neratum, quia in ſimilitudinem hominum factus & in ſimilitudinem carnis, adhi- 1.21. Nf.
buit medicinam. Vide Conſiderationem LXVII. Chriſtus in cruce liberaliſſi⸗
mus docet nos, quomodo debeamus ſubvenire pauperibus.

Dominica XIII. poſt Pentecoſten.
Ooccurrerunt ei decem viri leproſi, Luc, Iz.

Nter alias ceremonias, quas Deus in veteri teſtamento ad emundationem Levit. 14.
leproſi exigebat, duo paſſeres offerri debebant: unus immolabatur, alter .
immolati ſanguine tingebatur, ait Lauretus: Alium autem vivum tinget ſangui- Lauret. ver-
ne paſſeris immolati, & dimittet paſſerem vivum, ut in campum avolet. En ty- bo Paſſer.
pum noſtræ redemptionis! Chriſtus Dei Filius in cruce mortem obiit, ut no- S. Ant. Pad.
bis vitam daret, ſuo languine nos aſperſit, ut nobis libertatem filiorum Dei u Levit.
tribueret. Languores noſiros ipſe tulit, & dolores noſtros ipſe portavit, ipſe tan- Lia. 4. .
quam paſſer immolatus eſt ad emundationem leproſi humani generis, Quæz 533· 4.
cuùm ita ſint, non miror, cur Chriſtus Dominus occurrentibus hodie leproſis
confeſtim ſanitatem contulerit; ſuam enim in illis figuram aſpexit. Vide Con-
ſiderationem LXXXXIV. Chriſtus crucifxxus, ut abominandam peccato⸗
rum noſtrorum lepram curaret, ipſe leproſus factus eſt.

X

NKe 3 Do-

Iudex concionatorius.

Dominica XIV. poſt Pentecoſten.
Non poteſtis Deo ſervire, & Mammonæ, Matth. 6.

SAnus lgnatius Loyola in aureo ſuo exercitiorum ſpiritualiam libello in⸗
Libel. Ex- ter alias meditationem proponit de duobus vexillis. In bipatenti campò
ereit. 8. ex una parte exhibet Luciferum nigricanti ſolio inſidentem, & circum circa
nze ſequacium multitudine ſtipatum: ex altera parte Chriſtum Dominum ad ſui
ſequelam manſuetèe invitantem., IIle voluptuoſa mundi delectamenta, iſte
æterna cœli præmia ſequacibus appromittit, uterque animas ſub ſua ſigna
conducere ſatagit. Dic Chriſtiana anima, cujus caſtra ſequeris? An viam
hanc roſis ſtratam, aut aliam ſpinis & crucibus obſitam eligis? Utrumque ſe-
Manh, 6. Jui haud potes: Neme enim poteſt duolus dominis ſervire. Age, quid moras
nectis? Ejura Luciferum, Chriſtum ſequere: en! viam tibi monſtrabo. Vide
Conſiderationem LI. Chriſtus præferens crucem, omnes fideles animat, ut
& ipſi ferendo crucem ſuam ſequantur.

Dominica XV. poſt Pentecoſten.
Wiſericordid motus fuper eam dixit illi: noli ſlene. Luc. 7.
Emiramini Auditores grande beneficium reſuſcitationis huic juveni col-
S. Amb. l. 5. latum, ait enim S. Ambroſius: utut ad tumulum jamiam ferebatur, ta-
comment. men ſpem reſurgendi habebat. Quare? Quia ferebatur in ligno: feretrum figura
in Luc. c. 7. erat vivificæ crucis: Chriſtus tetigit feretrum manu, tetigit crucem ſuo ſan-
Poſt init. Qiſſimo corpore, quæ etſi nobis antè non proderat, tamen poſtquam Chriſtus te-
tigit, proficere cœpit ad vitam. Quæ cùm ita ſint, cur Dominus matri lacry-
mas interdicit? Woli flere? N. Quia ſibi reſervare voluit has lacrymas amoris,
quaſi diceret: has lacrymas, O mulier, non juveni debes jacenti in feretro,
ſed mihi pendenti in ligno, non figuræ, ſed figurato. Vide Conſideratio-
nem CVI. Chriſtus in cruce mortuus, & tot vulneribus transfixus piis lacry-
mis à nobis eſt deplorandus,

Dominica XVI. poſt Pentecoſten.

OQui ſe humiliat exaltabitur. Luc, 14.

§. Aug. ſer. Ecte S. Auguſtinus: Cogitas magnam fabricam conſtruere celfitudinis, de
10. de verb. fundamemo prins cogita humilitatit. Hinc Chriſtus Dominus magnam
Dom, fabricam conſtructurus noſtræ redemptionis per omnem vitam humillimus
fuit. In ſtabulo naſcitur, & quidem noctu, ac à paupere matre: triginta an-
nis

—

en
ulan
ers

,tinben

II.
, 6,

ſam ibellots
atenti cam
circum cire
minum adſo
amenta, iſte
ub ſua ſigna
is NNWa
VWwormdbeſ⸗
e, guid mi⸗
Onſtrabo Nih⸗
deles animmt,

1
r. 17.

uic juvenic⸗
lerehatur,
eretrum fgl
Gcerm dod dn⸗
am Chriſtut⸗
us matti licn
crychas athol⸗
centi in ſeretn

de Conſidetalt
nsfixus giis a

Index concionatorus, 39

nis deliteſcit: in tegem eligendus in montem aufugit, gloriam ſuam in Tha-
boræo colle nube tegit, proditori pedes lavat: ab Herode pro ſtulto habe-
tur: Barrabæ poſtponitur: & tandem inter latrones medius in cruce moritur.

