nnetio, nn,
e, Munln mn
Auunkumungenn
omm ilk in elu
Dunhommmen manum

Menr ilecinumun

6

mbrangekoiludre

emrem Cnihicrue

ſun Anii ini,
4 Metilaby
Ire ſeruchumtino,
nuones,auice
lubebat,ommubn
¹ Ceres lie, g
Nlumhominem
leb. Hupxe
(umn: Incdrirle
unt. Unt⸗ keſe
Artun. O bone
ſn en, E nlu
eſt eiitezgi⸗
1lg ſellrn en
Ktiammum ät t

Cruceifxus docet, ut ſubveniamus pauperibus. 2 5

NI Vates Regius, qui non nonobſcurè omnem Chriſti paſſionem præ-
vidit, de Chriſto crucifixo vaticinatus eſt: Aperiente te manum tuam, om- Pſal. 03 22.
bod nia implebuntur honitate. Supra quod S. Chryſoſtomus. Per manuum a- . Chryl, hic
et pertionem Chriſti in cruce extenſionem intelligere convenit, per
perbe quam omnia impleta ſunt bonitate, hoc eſt, humanitate ac miſericor-

diâ, ſiquidem omne peccati genus crucis beneficiò condonatum eſt.
3. Sed cur talis ac tanta liberalitas crucifixi Eſu? Nimirum vo-

Mt ean,. luit & nos animare, ac præire exemplo, quomodo pro omni poſſibili
modo deſolatis ac pauperibus debeamus ſuccurrere; unde dixit, &
dicet adhue aliquando in extremo judicio coram univerſo orbe: Amen Matth. 25, 4:
dico vobis quaæmdiu feciſtis uni ex his ſratribus meis minimis, mihi feciſtis , unde ad
S. Martinum dixit: Martinus adhuc catechumenus hac me veſte contexit.
. Erat quondaam Chriſto Domino in Synagoga die Sabbati præ-
dohperadn⸗ ſentatus homo, manum habens aridam, ad quem pientiſſimus Sal-
1 Negnuuke vator: Extende manum tuam; extendit illam, & ſine mora reſtituta eſt
Cntnds, NR ſanitati, ſicut altera: Supra quod pereleganter Venerabilis Beda:
ubiit,nngt⸗ Aldam, inquit, carpens pomum vetuum manum humani generis arefecit j id eſt, Matth. 1u0. rg.
minnenhcd botentiam, operationemque hominis fœcunditate boni operis privavit. At Chriſtus eam
S reſtituit, extendens manus ſuas in cruce. Adam per extenſionem manuum
Genguin ſuarum humanum genus perdidit, Chriſtus in cruce ſalvavit, ut unde
Abintnthie mors, inde vita reſurgeret. Subintrat hic S. Bonaventura, quòd per
i latwen⸗ illum hominem manum aridam & contractam habentem rectè præfi-
r Mbun: guretur ille, qui manum ſuam pauperibus extendere recuſat; hinc in
liden,Wiid ſacro Evangelio illud recenſetur miraculum, ut & nos manus noſtras
We Nedden ob amorem Chriſti crucifixi ad pauperem extendamus juxtaillud: Ma⸗ Ptor. 31. 26
dpeccxorh num ſuam aperuit inopi, & palmas ſuos extendit ad pauperem.
ſolatio fecin 4. Nota eſt illa Evangelica parabola, ſeu potiùs vera hiſtoria de Luc. 10. 0.
cditwir tleyn viatore Jeruchuntino, qui deſcendens ab Hieruſalem in Jericho inci-
L dit in latrones, qui deſpoliaverunt eum pecuniis, veſtibus & rebus,
ed alisihr⸗ quas habebat, omnibus, plagisque impoſitis abierunt ſemivivo re-
Prihtos, licto. Quæres hic, quinam fuerint illi truculenti latrones, qui infe-
Ormmibig Anr. licem illum hominem tam crudelem tractarunt in modum? agg Cact
rund ehit Reſp. Hugo Cardinalis, in ſenſu myſtico hunc exponens ſeriptu- luss nr⸗ .
ſbi ſdinsnhe ræ locum: Icidit in latrones, diyites ſcilicet, quiæ diites pauperes ſpolunt, & pial. By. 16.
nſunle opprimunt. Unde Eccleſiaſtici c is dicitur: Venatio leonis onagar in eremo ſic pa-
Done l ſcuæ dwitum. O bone Eſu! Tu per omnem vitam pauper fuiſti: Pau- Plal. 2r. I4.
4 ſhn per ſum ego, & in laboribus à juventute mea yu incidiſti tamen in latrones,
hoc eſt divites, qui deſpoliaverunt te, & crucifixerunt te, de quibus
Vates Jeſſæus: Circumdederunt me vituli multi: tauri pingues obſederunt me.

Sic etiamnum fit tuis pauperculis.
eer Paup ſ. Ab-

255 Aaunßderatio LXVII.

5y. Abſolonis capilli, antequam in quercu ſuſpenderetur, ſemel
per anni curſum tondebantur, & adpondus publicum vendebantur:
2. Reg 14 16. Ponderabat capillos capitis ſui ducentig ſicls, pondere publico. Fuit autem hæc
coma Abſolonis flava, denſa ac rutilans, & ideò ab illuſtrioribus ſœ-
minis ad capillaturam ſibi ex ea faciendam certatim expetita, &

coëmpta. .
Hugo Card. Hugo Cardinalis per Rra dictos capillos ſuperflua divitum bona
ib Luc 7. intelligit: Ad pondus pub icum, inquit, ſemel in anno capillos ſuos

