Prepis n. Chriſto per annulum deſponſari, & & Mariæ Matris doloroſæ ſinu
reing güſifmn Chriſtum vulneratiſſimum in gremium ſuum recipere. Q ſi tali quo-
Inr gilen ui que amore Chriſtum Eſum & hunc crucifixum perſequeremur, quàâm
Imlm'i,. citò in alias & perfectiores mutaremur perſonas? O ſi vel minimum
ein M öihd fidei haberemus, fleremus utique ad elevationem Sacræ Hoſtiæ, quòd
“ peccatis ac delictis noſtris fuerimus hujus cruenti in monte Calvario
lici 4poktin Sacrificii authores „cujus memoria ſingulis diebus in Eccleſia Catho-
iengſirß lica à Solis ortu usque ad occaſum in altaribus recolitur.
5 6. S. Eliſabetha Regis IIngariæ filia, ubi die quodam feſto cum Vita & Hie-

aula numerolſa & regio ornata amictu in templum ſe contulit, mox, ron. Platus. c,

—„ „
ien ubi crucem & in ea ſuffixum orbis Redemptorem conſpicata eſt, in 7·
GYNicrmm uberes ac piiſſimas lacrymas ſolvi cœit, intsque in anima acerbo
Ne torqueri dolore: Quid, dicebat intra ſe, Deus ac Salvator meus in
GAnntehcrm crucis pendet ac moritur patibulo, & ego gemmis, auro, purpurâque
ranec fulgeo: Ille ſpineam coronam geſtat, & ego auream: IIIe inter la-
enne trones, hoſtes & deriſores; Ego turbâ famulorum me cingentium
, Mui iye⸗ cingor; heu me miſeram, quòôd tam malè meum ſequar & imiter
eres, NNeie Salvatorem! Hæc & ſimilia attentiore ſecum perpendens animo,
Otidie N Ccorruit in terram, velut exanimis, & ubi tandem œgréè ad ſe reverſa
rum Puln/ eſt, ad pedes Crucifixi ſtatuit immutare vitam, Chriſtůmque humi-
npro Alr,, lem ac pauperem pro viribus imitari, quod & re ipſa fecit; prout
otus er⸗ pluribus ejus teſtatur vita. Habet hic ſequior & nequior ſexus,
: Gnn quomodo, depoſito omni faſtu, diſeat meliùs impoſteruùm ſervire

ne mnii Deo &c.
Prun, tum 7. In mentem hic mihi venit Chriſtianus ille Anonymus & Mar- Cantiprat.I. 2.
tyr glorioſus, de quo Cantipratanus, quoòd captus à tyranno Gentili Apum c. 25.
aim rol⸗, ſemper in captivitate ſua plorans ac gemens inceſlerit, cùmque ex

GibsCid, eo aliquando tyrannus hujus aſſidui planctûs & mœſtitiæ cauſam in-
te quireret, reſpondit: Semper triſtis incedo, quia mortis Dei mei memor »
ind ,, continuè in corde meo paſſionis qjus ſtigmata porto. Indignatus ad hoc reſpon-
ſi
um

grenn 4er

goo Conſider. CVI. Crucifixus lacrymis deplorandus.
fum tyrannus ſine mora juſſit, ut huic ſuo captivo mancipio cor
evelleretur, & in partes diſſecaretur, in quo pertectiſſima Chriſti cru-
cifixi effigies inventa eſt; ex qua re & prodigio commotus Gentilis .
ad Chriſtum converſus, & ſacro baptismatis fonte ablutus eſt. O (N
Hebr. 12.3. Chriſtiani! Recogitate eum, qui talem ſuſtinuit à veccatoribus adrversum ſemet-
ipſum contradictionem: ut ne fatigemini, animis veſtris defcientes, nondum enim
usque ad ſanguinem reſtitiſtis, adversns peecatum repugnantes. c
S8. Finem huic Conſiderationi faciat B. Jacoponus victor ſui 4

Vit & Cor- egregius, qui, ut gulain poſt converſionem fuam frangeret, alis- nm
nel. in Epiſt. que ſuperaret tentatioônes, carnes putidas & enormiter fœtentes ori ac
1. Cor. I. naribus applicavit, donec ardor edendi evanuerit; & licèt vir fue-
rit nobilis ac litteratus, ex cruce tamen Chrifti didicit mundo ſtul- 3 4 Nlnſen
teſeere; Rogatus aliquando à Chriſto Domino ſibi apparente per- Nl
amieè & familiariter, quare hanc ſtultitiam ita adamaret; Repoſuit Cehmenel
pio lepore, ut ſolebat: Quia ſtultior me fuiſti, Domine. Incredibile eſt, nre ℳ⸗

quantum æſtimaverit & dilexerit Chriſtum ESIIM & hunc cruci-
fium, cujus ſacram imaginem nunquam ſine lacrymis aut pio af-
fectu ſolebat afpicere, quam ſæpiùs per vicos & plateas civitatis
conſueverat portare, clamans cum lacrymis lugubri voce: Amor
1. Cor. 16,22. non amatur: Amor non amatur; Amantur divitiæ, honores, volupta-
tes; vanitates, ſtultitiæ &c. Sed amor non amatur. O Chri-

et, Med

ſtiani! Qui non amat Dominum noſtrum TElum nnds
Chriſum anatbema ſir, tis: Deretili ota 0
. SNl, efeiflan
n itiin A/

