nacior.. Dic quotenipore gloriofior eratDavid, an dum Goliathum

i

debellavit, aut dum Sauli infenfiffimo hofti pepercit? Vicit quidem,

ftravit, expugnavitgigantem: Laudo, (ed nonnefortior eft, qui ipfüm

Davidem vincere noverit? Non dubito:

igitur fortior erat David,

$, Chryfot.. dumà csede Saulis abftinuit

|

; ait San&tus Chryfoftomus, quàm gigan-

m

apud Speranz, tem

proftravit, quiatuncfe ipfüum vi&torem g

H

antis divicit.

p.ue.

0r

Perfpiciamus modó, quàm füblimi perfe

:

ionis gradu Venerabi-

j

lisnofter Antonius plenum paffionum füarum dominium femper te-

p

nuerit, Etenim quod de Olympi vertice dicitur, qui fuperomnem nu-

13

al

biumturbinemexcelfior continuó fere

àict

^

caeli facie fruitur; idipfum

fío

affirmarede illolicet, qui nullo aut calamitofo eventu, autmalevolo-

p

rum nequitia, aut injuriarum improbitate ex &quanimi mentis flatu

Q

dejici, vel in transverfüm agi poterat. Adparticularia defcendamus.

tü

Cüm anno (ilutis füpra millefimum feptingentefimó quartó Gal-

lorum exercitus totam, qua laté patet, Sueviam, graffationibus & de-

predationibus vaftaret, hoftilibus copiis ad Lyci confinia delatísperi-

culum erat, ne annopa frumentaría in Epifeopali hor:eo Biberbachii

copiosé affervata in hoftium predam cederet: quare extrema neceffi-

tate, & rerum indigentia compulfus füas fibi fcaphas frumenti proan-

nua füftentationeaflignatas providé, ac mature felegir. Id indigné fe-

ilt

rens officialis quidam laicus in optimum Virum palmaribus injuriis

inve&tus non folüm raptorem , impoftorem, fpoliatozem & quidquid

1l

Ti

irz impetus függefferat, vocitabat, fed & bilem omnem exquifita inur-

banitatein eumeffüdit. Et veró confülté ac prudenter egiffe Domi-

h

i

num Antonium effectus comprobavit; quippe vix elapfo biduó in-

gruentibus hoftium curmis res frumentaria omnis direpta,evacuata eft.

Tj

Indignariigitur poterat importuno improperatori, nifi dudum didicif-

W

fecinjurias benefa&tis compenfare: QuidexfpeQtas? Audi, &mirare:

h

paucis poft diebus huic ipfi füo convitiatori fitteras officiofa humani-

N

fate plenas, & infüper gallum Indicum , qui in tumultuofaà bellorum

V

-

tempe-

d- a.

B dcjer t

Wnembz'iis Domini Autboris;

lg-

633

Itl

cempeftate unicus ei füpererat, dono mifit, rogans, ne fibi porró indi-

nari, & quod deliquerit, in bona pace remittere dignetur. O nobi-

j

€

m fane, & fuiipfius vi&tricem animum! nónne híc locum habet illud

DiviPaulini: Zs Chriflo triumpbat, qui tunicam auferenti vemittit & pallium ?. S, Paulin,epift,

Nolim hic produda narratione recenfere quantas contradiCtiones, 2. de perfcá,

fannásque decoxerit, dum przter mentem, füafionémique aliorum Ec- Chrfian,

ttt

du

clefiam funditüs extruere coeperat: in srario, ut füprà infinuatum eft,

vix vigefima, aut trigefima pars fümptuum erat recondita; igicur non

org'a

ui zdificanti illudebant:

H

ii

deerant aliqui, q

"

fi; bomo cepit adificare, & non Lus, 1. 390

P

n

etuit confammare. . Cuas illeoppofitiones inviéta animi conftantia eluät,

t

identidem repecens illud :- Dominus providebit.

Quaris fortaffe, qua arte & remedio animum in -æqüaïi tran-

(um

jl

b

uillitate contra quoscunque finiftros cafus noverit obfirmare? Re-

pondeo, inter alia remedia boc illi folennefuic: habebat elegantiffi-

lt

mas omnis generis gnoincs (ive ex facris codicibus, (ive ex Vecerum

oraculis depromptas , quas mirum in modum cuivis eventui callebar

]«

u

proportionare. Erudita id genus proverbia tabulato füi cubiculi ma-

Joribus litteris infcribere, & cüm (inifttam animi affe&ionem exoriri

n

adverteret, fepe fepius intueri folebat, ut ejusmodi intuitu quafi

It

froeno exorbitantes:animi motus compelíceret. Itapro varietate tem-

(*

porum legere erats Aemo nocet nifi fibi ipfi, . Si me perfecuti fant, & vos pere-

.

W

quentur , aut alie hu

)

uscemodi fententiz cafüum

lU.

» temporísque viciffi-

i

tudini ;a*ccommodatæ.

