Ecce mater fA/am in matrem.

Nuncacquiefco & totus contentus fum,

Vide Conf(i-

f£ua3,.

derationem LX XI. Moriens JEfus , fan&i(fimam m

atrem fu,;m juxta crucem

ftantem, omnibus fidelibus commendat.

Pro Fefto S. Georgii Martyris.

Ego fuin vitis , vos palinites , qui manet i

" me, &5' ego in ea,",'

bic fert fru&um multum. . oan. 1

$.

Cornel.à

Iquis caufam noffe cupit , cur Chriftus Dominus fe viti ,

nos palmitibus

Lap.hic,

comparet, audiat doctiffimum Corneliu

feusjam ibat ad P alfrouem, crucem et" mortem

m à Lapide: canfa eff , quod Chri-

» quam optimtrepre[entat vitis per

ffas nvas: ficut. enim & calcata uva e

xprimitur vinum praflans, c$* fa»

pidum , fic & calcato. Chrifo in

redemptus efh. mundus.

torctllari erucis expreffas eff fanguis, que

Vidiftis vitem, videte palmitem,

quem nobis

inlantto Georgio Martyre Ecclefia proponit: ne

cigne, nec ferro poterat

à vite avelli,quid mirum fi tantos heroicz fortitudi

nis fru&us protulit;quia in

Vig

! InZex Concionatorius.

23

fonhi

vite Chrifto infeparabiliter permanfit. Vide Confiderstionem CXIX, Clwi-

eChr-

tus crucifixus vitis vera, fru&tu fuo lztificans, & confortans cor hominis,

- oculg

"llni:

- ProFefto SS. Apoftolorum Philippi & Jacobi.

n domo Paíris mei;

us

Redo equidem,

manfiones tulte funt.. Yoan. 14.

m hoé.

Divineorbis Redemptor,quódin immeníis illis ccelorum

stiof

fpatiis manfio

nes multz (int ; fed hoc follicitos cenetanimos noftros,

an

& nobis inter illas

manfiones aliqua fit preparata? Hac du

Auditores, experior,

quód fan&i Philippus & Jacobusteffa

m anxié eloquor,

o

lutis infallibile accep

ram, ac pignus fa-

erint: ille quidem percrucem, cuiinS$

cythiaanno ztatis

fuz $4. fuit affixus:

ifle per crudelem przcipitationem

, qua Jerofolymis &

pinnaculo templi anno atatis 43, fuit dejectus,& terra il

lifus: nam cruces &

iChi-

martyria pignus funt zternz falutis. Vide Con(;

derationem CX XIlI. Grata

Ptt(l'

menioria cr

u

meum

icifixi JEfu Redemptoris n?üri eít

prædeüinationis nollra ia-

Vg

figneindicium acfignum.

excipi

Pro Fefto Inventionis SS. Crucis. -

(on t

Sicut Mwyfes: exaltavit

h

férpentem in. deferto ,. ia exaltari

rdoad

oportet filium bomin

14, Joan.3.

; uqo

JOft cruentam Chrilli Salvatoris necem fanCtiffima crux à carnificibus in

, Ht

;5 fubje&lam vallem fuit pracipitata, & faper ingeftahumo,

ac ruinis obru-

Alpi)on'f;

quicns:

ta, ubi Divinus hic thefaurus

per annos circiter 296. delituit

D

Ciaconius

n n

tempore S. Helena Im

Elapfo hoc

de fignis

n

fine, uttriumphalelig

peratrix in fomnis admonitaJ«rofolyma

m petiit, eo

SS. Crucie

Conír

numinvefligaret. Tertiói

gitur Moji Anno polt repa-

cap. 32

zatam falutem 3 29. tres cruces invenit, & quonia

m dubium fapererat , quz-

crudt

nam effet vera illa Chrifli corpore fan&i

ficata crux, miraculum dubitationem

refolvit: cuidam moriturienti fcemin

m nil profuiffent, tertia, & veraD

& crucesimpofitz funt, cüm duz pri-

u

omini crux miferg vitam & fanitatem

dedit. — gitur prodigiofum lignum fi

mmo2 , ut par eft honoris faftigio ha-

M Hs

bitum, idem ha&tenüs toci Chriflianita

ti profuit, quod ferpens exaltatus in

deferto, nempein millemillenis pericu

lumeft. Vide Confiderationem XXI.

lis, ac neceffitatibus refugium & afy-

mibit

typus Chrifti pulcherrimus fuitin cruc

e exaltati.

Serpens zneus in deferto exaltatue,

u

jl

ef

Pro Fefto Afcenfionis D. N. JEfu Chrifti.

Elevatis manibus benedixit eis, 65 ferebatur in celum. Luc.

24«

y, M

.I(te Divine,& in celum abiture Redempror

E

!

fi onquam aliàs certe hodie ti-

polls

Can;. To

biacclamo illud f(ponfe ; rr4be te poft te.

Quid nosorphanos deferis?

Qu i

Gf'tttbtï MHNS Dro omimibus.

X8g

A

(

$o

Index Concionatorius.

da ut mundo abrepti te in beatam patriam fequamur! ma&i animis eftote*

$, B'efn. fer.

