Matth. $. 39. ipfo factofàncires ? x S. Auguftinus: $Efum non folim a[-S. Aug, bie

T

teram maxillem. ierum pereuffaro , [ed totum corpus figendum prapava[fe iu ligno,2pud Cornel,

at

Quód autemtaliter contra illum conqueftus fit, erat ille minifter unus * Cyrillus

l, t*, in Joan,

Xel'CiW)

ex illis apparitoribus, qui prius à Judeis fübmiffi fuerant, ut JESUM

5

comprehenderent, fed re infedtà , reverfus refpondit: Nurquam [ic. lo-

ls

^

.4 6,

d

eutus eft bomo , [icut. bic bomo; Nunc rursüs à [Efü defecit, ut placeret

y

adulator nefario Pontifici, & ad partes diaboli tranfiit,percutiens inno-

L

$

j

(

centiffimum JEfüm, fupra quod Didacus Niffenus: Zilapa gravis injuria : Did, Niff. Pol

jv

facies Chrifli ejus imifericordia,

De nulló alio peccatore. queritur Chriflus, ut./ de cocl.l. 8.c, 2

defperantibus. mi[ericordiam.

Juvat hic audire devotiffimum Blofium:

Blof. Sacello

o

(

Homo, inquit, Dewn magis inbonorare nequit, nec majorem illi irrogare inja-

riam, quàm fi ob mult

-15€ü

i

:

itudinem, aut gravitatem. eriminum fuorum —dcþmt dev ejusv"' fid.f. 1.

mifericordia,

MWH

]

1 y

I'ix' j

6.0

3

ag

438

Confideratio CXV1. Crucifixus [bes no/iraï

€. Offi veniffet adhuc Judas Ifcariothes, mercator ille peffimus,

d

adcrucifixum JEfüm, antequam fe in ficulnea laqueo füfpendit, & cre-

puit medius, fine dubio à pientiffimo Redemptore veniam & gratiam

$, Hieron, ia

impetraffet; proinde re&te S. Hieronymus: Pro clementia Dotnini hoc di«

Pál, 107.

€6, q

uia magis ex boc offendit Dominum, quàd [e fufpendit , quàm quia Dominun

P

prodi

dit. Ethec caufa eft, quare Deus & Homo Chriftus ad S, Catha-

Blof, ibidem

rinam Senenfem dixerit: Peccatores , qui in mortis extremitate de[perant de

»

P 2. 6,T,

mifevicordia mea, multo gravius me offendunt , & magis mili difplicent. boc ptttae

to, quàm omnibus aliis iniquitatibus, quas unquam tommifevunt. - Qui enim de[petat,

eonteimuit apertt ip[ammifericordiam meam, O verba folatio plena! '

7« O fi hoceft, prout ita eft, ego, licet peccatorum omnium mi-

ferrimus, non defpero, fed dum fpiro, fpero: qui enim non fperat 1n

: Mf

Chriftum JEfum & hunc crucifixum, beftia eft, & non homo. - Etfi

] Iiy

fperat, ac confiditxger in fuo familiari medico, fi reus in füo advo-

cato, fi cecusin fuo düce, cur ego non fperem in mitiffimo Salvatore

Pfal. 37. 4.

meo pro me crucifixo? ZEgerfüm, fateor, & mon eft fan

itas in cavne med,

,qui poteft

fed habeo in crucifixo Domino meo optimum medicum

12.53. 5.

compati, & mederi infirmitatibusm

eis: Etlivore ejus fanati fumus. keus

mortis & inferni,non tamen de-

füm propter innumera deliQa mea

L Jb. 2, l,

fpero, quia adrecatum babemus apud. Pa

trem $Efum. Chriftum juftwn, & ipfe

fd etiam pro

eft. propitiatio pro. petcatis noffris, non pro noftris autem fantim ,

à via falutis

Áv

totius sundi. Ceecus füm, quia omnis peccator cacus,

Tsv

aberrans, fed habeo ducem optimum, D

ominum meum JEfum Chri-

& in terram re&tam.

l&i

ftuüm & hunccrucifixum, qui deducetme in viam

,

Sperent proinde alii in Principibus,

in quibus non eft

falus: fpe-

Sperent in delitiiis

tistor

rent in divitiis, de quibus in mortenihilaffument;

e in

Aftij

)ob.zl.lg-i

& fieculi voluptatibus,

de quibus Job: Ducunt

in bonis dies fuos ,

optime Le&ot!

in DEO &

[

Ek&l. 215

pun&o ad inferna de[cendunt.. Speremusnos,

it,q

in cruentis meritis ac Vulneribuscrucifixi JEfu. zf

icite filii nationes bo-

minum : Et. feitotey quia nullus fperavit in Domino, & confu

us eft ; Nullus

lil

*

tine]

Redemptorefuo,.

& confufionem p

| afï'?s eft:

rfa). 90j 4

; fpc;:avit in crucifixo

Sub pentiis ejus [evabis Ce.

p

s

if

lj

P

)

ft3:

(0)

qq.

N

"

| CON- i

-

mb l

t pins,

£ (0)sg

439

dH HHH t

o

L.

D

d o

'ääääääääääää

i n

Dutiini

^

Mi D

CONSID

HD

d $ d

A. l(—i

ATIO CXVII.

d

Ht lu r

Si vis evadere infernum, fugä; dum temg

ain dj

puseft; ad crucifixum JEfum.

