lib. de in- ut diabolum præcipitaret, sereémque purificaret, & viam ad cœlum nobis muniret, qud- 4 4 adun
varnat. viam alta morte iſtud fieri poterat, niſi e?, quam in aere toleraret? De cruceeſt, quod lo- 4 orſcer
quor;, ſolus enim ille in a?re moritur, qui in cruce vitam ſinit quare non ſine ratiene euium innnhrut
Dominus ſuſtinuit, ita enim ſublimatus aerem pur gayit ab omni aiabolica infeſtatione. aem med
nfuen
CON. Wati

urvr

8 ( 213
al ſennct,.
6n. 4 5 ⸗ 7 7 „ : : 2 „„ „ . 1.,
22.
lelllu ubi

hxS CONSIDERATIO LVIII.
iDonint,

hen Qur Salvator mundi nudus in cruce

un Clectiſini

udi un pendere, & nudus mori pro nobis voluerit?
menln,ſen . .
buenmn, l Milites acceperunt veſtimenta ejus. Joan. 79. 23.
UNlNNn.
ANarenrhttn. I.

Veritats,ent

nciil, ltlinn Tumbra corpori, ſio figura in Sacra Scriptura debet corre-

ENsChrlre ſpondere ſuo figurato. Adam primus omnium parens Chriſti
Domini figura & umbra fuit, prout in antecedentibus expli-
Crucemmmwren⸗ cavimus, oportet ergo, ut & figuratum cum ſua umbra cor-
vnunlliniyk⸗ reſpondeat. Adam inmeridie peccavit, dum manus ad arbo-
muugeſer,ll rem ſcientiæ boni & mali extendit: eàâdemhorâ Chriſtus ad crucem
Hunmun Fl⸗ manus ſuas expandit. Adam quia nudus erat, ſummopere poſt lapſum
an flltuettiie erubuit: Chriſtus hanc nuditatem in cruce luit: Tota die verecundis mea Pial. 43. 16
etnckadidi⸗ contrame eſt, & confuſio faciei meæcooperuit me. Adam horâ nonâ diei „hoc
miorms biſtucfi eſt apud nos, horâ tertiâ pomeridianâ nudus è paradiſo ejectus eſt:
2d NoeNIirn Chriſtus eâdem horâ nudus paradiſum ingreſſus eſt. Adam erubeſcens
dincigesne) nuditatem, Occidentemreſpiciebat, prout probat Mallonius & alii,
8Hebreichnn ubi audivit vocem Domini deambulantis ad auram poſt meridiem:
ehriam. Chriſtus, ut Patrem placeret, faciem ſuam in cruce ad Occidentem
iſkoinire convertit. Adam ut tegeret nuditatem carnis, ad arbuſta confugit &
erat Minf⸗ ad folia ficũs, quibus inferiorem partem contexit: Chriſtus, ut aliquo
aam boli⸗ modo erubeſcentiam ſuam tegeret, velo eâ parte contectus eſt, quam

eiggenkit natura tegendam docet. Neſcio, an tormentum ullum aliud pientiſſi-
8 Aunrurmt mo Redemptori noſtro gravius acciderit, quàâm denudatio ante cruci-
Nti: Denmuilt fixxionem, ubi nudus ſtabat coram tot efferatis hoſtibus. O impudici!
hori Guem attendite & conſiderate, vos cauſa eſtis hujus injuriæ & contumeliæ.
lun Meti 2. Revertorad Adam: Ad quid, obſecro „in nuditate tua pavi-
een ien dus latitas in medio ligni paradiſi, dicens delonge ad Deum adven-
gunn ſe tantem: Vocem tuam audiyi in paradiſo, & timui, ed quòd nudus eſſem? Noli Gen. 3. 10.
m ampliùs formidare, 6Adam! progredere, & in montem Calvarium
teconfer, en habes huc nuditatis tuæ ſocium, ipſum Dei Filium; ſi

