umnniſiſft. expyßius & ſugatus: M Erophetis Iapidatus & ſectus: In Apoſtols terrd marique
CNNNiNN jactatus: In Mertyribus toties & rariè occiſus C&c.

RRd 3. Cæterùm Agnus typus ac ſymbolum eſt variarum vir-
Ne tutum, videlicet fummæ manfſuetudinis & humilitatis, perfectæin-
ndkmn id nocentiæ & patientiæ, qui non habet in ore ſuo redargutionem;
eI Inſaper vili contentus eſt paſcuo, matrem ex millibus in voce ag-
noſcit; ſurgens vel decumbens ſe priuùs in genua dimittit, quaſi
DEO Creatori ac Soſpitatori ſuo pro acceptis beneficiis gratias a-
Gurus. Et quod haud immeritò obſtupeſcendum, illud eſt, quòôd
agnus in corpore ſuo quinque Chriſti Vulnerum ſtigmata & cicatri- Quareſm.
ces gerat, videlicet quatuor in pedibus, & unam rubram in pecto- To. I cip. 3.
re ſuo. Ita doctiſſimus Franciſeus Quareſmius & alii. ſeét. 1I.
En anima Chriſtiana; hic pro reflexione morali tibi ſingularis
meditandi modus præſeribitur, quas virtutes in agno, Chriſti typo,
mirari & imitari debeas. Diſce manfuetudinem, humilitatem „»Pati-
entiam, gratitudinem in DEIIM & hominem &c. &c.
6. Finem huic confiderationi imponat Agnus ille Apocalypticus,
quem S. Toamnes quondam in medio quatuor animalium, videlicet:
Aquilæ, leonis, bovis & hominis, & in medio 24. Seniorum ftan-
Gimher Unus pro ommbus, H. tem

78 Conſideratio XV'I.
Apoe. 5. 6. tem & occiſum vidit: Et vidi: Et ecce in medio throni & quatuor animalium
& in medio Seniorum Agnum ſtantem tanquam ociſum. Ad quid, quæſo;, S.
Joannes hic Agnum Dei occiſum & ſimul ſtantem inducit? Si Ag-
nus occiſus eſt, quomodo ſtabat in cœlo?

Andr. Cæl. Reſp. Andreas Cæſar. Qudd hic Agnus ſimilis occiſo videbatur. quia reſur-
Iutl Cornel. gens ſeryavyit quinque vulnerum, quibus occ ſus eſt, cicatrices. Quòd autem ſtans
obſervatus fuerit, reſurrectionem ad vitam immortalem indicat, &

rout Ansbertus habet: ad opitulandum; unde recte D. Auguſtinus:
5 Auguſt. in Chriſtus, inquit, ſtai coram throno Dei, quaſi Advocatus noſter, pro nobis inter-
4 et Wi pellans; Et ideò cùm S. Stephanus lapidatus eſt, ſtans à dexteris virtutis
quæſt. 88. Dei obſervatus eſt, quia ſedere judicantis, ſtare autem adjuvantis eſt.
Hæc cùmita ſunt, quòd Agnus in Calvario quondam monte oc-
ciſus etiamnum in cœlo apud Patrem ſuum pro nobis interpellet,
ac SS. Vulnera ſua pro nobis offerat, quæ ſunt medium & remedi-
um efficaciſſimum ad impetrandum à DEO, quidquid æternæ noſtræ
ſaluti erit proficuum; quid ergo agimus, quòd extra hæc SS. Vul-
nera aliquid aliud in terris quæramus? Dicamus proinde quotidie

cum S. Franc. Xaverio: Domine Eſu Chriſte, Deus cordis mei, per quinque

il vulnera, quæ tibi in cruce noſtri amor infiæit, tun ſamuli ſubyeni, quos prenioſo
ſanguine redemiſti.

Sa EnS⸗S e Hea see A dae e
CONSIDERATIO XVI.
SS. Crux Chriſti columna nubis & ig-

nis, ducens nos ad coœleſtem patriam.

Non defnit columna nubis per diem, neque columna ig-
nis per noctem. Exod. 73. 22.

I.

Lura quondam ac quàm maxima DEIIS T. O. M. populo ſuo
electo præſtitit beneficia, dum eos per mare rubrum ſicco
pede traduxit, per quadraginta annos in deſerto arido &
ſterili cibo cœleſti, puta manna, aluit, aqua é duriſſima

. . . . . 1
petra ſcaturiente potavit, veſtimenta eorum incorrupta ſervavit, imo
fecit,

jer

. *.
inn illn
nnii,.

Acr, gnn
Odautentn
n inccatl
Augnllirus:
nllirunter.
Cerisvirtutis
Gewentiet.
NararhdR⸗
6Sinterhele,
ium Krem.
letermenonn.
A hrc .
binde guotil⸗
ui, r litt
, iu hei⸗

W.

