encenmrälim Stis atque Electis unica gloria fuit crux & crucifixus )Eſus. Et in
GrmſumiII qͤuo tu gloriaris, anime mi! an in divitiis, corporis commoditati-
iſisen in bus, voluptatibus &c.? Abſit.
6ioponetis Apprehende potiùs hanc myſticam citharam (crucifixum Eſum
Ahlspon PEEEdE OrI Firicamn un
qui in cunctis adverſitatibus ac tentationibus tuis, tum in vita, tum

munin d 4 in morte erit gloria, ſalus & vita æterna. Dic proinde, & aſſueſce
i ter c ſæpiùs, dum crucifix um Amorem tuum prehendis & oſcularis: Exurge
mie gloria mea, exurge pſalterium meum & cuhara Ita fecit S. Franciſcus Sera-
nnn id phicus, qui crucis citcharam pluris quâm angelicam faciebat chelim,

inſnnt, unde non incongruè de eo ille Poëta Chriſtianus ex illius perſona

cecinit, dum in raptu illo & extaſi Crucifixum apprehendit:

nncelen Deſine dulciloquos ales impellere chordas, Lyræus de
n a ut Nam tantum nequéunt corda tenere melos. Chrd. vet. l
d it , Hac cruce ſit requies, erux hæc mihi cantet in aure, cek.
* a Praæſtat enim voces hujus amaſſe Lyræ, .
Bu Odſ K 3 5. Gili-
mciene

„.
134 Conſideratio XXXV. Cithara Davidis typus erucit, =ð
5y. Gilimer Vandalorum Rex pluribus inſolens victoriis. & idcir- Ken
Pprocop.l'b. 4. Cò. proſperâ fortunàâ abuſus, ubi tandem à Beliſario acie devictus eſt,
Vand & lii ad montem excelſum Numidiæ in Africa confugit, in quo exilio pa- ( .
nem à reliquis amicis ſibi mitti poſtulavit, quo famem ſaturaret,
ſpongiam, quà lacrymas ſiccaret, & citharam, quâ animi leniret do-
lorem. Anime mi! ſi in ſimilibus conſtitutus es miſeriis, ecce ha- on
bes panem Angelorum & cibum viatorum, ſpongiam aceto plenam, 9
quo crucifixus Dominus tuus in ſupremo crucis agone potatus eſt,
quâ tuas ſiccare potes lacrymas, & citharam, Dominicam crucem, üontun
quù tuum poteris lenire dolorem. i⸗
Hac citharâ S. Crucis comprimis uſus eſt S. Dunſtanus Epiſco- Mn

pus, qui pſalmos cum cithara, juxta mentem Davidis ſolebat decan-
Pſal 146. 7. tare: Præcinite Domino in confeſſone, pfallite Deo noſtro in cithara. Et ecce
cùm aliquando citharam ſuam ad parietem fuſpendiſſet, & paulèò poſt
cubiculum ſuum de novo intraſſet, cithara illa ſine alicujus moventis
impulſu per ſe ipſam ſuaviter ſonare, & illam antiphonam, quam Ec-
Prt, dt Natal cleſia in feſto plurimorum Martyrum in ſecundis veſperis adhibere ſo-
TrGatal, 8, let, lætà voce & proprio chorali tono decantare cœpit: Gaudent in cœ-
lib. 8. c 49. is animaæ Sanctorum, qui Chriſti veſtigis ſunt ſecuti: Et quia pro ejus amore ſanguir
nem ſuum fuderunt ided cuùm Chriſto exultant ſine fine. OQanime mi, & ama-
tor S. Crucis, ama hanc citharam, & cithariza quotidie in ea ſaltem
per breve temporis ſpatium, & experieris in obitu tuo ſimilem felicem
Apoc. 14.2. tonum & prædictam antiphonam: Gaudent in cœliz animaæ sanäkorum &6.
6. Vidit quondam in raptu dilectus ille Chriſti Diſeipulus Agnum
ſupramontem Sion ſtantem, & cum eo plura Sanctorum & Electo-
rum millia circumſtantium, ac laudantium DEum, citharâsque ſuas
apprehendentes, novumque canticum DEO & Agno ab originemun-
di in ſuis typis occiſo, & nunc poſt paſſionem ſuam redivivo accinen-
tes: Et vocem quam audivi, ſicut citharadorum citharizantium in citharis ſuis &.
Obſerva: Citharizantes illi in cœleſti regno ſunt illi, qui ſeſe Chri-
ſto crucifixo priùs in vita ſua conformârunt, qui crucis mortificatio-
nem in corpore ſuo portârunt, qui carnem ſuam cum vitiis crucifi-
rerunt; iſti nunc in cœlo citharizant cum Davide DEO& Ag-
. no. Imitare horum Sanctorum exemplum, & miſe- eiprolem
ricordias Domini in æternum decantabis.

† Rüanmenee
R matlinnte

CON-

Gnen
un

enliti
le, Inhn.
Anentt,
danimile.
Smieris, en⸗
inm Acto)ln
gone potandi
Uninicamcrucen

Drmm Ilo⸗
Nslederiden⸗
Emncthme d-
ciſſet, Kenn
e alieunemo
honam,gun
Eſpenisaliier,
Epit: Ga6
Nn hiu aumi ſen
ime mi, Cam⸗
Nüceinendlen
Waſienklcen
ne DoNmec
Dercrshen,
aSalin N
DVmyCdreN
nnkeii
Gocmun nlli
Npelunlid,
Gt, giceebt

enſume e
teunrrit .

Gienphnm 3
um cecihnne

*

6 S e 13

etEere, et ectHetaeneeie, eNN, e, XWetenaade

SEEEESHXSESSS EE A
CONSIDERATIO XXXVI.

