dere promeruit tan

uam fpeci

ofüm prz filiis ho-

ftrata, Chriftu

&is ftipatum,

& VateRegio

lo

ol

minum, Matre

Virgine&, alifsque San

[

t13.3

" fuaviífimé a

dmodulante ,

adventantem;

qui eam annulo

inSponfam adoptavit, &

copiam fecit de SS.

,

hia

LUA

immiífo,

[o

fi

dulciífi

mum ne&tarbibendi. Pr

iciat S. Catharina! -

Vif

AÀh guttulam etiam pro me.

4

ll()rum 1

ht fee

& od

hi,

-

Wi

Ini

CON-

fi

(o0) EXX

1

yoyte

GH

O5000bORODEDA

: a'æaæaæ&aæwäæ;

ontri

um1 ts

i

m u

:CONSIDERATIO CXLII.

lo

udhi)

De efficacia SS. $. Vulnerüm Chrifti ad

tincoq;

üiam divinam & axternam

" imip'ctrandam grà

ii

falutem.

Ittt,

TW

rerum

bjfendit":if üzmwf*)' latus, Gavifr

eftüt-

Jfo..a0. 20,

Jimt e'rgo dglczpu/z.

7-*quov

d»

Y«

) Nmtj

Bigail prudentiffima mulier, ut iratum placaret Davidem,

]

i

prater alia munera ei quinque arietes coilos , Cv quinque fata

p9- 1.Reg, 25. aR

1

"T

. rhilie

leuta. obtulit, rogans eum impenfiffimé; ut domui füzac

j

z

parceret, & non funditüs deleret, quam gratiam &

g du

EDm'd "

Ti

fuà blandiloquentià ac munificentid impetravit : $

€

W/cepit ergo

; bont

(jus omnia, qua attulerat, dixftqueei: Vade pacificà

in demutm

tione

TB4thhy eCCe audiyivocemtuam,

€* bonoravi faciem tuem &c. Umbram habes;

I E

. Incarnata Dei Sapi

entia ad placandum zternum Patrem huma-

7)

Ro generi ob perpe

hicinterra obtulit,

trata delicta infenfüm, velut altera Abigail, Patri

hat

& etiámnum in ccclo offert quinque Sacratiffima

gmitiüï

Vulnera,in

uinque illis arietibus& quinque fatis polente praefigurata.

ter

Hinc merit

Mellifluus valorem interceflionis Beat

iffime Virginis

ij

datris, ac SS. Vulnerum Filii ejus confiderans,

fecuram fpem pecca-

Qu

tori pollicetur pro impetranda deli&torum rem

iffione, & gratiaac

$loriaapud coeleftem Patrem obtinenda,

d

rum babes acceffum bomo ad Deum, uli Mater a

unde dixit & fcripfit : Secg- $. Eernbard,

»Mater offendit Filio peiius C ulera

sj

nte Filium , Filius apte Patvem : . de Laud,

u

; Filius Patri latus & vulnera,

R

Non porerit * Mmold, -

Nlla effevepul[a, ubi tot funt

infrgnia charitatis,

2. EzechiasRex in Ifraelcontra affultum Sennach

erib Regfs Affy-

riqr,um-omnesfonccs

extra urbem Jerufalem, ipfümque rivum obtü-

rari fecit: Cengr

egavit plurimat wultitudinem, €* obturaverung.

€ rivum, qui flueb

tnitos fentes, 2, Varal. 3r, 4-4

iveniant aquarum abundantiam, Plus invenie

at in medio terra , dicentes: .Ne veniant teges

4f

s ii SS. Vulnerib:

U.

Y

(oN

At Crucifixi, fontes enim iffi obftrui;

& obturari nompotfurr,

ubs

Cmg[iafe.;mtia« CX

LH.

