uüberrimislacrymis;

en

retur:

Ab baccine , penfàbat in an

imo fuonon fine

dimpletum illud: Fera peffima mmedit

ftu

Gen, 37.

33. eff tunita F mel, nunc video a

lu

eum , beflia devoravit Jofepb.

&

Chriüiv&ües. Prima: 'T unica interior

u

Euthym. in

3. Fueruntautem tres

&

€, 27, Mattb

. inconfutilis, loco camifize,

corp

ori in modum fübuculz adherens,

W

Matre acu ex lana contexta,

quæ cum

f

applicata, atque à B. Virgine

40. annos

C

Chrifto crefcente crefcebat, uti

x

quondam in deferto per

Hebreorum, qu& tunica

hodie Tre-

Ql

creverunt veftes peregrinantium

ftatem

viris in violaceum nigrefeens, quamvis

color propter vetu

f0

sé affervatur,

& viütur.

Secunda Ne1u5s

t&

vix dignofci queat , religio

ri, ex lanafeu panno

erat toga exterior vinei colo

ris, hoc eft fübrub

lg

honefto tamen,

& quia mitiffimu

s Dominus in paflio-

(

non pretiofo ,

veftimenta illius

:fefüa, velutinutilepecus,

hinc inde repratus eft,

*

BU

er fputa & lutum confpurcata

fünt, quz nihiloft

€

Cl

üs militeslufores

lj

diviferunt: Fecersnt

Jo. 19. 25.

& Chrifli interfe&tores füb furcain quatuor partes

Jértia veftis erat

pallium pariter

(

quatsor partes, unicuique militi partem.

loris; ad talosusque demiffum,

ex lana cxrulei, feu potius violaceico

fl

Wj

inquoex quatuor angul.is fimbrig erant affute 5

& þo'c pallium ; prrout

1&, Eet

De lufovibus fub cruce Domin:,

*

259

ttunt df

re&é obfervatLucas Burgenfis in apprehenfione & captivitateàm

iiti-

bus direptumfuit; nonenim

probabileeft, cüm Chriftus flagellatus

- Lue, Burg.lic

d

fpinis coronatus, & ad mortem crucis condem

? in Matth,

tevtuls

natuseft, quód adhu

C

pallium illud ad locum füpplicii geftaverit.

Sole igitur füperfuerunt

St

o v

tunice, que milites inter fe partirentur,

& pro quibusfortem mitterent,

4« Dicebantautem detunicainte

riori & inconfütüli: Aon fcinda- Io. 19. 24

vocvitu

t Chridus

tmus eam, fed fortiamur de illa, cujus fit.

Quzrres hic, curli&orestantoperé

&ítimaverint has Chrifti veítes ?

fecenunt

R. Procopius: Adalier illa, qua attigerat Procop. in

n tital

fimbriaim vefiis. Salvatoris, fanata eft ,

erat. enim peculiaris

quadam virtus in ipfa, 29« Gen

Aunirum ob eandem cau[am inter fe contenderant milites ff

"$

uli, cupientes €* divi-

bus,

fa babere, . quaft utilis

foret non ad induendum, [ed quia vis quadam medicata in

re fl

ipíA erat.

jmo d

füuum

Ecce lufores, fpe&ante JEfü jam in cruce agonizante, lucrum

quzrebant intereffe , & fic remunerationem bonam à

populo,

notavit:

ideó tam avidé ludeban

vifà eft

, Nott

E

t pro Chrifti veftibus; quz res tanti

vangeliftis, ut nullushunclufüm militarem tacueri

t; quiubinil auri

mv

aut pecuniz ab hoc crucifixo inveniffent,

untdiq;

impetum in ejus veftes fece-

runt, fperabant enim non parvo eas preti

o vendendas.

O impii lufo-

lp(() Cm

res € crucifixores Domini

noftri JEfu Chrifti; quibus fimiles funt Si-

llige

moniaci, qui non Chriftur

m

Filii (

dum illud verbum.

, fedfe ipfos querunt: Z4euwn ac tuum, frigi-

aml& Uf

j« Ceterüm inter paffionis Dominicz inftrumenta non imme-

w u

ritþ

collocantur taxilli & denarii,

quibus venditus eft Chriftus; quot

o

enim etiamnum funt, qui interlud

endum, ubi fortuna non favet, Chri-

nm.; um

ftum non minus

abne

ant, quàm carnifices, qui in monte Calvario il-

D

lum crucifixerunt?

E

Talis fuit illemiles Gennezaniin territorio R oma-

lii

"

no füb Paulo III. P

ont. Max.

qui infelici lufü chartarum cüm omniaManf to, 3.

gl

perdidiffet, horrendum in mo

dum blasphemans DEum, Chrifti cruci-*t 46. n. s.

fixi imaginem in altari colloc

a

u*

tam pluribus vulneribus gladio firo fau-

p

ciavit, exquibus fine morain

quod portentum videntes cat

gens fanguinis copia promanare cocpit,

poiic

erimilites collufores facrilegum hunclu-

vetuü

forem, utiratum Numen aliq

]

o modo placarent , in minutiffimas par-

a

tes diffecuerunt; enfis veró ill

iusimpiiflimi Chrifti percufforis adusque

hiec tempora míraculosé ret

ortus in fàcris illis dibus confervatur.

wfw?m?

j

O quàm verumeft, quod de

ejusmodi luforibus fübjungit S. Antoni-

s. Antonïn.