vendunt, qui frumentum, vinum & alia bona ſua ſervant, ut cariùs
vendant, nec pauperibus erogant, ſicut uſurarii. Tales procul dubio
capillis propriis ſuſpenduntur ad patibulum infernale. Hæc Hugo
38. Bonavent. Cardinalis: Quidam diyites, ait S. Bonaventura, plus dant canibus quam
ſerm. gom peuperibus Mitto cætera, ne ſim lapis offenſionis.
*. Qadrag. 6. Zachæus homo puſillus, ſed dives, quærebat videre Eſum,
ut de facie illum cognoſceret, de cujus virtutum & prodigiorum fama
tam multa audierat; in quem finem aſcendit in arborem Sycomorum
(crucis typum) ut videret Eſum, quia inde inter copioſam hominum
turbam erat pertranſiturus. Et quid accidit? Suſpiciens Eſus vidit
illum, & dixitad eum: Zachæe feſtinans deſcende, quia hodie in do-
mo tua oportet me manere. Et feſtinans deſcendit, & excepit illum
gaudens, eumque lauto excepit convivio; imò etiam in domo iſta
hoſpitari dignatus eſt, ut hune Publicanorum principem cumuniverſa
domo ſua ad meliorem frugem reduceret. Quæres hic Lector pru-
dens! quales cibos Zachæus in illo convivio Chriſto ac diſcipulis ejus
appoſuerit, in quibus adeò jucundatus eſt Dominus? Fortaſſe ſicuti
Apoſtoli ei de itinere fatigato ad fontem Sichar, ubi Photinam mulie-
Jo. 4. 31. rem Samaritanam converterat, apponebant: Rogabant eum diſcipuli:
Rabbi manduca, ad quos benignus Dominus: Meus cibus eſt, ut faciam vo-
Didaeus de luntutem ejus, qui miſit me, ut perficiam opus ejus? Similem, inquam, ci-
Caſtillo illat. hbumappoſuit ei Zachæus nunc converſus, de quo de Caſtillo ait, quòd
. in illo convivio optimus ac ſapidiſſimus Chriſto cibus fuerit, dum Za-
chæus ad eum dixit: Ecce dimidium bonorum meorum do pauperibus: Hæ gra-
imima epulæ Chr ſtierant.
Gollige ex hoc pro reflexione morali; ſi vis in carne paſcere
Chriſtum, non eſt tibi ablata occaſio, paſce pauperem; ſi illius in
cruce levare ſitim, da potum pauperibus; ſi veſtire Chriſtum in
Manh. 25˖4. cruce nudum, da pannum pauperibus, & ſic de cæteris, quod enm
ſeciſti uni ex hu fratribus meis minimis, mihi feciſti.
FProv, 21. 13. 7. Rectè Sapiens: Qui obturat aurem ſuam, ne audiat pauperem, & ipſe
clamabit, & non exaudietun, Exemplum memorabile hac de re Paenlet
uege-

6

ioliim
AInbono E
endecehetie
tbabive,
Uteruplumt in
adſdlemettun
Imarnenli n
Kummed tur⸗
lrelchere.
ts ſetba:
fid emhurit
Ad acodi: Jult
edivitesonnes
ünullumpnhe
rumm wonantem:/
gat Donims, Humm
lberatur;N.

Utes wte
Patunm,
Pnn

y ſcincinur er

Ne matrong
flius or
terpetiit
Epelleret;
Der expreſ
. hiſt⸗ ſuo i⸗
. nnig ue hrn
ln,, n

Cbriſtus docet ſubvenire pauperibus, 2527

. „ „ „ : .. N „
mn, Enel Duegenius Hiſpanus in Speculo triſtium cap. I. de viro divite, cæte-
räunnn voquin bono & modeſto, ſed pauperum oſore, quorum rogantium ela-
ututre morem ne deberet audire, inremotiore ædium ſuarum conclavi ſole-
hiinſe. bat habitare. Illuxit tandem ſuprema dies, & cadaver amplo funere
n epenn in templum infertur. Interim ad Sacrum ſe parat Sacerdos, & dumil-
Iud ſolenne decantat: Dominus vobiscum, toties imago crucifixi Domini
uucifinmn in ara expoſita luculentò prodigiò viſaeſt manus ſuas clavis eximere »
no Capilosl & utramque obturare aurem, velut indignaretur preces pro defuncto
runt,ut om oblatas excipere. Cuùm verò Pſalmus deprofundis recitaretur, ad illa
leocnl rbi⸗ Sacerdotis verba: Fiant aures tuæ intendentes, formidabilis vox ab eodem
l. Mellage cruciĩfixo emanavit: Non exaudiit, non exaudiæm. Ecce quàm verum ſit Jacob. 2. 13.
bntähe gn illud jacobi .: Fudicium line miſericordiæ illi, qui non fecit miſericoraiam. Audite
hoc divites omnes, avari & rerum tenaces, qui ob amorem crucifixi
bat icer lie JEſunullam pauperum curam habetis; audite, inquam, Judicem ve-
Procigonnimn ſtrum tonantem: propter miſeriam inopum & gemium Pauperum nunc exurgam, Pſalm. 1I. 6.
Orem Fronmmn dirit Dominus. Econtra Beatus, qui inielligit ſuper egenum & Pauperem, in die ma- Pſalm. 40. 2.
Pioſimhonimn laliberabit eum Dominus. Proinde ſacite vobis amicos. Luc. 16. 9.
tſNisSd e G ae Keee e . .
gui⸗ Hoceindo⸗ SSe 5 geS ge SSee S eSS E Be⸗ E
Nercepit ln
minempin CONSIDERATIO LXVIII.
ncumuriketdn
DlcleCor Ner⸗ 1 PC IEeTP 1 ſ . T
e. Milites inter ſe veſtimenta Chriſti
6i umſkeig Partiuntur, & de iisdem ſortes mittunt. Ar-
le gumentum pro luſoribus.
n e d
ſunck Aſinn „ . .Y
le 3 Non ſcindamus eam, ſed ſortiamur de illa cuius ſit.
deCAlilui,, Joan. 19. 24.
uskfueni
kehe⸗ .
, u JI.
, ae NAra matrona pientiſſima non poterat tolerare, quòd Iſmaël
RR filius Agar Ægyptiæ eum Iſaac filio ſuo luderet, unde inſtan-
ſne Crtr ter petiit, ut Abrahamaneillam hanc, & filium ejus è domo
vli “ expelleret: Ejce wrg'llam hane & fihum ejus. Quod & ipſe Deus Gen, 21. 9.
de Ntenn 2 Per expreſſum mandatum ratificavit: Durò cecepit hoc Abrabam
e668 pro ho ſuo uidixit Deus. Non tibi videatur aſperum ſuper puero. & ſuper
cen, ncilla tus, omma quæ dixetit tivi Saca, aud vorem ejus, quiain Iaac vocabnur tibi
9 1

