Coufideratio XCIV.

tuo protexeris auxilio ,

boc utique die de prodam,

Item: Zateris Cr&täæi

Valnus (atis amplà patet: — at ni DEUS adjuvet,. faciam , ut amplits pateaf.

u

Ecce hujus San&i amorem & timorem er

format

"

ga ICx-ubiqum JÉ-

LT

SUM. : Imitare.

20

iitS, ]

fit: qu

typus

Vatust

CONSIDERATIO XCIV.

Jobfi

«0 COty

Chriftus Crucifixus, ut abominandam

W

oftrorum curaretle

li I)

Peccatorum n

pram, ï&ipffï

brá, àq

t irtili

leprofus factus cfï;.

folüsey

Qu exit

F c'kr'e' dlanguoves nofivos ipfe mlziz:*, ff'f"; dölomr nofiros ipþ

Vamic

"n quf

portavtt z

Lt nmos putaroimus esi quat (epmfzm

quam lq

lmfton

| Ifa 334

tus

/ï LÀ

Ws

Comm

Ri pretiofiffimus orbis melioris Reparator -ChfiftUS Petrun*iz

!If q

Ja

cobum & Joannem per ingentem pifcium capturam ad füi

emgjg |

fequelam vocavit,

leprofüm hominem ad f& venientem per

Qonde ;

Lut. 5. 12.

extenfionem manüs fiz curavit, de quo S. Lucas: Et ewe vir

&* procidens. in faciem, vogavit ettm,

J tj

plenus leprá , & videns jEfum ,

dicens :

i 'j!a l

| dicens :

Domine [i vis, potes me mundare : Et extendens ananun tetigit eum,

V fequy

Volo; mundare,

Et confeflim lepra difce[fit «b illo,

j (

Obferva: Leprofüm erat univerfum genus humanum per pecca-

litrdoy

tum protoparentis noftri Adami , quz lepra heereditariain omnes ho-

fiit: In Adam omnes moriuntur ; Lepram predicti hominis

u:mp 4d

1,Cor,15. 22; mines pertran

louream

Chriftus per extenfionem manfis füz fanavit; 1n cruce extendens ma-

uis

lUllv

nus fuas exitialem peccatorum noftrorum lepram mundavit.

&i

igitur ad talem actantum Medicum non libenter accedat, quia & 1ple

[/141/]

h

&

—lfa. $3. 2.

in cruce pendens ranquam leprofus reputatus eftz 1'.imus eum ,

l

um, C pereu um à

l]l(j :

erat &i [pecies neque decor s. C mos putavimus eum. quafi

lepro

f

t

Deo, & bumiliatum , ipfe autem vulneratus eff propter iniquitates n

ofiras , attri-

T

15s eft propter fceleranoftra, Collige ex hoc anima Chriftiana immenfum

hi,

lr

pien-

LT

Chriflas im eruce leþroþu.

Atl f

353

pl

pientiffimi Redemptoris tui erga teamorem,

dum in paffione leprofi

um ].

formam affumpfit ,

ut Ic'pram tuam in fe füfciperet, & curaret: Er/[i-

yore ejus fanati (umus.

2. Confideremus patientiam & lepram

Jobi, quam nobis propo-

s?æseþ

nit S. Jacobus Apoftolus:

Sufferentiam ob audiflis, €r finem Denini vidi- 1o5. y. tt.

flis: quoniam mifericors Dom

inus e[t,

C miferator. Adverte: Job expreffus

typus fuit Chrifti patientis.

Illeperdidit omnia,

Chriftus in crucepri-

yatus eftbonis omnibus, quin & veflibus,

bincnudus pependit ; erüre,

CN.

Job f&ptem fuos perdidit filios: C

/

hriftus omnes fuos difeipulos, qui

avdr

€o comprehenío fugerunt. Job

L

P

ercuffus eft ulcere peffimo à capite

$

ue ad talos: Chriftus toto cor

4

ore & in membris omnibus acer-

bi

d

ab amici

áji

mos perpeflus eft dolores. Jo

s gravia füftinuit oppro-

bria, 3quibus appellatus eft hypocrita, leo,

tygris &c Chriftus incru-

«e irrifus eft uafiblasphemus, feditiofus,

& percuffus àDeo. Joble-

profus extra civitatem fuam ejectus eft, fed

ens infterquilinio: Ét ficuc

qui exitiali leprà infedti funt,

abominabiles effe folent etiam fratribus

jf

ac amicis füis, deq

uo dictus lob: . Fratres

meos. long? fecit à me, €r no

mei quafi alieni vecefferunt à me;. SYc & Chri

fto JEfa 2ccidit,

i fob. t9. t3.

: /waïl

quem tan-

quam leprofüm abominabantur ,

& fügerunt Judzi; & quemadmo-

düm homo leprofüs,

& toto corpor

einfanabili leprá maculatus intuen-

tibus fui horrorem incutit:

ita Chriftus toto corpore flagellis & vul-

neribus lividus,

horrorem fimul & commiferationem aípicientibus

commovebat,

us w

utmeritó Pilatus illum proponens Judzis dixerit: Ecce

bomo , quafi

homo in homine tam mifera

bili effet querendus. . Et hec

v

omnia Efus tuus pro anima tua peccat

njent

rice? O prodigium amoris!

proinde meritó S. Auguftinus:

N;hil, inquit, tam falutiferum,

quàm quo- $, Aug: ferm'

s; Bl

tidie cogitare ,

quanta pro nobis pertulit Deus && bomo,

fus efl, leprofus in cruce fattus eft ,

Etce enim Salvator pa[- 32.ad Fratr.

i^

patiens fatlus efl , vobis relinquens exemplum, n Eremo,

jppmo"

ut. fequamini vefligia ejus: quodfi

feceritis, iufirmitatem non moleff? portabitis,

L - 3. Olim voluitDEus,

q

ut judicium inter le

pram & lepram penés

um

Sacerdotes etfet Aaronicos:

Quicanque e

rgo mactlattus fuerit leprá, C fepa-

Levit, 13. 44

Wi

ratus eft ad arbitrium Sacerdotis.. babebit ve

flimenta diffuta, caput nudum , os vefle

u

£ontedum, contaminattm at fordidum fe cla

mabit.

