à me calix ifte, Ergo calix ifte pertranfiit? Minimé gen-

i

tium. Et qui

d fequitur? lrerum fecundo abiit , Ó* ovavit , dicens: Patev mi,

Iterum 4«

f mon poteft bit calix traufire ,. mift bibam illum, . fiat voluntas tua.

Obtinuitne ?

Minimé:

büt, C oravi tertió esndem. fermonem . dicens.

niüi utfieret voluntas DEI, hanc pluris quim omnia creata fimul

*

æüimavit.

4

Tun

6. Recordor hic illiu

s diei, quo càm ,üef:i]þm filii Dei ut *d]]i]ieient

lob' I, 60

coram Domiuo , aduit inter €os etiem Satan, cui petenti mox conceffit

DEUS, ut fobum cruciaret, fed non occideret.

À

DEUS bone! à

DEO diabolus inter

filios Dei comparens impetrat contra Job ami-

eum Dei id quod petit;. Et Filius Dei à D EO Patre non impetrat id

.

ls

t? Quid ergo defpondes animum, fi aliquid à DEO

" quod pro fe peti

Plo&us in

fzpiüs flagirafti, &

non impetra(ti? Imitare S. Gertrudem V irginem,

monili fpirit, quz fuze voluntati nibil conceffit, íed omnia in voluntatem Dei &

t

cap. 1

Chrifti in monte Oliveti agonizantistransmifit ; cui apparuit aliquan-

do mitiflimus Salvator Chriftus, unáà manu fanitatem, alterá »gri-

tudinem offerens, dedítque ei pleniffimam optionem , quidnam

eelat

a

vellet eligere? qua neutrum elegit , fed plicatis in crucem manibus,

Con

& in genua procumbens: Omi Dowine, inquicbat, volo, ut non meam

uth

fed tuam attendas voluntatem s. eg

o ad utrumque parata fum, fuum

eft d fponere ,

ht

i

E

p

vlu

2

(

i

,

Q

trit

U a

y

M

peta

$ s

D^1 l

hitío

Wm

ii D

fital

fl

n

C;ON- |

am. (

u* oX

0)g

i,

I163

4

hn f i

f

$

$

$38

[ii vt

contiem

CONSIDERATIO XLIII.

wi, f

Mi gt

a« Dit t

Crucifigendi olim priüs ante mortem

4 mne

crucis acerbe flagellabantur, quod & Chrifto

? Mune

crexi ml

Redemptor:i noftro accidit.

TT

Tune ergo 4ppr6behalz't Pilatus fäf/mz, 69, f'agellaruit.

ox Conodt

.o$o. 19. 1.

AS boreà

m z

I..

impetti

Eremias Propheta innocentiffimus , priusquam occideretur , pro

quida Dl

VE

veritate prius acerbe flageilatus eft:. Irati principes contra Jeremiam , Hier. 57.14.

] Vi,rginämg

A

H

cafum euim miferunt in carcerem,

Antequam innocentiffimus Salva-

item D

tor tuus ad mortem crucis damnaretur, ex mandato Pilati ini-

ycaliquae

quiffimi Romani Judicis ad columnam vin&us atrociffimé fla-

|reri ag

ellatus eft: Tünc ergo apprebendit Pilatus TE(um, & flagellavit; Cüm enim

: qum

[o. tg. t.

adverteret judexille intereffatus non poffe placari Judzorum furorem,

N mmbm

conftituit infigni aliquà poenáà animadvertere in dulciffimum JEfum,

,utnonW:

ut hác contenti mortem crucis non ampliüs urgerent.

NÀ

Attende anime mi, quanto horrore DEUS tuus fit perculfus, cüm

latà jam à Pilato flagellationis fententià, vidit confertam plebem ab

aula judiciaria, ütfit, ad locum füpplicii concurrere. Interim tauri

pin

ululabant lupi ad agnum difcerpendum.

gues jam obfíidebant eum; rugiebant catuli )conum ad predam;

2

-^

uxres, cur Chrifti flagellatio ita preter morem cruenta fu-

erit? Si Pilatum roges? ideó dicet, ut eà ratione ]udzorum animos

ad commiíerationem excitaret: Si Patrem &ternum, cur eam ipfe

permiferit? ideó dicet: Propter fcelus popali mei percuffi eum. — Si Filium

Dei interrogo, quaretam diré flagellari voluerit? Refpondebit: Pro- r,

ch. 18 g.

batio diletions exhibitio eff operis, Diligebat Jonathas David quafi ani-

mam füam, & quid fecit? Expoliavit fe rumicá , qud erat indutus, C dedit

eam David , & ve'iqua veflimenta fua usque ad eladium, & arcum fuum, €*. us-

que ad ba'teuin, Diligebat animam tuam JESUS, veré dulcis Jonathas,

agellaione, dum noftri gratià

quem amorem præcipu& patefecit in f

2

vefti-

CO

164

Confideratio XLIIL.

veftibus denudari voluit , & arma rcliquit, quianon reflitit hoftibus

Í

mira

füis potentiàfuà, fed permifit fe usque ad fanguinis per totum corpus

profufam diftillationem cedi, ut ejus fanguine fpiritualibus morbis

lo cx

Qs,

S. Aug. fervfánaremur: Audi S. Auguftinum:" zinofce bomo quantum valeas, &* quan-

t4. deTevP'tum debeas, & dum tantum rede

attoc

candi pudorem indicito.

