divina Pro-
videntia nobilem, & generis claritate fulgentem elegit;
quia pauper non fuiſſet auſus ad Pilatum Præſidem acce-
dere, & Crucifixi Corpus impetrare. En! quid nobili-
tas poſſit!
Illuſtriſſime Domine Comes! dum levidenſe hoc de
Chriſto Crucifixo opuſculum ad teneras tibi manus offe-
ro, meminiſſe te jubeo Chriſti noſtri Crucifixi, quem Thau-
maturgum Biberbachii colimus: non meliore ſorte uſus
eſt, dum ante duo ſæcula, videlicet circa annum poſt
reparatam ſalutem milleſimum quingenteſimum vigeſi-
mum quintum in contiguo Wirtenbergiæ Ducatu à ne-
faria Iconoclaſtarum improbitate ſede ſua pulſus, inter

quisquilias abjectus, ad combuſtionem deſtinatus, tandem

in exilium ejectus, & à loco in locum migrare juſſus nul-
libi locorum receptaculum, nullibi domicilium invenit.

In hac derelictione Tu Maſtriſzime Domine Comer, & Illu-

3 Kriſ-

Epiſtola Dedicatoria.
RKriſy ni Progenitores Tui verè obſequioſam charitatem Joſe
phi Arimathæi æmulati eſtis: Cum enim Sacra Crux à
Catholico auriga plauſtro impoſita ad Dynaſtiam veſtram
Biberbacenſem delata fuit, prodigioſo prorsus eventu de-
claravit, hic requiem ſuam fore, hic ſuam ſibi ſedem,
& habitaculum elegiſſe. Mirum dictu! quàm religioſa
promptitudine Muſtriſimi Progenitorer Luii ſacrum hunc
theſaurum in ſuo territorio receperint, & à ducentis jam-
jam annis profuſa prorsus liberalitate coluerint. Laudent
alii Joſephi Arimathæi ſyndonem, laudent aromata in ſa
crum Chriſti Corpus impenſa! laudo ego admirandam
DD. Comitum Fuggerorum munificentiam, quibus jam
ab aliquot ſæculis ſolenne erat, non ſolum hic ad Sanctam
Crucem Biberbachii, ſed in omni, qua latè patet, patriæ
noſtræ ambitu, per pias fundationes, donationésque am-
pliſſimarum opum impendia cum Deo partiri.
Illuſtriſſime Juveniz, non injucundum, ſpero, tibi erit
priſtina Familiæ tuæ decora ad beatam æternitatem jam
dudum translata pauliſper remetiri, & admirari illorum,
à quibus ſanguinem ducis, religioſam largitatem ſacris
ubique locis, & Chriſti Crucifixi gloriæ impenſam, repe-
ries certè tantam ſumptuum copiam, ut dubitari meritèò
fas ſit, num in Illuſtri DD. Comitum ccœtu alia ullibi re-
perire ſit familia, quæ in DEum, DElque ſacra loca fue-
rit profuſior. Adverte animum!
Anno 1510. vitam hanc mortalem cum immortali
commutavit Udalricus Fugger, qui ad Sanctam Annam
in templo Patrum Carmelitarum Auguſtæ ſuis impenſis
ſacel-

Nſe.
1à
n
de.

Oſa
ne

eNt
nſ.
a
jam
tam
triæ

erit
a
,

ACis

teye.
erito
i te⸗
Akue⸗

Ottal
nna.

penl 1

el.

Epiſtola Dedicatoria.

ſacellum extruxit, fundavit, dotavit, ſuæ ſepulturæ de-
ſtinatum.
Ejus Frater Jacobus Fugger in codein ſacello Sacrificium Miſ-
ſæ quotidianum, menſtruatn ſupplicationem cum Venerabili, anni-
verſaria circa quatuor anni tempora, alidque in DEl honerem cele-
branda inſtituit, qui cultus Divinus funeſto tempore apoſtatantis,
& omnia ſusdéque vertentis Lutheri in templum ſancti Dominici ſeu
Prædicatorum translatus eſt, ubi adhuc hodie ſtatis temporibs cele-
bratur. Peninſulam in ſuburbio ſancti Jacobi Auguſtæ, vulgò Fug-
gariam, ædes centum & ſex conplectentem pro pauperum civium ha-
bitaculis deſi ignavit, „ & exædificari curavit, moriens donationes mu-
nificentiſſimas in cauſas pias fecit.
Anno 1537. ad plures abiit Hieronymus Fugger, qui Patris Udal-
rici, patruorumque exempla piè æmulatus teſtamento condito pau-
peribus quacdraginta millia florenorum legavit, & Fuggefiani Hoſpi⸗
talis in Waltenhauſen auctor fuit.
Anno 153 5. denatus eſt Raymundus Fugger, quem ſepulchralis
inſcriptio ad Sanctam Annam Auguſtæ de munificentia incomparabili,
ac in pauperes patrocinio dilaudar.
Quid memorem Fratrem illius Antonium grande Familiæ Fug-
gerianæ decus, & Patrem pauperum: ante mortem cuilibet egeno
in publico civitatis Hoſpitali ac tribus Noſocomiis commoranti
quatuor aureos donavit. In pauperes patresfamilias, & viduas
mille taleros diſtribuit: teſtamentò viginti octo millia florenorum
in ſolamen pauperum legavit. In die ſuorum parentalium ſingu-
lis pauperibus ad templum ſanctæ Catharinæ comparentibus, que-

