€* nen eft quivecopitet corde,

b

Cafarius Iib,

$. Refert Czfari

us, quó

dinter Ottonem & Philippum quondam.

Jäf.ufu

1o. Illu(tr, Mi-

Átn,

graviffimz difcordis in

ermania fuerintexorte, & exinde bellum

racul, c. 0.

eruentiffimum. 'Milites Ottonis cüim perveniffent in W'irzenburg,.

Tonis

tri

eámque civitatem diriperent, unus eorum in Ecclefiainloco eminenti

piam Crucifixi imaginem confpicatus eft, quam lanceá fua diverfis in-

CEm)u

DI

locis pupugit; & ecce ex fingulispunctionibus ubertirn fangüis emana-

vit, quz devotiífima & antiquiflima ftatua adhuc hodie illiclocorum -

2

Pm; 1

religiosé colitur. Et quid aliud adhuc hodie faciunt mali & ingrati

Vatif

Chriftiani? Seinel Cliriftus i. cruce lanceatus eft in terris, fed-

€

Malach. 3. 8

: QUlin

quoetidie (edens ad dexteram Patris in coclis, underetté

üreT

"L

. phetam cgnquer?ïur : Quia o fþhjigiti-sv me.&(;

| Üüm

61

u

; hqui

| Üutig

CON-

A

«

9) 43* .

$23

Nihr-

äääääääääää

HO QHEOHIMIM HCH

fitte

if

ub at

t fj

CONSIDERATIO CXXXIX.

Atti)

hi,

In omni cruce & tribulatione

het

conforme-

. mus nos Chrifto crucifixo,

uf

cíque gratias aga.

l:

mus etiam proa

dverfis.

? t

n

äfpicimte: in auchorem fdei,

e conj?ammäiaram j'Ee

d

"

0f

Jem, qui propofito fibi gau

dio [ufltait erucem, con-

I22.

Yod

J jtone contemptá. Hebr.

E

ifim!

I.

duie

Oyfes jam grandior effed

's*?lf?]il!ï

us negavit fe effefilium Thermut

— filie Pharaonis Zgyptio

rum Kegis,

licet ab illa regio mo-

do fuiffct educatus,

&in£lium ac h

ii

av

tus, fed magis clegi

t afligi cum p

&redem regni adopta-

oralis peccati habe

rejucunditate

opulo Dei , quàm tem-

hi

ädqpæcunq

ue füftinenda ad

Ms

ms;

proindecum gaudio

fn

'erfà pro. falvand

i fmï )

Xit:. 24agis eligeus affligi um populo Dei,

0 populo »Dei fe accin-

-; Moyfes ficut in pluribus, fic etiam in hoc infi

Hebr. tt. 25,

JE(u fuit, de quo S. Paulus:

Qui propefito fibi gaudio

gnis typus VChrifti

gt

Jufionecontemptá. Propofüic illi

quidem Pater xern

fuflinnit crucem , topg. Hebr, 12,2,

: hd

usàprimo incarna-

enh

üonis inftanti optionem gau

dii & crucis,

fed ille cum gaudio, u

tab

interitu redimeretur

genus humanum, prz

elegit, & amplexus eft

cru-

nninCn,U

cem, ut & nos cum gaudio, imó etiamcum

fu

v

noftras füfferamus cruces & tribulationes. Pl

mma gratiarum actione

d

urainpreefenti.

yurum

2. ReQé & optimé Vates Regius: Zeye

diram Deminum in otni tem-

Pfil,33. 2.

od

pore: Semperlats ejus in ove meo, E quomodo

hoc erát

poflibile Rex po-.

tentiflime ,. intér tet laborum, regni,

) bellorümque

curas? g.$. Au-

gt

guítinus, quód David'omninó intend

erit femper

j

dare DEum, eíque debitas referre gra

tes nonin

& in omnibus lau-

etiam in adverfis.

profberistantüm, fed

. Juvat hic audirepropriailliu

8 vetba : Omnj tempore, $. Auguil, in

inquit; & fenper. ffe in. profperis , five in advelifis :

Nam- fi in pro[peris , & al 33.

non in adrverfis , queinodo omni tempore? quoinodo femp

(r? Ergo mens erat

£.uu 2

Davi-

(ON

! Confideratio CXX. XIX.

524

il

Davidis femper & in omni fort

una laudandi DEum. Anim? Chri-

qiiinc

mitare.

BU

ftiana audis modum ? I

orat, quód media no&te,

j. IdemRex Dav

.

.

i

dde feipfo commem

fuerit de fomno fuo für-

.| füerit

licet tot fatigatus curt

s ac laboribus, folitus

Ge furgebam ad c

onfitendum tibi, Ex cur

2

| hus

Pfil.8. 62 cere, &laudare DEum: Media no

alis : Adediam socdem

| du

Hug:Card. megi4 po&e? x. In hunc locum

Hugo Cardin

1

quot

inquit [uvgebam

ad confitendum tibi, quia

buncl?eum

vosat graviorem. tribulationem, in qua.

Q* fortilis. confiterer, de

: dini

)

non fic flagellas , ut dejiceres, fed exercebas, utt fargerem,

/

emnibus gratias agens,etiat de adver(is.

p

Voluitis effe DEO adhuc magis

4- Nondumrecedo à Davide.

ocuht

ratus pro tot, tantísq

ue ab eo recep

tisbeneficiis,

quidfecit? Hoftias

- [irim

fatrificabo boffiam laudis ,

& somen Do:

mini invocabo.

