daici, quàm & urbis Hierofolymz actempli incendium & interitum.

poft b

Et pergit: Cwi exaquabo t^, & confolabor te virgofilia Sion? Allegorice SS.

dux ol

Patreshocadaptant Chrifto Domino , ob peccata noftra in cruce atro-

u

ciflima patienti tormenta, & Sanctiffime Matri ejusin omnibus dile-

hp

c&itfimo Filio fuo compatienti.

Cui ergo com

parabo te Virgo filia

Sion? velcui affimilabo te Ó affli&tiffima Matrum?

hus

o

Potffum te comparare cum Abraham; filium füum in monte Mo- Gen, 22. 10;

| Mm;rii.

ria DEO fàcrificanti; fed reduxit eumincolumem ; Tu veró fine Fi-

t

lioreli&a esorphana. Poflum te comparare Jacob Patriarchz, multo

f

t T

tempore Jof

&ph filium füum, | quem à fera peffima devoratum cre-

NT

didit , deþ.loranti: Lugens filium f[uum multo tempore ; (ed fapererant ei ad- Gen. 37. 34.

thoc d

hucundecim filii; 'Tu veró Ó mocftiffima Mater, inFilio tuo omnia

viutilin

perdidifti. . Poffum te comparare Sarz Tobis Senioris conjugi ,

quz

o Amr

filium füum febat. irremediabilibus laerymiss

& nullo modo con[elari poterat. ob, 19,

45

:(pe&a-

Plus dolorofiffima Mater, qus etiam fanguineis lacrymis Unigeni-

L

tum füum in cruce morientem deplanxit.

ó Filia Sion?

Cui ergo te comparabo

. X

E. Prafatus Propheta Threnologus: AMagna e[f velut mare contr

figot

tu4, Eccedolores B. V. Mariz vafliffimum mar

itio Thren, 2,13,

€ erant, & ficut omnia

100

flumina in mare influentia illud non augent,

fed fünt inftar gutta:

ulo

Sic nullus dolor cum dolore JESU & MARI

ZE, conferri poteft: Com-Gen.r. 9.

t

gregentur aqua , qua (ub celo fant , in locum unum, In umum

cor Marig quafi

omnes aque dolorum fünt congregate ;

unde nomen ejus Marig 5.-Bonav.Sper.

Jdare amarum interpretatur. Ita $. Bonavent

ura.

( .t. 2.

.$« Quando Sacra Scriptura lu&um aliquem grandem,

ac pluri-

aitilt

müm dolorofüm vult exprimere,

affimilare eum folet luctui unige-

niti: Et

: Raüuaïü

plagent eum plandiu quaft [uper Unigenitum, C dolebunt fuper eum , « Zach. 1a. Yo,

: muny'

doleri fole.

t in morte primogeniti,

O pieLe&tor! Loquor ad cor tuum : Si

tu vidiffes innocentiflimum

u

iil ^

Dei Filium in cruce pendentem: & in

y (5

il

fanguine füo natantem,

ac pro te tam indigna patientem, quid ob-

y

fecro dixiffe

s? Nunquid ex commiferatione ei intimis condoluiffes

j

fenfibus,

f

j

& totus abiiffes in lacr

ymas? Confidera nunc dolorofiffi-

mam Matrem JESU,

juxta cerucem ftantem.

Noémum in diluvio

numühx

DEus arce inclufit:

d P^

Et inclufit eun Dominus deforis;

Rationem affignat Gen. g. 16.

S. Chryfoftomus:

It poffet videre uftrus genevalem interi,

tum, Ettu Ó pien-

"T

tiffina & omnium Matrum affli&iffim

,J l

a videre potuifti interitum

Creatoris & Unigeniti Filii tui?

Àh quoties tunc ingeminafti illud

T. u

Davidicum :

4Sicut. Mater. unieuma amat filium. fuum ;

ita €go te dilig

eD4t 2, Reg. , 26,

o

ó JESU! Subintrat hic Clariffimus Theologus An

tonius de Ra

mpe-

i

n

ogis: Znter ommes AMatres, qua wnquam proprium filiu

i dilexerunt ; Virgo

g

"]

Beata

Crucifixits SS. Matrem faam e»c.

075 Co&g/?zleifazio LXXI.

Beata plus dilexit. Cbriflum.

jum quia (olus fibi erat filius ; um etiam quia

fciebat illum effe Deum, & &

nani generis Redemptorem i tum . etiam quia ip[a

Adverte: Plena erat perfedtiffimá cha-

fuit plena pev[cdlifftmA cbavitate d.

ritate in Deum & proximum;

ergo neque re deferet, fi illam filiali

affectu & debito modo invocaveris.

.

otiíffimus i

ile Relioiofas A Staxtóplidut,

£udolph. in

6. Hocexpertus eftdev

in vita Chrifti:

ui, cüm fiepiüs illa

(

Vita Chr. hi? de quo Ludolphus de Saxonia

magni ponderis verba

à crucifi

xo & moriente JEfu in folatium omni-

attento animo confideraffet : Ecce Mater

Jo.19.27. uüm Chriftianorum prolata,

tija, totus in lacrymas folutus e

ft. Quofa&um, ut annis fere viginti

quse £epe

in potum ei inferviebant, ac

— perpetuis difflueretlacrymis ,

tunc prefertim, quando aípicie

bat devotam quandam Chrifti crucifixi

]

obrutus lamentis has emifit vo-

& dolorofié Matris ejus imaginem,

'Tum ad Filium converíus di-

ces: Etce Mater qualiter peu

det Filius tuus,

J

fa &* dolorofa! Vide Fili, quomodo flat tota

cebat: Ecce AMater ttüia lacrymo,

L

derelitta Mater tua. Ya fine và

tz ab utróque adjutus,

gloriofus ad coele-

ftia regna migravit.