Jór

de

pOX

1l

-De amore in $S. Euchariítiam.

hi

J

Acrofan&ta Paffionis, & Euchariftie Myfteria, uti nemini dubium

n

eft, maximam inter fe tenent affinitatem: Cüm enim in cruento

fe

crucis Sacrificio idem ipf? DeiF'ilius oblatus fit,qui perincruentum

altaris Sacrificium quotidie in àra immolatur, red Ecclefia confuetà £«« in orat,

[Ji

illa oratione teftatur, quód Chriftus Dominus nobis füb Sacramento Fcft corp,

lul

mirabili Paffionis füz memoriam reliquerit. Sicut itaque hic Dei Fa- Chrit.

j

mulus fingulari prorsus lumine illuftratus fuit ad perferutanda Domi-

TMM—M———À

nicx Paffionis myfíteria, prout ejus fcriptaluculenter comprobant: ita

^

l.

nonminori agnitione, affe&tüque fcrebatur in prodigium prodigiorum

maximum, idQue tantó maOis,-quöd' prioris illius myfterii tantüm ha-

if

buerit vivam fidem , poftérioris veró ctiam guítum, & experientiam.

n;-'

Senfit cibi hujus füpernaturalis dulcedinem caaffedtuum teneritudine,

p

ut animi exuberantis delitiz indiciisrcciam externis f& prodere

nt, &

j

fxpe-

r

/—Gimber Unus pro omnibus,

614

Epitome Vite

epenumeró inter fücrofandta altaris facrificia uberes lacrypmo non

fine adftantium admiratione, teneróque pietatis fenfu defluerent.

Vulgare fert adagium, quód anima amans plüs ibi fit ubi amat,

g

quàm ubi animat, id eft, memoria & intelle&us, voluntas & anirni mo-

tus omnes fine intermiffione illuc collimant, ubi objé&tum amatum

€

detinetur: id quod Sacrum eloquium illis verbis infinuatum voluit:

j

Luc 12 34

Ui tbefauvus vefter efl, ibi & cor veffrum erit.. Idcircó Sponfa illa in canti-

€

cis inceffabili labore diu ac noctu, mané & vefperé erat occupata,

quarens, quem diligebat anima ejus.

Ejusmodi diligens, & dileda fpon

fà plané fuit anima Venerabilis

Antonii : Chriftum Eucharifticum iteratis vicibus per diem colebat,

li

frequentatis genuflexionibus venerabatur,amorosó alloquió falutabat.

In cübiculo füo menfülam, ubi ftudiis vacabat, ita difpofuit, ut quam-

vis folares radii fcribenti legentíque perquam effent molefti, nihilo-

minüs facicm femper ad Ecclefiam obvertere, & illuc dire&e ad dile-

&um füum in facrario latitantem fua fuüfpiria emittere poffet.

uia externa com-

. Verüm pauca bxc funt, majora percipe: obfe

|

proportionanturintenfioni amoris interni,&ctantó aliquis ad extra erit

obfequiofior, quó vehementior intràurget ftimulus diledtionis. Hinc

äi

usque adeó demum excreftere poteft amoris vis, ut amans neglecto

feipfo jam folum confideret amatum, in ejus honorem, utilitatémque

fe totum, infüper habito etiam füo commodo, aut detrimento, impen-

Ga3l, 2. 2«.

dat: It2 Apoftolus Paulus de feipfo fatezur: Vivo égo u- ja ego , vivit

vas in me Córifius. Id eft, prout verba hzc declarat Mellifluus Bernar-

S, Bero, ferm.

dus: 4dalia quidem omnia mortuus [um , mea pericula, vitee incommoda,

o$àn quadr,

aut ipfà mortis difcrimina, non Jentio, non attendo, non curo: Siqua verà [unt

Chrifli , bac vivum me inveniunt, & paratum, — Vis hujus rei argumentum?

Audi heroicum Chriftianz fortitudinis exernplum, & rcm"prodigip

fimillimam, ex qua facili conje&tura defumi poteft maximus in Chri-

eïä

ftum Eucharifticum amor, quem Venerabilis nofter Antonius fü

iam vitz difcrimini antehabuit.

Xæ et-

. Contigit, ut ille moriturienti cuidam cocleftem zternitatis alimo-

niam przberet, fed infortunato eventu: quippexger ex ventriculi im-

becillitate Eucharifticum Pabulum unà cum fcetenti ru&tu, faniéque

evomult. Quisabsquenaufeabundo ftomacho audiet ifta? Sedecce?

adinirandamgenerofitatem dignam Angelorum,totiüsque cocleftis cu-

rix fpectaculo. Condoluit intimo corde Vir Zelofiffimus Filio Dei in

obícoeno vomitu jacenti, à quo in opem vocari fibi vifus eft illis Pfal-

Pfal, 68. 18.

mographi verbis: Eripe me de luto, ut non iufigar, :Necmora: Sacrofàn-

uru-

&as panis Euchariftici fpecies € fordibus colligit, & n—on.öbüagtc *i

€nto ,

Venerabii Domini awbom.

6354

Q

; onto feetore, qui cirea circum adhzf?rat, non remorante manifefto vi-

tz periculo magna reverentia, & animi devotione fümptas deglutit.

!t

Quid ad hzc, amice Le&or? 'Tuo equidem judicio relictum volo, an

fl

facinus iftud haud mereatur vocari heroicum. Chrifliana fortitudinis exem«

u

plum, &.ves prodigio fimillima, tum quia admiratu, quàm imitatu facilius

lu

eft, tum quia id genus alia heroice virtutis exempla in vitis fancto-

euL

aut

At

rum aut nulla,

ratareperiuntur. Celeberrimus Raderus fimile quid Paderus Eav.

enarrat de Sancto Salisburgenfium Archi-Antiftite Eberhardo, & San- :an& Tens2.

