ute'?ümm

m

If

agoneoravit: Confractis cruribus, jacens fem

ivivus, manus tendens

inceclum DEum pro eorum falute deprecabat

ut his verbis: Jgnefce eis

j

Y f

Kr;j

z

Dotsi«

&i

318

Coufideratio LXXXIF. :

«

suponi

Domine, quia wefciunt quid faciumt ; Q

u3 in oratione graviter ejus capite

fumis no

EO reddidit.

$. Stephanus orans

fullonis fufté percufío, animam D

toto aef

ro inimieis genua humi pofüit, & lapidibus obrutus, magna voce

A& 7.59.

m lgnol

clamavit: Domine , ne flatuas illis hoc percatem, . Sic primuspoft Chriftum

6'n

crucifizum congruenter nomini füo martyrii palmà & coronà infigni-

Hungarï

"tuseft. . S, Paulus Ap. charitate Stephani converfus, eam animo im-

3

tlls 3C Q

LCor4U- pibit, & vità exprel

31C:

Malediciiur , C& benedicimus $. pev[ecationem pati-

Kptop

mur , CF fuflinezius : blaspbennamtm ,. C obfecramus.

- Moyfes fcpius DEum

mnes C

fapplicabatpro ingrato Hebrzorum populo; qui eum impetebat lapi-

inimii

Nam.14.10. (ibus: Cfmque elamaret omnis tnultitudo, & lapidibus eos. veller opprimere, ap-

Tojert

pavuit oloria D

omini feper tedlum faderis cundis filiis Ifrael./ David pro Saule

.

A"unquan

uivite fuz toti

es infidiatus eft, non oravit tantüm , fed & injurias

tim arkc

L.Fc224-7- ymaeno animo i condonavit, & pro malo ill

o benefecit : Dixítque ad

nc rem Domino teo, Chri-

Chdot

viros fuos:. Propitius fit mibi Dominus, me faciam ba

o Domini, ut mittam manum meam in eum, qui Cb

riftus Demini eff.. Quod

p

Matth. 5-45. Chriftus non folüm docuit:. Diligite inimicos veflvos , tit fitis filià Patris ve«

iterum in alio loco: Zenedicire maledicentibus vos,

Luc628. . flri, . qui in calis eft, .. Ec

u

äl

«* ovate pro calumniantib

us vos. Sed &ipfe abunde fecit, dumin crucein-

fuis inimicis oravit: Pater , dimirte illis. . Vibi

ter fümmas anguflias pro

bene obfervandum, quod.

tunc codli portz, qus jooo. annis claufz

CQ

Pater , dimitte illis, fuerint apertz , ac re-

Luc. 23. 42,

erant, per illa Chrifti verba:

feratz , quia mox ad

latronem pcoenitentem dixic: Hodie mecum eris hf

a

j

paradifo.

y.

uando Chriftus in Jordan

is lumine à Präcurfore füo bapti-

Matth, 3. 17;

imonium auditum eft : Hic eff Filius

zatus eft, &terni Patris vox & teft

meus diledus , in quo mnibi complatui, ' cem du

.

m in monte Thaborzo trans-

Matth. 17. 5.

de ccélo intonuit.:

Et ecte vox de uule

figuratus efít, eadem Patris vox

dicens: . Hic efl. Filius meus. dilectus , .in quo m

ibi bené cewplacui , ipfum atdite,

fami crucis patibulo ab

Cüm autem in Calvario monte penderet in in

Prkt

omnibus defertus, irrifüs, actoto corpore plagatus,

nullaampliüus vox

&. Efcobar :

de coelo rediit: Hic eff Filius meus diledus.

Ét quare boc:

Audiens, inquit, Centurio Chriftum prortucifix

oribus orave:. Pater ignofce illis ,

Mare, IAS. 39.

Centurio ille publicé Chri-

N

inclamat : Vero bic bomo Filius Deierat, Ecce

ftum. utdile&um Patris Filium confeffus e

ft; non erat proinde opus,

0

a in morte

fü

ut Pater eternus de novo hoc confirmaret, quia miracul

Chrifti, &infinitusamor, quonos fuos dili

gebat inimicos,

Filium Dei

f

Efcob.tr.3,

Colloq. Chr,

fatis demonftrarunt: Quia inimicis benefacere ,

ait citatus Efcobar, mon ex

; fed ex Deitate, -

Et impetravit, ait

[

1.7. obf, 1.

quo capite eff bomo quodammod proftuit

ftatim millia credi-

S, Hieron, ad S.

ieronymus, quod petierat Chri

ftus, multáque

fecundum annum datum eft tem-

dig;

Hebidiamq.8, derunt , &usque ad.quadragefimum

pus

z

lenofte , C ora pro iuimicis,

319

ftés :

pus pcenitentiz. .O anime mi! obferva: Deus ultionum Dominis, non Píl.93. t

plants rz

fümus nos domini ultionum.