£x, Ferrar. &

7. Rarius eft quod fequitur.

.. jxilia-na Falconeria, nobiliffimá

ner

is annis JEfüm crucifixum & SS. Ma-

Ly:zolib. 4« progenie Florentiz nata, à te

cap.

dicit; unde valedicens mundo , amicis

trem ejus dolorofam amare di

m B.

r

& opibus Ordinem Servitaru

V.ingreffa eft, in quo ferià 4. & 6.

m nihil omninó ciborum , & Sabbatho

ob Chrifti patientis memoria

b memoriam dolorofe Matris admitte-

tantüm panem & fontana

m o

hrifti patientis cruciatus infixos geftaverit,

bat. Quaàm alto animo C

t

mors illius probavit ,

" dum

poft fcliciffimum ejus obitum in carne cir-

hrifti JE(u crucifixi divinitüs impreffa inventa

de

ca cor illius imago C

f

eit;

quia ob continuata

jeju

nia & corporis mortificationes exhaufta,

ltimo morbo S$. Euchariítiam fümere non

Y

bb ciborum naufeam in u

auderet, obnixe petiit, ut falte

m SS. Hoftia à Sacerdote füpra pe&tus

rodigium feculis omnibus

n

fuum in corporali collocaretur. Et ecce

memorandum, illicó SS. Hoflia in pe

us illius f& infinuavit,

[

n

& illa in ingenti fplendqre ad coclum migravit,

[7)

q

443 (0) fP- -

)

Ye

N

Y

i

CON-

:?

m

1

& (o) X

273

! d

u

iC

i

iibbbbbibiiaiiiiiiid

iàliki

1

tl

yhis

CONSIDERATIO LXXII.

Il

yist

Chriftus in cruce à Patre & ab omnibus

1 m

( At

- dereli&tus, non folet fuos derclinquere

pl

fideles.

L

Yif

ilv

Deus meus, Deusmeus, ntq

fis d

27. 46..

uid develiqm[nime ?. Matth.

"171

d

I'

'/l'l j

Ypus animatus Chrifti patientis, & incruce ab omnibus dere-

MT

li&i extitit Jobus Propheta Hufius, quem DEUS poteftati

qnid

Sathanz reliquit caftigandum: Eece in manu tua. efl . verunta- Job.2.6,

NU

men animam illius , hoc eft vitam, illius ferva: Sed Chrifto Do-

NU

mino in paffione nec vita refervata eft, proinde Jobo licet

d

patientiffimo longé fuit calamitofior, magísque defertus.

du

Multas tulit miferias, languores ac dolores Paralyticus ille, qu'ï

t

triginta & octo annis ad pifcinam Probaticam decubuit ab omnibus

deíertus: Doemine, bominem non babeo. Plura per omnem vitam ac paffio- Jo. s. 7.

j

nem fuüam perpeffus eft Chriftus , ac tandem in cruce ab omnibus de-

n

relidtus, qui jure merito dicere poterat: Heminem non babeo.

nj

Multa fuüftinuit Lazarus mendicus

auperrimus & ulceribus ple- Lue, t6, 20.

s on

nus, ut ne cants quidem, ait S. Chryfo

1

omus, pofjer abigeres fed vivum

ii

cadaver jacebat , videns quidem eos accurrentes, nequaquam tamen valens depelle-

ve; usque adeo illi membra erant foluta ; usque adeo arefatdla morbos usque adeà

confumpta erant afflidione. Sed pluraac gravioratulit Chriftus patiensac

crucifixus, veré virdolorum, quia omne genus dolorum füftinuit,

Hoc teftantur inhzrentes vertici fpine, hoccruenta flagella; hoc ca-

ten & funes; hoc manus perforatge, & pedes affixi clavis; hoefacies

livida tot percuffa alapis, fputísque feedata; hoc omnes artus, quiaà

planta pedis usque ad verticem non erat in eo fànitas.

Quid ergo

mirum eft, quód in cruce moriens

em lu-

JEsus Dei'FiIius ad Patr

m

gubri

CON

Gjmber Unus pro omnibus,

p d

274

Confideraiio LXXII.

Manh.zy.46. gubri fed valida tamen voce exclamaverit: Deus mefs, Deus mens, ut

n

quid dereli

du

bimus.

quiffi me? Caufas hujus dereli&ipn-is imprzefentiarum vide-

e

2. AmiciJob, ubieum videbant

in tantis conftitutum doloribus,

fitut

]

ac circumfeptum calamitatibus, feptem diebus lu&uofifIimam ejus

l:

]ob 2. 12.

fortem füfpiriis, lacrymis & alto filentio deplorarunt: Videbant enim

füar

dolorem e[fe velementem, Angeli ubi eratis, dum Dominum ac DEUM

yto

veftrum in cruceab omnibus defertum confpicati eftis? Et quare, ob-

datl

fécro adeumnon acceffit faltem Angelus ille confortans, qui in mon-

YQ

Lue, 22. 43

te Olivario eum in cruento illo agone confolatus eft: Zpparuit autem

Ti

illi Angelus de celo confortans eum ?. Alcum hic erat in coclo filentium;