Auditores,dabitur fequiDominum:fed quomodósQua via ? Nonaliá refpon-

7 1,in Cant.

det Bernardus, nifi viàcrucis. Hincultimo adhuc momento, elevatis mani-

bus benedixit difcipulis, ut Ggnificaret benedi&tionem ccle(lem non nifiper

ctucem obtineri. Vide Confideranionem CL. Crux Domini noftri JEfu Chri-

fli caufa omnium gratiarum, beneficiorum, donorum, ac benedictionum,

Pro Fefto SS. Ttinitatis.

Baptizantes eos in nomine Patris 65 Filii 65 Spiritds fandi.

Math. 28.

Uod inauguratio militum eft fub figna ducis, hocnobis baptifmus eff,

nempe confcriptio Chrifliani (ub vexillum crucis. Hincunáàcum pro-

Runtiatione $3. Trinitatisin baptifmo. nobis Croxultradeciesconfertur. Crax

ladius & fcutum contra hofles vi(ibiles & invifibiles,

nollrum robur eít,

Vide Confiderationem CXLVI. In cruce Domini noftri JEfa Chriti omnis

Chrillianorum gloria, & vi&toria confittit.

Pro Fefto Corporis Chrifti.

AMemoriam. fecit. mirabilium. fuorum mi[ericors

65' miferator

Dominus. Pfalm x10.

Egina illaMaufolum virum fuum fapra omnes amorum fabulas, ultráque

Valer. Max.

R

affeCtionis humanz fidem amaffe fertur.— Hacin violenti amoris indi-

l 4. c.6«

cium iplamet Maufoli vivum & fpirans fepulchrum fieri concupifcens extin-

&i offa in cineres reds&ta, potione commixta bibiffe narratur. — Verüm ce-

danchumana divinis: longe ardentiori affectu fuum nobis amorem compro-

bavit DEI Filius, cui non fatisfuitin cruce cruentá morte immolari , fed ia-

S, Chryf.

füper inctuente quoque modo per manus Sacerdotum offerri voluit. -

hom. 45.in

]oan.

non folism per diletlionem , ed ve ipfa in illam mifceamur carnem , per cibum id

effcitur , quem nobislavgituseff , ait S.Chryfollomus. ^ Vide Confideratio-

nem CLVI. Sacrificium arz crucis idem efE cum facrificio altaris, nontan-

tüm in reprzfentando, fed etiam in effendo.

Pro Fefto S. Joannis Baptiftz.

Tu puer. Propheta. alt/limi vocaberis, praibis enim ante fa-

ciem Domini parare oias ejus. Luc. 1. v. 76.

€ornel. à

Uando Rex, aut magnus Princeps in urbem venrurus e(L, premittuatur

Eap.inLuc.

curfores, & nuntii: quo fine? Ut viz preparentur, ut auferantur im-

& k«

ffüs eft

pedimenta, faxa, fordes & ligna. — ta Chriflo cæleüi:Rcïgfpræmi

Joan-

Index Concionatorius.

$i

floe!

dpo-

Joannes: conatus eft faxa, ac lapides & via amoliri ; quia venit pradicans ba-

[772

ptifum peenitentiz in remifionem peccatorum, Verüm ligna, & cruces

& vianonamovit, quia via, quam Chriftus trivit, plena fuit lignis, & crucibus

tilpe

ob(ta. "Vide Confiderationem XL. "Tota vita Chrilli JEfu Filii DEI & ho-

i

Jm,

minis in hac terra crux fuit & martyrium.

Pro Fefto SS. Apoftolorum Pctri & Pauli. :

d

Tu ei Petrus, &5 fuper banc petram edificabo Ecclefiam

meam.

Math. 16.

nid,

ditNabuchodonofor in fomnis pregrandem ftatuam portendentem qua-

Dan.s.

mptee

VI

tuor mundi Monarchias: & eccelapis de monte abruptus &ad . pedes

r.Crut

fibls,

flatuz illifus machinam omnem confregit , lapis autem in immenfum mon-

tem (ubitó. excrevit.

Regnum Chrifli comparatur lapidi duro, (ubintrat

Qns

hic Cornelius , q4ia. Chriffus , eft- petra, fapra quam. fundata eft. Ecclefia:

Cornel.à

pro lapide autem , quo confringeretur immanis ftatua gentili(Iimi , ufus eft

Lap. hic.

Apoftolis & pracipué Apoffolorum principe Petro, hic petra eft , fupra

Yiüfor

quam Chriftus promifit fe edificaturum Ecclefiam. — Vide Confiderationem

XX. Pctra Moyfis, ex

extitit Chrifli crucifixi,

qua percuífa fons vivus aquarum emanavit , txpus

ht

isind

Pro Fefto S. Mariz Magdalenz.

; itie

jm

: Lacrymis copit. vigare pedes ejus. Luc.7.

p

Oft mortem Chrifti Domini Beata Magdalena unà cum tota familia fua

feiit

P

Ex vita.

n

lacerz, & verminofe navi impofita, & ab invidis Judsis in altum mare

"2

fine velo, (ine remige protrufaeft, — Tandem DEO duce ad portum Maffi-

T

lienfem in Gallia appulit, ubi in contigui montis fpelunca re(idue vite habi-

jerdlt

taculum elegit quidem, fed ab infernali veteratore multas luCtas; ac vexatio-

onult

nes diu perpeffa e(t. -At ecce Archangelus Michsél ei in auxiliumn venit, qui

difpul(is orci infidiis antefores cavernz Crucifixi imaginem collocavit. Hie

Maggdalena totain gemitus effundi, hic antes&te vitz noxascoram crucifixo

amore fuo deplorare, hic de novo lacrymis cepit vigare pedes ejus.. Tu pec-

J

catorquisquis es, fifecutus es Magdalenam peccantem, fequere pceniten-

tem, & ad pedes crucifixi JEfu tua deli&ta deplora, — Vide Confiderationem

ottu!