Diigen

V g
2l, , Nue
N eluna

emnla (0) Eie oI

ðð

Alumpe 0

Altih llini

i Chriſtus de cruce deponitur, & in horto,

unget, ali in monumento novo in petra exciſo, ſe-
aietentes Orie elitur
Klckrihe⸗ P 4
1 enen Cuüuüumque conſummaſſent omnia, qua de eo ſeriptaerant,
mmtt; Mit Leponentes eum de ligno, poſuerunt eum in monu-
. Incredbett,
hera mento. Actor 3. 29.
Vmni ant ii. 1.
Mren anin Avid, cùm in Hebron Rex ſuper tribum Juda inunctus eſſet,
toct M & intellexiſſet, quòd viri jabes Galaad Saulem & Jonatham
re, Ntr. filium ejus in bello occiſos, & ſuper murum ſuſpeniòs, ſepe-
1 Ochr. liſſent, ad eos nuntios ablegavit, qui eis ob hanc miſericor-
en diam defunétis exhibitam ſub nomine ſuo debitas referrent

gratias: Benedicti vos à Domino, qui feciſtis miſericordiam hanc cum Domino z. Reg. 2. 5.
veſtro Saul, & ſepeliſtis eum, & nunc retribuet vobis quidem Dominus miſericor-
diam & veritatem: Sed & ego reddam gratiam, eò quòd feciſtis verbum iſtud.
O viri glorioſiſſimi, Joſeph ab Arimathæa, vir Nobiſis, Senator, di-
ves & juſtus, & tu Nicodeme princeps Phariſæorum, vobis obſtricta
eſt univerſa mortalitas humana, quia feciſtis miſericordiam hanc cum
Domino Veſtro Chriſto JEſu, & depoſuiſtis eum de ligno, & ſepeli-
ſtis eum, & nunc retribuit vobis quidem Dominus in coœlo miſeri-
cordiam: Sed & nos Chriſtiani omnes reddimus vobis gratiam, eò
quòd feciſtis verbum iſtud, glorioſiſſimi viri! vos orbi univerſo de-
monſtraſtis, quantùm æſtimandus & amandus ſit Chriſtus Eſus & hic
crucifixus.
2. Qualiter autem emortuum & excarnificatum corpus Domini
de ligno crucis fuerit depoſitum, S. Bonaventura in Meditationibus
vitæ Chriſti c. 81. & ipſa Beatiſſima Virgo ac Mater doloroſiſſima di-
lucidè explicarunt: Hi duo, inquit, NWicodemus & Joſeph qui Filium meum Revel.S. Birg.
deponebant decrute, tres applicabant ſcalas, una protendebatur ad pedes, ſecunda lib. 2. c, 2.
N— Ginther Ulnus pro omnibus. Eee ſub.

Jo. 19.41.

Jo. 12. 32.

Jo. 19.40⸗

Gen 2.2.

4oz Conſideratio CVII.

ſubtàs aſcellas & ad brachia, tertia ad medietatem corporis, primus aſcendit, &

tenebat eum per medium, ſecundus aſcendens per aliam ſcalam, excuſſit primò
unum clavum de uno brachio, deinde applicat ſcalaà excuſſit clavum alterius ma-
nüs: Qui quidem clavus longè ultrà ſtipitem crucis protendebatur. Deſcendente
igitur illo, qui ſuſtentabat onus corporis paulatim, & modicè prout poterat, ille
alius aſcendit ſcalam, qua tendebatur ad pedes » & excuſſit clavos de pedibus.
Cumque appropinquaret ad terramp unus eorum tenuit corpus per caput, alius per
pedes, ego veròn quæ Mater eram tenui eum per medium, & ſic nos tres porta-

vimus eum ad quandam petram » quaæ linteo mundo per me operta erat, in quo

obvolvimus corpus; ſed nonconſui linteum, ſciebam enim pro certo quod non pu-
treſceret in tumulo.
Voluit autem Chriſtus Dominus ſepeliri in horto: Erat autem in
Loco, ubi cruciſfixus eſt, hortus, & in horto monumentum norum, in quo nondum
quisquam poſitus ſuerat; ibi ergo poſuerunt JEſum. Et cur in horto? Obſer-
va: In horto prævaricatus eſt Adam, & genus humanmum per pecca-
tum perdidit, in horto Adam Secundus, Ohriſtus Dominus paſſio-
nem inchoavit, & finivit , ut, unde mors oriebatury inde vita reſurgeret.
3. Prædixerat Chriſtus in vita: Ego ſi exaltatus fuero à terra, omniz

traham ad me ipſum. Exaltatus eſt in cruce, & in ea mortuus, ubi traxit

Patrem, qui venit, ut in manus ſuas dilectiſſimi Filii ſui ſpiritum reci-
peret. Traxit Angelos, qui ſicut in nativitate Chriſti læti canebant:
Gloria in excelſis Deo, ita in ejus morte ac funere amarè flebant. Traxit
cœlum, quod lugubri velo cum Sole & luna ac cæteris aſtris obnubi-
latumeſt. Traxit inferos, quia multi poſt ejus obitum reſurgebant.
Traxit juſtos, & inter hos quàm maximée Joſêphum ab Arimathæa,
qui & ipſe erat exſpectans regnum Dei, & Nicodemum diſcipulum
ejus oceultum, qui nunc excuſsà omni formidine, & contemptu hu-
mano relpectu audaciores facti, ad eximium hoc charitatis officium
advolarunt, & Eſum de cruce non dubitarunt deponere, atque è bra-
Chiis crucis ad Virginis ac Matris doloroſiſſimæ brachia transferre:
Acoeperunt corpus J Eſu, & ligaverunt illud linteis cum aromatibus, ſieut mos eſt
Judais ſepelire. Ecce qui in nativitate lua non habuit diverſorium, in
morte non habuit proprium ſepulchrum. Pauper ubique ditiſſimus
JESIS.