N Ee z memi⸗

220 Conſideratio EVIII.

memineris adhue, audiüſti ex ore illius olim in paradiſo: Ecce Aem quaſ
unus ex nobis factus eſt. Jam tu illi, ſed omni cum humilitate, impro-
perare potes: Ecce Deus quaſi unus ex nobis factus eſt: Ego nudus inparadi-
ſo, & tu nudus in cruce? ſie nimirum luit Dominus, quod quondam
deliquit ſervus. O filii Adam! omnes nos nudi egredimur ex utero
Job. I. 2I. Matris noſtræ: Naudus egreſſus ſum de utero matris meæ, & nudus revertar illuc;
dicebat quondam patientiſſimus Job; ſed advertè hic, anime mi, non
Matth. 22. T2. nudi admittemur in regnum æterni Patris: Amice, dicebat quondam
Rex ad mendicum, quomodo hbuc intraſti, non habens veſtem nuptialem? Et tu
ſine hac veſte nuptiali & ſine bonis operibus vis intrare in regna cœlo-
rum? hoc non credo. Veniamus ad alia.
3. Noë Patriarcha nudus in tabernaculo dormiens, & ab execran-
do filio Chamiirriſus, ac protervè illuſus pari modo Chriſti in cruce
Matth. 27. 39. hudati figura fuit ad Judæorum populo ſubſannati: Prætereuntes autem
blasphemabent eum moventes capita ſua &c. Sed obſerva: Noë à dem & ja-
phet retrorſum ad patrem ſuum accedentibus pallio honeſtè cooper-
tus fuit: Sic piè credendum eſt, Chriſtum ab initio quidem, detra-
tis violenter veſtibus, toto corpore nudatum ad ſuam acceſſiſſe cru-
cem, ſed heu! quo & quanto cum rubore ac verecundia! exinde ve-
§. Birg lib. I. rò velo quodam eirca verenda eſſe velatum. Ita refert S. Birgitta mul-
Revel c. 10. torum arcanorum Dei conſcia, cui Beatiſſima juxtà ac doloriſſima
Virgo & Mater inſinuavit: Filio meo ſtante, ſiut nalus erat, nudo corpore,
unus tunc accurrens apportavit velamen, quo ipſe eultaæns intimè, velabat verenda ſua
quod velamen Aquisgrani adhuc hodie religiosè aſſervatur, cujus
particulam nonlevem in Monte Sancto Andechs in ſuperiori Bavaria
quondam conſpicatus ſum.
4. Michol Regis Davidis uxor, ubi eum vidit denudatum, &
coram arca Domini ſubſilientem atque ſaltantem, in corde ſuo deſpe-
2.Reg 6 10. Xit eum, acredeunti dixit: Quùm glorioſus ſuit hodie Rex ſrael, diſcoperiens ſe
ante ancillas ſervorum ſuorum, & nudatus eſt, quaſi ſi nudetur unus de ſcurris. An-
gelomus & alii allegoricè hoc exponunt de Chriſto in cruce nudato:
Angelom. In quacruce, ait, velut nucdus eis apparuit, dum potentiam divinitatis ſuc illis ab⸗
hic. ſcondens, infirmitatem tantùm carnis oſtendit. Et quemadmodùm David
mudus, Ephod tamen lineo præcinctus à Michol irriſus & ſubſanna-
tus eſt, ita & Chriſtus, Filius David, nudus, ſolo linteolo tectus
impiæ Synagogæ in cruce ſummo ludibrio expoſitus fuit: Omne⸗ pi⸗
Pſalm. 21. S. dentes me, deriſerunt me. O vermis, & non homo! Opprobrium hominum,
E& abjeltio plebis; & quemadmodùm vermis intuentibus horrori eſt,
& ſine miſericordia à prætereuntibus pedibus conculcatur: ita &
Chriſtus in paſſione & crucicixione plenus vulneribus & denudatus,

horro⸗

rSNo
SCnamnyl
Emsm
t, gind⸗
wnelen

l, .. nl
am iimai.
ur alhlißf
AEmonnerd,
rent enig, guunt
Ouumunguon
tm ihzungtecen
milolucuot
ecumhobtcurn
;ingun, tlad
Eortwe hriconin
ls, gand ulien
naticeheumns e
6 Hlcatingleun
Sgenns ſuu, ſu er
torum eng
ngio; nemojnn
Ulleeitd Droonmn
DRCrihcumkn
Encenhalinghe
n. Auiigſn
n oß, m

rnden
hmilt, mpro.
NN
,olen
dimureren
uneE
Aniemni
ebatquondn
lpiceme Ettu
uteynn cele

Kheikn.
0Cnwicinener
1 Prteriotd/
NWe Gend
bonelecnne.

guicem, Sen.

maCCelileen
Gia/ ennde ve⸗
Mlpiruml.
a Coloriltnn
1 ucn terelen
linttaetlnſle,
Herwad, Ciſn

Dhetihüidn

t Genudnum
acordeſtef⸗
ſl ifeen
Lrus le N

1o Meluc⸗
(vintui 16
n
ethadtod,.
Ol irriſis tir⸗
ſolo ſmdane

naufragio; nemo juvare poterat, niſi ſo

De nuditate Chriſti in cruce. 2272
horrorem faciebat aſpicientibus, non enim erat ei ſpecies neque de-
cor; conculcatus autem fuit, prout ipſe per os Regii VWatis ad Patremn
clamavit: Miſerere mei Deus, quoniam conculeapit me homo. Textus Chalda- Pſalm. 5f. 1
icus legit: Adrerſarius meus, homo peccator, qui dum mortaliter peccat, i-
terum crucifigit, & calcat Chriſtum. O JEG! verè omnium homi-
num abjectiſſime & miſerrime! quousque te ob ſalutem animæ meæ
humiliaſti, ut e inferni faucibus me redimeres? Et ego non amem
te? Oblwioni detur dextera mea, adhæreat lingua ſaucibus meis, ſi non meminero tui, Pſal. 136. 6
0 JEſu pro me crucifixe!
J. Joſeph in pluribus typus Chriſti fuit, dum à Patre miſſus eſt ad
fratres paſcentesoves: Sic Chriſtus, ait S. Ambroſius, à Patre mil- g Ambr. I.
ſus eſt in carnem, utnos, quaſi fratres ſuos, ſalvaret; dum à perfidis de joſeph.
& invidis fratribus, quaſi Agnus manſuetus à turculentis lupis, ca- cap. u.
ptus, ligatus, illuſus: in veterem ciſternam fune demiſſus, & exinde
Iſinaélitis viginti argenteis venditus eſt: Ac tunc præſertim Chriſtum
præſignavit, ubinudaverunt eum tunicatalari, & polymitâ, mutentes, qui fer- Gen 3y. v. eg.

rent ad patrem. & dicerent: Hanc inpenimus, vide utràm tunica filu tui ſit, an nox? & 32.

quam tunicam dilaceratam, & in ſanguine hœdi intinctam, ubi pater
vidit & agnovit, cum lacrymis exclamavit: Tunicafili mei eſt, ſera peſlima
comedit eum, heſtia devoravit Foſepy, ſciſsisque veſtibus indutus eſt ciuicie, lugens fili-
am ſuum multo tempore. . .
Ad te mo converto, 6 Virgo & Mater doloroſiſſima! quis tibi
tunc erat ſenſus, quando ipſa præſens in Calvariæ rupe vidiſti illam
tunicam, quam tu quondam feciſti, nunc proprio Filü ſui ſanguine in-
tinctam, ipsumque denudatum, & jam tertiò excoriatum, ac tandem
in infami ligno luctuoſiſſimâ ac miſerrimà morteexpirantem? ad cujus
conſpectum ſof obſcuratus eſt, & tenebræ factæ ſunt ſuper univerſam terram; Matth. 27. 4
Quid, inquam, tu ad hæc, & Virgo & Maer omnium afflictiſſima?