Ié Sinther UAnus pro ommbus, Kk ſemen.

Exod 32. 6.

Matth. 27. 25.

Pſal. 21. 19.

Gen 37. 33.

Euthym. in
c. 27. Matth.

Joan. 19,23⸗

258 Conſideratio LXVIII.

ſemen Ecce ludus & luſus jam tunce temporum intervallo piis menti-
bus fuerunt offendiculo, dum propter luſum Iſmaël à paterna domo
ejectus eſt.
Llbi in deſerto ab Iſtaelitis in abſentia Moyſis ab Aarone vitulus au-
reus erectus eſt, ut à populo adoraretur, mox obſervat Scriptura: Et
ſedit populus manducare, & bibere, & ſurrexerumt ludere. Ecce pro vitulo, &
cum vitulo vitulati ſunt Iſraélitæ. Obſerva: dæmon in hoc vitulo au-
reo per luſores honorari, ac venerari voluit. Erectus eſt Chriſtus Do-
minus in cruce, & quidem à militibus luſoribus; & quid fecerunt?
Poſtquàm autem crucifxerunt eum, dwiſerunt veſtimenta ejus, ſortem mutentes.
Videamus plura de iſto ludo & luſoribus Chriſti crucifixoribus.
2. Vates Regius, divino illuſtratus ſpiritu, multis antè ſæculis
Chriſti prævidit paſſionem, unde eam pſalmo vigeſimo primo empha-
ticè aureo ſuo calamo expreſſit, ubi inter alia etiam annotavit: Diyiſe⸗
runt ſibi veſtimenta mea, & ſuper veſtem meam miſerunt ſortem. Nota, Lector
prudens, rem poſt mille annos, & quod amplius futuram, tanquam
præteritam obinfallibilem eventüs certitudinem enuntiavit; voluit
enim pro nobis Chriſtus pati tam indigna, ut nihil in ipſo eſſet, quod
non cederet illi in opprobrium & tormentum. Collige hic ſenſum do-
loroſiſſimæ Virginis & Matris Dei juxta crucem filii ſui ſtantis, & ſu-
ismet intuentis oculis, quomodo tunica illa & amictus, quem illa
propriis confecerat manibus, tam indignè à canibus tractaretur: Ab hæc-
cine, penſabat in animo ſuo non ſine uberrimis lacrymis; eſt tunica Filii

mei, nunc video adimpletum illud: Ferapeſſima comedit eum, beſtia devoravit

Joſeph. .Y
3. Fuerunt autem tres Chriſti veſtes. Prima: Tunica interior &

inconſutilis, loco camiſiæ, corpori in modum ſubuculæ adhærens, &
applicata, atque à B. Virgine Matre acu ex lana contexta, quæ cum
GChriſto creſcente creſcebat, uti quondam in deſerto per 40. annos
creverunt veſtes peregrinantium Hebræorum, quæ tunica hodie Tre-
viris in violaceum nigreſcens, quamvis color propter vetuſtatem vix
dignoſci queat, religiosè aſſervatur, & viſitur. Secunda veſtis erat
toga exterior vinei coloris, hoc eſt ſubrubri, ex lana ſeupanno non
pretioſo, honeſto tamen, & quia mitiſſimus Dominus in paſſione
ſua, velut inutile pecus, hinc inde reptatus eſt, veſtimenta illius
per ſputa & lutum conſpurcata ſunt, quæ nihiloſeciùs milites luſores
& Chriſti interfectores ſub furca in quatuor partes diviſerunt: Fecerunt
quatuor partes, unicumque miluipatem. Tertia veſtis erat pallium pariter ex
ſana Cærulei, ſeu potiùs violacei coloris, ad talos usque demiſſum,
in quo ex quatuor angulis fimbriæ erantaſſutæ; & hoc pallium, bede
Ie

ℳ
1 ggift n
Ce ulores,
Ourtebalt ert
ideludehan
0s, vtmmlufn
cubieabkaeena
Gerlaminn
Cufmrehnin
ninnCnune
,Ckenimünt
cloemmrumli
Cömmunſnt, glil
DOhnimoinetnt
Crucſfuunri As
Daulolll on Mn
ſet, homenumunn
neminatunl
Pibusſnemmn
Intum vidert⸗
tiatum Numen
erunt,; enisn
wpra miracul
ſemeſt, guole
Dulflorentin
Mlaria eleſi 11
6. Nis plnnen
celebratilime
mimeginesh)
Nd quoden

Atonentknn.
at Kniſeg
proinhtt
Mhocritubr.
Chrikuse-
lic kecenun!
ten ſhtenter
wid.
UrSRls
mohötmenp⸗
Annotert,n’
„ MWonyltn
ram, tangem
untinnitz win
pbelet gui
lentimdh.
ſantib, &⸗
his,dlem l

Careunehhet.

