
hor!

423

Coufideratio LV1T. be nuditate Chrifli in cruce.

quantüm tibi obligatus eft Mundus, & omnis homo vivens, quia

unus pro omnibus mortuus es; quam veritatem ponderans, & reco-

Gal 2,20.

"

gnofcens S. Paulus dixit: — Qui dilexit me, &* tradidit femetipfum pro me.

SBenh.íe. Hoceft, fübintrat hic S. Bernhardus: 7fadidit [emetipfum pro me, quia

42.inCant. e2dey, Chavitste, qu4 mortuus eft pro omnibus, mortuus eft

pro finguliss. & pro

me & te; ó Le&tor chariffime! Quid ergo illi retribuemus?

7- S. Bernhardinus Senenfis adhuc adolefcens f& ipfüm nudo [E-

SU in cruce pendenti confecravit; Cüm enim in illa ztate fiorente

ü

ignoraret, quam vitz rationem & ftatum deberet eligere, ad cruci-

fixum Dominum fe recepit, coram cujus imagine humiliter proftra-

tus, divinam exquirebat voluntatem, quidnam in re tanti momenti

fibi effecagendum? Etecce ab orepientiffimi Redemptoris noftri cru-

NV'addingus

cifixi has voces attentá aure audivit: - Fili mi, tu me vides bic midum, &

D

in Annalib, &

Hadr, I.üytt

clavis affixum cruci; 51 me diligis, bic quares, & invenies: fed tu nudus fis , &&

14. €.4.

eruéifixus, t ego fun, fic me facilius invenies;. Quibus Chrifti verbis com-

motus, S. Francifcum Seraphicum , quem nudum Chriftum cruci-

fixum fecutum & ita piiffimé mortuum optimeé agnoverat, &ipíg

pro omni poffibili modo fequi decrevit. Ecce quàm verum fit, quod

$.Hieron, c,3, S. Hieronymus in füua Regula ad Euftochium quondam fcripfit : Nudus

g Efus nudos quavit amicos & Spon[os,

omodotibi, óLector! hzc

le&tio placet? Vísne effe opulentus, vel potiüs nu-

E

- dum feQari Chriüum?

BIN

M

7

&

du

WVA

,

f

N

v

Yi

[/7

L a*

r

A

—

E

0j

j

$

D

ma

kir

Wt

l

hh

D

s

/

** (0) €E

223

t qu

x

, r

fmt grom,

GD

SESSSSSIRDS

fotft, qui

Qü

:lii; N

!

$

CONSIDERATIO LIX.

? n f

te fl

Cur Chriftus Dominus in medio terrze &

Al u-

in monte Calvario falutem noftram voluc-

&t o

n

L morret

rit operarit

nofticn-

nán, d

Denus autem Rex no[ler ante Jacala:

dufo, d

operatus eft [alutm

dois co-

j d-

4n Häfdio Perr&, P[al. 73.12.

N

I« ]

I.

, Vil

|

ii qua

Onabsque fingulari caufa Chriftus Dominus naf;':ens,Vïvens,,

t d

ac moriens medium elegit. In media nocte natus eft, dum

Lac

quietum filentium continerent omnia, & nox in füo curfu

medium iter perageret.

In medio duorum animalium insap. 18. 14

prazfepio reclinatus ; Duodennis inventus in templo in me-

dio Do&orum; . Domi medius inter patrem nutritium & Virginem Lue. 2. 46.

Matrem; Virin medio Difcipulorum: Ego in smedio veftrüm , tang

uam Lue, 22, 27.

qui miniftrat.. MediusinterMoyfen & Eliam in monte Thaborxo; Sed Math 17- 3-

& in medio duorum latronum crucifixus eft: Tunc erucifixi funt cum eo Ms az3U-

duo latrones, tnus à dextris, & alter à finiftris, ubi falutem noftram in

medio terre operatus eft; Supra quod S. Germanus Conftantinop.

Omnes. confitentur in jerufalem ipfilfimum medium terra , & S. Athanafius : $, Athanaf.

JMedium terra efl bie Golgotbas.

INon meus e[l fermo , Propheta dicit Pfalmosd Antoch,

7 3. Opevatus e[ft n

x

oftram [alutem in madio terra, . De qua veritate plura im-9: 137

praífentiarum.

2. Operatus e

ft DEUS & Homo Chri&uä falutem noftram in

medio terrz , ut Crux effet inftarligni vitz in medio paradifi plantati, Ger, 2. ro.

& inftar fontis illius mirabilis, qui promanabat de medio paradifi, ut-

omnes ex illo vitz ligno poffent participare fruGtus vitz eterng, & ex

hoc fonte haurire aquas falutis, hinclíaias: Hutrietis aquas im gaudio deltà. 12. 3.

fontibus. Salvatoris,

Decebat autem, ut perfona mediain SS.'Trinitate humanam affu-

meret naturam, &in ea fieretredemptionis & felicitatis noftre

DpEum

CON

inter

Confideratio L1X..