Chriftus in cruce tanquam

leprofüs veítes habebat diffutas, milites eni

m íciderunt non veftes tan-

M

tüm fed & carnem ejus, — Caput

habebat nudum, & folà fpineà redi-

I (i

y

mitum coroná: Os vefte cont

ectum, : unde Ifaias:

Quafi abfconditusà. 53. 3.

[

Vultus ejus , & defpetlus , unde nec reputavimus eum.. Contam

inatus & fordi-

|

r d

üserat, quia totus cruemtus, unde

peros Prophetz Threnologi cla-

j

Aavit: O vos omnes, qui tranfi

T

[*n

ficut. doler meus.

is per viam , attendite, & videte, fi eff dolor, Vhren, 1. 12,

Leprofi caro erat. viliffima & abjectiffima: Chriftus

n Plen — Gintper Usus p*

o ominibus,

a.

ait:

354

Coufideratio XCIV.

eiord

?fal, 21, 7,

ait: Ego autem fum vertnis & non bomo ; opprobrism bominum C abjedio plelis.

Leprofi denique urbepellebantur, & nemo illos aditu, congreffu, &

ttudfi

fermone dignabatur: Sic & benigniffimus Redemptor nofíter extra

Webr.13. 12

urbem ad crucis patibulum expulíus eft: Propter quod & 3Efus , t fan-

todg

Bifis aret per fuum [anguinem populum , extra portam pa[fus eft , ut crux Chrift

m um

$. Lco ferm,

fübintrat hic S. Leo, nontempli effetara, fed mundi. EtpergitApo-

guis t

$. de paff.

ftolus, ut omnes fideles ad

hriftum Crucifixum amandum, colen-

melio

dum, & imitandumanimaret: E.

:fwmos igitur ad eum extracaftra , mpu-

perium. ejus portantes.

.

ti4cts.

4. Placuit autem

Chrifto Do;nïno fäapïü'ä San&is;fuisäppar'ertih

hum

Vita de S

forma leprofi,

rout S. Ludovico Tolofarum Epiftopo, qui nepos

flantin

Lué, E.

erat S. Ludovici Galliarum Regis; dum enimaliquando lavaret pedes

debant

auperum, & ad quendam leprofum deveniffet, in eo períonam

dum en

Chrifti agnovit prxfentem; unde illud leprodochium illi videbatur

[ Dun

paradifus.

ts ed

$. Augu

ftinus fimili pauperculo peregrino dignatus eft lavare pe-

X

des, ad quem exinde Chriftus, prout refert B. Jordanus deSaxonia:

lvaet

ddugulline, F.lium Dei m carne bodie videre acrmifli, ejfique lavare pedes,

fmm

De B. Martyrio refert fequentia S. Gregorius Magnus hom. 36..

in Evangelia: In terra Lycaonise Martyrius vit valde venerabilis

ib

^

Monachus fuit, qui pergens ad monafterium quoddam, leprotum

*

*

* 'w

«quendam invenit i

nvia, ad hofpitium fuum redire volentem quidem;

lnïepu

fed non valentem. Eum itaque pallio fuo conftri&um fuper hume-

rum levavit, & tulit, vicinüsque monafterio, ad quodtendebat, ma-

gnáà voceclamavit: Currite, januasmo

nafterii citó aperite, quiafra-

ter Martyrius venit Dominum portans: ftatim veró ut Martyrius ad

monafterii aditum pervenit, is qui leprofüs putabatur, de collo exi-

liens, & in fpecie vera Chrifti Dei & hominis apparens ad coclum re-

diit, dicens: Martyri, tu me non erubuifli füper terram, ergotenon

erubefcam füper coclos.

Narrabat autem poftea Martyrius, quód

eüm eum portaffet, pondus minimelenfiffet; nec mirum, quiaporta--

bat portantem omnia. — Hzc S. Gregorius.

O miferi, fed & felicesleprofi, quia &Salvator ve

€

r quafi lepro-

Má. 53 4-

on hor-

fus in cruce reputatus eft: Er wos putavimus eum quafi leprofum.

j

ret vos Dominus, quia fimilis vobis dignatus eft apparere Sandtis ho-

minibus; folum hoc perpendite, ac fatagite, ne duplici leprinficia-

mini, videlicet.corporis & anims, qus eft peccatum; illa enim vos

ejicit extra caftra, hxcautem extra aftra.

Maith. 27,2 4 "

f. Innocens ego fhm à fanguine juflà bujuss Vos vi

deritis, dicebat quon-

t

dam Preíes Romanus ad populum Judaorum tumultuantem.

re Pon—

Crucifixus leprofüs reputatus.

