atim. fſima Ecoleſiæ Sacramenta, ſine quibus ad vitam, qua pera vita eſt, non intra-
Chrſo . tur. Ecce quomodo eriam in hoc oſtenderitzelum ſalutis noſtræ, quia
Oſtlt ex crudelitate etiam, quam milites in eum exercuerunt, noverat im-
lbatet Cril. menſum elicere theſaurum, videlicet 8S. Sacramenta, quæ noſtras ſan-
thlſpt, ait Gificant animas. Ideoò cum clamore valido expiravit animam, ut lu-
Venio aala, craretur animam Centurionis, hominis gentilis & increduli: Viden: cen. Marc, 15,39.
turio, qui ex adyerſo ſtabat, quèd ſic clamans expiraſſet, ait: Verè Elius Dei erat
Tri Uran Ve. Ideò in corpore glorificato SS. quindque Yulnerum ſtigmatareſer-
A flnse. vare voluit, quia prævidit unum ex Diſcipulis ſuis futurum incredu.
Mpaledh lum, neque etiam ſibi reſurgenti crediturum: NWiſß videro in manibus ejui Jo. 20, 25.
nobis enucertr⸗ Exruram clavorum, & mittam digitum meum in locum clavorum, & mittam ma-

num meam in latus ejus, non credam. Supra quod pereleganter S8, Joan.

7e, Inguih auft Paeiz. 13 1. . — 21
, mgin Chryſoſtomus: Conſidera, inquit, Dominatoris clementiam, qualiter & pro

oirt⸗ Co B
anen ſee anima oſtendit ſeipſum vulnera habentem, & accedit, ut ſalyet ilum, Di-
Nyulis i ce ex his zelare ſalutem animarum,

Bößißiibi5t i 5abi Pi ibihihbii
B CONSIDERATIO C.

unus: guantn
Mmn Moritur] Eſus, vita noſtra in cruce, & in

4. Qnnce Rr⸗

,6 mfil Patris manus commendat ſpiritum ſuum.
pirittein l .
ue⸗ Ekxt clamans woce magna O Eſus ait, Pater in manus
3 , . 4.2 .
aitudn mmas commendo ſpiritum meum. Et hac dicens,
. zeeri R zm ,,7
4 n Xpiravit, Luc. 23. 46.
eriin i I⸗ .
lln in petn 1 Avid cùm moraretur in deſerto Maon undique ab hoſtibus
Etue⸗ nile circumcinctus, & exercituR’ egis Saulis ex omni parte ad eum
cueturte * erdendum diffuſo, ita ut nullus ei pateret effugii locus, ocu-
tuumten , os ſuos ad cœlum humiliter levavit, poſtulans impenſiſſimè.
mtunme e ut Deus animam ſuam ex hoc miſero ergaſtulo liberare Gig-
Born Uaretur, ut ſic ungues de'monum & hoſtium huic prædæ avide infi-

dian-

276 Conſideratio C.

Plal. 30. 6. diantium poſſet evadere: in quem finem ad DEum exclamavit: In
manus tuas commendo ſpiritum meum.-
David ſicut in pluribus, ita etlam in hoc typus Chriſti fuit in
ſummis doloribus ac perſecutionibus in cruce paulò ante mortem cla-
Luc, 23. 46. More valido ad Patrem elamantis: Pater in manus tuas commendo ſpiritum
meum. Hic locus Pſalmi trigeſimi, ait Le Blanc, de Chriſto eſt, qui cùm
omnia aliis diverſis tradidiſſet, Apoſtolis pacem, tortoribus corpus, ini-

micis veniam, latroni paradiſum, Joanni Matrem ac viciſſim Matri

oannem, militibus veſtes &c. reſtabat ſola anima, ſed omnibus lon-
g præſtantior „quam Patri teſtamentoſuo legavit, ut filialem de Pa-
tris benevolentia & amore fiduciam declararet, & ſic indicaret libenter
ſe mori, eique offerre animam tanquampretium noſtræ redemptionis:
1. Cor. 6. 20. Empti eſtis pretio magno. O infinita charitas!
2. Gedeon Hebræorum Dux fortiſſimus hoſtiles Madianitarum
copias clamore fugavit, atque devicit, cujus cum trecentis ſuis militi-
bus armatura fuit gladius, lampas in vacua lagena, tuba & clamor una-
Judic. 7. 18. Mimis: Quando perſonuerit tuba in manu meæ » vos quoque per caſtrorum circui-
Cornel. in tum clangite; & conclamate, Domino, & Gedeoni. Gedeon, ait Cornelius,
M. . 3. typus Chriſti fuit, lagena confracta ejus humanitatem deſignavit in
cruce per tot vulnera confractam, lampas ardens in lagena incluſa ,
erat immenſa illius charitas, tuba Verbum Dei, idcircò clamans expi-
ravit, quia Verbum erat. IIle hoſtiles debellavit copias, Chriſtus infer-
nalem exercitum: Non ferro, ſed ligno. Prout ait S. Auguſtinus; Et
Luc. 23, 46. cùm iam ageret animam, clamans voce magna: Pater, aiebat, in ma⸗
nus tuas commendo ſpiritumi meum. Hæc morientis Redemptoris in cruce
ſuprema fuit oratio, unde Evangeliſta: Et hac dicens expiravit:
Pater, dixit, in primo verbo dimitte illis, ò quale ſolatium pecca-
toribus verè pœnitentibus: Pater, dixit in ultimo verbo, in manus tuas
commendo ſpiritum meum. Oſolamen omnibus in Chriſto morientibus.
Adverte, Chriſtus ſtans coram Judicibus magna ex parte ſiluit, cum
morte congreſſurus clamavit, ae ſi diceret: Ecce hic eſt capitalis ho-
Eant. 8.6. ſtis meus, hic mihi debellandus, mors & diabolus: Fortis ſicut mors di=
lectio, dura ſicut infernus amulatio. Et ecce uterque horum hoſtium devi-
Qus eſt; Vicit Chriſtus, & victoriam morte conſignavit, ac promul-
gavit illam ſub ipſum e vita diſceſſum: Mors mortua tunc eſt in ligno quan-
do mortua vita fuit. .
Habac, 3, F. 3. Recte Habacuc de Chriſto in cruce moriente: Ante faciem ejus
ilit mors: Egredietur diabolusante pedes ejus. Obſerva: Chriſtus, prout di-

Rum eſt, in crucemortem & diabolum debellavit, eôsque ante ſe in

367.

