non obfcuré Chriftum adumbravit cra-

pro nobis in crüceohlati

Confidcratio XXX.

Confideratio XX.

fecurt

Chriftus in cruce pendens, velutJob, vir

4

Petra Moy(is, ex qua percuffa fons vivus

dolorum , & plenus vulaeribus confides

aquarum emánavit , typus extitit Chri-

fátur.

fti crucifixi.

jdol

Confideratio XXI.

Coh-üdferatid XXXL

etuti

Jeremiasin pluribus fuit typus crucifixi JE-

Serpens eneusin deferto exaltatus , typus

fu, pientiffimi Redempto-isnoftri,

Chrifti pulcherrimus fuit in cruce exal-

tati,

Confideratio XXXII

uj

, Daniel inlacum leonum mitlus, pulcherri-

. Confideratio XXII.

v

inus typus crucifxi $ ilvatoris noflri,

anltt

Funiculus coccineus Rahab,, typus cruci-

fxi JEfu nosà perditione fervantis.

Confideratio XXXIII.

Tres pueri Bab

ylonis in fornace ignis ar-

Confideratio XXIII.

'anipoi

Crucixus Dominus eft clypeus Jofue ,.

verunt,

denti(limi virtutem fan&z crucis agno-

od

omnibus in fe í

falutem.

perantibus feregs-op.em-

Confideratio XXXIV.

" Confideratio XXIV,

Jonas Proplieta in mare demerfus, infgnis

quem

typus erat Chriíli patientis-& crucitixi,

[ofue pugnans contta quinque reges, ty-

Coníideratio XXXV.

: præ'

pus Chrifliin crüce contra quinque fen-

Íus pugnantis.

Cythera Davidica, p«r quam David eaco-

. damonem à Saule fugavit, typus $S,

r

Confideratio XXV.

crucis Dominicz,

Jephtias innocens vi&tima, typus humani-

Confideratio XXXVI.

qu

tatis Chrifli, in ara cru

Cor

oblata.,

cis pro. nobis

Crux Dominica per prodigiofam virgam

Moy-

$

Indes Confiderationum. .

' Moyfaicam fepiüs przfigurata.

Confideratio XLVII.

Chriftus ferens crucem omnes Chriflianos

. Confideratio XXXVII.

Quomodo meditatio d« Chri(lo ceucifixo

.ad fuifequelam invitat, & animat.

animz Chrifliane fummé fit proficua :

Confideratio XLVIII.

Confideratio XXXVIIL

Chriflus crucem ferens cur dixerit piis u-

Quomodo cum fru&tu de Chriflo cru-

. lieribus, noliteflere fuper me, fed fuper

cifixo Salvatore no(tro fitmeditandum ?

vos ipfas flete?

C

Confideratio XXXIX.

Confideratio XLIX. -

Deardenti defiderio Filii DEI in cruce re-

Cur Chriftus Dominus crucem bajulans,

1

cruentam foam faciem in fudario S. Ve-

dimendi preditum mundum.

Confideratio XL. .

ronicz impre(fam reliquerit?

Tota vita Chrifti JEu Filii DEI & homi-

Confideratio L.

Chriftus fub ponderofa cruce corruens pe-

-nis in hac terra erux fuit & martyrium.

4- Confideratio XLI.

dibusimpiorum conculcatur, & iiimu—

JEfus Chriftus & hiccrucifixus quomodo

lis agitatur.

án SS; Euchariftie Sacramento fit con-

Confideratio LI.

. fiderandus ?

Chriftus praferens crucem , omnes fideles

Confideratio XLII.

animat , ut & ipfi ferendo crucem, fuam

Crux in monte Oliveti Chriíto propofita,

fequantur.

Con

fideratio I.II;

; torculacfuit, quodantetempus ei fan-

guineum expreífit fudorem.

Chriftus in cruce exaltatus, ' comparatut

Confideratio XLIII.

| aquilæ provocantis nos ad volandum.

Crucifigendi olim , & ad mortem crucis

Confideratio LIII.

deflinati priüs acerbé flagellabantur " Peccator, quantümiin fe eft, de novo Chri-

quod & Chriílo redemptori noflro ac-

ftum Filium DElIin erucem agit.

cidit.

Confideratio LIV.

Confideratio XLIV. -

Cur Chriflus Dominus ad redirnendum or-

Confideratur J Efus, quare fpinis coronari

bem non aliud remedium , quàm mor-

voluerit , & in cruce cum eadem fpinea

tem crucis elegerit ?

corona mori.

Confideratio LV.

Confideratio XLV.

De modo,. quo pientiffimus orbis Re-

Veritas à Chtifto femper defenfa, & pre-

demptor in crucem s&us fuit,

dicata, eum tandem ad necem crucis

Confideratio LVI. .

promovit, accondemnzsvit.

- Quare Domino JEfu, ubi cruciaffixus eft,

facies atro velo teCta, & velata fuerit?

Conífideratio XLVI.

Chriftus DEI Filius per fammam injufli-

Confideratio LVII.

tiam poftulatur, & condemnatur ad

Car Chriftus Dominus ín ere&a. cruce,

«rucis mortem.,

coc-

r

d

Index Conjïdefatïonum.

" ecclum inter & tertam medius.

flrat mifericordiam , fed & juflitiam.

& mori voluerit?

B

pefxdere,

;ianos

Confideratio LXVII.

"

"Confideratio LVII..

