bomo, C ignis quà Deus; EcD. Hieronymus:

Crux Chrifli, inquit , bumanis. Hieron, ia

$

eneris columna. efi, quze viam retam nobis ad cocleftem patriam mon-? al 95.

Ilrat ; beati, qui illam fequuntur : 5e

mper , ait S. Chryfoftomus , erucems, Chrifofy

babe ante oculos tuos vadiantem , & ,

ficut columna nubis , figura noffra crscis

Wrus à. peccatis per id tempus abibis: nam(erm. de Jo-

» Hebraorum multitudinem protegebat , neeph.

quid mali ab JEgyptiis pateretur , ita

erux anre oculos vifa ommem abigit ma-

lau voluptatem €c.

2. Vidit aliquando Ezechiel Pro

pheta fex Angelos à DEO in Je-

rufàlem fübmiffos , ut fcelera ini

quorum , tanquam adminiftri juftitiz

vindicarent, & omnesillos , füp

.

er quos fignum Thau non inveniretut,

€ medio tollerent: 7rasfte per c

ivitatem , & percutite: non parcat oculus ve- Ezech, o, s,

fler , neque mifereamini: Seuem,

adolefcentulum & virginem, parvulum & inu-

heres. interfiite. usque. ad. internesionem ; Omnem autem , füper. quem videritis

(

mm

Thau,

462

Confiderat io CXXIH.

divinum nuncexecutioni

L

Thau , ieottidatis. Et eccedum hocdecretum

effet mandandum , adeft in tempore a

lius cce

L

leftis genius , veftitus li-

Bneas

iptoris ad renes ejus , qui piosin Jerufilem,

Vocatt

neis, & atramentarium fcri

& peccata populi lugentes,

figno Thau in fronte notavit, qui foliin

dolef

czdis fuerunt fervati immunes.

3

| lurer

medio hujuscruentz

.

.

ugres hic, qui

dperfignum Thau fuerit preefignatum? Refpon

liiof

S, Hieton,

Inper

& alii plures

det S. Hieronymus & communiterSS. Patres, quódhocfignumThau

figura füericSS. Crucis, ut fignificaretur, nos percrucem Chrifti Do-

N

apud Corncl,

mini à morte, à gehenna, ac demonum tyrannideliberand

0$ , p:z-

ao

fertim illos , qui crucem Chriftifronti & animoimprimunt. Ex qui-

áli

fignaculum & tefferam amicorum, predefti-

sE

bus colliges , crucem effe

ténüni

S, Auguft. in

natorum & ele&torum D

el: Usque ade) , fübintrat hic S. Auguftinus,

Píal. 14

de cruce non erubefco , ut non n ecculto loco babeam crucem Chrifi , fed in fronte

ft po

portem ;

Crux enim àloco fuppliciorum fecit tranfitum ad frontem

| ernal

Imperatorum.

Unde S. Agnes V. & M. virili animo Romz ad ty-

;,

J

ut nullim brater eum ( Chri-

D

w

3

$, Ambrof.

rannum dixit: Pe[uit figsum . in faciem meam ,

fera 98

ftum) amatorem admittan ; Ex quale fignum ? hoc eft,

fignum erucis,

i

il

quafi diceret:

Gero fignum crucis in fronte, ut omnibus oftendam,

etiam in medio tribulationum

, me effe fervam , fponàm & ancillam

i feffo

ü/[l'mu;

Chrifti crucifixi, Ettu, amice Ledt

or , quale fignum tu gerisin fronte

& in corde? Et nunquid tale? ó te beatum, fih

oc figno falutis figna-

N

$

tus €S,

uïm, [

3. AdS. joannem d

ile&um Domini difcipulum venio. Viditis

dm Y

os ftantes füper quatuor orbis

Wtl

jamin primitiva Ecclefia quatuor Angel

a

rtes, tenentes quatuor terre ventos, nefi

arent füuper terram , donec

qUif, /]l

b

Interim fupervenit

hut,

ei voluntate cognità eos laxarentad flandum.

& alius Angelus , afcende

ns ab ortu folis , habens fignumDei vivi , &

j

Apoc, 7.3.

Nolite uocere terra &

s x

clamans magná voce ad quatuor illos Angelos;

mari, neque arboribus, quoad usque fignemus fervos Dei in

P

frontibus eorum, Quse«

[j intcg

ttam potens , ut, qu

iillo flgna;

t fii

res hicquodnam hoc Dei fignum fueri

bantur , in communi illa & extrema calamitate non

periermt ?

ïubïcn

g. Hadrianus Lyraus & communiter alii, ho

cfignum Dei vivi

DAT D

Lyr. lib, €.

e 9.

effe non aliud quàm crucem Domini noftri JE

*

fü Chriftt: Qrux enim 4

t0ng $

fignum eletorum, vita tz[fera, & fempiterna arvba beatitu

dinis, O felices illi, qui

Illens' fü,

ifixo Redemptori fuo

hoc falutari figno fünt fignati, qui híc in vita cruc

QU (en

fideliter infervierunt, & (e illi conformarunr, qui etiam in morte Ka-

]

Pa

ad vitam fempiter-

bunt confolati & impavidi, quia predeftinati fünt

Rom. 9.

b

NZ

nam: Aum quos pra(civit, at Apoftolus,

* prade[Hinavit conformes fieri ima-

m

I

ginis Filii fai, Obfervas Conformes fieri,

Quis ergo abhorreat, aut fugiat

Ek&gm

crucem, per quam conformamur Filio Dei & Chrifto crücifixo?

