'& quia coeleftis Pater diledif-

(imum Filium fuum ab illius eripuit furore, cruenta Infantium czdes.

Trar

fid;

fecuta eft, ut interillos & Chriftus interficeretur, — En effe&uminvi-

bpc [

diz ! Et quemadmodüm papilio lucernam extinguere volens, fe ipfum.

comburit, ita invidasHeródes, düm hane divinam lucernam flatim

& miferrimé periit:.

ho

inortu voluit extinguere ; fe ipfum combuffit,

4

.

.

»

Stella de Va- Invidia, ait DidacusStélla, non parcit proprio paren

p

ti; teftiseft Ab-.

mi

nir, mundi,

]on

folon. . Non parct

tfratii, teftis eft Cain &

fratres Jofeph; Non par-.

2.Reg , 15. 1C.

citSorori, te

ftis eft Rachel invidens Sorori Liz.. Non parcit amico

Cu

Ges, 37. 28.

ld

Gen. 30. t.

& benefactori, ut SaulDavidi. Non parcit Sanctiflimo & innocen-

tiffimo, ut JudeiChrifto: O invid;

peflifevum malum, qua bominem in immtna-

Itvi

1 ch 8 8

Matth.

niffimum. dasienem «onvertit , ait S. Chryfoftomus hom. 41.in

[7)

4. Erquisignorat Nazarenorum invidiam, dum illoru

m odium

tü

E

B

* in Chriftum concivem fuum longe majus quàm ipíius diaboli fuerat :

W

iü;'

Lue.4.29. Duxerunt illu (Chriftum) usque ad fuperiitiumn mouris, fusr qeem Gvitas illo

vum- erat ad/ficata , ut pracipirarent eum,; Obftrva E

vangelii verba: Urpra-

n

Matth, 4. .. cipitarent eum; . diabolus.autem tantummodó Chrifto fuafit : Murte te

b

i verbo :

Ü

deo;fum, Subintrathic Sanctus Bonaventura : Quod tlie iintin dix

dj

: AMitte

! Invidia Chriffum in crticem adegit.

307

) P i

Mitte te deor(um, boc illi eonati funt fadlo, Proinde recte Sapiens: Dura Cant, 8,6,-

.. Nwf

J

lnl

ficut infernus amulatio. . Supra quod S. Gregorius, quia dum Synagogas. Gregor.

Áotidi a

[

Chriftum ad inferos pofle f& transmittere putavit, ei usque ad mor- M- hi.

i, d

tem cok

t

immifericordi invidic£ Ut infernus dura emulatio extitit:

ht i

quia

-

iL

infernus fine mifericordia, quostenet, cruciat; fié Judaica

Mipar i

plebs Chriftum appreheudens, fine

refpectu pictatis, ad mortem tra-

neam (

hebat.

N

!

At

f-.

Jecerut t

Itae

Invidia canis eft, qui blanditur in facie; & mordet à ter-

widia v

go.. Invidia viperaeft, que exefo materno utero generatur, itainvi-

vidi! q

dia animam ipfàm parientem coníumere folet.

Invidia rubigo eít,

y O

ipfüm ferrum, & viros aliàs fortiffimos, .fi ab ipfà capi fefinant, con-

)WVU h

fumens. lavidia wgritudo peffima eft, qui non dumtaxat corpori,

nfiderus.

fed & snimz nociva ac venenofaeft. Invidia lupus eft rapax, infa-

Fj

niens femper inaniter, & tandem deducens ad infernum. Verbo, ait

ingueïw

S.Auguítinus: Znvidia omnes virtutes concremat , omuia bona dilfipat , omnia^. ^ugu&.

mala generat. O DEusbonel abfit hoc à me, ut invidiz fomite

GA

m in pe..«rm. 18 ad

tinereme,

ydiin at

&ore meo alam.' Sit mihi femper i

-

plum crucifixus JEfus: Pater dimitte.

*

n omni adverfà occafione exegtxn--Ffä

3

cuta & v

ydis i,

$. Audax facinuscommifit Petrus, dum gladium in horto. edu-

ce ln at

Xit, Ó percuffit: Poutificis fervum, r abfcidit auriculam ejus dexteram., Quidlo.18. 1o.

hw fdn

agisSimon Petre? fummo te exponis periculo; quid tu contra tantos?

Verüm benignus Dominus, cim terig

.ito d

iffet auriculam ejus , fauavit eum.. Mi- Luc, 22.51,

ye

rorquód nequecoram Ànna, nequecoram Caipha, nequecoram Ro-

mano Prefide de bac abfciffione auricule & Chrifti miraculo mentio

tüpcs

Jffeduntt

fata fit; & quare hoc? Imvidia, ait doGiffimus Leo

à ?.Laurentio,

as, ?

hoc fupprelit Chrifli miraculum.

'eram

i

O invidia, quz de coe

lo abjecit Angelum ; de paradifo exclufit

xj

"

bominem; Abelem occidit; Core, Dathan & Abiron in tartarum

mific; Danielem in lacum leonum ablegavit ;

: Stephanum lapidivit,

: telio

h M

Joannem & Paulum decollavit ,

& Chriftum omnium Salvatorem

cruci affixit: 7elle, tolle, crucifige eum , quam veritatem & i

píe Gentilis Jo. 19. 1$.

p

Q i

1

Judex Pilatus agnovit: Sciebat enim, quàd per invidiam tradi

diffent eum. O

i.

invidia! que, ut ait quidam , in elauffro nafcitur,

in aula nutritur, & in bo-

lu^

j

fpitalimoritur; quz & nunc temporis intervallo inter omnes hominum

L

j

^ftatus regnat. O invidia! Tu tam crudeli lanienz Dei Filium in Ba-

J

m

N

a

gellatione fübjecifti; Tu eum ferto ex acutiffimis fpinis plexo corona-

TU W

u

fti; Tuei graviffimam crucemin lacertos impofüifti humeros; Tuei

,

manus ac pedes diriffimis tranfodifti clavis; 'Tu ei (àcratiffimum latus

crudelilanceá transverberafti. Et

uf t d

yi i

quomodo, obíecro anime mi, tu ad-

M

huc talem ac venenofiffimum in

pectore tuo alere ferpentem potes?