Eheu! abyſſum humilitatis Deus in patibulo. Unde Apoſtolus: humiliavit ſe- Ad Philip.

metipſum factus obediens uſque ad mortem, mortem autem crucis. Sed ecce] hu- 2. v. 9.
miliationis præmium! propter quod & Deus exaltavit illum. Vide Conſidera-
tionem CXLVI. Crux ignominioſa Chriſto Salvatori noſtro ſummam cau⸗
ſavit, & peperit gloriam.

Dominica XVII. poſt Pentecoſten.

Diliges DVominum Deum tuum ex toto corde tuo.
Matth. 22.

Tiamſi præceptum dilectionis nullum extaret, nemo tamen hominum eſ-
ſe deberet, qui Deum non toto corde diligat: cùm enim ex una parte ipſe
prior dilexit nos, ex altera parte teſte S. Auguſtino, nulla eſt major ad aman- 1. an. f-
dum imitatio, quàm pravenire amando, quis eſt, qui Deum diligere nolit? Aue it.
Quod ſi quæras, qua charitate nos dilexerit, audi Sanctum Thomam de Vil- zandis.
lanova hodierna Dominica ita diſſerentem: Quodſi de hac charitate dubitas, S. Thom. de
& qua te Deus dilectione proſequatur ignoras, teſtimonia ejus credibilia facta ſunt Villanov.
nimis. Teſtis crux, teſtes clavi, teſtes dolores, teſtes ſanguinis inundantes fluyii, te- Ge 3,
ſtis amara mors, & acerbiſſima, quam pro te ſuſtinuit: & eùm hac omnia patia- poſt dene⸗
tur, videntur ei omnia pauca pra amoris magnitudine, adbuc enim majores &
abundantiores, ſi poſsibile eſſet, epedit pro te dolores: graviores, longiorétaue
ſitit pro te anguſtias. Vide Conſiderationem CLIV. Chriſtus crucifxus, pro-
digium amoris, requirit à nobis etiam noſtrum reciprocum amorem,

Dominica XVIII. poſt Pentecoſten.

Quidam de ſeribis dixerunt intra ſe, hic blaſphemat,
Matth. 9.

Hriſtus Dominus per totam amariſſimam Paſſionem de nullo dolore
acerbius conqueſtus eſt, quàm de alapa ſibi inflica. Quæris quare? Joan. 18.
SanQus Vincentius Ferrerius putat propter crudelitatem miniſtri infringen-v. 22.

tis: tanto enim furore, ac rabie divinam faciem percuſſit, ut Cheiſtum den- S. Vinc. Fer.
tes ²P- Speranz.

40 Index concionat orius.

de Paſſ. tes fere omnes unà cum ſanguine exſpuere, & in terram rfetrò cadere compu-
1. Dom, lerit. Sanctus Chryſoſtomus arbitratur propter indignitatem alape ſecun-
punct. 2. dum ſe, utpote, quam etiam viliſſima mancipia averſantur. Sed Venerabi- .
S. Chryſ, lis Beda huc aptius ad rem facit, dum per alapam blaſphemias Chriſtiano-
incompr. rum ſubintelligens, ita ad Deum orat: da mihi, & omnibus, ut qui olim cæ-
Dej natura. ſus es colaphis Judæorum, non cædaris & modò blaſphemiis falſorum Chri- 4
Ven. Beda ſtianorum. Ex quo ponum eſt conjicere, quantam hodie injuriam Chriſto
in Cant, intulerint nequiſſimi ſcribæ, dum eum blaſphemiæ arguebant: & hodiedum
inlerant blaſphemantes Chriſtiani. Vide Conſiderationem LXXXV. Cru-
cifxO Elu ſuper dolorem vulnerum ejus addiderunt blaſphemantium lin-

36

guæ, & adhuc addunt. Wn
Dominica XIX. poſt Pentecoſten. mat
Ligatis manibus & pedibus ejus mittite eum in tenebras exteriores.
t

Matth, 22. 1

Ezech. 9. M rabilis ſimul, ac tertifica erat viſio Prophetæ Ezechielis: levavit ocu⸗
Hugo Card. los, & ecce venielant ſex viri de via portæ ſuperioris, qua reſpicit ad aqui-
. eodorke lonem, & uniuscujusque vas interitũs in manu ejus. Vir quoque unus in medio eo-
5. Creg. l. Tum veſtitus erat lineis, & atramentarium ſcriptoris ad renes ejus (quaſi notarius
22. mor. c. ait Divus Gregorius) portò ſcriptor iſte ubi acceſſit ad altare æneum præce-
13. ptum accepit à Domino: Tranſi per mediam civitatem in medio Jeruſalem, &
ſigna Tau ſuper frontes gementium & dolentium ſuper cunctis abominationibus .
qua funt in medio ejus. Paruit ille præcepto, & ſex Angeli exterminatores ſe-
cuti ſcriptorem, ubicunque in domibus aut plateis reperiebant hominem
quemquam non notatum ſigno Tau abſque commiſeratione interfecerunt:
egreſſi ſunt, & percutiebant eos. Qui verò ſignati erant, miſericordiam vi-
tàmque conſecuti ſunt. O felix ſignum Tau, O crux teſſera ſalutis! notaſſet
ſe hoc ſalutifero ſignaculo hodiernus conviva, certè in tenebras exteriores ex-
pulſus non fuiſſet. Vide Conſiderationem CXVII. Si vis evadere infernum,

fuge, dum tompus eſt, ad crucifixum Eſum.