4-0 a-

"lmag

egeuty

Zmor Crz;ïþij?xi faeuum þmde]iwatimis.

463

veliuil

'.

.4. Ha&enüsex Scriptura. Progrediamur ad Exempla. Refert

ZEneas Sylvius, qui pofteà à Cardinalibus creatus Pontifex Maximus, "Eneas Sylv,

euten

ul

vocatus eft PiuslI. deS. W/enceslao Bohemiz Rege ac Martyre, quód hift Bohcm,

adolefcens in aula Ottonis Imperatoris inter cetéros proceres vitam * 4-

duxerit angelicam ; Et quia à nonnullis príncipibus ob vitam tam re-

m?Mpah-

pau Lt

ligiofam defpiciebatur, cruce aureá divinitus fignatus,

ab Angelis ad

Imper

atorem perductus eft, quo vifo falutis figno Imperator de thro-

Chriti«

no furgens, venerabundus W/enceslao obviam venit, eümque per-

nos, p

amicé amplexatus, in fuum confeffum recepit, ac brachio S. Viti M.

, Ht

aliisque magnis muneribus liberaliffimé donavit.

.

.

*

, peiti-

S. Franciíco Sera

phico in lucem edi

to, & falutari bapti

smatis fon- Quarefín.

hp

tenunc abluto, cüm domum à nutrice geftaretur, peregrinus quidam, tom, 5. con-

f

feu potiüs Angelus humero dextro crucis (ignum impreffit, & (ic ad i

j fronta

eternam vitam praefignavit; pofteà vir fa&us, & Minorum à DEO

n adty.

preordinatus & conftitutus Patriarcha fignum crucis in modum litte-

at (Chïi'

re'ihau divinitüs ejusdem fronti fuit impreffum.

um enud

1oc figno 'Thau,

feu figno crucis in fronte fignatus fuit & R. P. Cornel, ia

oflendin

Henricus Garnettus S.

]. in ÀngliaM. Hic,

Lancilit

ubi die tertia May;hoc eft, Apoc7.5.

in fefto Inventionis S. Crucis,

anno Chrifti 1606. pro fide Catholica

jnfrontt

ültimum obiret fapplicium, un

u$ qui aderat, fpe&tator Catholicus ex

ramine cor

ii

pori Martyris fübftrato fpicam fanguine purpuratam fü-

ftulit, quam

cüm domi attentiori animo contemplatus eft, in ea vivi-

, Vi

dam Venerabilis Patris imaginem invenit, & in fronte ejus crucem

auor o

rutilantem. O quàm bene antiquiffimus Origenes: Ga

udentes , in- Otigen,

tuttd damones citm viderint

[ dOne.r

quit, Poc frgnum erucis levemus in frontes, q

» Cohtremi hom. g.

ial

fcast,

Ia. qui aurea capitolia non timent, crucem timent.

. Et fi placet ulteriüs

Daxity

progredi , alia percipiarnus & confidere- Suiius 6, Seps,

«t u

musexemza. BeatusHumbertus Confeffor ex Cameracenfi dicecefi

Ob integritatem vite urfos feroces fibi obedientes habuit, cervum ad

g N »

Q

fc fugiencem füb pallio füo à canibus in venatione protexit; fontem

qguüol*

falubrem in arent1 & arenofo folo excitavit; & cim defiderio viden-

tlf

numD

Jf

di, ac vifitandi limina Apoftolorum Romam veniffet, atque in Ora-

torio S. Petri Ap. devoté orationi incumberet, Angelus de coelo vwe-

: (f

niens, füper verticem ipfius fignum Dominiczs crucis, muktis fidelibus

[

n

hoc cernentibus, impreffit, & fic ad beatam & cocleftem vitam illum

y

prefignavit.

g

B. Jacobus de Bevania vir excellentis virtutis, cüm fepiüis ma

mïemüïïe*

£na Leander lib, 5.

LU

I

animi anxietate torqueretur, an aliquando apud DEum in nu

mero & alii,

91l

p

ele&orum & predeftinatorum effet collocandus,

Crucifixi Salvatoris

' Utkg

ul imaginem acceffit, & dum impehfius ibidem

ad Dominum preci-

g

j

bus

E

464

Coufideratio CX XIII,. Amor Crucijx gmmz &

businfifteret ; Res cun&is ftupenda ! effigies patientis Chriftios fuum

r

aperuit , & clara voce ad eum dixit: jacobe , Sanguis iffe ftr tibi in fionum,

& dum hzc diceret Chriftus , continuo apertum eftlatus ejus, ex quo

abundé fànguis profilivit , ejus vultum, os, & veftes purpurans; pra-

inde prx infolito gaudio exultans, exclamavit cum Apoftolo: Cupio

C(

diffolvi , c effecum Chrifto.

