nuncaoba usque ad fecem ebiberet, ex e inebriatus amore, veſtibusque nuda-
& ullent ken tus à propriis & ingratis filiis illuſus & irriſus eſt. Audi Mallonium e-
ltgnid ſegn leganter ad propoſitum noſtrum de utroque Noëmo & Typico & vero
midttnn Adiſſerentem: No, inquit, arcâ mundum ſeryat, Chriſtus cruce mundum redi: Mallonius de
fcium tun Mit 5 Noë vine am plantat, Chriſtus Eccleſiam 3 Noe vinoebrius dormit, Chriſtus a . Sindon. e,
more ſaucius dormit; Ile in tabernaculo, hicin cruce; Ile nudus, hic nudus Nu- 6. n. I1.
“ iue ditatem Noæ ridet Cham, nuditatem Chriſti rilent Gentes, Chriſtus enim Judæis ſcan⸗

ded odori dalum, Gentibus ſtultitia. Sed Faphet & Sem verenda patri tegunt, Ghriſtiani

Wonn Chriſti crucem & opprobria adoranteshonorant. Dum ea agerentur dormiebat Noz,
W dor ſedpoſteadè ſomno expergefactus benedixit Sem & Japhet, maledixit Cham; ita Chri-
Venſo mal us infine mundi, quaſi potens crapulatus àvino excitabitur, benedicetque filiit ſuis
ercutiamonm 4 at eos, qui ejus nuditatem ignominiis proſecuti ſunt, percuiiet in poſteriora, opprpbri-
basdedet unm ſempiternum dabit eos. &c.
wum &rlcne S. O bone DEIIS! quàm multi ejusmodi ingratiſſimi Chami

Ari,ſe ſunt etiamnum reperiendi, qui vitâ & moribus Chriſtum Crucifixum
ſin; . in ludunt & ſubſannant. Audi juſtiſſimas pientiſſimi Redemptoris tui
6Cren in cruce pro te morientis querelas, quomodo inter dolores omnes,
qquos tui causâ & amore ſuſtinuit, nullus majori cruciatu ipſum affi-
uen Collureice ciat quàm tua ingratitudo: O homo 17 clamat ad te de cruce, vide quæ&æ S. Bern. cita-
gverlunn pro te patior: Non eſt dolor, Kcut quo crucior; ad te clamo, Aui pro te morior: pi- tus à V. PGCa-
de pæœnas, quibus afſcior, vide clapos, quibus confodior. Cum ſit dolor tantus ex.7 Nle9 ⸗
hofhinesli lerior, imerior eſt plancdtus grayior, cuùm ie tam ingratum experior &c. Ita S. Ber- 3. Cuk .
been nardus in perſona Chriſti. . .

rn “ C2 Anno

20 Conſideratio EI.

Max Sandae- Anno Chriſti 1620. in feſto S. Thomæ Ap. in pago Rauttenberg in
us in Stau- Epiſcopatu Hildesheimenſi nonnulli Acatholici in Cœmiterio jacula-
roph. lib. 4. toriam exercebant, ubi Crucifixi Salvatoris imago pro epithaphio ex
l. 12. veteri Catholicorum more pendebat; inter quos Prædicantis filius,
cui Bodo nomen, velut alter Chamus brachium dextrum Crucifixi
glande plumbeâ petulanter trajicit, ex quo mox copioſus ſanguis eti-
am ad terrorem hæreticorum, qui hoc prodigium nullo modo ſuppri-
mere poterant, emanare cœpit, quæ ſacra icon poſteà ab illuſtriſſimo
Comite Tillio Imperatorii exercitus Duce in arcem Sturwaldenſem,
hi etiamnum ob tanti prodigii memoriam piè aſſervatur, translata
Vides ex hoc, Lector prudens, quomodo hæretici, velut alter
Chamus, nuditatem patris ſui in cruce rideant, illudant & fubſannent.
O quàm bene de ejusmodi malis & falſis Chriſtianis Apoſtolus effatus
Philipp. K 13. eſt: Multi inquit, ambulant, quos ſæpè dicebam vobis, nunc autem & ſlens dico, inimi-
ne ipſorum. Nos autem non ſic, animæ Chriſtianæ & Catholicæ, nos, in-
quam, non ſic agamus, ſed imitemur potiùs Sem & Japhet, qui nudita-
tem patris ſui velamentò tegebant, illümque pro viribus honorabant,
& ideò largiſſimam benedictionem reportabant: Benedictus Dominus Dens
Sem, ſi Chanaan ſervus ejus, dilatet Deus Japhet & c. Sitque Chanaan ſervus ejns. &c.

42553. Fg . * 3 Ge e 2Gt . S2 Ft 63 3 g2 : ˙.
CONSIDERATIO VI.

Ramus olivæ, quemcolumbaceſſan-
te diluvio ad Noëmum tulit, typus & Sym-
bolum SS. Crucis.

Cen. 9. 26.

Et illa venit adeum ad veſperam, portans ramum oliva

virentibus foliis in ore ſuo. Gen. . II.

I.

