imluſer . quod non ſolum lingua, ſed & corde diligeret. O bone Eſu! quis non amet aſl. Dom.
Gneehuleni, te pendentem in cruce? OQanima peccatrix, quid rependes pretioſiſſimo
mm Redemptori tuo pro te tot affecto contumeliis, tot preſſo doloribus ,
nrin,n tot fauciato vulneribus, & nunc aperto latere & corde transfixo cla-
Inms: Pil manti ad te: Prabs fili m, cor tuum mihi? . Prov. 23. 26.
Cun Nunant. 2. Quwrebant inimici Chriſti animam ejus in diverſis corporis
1 onndunt⸗ partibus, anima enim eſt in toto eorpore, & in qualibet corporis parte.
mmmgonnmhier Quærebant eam in capite, ubi maximè ſuas exercet vitæ operationes,

ideo dederunt ei alapas, & percutiebant caput ejus arundine, & impo: Marc. 15.19.
fuerunt ei coronam de ſpinis, quarum ſeptuaginta duæ hoc diviniſſi-

WEEH mum caput graviter ſauciarunt. Quærebant eam in manibus ac pe-
7 . . . . 7 . . . . . .
dibus, quia anima mea, ait Vates Regius, in manibus meis ſemper, ideò fer- Pſ. 118. 109.
UI reis eas, & pedes perforarunt clavis: Foderunt manus meas & pedes meos. Pfal. 21. 12
.

Quxærebant eam in toto corpore, proinde flagellarunt eum, ut in toto
eorpore à planta pedis usque ad verticem non eſſet in eo ſanitas. Et lſa. 1. 6.
MN quid ultra fecerunt? hoc illis in mentem venit, quia cor eſt primum
0 vivens & ultimum moriens, igitur quæratur cor. Ecce adſtat in
perucl tempore truculentus miles, vibrat lanceam, dexterum ejus latus aperit:
. Et continnd exivit ſanguis & aqua. Supra quod S. Ambroſius: Exivit ſanguis
t, Gan & aqua, aqua ut mundaret, ſanguis ut redimeret. Veni i gitur anima mea pre-
4 tioſo Chriſti ſanguine redempta 2 Veni 1 & lava maculas tuas in ſanguine
Agni. OQ quâm falutare lavacrum.-
3. Naamo Syro diviti ſed leproſo ab Eliſeo quondam dictum eſt:

Vade, & lavare ſepties in Jordane, & recipiet ſanitatem cazo tua, atque munda- 4. Reg. 5. 15

undmdud berix. Et quid ſequitur? Deſrendit, & larit in Jordane ſeptiesjuxta ſermonem
. lmngenr⸗ viri Dei, & reſtituta eſt caro ejus, ſicut caro pueri parvuli, & mundatus eſt. Hoc
ecn Uenom⸗ & ego dico tibi, anime mi! fortaſſe lepram occultam habes in conſcien-
mmiunel nen tia & anima tua: Lavare, & mundaberis; Lava té ſepties in ſeptem Chri-
Non ein ſi) Flu ſanguinis profuſionibus, ac præſertim inm lacratiſſimo & aperto
ian imd ejus latere, lavacrum enim eſt, in quo à cunctis peccatorum maculis
l i mundaberis; Fons eſt patens in ablutionem peccatoris. Medicina cœ-
nlt on Ccc 2. leſtis

35 Conſideratio CIII.

leſtis eſt, & pharmacum ſanans noſtras infirmitates; unde rectè Melli-
S. Bern. ſer. flutds: Eilius Dei altiſſimi jubetur occidi, ut vulneribus meis, id eſt peccatis pre-
de Paſt. D. tioſo ſui ſanguinisbalſamo mederetur. Et ſubjungit: Agnoſce, àhomo, quàm gra-
via ſunt vulnera, pro quibus neceſſe eſt Dominum Chriſtum vulnerari; Olim fons
latens in ſinu Patris fuit, nunc factus eſt fons patens in cruce & in ſinu
Matris Virginis, quando poſt apertum latus de ligno depoſitus eſt in
amplexum Virgineum; pedes dedit peccatoribus, & Magdalenæ, ma-
Iſa. 66. 12, nus amicis, ut etro; cor dat filiis, quibus dicit: Ad ubera portabimini.
Ecce quàm liberalis eſt in te DEus, quàm tu parcus in illum, ut pro
tanto ſanguine nec lacrymam ſtilles, neque conſideres corde!
4. David, ubi percuſſit Philiſteæum, victor in urbem Jeruſalem
ingreſſus, in omnibus triviis & plateis illud mulierum audivit congra-
I. Reg. 18. 7. tulatorium canticum: Percuſſit Saul mille, & David decem millia. Diſplicuit
hic ſermo in oculis Saul, proinde irâ percitus, & plenus indignatione
nitebatur Davidis pectus crudeli lanceâ transfigere: Tenebatque Saul lan-
ceam, & miſit eam, putans, quòd configere poſſet David cum pvariete. Oingrati-
tudinem vix auditam; priùs David eum à maligno liberavit ſpiritu, &
pro ſalute totius regni ſe contra Goliad expoſuit, nunc aliam non re-
perit mercedem, quàâàm ut lanceà illius latus transfigatur.
Figuram percepiſti in Chriſto expletam, qui priùs pertranſiit be-
nefaciendo omnibus, nunc pro gratiarum actione non aliam accipit
Revelat. lib. mercedem, quâàm crucem, clavos, lanceam. Audi verba doloroſæ Ma-
7. c. 15. tris ad S. Birgittam: Suntibus turbis in (ircuitu, unus accurrens cum furia ma-
xima venit, & infixit lanceam in latere dextro tam vebementer & validè, quèd
quaſi per aliam partem corporis lancea voluit pertranſire. Et cùm extraheretur
lancea de corpore, ſtatim abundanter exibat de vulnere illo eum impetu quaſi qui-
dam fluvius ſanguinis & aqu.
F. Recordor hic Evæ primæ omnium viventium matris, quare à
DEO ex latere Adami fuerit procreata, & ædificata in mulierem. Cur
§.Th. p. I. non ex capite illius, aut ex pedibus? Rationem aſſignat S. Doctor An-
c. 92. a. 2. gelicus, Evamſormari non decuit ex capite, ne viri Domina videre-
tur, neque ex pedibus, ne à viro conculcanda videretur; ſed ex latere
cordi proxima, ut teneréè diligenda intelligeretur. Sed alium ſenſum
hic inquiro: Per Evam cunctorum hominum Matrem Eccleſia præ-
ſignata eſt, quæ ex latere Chriſti crucifixi formata eſt, ut teſtaretur
plentiſſimus Redemptor ac ſanguinum Sponſus „ ſe eam ſummo amo-
§. Auguſt. tr. F & cCharitate diligere. Audiatur S. Auguſtinus: Propter hoc, inquit,
126. in Joan. prima mulier facta eſt delutere viri dormientis, & appellata eſt vitæ, matérque vi-
vorum, mag numque ſignavit bonum ante magnum pravaricationis malum: Et ſecun-
dus Adam inclinato sapite in cruce dormivit, ut inde formaretur ei conjux, qua de
latere