rum numerus ad quatuor millia excreverat, ſenos crucigeros lar-

giri conſtituit. Non ſolùm in patria noſtra, ſed etiam Allma-
gri in regno Caſtiliæ ampliſſimas fundstiones ad propagandum cul-
tum Divinum fecit. Hofpitale Waltenhuſanum ad quinquaginta
ſubditos ampliavit: pro tribvs honeſtis Fuggerorum ſubditorum
filiabus dotem, pro eorundem filiis in ſtudioſorum Academiis fti-

“ pendia

4

Epiſtola Dedicatoria.

pendia conſtituit. Auguſtæ duo noſocomia pro occulto morbo labo-
rantibus erexit: Reipublicæ Auguſtanæ bellorum vexationibus depau-
peratæ quinquaginta millia mutua dedit. Admiranda porrô ſunt,
quæ noſocomiis), urbi, ac pauperibus præſtitit, ita, ut potiùs hunc
librum, quàm hoc folium æquarent.
Anno 1575. ex hac luce mortali ad æternam tranſiit Joannes Ja-
cobus Fugger, dictus Muſarum, & literatorum unicum aſylum, qui
in ædibus Patrum Dominicanorum Auguſtæ ſacellum magnis ſumpti-
bus excitavit. Quem paulèò ante, nempe
Auno 1569., ejus frater Georgius Fugger anteivit, qui in templo
SS. Udalrici & Afræ ſacellum Sancto Georgio ſacrum extruxit, anni-
verſarium perpetuum fundavit, ſacellum clathris ferreis communivit,
& pro ſe, ſuisque ibi effoſsà cryptâ ſepulturam delegit. .-
Anno 15759. utriusque frater Chriſtophorus utrumque ſecutus eſt,
& cujus hæreditate triginta millia florenorum ad pias cauſas relicta Pa-
tribus Societatis IESU ad conſtruendum collegium & ſcholas aſſignata
ſunt,
Anno 1618. mundo ereptus eſt Philippus Eduardus Fugger, qui
unà cum fratribus Octaviano, Raymundo, & Joanne Georgio ædes
per hæreditatem acquiſitas pretio duodecim millium florenorum
Patribus Societatis donavit, ad conſtruendum ibi, ubi nunc ex-

tat Collegium. Solus in æde ſancti Udalrici ſacellum cum ſepul-
tura ſibi fieri curavit, & anniverſaria Sacrificia magnis impenſis
fundavit.

Anno 1597, luce immortali frui incœpit Marcus Fugger Eccle-
ſiæ SS. Udalrici & Afræ munificus benefactor, ibi ſacellum Sancti
Andreæ condidit, ſumptuoſo ſepto, marmoreis columnis, & ferreis
cancellis diſtingit, ac anniverſarium fundavit. Scholam Baben-
huſanam à Patre Antonio cœptam redditibus auxit, & Hoſpitale
Waltenhuſanum decem millibus florenorum ex propriis mediis locu-
pletavit.
Anno 1598. vivere deſit Joannes Fugger inſignis egenorum pa-
tronus

= -ͤ- -

— D(6ꝗ-—ͤã

=,SSc G54 —

—

hbo⸗
Cepun⸗
ſom,
Aune⸗

es Ja⸗
„ qui
mpti⸗

emnplo
nni⸗
volvit,

4 eſt,
ha Da-
gnata

,qbui
xGes
doro
nc ex⸗
ſepol.
mpeni

Eecle⸗
ELncli
ſerteis
Baben-
lolpiri⸗
gus loel

norunn
tonus

Epiſtola Dedicatoria.

tronus in quorum ſubſidium mille florenorum legavir. Quem
Anno eodem comitatus eſt ejus frater Jacobus Fugger, qui in
ædibus SS. Udalrici & Afræ monumentum, altare & inſigne orga-
num conſtituit, additis ſumptuoſis fundationibus in anniverſaria ſa-
crificia inſtitutis.
Anno 1614. obiit Mareus Fugger, qui præter plurimas pias fun-
dationes in Monaſterio Sancti Georgii, Sanctæ Crucis, Sanétæ Ur-
ſulæ, Beatiſſimæ Virginis ad Steflam ac alibi factas, Patribus Ca-
pucinis Auguſtæ Monaſterium & Eccleſiam extruxit, & confrater-
nitatem Corporis Chriſti ad Sanctam Crucem peneè extinctam reſu-
ſcitavit.
Anno 1615. ad ſuperum ſedes translatus eſt Chryſoſtomus Fug-
ger, qui præter alias ampliſsimas fundationes Collegio Societatis JEſu
quadraginta millia florenorum ad augmentandum Patrum numerum
adjecit. Frater ejus Jacobus Epiſcopus Conſtantienſis mortuus an-
no 1626, ex ſuis facultatibus Monaſterium Patrum Capucinorum Con-
ſtantiæ erexit.
En! Mluſtriſßme Juvenis, quanta piæ prodigalitatis prodigia?
quàm immodici ſumptus in ſplendorem rei Divinæ conſumpti! pro-
fectò per omnem Patriæ noſtræ ambitum vix ullibi locorum reperire
eſt regularem, aut ſæcularem Eccleſiam, ubi non in fornicibus ædi-
ficiorum, aut in altarium frontiſpiciis, aut in pretioſis picturis, aut
in aureis calicibus, aut denique in ſacris veftium paramentis ſuffixa
Fuggerianæ Proſapiæ inſignia coruſcant & Majorum tuorum religio-
nem, ſanctâmque liberalitatem deprædicant.
At quid in antiquitatis abdita prolixé recedere juvat? ante
oculos tibi ſtatuo Avum Antonium Joſephum, qui munificus ille
Arimathæus fuit, qui prodigioſam Crucifixi Imaginem per trigin-
ta novem annos ſub templi tecto latitantem & tenebris in lucem
protraxit: qui inſignem Crucis Dominicæ Particulam in igne
quondam mirabiliter incombuſtam unà cum aurea Monſtrantia,
argenteisque candelabris dono reliquit: qui pretioſam aram fieri

