nt, &i

DEUS de novo benedixit univerfe terrz, que anteà erat maledi&ta:

1001

Confolatus eff nos,' quia artem faciliorem & in

ftrumenta agriculturz

vosalti

magis commoda colendi agros invenit,

.€X quo fa&tum eft, quód

Qgidhtlä"l

terra uberiores progerminaret fructus :

Confolatus eff nos, plantans poft

papp

diluvium vites, & adinveniens vinum,

quod eft folatium cordis hu-

Tipautt

mani, fi bene adhibetur, panis enim confirmat, & vinum letificat cor Píal.

10.30 I-s E

ii ial

hominis: Cenfolatus eff nos ,

quia ex eo füo tempore natus eft Meffias,

i ol

Chriítus DEus nofter, qu

i vera noflra eft confolatio, falus & vita.

m

Fuit proinde No€

aratoris noftri,

pulcherrimus typus Chrifti Domini, pientiffimi R e-

y; Mil

qui per crucem fuam omnia reftauravit, &reftiruit

wlïamr? )

in integrum, quod pluribus imprzfentiarum demonftrabimus.

ul

tione muni 1656. menfüra

2. Ubi omnis caro corruperat viam fuam, & nunc anno à crea-

peccatorum erat adimpleta,

ftatuit juftif-

g

fimus DEUS per difuvium delere terrarum orbem univer

fum, in quem

j r*

finem precepit No&mo: Fa tibi arcam de lignis lavigatis

[£ A

-

i ergo Gen, 6. 14.

mifel'.

appropinquante diluvio hanc arcam ingreffi funt, illi erant

czteri veró omnesin illo

alvati,

Q6 huic arce No£micz

cataclyfino miíerrimé perierunt,

proindere-

pro Jemmate infcribes: Aulle falus

extra, Per

COV

hanc

Gi-ntbef Unus pro ounibus,

.

I$

Confideratio F".

hanc arcam No&micam S. Cyrillus Alexandrinus & plures alii SS. Pa-

; Cyrill, Ale.

trum Crucem Dominicam fübaudiunt : Crux

& $, 'Ehom.ip

, inquit, eff arca, per quam

Gencf, «.6,

falvamur à diluvio inundantis aqua vitiorum , & S.'Thomas: ZArca Neé, in-

quit, eff Crux Chrifli &'t. Quibus SS. Patribusconféntit univerfa Ecclefia

Catholica, quz in hymno de Sancta Cruce ita cantate affolet: jela

digna tu fuifli, ferre mundi vidlimam , atque portum praparare /Avca mundo mat«

Tago : quam (acer eruor perunxit , fufus Agni corpore.. Et quid dico? Imó

longo, longiffimo intervallo SS. Crux Dominica Arcze No&micz pre-

DEU RUE U EE NH V

ferenda eft, quia in illa paucz tantüm,

id eft octo perfonz fuerunt

filvate, fed per fan&tam crucem orbis:

redemptus.eft univerfus.. Tuvat

bic audire Poctam Chriftianum :.

"rca No£ cedat :. Crux. eff numnc arca- falutis ,

Iila: [alus paucis: pluribus ifta fuit.

j

. No£terminato diluvio, quod folari anno feré integro dura-

verat, cgreífus de arca in cempo patenti altare erexit, in quo DEO:

l

T. O.M: in fignum debitz obfervantiz & gratitudinis munda obtulit

G.CD, 8- 28-

facrificia & holocaufta : JEdificavit autem INoé altare Domino ,. & tollens d

[

cuuitis petoribus C volucribus munais obtulit lolocaufla [uper altare & c. Et quid

fequitur? Odoeratus efl Deminus odorem [uavitatis, C ait:. INequaquam ultrà

f

Y

maledicam terra propter bomines &c. Ex quare hoc? Cur illud No£mi (2-

crificium tantoperé plàcuit Divinze Majeftati ?

!

E Afnb'm( 1.

dt Spiritu: S

&. S. Ambrofius, S. Gregorius- M. & alii SS. Patrum,. quia per

al"ta"r

e Noémi Crux Dominica,. & per holocauftum adeó odorificum.

&&.5; Gregor

kom. 2:2; in

ipfe Chriftus Dominus & liic Crucifixus prarfignatus fuit, cujus intuitu.

Ezechiel;

jam tunc temporum intervallo Pàter cocleftis univerfo mundo impo-

fterür plàcabilem fe fore promifit: Nonm igitur ultràpercutiam omnem ani-

tiam viventem , ficutifeci &c.. O quale hoc miferis mortalibus debet effe

Dd dcteci n folatium, fi ad'hoccruentum propitiationis holocauftum & crucis al-

Stauroph. cir-

tare in neceffitatibus füis confugtunt::. Crux ,, inquit Sandzus,, fuit ara

«a finem,

fummi Sacerdotis, quippe in ea Chriftus, digniffima boflia , Jacrficatus fuit ; Et S...

S Fulg. in $er, ulbentius: Quid; ait, ffhi vult. ara conflvucta ,

vifi. crux in monte porreta?

dc Abiah.

Crux enim altare fuit totius mundi.

l

Sed' pergamus ulterits.

