ſionem inducamur, ſedfrulétum paſſionis Vominicæ éonſecutis irriſiones Sathanæ nocere
vonpoſſint. OQ Chriſtiani, fugiamus adpaſſionem IEſu &c.

CONSIDERATIO LXXXVII.

licitatus, non tamen deſcendit de cruce, ut
nos doceret perſeverantiam.

Si Rex Iſrail eſt, deſcendat nunc dicruce, E&credimnsei,
Matih. 27. 42.

I.

Leazarus unus de primoribus, & vir Sanus, eêm pro lege Dei
extrema pateretur tormenta, non deſcendit de eruce & equu-
leo, in quo erat ſuſpenſus, & rigide, velut tympanum, diſten-
Stus, ac fuſtibus pulſatus, ſed permanſit in omni tentatione
con-

Chriſtus, licet multùm à Judæis ſol-

Linlege Pelius
Oncurlam, inen
ncte ,ltonſpyic,
etiln, MMun
Ventabuns
Operm hnin
mmanunin ,
urt,,Antenmin
ns Alellins
Tentkrrimimn
Mnywurtit gen
ritRwman
ipulosc Pns

Ppue, wan

wocldebemumm
3. Rehholun
Prmnenſi
unts, neig,
Dneſlizd
cic, gliin
Cbluunger⸗
learmmtodte

hetn

1g Ilul
. Denr er
. Chri
mocliſehn
ligem, &
Cuno MnoN
ninicisiisackt
zlsiminibug
nſing, ginft mt
riuimmn giſin,
ieterſene ane⸗
CNmosnenn,
mmernit odkiun
tMnnetonſent onen
nißre, Aimani
ſt, K ir ifne
Munr c enuet

ic.
KeENE
W.

Mudxsſe-

e(luce, I
m.

e, Gankt

y.

mchthealet,

ltn i/⸗

Cur Chriſtus non de eruce deſcenderit 32 2 *

conſtantiſſimè, & usque in finem fortiter, illuſtre ac glorioſum Septem
Fratribus Machabæis, cæterisque in veteri teſtamento ad martyrium
præbens exemplum: Duros corpori ſuſtineo dolores: ſecunduàmanimam verò pro- 2. Mach. 6
pter timorem tuum libenter hæcpatior. Supra quod Cornelius: Eleazarus diſten. 30.
tus, pulſatisque in tympano typus fuit Chriſti in cruce diſtenti, malleisque pulſaæti, &
cruciſiæi.
Sinus pendens in cruce, licet iteratò à perfidis judæorum pri-
moribus ad deſcenſum ſollicitatus: Si Rex Iſraeleſt, deſcendat nunc de cruce. Matthag. 42.
& crellimus ei &, non tamen deſcendit, ut nos doceret in cruce perfe-
renda, & in bene cœptis perſeverantiam, non enim quis ſalvus eſſe
poteſt, niſi quis perſeveraverit usque in finem.
2. Veneruntaliquando ad Chriſtum Dominumtres juvenes bene
nummati, qui illius diſcupiebant fieri diſcipuli. Primus erat Scriba,
& in lege peritus, qui videns Chriſti miracula & populi applaudentis
concurſum, ſine mora deſiderabat ei aſſociari, unde dixit: Magiſter, ſe- Matth. 6. 1.
quar te quocunque ieris, adquem Dominus: Vulpes foveas habent, & volucres
c&œlinidos, Filius autem homimi non habet ubi caput reclnet. Et ſic dimiſit eum.
Venit & ſecundus humiliter flagitans, utin diſcipulum ab eo re-
clperetur, ſed priùs ut ſibi liceret patrem ſuum ſepelire: Domine, per- Matth. 8. a1.
mitte me primam ires & ſepelire patrem meum. Ad quem mitiſſimus Salvator⸗
Sequere me, & dimitte mortuos ſepelire mortuos ſuos. Abiit & hic ſpe ſua fru-
ſtratus & deſolatus.
Venit & tertius impensè rogans: Sequar te Domine, ſed permitte mihi pri- uc. 8 GI.
mum tenuntiare his, quæ domi ſint. Sed & ille juvenis rejectus eſt, & abiit
triſtis; poſt quorum abitum Veritas Chriſtus ad cæteros converſus di-
ſcipulos dixit: Nemo mittens manum ſuam ad aratrum, & reſpiciens retrdò, aptus
eſt regno Dei. Quæres hic prudens Lector, quale ſit hoc aratrum, ad
quod debemus manummittere?
3. Keſp. S. Ambroſius: Craxeſt in aratro. S. Juſtinus: Terra ſine cruci S. Amb. ſer 5hͤ.
veſtigio non aratur; Et S. Maximus: Bonus agricola, dum aratro dentale ſabijcit, . J in in
afſigit aures, ſtivam inſerit, ſguram cruci: inutattrr. en⸗
Oboôné JEſu! tu fuiſti agricolæ Filius, quia ipſe dixiſti: Pater meus dc cruce.
gricola eſt, qui à primo vitæ inſtanti miſiſti manumtuam aratrum cru- oan. 45. 1.
cis, & nunquam eam deſeruiſti, nec reſpexiſti retrò⅛. Petierunt qui-
dem improbi judæi „ut deſcenderes de cruce, non tamen deſcendi-
ſti, ut nobis præberes in omni virtute, ac præſertim patientiæ & to-
lerantiæ exemplum; ſienim de crucis infami patibulo poſt unam, al-
terâmve horam deſcendiſſes, quomodo tot milliones 88. Martyrum
in tam immani carnificina, quam pro te & fide tua ſuſtinebant, botait⸗

328 —Tonfſideratio E EXXXVII.

