tricisanime.
Gt, innuats
Stuas mitill⸗

W.
ir .

A

Aralver⸗
13

8 Nudsel
macimn
nS: Niiin
etiMins en
n AMNN
que mn,
ehen: 6 ſi⸗
Smrhim⸗

.
il⸗ c.
ialemehe g⸗

Apeltus Crucifixi debet placare iratum. 291

viandum, de quo mitiſſimo orbis Servatore præclarè S. Petrus: Qui cùm 1. Petr. 2.2.
malediceretur, non maledicehat: càùm pateretur, noncomminabatur: tradebat autem
judicanti ſe injuſtò, qui peccata noſtra ipſe pertulit in corpore ſuo ſuper lignum, ut pecca-
tis mortut, juſtitiæ vivamms cujus livore ſanati eſtis,
2. Moyſes Hebræorum dux aclegifer olim ante tabernaculi fores Exod, 38. 3.
ſpeculum perlucidum appendit, in quo tabernaculum Dei ingreſſuri
ſe priùs inſpicerent, & ſi quid incompoſitum ac maculatum in corpore
ſuo reperirent, in labro lavatorio non longè ab ejusmodi ſpeculo poſi-
to emendarent.
Speculum in cubili noſtro ſit crucifixus Eſus, cujus imago ſem-
per in conſpectunoſtro pendeat. Cùm ergo ſubinde contrarii exur-
gunt adverſitatum fluctus, & nobis maledicunt Semei ſcelerati, ne,
quæſo, ſimus ut fatui, quia fatuus ſtatim indicat iram ſuam, ſed deprima- Prov. I2. 16.
mus iræmotus, quia ſatiùs eſt ignominiam ſibi illatam juxta exemplum
Chriſti occultare, & condonare, quàm commemorando renovare &
augere; unde rurſus S. Petrus: Chriſtus paſſus eſt pronobis, vobis relinquens I. Petr. 2.2 r.
exemplum, ut ſequamini veſtigia eus. Audis hoc irate:
3. De Tigride habet Job: Tigrisperüt, eò quòd non haberet prædam. Ex Job, 3. 11.
quo patet, quòd ſit animal voraciſſimum, ferociſſimum, ac ſæviſſi-
mum, ſitiens ſemper humanum cruorem. De quo ulterius referunt,
quòd per ſolum ſpeculum immanis illius ira frangi ac mitigari poſſit,
dum enim ad prædam excurrit, interim venatores rapidiſſimo equo-
rum curſu ad illius cavernam feruntur, ejusque catulos rapiunt, quo-
rum loco ſpeculum appendunt, in quod tigris mater, rediens de præ-
da, ſollicitè intuens, atque ſe ipſam in illo conſpiciens, credit adhuc
cæteros ſupereſſe catulos, & ſic facili modo placatur, ferâmque de-
ponit iram.
Homo Chriſtiane! ſi adversùs proximum tuum degeneraſti in fu-
rentemtigridem, inſpice priùs, antequam iraſcaris ſatis, in ſpeculum
non fallax, crucifixum Eſum tuum, eumque impenſius contempla-
re, & videbis, quòd nullus ſit efficacior iræ ſedandæ modus, quàâm
Pia illius contemplatio. Ita S. Ambroſius: St paſſio Redemptoris ad memori- S Ambrol. tr.
am reducatur, nihil tam durum, quod non æquo animo toleretur. Ita S. Elzearius de conflictu
Comes Arriani iram domuit, quotids enim aliquid injurium ſibi dici, vicigen *
vel fieri ſentiebat, ſine mora ad Chriſtum crucifixum confugiebat, gSur. in Vita.
nec ab ejus ceſſabat conſideratione, donec tantæ patientiæ exemplo,
motus iræ ſubſideret, ac priſtina rediret animi tranquillitas. Imitare
illum, ſi iratus es.
4. Jacob Patriarcha ubi tunicam filii fui Joſeph in ſanguine hœ-
di intinctam, ac fſœde dilaceratam conſpicatus eſt, non ſine lacrymis
Oo 2 & vehe-

Gen. 37. 5⸗

Matth 27. [8.

Gen. 41. 40.

Sen. 45. 24.
5S. Chryſoſt.
hom. 88. in
Matth. c. 27.

Epheſ 4. 26.

Lud Bloſ.
c. 4. Monil.
Spir.