[

4. Primus poft dilüvium terram

ab aquarum colluvie ficcatam

colere & exercerecoepitiN

u

o&Patriarcha, mundiquereftaurator; & quia

priüs non tanta adhuc vi

tis habebatur cura, fed inculta ac fylveltris:

Q

hinc inde in.

agris fparíà inventa e

L

primere, fed tantàm uvas

ft, ex qua homines non vinum ex-

colligere & manducare confüeverant, ideó

n

No£ primus omnium vine

!it

iníuüa divifit vineta.

am invenit, quam fedulo coluit labore, &

(

Et egce dum de uvis recentibus in torculari vi-

num:

$

.

No&mus quotmodo typns Chriftz,

19

SS- Pä-

num exprimit, atque largius utpote labore feffus de illo bibit, igno-

urus

rans tantam ineffe buic recenti mufto virtutem, ex eo inebriatus, nu-

,

Eedefa

datus, & à proprio filio Cham protervé & petulanter illufus cft: Cepit

Gen. 9. 39

Noé vir agricola exercere tevrain , 4b plantayit vineam, b.bensque vinum inelvia-

t o

Mdb l

tus eff . & nudatus in tabernaculo fao . quod cum vidifft Cham , pater. Chbanaan ,

502 Ini

verend « [éilieet patvis fuie[fe nudata, nuntiavit duobus fratribus fuis foras, — At

veró Sem C faphet pallium impofuerunt. bumeris fuis , « Ancedentes retrorfum

-

p

eperuerunt verenda patris fui &c,

füerut

n rurfus infignem typum: Per Noé, qui füo nomine Quierem feu

sJ

Requiem fignificat, Chriítus melioris mundi Reparator in cruce qui-

efcens prefguratuseft, quinon dumtaxat mundum univerfüm pecca-

torum fHuctibus fübmeríüm per arcam S. Crucis füz ab interitu con-

fervavit, fed & vineam electam, ideft, Ecclefiam magno & indefeffo

labore plantavit, illáàmque inpulcherrima vineta & ordines diftribuit.

m düti

Verüm quid accidit? Cüm poft eot exantlatos labores infüa vineá ca-

Q DEQ

h ob

licem paíIionislargiis, & prz nimio patiendi defiderio usque adfecem

ebiberet, ex eo inebriatüs amore, veltibus

ue nudatus à propriis & in-

u

Mal

j

[6)

nium ele

gratis filiis illufus & irrifüseft. Audi

ganter ad propo-

. lrqii

fitum noftrum deutroque Noémo & Typico & vero differengem: Noz, MaHonius de

gum il

(otmi

inquit, arcd mundum fervat, Chriftus cruce mundum vedimit;. Noé vinest plan- $. Sindon, c.

tat, Chrifius Ecclefiam ; INoé vino ebrius dormit , Chriflus amore faucius dormit ; 0* « V«

Jlle in tabernaculo , bic in Cruces . Ille nudus, bic sudus; . Nuditatem. Noé videt

.qu

Cbam , auditatem Chbriflivident Gentes, Chr

iftus enim Sudais ftandalum , Gen-

doitr

tibus [ultitia, — Sed japhet & Semverenda patris tegunt ,. Chrifliani Chrifli cru-

psintil

cem C* opprobria adorantes bonorant, — Dum ea aperentur dormiebat Noà , fed

ydo i

pofteà ? [ommo expergefatlus bened xit. Sem C Saphet , maledixit Chams ita Chri-

od

ftus in fine mtndi , - quafí potens crapulatus à vino excitalitur , benedicétque filiis

idc

fuis, at eos , qui ejus nuditatem ignominiis

[ ford

opprobritum [empiternum dabit eos. &c,

prafgmti funt, percutiet in pæ]fgriora,

[

5 ,Wf

$. O bone DEUS! quàm multi ejusmodi ingratiffimi Chami

37

|

"

l

funt etiamnum reperiendi, qui vità & moribus Chriftum Crucifixum

.

l

.1 !ä Fü(l/t]

ludunt &fübfnnant. Audijuftiffimas pientiffi

mi Redemptoris tui in

rii's.

cruce pro te morientis querelas, quomodo int

er dolores omnes, quos

jj

tui causá & amore (üftinuit,

. nullus majori cruciatu ipfüm afficiat

.K

quàm tua ingratitudo: O jomo! clamat ad te de cruce, vide,

qua pro te 5.

KBc;nh. G-

['1 [

«

patior: NNon eft dolor, [icut quo crucior ; ad te clamo , qui pro te mo

:

rior : vide'atus à V. P.

mnd

1j

pernas, quibus afficior , videclavos, quibus confodior. — Cm fit dolor tantus exte- Carsf in

g

i

rior, interior eft planiius gravior

, 6lm te tam ingratum experior &c, — Ica S.

Fafcie, Myrrh.

l.

i

h 3. Cunf. 19

gbort

Bernhardus in 'perf'fonka Chrift

qlant

C 2

Anno

d

20

- Con[idevatio V1.

May, Sandz-

Anno Chrifti 1620. in fefto S. Thomz Ap. in pago Rauttenberg

i

usinSuu — in Epifcopatu Hildesheimenfinonnulli Acatholici in ccemiterio jacula-

iqu

roph. lib, 45.

toriam exercebant , ubi Crucifixi Salvatoris imago pro epithaphio ex

tam

tit. I2,

veteri Catholicorum morependebat ; inter quos Przedicantis filius,

cui Bodo nomen, velut alter Chamus brachium dextrum Crucifixi

sl

fl

glande plumbeà petulanter trajicit, ex quo mox copiofüs fànguis etiam

TeV

ad terrorem hereticorum, qui hoc prodigiumnullo modo füpprimere

Yd

poterant, emanare coepit, quz facraicon pofteà ab Illuftriffimo Comite

den

Tillio Imperatorii exercitüsDuce in arcem Sturv valdenfem, ubi etiam-

Vif

num ob tanti prodigii memoriam pié affervatur , translaca eft.

