trajedam. ^ Stetitad hoc Imperator, & ingemuit, vocémque ac oculos

in coclum levans, ex intimo animi füi coram cxteris belli ducibus ex-

T N

Frane, Hareus clagavit: Domine, fivis, injuridm bane ulcifci potes.. Ecce autem ie vitdicem

p

Sic coa&o

in Aunal 3d um paratuyy, — Si Divind Majeflatituaplacet , juva conatus tmeos.

.

aunur 1556. &^ incitato exercitu generosé in hoftem ruit, cu

jus conj

uratas Virgs

uno przlio confregit, contudit, Ducémque vulneribus fàucium in

oteftatem redegit; quam infignem vidtoriam cum cateris Chrifto

lU

[ESU. & huic crücifixo adítripfit; in hunc finem Laredii in confpettu

füorum Ducum, aulicorum & militum publicé in genuafe demifit ,

ubi zuream hanc füam Crucifixi Redemptoris effigiem pro more füo

é finu eduxit, eámquefubmiffo ofculo veneratus, hifte verbis affatus

eft: Te duce toties, Chrifle $ESU, cum bofle feliciter con

€

ereffas fum , tvigmpbos

ac bonores veportavi , quidquid inde decoris ac laudis eft , tibi, qui tribuifii, fah-

mifi? vefero , ftque auima mea bvevi ex boc corpore migratura felicem exitum do-

Mancin, lib,

nes , fabmifsrogo. Quam exinde SS. Crucifixi imaginem (in cujus dulci

amplexu & SS. Vulnerum ofculo anno 15 9. die 21. Septembris piiffi-

$, diffat, ?.

]

me obiit) filio füo Philippo II. velut fingularem ac preclariffimam

hzreditatem cum flagello fanguine fuo fiepius imbuto, in ciftula ebur-

nca reliquit. — Et nunquid hic Philippus II. Hifpaniarum Monarcha,

U

cüm poft patris obitum hanc ciftulam referavit , jure merito cum Vate

&

Vfal. 1g. G

Regio dicerepoterat: Eremim bareditas mea praclaraef mibi? Et quidtalis

hil

pater tanto filio meliüs le

gare poterat, quàm Chriftum JESUM &

hunc crucifixum ?

fi

7. A Carolo V. ad Carolum VI. tranfeo ;

HProh quales Vii*os! ubi

D

Quintus definit, Sextusincipit, fednon ab alio, quàm à figno Santte

Crucis, cujus infignem particulam de collo ad cor appen&àm geftare

Qu

[!

folet, eà fefe religlose fepiis ac prxfertim in rebus periculofis & gra-

CC]

"vi; inomenti fignans.^ Cüm anno 1716. & 1

L

.71 7. Solimanni T

qrca

rum

um

Crux per virgum Moyfis pra fïgn.az[z.

139

um

ET

v

AE

rum Imperatoris exercitus Ungariam pené inundaffet, Caro!

firde

pro more fuüo ad-crucifxum Amorem füum confugit, quem inx

r.

á

etif-

PO

fimo Eugenio Archiítratego füo, & Sabaudie Duci contra Parbaros

A

nunc ituro in adjutorem affignavit, predicens llli vi&toriam: n hoc.

v

fígne visces. Bis conflixit cum hofte Eugenius, bis vicit in hoc figno,

H

Yi inm

expugnato hir

H

c Temesvvario, indeBelgrado, O viros immorta-

]ur d

les! Eccé in hoc figno crucis gloria & victoria, (àlus .

& vita: Eleva virgam €?c.

?s

: od

Md

N

N

j m

2

s

X a

o

75

v

*

mAU

G

.43;" 4?;

LCI

2

"

m

u

n

*

POR

4356 41

i

plnentu

aconili

CONSIDERATIO XXXW.-

cibuse

T

Meditatio de Chritto Crucifixo animz

i cogäï

Chriftianz fummé ptoficua,

s

&

Queium?

j hr

Recogitate eum , qui talem fuflinuit À peccatoribus aduer-

unfeta

ais

fum femetipfum contradiélionem. . Hebr. 12. 3.

n

TC

IU

I.

"

N

Saac Patriarcharum decus & typus Chrifti fepiuis in campum fole-

, I i

bat fe conferre, utibidem folus & ab aliis negotiis fecularibus ab-

'////W D l)H

ftra&tus, res cocleftesac divinasmeditaretur: Er egreffus fuerat. ad Gen. 24. 63

guum d

meditandum i agro, inclinato jam die, in quo, ait Alcuinus, Ifàac fuit

yjos du

typus Chrifti, qui vefpere & noétu oraturus feceffit in montem,

s

p

ficut pariter fuit typus Redemptoris noftri crucem ba

L

j

ulantig , dum-

lullir/

ligna holocaufti ad montem Moria afportavit.

ddhe?

Ex quo colliges, prudens Lector, quód Sapientis vita fit medita-

M

tio, prefertim fit opusredemptionis noftrz, Chriftum paffum, ac cru-

Jf

cifixum fiepius per devotam meditationem ad mentem reduxerit: Aj-S, Aug, fetra,

t

bil, inquit S. Auguítinus, ram falutiferum nobisefl , quàm quotidie cogitare, 62. ad Frat.

yi

in Eremo.,

jES[ Á

quanta pro nobis pert«lir DEUS bomo..

