Gi482_qt
author: Ginther, Anton

P

——l

w.

[

a^

d

»

a

E

Y

n

JHIM&

T

P d

b

Yi

*

d

2

a

aA

-

nE . . . —

ais

s

— ——

DEU T PUNEOPURUEUISOISERUSUNIQINGI QIUANM Q MU Mi

eRmxem,

ï

;?

|

23

N1

N

n

c.

«511700198

0

2

1

À

DELEUHLTELELTEEULI

|

UB Tübingen

!

g"/.- LE s

W

W

|

r

p

P -

ii at M

LE

i

ase d ii — — — — ——

--——

T

AF.AIPJ!J.

—*

a

l.

W

|

^

$

—

í

n L E .

—

--

——

u

——

t

FP

—— À

—

— nens

—PáÀ

— PUR

——

-

a

—— N

SETSERHIRGH 0H

L

—

—

——

——

—

—

u r

I II L

ET*

2

7777

L

TETGIT

E :

7

77

L

ES

22

P.

Z

,

7

I

d

V 5

/

.

is]

N

&

77

Qu

e

/,

W

—

m

N

N

d

ES

j

NS

SS

i

:

SS

SS

P&

N

X

/1

N

QR

W

Cap

|

N

a

27

N

NNSNS

-

/ed.

(

NNSSSS

7

2

xX

A

Nm

N

£

//

5

7

Z

S&x

"

Ó

N AN

R£

"

Y

!

E

s

N

,

W

N

N

uY

»

D

T

SSSS

N

CLI

)

N

/J&

NS

m

Z

Z

W

/

z

T

z

3Y

SSSSRN

Z

Peper

lum

—

LT

W

—

7

1

3

y

—

——

f

M

AX

-

SE

WH

—

SSS

-

EUa

——

*

N

——

—

Z

7L07L.

zd.

——

——

—

IN

o

E——

7Z

LO

L

L

d

7

me

N

tra.[l

-

z

E

D

ES

E

A

r

A

eRs

aM

J

Yn

A

2

z

—

x

-

z

z

—

27

,

Z

E

K

z

A

-

LO

,

SSSS

LE

rE

.

SS

Áf

L

xXxx

RY

E

P ,.

L

z

L

n

d

N

-

—

-

Z

NN

Laf

SSNN

N

SSSS

N

SS

s

m

—

N

z

N

—

—

z

-

-

NN

N/

N

N

7

^

Jtadpa

z

W

N

ä

E

A

,

27

((

2

j

N

u

27

z

t

ao

222

s

z

d

"

L

M

A

Z

LP

272

ao

:

I

SRNSS

v.

(s

Z

A

,

.

E ETE

N

N

2

j

777

(

7

"

-

7/

,.

^

J

H

,,,

s

N

À

"

f

li

,

N

CL

zi

7)

-

7s

»

P

z

27

i

m

Z"'U/)I"Z,ü

LÉ oOCHOLL

N

W

li

N

NN

.

é

TR

N

NS

ZA

l

—

z

"-2

1

i

——

Y

N

JLÓ

JME[IA 5 LC ^C L.

h

ii

j/

SS

W.

17

N

SS

SS

77

J/

u

-

—

i,

SNSS

SSN

j

|

i dl

— ——

—

E OSEOTENRRIQ CM

ul

—— EEE EE

p

—

E

-

Lj

——

UNUS PRO OMNIBUS,

Hoc eít:

CHRISTUS JESUS

DEI FILIUS

Pcndcns in Ligno pro Homine indigno;

de que S. Paulus 1. Cor. x, 23.

Nos predicamus Chriftum Crucifixum.

4

OPUS

OmnibusChriftum Crucifixum amantibus, meditantibus, ac

predicantibus ad falutem animz maximeé proficuum, ac utile,

Acceffit

Index Concionatorius & Rerum memorabilium ubernmu-s.

Operà & ftudió

A. R. D. Antonii Ginther SS. Th. L. Decam & Parochi ad

S. Crucem in Biberbach.

u

ibus ad calcem adjicere placuit Epitomen vitz 1pfius KAu&toris jam ad beatam,

!

n

uti Íperandum, immortalitatem translati.

ä

/[l

Cum Gratiofa Facultate d Approbatione Superiorum

;

'"AUGUSTJE VINDELICORUM,

Sumptibus Haredum MARTINI HAPPACH & Confort.

Anno MDGGXXXIIL

at

Ss

- a

w2

[

UR

*

r')(rix 3

E

Paulus Ap. 2. Cor. . 15

Pra omnibus mortuus ef] Chryffus , ut, 69* qui viount ;

gam mon fibi oroant , fed ei, qui pro ipfis mortuus

g/i 69 ) g*/urrexzf

?^

J

VWLP*

v

EE

ef-* *

i

::

E

s

s

ä/'g

N

MM

334

P [

U!il

2

P

ESCENNN

—

T

N

E

AAE

(2

Z

ürf'

ZA

EAVR

*

*

S

——

A2

E

(GE

&

Dis

a

Bu

K&

N

N R

ss

N

lIlu?trifsumo: ac Genemþþimþ AUR I

COMITI

EPHO MARIXA

:

l/,

AIOS

EU G. GER

)

Domino in Wellenbu

re, Wafferburg, W'el.

den, Biberbach, Rettenb

ach, Gottenau,

Gabiin gen,

Reinhartshaufen, & W/ald.

&c. &;:.

Domino [10 perquám Gratiofo,

'1( £.

lilu.

a

» L &

$93 Co EX

i

&

&

:z s 5 &

1

*

$«

i

--

á

O

s

.x.

i

74

zr

i

j

i

?