,cmff

fis

nus Archiprafül Florentinor

um : Znnullo e

Sum, Theol,

xercitio ita frequenter blaspbematur

Deus, C tota curia celeflis , ac in ludo.

O quod ex lufü proveniunt feelera!

P AUtLe23,

I

j

6. Visplura exempla? Mogu

ntiz extra muros in templo S. Cru

?anm

cis celebratiffima eft illa Crucifixi

Salvatorisnoftri Effigies, qux unàsandeus in

cum imagine SS. Matris dolorofie

demlf[üm»

pl

& S. Joannis Evang. füb cruce ftan- Palefira deca-

il l

tium, à quodam impio helluone

n

& luvfore, cui nomen Schellkropffde r $. .

2

(quia

260

Confideratio LXVIH.. Deluforibus fub eruce Domini.

(quia in taberna taxillorum & chartarum lufü omnem füam pecuniam

d

P

erdiderat) abominandum in modum facrilego gladio vulnerata, ex

in

fictis vulneribus,& refe&o capite copiofum

profudit cruorem,q?od

atteftantur adhuc hodie fübfcripti Verfus.

Continuó Cbrifli caput à cervice ve e&hum

:

Abftulit eufe ferox : ater , miferabile if !

Exilit ligno crauor : ut cim viva fatelles

i

Corpora decollat, pracijo [anguiue vene

.

7A

7

Exuudanut , ani

mamque qoImtutil ,

lavg

femque cruorem.

Nec tua tc Virgo pietas, que protegis orbem

:

Protexit. Ferrum Crucifixi à cade cruentum

lu te convertit fcelerati dextera. Scbelleropf s

Roboreíimque caput vigido petit impius enje.

Protinis boc etiam manat de flipite fangws eovc.

häec Faäca

Mitto cxtera. Spondanusin Ann. Eecl. anno 1583. ubi

fünt, addit, quód hic facrilegus lufor ad mi

raculumattonitus, cüm pe-

dem ex facra ede efferrenon poflet, àfüpe

rvenientibus captus, Mo-

buscombuftusfuerit. Pro-

guntiamad carceres perdu&us, & vivusigni

inde re&éIfaias Propheta

de ejusmodi farinz hominibus ac

fceleratis

—

dixit: Etvos, qui dereliquiflis Domintin , qui ob-

1fa, 65. IF

luforibusjam fuo evo pre

is fuper eatt,

liti eflis moutem [anum meum ,. qui ponitis fortuna men(am , * litat.

$, Antonin,

ANuierabo vos in gladio &c. Supra qua ver

ba S. Antoninus Ár

chiepifco-

p.2. Fit 1.

men[am fortuna , qui ludunt , exponentes fe

fortuna , frve

c. 23. f.8.

us: Penunt, inquit,

— — — 0.

per taxillos Iudendo ,. five per cbartas ,

c» ifli feriuntur gladio divina. ultionis in

T05.3. 7,

inferno, Imitemur potiüs S. Tobiam Seniorem,

qui de fe ipfo teftatur:

ANuuquam cum ludentibus mifcui me: neque cum bis, qui in levitate ambulatit,

l

d

- participem me prabuls Sed potius fit lufus ac amor nofter

JEfus & hic crucifixus.

f

hi

(X

t

z

3

W

h

m

W

CON-

«

j

3

z (0)d4

Runiam

L]

9

a

AU. AS.

E

t

(o)

i, d

à

gAS

e

-

:

eAS RP

&

,

i

CA

ü

,m,qqod

CONSIDERATIO LXIX.

Cur Chriftus Dominus inter duos latro-

ncs in cruce medius pendere, & mori vo-

luerit?

fl

Tignc ceucifsi at eum eo du latvones, unus à dextvis

QD anus à fmifris. Matth. 27.138.

ïl

; Hriftus Dominus redemptionis noftre au&öf & felicitatis -

echidi

- ternz Mediator, mediusinter Deum Patrem & Spiritum San-

umpe

i Mo

&um, in hac quoque terra plerüámque medium eligere vo-

d.

luit, unde HabacucPropheta: Doemine audivi auditionem tttam , Habac, 3.t.

l

— O€x timui.

Domine opus tuum in medio aunorum vivifica illud. — .Ob-

(

fervahic prudensLe&or, opus redemptionis noftrz à Chrifto in me-

LA

dio annorum illius ztatis vivificatum , atque in cruce completum eft,

fs

hoceftanno etatis Chrifti trigefimo quarto à primo conceptionis in-

ii

ftanti, que eftmedia vite humanzotas, cenfetur ehiim xtàs hominis

j

feptuagintaannorum, & fi quid ampliüs, labor & dolor.

ii

[

2. Audiamusplura: Chriftus natus eftin mundum mediánodte,

ita Sapiens: Cam quietum. ilentium tenerent omnia , €r nox in fuo cur[u me»

w[illld l

dium iter baberet , omnipotens

j

Sap. 18. 14

d

Natus in medio duor

fermo tuus de calo à vegalibus fedibus profilivir.

um animalium, bovern inter & a(íinum in prz&-

fepio pofitus eft: C

egnovit bos Po

:

ffefforem fuum , C afinus prafepe Dominila, t. 3.

fui. Domi medius inter Jofephum patrem nutritium & Virginem Ma-

trem conyerfatus eft. . Puer duodennis in medio Do&orum in tem- Luc 2. 46^

ploinventus. Virin medio Apoftolorum: Ero fum in medio veffriin, 96 2227*

tanquam qui miriffrat. In monte Thaborxo medius inter Moy(en & E]i- M1h173

am transfiguratus eft. Refürgens in medio difcipulorum apparuit;

unde recte B. Damianus: lus Dei ubique in medio..

