bere, & Min r NàNVare maledicit canis iſte mortuus Domino meo Regi? Vadam; & 2. Reg. 16. 2.
1t. OHveniletn umputabo caput edus. Dicebat quondam Abiſai, dux & vir
un Domimum ini egregius ad Semei maledicentem David, & lapides in il-
en tlucerote im lum mittentem. Hoc dicit etiamnum hodie juſtitia divina

Olen Cbummis cContra quemlibet peccatorem: Quare hic canis mortuus
6denneti⸗ maledicit Domino meo Regi, & huic crucifixo? quare in eum lapi-
Nnad nkn des mittit, illumque de novo cruci affigit? Vadam & amputabo caput
rke I dus. Sed inhibuit David, inhibet & Deus, qui miſeretur potiùs,
☛ quam caſtigat, diſſimulans peccata hominum propter pœnitentiam. O qua- Sap. II. 24.

&reil Iis amor Crucifixi Eſu in nos miſeros! Audi ipſum per os Iſaiæ Pro-
Ue m phetæ ad cor tuum loquentem:
in Dei Prtuqu Verumtamen ſervire me feciſti in peccatis tuis, prabuiſti mihi laborem in Iſa. 43.24.

iniquitatibus tuis. Advertat hoc quilibet Chriſtianus. Supra quod
egregie Leo Qaſtrius apud Cornelium: Tuis peccatis ſervire, id
eſt ſervi carnem induere, ſervi pœnas, ſcilicet crucem ſuſcipere
me Chriſtum feciſti; imò tam tu IHrael quàm Pilatus & Romani in
morte me tractaſtis, non tam ut mancipium, quàm ut pecus vel bel-
luam. Vide ex his, & collige quanta pro tua ſalute paſſus ſit Redem-
ptor tuus crucifixus, proinde rectè S. Bernardus in perſona Chriſti
loquens, mortalitati humanæ reliquit hæc emphatica: .
Ginther Unus pro omnibus. Rrr O ho-

49S Conſideratio CXXXII.

Eccli, 22. 10.

Jerem. 9. I.

Deut, 32. 6.

Jud. 16. 21.

Bellarm. in
Pſal. 84.
Orig. hom.
in Levit.

O homo vide, quid pro te patior;
Non eſt dolor, ſicut quo crucior;
Ad te clamo, quod pro te morior,
Vide clavos, quibus confodior.
Cùm ſit tantus dolor exterior,
Interior eſt planctus gravior,
Cum te tam ingratum experior.

2. Olim præcepit ſapientifſimus Eccleſiaſticus: Supra mortuum
plora: defecit enim lux ejus. Et ſuper fatuum plora: defecit enim ſenſus. Et
qualis, haud immeritò quæres, iſte mortuus eſt, ſuper quem maximè
plorandum? Attolle oculos tuos & orucifixum Eſum aſpice, pro tua
ſalute in cruce mortuum. Plora hic 6 peccator! plora, & dic cum
Propheta Threnologo: Quis dabit capiti meo aquant & oculis meis ſontem
lacrymarum? Et plorabo die ac nocte, quia ego interfeci Dominum meum,
& quia peccata mea erant offenſa Dei ſummè boni & ſumméè dileéti.
Et ſuper ſatuum plora, cui defecit ſenſus, hoc eſt, ſuper te ipſum plora,
tanquam ſuper peccatorem miſerrimum, quia omnis peccator fatuus
eſt; unde Moyſes in Cantico ad ingratum populum: Haccine reddis
Domino popule ſtulte & inſipiens? Nunquid non ipſe eſt pater tuus, qui poſſedit
te, & ſecit, & creavit te ?

3. Samlſoni capto Philiſtæi hoſtes eruerunt oculos, ac deinde ex-

cæcatum, tanquam jumentum ad molam miſerunt, ut ſemper in cir-
cuitu gyrando viam quidem quæreret, ſed nunquam inveniret. En

typum excæcatorum peccatorum; Fuit autem Samſon juſtâ ac con-

gruâ pœna oculis privatus, quia illis laſcivê aſpexit, & concupivit
Dalilam, erat tamen hæc poœna ei valdè ſalutaris, quia per cæcitatem
oculorum corporis aperti ſunt oculi mentis, ut ex hac pœna agno-
ſceret cupam, & de ea pœniteret, ae poœnitens Dei gratiam inveni-

ret; hinc meruit, ut moriens typus Chriſti in cruce morientis, & ad

duo extrema crucis manus extendentis fieret: Concuſſisque fortiter co-

lumnis, cecidit domus ſuper omnes principes & cateram multitudinem, ſic Chri-

ſtus in cruce moriens oppreſſit diabolum, peccatum, gehennam. Pro

reflexione morali collige ex hoc gravitatem peccati, unde rectè Emi-

nentiſlimus Bellarminus: Nunquas planb cognitam fuiſſet, quanta ſit iſa
Dei adrversus peccatum, niſi expiari D EU Sillud voluißet morte Unigeniti ilii

** ſui. Et tu audes adhue peccare? Audi antiquiſſimum Originem: Pro tialin,
eo ait, Dei Eilius jugulatus eſt, & iterum poccare te delectat? 8

4. 8. Pau-

nild: Nde,
hneii N
Negene
oln⸗

n

DS

D . .
orintueitun,

Atmotorſott GNfn de

wigtoultku⸗
orcnentrnilelumn.
Selintieran
Uoom acbwechectosl

=
=
=
=

Epore Aleng arhn
ern n rlun
nilen ſtainnet
iitt, zonn au,in
Mona, itn in

e
lcto olern n⸗
Mera aca

1ebtenet, iiin
N

Il
Mion
Ucior;
noriot,
dor,
ior,

,
eriot,

n n
torl on,
Nany, Clir ii n
etkeci Domiuntn
boni & Kumne
Lper 1e hn 1
Omnispelcaoriin
pllum: Auiin
ger ,llt,

toend, lence
runt, uNNe
nuam iwenltct.
1Camnlon uli ade
APexit, Kcant
i, guinpercäet
t & hie een
ns Dei Nermd
ruce wworienld
D
nlltituiil
atum, Kken
cati, Uode ech