4. Univerſam mundi fabricam incepit DEus die Dominico, &
complevit eam feriâ ſextâ, die autem ſeptimo quievit: Compleritque

Deus die ſeptimo opus ſuum quod fecerat: Et requievit de ſeptimo ab univerſo
opere quod patrarat. Chriſtus Salvator mundi die Dominico in recrea-
tione mundi civitatem Jeruſalem paſſurus ingreſſus eſt. Secundo &
tertio die mitiſſimus Agnus juges pertulit inſidias. Quarto à perlao
diſci-

ſen einmn u
Crthy CMintiim
in lerurann

Unt Ang
Ceratiſon
Ullieridi
ULinungetetken
Witiaacchs

Mmnnhhlini
UEmaniktt
e gilmih

De ſepultura Chriſti. 0*

nlulß diſcipulo venditus eſt. Quinto hæreditatem corporis & ſanguinis ſui
aiſ in inſtituit & nobis delegavit. Sexto in cruce moriendo opus noſtræ re-
lanin⸗ demptionis complevit. Septimo in ſepulchro requievit; ita S. Ber- S. Bernard.
, N nardinus: Sic & Chriſtus in crute ſexta die opera ſua recreationis perfecit, & P: 2. a. I⸗
ſo inti requievit Sabbatho in ſepulchro. En lectulum Salomonis, per quem S. Dro-
(larv/ An go ſepulchrum Shrifti intelligit, de quo jam pridem vaticinatus eſt
Aplr, dht Hlaias: Et erit ſepulchrum ejus glorioſam. Veréè glorioſum licet in media lſa. 11. 10.
ſtmmr er n barbariæ ſitum, ad quod deſtruendum Judæi Turcarum Tyranno ſub
ttcc, i, l annum 1600. ſüummam 500. Millium aureorum obtulerunt, quod ta-
tl, hid onr⸗ men adhuc integrum in viva petra exciſum in ſôlatium omnium Chri-

ftianorum perſeverat, & usque ad finem mundi perſeverabit, quia

V eie Dominus eſt cuſtos illius.
uir, in gianenlen 5. De Tabitha, ſeu Dorcade matrona honeſtiſſima & pauperum
rinkonoike. patrona narrat S. Lucas, quôd, cùm piiſſimè in Domino obiiſſet, cor-
inun perſecr pus illius exanime honeſtæ fœminæ ſollicité curaverint: Quam càm la- Act. 9. 36.
Domims ⸗ viſſent poſuerunt eam in canasulo &c. Simile officium, prout tunc moris
ninſotnt erat, Chriſto defuncto, ac de cruce depoſito non defuit, quem dolo-
ni tnu, Ani roſiſſima Mater in gremio ſuo repoſitum amariſſimis deploravit, ac
tuus ubittut lavitlacrymis, Joſephus verô & Nicodemus juxta mentem S. Chry-
iPinum ted; foſtomi & Epiphanii non tantùm abluebant, ſed & concretos Sangui-
Eti Cnebant: nis grumos ex ablutione collectos ſibi pro theſauro reſervarunt, & ex-
Aet. ItNt inde aromata & unguenta applicabant, ac munda ſindone, faſeiisque
SMNesOdnubr ligatum ſepulchro inferebant. Expende in hoc facto magnam illam
un tWnePond venerationem, quâ bini illi diſcipuli exanime corpus Eſu tractarunt »
n D MimGd, dum illud ungebant, ligabant, involvebant, ac propriis humeris fe-
enumn Gſchn: retro impoſitum, adſepulehrum novum, quod Joſeph in horto pro-
cortenhilt pinquo éx petra exciderat, deportarunt, quos ſecuti, & comitati
churititi in ſunt Angeli innumeri, de Cœlo à Patre æterno ad honorandum illud
neteyinlkt⸗ ſacratiſſimum funus demiſſi „ & doloroſiſſima Virgo cum Joanne ac
rachinne mulieribus, Chriſto crucifixo fideliter aſſiſtentibus. Difce quo ſenſu
atbu, , tu inungere debeas ſanctiſſimum Chriſti corpus, cuùm illud in 88. Eu-
ir direidn chariſtia accipis, quoties enim illud ſumis, ſpelis de novo in corde tuo
erubigi Chriſtum Eſum & hunc crueifixum, utinam ſemper benek
. 6. Moyfes ſervus Dei cûùm aſcendiſſet montem Nebo, & ibidem
Ge Dorin conſideraſſet de longe Chananæam, terram illam deſiderabilem ac po-
ence pulo électo promiſſam, jubente Domino mortuus eſt. Er non cognovit Deut. 34. 6.
ient ,9ℳ homo ſepulchrum ejususque in pra ſentem diem. Et quare ſepulchrum Moyſis
hen. tantoperè occultatum, & econtrà ſepulchrum Chriſti crucifixi omni-
Done a bus manifeſtatum? Reſpondetur Ne Hebræicorpus ejus, utpote du-
sl tintc. cis ac legislatoris ſui, velut Numen colerent, quia adhuc mortuus
Mai. Eee 2 ſplen-

40gC4. Conſideratio CVIII.