8 6 uncei
r depelernn

Hunica itenit

Chlr adhxedD

atenta, Een
ſero erenn

tota curia cœleſtis, ac in ludo O quod ex luſu proveniunt ſcelera!

De luſorilus ſub eruce Domini. 2 59

rectèà obſervat Iucas Burgenſis in apprehenſione & captivitate à mili- Lue Burg. hie
tibus direptum fuit; non enim probabile eſt, cùm Chriſtus flagellatus, in Matth.
ſpinis coronatus, & ad mortem crucis condemnatus eſt, quòd adhuc
allium illud ad locum ſupplicii geſtaverit. Solæ igitur ſuperfuerunt
tunicæ, quæ milites inter ſe partirentur, & pro quibus ſortemmitte-
rent.
4. Dicebant autem de tunica interiori & inconſutuli: Nn ſeindumius jozn. 19. 24.
eam, ſed ſortiamur de illa, Cujus ſit. Quæres hic, cur lictores tantoperè æſti-
maverint has Chriſti veſtes? Reſp. Procopius: Mulhier illa, quæ attigerat Procop. in
fimbriam veſtis Salyatoris, ſanata eſt, erat enim peculiaris quadam virtus inipſa. Ni- 28. Gen.
mirum ob eandem cauſam inter ſe contenderant milites ſingul, cupientes & diviſa babe-
re, quaſiutilis foret non ad induendum, ſed quia yis quadam medicatain ipſa erat. Ec-
ce luſores, ſpectante Eſu jam in cruce agonizante, lucrum & ſuum
uærebant intereſſe, & ſic remunerationem bonam à populo, ideò tam
avide ludebant pro Chriſti veſtibus; quæ res tanti viſa eſt Evangeli-
ſtis, utnullus hunc luſum militarem tacuerit, qui ubi nil auri autpe-
cuniæ ab hoc crucifixo inveniſſent, impetum in ejus veſtes fecerunt,
ſperabant enim non parvo eas pretio vendendas. O impii luſores &
crucifixores Domini noſtri Fſu Chriſti; quibus ſimiles ſunt Simoniaci,
qui non Chriſtum, ſedſe ipſos quærunt: Meum ac tuum. rigidum illud verbum.
5. Cæterùm inter paſſionis Dominicæ inſtrumenta non immeritò
collocantur taxilli & denarii, quibus venditus eſt Chriſtus; quot enim
etiamnum ſunt, qui inter ludendum, ubi fortuna non favet, Chriſtum
non minus abnegant, quàm carnifices, qui in monte Calvario illum
crucifixerunt? Talis fuit ille miles Genezani in territorio Romano ſub Manſi to. 3.
Paulo III. Pont. Max. qui infelici luſu chartarum cùm omnia perdidiſ-tr. 46.n. ſ.
ſet, horrendum in modum blasphemans Deum, Chriſti crucifixi ima-
ginem in altari collocatam pluribus vulneribus gladio ſuo ſauciavit, ex
quibus ſine mora ingens ſanguinis copia promanare Cœpit, quod por-

tentum videntes cæteri milites colluſores ſacrilegum hunc luſorem,

ut iratum Numen aliquo modo placarent, in minutiſſimas partes diſ-
ſecuerunt; enſis veròillius impiiſſimi Chriſti percuſſoris adusque hæc
tempora miraculosè retortus in ſacris illis ædibus conſervatur. O quàm
verum eſt, quod de ejusmodi luſoribus ſubjungit S. Antoninus Archi- S. Antonin.

Præſul Florentinorum: Imnulla exercitio ita ſrequenter blasphematur Deus, & Sum beorp
2.t. I C. 2 d.6.

6. Vis plura exempla? Moguntiæ extra muros in templo S. Cru- Sandæus in
3 Paleſtra deca=

cis celebratiſſima eſt illa Crucifixi Salvatoris noſtri Effigies, quæ unà den. 5
eum imagine SS. Matris doloroſæ & S. Joannis Evang. ſub cruce ſtan- 9. 5.

tium, à quodam impio helluone & luſore, cui nomen Schellkropff

K k 2 (quia

260 Conſideratio LXVIII. De luſoribus ſub erute Domini.

(quia in taberna taxillorum & chartarum luſu omnem ſuam pecuni-
am perdiderat) abominandum in modum ſacrilego gladio vulnera-
ta, ex inflictis vulneribus, & reſecto capite copioſum profudit cru-
orem, quod atteſtantur adhuc hodie ſubſcripti Verſus.
4

Continuo Obriſti caput à cervice reſectum
Abſtulit enſe ferox, ater, miſerabile viſu!
Exiliit ligno eruor? ut cum viva ſatelles znc
Corpora decollat, præciſo ſanguine venæ
Exundant, animàmque vomunt, largumque cruorem.
Nec tua te Virgo pietas, quæ brotegis orbem .
Protexit, Ferrum Crucifixi à cæde cruentum ur Mßti
In te convertit ſcelerati dextera chelllkropff, rir
Roboreùmque caput rigido petit impius enſo.
Protinds hoc etiam manat de ſtipite ſanguis & .

