panaait : D Eu conteret denteseorm in ore ipforum molas leonum confvinget.

Quaío quod peccatorum genus tangit hzc indignatio ? &. Cardinalis Hu-

Card, Hug.

n

hic.

ftet. V&

go : moraliter dicitur de maltis , maximé de detratloribus. O. detra&tio petfi-

mum malum! quis hodiernum villicum ad deíperationem, & ad injuítitias

proden,

adegit nifi diffamatio, & detra&tio? Aud ce igitur, quantum hoc malum

us la

fit?. Vide Con(iderationem LXXXII. Lingua detra&trix potiffimi

us t

flum Dominum adignominiofam crucis mortem promovit.

xäChf'i-

ffimum

) n üu

Dominica IX. poft Pentecoften.

s Bont

geratitr

Videns civitatem flevit fuper illam.

Luc. 19.

multit

N

Otrat S.Bonaventura,quódChriflus Dominusex facrz fcripturz teflimo-

t peff-

nio ter fleviffelegatur: primó quidem qiando Lazarumà mortuis fufci-

tavit.

Dein hodie , cüm urbem Jerufalem intuitus eft ; & demum tertiá vi-

ceincruce, — Quando excitavit Lazarum fudit laeryma: amoris : ecce 44050-

Joan. tx,

do amabat eum. — Quando afpexit urbem Jerufalem, fudic lacrymas compaf-

gt

fionis, quia ut obfervat Lucas Burgenfis, Romani eodem inm loco ia montem

LucasBurg,

Oliveti caflra ponere , & eodemfeve die proximo ante Pafcha civitatem obfidere

ap. Manfi,

capertnt , quo fE/lt: predixit , ac deflevit vi[a excidium. | Sed quzris fortaf-

híc. Dom,

ilorim

um

fe quales lacrymasin cruce fuderit ?* Hoc in prafentiarum explicabo. Vide

Confiderationem LXXV [ Chriftus in crucepatiensamaris lacrymis no(lram

d B[ff'!

deplorat jaduram animarum, — Et. nos quid?

7:di0m

YX -€12

Do-

dedit;

36

Index Concionatorius.

Dominica X. poft Pentecoften.

Ounis qui fe exaltat bumiliabitur , 65 qui

fur. Luc. 18.

fe bumiliat fxaltabï-

Uemadmodum in trutina elevaü una lance altera deprimitur, aut hac

lvranug ap.

.. depreffa altera elevatur : ita, ait Lyranus , in flatera juftitiz divinz de-

Manfi hac

cretum eít ,ut , qui fe exaltant , humilientur, & qui fehumiliant exaltentur.

Dom.

Ad Phil, 2.

Cup s hujus flaterg divinz habere exemplum ? Audi Apoftolum de Chrifto

crucifixo : bumiliavit fémet ipfum fatlus obediens ufque ad mortem : & ecce!

humiliationis premium: propter quod : DEnus exaltavir illum.

Tu feque-

re Chiiltum humiliantem fe, ut cum exaltato quondam in gloria exalteris.

Vide Confiderationem CXXVIII.. Crucixus Dominus typus fumma hu-

militatis , quam pro poffz fequi debemus , & imitari,

::

Dominica XI. poft Pentecoften.

/Mifit digitos fuos in auriculas ejus , &5 exfpuens tetigit Iin-

ä

guam ejus, &5 fujpiciens in. coclum ingermuit.. Marc. 7.

Marc. t.

Uid

eft , quód Chriftus Dominus in hodierno futdo & muto difficulta-

Matth. 9.

Q'

tem quandam ollendit fanationis ? Socrum Simonis febricitantem fo-

Lac. 6.

Luc. 8.

la manüs apprehenfione : leprofum adorantem folo verbo, volo: Paralyti-

cum unica hac voce /zrge & ambula: habenti manum atidarn (ola extenfione

Matth. 9./

manüs: Hamorrho;ffam folo atts&u fimbriz ; filiam Archifynzgogi modico

clamore àmorte & abinfirmitatibus fuis liberavit.

Dum veroó hodieraum

D

furdum & mutum ad fanitatem revocat , aures cangit, exfpuens linguam tan-

1

git , calum fufpicit, ingemifcit &c.. Quid mylíterii fubeft; quód orbis Re-

E

demptor difficultatem curationis oflendit? g;.per furdum & mutum hodier-

b

num fubintelligi peccatorem inveteratum , babituatum , & confuetudina-

Dionyfius

I

Carth. fer,

rium : ita Dionyfius Carthufisnus: precipu? cozfuetudo prava effiit mentem

jn hacDom.

mut am c favdam. .. Ejusmodi homines difficulter fanantur prafertim in vi-

1

H

tiis carnis : divina virtute opus efl, utad melius revocentur. Sed matle ani-

mo eílo, quisquis hac egritudine decumbis , hodie remedium dabo &c.

Vide Con(iderationem CIX. — Contra carnis tentationes nullum efficacius

:

remedium , quàm fuga ad crucifixum [Efum,

Do-

Index Concionatorius.

Dominica XII. poft Pentecoften.

Kab

Samavitanus autem quidam iter faciens venit fecus eum , &5

videns eum mifericordiá motus efl..— Luc. 10. v. 33.

Albert.

qut hi

DI

vus Albertus Magnus totus occupatus in deprecandis encomiis hujus

Ivingdt

mifericordis Samaritani.