ſent conſtanterperſeverare? Juvat hic audire doctiſſimum Salmero-
Salm, hle. nem: Si Chriſtus, inquit, non perſeveraſſet, quis Marty perſeyeraſſet in tormen-
iiis, quis Chriſtianus in bonis operibus? Oquantum hic de cruce deſcenſus uni-
verſæ præjudicaſſet Eccleſiæ! non enim Angelorum reſtaurata fuiſſet
ruina, nec devictus hoſtis infernalis, nec idololatria profligata, nec
peccatum expiatum, nec paradiſus apertus, nec mors ſuperata, nec
de rigore juſtitiæ divinæ ſatisfactum, nec denique genus humanumre-
demptum; proinde Chriſto perſeverandum erat usque ad finem forti-
ter & conſtanter in cruce. Ettu, anime mi! quotidie de tua vis deſcen-
dere cruce? Perſeverandum eſt, perſeverandum eſt, non enim qui
bene incepit, ſed qui usque ad finem perſeverabit, coronabitur, un-
de S. Bernhardus: Studeteperſeperantiæ, quæ ſola coronatur.

4. His præmiſſis, & attentiore mente conſideratis, faciliùs capio,

mòdprædicti tres juvenes, qui Chriſti affectabant ſequelam, tam ci-
L.ne. 3. 63. t0 ab ipſo fuerint rejecti: Nemomitens manum ſuam ad arat um. & reſpici-
entretrò, aptus eſtregno Dei. Obſerva illorum juvenum inconſtantiam,
manus quidem ad aratrum crucis volebantapplicare, ſed mox reſpi-
cientes retrò abierunt, & ſic non apti erant regno Dei. Perſeveran-
dum igitur illis erat in benecœptis, unde S. Laurentius Juſtinianus:
Soluùm non perſeveraſſe, eſt amiſiſſe coronam.
Si perſeveraſſet uxor Loth in bono ſuo propoſito, nunquam verſa
Gen. 19. 177, fuiſſet in ſtatuam ſalis: Reſpiciens uxor ejus poſt ſe, verſaeſt in ſtatuam ſalis, cu-
jus memor Chriſtus hanc mortalitati humanæ reliquit doctrinam: Me-
1Inc. 47. 32. mores eſtote uxoris Loth, quæ periiit, quia retroſpexit.
Si Sponſa non perſeveraſſet in quærendo Dilectum ſuum: Quæran
Een 3 7. guem dilgi anima mea, nunquam eum inveniſſet. Si paſtor non duraſſet
Bc. 13, 4*ι perditam fuam in deſerto inquirendo oviculam, eam non reperiiſſet.
Si mulier illa Fvangelica drachmam ſuam perditam, vel potiùs gem-
mam non tam ſedulò ac conſtanter quæſiviſſet, & ipſa ſpe Kuiltata
abiiſſet. En virtus boni operis perſeverantia eſt, multorum enim eſt
incipere, ſed paucorum perſeverare. Bene ceœpit Saul, Salomon,
5fstth24,13. Judas, Tertullianus, Origenes & alii innumeri, etiam nobis noti,
ledmale finierunt, non enim qui bene cœpit, ſed qui perſeveraverit
usque ad finem, ſalvus erit. Denarius diurnus non datur incipienti-
bus, ſed bene finientibus. Miles non reportat palmam, niſi obtineat
victoriam. Non omnibus quiin ſtadio currunt, corona datur, ſed iis
Apoc, z. re duntaxat, qui attingunt metam. Proinde anime mi: Eſto faelis usque ad
moriem, & dabo tibi coronam vitæ.
Maith. 4. 6,“ . Si Filius Dei es, mitte te deorſum, dicebat quondam Sathanas ad
Chriſtum, ubi ex deſerto poſt quadragenarium jejunium completum
eum

, Me ſeeet
mnl lelllein
65. eronymn

n.
1k ſaſe

de ctle ,

,s Mnet nl
nlnuen 0
Sroborintet
t Me. Neton
ſenlne ſinnin,
Niliroleſtin
entichmns i
norte, abal
Condikrenumdn
Kerm Aun
inqt ,
p an,
iigfni Mnil
1iInemnlet nerrin
im Nur tin ce
Wen imneut
iglr penn ur
ſonterulch,nrr
Arſgienute 0
emallrk
illmme tram
mmelt, inct
Wen: Durn u
Mmonenge
Chilla: uin
n aun, hiſn
Cuc⸗
i
Mimtai

e A N

lunn

Eur Chriſtus non de eruce deſcenderit? 329
okilr . . .
uen. eum rapiendo per aêra ſuper pinnaculum templi ſtatuit: Mine te de-

liin erſum. Hoc fecerunt & Judæi, dum clamabantad crucifixum Eſum:
egamn. Deſcende de cruce, in quo ſe declarabant filios & diſcipulos diaboli; un-
n un de S. Hieronymus: Mibi hoc videntur dæmones immitere, ſtatim enim ut crucifi- S. Hieron. in
iaprollee xus eſt, ſenſerunt virtutem cruci, & intellexerunt xires ſuas fraltas, & hoc agunt, Matth. hic.
ols ſupent ut de cruce deſcendat: Sed Dominus ſciens adverſariorum inſidias permanet in pati-
nushunman bulo, ut diabolum deſtruat. Diſce non pro qualibet contumelia & verbo
ne l finemſh aſpero deſcendere de cruce patientiæ &c. Durandum, durandum:
etua riselen Durate, & vosmet rebus ſeryate ſecundis. Matth. 27. 4u.
non enin gll Et eredimus e:. O mi Redemptor l'ecce bonum nuntium fero, nunc
COrOnahitur, un⸗ Judæi volunt in te credere, hoc unum fac: Deſcende de cruee Subin-
n trat hic S. Hieronymus: Fraudulenta promiſſio, quid eſt plus de cruce adhuc S. Mieron. in
8,Gclisenn, deſcendere viventem, an de ſepultura mortuum reſurgere & Reſurrexit, & non cre- Matth
tenelm untl. didiſtis, ergo ſi etiam de cruce deſcenderet, ſimihter non erederetit. Permanſit pa-
cun,6 tientiſſimus Eſus in cruce conſtantiſſime, & ſic plenam de peccato,
In incoolntan, morte, diabolo, ac mundo obtinuit victoriam, ubi mors & vita duello

e, Cd nR: conflxére mirando. Pro reflexione morali juvat hic audire Thomam

10 . . . . Thom., Kem.
Dei Naeen Kemp. Aſcetam ſapientiſſimum, juxtà ac piſſimum: Domine J Est