CXXXIV. Quiexanimo ad DEum T. O. M. vult converti, ad pedes cruci-

niritt

fixi JEíu fæpiüg fuam co-ntrilticþmem excitet.

[.sd

X2

Pro-

]oan-

$£2:

Index Concionatorims.

Pro Fefto S. Jacobi Apoftoli. -

In baculo meo tranfivi Jordanem.. Gen. 32.

S. G:eg.

An&us Apoftolus Jacobus fpecie peregrini pingifolet: figura omnium

Bom. Lr.

noflrüm refert, quiazz bac vita quafiin via fumus , qua ad patriam pergi-

inEv.

mu:. lHincbonusille Patrizrcha quafitus deannis ztatis fuze relpondit : Zies

Gen 47.

peregrinationis mea centum trigintaannorum. Au vivereidem e[t ac peregri-

y. 9.

nari! .confummato hoc vitz curíu Jordanes nobis tranfeundus cít , id eít

S. Hieron.

jn Ezech.47

jedicium ; Jotdanes enim, tefte Hieronymo, & Gregorio judicium inter-

$. Greg.

pretatur, Feliciter peregrinationem fuam confecit, quisquis felicirer judi-

hom.r6.im

cium ttanfiit. Sed cüm peregrinus pracipu& baculo indigeat , quo baculo

EZ,&Ch*.

utemur, ut feliciter tranleamus? Baculo crucis, ait S. Augu(linus. Vide

S. Aug, fer.

Confiderationem XII.. Crux dominica baculus Jacob, €ujus ope nos opor«

739. de.

tet hujus fzculi tranfire Jordanem.

temp..

Pro Fefto S. Ann« Matris B. V.

Simile efl vegmim celorum thefauro abfcondito. Matth. x1.

'Matdi-; D

CUm quadam vice Chriftus Dominus difcipulis, aliisque permultis (equa-

cibus flipatusiter ageret, Apoftolos fuos iturba pauló avocavit, 4

[rempfét dnodecim fios [écveto &j ait illis.. Quidhoc eft Divine Redemptor , tu

femper palam locutus es, ut quid nunc fecreró loqueris? Apoftolistuis re-

velas myflerium crucis & paflionis, dicens;filius hominis tradeturad cruci-

S, Cliryf,lic

figendum. Cur hocfecretó? refpondetS. Chryfo(lomus : quia pretioffor tbe-

faurus reponitur in melioribus locis fecretó: ideb tbefaurum faa.crueis committit

diftipulorum cordibus fecreto.

O fan&ta Crux! tu thefaurus. es divitiarum

immenfarum, qui te reperit , thefaurum abíconditum reperit. Vide Con-

fiderationem CXV.. Chriftus crucifixus thefaurus e[t inexhauftusbonorum

omnium , gr«tiarum ac benedi&tionum..

Pro Fefto S. Laurentii Martyris.

Ionem veni miftere in terramy, €9 quid volo mifi ut' accen-

datur.. Luc. 12.

€

Redideram hactenüs , unum unicum Füifï'eignem,xqüo beatus Laurentius

atfit: fed hodie aliter me edocet fan&lus Pontifex Leoinquiens , fortio-

rem fuiffe flammam, qua fan&usMartyr intüs, quàm extràarferat :externam

accendit tyrannus, internam amor crucis & paffionis ;hincin mediis (lammis

flammas & tormenta contempfit

.. Vide Con(iderationem XXXIII. Tres pue-

m&ïäabxlo nisinfornace.ignis ardentiüïm? virtutem fan&a crucis agnoverunt,

Pro

-

mpor

! Iiul&x*' Concionatovius.

$3

Pro Fefto S. Bartholomazi Apoftoli.

: Päl!mg pro pelle ,

hnium

44. Job.z.

65 cun&a que babet bgmo dabit- pro anima

r P;rgi.

du

æTema Veritas Chriftusin monte Ofiveci

&ofniicnti'üus difcipulis vigifa-

Ttjte

bat; in navicula veró exortá tempeflate

periculose ja&tata vigilantibus

idd

difcipulis dormiebat, -Hic quarit S. Ambrofi

us: Cor Chriflus , qui pernotl a-

S. &mbr. li

intet-

bat in oratione , munc dormit intempeftate ? no

nneutrin

6. in Luc.

imminet , in horto quidem à Judzis in(idiantibus

quegrande periculum

rj

, inmari autem à procellis

C. 2,

puculo

intumeícentibus? [ta eft: refnondet fanclus Hila

rius: utrinque grande pe--

Vit

riculum imminet ; fed cüm hoc

diferimine, qu

; S, Hilar,

ericlitetur, hinc Chriftus dormi

vit :

ód'in mari tantüm corpus

Conv. 3 t.in

090!-

[

cipulorum, quiain fide tentabantur :

in horto autem periclitantur animz di-

Matih,

hinc Chri(tus vigilavit: fignificans,lon-

ge majori folicitudine curandam effe

modo fervetur anima.

