
Sen, 22. 12.

Malach. 3. 6.
5 Aug. ſerm

37. de emp

8. Chryſoſt.
kem. 47,

scn. 22. .

32 („)

EEEWEEEE

CONSIDERATIO IX.
Conſideratur in typo Abrahami &

Iſaac amor æterni Patris, Pilium ſuum in mor-

tem crucis tradentis.

Sic Pens dilexit mundum, ut Filium ſuum unigeni-
tum daret. Joan. 3. 10.

T⸗

Ræceperat quondam DEIIS Abrahamo, magno Iſraëlitarum
patri, ut ſibi filium ſuumunigenitum immolaret in holocau-
ſtum, qui ſine mora de nocte conſurgens, ad montem Moria
(nunc Calvariæ loeum) perrexit, ligna Iſaaco filio ſuo, tunc
2 5. annumagenti, imponens, ipfe verò inmanibus ſuis gladi-
um, quonatum jugularet, & ignem, quo eum Deo in victimam com-
bureret, portabat. Et ecce ubi jam omnia ad cruentum hoc ſacrifici-
um erant diſpoſita, adeſt repente de eœlo Angelus: Nen extendas manum
tuam ſuper puerin, neque facias illi quidquam. Et quare hoc? Cur priùs præ-
cepit DEUIS, & nunc iterum prohibet? Nunquid in ſententia ſua &
decreto omninò eſt immutabilis? Ego enn Dominus, & mnmutor? Hanc
difficultatem ſolvit S. Auguſtinus: Affectum tuum, inquit in perſona Dei;
inquſivi, non faétum extgi, & S. Chryſoſtomus: Non hoc, ait, præcepi, ut opus
porficiatur, neque volo, ut occidutar puer tuus, ſed ut obedientia tua manifeſtafiat omni-
lus; igitur nefecera ei qidquam. Contentus ſum voluntate tua, & exhac te corono &
prædico, En prudens Lector, Affectum hic DElISin Abrahamo nonef-
fectum intendit, quia hunc erat ſuppleturus unigenitus ejus Filius
Chriſtus ESIIS, in Calvariæ monte in ara crucis ſuo tempore, hoc

eſt poſt 1260. annos, immolandus. Exponamus enucleatiùs inſigne

hoc myſterium.
z. Abraham filium ſaum Iſaac, quia unicus erat, etiam unicè di-
lexit, unde DEIIS adeum: Tolle fiiium tuum, quem dihgis Iſaac, & oßſer il-
lum mihi in holocauſtum. Durum præceptum, durum mandatum, nihilo-
ſeciùs Abraham absque ulla mora paratum ſe ſtitit ad illud excqucn-
um.

7*

MS
ſupck
Uit,oni
tonſlun
Ponen
t
.
n uul
upurmen
Nehonenk
immoem

Ulluts: Mn
Eeuns loon

de
0 K

Mrahon
um inm.

1 ſuus e

nagno Iziln
krten Hale
dmontem)
mibusuls glat
Victimam con-
mhoc Kcifc
nertends Mid
Creds
In ſeotentnan
wnmmttettl
witinderſon
e ,, eſil
atutnanſc⸗⸗
4, exℳleß
in Adrahm
Gnigenitn ,
csluo tenſ tn
us enoclenbn

sertt, ein
nen Alg ſu⸗
rumnmblli⸗

Al,g/. N
rlüt n,

. Haae Eypus Chriſti. 22
dum. DEIIS Pater, qui per Abraham, tanquam Antiquus dierum præ- Dan:7. 91
ſignatus eſt, pariter Filium ſuum unigenitum, quem ab æterno ge-
nuit, unicè dilexit, unde dixit: Eic eſt Fihiuus meus dilectus, in quo mila he- Matth. 17.5.
ne complacui, quem tamen pro ſalute mundi tradidit in ara crucis im-
molandum; unde Apoſtolus: Qui etiam proprio Filio ſuo non pepercit, ſed pro Rom. 3, 32,
nahis omnibus tradidit illum. O mira, exclamat Eccleſia, circa nos tuæ
pietatis dignatio, ut ſervum redimeres, Filium tradidiſti! & nos
non amemus DEUIM? Heu nos miſeros!
Abraham ligna holocauſti non aſino, aut ſervis, ſed proprio fi-
lio impoſuit, propriis humeris usque ad montem holocauſti depor-
tanda: Tulit ligna holosauſti, & impoſuit ſuper Iſaac. Pater æternus non Gen, 22. 6
duntaxat materialem & ligneam crucem, ſed & maximam ac ſum-
mè horrendam omnium peccatorum noſtrorum ſarcinam humeris
innocentiſſimi Filii ſui impoſuit: Poſuit in eo iniquitates omnium noſtrum. Iſa.53· .
O quam grave pondus! Et quis non doleat de peccatis ſuis?
3. Iſaac patre præſente & ſpectante, tanquam ſervus mercena-
rius, inter duos juvenes patris ſui ſervos propriis humeris grave lig-
norum pondus ad montem tulit, ubi DEO in victimam erat im-
molandus: Ducens ſecum duos juyenes & Haat fimm ſuum: Cumque conci- Gene 22, 3e
diſſet kgna in olocauſtum, abiit ad locumi, quem praceperat ei DEu. Chriſtus
inter duos latrones crucem graviſſimam ad eundem montem
propriis humeris aſportavit, in qua inter latrones medius ſuſpen- .
ſus eſt: Et bajulans ſibi crucem, exwit in eum, qui dicitur Caayix, locum. Jan. 3, 1.
Et quomodo tu portas crucem tuam?
Abraham, ubi omnia ad cruentum hoc Sacrificium neceſſaria di-
ſpoſuit, filium ſuum, ne aliquem inconditum reniſum, aut ſacrificio
indecentem motum in ipſa jugulatione edere poſſet, ſuper aram for-
titer alligavit: Cumque alligaſſet Iſaac fium ſuum , poſuit eum in altare ſuper Gen. 228, 2,
Rruem lignorum. Pater æternus Filium ſuum unigenitum pro ſalute
mundi immolandum non ſolum funibus, ſed & clavis ferreis in al-
tari crucis alligari voluit: Foderunt manus meas & pedes meos. Et quoties Pſal. a1. .
tu de novo per peccata tua cruci affixiſti? Et tamen non doles?
4. Adam loco filii arietem inter vepres & ſpinas hærentem,
cornibusque ſuſpenfum DEO T. O. M. in gratum holocauſtum obtu-
lit: Leravn aAbraham oculos ſuos, ruditque peſt tergum arietem imer pepres hæ- Gen. 22, 40
veutem cornibus, quem aſſumens obtulit holocauſtum pro filio, Pater &ternus Fi-
lium ſuum ſpineo ſerto cinéctum, tanquam victimam coronatam, pro
ſalute univerſorum in altari crucis offerendum deſtinavit, ubi non
divinitas ſed humanitas, quæ per arietem præſignata eſt, pro nobis paſ-
Cumber Ugus pro ominitas, =èòG