Crux Dominica per prodigioſam
virgam Moſaicam præfigurata.

Eleva virgam tuam, & extende manum tuam ſuper
mare, & divide illul. Exod. 14. 10.

I.

Ira ac ſtupenda quondam DEIIS per virgam Moſaicampa-
travit miracula. Per hanc Nilum in ſanguinem converit:
Et elepans virgam, pecuſſit aquam fluminit coram Pharaone & ſervis Exod. 7. 20.
ejus, quæ verſa eſt in ſanguintem.
Per hanc Amalec in Raphidim feliciter oppugnavit: Venit autem Exod, I7. 8,
Amalec, & pugnabat cçontra Iirael in Raphidim, dixitque Moyſes ad Joſue: Elige J
viros, & egreſus pugna contra Amalec; cras ego ſtabo in vertice collis, habens
virgam Dei n manu mea, ad cujus elevationem hoſtis fugatus & cæſus eſt.
Per hanc in ſumma aquarum penuria in deſerto ex petra duriſſi-
ma vivum ac largiſſimum aquarum fontem ſitienti populo produxit: B
Pecuſfit petram, & fluxerunt aquæ. Pſal. 77. 20,
Per eandem virgam ſuperbiam Pharaonis fregit, mare rubrum
diviſit, populum Iſraliticum ſicco pede ad portum traduxit, & cùm
Egyptii cum univerſo equitatu & curribus Pharaonis poſt eos ingre-
derentur, illos ad unum usque per extenſam hanc prodigioſam vir-
gam in profundo maris ſubmerſit: Eleva virgam tuam & eztende manum tuam Exod. 14. 16.
ſuper mare, & divide illud, ut gradiantur filii Iſraël in medio mari per ſiccum &.
Eece ſtupendam hujus Moſaicæ virgæ virtutem, ad cujus conſpe-
Gtum mare contremiſcit & fugit, viamque electo Dei populo in Pa-
læſtinam aperit, cui pro lemmate inſeribimus: In virtute tua.

Vigde bic, & conſidera, prudens Lector! elegantiſſimam Domi-
nicæ crucis figuram; ita S. Auguſtinus: Sine crucis inpuit, Sacramento S Aug. ſerm.
nullum jecit Moyſes ſisnum. Moyſes per hanc prodigioſam virgam ſuam ,o, de Temp.

populum per mare Rubrum feliciter traduxitin Palæſtinam, Chriſtus
Dux

136 Gonſideratio XxXI.

Dux ac legifer noſter per virgam SS. Crucis ſuæ, cum qua per mare
rubrum paſſionis ſuæ nobis præivit, viam aperuit ad terram illam de-
ſiderabilem, perpetuo melle & lacte manantem.
2. Et hoc eſt, ad quod in ſpiritu quondam alluſit Vates Regius,
dum crucem Dominicam virgæ virtutis ex Sion emiſſlæ comparavit:
Eſal. 109. 2. Virgam virtutis tuæ emittet Dominus ex Sion: Dominare in medio inimicorum tuo-
rum. Sicut enim Reges orbisque Monarchæ potentiam ſuam ac ma-
jeſtatem inauratis gemmatisque virgis oſtentant; Sic pretioſiſſimus
orbis Servator Chriſtus quàm maximè potentiam ſuam ac majeſta-
Chrycoſt. Tem in virga crucis orbi manifeſtavit, hæc enim teſte S. Chryioſto-
„ glanc. mo, Virga virtutis eſt, ſcepttum regiæ poteſtatie, qu ſuſtentantur fideles 3 afhigun-

dn bl, I053. 2. 1ur increduli, terrentur ingrati; Et iterum in alio loco: Non aberraveri, 4

crucem Domini voces virgam virtutis, hac enim virga mare & terram convertit, &
magna poteſtate compleyvit; Cum hac virga Apoſtoli egreſſi per univerſum orbem om-
mia perfecér-e &. Vides ex his, quantò magis prodigioſa ſit virga S. Cru-
cis, quàm virga Moyſis, de qua Poëta Chriſtianus:
Crux nunc Moſaicæ ſuperat miracula vitgæ:
Pandit virga ſalum: Crux veneranda polum.

3. Hæc illa prodigioſa virga eſt, quæ omnia venenata vitiorum
monſtra, dracones & ſêrpentes, virgâsque magorum in .Ægypto de-
voravit, extirpavitque, atque inferni tyrannum orco perpetuèò al-
ligavit: Projeceruntque ſinguli virgas ſuas, quæ verſæ ſunt in dracones, ſed devo-
rayit virga Aaron virgas eorum. Audi & antiquiſſimum Originem ita de
Origen. bhie hac myſtica virga ſcribentem: Virgs Moyſis, ait, eſt erus Chriſti, hæc poſt-
apud Cornel. quam ad credultatem & fidem hominum venit, converſæ eſt in ſapientiam, & tan-
tam ſapientiam, quæ omnem .ρyptiorum, id eſt hujus mundi ſapientiam devoraret.
Hæc illa virga eſt, quam Angelus in manu tenuit, qui apparens
Judie. 6. 21. Gedeoni carnes oblatas & panes azymos accendit: Extenditque Angelus
Domini ſummitatem virgæ, quam tenebat in manu, & tetigit carnes & panes axy-
mos: aſcenditque ignie de petra, & carnes azymösque panes cçonſumpſit. Per
Le planc in virgam hanc le Blanc & alii S. Crucem ſubaudiunt: Crux, ait, eſ
Pſal. 109. 2. pirga virtutis im anima charitatem ſuccedens &c.
4. Hæc illa virga pretioſa eſt, quam potentiſſimus Perſarum
Rex Aſſuerus in ſignum regiæ benevolentiæ in illos extendit, quos
Eſther, 4. 11. ſingulari honore & gratiâ voluit condecorare: Siye vir, ſive mulier, non
votatus interius Regis atrium intraverit, absque ulla cunctatione ſtatim interfuietur.
niſi fortè Rex aurenm virgam ad eum tetenderit pro ſigno clementiæ, atque ita poſ-
ſit viyere.