* de Imit Ckr.

tins ,ltinamns: inquit, ſicut dixiſti, & promiſiſti, ſic utique fiat, & mihi bromoreti contingat, l. 3. c. 36.
Suſoepi, ſuſcepi de manu tua crucem portabo, & portaba eum usque ad mortem, licut
unq umrerii impoſuiſti mihi, Verè vita boni Chriſtiani crux eſt, & dux paradiſi. moeptum ſtre-
tuonſin l⸗ trò abire non licet, nee relinquere oportet. Ejs Fratres pergamus ſimul, ggF us erit no-

dCrmum-qdo biccum, Propter Eſum ſuſæepimus bane crucen, propter] Eſum perſeveremus in cruce.
Erit adjutor noſter, qui eſt dux noſter & praceſſor. En Rex noſter ingreditur ante nos,
N ron dui pugnabit pro nobis. Sequamur viriliter, nemo metuat terrores 3 ſimus parati mo-
alornondchn 75 fortiter in bello, nec- inferamus crimen gloriæ noſtræ, ut deſcendamut de cruce,
eum nonrerai aut Ffugiamus de cruce. O quâm bene ac ſapienter pro omni ſtatu! fiade Vyn: g
obe⸗ 6. Coronidem huic noſtræ Conſiderationi addat Venerabilis Mag- CR de
ſaſeha galena Urſina ex Ord. S. Dom. Hæc pluribus annis in S. KReligione c0S
A e piiſſime transactis, graviſſimis morbi moleſtiis à Deo tentata ac pro- 4

nald, bata eſt, in qua aſſidua afflictione ſuſpirabat ad ſuum crucifixum A-
Nd, morem: Domine, usque quòs Et ecce apparuit ei Dominus cruci afff-
1, . tent Xus, monens eam, ut fæmiter ſecum in cruce perſeveraret. Ad quæ
eduier, en Verba illa: Bene eſt Domine, dolores tui & pœnæ trium tamummodò horarum ſpa-

non nmne io durarunt, & tu plurimis me has ſufferre ſine intermiſſine jubes? Ad quam
. . . S
halmam, u 6 crucifixus Dominus: Oingratam! ego a primo conceptionis meaæ momemo cru-

coroln ih , cem hanc perpeti œi, tormenta omnia, ac fingula prælibans, quæ peſtea deducti
gemi: MN labri exhauſi. Erubuit ad honc vocem afflicta, & cautior facta us-
, que ad mortem in ſua cruce perſeveravit. Vade,
nondmn en & fac ſimiliter.

djejmmme an Sinther Unus pro omnibus. It CON-

Eue. 11.5.

33 6 (0%) ee

S.⸗ G: E Ge e ee eGG,
. S E D * .„

— enlor
CONSIDERATIO LXXXVIII. slest,

. „₰ . a c,6
Chriſtus in cruce pronior eſt ad nos
. „. . . /*,
cxaudiendum, quàm in ſinu Patris. mut 4
,rmN, K
„ : gſ
Miſericordiam volo, & non ſacrificium: non enim veni iinn
vocare juſtos. ſed peccatores. Matth. 9. 73. lincmffo n
Olrendum:De un
1. . mſpninnſai
terat roblkenn,

Ulcherrima eſt illa æternæ Veritatis parabola, imèò quotidiana in: Qi i
hiſtoria, de amico illo pauperculo, de quo Lucas, quòd de me- 8. Agllin e
dia nocte, tempore maximè incomodo & importuno ad ami-
cum ſuum prædivitem venerit, impenſê rogans eum: Amice
commada mihi tres panes: Amicus enim meusexitinere defatiga- ulli
tus, & eſuriens ad me hoſpitaturus advenit, & non habeo pro nune ni, gi an ia

Gy, aArin

temporis in domo mea, quod illi apponam. Sed quid reſponſi tulit? nmin ,ffliil
Non poſſum ſurgere, & dare tibi. Et quare mi Domine! non potuiſti fur- (t ehlnm
re de lecto, & tuo amico deſideratos ſubminiſtrare panes. nmtule M itf⸗
Mancin lib. Reſpondet pereleganter ad propoſitum Mancinus: Qui requi- 1M
4. diflert. 92. eſcit in molli lectulo, difficilè audit vocantem, & difficiliuùs ſurgit, un AN
Dodr moral. ut indicat parabola propoſita, qui verò in duro lecto dormit, facilè Udiend
X. audit vocantes. Ita Dominus Eſus, dum quieſceret in ſinu Patris, tiplt:
tanquam in molliſſimo & ſuaviſſimo lecto, difficilem ſe in audien- ſ il
do præbebat; Aſt poſtquam in lecto crucis quieſcere voluit, pro- Punle,n
penſum ſe ad audiendum exhibet, in quo ipſe à Patre ſuo exaudi-
tus eſt in omnibus pro ſua reverentia.
2. Salomon Rex pacificus pretioſum ſibi quondam paravit lectu-
lum, fortiſſimorum virorum ſemper munitumpræſidio, in quo lectu-
lo mire ſe benignum atque mitem ſolebat exhibere; unde admirabun- tahttencln,
dæ, conſiderando hunc lectulum, exclamarunt cum Sponſa Sionidæ: Saliniierz,
Cant. 3. 7. En lectulum Salomonis ſexaginta fortes ambiunt ex fortiſſimis Iſra?l & . olira
Aponius hic apud Cornelium perillum Salomonis Lectulum alle- Olni
goricèê Chriſti lectulum, hoc eſt: Crucem Dominicam ſubaudit, in ch koni
qua ipſe Dominus, verè Rex pacificus, moriens quievit, & obdor- P woicn