L:

quid dico? etiam

in Mariifuna paflione füa in medio duorum infamium latronum

*. Kk 5

pende-

N

262

Cmg/ädämïia LXIX.

Voct

endere voluit, ut fic in medio terre falutem noftram operaretur in

f052

cruce. Etquare, obfecro, inter duos latrones medius?

finor

3. Recordor hic illius V iatoris, qui ab HierufaleminHiericho de-

Dou

Lue,10.3^. fcendit: Et imdidit in latrones , qui etiam defpoliaverunt eum , & plagis impofi-

ris abierant [emivivo velido, O mi JEfü! tu esille Viator, quié coelefti

t

Hierufalem in vanitatis Hiericho defcendifti, & inlatrones, peccato-

h

res, es delapfus, & nunc medius inter illos pendes. Pauló antetibi

&

Luc,Ij 2. obje&um fuerat: Quialhic peccatores recipit, & manducat cum illis, jam

[

'cumillis in patibulario pendensligno, velut coriphausillorum; Ó qua-

Tiem

lis hiec Trias in Calvario monte: DEuws ister latrones? Non fimus, ob-

YR

fecro, hicficutilleLevita& Sacerdos, qui fine fenfu, finemifericor-

i

dia, fine charitate proximi tranfierunt, fed imitemur optimum Sa-

[l

maritanum, in Vulnera JEfü crucifixi vinum & oleum infundentes,

Àp

hoc eft finceras poenitentiz

& compaffionis lacrymas; audi Venera-

fur

Requiefce in. Paffione Chrifli , & in facris

Tho.Kemp. bilem Thomam Kempenfem :

fea

de Imit, Chr. VyIpgribus eius libenter babita s fi enim ad Vulnera,

Q pretiofa fligmata ] Efu de-

l2 6L

nec multàm cura-

qu

vote confugis , magnam in tribulatione confortationem fenties ,

[

bis bominum defpectiones ,. facilitérque verba detrqlaemia perferes, . Ecce Cruci-

[

fixus omnia in omnibus,

Ita utero

E

]Ou 12, 320

4. Olimpro

mifitDominus:

Omhia trabam ad me ipfum.

laufus traxit Joannem Baptiftam ; in cunabilis condi-

virgineo adhuc c

delittore maris Petrum & Andream, item

tus ab Oriente Magos;

In via ambulans Mattheum & Zacheum, de

Joannem & Jacobum;

noéte Nicodemum princ

ipem Pharifeorum; in crucc, velut magnes

ïä

fortiffimus, turbam ac

Centurionem ad lu&uofum hoc fpectaculum

ntes, & inter hos etiam latronem

li

adftantes, & pectora füa percutie

Pl

à dextrisíuis pendentem3 Sedcur

6 mi Domine, non etiam latronem

alterum'

endentem à finiftris ad te attraxifti ?

.

uia trahi noluit, & ne traheretur , omnibus modi

s reftitit,

uti fug vi-

atque fic

per blasphemias fuas & incredulitatem omnem fàl

t

am obfirmavit; periitigitur mifer,

d

uiaipfeperire voluit. Alterpoe-

f

nitens mox Chriíto vi&tas manus de

dit, & de predone factus eft prz-

T

co Evangelicus. Audiebat quidem qu

i ad finiftrum Chrifti latus pen-

d Patrem fa&tas , videbar illius

il

debat, preces morientis Redemptorisa

p

m

patientiam , manfuüetudinem, ac

filentium contra omnes criminatio-

fenfit terre motum toti

n

nes; cernebatinfüper immaniffimas tenebras,

1

orbi formidabilem, & ad hzc confeffionem Socii, veni

àmqueà Chri-

fto illi conceffam ; nihilominus totargumentis ad falutis agendum ne-

gotium propofitis, duravit obftinatus in füiscriminationibus, & ficfine

empus

poenitentia mortuus , ac damnatus eft. O miferiam negligeret

N oca-

Cur VClorz'/?uMs inter latrones ?

263

Vocationis ac vifitationis füz, & non refpondere gratiz divinz toties

i l

Dos ad melioremfrugem excitanti, ó miferiam! Noli hic invefligare,

richod

finon viserrare, quare DEus unum trahat, & alterum relinquat? O

p t

Domine JE(u, trahe me poft te.

ecddt

- Dicebat quondam de fe

Chriftus: E

o : fum offium ,. per me ft quisyo. xo. 9.

petat

introierit, falvabitur. Oftium ad eternam vitam fünt SS. Vulnera Chri-

yanteuli

fti, hzc contemplatus eft latro poenitens, licet fimilibus clavis affixus,

ili, j

& perilla mox poft obitum paradifüm invenit: /4men dico tili: bodieLuc.23. 43,.

5 0qu

mecum eris inparadifo. Vide hic, acconfidera, quomodo pott confeffio-

ous, -

nem boni iflius latronis gratia divina in ejus corde creverit, & illuxe-

iferton-

rit. Petrus Apoftolus Chriftum negat, latro cruciaffixus confitetur. Matth.26. 70,

num $

Difcipuli euntes in Emaus dicunt: Avs[perabamus, hicautem confiden-

denté,

terloquitur: Domine memento mei, chm veneris in regum tuum, — 'Thomas 1. 24. 21

Apoftolusait: A/ffvideroloca clavorum , non credam. Latro in cruce Chri-/^ 29 2*

feneta-

jn futit

ftum cruci affixum afpiciens Regem vocare non dubitat.