hubs
uinnn

ſee ℳ

Erux columna nubis & ionis. 5§9

fecit, ut veſtes cum pueris creſcerent, ac incurſu hoſtili & injuria
aéris defendit, & ducem infuper aſſignavit videlicet columnam nu-
bis & ignis, quæ tribus, illis hominum millionibus non tantùm præ-
iret, ſed & per varias viarum ambages tandem in Paleſtinam, ter-
râmque lacte & melle manantem ſecurè introduceret: Dominus au= Exod. 13. 2.
tem præcedebat eos ad oſtendendam viam per diem in columna nubis, ut duæ eſſet
itineris utroque tempore.
Per hanc prodigioſam columnam, Hebræis quondam per 40. an-
norum ſpatium præcedentem, eôsque ad deſideratam terram ducen-
tem S. Hieronymus erucem Dominicam fubaudit: Grux Chriſti, inquit, S. Hieron, in
humani generis columna eſt; per ducem veròô, qui hanc regebat colum- Pſal, 95,
nam, & per eam populum electum ab omni defendebat hoſtili incur-
ſu, alii S. Michalem antiquæ Synagogæ defenſorem, nos autem Chri-
ſtum & hunc crucifixum intelligimus, qui quà homo, ut columna nu-
bis nos protegit, & quà DElIIs, ut columna ignis, nos illuminat. O
felices nos! ſi hunc ducem ſequamur, & ſemper ante oculos noſtros
hunc crucifixum amorem noſtrum ac Dominum habeamus: Semper, S. Chryſo ſt.
ſunt verba S. Chryſoſtomi, crucem habe ante oculos tuos radisntem, & pu- ſerm. de ſo=
rus à peccatis per id tempus abibis: nam ſicut columna nubis, Egura noſtræ crucis, ſeph.
Hebræorum multitudinem protegebat, ne quid mali ab Æ̈ pptus pateretury ita
crux ante oculos viſa omnem ſiatim abigit malam voluptatem & . Preinde ſe-
dulèò laborandum, ut ei firmiter adhæreamus, ejüsque ductum in
omnibus ſequamur, quia per crucem ad lucem.
2. Et hoc eſt, ad quod alluſit Sapiens; ubi plura enarravit de ve-
ra primorum & antiquorum Patrum ſapientia, & quomodo DEIIS
per contemptibile lignum, hoc eſt, per arcam Noëmicam (crucem fi-
guram) mundum falvarit: Cùm aqua deleret terram, ſanavit iterum Sapien. Sap. 10, 4.
na per contemptibie ignum juſtum gulernans, Deſcendit etiam ad columnam
nubis & ignis, quæ populum electum ad terram deſiderabilem mira-
biliter deduxit, atque per omnem viam concomitata eſt: Et deduxit Sap. 10. 17.
illos in v'a mirabili, & ſuit ilis in ve'amento diei, & in luce ſtellarum per nodtem.
Erat autem hæc columna per diem opaca nubes, ut ab æſtu ſolis in
illis calidis regionibus Hebræos protegeret; de nocte ſplendebat ut
ignis, ut per omnia illorum caſtra ſufficiens in tenebris præberet lu-
men, unde lucebat ùt luna & ſtellarum congeries. Agnoſce ex hoc,
anime mi, mirabilem SS. Crucis effectum, jam tunc in umbra præ-
ſignatum, crux enim eſt noſtra columna nubis & ignis: Duxque comes-
viæ. Conſidera Electos omnes, ex hoc vitæ deſerto per varios labo-

rves, tentationes, inſidias, ærumnas, morbos, pericula & martyria ad
H 2 terram

60 C'onſideratio XVI.
terram viventium & ad eœlum tranſeuntes, cujus itineris non a-
lium habebant ducem, quâm crucem. .
Bagatta vom. 3. Alphonſum Portugalliæ Regem conſulamus. Cùm anno Do-
. Ben. mini IIIZ. contra quinque Maurorum Reges pugnaturus in campum
de ignis Ec- deſcendiſiet „& jam jam in agro Auriquio ultra Tagum in conſpe-
cleſiæ lib. 17. hoſtium caſtra Chriſtiana locaſſet, intuens de longè infinitam pro-
cap. 7. pemodum infidelium multitudinem, ex omni parte illius regionis
ſibi ad prælium obviantem, in maximam animi devenit triſtitiam. I-
nitur quantocyùs, in quantum temporis patiebantur anguſtiæ, à belli
Ducibus conſilium, plurésque concludunt, temerarium prorfus eſſe
cum tam imenſa Barbarorum multitudine inire certamen, cùm pro-
prii milites eſſent defatigati, laboribus fracti, & tot hoſtium phalangi-
bus omninèò impares. Quid in hac re deſperata agit Rex Alphonſus?
Ad Chriſtum ESUM & hunc Crucifixum, tanquam adultimumcala-
mitatis ſuæ aſylum ſe recipit & confugit, qui in ſplendiſſima nubis co-
lumna versùs Orientem in cruce longa extenſus illi de nocte appa-
ruit, planéque juſſit, ut forti animo in aciem deſcenderet, fore, ut
Saracenorum copias feliciter devinceret, & inſignem ab eis reportaret
victoriæ palmam: Corfide Alphonſe (erant verba Chriſti crucifixi) co-
fide, non ſoluùm enim hoc certamen vinces, ſed omnia alia, in quibus contra inimi-
cos crucis pugnaveris: volo enm in te, & in ſemine tuo imper um mihi ſtabilire,
ut deferatur nomen meum in exteras gentes, & ut agnoſcant Succeſſeres tui dato-
rem regni, inſigne tuum, ex pretio, quo ego humanum genus emi, & ex eo, quo ²
Judæis emptus ſum, compones. & erit mihi regnum ſanct ficatum, fide purum &
pietate d leétum. Quibus dictis Crucifixus ille in auras diſparuit; Al-
phonſus autem mox orto die plenus fiduciâ exercitum ſuum colligit,
& in hoc ſigno 88. Crucis ac quinque SS. Vulnerum cum Mauris di-
micans, non duntaxat glorioſam ab eis obtinuit victoriam, ſed & fi-
dem, crucémque Chriſti in illis Barbarorum regionibus invexit. Et
ut poſteri ſuique regni Succeſſores perpetuam hujus rei haberent me-
moriam, ſancivit, ut impoſterùm Reges Portugalliæ pro ſuo inſigni
ſemper crucem & quinque Chriſti Vulnera ferrent: Ex ilo, ait Thom.
Bozius, inſigne Regibus Portugallenſibus fuit quinque Chriſti plagis ornatum vexillum.
4. Vides ex his enarratis, Chriſtiane Lector! quèòd in veritate
§. Hieron. in Crux Chriſti juxta S. Hieronymum, ſit firma totius generis bumani columna,
Plal. 95. ac ſolidum fundamentum, cui innititur Eccleſia, & in quo hactenus
omnes hoſtes ſuos gloriosè vicit, ac debellavit. Hanc, inquam, my-
ſticam nubis & ignis colnmnam, etiam tuis quotidie præfige actioni-
bus, hanc cum populo electo ſequere, & à ſalutis tramite non aber-
rabis. Ita ipſe Chriſtus in forma & ſpecie Crucifixi apparens, Beac
ngn-⸗