Pfl.ns.7. paravitpacificas: Tibi

ro hic fenfüm litteratem

vertit

Et quznam erat hzc hoft

ialaudis? Non qu

nem P;

$.Chryfot (ed moralem. & S. Chryfoft

omus : Aibil eff

quod Deus majori fludio

fortis

in Pfal, 115.

cundis., fed etiam in

adver-

compleclat

ur , quàm effe gratum non

folium in vebus fe

ftin

físs bac eft

pulcherrisna bofti

L

4, bac maxima oblatio,

fi te ipfum offers DEO

rita &

.

tuo crucifixoi

n hoftiam, eíquete in

omnibus conformas.

& Amori

deq

uo obfervat S. Lu-

df

f. A Davide ad Filiu

m Davidis tranfto,

Wt Doj

tima czna,

dum memoriale p

a

(fionis füz: SS. Eucha-

€as, quód in ul

devotiffimas Deo Patri

t Cj

riftig Sacramentum vo

luit inftituere , priüs

Qu

Euc, 22.19.

ne gratias egit,

(* fregit, & dedit eis, di-

grates perfolverit : Er aecepto pa

pro

vobis datur : boc facite in meam, comimemoe

IY

cens: Hocefl corpus meum, quo

rabatur tunc crux

Miäum'

vationem, Sta hic, & confider

a Le&or prudens! Pa

Beat'dü;

lluvies ejusreprefenta

batur mentis ocu-

Salvatori, & tota paffionis co

Gratias egit.

i'libl 7,

lis, & nihilofeciüs gaudet, &

gratias a

git DEO Patri fuo:

2 Iver-

i,

O pulcherrimum exempl

um qu

o docemur in omni cruce

tima DEO gratias ag

ere: Inomnibas , 2it S.

Bibyl()

1Theff s. 18 (itate etiam füumma & ul

'Tam in morbo, quàm

Mfdi(th

Paulus, gratias agite. Subintrat hi

c Cornelius;

tam in confolatione,

.

quàm defola-

inifi

fanitate, tam ininopia, quàm copia,

tam in hum

H

liatione, quàam

tülnde

lotione,tam in tentatione,

quàm pace,

enett-

[

exaltatione: quia non minus?,

-

imó fipé ma

jus don

um,

Mif

ia, defolatió , tenta

tio,

humilitas, ad-

tttn

cium Dei eft, moribus , Inop

^

latio &c.

In omnibus gratias aga-

Widey g

verfitas, quàm fanitas, copia, conío

Átry

auus Deo.

ubi cxná agni finità, ad lo-

L

6. Idern Sanctiffimus Redemptor ,

mortem cru

cis, priüs hymnura

flv

cum cruenti fe parabat certaminis & ad

montem olivarum, Quidhoc ett

Watl,

Mate, 14.26. cantare voluit: Erbymmo dicto exiertmt in

Amin:

ómi JEfü* An non

mufiea in lu&u inop

portuna narratio? Hymnus

canitüt, non recitatur,

ergo JEfüsad mortem per"

^i w

ait S. Auguftinus:

Vgj

gens, alta vece cantavit

1 Et quid cantavit?

&. Paulus qug'enü;

o

Gratie Deo agende in adverfis.

$2$

n i

alii, hymnum hunc füiífe ex fepcem Pfalmis ex Halleluja conflatum,

quiincipiuntàPfalmo 112. J» exitu lfrael de /Egypto &c. Et finiuntur

fnde,

Píal. x18. Beati immaculati in via, Ex quibus patet, quód fàtis longus

qolili

fueritille hymnus à Chrifto &Apoftolispoftcznamcantatus. Caufam

|

j hr

hujus cantüs affignat Vi&or Antiochenus: 4nre paffiosem, inquit, leu- Vi&Antioeh,.

jt u

des gratésque Deo depromit , per boc offendens fe ultrà. libentérque pati , tum tios ^ Matcum

|

iil dl

quoque-exemplo admonens, tit adver[a, fí qua moununquam [efe offerant, grato pa- 16 -

TA i

tientíque animo perferamus. O ficaperemus hoc verbum!

7. Cüm DEus pro homine, Judex pro reo, & Sanctus pro pec-

yemy

eatore in cruce moreretur , obfervac dilectus illeDifcipulus & teftis

Hs

ocularis, quód inclinato capite expiraverit: Er inclimato capite tradidit Jo. 19.30.

T

fpiritum, Quareinclinato ad pe&us capite? Omiffis aliis rationibus ad-

m

vertitS. Bernhardinus, quód Chriftus per hanc capitis fui inclinatio- $. Bernha:d,

rifiho

nem Patri fuo zterno demiffisfimas gratias pro confummata paffione , '. 2. & 56.

j (ditte

*

mortis victoria & redemptione mundi voluerit perfolvere: Soleut enim

;DEO

gratias agentes inclinare caput. O anime mi! vides modum, quomodc in

m

vita & in morte, in omni cruce & adverfitate DEO ac Salvatori tuo

i u

I

Crucifixo gratias agere debeas: Non magnum eff , ait S. Ambrofius, f 9 ^" brof.

. Eucha;

tunc Domino. gratias agas . quando in. profperis & fecundis es;. (ed fi tumc adLa-

ietin, 7

I

ve4$. Chr.

60 Pat;l

iffo, quando te perfecutio exagitat, quando. aliqua procella. pertuvbat,

T

uacunque igitur premaris calamitate, aut gravi afficiaris mocítitià,

Y

«

vel.