!

ii

J fpeïzm

Nift quia Dominus adjuwvit me : pauló minus hdbitäæt. m

omo, M

| inferno anz'mamm. Pfal.9 3. U.

füo d

Gol ratoft

T

at

Ea Propheta Apoca!ypiicw.äs & dile&us Chriüi Difc'iïþulus:

l"j 'Ji ?C.ff-l'.

Quis non timelit te Donime? Et vationem fübdit:. Quia folus pius Apoc, 13.4.

ii R»*j'ï

€$.

amen o^

'uis, obfecro, hic non obftupefcat tam mirabilem loquen-

) Ó /Pf'

di modum, DEum & crucifixum hominem [Efüm ideó effe

timendum, dquia felus pius efl ?* Si dixiffet Apoftolus, quiaau-

i p

fterus,

quia juftus, quia rigorofus es, caufam & juftiffimam habere-

a Gl

um

musrationem timendi eum; fed quia pius eft, mitis & humilis cor-

m fe&äm-

de & infüper peccatores recipit, cur illumtantoperé timeamus ?

Audihanc ipfam Veritatem tuz falutis amantiffimam, dum mul-

Bl

indll

tisturbis circumftantibus, & fe invicem conculcantibus dixit: Dico[uc, 124 -

Á

y, 0

auteim. volis amicis meis: . Ne terreamini .ab bis qui occidunt corpus , & poft bac

)R'

non babent ampliàs quid faciant : Offendam autem volis quem timeatis: timete

n

eum , qui pofiquam occiderit, babet poteflatem mittere in gebennam.

Íta dico vo-

j

bis bunc timete, Eccepiiffimus eft Dominus, & patiens in ligno pro ho-

p*

N

j]

mineindigno, vult tamen timeriut fudex integerrimus, & amari ut

o

pater amantiffimus. "Proinde dum tempus eft, ad eum in crucem

füffixum fugiamus, nein mortesternis ab ipfo deputemur fuppliciis,

babet enim claves mortis & inferni,

Ápoc.1,18.

2. Quando Core, Dathan

& Abiron Moyfi rebellantes, vivi à

terra abforpti fünt: Defiendertatque vivi in infernum, obfervat Scriptura , Num.16 4

quó&d ad hoc horrendum fpectaculum omnis Ifrael, qui ftabat per gy-

rum, fu

gerit ad clamor;m pereuntium, dicens: Ae feri? Ó* nos terra

deglutiat.

Anima Chriftiana! heu! quothactenus myriades & milliones ho-

nt in in-

(QN

minur.n, quia per pefccatum DEQ rebelles erant, defcenderu

fernum?

D

pH

Q ^

440

Confideratio CXVII.

foi

fernum? Si non vis pariter ad hunc tormentorum venirelocum,fu-

Cu

n

m

gejuxta exemplum predi&torum Itraelitarum, fuge, fuge ad clamorem

fimu

tot millium pereuntium, ne forté in morte & teterra deglutiat, & de-

G

fcendas in infernum. Sed dices: Quo fugiamà facie irati Numinis?

vir|

Pál, 3o, 16.

Citó dico: ad crucifixum JEfüm: Z» mauibus tuis fortes mea, dicebat

oba

quondam Davidin manibus videlicet vulneratis, fanguineis & cruci

tefa

affixis, in his tota fpes falutis noftrz debet efferepofita: O beataors

fior

in manibus Chrifti vulneratis, imó terebratis. Sunt qui feexiftimant

tiff

beatos, fi bonis fortunz affluunt, fi in gratiis nature triumphant.

I

Ego. autem cum Vate Regio omnem meam fortem in Vulneribus Sal-

D/n

l

vatoris mei ejusdem manibus infcul

Writt

manibus tuis fortes meda.

ptis locabo: Des meus es t , in

Gcen. 19.17.

film

3. Loth, ne cumSodommitis comburer

etur, per duos A*nqgnclos ab

M

lr

via dixerunt: $ave animam

(5;

hocincendio mirabiliter ereptus eft, cuiin

tuem: in onte (alvum te fac, ne d tu fimul pereas, Anime mi! Siab-incen-

[

dio gehennali visliberari, & (àlvariin eternum: Zn monte falvum te fac ,

hoc eft in Calvario monte, ubi falus noftra in cruce pependit,: ubi

Wa v

Chriftus triumphavit, ub

7717

i gehennam, mortem & diabolum füperavit..

O felix pietatis mons!

fteler

Chriftus pauló antemor

tem cfücis, hoc eft die Martis poft Do-

K,

minicam Palmarum, improbis & obftinatis Judzis mirandam ac fi-

&t

It

Matth. 23 3 mul tremendam propofüit quxftionem: Serpentes, genimiza viperarum,

quomodo fugietis à juduio gebenna? Ignofce Domine! ego ftio modum,

ICaq

Jo, 6. 69.

quo poffumus effugere à judiciogehenne: Domine, ad que ibimus ? di-

fingu

cebat quondam Petrus, verba vita aterua bales. Sic & nos faciemus. Ad

lum

te ergo ibimus, Ó mi JEfü! 6 Amorlcrucifixe! ad téibimus, etiamfi

döl()ri

Ma(th. II- 280

nobis miniteris infernum, ibimus tamen ad te, ad tua SS. mérita &

trity

Vulnera curremus, verba enim vitz aternz habes : Venite adimeomnes.

t

4. Visnefcire, animemi! Num fis futurus inter multos damnan-

tüai

dOS,'

an inter paucos falvandos? Audi veritatem non fine gemitu ac

Matth. 7, 14« füfpirio an populum Judaicum clamantem: Quám angufla porta, &* ara

Düic

via eft, qua ducit advitam: . Et pauci funt , qui inzevinit eum.. Nota hic, quó

pd

priüsjam dixerat: Zata

perta, & (batio[a via efl, qua ducit ad perduionem :

T2

Eamulti funt , qui iptrsnt peream.. Credisne hoc homo Chriftiane? Qua-

Ns;

lem igitur viam vi

s ampleQti,& ad qualemte fledtere portam? Anad

T

latam, vel an

guftam?