355

T

ref

ndens populus univerfus, dixit: Sampuis ejus füper uos G fuper filios

Congdi t

$. Hoc clamo & ego, fed füb meliori fenfu: Sanguis JESU

- RORT

;

crucifixi , licét leprofi reputati, & à DEO percuffi, (it fuper me, &

fuper animam meam. — Q pientiffime JESU! O Amor crucifixe quo-

modó poteris condemnare fervulum tuum licet indigniffimum, quem

m

tam immenfo divino fanguinis tui pretio redemifti? Nunc & San-

ktpergitä;&

dun, ao

guis tuus tam pretiofus apud me defcendet in corruptionem? Ah

meliora fpero, qui jam paulatim ad te pergo.

NW L

Olim, prout obfervat Plinius, cüm lepra, feu morbus elephan- Plinius, 26.

tiacus etiam Reges ZEgyptiorum invafiffet; exmedicorum confilio in cap.

isagttt:

humano fanguine fe folebant lavare; Quod ferale balneum & Con-

0, quiS

ftantino Imperatori Magno tumadhuc Gentili & leprofo Romani füa-

dvare i

debant Medici; Aít longeé falubrior medicina à Deo ei parata eft,

& p (

]i videt

dum enim à S. Sylveftro facrum baptifma füfcepit, & virtutem S. Cru-

ei$ agnovit, fine mora à focdiflima lepra & corporis & animz libe-

ratus eft.

disusp!

Naaman vir dives íed leprofus ab Elifeo juffus eft, ut fe fepties

g deoufoni

lavaret in Jordanis flumine: Defeendit, €& lavit in jordane fepties juxta 4. Reg $. 14.

77

fermonem viri Dei, ér reflituta eft caro ejus ,. ficut. cato. putri parvuli, & mun-

i Jon j

datuis eff. Animemi ! fi lepram peccati habes, prout nemo mundus eft

veneribls

àlorde: Sidiwerimus quoniam non peccavimus; mendacem facimus eum, C ver-

du

butn ejus no:

H

r Ép. Jo. .

Io.

a

in nobis. Vade, &lava te fepties in Jordane Paffionis &

x quia

infeptem effufionibus Sacrofan&iSanguinis Chrifli JEfa, & fanabitur

rum le

2

M erd

j

anima mgï à delidto

det nos ab owmi peccato,

pra: Sanguis $Efu Chriffi, Filis ejus cg:um

rite, (

Marytio

& col/

T

",

jf Cl'gO"n

(

ytyri

N

»39

pril

N

e

3 l'

p

x*'QOx,

d

/gpw

U.V

r

t

l

(s

jl

qidi

j

L

M&me

d

,l u

Yy

CON-

dwamem-

fpur

3Te

356

g

(0o

p

nibili

ä

1is, v?

CELFTEFREEE

$3

ds

-

d

EEE EEYS

Lomine

Qu nu

CONSIDERATIO X!

medita

mm W

Ex confideratione Chrifti JEfu C

u

Tás

omnia advería aequo animo nobis füntper- -

3lion

ferenda.

audiv

( tt

[

Cfo*rz;

/

1o ágitur

- pajjo : carne, CD' vos. eádem cogitdfz'on:

-'quam

armamin. . 1. Petr. . 1.

-^

Krem

D

l.

fimsfi

yong

Uid hoc eft:. Chrifto igitur paffo in carne, & vos eddem

Sic 0

cogitationearmamini? Ergo arma noftra fünt inftrumenta

IDins

paflionis Chrifti?-ta eft, refpondet S. Thomas Ang. Bene

dicit armamini, quia memoria paffionis Dominicz contra

qod

infültus & tentationes diaboli roborat nos, & munit: Pro-

u

[

inde Chrifto tam generosépro nobis paffo & crucifixo, ut nos à pec-

d ()

eatis & vitiisexpediret, nos quoquearmemur eádem, feu fimili cogi-

tatione & animi refolutione, exemplo & amore Chrifti omnia ad-

$ Greeor.

verfà generofo animo pro Evangelica veritate füftinendi: Nibilade

tos

in Epitt,

N

grave efl ,. ait S. Gregorius M. quod non aquatimiter toleretur, fi Chrifli paf-

[77 j

fío in memoriam vevocetur.

?

.

ignum fa-

2. Uriam virum egregi

um imitemur , q-i;ia valde ind

':farpc;;

cinuseft, finos deliciarum mollitie diffluamus , & interim

j

omirus

gent

E Benruhard

nofter pro nobis in cruce pendet: Avoz enim decet (b fpinofo capite mem»

N

de Paff.

brum vivere deliatum, — Urias , inquam, vir inclitus & egregius confide-

dm f

Chrif

rans Arcam Dei füb tentoriis degentem; indignum cenfüit in pro-

&

priam defcendere domum, & cum uxore oblectari , unde dixit: Zfrc4

2-M$. 1.11- De, bobirot fub papilionibus, fed €r DDominus meus Joab , & omnes fervi ejus fu-

?ïfïïoä

per faciem terra dormiunt 5 C* ego domum weam ingrediar , ut comedam ,

r

bibam, & dormiam cum uxore mea ?. Pev falutem tuam. Rex , & per falutem

Al

anma tua non faciam banc vem, Audishoc? JEfüm Crucifixum quotidie

(C-Epug

cernis in cubili tuo; & tu quid? Ille in poenis, & tu in deliciis? Ille

x(:,mt,

DEus majeftatis deprimitur & fübfannatur; Ettu vermiculus, pulvis &

lg

—

Adverfü equo-amimo toleranda.