' Quis, ob-

fecro, hunclatronem tam alta myfteria edocuit?

d

Dominum vocavit,

n

quem nudum, vulneratum, dolentem, palàm irrifum & defpe&tum fe-

t

cum pendere in cruce vidit, unde meruit ab ipfo Veritatis ore hanc

gratiofam vocem audire: Hodie mecum eris in paradifo,

Utero

ego & tu, ó mi Le&tor!

O fi aliquanydo

od

6. AffuerusRex, ut füam munificentiam

in Eftherem R eginamfth, 5. 6,

explicaret, dimidium eiregnum promifit: Qui

um

d petis, alt, ut detur tibi?

, [

€ pro qua ve

poffulas? . etism fi dimidiam partem regni. mei petieris

, impetralis,

Hoc fecit & Herodes Rex filiz füze Herodiadi ob faltum

dimidium

mggnïi

A

regni füi promittens: Pete à me , quod vis:

quia quidquid petieris, dabo tibi, Mase, 6, 225

licet dimidium vegni mei.

Grande ex utraque

partepromiffum, fed neuter

if

rondt

aliquid dedit, neuter promiffum fer

vavit, licet promiffum cadat in de-

bitum.

Hic eft mundi curfus.

Confi

dera hic Chriftum pendentem in ligno , pro te homine in-

rümïjlþ

J

u

digno; n

on dimidiumregni (üi latroni peenitenti

pollicitus eft, fed to--

li

l

;ü

tum regnum, totum paradifüm, & quidem adh

uc /odie, quia nemo

fidelior in füis promiflis, quàm ip&à Ve

ritas Chriftus. O quàm im-

d

mensá glorià in coclefti re

n

gno nunc gaudet, imó füperabundat homo

J

ille abje&us,

& ob (celera füa crucifixus 1

atro! Cape hic animum &

gt ll

magnam fiduciam qui hzc legis,

fervi ex animo crqcifïxo Redempto-

ri tuo; fi enim tam liberalis fuit

inlatronem, qui eum in extremis

n tod

duntaxat honoravit,

Chrt

quantó liberalior eritin te, fiilli otà vità veré

& finceré fervieris? O quàm bonum eft fervire DEO !

p*

7. Pharao JEgyptior

jici

jclY

um Rex duos quondam fervos, pincernam

& piítorem,

erem

Iem?lh

in cädeïn ofïenfg &indignatione cxonüitutos ad carc

€on-

od

264

Confideratio LXIX.. Cur Chrifles intev latvones?

ratiam R egis receptus, & alter ad pati-

condemnávit, ex quo unusin g

L:

lum damnatus eft: Aefituítqu

e alterum in locum f«um , wut porrigeret ei po

Gcn, 40. 21. bu

Pendent in patibulo crucis ad latus

culum : a'tevum fu

ipendit in patibulo.

s duo rei, morte

& inferno digniffimi: Et ecce unus

füpremi Judici

ait Cornelius, Chri-

abfolvitur, &

alter eternüm damnatur; in quo,

demonftrare voluit, reddens utrique debitas vices

I

ftus fe ut Judicem

juxta utriüsque m

erita;

huicparadifum promi

ttendo, & alterum eter-

hoc erat przíàagium magni i

llius & extremi judicii,

nim damnando;

inq

uo Chriftus medius ad

dexteram habebit San&tos, quos vitàzternà

bos, quos morte fempiternà mul&tabit.

remiabit, ad(iniftram repro

2, O bone DEus, ubi tunc fta

bimus? À

h Domine JÉfü, neintres injudi-

Pfal, 142.

ificabitur in confpeciu tuo emuis vivens.

cium cum

fervo tuo , quia non juft

$. Ceterüm qugrunt

Sacri Doctores,

quomodo bonus ille latro

in notitiam Chrifti venerit ,

eümque ut R egem ac Dominum fuum,

imó utDei Filiumagnoverit, u

nde obftinatum commilitonem incre-

10

d in cadem damnatione es?. Et nos quidem

avit: Aeque tu times DEwum , qt

u

nam digna fatlis vecipimus , b

ic verà nibil mali geffit.

p

Luc. 23. 39- ï

ff

lle bonus Chrjüi

g. S$,C rillus Hierofolymitanus,

quód latro 1

fuerunt enim in criminali &

innócentiam in judicio Pilati agnoverits

fed fimul cum Chri-

finali illo judi

cio ambo latrones, non fejundtim ,

cis addu&i,

ubi ab ipfo liceti

niquiffimo

fto ad tribuna

] Romani Judi

audivit: Jmnocens ego

.

fum. à [anguine jufli b

tjusy vosvideritis ; hoc

Matth, 2724 Judice

latronem ad ali

um fenfüm commovit,

hinc S. Cyrillus illum

bonum

fecit : aderamus

ie- cum malo in cruce loquentem fi

cinducit: Hie nibil mali

l

S.Cyrill. H

an

t tot prodigia in paffi

one Chri

fti fa-

1ef Catech,

enim ego

& tu in judicio, Accedeb

[

13.

& interceffio B.ac

doloro

fiffimz Virginis Matris,

prout habet B.

