des quinque ejus SS. Vulnera ſunt præſignata. Obſerva hic modum,
anime mi, quomodo contra hoſtes tuos, mundum, dæmonem, car-
Ephſ. 6,rI. nem, paſſiones tuas &c. debeas procedere: Indue armaturam DEl, ut
poſſis ſtare adyersus inſidias dialoli ; hœc autem armatura alia non eſt, quàm
baculus S. Crucis & SS. Vulnera Eſu; audi Chriſtianum Poëtam:

Fide cruci: tota hoc pendet viltoria ſigno:
Hine Erebi clades: hinc animæque ſalus.

3. Et hoc eſt, ad quod poſtea David jam in regem Iſraelis inun-
us in ſuis pſalmis alluſit, dum ſæpiùs etiam in mediis periculis con-
Dlal. au. 44 ſtitutus decantare ſolebat: Etſi ambulavero in medio umbræ mortis: non ti-
mebo mala Et quare hoc, & unde tanta fiducia ac animi fortitudo in
Davide? Iple ſubjungit cauſam: Viga tua & baculus tuus, ipſe me conſo-
lata ſunt. S. Zeno ſermone de Juda ait virgam cum baculo deſigna-
re crucem, crux enim eſt virga & baculus paſtorum contra lupos,
canes

—

vitæ, & imminentis mortis ac judicii, hoc enim ſignificat Jordanis

unge
Hinn

Hünlyh
Idlshe .⸗
hfurls
aitg
eanl
rtihai

Paſtoricio
Certamen
de NoNn
glen nn
le mem, 6
tortctz6

ibi negvann
umati iocl⸗
ane ponter⸗
nulltis? Dr
t.O rih⸗

ACNNc⸗
Nehß
Adewodun
onennyne
atltemn D/
nonekg

:
ℳ.

en EEnls

is Neiols
rt nang

1 tunin ,

umne, 8
rue

Orux baculus infirmos firmant, 4 5

canes, aliõsque tartareos incurſus, unde præfertur Summo Pontifici,
Regi Apoſtolico, Patriarchis, primatibus regnorum, Archiepiſcopis,
aliisque in ſummis dignitatibus conſtitutis, ut ex illius intuitu ſciant
regere ſibi commiſſas oves & greges: Non, inquit S. Cyrillus Hiero-
ſolymitanus, pudeat nos orucis Satyatoris, ſed in ea potius gloriemur, abfit no 5. Cyrill Ca-
bis gloriarz. niſi in cruce D. N. F. C. techel, 1.
4. Eliſeus Propheta ubi viduæ pauperi oleum multiplicavit,
Giezi ſervum ſuum ad Sunamitidem hoſpitam ſuam amandavit, ut fi-
lium ejus mortuum ope baculi ſui revocaret advitam: Tolle baculum 4. Reg. 4.
meum in manu tua - - Et pones baculum meum ſuper faciem pueri. Fecit hoc ase
Giezi, & puer Sunamitidis non ſurrexit; venit ergo ipſe Eliſeus, &
incubuit per modum crucis expanſis brachäs ſuper puerum, &
oſeitavit puer leptiecs, aperuitque oculos, & revixit.
S. Auguſtinus per Eliſeum Chriſtum & per baculum ejus Domi-S. Auguft.
nicam crucem ſubaudit, Baculus, ait, ſine Eliſeo nihil ralebat, quia orux ſerm. Os. de
ſine Chriſto nihil poterat, opus ergo erat, ut qui baculum miſerat, ipſe deſcende- emg.
ret; Deſcendit igitur de cœlis, naturam humanam aſtumpſit, humi-
liavit ſe usque ad crucis patibulum, ubi incubuit ſuper mortuum,
quem propri ſuâ morte ad vitam novam refſuſcitavit. Ex quibus
patet, quòd omnis virtus ac dignitas crucis à Chriſto proveniat, qui
eam, ut inſtrumentum redemptionis noſtræ elegit, proprio cruore
divino ſanctificavit, atque per eam nos perditos Patri ſuo æterno re-
conciliavit: Paciſicans per ſanguinem crucis, ſive quæ in terris, ſive quæ in Col. I. 26.
ccœlis ſunt.
5F. Olim præcepit DEUS, ut Hebræi in Paleſtinam profecturi
priùs agnum paſchalem comederent, & inter manducandum baculos
in ma nibus tenerent: Renes veſtros accingetis, & calceÄamenta habebitis in pe: Exod. 12, 11.
dibus, tenentes baculos in manibus. Per agnum paſchalem agnum Eucha-
riſticum intellige, & per baculum crucem, hæc enim eſt baculus Chri-
ſtianorum ad eæleſtem patriam tendentium.
In nova Lege mandavit Chriſtus, ut diſcipulli ſui ad prædican-
dum Judæis & Gentilibus Evangelium excurrentes, baculos quoque
in manibus tenerent: Praæcepit eis, ne quidquam tollerem in via, nyi virgam
tantm, ut ſic expeditiores eſſent in itinere.
Anima Chriſtiana! grandis adhuc tibi reſtat via ad æternam pa-
triam, provide ergo tibi maturè de forti baculo, quo poſſis inter tot
animæ & corporis pericula ſuſtentari; Baculus hic alius non eſt
quàm SS. Crux: Sicut canis, ait S. Cyrillus, tunet baculam, ita damones
fugiunt crucem.

Marc. 6, 8.

S§. Cyrill. Ca-
techeſ. 4.