wptionis tu& dignitatem per[picis , ip[( tibi pec-

impe

3. Placeat immenfüm hunc & Patris & Filii amorem egregi ali-

ii

én

Je. 3. 16.

quá $. Auguflini fimilitudine explanare; hic Sanctus Pater ubi illum

facri Evangelii textum: .Sie Deus dilexit. mundum, ut. Filium fuum upigeni-

[

tum daret , emphatice explicare voluit, dixit: Hoc sic, inquit, tantum-

qi

dem efle, ac fi maximi cujusdam Principis fervus magnis febribus

(

vfluaret, nullámque aliudad ejus fanitatem remedium füpereffet, nifi

Capti

balneum ex fànguine Filii Principis, Pater tunc (fervi falutem con-

forer

!

nl

x

ilens) Filium totiusregni unicum hxrédem traderet, venas incideret,

fortis

fanguinem univerfumeliceret, vitàque privaret. Talisfuit erga nos

Tülnon

zterni Patrisdilectio, quà ut fervos priítinà libertate ac fànitate do-

s ,

N

h

,(

naret, unigenitum Filium füum tradidit, ut flagellis totus à capitead

pedes usque czderetur, & fànguine totusafpergerctur, dé mox totus

fmarm

D0do

fundendus fpinarum; & clavorum aculeis, incifis venis, quo peccato-

rum fordes abflergerentur, & vulnera fanarentur. . Quod expendens

m i

S. Gregorius ineritó exclamat: O ira charitatis dilellio, ut fervum redi-

Omni

meres, Filium tradidifli, Bagellandum, inquam, & crucifi

o

gendum. Hinc

Q

Mati, 26, i5.

- Aenti

Salvatoripfe hzc de fe aliq

uoties prenuntiavit: Tm.a'ent eum Gentibqs ad

:

illudendum , & flagellandum , €& cvucifigendum,

tüam

jinus nöüer ceíus

4. Quot autem, qualibüsque flagellis Don

Qu

fuerit

, refert S. Vincentius ferm. de Paflione: Primo, inquit, Domi-

Qt: (

nus noftcr flagellatus eft fpinis & vepribus acutiffimis; Secundó fla-

fnt:

gellis aculeatis: "Tertió catenis hamatis. Unde S. Chryfoftomus fu-

N

Mfa, $3. 5.

per ia verba Ifiie: Difoplina pacis noffra [uper e«m ,. dicit, quód ifta

gl

difciplina fuerit triplex, dura, quia virgis, & fpinis: durior,

quia Qagek

fll! [

lisnodatis: duriffima, quia catenis ferreis.

Hanc acerbitatem flagellationis ,

& vulnerum ex ea profundita—

(etp

tem clariffimé pranuntiavit Propheta

Regius, dumin Reparatoris no-

]tale

flri perfona dixit:

Supra dor[um meum [abricayerunt. peccatores , prolosgave

Pereu

Tünt iniquiratem [uam, — Et cur, dices, hic facer vatesacerbiflimam Chri-

Jtüs

!H. 118 3.

fti lagellationert füb

. fa&um etfe:

fabrice metaphora expreffit ? g. Hoc appofité

h,

Ut enim in fabrica conftruenda lapis füper lapidem, ce-

Mpr

£nenta für

per cementa componuntur: Ita in Chrifti flagellatione plaga

iline

fuper pla

gam,

vulnus füper vulnus, livor füpra livorem infligebatur ;

:

Ctjen

uade 1dein Va

t

€5: füper dolorem vulnerum meorum addiderunt.

mman

j. Qua-

&

De flagellatione Chrifl; trftcijïgmäi.

165

tithoftby

maria caufà fuit diabolus

f. Quare infüper Chriftus tam crudeliter flagellatus fuerit,

4

pri-

)tumcorpüs

: d

ui

jam ab

initio, & in ipfo Empyreo coe-

us nylis

lo capitaliffimus Chrifti hoftis fuit, fei

unde & tem

iper ipfum in hac vita perfecu-

, Cqu.

tus,

ore mortis illius appropinquante, procuravit, ut

, Wtl

atrociflimé flagel

h

aretur,

ut per hanc flagellationem mortem crucis

impediret: Q paranda efet crux, ait S.Ignatius, tumultuabatur, & . Ignat, M,

n

immifit. penitentiam proditori , & fufpendium docuit, — Terrebat & mulierculam P. 8. ad

terubiin

( uxorem Pilati, - turbans eandem in fomnis, €r.ut erucificendo ceffarent , Sa-" ilipp.

h fuusg

tanas moliebator, qui prihs omnem: lapidem moverat , ut eadem erux pararetur ,

Vi ttnt-

quia [estiebat fuam perniciem &rc,

6. Recordor hic illius Samfonis fortiffimi

i fdrii

Nazareorum captivi, Judic, 16 29.

pedis

captíique oculis Philiftzis in fano ludentis; Etn

e ulteriüs inimicis füis

lotem at

foret ludibrio, columnis duabus, ad quas ut

ráque manu adhzferat,

as inott

fortiter conc

uffis, petiit animz füz, ut moreretur; dummodó per hanc

uit egin

ruinam hoflibus nocere poffet , eós

at

ens, quam ante vivens interemit.

queopprimere, & fic pltïres- mori-

isàagtt

Non fic nofter Nazareu&. Chriftus captivus, & ad columnam

Jemox t

marmoream nunc alli

gatus, licet virgis viridibus ac fpinofis, dein loris

nodofis filo ferreo int

jo pacctt

extis, denique catenis à fex carnificibusatrociffi-

mé flae

o]

eliaretur, non tamen inimicis fuis m

egpendts

alé precatus eft, fed pro

k i ;',

omnium fàlute oravit,

ac patienciffimé iftas poenas füftinuit. Ecce

dum, 0

quantum íint malum

peccata tua, qu& remedium habent adeó vio-

9 te fic affli

a Gutdi!

lentum. Chriftus pr

git carnem fuam innocentem, & cu

tuam tam molliter tractas nocen

tem? Eat nunc quis, & interroget:

j ncg.ïï (f?