224

Naat

inter & hominem,

& inter coclum & terram mediator, unde Apofto-

-

a

dmd

Tiln. 2-50

lus: Umus mediator Dei &* bominum , bomo Chriflus

jE/u; per quod figni-

ficare voluit, atque commendare auream mediocritatem, qus nos

thaosf

C 11011:

Qr LA

n

Matth 13.20. DEO

inibus gratos efficit: Ui funt duo, vel tres congregati in no-

bemi

mine weo, ibi um in medio eorum,

.

crificia & holocaufta Aaronica de puris

p o

. Olim in lege omnia fà

Ts

animantibus DEO T. O. M. oblata prefigurabant Chriftum & hunc

molz

Quarefm. t9- crucifixum , q9iia, prout docet do&tiflim

us Quarefmius , in eo loco erat

ii

265 16* 7- Chyifius moritürus,

Namn facrificium mortis Cbrift fuit. caufa exemplaris , &

Proinde.non fine graviffima:

ff f

quodammodà finalis pracedentium facrificiorum,

caufà Chriftus pati voluitin ferofolymis, que eít in medio terrz ha-

tf

fs

bitabilis, ut fic virtus paffionis Dominicz ab inde per univeyfum di£-

f

funderetur mundum.

tüuma

ofias Rex in Jerufalem pientiffimus extra ditionem fuam in pra-

Yittüs:

lio contra Nechao ZEgyptiorum Regem in campo Maggedo à fagitta-

Mib

2., Paral, 55.

riis vulneratus, in nullo alio loco mori , ac fepeliri voluit, quàm in

tht l

Jerufalem,

-unde dixit fervisfuis: Educite me de pralio, quia oppido vulne-

23.

-

erum. currum, qui fequebatur

e[« B

vatus fum, — Qui tranflulerunt eum de curru. in alt

Vens:

eum more regio.

Et afportaveru.

nt eum in Jerufalem , quortutisque eff , & fepul-

Pfal. 2, 6-

Chriftus conftitutus R ex fuper Sion mon-

monfl

tus in manfoleo patrutm [uorum,

Tort

tem fan&um ejus , fimili modo Jerofolyma

m moriturus afcendic, ubi

acfepultus eft , hoc eft in

Ady

tanquam in fua regia ultimum diem claufit,

i

medioterrz. Hic reverà virtus confiftebat in medio.

ib oy

& vidiffet totius humani generis

€en, 5. $.

4. Adam, ubi vixit annis 950.

Yide

propagationem & corruption

em, pié in

Domino defunctus eft, cu-

mqnt

jus ofía No£ in arcam fuam re

ligiose fufcepit, & finito diluvio inter

ln

füosliberos diftribuit, Sem autemfilio füo,

4

.

quem pluris quàm alios

Yay

t&cumea Judxam. Hinc ait

zítimavit, calvariam Adz confignavt

Uta

Cornelius ac plures alii, communisque Pat

rum fententia eft, quód cra-

017

nium Adzinmonte Calvariz fuerit fepultum,

ut ibi Chrifti crucifixi

L]

(rüc

S. Auguft,

fanguine rigaretur, ablueretur, vi

vificaretur; unde S. Auguftinus:

li

ibi evecius fit medicus ,

j

"Tempore.

f:rm. 7t de. Vere fratres, 1nquit, men incongrue ereditur, quia

tüm

jacebat agrotus , C dignum erat , ut ubi occiderat bumana fuperbia ,

ili feinclina-

Ttoin

vet divina mifericordia ,. & fanguis ille pretiofus etiam corporaliter pu

lyerem auti-

L

qui peccatoris dum dignatur flillando continge

re , redemiffe credatur.

Ex quibus

colliges, Le&or prudens, cur pretiofiffi

mus Salvator nofter Chriftus in

medio terrz & in Calvario monte operatus fit noftram falutem.

i

$. Ceterüm fümma fidei noftrz my

fteria plerümqué in monti-

!i;'!m é

Exod 34- 2 bus fueruntpera&da. Moyfilegem daturus Dominus, illum juffit ad

"n

montem Sinai afcendere, In monte Chriítus nafei voluit; in monte

l:

b

Naza-

E

Cur 'Cbri]z'z;;fiu medio terre erucifixus?

35$

kl /

Nazargo.educatus; in monte duodennis inventus ; in monte duode-

ii

cim elegit Apoftolos; in monte octo'beatitudines docuit; in monte

, Qu

wansfiguratus; in monte SS. Euchariftiaminftit

uit; inmonte fingui-

i

nem füdavit; in montecrucifigi & mori voluit

, & quidem extraur-

bemin orbis meditullio, & inloco edito

j -omnibäüsque-..coniþicuo, ut

t du

pro omnium falute fe tam indig

na pati indicaret, erat enim-commu-

um & hr

nis totius mundi hoftia, unde

pro omnibus in illo terre medio im-

TTTE

molari voluit: Ut filies Dei ,

ait $. Joannes, qui erant difperfi , congregaret ]o- 1t.S2;

inunun, Hinc & S.Leo:

w d

nga CHX

Ghrifli, inquit, non templi futura-erat ?. Lco ferm,

gl

4ra, fed mundi, C nova legis

facrificitm &on intuo tantim templo offerendum ^: 36 P48.

o t

erat y. fed in-univer[o otle,

At juxta divinum -Qvaculum à (elis ortu.usque ad occas

retiüm dl

fiin magnum effet aomen D

si du Gentibus és.

6. De Elifto Propheta recenfet Scriptura,

quód mortuus mor-

minpre

tuumad vitam fufcitaveri

t, exquoapparet mira Viri illius fan&itas &

virtus:

Mgitt

JMariuus eft ergo Elifeus ,. & fepélierumt -eum,

Latvunculi autem de 4 68 YR

A.