2. JacobfliusTfaac ovibus fuis virgas populeas,& amygdalinas ex

p[CS*um

parte decorticatas in canalibus, ubi effundebatur aqua, propofuit, ex 8€n39. 37

o

quarum intuitu & contemplatione oves fimiles producebant foctus.

Per has femicorticatas virgas doctiflimus Quarefinius Chriftum in crü-

hn

ce pehdentem , eleGam illam virgam de radice Jeffe nudatam , decor-

ml'fur&

2

ticatam,

m

140

Confideratio X X.X. V IT.

l

ticatam , fanguine ac vulneribus rubicatam intelligit; Hanc, quafo,

| lute

virgam & nos, tanquam oves rationales per devotam contemplatio-

CKü

nem äïpiizs intu

Pt

O

i

T

IV .

'"D*r

fic£eri non poteit, quin non pariter ele&tos

Blof monit.

*

;

paffionis fructus pariamus; unde fingulari nobis debet effe folatio,

1

quat

fpinit, c, 2.

quod ab ipfo Chrifto fe

G

4

H

dieifferefert S. Gertrudis, neminem videli-

Quf

cet unquam Chrifti crucifixi effigiem oculis compaflionis afpicere,

TO

quin ab ipfo Crucifixo refpiciatur oculis pietatis.

dit,

. Depientiffimo [ob recenfent Sacrz litterz

, quód fingulís die-

- fic

10 b, £, $s

bus holocaufta pro filiis füis DEO T. O. M. ob

tulerit: Cenfurgéntque

Det.

diluculà offerebat bolocatfta pro finiulis-. Obfervathic S. Chryfoftomus cum

Ágnis

feptuaginta Interpretibus: $4 efferebat [aerificium, & vitulum unum pro

flans,

peccsto. Et quare hoc? Subintrat hícantiquiffimus Origenes, propte-

quzc

rea vitulum illum Job coram filiis fuis pro peccatis jugulavit, ut viden-

f er,

tes filii, quód pro alienis peccatis ille vitulus jugulatus moreretur, me-

tid le

tuentes &

E

tYANI

J

Ttfts

& dilacerant.

entes eflent ab omnibus peccatis, que animas perimunt ,

f&

Aliilnterpretum obfervant, quód per dictum vitufum

les g

S, Chryfolï.

in coní

pe&tu filiorum Job occifum, Chriftus & hic crucifixus fuerit

€it, à COIBCL adumb

do fr

ratus: Chrifus, ait os aureum , vitalus dieitur, ob immolati corporis

pettu

in Luc.15. 23. bofliam

faginatns, quia pro totius mundi (alute fuficit.. Hunc ergo fi refpici-

feguis

mus, &attentiore mente contemplamur in ara crucis pro nobis im-

r D

molatum & occifüm, quis non abhorreat à peccatis de novo perpe-

ftyn

trandis? Unde Job mox fübjunxit: ANe ferté peccaverint filii met. , Audi

$, Ephrem,

d y

S. Ephrem: Censtemplaris, inquit, 0 bomo immaculati[fanum Domimam in cru.

l

Uom... 3» de

ee fafpen[um , atidésue , Ó imp

Faff,

rudens & infelix bomo , in dclz'tii.f ac vifa univer[um

liis,

vita tua temphs in terris tranfigere? Et tu audes?

Afflore

4- Seraphiniilli, quos quondam IHaias Prophetarum princepsan-

,

te thronum Dei flrantes & erectos confpicatus eft, expanfis tamen alis,

nj

quafi paratosad volandum, Crucifixi effigiem perfectiffimé adumbra-

Ti

bant: Sesapbiss flabant fuper illudz fex ala uni, C fex ala alteri, duabus ve-

X6, 6, z,(

Y

labant faciem ejus, & duabus velabant pedes ejus, & duabus volabant. Obferva:

Avis dum volat, extentís alis fuis perfectam crucis figuram format ;

Ioloo

fic Seraphini illi alas füas expandentes veram ante thronum Dei for-

rOI' TIN

& German.

Conftant.

-arunt crucem, & quare hoc? Refpondet S. Germanus: Putastes ni-

fder

mirum quód nulld figurá,

erat, de «ruer.

aut geffu gvatiis poffent coram. Deo adflave, quàm fi

lt

"Chriftum crucifixum offenta

réit, ad indicandum mobis, quód DEO Patri

t t

Mebr. 12, 2.

nibil magis placeat, q

crucifixo devotam inft

uàm fi de Filio ejus pro falute generis humani

$

ituamus meditationem : Afpicientes, ait Apofto-

DCCH

Afhanaf;

lus, in Zutlorem fidei &*

con[ummatorem

j Efum, qui popefito fibi gandio [nfLmdt

u

ld D(

Küch Mu. f"em, eonfuftone coptempt4, Imitare,

anima Chriftiana, illam alaudam,

Wt

XQ

$ug,.1,c14, d€ qua narrat P. Athanafius ;K.ircherus' S. ]- quód in a&e a

udita fit

l

Qs

laudem

s

Crucifisctis sneditaudus.

I4I

s h

laudem Crucifixi hifté

verbis cantillare: JESUS CHRISTUS

myado-

CRUCIFIXUS.

r ls

y. Ceterüm invefligant facrarum li:terarum

t (

nari rationem,

. quare Centurio ille, licet Gentilis, cui Pilatus Chri

l1in crucem acti

mv

cuftodiam demandaverat ,

. tam repenté in alium hominem & ín vi-

i,

rum fànctum fuerit. mutatu.