Nic, Janfenius

Sig

6. Hoc predeftinationis figno tum in vita, tum in beatamorte

& Alphonfus

fignatusfuit & B. Jordanus, natus Saxo ex fàcra l'amilia S. Dominici,

Ciacon, de

Signis $, Cru-

& pofteà Magifter Generalis, vir & fingulari do&trinà ac fandtitate

cis c, 20,

confpicuus, cujus meritis panis fuit multiplicatus, & vinum corru-

df

ptumreftauratum,

ad cujus imperium muftella ei paruit , acpluraalia

patravit prodigia ; Ec ecce dum iter in Palzftinam cum duobus Sociis

J

parat, utloca fanguine pretiofo Chriti Domini purpurata, & imul

aliqua monafteria, tanquam Ordinis Generalis vilitaret, é Germania

profe&tus , navem in Italia confcendit, quz , priusquàm ad optatum

perveniret portum, propé Ptolomaidem & Acconem vi tempeftatis

ad fcopolum allià , confra&ta eft , & ipfe cum duobus przdictis Sociis

pelago fübmerfüs, ad cocleftem portum evafit, anno Chrifti 1236.

Verümnon defueruntin hac pretiofà mortedivina miracula; ne ergo

finiftris interpretationibus daretur locus,fübitó füpra demortui corpus

D

hujus crucifixi amatoris plureslucidiffime cruces apparuerunt , cujus

Jünefi

meritis & plura contigerunt miracula, quo indicio permoti illius loci

DN

Chriftiani , cum cum 2. Sociis Anconz honorificenti(iimé fepelierunt,

Quere

Vides ex his, anime mi , predeftinationis tuz fignum? Si verus

amator, cultor, & imitator crucifixi R edemptoris tui fueris, nontede-

i? 1

W

NI CX

Blof cap. 2.

feret inmorte, qui prote tam indigna in vita füa paffus eft: Quoties ,

(b

Mon lis Spi-

dicebat quondam Domin

us ad S. Gertrudem , ouis devoté erucifixum

O verba cedro , marmori , auro,

I'lme

ritual,

afficit , toties amanter & egoeum vefpiciam.

imó in corde noftro inícribenda.

Accede igitur cum mf

"

2na fiducia

Cenit :

Wdi )]]gloï

ad huncthronumgratiz , ut miferi

cordiamconíequaris. Dic -

. fipiüs cum Plalte: 4fpice in me, & mife-

Ut (

TE£ "i,

MT

o

H

um

A

[ m

' Atl [

hii n

ts

j f

p

CON-

Wt ey

[

—

t

(o0)

vidlos(um

dihi

$555555855$

LT

z

biit SERRAE ER k teeedn

tas

qui, Qu

U

CONSIDERATIO CXXIV.

ofoh: i

benum

m $. Crucis fortiffimum amuletu

TC

Signu

$, Don

u

.

[2

contra dzmones & prarftigias.

,vl

gl

odl

dignatum e[t [aper nos lumen ultüs tui, Domine : dedi-

OT

/fz lætzfä;;:»;:z /n corde meo. . Pfal. z. 7.

t, m

d Gemiat

I.

d opaum

vemyeluti

üm DEus populum fuum Ifradl é duri

(lima Servitute ZEgy-

dits x

ptiaca educere voluit, priüs illi mand

avit, ut agnum imma-

hridt ij

culatum & anniculum vefpere ad folis occ

afüm immolaret,

illiásque fànguine poftes domorum tingere

t : Et fument de fan- Exod, 12, (

; ne a

tUL orpus

guine ejus , ac ponent [uper utrumque poflem cr in

H

füperliminaribus do-

i, cu'gug

morum, in qui.

bus comedent illum.

Facta eft autem hzc fànguinis afperfio in

huncfinem,ut Ang

oslot

clus omnes /Egyptiorum primogenitos percutiens,

(

vifohocfigno, Ifraelitarum edesrelin

queret intactos,atque indemnes.

Quzres híc, quale fignum tunc

Hebrzi fecerint füper utrum

9 o

E

que po-

ftem? z. S. Cyprianus Signum T. quod erat figura crucis Chr

1fti, qui S. Cypriane

j ml

ritus exinde

(

ingulis annis in pafchate obíervatus eft.

lib.2. e.2:

d

i a

Obferva hic, anime mi, Signum crucis jam tunc erat credenti. *ontrajuda

bus in DEum vite fymbolum, proinde non immeritó Vate

s Jetfzeus

ml

cceinit: Signatum eff faper.mos luinen vultás tui,

Domine: dedifli latitiam in Pf 4.7.

ngong&gw

corde meo.. Supra quod Catliodorus & Hefychius: Vultus Patris, inqui- L Blanc in

r D

unt, Cirdfíus eft , quem qui videt, Patrem videt : Lumen autem Chrifli ecrux

et , Pfal. 4.7,

per quam orbem illuminavit , qui nos in fronte fignavit. Pergit autem Pfíàaltes

Regius : Dedifli latitiam in corde meo. Et quee haec

letitia? Jpfa crux, ait

Le Blanc, qua eff lu:ien Chrift, parit latitiam, c tollit a

m

1

maritudinem; Et S. Da- S. Damafc.

mafcenus: Crux,in

p

it, falus anima r corporis

1

, omnuitm malorum averfío , hb. 4. defide

bonorum omnium datrix : EcS. Macarius : satrofanila crucis fignaculum omnem S3-12-

f

jnimici enervat pha

nfüj

?». En habes híe remedium contra omnes tenta- I^ Yits $ Ma-

tiones.

