Audis hoc, & conſideras, anima Chriſtiana, quid haétenus op-=
timo ac pretioſiſſimo Redemptori tuo rependiſti? heu vix aliquid bo-
umIN ni, ſed plurimùm mali pro tot ac tantis bonis, & etiamnum perges
n Carniium d peccare in Dominum ac Deum tuum, illumque de novo cruci tra-
Zere? Quomodò, dicebat quondam Joſeph Ægyptius, poſſum hoc ma- Gen. 19. 2.

acir, midlnn S 5
Aeeen
wrer Pons
Kndend l

ſren lum facere, & peccare in Peum meum? Et tu audes?
i 6. Addo & praxim generalem, quomodo quodlibet Dominicæ
dn cß pafſſionis punctum, ac præſertim erucifixum Dominum noſtrum ſumo
ſein ρ cum fructu poſſimus meditari, cum adjunctis piis affectibus, qui inta-

Glimeditatione ſunt excitandi. Exemplum ſit de crucifixione Domini.
Sinther Unus pro ommbus, T Fides,

lſa 54. 8.

146 Conſideratio XXXVIII. Modus meditandi Crucifxum,

Fides. Credo, ac firmiſſimè teneo omnium Conditorem DEIIM,
ac hominem Chriſtum, DEIIM ſummæ majeéſtatis propter nos homi-
nes, ac propter noſtram ſalutem adeò ſe ipfum exinaniſſe, ut latronis
inſtar infami patibulo affigi ſit dignatus. Oportentum amoris!
Admiratio. Fierine potuit, ut pro tam ingratis homuncionibus,
qui tantam Dei ſui charitatem non agnoſcent, imò contemnent, tan-
ta majeſtas adeò ſe demittere voluerit? O abyſſum charitatis! verè
mi Domine, in charitate perpetua dilexiſti me, & in miſericordia
ſempiterna miſertus es mei.
Spes Verùm cum charitas tua infinita eò etiam meâ causâ ad-
duci potuerit, quid eſt, Domine Deus meus, quod ab immenſa illa
tua charitate meritò ſperare non poſſim? qui tradidiſti temetipſum
pro me, quomodo non tecum omnia donaſti?
Gratuudo. Quid interim rependam, Domine, immenſæ charita-
ti tuæ? Si meipſum tibi millies dedero, quid dabo, quod non ſit ti-
tulis etiam infinitis tuum? Sed & quas gratias agam? Dignus es Do-
mine, accipere omnem divinitatem & gloriam &c. D
Charitas. Utinam, Domine utinam tanto tuo in me amori dig-
nè poſſem rependere aliquid ſaltem amoris! Omninò ſi mihi tot
fſforent corda, quot habent omnes homines, imò ſi tot forent, quot
ſunt in cœlo ſtellæ, in aére atomi, in mari guttæ, in terra arenæ,
ex illis & omnibus, & totis vellem te amare ex toto corde, Amor!
& omne bonum meum.
Contriio Sed heu Domine, quàm infinitis illis tuis amoribus
malè reſpondi hactenus! heu cur te toties offendi DEUIM ac Ke-
demptorem mmeum! ah doleo, ah Domine, ex toto corde doleo;
ideoque ſolàùm, quia tu es omni amore digniſſimus. O ſi te nun-
quam offendiſſem; 6 ſi nunquam! ſi nunquam!
elus animarum. Heu quot etiam hac horâ offendunt te Domine,
quot tantis tuis laboribus ſibi partam ſalutem negligunt? nunquid
etiam éos in tuis manibus deſcripſſti, Domine Deus! Lege igitur
ſcripturam, & ſalva eos: tui ſunt.
Compaſſio. Sed & cùm te contemplor, bone Eſu, quàm acerba eſt
tua in cruce paupertas, quàm amarus contemptus, quâm atrox dolor!
Imitatio. Verum Domine, quomodo te videbo in cruce nudum,
& ego quæram divitias ? quomodo videbo te contemptum, & ego
ambiam magnifieri? quomodo videbo te confectum doloribus,
& ego carnis commoda ſectabor? non, non Domine:
Abſit mihi gloriari, niſi in cruce D. N. Ebl Chriſti.

/

CON-

NANhn.

Ale

Kine
MeDLebula
nmn i ſcte Dimi
uguitilaamd
Amenilen; An
Ane poluit,
iſ⸗ le el culn
Sfnis, Hlinse
bores utli
Akaltetde
Annſngenet;
umſgit nneh
e, imel
unmjmmihrinn
potu,omniümen
Aoniſſtdegn
A uiſitnſne
W Mhemod
Nhent ſl

NAttae

Gl

6. (0) ese 147
ſoprceigbm⸗ F. e e n en e e e e e. ehe eſa? oe ee eie e e e
tunlkenn; * A : P, P A SP AA P P=
3417 2 f5 2* 7 7 * 7 5 1 f 2 2 J. 5 5 ꝛẽ L 7. 7. 5.

tentum a .
Garn CONSIDERATIO XXXIXN.
A Deardenti deſiderio Fili DEl in cru-
ce redimendi perditum mundum.

unmei ausfat
– Domine ante te omne deſiderium meum, & gemitus ſ
meut à te non eſt abſconditus. Pſal. 37. To.
eyimmerlec
bo, gnod non Te.
Agam? Dgvxl
. Ix Protoplaſti ac protoparentes noſtri pomum illud veti-
dinne Ammnich tum ex arbore ſcientiæ boni & mali contra expreſſum DEI
nnind mini n mandatum deguſtaverant, mox Filius Dei in terreſtri illo
t ſent, ot. paradiſõ auditus eſt poſt meridiem ad auram lenem deam-
intertn ten ; bulans, ad cujus conſpectum ac præſentiam Adam ſine mo-
P P

