monteGolgothzo illis monftratum eft , illis omne dolorum fel in dul-

hm»lr 1

ce confolationis mel convertit.

Audi $. Auguftinum ele

.

ganter ad

du i

propofitumnoftrum loquentem: 7à Domine, aitin Soliloqu

1IS,' es dul- S. Auguft.in

yfuum ?

cedo ina[Hmabilis, per quam omnia amara dulcorantur ; tua enim dulce

^

do Stephia- Seliloq. c, 22,

yiiti

(]

n6 lapides torventis dulcoravit : tua. dulcedo craticulam B. Laurentio di

ii

Icem fecit ;

d

[

Pro tua dulcedine ibant. pofloli gaudentes à confpeHu concilii ,

quoniam digui ba-

; iU

biti funt, pro nomine tuo contumeliam pati, — Ibat. AAndreas fécurus ad erucem e

j 10*

gaudess, quoniam ad tuam dulcedinem properabat. — Hac enim . tua daleédo ipfos

j

4dpoflolovum T'vincipes fiz veplevit , ut pro ipfa erucispatibulum unus eligeret ,' al-

j Dmljdlü

ter quoque caput ferienti gladio [upponere mou timeret.

Pro bac emenda Bartho-

J

lomaus propriam pellem dedit.

j

71 il ("

Pro hat quoque guftanda veneni poculum intrepis.

[

dus joannes potavit c.

fir

". Vides ex his, anima Chriftiana, qu:m füavis fit Dominus &

gato

vl

j

Amor tuus Crucifixus, qui omnestuas amaritudines, fiillum mente

Gintber Unus pro oimnibus,

atten-

(

66

Coufideratio XVIII

attentiore fueris contemplatus, in dulcorem vertet. Proindein ornni-

«l

at

bus tentationibus, anguftiis & tribulationibus, qus poffunt accidere,

;

z

adcrucemfuge, & noninvenies efficaeius remedium,

&

quàm hoc -

-

dulcelignum, cui tandem prolemmate infcribo :

;

*

ticin

- A ligno dulcefait annarum.

don

hod

gem

p

CONSIDERATIO XVIII.

u

Q

p

Virga ficca & arida Aaronis de novo re-

phi

"X.Horelicens typus SS. Crucis Dominíca.

Adj

Tnj

dInvenit g:rmz:naj? virgam Aavonin domo Lecoi , €9' 1ur-

6, gy

W

| gcmfz'bw gemmts erapevant jorc*.r.* ZVym.17. 8,—

WO

T.

Chr

lin)

E-xfirga Aaronica, quz alia à virgaMoyfis fuit, referunt $a-

füte

crz litterz , quódlicét prorsüs ficca & arida fuerit, in taber-

hn

naculo tamen fcederis repofita miré inter omnes alias virgas

de novo coeperit florefcere , &-pofít flores finemora & eodem

fti

Num, 17. 7.

feré tempore fuüos proferrefructus: Quas cim pofuit Moyfes co-

far

vam Domino in tabernaculo teffimonti, fequenti die vegreffus,| ánvenit 'gerinina[fe

de

virgam 4aron in domo Levi, & turgentibus gemmis eruperant flores, quifolis di-

doy

latatis in amygdalas deformatifunt s Qu virga, prout cenfet Abulenfis,

Af

deinceps nunquam zmpliüs deficcata eft, fed fcmper cum floribus &

lHqL

Hebr, 9. 4

fruQtibus virens & intacta permanfit, quia Dei opera perfedaa funt.

üruX

Unde pro memoria tanti prodigii in arca teftamenti religiose afferva-

im

ta eft, cui nosproe

Yfa, 35. 2.

nians germinabit.

pigrap.haþillud I(àig Prophetz inftribimus: Germi«

Otber

&em

Per hanc virgamnon immeritó Dominicam crucem intelligimus

fl

At

quz quidem arida & ficca virga fuit, dum eam Jud«i poft confum-

matam Chriíti paffionem profundé in Calvario monte defoderunt;

'Pffleþ !

in quo loco longo tempore fepulta fuit; verüm poftquam S. Helena

uchI

B

Conftantini Magni mater & piiffima Imperatrix magno labore & ftu-

Mu fcï

dio eam quz(ivit, ac denuó invenit, mox de novo üncepit reflore-

ftis

fcere, & innumera ha&eïms orbi univerío conferre beneficia, Te

eít

torem

einotm.

|.SS. Crux virga äzzrouis Jfieca & florens.

L

67

eft illa foemina

)

am morti

proxima, qua ad unicum crucis Dominicz

tatcidt

attaCctum in monte

3. May,

.Golg,othæc» revixit. Vidg de hac re Breviarium

?'am hog

2. De hacprodigiofà Dominícz crucis vir

ga pulcherrimum va-

ticin

ium tulit Vates K egius :

dom/nare in med'o inimicorum tuor

Virgam virtutis ts emittet Dominus ex. Sionz Pfal,

109. 2,

um, Obfíerva

prudens Le&tor! quemad-

r

modüm Reges terrz majeítatem ac

otentiam füam per auratas ac

gemmatas virgas, feufceptrafuautp

urimüm oftentant : Sic Chriftus

per virgam SS. Crucis füs

VIIT

potentiam füam quàm maximé contra

omnes hoftes tum vifibiles t

um invifibiles manifeftavic; proinde re-

&e S. Chryfoftomus: Nen ab

[

rrayeris, Inquit, fi erutem Domini voces vir-

S, Ch yfoft,

Vote

gam virtutis. bac enim yirga mar

£ G terramconvertit, Ó magna pereflate com-

plevit; cum bac virga

9ràt, de v;uce,

L.