1f

&us Hugo Abbas Cluriacenis fimile quid defuo Spiritüs Magiftro Go-

yir

l

deranno, veràm hic ultimus expre(lis verbis adjicit: Zaurentii craticula Buccellin.Me-

nolog. Bened,

j

Tu Judex efto, ego ad alia pergo.

toleraäf'libr fuiffet.

J

. XIIL

At

De amore erza B. V. Mariam.

ilo-

jle-

Kuftrà quis Filium quzrit fine Mazre, fruftrà JESUM fine Maria.

Tres illt orientis Reges Chriftum Dominum inquirebant, & ecce

AU

flella antecedebat eos, douec veniens flaret fupra, ubi erat puer:. Ad quae (a- M:.2 9.

cri Grammathzi verba commentans San&us Eufebius advertit: AN«

Lgnt

M

Tinc

fupra puerum, fed juprà, ubi puer erat, flellam fletiffe. Ubinam ergo erat Divi- s. !

o

(o

nus Pufio ? Refpondeo, erat in finu Matris: 5tar ffella fupra flellam, MariaE vif apud

enim flella maris imterpretatur. u füis illaradiis indicaret, neminem ad Dei V «^- de cii-

W

Filium perventurum, nifi inventa Matre. Hac de caufà fanctz,, ac in- "? «926::8:

mocentes animx maximo femper amoris affe&tu profecuti funt Inte-

)IN

fj*

meratam Dei Genitricem, bené gnarz, fruftra (e cocleftium donorum

charifinata quzrere, nifi per Mariam. | Si Chriftus Dominus mare eft,

ldä,

Maria fluvius.eít, per quem marinz undz füpra terram effunduntur :

jut

.Si Chriftus Dominus fons eft & origo gratiarum, Maria aquceductus

M

feu canalis eft, per quem gratiarum ubertasadnos derivat. SiChriftus

uglo

Jf

Dominus infinitum eft Cazophylacium, Maria thefauraria eft, qug coe-

leftium donorum przrogtivas liberali manu difpen(àt.

[

Quid. memorem ardcntiflimos . hujus Mariani Sodalis affectus,

E

quibus Virginem Dei Matrem tenerrimé dilexit : Loquantur Sabba-

f

I

thini & profefti Virginis dies, quos auftero jejunió coluit. Loquantur

Sacrz Congregationes, ac confraternitates , quas in honorem Marix

lquz

aut noviter erexit,aut erectas indefcfía fedulitate propagavit: Loquan-

f

tur facrz panegyres, quibus mellifiué eloquens velut alter Bernardus

qe

Virginis dotes dilaudavit, Ec quid multis? Loquaturvice omnium

xlm

j

devotiffimus ipfius liber, plenus Marianis affedtibus, quem (üb titulo

JMater amoris & doloris l'aumaturgicie Virginis ftatuz in Eccle(ia Duca-

J

j

lis Hofpitalis Monachii dedicavit. Quemadmodum ex ungue leonum;

Ll1la

€x

j

pR m

636

Epitome Vute

ex pollice gigantem dignofcere datur, ita exunico erga Divinam Ma-

trem affe&tu cxteros menfürarepotes ; hinc adjicere paucis libet illius

verba ex fübmiffisfima didi libri dedicatione exfcripta: Jm quem finem

tibi ó pretiofiffema Virgo! bumiliter fupplex fio : -actipe ab indignilJimo fetvo tuo

quascunque exiles, quascungue wmevitis tuis impaves gvatiarum acliones, C ne fhernas

ebfecro boc Icvidenfe opufculum, quod broris fub[ecivis de tuis laudibus, ac $9. covdis

zi acloribus compo[ui : Erubefro folummod, 8 Mater Amoris, & doloris, quod

nou ounés ifHi apices, & charafleres seo fangu ne rubeant, quem pro tuo bonore, c*

emore omni momento paretus [um effundere.. Et quia pro tot àteveceptis beneficiis

plás dare non po[fJum nec valeo, quàm meipfum : En babes 6 Domina! . bic viliffomum

|

mancipitmn, & peccatorum covipbaum ad ttios facvatiffmos pedes buwiliter proftra-

um, Zdudi ine Ó Benignal dv fave, ac tunc pra[ertim, quando (uprema illa mortis

iniminet bera, Flec 1lle: ex quibus paucis, prudens Lector fàt multa de

d

E

t

Mariano illius amore poterit conjicere.

fr

,0" XIV- "

It

De charitate proximi. -

B

[;

.[vinus orbis Redemptor in ultimo cocnaculo inter alia precepta

[u

joeaun. 13,

4t

füis Apoftolisrelicta ingulariter inculcavitillud : 4daudattum novum

do volis, ttt diligatisinvicem. Itáne mandatum hoc novumeft? nun-

[

quid & veteris teftamenti prxceptionibus diligere jubemur ? Nónne

charitatis legém ipíà natura in cordibus noftris defcripfit, dicente Ec-

n

Eccl. 3.

clefiaftico : O»ne animal diligir fmile fbi? Qua igitur ratione novum pra-

ceptum dicitur, quod ip(à naturali propenfione intimatur ? Verüm au-

u«

di refponfionem DoGtiffimi cujusdam- mcderni: Hóc ipfo, inquit,

k

mandatum novum eft, quód non propter naturz ftimulos, fed propter

[

Divinz voluntatis beneplacitum diligere précipimur : hinc addit cce-

l

Barz, ferim

leftis Magifter: Sicut dilexi vos,

uemadmodüm Chriftus Dominusnon

26. n, 44.

meritorum noftrorumintuitu, non propter carnem, & fanguinem, non

(

lucri aut commodi ftudió humanum genus amavit: ita alterum ab

j

altero inter nos diligi cu

P

Ü

iebat, non prout natura, fed Divini mandati

D

preceptio dictat; $icut dilexi vos.