NoNE,d ra cum conſorte ſua ſeſe inter denſiſſimas abſeondit arbores: Et cuùm &
V zudiſſent nocem Domini DEI ambulantis in paradiſo ad auram poſt meridiem, abſcondit
Ustismmi ſe Adam & uwor ejus à facie Domini D EI in medio ligni Paradiſi.
ecDNNen Verum ad quid iſta ambulatio Filii DEl in paradiſo, & quidem
A W le n ad auram poſt meridiem z An fortaſſe primos iſtos Prævaricatores ad
iWrns. OI Tartarum ablegare voluit, utipaulè anteé cum Lucifero fecit : Videbam Luc. I0. 18.
B Satanam, ſicut fulgur de cœlo cadentem? Minimè gentium: ſed alius hic

n. 3. 8.

dfenn quærendus eſt finis, Filius enim DEI jam tuncàâ mundi origine para-
o egigun, diſi perluſtravit arbores, ut ſibi ſeligeret, ac deſignaret certum lignum,
Nen e

in quo Adamum & poſteros ejus ſuo tempore redimeret, at, umde mors
iebatur, inde vita reſurgeret; hinc rectè ſancta Mater noſtra Eccleſia:
S Ppſe lgnum tunc notævit, damna higni ut ſolyeret:

done. n Collige ex hoc, anime mi! ardentiſſimum illud deſiderium, quo
nwrhebſ ſe Servator tuus jam à prima mundi ætate promptum exhibuit, ut ſuo
eſd tempore protua, omniumque ſalute in cruce moreretur. O charitas
ebo te immenſa! Potuiſſet te ſine dubio juſto judicio cum An gelis apoſtatis
vo te k i ob demerita tua perpetuo damnare ſupplicio: & eece non dumtaxat

1 Node tibi benigneè pepercit, ſed & decrevit pro te homo fieri, in omni in-
FiN cobpia vivere, ac tandemin cruce lro te mori. O bonitas infinita: In
D 2. miſeri 2.

14⁸ Conſideratio XXXIX.

Iſa. 54. 8. miſericordia ſempiterna miſertus ſum tui 3 dixit Redemptor tuus Dominuz. Qo-
gita hæc, & benè perpende.

batur deſiderio ex ciſterna Bethlemica bibendi aquam, qui locus
tunc temporis intervallo à Philiſtinis erat cinctus & occupatus, pro-
2. Reg. 23. 15. inde coram ſuis militibus in hæc verba prorupit: O ſi qui mihi daret
potum aquæ de ciſterna, quæ eſt in Bethlebem! Audierunt hoc Davidis de-
ſiderium tres viri fortes, Abiſai, Bananias & Joathan, & ut ſuam
in Regem fidem ac promptitudinem demonſtrarent, ipſo inſcio per
media Philiſtinorum caſtra usque in Bethlehem Davidis patriam pe-
netrarunt, & ſitienti Regi deſideratam aquam attulerunt: At ille
noluit bibere- ſed libayvit eum Domino.
Quæres hic, cur David tantoperè illam aquam deſideraverit,
& cùm allata fuiſſet, eam in terram effuderit, ac Domino conſecra-
verit? Reſp. S. Ambroſius, quia-David ſuperiori illuſtratus ſpiritu
totam prævidit Chriſti poſt mille annos in mundum venturi paſſio-
nem, ubi in cruce, ſicut aqua eſfuſus eſt G&c. Proinde non aquarum, inquit,
ar 14., citatus Eccleſiæ Doctor, ſiiebat elementum, ſed ſanguinem Chyiſtiz unde non
it. à Cornet. bibit oblatam quaæm, ſed Domino libapit, ſigniſicans ſitire ſe hriſti ſacrifcium,
2. 2. Reg. 23. 1 440 eſſet remiſſio peccatorum. .. . . —
15. Non minori ſiti Chriſtus Filius David à primo conceptionis in-
ſtanti & per omnem vitam anhelabat ad ſuam paſſionem ac crucem,

holocauſtum pro peccatrice hac anima mea in ara crucis offerendum;
atque ut deſiderii ſui in hoc opere oſtenderet magnitudinem, illud
LYal. 115.4. Voto confirmavit: Vota mea, id eſt Vulnera mea, Dommo reddam. O£
charitas immenſa! quis vidit, vel audivit unquam ſimile? Potuiſſet
pientiſſimus Salvator jam tunc & per omnem vitam omni affici ho-
nore, affluere voluptatibus, innumeris abundare divitiis c. Et ecce
mexæ ſalutis causâ ignominiam pro honore, pro divitiis extremam
paupertatem, & pro voluptate infamem elegit crucem: O amor!
bonitas infinita! Domine! Amor crucifixe! quis ſatis amet te?
32. Pregrediamur ulteriùs. Perambulabat aliquando Chriſtus Do-

quos etiam erat Zachæus primus inter Publicanos, ſed ſtaturâ puſillus,
qui, ut Salvatorem videre poſſet, præcurrens aſcendit in arborem Sy-
Lue. 19. 5. comorum, ad quem mox Dominus: Zachæe, feſtinans deſcenne Et
§⁸ Chryſol. quare feſtinans? Si bene aſcenderat, cur illi dictum eſt deſcende?
ſerm. ſah. Obſervant ſacri Interpretes, quòd per dictam Sycomorum crux
Dionyſ Garth . . Cartl
Dominica fuerit præſignata, ita S. Chryſologus, Dionyſius, Carthu-
in Luc. 19⸗ 5 8 ſianus
3

