nobis ferpentes : Ovavisque. AMMoyfes pro populo , &* locutus eff. IDominus ad

eum: Fac ferpentem ancum , C pong eum pro figno s. Qui perctfjfzgs a[pexerit

Eul , ViVet,

bil

Quid agit Mayfes? Mox ingentem furcam, fen perticam adin-

o

ftar littere "T. in loco füblimi jubet erigi, & in ea vaftiffimse molis

qu

20

ferpentem exsre candente conflatum, qui ferpens in univerfis Ifradli-

tv

tarum cafiris, qux juxca mentem Sacrorum Interpretum facilé ad fex

milliaria Italica (e extendebant, circumquáque à vulneratis & percuffis

(

líraclitis videri poterat, ex cujus unico afpe&tu omnes infirmi per in-

h

gens prodigium à plaga & lethifera contagione fuerunt fanati : Quene

k

£tun perculfi afpicevent , [anabantur s Proindehic ferpens, qui folüm formam

ferpentis & non venenum habuit, re&é pro lemmate à nobis tulit:

f

À

In

Pharimacum : non venenum.

la

2. Serpens hic zneus quid aliud defignavit, qu&m Chriftum ]E-

SUM & hunc crucifixum ?. Qui quidem formam ferpentis, feu for"

$9

mam peceatoris afiumpfit, fed venenum, feu peccatum non habuit»

eujus unico afpectu miferi mortales per fidem & contritionem àletha-

Can

li fcelerum morífü fanantur. Audi ipfum Dominum tuum, dum pro

füa benignitate ipfe dignatus eft hanc explicare figurams Sicut Moyfes,

À«

üfe

Je:n.5. 14

ánquit, exaltavit (evpentem in defeito: ita exaltari eportet Filitimn bominis 7,) At

einnis, qui credit in ipfum , non pereat , fed babeat vitam aternam.

fs

^

de;

[9]

O bone JESU !

amor crucifxe! Si quondam tui umbra in

n

hoc typico férpente potuit efficere, ut venenatis morfibus percu(fi

[

tam mirabilem in modum reftituerentur fànitati & vitz, quz, obfecro

G

non fperemus modo füb umbra alarum tuarum , ubi non inumbra

C

figura, fed in ipfa veritate in cruce pro omnium fàlute pendes exalta-

ftor

S, Ambrof,

tus? Benus, ait S. Ambrofius, eff ferpens Chriflus, qui de ove [uo remedia non

ferm. 6. in

l

venena fundebat; Ec S. Bernhardus: Non te pigeat videre ferpentem in pati-

Pfal.-118.

bulo pendentem, i vis videre. Regem in folio vefidentem : Ex S. Auguflinus

& S, Bernh

Q

Fratres , inquit, ut 2 peceato fanemur, Cbriflum crucifixum intueamur s quomodo

h

ac S, Aug, 1n

qui intuebantur ferp

hunt loc.

entem aneum in deferto non peribant; Sic qui intuentur jïdt

ff

!

Chrifli mortem , (anantur à morfibus peccatorum,

Ti

g; Aä

—

2

7

Serpens enens, faura Crucifixz.

nleuifi

- Adexertipla probata tranfeamus. . Beatus Peregrinus ex Ordi- I Annal, Ser-

ufut n

ne Servorum B. V. virintegritate vitz celebratiffimus, cujus fan&tita- vorum. B; V»

i lt

tem ac patientia

m ut DEUS magis probaret , pugridum illi ac infana- centurià 2«

ib, K, €, 125

Yi u

bile ufcus in pede fübmit. — Accellit & periculoía quzdam inflamma-

ouloca

tio, qux medicisanfanirprobüuit, ut decernerent, acunanimiter con-

&n: Dtti

cluderent, erus hoc morbidum ad confervandam hominis vitani ne-

i d

ceffarió effe amputandum. - kmminebat jam dies ad' hanc lanienam

Dowit d

deftinatus, ubi interim B. Peregrirus fide ac fiduci& in Chriftuni JE-

j t

SUM crucifixum plenus, deítrato fuoconfürgens,

antüm : prae de-

i

bilitate virium poterat, ad imaginem quandam Crucifixi Servatoris in:

icom dl

capitulo publicz R eligioforum venerationi expofitam adreptavit ,. ad.

omomdi

cujus pedes fe humiliter abjiciens , divinam bonitatem vehementiüs

ii

exorabat, quatenüs fibi fàmitatem, membrorümique ufüm (fi tamen ad.

ciliatk

divinanr ejus cederet gloriam) benigniffimé dignaretur concedere.

Obdormifcit interim B. Peregrinusinfirmus, ubi in vifione quádam

&pacus

mierit

Chriftum Dominum obfervat clavos ferreos de manibus ac pedibus

fuifolventen, & decrucead fe defcendentemy ac infanabile crus füaum:

uti.; n

x

imfoma

leniter cangentenz, ex cujus facro attactu crus fine mora mirabiliter

fanatumreft. QuislxtiorhocB.Pereprino? Expergiícitur, crus ex

s nl

integro (inatum fentit, & divinz Majeftati pro accepto tam infigni

beneticto debitas perfolvit grates. — Caeverüm hzc chaumaturga ima-

ia

g0 Crucifixi a»ud Forolivienfeés, ubi hzc contigerunt, adliue magnanm

Y ( W

habet vererationem, dum adhuc hodie plurimis corufcat beneficiis.

g ?