Hoc revera motivum erat, quod an

imum Venerabilis.: Antonii

[

l

ita ardenti charitate ergaproximum inflammabat,

ut plurisiflius,quàm

fua commoda

ugreret, p

[í

Vis hujus rei

al

luris illius quàm füa- pericula averfaretur.

i

Q

iqua éxempla?

Ante omnia hic dilaudanda venit pro

fufa illius liberalitas in ege-

n0$: alienam inopiam ut pié füblevaret, non unà tantummodó vice

*ä

fcipfum inopem fecit: preterquam enim, quód fingulis omninó annis

gltx-ä centenos florenos proprm manu in pauperes , adeóque

per qua-

dragip-

um

atl r p 2 CR t

Veuerabilis Domini Autboris.

6"37'

W

draginta f:x annos ultrà quater mille ac fxcentos profuderit; illud

Iu

profectó memorabile eíl, quód fiquis tenuioris fortung & füis Paro-

ln

chianis eger decumberet, victum 1lli é propria culina toto «gritudi-

M

nis tempore, fubductis eiam fibi delicatioribus efzulentis , parare fit

"h

folitus. Ita mifelloe hz animx, quamvis graviffimos morbi dolores

Ml

paterentur, de egeftate tamen & rerum penuria conqueri non pote-

il

rant, quas mitiffimi Samaritani pietas egere non finebat.

T7)

Neque corpora folüm, fed & animas egrorum quotidie pavit,

7

illud Ecclefiaítici fibi didtum putans : Aoem re pigeat vifitare infirmum s. ex Ecdl, 7

M

boc enim in dileclione firmaberis, Singulis diebus, fi perurgentiora negotia

!

licuit, in fua parochia circuibat, xgros, fiqui effent, invifens, & ad pa-

It

tientiz virtutem, ad Paffionis Dominice memoriam efficaciter adhor-

10

tans, denique, ubi opus erat, liberali eleemofyna fübveniens. Non fe-

ihel iterümque factum eft, cüm pauperculi quidam ciura, aut brachia

fregiffent, vel ex aliis id genus infortuniis vulnera gravésque infirmi-

tates coníciviffent, fuo ipfe ereaut ex toto aut faltem dimidia ex parte

chyrurgos, & archiatros conduxerit malo remedium laturos; ita veré

2

cum Sané&to Jobo dicere poterat: Oc«ulus eram c«co, pes claudo , pauperi Job. 29.

ff

adjumento, omnibus folatio.

il

Maxims? veró propenfa illius charitas eluxit funefta bellorum

Y

tempelftate: expeculata erant crumene, direpte privatorum fortung,

i

übiquecalimitofàpaupertas. INec tamen acquievit hoftilisavarities :

Biberbacenfi Parochie flammas, & excidium minitabatur, ni intra

j

1

ünam alterámve diem ingeas füma pecuniaria penderetur: quid

if,

agant miferi? delytro folvendo conclamatum erat: igitur intra pau-

«

cas horas exfpe&abantaedium fuarum luctuofüm & crudcle incendium.

a

In hisrerum anguftiis novus ecce Paulinus prodiit, nempe Venerabilis

Q

Antonius, qui fe hoftibus pignori dedit, & contra&to re alieno aliquot -

il

centenorum füos ab impendente excidio liberavit.

lïb

Recordor hic Divini illius fermonis, qua Chriftus Dominus olim

ju

difcipulos füos allocutüs quefivit: Quendo miff vos fine [acculo, & pera C* Lue, 22, 35

éalceamentis , nunquid aliquid defuit vobis? . Et dixerunt illi : Nibil.. Profectó

r

qy

tametíi liberaliflimus hic Dei Famulus magho in numero peregrinos

ii

hofpitio exciperet, nudos opériret, efürientes pafceret , inopes largis

"

donationibus remuneraretur, nunquam tamen de rei alicujus defectu

éonqueri auditus eft, quin imó non obftante fua largitate affluentius

poffidebat, quàm alii, qui opes avara tenacitate corraduüt: quo fa-

&o luculenter expertus eft illam Divi Cyrilli promitlionem : antà

TU

j

Ifl,zra"dubis' liberdliter, tantó tibi plura lavgilts confiuetita

]ld

LIII j

j.Xv.

Jf

30« o

638

Bpitome Vite

j. XV.

AÉ

De patientia in mo

rbis, & beata illius morte.

Apoeal, 14..

