recreatus eft: Dumefft Rex im accubitu fuo nardus mea, dedit odovem [uum.

Obferva: Accubitus & menfà nuptialis Chrifti fuit in cruce, ita expo-

1

nit Gloffainterlinearis, & multialii Interpretum, ibi pafcebat, ibicu-

babatinmeridie. Efto & tu, anima Chriftiana, talis bonus odor vir-

um

tutum, & humilis:pardus, contemplando & imitando crucifixum

S

Sponfum ac amorem tuum, 4 totus tibi, ait S. Augu&inus , figatar in 1

Au,giisü. ]ib,

€ Vug.

cordé , qui totus pro te fixus fuit in erace.

Refpiceproinde fepiüsin faciem Chrifti tui, & difce ab eo, quo-

*

o

modo hicDEus immenf&e ma

)

eftatis, ex quo, per quem, & in quo

fünt omnia, cunéta hec terrena defpexerit, & tanquam momentum

ftatere, & tanquam guttam roris antelucani eftimaverit." Volebant

illum quidem Hebrzi, ubi infigni miraculo quinque panibus ordeaceis

& duobus pifcibus quinque hominum millia fatiavit, illum facere R e-

gem, fed fugit in

montem ipfe folus.. Sapra quod S. Gregorius:. Aex fieri !o. 6.15.

$, Gregor,

hn v;u'!

molut , ad crucis patibulum fpontà pervenit , — oblatam gloriam culminis fugit ,

1 p. patt, c,3,

2, QU

pexam probro[a mortis appetit , ut membra ejus difcerent. favores mundi fu-

honor

gere ec.

lt

3.

Jonathas prínceps illeregius intimo acplané tenerrimo Davi-

j velt !l

dem profequebatur amore, nam anima ejus quafi glutino cum Da-

TT

vidis anima erat compac&ta in unum.

Et ut magis erga Davidem

füum demonftraret fideliffimum amorem, proprias fuas exuere veftes

i

A

voluit , eásquefinceriffimo contradere amico , quia diligebat eum tan-

o2

quam animam füam : ANam expoliavit fe

jonatbas tun?cä, quá erat indutus , 1. Reg. 19, 4.

bl

& dedit eam David ( reliqua veftimenta,

É

onathas in pluribus tum in vita, tum in morte fa&us eít typus

no

Chrifti Domini, qui ut füuum ergate, anima Chriftiana, demonftra-

Pfal, 21, 19,

b t

TU

retamorem, non tantum veftes tradidit: Er fuper veflem meam miferunt

p

xl

fertem , fed & fe ipfum nudum in fatali crucis ligno diriffimis clavis

omfüu' ;

affigendum exhibuit, ut (alvarette ab interitu, & coclefte pararet re-

ul,

"

num, ex quo per peccatumexcideras. Diíce exhoc, fidulcemillum

j

W

]

[6)

natham nudum & expoliatum veftibus in cruce füffixum afpicis,

o

NT

quomodo ad exemplum illius te oporteat omnia terrena contemnere,

n^

qu

Chriftum nudum

&ari, & folàm defiderare cacleftia. . Audi Docto-

g

rem Gentium: E/flore, inquit, imitatores Dei, fitut filii chariffani: Et am- Ephef, $. T.

u*

frcïl

bulate in dilectione , ficut && Coriftus dilexit nos ,. C tradidit femeripfum pro nolis. -

l Li?!

15C031

i-

eblatiouem ko]finm Deo in odorem fuavitatis,

; S?OD

4. Acce-

95

Confideratio LXXV'; ili,

LE

Fn nteonm

p

Mr RaX UER

Chriftum TfEfüm &

4. Aecedamus ad ipfum gratiarum

.

(

Domt

pl Se

hunc crucifizum,

Die, ob

fecro,

ne JEfü & Amor ctucifixe,

p

pauló ante mortem tuam tam lamentabili vocepen-

quam ob cauíàm

.

qutaot

fo 19. ?8

densin cruce exc

lamaveris: $itio; An quia arait tanquam teffa virtus tua,

Corom

Píal, 2 . 6.

d* lingua tva adbafit faucibus tuis ex defe&tu cruoris, quem prope jam

(it um

omnem in flagellatione & crucifxione profudifti, & proinde humi-

1

dum illud radicale jam propemodum erat exhauftum ? Caufam afli-

notun

nat Rupertus Abbas: Jdeo fiiiens moritur ,

ut offendat nibil effe in mundo,

YeCre

fonz 4.14-

qued fitim expleat. Letatus eft Jonas füper hedera fua letitià magna, fed

bas (

mox præparavitDEus vermem, €* percuffit bederam, & exaruit. . Sedet

Omj

Baltha(r in regia menfa, commelffatur & tripudiat, interim cervici

us vindictw diving: Ere4dem sodte interfedus eff. Bal-

p

Dan, $. 3o-

ejus imminet gladi

fürt q

tbafar Rex Chaldaus.

Filii Job genio füb lautiffimé indulgent, interim

phi m

]ob. 1,1g.

furgit ventus

vehemens,

qui concuffit angulos domüs, qaa corruens

Wgunt

oppre[fit liberos.

O vanitas vanitatum! & omnia vanitas, preter amare

batur,

JEfüm & hunc crucifixum.