Quare, Ó ]Efa!

rubrutm eff indumentum, ffcut calcantium in torculari?. Et di-16a,

f

^

63. 2

cet: O homo!. en a.fp(zr

i

"

us fàn

;quit;

guis peccatorum tuorum füper vefti-

Secuni

menta mea ,. & omnia indüumenta mea fceleribus tuis contaminavit.-

Unde recté exclamat Rupertus Abbas:

,v;b(tom'täj

gelis & bominibus, urà

dpeclaculum grende muzdo, An-

öäï"j

fervis pescati Princeps libertatis fervilibus modis, flagellís-

u q

lp

que caderetur,

» quB

»

7. Ut Chriftus dile&os difci

pulos füos ad perfe&tiorem aníma-

j

ret patientiam, illis prédixit: ,5

qui

p

peveufferit in dexteram maxillam tuam, Matth. $, 39.

1rale illi & alteram.

Donine JESU!

quare tu ipfe de unius maxillz

m

tlf

percuffione conqueftus es,

It P L

) 'A[ j

& non exemplo tuo confirmafti, quod

/

priüs verbo docueras: Quid

'? tadis? En locutus eft Dominus ad ala-

ifimm R

pam, qui ad flagellà & fpi

nas,:àd clavos & crucem feém

B

per filuic?

&. Egregie S. Auguftinus: Cüm Chriftus, in

quit, ad columnarm effet s. Auguft.1, v,

gt

alligatus, totüsque expofitus,

o^

i

nonerat opus, ut alteram maxillam pér- dcferm.Dom.

cutienti obverteret , càm jamtotum corpus, & fe ipfüm tradidiffet, &inmontee

ii

jn manu judicis effet paratus opprobriis quibuslibet faturari ; unde per

d

u

3

alamm

illä

146

Coufidératio XLIV.

( genas meas vellentibus, faciem

Ya. $6, 6.

lüiam dixit: Corpus meum dedi

perm:iem:'bus,

-

d

364m non averti ab increpantibus ,

& confpsentibus inme,. Attende hzec verba

in t

& invenies, non alteram tantümm

axiillam percutienti præbuiife, fcd—

fame

utramque, imó fe totum.

g

$. S. Paulus excepit co

ntra fententiam injuftam, & äppeilavit ad

efet

Aor. 22. 35 Caxe(arem : Cion a[hinxiffent ea

tnloris ,

dicit aflanti Centurioni Paulus: sibomi-

licet vobis flagellare? Non excepit Chriftus

lgne

nem Romanum, Ó indesnatum

dam

contra fententiam injuftiffi

mam ,

licet tanquam Dei Filius hoc privi-

$,J

getendere,

fed generofo animo dixit: Qtuouiam infla-

drita

Phl 37.19. legiumpotuiffet pr

di pro coro

nide hujus confiderationis $. Augufti-

S, Aug ferm- ocll; pararus fam. Àu

ferec

&e Patl,

num, qui refert, q

aód in ifta diriffimaflagellatione Filii Dei unus mi-

male

]itum dt

ritate Fupþïiciorum:li&orumm

otus, accurrerit, &inclamave-

Etubi hzc dixit, vincula, qui-

h gn;

ritz Nunquid interficieris eum nonjudicatum *

titn Á

:bus adcolumnam ftringebatur, przefccuit 5

ad quod pientiffimus JEfus

u

rolapfus interram,

in proprio fà

nguin

evolutatu

s eft, imó & pedibus

e€votL

itiimus Juftus Orgelitanus incaput t.

nsydiv

impiorum proculcatus ; ita d

Canticorum füpra illa verba:

Betrus Cypri. diledus, fic inquit: Cbri-

lfaaczf

duin botri.conculcaverunt ,

& fub pedibus prefferum:,

O anime mi ,

hn o

fium in mo

flagellatum cogitas, noli impofterüm cor-

dum JEfum pro te fic

ltht à

pus tuum t

am moliiær &deli;a;ä traö?:are.'

DRYT

X

D

TWad

Quo

fs

CONSIDERATIO XLIV.

it il

Confideratur Crucifixus JESUS, quare

TYits

cum corona fpinea in cruce vivere, & cum ea

W

Qm

naori volueric?

hti

CI5?

Pleclentes coronam de

T?

fPi"if ? ïmquucïrunt capiti ejus,

faytt

fo, 12. .

fina

l.

1) d](

füci

EUS & univerforum Dominus, ubi populum

, Enigniffimus D

Tl

füum de tyrannide & graviffimo Pha

raonis jugo liberare vo-

( (

luit, non dedignatus eft Moyfi fervo fuo in fpinofo

& ardenté

T

£xod. 3. 7.

ei-.—-

rubo apparere, ad quem dixit: ,Vidi afflictionem populi m

defcen-

LLNET

De jþihm corona Crucifixi.