It

Al

nulla aderat confolatio, nec fperanda; Chriftus enim à Deo Patre,

à Spiritu fanCto, & à feipfo ut Deo dereli&us eft; hoc eft, non fuit

Y

fenfibiliter adjutus, fed permiffus hoftium poteftati, quod David prz-

Pfil. 7, 11. vidit, unde inimici ejus dicebant: Deus dereliquit emn: pevfequimini, &

um

if

eomprehbendite eum :- quia non eft qui evipiat,

. Interim Dominus meus JEfus & Amor crucifixus continuó

A

orans, & füb finem vitz jam jam animam expiraturus pfalmum vi-

Wt

gefimum primum, qui totus eft de paffione, recitavit, ut oftenderet

de

Píal, 21. 1

fe ipfüm effe, de quo Vates Regius vaticinatus eft: Deus, Deus meus

f

vefpice in me:. quare me dereliquifli? — Long? à [alute mea verba delitorum meo-

Lc Blanc bie,ruà, quodidem eft, ait leBlanc: Pater mi, Pater mi, qui Deus meus

u

d

es, curbenignitatis oculos ab unigenito filio tuo avertis, & omni fola-

tio deftitutum furori impiorum , ut vilem predam, objicis? Tam

H

p

acerbe defolationis caufam agnofto , non quidem peccata mea , cüm

nulli me affinem culpz fcias: Sed totius humani generis fcelera, qux

De

Di

exfolvenda füfcepi: illa liberationem meamimpediunt, mortiqueme

decreto tuo ac voluntatemea addictum non patiuntur liberari. Vide

u

hic, atqueconfidera, Le&torprudens, quomodo Salvator tuus, fuosin

(

cruce doloris expofiturus, maximum omnium Patri propofüerit ,

p

nempe defertionem ac derelictionem; Reli&us enim eít in tormen-

Ti

l

tis, utte redimeret, & morte fua vivificaret ; ut prote condigné fa-

tisfaceret; ut fuo exemploteanimaretad patientiam; ut amor illius

x

fid

erga nos magis declararetur; ut majori fiducia ad eum accurreremus

in omni tribulatione & derelidione noftra, unde David: 24j dereli-

W

&ius efl pauper: Orphano tu eris adjutor, Anime mi, fi in aliqua afflictione

W

es, roga crucifixum Amorem tuum ab omnibus defertum, &nþn de-

16l,36.25. ferec te: Non vidi juflum derelidtum.

[

4. Nunquam obfervafti, Lector prudens, modum, quo Abraham

Auc;il

Patriarcha lfaac filium fuqm DEO offerre & immolare voluit?

cri-

A

Chriffus in cruce develidlus.

375

M

Scripturam: Et venerunt ad locum, quem offenderat ei Deus, in quo adificavit Gen. 22. 9,

u vide

&ltare , c defuper ligna compofuit : Cxi'mque alligaffet Ifaac filium fuum c*c,

Si(te hic anime mi ! unum teinterrogo, quare amantiffimus Pater

xoribus,

filium füuum obedientiílimum in ará i!là ligneà recens eretà funibus

mn d

alligare voluerit? Et nuaquid Abraham pritss filio fuo voluntatem

hts

ac bt

fuam de ipfo immolando revclavit? ita eft. Ertnunquid filius prom-

pto animo Patri refpondit (prout habet & teftatur Jofephus : ) seviram Corncl. li,

quit, o

datort Deo debere, . edinque vepecenti jam lato. animo redditurum? His tamen

iL

non obftantibus, alligatus eft Iíaac tunc 25. annorum natus ad aram

« d

ligneam, & pofitus füper ftruem lignorum, ne refilire poffet, aut

(lentiur

motum aliquem inconditum & tanto fàcrificio indecentem edere:

o Put,

Alligatus eft quiaipfe voluit, in quoIfàac DEO vitz & necis Domino

non fü

pleniffime dedit & velle & poffe füuum.

»idpre-

Habes hic perfetiffimum typum in Chrifto JEfü crucifixo exple-

inii, d

tum; qui non tantüm in ara crucis funibus alligatus eft, fed & ferreis

continm

affizus clavis, in qua cruenta immolatione non motum aliquem in-

condirum, atque buic fümmo fàcrificio , ex quo falus pendebat omni-

Vmum V["

um, indecentem edidit, fed liberrimé Patris voluntati fe commifit, un .

flendett

de ad eum in fümmis ac mortis doloribus confidenter dixit: Deuws

u Ms

tieu5 ,. Deus eus, ut quid dereliquifli me?

