Mib

hune.

Tanc ergo tradidit eis illam, ut cruci veretur. 7o. Iþ.' w .

Conty;

ctucis

'I.

lr e

Ulthm laboravit Rex Darius, ut Danielem innocentem à

m

lacu leonum liberaret.

Tandem ad importunam Satrapa-

Tum,

rum inftantiam vi

&us, qui ei prefecturam inv

idebant, fta-

ut Daniel ad leones damnaretur: Tumé

Quf

tuit per edictum ,

tür p

Dan, 6. 16,

Rex pracepit : Et adduxerunt. Daniel

.

gm, ( miferunt eum in lacum

T«

fic etiam in hoc cüm à Pi-

leonum. Daniel in multi

s Chrifti typusfuit,

N

]ato Romano Prefide ad inftantiam invid

orum Judzorum vi&e, a

[

(tiffim? condemnatus eft, ubirever

à inlacumleo-

Tir,

mortem crucis inju

« edaxertint «

hoc eft Chrifti

Jo. 19. 16

num miffus füit: Sufteperunt autem $ Efum ,

eft

hoftes infenfiffimi, milites & Judei, qui eum

purpureà vefte, qua erat

&um non ut hofpitem &

indutus, exutum, propriís

que veftimentis cin

fed ut ipfe priüs per Vatem R.

egium dixitz

of

peregrinum füfceperunt,

inus:

Y

Sufceperunt me ficut leo pavatus a

dpradam, ln quemlocum S. ÀAuguft

Ecce

Wi

Pfal. 16, 12,

Su(ceperunt me ficut. ille adver[arius circumiens ,. qu

arens quem devoret,

litate Judzorum com-

Ini

uàm benecrudelitasleonis fameliei cum crude

»

dila-

tem

parata eft ; (icut enim leo

famelicus

(ümma celeritate excoriat,

mum R edempto-

($1

niat, ac devorat agnum :

Ita Judzi in innocentiffi

0v

rem noftrum (xvientes, eum brevi

tempore variis

füppliciorum g£-

Aut,

neribus, ac tandem in infami cruce confummarunt ;

unde gpud Sapi-

(TUe)

Sap. 2. 20.

entem: Aorte turpiffima condemnemus eum.

p

2. Ad Pilatum revertor, qui

poftquam pratorium int

ravit, ubi

i

coronatus

Dei Filius tam horrendum

in modum flagellatus , fpinisque

ld

At

eft, videns eum toto dilaceratum corpore, ac cru

entatum, ut Judzo-

[/17

moveret, egre

ffus foras Chriftum

rum gentem ad commiferationem

!'tþnn

Je. 19. 5

univerfo populooftendit, dicens: Ecre bomo.

O Angeliubi eftis? Ac-

Cünye

currite

Chriffus ad mafzem erucis damnatur.

174

eurrite ad hoc cruentum fpe&taculum, & Regem veftrum confiderates

;

u

Accurrite homines ad compatfionem, imó & vos daemones ad ftupo-

rem & confufionem veítram: Ecce Homo, in quo non eft, nifi unum

M

vulnüs, quiatoto corporelaceratus. Et quid audio? Tolle, rolle, cruci- Jo.19, 1$.

fige ewn , & iterum: Cim ergo vidiffent eun . Pontifices & miniftri, clamabant ,

It

li

dicentes ; Crucifige , crusifise eum.. O Pater cocleftis, quid tuad ita? Ecce

e

univerfa multitudo diledtiffimum Filium tuum poftulat ad mortem,

UC

mortém autem crucis, quidtu ad ifta? g. Cruifigatur, ita decrecum,

"ita ftatutum eft, & quia ipfe voluit, &amor meus erga hominem vult

.

.

^

.

ipfüm cruci eífe affixum: $ic Deus d

D

lexit mundum, ut Filium fuum unige-

Jo. 3./ 16

mtum daret, .. O. pientiffima (ed & afflidtiflima Mater JESU, qui tu ad

jl

!

hunc feralem clamorem? x. Crucifigatur, quia voluntas Dei eft, cui

contradicere non poffüm, ut filvetur genus humanum per arcam

erucis. O Angeli & quid vos? z. Cruiifigatur. .. Ergo Rex & Deus ve-

1

fter crücifigatur, quid enim mali fecit? Mori debet , refpondent

gt

omnes, quia fic implebit ruinas Angelorum, & loca de coelo lapfo-

ymSit

p

j

rum. Ettu Adam proteparens nofter quid hac in caufà judicas? x.

ebant,

Crucfiatur, quiaexpedit, utunushomo , & quidem hic Homo moria-

etur; T

tur pro populo &univerío genere humano, ut non tota gens pereat ;

" /Ml!l

Ego olim in paradifo per lignum perdidi filios meos, hic per lignum

dma P*

V'X&M l

crucis meos falvabitfilios, «ur unde mers oriebatur , indevita re[urgeret. Et

tandem peccator, quid in hac graviffima caufa reponis? z. Cruifiga-

Aawmleo;

tur. Bene eft, er

go JESUS erucfigatur?. O amantiffime JEfu, actum

, di CW[

eft de te, aCtum eft de te.