Mitto cætera. Spondanus in Ann. Eccl. anno 1383. ubi hæc fa- Frk
Ctaſunt, addit, quòd hic ſacrilegus lulor ad miraculum attonitus;
cùm pedem ex ſacra æde efferre non poſſet, à ſupervenientibus ca- Hi
ptus, Moguntinam ad carceres perductus, & vivus ignibus combu- diunm
ſtus fuerit. Proinderectè Iſaias Propheta de ejusmodi farinæ homi- ulli⸗
iſa. 6̊S5. 1I. nibus ac ſceleratis luſoribus jam ſuo ævo prædixit: Etvos, qui dereliqui- uyn
ſiis Dominum, qui oblut eſtis montem ſanctum meum, qui ponitis fortunæ menſam, dempunnsutr
5 Antonin p. G. libatis ſuperæam. Numerabo pos in gladlio &c. Supra quæ verba 8. Anto- tumm, auſkingene
2. Tit. 1.c. 23. ninus Archi- Epiſcopus: Ponunt, inquit, menſam fortunæ, qti ludunt, ſinoquumigin
§. 8. exponentes ſe fortunæ, ſive per taxillos ludendo, ſive per chartas, & iſti ſeriunturgla- NPtis, Ctlinle
Tsb. 3. 17. dio divinæ ultionis in inferno. Imitemur potiùs S. Tobiam Seniorem, qui myplids, iak
de ſe ipſo teſtatur: Nunquam cum ludentibus miſcui me: neque cum his, qus in 2 Audiunun
leritate ambulant, participem me prabui. Sed potiuùs ſit luſus ac amor Wpiens: Cinere
noſter JEſus & hic crucifixus. Uit omniptenin
Wrumanimin
bos Paſeſmn
ſeheum Pune
erduoden
hoſtolorun
Uorrometipn
neclocſeintn

C ON- nele, Utquid

yz,

tnla nnt,
ogünlen.
nrien,
lis

tuntn

ghy ubihte .

lum artomius;
ſenientibusc⸗
günstund⸗
Rbrneo⸗
NVn galgeige

is ſatunt ſuſß⸗

ne verdad.
ſſouune il
4, ſeiunt
um Seninne
tegke liel 4

— (0) * 261
.. H. W W ) e). Ne)⸗. ee,
CONSIDERATIO LXIX.

Cur Chriſtus Dominus inter duos la-
trones in cruce medius pendere, & mori
voluerit?

Tunc crucifixi ſunt cum eo duo latroners, unur à dex-
tris O unus 4 ſiniſtriv. Martth. 27. 38.

XI.

Hriſtus Dominus redemptionis noſtræ auctor & felicita-
Ltis æternæ Mediator, medius inter Deum Patrem &
Spiritum Sanctum, in hac quoque terra plerumque me-
dium eligere voluit, unde Habacuc Propheta: Domine Habac. 3. 1.
aucdivi auditionemtuam, & timui. Domine opus tuum in medio anno-
ruuma vivifra illul. Obſerva hic prudens Lector, opus re-
demptionis noſtræ à Chriſto in medio annorum illius ætatis vivifica-
tum, atque in cruce completum eſt, hoc eſt anno ætatis Chriſti trige-
ſimo quarto à primo conceptionis inſtanti, quæ eſt media vitæ huma-
næ ætas, cenſetur enim ætas hominis ſeptuaginta annorum, & ſi quid
ampliuùs, labor & dolor.
2. Audiamus plura: Chriſtus natus eſtin mundum mediânocte, ita
Sapiens: Cuùm quietum ſilentium tenerent omnia, & nox in ſuo curſu medium iter ha Sap. 18. 14.
beret. omnipotens ſermo tuus de cœlodà vegalibus ſedibus proſilut. Natus in medie
duorumanimalium, bovem inter & aſinumin præſepio poſitus eſt: Co. lſa. 1. 3.
guopit bos Poſſeſſorem ſuum, & aſinus praſepe Domini ſui. Domini medius inter
Joſepeum patrem nutritium & Virginem Matrem converlſatus eſt. Luc. 2. 46.
Puer duodennis in medio Doctorumin templo iĩnventus. Vir inmedio Lus ua 27.
Apoſtolorum: Ego ſum in medio veſtrüm tanquam qui miniſtrat In monte Tha- Matth. 17. Se
boræo medius inter Moyſen & Eliam transfiguratus eſt. Reſurgens in
medio diſcipulorum apparuit; unde recte B. Damianus: Fihus Dei ubique
inmedio. Et quid dicoꝛ etiam in amariſſimapaſſione ſua in medio duorum