Proinde tein omnibus humilia, & ex

. Rigna vor

mo ignofce, ac pro ejus falute exora.

toto ac fincero corde juxta exemplum mitiffimi Salvatoris tui proxi-

o Uil

À

OfOT I

6. Teftem tibi fifto Sereniffimam Haffix Principem , ac Regis Montanusin

aT. aDUTIO

j

i

Hungariz filiam S. Elifabetham, extremis quondam calumniis, inju- Vita,

fecttintat

riis ac opprobriis poft pii mariti obitum àprovincis proceribus, imó

frpiis Dl

& propriis fübdiis affectam, expulfüm & reje&am, quas tamen o-

perebaly

mnes calamitates ab inimicis fibi illatas , eequiffimo animo füftinuit, &

tpprien

inimicis füis fideliter, ut DEus illis ignofceret, oravit. Placuit füm-

M o

moperé divinz Bonitati hzc oratio, unde ex divino refponfo accepit :

n

Nunquam eam orationibus fuis fic DEO placuiffe, ac tunc, quando

: Dishti

tam ardenti zelo pro füorum fülute inimicorum ad DEum oravit.

ip a, 0

Claudo cum $. Chryfoftomo: Nen eff po[fibile, quàd homo, qui dimiferit S. Chryfott,

hom.36, in,

[ Qud

proximo , mon plenam vemi|fionem afequatur.. Incomparaliliter inagis mi-

,

lii Datris

fericors gz/i DEaus, quàm nos.

ial w

jn Cructt

jl Ui

äääääääää&äääääääääääääääääää

nis chuf

(e, X

CONSIDERATIO LXXXV.

m t

Crucifixo JEfu fuper dolorem vulnerum

refüolr?

ejus addiderunt blas

- J fi? Ti

phemantium lingua : Et !

horgoti

| adhuc addvunt.

l

t w ag

j

$

$ Banx['

Prateveuntes autem bla

is

bemabant m moventes capita.

aflmþhd ]

['l

Jua.. Mattb. 727. 39.

It

m

.I.

DAT

)*

Ob vir dolorum, act

ypus Chrifti nontam de plagisac doloribus

w['lf J

füis, quàm de ling

uis blas

phemantium, qus certatim in eum in

)

h Ó moü

fterquilinio fedentemirru

ebant, con

Jf

queftus eft, unde prz dolore -

Obat, 10 u

animi exclamavit: Usquequà

:

affligitis animam meam, v atteritis me job.19.2,

y

ferimonibus ?

ab

Job, inquam, figura fuit

patientis Chrifti, quem in cruce pen-

mümCtï

dentem impii blasphemabant J

wmtütm

ud&i, ubi pofitus erat quafi fignum &

p

Ineta

Con/ïd?ratio LXXXV.

'Thien.3.12. imeta ad fà ittam,k unde de eo Jeremias: ]'Pa]uerunt ne qukji frauum. ad

t :'aäi»

Hebr.6.6. fagittam, ad quem omnia blasphemiarum emittebant tela: Zturfus cru-

cifigentes fibimet Filiun Deis non enim fufficiebat illis deicidis Chriftum

f

ií

il

D]

1

ad ignominiofiffimam crucis necem effe condemnatum, fed & crucis

culpam ac poenam ei identidem exprobrabant movendo caput ac ma-

at pd

Matth.27,39. nus infültantes ac fübfannantes : | Vab qui déflruis templum . Dei &c. .

Noleba

uz malediQa & convicia graves erantblasphemiz, quia jaciebantur

inplos

in Filium Dei & San&um San&orum; unde de illis vaticinatus eft

füo ter

la, T. 4.

I(àias Propheta: Va genti peccatrici, populo gravi iniquitate , femini nequam ,

Vanba

filis fcelevatis:. develiquerunt Dominum , blaspbemarunt Sanclum Ifrael.

m

O blasphemi! attendite & confiderate, vos pejoreseftis, quàm

h

illi Hebrzi fcelerati, quia Chriftum de novo in crucem agitis, & nunc

1.Corn2 8.- |

Jtoc t

in coclo regnantem blasphemiis veftris configitis: /lli ff covsovifent, nun-

iperto,

quam Dominum gleria crucifixifent ; vos autem cognofcitis eum, & credi-

püemis

tis in eum, imó & per ipfum eternam veftram fperatis & expectatis

quimc

l('; 32.5.

falutem, & tamen eumblasphematis: Et jugiter tota die nomen meum blas-

jieatif

Matth. 23.33: pematur ?. O portenta ingratitudinis! Quotmodo fugittis à judicio gebenna?

qunq

2. Pro omnibus quidem peccatoribus oravit Dominus in cruce

Tosdin

endens, & nunc morti violentiffimse proximus: Parer dimitte ilis.

tilgg!

Sed utrüm etiam oraverit pro fceleratiffimis illis DEum T. O.M. ju-

[ 77

iterblasphemantibus, multiambigunt. Obfervaorationismodum:

Tu

kue2).34«. Dater , dimitte illis, non enim [ciunt quid faciuns. Notaquid faciunt, non dixit:

RE

Quid dicunt , adeóque oravit pro crucifixoribus füis & omnibus pecca-

Ttit,

toribus, qui hujus tam acerbz crucifixionis caufa fuerunt primaria,

p

ignorantes tamen, quód per deli&ta fua Dominum gloric crucifixif-

W

1.Cer.2.8. (ent; fed qui formaliter blasphemare folent DEum, non ignorantes

D7

Laur, Scalab.

vibus Patrem vogdi

& Pauol.

fünt; unde re&é Laurentius Scalabron: Pro crucifixo

ut ignofcat , pro blasphemis autem nec orat, nec. deprecatttr , quaft crudeliffime in

Obf

Dom, Paff,

eum [avirent.

fter

Et de

bis quondam Prophetä Regius in perfona Chrifti crucifixi

folig

Pfl. £. 27. vaticinatus , & lamentatuseft: Swper delerem vulnertm meerum addiderunt ;

türl

Imó & hodie blasphemiilli Chriftiani ac prefertim confuetudinarii do-

ij

lorem füper doloremaddunt. O miferi! quid erit aliquandodevobis?