Ezod. 7. 12.

Mæe

Hr

imikernentn

inemr, a
noti,
lpperuoo

Meet animis,
nlläein

1 Abaten
Bnoentelie;
Mmecoonon

een
n. e
Auit i,
enniſſe n⸗
muli, iin
Ntiam Aum
opretile.
luum 40 nnt
eſtes. Chite
unn fll; floe
1 W nnetr
Dienan kumnt/
de mnintrſon ghen,
golalt ngnd⸗
lanus:
gei
.
Genenuta utiorun
umin Kkoboce⸗
dd eena
ntund Eitn
ℳar ce du
en enimn 6
hend tenicn
unn enit,t
cenlit: Dulnf
nigt cane
e en nß
fobeuduunt: 1

M
un MMteliin
encſein
e: NeNN

corme: N
l/ clcoin ⸗

Crux per virgam Mopßs præfigurata. 137
Hæc denique illa virga eſt, quam præſcripſit Chriſtus Apoſtolis;,
ut eam ſecum geſtarent, cùm ad Evangeliumprædicandum ad gentes
excurrerent: Grætepit eis, ne quidquam tollerent in viaæ, niſi virgam tantum, hoc Marc. 6. 8.
eſt erucis typum & memoriam, quam intrepidè prædicarunt, & innu-
mera per illius virtutem patrarunt miracula. Cedatergo nunc virga
Moyſis prodigioſæ virgæ ſacratiſſimæ crucis, quæ orbem ſubjugavit
univerſum, infernum ſpoliavit, Satanam devicit, & cœlum innumeris
Sanctis replevit: Virgam virtuti ſuxæ emittet Dominus ex Sion. Et ſequitur: ?lal. I09.2.
Dominare in medio inimicorum. Tunc dominatus eſt Dominus in medio ini-
micorum ſuorum, quando pependit in ligno pro homine indigno, &
quidem inmedio dæmonum, latronum, Judæorum, Gentilium, Scri-
barum, Phariſæorum, militum Romanorum, & aliorum ſibi inſultan-
tium, titulum regium ſuper caput ſuum ſpinis coronatum præſeferens:
Jbſus Nazarenus Rex Judaorum. Joan. 19 19:
2. Per hanc SS. Crucis virgam Sereniſſima ac Potentiſſima Domus
Auſtriaca etiam in maximis periculis ac turbulentiſſimis temporibus
ſemper optatum auxilium, oportunumque invenit remedium. Anno Sand rus in
Domini M. CC. LXXIII. die XII. Octobris Francofordii poſt multam Staurophilo
diſeeptationem tandem unanimi Electorum conſenſu in Imperatorem lib 39. tit. 15.
electus eſt Kudolphus Comes abHabsburg, vir & ſapientia & pietate ac
magnanimitate animinulli ſecundus, qui cum Aquisgrani coronare-
tur, ſolitmque juramentum à Principibus in propoſito vacillantibus
exigeret, virgam crucis, in qua argentea crucifixi imago fixa erat, lo-
co ſceptri imperialis, arripuit: Ecce, inquiebat, ſignum, in quo ſalyatus eſt
mundus: hoc loco ſceptri utemur, ad quod inſperatum factum Electores ac
Principes Imperii commoti, crucem humili oſculo venerati ſunt, ac
lubenti animo novo Imperatori fidelitatis juramentum ſupra eandem
crucis virgam præſtiterunt ac depoſuerunt.
Idem Rudolphus, cum gubernacula imperii nunc feliciter fuiſſet Idem.
auſpicatus, ut cultum & amorem SS. Crucis magis, magisque in ſub-
ditorum implantaret animis, adhonorem ejusdem ſalutiferæ crucis
inſigne cænobium Tultiæ in Auſtria excitavit; Et cùm contra Ottoca-
rum Regem Bohemiæ cruentum gereret bellum, ſimulacrum 88. Cru-
cifixi in pugna ſibi per Abbatem Habsburgenſem præferri voluit, cujus
auxilio protectus hoſtem feliciter ſuperavit, & inſignem ab eo victori-
am reportavit; unde cognomento appellatus eſt Vidorioſus. Tanti pro-
fuit Rudolpho à cruee cœpiſſe regimen.
6. Carolus Quintus auream crucis virgam & in ea Salvatoris no- Lyræus l. 5.
ſtri effigiem aſſiduò ſecum portavit, cujus ope toties contra hoſtes c. 8: Sandæus
ſuos victoriæ palmam obtinuit, quoties cum illis in acie conflixit. lib. 39. tit. 14.
Ginther Unus pro omnibus. 8 Hunc