Coloſſ. 2. 4 triumphum duxit: Er expolians principatus & pofeſtates, traduxit sonden-

Den

An nmſu/
Nimamna h
n ſotant; hn
eradurdii

“
ſeiete Gerl

S

Arlunenn ni
,6enm6 1 o
unrtoneg ar, gutt
Ingetede Andn!
unstua nntene
ur, Aoctltlih
(olnmnencare, Mun
Iu& Mö atenhn
Veſmtim innt

4

Gexitteehm cun A
Dhhniirdr IuteDomn
1SCNeofiinn
Nchen dlann
Minmm Knne,ahürel
Dirt men mutn
more Miaunen
funmeun. buurelech
ncdl &oradzgetr
Alinan ue rintn
aineigeiiien
a. Chmmgg
epeccann
tnglummm,

n Uient,

NsCriit
Ante IMnteh,
16 nmalc
iſeo el, Ji
ibuscor Ur
Ficiſin M
elommibus or⸗
blilen de Pr.
indienerihenter
rrtelemins

lles Mledianunm
ktecentis önlt⸗
uba & camorur
nriſmmnanie
Nait Cornelic,

n Celonayit in

gena tMolli,,
Clamans ex .
Chritminket⸗
Naiglimds;
19 WCnd) in
demptnisnenn
Mirorit:
gle lolatiumpege⸗
rbo, in n
ricto mortrin
parte ſi
ic el d⸗ .
Lorti /⸗
runkotten
*
mavit;, e
Mcsfvnl
te: A ⸗
. 7
CPrinogie

De moöorte Chriſti Crucifixi. Vy.

der, palàm triumphans illos in ſemetipſo. De morte ait S. Athanaſius: Mor
Chriſtum metuens, ad ipſum non au debat accedere ,»Chriſtus autem inclinato capite
eum vocayit; Diabolus verò ſtabatà dextris Crucifixi Redemptoris, ob-

ſervaturus an aliquod peecatum vel minimum per totam Chriſti vitam

poſſet deprehendere &α quia nihil invenit niſi propriam confuſionem,
quantocyuùs ab illo diſceſlit. Accedamus nos, anima Chriſtiana, ad
morientem Eſum per piam contemplationem, & diſcamus ab eo,
quomodè pariter animam noſtram in manus Patris commendemus.
Hine recte dictus S. Athanaſius: Cum in cruce dicit: Pater in manus tuas com-
mendo ſpiritum meum, in eo omnes homines apud Patrem deponit, ac commendat
per ipſum & in ipſo vivificandos: Membra enim ſumus, & multa iſta membra
unum corpus ſunt, quod ipſum Eccleſia eſt. Ommnes ergo in ſe Deo commendat.
Unde recté Sancta Mater FEccleſia ſtatuit, ut quotidie ille Verſus: In
manus tuas commendo ſpiritum meum in Completorio ſub noctem canere-
tur, ut doceret nos, quando cubitum imus, animam noſtram DEO
commendare, quia multis de nocte ex catharro, fuffocatione, apople-
xiâ & aliis accidentibus ſubitaneæ mortis occurrunt pericula. Quem
Verſum etiam uſurpare ſolent moribundi. S. Raymundus de Penna-
fort mortuus eſt in iisdem verbis in manus tuas Domine commendo
ſpiritum meum, item S. Nicolaus Epiſcopus, de quo Eccleſia: Suſpi-
ciens in cœlum, cùm Angelos ſibi occurrentes intueretur, illo pſalmo
pronuntiato: Inte Domine ſperavi, usque ad eum locum, in manus
tuas commendo ſpiritum meum, in oœleſtem patriam migravit. Item
S. Ludovicus Galliarum Rex pientiſſimus, S. Baſilius & innumeri alii;
utinam & nos, optime Lector!
Dixit autem moribundus Salvator noſter hæe verba cum valido
clamore: Et clamans voce magna JEſusait: Pater in manus tuas commendo ſpi-
ritum meum. Et quare ſic clamans expirare voluit? N. I. Ut ſuam & vi-
vendi & moriendipoteſtatem orbi teſtaretur, prius enim dixerat: Ego
bono animam meam, ut iterum ſumam eam. Nemo tollit eam à me, ſed ego pono
eam à me ipſo; Poteſtatem habeo ponendi eam, & porteſtatem habeo iterum ſumen-
dieem. Clamans expirare voluit. 2. Ut animis noſtris intonaret; quo-
usque peccata noſtra ipfum deduxerint, ad iniquos judices;, ad cruen-
tam columnam, ad ſupplicii locum, ad funeſtam crucem, ad ipſam
mortem. Clamans expirare voluit. 3. Ur doceret quàm vehemens
ipſi dolor fuerit tam exterior, quâm interior; de dolore exteriore ait
Propheta: Si eſt dolor ſicut dolor meus y ſed non minor fuit dolor interior;
cùm prævidit, quòd tam cruenta paſſio in rot hominum millibus eſ-
ſet perdita, qui ſponte in æternos ignes eſſent ruituri. Clamans expi-
rare voluit. 4. Ut inſtrueret nos in periculis, morbis ac præſertim in-
Sinther Unus pro omnibus, Bbb ſtante

.

