concoquit interno , ita C Chrifius D

lacerato, dum bumanum fibi corpus

affumit , peccatum illud , quod bominem tene-

'*rän

Bat obnoxitm , tanquam pernicio[um virus extinxit.

lan

YO

antaxat propriis pennis adversüs dra-

A. Aquil

a proles füas non d

oprium pe&us

alt

conisinfultus

defendit, fed ín'üper, nefiripereant, pr

(3

.

Tnà

roftro fauciat, illàsque haulto

exinde cruore enutritac con/

ery

at, un-

Qs

de lemma: Dat /anguine vitam.

Plus dedit Divina Aquila noftra in cru-

omniümque falute omnem pr

ofudit finguinem,

ce, dum pro noftra,

ivoluit, ut nobisveneno peccati

]u

pe&usque fibi crudeli lanceà adaperir

r

emortuis vitam conferret fempiternam ; Quis paffor ,

ait S. Joannes

agn

8 Chryfoft, Caryfofto

mus , oves proprio pafiit eruore ?. & quid dico Paflor? AMatrc

tof

hom.6,ad fmulta funt ,

qua poft partás. dolores filios aliis tradunt nutricibus, — He« au-

Qu

populum'.

gem ipfe non efl paffus , [ed ipfe nos proprio

fanguine pafcit,' [ó d prt einnia 0s )

diff;

coagmentat.

:

Uap

Job.39. 29

j. DeAqui

la ulteriàs recenfet Job : Aquila de ruþiä:?: caätemp!atur

Thog;

casm , C de longé

eculi ejus refpiciunt , habet enim aquila, licet altiffimé

U

$, Ambr,spudvolet, vifümacutiffimum, undique circumfpicientem,

2

L

quem nec le-

ïxt ïg

Corncl, in

us füb frutice umbrofo latitans,

licet pedibus celerrimus, poterit

t, cum

Deutr,e 34 effugere,

Audiamus hic iterum D.Ambroüum:' Aquila, inqui

y. El

aliqui

s

"

Ci-*z'fg,j;

Z

- EO

ag

/

cotuparatur cum aquila.

Ígo

b etiomi

aliquid vapere voluerit , non veffigiis ambulat terras , fed exeelfum eligit. [ocum :

mfüm,

Sic & Chriflus altá evace fofpenfus, ronante flrepitu C terribili volaru impetum a

infevis fecit , (antlósque vapiens ad fuperna remeavit.

*

plnall

xunt Qs

6. Solent Komani Imperatores pro

Symbolo füo prefeferre aqui-

lambicipitem , quz Orientem & Occidentem refpicit ; uno pede pal-

n

mam & altero fulmen gerentem cunrz infcripto lemmate: n epportuni-

jf ts

tate utvumque, Aquila myftica Chriftus eft incrucebiceps, quia diviná

r

& humaná conftat natürá, & tamen unus eft Chriftus; ita fides nos

(dümatid

docet: Qui licet, Deus fit d* bomo, non duo tamen,, fed unus eff Cirifuss R.

e-

Symb. S,

d

Lh.l,

iomnl

jid

a

, Atbanaf,

fpicit in cruce Orientem & Occidentem,

ad quas terre plagas bracht

; lss

& manus extendit, ut iu unam eas coadunet Ecclefiam. Sed, quod

M Qmm

bene obíervandum eft, Divina hec aquila ex unz parte palmam, &

ex altera fulmen geftat cumr eodem addito lemmate: Z» opportunitate

orum veY

utrumque, Latrones cum eo crucifixos confüle, unus accepic

3

almam,

à

or pru-

quili dritr

alter fulmen exp

ertus eft. Hoc Symb'oïum:ti'bii applica, Le

o u

densi 4utpalmam, aut fulmen,,

.

la ficut altiffíimé volat, & nubes þenetrat, íta & in pro-

d &?uw'

7. Áqui

pb: Ut

fundiffimam abyffum fefe demittit. Refertgraviffimus Author Atha- Athanaf, Nyz

u p

nafiíus Nycenus, quód in Scythia horrenda quedam reperiatur vora- cen,

5

2

*

S

& alii*o»

caudire

go, rupibusac montt

bus przaltisundique cin&ta, in hac generantur

m dl

uniones pretíofiac gemme diverf; & quia illius regionis incolz eó

defcendere non poflunt, folent tenerrimunr ma&tare & excoriare

TNT.

n

agnum, quem leviter affum & adhuc vifcofüm in profundiffimam il-

lam fcrobem przcipitant, ex cujus füavi odore afle&a aquifa veloci

volátu fe deorfüm demittit, agnumirapit, & füpra montes ac rupes in

,adxü*l

altum attollens, avidiflimé devorat; & quia pretiofze gemm:z ac

n

margarithz agno illi vifcofo adhzrent, poft difceffum aquilz Scythi-

of

cis omnia in predam cedunt.

ano

Per profündiffimam illam Scythic abyífunr recté Jimbum ac

"

À

purgatorium poteris intelligere, ubi animzSS. Patriarcharum, Pro-

(

phetarum aliorümque, pretiofi fané uniones, erant detentm. Per

i

agnunm Chrifti humanitatem fübaudies, in ara crucis igne charitatis

hi

hi

toftam, & per velociffimam aquilam Chrifti (acratiffimam animam ,

ii

H

quz fíne mora poft mortem crucis ad illum tenebricofum ac

orofun-

H

" Lj

diffimurm lacum defcendit, & cum ditiffima prxda Orco ereptá, ter-

ti4 póft die gloriofus refürrexit. Anima Chriítiana! pro reflexione

il

1] (

;f

morali difte, fepiüs Kunc agnum divinum in SS.Sacrificio Miffz in:

hunc profundum lacum purgantibus animabusin folatium mittere, &

f qtii

T

-

unmn

fic faciendo divitém præciïamcapies.

