i, Jofeph ab Arimathza, vir Nobilis, Se&ator, di-

ves &juftus, & tu Nicodeme princepsPharifeorum, vobisobfri&a

eft univería mortalitas humana , quia feciítis mifericordiam hanccum

Domino Veftro Chrifto JEfu, & depofüiftis eum de ligno, & fepeli-

ftis eum, & nunc retribuit vobis quidem Dominus in ccelo miícri-

cordiam: Sed & nos Chriítiani omnes reddimus vobis gratiam, có

quódfeciftis verbum iftud, Ó gloriofiffimi viri! vos orbi univerfío

demonftraftis ,

quantüm zeftimandus &vamandus fit Chriftus JEfus &

hic crucifixus.

2. Qualiter autem emortuum & excarnificatum corpus Domini

de ligno crucis fuerit depo(itum , S. Bonaventura in Meditationibus

vite Chrifti c. 81. &ipía Bcatiflima Virgo ac Mater dolorofiffima di-

lucidé explicarunt: i duo, inquit, Aiicodemus &* $ofepb, qui Filium meum nevel,

S.Birg

b

:

deponebant de evuce , tres applicabant fcqlas, Atia porteudebatur ad pedes,

fecundalib. 2, €, 2,

(

.: Gintber Unus pro omnibus,

ee

d-

Con]idem/zio CF II.

403

fübtis afcellas dv ad. brachla, tertia ad medietatem covporis , primus a[cendit , &

diip

inflito

teuebat eum per wedium, fecundus. afcenideus. pev. aliam ' [calam, exculfit primà

unum clayum de uno brachio, deinde applicatà fcalà' excu[fit clavum alterius ma«

dempt

lacdir

níés: Qui quidem clavus long? ultvà. flipitem erucis portendebatur. « Defcendente

igitur illo, qui fuflentabat onts corporis paulatim , C* modicó prout poterat, ille

D

pofip

alius aftendit fcalam, qua tendebatur ad pedes, & excuffit clavos. de pedibus,

lias

Clnque appropinquaret ad terram, unus eortm tentit corpus per caput , alius pet

pedes, ego veró, qua Mater eram , tenui eum per medium , €» fic nos tres porta-

barba

Annur

vimus eum ad quandam petram, qua linteo sundo per me operta erat, in. quo

BuiviP!

obvolvimus corpus ; ed mon confui linteum, [ciebam enim pro certo, quüd now pu-

?

flianor

trejceret in ttmulo.

Je. 19. 41.

Voluitautem

Chriftus Dominus fepeliri inhorto: Erat autém im

Doni

loco , ubi crucifixns efl, bortus, & in borto monumentum novum, in quo nondum

j

quisquam pofitus fuevat . ibi ergo poffuerunt JEfum, Etcur in horto? Obfer-

pitron

pus i

va: Inhorto przvaricatus eft Adam, & genus humanum per pecca-

tum perdidit, in horto Adam Secundus, Chriftus Dominus paffio-

Mfat, p

t C

nem Inchoavit, & finivit, sut, snde mors oricbatur , indevita vefurgeret,

Jo. 12. 32.

3. Predixerat Chriftus in vita: Ego f exaltatus fuero à terra , otmnia

tofiffrr

laVit h

trabam ad me ipfum,. Exaltatus eft in cruce, & in ea mortuus, ubi traxit

Patrem, qui venit, utin manus fuas diledtiffimi Filii füi fpiritum reci-

q(tomi

perer. "Traxit Angelos, qui ficutin nativitate Chrifti leti canebant :

Msgtün

Mà. 3. 7.

Glria in excelfis Deo, ità in ejus morte ac funere amar? flebamt. — "Tvaxit

It ag

cocium, quod lugubri velo cum Sole & luna ac cateris aftris obnubi-

ipatws

litumeft. '"Traxit inferos, quia multi poft ejus obitum refürgebant.

Yéhera

'Traxit Juftos, & inter hos quàm maximé Jofephum ab Arimathza,

lm ill

qui & ipfe erat exfpe&ans regnum Dei, & Nicodemum difcipulum

ftto jn

ejus occultum, qui nunc excufsá omni formidine, & contemptu hu.

jtquo .

mano refpedtu audaciores facti, ad eximium hoc charitatis officium

Áint A

advolarunt, & [JEfüm decrucenon dubitarunt deponere, atque bra-

lr

i

chiis crucis ad Virginis ac Matris dolorififfimz brachia transferre:

tll

VAcceperunt corpus $Efa, é. ligayerunt illud linteis[ewm avomatibus, ficut mos eft

Tütün

je.19. 49.

(s

'

r

judaisfzpelire, Ecce quiin nativitáte füa non habuit diverforium, in

lfflaa

morte non habuit proprium fepulchrum.

il

mus JESUS.

Pauper ubique difiH?—

m

4» Univerfam mundi fabricam incepit DEus die Dominico , &

Tüllen

€n, 2, 2,

complevit eam feriá fextá, die autem feptimo quievit: Comp'evitque

b dea

Deus die feptimo opus fuum quod feterat: Et requievit de feptimo ab umiver[o

;

opere quod patrarat. Chriftus Salvator mundi die Dominico in recrea-

Qpere

tone mundi civitatem Jerufàlem paffurus ingreffus eft.. Secundo &

"n

erfido

tertio die mitiiïïmusk A-ggus juges pertulic infidias. era;;o àp

diíci-

Cu? k—gl

a

fezi

L

"

£

ï'(?l

Itira Chifíi.