QÀ52A ä

'.:,J:f/:';

€

.;

';;

;;,

/h.e

.'E;]

:.;

x

';'

;

ï:...

4

/.'

$

lu

PAY

t

d

j

Ts

.ï

j

ä

dl

$

N

j

Is

sf

':

A

.

$

;

ï.:o

$

V son m

1

4

w

:

nc

d

U

$

g

u

25

U.

E.

3

pj

5

TU

"

:ï

CY« GYc

^

d

H

$332$1J

G(*gï

j

$

)

$ U IRGT -

ä

Gäï

$$15

H

. P --

$

HC

7 * * H

T

H

(,-:1

$

a?;.

,

LI f *. E

$$

d

D

In

lilufr

ffime S. R. I. Comes

j

l

Domine perquàm Gratiofe.

de

iq

,

Z

X* Oftquàm Divinus Orbis Redemptor pro

m

;

z

Ed

mundi nocentis falute in Cruce extinétus

V

C

;

rofanctum Chrifti Corpus ab hora

?4*.

ia

23

X eít, ifgæc

v n

[

44 nonà, qua nobis tertià pomeridiana eft;

É

[

u

Mu ET

2

uquc ad feram vefperam in infami füpite

f

pe ndit, à carnificibus laniatum, à Judais condemna-

pe

N

rum»,a

facerdotibus blasphematum, à toto mundo dere-

lidum. ndigna res! erant tunc Jerofolymis ; pz*qüt

magnge auctoriratis fcripmres teítantur, u!tï:ä quadrag;es

centena millia, feu quatuor milliones homiaum, qui ad

celebrandum tempus Pafchale ex omni orbis parte con-

Buxerant, & in tam immenfía hominum multitudine ne-

i

minemrreperire fit,qui Dominici Corporis curam habeat?

ubi nunc tot zegri, furdi, claudi, cæci,' paralytici à lan-

uoribus fuüis fanati* ubi quinque hominum millia pro-

MU. D pR —— . o ais E EEE

digiofo pane pafta* ubi Difcipuli, & Apoftolorum coc-

—

—

tus? abiére omnes!

EPT Y

Et

À.

n T o

N La o ARU

Epifiola Dedicatoria.

Et ecce! in extrema hac derelictione unus unicug

:

z

*s

ET

erat, qui Divino cadaveri fepulturam parabat, videlicer

[

h

i

E -

nobtilis [ofephus, vir dives ac prepotens de Rama, Decu-

W

rio, & Senator Jerofolymitanus. . Hic, quoniam clan-

ä

ï

deftinus Chrifti Difcipulus, €9" zpfe evat ex[bectans regnum

Dei, audacter ingreíTus ad Pilatum, petit, impetravit,aro-

matibus inunxit; byndone involvit, óe füis fumptibus fe-

N

pulchro condidit Dominicum Corpus. — Quaerere hic

juvat, cur Dei Filius, qui ad nutriendum corpus fuum

clegit Jofephum ignobilem, & pauperem opificem, ad

fcpeliendum corpus elegerit Jofephum nobilem & divi-

pro

tem? RefpondetSanétus Hicronymus: ideó Divina Pro-

lus

videntia nobilem, & generis claritate fulgentem elegit,

hora

u

ia pauper non fuiflet aufus ad Pilatum Przfidem acce-

36&1

d

ere; & Crucifixi Corpus impetrare, En!.quid nobili-

tas poffit!

tipitc

nf«

lllaflrifsime Domne Comes ! dum levidenfe hoc de

doe

Chrifto Crucifixo opufculum ad teneras tibi manus offc-

Yrout

ro, meminifIe te jubeo Chrifti noftri Crucifixi, quem Tau-

'agiö

maturgum Biberbachii colimus: non meliore forte ufus

nE

eft, dum ante duo Szcula, videlicet circa annum pott

o

reparatam falutem millefimum quingentefimum vigefi-

J

mum quintum in contiguo Wirtenbergiee Ducatu à ne-

ICHCg

faria Iconoclaftarum improbitate fede fua pulfüs, inter

lat

quisquilias abje&tus, ad combuftionem deftinatus, tandem

in exilium ejectus, & à loco inlocum migrare juflüs nul-

Pf 0

(

libi locorum receptaculum , nullibi domicilium invenit.

1n hac derclictione Tu J/szrifstme Domine Comes, C2* Mla-

E

df

)(3

AU sb TR BEU aA d. o du

fb

y

Epiflola Dedicatovia

fiifsims Progemitoves 441 veré. obfequiofam . charitatem

lace

4

&

i eftis: Cüm enim Sacra Crux

Jolephi Arimathzi emula

:

aCatholico auriga plauftro impofitaad Dynaftiam veftram

Biberbacenfem delata fuit; prodigiofo prorfüs cventu de-

T

claravit, hic requ

ivi

-:av

11 fuam fore, hic fuam fibi feédem,

at

el

"

& habitaculum elesiffe. |Mirum dictu! quäm religiofa

tanti

promptitudine J!Zza;]irä/yimzï Progenitores Is íacrum hunc

hi

i

thefaurum in fuo territorio receperint & à ducentis jam-

pori

jam annis profufa proríüs liberalitate coluerint. Lau-

lie,.

pitp

dent alii Jolephi Arimathei fyndonem, laudent aromata

in facrum Chrifti Corpus impenfa! laudo ego admiran-

Taor.