262 Conſideratio EXIX.

infamium latronum pendere voluit, ut ſic in medio terræ ſalutem no-
ſtram operaretur in cruce. Et quare, obſecro, inter duos latrones
medius?
3. Recordor hic illius Viatoris, qui ab Hieruſalem in Hiericho de-
Lue.0 30. ſcendit: Et incidit in latrones, qui etiam deſpokaverunt eum, & plagis impoſit i abi-
erant ſemivwo refiéta. Omi Eſu! tu es ille Viator, qui ècleſti Hieruſa-
lem in vanitatis Hiericho deſcendiſti, & in latrones, peccatores, es
delapſus, & nunc medius inter illos pendes. Paulè ante tibi objectum
Luc. 15. *½ fuerat: Quia hic peccatores recipit, & manducat cum ill, jam cum illis in pati-
bulario pendens ligno, velut coriphæus illorum; qualis hæc Trias
in Calvario monte: Deus inter latrenes? Non ſimus, obſecro, hic ſicut il-
le Levita & Sacerdos, qui ſine ſenſu, ſine miſericordia, ſine charitate
proximi tranſierunt, ſed imitemuroptimum Samaritanum, in Vulne-
ra) Eſu crucifixi vinum & oleum infundentes, hoc eſt ſinceras pœni-
tentiæ & compaſſionis lacrymas; audi Venerabilem Thomam Kem-
Tho. Kemp. pPenſem: Requteſce in Paſſone Chriſti, & in ſacris Vulneribus ejus libenter habita; ſi
de Imit. Chr. énim ad lulnera, & pretioſaſtigmata ] FEſu depotò confugu, magnam in tribulatione con
1. 2. c I. ſortationem ſenties, nec multùm curabu hominum deſpectiones, faciliterqua verba de-
trahentia perferes. Ecce crucifixus omnia in omnibus.
Jean. 12. 32. 4. Olim promiſit Dominus: Omnia traham ad me ipſum. Ita utero vir-
ineo adhuc clauſustraxit Ioannem Baptiſtam; in cunabilis conditus
ab Oriente Magos; de litore maris Petrum & Andream, item Joan-
nem & Jacobum; In via ambulans Matthæum & Zachæum, denocte
Nicodemum principem Phariſæorum; in cruce, velut magnes fortiſ-
ſimus, turbam ac Centurionem ad luctuoſum hoc ſpectaculum ad-
ſtantes, & pectora ſua percutientes, & inter hos etiam latronem 4
dextris ſuis pendentem; Sed cur ò mi Domine, non etiam latronem
alterum pendentem à finiſtris ad te attraxiſti?
Reſp. Quia trahi noluit, & ne traheretur, omnibus modis reſtitit,
atque ſic per blasphemias ſuas & incredulitatem omnem ſaluti ſuæ vi-
am obfirmavit; periit igitur miſer, quia ipſe perire voluit. Alter pœ-
nitens mox Chriſto victas manus dedit, & de prædone factus eſt præ-
co Evangelicus. Audiebat quidem qui ad ſiniſtram Chriſti latus pen-
debat, preces morientis Redemptoris ad Patrem factas, videbat illi-
us patientiam, manſuetudinem, ac ſilentium contra omnes criminatio-
nes; cernebat inſuper immaniſſimas tenebras, ſenſit terræ motum toti
orbi formidabilem, & ad hæc confeſſionem Socii, veniâmque à Chri-
ſto illi conceſſam: nihilominus tot argumentis ad ſalutis agendum ne-
gotium propoſitis, duravit òbſtinatus in fuis criminationibus. & ſic ſine

pœnitentia mortuus, ac damnatus eſt. O miſeriam negligere tempus
voca-

5Ml 0

—
muwur:Dimnen
vrt: Miunin
caffomaen
latronem umd
Gum, lemmn,
enderenanein
Punrnuiti
Amlaln!
Alensheyr
ſaret,ciiciumen
fittterftul gun
WekNer
Pronimen: lne
gue Cintel
Git, enmmmnil
Hiceſtmmunderis
Conſidetihadn
ncimiciumnei
Punn, totumnn
Iliöpromiſſn
Uurleſti repnomn
Cüſeleraſiun
i hec leg,
ulberalſfiti
t,quantolher
D uümbonunet
77. Dhuroln

N d

rein, in el

Nemiunn w.
UIumiulrones

eminkleik.
6 Mene.
CCElelilet
Peccatoreyy;
tetbiobjechun
Cmilisinpat⸗
lsnec TMiss
ecd Montl⸗
a;möidr.
urum indr⸗
celtſſneemer
mn Thommkr.
Aleunr kidh
rinmriadinrn.
lgel-

Iautaori-
ubilsconcius
myien ord⸗
enn,endt
Armanneidri⸗
ſpecktachom’
etimlatcne

netiatn Mud

Ppusmocdsti
Pnemſu

luir AS
ein

Cur Chriſtus inter latrones! 263

vocationis ac viſitationis ſuæ, & non reſpondere gratiæ divinæ toties
nos ad meliorem frugem excitanti, ò miſeriam! Noli hic inveſtigare,
ſi non vis errare, quare Deus unum trahat, & alterum relinquat? O
Domine Eſu, trahe me poſt te.
5. Dicebat quondam de ſe Chriſtus: Ego ſum oſtium, per me ſi quis in- Joau I0.9.

troierit, ſalvabitur. Oſtium ad æternam vitam ſunt SS. Vulnera Chriſti,

hæc contemplatus eſt latro pœnitens, licet ſimilibus clavis affixus, &
per illa mox poſt obitum paradiſum invenit: Amen dico tibi: hodie mecum Luc. 13. 4 ˙
eris in parædiſa. Vide hic, ac conſidera, quomodo poſt confeſſionem
boni iſtius latronis gratia divina in ejus corde creverit, & illuxerit. Matth 26,700
Petrus Apoſtolus Chriſtum negat, latro cruci affixus confitetur. Di-
ſcipuli euntes in Emaus dicunt: Nos ſperabamus, hic autem confidenter
loquitur: Domine memento mei, cùm reneri inreguum tuum. Thomas Apoſto- Lac. 24. 21
Ius ait: Miſi vilero loca clavorum, non crelam. Latro in cruce Chriſtum cru- ſoan. 20, 252
ci affixum aſpiciens Regem vocare non dubitat. Quis, obſecro, hunc
latronem tam alta myſteria edocuit? Dominum vocavit, quem nu-
dum, vulneratum, dolentem, palàm irriſum & deſpectum ſecum
Bendere in cruce vidit, unde meruit ab ipſo Veritatis ore hanc gratio-
am vocem audire: Hodie mecum eris in paradiſo, O ſi aliquando ego & tu,
miLector!
6. Aſſuerus Rex, ut ſuam munificentiam in Eſtherem Reginam ex- Eſth. 5. 6
plicaret, dimidium ei regnum promiſit: Quid peti, ait, ut detur tiiè &
pro qua re poſtulas? etiam ſi dunidiam partem regni mei petierir, impetralu Hoc fe-
cit & Herodes Rex filiæ ſuæ Herodiadi ob ſaltum dimidium regni ſui
promittens: Pete àme, quod vis: quia quidquid petieris« dabo tibi licet dimidium Marc. 6. uu.
regni mei Grande ex utraque parte promiſſum, ſed neuter aliquid de-
dit, neuter promiſſum ſervavit, licet promiſſum cadat in debitum.
Hic eſt mundi curſus.
Conſidera hic Chriſtum pendentem in ligno, pro te homine indigno;
non dimidium regni ſui latroni pœnitenti pollicitus eſt, ſed totum re-
gnum, totum paradiſum, & quidem adhuc hodie, quia nemo fidelior
in ſuis promiſſis, quàm ipſa Veritas Chriſtus. Oquàm immensà gloriâ
in cœleſtiregno nunc gaudet, imò ſuperabundat homo ille abjectus,
&ob ſcelera ſua crucifixus latro! Cape hicanimum & magnam fiduci-
am qui hæc legis, ſervi ex animo crucifixo Redemptori tuo; ſi enim
cam liberalis fuit in latronem, qui eum in extremis duntaxat honora-
vit, quantèò liberalior erit in te, ſi illi totà vitâ verè & ſincerè ſervieris?
O quàm bonum eſt ſervire Deo!
7. Pharao .Æigyptiorum Rex duos quondam ſervos, pincernam &
piſtorem, in eâdem offenſa indignatione conſtitutos ad carcerem
con-