(, yad

3. Hic adimpletumeft illud Davidicum: Captabuzt in animam

jufi, pGl, 93 a ;

lo(pitem,&

ftum

€ fanguinem innocentem condemnabunt, Pilatus licet anteà toties Chri

j

innocentem declaraverat: Jmmocens ego |um à fanguine jufli bujus, quem Matth.17 24.

ygi

pt, h

infüper fciebat perinvidiam Judeorum effe traditum ; «rumnis maxi-

mis ag

[e]

itatum, toto corpore afflictum

i

; & jam jam penéanimam agen-

pru lqm

eottil

li

tem, his tamen non obftantibus benigniffimum JESUM infami cru-

cismorti addicit: jEfum Nazarenum aljudito vita, & adjudico morti erucis, $- Anfelm,

U

dg,'n"w

[i

Qyut

Authorem vitz & Dominu

O vocem funeftam ! homo impius & mille infernis dignus audeac " ?halog. de

au,

$

y

univerforum ad tam crudelem, ac tam

p

cruentam addicere morte

In

O ccli obftupefcite.

d

4. Paratur igitur fedesjudicii; Judex enim R omanus fcdens de-

iti if

j mrgnml

bebat ferre mortis fententiam : edente autem illo pro tribunali , mifit ad

m

ut]

eum uxor ejus, diceus: — Nibil eibi & juffo illi: multa enim paffa [um bodie per

O

fiuf

vifun.. Et quid paffa es Claudia Procula uxor Pilati, pofteà ad Chriftum

)N

converfa ?

Obferva ;

Nullus Evangcliftarum hoc commemorat.

eiUs

S. Au-

1

Confideratio XLV1. -

176

.

$. ^»g (cm. S, Auguftinushlcfübintrat: Uxor verberatur in no(e, ut admoneat virum de

"

-

gmd

1:7. de Temp.d;z, Et fortaffe etiam veris flagellis verberata eft.

RTOR

SIgaat, M.

diaboli potentiam. ap-

terfedt

m. S. Ignatius M. crucem trophaum adversus

ns, principitam damnationis , mortis G* vuima ejus, — Ex quemadmodüm

tülam,

1

[rouem

fagax d

iabolus mülierem in paradifo fubmiferat ad perdendum genus

humanum; ita multi SS. Patrum affirmant ,

quód in genere redeme

Jfadl,

4

P]

usmc

ptionis noftrz, quia vir

es fuas per Chrifti paflionem fraQtas vidit, per

rf

mulierem crucis mortem in Chrifto voluerit impedire, ne (àlvaretur

ab interitu genus humanum.

Sed non audivit Pilatus hujus-uxoris

R WO

Juer

Matth.2724-(ioe intercellionem, nifiin hoc: -Inuocens ego fum à (anguiue jufbi bujus :

vos videritiss &* vefpondens univerfus populus. dixit : Saupuis ejus [urer nos ,

Yoleb

Quis

fuper filios noftros.

O crudeliftimi Patr

es, imó canes rabidiffimi, quibus

'non füfficiebat

Amor(

damnatio propria, fed totam pofteritatem tanto Íce-

$. Vin, Ferr. eri & deicidio voluit effe obnoxiam; Unde S. Vincentius Ferrerius:

liHuus,

fez, de Parafc. () quàm borrendum teflamentum fecit bic populus ffultus , — manet enim boc tefla-

mentum usque in bodiernum diem : nam in fignum bujes viudicla , quando m«fct

I f

li Sudaorum de boc genere, qti fic clamabant , nafetimtur , babent tnanum dexte-

Àdo

J

rA plenam (anguine capiti innixam, -

ab Im

s. David ab Abifai fiepius erat monitus,

ut contra Saul capitäïifï

if

. fimum hoftem füum machinaretur necem ;

Ingruebat tempus no-

rium, re-

m'l(ïus

&urnum, ingreditur David in fummo filentio Saulis tento

fed noluit

fily

erit oceafionem peracceommodam illum & medio tollendi ,

us enim , inquiebat, extendet manum fuam in

diof

I Reg.26. 9. oc fcelus committere:

Qu

ghd

Coriftum Domisi, & innocens erit/. F nunquid S

aul ex pluribus caufis

ne ulte-

&nm

P

promeruit mortem, qui jam tunc à DEO erat reprobatus,

p

rl

üs regnaret fuper Ifra£l? Ita quidem eft ; fed noluit David manus

fs yj

u

fuas in hujus fcelerati Regis lavare fanguine.

.

d tibi mali fecit mitiffimus JESUS ? Agnov

if

O Pilate! qui

i»femet, & palàm teílatus es eum effe juftum

.

.

.

& innoxium, cur €rgo

feras fententiam : ZAccept4

Matth.27.24.]avas manus, antequam

1n eum mortis pro

aquá lavit imanus coram populo, dicens:

Innocens ego [um à fanguine juffi bijus ?

S, Ambr, in

fed fa&a non diluit; Judex

Luc,2

Lavit quidem manus, ait S. Ambrofius,

enim nec invidiz cederedebuit, nec timori, ut fanguinem innocen-

.

£is damnaret.

Obferva: Vocat illumj

um, & traditeum tanquam

fummum malefa&torem in mortem crucis; qualis obfecro, Innocen-

tiz puritas, aqua in manibus & fanguis in confcientia. O maledictum

1fa. 1. 15

intereffe! tu hoc fecifti, Atcendite Judices univerfi, timeo, quinin mul-

tisadhuc hodie verificetur illud Haiz: 2Manus enim veftra (angutne plena fant:

. fed veniet tempus, quando idem hic Dominus nunc ad mortem da-

P(l,74.3. npatus juftitias chïtras'judicabi;; Qim accepero rempus, ego jujfitiasjudicgilzn.