4. Visrecentiora? Joannes W/ernerus civis Auguftanus per in-

gnil

cantationesmalevolorum diuincorpore füo crudelemartyrium tulit..

, dum j

Accidit, ut negotiorum causá in Marchionatum Anfpacenfem profi-

7 M")'f**

cifceretur, ubs prx nimio pedum doloree quidem ununi greffünm

jgiti !

facere poterac, unde in hofnitium im pago Offenbau deductus eft, ubii

de nocte Te&tulo doloris athxus, cümnr fruftrà remedia humana appli-

carentur, ad DEUM ex toto corde confügit, votümque vovit, fi

g

yus eraul

cooperante gratiá diviná ab hoc peffimo maleficio & intolerabili cru-

a

ciatu liberaretur, f& in celebri peregrinatione SS. & thaumaturgii

Crucifixi in Biberbach Aaguffang dioecefeos quinque eandelas im ho-

norenr j.. SS. Vulnerum Chrifti. cum uno Sacro & certà pecunià ob-

e

d

-

4l j"

laturum..

Ecce nunc remr perpetud memorid dignam. — Vix animo fério, Fxac stibec-

m

j

contrito ac fide im crucifixum JESUM. pleno egrotus nofter lhoc vo- bicenibus à

Af

ii

tum eiiiferat, imillomomento pesilliusfinifter, ubidoloreratinten- Reverenditfz--

r

"6 officio

fifimus,, fuá fponteusque ad ipfos feré lumbos aperitur, exquo (mi-

1m ealces

contirmatist,

zabile dictu) exieruat: ozto clavi ferrei, qfuibus» alias equoru

L

munir; "9 1685

a

8o

Confideratio X XT.

muniri folent, feptemacus oblongz & acutiffime, nonnulla offa con-

fra&ta, multa vitrorum fragmenta, promifcui ovorum cortices, lignea

IX

fuforum acumina, lapilli multi, quedam fpongia, & demum integer

tti

nigrorum capillorum fafciculus, qux omnia in unum colle&a in 1g-

Fini

nem projecta funt; ipfe veró W/ernerus ope divinà ab hoc gravifli-

mo maleficio liberatus, & intra 24. horarum fpatium plené fanitati

reftitutus , rectà voti folvendi causà Biberbachium ad SS. Cruci,äxum

venit, ubi fadtà exomologefi & íumptà SS. Synaxi, non tantüfn cum .

ï

*

reftibus füb juramento hoc iní

8

gne beneficium conteflatus eft, fed &

binam atteftationem tum amicorum, tum Acatholicorum, qui omnía

h&c tanquam teftes oculati cum ftupore viderant, pro memoria ac-

cepti beneficii hic in Ecclefia Biberbacenfireliquit, Anno Chrifti 1685.

die 26. Sept. Vides ex his dictis, opcime Le&tor, quod veriffimum (it

Yfa, $9. I.

fü

ilud Ifaie: Ecce won eft. abbveviata manus Douini ut [alvare nequeat, meque

apgravata eff auvis ejus ut non exaudiat cc, procíertim fi per JESUM Chri-

lum & hunc crucifixum Patrem coeleftem pro aliquo beneficio aut

gratià rogamus,

. Olim precepit DEUS, ut quilibet homo fe gratum erga fide-

4

Ecdi,29 2e.juflorem fuum exhibeat: . Grariam fidejufforis ne . oblivifcaris , rationem

addit: Dedit enim pro te animam [uais. . 'Talis fuit Ruben fpondens patri

Ge.43.9.. füo Jacob pro Beniamin fratre fuo juniore: Ego ffcipio puerum:. de manu

qmea vequire illum.

Nifi reduxero: & veddidero eum tibi, ero peccati veus in te

emni tempore, Talisfidejuffor apud Patrem pro nobis fa&tus eft Chri-

ftus, fpondens pro nobis, & quia non eramus folvendo, ipfe noftra

debita immenfo fang

memorabilen

uinis füi pretio in cruceexfolvit. Audi hiftoriam

OCC

.

In Povegia, quz in'ula eft non

longé äb.urbe Venetiarum di-

Cau|

Felix Aftul-

ftons, usque ad hec tempora videtur, & à fideli populo pià frequen-

of

phus in Hif

hem

1mag, lib, 2.

'tatione bonoratur aliqua Chrifti crucifixi effigies, hoeprodigio cele-

bris. Quidam Venetus coram hac fàcra icone ffto compatri íine ullis

füg

cap. 24.

m

teftibus aut litteris magnam pecuniarum fümmam tradidit mutuam.

D7 jm

Cüm tandem tempus reftituendi adveniffet negavit is, qui didtam.

fümmam acceperat, fe aliquanco à füo amico hos nummos accepifíe;

Q f

Es]

ille veró,. qui memoratam nummorum fümmam. coram. crucifixo .

]

Fidejuffore mutuam dederat, probationis fuffragio deftitutusadverfa-

EXpu

$

rium füum cum Judice ad prafatum Crucifixi (imulacrum, coram

D

)

quo pactum inierant, provocat, rogans impensé DEUM, ut verita-

Qs

tem vel unico crucifxi Filii füi nutu dignarctur aperire. Et ecce rem.

mq&x,

admiratione dignai;! mox dicta imago Crucifixi in prafentia Judicis..

du D

& aliorum cixþumüandum'capiæ annuit, & in fignum yeri teftimonil .