3 () En

/

Index concionatorius, 41

leann Dominica XX. poſt Pentecoſten.
apeſeln⸗ V
Sed Venenh, Aℳbiit ad eum, & rogabat eum, ut deſcenderet, & ſanaret filium ejus.
8 Chriſiam. Joan. 4.
aonna Qun diverſa ſunt hominum, & Dei judicia! luget hic Regulus infimita-
ſem Cl tem filii, & illius ſanitatem inſtanter ſollicitat, cum tamen hæc ipſa in-
Ybog, 4 6rmitas & Regulo, & flio grande ſit Dei amantis beneficium: Regulo qui-
xV dem, quia ſi proſperèe ſibi omnia ſuccederent, nunquam certê ad Chriſtum

venturus fuiſſet: venit enim ad JEſum infirmitate filii, qui felicitate non venerat, Speranza
ait doctiſſimus Speranza. Filio autem, quia lectus ægrotantium eſt officina ſcrip. ſelect.
virtutum, & vitiorum repagulum, uti docet S. Auguaſtinus: quàm multi ſcele- punct. 43.

antium lin-

rati ſunt, qui innocenter agrotarent? vitia reciduntur agritudine. Quanta de- . ,. tr.
mum bona exorta ſunt ex hac infirmitate? credidit ipſe, & domus ejus tota. Jonn.
uiennen Quare age, Chriſtiana anima, hanc concluſionem fac cum Regio Plalte:
eaktnch Benedicum Dominum in omni tempore, ſive in proſperis, ſive in adverſis, quia
tam proſpera, quàm adverſa Dei beneficium ſunt. Vide Conſiderationem
,, leraitdw- CXXXIX. In omni cruce & tribulatione conformemus nos Chriſto cruci⸗
. *RK fixo, eique gratias agamus, etiam pro adverſis. .
ſoici
usin metitt
naf ma Dominica XXI. poſt Pentecoſten.
Tradidit illum tortoribus, quoadusque redderet uni verſum debitum.
eruſalen,
Eifnde Matth. 18.
ermuatotes POſtquàùm populus Iſtael turpifſimo idololatriæ flagitio deliquit, ajebat Exod. 3,
bant Rowinen Dominus ad Moyſen in monte: vade, deſcende, peccavit populus tuus. Et EKod. 32.

eintetkecen ecce confeſtim Moyſes in genua proſtratus advocatum agere „Veniam pre-
leicordeni cari, & Dei indignantis iracundiam pro viribus placare cœpit. Dele me de
ſoluts! ommn libro quem ſcripſiſti. Poſtliminio de monte deſcendens primò idolum com-
buſſit, ac cineres populo epotandos dedit, deinde vocata ad ſe tribu Levi
abſque ulla commileratione viginti tria millia gladio interfecit. Quid eſt
quòd Moyſes anteà manſuetiſſimus, nunc ferociſſimus, anteà interceſſoris,
nunc lictoris munus exerceat? En typum illius, quod in hodierno Evangelio
contigit! Chriſtus Dominus, qui per hominem regem repræſentatur, prius
miſertus eſt ſervi illius, dimifit eum, & debitum dimiſit ei, poſteà verò in gra-
tum nebulonem tradidit tortoribus, quoadusque redderet univerſum debitum,
Dominus verè miſericors, & juſtus. Vide Conſiderationem LXX. In mile-
ricordia Chriſti crucifiæi ſperandum, ut tamen non obliviſcamur juſtitiæ
iüllius.
Ginther unus pro omnibus. )f Do-

ras exteriorg
adereinlennn

. 4² Index concionatorius,

Dominica XXII. poſt Penteceſten.

Maoiſter ſcimus, quia verax es, & viam Dei in veritate doces,
Matth. 22,. V, 16. .

NObilis quædam, ac ingenua mater peperit crudelem filiam: crudelis hæc
furia jam innocentem matrem toto orbe perſequitur, & eliminat. Quæ-
ris, quænam hæc mater ſit? Veritas odium parit. Intelix veritas abeſſe jube-
tur à Principum aulis, ejicitur & politicorum palatiis, corrupitur in Judicum
curiis, Propulſatur e mercatorum tabernis, illibenter auditur e ſacris pulpi-
tis, ubique vapulat, ubique odio habetur. Hodie blandiuntur Pharilæi
Chriſto Domino, quòd verax ſit, & viam Dei in veritate doceat. Verum
fallaciſſimi nebulones! hæc ipſa veritas Chriſti vobis ſtomachum movet!
Vide Conſiderationem XLV. Veritas à Chriſto ſemper defenſa, & prædi⸗=
cata, eum tandem ad necem crucis promovit, ac condemnavit.

Dominica XXIII. poſt Pentecoſten.

Si tetigero tantàùm veſtimentum eus, ſalva ero. Matth. 9.

A* gravi infirmitate lecto affixus aromata, unguenta meretricia, & pig-
mentariorum artes in opem vocavit: nullis ſumptibus pharmacorum
2. Paral. 16. pepercit, & tamen mortuus eſt: quare? Quia in Meditorum arte confiſus eſt,
Quod infelix iſte Aſa deliquit, adhuc hodiedum multi delinquunt, in ægri-
Speranza tudinibus ſuis ad unctiones, ad quintas eſſentias, ad arcana medica, aut ſæpe
zed omninò ad Ariolos, ad Pythoniſſas, ad Deum Accaron confugiunt. O quot
venit illa cum lacrymis conqueſta, quòd ſubſtantiam ſuam omnem in medi-
cos expenderit, & tamen viſum non receperit. Cui ſanctus Vir: ſi dimidiam
S8. Hieron. tantum partem expendiſſes in pauperes, curſet te verus Medicus 1 Eſus. Benè
in vita S. Hi- igitur Hæmorrhoiſſa pro ſanitate corporis, bené princeps ille pro vita filiæ
lar. Chriſto ſupplices fiunt. Vide Conſiderationem CLVII. Optimus animarum,
imò & corporum Medicus eſt Chriſtus Dominus, & hic crucifxus.