iti n

tunphm
Phmminee.
Linſtnitan,
ttriſtitiam.!.
gulir, abel.
I Protfis cſe
NN,ClNro-
Euumßdheng
E Mhorſun
hdrlcimuumg,
liſimanubir⸗
Ge nocke ar
leret, ke,n
beitrportare
ucifti) .
v Cont,, ilii⸗
Un nikeſihe,
ciſnunin.
Cl
ton Nenunl
N Smänz
Cum Knmol
erumn Com Nn
Danee,
hhhostel
rnghli⸗

Oux tolumna nubis & ignis. 6I
Angelæ Fulginati explicuit, juſsitque, ut in plagas ſuas grato ac de- Iadr. Lyr. de
voto animo ſæpiùs reſpiceret, hoc enim quàm maximéè præ cæte- Chriſto bat.
ris bonis operibus ſibi gratum & acceptum eſſe: Quicunque, fubjun- lib 5. cap. 8.
gebat Crucifixus, vult inyenire gratiam, non leyet oculos d cruce, .
y. Nec abſimile illud eſt, ſi non mirabilius, quod de Venerabili aadrian. Lyr.
Hliſabetha W anſia refert Hadrianus Lyræus. Hæc genere nobilis, ſed loc cit.
virtute ac pietate in Chriſtum patientem longe nobilior tanto cruci-
fixum Redemptorem ſuum amore perſecuta eſt, ut ſemper illum ante
oculos mentis & corporis haberet, & nunquam è memoria eum di-
mitteret, quæ viciſſim meruit, utneq; à crucifixo Domino ſuo di-
mitteretur, ſiquidem per tres annos integros, quocunque bæc devo-
tiſſima Eliſabetha ſe contulit, ſemper crucifiæus Salvator eam in itine-
re comitatus eſt, nec unquam ab illius conſpectu diſceſſit, cujus ope
omnes tentationes & difficultates ſuperavit, & vitam felici morte
terminavit. Tanti refert Crucifixum ſincerè amare & meditari. Bolland. 24.
6. De S. Euſebia Virgine recenſet Bollandus, quòd poſt feliciſſi- Januar.
mum ejus obitum ſudo cœlo & in ipſa meridie crux quædam, tan-
quam lucidiſſima columna, quæ circumquaque coronâ ex ſtellis
contextâ cingebatur, coram ingenti hominum multitudine apparu-
erit, & eandem Sacram Virginem usque ad ſepulchrum comitata ſit.
DeS. Franciſco Seraphico narrat Lucas Wadingus, quòd, cùm Luc Wading
aliquando ex urbe Caſtelli ad ædem S. Mariæ Angelorum cum Socio in Annalib ad
F. Leone iter faceret, crux aurea & fulgidiſſima adinſtar columnæ ig- aunum Iz⸗
nitæ illum præceſſerit, quæ coram ſtantelimul ſtetit, & cum ambu-
lante ulteriùs ſe movit, donec tandem hunc Virum Dei ad locum
deſtinatum feliciter perduxerit.
His accenſeo Neaniam, qui, cùm ſub Diocletiano Imp. Chriſtia- Sur. Tom 4.
nos, velut alter Saulus, perſequeretur, non procul Apaneâ in aere & Bagatta
crucem cryſtallo perlucido ſimilem conſpicatus eſt, de qua hæc vox onen . 5.
egrediebatur: Ego ſum Eſuserucifixus Dei Fi ius, in hoc ſigno, quod tibi 4 30.
paruit, vince hoſtes, & pax mea erit tetlim Ad quod Neanias, nunc in
Paulum mutatus, & divino gaudio repletus, ſe promptum ad om-
nem divinam obtulit exequendam voluntatem; unde Chriſtianus
effeétus & ſacro fonte initiatus, paulè pòſt illuſtri Martyrio coro-
natus, vitæ curſum pro Chriſto crueifixo conſummavit.
Anime mi, ſequamur & nos Imperatorem noſtrum, in colum-
na S. Crucis (dum Crucifixum aſpicimus) quotidie nos præceden-
tem. Dux hic noſter eſt, qui primus cruce oneratus, in pulvere Hebr. 13.13
gradum poſuit, & veſtigia impreſſa nobis reliquit: Exeamus igur ad
eum extra caſtra, improperium ejus por tantes & .

“Z CON-

„

BAe e Es tS. Ae T Ee 5e Ne R es es
CONSIDERATIO XVII.

Crux Dominicaservis Dei omnesin-
dulcorat labores, ærumnas, miſerias & adverſita-
tes, ipſamque mortem.