dam DD. Comitum Fuggerorum munificentam, qui-

Tici,

bus jam ab aliquot fxculis folenne erat, non folüm hic ad

pau

Sanctam Crucem Biberbachii, fed in omni, quà laté pa-

of

tet, patriz noftrae ambitu, per pias fundationes, donatio-

Itf

nésque amplitfimarum opum impendia cum Dco partiri.

tibi

AMlufivi[sime Tuvenis,noninjucundum. fpero, tibi erit

——

priftina Familie tue decora ad beatam aeternitatem jam

gen

dudum translata waaïääþcr remetiri, & admirari illorün;

in|

à quibus fanguinem ducis, religiofam largitatem facris

Qu

fni

ubique locis, & Chrifti Crucitixi glorize impenfam, repe-

ries certé tantam füumptuum copiam, ut dubitari meritó

M

fas fit, num in Illuftri DD. Comitum coetu alia ullibi re-

Y

n

perire fit familia, quae in DEum, DElque facra loca fuc-

g

rit profufior.

Adverte animum!

lt

Anro rsro. vitam hanc mortalem cum immortali

t

commutavit Udalricus Fugger, qui ad San&tam Annam

f

in templo Patrum Carmcelitarum Auguítz fuis impenfis

facel-

D —

aE

o

Ziþg/iolä Dedicatoria.,.

Ifatem

íacellum extruxic, fundavit, dotavit,

Crx

fux fepuïturæ dee

ftinatum.

eftram

Ejus Frater Jacobus Fugger in codem facello Sacrificium Mif-

L (e

fz quotidianum, menftruam fu

pplicationem cum Venerabili, &

dem,

anniverfaria circa quatuor anni tempora, aliaque in DEI honorem

ioa

celebranda inftituit; qui cultus Divinus fünefto tempore apofta-

tantis, & omnia füf déque vertentis Lutheri in templum far.&i Do..

|

ünc

minici feu Przdicatorum translatus eft, ubi adhuc hodie ftatis tem-

; at

poribüs celebratur,

Peninfulam in fuburb

Làt-

fte, vulgó Fuggariam , zdes centum & fi

ex com

io fan&i Jacobi Augu-

ple&entem pro

fmátd

pauperum civium habitaculis defignavit,

& exadificari curavit,

moriens donationes mun

iraq-

ificentifimas in caufas pias fecir.

Anno 1537. 2d plures abiit Hieronymus Fugger, qui Patris Udal-

qu.

cad

rYici; patruorümque exempla pié zmulatus teftamento condito

pauperibus quadraginta millia florenoru

m legavit, & Fuggeriani

i þ'cl

Hofpitalis in Waltenhaufen au&or fuit.

110

Ánno 153;. denatus eft Reymundus Fugger,

quem fepulchralis

Ttifl

infcriptio ad San&tam Annam Auguítz de muni

ficentia incomxpa-

ietit

rabili, ac in pauperes patrocinio dilaudat.

Quid memorem Fratremillius Antoni

um grande Familiz Fug.

jat

gerianz decus, & Patrem

J

pauperum? ante mortem cuilibet egeno

in publico civitatis Hofp

itali ac tribus Nofocomiis commoranti

cti

quatuor aureos donavit.

mille taleros diftribuit: te

In pauperes patresfamilias, & viduas

lIDf.

ftamentó viginti o&to mi

lia orenorum

in folamen pauperum legavit.

1

In die füorum parentalium fingu.

ls

lis pauperibus ad templum fan&

& Catharinz comparentibus,

quo-

rum numerus ad quatuor milli

a excreverat, fe

li

nos crucigeros lar-

giri conftituit. Non folüm in patría no(tra,

fed etiam Allmagri

in regno Caftiliae ampliffimas fundationes ad

propagandum cul.-

J

tum Divinum fecit.

Hofpitale Waltenhufanu

m ad quinquaginta

!

fubditos ampliavit:

pro tribus honeftis Fugge

rorum fubditorum

filiabus dotem, pro eorumdem filiis in tudioft

Q

15

rum Academiis fti-

X

pendia

.

rostentil Ro stl Pa

"UOR rf

; Ep; fftola Dedicatoria.

u

pendia conftituit. Anguftz duo nofocomia pro occulto morbo

laborantibus erexit: Reipublice Auguftanz bellorum vexationi-

bus depauperatz quinquaginta millia mutua dedit. Admiranda

porró fünt, que nofocomiis, urbi, ac pauperibus praftitit, ita, ut

f

potiüs hunclibrum, quàm hoc folium aquarent.

Anno 1575 ex hac luce mortali ad aeeternam tranfiit Joannes Ja-

cobus Fugger; dictus Mufarum , & literatorum unicum afylum ,

|

quiinzdibus Patrum Dominicanorum Auguftz facellum magnis

fümptibus excitavit, Quem pauló ante, nempe

Anno 1569. ejus frater Georgius Fugger anteivit, qui intem-

ä

ploSS.Udalrici & Afra facellum San&o Georgio facrum extruxit,

anniverfarium perpetuum fundavit, facellum clathris ferreis com-

munivit, & profe, fuisque ibi effoflá cryptá fepulturam delegit.

Anno i579. utriusque frater Chriftophorus utrumque fecutus

eít, & cujus hzreditate triginta millia florenorum ad pias caufas

reli&ta Patribus Societatis JESU ad conftruendum collegium &

fcholas affignata funt.

ä

Anno1618, mundo ereptus e

ft Philippus Eduardus Fuggär, qui

unà cum fratribus Octaviano, Reymundo, & Joanne Georgio

Q

zdes per hzeriditatem acquifitas pretio duodecim millium floreno-

rum Patribus Societatis donavit, ad conftruendum ibi, ubi nunc

K

Solus in aede fan&i Udalrici facellum cum fe-

extat Collegium.