Qu

fitibi aliquid contingatadverfi, dic cum Job: sir nomen Domini be-

y

neditium, vel cum PfalteRegio: Benedie anima mea Dominum : vel cum

Beatiffima Vir

ysde

|

gine: Deogratias. Ità S. Bonaventura & Barrad. 'Tom-

fu.

i dib. z. €.15.

uv

8. In fornacem quondam ardentem erant projedi Tres Pueri

Y

ii

Babylonici; quid fecerunt? Quafi ex yo ore laudabant, €* glorificabant, & Dan. 3,51,

benedicebant Deum, Eccein fumma tribulatione laudabant Deum,

, qu

eique

»it j

fübmiffas agebantgratias; binc meruerunt,

utconíervarentur illeíi;

n

proinde eleganter os aureum: Hec efi

t f

maximé grati animi, boc fapientia O. Cryfoft,

1 bt

fludiofi, in vebus. etiam afperis & adverfis

gratias agere , non [elim pro beveficiis , in Pfal, g.

Wg j l*'

fed etiam pro. fuppliciiss boc enim majorem mercedem concihat : nam in bonis

quidem gratias. agens , redd.

s

fl debitun , in malis autem. DEum conflituifli de-

bitorem.

9. Tales fuerunt & Senior &

Ü

glo'

junior Tobias, DEO in omnibus

T LUA

perfolventes gratias, & fanGticimz

ejus penitàs fefe R:bmittentes-'vo—

luntati. De íeniore referunt Sactze Pagin

d CRI

& , quód felle pifcis fuerit

illuminatus, qui prius ftercore hierundinis

fuit obczeea

tUS s D! /e['lgplliil T()bg IL l;g

Hymml?

linivit oculos patris fui, & fuflinuit quafí dimidiam

feré boram: . Etcmpit albugo

ex qmlis ejus , qua[fi membrana ovi, egredi , quam apprebendess Tobias traxit. ab

j ls

juM

oculis

'atio CXX XIX. Gratiæ*eagZWclæ—zDeb án aäverjïs.

$ 23 Cow/?;?ez

w vecepit ; & glorificabant. Deum.: Obferva.quid

eculis ejus, flatmpue vifu

atur tribulario, fed hzcipfa tribulatio

amariusfelle? Per quo

d deügn

&

g.Rembad. Oculos cxci Tobix aperuit: Tr

ibulatio, inquit S. Berhardinus, ef illud

culi Tobia, id efl,

viri jufli aa Dei coguitionei fuerunt: ilumi-

tom. L. CC £: amargm fel; quo o

ait, 2.

nati. Videhicrursüs,

atque confi

dera, quid profit cribulatio; & intri-

redderegratias.

bulatione DEO & Amorifüo crucifixo

S. Barlaam homo a

Martyrol, 19.

10. Ad exempla ven

jamus.

liàs ageftris öc*

K

Novembr. &t

amen

Chrifti Crucifixi plurimüm profccit, unde

rudis, inPhilofophiat

nítantià füperavit; poftquàm

alüihocdie. — & tyrannum vic

i.

ignem fidei co

enim Cafarex in

Cappadocia crudeliffi

mé ab Ethnicis flagellatus eft,

énam füper igui

tos carbones coram idoli fta»

dexteram fuam thure pl

Den

tua tenere juffus eft

t

eÀ conditione, ut, fi quid thuris fübjectuin

iftum crucifixum negare,

& diisfacrificare vide».

ignem decideret, Chr

ffam

retur.

uid fecict? Manum

füam dexteram in pugnum compre

motam, donec tota abfümeretur, in-

tam diu füper ignem tenuit im

rato animo decantansz Benedius Do-

Pfil 145 1

terim illud Regit V.

atis lzto a€ g

qui docet stamus

teas ad pralium,

c digitosmtosud dellam..

minus Detis inetus,

L

Chrifto acerbiffim? flà-

rr. S. Diony

fius Arecpagita, cüm pro

Nadaf. 9.

ellaretnr, atq

uc

fuper le&um ferr

eum igne affaretur, letus inter tor-

.

O&obr. €

it: Gratias tibi ago Doini

"e; qui beftias famera

bidas cru-

imnentadecantav

fornace exivit, cui & C

briftusin

paífim alii,

ce compefcuit, illzfu

s ex ardente

onfolatus eft; Cruci denique affizus,

'& pauló

carcere apparuit, ac €

vir 110. annorum; refedtum

oft iterüm depofitus ,

capite plexus,

ftpore

eatuump

fit, & per du

L

o milliaria ad fepulturz lo-

lturg

caputipfe in manus Y

cantanti

bus interim Angelis: Goriá

cum, queim elegit,

afportavit,

Teniffrn

ide hicfru&

tum illorum, qui.]?go ;n ]

Wt tod,

- £ibi meine.

adverfisgratias agunt. '

Titem 1

n hllml

N dl

*-

:*

fim Cüipa

W

a

-

s

GN

Aptftn

(( G

TITLe-

"31

,

Sm

j

] Clamat [

7

NS

u»

i

rtiue J

IU !

v

m

W X

Af

|

A di

libere

CON-

ii li

lg

E

i oed

$27

ühtio

qid

71

U EEE EEREET

?

m

s

us

ONSIDERA

TIO CXL.-

unte

C

Is conta

]mm

Aden

idum refürgunt mortui,

dl

0

: &m?gï?älia;Dei' refcrgnmr; j

n

aW

jj

1

»Daema:;:u"mortis liberalo €05, de 3morte vedimam eoszero

f

T0Y $ 44 , Ó 3HOY$ , 970

VÍus. Pt ero dnfevne ! Ofee

in

T

* þI'3.--I4N. d

1.