AApofloli egreffi per. univerfum ov

bem omnia per[ecére ec.

Addit S. Chryfoftomus, crucem effe coronis

fplendidiorem, armatu-

ram invidam, murum inexpugnabil

em, munimentum inexpugnabi-

[T

le, trophzum contra dzmones,

atque gladium contra peccatum. De

7:&(

Mercurio credebant Gentiles , q

uódper virgam füam animas ex Orco

evocaverig, & MidasRex omni

a virgà fuà converterit in aurum. Plus

Chriftus, quilper crucem,

virgam viriutis [u& , animas Patrumeduxit de

limbo, animas purgantes e

d

nitentes transvexit in cocl

X purgatorio, latronem & peccatores poc-

&

j n

Angelorum,

um, atque fic reparayit &;irrqxplcvit ruinas

y. R fequïtur-:;Dominarein medio in

aisl

imicorum tuorum, þ Alludi

thicre-fl. 19. ,

j & u

moté Propheta R egius ad triumphator

es$, qui

oft obtentam cruen-

ái M

tam victoriam in curru regio exaltati

ante fe

l

þ i

u

05 cernebant hoftes

jj g

devi&tos , captivos ac catenatos,

Ita quoque Chr

dominabaturin medio inimicorum

iftusin ipfà cruce

füorum,

videlicet la

tronum, Scri-

t Abuliüfïi

barum, Phariforum, Jud&orum,

Gentilium &

inqua & de dmone aec

"

aliorum infültantium,

f fi(]ï'ibu-U

inferis triumphavit, ac

moriens mortem de-

ii

firuxit; Defcendens autem ad inferos, dominat

us eft eciam in medio

m d

Patrumantiquorum, quibus ex

pofüit de virga virtuti

Sfüg, perquam

d

orbem domuituniverfum. Hinc& Angeli,

dum cernebant huncRe-

gem glorie portascternales intrantem,

attoniti interrogabant

m

: Quis eft

1 $n

v

qfle Rex gloria? Et acceperunt divinus

refponfüm :

Dominus virtutum fa. 33.To.

qui

ipfe ff Rex gloria, qui per virgam crucis

ficcàm quidem, fed nunc

univerfüm terrarum orbem fior

entem, orniareftauray

per

d kerüt

fj

itin integrum:

?fti S-He

proinde re&té. cruci exaltatz

pro lemmate infer

M

4Von ferro , fed ligno,

ibesillud S. Augultini:

jibore

dii

4- Confülamus Conftantirum M.

Aphonf ^ia-

d

primum Chriftianum Impera-

(

t£orem, qui orbem non ferto, fed lig

no & figno S. Crucis domuit.

ontus de si-

fi

2

qun 555 3. Strucis,

w

é8

j

"Coufideratio XV'IIL.

Cüm.hic adhuc effet Gentilis, fole paululüm à meridie defle&ente, in

!l

ipfis folaribus radiís, càm contra Maxentium tyrannum cum exercitu

Di

fuo preeliaturus proficifceretur, fignum SS. Crucis manifeflis oculis &

clarà die confpicatus eft, legitque hanc confignatuim ín coclo aéreo in-

hex

dd

fcriptionem : Zn boe figno vinces. . Eventus rei oftentum probavit , nam

eàdem nocte Chriftus Dominus, cum hoc figno priàs in coelo mon-

fi«

füt

flrato ei apparuit, mandavitque , ut quantocyus fimile quoddam

exemplar etligiaretur, quod tanquam firmiffimum prefidium contra

qu

omnes hoftium infuültus adhiberet, in quo & omnces füperaret hoftes,

f

atriam coníervaret, feliciflimAmque obtineret victoriam. ltaque

fiüf

mox altero die Conftantinus SS. Crucis fignum, prout in folaribus ra-

g.

diis illud viderat, vicelabari Imperacorii (übftituit, & auro, gemmis-

ful

que ornatum militibus in caftris in unum congregatis propofüit ,

.

$it

uam crucem totus mox exercitus genu flexo adoravit, cu

)

us virtute

[io]

militares Maxentii copiz delete, & ipfetyrannus, velutlapis , épon-

Ht

te Milvio Romz in profundum Tyberis gurgitem precipitatus eft,

nunquam ampliüs ab ullo mortalium inventus, Quà

artà vi&oriá

die

R

.omg in foro

W

Conítantinus M. vi&or gloriofus & nunc Chriftianus

celeberrímo ftatuam marmoream fibi erigi curavit, quz loco fceptri

p

crucem tenuit cum hac fübfcriptione: Hoc [alutari figno ,. vero fortitudi-

nis indicio , Civitatem veff

Clpl

ram tyrannidis jugo liberavi , & $, P.Q, R. in libermf

tem vindicans , - priffína amplitudini &* (plendori veflitui,

At

. De Affuero Perfarum Rege potentiffimo recen

fäht Sacre ]?ai

Mte!

ging, quód, cüm Efther R eginam vidiffet, artium interius ingredien-

Wo

tem , & contra edidum regium fe vitz exponentem periculo, nihilo-

W

minüs eam comiter exceperit, dum virgam fuam auream , hoce

J

fceptrum,

uod manugeftabat, contra eam extendit, hac extenfione

il

fuam erga

lam fignificans animi propenfionem, gratiam ac clemen-

tiam, ut fecura, licet contra legem non vocata, ad fe poffet accedere;

f

& obfervat ulterius Scriptura, quod Rex hanc virgam fuam auream

Efther 5. z.

pofüerit füper collum Efther: Qwa accedens ofculata eft fummitatem vir-

£a ejus.