M

pultura fibi fieri curavit, & anniverfariaSacrificia magnis impen.

fis fundavit.

Anno 1597. luce immortali frui inceepit Marcus Fugger Eccle-

fiz SS. Udalrici & Afrz munificus benefa&tor, ibi facellum Sancti

Andrez condidit, fümptuofo fepto, marmoreis columnis, & ferreis

cancellis diftinxit, ac anniverfarium fundavit.

Scholam Baben-

hufanam à Patre Antonio coeptam redditibus auxit, & Hofpitale

W'alrenhufanum decem millibus florenorum ex propriis mediis

locupletavit.

Ànnq1598. viveredefiit Joannes Fugger infignis egenorum pa-

tronus

Epä/io!az Dedicatorta.

torbo

tronus in quorum fübfidium mille florenorum legavit. Quem

itoni-

randà

Anno eodem comitatus eft ejus frater Jacobus Fugger, qui in

&dihus $5. Udalrici & Afre monumentum, altare & infigne orga-

if

num conítituit, additis fum

facrificia inftitutis,

ptuofis fundationibus in anlniver['aria

&5 fi-

Anno 1614.obiit Marcus Fugger, qui praeter plurimas pias fün-

'Mm,

dationes in Monafterio Sancti Georgii, San&z Crucis, San&z Ut-

fulae, Beatifsimz Virginis ad Stellam ac alibi fa&tas, Patribus Ca-

àptis

pucinis Auguftae Monafterium & Ecclefiam extruxit, & confrater-

tf

nitatem Corporis Chrifti ad San&am Crucem pené extin&tam re-

1yit,

fifcitavit,

ffl»

Anno161;. ad füperum fedes translatus eft Chryfo&omus Fug.

h

ger, qui prater alias amplifsimas fundationes Collegio Societatis

ufu$

JESU quadraginta millia lorenorum ad augmentandum Patrum

ufas

numerum adjecit, Frater ejus Jacobus Epifcopus Conftantientis

n&

mortuus annol1ó26. ex fuis facultatibus Monafterium Patrum Ca-

pucinorum Conftantiae erexit,

v, qyi

En! Iiluffrifsime 3uvenis, quanta piz prodigalitatis prodigia!

t

0-

uàm immodici fumptus in fplendorem rei Divinze confumpti!

profectó per omnem Patrig noftrz ambitum vix ullibi locorum

unc

reperire eftregularem, aut fzecularem Ecclefiam, ubi non in forni-

M«

cibus zdificiorum, aut in altarium frontifpiciis, aut in pretiofis pi-

u

&uris, aut in aureis calicibus, aut denique in facris veftium para-

mentis fuffixa Fugeeriana Profapiz infignia corufcant & majorum

i"

tuorum religionem, fan&ámque liberalitatem depradicant.

n&i

At quid in antiquitatis abdita prolixé recedere juvat ! ahte

df

oculostibi ftatuo Avum Antonium Jofephum, qui munificus ille

ia

Arimathaus fuit, qui prodigiofam Crucifixi Imaginem per trigin-

ta novem annos füb templi ce&o latitantem é tenebris in lucem

l

J5

protraxit: qui infignem Crucis Dominicz Particulam in igne

quondam mirabiliter incombuftam unà cum aurea Monítrantia,

ds

argenteisque candelabris dono reliquit: qui pretiofam aram fieri

À

j

AX2

curda-

"À

dl t

Epi[lola Dedicatoria.

curavit, & San&orum Martyrum corpora pretiofo ornatu veftivit,

[

qui fe füá

que omnia intimo cordis affe&u Chrifto Crufci&xo- trá-

hu

diä:ï.

li

Denique ante oculos tibi ftatuo I'l'luürifïïmuä Parentem p. m,

Maximiliannm /Eaidium,qui quàm teneré amaverit Crucifixum Sal-

l

vatorem fatis comprobat novum Beneficium feu Capellania perpe-

tua Biberbachii magnis fümptibus fundata: quanta anirai devo-

It

tione Taumaturgicam Crucifixi Imaginem profecutus fit, fatis fu-

pérque teftantur pretiofa mnemofyna, quibus füam venerationem

H

dilectionémque publicé & aternüm teítatam voluit. Nunc poíft

mortem, nobis quidem duram quia precocem, fed ccelo maturam;.

fi

quia plenam virtutum exemplis, nunc, inquam, füb umbra faluti-

t

fera & confpe&u SS. Crucis in medio Choro quiefcit , ut ab eo;,,

d

quem vivus totocorde dilexit; etiam mortuus non recederet, Am

poterat tumulo nobiliore frui ?

Sed fcifcitari mihi videris, Iuffriffmme Domine Comes , quem in

l

finem hac tibi majorum exempla. prolixo difcurfu proponam ?

cape paucis refponfüm: ut quorum fanguis in te confluxit, etiam

virtusin te derivet: Nobiles, ait San&tus Hieronymus, quadam ne-

eeffitate couflringumtur, ue ab antiquorum probitate degenerent.

ldeó,

quisquis Paternarum opum hares eft & fücceffor, nece(f?

eüa ut

& paternarum virtutum fitemulator.