357

nihil vis magnifieri ac laudari? Ille JEfus tuus deputatur inter.plagia-

i

rios, patibularios acfceleratos, &tu homo Chriftiane, magnusinter

homines visreputari? O fi cognoviffes & tu, & quider in bac die,

,

,

quz nunc ad pacem tibi, quantam in morte fécuritatem pariat ferió

Y

Q

meditata paffio crucifixi Redem

ptpris tui! O fi cognoviffes! Et uti-

"nudi

nam nünc cognofceres!

. 3. Cognovit illa mu

lier (.cüi Salóme nomen) mater filiorum

Zebedzi, quód regnum Chrifti à cruce dependeat, & Chriftus non

t pe.

alio modo ad regnum füum perveniat, quàm per crucem; unde ubi

audivit: Errradetur gentibus ad illudendum , C flagellandum, c erucifigendum, Matth. 20. 19,

G terria die vefuerget, fubjungit fine mora Evangelifta: Tüumc acceffit ad

eum mater filiorum Zebedai, & primas regni fedes pro filiis fuis petiit. Et

at

quarehoc; quomodo crucis patibulum, de quo loquebatur Chriftus,

& regnum coclorum inter fe conveniunt?

x. Bafilius Seleucus: Zdntevertit latronis voces mulier; ille in crüce ova- Bail. Scleue,

tiones fundebat : Memento mei. dum veneris in vegnum tuum , — bac «utem crucem Orat. 24.

t vos li

pro regno [epplicabat s quia intelligebat, quód poftea Chriftus dicebat:

Sic oportuit Chriftumpati, &itaintrareingloriamfüam. Ecce Do-

jnflrument

minus regnavit àligno, & fadtus eff principatus fuper bumerum ejus..— Supra Ya 9. 6.

Á nf Ja

quod egregie Divus Augu(tinus : Chriflus principatum [uper bumerum babuit, $. ^g, ferm.

jcz contr

quando «rucetm. in mentem. Colvaria portavit: Nec incongrue crux fignificat prin- 12:de Temp.

w D

Gipatum , quia per ip[am C* diabolus vincitur

; & mors fuperatur , C totus mundus

w

"

ad Cirifli wotitiam C gratiam revocatur,

fevfimiiti

il o

4. Noin poffum capere, quare S. Paulus ad Coloffenfes, neophy-

yli: N'Elä:i

tos fuos, ut errores aliquos in fide irrepfos ipfis eximeret, morésque

Chriftianis dignos edoceret, adipfos ftripferit: Quinunc gaudto in pajJio- Coloffenf. t.

v, f

mibus pro volis , & adimpleo ea, gua de[unt pa[fionum Chriffi , in carne mea, pro

24

le ii

Ün

corpere cjus, quod eft Ecclefía.

Quid dicis Paule, vas ele&ionis, & doctor

gentium: Ádimpleo ea, qua defunt pa[fionum, Chrifti? Nunquid Chrifti

tint

jv

ia

pafiio fufhicientiffima extitit ad redimendos mille mundos, fi toti-

dem fuiflent? Cur ergo dicis ali

Tepyu

j y:

Chrifti erucifixi deeft ?

quid ei d:effe? Et quid ergo patfioni

] CCHW J

/a

x. Corhelius & alii: Nimirum communicatio & participatio Corncl, hic,

À

Mr lM

il

paflionis & meritorum Chrifti, ut feilicet Chriftus non tantüm in fe,

!l

fed etiam in füis membris, id eft Apoftolis, SS. Martyribus ali'ï?)que

i

h

fidelibus, fimilia patiatur, & hac paffione propagetur & perficiatur

n

corpusejus, quod eftEcclefia; quia Chriftus quidem paffus eft in fua

j

1

carne, féd nondum intua; cüm ipfe paflus fit patienter pro te: re-

yjos

shö

fca; ut -& tu libenter patiaris pro ipfo ,.

cüm equum fit membra capiti

)iCU]Us) P

:7

per

358

^

,

Coi;þderatio XCV.

nformari: Chbriflus paffas eft pro. wobis, vobis relinquem Exem-

j,Petr,2. 21

ler omnia eo

O quàm durum multis!

1

plum, &t fequamini vefligia

aju. ;

i

N

Lucc 220 29.

$. Ego difpono vobis, ficnt

difpefuit mibi Pater meus regnum

pp UE

neribx

Chriftus ad

dile&tos fuos difcipulos in ultima coena

juondam V eritas

hus r

congregatos; ubifing

ulariter ponderanda funt 1fta verba: Sicut difpe-

contü

fuit mibi Pater meus regnum,

Subintrat hic doctiffimus Oleafter: Dic no-

.

A ii

bi Pater difpofüit regnum tuum? Et mox

$. Bonav. fer

. bis bone JEfü, quemodo ti

n

3. de Paff.

refpondens ait: Per calicem paffionis & crucem:

Volye , ait Seraphi-

Xede

cus Do&ter; " revelve

vitam boni JEfu, & non invenics eum mift in cruce, ex

md v

feimper in pana fuit... Ecce haecerat Salvatori tuo

quo enisa carneu affumpfit ,

quàm

rzvia difpofitio ad re

gnum eternum & coclefte acquirendum; unde

Ws

Luc. 24.16.

terum ad difcipulos:

Nontie oportuit pati Chriflum , & it& intrare in. glo-

boce

quid cu anime mi? An fervus eft major

vian fuam? . Si hoc Chriftus ,

tullia

Domino füo? ncam audiamus, quomo

do focios fuqs in adverfis

animaverit:

ó

i :

O focii (neque enimi

$

nari (üumus anté malorum)

a&'xonQ

n

O paffi graviora! dabit Deus his quoque finem.