jb

potr

j

8;. quu—iï.,

i

209

Confideratio LII.

i.c Blane in

$. Aquila denique fuper pullos intra nidum reclinatos fepiàs vo-

Pí102.5, litat, ut fic eos ad parem volatum excitet, unde lemma: Provecat

[5

exemple, Si autem pulli jam funt vegeti, ac fufficienter ad volandum

lumis inftructi, eos nido expellit,

inalienas regiones dimictit. Ita

Chriftus in cruce volatu & exemplo fuo nos pullos fuos provocat ad

Wevaim in volandum: Zos, ait Aloy(ius Novarinus, ad volandum provocavit , dum

pe

Umbia Vit£.. i, c»oco sanus extenderet , C brachia in alarum modum , ut. deinceps nemo imis

p- 447

bareret, Dimifit autem & Chriftus pullos fuos in varias regiones, Pe-

trum in Italiam, AndreaminScythiam, Jacobum in Hifpaniam, Jo-

annem in Afiam, "Thomam ín Indiam , Mattheum in ZEthiopiam,

lw

& fic de reliquis Apoftolis, qui omnes Chriftum JESUM & hunc

A&or.4. 12 crucifixum preedicarunt, quia mon eff in alio aliquo falus ; nec aliud nomen eft

fub celó datum bominibus , in quo opertet nos falvos fieri.

L

Cornel, in

uta prae

dam, quam cepit,

9. Aquila tandem liberalifTima eft,

chtr.;;. II.

cuns aliis avibus communicat: ita.& Chriftus predam eterng beati-

tudinis, quam in cruce cepit, cum Sanctis fuis partitur, & liberalif-

fimé communicat,

vid nunc reftat, nifi ut & nos riaturam aquile

Pfal 102.5. imitemur: Aenovabitur, ait Vates Reglus, at aquila juventus tua, Fac&

tu fimiliter, animemi, talem renovationem per veram Poenitentiam,

er iteratam mentis recolledionem, per vota tua fiepius renovando,

& ad Crucifixum amorem tuum in omni tentatione ac labore vo-

p

AR

lando, illiusque exemplo difee, terrena defpicere, & amare folüm

cocleftia ; ficc

um aquila ponesin arduis nidum tuum, ubi in

ïup&

p

æ;emþm potexis efle fecurus,

du

ftá

fet,

E

hi

d

E

W

w

'XXX

XXW,

xw*

(

NI

"n

QN

Ur

Z

æþ

r

E

E

ires

Nu

6

Q

m

'ï

ä

47

"( f

Al oj

[ms

hii

Jotto

Wi

V

Y

t

— CON-

"

'('o -

320€

1

ii

h Droyat

UE

L

DUSES

: ':ä äää

erg

volhndun

mittit, l

tovoatd

— CONSIDERATIO IIit,

vamt, n

m

Peccator, quantüm in fe eft, de novo

1onas,

inian, f

Chriftum Filium Dei in crucem agit.

Sthiopiæm

Rursmm cruc

M& h

ifr

: gmm þäz"matiþj: PiliumDei,

€9" offen-

idnnnd

Miqþa&cnmf. Hebr. 6.6,

"

pl CCPiEq

rno batt

T.

"

E

kibendi

nerat .a'liquandö ad Davidem tunc belli ducem homo qui-

i aquil?

dam Amalecites, afferens ei regium Saulis occifi diadema,

7000

afferénsque quomodo ipfe in eaftris eum jam morti. vici-

jtentian,

num, ad mandatum dicti Regis jam agonizantis, interfecif-

yorand,

fet: Suínsque fuper eum, . excidi illum.

FEt quid David ad hoc? » &eg, & so:

bote o

pre indignationefcidit veflimenta fua, omn

ésqgue viri, qui cum eo

mmm

&rant, & planxerunt, & fleverunt,

&jejunaverunt usque ad vefperam

j

füper Saul &c. "Tum David conv

inquiebat, mon timuifli mittere ma

erfus ad illum Amalecitam: Quare,

uum tuam nt occideres Chrflum. Domini?

dauguis tuus faper caput tuutm, Etprzecepit uni de fervis adftantibus: J4c-

£edens irrue ig eum ,

qui percuffit ilum, c mortuuseft. ( uid, obfecro, dixif-

fet, velfeciffetc D

avid, fi audiviffec Filium Dei, verum & unicum Chri-

ftum Domini tam indigná crucis iorte fuiffe

interfectum?

O Chriftiane!

quid aliud agis, cümin peccatum mortale votun-

tarié ruis, quàm q

uód de nevo crucifigas, & occidas Filium Dei?

Nunquid meritó d

€tediei poteft: Quare non tj

mtffà mittere inauum tu4m,

st occideres Ciriflum Domini?* Ettu, ómi Chrifti

ane?