Vides ex hoc, Le&tor prudens, quomodo hzretici, velut alter

D

Chamus, nuditatem patris füi in cruce rideant, illudant & fübfànnent.

Jl

Philipp. 5. 18.

O quàm bene de ejusmodi malis & falfis Chriftianis Apoftolus effatus

Jl

eft: AMulti, inquit, ambulant, quos (ap? dicebam vobis, nunc autem & flens di-

li

co, inimicos erucis Chrifli, quorum finis interitus, quorum D Eusventer eft, & glo-

j

via in confufione ipforun. Nosautem nonfic, animz Chriftianz & Catho-

h

licz, nos, inquam, non fic agamus, fed imitemur potiüs Sem & Japhet,

qui nuditatem patris füi ve

V

amentó tegebant,. illümque pro viribus

li

Gen.9,26.. honorab ant,

&ideólargiffimam benedidionem reportàbant: Benedi-

& :

üus Dominus Deus Sem 5 fit Chanaan fervus

£

AC

Sítque Chanaan fervus ejus, Cc.

rjus 5 dilatet Deus fapbet öc

Ü

hi

CONSIDERATIO VI. .

pü

p

Ramusolive, quem columbaceffante di-

luvio ad Noémum tulit, typus & Symbolum

$S. Crucis.

Til

]ra

Et illa ventt ad eum ad v

4l

e[peram, portans vamum olioa

up]

virentibus foliis ia ore fuo. Genf Pa

Vis f

I.

tb

lim

Inutis fenfim poft annum feré folarem dil

uvii aquis ; & fni-

to tzndem univerfàli diluvio,

ubi arca Noémica füper mon-

[ll[þm

tes Ármeniz

primó requiefcere coepit, No& Patriarcharum

d

WOI

&cus corvum ex füperiori arcx feneftra, qui exploraret

äma,

aquas,

Olrva typus c Symbolmh $. Crucis..

2r

d

aquas, dimifit; fed quia hic plura adhuc in montibus jacentia, &in

)ji-

aquis natantia confpicatus eft cadavera, efcam tantoperé fibi defidera-

phioer

tam , non ampliüs ad Nocmum reverfüs eft ;; proinde alium tem-

s l,

r

peftatisnuntium & quidem columbam emittere ftatuit, quz, ubi in ter-

ra illa limofà & fpurcitiis obfitanon invenit, ubirequiefceret pes cjüs,

]

revería eft i arcam. (En pulcherrimum fymbolum procraftinantis, &

rintt

veré poenitentis animz) Tandem expectatis aliis fepter diebus ex ea-

3

Comitt

dem arca aliam dimifit columbam,

qux venit ad eum ad vefperam , portans Gcn, 8- 1

ietiam-

ramum oliva virentibus foliis in ore [uo,

d

Quzres quo loco hxc fedula columba hunc ramuni olivz viri-

elut t

dem & fructibus jarn turgidum invenerit? Et nunquid vaftiffimum

bfnnett

illud diluvium omnia ftravit edificia, arbores & plantas? Ubi ergo

,

us efont

illum vire(centem olivz ramum accepit? Refp. S. Ambrofius, quód

d fmb

S, Ambr, lib,

DEUS olivam aliquam füb aquis diluvii confervaricimmunem, non

de arca c, 19,

LTA

folia tantàm (ed & fructus füb aquis progerminantem, ex qua colum-

& n

ba illa ramufculum roftro fuo defregit, & in manus Nó£mi deporta-

ij

vit: Ext. ndïrque manum , é appreben[am tu'it in arcam.

O gratiffima co-

ro vinbe

lumba, quz orbi univerfo & mortalitati futurz humanzfi

gnum pacis

t Dni

& fymbolum divinz reconciliationis DEUM inter & hominem in

lu

arcam re

.

portafti, oliva enim divinz mifericordiz & pacis CQ hiero-

glyphicum.

2. Per hancolivam in communi catacly(mo ad folatium generis rranc.Quaref,

urio

humani divinitüs confervatam graviffimi Auctores fan&am crucem in opere de

Dominicam,

& per ejus ramufculum à eolumba decerptum particulas 'erra$ané,

Iten Tom, 2,.