F S 6. Recor-

46 Conſideratio XII.

6. Recordor hic S. Petri Apoſtolorum Principis, qui S. Mater-
artpt num dilectum diſcipulum ſuum Epiſcopali dignitate inſignitum in
m. 14 Sept. Germaniam miſit, ut populis illius regionis ſacrum annuntiaret Evan-
gelium, quod & ſtrenuè fecit, dum Tungrenſes, Colonienſes, & Tre-
virenſes, aliõôsque finitimos populos ad Chriſti fidem perduxit; & cùm
præmaturâ morte obiiſſet, ut illa vinea Domini magis adhuc excole-
Cornel. in 4. retur, eum Sanctus Petrus Ap. per baculum ſuum à ſe ſubmiſſum, à
KReg. 4. 31. mMorte per ingens prodigium ſuſcitavit quadrageſimo poſt mortem die.
Plus Sancta Crux, cujus S. Petri baculus hic typum geſſit, quæ innu-
meros alios in peccatis demortuos ad vitam reſuſcitavit ſpiritualem &
æternam, unde canit Eccleſia in Officio de Sancta cruce: ad crucis
contactum reſurgunt mortui, & Dei magnalia reſerantur C&.
7. De S. Martiale referunt, quòd fuerit ille juvenis, de quo S.
Andreas Ap. ad Chriſtum, dum quinque hominum millia quinque
panibus, ac duobus piſcibus ſatiare voluit, in monte trans mare Gal-
Joan.6. 2. lilææ dixit: Ecce puer anus hic, qui habet quinque panes herdeaceos, & duos
aaaes⸗ E- Pſces. Hic ergo Martialis poſt Chriſti aſcenſionem in cœlumſe S. Pe-
piſcopi. tro Apoſtolo adjunxit, cujus diſcipulus factus, ab eo Evangelii præ-
dicandi causâ in Galliam miſſus eſt, ubi Lemovicenſes, Burdegalen-
ſes & Toloſanos ad Chriſtum convertit; & cùm civitas Burdegala
ignis incendio jam conſumenda videretur, baculus illius contra
ignem ſævientem oppoſitus mox omne incendium ſopivit.
Bagatta to. r. „imife quid legimus de baculo S. Urſi Epiſcopi, qui in civita-
& Vincent te Antiſſiodorenſi exortum incendium in momento extinxit. Item
Baralis in vita de baculo S. Cæſarii Ep. Arelatenſis in crucem formato legimus,
5. Cæſar, qui aéreas tempeſtates, fulmina, grandines à regione avertit. Et
quis ignorat in diœceſi noſtra Auguſtana, quanta DEus beneficia
per baculum paſtoralem S. Magni Abbatis Fieffenſis etiamnum ex-
hibere ſoleat, dum per eum ſerpentes, mures & glires, agros &
Brev. Rom. fruges perniciose infeſtantes, depellit, fügat, aut necat. De ba-
37 Noyvemb culo S. Gregorii Thaumaturgi perhibet Breviarium Romanum,
quòd ad ripam defixus, Lycum fluvium, campos perniciosè inun-
dantem, mirandum in modum ceêërcuerit, ut poſthæc terminos
non ampliùs effluxerit,„ qui baculus exinde non ſine miraculo vi-
rentem excrevit in arborem &c.
S. Si DEus talia ac tanta per baculos ſervorum ſuorum miſeris
mortalibus præſtitit, & etiammum præftat beneficia, quid, obſecro,
beneficiorum non ſperemus de baculo S. crucis, per quem Chriſtus
de diabolo triumphavit, & mortem ſuperavit in æternum? To-
Pias quondam Senior & Anna uxor ejus Tobiam juniorem, H
uum

sege

In
79

untininn.
lenlezt.
i
GCAuce
lbmiſſum,
nortemdie.
Iue innu-
kitualem &
K: A Ncie

8, Eelnos
inin game
1ns mnt-
leA e
elumtede⸗
jangeliſrr⸗
Burdeglen.
8Purdegal
jus contta
⸗
GiaN⸗
i. Wenn
t0 KN
e Nenit 1
Tos benefi-
etiumhimd-
Pires, l
Tnect Un
unm Mulm
erieienn⸗
hac terumg
e pitucul⸗

cin e/,
unc

1

Crux baculus infirmos firmans. 4 7

ſuum unicum, baculum ſenectutis ſuæ ſolebant vocitare: Ut quid te- Tob. 1I0. 4.
miſimus peregrinari lumen oculorum noſtrorum , baculum ſenectutis noſtræ, ſolati.
um vit noſtræ. Ego autem dico: O Crux veneranda, pretioſiſlimo
Chriſti ſanguine purpurata, in qua ſalus mundi pependit, tu es lu-
men oculorum meorum, tu baculus ſenectutis meæ, tu ſolatium
vitæ meæ, te millies, milliésque ſaluto & exoſculor. Ecce adve-
ſperaſcit apud me, & inclinata eſt dies vitæ meæ, mane ergo me-
cum, Domine, & Amor crucifixe, atque nunc in ſenectute mea ne
derelinquas me, inter brachia enim tua & vivere volo, & mori cu-
pio. Finio hanc conſiderationem cum Venerabili Thoma Kempen-Thom. Kemp-
ſt: Non eſt, inquit, ſalus animæ, nec ſpes æternæ vitæ, niſi in cruce. ſerm 20, 2d
1

Frax.
õsõä
CONSIDERATIO XIII.

Manipulus Joſeph ſtans ercctus in
campo, typus Chriſti Eſu in crucc exaltat.

Venienter autem venient cum ekxultatione, ortantes
manipulos ſuos. LPſal. 125. F.

I.

