ditatis mea. & calicis mei : tu es qui ve[fitues bareditatem 1:20m mibis Et in

P(al, 722.25.

mlbl

alioloco : Quidenim mibi eflincmlo ? . Et à tequid volui faperterram?

yetamuem

Defecit caro mea C cor meumsz Deuscordis inei , d* pars

TP

mea Deus in aternum,

qu, u

» pro t

77

s4C a

Yi i

CONSIDERATIO CXX.

syilmite

NY

m leïw

Chriftus à Judzis reprobatus & cruci-

nms in q

fixus, fa&us eft totius Ecclefix la pisangularis

g

inrefüurrectione.

jj

gt

yit

Lap

u yil

idem qüem veprobaverunt ædyïmntes,p faö?w eft in

caput anguli.. P[al. i. zr.

l

quüfe

l

I

j

Trabilem quondam vifionem habuit Zacharias Propheta,

"m, j rw;

qui cüm nunc ageretur de rezdificando templo Solymxo,

at

J

jl

ip

à Chaldzis priüs deftru&o, lapidem quemdam grandem,

W»?

pretiofüm , cxlatum , acfeptem oculis infignitum confpi-

f

j

catus eft, pro fundamento in illo magnificentiffimo tem-

p

j

yul

j

u

plo à Oyro collocandum: Eece lapis, quem dedi coram $Efu; Super lapi- Zach. j, g.

T

dem unum feptem oculi (unt , Eece ego calabo fculpturam ejus, ait Daminus ex-

T

gy

ercituum : Et auferam iniquitatemterra illius indie una. Alludebat inhoc Za-

T

n

Gintber Unuus pro omnibus.

L

charias

4j9

Confideratio CX X.

H

charias ad primum & angularem lapidem, perdictum Cyrum Princi-

hs

)u

pem & Darium in novo templo pro bafi ponendum,

uem priüs

gorta

architecti ccelarunt, expolierunt, & principis benefactorisin(ignibus

& n

ornarunt, atque fic magná cum folemnitate in füundamentis colloca-

tm,

runt: Super quemlapidem reliquam exinde fabricam inchoabant, &

sedificabant ; liceat lapidi illi füundamentali ac primario prolemmate

legis

quib

Apoc.LIT.

infcribere: Primaus c& INovilfinus.

Echic eft fenfus litteralis, fed alium

vidi

j

qu&rimus.

«ij

Per eandem lapidem à Caíftro Chriftum & hunc crucifixum füb-

[

audit, qui inpaffionemultisincifionibus, plagis ac vulneribus, quafi

pis feptem occllis c&latus fuit. . Audi in hunc lecum Cornelium :

Coercel.in

&h»r

7:

adhuc

iftus , inquec , qnafi lapis, calatus fuit in palfione , dum clavis, fpinis & flagel-

Zachar. 3.9.

lis adlive , tumi vuineribrs , plagis C vibicibus paffivé , quibus totum corpts [uum

Praj

tit i

fodi, & aperii voluit, tt imnenfam. [uam in nos charitatem intus. latentem per

V..

bas quafi viinas effenderet , C effunderet, juxta illud: Cernis , ut in toto £orpore

WHOF,

fs

Jï:u!,v:us »T

2

D

o

b

Á

tacobo Pa

triarcha referunt facre Pagine, quód lapidem

;'AIpis ill

TS,

illum , fü

per quo tam dulciter dormiebat, mirabilemque illam coeli fca.

lam viderat, furgensde fomno erexerit: erectumque oleo inunxerit,

ifin

ut effetmonumentüm perpetuum tam ftupendz vifionis & apparatio-

D

b

Rüni,

€en. 22. 1.

nis divinz: Tülir lapidem queim fuppofuevat capiti fuo , C* erexit in titulum,

loftes

fundns oleum defuper,

hi.

S. Auguflinus & alii per bunc lapidem allegoricé Chriftum füb-

audiunt, illeenim eftlapis Ecclefieangularis, ut patet Ephef. 2. 20.

jiterii

vit Ql

ungens & unGus oleo exultationis prz confortibus füis: Lapis qui-

dem, quem reprobaruht impii Juderin paffione, fed in fua gloriofa

fortis,

h

refürrectione fa&us eft in caput anguli, quod non obíturé previdit

?l 17 2r

i,

Vates Jeffieus , dum de illo vaticinatus eft: Lapidem quem reprobaverunt

Yidor

adificantes , fadus eff in c

apur angulis À Domino fatum efl iffud, & eji ini;iaöi[e-

hii na

in cculis noftris.

.

. 3. Hunc Scripturz locum Chri

ftus ingratiffimis Jadzis objecit

du l

tj

Matth, 21 42

pauló ante paffionem fuam : INwnquam legiflis m Scripturis:: Lapidem quem

reprobaverunt adificantes , hi« fadlus efl in caput anguli. Obferva ; de feipfo hic

DT

,

loquitur Chriftus, tanquam lapis vivus ac pretiofiflimus, quem

Judei architecti Judaiez Ecclefim, hoc eft Sacerdotes, Scribe &

ds br

*

ttücif

Pharifei ut inutilemre

)

ecerunt ad Synagogam füam zdificandam, qui

Dovid

tamen factus eft, & pofitus utlapis capitalis & angularisSacra Eccle-

Dj

fie Chriflianz & Catholicz, füpra quem tota Ecclefig machina adi-

ficata eft.

j

lo

Hoe

Crücifixislapis ngäl:zrise'

tnlri.