Recordare hujus confuſionis & ignominiæ intolerabilis; & ſuccurre

nobis, quando nudi egrediemur de hoc mortali corpore, ut non æter-
num pati debeamus confuſionem.
6. Hic adimpletum fuit illud Iſaiæ de Chriſto vaticinium: Et ex Ila. 25. 12.
tendet nanus ſuas, ſicut extendit natans ad natandum. Mergebatur tunc Mun-
dus, & totum genus humanum erat in Peri mofiin conſtitutum
us Deus & Homo Chriſtus:
Quid fecit? Pro omnibus nobis, ac ſingulis nudus, veſtésque inma-
nibus carnificum linquens, in cruentum doloris pelagus ſe projecit,
ut nos naufragos è profundo peccatorum & æterna perditione eripe-
ret. Audi ipſum per os Jeſſæi Vatis loquentem: Veni in altitudi bſal, 68. 3.

nem maris, & tempeſtas demerfit me OQ IESU! Amor crucifixe!
E

eE 3 quan-

22 V iſti i e⸗
rat ditate Chriſti in cruc
ratio LVIII. De nu
onſideratio
222

= ivens quia unus
homo vive „ .
i obligatus eſt Mundus, & omnis nderans, & recognoſ-
quantm tibi arus ; quam rireten eneen pro me. Hoc eſt,
ibus mortuus i/ ,1: & tradidit ſeme ia eàdem charita-
ro omnibu ixit: Ouidilexit ne, . „me, quia e 7
„,8 dens 8. Paulus ie Czae Tradidit ſne limh & P ro me & te; ò Le-
1 2 ſer ſubintrat hic * omnibus, mortuus Anorelegt⸗ „. do kä
ET . 4 .11 * .
4 n Cant. ie, quâ mortuus 17 Qnid ergo illi retribu leſeens ſe ipſum nu 0
SZ Aor et irdinus Senenſis adhuc a 10 in illa ætate orentzleno-
S. Bernhar avit; Cùm enim igere, ad cruci Xum
in cinee pendenti conleeri & ſtatum ebwinnnitrer p oſtratus,
m vitæ r. ſus imagine 7 menti ſibi eſ-
raret, qua it, coram cujus in re tanti momenui ſibi eſ-
. ſe recepit, uidnam in is noſtri crucifixi
Dominum . oluntatem,; 4 1 . demptoris 10 .
uirebat v ientiſſimi Re lc nudum, & clayis af-
Vinam exꝗ 2 Et eece ab Orepientiiin me vides hic nudum,
m: ivit: Fili mi, tu & crucifixus, u
ſet agendu à aure audivit: Flimi, : ſed tu nudus ſis, & .
ddingus has voces rcigi,, hic quæres, Se 1 erbis commotus, S. Fran
11 7. me . .
TAee & Su G , cihit inyenies. Quibus
m.
Hadr. ,yr. ego ſu

i poſſibili
ipſe pro omni p .
at» & 1P . mus in
mé agnoverat, dS. Hieronymus in
. iiſſime mortuum e quâm verum ſit, dlass ſcſi, nudos quærit ami-
mo ſequi eererk. m quondam Cripar. letio placet? Visne
en, H tibi, amohm Celaet Chriſtum?
3. Hieron. ,3 cos & oͤponſos tus, vel potiùs nud
eſſe opulentus,

. utum &
ucifixum ſec
Chriſtum cr
. uem nudum
Seraphicum, q
I 4. c. 4 ciſcum

(imn ieni
Irtimirte
ſno Glluns
funn; Dni eh
1 Trinmmedobi
Aecluinrr Mo,
toconmmlanonun
mnlllamit, Ge
ummekzugaqu⸗
ſhn iſunnehe
E. Mrmutkſen
lulgtene, De

Opertket De

, MCneſe
ontisillus mir
Werilorinl
Ufatehunfit;
utudehunig

Doctbtn ht
Aenunnn i

etlcn

mnehqlignn
M,Aigrot.
Mn Reett,
Nlit ilniete.
Dertle

ſüummo
forenteſon.
Adcrucifum
Nolrinbs, gi⸗
Ndknidbiel⸗
8nNcekd
MCun i.
61,Vontnu
nmotus Rrn⸗
m ſeounmd
omnipodh
Heronymnn
Nluigtari mt.
et? Vne
kum

N

,. () Buge 22
REEEYEYEEZEZEZYEYYA
BWe’2 SS 3 S NS 2 *ρ* .
CONSIDERATIO LIX.

Cur Chriſtus Dominus inmedio ter-
ræ & in monte Calvario ſalutem noſtram
voluerit operari?

Deus autem Rex noſter ante ſæcula: operatus eſt ſalu-
lem in medio terræ Pſal 73.72.

I.

On absque ſingulari cauſa Chriſtus Dominus naſcens, vivens,
ac moriens medium elegit. In media nocte natus eſt, dum
quietum ſilentium continerent omnia, & nox in ſuo curſu
medium iter perageret. In medio duorum animalium in præ- Sap. 18. 14
ſepio reclinatus; Duodennis inventus in templo in medio
Doctorum; Domi medius inter patrem nutritius & Virginem Ma-
trem; Vir in medio Diſcipulorum: ggo in medio veſtrum, tanquam qui mini. Luc 2. 46.
ſtrat. Medius inter Moyſen & Eliam inmonte Thahoræo; Sed & in nc⸗ . „7
medio duorum latronum crucifixus eſt: Tunc crucißxi ſunt cum eo duo Iatro- Mlatch.ue. 1
2es, unus dextris, & alter à ſiniſtris, ubi ſalutem noſtram in medio terræ
operatus eſt; Supra quod S. Germanus Conſtantinop. Omnes confitentur
in Feruſalem ipſiſſimum medium terræ, & S. Athanaſius: Meaium terræ eſt hic S. Athanaſ.
Golgothas. Non meus eſt ſermo, Propheta dicit Pſalmo 73. Operatus eſt noſtram ſalu- ad Antioch.
tem in medio tereæ. De qua veritate plura impræſentiarum. d. 17.