T

jj m

Abfit hoc à te.-

6 . SFI".'

j

]2

308

Coufideratio LXXXI.

gl

J6.19.16.

6. $cripfit autem ér titulum Pilatue: . Et pofuit faper erucem s. Erat atitem

fum

"

ftriptum : $Efus Nazavenus,. Rex Sudaorum. Hunctitulum non poterant

Tinon:

tolerare Judzi , undelegentes eum, dixerunt: Avo/i fcribere. Rex judao-

S.Cyrlllib. rym, Ecquare hoc? g. $. Cy

*

*

.

.

rillus: /deri turbati invidiá, vegnum pernegatt

iogs

K2,c, 31,

Chrifli. Ecceinvidia excecavi

?

t Judxos, & etiamnüm excacat, & utingm

fj

non etiam multos Chriftianorum!

;

t

Mancin. li

E &.ex eo Mancinus, quód

Dixet

Talis fuitille, de quo refert Cefariu

p h

2. diffet; 4 Joneo cempore proximo fuo fuerit infenfus. Hic videbat aliquando

de no&e Chriftum crucifixum humi jacentem, ac tenui velo cooper-

gaut

tum, ad quem plures (proue in Ecclefia in die Parafceves fi

eri folet)

que

Acceffit

accedebant, fàn&iffima ejus Vulnera devoté exofculantes.

fxgur:

1

& ille, ut crucifixum humi pofitum humili ofculo veneraretur , fed

lt

revulsà à cruce manu pientiffimi Redemptoris repulfus eft, qui in-

UI

dignabundo vultuei dixit: indignum eum

effe admitti ad ofculam , qui pro-

- Difce ex hoc, anime m1! omnem in

vidiam depo-

dr,

ximum [num edifet.

boli mors intravit in orbem.

S. Paulus

füt i

nere, quiaper invidiam dia

ne:

Ap. olim gloriabatur, vitam

fuam in Chrifto crucifixo effe abfcondi-

Vedi

Gil'- 2. 20

tam: Vivo autem jam ton ego, vivit verà in me Cbriftus.

.

L

A

Invidus é contra de-

tüum

betdicere: Vivo ego, jamnon ego, vivitveroó

.

inmediabolus. O

graür;

invidi! evi

gilate tandem, & abitein pace.

o

RU

Cu

xi

CONSIDERAIT O LXXXII.

JEfo

fetío

Lingua detractrix potiffimüm Chriftum

lgo [

Yáti

Dominum ad ignominiofiffimam crucis mot-

bon

tem promovit.k

-

lin

pher

Proco ut me diligevent , detrabebant mihi : ego

mabg,

»4ut2m ord-

Va

Lbam. P/al.1o8. 3.

N

1.

Aer

lu

[

uto qtiondam David Rex legatoä füos ad Hznon Amonita-

rum Regem, confolans eum füper patris interitu; Sed Ha-

Wi&qm

non turpiffime illos regios excepit legatos ,

- dum eos non

R&Jg

ita-

A

folüm yeftibus, fed & barbà & honore mutilavit: Tilir.

que

N

Lingua detm&';'ix Chriffum ad ?ruæm fromovit.

309

t Bub

que Hanen [ervos David, vasítque dimidim partem barba eorum , C prafcidit ve. ,

;

Reg. xbæ 4:

101 poteran!

fles eorum: medias usque ad nates .

& dimifiteos. Hoc fümma injuria, quam

n ld

Hanon contra jus gentium legatis Davidis ad fe confolandum mitlis

gum p

irrogavit, caufa fuit & fomes fequentis atrociffimibelli, in quo rot ho-

ci a

minum millia perierunt.

Ecce tantam ftragem cau(abat lingua de-

tra&drix, fuerunt enim nonnulli aulicorum, quiDavidi detrahebant:

Ycipts

Dixerunt principes filorum JAmmon ad Hanon Dowminum fuum s. Putas quàd pro-

it aliqut

pter bonorem patris tui miferit David ad te eon[olatores , &* non ideo ut inve[H-

'dlo cor

garet , C exploraret. civitatom, C everteret eam?. O lingua detra&toria!

sfreri f

quz hactenus fecifti mala & etiamnum facis? Sed à figurante ad

s. A

figuratum. -

Mifit Rex

Regum, DEus Pater plures quondam lc;gätos' ac Pro-

a,

l quiin-

hetas in cerram Ifrael, ut populum reducerent errantem, & confo-

arentur pios; fed pariter malé habiti funt: Zlium ceciderunt , alium occi. Matth, 21. 35

hun, qtJr

fm dee

derunt, alium verólapidaverunt.. Proinde in Conf(iftorio divino decretum

fuit, ut ipfe Filius eterni Patris, tanquam legatus fupremus à latere in

$ uuhts

UR

hanc terram mitteretur: Aoviffinà autem mifit ad eos Filium fuum , dicens;

Verebuntur Filium meum,

O Domine! quomodo verebuntur Filium

conti d

volus, 0

tuum? Effe&us rem demonftravit , dum lingua detra&rix ei barbam

eraíit; genas percuffit, veftesprefcidit, corpus denudavit, actandem

r

in crucis patibulo füfpendit: Hicef l bares, venite, occidamus eum , & apud

d

Jeremiam Prophetam: AMittamus lignim , hoc eft crucem , in panem €jtt$ Jerem. T1. 19,

t

€* eradamus eum de terra viventium ,. &* nomen ejus non memoretur amplius,

peífima lingua detradtorum! tu quàm maximé Dominum noftrum

JEfüm Chriftum ad crucem promovifti.

