dio Pater caleflis primitias bas frugum PafJionis Filii fui fufcepit?

dinus

Opeccatoresomnes, qu

arein peccatis veftris mori vultis? Ecce aera-

DT

ft, in quo omnes thefauri funt abíconditi;

T

jum in cruce apertum e

hoc latrone in animo contrito ac humiliato ad.

Oray

ite cum Bono

crucifixum

JEfüm, &invenietis requiem anima-

tedu

bus VCüris.

tifef

4V]

pecc

Wi

füpe

CONSIDERATIO LXV.

Am|

imþ;

AUtet

Chriftusin cruce pendens peccatores re-

cio rejicit. Attende hic Le-

cipit, fed in judi

Vatic

Or prudens.

m)tn

Rüscl

qua |

,Qtja. bic peccatoves vecipit, Luc. 15.2.

Tüopos

t.

tl TE

Iers

"lm ,

Lifeus Propheta per vile

lignu

m ferrum duriflimum in aqua

Yrter

& ad f& mirabiliter attraxit:

Jordanis merfum enatare fecit,

tavítque ferrum.. Chriftus Do-

L^

4.Rcä 6.6.

Pracidit ergo lignum , & mifít illue: a

.

T

minus plusquàm Elifcus

per lignum cruci

s ad fe ferrea pecca-

i

torum pe&oraattraxit,

& etiamnümattrahit, unde dixit: Er

b

hic S.

]o-3*- — eoo f exaltatus fuero àterra, omnia trabam ad ome ipfuum,

.Audiamps

ugu-

litiumi.

Crucifixus recip)'t, Q rejicit,

247

Auguftinum: Veniens Elifeus ,

ite int

inquit, mifit ljgmun , & matavit ferrum, Quid $ ^vgott

aol

eff lionum mittere ,

C& ferrum in medium producere, nifi patibulum crucis afcendere, "« 210. de

€* de profundo infe

*

vhi bumantum. genus erigere, ac de omnium peccatorum limo

m (

per erucis myfterium liberare? O peccator

esomnem erigite vos in fpem, in

SP(EDIICH-

cruce JEfüs peccatores recipit,

i us

fedfi renuitis ad eum venire, injudicio

rejicit. Eligite,

dum tempus affulget gratiarum.

o

.

'üallm, ai[l

erat;

2. Errat una Paftoris ovicula, fed totus grex unà háccariornon

proinde tam feduló conquiritur, & inventa humerisboni illius

ao d

Paftor

is imponitur.

, liil

Et ciini invenertt eam, imponit in bumeros [uos gaudens, " 9«5v

Quid pientifflimus R.

edemptor nofter per hofce humeros infinuaverit,

n U

Gloffa perelega

«ilititi

nter exponit: Hmeri Cbrifli evucis brachia unt ,

qui fem-

er funt parati ad ani

mam no

ftram, perditam illam oviculam, füb-

pl

eevandam, &adcocelefte

S, Bernhard,,

ovile deportandam; hincrede S.

Bernhar- q.v;

guit.

if

dinus: Cesfiitur, inquit,

Chriftus duris cla

vis , ut infeparabiles bumeri ejus fint nig

E2 $

d

4b iuventa ove.

[condit

O charitatem immenfam!

Cap, f,

3. Hancveritatem o

ptimé agnovit VatesRegius, undeadDeum

od

orare folebat: Errayi

ficut ovis qua periit. Oviserrans, fi non à Paftore Pal r1g. 176

reducitur, perdicur,

fitque przdaluporum, &i nonbalatufuo fe ma-

nifeftat, acpaftor

is auxiliuminvocat, aétum eft de illa; hincrursüs

David: Quare fervu

"m tuum ,

quia mandata tua non [um oblitus.

En anima

r

peccatrix! formam hic h

abes, quomodó ad Crucifizum Paftorem

tuum in omni nece

flitate, acprefertim mentis anxietate debeas con-

fugere; clama, &

'S. Ambrof. ir

invoca illius opem, & non te deferet : Ovisilla, ait S.

N

Ambrofi

US, Quà perierat in /Adam ,

levatur in Chrifo : Humeri Chrifli Crucis

Lac. 15, 5;

brachia funt :

illit peecata mea depofui, in illa patibuli nobili cervice vequievi, — Si

yete

autem non vis venire

*

; perditio tua ex te, Ó Ifrael! Nume vecipit, tunc vejicit,

lcür

4. Rectélfaias Propheta de Chrifto Domino in cruce exaltando

vaticinatus eft: Exp

edlat Dominus. ut wiferzatur veftri , & ideb exaltabitur par« Va,

jo. 18.

cens volis; Expectat, inquilim, te,

Ópeccator! ferreis infataliligno affi-

Xus clavis, ut füam tibi exhibeat

mifericordiam, acdelictorum veniam,

quia libentiüs vultignofcere,

quàm puhires & tu, heu mifer! adhue

moras trahisad am

plexustui venirecrucifixi Amoris? Audi, & con-

fidera verba S. Ber

nhardini: Clamat; dicens , Ó anima mea dileita, brachiis in $. Bernhard,

eruce expanfis benignifTim? te expetto , ulcifci diffmulo , àmultis periculis libero ; va- to«2. dc Orige

[ d

vertere , cin gaudenter te fufcipio , omnem offenfam remitto , gratiam liberaliter V5« fet«

[f

H

b

$ 2, C,

*

d

idono , & datam ThUltiplico , multiplicatam confervabo, confervatámque in ater«

z

Awn Yemnnerabor. Et

-

(]9

quis obfecro, non veniat adtalem Dominum, quii

qu

1n charitateperpet

ua dilexit nos, cujusmifericordiz fonsnon ficcatur;

jl

d

nifi tu priüs fueris

m

exficcatus 2

Dd

jim

f

"- ve.

us

Confideratio LXV,

248

L

m

&prodigus, nuncanimitüs de fuis pceni-

enim.