. . 61
ſcihet, N
), 4 6 e
Nernon ern
Vimum Ch

“
,

Gravitaspeccati ex aſpectu Crucißxi. 499
4. S. Paulus pro animi ſui magnitudine aliquando omnes creatu-
ras, imò omnes hoſtes internos & externos provocavit, an ipſum poſ-
ſent ab amore Dei & crucifixi Eſu ſeparare: Quis ergo nos ſeparabit à cha- Rom. 8. 350.
ritate Chriſti? An tribulatio? Certè non, quia gloriamur in tribulatio-

nibus. An anguſtia? Neque illa, quia charitas in Chriſtum ſuperat om-

nes anguſtias. An fames? Minimè gentium, quia cibus meus eſt Chri-
ſtus. An nuditas? Neque hæc, quia charitas Chriſti veſtit me. An pe-
riculum? Nullo modo, jam enim affuetus ſum ejusmodi obviandi diſ-
criminibus. An perſecutio? Neque illa poterit mihi auferre Chriſtum:
Cum Chriſtum in oruce intueor, ait in perſona Pauli Cornelius, & lego pur- Cornel. hic,
pureos toto corpore amoris mei caracteres, libet exclamare: Veni inedia, veni do-
lor, veni crux, venite leones, vos ambio, ut amorem meum in Chriſtum oſtendam „
ut amorem amori rependam.

Sed ignoſce S. paule, magne Doctor Gentium; ignoſce, inquam,
unum adhuc eſt, quod ſeparat à charitate Dei, quæ eſt in Chriſto JEſu
& hoc crucifixo, nimirum unicum peccatum grave: Alia enim omnia, Didac. Niſſ:
ait Didacus Nyſſenus, non habent vires, ut avellere quemquam ab amicita Dei vit. Abr. I. 2.
queant, unum, ſolumque peccatum eam ext in gaere momento poteſt. Vide ex hoc cap. 9.
gravitatem unius peccati lethalis; Unde S. Bernardus: Gravis animaæ ca- S. Beraardus
ſus, qui non niſi Chriſti cruce potuit reparari. cb. 54.
F. Juvat hic conſulere S. Thomam Villanovanum Archiepiſeo-Vita hujus S.
pum, cujus granarium poſt farinam omnem in pauperes erogatam di- 17. Septemb.
vinitùs plenum inventum eſt, cui Chriſtus de cruce viva voce ſecun-
da die Februarii dixit: Equo animo eſto, in die nativitatis Matris mea venies .
ad me. Hic, inquam S. Archipræſul, cùm aliquando attentiore &
ardentiore mente amorem ſuum in cruce pendentem conſideraſſet»

ſtupore plenus exclamavit: Quid magis peccati horrorem homini inek-à. Iir devill.
tere poteſt, quàm videre ilium Dei pro peccato in crucis patibulo morientem, & Dom .

terribilem paſſionis pro reatu hominis ſatisfattionem reddentem? O grande malum
teccatum! pro quo talis ultio it. Non mihi inundantem Mundum, flagrantes
civitates, abſorptos homines, non inſerni, & omnes ejus pœnas oblicias; nam ſi
mihi proponas gehennas, non ſic expaveſco, & contremiſco, ficut videre Deum
pro peccato morientem, & peccati reatum morte ſolventem; Nihil me ita Do-
mine deterret, nihil me ſic à peccato detinet, ſicut videre Elium tuum dilectiſ-
Emum Unigenitum propter peccatum clavis aſixum, latronibus aſſociatum, &
udeliſſima morte mulctatum. O infinitam audaciam peccatoris! qui poſt tale
ſpectaculum peccare non formidat? O anime mi „qui hæc legis, & cruci-
fixum Eſum aſpicis, quare non cum Vate Regio exclamas: Iniquita-
tem meam ego cognoſco; ego peccavi, ego te Fili Dei in cruce in-
Rrr2. teremi 3

soo Conſid. CXXXII. Gravitas peccati &c.

teremi, ſic quod deliquit ſervus, luit Dominus? Ah miſerum me! e,
Quid ergo conſili? . e e
6. Villicous ille iniquus, qui apud Dominum ſuum diffamatus eſt, 4
Luc. 16. . quaſi diſſipaſſet bona ipſius, prudens adhuc invenit conſilium: Fodere,
00

inquiebat, non valeo, mendicare erubeſco: ſcio quid faciam? Et quid facies?
Faciam, reponit mihi, bonos amicos, ut cum defecero, me recipiant

d ſua tabernacula. Et quales ergo amicos facies? Apage cum Mam- D
rmOna iniquitatis; Optiruns ac potentiſſimus amicus tuus eſt Chriſtus 4 Küamſel
IEſus & hic crucifiæxus; & quia fodere non voluiſti, ecce in agro Gol- 180ril