X

2. Et quid Dominus Salvator nofter? Audiamus Davidem in

perfona Chrifti loquentem :. Pro eo ut me diligerent , detrabebant mibi Pal. 198- 3. :

brli

ego autem orabam; Detrahebant mihi inimici mei quà publicé, quàpri?*

j n

vatim: AMurmur multum erat in tuiba de eo, aliqui enim dicebant, quia l* 7- 17

bonus eft, alii quiafeducitturbas: Ego autem orabam. Detrahebant mi-

hinunc $cribe & Pharifii, vocantes me Samaritanum , modó blas- Jo. 8. 48.

phemum , modó demoniacum:. Ego «utem orabam, Nunc me procla- Matth.26.65,

mabant ut potatorem , nunc mendacem & voracem; Nunc prohiben- Matth, I1, 18.

Luc. 230 2.

tem tributa Czíari, ac tandem gentis fübverforem & populi feduGo-

rem: Ego autem orabam. Comprehenderunt me in horto, tanquam la-

tronem cum gladiis & fuftibus; Accufàverunt me iniqué & injuftéco-

p

ram Judicibus; Flagellarunt me, cruentis eoronarunt fpinis; Cruci

g

denique me affixcrunt, ubi blasphemabar ab omnibus, & millenide-

jl

j

i

tractores acuerunt linguas füas, ficut ferpentis. Enoautem orabam, ut iis

J

if Q

autei. dicebat : Pater dimitte illis : Luc.23. 34«

fl

Paï;:r tanta icondon?.ret fcelera: j&fus

[

n

qü

33

3TO

Couidevatio LXXXI.

non euim ('int quid (aciimt/ Collige ex hoc, animemi , quidquid feceris,

qi D

tenon cvitaturum linguam maledictam & detra&toriam. Audi ipfàm

ii C

Matth 15.:8.. Veritatem: Venit Soasnes neque manducaus, neque bibeus , & dieunt : Damo-

nium babet,

Hæc&1

Venit Filius bomisis manducans r bibeus, d dicunt : Ecce bomo

E

vorax, C* potator vimt , publicanovum r peccatorum amitus, Si hoc de Chrifto

hum d

i

linguz detra&toriz, quid tumiraris, (ios doiof & detradtoris fuper te

üfimo

apertumeft? Nonpoteris evitare, amiceLe&or! detra&orum & ca-

tinub :

[z

p

lumniatorum linguas, & quidcunqu

j

r

-

;tandem boni egeri? ; difpone te

quito

'ad patientiam.

.

verba

- 3. Inftituamu

sexamen, quisnam Chriftum aterni PatrisFillum

'suid d

ad mortem crucis tradiderit? Pendet mitiffimus orbis Salvator JEfus

n0nà

^duos inter infames latrones in patibularioligno, moritur in eo, &

Dei;

auctormortisignoratur. Culpaprimariaimputatur Judz Ifchariote:

Matth,26. 42.

Ái

Qui autem tradidit eum, dedit illis fignum, dicens:. Quemcumque ofculatus fuevo,

dpfe efl , tenete eum. Sed excufatfe cemerarius 'Traditor, nuncpoeniten-

m; /

Matth.27.4.

tiálicét fruftraneà duQus: . Peccavi, tradens [2nguinem juft«m, Excufat & fe

hardim

»

dens L

Pilatus Judex Romanus , . qui innocentiffimum JEfüm condemnavit

Matth. 27.24.

Qput

Jo. 18. 31

ad mortem : Jemocens ego fum à fanguine jufli bvjus.. Excufant & fe Judsi:

nond

INobis non licet interficere quemquam.

uis ergo Dominum meum JEfüm

' cruci affixit? An fortaffe diabolus? Sed nec hic vult habere caufam,

T.

uia-virtutem S. Crucis precognovit, unde Claudiz Procule uxori

L0 n

lii

Matth. 27.09. Pilati per íomnium intimavit: ANilil ti.

»

ln € juflo ili, Quis ergo JEfüm

Y

meum cruci affixit? -

Marc. 15. 25.

t

4. Interim confulamus S. Marcum , quiait: Erat autem bora tertia:

]oh.19.14. . E, crucifigerust eum; S. Joannes veró dicit: Erat awrem Parafceve Pafiha

Tototas

Ditd

bora [exta , tunc ergo tradidit illum, ut crucifigeretur. - Quomodo, obfecro,

ifta conveniunt? Unus Evangeliíta afferit Dominum noftrum horà

6

m'xg'xä

tertiA, &alter horà fextá effe crucifixum? Annonutriusque facri*ScriA-

toris calamus à Spiritu (àn&to erat directus?