292 Conſideratio LXxXVII.

& vehementi animi dolore exclamavit: Tunicafilii meieſt, fera peſſima come-
dit eum, heſtiadevoravit Joſepp. Hæc fera peſſimaira fuit & invidia fratrum
erga Joſeph, quia à patre plùs diligebatur. Similis fera peſſima (ira &
invidia) devoravit Filium æterni Patris, eumque in erucem egit; un-
de de Pilato judice Romano Evangeliſta commemorat: Sciebat enim qudad
per inpidiam tradidiſent eum. Joſeph, quia fratrum ſuorum iracundiampa-
tienter ſuſtinuit, ad ſummum gloriæ apicem ſublimatus eſt: Ta eris ſuper
domum meam, & ad tui oris imperium cunctus populus obediet. Plus Chriſtus in
Cœlo fuĩt exaltatus, quia patientiſſimo animo judæorum iræ cedebat
& invidiæ. Joſeph jam Pro-Rex ubi ſe fratribus aperuit, eôsque cum
muneribus ex Ægypto ad patrem remiſit, præcepit illis: Ne iraſcamini in
via, noverat enim illorum litigioſam mentem acindolem. Hoc idem
nobis Chriſtus de cruce dicit: Næiraſcamini; unde rectè S. Joan. Chry-
ſoſt. Si ſuccendi cor tuum ira ſenſeris, pectus continus ſignaculs crucis ſignato: repete
memoriä, qua tunc (in Paſſione) facta fuerunt; & ira il icd, tanquam pulvis diſſipabitur.
. Et quid, obſecro, magis nocere poteſt corpori & animæ hominis,
quàm ira nimia & immodica? Olla fervens eſt, ſuccenſa & æſtuans,
nil niſi eructans fœæces: homo iracundus contra Deum & homines diras
evomit blasphemias. Vipera eſt in partu matrem necans: ira corpus
& animam perdit. Venenum aſpidum eſt inſanabile cor hominis irati
corrodens, atque conſumens: ira ſimilem præſtat effectum, quot
jam in Tartarum ablegavit? Hoſtis eſthumanæ vitæ, quia mutuamtol-
lit dilectionem, tunicam que Chriſti inconſutilem dilacerat, quam Do-
minus indiviſam voluit in ſua Eccleſia remanere, hoc eſt mutuamcha-
ritatem. Beſtia denique eſt, auferens imaginem Dei, ad quam homo
creatus eſt, & imprimens animo illius caracterem beſtiæ, id eſt, dia-
boli. Proculigitur ab hac beſtia, procul ab iraimmoderata: Sol non oc-
cidat, ait Apoſtolus, ſuper iracundiam veſtram.
6. Audi quid S. Birgittæ acciderit. Vidi quondam Romæ in templo
S. Pauli Ap. antiquiſſimam Chriſti crucifixi imaginem in die Paraſceve
in altari dextro, lugubri & atro ornatu inter quamplurimas accenſas
candelas ad venerationem fidelibus expoſitam, coram qua venerabili
effigie S. Birgitta Suecica in terra humiliter proſtrata ſæpiùs humilli-
mas fundebat preces; ad quam aliquando benignus Dominus vultum,
faciémque revolvens dixit, atque propter levem iræ motum eam pa-
ternè monuit: Ego creator & Sponſus tuus propter te ſuſtinui verbera; tu verò mpa-
tiens aded fuiſti, ut verba portare non potuerit. Egoſtans ante judicem tacui, & non a-
perui os meum; ſed tu acerbius re ſpondendo, & exprobrando vocem tuam nimis exalta-
ſtu. Tu debueras omnia patienter tolerare propter me, qui clayvi affivus ſui pro te, debue-
ras perpatientiam eum, qui erravit, ad meliorapropocare. Sis ergo poſthac cautior, S

4

bmorunenitnn
Mr auſh
ſclymbtert
gelet
fiett,
Chlohontuf,

aumn,
Gnähumm
faen
i enien.
eltihen
iracuncir,
belt uniin
usChritun
umitecedeh
ebognecunn
8: Erltenmnii;
Hen. Hheiken
.onn⸗
nin anun
prpilſter.
Animehuuins;
nla & Au
Hominesni
no: iaclpu
omini ian
un, quot
wuwnamtol⸗
and.
KWNNaTRd
dcomh

erata: MA
Rommerhent
mindi utſ
Naimum
umne
nhi
Dommnaſinue
verler ni
.
lennſun d,

.
AſſesdN,
N

Aſpeblus Crucifixi debet placare iratum. 29¾

uhi ab aliquo adiram provocata fueri non facilè loquariz, donec ira ab animo tuorece-
dat; transatctâ autem animi commotione, & causà ipſius commotionie diligenter penſa-
14. poteri loqui cum manſuetudimie. Quod ſi loquendo nihilprofieres & tacendo non
peccares, meliùs faceres, & majus meritum acquireres, ſiſileres. En hic habes
anime mi, perfectum iræ ſedandæmodum, & quidem ab ore verita-
tis, crucifixo ]Eſu.
7. Imaginare tibi Samſonem, cui Philiſtæi amboserueruntoculos, Tudtic. 16. 1t.
& ſic clauſum ac cæcum in carceremolere fecerunt; adinſtar equi, eui
operiuntur oculi, utin molendino expeditiùs per totum diem circum-
eat, & graviſſimam trahat molem. Sicperiram, ait Bellovacenſis, Bellov. I. 5.
gratiæ Rimen amittitur, & mentis excæcantur oculi; cæci enim ſunt I(pec. I p. 1.
omnes immodicè & injuſte irati, propriamnon videntes miſeriam, at- hiſft. 1.
que ſic velutimpii in circuitu ambulant, nec ulterius in virrute pro-
rediuntur. Sursùm ergo corda omnes illi, qui facili de cauſa proximo
uo ſolent iraſci: Ut mens, ait S. Gregorius, ſolicita, antequam aliquid agere S Gregor. lib.
incipiat, omnes ſibi, quas pati poteſt, contumelias proponat: quatenus Redemptorê ſui 6 Moral. C. 38.
probracogitans, ad adyerſa ſe præparet. Jacula enim præviſa minus ſeriunt. Adver-
te anime mi, ut ſtatim atque moveri te ſentis, iram cohibeas, & ſi
internam commotionem fortaſſe ſedare non poſſis, ſaltem linguam
contineas, interim aſpiciens crucifixum Eſum, quid ille in paſſione
ſua fecit: Aſpicientes in Auctorem filei, & conſummatorem Jkſum O quàm fe- Hebr. 12. 2.
lix, ſi iſta feceris.
8. Talis fuitille Nobilis in Villa de Albayda, in quoloco S. Ludo- ExvVitas Ber-
vicus Bertrandus Ord. Præd. concionem fecerat, ac publica hominum trandiO. E.
peccata acriter caſtigaverat. Erat tunc in concione Nobilis Eques,
qui reprehenſionem velut uni ſibi factam aſſumens, ſervum ſuum ad
S. Virum amandavit, ut dicta in concione in eathedrapublicè revoca-
ret, niſi mortem certò vellet exſpectare. CuiS. Bertrandus magna
cum modeſtia: Tuo, inquit, Dominorenuntia, felicem mefore, ſi in
tali cauſa vitam & ſanguinem potero profundere; quo accepto reſpon-
ſo homo ille Nobilis, irarum turbidus æſtu, ad cœ nobium PP. Domi-
nicanorum equô vectus properat, Patrem invenit: Et tune, inquit,
Frater, auſus es me in publica concione reprehendere; Et dicto citiuùs
ſclopum brevem in pectus ejus laxat, & explodit. Etecce ingens pro-
digium! Dum Sanctus iſte Signum crucis ſuperinjuſtum aggreſſorem
facit, ſelopus ille repentè in effigiem crucifixi convertitur, quo mira-
culo homo nefarius permotus, ad S. Viri pedes provolutus, omnem
iram depoſuit, veniâmque ſubmiſiſſimè rogavit. Diſce ex hoc⸗
Deſine ab ira, & derelinque furorem. EPlal. 36. 8.