othæo in SS. Vulneribus, imèò & in diviniſſimo corde ejus jam foſſæ
Rctæ ſunt. Mendicare erubuiſti; Ecce ipſe pro te factus eſt mendi-
cus, & adhuc hodie orat pro te apud Patrem ſuum omnipotentem. . nuſtt
1. Jo 2. Audi dilectum ejus diſcipulum: Eilioli mei, bacſcribo vobis, ut non pecce- En 6
tis. Sed & ſi quis peccaverit, adyvocatum habemus apud Patrem; IEſum Chriſtum Plpevn obrt
B juſtum: & ipſe eſt propitiatio pro peccatis noſtris: Non pro noſtris autem tantm,
2. Cor. 5. I5· ſed etiam pro totius mundi. Ergo ò bone Eſu etiam pro peccatis meis à
Ita eſt, pro omnibus enim paſſus eſt Chriſtus. Sufficit mihi iſta lectio; Drileyan
ravia quidem ſunt peccata mea, ſed nondum deſpero, quia bonum angaul
dejuſſorem habeo, Dominum meum JEſum, & hunc crucifixum, gut n
intra cujus SS. Vulnera cum S. Antiſtite Hipponenſi & vive- Mec helei⸗

re volo, & mori deſidero. uiniage n
, Nt, Calm unn

tuptundt: Vyn Den
nteligrn uudtulm
un enecminoltin
Mnlenm utor
ElüDeiimgireninne
Cbnamn, um imi
uodiliraru anc
iſosnontning A
hirſin enn
eſt: NMad i gnin
dumfüiselminn
it dehulp⸗ lrzhe
ſmcmuätgiine,
miſien inch al
giat Nnikan,

1 Memltn iener
enheönnl lb

CON- Lgntkin De

—

ſſeremiss —e.
nAme 3 (0) Fol

P P. Be F ee . e⸗ B A e Se⸗ B P N S e e e
imuumcc X X X X X YX X XY X X X XXXYXYXXXXN XNX X N XXX

. X X X X X X X X X e e e e e X e e e e e e e .
End FP E E K E F F F F hr F N d F E e
gfuimi
ne CONS IDERATIO CXXXIII.
Peccata etiam venialia deliberatè commiſ-

ſa, SS. Cor JEſu Crucifixi vehementer affligunt.

ſhius Quem tu percuſſiſti perſecuti ſunt- Et e dolorem

Vulnerum meorum addiderunt. Pſal. 6§. 21.
n propecetn
Guſheit niniitttt . . 1I .—
geſem, glunn Bi David Rex, nunc ob admiſſa delicta in periculo æternæ re-
Hunc cruciüne probationis conſtitutus, mirabilem illam parabolam de viro
ponenl& ine⸗ divite & paupere audivit, quam Nathan Propheta per pul-

chras ambages propoſuit: Duo viri erant in civitate una, unus 2. Reg. 12. 1.
dives, & alter pauper &-. Indignatus tantæ temeritati in hæc
verba prorupit: Vivit Dominus, quoniam filius mortis eſt vir, qui fecit hoc;
ovem reddet in quadruplum. Quâ auditâ Davidis confeſſione publicâ Na-
than generoſo animo ſubjungebat: Tu es ille vir &.
Ah nos miſeros! indignamur ſubinde, dum piam aliquam Cruci-
fixi Filii Dei imaginem intuemur „& per tranſennam contemplamur,
indignamur, inquamy impiis Judæis, Iſcariothæ, Caiphæ ac Pila-
4 to, quèòd illi primaria crucifixionis ac mortis ejus cauſa extiterint, &
nos ipſos non tangimus. Ah cur non nobis ipſis indignamur, ac ſan-
to zelo iraſcimur, dum pariter de nobis, & de quolibet noſtrûm di-
ci poteſt: TZu es ille vir, qui crucifixiſti D. N. J. Chriſtum. Et ecce!
nondum finis eſt tot offenſarum ac læſionum Filii Dei: Rurſum erucißgen- Hebr. 6. 6.
tes, ait S. Paulus, ſibimetipſis Filium Dei. Nec ſufficiebat D. Paulo dicere,
Rurſum crucifigentes ſibimetipſis Filium Dei, ſed inſuper addidit: Et
oſtentui habentes, hoc eſt, ait Lyranus, quia videntur irridere mortem Chri-
ſti, quaſi pro modico eam habentes, & interim liberè peccantes. Et licèt
non ſemper in mortalia prolabantur peccata, venialia tamen, ac ſatis
craſſa quotidie admittunt. De qua veritate plura impræſentiarum.

Rrr 3 2. Peſli-

t
lefe/
poz Conſideratio C XXXIII. uiſ ſen⸗

KNI. E

2. Peſſimus Satan, permittente Numine, Jobum virum optimum „ öund

juxtà ac ſanctiſſimum non duntagat omnibus ſpoliavit bonis, ſed & erͤluenſenn
Job. 2.7. pluribus eum vulneribus, morbisque acutiſſimis cruciavit: Egreſſus n t Orit
igitur Satan à facie Domini, percuſſit ulcere peſſimo Job, à planta pedis us- Me ENn l
que ad verticem ejus. Adverte hic aſtutiam diaboli! non enim uno ictu Ne m. di
ac vulnere obum occidit, ſed pluribus eum ſauciavit plagis. En ty-. n ee
pum illorum peccatorum, qui à peccatis quidem mortalibus abſti- ide fdek ernn
nent, ſed venialibus delictis crucifizum Eſum quetidie offéendunt, Elnnn