$35

liment:

übi fempet, pre

fertim in diviniffimo

"

Co

rde JEfa & laterali Vulnere

bun

dantiam ; Fons enim eft vitz,

deguü:

invenies aquarum & gratiarum a

omnibus in domo David, & in

yelibk

fons hortorum, fons fignatus, patens

Tiberi

EcclefiaDe

iinablutionem peccatoris;

unde S. Cyprianus de Paffione

/fti fons egredirur in vitam

atergam , C* non in mortemi €x

a

$, Cypiian.

ait: De latere Ciri

unt vivi mifericordiarum,

VR

dc Paff,

boc foute pere

nnes efflu

C totius pietatis ef'af"". Et qms

AR

$

- non currata

d hunc fontem ?

. Rethulia civitas propter o

bftra&osab Holoferne fontes pro-

git

quam

fàné non evafiffet, ni(i benignus

W0

ximaruin

g & captivitati fuit,

jadith.7.6. DEusaliomodo

huic urbi & civ

ibus providiffet: Perró Holofernes, dum

Abl

reperit, quàd. fons , qui

influebat , aquaduttum illorum à parte

1

UOSQ

circuit per g yrum,

tem. dirigeret ;

Et inci

di pracepit aquadudum illorum, San-

L

aufirali extra . civita

h

Giffima Vulriera JEfu,

ex qui

bus fons aquz vivx promanat in uni-

dulï

verfüm terrarum orbem,

excidi non poffunt,

quia Chriftüs in glorio-

&t

ub conífervabit adbonorum confolationem,

l

[

n

fofuo corpore ill

a perpet

O

lica noftraEcclefia ob fem-

í

cet Angelicus.

L

felix igitur Catho

D. Tho, 3. p.ut do

ertos hos quinque gF

atiarum fo

ntes !

O felix Ecclefia? quodnon

tifn

q. 54.2tt-

4 pera

op

4

heta

Evangelicus,

dum przedixit: Fortirudo mea,

yn

LOU

obícure

pravidit Pr

d !

J

xfa. H Z.Zo

r laus mea Dominus , C

factus ef lm:'./;i in [alutem:

H'«"fmis gu)h: i/rg-;ga?;fio

ntibus Salvatoris,

lo

—,de fo

2&

fanguisju

fti Abel contra Cáin fiiptum fratricidam

gl

N

4 Vuiner

inis fratris tui clamat. ad me de terra.

Qoo

Gtn, 4.16-

clamarunt vin

i&am: Vex fangu

u Cru"ciiïxi;;iqh

Ht

meliüs cl

amant Vulnera

& (anguls Chrifti JEf

JHebr, 12. 24 qu'am

non perdit

.

ionem fed gratiain, non poc-

vindi

&am, fed mifericordiam,

ffi

ionem

Ll:j'

5, Ambrof. ia ceternam,

fed peccatorum remt

EU N"f tabes, 'aï-t':' $. Ambrp;

Yi

PÁl37.7. fius, deVulnere 6j

us, fed fons

vitafcaturivit.

Antipater Idumzus

Cafàri Romanoru

mImpetatoriin variis bel-

tibu

iffimus extitit ; ab

mulis accufàtus ,

& calumniatus

il

[«

Kiftor, Schol.]:c f(emper fidel

de infidelitate, in prefe

ntia Cafaris,

reje&tis veftibus, fua vulnera &

lmpl

cicatricestoto COrporeo

flendit, dicens: Ego,

Cafar, nolo me. verbis ap

1mu

qua [ujcepi pro te, !

oquan

tur pro me, fi ego diligo tt.

T

te excu[are, fed ifla vulneva,

Chrifti pro nobis apud Pa-

BU

.O quantó magis

loquuntur

SS. Vulnera

p

*

t: Dilexitnos, C lavit nor in

fiderans S. Joannes dixt

D

W

rA,occ l- st

trem! quod con

g verba S. Bernhardus

: [n quo illuxit clarils , qui

| M

fanguine [uo. Super qu

L

ius? O Amor! ó Amor!

wos dilexerit Dominus ,

quàm in (acris fuis Vulner

de non immeritó dixit S.