: Hoc argamentum à Chrifto edoctus: fümmoperé urgebat San.

lm w

&us Petrus , ubi illum ab utero matris claudum ad fpecioíam templi

portam in Hierufalem per virtutem SS. Nominis TE( crucifixi erexit,

nl

[2

aopce

rdo-

ts

& fànavit. . Erant tunc in confilio prefentes Annasprinceps S

tum , Caiphas, Joannes , Alexander cum ceteris Senioribus, Scribis, &

0a Y

tohom?

legis Do&oribus congregati , & quotquoterant de genereSacerdotali,

quibus omnibusS. Petrus Apoftolus 10 faciem objicit preedictum Da-

il

vidisRegis de Chrifto vaticinium: Hic eff lapis, qui veprobatus eft à volis AG, 4, 11

adificantibus , qui fatus efl in éaput anguli , r non eff in aliquo alio falus , 8ec

Yml

enim aliud nomen eff fub celo datum hominibus , in quo oporteat nos (alvos fieri,

lts u

Hic eft ille lapis,

uo David infignis bellator & fundibularius

STUD

adhuc in juventute fua

Ó

oliam immanem illum gigantem interemit:

nóup

pj

Percuffit Philiflaum in frone:: Et infixus eft lapis in fronte ejus, & cecidit infa- t Reg. 17.49

ciem fuper terram, Supra quem Scripturetextum egregié S. Auguftinus:

At

utotoryt

Vid;/fe, inquit , fratres , «b5 David Goltatb percufferie , anjrome utique ubi crucis ?. ^ogof-

fignaculuim non habebat.

4icut enim baculus erucis typum babuit, ita etiamc*

ferm, tgi, de

Temp.

lapis ille, de quo. pereuffus eft , Chriflum Dominum figurabat. — Ipfe efl enim lapis

x p

vivus, de quo fcriptum efl : Lapidem quem reprobaverunt adificantes, bic fatius

mcælifgæ-

nonxatt

eff in caput anguli &c.

4. Hic eftille lapis adjutorii, quem Samuel fidelis Propheta Do-

yarito

mini, tamquam perenne monumentum ob obtentam à Deo contra

t tbl

hoftes vi&oriam pofüit & erexit: Tülit autem. Samuel lapidem unum, cx L 7087 -

pofuit eum inter. Majpbatb. C inter Sems. Et vocavit nomen loci illius lapis ad-

hum i

jutorii, Qui lapis à S. Cypriano vocatur lapts auxiliator, quia preefigna-

hs2

vit Chriftum crucifixum, qui eftlapis vivus adjutorii & auxiliator

Taitqe

fortis.

m

Hic eft ille lapis, fuper quo Moyfesorans, laffa fuftentabatbra-

T

m

chia, dum interim,

j

ofüe concra Amalec pugnavit , & ab eoreportavit

ye.me?

victoriam : Cmque levaret Moy[es manus , vincebat. frael: Sim autem paulu- Exod. 17, 13

y m

lum vemififfet , [aperabat AAmalec.

JManus autem. Moy[i evaut qvaves:. famentes

igitur lapidem, pofuerunt (ubter eum , in quo fedit: 4Aaron autem C& Hur [uflen-

jj

ii

QUP

tabant manus ejus ex utraque parte. — Et facüumefl, ut manus illius nonlaf[arentur

.

"T

usque ad oceafum foliss. fugavitque jofue /"Amalec C populum ejus inore gladii.

Adverte.

r d

Perutrumque , tum Moyfen extentis per modum cru-

TA

n

cis brachiis inmonteorantem, tum perlapidem ad hoccooperantem

,"

crucifixus Salvator nofter prafignatus eft.

ItaS. Cyprianus. Hinc& 5 Cypiisa.

"R

David jubilansait: Z»petra exaitafli me.

Et flatuit [uper petram pedes meos :

]. 2. contra

judaos e, 16.

wa

Petra autemerat Chrifius, . Yta Gentium Doctor Paulus.

n

Pfal. 39.3.

g

$. Videbat quondam Rex Nabuchodonofor in fomnio gigan-

ner

tuam, cujus caput ex auro o

yn).

mo

tgam quandam ac mirabilem fta

L

-2

e£rat

ii

452

Confideratio CX X.

(;

erat, pe&us & brachia deargento , veater & femora ex ere, tibiseau-

er

tecin

tem ferteg, pedumqu

L

[2

am pars ferrea , quedam autem fidilis. . Et.

tó abfciffus eftlapis de monte fine manibus , & per-

putt

quid'accidit? Subi

ib

cuffit ftatuam in ped

iv

us ejusferreis & fi&ilibus , & comminuit eos.

t

'Tunc contrita funt pariter ferrum , tefta, es, argentum & aurum, &

redaéta eft ftatua quafiin favillam eftivearez, quarapta fünt vento; :

EY

Dan, 2. 35

nullüsque locus inventus eft in eis: Lapis autem, qui peren[jerat flatuam,

f.cat

fatitis efl mous magnus , & implevit univer(am terram.

nv

qu'

Obferva: Statuahrc portentofà quatuor preefignabat monarchias .