Chrillus in cruce liberaliffimus docet nos,

Cur Sslvator mundi nudus in cruce a&ïgil,

tibus.

quomodo debeamus fubvenire paupe-

[s i.

& pro nobis: nudus mortem fubire vo-

üpe

lueric?

Confideratio LXVIII.-

Confideratio LIX.

Mlites inter fefe ve(limenta Chrifti psr-

CurChriftus Dominus in medio terrz, &

tiuntur, & de iisdem fortes mittunt.

ulans,

in monte Calvario falutem noflram vo-

Argumentum pro luforibus,

luerit operar ?

M

Confideratio LXIX.

Confideratio LX

Cur Chriftus Dominusinter duos latrones

Chriftus peromnem vitam pauper , fed in

lueric?

in cruce mcdius pendere, & mori.vo-

9 pe

cruce pauperrimus fuit, unde fümmum

efl pauperum ac miferorum folatium.

Confideratio LXX.

lïjmu-

— Confideratio LXI.

In mifericordiaChriiti crucifixi fperandum,

Chriflus extentis in cruce manibus orans,

ut tamen non oblivifcamur juflitia il-

üada

exemplum nobis prebet, quod falu-

lius.

briter imitemur,

Áuam

Confideratio LXXI.

Confideratio LXII.

Moriens JEfus, fanéliffimam Matrem fuam

Avaritia & proprium intereffe Filium DEI

juxta crucem flintem , omnibus fideli-

bus commendit.

aratut

ad mortem crucis magna ex 4caufa pro-

Im,

tnoverunt.

Confideratio LXXIT,

Confideratio LXIIT,

Chriflus in cruceà Patie, & ab omnibus

ChriftusDominus tot laceratus calumniis,

dereli&tus, non foler fuos derelinquere

:

docet nos, quomodo poffimus & nos.

fideles,

u' Chfi'

- retundere, & fuperare calumnias.

Confideratio LXXIIT,

-Confideratio LXIV,

J]Efus in cruce fitiens, ardenu(fimum fuum

m

Per crucifixum JEfum latro falvatus , ne

mort

expreffit defiderium , quo ergonoflram

ferebstur falutem,:

i

deíperes: fed unus eft , ne prafumas,

quia gratia non eft crahenda in confe-

Confideratio LXXIV.

quentiam.

;Me

Confideratio LXV.

Qusre Chriflus in cruce, fugiente jam ani-

ma , exclamaverit: confummatum elt?

Chriflus in cruce pendens, peccatores re-

O utinam confiderenthoc omnes!

cipit, fed injudicio rejicit; attende bic

Confideratio LXXV,

]Sl c,n':

tibi Le&tor prudens.

Meritó confundi debent. omnes fuperbi,

f

Confideratio LXVI,

dum Chriftum crucifixom intuemur, &

Chriflus in ctuce pendens, fuam demon-

vel per rranfennam confiderant.

u

Giniber unus pro omnibus.

X b

Con-

m

atl

EU

ro

Index Confiderationum.

Confideratio LXXVI.

jus addiderunt blafphemantium lingue,

& adhuc addunt.

E

Chriflus in cruce patiens amaris lacrymis

noliram deplorat jadiuram animarum,

Con£deratio EXXXVI.

Et nos quid?

De irrifionibus, contumeliis & convitiis

Confideratio LXXVII.

in Chriflum in cruce pendentem à ma-

levolis jaCtatis.

Afpe&tus. & confideratio . erucifixi JEfu

-eptimus cíl irz. O iracundiz. fedandse

Confideratio LXXXVIT...

Medicus.

:

Chrifius, licécmultim à Judais follicita-

Confideratio L. XXVIII

tus, non tam«so. deícendit de cruce, uc

Chriflus in crüce- defpectus docet nos

nos doceret perfeverantiam.

omnia terrena deípicere, & folum

:

Confideratio LXXXVHI.

Deum pura mentef: Clari.

Chriflusin cruce pronior eft ad nos exau-

! Confideratio LXXIX.

diendum , quàm in (irft Patris.

S:nguis Chiifti patientis & crucifixi &bim-

Á

Confideratio LXXXIX.

piisproculcatus, & ficut aqua effuíus ,

Redemptiogeneris humani quàm caró fle-

quidinobis infinuec?

terit Servstori noflro crucifixo JEfa?

A Confideratio LXXX.

Confideratio LXXXX.

Chriftus in ctuce vere Paflor bonus, pro

Chriflus erucifixus typus füummza manfue-

ovibus fuis dedit animam fuam

An

tudinis, quem intueridebent, & imixari

major charitas ?

;

omnes veri Chriiliani.

. Confideratio LXXXI.

Conífideratio LXXXXI.

invidia & immene odium Chriftum Do-

Confideratur labor & áolor erucifixi JEfu,

minum ad mortem «rucis adegerunt ,

quem pro falute nofirausque ad finem

& occiderunt ?

fc rtiter fuftinuit.

Confideratio LXXXII.

a

Confideratio LXXXXII.

Chriflus erucifixus Deus totius confola-

Lingua detraclrix potiffimüm |Chriftam

Dominum ad ignominiofam crucis

ticnis,. qui confolatur nos in omni tri-

fhortem promovit.

t: latione noflra,

7

Coní(ideratio LXXXIIT.

Confideratio LXXXXIHH.

Difce à crucifixo. JEfu. ex animo inimicis

Cbiiflus Dominus, frattentà menteipfum

tuis ignofcére, acpro eorum falute Gide-

confideremus, flalutarem nobis debet

liter orare.

incuteretimorem in crace.