Jacuitin via nonnemo vulneratus , à latroni-

Magn. fere

67. hic.

altentur,

bus fpoliatus, fanguinis effufione languidus , àtoto orbe dereli&tus, & quod

Chido

ad malorum cumulum fecit, àSacerdote, G Levitadefpe&tus. — Et ecce! bo-

nus hicSamaritanus Sacerdotem & Levitam in ruborem dedit, vulneratum

ETO

Tufeque

benigné curavit , fuis fumptibus ei de medicina profpexit. Quazris,quisnam

fit ifte Samaritanus ? San&us Bonaventura non quidem in feníu litterali , fed

S. Bonav.

exiltti,

hic.

nma lt

allegorico refpondet : Perfona [ubueniens ex . miféricordia relio intelligitur

Pfalm. 126.

Chriflus , quia Samaritanus interyretatur cuftos , ipfe autem'eft , de quo in Pfal-

V. X.

suo : vifr Dominus cuftodievit civitatem.

Er lfaias : cuffos quid de notle. — Hic

lía.2 £ .v. 3.

venit fécits unlueratum , quiain fimilitudinem bominum fattus ci7 in fimilitu-

dinem cavnis peccati , adbibuit mediciaam. . Vide Confiderationem LXVII.

Chriflus in cruce liberaliffimus docet nos , quomodo debeamus fubvenire

ïgit lt

pauperibus.

17'

iffculi

Dominica XlII. poft Pentecoften.

ntemio»

P.l

Occurrerunt ei decem viri leprofi. Luc. 17.

uanliont

Nter alias ceremonias , quas DEus in veteri teflamento ad emundationem

Levit, 14,

j modito

leprof) exigebat, duo pafferes offerri debebant : unus immolabatur, alter

Lauret. ver-

dieraum

immolati fanguine tingebatur, ait Lauretus: alizm autem vivum tiuger faz-

gim tl

guine pafferze inmmolati, & dimittet palferem vivum , ut. in campnra avolet.

bo Paffer.

En typum noflre redemptionis ! Chriftus DEI Filius in cruce mortem obiit,

S. Ant. Pad,

ob

in Levit,

1 hod'wr-

vc.nobis vitam daret, fuo fanguine nos afperfit, ut nobis libertatemfiliorum

C. I4

DEltribueret. — Laugwores soffros ipfé tulit , tj dolores noflvos ipfé portais ,

gerutitt

Ma.s3.v. .

" WW,J

ipfe tanquam paffer immolatus eft ad emundationem leprofi humani gene-

qiminv'

TiS.

Quz cüm ita(int, non miror, cur Chriftus Dominus occurrentibus

"T

hodie leprofis confeflim fanitatem contulerit ; fuam enim in illis figuram a-

yo &t

fpexit.

Vide Confiderationem LXXXXIV. Chriítus crucifixus , ut abo-

sinandam peccar.omm nofltrorum lepram curaret, ipíe leprofus fa&tus

r

Xe3

Do-

Do

m

Index Concionatorius.

Dominica XIV. poft Pentecoften.

Von poteflis DEO fervire , 65 /Mammona. Matth. 6. —

An&usIgnatius Loyolainaureo fuo exercitiorum fpiritualium libello in-

Libel. Ex-

ter alias meditationem proponit de duobus vexillis,. In bipatenti came

€tcr. ,

poexuna parte exhibet Luciferum nigricanti folio infidentem, & circum cir-

Ignat.

ca fequacium multitudine flipatum: ex altera parte Chriftum Dominum ad

fui fequelam manfueté invitantem.

llie voluptuofa mundi dele&lamenta ,

ifle zterna cocli premia fequacibus appromittit,uterque animos fub fua igna

conducere fatagit,

Dic Chriftiana anima, cujus callra fequeris? An viam

hanc rofis flratam, aut aliam fpinis & crucibus ob(itam eligis? Utrumque

Masth, 6;

fequi haud potes : zezzo enim potef? duobus domints fervire.

Age, quid mo-

ras neCiis? Ejura Luciferum, Chriflum (equer

£n.

!

viam tibi monílrabo.,

Vide Confiderationem LT. Chriftus preferens crucem , omnes fidelcs ani-

mat, ut & ipfi ferendo crucem fuam fequantur,

Dominica XV. poft Pentecoften.

AMifericordid motus füper eam dixit illi: noli flere. Luc. 7.-

N

E miramini Auditores grande beneficium refufcitationis huic juveni col-

S.Ambr.l.5.

latum, aitenim S. Ambrofius : utut ad tumulum jamiam ferebatur, ta-

comment,

in Luc.c. 7.

men ffem refurgendi babebar, — Quare?. Quiaferebatur in liguo : feretrum fi-

gura erat vivihee crucis : Chriftus tetigit feretrum manu, tetigit crucem

poit init,

fuo fan&iffimo corpore, qua erf nobis ant& won. proderat , tamen pe[ft quama

Chrifhus tetigit , proficere cwpit ad vitam.

Quz cümita fint, cur Dominus

matrilacrym s interdicit? JVoli flere ? W. quia (ibi refervare voluit has laery-

MM T 2 RE LMre. p RTR PBL . . RRE

mas arnoris , quafi diceret: has lacrymas, O mulier, non juveni debes ja-

ccnti in feretro , fed mihi pendenti inligno, nonfigurz , fed figurato. Vide

Confiderationem CVI.. Chriftus in cruce mortuus, & tot vulneribus tra;.s-

fixus piis lacrymis à nobis eft dcplorandus.

pE

Dominica XVI.

oft Pentecoften.