& mundiimperia, quz ab uno lapide de monteabfciffo contrita funt-

lip

& eliminata. Lapis autemifteprefigurabat Chriftum & hunc cruci-

fixum, abfciffum de monte, ideft, ait Tirinus, de B. Virgine, qu&

inflar montis omnibus preccllebat virtutibus &gratiis , qui exindela-

pismyfticusin cruceregnum diaboli & mundinon tam dejecit , fed &

penitusevertit, proinde in refürre&tióne füa fadtus eff mons magnust &

petra refugii , füpra quam fundata eft univerfa Ecclefía.

6. Ofclizilla ànima, quzhuic petrz innititur , &in ejus forami-

nibus füam habitationem quxrit. lmitareproindeSponfam illamdi-

Cant. 2,14- leGam , dequafanguinum Sponfus Crucifixus Dominus: Columba mea

o

in foraminibus petra : insaverna materia, Obferva: Columba agreftisnon

in columbariis, fedin rupibus & cavernis folet nidificare; Talis co-

fo

Iimba , vult dicere crucifixus JEfus, efto &tu, anima Chrittiana, ni-

dificans perdevotam meditationem in foraminibus petrz & in caver-

S. Gregor.

namaceriz , hoceft, proutait S. Gregorius, inquinque facratiffimis |

€iz, à Ccrnel

Chrifti Sponfi tui vulneribus: Per foramima petra, ait, vuluera viantum

'W,

in Cant, 2, 14,

€& peduim Cbrifls in cruce. pendentis libenter. intellexerim, cavernam vero waceria

vuln«s lateris, quod lanced fattumi ef , eodem feufu dixerim. — Et benecolumla in

fevaminibus petra , &* in caverna maceria effe dicitur , quia cim in. crucis vecordae

tioue patientiam Chrifli initatur , dum ipfa vulnera propter . exemplium ad memo-

riamveducit, quafi columba in foraminibus. — Sic [implex animainvulneribus mitri

£

mentum, quo convaleftat , invenit, Imitare hanc Sponfàm.

*

]erem, s.

».

Wadens ad-INáe:

7. Lupus advefheram , dicebatquondam Jeremias , a

je5. 3277. buchodonoforem przdonem no&turnum, dum de noGe invafit, &

cepit Jerafálem; & quiafieviebat in Hebrzos, inftar lupi vefpertini.

& famelici, qui dedie obmetumvenatorum dormit, & lacet in antro

jejunus, de no&eautem magná excitus fame, quafirabi

dus ad pre-

L

ltàte.

damexcurrit, nullianimalium & neque homini parcens ; ita & Na-

on eft-

buchodonofor cum Judeis fecit. "Vide Jeremiam c, $2. 7-

Va

j

Y Jma

autem melius ac íccurius remedium ferociflimum à fe abigendi lu-

pum, prout teflatur Pererius, &experientiaprobat, quàm duolapi-

L

65

: 45?

Crucifixits lapis augularis.

a

des, quorum collifionem & jactumformidans lupus, mox infugam fe

llss 1

recipit; quia ex ea parte , quà lapide tactus eft, verminare folet, & com-

s d

putrefcere, ac tandem perire.

J d

Si teinvadit lupus infernali

s, animemi , & praedo illéno&turnus

d

te adlibidinem follicitat, citó apprehendelapidem , & projicein eum ;

CAU

Lapisautem iftealiusnon eft, quàm lapisangularis, fupra quem edi-

[171

ficati fümus, Chriftus JEfüs & hic crucifixus, ad cujus SS. Nominis

invocationem fine mora fugam arripiet. Imitare deniqué apiculam;

od

qux dum ad flores evolat, & interim ventus infurgit vehementior,

Va

lapillum colligit, ut graviorfat, &íic vento poffitrefiftere. .Siin-

t

fürguntin te venti tribulationum &c. Colligelapideman

gu-

ine,

larem,' principalem, crucifixum JESUM, & fe-

exindb

curus eris.

í, ia

N 6s

qid &

4

SWE gue

498189 0O 49120? 165 009 561 005 190 0OF 602 609 00$- 100 009 26

sfonde

ilimd

"CONSIDERATIO CXXLl..

T

ofrigot

Cervus veneno & vulnere faucius, & ad

ulis t*

fontem aquarum properans, typus animze ad

i, fl«

o

Crucifixum anhclanm.

vxilins

y a

O vemadmodim defiderat ceruus ad fontes Aquavrum : dta

uefö [7. ','Ilä

j,i0ii

defidevat animamea ad te Deus.. Pfal. z. 2.

jj n

g i

1.

"LA

Avid Iüaelitarüm Rex venationibus fe fiepiüs , pfout folent

16&

n5

Principes, exercens, bellisque affuetus, fiepeà venatione &

armis inpflmis füis comparationes ducit, unde & pfàlmum

mx'Zl'ïy

quadragefimum primumà cervi venatione orditür: Quemad.

Pfil, 41. 2.

j

/, er

modum, inquit, defiderat cervus ad fontes aquavum : ita defide-

*4t anima mea adte Deus,.— VultdicereDavid: Quantà velocitate & avi-

gt

j

itate cervus poft cruentas pugnas cum hoflibus füis, ac prefercim

N

poft dilacerationem & comefítionem ferpentum fiti eftuans , ad fon-

J

tium ac fluminum latices rapitur, ut vires reficiat, fitimquereftinguat:

Müm ï

tantà animus meus pernicitate inter tot adverfà & continuas pugnas

dx

L11 5

cum

£s

Cj

4

D

deratio CXXI.

454

cum hoftibus, ac ferpentibusinfernalibusad fontem vivum anhelst,

fcide

ut in DEO bonorum & gratiarum omnium fonte novas recipiat

verbui

vires.