Qtüc

Sandeus ia

i

j. Utrbanus IV, Pontifex. Maxï-fnu's, cüm

nunc per portam in

i

donario Julii,

templum Lateranenfe $. JoannisRomz introdu

füy

ceretur, illique Mufici

t

pP.67.

ad accenfam ftupam precineren

t: Pater [aude , fic tranfit gloria mandi,

memor fuz falutis & finis,

non fine fübortis lacrymis, hocfibi familiare

(

fyr:bo-

uEETS.

De fhgicz*'a:i' Cricifixum.

44t.

Ífymbolum elegit, Cor feilicet ad

pedes Crucifixi inter fpinas palpitans .

itelvumfi

cum epigraphe: Ztecordare noviffimorum , nonenim i

d camia

gnorabat fapientif-

fimus Pontifexilla Veritatis verba: Contendite intrar.

eper anguflam port

p

á

UH : Luc, 13. 24.

gl t

onizate

Y

» Vel quafi in agone contendite.

Prze-

at Nnini

Gracus textus habet: Ag

ivirhanc viam ipfe Chriftus, & hac de caufà primi Chriftiani ultró fe

, d

obtulerunt martyrio&c. Et quidtu? quomodo te mortificas? Sed

inels (

refüume animum, moefhimque timorem mitte.

Ecce oftendo tibi

O beis

feeulnz

non unam, fed quinque coeli portas, anguítas quidem, fed unam la-

tiffimam, per quam omnes, fi volunt

; poffunt intrare ad vitam. Por-

trünphan

tzautem hz fünt quinque SS. Vulnera

JESU, quatuor anguft, fed

Jherbus

unalatitlima, de quibusS. Augu(tinus:

Clavi C lancea clamant mibi, quàd s, Aeg. c, 2j.

"TE

ver? reconciliatus fuim Chrifio, fl eum amavero :

Longinus aperuit mibi latus Chri- Mauual,

fli lance4, & ego intvavi, C ibi requiefco fecurus,

Idcircó Beatiffima Virgo

S. Brigittz fuafit frequentem Chrifti Filii fi

u

dngdid

icrucifixi memoriam, di-

ffpa at

ceus; zpertas efe Chrifli Sanguine celi portas, & addit: Hac

filia mea cogita, E**ï"f- $. Birg.

at*

€ babeto feimper pra oculis, & (ic inferni portas non intrabis.

Áf

6. S. Ephrem loquens de Chrifto in cruce

patiente hzc dipniífi- ,

li,

ma verba mortalitati humanz reliquit: Serapbin, ait, illàbor alaj ad ——

üptritt

invicem - collifrffe vifa (ant , prze admiratione fcilicet &

indignatione tanti

fceleris, quód Dei Filius ab impiis Judzis & pecca

toribus in crucem

ol Do-

aGus, & occiíüus fit.

Poftea gratias crucifixodDomino agens pro tot

exantlatis doloribus:

dom at

rogat: Quafo eperiat me-manus tua fb alis. fuiss. &&

liberet animam meam à [e

mpiternoigne, Hocfac& tu; cum dolore & amo-

d

reaccede, prefertimante confeffionem, ad crucifi

jo oD

xum JEfüm, ut te

fanguine fuo lavet, qui paleas comburet igne inextinguibil

"

y ii

defige fpiüs in Matth, $. 12;

derus.

illum attentos oculos, & gratias illi age quàm potes

tenerrimas pro Lac. 3. 17.

dolore & amore, quo teab inferno & eterno redemi

t dolore: 44 j5.

1105, gu

s

/

teritu infernali , ait S. Antoninus, redimit Deus bominem toties,

queties mor- , Antonin,

taleremifit. Et quotiesfortaffe, anime mi,

hzec tibi gratia fadta eft?. Et p.2-Tit, 3.6.9.

danuom

tu adhuc ftasimmotus,

* IO.

lod

f(j m

& DEO Salvatori tuo ingratus?

t

7. Ex his haGtenus enarratis intelligo Da

n

vidis féntentiam, quam

[

huic confiderationi in fronte prefixi :

Nifi quia. Deminas Jdjuvit t : efal, 93.17.

j f

J

pauló sinus babitaffet in inferno anima. mea,

Perüffet fine dubio anima

w

mea, & mortalium omnium, nifi

lj

crucifixus per m

erita & paffionem

]

nos adjuviffet. Agnovit hane veritatem Beatus

Francus, à vita fie-

u

culari & liberiori fübitó ad fàn&tiorem conv

.

Jo. Nadaf.