.

t

. $. Augu&.dc

Hanc difficultatem folvit-Divus Auguftinus:

Cimn borá teftü', in-

Inore

con& g. * quit, crudifixum Dominum Marcus enuncier , verffamé indicat maximé fuiffe Do-

linit:

CiEXQ :

mini necatvicem linguam judaorum , quàm militum ; Circa enim horam tet-

tiam omnes.detractorum lingus conclamarunt: Grueifige, crucifige eutn :

füit:

Et pergitidem S. Antiftes Hipponenfis,

lt

"Acuerunt ut. gladum linguas fuas ;

interrogans Judaos: Unde occidiflis ? w. Gladiolingua. Tta &cS. Bernhar-

W [

S.Bernh.tL dinuss Ti fola (lingua detractrix) Dei Filium in ertucis patibulo afixifli. lte

^ f

£.23:23- 3 nunc impii detractores & Chrifticide! hoc idem facitis, cüm proxi-

Wil

mo injufté detrahitis honorem. —Juvàt hic audire Melliduum: Auwn

h]

4

$, Beinh. fer.

quid non lanea eft lingua ifla? profettà & acutilfima , qua tres penetrat uno ictti

aüimæw

24. in Cant.

Ut,

fl

loquentem, audientcm' , diffamatum , nec verà ejusmodi linguam ipfo etiam tnuer

[

gue

: Lz'hguaz detratlriz Chriftum ad ericém promovit.

kgrrp

quifeoen

quo Dominicum latus coufe[Jum efl , cvudeliorem dicere verearis. . « Fodit-enim bac

Autiipfr

quoque Chrifli coi

T

i Dant

pus, ( membrumi de membro nec. jam exanime fodiendo .

: Ftt hm

Hac & plura de lingua detra&oria S. Bernhardus.

.

y d Chu

$. Sed aüdiamus ma

)

Ora: Er cirta boram monam clamavit ] Efus voze Mauh, 27. 46.

magna dicenst;. Deus meus, Deusmeus, ut quid dereliquifli me? Porró patien-

brislprt

donmke

tiffimus Dominus per tres horas , quibus pendebat in cruce, feré con-

tinuó ad Patrem oravit, & inter alia pfalmum vigefimum primum,

5 du

qui totus de paffione Chritti eftf récitavit, ubi füb finem vitz in illa

verba, ah quàm lamentabilia! effufüs eft: Dessmeus, Deus meus, ut

Patrislit

quid dereliquifli me? Et quomodo Ó mi JEfu! à Patre eras derelictus?

duf

non àdivinitate & unione hypoftatica Verbi

türno

, nonà grat;a & amicitia

-

Dei; quare ergo te defertum queris?

fT

fl o

Audiamus ipíüm crucifixum Dominum per. os Dav

idis loquen-PAl 21 t7,

tem: Quoniam cireuindedevunt me canes multi. Et quinam canes? . S. Bern-9 Beroh. to.2,

nepoanitt

Vi

hardinus: judai per detrattiovem oblatraw: es, atque mordentes.. Obferva pru-^ ??

[

dens Le&or! non conqueftus eft Dominus de cruentis fpinis facrum

vondemoit

caput füum pungentibus, non de perforatis diriffimis clavis manibus,

rf p

non de pedibus crudeli ferro terebratis, non decsteris vulneribus, fed

veum ]E

Tolàm delinguis detrahentibus, quz ipfüm vixadhuc in cruce fpiran-

ere at

youle uxo

tem unanimiter allatrabant ut canes rabidi ; .unde S. Chryfoftomus :

dii patibulo peudentem omnes amoris eum impetunt verbis, qua rebus ipfis graviora

:seiïg() U

videnter , dum lingueg detra&oriz füper dolorem vulnerum ejus addi-

derunt. Et tu detra&or, adhuc vis detrahere Deo & proximo tuo? Àn

T

ig

o

noras, quód omnis detra&or (itD

,

€o odibilis?. ita afleverante Paulo:

pj

!

Detradores Deo edibiles.

o

-7 Rom r 3o,

Y

«

6. Quid ergocon

filii, fitibi, amice Lector! ab/:occultvist:üji-s'

ini-

, d

u

jr

micis impofterüm aliquid detrahetur honoris? Imitare- V. Joannem

Peccanum Archiepifeopum Cantuarenfem, | qui in fimili caufà pro-

i

more füo ad Cruci&fxum Dominum füum, tanquam ad vltimum ca- Quarcfin. te.

i

l)

lamitatis füe afjlum confugit; & cüm Rome aliquando coram Cru-? f 1do.

f s

nit (

ld

cifixo ferventiüs oraret, hec verba à Crucifxo Domino audire me-

dl

ruit: £r ege quid demerus imter latrones ?. Qravi, nec obtingi Cartis petitiones,

i

!! "f(,/

V h

Calicem mortis fovbul, Patvi placere [Iudui per cavnis pafRiones. — Ergo not mur-

ymt

j

j

mur exeat, f non fit quod orafli, — Nec eraffe pniteat, quamvis non inpetraflis

Jl j

duv fraucát. defiterium, ad majus beneficium. darorem obligafls.

d ine i le-

lb;fïï

v4s oculvm, vides argento vendis Tradi quoque per ofculum; €* duré compre-

i

?OFJ

y: P

hendi : ac alhgari funibus , "C coufici verberibus fine. leoe percendi, — Relinguot ab

j

atiantibus velut jom dejperatus.

TL

Prafentoy. Pontifkibus quaft latro lipatuss. quos

u

j

atiiayi ferijüs , ab Miis fum citils fpreus & megatus, — 1bà clamor, derifro, feveri-

j

f4s$

j

-

312

,

Con[ideratio LX XXTII.