mergar & SS. Cor ejus affligunt: Agnoſce, ait 8S. Bernardus, qudm gravia ſint
Kon 3 vulnera, pro uilus nerc eſſe fuit chriſtum Daminum vulnerari: ſi enim non eſſent
ad mortem, & mortem ſempiternain, nunquam pro eorum remedio Filius Dei
morerstur. Obſerva; Sunt quidem peccata venialia non ad mortem
ſempiternam, ſed diſponunt ad mortem ſempiternam; Opponitur DTeün mn
enim veniale Bono infinito, & habetur pro levi & modico; interim me Aummntinn
tamen eſt ingens malum, quod fummo tantuùm malo minus eſt; mal- 65 netcMepnliee
léntque Beati pœnis addici æternis, cœléque privari, quàm unum Qemdk⸗
peccatum veniale admittere.
32 Hanc veritatem non obſeurè prævidit Vates Jeſſæus, dum de
Pſal. 68. 31. Chriſto crucifizo vaticinatus eſt: Quoniam quem tu percuſſiſti, perſecuti
ſunt: Et ſuper dolorem vulnerum meorum addiderunt. Perſecutus eſt, ut ita
dicam, Pater æternus dilectiſſimum Filium ſuum Eſum, dum ei non
pepercit, ſed pro nobis omnibus tradidit illum, poſuitque ſuper eum
iniquitates omnium noſtrûm; Et ecce iſta nondum etiam inter Chri- Ehonmen Cnmn
ſtianos ceſſat perſecutio: Ee ſuper dolorem vulnerum meorum addiderunt„ MCnmnüms Drum
quod faciunt illi, qui venialia peccata impudenter, voluntariè ac SHunm & Kmn No
8. Pernardh- deliberatè admittunt & committunt. Hic oportet, ut audiamus
ſerm. 16, in. S. Bernardum: Penſa, inquit, cuius ſit formidinis & hortoris tuum, atque
Cant. uomnium contempfiſſe Factorem, offendiſſe Dominum Mæjeſtatig. Majeſtatis eſt
timeri, Domini eſt timeri, atgue maximè hujus Majeſtatis, & hujus Domini.
Nam ſi reum Regia Majeſtatis » quamvis humanæ „ humanis legibus plecti capite Inultitud-
ſantitum eſt, quis finis contemnentium divinam omnipotentiam erit? tangit mon- rtilind
tes, & ſumigant, & tam tremendam Majeſtatem audet irritare vilis pulriſculus? Erunckus,
Uno levi flatu mox diſpergendus, & minimè colligendus? Ille, ille timendus eſt,; mumerg
qui poſtquam occiderit corpus poteſtatem habet mittere in gehennam. Audis hoc? muttyi,
HæC S. Bernardus. ulen, “ü
Exod. 8,24. 4:. Ranæ & Ziniphes ſupra modum fatigarunt Regem tgypti„ m Müknſ
. & venit inſuper muſca graviſſima in domos Pharaonis, & ſervorum ejus, O
in omnem terram Fgypti; corruptàque eſt terra ab hujuscemodi muſcis. Cœæte-
rùm muſca impudentiſſimum animalculum eſt, ac moleſtiſſimum
tam jumentis, quàm hominibus, & Abulenſis exiſtimat, inalies
. as.

onkelkrhnk
enrn, dMin ir
tss, Weremk,nd

W

l. Crucifixus aßftigitur per venialia. 502
ſimm Ulas morſu ſuo fuiſſe venenatas, unde Scriptura ſubjungit: Corrupta
1

laſtdar, eſt terra ab hujuscemodi muſcis.
ialin Advwerte: Peccata venialia ſunt ſimiles ziniphes & muſcæ, quæ
ekt uhan turmatim venerunt ad Chriſtum Regem crucinxum, non enim om-
Manm nes lethaliter peccarunt, qui ad hoc lamentabile crucifixionis con- .
currebant e taculum Si enim cognoviſſent, numquam Dominum gloriæ 1. Cor. 2. 8.
erucifixiſſent. Proinde etiam multi ex ignorantia tantùm venialiter deli-
querunt; ſed quid eſt peccatum veniale? N. Tam eſt offenſa DEI ,»
quàm mortale, ſed minor, & expedit, ut omnes tam Angeli, quàm
homines, quin univerſitas rerum & creaturarum omnium in nihilum
revolveretur, quàm ut vel unicum veniale admittatur. Quomodè
ergo audes, anime mi, in crucifixum JEſum de novo vel unico becca-
to veniali & voluntario peccare? Unde S. Ambrolius: Doles Domi- S. Ambreſ: in
ne, & veré doles non tua vuinera, ſed noſtra ſcelera, quia videlicet infini- Luc. c. 10.
ummoIAn ties magis Deus odit peccatum, quàâm omnia tormenta, quorum il-
Pueriracuon lud caufa eſt. ezimoß
. Rem audi mirabilem ac ſtupendam. Tempore Maximiani aphr. & e
Tes leneh. Imperatoris, cùm is Apimeæ in urbe, quæ eſt Syriæ Metropolis cum Menæis 21.
, 1. uſt, sE aula ſua reſideret, immanis contra Chriſtianos excitata eſt perſecutio, Febr.
Pertcumscm in qua ad tribunal delatus eſt S. Mauritius heros inſignis ac Capita-
in ſtm, dmen neus, cum ſeptuaginta aliis Ohriſtianis militibus, qui ad quæſtionem
Plutgeſipere omnes uno ore & animo Chriſtum & hunc Crucifixum „ verum
Kon eruminter chn Deum & hominem confitebantur. Contra quod Pium agmen pu-
un kemin Aldndin gnabat comprimis Tyrannus vinculis, flagris „uncis, equuleis, ſagit-
Wentet, Wumme tis, fliammis & ferro; ſed fruſtra omnia, ſtabat enim ob amorem
Ohontt,l dan Chriſti inter oinhes cruciatus immota hæc fortiſſima Martyrum
G, hmoris tuiſt phalanx. Sed audi immane crudelitatis inventum. Locus erat me-
iͤsni Nlife dius paludem inter & flumen, ubi innumerabilis crabronum „veſpa-
ai, 6 ku rum, zZiniphum, fucorum, culicum & ſimilium inſectorum videba-

lecbe tur multitudo; hic ergo generoſus athleta Mauritius cum ſociis ad pa-
— lum fortiſſimè alligatus eſt nudus, & melle illitus, ac toto corpo-
Ntenticnrentt!