S. Athanaf.
q. 6. ad An-
tiochum.

Brev. Rom.
6. Decembr.

Luc. 23. 46⸗
Jo. 10. 18,.

Thren. I. 12⸗

2τS Conſideratio C. Demorte Chriſti Crucifixi.

ſtante morte clamare ad DEum, quia nullius innocentia ab inſidiis dia-
boli ſatis ſecura eſt, ſi enim Cerberus ipſi Chriſto in extremis adhuc in-
ſidias ſtruere voluit, quantèò magis tuo inſidiabitur calcaneo, hoc eſt
fini vitæ. Clamans expirare voluit. f. Ut nos ſurdos à ſcelerum 6
Epheſ. 5. 14. lethargo ſuſeitaret, unde monet Apoſtolus: Surge qui dormisl, & exurge à
mortuis, & illuminabit te Chriſftus. Clamans expirare voluit. 6. Ut mo-

„*

riens nos ut mortuos ad vitam revocaret. Sic Lazarum evocans é ſe- gl,
l. 11.43˙. pulchro voce magna clamavit: Lazare veni foras. Hinc illa Komani M
arc. 5. 39: qucis liberrima confeſſio: Videns autem Centurio, qui ex adverſo ſtabat, quia Porteme

ſic clamans expiraſſet, ait, verè hic homo Filius Dei erat. Oanime mi! Quid
agis, dum hæc conſideras? Ecce ſalus tua ac mea in patibulo exſpirat,
Deus patitur, Chriſtus occiditur, Veritas opprimitur, Vita moritur, ut Aſenn
viverent mortui; percute cum turba morti Chriſti præſente pectus
tuum, & revertere, de vitio ad virtutem, de morte ad vitam. Lu.5
Jo. 19. 30. 5. Et inclinato capite tradidit ſpiritum. Quid hoc eſt ò mi Eſu! Alii
morientes primò emittunt ſpiritum, & deinde inclinant caput, tu ve-
rò prius caput inclinaſti, & exinde emiſiſti ſpiritum? Magnum hic la-

tet myſterium, inſpiciamus, & levemus capita noſtra, quonam appro- nm
8. Chryſoſt. pinquat redemptio noſtra. Tuclinato capite tradidit ſpiritum. I. Ut non lamm itt
hom. 84. neceſſitate, ſed voluntariè ſe mori oſtenderet; ita S. Chryſoſtomus. MCleerpie
Gliſſand. qu. Iulinato capite tradidit ſpiritum. 2. Utoſtenderet, quèòd moriebatur ex Autolkech
302. obedientia, Patri obediens uſque ad mortem; ita Antonius Gliſſandus. Ihbiecrmen

Lanſperg ho Inclinato capite tradidit ſpiritum. 3·. Quia cùm omnium peccata portaret, ile, Eehli
1 Te Bad eorumonere ſummè gravabatur; unde caput inclinavit. Ita Lanſper- Wcchonmbns mirn
jacm ibidem gius. Inclinato capite tradidit ſpiritum. 4. UIt ultimum vale dilecti umæ d enſin aum
& nunc afflictiſſimæ Matri juxta crucem ſtanti diceret; ita dictus Lan- Monmck erl
ſpergius. Inclinato capite tradidit ſpiritum. . Quaſi plagam Occidenta- lbi cun duth me
lem lalutaturus; Hieroſolymis & plagis Orientalibus dorſum vertit, uns inrthn
verſus autem Europam faciem oſtendit, & caput moriens inclinavit, Whentunts e
ubi Eccleſiam fundare voluit. Inclinato capite tradidit ſpiritum. 6. Ut tan- uimm fi airin
quam feliciſſimus Caduceator momentum cum clamore valido hu- gi en
mano generi annuntiaret, quo Patri æterno reconciliati ſumus, ac in quinnf
Larſon. de ſignum reparatæ amicitiæ oſculum veluti terræ dedit. Ita Larſon. m. 4

Faſl. Dom. Iuslinato capite tradidit ſpiritum. OQſublime myſterium! DEus moritur, lin
quis hoc aſſequi poteſt, & quidem pro te moritur, quid rependes, ne ndh ed
ſis ingratus tanto Benefactori? Quid retribuam Domino pro om- Mi
nibus, qua retribuit mihi? Reſolve te. aeze
ſſet
Otepche
Bebunhn
1

CON-

,:
Wltn,
mbiitii,
nmein.
Aem
Urcositinn
nitgl
luit. 6I.
m evocS
ine a Rom
eſolalc, gi
mimmeni Qund
ni
Vihunmcrrt
irxleme Kens
ead innn
elmi il
antcput,tlſe
Maonum l
Juonun, aNe
immn, I. Ut non
Chrylktomus,
moriebaturer
s Cllndus,
PGekdare
t. NS
NVNe Gebin
et zin Gnnlr
bus Gotfinn
motiensilind

,iem. 400k.
ſyiritunt /
ſpir z
NAn

ui 4 eets
, ,
Domief
te⸗

N½

S6) 0°(SS 379

ðð
22ẽ

CONSIDERATIO CI.

De prodigiis, quæ Chriſto pendente, &
moriente in cruce in cœlo & terra facta
ſunt.

Et obſeuratus eſt ſol: & velum templiſciſum eft & e.
Luc. 27. 45 .

1.