Nln,
Gtutnie
.

eiuchiml
DrndiosKhand
MocritDkugyrmd
ommhonltpf
Ginbnice,erumn
Kwocvitnen
enithterlalmn
Mn

77

Ua,
Ckiinn 4 hl
IrlruN,guddſhn
IGmmmmronilo
Enn loor Nebrei
uenſuum lykenkan
nainaln i erinaln
Uertentteken u,
liſſer inan
En fCacalttin
)ielttum

De Vulnere &S. lateris Chriſti. 259

traet. latere dormientis eſfluxit. O mors, unde mortui reviviſcunt! Quid iſto ſanguine
ieine mundius? Quid vulnere iſto ſalubrius? Ad quod jam pridem pœnitens David Pſal. 50. 3.
iunna, anhelabat, cùm mundari deſiderans, ita oraret: Amplis laya me ab ini-
eri;i quitate mea, & à peccato meo munda me.
ſcruCe Ein 6. Et quid ulteriùs dico de hoc aperto Crucifixi laterali vulnere?
depoſtugit Porta vitæ eſt, ideò enim mitiſſimus Dominus lanceâlatus ſuumape-
lglklengn riri voluit, ut orbi univerſo ſuæ mortis indicaret fructum, qui eſt aperi-
leag rtahimi⸗ re nobis cœli portam. Proinde rectè notat S. Auguſtinus, quòd Evan-
nnllum, orpro geliſta non dixerit: Percuſſit, aut vulneravit latus ejus, ſed aperuit, ut illic quo- §. Auguit.
rde dammodo vita oſtium panderetur. . loc. cit.
lUhen Kollem Paradiſus & hortus delicarum eſt. In paradiſo enim voluptatis
AnAt cg. collocavit DEus primum hominem. O ſi nunquam peccaſſet, non in
unlu Dlloan tantam mortalitas humana deveniſſet miſeriam. Sed DEO ſint lau-
ennbincigunn des infinitæ, per unum hominem mors, & per unum hominem cru-
lakitgle lul⸗ cifixum vita æterna. O certè felix Adæ culpa, quæ talem ac tantum
uett. Oingi⸗ meruit habere Redemptorem. Vade anima peccatrix, cum dolore
cranit ſpirin t & amore ad ſacratiſſimum laterale vulnus, & per illud ad diviniſſi-
Aenon mum Cor Eſu, & dulcius quid eſſe poteſt? Vade, vade; & noli tarda-
. re, invenies hic novum deliciarum paradiſum.
pertunſithe⸗ Mare rubrum eſt, in quo ſubmerſi ſunt Egyptii, Iſraelitæ veròè
n Alunm accſpit falvati, quibus planum iter ad terram promiſſionis aperuit. O ani-
MdOrle Nr⸗ ma Chriſtiana! ſi anguſtiaris, ſi tribularis, vade ad hoc myſticum
nnCufaiane⸗ mare rubrum, quod ſubmerget, & extinguet peccata tua, & tibi ſe-
1n Mle, d curam ad terram promiſſionis monſtrabit, & aperiet viam. Exterriti“
Er Ann eutihun quidem ſunt Hebræi ad brimum conſpectum maris rubri, ſed ubi
mingunedf aducem ſuum Moyſen ſecuti, & ingreſſi ſunt: Terra apparuit arila, & Sap. 19.7.
in mari rubro via ſine impedimento, & campus germinans de profundo nimio.
nmtrs, Exterrent te peccata tua, ut ingredi præſumas in SS. Cor JEſu, ſed
Amuleren k noli deſperare, oſtium adhuc apertum eſt, ſi proceſſeris intrò cum
nat 5. Drt⸗ vera fickucia & in animo contrito, fiet tibi campus floridus & hortus
i Domminiat- deliciarum „ Qin non ideò Paſſus eſt, ut te damnaret, ſed ut ſalva-
Elatnn ret. Ibi eſt fiducia tua in meritis Crucifixi Eſu? Et ſi ambulavero, Pſal. &2. 4.
e Aiuenin G ait Pſaltes Regius, in medio umbræ mortis, non timebo mala, quoniam tu
Lcckume⸗ mecum es.
fein Girer 7. Expertus eſt nobiliſſimus ille juvenis B. Joannes de Incontris „Lyr. l. 5. c, 6
Gnmon:. in paterna quidem domo in deliciis educatus, ſed ubi agnovit non
Eald ini aliam in cœlum eſſe viam, quàm cruem portare poſt Eſum, ſæcu-
Prote A lb valedixit, & ordinem S. Auguſtini ingreſſus eſt. Nec deerant ten-
cfrigcr tationes in novitiatu, hinc in gravem animi mœrorem incidit. Et
mni 4 ecce cùm in procinctu eſt ordinem deſerendi, alloquitur eum cruci-