2. David, dum erat in arce & ſpelunca Odollam, ingenti fere-

dum jam tunce cœleſti Patri ſuo ſeſe offerebat ad mortem crucis, & in

minus Jericho civitatem, ſtipatus ingenti hominum turbâ, inter

Aen 1

, Nd
lteſius
Ohhets
MIiet an,
1 gund ſilte
Apernonncd
1blectoſoee
An,cumin e⸗
Homies charitn,
Amn moCWif-
girenti
Ukhemmacratil
gl gotolicice
cneſionipre
bonn ſeclte
Naden

ummemmmetan
Wimi
Anabemocen
nſinl, ſe⸗

1/ lhet,

Cle.
10 /e
thoe Daridi
tlan, unſ
t iglo inſei⸗
widt Mariampe.
tlecont: g

Un dencderner,
Domino cond⸗
nilultrums
um pentuni plt
l ANu,i
Ori’, en
cſtun,

Cncentinisir⸗
remiecneend
Nremctes,En
Acrlcs oenchn
ukeirndrnol
A1, Mune nlis
ctunſmilsihut,
nNm ONN,
rlxeöktiasde
. Crd,
legtaiten
efuel is
utailund .
h inum

De Deſiderio Chriſti ad erucem. 149
ſianus, Cornelius & alii communiter, in qua arbore & ficulnea fa-
tua Zachæus ſtetit manibus adramos per modum crucis expanſis »
& ſic quodamodò Crucifixum adumbrabat. Proinde Ppræcepit illi mi-
tiſſimus Servator: Feſtinans deſcende, ſervus non debet præcurrerc
Dominum, ego, ego ipſe anhelo ad crucem, ego in ea exaltabor,
ego per eam redimam mundum: Binc eſt, ait citatus Carthuſianus,
quòd dicitur ei feſtinans deſcende.
Vide ex hoc, anime mi, & conſidera, quali affectu & ſiti pretio-
ſiſſimus Redemptor tuus ſemper in vita ſuſpiraverit ad crucem: hince
dixit: Baptiſmo autem habeo baptizari 3 &' quomodocoarctor usque dum perficia- Luc, I2, ſ.
tur. Erat autem hic baptiſinus non alius quàm futura paſſio, & cru-
enta mors erucis, hinc ſumo urgebatur deſiderio, donec perficeretur.
4. Ad Thaboræum montem nos conferamus; Et quid video?
Transßigura tus eſt ante eos, & reſplenduit fæcies ejus ſicut ſol: In qua Chriſti trans- Matth. 17. 4.
figuratione apparuerunt & Moyſes & Elias, hic ex paradiſo terreſtri
in curruigneo Angelorum operâ transvectus, alter ex limbo, ubi illi-
us anima morabaturinunc cum corpore unita: Erant autem Moyſes & Elias Luc.
viſi in majeſtate, qui in illa gloria familiariter loquebantur cum ESstI.
Et quid, dices, ad invicem tunc locuti ſunt? .
Reſp. S. Lucas: Dicebant exceſſum ejus, que m completurus eſſe in eruſalem.
Et qualis hic erat exceſſus? O cœli obſtupeſcite! Loquebatur Eſus
cum duobus illis Prophetis de iminente paſſione ſua & de acerbiſſima
morte crucis, evat enim., ſubintrat hic S. Auguſtinus, nulla materia lo- 8 Aug. de 5.
quendi gratior, quàm de ſalute & redemptione mundi traétare. Hæreſ. c. 7.
Ubi inſuper notandum, quòd S. Lucas dicat: Dicebant exceſſum
ejus, Et dic, obſecro ſodes! ubi major fuit amoris divini exceſſus
quàm in cruce, dum in ea pientiſſimus Redemptor noſter tranſcen-
dit omnes limites charitatis. O anima peccatrix! quid viciſſim re-
pendis amori tuo crucifixo, pro tot affecto contumeliis, tot preſſo
doloribus? quid rependis?
4. Pulcherrima erat illa confeſſio S. Petri, quam in præſentia to-
tius collegii Apoſtolici de Chriſto fecerat: Tu es Chriſtus Fihuus Dei pvi: Matth. 16.16
in cujus confeſſionis præmium Petrus à Domino audire meruit: Bea-
tus eſt Simon Bariona, fecitque eum ſuum in his terris ſupremum Vica-
rium: Tu es Petrus, & ſuper hanæ Petram adificabo Eccleſiam meim. Et ecce
ſtupendam rerum metamorphoſin! Vix per aliquot greſſus in via pro-
ceſſerant, ubi Chriſtus de imminente paſſione ſua aliquam mentionem
fecit, & quia Petrus contrariam tenebat ſententiam: Abſit à te Domme,
non erit tibi hec, ſine mora à pientiſſimo Salvatore noſtro diabolus vo-
catus eſt: Vade poſt me datana, quia Entche es mihi, quia non ſapit ea, quæ
3 Des

9. 30.