Ege potentiſſimo indignâ morte extinéto, perturbantur aulici
& omnes fideles ſubditi. Hoc videre erat in Joſia Hebræo-
rum duce ac pientiſſimo Rege, qui omnes abominationes ab-
ſtulit in Iſrael, & cultum veri Deiin regno exulantem redu-
Xit, hic, cùm in bello pro ſalute patriæ & ſubditorum pariter
pugnàùſſet, & lethali vulnere percuſſus interiiſſet, obſervat Scriptura,
quôd ab omnibus mirandum in modum fuerit deplanctus: Univerſus 2. Par. 35.24.
rael & Jeruſalem luxerunt eum.
Mortuus eſt Rex Regum, & Dominus Dominantium in bello 3
ubi cum diabolo, mundo & peccato duello conflixit mirando „mor-
tuus, inquam, eſt, & quidem in cruce morte indigniſſimâ, centenis
vulneratus plagis, quem non duntaxat plangebant pii ſed & Angeli pa- Iſa. 33. 7.
cis amard flebant, imò eœlum & terra „ dum in illius obitu tot facta ſunt
prodigia: Expavit, ait S. Bernhardus, tota machina mundt ,‚ubi Chriſtus in Pſal. 45. 9.
ligno crucis mortuns eſt: Venite, & videte opera, qu peoſuit prodigia ſuper
terram.
2. Sol obſcaretus eſt, ut ignominiam creatoris ſui in cruce coram Luc. 23.45.
omnibus denudati aliquo modo tegeret. Figuram hujus accipe ex
Noëmo Patriarcha in tabernaculo ſuo denudato, & à Cham protervè
illuſo, quem Sem & Japhet filii faciem ab ejus nuditate avertentes, pal-

lio tegebant; unde S. Hieronymus: Videtur, inquit, mihi Sol retraxiſe S. Hieron. Hic

radios ſuos, ne aut pendentem Dominum viderent, aut impii blasphemantes ſua in Matth,
luce fruerentur. Et pergit Evangeliſta: Et tenebra facta ſunt ſuper univerſam
Bbbz terram.

350 Conſideratio CI.

Exod, 10. 23. terram. Attende . Cùm Moyſes dux & legifer populi Iſraelitici, jubente
Deo extendit manum in coelum, facta ſunt tenebra horribiles in univerſa
terra Egypti tribus diebus. Chriſtus Filius Dei vivi extendit manus ſuas in
cruce, & factæ ſunt tenebræ tribus horis non tantùm in tgypto & Pa-
V læſtina „ſed & in toto terrarum orbe. S. Dionyſius ait ſe hanc ecclipſin
vidiſſe ideò exclamavit: Aut Deus natura, auctor mundi patitur, aut mun-
di machina diſſolvitur.
Amos 8. 9. 3. In hac generali ecclipſi verificatum fuit illud Amos Prophetæ
vaticinium: Et erit in die illa, dicit Dominus Deus: occidet Sol in meridie.
Hoc prodigium factum eſt in paſſione Chriſti, quâ ſol quaſi pullatus
inceſſit, & luxit creatoris ſui cruentam & tam indignam necem; ita
S. Hieronymus, S. Auguſtinus, & alii apud Cornelium. O rtriſtis
luctus!
Drex. de Chri- Audite quid Tamerlanus, terror orbis, fecerit. Cùm aliquam
ſto moriente eivitatem obſidere voluit, prima die ante conſpectum civium vexil-
lum candidum erigi juſſit, ut obſeſſis ſignificaret, ſi ſeſe dederent, in-
demnes eſſe futuros Altero die figebat vexillum purpureum, ad in-
dicandum, ſi nollent ſe ſubijcere, demetenda eſſe illorum capita. Ter-
tio die ſi perſiſterent tanquam hoſtes repugnare, atrum & nigrum
vexillum ante illorum conſpectum poſuit, ad indicandum, jam nulli
amplius parcendum;, ſed ſanguine milcenda omnia, & fammis de-
vaſtanda.
Chriſtus Eſus non terror orbis, ſed amor & deliciæ generis hu-
mani, mundum à ſervitute diaboli vindicaturus, triplex quoque ve-
xillum nobis propoſuit, album in ultima cœna, dum linteo ſe præ-
cinxit, & diſcipulorum pedes lavit, atque tunc præſertim, dum ſub
ſpecie panis candidi ſe ipſum in 88. Sacramento in cibum præœbuit.
Altero die purpureum, dum juſſu Pilati cruentum in modum flagella-
tus eſt; denique nigrum, dum horrendas mundo univerſo tenebras
Luc. 23.44. immiſit: Tenebra facta ſunt in univerſam terram.
4. Tempore Joſue belli Ducis invictiſſimi Sol in medio curſu
Joſue 10. 12. ſtetit: Sol contra Gabaon ne movearis. Tempore Ezechiæ Regis Sol in
Ila. 338. 8. curſu ſuo retrogreſſus eſt: Et reverſus eſt Sol decem lineis per gradus, quos
deſcenderet. Tempore paſſionis in die Paraſceves Sol omninèò obſcura-
tus eſt, & ſub atro velamine ſe abſcondit, quia non poterat videre
Dominum ac Creatorem ſuum tam miſera morte pereuntem, ut ſic
oſtenderet Chriſtum verum ſuiſſe DEum, cui funebria volebat perſol-
vere; quod & cæteræ creaturæ irrationales fecerunt, omnes ſuo Do-
mino condolentes, ut nos confunderent, ſi ei non ex animo condo-

leamus, qui cauſam mortis ei dedimus.
ſ. Da-

9 inigom Go
Utpeſinuit
irecddenehi
Lerluipnentetil
ſelumet Angel
ntemnlomitti,
lin tu, re
ſeltt Ulit, 1
ſiſing,an
r gur on
Aufi,inent
Ernpptünmim,nn
nrhts Heaud
un i, benm ſeni
u ine Irenl,

6,Dünt Aiun
LeceinmonCmil
men ectn ulti
1i rikens lum in⸗
umebiir onirnrmnte
melleDln kdonn
Wleratort in in

Inrum, n
Kntümeeg
onmnoaling,
ACitur
i Glonenn 1.