2. Operatus eſt Deus & Homo Chriſtus ſalutem noſtram in me-
dio terræ, ut Crux eſſet inſtarligni vitæ in medio paradiſi plantati, & Gen. 2. 100

inſtar fontis illius mirabilis, qui promanabat de medio paradiſi, ut

omnes ex illo vitæ ligno poſſent participare fructus vitæ æternæ, &
ex hoc fonte haurire aquas ſalutis, hinc Iſaias: Haurietis aquas in gaudlio IIa. 11. 5.

de ſontibus Salvatoris.

Docebat autem, utperſona media in SS. Trinitate humanam aſſu-
mgret naturam, & in ea fieret redemptionis & felicitatis noſtræ Deum
. inter

224 Conſideratio EX.
inter & hominem, & inter cœlum & terram mediator, unde Apoſto-
Tim. 2. 5. lus: Unus mediator Dei & hominum, homo Chriſtus ]Eſus; per quod ſignificare
L voluit, atque commendare auream mediocritatem, quæ nos Deo &
Matth. 13. 20. hominibus gratos efficit: Ubi ſunt duo, vel tres congregati in nomine meo, ibi
ſum in medio eorum. .
3. Olim in lege omnia ſacrificia & holocauſta Aaronica de puris
animantibus DEO T. O. M. oblata præfigurabant Chriſtum & hunc
uareſm, to. Crucifixum, quia, prout docet doctiſſimus Quareſmius, in eo loco erat
2. 6. 5. ſect. 7. Chriſtus mortuus. Nam ſacrißcium mortis Chriſti fuit cauſa exemplarie, & quodam-
modò pnali pracedentium ſacriſßiciorum. Proinde non ſine graviſſima cauſa
Chriſtus pati voluit in Jeroſolymis, quæ eſt in medio terræ habitabi-
lis, ut ſic virtus paſſionis Dominicæ abunde per uni verſum diffudere-
turmundum.
Joſias Rex in Jeruſalem pientiſſimus extra ditionem ſuam in prælio
contra Nechao Ægyptiorum Regem in campo Maggedo à ſagittariis
vulneratus, in nullo alio loco mori, ac ſepeliri voluit, quàm in Jeruſa-
2 Paral. 35. lem, unde dixit ſervis ſuis: Educite me de prælio, quia oppidò vulneratus ſum.
23. Qui tranſtulerunt eum de curtuin akerum currum, qui ſequebatur eum more regio. Et
aſportaverunt eum in Jeruſalem, mortuusque eſt, & ſepultus in mau ſoleo patrum ſuo-
Pialm. 2.6. „„y. Chriſtus conſtitutus Rex ſuper Sion montem ſanctum ejus, ſimi-
li modo Jeroſolymam moriturus aſcendit, ubi tanquam in ſua regia
ultimum diem clauſit, ac ſepultus eſt, hoc eſt in medio terræ. Hicre-
verà virtus conſiſtebat in medio.
Gen. 5. 5. 4. Adam, ubi vixit annis 930. & vidiſſet totius humani generis pro-
pagationem & corruptionem, piè in Domino defunctus eſt, cujus of-
ſa Noë in arcam ſuam religiosè ſuſcepit, & finito diluvio inter ſuos li-
beros diſtribuit, Sem autem filio ſuo, quem pluris quàm alios æſtima-
vit, calvariam Adæ conſignavit & cum ea judæam. Hinc ait Corne-
lius ac plures alii, communisque Patrum ſententia eſt, quòd cranium
Adæ in monte Calwariæ fuerit ſepultum, ut ibi Chriſti crucifixi ſan-
& Augnft. ler. guine rigaretur, ablueretur, vivificaretur; unde S. Auguſtinus: Verd
71. de Temp. ſratres, inquit, nonincongrus ereditur, quia ibi erectus ſit medicus, ubi jacebat gro⸗
tus, & dignum erat, ut ubi occiderat humana ſuperbia, ibi ſe inchinaret dvina miſeri⸗
tordia & ſanguis ille pretioſus etiam corporaliter pulyerem antiqui peccatoris dum digna-
tur ſtillando comingere, redemiſſe credatur. Ex quibus colliges, Lector pru-
dens, cur pretiofiſſimus Salvator noſter Chriſtus in medio terræ & in
Calvario monte operatus ſit noſtram ſalutem.
Mod 342. 1 Cæterdim ſumma fidei noſtræ myſteria plerumque in monti-
bus fuerunt peracta. Moyſi legem daturus Dominus, illum juſſit ad
montem Sinai aſcendere. In monte Chriſtus naſci voluit; in monte

Naza-

embznn .
1 Mts
nto;ma
AN
el

rblibktin

nntobnn
ni ömeüllo⸗
mneleum

cnCnde 1
(len: Cun
16 gelgſeife
eedn Aetabhu
oDont,
6 Deldhn
mattamfan
ums: Mnug
ſeruttirtmnan iA
⸗ mani

7

Ganalrrlios
6mmüinmmmtgun
etpunmmn.
lß,Cimcls &
e
Atoe, necolie

Wethrd in ne

elotenxincnuce
timertritun, 3
hbgulcrisſiireii
nin, ſnnnnnn 9
heſſilin nede

Unnmesinjuliciun

wortunsenines
E Monamphisin
humn Detnnſen
Wriantenyn
enn Neugen,
dca lanm Chifen
atiſennn l
Wthenmmndt
alnliunmn

nute poſo.
rgnlinlkeare
) e riDeo &

inilnnnn i

Monica ere
Niſtum &he.
Sy i co us gt
i, &gulan
niima cauſ
Trrrubitabi⸗
Erſumiake⸗

t Aerauſn.
AAlmineigh
lr natnn ſe.
umgfngin⸗
n in fu regin
terre. More-

Prierersdd.
Nnse CNud
wioimer u⸗
Crn AMiosl.
Thac it.
hricti cn

6. Mugliin
ellcs, ,
Pirfh in 4
gian .
1oes, 1Nf.
oligesg

sinnnecdioil

Plemmge 6
wion, lncn
Gelcici .