4

E .

ii d

difcipulo vendicuseft. Quinto hxreditatem corporis

Uä/—ic&

H

aguidis fü

i

af i

inftituit & nobis delegavit. Sexto in crucemoriendo opus no(trz re-

M TR W

demptionis complevit. Septimo in fepulchrorequievit; ita S. Bern-s, Behs:d,

m

hardinus: $i & Chriflus in. cruce fexta die opera fua recreationis per[ecit , & p. 2, a, r

i ptot,

requievit Sabbatho infepulcbro. EnleCtulum Salomonis, per quem S. Dro-

"d

gofepulchrum Chrifti intelligit, de quo jam pridem.vaticinatus eft

ipit, diiy

l(aias: Et erit fepulcbrum ejus gloriofum. . Ner& gloriofum licet in media

I(a, IT I0,

"T

barbariz fitum, ad quod deftruendum Judai Turcarum Tyranno füb

TA

annum 1600. fummam joo. Millium aureorum obtulerunt, quod ta-

qii uty

men adhuc integrumin vivapetra excifüm in folatium omnium Chri--

ftianorum perfeverat, & us

que ad Hnem mundi períeverabit, quia

TL

Doiminus eft cuítos illius.

y. De Tabitha, feu Dorcade matrona honefli(fima & pauperum

1 fittt

t Ol

patrona narrat S. Lucas, quód, cüm piiffiméin Domino obiiffet, cor-

pus illiusexanime honeftze foeminz follicité curaverint: Qwam m la-

a

4

A&, 9. 36.

imspffo

vifent, poffaerunt eam in canaculo &c.. Simile officium, prout tunc moris

erat; Chrifto defun&to, ac de cruce depofito non defuit, quem dolo.

nfngt.

4

-

ff Mf

rofiffima Mater in gremio fào repofitum amariílimis depioravit, a

lavit lacrymis, Jofephus veró & Nicodemus juxta mcatem $. Chry-

! ybi t

m rec

foftomi & Epiphanii non tantüm abluebant, fed & coacretos Sangui-

nis grumos ex ablutione colle&tos ibi pro thefauro refervarunt, & ex-

1can€b2mt.ï

i TWF

inde aromata & unguenta applicabant, ac munda findone, fafciisque

ligatum fepulchro inferebant. Expende in hoc fa&to magnam illam

s d

[ Ie[urgfbm

venerationem, quà bini illi diftipuli exanime corpus JEfu cractarunt,

dum illud ungebant, ligabant involvebant, ac propriis humeris fe-

r

» ii

retro impofitum, ad fepulchrum novum, quod fofeph in horto pro-

pinquo ex petra exciderat, deportarunt, quos fecuti, & comitati

"u

(

j Gäï(imm

fünt Angeli innumeri, de coelo à Patre :eterno ad honorandum illud

facratiffimum funus demiífi, & dolorififfima Virgo cum Joanne ac -

eja[que

d

mulieribus, Chrifto crucifixo fideliter affiftentibus. Difce quo fenfü

j i

tuinungere debeas fan&itlimum Chrifti corpus, cüm illud in SS. Ea-

y "

jl

chariftia accipis, quoties enim illud fümis, fepelis de novo in corde tuo

"

qti

Chriftum JEfüm & hunc crueifixum, Ó utinam femperbene!

d

if

.6. Moyfes fervus Dei cüm aícendiffet montem Nebo, & ibidem

confideraffet de longé Chanangam, terram illam de(iderabilemac po-

iDDm

mlEOa&

vj

t

pulo ele&o promiflam , jubente Domino mortuus eft.. £t »»» cogas

NI Deat.

34. 6.

u

n

homo fepulchrum ejus usque in prafertem diem, Ex quare fepulehrum Moyfis

W

"

"ue

tantoperé occultatum, & econtrà fepulchrum Chrifti crucifixi omni-

p

bus manifeftatum ? Refpondetur: Nc Hebrzi corpus ejus, utpote du-

-

, Gu

j

men colerent , quia adhuc mortuus

Woäp

ciä ac legislatoris íüi, velut IN

Beco

fplen-

il

N

404

Confideratio CFII.

fplendorem ac decorem , quem antea habuit, confervavit ; erant enim

fif

tunc Judzi ad idololatriam valde proclives, ideo à$

- Michaele, llcet

i,

ringente diabolo, occulté fepultus eft.

temp

Chriftus DEus & Homo, ubi pro homi

ne mortuus eft in —crþucic?,

dens «

ublicum in horto fibi clegit fepulchrum, quia non erat hic pericu-

vlicra

Hebs:,6. lum alicujus idolomanig, idcircó Angelis dictum eft: Er adorent euni

1

v enines ddAngeli Dei, Ecquidnosfacimus, qui illius (ànguine redempti fü-

]&gufä

mus? Honorat Sacrum illud fepulchrum ipfe DEus, quod per tot fie-

peffin

cula in tot bellis & everfionibus civitatis Hierofolyme tam miran-

fitis p

dum in modum confervavit illefüm. / Honorat illud univerfà Eccle-

Jutgn

fia Catholica, quz fingulis annis ad memoriam & reprafentationem

ab Ari

hujus Sancti Sepulchri in templis Maufolga folet erigere, ut Chriftia-

ctdos

$, Bemh, fer. tionemA ac

ni in illo lu&uofo triduo mortis Domini füam poffint exferere.devo-

penfa

ad Milites

sietatem : Sepulcbrum Chriffi, ait S. Bernhardus, inter-locá

mOtus,'

templi. 6 1T,

devotionis tenet printipatum. — Imitemur proinde Majores noftros, qui fe-

i Pilut

pulchris bencfactorum füorum figuram cordis folebant infculpere;

.