Midiit

tas minarum , C 6

apitis velatio , é idus maxillaram.

Extra wuros dejicior,

. "Fandem clavis con-

inisla

ipfe «

rücem fero s

Matre vidente (polior veflimentis qua. gero s

fi fl'atim non

[ om

fodier , & incruce morior.

Tà ergo vermis non turbevis ,

Dernhar

Patre quaris, Audis hoc?.

"

Matt,

confequetis , ?gidquid á

pubiis f

palta o

-djtrr Adibbr aipew AdQnr «qne AaMbh

ioja.

^

CONSIDERATIO LXXXIII -

umatt

fteuor

Difce à Crucifixo JESU ex animo inimi-

y

dmey

Ia

: Cis tuis ignofccr

e, ac pro eo

rum falute fide-

fl D7

liter orare.

huncfj

fitom,

NH

- Pater, dimitte illis, uon enim Jciunt quid faciunt.. Luc.

Vab

oCtidi

li

?3.fq)ï 34-

1.

pl

Nl ]

" Acob Patriarcha brevi nu

nc moriturus, conwocatis filiis fuis ex

,

.]e&ulo fuo ultimam concionem

habuit: Z4udite filii jacob , audite

neà

Gen, 49. L.

Chriftus

Dominus in infami pendens cru-

E

Ifra

[ patrem vefirum & c.

x

m nobis concionem fecit, qua

füfmþ

ce ex

hac füblimi cathedra fuprema

me ac compendium omnium

fv

non epilegus ta

ntüm, fed & epito

li,

füarum fuerat concio

num, cujusperora

ntis exordiumS. Lucas fic ex-

w

dicebat: Pater , dimitte illis ,

non enim [isnt quid fa-

Luc. 23.34.

primit: JEfüs autem

nonDeus, non Dominus, non

Rex coeli & terrz,

tjïew

&unt, Pater, inquit,

fed Pater , ut €oó

*

facilius Patris irati cor pla-

77

non Judex integer

rimus,

.

rj

caret ;

'Tot enim auditis fcelert

bus contra Chriftum Domini, quic

Lf

otuiffes expectare ,

nifi ut terrá dehifceret,,

eósque ficut olim

fit,

aliud p

Dathan & Abiron

abforberet? Aut ignis 6 cce

o deplueret ,

Num,29.10. Core,

.

onem , Eliam de monte per vim a

d Regem

irn(?,,l

4.Reg.1.1c.. quemadmodü

.

m in centurl

ac

.

Ochoziam traà

here volentem d

eícendit? Sed JEfus totus amor €

mendq;

- non enim (ciunt quid faciuut.

prodi-

Wt

falus: Pater, inquit, dimitte ilis,

gium amoris !

*4. Non fi

c concionatus eft No£€ à filio fuo irrifus,

& nunc für-

m

erit fratribus

qu'ltul

$a. 9.3$. gens

de crapula: Male

didus, aiebat, Chanaan, [ervus fervorum

LU ttí

fuis.

lantibus pueris appellaretur :

t^

(i

Non fic Elifeus , cüm calvus ä-p;tu

n

N

- Crucifixus dgnofcit delinquentibus.

| ?t?

i,

Maledixit eis in womine Domini, Non (i

Wt t

impiis lapidaretur : Videat Dominus ,

c Zacharias Jojadee filius , cürm ab 4,Reg, 2.2«

6 requirat, Sedmitiffimus JESUS?- Pa 24. 22

iM MO

pro omnium fàlute peroravit:

Pater dimitte.

S. Bernh. fer.

Supra quod egregié S.

[*

t, 4 heb,

Bernhardus: Videte, inquid, sunc opera Domini

; quá

pofuit prodipia fuper d

tyram, — Flagelis cafus eff , [pinis coronatus , cla

m, Mai,

probriüs faturatus,

Omniuti taint

n dolovum iummemor:

vis confoffus , affixtis patibulo , op-

r

Jgnefce , ait, illis, Hipc

malta; iiferia corporis, binc multa mifericordia, cordis,

Mitra res.

Illa clamat

ignofce. judai: Crucifie, O charitas immeníà! Et quis audivit

tale ?

7. DavidfereniffimusIfratlitarum Rex, ubi mirabilem

folis cur-

(1 n(

füm attentitis infpexit, attonitus exclamavit :

Sol cognovit eccafum fuum. Pfal, 103, t9.

Et quomodó, dices, fol materialis

poteft cognofcere occafü

inift

m fuum,

dum caret ratione, nequecor

pus habetor

ganicum? Audiplura.

Jde

- Ecclefiaftes de fole ait: ;sol eritur, c

titur, ibique rena[cens

octidit , &* ad lecum fuum vever- Eccl, t s;

&yrat per Meridiem ad AAquilo

nem , illuffvaus univerfa. Per

hunc

folem Orientem & Occidentem,

omniáqueilluftrantem S. Chry-5 Chryfoft,

foftomus allegoricé Chriftum Domin

um

» qui eft fol juftitiz , perele- hom.d

e Turs

ii [y.

ganter intelligit ; Ortus eft autem hic

tute to, $.

folin nativitate, pertranfiitin

vita benefaciendo omnibus,

cognovit occafüm füum

occidit in cruce, ubi & prot

ransgrefforibus oravit,

, dum qbiit &

Et de hoc myftico fole vi

detuür

Chriftus effe locutus, cüm difci-

pulis füis & omnibus Chriftianis han

cgraviffimam fententiam intima-

s s d

vit: Egoautem dico velis :

Diligite inimitos veffros, benefacite bis ,

vos , C orate pro per[equentil

us & calumniantibus vos.

qui oderunt Matth, s. 445

Mbl MM

Et rationem additbe-

end

150

ne à nobis confiderandam ; L

fo'em [uum oriri facit füper Lonos c

fitis fl Patris veflri, qui in calis efl, qui

nf

«(

malos, C pluit [uper juflos & injuftos, Ob-

ferva prudens Le&or! Hxc plu

viafactaeft, cümcruci affixus eft IE-

yn omnlum

viam omnes re

Lucüüm

fus, per quam fànguineam plu

dempti fümus.