Til

*

caput

i

Yf cot.

Serpens eueus, typus Crucifxi,

S8t

s lia

caput fuum profundé ad pe&us demifit;

unde ad usque hxc tempo-

inteper

rasChriftus in ligno pendens collo demiffo

cernitur, per quem DEUS

d inte-

multa miferis mortalibus etiamnum hodi

e exhibere folet beneficia.

qpade

Finio cum S. Berrnhardo agente de crucifix

oDomino: Aemoriam, ait

V bt

abundantia fuavitatis borum erudlalo,

quàm diu vixeroz. in aternum non ob

? S,Bernh, ferm;

de paff.

rucifum

divifcar -m(/cmtiwæs iflas ,

quia n ipfis vivificatus fu.

vafa u

1 t

jiomma

mon at

XCONSIDERATIO XXII.

riditél

[imun

qut,

Funiculus coccineus Rahab, t

ypus Cru-

M Chr

cifixi J Efu,

nOs à perditione férvantis.

eficio a

ag f

äppcndit J'niculum coccineum in feueftva. fWe 2: 2

ratito

I.

as p

j n

Nfignem fïbii laudem quonda

m commerui*

nota illa Cäüponaria

Rahab Teruchuntina, dum duo

S viros expl

a

mio belli duce ad ex

oratores à Jofue füm-

sdiür

plorandum Jericho füb

miffos, non tam ho-

jfe n

fpitio excepit,

uàm & benignéfovit, ac i

ndomoíüa, muro &

urbis portz vici

n2, ne in hoftium manus devenir

ihilonz

occultavit, ac tande

ent, folüicité

m infune per mznia civitatis demi

fit. Ob quam

hn d

caufam dicti explora

tores, utíetanto benef£

cio gratos exhiberent, &

officium officio redderent, huic Rahab perfü

eqiet

nemurbis & incolarum interitum eundem fu

aferunt, utante commu -

nem coccineum feneftrse

fiio Ccf

d

m

füs appenderet, ex quo figno domum illius

Inter reliquas omnes uni-.

1ii

cam efíe confervandam dignoftcerent: Erill;

a

l mmuam

refpotidit i- ficut locuti-e[lis , [o(ue 2. a,

(l

ii

j

itafiat, duniténsqueeos , ut pergerent , appendit fu.

niculum coccineum in feneffras

cui funiculo coccineo pro lemmate infcribi

mus: J» cocco uma falus. -

Yus

Plnfv

Per hunc coccineum füniculum,

l qric

per quem fàlus domui R ahab in

expugnatione Jericho facta eft, haud

imm

eritó SS. Patres Chriftum

Lsadï Cfld

JESUM & hunc crucifixum, ejüsqueSacra

qrat

erucis pro falute mundi effufum, fübaudiun

tiffimum cruorem ; in ará

yt q«0 j

t. ItaS. Ambrofius: Vidir.

3

S.bAmbroff

iInquit, boc meretrix , &

qua in excidio civitatis reme

dia defperavet. (alutis $

qe t

Jides vicerat , figna fidei atque vexilla Dominita paffion

is attollens ,

quia lib s. de &ide

g

Jlra ligavit , ut fpecies eruoris

coctutm in fenes«ap, s.

j

WfA, Vernavet,

um

Gintber Unus pro omnibus,

uyflici, qua f?ret mtndum rfdgmpt

P 7

(

$2

Confideratio XXII

JKta foris $ESU nenen fait. praljantibus ad viloriam, int

us [peties Dominca paf-

qu

bab eelefle m

fionis periclitantibus ad alutem. — Unde quia intellexit Ra

yferium , d«

LI

eit Deminus in P[almo: Memor ero Rabab && Babylonis fcientium me. é&rc.

ftt

2. Cui fententiz communiter & reliqui Sandtorurn Patrum ad-

$, Avgult. i. ftipulantur , inter quosprzeminet S. Au uftinus, qui per Rahab Gen-

Píal. 86.

D)

tilem, Ecclefiam Gentium fanguine Chriíti crucifixi redemptam, &ad

DEUM verum converfam intelligit. Kationem curn eo affignat Ru-

p

Rupert, «. 20. pertus Abbas & alii: Sicut Rahab, in

unt per futiculum coccineum

to

rifti. Secundó R ahab Hebrai-

falvata eft, fic Eccle(ia per finguinem

1llo

!

ce idem eft quàm dilatatio, fervavit enim domum füam , & omnes ha-

bitantes in ea ad cultum & agnitionem veri Dei adduxit; ita & Ec-

04

aj

clefia per omnes Gentesfe dilatavit, & etiamnum ormnes nationes ad

de

agnitionem & amorem Crucifxi JESU difcupit adducere. Tertió

extra domum R ahab omnes in Jericho interfe&ti funt: Ita extra Eccle-

Df

Dir

fiam veram & Catholicam exteris nulla fperanda falus. Audiamus de

abe

S.Paulnw* hacre antiquiffimum & Chriftianum Poctam $. Paulinumita de Ra-

Natsl.Vlll.. hab convería cantantem z

-

&e

f

$, Fdif:i!«

Provida pullatas empturum fanguime Gentes

eu

Puniceo proprium fignavit vellere tectum ,

[

Excepítque faam , patrid pereunte , falutem

It

w

Siguificaus tllos, munudo pereuute, ttgendos ,

.