3

hoc & nos faciamus, affiduá & gratá memorià in corde reco-

n

I—I;

lentes Chrittum JEfüm & hunc crucifixum, mor-

tobilif

tuum ac fepultum.

Tüm Jo

Qücem

Qu

tit, &

CONSIDERATIO CVIIL.-

ls ph qde

t'ofe:

[/7] /,';',*J ]

Cur Chriftus per viros Nobiles, Jofe-

M.

Wi «

N

hum ab Arimathza, & Nicodemum principem |

THT.' l

u

m

de cruce deponi, acíepeliri voluerit

WEf

Teünt

Venit Vofeph ab Zdrimathaa molilis decurio, €9 zmda-

m aiyi

MGS, üt

Ger introtott ad Pilatum, €9*

lm

VIMarc. 1 5 43.

pest corpw fEJ' U.

lr«

1

n

Bi viator ille

D

Jeruchuntinu.s älatrbnibüs ,defþöliätuäï,x ; Quitis;

L

Qnoc

que horrend

1S vulneribus faucius in via dereli&tus eft

, per-

tranfiit quidem Sacerdos,

fed horrore plagarum vulnerati

; 000

ntra-

"treci

illius ac moribundi percg-xlfg

? ret!-rorfum abiit, & in co

At Id

riam

^

s

Cur viri mbiles«'Chrijlr)m']äpelää?um?

405

-eiteit

riam partem iter füum reflexit. . Similiter

& Levita, càüm effet fecós.

hi, Lt

viam, videns tam miferabilem hominem i

R proprio fanguine natan-

tem pertranfiit. Venit & Samaritanus homo dives ac nobilis, & vi-

Lt eut,

dens eum mifericord/à motus eft , defzendensque de jumento alligavit. L'uc. 16. 347

ditgeine

vVulncra cus , infandens oieum ey vinum.

ia n

En perelegantem typum in Chr

i&o;]Efu viatore, à Jericho in

relentie

Jerufàlem defcendente, adimpletum. Incidic hic pariter in latrones,

|pet t

peflimos Judeos, quinon tantüm defpoliaverunt eum, fed & i

m

tar i

fitis plagis abierunt femivivo, imó & mortuo in cruce dercli

o

r Ed

Pratereuntes autem. blasphemabant ewn. moventes capita fua,

Non fic Jofeph Mith. 27,39,

entation

ab Arimathea nobilis decurio,

non fic, non enim przteribat , ut $a-

at C

cerdos & Levite, quanto Chriftum Dominum in trabali ligno fü-

erere dete

Ípenfum, vulneratum ac mortuum confpicatus eft ,. fed mifericordi4

s intr lt

ul

motus, animante eum Deo , & hortante B. Virgine , introivit audadler

95

4d Pilatum, &* petiitcerpus $E/«, quod & fcliciter impetravit.

infcu

!

pj

2. Obferva hic mirandam Dei omni

potentis providentiam:

Unum jJofeph de Regia Davidis ftir

peoriundum, adeóquehominem

ïde r

nobiliffimum elegit, cüm Filius uni

genitus intraret

in mundum, alte-:

rüm Jofeph pariter nobilemi fibi refervavit, cüm

per paíffionem &

crucem exiret de hoc mundo;

hic,.inquam, audacter &

fepofito

d

omni metu ac refpe&u humano ad Romanum Pra:idem in

gre

d

us pe-.

tiit, & impetravit corpus JEfü crucifixi. . Quidfip

auper fuiffet ille Jo-

fíeph.de Ráma ac homo ignobilis;.

an aliquid à Gentili ]udice impe-

W

uaffct? & Minimé gentium;

ita.S. Hieronymus:

Quia patiper , alt, $. Hieronym,

non fuffet atifus ad. Pilarum prafideim. Romanum accedere,

Voluit

€ crucifixi corpus im. apud. Coraeli.

löïC-;

Xpe!- YATC.

proindeDEus habere hominem di

vitem , nobilem.ac hic.

j

Tmagnge. auctoritatis virum, decurionem ac fena

torem Hierofolymi-.

napet

tanum, qui ultimum hocobfequii genus dilectdi

fTimo Filio füo impen-.

uu

derct. ^ Eece quid Nobilesposfint facere pro ho

nore crucifixi JEfu, (i

velint. : Prius.elegit fi

bi Chriftus pauperes piícat

orcs:. fed poóft mor-.

tem divites, Jofephum & Nicodemum , viros

ga

pecuniofos atque tum-

mates, ut difcant Illuftres omnes & opulenti.

; quomodo &ipíi per

]

anguftam portam

sJ

posíint intrare, in regnum

"

colorum, hoc eít per

SS. Vulnera JEfü.

.

* 3« Videamus nunc modum,

äüömodo ifti

proceres, animis jam

poft tantum luétum revocatis, & penitis(i

mé unitis, Chrifti corpus:

N

de ligno crucis depofuerint :

Qimque confumima

"

at omtia, qua de eo [cripta A& 13, 29.

gtf

&anz , depepentes eum de ligno, po[aernt . eum in tuo

(us

s

nunento, quod. factum

v

eft. crectá : cruce. .