Inutis ſenſim poſt annum ferè ſolarem diluvii aquis, & fini-
to tandem univerſali diluvio, ubi arca Noëmica ſuper mon-
tes Armeniæ primò requieſcere cœpit, Noë Patriarcharum
decus corvum ex ſuperiori arcæ feneſtra, qui exploraret
aquas,

cos crucis Chriſti, quorum fiis interitus, quorum Eus venter eſt, & gloria in confuſio-

iuin
Phnnnh
momn
uwptue
ncn

himi
—
MAUmma
unfft
abClyn
ſlacmmint
allanmnn
ſit Mnfin
u meamenn
ah n
Ewol
titce
lnlyere
wuztn
iün
Wtr

oliva typis & Gubolum §. Crucis. 21
D Iaqjuas, dimiſit, ſed quia hic plura adhuc in montibus jacentia, & in a-
nutſl. quis natantia conſpicatus eſt cadavera, eſcam tantoperè ſibi deſidera-
o eita tam, non ampliùs ad Noëmum reverſus eſt; proinde alium tempeſta-
ædicanm, tis wantirun quidem columbam emittere ſtatuit, quæ, ubi in terra
IIGCR illa limoſa & ſpurcitiis obſita non invenit, ubirequieſceret pes ejus,
oſisſingin reverſa eſt in arcam. (En pulcherrimum ſymbolum procraſtinantis, &
nalaſe⸗ verè pœnitentis animæ) Tandem expectatis! aliis ſeptem diebus ex
ab illuſttilun eadem arca aliam dimiſit columbam, quæ venit ad eum veſperam, portansra Gen. B. II.
urvaldenlen onum olira virentibus folis in ore ſuo,
tur, translan Quæres quo loco hæc ſedula columba hunc ramum olivæ viri-
dem & fructibus jam turgidum invenerit? Et nunquid vaſtiſſimum il-
, Nn Iud diluvium omnia ſtravit ædificia, arbores & plantas? Ubi ergo
Krnen illum vireſcentem olivæ ramum accepit? Reſp. S. Ambroſius, quòd 5. Ambr lib.
Mpohonnseln Deus olivam aliquam ſub aquis diluvii conſervarit immunem, non de arca. e 19.
nhαα folia tantùm ſed & fructus ſub aquis progerminantem, ex qua colum-
grun ba illa ramuſculum roſtro ſuo defregit, & in manus Noẽmi deporta-
tholice'. Vit: Extenditque manum & apprehenſam tulit in arcam. O gratiſſima colum-
phet, ginmd ba, quæ orbi univerſo & mortalitati futuræ humanæ ſignum pacis &
ushonorih. ſymbolum divinæ reconciliationis DEUIMinter & hominem in arcam
ulmih reportaſti, oliva enim divinæ miſericordiæ & pacis eſt hieroglyphi-
uſenue. Cum⸗, .
2. Per hanc olivam in communi cataclyſmo ad ſolatium generis Franc Quareſ.
Sir humani divinitùs conſervatam graviſſimi Auctores ſanctam crucem herr a⸗
Doyminicam, & per ejus ramuſculum à columba decerptum particulas em Tom 2.
& ſegmenta ejusdem Dominicæ crucis per orbem Chriſtianum nunc cs ſed. 6.
N . paſſim diſperſa ſubaudiunt, crux enim pientiſſimi Salvatoris noſtri; de S5. Vul.
prout bene obſervat Franciſcus Quaresmius & alii, ex magis obvio Chr.
bacell &α communi ligno in illis Hieroſolymæ partibus fabricata eſt; ſed nihil
magis obvium tunc erat, & etiamnum eſt quàm oliva, quæ in magno
& Fn numero circumſtat Hieroſolymam, proinde piè credendum eſt, ait
prædictus Auctor cum pluribus aliis, crucem Domini ex oliva eſſe fa-
Gtam; In quem finem & Judæi ſub Tito & Veſpaſiano Romanis Prin-
nr ramun 4 cipibus in ſceleris ſui vindictam, quod Chriſtum in Olivino ligno cla-
vis ferreis ſuſpenderint, & ipſi, & quidem Plura niin⸗ in ſimilibus

5

. I1. arboribus in obſidione Solymæa ſecundùm eloquium Domini: Ut ſei Sap. 11. 17.
ne quia per quæ peccat quis, per hac & torquetur, à Romanis militibus ſu-
„ & penſi ſunt.
twünſisl 3. Eſt autem Oliva & rami ejus pacis ſymbolum apud omnes

Noetici 6 nationes terræ; ita Pererius, qui olivam vocat hieregpphium pacis, vi-
i, Noebuun, Gteriæ, æternitatis & felicitatis: Crux pacem DEIIM inter & hominem;
elra, c C 3 cœlum

22 Conſideratio V' I.
Col. I. 19, colum & terram reconciliavit: Quia in ipſo complacuit, omnem plenitudinem ine
babitare, & per eum reconciliare omniæ in dipſum, pacißcans per ſanguinem crucis ejus
ſive quæ in terri. ſive quæ in cælis ſunt.
Oliva radicem habet amariſſimam, corticem & folia pari ama-
ritudine repleta, fructus tamen progerminat dulces ac ſalutares, at-