Frane Haræu

in Annal. ad

138 Conſideratio xVI.

Hunc crucifixum Dominum ſuum in expeditione Africana ſummum
totius exercitũs fui capitaneum denominavit; cùm enim belli Princi-
pes ac præſertim Hiſpani anxiè expectarent, quisnam ab Imperatore
ac Rege ſuo omnium copiarum Generalifſimus eſſet deſignandus, Ca-
rolus V. Crucifixum ſuum è ſinu protulit: Hi, ajebat, erit dux ac ſu⸗
premus Capitaneis noſter, cujus ego ſum ſignifer. Quæ viſa Crucifixi imago
omnium Procerum & æmulorum ſedavitanimos, & ad bellum ſtrenuè
animavit.
Idem Carolus V. glorioſiſſimæ memoriæ Imperator in bello Ger-
manico, quod contra Saxonem ad Albim fluvium geſſit, cùm copi-
as ſuas obequitaret, in via publica Crucifixi imaginem vidit plumbeis
glandibus à Proteſtantibus deformatam, ac recentibus vulneribus
trajectam. Stetit ad hoc Imperator, & ingemuit, vocémque ac
oculos in cælum levans, ex intimo animi ſui coram cæteris belli duci-
bus exclamavit: Domine, ſivis, injuriam hanc ulciſci potes: Ecce autem mevin-

dic em tuum paratum. Si Divinæ Majeſtæti tuæ placet, Juva conatus meos. Sic coa-

annum 1556. Cto & incitato exercitu generosè in hoſtemruit, cujus conjuratas vi-

Mancin. lib
S. diſſext. 2.

Pſal. 15. 6.

res uno prælio confregit, contudit, Ducémque vulneribus ſaucium
in poteſtatem redegit; quam inſignem victoriam cum cæteris Chri-
ſto JESII & huic crucifixo adſcripſit, in hunc finem Laredii in con-
ſpectu ſuorum Ducum, aulicorum & militum publicè in genua ſe de-
miſit, ubi auream hanc ſuam Crucifixi Redemptoris effigiem promo-
re ſuo è ſinu eduxit, eâmque ſubmiſſo oſculo veneratus, hisce ver-
bis affatus eſt: Te duce toties, Chriſte g. EsUI, cum hoſte felicuter congreſſus ſum,
triumphos ac honores reportayvi, quidquid inde decoris ac laudis eſt, tibi, qui tribuiſti,
ſubmiſiè refero, utque animæ meæ brevi ex hoc corpore migraturæ felicem exitum do-
nes, ſubmiſsò rego. Quam exinde SS. Crucifixi imaginem (in cujus dulci
amplexu & 88. Vulnerum oſculo anno I558. die 21. Septembris püſſi-
mè obiit) filio ſuo Philippo II. velut ſingularem ac præclariſſimam
hæreditatem cum flagello ſanguine ſuo ſæpiùs imbuto, in ciſtula e-
burneareliquit. Et nunquid hic Philippus II. Hiſpaniarum Monar-
cha, cùm poſt patris obitum hanc ciſtulam reſeravit, jure merito
cum Vate Regio dicere poterat: Etenum bæretlitas mea præclara eſt mihi? Et

quid talis pater tanto filio meliùs legare poterat, quàm Chriſtum IE-

ſum & hunc crucifixum?
7. A Carolo V. ad Carolum VI. tranſeo; Proh quales viros! ubi
Quintus deſinit, Sextus incipit, ſed non ab alio, quàm àſigno Sanctæ
Crucis, cujus inſignem particulam de collo ad cor appenſam geſtare
ſolet, eâ ſeſe religiosè ſæpiùs ac præſertim in rebus periculoſis & gra-
vis momenti ſignans. Cùm anno 1716. & 1717 Solimanni Turca-
rum

(W

Mnæ.

n ai in
ſ
taummdecuss
Une ut biden
lricltts 4
uninn inelna⸗
„lireſpere
enhegenpt
unten Mori
Prudenl
oos redemp
Werdeyotam
ugllins, tn
gultDku len,

. in le Oibusg

bntag

ing ulbus,

Künemplar

nel Crux per virgam Moyfis præßignata. 139

. . . X 2⸗
Sl rum Imperatoris exercitus Ungariam penè inundaſſet, Carolus VI.
önune pro more ſuo ad erucifixum Amorem ſuum confugit, quem invictiſſi-
S mo Eugenio Archiſtratego ſuo, & Sabaudiæ Duci contra Barbaros nunc
“ ituro in adjutorem aſſignavit, Prædicens illi victoriam: Ia hoc ſigno vinces.
Cnciii Bis conffixit cum hoſte Eugenius, bis vicit in hoc ſigno, expugnato hinc

tulbelanite Temeswario, inde Belgrado. O viros immortales! Ecce in hoc ſigno
crucis gloria & victoria, ſalus & vita: Elena virgam &.

orinbeloen
el, dr o. ) s S e (Bee
nyiclthonnbeis
een CONSIDERATIO XXXVII.
mcxteisbellen 13 . . .
e Meditatio de Chriſto Crucifixo ani-
une Rn mæ Chriſtianæ ſummè proficua.
ius coniuratbr⸗
Inenihustiucinm . .
maand. Recogitate eum, qui talem ſuſtinuit à peccatoribur ad-
larl tr⸗ versum ſemetipſum contradictionem. Hebr. 712. 3.
Ciagennaſee⸗ .
hgengunn. .
Erind, MNN⸗ .
ſnin in ipcſe Saac Patriarcharum decus & typus Chriſti ſæpius in campum ſo-
lelh nich lebat ſe conferre, ut ibidem ſolus & ab aliis negotiis ſæcularibus
gugeſetentniu abſtractus, res cœleſtes ac divinas meditaretur: Et egreſſus fuerat Gen. 24. 63.
Aten (neüſz⸗ ad meditandum in agro, inclinato jam die, in quo, ait Alcunius, Iſaac fuit
len Erendi⸗ typus Chriſti, qui veſpere & noctu oraturus ſeceſſit inmontem,
MrenaN. ſicut pariter fuit typus Redemptoris noſtri crucem bajulantis, dum li-
irbato, gna holocauſti ad montem Moria aſportavit.
. Mhbmim⸗ ExX quo colliges, prudens Lector, quòd Sapientis vita ſit medita-
enit, tio, præſertim ſit opus redemptionis noſtræ, Chriſtum paſſum, ac
– crucifixum ſæpiùs per devotam meditationem ad mentem reduxerit:

Nhi, inquit S. Auguſtinus, tam ſalutiſerum nobis eſt, quùm quotidie cogitare, S. Aug. ſerm:

vumC. .
ternt Tuanta pro nobis pertulit D Eus homo 1. ad Frat.