re perunctus, ubi inter divinas laudes cum cæteris SS. Martyribus

r zitare il . . 3 .
, per innumeros veſparum aculeos intra decem dies lento & acutiſſi-

8) Ue, e fi,

L Muu mo martyrio, conſumptus, & usque ad oſſa exeſus eſt. En Le-
vgetan Gtor prudens, potuitne an vel ipſe diabolus aliquid crudelius exco-
Uunt Regenn ð Sitare? „m. . —. . .
une⸗ del tr 6. Chriſtiani! Ecce monſtro vobis pientiſſimum Redempto-
1,6 ¾ rem veſtrum JESLII M ad palum crucis alligatum, imè diriſſimis
em , affixum clavis, & toto corpore ſaucium. Ah quàm innumera mul-

0el.
ſt, 1en uu titudo
ANün,
e 2

S. Bernard.
ſerm. 2. de
Paſch.
Idem ſerm.
29. in Cant.

oa Conſid. CXXXIII. Crucifixus affligitur &c.

titudo peccatorum, & mortalium & venialium ipſum inter paucas ho-
ras in cruce confecit! Tolle, tolle: Crucifge, crucifge, fucclamabant om-
nes, & tanquam veſpæ & zZiniphes ac muſcæ venenatæ turmatim irrue-
bant in Eſum, ut eum perderent; inter quos & pueri erant petulantes,
qui, teſte S. Anſelmo in dialogo Paſſionis, lutum & lapides projiciebant
in Chriſtum; Hoc faciunt etlamnum illi, qui ſine rubore, ſine timore
venialia quotidie admittunt, & gloriantur in iniquitatibus ſuis, de qui-

bus S. Bernardus: Magis aggravant Chriſtum vulnera peccati noſtri; Et in

alio loco: Tune leve dixeris, quo offenditur Chriſtus? unde ad Dei tribunal per-
trahi debes? cùm horrendum ſit incidere in manus Dei viventis.
7. Refert Cæſarius Heiſterbacenſis libro 4. illuſtrium Miraculo-
rum de quodam Religioſo ſocorde, & ad pſalmodiam ſæpius indormilſ-
cente, quòdà Chriſto crucifixo Domino in choro graviter fuerit caſti-
gatus; verba illius enarro: Vix ſunt duo menſes elapſi, quòd Dominus
Abbas Campenſis retulit nobis de Monacho quodam, qui ſemper in Cho-
ro ſolebat dormire, rem terribilem valde: Nocte quadam cùm ex mo-
re dormiret, aliis pſallentibus, Crucifixus ex altari venit, dormien-
tem excitavit, & tanto cum nisu maxillam ejus percuſſit, ut intra ter-
tium diem moreretur. Aceidit hoc anno 1222. Mitto quàmplures alias
hiſtorias, illorum etiam Sanctorum, qui propter peccata venialia à Deo
horrendum fuerunt caſtigati in modum. Nobis ſufficiat ſenten-
tia Sapientis: Quaſi à facie colubri fuge peccata; Etiam
venialia.

/

MWNde

Ulei obcko
Enituerun

Ult lſtmn

ohe etgi,
8lactendn

lſätnele
X h

MMiturkm,
dercnti
Supraqwo
Ntpreclcutinh
nulpet, mg

Vcſit.
nichhmine .
iſte, Acln.
enenneum
Eurüm⸗
mn lnitsn
nendar, i
üiquittbuli
Altera iic/ l
kuen ntlificne
Dei inni

1, 4 Ulialienb⸗

horogr
Nſeseſegl,tih
nocemgulk⸗
Octequudumcnan
YAlti vent, tan
Percullt,itim
Miro uinplun
pecenta enidul
bis ſuffcint kenter
cer Him

S (0) £2 5F05
ä

CONSIDERAIIO CXXXIV.

Qui ex animo ad DEum vult converti,
ad pedes Crucifixi JESU contritionem ſuam faciat.

Etomnis turba eorum, qui ſimul aderant ad ſpectacu-
lum iſtud & videbant qua ſiebant, percutientes
pectora ſua revertebantur. Luc. 22. 45.

I.

Rædicabat S. Joannes Baptiſta Præcurſor Domini ad Jordanis
flumen, ubi Joſue cum exercitu ſuo ſicco pede tranſierat, pœ-
nitentiam in remiſſionem peccatorum, in quo loco in ripa
acervatim jacebant lapides, & in ipſo medio Jordanis alveo
duodecim lapides grandiores, quos in memoriam tanti pro-
digii ibidem Joſue erigi juſſit; & ut populum iſtum ad dignos pœni-
tentiæ fructus faciendos animaret, hanc ex præœſentibus lapidibus com.—
parationem in medium produxit: Quoniam potens eſt Deus de lapidibus Matth. 3. 9.
Mis ſuſcitare ſillios Abraha. Et quomodo hoc?
R. Euthymius: Hoc impletum eſſe in paſſione Chriſti, in qua
multi obdurati videntes petras ſcindi, aliâque prodigia, compuncti
Pœnituerunt, & crediderunt in Chriſtum. IUnde obſervat S. Lucas:
Omnis turba eorum, qui ſimul aderant ad ſpectaculum iſtud, & videbant qua fie- Luc 23. 48.
bant, percutientes pectora ſua (in ſignum doloris & pœnitentiæ reverteban-
tur. Supra quod Cornelius: jam incipiunt Krodcte flores pœniten-

tiæ, ut prædicantibus Petro & Apoſtolis fructum pariat, quod factum

eſt paulè pôſt, prout Actorum 2. 37. videre eſt. Juvat hic audire
Theophilatum: Excitavit Deus filios Abraha ex lapidibus, quando multi
videntes Crucifixum, & ruptas petras crediderunt. O peccatores terræ! ſi
nondum degeneraſtis in crudos lapides, ecce facile remedium, quo-
modo de ſtatu perditionis poſſitis venire ad ſtatum gratiæ, & ex lapi-
dibus ſuſcitari in filios Abrahæ. Ite ad crucifiæum Eſum, quia non
eſt in aliquo alio ſalus.