Sed pergo ulteriós.

carii e. 29,

D

-

Saul; ubi Spiritus Don

nini ab eo receffit, & fpiritus nequam

eum exagitare coepit, in fumm

"

am triftitiam & melancholiam delapfus

intber Unus pro csuibus.

ixnn

eft,

466

Con[ideraiio CXXIF.

eft, quia fa&us eft energumenus & dxmoniacus. Ad hoc malum le-

vandum quo'fitus eft ab aulicis pfaltes peritus, qui cithará fnà dulcifoná

fius

[2

at*

et affectus ;

Et ecce ubi David

ac gratá muficá animi illius excit

quar

1, Reg, 16.21.

tellebat citbavam , €r pereutiebat mauu fua, & vefocillabatur Saul & levitts babe-

Vént

Bat: recedebat eniin ab eo fpiritus tmalus..— Res. mira! Cur damon non po-

ope

tuerit fufferre fonum cithare Davidice ?

^

p

&. Venerabilis Beda & alii apud Cornelium , quód malus fpiri-

fin

tus à Saule pulfüs fit virtute crucis Chrifti futurz, cujus typus erat

u

cithara Davidis. Si ergo te infeftat maledictus dermon, fi variis te

bup

tentat immundis, iracundis, fuperbis cogitationibus, apprehende hanc

jf

citharam, forma fignum crucis in fronte, dicendo: $£fas erucifixas fit

o

in cogitationibus meis; Perge ulteriüs formando crucem füper os tuum,

qued.

dicendo: jEfüs erucifixus fit in verbis meiss Signa & cor tuum, dicendo:

j Efus crtcifiscus fet in operibus mcis ; & videbis, quód ad hunc myfüice ci-

Ddl

thare tonum omnis à te fit receffura maligna tentatio ( Experto cre-

Thonis

$, Cyriïlns

de Ruberto) Audi S. Cyrillum : Damones, ait, Regis fupremi chavatierem

malcf

Catech, 4.

bunc obfervantes, terviti fugam arripient, & in alio loco: Crucem, dicit, fide-

Chr

1

Catech, 13.

lium efe gratiam, demonum veró terrorem.

du

lol

. Progrediamur ad aliam fguram, & videamus duelluni Davi-

potti

dis cum Goliath, ad quod David non de aliis fibi providitarmis quàm

tontus

1,Reg.17.48 de baculo, quinque lapidibus & fundá: C ergo furrexifer Philiflaus ,

fi, (

€* veniret, & appropinquaret contra David, feflinavit David , & cuturrit ad pu-

tity ,

gnam ex adverío Pbiliflai, C mifit manum fuam in peram, tulítque unum lapidem,

f

€ fundá fecit , & circumducens percuffit Pbiliflaum in fronte, && infixus eff lapis

Yane

in fronte ejus , & . cecidit in- faciem. [uam [upey terram &c, Ex quo patet,

patria

quóàd primo unius lapidis i&u 1n frontem vibrati turris illa carnea

äfitus |

fuerit proftrata: Petiit autem David frontem gigantis, quia eà per-

fractà, necetfe erat, ut & corpus ftupidum & exanime in terram cor-

Clàtun

A Syn

1Corro.1l rueret. Verüm non fine fingulari myfterio hec facta fünt: Hac aw-

£ omnia, ait Gentium Doctor Pa

Cj

ulus, in figura contingebant illis ; fvrf'pta

Anüm

fünt. autem ad correptionem nofftram.

8, Augu&

Audiamus refponfum S. Auguftini : Videte , inquit, Fratres , ubi

tl

fU K

ferm,197, de Dayid Goliath percufferit , in fronte utique , ubi erucis fignaculum non babelats

"Temp,

P

Jut

Ü

ficut enim baculus crucis typtm babuit , ita etiam ( lapis ille, de quo pereuffus eff,

jl

]

Chriflun Dominum figurabat &c.— Pergit exinde San&tus Ecclefie DoGtor

pauló inferiüs: Quid ver? in fronte percuffus efl, boc figmificabat, quod tmodà

N

i

àn noflris competentibus exercetur, quia quando Catbecumenus in fronte fignatur ,

[piritalis Goliatb percutitur, & diabolus effugatur : propterea C nos fignum ipfatn

LT l

E

eruéis in fronte portamus, quia illud intelligimus,

l

& (

"

Ài

g

l

Crux amuleum contra demouem.

467

ln

d duf

J

!

'

4« Confirmemus hanc veritatem per exempla.

Refert Cae(-Cafarius lib.

v übi D

rius de Theodorico juvene Sufarienfi, quód Lubecum ad virginem, ? Miracc.27

quam deperibat, contenderit, qua& tamen jam ab alio amatore pre-

* I

venta erat; quod audieus Theodoricus infanáà irà percivus diaooli

100 ROtj

opem imploravit inclamans : O diabole, qui me buc adduxifli, binc etiam

ltsl

poteris veducere s Et ecée mox adftat invitatus hofpes tartareus, juve-

nem in aéra evehit, & füpra civitatem afportans, tandem in terram

st

juxta flumen projicit, dicens trepidanti: Periifés, nifi te frenzffess quia

,ai

in ipfo raptu mifer ille juvenis fe figno S. Crucis munierat, quod

ehnrelun

ipfi adhuc fàluti fuit, Quàm bene igitur S. Ignatius Martyr & Epi- 5 Igaat. M,

T

E O UO

Ícopus: Cruis fignum , inquit , tropbaum eff contra mundi principis virtutem , cpift.ad

quod viaens expavc[cit , && a«diens timet,

Philipp.