Cur Chriſtus in medio terræ crucifus! 22 5

Nazaræo educatus; in monte duodennis inventus; in monte duode-
cim elegit Apoſtolos; in monte octo beatitudines docuit; in monte
transfiguratus; inmonte SS. Euchariſtiam inſtituit 3 in monte ſangui-
nem ſudavit; in monte crucifigi & mori voluit, & quidem extraur-
bem in orbis meditullio, & in loco edito, omnibusque conſpicuo, ut
pro omnium ſalute ſe tam indigna pati indicaret, erat enim commu-
nis totius mundi hoſtia, unde pro omnibus inillo terræ medio immo-
lari voluit: Utfilios Dei: ait S. Joannes, qui erant diſperſi: congregaret in unum. Joan rI. fr
Hinc & S. Leo: Quia crux Ciriſti, inquit, non tempi futura erat ara, ſed 5. Leo ſcrm.
mundi, & noyaæ legis ſacriſicium non in uno tantùm templo offerendum erat, ſed in uni. 1. de Paſſ.
verſo orbe, ut juxta divinum Oraculumà ſolis ortu usquie ad occaſum magnum eſſet no-
men Dei in Gentibus & .
6. De Eliſeo Propheta recenſet Scriptura, quèd mortuus mortu-
um ad vitam ſuſcitaverit, ex quo apparet mira Viri illius ſanclitas &
virtus: Mortuus eſt ergo Eliſeus, & ſepelierunt eum. Latrunculi autem de Moab ye.
nerunt in terram in ipſo annoʒ quidam autem ſepelientes hominem, piderunt latruncu-
los, & ſepelierunt cadayer in ſepulehro Eliſei; quod cum tetigiſſet oſſa Eliſei, revixit ho-
mo, & ſteti ſuper pedes ſuos. Cæterum quòd homo vivens ac ſanctus ſub-
inde mortuum ad vitam revocaverit, plura demonſtrant exempla;
Sed quod cadaver aliquod in cineres redactum „Mortuos vivificave-
rit, rariflimum prodigium eſt. Sed myſterium accipe, & ex figuran-
te noſce figuratum.
Reſp. Cornelius & alii: Eliſeus, inquit, bac in re typus Chriſtifuit, cu-
jus in crute moriui gratid & meritorum contractu omnes reſurgemus. O anime mi!
vide ex hoc, atque conſidera, quomodo verus Eliſeus (Chriſtus) in
monte Golgothæo in medio putrefactorum cadaverum conſtitutus
& in medio terræ in cruce pendens, ac mortuus univerſo generi hu-
mano reſtituerit vitam, & multa Sanctorum corpora in cineres reſo-
luta è ſepulchris ſuis refurgere fecerit: Mula enim corpora Sanctorum, qui Matth. 27. 52.
dormierant, reſurrexerunt, & apparuerum muhis. OQ Domine JEſu! G Amor
crucifixe! ſuſcita & me per virtutem S. Crucis tuæ ad meliorem vitam,
& non intres in judicium cum ſervo „ ſed fac ſecundùm miſericordiam
tuam; mortuus enim es in cruce pro peccatoribus, ergo & pro me,
proinde non ampliùs dimittam te: Mihi autem adbærere Deo bonum eſt: po Pſal. 72.23.
nere in Domino Deo meo ſpem meamn.
77. Mori autem voluit mitiſſimus Redemptor in ligno crucis extra
civitatem: Ne putares, ait S. Chryſoſtomus, pro illa tantàùm plebe, id eſt, 3 Chry ſoſt.
Judaica oblatum Ohriſtum, ided Joras civitatem, ideò ſoras muros: ut ſcias ſacri- hom. de cruce
Ncium eſſe cmmune. Ex quo patet, quòd mons Calvariæ factus ſit com- & lairone.
mune theatrum & orbis Gymnaſium, in quo Magiſter noſter Chriſtus
Ginther Unus pro omnibus. Pf de

4. Reg. 13,20.

226 Conſideratio LIX, Cur Chriſtus in medio terræ crucifixus

de cathedra crucis nos omnes docuit, & etiamnum docet „quantum
malum ſit peccatum, pro quo abolendo Deus ipſe crucifigi, ac mori

Thren 4. 20. VOluit: Chriſtus Don zus captus eſt in peccatir noſtris. Et idcireoò mons ille Cal-

Gen. 49. 9.

varius à 8S. Patribus appellatur Mons prædæ quia ibidem Dominus, pro-
ut canit S. Mater Eccleſia in hymno de S. Cruce Tulit prædam Tartari.
Hinc jacob Patriarcha benedicens filio ſuo Juda dixit: Ad prædaum fil mi

Pſalm. 21. 17. afcendiſti, quod in Chriſto completumfuit, quem tanquam prædam cir-

Apoc 6. 2.