*

Drex-l, in

Per hanc vi

rgam Hieremias Drexelius crucem Dofni,nicain füb-

Gy.--,na.f Pa-

audit: Felix, inquit, ille Chriftianus, cuiRex Regum Chriftus hanc

ticticige,

facratiffimam virgam collo imponit, & ad ofculandum exhibet, €

enim hoc furnmse gratix fignum crucis Dominicz fieri participem.

Ofculare humiliter| cum Regina Efther hanc myfticam virgam licet

Pfal, 44. 9

collo tuo impofitam, quia vírga direchionis & virga regni, Neque Domi-

nus aliter in hac terra regnare voluit nifiàligno, undePropheta Re-

ddunt:

gius; Diq'fe f" nalionibns , quia Dominus regnayit. ,Septuagin;a a

4 ligno,

Crux virga! Aaronica .

69

tenteit

Àligto, hoc eft à ct

yerercit

DEUs,

ucé & in cruce:- Hinc Ecclefía : Regnm:g lt6« bymno de

,

d $, Cruce.

um in

ol

6. Hisconfideratis confidetand

is, finonaliud Chrifti regn

yabreolt

hoc mundo fuit, quàm regnate à cruce, profecto devotus miles non

vit , n

debet fentire fuà, cüm Regisac Ducis füi contemplatur vulnéra ; nam

vlom

fi caput noftrum fpinis oneratum , graviffimóque crucis trunco pref-

quoitu

fümi dolet; Quid'nos facere oportet, qui membra ejus fümus : Et

m CO

uid multis? non eft alia viain coelum, quàm viaregia Sancte crucis

yecholl,

fi ergo difcupis cocleftis effe heeres regni,' imitare Ducem & Antefigna-

$, lg

num tuum Crucifixum JESUM ; proinde recté Apoítolus: HaredesRom.8. 17

quidem [umus Dei , cobaredes autem Chbrifli, Sed attende hic mirabilem clau-

Jarium

ypu

falam;, anime mil $i tamen compatimur , ut & glorificemur. , Nota hic:

ropolit.

$i tamtn compatimur. Hoc, fi falutem tuam amas, tibiapplica, & cru-

iüs virtt

cem tuatri fer patienter.

7. Hane Confiderationem nobis claudat Rudolphus Comes ab sa:dxus in

pis, (

as v

Habsburg & primus hujus nominis Imperator. Anno Domini 1273.Stauroph. lib,

rj ia

die.12. O&obris Francofordii poft multam difceptationem tandem 39. Tit, 13:

unanimi Electorum confenfü in Imperatorem electus eft ille Rudol-

a i f0n

guo gt

phus, vir & fapientià & pietate ac animi magnitudinenulli fecundus.

go fariti

Qui cüm Aquisgrani coronatus effet, & folitum juramentum à Prin-

cipibus exigeret, virgam, in qua argentea imago Crucifixi fxa erat,

"n ln

arripuit: Ecce, inquiebat ; fignum, in quo (alvatus efl mundus: . boc loco [ceptri

a d

utemur, ad quod infolitum di&um & fa&um Principes imperii , in

propofito nonnihil vacillantes, commoti, Crucifixum humili ofculo

st

ïï

venerati füunt , & lubenti animo Imperatori recéns ele&o & coronato

cilo, !

"

juramentum fidelitatis fupra eandem crucis virgam & SS. Vulnera

7in hOCF

JESU prefliterunt. In quo figno Rudolphus, quod in bello przfere-

ycat

vl

j

bat Abbas Habsburgenfis, & Ottocarum Regem Bohemis feliciter

p

emï?

j

füperavit, & plures vi&torias ab inimicis fuis ope SS. Crucis repor-

.ofïmm

tavit, unde cognomento appellatus eft Videriefus, — 'Tanti pro-

f

[)

fuit Rudolpho à virga virtutis & SS. Crucis coc-

ummm"m

piíle regimen,

o

xcamf('

Ql

t

thl e[,

t

2

n »

nf

iff

at

py

"

j

13

r0p

ji

U

CON-

j

ij

t (o0).

*

(

EEEERECEEPPERIEUEIIEIDENITETY:

f

Vit

CONSIDERATIO XIX.

jta

titi

j

Botrus à duobus viris in vecte portatus,

DI

non obfcure Chriftum adu

fu

mbravit Cru-

jud

cifixum.

foijj

li

"ALfcidevunt pal?nitem,cum "va [ud, . quem Wm,,,;m,,;

ob;

de

duf) viri CSS ce, Num. 128g

Uvit

I.

