& fex ala alteriz: duabus velabant faciem ejus , &* duabus velabant pedes ejus , &

i d

duabus velalant ;- « clamalant alter ad alerum: Sanus, Santdius, Saudius Do-

LU

minus Deus exercituum , plena ejff omnis terra eloria ejus.

Tüti

Quxres hic, quare Seraphini illi faciem Domini & pedes ejus

E

Aup. hic,

pennis füis excentis velaverint?

z;. Rupertus Abbas: Facies, ait, eft di-

('rym

vinitas Chrifti, pedes fünt ejus humanitas, paffio & crux,

quodaltif-

Praf

fimum verbi incarnati myfterium Ípfis etiom Seraphinis erat tunc in-

W

penetrabile, nunc ia tanta gloria videre univerforum Dominum,

tng

paulo poft in paffione faciem ejus tam miferandum in modum cruen-

tatam ac deformatam. — Hinc S. Ephzgm loquens de impio miniftro,

S, Ephrem.

'"/P

«it.à Corncel,

qui coram Caipha tam horrendam Chriflo alapam inflixit: Comremmw-

flrim

lic in lfa.

erunt , inquit, celi, fundamenta orbis conculfa funt , expaverunt Angeli omnes

Cherubim tre-

M

atque Arcbangeli, Gabriel & Misbael facies fuas alis contexerunt ,

Qem

mentia [ub votis fe abdiderunt,

Seraphim illà horà alas ad invieem ecll

ifife vifa

fant, cüm darer minifler iniquitatis alapam Domino majeflatis, qux alapa ad-

fil: )

:

huc hodie in facie & Sudario S. Veronicx impreffa cernitur. O quo-

v !þ [

ties tu, Ó peccator, tales cruentas inflixifti alapas Chrifto JEsu? godes

H

videlicet, quoties voluntarium mortale peccatum commififti: Et

&ondumtimes, acceffas? V ali

ii

quandotibi. Sedpergamus ultf?üüs

hn

& ad alia adhuc majoraf

2. Idem

[

De Sudario S. Veronice.

wx 87

j

2. Idem l(aias Dominum gloris vidit inter duos principaliores

:

H

Seraphinos & inter innumeros etrcumftantes Angelos , letà voceillud

trifagium ipfiacclamantes: Semdus, fanttus, (anttus, Ah quid ego video!1&, 6, s.

non ampliüs Dominum gloris, (ed abjectiffimum virorum, non in-

n

ter Seriphinos, fed interlatrones crucem fuam ad Calvarium montem

bajulantem; nihil hic auditur de illo trifagio, fed trifte illud: Tlle,

tolle, crucifigeeum. Ec ecce ubi venitad domum Berenicis, vulgó S. Ve-

quit

FOf

ronice, quex devota Chrifti erat difeipula, accurric illa per turbas &

carnifices, perenfes & haftas, & detecto fibi capitis velamineBomby-

cino, illud offert pientiffimo Salvatori, quo fanguinem, fputa & for-

des in facie füa abftergeret, cui Dominus in fudario illo faciei fuz

imaginem, ah quàm miferandum in modum cruentatam perfe&té im-

preffit, & in fingulare amorisfüipignusilli, & Ecclefiz fuz reliquit:

[

O animemi, Refpice in f'iciem Chrifli tui.

Pal, 3. te,

Vidi quondam R omz in Parafcevein Vaticano S. Petri Ap. hanc

ao

facratiffimam Chriíti erucem ad locum tormentorum bajulantis fa-

onac d

ciem, vidi, inquam, fed non (ine facro horrore aclacrymis : Hzccine,

mur; i

penfàbam apud me; fit illa divinafacies, in quam defiderant Angeli

u pulii

profpicere? O bone JESU ! quantüm mutatus à teipfo es, ut meritó

j /,,f,llz ln

de te dixerit Propheta memoratus & Evangelicus: Aom ef eifpecies , ne- 1. $3. 2.

vt ts

qué decor ; afpeximus eum, & nonerat afpedius, G rursuss Afpedus bominis in

: Sudu D

eo non eft , ita enim divinam illam frontem, fuaviffimas illas genas,

rutillantes illos oculos, purpürea illa labra, eloquentiffimum illud os

k vt

alapz & colaphi, tunfiones & virgz, livores & tumores, cruor & la-

ii

crymz foedaverant, ut homo in homine effet quxrendus, unde &

Przfes Romanus dixit: Ecce bems, O quantum doloris ac mceroris ex

i qu^

; erit"

tam miferando afpectu haufit, ac percepit dolorofifima Virgo ac Ma-

Dommu"

ter Chrifti! dicat qui poteft, ego non poffum, nec valeo.

$i inveni

"i

otund

3. Moyfes quondam inítanter à D EO petiit:

X

H

f 4tÍ41 í8 Exod, 33. 1.

mpló

j

con[petiu tuo , offende milsi faciem ruam. Sed pro refpon(o tulit: Videlis pa-

ii

,(f

fleriora mea , hoc eft humanitatem Filii Dei, faciem autem.meam videre.

j

pl

non peteris, idleft: Eflentiam divinam.

Enimveró vidit Moyfes fa-

!l

vülm l

fl

ciem Domini in monte Thaborzo, ubi Chrifti facies refplenduit ut.

j

fol: Er ecce apparuevunt illis Moy[es & Elias cum eo loquentes.

Matfh. 17, $,

wwmr "m

Sed à Thaborzo conferamus nos ad Calvarium montem.