UM

$. Salomon collegit & undiquecorrafit opes, tantámque coacer-

yur

3.Reg, 10.27- yavit argenti vim, quanta

feré erat lapidum in Jerufalem : Fecíque ut

Cohib

tanta effe abundantia. avgenii in Jerufalem , quanta & lapi

dum, |Alexander

tD

1 Mach.^3 Macedo imperium

fuum adusque mundi fines extendit, à cujus confpe-

timore vi

delicet tot vi&toriarum, ut nemo contra

intp]

&u terra filuit pre

eum ne quidem

hifcere, aut finiftrum verbulum loqui auderet, fed

j

ERher , . ficut canes coram

fortiffimoleone conticefcerent,

.

Affuerus potentif-

*

fimus Monarcha centum & vl

ginti feptefn prafuit provinciis, ob

regni glori

am, potentiam, majeftatem &imm

enfàs divitias orbi no-

(

?fal. 7;- 60

tiffimus.

Sed ubi nunc funt viri illi divitiarum? Dormierunt fomnum

fuum , € nibilinvenerunt omnes vir

i divitiarum in manibus fuis.

Vera gloria eft

N

philipp.3. 7. gloriari in cruce D. N. JESU

Chrifli, propter quem omnia zftiman-

da ut detrimenta &c.

hodonoforis unicus la-

p

6. Statuam illam füperbam Regis Nabuc

Dan.2,34. pis de monte cad

ens dejecit, atque confregit:

Et abfcijus eft lapis de

monte fine manibus, €

perculfit [atuam in pedibus ejus ferreis & ficiilibus, & coin-

mituit eos:- tunc contrita funt pariter ferrum , tefla,

as, argentum C aurum,

m

(ita Corne

lius & alii) & quidem

Lapis hic Chriftum preignabat

Matth. 21 42, hunc crucifixum, de quo $. Petrus

, imó & ipfe Chriftus: Aumquam

Peu.2.6. jegiflis in Scripturis: Lapidem , quem reprobaverun

t adificantes, hic [athus eft in

caput anguli : à Dotino fadum eft ilud , &

efl. mivabile in. oculis moftris t

R.ejecerunt quidem Judzi hunc lapidem vivum , ut inutilem pro tun-

damento Synagogz luz , imó & ipfum, tanquam fibi contrarium a

Jerem. 1519* crucis mortem damnarunt, & occiderunt: 2ittamus lignum in p

4"em

£jus ,

G

Crucifixus docet mundum defpicere.

297

T

?ïus, C eradamus eum de terra viventium, «* nomen ejUs non memoretur a

[

Xte,

plis, Sed faCuseft idem lapis in caput anguli, & contrivit Synago-

(eya-

gam & (uperbam quadrifidam Nabuchodonoforis ftatuam, hoc eft

tf

quatuor orbismonarchias, videlicet Chaldeorum, Per(ürum, Gra-

'

corum & Romanorum , ut ex hoc orbis agnolcat univerfüs, quód ille

Wtj

d

fit univerforum Dominus, qui quondam Ze;navit à ligno Deus.

»

(imd

7. Teftem hujus veritatis adduco omni exceptione ma

jorem Ca- polydorus

mj

nutum Ángliz & D

aniw Regem. Deambulabat hic aliquando animíi Virg/lius lib,

na, &

recreandi gratia ad littus oceani, ubi abaulze proceribus & adulatori-- 7 HiftAnglic,

$eda

bus (quia /audator per anagramma adulator) appellarus eft Rex Regum

avl

omnium potentifimus, quihominibus, quimari, qui terrz laté im-

peraret. Tum Rex tacitus hanc fimulans adulationem , fedem inlit-

j eB n

interin

tore collocari jufit, mari dicens & imperans: Unmda: tibiimpero , ne

(arniui

pedes meos tangás, Vix haec pronuntiaverat, ecce tumulrus maris! ex-

p

urgunt & infurgunt contra Regem flu&tus,

quibus totus fuperfunde-

batur.

Tum illeretro progreffus, & ad faos converfüs: En, inqui-

W.

ebat, vos me vocatis Regem Regum, qui terrz maríque poffim im-

perare, &tamen hanc undam contra me in

fürgentem imperio meo

du

cohibere non potui.

yandt

eft Dominus dominant.

Eft alius Rex & hic JEfus crucifixus, qui folus

nf

Vintoniam

ium, bunc veneror, huncadoro. Dixit, &

QW

rofe&tus, coronam, quam geftabat, capitiimaginis Chri-

fti cruci

$

xi ipft propriis manibus impo(uit. Vade, &íi

fpiritus

«f

"

Íuperbiz te inflat, fac fimiliter.

Po[enu(«

qis, 0

-432 443fb$-

u1

d

1

CONSIDERATIO LXXIX.

y

al

Sanguis Chrifli patientis crucifixi ab im-

yit

pus proculcatus, & ficut aqua effafus, quid no-

[ Mll-

w'.bjs infinuet?

TU

"

"

j

&'cut!aqm? effafus fum. Pfal 2L1 s.

EC

Wf l]

;Hecuitis prudens illa mulier,

ut demonftraret Dävidi Regi

TU

vitam hominum fluxam effe atq

tum objecit: Omnes morimur ,

ue evanidam,hoc ei argumen-

Woï&

j

€* quafi aqua dilabimur in terram

» 2,Reg.14. 14,

r

qua nonrevertuntur, Si Chriftum in cruce toto corpore faucia

—

] p i

tum

tjüh

Gintber Unus pro omibus,

Confideratio LX X1X.

:

!