e cura-

Epiſtola Dedicatoria.

curavit, & Sanctorum Martyrum corpora pretioſo ornatu veſtivit,
qui ſe ſuaque omnia intimo cordis affectu Chriſto Crucifixo trad-
didit. B
Denique ante oculos tibi ſtatuo Illuſtriſſimum Parentem p. m.
Maximilianum Wegidium, qui quàm tenerè amaverit Crucifixum Sal-
vatorem ſatis comprobat novum Beneficium ſeu Capellania perpe-
tua Biberbachii magnis ſumptibus fundata: quanta animi devotione
Thaumaturgicam Crucifixi Imaginem proſecutus ſit, ſatis ſupérque te-
ſtantur pretioſa mnemoſyna, quibus ſuam venerationem dilectio-

némque publice & æternùm teſtatam voluit. Nunc poſt mortem,

nobis quidem duram quia præcocem, ſed cœlo maturam, quia ple-
nam virtutum exemplis, nunc, inquam, ſub umbra ſalutifera & con-
ſpectu SS, Crucis in medio Choro quieſcit, ut ab eo, quem vivus to-
to corde dilexit, etiam mortuus non recederet, An poterat tumulo
nobiliore frui?ꝰ
Sed ſciſcitari mihi videris , IIluſtriſſime Domine (omes, quem in
fſinem hæc tibi majorum exempla prolixo diſcurſu proponam ?à cape
paucis reſponſum: ut quorum ſanguis in te confluxit, etiam virtus in
te derivet: Nobiles, ait Sanéctus Hieronymus quadam neceſsttate conſtrin-
guntur, ne ab antiquorum probitate degenerent. Ideò, quisquis Paterna-
rum opum hæres eſt & ſucceſſor, neceſsè eſt, ut & paternarum vir-
tutum ſit æmulator. Hunc certe in finem D EUS nobiles ani-
mos in eminentiori gloriæ gradu omnium oculis conſpicuos fecit, ut
ſicut ſubditorum poſt ſe trahunt amores generis ſplendore, ita ut tra-
hant ſubditorum mores virtutum exemplis.
Verum abſit à me, ut ſponte currenti ſtimulos addam: ſcio,
Iuſtrißime Zuvenis, & non unius duntaxat anni experimento per-
ſpectum habeo, quàm generoſo ſpiritu & capaci ad ſumma quæ-
que ingenio te natura donârit, ita ut in ipſo pueritiæ exordio jam
virili ſenſu ætatem prævertas. Scio, & non und folummodè vice
admiratus ſum maturos & ad omnes modeſtiæ leges compoſitos
mores, tenerrimos in Divinis pietatis ſenſus, quos ſedula Illuſtrißsi-
. mæ

bit,
d.

, m.
Lal.
rpe⸗
ione
ete⸗
eo⸗

tem,

1ple⸗
con⸗
us to⸗
mulo

em in
cape
tus in
rir

tera

a Vit.

e ani⸗
it, Nt
U Aa⸗

lcio,
o per
gu⸗

dio ſan

d ie
mpob⸗

Me

6

X 3 N
Epiſtola Dedicatoria.
mæ Parentis, & Illuſtriſſimi Tutoris cura ita tibi inſtillant, & excolunt,
ut ex tam felici aurora nil niſi magna, ac fauſtiſsima quæque liceat
de te ominari. .
Quare age dum paulatim matureſcentibus annis in literariæ pa-
læſtræ theatrum progrederis, hunc Crucifigum pro vexillo cape,
qui tibi in omnibus ſit unus pro ommibus ſcopus & finis. Felicem
te reputa, ſi hunc ſemper oculis & animo teneas, & ſacroſancta
ejus vulnera, veluti nobiliſsimus ille Comes Elzearius inceſſanter in-
habites.
Nos interim, quibus ad Thaumaturgi Crucifixi imaginem quo-
tidianis ſacrificiis aſſiſtere licet, non ceſſabimus Divinam Bonitatem
enixè flagitare, ut vegeta ſemper corporis, ac animæ valetudine quàm
diutiſsimè fruaris, & ad DEI T. O. M. gloriam, ad rei Chriſtianæ
incrementum, ad millenorum ſubditorum emolumentum in ſeram
canitiem feliciſsimam ætatem protrahas ac conſerves. Ita voveo ac
intimo corde exopto

Illuſtriſſimæ Dominationis
Tuæ

Servorum infimus

Antonius Ginther, Decanus
& Parochus ad SS. Crucem
in Biberbach,

NMNK 3 Ad

Levit. 23.
10.