-Pocalypticus Vates myfteriofam dicendi methodum ufürpat, dum

g

"& de morte juftorum enuntiat: Peati mortui, qui in Domino mortui,

Quidenim? An mortui moriuntur? nónne vita per mortem eli-

ditur? qua de caufa igitur affeverat mortuos mori? Adverterefponfio-

$pe'anz.

nem DoGiflimiSperanze : Per mortuos; inquit, homines juftos deno-

pundt 129.

tari, qui terrenis omnibus jam dudum emortui eullo fenfu., zullo labore,

aut dificultare morientur.

Quemadmodum árbufcula, quz altas radices

in terram nondum demerfit, facili plantatione in aliud folum transfer-

.

uz rebust

tur,ita animz

)

ufte, q

his terrenis nullo affe&u adbxrent, ex

hoc orbe latabundz emierant.

Cüm lethalis egritudo Venerabilem Antonium affligere coepit,

omnes alios, non ipfum lu&usinvaíit: alacri animo fe fübmifit D:c: di-

"n . tT o m

fponentis nutui, identidem füfpirans: Cupio diffolvi, c effe eum Coriffo,

Integris quinquemenfibus hxrebat le&to affixus, quo tempore vi-

ribus omnibus exhauftus, toto corpore confümptus, ac plenus dolori-

bus jacuit, ita ut nec manum, nec pedem, nec ullam corporis partem

PTARX

»-—

L

absque alieno auxilio commovere potuerit, Et tamen de aliis folici-

tior, qui fibi egro infervierunt, quàm de feipfo invidta equanimitate,

—

-

—

ac hilari femper vultu admiranda prorsüs dedit Chriftiane patientiz

fpecimina. Unum prz mille aliis juvat in medium producere.

Audivimus füprà, quód ancillas, & fequioris fexüs perfonas omnes

averfatus fuos fàcerdotes enixé rogaverit , ut in infirmitate fibi obfe-

uiofà charitateaffifterent : Fa&um eftigitur,quód morbi diuturnitate

ecumbentis tergum omne inflammaretur, &ad vivam usque carnem

cutis recederet, tanto dolorum augmento, ut vix horz quadrante uno

eodémque corporis fitu quietus jacere poflet, fed in aliam partem ope

di&torum facerdotum devolvi deberet: Verüm contigit aliquando, ut

AEEM GW UA ( Q^ m ub — p WU ——

hi de no&te altàm indormifcerent, & ad aliquot horas fomnum pro-

traberent, «gró interim tanquam in ardentibus prunis decumbente.

Poftliminió evigilantes fibi ipfisindignabantur, quód partibus fuis de-

fuiffent, veniam etiam precari, & quzrere egrum coeperunt, cur nullo

edito fonitu, aut clamore laffos excitaffet? Nolui, ajebat, vos fomnibe-

nefició privare. -En! amiceLeGor, & admirare magnam plané patien-

tiam,

majorem charitatem

5

quaz aliénam commoditgteæ pluris ,

RRGUMEU , C PERIP PORTOAN PESET

quàm füos dolores & miferiam ponderabat.

Tandem illuxit illa dies, qua, prout per omnem vitz decurfum in

64. 2, 19

votis habuit, dicere poterat cum Apoftolo: Chriffe )mnfxgs]'üm ertii,

Ia o P a t RR

Veuerabiis Domim Autboris.

629'

De Patriarcha jacobo memoratur, quód decuffatis manibus ac pedibus

mortuus fit, nempe, ait Dionyfius Carthufianus, ex habitu vitz ante-

Ut

ac&z: ita plané beata mors Ven

ï

erabilis Antonii, ficut cota illius vita,

fHj,

:in(ïgniter ad crucem collimabat.

ïlï-

In excremis doloribus Sacrofanctam Crucis effigiem femper ocu-

u

lis, femper manibus, ore, & corde habebat: ultimam lu&am inchoavit

.

hora decima, illa videlicet hora, quz tefte San&to Eucherio fignum eft,

71

& figura crucis, càm numerus denarius in fórmam crucis (X.) fcri- s. Eucher. in

is

batur. Ultima agonizantis verba erant invocatio Crucifixi : O $Efu Gen, 18.

'adjuya me! Animam Deo reddidit feria quinta ea: nimirum die, qua

p

Chriftus Dominus ad paffionem crucis iter aggreffus eft. Sepulturam

€lecit diredté füb umbra, & facie füz SS. Crucis, quin imó non ille

t

fed Crucifixus elegitfe videtur,

jugta promiffum Divinum : |Ubi ego

li-

füimn, ib ct minifler meus erit.

. Veré coronatus P(altes enuntiat: n menmoria aterna erit juflus, id eft; Pal. vur,

xih

prour Eminenti(limus Bellarminus declarat: Etiamfi homo juftus in- 8cllarm, in

Jl

evitabili mortis decreto orbi eripiatur, nihilominüs in hominum cor- hsc Pfalm,

n

dibus inextinguibili cara&tere (eriptus vivat per memoriam gloriofam : Fama

(

il'ius non unà emoricur cum éorpore; tunc enim vel maxime in ho»

minum animis vivit, cüm vivere defiit : Tunc omniurm ora diferta

"

d

fünt, tune nemo non dilaudat defundi infígaia fada, & omnes fibi di-

&um putant illud Divi Maximi: Lauda pof vitam, magnifica poft confumma- $. Max. Epif.

jl

tionem, Tncredibile dictu eft, quantus fuerit confluxus populi ex omni hom. 59. de$ ;

i

regione ud exequias concurrentis: Milleni fuerunt ocult, qui expof(i- Evfeb Vercell