tut

/

gQuat Cruor. Hic cape-,qmmïm

Quos erucis inunche

;1

85,

Ipe evuor valeat, cujus falvabat imago.

j

tiqi

& ab ihhï

77

3- Licet populus Ifaéliticus fepiüs & DEO defecerit,

ad vitulos aureos defciverit, noluit tamen benignus Dominus eum ut

Atto

4f

beftiam tracfare,; & morepetulez vitulzefunibus canabinis, vel ferreis.

flagellorum vinculis invitam cogere , fed ut hominem ingenuum, &

quidem ehariflimum £lium amore ac beneficiis allicere, ut in fe redi-

lete

ret,, & creatori füo foliinferviret; undeper Qfee?rophetamlfi*aälim-

atl

Man

Ofse. 13. 4-

timavit: /nfunieulis Adam trabam eos,. in fumiculis cbaritatis.

Quarres, quidnam perejusmodi funicnlos Adam nobisinfinuetur;

ttlg

quibus DEUS hominemad fetraherefolet? x S. Hieronymus & at

[ntiy

4ife ;

affim: 'Fales funiculi, inquiunt , fuerunt in antiquo teftamento co*

mna in deferto , ceclefte manna, aqua de petra, coturnices & tot vi-

flmlc,

&orix, quibus DEUS populum faum electum ad füi amorem volebat

BU

traducere, ut cx ejusmodi beneficiis cognofceret, & amaret DEUM.

rico

Cornclius veró à Lapide per dictos funiculos Adz in fenfu Alle

Clm

AMeti

puekggntex

m gacmmem & pro m'oþis Cxrucifixum fübau

dif-.:

g

'

[

Funiculus cotcineus Dypus-Crucifixi,

83

!

À

qui de cruce peccatores ad fe crahit: Thaxit, ait,

u

nos Chriffus in funiculd

Catüel, hic,

i, d

dAdat , cim pro nobis fadtus ejf Adam., id eff bomo, caromoffza,

€ frater noffer,

[2

ut doceudo, patizndo C nioviendo pre iobis , tos ad f

terrenum Adam vredimeret ,

G ad Deum traberet, ac

qtum at

uod fa&tum eft in cruce,

xhabGu

. Subne&amus huic veritati hiftoriam. Puella quedam in Bra-

(ätæ"crfm;

tan, Va

bantiz finibus nobili progenita fanguine, ubi ad etatem juve

nilém Toz. 5 lib, y,

pervenit, gravibus tentata eft carnis ftimulis, quam moleffam

tenta- c3p. L

ii

oO

tionem Confeffario füo , viro do&to acpio non finela

crymis fideliter

tab chrai-

aperuit, qui confilium dedit,

quatenus omnem vritar

et cum juvene

omes -

illo, cujus amore etiam invita ardebat,

colloquendi & conver(ndi

occafionem. — Paruitilla, & licet, impelle

ntedzmone, vehementibus

nb

à

agitaretur tentationum flimulis, fortiter

qtionti

H

tamen eos füperavit. Tan-

e, Tati

dem inoportunitatehujus domeítici hoftis vi&ta, cüm etiam fomnus

aE

ab ea fugeret, cibíque perderet appetitum, ftatuithas fallaces mundi

diamis t

& carnis fe&ariillecebras, & hunc

juvenem nobilem, qui non procut

ab ejus diftabat :edibus, clam adire

D

Vd

Et ecce dum hzccogitat, fübitó

fc ei (pe&tabilem reddit Chriftus & h

ic crucifixus, ex cujus Sacris vul-

neribus abundé ftillabat crüor purp

ureus,

qui hanc puellam patriá lin-

guà & leni (ermone affatus eft: 44 diligas,

qui fun formofus, bonus, dulcis,

generofus. Vix paucahac verba Crucifixus R.

edemptor lo

cutus eft, difpa-

rens ex puelle oculis eam confclatione plenam reliquit

. FExquo tem-

pore dicta nobilispuella ab omni carnis moleftia liberata

didicit, quàm.

tutum ac confultum fit, in ejusmodi miferiis ac defi

deriis carnalibus ad

m

SS. Vulnera Chriíti JESU crucifixi confu

gere. Audi ad propofitum an-

tiquiffimum Origenem: Certum eff , inqu

1t, quia ubi mors C

brifli animo cir- O ig. i eay;

eumfertur , mon potejt regnare peccattm , eft enim tanta vis crucis

t &)

Chrifli, ut ft illa6.ad Rom,

mus Cum*

aute ocalos ponatur , nulla concupifcentia , nullalibido fuperare po

tt , f2d continus

]

a

«d ejus prafentiam totus ille peccati & carnis fugatur exercitus,

A

f. UIyITes-, neabillecebr

jf

ofis & fallacibus Sirenarum cantibus fal.

;genu

' re!x

leretur, ad navis malum; obferatis cerá auribus

:

, alligari voluit, inqua

arbore, quz crux eftnavis, fufpenfüs omnia fü

-tamWJU

peravitpericula &Sire-

narumtentationes: Quisquis , (ubintrat hic S.

Maximus, 4rbo

ri erucis fe $. Maxim,

veligaverit ; dulcem procellam luxavia non tímebit ;

Et S. Bernhardus:

iif

Quoties te ha. de crac,

fentis turpibus copitationibus pulfari, & ad illicitam deleflatio

uem allici, toties pone ?. Becuh, de

nj

Ts

ante 1nentis oculos , quomodo Chriffus

in cruce. eruci

en'

ifixus eft pro te.