Confideratio LX XXIV.

" Confideratio LXXXXIV, -

Juxia exemplum Ch«fti crucifxi. eratio

Ch: ftus crucifixus, ut ohominandam pec-

pro inimicisfa&a, Deo eíl grati(Tuog:

c«torum nofirorum lepram cusaret, ipfe

Confíideratio LXXXV.

leprofus fa£tus eti.

Crucifixo JEfufuper dolorem vulnerum e-

Con-

Qp

Index Confi Ievationum.

11

1908,

Confideratio LXXXXV.

Confideratio CV,

Ex confderatione Chrilli JEfu' crucifixi — Chriftus pererucem & p.(fi

omnia advería x

onem fuinobis

Chrillicolis claufas czli portas aperuit.

i

perferenda.

c?uo animo pob-i-s lunt

"

Confideratio CV1,

ii

-17Confideratio L

XXXXVI.

Chriftus in cruce mortuus, & tot vulne-

Crucifixus JEíus rebus in afflittis folamen

ribus transfixus

piis lacrymis ä nobis eít

nofltrum & auxilium in tempore oppor-

d:plorandus,

,ficirx-

tuno.

Confideratio CVII,

£e Ut

Confideratio LXXXXVII,

Chriftus de cruce deponitur, &in horto

Chriftus crucifixus nos animat , ut crucem

in monumento novo, in petra excifo,

noflrum alacriter feramus, i volumus

fepelicur.

u

gloriz ejus effe participes.

COHEd»

ratio CVQIFII.

^

Confideratio LXXXXVIIL

Cur Chriflus per viro: nobiles, Jofephum

Ad Chiiftum crucifixum Cnguinum fpon-

G Nicodemum de cruce deponi, ac fe-

ofte

fum invitantur omnes facrz Virgines,

peliri voluerit.

acpis anim z.

?

Confideratio CIX.

Confideratio LXXXXIX.

Contra carnis tentaciones nullüm effica-

Chriftus patiens , & moriens in crace Sa-

yfüe-

cius remedium, quàm fuga ad cruci-

cerdotes omnes monet, quale ani-

fixum JEfum.

mti

marum zelum habere debeant,

Confideratio CX.-

—— Confideratio C,

In honorem Chrifli patientis & crucifixi

Motitur JE'us, vita noílrain eruce, &

ab Ecclefia fe

j

ll

finom

in Patris manus commendat fpiritum,

funt inflitutz,

prem Horez Ca.nonifæ

Coníideratio CI.

Confideratio CXI,

De prodigiis , quz Chriftro pendente , &

Crucifixus verus Pelicanus amoris, qui in

o

moriente in cruce, in coklo & in terra

Y

facta funt.

fanguine fuo nos vivificavit,

a

Confideratio CXIL.

Confideratio CII.

Perpetuum altaris. facrificium idem eft

De triumphal citulo fupra caput JEfueru-

cum facrificio arz crucis, non tantüim

cifixi in trunco affixo , quid. nobis in-

in reprefentando, fed etiam in effendo,

pum

finuet ?

dcbu

Confideratio CXIIIL

* Confideratio CIII.

Curcrucifixus Dominus larus fuà per eru-

Cur crucifixas Sal vator no(ler per quinque

SS. vulnera fua mundum deperdiiuin vo-

j

delem mili:islanceam voluerit adaperizi.

luerit redimere ?

P

Coní(ideratio CIV.

I'Ff

Confideratio CXIV,

De davis & iancea , quibus fcratifimem

Devotus »fpe&tus & contempl.tioSS.quine

O

p JEfu crucifixi perforatum fuic.

q»e vuln:cum erucihxi Domin: quevli-

P

ba»

i aho gtf

h-

12

Index Confiderationum.

bet peccatorem ad frugem debet redu-

fligias eorum.

€ere.

Confideratio CXXV

Confideratio CXV.

De affe&tu admirationis, quem unicus &

Chriftus crucifixus thefaurus eft inexhau-

pius crucifixi JEfu afpe&usm nobis dc-

flüs bonorum omnium gratiarum ac

bet caufare.

benediCtionum

Confideratio CXXVI.

Confideratio CXVI.

Chriftus & hic crucifixus fit noflrum quo-

Excitatur homo Chriftianus ad fpem & fi-

tidisnum horologium , ac perpetuum

duciam iá DEO collocandam ex:con-

mobile.

Confideratio CXXVII.

]

templationc Chrifli crucifixi

Confideratio CXVII

Etíam bruta animantia DEum füaum &

Si vis evadereinfernum , fuge, dum tem

hominem crucifixum JEfum agnofcunt

us eft, ad crucifixum JEfum

effe honofindum.-

Confideratio CXVHI

Confideratio CXXVIII

Crux Domini noflri JEfa Chrifti: miferis

Crucifisus Dominus typus fummz humi-

& affli&tis fpesunica rebus

litatis, quam pro poffe fequi debemus,

Confideratio CXIX

& idiitari.

Chriftus crucifixus vitis vera, fru&tu fuo

Confideratio CXXIX

latificans, & confortans cor hominis.

Chriftuscrucifixus typus perfe&tiffimus pa-

Confideratio CXX.

tientiz, quem in omnibus adverfis nos

€hriítus à Judzis reprobatus & crucifizus,

Oportet intuert

Confideratio CXXX

fa&us cft totius Ecclefia lapis angularis

in Refurre£tione.