De prodigiis in morte Obriſti. *bt

aienr R—HK David, ubi ab Amalecita intellexit, quòd Saul & Jonathas in
enmm bello fuerint interfecti ſcidit veſtimenta ſua , ut dolorem ſuum palam
in oſtenderet, quantùm utrumque æſtimaverit, quibus tam lugubri mo-
ſ. do parentavit: Apprebendens autem David veſtimenta ſua ſcidit, omuésque viri, 2. Reg-d. II

qui erant cum eo, & planxerunt, & ſleverunt.
pater æternus perceptâ Unigeniti Filii ſui morte quid fecit? Sci-
Amnos Doplen dit Veſtimenta ſua hoc eſt, Velum templi in Sancto Sanctorumin de-
teſtationem ſceleris judæorum; Si enim Caiphas ſummus Pontifex,
Aqui grlunng ubi audivit à Chriſto ipſum eſſe Filium Dei, quaſi hoc eſſet blasphe-
Eumtnmn; in mum, in ſigaum doloris veſtimenta ſua ſcidit: Tunc Prinzeps Sacerde- Matth.26 6 5.
elum. Qrdds tum ſcidit veſtimenta ſua dicens: Blacphemavit, quid adhuc egemus teſtibus? De-
cuit & conveniens fuit, utipſe DEus Pater ejusmodi ſignum daret in
1. Olmifen deteſtationem deicidii dilectifſimi Filii ſui, hinc pretioſiſſimum templi
un chimde. velum per An elos ſcindi voluit, ſub quo ipſe quodammodò ſedens
in templo amictus, & velatus fuerat: Et ecce velum templi ſciſum eſt in Matth. 27.5r.

penrur, an.

ler dol in menie,

atmt duas hartes4 ſummo usque deorſum, cœli obſtupeſcite! Nunquam res talis ugie. 4930.
numchte le. falta eſt in Iſrael. Audiamus D. Hieronymum: Velum templi, inquit, c.
mun A nin ſciſum eſt, & omnia legis Sacramenta, qua prius tegebantur prodita ſuint. Ibi
Cin, imauli habitabat Arca, quæ continebat Manna, nuncin Ecclefia Dei 88. Eu-
lunntzc. chariſtia 3 ibi aſſervata fuit Virga Aaronis, nunc Crux Dominica; ibi
erat propitiatorium, nunc ipſe DEus & Homo Chriſtus propitius pec-
Ketser catoribus. Hic adimpletum fuit illud Veritatis: Auferetur a vobis re- Matth 21.43.
ef gnum Dei, & dabitur genti facienti frulctus ejus. Ecct relinquetur vobis domus ve-

deee ra deſerta. Sic fiet illi, qui Deum deferit.

unhnen d . .
Aerim, unh 6. Dixerat aliquando Chriſtus: GSi hi tacuerint, lapides clamabunt. Luc. 19. 40.
in cbim Fit Eece in morte Chriſti & lapides clamabant „ arguebãntque Judæorum
inmolunke ſaxea pectora ipſis ſaxis duriora, proinde S. Ambroſius: O duriora ſa- S. Ambr. 1.12.
nirerbten xis pectora Judaorum! ſinduntur petræ; ſed horum corda durantur: horum in Lucam.
inmmcbilis duritia manet orbe concuſo: Lapides, inquam, teſtabantur Chri-
nrpai ſtum eſſe DEum, & homines tot viſis prodigits negabant, ex quorum
l NeNAn conſideratione etiam impiiſſimi debuiſſent ſcindi ad pœnitentiam.
Lechik e⸗ Nec hoc tantuùm Hieroſolymis in rupe Golgothæa accidit, ſed & alibi
W terrarum, prout patet in monte Alvernia, in quo à Chriſto cruci-
l onnd fixo quinque SS. Vulnerum ſtigmata S. Franciſcus accepit, in Pro-
non ⸗M ltt montorio ad littus Campanum Cajetæ, in Hiſpania in monte, qui
erennin diſcitur Monſeratus & paſſim in pluribus aliis orbis partibus, prout
ri r vigdi quondam Romæ ad S. Joannem Lateranenſem ex Hieroſolymis
, Nlin h illuc translatas marmoreas columnas, quæ per medium præciſæ con-
ner i ſpiciuntur cum hoc inſcripto: Et petraæ ſciſa ſunt. Et cor tuum adhuc Matth.27.51.

Dr. B bb 3 immo-

Matth. 8. 27.

Matth 27. 51.

Num. 16. 3 1.

S. Hieron.
hic.

Gen. 4. 11.

3252 Conſideratio Cl. Deprodigiis in morte Chriſti.

immotum eſt? Non ſcindatur ad paſſionem & mortem Domini? O
rupes, 6 cautes!
7. Cùm vidiſſent Juondam homines ad unam vocem Chriſti
mare iratum & ventos placatos, exclamarunt admirabundi: Qualis
eſt hie, quia venti & mare obediunt ei? Et qualis eſt hic anime mi, quem
mortuum in cruce omnia Elementa deplorabant: Terra mota eſt, tan-
quàâm abhorrens à tam immani ſcelere in Creatorem ſuum admiſſo,
quia hoc deicidium tantum ſcelus erat, ut illud ſuſtinere terra non
poſſet, nec vellet, proinde aperire voluit os ſuum, ut ſicut quondam
Core, Dathan & Abiron cum omni eorum familia vivos deglutivit,
ita & nunc omnes peccatores terræ voluit devorare & ſepelire in in-
ferno, niſi mitiſſimus Eſus in cruce oraſſet; Pater dimitte illi; quia ne-