S. Aug. Tr.
51. in
Joan.

uc. 24.
29.

48) o (E
SEEE
PA A. . A. l:

Ad Chriſtum ESIIM & hunc Crucifixum

devotiſſima Auctoris allocutio & ſupplicatio.

e, s Nus pro omnibus olim in lege divinâ erat poſt collectam
FT meſſem oblatus ſpicarum manipulus: Feretis manipulos
E hicarum, primitias meßis veſtræ ad Sacerdotem, qui ele vabit
23 faſciculum coram Domino, ut acceptabile ſit pro vobis. Per
* quem ſpicarum manipulum in lignea pertica à Sacerdo-
te publicè coram omni populo elevatum, Tu JESsU! Amor Cruci-
fixe! præſignatus es. Ita S. Auguſtinus & alii: bpſe Dominus JESUS
erat granum mortificandum, & multiplicandum, mortificandum infidelitate Ju-
deorum, multiplicandum fide populorum n.
Collegi & ego ſacerdos indignus in fertiliſſimo Sacræ Scripturæ

agro de Te ESU Crucifixe, aliquot ſpicas deciduas, quas in unum

ligavi manipulum, quem tibi tanquam omnium bonorum Authori &
largitori in acceptis refero, & ſummâ, quâ poſſum ac debeo, animi de-
miſſione offero, humiliter rogans, quatenus hunc meum qualem qua-
lem laborem benigno miſericordiæ oculo digneris reſpicere, & ſub
umbra alarum tuarum protegere. Et quia apud me dies vitæ paula-
tim vergit ad occaſum, obſecro te à mi Redemptor cum duobus illis
Diſcipulis: Mane nobiſcum Domine, quoniam adveſperaſcit, & incli-
nata éſt jam dies. In quem finem adrepo ad ſacratiſſimos pedes tuos,
& ad antiquiſſimam ac thaumaturgam imaginem tuam Biberbacenſem,
in quo loco & templo hactenus indignum paſtorem per 45. annos
egi, & peccata multorum millium devoravi, impenſiſſimè flagitans, ut
non

dam
piplle
leusbit
Per
erdo⸗
rucei⸗
ℳ.

W
Unum
ori &
mi Ee⸗
9a:
1h
nabla⸗
incli⸗
toOs!
enſemm
. ann

tans, N

non

MAllocutio ad Chriſtum CUrucifßvxum,
non derelinquas me in ſenectute mea, & tandem ne omninò me ptoji-
cias in finem. Quapropter hoc Canticum devotiſſimo animo coram te
in terra proſtratus, non ſine piis lacrymis decanto:
1. O mi Eſu, qui ſubire
Voluiſti pro me diræ
Crucis ignominiam.
Qui pro meis te peccatis
In hac ara pietatis
Dederas in hoſtiam.
2. Coram te en ſupplex cado
Et me tibi totum trado
Ac in ſervum conſecro.
Scio quidem me peccaſſe
Et tu ovem aberraſſe
Ah! condones, obſecro.
3. Tandem rogo, tot labores
Tantus Sanguis & dolores
Fac, in me non pereant.
Sed quod hactenus peccavi
Tua Crux, cum ſpinis, clavi
Ac mors tua deleant,
Ita fiat, IEſa! Amen.

Ser vorum tuornm minimus ac peccator
miſerrimus
Antonius Ginther
Plebanus in Biberbach.

Appro.

AAAAAAEAA d AA.A
Approbatio Cenſoris.

tanta pietate & doctrina conſcriptum eſt, ut non
immeritò illud ipſum, quod S. Auguſtinus de
Sacris Bibliis, ego de hac elucubratione effari poſſim:
Sacra Sscriptura, Opus hoc, ſic loquitur, ut altitudine ſu-
perbos irrideat, profunditate attentos terreat, veritate ma-
gnos paſcat, aſfabilitate parvulos nutriat. lib. 5. de Gen. ad
lit. digniſſimum proinde, ut cum aliis à Clar“ Autho-
re editis operibus æquali præconio celebretur, legatur
& relegatur.

O'* hoc, cui titulus: UNUS PRO OMNIBUS,

Imprimatur.

Jo. Gotthardus L. B. de
Vöhlin Vicarius Generalis.

Ex Lic, 1204 Nov, 172 5. Auguſtæ Vind, II. Nov. An,. 1725.
Franc. Joſeph. de Handl,

SS. Theol, Licentiatus Sereniſſ.
& Reverendiſſ. Princip. & Epiſc.
Aug. Conſil. Eccleſ. Maj, Poœ-
nitent. & librorum Cenſor.