Chriflus in ligno crucis fufpenfus, perfe-

Confideratio CXXI

&iffimus obedientig typus, & exem-

Cervus veneno infe£tus x vulnere,ad fon-

plar omnibus

Confideratio CXXXI

tes5 aquarum . currit

crucifixum anhelantis

typus animz ad

Animz pretium ex paífione & fanguine

Confideratio CXXII

Chrifli crucifixi debet. penfari & com-

De immenf. Cheifli charitate, quà dilexit

ménfurari. -

nos , dum inera crucispro falute noitra

Confideratio CXXXII.

voluntatié fe voluitofferre

Quàm gravia fint peceata noflra, apparet

Confideratio CXXIII

ex aípe&u & contemplatione crucifixi

Grata memoria crucifixi JEíu Redempto

]Efu Redemptoris noftri.

ris noflii efl pezedeflinationis noflrz in-

Confideratio CXXXIII

Peccata etiam venialia ,deliberate commi-

figne indicium ac fignum.

.Confideratio CXXIV.

fa SS. cor [Efu cruci&ixi vehementer af-

Senum SS. Crucisforriffimum amuletum

fligunt.

eft contra demones infeflantes, & pra-

Cor-

Index canjääemtfom.

33

Confideratio CXXXIV.

Confideratio CXLIV, .

Qui ex animo ad DEum T. O. M. vult Felix fors , beata mors,

i &

converti , ad pedes crucifixi JEfu fiepiüs

obdormire in gra-

li d

.tiofa umbra crucifixi JEfu Salvatoris

noftri.

' fuam contritionem exciter.

Confideratio CXXXV.

« Confideratio CXLV.

Deimmenfo pretio fanguinis Chrifti, in

Cur Chriflus Dominus etiam poft glorio-

quo

piffione & in cruce ad redemptionem

tuam

animarum no(lrarum effufi.

vulnera voluerit confervare ?

fam fuam Refurre&ionem quinque SS,

Confideratio CXXXVI.

Confideratio CXLVI,

Invitantur omnes Chrifliani, ut in vita, &

Crux ignominiofa ChriftroSalvatori noflro

T

in morte recurrant ad SS, vulnera Chri-

fli crucifixi.

fummam caufavit, & peperit gloriam,

(cunt

-"Confideratio CXLVIL,

Confideratio CXXXVIT.

In cruce Domininoflri [E(u Ghrifli omnis

De gratitudine, quam debemus Chrifto

Chriftianorum gloria & victoria con-

um«

* JEfu, pro noflra, omniümque filute in

fiftit.

crücem fuffixo.

"

EOUS,

Confideratio CXLVHI.

Confideratio CX

XXVII.

Malafors, peffima mors illorum, qui Chri-

De ingratitudine illorum, qui vix , ve! pa-

ftum & hunccrucifixum non amarunt,

rüm recogitant de fummo Benefa&tore

non honoraruntin vita fua.

1

p

fuo crucifixo JEfu.

$n0i

Confideratio CX XXIX.

X Confideratio CXLIX.

Quare fignum crucis erit in ceclo;cüm D -

In omni cruce & tribulatione conforme-

minusuniverforum venerit ad judicium ?

mus nos Chriflo crucifixo, eique gra-

Confideratio CL.

perfe-

tias agamus , etiam pro adverfis.

20

Confideratio CXL.

Crox Domini noflri JEfu. Chrifli caufa

omnium gratiarum, beneficiorum, do-

Ád crucis contactum refurgunt moitui, &

nórum, ac benediCtionum.

magnalia DEl referantur.

Confiderario CLI.

guinu

Confideratio CXLI.

c0m

Rigidam Patris juftitiam Filius DEI pro

Devotio erga SS. vulnera Chrifli JEfu

nobis crucifixus in fummam mifericor-

crucifixi fuadetur omnibus Chriflianis,

diam tnutavit, .

prafertim diícolis.

Confideratio CLII.

ypam

Confideratio CXLII.

ht

De efficacia quinque SS. vulnerum Chrifti

Quomode homo Chriflianus Ducem ac

Dominum Ííuum crucifizum [E(um

crucifixi ad impetrandam gratiam divi-

Amitari poffit, ac debeat ?

nam , & tandem zternam íalutem,

Confideratio CLHI.

yni

Confideratio CXLIII.

T,

Chriflus paffus , & crucifixus docet nos,

Chriftus crucifixus eft veraidea, exeraplar

quomodo prudenter debeamus fervare

(otr

& fortitudo fan&torum Martyrum.,

falutare (ilentium.

Xbs3 Con-

i&

Index Con[iderationum.

Confideratio CLIV.

^. Confideratio CLIX.

Chriflus crucifizus, prodiginm amoris, re-

De fumma & ultims fiducia, quam poffu-

quirit. ànobis etiam noftrum: recipro-

" mus collocare in meritis &

cum amorem.

i

Päæone

p— ——

Chrifti JEíu crucifixi.

Confideratio CLV.

In omni tentatione ac miferia no(tra inve-

ss öq;jïideratio .

De pretiofo fanguine Domin: noflei JEfa

niemus a'ylum in facratiffimis vulneri-

us Chrifti JEfu erucifixi.

Chrifti crucifixi optimo pro liberandis

Confideratio CLVI.

animabus purgantibus remedio,

Confideratio CLXI.