mivit,

N

ctad

Parrs

nn eri n

Oh,imd goädlnn
Iucis Ouodcene⸗
mportuno 10 n⸗
Agans eulj:
Altinere eſttir.
llubeopro nune
edreſhonſoliel
ucndotäkii-
e.
CNN. ⸗
Kthahst 6
lecho Cornini
ſeret in Coulrn
Ecillem ſenu
nieſcere
e à Patte?“

Prelcio, 3
ere; nlelnn
wcumſl
ni⸗ A,

ninen e.
jens gginſ i

Chriſtus in cruce pronus ad miſericordiam. 231
mivit, omnibus ſe præbens benignum, atque miſericordem, non e-
nim wenit vocare juſtos, ſed peccatores, miſericordiam potiùs volens-
uàm illorum ſacrificium. Juvat hic audire aurea verba Doctοris Mel-
liſlui: Enſtat Dominus Eſus Rex tuus expanſis manibus, nudo corpore, manibus ſi- ³. Bernhard.
mul & bpedibus perforatis: capite inelinato. Gonfortare nunc, & eleyare anima mes nt 4s P.
miſera, & infirma, C& alis fidei & ſpei ad hunc hortum obharitatis enitere, & to- cap. 4 ,
tum mentis intuitum per varia diſperſum in unum collige, ac apum ſedulitatem imi-
tans ad conficiendum tibi mel devotionis ad paradiſum charitatis aſcende. Non eſt ele-
vatus in crucem, ut ſe difficilem præberet accedere ad eum volentibus, ſed magis iut
ommisus poſſet paratior inveniri. O verba conſolatione plena!
3. De fortiſimo Samſone recenſet Sacra Scriptura, quòd in nupti-
ali ſuo convivio Philiſtæis tunc convivis hoc ænigma propoſuerit
ſolvendum: Pe comedente exivit cibus, & de forti egreſſa eſt dulcedo. Nemo Judis. 14. 14.
intra ſpatium ſex dierum inventus eſt, qui hoc intricatum ſolverepo-
terat problema; tandem Samſonis uxor hoc illis patefecit arca-
num: Quid duleius melle, & quid fortius leone?
S. Auguſtinus per hunc leonem Chriſtum Dominum intelligit: S Aug. ſerm.
Ipſe enim eſt leo de tribu Juda, qui ſua morte in crugçe devicit mor-I07. de Temꝑ.
tem, dæmonem, peccatum & gehennam: De edente utique, id eſt, de
morte, quæ cuncta devorat atque conſumu, siyit cibus ille, qui dixit: Ego ſum pa-
nis viyus, qui de cœlo deſcendi, quem humana exacerbayit iniquitaseique aceti &
fellis amaritudinem propinans, atque ab eo plebs gentium vitæ dulcedinem converſa
ſuſcepit, æc ſic de mortui leonis ore, id sſt, de Chriſti morte, qui accubans dor-
miyit ut leo, apum, id eſt, Chriſtianoruzn proceſſit examen.
4. Ad hoc quoque alluſit Mellifluus ille Bernardus, qui crucifi-
xum Amorem ſuum conſiderans, quàm pronus ſit ad nos in cruceé ex
audiendum, & præſtandam nobis ſua miſericordiam, de illo dixit, &
ſcripſit: Cùm . Eſus in ſumma crucis eſſet amatitudine, mhil exivit de ejus cor- S. Bern. de
de, niſi dulcedo. Blasphemabatur in cruce à Pontificibus, Scribis, & Paſl. Dom.
Phariſæis„maledicebatur à militibus eum crucifigentibns, & cuſto-cab. 12⸗
dientibus, univerſus populus eum deridebat ſacrilegis vocibus, E-
fus autemimemor omnium injuriarum, ad Patrem pro omnibus ro-
gat: Pater dimitte ilis Clamabat tunc menſura peccatorum jam ad-
impleta vindictam, DEus Pater populo tam ſcelerato ultimum mini-
tabatur excidium, armabatur totus terrarum orbis ad ultionem, E-
ſus autem dicebat: Pater dimitte ilis. O verbum nunquam ex memoria
soſtra excidendum! Et tu offenſus quid agis
Olim in ſinu Patris erat DEus ultionum, DEus vindictæ, puniens
delicta hominum usque in tertiam & quartam generationem: Mihi Rom. I2. 19.
vindica: ego retribuam ; In eracc, ero ihls rogat pro delinquentibus 6 &
1 2 ic;

S. Chryſolog.
ſexm. 7.

Luc. 25. 42.

Joan. 8. 56.
Theophyl.
hic.

S. Chry ſoſt.
hic hom. 47.

Joan. 1. 29.

Cant. 7. 7.
§S. Kdor. hic.

Joan. 5. 2.

§S. Vincent.
Ferr. ſer. 6.