Oo 3 CON-

294 (0 1

õ
CONSIDERATIO LXXVIII.
Chriſtus in cruce deſpectus docet

nos omnia terrena deſpicere, & ſolum Deum
pura mente ſectari.

Vidimus eum, & non erat aſpectus, & deſideravimas
eum. Iſa. §53. 2. J 5

1I.

ùm quondam Rebecca nunc Iſaaco deſponſata de longè in ĩti-
nere ſuo videret Sponſum ſuum adventantem, & ſibi in vili
habitu, & ut peditem obviantem, advertit Seriptura, quòôd
ſine mora de camelo ſuo in terram ſe demiſerit, honoris ſpon-
ſo ſuo deferendi causâ & amore: Rebecca quoque conſpecte Iaac,

Gen. 14. 64. deſcendit de camelo, & ait adpuerum: Quis eſt ile homo qui venit per agrum in occur-

ſim nobis? Dixitque ei: Ipſe eſt DVominus meus. At illa tollens cito pallium operuit ſe.
Anima Chriſtiana! Ecce plus in cruce quàm Iſaac, hictypus, ille
prototypon, hic ſervus, ille Dominus univerſorum pro omnium ſalu-
te non in typo, ſed in veritate crucis in ara immolatus. En Sponſus tuus
eſt: hic, inquam, tibi ſe obvium exhibet non nudipes tantú⅛m, ſed
& toto corpore nudatus; plagatus, deſpectus ac noviſſimus virorum.
Proinde, anima mea, deſcende de camelo ſuperbiæ tuæ, & ad imi-
tationem Rebeccæ te cooperire chlamyde verecundiæ, quia Sponſus
tuus, & ſponſus ſanguinum eſt. O quâm malè conveniunt Chriſtus
IEſus & hic crucifixus & tu? hic in ſummo contemptu, &tu in hono-
ribus? hic deſpectus & noviſſimus virorum, & tu in ſuperliminaribus
ſuper te; hic in ſummis doloribus, & tu in deliciis & mundi intricata
vanitatibus? Deſcende, deſcende igitur de camelo tuæ ſuperbiæ, ar-
rogantiæ & propriæ æſtimationis. Deſcende aſperando præſentis ſæ-
culi vanitates & illecebras, ac eonforma te vitæ & moribus pretioſiſſi =
mi Redemptoris tui, ut cumipſo frui poſſis veris colis deliciis.
2. Spon-

Alimnim uepylan
MGnst,,
Douuturirs tn

UnltiDenrſann
taworennummve
Ettandan

Allgten Ei
gii in

S/ .
ſseinine

ſcerarzn

llangannit⸗
AKRin
gturt, guo
norislpon⸗
lſel lig,
Cinmnten⸗
Aupgeiiſß
. biecſdd
0OrthEiN