298

quav(

tum ac cruentatum confideramus , jare merito fateri & dicere poffu-

Domin

mus illud Davidis: $cur aqua effufus [em.. Et quemadmodüm aqua effun-

vtsin:

ditur, acprojicitur, fine cura, & fiue circamfpe&tione; pedibusque pre-

tecens

tereuntium proculcatur: ita diviniflimus Sanguis Chrifti JEfu à fla-

fsike

crucifixione pedi-

gellatoribusin diriffimaillalaniena, acprefertim in

quidy

bus impiorum proculcatus eft. O Domine JEfü! nunquid hie in ve-

QUS ,

Tísi29. Xo.

ritate diccrepoteras: Qua utllitas in Sanguine meo, dum defcendo in corru-

hi, (

ptionem f Hocidem dicit cuil

ibet Chriftiano indigné communicanti:

paut

Qua utilitas in Sanquine meo, Sacramentaliter fumpto , du defcendo in cor-

vuptionem , id eftin corruptum peccatorem, ah quz utilitas! an non

bdi

hoc eft corpus & Sanguinem Chrifti de novo proculcare?

D

4. Mirificum Chriftiamorem erga genus humanurm abunde crux

dire.

:

P

robat, quiain ea pro noftra falute omnium tormentorum genera

/H, L

E

erpeffus eft. Paffus eft manus, pedésque diriflimis transverberari

(

elavis, veftes licarnificibus dividi , ac per fortem oceupari; diffradis

Tais 8

emeffundi, offa diflrahi, cor vulnerari, auresblasphe-

bus,

venis *fanguin

*

miislancimari

&c. Numera ffellas , fi potes, numera omnia poenarum ge-

n

merz, quz pro tua falute fuftinuit amantiffimus Salvator tuus JEfus,

inm,

numera, inquam, fipotes, pr

oinde non immeritó per os Propheta Re-

[

f«tn. - Ergo apud te non plus valeat

ii conqueftus eft: Sieur «qua effujus

Müm

Pfal, 21, 15,

€rucifixus JEfus: Sieut aq

ua effufas fum ?

Yi

Chrifti proximé & immediaté

'prout ïo'quun-

. Fuitautem Sanguis

&i

rur Theologi, unitus VerboDei, qui

a infiniti erat valoris, & cui re-

hr

nopretio; hinc Chriftus in

demptio noítra tribuitur tanquam condig

lícit

Matth, 26,

ccena ultima confecrans calicem dixit:

*

Hic eff Sanguis meus movi tefla-

1?.

menti, qui pro multis (pro omni

bus qui omnes fünt multi) effundetur in n

lutis:

shiffionem peccatorum.

Waf

Gen, 2. 10

. Ex paradi

fo uxerunt quatuor flumina ad

irrigandum , mun-

lum

dandum, fanandum orbem terrarum inaquofum :

E

In Calvario mon-

&h;

te invenies hzc quatuor flumina in per

foratis manibus ac pedibus pre-

ltta

ciofiffimi Salvátoris noftri ,; & in medio hujus divini paradifi, h

oc eft

&.

f

in dextro latere afcendit fons irrigans univerfam füperficiem terr

fbui

anguinem Verbo

Dei

Quàm ergo indignum fuit pretiofiffimum S

nf

unitum inftar vilis aquz effundi, luto hzrere, pe

dibus carnificum &

"fans

cüm effet adorandus latrià ,

ut Sanguis Det,

petulantis turbz proteri ,

d

cujus pretium comprimis agnovit B. Virg

o & Mater Dolorofà, qux

f

?

ectore manan-

diviniffimum hunc Sanguinem ex transfixo Chrifti

D

"

Wt

teni cum S. Joannereligioseé & honor:

ficé in aliquo vaículo excepit, &

i

Miceph. kbl

Qu

*

pro füo fofatio fibi refervavit, prout auctor eft Nicephorus , quo&

Ts

€3P» zow

terra,

5. Maria Magdalena fecit ; qux vitrum plenum fuxc;ai crucem ex

L

quim

Sanguis Chrifli proculiatus in paffrone.

299

tre pl

quam Chriftus fuo finguine rigabat, impleverat, dequo Sacratiffimo

Dominico cruoreperhibent Au&ores graviffimi, quód in die Parafce-

iqu f

Xsqueore

ves in antro S, Magdale

nz coram omni populo ebnllire (oleat, quafi

recens fufüs effet.

Collige ex hoc immeníüm in nos amorem cruci-

du

t pal

fixi Redemptoris, qui nihil fibi refervavit, cüm etiam poft mortem,

id hicave

quidguid refederat in corde Sanguinis,

emifit: Exbhoec, ait S. Cypria- $. Cyprian, de

endo m

nus, fente lateris non folum ab!utionis prima undas baurimus, [ed ee £otptunclio- duplici mar-

ymonicat

mis, C lacrymarum pereunes effluuuz vivi ,. mifericordiarum [uavitas ,. (* totius 'y'io.

pietatis affedtus.

fceido t

tas! anat

. — 4. Achab Rex Irael,

quia dimifit Benedad Regem Syriz , quiob

bellum Ifraelitis injufté illatum,

ac precipue proprer blasphemias in.

aund t

DEum effufas reus érat mortis,

à Michza Propheta ex parte Dei au-

rum geri

dire debuit: a dicit Dominus, quia dimififli virum dignum morte de manu3: & 29.

mVerbera *

tUa, erit anima tua pro auima ejus.