Dutus

'Tali affe&u, animz Chriftianz ,& nos adfontem vivum, cruci-

(

fixum JEfüm, & ad Sacratiffima ejus feramur Vulnera, ut à peccatis

noftrisfanemur.

Áitepi

Audiamus plura.

pnidi

Probat expe

2. Cervus crucemin mediogerit pectoris, habet enim in corde

|

tienti2,

carneo duo officula in modum crucis difpofita: tales & nos fimus,

flie

crucem Domini noftri JEfu Chrifti jugiter in cordenoftro circumfe-

qïli)l'

rentes. -TalisfuitS. Lucas Evan

[o)

geli

fla,

atrià Antiochenus , profef-

Velut

fione Medicus, pi&or & Amanuenfis B. V. MARLZ, ac tandemS.

& dim

Pauli Ap. peregrinatione focius, de quo Ecclefia in oratione illius

ET

Piev, Rom.

fefti: Qui erucis mortificationem ,. jugiter in fuo corpore pro tul niomimis bonore

M a

18, O&obr,

portavit , donec tandem in Bithynia Evangelicam legem promulgans,

Wt f

pto Magiftri füi crucifixi amore & ipíe ex olea fuerit fufpenfü

s anno

.Mï'fu fll(*

gtatis g0. Cujus corpus & tumbam olim Paduz intemolo $. Juftine

Q

V. M. caputautem Romz in Vaticano S. Petri, & brachium dextrum,

(;)W[TS ;

uo $. Evangelium fcrip(it , ad S. Mariam Majorem veneratus füm.

luit jn;

Sic, inquam, &nos cum cervo, imó cum S. Lucaaffiduó crucis

fnmig

'

Hen. ??arph

mortificationem in corpore & animo noftro circumferamus : Sicome-

in Schol, fap.

tum

dis, ait Hen, Harphius, iwtinge bucellas in plagas 3 Efu , fi bibis , memento fel-

N

ULUCY

lis, quo in cruce potatuseff , i. mauus abluis, memento [anguinis , quo animam

j

tuam lavas , fi cubitum. comedis, fige tibi evucis ledulum, C caput tuum fuper

n

2'6,

pulvinar corona [bineaveclina &

Corifl

. Cervusinimicus eft

viperarum & ferpentum maximus , quos

lr

5, Bafil in

halitufuo exlatebrisevocat, acdevorat: Tiabit cervs, ait S. Bafilius,

píal, 4:2

? cavernit apitmalia venenata lateutia : Ubi-cervi præfentiæ efi, omnium ili ferpen-

feret i

-URQS C

tum malitiafugatur , odorem euim cervi nulla ferunt animnalia veuenata 5 cratio-

Tibus.

nem addit, quia cervus nsllo venen» ferpentis ladi poteft.

G

Chriftum confidera, myfticum illum cervum

, fatigatum ex iti-

Vrhyr.

neré, &adfontem Sichar fedentem , ut viperam venenatam ( Mulie-

rem Samaritanam , Photinam nomine )ad meliorem frugem reduce-

??-!'mm:j,,.

EW*N' ul

Jo.4. 6.

ret: SEfus autem fatigatus ex . itinere fedebat fic fupra fontem,

quaft bord. fextá-

xtá , aitS. Antonius Pad. erar illabora , quando $ Ejus fedit

MU

Obferva , bor fe

Habent hic Sacerdotes omnes, preier-

Xmm' &

in fonte mifevicordia [uper evucem.

C

timcurati, quomodo & ipfi debeant devorare peccata populorum,

*

4

2

J

& quidem cum ceryofine damno , imó cum emolumento magimo :

!

MU

Ofee 4.9.

Peccatapopuli mei cosuedent.

'&

Vg

U

4. Cervuseft acerrimi auditüs, dumenim fiftulam, velcantum

1

!

audit paítoris, aures erigit, & multümin ejusmodi , licetrufticà mu-

ri,*: 4471

1C4

ia

l

a*

Cervtts acturreus ad foutes aquarum.

4$5

d.

Sredpit

ficá dele&atur: Sic & nosauresnoftrasad Dei vocantis vocem E

& ad

verbum divinum, ubi Chriftus & hic crucifixus

predicatur, erigamus: "

Àil

j

M

[

Beatus qui audit verbum Dei.

Lusc. IT, 29.

Cervus animal velox eft,

As

fed & pavidum, | dum ad quemlibet

flrepitum fügit, &latebrasfuas

qusrit: Sic &leatus bomo ,

qui femper eff xov, 28. 14.

minyd

pavidus:. Et beatus vir, qui timet Dominum.

Cervus, licet armetur eornibus , fu

nos

;]"

gáàtamen magis , quàmpugná

CIfut

fibiconfülit, unde Plinius: ZUrgezte vi

cauitm üiltr) confugit ad bominem , de

s, o

quo poffum effe teítis ocularis, quia fimilis mihi cafüs al

iquando in

venatione contigit.

Sicfug

iamus & nos omnem malam occafionem,

tàndam

jonc H

& dum inftatpericulum à mundo, carne & diabolo,

reciplamus nos

adDEum & hominem crucifixum ]Efüm

oj t

; itaS. Auguflinus: C g $. Auguft,

pul/at aliqua. tuvpis cogitatio, recurro ad Vulnera Chrifli. — Cüm me premit caro ! Man,

ul

mta, , recordatione Vuluerum Dowini mei rejurgo.