Sacrificium ara crucis idem efteum facri-

ficio alraris; non tantüm: in reprzlen-

Decultu & veneratione SS. Crucis & ima-

tando, fedetiam in e(fendo.

giaum $S. Crucifixi.

Cenfideratio CLVII.

- Confideratio CLXH.

Optimus znimarum , imó-& corporum

Medicus e(t Chrftus Dominus, & hic

De encomiis, quibus SS. Patres crucem

3

crucifixus, :

Dominicam exornant , quz fervire

gof-

Confideratio CLVIIIL |

funt pro plugibusiconkgcfäptäbus.

Chriflus crucifixus eft Biblio:heca moftra ,

Confideratio CLXIIL & Finalis:

& liber fcriptus intüs & foris ab omni-

Invocatur SS. Crux pro gratia finali, &

buslegendus,

toiuin opusgoncluQi:ur.

p —a

E

N .

N

SS W

A

l

4

K

!*1

/3/,4

die

L

l--

(f

-

*

A

* 67

D

g!*

y

$6

4j

j

ex

3

x

EM

eí

$

A

T w&

IN-

BRCO) BR

rj

pefrs

o

EO ORE a- O Q dN

Ed

flions.

(Gib Q

GB RSNC G GB BO B

ii

.

j ]Efu

INDEX CONCIONATORIUS

rndi

per Dominicgs & Feftà per'- Annum.

Kintte

Dominiba I. Adventüs.

Refpicite , &5 levate capita veftra, quoniam appropinqat Ye-

u

.. demptio veftra.. Luc. cap. 2 v 2

ego(

Ur adventante extremo udicii die erunt figna in fole, luma, & ftellis :

i

Refpicite, e& levate c.

apita veflra? $. Ecce appropimquat redemptio

ilis

vellra. Redemptio noftra crux efl Dominica: ruac

parebit fgnum

j&

Filii bominis.

Quod fignum pra cateris Paífionis inflrume

nts prgcedet

Math, 24.

Y. 29.

Rcg:m demon(lzans eum, qui priüsfuerat crucifixus , ad. cuj

us adventum.

Sol ebfiurabitur, r Inna nou dabit Inmen fuum.

Difceex hoc amare fan-

Math, 24,

Cam crucem, . Vide Con(iderationem CXLIX. Quare fignum crucis erit

V. 3.

in celo,: cüm Dominus ad judicandum v,enaerit)»?'

Dominica JI. Adventüs

Et beatus, qui non fuerit. fcandalizatus in me.. Math. 21.

Saias Prophieta de Chriftro venturo vatic nium tulit: erir vobis ij fanti-

ficationem , in lapidem autem offenfrouis, (b im petram (Candali. . De quo

Ifa, 3. v. 14,

pariter 5. Simeon tanquam de tenello puero: eece pofstus eft bic iavuinam ci

Luc;i.v.34

in vefurvetlionem multorum i2 I/fail, g in fignum emi comtradicetur. Quando

C hriftus pofitus eíl in fignum , cut contradi&lum fuit? B. Incruce, huic

figno contradicunt , ait Didacus Stella , fuperbi, iracundi , avari & invidi,

Didacus

denique omnes peccatores,

Vide Confiderationem XXXI, Jeremias in

Stellaim

Luc, x

pluribns fuit typus erucifixi [Efu, pienti(Timi Redemptoris noflri-.

Do-

v

16

Index Concionatorius. :

^

- Dominica IlI. Adventüs:

b

AMedius autem veftrum fletit , quein'fö*os mfcit'if;;'-

*

Joan. !-

V. 26.

OB

fervat Eathymius , quód Chriftus fe velut perfonam popularem ac vi-

lerh medias intec turbas mifcuerit , ut predicationém S. Joannis Bapti-

flz in deferro sudiret,.. Ecce medius DEI & hominum mediator medium íin

lil

nativitate, in vità, & in morte fua elegit. — 'Vide Con(iderationem LIX.

b

,.

N

Cur Chriftusin medio terrz flutem noftram voluerit operari?

J

Dominica IV. Adventuüs.

1]

Omnis mons, 65 collis bumilz'zzbïtur. Luc. É

g

Ven, Beda

Enerabilis Bed perillos montes, qui inaltum eriguntur, fuþefbos intel-

apudManfi.

V

ligit , quiinadventu Redemptoris nolflri humiliati funt, quia juxta ejusg

&i

hac Dom.

vocem Qmnis qui fe exaltat bumiliabitur , & qui fe bumiliat exaltabitur.

Vide Con(iderationem LXXV. Meritó confundi debent omnes [uperbi.

dum Chri(tum crucifixum intuentur, & conüdermt.

Dominica infra OGavam Nativitatis;

Ecce pofitus. eft

bicin ruinam , €» refurrettionem ;mzfltprum-

din

in Ifrael. Luc. 2. v. 34-

qu

hh

Didacus

H

Anc veritatem Didacus Stella per fimilitudinem pereleganter mundo de-

Stella in

monflravit: Lapii, inquit , pofitus eff in itinere , & offendit iter s tu fs

[

Luc. c. 2.

um, tibiimputabitur, quiaex malitiatua, vel negligentia pro-

t

venit.

impingis in ill

Hoc

Propheta Evangelicus hodie nobis infinuat, dum de Chrifto

(

tt

vaticinatuselt:: Ecce pofitus eff bicim vuinam , (b vefarretlionem multorum in

u

Ifraily nam peccatores plurimi videntes DElL miíericordiam , & quomodo

indulget peccatoribus , refurgunt à peccatis, fed aliis eft in ruinam, quia

videntes , quód Chriltus milericors ell, abutentes mifericordià, fiunt dete-

riores, & bonitate DE[. quà convertendi erant , abutuntur, ac pejores

Gunt. Hoc Didacus Stella. — Vide Confiderationem L XVI. Chriflus in

cruce pendens fuam demonllrat mifericordiam , fed & juftitiam,

fh

&Es (0) COR

L

Do-

Index: Concionatorits.