4doab veneruut in terram in ipfo anno;. quidam autem

"

fepelientes bowinem , vide-

; Tf

vunt latrunculos ,

Wi& w

G fepelierunt cadaver in fepulehro Eliféi;

uod cim -tetigifet

offa Elifei , vevixit bomo , &* fletit fuper pedes fuos,

Caterüm quód homo vi-

j ub

vens ac fanctus fübinde mortuum ad vita

T

m:revocaverit, plura de-

monftrant exempla; ;

Sed quod cadaver aliquod in cineres redactum,

jonmot-

mortuos vivificaver

«nditï Uþl

it, rariffimum prodigium eft,

Sed. myfterium

accipe, & ex figura

ntenofce figuratum.

hoc lu

E. Cornelius &alii: .£/

ifeus, inquit, bac ine

typus Chrifti fuf-t, ctijus

in cruce mortui

gratia & meritorum contatiu omnes refurg

entis$. O anime mi?

"

migeuen'i

vide ex hoc,

atque confidera,

quomodo verus Elifeus (Chriftus) in-

monte Golgothzo in medio p

utrefactorum cadaverum conftitutus,

j

i

& in medio terrg in cruce pe

ndens, ac mortuus univerfo generi hu-

qu

mano refítituer

itvitam, & multaSanctorum corpora in cineres refo-

fy.

lutaé fepu

T

Ichris füis refürgere fecerit: Multaenim corpora

Sanitorum , qui Matth. 27. $2

dänniemn; :

refarrexerunt , & apparuerunt anultis.

:O Domine JEfü! ó amor

d

)j

crucifixe! füfcita & me per virtutem S. Cru

€Is tuzad meliorem vitam,

hi T

& non intres in judicium cum fervo,

fed fac fecundüm mifericordiam

d

tuam; mortuus enim esin cruce pr

o peecatoribus, ergo & pro me.

1

proinde non ampliüs dimittam te:

: Pf4l, 72.28,

Wm u

ponere ia Domino Deo meo [pem meam.

Mibi autem adbavere iDeo tonum eft

li

TU

7. Moriautem voluit mitiffimus Redem

ptor inligno crucis extra

l[mS M

S.'Chryfoft.

r

Civitatem: Neputares, ait S. Chryfoftomus ,

pro illa tantim plebe , id eft,

j ,

judaica . oblatum Chrifium , ideb foras civitatem . id

[4

hom, decruce

1

0 foras muros , ut [cias facri-

& latronc,

Id

Jicium e[fe commuse, Ex quopatet, quód mons

Calvariz fa&us fit com-

un j

u

munetheatrum & orbis Gymnafium , inquo

Magifter nofter Chriftus

u

-Gigtbtf Ainusproomnibus,

de

226 Confideratio L1X. Cu? Cbriflus in medioterre crucifixus?

de-cathedra crucisnos omnes docuit, & etiamnum docet, quantum

i

malum fitpeccatum, pro quo abolendo DEusipfecrucifigi, ac mori

Threz. 420 voluit: Criftus Domints captus eff in peceatis noftzis. . Ec idcircó mons ille

Calvarius à SS. Patribus appellatur Adons prada, quia ibidem Domi-

nus, prout canit S. Mater Ecclefiain hymno de S. Cruce, Tülit pradam

Ge,49.9. Tartari, Hinc Jacob Patriarcha bene dicens filio fuo Juda dixit: 44d pra-

dam fili mi afiendiffi, quod in Chrifto completum fuit, quem tanquam

2(2], 2.1, 17.

Apot, 6,2.

fedit eum: Jlle autem exivit vincens, ut vinceret.

xredam circumdederunt canes multi, & confilium maïlgnan';ium ob-

$. Collige ex hoc, quód Crucifixus DEus portentum fuerit, &

etiamnüm fit à fieculis inauditum.

uid enim mirabilius à fxculo,

d

aut quid magis ftupendumin coclo, aut in terra, quàm DEus in me-

dio terrz pendens in ligno pro homine indigno? Sol vidit, & obfcu-

ratus eft, luna & fidera à tam cruento fpedaculo füos retraxerunt ra-

dios; obftupuit orbisuniverfüs, dumad Creatoris füi necemà funda-

mentis concuffus eft; & folus homo peccator, qui horum dolorum

1

caufà fuit, non obftupefcat, non deleat?

Vita.

i

Non fic S. Francifcus Seraphicus, fepius dum crucifixum afpice-

Et cüm aliquando fui ploratüs tam copiofi

ret, ubertim plorans.

caufam rogaretur, alté ingemuit, & dixit: 3efere Chriftum Crucifixum,

* mundum oblitum. Agnovit hoc & S. Magdalena, per triginta annos

$, Bernh. fer,

in eremo ad crucem, qu

am illi S. Michaél erexit, jugibus lacrymis

paffionem Domini fui

eplorans. Finio cum S.Bernhardo: 44gmofce

büs

$, de Nativit,

unt vyulnera ,

pro quibus nece[fe g(il?ominum

tril

ó I:om'o:, quám grayia fi

Cbriflum vuluevari,

d

m

hi,

faäusj

Se

2

E

ferit

BSSWAN

A

n

( 7

"

PA

7

'/k"

N]

ros

adr

IrÜ)

/l

dl

u S

(

'tüce

ld;m'

Ytt

W&w

T

CON-

?