Wl

Levit, 24. 14,

Educ. blasphemum , dicebat quondam DEus ad Moyfen, càm in fi-

mili cafü nefciret, quidnam effet agendum: Edue blasphemum extra ca-

34

It j,

fira, & ponaut omnes qui audierunt , ananus fuas [uper caput ejts, C lapidet eum

pj

populus utiver(us, * Ec cur populus univerfus? Et nunquid à paucioribus

I) dfv

Salvian..4. infpectantepo

pulo potuiffeclapidibus obrui? z;.Salvianus:

: Ut totus pa»

Attmt

de gubernat,

Dci.

pulus imbiberet borrorem Q averþa/nem à 6(ftspbemi4.

j

;; Pen.

J i/iiygl,g

m

—

4

Blasphemi Crucifixo S'Efu addunt doloves d.

32l

qu f i

;. Pendente Domino in fatali ligno fol mundi oculus füos retra-

A: Juritn

xit radios: JXivebra falla fuper wuniver[am terram. — Et quare fol non ex-

Matrh.27, 49

iis Chrilr

d ond

fpe&tavit, donec fol juftitize, qui eft Chriftus DEus nofter, in cruce ob-

iffet? x. Hieronymus: Fidrmtur luminare maus retraxifle vadios (uos , me

| c:put E

n Dacrt

aut peudentem videret. Dominum , — aut impii Blaspbemantes (ud Iuce fruerenttm,

Noiebat enim Sereniffimus aftrorum princeps ul

teriüs afpicere cam

ia idian

implos & exécrandos Filii Dei bla

aticinsd

Sphematores, in infimo inferni loco

füo tempore collocandos: Nibil borrililius, aitcitatus S, Hier

ony1mus, $, Hieron, in

^

L

/a:gini ,

l

blasphemid, qua pouit in culem os [aum ; omne quippe peccatum c

omparatum blas- €. 18. Iía,

ni

phemia levius eff, Ec tu adhuc audes DEum blasphemare?

*

eflis

4. Sed & terremotus fa&us eft, dum mitiffimus orbís Re

dem- Matth, 27 $

ius, &

ptor in cruce expiravit, montes dis

rupti: petrz fciffz, monumenta

1j M

aperta, & omnis creatura fefe armab

at ad vindicandas Filio Dei à blas-

m, &c

phemisillatas injurias ; hienimlong

ecrudeliüs fieviebant

V egp

in Chriftum,

quam carnifices , qui ejus tantàm fàuciarunt corpus;

fed illi animam

um

pientiffimi JEfü transfixerunt, & adhuc mali

Chriftiani transfigunt,

lii bt

durn contra DEum in coclum ponunt os füum.

Audi Sanéctum Bern- 5, Bernhard;

us n a

hardinum: Wibil borribilius Hlasphemid , qua ponit os i

y dinitt i

n celum! o diabolici bo- fex. 4.Tom t,

mines! d incarnati damones| non mortui laudabunt te Domine,

0.j

neque omnes, qui l v13. 17,

defendunt in infernum , inter quos blasphemi primi (unt.

jsmodut

Tuncadimplebitur illud,

quod dile&us ille Chrifti Difcipulus prz-

dixit: Eccevenit cum nubibus ,

Tunt. Adverte: Su

& videlit eum omnis oculus ,

€ qui eun pupuge- AO T.*

iiv

premus ille ac juftiffimus Judex ,

ui nec prece nec

t pr

M

pretio fle&itur, lon

g* feveriorem fe ac prorsüs implacabilem erga

r ao

blasphemos exhibebi

t, quàm contra alios peccatores: Zunc viaeb

o

Unt I nb ry, 3r

quem transfixeruut ; unde Veritas dicit: spiritus blasphemia nonvemittet

ur

"d

f

y. Et inclinato capite tradidit fpiritum.

i

i

Obíerva: Confümmavit tunc Chriftus

Qusres cur inclinato capite? jo. 19. 30.

"

jam omnia tormenta ac m

y'-

"O

fteria, quz Paterilli impofüuit perferenda

& per

agenda; Reftabat nunc

J

hr

dLII

folàm mortis cataftrophe, ut per morte

m JEfuvita & falus reftituere-

qnil

LL

turhominibus; quid fecit moriens

Redem

fl

fimul tradidit fpiritum, utinomnibus Patr

ptor? caput inclinavit, &

u

lfeex

hibetet obedientem;

N

T

Inclinavitautem ca

putad partem dexteram,

j

&. Alphonfüs Salm

eron: 4d dexteram , t

& quarenon ad (iniftram ;

[, v

pi? eredendum efl ,. ne infelici/fi. Salmer, To, t,

g

anum latronem blaspbemantem audiret, Unde S

:Lucas: Unus autem de bis, qui Vuc. 23. 39.

r

" Wl l&1:

'

pendebant, latronibus blasphemabat eum.

Ecce latro bonus cum fermone

i

au[lOW

füo divino falvatus eft,

damnatus ;

alter blasphemus cum maledi&is füiszternüm

"

W

cum quo vis ire blasphemein zternitatem?

6. Primus inter homines blasphemus extitit im

pius Cain: Major Gen, 413

e[t iniquitas mea, quàm ut Yenlam merear, Sennacherib Re

j

E

X ob blasphemiam.