-

'binrh

,

Chriflus ad mortem erudis damnatur.

n

175

M4ETOrUN Á

6. Ceterüm legimus in Deuteronomio Judais hanc & DE

O le-

gem effe datam, quód fi inventum fuiffet in via cadaver hominis in-

at a

terfedti, acciperent vitulam rufam, & primates civitatis czdentes vi-

radmolm

talam, aquá lavarent manus fuas fuper vitulam, dicentes: 4amus no. Deut, 2 1, 7,!

ndun u

f!a non effuderunt fanguinem buucs . neque oculi viderunt, — Propitius eflo populo

Reremdn

lfraél, quem redemifii Domine,

Obferva Le&or prudens; Per omnes

il

ejusmodi victimas mundas ac le

gales olim in umbra defignata fuit ac

e .fa.ï';;ïrctuïr

prefigurata innocentiffima viCtima (Chriftus JESUS) olim in ara cru-

tjus um

1

cis pro falute omnium immolanda ;

Lavit quidem manus Romanus

i

i

Judex,

ut fuam teftaretur innocentiam,

fzdincafsüm, fed neque Judzi

h ,r)u! nzi b

volebant effe interfectores Chrifti:

Nobis non licet occidere. quemquam,

Quis ergo Chriftum Dominum ad m

G fxi, gïjïgï'

ortem crucis condemnavit? O

n tanto t

'

amordivine, óamor, óamor, tuhoc fecifti,

de DEO enim, ait Mel-

sferreius

!iHuus, tritfmpbavit amor,

ID

w

quanio w

7. Redeo ad Pilatumnatione Gallum, patriá Lugdunenfem. :Fuit

quu t

isfpurius, patre nobiliffimo Regulo Tyro fed matre fordida na

tus $ Mallon, de

Adolefcens & vir peflimis moribus, fratricida, feditiofus & verfi

pellis, s. sind. c. 1

ab Imperatore tamen Tyberio Judzz procurat

.

u,'cgpl'fzhf-

Chrifti obitum & afcenfionem in coclum Ro

or conítitutus-eft$ poft

gmpUS f

mam citatus in exilium

miflus eft, inq

uo Lugduni, divinam in fe advertens ultionem, indefpe-

)T'W.W ïe,'

t

rationem a&tus, fibiipfi mortem conícivit,

ut, qui iniqui Judicis offi-

cio fun&us eft, dum Authorem vitz ad cr

T

ucem damnavit, ipfe fibi

glgdio cor transverberaret, & animam in

Orcum transmitteret; ita

iribs L'ä;*-*'fï

enim decebat, ait Mallonius,

y, *

ut divina fic ulcifcente vindi&ta , effi-

a ^

mus vir propria fe manu trans

foderet, cüm pejorem fe judicem inve-

nire non pofict, cujus au

&oritate necaretur, Advertant hoc

M

.omnes iniqui Judices,

[

y, ul

qu

[

m

jam:

TUM

J

f i

jf ^

"&3 (9) Go -

Y g

" [WC*J

yup

woLCü

i

j

ii

njnt

^

ul

j j

'

gort

WW

"

Gintber Unus pro emhibus,

W

1

CON-

1

178

£$(0) X*

(is,

Hibibbba ii

videl

?

bt

DEO

n ho

CONSIDE

ftolo

RATIO XLVII.

f

Chriftus ferens crucem omnes Chriftia-

DK

ftof

.nos ad fui fequelam invitat, & a-ni.ma:.'

infü

quen

Qui non accipit erucem fuam, €9 fequitur me; non efi

illu

me dignus.. Mattb. 10. 38.

ache

taea

I.

Doni

Bimelech ducem füaum qomnes milites f'e—-cuti funt, ubi morr

6 d

tem Selmon'afcendit, & arreptá fecuri arboris ramum pr&-

Adum

cidit, humetísque impofitum afportavit, ad militesfuos de

Qfuce

monte fücclamans : Quod me vidiflis facere , eità facite.

Igitur

ludiG- 9 490

certatim ramos de arboribus pracidentes (equebantur ducem,

as

Dux nofter Chriftus eft, przit ille; & humeris füis non arboris

u C

DN

ramum, féd crucem graviffimam 1j. pedeslongam & g.latam in

du

montem Calvarium afportat, viámque füo fanguine fignat. Sequa-

mur & nos hunc ducem noftrum, . erucémque cum eo generofo fera-

mus animo, quianoneftinaliquo alio falus, nifiin Chrifto JEfu cru-

e

tüba

Matth, 10. 38- cifi:30: Quinon accipit erucem füam , & [equitur me, non eff me dignus.

m

2. DeSimone Cyrenxo refert Sacer Scriptor: Er awgariaverunt

Quan

Mare. 15.21. prateveuntem quempiam, Simonem Cyr

enamm, venientem devilla, patrem AAlexan-

dri & Rufi, ut tolleret crucem ejus,.— O i fciviffet ille Cyrensus & alieni-

$,

gena, quiseffetillehomo, qui priorillam crucem portavit; O fi fci-

It

viffet pariter eandem crucem Heraclium Imperatorem fümma cum

tt,

tofiy

veneratione humeris fui$j habitu vili indutum, acpedibus nudis por-

m

taturum, fine dubio illam exofculatus, bumero paratiffimo excepiffet:

.

$ualve crux pretiofa!