N E Joſepho Jacobi Patriarchæ filio Sacræ perhibent litteræ,
quôd aliquando mirabile ſomnium, non naturale, prout
explicant Sacri Interpretes, ſed à DEO ſic imiſſum habu-
erit. Videbat is tempore meſſis in fertili parentis ſui agro
manipulum, quem ipſe collegerat, proprio cvonſurgere mo-
tu, & inter alios erigi in altum, quem reliqui fratrum ſuorum ma-
nipuli prono in terram vultu adorabant. Audiamus ipſum loquen-
tem: Putabam nos ligare manipulos in agro, & quaſi conſurgere manipulum me-Gen. 37. 7.
um & ſtare, veſtrosque manipulos circumſtantes adorare manipulum meum
Per hunc Joſephi manipulum ſolum inter omnes ſtantem & e-
rectum Patres in ſenſu allegorico Chriſtum JESLIM in agro Golgo-
thæo in cruce ſtantem & erectum ſubaudiunt: Hoc inquit S. Ambro-
ſius, ſeriptum eſt de Foſeph, completum in Chriſto, quando Judæi in ejus paſſione S. Ambrol.
dicebant: Si Reæ Irasl eſt, deſcendat nunc de cruce, & credimus ei &. Qui lib de Joſeph
Sancto cap. 3.

4⁸ Conſideratio XII. .
Sancto Antiſtiti Mediolanenſi addo Cornelium: Hic manipulus Yoſephi,
ait ex Ruperto Abbate, eſt Chriſtus, quem omnes Legis & Prophetarum Le-
Riones, omnes Sancéti & Angeli circumſtant, & adorant.
2. Conſiſtit autem manipulus ex faſcieulis, ſeu culmis ariſtarum
frumenti, in quibus granum continetur, fertilitatis & abundantiæ
ſymbolum. Culmus erectus crux eſt, granum Chriſtus Crucifixus:
fie ipſe Dominus, cum ad mortem crucis ſe pararet, non dubitavit
Jean, Ia. 24. ſe grano frumenti afſimilare: Niſi ganum frumenti cadens in terram mor-
tunim fuerit, ipfſum? ſalam manet: Si autem mortuum juerit, multum fructum
afert. Hic adverte Lector prudens, quòcd granum frumenti multa
pati debeat, æſtum & frigus, ventum & pluvias, nives & pruinas,
raſtra & flagella, molam & ignem, donec panis mundus inveniatur.
En hic perfectiſſimumtypum crucifixi ESI, qui tanquam verumfiu-
menti granum longè plura ſüſtinuit, dum ſæpius in vita & paſſione 4
peccatoribus ventilatus, à Judæis in omnibus actionibus ſuis cribra-
tus, à Gentilibus flagellis percuſſus, & in mola crucis contritus fuit;
la. 53. 3. Attritus eft propter ſcelera noſtra. Denique cùm in terram & ſepulchrum
projiceretur, tertio die gloriosè à mortuis reſürgens mubktiplices, imò
§& Bernaxd. infinitos animarum fruétus protulit: Moriatur granum, ſunt verba S.
. 15. in Bernardi, & ſurgat Gentium ſeges: Oportet pati Chriſtum & ſurgere à mortuis,
& pradicari in nonune cjus pœnitentiam & remiſſionem peccatorum.
J. Mandavit quondam DEIIS, ut popufus Hraëliticus tempore
primæ meſſis ſibi manipulos offerret ſpicarum, ex quibus omnibus-
Sacerdos ſibi unum ſelegit manipulum, quem in altum per aliquam
perticam elevavit, & DEO in grati animi ſignum loco totius po-
Levite a3. 10, puli, aut communitatis obtulit: Cùm meſſuerins ſegetem, feretis manipu⸗
los ſpicarum, primitias meſps veſtræ, ad Sacerdotem, qui eleyabat ſaſriculum cor
ram Donuno. Et quare hoc?
Reſp. Petrus Beſſæus & alii, quòd per hunc ſpicarum manipulum
coram omni populo exaltatum, non alius fuerit adumbratus, quâm
pretioſiſſimus orbis Redemptor Chriſtus inmonte Golgothæoinligno
crucis exaltatus. Et ſicut quondam populus, ubi hune manipulum
ſpicarumin pertica elevatum conſpexit, in laudes & debitas gratiarum
actiones DEO ſoſpitatori ac conſervatori ſuo perſalvendas animatus,
& ſolutus eſt: Ita quoque faciant nunc Chriſtiani, ubi Dominum
ſuum in pertica crucis, vel in Saerificio Miſſæ per manus Sacerdotis
exaltatum & elevatum contemplantur, ut pro tanto, ac tam immen-
Rom. I3: 7. ſo redemptionis beneficio debitas DEO grates perſolvant: Cui hono:
rem, honorem. Er ſi quidem verè ac ſincerè amas Crucifixum Dominum
tuum, dic ſæpius, ubi crucifixum reſpicis, cum Pſalte regio: Adorem
eum