Ad

SSerE ee eee e eree EeS

n

23) o (8S
E E B e e e e e ſe e
òè
ꝗ

S

ðð

US§,
Mn Ad lectorem benevolum Chriſti cruci-
1 e fixi cultorem & amatorem.

lin:
NeS.
na- IJ.
W) Edè Vates Regius: Zeatus qui intelligit ſupen Pſ.40. V. a.
tho⸗ eoenum & pauperem: in die mala liberabit eum
atur VBominus. Quæres hic, Lector prudens,
ANaquis ſit ille egenus & pauper ſuper quem de-
Wbemus intelligere? Reſpondent S. Ambro- Le Blanc
E ſius, S. Hieronymus, S. Auguſtinus, Bellar- hic.
minus & alii: Chriſtus & hic crucifixus eſt ille pauper & egenus,
ſuper quem primariò debemus intelligere: pauper in nativita-
te inter duo jumenta reclinatus, pauper per omnem vitam,
pauper, imèò pauperrimus in cruce inter duos latrones nudus
,. ſuſpenſus, & pro omnium ſalute mortuus. O verè beatus, Bellarmin.

qui intelligit ſuper hune egenum & pauperem: lIu die mala, hoc hic in ia.
landl, eſt, in die mortis & judicii, liberabit eum Dominus. Audi 10. V. 1.

tenig. Eminentiſſimum Cardinalem Bellarminum: Zeatus, inquit
bgice qui intelligit ſuper Chriſtum pauperem, nudum videlicet in cruce pen-
6 demtem, id eſt, qui attentè cogitat paſsinem ejus: infinitus enim the-
d ſaurus paratus eſt Chriſti paſſionem, ut par oi, intelligentibus, & di-

ligenter meditantibus,

46 Cinther Unus pro omnibus, C a II, Et

1. Cor. 2.
V. 1.

Hebr. 12.
V. 2.

1. Cor. I.
v. 23.

Praæfatio ad Leltorem.
II.

Et hic eſt finis ſcriptionis meæ, ad quem in hoc quarto opu-
ſoulo men collimavi, proponere nimirum omnibus Chriſtum
JESUM & hunc crucifixum ad meditandum, prædicandum,
amandum, colendum & imitandum; quia inter omnia veræ
pietatis exercitia nihil præſtantius, nihil DEO gratius, nihil
homini utilius, quàm meditari de crucifixo JESU, omnia enim
hic habemus in uno, qui Unus pro omnibus mortuus eſt: Non
jzudicavi, ait Gentium Docter Paulus, me ſcire aliquid inter vos,
niſi 31 Eſum Chriſtum & hunc crucifxum. Sufficiat ergo nobis hæc
ſcientia: i JEſum diſcis, ſatis ot, ſi cætera neſcis.

III.
Habet ergo hic cumprimis Venerandus Sacerdos quam ſe-
quatur ideam. Sicut enim Pictor, qui ex alio prototypo ima-
ginem exprimere & imitari ſatagit, exemplar ſuum continuò
reſpicit, juxta quod lineas ſuas format, ducit & componit: Ita
Sacerdos tum ſæcularis, tum regularis Chriſtum pro nobis paſ-
ſum & crueifixum, tanquam perfectiſſimam ſuarum actionum
ideam & regulam quotidie intueri debet, juxta quam vitæ ſuæ
normam & vocationem dirigat: aſpicientes (ait Apoſtolus) in
auctorem fidei & conſummatorem Eſum qui propoſitio ſibi gaudio ſuſti⸗

nuit crucem, confuſione contempta.

IV.
Habet & verbi divini Præco, quem prædicet, & popu-
lo Chriſtiano annuntiet; qui pro objecto non aliud ab eodem
Apoſtolo quàm Chriſtus JEſus & hic crucifixus præſcribitur:
nos prædicamus Chriſtum crucifoxum. In hunc finem majores no-
ſtri prudenter ordinârunt, ut in cathedra imago quædam de-
vota crucifixi Redemptoris noſtri collocaretur ad admonendum
concionatorem, quem populo intimare, ac prædicare debeat,

& tanquam efficaciſſimum omnium virtutum exemplar propo-

nere?

Præfatio ad Lebtorem. 3

nere: nihil enim obdurata hominum corda magis movere,
mentésque efficaciùs ferire ſolet, quàm ſermo devotus de pa-
er tiente & crucifixo JESU: vivus enim e“ hic ſermo D EI & eſfi- Hebr. 4