':Ginfber Unus pro omnibus, -

"

"

322 Con[üeratio LX.XXV. Bla.e:j:/mäzi Cruci/?xb addunt, .

19.3».in DEum ja&tam cum omni exercitu füo miferrimé periit: Fadam eff

a:zkgg.

igitur in nodte illa, veuit Angelus Domini, & peveuffit in caftvis Affyriorum cen-

i

tum ocoginta quinque millis, . Ciémque. diluculo. furrexiffet , vidit omnia torpora

movtuorum: Etvecedens abiit, Holofernes, quia DEum blasphemavit, à

(

judith.13.10. muliere capite truncatus, & exercitus illius trucidatus elt: Er pevcti[ie

bis in cervicem ejus, C abfidit caput ejus.. Nicanoris blasphema lingua ex

De!

mandato Jude Machabzi ex faucibus preci(à, & codli volucribus de-

2.Mach.35. voranda data eft: Linguam impii Nicanoris pracifam julfit. particulatim. avi-

V. 33

bus dari, manum autem dementis contra templum fufpendi, Herodes blasphe-

A0.12.23.. mans Deum à vermibus confümptus eft: Confjfim autem perculfit eum

(

ZAngelus Domini, eà quàüd non dediffit honorem Deo: Et confemptus à vermibus

expiravit, Antiochus turpiffima plagà ob blasphemantem linguam periit:

2.Mach2.9. r t de corpore impii vermes [caturmrent, ac viventis in. doloribus carnes ejus

effluerent , odore etiam illius C* fetore exercitus gravaretur.

Ite»nunc blasphe-

mi, & ad &ternum barathrum vos parate.

. Pro di&torum coronide adhuc unam propono quæ[tionem:

dicmihi fodes! fi lupus oviná contegitur pelle, ambulátque qualiter

in pafcuis cum ovibus, ex quo figno lupum & ovem dignofces? R.

Hom, 19.

Author Operis imperfecti: Ex voce: Ovis, ait, inclimata deor[um balat,

lupss in aéra convertit caput (uum contra celum , d fic ululat,. En difcrimen

Til

inter hominem probum & re robum: Blasphemi ponunt in ccelum

os füum, &fiquid adver

fiillis acciderit, ululant, acmilliones SS.5a-

cramentorum &c. &c. effatiunt;

home veró Chriftianus & in lege

Q

DEI bene inftru&us.in omnibus adverfis fe penitiffimé DEO com-

qu

P. Lohner.

mittit: Pacem uon babebis in regnotuo, dicebat quondam cruci-

p

ür

in Bibl.

fixus JEfusad Robertum Francorum R egem, nifi

PWIP

'blasphemos fu&ul?ris.

C

tic

àbi

iib

Vr

x

r

&

a a

fi/

N

»

LU

N

»

ter,

a

C )

þtiog

:

äam [

Q

D7

TN

r

od

ON-

Itl o

323

L

g (0) 8

MT

ifnimm t

d

ii

4

Af ( o

hamyit,

CONSIDERATIO LXXXVI.

L: Bf

v ln

lucriusde

De irrifionibus, contumeliis & convitiis

il

e; hg

in Chriftum in cruce pendentem jactis,

vjl s

i ml

Onmnes «oidentes me,. deviferunt mez — Locutà funt labas,

;uamperii.r:

£ at

C9' moverunt caput. Pjal. 21.'7.v

cblag

Ye

(lionem:

E&éDavidpoenitens, vel potiüsipfe Chriftus Filius Davidis,

ggulit

nunc pendens in cruce, per os Davidis fe aflimilavit no&i-

ofces? V

coraci, feu noctuz aut buboni, prout habet Divus Hierony-

Wllll hiit,

mus, habitanti in füo domicilio, omniümque avium, imó &

(ferimen

hominum irrifionibus, contumeliis ac convitiis expofitz:

j um

Faitus fum ficut nocicorax in domicilio. Et quomodohoc? Adverte: No-Pfal.tor, 7:

NI

&uain fuo domicilio inter tenebraslugubre concinit canticum,& cüm

i

capitur, ac fuper perticam alligata collocatur, quantocyüs ad eam

quàm plurimz folent advolareaves, irridentes, & vellicantes eam, ac

DEQ (0l:

Qd

plumas evellentes ; proinde redé pro lemmate ei affiges:: Omnium

peripfema.

:

Chriftus Dominus priàs habitansinantro Olive

ti, exinde in»pe&-

catis noftris captus, pro füo domicilio crucem elegit, ubi quafiinper-

tica elevatus à Judeis, Sacerdotibus, Scribis,Pharifzis, militibus & feré

-ab omni populo, velut noGticorax, irrifus, vellicatus, deplumatus ve-

ftibus, improperiis (aturatus, ac tandemoccifüs fuit: Stabarpopalus fpe- Luc. 215

ans, ( deridebant eum Principes cumeis. Proinde reQé S.Leoz Supplici. : Leo ferm

um erucis irrifionum. aculeis afperabont , &F im quem manibus ampliàs (avire nog ^ 4€ "30

. poterant , lingsarum tela jaciebant, Videamus plura ad doGrinam & corre-

ptionem noftram.