EnSpone

Pes Uhnhll
inmufinun
e a) len⸗
lie, ens
weikluld
A, Cuthen

ſnelin

on
E mmͤn,
tuodoht,
woridls⸗

4
. o*

cals Nor

E&rucifxus docet mundum deſpicere. 29 5

2. Sponſa illa dilecta, ubi Sponſum ſuum in menſa ſua nuptiali ac-
cumbentem conſpicataeſt, ingreſſa ad eum, unguentum intulitnar-
dinum pretioſiſſimum, ex cujus odore Sponſus mirum in modumre-
creatus eſt: Dum eſet Rex in arcubitu ſuo, nardus mea dedit odorem ſuum. Obſer-
va: Accubitus & menſa nuptialis Chriſti fuit in cruce, ita exponit
Gloſſa interlinearis, & multi alii Interpretum, ibi paſcebat, ibi cu-
babat in meridie. Eſto & tu, anima Chriſtiana, talis bonus odor vir-
tutum, & humilis nardus, contemplando & imitando crucifixum =
Sponſum ac amorem tuum, ut totus tibi ait S. Auguſtinus, figatur in corde, S Auguſt. lib.
qui totus pro te fixus fuit incruce. de Virg.
KReſpice proinde ſæœpius in faciem Chriſti tui, & diſce ab eo, quo-
modo hic Deus immenſæ majeſtatis, ex quo, per quem, & in que
ſunt omnia, cuncta hæc terrena deſpexerit, & tanquam momentum
ſtateræ, & tanquam guttam roris antelucani æſtimaverit. Volebant
illum quidem Hebræi, ubi inſigni miraculo quinque panibus hordeaceis
& duobus piſcibus quinque hominum millia ſatiavit, illum facere Re-
gem, ſed fugit in montem ipſe ſolus. Supra quod S. Gregorius: Rex ſieri no Joan.6 1y.
lun, ad crucis patibulum ſpontè perpenit, oblatam gloriam culminis fugit, pœnam pro- . S I.
broſæ mortis appetiüt, ut membra ejus diſcerent fapvores mundi fugere &. b. batk. c5.
3. Jonathas princeps ille regius intimo ac planè tenerrimo Davi-
dem proſequebatur amore, nam anima ejus quaſi glutino cum Davi-
dis anima erat compacta in unum. Etutmagis erga Davidem ſuum de-
monſtraret fideliſſimum amorem, proprias ſuas exuere veſtes voluit,
eãsque ſinceriſſimo contradere amico, quia diligebat eum tanquam
animam ſuam: Nam expoliavit ſe Jonathas tunicà, qu erat indutus & dedit eam I. Reg. 18. 4.
Dayid & reliqua veſtimenta.
Jonathas in pluribus tum in vita, tui inmorte factus eſt typus
Chriſti Domini, qui ut ſuum erga te, anima Chriſtiana, domonſtra-
ret amorem, non tantum veſtes tradidit: Et ſuper veſtem meam miſerunt ſor- Pſal. 21. I8.
tem, ſed & ſe ipfum nudum in fatall crucis ligno diriſſimis clavis affi-
gendum exhibuit, ut ſalvaret te ab interitu, & cœleſte pararet re-
gnum, ex quo per peccatum excideras. Diſce ex hoc, ſi dulcemil-
lum Jonatham nudum & expoliatum veſtibus in cruce ſuffiæxum aſpi-
cis, quomodo ad exemplum illius te oporteat omnia terrena contem-
nere, Chriſtum nudum ſectari, & ſolùm deſiderare cœleſtia. Audi .
Doctorem Gentium: Eſtote, inquit, imitatores Dei, ſicut fili cariſſimi: Et Epheſ. 5. 45
ambulate in duectone, ſicut & Chriſtus dilexit nos, & tradidit ſemetipſum pro nobis ob-
latouniem & hoſtiam Deoin odorem ſuavitatis.

Caut. T. II.

4. Accc-

296 Confideratio LXXVIII.

4. Accedamus ad ipſum gratiarum fontem, Chriſtum Eſum &
hunc crucifixum. Dic,; obſecro, Domine ] Eſu & Amor crucifixe, quam
ob cauſampaulò ante mortem tuam tam lamentabili vocependens in
Joan 19. 28. Cruce exclamaveris: Sitio An quia aruit tanquam teſta virtus tua, & lingus
Fſal. æi. 6. tua adaæſi ſaucibus tuis ex defectu cruoris, quem prope jam omnemiin fla-
gellatione & crucifixione profudiſti, & proinde humidum illudradi-
cale jam propemo dum erat exhauſtum? Cauſam aſſignat Rupertus
Jon 4. 4 Abbas: UMeo ſitiens moritur, ut oſtendat mhik eſſe in mundo, quod ſitimexpleat. Læ-
1 tatus eſt Jonas ſuper hedera ſua lætitiâ magna, ſed mox præparavit
Deus vermem, & percuſſit hederam, & exau't. Sedet Balthaſar in regia
menſa, commeſſatur & tripudiat, interim cervici ejus imminet gla-
Dan. 5. zo dius vindictæ divinæ: Et eâdem nocte interfectus eſt Balthaſar Rex Chalaæus. Fi-
lii Job genio ſublautiſſimè indulgent, interim ſurgit ventus vehemens,
Job. I. 18. qui concuſſit angulos domũs, quæ corruensoppreſſit liberos. O vanitas vani-
tatum! & omnia vanitas, præteramare Eſum & hunc crucifixum.
y. Salomon collegit & undique corraſit opes, tantamque coacer-
3. Reg 10.27. Vavit argenti vim, quanta ferè erat lapidum in Jeruſalem: Fecuque ut
tanta eſſet abundantia argentiin eruſalem, quanta & lapilum, Alexander Mace-
1. Mach.- 1I.-3J. do imperium fuum adusque mundi fines extendit, àeujus conſpectu terre
ſiuuit præ timore videlicet tot victoriarum, ut nemo contra eum ne
quidem hiſcere, aut ſiniſtrum verbulum loqui auderet, ſed ſiout ca-
nes coram fortiſſimo leone conticeſcerent. Aſſuerus potentiſſimus
Monarcha centum & viginti ſeptem præfuit provinciis, ob regni glo-
riam, potentiam, majeſtatem & immenſas divitias orbi notiſſimus.
pſal. 75. 6. Sed ubi nunc ſunt viriilli divitiarum? Dormierunt ſomnum ſuum, & nihil
. imenerunt omnes vmi divniarum in manibus ſut. Vera gloria eſt gloriari in
Philip- 3 7. cruce D. N. Eſu Chriſti, propter quem omnia æſtimanda ut detri-
menta &c.
6. Statuam illam ſuperbam Regis Nabuchodonoſoris unicus lapis
Pan, 2., 34 demonte cadens dejecit, atque confregit: Et abſciſſus eſt lapis de monte ſi-
ne manibus, & percuſſit ſtatuam in pedibus us ſerreis & fictilibus, & comminuit eos:
tune contrita ſunt paruer ſerrum, teſta: æs, argentum & aurum.
Lapis hic Chriſtum præſignabat (ita Cornelius & ali) & qui-
Matth 2I. 42. dem hunc crucifixum, dequos. Petrus, imò & ipſe Chriſtus: Nun-
1. zcir. 2. 6. quam legiſtis in Scripturis: Lapidem, quemreprobayerunt ædißicantes, hie factus eſt in
caput anguli: à Domino faltum eſt iſtua, & eſt mirabile in oculis noſtris? Rejece-
runtquidem Judæi hunc lapidem vivum, ut inutilem pro fundamen-
to Synagogæ ſuæ, imô & ipſum, tanquam ſibi contrarium ad cru-
Jerem. 11. 19. Cis mortem damnarunt, & occiderunt: Mittamus lignum in panem
ejus,