150 Conſideratio XXXIX. De deſiderio Ohriſti ad crutem:

prius te canonizavit Chriſtus: Beatus es Simon Bariona, nunc te Sata-
nam appellat, & abire à ſe jubet: Vade poſt me Sathana?
Reſpondent SS. Patres & Interpretes, quia Petrus in hoc ar-
dens Chriſti deſiderium patiendi, & in cruce pro ſalute generis hu-
mani moriendi impedire voluit, de'monem in hoc imitatus, qui
pari modo per uxorem Pilati crucis mortem in Filio Dei divertere,
Cajetan. in imò totaliter impedire conatus eſt: Eâdem inerepatione, ait Cajetanus,
Matth. 4 10. emiſit Petrum: quâ emiſit diabolum tentantem: Vade Satana &.
Et hæc cauſa erat, quòd idem Petrus etiam in monte Olivario
Joan. I8, II. de novo fuerit reprehenſuùs, dum Malcho aurem amputavit: Mite
Aladium tuum in vaginam: calicem, quem dedit mihi Pater, non vir ut bibam illume
Ecce Petrus novum obſtaculum Chriſto ad mortem crucis prope-
ranti ponere voluit, dum ſe armatis oppoſuit, quibus tamem non va-
lebat reſiſtere! Et licet hoc ex fervore & zZelo tuendi Chriſtum, &
è& manibus inimicorum eum eripiendi causâ fecerit, ob temeritatem
tamen à Chriſto hanc caſtigationem meruit: Calicem, quem dedit mi=-
bi Pater, non vis ut bibam illum 2
Surius 3 De=- 5. Coronidem huic Conſiderationi imponat 8. Oreſtes miles
Chriſtianus & glorioſiſſimus Martyr, qui ſub Diocletiano Imp. di-
micans, ſemper auream e collo crucem geſtavit. Aceidit, euùm ſeſe
jaciendis miſſilibus cum cæteris ſuis commilitonibus ad ſcopum ipſo
præſente Lyſià exercitûs duce exerceret, ut crux aurea & pectore
pendula ſolutis nonnihil veſtimentis ejus palàm appareret; Mira-
tur Lyſias in forti milite hoc inſolitum crucis ſignum, cui Oreſtes
intrepidè: Chriſtianus, inquit, ſum, & ſervus crucißxi Domini mei, & ge⸗
RKo hoc ſignum ad omnia mala avertenda, quæ mihi ingruunt. Ad quod ex man-
dato Lyſiæ ſine mora comprehenſus & in vincula conjectus eſt; &
cùm Chriſtum crucifixum conſtanter prædicaret, poſt varia exan-
tlata tormenta demum in candenti craticula proſtratus, & in mo-
dum crucis ad imitationem Domini ſui crucifixi extenſus, inter
has voces felicem martyrii curſum conſummawit: Domme
geſu Chriſte, in manus tuas conmmendo ſpiritum meum.

semb.

Dei ſunt, ſed ea quæ hominum: O Petre! quàm ſubitò ſcena mutata eſt,

erlonde ſeni
lamn iuſer nn
rmnd vir de
n teDO
4. Qunnnmn 6
AIEDEINAe⸗
Arrtum amnunti
nEalones
A

le en n
umtpun
uundgent: ge
Epenlbumredimen
t lace 1gl. mitte
minſlſinere torm
ltdeltuntine de
Crüſthen el
Anii CNnin

flng, 4½ ( ee 1r

4,1 S . „.
ò

a
n CQONSIDERATIIO XI.
tr . . . .1* „ „
ToOta vita Chriſti ſu Filii Dei in hac
1o Deiciyem . „7
ati terra crux fuit & martyrium.
60. 4 .
nmmtln Cundktli dies ejus doloribus & aærumnis pleni ſunt. Eccleſ.
AnpAN MWt. 2. 23
un ulnhen ſin 6
en Cncs n I.
ibusamenne . „ . .
TencdiChrit Saias Prophetarum princeps Chriſtum Dominum & hunc cruci-
,Ob temetinn fixum non tam verbis, quàm & moribus expreſſit (Iſaiæ enim
a un n nomen idem eſt quod Salus, ſeu Saator Domini) hic, inquam,

Chriſtum à Virgine conceptum, inter jumenta natum, fugien-
Creles mnle tem in gyptum;patientem, flagellatum, crucem bajulantem, ac
Eiina Inp d. tandem in cruce inter ſceleratos pendentem nontantùm graphicè de-

Ccchtcime ſcripſit, ſed & viva imagine in ſe ipſo expreſſit, dum anno ætatis
4 ü ſuæ 126. ſub Rege Manaſſe ſerrâ lignea diſſectus eſt: Unde patet, ait cornel in
wil Cornel. Maiam morte ſua per lignum præßiguraſſe mortem Chriſti in ligno cruci. Comment, in
ee Hic ergo talis ac tantus vir de regia proſapia oriundus, ubi mirabi-Ia.
lem illam viſionem de DEO uno & trino habuit, & cùm inſuper à
– DEO audiret: Quem mittam? & quis ibit nobi? ut videlicet populo II- IIa.« 8,
et Donuk Hnrd

ee de raẽlitico ſalutem, ſi DEUIM ſequerentur, ſecùs, ſi in ſceleribus per-
n Mddn manerent, interitum annuntiaret, ultrôò & ſine ulla mora ſe ipſfum

henͤ ad omnes labores & paſſiones obtulit pro honore Dei & ſalute pro-
et, M, cximi perferendos: Ecce ego, mitte me.
Nokrards, En pulcherrimum typum in Chriſto Eſu expletum, qui Patri
ei enen ſuo coœleſti interroganti: Quem mittam & quit ibit nobis ad mundum in
lommnaxit:e peccatis deperditum redimendumac ſalvandum? ultròô ac volunta-
jhimm nn riè ſe obtulit: Ecce ego, mitte me; Ego, ego paratus ſum pro ſalute

hominis omnia ſuſtinere tormenta, ac tandem in cruce mori. O
abyſſus bonitatis! tantâne res erat ſalus peccatricis animæ meæ, ut
tota vita Chriſti Eſu crux eſſet & martyrium? de qua veritate plu-
cta in ſequenti Conſideratione videbimus.