2. Inter totadvería, quxà propriis concivibus Jeremias quon-

dam perpeffus eft, nullum ei videbatur acerbius tormentum, quàm

quódab omnibus irrideretur: Fadhus fwm in deri[;m omni populo ViEO : CA T hren, 3. 14,

t&um eorum rota d:e.. Ica & Chrifto Domino in infzmi pendenti patibu-

lo evenit, ubi inter innumeros dol

ores factus eft omni populo n deri-

N

fums

(N

324

Confiderotio LYXXVL.

incit

fums imó non tantüm irridebant eum, fed & in illum protervé can-

fal, 68, 13.

tillarunt, fiftilarunt, ac fibillarunt; hinc VatesRegiuss 4uuwe pfallebant,

iqtadi

Landfperg,

jiptunt 1

de Vaff, art,

qui bibebast vinum : bonum namque vinum &aromaticum , quod à piis

matronis Chrifti nunc crucifigendo fübmiffum erat, nefariiilli helluo-

il D

48.

Thtortin d

nes ebiberunt, & vinum acetofüm cum felle patienti Domino propi-

narumt. Oirrifores, ó contemptores Dei & proximi ! huc, hucadefte,

it gece

& JEf(üm veftrum ab omnibus defertum ac derifüm confiderate: Au-

)

Prov.19.29. dite Sapientem: Parata funt deriforibss judicia; imó & cterna fupplicia.

4. ch-.z. 22

ipparü

3. Elifei calvitiem petulantes riferunt pueri: Zfcende calve , afcende

& D

calve , ícd malé à duobus ferocibus urfis vractati fünt: Egrefsíque funt duo

srfi de [attu, C laceraverunt ex eis quadragimta duos pueros. Elifeus, ait Abu-

danis

(englr

lenfis, typus Chrifti fuit in Calvarium montem afcendentis, ibícue

crucifixi, & à pueris, qui (prout obfervat S. Anfelmus, lapides &lu-

probra:

Mi

tuminillum projiciebant) & à czteris impiis Hebreis illufi: 5; Kjius

'itero

Dei es, decende de eruce. O JEfü! quid adhuc pro nobis?

Wa De

Penfà, & confidera ex hoc, anime mi, inquantam miferiarum

Q 3

voraginem obtui caufam devenerit optimus JEfus. — Augetur (ine du-

um

bio etiam viro cordatoacprobo miferia acdolor, fi innumceris preffo

i

j

lun,

uftiis nullus fit, qui compatiatur, & eum confoletur; Crefcítque

[0)

GicC:

dl

r, fi pro compaffione & confolatione in illum ab omnibus con-

füdle

jiciantur graviffimz injuriz , convitia, derifiones & blasphemis. Et

ts

hec omnia pretiofiffimus Redemptor meus pro me paffus eft! Ah la-

Y

cryme mez ubi eftis? Ego vix verbum afperum portare poffum, &

fhen]

quid pro me Chriftus? Audi ipfumloquentem, dum in cruce confixus

Beate Angele de Fulgineo apparuit, & hxc fequentia illi dixit: Pre

m q

Borranä. 4v

$ [

auribus tuis, quibus DEum offendifli, & audiendo vana & nociva, intalibus fufls

[ ïa&;

delellata, ego penitentiam maximam feci , nam auribus sueis audivi multa, quá

Jan. £. ?.035

tor

multam & maximam triffitiam afferebant , fcilicet fal[as accu[ationes , detrattiones,

Wapn

ánfultationes , waledictiones, derifiones, (ubfanationes , blasphemias , & iniquam

furä, i

contra me fententiam. Et qualis cua erit fententia?

àdo]

4« Job toto corpore fàucius , imó totum vulnus, atqueab omni-

fitti;

]o5.36. 9e

bus, tanquam homo monftrofus & abominabilis defpe&tus & irrifüs,

dixit: ZVwmcin eorum canticum. verfus [um ,. & fatlus fum eis in provaibium,

j

ïPFarc'a

"bomisanttr tne , & longà fugiuut À me, & faciem confpuere non veremur, QU&

Le Bline.iu

omniain Chrifto crucifixo fueruntadimpleta, in quem & cantica, ait

Titico

Pfal. 68. 13,

Le Blanc, in compitis & conviviis faciebant, ac decantabant. Et

quid de illis corpus ejus per fex feré horasin Calvario jugo cuftodien-

HSM

Tl

Ubus? Er fedentes, ait Matthaeus, fervabant eun , videlicecmilites &li-

&ores , carnifices & cortores , ac infima & infana fiex plebis, hi omnes

Apntd

tá,

velfgdebant, velítabant, aut jacebant in circu?tu crucis inful

ta nt(?S

€ruci«

um

Chriftrus in eruce irrifus.

325

Oteve o

érücifixo & morienti JE(u; proinde redé S. Chryfoftomus: o

n po-

Hl

Leraut adbue animum explere, [ed & in patibulo pendentem videntes, amaris eum

Quodo

inpetunt verbis, qua C velus ipfis mibi graviora videntur, . Sic adimplerunt

iil

illud Davidis: Quem tu percuffifi, perfecuti funt, & fuper dolorem vulnerum v31.68.27,

)

m

Ü

"

|ieorum addiderust. Ettu Ó peccator! nun

; huca

ä

s

quid & idem facis, fi de novo

in peccatum mortale ruis? Et tu?

lente 4

f. Quim gravis infüper fuerit Chrifti in cruce pendentis dolor;

zäzpplim,.

apparuit ex Propheta Jeremia, qui brevibus verbis de illo vaticinatus

(; uj

eít: Dabit

percuttenti je maxillan , & [aturabitur opprobriis. Exclamavit qui- 1 hren-3.38»

Qu funt d

demincruce: Sitío, quo verbo oftendit fe fitire plura adhuc pro falu- /?'!*: ?9-

Al

te noftra pati tormenta ac vulnera , fed non petinde etiam plura op-

tis, lt

robriía ac convitia, quibus omninó exfàturatus eft; Unde advertit S.

jides &

latthzus, quód poft tot acceptas contumelias, irrifiones,blasphemias:

: di Fl

Pratereuntes autem Ilasphemalast eum €c. ad Patrem exclamaverit: Deu Matth. 27.39.

meus, Deus meus, ut. quid dereliquifli me?- Obferva cum S. Cypriano, nun-.