M

Qui fe bumiliat exaltabitur. — Luc. 14.

$. Aug fer-

E&?5. Auguflinus: cogitas vaagnam fabricam conftrneve. celfitudinth ,

16.de v eib,

R

de fundamento priis cogita bumilitatts.

Hinc Chriftu« Dominus

Dom,

magnam fabricam conílructurus noftrz redemptionis per omnem vi-

[

tam humillimus fuit. In flabulo naícitur, & quidem no&tu, ac à paupere

ina-

Indes Cbncionatoriw.

39

Eatre : triginta annis delitefcit : in regem eligendus in montem aufigit , glo-

yiam fuam in Thaborzocolle nube tegit,proditori pedes lavat : ab Herode

p6

po ftolto habetur: Barrabze poftponitur: & randem inter latrones medius

incruce moritur. Eheu'abyfíum humilitatis DEs in patibalo. — Unde A-

Ad Phil. s.

dloir

|ti came

poflolus: bxmiliavit femetipfum fattus obediens nfque ad mortem , martes. 9*

Autem 6rUcts,

Sed ecce! humiliationis pramium ! proprer quod & DEw;

um dte

Quma

exaltavir ifam. — Vide Confiderationem CXLVI. Crux ignominiofa Chri-

fio Salvatori nofltro fummam caufavit, & peperit gloriam.

menta,

uÜgt

n visd

Dominica XVII. poft Pentecoften.

umqu

Diliges Dominum DEUAM tuum ex toto corde tuo. Matth.

jd mo:

22.

(lribo,

lcs n

Tiamfi praceptum dileCtionis nullum eztarec, nemo tamen hominum ef-

fe deberet , qui DEum non toto corde diligat : càm enim exuna parte

ipfe prior dilexir nos , ex altera parte veft& S, Auguflino , »alla eff major ada-

I. Joau. 4.

mandum inmit atio , quam pravenire amando , quis ef,qui DEum diligerenolic?

S..Aug. l. 4.

de cathe-

Quod (i quzras, qua charitate nos dilexerit , audi Sanctum Thomam de

chizandis,

C: 7'

Villanova hodierna Dominicaita differentem : 404f de bac cbaritate dubi-

S/Fhom.de

Villanov.

i cola

145, 57 quate DEu diletlione profequatur ignovas , teffimonia ejus credibilia

ur, t

faBa funt nimis.

Teffis eruo ,vefhes elavi , tefles dolores , tefles fanrniuis inan-

cone, 3.

&antes fluvii , teflis amara mars , & acerbil]ima, quam pro te faflinuit : e cum

Dom. 7.

rum

poft Pent.

crucet

bac omuia patiatur , videntum ei omnia pauca pra. amorts magnitudine, adhue

evim majores & abundantiores , [f po[nbile effet , expedit pro te dolores : gravio-

o

ominu

res , longioréfque ftit pro te anguflias. — Vide Confiderationem CLIV. Chri-

ftus crucifixus , prodigium amoris , requirità nobis eti

slacty

«um amorteim,.

'am noftrom recipro-

b j

M

, Vitt

gtf

Dominica XVIiI. poft Pentecoften.

Quidam de

Jcribis dixerunt. infra fe ,

Matth. 9.

bic blajþþqmat;

Hriftus Dominus per toram amari(fimam Paffi

C

de nullo dolore ïa-

n

cerbiis conqueflus eft, quàm de alapa fibi in

We..

Quaris quare?

Joan.18. v.

Sapttus Vincentius Ferrerius putat propter crudelitatem

22,

omni

minillri infriagen-

S.Vinc.Fer,

um [

tis: tanto enim furore, acrabie divinam faciem þper'cu(ïit

,ut Chriflum den-

£es

ap.Speranz,

mupm

m'

b d

JTadex Concionatoriæ.

4o

le paff,

tes feré omnes unà cum fanguine exípuere, G in terram retró cadere compue

Dom.

lerit. . San&us Chryfoftomus arbitratur propter indignitatem alapz fecun-

FHTJ &. Ze

Sed Venerabi-

S. Chryfoft.

düm fe , utpote , quam etiam viliffima mancipia avetfantur.

Rhom.:. de

lis Beda huc aptiüs ad rem facit, dum per alapam blafphemias Chriftiano-

rum fubintelligens , ita ad DEum orat: damihi, & omnibus, ut qui olia

incompt.

Dei natura.

czfus es colaphis Jud&orum, non cedaris & modó blafphemiis falforum

Ven. Beda

Chriflianorum.,

Exquo pronum eft conjicece, quantam hodie injuriam

in Cant,

u

Chrifto intulerint nequi(fimi fcribe, dum eum blafphemiz arguebant: X

hodiedum inferant blafphemantes Chrifliani.

. Vide Con(derationem

LXXXV. Crucifixo JEfu (uper dolorem vulnerum ej

[

þu.s addixderunt blafphe-

E

mantium linguz, & adhuc addunt,

[

Dominica XIX. poft Pentecoften.

[

Ligatis manibus &5 pedibus ejus. mitfite eum in. fenebras exte-

ft

?

fiore. Matth. 22.

f

Ezech. 5.