Interim B. Virginem ac Matrem

dolorofam in

qm r

I

qi

Iïtgfr—ïcnmodum*ad S. Birgittam loqu

entem avudiarpus:; Hi duo, Nicode-

IG

fnm T

406

— Con[ideratio CVTIT.

Yib5 Re-

ss & dofipb, qui Fifium meum

dopouebant de eyute, 1tes apblicabant fealus, una:

illotn

welaionum

protestebatur ad pedes, fecunda

fübtus afcellas & ad brachia , tertia ad medieta--

vfert

np;ll.

tem covporis, primus

a/cendit , & temebat eum per medium, [ecundus a[endens

per aliam [calam

excuffi

(t primb unin clavum de uno bracbio, deinde applicatá [calá.

ibAp

tbpi

exculfit clavum al

terius manuss qui qrf.idem clavi langfe tiltra flipitem erucis pro-

Donar

tendebantar,. Defcendente igitur ille qui. fuflentasat. on

af cevporis- paulatim , &

tlt:

modic?, prout poterat , ille alius afendit fealam qua tendebarur ad pedes, & ex-

^

"

N

waret ad terram , wnus eorum tenuit.

leni

cu[fit clavos de pedibus, Cámque appropinq

des , ego verb qua Mater eram, tenui eum . per mte

] p

corpus pev caput , alius per pe

fum

dium , & fic nos tres portavim

us eum ad quandam petram , qua linteo mundo

volvimus corptus &c.

Hzc dolori(iffima Cruci-

| Uwdég

per sme operta erat, in quo ob

v.M

fixi Mater. Vide exhoc, &c

.

onfidera quàm rarumfit hoc exemplum.

illutrium ac dignitate prece

llentium virorum, dum ipfi patibulum:

Hiem]g

| fiinig

.crucis afcendere.

, & cadaver tam miferabiliter cruentatum nonhorru-

erunt deponere,

& €& brachiis crucis ad B. Virginis brachiatransferre.

t Nob

f

Ah! ubi amorno

fter efterga crucifixum JEfaüm? Verei

pfe Amornon

amatur, non zítimatur: Omnes quarunt quz fua funt, &

pauci qua

lii

.

x

fim ve

fünt JEfu Chrifti

tenebri

4. David, u

bi Dei monitu mïgravicþin Hebron, in quö loco à

Qtríque

tribu Juda in Regem

inun&us eft , fümmoperé commendavit, ac lau-

davitcives Jabes Gala

ad, quód fep

eliffent SaulemR egem interfectum,

tentes.

Bethfn vel

catenà, velin ftipite fufpenfum, ut

] Ht x

cujus corpus in muro

.

n

Mon]

ab omuibus pretereunt

ibus fpe&ari po

ffet, depofuerunt, & honefto

d prodictos viros amandavit

iojie],

fepulchro mandarunt, in quem finem a

| K'ff, &

2. ch- 2, S-

nuntios, eisque indicari ju

(ffit: Benedidi vos Domino,

qui feciffis mifericor -

Saul, & fapeliflis eums. Et muac vetribuet. yolis

| V0tom,

diam banc cum Domino veftro

Ti

uidem Dowinus mi[ericordiam & veritatem:

Sed & ego nddqx gratiam , ei.

'alloniu

quid feiflis verbum iflud..

imathza, & Prin-

Md

O gloriofi

ffitni ac

fortifïïmi viri,

Jofeph ab A:

I*ïicodeme! hoc longé mel

iori jure de vobis dicere

ü fiïmmä

ceps Judzorum

umana, acpra-:

poffumus, quia vobis obft

.

riéta eft omnis mortalitas h

L

fertim omnes

Chriftiani: Benedi&ti ergo

vosDomino,

qui feciftis mi-

MWQC

imó Domino univerforum ,

fericordiam hanc cum Domino veftro,

& fepeliftis eum: Et nunc quidem retrib

uit vobis Dominus mifert--

Pt

Mater Crucifixireddit vo-

'ift

]

cordiam & veritatem: Sed & B. Virgo ac

tl

bisgratiam, eó quód feciftis verbum i(tud, & pacibulat

um corpus JE--

Tl w

one involutum fepulchro, n

fu aromatibus conditum, ac munda (ind

E

petra viva excifo, mandaftis. O viri prenobiies

immortali laude

la (

dienifTimi.

Ecce hwe eft vera ANolilitas morsom , qu

« magis ornat- qqäiif

l

;lm

7

h

genitorum, Extales elegitDominus.:

',-.Ec

iüïnsqeü

407

Cur. viri Nobiles Crtcifieutm fepelierum?

i þa!anm

L0 f* Ét quia tanforum virorum fecimus mentionem, juvat, ut &

davdti

Allornm vitam ac rerum exitum breviter perftingamus.-

De Jofeph Milon.: de $,

"TT

refert Mallonius,

quód poft gloriofam Chrifti in coelum afcenfionem siad, e, r.