Matth.27, 46

yti if«

y. Hanc veritatem per elegantem expono fimilitudinem. EftPa-

xX

ter habens unicum ac dilectiffimum filium, quem malé affectum tra-

yoni [

dit chirurgis fcindendum & urendum ; clamát inter cruciatus filius li-

as T2

gno alligatus, proutfieri folet, & opem Patrisimplorat; fed non ex-

audit eum Pater,

m [

uia fcit hanc ei effe necetfariam medelam. Sic

den,

Deus Pater non audivit Filium decruce ad fe clamantem: Deus tHeHs,

a

Tl

Deus meus, ut quid dereliquifli me? Ut fic fànicas & falus toti ejus corpo-

.

n

myítico conferretur. Ex quibus premiffis, anime mi, vide, &

js, i

confidera, quomodo Juftitia divina hic ufà fit

jure rigidiffimo: 44pud Gen. 44. to:

d

quemcuique, dicebat quondam Jofeph ZEgyptiorum Prorex furtum pu-

ia

niturus, fuerit inventum, ipfe fit fervus meus, fuit autem furtum inven-

tum in facco Benjamin. [ra prorsüsaternus Pater. Furtum noftrum

u

a

ac deli&a noftra inventa fünt in DeiFilio; & quid fecit Pater in hoc

at

fideijuffore: Pefuit Dominus in eo iniquitatem omnium noffrum, Hinc illa * $3. 6.

l M,/IM'

venit derelictio in cruce, hinc lu&tuofus ifte clamor: Eli, Eli lamma Ro 8.3to

m

Sabatbani ,

quia DEus proprio Filio fuo nonpepercit , fed pro nobis omnibus tra-

didit illum ;

Ia. 53. 8

g*

€uin eum.

Et apud Ifàiam Prophetam: Prepter fceluf populi «ei per-

Si autem ipfe Filius Dei propter aliena deli&ta in f& füfcepta tan-

j

tam derelictionem à dilectiffimo Patre füftinere debuit, quantó magis

yi N

m 3

nos

$n

4

w

276

- Confideratio LXXIM..

Tom,

nos proptet propria peccatanoftra meremur à Deo derelinqui? Pro-

gt

Eclefain — jnde (rpius cum Ecclefia clamemus ad Dominum: Tà autem in nobis &

Complet.

Domine, «* nomen fandium tuum invocatum

g'ä' füper nos ,. ue derelinquas nos

Domine Deus nofler.

UT

Nadaf, in an,

6. Videamus nunc exempla San&torum.. — S. Carterus Presbyter

m

«cel, g. Jatï'

& pro Chrifto crucifixo Martyr gloriofus, inter tot períecutiones Gen-

Tb

tilium exiftimabat fe effe aliquo modo à Deo dereli&tum; unde fíefe

Doi

inlatebrisabfcondit; fed admonitus divinà voce: Eyo tecwm ero, au-

T$

dacter ad martyrii cruentum certamen proceffit, in quo miraà tyran-

yttt

no & affeclis ejus perpeffus eft, dum excifis novaculà pedum ac ma-

[//4

nuum unguibus, talis ferro trajectis, füccensà fartagine, liquato plum-

fri

bo, ignità galeàcruciatus eft , à Chrifto & Angelis ejus mirumin mo-

dum recreatus & confortatus lztus coelum ingreffus eft.

CCl

Maityr, Rom,

Defertus erat ob perfecutiones Gentilium S. Fructuofüs Tarraco-

Abil

2r. Jan. & ng in Hi

fpania Epifcopus cum duobus Diaconis S. Augurio & S. Eu-

&

Nadafi hoe

T

dic

logio, qui tempore Gallieni ob amorem crucifixi, quem przdicaverat,

primó in carcerem trufus, exinde flammis inje&us, manibus in mo-

Q

dum crucis expanfis, orans ficut Chriftus in cruce, martyrium füuum

ne

complere voluit; cujus anima unà cum fociorum animabus, aperto

Vj

coclo , fpe&tantibus pluribus cum jubilo ab Angelis recepta eft.. En fe-

X

licem defertionis noftrz inem, quem nobis promeruit Cruci-

du

fixus JEfus, in cruce ab omnibus defertus. 1

s

n

á

Ino

fün

XCONSIDERATIO LXXIII.

Ó«

Q

]Efusincrucefitiens ardentiffimum fuum

$e

ba

expreffit defiderium , quo erga noftram fere-

batur falutem.

fio

tos

Dixit fotio. . fo. 19. 25.

qa

jn

I.

l.

Ix David Rex, dumerat in prafidio, & ftatio Philiftinorum

)

inBethlehem, aperuit os füum, &attraxitfpiritum : Of quis

fi

mibi daret potum aqua de cifferna, qua e[l in Betblebem juxta portam ,

b

2 Reg. a.

fine mora tres fortiffimi milites irruperunt caftra Philiftino-

.rum

g

Sitis Chrifli in cruce.

N

277

rum, qui de eadem cifterna haurientes aquam attulerunt ad Dàvid,

TT

galeà pro fcypho u(i: r ille noluit bibere, fed libavir e«m Domino,

MM t

Clamat Filius Davidin crucein die magno feftivitatis fuz: Sirio;

O (i quis mihi daret potum aquze ! Ubi nunc fünt tres illi fortiffimi

vt

milites, quos JEfüs plurimüm diligebar, & gloriam füam in monte

n t

'Thaborzo monftrabat? Ubi nunc es Petre, qui pauló ante dicebas:

n

Domine , tecum pavatus fum & incarcerem & inmortemire? E.

)a0,

cce fitit Domi-P"c22. 35.

nus tuus, & fitit ipfe fons vit usque ad mortem:

Aruit tanquam tefLa - 9 21 16,

i

virtüs mea , C lingua mea adba

d)

f

m aC m

't faucibus meiss & in pulverem mortis deduxifli

i, Ergonullus erit, qui extremum digiti füi intingat in aquam, utre-

Ato pl

imintte

frige

ret linguam fitientis & morientis in cruce JEfu?