167

J

deftendi, ut liberem ewm, O grande prodigium D EUS inter fpinas, &

in cruce inter duoslatrones! Sed adverte: 'Tunc DEUS in veteri ce-

xule, f

ftamento nec à flamma, necàfpinis paffus eft, quia patinon poterats

igitur naturam hümanam affumpfit, ut oftenderet quantüm fibi cordt

lia

ais -

effet noftra à fervitute demonis liberatio; unde füccenfus charitatis

igne nonfolüm Inprztorio Pilati & in foro, fed etiam in cruce horri-

yit Cs

s hocprr

dam fpinis coronam conftanter usque ad mortem geftare voluit; ita

Zugmaill iï;ï'l'

S. Birgitta: Coronam de fpinis, quam depofuevant de capite ejus , eum crucifi-

geretur , iterum adaptarunt capiti fuo fAcratifimo &rc. .. Yta & 'Tertullianus &

Lib, 7 e1$.

$, hg

feré omnes alii, cum qua fpinea corona & vivere & mori voluit, ut

Deluniste

maledi&tum Adami folveret: Adaledidla terra in operetuo ,. fpinas & tribt- eg. NUA

ia

jncul t*

los germinabit tibj, Audi S. Cyrillum Hierofolymitanum: eepit fenten- s, Cyrill, Ca-

tiam Adam; maledilla terra in operibustuis , [pinas & tribulos adferet tibi, — Pro- vech. 13.

fimis f

pterea SEfus ucc

jgpeai

.

epit. [pinas, ut folvst banc ma!ediäionevn, O abyffum amo-

j

ris divini!

sinaqut

Abraharh Patriarcha loco

uit: b

2. Hicadimpletum fuitillud, quando

Ifaac filii füi vi&timam fpinis coronatam DEO obtulit: Elevavit /4bra- Geo, 22, 13.

) wimtmh

riüm Q

bam oculos fuos , vidítque poff tergum arietem Inter vepres barentem, quem affu-

mens obiulit bolocauflttm pro filio, Supra quod S. Athanafius : 44ries iffe, qui $. Athanaf,

in Sabec barebat ad plantam, figurabar Chriftum pro nobis in cruce immolatum, & $. Hieron,

Et S. Hieronymus:' Jfaae manu AAngeli fuit bberatus, fed aries inter vepres fuit *

u

malatus: : Sic bumahitas Chrifli inter. vepres peccatorum noffrovum eff paffa s in

quo facrificio Abraham non obfcure previdit ex figurante figuratum ;

Simon, de

fta Simon Caffianus : Znter fpinas barentem cornubus arietem v

:

idit Abrq/mm,

Caff. l. 15.

U

in qua viftone Chriflum anigmaticà fpinis coronatum a[pexit.

d

3. Quód Jonas typus fucrit Chrifti patientis & crucifixi, ipfa ve-

qllä

ritas

declaravit, cüm enim gens Hebreorum fignum ab eo peteret,

um &

non aliud refpondit: Signum non dabitur ei, uifi fignum dona Propheta, qui, Matth-12. 39,

cüm in ventre pifcisin mari Mediterraneo nataret, clamavit de tribu-

latione fua ad Dominum: Pelagus operuit caput meum. — Jonas, quid di- Jonz 2, 6, -

cis? nunquid totus, & totocorpore eras in mari, imó &in abyflo ma-

Mþm *f'*g

ris? quarc ergo folumodó de capite tuo conqueftus es:. Pelagus operuit

caput menm ^ X. Verfio Tygurina: Caretum implicitum eft capiti meo , cujus

fpinz, ait Manfius, tantum pun&uris füis afferunt dolorem, ut meri-

tó dicipoffit: Adagzaefl velut mare contritio tua. Ecce fpinea corona erat V hre». 2 I3.

crucifixo JESU. quafi pelagus dolorum; unde S. Vincentius Ferre-

rius: Quis fatis cogitare potefl , quauus dolor venevandum illud capst tot atu-

S. Vincent,

yip

Ferr, de ferm,

] IIWI

n

leis confixum affecertt ! um nos vel ad unius [pina puntturam intolerabili dolo-

Parafc,

j

16 yexenur ?

) r

J

Mml[ [

lj

(

Daniel

*

168 —

Confideratio XLIV.

proller

f& explic, 3.

"Daniel

MalloniusinfacraSindone , tanquam teftis ocularis , duas

Sindonis €,

inta fanguinis guttas fatis magnas enumeravit, quas à

wj

fupra feptuag

&as adhuc hodie Turini in Sabaudia aperta con-

Ornnes

135 no Ie

fbinea coron

a extra

firat. Transfixerunt quidem ferrei clavi manus & pe-

Qum o

je&ura demon

r

fum dilacerarunt & cruentarunt flagra, genas inflicte

Tamt

des JESU , do

ivinam faciem , corpus conftrinxerunt funes & catenz;

eor

alapg,

fputa d

ferta, & adin(tar pilei bis facrofin&to

usc

fed coron

a acutiffimis fpinis re

ofita fümmum fupra ceteros dolores

amantiffimo Salvatori

quii

capiti im

Iniquitates veftva

[^

$2l,57.5.

noftro a

didit dolorem , ubi reverà dicere poterat:

fupergreffa funt:

caput meum,

€* [icut onus grave grava

t& funt (uper me.

'

fiti]

R

.

ulationes ad DEUM

vitis

. Davi

d inter tot períecutiones ac trib

In

[

$6l 117. 12.