Pulce lignum, dulces clavos, dulce pondus ſuſtinuit.
Eccleſia in Officio de S. Cruce.

I.

Um Moyſes dux ac legifer Hebraicum populum per deſer-
tum Sur in Paleſtinam duceret, nec in graviſſima ſiti aquam
inveniret, quâ fatiſcentem reficeret multitudinem, niſi
aquas amariſſimas de Marath, impenſius cœpit invocare
DEIIM, ut populum ſuum in tanta dulcis aquæ penuria
Exod. 15. 26. non deſereret: At ille clamavit ad Dominum, qui oſtendit ei lignum, quod cum
miſſiſet in aquas, in dulcedinem verſæ ſunt.
Per lignum hoc, cui Abulenſis nomen Adelpha tribuit, commu-
niter SS. Patres crucem Dominicam ſubaudiunt, quod dulce lignum
omnes noſtras amaritudines, dolores ac cruciatus ſolet indulcorare:
Cornel. hic, Hoc lignum, ait hic Cornelius, ſigmfiat hgnum crucis, illius enim virute, me-
morid & meditatione Sanctis ommis labor & dolor dulceſcit Per aquas autem
amaras de Marath tribulationes, tentationes, perſecutiones, labores,
infirmitates, ac ſexcentas alias ærumnas intellige, de quibus Regius
Vates in propria teſtatur perſona: Iitraverunt aquæ usque adanimam Me-
am. Si ergo deſideras, anime mi, ut aquæ iſtæ amaræ in hac mortali
vita tua tibi pariter reddantur dulces, mitte in eas lignum S. Crucis,
ubi omnis amaritudo tibi in optatam vertetur dulcedinem: Lignum,
ait, Lippomanus, id eſt crux dulcia facit omnia huju: mundi adverſa
2. & quid in dubium vocas admirandam hujus ſacratiſſimi ligni
virtutem;, An non modicum farinæ amariſſimam illam ollam colo-
cynthidis & herbis mortiferis impletam, de qua filii Prophetarum cla-

mabant: Mors in el«, mors in ola, uno momento indulcoravit; & ad
4. Reg. 4:41 Comeſtionem amabilem reddidit: Et non fuit quidquam amaritudinis in olla?
An

Crux cur dulce lienum. 62

= An non aqua illa fætens ac ſterilis Jeruchuntina per modicum ſal
à Propheta immiſſum, in dulcem verſa, & à ſua innata amaritudine
X ac ſterilitate ſanata eſt? bEt egreſſus ad fontem aquarum, miſit in illum ſal & 4 Reg. 2. 18:
ait: Hav dicit Deminus, ſanayi aquas has, & nen erit ulira in eis mors, neque
ſterihtas: ſanata ſunt ergo aqug usque in diem hanc-
NCOAN. Quantèò magis dulciſſimum lignum SS. Crucis pretiofſſimo
Alyerlir Chriſti ſanguine ſanctificatum ac purpuratum, aut minima ejus par-
ticula omnes humanas noſtras miſerias ac calamitates in vita & in

morte poterit indulcorare: proinde haud immeritò hoc ſacroſan-
Gum vitæ lignum ab Eccleſia appellatur: Duke lgnum, dulcia ferens
Pfint pondera, ſupra omnia ligna Cedrorum, in 1u0 ſalus mundi pependit, in quo Chri-
ſtus triumphavit, & mors mortem ſuperavit in æternum.
3. Paulus, ut Hebræos ſuos recèns ad Chriſtum converſos ad
patientiam ac conſtantiam in fide inter tot adverſa ac perſecutiones
in primitiva Eccleſia animaret, illis Chriſtum crucifixum, tanquam
cCertaminis & cursůs metam, terminum ac præmium præpoſuit: 4ſpici-
lum per el. aentes in Auctorem ſidei & conſumatorem g. Eſum, qui propoſito ſibi gaudio ſuſtinuit
Vmaſtiaguam crucem, confuſione contemptâ. Ubi Paulus, prout hic oblervat D. Chry-
tucinem, nil ſoſtomus, alluſit ad pictores, qui, ut ex prototypo & exemplari ſimi-
Epit inoce. lem exprimant imaginem, ipſum prototypum &— exemplar ſepiſſi -
gir ſemm mce reſpiciunt, & contemplantur. Sic vult 8. Paulus, qui de ſe ipſo te-
im, a tin ſtatur Chriſto confixus ſum cruci, ut Hebræi quoque, & Chriſtiani omnes Gal 2. 189.
ipfum fidei & patientiæ exemplar, hoc eſt, Chriſtum Eſum & hunc
b,Grme Ccrucifixum afliduè intueantur, illiusque virtutes in ſe exprimere ſa-
Gode tagant, qui propoſito ſibi gaudio ſuſtinuit crucem. Sic Chriſti exemplo ani-
Plernihien, mati omnes 88. Apoſtoli, Martyres, Virgines propoſito ſibi gaudio
A emmmud fuſtinuerunt crucem, confuſione contemptàâ, quia crux Chriſti illo-
er mlb⸗ rum indulcoravit dolores ac cruciatus, & tyranorum minas & cun-
girrel Ga eorum irriderent tormenta.
clſn 4. Videamus exempla. S. Vincentius, cùm in equuleo, velut
ledeh in cruce diſtentus, pro Chriſto amore ſuo acerbiſſimos pateretur dolo-
res, ac ferreis unguibus, câdentibusque laminis torqueretur, Dacia-

Hebr. 12. E.

= . — . . .
te mpar- num tyrañum cum tortoribus irriſit: Has epulas, inquiebat (tormenta Karne! a4
. C LP : : . . . . . 2
einenl quæ mihi infligis) ego ſemper deſideraxiz nunquam aliquis adeb ſervivut mihi, ſicut tu. cNl. 1 a, 4.