*

O JEfü crucifixe, verus Rex Ifrael,

: difrs d

quia dimififti Adamum, qui

reus erat mortis, erit nuncanima tua

pro anima ejus, imó pro omni-

U

bus.

O pomum quantulares!

Ó malum,

enanume

à quo omne malum, cujus

unicus morfüs DEO incarnato ah quantasi

nfixit poenas : Jnfurrexerunt.

ruUS'!Hl15u

in me , ait Ecclefiain Miffa de Paffione Do

phezhe

mini, viri iniqui, && absque mi-

fericordia, quafierunt me interficere,

& a&u interfecerunt. O terra hxc

jus valedt

fuftines, qua non Abelis

, fed divinum Sanguinem füfcepifti ! óbone

JEfü! non folüm (icut a

d

qua effüfus es, fed & amor tuus, ficut

aqua,

wioqu

effufüs eft,

uia omnes rivi Sanguinis fünt in

s al

cruce aperti; Ó anima

Chriítiana! in hecte abjiceflumina, mer

ge, fübmerge, nunquàm fe-

Chritr

liciüs enatabis, quàm cüm hic fübmerfa

fueris,

TL

f. David vir fe

3

cundüm cor Dei multa przcognovit'arcana & (à-

LU

lutis noftre myfteri

a: mcerta C occulta fapientia tua manifeflafli mibi , inter P(4l. go. g.

alia fuperiori lumin

eilluftratus de Chrifto vaticinatuseft: Pluviem vo. Pf2l.67. 10

ndumw*

luntariam fegregabis Deus bareditati t

»

UE

jv

& hxreditati Domini tam nece

ffaria?

"4. Et quenam illa pluvia voluntaria,

E. S. Joannes: Hic efl, qui venit t. Jo, 5. 6

Crgd]hüï?

per aquam & [anguinem, $ Efus Chriffus no

j

jj

guine, Salmeron hic obfervat Chrift

n in aqua (olum, [ed in aqua cr fan-

[

um ubique fanguini aquam mi-

du

fcuiffe, videlicetlacrymarum in circ

umcifi

j

in flagellatione, in cruce ante mortem:

one, in fudore fànguineo,

Cum lacrymis fe offerens , in Hebr, $, .

W(acum

transfixione SS. Cordis fui,

Et hzceratilla pluvia voluntaria hzeredi-

| SWJ

J/ aï

tati Domini fegregata.

Anima Chriftiana,

contemplare crucifizum

yi

Salvatorem tuum manibus ac

pedibus infelici ligno affixum; con- .

g m

templare, inquam,

illum à planta pedis usque

ad verticem capitis, &

l[o M*B

j

quid videbis nifi p

luviam voluntariam ex o

fhnibus Corporis mem-

m

brisin falutem noftram promanantem ;

of

g

&licet abimpiis pedibus pro-

Ti a

Pp 2

teratur,

uj

300 Coz«zjïdermib LXX LX. Sanguis Chrifli proculcatus deec.

teratur, nos tamen clamamus: Sangnis ejes [uper nos, & füper animas

25

i

;

noftras; redemifti enim nos Deus in fanguine tuo.

6. Murmurabat quonc

lam populus in graviffima fiti: Moyfes ut

huic malo inveniret remed

ium, ad DEum fe contulit, cujusjuffu pe-

tvram in Raphidim virgà füá percuffit, ex qua abundantes profluxerunt

&

EXO&. 17. 64

aquarum fontes: Percuties perram, Ó* exibit ex ea aqua. Supra quod B.

C

B, Theod, q.

'Theodorus z Zqea. qua de petra epreffa eff , typum Sanguinis Salvatoris prafefert ,

27.in Ex,

ii

qui in petrofo Calvariz monte usque ad ultimam ftillam in

: fglgtem

noftram effufüs eft: Sicwr aqua effufus fum.

ub

iomnia Aper*didit 4 &'totd COI-

7. Job in füumma calamitate fua ,

jo». 1.26.

pore plagatus fede

bat in fterquilinio, fcidit veflimenta fua. Supra quodS.

Boj

$, jo. Chiyf.

Chryfoftomus: Di

frupit veftem , quá indutus erat , diaboli vapacitatem confun-

ho. de fob.

denms , gloriatiérque contra tentanrem ,

effendens ei quód majora fuffinere queat.

Chriftus cruci inclavatus, cerriens

(e veftes füasjam affignaffe militibus

crucifixoribus, latroni paradifüur,

Matrem Joanni, Patri fpiritum, pec-

catoribus veniam, totum corpus carnificibus,

cor füum fentiens adhuc.

effe integrum, illud quoque crudel

ilanceá transfigi permifit, utex €o

$ à pecca

torum ablueret fordibus.

Et

Sanguis & aqua promanans no

nunquid fi quis poculu

m ab a

liquo liquore preexiftente nitidé vult

dem abluit, ut fic indicet nullum ampliüs in

Jetr

emendare, illud aquá tan

W.

eo vafe ineffe humorem.

Hoc & Chriftus in cruce fecit, defiderans

«as cordis futab omni fanguine detegere,

& quia nihilampliis habuit,

tandem aquá ufüs eft,

.

utíicnihilremaneret, quo

d pro nobis traderet.

pro

O immenía chari

tas :

form

! Ó prodigium amoris. Vere qui te non amat

Atf

Domine JEfu,

anathema fit.