[

£itas

dcognofcendum &cama

ndum

Damianus & alii,

qux omnia cor illiusa

B

DEum movebant, 1

nterim finiftro ac pet

verfo latrone in fua perma-

menda ac timenda fint

nente obítipnatione.

Confidera hic quàm tre

In toto Canone Scripturarum,

ait.S.

Bernhardus, untm -

pei judicia :

latronem invenio ft« falva

!

ii

f

ä

& (0)

[

er

2

: T.x»'

55

| CoNT-Q |

*

382 (9) 24X

26€

lp !

ETO

$98551555598

:

s

b

$

[2

N

1

-

2$

at

V UnUS

s C

"CONSIDERATIO LXX.

fs

omedt.

In mifericordia Chrifti crucifixi fperan-

i u

dum, ut tamen non oblivifcamur

Juttiniae

itateni

,

vl

illius.

n ii

ïHe litt

m (uum,

zwzþr;com Dominus , €9 Juflus.- Pfal. va. $.

D

1.

quncre-

j quit

Amfon in ore leonis À fe occifi

x

men apum invenit ;

Decünavit ut videre

pauló poft fjvum mellis & exa-

t cadaver leovis, c

ecce Judic, 14,

j Chn[h

examen apum in ore leonis erat ac

favus mellis. S. Auguflinus per 1

eo-

:

vindit

nem iftum allegoricé Chrift

lpfe enim eft /eo de tribu Juda ,

um & hunc crucifixum fübaudit;

»n,Cflri'

tem, p

qui propria morte füperavit mor- Apoc.s.4,

ulimo

eccatum, diabolum acgehen

nam,

€x cujus ore prodiit dulciffi- $: Aeguit.

m X*Ub

mum mel SS. Euchariftiz,

& examen apu

hsJ

rum & fidelium copia.

. Sunt, quip

s

v

m, ideft, innumera San&o. Ér?.1es.

r dulce illud mel leonis miferi-

i

sl

cordiam, & per examen apum aculeat

arum juftitiam crucifixi Domini

ul

intelligunt ; & ficut populus Domini

o

duriffino : ita & nos depetra, qui Ch

imel [uxir de petva, oleíumque ae faxe 0Cut. 32.19-

i

erat Chriffus , mel mifericordie, fed

riftus crucifixus eft: Perya autem l 91 19, 1

& examen a

pum divinz juftitize

poffumus colligere. Anime mi!

utrumque in manu tua eft, vita &

mors, mifericordia & juftitia: 44j

elige.

ericors Dailnitmsx, € jufus, Quidvis? ?fil, n4. s.

,

2. Optabat quondam i

nter tot ac tantas illius gvi calamïtates

Ifaias Prophetarum Princeps

; ut DEus Filium füum interram

tanquàm agnum & dominat

-

mitteret,

orem terrg,

qui peccata mund

1 tolleret,

totique Ecclefiz & orbi dominaretur: Ein

itte agnum Domine do

minatorem a, r6, x.

terra. Ec quomodo ifta conveniunt in.C

hrifto, a

orbis dominatorem! Obferva: Agnus

gnum effe, & fimul

fuit,

dum in ara crucis

pro

omnium falute fuit immolatus: Tasg

tAT Agnas

manfuetus. dudtus eft

Ad vi- Jer. IX, 19:

üimam,

fed & dominator terrz fuit, & eft n

cerit, quia Pater dedit ei

omnem poteftatem: Poteflatem dedit i judiciu

m facere ;

Hunc, inquam, Matth. 29. 1g,

agnum & amemus, & timeamus, in

illo fperemus

; & non in ejus l9 5. 27

COV

- Giutber Unus pro ointibus,

mife-

Confideratio LXX.

266

us, quia, ut ait S. Profper, fi

[

stiosendus eft , u

vidit.

mifericordia prafumam

( t

jac. de Vitr.

ab ipfo ad ipfum fug

ais ,

& Jacobus de Vitriaco S. R. E. Cardinalis :

j

fer. 2, dom,

emus, deminaterem ne prafumamus 5 Agnus enim eft

Chrif

Emitte agniim, ne de[per

&on

z5. Pent,

vere pæpitenubus j

& fperantibus in eum, fed & dominator feverus

obftinatis.

to

[

. Invita

batur aliquando Chriftus à quodam Pharifieorum prin-

cipe in Sabbato manducare panem: £t ecce bomo quidam bydropicus erat

tetj

Lue, 14: 2,

du

axte illum , qui vel notus,

velamicus erat principi JEfüm invitanti ; hic;

Ni

inquam, fponté fe obtulit,

ftansante Dominum , non rogans aliquid,

Etquid JEfus? 4pfe verà appre-

Cri

fed füam folummodó exhibens miferiam.

t

benfum fanavit eum , 4c dim

ift. Supra quod Euth

ymius apud Barradium:

ftpetere fanitatem , fed folüm ante Chri-

Hvdropicus ille non aufüs €

(tüm ftetit, ut ex afpectu tam mi

ferabili Dominus mifertus fanaret

fii

eum. Videhic, acperpendeclementiam Sgl.vatoris tui, dum non ro-

IK

gatus fü

*

bvenit. Et quoties tibi?