S8. Marcus & Marcellianus, fratres, ad prægrandem ſtipitem,
tanquam ad crucem, alligati, ac in pedibus clavis ferreis confixi,
Chriſtum & hunc crucifixum cantando laudare usque ad finem vitæ
non ceſſarunt, unde ad Fabianum judicem inter graviſſimos cruciatus
dixerunt: Nunquam tam jucund epulati ſumus, quam hæc libenter Eſu Chriſti Martyrol. &

caus perferimus, in cujus amore fixi eſſe cœæpimus, utinam tumdiu nos hæc pati 12 T KRom,
Jumii.
ſinat

clcelte

64 Gonſideratio XVII.
fnat, quamdiu hoc corruptibili corpore veſtiti erimus, qui diem noctémque
inter divinas laudes canentes, denique telis transfixi, læti ad Do-
minum ſuum migrarunt.
Brev 9. Nov. S. Theodorus M. licet toto corpore dilaceratus, læto tamen ani-
mo in ſuis cruciatibus ad erucifixum amorem ſuum reſpiciens de-
cantabat: Benedicam Dominum in omnètempore.
Brey. 14. Mar. S. Bonifacius ferreis ungulis crudeliſſimè excarnificatus, memor
ſui prototypi, Chriſti JESI crucifixi, alacri animo in ſuis exclama-
bat cruciatibus: Gratias ago tibi Domine . Eſu Chriſte, Fili Dei, donec
tandem ab olla picis ferventis integer cervicem gladio porrexerit.
Brey I. Febr. S. Ignatius Martyr in Amphitheatro Romano ad leones & Leo-
pardos damnatus, præ gaudio exultans, reſpiciens exemplar ſuum
crucifixum exclamavit: Nunc incipio Chriſti eſſe diſcipulus, mihul da his;
quæ videntur, deſiderans, ut Eſum Chriſtum inweniam. Unis, crux, beſtiæ,
confractin oſum, membrorum diviſio, & totius corpori contritio, & tota tormenta
diaboli in me veniant, tantum ut Chriſto fruar. Et quid nos agimus miſeri,
in tribulatione aliqua conſtituti? Ecce dulce lignum crucis omnes
SS. illorum Martyrum indulcoravit amaritudines; & nos quid agi-
mus in aliqua tribulatione, derelictione & perſecutione conſtituti?
5y. In mentem hic mihi venit generoſus ille miles & Regis Saulis
ſupremus Capitaneus, David inquam, qui, ubi robuſtum illum gi-
gantem lapide proſtravit, & gladium illi eripuit, quo illius ſcele-
Rum amputaret caput, atque fugientium Philiſtinorum tergo inſi-
ſtens, ſtragem latè victor edidit, ſubmiſſas DEO gratias ob tam inſo-
litam obtentam victoriam egit, in quem finem illum Pſalmum com-
P(al 142. I. poſuit : Benedictus Dominus, Deus mens, qui docet manus meass ad prælium,
Vira & Nadaſ & digitos me s ad bellum. Laudo Davidem, ſed magis extollo S. Barlaam
19 Novembr fortiſſimum Chriſti Martyrem, qui Cæſareæ in Cappadocia tyranum
& ignem inſolida ac planè admirandâ fidei conſtantiâ ſuperavit, de
quo refert Vita, quèòd enormi crudelitate flagellatus, dexteram nnz
ſuam thure plenam juſſus fuerit ſuper carbones ignitos tenere, eâ ne
conditione, ut' ſi vel unicum thuris granum in ſubjectum, manu “
laxatâ, demitteret ignem, hoc ipſo, quaſi diis Gentilium ſacrificans
cenſeretur. Et quid ad hoc fortiſſimus Chriſti athletha? Memor cru-
cifxi ſui amoris manum ſuam in pugnum compreflam, tamdiu ſfu-
per ignem irnotam tenuit, donec illa penituùs absumeretur, inte- ni aſul
rim lætus illud Davidici decantans: Bened'ctus Demmus, Deus meus, qui B
docet manus mens ad prælium, & digitos meos ad bellum. .
Brev Rom Et quid dico de S. Laurentio in ignea craticula collocato, ſcor-
„. Aug. pionibus & plumbatis eæſo? Hic; ubi ad latus tyrannum vidit acd wd Momne
ſtantem, N

Gargen
Ee
fukiho⸗

lztotm.
reſoicen

LAtuns, Mem
ſuis xclam.
Dei, donec
Mrererit,
ednes ed⸗
Gernparunne
, Mhl e ki,
ntt, ne ien
,G tA MN
4gim lei
Crucs ONN
nos glil gi
ne conſtituti?
ENegis all
Num Ulum gi⸗
dse⸗
NWr
Giesdenr
RDNrme.
WA 1
eas l is