D
4 en ScC 3 fixus

Habae. 3. 4.
S. Cyprian.
de Paſſ. Chr.
1

290 Conſideratio CI.

ſfixus Dominus: Eli, abicibus tibi aridior, lectus durior, moleſtiores fuerint

vigiliæ, ingredere in vulnus hoc» & intinge illa in ſanguine lateris mei, & illicd

dulceſcent omnig. Obtemperavit juvenis monenti, ſanctè vixit,
ter amplexus crucifixi Amoris ſui beatam animam expiravit.

&in-

ð
CONSIDERATIO CIV.

De clavis & lancea, quibus Sacratiſfſimum

Corpus IEſu crucifixi perforatum fuit.

Poderunt manus meas, & pedes meos. Pſal. 21. 15.

Unus militumlanceà latus ejus aperuit. Zo. 19 3

Ye

Ecte Habacue Propheta de Chriſto, ſuo tempore pro ſalute to-
tius generis humani crucifigendo vaticinatus eſt: Cornua in ma-
nibus ejus. Supra quod pereleganter S. Cyprianus antiquitate,
doctrinâ, & ſanétitate celeberrimus hanc tulit ſententiam:

Erant in manibus ejus duo cornua (duo nimirum clavi ferrei) in
quibus erat fortitudo tua abſcondita, & imperium tuum. Et mox addit: Con-
ſideravi opera tuas & expari: Claris ſasros pedes terebrantibus foſsi que manibus

de vulnere &.

Fuit autem mitiſſimus Dominus in erucis trunco quatuor affixus
clavis ferreis, licet hoc Scriptura non indicet, efficax tamen probat

ratio, & S. Joannes, qui huic cruentæ interfuit crucifixioni, ait

.: Mili-

tes ergo cùm erucifiſſent Eſum, acceperunt veſtimenta ejus „& fecerunt quat uor
yartes y unicuique militi partem. Ex quibus verbis 88. Patres annotare ſo-
X1 . . X . .
lent, quòd quatuor fuerint crueifixores, & quòd Chriſtus non tribus,

ſed quatuor oblongis clavis fuerit affixus cruci.

Quod etiamnum probant antiquiſſimæ crucifixi Salvatoris

noſtri

imagines, prout videre eſt Romæ apud S. Petrum, & apud 8S. Joan-
nem Lateranenſem; Item Lucæin Hetruria in imagine lignea per Ni-
codemum pro ſua devotione excisâ, & Syroli prope Lauretum
in ipſa Amma Domo, ubi Verbum Divinum incarnatum fui

„ imòôò
t, &
Apo-

lekt.
Rremslen⸗
genscrutenin
99 Nannecunen
er in, OMünmflin
Rumcumumummm
ſekfeñ mann
n ain enli⸗
Muii,kerle
Dureranmtust
hißzglchn hili
Ninenn, Me
luck, edlencenn
Aumotmandelrit.
ib; Aelan, in
i, qua nſa
titendli glmm
b, onnin, uinn

Ahrenſnemiin
) Mmnn,
n Dhunim niie
bo ⸗ Fünmn
ebminn
8
esenike
ltnnaz⸗
m hi d
Chſtien i
negs nere⸗

8 4 r
ungitnſh

De clavis &s lancea. 291

nleriei Apoſtoli conſecrarunt; Et Aſſiſü in monaſterio S. Claræ, ubi venera-
lonin bi tus ſum antiquiſſimum crucifixum non ſculptum, ſed in aſſere pictum
dedtt. quatuor clavis, quid ad S. Franciſcum dixit: Vade Franciſce, repara do-
Pirant. mum meam. Mitto quàm plurimas alias antiquitates.

2. Sed miror, quare Eccleſia de crucis ligno & clavis Domini di-
cere ſoleat: Dulce lignum, dulces clavos, dulcia ferens pondera, in quibus

eE verbis S. Didacus, exoſculans crucem, ſpiritum Deo reddidit; Econ-
tra lanceam diram ac crudelem appellat: Mucrone diro lancea. Et nun-
V uid potiùs lancea dulcis debuiſſet vocari „ quæ Chriſto jam vitâ fun-
. o latus aperuit, ubi non amplius ei cruciatum ac dolorem cauſa-

vit? Priusquàm hanc ſolvamus quæſtionem, audiamus quid Romæ
tadiccrno acciderit. — —. .
Refert Titus Livius de Tarquinii ſuperbi impia filia. Cùm ejus
kut, parens crudelem in modum è medio per hoſtes conjuratos ſublatus eſ-
ſet, &nuncæadaver recentibus ſauciatum vulneribus in publica jace-
. Il ret via, obvians filia in curru, Rhedarium ad tam lamentabilem aſpe-
um currum ſuum firmantem, animavit, ut ſcuticam admoveret „ &
. 14 ſine reſpectu ſupra corpus Patris equos & rhedam agitaret: Nunquid
corpus patris mei retardare poterit curſum itineris mei ? Ex quo factum ,
quoôd Tarquinius Kex licet jam mortuus equorum ferreis ungulis ac
ferratis rotis penê contritus fuerit. Monſtratur hic locus Romæ ad-