N

imi

inam Probaticam,

dum illum Ianguidum,

"fj

li

ile quid fecit ad pifc

C

&p

er38. annos in lectulo

fu

o decumbentem fànitati reftituit: Et fla-

H

Et fuftulit grabatum fuum, C amabulabat, Sed

W

Jean. 5. 9.

sim fanus fattus eft homo ille

1105

obíerva quod fequitur: E

ger illeà Chriftofanatus, mox ubi le&um

B- CR TRIOABRUN E

fine mora ad templum fe contulit, gratias

langr.

faum domum afportavit ,

nitatis beneficio a&urus, cui exinde Chri-

Q

ibidem DEO pro tanto fà

ftus occurrens: Ecce fanus fatus es:

iam nolipeccare: ne deterius tibi aliquid

x

do mifericordiam comitari fo-

fer

contingat. Videhic,

acconfidera, quomo

leatjuftitia.

Sic&

incruceunilatro

niconverfo mifericors

fuit, alteri

aCi

b

]eo

obftinatojuftiffimus. — Accedi

t, quó

d pifcinailla Probatica ex fangui-

er rubens,

& quinque porticus pro

Ber

neagnorum & victimarum femp

UI

folatio egrotoru

mhabens, perel

"

egans typus fuerit Paffionis Domini-

$, Anton, Pad. cze.. Ita S. Antont

us Paduanus: Pijcna, ait, eff pa[fto Corifli: P

orticus quin-

Qw

(

hi,

que Vulnera ej

$.

4. De

Chrifto tran

fäo ad Chriftum. Ubi Zachxum Publicano-

ex Jericho re&à

du

rum principem,

& totam domum ejus convertit ,

Hierofolymam ad paffionem fuam afcend

it: Praibat

autem difcipulis

T1or

In

füis ab hoc itinere abhorrentibus, quafi

dux & antefignanus, fortiter

& hilariterad crucis mortem: Et ecce ubi appro

pinquavit Jerufalem:

x

& confidera mifert-

Vr

Lue.19. 4L.— Videns civitatem flevit fuper illam.

Cognofce ex hoc,

.

$.Bon?*.ih cordiampientiflimi JEfü: Offeuditur autem, a1

t S. Bonaventura, la pit-

(erat enim dies Pal

[

us i^ Chrifli magna, quia in die fummi bonoris fii in terris

[

marum) aon ce[Jabat à laerymis per affectum compaf]ionis.

Vérümaudiamus ulterius. Ibat Dominus poft triump

halem hunc

0i

;

Et ecce ubi

li

ingreffum inter mille populi applaufus rectàin templum-.'

v1dlC

um

Crucifixus mifericors d uftus.

267

L

vidit domum Patris füi tantoperé à negotiatoribus prophanatam: Eji- Matth. 2 r2

dinots

ciebat omnes vendentes &* eientes in templo,| Caterüm S. Hieronymus hanc e 19. 45

mm f

Chrifti actionem inter precipua numerat miracula, quód homo unus

'[cveyus

& pauper, qualis Chriftus erat, omniaSacerd otum lucrauno momen-

to potuerit fubvertere, nemine mortaliumrefiftente: z4dunius, inquit, $ Hieren,

p

flagelli verbeva tantam ejicere multitud nem, | men[ésque [ubvertere , & catbedrss -

t t

confringere & alia facere, quainfinitus non feciffet exercitus, — Igneum enim quid-

qti; D

dam atque fidereum radiabat ex oculis ejus, C divinitatis majeflas lucebat in facie.

iiqui

Vide hic & perpende- benigniffimi Salvatoris tui juftitiam. .O quid

erit in mortetua, animemti! Si mifericordiam illius divinam, toties

i

rrdiut.

tibi per vitz tu eurfüm oblatam , non acceptafti? Tuncaudies illud

xeChr

tremendum: Vecavi, ( venuifli: extendi manum meam (in cruce) er nop "!9v 23.

T

fuit ,. qui afpiceret Cc.

nondo-

;. Idemmitiffimus orbis Redemptor Chriftus fe gallinz affimila-

re non dubitavit, unde dixit: jeruJalem , jerufalem, quoties volui congrega - Matth. 23.37.

ve filios tuos, quemadmodum gallina congregat pullos fuos fub alas,. & noluifti.

g,

i if

Confidera exhoc immenfam ejus mifericordiam in fuos fideles ; galli-

,,

na enim mifcricors eft & benigna erga pullos füos.

Plus Chriftus i

[ Jedn

nos. Gallina compatitur fuüis parvulis, & cumillis infirmatur : Cbriflus t,

Tatias

languores noflros ipfe tulit, & dolores noflros ipfe portavit. . Gallina de falute

53. 4.

10

parvulorum valde follicita eft, eisque cibumdiftribuit: ChriftusSS.

al

Euchariftiam , & in illa (cipfum nobis prebetin efcam. Gallina, fi ob-

'

pitai

fervat accipitrem , citó pullos fuos fub alas colligit, &roftro, pedibus

f

ac toto corpore defendit: Sic Chriftus pro nobis contra diabolum &

ag

peccatum usque ad mortem crucis decertavit: Sicut Mater, aitS.

yiu

Bernhardus, videns accipitrem, expandit alas füas, ut pulli fübeant,

& 5, Bcrnh.f'cr.4:

in Pfal, qui

j

habeant tutum refugium ; Sic nobis parata, & quodammodo dilata-

habitat,

to finu, extenfà eft füumma illa , & ineffabilis pietas Domini noftri in

t

cruce pendentis.