Vita.

cumdederunt canes multi, & conſilium malignantium obſedit eum:
xiyit vincens, ut vinceret. .
ſe 3. Colligit ex hoc „quòôd crucifixus Deus portentum fuerit, &
etiamnùm ſit à ſæculis inauditum. Quid enim mirabilius à ſæculo, aut
quid magis ſtupendum in cœlo, aut in terra, quâm Deus n medio ter-
ræ pendens inligno pro homine indigno? Sol vidit, & obſcuratus eſt,
luna & ſidera à tam cruento ſpectaculo ſuos retraxerunt radios; ob-
ſtupuit orbis univerſus, dum ad Creatoris ſui necem à fundamentis

concuſſus eſt; & ſolus homo peccator, qui horum dolorum cauſa

i nobſtupeſcat, non doleat?
ait ne ſer 8. Ernacilus Seraphicus, ſæœpiùs dum crucifixum aſpice-
ret, ubertim plorans. Et cùm aliquando ſui plorats tam copioſt u.
ſam rogaretur, altè ingemuit, & dixit: Se ſtere Chriſtum cruofirum,
mundum oblitum. Agnovit hoc & S. Magdalena, per tri ginta annos e-
remo ad crucem, quam illi S. Michaẽl erexit, jugibus lacrymis paſſio-

8. Beruh. ſer, nem Domini ſui deplorans. Finio cum S. Bernhardo: Agnoſceö homo, qutum
. . . . .
z. de Natirit- gravia ſunt vulnera, pro quibus neceſſe eſt Dominum Chriſtum vuluerari.

WEE

CON-

Wreingei
Epliie⸗
Suimid

Sitima
ACAdlit
Eemmeece
omnocuna
Mcn0telem.
Miucbescolonb⸗
Chentribclmrume
Wnntmmareheren
u Nſen, ultuant ag
Hfinmnnt
Duidhienkniunle
Cmeiis, iperon
ckpelſecnnones
henſuum, conze⸗
editogne diend
Pndenenchim
atesegins in
Cohſideremusar
Men vendmiſernt
Nn ſeſrn I
Abmay
, intzs
DMe

t uſuur,

nin,untn
nuck

t: 4 rli
Amnprædamtr.
noblediteum

numfuerit, &
Rdlrl,aut
NSiNNEüN.
Kodloornbe;
eruntrn
en àfindmenn
n Golonumcenh

cifrumahe.
tamcpiotcan.
rn,
inmammdsine⸗
egmnsnid⸗
Paſethenn hin
rpuneragt.

—

w.

5= 2 2„½ 5„ 2

8

X**&ε&ττ6*&. ebαπ ⁵debec £

CONSIDERATIO LX.

Chriſtus per omnem vitam pauper,
ſed in cruce pauperrimus, ſummum paupe-
. rum ac miſerorum ſolatium.

F. , , 2 2

Seitis enim gratiam Domini noſtri 7Eſu. Chriſti, quoni-
ampropter vos genus facturseſt, cuùmeſſet dives, ut
illius inopiâ vos divites eſſetis. 2. Cor. & 9.

I.

Avid iram & horrendam Saulis perſecutionem declinatu-
rus, coactus eſt de matura ſibi proſpicere fuga; proinde ad
deſertumſe contulit, ubi in ſpelunca petroſa, ac in horri-
do antro dimorari cœpit: Abit ergo David inle, & fugit in ſpe- I. Reg. 22. 12
luncain Odollam. Et quia hoc experti funt amici ejus, miſeri,
calamitatibus, doloribus ac debitis preſſi alienis, ad eum, tanquam ad
principem tribulatorum confugiebant, ut ab eo in tempore illo cala-
mitoſo non tam acciperent ſolamen, quàm & juvamen: Et conyenerunt
d eum omnes, qui erant inanguſtia conſtuun, & oppreſßi ære alieno, & amaro animo,
& factus eſt eorum printeps.
David hic in ſenſu allegorico repræſentavit Chriſtum, prout aſſe-
rit Cornelius, qui per omnem vitam usque ad mortem crucis aſſiduas

paſſus eſt perſecutiones ac tribulationes. Ad eum ergo, tanquam ad

principem ſuum, convenire debent omnes pauperculi, miſeri ac de-
ſolati, debitõque alieno vel proprio peccatorum preſſi, ut ab eo in
cruce pendente recipiant optatum levamen: ii enim, ſubintrat hic
idem Vates Regius, derehttus eſt pauper: Orphano tu eris adjutor. Plſalm. 10, 14,
2. Conſideremus attentiore mente crucifixi Salwatoris noſtri pau-
pertatem verèê miſerandam. I. Naſei voluit brumali tempore nonin
proprio diverſorio, aut in urbe, ſed in abjectiſſimo ſtabulo, quem Sa-
eratiſſima Virgo & Mater non aureis, ſed pauperculis in volvit panni- Luc. 2 7.
culis, atque in præſepio inter duo jumenta reclinavit. En ſummam

Tf 2 pien-

22’8 Conſideratio L X.