Irabilis fimul, ac terrifica erat vifio Prophetz Ezechielis : levavit oculos,

Hug. Card.

d

"Theodoret.

£ ecce veniebant [ex viri devia porta fuperioris , qua. ejpicit ad aquile-

Cornel.hic,

nem , i uniucujusque as interitus in mann ejus.

Firquoque unus im "e-

S.. Greg. 1.

dio eorum ve[Litus. evat linezs , ci atramentariura [iviptoris ad renes ejus ( quafs

21. mor, €,

notarim ait Divus Gregorius) porró fcriptor ilte ubi acceffi: ad altare eneum

1$.

przceptum accepità Domino : tranf per mediam civitatem in medio eru«

falem , & figna Tau fiper froutecs gementium dolentium | faper cuntlz aba-

minationibus , qua fiunt in medio ejus.

Paruit ille precep:o , & fex Angeli

exterminatores fecuti fcriptorem, ubicunque in domibus aut plateis repe-

riebant hominem quemquam non notatum figao Tau abíque commiferatio-

ne interfecerunt: egre[ff [iant , ci percutiebant eos.

Qui veró fignati erant,

mifericordiam vitámque con'ecuti funt.

O felix hgnum Tau, O crux

teíf:ra falutis! notáffet fe hoc falutifero (ignaculo hodiernus conviva , certé

in tenebras exteriores expulfus non fuilfet. Vide C onfiderationem CXVIL

Si vis evadere infermum ;fuge, dukïn tempus eít , ad crucifixum JEfum.

|

BEIJ1-J

Do-

::(:);

Indes Concionatovius.

ompt:

4t

fecun«

n

Dominica XX. poft Pentecoften.

Abiit a eum, €5 vo

((ano

4

gabat eum, ut deftenderet ,. &5 fanaret

ui ol

filium ejus.. Joa

n. 40

lforum

àm divería funt hominum , & DEI judicia

Q

! luget hic Regulus infirmi-

jarim

tatem fllii, & illius fanitatem inftanter fo]

licitat,

cüm tamen hxc ipfä

n d

infirmitas & Regulo,

& filio grande fit DEI amantis ben

eficium : Regulo qui-

tonaat

dem.quia fi profperé

fibi omnia fuccederent,nunquam c

erteé adCbtiflum ven-

iphee

turus fuiffet : ven t enimad

ait doCiffimus Speranza.

JElum iufirmitate filii , qui felicitate non venerat ;

Filio autem,

Speranva

quia le&us zgrotantium eft officina

fctipt. fee

virtutum, & vitiorum repagulum,

uti docet S. Augullinus: quápz zulri fce-

lele&.

lerati fent , qui inmotenter

«grotavent? vitiaveciduntur

agritudine,

Quanta

pun& 45.

demum bo

na exorta funt ex hac infirmi

S. Aug, tr«

0Xl«

dota. . Quare age,

Chriftiana anima, h

tate? credidir ipfé, ( domus ejus

in ]oan.

Pfalte: benedicam Do

anc conclufionem fac cum Regio

1$, quiatam

miaum in omnitempore , ivein profperis , fiveinadver-

otult

d

profpera, quàm advería DEI beneficium funt. — Vide Con(-

erationem CXXXIX. . n omni cruce & tribulatione confor

ii m

47/[1'/6-

Chrifto crucifixo , eique gratiasagamas, etiam pro adverfis.

memus nos

(o6

Dominica XXI. poft Pentecoften.

gnut

J

(

Tradidit illum. tortoribus ,

ff

bun

debitum. Matth. 18.

quoadqsque- redderef. univer(um

XAngtl'l

Oftquàm populus Ifrael turpiffim

o idolalatriz flagitio deliquit , ajebat

ag

Dominus ad Moyfen in monte:

iferatr

Etecce confeftim Mo

yfesin genua pro

flratus

vade , defcemde , peccavit populus tuus,

Exod. $:

j erant,

cari, & DEI indi

advocatum agere, v:niam pre-

gnantisiracundiam pro viri

Z

bus placarecoepit. — Dele siede

Q«

libro quem fcrip/j

Poflliminio de monte

defcendens primó idolum com-

] ,cef(&

uffit, ac cineres populo epotandos dedit,

deinde vocata ad fe tribu Levi

absque ulla commiferatione viginti tria millia

FCXVIL

if

Moyfes anteà manfuetiffimus , nunc feroci(f;

gladio interfecit.Quid e(t quód

li&oris munus exerceat? Ent

mus, anteà intercefforis, nunc

ypumillius , q

uodin hodierno Evangelio con-

tigit! Chriflus Dominus

» qui per homine

m regem reprafentatur prius sai-

férius eft fevvi illius,

dimifft eum , ci- debitum

dimifit ei, pofteà veró in gratum

Amebulonem rradidit torteribus 2

minus veré mifericots , & Juftu

s

qmmdusque redderet univer(um debitum , Do-

Vide Con(iderationem LXX. In miferi-

illius.

cordia Chrifti crucifixi fperandum

, Ut tamen non oblivifcamur juílitiz

po

Ginther Unus proomnibus,

X t

Do-

Index: Concionatorius.

At

Dominica XXII. poft Pentecoften.

Z

;?Ilagüier' füimus, quia verax es, &5 viam DEI in mfrüate

doces. Matth. 22.. V. 16.