Ideó San&

animam , quàm corpus: pereat corpus,

rum lanienam pertulit, cor

us Bartholomzus pellem dedir, cultro-

LIL

poralem mortem fu(linuit, ut animaalva fit. Sed:

quid explico, quid pafu

s fit S. Apoftolus pro ani

ma, potiüs expl

que

quid. Chriftus pro anima pertulerit,

icare pergo ,.

4

Confideratur labor & dolor

Vide Confi

derationem LXXXXE.

9r, u

finem fortiter fuftinuit.

crucifixi ]'Efqp

jistt

quem pro falute. noftta usque a.c:l.

ctüt

:.. Pro Fefto Exaltationis SS. Crucis.

ivl

Ego fi exaltatus

Joan. 12.

fuero- 2 ferra , omnia trabam. ad qme ipfum..

wl

n

Icut ovicula viridi ramo,

Cot

tür 5 ita humanus anim

magnes ferro , folfequium lucemeridiana trahi-

hodie Chriftus, o»zia r

us trahitur beneficiis: ero f exa/tarus fisero , ait

orum

bam ad meipfum,

En Domine exaltatus jam es

in $S. cruce tua, poffqua

m H«raelius Imperator eam ab

Perfidem allatam denuo

in monte: Calvariz col

impio Chofroa in

locavir, nunc trahes ad te

Ex Btev;.

animos cccleflium, terrefltrium &infernorum;

cccleflium , ut adorenz, in-

Rom.hoc

Ií4

fernorum, ut metuant,

terreftrium, ut fperentin $S,

erucetua

falus, & fpes eft totius

:quia refugium,

Feft, :

Chriflianitatis: ia ut cum S. Leoneex

clamare fas fit.:

a

O admirabilis potentia

€r16À5 ,.

Oineffabilis elória paffionis ! traxiffi enim Do-

S. Leo; fer;

j*

mineomniaadte ejc. — Vide C

enfiderationem CXL, Ad cr

ucis €ontactum.

8, de-paff;.

refurgunt mortui , & magnali

a DELreferantur,

;

nmlm

,mmi!

Pro Fefto S. Matt

hzi Apoftoli;

. F'idit JEfüs bominem Jédente

^ in felonio.. Matth. 9;

TOf

, 71-'*'('..3tatu digua qua(tio efl, cur S; Ap

oftolus Matthus polE fuam vocatio--

jo)

X £3

negm

T

Inde"x- Concionalorit/s.

-

nem nec momento ampliüs ad telonium redierit, cüm tamen S.Petrus, pofl- -

omnibus fecutus eft Dominum, nihileminüs polliiminió ad

$. Greg.

quam reli&is

hom. 24.in

pilcationem re

düffelegatur? Huicquaflioni fatisfacit S. Gregorius docens:

Evang.

aliud eff vitbum per p

ifcationem quarere , aliud autem telonii lacris pecunias an-

w pleraque negotia, qua féne peccatis exbiberi aut vix , aut nulla-

geres fant eni

tenis po[fent,

Fugit itaque $. Matthaus periculum ufürz , fugit avaritiam

randemalum. Vide Confiderationem LX

JI. Avaritia & proprium Intet-

e(fc Filium DELad mortem crucis magna ex cauía promoverunt.

Pro Fefto S. Michaélis Archangeli.

Tunc parebit fignum Filii bominis. Matth. 25.

On fruflrahodie hoc themate utor de figno Filii hominis, quia,ut opina-

YKckius

N

hom. 4. de

tur docti(fimus Eckius, fan&us Archangelus Michaél in judicio crucem

$. Mich. -

przferet, coram toto orbe in(tar Solis fulfuram ; hinc ab Ecclefia dicitur

Signifer fantlus Micbadl. O quàm difpari vultu gloriofum hoc vexillum in-

tuebuntur juíli, & impii : illi cum amore & exultatione , ifti cum averíione

& tremore.

Tu Chriíliana anima, (1 bonus tibi conful fim , nunc timere

Chrillum incipe, ut in illa die vifo crucis vexillo exultes.

Vide Coní(ide-

rationem LXXXXII. Chriflus Dominus, 1 attentà merit

E

eipfum cqnfxdera—

mus, falutarem nobis debet incutere timorem.

Pro Fefto SS. Apoftol. Simonis & Juda.

Si me perfecuti fimt, &5 vos perfequentur. . Joan.15.

squis amat fervitium DEIex toto corde ample&ti , praparet cor fuum

Qlli

adtentaticnes, & mille adverfitates : confule fan&tos A po(Lolos,audies

cum ftupore; quàm laboriofas peregrinationes, frigora & ardores, famem &

AG. s.

fitim perpe(fi (int, & tamen honori fibi duxerint prozomize 7 Efn contume-

^Hebr. 1 1.

liam pati.

Confule fan&tos Martyres, audies cum horrore , qua ratione L4-

pidatifunt , fe&li funt , tentatifunt, . in occifierie gladii mortui funt. Conífule

San&os Confeffores, audies cum tremore , quantà aufteritate , ciliciis, je-

juniis, diurnis, nocturnisque afflictationibus corpus extenuárint. — Confule

demum f;n&tas Virgines, audies cum admiratione, quàm decumana certami-

na acluClas pro confervatione fui candoris exantlárint.

DEus bone! quis

volet accedere ad fervitutem DEltot przvifis tribulationibus, & incommo-

dis? y. Ille volet accedere, qui exemplum Chrifli preeun:is ante oculos

bhabet : ideó animavit fuos difcipulos, & (equaces : zow eff fervus major Domi-

s fiao: fi me pev[ecuti funt, ef" vos perfequeutar.