que ad uſum humanum aptiſſimos, unde lemma: Ex amaro dulee. Cruz

Dominica & ſpiritualis amara quidem in primo nobis apparet intuitu.
Joam 6. 61 Hic apudmultos iſthæc auditur lamentatio: Durus eſt die ſirmo, &
quis poteſt eum audire? Verùm remove pauliſper corticem & velamen
de corde tuo, & experieris in fine, quàm ſuaves ac ſalubres animæ
fructus ipſa ſancta Crux ſoleat progerminare; ideirco S. Mater Ec-
Eccleſfia in of eleſia crucem non amarum ſed dulqòe lignum appellat: Dulce hgnum,
ſcio de S8. dulces clayos, dulcia ſerens pondera, quæ fuiſti digna portare Regem cœlorum & Domi=
Cruce. num: Quibus verbis S. Didacus ex Seraphica familia S. Franciſci ſin-
er .. gulari devotione pronuntiatis, oculis in crucem & erucifixum Do-
didit.
4. Oliva inſuper tum in hyeme, tum æſtate viret, trunemque
habet ſolidiſſimum ac vivaciſſimum, qui multis confixus clavis, aut
gladio percuſſus non læditur; de qua ſi rami præſeinduntur, oliva po-
tiùs gaudet, quàâm triſtatur, quia mox novos ſurculos protrudit ac
progerminat, qui etiam ex ſicco & pené mortuo ligno renaſcuntur;
unde lemma: Tantò uberius. En rurſus egregium ſymbolum SS. Crucis
Dominicæ ſemper floreſcentis, & novos gratiarum ſurculos proger-
NResl. 24, I17, Minantis: Quaſi olya ſpecioſa in campir, quæ eétiam in partes & ſegmenta
diviſa, non tamen minuta eſſe fertur. Rem paucis accipe.
Cùm Diva Helena SS. Crucis lignum Jeroſolymis inveniſſet, eam
quidem in varias partes dividi juſſit, de quibus unam partem inſignem
filio ſuo Conſtantino Imperatori Magno, alteram ſibi pro ſua devo-
tione reſervavit, ſed majorem, imò maximam Dominicæ Crucis por-
tionem in theca argentea ineluſam Jeroſolymis pro ſolatio Chriſtia-
norum reliquit, de qua fidelibus illuc ex omnibus terræ partibus pere-
grinantibus ac confluentibus devotionis ergèò ab Epiſcopo illius loci
fruſtulum concedi ſolebat, ex qua tamen diviſione minime illud vitæ
lignum diminutum eſſe conſtanter à SS. Patribus aſſeritur; nam ſicut
quinque panes à DEO muhtiplicatos fuiſſe non ignoramus, ſic teſte d.
zpiſt S cy- Cyrillo, S. Paulino & aliis lignum vivificæ crucis pari prodigio à Deo
rillus Cate- Multiplicatum, & per ſuas particulas per univerſum terrarum orbem
cehſi 4. diſperſum eſt: Operanie divinã gratid, ait citatus S. Paulinus, jugi mraculo
crux in matenis inſenſata yim yipam tenens, ita ex ilo tempere innumers penè
quoti⸗

J. aulinus.

minum conjectis, animam ſuam Compluti placidè in manus DEl red-

Edmuin

utcenin
Nrſenfnn
ndn
Mköntnn
lereriß
funbonmrnt
uanz enn
ilrun1
lnnd
Plunnira
Cmmcle
enoul
prdn
ulovikes
mit
efllen

unmnftni
der ognnnui 6

Sa0 ſälutad
aco dilt, I
Apparetinnin
A ſm,
tem & pelame
lalubresanim
08. Mater Ee-
1 Dale un
nCelmu Don
ia. Pranciſciſt
Terucifum D
nmanusDhIN

ret truneunm
fixus clayis,
untun olia-
los protruchta
o enaſcuumr;
lum 80. Culcss
Ncolos pro
es Renen
ccee.
8 ieriſen 4
parteminiie
ſiProſnc
wümice Crucb
o ſolati 0
terre arthf
bTniſechat,
newinineni
ageritur; n
noramlbſel

eriprole

oliva iypus & Symbolum S. Crucis. 23
quotidie hominum votis lignum ſuum commodat, ut detrimenta non ſentiat, & quaſi ine
tacta permaneat, quotidie diviuam ſumennibus & ſemper totam venerantibus, ſedi-
ſtam imputribilem virtutem & indetribilem ſoliditatem de illiusprofectò carnir ſanguine
bibit, quæ paſſa mortem, non vidit corruptionem &c.
J. Oliva inſuper ſuavem & ſalubrem umbram homini laſſo ſub
ea quieſcenti, præbet, cujus fructus eſt oleum, quod omnibus aliis li-=
quoribus ſuperfertur, neque ſolùm homini optimum condimentum
præſtat, ſed & illum in pugna roborat, de nocte illuminat, in fame nu-
trit, in morbo ſanat, & vulnera ejus mirè lenit ac curat; Unde opti-
mus ille Samaritamus in plagas illius jeruchunti Viatoris à latronibus
ſauciati oleum infudiſſe perhibetur: Et appropians alligayit vulnera qus, infun- Luc. 10.34.
dens oleum & vinum.
Sacratiſſima Crux Dominica longè ſuaviorem ac ſalubriorem
nobis umbrampræbet, quàm oliva, ad quam jam pridem aſpiravit va-
tes ille regius, dum ſuperiore ſpiritu illuſtratus, prævidens Crucifi-
xum Dominum ſuum in oliva pendentem exclamavit: In umbra alarum pſal 56. s.
suarum ſperabo, donec tranſeat iniquitas, quia umbra SS. Crucifixi ſuos ama-
tores & cultores in periculo protegit, in neceſſitate fovet, in pugna
ſpirituali roborat, in umbra mortis illuminat, in fame paſcit, dolores
in morbo lenit, & quæcunque animæ vulnera mirabiliter curat; unde
Iſaias: Et livore ejus ſanati ſumus. Iſa 53. F.
6. Cæterum obſervat S. Auguſtinus, quèd illeramus olivæ, quem ⁸ Auguſt. er.
columba Noëmo poſt diluvium detulit, non tantùm vireſcentia folia, 6. in jo. c. I.
ſed & maturos fructus habuerit: Reportavit, inquit, columba ad arcam ra-
mum de oliva Ramus ille & ſolia & fructum habebat. &c
Anima Chriſtiana! non ſint in te ſola & nuda verba, quaſi inania

folia, ſed & opera in te & à te requirit Crucifixus Salvator tuus: Arbor Matth 3. 16.