Hunc certein finem Deus

nobiles animos in eminentiori

glorize gradu omnium oculis con-

fpicuos fecit,

ut ficut fübditorum poft fe trahunt amores generis

fplendore, ita &trahant fübditorum mores virtutum exemplis,

Verüm abfit à me, ut fpontecurrenti ftimulos ad

dam: ftio,

TMlufiviffime Tuveuis, & non unius duntaxat anni ex

perimento per-

fpe&um habeo, quàm

generofo fpiritu & capaci ad füumma quz-

ue ingenio te natura donárit,

ita ut in ipfo paeritiz exordio jam

virili fenfu &tatem pravertas.

Scio; & non uná folummodó vice

admiratus fum maturos & ad omnes mo

äeft'ia; i

eges compofitos

zores, tenerrimosin Divinis pietatis (enfus, quo

sfedula IZuflrifsi-

26

at

— JpilfTola Dedicatovia.

(ivit,

qne Parentis, & llluffrifsimi Tutoris cura ita tibi inftillant, & exco-

u

lunt, ut ex tam felici aurora nil nifi magna, ac fauftifsima

quzque

liceat de te ominari,

hn

Quareage dum paulatim maturefce

M

htibus annis in literariz pa-

Yeftre theatrum progrederis,

hunc Crucifixum pro vexillo cape,

rpe.

tvo-

qui tibi in omnibus fit nrus f

ro ommibus ícopus & finis, Felicem

te reputa; fi hunc femper oculis & animo teneas , & facrofana

lsf

601

inhabites,

ejus vulnera, veluti nobilifsimus ille Comes Elzearius inceffanter

poit

Nos interim, quibusad Taumat

urgi Crucifixi imaginem qud-

aIm

tidianis facrificiis affiftere licet,

non ceffabimus Divinam Bonita-

Liti»

tem enixé flagitare, ut vegeta f

e€

mper eorporis, ac animz valetu-

8,

dine quàm diutifsimé fruaris, &

ad DEI T. O, M. gloriam, ad rei

An

Chriftianz incrementum, ad mi

llenorum fübditorum emolumen.

tum in feram canitiem felicifsimam ztatem protrahas 2c con

ferves,

If

lta voveo ac intimo corde exopto

im!

m

Hlluftriffime Dominationis

fif-

t

lugz

j

eUS

n

r

0,

Servoram infimus

Ántonius Ginther, Decanus

. & Parochusad SS, Crucem

in Biberbach.

;T;

AX 3

Ad

P Ua

w

2

49 (D) er

flo

$55525585

m

p

titbt

$555556$5

DX

$55

e ;

$$

E

4

p

HHH

i : i

:

H

E

C0

d

:

€y» CQ* e0

:j

[5

AE

E

.j;

-

E

»

a2

w

ï

02 c97

$

$

SSSESESSQS

9388

393$93$93939$

$3

EM

Ad Chriftum TEfüm & hunc Crucifixum

devoti(fima Auctoris allocutio & füpplicatio.

[:

t

j

D

53 Nus pro omnibus olim in lege divinà erat poft colle&am

Levit, 23.

&

/

meífem oblatus fpicarum manipulus: Feretis sanipulos

1O

e//A3

$

picarum, prümitias me[fs vefire ad Sacerdotem, qui ele-

vabit fafciculum coram Domino, vt acceptabile fit pro vo-

i. Per quem fpicarum manipulum in lignea pertica

à Sacerdote publicé coram omni populo elevatum, Tu ó JEfu! Amor

$, Aug, Tr- Crucifixe! prafignatus es. Ita S. Auguítinus & alii: Ipfe Dominus

$t in Jow- JE(s evat eranum mortificandum, & muliiplicandum, tortificandum

infidelitate Sudeorum, multiplicandum fide populorum qec.

Collegi & ego facerdos indigaus in fertilifsimo Sacre Scripturz

agro de'Te Ó JESU Crucifixe; aliquot fpicas deciduas , quas in unum

ligavi manipulum, quem tibi tanquam omnium bonorum Authori &

largitori in acceptis refero, & fummá, quá poffümac debeo , animi de-

miísione offero, humiliter rogans, quatenüs hunc meum qualem qua-

lem laborem benigno mifericordiz oculo digneris refpicere, & fub

umbra alarum tuarum protegere.

Et quia apud me dies vitz paul:-

tim vergit ad occafum , obfecro te ó mi Redemptor cum duobus illis

Luc. 24. 29 Dilcipulis: Mae gobiscum Domine , quoniam adveflerafcit , d incli-

uata cfl jam dies, . In quem finemadrepo ad facratitsimos pedes tuos,

& ad aatiquisimam ac thaumaturgam iniaginem tuam Biberbacenfem,

in quo loco & tempio ha&enus indignum paftorem per 45. annos

cgi; & peccata multorum millium devoravi, impenüiïim&fïagitans, ut

non

J

EOR gt ob

T

"Alloeutio ad Chriftum. Crucifixum.

t

non dereliaquas me in fene&ute meà, & tandem ne omninó me

projicias in finem.

Quapropter hoc Canticum devotiísimo animo

Coran te in terra proftratus, non fine piis lacrymis decanto :

1 Omi]JEfü, qui fübire

1

Voluifli pro me dirz

Crucis ignominiam.

üm

Qui pro meis te peccatis

In hac ara pietatis.

Dederas in hoftiam.

n

2. Coram teen füpplex cádo

pult

Et me tibi totum trado

ll (

l

Ac in fervum confecro.

0

Scio quidem me peccafle

TEICO

Et ut ovem aberrafle

immor

T

Ah! condones, obfecro.

77

3. Tandem rogo, tot labores

Tantus Sanguis & dolores

LUR

Fac, in me non pereant.

nurm

Sed quod ha&tenüs peccavi

r

|de

1 ua Crux, cum fpinis, clavi

Ac morstua deleant.