Dorcbi⸗ 2. Jacob filius Iſaac ovibus ſuis virgas populeas, & amygdalinas ex in memo.
ſeo; rwriis⸗ Parte decorticatas in canalibus, ubi effundebatur aqua, propoſuit, ex““ 130. 372
balio, quarum intuitu & contemplatione oves ſimiles producebant fœtus.

ho adcor R Ber has ſemicorticatas virgas doctiſſimus Quareſmius Chriſtum in cru-
nhtenu „ (Ccs pendentem, electam illam virgam de radice Jeſſe nudatam, decor-
„ANIIW, 8 2 ticatam,

140 Conſideratio XXXVII.
ticatam, ſanguine ac vulneribus rubicatam intelligit ; Hanc, quæſo,
virgam & nos, tanquam OvVes rationales per devotam contemplatio-
nenm ſæpius intueamur, ſic fieri non poteſt, quin non pariter electos
Bloſ. monit. paſſionis fructus pariamus; unde ſingulari nobis debet eſſe ſolatio;
ſpirit. c, ? quod ab ipſo Chriſto ſe didiciſſe refert S. Gertrudis, neminem videli-
cet unquam Chriſti crucifixi effigiem oculis compaſſionis aſpicere,
quin abipſo Crucifixo reſpiciatur oculis pietatis.
Job. I. 5. 3. De pientiſſimo Job recenſent Sacræ litteræ, quòd ſingulis diebus
holocauſta pro filiis fuis DEO T. O. M. obtulerit: Conſurgensque diluculs
offerebat holocauſta proſingulis. Obſervat hic S. Chryſoſtomus cum ſeptua-
ginta Interpretibus: Job oßſerebat ſacſicium, & vuulum unum pro peccato. Et
quare hoc? Subintrat hic antiquiſſimus Origenes, propterea vitulum
illum Job coram filiis ſuis pro peccatis ju gulavit, ut videntes filii, quòd
pro alienis peccatis ille vitulus jugulatus moreretur, metuentes & pa-
ventes eſſent ab omnibus peccatis, quæ animas perimunt, & dilace-
rant. Alii Interpretumobſervant, quòd per dictum vitulum in con-
ſpectu filiorum Job occiſum, Chriſtus & hic crucifixus fuerit adum-
S. Chryloſt. bratus: Chriſtus, ait os aureum, vitulus dicitur, ob immolati corpor ie hoſtiam
cit. à Cornel. ſaginatus, qui pro totius mundi ſalute ſuſfcit. Hunc ergo ſi reſpicimus, &atten-
in Luc, 5. ²3. iore mente contemplamur in ara crucis pro nobis immolatum & oc-
ciſum, quis non abhorreat à peccatis de novo perpetrandis? Unde Job
3. Fphrem mox fubjunxit: Ne fortè peccaverint fili mei. Audi 8. Ephrem: Contemplari,
tom. 3. de inquit, homo immaculatiſimum Dominum in cruce ſuſpenſum, audesne 6mpru-
Paſt. dens & infelix homo, in delicus ac riſu univerſum vitæ tuæ tempus in terri tranſigere?
Et tu audes?
4. Seraphini illi, quos quondam Iſaias Prophetarum Princeps an-
te thronum Dei ſtantes & erectos conſpicatus eſt, expanſis tamen alis,
quaſi paratos ad volandum, Crucifixi effigiem perfectiſſimè adumbra-
ſa. 6. 2. bant: Seraphim ſtabant ſuper illud: ſex alæ uni, & ſex alæ alteri, duabus velabant
faciem ejus, & duabus velabant pedes ejus, & duabus volabant. Obſerva: Avis
dum volat, extentis alis ſuis perfectam crucis figuram format; ſic
Seraphini illi alas ſuas expandentes veram ante thronum Dei forma-
§ German. Tunt crucem, & quare hoc? Reſpondet S. Germanus: Putantes nimi-
Conſtant. rum qud nullà figurà, aut geſtu gratius poſſent coram DEO adſtare, quàm ſi Chri-
orat de cruce. ſtum crucifrrum oſtentarent, ad indicandum nobis, quòd DEO Patri nihil
magis placeat, quàm ſide filio ejus pro ſalute generis humani crucif-
Hebr. 12. 2. XO devotam inſtituamus meditationem: Aſpicientes, ait Apoſtolus,
in Autctorem fidei & conſummatorem Eſum, qui propoſito ſibi gaudio ſuſtinuit crucem,
Athanal. confufione contemptâ., Imitare, anima Chriſtiana, illam alaudam, de
Kirch. Mu- qua narrat P. Athanaſius Kircherus S. J. quêd in aéêre audita ſit
ſurg l.:c. I laudem

R

Eanctiscernent
Rinpudcixitate
Bemabſapplie
AAmoremſuun
An: Urmngen
cumntemee,
Weeret.

nprehen
nuchz

.
Itellen, „,
elr
innonk .
MNotc
S
Ns, nemint.
paons

ueſngnſzde
ngengen
Ommscunptun
Iurn flſtee d
Mropterarpolum
tWdentesfluag
lwetuentes
erimunt, Ech
Um vituluminns
Krus fuetitadn
Mylai pnila
Picinns Earten
mmolatum o⸗
Wndle! Ulnde ſo⸗
re Cntenkas
ſen Ain Iwin⸗
mſiriniraiget
Numm inegy
S
pehkallnenn,
titdhen, iun
Prlbant. 0 4
mncsfenun
lante tmomm
,Cermunds: ne