& (0)

2

quatum

ACmor

PIREILIIIU I ICDAiipr]

:

HH

moxill

m Don-

CONSIDERAT O LX.

ilt n

t lp

1 C

Chriftus per omnem vitam pauper, fed

ntiun o

in cruce pauperrimus, fümmum pauperum ac

miferorum folatium.

fpert,

A d

us Inme

deitis enim gratiam Domini "ofrri TEfu Chbrifli, quoniam

&olor

etunt -

propter oos egenus fattus e1, cmm effet droes , utillius

od

snoptá oos drvites e[Jetis. 2. Cor. $. 9.

m

dolotut

Lom

majice

A*rid iram & horrendam

] Coplü l

Saulis perfecutionem declinaturus,

coactus eft de matura fibi profpicere fuga; proinde ad defer-

At

tum fe contulit, ubi in fpelunca petrofa; ac in horrido antro

" armo;

dimorari coepit : ZAbiür ergo David inde , & fugit in fpeluncem Odol-1,

R 2nd o

lacrymt

lam. Et quia hoc experti füntamici ejus, miferi, calamitati-

bus, doloribus ac debitis preffialienis, ad eum,

j

: hi

tribulatorum confugiebant,

tanquam ad principem

ut ab eo intempore illo calamitofo non

tam acciperent folamen,

uàm & juvamen: Eteconvenerunt ad eum o«

mnes , qui erant in anguft.

ia conflituti , & opgreUi are alieno, & amaro gnimo, ée

j

fadlus eft eorum princeps.

David hic in fenfü allegorico reprzfentavit Chriftum , prout af-

ferit Cornelius, qui per omnem vitam usque ad mortem crucis affi-

duas paffus eft períecutionesactribulationes. Adeumer 0,

tanquam

ad principem füum, convenire debent omnes pauperculi ,

miferi ac

defolati , debitóquealieno vel proprio peccatorum preffi, ut ab eo in

cruce pendente recipiant optatum levamen: Tij enim, fübintrathic

idem Vates Regius , derelictus eff pauper: Orpbano tu eris adjutor.

erai. Io. 14:

2. Confideremus attentiore mente crucifixi Salvatorisnoftri pau-

pertatem verémiferandam. 1. Nafci voluit brumali tempere non in

proprio diverforio, aut in urbe, fed in abjeGtiffimo ftabulo, quem Sa-

cratiffima Virgo & Mater nonaureis, fed

pauperculis involvit panni- Lue, 2. 5

culis; atque in przfepio inter duo jumen

ta reclinavit.

En fümmam

2

pientif-

nj

.

C

QTT P PA

ratto: LX. -

|

2258

Urpiac

^i

j

ientiffimi Redemptoris tui egeftatem..

2;; Ubi in templo:Patri coe-

1

l,

duos

fortà

3

efti prefentatus elt, non agnum

(munus divitum) obtulit, fed

^

le

um,,autturturum; q

uos.pauperes. ob inopiam ft

I9

)

l-

port

f

Zuc2:24. pullos.columbar

3

voli

bant offerre..

3.,*

In Egypto gladium Herodis fugiens, & perromnem

reliqüam vitamnon

[

habuit; ubicaputreclinaret, quod ipfe hifce ver-

Matth,.2;.2c'bis indicare. dignatus:eftz. Valpes: foveas: babent:; volueves: cali nidos: Fs

autem bomiiüis:non babet übi caput: fuum veclinet, . O duram pauperiem? 4.

fe3

&o

Quando; veniens Capharnaum folvere tributum à miniftris Cefarianis

"

juflus eft, nullum ficlum.imó.nec obulum habuit quem expenderet ;

!/

tiO

hinc Petrum mifit;. ut per miraculum à pifce neceffariam acciperet

if

Mattli;17:26monetam:. Zllum. umens: da eis pro-me & te;

j. In deferto jejunans, ac

floy

busi

tandem pof(t:40.

dies:panem:efüriens, nullam liabuit buccellam,. quà

& reficeret,, fed.opuserat, ut Angeli venirent, &cm

iniftrarentel: Zunc

he

Mattli; 4 10 fe

runt , & miniflvabant ei,. 6.. Inmon-

7€

liquit eum di«bolus: Etecce Angeli acceffe

Ht

te Olivario in illo fàanguineoac:mosf

tiffimo füdore nec fcrutum lintei

0j0,

Habebat, quocruentas abftergeret guttasac lacrymas, fed acceflit ad

lat

in:liac füumma paupertate & erumna confortans eum,

Luc,22; 42. eum Angelus,

pet

cujus divinum,, in.quem.defidera

L

nt Angeli profpicere, linteolo vul-

àmnum-in monte Sanéto Andecenfi ii Fu'per.io-

tum abfterfit; quod.eti

.

gete

re Bavaria: fzin'g

u

neis guttis infperfü

m.religiosé atfervatur.

h

in $

3. Vidiftr

ia&tenus;, anime mi,. extremam benigniffimi Servato-

Woy

Sed'quid im.cruce? Ecce Bic omnium mortalium

ris tulpauperiem..

$5

lw

pauperri

mus

fi&us eft ille;. qui dat.efcam omni carni,

illbqui.aperit

D]

manum

füam,, & implet omne animal benedictione ,, ille cujus funt

Cruc

omnes finesterre, nudustanquam no

viflfimus virorum ,. & toto cor-

nter latrones affigi voluit; pau-

Tem

pore faucius inrinfami crucis patibulo i

Tius

perculás veftes inter-

carnifices divifit;

& ardentilIimam fitim patiens

fed:aceto

li ha

non aquá,.

felle. mixto fedare debuit,. ac denique mortuus:

IN

fyndonemrnon

liabuit, qu& operiretur, fed Hiomo alienus mifericordià

Cb

motus, eamro

btulitad'fepeliendum,. ubi in alieno fepulchro voluit

yer; Bléf..

tumulàri;. quia proprium'non:habuit.. O cocli obftupefcite : Omnen,

if

férm, Pusify.