Abel füpraterram à

Cain effüfo dicit Scriptura:

La cg

$. De fanguine

ait S. Gre-

Gen. 4, 1O-

Vox [anguinis fra:ris

tui clamat ad

me de terra. Sed fanguis JEfu,

S. Gregor. lib,

àm fánguis Abel, quia fanguis Abel mortem

ï.xx;xs

33. Mor. €. 9.

ortus, meliüsloquitur, qu

T

jbusim-

Ite

ratris fratricidz petiit,fang

uis autemChrifti vitam perfecuto

.

etravit. Etí Elephantes vi

fo fànguine ita excandefcunt ,

ut inme-

Wt (

tó magis

Woni

dios irruant hoftes, & aperta vite fubeant difcrimina; quan

:

animare nos debet Sanguis JEfu Chri

fti pro fálute nóftra cruci

fixi? Ex

tyilt

vatortuus

fm,

his omnibus collige, anima Chriftiana :

.

Ecce quomodo Sal

amaveritte, dum unl

cáguttáfudoris, unicá lacry mulà, ge

mituuno

furí

*l

tepotuiffet ab interi

itu redimere, oceanum tamen paffionum pro

te fi

uffinuerit; Et cui u tuum impendis amorem?

Wt

Vse tibi i llïl'um1 non amaveris.

m

hy

K

CON-

-

Ij

& (o0)85

301

(pttanim

iiiiitisribiliililini

rf

ITR

Vasfuy

proltens

w

. CONSIDERATIO LXXX.

uyiqeid

aol

Chriftus Pattor bonus pro ovibus füis in

n ig us ^

- cruce dat animam füam.

&tnc"

i t

Xpra Qu

Benm pzz/ior animam [uam dat pro ocvibus [uis. To. 1o. i

fifim g

I.

femility

rftumy p

Ultàm quondam faboravit Jacob P*atrïarchæ & paftor vigi-

viens a

lantiffimus, dum per annos viginti oves Labani foceri fui

ji, t

pafcebat, audiamus ipfüm loquentem: Die modáque &f Gen, 31, 40.

ydlbus

urebar ( gelu, fugiebátque [omnus ab oculis meis.

nitide Yi

1l

)U

Multàm laboravit Moyfes pafcendo per quadraginta annos ovesExod, 3. r.

mpllus

Jethro indeferto, qui maluit ab aula Pharaonis ad caulam venireovi-

dehiden

um, 6 cum populo Dei a]??igi,- qluäm tetmporalis peceati babere jucunditatem,.

Hebr, tt. 25.

NU

Multüm laboravit David ,

um oves patris fui pafcens, vitam

d

pro tuendis ovibus füis contra irruentes leones & urfosexponere non

T

formidabat: Pafcebat gregem fervus tuus , Ó* veniebat leo,, vel ur[us, € tollebat

L Reg. 17 34.

arittem de tmedio gregisy Ó perfequebar eos, r pevcutiebam ,. eruebémque de

ore eorum.

g

Plus laboravit Chriftus paftor bonus & folus bonus pro ovibus

j*

um

j

fuis rationabilibus, pro quarum falute tam indigna pati, & crucis füb-

æcu[mih

ire tormentum, omnémque fanguinem profundere nom abliorruit,

;

-ut é luporum ac leorium infernalium faucibus eas eri

peret : Fecit quod v Beda in

yx, t

yntib

montit , fübintrat hie V. Beda,, offendit quod juffit , animam [uam pofuit pro yo. to, i.

1 CIUCIEU

cvibus fuiss offenfa eft nobis de contemptu mortis via, quam [equamur , appo[ita

m

forma cui imprimamur; primum nobis eff exteriora noffra. mifericorditer ovibus

| SJ!U(

(u!!

.ejus impendere,. poftremum ver?, [f neceffe fit ,. etiam mortem noffram pro eisdem

T

ovibus miniffrares qui mon dat pro ovitus fubflantiam fuam , quomodo pro bis da-

,

j

T

turus eff animam [uam?. Adverte hoc, Ó Paftor animarum.

(Cmï

2. Voluit autem Chriftus, paftorbonus , nafci in ftabulo & pau-

perrimo paftorumtugurio, natusreclinari inprzfepio, exquo foenum

.manducabant oves, G habere mox poft nativitatem füam eosdem

,paftores pauperculos, tanquam aulicos fuos dileGtiffimos prefentes,

o

R

Jatus-

302

Confideratio LX X X.

Cnifif

&Avee &t

latásque füum ftipan

tes, eaufam affignat Divus Auguftinus : Quia Chri

13.€2.

falute tmunc

fj offerendus, ideb congruz ipfe primó pafforibus

dieetota

feus erat agnus pro

agnorttin apparuit ,

qui ipfum humiliter ut DEum & hominem adora-

sf

quc.2.8

runt, & per ejus gratiam cximiz

fan&titatis evafrrunt viri; Paflores

f////amo(g

$

erant in vegione eadem &«.

Porró Chriftus Dominus fummoperé del

e&atur hoe titulo þarüo-

fetteis:

perdita & follicito paftore eam in

tere fo

ris, hinc parabolam illam de ove

deferto fpinofo fümmo cum labore quxrente, orbi propo

füit, quam

David

tandem inter dumeta inventam humeris füis impofuit,

& ad ovile

LXOECTSS

fs. B

Luc. !s- s.

|

fuum gaudens repo

rtavit: Ercim invenerit eam , imponit in bumeros fuos C'c.

$,

S, Eucher.

Tunc, obfervat S.

Eucherius, Nicetas &alii, Bonus ille Paftorhane

boli

!