332 Conſiderætio LXXXVIII.

ſie prout aſſerit S. Chryſologus: Deus Dominum mutavit in Patrem, quigab es
tempore amari maluit, quàm timeri Exemplum ſume à latrone pœnitente 5
qui cùm ſpe plenus, & credens nunc Chriſtum eſſe Deum „vix hæc
verba proferebat: Domine memento mei, cùm veneris in reg num tuum; mox
audire meruit: Hodie mecum eris in paradiſo. Obſerva: Non dixit crucifi-
xXus Dominus: In extremo judicii die te ad deæxteram meam locabo,
non poſt aliquot annos te in paradiſum aſſumam, non poſt aliquot
menſes, aut dies tui in regno meo memor ero, ſed hodie, antequam
adhuc ſol occumbat. O miram crucifixi ]Eſu liberalitatem; imò &

miram latronis felicitatem. Conſidera ex hoc, ait Avancinus, quid

non poieſtuno penò momento Dei gratia acceptata. Oſi hæc tibi affulget „ anime
mi, arripe eam citò ambabus manibus, & nunquam ampliùs eam di-
mitte.
F. Objecit quondam Chriſtus diſcobolis judæis, dum eum vo-
lebantlapidare: Abraham pater yeſter exultavit, ut videret diem meum: vidit,
& gaviſus eſt. Et qualem diem, dices? Reſpondet Theophylactus hic:
Diem autem dicit crucem, hanc prævidit Abraham, & gaviſus eſt, quia
per eam ipſe, cæterique homines erant ſalvandi, non enim ignora-
bat per fidem, quòd immolatio Iſaac filii ſui figura fuerit & typus im-
molationis futuræ Filii Dei, perquem ſalvaretur orbis univerſus. O
Peccatores omnes, ite, ite ad hunc montem Moria, nunc Calvarium,
ubi in hodiernum usque diem vobis utriusque & Filii Dei & Iſaaci filii
Abraham demonſtrabitur immolationis locus, in quo monte, ait S.
Chryſoſtomus, pro Iſaac oblata eſt ovis, ſed pro mundi ſalute oblatus eſt Agnus
Dei. Et quid ab hoc agno divino aliud ſperare poſſumus quàm gra-
tiam ac miſericordiam, ad quem nos extento digito monſtrat Præ-
curſor Domini: Ecce Agnus Dei, ecce qui tollit peccatum mundi: Et cur non
etiam tuum, ô mi Lector?
6. Sponſa illa dilecta amantiſſimi Sponſi ſui, candidi & rubicun-
di ſtaturam victrici ac fœcundæ palmæ comparavit: Statura tua aimi-
lata eſt palnæ. Supra quem Scripturæ locum S. Iſidorus: Apertèò, inquit,
victorioſiſſimæ crux palmæ comparatur, in quam Chriſtus aſcendens apprehendit fru-
tus ejus, id eſt, dona, quæ largitus eſt ſanctæ Eceleſic. Vide benignitatem
Chriſti in cruce pendentis.
Nota erat quondam piſcina illa probatica, quæ mirabilem ægro-
tos ſanandi habebat virtutem, quoties enim deſcendit de cœlo An-
gelus (qui S. Raphael fuiſſe creditur) & movebat aquam, toties ſa-
nabatur unus. Sed unde, quæſo, illa virtus piſcinæ? Reſpondet S.
Vincentius Ferrerius: Ut oſtendatur virtus cerucis & paſſionis: nam dicit Magiſter

poſt invocav. Hiſtoriæ Schoiaſticæ, quèd in ilia pijeina erat illud lignum, quod poſten ſervwit ligns
crucis;

Menſonn Crucit
ls Aeheets In
Tmitgntam,d, 6
ſnsalvarorhlens
Houum, nnmm
Utentannimmu
cronesnuritien

Aufkkiops Nnu
hinta ſun n

ng.

ſedeno

CalOkende

li⸗ Atul en
nelent

NMn N
lteirin
AIn: nn
ri

egn
Nondin,
Aunmeamh.
non poſt ae
hate, anieli
blittem, inod
tayencimgs, gu
hlnktlaen mnine

W

un nemnd⸗

is, Cum eum .
7 dennaun: vt,

ſhepphyhicnahe

ginlſisel, gii
nonenin ignorn
enit psinn
unirer i, 0
Unc Calvatium,
DeiKlaciſlin
nn munte, Kd.
ue Mane, AWn
Rohrnsngr
gir⸗ mornrnb.
,endt: Ercun

candidhi En
Nit: Namie
torns: A 0
ſentent wiſr

Vide ben

r mintad
eſtendtn,
ebatagcin ,
ſſeine! a
aſemt /ſ
n ℳ H

COrucifßxus pronus ad miſericordiam. 333

crucis, Qtinqne porticus ſignicant quinque Vulnerac. Ofelix ille, quiad hanc

olim erat in umbra, & figura, quid nunc in veritate?
7. Audiamus Hiſtoriam memorandam. Ducebantur in Urbe Se- Surius in Vita
nenſi in Italia duo ſeeleratiſſimi latrones ad mortem, quibus curribus S Cathar Sen-
impoſitis ferro diſcerpebanturmembra. Nihil hic poterat Confeſſari- 29. Axpril.
us, dum loco ſeriæ pœnitentiæ latrones illi nil niſi blasphemas contra
Deum & Sanctos jactabant voces. Audiit hoc S. Catharina Senenſis,
proſpicit per feneſtram, & ingentem dæmonum catervam flagitioſos
illos miſerrimè exagitantium intuetur. Quid hic illa Beata? Illicò ad

gratiarum piſcinam confugit! hoceſt: ad crucifixum Eſum. Si hoe

Amorem ſuum crucifixum, utillius exoraret clementiam, ſe confert,
quibus deſperatis latronibus ferventiſſimis precibus ſuis hanc impe-
travit gratiam, ut, cùm perventum eſſet adurbis portam, ipſe cruci-