Dominica XXIV. & ultima poſt Pentecoſten.

Erit tunc tribulatio magna. Matth. 24.

Er hanc tribulationem magnam non inepte intelligo horam peccatricis
animæ ultimam, & ut hanc tribulationis ac deſolationis magnitudinem
graphicè tibi ante oculos ponam, utar deſcriptione Sancti Petri Damiani,
qua

ægrotis poſſet objici illud, quod olim S. Hilarion cæcutienti fœminæ objecit:

uder
AXmni
pnd
widt
lun
tiu⸗
ℳ
tne
cnun 7
lare
ſord t
hnann
Ebuſe
06,
lenien
mcen

II
lle

en
e n

Rau,
Mdin,
0n 4
ſaltnn,
agn

Index concionatorius. 4³

. qua de morte peccatrĩcis animæ ita diſſerit: penſandum eſt, cum jam pecca- §. pet. Dam.
trix anima vinculis incipit carnis abſolvi, quàm amaro terrore concutitur, apud Spe-
quantis mordacis conſcientiæ ſtimulis laceratur. Recolit vetita, quæ com- fanza feript.
miſit, videt mandata, quæ negligenter implere contempfſit, dolet indulta ſel. punct,
crudeſl? peoenitentiæ tempora ſeſe inaniter percepiſſe, plorat immobilem diſtin ul- ***
minat. Q?s tionis articulum ſibi inevitabiliter imminere. Manere ſatagit, ire compelli-·
abeſſe iube⸗ tur. Recuperare vult perdita & non auditur. O ſi reſiduum pœnitentiæ tem-
in Jod'cn pus mereri poſſet, quàm dquræ converſationis iter arriperet; quantis ſe devo-
licispuli. tionum vinculis innodaret! interea dum hebeſcentes oculi contabeſcunt,
ur Phurie dum pectus palpitat, dum raucum guttur anhelat, dentes paulatim nigre-
Neumn fcunt, & quamdam velut rubiginem contrahunt, palleſcunt ora, & mem-
rumn bra cuncta rigeſcunt. O peccatrix anima quanta hæc erit deſolatio, quanta
la, Ened tribulatio, præſertim ſi amicum in illo articulo unicum, quem manibus tene-
. bis, Crucifixum tibi ob perpetrata ſcelera infenſum recorderis? Vide Conſi-
derationem CXLVIII. Mala lors, peſſima mors illorum, qui Chriſtum &

techcen,

1, hunc crucifixum non amarunt, non honorarunt in vita ſua.
„ℳ
,3 N36K 3Ri3 Ehi 3eR 36R. W6 r3 1 3Eit
ne lonßſut
e INDEX CONCIONATORIIIS

m.Gcnen AD FESTATOTIUS ANNI.
dee i Pro Feſto S. Andreæ Apoſtoli.

nnem in we
1: Guidin O bona crux! jam diu deſiderata, & concupiſcenti animo præparata.

46 ſus len Ex vita.

hepno inii Hocion illuſtri genere prognatus, unà cum Thudippo plebeĩo homine bet. Beſſeus
mstnimmg morti innocentes adjudicati ſunt. Primus ille intrepido ac lætabundo hoc feſto.
ciüxus, vultu venenum ori admovit: alter verò expalleſcere, trepidare, & in gemi⸗
„ tus effundi. Ad quem converſus Phocion: Non ſatis tibi eſt, inquit, cum
ecolten. Phocione mori? Quaſi diceret mortem ſervi ſolatur mors eadem Domini. Ne

miramini igitur Auditores, quòd §. Andreas crucem exultabundus ſalutarit.
O r bona crux! jam diu deſiderata, & concupiſcenti animo praparata, ſecurus &
oram pecliſ⸗ gaudens venio ad te. Quippe ſummo ſibi ſolatio ac honori duxit, eandem cum
1 magnitul⸗ Chriſto poſſe mortem oppetere. Vide Conſiderationem CXLIV. Felix ſors „
beata mors obdormire in gratioſa umbra crucifixi JEſu Salvatoris noſtri.

„Pemni Dunmd
f ben Kfa Pro

§. Greg.
hom. 9.
in Evang.

Cant. 2.

S. Bern. ſer.
61. in Cant.

Gen. 9.
v: 13.

44 Index concionatorius,

Pro Feſto S. Nicolai Epiſcopi.

Domine quinque talenta tradidiſti mihi, ecce alia quinque ſuperlucratus ſum
Marth. 24.

Er quinque talenta huic ſervo concredita S. Gregorius in ſen ſa morali do⸗
num quinque ſenſuum intelligit. Superlucratur autem alia quinque talenta,
quisque quinque ſenſibus rationabiliter uti, aut eos per mortifcationis ſtu-
dium compeſcere, & debellare ſategit. Qualiter fecit S. Nicolaus, qui oculis
ad commiſerationem pauperum, auribus ad exaudiendos gemitus pupillo-
rum, linguâ ad ædificationem proximi, manibus ad elargiendas egenis elee-
moſynas &c. uſus eſt. Sciebat etenim quanto labore conſtiterit Chriſto bel-
lum adversùs hos quinque animæ hoſtes. Vide Conſiderationem XXIV.