Cim diabolus mihi parat in-

Yiüsanm

Ficiog , fugio ad vifcera mifericordia Domim mei, r

vecedit à me.,

y r

iab

Cervus ex pugna & curíü feffus fe lavat infonte, autfumine:

yrus n

Crifiss, aitS. Bernhardus ,. so/is eff faus, unde layemur , quidilexit nos , C 5. Berah. ferr,

lavit nos à peceatis noffris in [anguine fao ; unde Vates Regius:

"Apud te eft de Nativit,

juo r

: d

fonsvita, Eccurnon, ob(ecro, Ópeccatores miferrimi,

ad hunc gra- ff« 35.16,

tiarum fontem anhelatis: Levamini, mundi effote , provob

vt fa

is enim mor- 16 r 16,

i m

tuus eft in cruce.

T

?. Cervifellecarent, prout ait Ariftoteles: ita & homo Chri- Ariitl2, hift;

ftianus omni felle amaritudinis erga proximum carere debet 3 hing animal.c, 15

1mis, qU05

Chriftus , licet effecinfümmis tormentis, fel tamenbiberenon voluit:

]

Dederunt ei viuum bibere cum

felle miflum , & citm guflaffet , moluit bibere , at do-

5 Bs

ceretnos omniain calic

uemnobis

Mattli.27, 34,,

e5

porrigit Pater, effemellea, &

if

juftos compleri gaudio, ac

1

ngulari folatio etiam ín mediis tribulatig-

g g

nibus. S.Paulum confüle: $p

erabundo gaudio , inomni tribulatione toffra, . Cor.7.4,

Cervus , ait Plinius, febrium morbosnonfen

tit, quin & mede-

m

tur huic timori & infirmitati :

Chriítus fanans focrum Petri:

on d

»

Titigit Matth, g.15,

mauum ejus , & dimifit eam febris.

Supra quod $. Ambrofius : Febris

noflr4, S, Ambr, in,

:

ii

M

M

"

avarititefh: febris. noffra. libido efl; febris noftra luxuria efl: fel

ris noffra ambi- €, 4.Luc.

tio ef,

Anime mi! fifimili febri laboras

j

, Vade adcrucifixum JEfum

1

tuum, & medelam inven

ies.

jgufis

Cervi proles fuas mirabili curfa & faltu exercere folent, du eas

ad prerupta ducunt, faltum monftrant, &fu

gam rneditari docent,

N

prout refert Plinius. Itafecit Chriftus, cervusnoftermyfticus acma- 3

tutinus , de quoS. Gregorius: Ecceiffe venit faliens in montibus,

Veniendo 3. Gregot,

MM

)u

qippe ad redemptionem noftram, quosdam, utita dicain , [altus dedit.

Vultis,fra hom.29.

(

jj

ttes ebariffini , ipfos ejus faltus agnofcere? . De celovenit inuterum , de

utero yeuit

n

n

us accurrens ad foutes aquavitin.

4$6. Coufideratio CXXI. Cerv

de evuce venit in fepulehrum , de fepulcbro

in práfepe , de p

afzpe ve

-

nit in crucem ,

m

H

abiles faltus.

Difte &tu, an

imemi, de virtutetran-

IE:

vediit incelum. Mi

1. Cor. 9.24. firei

n virtutem :

$ic curre ut cm;zprei)end 4$,

mutuá diligunt charitate

.

*

, dum unus alteri—innecefl

6. Cervifefe

a

X

;umi

na ad meliora invenienda

fitate przrfto e£t;

cüm enim maria ac

bi

difcupiunt , g

regatim fefe ad ripam congregant, u

afcuatransnatare

femittit, czteris pulcherrimo

De

rimus ac fortiffimus il

orum in undas

ac capita

füa precedentium tergis i

mponenfibus,

ordinefequentibus,

& fic mutuo auxilio f

eliciter ad por

tumperveniunt. ÍtaS. Auguftinus:

?A

ufeunt pa[ctiorim gratia

, fíe f& ordinant , ut onera 6t

L

$ Aug. lg.

Curi [retum ad infulam tra

que f;ionum

in cornibus, fuper invice

m portent , itautpo[lerior fi-

pitm fuorum , qua geftant

4 caput collocet.

Difcite Ó mortales omnes v€

Olht

quaft 71

!

er anteviorem cervice proje

E

habere , & conferva-

Acervi

s ac brutisanimantibu

smutuaminter vos

ortates * fic adimplebitis legem Chrifi,

Gal. 6, r,

re charita

tem: Zlter alterius onera p

TUucl

jis exempló C

ifixus Dominus, crucem fuam tu-

Ecce praceffit not

habensinmanibusfuis. Ejafequa-

r2 humeros bajulans , & cornua

mur fratres, crucifixsum Ducem

noftrum per hoc mare magnum e

milload felicem eternitatis portum

fpatiofam huju

smundi, doneccu

P

erveniamus ;

unde $. Ignatii Ep. & Ma

rtyris votum erat : Paratus [um

S Ignat. M,

tantitm ut Chriftum videam Salva-

ad ignem , a

d beflias ,

d gladies , ad erueeim :

litdeve

ep. 4.ad

toreci meum ,

é DEum , qui pro me mor

tuus eft,

"p harfenfes,

ioniimponatS. Hub

;ertus ex nobi;

Si

7. Coroni

demhuic confiderat

füsfer

Surius , Ly-

i

iliain Aquitania

natus,

cuiadhuc Gentili & venationibus

liffimafam

tudinis cervus , €

x latebris erumpens, ap-

1771

yzus & alii

affuetoin fylva mirge

magni

Aitrihr

plures,

Chriftus Crucifixus ,

qui eum (icallocutus eft:

aruit, &cinter cornua

m um cognofce, illum

Ye

Quamdiu Huberte , in ca?