2. Ol

minisin a

im inlege mandavit DEUS, ut, fiforté cadaver occifi ho-

gro, autpatenti campo inveniretur, & author cruenti illius

ignoraretur homicidii ,

majorcs natu & judices illius urbis egrederen-

tur, & fpatium metirentur, quz civitas vicinior effer

cadaveri, quiain

eam prz aliis cadebat prafüm

ptio, quód aliquis ex ea illam perpetra -

Vérit ecedem : Quando inv

entum . [uevit in terra. bominis cadaver. occifj ( z Deut. 210

itus

Occifuselinagro, & inp

atenti campo Hierofolymicano unigen

- Ginther Lnuspro omnibus,

Dei

(

P

203

c*g&/ä?fïom;zia- L

Dei Filius Ínventus eft in cruce; Et qu

u

z

Ís; Qbf&;cm, ille tafisäþtantgs

htro ac Deicida fuit?

Pug

Excufat fe& Pilatus,

lavans coram omni populo manus: Jmerens

Biatih, 27. 4« ,

a

n

fs

m à fasguie juflà bujus.. Iud

as peffinmus ille mereator fa&ipocnixens re-

Qd

furidit precium fanguinis ,

& füam per hanc reititutionenr pretendit

belh

Maeh, 27, 4 probare innocentiamz Peccavi tradens fanguinem juflyn. Sed.& fadzi, ut

tet

viderentur & cede Chrifli immures, tradiderunt eum Pilato, utipfe

ha

]e:8 ; - €dmjudicaretz JNobis non litet interficere quemquam, — Quis ergo cruenti

lus

us;

illus ac fceleratifimi DeicidH reus eft?

fige

Ah nüferum me! ego füm reus, ego füm dignus morte & ge-

64l

l

bennà, ego per peccata mea occidi Dei Filium, & tu unà mecum,

[

ómi Leüor, mos hujus immaüiffimi rei fumus parricidii, heu'quö

p

ibimus?

s

j. Davidubi quondam à Nathan P- ophata audivit virum quem-

teill

dam divitem paupcri unicam abítuliffe & occidiffe oviculam- -indigna-

qud

2 Reg. 12.5. tus fceleri hanc tulit fententiam :. Vivir Demincs, quoniam filius mertis eft

aj

vir qui ferit boc, Sed mox Nathan retorfit argumentum & f&nzen-dam

Quo

contra ipfum Davidemz 7u es ille vir.

.

.

Stahlc bone vir, & attentioreinte

Ile&u perpende, quisnam Patri

fnat

sxternounicé dile&um füum interfecerit Fillum, & tanquam innocen-

tem

tiffimum agnum illum duxerit ad mortis viétimam & crucislanienam

n

du es ile vir, p&t tua fcelera co redegifli FillumDei, | Quiseum flagel-

Y

fis concidit, & toto cruentavit corpore? 7à es ille vir, tua enim libido

t

35.128.3. fübricavit (üpra dorfürn ejus; prelongavit iniquitatem fzam. Quis

tn

eum cruentis ac diriffimis coronavit fpinis? T es ille vir, tua enim iu-.

perbia & ambitio. hanc rigidiffimam Kegi

Regum impofüerunt coro-

títi

mam. Quiscumfpoliavit veftibus, utnudus penderet in cruce? 75es

p

ille vir, veflium enim tuarum luxus, & quod der

ogaspauperi, Chri-.

U

flum denudavit.

Quis divinam illam faciem, in quam defiderant

d

Angeli profpicere, tamtoperé colaphis & fputis fcediilimis oneravit,

ba

commaculavit? Tées ille vir, tua enim maledi&ta, blasphemig, perju-

[f

tía, mendacia, injuflitix hocfecerunt.. Quiseum felle &aceto potavit?

pü

Jüesille vir, tua gula, crapula & ebrietas.hoc amariffimo potu illum:

Tuit

faturzrunt; & ficdifcurrede ceteris vitiis ac deliCtis tuis, propter fcelus

; 153.53; 9.

DE

enim populs mei percu[fi eum. O DEum immortalem! & adhuc ftas immO"::

fiur

tus, G nondumte poenitet de peccatis vuis ?

t

4». Hfàias Prophetarumprinceps ubiicocpit agere depie

nfiïïihäflle--

'itj

demptoris noftri paffione &indigmífima crucisnece, mon Prophetauv

u

agit.fed Evangeliftam, dum non futura ,. fed ipfà fa&ta & vifa videtur

7

rei

, €RaxrAUC.. Immaha & hoc de Chrifto drucäm(,prfæfmnüavi

- Peccator cr&cg,ïg it Chrij?müi

2903

ts

antem yulicratas eft jvopter fæziqfkirutcs refvas, attvitus of »voprey (c

elera ti6/74, Ya 3. .

dermetrità

s iünWW

Putabant/quidem judaei non noftri causá, fed ob propria

at

Chriftum à DEO p2rcuffum, ut quondam Mariam fororem Moyfis,

h at

Oziam Kegem & alios plures, ob murmurationem, füperbiam, te-

bellionem &c. Sedtoto aberrabant coelo: Valseratus eff propter in/quita-

u

tes noflvas; Ergo hoftrapeccata Chriftum erucifixerunt.

liv

" Etquid dico?

heu de novorurfum crucifigunt F

ilium Dei, ita Gentium Do&or Pau-

19 a

lus: Rur(um crucifientes Jibimeripfis Fdium Dal. -Ex quomodo rurfum cruci- Hcbz 6. 6,

figentes? Rationem aflignat Cornelius: Quis noVIS peccatie novam dant

vt

n m«

cau[ai &rucs Cr movtis Cbrilli, faciunt enim vurfum id, propter quod Chriflus

erucifixis eff.. Eclicethumanitas Chrifli, quenuncin costo omninb im$-

à lp

paffibilis in fumma gloría ad omnipotentis

ei Patris refidet dexteram,

aCtuipío noncrucitgatur, addunt tamen

pecceatores, quantüm ex pa£-

um qudte

te illorum eft, novum, utitadicam, dol

orem vulnerum,

de qguo con-

g

queftus eft Dominus per Vatem füum Regium:

Quoniai que

ia

m t per- Pal 6g, »g,

eulfflá, perfecuti funt ;

Et fuper. delorem vulnerum meorum addiderum

. Ettu

xf

quoties, anime mi? & nondum ceflas peccare? ,

f. Refert Herodotus de filio Crafi Regis, qui à nativitate fua

umb

seutus erat, quód, chm aliquando furiofüm quemdam widiffet ejli-

gumotte

tem contra amantiffimum patrem füum fulminantem eladium ftiin-

Junjertt

entem, nt cum fecaretmedium, derepenté ex muto fa

5&&&1&&'

j

[o]

us fitperfcd&

quens, proinde alta voceexclamayit:

O bomo, neoccidas Reoem. "Tan-

iali!

tum potuit in filio R.

e

gis naturalis erga parentem -compaiïig & horcor

f '"'**'

tam indigni afpectós,

qual

Hoc idem tibidico, peccator inveterate & obftinate: O fowo, ne

fit

eccidas egems Ecce plushicinceruce, quàm olimRex Crafüs, & tu de

n

novo tam nefario aufü Regem ac

am mit

DEun tuum per peccatum mortale

qU

erucifigas? Paulb ante mortem fu

illimus Salvator impiis prz-

uni

dixerat Judeis: Quia fi bitacuerint , lapides

damabust, Entm veró elama-L«

»l*

1940

r d

bant lapides inmorte JE(u , cüm petrz ul

tró fciffe fünt , cerra à funda-

f

*

mentis concuffa, fepulchra mortuorum

referata,

(

velum templi difru-

a

"t

ptum, & omniamuta clementa ingenti prodigio i

ndignitatem & enor-

j

Mi

mitatem tanti conteftata fiint fceleris: O bomo 3

^"e ecc

m ï)ü

idas Regem , imó

l$, /

n

DEUM tuum &heminem Chriftum, — juvar hic a

udire S,

Ambro-s Ambr,L g2;

fium: O duriora, inquit, faxis pedora judaorum (imó & maloru

m Chri-i. Lue,

"d

ftianorum) Fimduntur peive, fed borum covda. durantur:

borum smmolilis du-

vitia manet orbe contuffo. O portenta ingratitudinis!

pl

entlfïïfth

Etaunquid etiam tu

pl

ex iliis es, qui bzclegis, velaudis? Abfit, abfi

t,

Mancis, $; ,

i

6. Audiamus hiltoriam. —Berythus civitas eft in finibus Tvri

de Pafi, P*om,

M

m

Ubi anno Chriíli 765. per imsginemfel. 587

i

rcgion.i An;i.ochenü -Iilbjagens:

-

€2

cruci-

264

Confieratio LT. Peccatorerafieit CE:*&/&W.

«rucifixi Domini ,

quam quondam Nicodemus fuo cielo exprefferat;

fequens m

H

E

iraculunt

*

fa&umeft.'" Hebrai illic locorum degentes forté

T

inm hancinct

debant Chrifti ftatuam, quam eanimá rabie interram de-

trahunt, decruce deponunt, feedé confpuunt, pedibus proculeant,

fiagellis oncerant, fpinis coronant, ac demum de novo ferreis cruci

afügunt clavis. Et ne quidquam opprobrii omitterent, poftquam

fel & acetum per fpongiam ori illius porrigebant, dirá lanceá latus

|a

jus transfediunt , ex quo fine mera , ó prodigium ! fons geminus

.

fangui

nis & aque copiosé fluere ceepit, quo fpe&aculo Judei varié

affedi & attoniti, ut rei exitum expedtarent , ac contemplarentur ;

hydriam laterali ejus plage apponebant, quà promanantem excipie-

L

bant fanguinem,, quem ad fuam: deportabant Synagogam. Ínterea

inurbeconvocantur egroti, languidi, cceci, claudi, paralytici & diver-

fisaffeéti infrmitatibus, qui omnes & finguli., eüm à Judzis Roc SS.-

'Sanguine & aquá perungerentur; confefiim & divinitüs (anati fünt 5

Binc fa&us eff concurfus & fletus magnusin populo.. Hebreiutrius«

que fexüsfine mora Chriftocrucifixo fua dederunt nomina, & ad pe-

des E

:

piftopi provoluti faam perfidiam & delicta confefli fant, .à quo

poft triduarium jejunium & füfficientem in fide Orthodoxa inflructios

nem fuerunt baptizati, & Synagoga eorum in Ecclefiam folemni ritu

confecrata.,, Sanguis autem cum aqu& ex imagine lateris Chriftr pro-

D

manans , ad diver(as Ecclefias per Afiam ,, Afrieam & Europam trans-

Matyroh — soratus eft, feftüámque publicum inflitutum; de quo Martyrologium

p

Tü

Koxm.9.N6V-j omanumz Beryrbi ir Syria commemoratio imaginis Salvatovis, qua à judais:

éxucifixa; tam.copiofam emifít fanguineim , wt Orientales.e Occidentales Eitle-

für

€ür

— djnaen to ubertins acee)

erint &c,. Hoeconfidera; & gbii

impace--

Qu

[

Ü

z

a

d

&5 (o

[

ioy

5

Yit;

huS,

h

N

Ign

Qiq

CON

'

*

£ (o)€X

Cl

ottfent,

^

d

entts fort

s.