2. Ju-

152 Conſideratio XL.
Matth. 1. 3. 2. Judas Patriarcha ex Thamar genuit Phares & Zaram, & ecce
cùm Zarah naſceretur, manum de matris utero emiſit, cui mox ob-
ſtetrix coccinum, ſeu rubicundum funiculum alligavit, & ipſe cum
Gen. 38. 27. coccino hoc ſubito manum in matris uterum retraxit: Unus protulit
manum in qua obſtetrix ligavit coccinum.
S. Paſchal, in S. Paſchaſius ait, quòd Zarah idem ſit quàm Oriens, alludens ad

c. I. Mitth. illud Zachariæ canticum: Viſitavit nos Oriens ex alto &ůc. Obſerva:

Luc. I.78. Oriens ille ex alto erat Chriſtus Dominus Deus & Salvator noſter,

per coccinum autem intelligitur paſſionis Dominicæ indicium, quod

Zarah retraxit ad ſe in matris uterum, quia Chriſtus jam in utero
materno paſſionem ſuam inchoavit, & ſe ad crucem paratum exhi-
buit: Eleya memem, ait Sandæus in ſuo Staurophilo, & cogitæ, quomo-
d Chriſtus in Matris utero ſubeundæ paſſiouis vinculo ſe obſtrinxerit &. Juvat hic
etiam audire Eminentiſſimum Cardinalem Robertum Bellarminum:
De rn Tota, inquit, Chriſti vita perpetua paſſio, & paſſio crucicdici potuitz, ſiquidem ab
ae *: ipſa conceptionis hora cognovit ſibi crutem eſſe paratam, & ſemper eam ante ocu-
las ſie habuit, at vere dici poſſit toto vitæ ſuæ tempore in cruce pependiſſe.
Ixod 2. 3. 3. Moyſes in lucem natus in fiſcella ſcirpea reclinatus, & in
carrecto ripæ fluminis expoſitus eſt. Chriſtus in ſtabulo natus invi-
liſſimo præſepio (crucis typo) reclinari voluit, ubi duo jumenta,
Ma. 53. 12. aſinum & bovem ſocios habuit, in cruce verò duos latrones: Et
la. 9. 6. cum ſceleratis reputatus eſt.
De hoc divino Parvulo Iſaias vaticinatus eſt: Parvulus natus eſt
nobis, & filius datus eſt nobis, & factus eſt principatus ſuper humerum ejus; non
erat autem alius principatus ille quàm crux, quam jam tunc in hu-
meros ſuos ſuſcepit. .
Sephora acutiſſimam petram tulit, quàâ filium ſuum circumci-
Exod. 4. 25 dit dicens: Sponſus ſanguinum mihi es. Chriſtus parvulus o&avo poſtna-
tivitatem dlie ſimili plagâ ſauciatus eſt. Verè, & mi JESII! jam
tunc Sponſus ſanguinum animæ meæ factus es; quæ prima ſangui-

nis effuſio illa aurora fuit, quæ nobis cruentam illam pluviam ſuo-

3. Reg. 18.44 tempore in paſſione & in cruce futuram præſagiebat: Ecce nubecula
patpa quaſi veſtigum hominir aſcendebat de mart z & quid ſequitur? Et facta
eſt pluxia grandis, hoc eſt in cruce. ,
x. Reg. I. 24. 4. Samuel puerulus à pis parentibus ad domum Domini in Silo
adductus, & ibidem DEO oblatus eſt. ESUM infantem paren-
tes ejus DEO Patri in templo Solimæo in pacis offerebant victimam,
ubi Simeon illi futuram crucem, Matri verèò doloris gladium præ-
Luc. 2 35. dixit: Ecce poſitus eſt hic in ſignum (hoc eſt crucem) cui contradicetur,
& tuam ipſius animam pertransibit gladius,

Cuùm

Umar 4

Stelcerrhan
Am, Aon⸗
neſchörisz un
Dnn AMunn he
Nowrolukriin

lleig aennts
, antaanin inln
6)Eisnperatcr
. Aum rotopare
ummb, Amalil
Prin Etnlope
izn. Hoe

A⸗
unciften nn)
Murium, utant
tn nsſur,
4 Utiterlon,
ullatlin etn
Cregcniushuinsn
numphnemiihe
Eumtmmſeiudane
nmnlrmenucd

Nn Donna
n lcceſtn tenors
Grirlune⸗
lunem

Raren
len n
letnaln ut

nOin, Adlr
1,. Oe
Seraror e
icrindicium,n
Nütus iun in ute
cemm undun exhi
lo, aercen
nmmt6t or
berrumbelarmi
idinntz ihi
ſellyier eu ,ll
nur rntſi
en teclinatus,
ſtabulo namus inn
,Whicno /mentrn
duos latrones:

=

8 dmniig Mnd
ſeet Ponctkſetaz
gomſendnen

4gimſumenn
prillsun
ans6 In
venmm Am
m gchn
ni; E

De⸗
P A GoENN
„. N. gaenn
enſehafenlg
Nut erdelib,,

Zota vita Chriſti crux & martyrium. 153

Cùm interficerentur omnes filii Ochoziæ Regis, ſolus Joas pue-4. Reg. 11. 2.
rulus per Joſabam ſalvatus, & alium in locum translatus eſt. Chri-
ſtus puerulus ut ſubduceretur impio Herodis gladio, à Joſeph deno-
cte intempeſta Angeli monitu abſconditus, & cum SS. Matre ejus in,
gyptum delatus eſt: Surge & accipe Puerum & Matrem ejus, & fuge in Matth 2 12.
Egyptum. Supra quod Salmeron: Dum Parvulus eſt, ſugit, magnus autem Salmeron. Ie
uhrd ſe oſſert petentibus eum ad mortem, mortem autem crucis, noluitenim 3. tr. 44.
ferro occidi, ſed ligno. .
5. Tobiam juniorem, cùm in alienam profectus eſſet regionem, Tob. 10. 3.
& die ſtatuto non ad patriam reverteretur domum, parentes ejus a-
maris deflebant lacrymis. Chriſtum puerum duodennem per triduum
perditum, & ſolicite quæſitum parentes ejus piis deplorabant lacry-
mis ac ſuſpiriis; tandem eum repererunt in templo; ubi adeum pien-
tiſſima Mater: Ecce pater tuus & ego dolentes quærebamus te. Per triduum illud Luc. 2 4.
S. Ambroſius triduum paſſionis intelligit, ubi fuit amiſſus Eſus, & 8 nbr. Hle
tertio die in reſurrectione ſua de novo inventus. Et quid interim? üra me
Reſp. S. Eucherius, quòd Eſus jam tunc inter alia accuratè obſerva-
verit omnes victimas Deo Patri ſuo immolatas, ipſe enim per omnes
ejusmodi cruentas victimas erat præfiguratus, in cruce aliquando,
hoc eſt poſt 21. annos, immolandus: Erat igitur Eſus, ait memoratus S. Eucher.
S. Eucherius, in ſolemnitate, qui totus erat cauſa ſolemnitatir; ipſe jugulabatur hom. in Luc.
in agnie, immolabatur in vitulis, & in omnibus ſacrificus offerrebatur. Ecce quo- 2*
modo JEſus ſemper ad crucem ſuſpiravit.
6. Adam protoparens noſter de luto terræ in agro Damaſceno à
Deo formatus, in paradiſum ab Angelo translatus eſt, ut operaretur, & Gen. 2. 15.
cuſtodiret illum. Et paulò pòſt capite ſequenti illi inſinuatum eſt: In ſudore
vultiis tui veſcéripane. Hôc & Adam ſecundus longè innocentioris vitæ,
Chriſtus Dominus à prima pueritia fecit, de quo Vates Regius: gan- Pſal. 87. 16.
per ſum ego, & in laboribus à juyentute mea. Et ideò in patrem nutritium ſibi
elegit non divitem, non Monarcham præpotentem, ſed pauperculum,
fabrum lignarium, ut ante oculos ſuos in officina ſemper haberet in-
ſtrumenta paſſionis ſuæ, crucem, malleos, forcipes, clavos ferreos
&c. Quia, ut ait Gerſon, ex lgno natura humana eſt perdita, ideò conyeniebat, Gerſon de
ut pater lignarius diceretur, pater recuperationi & reſtaurationir. nat. Mar. con-
S8. Gregorius hujus nominis Papa ſeptimus, cùm adhuc puer eſſet 1. daſ
& literarum planè rudis, contemplans in officina patrem ſuum fabrum Maij :
lignarium tam ſedulò operi incumbentem & laborantem, ipſe interim
lignorum ſarmenta collegit; ex quibus in ordinem diſpoſitis hæc verba
efformavit: Dominabnur à mari usque ad mare. Eventus rem probavit, Pſalm. 11. ³.
dum ſucceſfu temporis ab uno gradu ſemper ad altiorem aſcendens,
Ginther Unus pro omnibus, U tan-

§ juſtin. M.“
Uib de Relig.
Chriſt.

7

Jean. 4. 6.

S. Ant- Pad.
hic.

Mars. 10, 38.

Marc. 10.32.

S§. Aug. ferm.
32. de 535.

154 Conſideratio L., Zota vita Chriſti crux & martyrium
tandem Papa creatus eſt, Eccleſiaſticæ libertatis propugnator acerri-
mus, cujus humero dextro inter ſacrificandum columba candida inſi-
dere conſpecta eſt: cui inter tot pericula & curas paſtorales lacryman-
ti & imago B. Virginis Mariæ collacrymari viſa eſt.
Et quid dico de Chriſto adoleſcente & juvene? Obſervant 8S. Pa-
tres, quòd per octodecim annos cum S. Joſepho ſtrenuè tractaverit fa-
brilia, nunc ligna diſponendo, nunc illa metiendo, nunc ſecuri ad fa-
bricam aptando, nunc ſerram cum Patre ſuo reciprocando, nunc ædes
conſtruendo &c. O fumme Deus, qui fabricatus es auroram & ſolem,
& qui jam tunc dominabaris à mari usque ad mare, imèò ad ultimos fi-
nes terræ, quousque te abjeciſti meæ ſalutis causà? Addit S. Juſtinus
Martyr: Faciebat opera, & juga conſiciens, & carpenta, quibus nos in c&œlum veheretz
Carpentum autem, quo nos in cœlum veheret, non aliud erat quàm
crux, ita & S. Ambroſius, qui Sanctam crucem nominare ſolebat car-
rum triumphalem.
7. Et quid dico ulteriùs? Sedebat Eſus ex itinere laſſus circame-
ridiem, ſeu horâ ſextâ diei ad fontem Jacob ſitiens, & potum à Photi-
na muliere Samaritana poſtulans: Mulier, da mihi bibere; & quid ſitiebat

fons ille omnium gratiarum ac benedictionum? Reſp. S. Antonius Pa-

duanus: Noſtram ſalutem, pro qua paulo poſt ſanguinem ſuum fudit. Sitiebat au-
tem horâ ſextâ, ſubintrat hic iterum Divus Antonius Pad. Maeſt hora,
quando IEſus ſedit in fonte miſericordiæ ſuper crucem. En continuam ſitim Chri-
ſti Domini, benigniſſimi Salvatoris tui ad crucem ac paſſionem, unde

filiis Zebedæi primatum in regno Dei quærentibus dixit: Poteſtis bibere

calicem, quem egobiboz aut baptiſmo, quo ego baptizor, baptizari?
Denique imminente paſſione, ubi JEſus jeroſolymam aſcendit,
ibat præcurrens in via ſuos diſcipulos, cum illis de ſua diſſerens paſſio-
ne, ubi obſervat S. Marcus, quòd Diſcipuli ſibi timuerint eò aſcendere:
Erant autem in via aſcendentes Jeroſolymam: Et pracedebat illos] Eſus, & ſtupebant,
& ſequentes tinebant. Supra quod Gloſſa interl. Præcedebat quaſi unus mori-
turus pro omnibus, ad mortem imberterritus: Stupebant ex hoc, quddita brompté & hi-
lariter ibat al loum paſſionis. Et tu quid, ſi crux tibi imminet, anime mi?
Audi S. Auguſtinum: Tota Chriſtiani hominis pita, crux eſt atque
martyrium. Audis hoc?