Carne

äcm!g. 15,

Loth prorsüs invitus ab Angelis excivitate Sodomaextraétus eft:

Pyuj

Cimque effet man? , cogebant eum /Angeli, dicentes: Surge, telle uxorem tuam,

W no

* duas filias quas habes: me C tu pariter pereas in [celere civitatis. . Sed edu-

H

gum, |

&us pauló poft agnovit beneficium, & gratias DEO & benefa&toribus

ul-

jw [ ml

ggit. It.? & Simox? ex oggi;lo Cyrene per milites & Jungs comp

$

Ije fequela Chrifli crmeem præfäfemis,.

179

;

j

(füs, ut Chriti crucem , ne tot fatigatus accruentatus vulneribus in

!

i

via deficeret, in fe reciperet, & ad locum deportarecfüpplicii; ubi&à

DEO in fide illuftratus fuit, infinitas ei gratias egit, fuit enim Simon Hads, Lyr, de

Ín hoc itinere compun&us , profectusque exinde cum S. Paulo Apo-! i* Chr, lib,

M

ftolo in Hifpaniam Dertof& Epifcopus fa&tus eft, ac vixit fanctiffime, 4 &P«t

faftis Ecclefie adfcriptus. Ex quibus fatis luculenter videmus, ideó

à pientiffimo Redemptorenoftro crucistranslationem in humeros Si-

monis factam effe, ut intelligamus non effe fàtls ad noftram confe-

dl

triüia

quendam falutem, Chriftum ducem noítrum pretuliffe crucem , fed

infüper oportet, ut & nos crucem noftram poft eum feramus, juxta

illud Veritatis : 5j quis vult venire pofl me, tollat crucem fuau, * fequatur me, Matth.16. 24.,

^ Wi

3. Immortalilaude dignus eft Armiger ille, qui Jonathz principi

achero fuo in bello contra Philiftinos inferviebat, ejusque folebatpor-

tare arma , ad quem Jonathas: .4fcendamus, fequere me, tradidit enim

1, Reg, 1 4.12.

Dominus eos in manus Ifraél 5 a[cendit autem

b

jonatbas manibus & pedibus reptams ,

€ rmiger ejus poff eum,

;, Ü

Per Jonatham, proutalibi diximus, Chriftus dulcisille Jonathas

n p

adumbratus eft, ad petram Golgothzam & prerüpta montis cacumina

il

crucem ferens, atque prz laífitudine virium manibus & pedibus re-

k d

prans. "Tuanime mi, fis ille Armiger, & afcende animosé cum eo

x d

ad Calvariz collem, portans crucem tuam poft eum, & fi difficilis vi--

detur illa via , Dominus prxceflit, fervum oportet fequi: Servus nom]o. t$, 26,

iL

eft msjor Demixo fuo.

mat» Cqü

)

4. Gedeonem virorum fortiffimum adversüs Madianitas bellum

j

eneïO(Of !j

gcrentem, fecutifunt deno&eintempelta viri trecenti ele&i, cum eo

1flo

F& (

tubam, lagenam ac lucernam portantes, ad quos Gedeon: Quod me Judic. 7. tr.

jj

facere videritis , boc facite : ingrediar pavtem caftrrorum , & quod fecero foiamini,

| AngafW;

quando perfonuerit tubain manu mea, vos quoque per caflrorum circuitum clan-

!

d

que, C conc'amate Domino & Gedeoni, En a(cendit cum ponderofà cruce

us

yt.

i

!

;,

in montem plus quàm Gedeon, ipfe Chriftus ac Dominus Deus no-

j (

fter, ut caftra Madianitarum, Mundi ac diaboli fübvertac. Eja gene-

yn

yq

rofi milites Chriftiani, afcendamus & nos poft eum, & non inferamus

ii

1

crimen glorix noftre; afcendamus, inquam, ut diabolum, mundum,

i [

)

carnem & peccatum vincamus: Exeamus igitur ad eum extra caftra, nn-Hebr, t3. 1.

properi«m ejus portantes. Imitemur illum fideliffimum Davidis fervum,

uati

àd

cui nomen Ethai, qui Dominum. füum regem exulantem & profu-

D

l TU

jd

gum, pofthabito omni vite periculo, fecutus eft: pir Dominus, d 2. Reg. 15. 21,

4l j

vivit Dominus tueus Rex. — Quoniam in quoctinque (oco fueris. Domine mi Rex,

od

Ktve in morte , five in vita , ibi erit fervus tuus,

!

o 07

x

MÉ

180

— Confideratio XLF'II.

l

f. Miror, quareSponfà illa dile&ta amantiffimum Sponfum. fiium

adhu

Cant 2, 4,. Cervo comparaverit: Similis eff Dileus meus binnulo. cervorum. - Et quare

Tem,

€ervo? Obferva: Cervusfi umen aut.torrentem trajicere difeupit,

tem

i'linius lib.

8 prius vocemin fylva edit, & ad fequelam fuos vocat focios, cum qui-

Àmo

€ap. 52.

bus ad ripam vadit, primüsque cornua fua, tanquam crucem füpra

ma,

dorfum ferens, animosé flumenintrat, quem fequitur fccundus capite

i

fupra tergum ejus pofito, & fic de ceteris, ubi femper unusalterius

dorfo caput imponit, & fic feliciter ad littus alterum transnatant. . Ita

C0f

Plinius; unde lemma: Mens omnibus una fequendi; V cl (í mavis : Miter-

VeRal

Matth, 8. 19.nis facilis labor; aut illud ex S.Matthzeo: Quecunque ierit... Talis cervus,

Pifci

. vult dicere Sponfa, eftquoqueDile&us meus, qui primus per torren-

dti

tem pafífionis füc ad alterum & eternz fclicitatis portum transnatavit,

palto

"crucem füpra dorfüm füum ferens, viámque monftrans, ac omni

Enfr

Chriftiano inclamans : $equere me; Et nosilli terga vertamus?

quünm

$. Ignat, $. J.