fixus Salvator plenus vulneribus, ac cruentatus ſeſe ipſis redderet con-

ſpicuum, quem non viderunt tantùm, ſed & audierunt ad ſeriam p;=-

nitentiam invitantem. OQimmenſam crucifixi Eſu bonitatem! Ambo
latrones nunc ſubito converſi, inclamarunt Sacerdotem, cui in animo
contrito achumiliato omnia ſua confitebanturpeccata, & ſic exantla-
to patienter ultimo ſupplicio, ad meliorem vitam tranſierunt. Proin-
de recte Hugo à S. Victore: Nemo de Deipietate d'ffidat: quoniam major eſt ejus Hugo de S.
miſericordia, quùm noſtra miſeriu. Hoc conſiderans abi in pace bene con- Vict. I. de ani-

E Be d E G. 5 8. e l 8e . e , B 8 e 8 e K
CONSIDERATIO LXXXIX.

Redemptio generis humani quam
carò ſteterit Servatori noſtro Crucifixo Eſu:

Quia apud Dominum miſericordia, &copioſa apud tzum
redemptio. Pſal. 129. 7.

TI.
Ntra ſex dies Deus T. O. M. verbo unico Fiat creavit omnia, ſed
ad recreationem hominis peccatoris triginta & plures impendit
annos: GComplevitque Deus die ſeptimo opus ſuumi quod fecerat: Ei requi Gen. 2. 2

eyu die ſeptimo ab uniyerſo opere quod patrarat, Sed non requievit
T t 3 Deus

Idieta de an.
div. c. I0.

Gen &14.

Diez in Dom.

Paſſ.

de Timore
Deil. 5. C. 21.

Pſal. 76. 21.

Jacob. Salian.

334 Conſideratio LXXXIX.
DEus & homo Chriſtus per tot annhorum tractus, donec animam
meam peccatricem recrearet, & per ſanguinem ſuum pretioſiſſimum
ab interitu redimeret; unde recte doctiſſimus, juxtaac pientiſſimus
Idiota: De ratio, & juſtitia naturalis, ut totum me per amo em tradam tibi,
quo me totuxa habeo. Et ſi totam me debeo tibi, quia me feciſti, ad magls aman-
dum ſum obligatus, quia me refeciſti: nec tam facilt me reſeciſti, quum feciſti;
nam ſemel dicendo me feciſti, ſed reßiciendo & dixiſti multa, & geſſiſti mira, &
pertuliſti dura; nec tantum dura, ſed indignn. O DEus bone! quanto la-
bore ac dolore ſtetit animæ meæ ſalus!

2. Fac tibi arcaam, dicebat quondam Deus ad Noë, in qua ſalvetur

enus humanum: Arca hæc, ſubintrat hic Hugo Cardinalis, in ſenſu
allegorico, Ehriſti humanitas eſt, quæomnes ſiuctus perſecutionum ſuſtinuit: per
hanc enim ſalutiferam arcam ab æterno diluvio ſalvati, & liberati fu-
mus; Proinde humiliter & gratàâ mente ſæpius cum Eccleſia DEi di-
camus: Adoramus te Chriſte, & benedicimus tibie, quis per ſanctam cucem tu⸗
am redemiſti mundum.
Multo labore ſtetit redemptio populi Iſralitici ex Egypto, quæ
er manum Moyſis & Aaronis facta eſt. Idemredemptio ex captivi-
tate Babylonica. Plus ſtetiv Chriſto redemptio generis humani exſer-
vitute diabolica, quod ſummum beneficium nec ullus mortalium ſatis
eapere, nec ſufficienter poterit prædicare, quia per illum ex inferni ba-
rathro liberati, & in libertatem filiorum Dei afſerti ſumus: Quibus igi=
tur oculis, ait Diez, ſanctiſſima illa Chriſti vulnera reſpicient, quibu: tanta illis
ona proſluxerunt? Verbo: debemus omnia SS. Vulneribus Cbriſti Eſu.
3. Sed ut hanc veritatem magis eapiamus, perelegantem ſimili-
tudinem, quam Salianus in medium producit, audiamus; imèò non
audiamus tantùm, ſed & ferreo ſtylo noſtris inſcribamus pectoribus.
Peregrinus quidam ad regni alicujus pervenit metropolim, ubi cùm
manè pararet egreſſum, nuntiatur ei omnes civitatis portas eſſe obſe-
ratas, omnibus compitis ac plateis geminata præſidia. Cumque omnes
inquirunt attoniti, quid dies illa parturiat, apparet majoriin platea ex-
citatum theatrum, pulloperiſtromate undique conveſtitum. Populus
magiſtratum rogat, quid ſibi velit hic lugubris apparatus? ille populũ
amandat adregiam; ubi rurſum interrogat, an quo ſupplicio vir ali-
quis illuſtris afficiendus ſit, ùt hæc nova rerum facies ſignificat? Re-
ſponſum accipiunt Regem eo die capitale acplanè horrendum exerce-
re judicium: de quo ? inquiunt, illi cum alto gemitu, de unigenito flio
ſuo. Attoniti cives, circumſpicere ſeſe, atq; obmuteſcere, méxque re-
ceptâ voce: Oportetigitur regium hunc adoleſcentem attentatiparri-

cidii reum eſſe, ninilque ullo in facinore intentatum reliquiſſe. Lan-
tum

unft
chiiſii

gnieten
Drincehel
cCGenn

N,

Chriduminame
erla dohufte
tisObonfin,ar
Uimn kelltfun
mwanustkenmn
ſi⸗ en tnelein
Nluin an ten
Khrriüm D
imidnc,igunfe
OnmnmmcNn Ar
leum elhwittenver:
tem luereſecd
ſelonininctan
Nngetin