CON-

Detenanget
Ubetin n⸗

Clik INp
alunoiku
Cseroriam
eiccnnulkuenmt
imnußt lnen,
n ienzileablita
ulinnyſanl⸗
a Aun n
Gintene
nnitudinendh.

Uſer

=

Orfiereſt
ulelglin⸗
en laneo fil
hengin ſ de
ſluge, ſien
lſtenegnn
eenudun Ner
Cexl
lmn
Sinn.
. niketbiuig
Khaltincnuce. ⸗
Wunncne; Nin

mmtufi,
.M
inden
.
ne, Oleng,
Krenuetradn
o, nuneſeonii
Drocndo,mnen
SSauroram Ee
inn adultimos
1) AMütſlin
ibheenmsmeaknnidn
MNRud etirg
nnominareldlet⸗

tinere aſſuseie
18, Epotumilt

Men, &nigſte

eßSAnwnil

n ar. Kebata.
ninsDad. ekktn,

Cöwamktümdr⸗

Nenicen, d

Ns dd dechete⸗
lgſirnid
jaciöymen N
Ullsde Hudilernt
tiümmennteole
ehenſtſe 4
Nel⸗ Urllige 6

Aten

vlaterdte,lie⸗
Cumthitnmme
eninefternt
sboe

(o 115

SEEEEZEEEEEYEE E
CONSIDERATIO XII.
JEſus Chriſtus & hic Crucifixus quo-

modo in SS. Euchariſtiæ Sacramento ſit
conſiderandus?

Dyotiercunque mandacabitis Panem hunc, & calicem
bibetis, mortem 3 omini annuntiabitis. Cor. II. 26.

I.

Iverſos quondam ritus ac ceremonias præſcripſit Deus;
quomodè Agnus Paſchalis ſit immolandus, & Deo conſe-
crandus. Imprimis voluit, ut comedentes illum, tenerent Exod. 12. I1.
baculos in manibus. Baculus iſte præfigurabat Dominicæ cru-
cis memoriam, unde S. Auguſtinus: Nos de cruce Domini pa S. Auguſt in
ſcimur, quia corpus illius manducamus. Et in alio loco idem S. Pater: Iacob in Pl. I0, ſerm.
Haculo pertanſixit Jordanem, & Chriſtus as redimendam Eccleſiem ſuam detult Cru-?9. de temp.
cislignum. Agnus ille ab Iſraélitis manducari debuit cum lactucis agre-
ſtibus: Edent arnes aſſas cum lactucis agreſtibus. Supra quod Thomas Kem- Tho. Kemp.
penſis: Quis eſt, qui agnum aſſum cum lactucis menducat? Qui Chriſtum in cruce pa -conc. 329
ſum dolenter cogitat, & innocemter vivendo ſe caſtigat; lactucæ enim ſunt valde
amaræ, & amaritudinem Paſſionis Chriſti, ac præviam ante ſumptio-
nem 8S. Euchariſtiæ præſignant pœnitentiam.
Agnus ille legalis typus erat Euchariſtici & crucifixi Eſu, aſſatus
in igne, & veru ligneo ſuſpenſus. Supra quod S. Juſtinus Martyr: S. Juſtin M.
Agnus ile, qllem aſſum juſſa Dei eſſe oportebat, Paſſenis, ſupplicique crucis, quo iu dial. con.
Chriſtus afßgendus erat, fuit ſignificatio. Rogote, Lector prudens & Stau- ThyPh.
rophile! conſidera agnum pendentem in ligno, occiſum, excoria-
tum, cruentatum, & exinde veru toſtum, & nihil aliud invenies;»
niſi ESLIM & hunc crucifixum igne amoris inveru ligneo S. Crucis
PrO nobis aſſatum. 4
2. Sed & hic in SS. Euchariſtia eſt ille Agnus divinus, qui olim
Pependitin cruce; proinde recte Concilium Tridentinum: Una eas
U 2 demque

156 Conſideratio X L. I.

Soſſl. 13. e.5. demque eſt Hoſtia, idem nunc offerens Sacerdotum miniſterio, qui ſe ipſam tunc in
cruce obtulit, ſolà offerendi ratione dyersâ; quam rationem diverſam paulò
poſt ſubjungit eadem Sacra Synodus: In hoc, inquit, dipino Sacriſicio iu-
cruentò immolatur, qui in ara cruci ſemel ſeipſum cruentè obtulit. In cruce fa-
I. Joan 2. =. Gtus eſt] Eſus propitiatio pro peccatis noſtru: non pro noſtris autem tantùm, ſed eti-
Apoc. I. 5. am pro totius mundi. Ibi lavit nos àpeccatis noſtris in ſanguine ſuo. Quod idem
præſtat in 88. Sacrificio Miſſæ, & in ſumptione 88. Euchariſtiæ verè
Eccleſia ad diſpoſitis. O igitur Sacrum Convipium, in quo Ohriſtus ſumitur, recolitur
Magnif. in memoria Paſſionis ejus, & ſuturæ gloriæ nobis pignus datur. Et quid plura requi-
feſt. Corp. ris, ſi hoc pignus habes?