Fund, hebd,

6. Hanc veritatem magnus ille Dei Servus S. Ignatius Soc. JEfü

tonfi

Fundator pulcherrimé per nota illa duo vexilla in facris üis Exercitiis

fed ex

2' PI[

)

ropofüit, ubiex una parte Luciferum, Tartareum illum tyrannum

0m

L

inducit: Zmaginare, inquit, coram oculis tuis apud campum Balylonium ducem

jula

unpiorum , in catbedra ignea €*. fumo[a federe , borribilem figurá vultüque terribi-

?

lej, qui füb figna fua milites füos vocans, eis viam latiffimàm rectà

lum 1

ad interitum aperit, in quem finem füos emiflarios inomnem terram

um

hi

ablegat, quatenis omnehominum genus ad peccata & imperfe&iones

inducant, utfic zternüm aliquando fiant infelices: Cenvocatos damones

f

ánnumeros per totum orbem fpargir, nullis eivitatibus C locis, mullis per(onarum

Qu

deneribus immtiribus relidtis,

ffi/

Ex altera parte idem Saniffimus Patriarcha Chriftum

JEsuM-

fcop

eciofum prz filiis hominum propé Hierufalem in amoeno campo

fü

j

a

tuit, crucem, tanquam vi&oriz trophzüm manu tenentem, qui

&

optimus ac fummus Imperator omnes homines ad fui fequelam , vi-

Qnie

Matth, 11,

28.tàámque eternam invitat : Venite ad me omnes ,-qui laboratis , & onerati eflis,

€ ego refiiamvos. In quem finem Apoftolos fuos, aliósque fervos fuos

clectos emittit

; Ut & ipfi pariter omne mortalium genus ad hujus coe-

leftis ducis feq

uclam, vitàmque meliorem & fempiternam invitent:

Zipoflolos, difcipulos, & miniffros alios per orlem mittens, qui omni Lominum

generi , flatui d conditioni doctrinam facram C [alutiferam iwmpertiant. Etquis,

obfecro, huncoptimum Dominum ac ducem füum non fequatur?

7. Proponit

quidem Sathan füis fequacibus dies videre bonos,

carnis frui illeceb

ris, amorem proprium & divitiarum , füperbiam vi-

€r, honores, & plura alia mundana, ut fic elati miferi illi mortalesin

uos

omge vitiorum genus ruant præc?pites. Chriftus econtrà invitatfi

N

a

De féquela C lari/z'; CTHCU pr eferentis.

ISI

ifm f

-Tt um

ad humilitatem, contemptum füi, paupertatem, carnis morti&c

ätioþ—

nem, crucémque patienter ferendam,

t

ut ficin omni virtute proficien-

tes-melius ad vitam difponantur ete

&

rnam, atque fic perpetuá cum

, Qqi

Amore füo Crucifixo perfruan

tu^ glorià ac beatitudine.

O anima

r

indoscote

mea, erigete, ad quid moraris?

Confidera ad

quidcreatafis; Er quoíis- 3. Reg. 19,21.

que claudicabis in duas partes ?. $i Dominuseft DEust

Unus ,

musdtens

cur illum nonfequeris ?

natanr, D

8. Avis, quia dulcem aucupis fiftulam fequi

tur, & ob fpem pau-

corum granorum in aream incauta volat, ex im

ais du

provifo irretitur, &

venatori in predam cedit: Pffzla dulce canit ,

volucrem citm decipit atceps,

alis r

Pifcis, dum in undis vermiculum hamo afti

xum fequitur, fe ipfam

at t

decipit, & interimit, unde lemma : Capio cap

ientem. Ovis, dum àfacié

ransnatavi;

paftorisremota pinguia fequitur pafcua , à lu

po capitur, & devoraturz

A

En fimilem faciem illorum;

qui demonem, mundum & cardem fe-

1us:

quuntur, quorum Deus venter eft , C finis interitus,

Non (ic fequela Chrifti, Philip. 3. xþ;

s of

non fic, .dum priüs per afpera, fed dein ad pr

ofpera vocat; priüs fel,

s at

fed exinde mel propinat; priüs pet fpinas,

fed tandem ad rofás ducit.

m mannum

O quàm bonum igitur eft, fequi

yhnim t

bajulantis!

veftigia Chrifti prefertim crucem.

77 rrm'&

9. TTalis fuit S. Martinus Epifcopus Turonen

f

i

um d

is: (&iä paupercu-

lum adhuc miles füà veftis parte contexit,

Dominum füum cruci- In Vita $;

emteran

fixum ad Angelos dicentem audire meruit :

AMa

f od

bac me ve[te contexit ;

rtinus adhue Catecbumenus, Mattin, Ep.