B

Vff

urfinede

uam in paffione Dominus fe à Patre effe derelidtum conqueftus eft,

uàm ubi illius fama tam atrociterdilacerataeft, dum principes Sacer-

P

r pren

äl

vefcitqui

otum, Scribx & Pharifiei ac infàna plebs, velut rabidi ac mordaces

cancs crucem circumftantes , vel juxta illam pretereuntes plenis eum

pus C0l«

a. Y

Faucibus allatrarunt: Orcumdederunt me canes multi;. Concilium malignantium ". 2117

obfedit me. Et tu viseffe talis canis, homo Chriftiane,

allatrans JESUM

AT

(s

& hunccrucifixum? Ah quzfo, quidaliud a

gis, dum in templo in tre-

Dïïum) (

mendo miffze Sacrificio rides, jocaris, fabularis,

& cachinnaris (ne di-

ye o

cam quid aliud) quàm quód de novo Chriftu

m crucifixum irrideas?

E

u

j

Si damones credunt , C* contremifcunts ubi eft fides

tua? ubi devotio tua? Jacob, 2,

u

te ja&tas effebonum Chri(tianum, & in confpe&tu divini Judicis, mul-

T

torümque Angelorum millibus rides? O flebilis rifüs! ó defolatio

PU

1

magna in loce fancto, ex quo fübinde, adimpletá peccatorum men-

,E i

furà, regnorum & provinciarum imminet ruina & interitus.

Audite Ludolpli,

Ludolphum Carthufianum : 2Multis wvon [ufficit Chr.

if

d

ftd etiam devident crucifixum,

iftum erucifigere peccando, Carth, de Vit,

*

pectata iterando , vel de peceatis fe jailando c«,

" &A'.'Nüfr'

6. Riferunt quondamPhiliftzi Samfonem vin&um, ex

oculatum,

La

'in me

incarceratum, agebántque diesfeftos acludos, ut magisil

li tanquam

p QM

inimico peffimo infültarent ; textus Hebraicus habet:

Vocate Sauonem,

vtg M

j

ut ludatur, & videatur à nobis,

féd inter tam miferabilem lufüm concut-

j

(ig

fit Samfon duas columnas domás , quibus innitebatur, ex cujus ruina

ao

Principes & tria Philiftinorum millia fecum obruit, a

c fepelivit: &t

Judic. 16. 29;

9

apprebendens ambas columnas,

quibus intiebatur domus. alterámque earum dexte-

, iU

TÁ, C alteram leyA tenens, ait; JMoristur animq t eum . Philiffiim, con-

jl

ae

$53

u

mjn?j

3?6

Confideratio LX XXVII.

evfanciff

cufiísque fortiter columis ,

cecidit domus füper omnes Principes & cateram i.

DEU

titudimem ec.

$, Aug. fcim,

Samfon Chrifti typus

fuit, ita S. Auguftinus, i

llufi & irrifi in cru-

præbens a

aífnn

menintomel, &

pottintn

197;9€T6* ? ces, Sai

|azXsiia

vindi&damin hoftesfpiravit: Demine Deus

n

l

a, p

vedde mibi uuxc forttudinem priffimam, Deus u

tionem recipiam: Chriftus econ-

Tudic, 16 28

trà clamavit: Pater, dimitte |llis. proind

e omnia ejusmodi ícommata &

yj, 6 a

O

convitia patientiiïïx

noanimo füftinuit 5

potuiffet quidem, & hocfine

mrbuSa

dubio, duas crucisa

dinvicem concutere columnas, & uno momento

fecit, ucinimicis fuis adhuc

i, & a

erdere mundum univerfum, nontamen

vt

przberet pcenitentiz fpat

ium, undemulti

adhuc ex illis irriforibus ad

DEum converfi funt: V:

dens attein centurzo quod. fatbum fuerat , glovificavit

d go

Luc 23. 47:

- Et omnis turba eorum , .qui finul

p

Deum, dicens: Veré bic bomo juftus. evat.

4

,

TE RUII

aderant ad [pediaculum

iflud, C* videbant qua fiebant , pete:

rieptes pettora (ua vt«

Finio

hanc confiderationem cum do&iffimo Salmerone,

b &inl

Salmer. Tom- yertebantur.

t conQg

165,8,49. .qui ex przdictis derifionibus Chrifti h

anc moralem eruit doctrinam:

"

? nobis pofuit adversis illa ,

qua in hora mortis confuevit

Mar te [

Hac improperia maxim

& anima exitum iflare,

" felin

damon in nos jackare.