Gente
erhlod M⸗

(WeN

Crux cur dulce lignum? 65
ſtantem, generoſo & jucundo animo illum allocutus eſt: Aſatum eſt,

verſa& manduca. Exinde oculos ad cœlum levans, lætâ voce exclama-

Vit: Gratias tibi ago Domine, quia januas tuas ingredi merui.
6. Progrediamurulteriùs. Cum B. B. B. Paulus Miqui, Joannes Ricciusin ri-
de Gotho, & Jacobus Chiſai tres Japones Soc.] Eſu ſub Taicoſama umpho Cru-
Japoniæ Imperatore Nangazachi Anno 1597. pro Chriſto poſt aures cifzorum.
præciſas & alias incredibiles exantlatas ærumnas tandem ad crucis
damnati eſſent ſupplicium, læti omnes cumPſalmorum cantico ad eam
perrexerunt, in qua ſuffixi tanquam ex cathedra zelo mirabili Chri-
ſtum & hunc crucifixum circumſtantibus Japonibus prædicarunt.
Tandem lanceis à carnificibus latis vulneribus in pectore transverbe-
rati, generoſum ſpiritum Deo tradiderunt. Tantum apud illos po-
tuit exemplum crucifixi Eſu, quiomnes illorum amaritudines in dul-
corem convertit.
Sic oannes Fiſcherus Epiſcopus Roffenſis ab Henrico 8. Angliæ
Rege Schismatico, quia impiæ illius petitioni conſentire noluit, ad
mortem damnatus, & ad fupplicii locum ductus, læta voce decan-
tavit: Te Deum laudamus, & Edmundus Campamus S.]. Hac dies quem
feci Dominut, exultemus &. Sic Joannes Ogilbertus S.]. in Scotia nobi- cα g. Steng-
li genere natus, & martyrii ſitientiſſimus, ubi à Calviniſtis captus, in lib. eui ri-

& ad patibulum tractus fuit, crucem ſuam, quam priùs amplexatus tulus: Vis &

& deoſculatus eſt, alacri animo aſcendit, in qua conſtantiſſimeè virtus exem-
Chriſtum crucifixumpræœdicans, & pro crucifixoribus orans, demum plorum.
de gradu à carnificibus deturbatur, grata Deo victima occubuit.
7. Sic Apoſtoli omnes ibant gaudentes à conſpectu concili, quoniam di- Act. 5. 412
gii habiti ſunt pronomine BESU comumeliam pati, hoc enim exemplar, quod
in monte Golgothæo illis monſtratum eſt, illis omne dolorum felin
dulce conſolationis mel convertit. Audi S. Auguſtinum eleganter
ad propôſitum noſtrum loquentem: Iu Domine, ait in Soliloquiis, es& Auguſt. in
dulcedo inu ſtimabilis, per quam omnia amara dulcorantur; tua enim dulcedo Stepha Soliloq; e, 22
no lapides torrentis dulcorayvit: tua duleedo eraticulam B. Laurentio duléem fecit: Pro-
tua duleedine ibant Apoſtoli gaudenmtes à conſpectu concilu, quonizmi digni habiti ſunt,
Pro nomine tuo contumeliam pati. bat Andreas ſecurus ad crucem & geulens, quo-
miam ad tuam dulcedinemproperabat. Hac enim tua dulceedo ipſos Apeſtolorum Prin-
ipes ſic replerit, ut pro ipſa crucis patibulum unus elger et: alter quonuez caput ferienti
Aadio ſupponere non timeret. Pro hac emenda Ba'thelomæus propriam pellem dedit.
Pro hac quoque guſtanda veneni poculumintrepidus Foannespotayi &6.
Vides ex his, Anima chriſtiana, quàm ſuavis ſit Dominus &
Amor tuus crucifixus, qui omnes tuas amaritudines:; ſi illum mente
Ginther Unus pro omnibus. I attene

Num. 17. 7.

Hebr. 9. 4.
Iſa. 35.2.

66 Conſideratio XVIII.

attentiore fueris contemplatus, in dulcorem vertet. Proinde inom-
nibus tentationibus, anguſtüs & tribulationibus, quæ poſſunt acci-
dere, ad crucem fuge, & noninvenies efficacius remedium, quàm
hoc dulce lignum, cui tandem pro lemmate inſeribo: 4 ligno dulceſcit
amarum. .

CONSIDERATIO XVIII.

Virga ſicea & arida Aaronis de novo
refloreſcens typus SS. Crucis Dominicæ.

Invenit germinaſſe virgam Aaron in domo Levi, &
turgentibus gemmis eruperant ſlores. Num. 17. 8.

1I.

Evirga Aaronica, quæ alia à virga Moyſis fuit, referunt
Sacræ litteræ, quèòd, lieet prorsuùs ſicca & arida fuerit, in
tabernaculo tamen fœderis repoſita mirè inter omnes ali-
as virgas de novo cœperit floreſcere, & poſt flores ſine
mora & eodem ferè tempore ſuos proferre fructus: Quas
cdm poſuit Moyſes coram Domino in tabernaz ulo teſtimoni, ſequenti die regreſſus, in-
venit germinaſſe virgam Aaron in domo Levi, & turgentibus gemmir eruperant flores,
qui foliis dilatati in amodalas deſformati ſunt; Quæ virga, prout cenſet Abu-
lenſis, deinceps nunquam amplius deſiccata eſt, ſed ſemper cum flo-
ribus & fructibus virens & intacta permanſit, quia Dei opera perfe-
cta ſunt. Unde pro memoria tanti prodigii in arca teſtamenti reli-
giòse aſſervata eſt, cui nos pro epigrapha illud Iſaiæ Prophetæ in-
ſcribimus: Germinans germinabit.
Per hanc virgam non immeritò Dominicam crucem intelligimus,
quæ quidem arida & ſicea virga fuit, dum eam Judæi poſt conſum-
matam Chriſti paſtionem profunde in Calvario monte defoderunt,
in quo loco longo tempore ſepulta fuit; verùm poſtquàm S. Helena
Conſtantini Magni mater & piiſſima Imperatrix magno labore & ſtu-
dio eam quæſivit, ac denuò invenit, mox de novo incepitrefloreſce-
re, & innumera hactenus orbi univerſo conferre beneficia. Teñt
e