Vide Con(iderationem

CXLIIL. Chrillus crucifixus eft vera idea.cgctxx'p!ar, & fortitudo Mart

yrum..

Pro

.

Index Concionatorius.

fs' :

Pro Fefto Omnium San&orum.

w

i

Hii omnes qui funí , &5 unde venerunt? Apoc. 7.

jyet:

It df«

A

Bimelech dum quadam vice in montem Selmon afcendit , ubi arreprá fe-

curiramum arboris przcidens, & humeris a!portans, militibus fuis alta

El

voce fucclamavit : 4404 ;e vidiffis facere , eitüfacite. Igitar certatim ramos

aritiu

Judic. s.

]nttt

de arboribus pracidentes fequebantur ducem, Chriftas Dominus nofter dux

Y.49»

eft, pretulit ille crucem ,

innumerabilem fan&ctorum populum poft fe tra-

xit. Intuere omnes fanctorum cxlitum ordines, interroga de omnibus,

Hi qui [nnt , & unde venerunt ?. Ex refponfum recipies de fingulis: Hi funt

qui venerunt ex magna tribulatione, videlicet exempló Chrifli animati.

Vide Confiderationem XVII.: Crux Dominica fervis DEI omnesindulcorat

(opint

labores, erumnas & miferias , ipámque deniquehorrendam mortem.

Crücet

dicitut

tatione Omnium Fi

umite

Pyro Commemo

Defun&orum.

&elium

eriont

gimet

In j-?mguinc teflamenti tui emififli vindos de lacu. Zach. 9.

onidt

V. II.

(idetar

ndo incendium eíl, nemo nonaccurrit opem &aquam laturus. O

Qïja

Chrifliana pe&tora, incendium eft! non Troje, non Romz : fed'in

lacuignito cremantur animz , Parentes, fratres, acfamiliares veflri. — Ni(i

7

in faxa obduruillis, accurrite , opem ferte.

Non quidem anhelant aquas,

fed fanguinem: fcitis qualem ? In Chronica Minorum legitur, quód B. Joan-

nes de Alvernia in bac memoria pro animabus orans, viderit multitudinem:

(;ffuum

g,:udiä

fcintillarum é magna &ardente fornaceprodeuntium quafi infinitas animas

mem

€ purgatorio in ccclum evolare,

Qua oratione ufusefL ? Invocavit $S. Re-

demptoris vulnera. — Tu Chriftiane ex his vulneribus facrofanftum fangui-

Jhtumt'

Vide Coníide-

T

nem pié elice , & miferis animabusin refrigerium effunde.

Con(llli

]

frationem CLX. De pretiofo fanguine D. N. JEfu Chrifli crucifixi optimo

l'[iiSJ JC'

pro liberandis animabus purgantibus remedio,

*onitt

Pro Fefto S. Martini Epifcopi.

r*

d qii

AVemo lucernam accendit , 65 in ab(condito pomit , neque füb

modio , fed füp

9

ra candelabyum , ut qui ingïediuntmf lq-

; omïoi

men videant. Luc. 1.

271

Edeon generofus Bellidux trecentis militibus tubam in manus dedit, vas

jxud i

tionet

Y 20)

seflaceum , & ignem. Dein ipfe Antefignanus viam praivit, &

-

cuam

n

$6

Index Concionatorius.

cbm ad deftinatum locum pervenerant, lagena confringi debebat , in qua

abfconditum lumen latuit.

Lagena confra&ta, ait S. Gregorius Magnus,

umanitatem Chrífli defignat innumeris vulneribus laceratam: lumen ab«

fconditum immenfam illius charitatem portendit.:. Voluic divinus hic An-

te(ignanus, ut lucernz ardentes in manibus nollris (int, & eum generosé

fequamur. — Talis Chrilti Dominipediffequus miles fuit S, Martinus. — Vide

Confiderationem XLVII. Chri(lus ferens crucem omnes Chriítianos ad lui

fequelam invitat , & animat.

E

Pro Fefto S. Catharinz V. & Martyris.

- Etque parate evant, intraverunt cum eo ad nuptias. Math. a s.

Ex vita $,

Loriofahzc Virgo Alexandrinablandientis tyranni thsl;mum generofo

€ath,

contemptu averíataefl. Proinde meruit Deo animarum Sponfo de-

fponfari. — Quadam enim vice Beatiffima coclorum Reginacum aliquot San-

€lis Virginibus ei fpeClabilis fa&taeft: & ecce ! divinus Pu(io in gremio ma-

tris refidens perannuli fubarrhationem Catharinam fibi in fponfam delegit.

Gratulor ó felix Virgo 'atan fcis ; quid donorum sntenuptialium locó tibi

expeCtindum fit? Nil, nifi eruces & paffiones. — Expertz fünt omnes Vire

gines Chrifli Sponfa, quz à fanguinum fponfo nilaliud dotis nomine acce-

perunt, nifi participationem Dominicz paffionis.

Vide Confiderationem

LXXXXVIIL |Ad Chriftum crucifix

um fanguinum fponíum iþvifan;gr

iomnes facrz Virgines , ac piz animz,

Pro Fefto Dedicationis Eccl&üæ.