0 dX.αα

4

Dei Filium confeſſus eſt: Verè Fihus Dei erat ile? Caufam aſſignat in-

Erucifixus meditandus. 141

laudem Crucifixi hisce verbis cantilare: IESIS CHRISTIIS
CRUCIFIXIIS.
5. Cæterum inveſtigant ſacrarum litterarum gnari rationem,
quare Centurio ille, licet Gentilis, cui Pilatus Chriſti in crucem acti
cuſtodiam demandaverat, tamrepentè in alium hominem & in virum
ſanctum fuerit mutatus, dum Chriſtum in cruce morientem vidit,
cæteris interim Judæis cruci adſtantibus in tenebris peccatorum &
in cæcitate ſua remanentibus, hinc publice coram omnibus Chriſtum
ſignis quidam Interpres in S. Marcum, quia hic centurio ſtabat con- Matth. 17. 5
ſtans, aſpiciens, & contemplans Crucifixum Dominum „ & prodi-
gia, quæ circa illum & propter illum contingebant: Videns autem Cen. Marc. 1 5. 35
turio, qui æx adyerſoſtabat &-. De Judæis vero obſervat Scriptura, quòd
non diu ſteterint ante crucifixvum, ſed quòd mox præterierint: Et
prætereuntes blasphemabant eum. En hic pulcherrimum modum, quo-
modò debeas meditari Crucifixum JEſum, non mox prætereundo,
ſed ſtando firmiter, conſiderans, quæ ac quanta pro te & peccatis
tuis ſit perpeſſus crucifixus amor tuus: Iſpice ait S. Auguſtinus, rul S. 4 ug. lib.
nerapendenti, ſanguinem morientis, pretium redimentit. Caput habet inchnatum de Virgin.
ad oſculandum, cor apertum ad diligendum, brachia extenſa ad amplectendum, to-⸗
tum corpus expoſitum ad redimendum. Haæc, quama ſint, cogita, hac in ſtatera
cordis appende, ut totus tibi ſigatur in corde, qui totus prote fixus fuit in cruce.
6. Ita fecit, & fecerunt S. Silanus & Socii ejus Martyres Frontoni- Nadaſ- 2. Jan
us, Severinus & Severianus, qui, ubi ob fidem Catholicam & ob amo- & Bagatta
rem crucifixi Eſu ſpinis fuerunt coronati, clavis ferreis ac ſudibus fol. 1(20.
transfixi, ac tandem capitibus truncati, per ingens prodigium, irru-
ente in corpora eorum divino ſpiritu, abſciſſa capita ſua ſuper flumen,
quod Yladicitur, ſiccis pedibus, ac propriis manibus deportarunt,
& in templo B. V. cunctis cernentibus depoſuerunt.
S. Petrus M. qui apud civitatem Aulonam, prout aſſerit Martyro- Marryrol 1.
logium Romanum, crucis ſupplicio interemptus eſt, inter omnia tor- Jan & Nadal.
menta, crucifixvum Amorem ſuum, tanquam anteſignanum conſide- S. J.
rans, lætus decantabat: Unam petu à Domino, hanc requiram, ut inhalitem in
domo Domini ommibus diebus vitæ meæ. O ſi & mihi & tibi, lector Staurophi-
lel talis ſors contingeret.
S. Neſtor Epiſcopus Pergenſis in Pamphilia, cùm in cruenta Manyrol. 26.
Decii perſecutione diu noctúque orationi inſtaret, impenſiſſimè rO- Febr. & ſoan.
gans Deum, ut gregem ſuum, qui jam Chriſto nomen dederat, be- Nadaſ.

nigneè cuſtodiret, ipſe comprehenſus, & in equuleo juſſu Præſidis Pul-

lionis crudeliſſimè tortus eſt; & quia publice profitebatur ſe ſemper
8 2 Chriſto

Martyrol. I⸗
Febr. & Jo.
Nadaſ.

Lnc. 10. 42.
Sylveſtr ſer.
de S. M. Mag
dalena.

142² Conſideratio XxXVII. Gucifixus meditandus.

Chriſto pro ſalute generis humani crucifixo adhæſurum: cum Chriſto Peo
meo ſemper fui, & ſum. & ero, in crucem actus eſt, ex qua crucis Cathedra
Orator ſanctus multa ad eircumſtantem populum Chriſtianum dixit 5
eésque in fide ſolidavit; & quia populus flexis genibus ad Deumora-
bat, ipſe in cruce orationem concludens, & dicens Amen, victor glo-
rioſus migravit in Cœlum.
7. S. Neſtori adjungo S. Ignatium Epiſcopum & Martyrem, qui
tertius poſt B. Petrum Apoſtolum Antiochenamregebat Eecleſiam,
hic inter tot primitivæ Eccleſiæ perſecutiones ferè aſſiduò Amorem