ę

neſto lhretn. huc hodie, qui olim Tullia Tarquinii, nunc vicus ſceleratus vocatur.
Cnnane Anime mi, aſpice crucifixum Eſum tuum, qui clavos vivens
umnigiinn) perpeſſus eſt, ſed lanceammortuus, unde ira ac crudelis vocatur,
W btkiun quia in mortuum deſæviit Authorem vitæ: Dulces igitur clavi, ait Mal- Mallon. c. 20.
um lnii lonius, dulce lignum, quod in vivum Chriſtum ſuam exercuit crudelitatem: dira de S. Sind.
Er nokin lancea, qua in cadaver ſuam ſavitiam effudit & c. Quòd Carnifices illi non

Eueuis . er 1 „ .
Hu, d fuerint emolliti, qui manus ac pedes Chriſti trabalibus terebrarunt
clavis, non miror, quia infideles erant, ſed hoc eſt prodigium ſummæ

mequumd⸗ ingratitudinis, ſi Chriſtianus aſpiciens & contemplans crucifixum Re-
RcX n demptorem ſuum, non aliquo pio ſenſu moveatur.
ewionn 3. Foderunt manus meas, & pedes meos, ait Plaltes Regius, & Evan- pfal. 27. 15.
,6 fnf geliſta: Ulnusmilitum lanced latus qus aperuit. Ecce uterque vigilanti ver- Jo. 19. 34.
Patresal 1 bo uſus eſt: Foderunt manus meas & pedes meos, cur non dixit:
Chrüſusnun Terebrarunt, transfixerunt, penetrarunt, auttransadigerunt manus ac
Peges ejus? . Primò: corpus Ohriſti fuit terra illa benedicta, quæ
i lmmd ,, eeffoſſa ferro multum » imò cenmtoſimum fructum attulit „ unde Poëta:
d l. Foſſa caro Chriſti cœlicaregna dabit. Foderunt ſecundò manus meas G& pe-
S des meos clavis, ut exinde prorumperent quatuor fontes paradiſi &
N lumn, Omnium gratiarum, quibus irrigatur univerſa terra. Foderunt tertiò
. Immu r. . manus

292 Conſideratio CIV.

manus & pedes Chriſti, ut in cujus petræ foraminibus omnes pecca-
tores vere contriti ſecurum in vita & morte invenirent refugium:

Pſal. 103. 18. Petra refugium herinaciis. Ad quam petram idem ſanguinum Sponſus

Cant, 2. 4.

Jo. 10. 9.

S, Bernard.
ſezm. 2 l.

S. Th. 3. P.
4. 46. a. 6.

dile tam fuam animam invitat: Columba mea in foraminibus petra, & in
cayerna materia. Addit Evangeliſta: Unus militum lanceâ latus eius aperuit.
Et cur aperuit, & non transfixit, transverberavit, trajecit? Obſerva:
Vigilanti verbo uſus eſt Evangeliſta: Janua clauſa adaperiri ſolet, vitæ
janua eſt apertum latus Chriſti, ad quod reſerandum Longinus lanceâ
ſuâ, tanquam clave uſus eſt; audi ipſam Veritatem: Ego ſum oſtium
per me ſi quis introierit,y ſalyabitur: Et ingredietur, & egredietur» & paſcua in-
veniet. O nos felices, quia in his ſacris vulneribus in omni tribulatione
noſtra, in vita & in morte certum poſſumus invenire auxilium. Ju-
vat hic pro ſolatio noſtro audire Doctorem Mellifluum: Foderunt,
inquit, manus eſus & pedes, latusque lanced foraverunt, E& per has rimas licet
mihi ſugere mel de petra, oleümque de ſaxo duriſſimo; id eſt, guſtare & videre
quoniam ſuavis eſt Dominus. Cogitabat cogitationes pacis, E& ego neſciebam.
Quis enim cognovit ſenſum Domini, aut quis confiliarius ejus fuit ? At clavus re-
ſerans y clavus penetrans falctus eſt mihi, ut videam voluntatem Domini. Quidni
videam per foramen: Clamat clavus, clamat vulnus, quòd vert Deus ſit in Chri-
ſo mundum reconæilians fibi: Ferrum pertranfit animam ejus» & appropinquavit
gor illius; ut nonjam non ſciat compati inſirmitatibus meis. Patet arcanum cor-
dis per ſoramina corporis » patet magnum illud pietatis Sacramentum, patent vi-
ſcera miſericordia Dei noſtri, in quibus vißtavit nos Oriens ex alto. Quidni vi-
ſcera per vulnera pateant? in quo enim clarius, quàm in pulneribus tuis eluxiſſet r
quòd tu Domine ſuavis & mitis » & multa miſericordia? Majorem enim miſera-
tionem nemo habet, quàm ut animam ſuam ponat quis pro addidtis morti & dam-
natis. Hæc S. Bernardus.
4. Cæterùm pientiſſimi Redemptoris noſtri dolores ob hujus-
cemodi transfixionem clavorum fuerunt vehementiſſimi. Ita S. Tho-
mas: Configuntur, ait, in locis nervoſis & maximè ſenſibilibus, ſcili-
cet in manibus & pedibus „& ipfum pondus corporis pendentis con-
tinuò auget dolorem, & cum hoc etiam doloris diuturnitas, quia non
ſtatim moriuntur, ſicut hi qui gladio conficiuntur. Quod idem con-
firmat Lanſpergius: Clavos quibus Chriſtus cruci affixus fuit, adeò
oſſitie Vulnera manuum ôppleviſſe, ut ſanguis prodire non poſ-
et, donec totum corporis pondus manibus ſic affixis ſuſtentaretur:
tunc enim laxataà manu vulnera, ſanguine ubertim erumpente ma-
narunt.