:

tandis feris occupaberis? . Deu

minetactüs ceci-

$

Ad que verba quafi füi

ilorum

4

wa, Wt in aternum eo potiari

fte& Pauli verba identidemi

1

í

geminans: Do-

n Qfïäc

dit Hubertus , illa Sa

uli po

"

àquo

Mi

fit illum Domin

us adS. Lambertum,

toleri

miue quid me vis facere?

Epifcopus Tungrenfisfa-

Ts

infide Catholica inftru

&usfuit, ac tandem

emori

a tertio Novembris in

L]

Martyrologio Ko-

t diley

&us, cujus m

ninon(urda

Qtegi

mano agitut. Fe

lix quivocenDomi

Wrtyyg,

Pertranfit aure.

2

Undo

-&33 (

.o;,gþ;,.

Ait Vf

$

Alnüuln ;

b

la

CON

Cinl

T

TL

3 (O BG

| :

fl

4j

Z

N

j

p

j

6

E

:

rirtueme

C KEEEEERE:

c

d

.

2

9

Vs

LA

2

-

tetinna

inend

CONSIDERATIO CXX

II.

gregam.,:fi

xl

Deimmenfa Chrifli charitate, dum inara

pongal

Aupufit

oftra voluntarie fe offer.

Ait o

crucjs peo falute n

N

revo ujt.

upfriti

s Oa

n

Ollatus fl , quiaipfe voluit. Jfa. 5 r

ln (

T

m (oam)

Tpltgi

Agna erat illa charitas,

quà Moyfes quondam populm;n

m

fuum profecutus eft

; pro cujus fàlute ipfe delibro viven-

1tispot

tium à DEO deleri, & ex

pungi voluit: Zut dimitte eis banc Exod, 32

:3t

D7l

noxam , autft noufacis , dele

me delibrotuo, quem fcripfiffi — Ecce

du

Moyfés non corpus tan

tüm, fed & animam

füo devovit.

Magna, inquam, hscerat charitas.

pro populo

Ws empïl

Similis Moyfi fuit S. Paulus A

poftolus, qui pro Hebrzis fratribus

atb

fuis fieri anathemaà Chrifto optav

it: Quoniam trifliti

4 mibi magna efl, e

ymyo d

continuus dolor cordi meo, eptabam enim €go ipíe anatbema e[fe

Rom $3.

fratvibus meis , qui faut cognati mei fecundim carnem.

», -C/m.'/fo po

lu

gl

Verüm longé major eratilla charitas, quà Chriftus nos dilexit :

d

illorum enim erat folüm in affectu , Chrifti veró in afe&u & fi

im

ul

9

in effedu, dum in cruce fieri pro nobis voluit mal

m

j "

maledicto & inferno liberaret: Chr

edi&um, ut nos à

at

iftus nos redemit de maledicto leyis , f45

Turt

pro nobis malediium, Ex quo abunde

patet, quàmimmensá nos charit

a-

45 Gil. 3.

te dilexerit: Qui dilexit me, & tr4

didit femetipfum pro me;

du

Supra quod Gal.2, 20

W

egregié S. Bernhardus: Quia eddem charitate , quá iorttus

eff pro omnibus, S. Be:nb.feru,

mortuuseff profiugulis, Audiplura.

42. in Cant,

2. SanQa Prigitta Septentrionis Re

gina fan&tiffima audierat ali-

quando de Chriíii paffione ac doloribu

$, quos pro peccatis noftris 9? 'usin cius

pertulit, concionem infign

Vita 23, Julii,

em ac devotam; infequente

nocte appa-

ruit illi pientiffimus Dominus ac Kedemptornofter Chr

iftus

totus

fanguine purpuratus, atque in cafpecie, ficut quondam in cru

uentum &

Ce pe-

pendit ad Brigittam dicens: Jutwere Vulnera mea , ad quod cr

im

Gintbfr Ugus pro otnvibus.

lanien-

()

Tu"

(fnz?/:*vdelratïo CXX Ii.

4$8

cjus.

lamentabile fpe&aculum !

egina illacrymans : Heu, inquiebat;:nwi,-lfo-

omne

2y

[2

;5 Quillle: Jra me etiamnum vulnerant chari-

suine, unde tibi modà bac it

minat

fatis mea t

f

nptores, qui non gftimant, neque perpendunt,

qualia ac

partu

quàm indigna pro ipforum falute pertuli ; unde fit, quód poft tot con-

Árom

Hebn6.6, feffiones denuo prolabantur plerumque in antiqua peccata: Criifigen-

fb

tes foimetipfis Filium Deis €v offentui; ac contemptul Dabentes. O cotli ob-

ubi:

ftupefcite! hoc homo Chriftianus ?

dus !