ſuum crucifixum meditabatur, hinc dicere ſolebat ſœpiùs: Amorweus

crucifixus eſt; Qui, ubi in perſecutione Trajani Imp. damnatus jam ad
beſtias, Romam vinctus mitteretur, læto animo decantavit: Nunc inci-
pio &hriſti eſſe diſcipulus, & dum præſente eodem Trajano ac circumſeden-
te in Amphitheatro ſenatu immaniſſimis pœnarum ſuppliciis primò
affectus, demum leonibus objiceretur devorandus, exclamavit: Fru-
mentum Chriſti ſum, dentibus beſtiarum molar, ut panis mundus inpeniar; in cujus
exinde corde particulatim diſſecto in ſingulis particulis SS. Nomen
Eſus aureis inſoriptum litteris inventum eſt. Ecce quid proſit ſedula
crucifixiEſu meditatio.
Finem huic Conſiderationi imponat B. M. Magdalena, de qua Sal-
vator hoc teſtimonium perhibuit: Mariaoptimam partem elegit, quaæ non auf-
feretur abes, Et quam partem dices? Reſp. Jugem & quotidianam Chri-
ſti Amoris ſui crucifixi memoriam, dum enim in ſylva Maſſilienſi 32.
annis ſola moraretur, Chriſtus S. Michaélem ad eamablegavit, quiil-
li crucemtulit, & ad oſtium ſpeluncæ erexit, ut ſic horis ſingulis ha-
beret quod meditaretur. Anima Chriſtiana, erige & tu tibi in cubi⸗
culo tuo devotam Crucifixi effigiem, meditare de illo,
& partem optimam elegiſti.

Prbobtem
lenio utrs
Eelini

m,
Emlpientil
ſbecs pi

din un lin
im cherluerne
Anonland
len ilins Collie

ales al ui
V 3 1 ſeſmate
. H
unn nai ſine

lm Chieet
genhs 44
CN Ae, N.

nE Mrnn
nnegebatkechee
IO aMdn Aor
tſenils, nn
Gnmmaſman
Gecantaytd Nur
ndacekcunſet
Erunlappleis
nb, exchemarit
iteenin, en
articus . Non
ce uidprltkei

laen Eecug.
enelſt, guenna.

Cnonldanem⸗

NErNdNehdn
Nemnchegedii
Gwhedisigli
1 eigetuthüine
welte de
El.

143

„ : 2: 2 2
3, d. e. ei, en, ei, , d. z. . , e. ., . 5, à 2 à

. 322 3, 4 2 2
ZXS*τ*τ XSSAbGGe .

ONSIDERATIO XXXVIII.

Quomodo cum fructu de Chriſto
H crucifixo ſit meditandum.

Inſpice, & fac ſecundam exemplar, quod tibi in
monte monſtratum eſt. Exod. zy. Ao.

I1.
Nſpice in monte Moria, qui nomen obtinuit Dominus videt i lluſtriſſi- Gen. 22. I4
mum exemplum & exemplar, quod univerſo orbi exhibuit Patri-
archarum Princeps Abraham, dum juſſu Dei filium ſuum Iſaac in
voluntatem divinam reſignatiſſimum ſuper unum altare immo-
lare ſtatuit: Poſuit eum in altare, & deſuper ligna compoſuit. Quidnam in
hoc ſacrificio magis ſit admirandum, an patris, an virtus filiis neſcit S.
Chryſoſtomus, quem præferre debeat, quia ambo juſti, ambo ſancti
& divinis præceptis obtemperatiſſimi, ille immolando, hic ſicut agnus
cum ſummo ſilentio patris gladium expectando; in cujus rei memori-
amilliclocorum, & paſſim inter omnes gentes ſtatuæ & imagines fue-
runterectæ, hocinſigne facinus reprælentantes: Widi, inquit D. Gre- .
gorius Nyſſenus, ſæpius deſeriptionis ejus (immolationis Iſaac) imaginem, Cornel. kic.
& ſine lac pmis tranſire nonpotui, cùm tam effcaciter, & ad vivum ob oculos hiſtorian
gjus rei poneret
Anima Chriſtiana, ſimovet te hujus figuræ & antiquæ imaginis a-
ſpectus ad compatiendum, quantèò magis te excitare & animare de-

bet lamentabilis tui pientiſſimi Redemptoris in arâ crucis pro tuis deli-

ctis immolati aſpectus & pia contemplatio? Quisquis ait S. Cyrillus, ocu-5 Cyrill. in
lum animi in Chriſtum affixum converterit, ab omni vulneie peccatiillico curabitur, per- Evang. Joaa-
cutiet pelctus ſuume reverſus per pœnitudinem ad Sawatorem nis 1. 8. c. 17.
2. Miſit quondam DEUS Jeremiam Prophetam ad domum figu-
li, ut ibidem illius conſideraret opera: Surge, & deſcende in domum Jerem./ 8. 2.
Eguli, & ibi audies verba mea. Et ſubdit Jeremias: Et deſcend, in domum
lguli, & ecce ipſe faciebat opus ſuper rotam, & diſſiatum eſt vas, quod ipſe
faciebat luto manibus ſuis: Conyerſusque fecit illud yas, ſicut placuerat in oculis
us

144 Conkideratio XYXVIII.
ejus, utfaceret. Quæres, quisnam per illum figulum fuerit adumbra-
Quæreſm. to. tus? Reſp. Doctifſimus Quaresmius, unigenitus Dei Filius, quiſe-
5. ſol. 22;. cit hominem delimo terræ, & poſtquam hoc vas per delictum diſſipa-
tumeſt, hic divinus figulus in cruce, velut inrota illud refecit, &
melius renovavit ſicut placuerat in oculis ejus. Sunt, qui per vas
fractum & diſſipatum etiam humanitatem Chriſti ſubaudiunt, heu
quot vulneribus fracta & diffipata eſt! Inſpice & conſidera eam in
cruce pendentem cruentis ſpinis redimitam, ferreis clavis confixam,
B. Dam. Eard. & Ccrudeli lanceâ perforatam: Profecèò, inquit B. Petrus Damiani, non
ſerm. de Paſſ. caſu ſunt quinque vulnerasalyvatoris lanceæ & clapvorum, ſed quia nos ſueramus quinque
ſenſuum vulneribus ſauciati, per has quinque plagas ſaluti ſumus perpetuæ reſtituti.
3. Moyſes paſtor ovium, ſed mox futurus paſtor populi DEI,
cùm oves ſuas in meridie ad interiora deſerti minaſſet, derepentè vi-
dit in monte Horeb rubum ardentem, ſed tamen in medio flammæ in-
KxoOd. 3.3. combuſtum: Vadam, inquiebat, & videbo viſionem hane magnam, quare
non comburatur rubus? Et ecce cùm propiùs accedit, audit divinum Ora-
culum: Ne appropies huc: Solve calceamema de pedibustuis. Et quare hoc?
Locus ille erat petroſus & ſpinoſus, potiùs, ſinon fuiſſet calceatus,
illi injungendum fuiſſet, ut de novo calcearetur, ne illius oflende-
rentur pedes?