Baron. ad an. De his quatuor clavis recenſet ulteriùs Metaphraſtes & Cardina-

Chr, 34.

lis Baronius, quòd eos quidem doloroſiſſima Mater & Virgo, Gn
Filius

9 Iammh
.
Eicunin dn
1, Camikhnhern
11. T enn.
wrnladeiad
orbus nontrnn,
lin,es l 5
elts, Atſekimn

Gfin diim
flammAomman
l ponrrt⸗

lte
0

De claanis E& lancoa. ð

ienn Filius de cruee deponeretur, diligenter collegerit, ſed quia apud Ju-
gunneni dæos conſuetudo erat, ut cuncta inſtrumenta, quibus ſontes & rei
Gituſibi necabantur, eâdem die humi defoderentur, eosdem quoque cum
ileliani cruce ſepeliendos tradidit, donec ab Helena pientiſſima Imperatrice
ccit Rn anno Chriſti 326. cum Dominica cruce fuerint reperti, quos Romam
periiſlezin ad Conſtantinum M. filium attulit, qui unum in caſſide ad averten-
logginvstna da in bello pericula geſtabat; Secundéô frænum equi munivit, quo
Eearlun facilius victoriam ex hoſtibus referret; & hic Mediolani religiose af-
llo ſcn afium n X. Eelle; a Ue 11810
en oiun ſervatur. Tertium in mare Adriaticum dimiſit, & ſic navigabile fe-
Wpükbidtine cit, ac mirum in môdum tranquillavit; Quartum in corona ſua re-

gia, quam ùt Imperator geſtare ſolebat, infixit, qui etiamnum hodie
Romæ in Eccleſia S. Crucis non ſine magno pietatis ſenſu certis tem-
poribus monſtratur. Si quos verò alios clavos aliis in locis reperiri
audias, eos velad ſimilitudinem cuſos, parte aliquâ veri clavi immiſsâ,
credas, ut fidelium devotioni fieret ſatis.
Quod concernit Sacram Lanceam, ipſe miles Longinus hanc Quareſ. 10.
ſibi reſervavit „ quod ſacrum pignus poſteà in manus Imperatoris c. I1.ſect. 9.2.
Conſtantinopolitani pervenit, qui cuſpidem illius Regi Francorum

eHI. A..
Honm: Folemm,
her ka ir
,llnen,
6, Gg, iin
fir A,dant
,Dii. Cu

Imſti,C⸗ dono miſit. Anno Chriſti 1473. ubi civitas Conſtantinopolitana in
Gynpiit manus Machumeti Secundi Turcarum Imperatoris devenit, ſucce-
Nctih lo dens in regno filius Bajazetus eam Innocentio VIII. Pontifici Max.
hntn, aten ⸗ per Legatum Romam transmiſit, ubi adhuc hodie in Vaticano uni-
alo. hii⸗ verſo populo præ devotione acclamante oſtenditur; OEſu!
likuitni confige timore tuo carnes meas.
Maſnen tnim n

Alidki uni

doloresb ie

tri. Iu N

i fine
i⸗ hrocr n
liris ei
tin ernne
nr.

un Gjnther Lluus pro omnibus. Ddd CON-

. 0
e

rks
lrl

394. (0) E

Frgr r-EKr-N E N E r E E r E EE EEE-Fr-ENE.
Se .

CONSIDERATIO CV.

Chriſtus per crucem & Paſſionem ſuam
nobis Chriſticolis clauſas cœli portas aperuit.

Tu devicto mortis aculeo, aperuiſti credentibus regna
clorum. Eccleſia in hymno Ambroſiano.

I⸗

Dam generis humani protoparens, ubi poſt prævaricationem
Gen 3. 24. ſuam à paradiſo ejectus eſt, obſervat Scriptura: Et collocavit
Dominus Deus ante paradiſum voluptatis Cherubim, & flammeum gla-
dium atque verſatilem. Ecce propter peccatum Adami, per
quod ſe ipſum & omnes poſteros ſuos perdidit, paradiſi por-
tæ per flammeum gladium clauſæ ſunt.
Sed attollite tandem poſt quinque annorum millia portas, Prin-
cipes, veſtras, 6 Cherubini, cuſtodes paradiſi advolate. Ecce per has
clauſas portas introibit Rex gloriæ; & quis iſte, dicitis, eſt Rex gloriæ?
Elſal. 23. 7. Reſpondet ipſe univerſorum Dominus: Dominus fortis & potens, Do-
minus potens in pralio; in quo prælio? Ah quâm cruentum erat hoc
prælium, in quo Dominus noſter Eſus Chriſtus & hic Crucifixus in
Calvario monte cum diabolo, morte & peccato duello conflixit mi-
rando. O quâm cruentum prælium; ſed nunc ut glorioſus de cun-
Gis hoſtibus ſuis Triumphator ſolus dignus erat, qui clauſas cœli por-
tas reſeraret, ad quas aperiendas non alio inſtrumento uſus eſt quàm
§. Chryſoſt. cruce; unde S. Chryſoſtomus: Crux Chriſti clavis paradiſi eſt; Crux Chri-
de divite ſſti aperuit paradiſum; Et S. Vincentius Ferrerius: Cux ſt clavis 3 qua aperit
Luc. 16. 26. Paradiſum; audi ipſum Dominum loquentem: Nonne hac oportuit pati
Luc. 24. 20. Cyriſtum, & ita intrare in gloriam ſuam; Obſerva non per aliam quâm cru-
cis viam, & tu expectas aliam?
2. De hac cœli clave perelegans vaticinium tulit Iſaias Propheta-
Ila. 22.22. rum princeps: Dabo clavem domus David ſuper humerum ejus, & aperiet, &