& fegmenta

ejusdem Dominicz crucis per orbem Chriftianum nunc

J!

paffim difpe

ría fübaudiunt

5

crux enim pientiffimi Salvatoris noftri,

C 8 fc&,ö-

fcüs

de $S. VUI'

prout bene obfervat Franci

Quarefmius & alii, ex magis obvio

Chr.

vel

& communi ligno in illis Hiero

folymz partibus fabricata eft ; fed nihil

olum

magis obvium tunc erat,

& etiamnum eft quhm oliva, quzin magno

numero circumftat Hi

erofolymam, proinde pié credendum eft, ait

predidus Auctor cum

pluribus aliis, crucem Domini ex oliva effe fa-

&am; In quem finem & Judeifüb Tito &

D

Vefpafiano Romanis Prin-

í W] UW

cipibus in fceleris fui vindictam,

quód Chriftum in Olivino ligno cla-

vis ferreis füfpenderint, & ipfi,

& quidem plura millia, in fimilibus

arboribus in obfidione Solyme

a fecundüm eloquium Domini: Ut

féirent , quia per

qua peteat quis , per bac & torquetur, à Romanis militibus 5ap 11.17,

füfpenti funt.

vuc,

g

]

— 3. Eft autem Oliva & rami ej

us pacis fymbolum apud omnes

upfï

nationes terrz ; ita Pererius,

y'lCh

n

"qui olivam vocat bieroglyphicum pacs, vi-

Oram

Woria , aternitatis C feluitatis:: Crux pacem DEUM inter & hominem,

aj

cocium

xj

j

-

22

Confideratio VT.

L

€d,1,19. «odlum & terram reconciliavit: Quia in ipfo complacuit, otuem plenitudi-

[

-stem inbabitare , (f per eum veconciliare omnia in idáp[um , pacificans per [anguie

l

tiem crticis ejus five qua in tevris , five qua in celis funt.

[

Oliva radicem h

abet amariffimam , corticem & folia pari ama-

ritudinerepleta, fru&tus tamen progerminat dulces ac falutares, at-

!

jue ad ufüm humanum aptiffimos , unde lemma: Ex amaro dulce.

Crux Dominica & fpiritualis amara quidem in primo nobis apparet

fom.6.6r. intuitu. Hic apud multos ifthzxc auditur lamentatio: Durus eff bit

farmo, & quis potefl eum. audire?. Verüm remove paulifper corticem &

velamen de corde tuo, & experieris in fine, quàm fuaves ac (ilubres

animz fru&us ipfa fancta Crux foleat progerminare; idcirco S. Mater

äl

Ecclefia in

Ecclefia crucem non amarum fed dulce lignum appellat: Dulce lignum,

CGruc.

ofiio de $, dulcos clayos, dulcia ferens pondera, qua füifli digna portare Regem eelorum- «*

Dominum ; Quibus verbis S. Didacus ex Seraphica familia S. Francifci

Bxev, Kom,

fingulari devotione pronuntiatis, oeulisin crucem & crucifixum Do-

1. INoy,

minum conje&is, animam füam Compluti placidé in manus DEI

reddidit.

. Oliva iafüper cum in hyeme, tum sftate viret, truncómque

fxabet

folidiffimum ac vivaciflimum, qui multis confixus clavis, aut

;;

gladio percuffus non leditur; de qua fi rami prefcinduntur, oliva

D

potiüs gaudet, quàm triftatur,

quia mox novos furculos protruditac

progerminat, qui etiam ex ficco & pené mortuo ligno renafcuntur;

«

undelemma: Zàánto wberis, En rurfus -egregium fymbolum SS. Cru-

f&

cis Dominicz ferper florefcentis, & novos gratiarum fürculos pro-

,

Eccl. 24. 19. germinantis: Qudfi eliva fpecioja i» campis, quz etiam in partes & feg-

.

menta diviía

, non tamen minuta effe fertur. . Rem paucis accipe.

[

- Cüm Diva HelenaSS. Crucislignum Jerofolymis inveniffet, eam

4

uidem n varias partes dividi juffit, de quibus unam partem infignem

hi

filio fuo Conftantino Imperatori Magno, alteram fibi pro fua devo-

i

tione refervavit, fed majorem, imó maximam Dominicz Crucis por-

ln

no-

tionem in thecaargentea inclufam Jerofolymis pro folatio Chriftia

ri-

rum reliquit, de qua fidelibus illuc ex omnibus terra partibus pere

Ti

nantibus ac confluentibus devotionis ergó ab Epifcopo illius loci fru-

C

ftulum concedi folebat, ex qua tamen divifione minime illud vite

Aior

lignum diminutum effe conftanter à SS. Patribus afferitur; nam ficut

quinque panes à DEO multiplicatos fuiffe non ignoramus, fic tefte S.

Cyrillo, S. Paulino & aliislignum vivifice crucis pari prodigio à DEO

li

sPauinus, mnultiplicatum, & per fuas particulas per univerfum terrarum orbem

n

Epif.1. s. Cy- difperfüm et: Operante divina gratiá , ait citatus S. Paulinus, jugi miracu-

rllus Cate- — lo Crux in mareria infen[ata vim vivatm tenens, ita ex illo tempore innumeris penà

quotis

theli 4«

Oliva typus - Symbolum S. Crucis.

23

ttitdi

lquatidie bomiuum votis lignim fuum. Commodat ,. ut detrimeuta non fentiat ,. ex

jigie

quafi intala permaneat , — quotidie dividuam fumentibus ,. & emper totam vene«

rantibus ,. fed iflam imputribilem virtutem C indetrililem foliditatem de illius pro»

fectà carnis [anguine bibit, qua paffa mortem , non vidit corruptionem €ve,

i am-

$- Oliva infuper füuavem & fàlubrem. umbram homini laffo füb:

85 1

ea quief'centi; przbet,. cujus.fructus eft oleum, quod omnibusaliisli-

ro dl

quoribus füperfertur, neque folüm. homini optimum condimentum:

appatit

przftat, fed & illum.in pugna roborat, de nocte illuminat, in fame

T

nutrit, in morbo fanat, & vulnera ejus miré lenit ac curat; Unde

vem &

optimus illeSamaritanus in plagas illius Jeruchunti Viatoris àlatroni-

(ilotra

bus fauciati olim infudife

perhibetur : Et appropians alligavit vulnera ejus, g .. IG;

35

9 Matt

infundens. oleum & vinum.