-

iij

ab Apoftolis miflus fit ad

predicandum Judzis Evangelium, ubi mul-

t auirpn.

taóprofchrifto fiflinuit perfecuziones, atque inter ceteras etiam ve-

li, d

nen:um pra Chrifti fide bibere compulfusíit, ex quo tamennihiltrifte

ts Gu

tulic; Proinde nzvi íine velis & remis cum Lazaro , Martha, Magda-

r d

lena & Maximino impofitus, Deo remige Maffiliam appulit, & pau-

n r

ló poft oblatà occafione in Angliam navigavit, ubi conftanter Chri- Cornel. in

TT

ftum crucifixum predicavit, ac tandem piiffima morte defunctus eft ; Matth 27 58

s Cnt

undeab Anglis quafi Anglize Apoftolus honoratur, cujus dies feftus

exempln

17. Menfis Martii ab Ecclefia ia Romano Martyrologio celebratur :

atibulut

Hierofolyuis Santl? Tofeph ab Jirimathaa. nobilis decuriotis, difaipuli Domini ,

n hortte

quiejus corpus de eruce depefiium. in smonumento [uo novo fépelivit, O virum

ansfes

& Nobilem egregium!

hmornon

6. Nicodemus Pharifeeorum Princeps, qui Jofepho in hoc füb- M.llon, de S.

limi pietatis officio in

fepeliendo Chrifto comes fuit, de no&te ad JE- Sind, e. 1.

gauci qü?

fum venit, à quo miré edoctus rec

l

Miii

t in lumine, qui advenerat in

tenebris. Hic ob exhibitum Chriíto

y0 Joco i

honoremà Judzis raptus, car-

; acht-

ceríque mancipatus, horribiles ab ipfis

paffus eftperfecutiones, cogno-

fcentes enim Judziillum efle Chriítia

tfe&umæ

num, amoverunt eum à princi-

um

patu fuo, ait Lucianus in epiftola deinventione corporis S.Stephani,

ondo

& anathematizaverunt eum, & de civitate exulaverunt, quem Ga-

malicl ob Chrifti amorem in domum

fuam füfcepit, veftivit, nutri-

'vit, & tandem piifm& defun&um

honorificé juxta S

li mi[uïm:

. Stephannm

»mhüt Wf

Protomartyrem fepelivit. Unde & N

icodemus in Martyrologio R o-

mano Sanéiis adfcriptus eft cum S. St

ephano die . Augufíti. Refert

yäidm:"

Mallonius & alii,

quód di&us S. Nicodemus poft gloríofam Chrifti

h

refa

rredionem linteamina & reliqua paffionis Dominice inftrumen-

UI

o

ta füimmá cum diligentià collegerit,

atque ob ingenii magnitudinem,

quápollebat, pientiffimi Redem

M. [ :

nibus ex cedro formaverit,

ptoris noftri imaginem füis ipfe ma-

tfccl

j

in qua ille,

qui Chriftum decrucerefixit,

quatuor clavos addidit, in cujus medi

o Chrifti Sanguinem, aliáque

nv

j

memoranda Paffionis inftrumenta collo

j

cavit. Affervatur, & religiosé

n',""*

TA

colitur hzc thaumaturga Crucifixi ima

goLucz in Hetruria, cujusnu-

t

ditatem veftis pretiofa defendit.

| wmus

Habet hic Nobilitas. humana preclarum exemplum,

quomodo

g

tflimare & amare debeat Crucifixum Dominum.

j

M

Certé Conftanti-

Sandaus in

t

qlwl

nus Magnus Imp: ubi hoc fàlutare crucis (ignum in

a&re radiare con- srauioph,

j

M

fpicatas eft, cum hoc lemmare : u bce figno vinces ,

mox ordinavit, ut tol.444,

L

omnis

458

- Confideratio CLX

'omnisexercitus Crucifxum Dominum genufle&tens adoraret , ubi &

Seiptu

$o. Milites fortiflimos elegit, quiin pugna vexillum Crucis cateris

fuifri,

praferrent cohortibus, qui jo. Vexiliiferi in Eeclefia militantes Ordi,

fanquà

nem inilitarem fub Conítantino M. füpremo illius Magiftro inftitu-

adyertt

erunt,' Enoriginem verg & Chriítianz Nobil

itatis àSigno |

penite

$ Àu

SanQz crucis. Sequgre..

fituo,:

fidat.

widi)

Óa

CONSIDERATIO CIX. -

trofiife

Contra carnis tentationes nullum effica-

ftit p

(x/li, [/7

cius remedium, quàm fu

TMUE ]

gaad cru ciäxqm

TWHltet al

[ jEfüm.

i eit,

I more

DLT

Qui fant Chrifli , ?arz?þm fuam c;mcgïxemfii«wm vitiis

m]ct—d'on

Uj coü?ü?z.fæ"tmf Gdlät-f- p

t.

ft us

fs q

ilpardos

Edet Aman in regali cohvivio , Dihil mali svel finiftri c'ogritans',

fs 1]f

.poftulat interim Efther fibi & Judzis vitam, Amanum veró

h (füce

E&her,9. 6,

apud Regem folemniter accufàt: Heffis & inmictis noffer po[fimus

ifle eft Ainan.. Quid Rex? fine morajubet, utin patibulo, quod

T fper

riüs illeMardochzo paraverat, fuípendatur : Zppendite.eum in eo,

V qy

$, Ant, Pad,

S. Antonius Paduanus per ÁAman carnem noftramintelligit, veré

| 'linera

$, fer, 6. in

boflis && inimicus noffer pe[fimus , & quó magis illi blandiris, eó magis tibi

eapiejuni, fiet rebellis, & fi foveatur, ampliüs lxdit. . Aman, prout di&tum eft,

d5 6

fufpenfus eft in patibulo non in domo fua, fed in porta urbis Sufo-

Gretfcrlib. 1. rum ad majorem ejus ignominiam; Etfi P. Gretfero credimus, ferreis

&P"WI i

de cruce. eap. clavis cruci affixus eft.

!ä mibl h

19.