N

j

See Propheta, ubi populo Ifraelici

CO ob perpetrata peccata

!

squ

ac plurima demerita predixeraz

perditionerm: Perditio ttta o

. Jfrael; tantummodo in me auxiliumtuu

5. Moxad Chriftum Do-

fee, 13. 9.

j

minum & hunc Crucifixum fe co

(s

nvertit,

atqueficpopulum

fedm

.. de novo confolatus eft, dum d

ocuit, quód Chriftus fuo

n 10

tempore in cruce moriens eos,

omnésque credentes à morte effet li-

Gn

beraturus, &exinferno (limb

0) edu&turus; preinde dehocnoftro

pientiffimo Redemptore vatici

.

natus eft: De manu mortis

Wiorte redimam eos cc.- Quod ad

s liberabo eos, de

mortem morte fuà fuperavit,

impletum eft, dum Chriftus in cruce

umphum duxit, ac Patres ex i

& in füa refürre&tione mortem in tri-

velpur

nferno liberavit, animásque purgatas ,

j

andasépurgatorio ed

uxit,

primas illis indulgentias plenarias

tum cu

parum, tum poenarum remiffionem indu

lgens: unde re&é S.

——

iuguftinus: Deeledis fuis nullum-

apud inferos reliquit, Hinc

exclamat S. Leo Papa: O admirali

lis potentla crucis ,

jure merito $. Aug, ferm,

lotis, in qua &&

tribunal Domitii, & judicium mundi ,

0 iuffenabilis oloria pa[- 137. de Temy.

Traxiftl enim Do

"mitie otimia ad te C»ec

C* poteflas eff crucifixi, 9. Leo-Papa

"

[9]

. Vide plurain

Breviario Romano in*»8 de Paf

Féfto ExaltationisS. Crucis: N

&urno 5.

2. Elifeus Propheta, ubi vi

xit centum annis & ampliüs, &inre-

ligio

fà difciplina o&toginta,

iiflimé candem obiit anno

mundi 7204.

Ut habet Salianus , .& ante

é

h

:

riftum auno 849. Catalo

£0 Sandtorum

àdíctiptus, prout te

ftatur Martyrologium Romanum

$, Eliféi Propheta,

die 14. Junii:

[ON' e dahiará in Pk?ä]?iþii

réfcevé

eujus fépulcbrum f(dihoün' perbor.

feribir

€28

Confideratio CXL.

antus vir

cüm fepeliretur, mor-

] Idemþf;s

fcribit $. Hierony

mu:. Hic ergo talis act

vficut

4 Reg.U2€-

tuus mortuum à

d vitam fufcitavic: AMortuus eff ergo. Elifeus, & fepelie-

de JMoab venerunt in terram in ipfo annos. quidam

ï

ro'm:;!

sunt eum 5. Latrunculi autem

autem fepelientes bo

minem , viderunt latruneu

los, & prejecerunt cadaver in fepul«

ebro Elifei, quod cà

m tetigiffet offa Elifei, vevixit bomo, & [letit

[uper pedes [uos.

e!horz'

dmirandam Elifei fan&itatem ac virtutem,

quód mor-

Collige exhoc a

lirog

tuus mortuum ad novam v

itam refufci

taverit. Verüm hzcomnia

Careti

& propter no-

viti

facta funt illisin figura, fcripta funt autem propter nos,

[/7771/

ftram do&rinam:. Fwit ergo, fübintrat bic:/Cornelius,

Elifeus typus Chri-

n

mortui gratiá. C* meritorum contatiu omnes refürgemts,

[j

ffi, eujus in cruce

Dilterk

Matth, 27.52; quem finem ft

atim à morte Chrifli monumentaaperta funt, & aulta

corporà Sanüorum, qui

dormierant , (urrexerunts. C exeuntes de monumentts

(s x

fantlam civitatem, r apparuerunt tnnltis, En

Sacram

polt vefurreclionem ejus, venerunt in

mirabilem fru&tum mortis & cruc

is Chrifti.

e

TT

bipíà Verl

.

tate Chrifti ac-

ii &

3. Visplura! Pulcherrimum typum a

cum matris fuüz à morte

cipe,

dum adolefcentem in Naim filium uni

icens c

ad vitam re

füfcitavit: Zdeceffit, tetígit

loculum

( hi autem qui portabant ,

tised

Luc, 7: 14*

Ad quid, obfecro, Chriítus.lo-

fietecunt ;

; r ait: Adolejcens tibi dico fuvge

YVenis D

culum,

feuligneum feretrum, in quojacebat mortuus,

prgpgixis & cfo

lituj,

tentis manibus tangere voluit ?

.

llum loculum, in quä'iacebää

j G

RefpondetS. Ambrofi

us, qui

aperi

tatfr Y

defun&us, crux Dominica adum

brata eft,undejuve

nis illead atta&tum

quia

ferebatur ligno: quod

Tüitte

$, Ambtof. io Chrifti revixit: $pem, inquit,

refurgendi habebat,

Tipta

rat , tamen p

offlquam Chriftus i

d tetigit, proficere cmpit. aá

Qunte]

fucm.c7. fj nobis ante non prode

hic audire Cornelium: Z«

ngit, alt, loculum, id eft

vkam. Juvat etiam

14

"

(tüce fio

lignum crucis ,

illáque

ij

feun à morte excitat, erucis enim

Cbriflo merito peceatori-

atut à

Cin

bus in[pir

Deo panitentia & gratia & v.