KR. D. Ginther Unus pro omnibus, 88 S 2. Moy:

—

Pſal. 77. 20.
S. Aug. tr. 26.
in jo.
Revel. S. Birg.
cap. 35

S. Auguſt. in

Manual, c. 22

Luc. 18. 13.
Luc. I5. 2 I.
Luc. 23· 42

Matth. 8. 4.

Pſal. 50. I.
Caſſiodor.
hic.

506 Conſideratio CXXIV.

2. Moyſes per modum crucis percuſſit petram, & fluxerunt aqua.
Supra quod S. Auguſtinus: Percuſſa eſt petra de virga bis. Gemina percuſ-
ſio duo ligna crucis ſignifcat. Audi ipſam Veritatem, Chriſtum Domi-
num hunc Scripturæ locum ſic ſanctæ Birgittæ explicantem: Petra
hæc, inquit, eſt cor durum hominis: hoc enim ſi percutitur timore,
& amore meo, ſtatim effluunt lacrymæ contritionis & poœnitentiæ.
Nullus ſic indignus, nullus ſic malus, ſi vertit ſe ad me, ſi paſſionem
meam intimè cogitat, ſi potentiam meam attendit, ſi bonitatem per-
pendit, quòd non fluant ora ejus lacrymis, & omnia membra ejus ad
devotionem excitentur. Hæc Chriſtus crucifixus ad S8. Birgittam.
Quid ergo agis peccator miſerrime! quare in peccatis tuis vis
computreſcere, & ſic æternùm perire? Surge, & illuminabit te Chri-
ſtus; Surge, inquam, & de novo erige te in ſpem, ſi crucifixum Domi⸗-
num aſpicis, ac contemplaris: En ſacratiſſima Vulnera ejus adhuc
aperta ſunt, & plus ille poteſt dimittere, quàm tu committere: Tota
ſpes mea, ait S. Auguſtimuis, in morte Domini mei. Mors ejus meritum meum,
& refugium meum, ſalus, vita, & reſurrectio mea. Peccavi peccatum gran-
de, & multorum mihi ſum conſcius delictorum; nec ſic deſpero, quoniam ubi
ſuperabundaperunt delicta, ſuperabundavit & gratia.
3. Vide, & conſidera pœnitentiam Publicani per quinque verba,
ſed ſeria & ex animo contrito promanantia juſtificati: Deus, propitius
eſto mihi peccatori. Prodigum attende: Pater peccavi in cœlum & coram te.
Latronem intuere: Domine, memento mei. Petrus & Magdalena non ver-
bis, ſed lacrymis ſuam exprimebant compunctionem, & exauditi ſunt.
Fac ſimiliter, & ſi flere non potes ad pedes crucifixi Redemptoris tui,
ſaltem cor tuum fleat, & propter offenſam Dei ob tot perpetrata pec-
cata tua in lacrymas diffluat.
Sed oportet, ut ſiſtas te Sacerdoti: Vade, oſtende te Sacerdoti, quia
non ſufficit ſoluùm per contritionem & gratiæ infuſionem à lepra ani-
mæ mundari; ſed teneris quoque, ut tempore congruo te oſtendas
Sacerdoti novæ legis, aperiendo illi cor tuum per veram confeſſio-

nem: Miſerere mei Deus, dicebat ille Rex, ait Caſſiodorus, potentiſſi-

mus, cùm ſe audiſſet à Nathan Propheta redargui; peccatum ſuum non erubuit
publicè confiteri: Nec ad noxias excuſationes cucurrit, ad quas maxim feſtinat
humanitas. Sed repent?è ſalutari humilitate proſtratus ipfe ſe Deo offerens pur-
puratus pœnitens piis lacrymis ſusplicavir. Hoc fac & tu, ſi gratiam apud
Crucificum Dominum diſcupis invenire. Et nunquid ſi apud ſæcula-
rem Judicem tua confeſſus fueris delicta, ſine mora ad pœnam con-
demnaris? Et licet poſt acceptam ſententiam usque ad mortem la-
menteris, non tamen flendo aliquid efficies: S verò, ſubintrat hic S.

Chry⸗

h
, gimy

N
besentlein
1 Humſenmmmmrint
Eenloco gungee nd
ete, V
Lcce noncinne

tmmuncelcerun. n
ienCrfhamamße
Dremohemhrttign
DWeKle nonni

emm ninceionngigen
cem inbruchisimmune
Eosfenteog dintoven
Nus tuuschuralt,

nnnisomolkiine)
ildatua reaminen
N Mucinfhhihn

nodnzenng

1. Audiklnen
IS MuININenehr
ſbiehtln ii
tinſponid lnce
dociri s
uſiinſtlnin
t iten
neinſinn ltn

dinih l

. G
en,l, Contritio ad pedes Crucifiri fiat. 507

eigihi Ge, Chryſoſtomus, toto corde ingemueris ad Deum, ſolviſti repentèò ſententiam, §. Chry ſoſt.
Mten, rm. veniamque conſecutus es. Hinc recte & benè S. Vincentius Ferrerius : hom. 6. in
tr eihlen Quando, inquit, abſolvitur peccator, debet cogitare, quòd omnia Vulnera ſint Matthæum.
Im peranin aperta, “ ſanguis effundatur ſuper eum, quia ſine hoc divino ſanguine non
atitinsr fit remiſſio.
ſe Rd 4. Nunc conſidera unà mecum, quomodo Ohriſtus Dominus in
ttenckit len HWR, cruce pendens, in ſumma ſui abjectione ſummam ſuam oſtenderit ma-
Kommumth jeſtatem & omnipotentiam, ne videretur coactus mori. Terra mota eſt, Matth. 27.51.