pientiſſimĩ Redemptoris tui egeſtatem. 2. Ubi in templo Patri cœleſti
ræſentatus eſt, nonagnum (munus divitum) obtulit, ſed duos pul-
os columbarum, aut turturum, quos pauperes ob inopiam ſolebant
offerre. 3. In EÆgypto gladium Herodis fugiens, & per omnem reli-
quam vitam non habuit; ubi caput reclinaret, quod ipſe hisce verbis
Matth. 8 20. indicare dignatus eſt: Vulpes foreas babent: volucres cœli nidos: Filius autem
hominic non habetubi caput ſuum reclinent. O duram pauperiem! 4. Quando
veniens Capharnaum ſolvere tributum à miniſtris Cæſarianis juſſus
eſt, nullum ſiclum imò nec obulum habuit quem expenderet; hinc Pe-
trum miſit, ut per miraculum à piſce neceſſariam acciperet mone-
Matth. I7. 26. tam: Mum ſumens da eis pio me & te j. In deſerto jejunans, actandem
poſt 40. dies panem eſuriens, nullam habuit buccellam, quàſe refice-
Math. 4. 11. ret, ſed opus erat, ut Angeli venirent, & miniſtrarent ei: Tunc relquit
eum diabolus? Et ecce Angeli acceſſerunt, & miniſtrabant ei. 6. In monte Oliva-
rio in illo ſanguineo ac mœſtiſſimo ſudore nec ſerutum lintei habebat,
quo cruentas abſtergeret guttas ac lacrymas, ſed acceſſit adeum An-
Luc. 22, 42. gelus, in hac ſumma paupertate & ærumna confortans eum, cujus
divinum, in quem deſiderant Angeli proſpicere, linteolo vultum ab-
ſterſit, quod etiamnum in monte Sanéto Andecenſi in ſuperiore Bava-
ria ſanguineis guttis inſperſum religiosè aſſervatur.
3. Vidiſti hactenus, anime mi, extremam benigniſſimi Servatoris
tui pauperiem. Sed quid in cruce? Ecce hic omniummortalium pau-
perrimus factus eſt ille, qui dat eſcam omni carni, ille qui aperit ma-
num ſuam, & implet omne animal benedictione, ille cujus ſunt omnes
fines terræ, nudus tanquam noviſſimus virorum, & toto corpore ſau-
cius in infami crucis patibulo inter latrones affigi voluit; pauperculas
veſtes inter carnifices diviſit, & ardentiſſimam litim patiens non aquà,
ſed aceto felle mixto ſedare debuit, ac denique mortuus ſyndonem
non habuit, quâ operiretur, ſed homo alienus miſericordiâ motus,
obtulit ad ſepeliendum, ubiin alieno ſepulchro voluit tumulari ; quia
pett. Bleſ ſer Proprium non habuit. O cœli obſtupeſcite: Omnem inquit Petrus
Purif. B. V. Bleſenſis, revolvite vitam Salyatoris ab utero Virginis usque ad patibulum erucis, G
non inyenietis in eo niſiſtigmata paupertatis. Opauperculi! deſolati! quid a-
1. Reg. 22.2. gitis? erigite vos in ſpem; Ad Davilem convenerunt omnes, qui erant in angu-
R conſtituti, & oppreſſi ære alieno, & amaro animo, & fabtus eſt eorum princepi.
Eccee Principem veſtrum pendentem in cruce, accedite ad eum cum
Pſalm. 9. 10, Omni fiducia, quia factus eſt Dominus refugium pauperi: agjutor in opportunttatt-
bus j in tribulatione. . . .
4. De Job perhibent Sac'æ litteræ, quòd poſt tantam omnium
bonorum ac facultatum jacturam ſua ſeiderit veſtimenta: Tunc ſurrexit

⸗

Luc. 2. 24.

iuelelexu

Einid
WA, 41 4
Anſguegitut
tynentekenenl
lbsKenee, gie
ytet damicl
nubii ſoce tünt: l
uingtn. Qudluce
hrinäiumprocdie
mmtſnt, Ehanl
uunſet s
Annemcucurtit,
t. Mimenmin
Cdumturmmimadt
füibenckimlin
nueckeniulbe
NumuiKlo⸗
Aſerer Nit
NW Asrlin
unfüumgemdtn

Whtiortet

Upktos hul.

nchentedunr
petonnrl.
Ehienns
Mln: Nil in
n/ ¼ un
Elitianis unn
belet, hinee.
Cheret mone⸗
Andem
n, Terd⸗
Ntel: Im it
lamonrbli⸗
mlinteibn
Ceſitadeunr.
tans cum, clis
colo rultumzt-
ſpenore anr

Imidernnors
Ortllunge⸗
egüimektend⸗
sſontdwn
dediel
uir; aupenen/
Datiens DoNade
Oromnoßhin
ericordinnt
nent naiee
AAalukſhn
u,
nkt,üls h

ℳ.,
ſot

ſelinae

Chriſtus in eruce pauperrimus. 229

Fob, & ſcidit veſtimenta ſua«, & tonſo capite corruens in terram, adoravit. An Job. I. 1s.
fortaſſe Job ex aliqua impatientia aut indignatione, vel ex nimio cor-
poris & animi dolore ſua conſcidit veſtimenta? Minimè gentium, quia
voluntati divinæ ſeſe in omnibus ſemper exactiſſimè in omni fortuna
confirmavit: Quare ergo ſua dilaceravit veſtimenta
Reſp. Olympiodorus in catena, quia Job totum infernum contra
ſe armatum vidit, unde ſe ad pugnam cum orco ineundam paravit,
& omnibus veſtimentis ſe exuit, ut ad præliandum paratior ac prom-
ptior inveniretur; audi ipſum loquentem: Nudus egreſſus ſum de utero ma-
trie meæ, & nudus revertar iluc &. En pulcherrimum typum in Chriſte
patiente adimpletum, qui pariter nudus, & omnibus exutus veſti-
bus in cruce pendens cum diabolo decertare voluit, quem & vicit ac
debellavit, nobis præbens exemplum, quomodo nudi & pauperes ſpi-
ritu eſſe debeamus, ne in hac pugna cum diabolo ſuccumbamus: Qui . Cregot,
ergo, ait S. Gregorius, contra diabolum ad certamen properat, veſtimenta abjici- Eva 32. 1n1
at, ne ſuccumbat, hoc eſt terrena omnia ac ſæcularia deſideria, pau- vaug.
pertas enim eſt validiſſima adversùs dymonem armatura.
5. Vis exempla, quomodo oculi crucifixi Eſu reſpiciant in pau-
perem: Oculir ejus in pauperem reſpiciunt? Audi, & admirare. Drepani Pſalm. G. F.
in Sicilia imago crucifixi Domini etiamnum hodie ſummà veneratione a. aee us
aſſervatur & colitur, ad quem anno à partu virgineo 1641. Mulier 1. zic. ie⸗
quædam ſupremàâ egeſtate preſſa filium ſuum parvulum importunè in
fame panem à ſe petentem ſubmiſit, cum mandato, ut ab hoc cruci-
ſixo orbis Servatore, quem digito oſtendebat, panem & vitæ reme-
dia flagitaret; ibatmiſellus, &ad Crucifixumteneras levans manus,
lacrymabili voce dixit: Domine, da mihi panem, mater mes mittu me, ut
panem à te petam. Quid hic expectas, Lector prudens & amator Cruci-
fixi? En inſolitum prodigium! mox mitiſſimus Salvator cruce bra-
chium reſolvit, & parvulo filiolo recentem ac candidiſſimum panem
in ſinumprojecit. Quis lætior hoc miſello? Qui ſine mora adegen-
tem matrem cucurrit, & cum gaudio panem nive candidiorem mon-
ſtravit. Res interim in vulgus propalatur, admirantur omnes; Et
ecce dum turmatim ad templum accurrunt, in veritatis teſtimonium
Crucifixi brachium à ligno crucis revulſum inveniunt, quod in hodier-
num usque diem ita liberum conſpicitur; quæ res illius loci Epiſcopum
movit, ut matri & filio de ſufficienti annona usque ad dies vitæ libera-