34 Conſileratio IJ.

Matth. 1. 22. ſa eſt: Et pleſtemes coronam de ſpinis, poſuerunt ſuper caput eus. Et tu ſub

Joan. 8. 56.

capite ſpinoſo vis eſſe membrum delicatum?
Abraham, ubi fuperiore ſpiritu illuſtratus, redemptionem ge-
neris humani & mortem Filii Dei, ejusque cruentam immolationem
in eodem loco, quo ipſe filium ſuum Iſaac DEO in victimam de-
ſtinaverat;, futuram prævidit, & dolore quidem ſed & ſummo gau-
dio affectus eſt. Abraham pater veſter exultavit, ut videret diem meum: vi-
dit & gaviſus eſt Sic Pater cœleſtis, ubi vidit, quòèòd per mortem
crucis unigeniti Filii ſui juſtitiæ divinæ abundeé ſatisfieret, & toti-
us generis humani miſeria ſublevaretur, ſummo quoque & immen-
ſo gaudio (ut ita dicam) affectus eſt: Vidit & gaviſus eſt. Vide hic, ani-
me mi! habes dolendi & gaudendi materiam, ſi Crucifixum aſpicis.
5F. Abraham Patriarcha & Sacerdos, ubi ſacrificium illud com-
plevit, & DEO humiliter obtulit, à Domino benedictus, ſalvo & ſa-
no filio recepto, ad domum propriam rediit. Et quis, obſecro, tunc
crat ſenſus Sacræ dilectæ conjugis & matris Iſaaci, ubi hunc filium
ſuum ſalvum & incolumem, ac quaſi de novo redivivum conſpicata

Gen. 24. 19, eſt? Reyerſus eſt Abraham ad pueros ſuos, abieruntque Berſabee ſimul. & habi-

tavit ihi. Altius nunc attolle mentis oculos: Sara mater Iſaaci non

8. s. ſerm. crat ignara futuræ cruentæ necis filii ſui, ita S. Auguſtinus & alii; ubi
73. de Temp. ergo dilectiſſimum filium ſuum, quem jam mortuum & immolatum

1. Reg ². 6.

credidit, de longè adventantem conſpexit: Mcredibili gaudio, ait Joſe-
phus de Antiquitate judæorum, tata fuit, fſilium ſuum de ſacrificio vi-
vum redeuntem videndo. Tale gaudium erat, imèò longè majus Doloro-
ſæ Matris & Virginis Mariæ, ubi amantiſſimum Filium ſuum JE-
SIIM poſt tam cruentam crucis necem poſt triduum vivum rede-
pit. Ecce quomodo DElIs quandoque ſuos, quos maximè diligit,
ad extrema adigat, vel adigi permittat, quos tamen in fine non
deſerit, omnémque illorum amaritudinem in optatam vertit dulce-
dinem; ille enim eſt, qui mortifcat, & vivfficat: deducit ad inferos, & te-
ducit: proinde nunquam deſperandum eſt.
6. Abraham, ubi hæc omnia ad nutum divinum complevit, &
ſic pulcherrimè futuræ paſſioni Chriſti cum filio ſuo præluſit, ſtatu-
it ob ſpem poſteritatis, ex qua ſuo tempore pretioſiſſimus orbis
Salvator erat naſciturus, Iſaaco filio ſuo dignam eligere ſponſam;
in quem finem Eliezer ſervum primarium in Haran cum donis au-
reis & argenteis dimiſit, ut Rebeccam virginem pulcherrimam fi-

lio ſuo deſponſaret; & obſervat Scriptura munera, quibus eam

Gen. 24 53. donavit: Protulit inaures aureas & argenteas, prolatisque yvaſis argenteis &

angreis z ac veſtibus, dedit es Rebecca pro munere.
Hæe

n
1081
Crihs,
uupan⸗
dean⸗

4 Mrun y

Nla

a aſin
ſſaliea,n

y

nne d. Iaac iypus Cbrifi. 3 5
et i. Un Læc omnia facta ſunt illis in figura, ſcripta funt autem pro-
pter nos: Per ſponſum Iſaac præfiguratus eſt ſanguinum ſponſus . Ambrof. &