*

*

r

E. V..

in

quit Petrus ;Blefe

nfis5. revolvite. vitam:Salvatoris ab ntero Virginis usque a.

atibulim crucis, & non invenietis'in:eo m

T0Y

fiffigmata paupeitatis; O pauperculi!

&te.

1;Keg; 22; 2 Ó deofolàti !: quid'agitis? erigite vosin fpem; 44d Davidém comenerunt

G

exnnes, qui erantin anguftia conflituti, & eppre[fi arealienoy Gamaro animo ,

Nty

— fütiusefl eerum princeps;. Ecce Principem veflrrum: pendentem in cruce,

Yy

Pflo,10,. accediteadeum cumr omni fidücia,. quia: /adtus: eff' Deminus vejugium pati

I

W

eri : adjutor: in opportunitatibus , in-tribulatione;.

li

4. De Job perhibent Sacrz litterz ,.

uód pofttantam omnium:

B

bonorum.ac facultatum j a&mam-fqa fciderit veftimenta : Ti furrexic:

P

»

D

m

Chriflus ir evuce pauperrimus..

223g

Pattiee.

$ob , cr feiditr veflimenta füas, & tonfo capite/torrue ih ferram, adoravit. AnJob, 1. 20j

; [ dus

fortafle fob exaliqua impatientiaaut indignatione,. vel ex nimio'cor:

n (

poris&animi dolore füacontcidit veftimenta ? Minimeé gentium; quia

VO

voluntati diving'fefe in omnibus femper exaGtiflimé. in.omni fortuna'

NT

con&irmavit:. Quare ergo:füa: dilaceravit.veftimenta 2

il B

x Olympiodorus imcatena,. quia Job totum infernum contra:

perigm! 1

I

]

fe armatumrvidit, unde fe'ad pugnam cum: orco ineundam paravit;.

Cf

nentin

"d

& omnibus veftimentisfe exuit, ut ad. przliandum paratior'ac prom-

oj

ptior inveniretur; audi ipfüm loquentem:' Nadus egreffus fum:de utero"

Dd

urv.v.

matris mea, G* nudus revertar illc * 6; En pülcherrimum typum in Chri-

JUDUUS,

fto patienteadimpletum, quipariternudus,. & omnibus exutus vefti--

dum, gi

bus i crucependens cum diabolo decertare voluit; quem & vicit ac:

entel: Jur

; Jpmor-

debellavit, nobis prxbens exemplum; quomodo nudi & pauperes fpi-

ritu effe debeamus, ne in hac pugna cumdiabolo füccumbamus :: Qui5. Gregor.

mm»lfntfi

ergo, altS. Gregorius, contradiabolum: ad'certameh properat', veflinenta ab: hom. 32:in

)u

jiciat , me fuccumbar, hoc eft cerrena omnia ac fcularia defideria ,. pau- Y4"g-

ttans (

-

pertas enim eft validiffima adversis:dzmonem:armatura.-

gv

5.. Visexempla , quomodo oculi crucifixi [Efü refpiciant in pau-

rpeat

perem:: Oculi ejusin pauperem vefpiciunt?. Audi, & admirare.. DrepaniPal ro: $.

in Siciliaimago'Crucifixi: Domini: etiamnum: hodie füummá: venera- Hadr; Lyreus:

Gevatt-

e€ Chiüit.- lat«

tione affervatur & colitur;. ad quem annoàpartu virgineo r641. Mu-

rl

fol; 316;

lier quzdam füpremá egeftate preffa- filium füumr parvulum.importu-

né in fame panem à f& petentem fübmifit;. cum:mandato,, ut'ab hoc:

j cuilli hi

(

crucifixo orbis-Servatore,, quem digito:oftendebat,. panenr & vitz:

XU

remedia flagitaret ;; ibatmifellus,, & ad Crucifixumteneras levans'ma-

nus;. lacrymabili voce.dixit:: Dowine: da wibi panom, matermeamittit me;.

U

«t panein à:te petam.. QuidhicexpeGas, Lector prudens & amator Cru-

ld

cifixi? Eninfolitum prodigium ! mox mitiffimus Salvator & cruce bra-

ïxi[QFiWïä.ä

chiumrefolvit, & parvulo filiolo recentem ac candidiffímum panem:

ijro t

in finum projecit.

Quis letior hoc mifello ?: Qui fine mora ad egen-

z

je

tem matrem cucurrit, &.cum:gaudio panemnive candidiorem mon-

jj "W

flravit.

Res interim in. vulgus propalatur ,. admirantur omnes; Et:

um

ecce dum turmatimad templum accurrunt, in veritatis teftimonium:

T

Crucifixi brachium à ligno crucis revulfüm inveriiunt, quod in hodier*:

j IW'

num usque diem italiberumconfpiciturs qus resillius loci Epifcopum:

j (

movit,.ut matri & filio de füfficientl anpona usque ad dies vitz libe--

U

j

m P

raliterprofpiceret.. Videhic, anime mi,. quomodo verificatum fit i]--

lud Regii Vatis :: Videant pauperes, & 'atentur.. Et quid videant?. Domi- PR.68; 33

num.füum.ac-amorem füum in:cruce ut'pguperrimum:acïnov

ifi

iffimum:

IT

j

(j

viro-

j

230

Corifideratio LX Chriffus in eruie pauperrumus.

virorum morientem, ex cujus meditatione fe ipfos animare poffunt

pre

fertim illi, qui pro Chrifto fa&i funt pauperes.