Obilisquzdam; ac ingenua mzter peperit crud

elem Eliamr': 'cmd'elïs hec

N

vitur, & eliminat. Qua-

furia jam innocentem matrem toto orbe perfeq

zis, quznam haec mater fit? eritas odium parit. Infelix veritas abeffe ju-

betur à Principum aulis , ejicitur époliticorum palatiis, corrumpitur in Ju-

lfatur & mercatorum raberhis ,. illibenrereuditur efacris

dicumi curiis, propu

Hodie blandiuntur Phari-

sE TE Gül. a — s FEMES -T "R

pulpitis,

ubique vapulat, ubique odio habetur.

fxiChrifto Domino; quód verax fit,

& viam DEL in verit«te doceat.. Vez

rüm £.llaciffimi nebulones! hacipfa veritas Chrifli vobis ftomschum mo-

vec! Vide Confiderationem XLV. — Veritas à Chrifto femper defenía, &

(

prædicata , €eum tanderb ad necem crucis promovit , ac condemnav.it...

Dl

[

Dominica XXIII. poft Pentecoften.

$i tetigero tantüum faefiihzmt'um ejus , falva ero. Matth. 9;

Sa gravi infirmitate le&o affixus aromata, unguenta meretricía, & pi-

A

gmentatiorum artesin opem vocavit: nullis íumptibus pharmacorum

aParafr«, pepercit, GL tamen mor

tuus efl: quare?. Quiaim Adedicorum.arte confifis eft,

Quod infelix ille Afa deliquit, adhuc bodiedum multi delinquunt, in agritu-

Sseranz..

dinibus fuis ad'un&tiones, ad quiatas effentias, ad atcana medica , aut fzpée o-

fcri , fe.-

mninó ad Ariolos, ad Pythoniffas, ad Deum Accaron confugiunt. O quot

Ject pun&t ggrotis poffet objici illud, quod olim S.Hilarion cecutienti feming objecit:

395

ven:t illa cum lacrymis conqueftajquód fübflantiam fuam omnem in medicos

expenderit, & tameri vifüm nonreceperit. Cuifan&tus Vir : fi dimidiam can-

S.Hieron, tüm portem expendilfes in pauperes, curafferte verus Medicus T Efus. Bené

M

invit...Hi-. jeitur Haemorthoiffa pro fanitate corporis, bené princeps ille pro vita filia

di

lar..

Chriltofupplicesfiunt. Vide Confiderationem CLVII. . Optimus anima-

um , imó & corporum Medicus eft Cbriflus Dominus, & hic cmcifqus.

"

gl

rj

Dominica XXIV. & ultima poft P'cntcgo&cn.

u

Evit func tribulatio magna. Matth, 2 4.

Q

Er hanc tribul:tionem magnam non inepté intelligo horam pecratricis a-

f

l

nimg ultimam,& ur henc tribulationis ac defolation:s magnitudinem gra-

phicetibiante oculos ponam, utar defcriptiene Sanéti Petri Damiani, qu« ce

mof-

Jndex Concionatorius:

43

morte peccatricis animz ita differit : penfandumefl, cm jam peccatrix anima

S.Pet.Damt

perittit

D

vinculis incipit carnis abfolvi, quàm amaro terrore copcutitur , quantis mor-

ap.Spe-

dacis confcientiz flimulislaceratur. Recolit vetita; qu2 commifit, vider

ranz (cript;

mandata, quz negligenter implere contempfit, dolet indulta peenitentiz

fel. punét.

tempora fefe inaniter percepiffe, plorat immobilem . di(lri&z ultionis artícu-

I3le

ddlshat

. Que

lum fibiinevitabiliter imminere. Manerefatagit, irecompellitur. Recu-

perare vult perdita & nonaucitur. — O fire(iduum poenitentiz tempus me-

ibf j

reri poffet , quam durz converfationis iter arriperet; quantis fe devotionum

"TI

yrtlieris

vinculis innodaret!. interea dum hebef(centes oculi contabefcunt, dum pe-

&us palpitat, dum raucum guttur anhelat , dentes paulatim nigrefcunt, &

r hr

quamdam velut rubiginem contrahunt, pallefcunt ora, & membra cuncta

t Y

hum m

rigefcunt, O peccatrix anima quanta hzc erit defolatio, quanta tribulario,

pr&fertim fi amicum in illo articulo unicum, quem manibus tenebis, Cru-

:f«:*nh, :

cifixum tibi ob perpetrata fcelera infenfum recorderis? Vide Con(deratio-

Vl

nem CXLVIIL. Msla fors, pe(fima mors illorum , qui Chriftum & hunc

crucifixum non atnarünt , non hOno;arünt in vita fua.

h. $)

€98* 6959^6959 4885 6285 6989 €95076969 6989 0989 0969 09 e980 0

e &P"'

CONCIONATORIUS

nacorum

aÉt

-

ff Ó

ad Fefta totius Anni.

n ægriw'

Pro Feito S. Andrez Apoftoli.

xfiptt

, Qqui

O bona crux! jam diu defiderata, &* conc

upzfæænti animo

; of

|praeparaía. Ex vita.

mediot

Hocion illuftri genere prognatus, unà cum Thudippo plebeio homine

d df

Pet.Beffzue

j,;, bt*

morti innocentesadjudicati funt.Primusille intrepido ac letabundo vultu

hec fcüo.

venenum ori admovit : alter veró expalleícere, trepidare, & in gemitus effun-

yi fl

di. Ad quem converfus Phocion: »or [atis tibi eff , inquit, cum Pbocioze mo«

T

ri ? Qua(i diceret mortem (srvi folatur mors eadem Domini. |Ne miramioi

Id

igitur Auditores, quód S. Andreas crucem exultabundus falutarit, O o

erux! jam dim defiderata, & contupifcenti amimo praparata , fécurus efw

Jio

&audens venio ad te.