6.

tamm d

Bu

ià

u

HC AHR

T

ml

Grheis qud

CONSIDERAT'O LIV.

y polum

aneet ht

Cur Chriiftus Dominus ad redimendum

fs outuni

orbem non aliud remedium , quàm mortem

fodei v

r

crucis clegeric ?

m x

n hteu

Y

Dens qui ,'Qzl;u-tmf Burnani generis dn L

$

'7HÓ CPACLS COD)

yfltui-

ici ts

r ho

t funt;

ho Eechefea d -Pngfæzf., de 3. Crace.

vÉ

ao

j f

Adam (dicebat quondam Moyfes , ubi in defertó rubum fpi-

li, 'aqm

nofüm in monte Horeb ardentem & incombuftum de lon- "

ii

6 confpicatus eft); Vadam, & videbo vifionem banc magnam. .O Exod, 3« $-

ampi tU

veré magna vifio ac prodigiefa! DEU'M praífentem im ar-

il gr-

DEUM

denti videre fpineto; Sed.nec minor eft ilia vi(io eundem

):gm Qï"m*l

ac Hominem Chriftem in monte Calvario ir infami crucis

ydus

patibulo intueri, trabalibusaflixum clavis, Ípined rédimitum.coroná,

qu i

vulneribus plenum, millenis: affectumcontumeliis, abomnibus defer-

dBl

tum, ac tandem miferrimá morte pro falute peccatricis anima mez:

ji

contabeftentem. O vifiomagna! Vadam, & videlovifionem banz magnau,

quare pientiffimus Dominus ac Redemptor nofter norm aliud mortis

genus voluerit eligere quàm crucis tormentum? Attende Oriens &

Occidens, Meridies & Septemtrio, ac con(idera u mecum hoc cru-

entum ac miferandum fpeQiaculum ;5

det ante tez Er erit vita tue quafi pendens ante te.. Confidera.

EcceDEustuus, & vita tuapen-

:

2. Ke&é Ecclefia in Prefatione de S. €rucez Deus qui falutem hu-

Deut;. 2866,,

mani generiy im liàno crucis conffiruiffi, & mox fübditrationemz Ur, ande -

a2HOY $ Of

.

:

jebatur , inde vitavefurgerer. Mors per arborem , ait S. Ambrofius, $: Ambrof, &

vitapercrucem : per lignum venditus erat homo,

inquit S. Damafze- $. Damafe,.

nus, perlignumetiamredimi debuit;

Et S-Do&or ÀAngelicus :

uja ib 4. de:

hoc genus mortis niaximé convenien

fide cap; 125

r

3

$ erat fatisfactioni pro peccato

S. 'Tlio: /Aq-',.

j

imi parentis, quód.fuit ex eo,.

quód contra mandatum Dei pomum

3. p« q- 46.

igni vetiti fümpfit, & ideó conv

eniens fuüit, quód Chriftus adfatisfa--

art; 4

ciendþm pro ill

o peccato feipfüm pateretur ligno affigi;

. Cui confen-s; 4vg: ferm;

(

€ 5

tit:de Paífi.

. Confidevatio L IP.

D

406

f

£it &Divus Auguftinus: Contempfit, inquir, /Adan prategtums, accipiens ex

m

qibore pomum , (ed quidquid A 'am perdidit , Chriflus in cruce inveuit , ac repa-

ilm.

tra

tavitpro me&te, 6 miLe&or! O prodigium amoris!

d

Aliamrationem infinuat Apoftolus , ut.nos Chriftus de maledi&o

(tjac

in ligno ,

peut, 2t, 23.legís redimeret, fcriptum eft enim: AMalediclus omnis qui pendet

execra-

dem|

quia prze omnibus aliis fontibus füfpen(iin crucezftimabantur

cm

biles, & à Deo maledictiachominibus: Chriftus autem in fe, ac fua

eu

erfonam

erfona (emper benedi&tus, reputatus eft maledictus, quia

quod

füftinuit peccatorum , quorum deli&a & execrationesin fe

(

fcepit in

P

gilo 3c 13'

ligno crucis expianda; unde rurfus Apoftolus: Chrifus nos redemit à ma-

ii

ledidto legis , fattus pro nobis maledidum , quia DEUS omnes maledi&ion

es

p

Hiumani generisin illum transpofüuit, ut pro omnibus peccatoribus, &

T0

confequenter etiam pro me &te, Ó mi Le&or! infameillud & execra-

tfot

bile fübiretcrucisfupplicium. O prodigium iterum amoris immenfi?

Hoct

Mallon. de ,

3. 'Tertiam caufam affignat Mallonius & alii, ut fe Chri&us Me-

fons|

Sinden. & i& diatorem inter DEUM & hominem, inter coelum & terram confti-

üaü'u

tueret, ideb exaltatusinligno crucis cocluminter & cerram mori vYo-

dis,

Coli20. juic: Pacificens pev fangninem cvucis, five qua in terris , five quaincelis funt , "n

Aug

qua ftatione crucis (ut refert S. Athanafius apud. dictum Mallonium)

atrem purgavit, & dzmonem ex a£re precipitem egit ; & quiain cru-

j

h

ceomniapatiebantur membra, copiofaapudeum fadta eft redemptio,

MV

W

ubi SS.