N

erfüs , cui Chriftus

in

It, Decembr,

cruce cruentus apparens, dixit, ut ad fe & ad meliorem rediret frà-

gem; Audiithoc juvenis tremebundus, & fine mora ad 'admirabilem

a

g

corporisaliàs delicati afflitionem aceenfü

$ eft, & fic inferni poenas

J

x

j

evafit; cui denique Beatiffima

Virgo inter Arigelos apparens, dicebat,

J

1 mulhh

- Giniber Unus pro ounibus.,

pecca-

' f ,lmïh*

gt

J lb

m

['mv

"-

*

442

Confideratio CXVHI.

eccataillius

tine

effe à DEO dimiffa, & preces exauditas. ' Écce quïci! poffïlï

qu

Ex vita

fitcrucifixi contemplatio!

deis

16. jumii

Huicadjungo S. Lt tgir

dem V.rginäm, cui duodecim annosna-

tunc

tz, & incauté cum nobili quodam adolefcente collocutz , Chriftus

apparuit, monftrans per hians lateris vulnus Sacratiffimum Cor füum,'

tati:

li

ac dicens, ut pofthabito quocunque alio mundano amore, fe fclum'

DI

ámaret, & quareret; paruit illa, & juveni ad fe pauló poft reverfo'

iil

cumS. Agnetedixit: Difrede à me pabulum mortis. quia. jam ab alio amatore

praventa [uim.. Difceffit ille confufus; Et ecce Chriftum Crucifixum de

p

novo obvium habuit, qui eam brachio & amplexu ad Cor füum &

t

lateris vulnus, ut ex haccella vinaria biberet, invitavit, & admovit;

füitun

cui denique moribundz à Chrifto dictum eft : . Prep? eff. laborum tuerum

E

THebr

finis,neque diutiiis à me. feparari patiar ; Quibus ditis feliciter animam

&ubi

fuam in manus Domini expiravit. ^O felix mors! Ó beata

Til

fors! Sed qui

d mihi & tibi ali

—

qugndoï,/

fübo í

ö mi Le&qr? ;

o

& Jrt

tu5ait

CONSIDERATIO CXVIII.

te, (

3)&*:6'

£

uam

mini noftri

&

J

Efu Chriflti mifer

ipfef

Crux Do

is

ei

écaffliCtis fpes unicarebus,

L

-Dc*w nöjier zefugium C9' vmrtus : adjutor 1n triäz/a;iani?

dtlen

£a

Dus, qua trüeneruntnos nimz"s. Pfal. 4.5.2..

L

1.

liber

Ept) q

Ulieri illi Serepthanz in exttema fame & annonk. cäfïtate

Id

ultimumrefugium fuitunicus farinz pugillus,& duo ligna,

u

f**»fba

P

ibus fuam confolabatur inopiam ; unde dicebat adEliam

Cim

3,Reg, 17. 12«

Coincl, hie,

rophetam panem & aquam ab ipíà poftulantem : Vivi

mi

Dominus Deus tuus, quia non babeo panem , nifi quantum pugillus

ty

A

€apere pot.

[j

Ls

tibi & filio meo,ut comedamus, & moriamur,

! favina bydria : En colligo duo ligta, ut ingree/iiar, e faiciam* illam

Itie

b

Lanfrancus & alii apud Cornelium per farinz hydriam Panem

T

ur, nec

Eucharifticum intelliglïnt, qui quotidie à fidclibus comedit

tamen

z

Crucifixits iobi czs?;z in teiulatione,

443

gt

Atzmäen Conf'ur"nitur, autunquam defcit. . S. Auguítinus perduoli

gna,

quzx paupercula illa vidua collegit, duolignaSS. Crucis fubaudit, vi-

HPI A

delizecuntim erectum & alterum transveríüm, quod myíterium jam

; Cf

tunc illa pia vidua in umbra aliqualiter cognovit: 14e), funt verba ci- s Augi fecm;

rl

tati S. Prafülis, duo ligna colligebat, quisi« typo Elia Chriffum excipiebat. . Duo «ci. deTemp.

t lm

ligha volebat celligere, quia crucis tyfleria defiderabat cogno[ieré , ertx. enim Do-

of

shini Salvatoris duobus lignis aptata eft , ideh duo ligna colligebat vidua illa, quia

deay

$n illum, qui in duobus lignis pependit, eveditura evat Ecclefia,

Collize ex hac

Vif

pereleganti figura anime mi! quale folatium fit rebus in atfliGtis Sa-

t um d

eratiffima crux Dominica, vel potiüsipfe JEfus & hie crucifixus.

at

2. Eratquondam populus Ifraeliticus in ZEgypto in extremis con-

PT D!

fticutus anguftiis, novus enim Pharao ignorans Jofeph conatus cft

? J

Hebrzos intolerabili onerum impofitione non tam opprimere, quàm

& fübmerfíione omnium eorum mafculorum extinguere. ÍIn hacgra-

beti

viffima afflidione clamavit populus ad Dominum, qui invocatusin

rubo fpinofo ardente & incombufto Moyfi apparuit, confolans illum

d

g

& populum: Vidi afflidionem populi mei in Z£gypto , & clamorem ejus audivi,

j

€ fciens dolorem ejus, defcendi ut liberem eum de manibus FEq ystiorum,

"

Queres hic, prudens Le&or, quareDominusDEus (Theodore-

tusait tui(fe FiliumDei) interípinas & tlammas Moyfi voluerit appa:

A.

rere, & non in fplendido throno, aut in nube perlucida? Refpondet

Sylveira;ut Moyfes & omnis populus ex tali vifione difcerent patien-

tiam, & crucem ac tribulationem fuam generofo tolerare animo, quia

Yi

ipfe Filius Dei, antequam nafceretur ut homo, dignatus eft inter fpinas

fefz illis exhibere fpectabilem; ita & Cornelius: Verbum Dei, inquit, in

vubo, efl verbum Dei in cruce, quiautrobique inter [pinas.