Quippe fummo (ibi folatio ac honori duxit, eandem

um Chrillo poffe mortem oppetere. Vide Con(iderationem CXLIV. Felix

fers, beata mors obdormire in gratiofa umbra crucifixi JE(uSalvatoris noflri,

:tst!itiw

n

íc o GR

"', qw 6

Xfa

Pro

m

Index Concionatoriis.

44

ProFefto S. Nicolai Epifcopi.

Domine quinque &alenta tradidifli mibi , ecce alia quinque fm-

perlucvatus fum. . Matth. 24.

$ Greg.

p

Er quinque talenta huic fervo concredita S. Gregorius in fenfu. morali

hom, ». in

donum quinque fenaum imelligit. . Superlucratur autem alia quinque ta-

Ev.

Jenta, quisque quiaque fenfibus rationabiliter uti, aut eos per mortificationisg

fludium compefcere, & debellare faragit. — Qualiter fecit S. Nicolous, qui

oculis ad commiferationem pauperum, auribusad exaudiendos gemitus pu-

pillorum, linguá ad zdificationem proximi, manibus ad elargiendas egenis

eelemofynas &e,ufus eít, — Sciebat erenim quanto libore coaítiterit Chrifto

bellum adverfüs hos quinque anima hofles. Vide Con(iderationem XXIV.

Jofue pugnans contra

quinque "p p Chriítiin cruce contra quinque

fenfus pugnantis.

i

Pro Fefto S.' Thoma Apo

Pccïi.

Affer manum tuam , 65 mitte in latus meum. . Joan. 20.

( YUemadmodüm columbaaccipitris infidios paffa n foraminibus petrz re-

. fugium, ac fecuritatem quarit: ita fidelis snima infernalis milvi fraudi-

bus exagitata ad divini pe&oris vulnus tanquam afylum tutiffimum recurrat.

Cant. 3.

Hincczleflis fponfus invitat dile£tam t vei colamba mea in . fov aminibus petra,

S. Bern.fet,

€ 1.inCant.

imcavernamaceris. — Supra qus verba relhifluus Do&lor : sbi tuta , fecurá-

que fecuritas , b requies, nifi i vHulaeribus Salvatoris ?. In bis fe columbatutas

tur ,( cireima volitantem wtrepida intuetur. accipitrem. — Huc confugium

ä

qua(ivit S. Thomas, dum infidelicatis centatione turbaretur,

Vide Confi-

à

derationem CXXXVL. Invitanturomnes Chriítiani, ut in vita, & in morte

Y

zecurraat ad SS. vulnera Chrifti crucifixi.

Pro Fefto Nativitatis Domini noftri JEfu Chrifti,

Gloria in altiffimis DEO, &$. in ferra pax bominibus bone

voluntatis. Luc. z.

Hs

SI

poft pluviofam ac diu turbidam tempeflatem pulcherrima iris in aére re-

l

fplendest, meriióletitor orbis, quiaexboc ccleíli arcuconjicittandem

A

,poft nubilofa tempora optatam ferenitarem reductam iri, ita latatus eft No&,

poftquam elapfis centum quinquaginta diebus aquas diluvii decrefcere, & ar-

l

Geno v5 CUm verficolorem in ij zm fuderis in nubibus .relucere confpexit. Chri-

Ó

fhana

InZex Concioniatorius.

47

flianz 5nimæ ! univerfus orbis ad quadraginta circiter (ecula fübhzredit

ari$

labis cataclyfmo ingemuit : nubilofum ac turbidum erat cxlum,

& mille pef-

j

fulis obferatum.

Et ecce! hodie annuntiatur pax bominibusbone voluntatis.

Apparet in fignum focderis arcus coclelis nempe DEiFilius íncarnatus in

ftabulo Bethlehemitico.

) mord

Vide Conüdezrationem VII. — Arcus cocleftis

gt

icitionit

Noémo poft dïluvipm often(us, typus elegans Chrifti JEfu crucifixi,

$, Qu

Pro Fefto S. Stephani Protomartyris.

ituspu-

Clamavit voce m

agna: Domine ne flatuas illis boc peccatum.

t

tChile

- A&. 7.

1XX

CU??ofam quaflionem movet S. Chryfoftomus: cur videlicet Chriflug

Dominus fub lapidantium Judeorum manibus mori noluerit? Tule-

Jean. 8,

[

rmt ergo lapides , ut jacerent in eum.

Et quzílionem ita refolvit.

Reíer-

vavit fibi orbis Redemptor graviffimas quasdam doctrinas inter. ultimog

morxis fingultus orbi proponendas,qua doCtrinz in

ter crepitantium lapidum

fragores haud facilé potuiffent exaudiri,

Quapropter crucem tanquam ca-

Q

thedram elegit, é qua tantó fignificantiüs

quantó pacacitis perorare poterat:

audiamus verbaaureioratoris. Z7zzzzulra.

pcuæ fe

arium genus uecis efd lapidatie, i in-

$. Chtyfap.

viftad

ter lapidum fragorem uon poterant exandiri ultima Chrifli mandata.