CW

Ranfierat jam annus & menfes treä ab exitu Hebraici populi

. ex JEgypto, ubi Moyfes in folitudine Arabize quosdam Ex-

Wt

ploratores in Chanaan ablegaverat, qui illius regionis fitum,

n

pre

populi mores & fertilitatemIoci non tam explorarent, quàm

quir

& de frugibus illius cerrz fecum in füa caftra reportarent.

huj

Erat autem tunc tempus primarum uvarum füb initium Junii, quo

n

menfe in Paleftina utpote regione calida uvz prims & optime jam

incipiunt maturefcere. Càm ergo di&i Exploratorcs inter alios pul-

cherrimos frudtus etiam infignem quandam ac.pregrandem uvam in

trd

Is

vineis obfervaflent, illam in abitu cum palmite abíciderunt, quam

Ri

duo viri Jofue & Caleb, qui femper hanc fertiliffimam terram Cha-

(

naan czterismeticulofis Hebreis commendaverant, in vecte in caftra

h

Num, 13 24.füa àd Moyfen & univerfum populum deportarunt: Pergemésque usque

ad Torrentem Botri , ab[ciderunt palmitem cum uva (ua, quem portavevunt in velle

!l

duovirié&e Cui elegantiffimz fgurz illud, quod Eeclefia in hymno de

f

erg(

S. Cruce cantat, pro epigraphe infcriboz Dulce pondas fuflinet,

Culr

Botrus hic excerra promiffionisin Judzorum caftra allatus , quid

aliud defignavit quàm Chriflum JESUM & hunc crucifxum ? Per

vectem, .quem duo viri portabant, quid aliud prefignatum eftl quàm

U

Crux, in qua divinus ille Botrus pependit, & uscuead ultimam fan-

Titm

BU

l

guinis guttam pro falute noftra expreffus eft? Per duos viros,

qui

LT

hancmirg magnitudinis uvam ferebant,

quid aliud agnofcimus quàm

L

duo teüamenta , velfimavis,

populum Judaicum & Chriftianum, ubi

, Judact

s'li)i, 1

Botrtis figtra Crucifixi.

71

Tudei quidem in fde in Chriftum Meffiam prxibant, fed in Cruci-

:

fixum credere noluerunt, Chriftiani veró botrum fecuti falutem &

vitam obtinuerunt. Et hoceft ad quodalludit Apoftolus: Nosaurem 1. Cor. 1,23.

pradicamus Chriflum crutifisum: S$udais quidem frandalum , Gentibus autem ful-

/

titiati , ipfis auteth Yocatis Judais atque Gracis Chriflum Dei virtutem C Dei fa-

pientiam &e, Audi & S$. Áuguflinum: Hanc wvam, inquit, duo deferunt s. AuouR,

FOLUR

inferto velle pendentemi pol]unt ifli duo etiam Chrifliamum vel Judaicum populuti (ecm, 1oo, de

figurare : Ifli evgo funt. duo,, id eff Synagoga vel Ecclefia populi, & quia prior fuit Temp,

i

Sjudaorum populus, ptacedit Sudaus, fequur Chriffianus: — Salutem fuam bic ante

eonfpethum fuum gerit, ille poff dov[umi bic obfequium prafert , ille conremptum.

Laloremus ergo , ne à cervicibus noffris tam fantam farcinam deponamus &r«.

taWn:

2. Sponfailladile&a, ubi Dile&um fuum & clectum ex millibus

ob paffionem à f& obitam fafciculo myrthz comparavit, mox eun-

dem füum amantiffimum Sponfum Botro Cypri aífimilare non dubi-

tavit: Botrus Opri diledtus meus mrhi in vinet$ Engaddi,

Cypri?

S

&

Et qflare Botrus Ca.t t. y.

Obferva: B

otrus nyprï dulciffimus ac pretiofiffimus eft, vi-

sid

nümque przftantiffimum, quod vulgus Malvafiam vocat, in torcu-

!OSdam ,

lari preffus effundit; Sic

riftus 1n torculari amariffimw paffionis

onis ftum

d

[

preffus & expreffus, nobili

imum vinum Engaddianum, hoc eft San-

ent, qui

guinem pretiofiffimum Sponfz füs Eccle(iz dedit ac propinavit: Cujus

yoront

bauftu , at Cornelius, etiamnum ip[a vivificatur atque reficitur , latificatur atque

unii» qllO

inebriatur.

0 t W

Unde pergit eadem Sacra Sponíà: Inttoduxit ane in cellam vinatiam ; Cant, 2 4

ii

ordinavit in me charitatem, 'Cella ifta vinaria funt fan&tiffima Chrifti vul-

rcm uvgm."

nera, ex quibus non tantüm fons effluit gratiarum & omnium bene-

jb qlllï

didionum, íed & vinum nobiliffimum germinans virgines: Foluit 1n Fafcicul,

l

'eyram

Chiiflus ,. ait Venerabilis Vincentius Caraffa Soc. JESU Przpofitus Ge- Myrihaz.

'e&eW 1

-neralis dignifiimus, poff mortem cor feum lanceá aperiri , & transfigi ad vefe-

ii

randum nobis quintum fontem aguarum f[alientium im vitam ateruam , fuper alios

quatuer ante vefevates, quibus ablueremur, vefocillaremur, & nutriremur, Bibite

m "',:

o

jl

o ex his fontibus, chariffimi, & omnes veri crucifixi amatores ac

é

ïl

l

tores,

donec inebrieminis; Bibite fecuré.

tf

U

"

3. Somnia fünt f(omnia, fed non omnia,

ulafübinde DEU

ais

j

M

:v

per fomnia multa revelavit & prefignavit myfteria, quale illud fom-

jfum:

lp

nium fuit, quod Pincerna ille regius quondam in ZEgypto in carcere

um

conftitutus habuit: Videb4m , inquiebat ad Jofeph , eoram w vitez , in Gen40.9.

ul

]

jmin lïï

jf5 ^

ua erant tres propagines, crefcere paulatim in gemmas , & pofl flores uas matu-

s

refcere , caliémque. Pharaonis im manu es: . iwuli evgo uvas,. C expre[ft in cali-

Jims d

uag

m*

éem, quem tenebam , & tradidi peeulum Pharaoni, Bovanova! reponebat

jf

Juäl"

Jofeph i

72

- Coufideraiio XLX.