ſplendorem ac decorem „quem antea habuit, conſervavit; e 3
tunc Judæi ad idololatriam valde proclives, ideò à S Mich en, in
ringene abol⸗ „occultè ſepultus eſt. Michaele, lict
riſtus DEu i .
ublicum in horto endee N rohoming mortune clt in Euce ,
kun alicujus idolomaniæ, idcircò Angelis cctum eit⸗ e R Pericu-
omnes Angeli Dei. Et quid nos facimus, qui illius ſanguine tc genen kic
mus? Honorat Sacrum illud ſepulchrum ipſe DEus, quod eltn-
cula in tot bellis & everſionibus civitatis Fieroſol enn kot ſa.
dum in modum conſervavit illæſum. Honorat ia univerſs Eccle.
ſia Catholica „ quæ ſingulis annis ad memoriam & rodralentatt erle⸗
hujus Sancti Sepulchri in templis Mauſolæa ſolet erigere, ut Chrittin.
ni in illo luctuoſo triduo mortis Domini ſuam poſſint 1 erdevd-.
S. Bern. ſer. tionem ac pietatem: Sepulchrum Chriſti, ai P riererr dowo-
ad Milites Qepotioni em 5 . briſti, ait S. Bernardus, inter loca
templi. c. 11. Jeve ionis tenet principatum. Imitemur proinde Majores noſtros, qui ſe
pulchris benefactorum ſuorum figuram cordis ſolebant inſe uige 6.
hoc & nos faciamus, aſſiduâ & gratâ memorià in corde tec ⸗
lentes Chriſtum Eſum & hunc crucifixum, mor- .
tuum ac ſepultum.

BT 5 B R B W 25 5
CONSIDERATIO CVIII.
Cur Chriſtus per viros Nobiles, Joſephum

ab Arimathæa, & Nicodemum principem de cruce
deponi, ac ſepeliri voluerit?
Venit ſoſeph al Arimathea nobilis decurio, E; auda-
cter introivitad Pilatum, & petiit corpus 1ESU.
Marc. I5. 42.

Hebr. 1. 6.

I.

Bi intor ille jeruchuntinus à latronibus deſpoliatus, multis-
dus hortendi vulneribus ſaucius in via derelictus eſt, per-
nt lulcen Racerdos „ ſed horrore plagarum vulnerati
ti 1 .
undi perculſus retrorſum abiit, & in contra-
riam

eriinin luſte
ginmeundib-
Al Klrrt, E
Pechim,Umenun
gotis, MMttl
ANlarm, 6
12. OMen I
Toum Plat

Sclma wn
1l N Momeg
,., 9,
nfiſt uuid in
nne. Iolit

=

Cur viri nobiles Chriſtum ſopelierunt. goy

aſten

Wtein riam partem iter ſuum reflexit. Similiter & Levita, cùm eſſet ſecùs
liks let viam, videns tam miſerabilem hominem in proprio ſanguine natan-
tem pertranſiit. Venit & Samaritanus homo dives ac nobilis, & vi-
tunselier, dens eum miſericordiâ motus eſt, deſcendénsque de jumento alligayvit Luc. 10.34.
erarleſ vulnera ejus, inf undens oleum & vinum.
Kralnn En perelegantem typum in Chriſto Eſu viatore, à Jericho in
lineegent. Jeruſalem deſcendente, adimpletum. Incidit hic pariter in latrones,
lod pertyth peſſimos Judæos, qui non tantùm deſpoliaverunt eum, ſed & impo-
nr tam miran ſitis plagis abierunt ſemivivo, imò & mortuo in cruce derelicto:
hungel becl. Pratereuntes autem blaiphemabant eum moventes capita ſua. Non ſic Joſeph Mattb. 27.39.
lehratrutonem ab Arimathæa nobilis decurio, non ſic, non enim præteribat, ut Sa-
ere, Atſa. cerdos & Levitæ, quando Chriſtum Dominum in trabali ligno ſu-
1t exerete dod. ſpenſum, vulneratum ac mortuum conſpicatus eſt, ſed miſericordiaâ
ltdus ihte motus, animante eum Deo, & hortante B. Virgine, introivit audacter
1s oſtoe,it⸗ ad Pilatum, & petiit corpus JEſu, quòd & feliciter impetravit.
ebant inlhe 2. Obſerva hic mirandam Dei omnipotentis providentiam:
incorde renn Unum Joſeph de Regia Davidis ſtirpe oriundum, adeoque hominem
,mor⸗ nobiliſſimum elegit, cùm Filius unigenitus intraret in mundum, alte-

rum Joſeph pariter nobilem ſibi reſervavit, cùm per paſſionem &
crucem exiret de hoc mundo; hic, inquam, audacter & ſepoſito
i omni metu ac reſpectu humano ad Romanum Præſidum ingreſſus pe-
tiit, & impetravit corpus Eſu crucifixi. Quid ſi pauper fuiſſet ille o-
ſeph de Rama ac homo ignobilis, an aliquid à Gentili Jjudice impe-
GW. traſſet? N. Minimè gentium, ita S. Hieronymus: Quia pauper, ait, S. Hieromym.

non fuiſet auſus ad Pilatum praſidem Romanum accedere, & crucifxæi corpus im. aud Comeli.

. petrare. Voluit proinde DEus habere hominem divitem, nobilem ac
9)o l magnæ auctoritatis virum, decurionem ac ſenatorem Hieroſolymi-
n Cectue tanum, qui ultimum hoc obſequii genus dilectiſſimo Filio ſuo impen-
deret. Ecce quid Nobiles poſſint facere pro honore crucifixi Eſu, ſi
Z velint. Prius elegit ſibi Chriſtus pauperes piſcatores: ſed poſt mor-
6. tem divites, Joſephum & Nicodemum, viros pecunioſos atque ſum-

1. *
io Ge mates, ut diſcant Illuſtres omnes & opulenti, quomodo & ipſi per
N anguſtam portam poſſint intrare in regnum cœlorum, hoc eſt per
H 88. Vulnera Elu.
. 3. Videamus nune modum, quomodo iſti proceres, animis jam
poſt tantum luctum revocatis, & penitiſſimè unitis, Chriſti corpus

,abr de ligno crucis depoſuerint: Cumque conſummaſſent omnia, qua de eo ſcripta Act. 13. 29.
el lan 4, cerant, deponentes eum de ligno, poſuerunt eum in monumento, quod factum
latleen eſt erecta cruce. Interim B. Virginem ac Matrem doloroſam in
ſbenn n huncmodum ad S. Birgittam loquentem audiamus: Hi duo, Micode-
it,4 ſunn Eeczj mus

Lib. 2. Re-
velationum
cap. 21.