M.

omnibus Chri-

artyribus exemplum przbuit fortitudipis , &

l

ftianis patientiz in adverfis luculentum documentum. Proinde S, Pe-

C

C5

y, Pett, 2 2U erus s Chriflus paffus eft pro nobis, vobis relinquensexemplum, ut fequanini vofti-

vd.

gia ejus , qui peccattum. mon [ecit , nec inventus df dolus in re ejus, qui ctim mate-

n El

diceretur , sion maledicebat ; Chm patevetur , nom comminabarari £radebat Autem

tüm

judi

canti fe injuffà «. Qui pectata noffra ip[e pertulit in corpore [uo [uper lienum.

Quo

Sedul. lib.3,

4. Quartam caufam fübjungit Sedulius, ut quatuor mundi par-

terr:

Cumin3". «escolligeret, Advertehic,Lectorprudens! Crux ere&ta feu pars ejus

feda

füperior ceelum refpicit, & denotat quód mitifiimus Redemptor per

lific

SanCam Crncem füam ruinam reparaverit Angelorum, quorum nu«

aCu

snerus in dies per fideles & Ele&tos füppletur, Paxs inferior crucislim-

bum fpe&at & purgatorium, .ex quo profundo lacu animas Patrum «

Colu;

Purs

antium mifericorditer eripuit. Pars dextra erucis Orientem &

ünifï

X

n ]

'à Occidentem fienat , ex quibusterre plag's populos collegit, &

n

Mallenlot ia unam coadunavit Ecclefiam; Mallonius ait: Dextrá collegit man-

65

L

dum, fniffrá pzecatores , pro. omnibus enim ia cruce mortuus elt , &

n

N

indiferiminatim o

mnes optat fülvos /facerc.. Et cur non & te, ani-

ii

me m—??

$. Qgïä'

EN

*

TM*

C;

i£

Cäï"ä?fï! erucem elegevit?

soT

-Of. Quintamrationem adítruit S. Auguftinus, querens, car Do-

At

j s

minus tam cruentum ac peeriofum genus mortis elegerit? Volebant

ill'um Pharifiei, ac profertim cives Nazareni precipitarede monte, fed

m

traniens per medium illorumibat..Aiià vice Judei tulerunt lapides,

*

*

ut jacerent i

memn, fed ipfe abfcondit fe, & exivit detemplo. Tan-

Àil

Q

dem paratur crux , & lubentiffimo eam füfcipitanimo. Et quare cru-

cem? Kefpondet S. Pater: U& Chriflus pro reatu mundl vedemptio daretus, S. Aug, fercs,

f al

TiO20

& antiquus bo[lis, velut bamo cruciscaperetar, ut, quos abfovbuevat , evomeret, $9. dc divex£,

quod fa&tum eft in refürre&ione Chrifti.

d-

2

b

;

u

t

dmit L

Aliam vationem affignat idem S. Ecclefi

eDoctor: Mors Chm&ï,

inquit, figrum eft noftrz faluris. — INoluit ergo lapidari, aut gladio $: Augu&

editont

vibus, d

percuti, quia videlicet nos femper nobi(cum lapides, aut ferrum ferre ^c ei

non poffumus, quibus defendamur. Eligit veró crucem, qux levi

&Kexott

nmenfi!

motu manüs exprimitur, quà & contra inimici verfuütias munimurt.

Hoc enim figao crucis confecratur corpus dominicum: SanGificatur

us Mt-

fons baptismatis: fnitiantur etiam presbyteri, & ceteri gradus Eccle-

m ul

fiaftici, & omnia quaecunque fanGificantur, hoefigno dominicz cru-

iav

m

cis, cuminvocatione Chrifti no

z

"1787

Auguftinus.-

iinis confecrantur. Hfuc usque S.

yoniün)

6. Sextó

ó: Crucem eï*egiä'c'þ,' Ín quo excelfó ligno patí & mori vo-

jaincrte

luit, utomniaElementa ac prefercim aéris naturam mundaret; luvatpiq.stelladu

,demQüQ»

hic audire Didaeum Stellamin Lueam: San&tificaverat, inquit, Chri- Lucam,

(bus Ctt)

ftus terram pedibus füis (àn&iffimis eam conculcandoz A

quam fuper

Ln(ïeS.Pf

eamr ambulando.: Étiencm,

uia fan&ificandus erat in fpecie ejus

m

Sanéim Paracletum mittendo difcipulis:: Sed nunc atrem fanctificat,

In a€

zi

H

1j dnp

inacrerm elevatus.

remori voluit, quia conmune eft elemen-

,Ul

tum, & fic mors ejus pro omnibus equaliter offerebatur ex parte füa

7 ligf.wl

quoad füfficientiam : Cetera elementa füos dominos habent; it2 quódl

muudi!*

terrauniüs noafitalterius; necfluviusunius, aut ignis non fitalterius,

ïgupaïsf',*'ï

fed a&romniumeft, & tantum habet pauperaétis, (icur dives, agricoó-

emtt

la ficut literatuss Sic etiam Chbriftr

dacus: Stella.

paffio pro omnibus fuit,. Hec Di-

goru

. crufiïm

7- Mori deniquein cruce voluit, ut Crux omnibus effet afylum;,

]u

columna fidei, anchora fpei, clavisparadifi, du coecoruni, via erranti-

ya

um, baculus peregrinantium, refugium tribulatorum, & fonsdenique

u

omnium bonorum. 1ta S.Leo Papar Cmxetue, Domine, eumium fonrs Leo Vipg "

benedittionum , omuium eft

ji t

caufa gratiartm: pev quam cradenri&us'da:ur' virtas de

ferm.9de

i

j ^

infirinitate, gloria de opprobrio , vita de morte.

l'aff, Dom,

q7 !