Ü

Anton. B«-

6. S. Thomas à villa nova pauper Religiofus ex

Ordine S. Augu-

linghem in — ftini, fed pauperior

exinde fa&tus Epifcopus femper per omnem vitam

Kalend. B. V. refugium füum adcr

ucifixum Dominum fuüum habuit, & invenit; &

8. Sept.

qui propter nos egenus factus eft, omnia füa pau-

quia examore illius,

eribus diftribuit, hor

reum illius frumento penitüs vacuum derepenté

Ch

divinitus plenum inventum eft. Anno Domini 155 . in fefto Puri-

ficationis B. V. M. pro more fuo ad crucifixum Amorem füuum venit,

affli&us & defolatus propter Epifcopale munus, quia fibi fummopere

Qu

timebat, ne excluderetur à numero Beatorum, quia fuiffet de nu-

mero Przlatorum; unde humi proftratus non fine lacrymis orabat:

OSE[u! Domine wi, C* fapiens Gubernator : ff non effes meus DEus, dicerem

equidem quàd male mecum ag

eres, permittendo sme ita vexari à meis [ubditis dioce-

udum diem mulum babui,

$ed

fanis, apud quos pofl meam confecrationem jucu

volo i Domine, quodtu: fiat voluntas tua. Ad quem Crucifixus clara

voce: Jiquo animo e[lo , mi Thoma, indieuativitatis Matris mea venies adme;

Qu

Juod & fa&um eft. — Caterüm os Crucifixi loquentis, quod prius

- claufüum erat ,

deinceps femper apertum permanfit, & ita 1n hodier-

m perfecté ad vivum apparen-

num diem confpicitur dentibus nudis ta

Thr,

tibus, ut peritiffimi Sculptores fateantur, quód nullo artificio buma-

:

no quid fimile fieri potuiffet.

*

ts

neft

Max. Sand.

7. Finem huic

Confiderati

oni imponat B..L]oannes Chifius frater

inStauroph. laicus ex eodem S. Augu

ftini Ordine, homo fimplex & pauperculus.

Pf Ong;

W/yw 7 (

lib.17. Ti.7. Hic, inquam, cüm ve

em non haberet nifi tunicam à pedibus usque

ad caput tritam ac laceram

, pro more füo ad crucifixum acceffit, co-

tDominum, ut füz dignaretur

li eiï

ram quo humiliter proftratus flagitavi

füccurrereindigentiw. Et ecce illo ad

hucorante , ad latus ejus adfuit

.

iridhi

vir quidamore, vultu, ac toto corpori

shabitu venerabilis, qui eum

aItS,

ftitirg

Matth. 5-3:— hífce verbis allocutus eft: Zccipe Frater à me bos paucos nummos pro illius ,

quem colis , amore,

in tuum ufum ac nece[fitatem, deditque illi tres aureos, &

ftkteyg

Obiit hic Beatus Anno Chrifti

| Mif

mox evanuit ex oculis ejus.

1369. Beati pauperes [piritu: quomiam ipforum eff ve--

2!

Tttder

gnum colorum, -

(fll Mg

Wj

- (o) G-

E.

b

Nf

Á

t

i

" CON- ,

N

7

4 (0)5

re pliut

251

ii

iiiitiililihiilidi

m

nem vitm

neent; d

CONSIDERATIO LXI.

nin p

ndérat

Chriftus extentis in cruce manibus orans,

fefo u

umv

exemplum nobis przbct, quod imitemur.

(ammyt

i den

Clamavi ad te Domine: €

nis otdbi

xpgmdz' ad te mauus. qmeas.

N

Pfal. 87. 1o.

Adii d

L

i,

1.

fyus du

Oyfes, ubí contra Amalec Erat pugnandum,

cum víirga fua,

ss lt

quá priüs mare rubrum diviferat, montem

afcendit: Cím-

uod r

]

que levaret manus Moyfes, . vincebat Ifraels

fin autem paululàm re-

[j

]

hod

mififfet , (uperabat /Amalec.

Quid igitur confilii in retanti mo-

Exod, 17, 1l

qppar [/lg

menti? Aderant tunc q

uoque in vertice montis Aaron &

jo hum

Hur, qui, cüm manus in Mo

yfe jam fenefcente ob tam diuturnam ex-

tenfionem laffatas advertiffe

?

Bt ;

eas in oratíone Moyfis tam dià in füb-

Vs f

lime füftentarunt, donec

Jofüe,

fugato Amalec, hoftilem exercitum

profligaverit, & in ore gladii usq

ue ad internecionem deley

a

4

dii,

S

erit: Fuga-

lib

vítque Sofue Amalec & populum ejus in ore gl.