Crucifinus cur manipulus? 49

, eum omnes Angel Dei: Omnis terra adoret te, & pſallat tibi. Vel cum ſancta pal 95, s
Oiſtune. Matre Eccleſia: Adoramus te Chriſte, & benedicimus tibi, quia per Sanctam cru- Plal. 69.
cem tuami redemiſti mundum &. .
In 4. Mirum in modum gaudebat ille populus Israëliticus, ubi poſt
An tam longam 70. annorum captivitatem Babylonicam à Cyro Babylo-
5Cncin. nis domitore in libertatem cum regiis muneribus fuerunt aſſerti; un-
on dubitn de cum gaudio revertebantur in patriam ſuam, cantantes: In con. Pſal. 125. 1.
lerray . uertende Dominus captwitatem Sion: facti ſumus ſicut conſolati; Conſolati ſicut
Uun ſinchin Jacob Patriarcha, qui cùm audiſſet filium ſuum Joſephadliuc vivere,
nenti multx. & toti dominari .Ægypto, quem tamen jam dudum mortuum crede-
Kdwinns, bat & lugebat: Et rcvixit ſpiritus qus, & ait: Suffcit mihi, ſi adhuc oeöeph fii. Gen. 45. 28.
Sienunn. us meus viit, vadam & videbo illum Ita illi afflicti & omnibus ſpoliati bo-
Wvetumkn. nis lætabantur, ubià Cyro audierunt ſe eſſe liberos, & in patriam re-
AEr! verſuros. Prius cum in captivitatem tam remotam à Nabuchodo-
slibcide⸗ noſore Rege abducti funt, iter, campos & agros, quos colere debe-
contüingtit; bant, fletibus ac lacrymis reſpergebant: Eumes ibant, G lebant mitten-
AEenldne tes ſemina ſua, ſed nunc poſt expletos ſeptuaginta captivitatis annos, in
liploszin Patriamredeuntes, cum gaudio portabant manipulos ſuos: Vememes
int ſend aulem venient cum eraltatione, portantes mampulos ſuo.
Gin ini Oblſerva hic ſenſum allegoricum, agitur enim hie de liberatione
generis humani à captivitate diaboli per Chriſtum & huncCrucifixum
tempore ſacta, in cruce enim ab eo ſalvati & liberati imus: Manipulus ergo
—— Chriſti eſt Crux & cœtera ejus Dominicæ paſſionis inſtrumenta; Prius
derclguun Chriſtus iu vita & paſſione ſua ac Sancti ejus ſeminabantin lacrymis,
Noie. nunc cum exultatione portant manipulos ſuos, hoc eſt victoriarum
ſnt ni trophæa & palmas ab inimicis ſuis reportatas: Palmæ in mambus eorum. Apoc. 7. 8.

uſſtlinn Juvat hic etiam audire S. Auguſtinum & Hieronymum: Quiſeminant, Tirin. hicin
l inquiunt, bis bona opera, & maxim verbum Dei, metent in ſuturo manipulos meri- Pſal I25. 6.

zin toruin, & animarum, quas convertunt. Hoc tibi cape, mi Lector.
wmmmnte J. Veniamus ad exempla Sanctorum pro Chriſto crucifixorum. Nadaſ. z2. jan.
mbrunſ S. Silanus Muſicus, cum Chriſtum crucifixum conſtantiſſime prædi-
caret, àtyranno, ut fidem Orthodoxam abnegaret, varié tortus eſt,
une u

qui illum ſpinis ferreis juſſit coronari, in ligno, ceu in cruce diſtendi;

ebirgſ clavis ab ſudibus ferreis confodi „ ac tandem capite plecti, qui fine
5l mora abſciſſum caput ſuum in manus accepit, & fuper flumen ſicco
, WD pede cum omnium ſpectantium admiratione deportavit, atque in
nolls dali⸗ templo B. Virginis, ubi humari voluit, ad pedes S. Frontonis oran-

oKi, tis, depoſuit.
4 S. Betrus M. aliàs vocatus Palſamus, nomine & paſſione S. Petri Ganiſ. in Mar=
cuc, Apoſtoli imitator inſignis, cum pro Chriſti nomine & fide Catholica, rel⸗ . lan.
llen /9 Ginther Unus pro omnihus, G quam item Nadah,

50 Conſideratio XIII. Urucifixus cur manipulus?
quam Gentilibus prædicabat, juxta civitatem Aulanam anno Domi-
ni 290. ſub Diocletiano Imperatore cruci eſſet affixus, inter tormen-
ta lætus illud Davidicum decantabat: Unam petiaà Domino, hant requi=
ram, ut inhabitem in demo Domini omnibus diebus vitæ meæ. ⸗
Brev. Rom 88. Marcus & Marcelliamus fratres Romani, & operà S. Seba-
18. Junii & ſtianiad Chriſti fidem converſi, cum à Fabiano judice Romano com-
Martyrol. prehenderentur, & conſtantes in fidei conſeſſione permanerent,
Kom. grandi palo, velutin cruce alligati ſunt, & ferreis clavis in pedibus
confixi; in quibus cruciatibus cuùm Judexita eos interpellaret: Re-
ſipiſcite miſeri: & vos ipſos ab his cruciatibus eripite, læœta & unanimi

voce ac ore reſponderunt: Nunquam tam jucundò epulati ſumus, quàm hac li-

benter Eſu Ghriſticausà perferimus, in hujus amore nunc fixi eſſe cæpimus: utinam
tam diu nos hæc pati ſinat, quamdiu hoc corruptibili corpore veſtiti erimus. Qui
cùm Chriſtum laudare non cefſarent, ejusque divinas laudes diu no-
túùque canerent, per latera crudelibuslanceis, ut ſic Chriſto eſſent
ſimiliores, transfixi ſunt, &ita ad cæleſte regnum glorioſi migrarunt.
Martyrol. Quibus adjungo S. Apollonium, qui Iconii ſub Judice Perennio,
Rom & Græ-poſtquam Chriſtum & hunc crucifixum Gentibus magno cum Zelo
cum, t0o, Jul prædicaſſet, à paganis tentus, variè vexatus, ac tandem cruci ſuf-
ſixus eſt, ad quam gaudens venit, & per eam inſigne martyrium con-
ſummavit. O Chriſtiani omnes, qui de Chriſto Domino nomen par-
ticipamus, quidagimus? Adoramus crucem, & horremus crucem;
adoramus in Eccleſiis, & horremus in propriis ædibus. Ecce iſti
Sancti cum gaudio amplexati ſunt crucem, tanquam manipulum à
DEO ſibi deſtinatum, ſed tandem venerunt cum exultatione, portantes ma-
nipulos ſuos. Et quomodo tu, anime mi, venies in cœlum, ſirefugis
crucem? non ſic proderit nobis eſſe Chriſti diſcipulos, niſi vivamus
& moriamur in cruce; tunc de nobis illud verificabitur: Penien-
tes autem venient cum eWiltatione , portantes manipulos ſuos.

mumohom. .„ : .