"

Ita fiat; Ó JESU! Amen.

(i

J

[l

/

Servorwn tuorum minimus ac peccator

5

miferrimus

Antonius Ginther

n

]

Plebanus in Biberbach,

ut

n

Áppro-

& CD

€

rj .p

D

$:

jï' :

.'.

J

D

$9322222?97242JWT2J4T3JT23Z3

ä?;

Approbatio Cenforis

Pus hoc, cui titulus: Unus pro omnibus,

tanta pietatc & doétrina confc'ripcum ett, ut non

immeritó illud ipfum, quod S. Augultinus de Sacris Bi-

bliis, ego de hac elucubratione effari potfim: Jacra Jevz-

ptura , Opus hoc. fee logmtur, ut altitudine fuperbos zrrideat,

profunditate attentos terreat , cuevitate magnos pa[cat, aff abilz-

tate par-oulos nutriat. lib. s. de Gen. ad lit. dignifsimum

proinde , ut cum aliis à Clarse Authore editis operibus

aequali przconio celebretur, legatur & relegatur.

Auguíte Vind. i, Novembris

Imprimatur

An. 1725,

o., Gotthardus L. B. de Franc. Jofeph. de Handl

Vóhlin Vicarius Generalis.

Ss. Theol Licentiatus Serm!

& Rev»i Princip. & Epifc,

Ex Vic. 12, Nov. 1725.

Aug.Con(il.Ecclef: Maj. Pce-

nitent, & librorum Cenfor,

Ad

ao gt u at Ril h,

f

L

9) 898

ee

2!

p

**3(

EE

AA

s av

g!

MC

AUR

| i

2

:

—

;

-x?x

SNS

$a*

G—IcO €5 7799

39ges

s

N

EE

,/&2

—

Eu

. 4

-

O 77

X

B

Fw

i

(

!

E

221

WNS

*?

AS

G

/

Ur

"NG

-

G25

d

^

-

e

&

u

T

Dof

Ad klä&*or-em .benevoium Cl.iri&i n

: B

Jent

fixi cultorem & amatorem.

[Wt)

I

iil

(s

p

]i

e

& Ecté Vates chiuks-:' Beatus qui intelligïf füper

€Q€- pf, 40. v.Y

bus

mum C5 pauperem: in die snala liberabil eum

Do-

minus... Quxreshic, Le&or prudens, quis fit ille

egenus & p

auper , fuper quem debemus intelli-

gere? Refpondent S. A

mbrofius ,

Le Blanc

fünus, Bellarminus & alii :

S. Hieronymus, S. Augu-

hic.

iris

Chriftus & hic crucifixus eft ille

pauper& egenus, fuper quem primarió debemus intelli

gere:

pauper in nativitate inter duo

d

jumenta reclinatus, pauper per

latronesnudus fi

omnem vitam , pauper, imó pauperrimus in cruce inter duos

u

Bellatmii

er'nl

fpenfus , & pro omnium falute mortuus,. O

hic in Pfal

Jit,

f,

veré beatus, qui intelligit

fuper hunc egenum & pauperem:

4Q9,. Ys E

[

In die mala, hoc eft

; in die mortis & judicii, liberabit eum

Dominuus.

J

Audi Eminentiffimum Cardinalem Bellarminum:

Beatus , inquit, qui intell

igif fuper Chriflum pauperem , nudum

videlicet in cruce pendente

", idefl,

nem ejus:. infinitus enim the[aurus pa

qui attente cogitat paffio-

1

vatus eft Chr

af par eft , intelligentibus , & diligen

ter meditanfibus.

ifli pajþonm 5

. Gintber Unus pro omnibus,

X a

II Et

$358

Prafatio ad Lei*ïärem.

It

Ethic eft finis fcriptionis mez, ad quem m hocquarto opu-

fculo meo collimavi, proponere nimirum omnibus Chriftum

JEfum & hunc crucifixum ad meditandum , przdicandum ,

amandum, colendum & imitandum; quia inter omnia vere

pietatis exercitia nihil przftantius , nihil DEO gratius , nibil

homini utilius , quàm meditari de crucifixo JEfu , omnia enim

3. €ot, z.

hichabemusinuno, qui Umus pro omnibus mortuus eft:. Non

Ws E.

CX

judicai , ait

entium Doctor Paulus, me fcire aliquid inter-vos,

nifi JEf

um C

j

[

viftum, €5' bunc crucifivum. | Sufficiat ergo no-

. bis hac fcientia : Si J Efim d,j[c'i.c., Jatis eft , fi ceteva nefcis.

IiI.

Habet ergo hic cumprimis Venerandus Sacerdos quam fe-

,quaturideam. Sicutenim Pi&or , quiex alio prototypo ima-

ginem exprimere & imitari fatagit , exemplar fuum continuó

refpicit , juxta quod lineas fuas format ,

ducit & componit: Ita

Sacerdos tum fzecularis

, tumregularis Chriftum pro nobis pat-

fum & crucifixum ,

tanquam perfe&iffimam fuarum actionum

ideam & regulam quotidie intueri debet, juxta quam vitze fuze

Eleb. 22.

normam & vocationem diri:

V 2

gat: afpicientes ( ait Apottolus ) in

auctorem fidei &5 co:

rfimmatorem JEfum , qui propofito fibi

g-zzujz'a ftflinuit cruce

m , confufione contemptá.

IV.

Habet & verbi divini Praco,

quem przdicet , & populo

Chriftiano annuntiet ;

qui pro objecto non aliud ab eodem

1. Cor, t«

us

Y.23.