mnictun Chriſtus, & hic crucifixus, per Rebeccam Eccleſia, cujus tuncil- eiar
. . den Ia typum geflit, hanc Chriſtus dotavit, & locupletavit pluribus Tdcah. 3.
in mn theiauris ac divitiis; Per inaures fides denotatur, fides enim ex
nſed ſumn, auditu, per armillas aureas, quæ ſunt manuum & brachiorum or-
Rind len iun namenta, bona opera indicantur: Per vaſa aurea & argentea do-
„quod ſm Giſſimus Quareſinius ſeptem ſanctæ Eccleſiæ Sacramenta intelligit,
ſatsſerii quæ ſunt vaſa gratiæ ac meritorum Chriſti crucifixi, quæ nobis ſuo
4 te Anguine pramerli en reſtes Pratiolae graciam tvinnre ubau⸗
ſurE eun di, hæc eſt enim veſtis illa nuptialis, ſine qua ad nuptias Agnino
Crucfmti pervenitur. Ex quibus omnibus ſatis ſupérque liquet, quantuùm
Lcrifciumin Chriſtus Dominus ſuam ſponſam Eccleſiam, & tuam dilexerit ani-
necichus,l mam. Juvat hic audire S. Paulum: Chriſtus, inquit, caput eſt Eccleſiæ: E?heſ. 5. 23.
quis, oble ipſe Salvator cor poris ejus. Chriſtus dilexit Eccleſiam & ſe ipſum tradidit pro ea,
ci, ubi huret at illam ſanctificaret, mundans lapacro aquæ in verbo vitæ, ut exhiberet Kibi ipſi glo-
Giviwumn coli aſan e W atenen- re, aut ege 3 Pi E. He teui
ſchee ſmul. a ut ¹1 ancla & immacu ata &α. Cæterum quo e ſponia Chriiti Ec-
lare in cleſia hic dicitur, fubaudiri etiam debet de anima tua, homo Chri-
tinus Aai ſtiane! Vide proinde & cura, ut impoſterùm anima tua ſit ſancta
né inmnhn S immaculata, ac digna Chriſti crucifixi Sponſa. O quàm felix tunc
, eut ait / eris in mortis articulo! „ .
eie
õ
K
word Dool 5„
rrame CONSIDERAITIO KX.
md 11a1
, Crux Dominica eſt ſcala Jacob, & ſe
§ . . —– . . 3 .
l cura animæ Chriſtianæ ad cœlum ſemita.
*
leluit a1, 7.,; „
Vigcdit in ſomnis ſcalam ſtantem ſuper terram; & caca-
. au CN y.
kinmn , men illius tangens cælum. Gen. 2˙. 12.
11 igeeſe Um Iſaac Patriarcha jam in provecta conſtitutus ætate, pru-
P cuni denter prævideret, quòd Jacob filius ob præreptam Eſau fra-
inem pllcenn tri ſuo benedictionem vix ampliuùs tutus in paterna domo
Emmen ⸗ poſſet cor-iſtere (Minitatus enim erat Eſau fratri ſuo? Venient een. 27.412

ges luctu⸗ Patris Miei, & S. occidam fratrem menin) Jacobum 2
2 .

36 Conſideratio NX.

ſe vocavit, & cum paterna benedictione in Meſopotamiam dimiſ-
ſum ablegavit, ut illic locorum ſibi ſponſam deligeret, & tali occa-
ſione fratris iram declinaret. Paruit Jacob Patris imperio in omni-
bus; Et Ecce! cùm de nocte intempeſta neceſſitate compulſus, in

gen. 28, 12. Patenti campo ſuper lapides ſomnum capeſſeret: VWidit ſcalam ſtantem

§. Auguft,

ſuper terram; & cacumen illius tangens cælum: Angelos quoque D EI aſtendentes
& deſcendentes per eum, & Dominum innixum ſcala. Mirabilis viſio: ac

plena myſteriis. Vidit autem Jacob in hac mirabili ſcala non tan-

tùm Angelorum multitudinem per illam aſcendentium & deſcenden-
tium, ſed & Angelorum Dominum, qui utrâque extensâ manu hanc
ſcalam ſtantem tenebat: Vidit Dominum innixum ſcalæ. Et cur, obſecro,
ipſe Dominus hanc tenebat ſealam.
Reſp. S. Auguſtinus, quèòd per dictam cœli ſcalam peraptè
Crux Dominica intelligatur: Dominus, inquit, ſcalæ incumbens eſt Chri-
us in cruce pendens, crux enim ſcala cœli eſt, per quam Chriſtus hominem lap-
ſum levavit ad Patrem. Per hanc ſcalam omnes Sancti & Electi DEl in
cœlum aſcenderunt, & adhuc aſcendunt, nec ullus eſt in cœleſti
patria incola, qui ſine cruce ad æternam perveniſſet gloriam. Tu,
qui hæc legis, vel audis, attende, an pariter in hac ſcala ſis, ſecùs
toto cœlo aberras: ne aliam tibi DEUS ad cœlum viam pinget,
quàm viam ſanctæ crucis. Audis bene? ſed pergo.
2. Chriſtus Dominus, ubi Petro claves Eccleſiæ promiſit, mox

Natth. 16. 11, eum, cæterésque Diſcipulos edocuit de via crucis: Exinde cœpit J E-