17

- .Dominica L poft Epiphaniam. -

I r

Ef fadum eff, poff triduum inmvenerunt eum in templo.

uc. 2.

VICYG

H

Oc triduum, in quo Chriftus perditus fuit , & Hierofolymis perman(it,

Dipte

juxta mentem $. Ambrofii przludium fuit illius tridui, in quo Domi-

Sc Am'

ium ia

nus poft 2 r. annosin ara crucis pro falute mundi effetimmolandus. In hoc

brof. 1. $

VUX

triduo difputabat cum Legis Do£toribus de adventu Meffie , conditione, &

in Lnc. c,

matura , quem magnis rationibus, facris Scripturarum teftimoniis imminere

3. V. d.

jam , atque inftare probabat.

In hoctriduo erat JEfus in folennitate, ait

S. Eucherius, qui totus erat caufa folennitatis; ipfe jugulabatur in agnis,

immolabaturin vitulis , & in omnibus facrificiisoffterebatur. Confiderahíc

grande defiderium, quo Salvator tuus adhuc duodennis ad paffionem fuam,

sintd

& crucem anhelavit. Vide Confiderationem XXXIX, Deard

EX

en;i fieüderio

u u

Filii DEI in cruce redimendi mundum deperditum.

dþl[ L

rp:rbn

Dominica IL. poft Epiphaniam.

— ANondum venit bora qea.

Joan. z.

D

Efciente vino dicit Mater JEfu ad Dominum. — P'iuusm won babent. Et

quid benigniffimus Dominus? Quid »ibi c tibi eft mulier.

INon-

n

du venit boramea. — Quando ergo venit illa hora? g. $. Auguflinus,

S. Aug.à-

quando JEfus pependit in cruce, & mater ejus fuüb cruce flabat ; hac eratil-

pud Cor.

nel.à Lap-

ido d*

lahora,quando Longinus latus ejus aperuit, & continuó exivit fanguis & a--

lc.

j nj

qua, non mixtim, fed feparatim ; en vinum rubrum, & album. Efuris ? Hinc

mannacollige. Sitis ? Bibe é paradifi fonte, quia Cherubini gladius in lan-

j4 p

c€eam veríus efL, quz nobis viam cocli aperuit, fte nunc chariffimi & bauri-

"nrilo

te ex hoc divini(fimo fonte in vitam zternam. Vide Confiderationem CXI.

nim

gmoda

Crucifixus verus Pelicanus amoris , qui in fanguine fuo nos vivificavit.

| qwi

Dominica III. poft Epiphaniam.

itot

n

or

Domine [i vis , potes me mundare. — Matth. g.

j n

D

Uos hodie curavit divinus ille Medicus ab infirmitate fua: cümque de-

fcendiffetdemonte , — Ecce leprofis veniens adorabat eum , quem fine

mora verbo vitz à contagio(a lepra fanavit.

Et extendens T Efis manum

tetigit eum diceus: volo wtndare, (j* eonfeflim. mundata, eft lepra ejus.

Gintber Unus pro omonibue.

€

Do

/Su-

18

Iiïdïfäx Concionatorius.

[

Paulus de -

Pal. ia

Supra quod egrégié Paulus de ?ïäiatio«g In hoc «erbo: volo , inquit , cemmen-

j

Matth

dat Chriflus charitatem. fiam , quia. leprofis.seortzus. eff. trausferens.in. f& le-

f

pram noftram ; unde nüs repatavimus eum quafileprofam. — Secundum, quem

f

à paralyfi curavit , erat fervus centurionis , qui venit ad Chriffüm i'Zacer in

e

domo paralyticus , &.malé torquetur , ad quem mox beniguiffimus JEíus: Ego

f

qeniam , ci eurabo eum.

Ecce in domum Reguli venire noluit, ut fanaret

f

Élium ejus, quiadives, & potens erat, ad pauperculum autem ultró venit.

Ex quo patet , quód omnibus,- praíertim miferis cupiat effe faluti.

Vide.

:

Confiderationem CXVIIL. €Crux Domini noítri

j&(u Chrifti m—i(gnis .af

f

flitis fpes unicg rébus.

- Dominica IV. poft Epiphaniam.

Et ecéé ! mofus

Matth. g.

dnAgimps faäws fjil) ia -ut nafqz:cy!a ,'bjfïfräräfz;ï..

(

*fen.Bedal..