Su-

(

a

I

peri! quid hic vides Moyfes? Priüsloquebaris cum Chrifto deexceffu Lue. 9. 3r.

tlf

Qu

j

paffienis, quem completurus erat in Jerulem, hoc eft, quo genere

ii

mortis Chriftus effet moriturus. Ft ecce jam advenit illud tempus;

nrepitpedibusac manibus Salvator tuus nunc ad mortem crucis ob

ii;slk.erzïnc')[tra condemnatus, ad di

&um Calvariz montem, graviffime

) ]dru

A2

onéera-

E

188

Confideratio XLIX.

onerztus patibulo: Zefpice in faciem Chrifli tui & quid vides?: Moyfes

61'

obvelat faciem fuam, . & ob extaíin admirationis lo

miticu

-chänä. &

z

qui nofi poteft.

Fernandius ait: Moyfen vidiffe Crift um , flagellis cafum

A

, C* fpinis coronatum,

visep

Cornel. hic,

Exod, 33. .

qualem Pilatus populo exbibuit, dicens:. Ecce botno:. item eum vidiffe erusi aff-

rio, ut

xu, unde exclamavit: Mi[ericovs , clemens, enulta mijey ationis &c,

ile fle

4. David, ubi in fpiritu previdit hunc univerforum Dominum

frrit,

dc orbis Redemptorem, ex confiderata illius divinz faciei pulchritu-

fieiela

Pf 44

Dj

1

dine fatiari non poterat , unde exclamavit:: Speciofus forma pra fihis ho«

forum

minum : difu[a eff gratia in labiistuis &z. Audiamus híc verba B. Virginis:

DC

"

I:

"

irgitta lib, Filius meustanta pulchritudine praditus erat , ut. quicunque eum infpiceret ,. onfo-

1

»

rat-ae&lw

laretur à dolorecordis,

quem babebat,

ldeà && multi udai dicebant ad invicemn:

N

Éauitis a videndum filium Maria , ut confolari po[fimus.

facitm

Eamus & nos ad Filium Mariz, ut confolari poffimus; Specio-

afnj m

fus enirn eft formá prz cunctis filiis hominum, . 1. Ob divinitatem.

in lh

2. Ob animam. . 3. Ob corpus, ait Bellarminus. Si refpicis divinita-

Chrii

tem, infinita pulchritudine przditus eft: Si fpiritualem animz pulchri-

cndid

tudinem, fbeciofus eft prz omnibus Angelis ac hominibus: $i fplen-

$

foomn

dorem corporis cj

us glorificati , pulchrior fole eít, & pulchritudinem

j

foad

ejus fol & luna mirantur.

t

MPa

Verum enim veró confulamus hic paulifp

er Ifàiam Pr0phccan£ E-

fid

lfa. $3. 2.

vangelicum, & quid dicit de Chrifti pulchritudine? Aon ef [pecies ei,

neque decor : Et vidimus ewm , C non evat. afpetlus: C defideravimus eum ?. de-

fpectum && noviffmumvirorum , virum dolorum, & feiextem infirmitatem ; & quafi

ábfconditus vultus ejus ,. C defpellus , mde vec veputavimus eum, O bonum Nu-

mer! hzc vaticinia nonindigentexplicatione, qui vultum dolorofis-

fimi JESU in füdario S. Veronice impreffum aliquando vidit; fed

potiüs hicopus eft pia meditatione, vivaci fenfü ac piis lacrymis, quia

tam hórrendum in modum vulneratus eft propter iniquitates noftras,

& attritus propter fceleranoftra, cujus tamen livore (anati fumus, O

r]

animapeccátrix, quid rependes hüic

nondum amas, vade ad infernum.

pientiffimo Redemptoti tuo? $i

faron. Lytes

j. Eminentiffimus Cardinalis Cefór Baronius refert ad annum

us & alii,

Chrifti 24. n. 138. quód libellus antiquiffimus Romsx in Pibliotheca

Vaticana manüleriptus affervetur,. in quo fequentia leguntur: Véro-

tiica. Hierofolymitana matrona nolilitate c [andtimoniá infi;nis , Romam fe con«

tulit , a6 facrum fudarium fecum depertavit , quo grayi morbo laborantem Tibe-

rium Imperatorem fanffe fertur, — qui tanti poffea bencficii. non,

immemor Chrifo

divines bonores decreyiffe

dicitur , vefü.rïz quid imön[ultox Smatul /iqtue((:, pofcà

refcæm fuit.

60 m"

um

"

— De Sudario. S. Veronice.

189

$ Morfs

.6. Mifit quondam Abagarus Rex Edeffenorum, übi de Ch

rifti Mollon, e, z,

Q potef

miraculis nuntium accepit, pictorem fuum, qui Salvatoris vultu

m.Vi— & 3. de $,

H (OTUAU,

visexprimeret coloribus. Ardebat quidem pictor ille ingenti d

efide- Sind,

f u d

rio, ut inter concionandum Chrifti faciem adümbraret, fed di

vinus

Donitun

ille (plendor, qui ex facieillius promicabat, laborem omnem ir

ritum

fecit. Dum ergo defperat labore pi&or, Chriftus linteum

peícit,

pl

arafe

faciei admovet,- figuram imprimit, & pictorireddit, & illeRe

giEdef-

fenorum, perq

uam fácram divini vultüs effigiem Edeffa civitas fepiüs

- Vigits

ab incendio,

ttt, tf

rata eft.