$. Venitfilius degener

adamantiffimum Patrem füum, nu-

tens p

eccatis, à porcorum filiquis.

$

dus ac lacer,

& vix pre fame offi

bus hxrens; & quid Pater? Sacer

dhuc longà effet , vidit illu

m Pater ipfius, & snifericordid

dcqu

Luc 15. 20

textus habet: Cim a

Tnen

morus ef ,. C at

curzens cecidit fuper collum ejus ,

& ofuluusefl o — Anime

foeri

Redemptor tuus Chriftus eft: 4

modà voca eums; Pater meus

kenr4

mi! Pater, ac€

e

dicis pariter cum

crüci

estu, quia ipfe creavit,

acredemitte; curergonon

everfo:

Surgam, & ibo ad Patrem meum ! Cur non in-

lrec

illo prodigo ad fer

li

genue confite

ris: P

ater , peccavi in celum. ( coram te? Noli timere, non

bi licet filio degeneri malos tuos mores, quia cor contri-

fütar

.exprobrabit ti

in'gem

tum & humiliatu

m diligit, ld occurret tibiin cruceexpanfis brachiis

ac manibus, & ampl

exabitur te, przbens paternum inclinato capite pa-

fenal

qee

, Chryfal.

cis ofculum.

S

ubintrat hic S. Chry

fologus: Nen dixit : Unde venis? qui

nt qua tulifti :

quare rantam gloviam tantá t

urpitudine commutaft?

fs.

ferm. 3«

fecifi? Ubi fu

ér induite illum; Videtis quia delidla non vide,

tfim

«Sed citb profer

te flolam primam ,

*

.

yis amoris? O vereé v

is amoris !

quia tam pater nemo , tam-pius nemo

3-

$6p

& hic crucifixus.

f

,:quä

m JEfü

s Chriftus,

6. Et quis,

obífecro, non obftupefcat,

fi attentiore mente expen-

lratus ligno-non Angelos,

*

fed

bus

dat, quod

Dominus

JEfus ininfami exa

ilites & infimze &ecis homincs

tneros peccatores,

li&ores, latrones, m

men

fh

zo

ftentes? In monte Olivario in cruenta

u

voluerit habere pra'fentes, &a

incruce nullus (&

illa ag

onia appartit illi Angelus de

c«lo , confortans eum ,

TW

Lae. 22. 43.

&abilem reddidit ;

amar

& quidem flebant omnes Angeli pacis,

Ipfc [

illi fpe

fednullus venitad conforta

ndum & confolandum eum , & qus caufa?

hd

quód bonuslatro £/

oriosá voce pra[entes tem-

tefol

Eufeb, Emiff,

xX Eufebius Emiffenus,

in morte Chrifti con-

hom, de bo -perayir dolores, cterique adftantes peccatores ,.

faci

ucas: Et emnis turba eorum , qui

fimul aderant ad [petla-

ftii

nolaron^ wer(, de quibusS.L

ora fua vevertebantur.

OC

Eae2348 . qupuy, iflud, & videb

4nt

«a, fiebant , percutientes pedt

|

Ti

morienti Domino

fümmo erat folatio con

D

fio tot peccatorum,

huit

bus circumdari voluit,

& ideó fpe&aculum

ideó in cruce à peccatori

s y

fa&us eft DEO, Angelis & hominibus,

ö',c nunquid & tibi, ómt

ïiSt(

Ledor?

M

L

7. Ceterü

m in lege civili fancitum e

ft, utin atrociiïfmis &jam

dvocatus, nequerecur-

notisdel

l

i&isreointribunali non permittatur EX

füs ad appellationem.

Non fic in legegratiz,

.

non fic ; &licet innu-

morte & inferno digna, .

habemus tamen apud

mera (intnoftra delicta,

ít

Ltum .

Patrem potentiffimum adv

ocatum , Chri

JEfüm & hunc cruci-

lioli: bac feribo vobis, ut mon peccetis :

fed fi quis

"Io*]o. 210 T

fixum; unde $. Joannes: £:

peccaverit , advocatum bab

emtus ap

ud Patrem j Efum Chriftum juftum , & ne at

o diffidentiam , mox addidit:

quam poffis habere in ill

Vr

x

(

X

Crucifixus 'recszit; Qrejuit.