Lud.Blof,.:n

Alià vice Chriftus Dominus ad

. eandem Sän&am Reginam con-

g

MoniliSpirt. teflatus eft: Ego füm charitas fumma , nam omnia, quz ab aterno

Quj

ap. 1.

feci, & quxcunque facio, ac in futurum faciam, fimiliter ex mea cha-

diresi

ritate procedunt, procedéntque. Dile&io mea erga hominem modó

Oport

zque grandis ac Incomprehenfibilis eft, ficut erat tempore affionis,

elle n

quando per mortem ex nimia charitate liberavi omnes electos. Ecfi

ia

ii pal

fieri poflet, ut toties morerer, quot fünt animz in inferno, ego prom-

titein

ptiffimà voluntate & perfedti

-

fltma charitate corpus meum traderem,

libet anima fuftinere

Priace

eandémque pallionem ac morcem pro qua

*

m

Hic ch

uam füftinui pro omnibus.

O extaíin amoris!

diriore

Idemloe, cit,

Ethoc idem edocuit Chriftus S2lvator nofter S. Gertrudem

quód

m ]

homo attendens imaginem Crucifixi JEfu, in corde füo exiftimare

feticot

debeat, ipfüm Chriftum blandá fibi voce dicere: Em vides quomodo causá

l

u amoris pependerim in cruce nudus , defpettus , totóque corpore valner atus , a€

Oi

per fingula membra diftentu

s! Et adbuc tanto charitatis dulcove cor meum erga

addue

te efficitur, ut fi faluti tu& expe

diret, alitérque [alutem aternam con[equi non pof-

Grnifi

fes ; vellem pro te fola tolerave omnia, qua pro toto mun

do tolerayi. Vade nunc,

t charitas Chrifti JE-

hiC 'uv

& pondera hoc pondus ignis, quàm immenfa fi

o? Audi fulmen Do-

tib [

fü crucifixi ergate! Et tu quid ha&tenus pro ill

Q9 VC

1Cori5.22 Cjoris Gentium : i quis non amat Dominum noftrum

jEfum C/)r:.'/luæ , fit

anatbeia, Maran dAtha.

Yitibu

2. Ut autem infinitam

hanc Filii Dei in nos charitatem magis

qui th

capiamus, & irreconciliabile contra peccatum odium concipiamus,

- confideremus animo , quód apud Patrem non folüm vadem pro pec-

üpiver

]

enda fufce-

lts c

catoribus fe ftiterit, fed & peccata noftra in corpore fuo ek

erit; hinc redé Chrifto füb i&u flagellorum pofito, ve

l crüci jam

dlfühm

tteffy

*ov, 20, 16. affixo illa Sapientis verba accomodes ; Telle veflimentum ejus,

qui fideju[for

m f

extitit alieni, €* pro extraneis au[er pignus ab eo..— Supra quod Cornelius :

Chriflus , inquit , fPondens. pro debito C c

ulpa extranei AAda, & bominum pets

m

catorum 4

N

.

Deo aliencrum, [poliatus fuit veffi

Bus &* ffragulis , adeóque nudus plamt

pependit in cruce, in eáque velut in leüo mortis obdormiit,

mucm

N

Jacob, Salian.

4. Audi, & confidera de hac veritate typum perelegantem.,

Vq—

deTimore Dinit Peregrinus quidam ig peregrinatione fua longinqua ad reg

ni ali-

äutfml'l

lib, 5, c, 21

cujus

Cbaitas Cricifixi in mos unmenfa.

-T

cujus metropolim , ubi cüm bene mané pararet egre(fum, nuntiatur

bit ib

atae

duratt du

omnes civitatis portas effe obíeratas, omnibus compitis ac pl

atcc

is ge-

m

minata praefidia.

Cümque omnes attoniti inquirunt, quid dies illa

parturiat, apparet majore in plateà excitatum theatrum, pullo peri-

D

: u

ftromate undique conveftitum. Populus magiftratum rogat, quid

fibi velit hic lugubris apparatus? IMe populum amandat ad regiams

Qu

d

ubi rurfum interrogat, an quo fupplicio vir aliquis infignis afficien-

dus fit, ut hzc nova rerum facies fignificat.

Kefponfüm accipiunt,

m

t2 t

Regem eo die capicale, planéque horrendum exercere judicium: De

m d

quo? inquiunr ; illi cum alto gemitu, deunigenito filio füo. Attoniti

cives circumfpicere fefe; atque obmutefcere, móxque receptà voce:

inen aol

Oportet igitur regium hunc adolefcentem attentati parricidii reum

t palEoni.l

efle, nihilque ullo in facinore intentatum reliquiffe. Tantüm abeft,

lelos T -

ait palatina cuftodia; Princeps eft obfervantià in parentem, benigni-

cgo pmm-

tate in fübditos, pietate in Superos , innocentià in omnes fingulari.

radetl)

Princeps, quo nerninem Dei donis cumulatiorem fol videt in terris.

ff

Hic cives: neceffe eft ergo parentem illum omni barbarie acferitate

diriorem , neque par unquam monftrum furiali partu effufum in lu-

vimgil

exilima

cem. Imó contra, inquit prefidium, nemo clementior

; nemoxa*d mi-

fericordiam adversüs delinquentes propenfior.

m at

lr

Que ergo cauíà eft tam horrende, tam luQuofie, tam fieculis

omnibus inauditz tragoediz ? Ecquid tandem potuit talem Patrem

; a !!Lf

adducere ad mortem tali filio decernendam? ad capitale fupplicium

DMH& Wä.

earnificis manu unigenito filio *atuendum? Nimirum, ajunt, Regius

hic juvenis, qua eft in omnes humanitate & clementià, unum def5a-

$ Chrlfïl JE

tib

emifit ex carcere, tanto cum parentis dolore acftomacho, ut ejus

Ts

loco velit flium unigenicum, alioquin innocentiffimum, fra&tis cer-

l

vicibus poenam luere capitalem &c.