Wammen. 3*

(O-GB⸗

.

S
S2.-
☚
G.⸗

EEEE e
Aν π °ο οιοοι οα¾ ο ον οααℛ °μο ο°⁵°%6

SSHH

„

6.
S
6
S

inſkni

. CONSIDERATIO XIV..
e Rubusardens &incombuſtus, quem

hhpeiii Moyſes vidit, crucem Dominicam præ-
un de ſignavit.
Mrih ,
ARα⅓⁰ . . » .„ „ .
vn Fadam, & videbo viſionem hanc magnam, quare non
imu. C comburatur rubus? Exod. 3. 3.
audescdiun⸗
Ohrihocke T.
olimigar. , , 1
lice Peremid um Moyſes tum temporis adhuc vilis opilio gregem ſuum la-
no cumiN nigerum in fervore diei & in æſtu meridianæ lucis ad interio-
ncruciſdt „Ta minaſſet deſerti, utibidem non tam optatam umbram,
mmriun . quàâm & opportunumpabulum, quod ejusmodi rubi & du-
vomenpur . mi ovibus præbere ſolent, inveniret, ex improviſo adver-
rucen, tit, quod rubus quidam in monte Horeb ſponte ſuâ arderet, & nullo
u l modo ab ignis combureretur flamma: Vadam inquiebat, & videbo viſin- Exod 3. 3
– nem hanc magnam, quere non comburatur rubus? Et ecce cuùm propiäs ad "

hoc inſolitum accurrit ſpectaculum, ſubitèò per divinum jubeturora-
lum, Kicik culum, utretrocedat: Ne appropies buc: ſolve calceamenta de pedibus tuis.
H 4 Et quare hoc?
, Nin Reſp. S. Gregorius, quòd per huncrubuminigneprorss illæ- S Gregor-
dor: n ſum & incombuſtum Chriſtus & hic Crucifixus fuerit præſignatus; lib 28. Moralt
lusfun ita & Cornelius, à Lapide: Verbum Dei, ait, in tubo, eſt Verbum Dei in Cap. 1. Cor-
uce , qnis utrobique inter ſpinas, videlicet immonte Horeb in figura, & Nl, hic.
in Calvariæ monte infigurato, ubi in veritate inter ſpinas extitit, &
immenſo charitatis igne erga genus flagravit humanum, ac etiam-
num flagrare pergit, dum miſeéris, & ægris mortalibus per virtutem
8. Crucis ubi que terrarum innumera divinæ bonitatis ſuæ exhibereſo-
let argumentæ.
2. Præcepitautem Deus Moyſi, ut quantocyùús ob ſanctitatem
2 locicalceos ſuos exueret: Solve calcæsmentum de pedibus tuis. Et quare hoc? Exod 3, 5.
Reſp. Ut ſic debitam divinæ Majeſtati ibi in rubo præſentiexbiberetre-
verentiam ac ſubmiſſionem. Secun ut ſimilis eſſet cœteris Hebræis
. 8 2 in

e, mmteme

Hebr. 1I. 25.

S Bernbard.
ferm in cap.
12 A p'/.

Pſal 73. 12.
Exod. 3, 2.

52 Counſideratio EIV. .
in «tgypto, qui in illa Pharaonica ſervitute, tanquam ſervi incede-
bant nudipedes?; calcantes lutum & paleas. Tertiò ut inciperet por-
tare improperium Chriſti, quia in pluribus erat figura Chriſti: Mags e-
Ilgens affigit cum populo Dei quam temporali peccati habere jucunditatem & . Quar-
t& ut oſtenderet illi Deus: Quiadregnum æternum diſcupit venire,
per cruces & paſſiones, per ſentes & tribulos, quibus ille deſerti Iocus
abundabat, mudis ac cruentis incedere debeat pedibus: Et ſi calcea-
menta ex pellibus animalium mortuorum fiunt, iſti terreni & carnales
reliquendi ſuntaffectus illis præſertim, qui Chriſtum Crucifixum vo-
lunt ſectari; proinde non immeritèò D. Bernhardus: Verumtamen, in-
quit, ſome cazeamenta de pedibus tuie, & involueræ pone car nahum cogitationum, ſi
accedere concupiſcis, videlicet ad hunc rubum myſticum in Calvarie
Monte præ nimia in nos charitate ardentem, & tamen incombuſtum.
Quod exemplum Moyſis etiamnum hodie imitantur omnes boni
Chriſtiani, dum in terra Sancta ſtationes crucis viſitantes, priùs om-
nes calceos ſuos deponunt, & ſic diſcalceati in animo contrito ac hu-
miliato Calvariæ montem conſeendunt, in quo pretioſiſſimus Salvator
noſter operatus eſt ſalutem noſtram in medio terræ.
3. Ardebat autem ille rubus Moſaicus, & nullo modo combure-
batur à flammè, ſed potiùs perignemreddebatur illuſtrior: Videbat quòd
rubus arderet, & non combureretur. Et cur non erat combuſtus? Noſce ex
hoc figurante figuratum: Verbum Dei in rubo, ait Cornelius, erat Verbum
Deiin cruce, ita & S. Gregorius & alii, ergo rubus ille præſignabat cru-
cem, cujus particulæ & ſegmenta nunc per Chriſtianum orbem di-
ſperſa, etiamnum hodiè inigne manent illæſa, hinc antiquiſſimus mos
erat, quòd ſacræ Dominicæ crucis particulæ per ignem probarentur,
ex quo verum ac genuinum SS. Crucis lignum etiam inter medias
flammarum furias permanebat illæſum, & econtrà particulæ ſubrep-
titiæ mox in igne redigebantur in cineres. Pro confirmatione hujus
veritatis aliquas in medium proferamus experientias. .
4. Anno I614. 13. Septembris Brixiæ in Tyroli in Eccleſia Cathe-
drali in præſentia plurium illuſtrium Perſonarum in igne probata eſt
aliqua SS. Crucis particula, quæ in mediis flammis illæſa inventaeſt.
Teſtimonium Reverendiſſimi Officii Vicariatůs, quod ad manus ha-
beo, hic ſubjungo.
„Nos Hieronymus Otho Agricola J. U. D. Cathedralis Eccleſiæ
„Brixinenſis Canonicus, Scholaſticus & Præpoſitus ad B. V. nec non
„Reverendiſſimi ac Sereniſſimi Principis ac Domini, Domini Caroli
„Archiducis Auſtriæ &c. Epiſcopi Brixinenſis in Spiritualibus Vica-
„rius Generalis notum facimus, qualiter quædam particula ligni S.
. „Crucis,