(ufpirabat: Cireumdederunt me ficut apes .

* exav[erunt fieut ignis in [pinis,

$v

ft, ubi in paffione & in cruce

(ute,

Chrifto Davidis filio hoc completum e

*

D

.

amen in eum in-

copiofüm ac mordaciffimu

m inimicorum apum €x

boliadi

idorem & fragorem edens, caput

lude f&

volavit, quod velutignis in

fpinis ftr

illius acutiffimis & venenatis aculeis

fuis perforavit, &;aculeos fuos

gim t

quz dolorofiflima Mater ejus,

A va

infixos in divino illius capite reliquit,

non fine vulpcri-

cüm deligno crucis depone

retur d

ulciffimus Filius,

tibrm

Y

» collegit,

& fic in vericateillud impletum

,

bus & cruentatione manuur

Mallon; ci 12,

eft: Sangnis fanguinem tetitit. Re

gia Virgo,

fübintrat hic Mallonius, do-

lr Umh

&, 2I.

Filhum

decruce depofitum ulnis ex-

may; r

loribus plena,

.

lacrymis profuía ,

fpineam coro-

cepit, fpi

nofümque Filii

caput füo finu comple&ens,

r

ropriis manibus revulfit, ut pun

&Gionibus B. V.

tofist

nam 6 Filii capite p

manus|lacerarentur.

O Chriftiane! quisncn moveatur ad lacrym?s,

( td [

em contemplatur, regium fed fpinoffimum

thamm

fi talem ac tantam Matr

hentem? Interea tu coronari vis rofis,

diadema & capite Filii füui extra

PON[ [

& cuas fectari voluptates ac

delicias corpori

s? Audésne te dicere Chri-

hatj

N

flianum & membrum

füb hoc fpinofo capite?

.

Cl)hïïw

. Ecte Rex vefter, proclamavit q

uóondam Pilatusju

dex Romanus

r

!O. 390 H 4'

ad populum Hebrzorum tunc ad per

dendum JESUM in pratorio,

quod

& in platea Hierofolymz congregatum:

Ecce "Rex vefler , ubi in pro-

Qu

edimitum coropnà, totóque

brum affe&ati regni horrendá & fpineà r

faptit

corpore ob duriflimam flagellationem cruentatum,

eum in medium

Quam

roduxit:. Ecce Rex vefler.

il !

Clamo & ego hodie in die Parafceves

ad populum Chriftianum,

l:x[Ru

JESU R egis vefiri

roferens vobis falutis fignum, hoc eft, crucifixi

tsj

u&uofam effigiem: Ecce Rex veffer, non clarus imperio,

fed plenus

Won 1

opprobrio, non aureo fed fpineo diademate coronatum

: Ecce Hex vee

doiminantium :

Oi

fte

r! O qualis Rex: Aex Regum & Dominus

.

?

H

Agnofcite vel

CFUC

.Apog.xg.tG.

ex hoc miferabi

z.

lih

abitu Regem veftrum, & coram illo vos animitüs

( pro-

antþ.

De. fpi;&al corotia Critifixi.

169

buis, duy

profternite, falutaates illum vetbis Ecclefie: 4ve Rex nefter , tu folus

i, quei

nejiros es miferatus errsres G'c.. Iavito ad hoc luctuofiflimum fpe&aculum

a r

omnes Angelos & creaturas univerfas ad illum adorandum: Adoreüt

i &v

'eum omnes Angeli ejus: Omnis terra adoret te

2

& pfàllat cibi, pfal-

us t

mum dicat nominituo, quia dignus eft agnus , qui occifüs, ah occifus

r

eít pro veftra, omniümque falute: . Unu pro omnibus. Venites adore-

facrofanüq

museum; procidamus ante faciem ejus , & ploremus coram Domino,

o Salatut

quia ipfe eft Dominus Deusnofter. Ethic occifis?

i

6. Nota eít illa parabola, in qua arbores inter fefe convenientes

fibi Regem voluerunt conftituere. Recufàvit hanc di

gnitatem ficus,

i r

vitis & oliva, oblatàümqu

e fibi Regnum rhamnus lubens, volens ac-

^Cent

VEL.

j r [

Is

avit: Siverb me Regem vobis confiituitis, venite, Cf [ub umbra mea requi. dic g. vg,

&in a

efcte, — Coeterümin figura hec illis contingebant, fuitautem hzc para-

jn eum d

bola adimpleta, quando Rex Regum primó in prztorio Pilati , & ex-

Jes, t

inde f(&cundó in cruce fpinis coronatus eft; c

ui Faperimpofuerunt re-

mms N

gium titulum: — jEfus Nazarenus. Rex . judaort

7

4

"; quse corona fbinea

Nart

adeó validé facratiflimo capiti J

ESU impreffa fuit, ut usque ad ce-

fie vult

rebram & medietatem frontis penetraret: Tam velementer capat Filii mei

pupssit , dicebat B. Virgo ad S. Birgittam, ur ex fang

uine fluente repleren- Revel, s. Birg

"()niuäf i

tür oculi ejus, && obflruerentur aures, r barba tota decurrente fanguine deturpa-l. 4. c. 40.

m s t

retur ; nec ipfe 126 aflantem ad erucem videre potuit, Ite nunc im

pli & tepidi

m ?

Chriftiani ; ite, & cum fceleratis iítis in libro Sapientiz

annotatis, vos

M'ïw »

rofis coronate: Coronemus nos vofis ;

antequam marce[cant , nullum pratum fitSap. 2, g.