Cui pauló poft Satanas glo

riofüs & purpuratus in

T

fpecie Chrifti apparuit, ad quem Sanctus:

Cbriflum ego nillum novi, nif

ji t

Crucifixum , tu faceffe. Ad Julianum Apoftata

m audacter dixit: Ego fígmo

erucis non clypeo pretechus , aut-calea, b

offium cuneos penetrabo fectrus, — In Epi-

um JESU!

fcopatu füo fidem long? latéque

propagans, arborem vaftiffimam &

o .

füccifàám, in fe proruentem, fig

no crucis inalteram partem detorfit,

yeon

& demonem confüdit;

ad quem in agone rediens dixit:

Quid adflas

uäilm ! 'ï:

eruenta beflia?. Nibil in me fi

[j

nefte reperies, & fa&to figno crucis

eum fuga-

0 Cnmfl'ffm*

vit. Videexhis, q

uomodo omnia coo

perentur inbonum illis,

untur.

u

XW[J

qui Cþi-ifci cgftra fequ

Y

Mi

mwüx&

AA

p o

K

v

t

7 ;

o

u

-

dffe 011051

nv

[aks lii

j m

fj

j

Z3

CON-.-"'

189.'

z ('0')"56,

,

$5555555580 020 0588 18005 05005 5550 04005

tim

tum,

fontà

ftim

CONSIDERATIO XLVIII.

jst

Chriftus crucem ferens cur. dixerit piis

Mp

pl

Mulieribus: Nolite flere fuper me, fed fu

1040

vos ipfas flete ?

"

ho

Qin «

4

adtra

SE uelatur illum multa turba populi C9 mulierum ,. qua

aþ lt

Plangc*äant, C9" lamentabantur eum.. Luc. 23. 2

3

tem,

Y.

lut,

tione

Oab, ubi Abfolomüm cum Davide patre reconciliare voluit, The-

cuam mifit, & tulitinde mulierem fapientem, quz in habitu lu-

gallu

ubri ad Regem ingrefía, eum mirum in modum placavit: $i

tt04

3. Reg. 14. 3

quafi mulier jam plurimo tempore lugens mortuum , & ingredieris ad Regem,

Her

£ loqueris ad eum fermones hujuscemodi &c. . Quis, obfecro , ifte mor-

hgher

tuus, quemplurimo

, imó toto vite tempore lugeredebethomo Chri-

Y

fte Chriftus eft, DEUS & Homo, qui pro nobis

fs

Jonghen

ftianus? &. Homoi

[77

pupt, agni

tanta paftus, in cruc

emortuus, ac fepultuseít, hunc, inquam, debe-

p Exhor,

mus omni vitztemporelu

i

gere, illique compati ex gninqo; quöd tam

Tj

xoe

indigna pro nobis indignis pati dignatus fit.

tam

'Non Thecuitem aliquam propono hodie, fed Sionidas, pias mu-

MU

h

lieres, qux amariffimo planctu Chriftum ad cadaverofum Calvariz

olr

montem füb cruce ambulantem deplorabant, triltem morituro JEfü

9Q

Luo 2j 27..

leffum canentes: Sequeharur illun, ait Evangelifta , tuvba multa populi &

d

uid veró Salvator nofter

mulierum , qua plangebant , & lamentabantur eum,

de hac comploratione? Converfus autem ad illas 9ESUS dixit: Filia Jerufa-

orbi

lem , nelite fleve (uper me, fed füper vos ipfas flete, C [uper filios veflros, Ecce

(q2,

Dominus JEfus non defiderat, ut doleamus fuper dolore fuo, fed fu-

L

Tioy

per potiffimà causà doloris ej

us, hoceft, utde fceleribus noftrisinti-

Oculr

tmé triftemur. Quisigitur nobisdabitaquas, imó quisomnes venas,

arterias, nervos, ofía, membra univerfà corporis noftri vertet in

Ms r

ttr H

Oceanum lacrymarum? ut plangamus inamariflima amaritudinc ani-

Mm, Í

mæ"omn*cs iniquitates noftras p?opter JEfüm offenfum?

t :

J.aDa-

Á

Lamyme pænitemiubz..ob offenfum 3 Efum.

183

2. David Rex in Ifrael pié plorantium agmen ducat; hic q

uan-

i

tüm defleverit geminum füum peceatum licet À DEO jam condona-

tum, ipfe pluries faffuset. Vix poculum ori admovit fitibundus, &

W

fontana temperando vino fluxitex fiphone oculo, hinc illud ejus te-

[r]

fimonium: Porum meum cum fietu mifcebam. Neque hic ftetit optimi R e- Pfil, tor, 26;

rit

gis poenitentia; fed quia interdiu plerümque animum fibi rápiebant

ncgotia domeflica, civila, bellica, quo minus indulgere poffet de-

plorandz culpe, idcircó compenfaturus noturnis tenebris, quod cla-

Áipt

ro fole neglexerat: Lavabo, folebat dicere, per fingulas nocles lethum meum, Pdl. 6. 7;

lacrymis imeis flratum v/24bo, — Pulchré ad propofitum S. Chryfoftomus:

$. Chiyfoft,

concione r.de

Cim ommes quietem. r etiwm. agerent, folus ille tunc. Deum interpellabat, &v

Lazaro.