2;49

s pæm

pto ptztatis noftris , un pro no[fris autem tastim, fed r totius muadi,

ideb

um n |

enim crucifixus eft, ut peccata noftra deftrueret, atque delerer.

r

$. Ad exemplatranfeamus. Refert Alegambe ex Socictate JESU Alegambe in

ititndi

de quodam Venerabili Patre ex eadem Sacra Societate, quód per o- Bibliotheca.

ht |

mnem vitz curfum paffioni Chrifti'ac prifertim ejus in cruce agoni

Duttrmnt. |

fuerit addidiffimus; unde ferventiffimis quotidie defideriis ab'hoc

vitertum

crucifixo Amore fuo flagitabat, nein mortisarticulo ab eo defereretur.

i

Et ecce ingens prodigium, cüm nunc füprema imminerethora, quà cx

hts n

bac mortali vita migraret ad meliorem, imaginem crucifixi Domini

Of CQ

fui arctiffimé complexus eft, illudDavidicum fra&à jam voceidentidem

hn

ingeminans: Inmmanus tuas Dowine commendo [piritum meum.. Interim ob-

ciitt

fervabant circumítantes , quód ligneum Chrifti corpus paulatim de

D

cruce fe folveret, clavi àmanibus ac pedibus fefe enodarent, & cruci-

wntdll

fixus Dominus osad os, & cor ad cor ejus applicaret, in cujus (àcra-

o

tiffimo ofculo & amplexu beatam expiravit animam. — O felix mors!

ysnero

El

!

Ó optabilis fors, ficpoffealiquando mori. Ecceincru

fed & rejicit, quod ex fequenti patet exemplo.

ce nos recip;t,

teapt

9. Recenfec Philippus Chifelius de

quodam Juvene vitam luri-

Philipp, Chi&

los,

bus contaminatam fceleribus agente.

el, p. r. Doa;

.. Tandem completá pecéatorum

2, adr,

yomina

meníürá in fatalem morbum incidit, in

quo neque ad paenitentiam,

etuenta

neque ad confeffionem Sacramentalem

piorum precibus, neque ipfo

AMSQ

Crucifixi afpe&tu poterat commoveri.

Et quid tandem factum eft?

ao

Ipfe crucifixus Dominus in imagine fua

borrendam contra eum scter-

v t

nt damnationis fulminavit fententiam,

dum dexterá, à ftipitecrucis

i

TT

rfefolutà, ex laterali Vulnere extra&tas al

iquotdivini cruoris guttasin

hi (

/

faciem morientis conjecit, ingeminatà

hac voceterrificà: Sanguis meus

Anuä

"

fit tibi in perditionem : Sit tibi nota in omnem . aternitatem , ' quid illi fueris in«

j

if

gratus ; ad quod fülmen miferrimus infelicem animam in Orcum evo-

tort "

mult. Eccein cruce recipit & rejicit.

Tunc in morte impoenitenti-

euo )

bus veneranda

DominiValnera aternaerunt incendia ,

plis veró perpetui amo- $. Rup. 1, 4.

in. Joan,

Ibl u

risteftimonia, . & fors beata, deq

ua Vates Jeffeus: Deus meus es tu,e

in manibus tuis fortes ea, hoc eft: in manibus vulneratis, & in — 15 39.Ie:

N

fi9

cruce perfoxatis erit forsnoftrain eternum. Utj-

1 ueffw

nam & mea 7!

]1 i J

u

P'J

caue

3 ( Ber-

iJ

j

V üh'

j

"

li

l

* Giw;;hu L(nus pre omnibus,

CON—

/

250

orH

d

l

(ericot

sssssoscess

fuff

adhyc.

titts t

CONSIDERATIO LXVI.

)

Chriftus in cruce pendens fuam demon-

fnanu

40 jg

ftrat mifericordiam & Juftitiam.

tl

l

s

Vi

le'fc*rz'cors Domtnus €9 ju/iu:, Co Däus nq/ïcfmifc*re—

nu[i

&m. Pja/ Bo —

1.

trix (

tordi

Of&ph Jacobi Patriarche filius, ubi innocens in ZEgypto in lacum

tec

miffus eft, ferreísque adflri&tus vinculis diu crudele martyrium

qi

tulit (prout obfervat David: J» fervum venundatus eff jofepb: bumilia-

T

foal;xoq.. 14.

verunt in compedibus pedes ejusz. fervum pertranfit animam ejus) Tandem

inq

in ipfo adhuccarcere conftitutus Judicis officio functus eft, dum

[

&

*

ed

iusinter duos concaptivos fuos uni, pincerne videlicet, vitam,

dov

6co. 40 13- alteri magiftro piftorum perniciem & m

ortem annuntiavit: Aecorda-

at

baur Pbarao miniflerii tuó, €r veflituet te in gradum prifinum ;

Etad alterum:

ltoi

dAuferet Phbarao caput tuum , &. fufpendet te in eruce.

Chriïl*um

À typo ad prototypon veniamus.

ofeph in pluribus

uml

prafignavit, acprefertim ininfami

crucis li

gno in medio pendens la-

"m

tronum , ubi uni vitam & «ternam

falutem przdixit: Hodie mecum eris

inq

alterum veró velut reprobum morti aterne & carceritar-

fit

in paradifo,

)

$. Avg. ep.g, tàT€ o mancipa

tum reliquit: TFeseruces, tubintrat hlc S. Auguftinus, ip

f

d

nd

&in Traé.3 . &mo loco erant, in una latro liberandus ,

in alia latro damnandus, in media Chri-

[

in Joan.

ffus , alterum liberaturus , alterum damuatturtis.