Hinc

re&e Nicetas pro reflexione noftra morali :

&i cujuspiam in te contumelia

Nicetas Na»,

( ,

qxd

Scholiaftes,

ii

"

effetvefceus , atque in fumumam magnitudinem evedla ,

ingentem

in te fuvoris flam-

mam excitárit, animám

que tnum ulcifcendi cupiditare incenderit :

n t

g a

Chriflus in mentem vetiat ;

fac, protinàs tibi

da operam , ut contumelias , illufion

e5, flagra , e vul-

yti

T

nera ea , qua ille falutis tua

€ausA in cruce pertulit ,

du

quàmpvimm . vecorderis ; fic

1)

jf

fiat , ut bujuscemodi cogitation bus ,- tanquam aquis ,

jl

árrigaus, muvoris atque iracendía aflum extinguas.

animam tuam leniens, atgue

j

4. Videamüs nunc breveteftamen

ï

tum crucifixi JEfü: Patri com-

)500[ (

mendavit animam, Matri corpus,

latroni paradifüm, militibus vefti-

0r

oöl

menta, Magdalenz vas fànguinis,

Nicodemo ferreos cl

avos, Jofepho

ab Arimathza fpineam coronam, Ecclefie crucem,

i

í

& peccatoribus,

T

qui eum agebant in crucem, plenariam veniam,

indulgentiam, gratiam

g

ac mifericordiam: Pater , dimitte illis,

g[CW

ton euiim [ciunt quid faciunt, O amo-

Lue, 23, ;4

Gintber Unus pro omnibus,

ris

N

^

C

4

[/

nfideratio LXXXIH.

314

Qinmen

Tjs prodigium! 6 abyffus infinitz bonitatis! Ó ignis divini amoris,

quem neque flumina , neque oceanus dolorum & calamitatum po-

iovit

Va

tuit obruere& extinguere. Et quid nos ad ifta, fià proximo offen-

i

E

dimur?

z

Crocif

;1'116111

. Abrahamo patri fuo Ifaac filius nunc in monte füper ft

Cant

lignorum immolandus dixit: Ecceignis & lignas tbi efl viclima bolocauf'i?

norefn

Pientiffime JEfu !- tu adumbratus es per illam victimam in Calvario

pende

6c:22.7.. monteimmolandam: Ecce iguis & ligna , ubi eff vittima bolozaufli?. Utrum-

gntia

queparatum eft, lignumcrucis, & ignisamoris immenfi, quem had-

técon

nus abfcondi(ti infinu tuo, qui, dum crucem afcendifti, plenoimpetu

pea

depe&oretuo erupit, & usquead crucifixores & interfeitores

tuos fefe

tl

extendit, dum dixiíli: Parerdimitte O ferrea, ófaxea mortalium pe-

fin

&ora! con(iderate, quód non tantüm animam füam pro amicis, fzd

noblen

& pro inimicis füis pofüerit. — An major potuit inveniri charitas? O

g

$. Bonavent. verbain, exclamat S. Bonaventura, 6 verbum totius dulcedinis C venia:. Pa-

ttucida

t.deligno — fey ignofce illis ! - ü verbum totius amoris G gratia: Hodie mecum eris in pata-

Tolvit

vitze,

difo. — Re[pira nünc in [pem veuia. anima, quantumcánque peccatrix : Si ramen

tiam ]

morc

patientis pro te Domini Deitui vefligia fequi non abborres. Refpira in fpem.

6. VariiInterpretes varias affignant caufas, quare mitiflimus JE-

ttn j

Nlcinar

füs in morte fua caput inclinaverit? Ita S. Joannes prafens cruci, &

1o.19,39 . morti Redemptoris noflri affiflens: Er iuclinato capite trafidit [pivitum,

Otsex

- S. Athanafius vult, quód Chriftus , cüm jam omnia effent confumma-

m&w

ta, nutu capitis morti annuerit, fignümque dederit, ut accederet. S.

£ni :

s

Bernhardus : Utfe Patri demonftraret obedientem usque ad mortem.

U

Alii ut Matri fuz affliGtiffime ultimum vale diceret.

Omiffis aliis ra-

S. Laur. Juft.

[7] ilüu

tionibus fübintrat hic S. Laurentius Juftinianus : Caput flexit ad gratiant,

C

de agone

Chri.c, 20,

inclinavit ad indulgentiam , imó ad ipfos fuos crucifixores caput füum 1n-

clinavit in fignum reconciliationis, quód tantum eis remittat fcelus.