0

Kul

S

t, KNnitnm
rerk) uonne
Et mungum ſic
Phernot, Ne
enci canemnmune

,Aataritten
6wmimg, indinman
Di, non kecenstuti,
Mmenlodonds, unn
teihirune, ü
iSEdncem Hlen
n nobisckerponiln
tulinig ikimizn
6

t0 Domiuahlhni
1. Vönmmnl

J. vrnchibere
1 ſienn H“

P,
Kci t

Crux clavis paradiſi. 295

non erit qui claudat: Et claudet, & non erit qui aperiat. Et qualis hæc clavis
tam potens? Et nunquid celavis manibus geſtatur? Cur ergo hic Vates
divinus ait: Dabo clavé domus Darid ſuper humerum ejus? N. Simon Caſſia- Sim. Cafſſ.
nus: Clavis ſuper humerum crux eſt appoſita dorſo Eſu, cui vers l. 14.
0 facie ad homines crudeliter fuit affixus. Et ſtatim ſequitur utilitas paſ-
ſionis, apertio cœli; Electis nunquam claudenda, reprobis verò nun-
quam aperienda, Oportet ut & hic Procopium audiamus: Clavis ,„ Procop. apud
lemn ſuam ait, hæc Chriſti eſt crux, quam ipſe humero geſtavit, unde de eo di- Cornel.
Gum eſt: Et factus eſt principatus ſuper humerum eéus. Chriſtus enim ſua Iſa 9. 6.
hernt, eruce & paſſione promeruit, ut hæc univerſalis imperii Eccleſiæ po-
teſtas ei daretur: unde crux fuit ei quaſi clavis, quàâ ille cœlum ape-
enbignen⸗ ruit, & velut inſtrumentum omnipotentiæ Chriſti, quod eſt clavis
Sjus regia, quâ omnes res ab ea claudi & aperiri poſſunt.
Et nunquam vidiſti, Lector prudens & Staurophile, quomodo
Imperatori, Regi aut Principi civitatem ſuæ ditioni ſubjectam ingre-
dienti claves prægrandes & deauratæ à Magiſtratu ſæculari ad portam
præſentari ſoleant, per quas claves ejus ſuprema in fubditos indicatur

Drenatichinen poteſtas? Et ecce crux Domini noſtri Eſu Chriſti clavis noſtra ad co⸗-
Inn, HGHuH. lum eſt. O beatus ille, cui in mortis articulo hæc clavis præſentatur!
Gſanmenhi⸗ In quem finem moribundis & agonizantibus Chriſtianis, cum eos
In Adani, ber. conſolari, & ad civitatem cœleſtem transmittere volumus „ ob ocu-
Bt, Prdi or. los ponimus, imèò inmanus porrigimus effigiem Chriſti Redemptoris
noſtri, non recèns nati, Pprædicantis, 88 Euchariſtiam inſtituentis,
lanek,Nir⸗ ſanguinem fſudantis, aut reſurgentis, vel in cœlum aſcendentis, ſed in
One, te ern, cruce expirantis, ut infirmus firmam æternæ ſuæ concipiat beatitu-
,t Nerbn dinis fiduciam. Hinc Leo Magnus ex infallibili Petri cathedra ſtipu- S. Leo ſe
ni O latam nobis offert promiſſionem, dicens: Secura eſt exſpectatio promiſſa 9. de Paſſ.
ruentun erke beatitudinis, ubi eſt participatio Dominicæ paſſionis. Adverte ubi eſt partici-
Elie c patio Dominicæ Paſſionis. Et quid tu hac in re? Quid? .
Gucho N 3. Vis memorabile exemplum? S. Philippus Nerius, qui omnem Ex Vitas.
1 gloro ſuam ſcientiam ac ſanctitatem crucifixo Salvatori debet; cum 88. Philip. Ne
cheeir Theologiœ operam daret, devotam quandam Crucifixi imaginem in
ento iſ, ſchola ad Parietem appenſam, ſæpiùs non ſine piis lacrymis ſolebat
Aſef⸗ aſpicere, & quia in hoc vitæ libro contemplando multos progreſſus

llmifit⸗ fecit: cæteros libros ſuos vendidit, & pretium pauperibus erogavit.
Hic ergo talis ac tantus vir cum aliquando ad Sanctimonialem deſpe-
d rabundam vocaretur, & illa continuò exclamaret ſe eſſe reprobam ac
damnatam, ei crucifixi Redemptoris effigiem propoſuit, & ſic miſe-
irktr ram affatus eſt : Die, obſecro, Filia „pro quo Filius Dei in cruce mor-
muͤt tuus eſt? Cui illa: Pro peccatoribus; Et quænam tu es, ſubjungebat
MN, Dddq2 8. Pa-

Prov. 8. 34.

.

S Bonavent.

Amor. C. I.

Sur. & alii in
Vita

396 Conſideratio C.

S. Pater- Ego, inquiebat Religioſa, ſum peccatrix graviſſima. Tum
S. Philippus; Ergo paradiſus tuus eſt, paradiſus tuus, quia Eſus pro
peccatoribus mortuus eſt; quæ verba: Paradiſus tuus eſt, in tantum
hanc peccatricem commoverunt, ut mox omnis ceſſaverit deſpera-
tionis tentatio, & ipſa optimè ad felicem æternitatem diſpoſita inter
amplexus Crucifixi piiſſime expiraret. Ecce quomodo huic Sanctimo-
niali SS. Crux fuerit aptiſſima clavis ad beatam & æternam vitam.
4. Ceæterum ſiepius hactenus miratus ſum, dum in Parabolis Sa-
lomonis iſtam æternæ Veritatis legi ſententiam: Beatus homo qui audit
me, & qui vigilat ad fores meas quotidie, & obſervat ad poſtes oſtii mei. Et quæ-
nam, dices, ſunt illæ fores, ad quas oportet nos continuèò vigilare? E.