Lue. 23. 39.

12.

Matth. 27 24.

264 (onſidceratio EXIX. Cur Chriſtus inter latrones
condemnavit, ex quo unus in gratiam Regis receptus, & alter ad pa-

Gen. 40. zI. tibulum damnatus eſt: Reſtituitque alterum in locum ſaum, ut perrigeret ei pocu-

lum. alterum ſuſpendit in patibulo. Pendent in patibulo crucis ad latus ſupre-
mi Judicis duo rei, morte & inferno digniſſimi: Etecce unus abſolvi-
tur, & alter æternum damnatur; in quo, ait Cornelius, Chriſtus ſe
ut Judicem demonſtrare voluit, reddens utrique debitas vices juxta
utriusque merita; huic paradiſum promittendo, & alterum æternàm
damnando; hoc erat præſagium magni illius & extremi judicii, in quo
Chriſtus medius ad dexteram habebit Sanctos, quos vitâ æternâ præ-
miabit, ad ſiniſtram reprobos, quos morte ſempiternâ mulctabit. O

rſal. 142. 2. bone Deus, ubitunc ſtabimus? Ah Domine Eſu, ne imres in judicium

cum ſerpo tuo, quia non juſt ficabitur in conſpectu tuo omnis viyens.
8. Cæterùm quærunt Sacri Doctores, quomodo bonus ille latro in
notitiam Chriſti venerit, eumque ut Regemac Dominum ſuum, imò
ut Dei Filium agnoverit, unde obſtinatum commilitonem increpavit:
Neæque tu times Deum, quod in esdem damnatione es? Et nos quidem juſtè, nam digna
factis recipunus, hic verò nihil mali geſſit.
Reſp. S. Cyrillus Hieroſolymitanus, quòd latro ille bouus Ohriſti
innocentiam in judicio Pilati agnoverit; fuerunt enim in criminali &
finali illo judicio ambo latrones, non ſejunéctim, ſed ſimulcum Chriſto
adtribunal Romani Judicis adducti, ubi abipſo lieet iniquiſſimo Judi-
ce audivit: Innocens ego ſum à ſænguine juſti hujusz vos videritis; hoc bonum la-
tronem ad alium ſenfum commovit, hine S. Cyrillus illum cum malo

5. Cyrill. Hie- in cruce loquentem ſic inducit: Hic nihil malfecit: saderamus enim ego & tu in
20f. Carech- Judieio. Accedebant tot prodigia in paſſione Chriſti facta, & interceſſio

B. ac doloriſſimæ Virginis Matris, prout habet B. Damianus & alii,
quæ omnia cor illius ad cognoſcendum & amandum Deum movebant,
interim ſiniſtro ac perverſo latrone in ſua permanente. Conſidera hic
quàm tremenda ac timenda ſint Dei judicia: imn toto Canone Scripturarum,
ait S. Bernardus, anum latronem inyenio ſic ſaiy atum.

Anlon ⸗
menphn
er uud/
Tmnälg
Auret
NMnn/ Cunfn
Munne G Lucheri
ſcklumoopi
Cllan, & her elan
nüimclgnn
ſao ifm: in
Atenj nt rfv ne
ſitix ooſimw ol
ſita &. mon nie
id visl i
2. Optinngn
lippropheum
umlümagmunt
ine Lccleſei
n Et quomcd-
üdominatnrn
lum ſalteſit
mn, ſed Aliri
Mhempctekren
Mum & meng,
hlter I e

l.

ler 1.
biienze.
lebtie le.
cenile.
ehin, Ge
bitas Gichn
jnlei, in I
tüetemipr.

imgin aniun

DnNSlchmnn
Fimumfun i,
tonemimmet
unj, nuig

HebommsCrfi
nincriminal&
MeC—*
Nliſino d⸗
Hocbommale-
uncumel—
6teikthun

mKerce
R, Eokere

Dumnamns Al
Deuunmaxe
e. Conſtni
etnone Nilſiumn
undm

terunmtihd

6. () Pe 265
Sedetas ose oe eNeePoeoe o? ekeeoe Eoe oe HMe e Were,

CONSIDERATIO LXX.

In miſericordia Chriſti crucifixi ſpe-
randum, ut tamen non obliviſcamur Juſtitiæ
illius.

Miſericors Dominus, & juſtus. Pſal. II4. F.