Jofeph : .Poff.tres dies retovdabitur Pharao miniflevii tui , €r ve[lituet te in gre

hi

dum priflinum ,. quod & factumeft, — Videns Piftor regius, quód Jofeph

n

prudenter hoc fomnium interpretatus eflet, & ipíe fomnium füum

enarrare coepit: Ef ego vidi fomnitm, quod tria canifiva favina baberem [uper

)t

caput meusm , & in uno canifiro, quod erat excelfius. portare me omnes cibos, qui

pa

fiunt. avte pifloria, avésque comedere ex eo.. O peffimum hoc fomnium eít,

30

fübjungebat Jofeph, excufà me de finiftra, fed vera interpretatione:

fii

Tria caniflva tres. adbuc dies [unt ,. poft quos auferet Pharao caput tuum ,

fpendet te in ceuce,

^b

Tif

Yi

Qusres hic Le&or prudens, quare Pincernain libertatem & in

I(m

gradum honoris priftinum fueritreftitutus, & piftor econtra ad pati-

bulum damnatus & infami affectus füpplicio? Obferva Scripturam:

Ti

ts

Pincerna vitem vidit, & in ea uvas maturefcere, quas expreffit in ca-

licem, dedítque Pbaraoniadbibendum: Per uvasillas in calicem ex-

for

preffas nonnulli Interpretum cum S, Auguftino Chriftum & hunc cru-

$

$, Auguft

cifixumaccipiunt: Calicem falutaris , ait S. Auguftinus, & vinum lat tiade

ftrit

ferm. 1o0, de. Jlla fpirituali uva nobis prelum crucis exprefft, quia ergo Pincernaille, licet

p

Temp,

in umbra tantüm, omnem füam falutis

Ípem in myftica illa uva (cru-

cifixo JESU ) collocavit, meriró fülutem obtinuit & libertatem,

f

Econtra Piftor fimilem uvam & botrum non vidit, fed aves & corvos

dün

€x caniftro panes furantes, hocpeffimumillius & omnium procrafti-

g

natorum erat augurium & reprobationis fignum, O Chriftiani! evi-

P

gilate tandem , quia multi adhuc inter vos funt imbecilles &inimici

ir

Philipp. 3. 18, crucis Chrifti, de quibus Apoftulus:: 24wri enim ambulant, quos (ap? dict-

bam vobis (nunc autem flens dieo) inimicos erucis Chrifti, quorum finis interitus & t

O caveamus, amice Le&or! ne fiamus aliquando inimici crucis Chri-

fli, in crueeenim Domininoftri

& re(ürre&tio conftituta eft.

JESU.Chrifti omnis noftra falus, vit'g

E

4. De elephante, quiinter alia animalia ma

)

oris corporis acvir-

tutiseft, refert Scriptura ac Machabxorum hiftoria, quód milites in-

ruente przlio etuvam oftenderint, eàmquein confpectu ejus expref-

j

.

£

rint, cujus vifo fanguine mirum in modum ad cruentum cum hofte

1, Machab. 6

3

ineundum certamen animatus eft. — Er elephantis offenderunt fanguinem uva

( mori, ad acuendos eos in pralium, Per hanc uvam expreflam non im-

meritó SS. Patres Chriftum JESUM & hunc crucifixum fübaudiurt,

qui in torcularicrucis, vefut uvapreffus, fi devota & attenta mente

confideratur, miro modo fervos fuos animat ad certamen forte cum

diabolo, mundo, carneineundum: $i enim , fübintrat hlc Cornelius,

fanguis wva. accendit elephantem , ut memor beneficii & curationis per illum. ab

bere «uept& , pro €o depugnet ,. G im gladios baftásque proruat : — Quid noi

facere.

i

Boirus figum Crücifixi.

73

EETTU

facere-eportet intuentes Chriflum , qui pro nolis omuem fuum [angu'vem, vit

Áht-

od J

que it eruce profudit ? -

um lum

$; Hebrei illi ac Gentiles, qui in cruento illo fpeGaculo cruci-

udhiti jot

£xionis Filii Dei usque ad mortem ipfius ftabant in Calvario monte

muciln

prefentes, ubi confiderabant attentiore animo hunc m

yfücum Oypri

mïïium eüt

4

Botrum usquead füpremam cruoris ftillam in torculari erucis exprec-

pretationc;

füm, ia fe non fine fingulari fru&u ex afpe&tu morientis Chrifli re-

tüithy 4j

verfi funt ; unde de illis refert S. Lucas: Er omnis turba eorum , qui fi. Luc. 23.48-

ml aderant ad fpettaculum

cum d

fia vevertebantur.

ifud, d videbant qua ficbant, percutientes peölom'

nb

Vide ex his & confidera , anime mi, quödx non cateat fmgüïa—

riptn

ri fru&u memoria pientiffimi Redemptoris noftri in cruce penden-

pl*ClTltinU'

tis, fi vel obiter afpiciatur, vel quod falubrius eft, meditando ad

calicmi

ormandam practicé vitam infpiciatur.