ſus oſtendere diſcipulis ſair, quia oporteret eum ire Hieroſolymam, & multa pati 4
Senioribus, & ſcribis, & principibus Sacerdotum, & occidt, & tertia die reſurgere.
Indignè hoe ferebat Petrus, quapropter Chriſtum ſeorſum aſſumens
(quia coram aliis non audebat ipſum increpare) ei ex vehementi,
quo in ipſum ferebatur amore, candidè in faciem dixit: Abſit à te
Domine, non erit tibi hoc, quaſi diceret: Quid tu Domine? qui Chri-
ſtus & Filius Dei vivi es, cum morte crucis? non erit tibi hoc,
non enim convenit Filium Dei crucifigi, ac morte tam indignâ peri-
re; ad quem Dominus converſus dixit: Vade poſt me ſatana, ſeanda-
lum mihi es, quia non ſapis ea, quæ Dei ſunt, ſed es, quæ hominum. Quæ-
res, quare Petrus adeò hic à Chriſto fuerit increpitus, cùm ta-
men optimam habuerit intentionem?
Keſpondent Patres, quia voluit impedire paſſionem ejus &
crucem, quæ tamen eſt unica via & ſcala in cœlum, per quam
Chriſtus priùs in cœlum aſeendit, nobisque viam monſtravit, quâ⅛
ſit eundum; proinde mox adjecit: Si quis vult venire poſt me, abneget

ſemetipſum, & tollat crucem ſunum, & ſequntur me ʒ Supra quod S. C.
9-

1

. 4
,ial

chs⸗

nt.
l ☛☚
einimn⸗
vnmdi
d
o:1
1 Mol tan.
eſcengen.
lanu hanc
t,Mecro,

lemſernt:
Mnher/C/
6 henmnl-
TechNn
eſt in le
voriam I,
lu ſ5,

an pingen

ſriſt, mor .

leteſt 1
ca ch
ſbrbereſngnn
Orhumaßume.
es ehene-
Gr: 1
hon ert
me ſun ſ⸗
yninite3

epinſ⸗, cuN

bcren 4
lan) N
W wolſt,
veime 4 .
Soynß i

EuX ſcala in cæœlum. 37
ſoſtomus: Tué pPetre, dicis mihi: Propitius eſto tibi (vel parce vitæ tuæ) § Chryſoſt.
ego autem dico tibi, quoniam non ſolim prohibere à paſſione nocivum tibi eſt, ſed hic apud
neque ſalyari poteris. En anime mi, hic habes ſcalam, apprehende e- Corucl.
am fortiter, ſi vis ad cœlum venire; Chriſtus præit, ſequere e-
um; & quis non aveat ſequi Chriſtum DEI Filium? & tu quid ?
Recollige te apud temetipſum, qualis ſigamator & imitator crucifi-
xi EsII; adhuc dico: Recollige, & ſtaiue & 6.
3. De Juda refert Scriptura, quòd in ultima cœna, cùm ageretur,
diabolus in cor ejus immiſerit, ut Chriſtum magiſtrum ſuum traderet oan. 11.
Judæis. Et factum eſt ita. Sed adverte ulteriùs; ubi Pilatus Judex
Romanus ad inſtantiam Judæorum iniquiſſimam contra Chriſtum
nunc ferre voluit crucis & mortis ſententiam, miſit ad eum uxor ejus
Claudia Procula, dicens per ſubmiſſum fidelem famulum: Nibil tibi, Matth. 27. 18.
& juſto illi: multa enim paſſa ſum hodie per viſum propter eum. Et quare hoc?
Reſp. S. Ignatius Ep. & M. Cùm paranda eſſet crux, diabolus tumultua §. Ignat. M.
abatur, & pœnitentiam imiſit proditori, & mulierculam turbayit in ſomnis, & ut Epiſt ad 'e-
à corucifivione ceſuret, inducere moliebatur; ſuam ipſius perniciem ſentiebat. lycarp.
Ecce cùm paranda eſſet ſcala ad Cœlum, per quam Chriſtus
de hac terra primus ad Patrem aſcenderet, atque innumeros alios
per eandem crucis ſcalam ad ſe attraheret, tumultuabatur diabolus. A-
nime mi! Sine tumultuari diabolum; ſic enim oportuit fieri, & ita Luc. 24. 262
Chriſtum intrare in gloriam ſuam, & non per aliam quàm crucis viam;
ſic pari modo oportet, ut & tu per eandem ſequaris ſcalam; ita
decrevit DEUIS, ita Scriptura docet, ita præceſſerunt S8. Apoſto-
li, Martyres, Confeſſores, Virgines, Viduæ, Sanctique om-
nes. Et tu quid? delicate miles! tune ſine crucg labore,
ſine tribulatione ad æternam vis pervenire lætitiam?: gloriari, Cal. 6. 14.
miſi in cruce Domini noſtri ꝙEſu Chriſti, hanc amplectere, hanc ſiequere.
4. Videamus modèò, qualiter fuerit tumultuatus diabolus. Ubi
Chriſtus, vita noſtra, jam hanc crucis ſcalam in monte Calvario
aſcendit, per quam in cælum conſcenderet, & nos unà ſecum in al-
tum elevaret, obſervavit aſtutiſſimus diabolus, qui tunc juxta Vene-
rabilem Bedam in crucis cornu ſedebat, ex infinita Chriſti patientia
& ſignis, quæ fiebant, huncimpiiſſimum eſſe promiſſum orbis Redem-
ptorem, atque per eum regnum ſuum ac dominium eſſe everten-
dum, quapropter de novo judæos inſtigavit, quatenus nunc pe-
terent, ut cerucem rurſus deſereret Chriſtus, & ex ea deſcenderet:
Si Filiuus Dei es, deſcende de cruce. O impii & execrandi Deicidæ! prius Matth. z27.15.
allaboraſtis, ut Rex Jjudæorum tolleretur in crucem: Tolle, tolle, u-

eifge eum nunc cumm in crucis ſcala oppugnandum cœlum, iterum Josn. 19. 15.
E 2 laun