Lſther. I. I-

re Noen
,lr Mens ta
gunt Ei⸗
Eebatur. I
bat, Tose
Perme, n
cohibere u/
AMminm
finnummro

Kicmäfi i

ERaE Wn,

D

A
SE

⸗

Crucifxus docet miundum deſpicere. 297

eus, & eradamus enm de terra viventium, C nomen ejus non memoretur am-
phüs. Sed factus eſt idem lapis in caput anguli, & contrivit Synago-
gam & ſuperbam quadrifidam Nabuchodonoſori ſtatuam, hoc eſt
quatuor orbis monarchias, videlicet Chaldæorum, Perfarum, Græ-
corum & Romanorum, ut ex hoc orbis agnoſcat univerſus, quòd
ille ſit univerſorum Dominus, qui quondam Rkegnayit à lino DEus.
7.: Teſtem hujus veritatis adduco omni exceptione majorem Ca- bolydorus

Meihle. l, nutum Angliæ & Daniæ Kegem. Deambulabat hic aliquando animi H iib
orpreparmi recreandi gratia adIittus oceani, ubi ab aulæ proceribus & adulato-?7: Hiſt. Angl
talirinnegi ribus (quia laadator per anagramma adulator) appellatus eſt Rex Re gum
8inmnineter. omnium potentiſſimus, qui hominibus, qui mari, qui terræ latè im-
LrCllen li⸗ peraret. Tum Rex tacitus hanc ſimulans adulationem, ſedem in lit-
Ansſehenen, tore collocari juſſit, mari dicens & imperans: Unmda: tibi impero, ne
Ovaniarae pedes meos tangas. Vix hæc pronuntiaverat, ecce tumultus maris! ex-
Peenitim. urgunt & inſurgunt contra Regem fluctus, quibus totus ſuperfun-
ingtdn. debatur. Tum illeretro progreſſus, & ad ſuos converſus: En inquie-
Sõ bat, vos me vocatis Regem Regum, qui terræ marique poſſim im-
Giiwor Muce perare, & tamen hanc undam contra me infurgentem imperio meo
aſcchn cohibere non potui. Eſt alius Rex & hic] Eſus crucifixus, qui ſolus
e e eſt Dominus Dominantium, hunc veneror, hunc adoro. Dixit, &
lſantce. Vintoniam profectus, coronam quam geſtabat, capiti imaginis Chri-
Cims — Ki crucifixi ipſe propriis manibus impoſuit. Vade, & ſi ſpiritus ſu-
Negi . perbiæ te inflat, fac ſimiliter.
telt ganun

W CONSIDERATIO LXXIX.
r Sahguis Chriſti patientis crucifixi ab
bus iImpiis proculcatus, & ſicut aqua effuſus, quid
eH nobis inſinuet?
neh Siecut aqua eſfaſur ſum. DPſal. 2. I5.

uI 1.

mes,
“l Heeuitis prudens illa mulier, ut demonſtraret Davidi Regi
nſrofn vitam hominum fiuxam eſſe atque evanidam, hoc ei argu-
Unrni, . mentum objecit: Omnes morimur, & quaſi cquæ dilabimur in lerram, 2. Reg. [4.14.
. P, quæ nonrevertuntur. Si Chriſtum in cruce toto corpore ſaucia-

Gintber Unus pro ommibus, Pp tum

29 8⁸ Conſideratio LXXIX.

tum ac cruentatum conſideramus, jure merito fateri & dicere poſſu-
mus illud Davidis: Sicut aqua effuſus ſum Et quemadmodùm aqua effun-
ditur, ac projicitur, ſine cura, & ſine circumſpectione, pedibusq; præ-
tereuntium proculcatur: ita diviniſſimus Sanguis Chriſti Eſu à fla-
gellatoribus in diriſſima illa laniena, ac præſertim in crucifixione pe-
dibus impiorum proculcatus eſt. O Domine Eſu! nunquid hic in ve-
Pſal. 29. 10, ritate dicere poteras: Quæ utilitas in ſenguine meo, dum deſcendo in corrupti:
onem? Hoc idem dicit cuilibet Chriſtiano indignée communicanti: i
Quæ utilitas in ſanguine meo Sacramentaliter ſumpto, dum deſcenda in cor-

ruptionem, id eſt in corruptum peccatorem, ah quæ utilitas! an non nlralli
hoc eſt corpus & Sanguinem Chriſti de novo proculcare? emcklan
2. Mirificum Chriſti amorem erga genus humanum abunde crux r Nr: .
probat, quia in ea pro noſtra ſalute omnium tormentorum genera 4 gtam
perpeſſus eſt. Paſſus eſt manus, pedésque diriſſimis transverberari rhan
clavis, veſtes à carnificibus dividi, ac per ſortem occupari; diffractis ntun
venis ſanguinem effundi, oſſa diſtrahi, cor vulnerari, aures blasphe- e