liter proſpiceret. Vide hic, anime mi, quomodo verificatum ſit il-

lud Regii Vatis: Vadeemt pauperes, & lætentur Et cuid videant? Domi- blal. e8 330
num ſuumac amorem ſuum in cruce ut pauperrimum ac noviſſimum
3 viro⸗

Anton. Balin
2bem. in Ka-
lend. B V.
L. Sept,

Maz. Sand.
in Stauroph
lib. 17 Tit, 7.

Marth, 5. 3.

220 Conſideratio L X. Chrißtas in cruce panperrimus.

virorum morientem, ex cujus meditatione ſe ipſos animare poſſunt
Præſertim illi, qui pro Chriſto facti ſunt pauperes.
6. S. Thomas à villa nova pauper Religioſus ex Ordine S8. Auguſti-
ni, ſed pauperior exinde factus Epiſcopus ſemper ber omnem vitam
refugium ſuum ad crucifixum Dominum ſuum habuit, & invenit; &
quia examore illius, qui propter nos egemus factus eſt, omnia ſua pau-
Peribus diſtribuit, horreum illius frumento penitùs vacuum derepen-
tè divinitus plenum inventum eſt. Anno Domini 155. in feſto Purifi-
cationis B. V. M. pro more ſuo ad crucifix um Amorem ſuum venit, af-
flictus & deſolatus propter Epiſcopale munus, quia ſibi ſummoperè
timebat, ne excludereturà numero Beatorum, quia fuiſſet de nume-
ro Prælatorum; unde humi proſtratus non ſine lacrymis orabat: O E.
ſu! Domine mi, & ſapiens Gubernator: ſi non eſes meus Deus dicerem equidem qudd
malò mecum ageres, permutendo me ita vexari à meis ſubditis d'œceſanis, apud quos
poſt meam conſecrationem iucundum diem nullum habui. Sed volo mi Domine, quod tu:
lat voluntas tua, Ad quem Crucifixus clara voce: .aquo animo eſto, mi Tho-
mia, in die nativitatis Matris meæ venies ad me, Quod & factumeſt. Cæterùm
os Crucifixi loquentis, quod prius clauſum erat, deinceps ſemper a-
pertum permanſit, & ita in hodiernum diem conſpicitur dentibus nu-
dis tam perfectè ad vivum apparentibus, ut peritiſſimi Sculptores fa-
teantur, quòd nullo artificio humano quid ſimile fieri potuiſſet.
7. Finem huic Conſiderationi imponat B. Joannes Chiſius frater
laicus ex eodem S. Auguſtini Ordine, homo fimplex & pauperculus.
Hic, inquam, cùm veſtem non haberet niſi tunicam à pedibus usque
ad caput tritam ac laceram, pro more ſuo ad crucifixum acceſſit, eo-
ram quo humiliter proſtratus flagitavit Dominum, ut ſuæ dignaretur
ſuccurrere indigentiæ. Et ecce illo adhuc orante, ad latus ejus adfuit
vir quidam ore, vultu, ac toto corporis habitu venerabilis, qui eum
hisce verbis allocutus eſt: Accipe Frater à me hos paucos nummos pro illius, quem
colis amore, in tuum uſuss aé neceſſiatem, deditque illi tres aureos, & mox
evanuit ex oculis ejus. Obiit hic Beatus Anno Chriſti 1369. Beati
pauperss ſpiritu: quoniaim ipſorum eſt regnum cæœlotum.

zmusau
hnut indl
1 Atenmttund

mum Cike oſne
it, Eingegalli⸗
Venitnllmn it

llconn,Rrcchenm
Nn, &Coelis
Puntelmellteett 4
4Volhuitautemmmit
Cemamg. Dpin-
iit, Gimmmieſi
lete Monnes 4
lküdndater
MNeindene
Perdclun iit, bnna

ltene in n

lit, Eind
ehum ene.
,inelo int.
ſumpeniha.
i ſummopere
Dtkemune⸗
nSOrNN.b.
enneettun l
dͤrrtſeni, u
1miDenn nl
Aumutfl u⸗
umelt. Caenm
incepsenpee.
turdentiusnl⸗
Kußptres
potuiler.
Chüdns frutet
Krrgercilus.
eddNd
GrnaKCe,er
Rtſurdignuten
lutusejoadke
erabils,lien