Per quem "tt* doac,

funiculum coccineum, ficut do

mus Rahab, ab interitu & perditione ?? 3

fervaberis.

g

«

6. AudimirabileExemplum,

pl

quomodo à Crucifito Domino Urbs 4Iphonf Cis-

j

n

Caravacenfis ad verum DEUM (u

erit convería,

Caravaca civitas eft

coniusde Sig-

; p

215 $, Crucis;

)

Mediterranea in afpero jugo & faxofo monte in

regno Murciz collo-

Romz anno

ii

PA

QV

Catà5 1591, impreff

$4

Coufideratio XXII.

vatas ibi arx eft munitiffima, in qua multa inferiüs latibula & fpelun-

[

€& in petra confpiciuntur, in quibus multi Chriftiani, àBarbaris in

predam tradi, detinebantur. Accidit, ut Rex Agarenustum adhuc

Gentilis fednaturà mitishanc arceminviferet, ubi plures. Chriftianos

captivosinvenit, ad quorummiferabilem confpectum commotus, eis

licentiam dedit, ut artem, quam noffent, perfüam ditionem liberé

exercerent. Inter quos captivos etiamilli oblatus eftChriftianus Sacer-

dos, quem càm R ex interrogaffet, quam artem ipfe profiteretur, liberé

refpondit, fe Chriftianorum effe Sacerdotem , artémque callere, qu

omncsmundi artes, Kegümque potentiam longo intervallo antecede-

ret. Obíftupuitad hzc Àgarenus, &ut hoc coram fe celebraret myfte-

rium, adhortatur. Tum Sacerdos: fejuffa quidem R egis facere para-

tum,-verüm prohiberi, quia facris careret veflibus, finequibusnec

poflet, necauderet hoc divinum peragere myfterium. Si hoc folum

impedimentocít, reponit Rex Gentilis, mox curforesad proximum

oppidum ablegabimus,

r

ui illa,

&yus afferent. Dictum factum.

quz ad: hoc funtr neceffaria, quanto-

4

*

Hzxc inter altare novum in arce conftruitur, adventant & facre

veftes.cum calice, pane & vino confecrando, progreditur facris indu-

tus vcftibus ad altare Sacerdos, in profentia R egis. & aulce procerum

SS. Miffz facrificiuminchoaturus. Verüm cüm diutiüsad.aram confi-

Chr

fteret, caufam morz fcifcitanti refpondit Presbyter, crucem deeffe;,

Tut

quz in hocdivino celebrando myfterio neceffarió requireretur. Erat

Y

autem tunc 3. dies Maij,. in quo Ecclefia feftum de Inventione S. Cru-

hi

eis íolemni cumritu celebrare aflolet. Quid hic expe&tas, Le&orpru-

&ens? Ecce rem plané admirandam ! CümSacerdos deabfentia crucis

à

bzret anxius, fübitó fornix, füb quaara ereCtaerat, divinitüsaperitur,

L//

ex cujus hiatu fplendor ingens e

o

reffus locum miréilluminavit. Dum

fi

l

bhzc fiunt, adventant duo decoe

oillapfi Angeli, qui crucem, ligneam

['

bipalmarem, angelico artificio confectam , Sacerdoti deferunt, & fü-

p

per altare collocant. Stupet ad hocRex Agarenus cum fuisaulicisve-

r

/

hementer, magnümque Chriflianorum effe Deum publicé profitentur;,

Chriftianis interim prz gaudio lacrymantibus. Finitmif$à confrin-

guntur ido!a; Chriftianicaptivi omnes inlibertatema(feruntur, & Rex

fb

UVes

€um Aulicis ac emni: populo ad: fidem Orthodoxam convertitur s

(b

€rux.autem hzc Angelica in arca pretiofarepofita, etiamnum Cara-

xacz citra.ullam cariem

jam à fexcentis annis relig'osé affervatur, ad'

C()nügr

' €üjus confpe&tun: diemones contremifcunt, & tempeftates a&reg.

inB

at

äxgamgx.. AÀma.crucem, fi vis venire ad lucem..

U

Il

$8* (o) s

fu.

lais

$kk5t

DEIIPEADIRRIIR AT IT S T A YT I IT II IY

*

tadhuc

ans

Yns, d

CONSIDERATIO XYXIII.

ml

TO

Crucifixus Dominus elt cl

ypeus Jofue,

u iet

omnibus in fe fperantibus fer

qe qu

ens falutem.

atetete

«ny

Leva clypeinn contra urbem Hai, quoniam tili zwddni

p

uibusnt

eam. Tofae 8. 18

ioc folus

T.

'oximun

quy

Ofüe primus po& fIVI'oy'f'cän dux

populi Iraélitici in pluribus Chrifti

refetulit, &

| Redemptoris noftri typum p

primó quidem nomine,

s &l

quia fortitus ef nomen JESL$ Navi, at

&

jef«, quodidem eft per

cris d

anagramma , - quàm 4 JEfu.

Sécundó quia populum electum

Yocen

r

per ordanem feliciter interra

Chr

itus fecit,

m promiffionis traduxit,

quod &

am Cüäfï'

ruit.

dum per paffionem füam regnum coclorum no

bis ape--

Wem.döïiïa

Tertió per clypeum füüm,

.quem in oblonga hafta,

jubente

eur, 1

DEO , inprzlio exaltare,

& militibus ,

o od

pro teffera & (igno militari folebat o

ut €os ad pugnam animaret,

ftendere ,

cujus ope contra

[edorj?