miis lancinari &c. Numera ſtellas, ſi votes, numera omnia pœnarum ge-
nera, quæ pro tua ſalute ſuſtinuit amantiſſimus Salvator tuus Eſus,
numera, inquam, ſi potes, proinde nonimeritò per os Prophetæ Re-
Pſal. 21. 15. gii conqueſtus eſt: Sicut aqua effuſus ſum Ergo apud te non plus va-
leat crucifixus Eſus: Sicut aqua eſfuſus ſum.
Fuit autem Sanguis Chriſti proxime & immediatè prout lo-
quuntur Theologi, unitus Verbo Dei, quia infiniti erat valoris, &
cui redemptio noſtra tribuitur tanquam condigno pretio; hinc
Matth. 26. 28. Chriſtus in cœna ultima conſecrans calicem dixit: Hic eſt Sanguir me-
us noyi teſtamemi, qui pro multie (pro omnibus qui omnes ſuntmulti) effun-
detur in remiſſionem peccatorum.
3. Ex paradiſo fluxerunt quatuor fflumina ad irrigandum, mun-
dandum, ſanandum orbem terrarum inaquoſum: in Calvario monte aſpegti
invenies hæc quatuor flumina in perforatis manibus ac pedibus pre- Uluni
tioſiſſimi Salvatoris noſtri, & in medio hujus divini paradiſi, hoc eſt und ſafen
in dextro latere aſcendit fons irrigans univerſam ſuperficiem terræ. Geron
Quam ergo indignum fuit pretioſiſſimum Sanguinem Verbo Dei
unitum inſtar vilis aquæ effundi, luto hærere, pedibus carnificum &
petulantis turbæ proteri, cùm eſſet adorandus latriâ, ut Sanguis Dei,
cujus pretium comprimis agnovit B. Virgo & Mater Doloroſa, quæ
diviniſſimum hunc Sanguinem ex transfixo Chrifſti pectore manan-
tem cum S. Joanne religiose & honorificè in aliquo vaſculo excepit, &
Niceph. lib. I. Pr0 ſuo ſolatio ſibi reſervavit, prout auctor eſt Nicephorus, quod &
cap. 3. B. Maria Magdalena fecit, quæ vitrum plenum juxta crucem ex terra,
quam

1.

Gpicnsneniel
pr, Au rl⸗

Gen. 2. 10.

Sanguis Obriſti proculcatus in paſſione. 299

eilien . quam Chriſtus ſuo ſanguine rigabat, impleverat, de quo Sacratiſ-
llnnch, ſmo Dominico cruore perhibent Auctores graviſſimi, quòd in die
helen, Paraſceves in antro S. Magdalenæ coram omni populo ebullire ſole-
Chnikitr. at, quaſi recens fuſus eſſet. Collige ex hoc immenſum in nos amo-
vcrnucifin, rem crucifixi Redemptoris, qui nihil ſibi reſervavit, cùm etiam poſt
ngidhig mortem, quidquid reſederat in corde Sanguinis, emiſit: Ex hoc, ait & Cyprian. de
ient, ircn S. Cyprianus, Jonte lateri non ſaluùm ablutionis primæ undas haurimus, ſed & duplici Mar-
ommunjczn compunctionis, & laovymarum perennes effhuunt rivi, miſericordiarum ſuapitas, tyrio.,
Iliſeut, ira & totms pietatis effectus. O . .
Plits! mnon 4. Achab Rex Iſraël, quia dimiſit Benedad Regem Syriæ, qui ob
late! bellum Iſraelitis injuſtè illatum, ac præcipuè propter blasphemias in
n mhlndetent DEum effuſas reus erat mortis, à Michæa Propheta ex parte Deiau-

dire debuit: Hæc dicit Dominus, quia dimiſiſti virum dignum morte de manu
tus, erit anima tua pro anima ejus.
QaißqEſu crucifixe, verus Rex Iſraël, quia dimiſiſti Adamum, qui

Enoruhn genen 3. Reg. 10., 42.

is transrebent

,ſche
et reus erat mortis, erit nunc anima tua pro anima ejus, imò pro omni-
panmm bus. Opomum quantula res! malum, à quo omne malum, cujus
orans ; unicus morſus DEO incarnato ah quantas inflixit poënas: Inſurrexerunt
rpterele⸗ in me, ait Eccleſia in Miſſa de Paſſione Domini, vmi miqui, & absque mi-
mngu n. lercordis, quæſierunt me inerfcere, £— actu interfecerunt. terra hæc
ſuſtines, quæ non Abelis, ſed divinum Sanguinem ſuſcepiſti! bone
won b⸗ JFfu! non ſolùm ſicut aqua effuſus es, ſed & amor tuus, ſieut aqua,
NRsA. effuſus eſt, quia omnes rivi ſanguinis funt in cruce aperti; 6 anima
e Chriſtiana ! in hæc te abjice flumina „merge, ſubmerge „nunquam
S feliciùs enatabis, quàm cùm hic ſubmerſa fueris.
n u 5. David vir ſecundùm cor Dei multa præcognovit arcana & ſalu-
ntnmnnſe tis noſtræ myſteria: Incerta & occulia ſapientiæ tuæ manifeftaſti mihi; inter alia pfal. j0. 8.
n ſuperiori lumine illuſtratus de Chriſto vaticinatus eſt: Pluviam voluntari- Plal 67. 10.
ndun n am ſegregabis DBus hareditati tuæ. Et quænam illa pluvia voluntaria, & hæ-

ACalvenm reditati Domini tam neceſſaria? Reſp. S. IOanes: Hic eſt, qui venit per 1. o. 5. 6.
4aquam C& ſanguinem Eſi Chriſtus non in squa ſolum, ſed in aqua & ſanguime.
Salmeron hic obſervat Chriſtum ubique ſanguini aquam miſcuiſſe,
videlicet lacrymarum in circumciſione, in ſudore ſanguineo, in
flagellatione, in cruce ante mortem: Cum lacrymir ſe offerens, in Hebr. 5. 7⸗
transfixione Ss. Cordis ſui. Et hæc erat illa pluvia voluntaria hæredi-
tati Domini fegregata. Anima Chriſtiana, contemplare crucifixum
Salvatorem tuum manibus ac pedibus infelici ligno affixvum; con-
templare, inquam, illum à planta pedis usque ad verticem capitis, &
quid videbis niſi pluviam voluntariam ex omnibus corporis mem-
bris in ſalutem noſtram promanantem; & licet ab impiis pedibus pro-
Pp z teratur,

Exod 17. 6,
B. Theod. q.
27. in Ex.