2 Keg, 2. F-

40 Conſideratio CVIII.

mus & Joſeph qui Filium meum deponebant de cruce, tres applicabant ſcalas, una
protendebatur ad pedes „»ſecunda ſubtus aſcellas & ad brachia, tertia ad medieta-
tem corporis, primus aſcendit „ & tenebat eum per medium, ſecundus aſcendens
per aliam ſcalam excuſſit primò unum clavum de uno brachio, deinde applicatdſcald
excuſſit clavum alteriusmanus; qui quidem clavi longè ultra ſtipitem crucis pro-
tendebantur. Deſcendente igitur illo qui ſuſtentabat onus corporis paulatim, &
modicè, prout poterat, Me alius aſcendit ſculaw qua tendebatur ad pedes, & ex-
cuſſit clavos de pedibus. Cum que appropinquaret ad terram, unus eorum tenuit
corpusper caput » alius pen pedes ego verò qua Mater eram, tenui eum per me-
dium & ſic nos tres portavimus eum ad quandam petram , quæ linteo mundo
per me operta eraty in quo obvolvimuscorpus & . Hæc doloroſiſſima Cruci-
figi Mater. Vide ex hoc, & conſidera quàâàm rarum ſit hoc exemplum
iluſtrium ac dignitate præcellentium virorum, dum ipfſi patibulum
crucis aſcendere, & cadaver tam mifeêrabiliter cruentatum non horru-
erunt deponere, & brachiis crucis ad B. Virginis brachia transferre.
Ah! ubi amor noſter eſt erga crucifixum Eſfum ? Verè ipſe Amor non
amatur, non æſtimatur: Omnes quærunt quæ ſua ſunt „& pauci quæ
ſunt Eſu Chriſti.
4. David, ubi Dei monitu migravit in Hebron, in quo loco à
tribu Juda in Regem inunctus eſt, ſummoperè commendavit, ac lau-
davit cives jabes Galaad, quòd ſepeliſſent Saulem Regem iinterfectum,
cujus corpus in muro Bethſan vel catenâ, vel in ſtipite ſuſpenſum, ut
ad omnibus prætereuntibus ſpectari poſſet, depoſuerunt, & honeſto
ſepulchro mandarunc, in quem finem ad prædictos viros amandavit
muntios, eisque indicari juſſit: Beneditcti vos Damino „qui feciſtis miſericor-
diam hanc cum Domino veſtro Saul» & ſepeliſtis eum 2 Et nunc retribuet vobis
quidem Dominus miſericordiam & veritatem: sed & ego reddam gratiam „ eè
quèd feciſtis verbum iſtud.
O glorioſiſſimi ac fortiſſimi viri, Joſeph ab Arimathæa, & Prin-
ceps Judæorum Nicodeme! hoc longé meliori jure de vobis dicere

poſſumus, quia vobis obſtricta eſt omnis mortalitas humana, ac præ-

ſertim omnes Chriſtiani: Benedicti ergo vos Domino, qui feciſtis mi-
ſericordiam hane cum Domino veſtro, imò Domino univerſorum,
& ſepeliſtis eum: Et nunc quidem retribuit vobis Dominus miſeri-
cordiam & veritatem: Sed & B. Virgo ac Mater Crucifixi reddit vo-
bis gratiam, eò& quòd feciſtis verbum iſtud, & patibulatum corpus JE-
ſu aromatibus conditum, ac munda ſindone involutum ſepulchro, in
petra viva exciſo, mandaſtis. O viri prænobiles immortali laude di-
gniſſimi. Ecce hæc eſt vera Notilitas morum, qua magis ornat qum geni-
torum. Et tales elegit Dominus.
f. Et

Pelelſnraſt 1
aolenleniud
lemegezin

d Crdeon
i, Ctndem ülin
ronumftenpenn
uno Sandieclin
Alloniustdi, aod

eur cmnai,
TNManlelchu

Cur viri Nobiles Chriſti ſepelierun aoz.