;| ?.!(;l

& iftum amorem nondum amamu

s? Proin

n a

N

j.Cor.6.22. Paulus Apoftolus: $i gis mon «mat

Dominum no]h:gn 313*[

anatbema, Mavan Atha.

vidic à manu

| llgh

Eacch, 29«

$. Ezechiel P

ro

pheta mir

abilem quendäti'ivlibtqm

E]

.'XF

2t

foris,

f

i

zi

1

divina fubmiflum,

& (criptum intus

sptmeee

U

n

/

De efhcacia SS. Vuluerum Chrifft.

$37

vlnere

Df

lamentatione, carmen & vz,

uod volumen ubi ex divino mandato

DA

deguftavic: Fadum efl inore ejus ficüt mel dulce. Bone DEus! qualis fuit

j

n

i

ont

illeliber amarus & dulcis? z. S. Hieronymus, S. Bernhardus & alii : *. Hierom;

Liber ifte Chriftum &hunc crucifixum praíignavit; amarus quidem ?. devera

h u

ex primo afpetu eft ifte divinus liber, fed dulcis, fi illum per devo- C'reumeit

]

tam meditationem deguftamus ; Scriptus eft intus & foris, foris per

SS. & cruentà Vulnera intus per immenfüm amorem, quo nos dili-

$pro«

git. Etficut in quolibet libro fünt quinque Vocales, quibus didio

Igrus

& oratio efformatur A, E.I. O. U. ita & inhocdivino libro & coelefti

17]

Alphabeto funt quinque Vocales, quinque videlicetSS. Vulnera JEfu,

tll

N

quos ficinterpretor: A. quia funt Afylum omnibus in illis (perantibus.

E. Quia fünt Epiftola Credentialis ad Patrem coeleftem. I. Quia fünt

| Ut«

O. Quiafünt Oitia coeli

J10-

Indulgentiz plenariz pro peccatis noftris.

& vitz cternz,

U. Quia füncUbera, quibusla&amur, & nutrimur,

d

2l

prafertim dum ad $S. Euchariftiam bene parati accedimus.

6. Marcus Tullius Cicero, Confül Romanus & Orator eloquen- Cicero orat,

nor

Wa

tiffimbs, ubi advertit, quód Aquileus Antonius ab &mulis aqud Im-in Ver.eae

peratorem & fenatum Romanum perperàm fuerit accufatus, & nunc

ii

de illius ageretur condemnatione; in publica & graviílima oratione

di&o Aquileo nunc ut reo ftanti coram judicio pectus aperuit, & (in-

at

Q

gula vulnera pro republica fuftepta Patribus confcriptis oftendit, ad

quorum confpectum mitior fentenzi

h

tatem affertus.

a fecuta e[t,r & Aquileusin lgbcr—

p

Chriftus Dominus non cicatrices tantüm, fed & ipfä Sacratifiïmä

Id

fuag. Vulnerain füo corpore reliquit, quoniam noverat nihil faciliüs

poffe veniam apud coeleftem Patrem nobis miferis obtinere peccato-

d

ribus, quàni often(à hc SS. Vulnera pro illius gloria & noftra falute

n

fufcepta; Suntenim efficacifTimum- medium ad omnes gratiasà Deo

Y

impetrandas, quam veritatem ipfenos docuit, dum diftipulis füis in-

J

PI(

finuavit: 5i quid petieritis Patrem in nomine meo, hoc eft, propter me, & fo.16. 23i

i h

propter Vulnera mea, dabit vobis, Et hoc medium orandi familiarit-

d

limum fuit S. Francifco Xaverio Indiarum Apoftolo, qui identidem

g

intertot decumanos laboreshsnc orabat colle&am: Domive f Eju x bri-

ii

fle, DEus cordis mei, per quinque ia Valuera, qua& tibi in cruc

for

€ amor injlixitl,

uis faimulis [ubveni, quos pretiofo (anguine redemifti.

i

7. Solent Respublicz ac Principes terrz fua haberexraria,in qui-

maþ.