ACCCMG )

hoce

er Moyfen Chriftum fübaudi in Calvarío monte virgam füam,

y d

; crucem in manibus tenentem , & expanfis in modum crucis

brachii

$ ad Patrem fuumcocleftem pro falute noftra orantem : Mi

5 g'ïLS "i

ait S.Ifidorus, &racbia in modum cruc

is extendit

oyfes,

j u*

minica fuperatur, & Cornelius à La

j sícque boflis fieno erucis Do- s, Yidor, in

g pl

píde:

Virga bac, inquit, fignifialat Exod, c, 28

b

d

erucema Corifis unde Patres docent ,

-

M n

&eljtffe.

ic erucis $ Efu babitum C typum Comlex hàe,

]u

2. Voluit autem miti(fimu

s orbis Servatär Chriftus in cruce ex-

tendere marus.

Primó ut om

nes ad f5 invitaret: Venite ad me omines, Mattb, 1. 28.

qui laboratis, &* onerati eflis, c

€go reficiam vos,

Secundó ut paratum fe

oftenderet, ad omnesamplexandos, q

uemadmodum mitis ille & ve-

t mifericors Pater expanfis brachiis

.

Iium füum prodigum nunc ad

gem redeuntem excepit, & pector

sper collum ejus, C* ofculatus eft

Í füo admovit: JZccurrens cecidir L'6 15. 20,

eum.. Tertió ut comprehenderet finesuni-

Verketerre, ita predicente

Sybillà, ut refert Sogomcnus: Expandét-

CON

que

Confideratio 'LLXI j

2$2

!

que andt

us , totim amenuvet ut orbem.

Quartó ut Patrem exoraret codle.

erSS. Viilnerafua, velutfacra ora,

lutis,

ftem , illiquenos fifteret, atque p

OQuintó ut nobis monftraret,

litet

veniam nobisexoraret, Pater ágnofte.

proinde antiquiffima in

prate

quom

odo efficaciter ad DEum randum ;

C CO

'EcclefiaDei confuetudo eft j

.

am.ab Apoftolorum te

mpore introduCta,

z

ficio

ut inorationenoftra manus 1

n modum crucis expandamus, ut fic cru-

min ea !

fi

pem.& in meritis Chrifti ponamus; juvat

bosí

. cis memores noftrar

Nex

& Ambrof hicaudire S. Anibro

fium: Jpfius, ait, ince[fus bosuivis , etim mauus levaverit,

deo elevatis manibus ovave pvatipi

mur, tutipfo quoque anein-

ip f

derm, 56

rucem pingit , atque i

ficil

sbroruim geft paffionem Domini fateamur.

Tunc enim citits noftca exauditur ora-

;etiam covpts am

itatur.

ntm,

tio, n Chriflum , quem ananus loguitur,

Y

F

tiffm

3. Ex quibus apparet,

uód oratio illa magi

s apud DEUM fit

-

ormam crucis manibus , quàm illa qug

&hur

meritoria que fit diftentis in

-

offertur DEO j

un&is vel cenclufis manibus ,

quiatalishomo, qui ele-

I

eum-

;

4tà Cn

vàtis manibusorat, de

monftrat quód crucifixum finceré amet,

tudeat, undeparatum fe exhibet ad

ais

Yidlor

que, quantüm'in fe eft, imitari f

pugnam & omnem labores p

rocru

cifixo obeundos;. Etficut.naufragus

Mijec

brachia expandere folet, .quo figao:auxitt-

0 h

in mediis undis conflitutus,

um implorat & füccurfüm; Sie qui inter or

andum manus in.coclum

—

&Xpan

qüà privatim oftendit,

"tf

atque 1n formam.crucis erigit, quà.

.

publicé,

fuüum, .cuju

s gratiam & miferi-

'thuidi

quód honoret.Crucifixum Dominum.

fwnis, [

cordiam tam humili corporis geftu implorat.

Et quorfüm, obíecro,

in omnibus noflris nece

(litatibus fecurius fugia-

]

Le&orStaurophile,

Com

A&.4.1L . mus quàm ad crucifixum JEfü

m? JNen enim eft in alio aliquo [elnss net

in quo operteat nos [alvos fitri.

Ving

enim aliud nomen ef fub calo datum bominibus ,

4. Ad Davidem Regem tranfeamus , q

ui inter fpem & metum

fufts

cHem Abfolonem filium

füifoi

conftitutus, :

dum exercitum füum contra reb

confpexit , 1

ngenua humiliter pro-

&i in

füum jam explicatis fignis progredi.

bus imminentem fuorum pugnam

volutus, expanfis ad coclum mani

mini?

humiliter obfecrans, quatenus

benignus Domi-

t forr

DEO commendavit,

^

.

ad te matus meas:; animá

££l, 142.6. nus juftis aflilteret armi

$: Expandi, inquiebat,

omir

Et iterum in alio

lat

mta ficut terva fine aqua tibi: velociter exaudi me Domine.

l, 140.2. 1oco:

Elevatio manutem mearum facrificium- ve[pertinton ,

quod idem ef

Qtibat

) Elevatio manuui meartms

Weh

i

(prout eleganter hic.obfervat le Blanc & alii

id eft oratio quam manibus incoclum elwgt,is

& expanfis ad te dirigo

Duy

d tibi tempore velper-

Deus, fit tibiperinde:

grata ficut [acrificium, «quo

T.

tino Jerofolymis offerre confuevi, ubin

uncin exilio con

flitutus, &

|

[

propriofiliorebellanteab urbe mea expu

Clin

l(us, illud cibi DEO "O-Btïmof.

L ]i

maximo offerre non poffum.

: (

.ära.t»

b

P

!

z

- Car expanjis mauibus af"am;um ?