, n

$. Bartholomzus Spineus Magifter Sacri Palatii, & Martinus Barth, spia

iesc

my[ücæc&

Delrio recenfent , quód (àga aliqua plusquam quinquag

AVO

cacoda- d- firigibus

X'pCl'fO qe

monis ope ex loco remoto ad certam-domum fucrit advedta, utc t7.

j du

maleficiis fuis cuidam noceret infanti ; fed quia prudens materinleg

e Dc.!rio dis-

li d'lC'l[,,ü'

quif. Magic.

Chriftiana optimé inftruGa, hanc proiem füam SS. Crucis figno fz-

duló folebat fignare , nunquam malefica illa domui & infanti nocere

lib, 2, qu, 16,

lav D

potuit: C videritis illes (videlicet deemones, dicebat quondam S. An-

misqut

tonius ad difcipulos fuos) tam vos , quàm domos veffras crucis armate figna- S, Athanaf, in

: li,

£tilo, & co

nf

a « pl

eftim [olventur in nibilum: quia metuunt illud troplmm, in quo Sal-ejus vita,

Vator aereas expolians pote[tates , eas fecit offentui.

V iayiujnj

6. Memorabile illud eft, quod de afino

S. Reguli E ifcopi Sil- Viacent, Hi t

vanectenfis commemoratur.

Cüm hic San&us Antiftes & Gallia int1o:v. 29.

ij

r qu Wffr

patriam rediret, in via à matrona quadam, cui nomen Gallicia, ro-

TT

gatus eft, quatenus filium fuum à demone obfeffum, diréque cru-

u d

ciatum liberarer. »Annuit S. Epifcopus , & orationem Dominicam

teran d

ac Symbolum Apoftolicum fuper puerum recitans, in forma vifibili

i M

cujusdam vefpertilionis daemonem abegit, qui vindictz cupidus rectà

y ii

afinum S. Prafülis petit, & in eum ingreffum molitur; Vérüm afinus

hie prudentior diabolo, confpedto hocStygio vefpertilione, citó dex-

E fut j

tro pede fignum S. Crucis in terra formavit, & quafi Deum fibi in

T

adjutorem invocaret; capice in coelum ere&o, plüs folitó rudere cce-

l

"

h

pit, ad quod crucis (ignum fine mora hoftis infernalis in fugam a&tus

ul

(l

; t

!

p

efl. Notent híc ibi ofores & inimici crucis Chrifti, difcántque vel

f

Ü

"L

à bruto afino hoc filutis (ignum venerari; hinc recté D. Ambrof(ius:?. Ambrof,

o

erm, 43.

!

"

WMI

In uno figno erucis essnium rerum efl tuta. pro[peritas,

u

7. Notiífima eft illa hifloria, quam narrat S. Gregorius de Ju- $ Gregor.

J

W [

dxo, qui imminente nocte obícurá à civitate exclufüs, in vetufto ib. 3 « 7.

Apollinis fano perno&tare coa&tus eft, qui, cüm undique à demo-

nibus

" (ot

Nnn2

468 Confideratio CXXIV. Crux amuletum coutra demones d»c,

nibus infeftaretur, SS. Crucis figno, q

uod priàüs à Chriftianis in pe-

riculis fa&itari viderat, fe munivit, & illefus evafit, dum daemones

t

S. Cyrillus

in fugam converíi füucclamarunt: Vas vacuum , [ed fignatum, — Juvat híc

Catech, 13.

audire S. Cyrillum Archiepifcopum Hierofolymitanum: Jes pudeat,

inquit, nos Cracifixum confiteri , [ed in fronte confidenter fignaculum erucis digi-

tis imprimatur , C in aliis omnibus crux fiat , in panibus comedendis, in potulis

bibendis, & in egreffa . ingreffu, ante fomuum recumbendo,

De

€* quie[iendo,

€ futgendo, eu(:dn

$. Denique habemus preclarum exemplum in S. Jufïinä V.&

Surius 26.

Septemibr.

M. quam Cyprianus magus nullis artibus ac veneficiis ad füi amorem

& libidinis affenfum potuit pellicere ; in quem finem per incantatio-

nes fuas fiepiüs daemones immifit, ut San&tam illam Virginem ad re-

Doni

ciprocum tentarent & excitarent amorem, fed omnis eorum conatus

fra&tus & elifus eft, dum virtute S. Crucis, quod fignum Virgo for-

q

maverat, omnis caterva diabolica fine mora in fugam converíà eít;

Quod videns Cyprianus, relidtis magicis artibus ac cantionibus, to-

tum fe Chrifto dedicavit, & (imul cum Juftina preclaro martyrio

coronatus eít.

Ex quibus patet, quàm frma fit proteclio contra diaboli &

maleficorum incurfus crux devoté in fronte, ore & pectore forma-

ta, Difcant híc mortales omnes, quomodo in cunctis tum corpo-

ris, tum anim; periculis debeant confugere ad hoc (aluti-

DEm|

ferum crucis fignum, in quo eft falus

t prot

* vita- & re-

"À

- furre&i,ol noftra.

tleatem

Quod oj

vl

Z

t

Y

E

x

MAT

U

D

x

7

li, &

f

A

*

7

1

D

2

[

N

f j

N

VN

//

L

-

&

NÓ

que vit

E7

(

tobis p;

T.

"n

ER

m»

v

z

(/,

T

A«f

Ctntiffn

C

"B

J

D

r

N

[

[

lu) di

ET

.y—'"—-—;f

WW

WU

tomi

fityjn

AE

k' mudo [

Hs eüï

CON.