& Roma fimili modo per füdarium S. Veronica libe-

tud ii

Si vis anime mi

, ab eternis falvari incendiis,

refpice fiepiüs in Lytzus de

faciem Chriftitui, prout fecitin Hifp

ania piiffima quzedam Virgo Jo- Chr. fat, lib,

D

s; Sptte

anna nomine de nobiliffima profapia

vinititem.

à Vaíquez or:

unda, qus dum$ cap. 3.

in hebdomade facra coram devota $

: Veronicg icone ,. Sudarium

sdiriniti

Chrifti prefeferente oraret, advertit ,

quód: d

s

ile&us animz Sponfus,

candidus &rubicundus fuübitó fanguinolenta

m & aflliGtiffimamfaciem

s D

fuam muzaret in venuftiffimam; ubi fimul h

i

yicudnea

?c verba à coclefti Spon-

fo audivit: Z2 i» fpon[am méam affumam. : 5

uibus auditis abiitletabunda

ad Parthenonem S. Maris à Cruce,

& Sponío füo ad

1

fetam b

finem usque vite

fideliter inferviit. Anime mi, refpice nunc fze

piüs in faciem

f eit ef.

nc quidem in emblemate, t

x

nl C

Chriüi tui, nu

»

à facie ad faciem.,

u,nc gutem

im; 6t

hum . -

mditi

vidis d

XX

tyis t

xx

zW

$.

(gnoi -

X

Y

M

v

—

EE

L

24

Qlumus

M

/-

TARECEM

ii

N

- /

",

.*ï

T

s.

C

^

t

u

C

t adW

pmmm

Z^ u »

f

25

N

H

y

SS

i

-.

i

u l!ï

DSTTOTYT IN

gt

:

:

- um

M

NX

SSNSSNME

As

,Rpmlm

fuo*,x

ii

i

f

E a i N

j

i

(

Aa3

CON-

A t

—

190

93* ( o-)j*ä i

1

*

Audi

LEEEEI

&

SEEEEETER

E

hno:

diiiibitiiii

& con

jnh

CONSIDERATIO L.

f91C

d

Chriftus füb ponderofà cruce corruens,

Inurm

pnur

um conculcatur, & ftimulis

pc.:dibu,s impior

Conc

; agicatur.

Tantï

Scripj

Concälcaverunt menimici tota die : q.-äonz'am muli 5;1;

quán

lantes ad'verstim me. - Pfal. $5. 3

L77]

!

I.

füedi

Rat David in ar&a cuftodia & ,(þel-unca.()doliam, onibus

(id p

caloil

9. Co:. 7. 3

fpoliatus honoribus ac bonis: F«rís puora , intis timoves;. Saul

pedes

eum conterere, & conculcare voluit ranquam viliffimum ac

traa

contemptibilem homuncionem & infidiatorem regni ; unde

»ad DEUM auxiliatorem. füum levans vocem exclamavit :

| Im

fal, $5. 2.

Mifevere mei Deus, quoniam conculcavit tme bomo: tota die impugnans tribula-

hr

& 3.

vit mes Et pergit: Conculcaverunt me inimici mei tota die, quoniam mu'ti bel-.

àpu

lantes adversum se.. Chriftus per hunc Davidem prefiguratus cft, quiin

Yec

Hugo Cad... pailione fua tam cruenta , tam indigna juremerito queritur: Cenculea-

le Blanc &

alii.

vit me bomo ; Et qvis ille homo?-&. Le Blanc, quód hoc de Juda ex

eeg

plicandum fit, qui diabolo peffimo obfeffus, in monte Olivario Chri-

T

ftum Dominum füum, cüm caperetur, pedibus calcavit. O quot

fs

fünt peccatores pefIimi , inveterati & ingratiflimi, quorum antefigna-

Cari

nus Judas eft, qui etiamtum dulciffimum JESUM vità & moribus In

ffer

cruce, ac prafertim in SS. Euchariftia conculcant

, de quibus Veritas :

&f

goniam multi bellantes adversiun me. Audiamus plura.

*

L3

*

1

Matth, 21, IO;

2. Ad folemnem Chrifti ingreffum i

n Jerufalem i

n die Palma-

Prfmo

rum commota eft tota civitas propter tam infolitum triumphum; ita

in egreffu illius, cüm ponderofà cruce oneratus ad montem Calva-

tofli

fïme !

rium ad redimendum hominem à diaboli jugo , exiret, rurfus com-

D j

mota eft univería civitas, ut videret Prophetam illum magnum tot

prodigiis celebrem educi, & calcibus carnificum propelli ad mortem;

P D

li

Ó JuGtuofum fpectaculum, quale,nunquam vidit orbis.

Ner-

EL

Chriflus pedibus impiortim calcatur.

191

!

"Vetiüis humi reptans fine mifericordia cálcatur ab hominibus.

Audi mitiffimum Redemptorem tuum: — Epoautem (um vermis, & non?fal, 21,7;

d

bomo: opprobrium bominum , & abjedlio plebis, Eductus eft inter blasphemias

& convitia ,4inter impulfus & verbera, jam pedibus, jam lateribus;

jam huümeris & capiti inflicta, quafi femianimis, capite & collo depref-

"

Ío: Crucem geffans, ait S. Auguftinus, pondere gravem longe itinere, orave qui-

dem pondus corpori, fed leve charitati; unde in finiftro humero adeó ma-

TURD

gnum contraxit vulnus, ut ister reliqua fenferit hoc effe moleftiffi-

n

mum, hinc ad 8o. greffus procedens füb tanto ac tam gravi podere

concidit: hlc verificatum eft illud Ifàie: Quia corruit in platea Veritas

*Ifa, $9. 14«

Tanti ponderis erat peccatum meum ac tuum, ó mi Le&tor!