Matth. 27.52. ſciunt quid faciunt. Et quid ſequitur? Et monumenta aperta ſunt, extra ur-

bem videlicet, ut ipſa cerni poſſent cadavera, ô qualis horror! Et ta-
men nullus mortuorum ante Chriſtum in vitam rediit, quod dilucideè
demonſtrat S. Hieronymus: Et tamen cuùm monumenta aperta ſint, non
anteà reſurrexerunt, quam Dominus reſurgeret, ut ipſe eſet primogenitus reſur-=
rectionis ex mortuis.
Olim dixit DEus Caino fratricidæ: Terra aperuit os ſuum, & ſuſce-
pit ſanguinem fratris tui de manu tuu. Cùm Dei Filius, Abel innocentilſ-
ſimus ſanguinem omnem pro nobis fudit, poterat dicere Pater cœle-
ſtis: Ecce terra undique panditur, quæ ſanguinem Filii mei de ma-
nu veſtra requirit; ſed miſericordiam volo, non judieium, Sanguis
enim Filii mei melius clamat, quàâm Abelis, non vindictam,
ſed miſericordiam. En fructum paſſionis.

C

mobe
inpli
Cuckin

Njtſtannd.
len byn

Rer i⸗

tlrurty,u
imn ekee
Mekri inmnni
, tnnitGencuun
Anntfatigiun
n Hecormiad
Crtiafunmeneng
8S.CrucsDoninz,
voc ett. Itllm, n
Ner ſutzmmenen
Mors olalm en
ti cuſnthimre⸗
Amnncinki0
MMranuskelin
Eenptolöſäinen
Im, Ualbrun⸗
1 lumeß
nin
Ibro ale uun

nel W (0) Beg , 393

n oenlit

CoONSIDERATIIO ClI.

e utt ,,

n. De triumphali Titulo ſupra caput ESU

1 . . . . . .
üittunn Crucifixi in trunco affix quid nobis in-
d egurit ſſinuet?
eEleheleinin⸗ . . .
ainl dir Scripſitavutem & titulum Pilatus, éo poſuit ſuper cru-
nenn cem. Erat autem ſeriptum JEſus Nazwarenus
ulshorreln.
t,wtii Rex Judaorum. Jo. 19. 19.
lu Aina ſr un
prindgenitu N⸗ I1.
ſuun, Glr Acob Patriarcha, ubi inſtante morte à Joſeph filio ſuo, nunc Ægy-
lbel imocenel. ptiorum Pro-Rege erat viſitatus, ejus virgam, quam in ſignum H
gehuercel poteſtatis, in manibus gerebat, humiliter adoravit: Fide Jacob mo- Hebr. I1. 21.
lü meide nr. iens, ait Gentium Doctor Paulus, ſingulis filis Joſeph benedixit: Et
henm, Angis adoravit faſtigium virgæ eus. Ad quid iſta adoratio virgæ & laſtigii
GaVden, ejus? . Hæc omnia illis in veteri teſtamento contingebant in figura,
lons. ſcripta ſunt autem propter nos. Hæc virga, aitS Ephrem, figura fuit S. Ephr. de

88. Crucis Dominicæ, & faſtigium ejus præſignavit Titulum crucis, ude rucs,
hoc eſt: Tabellam, in qua ſacratiſſimum Noômen JEſus Nazarenus z led. S.
Rex Judæorum erat exaratum; Moriens ergo Jacob in Fide Redem-
ptoris oſculatus, & veneratus eſt Sacroſanétum Nomen JEſu cruci-
fixi, cujus aſpectu tune nondum frui poterat. Si hoc olim in umbra,
quid nunc in veritate? O Chriſtiani! Vel ex hoc diſcite, quantùm ſit
honorandus iſte Titulus triumphalis, quem ſupra caput pientiſſimi
Redemptoris veſtri in cruce pendentis affixum cernitis. Conſiderate,
inquam, illa ſacratiſſima verba: JEſus Nazarenus Rex Judæorum.
2. Erat autem hic Titulus, quem Romæ quondam in templo 8,
Crucis conſpicatus, & veneratus ſum, ſeriptus non calamo „aut peni-
culo, ſed ſtylo ferreo ſuper candidam tabulam, cujus litteræ minio,
ſeu rubro colore erant tinctæ; quia mortis continebant eauſam, & ut
aliis terrorem mortis incuterent, ac majeſtatem Romani Præ ſidis oſten-
MN. tarent, quem Titulum unus juſtitiæ miniſter in bajulatione cruch⸗

37*

Cant 1. 2.

Jo. 19. 19.

Jw. 6. 1 52

Sueten. cap. Sic quondam Julius Cæſar Imperatorum pri

254. Conſideratio ClI.

Chriſto, immaculato illi Agno ad cruentam pergenti victimam, in ob-
longa pertica, ſeu haſtâ præferebat. .
imus, cùm victor ex
Pontico bello rediret Romam, ſibi ante currum ſuum triumphalem,
tabellam præferri voluit, in qua grandioribus litteris erant exarata tria
iſta verba: Veni, vidi, victi Currus triumphalis Chriſti Domini, ait S.
Ambroſius, crux eſt, per quam, & in qua omnes hoſtes fuos devicit,
ſuperavit, debellavit: Veni, vidi, viti, hoc eſt: de'monem, mundum,
peccatum; Titulus erat J. N. K. J. chariflimus Titulus!
3. Joſue ſuis militibus ſignum dedit, quando levavero clypeum

ofue. F. 28. meum, qui in manu mea eſt, contra Urbem Hai, tunc tradet eam

nobis Dominus: Leva clypeum, qui in manu tua eſt contra urbem Hai, quo-
niam tibi tradameam. Levavit Joſue clypeum in pertica, & ſecuta eſt
victoria. Joſue Eſum adumbravit, pertica crucem, clypeus 88. No-
men Eſus in titulo crucis exaratum; hinc omnis noſtra gloria & vi-
Goria, quia non eſt aliud nomen, in quo oportet nos ſalvos fieri, quàm
ſacratiſſimum Nomen ESIIS.