Joſue pugnans contra quinque reges, typus Chriſti in cruce contra quinque
ſenſus pugnantis. .

Pro Feſto S. Thomæ Apoſtoli.

Achr manum tuam, & mitte in latus meum, Joan. 20.

Uemadmodùm columba accipitris inſidias paſſa in formaminibus petræ
refugium, ac ſecuritatem quærit: ita fidelis anima infernalis milvi
fraudibus exagitata ad divini pectoris vulnus tanquam aſylum tutiſſimum re-
currat. Hinc cœleſtis ſponſus invitat dilectam: Veni columéa mea in Jorami-
nibus petra, in caverna maceria. Supra quæ verba mellifluus Doctor: Ili tuta,
ſecuraque ſecuritas, & requies, nißi in vulneribus Salvateris ? In his ſe columba tu-
tatur, & circùm volitantem intrepida intuetur accipitrem. Huc confugium
* . . . . .
quæſivit S. Thomas, dum infidelitatis tentatione turbaretur. Vide Conſide-
rationem CXXXVI. Invitantur omnes Chriſtiani, ut in vita, & in morte
recurrant ad SS. vulnera (Ohriſti cruc'fxi.

Pro Feſto Nativitatis Domini noſtri Eſu Chriſti.

Cloria in altiſsimis Deo, & in terra pax hominibus bonæ voluntatis.
Luc. 22.

6! poſt pluvioſam ac diu turbidam tempeſtatem pulcherrima iris in aërere-

ſplendeat ‚meritò lætatur orbis, quia ex hoc coæleſti arcu conjicit tandem
pPoſt nubiloſa tempora optatam ſerenitatem reductam iri, ita lætatus eſt
Noë, poſtquam elapſis centum quinquaginta diebus aquas diluvii decreſce-
te, & arcum verſicolorem in ſignum fæœderis in nubibus relucere conſpexit.
Chri-

nn

i
en

llgi

On

Ene

Index concionatorius. 4 5

Chriſtianæ animæ! univerſus orbis ad quadraginta circiter ſæcula ſub hære-
ditariæ labis cataclyſmo ingemuit: nubiloſum ac turbidum erat cœlum, &
mille peſſulis obſeratum. Et ecce! hodie annuntiatur pax hominibus bona vo-
luntatis. Apparet in ſignum fœderis arcus cœ leſtis nempe Dei Filius incarna-
ſau moral tus in ſtabulo Bethlehemitico. Vide Conſiderationem VII. Arcus cœleſtis
be talenn Noëmo poſt diluvium oſtenſus, typus elegans Chriſti Eſu crucifixi.
ationis ſtu⸗
ui geuli Pro Feſto S Stephani Protomartyris.
tus pupiſlo⸗ .
egenis te.

CN ¶ Urioſam quæſtionem movet S. Chryſoſtomus: cur videlicet Chriſtus
H Dominus ſub lapidantium Judæorum manibus mori noluerit ? Zulerunt Joan. 8.

rlicritkiſ

Cumavit voce magna: Domine ne ſtatuas illis hoc peccatum, Act. 7.

ontti udn ergo lapides, ut jacerent in eum. Et quæſtionem ita reſolvit. Reſervavit ſibi
orbis Redemptor graviſſimas quasdam doctrinas inter ultimos mortis ſingul-
tus orbi proponendas, quæ doctrinæ inter crepitantium lapidum fragores
haud facile potuiſſent exaudiri. Quapropter crucem tanquam cathedam
20, elegit, & qua tantò ſignificantius quantò pacatiis perorare poterat: audia-
inibuspettt . mus verba aurei oratoris. Iumultuarium genus necis eſt lapidatio, & inter lapi- 8. Chryſ. ap.
ermalis miin dum fragorem non poterant exaudiri ultima Chriſti mandata. Quænam ergo Silveir. T. 4.
eifimums mandata moriens Redemptor propoſuit? Ea nimirum, quæ ſunt de dilectio- . l.
in foren ne inimicorum. O Iquàm ſolide, ac profunde hæc verba Chriſti ultima cor- q r;.

Nr: im, di impreſſit, & ipſe imitatus eſt S. Protomartyr Stephanus, dum moriens ad
clanb . Deum oravit: Domine ne ſtatuas illis hoc pe catum. Et quidem oravit cla-
cconfugſun mans voce magna, ut etiam inter ſaxorum ſtrepitus potuerit audiri. Vide Con-
vige Conſe ſiderationem LXXXIII. Diſce à crucifixo ) Eſu ex animo inimicis tuis igno-
1, & in mot ſcere ‚ac pro eorum ſalute fideliter orare.

Pro Feſto S. Joannis Apoſtoli, & Evangeliſtæ.
n Chriſi. Et facies aquilæ deſuper ipſorum quatuor. Ezech. I. .

chatmn Non immeritò ſancta mater Eccleſia quaterna Ezechielis animalia quater-
nis ſancti Evangelii ſcriptoribus attribuit. Sancto Matthæo faciem ho-
ris in dettl minis, ſancto Marco taciem leonis, ſanto Lucæ faciem bovis appingit ‚id-
tane que cum analogia ad ſuum Evangelium, quod ſcripſerunt, quia videlicet de
itta letud? humanitate, de prædicatione, de laboribus Chriſti orſi ſunt? At cur ſancto
H lec?“ Joanni Evangeliſtæ facies aquilæ attribuitur? Quia longẽ altiori volatu ſuper
dilui ai cxteros ad ipſius Divinitatis deſcriptionem ſtatim initié ſeſe evexit: In prin- Joan. 1.

maltis ir
uconſicl

46 Index concionatorius.

cipio erat Verbum, & Verbum erat anud Deum. Quæris, à quo ſublimem hunc
volatum didicerit? A Chriſto Domino Magiſtro ſuo, cui Præ cæteris charus
erat. Vide Conſiderationem LII. Chriſtus in cruce exaltatus, comparatur
aquilæ provocantis nos ad volandum.