Qiom

Durate, & vosmetrebus fervate fecundis.

Chrif

Per varios cafus, per tot difcrimina rerum, tendimus ad coclum.

Tnter

?5l 65. 12

Tianfivimus per ignem

é* aquam , C eduxi,

L]

ifli nos in refrigerium,

6. Miror quare Jacob Patriarc

haa

deó terrefatus fuerit, ubi mi-

ügü Y

d coclum pertingent

eim confpica-

ts

rabilem illam fcalam à terra usque a

D7 j

Gen, 28.17.

tus eft, unde evigilans de

fomno pavens exclamavit:

Quàm terribilis

ti)

non eft bic aliud ,

quam domus Dei & porta cali

. Etquomodo,

eft locus ifle :

ibilis ille locus e

Obfecro, terr

ffe poteft, in quo ipfi inter Angelos

aícendentes & defcendentes re

&iffima ad coclum vía monftrata elt?

veif. 13.

. ViditJacob, prout obfervat Scri

ptura, fimul Dominum inni-

3

& in cruce füfpendendum;

xum [cala, hoc eft Verbum incarnandum,

ibilis ille ocus videbatur:

yroinde non mirandum , quód Jacobo terr

$, Aug. ferm,

Scala incumbere , ait D. Auguftinus, eff in ligno pe

ndere, & iterum: 4calà

H

79. de Temp.

erttis figuram babuit, Dominus 1

wnixus Scala Chriftus Cri-

ad celos attingens ,

ftum deduxit (Do-

Sap. 1o. 19.

cifixus offenditur, Hire Sapiens

de illo Jacobo dixit: j«

minus) per viss redas, C* oflendit illi regnum Dei,

hoc eft

per vias afpe-

ras, ut habet Chaldaicus, & per viam crucis ,

hzc enim reiffima

e&ti pergunt a.

ac fecuriffima ad coclum via eft, quà jufti & à Deo dil

gloriam fempiternam. Terribilis videtur illelocus mul

tis Chrilianis,

ubi Dominus in Calvario monte ftale crucis innixus appar

et,

.

ed &

re, abneget

Luc. 9, 25.

ibidem nobis viam ad ccelum aperit: &i guis vult poft tne veti

femetipfum , & tollat crucem fuam quotidie, & fequatur mt.

7 . IDVO'

Adverfa equo anime toleranda —

379

i E.

- ^. Involarunt quondam impii Judei, velutapes füriofie, in JE-

: d

füm Nazarenum, id eft loridum, eümque millenis pupugerunt vul-

neribus: Circumdederumt me fieut apes; (ed inde non fibi mel, fed genti-

ia a

» t j

bus prafertim exprefferunt ; imó & Chrifto mel de plagis fluxit, hinc 94l 117 12;

leri D

confummata paflione in refürrectione favum mellis guftare voluit:

r illi, Apoftoli, eltulerunt ei partem pifcis affi, r favum miellis, — Et. ciug 2624« 42;

um Enit

ait p

mandncaffet coram eis,. (umens reliquias dedit eis,.— Ubi obferva pientiffimi

f ia

Redemptoris mirandam in fuos benignitatem: Priüs ipfe fel, quàm

mel voluit guftare, priüs ab apibus in Calvariz monte cruentari,

jvatori t

ytum; uv

quàm dulci favo mellis inSion recreari; Sicut alter Jonathas , mani-

bus ac pedibus afcendit in Golgatha, antequàmin extremitate virgz,

ia i g

hoceftcrucis, favum mellisdepuftaret: Favos, ait antiquiffimus Ter- Tettull. l, de

s d

n d

tullianus, pe/ff fells guflavit, nec antea Rex

gloria à celeflibus (alutatus eji,:?;of- mil,

gu)tm Rex 5'«dcomm profcriptus in crucem,

Vide, & confidera ex his, anime mi , quomodo omnis Chrifti

a&ionoftra fuerit inftru&tio, per quod indicare voluit,

uód inhac

mortali vita non mel gaudiorum ac voluptatum, fed potius fel affli-

&tionum fit nobis delibandum.

$. Catharina Senenfis non auream &

|ccela,

Chrifto Sponfo fiio oblatam coronam, íed fpineam el

[v

jt, & con-

ftanter perreliquum vite fuz curriculum in capitefüo ge

j

avit. Nunc

, Ui

ergo perafpera, tunc auteni ad profpera; nunc amarum fel , tunc

dulce mel; nunc per crucem, deinde ad lucem: Dulcis non meruit, qui

s ol

non quflavit amara, — Elias per turbinem afcendit in ccclum; nec DEus 4. Reg. 2. t.

n t

tibi, fi amatte, aliam viam in coclumpinget: Quoniam per multa

r E 070?4-21;

t quomüm

tribulationes opertet nos iutrare in veg

nun Dei. Vade in pace,

yer A

& tacité hxc tecum confidera.

firatat

ïü

-

Dont

W

lol

us Y

ii

Ó

nl

Jl

ETO ]

d

"T

Dd

g

(it

M

d

j

"

at

p

i

,

t^

dH

CON-

ITTOITT

360

jj

atv

CTIIIIDIPTIRIIE R EEE IY UI EpRERIOE LL IT

&ampl

Milepa

CONSIDERATIO XCVI. -

umt

ahuce

sus Vi

Crucifixus JEfüs rebus afflictis folamen

proind

noftrum, & auxilium in tempore op

'-,

Qm pr

j pOftUH O.

fatrem

ml n

pituto

maisi

Adeamus ergo cum fiducia ad thronum &ratia, ut nzzïj?fï;-

fordiam

tll

cordiam con[equamuv, C9" gratiam amoentamus in au-

d t&my

) !