1

hom,2. dc

) humeris füis impofuit,

affcit

Symb. Nicet,

ovem inventam (animam tuam peccatricem

.

uando cruenüs & exulcerati

s humeris crucem portavit, & in ea pro

in orat. 42.

im bumeris eam (ujcepit , quibus CF

fute Ff)

illius fàlute mori dignatus eft: Jisdem en

1G, 9. 6.

rucis lignum tulit. O magnum pictatis opu

$! tunc verificatum fuit illud

Cümqu;

Theoph. in

Supra quod Theophyladtus:

ts il

aie: Cujus printipatus fuper bumerum ejus.

tix.

Luce 23.

INam principatus Domi

nicr Regnum ejus eft er

5

T

. Audiamus plura de optimo & d

ivino Paftore. Obfervat $.

hocef

a

tanquamteftis

Joannes dilectus

illius difcipulus &intimus Secretarius,

Verig

in cruce moriens JEfus priüs caput fu

umin

clinaverit,

1. ld

oculatus, quód

didit fpiritum. Et

Jo.19.3o.

& pofteàfpiritum

Patri tradiderit: Ertimelinato capite rra

ft na-

n ;

entia, quód homo

primüm po

Vil

quarcbóc? nunquid docet experi

iübus vitalibus

.turalem mortem inclinet caput,

*X

.

utpote animá & fpir

qur

deftitutum, Chriftus autem prius 1

nclinabat caput, antequam

fpiritum

ftm,

h [7,

Patri confignaret?

Adverte, anime mi, qui grave fu

pra dorfüm füum portat onus,

anima

flolet ;

Chriftus autem gravilumum

üh.

caput inclinare & deprimere a

portabat onus,, ovem videlicer

per ditam ,

& nuncincruce ipventam,

Ànyy

vigus, unusquisque in viam [u

am dedima-

3fa. $3. 6.

unde Ifaias; Qmmes nos quafi oves erra

Idcircó non mire-

vit : Et pofuit Dominus in.eo ini

quitatem oinnium ncftrüm.

m

mur, quód tanto peccatorum no

flrorum pondere przgravatus,

caput

hinf

Gleffa hic,

bumanam naturam |u-

Áitrum

inclinaverit: Ovem, ait Gloffa, imwmeris pe[uit , qui

féipiens , peccata noffra ipfe

portavit , unde bumeri Chrifls er

ucis bracbia funt , illié

ptat;

8, Ambr, in

Humr'r ,

310 m

Luc. 1$.

peccata noftra depofuit, . J

vat hic quoque audire S. Ambrofium:

, quia ii

inquit, ifli funt brachia crucis , im bos hbumer

os oyem perditam impofii

At

anima, erigece, & confidera, quanti

falus tua

ptccata noftra portavit, .O

fteterit.

ha

4. Confideremus modó, quomo

do & qualiter bonus paftor de-

Üy

am habeat,

beat'effe inftructus. . Imprimis requiritur, ut bonam tog

i

quà indutus varias poflix fufferre tempeftares; Toga hac

mw

hur?ani;aä

x

—

Paffor bonus auimo fiam ponit pro vowus fuis.

363

n W (hi

ini d

Chriftifuit, cegens ejus divinitatem; heuquàmi rigidam & cruentam

inem o

hgc tota fuftinuit tempeftatem ?. semeripfum, ait Apoftolus, exinani-Vlilipp, 2, 7.

vit formam [ervi accipiens, . in fimilitudinem bominum. fadus, C babitm inventus

ití; Z

ut bomo cc.

titlopde

f. Paftor bonus de-baculo paftoricio fibi providet, qui ordinarié

loreem i

ferreis clavis & anaulis eft profizusatqueinftru&us, quo regere & ter-

rere folet oves à via & pafcuis declinarites , ne przda fuporum fiant,

ofüt, qu

"

N

Davidem confule; |Er tulit baculum fusm , quem [emper babebat in manibus

L Reg. 17.40,

&

fais.

Baculus Boni noftri Pafforiscrux eft, ferreis quoqueclavis inftru-

mf

eDufrtut

Qa,.

u oves fuas errantes etiamnum regit actetret, & ne preda dia-

boli

:

ant, fübindehunc baculum iriter eas projicit, ac calamitatibus

nl

afficit, ut errantes refipiftant, & à malo declinent &c.

knap

6. Paftor bonus, ubi oves fuas ad paífcua vult educere , cornuíin-

i, i

flare folet, ad cujus vocem fe parantoves, atque Paftorem fuüum, quo-

mfüti-

cümq

d

ueierir, fequunturz Er eim proprias oves emiferit, ante eas vadit , & Jo16.4.

oves illum [equantur , quia [ciunt vocem ejus, — Vide, anima Chriftiana, optti-

mum Paítorem tuüm, quomodo in vita füa cornu füum inflavctit ,

Obf

hoc eft, Verbum Dei przdicaverit, ac tandem in

cruce ultima feptem.

nguumtit

verba tibiintimaverit. 1. Pater igzofce illis cec.

Fac fecundüm exemplar.

ndim 6tl -

d. 2

2. Hodie mectm eris inparadifo ' Si fccutus es errantem, (equere poeriiten-

l

tem. 3. Ecce Matertua; cui te melius commendes?

4. Deus, Deus meus

N

sk'w

ut quid dereliquifli me?

En Chriítus queritur fe dereli&dum, & tu folatia

w

quzres? j. Sitie, tuamnimirumíalutem, & tü eam naufees? . Cog-

fummatum ef ; fic omnia tua bona & mala brevi confümmabuntur.