obl

Vidifti ha&enus ejus mifericordiam , fed attende & juftitiam,

dum mox fübjungit: Ecce relinquetur vobis domus veffra

qdore

defäïïd , hoc e& Matth, A

3. 30.

d]fchUll*

non tantüm Hierofolyma, fed & tota regio Judxa i

n poenam tantz

is t

ingratitudinis & tot fcelerum exfcindetur, & à3DEO defolabitur, quod

m

iUj

exinde per Titum & Romanos milites completum eft. Ecce miferi-

"

cors, & miferator eft Dominus, fed & juftus.

j

"m co

Wlt'

6. Ceterüm quzrit Veritas Chriftus: Quis veff

gitaus, pot e./? A;i::th. 6. 27.

if i

)

adjicere ad flaturam fuam cubitum unum , utlongior & alc

iorfiat? hgc qui-

j

dem cogitatio & follicitudo in homine pufillo fruftranea & inanis eft.

Obfervat autem hic Euthymius, quód omnis homo re&é formatus

j

g

fuorum cubitorum quatuor habeat i

n longitudine, & quatuor in lati-

g

3

i

l2

tudine,

eeg — Confideratio LXX. Crucifixus mifericors d jujhu.

tudine, dum enim füa extendit brachia, crucem format, qui crux &

d

5

extenfio brachiorum eftjufta hominis menfüra , & Crucifixi figura.

Quidquid fithac dere, ego ftcio modum, quo poffis ad ftaturam

tuam non unum, fed plures adjicere cubitos; Cogita per devotam

meditationem fiepiüs, imó quotidie de infinita Crucifixi R edemptoris

tui mifericordia, & quia Judextuus eft, fimul deillius exa&tiffima ju-

flitia: Sic crefcesinamoreDei & in omni virtute, & adjicies ad fta-

M

turam tuz magnitudinis apud DEum tantó plus, quantó magjs ferto

ftudio ifta cogitabis.

"'Tom.3.anno

. Hoc fecit pius Filius;

de quo refert Odoricus Baronii Succef-

E

1232,»22 f(or, quód fingularis amator, cultor &i

mitator crucifixi JEfu extiterit,

l

ob cujusamorem, cüm rogarctur, int

erfe&ori optimi parentis füi ve-

niam dedit, illique ex animo ignovit,

quod tantoperé crucifixo Do-

am crucifixo Domino füpplex

mino placuit, ut, cümillein templo cor

.oraret, Chriftus ad illum caput füum i

nclinaverit, quafi annuens,

hic mifericordiam crucifix-i

erationem ejus effe exauditam. Vide

?

a4eSir

ödriquei ;

Part. 1. tr, S.

Sed & juftus eft. Recenfet ex C&fario Alphonfus R

PO

eap, 24.

uód Chriftus in cruce uni tepido oratori dorfum ver

terit, objurgans

|

dere fatiem team,

ErNadiS. K eum: Piger, cur tam fegniter mibi fervis ?. mon mereris vi

W

apud mefol. . A d Alrerum tepidum, & inoratione dorn

aitantem , 1

pfe Dominus de

176.

defcendit, & colaphumtam

N

cruce in imagine füa, que eratin choro,

TC

vehementem ei infregit

, ut tertia poft die ex

hac vita mortali bene

*

e€ri

E

caftigatus difcefli

it. Difcitejuftitiam, quia Dominus,

Q

im ad judicandum venerit, etiam juftitias

[

gu

l

« judicabit.

Tien

W

T

[

d5

7

3 ,'l

N

E

z

»

u

Mhf,

'»

-

s

".

;

(

C

j

tte

tul

AA

H

3

Nl

li

D

V

. Con-

um

1f

Y

)oC EXE

169

at

fmn,

?

"

ET

ilaturam

&

ET EEEK

à

IDT

$eAD Ug

ikiiihia

evotum

dentyrs

CONSIDERATIO LXXI.

üimije

desule

Moriens JESUS Sanctiffimam Matrem

n k

fuam juxta crucem ftantem, omnibus fideli-

xniiSuccg"-

bus commendat.

yentite

n

Jfxo D*

gc&e "/I-—Jaitcr iu4, fo. 19.27.

oippk

1.

us

qucft

:

Obias (enior ía tellamento fua Filo fao. obl juntor? im-

pensé Matrem füam commendavit :

Honuorem hbabebis Matri Tob, 4.$

Ddfiqmr

tuà omtibus d.ebus vita ejus, memor enim effe debes, qua & quanta

pericula pa[fa fít propter te... Crucifixus Dominus in ultimo cru-

fj

cis teftamento afllictiffim

yt tl

am Matrem fuam juxta crucem in

Ánisde

pelago dolorum fta

ntem non folüm Joanni, íed & ommibus fideli-

w

bus eommendavit, ut eam tan

quam Matrem füam agnofcerent, ama-

rent, ac venerarentur: Ecce JMater tua, -

Ubi obfervandum,

uód

xl

Evangelifta dicat:

Iö. 19- 275

y

Deinde dicit Difcipulo: : Ecce Mater tua,

fed difcipuli

Chrifti crucifixi fümus omnes fideles,

ita Dionyfius Carthufianus: Di-

[cipalus ille eleclue qemlibes

defignat fidelem ; Ergo & nobis omnibus mo-

riens in cruce JEfus fàn

inde femper debemus e

Giffimam Matrem füam commendavit. Pro-

flememores hujus fàcratiffime Matris noftrz,

recogitantes

que & quarita pericula fub cruce paffa fit propter nos: Ex S.Cyrill. Alex,

ttio dolore difca

:, ait $. Cyrillus Alexandrinus, qua non illa communis omni. hom.1, Pach,

um Parentis jaftura fit , cim ejus Filius,

quem dilexit, vitam pro generis incolu-

mitate offerret, — Plura in preefenti de

hac dolorofi

ffima Virgine & Ma-

tre, de qua paucisadhinc annis integrum tra&tat

um fcripfi füb hoc ti-

tulo: speculum amoris & doloris.