$, dum Chriftum in cruce morientem vi-

dit, ceteris interim fudzisc

ruci adftantibus in cenebris peccatorum &

ul

in cecitate füa remanentib

us, hincpublicé coram omnibus Chriftum

T

Dei FiNum confe

ffuseft: Ve£ Fa Dei erat i

ile? Caufàm affignat in- Matth, 27, s$,

Ofrrus Qu

fignis quidamIn

terpres in S. Marcum,

quia hic Centurio ftabat con-

1 n

Ítans, afpiciens, & contemplans

51 PTPPW'

quz circa illum & propter illum

Crucifxum Dominum, & prodigia,

contingebant: Videns autem Centurio ,

Marc. 15.39.

Qd

qui ex adverfo flabar &'c, De Tudzis

ftfüf,

veró obfervat Scriptura, quód non

dià fleterint ante crücifixum,

fed quód mox preterierint: Erprate-

vrimütt,

teuntes blis»! emabant esi. Enhi

cpulcherri

mxitum

beas meditari Csucifi

mum modum, quomodó de-

xum JES!IM, no

nmox prztereundo, fed ftan-

yus fu.

do firmiter,

confiderans, quzac

quanta pro te & peccatis tuis fit per-

4j n

peffus crucifixus amor tuus:

Infpice, ait S. Au

(refpit

fanguinem moriemtis , pretium vedis

u

Hentis.

guftinus , valnera pendentis,S- Aug, lib

Cap

ut babet inclinatum ad ofculandum ,de Vigin.

obis im-

cor apertum ad diligendum ,. brathia extes

!fa ad a

pofitum ad redimendum,.— Hai

mplecdlendum, totum corpus ex«

Qu

» quanta [int , €oita,

hac in flatera cordis appeie

LA Mul

de, ut tetus ti figatur in

SeTde, qui tetts pro te fixn

/

6. Itafecit, & fe

5 fuit 18 eruce,

TTTE

cerunt S. Silanus & Soc

ii

nius, Severinus &Sey

erianus,

€jus Martyres Fronto- Nadaf2, Jan;

f n

amorem Crucif

qui, ubi obfi

dem Catholicam & ob & Bagitta

xi JESU fpinis fu

erunt coronati, clavis ferreis ac fü- fel. 12o,

dibus transfi

jrcest

irruente inc

Xi, ac tandem capit

ibus truncati,

per ingens prodigium,

amen a

orporaeorum divino

fpiritu, abfci

men, quodYTa dicitur,

11 capita füa füper lu-

3&umb!:

ficcis pedibus, ac propriis

manibus deportarunt,

T

& in templo B. V. cu

runt.

S.Petr

nctis cernentibus depofue

Oifv

us M. qui apud civitatem Aulonam

5

rout afferit Marty- Mattyro], 7,

rologium

R

N

omanum , crucis (ü

m f

tormenta, crucifxum Ám

pplicio interemptu

S eft, inter omnia J^n. & Nadaf.

gt

orem fuum; t

fiderans, ketus de

antabat: Émpamr

anquam antefignanum con- * *

p

petii à Domino , banc TeQUiTASI , nf in-

itt l

)j

babitem in demo Domini omnibus diebu

*

5 Vità Ined,

&or Staurophile! talis fors cont

O fi & mihi & tibí, lc.

]

ingeret.

.S. Neftor E

pifcopus Per

! fig humäm

Deci

i perfecutione diu

noet

genfis in Pamph

ilia , cim in cruenta Mertyrol. 26,

TM

üque orationi inft

àret, impen(iffimé ro. Febr. & Jo,

gans Deum, ut gregem füu

m, quijam Chr

pI

nigné cuftodirer

iflo nomen dederat, be- ^494»

y du

T

; ipfécomprehenfüs, &

: equuleo jutfu Prafidis Pul-

lionis crudelif

andiw f

üimé tortus eft; & quia pub

licé profitebatur fe femper

j

3

Chrifto

as

1 49

Confideratio XX XVII. Crucifixus meditendus,

Chrifto pro falute gene

ris humani crucifixo adhzfurum : Ciem Chriflo

& [un, Ó eo,

in crucem a&us eft, ex qua crucis

VA

D EO meo femper fui ,

Cathedra Orator fan&tus multa a

d circumftantem populum Chriftia-

davit; & quia populu

5 flexis genibus ad

num dixit, eósquein fidefoli

(

Deum orabat, ipíein cruce

orationem concludens, & dicens Zimen,

ravit in coelum.

vi&or gloriotus mig

ungo S. Ignatium Epifcopum

& Marjtyrerm quiv

Q

Mattyroï. Y.

7. S.Neftori adj

Fcbr. & Jo:

tertius poft B. Petrum

Apoftolum Antiochenam regebat Ecclefiam,

Nadaf.

Ecclefiv perfecutiones feré affiduó Amorem

hic inter tot primitive

(üum crucifixum meditabatur, hinc dicer

e folebat fiepiüs: 4mor meus

P

utione Traj

ani Imp. damnatus jam ad

Crucifixus efl . Qui, ubiin perfec

"h

li

beftias, Romam vinc&tus mitteretur ,

lgtoanimo decantavit: A/ans u-

éipio Cbrifli effe difcipslus, & dum prgíente

eodem Trajano ac circuin-

mani

ffimis poenarum füppliciis

fedente in. Amphitheatro fenatu im

primó affectus ,

demum leonibus obj

iceretur devorandus, exclama-

iM

gt panis mundus inve-

vit: Framentum Chrifli fum, dentibus befbarum. molar ,

.

li

niar; in cujus exinde corde partt

culatim diffe&to i

n fingulis particulis

f

tum litteris inventum eft. Ecce

SS. Nomen JESUS aureis infcrip

C

li

meditatio.