2. Agar cum filio fio Ifmaéle in deferto ab omnibus deferta ab-

jecit prz fiti nimià indignabunda puerum fübter unam arborum, &

['At200

abiit, fedítque àregione procul, dicens: Aoem videbo morientem puerum ,

Gen. 21, t$,

M

& (&dens contrà levavit vocem füam & flevit. .O Virgo doloro(iffi-

QNCERT,

ma & omnium aflidiffima Matrum! Ecce Filius tuus unigenitus,

u

cui quondam virgineum lac in potum dedifti, nunc in füpremo ago-

lii fünm

ne clamat: $ir: ergo nec potum aquz frigide ei fübminiftrabis!

apcrïc

À. S. Vincentius Ferrerius, quód moeftiffima Virgo & Mater ftans ju- $. Vine, Fere;

Ep fe

Wt

xtacrucem, ubi lamentabil! voce JEfus clamavit sitio, & ipía non fa. in Pauíc,

aliud refponfüm dederit: O Fili, mon habeo mft aquam lacrymarum, O Pa-

ter eterne! quid tu ad hec? Ubi Samfon poft tam cruentum praeli-

um cum Philiftzis perattum exclamavit laffus ac fitiens: 74 dedifli in Judic, 15, 18,

"

manu fervi tui [alutem. ban maxinam, atque viloriam: en [iti morior. ' Sine

mora ex molari dente in maxilla afini fontem aperuifti, & egreffae

Jl

füntexeoaquz , quibus hauftis Samfonrefocillavitfpiritum, & vires

recepit. Nunquid potuiffes hoc quoque facere cum dile&tiffimo Filio

tuo nunc in cruentiffimo paílionis prelio pre nimia fiti tabefcente?

[

Sed noluit Pater,

batur fitim.

quiaFilius pend.ens & moriens in cruce aliam patie-

PA

f

,

3. Obferva: Chriftus à vefpere pridiano nullà per omnem paf-

fionemrefectionerecreatus , propter ingentes ac decumanos exantla-

tos cruciatus, fufümque largiter fanguinem fiti maximá exardebat,

quam nobis fignificavit dicendo : Sitio, ^ Sed

qualem accepit refectio- [o. 19. 29.

nem? Admotaeftori ejusfpongiaaceto plena. En refe&tionem, qux

magis ad cruciandum &illudendum Deo moribundo offerebatur ? ubi

yaticinium Jeffi Vatis adimpletum eft: Eri» fiti mea potaverunt me ace- P(41. 68, 22.

mnoïum

m

to, quz impietas, aitS. Bonaventura, ip(àm crucifixionem tranfcende. $: Benav. ia

1 POWm !

bat, quia in pun&o mortis etiam reo licet fceleratiffimo conceditur M

j

qualecumque refrigerium,

Qu

Mm 5

Fuit

278

Confideratio LX XUII.

atori noftro hzc fitis naturalis poeno-

Tbisc

Fuitproinde crucifixo Salv

S

iritua

lis & fitis animarum , unde Melli-

dmpia

fiffima, fed multó magis fiti

8, Rernh. d:

fluus: Potiàs defiderium ardenti

j

mum [alutis noffra credimus fitiv

if , & Divus

qs$

fnis

paff. Dom,

Auguftinus: Siris mea falus veft

rA , fitis mea redemptio veffva.. Al agnoíco in

S. Auguít. in

fitim mez fàlutis fuifie maiorem quàm

&q

te Ó pientiffime Redemptor,

.

.

",

Pfàl, 6;.

tui Corporis.

Et ego quomo

do hactenus huic tuz reípondi fiti? Et

m faciam?

t

quid impofterü

$m

4. Miror, quare

Dominus meus [Efus & hic crucifixus inter tot

t

acerbiflimos & fexcentos dolores, quinullis poflunt exprimi verbis, de

Ahl

fola fiti tantoperé conqueftus fit?. Hic grande quid latcat necelle eft.

Et nunquid à planta pedis usque ad verticem non erat in €o fanitas?

anl

o

Caput fpinis perforatum , manus & pedes clavis perfofli, membra o-

mnia flagellis lacerata5 ubique & undique dolor ac cruciatus, & ta-

Til

ii

To.19. 26.

men unicam queriturfitim: Jito?

Tauler, c. 47,

m. Taulerus: Habuit aliam fitim, puta amplyi

patiendi , atque expre[fiis,

ln

Tür

de vit. & Paf eyidentidsoue fuum. nobis immenfum. demovfirandi amorem, ac fi dicevet bomiui :

Afpice ,

ut tua [alutis causd exbauflus, & confumptus [um, C tamen adbuc fitio ,

hW

nondum (atisfattum efl cordi meo.

*

.

Collige ex hoc anime mi, immenfum

crucifixi Salvatoristuti

ergate amorem ; Etquid tu ha&tenus ei repen-

dd

dus pralii ver[utn eft in

Iong

lü ncg' 3!0 3-0

difti? DeRege Saul afferit Scriptura: Terímque pon

S$aul, Sic totum pond

us prelii, quod propter pecc

ata noftra in hunc

qm

W

noftrum fideliffimum

fideijufforem divina inibat Juftitia, verfum eftin

[7

Jo. 7. 37-

Chriftum; & qui olim dicebat : i quis fitiat,

veniat adine, & bibat, Vypíe nunc

am, & oculismeis fon-

"

fitiens moritur. Heu quis dabitcapiti meo aqu

tem lacrymarum, ut refrigerem li

nguam aman

tiffimi Redemptoris

e potero ardentiffimam fitim

mei ! Ahfluitelacrymz, quibus extinguer

uam, utin extremo dic vitz mexà te audire me

rear iila dulciffima

M:ttho zsl 35'4

W

Ne€rba: Sitivi, & dediflis mibi bibere.