kum cax, & penetrabilior omni gladio ancipiti, & pertingens uſque ad di- V. 12
. viſionem animæ & ſpiritus.
hil V,
iim Habet inſuper & homo ſæcularis exemplar, quod ipſi
Nr in monte Golgothæo monſtratum eſt, quod in vita & in mor-
te imitetur. Et ſicut ille, qui in mari periculoſo navigat; ad
ler certum aliquod cœli ſidus ſolet attendere, juxta quod curſum
ſuum dirigit, ne à portu ſibi propoſito aberret: Si homo Chriſtia-
nus in tot animæ, corporisque conſtitutus periculis, ſi in hoc ma-
ri magno & ſpatioſo hujus mundi à vero beatitudin is portu aber-
imſe⸗ rare non velit, pro cynoſura ſua crucifixum J;ſum ſibi propo-
ima nat, cujus auxilio protectus, ſemper tum in vita, tum in mor-
inud te intrepidus ſtabit: Ubi tuta (ſubintrat hic S. Bernardus allo-§. Bernard.
lta ens animam fidelem) firmaque ſecuritas, niſi in vulneribns Sal- ſer. 61. in
pal⸗ vatoris? tamtò illic ſecurior habitas, quanto ille potentior eſt ad ſalvan-ant.
num dum. Tremat mundus, premat corpus, diabolus inſidietur, ne time
quia in fſoraminibus petræ ſecura es.
18) in
Habent denique mortales omnes, dives & pauper, ac om-
nes in unum in hoc crucifixo JEſu aliquod ſpeculum, in quod ſæ-
piùs intueantur, & omnes actiones ſuas ad majorem illius glo-
popo⸗ riam dirigant. Et ſicut olim in tabernaculum ingredientes E . 38.
eodermn prius vultum ſuum in æneo ac nitidiſſimo ſpeculo debebant con-
birur! ſiderare, ut ſi quid maculoſi in corpore invenirent, illud
tes no⸗ quantocyùs corrigerent, atque emendarent: Ira, inquam;
arn de⸗ mortales omnes faciant, & ſæpius de die, ac præſertim tempo-
endin re tentationis aut tribulationis oculos in piam quandam crucifixi
eebel Salvatoris imaginem, domi in honorato loco expoſitam, con-
rpoße Ka 2 jiciant

pele

4 Praæfatio ad Ledktorem.

jiciant, ubi in veritate illud experientur, quod ipſe Chriſtus
ſanguinum Sponſus ſanctis Virginibus Gertrudi, Mechtildi, &
. Catharinæ Senenſi multoties revelavit aſſerendo: quoties anima
Lud. Bloſ. idelis crucifixi balvatoris imaginem aſpicit, ejusque ö. vulnena in me⸗
ſpirit. c. 2. moriam revocat, toties viciſſim divinæ miſericordiæ oculos in ipſam ro-
ſecti, & efcaciter converti. .

VII,
Et hoc eſt amice Lector, quod in hoc tenui meo opuſculo
te priùs monere volui, in quo non eleganti verborum apparatu
auribus tuis placere, ſed potius humili, non tamen indigno
ſtylo (prout Chriſti paſſio requirit) in amore crucifixi Salvato-
ris tui eor tuum ferire ſtudui. Tu ſi ſapiens es, ſupra hanc pe-
* tram ædifica- Petra autem erat Chriſtus. Talis homo, ait ipſa
veritas Chriſtus?: aſyzmilabitur viro Japienti, qui ædificat domum ſu-
Matth. 7. per petram, & deſcendit pluvia & venerunt flumina, & ſlaverunt ven-
v. 24. ti, & irruerunt in domum illam, & non cecidit, fundata enim erat
ſupra petram. Ecce quàm tutum ac ſecurum ſit tum in vita tum
in morte cum myſtica illa columba nidum ſuum in hac firmiſ-
ſima petra collocaſſe. De reliquo omnia, quæ in hoc opere
continentur, cenſuræ ſanctæ Matris Eccleſiæ humiliter ſubjicio.
Vale, & hoc elogium Antitheticum languentis, patientis, mo-
rientis Chriſti, quod Ferdinandus III. Auguſtiſſimus Imperator
inter tot Imperti, Orbisque curas quotidie ad pedes crucifixi
meditabatur, tibi familiare redde, & Imperatorem tuum imi-
tare, nunc Carolum VI, L

VII.
Oratio quõ- Triſtatur in horto lætitia Angelorum. Affligitur in anima
aand der⸗ refectio animarum ſanctarum. Solatur Angelus ſolatium aflli-
Imper. co- Ctorum. Traditur furori luporum manſuetiſſimus Agnus. Ca-
, Crueig⸗ pitur quem cœli & terra capere non poſſunt. Ligatur qui no-

CuolivI. ſtra ſolvit vincula. Judici præſentatur Judex vivorum & mor-
tuorum,

1. Cor- 1
v. 1.

.

lus
lE
Anine
mer
, ro.

Ge
NaN
iod
no⸗
nee⸗
t iplu
n .
el⸗
n erat
tum
mil-
pere
co.
mo⸗
eratot
cißei
mini⸗

animna
m 2Mi⸗
. Cr
rqui no⸗
mN⸗
vorunn,

Praæfatio ad Leclorem. L 5

tuorum. Negatur à Petro petra ipſa Chriſtus. Facies illa ve-
latur, in quam deſiderant Angeli proſpicere. Falſo acuſatur
veritas æterna. Non reſpondet verbum, per quod Verbum
facta ſunt omnia. Indecorè nudatur, qui veſtit univerſa. Tre-
mit, coram quo tremunt Poteſtates. Direé flagellatur Domi-
nus in ſimilitudinem ſervi factus. Ignominiosè coronatur Rex
Regum & Dominus dominantium. Stultitiæ inſimulatur Sa-
pientia Patris. Nocens dimittitur, Innocentia damnatur. Pon-
deri crucis ſuecumbit, qui tribus digitis appendit molem rerræ.
Crucifigitur tanquam latro ipſe DEl Filius. Moritur DEUS

homo factus, ut te hominem deificaret; & immortalem red-
deret. Morere & tu concupiſcentiis tuis, ut vivas Chriſto ;

Morere mundo, ut vivas cœlo, Morere tibi ipſi, & omnibus
affectibus pravis, ut vivas DEO pro te mortuo in cruce.