enim, quæ nonfacit fruétumbonum, excidetur. & in ignem mittetur. In hunc finem Matth 2 19.
maledicta fuit illa ficus: Nunquam ex te frutus naſcatur in ſempiernum, quia
virentibus tantùm foliis & non fructibus turgebat, proinde hoc tibi
pro lemmate applica: Aut fructum, aut ignem.
7. Oliva ſi vult eſſe frugifera, prout obſervat Palladius, & etiam-
nùm Græci, àmundis pueris & virginibus debet plantari; Crux &
Crucifixus in ea Dominus caſtos amat animos, Venereos à ſe repellit,
non enim conveniunt Chriſtus & Belial, Arca & Dagon, lux & tene-
bræ, Filius Virginis & filius Veneris.
Oliva ſi agreſtis eſt, inſipida quoque eſt, fit autem ſapida & edulis,
ſiſale maceretur & aceto: Crux, ſi audis nomen ejus, tibi videbitur
inſipida, ſed placebit & ſapida tibi erit, ſiſale & aceto macerationis
& mortiſicationis perfricabitur.
Oliva,

Ben. 9 12.

Hier Drex.
de Chriſto
moriente.

24 Conſideratio VII.
Oliva, ut fundat oleum, multis piſtilli ictibus debet contundi:
Sic quoque carnem tuam rebellem debes caſtigare piſtillo crucis ſi
exea oleum puritatis & virginitatis deſtinas exprimere.
Oliva denique commendatur de liberalitate in ſuos cultores, af-
fert enim iillis fructus uberrimos in omni patientia. Quid, obſecro
liberalius quàm JESIIS DEI Filius in oliva crucis pendens? Conſide-
ra illum, & videbis, quòd dederit omnia, quæ habuit pro anima
tua; ille talis ac tantus, qui primâ ſanguinis guttâ te potuit redime-
Te, dedit in oliva crucis pro te ultimam. Sit ergo benedictus DE-
US, quia fecit nobiscum miſericordiam magnam &cc.

CONSIDERATIO VII.

Arcus coœleſtis Noëmo poſt diluvi-
um oſtenſus, typus Chriſti Eſu crucifixi.

Arcum meum ponam in nubibur, &erit ſignum fœde-
ris inter me Ointer terram. Gen. 9. 13.

1.

Oẽ, pater futuri ſœculi, ubi terminato diluvio DEOT. O.
M. in debitæ obſervantiæ & gratitudinis ſignum ex cunctis
mundis animantibus lautiſſimum obtulit ſacrificium, at-
tollens oculos in cœlum, in ſuperiori aeris regione arcum
miræ ac raræ pulchritudinis conſpicatus eſt, qui Noëmo;
filiis ejus ac omnibus poſteris non niſi fauſta ac proſpera annuntiavit 3
unde DElIsS adeum: Hoc ſignum fœderis, quod do in:èr me & vos, & adenmem
ammam viventem, quæ eſt vobiscum ingenerationes ſempiternas. Arcum meum po-

nam in nubibus, & eri ſignum fœdaris inter me & inter terram, cumque obbduxero

nubibus cælum, apparebit arcus meus in nubibus, & recordabor fœderis mei vobis-
cum &c.
Per hunc arcum, ſeu Iridem ſerenitatis & pacis nuntiam, teſte
Hieremia Drexelio, SS. Patres ac Interpretes haud imeritò Chriſtum
JESLIM & hunc Crucifixum intelligunt, per quem genus humanum
cum Patre irato fuit reconciliatum. Priùs in prima mundi ætate acer-
rimum

unen m
Cntufert.
ie.
(nklnt

urttun
EmIu
Ewamde

Ebriſtus eſt artus cœleſtis- 25

ſrmml rimum bellum ceœlum inter & terram bellatum fuit. Dimicabat terra
ebiſlnnch, contra Deum innumeris vitiis ac peccatis: Omniz quippe caro corruperat vi- Gen, 6, 11.
er. am ſuæm; Econtra potentiſſimus exercituum Dominus, qui jam prius
ſoselne rebelles Angelos obſimilem cauſam ad tartarum ablegaverat, tandem,

Quic, ün hoc eſt, poſt 1676. annos, ad lentam ſed graviſſimam vindictam com-
Gens? Cm motus univerſummundumper aquarum diſſipavit diluvium: Et dele Gen.7. 23.
abuit proam pit omnium ſubſtantiam, quæ erai ſuper terram, ab homine usque adpecus. Et ecce
potuit edn quis in tam miſeranda rerum facie mediatorem egit?
benedictush Vide arcum. ait Eccleſiaſticus, & benedic eum, qui fecit ilum: Va'de Eccl. 43. I2.
ſpecioſus eſt in ſplendore ſuo. Arcus hic non alius eſt,/ quàm Chriſtus E-
SIIS in cruce coslum inter & terram, tanquam Mediator inter utrum-
ðð exaltatus, qui non tantùm iratum cœlum placavit, ſed & ſan-
euineo imbre de eruce largiſſimè profuſoorbem irrigavit & fœcun-

davit univerſum: Pacſcans per ſangumem cruci, ſine quæ in terri, ſre qic Col. I. 20.
VI in calis ſunt. .
. 2. Eſt autem arcus, ſeu Iris, roſcida quædam & opaca nubes, in
ſt dilun quam ſol radiis ſuis immiſſis mirè reſplendet, & velut ſpeculo reflexa