( lfg'lll"'l

Sacratiffima Crux Dominica longé fuaviorem ac falubriorem

lorind

nobis umbràm przbet, quàm oliva, ad quam jam pridem afpiravit.

ranciía

vates ille regius, dum füperiore fpiritu illuftratus, przvidens:Cruci-

n Do-

fixum Dominum füum in oliva pendentem exclamavit: m wmbra ala- vfal, s6. 2;.

us D7

vum tuarum [perabo, donec traneat iniquitas,

uia umbra SS. Crucifixi füos

amatores.&cultoresin periculo protegit, in.neceffitate fovet, in pugna

cumqt

fpirituali roborat, inumbramortisilluminat, in fame pafcit, dolores-

(is, tlf

in morbo lenit, & quacünque anim vulnera mirabiliter curat; unde

t, ol

Tias: E livore. ejus fanati funus.

Ia. $3. $.

d

6.. Caterüm obfervatS. Auguftinus; quódilleramusolivo,,

Uu€m:S, Auguft, tr;

p

columba Noémo poft diluvium detulit, non tantüm virefcentia folia

, 6. in Jo,-c.,xl

s r

fed'& maturosfruGtushabuerit: Zepertavit, inquit, columba ad arcam a«

lo*

maum-de olivaz. Ramus.ille & folia & frudtum balebat €vc.

CS& É

Anima Chriftiana! nom fint in te fola & nudz verba, quafi ina-

acap

*

niafolia ,. fed' & opera in te & à te requirit Crucifixus Salvator tuus:

ffct, ol

4Arbor. enim , qua non facit frutum bonum , excidetur , & in ignem mittetur, In Matthi. 3.10;

dul

hunc finem maledicta fuivilla ficus: ANunquam exte fruitus na[catur in fam« Matth, 21,19i

h

fs f

pirernum , quia virentibus tantüm foliis & non fru&ibus vurgebat, pro-

y

inde hoc tibi pro lemmate applica:z 44ut fru&um, aut ignem,

n

i

ia

7. Oliva fivulteffe frugifera, proutobfervat Palladius, & etiam-

d

nüm Greci, à mundis pueris & virginibus debet plantarig Crux &

5 grl

du

Crucifixus in ea Dominus caftosamat animos, Venereos à fe repellit,

non eninrconveniunt Chriftus & Belial

1lll1d «t

; Arca & Dagon ; lux & tene-

gin jl

bre, Filius Virginis & filius Veneris..

Oliva fi agre(tis.eft, infipida quoque eft, fit autem fapidà & edu-

i

MA

04

»

lis, fi (alemaceretur & aceto: Crux, fiaudis nomen ejus, tibi videbi-

Orbcm

tur infipida, fed placebit & pida tibierit, fifale & aceto macerationis

i j

& mortificarionis perfricabitur..

PM!

Oliva ,.

T

qü

[

ä,.

7 Confideratio V11.

24

de

bet contun-

Oliva, ut fundat oleum, multis piftilli i&ibus

Cl

TIff

di: Sic quoque carnem tuam rebellem debes caftigzre piftillo crucis,

[

fi ex ea oleum puritatis & virginitatis deftinas exprimere.

ul

ii

teb

Oliva denique commendatur de liberalitate in füos cultores, af-

fert enim illis fru&us uberrimos in omni patientia. Quid, obfécro,

ho

liberalius quàm JESUS Dei Filius in oliva crucis pendens: Confide-

ul

ln

raillum, &videbis, quód dederit omnia, qu habuit pro anima tua;

b

illetalis ac tantus, qui primà fanguinis g

uttà te potuit redimere, dedit

in oliva €rucis pro te ultimam. | Sit ergo benedi&us DEUS,

(if

. quia fecit ngbifcum mifericordiam magnam &c.

In

q

inj

Ya

. CONSIDERATIO VITI.

if

Arcus coeleftis No&mo poft. diluvium

T

oftenfus, typus Chrifti JEfu crucifixi.-

hu

W

al

ZAycum meum ponam in nubibus , €9' erii fagnum fædefi:; |

&

inter me CS? inter terram. Gen. 9 I7.

d

[

g.

O&, pater futuri f£eculi, ubi terminato diluvio*bEO T.O.M.

Tis

án debite obfervantix & gratitudinis fignum ex cunctis mun-

lu

dis animantibus lautiffimum obtulit facrificium, atcollens

hub

oculos in coelum , in fuperiori aéris regione arcum mireac

Qua

rarz pulchritudinis confpicatus eft, qui No&mo, filiis ejus ac

tàn

omnibus pofteris non nifi faufta ac profpera annuntiavit; unde DEU

fidu

Gtï. m 12.

ad eum: Hoc fignum [ederis, quod do inter me && vos, &* ad omnem animam

tem

viventem , qua eft vobifcum in generationes fempiternas,

dArcum meum ponam is

den

nubibus, & erit fignum federis inter me & intes terram, csnque obduxero nuli-

f

bus celum , — app

arelit arcus meus in nubibus, C vecordabor federis mei vo- .