T

quid profit fedula crucifixi JESU

Finem-huic Conf(iderationi

imponat B. M. Magdalena, de qua

D

. Maria optimam partem. eleoit,

Wi

Luc10. 4?. Salvator hoc teftimonium perhibuit :

Sylveftr.fer, qua non aufferetur ab ea. Ex quam partem dices?

x;. Jugem & quotidia-

b

dum enimin fylva Maf.

dc S. M. Mag: nam Chrifti Amoris füi crucifixi memoriam ,

ficot

dalena,

filienfi 2.

annis fola moraretur, Chriftus S. Michae

lem ad eam able-

ut fic horis

gci [

avit, qui illi crucem tuli

t, &ad oftium fpelunce erexit,

i

Anima Chriftiana, erige

& tutibi

fingulis baberet quod meditaretur.

Iüqui

in cubiculo tuo devotam Crucifix

ieffigiem, meditare de illo,

iaj

& partem optimam clegifti.

ob egj

1

ioeQ

Alner

Imo

N

d

ä? S

Es

-

EV

XNwM

o

:&Rii»

!

A

SSSSI

lt g

U

Q

Ti p

—,.

E

t.l;

N

m

j

^

j

*

NT

N

ï

!l

TR

p /

guh; t

Jj

ft, (

)grl]l [

A

K

t

CON-

|

£t (0)

143

g

sE

od

m nb

ä'!

Wt a

2

EC

qu C

NZ

d ao

tX

i

WU u) al i. Mil ia

B5

x

i

2585

(

O

genihus ij

(s d

CONSIDERATIO XXXVIII.

Quomodo cum fructu de Chrifto cruci-

j

Foddltn

0 n

fixo fit meditandum.

: A

Infpfcc*, c9: fäc Jecundim exemplar , . quod tibi in monute

asj

riï: MNith

a Q?

,mon/imrgm efi. Bxf)d. 25.420.

I.

j FUDPJHM

, ertun

aM

te

CV IV

Nípice in mon

Áoria, qui nomen obtinuit Deminui vide illuftrif. Gen, 22,

I4.

T

H

fifnum exemplum & exemplar, quod univerfo orbi exhibuit Pa-

s

t

Ti!

riar

jspr

charum Princeps Abraham, dum juffu Dei filium füum Ifaac

T

f

in voluntatem divinam refignatiflimum fuper unum-altare im-

molare ftatuit: Pefuit eum in altare , & defuper ligna compofuit. Quid-

" u

nam in hoc fàcrificio magis fit admirandum, an patris, an virtüs filii?

u t

nefcit S. Chryfoftomus, quem preferre debeat, quia ambo jufti, am-

& wnti

bo fan&ti & divinis przceptis obtemperatiffimi, illeimmolando, hic

;in m A[

ficut agnus cum fümmo filentio patris gladium expe&tando

?

.

in cujus

at

rei memoriam illic locorum, & paffim inter omne

S gentes ftatue &

, ut

imagines fuerunt ere&e,

boc infigne facinus reprzfentantes : Vidi,

inquit D. Gregorius

Nyffenus, fapias dejuriptionit &jus (àymolationis Ifaac) Cornel. hic,

T dc iJO1

imaginem , & fine laerymis tranfire non

potul ,. ctm tam efficaciter, && ad vivum ;

ob oculos bifloriam ejus vei poneret,

L

Anima Chriftiana, fi movet te hu

jus fig

urz & antique imaginis-

afpe&tus ad compatiendum, quantó magistee

Xcitare & animare debet

lamentabilis tui pientiffimi Redemptorisin a

Á

rà crucis pro tuis delictis

immolati afpe

C

us & pia contemplatio? Qw

isquis, ait $. Cyrillus , ocu.5: Cyrill, in

lm animi in. Chriflum. affixum converterit , ab osuni vulnere

peccatà illico curabi. P**

ang, loan-

pur, percutiet pechus (uum , vever(us per peuitudinem ad Salvatorem,

nisl. 8 «. t7;

'. 2. Mifit quondam DEUS Jeremiam Prophetam ad domum &-

ferem, 18. 2.

guli, ut ibidem illius confideratet opera: Surge, * deftende in demum

figuli, C ibi audies verba wta;. Fc fübdit Jeremias: Er deftendi in domum

figuli , & ecce ipfe facicbat opus fuper votam , & diffipatum ef vas ,

quod ipfe

Kicut placuerat in oculis

Jaciebat & luto manibus fauis ; Conwr[:isgue fecit. ilud Y45,

(Ü

ejus;

.