üruse & totus terræ globus e centro ſuo convulſus contremuit: Et petraæ ſciſſæ
Uare in e ſunt. Primò in ipſo Calvario monte, ubi crucifixus eſt Dominus, quod
e G adhuc videtur, & ſimul per orbem terrarum in centenis ac pluribus
Penlcch aliis locis, ac prælertim prope littus Campanum & in monte Alverniæ,
n Vnnn ad quam petram mira fuit S Franciſei Seraphici devotio; unde in eo-

dem loco quinque ſacratiſſima Chriſti crucifixi ſtigmata meruit acci-
pere.

, Meneic men . . . . . .
3 Mansugn Ecce quomodo in morte pientiſſimi Redemptoris noſtri & ipſa ſa-

Nmni Mn a ſciſſa ſunt. Linguam non habebant, & tamen amplum de Deo & Ho-
i, ſuu mine Chriſto pro ſalute omnium mortuo perhibebant teſtimonium;
„. CLor non habebant, & tamen loquebantur ad cor noſtrum, quid nos
Aniper dgef facere oporteat; non fundebant lacrymas, ſed noſtras deſiderabant, &

Efn: e,GhEι⅛ etiamnüm deſiderant. En ſigna condolentis naturæz. Pudeat ergo
mnainis homincm Chriſtianum pretioſo illius ſanguine redemptum, non plus
Clgtleumne qolere mortem Chriſti, quàm ſenſerunt elementa.
nen, elltſiin Paſſus eſt ille in omnibus membris pro te: in eapite coronam ſpi-
eifäietemmndt neam, in facie ſputa, in genis alapas, in lingua ſiccitatem, in humeris
iobtorpenene crucem, in brachiis immanem extenſionem, in manibus ac pedibus
lavos ferreos, & in toto corpore unum vulnus. Et hic Dominus ac
Aetkete lnit Deus tuus elamat ad te: Quid ultrà potui facere pro te, & non feci? Ah quid
nfuſfoneni'n moraris homo Chriſtiane? Petra ſciſſa ſunt, & cor tuum propter tot
e Cbgruo te n delicta tua præ contritione non ſcindatur? Audi S. Thomam Villanova- Eane, il
nper ſetumm num: Peccavimus fratres, inquit, aut pœnitendum aut ardendum: Quantò judicio.
CMiocons, melius modichm pœnitere, quàm perpetub ardere? .
tun ſiunt/ J. Audi hiſtoriam: Theodoricus Suſatenſis ſtudioſus, & nunc arins Hci-
1, 4O ed un juvenis maturus contendebat Lubecam ad Virginem, quam deperibat, Rerbaccnfs,
e Dα. ut eam ſibi deſponſaret; ſed alius prævenit, quem dicta virgo ſibi ele- lib. 5. c. 27.
igun gerat in ſponſum, quod audiens Theodoricus indignari cœpit, freme- & Sandæus
re, & quod ejusmodi procis familiare eſt, de'monis opem inclamare: Cent. 3. n. 10.
Diabolus, qui me huc adduxit, hinc etiam poterit ab ducere, & unde veni, reducere.
Et ecce invitatus mox adſtat tartareus duéctor, qui juvenem apprehen-
e De,, dens in aëra evexit, & ultrâà civitatem Lubecam aſportans, ad aquas
N N0ρα S 88 2, depo-

505 Conſideratio CXXXV.

depoſuit, & in terram projecit, exclamans: Perüiſſes, niſi te ſignaſſes,
quia in ipſo raptu juvenis ſignum S. Crucis formaverat.
Dimiſſus à Cacodæmone, & à tali lapſu tam immiti humi jacens
extenſus, ſanguinémque vomens, tandem ad ſe reverſus, ad flumen
manibus, pedibuúùsque prorepſit, ad cujus ripam ſe abluit, ac lento &
tremebundo pede, baculo innixus, tandem ad hoſpitium ſuum per-
venit, ubi ſanctiora & ſaniora cœpit meditari conſilia; & quia virtu-
tem ſanctæ crucis agnovit, in animo contrito & humiliato ad pedes
crucifixi Redemptoris ſui prolapſus, veniam temeritatis ſuæ & pecca-
torum impenſiſſimè rogavit, & obtinuit, unde relictis omnibus Reli-
gionem ingreſſus, totum ſe cruci & crucifixo J Eſu dedicavit.
Diſce ex hoc, anime mi, quantum poſſint ſuſpiria, & affectus
contritionis ad pedes crucifixi Salvatoris noſtri. Proinde mi Eſu
vulnerate ex toto corde meo doleo, quòd unquam à prima mea pueri-
tia huc usque peccaverim, quia te, Deum meum ſummè Bonum,
bonorum omnium fontem offendi; ſi ſanguine meo fieri poſſet, ut
non offendiſſem te, omnem parato animo profunderem, uti tu
omnem profudiſti pro me in cruce; doleo ò mi IEſu,
Amor crucifixe!

õs
CONSIDERATIO CXXXV.

De immenſo pretio Sanguinis Chriſti, in
paſſione & in cruce ad redemptionem animarum
noſtrarum effuſi.