2« Spedaculum facti fuunus mundo , & Angelis, c bomivibus,

Ita Sc P—au- t- COr. 4, 9. !

lus ad Corinthios neophytos.

Erat autem jam tunc temporurminter-

vallo Romz grande Theatrum

(hodie Amphitheatrum, feu Coloff-

um di&tum) ex lapide Tiburti

no zdificatuni,

quod capiebat 87600. Donatus jn

millia hominum, qui omnes commode federe

poterant, in quo gla- Romaantiq. .

ferafumv Rvo

mano exhibebantur po: * neva.

Cl

Q-La.torum puaag, . & venationes

Ll5

pulo,

Con[deratio LXXI.

270

ulo, in quo Titus una die

quinque millia ferarum occidit, & fic lo-

daidi

Hoc,

Itga

cum iftum dedicavit.

inquam, Amphitheatrum pauló poft fub

Datre

aliis Imperat

oribus, primis Chriftianis ac SS. Martyribus factum eft

*

"

commune Theatrum, ubi tan

P

.

i

uam beftiarii (ita in primis illis períe-

t

Qf

cationibus vocabantur Chriftiani: Chriffianus ad beflias) Ípe&ante po-

Sion

pulo, cr

udeliffimis objiciebantur beftiis. — Miffis aliis quàm plurimis

folüm adduco S. Ignatium Ep. & M. de quo Marty-

SS. Martyribus ,

Á

Martyr .Rom,

rologium Romanum 1.

Februarii: ANatalis $. 4gnatii Epifcopi & Martyris,

t Fcbr.

um Antiocbenam vexit Ecclefiam., atque in perfecutione

lo

qui tertius poft beatum Petr

Romam vinus mütitur, ubi pra[ente Trajano,

[

Tiajani. damnatus ad beflias ,

di

circum[edente Senatus

imimaniffanis. poenavum. fuppliciis prinó

affedius , — leonibus

bollia Chrifli cficitur. Ex hoc eft,

hu

dehins objicitur ,

quorum dentibus prafocatus ,

1, Cor. 4. 9.

ad quod allufit $. Paulus, dum

ad Corinthios fuos fcripfit: Specaculum

p

( Anjelis & bominibus.

O pientiffime JEfü ! ó Amor

[7/7

fatti fumus inundo ,

Pl

crucifixe! tu reverà fadtus es

Hierofolymis 1in Calvario monte fpecta-

um

Luc, 23. 48.

culum univerfe terre : Etommis turba eorum, qui fimul aderant ad Jpetfacu-

N

lum iflud

, & videbant qua fiebant, pereutientes pedlora [ua vevertebantur. Secun-

dam perfonam in hoc cr

uento fpe&aculo egit moeftiflima Virgo &

Mater tua, veré Mater amoris & doloris.

t

lim przdi&

o Amphitheatro Ro-

füi

3. Vir

giliusPoétarum princeps o

NO

mano, ubi po

ft multas pluvias fereno tande

m fa&o coelo, Augufto

us litteris infcripüt :

n

Cxfüri confüeta para

bantur fpe&acula, majorib

on

Nocle pluit 1014 , redeunt [pettacula mane.

i

Dimidium imperü cum Sove Cefar babat.

T

O triftiffima Mater! Filius tuus nunc regnat àli

gno: Zegnavit à ligno

upabis, quo

d enim ille paffus eft

Ti

Deus; tu dimidium hujus imperii occ

Quj

incorpore, tuperpeff:

a

esin mente.

Praterità nodlepluit tota: in mon-

teOlivario , in domo

Anng, in domo Caiphz &c.

Nunc redeunt [pe-

lu

r, & orbi ne-

r

Gacula iane, O

quale fpe&aculum! Sol & luna mirantu

fec

gant lumen füum,

fàxa feinduntur, terra contremifcit,

fepulchra ape-

dile&i Filii tui cruentis flagellis,

fediisdem

fen

riuntur, Scinditur corpus

Iaj

etiam cor Matris ícinditur.

Coronatur fpinis diviniflimum caput

x Matris eisdem fauciatur.

Affigitur cruci, fed

DE

ejus , fed & cor ranc

Ita Arnoldus Carnoten(is: Vulnera-

Mi

Arnold, Car.

Mater ejus cum illo crucifixa eft,

*rr, de laud.

batur enim fpiritu, Ó* crucifigebatur affeu, C qu

od iu carue Chrifli agebant cla-

XX(H]

B. V.

€r affetlionis materna angu]liq.

Q

vi ac lancea, boc in ejus mente compa[Jto naturalis ,

I

O pientiffima Mater, quis nona

met, non eftimet te!

4- Cui comparalo te « vel cui a[fimilabo te filia jerufale

m? Dicebat quon-

]

Threa, 2. 3.

ni u:

h

dam Propheta Threnologus, ubividit, & planxit nongam reg

daicl,

— Crucifixus SS. Matre;þ]imm nobis commendat.

27

V il