Pro Feſto Circumciſionis Domini noſtri
JEſu Chriſti.
Vocatum eſt nomen ejus 7 Eſus, Luc. 2.

HÆπgyptiaca ſervitute ultrà quater centena hominum millia exierunt, &
ex tam innumerabili hominum multitudine ultrùâ duos non fuerunt, qui
terram promiſſionis ingreſſi ſunt, inter quos erat Joſue egregius ille & invi-
ctus Bellidux. In deſerto mortuus eſt Moyſes, mortuus eſt Aaron, mortui
Principes tribuum. Qælo quæ ſors ergo ſervavit Joſuen, ut incolumis in-
§. Ambr. in greſſus ſit terram promiſſam? Audiamus reſponſionem S. Ambroſü: Quicun-
Pial, 118. que exierunt de Fgpto, perierunt in deſerto: mortuus eſt Aaron, mortuus eſt
Moyſes: ſolum TEſum Nave nominis ſacri ſimilitudo ſervavit. En Chriſtiana ani-
ma; nomen Joſue per anagrama ſonat O Elu, hoc ſalutiferum nomen ſerva-
vit Joluen, hoc nomen invehere debet animas noſtras in terram promiſſam
æternæ felicitatis. Vide Conſiderationem CII. De triumphali titulo ſupra
caput Eſu crucifixi in trunco affixo, quid nobis inſinuet?

Pro Feſto Epiphaniæ D. N. Eſu Chriſti.

Per aliam viam reverſi ſunt in regionem ſuam, Matth. 2.

QQUisduis cum tribus Magis adoratoribus Chriſtum invenire deſiderat, id
ſibi præprimis dictum, ſuaſumque habeat, ut per aliam viam dein-
ceps gradiatur. Num ſcire cupis per qualem viam? Audi moralizantem ſan-
S. Sregor. Cum Gregorium: Regio noſtra paradyſus eſt, ad quam J Eſu cognito redire per
hom. 10. in yiszn, qua venimus, prohibemur. A regione etenim noſtra ſuperliendo, inobe-
vang. giendo, viſibiliaæ ſequendo, cibum vetitum guſtando diſceſſimus; ſed ad eam neceſ-
ſe eſt, ut flendo, obediendo, viſililia contemnendo, atque appetitum carnis refra-
nando redeamus., Per aliam ergo viam ad regionem noſtram regredimur, quoniam
qui à paradyſi gaudiis per delectamenta diſceſſimus, ad hac per lamenta revocamur.
Si ducem in hac via deſideras. Crux tibi dux eſto. Vide Conſiderationem
XVI. SS. crux Chriſti columna nubis & ignis, ducens nos ſecurè ad cœle-
ſtem patriam.
Pro

Taymun

Cneslen
Gr,de-
lſfen

dſblimenben
Ceterigchin
15, compuntn

ſtri

eNierunt &
neran, G
zus Ale Eini⸗
Aaron, orui
t incolumsnn⸗
broſti: Quien
on, mortuu’
Chriftiana ani
nomen ſerwi.
m prommiſſun
li titulo lup⸗

W.
1,2 .
te heſiderat,
ſiam viam ge⸗
Otalizanteoh
cogyito uli
perbieno, inde
ſed aN tin ii⸗
. Ac
titunn ari ℳ
,bimur,Aleii
metaſetbein
Conſideratien
osſecute 1

1

Index concionatorius, 4 7

Pro Feſto S. Sebaſtiani Martyris.

cuto circumdabit te veritas èus, non timebis àtimore nocturno, à ſagitta
volante in die, Pſal. 90.

Iles quidam, cùm fluvium impermeabilem pedibus trajicere non poſſet, Apud Al-
ſcut́ quo hoſtium tela retundere ſolebat pro cymba uſus eſt, indéque ciadum in
clypeum exolſculatus: Hic, inquit, verus & ſolus amicus mibi fuit, cùm preme- Embl.
riêrgue ſolo, cum premerérque ſalo. S. Sebaſtianus ſolo & ſalo, id eſt, tam in
proſperis, quùàm adverſis invincibilis erat, non poterat expugnari à timore
nocturno, id eſt à fallacibus blandimentis Imperatoris, nec à ſagitta volante in
die, id eſt, ab apertis tormentis ſui Martyrü. Quæris quo clypeo ſe tuitus
ſit contra utrumque potentiſſimum hoſtem? Legitur in ipſius vita, quod 8S.
crucis ſignum ſemper intrepide & aperte in thorace tulerit, hæc ſanctiſſima
crux ipſi clypeus fuit. Vide Conſiderationem XXIII. Crucifixus Dominus
eſt clypeus Joſue, omnibus in ſe ſperantibus ferens opem & ſalutem.

Pro Feſto S. Mathiæ Apoſtoli.

Venite ad me omnes, qui laboratis, & onerati eſtis, & ego refciam vos.
Matth. 11.