; bustempore pacis füos reponunt thefauros, nt, cüm bellum auc alia

ingruit neceflitas, bono publico poffint füccurrere. Ita fecit Sixtus

V. P. M. qui immeníüm auri

k

3

u

pondusRomzin ca&cllovSAi Angeli pro

j

Ecclefiz bono refervari voluit.

TYy

Ara-

j

- Gintber Unus pro omniägs.

553$

Coæfklemtio CXLIII.

Ánt,

. ZEraria noftra fünt y. SS. Vulnera Chrifti, ex quibus pretíum

accipere poffumus, quo zterno Patri pro debitis noftris usque adul-

Dd

zPexig timum quadrantem fatisfaciamus : AVon enim. corruptibilibus auro:, vel ár

j gm

gento vedempti eflis de vana veffra conver[atione paterna traditionis : td pretio-

ao

fo fauguine quaft agni immacnlati Cbrifli d incontaminati, O thefaurum in-

ipf

finitum; chefaurum incomparabilem

thefaurum nunquam exhaurien-

T

S,Auguíbin dumz Quidgzid mibi deefl, ait S.

Auguftinus, u/mpo mibi ex vifceribus Do«

RU

Manual.

anini mei, quoniam mifericordia afflaant

,

nee d

[

f

[/

'wust foramina, p'er;qmrz effluaut. Es

quis, obíecro, ad hecSS. Vulnera non accedat ?

N

Vits,& Hadr

8. Hanc veritatem experta eft Venerabilis Anria à $. Bartholo-

ftt

Lyr.deChr mo ex nobiliffima

profàpia oriunda, que, cüm à Matre & fororibus

fut

Ja. lib.5 7 ad faltum abduceretur,

&

N

X nunc à juvene zqué nobili ad tripudium

invitaretur , priüs oculos ad coclum levavit, vidítque füper caput

[77/

füumadftantem Dominum JE(um manibus ac pedibus & latere vul-.

neratum, mujitóque fluentem fanguine, qui illam compellans : Vide,

qui

inquiebat , filia quam graviter me . afficiat. fociarum tuarum . levitas , in quam té

bl

infinuss, Quo vifo, & audito fine mora periculofam reliquit fócieta-

Chr

tem, ac mundo valedicens, elegit fibi tutiorem falutisportum, vide-

quo

licet monafterium S. Therefie V. cujus exinde in vita focia fuit, &

:

f

zelofiffima $. S$. Vulnerum cultrix, unde & fànctimoniz laude mul-

dlo

tísque prodigüs claruit. En habes Éxemplum de cultu SS.

Á

Vulnerum.

Imitare.

a

y

h.

DT

hi

iid

CONSIDERATIO CXLIII,

Chriftus Crucifixus eft vera idea, exem-

Tlüfm

Tad

plar & fortitudo Sanctorum Martyrum.

h,

Wt

lofpice , 9. fae fecundum. exemplar , quod tilà in tmonte

inC

—

10 p

mon[teatum efl.. Exod. 25. 240;

?

Tte

1.

x

LU

tj

& OyfesHebr&orum Du acLegifer prodigiosá fa4

ïgfïru&us

-

$s. 16. 18

virgá, populum Liaeliticum exfervitute Pharaonis edu-

A.

. &um, per mare rubrum ficco pede feliciterin Paleftinam

a

à6 terram defiderabilem traduxit : Transtulit illos per mare vu-

ii

bruit

Crucifixur äxempïær SS. Martyrum.