1⸗

Amſon in ore leonis à ſe occiſi paulò poſt favum mellis & exa-
men apum invenit: Declinayit ut videret cadayer leonis, & ecce exa- Jadic. 14. 8.
men apum in ore leonis erat ac fapus mellis, S. Auguſtinus per leonem
iſtum allegoricè Chriſtum & hunc crucifixum ſubaudit, ipſe
enim eſt Leo de tribu luda, qui propria morte fuperavit mortem, Apoc. 5. 4.
peccatum , diabolum ac gehennam, ex cujus ore prodiit dulciſſi- 5. Auguſt.
mum mel SS. Euchariſtiæ, & examen apum, id eſt innumera Sancto- ſerm. 107.
rum & fidelium copia. Sunt, qui per dulce illud mel leonis miſeri-
cordiam, & per examen apum aculeatarum juſtitiam crucifixi Do-
mini intelligunt; & ſicut populus Domini mel ſuxit de petra, oleumque de Deut. 32. 13
ſaxo duriſimo: ita & nos de petra, qui Chriſtus crucifixus eſt: Peira I. Cor. 10. 12
autem erat Chriſtus, mel miſericordiæ, ſed & examen apum divinæ ju-
ſtitiæ poſſumus colligere. Anime mi! utrumque in manu tua eſt,
vita &ũ mors, miſericordia & juſtitia: Miſericors Dominus, & juſtus, Plal. 114. 5S.
Quid vis? elige.
2. Optabat quondam inter tot ac tantas illius ævi calamitates
Iſaias Prophetarum Princeps, ut DEus Filium ſuum in terram mitteret,
tanquàm agnum & dominatorem terræ, qui peccata mundi tolleret,
totique Eccleſiæ & orbi dominaretur: Emito agnum Domine dominatorem a 16. 1
terre, Et quomode iſta conveniunt in Chriſto, agnum efſe, & ſimul
orbis dominatorem! Obſerva: Agnus fuit, dum in ara crucis pro
omnium ſalute fuit immolatus: Tanquam agnus manſuetus dudtus eſt ad vi: Jer. 11. 19.
llimam, ſed & dominator terræ fuit, & eſt, & erit, quia Pater dedit ei

omnem poteſtatem: Poteſtatem dedit ei judicium facere; Hunc, inquam, Matth. 28.18.

agnum & amemus, & timeamus, in illo ſperemus, & non in ejus Jo. 5. 27.
Giniher Unus pro ommibus, LI miſe-

266 Conſideratio LXX.
miſericordia præſumamus, qua ut ait S. Proſper, ſic timendus eſt, ut

Jac. de Vitr. ab ipſo Ad ipſum fudiamus, & Jacobus de Vitriaco S. R. E. Cardinalis:
ſer. 2. Dom. Emitte agnum, ne deſperemus, dominatorem ne præſumamus ; Agnus enim

25. Pent,

eſt vere pœnitentibus, & ſperantibus in eum, ſed & dominator
ſeverus obſtinatis. .
3. Invitabatur aliquando Chriſtus à quodam Phariſæorumprin-

Lac. 14.2. Cipe in Sabbato manducare panem: Et ece homo quidam hydropicus erat

ante illum, qui vel notus, vel amicus erat principi Eſum invitanti; hic,
inquam, ſponte ſe obtulit, ſtans ante Dominum, non rogans aliquid,
ſed ſuam ſolummodò exhibens miſeriam. Et quid Eſus? pſe verò appre-
henſum ſanavit eum, ac duniſit Supra quod Euthymius apud Barradium:
Hydropicus ille non auſus eſt petere ſanitatem, ſed ſolum ante Chri-
ſtum ſtetit, ut ex aſpectu tam miſerabili Dominus miſertus ſanaret
eum. Vide hic, ac perpende clementiam Salvatoris tui, dum non
rogatus ſubvenit. Et quoties tibi?
Simile quid fecit ad piſeinam Probaticam, dum illum languidum,

Joan. 5. 9. & per 3 . annos in lectulo ſuo decumbentem ſanitati reſtituit: Et ſta⸗

tim ſanus factus eſt homo ille: Et Juſtulit grabatum ſuum, & ambulabat. Sed ob-
ſerva quod ſequitur: .ger ille à Chriſto ſanatus, mox ubi lectum
ſuum domum aſportavit, ſine mora ad templum ſe contulit, gratias
ibidem DEO pro tanto ſanitatis beneficio acturus, cui exinde Chri-
ſtus occurrens: Ecce ſanus factus es: jam nolipeccare: ne deterius tibi aliquid con-
tingat. Vide hic, ac conſidera, quomodo miſericordiam comitari
ſoleat juſtitia. Sic & in cruce uni latroni converſo miſericors fuit,
alteri obſtinato juſtiſſimus. Accedit, quod piſcina illa Probatica ex
ſanguine agnorum & victimarum ſemper rubens, & quinque por-
ticus pro ſôlatio ægrotorum habens, perelegans typus fuerit Paſſi-

5 Anten bad, Ohis Dominicæ. Ita S. Antonius Paduanus: Piſcina, ait, eſt paſſis

hic.

Chriſti: Porticus quinque Vulnera ejus
4. De Chriſto tranſeo ad Chriſtum. Ubi Zachæum Publicano-
rum principem, & totam domum eſus convertit, ex Jericho rectà
Hieroſolymam ad paſſionem ſuam aſcendit: Præibat autem diſcipu-
lis ſuis ab hoc itinere abhorrentibus, quaſi dux & anteſignanus forti-
ter & hilariter ad crucis mortem: Et ecce ubi appropinquavit Jeruſa-

Luc. 19. 41. lem: Vulens ciitatem fevit ſuper dlam Cognoſce ex hoc, & conſidera