Oratio Eccleſiæ.

Eſpice, quæſumus Domine, ſuper hanc fa-
miliam tuam, pro qua Dominus noſter
JEſus Chriſtus non dubitavit manibus tradi no-
centium, & crucis ſubire tormentum, quitecum
vivit & regnat in ſæcula ſæculo-
rum, Amen.

6
23 (0) R
K 3 IN-

6

3) 0° (Sn

edeA 1 04 W de e
IND EX
CONSIDERATIONUM.

Conſideratio I.
MUndus magnus & parvus nobis oruéis
Dominicæ memoriam ingerunt, &
quodammodo inculcant.
Conſideratio II.
Crux eſt arbor vitæ & ſalutis, ad quam nos
oportet in omni tentatione & periculo
conſugere.
Conſideratio III.
Chriſtus Adamus ſecundus reparat in cru-
ce, quod Adamus primus in paradiſo
deſtruxit in arbore.
Conſideratio IV.
Chriſtus crucifixus juſtus Abel, jam ab
origine mundi in ſuis typis occiſus, &
crucifixus.
Conſideratio V.
Noëmus cum arca & vinea ſua pulcherri-
mus typus fuit Chriſti Eſu crucifixi.
Conſideratio VI.
Ramus olivæ, quem columba ceſſante di-
luvio ad Noëmum tulit, typus & ſym-
bolum SS. crucis.
Conſiderario VII.
Arcus cœleſtis Noëmo poſt diluvium oſtẽ-
ſus, typus elegans Chriſti JEſu crucifixi.
Confideratio VIII.

Agar filium ſuum ſub umbram arboris pro-

jiciens, docet nos confugere ad umbram
ſanctæ crucis.
Conſideratio IX.
Conſideratur in typo Abrahami & Iſaace
amor æterni Patris slium ſuum unigeni-
tum in mortem crucis tradentis.
Conſideratio X.
Crux dominica eſt icala Jacob & ſecura
animæ Chriſtianæ ad cœlum ſemita.
Conſideratio XI. .
Terebinthus, ſub qua arbore Jacob idola
infodit, figura perelegans SS. crucis
dominicæeæ.
V Conſideratio XII.
Crux dominica baculus Jacob, cujus
ope nos oportet hujus ſæculi tranſire
Jordanem.
Conſideratio XIII.
Manipulus Joſephi ſtans erectus in campo,
erat typus Chriſti I ESU in cruce ex-
altati.
Conſideratio XIV.
Rubus ardens, & incombuſtus, quem
Moyles vidit, crucem dominicam præ-
ſignavit.
Conſideratio XV.
Agnus Paſchalis, item matutinus & ve-
ſpertinus typus fuit Chriſti EsU cru-
cifixi. Con-

Cock

4

ol

pu⸗
lr,

pbltr
li (
Alte,

umndre

ni & W
n uigen⸗
lis,

ſecnt
ſemita.

cob 100l

.. cruc

. .
ob 3 cu
coli nanin

in cammdd⸗
ruce &

.
os g
cüricamß

WV.

.
atuninus

iſti 8

Index Conſiderationum. 7

Conſideratio XVI.
SS., crux Chriſti columna nubis & ignis,
dqucens nos ſecurè ad cæleſtem patriam.
Conſideratio XVII.
Crux Dominica ſervis Dei omnes indulco-
rat labores, ærumnas & milerias, ipſam-
que denique horrendam mortem.
Conſideratio XVIII.
Virga ſicca & arida Aaronis Sacerdotis de
novo refloreſcens, typus SS. crucis Do-
minicæ.
Conſideratio XIX.
Botrus à duobus viris in vecte portatus,
non obſcure Chriſtum adumbravit cru-
cifixum.
Conſideratio XX.
Petra Moyſis, ex qua percuſſa fons vivus
aquarum emanavit, typus extitit Chri-
ſti crucifixi.
Conſideratio XXI.
Serpens æeneus in deſerto exaltatus, typus
Chriſti pulcherrimus fuit in cruce exal-
tatl.
Conſideratio XXII.
Funiculus coccineus Rahab, typus cruci-
fixi Eſu nos à perditione ſervantis.

Conſideratio XXIII.

Crucifixus Dominus eſt clypeus Joſue,

omnibus in ſe ſperantibus ferens opem
& ſalutem.
Conſideratio XXIV.
Joſue pugnans contra quinque reges, ty-
pus Chriſti in cruce contra quinque ſen-
ſus pugnantis.
Conſideratio XXV.
Jephtias innocens victima, typus humani-
tatis Chriſti, in arca crucis pro nobis
oblatæ.