Eriterum in alioloco ficait:

hhj

f

Jpfa evux , fí attendas, tribunul fuit , in medie enim judice conflituto, unus latre,

1

&

qui credidit , libevatus , alter , qui infultavit , damnatus efl,

E

L

tibu

2. Eccehic verificatumfuicillud, quo

d ipfe Dominusante cruci-

i

fixionem fuam palam edixit: Dwo ervnt in agro,

«unus affumetur , C umus

Wor

Matth, 24.

bo morte & gehehnä

"

relinguetur.. Duo erantin agro Golgothzo, am

[

digni, unus affumptus eft à crucifixo Domino, gratiá nimirum ejus

]

preveniente, concomitante & eonfequente, per quam ad veram con-

W

tritionem acpoenitentiam difpofitus eft , fed alter fcelerum focius zeter-

W

nüm reje&tus eft, quia ipfe poluit falvari.

Obfet

Em

Crucifixus mifericors d- sufIus,

aft

/; Obferva hlc: Mifericors quidem eft Dominus, & dupliciter mi-

r

fericors, ita Vates Regius: Aifericors C miferator, & quidfequicur? Er Pfsl, ixr, 4.

juflus. . .O quot gratias tibi promeruit & obtulit crucifixus JEfüs, & tu

l

adhucítas immotus? Audi S. Hieronymum. Erige aures peccator : AMifc- 5 Hieron im

ricors efl Domiuws: fed noli effe negligens , fequitur enim, r juflus,

Píal. 114.

IU

3. Moyfen attende. . Cüm pugnaret Jofue contra Amalec, ipfe

manus & fimul virgam erigebat ad DEum in coelum: Dixítque 7Moyfes *xod, 17. 9.

4d Jofue: Elige viros: Etegre]us, pugna contra AAmalec:; cras ego flabo invertice

€ollis, babens virgam Dei in manu mea.

Moyfes hic Chriftum crucifixum prefignavit in monte Calvario

D

ad Patrem expanfis manibus pro falute noftra orantem. Sed obferva:

Virgam fuam pientiffimus Redemptor, hoc eft crucem, femper in ma-

nu fua habuit, virga autem eft juftitiz Dei fymbolum , impictatis ul-

trix & vindex. Va tibi, (i hic nonattendis, & folüm fperasmiferi-

cordiam , contemptá divinàjuftitià, utraque enim ad fàlutem eft cibi

n u

neceffaria: Is tempore utrumque, erat fymbolum Maximiliani II. Imp.

jryn

qui pro fuo fcutoaquilam habuit, uno roftro palmam, & aitero ful-

j: hu

men gePcantem cum hoc acroamate: Utrum

Tanden

in cruce.

que in tempore, Ita Chri&us

Si fapis, capis.

(j dum

4. DeEzechiele Prophetarecenfent Sacrze Paginz, quód aliquan-

(it'alm1&

do viderit Cherubinum, qui duas przfeferebat facics, unam hominis,

fudie

alteram leonis: Similitudo autem vultás eorum :

facies bominis, * jacits Ezech, . 1e,

jv

leonis,

Cherubinus hic volans Chriftum JEfüm & hunc crucifixum ad-

s Ciir

umbravit, quihicinterrainter mortales & peccatores conver:

fàtus pa-

pcndmh'

ri modo duasinduit facies, unam hominis,

alteram leonis: Hominis,

s

T

inquam, faciem indutus eft, dum carnem humanam à Virgine affum-

o

fit, quam pronoftra omniümque fàlute tradidit in ara crucis immo-

us

i

andam, ubi cim malediceretur , non maledicebat: cim pateretur , mon commi- L, Petr, 2,

D

m

nabatur ; tradebat autem judicanti fe injuff, qui peccata noftra pertulit in corpore

jl

fuo [uper lignum , ut peccatis mortui juflitia vivamus, cujus livore fanatieftis. Sed

377 jin

& faciem leonis obftinatolatroni in cruce, & impiis Judeis interfe&to-

ribus fuis oftendit, dum eos é templo flagello ejecit, unico verbo &

m

intuitu in monte Olivario in terram proftravit, & in cruce pendens

»uf' ,

omnino faciem fuam ab illis ad Occidentem avertit, indignos judi-

"

€ans, quibus ampliüs Soljuftitiz przluceret, unde de illo Jeremias:

jrim qu

Dor(um & non faciem oflendam eis in die perditionis eorum, N2 tibi peccator, ferem. ig. tp

fi crucifixus JEfus tibi aliquando in mortis tuzarticulo talem demon-

g

An0s 3. 8.

Qu

ftrabit faciem! tunc tagquam Leo rugiet , &* quis non timebit ?

0

lia

;. De-

"

252

Confideratio LXVT.

Qiurm

S.Augu&.

. De Aquila obfervat S. Auguftinus, quód proles fuas in facie ar-

tract, 36. in

dentis & altiffimi folis feveré probare, & unguibus fufpendere foleat :

Ti

t

Joan,

Si lucidiffimos folisredios fixo & irretorto poffunt afpicere oculo, ut

tem

proles fuas legitimas agnofcit, fi veró parüm acie palpitaverint, tan-

quam foctum adulterinum ab unguibus demittit , rejicit, & inabyffum

defe

hibe

precipitat, unde redé pro lemmare illi inforibes: Probat, & reprobat.