Et quid dico? ad omnes peccatores, &adme & te, Ó mi Le&tor! pa-

riter inclinavit caput , ut nobis veré contritis ac poenitentibus offerret

perfecte reconciliationis ofculum & veniam delictorum. Et nosin-

vicem, heunos miferos! fimusadhuc tam duri, ut nolimus cum Deo

reconciliari? tam duri, utoculos, vultum & animumà proximo aver-

tamus? O JEfü! ó Amorcrucifixe, indignus ille eft hactui capitis in-

clinatione, quihoc facit; indignus pretiofo fànguine tuo; indignus

affione ac morte tua

; imó mille dignus infernig, qui proximo non

jenofcit.

Vita 12. Julii,

. 7. Placentexempla San&orumac piorum? Vade Florentiam, &

videbis in templo S. Miniati propé muros antiquiffimam Crucifixi

ffo, S.

Kedemproris noftri imgginem, capite à ligno remoto & dimi

Joan-

-

*

: Cruc)';ïkits jeuofcit delz'nqzmzti&uþ

25f

vini :;moris,

Joannem Gualbertum , quia ob amorem Crucifixi fratricidz ex an

imo

imibtum

Oximo ul

ignovit, quafiamicum falutantem, ac in illius ruentem amplexus.

E

Vade Hierofolymam, & videbis ad S. Sepulchrum Domini aliam Cafar. lib, g,

Crucifixiiconem, quz

Nobili quondam Equiti cruce fignato profun- €x.2.

(iper dz

ln h

dé caput inclinavit, quiapriàs inimicum, patris füi occiforem, ob ho-

norem & amorem finctiflimz crucis, in qua DEus & homo Chriftus

n Cl

pendens mifertus eft generi humano,

veniam rogantem benigné in

1(/9/. ! UUU"

gratiam & amicitiàm recepit: Ecce, inq

uiebat Eques ille Nobilis nunc

quemb?

reconciliatus, proprer bonorem [andiifinia

DZTTR

ut tmibi qui in ea paffus eft ,

lenoim:

peccata mea indulyeat , non folirmn tibi culpam vemitto ,

es toosf

fed & amicus eroy dedítque

ei ofculum pacis.

»ortaïiumgf:

Simile quid refert

Calainato. j

Calamato toj

(

i

Contigit, inquit, generofüm ac

atnics,

nobilem militem obvium fi

bi habere inimlIcum, qui fui dile&tiffimi

2. difc, 3

7

diaritas:

patris interfector extitit

[6N

; quo confp

edo, fceleftumarrepto gladio ad

quii: Pe

trucidanduma

o

greditur. Hic fe inermen confpiciens,

a t

ad pedes pro-

volvitur militis, & per amorem crucifixi Salvatoris ta

nti fceleris ve-

p d w

niam & condonationem poftulat. Milesaudito Chrifti

nomine, fine

n pem.

mora odium deponit, vindictam in amorem mutans,

& delinquen-

ilimmus ]

.

tem liberum ac incolumem cum pacis ofculo dimittens

uo facto

qrudi, &

vicinam ingreditur Ecclefiam, crucifixum humiliter adorans,

& pedes

jc iritt

ejus exofculans.

Audite nunc vindicativi ! lignea folvuntur brachia,

N

corpus durum inclinatur, & Chriftus in cruce dictum militem beni-

al

gné ample&itur, ex cu

jus ore hzc dulciffima verba promanabant:

admortio

Chariffieme. amice c fili [angu

inis mel, tu amore mei con

donafti mortem pattis ,

yfs n

qui illum occiderat , C ecce ego condono tili,

atque deleo peccata tua.

O fe-

"T

ices, qui omnes injurias fibi illatas

ob amorem crucifixi JE--

E

l El[ 'ïi*im'

:

ondonare inimicis: Pater

V

SLI —fuis norunt c

"dimitte,

y

! n

Ledh

J

juso

ï T

nUSFM

(

i

ju

'

3 d

)!

jj

g

QI

bt

n[ilmg&,

1

n

T

]oanw

Rre

CON-

D

a

316

X

'..e-*

ä

o)

v

n

*

d

*

$5

5

À

*

dümmodt

(.

Ea

3

t

h

ls. at n

TT

L

ä äfï

$.

;ä;

u) A

43

s

i

e

E

1f Ch

fris auten

CONSIDERATIO LXXXIV.

miglsco

faes,

Juxta Exemplum Chrifti Crucifixi oratio

m p«

ptox'em

pro inimicis facta, Dco cft gratiffima:

adhac|

gratim

1777

Exauajlz'tm eft szof;w veocventia. fl&'är. 5'.1'7.

-

j

Qul

lïm(

I.

y

uj S]

Pi ]a-cbb Patriarcha ex hac mortafi vita;ad mcliofem mïgi*a*

iil

ls

tiäiratlx

vit, metuentes filii ejus, ne fortaffe Jofeph ZEgyptiorum Pro-

Rex memor priftinarum injuriarum, vindictam de ipfis fü-

r

Jho j

meret, hané demiffam fecerunt, eíque humiliter in manus$

Gen. $0. 16.

porrexerunt füpplicationem: — Parer ruus pvacepit nobis, antt-

Te

, inj

quàm moreretur , ut bac tibi verbis illius diceremus : Obfecra , ut oblivifcaris fce-

leris fratrum tuorum , & peccati, atque malitia quam exercuerumt inte; nos que-

tlis; |

- que oramus , ut fevvis Dei patris tui dimittas iuiquitatem banc,

Quibus auditis

Wa

Comm

Jievit jofephb, veneríntque ad. eum fratres [ui : Et proni adovantes in terram di-

erunt : Servi tui fumus,, quibus ille vefpondit: Nolite timereCee;

L

.

L]

.