38 Conſideratio X.
ſucclamatis: & Rex IWrael eſt, deſcendat nunc de cruce, & eredimus ei nune
vultis, ut in erucem agatur Meſſias veſter, nunc iterum deſide-
ratis, ut de illa deſcendat.
8. Bernard. Hoc opus diaboli fuit, ſubintrat hic S. Bernardus, antiqui
ſerm. I. in dic ſerpentis aſtutia, ſic enim reliquiſſet DEIIS & homo Chriſtus opus
Jalchæ. ſalutis noſtræ imperfectum, proinde noluit patientiſſimus Domi-
nus (licet hoc potuiſſet facere) de crucis ſeala deſcendere, quia
ex Patris imperio in cruce debebat, & voluit mori, ut nos à mor-
te perpetua redimeret, nobisque ſcalam pararet, per quam aſcende-
remus in cœlum. Eja Chriſtiani! aſcendamus & nos alacriter per hance
crucis ſcalam, ut ad optatam perveniamus requiem; En Chriſtus
ipſe eam nobis tenet expanſis & perforatis manibus, ne in hoc ar-
duo aſcenfu cadamus. Surſum corda! Ecce Dominum innivum ſtalæ.
i. Anno Chriſti 203. Tuburbi in Mauritania pro Chriſto crucifi-
W o. * Xo felicem martyrii curſum conſumarunt S. Felicitas & 8. Perpetua,
53 Auguſt. in Ambæ conjuges & honeſtiſſimo matrimonio junctæ. Felicitas, quia
Eſal. 47. Sc. Prægnans erat, à tyranño juxta Leges Gentilium exſpectata eſt, donec
in carcere pareret; Quæ, cum vehementes partüs dolores ſentiret,
pro more parturientiumaltùm ingemuit. Audierunt hoc cæteri Chri-
ſtiani cum illa incarcerati: Et quomodo, dicebant, é Felicitas! eras
martyrium ſuſtinebis, ferrum, ignem, cataſtas, beſtias, confractio-
nem oſſium, membrorum diviſionem, ac totius corporis contritio-
nem, cùm nunc in partu ob leviores tantoperè ingemiſcis dolores!
quibus S. Felicitas: nunc inquiebat, in partu debitas humanæ naturæ
pꝓœnas perſolvo, quia Evæ dictum fuit: In dolore paries filios tuos, cras au-
tem protegenpe divinâ gratiaâ pro Chriſto, amore meo erucifixo omnia
ſupplicia & cruciatus læta ſuſtinebo. Interim dum hæc fiunt, S.
Perpetua, quæ lactantem in carcere nutriebat parvulum, prægran-
dem ſcalam usque ad cœlum pertingentem conſpicit, quæ ſcala hine
atque inde peracutis erat armata cultris ac gladiis, ad cujus pedes
formidabilis jacebat draco, SS. Martyribus per eam ad cœlum aſcen-
ſuris non levem incutiens terrorem. Verùm cùm S. Sartyrus adhue
puer & in lege Chriſtiana optimè inſtructus, primus generoſo ani-
mo hanc ſcalam aſcendit, S. Perpetua cum cæteris Chriſtianis, Mar-
tyrii Canditatis, animata, pari animi generoſitate ad martyrii locum
properavit, ubi S. Felicitas cum S. Revocato fratre fuo à Leopardo
occiſa atq; diſcerpta, S. Perpetua verò, quàm nec parentis, nec con-
jugis, nec parvuli lacrymæ permovebant, furenti vaccæ ac leoni ob-
jecta, & tandem gladio pro Chriſto trucidata eſt. Sic feliciter hi 8S.
Martyres per-crucis ſCalam ad cœleſtem tranſierunt gloriam.

n
u CN

e 6 nune
watelce⸗

rdus ig
Ohriltug
Iimus De
ndere, gi
t nOsSdo
malcende⸗
erperhane
N Ohrictus
NeN ⸗
tmin ſ
Pritrcnck.

ISMeNe

elicius, in
Atacelb Conte
res lennirch
Cxtetin.
Ccitas! en
Confiachi-
8 Contriti⸗
saredd

Waner N
Wes,CtSI
cruckoo.

n bet foun

Erũx ſcala in eælum. 35
6. Cæterum plures Sancti ac Sanctæ Dei ſimiles videbant cæli
ſcalas. S. Pardulpho S. Michaél Archangelus candidam ſcalam us- Nadaſ. in
que ad cælum pertingentem oſtendit, cujus ſummitati ipſe DEIIS Auno cœleſt.
erat innixus, qui S. Pardulphum, ut eò aſcenderet, & coronam ?²1 Decembe.
gloriæ à ſe acciperet, peramanter invitavit.
S. Romualdus Camaldulenſium Monachorum Fundator, qui
in ſuma vitæ auſteritate annos centum & viginti DEO inſerviit, ſi- Brev. Rom.
milem ſcalam à terra cœlum pertingentem conſpicatus eſt, per? ebr.
quam homines in veſte candida aſcendebant & deſcendebant. .
. V. F. Leo inter primos & chariſſimos S. Franciſci Seraphici Erx Chronice
ſocios duas ſcalas juxta ſe invicem poſitas, unam rubei, alteram ES like
candidi coloris, usque ad cœlum porrectas vidit, in apice rubi- e e
cundæ ſcalæ ſtabat Chriſtus, in candida B. Virgo ſuos in cœlum
invitantes Clientes. Agite Chriſtiani! Ecce parata eſt vobis ſimi-
lis cœli ſcala; venite ad crucifixum ESUM & 88. Matrem ejue
doloroſam &.

i Pkdir s Ais Pi⸗Vs SAA; SAAAT B A V
CONSIDERATIO XI.

Terebinthus, ſub qua jacob idola in-
fodit, figura SS. Crucis Dominicæ.

Ego quaſi Terebinthus extendi ramos meor, & rami
mei honoris & gratie. Eceli. 24. 22.