EL

Id

D

S

8 (o) £

469

tisin »

d

Jl

CPIXEEEREIIILDERCIODET. ääääääää&ääääää&äää

Mu

LT

CONSIDERATIO CXXV.

! ii

t d

De affectu admirationis, quem unicus &

iTA

pius Crucifixi JEf afpectus in nobis de-

TET

bet caufare,

n

nem d*

Domz'nä, Wdz'foi atud;tioncm Inan,C9 tmu. Domine,

f CODCU

lo fot-

oputs um ia medto amorum voivifica illud. Habac.3. 2.

v d

I-

njb

ymartyt

üm Prophetz HaEacuc à DEO uond-am' revelatum fuiffet

fummum myfterium redemptionis & falutis noftro humane

fibol d

. per Chriftum venturum in cruce füo tempore adimplen-

'efoma

. dum, obfervat Scriptura, quód valde timuerit, & expaverit:

n Q*

Quid enim erat tam infolitum. & pavendum quàm videre

NNS

DEum & hominem Chriftum JEfüm in crucis patibulo pendentem ,

.

v

& pro expiandis mortalium deli&tis tam horrenda, tam indigna pa-

tientem? O quàm magnum hoc erat pietatis divinz Sacramentum,

quod obftupefcunt etiamnumSeraphini & Cherubini & creaturz uni-

verfe ! In quem finem notum illud carmen admirabundus compo-

fuit, & cecinit: Demine, audivi auditionem tuam € timui.

Domine opts Habac, 3,2,

tuum . in inedio annorum vivifica ilud ; Chriftus enim anno ztatis füz 34.

qua vitz humanz media eft, dum hxc cenfetur 7o. annorum, pro

nobis paffus, crucifixus & mortuus eft, ubi in medio latronum inno-

centiflimus Redemptor in cruce medius pependit: £r cum freleratis re-1a, s. 12,

putatus eff :. Et ipfe peccata multerum tulit.. Et quod magis admirandum,

illud eft, quód jam tunc temporis intervallo, boc eft: Sexcentis annis

ante Verbum incarnatum , Sacratiffimum nomen [ES'U clariffimé

pranominaverit, quod inter reliquos Prophetas nemo alius fecit:

Ego Habac, 3.18.

autem in Domino gaudebo, Ó exultabo in Deo 3Efu meo.

2. Et pergit idem Propheta: Cornua in manibus ejus , ibi abfcondita eft

fertitudo ejus..|. Ec queenam, dices, hec erant cornua,

de quibus vatici-

natus eft Propheta? Refpondent SS.Patres, quos citat & fequitur Cor-

nelius: Cornua Chrift erant crux, clavi & SS. Vulnera e

jus, qui

Nnn 3

omnaia

u

479

Cosficeratio CXXF.

.

Qujus

omnia ubi in fpiricu Vates 1

lle pravidit; exclamavit: Timui, timore

ttlb (&

nimirum reverenciali, vel ut alii legunt: Expavi,

extra t fattus [um

fs da

t ingenii capa-

prz ftupo

re & fümma admiratione, quia illius fuperaba

| t j

citatem confider

ando hinc divinz Perfonz dignitacem, illinc füpplicii

| niiquit

& poenz acerbitatem

& amoris magnitudinem. Fuerunt igitur illa

: p

crucis cornua Chrifti arma,

quibus fuos & noftros debellavit inimi-

(

&is,nobisque meruit gratiam

€os, quibus

ytrum folvit pro noftris deli

inec

& zternam falutem: 48j abfcondita eft fort:

tudo ejus, hoc eft in paffione,

raci

ike

cruce & j. vulneribus pretiofiffimi

demptoris noftri abfcondita fuit

lo

illius divinitas, majeítas, potentia

& imtineníà fortitudo, dumad ejus

E

ra contremuit, faxa & rupes

in cruce pendentis afpe&um univeríà ter

| tünicy

fciffa func, fol, luna & (idera obícurata,

velum templi fciffum, fepul-

J ts con

chra mortuorum aperta &c. . Et quis,

obfecro, ifta confiderans pro-

Betrug.

Difce proin hic, ani-

digia non in fummam rapiatur admirationem?

in te excitare admira-

Qpj

me mi! Cüm crucifixum JEfum afpicis, pium

| Pa

s tu, ille omnia,

tu nihil, illeDei Filius,

tionis affe&um : Quis ille, qui

llerg,

tu filius peccati

& gehennz,

& tamen pro te mori dignatus eft, &

t

$, Boaavent

1

.

O coeli obftupefcite! Hic maxim?,

aitS. Bonaventura,

Jobüm

moriin cruce

Medit, 74 de

apparez. illa charitas ejus, q

«3 corda noftra totaltteï d;&erct ceutremare. Sed

Vertice

yaff. D.