C imago excipitur. Colores tres habet, igneum, viridem & purpureum,
tucifiri plerumque tempore veſpertino apparens, & occaſum reſpiciens. Si
. altus eſt ſol, Iris depreſſior eſt, mirè autemtunc æſtum Solis illgar;
Gum ſe & pluviam foscundam præſagit, quâ finitâ, & terrâ humectatâ, placi-
3. da ſerenitas cum ubertate fructuum redire, totämque regionem mirèe
exhilarare ſolet; unde lemma: A imbre ſerenum.
Quid hæe roſcida & opaca nubes in hac myſtica Iride, Crucifixo
IES aliud eſt, quàm facra ejus humanitas, pro noſtra, omniumque
oDEO falute in infima aeris regione, tanquam Iris ſuſpenſa, quæ vult opaca
i nubes ejus tegebat divinitatem? Quid color igneus aliud deſignat,

4
Gam nn quâm infinitam ejus charitatem, qua nos ingratos in cruce ſuffixus
tſacifiinn tamardenter dilexit: Quid color viridis aliud denotat, quàm ſpem &
fsegine fiduciam, quam mortales omnes eoncipere debent, eùm Redempto-
seſt, gül rem ſuum in crucis ligno pendentem, & manus, ſicut arcum, exten-
Mperaani dentem conſpiciunt? Non enim ideò Salvator tuus in crucem actus

neot, 61 eſt, ut te judicet òmi homo, atque æternum à ſe projiciat, ſedut ſal-
Nunu ver te, & per omnem æternitatem reddat beatum. Color denique ru-
Deus, hinc inde in arcu cœleſti immixtus, quid aliud quàâm cruenta e-
7Ccer frlctihhl Jus 88. Vulnera adumbrat, quibus æſtum divinæ juſtitiæ & mitigavit,
NG etiamnum in eιο mitigat, oſtendens ea æterno Patri, ne nos ſe-
zus mntin, cundumnoſtra dem erita eaſtiget: Vide hunc arcum. & beneuic eum, qui fecit Eceli. 43. Ia.
mmertI illum. Valte ſpecioſus eſt in ſplendore ſuo. .

imanmnli, Ginther Unus pro omniĩbus. D 3.Ar-

26 Conſideratio VII.
3. Arcus inſuper cœleſtis, ſeu Ixis eſt ſignum divinæ clementiæ
& pacti ſempiterni à DEO cum Noëmo & hominibus initi, quèd de-
Gen g9. j. inceps nullum ampliùs orbi terrarum velit inducere diluvium: Recor.
dabor fæderi mei & Hinc à Sanctiſſimis Viris arcus ille eœleſtis ſem-
per celebratus eſt ſingulari elogiorum calculo, quòd ſit chirogra-
phum reconciliati DEl cum hominibus, teſſera amicitiæ divinæ, ſpe-
cimen multiformis gratiæ, felix pacis nuntia, ac divinæ propitiatio-
Cornel, in Ee- nis ſymbolum, quibus addit Cornelius: idem eſſe ſymbolum crucis Chri-
cli. 43. 13. ſti: in cruce enim quaſi marcu extentus & d ſtentus Chriſtus, validiſſimas orationis &

amoris ſagittas ſurſum ad DEUM Patrem ejaculanu eſt; quibus cor equs vulneravit,

ut noſtri miſereretur, nobisque peccata remuiteret: Quin & nos ſibi infilios & hære-
des adoptaret. .
4. Arcus, ſi manè inter opacas videtur nubes, venturum mi-
tiat imbrem; unde ipſa Veritas Chriſtus: Et manè dicitis: hodie erit tem-
peſtas, rutilat enim triſte cœlum. Si verò arcus tempore veſpertino ſe præ-
bet conſpicuum, ſerenitatem annuntiat. Arcus myſticus, prout
dictum, Chriſtus & hic crucifixus eſt; Manè apparuit in ſtabulo, &
octavo die per circumeiſionem jam ſanguinolentus, quod jam tuncin
ortu prægrandem præſignabat futuram in paſſione pluviam; occu-
buit autem veſpere in cruce, ad occaſum Solis faciem convertens, à
dextra habens Aquilonem, & à ſiniſtra Meridiem; & hic arcus oc-
cumbens univerſo terrarum orbi optatam præſagiebat ſerenitatem, &
cum Patre cœleſti plenariam cum genere humano reconcillationem.
Eccli. 43. 12 Oanima Chriſtiana: Viae hunc arcum, & benediec eum, qui fecit eum: valde
ſpecioſus eſt in ſplendore ſuo. Juvat hic audire pro ſingulari animæ noſtræ
ſolatio, quod Chriſtus Dominus, teſte Ludovico Bloſio, multoti-
es SS. Virginibus Gertrudi, Mechtildi & Catharinæ Senenſiintima-
Bloſius Spirit. Vit: Quoties, inquiebat, animaſidelis Crucifiæi Salyatoris imaginem Aſpicu, e-

Matth. 16. 3.

cap. 2. juisque SS. Oulnera in memor iam revocat, toties viciſſim divinæ miſericordiæ oculos in
ipſam reſlecti, & eſſcaciterconverti. Oanima peccatrix, quid facis? quid
agis?