I.

Acob Patriarcha, cùm tandem poft longam ſervitutem cum
copioſa familia in patriam reditum pararet, ut ibidem ſtabilem
ſedem figeret, ſtatuit quantocyùs univerſam ſuam ab omni ido-
lolatria expurgare familiam; in quem finem DEO T. O. M. pub-
licam aram ex ſolido lapide, quem oleo priùs inunxerat, ædi-
ficavit, ſeriò imperans omnibus ac ſingulis ſuis domeſticis, ut deos
alienos & idola Labani, quorum cultui priùs addicti erant, abjice-
rent, & horum loco DEO vero, vivo & untco pro omni poſſibili

modo inſervirent. Parent domeſtici omnes, & non ſolùm S
idola,

40 . Conſideratio XI.

idola, ſed & pretioſas inaures ad pedes Jacobi abjiciunt; quæ om-
nia prudentiflimus ille Patriarcha ſub Terebintho arbore infodit:
Sen, 35. 4, Dederuntlergo ei omnes deos alienos, quos habebant, & inaures, quæ erant in
auribus eorum: at ille infodit es ſubter Therebinthum, Res admiratione dig-
na? An non poterat Jacob hæc idola aurea ac pretioſas domeſtico-
rum inaures meliùs pro familiæ ſuæ commodo, vel in ſacros, vel
in pauperum uſus applicare? Ut quid aurum, cui acquirendo or-
bis tantoperè inhiat, tanquam rem viliſſimam abjicit, & in terræ
viſceribus, unde tanto labore erutum eſt, de novo ſepelit?
Reſp. ad hoc Cornelius & alii, quòd Jacob quidem potuiſſet
aurea iſta idola in alios, meliorésque convertere uſus, ſed noluit, ne
quod ſupereſſet idololatriæ veſtigium, ut ſic ſuis domeſticis majorem
iſtorum idolorum ingenerat execrationem: & ita omnes, ablatâ oc-
caſione, eò liberiùs ſoli vivo ac vero DEO inſervirent, in quem
finem cuncta iſta aurea ſimulacra confregit, & in pulverem redacta
ſubter unam Terebinthum infodit: & cur ſubter unam Terebinthum?
Reſp. Rupertus Abbas, quòd per dictam arborem Terebinthum,
Rup Abb hic quæ optimam, tenuiſſimâmque fundit reſinam, nil aliud quàm SS.
Tecli n u4. Crux Dominica fuerit præfignata, ſub qua omnia mundl idola-ac
peccata hactenus fuerunt defoſſa, & impoſterum ſunt & erunt defo-
dienda: Terebinthus, inquit, arbor reſinam generans pretioſiſimam lignum
cruci, quod virtutis eſt optimæ, ſignificat, ſubter quam omnia peccata noſtra ſepe-
liuntur, ne ultra ullum veſtigium reperiatur.
2. Joſue invictiſſiraus bellidux juxta ac pientiſſimus, ubi paulò
ante beatum obitum ſuum populum ad Dei timorem ardenti con-
cione extimulavit, & novo fœdere Deo adſtrinxit, lapidem tulir
Joſae 24. 26. pergrandem, quem in ſignum & perenne initi fœderis monmumen-
tum erexit; Poſuitque eum ſubter quercum, quæ erat in Sanctuario Domini,
Et cur ſubter quercum?.
⁸ Aug hic Reſpondent Septuaginta Interpretes, quercum illam fuiſſe Tere-
apud Cornel, pinthuum, & per iſtam Terebinthum, ſubintrat hic S. Auguſtus,
Eccleſa in fuiſſe deſignatam 88. Crucem Dominicam, & quemadmodùm Tere-
Aym. §. Cruc. binthi lignum medicinales exſudat lacrymas, ita crux medicina facta
eſt totius generis humani: pſe lignum tunc notayu, damna ligni ut ſolve-
reret, & medelam ferret inde, huſtis unde læſerat.
Sen 35.4. Obſervatulterius Maſius: Terebinthum illam fuiſſe eandem cum
Gen. 12. 6. illa, ſub qua prædictus Jacob Patriarcha aurea Labani idola defode-
rat, & fub qua DEus Abrahamo primò apparuit, eique & ſemini ejus
KEcsli, 24. 22. terram illam deſiderabilem promiſit; unde non ſine cauſa Sapientia
divina ſe ipſam comparare voluit Terebintho: Ego quaſi Lerelinhus