PAtriarcha Moyſes, poſtquam peragrato mari rubro cum univerſo Iſraele
perambulavit deſertum Sur, venerunt tandem in Marath: erant ibi aquæ
amatiſſimæ nec ad bibendum idoneæ, & murmuravit populus contra Moyſen, Exod. 15.
dicens: quid hibemus? At ecce! Dominus Deus oſtendit ei lignum, quo ama-
ras aquas in dulcedinem convertit. In fenſu allegorico SS. Patres cum Am-
broſio & Cyrillo intelligunt ſanctam Chriſti crucem, cujus virtute, memo- nder⸗ l.
ris, & meditatione Sanctis omnibus labor & dolor dulceſcit, ita ut de hac , iter. ia
ſacroſanéta Cruce non ineptè intelligas hodiernam invitationem Evangelii. tigeiure, ..
Venite ad me omnes, qui laboratis, & onerati eſtis, & ego reficiam vos. Vide S. Cyril. in
Conſiderationem LXXXXVI. Crucifxus ) Eſus rebus in afflictis ſolamen Joan. l. 8.
noſtrum & auxilium in tempore opportuno. , 17

Pro Feſto S.Joſephi Nutritii Chriſti.
Cum eſſet deſponſata mater 1 Eſu Maria Joſeph. Matth. I.
Otata digna eſt quæſtio, cur Dei Filius ex omnibus Nutritiis non Regem,
non Principem, non Illuſtrem quemdam: aut ſiquidem conſtituerat ex
infima plebe, cur non alium opificem, quam fabrum lignarium elegerit, ſan-

Rum Joſephum? Ad hanc quæſtionem eleganter reſpondet Divus Chryſoſto-
mus:

S§. Ambr. I.

48 Index concionatorlus,

§. Chryſ. in mus: Ideò fabro lignario Maria deſponſata erat, quonias Chriſtus Eocleſia ſpon-

cat. D. ſus omnium ſalutem hominum operaturus erat per lignum Crucis. Adeôque Chri-
Thom. in ſtue Dominus per triginta annos in officina ſancti Joſephi ſemper præ oculis
dart⸗ habuit lignum, & inſtrumenta paſſionis, ut verificaretur illud Pſalmi: Dolor

meus in conſpectu meo ſemper. O quoties tunc fortê duo ligna cancellata aſpe-
xit, aut ipſe in modum crucis poſuit, ut ſuum patiendi deſiderium hoc aſpe-
ctu paſceret. Vide Conſiderationem XXXIX. De ardenti deſiderio Filii
Dei in cruce redimendi perditum mundum.

Pro Feſto Septem dolorum B. V. Mariæ.

Ecce matertua! Joan, 19.

A Deſte Chriſtiani omnes, peccatores & juſti, noſtra res agitur: en Chri-
, Amdr. ſtus in cruce moriens teſtamentum condit, ait S. Ambroſius: peccatori-
bus remiſſionem, latroni paradyſum, Nicodemo coronam ſpineam cum cla-
vis, Joſepho corpus, Patri ſpiritum, & demum Joanni Mariam legat. Quid?
Joanni Mariam ? O dilecte Chriſti Apoſtole, proteſtor & excipio nomine
omnium Chriſtianorum contra hoc ultimum punctum, Non tua ſolius eſt,
ſed noſtrum omnium mater Maria. Appello cum Bernardo ad divinum tri-
8. Bern. ſer. bunal, dicente: Quod Eva deſtruxit, Maria reparavit: ergo ſicut Eva fuit ma-
de 12. ſtellis er omnium viventium, ita Maria omnium fidelium. Hic mediatorem ſe in-
Pionyle terponit devotiſſimus Dionyſius Carthuſianus, inquiens: Diſcipulus ille dile-
Joan. ſup. &kus deſigust unumquemque fidelem: quemadmodum ergo Chriſtus dixit Joanni:
hæc verb. ecce mater tua! ſis unicuique Chriſtiano dedit matrem ſuam in matrem. Nunc ac-
Ecce mater quieſco & totus contentus ſum. Vide Conſiderationem LXXI. Moriens
. IEſus, ſanctiſſimam matrem ſuam juxta crucem ſtantem, omnibus fidelibus

commendat.
Pro Feſto S. Georgii Martyris.
Ego ſum vitis, vos palmites, qui manet in me, & ego in te, hic ſert fruétum
multum, Joan. 15.
Cornel. à I quis cauſam nõſſe cupit, cur Chriſtus Dominus ſe viti, nos palmitibus
Lap. hic. comparet, audiat doctiſſimum Cornelium à Lapide: Cauſa eſt, quod
Chriſties jam ibat ad Paſſionem, erucem & mortem, quam optimè repraſentat vi-
tis per ſuas uyas: ſicut enim à calcata upa exprimitur vinum praſtans, & ſapi-
dum, ſie à calcato Chriſto in torculari crucis expreſſus eſt ſanguis, quo re-
demptus eſt mundus. Vidiſtis vitem, videte palmitem, quem nobis in ſancto
Georgio Martyre Eccleſia proponit: nec igne, nec ferro poterat à vite

ſer. de Paſſ.
Dom.

avelli, quid mirum ſi tantos heroicæ fortitudinis fructus protulit, quia in

VI=

sctu

lhus
N c
CNN

gierot

Index Concionatorius, 49

lu bikſeßt vite Chriſto inſeparabiliter permanſit. Vide Conſiderationem CXIX. Chri-