S. Gregor. Reſp. S. Gregorius, quòd per dictum rubum in igne prorsùs illæ-
lib. 12. Mor. ſum nemo alius deſignatus ſit, quàm Chriſtus Eſuùs & hic crucifixus:
cap. 2. Subintrat hic Cornelius à Lapide: Verbum Dei, inquit, in rubo, eſt ver=

bum Dei in cruce, qnia utrobique inter ſynas, videlicet in monte Horeb in
figura, & in Calvario monte in figurato, ubi inter ſpinas cruentas
paſſionum & dolorum ſingulariter eéjus immenſa & ardens, illæſa &
incombuſta elucebat charitas.
Quòd autem Moyſes juſſus fuerit, ut calceamenta ſua detraheret,
ſi propius ad hunc rubum &inſolitum prodigium vellet accedere, ut
ſic non absque læſione pedum, puncturis ſpinarum & cruoris effuſio-
ne ad Filium Dei, qui tunc in rubo repræſentabatur, veniret, ſigni-
ficatum fuit, ut, qui propiùs ad crucifixum Eſum per meditationem
vult accedere, prius ſolvat calceamenta/carnalium & ſæcularium
cogitatiomim, & ſic bene diſpoſitus juxta exemplum, quod Moyſes
in monte Horeb monſtravit, per mortificationes & pœnalitates ad
2. or. 4. 10. Chriſtum amorem ſuum crucifixum accedat: Mortiicationem Eſu in cer-
pere noſtro circumferentes, ut & vita]) Eſu maniſeſtetur in corporitus noſtris, ſemper
enim nos, qui rivimus, in mortem tradimur propter Eſum, ut & vita Eſu mani-
feſtetur in corpotibus noſtris, O quàm pauci hoc faciunt, & intelligunt!

S
eriInm
Elſtin/ lcero
N igr
1,nos cnniftce
/ iuns de⸗
i elm ote
ànots, &
brich/ on ſerf
to Conldere
Füllimohedem
unim ml dot
DMnimm Xden
nd, lcdir
ſege Mun
riin
utglitn

Mem

S,
= SZ

4,

Modus meditandi Cracifixum, 14

3. Videamus nunc modum, quomodo crucifigum Eſum cum
fructu poſſimus meditari; Eſt autem Meditatio oratio mentalis, quæ

Mtir. memoriàâ, intellectu & voluntate perficitur circa aliquod myſterium fi-
hrhtt ili dei, vel factum Chriſti ac Sanctorum, vel aliquam virtutem aut vi-
„ nl, a tium &c. Partes meditationis ſunt. I. Præparatio, ut ſepoſito omni
Kiſabanch. terreno affectu & curà te in conſpectum Dei conſtituas, animum col-
Econtgergen ligendo, & ad id unum, quod agendum eſt, te applices. 2. LUlt Ppræ-
eschanisCoN mittas aliquam brevem orationem, quâ gratiam petas cum fructu
EtnoDamiani,n meditandi v. g. Veni Sancte Spiritus & 3. Pro imaginatione loci potes
lifucmn ilt tibi ob oculos ponere montem Oliveti, in quo Chriſtus ſanguinem
fenenentene ſudavit , montem Sion in quo ſita eſt eivitas Hieroſolyma, ubi accu-
orpon ſatus, flagellatus, ſpinis coronatus, & ad mortem condemnatus eſt,
Nler, Cereyentn montem Calvariæ, ubi Salvator tuus infami crucis ligno inter latro-
ninmetiobhunn nes affixus eſt; divide meditationem in tria puncta, prout moris eſt,
rMn lun adjunge pios affectus, ac tandem colloquium ad crucifixum JESIIM.
aucdlitdtvinumd Talis meditatio, vel etiam ſimplex paſſionis Chriſti memoria, ait B. B. Albert. ci-
6,, Er guaeehn Albertus M. plus utilitatis homini adfert, quàm ſi anno integro in tatus à Lyræe
nfuſetcem aqua & pane jejunaret, vel flagellis ſe quotidie usque ad ſanguinem & aliis.
,Ne Mius hende cæderet „ aut totum pſalterium quotidie recitaret.

5. Subjungo hic tibi modum ſummo cum fructu meditandi
nignenagieilr⸗ erucifixum JESLIIM,„ quem Sidronius de Hoſche S.J. elegantibus
Riecnckus: verſibus complexus eſt: Lege attentè, & conſidera.
Quis patitur? rerum Dominus, de Numine Numen.
Quid patitur? lacero corpore mille neces.
Pro quibus? ingratâà pro turbàâ, & gente rebelli.
Cur? nos carnifices ſervet ut ipſe ſuos.
Quis locus ?s infamis ponis, & morte nocentûm.
Quando ? cuùm poterant facta probare Deum.-
emertaſen A quibus? à notis, & avito ſanguine junctis.
GnNOleruts Quomodo? non ſervans ullum in amore modum.