;qxfamfï'ifïr

P

n mantis tuas commendo [piritum meum.

Difce exemplo Chrifti quotidie

u

animam tuam in manus Patris cccle

ftis commendate.

O felix ovi-

m

127

cula, qu

»

a audit ultimam vocem hujus fui divini Paftoris & crucifixi

m

(

'Amorisf

n

7. Paftor bonus in meridianoseítu oves füas fübter umbram opa-

f

cam ducit ; ut à folis protegantur ardore.

g

Ita fecit Moyfes:. Cfanque Ex0.3. ^

g

minaffet avegem ad interiora deferti ,

venit ad montem Dei Horeb. ' Ecce fideli.

fimum Paftorem tuum JEfüm,

qui & tibi füb atbore SS. Crucis u -

T MT

u

"

optatam paravit umbram , híc ariima Chriftiana ab incurfu & demo-

f

nio meridiano tuta poteris quiefce, dic cum Pfàlte re

TOU

temiporetentationis: Ipumbraalarumtuarum

gio prefertir

T )

fperabo,

donec tranfeat iniquitas, v(al, g6. 2,

WW

8. Paftorbonus peram ad latusgeftat;

in qua patieni & falem ab-

qulü

fcondit,-quo obfonio fe & ov'es egrotantes

reficit. Afpicecrucifizum

fit

aftorem taum,

uomodo peram a

pertam ad latus gerat, hoc eft

hgnä?a

hgbww

apertum & crudcli lanceá trarisfizum

i

cor füuum,

ex quo prodiit Panis

f

afcere folet oviculas

)

Qu

Lle vivüs ac cocleftis (SS. Euchariftia) quà p

fuas,

304 Confderatio LXXX. Paflor bonus incruce pro ovibus o

fuas, & zgrotantes animas fale cocleftis fapientiz r-eEciþ , ne hicin

*ia deficlant.

-

?

1. Ovis

9. Sed oportet,

ut & nos ovium naturam imicemur.

dum furgic, vel decumbit,

femper genua fleGtit, quafi Deo ac Creatori

Sic ficlat c

visrationalismane ac vefpere , & pre-

' fuüogratias ageret.

s

fertim in templo in pt

v(entia Summi Paftoris.

2. Ovisíeuagnus ex

atrem fuam ex balatu agnofcit, unde magno de-

millenis aliis ovibus m

IN

fiderio ad illam recurric, utia

&epafcator. Mater noftra eft B. Virgo

Paftor Bonus in cruce nobis fpecia-

& Mater Dolorofa, quam moriens

Coleae venerare illam ut Ma-

Escli.15.2.. liter recommendavitz; JKEece Mater tua,

trem, €& ebviabit ubi quaft Mater bonorifisata, 3. Ov

is patiens eft, & non

ffaria tibi eft ad re-

Bl

habet redargutio

nem. Difcepatientiam, quianece

ortandas reprom

iffiones, &in patientiatua poffidebis animam tuam.

.

4. Ovislibe

ralise

ft, fabminiftratenim tibilanam &lac, ac tandem fe-

ipfamin vi&

imam ; unde $. Martinus Ep. videns ovem recens tonfam,

ad difcipulos füos dixit:

Ecce hxc paupercula ovicula obfervavit prz-

cep

tumDomini , dum unicam tunieam (pellem) fi

birefervavit, &al-

ftimentum.

Difce veram &

teratn

homini dedit ad conficiendum ve

finceram charitatem erga proximum. | $.

Ovis timida eft, quiatota in-

oceurfum, unde tempore

ermis, & ad qnemlibet pavet lu iinfidiantis

Ql

talis tentationis ad füum recurrir paftorem.

Efto.& tu talis, cümlupus

AU

curre ad Paftorem animarum cru

ci fufir-

tartareus tibi parat infidias ,

l

w

xum; ita S. Auguftinus: Cum diabol

us mibi patat jnfidias , curro ad vulnera

Ovis pacifica eft & tranquilli animi,

mitis , acprorsüsignara

fcqu

Chrifi, 6. -

.

pacem feQare, &

Corc

nocendi

2

Imitare & banc virtutem , pacem dilige,

4diu

DEus pacis erit tecu

m. . 7. Ovis vili pafcuo con

tenta €

ft, pinguiora

Sis .

&

^

etiamfi te DEus

tt&

nocent.

C tu, Ó

mi Le&tor, tuá forte contentus ,

bito

inloco vilis pafcui conftituerit, proinde dic fze

piüs cum Sapiente, Men-

Hta

tribue tantàm vitlu

imeo neceffaria. 9. OvVIS;

Prov.3O & dicitatem & divitias ne dederis mibi :

li p

fià paftore fuo & reliquo grege longiüs

diftrahitur, manifelto fe expo-

Vitior

& nuncad frugemre-

Pfal, 118. 76: pit vitz periculo; Davidem confüle errantem,

Iin]

. deuntem: Erravi, inquit, fieut ovis qua perit: quare

feryum tuum , quia mat-

Mom

data tua non fum oblitus, Obone JEfu, princeps paftoru

m1 erravi & eg0,

óSummum Do-

Confi

ficut ovis quz periit , doleoanimitüs , quia e offendi ,

.