4f qM

aderat fopiri nefcius oculus ploranti,

ab hoc poenitente diftamus! .

fuéque prefitenti-mala, O quàm multüm

J

3. Hunc pium Regem peccatis fuis conftantiffime illacryman-

luit.

tem , laudandá «mulatione S. Petrus Apoftolorum caput imitari vo-

Cüm enim ab imbelli una ancillula ad trinam Domini abne

volui T

tionem deje&us effet, improvidus equé ac meticulofus pugil, fimu

m

ï

nb

"

gallum accinentem audiit: Perrus flevir amar?. Heu! quàm longe à Pe- Luc 42. 62.

hcwir: $

tro.abfumus! multi poft deflenda fanguineis lacrymis facinora, cüm

jud M

Heracliti effe deberent,Democriti fiunt, &quidquid domi cachinnorum

,llcont

habent, largiffimé effundunt, atque, quod Sapiens deplorat, /atantur Prov, 2,

14

citm al fecerint, &* exultant in rebus

pm O

pelfimis. Sed veniet aliquando tem-

pus, ubi& illud verficabitur: A

ifus dolore mifcebitur,

(* extrema gaudii Prov. 14.13.

ip

luitus occupabit, S. Petrusnon contentusuná criminis d

Clemens

]quam) j

eplorationefuit,

Alex, li, t.

0, quödw

repetivit eandem fipiüs, erátque illi folenne,

peromnem deinde vi-

tam quotidie ad primum

a

lli cantum ftrato levare corpufculum, pro-

Recogr.f,

volviingenua, &per no

B

:

" , pias 6

isreliquias inter vota,

precésque patratam

olim culpam jugiter deflere; fa&tümque eft, ut ex

continuo ftillantium

ritut. P

oculorum fluxu fulcos in genisacciperet,

binósque velut canales, prz-

clarum dolentis animi honeftamentum.

miip

(

"

J

4« Jungamus lacrymanti Petro fociam Magdalenam.

Hecut

at

orbi conftaret, quantüm priora luxuriantis vitz iterata damn

.

aretíce-

l Wn]

lera, Magiftrofuüo JEfü, cu

jus doGriná dedi

! w[m!.

novo atque infolenti exemplo balneum

fcere coepit turpitudinem,

[it,

paravit, fed ex iis aquis, quas

*

J

oculi miniftrárunt, & veriffimus de n

oxis dolor. Z

Actyimis Gepit vigare Lut, 7.38;

Ü QDM

jon

vt

pedes ejus.. Elize acrificium igne coclefti abfümptum

eft, (ed pri&saquá

«

ter affusà; ita Magdalenz cor igne coclefti abfumi

tur, cüm dilexit mul- 3: Reg, 18 38

fh'[W

tun, fed multis lacrymis priüs effufis.

,j

O (i vidiffemus hanc poenitentem Magdalenam füb cruce ftan-

Flevit

tem, ac patientem & demortuum Filium Dei plorantem !

P

»

Agar

184.

Confideratio XLV'TII.

]

.

Gcn, 2.. 16.

Agar in deferto mori

entem filium faum Ifmaélem füb arbore fedens,

gorti

Gen, 37. 34*

& noluitconfolari. Flevit Jacob elevatà voce, ubi inaudiit Jofephum

queni

/Gen. 43. 30

dile&tiffimum filium à ferà peffimà devoratum. Flevit Jofeph ZEgy-

]

tiPro-Rex, & commeota fünt omnia vifcera ejus füuper fratre fuó

LReg. $0.41-

L

cgz;it l

Benj

amin, Flevit Jonathas & Davidfe invicem ofculantes, David au-

fiüs:

tem ampliüs. Flevit Ifra&l univerfus, ubi Angelus Domini venitad

Cïyïï

: ]udic,z- L

locum fentium, & improperavit filiis Ifraélbeneficia, quz à DEO re-

ceperant, & peccata qus commiferant , * elevaverunt vocem c fsverunt,

firis

Elevit& Magdalena & quidem ampliüs, ftans füb arbore crucis, & ad

pl

fepulchrum Domini, Ámoris füi crucifixi. Flevit quidem in domo

n ]

fanti

Simonis Leprofi, fed tuncadhucignorabat quàm caró, imó immenfo

divini fanguinis pretio effent luendailla, quz patraveratpeccata; ve-

falus

rüm ubi nunc vidit in cruce pendentem JEfüm, defolatum, mortuum

|

& toto corpore plagatum, in quem firmá fide credidit DEum effe &

!acryn

dere,

Homipem, ac pro falute enmnium tamindigna paffum; ah quis dicet,

Pf ug.136,

quantüm doluerit; cunc de illa poterat verificariillud Davidis: Exitus

paffior

aquarum deduxerunt oculi mel, quia non cuftodierunt legem tuam,

üomel

$. Quód Chriftus non folàüm füper Jerufalem, & Lazarum fle-

verit, fed etiam in cruce, defide eft, imó obíervant SS. Patres, Chri-

quas;

M o

ftum nunquam finelacrymis oraffe; & ficut Job de fe ipfo teftatur:

jo5. 16. 21.

Ad DEum [Hllat eculus meus, ita & in Chrifto, dum fiepiis pernoctabat

m

Wn

inoratione Dei, ftllabant pretiofe lacrymee de facie ejus; unde reQe

Pfal, $5, 9.

Vates Régius: Deus vitam meam annuntiavi tibi: — pofuifli lacvymas meas in

Que

p

confpediu tuo.. O pretiofie lacrymz! Arca No&mica per aquas di uvii à

fi

terra elevataeft in füblime; ita animus in limo profundi conftitutus,

&j

'fob. 12. 12.

& luto deli&orum defixus, extollitur exundantià lacrymarum : Quen-

U:

quil

do orabas cum lacrymis, dicebat quondam Raphaél Archangelus ad Se-

S. Hieron, in

niorem Tobiam, eg

o cbtuli orationem tuam , & S. Hieronymus: ',O.»m,tio-

la. 38.