j- Sifàra belli dux ex cruento,

cui interfuitbello, vehementiffi-

C

mam contraxit fitim, unde veniens a

d Jahel inftantiffimé potum fibi

m

dari flagitavit: Da mibi obfecro paululum aqua , quia fitio valdes

quz vafra

Judig 4-79.

fto in ejus tabernaculo ob-

Fi

mulier illi lac nonaquam prebuit,

quo hau

L

dormire cocpit; & quid factum e

ft? Tülit igitur jabel uxor Haber clavum

l

abfcendue d cun filentio po-

hi

tabernaculi , ajJumens pariter & malleum | Cv ingre[fa

fuit fupratempus capitis ejus clavum , percuffumque malleo defixit iu mebmm usque

ad terram , qui foporem morti con[ocians. defecit , & mortuus eff,

Jahel Sifarz fitientis cempora cla

vo ferreo transfigens,

fynago-

veroó Regem

gamadumbravits illa priüs la&te ejus fitim extinxit, hzec

: illa clavo

Regum ac Ducem füum amariffimo felle & aceto potavit

y

raba-

ferreo tempora ejustransfixit, haccaput fpinis, manusac pþdes t

jbus

Sitis Chrifli im eruce.

279

U

libus clavis, ac Sacratiffimum cor JEfü crudeli lance& perforavit. O

Ml

impia & ingrata Synagoga! Hoc etiamnum faciunt ebrii & gulofi,

Divus

uos S. Paulus appellat inimicos crucis Cbrifli, quorum Deus venter eft & Philipp, 3. 18.

yotoin

:

nis interitus. Audi S. Auguftinum quàmdiveríà (it mortalium fitis $. Auguft, ia

RUT

& quàm diverfa| à Chrifti fiti : Alius, inquit, defiderat argentum , alius a« P5 68

j t

rum , alius bareditatem , alius bonorem , C vix invenitur qui dicat , fitivit tibi ani-

ma 1t4 * fitiunt fed non Deo.. O Domine JEfü! quàm pauci hodie norunt

jnter

Sanguinis tui eftimare pretium ! En adbucde cruce clamas: $irio, falu-

reist

tem tuam & proximi, quam mihi tanti ftare vides, ergo nihil mihi,

celtd.

anime mi, dabis refrigerii ? Ecce in fanguinis mei opprobrium iis ipfis

finita

animabusinfernus impletur, quastamimmenfo labore, füdore & cru-

emire

ore redemi, &tu, qui vis effezelator animarum , adhuc altüm indor-

j t

mifcis, & fopore gravi deprimaris? Erige te, nondum enim usque ad an- Hcbr, 12, 4.

guinem veflitif; Da mihianimas, ceteratolle tibi; quod fcriptum legis

in manibus meis, quod cordi infculptum, quod nutu capitis,. brachio-

p

lnl

rum expanfione, quod denique quáquá poffum ratione fignifico, unum

N fm ]

hoc à te peto, reftitue animas Redemptori tuo. -

mentm

6. Sitio, clamavit quondam Eliezer fervus Abrahami fenior ac fi-

deliffimus, cüm ab illo jam fenefcente & annum ztatis 140. agente in

|roye

y/flf/f []

longinquam fuiffet dimiffus regionem , ut fponfam filio fuo Ifaaco di-

ylim

£nam quzreret, qui ubiRebeccam Virginem fpeciofam & optimis mo-

sdt

ribus przditam confpicatus eft, adeam dixit: Pauxillum aqua mibi ad bj. G 24. V:

bendum prabe de bydriatua, quavefpondit : Bibe Domine mi, celeritérque depofuit

us

yeitt

!

bydriam fuper ulnam

D

faam, & dedit ei potum,. Et quid fequitur? Protulit vir

h

inaures aureas Crc,

«

j

votut

I

Ecce clamatadte, anima Chriftiana, fitibundus acmoríensin cru-

Mi

A

ce JEfus: Da mihi pauxillum aqus ad bibendum de hydria conícien-

ti* tug, aquam verc devotionis, compaffionis, contritionis & amoris

amel ]!

jl

mutui, & eris fponfà, quam preparavit Dominus Filio Domini meis

onu.

Compatere in fiti deficienti JESU, & roga eum , uttibi in fupremo

uY

mortis articulo ad beatam aternitatem anhelanti velit effe propitius.

Finio hanc confiderationem eum Venerabili Lüdovico Blofio: Za: Ludov, Blof,

tibi, C bonor C* gloria Chriffe, qui exhauflo corpere exjanguis in eruce anbelans, P«

j i

j

vebementifaná. [iti erucisvis , & noftra. falutis sueffabilà defiderio aftuabas ; .de

7] mth

mibi bonorem tüi , awimavinque falutem avdenti[[me fitire, C me to-

1505 pro illis juxta voluntatem tuam bileriter

üynag()'

sipendere,

A

h d

"u

CON-

ib

€(o)9* .

$

li

ää&

(n verer

TT

R5

htsfünt

&hicer

CONSIDERATIO LXXIV. .

tritint

w

Quare Chriftus in cruce, fugiente jam

morg

fs

anima, exclamaverit: Confümmatum eft ?