. De arcu ulteriùs ex vulgi opinione conſtat, quòd ſcutellam
auream ſpargat, & in terram depluere faciat. Quidquid ſit hac de re:
Chriſtus Dominus in cruce pendens, tanquam arcus myſticus in veri-
tate omnem gratiarum theſaurum & plenitudinem in nos miſeros ac
præſertimin crucis amatores & cultores transfundere & ſpargere aſ-
. ſolet. Audi Leonem X. P. M. in quadam Bulla de liberaliſſimo Cruci-
fixo] Es diſſerentem, quàm immenſum Eccleſiæ militanti compara-
Leox in qua- verit theſaurum: O theſaurum inquit, infmitum, theſaurum incomparabilem!
dam Bulla theſaurum nunquam exbauriendum! Una ſola gutta ipſius pretioſi ſanguinis propter
uvunio⸗

Crll

Cdcnt

ileture
nkoniſa
Mlinzn

Cbriſtas eſt arcus cœleſtis. 27

umägimcen vmonem Hypeftaticem ad Verbum ſußfcientiſimum eſt ad redimendlos mille
nidus li, mandos 1
ere cihanim 6. Placet audire exemplum, quàm liberalis ſit in cruce Redemptor Mallonius &
cusille et. tuus? Lucæ in Italia magno honore colitur imago crucifixi Domini, Sandæus in
0, quödſtah quam S. Nicodemus quondam efformavit, in quanon tantùm ampul- Stauroph lib.
amücitirdiim Iam Chriſti ſanguine plenam incluſit, ſed & prævidens Hierofolymæ 47. Tit. 1.
e divinenryi everſionem, ne à Gentibus profanaretur, illam in Galilæam transpor-
ſe yibchnit tari curawit; ubi fucceſſutemporis, cùm iterum bella moverentur &
,ANnets ſeditiones, à piis Chriftianis navigio impoſita, & divinæ providentiæ
iburα relicta, ſine nauclero per Mediterraneum cum multis accenſis lumi-
mAHite nibus ad portum Lunenſem feliciter appulit, quam loci illius Epiſco-
pus ab Angelo monitus currui magnifico impoſuit, & Lucam deporta-
bes, vemmm Li curavit, in quol ocoadhuchodie religi osè aſſervatur & colitur „ſu-
lute: i Sque cultores miris afficit beneficiis, inter quæ illud non minimum
teveſperiunl eſt, quod cuidam paupertino evenit; hic, cùm adextremam redactus

myfties fuiſſet pauperiem, benigniſſimum Salvatorem in hac fua effi gie humili-
uit inſtzden rerrogavit, quatenus di gnaretur calamitati ſuæ benignè ſubvenire, &£
nt neceflaria vitæ præbere alimenta ad quas demiſiſſimas pauperculi
riim, 4 Preces Ohriſtus dexterum ſuum calceum exargento formatum, & au-
Rconertan reis laminis incruſtatum ei in ſinum proj ecit. Quis lætior hoc miſello?
Chieareus Abiit igitur præ gaudio tripudians. Veruùm æditui, qui occultè rem
len obſervabant, hunc ſine moraredimebant calceum, tantum auri illi ex-
tſerenin —Wlventes, quantum ad calcei pretium ſufficiens erat. Qui calceus in
oneilitanen memoriam hujus prodigii adhuc hodie ibidem afſervatur, nec ab hoe
uſeitem. 3 tempore amplius pedi Crucifixi aptari potuit. O Chriſtiani! ac-
Wid ma cedite cum magna fiducia ad hunc thronum gratiæ &c.
d Blono, Mün
nr Senenhilt
imahnenn /
enſmmnin
V. Qwidacis
, qid a
aſtat, wdil .
Mdnidſti
Arenstmſline
inen inden
fundere ig
leür⸗ S

ſ P 2 CON-

*

Agar flium ſubumbram arborispro-

jiciens, docet nos confugere ad umbram
Sanctæ Crucis.

Sub umbra alarum tuarum brotege me! 4 facie impio-
rum, qui me affixerunt. Lſal. 10. 8.

I. .
Eſolata Agar, ubi ab Abrahamo repudiata, & cum Ismałle

filio ſuo è domo ejecta eſt, hinc & inde profuga rectà cum

prole deſertum Arabiæ petiit, ubi pane & aquâ deficien-
te, eum ſubter unam arborum projecit, in re tam deſpe-
rata ultimum à DEO præſtolans & expectans auxilium;
Gen.2t 15. audiamus Scripturam: Abjecit puerum ſubter unam arborum, quæ ibi erant, &
abiit, ſeditque regione procul, quantum poteſt arcus jacere, dixit enim: Non videbo
morientem puerum, & ſedens contrà, leyavit vocem ſuam, & fleyit.
8. Iſidor. hic. S. Iſidorus per hanc arborem crucem Dominicam intelligit, ſub cu-
jus umbra Agar, & deſolata proles optatum inveneruntauxilium; nam
apparuit eis Angelus de cœlo, mœrentes coônſolans, fontémque mon-
ſtrans, cujus hauſto ſalutari latice & mater & proles abundè fuerunt
refectæ. Doctiſſimus Picinellus huic figuræ pro lemmate inſcripſit:
In deſerto non deſerta, nos autem ad intentum noſtrum: Optatam ſert umbra
medelam, ab hac enim umbra crucis omnis noſtra dependet ſalus, vita &
S. Laur. No- reſurrectio noſtra: C,ux, ait S. Laurentius Novarienſis, eſt arbor optabilis
var. hom. de ſalubri medicamine plena, & Rabanus de laude crucis: Tu ſanita crux peccato-

p&nit. rum es remiſſio, pietatit exhibitio, meritorum augmentum, deſperatorum ſecuritas, in-
Firmor um ſelicitas & .
2. Davidem conſule, qui in omnibus ſuis neceſſitatibus, vitæ pe-
riculis, perſecutionibus & anguſtiis adhanc ſalutiferam Crucifixium-
bram jam tunc temporum intervallo confugit. A Saule & exercitu
ejus agitatus, & ad necem quæſitus ad umbram Crucifixi ſuſpiravit,
ne in eorum manus incideret, qui jam dudum illius ambiebant