Iteriüs.

pergo u

ETO

;. De facob Patria

rcha obfervat Scriptura,

quód prz aliis filiis

f

Iftacl auteim dili;eb«t jofepb [uper om

n

^

nes filios , &b

Gen. 37. 3

füis fofephum dilexcrit :

tunicà ve-

Tpcidi

quó.l in fenechute genu

.

dfet eum : fecít

que ei tunicam polymitam , qua

.

ftpitoyg)

^

PoVL

coe

terr

fratres Jofeph vidifient, 1nvi

dià perciti ei necem

ftitum cün

rf

com:inati, & machinati fà

*

nt: Er mutub loquébantur : Ecce fomniator ve-

2

n füa

nde eum ín veterem miferunt cifternam,

nit, venite, occidamus eum s Yroi

| CISW:[UI

tünicam autem in fanguine occifi h

cedi intinctam , & foedé dilacera-

! 5 CE0, d

[

2

itrem mi

if;runts Fide, utrüm

tutica filii tui fit, an non?

tam ad fenem p

na comedit eum ,

15

cium cognoviffet pater , ait

- Tanica filii mei eft ; fera pel]o

l

In

q!Mï?l

ibus indutus efl cilicio, lugens filium fuum mul-

^

beflia

devoravit jo[eph, [cifiésque veft

*

dera hic aff

Eu

to témpere,

Anima

Chriftian

a! confi

e&tum admirationis,

ts ili

erga dile&um filium fuum Jofeph.

doloris & amoris p

lentiílimi patris

n coele- .

Cüïpug H

S. Bernhardus

Melliftuus illeDoct

or per Jacob Patriarchar

od

lymitam Chrifti

iilectit-

ftem Patrem intelligit, per tunicam autem po

Wttn

li

fimi Filii ejus humanitate

m Verbo un

itam.

O DEum immortalem r

? dilacerata, & proprio in fan

guine intin&a

Pgij,

fiü

uàm foedé, quàm indign

eft illa cunica polymita (

Humanitas Chrifti) ac prefer

tim in cruce!

hzc tunica Filii tui fit,an non?

Filii, in-

Tls&d

Vide Pater eterne! Utrüm

erno

? Hane

i

quam, tui,

em in fenectute cua genuifti, hoc eft ab vt

D

ü

cítntemus,

At

tunicam m

y

icam quotidie DEO cum DivoBernhardo pr

cujus

E

E

De offétfu .;ä(flzimfiwi: proþter erucifixum.

47 [ 'k

Mj, t

cujus verba fünt : Refhice Domiue [anile Pater. de Santluario tuo , €* de ex-S, Bernb, fer,

DI

celfo celorum babitaculo : Cog

nofce veram tunicam Filii tui Jofepb : Hae fera pef- de Paff, Dmy

nl

ffima dzvoravit eum, v conculcavit in furore füo vefimentum ejus, omuem deco-

rem ejus veliquiis cvuovis inquinavit 5 & ecce quinque feiffaras lamentabiles in ea

incilti

Y gv

reliquit, — Hoc efl Domne veftimentum, quod in manu ZE»yptiaca meretricis into«

llvittn

€&2$ puev tttus dereliquit &e.

Obferva hic pro reflexione morali

r

affedum admirationis, tum

in Jacob, tum in S. Bernhardo.

Et fi Jacob visà illa cruentá ac dilace-

iil

od

ratà filii füi tunicá in tantum obftupuit, & ingemuit, ut prs animi do-

lore, quem conceperat, pené confici videretur: Seifiísque vefibus indutus

dumadqi

NUS

eft cilicio, Iugens filium [uum multo tempore; Cruid nobis faciendum , fi non

tunicam Chrifti, fed ipfum Crucifixum Dominum noftrum tot cruen-

jfun, ld

tis confe&tum plagis pio mentis oculo intuemur? Abil fic valet, ait B. B. Dam, fecas;

as p

Petrus Damianus, ad extirpandas voluptat m vadices , quàm retordatio Vulne- s9. foi. 290.

n lic, at

tum Cbhri,

yc odl

iflá , qui fletit ante $udicem , qui flagellatus eft , confputus , qui coronatus

fbinis, qui colap

his cafus, qui [ufpenfus in ligno, qui mortuus in cruce, — Hoec con-

eDai Fs

fidera, & non peccabis.

"od

4- Tres illi principes & amici Job, Eliphaz, Baldad & Sophar, ubi

ynvenud

Iul

N

Jobum amicum füum viderünt ulcere peffimo à planta pedis usque ad"*;

verticem capitis à demone percuffum, extra civitatem füuam ejetdtum,

j

& àfólio ac palatio fuo regali eliminatum in fterquilinio fedentem,

qiis i

tantorum malorum magnitudine in ftuporem rapti, & perculfi, toto

g,f

feptiduoillum affari nonaufifünt: Oonque elevaffent

procul oculos fuos, non ]ob, 2. 12,

j und

cognoverunt eum, & exclamantes ploraverunt , [cifs

ísque vejlibus , fpav[erunt pulve-

yiam

vem (üper caput faum — Quid? fi vidiffent

JEfürn Dei Filium extra civita-

"n

tem füam cje&tum, vulneribus plenum, in Calvario monte infami cru-

t i

cis patibulo ferreis clavisaffixum, & ab omnibus dercli&tum, quid, ob-

gdfi düiw*

fecro, dixiffent tresilli principes & viri illuftres,quos S. Chryíoftomus

TM

& S. Gregorius Magnus viros fan&tos nominarunt?