215

eteo

Érat autem hoc facrificium Vefpertinum agnus quidam immacu-

fitaoni

latüs, in veruligneo in formam crucis expanfüs, & lento ignepro fà-

uf

fad,

lutetotius populiaffatus, quamvi&timam Sacerdos pro peccatistotius

m

M

W

preteriti diei DEO offerebat, & in altum, ut fic eam DEO fifteret,

Xrod

ï

i

ac confecraret, elevabat; pro ut nunc Sacerdotes Chriftiani in fcri-

i

'

ficio miffe poft confecrationem SS. Hoftiam elevareatffolent. .Ex qui-

nis; v

bus facilé intelliges, Lector prudens, quam ob caufàm prudentiflimus

t t

KRex David in extrema illa conftitutus neceffitate manibns ad coelum

gt

in formam crucis extentisad DEUM oraverit, ut videlicet eo modo

&t

-

facilius iratum Numen placaret, & divinamà fe averteret indignatio-

nem, eratenimPropheta, & à DEO füperiore illuftratus lumine cla-

DEUNE

riffimé ex hoc figurantefiguratum, & ex vi&tima Vefpertina Chriftum

ml

& hunc crucifixum previdit & agnovit, qui, velut agnus innocentiffi-

li qui 6 "

mus, horà vefpertinà, hoc eft noná, pro delictis totius mundi in

yet, u-

ara crucis oblatus eft, per quem à DEO gratiam & contra rebellantes

edhit a

viQoriam obtinuit: Zllud, ait S. Au

uftinus, eff facrificium ve[pertinum, $. Auguf, ia

T

palJto Chrifti, Crux Chrifli, oblatiovittima faln

taris, bolocauflum acceptum Deo cc, P. 40.

O Chriftiani !

090 AUXL-

non erubefcamus in oratione noftra in modum crucis

p cn

expandere manusnoftras: Quienim, fübintrat hic B. Bruno E

B, Bruno in «

pifcopus,

oftendi

- expanfi: manibus ovat , erucem Redemptoris imitatur ; Et Incognitus: Quando

Expofit, pfale,

gt

. expaudimus manus im modum crucis , fünc

Incognitus

fol, 1037.

o

ffonis, emnia adver(a patienter tolerando,

fignificamus nos imiz'atores Cirifli paf-

w

TP

?. Defideras plura? Salomonem attende; Ubi templum füum

u

[

complevit, convocato omni populo ftansipfe inloco eminentiori di-

N p

! f aW"I

vinz Majeftati debitas perfolvitgratias, fednonalio modo , quàm ex-

piu?

panfis per modum crucis brachiis: stetit alomon ante altare Domin

! in 3,ch. 9. 28

jone

coufpeitu Ecclefia Ifrazl, C expandit manus (uas in celum &*c.. Et exaudi

tus

1

eft in deprecationefüa, impleverat enimgloria Domini domum Do-

ufni

m

mini &c. Petrus Galatinus híc obfervat, quód Salomon manus fuas O:latin.lib, .

1l us DGW

ir formam crucis expandens in caelum, inumbra previderit Chriftum : 4€ arcasis

y m

j

Dominum & hunccrucifixum, quem & omnes vidtims,

quasimmo- "* ^

m ^

labat, reprzfentabant, ideó & ipfe extentisin modum cru

cis brachiis

orabatin ccelum. En fi vis fingularem À DEO obtinere gratiam, imi-

"

tare hic Salomonem, dum ad DEum preces fundis: JVes veró , fünt Tertul. de

verba Tertulliani, som attollimus tantiti , fed etiam expandimus manus 4e bra- Orat.

u

ehia, Ó* Dominicam pafftonem modulantes, confitemur Chriftum,

du

Ü

' [uflï5;

$. Salomoni adjungo Jonam Prophetam, qui à balena abforptus,

I

cim in fummis ver(areturangu(tiis, in ventrepifeis expanfisàad DEum

jv

brachiis oravit: Et oravit Jonas ad Dominum DEum (uum de ventre pifcis, &* Joos 2, 2.

dixit: Clamavi de tribulatione mea ad Dominum , & exatidivit me, | Andreas

f

Gintber Unus pro omnibus.

g

4

Epifco-

234

Coufideratio LXl Cur ekpaüjï; mauibus oraudum ?

Andr.Cretenf. Epiícopus Cretenfis alt,

quód Jonas extentis brachiis fuis fignum érucis

Orat. 2, de

efformaverit, & per mer

ita venturi Meffiz, fuo tempore pro falute

u

Exal $, Cruc. univerforum crucifigendi, fueritexauditus: Elevavir, inquit, jenas vecem

manibus in crucis formam [ub'atis, & flatim virtutem ex alto attraxit, fine noxa

ex bellua ejetss. Habes hicrurfus formam & modum, Le&or Chriftiane,

is: fivisexaudiriin oratione, tentationeac tribulatione

quem imiter

tua, expande fiepiüs manus tuas ad Dominum & Amorem tuum eru-

N

ci&xum ; Crux enim eft altare propitiatorium , ad quod fecurum repe-

ries auxilium & :

e4

Y

f

ylum in tempore oportuno.

Cüg Simon Ma-

7. S. Petrum Apoftolorum Principem confüle.

us Komz fe palam Chriftum Dei Filium profiteretur, & nunc ope

$.MaX.EP. demonis in acre elevaretur: Prier, ait S. Maximus , afcendit Petrioratio

hom, $. de

hj