. Olim omnes hoftiz DEO immolate elevabantur'in füblime , un-

3

0. PerfLevik 828

d? de Aarone diciturz Z&jr pectufeulum., dewgas illad eoram Domin

omnss

TU

208

Conädemzää T UOE

s

i&timas veteris teftamenti

prefignatus fuit

fgione

omnes ejusmodi hoftias ac v

ChriftusDominus inara cru

cisin confpe&tu totius populi fuo tempo-

reiqua

geclevandus; ut ergo omnes ejusmodi fi

urx adimplerentur, fimili

Vatotn

m .

inem non aptius videbatur

vein

mmodo incruce voluit exaltari: in que

.

ánfirumentum, quàm ligoum crucis ad

redimendum univérfum mun-

idre, (

,

yel ut legit S. Chryfoftomus,

Qtorut

dum, wut exaltatis à terra trabevet omnia

Lignum, in quo fixa erat meibrapa-

cifiic

$. Áug.

ferm- eunes ad jeipfum. Hinc S, Auguftinus:

agaflri dotentis , 3n

-

D

qua cathedranos docuit, &

?

animi

«9. fup. Jot» sientis , etiam cathedra fuit 7

docet iconibus per

fe&ionis Chriflianz for-

placu

etiamnum in faeris fuis

Yeder

mulam; Profunditatem nimirum in

fide, perfeverantiam in longitu-

ne charitatem, ac denique cer-

151

dine , altitudinem infpe, &inlatitudi

dum caput ad nos proclinat ad

Filio

tamobtinendz nobis venizfiduciam ,

ofculum, brachiaad amplexum, manus

perforatas adlargiendum, cor

d expe&tandum : Lt eàm talia,

füos a

apertum ad amandum , pedes affixos a

Malloem ia — 3 ro,u;'loquix:uïM

allonius , pro te Chrifus gefferit , ut 1majora facere nou potu-

Yént

Explicat. $.

grit , quid te pro ejus amore farere cot

veniat diligentet infpicias : fe totum tid —

it: (

illi rraderes, Fac hoc, & vives..

l, 6

Sindon,

; tradidit , ut £otum re

dim;

da ori

-Hipr -sb Milb «dipy "diper p p

ttibu

C

CONSIDERATIOLV. .

qu

Thyn

fety

De modo, quo pientiffimus orbis Re-

Yati

demptor Chriftus in erucem actusfuit. ——

Com,

füppe

üs,(

Ui cvucifixermmnt eun. — foan, 19. A. —

quan

N

M

LE

tyru)

Ttonitus hzreo, quoties attentíore mente perpendo , quod

es grandeillud redemptionis noltr

* opus, a€

n i

Sacri Scriptor

s complexi

Wf

crucifixionem

D. N. J. Chrifti tam paucis verbi

.

Quia|

. fint; S. Matthzus fucci

n&iffimà utitur defcriptione: Pofj-

En quomodo hic Sacer Evange-

W

quam autem erucifixerunt eum,

E

lifta crucifixionem Domiui non quafi prefentem ,

fed jam pretericam

enar:;et.

S. Marcushabet: Er rucifigentes eum, di

viferunt veflimenta ejus,

"

ii

Mare. 15 ?4^ G ] ucasait: I9j erucifixerunt eum ,

& S. Joannes huic cruento preiene

ff

Luc.25» 33*

fpectacnlo: UBi erucifixerunt eun, Cur, obfecro, tam

pauca de cruci-

$, Jo. 19« 32-

fixione

Atj

-

(

Vitosfü

ttomodo Cbhriftus fuerit erucifxus?

209

fixione JESU virt illi àn&iffimi mortalita

ti humane in fcriptis fuis

otemp.

reliquerunt?

i, fmil

Quare non enarrarunt modum, quo pretiofiffimus Sal-

vator nofter in Calvario jugo in infamem crucem a&tuseft? An humi,

Vilb

fum mur-

vel infüblimi? An interra füper crucem jacentem proftratus? An in

.

aére, & in cruce

jam erecta, ac in fcrobe firmata? Altum hic eft Sa-

foftomu,

imolup.

crorum Scriptorumfilentium ; vel quia füpponebantordinarium cru-

cifixionis modumjam cun&is effe notum; vel quia prz teneritudine

donat, d

fhon iv

animi & compaffione non plura poterant fcribere;

vel potiüs quia ita

placuit Spiritui fán&do, ut nobis majorem prebe

ret anfam de tanto

a li

u

redemptionis myfterio cum fru&tu meditandi? Quidquid fit hac de

re; inquiramusnos, quo modo illa tam miferanda pera&a fueric ia

gtl

Filio Dei crucifixio: Zirtende calum qua loquor, audiat terra verba oris mei.

vdum, o

2. Jacob Patriarcha nunc difceffurus ex hac mortali vita omnes

] a t

fuos ad fe convocavit filios, eísque bona ac mala, quse illis erant e-

u p

ventura, prophetizavit. Cüm ad Judam deveniffet, illi hoc

przdi-

s

Xit: Catulus leonis $uda:. ad pradam fili mi afcendifti:

requie[cens accubuiffi ut Gen,

49. 9.