Trofit

Alphonf. Cia-

j

Eamus ad Calvarium montem.

L

p

Poftquam vita noftra Chri-

conius de

ftus de cruce depofitus eft, 1

nterim

dum exanim

e illius corpus con-

gj

lveretur linteamin

ibus, mox fepulturz

t f

fignis SS. Cru- diretur aromatibus, ac invo

& duorum latronum

gis cap. 32.

tradendum , carnifices crucem

Dominicam ,

!n()d(), U

rzcipitarunt,

terráque &

D ï-L€ö

in vallem. monti Golgothzo fuübjetam p

uo obfcuro loco defoffum

eoeftis civitatis fordibus obruerunt, in

Mifu[u[dl (

69. fepultum jacuit, donec

*

triumphale

illudligaum per annos circiter 2

ta

1Cro:

folymam crucis.

[

: D h'

S. Helena ÀAug

ufta in fomnis oraculo admont

]

IU adü

uxrendz causà petiit, ubi ;. Maij anno

Ch

rifti 329. maximo cum

i

Uniüt, j

a

dhuc dubium erat, quznam.

audio tresillas cruces invenit ; & quia

fünene

vera crux effec Dominica, cuidam.

foe

ming moribundz admotz.

FPtid

ih

1

il profeciffent, tertia & vera

fuünt, & dum duz cruces latronum n

*

vt

€rux Chrifti goncinuö illam moribun

dam àportis mortis revocavit«

em

in

Giy

Ad conacttum S. Crucis mortai refargun.

$2y

i t

Igvem;pnæ&itiet Sacrofan&um illud vitelignum füper alio mortuoim- 3. Paulinus

Lf flp!ü!«

J

ofitum,

qui mox ad illius atta&dtum revixit.

Ita S. Paulinus & alii, Ep. 1t. ad

r

'roin re

4

:

€ S. Joannes Damafcenus : Pofleaquàm per lignum mors allata 3* vet. Sulp.

,JO. am,

[

€fl, oportebat fanà per lignum etiam donari vitam & refurretlionem;

j

cit, à Th,, de

Jdmot

6. Placent Exempla? S. Dominicus natione Hifpanus, patrià Ca-

Trwfillo,

larogitinus, inclyti Ordinis Predicatorum Inftitutor, cüm Romz ver-

Qrmna

faretur, tres mortuos virtute $. Crucis mirabiliter ad vitam revoca-

( -

vit, inter quos erat Napoleus, juvenis nobiliflimo prognatus nguine, Ribadeneize

j C

y h

cüm hic concitatiüs equum generofum füccuteret, ab eo excuffus, & vita S5.

omnibusartubus contritus expiravit.. Erat tuncS. Dominicus in mo- 4 Asguíti

atl

pinnt

nafterio S. Sixti, ubi hunc miferandum cafüm intellexit, fc quanto-

cyüs ad Sacrum legendum devotiffimé preparavit. Eteccecüm SS.

jj

Sacramentum elevaret, & i

pfe plus cubito unó coram.omnibus fpe-

|| -

Gantibus, & obftupefcentibus füblevatuseft.. FinitoSacrofunus ac-

Qorte

cedit, & extin&dtumatque contritumjuvenem fignoSS. Crucis fignat,

du

dicens clará voce: Napolee, in nomine évirtute Domini noffri ) Efu Chrifi

euiisexfarge. En grande prodigium! Au&ori vitz obedit mors,&

x

j lo

&t

'venis przfentibus Cardinalibus

acíanus.

; multísque de populo re:FurgirT vivus

cebit

- ^7. Gultadona matrona Romana inr concionibug ScPi Do'mivniqci

Idem.

erat frequentiffima, quz aliquando domum redux filiolum füum in-

NY

N

venit mortuum. Quid agit mcftiffima mater ? fide

plena lacrymísque

irrigata natum füum extin&üm ad Ecclefiam p

ortat, & ad S. Do-

,

i d

vlf

minici: pedes coram frequenti populo deponit , q

e

uem Sanctu

cruce fignat, manu clevat, & vivum Matri reftituic.

H

S .Pat-er

(f |

Cüm Romz templumS. Sixti xdificaretur, operariusquidam à

Idem.

LE

muro fübitó cadente proftratus, contritus, & interfe&tus eft. — Vidit

J Chïf

j

huncmiferandum cafum Vir fan&iffimus , qui moxlapides removeri

jubet: fignat mortuum figno S. Crucis, in cujus virtute illum

ari

um

modo, ut czteros, ad vitamrevocavit. Hinc de ipfo canit Ecc

)

efia

monmj

|

in . LeGione: Ties etiam mortuos ad vitam vevocavit , multéque ali edidit

t

e

ofüt

miracula, quibus Ordo Praditarorum mirifice propagaricapit.

m,donfc

8. Invitaverat aliquando Elifeus Propheta cxteros Prophetarum

n qua

filios ad frugalem men(àm, in quem finem famulum füum in agrum

m qum

dimifit, ut herbas falutares colligens ex eis hofpitibus füis bonum

pulmentum faceret; incidit fervus ille in vitem filveftrem & colo-

, admüw

cynthidas, ex quibus domum reverfuüs in olia ad ignem co&tionem

H

m

paravit, quam càüm guftaffent filii Prophetarum , unanimiter excla-

marunt: 44ors in olla vir Dei, & ton potuerunt. comedere, Quidhic Eli- '-Reg, 4. 39.

hi

XX

feus?

*

ii Qim/nr Unus pro emibus,

(

$43o Confideratio CXL. .Ad comatium $. Crucis mortui

m

Rl

feus? Affrte,

inquit, farimam : Cómqme tulifent , mifit in ollam, &

4it.