Genm. 28. 18. Jacob qui mirabilem illam cœleſtem ſcalam viderat, & Angelos

Deiper eam deſcendentes & aſcendentes, ipſümque Dominum in ſum-
mitate ejus innixum, ſurgens de ſomno lapidem erexit in titulum,
fundens oleum deſfuper. Sic Chriſtus Dominus ubi ipſe ſcalam crucis
aſcendit, voluit titulum crucis ſuper ſe erigi, quem ipſe priùs oleo

perfudit, quia oleum effuſum eſt nomen ejus: ſeu unguentum effu-

ſum, ait Philo Carpath. immenſam ipfſius miſericordiam atque pieta-
tem erga nos oſtendens, imoò & effundens.
4. Kripfit autem & titulum Piüatus. Obſerva myſterium. Pilatus
Sanctiſſimum Nomen Eſu non ore videtur pronuntiaſſe, ſed manu

Sylveira c. 8. ſcripſiſſe tantùm. Cauſam aſſignat Sylveira, quia ipſe erat totus ſor-
in Luc. I. 63. didus, manus autem illius erant aliquo modo mundæ, quia lotæ:
Matth. 27.2 4. Acceptâ aquà lavit manus coram populo, dicens: Innoçens ego ſum à ſanguine

juſti hujus : yvos videritis. Nota hic tibi pro reflexione morali aliquam
doctrinam, utmundus ſis ore, corde & opere, ſi vis digne venerari
Kacratiſſimum Nomen Eſu, extra quem eſt nulla ſalus.
Scripſit verò Judex ille Romanus: JEſus Nazarenus Rex Judaorum;
Quo titulo perſonam, patriam & cauſam voluit indicare: JEſus per-
ſonam, Mazarenus patriam, & Rex Judaorum mortis cauſam, quia ſe
Regem fecit. 4
5. Voluit aliquando plebs Hebræa, ubi benè à Chriſto paſta erat,
eum rapere, & facere Regem; Et quid fecit pretioſiſſimus Salvator
Chriſtus? JEſus ergo cum cognoviſſet, qauin nenturi eſſent ut raperent e⸗ it
face⸗

un ulenn
n ſeniin
gunegemn
1 Ikadinhleren
Ant l. lu⸗
lin i. Mnu
Dominnret
LNogelonmkan
elg.
6Aonetn
Nexemunhnu,

imwelopterii
gi umellnaret, .
nnnperalci, en
t Fyreyoern
rinmmhlsceken

I

mninmpne,
1rbletinnds.
„

I,

g, Ohiir ex
Um tmn,
elant eimi
i Dominzis
es os leſt
mem, mundun
lus

Geid peun

dnnd Wrlet ean
ns nlen Ha gee
Niien, & Kennek
ny chets N⸗
noſtraglonk⸗
Slälroskieti in

erat, & Angel⸗

Pomimmmin un-
Vit in tinnlum,
leſcalamn crucis
ie pis leo
kdemauneid-
madlee

Ffenium. Mns
iaſſe, lnmd
le erat un D

re:

unde, lun
14M
ns ego /N
IAm

ne mC
1vis digr
Caenur.
renut Nuſhi .
Agiene: uf⸗

is Caulaln, 4

☛

Gnhui

ruln

— De Titulo §& Crucis. 255

facerent cum Regem, fugit iterum in montem ipſe ſolus. Ecce dum Judæi be-
nigniſſimum Dominum Regem volebant facere, fugit, & abiit.
Sed audi plura: Ubi ad crucem condemnatus eſt per iniquiſſi-
mam Romani Judicis ſententiam, cujus tenor erat juxta S. Vincen-
tium Ferr. J Eſum ſeducentem populum, blasphemantem Deum, dicentem ſe Chri- S Vincent.
ſtum Regem Judaorum eſſe: Cruci afigendum condemno, & adiudico. Poſt la- ſer. de Paſſ.
tam iſtam ſententiam ſeripſit & Titulum Pilatus vel per ſe, vel per Se-
cretarium: J Eſus Naxarenus Rex Judaorum: hunc Regis titulum acce-
ptavit JEſus libentiſſimeè, nihil contradicens. Et quare hoc, mi Do-
mine? An quia regnum tuum non eſt de hoce mundo?
Ne. LIt adimpleretur, quod dictum eſt per Prophetam: Dominus
regnavit à ligno: Ego autem conſtitutus ſum Rex ab eo ſuper Son montem bſal. 2. 6.
ſanctum ejas. Dominus dixit ad me: Eilius meus es tu. Ecce in cruce Chri-
ſtus Dominus à Patre conſtitutus, declaratus, & factus eſt Rex omnium
& Angelorum & omnium hominum: Regnayit 4 ligno DEUS, ait Ec-
cleſia.
6. Ad Samuelem quondam venerunt Hebræi, poſtulantes ab eo
Regem: Rex erit ſuper nos, & erimus nos quoque ſicut omnes gentes, & judi- I. Reg. 8. 19.
cabit nos Rex eſen & egredittur ante nos, & pugnabit bella noſtra pro nobis.
Dedit nobis Pater æternus Regem unigenitum ac dilectiſſimum
Filium ſuum Eſum, & factus eſt principatus ſuper humerum eius. Hic, in- Iſa. 9. 6.
quam, Rex bellum noſtrum pro nobis pugnavit, ah quàm cruentum!
Vulneratus eſt propter iniquitates noſtras, tela & plagas ipſe unus ex-
cepit, ut nos ſalvaret, ac tueretur invulneratos. Proiude regnum
ſuum non per delicias, ſed per propriam mortem ſibi & nobis com-
paravit. Vivat ergo Rex noſter: Jzſus Nazarenus Rex Judaorum: Cu-
jus Titulus triumphalis defendat nos ab omnibus malis» ac tunc præ-
ſertim in ſupremo agone, ex quo nobis pendet æternitas. Oglorio-
fus, quàm amabilis titulus: 7Eſus Nazxarenus Rex Judæorum!
7. Cæterùm non placuit hic Titulus impiis Judæis ac Chri-
ſticidis, unde venerunt ad Pilatum: Woli ſeribere Rexſum Judaorum. Ec- o. I9. 21.
CeEeXutraque parteremorſum conſcientiæ; ſæpiùs enim prodiderat Pi-
latus in ſanguinario illo judicio innocentiam Chriſti: Innocens ego ſum Matth. 27.24.
ſanguine juſti hujus: pos videritis; unde nunc publicum teſtimonium
uic innocentiſſimo Agno dare voluit, ſeribendo hunc honorificum
Titulum: JEſus Naxarenus Rex Judaorum. O glorioſum Titulum, quem
non ex ſe, ſed ita diſponente Deo Pilatus exaravit in quo licet igno-
ranter Chriſtum Meſſiam, verum Judæorum KRegem, & mundi Sal-
vatorem declaravit, qui ex Dei decreto crucifigi & mori debebat, ut
humani generis peccata lueret, & expiaret, hominésque Deo recon-
Giuther Unus pro omnibus, Cec ciliaret