Proinde non incongrué

C honc i

S. Cyrillus: Quisquis ,

inquit, eculum animi in Chriftum cruci affixum conver- $. Cycill. lib,

i t ii

térit , ab omni vulucve peccati illico eur

d

alitur, percutiet peus [uum,, reverjus per 8 "aP. 7-

yill, i

pauitcutiam ad Salvatovem.

m

O animz Chriftiane ! ^ ad fuaviffimum hunc Botrum s ChBer-

[ibertaten

fixum JESUM invito vos omnes; Botrus, prout conftat, ad biben-

s ov

dum & comedendum aptus eft ;

vultis bibere de dulciffimo hujus

n

uvz fanguine ? Ecce calix Domini

quàm przclarus eft, venite ergo

thap. &

ad hanc cellam vinariam,

quinque pleniffimis gratiarum canalibus

in rupe Golgothza in veftra

m falutem fluentem; vultis cibum füavi

d

T (a?i I

fimum? ad menfam Eucharifticam digni cced

1te: Comedite a

/

mm, . * Cant, $. T.

i inrt.ri!'öb"

quos

| ?6iþit€,, d inebïiamini cbariü?mia

4 (älusi 3",3

r

33

orisi

(D)

D5

»

)

dl

j

AN

RU

)

u C,US

gxplf

V1

ho

fs

t

q a

N s

A s

t n

TL

J j

p

f

v'v

[V

t

füboi

jii

g

gt

o

ic

TL

"L

Gjntl;er Unus pro omuibus,-

CON-

;; U

"

£ (o)

Sibn

lii

Bibblibika ii d d

4j

CONSIDERATIO XX..-

i

d

Petra Moyfrs, exqua percuffa fons vivus

AQ3)

u

emanavit, typus Chritti crucifixi.-

1npt

ttità

a

39|

Pewmft petvam , C9* jïuxcwmf 4qua. P/al 77. 20.

Theo

FD

üm:

àm populus Ifracfiticus in arido deferto graviffimà laboraret

j

aquarum penuriá, omnésquefontes ac puteiin Cades effent

fny,

deficcati, paxüm: abfüit, quintota populi multitudo contra

V

qmi

" Moyfén &. Aaron im feditionem verteretur z Gimque inaigeret

ä&w*. 20.2..

aqua poptlus, couvenerumt. adversim. Adoyfen &t ,Aaron, €& verff im

Tilis

feditionem: dixerunt z. Utinam perüffemus inter. [natres. noftros coram. Domino z

Cur eduxiflis. Ecclefiam Domini in [olitudinem, ut nos C no[fra jtmenta movia-

füln

mur? In hac trifli rerum fcie, cüm tumultus, murmur & contradiétio

Iny,

vulgi contra Moyfen & Aaromín univerfis cafiris ac tribubus increpa-

W

ret, Moyfeésdimif$à feditiosà turbá, folo fratre ftipatus tabernaculum

T

1

foederisingreditur, ubi promus coram arca Dei corruens,, humilibus

votis DEUM: exorat, ut populo füo fitienti thefiurunr & aqua viv

1gi

Cà1

fontem adaperiat. — Apparuit autem ibidem gloria Domini (uper eos,

juGttque Dominus Moyfer, ut virgam füam tolleret,, & .i: deferto

Tna

mi

peiram p: x ceteriseminemtiorempercuteretz Zadrb igiru Adeyfes vivgam,,

qua erat in conjpetiw Domini, fizur. praceperat ej, . congvegata. muliirudine ante

füi

petram, dixítque eis:: Auditevelellesdr ivereduliz: Num de pevra lac volisaquatt

igl

poterimus. ejiceve?. Cámque elevaffer. Moyfes manum.,. percutieny virga bis flicemy

Vk

d&",[ä ftnt aqua largifJunac, ita ut pepeius bibezer c jumevta erc.

j

E

S

IIM & Bumc crucifixons

erhanc petram S. Paulus Chriffum ]

AU

D

S

x. Co: 19. 5 intelligitz Perra auten:

enat Crrifus: per vicgom D. A&uguftinus crucem

fijr,

E guit;.

lib; 45 iup:

Dominicanraccipitz Quodwrga, inqui, perra pereutitur , um Goriffifigue

làni

A. 9 35..

vatur , liyno enim: accedente ad! petram, gratia manave & quüd làs percutitur ,

füli

evideztitis. ffanificag eruceue , diovoupe lm [unt erux; per aquam vivam

«

largi(imé de petrzim fafutem populi prermanantem, divinus ille San-

r

guis 2caqua prefigurabatur, de quo dilcAvs ille Chriftt difcipulus z

Dd

X

"t

Jeim. t9. za. U55 miltun: Lancea. latus ejus aperuit , — C aominub exivis fanguis «".W'

EE

-

Petra Mofaica types Cbrifhi.

78

Subintrat hic S. Ambrofius: 44qua, inquit, & fanguis exivit, illa qua di- $. Am'or, *a

C 23. Luc,

!

u

luat , ifle qui redimat, Fc S. Hieronymus: De latere ejus ein pereufpus eft

fanguis & aqua procefftt : quod baptifinum C mavtyrium figuravit,

. Hieron, i&

Píal, s.