7

umniirege
ntpor.
C gler
euptk,
eCelent
Et cale.
&car
eifzum ro.
Unttnen, in.
tinnint, 6
CN
RcOrcboſkon⸗
1 Olmnes M
tes, Phinhn
ntritoach
limus alfn

Nocombe⸗
r: Nillcgl
59 Me
, d eri
igndatcrd⸗
n ern
unon

. n6
nign ⸗
Aeſuimen.
lnod AUnmmd

,eHedrod,
„thete 8
ae

Rahut ardens ſgura Erucifixi. 5
„Crucis, quam Nobilis Dominus Joannes jacobus Niefferlin Agens
„ſeu Factor D. D. Fuggerorum in Schwaz Nobili Domino Jacobo Söl-
„len ab Aichbergin Neuhauſen præfati Sereniſſimi Archiducis Con-
„ſiliario Aulico & Feudorum Præfecto elapſo menſe Junio dono dedit,
„per ignem in præſentia tum Sacerdotum, tum Sæcularium probata
„fuerit, & in hoc igne prorsuùs illæſa & intacta permanſerit. In cu-

„jus rei fidem prætacto Domino Niefferlin teſtes præſentes litteras

„noſtro Vicariatûs ſigillo munitas dedimus, datas Brixiæ die 13.
„Septembris Anno 1614.
Hieron. Otho Agr. Vicarius Gener. m. p.
Chriſtophorus Buechberg ex Mandato. m. p.

Hanc ſacram crucis Dominicæ particulam IIluſtriſſimus & Ex-
cellentiſſimus S. R. I. Comes ac Dominus, D. Antonius Joſephus
Fuggerus, ad quem per paternam hæreditatem devenit, pretiosâ hie-
rothec invelutam, & auro gemmisque ornatam Eecleſiæ Biberba-
cenſi in perpetuum munificentiæ ſuæ mnemnoſynon conſignavit, at-
que reliquit.
5. Refert Paulus de Eſpinoſa, quèd à Sereniſſimis Hiſpaniarum In Hiſtoria
Regibus D. Alphonſo deFoneſca Hiſpalienſium Archiepiſcopo quædam Hiſpal. Hib. 6
particula Dominicæ crucis fuerit donata, qui eam, dum Miſſam Pon- cap. I.
tificalem celebravit, ut veritatem probaret, in accenſumignemim-
mitti juſſit, in quo non ſolùm integra & illæſa reperta eſt, ſed & ſua-
viſſimum odorem tumintra, tum extra Eccleſiam efflavit.
Severus Epiſcopus UItrajectenſis Anno 1431. hujusmodi 88. Bagatta lib. 2
Crucis particulam in Eccleſia Dordracenſi in Hollandia inventam co- cap 1. ſect 9
ram multis teſtibus præſentibus in ignem conjecit, ex quo pariter cum
ſumma omnium præſentiumadmiratione illæſa extracta eſt.
. S. Anno Coloniæ Agrippinæ ſimile quoddam fruſtum crucis Do- Idem.
minicæ ter inigne probavit, & ſemper à flammis integram & illæſam
recepit.
Similem eventum B. Albertus M. expertus eſt, qui à S. Ludo- sSandæus in
vico Galliarum Rege inſignem quandam 88. Crucis Particulam dono ſuo Stauroph.
accepit, quæ tertia vice experimento ignis probata, & ſemper inte- ſol. 143.
gra inventa eſt.
6. Viennæ in Auſtria in aula Cæſarea adhuc hodiè religiosè aſſer- Nadaſius S. J.
vatur & colitur quædam infignis Dominicæ crucis Particula, quam in Epiſt. De-
Ferdinandus III. Rom. Imp. in pace & bello ad cor appenſam devo- Aesrori a4
tiſſimè geſtare ſolitus erat, & antequam bellicum ſignum ad arma & in Ann
Prælia dari juſſiſſet, ſemper hac S5 15 particulà ſe piè ſignans, inre. nis Dei.
3 Ppid

54 (Couderatio XIlV. Rubus incomluſtus iypus 5S. Crucis.