Ita & tu, ó homo Chriftiane! carnem tuam

toties tibi rebellem debes füfpendere in cruce Chrifti clavis contritio-

4t

Pfal. 19 120. nis, timoris & amoris Dei: Confige timore tuo carnes meas, Unde redté

L

1j ]

64.5.24: Apoftolus: .Qui Cb

1

!llm, l

feentiis. Colligeexhoc, an tu fis Chrifti?

ifHi funt ,. carnem fuam cruecifixerunt ,cm vmu [ torgcupit

:

gl

Uaeü

in

.

.H

3. Ubi Veritas Chriftus acR edemptor nofter cum

:

4-

cereputatus eft, utnos cx iniquis juftos faceret acSanctos ; Obfervat

? hatj

fmad(

Scr;pta«

G-mbm

Tn tentatione ad Crucifeum recturrendam.

4c9

artt, Uil

ücis cote

Seriptura: T erucifivi funt cum eo duo latrenes ,

UnA5 À dextris , C» umug À Matth, $7, 33

finiflvis , latronum enim ordinarium e

tantes rl

rat füpplicium crüx, inter quos

firoinfin

tanquàm choragus & princeps pend

cbat medius [Efus Dei Filius. Sed

adverte ingens difcrimen;

n

us.

unus posnitens falvatus eft, & alter im-

poenitens zternüm reprobat

Ingens hic latet m

S. Auguftinus: Jpfa erux, ff attendas

yfterium, dequo ,

y tribunal fuit , in medio enim judice con. * AUE t 3

Jflituto, unus quicredidit ; liberatus, aliu

$ qui iüfultavit , damnatus

1n Joán.

r

fisabat quod faturus

eff : jam fígni-

ejt 4e Vivis C mortuis, alios pofiturus ad d.

[

Xteram, alios

yer) ad frniffram,

Sed &alia ratio hic (übeft,

WEX

quam affignat Hugo Cardinalis: La

Hugo Card,

tro [iniffer, inquit, eff mundus ,

qui Coriflo crucifixo , id eft ; qm

€em portantibus, inf:

embris ejus crg- iu Maicum

Hi.ca-*

"trave non ceffat.

Latro dexter caro. eft,

£l fpiritus erci-E5. 27.

fixus, cum ea comp.tieudo,

id eff, confolando,

L

?

"

falutem promittit, dicen; ; Hodie

;

:

mecum . eris in. parad.fo , id :5/1, éió traufíb

t pa[Jlo tua, & pro ea aternaliter. ve.

mttievaberis incelo, Eja animemil Cr

ucifigamus

hoc eft, carnem noftram cum

nunc latronem iftum,

omnibus vitiis

in mortis agone pariterà Cruci

fixo Domi

à€ concupifcentiis, ut

rvlo»audire méereamur: Aodie

j at

qetum eris in paracijo. "'ranfeo ad alia.

3. Mandavit qu

ondam DEus, ut fàn

guis Agni Pa

fchalis in qua-

libet domo Hebreor

um füper januas & limina earum

€x cujus afpe&u An

afpergeretur,

r

gelus extermi

nator & percuffor per

traníiit, non

nocens domüsincolis: Videbo

fauguinem tranfibo, nec erit

ho

in volis

plaga Exod. 12. 1g.

difperdens.. Ad quid, obfecro,

c fignum? Adverte myfterium:

; San.

ri gt

uis illius occiti Agni elegantil

i

um v

in cruce pro fàlute noftra occifi

1ma eratfigura Agni illius imma

culati

; & immolati.

Siigitur venerit dz-

jf f

mon meridianus, fi pertranfierit Asmodseus ex

bulo, qi

terminator, tentans

te in carne infirma ad libidinem ; & tuum ex

TTTLU

Citó afpice, & contem

fpe&ans confenfüm,

t

plare cruücifixum ]

Efüm, & eruenta ejus SS.

«t

Vulnera, &

pertraní(bit innoxius , neq

m

dens,. Simi

ue erit in te plaga difper-

hi non vis credere, Divo A

uguítinofidem adhibe: qy;* A"guf. im

y o

me pulfat, inquit , aliqua ttrpis. cogitatio

Manual, c. 12

j yli

n

, feurro ad. Vulnera . Chr.

illi Cim

te premit caro mea, recordatione Vulnerum

Doinini mei refargo,

Cim diabo.

jj

lus imibi pavat infidias , fugio. ad vifcera mife

ricordia Domini mei, c» recedit. à

b

U

me. - sb ardor libidinis moveat mimbra o

a, recordatione Vulnerum.Dowiui

gt

noftri Filii Dei extinguitur. — In omnibus ady

j

jit

erfitatibus uon- inveni tam effcax .ve-

medium, quàm Vulnera Chrfli, in illis dor

us

O quale folatium Vulnera JEtu!

mio feturus , C vequiefco intrepidus,

1

- 4« Homorrhoiffa illa,

smCtu-

bum patiebatur fanguinis

quz duodecim annis continuum &-acer-

jj

fiuxum nullo medicamin

€fanabilem; Tan-

1

()ona

dem ad Chriftum venit,

d

dicens intra .,æ E

quia fi vel veflimentum ejuts Mare, 5. 22

Gintler Unu: pro omnibus,

teti-

410

Con[ideratio C1X.

T

& fanata eft: Er tonfeflim

tetigero, fal

va evro.. 'Tetigit,

fiecatus eff fong fan-

lum ttad

Felixmulier, quam & Dominus pave

ntem & furtim irru-

Silomon

[]

guinis ejus.