j. Ádeamus nunc animo Jerofolymam, füb illum ipfum diem,

u

qui Chriftumin cruce patientem vidit, & luxit. Civitas ia armis eft

l

univería, populus ftupet attonitus, tota terre facies atrá eclip(i divi-

y

jf

nitus obnubitur, aftra lumen mundo negant, coclum gemit, lapides

d

"

[

diffiliunt, fepulchra fponte panduntur , omnia élementa turbantur,

«

i

funeftum crucis theatrum in monte Calvario ere&tum eft; cui tan-

dem fini? Di

VE

ODPnm

t Adgeli ejus; Rex coeli & terrz, ille Pater mifericor- 2. Cox 2 3.

diarum, & Deus totius confolationis hodie cruci füffigic unigenitum Filium

fuum. At quem Filium, Deus immortalis, quem Filium? Exemplar

"x

innocentiz & fanctitatis, «

e

quuim fime macula , gloriam humani generis , Levit.g. 3.

Ele&orum omnium caput, delicias amabiliflimas parentis fui.

Agit

yu

[ggan

)j

J

autem in crucem, ut apparet, cam invitus, ut veftimenta füa ex animi

mm 23

j

dolore

) nus

—

N

4€o . Coufideratio CXXII. Charitas Crucifixi in uos &c.

Marc, £5. 38

doloredilaceret (nam yelum templi fciffum eft in duo à fummo usque deov[um)

&juftitiamindicatorbiterrarum univerío. Diees, & quod tandem

H

efthujusagnifcelus? Audi terra quz loquor: Adamum mortisreum

eduxité carcere: Judex vicariam ejus mortem petit, & innocentem

Ecclefia in

luere vult, quod admifit nocens: O felix Ada peccatum , quod talem ac tati-

Sabb.$,

tum qmnervit babere Redemptorem.

*

6. Si hec te non movent , ani

me mi, rupe & caute Marpefià

6

duriores. Eunuchusille Reginx Candacis, homo Gentilis & Abyffi-

nus, ubi nunc regnat Preto-Joannes, nullam Chrifti & Evangelicz

A8.8.32.

legishabebatnotitlam. Legerat isin vialfaiam Prophetam : Zánguam

ovis ad etcifionem datiusef , quod totum Capitulum 3. de Chritto pa-

tiente & crucifixo agit; ubi per raptum fupervenit Philippus Diaco-

! !Vdm

J

nus , eique Chriftum &hunccrucifixum predicavit, fine moraabillo

ardentiífimo zelo commotus , baptifmum petiit: Credo Filium Dei effe

jEfum Chriflum cc.

De quo Eunucho ulterius fcribit S. Hieronymus,

quód poftea fa&tus fit Zichiopum & Abyflinorum Apoftolus, & ibi-

dem Chriftum crucifixuminftanter predicaverit, ac tandem martyrii

coroná füerit decoratus.

Hoc potuit unica feria cogitatio ac me-

ditatio de amore Chrifli crucifixi efficere.

Et tu homo Chriftiane,

L. €01.16. 22,

adhuc ftasimmotus? Rep

eto fententiam S. Pauli: 5j 4uis non

amat Doiintm nofieum $E SU 7M Chriflum

m i

»)

ift itig

anatbema fit, -

Chrifhj

iM t

fianoj

NSY

tonflrz

"MM

FO

N

X

AT

15

Ti pof

?

2»

R,

Ino, (

NI

-

fittriy

A

N

—

Mm,

ts b

LO

NÀ

!t ayt

f

N

n MTPIERRI

[3

j z

?

ESS

AS

54

Xx)

U te]y

Ssu)

Hfl.

3

qkjd [

D

[ 75///,,

T.

Pa

Uülem.

n"dïcar |

*medlo

) nequ,

UT

CON

rc'

$ (o)d

T

4

L tander

OTl

Hlb

DT

ss

tl

;»CONSIDE*RATI

O CXXIII.

t ld

do

. Grata memoria crucifixi JEfu: predefti-

Dmgdit

n: n

gationis noflrzindicium & fignum.

Og

Nam qubf pra[crott , €9*. prad.

z

3

p

noruahl

itnaginis Filii fui.. Rom. . 29.

JUmavott conformes | fteri

Jun Dd

XI.

T0nymus

, Ib[

Ebreis quondam , cüm per Arabizdefertum per varias via-

m

rum ambages in Palz-ftinam proficifcerentur , columna nubis

tjo at 1

| & ignis viam fecuriffimam monftravit, quá duce & comite

Zhrilïianï.

feliciter tandem inter innumera periculaad terram defidera-

jl

bilem pervenerunt: Domünus autem pracedebat eos ad

eflenden- Exod, 13. 21,

ut dux

dam viam per diem in columna nubis, € per noctem in columua ignis,

effet itiueris utroque tempore.

Quod olimlIfraelitis hzc columna nubis & ighis fuit, hocnobis

Chrifticolis eft crucifixus JEfus, quiin nube, hoc eftin humanitate

fuanobisinumbrat, & incruce, tan

quam in ignea columna precedit,

monfíirans omnibus tutam ac regiam

viam, per quam fecuriad zrer-

nam poffumus patriam pervenire : Chr

iffus , ait Cornelius, eft nubes,

quà Cornel, bic;