144

Cw-z]ïdfmzio XXXVIIT.

ejus, ut faceret.. Craseres,

quisnam per illum figulum fuerit adumbratus?:

wefm, to, &j. DoGiffimus Quarefmius, unigeni

tus Dei Filius, qui fecithominem

frudo

TO

$.fol. 223. - de limo terrz, & poftquam hoc vas per delictum diffipatum eft, hic

divinus f

gulusincr

uce, velut inrota illud refecit, & meliusrenova-

dgi, :

o

uum

vit ficut placuerat in oculis ejus.. Sunt, qui per

vas fractum & diffipa-

Wne

tum eiam humanitatem Chrifli fübaudiunt, heu quot vulneribusfra-

&a & diflipata eft! Infpice & confidera eam in cruce pendentem cru-

liget

mit

entis fpinis redimitam, ferreis clavis confixam, & crudeli lanceà per-

fnej

B.Dam.Cad. foratam: Profed, inquit B. Petrus Damiani, won cafu funt quinque vulnt-

(

tibi.

ferm. de Paff ra Salvatoris lancea

V

dr clavorum, fed quia nos ueramus quinque [enfuum vulneri-

Chr,

fumus perpetua, veflituti,

fudas

pus fauciati, per bas quinque plagas [aluti

3. Moyfes paflor ovium, fed mox futurus paftor populi Dei,

fitis,

Inoni

cümoves fuas in meridiead interiora deferti minaflc-, derepenté vi-

dit in monte Horeb rubum ardentem, fed tamen in medio flammz

n af

Exod4.3. incombuftum: Vadam, inquiebat, 6 videbo vifionem banc magnam , quare

aljug

Tilis;

non comburatur vubus ?. Et ecce cüm propiüs accedit, audit divinum

oraculum: JNe appropies buc: . So've calceamenta de pedibus tuis, Et quare

Alber

fi

hoc? Locusille erat petrofus &

t

;inofus, potius, fi non fuifíet cal-

iqui

ceatus, illi injungendum fuiffer, ut de novo cal

cearetur, ne illius

Qude

offenderentur pedes ?

x. S. Gregorius, quod

per di&tum rubum inigne prorsüs illefüm

CiHXlix

$, Gregor.,

lib, 28. Mor.

nemo alius defignatus fic;. quàm Chriftus JESUS & hic crucifixus :

Wse

€&ap. 2«

Subintrat híc Cornelius à Lapide: Verbum Dei, inquit, in rubo, eff ver-

bum . Dei in cruce, quia utrolíque inter (pinas, videlicet in monte Eoreb in

figura, & in Calvario monte in

figurato, ubi inter fpinas cruentas paf

fionum & dolorum fingulariter e

jus immenfa & ardens, illzfa & in-

combufta elucebat charitzs.

ta fua detrah&-

Quód antem Moyfes juffus fuerit, ut caleeamen

ret, fi propiüis adhuncrubum & infolitum prodigium vellet accedere,

ut fic non absque lzfione pedum, pun&turts fpinarum & cruoris effu-

fionead Filium Dei, qui tunc in rubo re

P

refentabatur, veniret, figni-

fto;

ficatum fuit, ut, qui propiüs ad cruci

fixum JESUM per meditatio-

nem vultaccedere, prius folvat calceamenta carnalium & fiecularium

hi, |

cogitationum, & ficbene difpofitus juxta exemplum,

uod Moyfes in

jécc;

monte Horeb monftravit , per mortificationes & poen

41

itates ad Chri-

Afj

2.Cor, 4 10.

ftum amorem füum crucifixum accedat: AMertificatiorem. 5 Efu in corpore

[L7

noflro circumferentes , ut & vita jEja manifefletur im corporibus nofiris ,' [emper

enim nos, qui vivimus, in mortem tradimur propter 3Efum, ut & vita J Efu ma-

Pafü:;]

nifefetur in corporibus noftris, O quàm pauci hocfaciunt, & intelligunt '

Cumfr

dj

4 Vide-

i

*

Modas meditaudi Crucifixum,

-t4e

ambrats

3. Videamus nunc modum, quomodo crucifixum JESTIM cum

thominen

fru&tu poffimus meditari; Eft autem Meditatio oratio :

e

H

1

nentalis, qug

m d l

memorià, intelle&u & voluntate perficitur cirea aliquod myfteriumfi-

AUS

r

0T

dei, vel fa&um Chrifti ac San&orum, vel aliquam virtutem aut vi-

n& difi

tium &c. Partes meditationis fünt.

1. Proeparatio, utfepo(itoomni

merutt

terreno aífectu & curà te in confpectum Dei conítituas, animum cof-

jentenqt:

ligendo, & ad id unum, quod agendum eft, te applices. 2. Ut pra-

Lt

mittas aliquam breyem orationem, quà gratiam petas cum fru&u:

Qu nl

fneditandi v. g. Veni Sande Spiritusc, — 3. Pro imaginatione locipotes

ifum i

tibi ob oculos ponere montem Oliveti, in quo Chriftus fànguinem

fudavit, montemSion, inquo fita eft civitas Hierofolyma, ubiaccu-

v'fg

popll

i

l

fatus, flagellatus, fpinis coronatus, & ad mortem condemnatus eft,

r

montem Calvariz, ubiSalvator tuus infami crucis ligno inter latro-

djo ln

nes affixus eft; divide meditationem in tria pun&ta, prout moris eft *

agut, f

adjunge pios affe&tus, ace tandem colloquium ad crucifizum TESUM.

dic d

Talis meditatio, vel etiam fimplex patfi

onis Chrifti memorià, ait B, 8 Albert. ei- -

" k (

Albertus M. plus utilitatis homini adfert ,

titus à Lyreg

(

quàm Íi anno integro in

& aliis,

n f

aqua & panejejunaret, velfagellis íe quoti

die us

que ad fànguinem

jf IICJPU

€zderet, aut totum pfalterium quotidie recitaret.

f. Subjungo híc tibi modum fümmo cum fru&tu meditandi cru-

cifixum JESUM, quem Sidronius de Hofthe S.

sss

J elegantibus verá-

QNQ'*&M

bus complexus eft: Lege attenté, & confidera.

mie, $7

Quis patitur? rerum Dominus, de Numine Numen.