Quaz-

ilveiz. T«

fecurti

nam ergo mandata moriens Redem

ptor propofuit ? Eanimirum, quz funt

4. in Ev. l.

de dilectioneinimicoram. . O'!

quàm folide, ac profundé hac verba Chri-

6.c. t $.

7 p ll»

fti ultima cordi impreffit, & ipfe

q. iz.

; farri

imitatus eft S. Protomartyr Stephanus,

abae

dum moriens ad DEum oravit: Domine se flatuas illis boc peccatum, — Et

yfugit

quidem oravit cLamans voce "ag

sa , ut etiam inter faxorum (lrepitus potuerit

audiri, Vide Coafiderationem LXXXIIL.. Difce à crucifixo

je Cotl

JEfu ex anima

'm mot t

inimicis tuis ignofcere , ac pro eorum falute fideliterorare.

Pro Fefto S. Joannis Apoftoli, & Evangeliftz,

*hri

Et facies aquile defuper ipforum quatuor. Ezech. r.

l lt

N On immeritó fan&a mater EcclefiaquaternaEzechielis animalia quaternis

fan&ti Evangelii (criptoribus attribuit. San&to Matthiao faciem hominis,

,, sittt

fanCto Marco facism leonis, fan&to Lucz faciem bovis appingit, idque cum a-

TO

nalogia ad íuum Evangelium, quod fcripferunt,quia vidclicet de humanitate,

de prz dicatione, d« laboribus Chrifti orfi funt? Acc

ur fn&o Joanni Evange-

ulïNoei

liftz facies aquilz atttibuitur ? Quialong? altiori vo

([6, &M.

latu fuper caeteros sd ip(i-

, (

u5 Divinitatis defcriptionem [tatun initió fefe evexit : £v priucópia erat erbr,

| ]oan. r.

m

Xf3

€

46

Index Concionatorius.

fum didi-

€ Verbum evat apsd DEum. — Quaris , àquo (üblimem hunc vola

cerit? A Chrifto Domino Magiflro fuo, cui pre ceterischaruserat. — Vide

Confiderationem Lll. Chriftus in ctuc

s exaltatus, comparatur a»quilæ pro-

vocaptis nosad volandum.

. Pro Fefto Circnmciüonis Domini rioftri

JEfu Chrifti.

Vbcatwn eff nomen ejus:

JEfus. Luc. a.

?

EX JEgyptiaca fervitute ultráquater centena hominum millia exierunt,

&

ex tam innurnerabili hominum multitudine ultrà duos nonfuerunt, qui

terram promiffionis ingreffi fant , inter quos erat Jofue egregius ille & invi-

&us Bellidux. In deferto mortuus eft Moy(es, mortuus eft Aaron, mortui

Principes tribuum. Quafo quz fors ergo fervavit Jofuen , ut incolumis

S. Arabr, in

P[d. 118.

ingreffus fit terram promiffam ? Audiamus refponfionem S. Ambrofii: qui-

tunque exierunt de JEvypto, perierunt in deférto : mortuus ff Aaron,mortuns eff

JMoyfes:. fülum T Efum Naue nominis (acri fimilitudo fervavit. . En Chri-

fliana anima; nomen Jofue per anagramma fonat O JEfu , hoc falutiferum

nomen fervavit Jofuen, boc nomen invehere deber animas noflras in ter-

ram promiífam zterna felicitatis. . Vide Confiderationem CII, Detrium-

" rcuadi

phali titulo füpra caput JEfu crucifixiin Frun.co affixo , quid nobis infinuet ?

ProFefto Epiphani D. N. JEfu Chrifti.

Per aliam viam veverfi funf. in repionem fuam. Matth. 2;

*

Uisquis cum tribus Magis adoratoribus Chriftum invenire defiderat, id

fibi prprimis di&um, fuafümque habeat, ut per aliam viam deinceps

f R3 ^ —Sbo o --

gradiatur, Num fcire cupis perqualem viam? Audi morslizantem fan&tum.

S. Gregor.

hom.10. in

viam, qua venimus, probibemur.

Gregorium: Regio moffra paradifus eft , ad. quam "f Ef« cognito redive per

Ev,

A regione etenim noflva [uperbiendo, in-

—— 11

obediensdo, vifibilia féquendo , cibum vetitum guflando d

ifcel]imus s féd ad

eam nectffe efl , us flendo, obediendo ,. vifibilia contemmendo, atque appeti-

tum carnis refranando redeamus. — Per aliam ergo viam ad regienem noftvam

regredimur , quoniam .qui À paradif gandiis pev. delethamenta difte[[ymus ,

dux eílo,

d bac per lamenta vevocamur. .. Si dücem in hac via defideras, Crux tibi

Vide Confiderationem XVI.. SS. crux Chrifli columna nubis

W

& ignis , ducens nos (ecuréad czleflem patriam,

/

Pro

Index Concionatorius.

47

i d

Pro Fefto S. Sebaftiani Martyris.

. Vil

ilao-

Scuto circumdabil te veritas eius, non timebis à fimore tio-

urno , à fagitta volante in die. . Pfalm. 90.