Job. I. 20.
3⁸ Jo Chryſ.
koo de Job.

CGen. 4. 10.

300 Conſideratis LxXIX. Sanguis Chriſi proculcatus &c.

teratur, nos tamen clamamus: Sanguis ejus ſuper nos, & ſuper animas
noſtras; redemiſti enim nos DEus in ſanguine tuo.
6. Murmurabat quondam populusin graviſſima ſiti: Moyſes, ut
huic malo inveniret remedium, ad DEum ſe contulit, cujus juſſiu
petram in Raphidim virgâ ſua percuſſit, ex qua abundantes proflu-
erunt aquarum fontes: bPercuties petram, & exibit ex ea aqua. Supra
quod B. Theodorus: Aquæx, quæ de petra egreſſa eſt, typvum Sanguinis Salva-
toris præſefert, qui in petroſo Calvariæ monte usque ad ultimam ſtil-
lam in ſalutem noſtram effuſus eſt: Sicut aqua effuf uani.
7. Job in ſumma calamitate ſua, ubi omnia perdidit, & toto cor-
pore plagatus ſedebat in ſterquilinio, ſcidit veſtimenta ſua. Supra quod
S. Chryſoſtomus: Diſrupit reſtem, quâ mdutus erat, diaboli rapacitatem con-
fundens, gloriaturque contra tentantem, oſtendens ei quòd mæajora ſuſtinere queat.
Chriſtus cruci inclavatus, cernens ſe veſtes ſuas jam aſſignaſſe mili-
tibus crucifixoribus, latroni paradiſum, Matrem Joanni, Patri ſpi-
ritum, peccatoribus veniam, totum corpus carnificibus, cor ſuum
ſentiens adhuc eſſe integrum, illud quoque érudeli lanceàâ transfigi
permiſit, ut ex eo Sanguis & aqua promanans nos à peccatorum
ablueret ſordibus. Et nunquid ſi quis poculum ab aliquo liquore
præexiſtente nitide vult emendare, illud aquà tandem abluit, ut ſic
indicet nullum ampiuùs in eo vaſe ineſſe humorem. Hoc & Chriſtus
in cruce fecit, deſiderans vas cordis ſui ab omni ſanguine detegere,
& quia nihil ampliùs habuit, tandem aquàâ uſus eſt, ut ſic nihil re-
maneret, quod pro nobis traderet. O immenſa charitas! prodi-
gium amoris. Verè qui te non amat Domine Eſu, anathema ſit.
9. De ſanguine Abel ſupra terram à Cain effuſo dicit Soriptura:

5. eregor- lib. Vox ſanguinis fratris tui olamat ad me de terra. Sed ſanguis Eſu, ait S. Gre-
¹3. Mor. c. 9, gorius, meliùs loquitur, quàm ſanguis Abel, quia ſanguis Abelmor-

tem fratris fratricidæ petiit, ſanguis autem Chriſti vitam perſecuto-
ribus impetravit. Et ſi Plephantes viſo ſanguine ita excandeſcunt, ut
in medios irruant hoſtes, & aperta vitæ ſubeant diſcrimina; quantò
magis animare nos debet Sanguis Eſu Chriſti pro ſalute noſtra cru-
cifixi? Ex his omnibus collige, anima Chriſtiana: Ecce quomodo
Salvator tuus amaverit te, dum unicàâ guttâ ſudoris, unicâ lacry-
mulâ, gemitu uno te potuiſſet ab interitu redimere, oceanum
tamen paſſionum pro te ſuſtinuerit; Et cui tu tuum
impendis amorem? Væ tibi, ſi
IEſum nan amaveris.

CON-

i munui

N
I
r
Mlrin
pitnikin
lun an e
Mrinkwe⸗
mnntenli
tMtiun
Ainne n n
P e
ſiis tationin
ſubire tone⸗
e lupon

ſtonibes
ſrma, di
igr inhen
iſanchibu
Rberag
N
perninone
anOECaPn
Aarszen

ati 4

. N
inclantezf
4 gle d
Ctgunr
Ultimam l
ie
le Ctotocor.
1. Wn gnos
Ntehuttenee
ne hnnr gun
mallenlen
Nanni, Auili⸗
Cibus, rſiun
lancei tumig
4 peccatonun
no Anore
APluit, ut ſ
Chriſtus
ne Cetegee,
RNA.
ersdFi⸗
Gatbemalt.
Cicir eihen
lu, tdr⸗
S
IVINaAEH

G. e e W () Pege ur
H. . e e e ee e e e e ee e. h.
E EEEEEEEZAEEYSE.
CONSIDERATIO LXXX.

Chriſtus Paſtorbonuspro ovibusſu-
is in cruce dat animam ſuam.

1

gonur paſtor animam ſuam dat pro ovibus ſuit. Jo. 0. 11.

1.
UItàùm quondam laboravit Jacob Patriarcha & paſtor vi-
Lilſlantiſſimus, dum per annos viginti oves Labani ſoceri
ilui paſcebat, audiamus ipſum loquentem: Die noctuque æ- „c
— ſu urebar & gelu, fugiebätque ſomnus ab oculis meis. n
Multùm laboravit Moyſes paſcendo per quadraginta annos oves
. . . — Prod. 3. 1.
Jethro in deſerto, qui maluit ab aula Pharaonis ad caulam venire

31.48.

ovium, & cum populo Dei Afhigi, quùm temporalis peccati habere jucundnatent. Hebr. II. 2.