Dixit autem Dominus Deus: Vidi affidionem popu!i mei- & (ciens Exod.3, .

d

dolorem ejus, defcendi, ut liberer eum..Car non Angelum mifit, qui Moy-

Íen & afflidum populum confolaretur, & àgraviffimo Pharaonis jugo

liberaret? x.Le Blanc,ut perhocignificaret, quia in medio illorum

eft, qui in hoc mundo tribulantur: s media tribulatione ipfe reperisur ;

unde& Vates Regi-us: Cum ipfo um in tribulatione , eripiam eum, ( glori- P(4l. go, t$.

u

ficabo eum. Audis hocanima affiicta?

)

3. Multa tulit , fecítque puer Jofep

h facobi Patriarchse lius.

jf

Cüm na;us effet annos decem & feptem, à perfidis fratribus Madiani-

a^ Yi

tis mercaroribus iafervituteza viginti argenteis venditus eft ; abillis

g

iteraminAEgypto Putiph

er

ari centum nummis aurgis : in carcerem ex-

indeianocens conjectus p

lm

rtriennium hafit, primis cemporibus feveré

jino

^m m3

iV

j

uarto pat

wvie

ote

tra&tacus, ut ex pfalmo centefin

"d

4

Humiliaverüht in compe- P(al, 104, 18.

n

2241

" ejus, Tandem càm annos feptem

dä(ags pedes ejus : fervum pertranfit. anip.

X

3. E

S

1

ck2

ferti-

ij

j

"d

t

A*

444

Confderatio. CXV TII.

fertilitatis & totidem fterilitatis przdixiffet, & Pharaoni Regi modutt

€jus

totiregno providendi aperuiffet, ab eodem Kege mirum in modum

lity

exaltatus eft, quiin fignum fingularis gratix & poteftatisilli proprium

[/7

Gen. 4I. 4*annulum fignatorium dedit: Talitque annulum de manu[ua, C* dedit eum

lan,

iu manu . ejus.

:

fhier

Jae. Gretfes.

Obferva hic, Le&or prudens, rem plané admirandam. Jacobus

p

l4c9.& QGretferusS. J. exantiquis eruíit codicibus,

quódin pretiofo illo annulo

t

Wi

Hadi. ï.yr.

eO, , o*

figillari, quem Pharao /Egyptiorum Rex Jofepho confignavit, ejusque

digito inferuit, infculpta fueritcrux, quo falutarifiguo Jofeph ZEgypti

Q

Yd

Pro-Rex jam tunc füas folebat obfignare literas, decreta, mandata, &

quod obfignabat hoc crucis figno, fan&tum ac ratum per univerfam

fi

u:

yptiterram habebatur; vertítque Pharao illi nomen, vocanseum

EE

inial

i

inlingua ZEgyptiaca, Salvatorem mundi.

*

Qquà

Colli

g€ ex hoc, quàm pulchre Sapi

entia Divina jam tunc tem-

porisintervalloper didam crucem przluferitredemptioni humani ge-

n

neris in cruce fuo tempore per Salvatorem mundi Chriftum JEfüm

Md

fftént

adimplende. Subintrat hic Cornelius: Jtaque Sofepb expreffes fuittypus

Chrifli patientis & vofurgentis, Advertebic, anime mi, proreflexione mo-

temp

rali, quomodo ludat in humanis Divina Potentiarebus, & quàmbo-

erit

num fit cum Jofepho Patriarcha in omni adverfitate adhxrere Deo,

&

LY

& ponerein Domino fpem füam.

X

hi

i

4. Et dic, obfecro Sodes, quis unquam venit ad crucifixum JE-

At

fum, & ab eo repulfam paffus eft? Venitlatro, fatetur peccati & poenz

Yoc

lu-23.4t. foreumeffe: Ws quidem juff^ , de Chrifti autem teftatur innocentià:

xupe

Hic ver nibil maliferit ; tum ad crucifixum Dominum ac Deum füum

Toegt

converfüs: Domíne, inquit, memento mei, dum veneris in reguum tuum.. E

Ro

ecce fummam jJEfü benignitatem, plus exhibet, quàm petatur, nec

trüei

promiffionem differt: /4men dico tibi: bodie mecum eris in paradifo. O

l]llC l

füummum folatium , bedie effe cum JEfu ! O anime mi ! fi fimilem à

benef

S, Ci'-fgdf.

Chrifto JEfü vocem & nos in ultimo noftro agoneaudiremus! Viva-

hon..37. in

Evang.

mus proinde nunc cum JEfü in cruce, & erimus pariter cumillo in

lii

paradifo, quia d magnapramiaperveniri nonpoteft, nifi per magnos labores,

1-'bl dl

$. Huicatront poenitenti: & fine mora à Crucifixo Salvatore

Ferrarius in

oyc

exaudito adjungo B. Margaritam à Cortona peccatricem quidem, fed

lum

€atelog. SS,

&ferió poenitentem: Qux ubi canis du&tu 1n fylvam abdudta fuit,

22. Februar.

ET

& Nedafi co

ubi inter lignorum ftruem impuri lenonis füi cadaver vermibus fca-

ff

dem die

turiens, & gravem expírans mephitim confpexit, fceditatesantiquas &

T

peccata füa fürmmé deteftans, plurimislacrymis abluere cospit ; &quia

aliud remedium ac refugium non habuit niü |Efüm & hunc cruci-

fixum, ad ejus facratos pedes fe abjecit, veniamdelictorum & gratíam

ejus

:

Crucifaeus nbifeum in -h;ibulzztiow.