)

Wt 1

biftum &c.

tje

Hier, Drex,

de Chrifto

Per hunc arcum, feu Iridem ferenitatis & pacis nuntiam , tefte

jus

moiiente,

Hieremia Drexelio, SS. Patres acInterpretes haud immeritó Chriftum

Yt

JESUM & hunc Crucifixum intelligunt, per quem genus humanum -

f&

A

te acer-

cum Patre irato fuitreconciliatum. Prius in prima mundi &ta

rimum

hi

(

Chriffus eff arcus caleffis.

2f

"tf

rimum bellum coelum inter & terram bellatum fuit, Dimicabatterra

contra DEUM innumeris vitiis ac peccatis ; Omnis quippe caro corruperat Gen, 6, tt,

rgcis,

vium [« 5 Econtra potentiffimus exercituum Dominus, qui jam priüàis

a,

rebelles Angelos ob fimilem cau(àim ad tartarum ablegaverat, tandem,

i,

hoc eft: poft1656.annos, adlentam fed graviffimam vindictam com-

Qu

motus univerfum mundum per aquarum diífipavit diluvium: — Et de- Gev, , 25.

fnatuhy

leyit. omn-im fulfl antiam , qua erat. [aper terram, ab bomine usque ad pecus. — Et

, du

ecce quis in tam miferanda rerum facie mediatorem egit?

f

Vide arcum , ait Ecclefiafücus, &* benedic eum, qui fecit illums valde fne- g.l 43. 12

ciofus eft in [plendore fuo. Arcus hic non alius eft, quàm Chriftus JESUS

in cruce coelum inter & terram, tanquam Mediator inter utrumque,

P

exaltatus, qui noa tantàm iratum coelum placavit, fed & fànguineo

imbre de cruce largiflimé profufo orbem irrigavit & foccundavit uni-

verfum: Pacificans per

.

fanguinem crz::if, five qua in terris , five qua in calis Col, t, 20.

'

faut,

2. Eft autem arcus, feu Iris, rofcida quedam & opaca nubes, in

um

quam folradiis fuis immiffis mirérefplendet, & velut fpeculo retlexa

imago excipitur. Colorestreshabet, igneum, viridem & purpureum,

plerámque tempore vefpertino apparens, & occafüm refpiciens. Si

altus eft fol, Iris depreflior eft, miré autem tunc zftum Solis mitigat,

fædc*'ris

& pluviam foecundam preefagic, quà finità, & cerrà humedtatà, placi-

da ferenitas cum ubertate fru&tuum redire, totámque regionem miré

»

exhilarare folet; unde lemma: 46 imbre ferenum,

uid hzc rofcida & opaca nubes in hac myftica Iride, Crucifixo

) T.O-M*

ESU alíud eft, . quàm fàcra ejus humanitas, pro noftra, omniümque

falute in infima acris regióne, tanquam Iris füfpenà, que velut opaca

fs

E

ato ï"

nubes ejus tegebat divinitatem ?.

uid color igneus aliud defignat ,

quàm infinitam ejus charitatem ,

ua nos inzratos in cruce füffixus

im mlfï ^

Gs

tam ardenter dilexit? Quid color viricis aliud denotat, quàm fpem &

h

fiduciam ,.quam mortales omnes concipere debent, ciüm K edempto-

undt

rem füum in crucis ligno pendentem ,. & manus, ficut arcum, exten-

d

dentem confpiciunt? Non enim 'd:ó Salvator tuus in crucem adus

,

i

.

&t drte

udicetó mi homo, atque eternüm àfe projiciat, fed ut (al-

j

hr

yette, & per omnem vternitatem reddat beatum. Color denique

"L !

rubeus, hinc indeinarcu ccelefti immixtus, quid aliud quàm cruenta

ejus SS. Vulnera adumbrat , quibus cftum divinz juftitie & mitiga-

at

vit, & etiamnum in ccelo mitigat, oftendens ea eterno Patri, nenos.

(hri

tj

fecundüm noftra demerita cafüiget: Vide buac aveum , & bénedic eum,

; hum'.m

W Eccli, 43. ".

j

fecit illum; . Valde fpeciofus eff in (plendore fllO.

q

D

3. Ár-

jj

1 . Giutber Linus pro omnibus,

26

Confideratio VA.

3. Árcus infüper cceleftis,

feu Tris eft fignum divins clementiz

UT

^& pa&ti fempiterpi 3DEO cum

No&mo & hominibus initi, quód dein-

L

Gcn, 9. lfo

ceps nullum ampliüs orbi terr

arum velit inducere diluvium : Reer-

dabor federis stmel c*c.