(ii

tum publicé cadaver intuebantur, fed pauctabsquclacrymis. Certéad

m

has lacrymas dicere fas erat, quod olim à Judxis de Chrifto Lazarum

u

refufcitante dictum e(t: £íce quomodo amalat eum ! Et fi homines taceant, Joan, u, 36.

vel ipfi lapides clamabunt, videlicet infignis Ecclefia, & peregrinatio

H)Pe |

)

l.ltL

Biberbacenfis, quz, quoad ftabit, Venerabilem Antonium Au&torem,

n

ac fundatorem füum immortali preconió celebrabic.

nm

Alterafelicitas, quamSacer Plmographus de homine jufto com-

1d

memorat, hac quafi infinitís parafangis major eft: 44b auditione mala non

"]

tinelir, id eft, prout iterum Purpuratus Bellarminus explicat: Non cl- Eellarm, ubi

mebit à fententia formidolofà Judicis eterni. O beatus plané homo , "??

l

(

qui fcutüm hàbet fecurum contra tremendum hoc fulmen Divini Ju-

dicis: hoc fcutó fretus Venerabilisnofter Antonius mortem non uná

n

intàm , fed repetitis vicibus generosé provocabat: folabatur illum

fententià Divi jacobi: (Qui converci fecevit peccatorem ab errore yia faa (alya- Jàc $. Ya,

qi

1

bit auimam [44:5. Ubiaddit Venerabilis Beda, talis peccata fua ab af;ectu

judicis per animam falvatam contegit. Etenim peccata füa contegere

pote-

—

— ——S

Nsogixdtiumemo,. tf

640

Epitome Vite Venerabilis Domini Auiboris.

poterat non pér unam tantüm, fed plures falvatas animas, quas Zelofa

N

VerbiDivini przdicatione, exhortationibus in facro tribunali, exem-

1

plo virtutum, amore, & timoreà viaperditionis ad femitam mandato-

WUP As

rum Dei reduxit, ut credere nobis pronum fit, Venerabilem noftrum

Antonium integrum animarum exercitum fecum triumphó duxiffe, &

nunccumi

Mis ta

XirO- w

A M.

f

nquam totidem zeli

i teftimoniis in coelefti,patria

gloriosé lxtari.

G

Tu veró amice LeGor, d

um has päginäs avido, & admirabundo

oculo percurris, certumtene, ea omnia,

uz de Venerabili Antonio hic

d

enarvata fünt, non exaggerationis, aut aflentationis ftudio fcripta, quin

pptiüs plura, que ad fingularem defuncti commendationem, legen-

tiüámque admirationem facere poterant, brevitatis ftudió fuiffe omiffa.

l

Si eorum omnium compendio(àm notitiam defideras, pluribus opus

non eft, quàmut Apoflolum Paulum infpicias, ubi Epifcopi, aut Sacer-

dotis dotes defcribens breviter, & graphicé hunc Dei famulum depin-

Ep, ad Tit, 1.

git his verbis: Opoertet igitur Epifcopum (Sacerdotem) fine erimine efje ficut

Dei difpenfatorem : non füperbum , non iracundum , nou vinolentum , non percujos

vem, non turpis lucri cupidum : .Sed bojpitalem, benignum, fobrium, juflum, f«vtum,

continentem: . Amplelentem eum , qui fecundim dottrinam eft , fidelem [ermonem,

uf potens fit exhortari in dotrina faua, C eos, qui contradicunt arguere.

Denique füpremum illum , ac providiffimum Patrem familias

A

impenfis laudibus mecum celebra, qui nullo non fieculo , nulla non

state in vineam fuam operarios conducit, excitátqueinfignes aliquos,

Àb

qui admota operi manu evellere Zizania , eliminare fcelera, piantare

virtutes, totis viribus, & indefeffa induftriàallaborant : Sunt lupirapa-

-

ces, qui infidiantur gregi, eft ftygius veterator, qui tanquam leo ru-

C

3, P'etr, $,

giens citcuit querens quem devoret: Laudetur igitur providiffima

Àb

Dei Bonitas, quz é contrario nunquam non excitat, adjuvátque füos

cooperatores, & adminiftros ; qui infàtiabili animarum zelo, exquifita

d

vitx probitate, verbo, & exemplo, diu noctüque defüdant, ut anima

Ab

retiofo Dei fanguine redemptx & fcelerum veterno erut& in viam

ü

falutis ,reducantur,y &

À

f

; At

in yyomnibus, glorificetur DEus

4

2

;

h

f

Ài

D

INDEX

As

j

i emen lais

f

EdX

h

$

H

-

H

]

p

D

j

$:

*

3AS 3AD S/

JU

$

$, *

t

523

ii

t

D ER

zi5

'(

Ó

z

de

;

$

I

É

i

3

æfï«f

$$

*

:

äy

H

TE

$

d

$5

PHÜ

H

t

:

T

:

d

t

a

'

l

j

INDE

X

Rerum & Ve"rböfum,

]

f3e

!

In quo primus numerus confiderationem, alter nu

1

À

à

ecrum

&

1

A

K £.

H

c:ationis fignificat.

Á

Adami caput in monte Calvariz fuic fe

J

Aron ftans intet mortuos, & vi-

pultum.

3.

8 & 5$9.