Jebiid

Et non fuit amplitis quidquam amar.tudinis

inola, -

ii

funde turba ut comedant.

d vita noftra humana aliud eft, quàm Mer: in

-- " Et dic Sodes, qui

ella? Plenaefthec o

Ila amaritudine, felle & abfynthio, ac tunc pra-

Cæ

fertim in fuprema infirmitate,

quando nobis migrandum erit ad judi-

feu heu! nimiüm infe-

cium & longam, ahlongiffimam feu felicem,

Da

licem eternitatem. O mors in olla , 6 mors inella! Quid ergo hanc no-

|

ftram in agone indulcorabit amaritudinem, &guftui reddet fapidam ?

ANibil (an? aliud, fübintrat hic doCtiffimus Hadrianus Lyreus , prater-

quam farina corporis Chrifli pendentis in cruce, G in SS. Euchariftia, ipfe

fo.12. 24.

enim eft illud divinum granum, qui de feipfo ait:: Nf granum frumenti

cadens interram mortuum [uerit , ipfum folum manet : Si autem. mortuum fuerit;

Qu

multum fruttum affert ;

Mortuum eft hoc divinum granum in agro Gol-

X2 55.5.

othzo in cruce; lbi artritus eff propter fcele

ranoffra, verum refürgens

multum fructum imó centefimum attulit, & etiamnum

a&"grt/"Crgcif

d

fixum JEfum

amantibus, colentibus & imitantibus.

.

.

Vita de S.

9. Pro coronide hujus Confiderationis S.

Didacum ex Ordine

Didaco 14.

Fratrum Minorum $. Francifci, quos Obfervantes vocamus, confü-

WNovemb,

L

lamus; hicubi frufta panis, qu

ferebat pauperibus, coram Superío-

re.in flores convertit, in deférto cibu

.

m divinitüs paratam ínvenit,

erum in fornace ardente 1

ncolumem fervavit ,

tandem poiþ per-

à cruce ligneà, fic ultimüm

Wu&;

aGam fan&tiffimé vitam moriens arrept

ad crucifixum Amorem fuüum fu

fpiravit: Dulee lignum, dulees elavos

yním

j

dnlcia ferens pondera, qua fola fuift:

digna ferre Regem celorum & De-..

H

lüdhorv

minqm €« Qu

ibus dictis feliciter expiravit.

O felix :

hs fiuc

fors, óbeata mors!

itevol

]

DN

lhtc

2

tot pïag

It mo

Vil «

Vet hi.

ld

futttn

Wil

']ïmm

Ml

L glag

CON-

r

! äää,(-ö)?'aäs CR

$3t

6

d

kiitititibiilbibithtibiféilibftilitiof

WE

nye

"CONSIDERATIO CXLI. -

rl

I

At no

Devotio ergaSS. Vulnera Chrifti Cruci-

j

Ydm?

fixi fuadetur omnibus Chriftianis;

atl«

pþæferä

Mu

tim'difcolis.-

hi

m f

,Qiid funt plagze«i/ix in medio manuum tmrun? ?

YoGo-

v

jf

Q

; /

) Zac/) I 3 6.-

1.

Ortt

Mdrz'dug belli Joab'xi

n publics via dolosé occifüs ,& ia

Conli

- latere ferro rimante percuffus, fpectaculum fa&tus eft uni-

verío exercitui Davidis, ut in via contemplando ejus cruen-

p

tatum, ac vulneratum corpus confifterent : Z4ma[a autem con-

tlf

2.Reg, 20, 12

«

— fperfus fanguine , jacebat in media via. — Vidit boc quidam vir, quód

jmun

fübfifleret omuis populus ad videndum eum, & amovit Ama[am de via inagrum,

T

þpem'tque eum veflimento, ne fubfifferent tvan[euntes propter eum.

L3

- Occifus eft in publica via & Calvario jugo non A

mafà, fed Airpf'e

b

Author vitz Chriftus orbis Salvator, non uno fed pluribus vulneri-

bus faucius, qui nunc cenfperfus (anguine jacet in media via. Amafàm vi-

dere volebant omnes, & admirabantur tam indignam hujus belliDu-

adhuc immoti?

cis necem. Et nos Chriftiani per fanguinem JEfü redempti ftamus

2. Centurio ille, & qui cumeo

',erant millites, ubi JEfümin cruce

tot plagis videbant interfe&um, & figna, quz inejus morte fiebant,

fine mora füperiori lumine illuftrati, eum agnoverunt Filium Dei z

Videns autem. Centurio , qui ex adverfo flabat , quia fic clamaus expira]fet , ait : Mae, 15.39.

Ver? bie bomo Filius Dei erat, Et fübdit Lucas: Et ommis turba eorum , quiLuc, 23. 48.

fiimul aderant d [pettaculum iflud, & videbant qua fiebant , percutientespectora

fuavevertebantur; Ex nos adhuc ftamus immoti? Accedamus, obfecro ,.

L

propius

ad JEfüm Crucifixum, & interrogemus eum : Quid funt. plagaZach,13, &.

dio iantitim tuarum?. Ec audiemus

:

ifla in me

$

$

A

ab co divinum refponfum;

Bs plagetisfun ia demo torm, quiditgsbau w

"N

Xxx2

3. Et

Rs

$32

Con[ideratio CX LL

-

—

3. Ecquis, obíebro, hic non obftupefcat; qu

ód mitiffimus Do-.

minus non conqueratur de barbarisillis carnificibus, qui fümma cru-.

didisin

j

delitate ipfum crucifixerunt? Curnon deipiquis judicibus, qui inno-

centiffimum hunc agnum injuftiffimé ad lanienam condemnarunt ?