exiti⸗

F iat,

unut,

7

4

1

Enn

4 Umhbra erucis juàm Ialutifera. 29
i exitium, proinde DEUIMrogavit: Subumbra alarum tuarum protege me: bſal. 16. .
facie impiorum, qui me affuxerunt. Thomas Anglicus de Chriſto in cruce
) VIII hunc locum explicat; & quemadmodum pulli, ſi à milvo perſecutio-
denm patiuntur, ad alas gallinæ matris quantocyus ſe conferunt; ita
. David ad alas Chriſti in cruce expanſas jam tunc in ſpiritu præviſas
tborin anhelavit: Ut gallina, ait Sangrius, ſuos ab ungue milvi pullos protegit, as
ſuit ſub alis tutatur, me ita ab hoſte tedde tutum.
dumbran Alia vice, cùm fugiens Saulem hoſtem ſuum infenſiſſimum in
obſeuris pernoctaret montium cavernis, timens à verbo aſpero Sau-
lis, qui ei mortem toties intentaverat, ad eandem crucifixi umbram
. ſe recepit, atque ſub illa optatam opem invenit; unde ſe ipſum ani-
4 facti mans & conſolans dixit: Scapulis ſuis obumbrabit tili, & ſub pennis us ſpera- Pſal. 99 4
li. Supra quod le Banc: Chriſtus, inquit, in cruce nos obumbrat ſcapu is ſuiir.
5. brachii & manibus, pigilat pro nobix, atque alas ſuas ſuper nos expandit, imè &
extentis brachiis nos expectat, quis ergo in neceſſitatibus ſuis non ad
illum fugiat? .
n, Ecumle 3. Idem Vates regius, ubi pretioſiſſimum orbis Salvatorem
rotivarech pro ſalute generis humani olim (hoc eſt poſt mille ferè annos) cruci-
ahiff. hgendum prævidit, attonitus & extra ſe raptus ob talem ac tantam
. divinæ bonitatis miſerationem exclamavit: Homives & jumenta ſalvalis

Pſal. 35. 7.

tari Domine. Et quænam, dices, jumenta ſalvabit DEUIS & homo Chri-
us Gnen ſtus? Reſp. Peccatores, ad hoc enim venit in mundum, peccatores
NOEe ſalvos facere, qui per peccatum facti ſunt ut jumentum apud Deuinz
nenint NMd SLideè in nativitate ſua inter duo jumenta in rapio reclinari voluit:
rahezr In medio durum anmalium cognoſceri ʒ hæc duo animalia, teſte S. Hiero- Kabac 3. 2
w

Wonn nyn., duos præſignabant latrones, inter quos crucifixus, & agni-
n tus eſt Chriſtus.
fontetocſutt Et pergit idem Propheta regius: Quemadmodum multiplicaſti miſericor-
Nes Dande cijam tuam D 5S UIS: Nullibi autem miſerationes ſuas magis multiplicavit
emmatent DEIIS, quàm in paſſione & cruceper unigenitum Fiſum fuum, ſub
m: Outaſ cujus umbra voluit, ut omnes filii hominum protegerentur, unde

e endetſiims mox t Vales ſeſerus: Fiſii autem hominum in tegmine alarum tuarum ſpe Pſal. ..E.
gienſs, a”unt, hoc eſt, ſubintrat hiciterum Thomas le Blanc: Sasb umbra ma megez⸗
s: lſalin nuum tuarum in cruce expenſarum. Audiamus 8. Ambroſium: Chriſtus, ih- Serm. 3.
leſeranu quit, vita eſt: Et ideò qui in umbra Ebrſti vivit, in umbra vitæ eſt. Dayid in um-

vra alarum Domini EsI ſperare ſe dicit Zachaæus in arborem ſicomori aſcendit, ut
gecelſunthich, Chriſtum videret. Nobis quoque expandit manus ſuas g. Eius, ut totum mundum ob-

lutiferann nch umbraret. Quomodo non ſumus in umbra. qui crucit ejus protegimur velaumento 2
D rlelde Quomodo non ſumus in umbra, quos Crucifßæus à malignitate ſæculi, & corporu ardo-
Crufi, re defendit5
tan D 32 4. Spon-

Gudunm

Cant 1. 6.
S. Drogo de
Sacr Dom.
Paſ(t.

Cornel. hic.

Cant. 2. 3.

Cant 2. 3.

Cant. 8. 5.