Pidè in hoſtem ruit, & in hoc ſigno feliciter eum profligavit. Acci-
dit, ut die 2. Decembris Anno 1668. de nocte ſæviſſimum in aula no-
va Cæſarea Viennæ oriretur incendium, ubi pars magna palatii flam-
mis conſumpta eſt; Et ecce aliis rebus igne vehementi devaſtatis,
ſæviſſimus Vulcanus ſoli huic S. Crucis aſolæ pepercit, quæ inter car-
bones & ignitos cineres, ubiaurum, argentum, ſtannum, ipfüm-
que ferrum diffluxit, poſt quinque dies non ſine ingenti Viennenſium
admiratione illæſa inventa eſt, quod memorabile factum Reverendiſ-
ſimus ac Celſiſſimus S. R. I. Princeps & Epiſcopus D. D. Wildericus
Epiſcopus Viennenſis publico diplomate confirmavit, & Clemens
IX. P. M. ad inſtantiam Sereniſſimæ Imperatricis Eleonoræ inmemo-
riam hujus miraculi celeberrimam Congregationem ſub Titulo. S.
Crucis in aula cæſarea inſtituit, quam plurimis indulgentiis & Eccle-
ſiaſticis theſauris locupletavit.
7. Mitto ſimiles plures & prodigioſos eventus, quibus addo,
nèd lignum S. Crucis Dominicæ non tantùm in igne illæſa manere,
fed & incendia exorta mirificeè extinguere ſoleat. Ita S. Gregorius
Turonenſis ſimili crucis particulâ, quam è collo pendulam ad cor ge-
ſtabat, ſæœviſſimumincendium momento extinxit, mirantibus omni-
bus quòdligno extingueretur ignis.
§. Paulin. Ep- Sic & S. Paulinus Epiſcopus Nolanus exiguâ SS. Crucis aſtulâ feu
Nol. in Natal ſegmento defracto in medias incendu flammas injecto, totum ſine
X de S. Feli:. mora incendium in urbe Nolana reſtrinxit & extinxit, unde ipfe ſeri⸗
es M, pfſit:

Dauroulr,: e.
I. tit. 34. H.

Vicerat ignis aquam? nos ligno extingnimus ignem:
Duämque aqua non poterat, vicit brevis aſola ſZammam.
Ex quibus agnoſces, quàm bene conveniant Rubus incombuſtus &
Crux Dominica:
Ut Rubus in flamma: dic Crux illæſa triumphat?
Hanc coley te deygiis eximet inde rogis,

Mmuun, 1
Viennenin.
Rercrendl.
Wilgeriens
&Clemens
Neinmemo⸗
Wdwa.
NisK N.

goidus 1en
eillelaumanen,
16. Crepyin
lamadcorge
Antibusonmnl⸗

Ees aſtultlen
tonunn ne
nde ile ſC⸗

dem:
enmtn.
incombulnt

44*

typum haberent divini illius Agni, per cujus ſanguinem à ſervitut

(„°

ES ee eeee Sr S. S. Ee A. A.
* * S W R NW ſ % ,„
B 2 . e.

CONSIDERATIO XV.

Agnus Paſchalis, item Matutinus &
Veſpertinus typus fuit Chriſti Eſu crucifixi.

4
R .
S

In libro vitæ Agni, qui occiſus eſt ab origine mundi. A-
Poc. 13. .

I.
um Deus T. O. M. Hebræos diu ſub graviſſimo Ægyptio-
rum jugo preſſos, tandem à ſervitute ſtatuiſſet redi-
mere, eësque in optatam aſſererelibertatem, voluit,
ut priùs ante egreſſum ex .Ægypto univerſa multitudo
in Iſraél pro tempore Paſchali in plenilunio Agnum
quemdamimmaculatum ſibi immolaret? Tollat unu quie Exod. 12. 3.
que agnum perfamilias -- Immolabitque eum univerſa multitudo ſihorum Iſrael ad veſ-
peram, cujus ſanguine cuncti patresfamilias poſtes domorum ſuarum
& fuperliminare ſui oſti, prout bene obſervat S. Cyprianus, in for-S§. Cyprias.
mam crucis aſpergebant, ne Angelus vaſtator pertranſiens, & pri- l. 2. teſtimon.

mogenita .gyptiorum percutiens, Hebræis noceret, & ut inſuper coorr⸗ Ja-
⸗ *ι c. 71.
e

diaboliea & à morte perpetuaſuo tempore eſſent redimendi: Erat au-
tem vobis ſanguis in ſignum in ædibus, in quibus eritis: & videbo ſanguinem & tranſi-
bo vos, nec erit in vobis plaga diſperdens, quantlo percuſtero terram .gpti.
2. Modus autem, quo hunc agnum immolabant Hebræi, erat
iſte: Imprimis quærebatur agnus integer absque ulla macula, ſcabie,
vitio aut morbo, idémque maſculus, quia hic præſtantior fæmella eſt,
qui agnus debebat eſſe anniculus, velagens annumunum, dum per
hoc ſpatium agni ad perfectam ætatem adoleſcunt; Recipiebatur verò
quatuor diebus ante immolationem à patrefamilias in domum, u ex
frequenti aæſpectu, ait Hic Rupertus Abbas, occaſionem haberent, inter ſe ſer- Rupert. hic.
mocinandi de redemytione ſua ex EÆgpto. Exinde ſerto viridi in collo orna-
batur, ac ſollicitè ab omni etiam leviſſima macula abluebatur; de-
mum