D

blas-

ó

&v

Curnon de maximispeccatoribus, Atheis, Gentilibus, Paganis,

hemis, luxuriofis, inju(tis, alifsque malis Chriftianis, qui illum rursüs.

emoce

fümc

in femetipfis quodammodo crucifixerunt, & de novo quotidie cruci-

figunt? Etquemadmodüm fuit agnus occifüs ab origine mundi, fic

i o

eritusque ad confümmationem ficuli, quia nondum eft finis peccato-

1l

[7777

rum, necerit usque ad extremum judiciidiem? Cur, inquam, Chri-

ftus de his non conqueftus eft, (ed de amicis & familia

, lüiquit

Zacii. 1.6.

H

ribus .fui's : lï'i;'

! tim V

Corzcl, hie,

plagatus fum in domo eorum, qui diligebant we.

4

.

R

z. Cornelius, qu

Ó

d Chriftus vulneratus

hic fmguïaritei; con ue-

rl

trds, f

ratur contra Judzam & Jerufalem, hxc enim erat domus colentium

huritu

ac diligentium DEum, quia illi fe Deum diligere profitebantur, qui-

bus & Meffias, Rex ac Redemptor promiffus erat, unde illum mille

Tcorm

Tümr

beneficiis & nominibus debebant amare ac venerati ;e.fedingragäilli

Dominum ac DEum füum crucifixerunt ;. binc illz querelz : His

nue Y

-

845 fumin domo eorum,qui diligebant me.

.

H

.

Àdiuya

Secundó conqueritur hi

c Cxuci

fixus ]Efüs con&ääüäälität ani-

f(

ueplagis plagatus füm à té, quam

dtt

mam peccatricem: Ecce his quin

^

.

dilexi, ut me viciífim diligeres efieci

: tua debita ego lui, tua vul-

(it d

nera in me füfcepi: tuz delicize & veneres clavis me transfixerunt :

Abrahm

tua füperbiafpinis caput meum transpunxit: tuagula me felle & ace-

monyit)

to potavit: paffus fum tam indigna , ut te à tormentis gchennz libe-

lst

rarem: mortuus füm, ut te à morte xterna eriperem ; & tu ingrata

DAU

anima! quid pro his mihi retribu

.

.

.

&

.

ifii? Quidfeci ribi, autinquo con-

hi

L|

triítavi te? 1

mó qui

d potui facere,

& nonfeci? Refpondemihi; Cur,

j

ünit$

tot me hactenus affecifti

vulneribus 3»,"Et f(u qui hec legis,'qgþmgdþ

LT

& qualiter ?

ii

— Vita imp,

4. De

Julio Czfare prïriio Roman orum Ih)peratore recenfet Vi-

D hOf J

ta, quód in Capicolio Romano ad columnam Pompei à Bruto & Caffio

1

priüs intimis amicis anno eetatis füz 56. regiminis j. ante Chriftum

TVbilie je

natum anno 40. viginti & tribus vulneribus fueritoccifus, cujus fym-

^ Drttya

bolum-erát: Semel quàm (emper. Ex cüm Brutus filius adoprivus cum

! Oþw

pugione ad eum accederet, animam é mortali corpore extra&turus ,

$

ad.eum lugubri voce exclamawit: JEr tu fili i Brute? Quafi diceret :

aewdm

Ego, fili mi, educavi & enutrivi te, ego-defignavi te in fuccefforem

"*mautm

meum & imperatorem, ego omnia tibibona exbibui: Ettu,

RY

yqlnus.fuper vulnera addis, & nunc me patrem tuum aliàs di

n

" d

7

N

Devotio erga 88. Vuluera Gbrifti.

333

ims Do-.

mum tàm cru

L

en

T tr»

dictis in dolore animam expiravit.

entum in moduminterficis? £r zu -;61:', (fti Brute? Quibus

*

M

quiipo

Ób

3

rute, ingratitudinis portentum! S

ed ad quid querelas contra

du /

Brütum moveo? Curipfíum accufo? Ego, ego ipíe fumille Brutus ,

ls s

& tu unà mecum, optime Lector! Ego, ego amantiffime JEfü! te in

I

crucem egi, ego per peccata mea interemi te, ego omnium tuarum.

]e CtIt-

fum caufaplagarum. Brutusille Gentilis defperabundus difceffit; non:

undi, f

ic ego, non fic: fcio quófagiam, & quidemadtua facratiffima Vul-

DCCCAQO

nera, quia tu folus verba vitzeternxhabes. Defperare me non finit

, (lri-

infinita bonitas tua, quz longé major, & infinities

jor eft, quàm

iniquitas mea. Fugioergoadte, ó JEfü Crucifixe! fug

1o ad falüber-

xi?: /f?ï

rima Vulneratua, quz mihi & aliis peccatoribus adhucinSS. Eucha-

of €

riftia, imó & in cocle funt aperta, Ego quidem ea inflixi peccatis

Tttu

meis, fed doleo, & hz ipfe plagz funt memoriale mei, quas exhibes

;qe

Patri tuo coclefti, dum enim ego peccavi, tuimpetraítià Patre, ne

mile

mcomninó à (üa facie projiceret, & gratiam adhuclargiretur impo-

iil

flerüm magis refiftendi peccato; proinde fixum atque ftatutum eft,

j

neque veniale .