Venit enim . filius bominis

perierat.. Luc.19.

querere, &5 faloum facerlä'/ quod

Um Chriftus Dominus ingenti hominum multitudine flipatus perambu-

ret Jericho, Zachzus, vir tam vitiis grandis,quàm ftatutá pufillus precut-

Luc.19;

rens aícenditin arborem. Ubieum vidit

benigniffimus Dominus, confeftim

Dionyf.

jufbc de(cendere: Zachee foft ass defcen

de. At veró quzrere juvat, cur de-

fcendere juffus (it ? Subintrat hic doétiffi

mus juxta ac pientiffimus Dionyfius

Ga-nh. hic.

Carthufianus docens,qubd per arborem re

prafentetur fanGiffima crux Chri-

fti.

Voluit itsque mitiffimus Dominus dicere: Zachze non tibi competit

hecgloria, quód ante mein crucem a(cendas , egoegohanc arborem crucis

elegi adredimendum genus humanum, & falvandos peccatores, quorum

gratiàin mundum veni. Vide Confiderationem LXX XVIIL. Chriltus

&

in ctuce prenior eft ad nos exaudiendum , quàm

in (inu Patris.

CON.

«e$3 (0)

ob

215

i

t

iM

M

$2

ii

A

261

i

$

as

P^ m

.

6^

"

j'Üay hus

r

EX

u3

2

'3?

E

:

*

x*

ER

3

A

23

&

Md

5

(a

PA

4

9ys

h

E

2

z?

i

d^n

m d

OE

p

z

d

]

[5

*Ys

hd

m

as m

)-5,.-

A

x

s

X

n s

d

(

3

8 Sg 5 :ngv

^

1

*

"

:$

*

*

H

*

r

*

N Sä N

i

1

;

j

CONSIDERATIO I.

r(O

[

I

Mundus magnus & parvus nobis Crucis

n

"

Dominiee memoriam ingerunt, & quodamo-

i

do inculcant.

tb

ï/ir-

[

oMaibimundas erteifixus eft , G9 egomundo. G&!. 6.14.

«

m

1

Aii&us Paulus illuminatiffimus Gentium Do&or in nulla

aliare eloriari voluit, quàm in Cruce Domnmini ; nonin

fapientia fua hurana, quá füper alios excellebat: Pro- ii

T

e

ficiebam in $udaifimo fupra multos coataneos meos &*c, Non in

I, L?.-'

b

TR

honoribus, quia Lyftris, ubi claudum ex utero matris

u

volebant co

* fid verbo fanabat, ipfum Iconii ut DEum crificiis

paur.

lere: Dii fimiles fatti bomimbus , defcenderunt ad nos.

Non in 4

&. 14. 1G,

*l

divitiis bujus fieculi, quibus facile,

uthomo nobilis & civis Romanus,

abundare poterat, quas tamen arlir

Y4Ítis &

l d

(ft ut flercora & c, Sed unice glo- P.».ilipp.x 3.8

vt

riari voluitin cruceDomini ; quia fcieb

atperillam feeffer

edemptum,

Chti

& in libertatem filiorum D

EL aflertum; unde ad Ga

latas fcripfit, &

auream hanc fententiam pofteritati humans reli

gloriari , nifi in Cruce. Domini noflri 3Efu Chrifli, per

quem mili mundus cruci-

quit: AMihi autem abfit g 6 14.

nxdi

jnyn

fixuseff, & ego mundo. ; Subintrat hlc S, Auguftinus:

Poterat , inquit, 5 A.

1ig. Se m,

1]

4dpoflolus gloriari in fapientia Cbrifli ,

C verum diceret; poterat in majeflate , z0. de Ve ,

i

poterat in poteflate , C verum diceret :

Sed dixit in cruce,

Ubi mundi Philofo- Apoft.

phus erubuit , ibi Apeflolus tbe[aurum reperit ,

ON

ut qui gloriatur , in Domino glo-

Qintber Unus pro omnibus,

rietur s

2

- Confideratio 1.

ubi bunilitas , ibi majeftas x ubi infirmi-

vietur: Quo Domino ? Chriffo Cracifixo:

tas, dbl poteflas s ubimovs , ibi vita: . Sivis ad illam vetire ,

noli ifla contemnert,

moli erubefcere s. ideu i. fronte, tanquam in [ede pudoris finum erucis accepifli,

2. Solet autem Mundus magnus & parvus nobis quotidie Domi-

Conífideremus fingu-

nice Crucisingerere, & refricare memoriam.

la: Crucem in terrajacentem contemplare, que fine mora, velut lin-

9*

ua Magnetica füuum P

olum, fic Crux jacens quatuor mundi plagas,

S.Aug Semm

'hoc eft, À fiam,Africam, Americam & Europam tibi oftendet: Crux jacens,

181 de Tes p.