S§s, Orux virga Aaronis ſicca & fRorens. 67

halinon. eſt illa fœæmina jam morti proxima, quæ ad unicum crucis Dominicæ
Ouirneg. attactum in monte Golgothæo revixit. Vide de hac re Breviarium
enin un 2. May. . . . .
: 4Nn z. De hac prodigioſa Dominicæ crucis virga pulcherrimum va-

ticinium tulit Vates Regius: Virgam virtutis tuæ emittet Dominus ex Sion: Pfal. 109. 2.
dominare in medi inimicorum tuorum. Obſerva prudens Lector! quem-

EA admodum Reges terræ majeſtatem ac potentiam ſuam per auratas ac
gemmatas virgas, ſeu ſceptra ſuaut plurimùm oſtentant: Sic Chri-
ſtus per virgam 88. Crucis ſuæ potentiam ſuum quàm maximè contra
I. omnes hoſtes tum viſibiles, tum inviſibiles manifeſtavit; proinde re-
èS. Chryſoſtomus: Non aberraveris, inquit, ſi crucem Domini vocesvir- S. Chryſoſt.
eN gam virtutis , hæc enim virga mare & terram convertit, & magna poteſtate com: orat. de cruce.
pleyit, cum hac virga Ap'ſtoli egreſſi per univerſum orbem omnia perſecire GG. Ad-
ce. dit S. Chryſoſtomus, erucem eſſe coronis ſplendidiorem, armatu-
ram invictam, murum inexpugnabilem, munumentum inexpugna-
, Leli, 5 bile, trophæum contra dæmones, atque gladium contra peccatum.
De Mercurio credebant Gentiles, quòd per virgam ſuam animas ex
l. Orco evocaverit, & Midas Rex omnia virgâ ſuâ converterit in au-

rum. Plus Chriſtus, qui per crucem, vugam virtutis ſux, animas
Patrum eduxit de limbo, animas purgantes ex purgatorio, latro-

it tehnn nem & peccatores pœnitentes transvexit incœlum, atque ſic repa-
H ravit & implevit ruinas Angelorum.
W 3. Et ſequitur: Dominare in medio inimicorum tuorum. Alludit hic paal. tos. 2.
nrann 8 remotè Propheta Regius ad triumphateres, qui poſt obtentam cru-·
NNE entam victoriamin curru regio exaltati ante ſe ſuos cernebant hoſtes

e Mb: B
Ceite ugſſen
vnnkalfglet

devictos, captivos ac catenatos. Ita quoque Chriſtus in ipſa cruce
dominabatur in medio inimicorum ſuorum, videlicet latronum,
Scribarum, Phariſæorum, Judæorum, Gentilium & aliorum in-
ſultantium, in qua & de dæmone ac inferis triumphavit, acmoriens
mortem deſtruxit; Deſcendens autem ad inferos, dominatus eſt e-
tiam in medio Patrum antiquorum, quibus expoſuit de virga virtu-
tis ſuæ, per quam orbem domuit univerfum. Hinc & Angeli, dum
cernebant hunc Regem gloriæ portas æternales intrantem, attoniti
interrogabant: Quis eſt iſte Rex gloriæ? Et acceperunt divinum reſpon-
ſum: Dominus virtutum pſe eſt nex gloriæ, qui per virgam erucis ſiecam qui- Pſal. 33. 10.
dem, ſed nune per univerfum terrarum orbem florentem, omnia
reſtauravit in integrum; proinde rectè eruci exaltatæ pro lemmate
inſcribes ilud S. Auguſtini: Non ſerro, ſed gno.
4. Conſulamus Conſtantinum M. primum Chriſtianum Impera- Alphonf Cia-
torem, qui orbem nonferro, ſed ligno & ſigno S. Crucis domuit. eonius de Si-
12 Cum Znis 5. Crucis.

7

Eſthet 5. 2.

Drexel in
Cymnaſ. Pa-
ti entiæ.

Pſal. 44 9.

S Conſideratio WyIII.
Cuùm hic adhuceſſet Gentilis, ſole paululùm à meridie deſle tente,
in ipſis ſolaribus radiis, cùm contra Maxentium tyrannum cum exer-
citu ſuo præliaturus proficiſceretur, ſignum S. Orucis maniſeſtis o-
culis & clarâ die conſpicatus eſt, legitque hanc conſignatam in eœlo
aereo inſeriptionem: In hoc ſigno vinces. Eventus rei oſtentum proba-
vit, nam eâdem nocte Chriſtus Dominus, cum hoc ſigno priùs in
coœlo monſtrato ei apparuit, mandavitque, ut quantocyuùs ſimile
quoddam exemplar effigiaretur, quod tanquam firmiſſimum Ppræſidi-
um contra omnes hoſtiuminſultus adhiberet, in quo & omnes ſupe-
raret hoſtes, patriam conſervaret, feliciſſimâmque obtineret victo-