rux Terebinthus. 41

Ieon endi ramos meos, & rami mei honoris & grariæ; Supra quod Cornelius à
tnn htt: Lapideé: Terebinthus, inquit, ſub qua aacob idola defodit & obruit, figurabat
ils irig Chritum; Chriſtur enim ilola & idololatrianz ſepelivit & ſuſtulit, ex cnjus cor-
mirddnin. pore terebinthina, reſina pretioſiſſima, defluxit in eruce, per cujus ſanguinem
3 done, à peceatis abluti, redempti, ac liberati ſumus.
1ſacns, 3. Ex qua deſcriptione colligere poſſumus, duo eſſe in Terebin-
irendot- tho potiſſimum conſideranda, protectionen videlicet ſub ejus gratiſ-
E in tem ſima umbra contra venenatos ferpentium incurſus, unde lemma: I-
pelt ſeſta infeſtis, & medelam ad diverſas hominum curandas ægritudines,
n potuiſet ſunt enim Terebinthi folia, fructus, cortices & ſemina valde medi-
Cnoloit,ne einalia. . . S
mäſen Plus 88. Crux & fructus ejus „Protegit enim ab æſtu libidinis &
8, Datto⸗ variarum tentationum, quia rami ejus honoris & gratig, & medicinam
t, uen Præbet omnibus reſinis præſtantiorem iis præſertim, qui periculoſis
Getenaa animæ ſubjecti ſunt infirmitatibus.
erebname 4. Si igitur te, anime mi, infeſtat ſaperbiæ ſpiritus, elationis
erebintun, ac vanæ gloriæ „crucem reſpice „ & fub hac ſaluberrima Terebintho
uduun arrogantiæ idolum infode 5 dicendo cum D. Bernardo : Quid ſu ber-
Inckidlir bit terra & einis? En Filius Dei ſcelerato poſtpo nitur latroni, & viliſſi-
etuntg mMmus terræ vermiculus adeò intumeſeat? Ille ſe bumuliapit usque 2d mortem. Philipp. a. g.
Sõ mortem cutem crucis, & ego quid ? Ahnos miſeros: Cuùm fex, cùm limus,
uußufne ùm ves viliſſima ſimus; unde luperbinm. 5
Si avaritia te tentat;, ad Crucifixum propera; En DElIIS tuus &
h homo Chriſtus totus nudus pendet in cruee, in qua dedit omnia, quæ
No) habuit, ut pretioſam margaritham, animam tuam, ab interitu redi- Matth. 13.46.
maden meret. Et tuſordide, ne quidem unum obulum pauperi Chriſti per-
Nhiten „ſonam gerenti ſubminiſtrabis?
d Si caro conſurgit adversùs ſpiritum, eito recurre ad Terebinthum
1

erucis & ad 88. Vulnera Chriſti, & tentatio recedet à te. Experto
lr crede Auguſtino: Càùm me pulſat, inquit, aliqua turpis cogitatio, recurro ad S Auguſt. in

r Fulnera &hriſti: &ùm me premit caro mea, recordatione Vulnerum Domini mei Matth. 21.
4
hic . M

e. reſurgo. Cum diabolus mili parat inſidius, fugio ad viſcera miſericordiæ Domnini
madmod e mei, & recedit à me.
Wa 5. . 1- „ .. . ..
Tun meli Si invidia animum tuum in diverſa rapit, conſidera ESUM

Cau h e hunc erucifixum, qualem ipſe de ſuis inimicis vindictam ſumpſerit:
Pater, inquiebat „dimite illis, non enim ſeiunt, quid faciunt Et tu invide Luc. 23. 3 %
ile emde⸗ Pcceator, qui toties infernum promeritus es, non vis ob amorem
eni dcht Crucifixi JEsII ignoſcere fratri tuo? An ignoras „quòd ſicut æru-
cred⸗ 2⁰ ferrum, ſie invidia animum conſumit, hominémque convertit
im l, in ernonenm⸗ HM
re A Sinther Unus pro omnibus, F i

42 Conſideratio XI.

Si gula te infeſtat, recordare abſynthii, quo Dominus tuusin
Matth. 27.34. cruce potatus eſt: Et dederunt ei vinum cum felle miſtum. Imitare in
hoc piiſſimum Henrici Franciæ Regis exemplum, cui inter rega-
lés epulas in aureo catino ſemper loco primi cibi allata, & in men-
ſa appoſita fuit devotiſſima quædam crucifixi ES U imago cum
lemmate: Cibus animæ.
Si ira vehemens te accendit, & ad vindictam provocat, ſiſte
Jerem. 1I. 19. motum, & penſa, quòd DElIS tuus tanquam agnus manſuetus ductus
lla. 53. 7. ſit ad victimam, non aperiens os ſuum; Non ergo convenit, ut tu lupum
Levit. 24. 16., agas, in ira & in cælum ulules, Deumque blaſphemes: Quij
. enmnim blaſphemaverit Nomen Domini, morte moriatur.
Si denique acedia & animi ſubrepit tepiditas ? Conſidera IE-
SIIM & hunc crucifixvum, quomodo à primo vitæ inſtanti usque
Hebr, I1. 4. ad mortem crucis pro ſalute tua laboraverit: Ego autem in laborilus
2 juvente mea; Et tu quid pro] ESI crucifixo hactenus feciſti?
bſal. S. 16. Ah nondum usque ad ſanguinem reſtitiſti.
5. Vides ergo ex his omnibus, anime mi, quèd reverà ad
edomanda noſtra vitia non efficacius remedium inveniatur, quàm
meditatio Crucifixi ESII, ſub qua ſaluberrima Terebintho omnia
Sen. 3. 4. vitiorum tuorum idola te oportet infodere: At ille infodit ea ſubter
Terebinhum. Imitare Jacobum Patriarcham.
Quareſm. to. Vis memorabile exemplum? Petrus Barliarius Doctor Salerni-
5. cip. S. tanus, vir apprimè doctus, ſed Negromanta, ubi duo illius nepotes
exempl, I. Fortunatus & Secundinus aliquando patrui ſui Bibliothecam fuiſſent
ingreſſi, & librum apertum ſuperſtitioſis plenum caraéteribus ac dæ-
monum refertum nominibus vidiſſent, more puerorum caracteres
illos, quibus Barliarius dæmonia conjurare ſolitus erat, deleverunt:
Et ecce ſine mora apparuit eis caterva dæmonum, qui teterrimo aſpe-
&tu ac ululatibus ſuis adeò exterruerunt pueros, ut ambo mortui in
terram deciderint. Accurrit inter alios domeſticos & Barliarius ad hoc
lugubre ſpectaculum, & quia maturioriintellectu (annum enim tune
agebat ætati snonaginteſimum) ſuum agnovit errorem, ac pœniten-
tiâ ductus in Eccleſia S. Benedicti palam ſua peccata confeſſus eſt, ubi
ante imaginem crucifixi Domini flexis genibus & multis cum lacry-
mis, tribus diebus ac noctibus perſeverans, has ad pientiſſimum Re-
demptorem ſuum preces fudit: O Domine „; Tu dixiſti: Nolo, net
deſidero mortem peccatoris, ſed ut convertatur & vivat, Peccayi Domine, &
magnam confiteor miſerium meam, ut ilam tuâ magna deleas miſericordiâ.
Tu extenſa habes ſipinæ tuæ clementiæ brachia, in illa me anxiè currentem
ſuſcipe, & 4facie tua ne projiciss me. Aperi ocules tuos, & vide afflictionem meam,
exaudi