à

3. De Amafà ftrenuo belli duce, quem Joab dolo occidit, dicit

Scriptura: J4mafa autem. confperfus fanguine jacebat in media via, — Vidit boc 2, Reg. 20.]

ul

quidam vir quód fubfifleret omnis populus ad videndum eum, . C amovit Amafam

12.

de via in agrum, operuítque veflimento , ue fubfiflevent tvanfeuntes propter eum,

EcceSalvator tuus, optimus JESUS confperfus fanguine jacet in

media via in Jerufàlem, nullus eumamovit, nullus fecurfum przbuit;

fed pueri projiciebant lutum & lapides & ligna in eum, & ductores

y, ao

calcibus eum protundebant, ac propellebant, & ubi eum à lapfu in

imu; 3

pedes erexerunt, denovoilli graviffimam

X

[fimum &

impofuerun; crucem, quod

trabale lignum peramanter amplexus eft. -

g UV

Ft quid interim impia & ingratiffima Judaorum Synagoga?

eydomat

Egredere, eg

redere vir (anguinum., ( vir Belial, ecce premuni te mala, quam'ang a [ Reg, 16,7,

yu rv:ägi

vir faueuinum es.. SicUva & oliva calcaturin torculari, unde Dominus

um

apud Ifaiam ait: Tercular caltavi folus, €» zon eff vir wecim , qui patiatur, fa. 63. 3.

) di$

vel compatiatur, & neceffarii quoque mei recefferunt à me.

job. 6. 15,

tur: U

4. Jofüe invi&iffimus , juxta ac pientiffimus belli Dux, ubi in

T. ]i!ä*;

celeberrimailla Gabaonica contra quinqueR eges victoriafolemaftro-

)l'wzrïü(;'f

rum Regem in coclo flare fecit, confümmato przlio, Reges illos in

Wib Vr

4

fpeluncalatentes, & captos in medium

produci fecit pedibusque cal-

cari, ac tandem in ligno füfpendi: /re,

um

€& pouite pedes füper colla Regum lofwe 10, 24,

ifferum. Enantiquiffimum morem Judzorum, qui chm victoresinbello

bü)x u

j

exifterent, vi&tos & proftratos hoftes pedibus folebant calcare.

P.ll

Simili modo calcatus eft Chriftus ab impiis Judzis ac Deicidis in

.dP

o

primo, fecundo & tertio lapfu füb cruce, ubi ficat miles vi&us, & ut

fum

n

hoftis éorum in acie lapfüs, protritus eft pedibus eorum, O pienti

fime JEu, Filii Altiffimi, anpotuifti magis humiliari?

yon jil

[

4Attritus eff pro- Ya, $3. $

jf

pter feelera noftra, O Chriftiane Le&or! confidera peccata

tua, quema-

"m

gna pars illius exercitüs extiterunt,

n [i

qui in Chriüum irr

uit, quig pofuit Yà 53. 6,

lia

j

Dominus in co iniquitatem. omnium nofiruu,

TH

gf. Pau-

»

us

m

Confideratto L.

reos fcribit, eosmonet,

$. Paulus Do&or Gentium, ubi ad Héb

hu e)fE

acdocet, non hoftias Aaronicas, licet permultas, fed unam Chri'ti

Mediaroris noftri in cruce hoftiam expiare peccata omnia. Exinde

trit, N

de dext

À:dogmatibus ad morestranfiens , infert, & urgecHebreos, ut infide

Chrifti conftanter permaneant; & adducit exemplum de lege Moyfis

li, in

qum o

violata, fienim vel unicum preceptum Moyfis olim Hebrzi trans-

fü

Siebr, Io. 29

grediebantur, graviffimé, & fipiüs ipsà morte puniebantur: Quanrà

magis, pergit idem Apoltolus, puratis deteriora mereri fupplicia , qui Filium

Dei cougulcaverit. Ec quinam fünt illi . qui Filium Dei conculeant?

Mi

m. Galenus &alii: Hi funt qui peccatum mortale liberé admit-

tunt, per hoc enim implicité & interpretativé contemnunt, & quafi

conculcant gratiam, redemptionem, mortem & fanguinem Chrifti.

2, Hifunt, qui nimiüm fuperbiunt, & proximum afpernantur. 3. Hi

funt, qui indigné acceduntad SS. Sacramenta, & przccipué ad S5, Eu-

Chr

chariftiam, tales erunt rei corporis & fanguinis Chrifti; Supra quod

1, Cor.11.29. $. Chry(oftomus:. Aeaseff ta's cadis Dominica , acfi Dominum occ d:ffer , &

ls

Chrifti (anguimem effudiffet.

f»

4; Hi (ünt, qui.Chriftimembra, id eft, viros

juftos calcant, ac perfequuntur. 5. Hi funt blasphemi, perjuri, injufti,

— "—

luxuriofi, avari, temulenti & fimilis faringhomines: qui per peccata

fua cuotidiana Chriftum calcant; fedcaveant hi miferi , ne puniantur

Qu

fi

Hebr. 16, 293 DEO , ficut przdixic S. Paulus: Quanto magis putatis deteriora mereri

fupplicia, qui Filtum. Dei conculcaverit ?

*

.

.