.

quod non pertra»feat luxuria noftra ;

Sed videbitis ali

a

quando infine, quod

fjinobi/^

rhamnus praWxit: $i autem non vultis, . egrediat

ur ignts de rbiono ,. C? de- judic,

voret cedios Libani

Subintrat hic Clemens Al

9. t$,

PU

exandrinus: Z7àmuz acerbior Clem,

Alex,

hac evit cafligatio , cm de vbamno egredietur ignis, ignis

dic v

, Puquam, ille, de qugg.*. z. Padag,

Chriflus: Ite in ignem aterbam.

UA

7. O dolorofiffime JESU! quod cor

tam durum , tamklapideum,

(

quod non fcindatur , fi dolores &angore

$ tuos p1á mente confiderat:

Lt

p

Quanmüm ad rembitum , ait S. Laurentius

; Ui

Juftinianus, mem hebuifli , ubi s. Laur,

Juft

Al

caput tuuim veclinares: imo corona fpinea fuit. pulvinar tuum. H

i,

lc fan&, fi un-deincead.die

t

quam aliàs, Verbum Dei cecidit. in fpinas ,

6 fnul exorta [pina fujfocaverugt "or, e.q, —

m

illed, Hic adimpletum eft illud

*

.

Suut lilium inter

fpinzi.. Per hoc lilium , * 8. 7-

,jp)m!

ait Rupertus Abbas, deíignacus eft Chriftus, -

quando toleravit tot & , ^"* 2« 2-

Chr

Xup, hic,

jl

t2ntasimp orum blasphemias, probra, alapas,

fiagella, coronam fpi-

M

neam, crucem &c. Et ficur lilium fpinis tr

ansi

o, l

p

xum füaviüs olet,

j

odorémque füumlatius diffundit, unde lemma: 7

ansfixum fuavius, Sic

n

u

Àn

jl

ii $

& Crucitixus Dominus fpinis coronatus odorem fi

um per univeríüm

terrarum orbem fbargit, (üb quo fp

Y5

inofo capite omnés fàncbw ac pise

f

animza

Gfim?er Unus pro oimnious,

z

170

Confideratio XLV.

At

Hic denique adimpletum eft illuftre iltud

|

retuC

animze fecuré quiefcunt.

Ezech, 30. 31 Ezechielis vaticinium : Quaffvi de eis virum , qui interponeret fepem pro terra,

fitreg

se diffiparem eam. — Ecce poft tot annorum tnillia apparuit ille vir pen-

3udw

dens in ligno in medio terrz, & portans coronam fpineam, hic, in-

fyond

hrbeutm

uam, interpofuit fepem, quà vallavit vineam, Ecclefiam füam, ne

DEus diffiparet eam, füb hoc ergo fpinofo capite & vivere volu-

v

inus, & moridefideramus, t detur nobi corpim &loria.

hoca

Chril

"—— ——

itade

Vartas;

aco

fenten

CONSIDERATIO XLV. -

dum:

Veritasà Chrifto femperdefenfa, & prze-

oluit

dicata, cum tandem ad necem crucis promovit,.

lotus

queox

ac condcmnavit.»

NIX p

Evoin boc natus [um , €9* ad boc veni in mundum, ut te-

alio? q

ia

Vetbur

Jimomum perbibeam xveritat. jïot ov

Quiat

I.

xf

Arles Rex, & centumac viginti feptem provirffiarum Domi-

Wi

hoct

nus fecit Magnatibus füis coenam magnam; & càm obdor-

miviffet , difputarunt tres juvenes corporis illius cuftodes fu-

m u

per hoc problema: Quidnam in orbe fortiffimum, num vi-

num, Rex, mulier, an veritas? Scripferunt omnes fuam fen-

t

£

tentiam , fcriptámque cervicali .Rggis- füppofüerunt. Rexubi evigila-

if

vit curiosé illorum perlegit opiniones, fübrifit, fpientes vocavit,

fententiarum rationesaudivit, inter quas folemni cum plaufü appro-

Chri

Esdiz 3.12.

LL2

bata eft fententia Zorobabel.is Judei: swper emnia vimeit veritas.

J/7,

Ita eft: Super omnia vincit veritas: Hzc Veritas Chriftus eft,

Jo:14. 16

qui de fe ipfo ait: Ego fum via ,. & veritas C& vita;. Ex licet nebula füb-

inde mané folem obfcurare foleat, eluctatur tamen & omnia illa aéris

W :

At

) (

impedimenta difrumpit, qus ipfüm obvelabant. An non Chriftus

D

fol juftitiz in vita ac preíertim in paffione obvelatus fuit denfis ad-

flts

!

verfàriorum nubibus? elu&avit tamen in die refurredionis: Super

e9mnia vincit veritas,

Tgrg

p VO'

75

,350:'/2

Á

7

ritas C

CLECITA

um Cruci af

&

H

zb

74

r

I"I

»

Y

2. VoluicPilatus Judex Romanus , cüm e

la

Synagoga prefenta-

ülüüre ii

il

i1ii

affeQaf-

TA

retur Chriftus, & conftanter accufaretur, quód Cazfari rebe

fetregnum Judzorum , Chriftumaudire in propria perfona: Tw es Rex

il

m n

udaorum? . cui fapientiffimus Magifter ac Servator nofter pro tunc re-

fpondit: Ego in boc n.tus fum, ad boc veni in mundum , ut z'e/?imanim'n per- Ja. 18. 37.