rerl

F. Et quia tantorum virorum fecimus mentionem, juvat, ut &
teliduig . illorum vitam ac rerum exitum breviter perſtingamus. De Joſeph Mallon. de S.
ſeunirl refert Mallonius: quòd poſt glorioſam Chriſti in cœlum aſcenſionem ind. c. I.
iuenill ab Apoſtolis miſſus ſit ad prædicandum Judæis Evangelium, ubi mul-
Drenang. tas pro Chriſto ſuſtinuit perſecutiones, atque inter cæteras etiam ve-
An,ullin nenum pro Chriſti fide bibere compulſus ſit, ex quo tamen nihil triſte
A ecg, 9 tulit; Proinde navi ſine velis & remis cum Lazaro, Martha, Magda-
ut eonnz n lena & Maximino impoſitus, Deo remige Maſſiliam appulit, & pau-
ili ni her il. 10 pôſt oblata occaone in Angliam navigavit, ubi conſtanter Chri- Cornel. in
u liten nanc, ſtum crucifixum prædicavit, ac tandem piiſſima morte defunctus eſt 3I Matth. 27.58.
NWNNCi- unde ab Anglis quaſi Angliæ Apoſtolus honoratur, cujus dies feſtus
TthcdermI n 17. Menſis Martii ab Ecoleſia in Romano Martyrologio celebratur:
niſ rhan Hieroſolymis ancti Joſephi ab Arimathaa nobilis decurionis, diſcipuli Domini,
trum ahen- qui ejus corpus de cruce depoſitumin monumento ſuo novo ſepeliʒrit. O virum
uchitmu.. & Nobilemegregium ¹ . =
1e le Annmn 6.i’. Nicodemus Phariſæorum Princeps, qui Joſepho in hoc ſub- Wallon. de S
int, & Pndie limi pietatis officio in ſepeliendo Chriſto comes fuit, de nocte ad JE- Siud. c. I.
ſum venit, à quo mirè edoctus receſſit in lumine, qui advenerat in
,inro Lo: tenebris. Hic ob exhibitum Chriſto honorem à Judæis raptus: car-
Nnnit, ae an cerique mancipatus, horribiles ab ipſis paſſus eſt perſecutiones, cogno-
minterkectum, ſcentes enim Judæi illum eſſe Chriſtianum, amoverunt eum à princi-
hentum, ut patuſuo, ait Lucianus in epiſtola de inventione corporis S. Stephani,
0N,KNNNehde anathematizaverunt eum, & de civitate exulaverunt, quem Ga-
IN WaNO maliel ob Chriſti amorem in domum ſuam ſuſcepit, veſtivit, nutri-
gufeiktniſn vit, & tandem Piiſſimè defunctum honorifice juxta S. Stephanum
, hns fuſtir Protomartyrem lepelivit. Unde & Nicodemus in Martyrologio Ro-
ulten ge Mmano Sanctis adécriptuseſt cum S. Stephano die 3. Auguſti. Refert
Mallonius & alii, quòd dictus S. Nicodemus poſt glorioſam Chriſti
muthri, Ali reſurrectionem linteamina & reliqua paſſionis Dominicæ inſtrumen-
e de Nlotn⸗ ta ſummâ cum diligentiâcollegerit atque 0 b ingenii magnitudinem 5
– quàâ pollebat, Pientiſſimi Redem toris noſtri imaginem ſuis ipſe ma-
3. gikhl mibus ex cedro formaverit, in quà ille, qui Chriſtum de cruce refixit,
n, e quatuor clavos addidit, in cujus medio Chriſti Sanguinem, aliâque
ind int memoranda Paſſionis inſtrumentacollocavit. Aſſervatur, & religiosè
Donn colitur hæc thaumaturga Crucifixi imago Lucæ in Hetruria, cujus nu-
Murfni RM ditatem veſtis pretioſa defendit.
hinen Pe Habet hic Nobilitas humana præclarum exemplum, quomodo
un nu⸗ Elſtimare & amare debeat Crucifixum Dominum. Certè Conſtanti- aullæus in
noni mnmnus Magnus Imp. ubi hoc ſalutare crucis ſignum in aëre radiare con Stauroph.
grou ſpicatus eſt, cum hoc lemmate? In hoc ſigno vinces, mox ordinavit, ut “ 414⁄-

l omnis

4os Conſideratio CIX.

omnis exercitus Crucifixum Dominum genuflectens adoraret, ubi &
50. Milites fortifſimos elegit, qui in pugna vexillum Qrucis cæteris
præferrent cohortibus, qui 70. Vexilliferi in Eccleſia militantes Ordi.
nem militarem fub Conſtantine M. ſupremo illius Magiſtro inſtitu-
erunt. Enoriginem veræ & Chriſtianæ Nobilitatis à Signo
Sanétæ crucis. Sequere.

CONSIDERATIO CIX.

Contra carnis tentationes nullum efficacius

remedium, quàm fuga ad crucifixum
JEſum.

Qui ſunt Chriſti, carnem ſuam crucifrerunt cum vi-
tis & concupiſeentiis. Galat. .24.

1.

Edet Aman in regali convivio, nihil mali vel ſiniſtri cogitans,
poſtulat interim Eſther ſibi & Judæis vitam, Amarum verò
Eſther. 7. 6. apud Regem ſolemniter accuſat: Hoſtis & inimicus noſter peſſimus
iſte eſt Aman. Quid Rex? ſine mora jubet; ut in patibulo, quod
pris ille Mardochæo paraverat, ſuſpendatur: Appendue eum in eo.
S.Ant. Pad. S. Antonius Paduamus per Aman carnem noſtram intelligit, vere
8S. fer. 6. in boſftis & inimicus noſterpelſimus, & quò magis illi blandiris, eο magis tibi
cap. jejunii, fiet rebellis, & ſi foveatur, amplis lædit. Aman, prout dictum eſt,
fuſpenſfus eſt in patibulo non in domo fua; ſed in porta urbis Sulo-
Gretſer. hb. I. rum ad majoret ejus ignominiam; Et ſi P. Gretſero eredimus, ferreis
de cruce. cap olavis cruci affxus eſt. Ha & tu, homo Ohriſtiane! carnem tuam
toties tibi rebellem debes ſuſpendere in cruce Chriſti clavis contritio-
Ppfal. 18. 120. nis, timoris & amoris Dei: Confige timore tuo carnes meas. IInde rectè
Gal. 5. 24. Apoſtolus: Qui Chriſti ſunt, carnem ſuam orucifixerunt cum vpitiis & concupi-
ſeentiis. Collige ex hoc, an tu ſis Chriſti?
3. Ubi Veritas Chriſtus ac Redemptor noſter cum iniquis in cru-
ce reputatus eſt, ut nos ex iniquis juſtos faceret ac ſanctos; Obſervat