6. Si uva in torcu

lari calcatur,

& premitur, homo inde ditatur;'

& reficitur:

Íta Chriftus fub, & intorculari crucis calcatus & preffus

fudit (ànguinem, fed homo inde ditatus eft: Ura, inquit; Honorius

Honor. Aug.

[7

lib, z, c, 33*

Auguftodunenfis, im pralo duobus lignis expre[fa in vinum liqvatur ; Et Cb

ftus duobus lignis Cra

.

cis preffus, . [anguis ejus in potum fidelibus fandebatur. .O

"

d rependis amantiflimo Redemptori tuo pro t

eccatrix anima, quti

tot contumeliis, tot doloribus affe&to, tot vulneribus fauczo, totcru-

ferru

ciatibuspreffo? Ah quid rependis; Et nondum amas crucifixum JE-

àd E]

füm? Vade, anathema es.

Bernhardin,

R.efert Bernhardinus de Bufto defcelerato Juvene, qui li

.

cet à fi-

quid

dc Bufto fer,

&t

g. patt, 3«

do amico de feria facienda pocnitenti

a fiepiüs moneretur, eam fem-

ub

1U

per elufit.

Pauló poft in

o

gravem morbum incidit, admonetur iterum

dc inftituenda confeffione, fed fruftra omnia.

Interim triftis rediit

Tüt T

.

Wi

amicus domum, & in no&turna quiete hanc vi

fionem habuit: Vifus

eft fibi videre Chriftum Dominum lacerato toto flagellis corpore, ple-

T

li

Eii

num vulüeribus, & fpine4 redimitum coronà accedere ad egrotum,

& hííce verbis eum alloquentem: £ree lacerum [pinis caput , & totum vul.

Ritoter

4

,.

Q h

ue

neribus [aucium corpus, fed & apertum latus! bis tili nf/ indigno parta, parat.

Wi li

Gig]

-

AUA

Cbriþiu.pedz'l)mjmpiaruhz calzatar.

193

amChrl

4ue eft Deimifericordia , fi modà vitam tuam

e

"

prateritam deteflatus ad me conver-

. Erind

taris, Manüit obflinatus heu! ille mift

x

r, tum Chriflus iratus ex

grefïum

*

lt inide

de dextro lateris vulnere fàn

guinem in moribundi faciem pro;

iciens:

Hw,inquit, $anguis meus in die

« Moyi

judicii tefs erit oblata. tibi à me mifericordia,

broi a

quam contempfifti. Expergefactus hoc vifo amicus accurrit ;

reperitmor-

ts ul

tuum, & faciem ejus recenti refperfàm fanguine.

O non fic,

Ó bone JESU apud me.

NI

lat

r dul

n k

m hr

fu. 3 Fi

. CONSIDERATIO LI.

ad $o

ia qu

Chriftus prferens crucem omnes fide-

df

. les animat, ut & ipfi ferendo crucem füam,

idi, i

fequantur.

"

b

X p€CCJI1

ünfantt

'gäi non acciptt erucem fmam ,

e jl*qz;z'tw Hie, non eft

j t

d

me aonus. AMaitb. Yo. 38.

1.

T &'pïfmg

j Bonti

Olebant quonda&x filii Prophetarum,

qui ob fanGitatem vic;c

"a

& famam virtutis fequebantur duce

m füum Elifeum , fibi

nova conftruere cuguría, in quibus c

du

ommode habitarent, &

DEO füo (tanquam primi Religtofi)

infervirent. Et ecce

quog"

dum ad Jordanem ligna fecarent,

accidit,. ut uni illorum

; 0R

ferrum fecuris caderetin a

quam. Ft quidillepauperculus? Clamavit

;ci&xum 't

ad Elifeum: Heu, beu,

beu Dominemi: cv

boc ipfum mutub acceperam, — Et i, Reg. 6. s.

j

jii

quid Elifeus? Pracidir ligoum , & mifit illu

(À

natavítque ferrums. Angelus

"

enimjuxta mentem Abulenfis, lignum ab E

lifzo prcifüm, & in ma- Abuleaf hic

nubriumadaptatum apprehendit, in fundu

nc[uf ye

m aqua detulit, ferro infe.& alii.

j

ruit, in altum extulit, ac fecurim ibi f

uitantem füftentavit, donec

g

cam]lignaror apprehenderet.

Et quarehzc omnía? g. Fada funt mobis

jl

c'W

in figura,

j

rp()f f

Elifeus Chriftum adumbravit,

ferrum inprofundum cadens pec-

T

catorem, lignumilluc miffum Do

minicam crucem

, per quam ex in-

gum;

ferni barathro liberati & extracti fümus.

ih

p

Ita S. Auguftinus: VeniensS. Aug. ferm;

u

verà Elifeus mifit lignum , C* natavit ferrum.

;fnzxo. deT'emp,

Gintber Unus pro omnibus,

Quid ejg Hgnum mittere , C fervi

[7]

AE

Rn

g

7€

- Confideratio LT.

Jo inferni bu-

'3am'm :

du miditm p

roducere , nifi patibulum ercis aftendere , & de prefun

Uodel

mianum geuus erigere,

ac de emnium peccatoripm limo per crucis myflerium libera-

agiftrum füum Elifeum pro poffibili fecuti funt;

0mne

re?. Difcipuli illi M.