- Quid patitur?* lacero corpore mille neces,

'

nté Fo

; CROCD

[

Á

Pro quib«s? ingratà pro turbá, & gencte rebelli,

ü

Cur? nos carnifices fervet ut ipfe fuos.

! jl

Quis locus? infamis poenis, & morte nocentüm.

Quando? cüm poterant faGta probare Deum.

(jy det!

4 quibus? & notis, & avito fanguine jun&tis.

a

b

Quomedo? non fervans ullum in amore modum.

: cruor

Audishoc, & confideras, anima Chriftianz, quid hactenus opti-

xennïü

£l m€0h"

mo 2c pretiofiffimo R edemptori tuo re

pendifi? heu vix aliquid bo-

ni, fed plurimüm mali pro tot ac tant

&f

g

m

is bonis, & etiamnum perges

r

peccare in Dominumac Deum tuum,

illámque denovo cruci tradere?

Juoo

VM

h

emod?, dicebat quondam Jofeph

4Egyptius, poffu

i

fl

esJUL

"

i boc maluim facere , 8*9- 19. 9.

j

i

peccare in Deum meum? Ec tu audes?

6. Addo & praxim generalem,

il

""

L

u

uomodo quodlibet Dominicz

r[f

paffi

onis punctum, ac prefertim cruci

1

xum Dominum noftrum fümo

h r"l

ts

cum fructu poffimus meditari,

cum adjundis piisaffectibus, qui intali

m[dh

gunt'

meditatione funt excitandi. Exemplum fit dec

Pa

F*ruciiixicne Doinini.

Ginther Unus pro omnibus,

r

Fides:

n

x

L

146

Cofzjf'derat;o XXXFIHT. Modus meditandicrucifixum.

Fide:: Credo, ac firmiffimé teneo omnium conditorem DEUM,

ac hominem Chriftum, DEUM fümmxse majeftatis propter nos homi-

:

jies, acpropter noftram falutem adcó fe ipfum exinaniffe, ut latronis

inftar infami patibuloaffigi fit dignatus. O portentum amoris!

Admiratio, Fieríne potuit, ut pro tam ingratis homuncionibus,

qui tantam Dei fui charitatem non agnofcerit , Imó contemnent , tan-

ta majeftas adeó fe demittere voluerit? O abyffum charitatis! veré

S

Ila, 54. 8.

mi Domine, in charitate perpetua dilexifti me, & in mifericordia fem-

piterna mifertus es mel.

ópes.. Verüm cum cbaritas tua infinitaeó etiam meà causá adduci

potuerit, quid eft, DomineDeus meus, quod ab immenfa illa tua cha-

DWA

ritate meritó

fi

uomodo non tecum omnia donafti ?

perare non poffim? qui tradidifti temetipfum pro me,

Lj

*

Gratitudo. Quid interim rependam, Domine, 1

mmenfïe charitati

tug? Si meipfüm tibi millies dedero, quid dabo, quod non fit titulis

etiáminfinitistuum? Sed & quas gratias agam? Dignus es Domine , ac-

eipere omnem diviniratem C gloriam ,

Charitas, Vtinam, Domine uti

nam tanto tuo ín me amorí digné

poffem rependere aliquid faltem amoris! Omninó fi mihi tot forent

corda,,quothabent omnes homines, imó fi tot forent, quot fünt in

coclo flelle, in aére atomi, in mari guttz, n terra arenze, ex illis &

RY

omnibus, & totis vellem te amare-ex toto corde, ó Amor! & omne

Yott

bonum meum. !

Coutritio. Sed heu Domine, quàm

Ainfïnitis illis cuis amoribus ma-

Al

lé refpondi ha&tenus! heu cur te toties offendi DEUM ac Redempto-

Ada

rem meum! ah doleo, ah Domine, ex toto corde doleo; ideóque

Tat

folàm, quia tu es omni amore digniffimus. .O fi te nunquam offen-

/

MT

diffem; ó fi nunquam! 6fi nunquam!

Zelus animarum, Heu quot etiam hac horá offendunt te Domine,

Qu

ü

quot tantis tuis laboribus fibi partam falutem negligunt? nunqui

Ini

€tiam eos in tuis manibus defcripfifti; Domine Deus! Lege igiturkcri-

[

pturam, & falva €os: tui fünt.

Compa[fio, Sed & cüm te contemplor, bone JESU , quàm acerba

U.

eft tua in cruce paupertas,quam amarus contemptus,quàm atrox dolort

Imitatio. Verüm , Domine, quomodo te videbo in cruce nudurt

T

t

& ego queram divitias? quomodo videbote contemptum, & egoam-

biam magnifieri?

uomodo videbo te cónfeQum doloribus, & ego

Inm

Qb j

. €arnis commoda fectabor? non, non Domine:. 4

bfit mibi gloriati ,

tili

nifi in erute D, N. 3]:"/2: Chr fli,

:

CON-

Mf

:

ii -foï-

O

ET

"

147

&

Ts Dorn

.

$

i

2.

$

:t,

t hii

ii

A

—h

H

G

]

wlïl:

,

1

ii

Qrisl

Mibbbl

OCl

CONS

hfent, t

IDERATIO XXXIX.

Itatis vat

De ardenti defiderio Filii Dei in. cruce

Vordiafo

redimendi perditum mundum.

as du

il cude

Domihä änt& te omne defidevium meum, €9

gemitus meus

um t

fe dutit

À £e non e[] ab[conditus. Pfa(. a. O.

i t

1.