Ya

Yit j

m ergo accepiffet 7 Efus acetim, dixit : Confummdtüæ

&n

€Jv. fo.19. 30.

tiofi

X

poten

fecitq

.Entum annislaboravit No£, donecarcam fuam perficeret,

per

(iefes

varetur genus humanum , !

quam ab univerfali diluvio fàl

qui

qua tamen non plures quàm o

L]

N

&o animz coníervatz fünt:

.

Cf

i. Petr, 3. C,

Chriftus Dominus in cruce pauct

shoris meliorem arcam pro

Ele&is füis fecit, & confümmavit

, & ideó morti jam proxi-

Chl'ii

ac dolores

dixit: Cen[ummatumefl : N1-

qus poft tot exantlatos labores

oft obitum ejus adhuc

um

delicet cocleftisarcz edificium; & quia

folüm p

pim

füpererat oftium in latere arcz faciendu

in. t

orpore ejus felix hec

loq

$. Aug. lib.

ita S.

Auguftinus: Quid effium in

HLF(

15. de Civir,

janua permilitis lanceam aperta eft,

do latus crusifixi lanceá perforatum

tum

Dci c, 26.

latere accepit , profedio illud efe vulnus, quan

.

llam No&micam Chrifti cru-

eft, S. Cyrillus Alexandrinus per arcam 1

$. Cyrill lib.

cem intelligit: Hac, inquit, eff

arca INoÉ , pev quam [alv

amur à diluvio intu-

mmq

16.in]Jo, €, 17,

dantis aqua vitiorum , && imolumes falvamur. Non

d

icat mihi aliquis

illud

*s

mare; Coepit scdificare,

4di

lue14.39. p'ücg. Hic bomo capit adificare, & non potuit confum

dum Verbum in utero Virginis incarnatum €

ft, & confummavit In

Z

paffione & cruce: Confummatum ejt.

du

2. Chriftus Dominus, cüm paucis ante paffion

em diebus cum

ph

in via Inter a

lia illis futuram

Difcipulis Hierofolymam afcenderet,

ü

1ucig.31. füam predixit paffionem, utmagis eosi

nfideconfirmaret: Ette afren-

Qtan

dinus Hievofolymam, & confummabuntur omnia , qua feripta [unt

per lfropbeta:

i

de Filio Hominis , tradetur enim gentibus, ér illudezur, " flagellalitur ,

& coti-

W

€* tertia die vefurget.

er-

fpuetur , & pofiquam flagellaverint , occident eum ,

O Domine

jEfu!

W

va hic ad propofitum tó cosjummabuntur emnia Cre,

f

Éccein cruce & in morte tua confümma

fti omnia, ideó fugiente jam

D

2nimá, valido clamore in prafentia tot millium circumftanciu

m ex-

f

Innu-

clamafti: Confumnatum eft.

o-19. 3o.

Y

a38r

: Can]ümm)ztukz ef

Innumera feré fücrificia de mundis animantibus Deo quondam

j

in veteri lege per quinque mille angos à temporefacrificii Abclis ob-

latafunt, per quz omniadàcrificia, tefte Cornelio, Chriftus Dominus

& hic crucifixus adumbratus eft; undeà S. Joanne dicitur: 44gnus abApoci 3.

XJO

erigine imtndi occifus, qui folusdecondigno & de Figore juftitiz Patri pro

peccatis nofiris & totiu

lN

2

mundi poterat fatisfacere, hinc in articulo

e|

M

mo

T

ivi

s& fine vite dixit: Cen/mmatum eff ; hoc eft: omnia illa facri-

1

ficia & holocaufta, que me prefigurabant, quorum omnium loco ego

inara crucis tan

quam hoftia cruenta oblatus fum , unde Apoítolus di-

xit fiaem legis effe Chriftum.

Rom, to. 4

fl

ii

3. Dei pertetta funt optra, dicebat quondam Moyfes ad Ifraelitas,

Dïur.3z. d

& non fünt ficut opera hominum, caduca, manca, incompleta & vi-

tiof2, in quibus pené femper aliquid deeft ; hic, inquam DEus infinité

potens, veré Pater mifericordiarum, & Deustotius confolationis per-

fecit opus creationisdiefexto , & die feptimorequievit. Ita & Filius

stü&ü

ym, /

diefexto confümmavit opus redemptionis, & die feptimo requievit,

lU

quod per verbumilludLaconicum & fextum in cruce infinuare voluit:

; [in

Confummatum eft

Carl

nto

,, quod verbum comple&titur omnia Prophetarum deJ^- '9.35.

Chrifto vaticinia.

) prox-

acob moriturus convocatis filiis prophetavit: Aon auferetar fce- Gen- 49. 10j

I/] Vi

ptrum de juda, & dux de femore ejus, donec veniat. qui mittendus eft , & ipfe

TY

erit expeclatio gentium, Hoc completum eft tempore Chrifti. Ex quo

a

loco convincuntur

dei Metfiam jam veniffe, eümque tempore

T.

T

Herodis effenatum, ubi defecit fce

ptrum de Juda: Eccehoc comple-

u

tum eft.

A

ii

I(àias przedixit: Ecee Virgo concipiet , & pariet Filium, & vecalitur no-16. 7.14.

j

menejus Emanuel. Micheas: Et tu Bethlebem Ephrata parvulus es in millibus Vich. $« 2.

| TS li

juda : ex te mibi egredietur qui fit domimator in Ifrael, c egre[fus ejus ab initio,

g

HC E1

d

4 diebus aternitatis. Nates regius: Reges Tharfis & infala numera offerent Crc.