Geogle ſtus crucifixus vitis vera, fructu ſuo lætificans, & confortans cor hominis. B
nper predol iopi .
elmiehe Pro Feſto SS. Apoſtolorum Philippi & Jacobi.
Ancellataaſs Iy domo DPatris mei manſiones multæ ſunt. Joan. 14.
ium Hocal

c Redo equidem, Divine orbis Redemptor, quòd in immenſis illis cœlo-
lelceio l rum ſpatüs manſiones multæ ſint; ſed hoc ſollicitos tenet animos no-
ſtros, an & nobis inter illas manſiones aliqua ſit præparata? Hæc dum anxiz
. eloquor, Auditores, experior, quòd ſancti Philippus & Jacobus teſſeram, ac
lc. Pignus ſalutis infallibile acceperint: ille quidem per crucem, cui in Scythia
anno ætatis ſuæ 54. fuit affixus: iſte per crudelem præcipitationem, qua Je-
roſolymis è pinnaculo templi anno ætatis 63. fuit dejectus, & terræ illiſus:

gur endi nam cruces & martyria pignus ſunt æternæ ſalutis. Vide Conſiderationem
oſispeei. CXXIII. Grata memoria crucifxi JElu Redemptoris noſtri eſt prædeſtina-
unle tionis noſtræ inſigne indicium ac ſignum.
t, . . .
õ Pro Feſto Inventionis SS. Crucis.

ntua ſolust Jicut Moyſes exalravit Jerpentem in deſerto, ita exaltari oportet fllium ho-

egdroe⸗ minis, Joan. 3.
. gemſ Poſ cruentam Chriſti Salvatoris necem ſanctifſima crux carnificibus in
eutg il ſubjectam vallem fuit præcipitata, & ſuper ingeſta humo, ac ruinis ob- Alphonſ.
pulus ilel

j α ruta, ubi Divinus hic theſaurus per annos circiter 296. delituit. Elapſo hoc H
get ſen tempore S. Helena Imperatrix in ſomnis admonita Jeroſolymam petiit, eo 88 Gucin
Mobie fine, ut triumphale lignum inveſtigaret. Tertiò igitur Maii Anno poſt repa- cap. 32.
elhe ratam ſalutem 3 29. tres cruces invenit, & quoniam dubium ſupererat, quæ-
mnnibus nam eſſet vera illa Chriſti corpore ſanctificata crux, miraculum dubitationem
reſolvit: cuĩidam moriturienti fœminæ cruces impoſitæ ſunt, cum duæ primæ
nil profuiſſent, tertia, & vera Domini crux miſeræ vitam & ſanitatem dedit.
ſe Igitur prodigioſum lignumlſummo, ut par eſt honoris faſtigio habitum, idem
ehiſe hactenùs toti Chriſtianitati profuit, quod ſerpens exaltatus in deſerto, nem-
pe in mille millenis periculis, ac neceſſitatibus refugium & alylum eſt. Vide

ii,ncs zin Conſiderationem XXI. Serpens æneus in delerto exaltatus, typus Chriſti
ge! pulcherrimus fuit in cruce exaltati.
„₰ era . ⸗ . . 2.
,6 Pro Feſto Aſcenſionis D. N. Eſu Chriſti.
ten rN
ſunglit n6 Elevatis manibus benedixit eis, & ferebatur in cœælum. Luc. 24.
4 wonen Slae Divine, & in cœlum abiture Redemptor! ſi unquam aliàs certè hodie Cant. I.
ſerro di⸗ 6 tibi acclamo illud ſponſæ: trahe me poſt te. Quid nos orphanos deſeris?

dus pooll 11, Ginther unus pro omnibus. e 8 da

50

da ut mundo abrepti te in beatam patriam ſequamur! madi animis eſtote!
S. Bern. ſer. Auditores, dabitur ſequi Dominum: ſed quomodò? Qua via? Non aliàâ re-
71. in Cant. ſpondet Bernardus, niſi viâ crucis. Hinc ultimo adhuc momento, elevatis
manibus benedixit diſcipulis, ut ſignificaret benedictionem coœleſtem non niſi
per crucem obtineri. Vide Conſiderationem CL. Crux Domini noſtri JEſu
Chriſti caula omnium gratiarum, beneficiorum, donorum, ac benedictionum.

Pro Feſto SS. Trinitatis.
Paptixantes eos in nomine Patris, & Eilii, & opiritus ſanéli.
Matth. 2,8.

QVod maugulatio militum eſt ſub ſigna ducis, hoc nobis baptiſmus eſt,
nempe conſeriptio Chriſtiani ſub vexillum crucis. Hinc unà cum pro-
nuntiatione SS. Trinitatis in baptiſmo nobis Crux ultra decies confertur. Crux
noſtrum robur eſt, gladius & ſcutum contra hoſtes viſibiles & inviſibiles.

Vide Conſiderationem CXLVII. In cruce Domini noſtri IEſuChriſti omnis

Chriſtianorum gloria, & victoria conſiſtit.
Pro Feſto Corporis Chriſti.

Memoriam fecit mirabilium ſuorum miſericors & miſerator Dominus.
Pſal. 110.
Valcr. Max. R Esina illa Mauſolum virum ſuum ſupra omnes amorum fabulas, ultra⸗
que affectionis humanæ fidem amaſſe fertur. Hæc in violenti amoris in-
dicium ipſamet Maulſoli vivum & ſpirans ſepulchrum fieri concupiſcens ex-
tincti oſſa in cineres redacta, potione commixta bibiſſe narratur. Verum ce-
dant humana divinis: longe ardentiori affectu ſuum nobis amorem compro-
babit Dei Filius, cui non ſatisfuit in cruce cruentâ morte immolari, ſed in-
ſuper incruento quoque modo per manus Sacerdotum offerri voluit. Ut non
ſolùm per dilectionem, ſed re ipſa in illam miſceamur carnem, per cibum id eſici-
S. Chryÿſ. vur, quem nobis largitus eſt, ait S. Chryſoſtomus. Vide Conſiderationem
hom. 45. in CLVI. Sacrificium aræ crucis idem eſt cum ſacrificio altaris, non tantum in