44$

s.

ejushumillimisflagitans votis,ubi hancvocem écoclo audivit: No

"d-

T od

buc vocaberis filia, quia filia peceati es:

Cm ver) àtuis. peccatis per genevalem con-

ippim

felftouem purgata fueris, te interfilias numerabo,

/fi

Fecit confeffionem genera-

b m

em, ad quam feper odtiduum difpofüit, &

ab eodemcrucifixo Domino

meruitaudire: Nuncfiliamea es. Paul

Ó poft, ubi mirabiles progreffus in

a M

poenicentia fecit,inEcclefiaFratrumS,

Francifci,quiatertii ordinis habi-

)üioamulu

tum induerat, ante crucifizi imagin

em ferventiüs orationi cumlacry-

ii

i

mis infiftens, Dominum TEfüm de

cruc

€ loquentem audire meruit:

hm

Quidvis mifera? Atilla refpondit: N alie

dprater te, Domine. 'Tandem per

du

veram acfinceram pcenitentíam eó nsq

utirefmt

ue devenit, prout fcribit Nada-

fius: Quainlatere crucifixi Cor jJEfn intuita

C* complexa, furfum ab eo ferebatur

(s

inza'um Colligeexhoc, quid (it fru&u

quomodo crucifixus Dom

$ facere dignos poenitentiz, &

inus miferis & afflictis fpes fitunica rebus.

ttc (ett

6. Plura requiris de

crucifizo Domino admiranda? Zamorz in

imani gt

Caftilia, prout refert F.

uftiaus & Joannes Lopez;accidit ;-cüm Fratres F. Tuftinus ex

m Jl

Religiofii

n choro Completoriu

m devote cantarent, & exinde orationf 'o»». Lopez

hii

mentali coram pía Crucifixi S

E

aí

illis Ba-

vatoris imagine incumherent, ut tota * **

donem-

templi ftru&ura, q

uamfornicema

ppellant, contremere ac coneuti coe-

gatt, de Ad-

peric; pauci hocadvertebant

mir, Orb,

juomb

1us defixi,

periculum, ut

poté contemplationi inten-

't DW

'Tum clara voxex di

&a imagine crucifixi ad Fratres de-

apfaeft: Fuyite Fratres.

Illi rati illufionem hanc effe fer

pentis antiqui,

n T

diutiüs in coepta morab

antur meditatione ; Etecce de

novo, & altiori

i

voce monet crucifixus Dominus: Fy

$

ite Fratres, ad quam vocem ob-

at

upefacti, trementes fugamarripiunt

; Vixque poftremus pedemé Cho-

a t

ro extulerat, cüim eccetota fornix tei

npli corruit; ex quo prefentiffi-

A.

mo periculo ubi R eligiofi illi fuer

unt divinitüsliberati, laudes Deo &

i

erucifixo liberatori fuoletoacg

o

rato animo decantarunt

illic locorum in hodiernum us

; quzimago

"i *

que diem fpectatur,

multis prodigiisac

[qiiti

. eneficiisin miferos mortalesi

lluftris.

|. 7. Hancconfi

qs

derationem claudat Juvenis ille in fieculo à tenerís Wadingus

n

delicaté enutritus,

& exinde in Ordinem S

. Francifei vocatus, in quo '9 2. Anna-

* lumad aíum

ht

ubi duriufculé in novitiatuhaberetur, vch

1

ementer angi, & tandem

in

d

propofito remiffior effe cocpit, p

T

oinde ad anti

d

uas cepas& ollascar- 73 "- 44

TM

nium füfbirabat. Ácciditautem,

cüm ín Eccle

fia coram crucifixi effi-

jjflls !

gieante abitum impenfiüs oraret,

abeodem interrogaretur: Cur fugam

j

meditaris? yy. Ille, fcimparem effe

tam afpero vitz generi, cuiDomi-

g

WU$S: Reffice manus meas «*

pedes meos ac latus transfixum. Fecit hoc

p

Ayro, & in p*

ofito fin&o conftanter usquead

r

u

$h

em perfeveravit.

l& g[![l'

qu

Kkk ;

CON-

(0) &&

vuocOSOEQORC

d

l

frecun

nhntas

"CONSIDERATIO CXIX.

h: D

tm: À

Chriftus Crucifixus vitis vera, fructufuo

lkec in

ii

letificans, & confortans cor hominis.

LUX

g

Qu

Ego qwþ vitis fru&zfcmri þm?w't'ætemþ odoiris. Eccli.

futitg

ha

RR

f.

Qf

f

$3

On fine päculi

.

ari caufa ipfa Sap

ïenti a Patris & Vcrbum incar-

fä,t

&p'o:

natum íe vit

i affimilavit: Ego quafi vitis fruttificavi faavitatem

^imor

Jo:m. L!;

edoris ; Et innovoteftamento : Ego fum vitisvera; Supra quod

Fsi

egregié Eminentiffimus

Cardinalis Toletus: Viii, inquit , fe

tipon

Dominus compavet, &t per bane pajfanem ( oerucem [uam infiauarets

extitit

Vitis, ait, fidelium emnium eft Chbriflus, ejfisque paffio.

M:

Et Cornelius à Lapide:

Ad quod & arbores olim

(non ligneus hicerat illarum conceptus ) in

Wottg

comitiis fuis collimarunt, du

m inter fefeftatuerunt vitem in Regem

fuüumeligere: Vesi & impera.no

bis,

.