2lio opportuno. H/ebr. 4.k 16. !

Ctsin

I.

& pop

Tationtn

D David afflidtum , & à Saule multis exagitatum perfecutio-

ntg fl

nibus plures venerunt afflidti, defolati, ac debitis gravati ali-

de ve

enis, ut ab eo in tempore opportuno optatum obtinerent

It t

auxilium: Convenerunt ad ewm omnes, qui eraut in angu[his con-

tl

LReg, zïz..z.

c oppre[fi are alieno , &* amavo animo , Ó fadius eff eorum

fituti ,

bulatorum & affli&torum eft crucifixus

Ww

n

printeps. Princeps omnium tri

I

VWebr, 4.15.

Dominus Deus nofter: Aon enim babemus Por

tifiiems qui non po[fit compati

Pïctiosäf

infirmitatibusnoftriss Quare ergo mife

ri mortales n

on in omni tribula-

"OT

tione noftra ad eum confugimus :

Audi Apoftolum Hebrzxos fuos;

T o

recéns ad Chriftum Pontifi

cem füuum converíos, & idcó magnas à fal-

Gnite À

fis fratribus füftinentes perfecutiones,

quomodo eos in afflidtione fua

Viplamg

hortatus & confolatusfit: Z4deamus ergo cttm fiducia ad tbronum gratia , uf

.

uebam

mifericordiam confequamur. .. 'Thronus grat!

& erat olim Propitiatorium:

WUAT

Waf un

Exod. 25.17.

Facies & propitiatoriem, quod erat locus placationis,

eó quód ibi Deus

Mf rof

ro

p

itiabatur po-

! Aat

Moyfi apparens, & cum eoloquens, placabatur, &

cabat Chriftum:

pulo. Allegoricé autem hoc propitiatorium figni

alii legunt

Mgit

Rom. 3. 21.

Quem propofuit Deus propitiationem per fidem in fanguine ipfius ,

Propitiatorem , qualis Chriftus in cruce pro no

.

.

.

.

bis factus €

ft; ad hunc

ft

ergo in noftra tribulatione ventamus, ut gratt

aminveniamusin auxi-

bj

lio opportuno.

M

a

hz, licét þerfïdi, in neceffitatibus fuis,

&

.

2. Filii Jacob Patriarc

d fratrem füum Jofeph 1n

in tempore extremz famis venerunt a

gY-

Crudfixus auxiliáin uoftrum.

341

4Egyptum , utab eo vitz neceflaria reciperent,

quos omnes, licét in-

i

u

terim viginti anni effluxiflent, bene novit,

benigné accepit, ofcularus

& amplexatus eft : .Ego fum Sofeph frater veffer ,

quem vendidiffis in JEeyptum : Gen,

45.4.

nelitepayere &'c. Anima peccatrix!

quz toties per delicta tua vendidifti

9)

Iium tuu

L

T

in mortem,

& quidem in mortem crucis, noli pavere,

adhuc en

im gratiarum Dominus vivit, adhuc aperta fünt Sanctiffima

]

o

€jus Vulnera: Ego fusm offi

"n . pev me fi quis introierit , falvabitur,

Veni 9.IO. 9.

proinde, anima mea,

ad. Crucifixum Redemptorem tuum, & dic ei

p

cum przdicis Jofephifratribus: Meritó hzc patior,

quia peccavi in

ratrem meum [Efüm; íed quia benignus & mifericor

s eft, patiens & 'ocl, 2, r2,

multe mifericordie, & przftabilis fuper malitia,

neque vult mortem

peccatoris, fed ut convertatur, &

vivat, ideó non defpero, fcd multà

magis fpero ab hoc crucifixo amor

umf

e meo veniam, gratiam ac miferi-

AU

cordiam in tempore opportuno,

ac prefertim in fupremo agone ; hoc

eft tempus opportunum,

€X quo pendet tota aternitas.

3. Aaron Sanctus Domint, id eft à Deo fan&tificatus & coníe-

cratus in Sacerdotem , ubi ex proceribus du

centi quinquaginta viri, &

ex populo quatuordecim millia hominum

& feptingenti ob murmu-

rationem in caítris igne ccelefti confüm

pti fant, condolens animitüs

erfccutio

tantt ftragi, fe mediatorem inter DE

um & hom

inem interpofuit ,

vati l-

unde veftibus Pontificiis ornatus cum arrepto thu

n

ribulo accurrit, &

inter mortuos ac viventes ftans per orationem fü

am ac thurificatio-

agl t

nem impedivit, ne ulteriüs procederet incendiu

m:

if um

$uos ac viventes ,

Et flans intcf OT - Num., ré,

4

pro populo deprecatus efh , & plaga ceffavit,.

n

En per

elegantem typum in Chrifto crucifixo expletum. Aaron

pretiosá tia

ráerat ornatus, Chriftusin

MW ;?m,m

cruce fpineà redimitus coronà:

d

Aaron aureis annulis in manibus, Chri

ftu

5 ferreisclavis: Aaron gem-

matum geftabat pectorale, Chriftus cr

hn P

udeli lanceá apertum latiis: de

nona

j

capite Aaron fluebat in veftimenta ejus

unguentum odoriferum : &ut »fi

y

unguentum in capite, quod defcendit ad oram

Ht 2,

f

vefiimentiejus, de capite Chrifti

gl

fiuebant rivuli divini cruoris,

ut capilli illius fanguine congluinati,

j

quafi unus reftis viderentur,

dta B. Vir

)plt

80 ad S. Birgittam: 'Capilli ejus Revel. 1 4.