Erux Terebinthus. 43

exaudi me elamantem ad te. Aperi mihi SS. vuluera tua, & intra pietatis tua
e riſcera ſuſcipe me &. Hæc & ſimilia cum dolore & lacrymis fatus,
0. divinam impetravit miſericordiam, dum Salvator in cruce ocu-
6, le. los aperuit, Petrum benignè aſpexit, & in ſignum reconciliatio-
INdN nis ei caput inclinavit. Contigit hoc anno 1I149. die 25. Martii.
vocat, En

Z 2 e 3. e L 3 J6 . 3 3 25 3 K 3 r R F 2 e 3-W-& 3

tu lupun

: G CO NSIDERATIO XII.q
e. Crux Dominica Baculus jacob, cu-

undde jus ope nos oportet hujus ſæculi tranſire
elllskell Jordanem.

Arecan In bacula meo trantivi Jordanem iſtum. Gen. 32, 70.

iatur, din
intho onnin .
dt Uis nonmiretur, quòd Jacob Patriarcha tantoperè æſtima-
, verit baculum ſuum, cujus ope Jordanem fluvium felici-
or alemi⸗ ter quondam pertranſüt? Audiamns ipſum loquentem &
eddd de baculo ſuo gloriantem: In baculo meo transivi Jordanem Gen 32. 16,
eamd ier iſtum, & nunc cum duabus turmis regredior. Et quare ille ba-
Deidech culus in tanto honore & æſtimatione? Adverte: Colluctabatur a-
run H; liquando Jacob ne nocte intempeſta cum Angelo, in qua lucta re-
t, Gderen portavit nervum femoris vehementi percuſſione & colliſione luxa-
teterrunt, tum ac claudum : Et ecce vir luctabatur um eo usque manè, qui cuùm videreret Gen. 32. 24.
tarrpommn Jadd eum ſuperare non poſſet, tetigit nervum femoxis ejus, & ſtatim emarcuit; Et
gerin quia nervus pedis ad ambulandum inutilis factus eſt „ baculum in

rnu itinerc adhibere coactus fuit, cujus adminiculo Jordanem fluvium
en, XMe rapaciſſimum feliciter pertranſiit; proinde lætus de hoc felici ſuc-
lnilvt⸗ ceſſu de ſe ipſo teſtatus eſt: In baculo meo transyi Jordanem ifum, cui
nnltscunke baculo pro lemmate inſeriboe: Iufirmum firmat.

eſüwwn Hic ſenſus literalis eſt, ſed alium & myſticum ego inquiro.
ſentl n . . . . . & Aug ſe
lefe N Subintrat hic S. Auguſtinus: Baculus, inquit, ille jacob crucem erm.
% Deminicam præſignavit, in hoc enim baculo Chriſtus Dominus?“ de Tem.

turbulentum Paſſionis Jordanem transmeavit„ & cum duabus tur- Dlal
1 nis, unâ Angelorum, quorum impleyn ruinas, & alterâ hominum Pſal 109. 6
leN 1 in eæleſtem patriam reverſus eſt.
l F 2 Cen-

. .
44 Conſideratio XII.
Conſidera hic amima Chriſtiana; Jacobo quondam baculus in
tranſitu Jordanis ſolatio & fulcro fuit; quid, obſecro, non faciet ba-
culus S8. Crucis Dominicæ ad transeundum Jordanem hujus mortalis
S. Chryſoſt. e . . 2
del uce. Flumen judicu s Juwathic audire S. Chryſoſtomum: Crux, ait, eſt Chris
8. Crucis. Nianorum ſpes, CGrux Romanorum victoria, mortuorum reſurrectio, cœorum dux,
conyerſorum via, clauderum baculus, pauperum conſolatio, arbor reſurrectionis,
lignum vitæ æternæ.,

2. Multam quondam fiduciam David in ſuo baculo paſtoricio

collocavit, dum enim nunc contra Goliathum ad ſingulare certamen

ipſi erat procedendum, abjectis armis regiis, ſolùm ſibi de baculo
I. Rog. 17. 39. fundâ & quinque lapidibus providit: Et tult baculum ſuum, quem ſemper
habebat in manibus, C& elegit ſibi quinque limpidiſſnnos lapides de torrente, &
miſit eos in peram paſtoralem, quam habebat ſecum, & fundam manu tulit, &
proceſſit ad Philiſtaum.

Verùm quid agis, David? non cumeçanibus hic tibi negotium

eſt, ſed cum hoſte validiſſimo; ille gladio & loricâ ſquammatâ indu-
tus & tu ſine ſcuto, gladio, & haſtâ contra tam immane porten-
tum audeas in arenam & duellum deſcendere? Quid multis? Da-
vid adhuc adoleſcens gigantem ſtravit, vicit, debellavit. O vicko-
riam nullis unquam ſæœculis ſatis decantandam!
5. Aug. ſerm. S. Auguſtinus per Davidem Chriſtum ſubaudit, per baculum cru-
. cem, non enim domuit orbem ferro, ſed ligno, per quinque autem lapi-