Aquila hzec Chriftum in cruce elevatum adumbrat; Sic enim

C

Deut.32, II

comparatur à Moy(e: Sicut aquiila provócans ad volaudum pullos fuos , & fu-

i*

per eos volitans , expandit alas (uas , & affumpfit eum, atque portavit in bumeris

Difc

fuis &c. Verüm hicobferves, rogo anime mi! quód hzc aquiladivina

Mar]

&'mifericordiam &juftitiam etiam in tribunali crucis exercere foleat,

digi

ubi in veritate ficut aquila provocans alas & brachia füa excendit, &

dis,

1üper nos volitat, imó & in humeris füis portat; fed vz nobis, fipoft

mií

n

totactanta beneficia filii adulterini & ingrati pulli inveniamur, tunc

Ofee 13. 9-

inf

jure merito illud nobis poterit obji;ere : Perditio tua Ifrazls tantummodà

"

án me auxilium tuum.

d

i

P. Guiliclmus

6. Nec defünt exempla, quibus hane magis dilucidamus verita-

tem. In Hifpania magnus quidam . Dominus fànguine nobiliffimus,

de Wacl $. J.

ind

jn Corona SS.,

fed flagitiis plurimüm infamis gravi morbo de vita periclitari coepit.

"Venerat tunc forte in illam civitatem $. Francifcus Borgias € Gandiz

tlan

Yulnerum,

DuceSocietatis JEfu Generalis Tertius , vir Apoftolicus & animarum

tof

fàlutis fitientiffimus, qui audito hoc fummo moribundi periculo in

&x

conclave fuum feceffit, & ibidem ante crucifixi fimulacrum ingenua

j

|

üs

provolutus, hunc defperabundum divinz Bonitati, quatenus con-

l

gruam illi poenitendigratiam elargiri dignaretur, fümmis votis com-

mendavit.

Hzc dum fiunt, ecce tibi ingens prodigium! Servator,

qui in cruce pendebat, füb.tóloqui, &in hwcverba folvi coepit: A4di

Francifce confeftim agrum , e&mque bortare ad. pauitentiam & confe[fionem pectam

zorum, €P ego illi ut miedicus & infirmorum curator aderos. quà vocc anima-

tus Borgias, ad moribundum (ine mora contendit, quem & mundi

Salvator in fpecie Medici invifit; qui ad lectulum confidens cum S.

Borgia blando fermone illum ad peenitentiam & falutarem peccato-

rum confeffionem adhortabatur.

Verüm uterque oleum & operam

perdidit, dum infirmus omne confilium & fàlutaria monita contu-

maciterrejecitatque contempfit. Interim cccleftis Medicus paratabi-

tum, & pauló poft-Francifcus impenfiàs hujus peccatoris &ternam

confiderans ruinam , ruríüs in füo conclavi coram eádem thaumatur-

ga Crucifixi ftatuà in genua proftratus, per acerbiffimam paflionem ac

SS. Vulnera pientiffimum obteftatur Redemptorem , ut infinitum

profufi cruoris füi pretium in hoc miferrimo peccatore non in eter-

Aum

Crucifixus mifericors d juftus,

253

Mden- -

num finat perire; ad quem,Dominus : Conveni iterum pertinacem illum

teDlox

Q

Francifee , méque 3Efom defer, fi forté me confpecto eruci pro [e fixo, converta-

tur & vivat, Francifcus de novo voce diviná animatus rurfus egrotan-

Wt u

tem accedit, f&cámque lamentabilem illam crucifixi JEfu imaginem

indyli

defert, quam infirmo fubmiffis in terram genibus confiderandam ex-

Pt

hibet, & per ejus SS. Vulnera, paffionem ac mortem rogat & obfe-

Gic um

crat, ut tandem in fe rediret, sternitatem nunquam terminandam

fut, )

perpenderet, & dignos, antequam füprema vite immineret hora, pee-

f u uni

nitentiz fructus faceret.

Quid hicexpe&as optime LeGor? An non

WLENI

Marpefia ad talia verba colliquefceret cautes? En iterum novum pro-

ivia

:

(i;

ld

digium! Cüm ad hzc omnia obfürdefceret mifer ille Hifpanie Gran-

texdit, i

dis, vultümque obftinaté à Crucifixo ad parietem averteret; tüm ecce

Js j Í pol't

mifericordiffimus, fed & hic juftiffimus Salvator manum dexteram é

ur, t

cruce revellit, & facrofàn&um cruorem & laterali vulnere collectum

Md

/

in faciem hujus obftinatiffimi peccatoris in teftimonium zternze illius

damnationis projicit, ad

,

quod mifer fine mor

a execrandum ip manus

Qsv

infernalium dztmoniorum evomuit fpiritum.

.

ilfimis,

Nuncamice Le&tor

; pro.refiexione moral

iunà mecum perpendc

j ag

ineffabilem Crucifixi Servatoris noftri mifericordiam & fimul jutti-

Qandiz

tiam, quam etiam in cruce, tanquam in figno, cui contradicetur,

jmonum

pofitus, in ruinam & refürredionem multorum exhibere affolet.

o

Nunc penés nos eft,' an illius mifericordiam, an exa&tam in morte

gt

juftitiam velimus experiri, — Vze nobis, fi pertinaces in peccatis noftris

usque in finem perfeveraverimus , tunc, prout loquitur Kupertus

tenïj& [

Abbas, $óma ac veneranda. Domini Vulnera aterna nobis |unt futura in-

il

£thidia, Kxc confidera, & vadein pace.

m

j]

l

g

a

Tou

-s

-

RE

dUUM

w

N

W

s

NAGC

SNS

p

///

77222

(

2

»

ip777/

N

,

sE

.'h Nv

g

nl

N

Q

jo n

w n

H

j qu

g

um

30nem 1

yt

iif

| m a«

CON-

i

li 3

z (o0)9

F

vidit,

[777]

i

Biibiniiaiiiilidd

at

uam

CONSIDERATIO LXVII..