DEum lenit, fed lacryma cogit.-

a

6. Coecum illum à nativitate hom

incm Chriftus suiüt od BR

: Jo. 9. 7:

toria Silo£, ut ibidem felavaret: Zbur ergo, Óv lavit, && venit videns s

S. Bernhard,

Supra quod S. Bernhardinus: Lacryme fünt natatorium Siloé, uþi

fer, 4. de g.

Bcatitud,

ccecus illuminatur, & Stapletonius: Ut enim ille, qui feinnatatoria

Siloé lavit, à coecitate corporis curatus eft, ita qui fe in lacrymis la-

vant, oculosmentisfibiapeririadvertent. Proba, &videbis. *

Ubi Veritas Chriftus coenam ultimam cum difcipulis fuis cele-

brare voluit, Petrum & Joannem in urbem premifit, ut pararent

Inü'. 221- P

pafcha, eísque fignum dedit, in quo loco cuncia pararent neceffaria:

Ecce intro£untibus vobis incmvitatem , occurret. yobis bomo quidam amphoram aqu&

G'W

portans. Et quare hoc?. &. de Rampelogis: Homo amphor

am aquz

: portans

E

Y

Lacryme propter offenfam Dei.

185

Yé feduy,

'pcartans eft peccat

or poenitens, eorlacr

ymis plenum ferens, quem fe-

fenhun

quenres Angeli inrrant ejus hofpitium,

& parant pafcha Domino.

Á Eoy-

- Et quis non obftupefcat, quód Cl

5

riítus Dominus univerforum

(ntre

Jo. . $

cepit lavare pedes Difcipslorum? Et quare non etiam füos?

E. S. Ambro- $. Aubr. f, 6;

» Daridu

fius: Chriftus lavitpedes Difcipulorum, non fuos,.

iniveltal

quia eos nobis Ia- '^ Luc €, 7.

crymis lavandos reliquít.

v

7. O quot caufas habemus Chrifti

JESU Crucifixi lacrymis no-

n e fs

ftris facratoslavandi pedes! De ipfo dici

tS. Lucas: Er fa&us in agonia4, Luc. 22. 43.

ruas, t

prolixis orabat,

Et fattus eff fador ejus , ficut gutta [anguinis decurrentis in ter-

m in d

ram Eccequomodó amaverit nos, fübinfert hic Mell

ifluus, dum non s. Bech, fer,

immob

tantüm oculis, fed & membris omnibus fleverit,

Tanti ponderis erat 3. D. Páalim,

falus noftra.

eccatas Tv

, fuoru

B. Margaritha Hungarica,

Virgo fan&iffima genas habebat fluxu

Pm dl

lacrymarum aduftas ,

3:a.

dere,

quas folebat coram Crucifixo amore füo profun- P9l' 22.

TT dfoïl

$. Francifca Romana cüm amariífima

m Redemptoris noftri

paífionem & dolores meditaretur,

3ss D

tam effusé plorabat, ut timerent

domeftici, ne ob dolor

is vehementiam animam expiraret.

B.LidvvinaVirgo lacrymas (anguineas amore Cr

antum 35;

ucifixiundebat,

jtres, vt

quas rofas fuas vocabat.

O anima Chriftiana!

quid nos asimus, dum

in cruce pendentem vitam noftram fpectamu

S $2

( lat

Et evit vita tua quaf; D*2t: 28. 66,

odb

pendeus antete?. Et fiquidem Crucifixum Dominum

tuum non dignum

*ítimas uná lacrymulà, quomodó non

NSS

ploras propter peccata tua,

yuo n

quz: caufa fuerunt tam cruentz paffionis

?* AÀh nos miferos!

Moyfes pl v», 2;

pereu[fit petram , & fluxerunt aqua.

Millies nos Moyfes fla

|

Ts gt

m extundet ad diluen

ellaverit virgà

0

m

fuà , necfemel ex his fàxis gutta

a noftra pecca-

ta: Beati qui Iugent , ait Veritas, füpra quod Os aureum :

Non illi beati, Matth. s. e.

um

ui lugent mortuum, nonja&

pelus d

flimo lu

uram, fed peccatum, nihil enim iri hoc $. Chryfoft.

vol

orþc fietu & amari

&u dignum eft,

-

hom. 22, ad

i

creater omnium rerum.

ni(i cüm qfïendicur

popul,

1

L

Ed

yiít d

qn

&

SIJOV [

(o

f

,'L

ll

u

"

5

^

j

j

]i

n

a

i

fjj

| [W

j

n

É Ginther 45?0!45-370 ounibus,

A a

CON-

n

PhOfv'ï

port

A

186

U

E (o) u

i*äï

2';

é

;

EBssstSESSSESES

at

giipiun

101

CONSIDERATIO XLIX. -

tj

m

idant

Cur Chriítus Dominus crucem bajulans,

tb tl

cruentam fuam faciem in fudario S. Veronice

t

amife

imprcffam reliquerit ?.

&i

dsin

imyi

ol

Refpice z/z fæciem Chrif/i tui,. Pfal. $3. 10.

nin

,I'

Oa

V

Idit quondam Ifaias Prophetarum Prindeps nenïtamïcorþöris,

fierni

ait S. Auguftinus, quàm & mentis oculis mirabilem ac plané

dm,

A

apagnificam apparitionem, de qua ipfe fic loquitur: idi Do-

Xfa, 6. 1.

minum [edentem fuper folium excel[um & elevatum: Ei a, qua fub ipfo

penfa

profy

erant, replebant templum, — Serapbim flabant fuper ilud s. fex ala uni,

d