Multùm laboravit David, dum oves patris ſui paſcens, vi-
tam pro tuendis ovibus ſuis contra irruentes leones & urſos expo-
nere non formidabat: Paſcebat gregem ſervus tuus, & veniebat leo, vel ur-
ſus, & tollebat arietem de medio gregis, & perſequebar eos, G percutiebain, eru-
ebämque de ore eorum.
Plus laboravit Chriſtus paſtor bonus & ſolus bonus pro ovibus
ſuis rationabilibus, pro quarum ſalute tam indigna pati, & crucis
ſubire tormentum, omnémque ſanguinem profundere non abhorruit;
ut è luporum ac leonum infernalium faucibus eas eriperet: Fecit v. geda in o.
quod monuit, ſubintrat hic V. Beda, oſtendit quod juſſit, animam ſuam paſuit 10. 11.
pro ovibus ſuis; oſtenſa eſt nobis de contemptu mortis via, quam ſequamur, appo-
ſita forma, cui imprimamur; primum nobis eſt exteriora noſtra miſericotduer ovi-
bus ejas impendere, poſtremum verd, ſi neceſſe ſit, etiam mortem noſtram prs
eisdem ovibus miniſtrare ; qui non dat pro opibus ſul ſtantiam ſuam, quomodo pre
his daturus éſt anunam ſuam ? Advwerte hoc, Paſtor animarum.
2. Voluit autem Chriſtus, paſtor bonus, naſci in ſtabulo & pau-
perrimo paſtorum tugurio, natus reclinari in præſepio, ex quo fœnum
manducabant oves, & habere mox poſt nativitatem ſuam eosdem

1. Keg. 17.34.

paſtores pauperculos, tanquam aulicos ſuos dilectiſſimos præſentes,

Pp 2 latus-

S. Auguſt.
1. 3.C. 2.

Luc. 2. 8.

Luc. T5 f.
S. Eucher.
hom 2 de
Symb. Nicet
in orat. 42.

Iſa 9. 6.
Theoph., in
Lue. 25.

Jo. 19, 30.

Ia. 52, 6.

Gloſſa hle.

S. Ambr in
Luc. 15.

302 Conſideratio LEXX.

latũsque ſuum ſtipantes, cauſam aſſignat Divus Auguſtinus: Quis
Coriſtus erat Agnus pro jalute mundi offerendus, ided congruè ipſe primè paſtoribus
aunoium apparui, qui ipſum humiliter ut DEum & hominem adora-
runt, & per ejus gratiam eximiæ ſanctitatis evaſerunt viri: Paſtores
erant in 1egione eadem &c.
Porrò Chriſtus Dominus ſumoperè delectatur hoc titulo paſtoris,
hinc parabolam illam de ove perdita & ſollicito paſtore eam in de-
ſerto ſpinoſo ſummo cum labore quærente, orbi propoſuit, quam
tandem inter dumeta inventam humeris ſuis impoſuit, & ad ovile
ſuum gaudens reportavit: Et cùm invenerit eam, impomit in humeros ſuos & c,
Tunc, obfervat S. Eucherius, Niceras & alii, Bonus ille Paſtor hane
ovem inventam (animam tuam peccatricem) humeris ſuis impoſuit:
quando cruentis & exulceratis humeris crucem portavit, & in ea pro
illius ſalute mori dignatus eſt: lsdem enim humeris eam ſuſsepit, quibus &
cerucir ugnum tulit. Omagnum pietatis opus! tune verificatum fuit il-
lud Iſaiæ : Cujus principatus ſuper humerum ejus. Supra quod Theophila-
tus: Nam principatus Domim & Regnum ejus eſt crux.
3. Audiamus plura de optimo & divino Paſtore. Obſervat S,
Joannes dilectus illius diſcipulus & intimus Secretarius, tanquam
te ſtis oculatus, quòd in cruce moriens Eſus priùs caput ſuum inclina-
verit, & poſtea ſpiritum Patri tradiderit: ut inclinato capite tradidit ſpiruum.
Et quare hoc? nunquid docet experientia, quòd homo primum poſt

naturalem mortem inclinet caput, utpotè animâ & ſpiritibus vitali-

bus deſtitutum, Chriſtus autem prius inclinabat caput, antequàm
ſpiritum Patri conſignaret?
Adverte anime mi, qui grave fupra dorſum ſuum portat onus,
eaput inclinare & deprimere aſſolet; Chriſtus autem graviſſimum
portabat onus, ovem videlicet perditam, & nunc in cruce inven-
tam, unde Iſaias: Omnes nos quaſi oves erravimus, unusquisque in vitam ſuam
dechnayit: & peſuit Dominus in eo iniquitatem omnium naſtrüm Idcircò non
miremur, quòd tanto peccatorum noſtrorum pondere prægravatus,
caput inclinaverit: Ovem, ait Gloſſa, in bumeri poſuit, qui humanam na-
turam ſuſeipiens, peccatæ neſtra ipſe portayt, unde humeri Chriſti Gucis brachis
ſunt. illic peceata noſtra depoſuit. Juvat hic quoque audires. Ambroſium:
Humers, inquit, iſti ſunt brachia cruci, in hos bumeros ovem perdiuam impe ſuit,
quia ibi peecata noſtra portavi O anima, erige te, & conſidera, quanti
ſalus tua ſteterit.
3. Conſideremus modò, quomodo & qualiter bonus paſtor de-