356 Conſideratio CIII.

Cornel. in ciliaret ac ſalvaret. Quare hic Titulus, ait Cornelius, fuit Chriſto
Matth. 27.37. ſummi honoris elogium, oſtendit enim ejus non tantùm innocentiam,
ſed & dignitatem, & traducens ac infamans Judæos per totum orbem
quaſi Chriſticidas; unde Origenes: Hic titulus, ait, caput J Eſu iuſtar
corona exornat.
Jo. 19. 22. Z8. Quod ſcripſi, ſcripſi, perſiſtebat Pilatusin ſua ſententia, nec jota
mutabitur, quibus verbis pientiſſimi Redemptoris noſtri excuſare vo-
luitinnocentiam, quia coactus eum ad mortem condemnavit, & ſi-
mul acculare Jjudæorum malevolentiam: Quod ſeripfi, ſeripſi. Ecce ſal-
tem in hoc laudandus eſt judex Romanus: ideò hic Titulus ſtare de-
buit, etiam ringentibus Judæis, quia non eſt potentia, nec prudentia,
Surius in vita nec conſilium contra Dominum. Interim imitemur S. Edmundum,
16. Nov. c. 3 cui Chriſtus adoleſcenti & ipſe in ſpecie adoleſcentis apparuit, hunc
ipſiſſinmim Titulum in fronte ſuo aureis præſeferens litteris: JEſus Na-
xarenus Rex Judavtum, monens cum, uthoc Sacroſanéctum Nomen cor-
di imprimeret, ac fronti inſcriberet, fore enim ipſi, ac omnibus ſimili-
ter facientibus adversùs malam ac ſubitaneam mortem magnum præſi-
dium. Si prudens es, imitare exemplum.

CONSIDERATIO CllI.
Cur Crucifixus Dominus latus ſuum per
crudelem militis lanceam voluerit adaperiri?

Unus militum latus eius lancea aperuit, & continub
exivit ſanguis & aqua. Zoan. 19. 3 .

TI.

Riusquam Filius Dei fuit incarnatus, erat hic mundus quaſi pro-
batica piſcina, in qua jacebat multitudo magna languentium,
cæcorum, claudorum, aridorum, expectantium aquæ motum.
Inter illos languidos erat comprimis Adam, proh! quantotem-
pore expectavit, ut veniret quisquam, qui ipfum in piſcinam
mitteret, & ſie ſanum faceret. Venitillehomo, imò DEus & homo
Chriſtus, ipfum interrogans: Vis ſanus fieri? Reſpondit Adam: Homi-
nem

J0. 5.3.

d
Nnun
Nontuͤ
Z Aienenincnme
Nhenprind 1
Drtnckorimi
untildte: Niußt
1. Ctimn
Itbos, umenn
oltrntaze
Enrtunn rhin

M.

Aufimnntrüli
Sg liniznrt, in
eAels erin
rthmeminttoe
greiſlmtadecisb
Amnkonmr ie
ens A uinum nwen
enporemobnmenis
kiniuatnt
aglt, Aurm

De Vulnere &. Lateris Chriſti. 257%

Acn rneam non habeo. Nolidicere: Hominem non habeo; En habes hominem,
— quem tibi monſtrat Præſes Romanus: Ecce bomo: qui pro te & poſteris
ahrſi tuis ſimilibus prævaricatoribus nunc pendet in ligno „ & tua luit „ac
Mle ſolvit poſterorum delicta, de quo Iſaias: In miſericordia ſempiterna miſer. Iſa. 54. 8.
tentinn⸗ tus ſum tui . dixit Redemptor tuus Dominus. .V .
ieren lnn Et quia in finem dilexit nos, etiam poſt finem vitæ non ceſſavit
ennunt, A diligere nos, in cujus amoris ſignum ſacratiſſimum latus, imò & cor
. e ſuum crudelimilitis lanceâ adaperiri voluit, ut pravaricatores redirent ad Ezech. 18. 32
ſri. lae ſl. cor. Unde S. Bernardus; Permittit ſibi cor aperiri, ut nos certos redderet „S. Bern. de