Cate-

entem co

nfolatus eft: Rilia, fides tua te falvam fevit ,. vade in pace.

proinde

S, Th. Aqui". :« $, Do&or Angelicushunc Scripturz

locum ita exponit: Patitur

Sed

r4

hie,

nalium deletlationum.

Hunc fluxumfi quis

fluxum fanga

inis propter fluxum cav

en, ir

habet, non defperet,

fed vadat c

um dic&ta muliere ad Crucifixum

Mdv pott

neri

bus ejus inveniet potentiffimum remedium.

Anton,P2d. TE (um,, & in SS. Vul

Rdenpt

ponm. 24

uvat hic audire S. Ant

onium Paduanum: Veflimentum Chrifli, inquit ,

l

?j

Poft Peu

re rubvum eft. indumentum tuum ?. Efus

j Qauta

ipfius eff cavo , de qua I[uias c. 63.. Qua

torcular , id eft , pre[furam. evucis folus

fuftinuie , in quo veflimentum. (anguine

! &loto

rubricavit , bujus veftimenti funbria eft ipfa

pa[fio, qua animam liberat à [an-

; fdevot

]

is vitia [ummé Ya

let memoria Pa[fonis

guinis. profluy

:"a , €ontra enim €arn

| entup

Chrifli.

| Atpi! t

. Tobiz Senioris oculos, ftercore hierundinis obczcatos, ama-

is liuivit oculos pa-

| furtisa

|

Tob.i.13. riffimum fel illuminavit: Tümc fumens Tolias de felle pift

Mi

tris fui , flatínque vifum vecepit. Omnuis

eccator , prefer

tim libidinofus

1 DN

]

i

ca: Hocfel, ait Hugo Cardina-

Hugoin Tob, cecus eft; quid confilii? fel ipfi app

| ütlim

lis, eft Palfionis Chrifli amavitudo,

hanc fi in mem

oriam ferió revocabis,

Ío, u $

& Crucifixi Amoris tui dolores ac

Vulnera attentiore mente confide-

| um

rabis, facilé carnis motus & tent

ationum füperabis infültus. Ita

ETO

$. Bernb.de. Melli&uus Bernhardus: Quoties te fentis turpi

bus cogitationibus pulfari, C

e aAnte men

tis octlos , quomedo Chri-

inter. Dom..— 44 illirjram delectationem allici, toties pov

i;llmaä

€ 38.

feus in cruce. crutifixus eff pro te 5

Unde

dicere folebat: Deus meus pendet

Y

dalo? Abíit hoc à

me! fed vivat

!

in patibule, &* ego voluptati operam

in me JESUS & hic Crucifixus, & quis

me lfeparabit À chariïate

illius?

6. Job graviffimos infultus

non timuit, imó neque diabolum

(e ut leo in omni tentatione & fH-

cum flagello ad fe accedentem,

bulatione fortis ftetit.

Verüm cüm aliquan

do fpeciofam confpicatus

Job. 31. x.

eft Virginem, absque mora au

fugit, & difceffit,

undedixit: Pepigife-

dus um oculis meis , ut ne cogitarem quidem. de Virgine.

EBt q.uare hoc vir

pientiffime? Ipfe rationem fübdat:

Quam enim

P

artem, Anquit , Paleret

ip me Deus , C* bareditatem. Omnipotens

de exc

!

f

:? Id eft: Quomodo

mihi füá gratià & favore, quafi filio

& hzredi adeffe vellet DEus,

fi ftatum meum non fervarem? Abfit

hoc à me, quia foli ca

fti fünt

.

ongé à

filii& heredes Dei, im

uri autem fünt i

nferni mancipia, &

Deoalienati,proindeno

j

one.

ri afPeäu:

quidem virgiqcm curiofo intue

Jeem9.21— AMors enim afcendit per feneffvas.

Difce à Job, quam periculofum fitfefe alteri immi

fcere fexui, &

d.

xcdi 42, 13 fepiüs familiariüs cum illo agere: De veffimentis enim provedit tinea,

A TM*

Ya

Ya tentatioue recurrendum ad Crm'zf IxUth.

nm"

à mullere iniquitasviri, Adam à muliere deceptus eft ; Samíon per Dali-

hfs

lam traditus; David à Bethfabee devidtus; Sifara À Jahel occifüs;

rtim if

u Crte

Salomon per mulieres alienigenas fedu&tus ; Mitto millenos alios ;

proindere&é S. Auguftinus : Zdpprebende fugam, fi vis obtinere vicloviam.

nit: D

SSed quó fugiendum eft, Magne Ecclefie Do&tor? g. Ad cru-

nl qii

cem, in cruce enim tota falus & vita noflra confitit: ANuwllus, aic,9. Auguft lia

Crucfrn

emedun

tam potens eff , tam efficax contra ardorem libidinis medicamentum duam iors Manual, € 23,

Redemptoris noftri.

il inqü&,

di&um eft, à facie formofe virginis oculos avertits

7. Job,prout

aim? d

o autem tibi faadeo, anime mi , ut oculos convertasad Virginem

t f

& dolorofiffimam Matrem ftantem füb cruce dileGiffimi Filii füi ; hanc

]rit i

fi devoté invocaveris, aderit tibi in omni tentatione, ut cum pro-

r i

ventu poffis fuftinere & füperare : 44 pedemerucis , ait Nierembergius, Nieremberg.

accepit nos Maria in filios: ibi peperit nos, mon ex . utero, (ed ex corde, — Ecce l 2. de Ador.