Apoftolo quàm Chrift

JEfus & hic crucifixus prafcribitur :

nos predicamus Chriflum

erucifixum.

In hunc finem majores

noftri prudenter ordinár

unt, utin cathedtai

mago quadam de-

vota erucifixi Redemptoris noftri collocaret

ur ad admonendum

concionatorem , quem populo intimare , a

c przdicare debeat,

& tanquam efficaciffimum omnium thut

um exemplar propo-

- KKIC:

L

|

At

Prefatio ad Letlorem.

3

nere: nihil enim obdurata hominum corda magis movere ;

bd

mentésque cfficaciüs ferirefolet , quàm fermo devotus de pa-

Hebr. &.

LP E

lum

tiente & crucifixo JEfu: vivus enim efl bic fermo DEI 65 effi-

lum,

caX , 65' penetrabilior omui oladio ancipiti , 65 pertiugens usque

ad divifionem anime €5 fpiritás.

Wf?

Duni

V.

a

Habet infuper & homo fxcularis exemplar , qu&d ipfiin

Nii

monte Golgothxo monftratum eft, quod in vita & in morte

'00,

imitetur. . Ex ficut ille ; qui in marí periculofo navigat; ad cer-

T10-

tum aliquod cocli fidus foletattendere , juxta quod curfum fuum

dirigit, neà portu fibi propofito aberret: Sihomo Chriftianus

intotanims, corporísque conftitutus periculis ; fi inhocmari

-

magno &fpatioío hujus mundi à vero beatitudinis portu aber-

]mi-

rare non velit, pro cynofurafua crucifixum JEfum fibi propo-

n

nat, cujus auxilio protectus , fempertumin vita, tum in mor-

It

te intrepidus ftabit : [/bi fufa , ( fubintrat hic S. Bernardus al-

: S. Bernard,

oquens animan fidelem ) firimáque fecuritas , nifiin vulneribus

fer. 61, in

paf-

fim

Salvatoris? tanto illic fecurior babitas , quanto illepotentior eft. "*

J

ad falvandum. — Tremat mundus , premat corpus, : diabolus in-

n

fidietur , ne time , quia in foraminibus petro fecura es.

VI.

Jii

Habent denique mortales omnes, dives & pauper, ac omnes

in unum in hoc crucifixo JEfu aliquod fpeculum, in quod fx-

xulo

pilüsintueantur , & omnes ac&üones fuas ad majorem illius glo-

jeni

riam dirigant.

Et ficut olim in tabernaculum ingredientes,

Exod. $$,

v. 8.

"us

priüs vultum fuum in zneo acnitidiffimo fpeculo debebaant con-

fiderare, ut fi quid maculofi in corpore invenirent, ilfud

Ji8)

de-

quantocyüs corrigerent, atque emendarent: lta, inquam,

n

mortales omnesfaciant ; & fepius de die, ac przíertim tempo-

re tentationisaut tribulationis oculos in piam quandam crucifixi

ib

0

Salvatoris imaginem ; domi in honorato loco expofitam , con-

yXas

jiciant,

VL

f

4

Prefatio ad Letlorem.

jiciant, ubi in. veritate illud experientur , quod ipfe Chriftus

fanguinum Sponíus fanctis Virginibus Gertrudi , Mechtildi, &

atharinz Scaenfi multotics revcíavit afferendo : quoties anima

Leihlof fidelis crucifixi Salvatoris imaginem afpicit , ejusque SS. vulneva

fpirit. C. 12«

in mesnoriam revocat , toties viciffim divine mifericordia oculos

e

Jbb

fl

Gi , 69 efficaciter converti.

in ipfam v

Mi

Erhoc eft ämice-Lc&or-,, quod in hoctenui mreo opufculo te

priüs monere volui , in quo non cleganti verborum apparatu

auribus tuis placere , fed. potiüs humili, non tamenindigno

le'o ( prout Chrifti paffio requirit ) in amore crucifixi Salvato-

ris tui cor tuumferire ftudui, — 'Tu fifapiens es, fupra hancpe-

1. Cor, 10.

tramzdifica. — Pefra autem erat Chriflus.. 'Yalis homo, ait ipfa

v. T.

veritas Chriftus: affimilabitur viro fapienti, qui edificat do-

Math. 7.

mum fuper petvam , €5. defcendit pluvia €5' venerunt flumina,

V« 2 4

€5 flaverunt venti , 65 irruerunt in domum illam , 65 non ce-

cidit , fundata enim evat fipra peíram. . Ecce quàmtutum acfe-

curum fit tum in vita tum in morte cum myftica illa columba ni-

dum fuum in hac firmiffima petra collocaffe.

De reliquo

omnia, qua in hocopere continentur, cenfure fanctz Matris

Ecclefiz humiliter fubjicio. Vale, & hoc elogium Antitheti-

cum languentis , patientis, morientis Chrifti , quod Ferdinan-

dus III. Auguftiffmus Imperator inter tot Imperii, Orbísque

curas quotidie ad pedes crucifixi meditabatur, tibi familiare

redde, & L'x*:pemtorcm tuumimitare, nunc Carolum VI.

VIIL.

Oratio

Irnftatur in horto ltitia Angelorum. Affligitur in anima

quotidiana

Feidinandi

refeciio animarum fanctarum, — Solatur Angelus iolatium affil-

Hl Imper.

coramCru

vorum, Iradiurfuroriluporum manfuetiffimus Agnus. . Ca-

cifixo, &

pitur quem coeli & terra capere non poffunt.