rd
Söhrepenl 1

Ohr. 3. Sedet Abraham Patriarcha in convalle Mambre in oſtio taber-
naculi ſui in ipſo fervore diei, & circumſpiciens vidit tres ad ſe venien- lordnfu n
tes venerandos hoſpites, ſurgit, & in occurſum ſe parat, invitans eos 0uncoecnidin
humiliter ad prandium, & donec paretur cibus, eos impensè rogat: arinus: Cinenn
Gen. 18. 4. Requieſene ſab arbore, ponamque buctellam panis, & conſortate cor veſtrum Nova- Mümaaden .
õ rinus hoc applicat ad Menſam Euchariſticam cum memoria Paſſionis Donältet
Agn. Euch. Hmendam: Sub arbere crucis requieſee Euchariſtiæ panem comeſturus. Ahmedn
4. Elias inter tot impiæ ezabelis perſecutiones, cùm ab omnibus Wunmimen,
deſertus in deſertum fugeret, laſſus ſub umbra juniperi obdormire rua, Mlſle
3, Reg. 12. 5. Cit: Projecitque ſe, & obdormivit in umbra juniperi. Interim adeſt de cœ- c
lo nuntius Angelus, excitans eum de ſommo, illique panem fubmi- Itimnonin
niſtrans ſubeineritium, ex cujus vigore Propheta confortatus, am. mn Unficl
bulanit in fortitudine cibi illius quadraginta diebus, & quadragima noctibus usque Aadd WWlnii, mMer Aeri
montem Dei Horeb. Tu! heLudorie

falimmmnhe,
hhnngtentemt
ibonot am

Facta ſunt hæc in figura, ſeripta ſunt autem propternos. Lyra-
nus & Dionyſius Carthuſianus cum aliis per huncpanem ſubcineriti-
um SS. Euchariſtiam intelligunt, & per juniperum Dominicam cru-

cem: ber ſpinoſam juniperum intelligitur crux Salvateris. Ecce quâm mirabili- Ctnto e
ter Panis Euchariſticus & crux convenire, & conjungi ſoleant; unde ntorene
recte Gentium Doctor Paulus omnibus ad Sacram Synaxin acceden- Hummyinlem
Ee

1. Cor. I1.26. tibus ait: Quotiescunque manducabitis Panem hune, & calicem bibetis, mortem (ilenm
Theophil. Domini annuntabuis. Supra quod pro reflexione morali eleganter Theo. Huit hze
hie⸗ . . . ESerE I 5 . micenigenti
philactus: Eo, inquit, affectu debetis eſſe imbuti, cuùm ſumitis Euchariſfium, HMillenig. g,
perinde quaſi in ila ipſa Chriſti eſſetis veſpera, adegque cena, eidemque accumberetis (inhee
thoro, & ab ipſo Chriſto acciperetis Sacrum iſtud: illa enim ipſa eſt cœna, & ilam (Imng dufiiu
iplam mortem annuntiamus, id eſt demonſtramus usque ad ſecundum ejus adyentum. Ruleni a
Collige ex hoc extremum Chriſti in nos amorem, quo pro nobis mor⸗ * Reh
tem ſubire voluit, ac tam indigna pati, quorumomnium memoriale Amere hadinim
eſt 88. Euchariſtia. Et quid nos? Wen, Hlmmge

chede

. Da-

ite e
an
ennn
nt, ii
lt, e,
e dlt t.
iiatehlathi
eſt Q
KLuefarflr
ſtuſtnutn, i

Utcuigoina re

anmbreinolio taber
Fdtwesaexenen
alentenr iwicd
5, eMdimhenen
t nr einin
Ummemoriala
nekinu,
es Clmmabonnin
unperiobcommt
oterunageſtece
Uignemenſbhn⸗
WCNNN, Ke
cbi s kege

.

Euhekreniee
etoncpede
Derum Donnhucr.
enu. Nce “
6 oVilngi
lrm an,

let, Gllen 7
ginmmrle,,
pat nſun,

Emtülend l

Crucifxus in §S. Euchariſtia tontemplandui. 5y

y. David inter tot decumanas perſecutiones, rerumque ac vitæ
diſcrimina dicere, & ſic ſeipfum animare ſolebat: Et ſi ambulavero in mes bſal. .
dio umbræ moitis, non timebo maa. Et cur non, Rex Sereniſſime? ipſe
reſpondet: Virgatua & baculus tuus, ipfa me conſolata ſunt Et qualis vir-
go ac baculus? Obſerva: Crux Dominica & virga & baculus voca- Exod. 27. 5.
tur: Virga Moyſis, quam tenens manu in monte Horeb hoſtes Ama- Gen. 310 10
lecitas devicit, & baculus, quo Jacob Jordanem pertranſivit; hæc,
inquam, virga & baculus Prophetæ Regio in omni tribulatione ſola-
tio erant: la me conſolata ſunt. Et quid immediatè in eodem Pſalme
ſequitur? Paraſti in conſpectu meo menſam adyersus eos, qui tribulent me Et
qualis hæc menſa? Reſpondent le Blanc & communiter Interpretes,
Menſa Eucharſtica, quam David jam tunc in umbra prævidit, quæ ipſum
cum cruce conſolata eſt. Ita Hugo Carenſis hic. Ex quo infert No-
varinus: Crucem meditare ad Menſam Eucheriſticam acceſſurus. Et hæc eſt o- Novar'n.
ptima ad Sacram Communionem diſpoſitio; hinc primi Chriſtiani Agn. kuch,
non aliter, quàm manibus in crucis formam ſupra pectus compoſitis,
ad hanc divinam Menſam ſolebant accedere, ut ſe magis Chriſto cru-
cifixo conformarent; Ita S. Joannes Damaſcenus: Ardenti cupiditate ad S Joan. Dam
eum adeamus, manibusque in crucis formam compoſitis, crucifiæi corpus ſuſcipia- lib 4. de fide
mus &c. Orthod. C. I4.
6. Imitemur Sponſam, quæ, ut fuos erga Dilectum ſuum expli-