N

Chriftus in cruce liberaliffimus docet

lt

fnoi

nos, quomodo debeamus fübvenire pau-

dice

peribus.

dico

Ml

Abiüt, €9' vendidit omnia qua baluit ,. 9* emit eam.

fent

Mattb. 13. 46.

tor

Y

t

mqv

Egotiator ille Evangelicus pro una

pretioía comparandax*rär-

t

arita dedit omnia qu habuit,

& emiteam: Negotiator

"i

ille Chriftus eft, margarita anima cujusque

hominis, pro hac

fün

enim in paffione & cruce dedit omnia q

ugc-

habuit, non pri-

Wor

mam, fed ultimam fanguinis guttam,

ut tam immenfo di-

bi compararet.

N

vini fang

uinis füi pretio eam fi

de hoe fuo Sanguinum

f

Hoc przevidit Spon

fà illa dileta, dum

füc

Gant, s« 14-

Sponfo dixit: AManus illius tornatiles, aurea, ple

na byacintbis, Subintrat hic

0b;

Philo Carpath. Táuc

tornatiles fata funt Chrifli manus,

quando is illasexten-

1]

dit in eruce, quando ea c

lavis perforata funt. Hic dedit omnia qu

2« habuit:

Matri corpus, Joanni Matrem, militibus

1

Patri commendavit animam,

Veronicz fudarium,

clavos Nicodemo, lin-

Viati

veftes, latroni regnum,

nl

teum & femoralia Jofepho Arimathzo,

fanguin

em peccatoribus, Cru-

lube

cem Ecclefiz in millenas partes & fegmenta pro

folatio fidelium div.l-

p

r

dendam. O amor immenfus! Quis unquam au

divit tale, aut huic

lom

vidit fimile? O abyffus infinitz charitatis!

fibi fed aliis abundan-

fNum. 36 lT«

2. Petra à Moyfe in deferto percuffa non

Chriftus, petra, in

Qu

Píl77.29. tes deditaquas: Perc

u[fit petram , C fluxerumt aqua.

omnibus fittentibus;

hi

cruce percuffus ferreis clavis

& crudeli lanceà,

M

Bedain

t ait Venerabilis Beda, gratiarum lavacr

um effudit.-

nf

I

.Exod. toB

Botrus ille grandis ex li

[on

no pendens non

.

fibi fed aliis dulce pha-

ln

Num, 13. 24 ecrnum fübminiftravit: Chri

ii

us cruci

fixus omnem fuum fanguinem ;

Va

S. Greg;. Ny

« unde reGé S. Gregorius Nyffenus: Cujus [anguis , inquit , porss fattus &

iC

] de vita

credentibus falutaris.

Vates

Moyfis.

Crucifixus docet , tit fabveuiamus pauperibus.

2f5

- Vates Regius, qui non obícuré omnem Chrifti paffionem prz-

vidit, de Chrifto crucifixo vaticinatus eft: j4periente te manum tuam , P3l. 163. 29,

n

Chryfoftomus. Per manuum $. Chryf, hie

emhia implebuntur bonitate, Supra quod S.

apertionem Chrifti in cruce extenfionem intelligere convenit, per

J

quam omniaimpleta funtbonitate, hoc eft, humanitate ac mifericor-

dià, fiquidem omnepeccatigenus crucis benefició condonatum eft.

:

3. Sedcurtalis ac tanta liberalitascrucifixi JEfu? Nimirum vo-

ili

luit & nosanimare, acprxire exemplo, quomodo pro omni poffib

:

modo defolatis ac pauperibus debeamus füccurrere; unde dixit, &

Matth. 25 4,

dicet adhuc aliquando in extremo judicio coramuniverfó orbe : 4men

dico vobis quamdiu feciflis uni ex bis fratribus meis minimis, mibi fecifiiss unde

ad $. Martinum dixit: AMartinus adhue catechumenus bae me ve[le contexit.

f u

Erat quondam Chrifto Domino in Synagoga die Sabbati prz-

fentatus homo, manum habensaridam , ad quem pientiffimus Salva-

tor: Extende ma;umtuam; extendic illam, & (ine mora reftituta eft fani-

Matth, 12, 13

,

tati, (icutaltera. Supra quod pereleganter Venerabilis Beda: /dam,

inquit, carpeus pomum vetitum, manum bumani geueris arefecit ; id efl, poten-

möw-

votitti

tiam, operationénque bomiuis facunditate boni operis privavit,

At Chriftlus eam

veflituit , extendens inanus [uas in cruce.

Adam per extenfionem manuum

pol

füarum humanum genus perdidit, Chriftusin crucefalvavit, ut unde

yn p

mors, indevitarefürgeret. Subintrat hic S. Bonaventura , quód per

gnfo d

illum hominem manum aridam & contractam habentem recté pr&-

figareturille, qui manum füam pauperibus extendererecufat; hincin

nguïnum

facro Evangelio illud recen(etur mtraculum, ut & nos manus noftras

)'mtïil[hïE

obamorem Chrifti crucifixi ad pauperem extendamus juxtailluds 244- "rov. 35 20,

v

num [uam aperuit inopi, C palmas [uos extendit ad pauperem.