Scriptu-

r init,
mmmnhr,iſit
enrknnjtiint
guunrtiunſcſen
lerektitinltt
locck,cmten
ntnofibtgte A
cmx iizid ⸗
1Mamniguun
peinſtamn n
ciifrlritgee

DepcNsinecls: Vi

l. Adqid,
Uneil Aͦd
Imeroidnnentn
UNtperthunds,Iier

tin camneinm anh

thaſite, laanml
Anen, Crat
8 le it iun
enntnni ungie
iifennit, e⸗
Ueiian

mfhlidinne

lhn, Aaſengt

In tentatione ad Crucifßixumrecurrendum. zog

n lie Scriptura: Tunc crucißxi ſunt cum eo duo latrones, unus à dextris, & unus 4 Matth. 27.38.
hun Cnn Giniſtris, latronum enim ordinarium erat ſupplicium crux, inter quos
AmiiNN. tanquam choragus & princeps pendebat medins Eſus Dei Filius. Sed
Mhgſnk. adverte ingens diſerimen: unus pœnitens ſalvatus eſt, & alter im-
tii pœnitens æternum reprobatus. Ingens hic latet myſterium, de quo

S. Auguſtinus: Ipſa crux, ſi attendas, tribunal fuit, in medio enim Judiceçon- S. Aug tr.31.
ſtituto i unus qui credidit, liberatus, allus qui inſultavit, damnarus eſt: jam ſigni- in Joan.
abat quod facturus eſt de vivis & mortuis, alios poſiturus ad dexteram, alios

4 però ad ſiniſtram.
NX Sed & alia ratio hic ſubeſt, quam aſſignat Hugo Cardinalis: La- Hugo Card.

tro ſiniſter, inquit, eſt mundus, qui Chriſto crucißxo, id eſt, membris ejus cru- in Marcum
cem portantibus, inſultare non ceſſat. Latro dexter caro eſt, cui ſpiritus cruci- 15. 27.
m Etrac Fxus, cum ea compatiendo 5 id eſt » conſolando » ſalutem promittit, digens Hodie .
mecum eris in paradiſo, id eſt, citò tranſibit paſſio tua, & pro ea aternaliter re-

Cun muneraberis in cœlo. Eja anime mi! Crucifigamus nunclatronem iſtum 3
hoc eſt, carnem noſtram cum omnibus vitiis ac concupiſcentiis, ut
in mortis agone pariter à Crucifixo Domino audire mereamur: Hodie
ptcune mecum eris in paradiſo. Tranſeo ad alia. . .
3. Mandavit quondam DEus, ut ſanguis Agni Paſchalis in qua-
libet domo Hebræorum ſuper januas & limina earum aſpergeretur,
ex cujus aſpe cu Angelus exterminator & percuſſor pertranſiit, non
nocens doms incolis: Videbo ſanguinem & tranſibo, nec erit in vobis plaga Exod. 12, 13.
diſperdens. Ad quid, obſecro, hoc ſignum? Adverte myſterium: San-
cedefens Zuis illius oceiſi Agni elegantiſſima erat figura Agni illius immaculati
, Munhih e in cruce pro ſalute noſtra occiſi, & immolati. Si igitur venerit dæ-
. RZRZ mon meridianus, ſi pertranſierit Asmodæus exterminator „ tentans
en chihſt te in carne infirma ad libidinem, & tuum exſpectans conſenſum ,
R “ eitò aſpice , & contemplare crucifixum Eſum, & cruenta ejus SS.
An lne Vulnera, & pertranſibit innoxius, neque erit in te plaga diſper-
An ine dens. Si mihi non vis credere, Divo Auguſtino fidem adlibe: (am s. Auguft. in
dirs,en me pulſat „ inquit, aliqua turpis cogitatio, recurro ad Vnlnera Chriſti: Cim Manual. c, 12.
. rine me premit caro mea, recordatione Valnerum Domini meireſurgo. Cum diabo-
n horunn lus mihi parat inſidias , fugio ad viſcera miſericordiæ Domini mei, & recedit
o cre me. S ar dor libidinis moveat membra mea, tecordatione Vulnerum Domini
inel e noſtri Hlii Dei extingnitur. In omnibus adverſitatibus non inyeni tam eficax te-
iſti dume 13 medium „ quàm Valnera Chriſti, in illis dormio ſecurus, & requieſeo intrepidus,
u U „ O quale ſolatium Vulnera Efu!
ufni0 4. Homorrhoifſailla, quæ duodecim annis continuum & acer-
bum patiebatur ſanguinis fluxum nullo medicamine ſanabilem; Tan-
kanieen dem ad Chriſtum venit, dicens intra ſe 5 quia ſi yel veſtimentum ejus Mare, 5, 28.