E&é Venerabilis Beda : Aavis cþr.z.&' Chrifli, quam cüm Do;n'i*nas- afcen-

3. in Luc.

dit , in ea dormivit , requies enim Dowmini trux , pa[fra pulvinar. . Con-

fidera Jonam in navi dormieatem, hic magnam Socramenti Dominici ima-

ginem prafeferebat ; étenim navis materia figaificavit crucem , formnus vero

Ti

S. Zenofer.

Vi

palfhioném. . ItaS, Zeno. . Ex nunquid exiguo lg, ait Sspiens , eredant bos

de Jona.

mines animas fnas , ac tranfenntas tmareper ratem libevati fant ?. ond.id:xfïiä

[T

Sap. L4-Y. $-

prafenti propofito dicere poffumus, videlicet , quód , f1 quis in ligao S.Cru-

l

Dn

cis mare przfentis vitz enaviget , animam fuam fecuriffime falvabit. . Vide

Confiderationem XXXIV. Jonas Prophetain mare demeríus inügr.sis,tyægg

i

erat Chri(li patientis & cracifixi,

'—-:; üpor.eHo

H

T

*

Dominica V. poft Epiphaniam.

^

v

H

Servi autem dixerunt : vis imus &5 colligimus ea? Ef ait : non,

pl

ne forte colli

Es

geníes zizania eva

f

ficum. Matth. z 1.

glifetäc famul cum eis &5 tri-

U

Q'

emadmodum aliquis in fua arte*expertus'Medicus,vel Chyrurgus æg-t:ö

ferefolvit, fimembrum aliquod à corpore humano debezt refecare, ni-

fiillud membrum omninó fit corruptum , & reliquo corpori ac fanitati noci-

vum:ita füummus Medicus, qui de fe ipfoait : sow eff opus valentibus Medi-

su5, fed mali babentibus , ad refecandam impiis vitam fe non przcipitan-

ter refolvit, fedad tempus aliquod eandem tolerat: expe&lat Deminus , t

nifé-

Index Concionatovigus.

19

miféreatur. — Ec nunquidlegïms illorum duorum difcipulorum Jacobi , &

CHf

112

Joannis indifcretum zelum, qui videntes Samaritanorum infultum ad ignem

de coclo evocandum fe promptos offerebant, quibus autem Dominus : vefci-

Luc.9.v.5 g.

1, Qu

tis cujus piriths eflis. — Sic & hodierni famuli apud Patremfamilias de eradi-

Pa

candis zizaniis folicitarunt: «s o , & colligimus ea ? Refpondit : zoz , se

Áus: I

forte colligentes zmania eradicetis [fgnlcum eis ci triticum. "Obfervat hic

t anatt

S.Thom. ia

Ó venlt

re&é S. Thomas , quid fape numerà dil/mulare expediat , ue major

rYo

ignis ac-

Vi

cendatur; & Hugo Catdinalis : P

s

pace Eccl

efra. aliquando toleraudi funt

Matth,

mali.

Vide Confiderationem CXVI.

Excitatur homo Chriflianus ad

HugoCard,

TT

ípem, & &duciam in DEO colloc

apudManf,

cifixi.

"

a-:adam ex contemplatione Chrifti eru-

hic,

Dominica VI. poi?c Epiphqaniam.

itir.

Quod minitaum quidem efl omnibus (eminibus , cim autem cre-

verit , majus eft omnibus olevibus. Matth. 13.

i dftt

[

E& mellifluus: Zerbum facil? volat , Jéd won leviter vuluerat : nonigno-

cimt

rabis credo , undenam Monarchia Ottomannica, qua eft inter barba-

j veto

ras gentes Rloridilima , exorta (it? g. ex variis Au&toribus, quod ab unico

hnls

verbo contumeliofo à Minilro Catholici Imperatoris Heracliti inconfidera-

iderit

té prolato ortum fuum duxerit; cüm enim militibus Conflantinopoli fua di-

ftribuerentur flipendia, thefaurarius Imperatoris Saracenis ex Arabia ad

) SICW'

.V

bellum adventantibus duré refpondit: fe zoz babere pagem pro canibus iflis

diflribuendum, | Quod contumeliofum verbum omnium Saracenorum cor-

igtpt

datransfixit , ut fübitó confpirantes in Arabiam reverfi fint, & (ibi ducem

*

pn

Machometem elegerint, Hincille lacrymz, (lrages, & perditio, Ecce $um

modicus ignis, quam magnam [ylvam accendit, Ecce ! quàm parvus lapillus in-

Jae.5. v. 5.

gentem ítatuam Nabuchodonoforis confregit, ac contrivit. Ecce effectum

iil

peccati venialis negle&ti , vel contempti qua quidem gravia vulnera non

funt, fed vulnufcula, qua pluraetiam mortem tandem

conferre poffunt.

i

Quid levius pun&urá acüs? Et tamen S. Caffian

um Martyrem ejusmodi

Brev,Rom,

punGure peremerunt.

Vide Confiderstionem CXXXIII, " Peccata etiam

15. Aug.

usægfä

venialia deliberat? commiffa, SS. cor JEfu cruci&xi vehementer affligunt,

d

(muci:

n

e& (0 V9

j

f ,

Xea

Do-

7

—

20

Index Concionaforius.

Dominica Septuagefima.

Simile efl regnum cclorum bomimi Patrifamilias, qui exi-

vit primo maneé conducere op

erarios in vineam fuqm.

Matth. 20.

loff. Oxd

Mnes hodie ad vineam Domini inviiantur. Pater ifte familias, ait GOP

O

hie,

fa , Conditor nofler eít , qui habet vineam univerfalem Ecclefiam,que

ab Abclufque ad ultimum ele&um , qui in fine mundi nafciturus eft , quot-

quot fan&os protulit, tot palmites mifit ; hiac exiit mané ( exire DEE efto-

perari ad extra ) prima hora, hoc eítab Adam ufque ad No&. — Circahoram

tertiam à Noé ufque ad Abraham.