Dunitt,

f þfotoplaf,tï ac protoparentes noftri pomum illud vetitum

qri d

€x arbore (cientie boni & mali contra expreffum Dei man-

datum deguftaverant, mox Filius Dei in terreftri illo paradi-

jtot f

- fo auditus eft poft meridiem ad auram lenem deambulans

got fünt

?

ad cujus confpe&um ac prefentiam Adam fine mora cu

m

,al

conforte fua fefe inter denfiffimas abfcondit arbores: Ertcm audi[fent Gen. 3. 8

y o

vocem Domini Dei ambulantis in paradifo ad. auram

poft meridiem , ab[condit fe.

ZAdam & uxor ejus à facie Domini Dei in medio ligni

paradifr,

moriout

Verüm ad quid ifta ambulatio Filii Dei in paradifo, & quidem

du

ad auram poft meridiem; An fortaffe primos iftos praevaricatores ad

j I

Tartarum ablegare voluit, uti pauló anté cum Lucifero fecit: Videbam Luc. t0, 1.

iquam d

Satanam , ficut fulgur de cwlo cademem? Minimé gentium: fed alius hic

quzrendus eft finis, Filius enim Dei jam tunc

à mundi origine para-

u

difi perluftravit arbores , ut fi

bi feligeret, acdefignaret certum lignum,

R d

inquo Adamum

pofteros ejus fuo tempore redimeret, urt, unde mors

eriebattr , inde vita vefargeret ; hinc re&ó (àn&a Mater noftra Ecclefia:

Ipfe lignum tunc notavit , damna ligui ut folveret.

dii qu

, Colligeex hoc, animemi! ardentiffimumilluddefiderium, quo

114

gtl

fe Servatortuus jamà primamundi ztate promptum exhibuit, ut fuo

$d g

O charitas

15001111

tempore pro tua, omniümque fàlute in eruce moreretur.

j

immeníà! Potuiffet te fine dubio juíto judicio cum Angelis apoftatis

1

ob demerita tua perpetuo damnare füpplicio, & ecce non dumtaxat

il giariqïh

tibi benigné pepercit, fed & decrevit pro tehomo fieri, inomni in-

opia vivere, ac tandem in cruce pr

otemmori. O bonitas infinita: 72

T z

mi[eri -

(U

14$

Confideratio xxxx.

N

mifericordia [empiterna wifertus [um tuis dixit Redemptor tuus

£

Dem:fpüs. Cg—

lfs, 94. 8. ;

gita hzc, & bene perpende.

Tud

dum erat in arce & fpelunca Odoliam, ingenti fere-

2. David,

quoda

bätur'de

fiderioex cifterna Bethlemicabibendi aquam , qui locus tunc

fiius $

temporisintervallo à Philiftinis erat cinCtus & occupatus, proinde co-

fin,

2,1eg.23. 15.ram füis militibus in hxc verba prorupit: O ff quis mibi davet potum aqua

n

de ciflerma, qua eft m Bethlebem! Audierunt hoc Davidis defiderium tres

wifi

-l

virifortes, Abii, Bananias & Joathan, & ut füam in Regem fidem

V

Wnuf

li

ac promptitudinem demonflrarent, ipfo início per media Philiftino-

TOA

rum caítra usque in Bethlehem Davidis patriam penetrarunt, &fitien-

(

NU

tigtir,

ti Regi defideracanr aquam attulérunt: 44r ille noluie bibere : fed libavit

&am Domino.

bt

Quzres

hic, car David cantoperé illam aquam deüd'eraVeriQ &

elm

al'ata fuiffet, eam in terram effuderit, ac Domino confecraverit?

Ellhf;

$. S. Ambrofius, quia David fupertori illuftratus fpiritu totam prvi-

fs

dit Chriíti poít mille annos in mundum venturi paffionem, ubi in

tuingi

Pt 21 t4.

cruce, ffcut aqua, effufus efl &*c.. Proinde non aquarum, inquitcitatus Eccle- -

m

S. Ambrof.

fie Doctor, fiticbat elementum , fed. fanguinem Chriffi; unde non bibit oblatam

J

LE

cit.à Ceincl.

4i

nz &Reg,. 25.

wam, fed Domino libavit , fignificans fitire fe Cl&ü/?i facrificium , ia quo effet ve-

^

lg

g

)

-

siffto peccatorum,

i

Non mínoti

ití Chriftus Filius David à prímo conceptionis in-

l qu

flanti & peromnem vitam anlielabat ad fuam paffionem ac crucem,

Qd

durn jam tunc cceleftí Patri fuo fefe offerebat ad. mortem crucis, & in

Thort

holocauftum pro peccatrice liac anima mea in ara crucis offerendum;

nj

atque üt defiderit füi in hoc opere oftenderet maghitudinem, illud

?. 1—15. 4

Yotoconfirmavit: Vora smea, id eft Vulnera mea, Domivo reddam.. O

[//

cliaritas immenfà! quis vidit, vel audivit unquam fimile? Potuiffet

quági

pientiffimus Salvator jam tunc & per omnem vitam omni affici ho-

QOf

nore, afflaere voluptatibus , innumerisabundare divitiis &c. Étecce.

amo

b

mez falutis eausá ignorniniam pro honore, pro divitiis extremanm

g

aupertatem, & pro voluptate infamem elegit crucem: O amor! Ó

b

onitas infinita! óDomine! ó Amorcrücifixe! quis fatis amet te?

j. Progrediamur ulterius.