Haienfes infignem ac plané admiranda

m reportavit victoriam : Zeyva

ntia C

&lypeum , dicebat DEUS ad eum

T

; qui in mauu tua eft

contra urbem Hai, quo- Jof $. 18«

Utlan tibi tradam eam : $Efus N

4ve, ait

folim in geffis,

S. Hieronymus, typutm Domini nomy S. Hiecon,

ng.vit. o

fübvertit 5

verim etiam uemine pv

afert. . Tía

nfü

t Jordanemr, bofium vegna E,ïl? ad Pau-

, lp*

dividit terram vidleri pobulo ,

€& per fingulas usbes , vicules , montes ,

v

A

Jlimina, torrentes ,

defiribir ec,

atque co;/güm':; Ecclefia

» &&leflísque 3em]klm fpivitualia regna

j

2. Erat autem

; rof:iï

llä»"ïs

Jofüe principalis typus Ch

ritti JESU crucifizxi ín

€xpugnatione Hai,

übi metum & fü

2

s

jj t

!

€1vi

v

?

gam cum füis fimulans, regem &

yitub

s Haienfesad fe infequendumpu

cherrimo ftratagemate alliciebat,

quibus ex civitate egreffis & urbem

vacuam relir

quentibus, latentes

g C*Jï;

fuas in infidiis copias irr

1

urbem immifit

, ipfo interim clypeum füun

conftanter contra Hai

i

evante, ex quo fi

fmraïh'r j d

in Haienfä

s cgreffos converfi,, eos omn

gno dato & accepto Ifraélite

j

& urbe in

€5 generofo aufü trucidárunt,

]r

: cinexes: redaQd3, fpolia inteï'

f€7 diviférunts Cmque elevaffer

ofue 8 19

$

A

&ljgeum

$6

Confideratio XXHI.

alypeumm ex adver[o civitatit ,

infidia , qna latebant, favrexerunt co

nfeftim x Et lf??-

0

entes ad civitatem , ceperunt ,

e* fuccenderunt eam.

M

fue

& clypeum eilus Chriftum

Cornelius à Lepide per dictum Jo

elligit: :

jofue, ait, reprafentabat bic Chr:-

N

R«

Cornel lic in JESUM & hunc crucifixum int

AMntis

efficaces verst

i Hai, id efl versis orbem

füum erucifixum, protendit enim m

pon

iftum Sathana tyramide vafta

tum: Hai

enim vaflitatem (ignifsat , meque eas vt«

ant

erabit tanquam crudi affixus ,

denec de pescato , damone, morte & inferno fit

Mi

£on[ummata vittoria.

In

l

Anime mi! Sifemel hunc c

lyäpeum S. Crucis apprehenderis, ne

tare

fecras contrahens manus: fofue

illum per pufillanimitatem de novo de

w

hon contraxit manum, quam in füblim

eporrexerat tenens clypeum,

Hai: Sic nec crucifixus Do-

Kpu

donec interficerentur omnes habitatores

pol

minus de cruce defcendere voluit, donec

x

opus redemptionis noftra

um per

feveranti, quz prius pug-

confümmaret: coronaenim datur fol

anter.

-

dypcu

nanti erat promiffa.-

Certa igitur fortiter & conft

.

AT

. Spónfüs ille coeleftis oftendit a

liquando dil

ed Sponfz fuse

is hujus militan-

dnk

hoc eft Ecclefiz illa arma , quz in fio fortalitio profili

Xu

iantur,, unde ait in Canticis : Aille cjjp

£j pendent ex ea;

uj

tis Ecclefie reper

dam ve-

omnis avmatura for

tium.. Alludit hic Sponfus ad morem quorun

ul

: ..Cmt. 4' ,4"

terum Regum ac Principum, qui fcuta,

clypeos, pharetras,

jacula

vel arcecempore pa-

lij

aliabellica inftrumenta exaliqua eminenti turre,

tum ut inimicis

cis folebant füfpendere: tum ad decorem & gloriam,

an:

incuterent terrorem.

vià

clypei , &

In cruce Domini noftri ]

ESU Chrifti pendent mille

cem

i»fe Dominus ac Redemptor no

fter pro mille cly eis eft

, qui

bus Eccle-

tonf

infeftat Tarta-

fiahzc militans defenditur, & confervatur.

Siergote

feti

reus hoftis, lubrica caro,

mundus immundus & mill

ealiz tentationes,

de arma & fcutum

SS. Crucis, &

Im'p(

afliones ac pericula: Citó apprehen

LU

omnes tuos füperabis ac debellabis inimicos:

Clypeus enim eítDomt-

prot

frov, 32. 5.

nus omnibus fperantibus in fe,

[

4« Olim dum in caftris ab exercit

uImperatores vel Rege

s elige-

allm

ac folemni ritu coronabantur, füper clypeum erant co

llocati

Le Blane in

bantur,

Tem

Píal, 109. 2.