56 Conſderatio XV.
mum die defeinatâà cirea veſperam, cùm ſol adoccaſum declinaret,
pedibus ligatus, in lignea pertica fuſpenſus, cultro jugulatus, ma-
Gtatus & excoriatus fuit, cujus cruore poſtes domorum in forma cru-
cis intingebantur, per agni verò medium corpus quoddam veru lig-
neum & oblongum infigebatur, pedibusque prioribus bacilli in mo-
dum crucis, tanquam lignum transverſum immicttebantur, ſie lento
igne toſtus eum panibus azimis & lactucis agreſtibus feſtinanter co-
medebatur. .
En Lector prudens, hic inſignem typum Chriſti Eſu, tanquam
manſuetiſſimi & immaculati agni pro nobis adlanienam & victimam
raptati, in torrente Cedron abluti, ſerto ſpineo coronati, & tan-
dem in veru ligneo crucis igne divini amoris aſtati. Juvat hic audire
§. Juſtin M. S. Juſtinum Martyrem; Quòd agnus, inquit, Paſchalis sſſari jubetur, cruti-
in ſermone ſgendum Chriſtum ſign fisbut, ſiquilem agnus m crucis formam expanſus aſſabatur,
cum Tripho- alter enim relctus paxillus ab imo asque ad caput trajiciebetur, alter verd transyerſus
ne Hebræo. per occiput, cui armi agni alligebantur &.
3. Et hoc eſt, ad quod alluſit Chriſtus Dominus, cùm ante paſſio-
nem ſuamduos diſcipulos, Petrum ſeilicet & Joannem in civitatem
ſolymæam ablegavit, ut ſecundum legem Moſaicam ſibi & cæteris di-
ſcipulis ſuis pararent paſcha, & ante adventum ſuum agnumannicu-
lum & paſchalem, per quem toties præfigurabatur, ſecunduùm præ-
Matth. 26. ſeriptum ritum mactarent, & ad eſuùm diſponerent: Et fecerunt diſcipu-
19. ni, ſicut conſtituit illie 7 Eſus, & pararerunt paſcha. Quem typicum agnum in
veruaſſatum & menſæ appoſitum, ubi pientiſſimus orbis Redemptor
Chriſtus conſpicatus eſt, quis dicet, quo affectu & anirni teneritu-
dine eum Patri fuoæterno, & in hoc typoſe ipfum, tanquam agnum
immaculatum & incontaminatum craſtinâ luce pro tatius mundi ſa-
lute in cruce immolandum obtulerit? in eo, ſubintrar hie Cornelius à
Cernel. hic. Lapide, quaſi inviva ſui imagine intuebatur ſuam crucißixionem, in qus ipſe ſimili
madodſtendendus, clavig afigenaus, & igne tum doloris, tum amoris poſtero die af-
ſandus erat in cruce.
4. Nec ſolùm per hanc cruentam agni paſchalis victimam voluit
æternus Pater præſignari dilectiſſimum Filium ſuum ESIINM ſuo tem-
pore pro mundi ſalute cruci affigendum, ſed & quotidie ſimile ſacrifi-
eium mane & veſpere per ſimilem agnum incontaminatum ſibi voluit
in lege præſentari; unde libro Exodi præcepit, ut ſingulis diebus ſi-
bi in altari, tanquam perpetuum ſaerifcium agnus quidam immacu-
latus manè in ortu ſolis, & veſpere in ejusdem occaſu pro publi-
ca & communi populi ſalute immolaretur: Hoc eſt, quod facies in al-
Exed. 29. 338. tari: Agnos anniculos duos per ſingulos d'es jugiter, unum agnam mand & al-
terum

in Agnus legalis iypus Crucifxi. Nz
llakot,

—ꝗæjy teriun veſpere. Et hoc erat „de quo Pſaltes regius toties in pſalmis ſuis
Untidn. mentionem fecerat „Saorificium Matutinum & Veſpertinum, quod
Odcand in. publicis Hebraici populi immolabatur & offerebatur impenſis, ubi
Shmh. agnus ille offerendus priùs in piſcina probatica ab omni ablutus erat
Utir, ſ immunditia, dein à Sacerdote jugulatus, ab inteſtinis & ſanguine
ACunanteres mundatus, ac denique in veru ligneo aſſatus, DEO vitæ necisque

Domino in gratiſſimum oblatus eſt holocauſtum. Interim populus

ſi, ungun circumſtans preces ingeminabat in cœlum, ut hoc Sacrificium

ridinan gratum & acceptabile fieret apud DEtIM.
Ni, Atn⸗ Obſerva hic iterum, Lectorprudens, ex hac figura figuratum
Fein. & ex umbra veritatem; Et quem, obſecro „ hic aghus legalis
Bihtem, d⸗ alium præſignavit, quàm Chriſtum ESIIM & hunc crucifixum?
ifuſp he Qui ſummo mane, hoc eſt „ jam ab ipſa mundi origine pro pec-
“ Pen caatis veterum Patrum immolatus, & demum in mundi & vitæ

veſpere in ara crucis oblatus eſt? Unde recte Propheta Apocalyp-
ticus: Qui occiſus eſt ab origine mundi, non in ſe videlicet, ſed in ſuis fi- Apoc. 13. 83

H guris ac typis, quia jam ab æterno à DEO erat decretus, præſeitus &

IIn H prædeſtinatus, ut mnundum ſuo tempore in cruce redimeret. Audi
etende K hic S. Paulimum: Ab mmo ſeculorum, inquit, Chriſtus in ſuir patitur C& S. Paulinus
mnumanh triumphat: In Aeel occiſus eſt à fratre: In Noz wriſus à fho: i Abraham pere- Ep. 27 ad
ndimpe. gnatus: i Ilasc oblatus: mm lacob famulatus: In Foſeph venditus: In Moyſe Abrum.