.

e

205 Atf

filius tuus eft quisque fidelis. Si er

o

[ox

o filius, cur non fugis ad Matrem ?

- orot M«

u

Refert Czefàrius debono R eligiofo, cui accidit,

Od q]"londa'n1 Manf. to. 2.

pidinoi

San&o Paulo (timulis carnisagitato. Ad Paulum Chri

i

o

usdixit: Ssff- « :o. di(c.to,

cit tibi gratia mea , nam virtus in mfirmitate perficitur; ita & huic Religio- u. 2.

'evocali

fo, cui Sathan per fimiles tentationes parabat interitum, omninóbe-

econfiót

nignum fe exhibuit, dum eum orantemincruce pendens amplexatus

o Ia

eft , & tanquam przcordialem fibi in (ignum mutuz familiaritatis il-

Pü(]fm» ä

lum ad pe&us fuum attrahendo ftrinxit ,. tentationésque illius vali-

.

M

-

as ftringendo compefcuit. Ecce quid fit fu

um p

gere in ten-

, f

tatione ad ercifïan JESUM.

*gcïaritfiïï

E

EY

di

al

)u

.-

K'nx

NT

x*x -*

n t

— N

conf

[p 1

7

A (sl

ENS)

N

WE

i!lx MP

i

r

'lt' P!)

o

N

m

g i

y

l

qut

"

(

JUISs

J

/Ó

n

futt

31

g

i

t

f

eïc [€th

(

if a

CON-

, 7 j

412

£ (o)ge

x

quf

33355559 884

5

afbme

sibttbbti UE nE E EEE

turalií

tirs $

CONSIDERATIO CX.

tió&r

Gs (ep

In honorem Chrifti patientis & cmq.

ïCmUS

!

fixi ab Ecclefia feptem ho

.

r& Canonicee fünt. —

7

inftitutae,

*

Án

.Vfl

Septier in die lusdern dixitibi, Pfung 647 —

tidie ä

I.

Ctücifix

dcm üh

Iranda ac plané jucunda erat illa æ;i&oria, quain olim Iffaeli-

De[cmdh

urfinefanguine, folo cantu in expugnatione Jericho ob-

t i.

tinuerunt. Precedebantarcam Dominifeptem Sacerdo-

C COnt]

tes feptem inflantes buccinas, quos vulgus reliquum feque-

Quine À

batur; die feptímo & feptimo circuitu, càm Sacerdotes

Duc

Joíue 6. 20.

clangerent buccinis, & omnispopulus vociferaretur, fine baliftis, (ine

| a

arietibus muri illic éorruerunt , & a[cendit unusquisqne per locum, qui contra fe

d

erat , ceperüntque civitatem. -

Le Blanein

EL

efal. 118.

Le Blanc illuftris Pfalmorum Interpräs comparat Venerabilem

| lrpecos

Clerum, feptem horas Canonicas devoté recitantem, cum di&is fe-

Wi tC), I.dw

ptem Sacerdotibus , feptem buccinas coram arca Dei inflantibus, &

ditindo

cum poptlo Ifrael, oratio

ericho, hoceft civitatem diaboli, ever-

'ï' D

tentibus. Audiamus plura de hacutiliffima & neceffaria materia.

Vnpet:

2. Quzres, cur in Eccleíia Dei feptem horzx Canonicz fint inti-

tute? Kefpondetur primó, quia feptenarius numerus eft myfticus &

Xitlote

Deo confecratus, fignificátque plenitudinem & univerfitatem, prout

Á 'Wa /äþf l

obíervat S. Auguftinus, fex enim diebus complevit DEus opus füum

3 Cïlglq

Gen, 2, 1,

in creatione totius univerfi, feptimo veró ab eo quievit:. Zgitur per«

TT

Pl

feti funt celi & terra, C omnis ornatus eorum , complevítque Deus die feytimo

Ullqmta

eptis (uum quod fecerat : Et vequievit die féptimo ab univerfo opere, quod patra-

&

74t. Secundó quia juftus dicitur, quód fepties cadere foleat in die :

lo

Prov, 24, 16

&epties enim cadet. juflus ,

C vefurget : impii autem corruent in malums ideo

ordinatz fe

lii li

ptem horse Canonicz fuerunt, ut citó à veniali errore fuo

':"!.elcandt

396

re?urg»a:t'

D juftus, & non o-r-þrxinö cum impiis corruat in malum

quia

gi!ïs)vfept(

De feptem höifis Canonicis.

413

i

quia ferpens antiquus feptem folet fpiritus nequiores fe in noftram Luc. 1 26,

affümere & mittere perniciem, idcircó Ecclefia Dei fepties de diena-

turalifolet divinam invocare & inclamare opem , ut feptiformis Spi-

rirüs Sancti gratianobis inter tot pericula & tentationes afliftac. Ter-

(

tió & principaliter Ecclefía Septem horas Canonicas inftituit, ut per

eas (eptem paffionis Domirfice m

remus, fünt autem iíta:

yíteria quotidie gratà ipent recole-

CT

7Matutina ligat Chriftum, qui crimina folvit;

Sfunt :

Prima replet fpucis , caufam dat. Zertia mortis

*

Sexta cruci ne

Vi

tit, pe&us fed Neva bipertit:

. Vefpera deponit , tumulo Completa reponit.

3. Et quid obfecro, melius ac magis falutiferum, quàm quo-

tidie fepties in Breviario & Officio Romano recolere patientem &

crücifixum JEfum ? Septiesex confilio Elifei Naaman, princeps qui-