& fic elevati per univerfü

m circumdu&i funt exercitum, ut eorum

il

agnofteretur poteftas & imperium.

fuper omnes denotaretur &

tz inftanti imperium fuüper humeros

I

Chriftus, cujus à primo vi

Wa

ejusfuit, ubi à Patre dec

laratus eft Aex Aegum & D

ominus dominantium

elevatus eft, ti

tulum regiumipfi fcri-

priüsin clypeo crucis exaltatus &

mj

Atlb

M:"h' 1-,0 379

bente & publicante Romano Judi

ce Pontio Pilato: Hic eff jEfus Rex

loquentem: £t ego fi exaltatus fuero

IO- I2; ;2"—

judaersm, Audi ipfum Dominum

P. M.

ii

àterra, omnia trabam ad me. ipfum.

Supra quod egregiþ $. Leo

Q 4á-

im) J

Clypeus gofue typus SS. Crucis.

87

m

:

O admiralilis potentia crucis ,. à ineffalilis gloria paffionis cc. Víde in Brev.

Kotn. 14. Septembris.

rf

Mic r

; f. De Laconienfib

us narrat Nonnus , quód olim —infänces' füos Kotw)

237

recéns in lucem natos loco cunarum in elypeo aliquo collocare & ex- pios,

6, 4*

ponere confüeverine, ut fic maturé illos ad labores & vitz hujus ex-

qpuit Ik

antlanda difcrimina affuefacerent. Imó veteres bellicofi Germani & Paceiuck, im

p

Majores nofiri hocin more babebant , ut infansin lucem editus mox Jonam.

deris, v

inligneo ftuto ad Rhenum, celeberrimum Allemaniz fluvium, por-

taretur, in quoperclypéum natantem probatus füit, an legitimo effec

y: flit

Ch'?ïmu

progenitusmatrimonio, Simergebatur cum clypeo infans , fpurius

fsv

reputabatür & adulterinus, fi veró in aquis füpernatabat, ut legitima

proles à marito aguita, & accepta fuit.

js nol

En fic DEUS & Homo crucifixus

v

hominem Chríftianum per

s

clypeum S. Crucis füx| probare affolet, antequam illum in filium &

.

.

,

zternz falutis recipiat hxredem z. Quia acceptus evas Deo , d.

l

o ts

cebat quon- Tob, 12, 13;

dam Raphael ad 'Tobiam feniotem . »eceffe fuit , mt tentatio probaret te,

y li

Ex quibus collige, anime mi, àn & tu DEO acceptusíis. Subintrat

n ul

ndam v

hicS.LeoPapa: Unusquisque , aity fidelis Chrifli evuce armetur , st Chriflo di-

8ntis babeatür. Voe tibi, ficumSaule hemc (alutis tuz abjicias clypeum :

od

Ili abjettus eff elypeus fortium , clypeus Saul ,. quaft nom effet unélus oleo,.

2. Reg; , 28

mpyr

6. Quantàüm profuerit ille falutis clypeus (Crucifixus Dominus

n

Carolo V. gloriofiffimo Imperatori, ex illo patet, quód totiesin &cie Lyr hib.c.8e

viétor extiterit,

u

Es

otiescum hoftecongteffuseft; unde auredm cru-

n

!

cem, in quapend

at Chrifti effigies, femper ad

:ectus fuum portare

Sàndausl 39.

jusb

confüevit. In expeditione illa Africana, cüm bel

tit, I$

chZl'U'

iPrincipes, ac pra-

fertim Hifpana Nobilitas anxi& & ambitiosé expe

&arent, quisnam ab

ao

Imperatore ac Rege füo omnium copiarum Generaliffimus effet re-

C?

auntiandus : Carolus V. Crucifixum füum é finu coram omnibus

neüDOm*

protulit: Hie, inquiebat, erit dux ac fapren;

45 Capitaneus mofler, cujus ego

fum fianifer , quze vefponfi

0 cun&torum procerum & emulorüm fedavit

gt

£f

animos, ut & ipfi magnam eftimationem de hoc fuo crucifxo ac fu-

m

j

premo capitaneo conct

g

hoftibus triumpharunt.

perent, füb cuWSSano toties etiam de Barbaris

orl,lm'

Idem Carolus V. cüm in bello Germanico, quod comtra Saxo-

humfm)

nemad Albim fluviumgeflit, copias fuas obequitaret, in via

4

ubli-

j

P

j

€a Crucifixi imaginem vidit, plumbeis

landibus à Se&fariis & impiis

j

Pf;fcn

militibus deformatam, & recentibus vu

neribu$trajedam. Stetit ad

hocImperator, ac ing

I)

J

j

emuit, vocémgue ac oculos in coelum fevans,

il

i

, f

Y

€x intimo animi faf coram ceteris belli ducibus ex

clamavit: Domine ,

o

JE vie, inpiatn bane uléiféi potes ;

0i

Eiee aMUM im6 vindiceim Iu payatum, — 48

Dipis

83

Confideratió XXII.