Hinc à Sanctiffimis

Viris arcus ille cocleflis fem-

p

per celebratus eft fingula

ri elogiorum calculo,

quód fit chirographum

fni

reconciliati Dei cum hominibus;

teffera amicitiz divinz, fpecimen

n

multiformis gratiz , felix pacis nu

ntia,

Cornel, in

aC diving propitiationis fym-

fo

bolum, quibus additCornelius: midew

effe fymbolutm crucis Chriflis incrte

(fa

Eccli, 43. i5.

ee enim quaft in avcu exteuus C diffentus if

us, Validifmas ovationis &* amo-

I

ris [4gittas furfam ad DEwum . Patrem ej

4

actlatus eft ; quibus cor. ejus vulneravit ,

pto

st noftr: mifereretur ,. nolísque. peccata

remitteret:/ Quin ö nos fibi in filios &

fny

baredes adoptaret

loc

4. Arcus,

fi mané inter opacas videtur nubes, venturum nuntiat

*

Matth,16.3,. imbrem ; unde

d

1

B

Iu

pfà Veritas Chriftus: £rmasé dictis: bedie erit fenm -

&

flat, rutilat enim t

"fíe ce um.

bet confpicuum,

Si veró a'cus tempore vefpertino fe prz-

fion

ferenitatem annuntiat. À

rcum myfticus, prout di-

tte

&um, Chriftus & hic crucifixus

eft; Mane apparuit in ftabulo, &

ha

octavo die per circumcifionem ja

mfànguinolentus, quod jam tunc in

be

ortu pregrandem praefignabat fu

turamin paffione pluviam 5 occubuit

autem vefp

Ti

erein cruce, ad occafumSolis faciem c

onvertens , à dex-

ge

tra habens

À

quilonem, & à finiftra Meridiem;

& hic arcus occum-

bens univerfc

[0

terrar

Q

um orbi optatam prefàgiebat ferenitatem, & cum

W

Patre coelefti plenar

iam cum genere humano reconciliationem. . O

q

Ecdli, 43. 12, ànima Chriftiana :

Vide bunc arcum,

€ benedic eum, qui fecit eum : valde

fí

fpeciofus eft in fplendore [uo.

. Juvat hic audire pro fingulari animz noftre

[

olatio, quod Chriftus

Dominus, tefte L udovico Blofio, multoties

SS. Virginibus Gertrud

i, Mechtildi & Catharing Senenfi intimavit:

Blofius Spirit,

Queties, inquiebat, a»j

€ap, 2,

»a fi

del's Crucifixi Salvatoris imaginem afpicit , ejfisque

$s. Vulnera in memoriam revo

cat, foties viciffim. divina ilericordia oculos in

dplam veflecii ,

C& efuaciter converti,

O anima peccatrix, quid facis?

quid agis?

. Dearcu ulteriis ex vu!

gi opinione conftat, quód fcutellam

auream fpargat, & in terram

depluere faciat.

Quidquid fit hac de

re: Chriftus Dominus in cruce

pendens

s

, tanquam arcus myfticus in

veritate omnem gratiarum the

fà

urum & plenitudinem in nos miferos

ac prifertim in crucis amatores

& cultores transfu

:

affolet.

ndere & fpargere

Audi Leonem X. P.

M. in quadam bulla de liberalisfímo

Crucifxo JESU differentem,

quàm immenfum Ecclefiz militanti

Leo X.in qua-

comparaverit thefáurum: Q

thbefotium , ianit, infinitum , tbe[aurum it-

daæ Bulla, .

eemparabilem! tbéjaurin aungua

m exbaurieudum!: Una (cla gutta ipfius pretiofi

/a'fgtft-

Chriffus eff arcus eleffis,

neie

27

la nauitis: propter unionem

Dypoffaticam d. Verbum fuffcientilfimum eft ad. vedi-

]deiy

mendos mille mundos,

D

6. Placet audire exemplum, quàm liberalis fit in cruce Rbdem-

st

ptortuus? Lucs in Itali: magno honore colit

tiphur

ur imago crucifixi Do- Millonius. &

mini, quam S. Nicodemus quondam . etffo

rmavit, in qua non tantüm *an ixus ia

n

ampullam Chrifti (inguine pl

enam inclufit , fed & przvidens Hiero- 3tauroph. tib,

nl

folymz everfionem,

ne à Gentibus

profanaretur, illam in Galileam 47 £« 4

Í: d

transportari curavit; ubi

a

fücceffu temporis, cüm iterum bella move-

rentur & feditiones,

à piis Chriftianis navigio impofita, & divinz

dhtrant

providentie reli&a ,

fine nau

J

t

clero per mare Mediterraneum cum

multis accenfis luminibus ad por

um Lunenfem feliciter appulit, quam

lociillius Epifcopus ab Angelo m

onitus curruim

füntit

magnifico impofüuit, &

Lucam deportari curavit,

in quoloco adh

uchodie religiosé affervatur

it lp

& colitur, fuósque culto

res miris affici

t beneficiis, inter quz illud

fgae

non minimum eft, quod cuidam pauper

tino evenit; hic, cümadex-

d

tremam redaGus fuiffet

k

pauperiem, benig

niffimum Salvatorem in

hac fua effigie humiliter r

ylo, 1

ogavit,

quatenus dignaretur calamitati füz

n Cunca

benigné fübvenire, & neceffaria

yccubu

vitz prebere alimenta, ad quas de-

miffitlimas pauperculi preces Ch

riftus dexterum füum calceum ex ar-

,idd

gento formatum, & aureis lami

; OCCUIT-

uis lztio

nis iacruftatum ei in finum projecit.

orhocmifello? Abiiti

:

gitur pre gaudio tri udians, Verüm

» &u

?ditui, qui occulté rem ob

ervabant,

hunc fine mora redimebant

nen U

calceum,

tantum auri illi exfolventes,

quantum ad calcei pretium füf-

"m

ficiens erat.-

Qui calceus in memori

am hujus prodigii adhuc hodie

at

ibidem affer

va

:

tur, nec ab hoc tempo

re ampliüs pedi Crucifxi aptari

muliti

potpit. O Chriftiani? accedite

cum m

aagna fiducia ad hunc

vt

,chrgnumþgra

tiz &c.