Circa fextam ab Abraham ufque ad

Paul.de Pal

Moyfen.

Circa horam nonam à Moyfe u(que ad Adventum Domini, Ob-

bic.

ferva bic cum Paulo de Palatio , in variis ill:s cecletis Patrisfamilias egre(T;-

busingentem illius zeluro, ac curam, qua vinea fuz culturz, & operariorum

5:

fuorum laboribus ac indufirie promovendz intentus erat . varii enim &

Chriffo patiente in. amaviffzma ejus pa[f/one egreffus fatli fant : exiit Chriflus

mane in pratorium ; bora tertia ad Herodis Palatiumy bora [éxta ad moutem

Calvarium; bora uona exiit. [Diritwus ejus & vita ad limbum; bora. undecima

corpus ejus in (apulchrum.

Vide Confiderationem CXXVI.

Chriflus,

& hic crucifixus

fit noftrum quotidianum horologium ac perpetuum mo-

bile,

ä

(

Dominica Sexþag/efïmæ*.

L

Aliud cecidit fecis viam , 65 conculcatum eff. — Luc. 8.

H

Salmeton

Uemadmodüm DEIFilius, utnotat do&tiffimus Salmeron, fimul Re-

hic.

demptor, ac Redemptio , fimul lex & legislator, fimul facerdos &

hoflia dicitur : ita quoque Sarer (imul ac femen sppellatur. Exiit divinus hic

"Theophyl,

fator nonlocó, ait TheophylaGtus ; zap nbiaue eff , fed fecundum illud, quad

hic,

propior wobis fatlus eff per carnem.

Exiit é finu Patris ,. & venit in mun-

dum, ut agrum Ecclefiz ceclefti femente foccundaret ; ipfe erat granum

frumenti cadens in terram & mortuums;, ipfe fuo fudore , ac fanguineagrum

irrigavit.

Sed quid audio? Horreo, & obftupefco ! quid ais facer Evan-

gelifta ? Cecidis écus wiam, e cenculcatum ef ? Ubi?

uando? Apud

quos tanta impietas? B« Paulus de Palatio: C amdit, c ridet, tans

vere fémentem conunlcat ; quia Férbum ( Incarnatum & crucifixum ) quod

Vide Confideratio-

fzper- captt fFatui debuerat ,, Jb pedibus. collecatur.

nemn

ä

h21

Inzfex Concionatoritus.

2r

nem LXXIX. Sanguis Chrifti patientis & cruci&xiab im

piis procukatus, &

ficut aqua effulus, quid nobis infinuet?

L UM

J

Dominica Quinquagefimz.

Tradetur gentibus &5 illudetur , 65 flagellabiter &5 confpuetur :

i Gf

€5' pofiquam flagellaverint , occident eum. — Luc. 1.

m

Yfleriofa locutio eft S. Pauli Apoftoli de Chrifto Domino orbis Redem-

Ad Rom.5;

;qut

M

Bidte

ptore ita fcribentis: Qwem propofuit DEws

propitiationem per fidem in

ahorgm

fanguine ipfius ad offenfonem juflitie. fnna- propter remi

70nem pracedentium de-

liclorum.

uid ais magne gentium DoGor? an Chrifli copiofaredem-

fqut d

ptio folüm prodeft ;»re»iffjonem pracedentium dileHorum, & non etiam in

ni-. Ob

remi(lionem fubfequentium? Nonne fidecerti fumus ;quódfi mille mundi

;egrdlï-

forent, & quilibet millies fceleratioriftó , divin

Iriorüm

i Filii fanguis in paffione ef-

juim 4

fufus,imó unica illius guttula fufficiens effet &

fuperabundans ad extinguen-

dum hunc omnem peccatorum reatum? Ita

omninó eft. . Cur ergo Apo-

Quilw

ftolus de pracedentibus tantüm , & non q

ue de fubfequentibus peccatis

(777]

mentionem facit ? Percipite AA.

refponfionem zelofi

Jof.deBarz,

du

zia:ideo Apoftolus de pracedentibus folàm deli&tis]

flimi Jofephi de Bar.

hdu

oquitur , quiaimpoffi-

fct.4$.n. 28«

bile judicavit uticum adhuc peccatum in orbe co

mmiffum iri , pofiquàm

um

mundus oculis vidit cruentum fpe&taculum Filii D

El propter peccata noftra

in crucem fufpenfi. .O mi fan&legentium Apoft

ole, quid obfecro nunc di-

ceres , fi videres hoc bacchanaliorum tempore om

nis

tiis bacchari? Non fru(Irà hodieEcclefía Evangelium

generis vitia plenis fu-

legit de paffione Domi-

j

P

27

nica, quia hzc paffio nunquam magis , quàm his d

iebus contemnitur, &

renovatur. Vide Confiderationem LIII. Peccator ,

quantüm in fe e(t, de

ThU

novo Chriftum Filium DEI in crucem sgit.

d

inis hif

Dominica I. Quadragefïmæ.

fd: qW

Flec omnia tibi dabo ; fi cadens adoraveris me. Matth. 4.

inmit

ranirt

BEnignimeus mundi Salvator, cüm in ultima coena unà cum fuis difcipue

,,;grum

lisrecumberet , Judam Ifcariotem proditorem fuum nomine diabol; de-

pE

notavit : u ex vobzs diabolus eff, — Et ecce! rem miram!