Empti eſtis pretio magno:· Glorifcate, & portate
DEUMin corpore veſtro. I. Cor. 6. 20.

I.
Oſephi Patriarchi Jacobi filii pretium æſtimatum quondam fuit

Gen. 37. 28. viginti argenteis, ita ſceriptura: Et pratereuntibus Madianitis negotia-

toribus, extrahentes eum de ciſterno, vendiderunt eum Iſmaelitis viginti ar-
genteis, qui duxerunt eum in Egyptum. Chriſti Domini ac Salvatoris
noſtri Eſu pretium æſtimatum fuit triginta argenteis: Ar illi
conſti⸗

Nunl
,u Flnrut
egalief
mkunmNt
ealineſendel
1. 6Cucbine
Wru
3 .
cnltei Iun
„Doghb, Uunmhin
aginlenſinn
Eiiens uegki⸗
(Cocern: Cißtem
Ati No Aidsune
Semei;Edd
fummagnun, el An
her, Cmnemenee
er, ſcieeten een
lm Mnmialn ,n
15 Spretun
nibuchymimm
igt t egennii⸗
ntehainmerio Nein
cins Nerlkzelt
1ne Moruſcbluumetitn
in Deo .0 Mlunt,
percepununlngnmen
hinn aiun
ninr inmi inn
goh ſllm ſhnin
luleolln Nalgunsfit

Imre mtiüllimmn an

uin neniſlln,
Ait⸗ unanrbon
Ulumirifti in gus
4. N, Mutd,C
Uſcim fr
nn it et,0
Umähniinmen
iſtan ühil e

ia ſon
ſ Cnliee e

.

niſe De pretio ſanguinis Chriſti. F09

3
y . . „ . .
Ornagerzr conſtituerunt triginta argenteos. Plus ultrà, plus ultr4â, iniquiſſimi nego- Matth.26. 1I5)

Aumn immiit, tiatores! pretium hoc eſt ſine pretio: Proinde pluùs offerte quàm 15.
lerereig florenos, hanc etiam ſummam triginta illi faciebant argentei; prout
dnſ iir eetiamnum videre eſt in ejusmodi argenteis, quorum unum genuinum
R latint⸗ Romæ in Baſilica S. Crucis in agro Seſſoriano quondam vidi, & con-
iarlein templatus ſum.

to & Sed obſerva ulteriùs. Judas pœnitentiâ ductus, retulit triginta
nteme argenteos principibus, ut impium contractum cum eis initum relein-
nde telbazn deret: Peccayvi tradens ſanguinem juſtum, & Projectis argenteis in templo, Matth. 27. 4.
Oſucaler receſſit, & abiens laqueo ſe ſuſpendit. O miſerrimèe! expecta parum-
bllnt ſihili per, & conſidera: Quia pretium ſanguinis eſt, & quidem Chriſti, agni
olri. Dre immaculati pro delictis univerſorum in ara crucis immolati. O pre-
Wumininmg tium fſine pretio, de quo S. Paulus: Empti eſtis pretio magno. O veré 1. Cor. 6. 20.
meumünmk Ppretium magnum, cui &quiparari non poſſunt omnes hujus mundi
ne nehfei in theſauri. O ſi Judas impius Domini traditor adhuc parumper expe-

nnlimntern Gaſſet, & non tam citò de ſua deſperans ſalute ſibi laqueo gulam fre-
Glodnil, giſlet; ſi dixiſſet reddens denarios loco: Peccavi, tradens ſanguinem
Juſtum: Peccavi, tradens ſanguinem IEſu; ſi hoc immenſum divini ſan-
guinis & nominis Eſu pretlum cum bono Latrone Pœnitens, magis
æſtimaſſet, juxtà Puthymium & alios non ætermum periiſſet: Wam
oynge, inquit, eſt deſperatio, ubi eſt hujus nominis inyocatio, Videamus
plura de hoc immenlo pretio.

) CNXN 2. Ezechias Rex Iiraelitarum pientiſſimus, ubi cultum veri Dei à
patre Achaz ſublatum reſtituere voluit, plura cruenta ac pacifica ſacri-
N ficia Deo T. O. M. litavit. Ita Chronicon Regum, ubi de ſacrificiis
nis Chriti, agit, exceptum ar4 ſanguinem frequentius affirmans Mackaverunt igitur 2. Paral. 29.
. tauros, & ſuſceperunt ſanguinem Sacerdotes, & fuderunt illum ſuper altare, ma- 22.
eſn animmarum dtaverunt etiam arietes, & illorum ſanguinem ſuper altare fuderunt, immolare-
runt agnos, & ſuderunt ſuper altare ſanguinem. Obſerva, per omnia iſta ſa-
ritficia legalia præſignatus fuit Chriſtus A gnus crucifixus, cujus ſacro-⸗
ge, G ſanctum ac pretioſiſſimum ſanguinem, cujus unæ ſtilla ſalvum facere to- S. Th. Aquin-
rfum mundum quit ab omni ſcelere, füderunt ſuper altare, altare autem hoc in bymno,
N. 6. 20 non erat aliud, quàm crux Dominica, quæ fuit ara ſummi Sacerdo-
tis, & ſummi Sacrificii, in qua Salvator mundi, digniſſima Hoſtia „ ſa-
„ cificatus eſt: Vide, inquit S. Chryſoſtomus, Sacramentum ipſe le offert: S. Chryſoſt,
ius lyle ſacrißicium fſuit & Sacerdos, Grux altare. Ex quibus patet, quòd crux apud Sand.
ihis lahn Huerit hominibus inſtrumentum liberationis, & reconciliationis cum 11t, 7.