[*

faciamus hoc

& nos i5à

fequela Chrifti [ESU. crucem ferentes ; unde

vatSc

C* [equitur me, non eff me dignus,

Bocht

Mattb.10.18 nos monet: Qui non accipit. crücem faam ,

$. Hieron. fo,Et. fanctus Hieronymus ad quendam Militem Nobilem: $iCb

riftum

rebd

4-EP24«— corperis fequi, Cr inejus ferv.tio pev[everaveris militare , finis militia tu& erit vegnum

tatis.;

non terra & temporis , fed atarnitatis & cali.

dítaat

2. Cor. 6.15.

4. Rs&téGentium Doctor Paulus:

Qua conventio Chriffi ad i?elial?

rcam Dei captam

Volebant hoe quondam evincere Philiflei, dum a

Regis

intulerunt in templum Dago

1, eámque juxta hoc flat

uebantidolum;

fimi,

Lucif

féd cüm fürrexiffent diluculó Azotii:

Ecce Dagon jacebat pronus in

terra coram azca Domini, caput autem illius & duz palma manuum

Chril

eReg 55 abfciffe erant füper limen:

Porrb Dagon folus truncus vemanferat in loto

gnad

uce conventio Chrifti ad Belial?

lum

fuo &

Apagi

te cum hoe immundo Dagone: Nenpeff.m, dicebat quon-

ts I

€ bominibus s 1on poffum Regis gratiam e

tonf

dam B. Arfenius, we ai: idere Deo

H

Dei fisuul aticupari.

Porró t

lÜ

1

Tfiu

m cít neceffarium,

ut DEum fequamur

fadt

iftum cum illo libenter crucem noftram,

& Filium ejus jESUM Chr

f

fortiter, & quotidié portando.

leo]

quam nobis impofuit, usquead finem

i

Tho Xemp. Ünde Thomas Kempenfis: Tolle ertem

tuam , C fequere jEjum , C ibis in

es eff pro-te n crces,

'ïxms

Eb.delmit. vitexrarermam: prace[fit ille bajulans [ibi erucem & mortu

€hr.l.2.612. gt qh- tp tsum portes erscem, C mori afeties

in sruce,

fuid

ubi David

Rex à facie Abfolo-

caft

3. Chufai vir probus & egregius,

utibidem in tanto p?ri-

illor

nis profugus inmontem Olivarum afcendit,

& terrá pleno capite;

culo adoraret DEum,, venit ad eum fcifà vefte,

2.Reg, 15.52 (aam demonftrans fidelitatem & fequelam in adv

erfis omnibus: E«

r

eccurvit ei Chufai Aracbites Gc.

Obferva hie cum Mendoza, non occut-

vot

ut £dem fuam etiam in adver-

(

rit R egi fuo triumphanti, fed exulantt,

| fisceftaretur. En habestypum veri & finc

cri Chriftiani ; ad quid enim

€tja

velis? Audi S. Chry-

Th;

&Chyfot. Chriftianus es, nifi Chriftum ducem tuum fcqui

: emicitiam perpetuo

hg,

inPl T. - foflomum: Cbajai vir probus, Davidis amicus, fuam iu eun

lationem: notr enth

confervavit : Etchm nibil aliid poffet , lacrymarum affert confo

fit.

shoc;

& penfastepide

Yal

erat. amicus temporum , uec potentía , fed virtutis. Vide

. Chriftiane, qualemte exhibere debeas Chrifto,

füb ejuscruento ml

mitc

72. Tmuz E

.M pracedit cum

tanscrucis vexillo? Zajrra ficat bonus miles Chr;foi ] Efu

Go

Sencca Ep.

cruce, & tuíinecruce vis veniread coclum? Malus mzfles;,

eff , ait Sene-

n

105-

Ca, qui Imperatorem gemens (equitur,

"tf

4- SebafliusBochri, vir Jemineuspertculofam contr

a David füb-

re€

b

füa Ben-

vm;ml

ernavit féditionem, quia «gré fe

batregnum à Saule & cribu

Tüorte

x

m

De þqiældbbri/li ericen fereutis.

199

Pifemi

jàmin ad tribum Juda, ex qua David oriundus erat, effetranslatum;

tiut Lt

unde buccinà cecinit, & ad fe ma;orem populi partem attraxit, qui

Xut (nt;

omnesjugo Davidico in gratiam hujus reb :llis renunriarunt ; & ob(er-

Yss unt

vatScriptura: Er fepartus eft omnis Ifvael à David, fecutásque efl. Sela filium

fl

Bochri: Viri astein juda abbaferunt Regi fuo. Ecce quid poffit unus homo

- if

rebellis, qui fuit

pus Luciferi

& tr u

d

Hoc prudenti

mé confideravit, & annotavit S. Tenatius Socie-

tatis JESU Fundator gloriofiffimus, unde omnibus de fàlute füa me-

m

ditantibus przfcripfit duo Vexilla, unum quidem D. N. JEfu Chrifti,

Der cyt

R egis noílri optimi, alterum veró Luciferi , hoftis hominum capiralif-

fimi,

antilts

Uterque omnes ad f& vocat fub füo vexillo congregandos;

[ pl'()nllS t

Lucifer offert divitias, honores, voluptates, & quidtandem?infernum.