Nam cim videt corpus deficere ,

It eum,

Satban omnia peccata , qua fuis fuggeflio

nibus admifmus ,

nimio terrore nobis

fed fru

um pa[fioris Dominicacon-

Ve

objicit, utin d

efperationem inducamur,

H

st.. O Chriftiani,

Cheret

fecutis irr

1,

ifiones Satbana nocere non poff«

*

fugiamus ad paffionem JEfu &c

a

Wikte m

W i

fia f

tb sd2lb 4cipee -jtew sdber so00bR fb

]

yrintiy

CONSIDERATIO . LXXXVII.

ts

(Q.&wk

Chriftus, licet multàm à Judaris follicita-

Üj

tus, non tamen defcendit de cruce, ut nosdo-

| (JUOd,

ceret pcrfevbrantiam.

migi;

jiir, ,

:

$z Rex anacl eft , de[cendat uunc de cvuce» €9' eredimus

(

Tl a

en. Mattb.27. 42

Wne

l.

T Q

Iuj

Leazarus unus de primoribus,

& vir San&us, cüm prolegeDel

extrema pateretur tormenta , non defcendicde cru

ce& equu-

fükrgm

velut tympanum, di!ten-

filteräu

leo, in quo erat füfpenfus , & rigide,

.

omni tentatione

W IHl

tus, ac fuftibus pulfatus, fed permanfit in

con-

Cm* Chriflus 2102 de cruce defcenderit ?

227

* (alttd d

conftantiffime, & usqueinfinem fortiter,

illuftre ac gloriofüm Septem

Fratribus Machabziis, caterísque in veteri teftamento ad martyrium

Xitnfin

prebens exemplum: 2Duwros corporis fuflineo deloves: fecundiia animam vero E

ï"aiach. 6.

tutoni, d

propter tumorem tum libenter bacpatior, Supra quod Cornelius: Eleazarus

o

rbus er

difentus, pul[atísque in t

yonparo typus fuit. Cbrifli in cruce diftenti, malleísque

feommyl

pulati, & crucifixi,

n, lrl

Chriftus pendens in cruce, licet iterató àperfidis Judzorum pri-

10 fY

moribus ad defcenfüm follicitatus : .j Zex Zfraélef , defcendat nunc de «rn-

Matth,27. 42.

i füis d

c , C credimus eicec.

non tamen defcendit, ut nos doceret in cruce

tioribus

perferenda, & in bene coeptis perfeverantiam, non enim quis falvus

t, nf

efle poteft, nifi quis perfeveraverit usque in finem.

u qm",.."]ïf»'

2. Venerunt aliquando ad Chriftum Dominum tres juvenes be-

ne gummati,

r f

quiillius difcupiebant fieridifcipuli. Primus eratScri-

Salmentit

ba, & inlegeperitus, qui videns Chrifti miracula & populi applauden-

Jodrinan

tis concurfum, fine mora defiderabat ei affociari, undedixit: AMagifler,

Matth; . 19.

ts nf

fequar te quocunque ieris; ad quem Dominus: Vulpes foveas babent , &* volu-

vitht in[!arf

eres celi nidos, Filius autem bominis non babe

^

t uli caput reclinet.. Ec fic dimi-

at M

fit eum.

L

Mdl

Venit & fecundus humiliter flagitans, ut in dif'cipülum ab eo re-

Ciperetur, fed priüs ut fibi liceret patrem füum fepelire: Demine, per- Matth. g. 2t.

sitte me primim ire , & fepelire patrem meum. — Ad quem mitiffimus Salva-

tor: Sequere me, & dimitte mortuos (zp

w i

fua fruftratus & defolatus.

elire mortuos [uos. Abiit & hic fpe

Venit & tertius impensé rogans: equar te Donine,

fed permitte mipi U& 9. 6t

Kl

primtm vegimtiare bis, qua domi funt, Sed & ille juvenisreje

Guseft, &abiit

"u

triftis; poft quorumabitum Veritas Chriftusad czter

osconverfüs di-

J

j

fcipulosdixit: Avemo mittens manum [uam ad aratrum , &* v

efpiciensretró, aptus

eff regno Dei. Qruxres hic prudens Le&or,

quale fit hoc aratrum, ad

n

quod debemus manum mittere?

3. g. S. Ambrofius: Crux eff ip avatvo.

S. Juftinus: Zérra fine eruciss Amb.far,

56.

veficio non aratur; Et S. Maximus:

Bonus agrico

la, dum aratro dentale fub-s, Juftio, in

jicit , affigit aures , flivam in[erit , figuram erucis imit

atur.

i

- Apologetico,

L

O bone JEíü? tu fuifti agricole Filius ,

quia ipfe dixifti: PaterS. Max- ho. 2,

meus apricolaeff , qui à primo vitz inftanti mifi

fti manum tuam ad ara- de cruce,

trum crucis, & nun

quam eam deferuifti, nec refpexifti retró. Petie-l* D --

runt

quidem impro

bi Judzi, ut deftenderes decruce, non tamen de-

fcendifti, utnobisp

reberesin omni virtute, ac

n

ii

ggBD*

prafertim patientize &

a

tolerantie exemplum; fi enim de crucis infa

mi patibulo poft unan,

Dd

j

alterámve horam defcendiffes,

quomodo tot milliones SS. Martyrum

an

j

m pro te & fide tua füftinebant, potuif

j

(

in tam immani carnificina , qua

fent

228

Confideratio LXXXVII.

v-o?

b*

^ANY

iit

t

m Salmero-

u

fent. conftanter perfevera

avat hic audire do&iffi

Salm hic.

non perfevera[fet , quis Martyr perfeve ajfet in tor:

hn

ïä

nem: $i Chriflus, inquit,

mentis , quis Chriftianus t 6

onis operibus ?