À

2. Obfervat autem S. Paulus Gentium DoGtor, quód petra illa

proedicta, quw uniyerite Hebrzorum mulcitudini faluberrimas in foli-

IG

tudine fübminiftrabataquas, populum per defertum per varias vias &

ambages peregrinantes fubfecuca fit: - Bibebant autem de [piritali, confz- t Cot. to, ,

guente eos petrá, — Et quemadmodum coclefte manna, quamdiu Hebrzi

in predicto degebant deferto, illos quotidie fequebatur, quo erantnu-

2

tritiac confervsi: Ita & aqua ex petra percuffa, jugiter promanans,

impofterüm populum concomitata eft : Cemfequente eos petrá Ft fü

"Fheodoro & Cofmo

E

graphis credimus , ;adhuc in hodiernum usque

&iem non deficit,

A fabontt

Ex hac pulcherrima figura nofce figuratum: Sic Chriftus cruci-

ades f

fixus, vera falutis petra, pergratiamfüam femperhadtenus fécutus eft

o eottt

Ecclefiam fuam, & etiamnum inceffanter fequitur, fübminiftrans ex

venaSacratiffimi Cordis füi fanguinem & aquam:. Z4guam , ait Mallo- Mallou. de $.

npidt

Siadon, apud

, 6 uj

nius, quà lavaremur 2 peccatis, fanguimem, quo nutviremur,

me fol, 271,

7271

3. S. Clementem quartum à Chritto Pontificem Maximuni con-

nenti m.of!;-*

fulamus, qui pluris S. Petri & D. Pauli zftimavit difciplinam, quàm

od

j

N

eratoris Domitiani affinitatem ; Qui cüm propter fidem Chrifti

-

:

u

Brev. Rom;

yus Inut

crucifixi, quem intrepidus predicabat, in Infülam quandam

23. Nov,

transmarinam ,. Cherfonefam vocant, à Trajano Imperatore fuiffet

a

; bunii

relegatus, utibidem fame, fiti, labore, aliísque conficeretur xrumnis,

igentem illic locorum invenit Chriftianorum multitudinem, ad fe-

f( j mg'üü

canda marmora, & eruenda fàxa condemnatam ,. qui omnes de fuüm-

ma aquarum penuria apud Sanctum Pontificem conquefti fünt; hu-

T

hi TM

militer & impenfiflimé eum rogantes, ut apud crucifixum Amoren

füum intercederet, quatenus ipíis venamaquz vivz adaperiret. Quid

n

agit Sandtiffimus Ponüfex? Mifericordià motus ob proximi (alutem

ju i

Áih

vicinum petrofüm montem conícendit, ubi cüm non (ine lacrymis

preces ingeminaffet in coclum, in fummo petrz jugo Agnum Divi-

jl

num ftanrem confpicatus eff, qui dextro pede percu/ftt perram, &* fluxe-

" awh

rimt aqua cum magno impetu per declivia montium, quà omnes Chri-

V

j

ftianiinter Deilaudesíitim explerunt, multíque infideles, ubi hoc in-

g M

folitum videbant prodig

j

mumllï

ium, ad Chriítum cruciüxum, verum illum

vivl

Dei Agnum converfi funt.

(u

4. Et quid dico? Plurespetrz etiamnum hodie per mirabile, vel QusrefmNüi-

j j5 Ilk SA

Dei vel naturz prodigium exhibent figaram crucifixi Domini.

Tta rfmb, 1.3.6.7.

Greth:er, &

j d

Venetiis in celeberrimo S. Georgii M. templo in petra marmorea

m

en

PA

WW

imago

,

At

E

76

C()n/ic?emtib Z

imago crucifixi Salvatoris noftri non fine

admirationq h natura vide-

hi

tur impreffa & elaborata.

i

di

Non longé à Madrito Hifpanie Metropoli magná pdpuïi cum

Tan

frequentatione colitur imago quedam Crucifixi JESU

hu

, que in dura

petra expreffa & ab ipfa natura fic impreffà videtur.

f

6 Chri-

InPoveia inquadam petra confpicitur devota aliqua imag

Mi

fti in cruce füfpeníi quge non hominum iaduftr

i& aut arte , fedab ipfo

Ü

Authore naunv, vel Angelorum ope videtur ita effe impreffa.

&

Virgilius. Ce-

B. Aloyfius Gonzaga S. I. cüm aliquando cum Sereniffima Ma-

[i)

panus in vità

tre f2 inter marinos oberraret fcopulos, petram vidit quinque notis

q

B, Aloyf,

infignitam , que diftincte quinque Sacratiflima Chrifti referebant vul-

a

nera; quam petram Beatus ille

eu

amorem coluit honore.

;

Juvenis fingulari ob Chrifti crucifixi

f

Prope Soriam in regno Hifþaniä petre reperiuntur, quz fciffe

riecul

m

& divife in partes, in quolibet fegmento & par

ClVvui

acrucem figurant.

Habeo de ejusmodi lapidibus plures ad mánus.

O utinam DEUS

cordi noftrolapideo imaginem crucifixi Fiiii füi dig

netur imprimere;

:

uti quondam fecit B. Clarz de MonteFalco , in cujus corde poft bea-

tum illius obitum Crucifixus divinitüs impreflus, inventus eft.

Le Blaee in.