4

li

Acus, per cujus foramen divites intrare

ventes typus Chrifti Crucifixi

poffunt in ccclum, eít Chriftus Cru-

7

À

Medistoris inter DEum & ho-

cifixus.

I62.

minem.

Confid. 96. num. 3

;

as

Abagarus Rex Chriftum Dominum de-

Adimplere ea, quz defünt paffionibus

ml

6

Chrifti, quid íignificet?

9j.

4

0

pingi poftulat.

Deo holocauftum obt'uli

Admirationem quantam in nobis e

xX-

Abel gratum

6

i

.& cur?

L!

I

citare deþeat opus redemptionis.

I

Pi

Abel à frstre occifus typus Chrifti Cru-

lx

l

cifixi.

4

Adonis filius Cynare à mulieribus de-

n

p-

loratus.

IO6.

3

0

Abraham filium immolans

figura -e;'ce

Adoranda eft SS. Crux eultu adotatio-

ni Patris Chriftum in mortem tra-

nis refpectivo.

161.

2

i

dentis.

2

Abraham excipiens tres Ange

los h c.)fpiQ

Adverfitates funt fignum diftin&ivum

hominis Chriftiani.

2

;

tió, cur füb Arborefteterit? 156.

$

7

Adverfitates 2:quo animo tolerari d

G-

Acetum & fel eur Chrifto propinatum

bentintuitu Chrifti Crucifixi.gg.. x

fuerit ante mortem.

;

;

Adverfitatum folamen max

Adam per peccatum deftruit orbem,

Chriftus Crucifixus.

imum eft

6

X

— ——

Chriftus reparat.

2

p

i

in medio ligni pafadifià

Adverfitates fünt pignus cocleftium .gra-

i

Adam quare fe

162.

tiarum.

6

$

facie Dei abfconderit ?

;

Adverfitates ducunt ad coclum. 96

6

Adami nomen demonftrat quatuor or-

Adverfitates dulcefcunt intuitu cocle-

bis plagas.

3.

1

ftis retributionis.:

97*

$

-

|

-Ginther Urus pro omnibus,

WMmmm

5

6v

v2 DK ais a

PNODEX

Adverfitates leniuntur per Chriftum

Amicus fidelis in adverfitate probatur.

Crucifizum.

Confid. r18. n. 2.

"i. 5'1'

7

in Adverfis non miniis, quàm profperis

Amicus fidelis, qui noftris fü

ccurrit. ne-

laudandus Deus.

139.

*

ceffiratibus, eft Chriftus Crucifixus.

Adverfitates funt via rec&ta in coclum.

88.

r

1

AÀmor zterni Patris erga genus huma-

Adulterium quare folümin adultera fce-

num patet ex morte Filii.

43*

;

mina punitum à Judxis, non etiam

AÀmor ingens Moyfíis erga po

pulum.

in viro?

62.

4

122.-I

:

JEgros quare Chriftus plerumque poft

Amor Chrifti explicatur per parabolam

folisoccafüm curare fit folitus? 144. 4

Regis filium unigenitum occidentis,

JEthiopifíam cur Moyfes duxerit?

2

I22.

4

If9.

Amor Chrifli erga animam homini

S.

AffeGus precipuarum Virtutum erga

121

E

Chriftum Crucifixum.

38-

6

Amor filium Dei in cruce peremit. »

6.

ä

Agar füb arbore quiefcens docet nos

i

8

H

24 0320;

confugere ad SS. Crucem.

Amor erga Crucifixum eft fignum pre-

deftinationis.

Agnus Apocalypticus, cur à S. Joanne

I.z .

fimul occiqu, & fimul ftans dicatu

L

S. Andreas A

poftolus gloriofüs Martyr

15-

6

Crucis.

44 7

Agnus Pafchalis plïæfigurat Ü

briftum

B. Angela in tentationibus

Crucifixum.

1954

Chriftum Crucifixum.

recurrit ad

2.

"

riftiz.

Agnus szfchalis typus SS. Eucha

I

B. Angelz Chriftus füadet cultum

ss.

I.

Vulnerum.

I6. 4

Agnum Paíchalem cur Judei debebant

Angeli fepeliunt. Martyrum: corpora.

manducare cum la&tucis agrefítibus ?

8

r$6. 6

à-

Angelus apud fepulchrum Ghrilfü, qu

Agnus ab Ifaia vifus mifericordiam fi-

2

re de Crucifixo mentionem £ecerit?

mul & juftitiam defignat.

70'

146.

2

Alazpa Chrifto Domino impadta Ange-

Anima noftra quantum à Chri

fto Cru-

À

los €ohorrefcere fecit.

49.

I

cifixo ametur,

6$. .2

Alauda cantat articulaté hec verba:

3&fus Chriflus Crucifixus.

Anima humana quàm pretiofa. 99. —2

S. Albertus ex Ord. Carmelitarum in-

36. 4

Animz pretium colligitur ex paílione

Chrifti Domini.

3.

ter horas Canonicas elevaturin a&ra.

Anima unica pretiofior eft mu

ndo uni-

IIj.

j

verío.

1235

$

Amaritudines hujus mundi dul

corantur

Anima eft pretiofa

per Chriftum Crucifixum.

140.

8

margarita à coclefti

Animz

Mercatore caró empta.

k2f.

j

Amictus facerdotalis füb facrificio quid

I12.