Pal eum in

pe⸗ Properie

ſuumgen
rtgaeſe
Ner aungtg
ſeſt, An,
im
hone qvandol

Minquuſiletn
NUulls, in ſendi
tennn ſſaitege
AntKldenmk.
ummkecenabbidk.
r ſaltmnunn it

nptioer tit⸗
shumniertel⸗
mortaluumn it
mexintembe⸗
nns: Cutg⸗
achn tuneſi
etekiſ
edeymnenim
Auciumis; Mnn
ibamns elni⸗
ropolim, HD
bsPOtise,
dia. Cüm .
etngjori
wmeſiun 4

Redemptio noſtra quam canò CObriſto ſhelerit 32

tum abeſt, ait palatina cuſtodia: Princeps eſt obſervantiàò in parentem,

benignitate in ſubditos, pietate in Superos, inocentiâ in omnes ſingu-
lari: Princeps quo neminem Dei donis cumulatiorem ſol videt in ter-
ris. Hic cives: neceſſe eſt ergo parentem illum omni barbarie ac fe-
ritate diriorem. Imò contra, inquit præſidium, nemo clementior;
nemo ad miſericordiam adversùs delinquentes propenſior.
Quæ ergo cauſa eſt tam horrendæ, tam luctuoſæ; tam ſæculis
omnibus inauditæ tragædiæ? Ecquid tandem potuit talem Patrem
adducere ad mortem tali filio decernendam? Et ad capitale ſuppli-
cium carnificis manu, unigenito filio ſtatuendum? Nimirum, ajunt,
regius hic juvenis, quâ eſt inomnes humanitate & clementiâ, unum
de ſontibus emiſit ex carcere, tanto cum parentis dolore & ſtoma-
cho, ut ejus loco velit filium unigenitum, alioquin innocentiſſi-
mum fractis cervicibus pœnam luere capitalem.
Adeamus nunc animo Jeroſolymam, ſub illum ipſum diem, qui
Chriſtum in cruce patientem vidit, & luxit. Civitas in armis eſt uni-
verſa, populus ſtupet attonitus, tota terræ facies atrâecclypſi divini-
tùs obnubitur, aſtra lumen mundo negant, cœlum gemit, lapides diſ-
ſiliunt, ſepulchra ſponte panduntur, omnia elementa turbantur, fu-
neſtum crucis theatrum in monte Calvario erectum eſt; cui tandem
fini? dicent Angeli ejus: Rex coœli & terræ, ille Pater miſericordisrum
& DEus totius conſolatienis hodie cruci ſuffigit unigenitum filium ſuum.
At quem filium;, DEus imortalis, quem filium? Exemplar inocentiæ
& ſanctitatis, agnum ſine macula, gloriam humani generis, Electorum lerit. 5. 3.
omnium caput. Et quod tandem hujus filii ſcelus? Adamum mortis
reum eduxit carcere: Judex vicariam ejus mortem petit, & iñocen-
tem luere, quod admiſit nocens. O cœli obſtupeſcite ſuper boc, & portæ ejus Jerem. 2. 12.
deſolamini vehementer! Ille pro me miſerrimo & ingratiſſimo peccatore
pendet in crucis patibulo, qui dignus ſum inferni barathro: O cæl
ebſtupeſcite: hoc pro me ESIIS meus! Ah fluite lacrymæ!
4. Sed conſolatur me valde, quod Vates Jeſſæus aureâ ſuâ peñâ
mortalitati humanæ reliquit: Quoniam apud Dominum miſericordis, & copio- Pſal. 129. 7.
ſa apud eum redemptio. Reverà copioſa Chriſti redemptio fuit, dum
non auro, ait S. Hieronymus, redemit nos, ſed ſanguine ſuo: non S. Hieron. hie
paucos homines, ſeduniverſum mundum: non ad paucos annos, ſed
pro tota æternitate, non ad exiguum emolumentum, ſed ad immen-
ſum gloriæ pondus. Copioſa redemptio ob vehementiam amoris, dum
potuiſſet unicàâ Sanguinis ſtillâ nos ab interitu redimere, dedit in cruce
ultimam; Si quod ſuffeciſſet redemptioni, non ſuffecit amori: Copioſa
redemptio propter infinitatem pretii pro nobis dati: Empti eſtis pretio Er
t

2. Cor. 2. 3.

4. Cor. 6. 20.

236 Conſideratio LXAXXIX.

Ephef. I. 7. Et in alio loco idem Apoſtolus: In quo habemus redemptionem per ſanguinem
jus, quæ ſuperabundarit in nobi. Ex quibus facilè concludes, anime mi,
quòd cum omni fiduciĩa ad tam liberalem Redemptorem debeas acce-
lſa. 44. 22. dere, quia ipſe te vocat: Deleyi ut nubem iniquitates tuas, & quaſi nebulam
peccata tua: reyvertere ad me, quoniam redemi te, Et tu adhuc tergiverſaris?
5. Pulcherrimus eſt ille Pſalmus, quem diebus Dominicis Eccleſia
pſal. 113. r. Cantare ſolet in Veſperis : exitu Hiael de Ag ypto, in quo agitur de Re-
demptione Hebræi populi ex duriſſima ſervitute Æagyptiaca &de tran-
ſitu maris rubri, de quo Pſaltes: Mare vidit, & fugit ? Jordanis converſus eſt re-
trorſum. Sed quæres, quare dicitur mare rubrum fugiſſe, nam ſtatim
atque Moyſes manum ſuam cum virga tot miraculorum operatrice ſu-
per mare extendit, illudque percuſſit, Angelus diviſit mare, ita ut ex
. utraque parte inſtar muri ſtarent aquæ, & latiſſima via populo Dei a-
periretur, per quod mare ficco pede pertranſierunt.
Reſp. Vidit Hebræos in littore ſtantes, & propter exercitum Pha-
raonis magis magisq; iminentem, ſummo perculſum tremore, dum ali-
um evadendi modum non habebat, niſi maris tranſitum. Vidit &
Moyſen prodigioſà virgâ ſuâ armatum cum populi ſui principibus ad ſe
accedentem, & virgam oſtendentem. Hicattende, omnia hæc facta
ſunt illis in figura: Redemptio Iſraël de EÆgypto præfiguravit noſtram
redemptionem ex ſervitute diabolica per Chriſtum factam: Virga