? hgblll!/

4. Nota eftilla Evangelica parabola, feu potiüs vera hiftoria de

m]]]flbüc

Lue, Io, 30;

viatore Jeruchuntino, qui defcendens ab Hierufalem in Jericho incidit

jettl

in latrones, qui defpoliaverunt eum pecuniis, veftibus &rebus, quas

jl Ü

habebat, omnibus, plagisque impofitis abierunt femivivo relicto.

j

jjum

Quseres hic, quinam fuerint illi truculenti latrones, qui infelicemillum

g

hominem tam crudelem traGtarunt in modum ?

x. Hugo Cardinalis, in fenfü myítico hunc exponens fcripturz g, go Card,.

m

locum: midit inlatrones, divites féilicet, quia divites paupeves fpoliant ,

in Luc, 10,

l

«t !

opprimunt.

Unde Ecclefiaflici c. 1 3. dicitur: Vénatio leonis onager. in evemo , fic

t

j

Jf

pafeua divitum,

bone JE(u ! Tuper omnem vitam pauper fuifti: Pau- Pf 87. 16,

X—

per fum ego, r in laboribus à juventute meas. iacidifti tamen in latrones ,

j«

hoc eft divites, quidefpoliaveruntte, & crucifixeruntte, dequibus

Pfàl. 21. 12,

lgumem;

Vates Jeflzuss Cireumdederunt me vituli multi

Sic etiamnum fit tuis pauperculis.

- Kmm" pingges ob[ederunt me,

,-o Ab'

U

256

Confideratio L.XUH.

t

(g

Ó

. Abfolonis capilli, antequam in quercu fuipender&:tur, femel

er anni Cur

fum tondebantur, & ad pondus publicum vendebantur:

TOQU.

poudere publico, Fuit autem hgec

dhm

2, Reg. 14.

Ponderabat capillos capitis fui ducentis [iclis ,

26,

coma Abfolonis flava, denfa ac rutilans,

& ideó ab illuftrioribus

Wi

h

o

fexc

fceminis ad. capillaturam fibi ex ea faciendam certatim expetita, &

&

coémpta.

Qun

Hego Catd.

Hugo

Do

Cardinalis per przdi&tos capillos füperflua divitum bona

in Lu6 7

intelligit: Ad pondus publicum,

E

inquit, femelin anno capillos fuos

i

exi

& alia bona füua fervant, utcarius

del

vendunt, quiítrumentum, vinum

vendant, nec pauperibus erogar

1

t, ficut ufürarii.

'Tales procul dubio

für,

VOX

capillis propriis

*

fufpendupntur

ad patibulum infernale. Hxc Hugo

S.Bonavent.

Cardinalis: Qti

dam divites, ait $. Bonaventura, plus dant canibus , quämï

qu

ferm. $- dom.

pauperibus. Mitto catera ,

ne fim lapis offenfionis.

tiiji

2. Quadrag,

6. Zachzus homo pufillus, fed dives q

.

uxrebat videre JEfum,

0b;

& prodigiorum fama

Luc. I9.2,

ut de facie illum cognofceret, decujus virtutum

inq

tammulta audierat; in quem finern afcendit in arberem Sycomorum

t

(crucis typum) ut videret ]

Efüm, quiaindeinter copiofim hominum

turbam erat pertranfiturus.

Et quid accidit? Sufpiciens JEfus vidit

ze feftinans defcende, quia hodiein do-

illum, &dixitadeum: Zach

mo tua oportet me manere.

Et feftinans defcendit, & excepit illum

imó etiam in domo iíta

audens, eümque lauto excepit convivio;

hofpitati dignatus eft, uthunc Publicanorum

principem cum univerfa

Quzres hic Le&or pru-

ï

domo füa ad meliorem frugem reduceret.

dens!. quales cibos Zachaus in illo

convivio

Chrifto ac difcipulis ejus

datus eft Dominus? Fortafle ficuti

M

appofuerit ;

in quibus adeó jucun

Apoftoli ei deitinere fatigato ad fontem Sic

har, ubi Photinam mulie-

*

Rogabant eun. difapuli :

Je. 4- 3.

rem Samaritanam converterat, apponebant:

Rabbi manduca, ad quos be

nignus Dominus:

Meus cibus eft ,. ut faciam

ut perficiam opus ejus?. Similem , inquam, cl-

voluntatem ejus, qui mifit me ,

Didacus de

bum appofüit ei Zachzus nunc converfus,

dequo de Caftillo ait, quód.

ls

Caftillo 1llat,

dum Za-

172.

in illo convivio optimus ac fapidiffimus Chriíto cibus fuerit,

chzusad eum dixit: Erce dimidium bonorum meorum do pauptribus: Ha gra-

tiffima epula. Chrifli erant.

Collige ex hoc pro reflexione

möfali; fi vis in carne palcere

Chriftum, nonefttibi ablata occa

fio, pafce pauperem ; fiillius in cru-

ce levare fitim, da potum paupe

ribus; fi veftire Chriftum in cruce

Matth, 23. 4£nudum , dapantium pauperibus, & fic de cateris

, quod enim feciftis uni

ex his fratribus meis minimis , mibi fediflis.

7. Re&éSapiens: Quiobturat aurem

fuam , ne audiat pdupez&'m, & ipft

Prov, 21 D.

recenfet

d

cl,ambft. é* "on exaudietur, Exemplum memorabile hac.de re

Duege-

;

lm F

Chbriflus docet fabrvestire paüperibus.

as7

antir

:Duegenius Hi

fi

zte-

roquin bono & modefto,

panus in Speculo triftium. cap. r. de viro divite, c

tem r

fed pauperum ofore, quorum rogantium

miorus

clamprem ne deberet audi

re, in remotiore zdium füarum conclavi

folebat habitare.