Pfil. 65. 7.

ait S, Auguftinus, quatuor mund: pattes appetit , quia Chrifl us per paffiouem emnes

geutes ad je tr-bits unde & David: Oculi ejus fuper gentes refpitiunt,

Erigamus modó jacentern Crucem in altum , in qua pars fupre-

ma caluin, ima inferstm refpicit, dub veró Crucis cornua, feu longum &

latum Orientem & Occidentem fpe&tent; Pars, inquam, füprema coe-

lumrefpicit, quia Chriftus per Crucem fuam ruinam Angelorum re-

aravit, & coclum Empyreum innumeris San&is & ÉleGtis replevit,

Píal. 169. 8. ä

t hoc eft, ad quod alludit Vates regius : Jmplebir ruinas &c. Pars Crucis

inferior limbum & purgatorium fpettat, quas inferiores terro partes

Chriftus per crucem & paffionem fuam ad fe attraxit , & in altum

Ephef, 4. 8- captivam duxit captivitatem. l.ongum & latum, féu lignum transverfum

in cruce erecta Orientem & Occidentem intuetur, quas orbis plagas

[v

ientiffimus Redemptor pari modo per crucem füam ab interitu r

$. Gregor,

Nyfl. orat. 1.

demit, & Judxos cum Gentilibus inunam coadunavit Ecclefiam, &

de Refurrect,

ideó S. Grégorius Nyffenus S. Crucem appellat Univerfitatis vinculum.

féu hominem placet confiderare, dicit

3. Si Mundum parvum,

Genr27. de eo Scripturà: Creavit DEUS boumnem ad imaginem & [amilitudinem faam i

Et quomodo, dices, ad imaginem & DElfimilitudinem? Refpondet

S, Athansf.l, S. Athanafius: Homo, inquit, ad formam erucis figuratam babet imaginem ,

1. ana. con- át q!li

1

1

fit ad imagitem Crucifisi, Extende brachla, & Geucifixum reprg-

templ,in gen. (o5t4

D

Di8.

Confidera Solem aftrorum principem, cruce

m tibi repreefentaty

dur in latiffimo cocli firmamento radiós füos in altum & profundum,

inlongum & latum effündit ; fed hoc eft, crucem & quidem quàm

inaximam formare. Sta hic, le&tor prudens, oculos tuosleva nunc

àd Orientem, mo& in Occidentem, exindead Meridiem, & tandem

Aïpïiohf

ad Septemtrionem, ecce crucem formafti.

Conítantinus Magnus

Ciacon, dé

figuis $, C

imperator Romanorum , cüm adhuc effet gentilis,. & nunc contra

Maxentium tyratnum moveret exercitumn, in ipfis radiis folaribus

cs.

manifefté SS; Crücis (igum confpicatus eft, lepttque füb foleà meridie

w'.n-

paululum defletente, hanc confignatam in

ftriptionem: 4n Im ffgno

ul

£64,

hn

Crux in mundo magno d p&rvo;

3

tl«

-Quid dico deLuna? 'An nonpariter Crucis figuram repreefentat,

t

- dum cornuafua per modum Crucis expandit? Ita anno rf 67. die 28.1dem apud

l

Januar. horá 4. no&isobfervatum fuit, quód Crux fplendidiffima fü. me £ :àj

Qf

pra lunam cavamapparuerit, qu&adauroram usque perdurans radios

Hzc alma Crux fuüpra eavam

Itj

fuos longé latéque in orbe diffudit,

itlt

lunam (qualem Turce pro füo Infigni tenent) miré tunc refulgens

hp

4

felix nuntia fuit illiusinfignis vi&orix, quam Chriftiani foedere junQti

AU

fub $. Pio V. P. M. & Joanne Árchiduce Auftriaco ad finum Corin-

0if

thiacum ;ropé Actiatum Promontorium de claffe Turcicareportarunt.

. À íole & luna ad fteilas tranfeamus : |.Sufpice celum, C numera Geu, i5. $,

hr

ffellas, fi potes, G videbis, quod omnia hzc cocli fiderain immenfo illo

T

& ceruleo campo difcurrentia ne quidem micare velint, ni(i pariter

10*

radiis füis exprimant crucem. Refert Mancinus S. J. quód verfüs Po- Mancin, 1. sj

mn

lum Antar&icum Crux quedam ex ftellis fplendidi(Iimis compofita à àid , p. 2,

tvit

navigantibus foleat obfervari, que navibus in vaftiíffimo zquore er-

j

rantibus fecuram ad portum monftrat viam.

Unde quamprimüm

ia

naute in linea zequinoctiali ad confpectum hujus ftelliferz Crucis per-

4ltih

veniunt, illam tanquam fidiffimam viarum ducem magno animi cum

m

jubilo' falutant,

x

De S. foanne

Silentiario olim Ecclefix Colonienfis Epifcopo re-

)KagaS

W

fertBaronius, qgödilli ftella quzeedam, quz crucis Eguram praefetulit, ga-on , ad

n

diu in obfcuro itinere prxluxerig, eique viam fecuriffimam usque ad ancum . Chii-

i

S.Sabam monftraverit, qui ex eadem ftellifera cruce hanc vocem au- fti 491,

)

(ict

divit: $ivis effe (alvus, fequere banc lucem, — .O anima Chriftiana! fequere

l fwmi

& tu hanc tutiffimam crucis ftellam, cun&is aftrislongé fplendidio-

o

rem, quz haud dubie tibi re&tiffimam ad coclum viam ex hoc turbi-

do & periclitanti mundi pelago monftrabit, non enim à falutis tra-

4gintllh

quitur: Crux, in-

rj

mite aberrare poteft, qui crucem tanquam ducem fe

quit Hefychius, lumen Chrifliefl , quod orbem illuminavit, Con(equenter & Hefych. in

«ateua,

^Jentl

teilluminabit, (i majorem impofterüm ad eam habebis venerationem.