Ligatur qui no-

nunc Carge

fira folvit vincula,

Judici prafentatur Judex vivorum & mor-

tuorum,

79 289

m

Profatio ad Leälore?n.'

$

lr

tuorum. Negatur à Petro petra ipfaChriftus. Faciesilla ve-

latur, in quam defiderant Angcli profpicere.

Falsó accufatur

i'ïM

veritas eterna: . Non refpo

| verbum, per quod Verbum

A

fa&taíunt omnia. Indecoré nudatur, quiveftit univera. Tre-

7

mit, coram quo tremunt Poteítates. . Diré flagellatur Domi-

nus in fimilitudinem fervi factus.

lgnominiosä coronatur Rex

Regum, & Dominus dominantium. — Stultitiz infimulatur Sa-

pientía Patris, Nocens dimittitur, Innocentía damnatur, Pon-

0tt

fatu

deri crucis fuccumbit , qui tribus digitis appendit molem terra.

Crucifigitur tanquam latro ipfe DEI Filius. Moritur DEUS

gno

homofacus, ut te hominem deificaret ; & immortalem red-

it0-

deret.

Morere & tu concupifcentiis tuis, ut vivas Chrifto,

pe

Morere mundo , utvivascoelo. . Morere tibi ipfi , & omnibus

p

affectibus pravis, ut vivas DEO prote mortuo incruce.

!

Jnp

(

. Oratio Eccefi, -

fe

€ Efpice, quafumus Domine, füper han& fa-

miliam tuam, pro qua Dominus nofter

]HO

(tI$

JEfus Chriftus non dubitavit manibus tradi no-

e

centium , & crucis fubire tormentum, qui

1

tecum vivit & regnat in fzecula

s

ts

fæcülorum , Amen.

b

N

5 C ety

)

tgu

v ^

»

ET

(

N

;

,

11à

T

A

DN

j

N

7

9]

-

$3

$5€

23625

IN-

)

Em

85 (o) OR

Ed

g*

85

:

E

(s

2 O

2$

(

3

&

5

I IC OE

CA

O

QIP M

T

W

Ed

Wäääc

39

Xl

iij

$ ao

du

Y« (V* (3e (9

L.'E

E

X6

s

g

SIS s

9R

&

ïræ;.!uw

36 $5 ER

ä(&c

$

SCRSEE

INDEX

COWSIDERATIONUM

Confideratio I.

jiciens, docet nos confugere ad um-

bram fanCte crucis.

M

Undas magnus & parvus nobis crucis

Dominic? memoriam ingerunt , &

Confideratio IX

quodammodo inculeant

Confideratur in typo Abrahami & Ifaac

Confideratio IT

amor zterni Patrisfilium fuum un: igeni-

Crux eft atbor vite & (ilous,

tumin morter érucis tradentis.

1dquam nos

oportet in omni tentatione ( periculo

Confideratio X.

confugere.

Crux dominica e(t fcala Jacob, & fecura

Confideratio IIT

anima Chriftianz ad celum femita.

Confideratio XI.

Chriflus Adamus fecundus reparat in

;

cruce, quod Adamus primus in para-

Terebinthns, fub qua arbore Jacob idola

difo deüruxnt in arbore.

infodit, figura perelegans SS. crucis

Confideratio IV.

dominica.

Chriftus crucifixus juflus Abel ,

jam ab

Confideratio XII.

origine mundi in fuis typis occilus Y^

Crux dominica baculus Jacob , cujus

ctucifixus.

ope nos oportet hujus fzculi tranfire

Confideratio V.

- Jerdanem.

No&mus eum arca & vinea fua pulcherri-

Confideratio XIII.

mus typus fuit Chrifti JE(a crucifixi,

Manipulus fofeph flans ere&tus in campo;

Confideratio VI

erat typus Chrifti

i JEí(u in cruce ex-

Ramus olive, quem columba ceffante di-

altati.

luviosd Noémum tulit, typus & fym-

Confideratio XIV.

bolum SS. crucis,

Rubus ardens, & incombu'tus, quem

Confideratio VII

Moyfes vidit, crucem dominicam pre-

Arcus cocleftisNoémo pof(t diluvium oft&-

fignavit.

fus, typuselegans Chrifli [E(u crucifixi.

Confideratio XV,

Confideratio VIIL

Agnus Pafchalis, item maturinus & vef-

Agarfilium funmfub umbram arboris pro-

pertinus typus fuit Chrifti JEfu cru-

€ifixi.

Con-

Index Confiderationun.

7

?

Coniïdqr'atio XV

I.-

ä

Con(deratio IXUL

:

SS, crux Chriíli columna nubis & ignis, Samfon tum in vita tüm inm

orte [üa Chri-

s

ducens nos fecuré ad celeflem pacciam

fti figuram expre(fii.

. Confideratio XVII.

Confideratio XXVII.

Crux Dominica fervisDEI omnes indulco-

David contra Goliam pugnzns. & in aliis

rat labores, erumnas & miferias, ipfam-

egregia figura fuit Chrilli [Ffu crucifixi,

que deniquehorrendam mortem,

Confideratio XXVIII.

Confideratio XVIII.

Dulcis Jonatbas infignis typus dulciffimi

i

Virgaficca & arida Aaronis Sacerdotis de

JEíu, denudati, croci&xi

novo refloreícens , typus SS. crucis Do-

mortui.

, & in cruce

IiDinica,

1

Confideratio XXIX,

[ ffiac

Confideratio XIX.

Botrus a duobus viris in ve£te portatus,

Filius Regis Moab fuper muram pro falute

r'gcni«

populi fuiimiolatus , typus Fil DEI,

cihxum.