Y mant

Chriftus Rex & Magifter humilitatis oppofitis artibus diabolum expu-

fl i

gnandum docet, & ipíe füis przit cum cruce, exemplo paupertatis &

humilitatis, vitámque promittit eternam: 4iquis wibi miniflrzt, me fequa- Jo. t2. 26..,

sucqur

tur; Etubi[um ego, illic & iniu fler meus erit. Et quis, obfecro, talem ducem

j ul (

nonfequatur? Vorat mundss, ait Didacus Stella, wt decipiut , votat caro, ur 9tcllsin Luc.

n feguunt

fedet ; damen ut perdat : accurritur wndique.. Vocat Chriflus, ut fAlvet & pauc

j9» 23

] HORI'W

$. Leo fer, s.

fequuntur.. O. coecitatem hominum plené deplorandam! Fruffra, ait S.

de Mativ,

gortanto

Leo L. appellamur Chrifliani, fi imitatores non fumus Chrilli,

1/ ii

$- Quod me facere videritis, dicebat quondam Gedeon ad trecentos

gt Dd

fao

$ probatos & felectos milites , oc facite: ingrediar partem ca[lrorum , €* [adie,

70

D

quod fecero (éthamini ; Et fic irruit cum illis trecentis de media nocte in.

2 d

f

A

f

D

n

(

!

caftra Madianatarum, tubis, lagenisac lucernis armatus, & univerfum

3

p

illorum exercitum fübvertit.

p

Gedeon liberator & vi&or, ait Corn

elius & alii j

p

Chrifti tj;Pum Cornel.in 1fa.

o

expreffit.

1. Gedeon defiraxit aram Baal: ChriftusS

ynagogam füb- 9. s.

, B^

vertit, & idoladeftruxit. 2. Gedeonpurgavit fr

umenta in torculari:

inChriíti maau ventilabrum eft, utpurget aream füam, quod fecit, & Matth, , t2

hmln*

i

ll

etiamnüm facit in torculari erucis, quod quotidie hic Biberbachii ad

)tr

Thaumaturgum noftrum Crucifixum cernimus, & experimur

uU

T

: Toreu- 16,63

«: 3.

"

nr ]

lar ca'cavi [olus,.. 3. Gedeon omnes formidulofos de ex

ercitu fao dimi-

&

jl

fit, & folüm fibi trecentos egregios commiïiconesrcfervavit; Obfer-

i^

vahie myfterium: Groecalitera T. Trecentorum eft nota ; quz expri-

o

gt

Til

mit crucis formam, in hoc enim figno Gedeon hoftes füos fü

peravit.

j

q

4. Gedeon cuilibet ex trecentis iftis tübam dedit,

vas teftaceum &

du

At

y v

ignem: Clnmgue per oyrum caffvorum im tribus perfonareut locis, ei bydrias con- judic,7. 26,

j

fregiffent , tenuerimt finflvis manibus lampades, * dextvis fonantes tubas, clama-

/i

veríntque: Gladius Doinini €* Gedeonis. — Chriftus pugnans cum diabólo,

( pl

k

entoillo certamine exaltavit vocem

[rlbufua

morte -&,peccato, qua(i tubain cru

füuam:

Bb z»

196 — Confideratio LI. De fequela Cïjri/ïic'?';.*äw bq;zfïamis.

Hebr 5.7.

füam: Cum elamore valido, & clamans expiravit in crace, quia Verbum erat.

Matth.27, $O.

i

l

f . Gedeonlagenas teftaceas, in quibus ignis erat abfconditus, con-

fringi fecit: Lagena confradta, fübintrat hic$. Gregorius M. humanitas

Chrifii eft, plagis confedta; & vulneribus plena. 6. Lucernaabfcondita

immen(am R edemptoris noftri adumbravit charitatem , unde voluit,

Lue.12. 35.. ut & Lucerna ardestes fintin manibus, imó & in cordibus noftris. 7. Ge-

C

deon mandavit, ut f6 preeunter ad prelium & czteri fequerentur

Luw.9 $. generofi milites: hoc & Chriftus Dominus precepit: Dicebat autem ad

emmes: — $i quis yule poff wne venire ,. abaeget. femetipfum .. & tollat erucem fuam

quotidie, C fequatur me.. Collige ex hoc, quomodo

poflis de hoftibus

d

tuis, tum animz, tum corporis triumphare.

6. Hoc fecit S. fgn

Éx vita,

atius Societatis JESU Fundator digniffimus,

quem DEUS fingulariter contra novos Madianitas & hzreticos expu-

gnandos, quafinovum Gedeonemelegit, ut cum omni Societate füa

ejusmodi fcfíe opponeret lupis ac Se&tariis. Natus hiceratgenere No-

bili Anno Chrifti 1491. Aulam & exindemilitiam Catholici Kegis fe-

cutus, in obfidione Pampelonenfi ut Gubernator ex pede lzfus Anno

521. ex Lectione Vite Sanctorum refpirans, afperrimam vitz ratio-

Sandaus in

Stauroph. li,

nemcoepit. Ánno 1 $23. Hierofolymam ad loca fàncta profectus, ter

ibidem Chriftum gravi cruce oneratum videre meruit, & eüm R o-

(33e Tj q.

mam peteret , in zdicula deferta & Chrifto crucem füam iterum baju-

Qf

lante audivit: Egovolis Remaprepitiusero. Anno 1540. PaulusllI. Pon-

"

tifex M

316

aximus, plurimisfenequiequam opponentibus & contrà niten-

tib

v

Societatem ab Ignatio inftitutam confirmavit. Exinde orbis

non

univerfus fanctioremubiqueinduit faciem. . Pro infigni & figillo to-

.

tius Societatis nonaliud gentilitium fcutum elegit, quàm SS. Nomen

alis

- ESU, tres clavos & fü

d

diftichon füb(cripfit :

perne crucem eminentem, c'ui nonnemo hoc

hon

Dro

Quisque fibi titulos, d?» que vl nomina quarat :

Yérj

Diva Cobors Domiui [ub ertice 12ta latet.