Manſ. in Bibl. Doctiſſimus Manſius: Per has fores aliud intelligi non poteſt, quàm
tr. 59. diſc. 8. Chriſti Sacratiſſima Vulnera, ad has, inquam, quinque Domini-

cas fores, ac præſertim ad poſtes oſtii, hoc eſt ad diviniſſimum
Cor Eſu nunc in vita noſtra fideliter invigilemus, ut gratiam inve-
niamus in tempore opportuno, dum ab hac mortali vita migrandum
erit ad æternam. Ne ergo ſerò nimis cum Phrygibus ſapiamus, nunc
de clavi cœli maturè nobis o ideatnu ne nobis aliquando, prout
fatuis Virginibus, à Sponſo cœleſti dicatur: lauſa eſt janua. Juvat hic
audire S. Doctorem Seraphicum: O cacitas filiorum Adæ, qui per Vulneta

Tom. 6. Stim,. in Chriſtum neſciunt introire! Supra ſuas vires laborant in vanum, & aperta ſunt

oſtia ad quietem. An ignoratis, quòd Chriſtus eſt gaudium Beatorum? Cur tar-
daris per ſui corporis foramina in illud gaudium introire? Beatitudo Angelorum
patet, paries ejus confractus eſt, & vos introire negligitis? Et ſequitur in Pro-
verbiis: Qui me invenerit, inveniet vitam, & hauriet ſalutem à Do-
mino; Ecce omne bonum & æternam beatitudinem in Sacris Chriſti
Vulneribus poteris invenire.

5F. Teſtem adduco S. Franciſcum de Paula, humilitate, virgini-

tate, corporis afflictatione, fundato Religioſo Ordine, trajecto ſuùper
pallium Siciliæ freto, & quàm plurimis aliis prodigiis mirabilem. Hic,
inquam, talis ac tantus vir cùm ægrotare coœpit, & diem migrationis
ſuæ præcognoſceret, quæ erat Feria ſexta in Sacra hebdomade (quàâ
die & Chriſtus Dominus, vita noſtra, in cruce expiravit ) clavem ad
cœlum, quam ad pectus gerebat, hoc eſt crucem Domini fortiter ap-
prehendit, & cuùm illi paſſio Dominica prælegeretur, circa horam diei
nonam erectis in cœlum oculis SS. Vulnera Chriſti devotiſſimè ex-
oſculans, & ſæpiùs illa morientis Redemptoris verba iterans: In ma-
nus tuas commendo ſpiritum meum, absque doloris & mortis ſigno feliciter
migravit in cœlum; cujus venerandum cadaver ligneâ Capsâ inclu-
ſum, & in terram excavatam immiſſum, ubi ad preces Sereniſſimæ
Prin-

, atuentotn
Unſcktamm
nlulmem

CAunane

11

Ketgrens

Wy

Gprki

im vitam.
nParabolisr.
lond ui aut
ini Etque-
WOreN.
nsk,An
ningne Dorm .
20 Civiniimmn
Ut gratimime.
Vitamiorndm
lipianmns, I
Guundo, pron
uu. Junathie
ier lum
, aPena ſr
orumt Cn ta-
Enuto Agtune
enürnmn dr
get Auem)-
mn in dactse

Cnrilitute, in⸗
ine, Uaſe

Crux clavis paradiſi. 29%

Principiſſeæ de Subaudia ſuo tempore exhumatum eſt „ ut decentiori
loco & in pretioſo ſarcophago collocaretur, prorsuùs incorruptum, ac
ſuavem emittens odorem repertum eſt. O pretioſa mors Sanctorum
ejus! De quibus Vates Regius: Exultabunt Sanctiin gloria; §. Hierony- Pſal. 149. F.
mus legit: Exultabunt Sancti in cruce. Imitemur nos pium ac pœniten-
tem latronem, qui peccatum ſuum confeſſus, Chriſto Crucifixo

publicum innocentiæ teſtimonium dedit: Hic nihil mali geſſit. Unde Luc. 23. 24.

plenus ſpe & fiduciâ ad Chriſtum, quem Dei Filium eſſe credidit, ora- ar Noc.
vit: Domine, memento mei, dum veneris in regnum tuum. Et quale regnum? &j atr. rud
. S. Chryſoſtomus: Crux erat regnum Chriſti in hac terra; ſi vis ad

regnum illud & æternum pervenire „ama Crucifixum ESIIM.
CGONSIDERATIO CVI.

Chriſtus in cruce mortuus amaris lacrymis
. à nobis eſt deplorandus.

Aſpicient adme, quem confixerunt, & bplangent eum
quaſi ſuper unigenitum. Zach. I2. 10.

I.