M

lles quidam, càüm fluvium imperm»abilem pedibus erajicere non pet

Apud AI-

rl

i

f

et,

fcutó.quo hoflium tela retundere folebat pro cymba ufus e(Lindéque

c&adum in

Embl,

clypeumexofculatus: 5bic, inquit, verws Q folws amicts mibi fuit , ema

premerérque [olo, cipm premerérque (alo.- S. Sebaftianus folo & falo , id eít,

vam in profperis, quàm adverfis invincibiliserat, non poterat expugnarià zj-

mmore uotiurno , id ell à fallacibus blandimentis Imperatoris , hec 4 /zgitta va-

, &

int, qu

lautc i die , id eft, ab apertis tormentis fui Martyrii. — Quzris quoclypeó

&ini

fe cuitus fit contra utrumque potenti(fimum ho(tem? Legitur in ipfius vita,

mortul

quod $5. crucis fignum femper intrepidé & apertéin thorace tuletit,hzc fan-

&ilfima crux ipfi clypeus fuit. Vide Con(iderationem XXIII, Crucifixus Do-

'olumis

i: gl

minus efl clypeus Jofue, omnibus in fe fperantibus ferensopem & falutem,

m

n Chi

Pro Fefto S. Mathiz Apotftoli.

iferum

Venite ad me omnes , qui laboratis, &5 onerati eflis ,

&7' ego

jn ttf;

. feficiam 'vos. Matth. 11.

triunte

Atriarcha Moyfes, poflquam peragrato marirubro cuns unïv&fo Ifraéfe

(inuet?

E

|perambulavit defertum Sur, venerunt candem in Marath : erantibi aque

Exod. $,

amari(fimz nec ad bibendumidonez, & murmuravit populus contra

M

2fen,

,

ditens: quid bibemnus? At ecce! Dominus DEus oftenditei lignum,

quo

amaras aquas in dulcedinem convertit.

h

In (enfu allegorico SS, Pacres cum

Ambrofio & Cyrillo intelligunt fan&tam Chrifli eracem, cujus virtute , me-

$ Axxnl')r.*!).f

fit i

morià, & meditatione San&lis omnibus labor & dolor dulceícit, itautde

de iis, qui

hac facrofan&a Cruce non inepté intelligas hodiernam invitationem Evan-

myfter, ini-

dncpt

tiantür c. 3.

andum

elii. — Fepite ad me omues, quilaboratis, c onevati eff s , &f ego reficiam vos.

EN Cy"]. in-

f gt

Vide Confiderationem LX XXXVI, Crucifixus

Joan. 1. g,

!/01 i

men noíirum & auxilium in tempore opportuno.

IEfus rebus ?n affli&tis fola-

& I7.

| pM

Pro Fefto $. Jofephi Nutritii Chrifti;

r d

MMM

Cum effet defponfata mater J Efu Maria. Jofipb. - Matth. L.

LTAR

O:atudigna eft quaflio, cur DEI Filius ex omnibusNatritiis nonRegem,

N

1 tlbl

non Principem, non llluftrem quemdam : aüt (iquidem conflituerat'ex

infima plebe,cur nonalium opificem,quam fabrumlignarium:elegerit, fan&kü

| Wbl?

musz

Jofephum? Ad hanc quag&xoncm clgggmer telpondet Divus Chry(oflo

idev-

po

E

Indese Cóncionatovitis.

S. Chiyf. in

£55 —

ideä fabro liguavio Maria defpenfata evat , quoniam Cb'rz;j?m Feelefra fponfus

*'Thom, iu

omnium falutem hd?ninum«operamrm erat per lignum Crucis, | Aácóque Chri-

Ma tth,

flus Dominus per triginta annosin officina (an&ti Jofephi femper prze oculig

P 37. .

habuit lignaum, & inflrumenta paffionis, ut verificaretur illud Pfalmi :

Dolor meus in con[pettu wieo femper. O quotiéstuncforté duo ligua cancellata

afpexit, autiplein modum crucis poluit, ut fuum patiendi de(iderium hoc

afpe&tu pafceret; — Vide Confiderationem XXXIX. Dear

;

lii DEI in cruce redimendi perditum mundum.

denti defiderio F i-

, Pro Fefto Septem dolorum B. V. Maríz.

i

Ecce mater tua! Joan. 19.

S, Ambr,

ADeüe Chriftiani omnes, peceatores & juft

i, noflra res agitur: en,Chri--

fer. de paff.

flus in cruce moriens teftamentum condit, ait $. Ambrofius: pecca-

Dom.

teribus remi(lionem, latroni paradifum, Nicodemo coronam fpineam cum

clavis, Jofepho corpus, Patri fpiritum , & demum Joanni Matiam legat.

Quid? Joanni Mariam? O dile&te Chrifti Apoflole; proteílor & excipio

nomine cmnium Chriftianorum contra hoc ultimum pun&tum.

Nontua

folius eft, fed nofitum omnium mater Maria.

Apello cum S. Bernardo ad

S, Bern.fer, divinum tribunal, dicente: qwed Eva deffruxit , Maria reparavit : ergo

de 12. icl- ficut Eva fuitmateromnium viventium

, ita Miriaomnium fidelium, . Hic

lis Dionyf.

mediatorem fe interponit devotiffimus Diony(ius Carthufianus

Gart. in

, inqgiens L:

Joan. fup.

difcipulus ille diletlus defignat uwnumquemque fidelem ; quemadmodun erzo.

hzcverb.

Chriflus divit Toanni: ecce mater ttia! fic wnicuique ChriflHiano dedsit matrem