P

nem

ó

urgantes

juvantur per fangui-

fignificet ?

hrifti.

-160.

I

"'Axlïti-

» As vt

WuCa P58^ Rfl z.

Rerum 4 VW!:&ïWï.

Anti pat&r perduellionis acc

ufatus fe ex-

uBatur.

1

Avaritia Chriftum in crucem egit.

culat often(ione vulnerum. 142.

62.

X

g

S. Antoninus Archiep. Florentinus in-

Avarus compara

fiTe

Vi

porco.

62.

2

ricm-

st

.gens cultor SS. Vulnerum.- 136. -7

Avari fünt predatores, qui exfpoliant

Apamza civitas per SS. Crucis particu-

pauperes.

67.

9 1

u

hum;

. lam ab obfidione mirabiliter libera-

S. Aventinus Ep. deronem fi

b fpecie

D

T.

t 4

4

)

Apis, ne ventó abripiatur, lapillum pe-

fceminz plorantem fignó crucis abi-

git.

32«

?

pulus

. dibus apprehendit.

120.

Z

11

Aqua e latere Chrifti quare fluxerit?

B.

dbols

7

Baculus Jacobi typus SS. Crucis. 1 $.

denti.

Aquila provocans ad volandum pxill

OS

Baculus Davidis ad viéctoriam contra

I

22: !

'

fuos typus Chrifti Cruciüxi. j2.

Goliath conducit.

Iz.

2

OUU

Aquila folicité nutrit pullos.

fl.

2

Baculus Elifzi fe folo non fufficit ad re-

oj

Aquila inimica eft ferpentum. | f2.

j

füfcitandum puerum. Cur? 12.

(5 p

Aquila ad folis radios probat fobolem

Baculus S. Petri refüfcitat à mortuis.

h

fuam.

66.

Maternum.

y

12.

6

D pre r

Arbor Nabuchodonoforis in íomno

Baculus S. Martialis contra incendium.

7

2.

Z

valet.

N

vifa eft figura SS. Crucis.

Ts

im

Arbor (füb qua Agar requievit, figura

Baculus S. Magni Abbatis efficix con-

d

95,. Camels.

2.

]

4

traíerpentes,mures, & glires.12. 7

l

il

Arbores pretiofi variz.

2.

Barlaam manum potiüs inter prunas

"

Arca Noémi fàlvans ex diluvio virtu-

comburit, quàm idolis thus offerat.

n$

tem SS. Crucis defignat.

j.

2

17.

$ & 139.

IO

$ i

& 74.

I

Barliarius Nigrom

anta coram Crucifixi

QU

Arca prodigiofafigura SS. Crucis. 147.

imagine veniam impetrat.

II.

y

l

8. & 161.

iE

u-

Beatitudo cocleítis venalis eft pro cr

u

Aries inter fpinas harens in (acrificio

. cibus, & adverfitatibus.

97.

I

ol

? t

. Abrahz Chriftum fpinis coronatum

E

PA

Benedictiones omnes Ecclefiz fiunt per

crucem.

repracfentat.

44

4

Afinus S. Reguli Ep. crucem pede

.for-

Bcnedi&iones omnes, & gratiz à

C

tuce

?Ctll'

mat contra damonem.

;Al

I24.. 6

proveniunt.

$0.

H

/

Afpe&tus Crucifixi maximum in adver-

S. Benedictus füuum fpiritum haurit ex

" fitatibus folatium.

E Ion

$

vulnere Chrifti Cruci&xi.

i

I O-

6

5l

AfpeQtus Crucifixi movet animum ad

S. Bernardinus Séneníis à Chrifto C:u-

f

' poenitentiam.

35 $

cifixo vocatur in Ordinem Ser , aphi

.

Afpe&tus Crucifixi dedocet fuperbiam.

cum.

7-

j

Z*

"

S. Bernardus à Chrifto Cruci£xo

am-

, )

Athenienfes quando, & cur altare ftru-

.plexu ftringitur.

IjC.

7-

gt

xcrint guoto Deo.

;6. ;

Mmmm 2

Biblio-

inti-

a a

:

PNOD EE

A

,

Pibliothecz celebres.

158.

- monte olivveti propterprevifam mul--

S. Birgitta videt JEfüm recenti fangui-

.torum ingratitudinem.

138. 2

ne perfufum , & multa de füa patíio-

Calumnia ab animo :etiam generofo-

ne revelantem.

P -

d:fficulter füftinetur.

602701

S. Birgittx Chriftus explicat faum amo-

Canis olim Romz fingulis annis cruci--

rem ergagenus humanum. 122.

Z

figi folitus.

128. 9

Blasphemia maximé inter ludos fre-

Canutus Anglix Rex, qua ratione lau-

quentari folet.

68.

$

datorum adulationes eluferit. 78. 7:

pro Blasphemis Chriftus non oravit in

Carolus V. Imp. Crucifixum pro Ge-

cruce, & cur?

85.

2

neraliffimo fui Wexercitüs conftitui

U

23.

6

Blasphemia quantumfit malum. 8j. 3

Blasphemi variispoenispuniti. 8j. 6

Carolus V. Duce Crucifixo multas ob-

- tinet victorias.

23:

BU U d

S. Bonaventurg pectus mirabiliter ape-

ritur ad fümendam SS. Euchariftiam.