O quantüm hic de cruce defcen-

De;'tin.i;

cclefie ! non enim Angelorum reftaurata

*

deS. E

füs univerte prejudicaffet E

fuiffet ruina, nec devictus ho

ftisinfernalis, necidololatria profiigata,

fa.

aradifus apertus, nec mors fuüperata, nec

V decrn

nec peccatum expiatum, nec;

D

x divinz fatisfadtum, nec deniqu

egenus humanum re-

lilo, :

de rigorejuftiti

l

demptum ; proinde C

j

hrifto perfeverandum erat usque ad finem forti-

iperc

ter & conítanter in cruce.

Ét tu, anime mi ! quotidie detua vis de-

£, (

D

fcendere cruce? Perftverandum

eft, perfeverandum eít, non enim

erabit, coronabitur,

X

Nnc|

qu

i bene incepit, fed qui usque ad finem perfev

un

de S. Bernhardus: $tudete pev(everantia , qua fola coronatur.

intt

faciliüs capio,

difan

. 4. His pre

miffis, & attentiore mente confideratis,

qui Chrifti affe&abant fequclam, tam

difi.

juód predi&ti tres juvenes ,

4m ad aratrum, é re-

ttencif

Luc,9.62,

citoab ipfo fuerint rejedti:

Nemo mittens mauum fü

Obferva illorum juvenum inconftan-

Dorte

fpiciensetvà ,

.

aptus eft regno Dei.

ti

am, manus quidem ad ar

*

atrum crucis vo

lebant applicare, fed mox

rf

refpicientes retró abierunt,

& (ic non apti erant regno Dei. Perfeve-

Kempe

.

unde S. Laurentius Juftinianus:

j

1 mql

randum igiturillis eratin bene cocptis,

Solium non per(evera[fe , eft 4

wififfe coronam.

W,

Si perfeveraffet uxor

Lothin bono fuo propofito, nunquam ver-

t

Gen.19. I7.

(à fuiffet in ftatuam falis: Aeffieiens uxor ejus poJt fe ,

ver(a eft in flatuam

t

2 reliquit doüri-

£rity

falis, cujus

memor Chriftus hanc mortalitatihuman

Luc. 17.32.

nam : » Memores e[lote uxoris Lotb,

quz periit, quia retrofpexit.

[ 77

endo Dile&tum fu

: Qua-

difllfg

Si Sponíà non per

feveraffec in qur

Cant, 3. 2.

nunquam eum inveniffet.

Si pàftor non

Fma: l

Luc. 17. 4

vam quem diligit anima mea ,

damus

duraffet perdita

m íuam in defert

o inquirendo oviculam , eam nonre-

Si mu

m perditam, vel po-

NY

eriiffet.

lierillaEvangelica drachmam fua

tiüs

[e]

gcemmam non tam

feduló ac conftanter quafiviflet,

& ip(à fpe

feverantia eft, multorum

fruftrata abiiflet.

En virtus boni operis per

Mi

enim eft incipere, fed paucorum perfeverare.

Bene coepit Saul, Salo-

glonc

eri, etiam nobis no-

Ytoba

mon, Judas, Tertullianus, Origenes & aliiinnum

fed qui perfeverave-

Illor

Matth,24.13: tj (edmalé finierunt, non enim qui.bene cocpit ,

*

datur incipien-

ricusquead finem; falvuserit. Denariusdiurnus non

Ttone

Miles non reportat palmam,

nifi obtineat

ll j

tibus, fed benefinientibus.

fed iis

vi&oriam, Non omnibus qui in ftadio currunt, coro

na datut,

Mil

Apoc,2, 1O

' duntaxat, qui attingunt metam, . Proinde animemi :

Efto fidelis usqui

Vg

ad mortem , €» dabo tibi coronam vita.

da,fh Sathanas ad

l P"i

Maith. 4.. 6.

$. Si Filius Dei es, mitte te deor[um , dicebat quon

H

d

ecum

Chriftum, ubi ex deferto poft qua

d;ageqarium jejunium ;ompl

eum

(

Cur Chriffus gon de ccuce deftenderi ?

329

M

Milv

jlme

T

eum rapiendo per acra (ü

per pinnaculum templi (tatuit: Aitte te deor-

tj i

fuimn,

N

ocfecerunt & J

udzi,

Wedten

dum clamabant ad crucifixum JEfüm:

Defcende de cruce , in quo fe decl

arabant filios & difcipulos diaboli; un- .

r

de $. Hierony

E

. Hierón, T&

mus : Aibiboc videntur dasmones immittere , flatim enim ut cruci

Matth, hic,

iprolp

fixus eff, [enferunt vrtutem erucis, c& intellexera

ipen

nt vires fuas frallas, & boc agunt ,

imanmte

u deeruee de[cendat: Sed Domists [cieus adve

rjariorum infidias permanet in pati-

bulo, ut diabolum deftruat, Difce non pro

qualibet contumelia & verbo

ifïnemfmv

afpero defcendere de cruce patientiz &c.

Durandum, durandum: Da-

£U2 Vl C

tate, Óv vosiner vebus fervate fecundis,

non &j

Et credimus el;

O mi Redem

ptor! Ecce bonum nuntium fero , Matth.27.42;

yonabcu

nunc Judzi voluntinte credere,