Tandemipfe virtutum omnium orname

nt;s excultiffimus in cæ*-l

ufi abiit Anno 1556. vtatis 65.

lxþl)]a

Tev]

Qub

9

B

z

At

Nl

VS) l

ömpa

CON

N

D

S

TO enr,

3 (0) 4

197

dtis cr

itithds

12599282520 1 0£2522800290485222$

Dumonits

at

Ti vot

- CONSIDERATIO LII.

ris s t

quert

Chriftusin cruce exaltatus, efta

quila pro-

ht um

vocans nos ad volandum.

(ricut u

je holts

dicut aquila prorvocans ad «volandum pullos [uos, €5 fä:fpär

Tonifrs

tIQQ5 Cipe

co5 "volitans , fxpdngli; g/as faas. 'Dm?t. 32.1n.

2*

cieatela

Y.

uN

aisl

Ochuam.DE'u-s T;O.M-^p

o*þufukm Ifraéliticum Íngenti rodi-

Is n

»

gio per mare Rubrum transvexit ,

& hoftilem Zigyptiorum

vitz at

exercitum in profundo illius fübmerfi

t, Moyfen ad feé in mon-

(cdus, t

in illo monte in memoriam

tem Siria advocavit, mandavítque, utpofteg

reffum ex ZEgypto

cüm Ao-

perennem tanti fa&ti

prodigii fa-

3

mb

crificaret,

ad quem DEUS : Vos ipfi vidiflis, qua fecerim JEg

7p

tiüs, quomno-

Exod. 197 4;

x

'do portavevim vos (aper alas aquilavum &c.. E cur

füper alas aquilarum?

Obferva: A

quila-quai clypeumfe opp

onit pro pullis fuis, quos

ol

non unguibus &

E,ledf u j

que'adeó alté ,

pedibus, fed füper alas ac

dorfüm imponit, vectát-

& gl

c€

'quó nullum telum eos poffi

t offendere. Sic DEUS

Dd

.alis Pr'ovïdemi

fuee fuftulit Hebraeos , dum eosà cuntis hoftibus red-

didit tuti(fimos,

quia aquilz (ingularis eft amor in pullos, itaDei ín

j

homines.

Qu: omnia adaptat S. Amb

rouus

(

Filio Dei

& hominis

L

$, Ambrof?

ib. 2, de

promobiscrucifio. Videamus, & confi

Salom, €,2,

l

veritate analogias.

deremus perle,ganþes de hac

2. Situt 4

quila piavqum 4d velandum pullos fuos ,

mmus intür

expaudit. alas feas , affumpfit eum

ée jZ;;er €03 Yolitans , Deut,32. 31

» dtqté portavit in busmeris fais. Ita Moy(es

brevi nunc moriturus ad inco

nftantem & ingratum

fuüurn populum,

quibus verbis Filium Dei fao t

empore falutem univerforum in cruce

operaturum pereleganter adumbravit : inc

ruccenim exaltatus traxit

ad fe omnia, provocans nos ad volandu

volitat, ibiaffumit nos, &portatin

humeris, ibituetur rios ab hofti-

m; ibi füper nos expanfis alis

bus, ibi per mare rubrum paflionis füz transfert n

flem patriam. O charitatis immenfie prqdigium!

0s usqu; ad cocle-

$

"Áqui-

CO

Confideratio LII.

19

aI 5qül'(

Aquila ftudiosé alit pr

oles fuas non tantüm in nido, fed etiam à

ticd

imentumcapiuntilli, qui adlucrum füum,

nido exclufas; Quod exper

p

D

Le Blane 'To,ut Principibus pollint dele

rvire, captos aq

4

uile pullos ad palum alli-

4

li

ari folicitudine quotidie afferunt cibos,

m

s. P(al, 162. gant

, quibus parentes pecu

LZ So

quib

us non dumtaxat pulli a

quilarum, fed & ipfiacfi

lii eorum pof-

Tüan

agnus, quód aquilze parentes

lat

A

fünt enutriri.

Ita refert B. Albertus M

prolibus füis plusquam ure

centas anates, & fupra centum anferes, lepo-

&l

& plurimos magnos pifc

es ad nidum attule-

doce

res circiter quadraginta,

rint. En(ingu

larem providentiam divin* aquile,

/

Chrifti Redempto-

frici

&m

risnoftri! amatno

s, fovetnos, &propriá carne pafcitnos; & licet &

ipfe palo crucis fit a

ligatus, curam tamen omnium habet: Quoniam

ben

exal

ipfi ef cura de omn.bus.

num eft, quorum vene

Af

3. Aquila inimiea ferpentum & draco

alter

pnum devorat,

& internoconcoquitcalore. Soletautem aquila draco-

fert Plilippus Picinelliin Mundo Symbolico, unguibus

dens

nem, prout r€

.

rehenfüumt

n füblime evehere,

utcoloaperto eum juguler, & publi-

undelemma: Celovi

ncendus aperto: Chri-

füni

camab eoreportet vidtoriam,

.

fernalem, qui peccati

nafi

ftus in füblimi cruce

ferpentem ae draconem in

veneno orbem infecera

t univerfum , füperavit.

Juvat hic audire S

LUE

$, Ambrof,

Q eorum venena calo.2

hiq

Ambrofium : Ut 44

uila, inquit, ferpentes devorat ,

Joc, cit.

ominus noffey dracene percujfo , id eft, diabolo

W