lu

Divina Majeflati tna. platet , juva conatus ineos, — Sic coa&o & incitato ex«

ercitu generosé in hoftem ruit, cujus conjuratas vires uno pralio

qun

confregit, contudit, Ducémque vulneribus faucium in poteftatem

Chri

redegit; quam infignem victoriam cum czteris omnibus Chrifto

tani

ESU & huic Crucifixo grato animo adícripfit. « In hunc finem La-

T

redii in confpe&u Ducum & aulicorum publicé in genua fe demifit,

ubi auream hanc füuam Chrifli in cruce füfpenfi effigiem pro more

Pl

füo & finu eduxit, eàmque fübmiffo ofculo venerans hifce verbis affa-

D

hitt

Éxane.Hzr

zus tus eft: Te duce toties , Chriffe, cum bofle feliciter congreffus [um, triumpbos at-

inAnnalad que bonores reportavi, quidquid inde decoris ac laudis eft , tibi ,

qui tribuifli , fub-

anaum 1556. mifi? vefero , fitque anima brevi ex . boc corpore migrotura felicem exitum dones ,

ina

bwiliter rego. — Quam exinde Crucifixi imaginem ( in cujus dulci am-

f p

- plexu & SS. Vulnerum ofculo Anno 1558.die21. Septembris piiffimé

di

Manein, lib, obiic) filio fuo Philippo II. velut fingularem ac

reclariffimam hzre-

ljit

g, differt, 2.

ditatem, cum flagello fanguine fuo imbuto, in ci

d

ula eburnea reliquit.

p

E nunquid Pbilippus II. Hifpaniarüm Monarcha, ubi poft patris ob-

lum

itum hanc ciftulam aperuit, cum VáteRegio dicere poterat: Eremim

aui

?í4l. 15. 6.

alis ac tantus pater melius huic

baveditas mea praclara. eft mibi? Et quid t

us

Camad,. fup.

filio legare poterat, quam Chriftum

JESUM & hunc crucifixum?

if

Finio cum Caffiodoro: &rax, inquit, eff bumilium invidla tuitio , fuperbo-

pá

Pfal, 4.

rum dejellio, viloria Chrifti, perditio diaboli, infernovum. deflrudtio , cele-

fLium coufirmatio , mors ivfidelium; . vita juftorum, .

qe

u

Ini

FU

CONSIDERATIO XXIV.

6i

- Jofuepugnantiscontraquinqueregesty-

qu

Ig

pus Chrifti in cruce contra quinque fenfus'.

Qu

pugnantis.

df

lg

Perceufsítque Sofge, € int

evfectt eos, atque fzfjþena(iti

Q

lInf

Juper quinque Jiipites.. To[ue 10. 26.

Üth;

Of

I.

P

M(

Ruentum quondam pralium Jofü

e incomparabilis.belli dux

ntj

contraquinque Chananzorum R eges commifit, in quo Solem

jpfue1o. ?3-

fiftebat & lunam: tererántque fol & luna, donecomnes hofti-

lunt(

llosRegesin fpe-

les p?oüigaret phalanges; & quia quinque1

unca

Wi0ra

(114:

De quinque fenfibus in cruce fufpendendis.

2

0 0l«

luncalatentes deprelienderat, illos pedibusIfraélitarum calcari, & ia

o prali

quinque crucibus fufpendi juffit: Fuerántque fufpenfi usque ad ve[perum. !

telatett

"Iheodoretus in hunc locum ait: Jofüe hic fuiffe typum JESU rheocre,

C

Chrifti in cruce contra peccatum, mortem, totümque infernum pug- kicquatt. r5,

menle

nantis & debellantis ; & cüm hxc cruenta in cruce fieretpugna, fol in

: denilt

medio coeli & Iuna continuerunt radios füos, totümque obftupuit.

Pr() ol

univerfümi: Sicat enim pugnante Propbeta (Jofüe) fol fletit , ita dum Salvator

enisif-

nioffer morte fua mortem diffolveret ,. fol meridie continut radios fuos , r tene-

pl

bris replevit terram,

hi.

.2. Obfervandumeftautem , quód Jofüe quinque Reges gentiles

iym

in cruce voluerit à fuis füfpendi usquead vefperum: C/mnque orcumberet yor

1o, 27.

dul u

fol, pracepit fociis ut deponerent eos de patibulis. Divus Hieronymus per prz-

di&os quinque R.

s in cruce fufpenfos quinque hominis fenfus intel-

s piilftm*.

ul

be

m hart

ligit, quorumq

t füper hominem regnare defiderat, fed à JESU

gt

pugnante füperantur: éignfiuur, inquit, quàd antequam Dominus popu-5. Hieron,

as d

Áum (uum educeret de. Egypto, & circumcideret eum , vifus , odoratus, guflus , 1. conta

j p

auditus, talásque regnaverint, & bis quafi principibus fuerint univer(a. fubjeft a, ]ovin,

elis il

quos 3ESUS ad fpeluncam corporis confugientes &* ad tenebrofumlocum , id eft ,

vf

dpfum. ingredientes. corpus interfecit , — ut. per id occiderentur per quod. aute. ve-

.

I

nabant,

jp, t

3. Inter alias caufas &rationes, quare crucifixus Dominus quin—

que Sacratiffima Vulnera in füo corpore voluerit accipere , & illa

etiam poft gloriofam fuam geftare & fervare refürre&ionem , non

d

minima illa eft, quam affignat Beatus Petrus Damiani: Vulyera , àit , B. Petr. Dae

Redemptoris quinque fumt,. quia nos evamus quinque fenfus vulneribus fauciati , miani cit, à

J

eyiper bas quinque plagas [aluti fumus pevpetua ve[ituti,

Lyro f 28g,

Confideremus modà quomodb quinque Senfus, tanquam quin-

que reges, olim füper homines regnaverint, & adhuc fuper cepidos

:CS:W '

Yi

regnare foleant, Davidem confidera aliàs virum (ecundüm cor Dei,

quem //ifu; turpem in modum decepit: Vidírquenulierem fe lavantem c*c, 2. Reg.IL g,