30 Conßideratio VIII. .

4. Sponſa illa dilecta, ubi oberrando & cuſtodiendo vineas ſuas in
ſumo ſolis ardore verſabatur, ne nimio ſolis meridiani æſtu feriretur,
optatam inquiſivit umbram, ſub qua tuta quieſceret, proinde ad Spon-
ſum dixit: Indica mihi, Juem diligit anima mea, ubi paſcas, ubi cubes in meridie? Et
cur in meridie? Subintrat hic S. Drogo Epiſcopus Oſtienſis: Si vis ſci-
re, inquit, 6 Sponſa, ubi dilectus tuus & electus ex millibus, candidus
& rubicundus in meridie paſcat & cubet, ad Calvarium montem te
confer, ibi eum videbis horâ diei ſextâ, hoc eſt, in meridie in aſpero
crucis lectulo cubantem , & oves ſuas pretioſiflimo ſanguine ſuo paſ-
centem: Nunquam eum invenies niſitantùm in cruce, ibi dormit ibipaſeit, ibi cubat
in meridie. Opretioſa umbral Per meridiem, ait Cornelius, Chriſti cru-
cifixionem accipe, in meridie enim crucifixus eſt, ubi crux Chriſti Ec-
cleſiæ & fidelibus contra omnes perſêcutionum &tribulationum æſtus
certum fidumque præſtat umbraculum. Ad hanc igitur umbram ubi
tandem Sponſa pervenit, amore & dolore ſuacia, attonita exclamavit:
Sub umbra illius quem deſideraveram, ſedi: & fructus ejus dulcis gutturi meo.
5. Quæres hic, anime mil qualis hic fructus fuerit ſponſæ gutturi
tam gratus ac dulcis? Ipſa loquatur: Scut malus, inquit, inter lignaſilverum,
Ric dileétus meus inter ſinos. Adverte: Malus inter ligna ſilvarum eſt erux, &
Chriſtus crucifixus eſt fructus ejus, hoc eſt: Malum punicum, ſeu po-
mum granatum, ita Theodoretus & alii; Adam enim peccavit in ma-
lo, Chriſtus pendens in cruce ſatisfecit pro hoc malo, unde adspon-
ſam dixit: Sub arbore malo ſuſcitavi te &.
Congruè autem dicitur Malum punicum ſeugranatum. I. Quia
eoronam gerit ſpineam: Chriſtus crucifixus ſimili redimitus eſt coro-
nâ. 2. Malum punicum cibum præbet & potum: Chriſtus crucifixus:&
Euchariſticus cibus noſter eſt & potus. 3. Ex pomo granato exprimitur
ſuccus rubeus & aqueus: Chriſtus in cruce ex SS. Latere ſuo ſangui-
nem dedit & aquam. 4. Pomum granatum ſuavem expirat odorem:
Chriſtus crucifixus virtutum odore omnes ad ſe fideles trahit. y. Ma-
lumpunicum purpureum præſefert colorem: Chriſtus in paſſione &
cruce ſimiliter. 6. Malum granatum media ex parte, ſeu in latere dirum-
pitur, ut ſuas monſtret epes: Chriſtus in cruce latus ſibi adaperiri vo-
luit, in quo omnes gratiarum theſauri ſunt reperiundi. 7. Malum pu-
nicum Hberaliſſimum eſt, quod enim habet, hoc nobis præbet: Chri-
ſtus in cruce pro anima noſtra dedit omnia, quæ habuit, & emit eam.
Vide ex his acconſidera, cur Sponſa illa tantoperè affectaverit um-
bram mali, ſub hac enim arbore ſuſcitata ac redempta eſt. Curramus
& nos, animæ Chriſtianæ, pari cum ardore, pari cum amore ad ſalvi-
ficam Dominicæ crucis arborem, ſub cujus umbra in omni tribulatio-
ve noſtra, in vita & in morte tutiſſimum reperiemus aſylum. 6. Pul-

n
lami,
R G

Cinein

EMhen
unimun

Ndiendhthen ig
ricdianinfniein
eretyproindkene
Abicuhesinneil
sOſtienſss In⸗
ex müllibus cnu
alvarium mante
in meridient
immoſanguirii,
lormit eftin
Ornelius, (nten
„ubicruCN
Ctribulatioomm
Aigitur umhmm
Attonitaexchun
Gulturmen.
lerit ſponſegit
it iner oudſf⸗
varum teru.
vunicum, Eug
npeccavitinm

nutum. 1. Wr

GENraes e
Ausctucik
ranato exprint
Larereſuol
mexpirato
geles wahit.
iſtus in Mill
eeuinlitdket

atus ſbiadanenn
nnli⸗ ..MWn
,nobispree:

Unmbra erucis ſaluberrima. 31

6. Pulcherrima eſt illa quæſtio, quare Diſmas latro, qui ad dexte-
ram crucifixi Eſu in fatali crucis ligno pendebat, tam ſubitèò fuerit il-
luminatus, & ad Chriſtum converſus: Domine, memento mei? Reſp. S. Luc. 23. 42
Vincentius Ferrerius, quia in cruce latro ille à Crucifixo Domino fuit
obumbratus, quæ umbra in ipſum incidens ejus ſalutis cauſa fuit, ut à
cruce transferretur ad paradiſum:: Hodie mecum eris in paradiſo. Pendebat
autem in cruce pientiſſimus orbis Servator Chriſtus reſpiciens Occi-
dentem, cujus dextera in brachio crucis extenſa ante Solis obſcura-
tionem umbram in latronem projecit, cujus virtuti & gratiæ divinæ
excitanti adſcribitur illius converſio & æterna felicitas. Ita S. Vincen-

tius Ferrerius in Paraſceve, B. Petr. Dam. Salmeron & alii.

O Chriſtiani! Si umbra S. Petri Apoſtolorum principis ſanare potuit
quoscunque infirmos, itaut in plateas icerent inſirmos, & ponerent inlectulis aæc Act. 5. 15.
grabatis, ut veniente feiro, ſaliem umbra illius obumbraret quemquam illorum. & l-
berarentur ab infirmitatibus. Quantèò magis erit ſalubrior umbra crucifixi
an innos projecta, ſi in neceſſitatibus noſtris in animo contrito &
umiliato ad eum confugimus? Et ſiquondam umbra corporis S. Pe-
tri ſanabat ægros quaſi per inſtrumentum, ſeuper cauſam inſtrumen-
tariam moralem, umbræ crucifxi ES meritèò attribuere poſſumus
efficacĩam eauſæ phyſicæ. Venite ergo mortales omnes, & ad crucifi-
xum IESIIM properate, ac ſub illius gratiarum umbra requieſcite, ille
enim vobis erit in umbraculum diei ab æftu. & in ſecuritatem & abſconſionem ila. 4. s.
à turbine & àpluyis,. &ce

CON-