m ümm, n

vete Vil

bibeam veritati: Qmnis qui ell ex veritate , audit vortem meam. Ad quod inex-

pectatum refponfum Judex admiratus eft vehementer, precipue cüm,

fl

hocaudiret idioma: Ut teflimonium perbibeam veritati, Ceníebat Pilatus

Chriftum effe Philofophum , qui more Philofophico-fpecularetur, &

ita de veritatedifcurreret; unde totus attonitus interrogavit : Quid eft

Veriras? Ecce quàm ftulta interrogatio ; tanquam Judex füpremus in

hac caufa & tribunali; qui in hoc fanguinario judicio debebat ferre

LY

fentendam, ignorat prima principia: Quidfit veritas. Ubi notan-

dum: G boc dixiffet , iterum exivit ad

judaos, & quidenrïrfme mora, quia

&p,ræ-

noluit audire ulterius refponfum.

. Quzro hic, quà linguà Pilatus cum Chrifto locutus fit! i. Mal- Matfon. n

o

lonius: Romani in lhtino tantüm fermone apud exteras nationes lo- Explic. de, $.

quebantur; Cüm igitur tantó fieret à Romanis latina locutio, credi ?ad. « i.

vix poteft, quód Pilatus in aCtu judiciali , in quo protribunali (edebat,

alio, quàmlatino fermonefit locutus: Ergo Pilatus in lingua latina

ti, 4

apprime erat veríatus. Sed fifte hic parumper Judex Romane, adhuc

verbum habeo adte; tu interrogaíti Dominum meum JESUM:

Quid eff Veritas? Audi per anagramma refponfüm, quia Latinus es &

fznfum intelligis : e£ff Vir qui adeff.. O (i hoc Pilatus confideraffet, fine

dubio ad agnitionem zternz veritatis perveniffet. Confidera faltem

l

anm

hoctu, Ó mi le&or, quis fit ille, qualis, ac quantus, qui pro tua falute

qu

0** J

tam indignam mortis voluit perferre fententiam.

s cul

[b

3. lta eft: Véritas odium parit.. Jofephum Jacobi Patriarchz filium

Gen, 37. 25.

ym, 17

coníiderate; dixit fratribus veritatem , & accufàvit eos apud patrem

lt

de crimine peffimo, ideó ab eiscaptus, veftibus fpoliatus, in veterem -

exu j

/i

tl

cifternam projectus, & venundatus eft in JEgyptum. En typum in

Chrifto JEfu, quia conftanter veritatem przdicavit, expletum : A'uuc Jo, 8. 40,

| plüü'" q

autein , a1t ipfead difcobulqs Judzos, quaritis me interfiere, bominem, qui

7 [

veritatem vobis locutus fum,

TTe

1 Chr]

li

Zacharias filius Jojade, quia Regem & principes arguebat, eó a, Par, 24.25;

T

quód à veritate deficerent, & Dominum ac Deum füum dereliquit-

sj

lent, ad imperium Regis lapidibus obrutus eft; de quo Chriftus in

1

(l

hn

Evangelio: Qwem oceidiflis inter templum . altare, (üb quo typo Chri- Matth. 23..35.

I

us

ftus fe ipfum indigitavit, propter veritatem predicatam à civibus füis

fud

jons

ingratiílimis é Nazareth eliminatus: Ejecerumt eum extra civitatem, ut

2

eum

V

)

rÍ7à

Confideratio XLV.

eum de monte in faxa precipitarent; & quando à Judzis in

/cemp?i

barug, !

le.

o

39*

TORf

atrio lapidibus petitus eftz Tülerunt ergo lapides, ur jacerent in etm : $ Efae

aurem abfcondit fe ,

jf

mori voluit.

. € exivit de templo, quia non.per lapides, fed i!ïl cruce

Y g

4. Achab oderat Micheam Prophetam, quia dicebat ei verita-

Wüyrt

$ Reg ;'2.8.

tem: Ego,inquiebat, odi eum, quia non propbetat mibi bonum; fed malum.

g

Cümque ulterius pergeret Michzas predicare veritatem , & alios

Wt

Pfeudo prophetas proclamaret, ecce veritatis propalationis hanc ini-

ll

3.Reg.22.24- quam recepit fententiam & vindi&tam: zcceffit aurem . Sedecias filius Cla-

TC d

uaana , C perculfit Michbaam inmaxillam , & dixit:. Méne ergo dimifit Spiritus,

diiifr

€ locutus efl tibi* Manc mercedem & Chriftus ob liberé predicatam tu-

Q

Jo 18 2?. ]it veritatem in aula Annz Pontificis: Uwus affiflens Miniffrorum dedié

inmu

alapam jEfu, dicenst Sic re,

Cedem

fpondes P?mijivi.? O Veritas, femper preffa, &

nunqüam füppreffa.

tevine

jud'ic, 16. 23.

Samfonem cüm apprehendiffencPhiliftiim, ftatim,eruerunt ocü-

iV

los ejus, & duxerunt Gazam vinétum catenis, & claufüm in carcere

Ns; T

molere fecerunt. . Chrifto Judzi oculos velarunt, multáque percuffi-

Chvis

Luc

22.64. one & contumeliis per noctem onerárunt: Véleverunt eum , & percutie-

Dünc:

bant faciem ejis ,. C interrogabant ewm, . dicentes: Prophetiza, quiseff , qui te

P n

pevcuffir.