, hanc oviculam tuam imm

enfo fangui-

num) quzre, obíecro

.

il

nis tui pretio re

demptam, & dirige me in viam

nma |

falutis «terna.

i

"

[

CON-

G

m

b*m &

[ (o.), x

, Ill

ä

t LOW

o Cretor

p n

CONSIDERATIO LXXXI.

yeugud

Qemgoi:

invidia & immane odium Chriftum Do-

1dim

nobisle

illm ul

minum»ad mortem crucis adegerunt,

/

ell, du

ib t

niam u

Hic ch bares, venite, -»occ('gläimu: eum. Matth, 21. 38*

ctandaa:

[.

vnstonbt

: Oh fine caufà invidia peccatum diäboiicüm appellatur: Inwi-

vt u

yiit, K

diá enim diabeli smors introiv.t in ovbem terrarum:. imitantur autemsap.2, 24,

frevemi

sllum , qui funt ex paite illius. Encaufam peccati & mortis ex eo

quiatora

confequentis ; diabolus, quia lapfus erat primus in peccatum

& mortem gehennz, invidens homini gratiam, vitam &&

degempor

, cüm.ïUPuS

gloriam,

eum fimiliter ad peccatum follicitavit & Impulit: ZIwitantur

N

autem illm , qui funt ex parte illius, videlicet invidi, qui quàm maximée

per invidiam, quam mente fovent, hunc füum parentem diabolum

i dÉ

Yorso

p

fequuntur, cujus primus difcipulus Cain fuir, qui ex invidia & ran-

m

j

core innocentiffimum fratrem füum Abelem occidit: C«

nyurrexit Cail Gen.

4 8

«dyersis [ratvem [uum Abel , €*. interfecit eum.. Hunc fecuti fun

t invidi fra-

d

p

tlat

h

[

tres Jofephi, qui eumextremé oderunt, eó quód plus àpatre dilige-

$)

batur : Vidertes autem, quód à patre plus cunclis amaretur, oderant eum , tiec

po- Gen, 37.4.

g"

terart ei pacifié loqui.. O invidia!. exclamat S. Chryfologus,

omnibus ma. 5. Chryfol,

(uit

i l

lis pejor; invidia delilorum veneutm , criminum virus ;

i

(

peccatorum mater , origofetm, 41,

yitiorum. Ethzc invidia caufa erat, quód unigeni

tus Dei Filius ad ieno-

miniofiffimam mortem crucis ab invidis fuerit poftulatus & adactus:

]

AMorte turpiffimd condemnemus eum,

confiderabimus.

-

Plurade hac veritate imprefentiarum $ap, 2. 25;

gl

2. ChriftusDominus mu

Ita difcolis Judzis more illius Gentis &

)

&vi locutus eft per parabolas; inter quas comprimis nobis confide-

(

randa eft illa, quam Hebrzis & quidem primatibus de vinea Domini

Sabaoth propofuit: Homo, inquit, erat paterfatilias , qui plantavit vineam, Math, 21.

$?

€* (epem circumdedis ei, 6 fodit in ea torcular , €v adifiavit turrim, C locavis

eam, apricolis, & peregré profetus eff ,

ckm autem . tempus frufnim appropin-

(Q^

Gintber Unus pro omnibus.

quaget s

x

3

o6

.

Can/ialämtia LXXXIL.

e

Mif

quaffet , mifit fervos fuos ad agricolas,: ut. acciperevt frudhus. ejus

; 6 dgricoigg;

ficinm

apprebenfis fervis ejus, alium occiderunt ,. alium veró lapicaveruzt. .. Noviffine

(ritat

auteim mifit ad eos filium [sum ,. dicens:. Verebuntur filium nieus

dApricolá at

4mco

zem videntes filium , dixerunt intva fe: Hie eft bares , veutte, occidamus eum , &

babebimus bareditatemejus, &* appreben[um eum ejecerunt extro vineam , & oci-.

qua

)

ebs (

derunt esm.. O bone JEfü! Ó Àmor crucifixe! Tu es ille Migni Patris

familias Filius, miffus ab illo de coclo ad excolendam vineam (Syna-

hebot.

]

gogam & Ecclefiam) fed quid accidit? Apprchenfur te cjccerunt co-

*

loni

ifti & ingratillimi Judzi extra vineam, & ex mera invidia occi-

g.

ia at

derunt te, & in cruce fufpenderunt. O fera peffima invidia! qu&

Dominum trneum JEfüm in crucemadegit. Confidera hoc Ó invide,

ipfin

fumo

& intuere Titulum crucis: I. N. R.I. quem fic expono: . 4nyidia No-

f&

'offirum . Regem Interfecit.. Sed rogo adhuc unum, di&um confiderans S.

Dféns |

Crucis Titulum: I. N. R. l. quem.fic explico: j$£E/u Nen Reminijcitur

S;Augt

lojwriarum, Define igicar abinvidia, defifteabira, & derelinquefuro-

rem, & ignofcet tibi dulciffimus

Efus.

LT

Vix Chriftus Salvato

r mundi in antro

dore :

3. Sed pergo ulterius.

Bethlemico in lucem natus erat, mox invidia illum fecuta & per.

þïum l

omnem vitam usque ad mortem crucis perfecuta eft ; Herodis enim ,

Í

"ubi ex adventu Trium Regum Orientalium, qui fte!là duce in aére

tit, (

" Manh,2,2, apparente illuc ferebantur,

intellexit: Ui eff, qui natus eft Rex Jadao-

EU

rum* Vix non crepans pre invidia,

fine mora huic recens nato divi-

Noy

Tor

no Infanti mortem machinari coepit;