riam. Itaque mox altero die Conſtantinus 88. Crucis ſignum, pro-

ut in ſolaribus radiis illud viderat, vice labari Imperatorii fubſtituit,
& auro, gemmisque ornatum militibus in caſtris in unum congrega-
tis propoſuit, quam crucem totus mox exercitus genu Hexo adora-
vit, cujus virtute militares Maxentii copiæ deletæ, &ipſe tyrannus,
velut lapis, & ponte Milvio Romæ in profundum Tyberis gurgitem
præcipitatus eſt, nunquam ampliùs ab ullo mortaliuminventus. Qu4
Partâà victorià Conſtantinus M. victor glorioſus & nunc Chriſtianus
Romæ in foro celeberrimo ſtatuam marmoream ſibi erigi curavit, quæ
loco ſceptri cerucem tenuit cum hac ſubſcriptione: Hocſalutari ſigno, ve-
ro fortitudinir indicio, Ciyitatem veſtram tyrannidis jugodiberayi, & S. P. Q. R in li-
bertatem vindicans, priſtinæ amplitudini & ſplendori reſtiti.
5. De Aſſuero Perſarum Rege potentiſſimo recenſent Sacræ
Paginæ, quòd, cùm Eſther Reginam vidiſſet, atrium interius in-
gredientem, & contra edictum regium ſe vitæ exponentem periculo,
nihilominùs eam comiter exceperit, dum virgam ſuam auream, hoc
eſt ſceptrum, quod manu geſtabat, contra eam extendit, hac ex-

tenſione ſuam erga illam ſignificans animi propenſionem, gratiam ac

clementiam, ut ſecura, licèt contra legem non vocata, ad ſe poſſet
accedere; & obſervatulteriùs Scriptura, quod Rex hanc virgam ſu-
am auream poſuerit ſuper collum Eſther: Quæ accedens oſculata eſt ſummi-
tatem virgaæ ejus.
Per hanc virgam Hieremias Drexelius crucem Dominicam ſub-
audit: Felix, inquit, ille Chriſtianus, cui Rex Regum Chriſtus
hanc ſacratiſſimam virgam collo imponit, & ad oſculandum exhibet,
eſt enim hoc ſummæ gratiæ ſignum crucis Dominicæ fieri participem.
Oſculare humiliter cum Regina Eſther hanc myſticam virgam licèt
collo tuo impoſitam, quia virga direétionis & virga regnun. Neque Dominus
aliter in hac terra regnare voluitniſi àligno, unde Propheta Regius:
Dicute in nationibus „ quia Dominus regnapit. Septuaginta addunt .
.ℳ gno.

Urux virga Asronica &. 69
4 igno, hoc eſt à cruce & in cruce: Hinc Eccleſia: Regnavit a ligno In hymno de
DEUS. 8. Cruce.
6. His conſideratis conſiderandis, ſi non aliud Chriſti regnumin
. „ . R . ,.
hocmundofuit, quâàm regnare à cruce, profectèò devotus miles non

T O⸗
ſenime

alenmf. debet ſentire ſua, eùm Regis ac Ducis ſui contemplatur vulnera; nam
eſn ſicaput noſtrum ſpinis oneratum, graviſſiméque crucis trunco preſ-
ntohs ſum dolet; quid nos facere oportet, qui membra ejus ſumus? Et
lummnprrid- quid multis? non eſt alia via in cœlum, quàm viaregia Sanctæ crucis,
Lommnes ſipe⸗ ſi ergo diſcupis cœleſtis eſſe hæres regni, imitare Ducem & Anteſig-
tinerttnicto. nanum tuum crucifixum Eſum; proinde rectè Apoſtolus: Heredes Rom. S. 17.
Uenum, Mro⸗ quidem ſumus Dei, cohæredes autem Chriſti. Sed attende hic mirabilem
OrNNNwd, clauſulam, anime mi! Sitamen compatimur, ut & glorifiemur. Nota hic:
lmmhcongten i tamen compatimur. Hoc, ſi ſalutem tuam amas, tibi applica, &
enn ſeroadn crucem tuam fer patienter.
Cipletrunm, 7. Hanc Conſiderationem nobis claudat Rudolphus Comes ab Sand us ia
pberisgneſen Habsburg & primus hujus nominis Imperator. Anno Domini 1273. Stauroph. lib.
himpennus⸗ G die 12. Octobris Francofordii poſt multam diſceptationem tandem 3³52: Tit, I5.
Ine Chriſtims unanimi Electorum conſenſu in Imperatorem eleétus eſt ille Rudol-
gicunanid u phus „ vir & ſapientiâ & pietate ac animi magnitudine nulli ſecundus.
tnſen, e Qui cum Aquisgrani coronatus eſſet, & ſol itum juramentum à Prin-
&N in cipibus exigeret, virgam, in qua argentea imago erucifixi fixa erat;

arripuit: Ecce, inquiebat, ſignum, in quo ſalvatus eſt mundus: hoc loco ſcep-
Gle ee itriutemur, ad quod inſolitum dictum & factum Principes Imperii „ in
GuneINI Propoſito nonnihil vacillantes, commoti, Crucifixum humili oſculo
WeNNRimh venerati ſfunt, & lubenti animo Imperatori recens electo & coronato
Nbummmem juramentum fidelitatis ſupra eandem crucis virgam & 88. Vulnera
mektendit, NI JESIpræſtiterunt. In quo ſigno Rudolphus, quod in bello præfere-

ſOnemn, gnn bat Abbas Habsburgenſis, & Ottocarum Regem Bohemiæ feliciter
UIl Uu fſuperavit, & plures victorias ab inimicis ſuis ope 88. Crucis reporta-
ſee 6 vit, unde cognomento appellatus eſt Victorioſus. Tanti profuit
W Rudolpho à virga virtutis & 88. Crucis co-
Atetekieſu

Ppiſſe regimen.

anendl
u AE S E) e
ad .
opiniern . - .

ae mſkim

2
2*
eEE“, „.

7 Conſideratio XIX.

M. Nh. . e e e e e ee e e eh. h. .
R ☛ ., . We S 2 i 3 2 9
P . . £◻ 53 S 6 S e .
CO NSIDERAITIIO XIX.

Botrus à duobus viris in vecte porta-