Judic. 9. xz.ï

2. Videamus nunc non.

incongruam Chri

fum inter & Vvitem

: plante feminari, fed

analogiam. . $

olet comprimis vitis non ut ali

70

immediaté ab agricola terrz b

ene cultz imponi,

& ligone circumítodi,

Wt

exqua incrementum füum reci

pit, mirécrefcit, atque dilatatur, Ta-

m

ftus Salvator eft, qui non virili femi-

pulr

lis vitis, aitS. Bernhardus, Chri

di&a ac Virginea ope Spiritüs San-

ne plantatus, fed interra illabene

Vrb

&iimplantatus füit; unde lemma

huic myfticx viti non inconcinn

8'

es: Pura Genefis, -

t

ap on

li cultfo .per.acuto cïrþuniciditur;, ubi-am;.:r"

Onfe

3

. Vitistempore verna

2

'unde aliud lemma:

raslacryma

sexaccepto vu

Inere copios effundit ;

fb

In lacyymis feva

cer. Enrurfüs perelegantem typum

Chri&i JEfu in p;,i/- s

lertpe

mo vite vere fecundüm legem Mo

faicam cultro lapideo circumcii,

PTO

ubinon tantüm fanguinem,

fed & ub

errimas lacrymas profudit : Yagit

i

Infans inter. av&ha. condit«s prafe

pia; Et iterum ad f£pulchrum amici fut

h if

]ok.ï u.35:

Lazari: Eelaerymatus eft jEfus, — Y

tem in cruce:

vi ip diebug carnis a&

duf

l

Heb:. $. 7^

preces füpplicationésque ad. eumy, qui p

o[ftt. illum. (alvum facere à tmorte, cum cla-

RU

more wlido € lacrymis oïmf:: , exanditus eff profua veverentia,

4-0 Vi-

Q

Crucäxfä euim "vite comparatur.

447

N

4. Vitisquó ad lignum quidem indecora, fed tàmenarbor longe

feecundiffima eft, que ubertate & dulcedine fru&tuum ceteras cerre

n

plantas & arboreslongo intervallo antecellit ; unde lemma illi applica-

bis: Dulcorem non fpetiem, Audi Iàiam de Chrifto crucifixo vaticinan-

tem: . INonef! fpecies eineque deror&e, Sed hoc ipfiffimum crucis lignum

)

tQufuo

licet indecorum habeatur, innumeros tamen gratiarum fru&tus pro-

Ifa, ggï, 2

1

fert, & ha&tenus protulit, proinde reQté Ecclefía : sylva talem nulla pro-

n

fert, fronde. flore, germine.

f- Vitis ulmoaut palo alligazur, ubimelius progerminat vinum,

j

quod exinde in torculari expreffum confortat & lxtificat cor hominis,

cuiiterum pro lemmate adjicies: Jzrerur in. gaudium, — Talis vitis eft

ChriftusDominus palo & ulmo cracisalligatus, ubi copiofiffimos de-

dit (ru&tus, & in refürrectionefüa omnibus verfus eft in gaudium.

6. Vitis quafi cum ulmo deíponfitur, dum ulmus vitem (üften-

yumitct

tat & portat ; Et econtra vitis foliis & fructibus abundans fterilem ul-

jjurium

mum ornat, veftit, &inumbrat; hinclemma: Profuliro porrigo fruttus,

u

Vitisifta Chriftus, ulmus veró crax eft, cui hzedivinainnixa, & quafi.

; mquw

defponfàta eft vitis, ubiuterque & Chriftus cruci, & crux Chrifto fibi

] ;)7//[/14""

extitithonori, unde non incongrué pro lemmate infcribes: Hemeri

u

invicem: Audi Chriftianum Poctam, qui Chrifto crucem ád Calvariz

yus) !

montem bajulanti hoc difticon infcripfit :

;;ümem

Alteruis praflaut fibi crux co Chryius bouorem ,

Y & Viïc'm

Nunc fers Chrifle crucem ; Te quoque Cbrifle feret,

i

ii

]

* ^7. Vitis odore fuo gratiffimolongé àfe difpellit ferpentes & ve-

n

nenata animalia; undelemma: Jfefta infeflis. Chriftus crucifixus, tan-

qutn 9

quam vitis vera & füumme odorifera, omnes Tartareoslongé à fe pro-

vll &

ulfat & effugat ferpentes, qui ad (olum crucifixi a

utbra illius difcedunt, & in fugam aguntur.

fþ?&um longö,ab

yirtd

m

8. Vitis denique poft progenitos ftu&us emori

tür, & quafi de-

fun&a tumulo infertur, ubi tempore veris de novo révirefcere, &

j ^

odoriferos groffos fuos folet emittere; unde recté pro epigraphain-

fcribes: Aenovata virebo. Sic Chriftus Domipus, qui eft vitis vera, ubi

incruce emortuus fuit & fepulchro illatus, tertia diegloriosé reflore-

P

h

fcere coepit : Refloruit caro mea €oe,

Pf4l, 22,4.

j

Difce ex his, anime mi, naturam imitari vitis: Ero,ait Sapientia,

)

Ü

j

quafi vitis fruclificavi fuavitatemodoris , vitis enim dum floret, füavem ac Eccli.