Conſideratio XXVI.
Samſon tum in vita tum in morte ſua Chri-
ſti figuram expreſſit.
Conſideratio XXVII.
David contra Goliam pugnans, && in aliis
egregia figura fuit Chriſti Eſu crucifixi,
Conſideratio XXVIII.
Dulcis Jonathas inſignis typus dulciſſimi
JEſu, denutati, crucifixi, & in cruce
mortui.
Conſideratio XXIX.
Filius Regis Moab ſuper murum pro ſalute
populi ſui immolatus, typus Filii Dei,
pro nobis in eruce oblati.
Conſideratio XXX.
Chriſtus in cruce pendens, velut Job, vir
dolorum, & plenus vulneribus conſide-
ratur.
Conſideratio XXXI.
Jeremisas in pluribus fuit typus crucifixi E-
ſu, pientiſſimi Redemptoris noſtri,
Conſideratio XXXII.
Daniel in lacum leonum miſſus, pulcherri-
mus typus crucifixi Salvatoris noſtri.
Conſideratio XXXIII.
Tres pueri Babylonis in fornace ignis ar-
dentiſſimi virtutem ſanctæ crucis agno-
verunt.
Conſideratio XXXIV.
Jonas Propheta in mare demerſus, inſignis
typus erat Chriſti patientis & crucifixi.
Conſideratio XXXV.
Cythara Davidica, per quam David caco-
dæmonem ²à Saule ſugavit, typus §8.
crucis Dominicæ.
Conſideratio XXXVI.
Crux Dominica per prodigioſam virgam
Moy-

8 Index Conſiderationum.

Moyſaicam ſæpiùs præfigurata.
Conſideratio XXXVII.
Quomodo meditatio de Chriſto crucifæo
animæ Chriſtianæ ſummè ſit proficua;
Conſideratio XXXVIII.
Quomodo cum fructu de Chriſto crucifi-
⁊7 Salvatore noſtro ſit meditandum?
Conſideratio XXXNXN.
De ardenti deſiderio Filii DEl in cruce re-
dimendi perditum mundum.
Conſideratio XL.
Tota vita Chriſti JEſu Filii DElI & homi-
nis in hac terra crux fuit & martyrium.
Conſideratio XLI.
Eſus Chriſtus & hic crucifixus quomodo
in SS. Evchariſtiæ Sacramento ſit con-
ſiderandus?
Conſideratio XLII.
Crux in monte Oliveti Chriſto propoſita,
torcular fuit, quod ante tempus ei ſan-
guineum expreſſit ſudorem.
Conſideratio XLIII.
Crucifigendi olim, & ad mortem crucis
deſtinati prius acerbe flagellabantur,
quod & Chriſto redemptori noſtro ac-
cidit.
Conſideratio XLIV.
Conſideratur )Eſus, quare ſpinis coronati
voluerit, & in cruce cum eadem ſpinea
corona mori.
Conſideratio XLV.
Veritas à Chriſto ſemper defenſa, & præ-
dicata, eum tandem ad necem crucis
promovit, àc condemnavit.
Conſideratio XLVI..
Chriſtus DEl Filius per ſummam injuſti-
tiam poſtulatur, & condemnatur ad
crucis mortem,

Conſideratio XLVII.
Chriſtus ferens crucem omnes Chriſtianos
ad ſui ſequelam invitat, & animat.
Conſideratio XLVIII.
Chriſtus crucem ferens cur dixerit piis mu-
lieribus, nolite flere ſuper me, ſed ſuper
vos ipſas flete?
Conſideratio XLIX.
Cur Chriſtus Dominus crucem bajulans,
cruentam ſuam faciem in ſudario S. Ve-
ronicæ impreſſam reliquerit?
Conſiderario L.
Chriſtus ſub ponderoſa cruce corruens pe-
dibus impiorum, conculcatur, & ſtimu-
lis agitatur.
Conſideratio LI.
Chriſtus præferens crucrem, omnes fideles
animat, ut & ipſi ferendo crucem, ſuam
ſequantur.
Conſideratio LII.
Chriſtus in cruce exaltatus, comparatur
aquilæ provocantis nos ad volandum.
Conſideratio LIII.
Peccator, quantùm in ſe eſt, de novo Chri⸗
ſtum Filium DEl in crucem agit.
Conſideratio LIV.
Cur Chriſtus Dominus ad redimendum or-
bem non aliud remedium, quàm mor-
tem crucis elegerit?
Conſideratio LV.
De modo, quo pientiſſimus orbis Redemp⸗
tor in erucem actus fuit.

Conſideratio LyVI.

Quare Domino Eſu, ubi cruci affixus eſt.

facies atro velo tecta, & velata fuerit?
Conſideratio LVII.
Cur Chriſtus Dominus in erecta cruce,
c

G

le

i

—

Miſimet
mat⸗
.
piis mu

led ſupen

alans,

0. NVe⸗

ueni Pe⸗
,&imn⸗

mes foele
em, ſuan

mparator
andura.

OVoChti⸗
E.

4
nendumor⸗
guim bncr⸗

6Relem

*
ddͦaffinigl