ít, i

T

ul f

"-

u- ——.

3

fl gun

C

c

ï

(chace

s

—

P.

Cs

AC

2

J

(ucii

lu .

opmie

i

r

CT

—

r

fyrgi

milicu

r

4

l

i

j

D z

CON-

"

usf

A

o) 8ei-

:

4

D

t

i

41

i

i

;äääää

inibbbibbibidl

:

ht

IK

CONSIDERATIO VIIL -

i

l

Agar filium fub umbram arboris projici-

confu

il

gere ad Umbram San-

| ens, docet nos

qu

N

étae kCr—ucisv.,

N

s

&

[A

' dub umbra alavinm tuavum p:?otfge "e : ä fa

ie im

$u

ln

27—12.0»7' ?l?'.n ?

lat

qui me affüxevunt. P[a. 16 ,

u

ll

1;

Efolata Agar , ubiab Abrahamo re*püdiaïi, & cunr Inadle

*

f

filio füo é domoe

)

e&ta eft, hinc & inde profuga re&à cum

du

prole defertum Arabie petiit, ubi pane & aquá deficiente,

*

lo

eum fübter unam arborum pro

)

ecit, in re tam defperata ul-

k

Ger, 21, t$, -

timum à DEO preftolans & expedans auxilium ; audiamus

Ye

Scripturam: Aljecir puerum fübter unam arborum , qua. ibi erant, CF aliit,

qu

— fedítque & vegione procul, . quantum poteft avcus jacere ,. dixit enim: Non vide!:o

Tat

$, Idor, hic, fHiorientem puerum, C& fedens contra , levavit vocem fuam, & flevit.

d

S. Ifidorus per hanc arborem crucem Dominicam intelligit, füb

(lig

cujusumbra Agar, & defolata proles optatum invenerunt auxilium ;

C

nam apparuit eis Angelus de coelo, moerentes confolans, fontémque

?

monfítrans, cu

)

us haufto falutari latice & mater & proles abundé u-

tot

erunt refedtz. — Do&itlimus Picinellus huic fgurz pro lemmate in-

Vi

fcripfit : /m deferto no» deférta , nos autem ad intentum noftrum: Opta-

fil

S,Laut, N- faui feyt wimbra medelem, ab hac enim umbra crucis omnis noftra depen-

It

var. hom. de det fAlus, -vita & refurre

&io tioflra: Crüx,ait S. Laurentius Novarien-

[

ponit,

fi$ , eff avbor eptabilis, jalubri medicamine plena, & Rabanus delaude crucis:

1

Tsj

Ta Sandla Crux peccatorum 6s Tem

dejperatortm fecuritas , wmfirmorum felicitas. &c,

i[fio , pietatis exbibitio, meritorum augmenmm j

mxjh

Mity,

2. Davidem confule, quiin omnibus füis neceffitatibus, vitz

dlf, [

periculis, per(ecutionibus & anguftiis ad hanc falutiferam Crucifxi

Thtig

umbram jam tunc temporum intervallo confugit. - A Saule & exerci-

Yi

tu ejus ogitatus, & ad necem qusfitus ad umbram Cruci£xi fi

ra-

bant

ftj

Wit, ncéin corufn manus incideret, qui jam dudum illius ambie

exitium/

29

i]mþm erucis quàm (alutifera.

éxitium, proinde DEUM rogavit: Sub umbra alartm tuavum protege me ; Pal, 16. 8,

i

1

:

à facie impiorum , qui me afflixerunt. 'Thomas Anglicus de Chrifto in cruce

hunc locum explicat ; & quemadmodum pulli, fi à milvo perfecutio-

hem patiuntur, ad alas gallinze matris quantocyus f& conferunt ; ita

l

David ad alas Chrifti in cruce expanfás jam. tunc in fpiritu previfas

a d

anhelavit: Uf gallina, ait Sangrius, fuos ab ungue milvi pullos protegit , ac

fuis füb alis tutatur , me ita ab beffe vedde tutum.

U

Alià vice, càm fugiens Saulem hoftem füum infenfiffimum in

iB

óbfcuris pernoctaret montium cavernis , timensà verbo afpero Saulis,

qui ei mortem toties intentaverat, ad eandem crucifixi umbram fe

recepit, atque fübilla optatam opem invenit; unde f& ipfum animans

& confolans dixit: Seapulis fuis obumbralit tibi, && ub pennis ejus [perabis. Píl. 9o, 41

p?OHMb

Supra quod le Bane: Chriflus, inquit, im eruce nos obumbrat [capulis fuis,

brachus & manibus , vigilat pro nebis, atque alas (uas [uper nos expandit, imó &

extentis brachiis nosexpectat, quis ergo in neceffitatibus füis non ad

illum fugiat?

2!

3, ldem

Vates regius, ubi 'pretiof?flïmum orbis Salvatorem pro

d

falute generis humani olim (hoc eft poft mille feré annos) crucifigen-

et at

dum przvidit, attonitus & extra fe raptus ob talem ac tantam divinz

eficit

bonitatis miferationem exclamavit: Homines &* jumenta falvabis Domine, Pfal. 35. 7

r