24. 23

li

gratiffimum expirat odorem, & poft flores nobilem. pre ceteris pro-

ducitfru&um; Sic, inquam, &tuanime mi, ejusmodi vitis acbonus

AWW'

d

uod

od?r Chrifti crucifixi efie ftudeas, ne aliquando id tibi contingat,q

ro-

Ü

448

Cbnjidgmtio CXIX.

Propheta füb fymbolo infru&uofe vitisingratis quondam Juderis pro-

| qii

szccfticl. I$

inquiebat, de ligno viris ex omnibus lignis nemorum? Et

fliun

pofüic: Quid fier,

4

refponfumfuit: Ecceigni datum e[l inefcam.

Ecce autfru&umautignem;

u

hoc tibi applica, & dum tempus affulget fàlutis, mature in rem tuam

delà

m

je.9.4.

vigila, quia veniet nox , in qua nemo ampliüs poterit operari, 'Tunc verifica-

]o. 15.6.

biturillud Veritaris: 5iqwis , inquit, iv me, hoc eít in vite vera , uos

fiku

manfarit , mittetur Joras [icut palmes , & avefcet , . colligent eum ,

Q in ignem

$at

mittent, & ardet:. Quam formidandam expendens fententiam $. Augu-

dg*

$, Aog, Ti28. ftinus fübjungit: Ligna vitis, ait,

rantà (unt contemptililiora , fi in vite non

NIt

qua pracifa nullis agricolarum ufibus

18.j4joxm. — amanferinr, quanto gleriofiora , fi manferint ;

f

prefant , nudlis fabritibus operibus deputantur , unum

de duobus palmiti congrtit ,

pus.

aut vitis, aut igniss. fiin vite non eff, in igne erit, ut ergo in. igne mon fit, in vite.

diui

[

t, Probaexte, 0 mi Le&or, an in hac divina vite fis, aliàs vzetibi.

Laur, Chryf.

9. B. Bonfilius Fundator OrdinisServitaruminfignis peromnem

in Mundo

vitam amator & cultor crucifixi JEfa acDolorof& ejus Matris extitit,

Mar. & alii,

unde meruit, cui B. Virgo Angelorum cin&a choris a

pareret, & fe-

nio finéto feffo, mortique proximo Angeli illud Eccleie pro com-

i

mendatione animz accinerent; Subvesite Sandli Dei, occurrite cdngeli Da-

miini offeventes eam in cotfpectu Aliffimi &c,. Hic, in

uam , talis ac tantus

virin horto füo p

lantaverat vitem, quee brevifli

mo temporis inter-

(

vallo inufitato prodigio in a!

cum excrevit, & longe latéque palmites

füos excendit; Etquod non (ine

miraculo evenit, die 25. Martii, hoc

Marig (quo die quondam Chriftus

(

eftin fefto Annuntiationis B, V

in utero Virginis à Spirit

uSancto conceptus, &

oft34. annos in cru-

non dumtaxat pnlcherrimos flores, fed &

cepaffus & mortuus eft)

uvam pregrandem, botrümque dulciffi

mum protulit,ad indicandum

Chriftiano orbi , quódrevera JEfüs crue

i&xus & SS. Mater ejus Do-

illam myfticam vitem,

d

*

3

e qua Siracides:

lorofà fuerint pre(ignati per

Lapiz

&«ci.24. 23 Ego quafi vitis frudlipcavi [uavitatem edoris ,

d* flores mei. frudus þohöïi:..a:

(

boneflatis,

2

breh&,bEum

10, Vitis, quía pretiofum ac generofum gignitliqu

L

A

lxtif

cat & hominem, und

e cüm quon

dam à czteris arbo

ribus in Re-

rtur; Aanquid po[fum deferere vinum meum,

judic. 9.13.

gem eligeretur, refpondiffe fe

ines ^ 'N

qued latifirat Deumn €& bom

itis ifta in fenfü allegorico Chriftum

przfignavit crucifixum,

qui in cruento erncis facrificio DEum letinica-

vit & homines, dum pretiofi

ffimum vinum, facrofandum Sangut-

nem füum ad ultimam usque ftillam ad redimendum non unum»

Je. 8. 56.

rofudit: /Abrabam pater. vefler exultavit , t videret

fed infinitos mundos p

LT

diem meum : vidir, & gavifusefl.. Coclum & omnes Angeli feftume

gerunt

LUET.

diem, ubiovem perditam; genus humaaum, viderunt per fang

umärp

LT

opt-

m

"

Vitis cuim crucifixo cbmþammr.

T329

J

timi illius Paftorisrecuperatam, drachmam amiffam inventam , &

n

&l

l

um prodigum (typum noftrum) ad frugem & falutem redeuntem, Luc.15. te,

vt

atque in Pátris gratiam receptum &c.

Sed & homineslztificavit, q:

TAT

CA

a

It

de füppliclo damnationis eternz ereptos coeloinferuit. O vitem feli-

d lt

t

cem: Veni, C impera nobis; non quzrimus alium Regem nifi cruci-

fixum. judzi quondam in propriam füam conclamarunt perniciem :

T

Sanguis ejus [aper o " fuper filios noftros, Nos Chriftiani füb alia ratione Mátth. 27, 25.

1

clamamus: $anguis ejus fuper nos, non ad interitum, fed ad fàlutem &

LL

imm

vitamíempiternam. Etfi vinum eftfànguis terrz , hoceft: Optima

pars terre,, lztificans Deum & hominem; Plus Chriftus in cruce eft,

hiti

pars nimirum optimanoftra, dequa VatesRegius: Dominuspars bare-

fal. 1$, $

nfv