Perambulabat aliquando Chriftus

Dorninus fericho civitatem, ftipatus ingenti hominuni turbà, inter

quos etiam erat Zachaus primusinter Publicanos, fed ftaturá pufillus,

W «

Luc 9. $.

qui, ut Salvatorem videre poffet, precurrens afcendit in arborem Sy-

"end

€omorum, ad quemmox Domninus: Zachae, feflinans deftende. Et qua-

(iten

«

S.Chryfol fe feftinans? Si berre afceuderat, cur ilíi dictüm: eft defrende?

1b &

ferm, 54

Obfervant fàcri Interpretes, quód per dictam Sycomorum crux

As

Dicnyf aith. Dominica fueric

) Luc, 19,

prafignata, ita S. Chryfologus , Dionyfius Carthu-

ET.

z

fianus,

í

um

Y

.De Jeyïa?ario Cbri/li'a;l erucem.

149

m ,

fíanus, Cornelius & alii communiter, in qua arbore & ficulnea fatua

Zachsus ftetit manibus ad ramos per modum crucis expanfis, & fic

r i

quodamodó Crücifixum adumbrabat.

Proinde przcepit illi mici(fi-

ilieus u

mus Servator: Feffinans de[cende , fervus non debet precurrere Domi-

r

nur, ego, ego ipfe anhelo ad crucem, ego in ea exaltabor, ego per

£t p

eam redimam mundum: Hime e,

ideriun t

tur ei feflina»s deftende.

f!; ait citatus Gatthuüanus, quód dici-

Keger t

PA

Vide ex hoc, a*nime-mi,f& confidera,

ali affe&u & fiti pretio-

j Dl

fiffimus Redemptor tuus femper in vita füfpiraverit ad crucem; hine

p Ut

dixits Baptifmo autem . babeo baptizaris & quomodo coardor usque dumm perfi-

Luc, 12. 5'0;

y: flid

ciatur, Eratautemihic baptifmus non alius quàm futura paffio & cru-

enta rnors crucis, hinc furmmo urgebatur defiderio, donec perficeretur.

earent t

'

4. Ad '"Fhaboreum moritem nos coriferamus; Et quid video?

at

Transfiguratus efl ante eos, C vefplenduit facies ejus ficut ol : Yn qua Chrifti trans- Mattb. 17, 2;

yam rv

figuratione apparuerunt & Moyfes & Elias, hic ex paradifo terreftri in

vn, Ui

eurru igneo Angelorum operà transvectus, alter ex limbo, ubi illius

jeatus L

anima morabatur nunc cum corpore unita: Erastautem Moy[es C* Elias Luc, 9, 36

r

?fi m majeflate, qui in illa gloria familiariter lo

quebagtur eum JESU. -

uf

Et quid, dices, ad invicem tunc locuti funt2

X. S.Lucas: Dicebantexceffum ejus , quem completuvus effet in 7em/aïem.

UL

t qualis hic erat exceffus? O cecli obftupefeite! Loquebarur JESUS

sc t

eum duobus illisProphetis de imminenite paffione fua & deacerbiffima

CNQE V

morte crucis , erat enim , fübintrat hic S. Auguftinus, sulla materia lo« s,

Aug. de $,

of&tmw E

quendi gratior, quam de falute €» vedempriene mundi trallare,

Eatef. €. 7,

. Ubi infüper notandum, quód.S; Lücas dicae: Dicebamt exceffum

jircm; kl

J WMMZ?

éjus, Et dic, obfecro fodes! ubi major fuit amoris divini exceffus

quàni in erüce, dumiir ca pieritiffimus Kedernptor nofter tranfcendit

e Po[ur'fi

,mizæd d

omnes limites charitatis. C anirna peccatrix! quid vi

ciffim rependis

amori tuo crucifixo,

pro tot affe&o contumelrils,/

;X It

bus? quid rependis?

tot preifo dqlori-

i

4. Pulcherrimaerat illa confeffio S. Petri ,

quám in f»ræ[&ntïa to-

u

tius collegii Apoftolici de Chrifto fecerat:

; n

Tu es Chriftus Filius Dei vivis Matth, 16, 16;

q 0

ii

in cujus confeffionis premium-Petrus à Do

mino audire meruit: Bea-

p

ts eft Simon Bartona, fecitque eum füum in

his terris füprermum Vica-

Pumhlsl

tlum: Tà es Petrus, C fuper banc petram adific

abo Ecclefiam meam, Xt ecce

b*

j

ftupendam rerum metamorphofin ! Vix per ali

üotkgfeffus in via pro-

f at

cefferant; ubi Chriftusdeimminente paffione

Wt

r

ua aliquam mentioneni

fecit, & quia Petrus contrariam tetiebat fenten

tiatm: Abfir 2 te Domine,

/»le

ytió

ton erit tibi boc, íine mota à pientiffimo Salvatore noftro diabolus YvO-

' Catus e(t: Vade po[ ime.Satana , quia fiandalum es mibi, quia non [apis ga, qa

Í

i5 Qut

JDgi

m

1:0 Confideratio XXXLX. De defiderio Clwifli ad crucem. .

[

bominum. . O Petre!. quàm fübitó fcena mucata eft,

Dei funt, [ed t4, qu

:

priüs

te canonizavit Chriftus: Bearus es Simon Bariona, nunc te Sata-