J

quafi reflis, hinc bene dicerep

oterat: Vuinerafli cor metema in uno crine colljcàp. 7o.

"

p

tüi; Aaron mediusinter vivo

5 & mortuos ftetitdeprecans Dominum:

p

Et plaga ceffavit, Chriftus in

cruce in íü

[

g

ppedaneo ftans, ut probat S.

j

a

lrengus , ferreísque affixus clavis ,

ut eó firmiüs inter mortuos & vi-

m

n

Ventes ftaret, pro populo: deprecatus

eff, & plaga ceffavit; unde Apofto-

1

us: Pacificaus per fatguinem erucis ,

j

plus quàm Aaron!

five qga in terris , five qud'in culisfunt, O Col 1,20,

M

Gmbar Unus pro-ommnibus,

Zz

Ecce

a[lbus )

j

)

gf

u

I

362

Confideratio XCFl.—

Ecce quomodo Crücifixus JEfus folamen noftrumfit & auxilium

hi

weer

u

[29

ebant enim tunc, pendente Domino in

in tempore opportuno; q

cruce, vindictam contra infenfatos peccatores creaturg omnes , cce-

hlu

jum & terra, fol & luna, & ipfe petrz fciffe funt, ac monumenta

Yi

aperta &c. ipfe veró

miciffimus JEfüs ad Patrem pro populo depreca-

[

tus eft: Pater

d

imitte i

p

ilis; Etplaga ceffavit, & exauditus eft pro füua

reverentia: Quis,

obfecro, non amettalem ac tantum R edemptorem?

[

Ephes. 5.2.

quis ipfum impofterüm audebit adhuc offendere? Veré dilexi nos;

E

/

rradidit femetipfum pro nolis.

g

incarnatam Patris Sa-

4. Audi eandem zternam .Veritatem &

Prov. 8. 30

ientiamz Deleiabar per finguios dies, ludens coram eo omni tempove, ludens

Tat

m orbe terrarums (f delitia mea effe cum filiis bominum. Et quare cum filiis

flo

hominum, & non cum Angelis? Nunquid Angeli'erant domeftici

bam

tui? Et quid eft homo, quód memor es ejus? Obferva Chriftum non

ubi;

fed hominum affüumpfiffe naturam, quibus ob naturz

dum

Angelorum,

COITU 7'tïcn€.

m virtusardua & difficilis eft, quos per adventum fuum

Mif

iE

Lt

nem roborare & confo

ls

ial

ivoluit. Ttaeffecit, ut in deliciis

fs

Dec

effer 5.

L

t

ro & Andree crux, S. Laurentio eraticula, S. Sebaftiano

Ate

fa

£

e5

€

Den

ro,

nttw, & fic de cateris Sanétis ac Electis Dei, qui ab hoc occifo in

Ccruce.

lecne de tribu Juda in omnibus adverfis fuis fuavitfimum mel

noft

^

à

t: De forti dulcedo. Didacus Niffenus hanc fübdit rationem:

UI

Pom.1,Q»ad, hauricber

$. 1.

Hontes. d

a

iM

a

uit, Tenatiene praditatienis & auctpió crucis cepit; Ex Hugo

Xum

Cardinslis: Potiüs funtei delicie in filiis hominum, quàm in Angelis,

]

vel in aliis creaturisà feconditis; quia deiis, qua aucupió vel vena-

tione capiuntur, fiunt delicie, non autem de domefticis.

*. Si ergo Chrifti deliciz fünt effe cum filiis hominum, etiam

cum miferrimis, derelictis & anguftiatis, quare igitur tantoperé gra-

Apocal 3.19

vamur, fi crux aliqua nos affligit? Pater eft, qui nos caftigat: £go

gios ama, arguo, C éaffigo, quem quotidie invocamus: Parer nefier,

am crucem

qui es ia eelis; quis ergo de manu illius non libenter aliqu

bfal. 90. i8.

füfcip

iat? Audi ipfüm loquentem: Cum ipfo [um in tribulati

"

?ne, »* gr-i/im

eum , & glorificabo eum, .

ofeph Patriarcha fedens in thron

o regio ZEgypti foli Benjamino

Gen, 44.2.

fratri fuo dile&iffimo fcyphum dedit: .sepbum meum 4

^

rgenteum ,

a it4 670- Qt

precium. quod. dedit tritici, pone in ore facci junioris , fatimque-e

fic teneriorem erga hunc fratr

em füum germanum conteftaretur

8. Ambr, bie,

ra quod S. Ambrofius: Fecit reum rapina ,.

ut teneret elfi-

affedium; S

dem gratia, — lca. & Chriftus fcyphum füum, feu calicem pa

ffionis illis

o&

tribug, quos teneriüs diligit. B& quis, obfecro, non.cum gauót

o1a-

E

zl

3

if

Crüctfixus Wxiliumwäflmm.

B

M

63

3

folatio ex hoc calice Domini bibat?