Ecceficsftimatur, & honoratur veritas; füpra quod Hugo

odf

Cardinalis: Velent Chrifli faciem » qui nen permittunt fibi effeudi veritatem , ne-

"t

que puenayum, neque iudicii. O quot funt tales in mundo?

-

E

-

.

dé xferitä—-

LUET.

$. Jeremias , quia Regi Jude & aliis Principibus intrept

Ti

Jerem, 57.14.tem dixit, virgis czfüs, & acerrime flagellatus eft: Quam obrem irati

It

Principes contra Seremiam, cafum eum mi[evunt in cavcerem. Pilatus veritatis

ofor ad verba illa Chrifli, quód ideó venerit in mundum, ut teftimo-

nium perhiberet veritati, mox tergum illi vertit, & exivitad Judaos;

Jo: t9. *

procepítque ut flagellaretur mitiflimus, & innocentiffimus JESUS:

dint ergo apprebendit Pilatus JESUM, & flagellavit.. O Veritas quám mife-

re in hoc mundo immundo tractaris!

"TT hren.3,ver4.

Idem JeremiasPropheta ait: Fa&wus fum in derifin emni popg[b. Re-

& m

plevit me amaritudimibus, mebriavit me abfjutbio. Chriflus damnatus ad mor-

tem, cümei ve(tes extraberentur, faétus eff in derifum omni populo;

Mstih.27,34- repletus item amaritudinibus , quia dederunt ei bibere cum felle mixtum, Et

nonquid latronibus ac faribus ad extremum füpplicium condemnatis

ex infita hominibus commiferatione generofius offerri folet vinum,

fed pientiffimo Redemptori noftro amarifimum fel oblatum eft ;

$. XGdor,

L 15. hc,

ecaufam affignat S. Iidorus Pelufiota: deplucabili edie judai oderant lin-

um llam, . quam talibus ovdinaveraur amaricari [apovibus: memores enim evant,

quoniatm damnatos illorum mores arguebat. — Ecce quomodo: Veritas preme-

atur;

Veritas JChrzj/!um €rüuci aäz't.

173

i in vtewp'i

batur, cim moreretur in cruce; fedaudi publicum Centurionis tefti-

ttar: T

monium: Ver? Fuius Dei erat iffe.

:

Matth. 27.545

ff

ïrit d'ücem Holofer-

6. Acbior, quia dixit veritatem, &affecura

nem, quód non poffet capere Bethuliam DEO nimis devotam; ubi

itel verte

infüper recenfuit magnalia, quz fecerat DEUS pro filiisIfrael, & ma-

5j frhnin

ghnam ejus, imó infinitam effe potentiam, irati fünt omnes magi(tra-

, k

tus Holofernis, & cogitabant interficere eum, Holofernes autem in- Judith, $. 26

xis ho

dignatus vebementer, tradidit eum Bethulitis, & alligatus fuitadarbo-

tiet fl

rem: JLigaveruut ZAchior ad avborem imanibus & pedibus , €& fic vincum teftibus Judith, 6, 9.

inifr gt

düniferunt eum , 4* reverfi funt ad Dominum [uum.

vdicatnto

4

O Domine JESU! quia veritatem femper dixifti, & ideó venifti

ifrmm ii

in mundum, utteftimonium perhiberes veritati, quam tandem mer-

d preüä,ii

cedem recepifti? Ah fievus JESU tortor nuda extitit veritas: Veritas

te vinculis tradidit ; Veritastenerrimum corpus tuum columnze alliga-

yerunt (t«

vics Veritaste diris difcerpfit flagris; Veritastecruentis coronavitípi-

m at

nis; Veritas tearbori crucis nonalligavittantüm, féd & ferreis affixit

q perc'ufä'

clavis. O fàn&a Veritas deprxdicata, hzcciné eft merces tua ? Et quid.

, t

nunc? Audite S. Thomam Villanovanum:. O noffri faculi þerditionem.'.s.-rho'm,wf

lj f/ ] M !

À mundi pelJmmam corruptelam| à mundam mendaciis & adulationibus pleniffimum Vlan, tr, dc

odHUgG

ton eft Veritas in Mundo , non eff qui loquatur verum cum proximo [uo. — Quid- Adv, Dom,

vildiat

quid bodie vulgus loquitur, fraus C adulatio efl . docterunt enim linguas [aas lo-

qui meudaciumz i bac fcbola exercitati funt , in bac edoci, ut diferent. falleve ,

gt

mestiri, adulari , exiqua attollere , ex tumulis montes facere , ex culicibus elepbane

E65

n d

['iff

Hac civilitas, bac affbititas, &* inurbanus ef, qui

$

sis fallere,

auentiri nou vovit. . Hacc & pluraSan&us ille Archi-

'tüs ven';'ä'*-'

Epifcopus. Et nunqgi.d verum eft?

It

ad JUdï

mus ]W

$ quam

n

T

€

9AX

iti

WW, !

yritis

ïd $u

N

m

ili Wtflm.

9 de[[mïl

jj

ol

m *

li

fäi g((mnf

j

p m

:[it

premf

b od

CON-

bt

I74

(o) &

A

T AXH

j

eurite :

"

y,

EY E ELY

Accüry

—

5

P

s55958

r &

vuluus

s

ONSIDERATIO XLVI.

fcen

itent

Chriftus Dei Filius per fummam injuíli-

Wiv

ilorti

& condemnatur ad crucis

tf

tiam poüulatur;

mortem.

ipfum