Illuxit tande

m füprema dies, & cadaver amplo fu-

, ï&

nere in templum infertur.

Interim ad Sacrum íe paratSacerdos, &

tum n

dum tilud folenned

Domini in ara exp

ecantat: Domints vobifium, toties imago Crucifixi

ltsb

ofita luculentó prodigió vi(à eft manus füas clavis

eximere, & utramq

ue obturare aurem, ve

lut indignaretur preces pro

, at

defun&o oblatas excipere. Cüm veró Pfà

yai

tur, adilla Sacerdotis verba:

lmus de profundis recitare-

Fiant.aures tua intendentes, formidabilis

bl

vox ab eodem cruci^ixo emanavit:

Wt exaudivit , non exaudiam. Ecce

ili, t

quàm verum fit illud Jacobi:

; judicium frae. mifericovdia illi ,

qui uon fecit Jacob, 2, r3,

mifericordiam.

Auditehocdivitesomnes, avari & rerumt

enaees, qui

1 jEQm.

ob amorem crucifixi JEfü nullam pauperum curam habet

miam

is; audite,

VoTortm

inquam, Judicem veftrum tonantem: Propter miferiam

inopum (5* geii- Vfal, wt. 6,

tum pauperum nunc exurgam , dicit Dominus, Econtra Beatus ,

hum

'

qui intelligit. fu. l. 40.2,

Bs vt

per egeuum C pauperem , in die mala liberabit eum Dominus,

Proinde

facite vo&fs 4micos,

Luc. 16. g,

dieind*

t i

omo lt

wv

d

CONSIDERATIO L XVIII.

lii

v

Milites inter fe veftimenta Chrifti par-

p

i Mtlpüül

tiuntur, & de iisdem fortes mittunt. Argumen-

x

ï, [ [MW

tum pro quoribus.

n

b ait» qü;

Noh fcinälamm eam, fed : for

j

tz':zmwu de illa , | eujus fit.

Ws; HJ&W

0. 19. 24

m

jj

Ó

Ara matrona pientiffima nonpoterattolerare,

quódIfmaeél filius

plv

Agar /Egyptiz cum Ifàac filio füo luderet,

unde inftanter etiit,

J

ut Abraham ancillam hanc, & filium ej

us é domo ex

;

pelleret:

Ejice ancillam banc & filium ejus,

Quod & ipfe DEus pere

x

preffumqen 2rg, -

TU 6*'!,9('

mandatum ratificavit: Dmgr?

atcepit boc Abrabam pro filio

fuo ,. cui

dixit Deus: . Non tili videatiu

r afperum [uper puero ,

Q re(,'ïn

cä: fuper ancilla tua ,. omnia

p

Qintþer Unps pro omnibus.

quá

Z

Confideratio LXVIIL.

258

Sacra , audi vocem ejus, quia in Ifaac voc

abitur tibi feien, Ecce

r

u

qua dixevit tili

1

bus fuerunt of-

bisdt

ludus & lufüs jam tunctemporum

intervallo piis menti

fendiculo,

dum propter lufum I

fi

I

m

a£l à paterna domo eje&us eft.

hinis

(aéfitis in abfentia Moyfis ab Aarone vitulus

s

Ubiin deferto abI

aureus ere&tus eft, ut à populoadoraretur, mox

obfervat Scriptura:

tüni

T€.

Ecce pro vitulo,

- £xod, 32.6.. Et (edit populu

smanducave , & bibere, & [urrexerumt lude

& cum vitu

lo vitulati funcIfraélita.

Obferva:

daemon in hoc vitulo

ts

ac venerari voluit.

Ere&us eft Chriftus

«ll

aureo per lufores honorari,

17

Dominus in cruce, & quidem à

militibus luforibus ; & quid fecerunt?

f

diviferunt veflimenta ejus , [ortem mittentes,

N

Matth.27 25' Po[fquàm . autem cr

uc fixerunt. eut ,

Videamus plura

de iftoludo & luforibus Ch

rifti crucifixoribus.

J

fpiritu,

multis ante fieculis

i

2. Vates

Regius, divino illuftratus

unde eam p

falmo vigefimo primo em-

&f

Chrifti prvidit paflionem,

ubi inter alia etiam annotavit:

lde

haticé aurco fuo calamo expreffit

Nota,

Pía.21.19. Diviferunt fili veflimenta mea , & fuper vefte

m meam wi[erunt fortem.

Ery

& quod amplius futuram, tan-

aU.

Le&or pru

dens , rem poft mille annos,

Tü

uam prate

ritam ob infallibilem eventü

s certitudinem enuntiavit;

i tam indigna,

ut nihil in ipfo effet,

Tes

voluit enim pro nobis Chriftus pat

Collige hic

uod non cederet illi in oppro

br

ium & tormentum.

1non

Matris Dei juxta crucem Fi

lii füi

dj

enfüm Dolorofiffimse Viry inis &

.

ftantis, & füismet

I

ntuentis oculi

$, quomodo tunicailla & ami&us,

fecerat mani

bus, tam indigné à canibus tradta-

Ti

quemi

lla propriiscon