;

rinoit

Calicein, queim dedit mibi Pater , non Jo:18. 15

n5, Q

bibam illun? -

Fel amarifíimum

VePf, & fyfnbolum tr

Yurtét

ibulationum , quod nihi-

lominüs cecos Tobiz fenioris oculos miri

ficé curavit, priftinimque

diprce

ei vifum ac lumen reftituit:

äymüu

Fel valet ad ungendos oculos ,. in quibus fuerit

Tob. 6, $,

aliugo, & fanabtmtur. Sictribulationes primá fronte videnturn

obis val-

u ud

€amarz, utfel, fed mentis &

"TU

modumcurant, & ad ccelefte re

animge ccecitatem in nobismirumin

gnum

gnus & arrha eledtionis ad gloriam.

promovent ; proinde funt pi-

Duris

.6. Vidit aliquando dile&us Chrifti Difci

pulus in raptu innume-

itts hii

ram ele&arum animarum turbam,

us fs

ftantem ante thronum Dei cum

ftolis albis & palmis, gratias agent

€$, &laudantes Deum, & clama-

dorei

bant voce magna: S4/us Deo noflro

, qui.fedet

ftom n

ubi audita eft vox unius deSen

füper thronum , c Zgno;

Apoc. ?. 33

ioribus (Lyr

anus vultfuille S. Pecru

r* 2

tj

b nanm

clamantis & dicentis: Z

qui amidi funt [Lolis albis, qui funt ?. Et unde ve

Ht

um f

rünt? Etrefponium ipfe dedit: | Hi fuat,

qui venerunt. de tribulatione ma-

ip df

gna , € layerunt flolas fuas ,

** dealbaverunt eas in

fanguine Agni; ideb funt

Sebgf[iaQO

ante tbrontim Del, Ecce fru&um tribulationum,

ac prefertim SS. Vul-

occlbn

nerum & meritorum Chrifi JESU . crucifixi

& A

ni pro peccatis

noftris occifi, in cujus fànguine laverunt, & deal

baverunt ftolas &

Xione m

animas füas omnes illi Elccti.

mnib

Quid ergo reftat, . nifi ut crucifi-

Vr

xum antefignanum noftrum in o

us tribulationibus fideliter fe-

wAn

quamur, & gratias illi agamus,

quidquid evenerit. Sic fi focii

d

erimus tribulationu

m, erimus & confo-

T

lationum.

*

j u

t

g

M

t

M

SP

!7

arf

Atb g.

VA

N

f

NI

NT

/

V^ TA

u t

AA

CR

h

OP

ii

—/cf

25

s

i

ER

4

?

2

D

j

;

p

"; d

H

j

yih

Ws

EX

"i

EM

——

ERE

E

EU

qu

d

M

T

g

llu

y

fn')ü

j

l

p

5

fj

v2

CON--

&(0)d

[ Ut

133555555258525

itfn

—

Jer

CONSIDERATIO XCVII.

L

[

E

Chriftus & hic crucifixus nos animat, ut

v

crucem noftram alacriterferamus, fi volumus

£

y

lt

glori« ejus efle p"arxtijcipc,s.—

jisq

Hac (äportm'tä(:hri/h';m pes. Qd

lsss

;44 z'ntmrcj-xin glormm

Bo

Ito (

| [m*m.' Luc. 24. gä.

hi

1.

Wie

lo

1. Reg, 17, 16,.

Uid dalitur viro, qui percufferit Pbilifflaum bunc, ö'xtulnitvopp'mbrimln

de Jfrael ? Quxrebat quondam David puer paftoricius , ubi

tyt

cum Goliatho immani illo gigante in duellum & arenam

Nunu

volebat defcendere; Et refpondebant illi Ifraelite : Virum

fqu

qui percu[ferit eun ,. dicabit. Rex divitils magnis, c filium fuam da-

Vil

l

iit ei,

Hos ubi audivit fermones David, fpe tanti premii ille&us &

at

animatus, fine mora flatuit cum diéto gigante congredi, & faftui ac

ptra

arrogantiz illius fefe pro viribusopponere; fciebat enim, quód fi vi-

licí

€&tor contra hunc Coloffum exifterec, . € pecorum ftabulo ad regia

tranfiturus effet palatia, & ex pauperculo paítore futurus effet Regis

Yit

gener. Ecce fpes premii & retributionis huicjuveni animum addidit,

i

ut fe mortis periculo exponere non dubitaret,

W

$. Auguft, in

O bomo, ait S. Auguftinus , venale eff regnum telorum,, aliud non quarit

ib

Mane, c,16,

pretium : nifi teipfum: tantum valet, quantum es, . Te da & babelis illud, Pro-

atf

inde egregié decertandum tibi erit cum hofte infernali & vitiis. Et

N

firi

Qtis

ecce preceffit Chriftus Filius David cum baculo crucis, qui animatte,

monítrátque viam, quàfit eundem, ut ad illud immenfüm premium,

?

& immarcefcibilem sternitatis gloriam & coronam pervenias, de qua

0j

Paulus, qui per modum tantüm tranfeuntisillam paradifigloriam vi-

W

Rom. 9. 1g.

derat: Exiffimo, quàd non [unt condigna palfionis bujus temporis ad futu:am glo«

*

Tiam, quarevelalitur in nobis, Ubi bene & attentiore mente obfervanda

m W

fünt verba illa: Hujustemporis, quia fià condito mundo incepiffes pati-

h,

dl

tormenta omnium SS. Martyrum, & ea usque ad finem mundi pate-

nifi in