Pfal, 71. to,

Zach. 9. 9,

i

Zacharias: Ecce Rex tuus veniet tibi juflus & Salvator , ipfe pauper C afcen-

dens fuper. afinam & pullum fil.um ejus. Mitto quàm plurima aliorum Pro-

C

J u

phetarum vaticinia. LegePíalmum 21.qui totus de Chrifto pagiente

l fiti

ia

& crucifixo eft, quomodo compleverit omnia, qus de ipfo fcripta

jut

erant, hinc dixitin fine vitz: Confummatumefl. Subintr

athic Cornelius; Corel in

] f'

Hl

J

Porró Chriftus in cruce continué orans, fe féque totum Deo in vi&ti-

Matth. 2 7,46

!

,(*

mam offerens pro falute hominum, füb finem vitz jam moriturus

Qs

recitavit Píalmum 21. quitotus eft de Paffione Chrifti, utoftenderet

n

T

feeffeillum ipfum, de quo Pfalmus illeagit, fcilicet Meffiam, ut Scri-

j

bx & Juderi fcrutentur, & cognofcant caufam , cur & cruce nolit de-

j

gun v

fcendere, velliberari, effe hanc, quód ex Patris decreto moriendum illi

]o!

Gintber Unus proomnibus,

Nn

erat

nl

282

qGoufideratio LXXIV.

Chrí

erat in cruce pro falute hominum; hoc enim David Píalmo illo fore

bredixit. Fiec Cornelius.

:

enim.

Exod.2, 3.

4- Si figuras quxris? Moyfeni

nfantulum confidera, &expofitum

1. Reg. I. 24.in carrecto ri

pz fluminis.

Samuciem puerum in domo Domini in

ficd

]o5 2. 6.

Silo Deo oblatum.

vendi

iobum àSatanatentatum, & ulcere peffimo per-

4. Reg. 2. 23.

cuffum. Elifeum illufüm : J44fcende calve, Davidem à Semei lapidibus

fdien

2. ng, 16. 6.

Deu

3. Reg, t9. 4.

petitum. — Eliam füb umbra juniperi fe projicientem. — Amafàm à

Joab proditorié interfe&tum. — Jeremiam in carcerem miffum, & vi-

n

2, Reg, 20. 9.

ma

Hier. 37'. ,40

gis cefüm. Arietem inter vepres hxrentem, & fpinis coronatum.

Gc». 22. 13,

bor

Gen, 22, 6.

Iacum ligna holocaufti ad montem Moria ferentem. Serpentem

&neum à Moyfe pro figno. in deferto exaltatum,

uem cüm percufti

"

Bum.2t. 9.

Yonz2. i.

afpicerent, fanabantur. Jonam in ventre pifcistribus diebus ac no-

Gibus inclufüm. — Sed ad quidiftaomnia? Audi in cruce morientem

Efüm: Chm ergo accepiffet 3 Efus acettm, dixitz Confummatum ef! ; omnes

iftasfiguras & plures, que de ipfo erant, exacté adimplevit; undead

Metis26 54. Petrum in monte Olivario dixit: Quwemoedo ergo implebuntur Scriptura ?

EL

Euc.24.26.. Qu quafi oracula Dei dicant, & predicunt, quia fie oportetfieri? Non-

nc hzc oportuit pati Chriftum, & ita intrarcingloriam füam: quia fic

predixerunt Prophetz; quia(ic DEus Pater ab terno decrevit; quia

1

hocexi

gebatredemptionoftra, ut ejuspretiumipfe Dei Filius in cru-

ce perfolveret, unde dixit moriens: Confummatum eff.

-

am in

b

: irrhus d&-

N

j. O qu

fignes

fructus ex hoc Chrifti verbo poffi

cerpere, fi attenté illud confideremus: Cenfummatum eft;, Sic erivin con-

fümmatione fculi: Confümmata fünt omnia, qus fan&i Prophetze

predixerunt fütura de Chrifto patiente & crucifixo , quia non humana

voluntate, fédSpiritu San&oinfpirantelocutifünt. "Verümenim ve-

[

J

S, &ug. cit.à

róadhuc aliqua reftant adimplenda: S&wst, ait 5. Auguftinus, usquead

Wellar. de 7;

bodiernum dieus omnia evenerunt : Sic & qua ve[lant , eventura fant, — Timeamus

Veib, D,

diem judiciis venturus ef Dominus , qui venit bumilis, veniet excel(us &vc, ita di-

co hunc diem timeamus, & ultimum vitenoftrx, quiaimprovisó ve-

Matth.24. 27.

niet: Sicutim diebus Noe, ita erit & adventus Filii bomim's-; ficut. emim erant in

diebus ante diluvium comedentes & libentes, nubentes C* muptui tradentes, usque

«d cum diem, quo intravit Noé in arcam , & son cognoverunt , donec venit dilu-

vium. C tulit omness ita eri:'ö" adrentus Filii bominis ; Vigilate itaq;ue', qüiæ

nefcitis neque diem neque horam.

Jecob, 1. t5.

6. O felix verbum Cesfammarum eff.. Et qnernadmodóm peccatum,

cüm confümmatum fuerit, generat mortem, fic paffio & mors Chri-

ftiin crüce, cüóm confümmata fuit, deftruxic peccata, & nobis genera-

P —