$. lranfeo ad quatuor Elementa, inter qu& principatum fibi

]ndllmr

T

vendicat ignis: Pondera mibi pondus ignis, an non ob füam levitatem Eíd. 4. $;

femper movetur fürfum, & ex parte per fücceflionem novi ignis prio-

d

,

rem propellentis in transverfüm? Sed furfüm & in transveríum mo-

b(mus

veri facit & exhiber crucem; accedit, quódlignaardere vix foleant,

«

nii per modum crucis difponantur.

A&r nobis exhibet crucem ; confidera quatuor ventos ,. qui per-

af

TU

enot

flant orbem: Eurusab Oriente, Zephyrus ab Occidente, Auíter à

meridie, Aquilo a Septemtrione infurgit.

Sic vidit quondam Eze-

um

chiel

2

Qll

4

Conjideratio I.

chielrefurrectionem generalem hominum per iftos quatuor ventos in

Ezech. 37. 9 unum conflantes , efie futuram: Hac dicit Domimus DEUS: à quatuor

/ ventis veni [piritus, & infuffla fuper interfectos ifles, & revivifcant, Nota híc

'prudens Le&tor, quatuor ifti venti inunum centrumà quatuor orbis

'partibus conflantes, quid aliud faciunt quàmlatiffimam crucem? Cui

Mattl.24.5o. Veritati affentitipfe DEI, hominísqueFilius, qui congregabit eleilos Aqua-

ttor ventis à [ammo celorum usque 4d terinisos eorum.

Levaulteriüs oculostuos, & perpende omnía volatilia fecundüm

genus firum, an non alis füis expanfis, dum per a&rem volant, cru-

$. Hiero», in cem formant & exprimunt? Ita $. Hieronymus: 4ves, inquit, quando

c, i, Maic.. yolant ad atbera, formam erucis

venire in coelum? Abfit.

affumuut. Et tu anime rgi, finecruce vis

6. Ad elementum aqus deftendamus : Dixit verà DEUS: Congre-

€er, 1. 9.

genter aqu& , qua [ub celo funt , in locum unum , & appareat arida, c fattum

eff ita, icc congregatio, feu collediio aquarum ex quatuor mundi pla-

gisad unum centrum & maris abyflum cocuntium, an non formavit

Ge» 2.10, Crucem? Sic & fluvius ille, qui egrediebarur de locó voluptatis ad irrigan-

dum paradium, qui inde dividitur in quatuor capita, quid aliud expretfit,

quàmcrucem? Attende infüper in hocelemento aqux omnes pifces,

nunquid natando, & pinnulas fuas exténdendo formam crucis reprz-

fentant ? Ímó lupus pifcis non crucem folüm, fed & cetera paffionis

Dominicz iiftrumenta in capite tenet. Quid dico de navibus im--

S, Ambwf, rmenfum cquor fülcantibus? Audi S. Ambrofium: Crax, inquit, sf

Serm, 56.

innavi; Ubi? Refp.in omnibus lignis in transverfüm compactis, ac

prafertim ín malo, qua tanquam crux in medio navis erecta inter

cxteras machinas acftru&uras mirandum in modum eminere affolet,

quá defirudtà & ventoium furiis diffipatá, navis certo naufra

gio eft

expofits, hinclemma: 444f fine malo; Sic male fine cruce.

. Deniquead clementuminfimum, quod terra eft, accedimus:

& Jufüin. M. Térra, ait S. Juftinus, frne cr«cis ve[ligio nen aratur, Infpice arbores omnes,

Apologetco an non expanfis brachiis füis &guram crucis profeferunt? Imó & fru-

2,

&us earum cruce carere non volunt ; apeticorticem nucis, & in me-

dio illius fübtile lignum invenies, quatuor nucleos per medium in

€an 6.19-. modum crucisdividens: Dej;cendam in bortum nucum ,

dicebat quondam

onfüs; per quem hortum nucum S. Auguítinus amariffimezm Chri-

ancf'm. to, gï

i paffionem & li

num crucis intelligit. Refert Quaresmius, quód

63 fcá. t.

nobilis quidam miles in Belgio oriundus, ubi loca facra in Paleftina

vifitavit, ad fepulchrum Chrifti nucem

invenerit, quam in patriam

fuamrediens in horto füo implantavit,

€x qua perfectiffima crux &

in

as

Crua in mndo mapno & parvo.

$

totin

in ea imago CrucifixiSalvatorisnoftri excrevit, qu& effigies etiam-

LL

num in monafterio (àn&tz Marie Magdalenz ad oppidum Traje&ten-

*

fa hic

f& füpra ripam Mofie in Dioecefi Leodienfi pie affervatur & honoratur.

tolbi

Bofius dé

Q

Bofius recenfet de vite, quód in

ifpania in valle Soletana in

ruce- tri-

monafterio S. Benedicti in hodiernum usque diem prodigiofà quedam

(

umph,

Crucifixi imago affervetur, que ex radice cujusdam vitis mirabiliter

yndin

excrevit, & nunc quàmplurimis beneficiis ac prodigiis corufcat. En

quàm bene Chriftus feiplum viti comparaverit: Ero fum vitis vera,

Joza. 15, ;

T

Scinde pyra & poma, & in medioillorum reperies crucem.

O-

qui

Ra

mum Paradifiacum non crucem tantüm fed etiam Crucifixi imaginem

in medió exhibet; Granadilla crucem & cztera paffionis Dominicz

inftrumenta clariffimé & ad oculum monftrat;

alum Punicum feu

C

» fl

Granatum meris crucibus internis eft refertum; tale Chriftus Domi-

LEA

1