Pfal. 98. v, T.

f. Audiamus de hac myftica Petra (crucifixo JESU) quaif Ju-

deus percuffit, mirabilem hiftoriam.

fol, 273.

Homo quidam Chriftianus

Conftantinopoli füpra januam domüs fuz imaginem crucifixi Salva-

toris erexerat, quam impius Judzus de nocte tranfiens, ex odio in

$

Chriftianam religionem, ipfümque Chriftum innato, non dumtaxat

de loco dejecit, íed & cultro vultum ejus foede punxit ac vulneravit,

€x quo infli&to vulnere fine mora ingens copia cruoris cffluere cocpit,

ipfisque Judei facrilegi commaculare veftes ; quirei novitate & mi-

raculo perterritus facram imaginem in propinquum puteum dejecit,

Vi

& domum reverfus eft. — Accidit, cüm imané fa&o hominesex more

ad hauriendam aquam ad hunc publicum veniffent fontem , & inde

non folitamaquam, fed merum haurirent fanguinem , magnoterrore

& admiratione repleti, per plateas civitatis dicurrentes exclamarent:

JManbu, quid efl boc? . Man

bu . quid efl boc? Adeft in tempore urbis Prz-

fe&us;

qui exiflimans quód occifi cujusdam hominis 1n hunc

puteum

deje&u

m effet corpus,

totum fontemaquis exhaurire mandat, in cu-

jus tandem f

undo non hominis occifi cadaver; fed crucifixi Redem-

ptoris noftri imago plurib

us fauciata plagis, & adhuc recenti manans

ün-guipe inventa eft.

Quo miraculo Prefectus & fancto timore &

commiferatione commo

i£u

$, rem ad Imperatorem tunc adhuc Chri-

tif

äianum defert , qui voce

D

preconis proclamari in urbe jubet; ut, qui

[

——

Petra. Mofaicatypus Crucifixi.

Z

n vite

hocexecrandum comimififfet facinus, ultró fefe in judicio fifteret, in-

dulgentiam enim & veniam ab Imperatoris benignitate reo certó fpe-

NIl cum

randam,, fecüs fceleris auctorem extremis perimendum füppliciis.

mirdn

Audiit hoc fortéuxor prefati Judzi, qux ex marici füi timore & ve-

ftibusrecenti (anguine tinctis, nonimprudenter fecum rationabatur;

u Qn-

virum füum hujus enormis facrilegii effe au&dorem; igitur illum fecre-

iib

tó ad Magiftratum defert, à quo mox per fübmiffos apparitores captus,

rel

1

& ad Imperatorem du&tus eft, ubi multis profufis lacrymis ultró eft

fm Ws

2

d

confeffus, fe t

ntieffe reum flagitii, veniam támen ífperare & gratiam,

nnenx

quia cum tota familia fcrum baptifma & Chriftianain religionem dif-

rebintwl

euperet füfeipere, quod & fadtumeft. Itaque veneranda illa Chrifti

l cdi

crucifixi imago magno populi cum concuríu & devotione in Eccle-

fiam S. Sophiz illata ,* & puteus deaurato coopertorio te&tus & multo

qe

argento exornatus elt. O Chriftiani omnes, venite ad bunc gratia-

mfgunt

lfa. 12, 3»1

. rum fontem, Chriftum JEfum crucifixum, d baurietis a4u4s

)

m DI

i gaudio de fontibus Salvatoris,

impri

jcpolit

i5 C

4331b Db- -d1bb$ - dIbbP- 33lb -02100 -43fbR-

jqui J

Obsinnur

CONSIDERATIO XXI.

Q otit?

Serpens eneus in deferto exaltatus, ty-

i &i

pulcherrimus in cruce ex-

: yulnar

pus Chrifti JEfu

.altati.

Juere o

jpte r

um d

dicat AMoyfes exaltaroit fevpentem in dffc;rïo : dfd e»&a[t&ri

d

;

eup

Ü

j

0

ogorteä Filium laomza(s., Joan. 3. Hgo

-

o

f.

ex

Crip

xre

Nter alias figuras , quas facraS

t

tu»rä nobis dä crucifixo Domino

hx

puï

acSalvatore noftro Ch.ifto JESU exhibet, non minima eft illa,

j

n

quam Moyfes legifer & dux populi Ifraclitici in folitudine quon-

fM

d

dam populo electo Dei propofuit. . Acceperat hie populus pluri-

end p

p

ma à DEO beneficia,. quibus tamen non obftantibus (cíe ingra-

Jo t

morv

tiffimum erga fummurn hunc (ü:m bene/aGtorem exhibuit , &Íin

(

y

hu

EG

je

publicamurmum contxg DEUM & Moyf;n erupit, quód ex Jgyp

-

-

in

78

Coh/ïdemtia XXI.

án tam vaftum & aridum defertum fuiffet eductus, ubi folüm leviffi-

K

,üum- 21. s-

mo mannpa (prout dicebat) fuftentaretur: Zsima nofira jam naufeat [uper

cibo ifto leviffino; Quod murmur DEUS T. O. M. adeó indigné tulit,

ft

hi

l

ut absque eun&tatione in populum illum ingratiffimum ignitos im-

to

miferit ferpentes, qui fuis venentis morfibus ingentem in populo cau-

d

faruntftragem; igitur poenítentià ducti veniebant ad Moyfen: Pecza-

a locuti fumus contra Dominum G te, ora, ut tollat à

[

vimus, inquiebànt, 4