leo, & quafi leaua, quis fuftitabiteum? Pergenerofum hunc Judam fecun-

düm mentem S. Ambrofii & aliorum Chriftus Dominus ex ftirpe Tu-

n

da oriundus allegoricé adumbratus eft, hic enim eft verus ille leo de

tribu Juda, quiafcendit in przdam, tulitque predamtartari, dum cru-

cem fuam coram innumero populo in monte Golgothzo afcendit, in

l

qua pugnavit, & mortuus eftutleo, quia morte fua totum commovit

mundum, ac diabolum, mortémque moriendo dcítruxit. Ubi ob-

J*

N

ferva Le&tor prudens! 44 pradam fili i afcendifli, ex quibus verbis &

vaticinio S. Ambrofius colligit, quód ipíe Chriftus Dominus non vi $. Ambr.!. de

"

compul(us, fed voluntarié crucem afcenderit, in qua in a£re, ftans in Benedia. Pa-

triarch. in Be-

fuppedaneo, prout obfervat S. Juftinus, Irenzus, regorius Turonen-

ned, Juda.,

fis, clavis quaternisaffixus fuit. O anima dilecta! confidera ex hoc,

Tirin, hic.

quantüm te DEus tuus & amor crucifixus dilexerit.

3. Hocidem infinuat Sponfüs füz dile&ze : Mfcendam in pabnam , & Cint.7,

*

apprebendam frucus ejus; qu& verba comimuniter SS. Patres de Chrifto s. 6rego

r M.

!üdov *M

in crucemafcendente accipiunt, proinde docent, Chriftum non in ter- in «.7. Cant,

T uf

ra, fed cruci jam ereQ , & interra firmatz per fcalas fuiffe affixum,

j m

j

Jj«

l

quia hocerat majus fupplicium , majórque ignominia, &admajorem

populi circumftantis horrorem.

10

Audiamus, quomodo S. Bonaventura hunc modum crucifixionis s. Bonav. lib

,

deftribat, cujus propria verba hic pono: Hic modum erucis diligenter at- Medis, vite

[j

n

]

tende. — Ponuntur dua [cala, una retror(um ad brachium,

d

fuper quam malefici Chrifli «. 78,

p*

ejcendunt cum clavis & martellis.

Ponitur etiam altera (cala ex parte anteriori

de qe

fs

attingens usque ad locum, sbi debebant pedes affigi: C cogitur. jEfus per illam

Gintber Unus pro omnibus,

afcene

219

Coufideratio LV.

ejce

ndeve, ér cinn ad fuperiorem partem illius fcala pervenit , ad erucemvenes ver-

fum|

tit ,

Q manus in excelfum. extendens. eas porrigit fuis evucifixoribus.

Afpirit. in

folent

ealum Patri dicens:./ Ecce

bic fum, Pater wmi, usque ad erucem me bumiliare voluifli

fdera

pro amore & (alute generis bumani, — Placet ,

atcepto, ( pro eis me ribi offero,

gtoni

accipit manum ejus dexteram , &

od

quos dedifli mibi. — Qui autem retro crutem tf ,

€» trabendo

eam fovtiter cruci ajfiit.

Similiter alius accipit manum fimiftram ,

tim|

f

git. Defcendunt poft bac de ftalis , vemoventur emmnes [calas

amo

quantum poteft , eruci

* alius pev pedes , quanttan pote[), trabit covpus ,

& corpore fic extenfo ejus pedes

Cof

coufigit clavo duriffimo. lec S.Bonawentura. Etquis, obfecro, hec con-

fiderando non condoleat optimo JESU? En Pater eterne!- vox fan-

tun

guinis Fratris noftri JEfu/clamat adte de terra: Audi Pater, & videvo-

&

cem fanguinis Filii tui, & miferere noftri.

Wt

Xxod;12, 37

. Olim Agnus Pafchalis, quem immolabat tmivev(a maltitudo filiortm

Latt

Iïra'e*l ad ve[peram, antequam immolaretur, in carnario, tanquamin cruce

Tum

erat füfpenfus, & extenfüs, (prout etiamnum faciunt noftri laniones a-

antm

num ad macellum przparando) dein erat excoriatus, & in formam.

d

lo

$, Jufünus,.

crucisaffatus. ItaS. Juftinus: Quàd agnus Pafcbalis affavijubetur , crucifigendum

o

Chriftum fienificabat ,

fiquidem agnus in crucis formam expaufus af[abatur.

n

Per hunc agnum legalem

in Pafthate ab Hebrzis immolari foli-

oftolus Chriftum agnumillum divinum & immacula-

tum, S. Petrus

hom

X, Ep; t 18«

tum in ara crucis in Pafcate pro noftra, omniümque falute immola-

fünt

tum intelligitz Scentes quid non corruptibilibus auro , vel avgento redempti efíis,

uo di-

t

Jed pretiofo [anguine

quafi Agni immaculati Chrifli. & incont aminati. De

fn

viniflimo Agno ulterius afferit, quód Judei illum im patibulo ft

Mpen-

A&.s'. 30',

pts

derint: Deuspatrum noftrorum fu[citavit 9 Efum , quem vos interemiflis , fulpen-

qui

&&. 10, 39..

dentes inligno, Ezin alio locoz Er wos teffes fumus omnium, qua fecit in te-

tür

gione judaorum, &

^

j

eru[alem , quem occiderunt fufpendentes in ligno.

NK

Adverteh

AC

Là

&or prudens!. typum ac prototypon, ac prsfer-