Adjuva me, Domine Deus meus.

quidem contra te impofterüm deübgrate admit?terc.g

tan-

f. OlimHebrzis prudentiffimum függeffit confilium Ifaias Pro-

um

phet

1NU-

a: edudire me, qui fequimini quod juftum efl, C quaritis Domimum : Atten-

1(3,91, 8,

dite ad petram, unde excifi eflis.

Adverte: ad litteram quidem Propheta

erytt :

Abrahamum petram appellav

it,quo patregloriabantur Hebrzi; unde

at

monuit Propheta, ut operibus oítenderent fe effe filios Abrahz ; Sen-

v lt

füstamen principaliteràSpiritu Sancto intentus eft de ChriftoDomi-

ue coll

l

1

ngratæ

nf

[

c

uod fatis fupérg

gi poteft ex verfione 70. Interpretum,

Q 001

qui

T

legunt: Infjicite in folidam petvam, quam excidiflis ;

Hoc eft prout

j.r

j

exponitS. Hieronymus : Afficite in Chriftum, quem transfixiflis clavis, in ma-

Qrt

uiuus €. pedibus, & latere cordis, Ecce hac ipfiffima Vulnera erunt vobis

faluti, quia fuünt medicína coeleítis, civitas refugii àfacieirati Nurni-

fl

nis, hofpitium anims, peccatorum fpongix, & mors peccati: Nam

V

ubi tuta, firmáque fecuritas , ait S. Bernhardus, mjf in Valneribus Salpatoris ?5. Bernhard,

j

taut) illic fecuriov babitas, quantb ille potentior eft

4d [alvandum. — Fremat. Mun-fcim,Gim |

]i

d

das, premat.corpus , diabolus infidietur , ne titme,

qtta iti foraminibus petra fecura C^^*

y; n

€1, 'Opeccatoresomnes! Attenditead ha

nc petram.

2

jl

$. David ante mille annos,

:

priusquàm Verbum incarnaretur,

,gefei !

adcó claré & proprié pientiflimi.

R edemptoris noftri defcri

pfit paffio-

forem

fem,utnontam prophetia quàm h

ifteria effe videatur.

Legeinhunc

1807

finem Pfàlmum 21. ac. prefertim

verfüm 17. ubi exprefsé iuvenies :

k

iodcmm manus meas C pedes meos; quod tó Foder.

utit non vranfitorié acci- Pal 21, 17,

gt

Kxx j

pien-

rga SS. Vulnera Chriffi.

$34 . Confideratio CXL1.. Devotio e

dum eft, ratio eft, quia terra dum

foditur varios fructus proget-

s

piea

ffo & vinea;

undelemma: Foffa parit tellus.

L]

minat, ut p

atet in agro fo

fto Crucifixo accommodat: Quod cont

it,

Caffiodor.

Caffio

dorus hoc Chri

hic,

omini Salvatoris :

54

illud enim clavis affixum, lan-

(

inquit, in corpore D

. frudum

nobis intulit fíne fine manfürum. Et

ceáque perforatum,

ic: Foderunt manus meas C pedes ineos , ut notaret'

ideb Vates R egius dix

D

fru&um, qui

ex hac terra

benedi&a (corpore Chrifti JEfu crucifixi)

L]

ilicetfelicitàs & bead

fequeretur, fc

tudo zterna; undeille non incOni -

ruécecinit: Foffa care C

tifli celica vegna dabit.

Le Blane hic,

"Caufam

am affigna

nt Patres, quare dicatur : Pederust mnus

loco Federumt, cerebrarunt, penetrarunt,

meas & p

edes 1eos , & non

vransadegerunt cla

vo, aut quid (imile?

Et refpondent: Utth

efaurus

3 fervitute diabolica redimendum erat uni

verfum

abíconditus, quo

ateret, & inomnes homines effun-

: Oji 7;

enus humanum ,

ex foffahomo p:

£. Petr, E. 19.

deretur, videlicet

Sanguis Chrifti

JEfu, qui eft infiniti valoris, quo

videlieet Sangu

is Chrifti JEfü,

qui eft infiniti valoris, quo

thefauro,

atifumus; hinc S. Petrus: Non

thefauro omnes ré

dempti, & locuplet

vela

rgento redempti eftis,

fed pretiofo fanguine quafi agni,. -

fu-

eorruptibilibus auro,

b, licet

eccatorum miferrimus,

nonlibenter con

7. Quiser

ucifixi ? Horrendum. quidem ef! ,

Hebr, to, 3U

iat ad Sacratt

Íima Vulnera JEfu Cr

rout aíferit Gen

tium

Do&or Paulus,

dncidere in manus Dei viventis, fed

*

ft inciderein manus D

eji & Hominis Chrifti in cru-

non horrendum €

fed omnia bona:

Atl

ce mortui, á quibu

s vulneratis manibus nihil mali,

m)lim

nobisprovenient.

i

S. Auguftinuminterro

ga, cuiin omni tentatione

iliare fuit nunc ad doloro

fam Matrem, nunc ad

(

& adverfitate fam

Hinc lador ab ubere: binc

Engelgrave

crucifixum ejus Filium

accedere, dicendo :

Vyter

Dóm, Quin-

ta & S.

Catharina Senenfis, c

üm indiébus Bacchana-

.

pafcor à Vulnere.

meftici lautius ventri indulge

rent, i

pfà folain penitius

ltra

quagefing.

lium omnes do

M Ti

conclave fe abdidit,

.

& ad Crucifixi Domini

füi pedes humiliter pro-

Tlg

I vi