Moyſis crucem Dominicam & mare rubrum ejus cruentam paſſionem.

Jam non miror ampliùs, quod David dicat: Mare vidit, & fugit ad con-

ſpectumnimirum Virgæ Moſaicæ, per quam & nobis Chriſtus viam ad

terram promiſſionis aperuit, hoc eſt per crucem.
6. Audiamus quid ad noſtrum intentum dicat jeremias Propheta,
qui non obſcurè totam Chriſti paſſionem prævidit, cujus & ipſe ty-

pus fuit. Cùm ergo impenſiùs conſideraret crucifixi Eſu dolores, illos

Threm 2e I3. amariſſimo mari aſſimilare non dubitavit: Magna eſt, velut mare contiitio
tua. Et cur velut mare? Adverte: Omnia flumina intrant inmare, &
mare non redundat: Omnes fluctus iniquitatum noſtrarum intrave-
runt in ſacratiſſimum cor Eſu & illudnonredundavit impatientiâ: A-
trociſſima in cruce patienti, ait Cornelius, magna velut mare fuit comtritio tua? Chri-
ſte Eſu! Et hæc omnia propter me, ac propter te, ò mi Lector! Quid
ergo huie ſummo noſtro poſſumus retribuere Benefactori?
Viri Iſraẽlitæ fuerunt grati Gedeoni redemptori ſuo, qui eos de
Judic. 8, 22. Mmanu Madian liberavit, unde dixerunt ad eum: Dominare noſtri tu, quia
hberaſti nos de manu Madian. OEſu, 6Amor crucifixe, tu liberaſti nos de
manu Madian, de captivitate diaboli, de inferno, de æterna damnatio-
ne: Dominare noſtri tu. Servi tui erimus hic in vita & per omnem æterni-
tatem. Vivat ergo in nobis Eſus crucifixus. CON-

nn
amnt
unntez n
ſilmm. uende

lent Uxine
Ucenti,
Drerfierer
dentemn
Wem mantn

Nr

Domminicnn
no agiturcih
Pptiacz Een
nlau unnſut
Elle,nam ſatin
Mumcreutticeſt.

lelbmnne,urtex.

mmradoncdr.
enn.

Pterexetetunkh.

Imtremoredumtl⸗
anſitum. Tidti⸗
iprincipbhusae
,Olmnia Nreidh
onuautolkan
NHidam: Vüge
entmmpelionem.
lt figt Wedr⸗

SCRosurnad

d
tſereninPioßfen
gt, cujus Eher
lucelngi
ef, eil nui un⸗
a intramtim
noſtranmnnſt.
efit ni

untnie,

S S n) ee 337

cs HS e Leee eee e,

eWESEEH e E
CONSIDERATIO XC.
Chriſtus Crucifixus typus ſummæ
manſuetudinis, quefn intueri debem, & imi-
tari omnes veri Chriſtiani.

Cuùm maledicenetur, non maledicebat “ Cum pateretur,
non comminabatur, I. Petr. 2. 23.

Te⸗:

Emento Domine David, & omnis manſuetudinie ejus y dicebat quon- Pfal. 131. 1.
dam David, ubi DEO T. O. M. templum magnificum ex
voto voluit ædificare, quod exinde per Salomonem filium
ejus completum eſt. Erat autem David, ſi oculos in illius
virtutes conjicias,vir ſecundúùm cor Dei, & ingenio man-
fuetiſſimus. Saulem Regem hoſtem infenſiſſimum conſidera, quem
cùm poſſet in ſpelunca Engaddi interficere, noluit in eum manum
mittere: Non extendam manum meam in Dominum meum, quia Ohriſtus Domini I. Reg 24. I1.
eſt. Abſolonem filium ſuum rebellem, à quo de throno ſuo ejectus
erat, ducibus ſuis Joab, Abiſai & Ethai præcepit, ut eum conſerva-
rent illæſum: Seryate mihi puerum Abſolom. Semei cognato Saulis male- 2. Reg. 18. 5.
dicenti, & lapidibus impetenti ignovit, mandavitque, ne Abiſai eum
interficeret: Dimittite eum, ut maledicat & Vide ex hoc, quomodo Da- 2. Reg 16, I0.
vid eo tempore, quo dolor facilè iram ſolet commovere, illam paſ-
ſionem manſuetudine ſua repreſſerit. Plus Chriſtus Filius David, &
hic crucifixus: Audiant manſueti, & lætentur, Pſal. 33. 3.
2. Audiamus perelegantem inter Davidem & Chriſtum parale-
lum. I. David ex tribu Juda in Bethlehem civitate natus eſt: Chri- .
ſtus ex eadem regia ſtirpe & loco ortus. 2. David pulcher erat aſpe- 1I. Reg. 16. 12,
u, rufus, ac rutilantibus oculis; In Chriſto divinitatis majeſtas elu-
cebat in facie & ex oculis, Nicephorus ei tribuit oculos fulvos atque