TU

Imitare & tu, anime mi, horum virorum exemplum, ubi Cruci-

"

j 'WL

P

'

xum Dominum tuum intueris tot vulneribus faucium, manus & pe-

aol

mg[üïl'ö '

des illius clavis perforatos, caput fpinis redimitum, to

tum denique

(

(UU"' ]0'

ls

"

corpus flagellis laniatum ; admirare comprimis illius patientiam, con-

h 'u')

dole doloribus, illacryma paffionibus ejus, imó peccatis tuis, quc illi

UM

)

n

necem intulerunt : Z4gnefce, ait S. Bernhardus , quam gravia fint vulnera ,

| m-]me j

pro quibus neceffe fuit Chriflum vulnerari.

j

un&ï

f. Huncaffe&um admirationis comprimis exercebat Mater atmo-

" qué

tis & doloris ftans juxta crucem, contemplando hiantia ac cruenta

yr

o

Filii fui crucifixi Vulnera, de qua Cajetanus ait: Vacabat contemplationi

$ €4m

a

gl

admimtigæ, conferendo [umma pritis vifa cum infuns ,. gleriam . divinitaii

"

pane

a

r

F

ZX Z

vVVi

L

£

v

.

472

Confideratio €

De affetiu admirationis d.

g

pama bumanitatis &c, — . Ah. quoties in illo admirationis affe&u fu fpira-

bat in coclum :

uis fatis boc capiat , pro me per Vulnera mille

»S

(C

Et potui[fe Deum , mec dubitaffe mori ?

Hoc fecerunt & alit amici, cruci Chrifti fideliter ad

ftantes, cjui cum.

Ch

dolorofiffima Matre profufo laerymarum imbre rigabant crucem, uti

cum Magdalena fecit difcipulus , quem diligebat JEfus, & glii plüres

cum centurione.

e Centurio, de quo Scriptura:

Juvat hic audire quisnam fueric il!

| /ni

Matth, 27. 54 Centurio autem , & qui cum

eo erant, cuftodieutes 3 Efum , vijo terrg wciu C his,

vt valde,

dicentes : Verà Filius Dei evat iffe. Obferva: Audie-

qua fiebant,timue

rat jam anteà i

lle Centurio, JEfüm à perfidis Judzis, & ex illorum in-

ftantia etiam à

Romano Judice Pilato hanc ob caufam ad crucem effe

condemnatum, quia fe Regem Judzorum, hoc eft Meffiam & Filium

Deidixiffet: Nunc, ubi vidit quód per tot prodigía in morte Chrifti

evidenter illius demonftraretur divinitas, & quod vera pradixiffet,

;;

, ut verum Dei Filium, unde admirabundus, eum in cruce

[

agnovit eum

,fepatientem &

morientem confiderans, exclamavit: Ver? Elius Dei erat ifte;

Ill

Ob quam pu

blicam confeffionem meruit martyrii obtinere palmam,

mdtt

dum relidtà mi

litià in Cappadociam fecedens, & Chriftum predicans

W gotet

à Judzis interfeQtus,

gloriofus Martyr occubuit,

^

us nomen erat C. O

jusex ïHi-'

duc'w

6. Huic Centurioni Martyri, cuj

10 mo|

Nicolaus Go-

fpania

oriundus , adjungo V. P. Confalvum

Silveria Lufitanum $. J.

dininsin vitàs

llliuspm

virum

& do&trinà & (anctitate vitz celeberrimum, dum feepiüs in ora-

P

t valen

tioneDei éterrain fublime f

err

i vifüs eft ; hic, inquam, in quocunque

tf Ac

ibus crucem affigi

habitabat cubiculo, femper in quatuor paríetis part

-

*pfä

tteffos

voluit,ut jugem Chzifii jE

if:..ïf.x

ucifximemoriam ante

haberet; Et

wline451 4

re füo fiepiüs martyrii Laurcolam

etiit,

quia à Deo & crucifixo Àmo

Stu

hancinextremis orbis partibus;

ybi prius plurimos Barbarosad C hrifü

torsts

m Monomotaps cum matre & trecen-

[

l

fidem convertit, ipsümque Rege

T

Oif

tisproccribus facris baptifini undi

s luftraffer, impetravit. Qui tandem.

dotos i

adventum carnificum przefen-

fpiritu prophetico,

quo przditus erat,

dit, & in medio

& fücer

tiens, in loco cruenti fui

certaminis duos cereos accen

.

Vium

illornm devotam cru

1

1

T

!

A

x

i

i Redemptoris noftri efhgiem

collocavit, &

.

L

dum flexo genu, ac manibus in formam cruc

15 ad pe&t

us compofiüis,

u

hbarbaris Gencili

1

bus captus,ligatus,

agonem füuum Deo commendaret,

i Sl

funibus traétus, & à Mucrome flrangulatus eft. Ec

H

.

N

ce quam verum fit,

k

1G€mt

goriusedixit: AWhila

d

£0

grave eff, quod non aquaniiniter t0--

l

$, Gregor,

quod $. Gre

T Ms

in Epift.

leretnr, f Chrifti Pa[fio ad memoriam vevocetut.,

- CON-

Cinly

Ucb

(.0) t

.473

i fa.

402 40 a:æzæmsqæem

CONSIDERATIO CXXVI.

t5 QUi

fl

us & hiccrucifixu

sfitno

4 x R.

er

[

im ho-

C il

Chri&f

rologiutm, ac perpetuum mobile.

lh

P?nitbom, ut clarificetur Filius bominis. 7o.12. 25.

T

v AVU

;;illorumiw-

ï.

qrucen d

& Zechiam pliffimum Ifraelitarum Regem infanabili quondam

T

ulcere ac graviffimo morbo laborantem f(aias Prophetarum

yte Chril

, princeps invifit, uteum nontam ad patientiam, quàm ad fu-

adin

turam mortem difponeret: Pracipe domui tua , morieris euim tu, 4, Reg, £0, .

imin u