Unive

dentis vexni,o.ad

fiff

.Ego hodie ex parte Dei & hominis in cruce pen

te, ó mi Chriftiane! rogaturus : Olfecrout oblivifraris quidquid haQtenus

hant V

Intuere crucifixum Dominum

fsv

injüriarum à proximo tuo accepifti.

W

validávoceinclamantem: Pater dimitte, & antequàm moreretur , fide-

Kícob. t.3.

liter monentem: diligite inimicos veffros. O quàm facilé, fübintrat hic

Vg

Coll, Chr.

fUb qt

&bí,2.

Efcobar, inimicos amore profequemur, fi

JEfu morientis, & pro.ini-

micis orantis nobis objiciamus 1maginem.

Tirter

,. 2. Qusrebat quondam Ezechiel Propheta ex parte Dei virum in-

contaminatum ac juftiflimum, quiinterponeret fepem per orationem

ii

Yetfio

fuam ac bona opera ad placandum DEum, ne omnem propter fce-

Kacchicl. 22, lera admiffa difpergeret terram : Quafívi de eis virum , qui interponeret fe-

"REO

3o.

pem, & flavet oppofitus contra me, ne difiparem eam, C non inveni. Deo fint

Qm

laudes infinitz ; Vir ille inventus eft fan&tiffi mus, juftiflimus & in-

3l

(Q

contaminatus. En hlc pendet in ligno crucis pro falute hominu

m,

hl(us

Mi

imó & inimicorum, tanquam Mediator inter coclum & terram, &

Advocatus DEum inter & hominem , hic fepem interponit, ne fec

un-

am

l

Ignofce"', Q ora pro inimiüis.

317

dgm noftra demerit

a nos puniat divina Juftitia; Filioli mei bac fcribo vo- t.]o; 2.t,

^

uü

*

ä

bis. ut non peccetis, - Sed fi quis peccaverit , adyocatum babemus apud Patrem,

dEum Chriflun juflum, C ipfe pro

pitiatio eff pro peccatis noffriss. mon pro no-

ffris autem tantüm, [ed etiam pro totius mundi. Quid, obfecro, dulcius ac

.A

|

|

magisconfolatorium? Animemi! fi hactenus lapfüs es, non ideó de-

fperes, quia adhuc apud Patrem amantitffimum, qui non vult mor.

KOR

tem peccatoris, potentiffimum habesadvocatum, Chriftum R edem-

Id

ptorem tuum, qui fánguinem, crucem, mortem ac paffionem füam

adhuc hodie Patri

pro tuisrepreefentat delidtis, tibique vere difpofito

gratiam & venia

eice invent.

m impetrat: Qmuafrvi Vf'"'"! qui interpgneret fepem , &

3

3. Inter omnes oblationes DEO T. O. M. quondam prafentatas,

nihil ma

gis illi placuit, quam füaviffimum thymiama. Expofüit hoc

Moyfes j

am Mundo valedicens, & Ifraeli benedicens ; unde in gra-

r&m miert

vitiinis caufis íémper DEO thymiama offerri voluit, ut ejus fragran-

jorom r

tià iratum Dei mitigaretur pedtus, fedaretürque indignatio & ira pro-

ydeipfsd

L

pter peccatapopuli commota: Penent thy.

miama in furore tuo, C bolocau- Déat, 33. 1.

er i ma!

Jfum [uper altare tuum. — Umbram audifti , myfterium accipe.

yhit, 4nt

Pendet JEfüs tuus, amor tuus, nunc cum Moyfe valedicens mun-

infarit [2

do, in infami crucis patibulo, plenus vulneribus , ac faturatus Oppro-

£t que

briis; & quid offert pro tua , omniümque falutenififuaviffimum thy

miama: Pater, dimitte illis.

ü"dms u

Quod folum cor Patris miti

gare, & qd Lut, 23. 35

commiferationem fle&tere poterat; Erat enim jam parata

vindicta in

1 g

univerfos peccatores terrz:

Terra mota eft, fol obfcuratus,. petra

ial

fciffe, monumenta aperta,

& omnia elemenra

quzrebant, & urge-

bant vindidam. Et quid crucifixus Dominus:

O

ii

Pater; dimitte illis,

De Lanu»a,

us

fuaviffimum thymiama!

De Lanuza Epifcopus Barbaftrenfis fic Fili-

um Dei crucifixum ad Patrem loquentem introducit: Vide, à Pater!

difc. 2; Paích,

rad v

(ibiri

tnanws Wuas, pedes meos, latísque meum;

Ecce tbymiama pono in furore tuo,

!

ji»

i

quo contra pectatorem excande[cis ,

i

&i

tustemperetur, Dixit, &im

ut ejus fragrantiá furor ille tuus juff? commo-

petravit , & exauditus eft pro fua reverentia.

E

4. Placent exemp

la San&ormm Chriftum crucifixum in hoc in-

u

a[[m

"Ul

j*

figniter imitantium? S. Thomas Ap

. pro fàlute inimicorum & con- V** $&

D

verfione Gentilium ante crucem humil

Iter orans

qucM

fagittis primüm, tum crudelilanceá oc

; ab impiis facrificulis

fj p

T.

cifus eft, & (ic Calaminz Apo-

N

ftolatás honore

m martyriicoronádecoravit. S

; Jacobus Apoftolus &

Jl

I

1.& j

g*

Epifcopus Jerofolymitanus ab impiis Judzisét

empli pinnaculo detur-

atus, & n

uncmorti proximus, pro fuis inimi.

cis impenfiffimé in fuo