luockon ßt⸗ Ginther Unus pro omnilus. Fff teti⸗

410 Conſideratio CIX.

tetigero, ſalva ero. Tetigit, & ſanata eſt: Et confeſtim ſiccatus eſt fons ſan-
guinis ejus. Felix mulier, quam & Dominus paventem & furtim irru-
entem conſolatus eſt: Eilia ſides tua te ſalvam fecit, vade in pace. Cæte-
S, Th. Aquin rùm S. Doctor Angelicus hunc Scripturæ locum ita exponit: Patitur
hic. fluxum ſanguinis propter fluxum carnalium delectationum. Hunc fluxum ſi quis
4 habet, non deſperet, ſed vadat cum dicta muliere ad Crucifixum
Anton. ?ad. ſum, &in SS. Vulneribus ejus inveniet potentiſſimum remedium.
Don, 24 Juvat hic audire 8. Antonium Paduanumn: Veſtimentum Chriſti, inquit,
P vſius eſt caro, de qua Iſaias c. 63. Quare tubtum eſt indumentum tuum? JEſus
torcular, id eſt, preſſuram crucis ſolus ſuſtinuit, in quo veſtimentum ſanguine
rubricavit, huſus veſtimenti fimbria eſt ipſa paſſio, quaæ animam liberat 4à ſan-
guinis proflupio, contra enim carnis vitia ſummè valet memoria Paſſionis
Chriſti.
5. Tobiæ Senioris oculos, ſtercore hierundinis obeæcatos, ama-
Tob. I1. 13. riſſimum felilluminavit: Tunc ſumens Tobias de felle piſcis linivit osulos pa-
tris ſui, ſtatimque viſum recepit. Omnis peccator, præſertim libidinoſus
Hugo in Tob. œcus eſt; quid conſilii? fel ipſi applica: Hoc fel, ait Hugo Cardina-
lis, eſt Paſſionis Chriſti amaritudo, hanc ſiin memoriam ſeriò revocabis,
& Crucifixi Amoris tui dolores ac Vulnera attentiore mente conſide-
S. Bern. de rabis, facile carnis motus & tentationum ſuperabis inſultus. Ita
inter. Dom. Mellifluus Bernardus: Qusties te ſentis turpibus rogitationibus pulſari, &
c. 38 ad illicitam delectationem allici, toties pone ante mentis oculos, quomodo Chri-
ſtus in eruce crucifixus eſt pro te; Unde dicere ſolebat: Deus meus pendes
in patibulo, & ego voluptati oneram dabo 2 Abſit hoc à me! ſed vivat
in me IEsIS & hic Crucifxxus, & quis me ſeparabit à charitate
illius?
6. Job graviſſimos inſultus non timuit, imò neque diabolum
cum flagello ad ſe accedentem, ſe ut leo in omni tentatione & tri-
bulatione fortis ſtetit. Verùm cùm aliquando ſpecioſam conſpicatus
eſt Virginem, absque mora aufugit, & diſceſſit, unde dixit: Pepigi fæ-
dus cum oculis meis, ut ne cogitarem quidem de Virgine. Et quare hoc vir
pientiſſime? Ipſe rationem ſubdat: Quam enim partem, inquit, haberet
in me Deus, & bareditatem Omnipotens de excelſis? Id eſt: Quomodo
mihi ſuâ gratiâ & favore, quaſi filio & hæredi adeſſe vellet DEus,
ſi ſtatum meum non ſervarem? Abſit hoc à me, quia ſoli aſti ſunt
filii & hæredes Dei, impuri autem ſunt inferni mancipia, & longe 4
Deo alienati, proinde nolo ne quidem virginem curioſo intueri aſpectu:
Jerem. 9.2. Mors enim aſcendit per feneſtras. .
Diſce à job, quàm periculoſum ſit ſeſe alteri immiſcere ſexui, &

Eccli. 42. 13. ſæpiùs familiariùs cum illo agere; De veſtimentis enim procedit tinea, &
à mu-

gemu
uenthlintet,
AonibmemcAm
EN eis
ſemn phleſlänte
ht ⸗ Moirit
tuicf inniin
NekrEn
Ganbo uhäinlze
tth,wua umt
ſ,mmitminist
4Aunnmm mi
11 ſeln⸗ un Wr
. Omahrmgendo
in

iſarg
temn
deng. Na
ern r
lunoflumng
e . Cn
mum temein
Crſi, ingit
mun uun? a
Funln /aleuin
inin lint ,n⸗
t mentit Niſteme

Pobekcitds, m.
ſar hhunt ſe
Alertin Hrünmtn
t Hupo Cnin
lenorerocin
emente (onſl·
8inillus, Iu
ſilerlcn, *
1, Cencto iff⸗
Den els ſeile
A we or
Periöt Crn⸗

ſ bale⸗
30 neqae Gu
gi tenntielt
eciolam N,
Unde nit

vten, I

bns

rinm,
mml u/
Min . ſ

In tentatione ad Crucifixum recurrendum. A1II

àmuliere iniquit as viri. Adam à muliere deceptus eſt; Samſon per Dali-
lam traditus; David à Bethſabea devictus; Siſara à Jahel occiſus ;
Salomon per mulieres alienigenas ſeductus; Mitto millenos alios ;
proinde recté S. Auguſtinus: Apprehende fugam, ſi vis obtinere victoriam.
Sed quò fugiendum eſt, Magne Eccleſiæ Doctor? N. Ad cru-
cem, in cruce enim tota ſalus & vita noſtra conſiſtit: Nullum, ait, S. Auguſt. in
tam potens eſt, tam eficax contra ardorem libidinis medicamentum, quàm mors Manual, c.23.
Redemptoris noſtri.
7. Job, prout dictum eſt, à facie formoſæ virginis oculos avertit;
ego autem tibi ſuadeo, anime mi, ut oculos convertas ad Virginem
& doloro ſiſſimam Matrem ſtantem ſub cruce dilectiſſimi Filii ſui; hanc
ſi devotè invoaveris „ aderit tibi in omni tentatione, ut cum pro-
ventu poſſis ſuſtinere & ſuperare: Ad pedem crucis, ait, Nierembergius, Nieremberg.
4ccepit nos Maria in filios: ibi peperit nos, non ex utero, ſed ex corde. Ecce l. 2. de Ador.
Elius tuus eſt quisque fidelis. Si ergo filius, cur non fugis ad Matrem? . 1.
Kefert Cæſarius de bono Religioſo, cui accidit, quòd quondam Manf. to. 2.
Sancto Paulo ſtimulis Carnis agitato, ad Paulum Chriſtus dixit: Suff- tr. 59. diſt. 10.