Oſias Rex Juda glorioſiſſimus, juxta ac pientiſſimus, ubi cunctas
de univerſis regionibus filiorum Iſrael abſtulit abominationes,
fecitque omnes, qui reſidui erant in Iſrael, ſervire Domino Deo
ſuo, tandem in prælio à Pharaone Nechao per immiſſos ſagitta-
rios, ſtans in curru ſuo regio occiſus eſt, cui ſummo cum luctu
& lacrymis omnes ſubditi, ſed præcipueè Jeremias parentarunt: Unirer- 2. Par. 35,24.
ſus Iſrael & Jeruſalem luxerunt eum: Jeremias maximè.
Joſias, ſubintrat hèc Cornelius, fuit proavus & typus Chriſti,
quem crucifixum & mortuum longè meliori jure deplorent Chriſtiani
omnes, quia pro illorum causâ & ſalute mortem tam indignam in
cruce perpeſſus eſt. Et quis, obſecro, Chriſtianorum, ſi unigenitum
Dei Filium pio intuitu in cruce intuetur confixum, vulneratum, mor-
tuum, ac tam indigna pro nobis indignis tam amanter patientem non
. Dd d 3 amet,

S. Bonav. in
Stimulo div.
amoris.

I. Mach. 9.
19.

RHebr, 6. 6.

Thren. 4. 20
Thren. 5. 16.

295 Conſideratio CVI.

amet, non deploret, & ex commiſeratione non in amaras diffluat la-
crymas? Proinde bene S. Doctor Seraphicus: Quid ait, fructuoſius eſſe
poteſt, quid ſuavius, quam ex toto corde compati amariſſimaæ paſſioni J Eſu Chriſti
Domini noſtri?
2. Judæ Machabæo, glorioſiſſimo belliduci & fortiſſimi animi
principi, quia pro honore Dei tuendo, atque pro patriæ ſalute conſer-
vanda interfectus eſt, omnis populus Iraeliticus amaris parentavit
lacrymis: Et fleyverunt eum omnis populus Iſrael planctu magno, & lugebant
dies multos, & dixerunt: Quomodo cecidit potens, qui ſalvum faciebat popu-
lum Iſrael? .
Plus hèc in cruce, vel in ſinu doloroſæ Matris repoſitus cruci-
fixus Amor noſter; Ecce anime mi: Quomodo cecidit potens, qui ſalvum
faciebat populum Iſrael? Et tu ingratiſſime mortalium! ne quidem uni-
cam ob tam acerbam Filii Dei necem profundis lacrymulam? O bru-
tum, cautes! ſi flere non potes oculis, cur ſaltem cor tuum non
fleat ob innumera, quæ per omnem vitam perpetraſti delicta, imò
& de novo novis peccatis tibi crucifigis Filium Dei? Audi Apoſtolum,
Et prolapſi ſunt: turſus renovari ad pœnitentiam, turſum crucifigent es fibimetipſis
Eilium Dei, & oſtentui habentes?
3. Ezechiel Propheta in Babylone tunc exiſtens, ſubitè in ſpiri-
tu raptus eſt in Jeruſalem, ubi inter alia in templo vidit ad portam
atrii exterioris diverſas mulieres Adonidem filium Cinaræ Cypriorum
Regis in juventute florentiſſima occiſum vehementi ejulatu deploran-
tes: Et ecce ibi mulieres ſedebant plangentes Adonidem.
Chriſtus eſt noſter Adonis & DEus amoris, quem in cruce ex-
tinctum non ſolùm afflictiſſima Virgo & Mater ejus, Maria Magda-
lena, Salome, Joanna atque aliæ piæ luxerunt mulieres, ſed & etiam-
num luget tota Fccleſia in hebdomada Sancta & quotidie in miſſa ve-
ri fideles, atque ad lugubrem in meridie campanarum pulſum, ubi
ſuum in cruce contemplantur Sponſum ſanguinum pro lalute ſua ex-
tinctum. Et tu quid facis? Ergone adhuc ſtas immotus, anime mi ?
Quare non ingemiſcis cum Propheta Threnologo: Siritus oris noſtri
Chriſtus Dominus captus eſt inpeccatis noſtris: Cecidit corona capitis noſtri: Væ
nobis »quia peccavimus ; propterea mœſtum factum eſt cor noſtrum , ideò contene-
brati ſunt oculi noſtri-
4 ConfuleS. Franciſcum Seraphicum, qui, cùm æv0 ſuo, re-
frigeſcente ferè omni charitate Chriſtiana, vidiſſet, quòd Chriſtus E-
SIIS & hic crucifixus, à populo vix grato adhuc revolveretur ani-
mo, in uberrimas lacrymas ſæpè ſœpiùs reſolutus, imò & effuſus eſt.
Cuùm hanc ob cauſam & ob tam amarum fletum rogaretur ab amicis,
. reſpon-

ge mmeCrimn
tͦ in As A
ſteihberenin
Necends Lecelch
dacrinet

.

Möenderamorfu
P. Me ſn
nes, Mols

Cruciſixus lacrymis deplorandus. 299

enaigtt. reſpondit: Sæ ſiere Chriſtum ecrucifxxum, & mundum oblitum. Ita eſt, mun- Mancin. lib.
hit aſ dus, heu quàmimmundus oblitus eſt etiamnum hodie Creatoris ac Re-4 diſſert. 9.
tinſ aif demptoris ſui crucifixi ſu, omnes enim quærunt quæ ſua ſunt, &
pauci, ah pauci, quæ ſunt crucifixi Elun. .
Cortiſn ; 5. S. Coleta filia ſpiritualis hujus S. Patris Seraphici ſingulari pie- Nadaſ. in
tielälntecnte tatis guſtu & acutiſſimo doloris ſenſu meditari ſolebat Chriſtum cru- 3. d. cleſti
naris Pareni cifixum. Cùm miſſam audiret, & à Sacerdote ſacra elevaretur Ho- 6. Mattit.
lo, lia ſtia, ſemper in largiſſimas profuſa eſt lacrymas, quia fide vivâ crede-
nuſulic /mn⸗ bat hic adeſſe Chriſtum Eſum & hunc crucifixum, quem vehemen-
tiſſimo complectebatur amore; Proinde meruit à S. Joanne Apoſtolo