3539

Yetiut

brum, C transvexit illos per aquam nimiam, Chriftus DuxacLe

latl

gi.f'er nofter

per mare rubrum paflionis füz per prodigiofam SS. Cr

ucis füz vir-

) li

gam millionesSS, Martyrum ac piorum

i n

Chrifianorum transtulit, ac

i

transvexit incoclum, quibus omaibus d

ux & antefignanus extitit, ut

ipfüm alacriter per omnes períecutionu

m, adver(íitatum & tormento-

AUL

rum fequerencur lu&us,

t D

S. Bernhardum attende:;

Vult,-inqu;it, beni-s, Bernhard]

gnus dux devoti mditis vultum & oculos in fus füftolli vuluera,

13

gitm evigat , & exesiplo (ui veddat ad toleran

ut illius ex boc. ani-ferm, GL im

dum fortioreu : Enimver) non fen.Cant,

ziet fua, dum illius vulnera intuebitur.

Stat AMar

hol-

Foto licet lazero covpote, C vimante latera ferroin

tyr tripudisns r triumpbans ,

tibus

on 110do fortiter , fed alacriter

faerum 9 carne fua cirsumfpicit ebullire evuorem.

hum

ANempe ip tuto, nempe in petra, nempe in vilceribu.

H

Ulbiergo tuac anima Martyris ?

sentibus ad intreeundum,

J Efu , vulueribus nimirum p4-

i

VUI'-' l

2. Defideravir quondam Moyfes,

J

&5 DEO inftanter petiit, ut

&jus gloriam ac faciem poffet intueri $

& refponfüm eft eià Domino:

)

E[f locus apud me: pouam te in foramine pet

rà. Petra autem

m

Chriftus, per cujus SS. Vuluerum for

perforata erat Exod, 33. 2x.

amina San&i Mar

tyres, & quot-

i

quotad zternam viram erant predeft

inati,

i

rum valle ad cocleftem & (empiterna

bactenus ex hae lacryma-—

m

m tranfierunt glor

iam, quiaipfe

€ft oflium ad caclum : Ego fua offium

: per ine fi quis intvoierit, fatvabittr, Yo. to,9,

Si ergo cum SS. Martyribus & Ele&

i

E

gloriam Domini, certa nunc cu

aliquando.vis viderefaciem &

m illis egregié & fortit

Jo. Chryfoftomus , :« Cbiift

z

iane delicatus es miles , fi putas

er: Unde,aitS. s. ChwfoR.

DA

te pofkfim? pugaa fer, char;y.:,

yincere s fine certamine triumphare, — Exere vires, fartiter'-dimi:

^, atTOGiter in pra. to.3,

Jto iffo concerta, Covfidera pactum, coniditionem atteude , amilit

lm a

quod (Popendifli,eonditionem quá acce[Tifli. militiam cui nomen d.

d.

B

qu:-: qadum

t

fl;,

3. Immortali laude dignus eft ille armiger, q«

ii Jonatham Domi-

T

num füum per eminentem petram, ac per preru

pta faxorum ad in-

vadenda Philiftinorum caftra generosé fecutus

eft: Ajftendit avtem Jo-

Ralbas C manibus C pedibus veptaus , & aviniger. ejus po

5 Reg, 14. 13.

eum. Aícendit Do-

,minus JEfus graviffima oneratus eruce, ma

nibus ac pedibus reptans

in Calvariz rupem, utibidem cum pe

u

ccato, mundo, morte & diabo-

lo pugnaret, fecítque vidteriam.

Armigeri ejus fünt

omnes $S. Mar-

tyres, qui ejus f&cuti funt veftizia ;

unde D. Auguftin

us Nibilficelucet, S. Auguft in

quomodo caput Martyrum: . ibimeluts intuemur, qu

od illi experti

Uhts parsm er- PC 63. v. 2,

Boerat, Dominum bortari Martyres verbo, mfifirmazet exettplo,

4. Lignum illud amarum

i !

» quod Moyfes in aquas M

are mifit,

d

aquas falfas & amaras in dulces

convertit: 4tille (M

.oyl?es) «latavit 4d Exod.15. 23,

Dominum, qui oflendit illilignum, q

m

sod cion wifilfor in aquas

» 48 dalcedinem ver.

TRU

fa funt, Lignumillud amarum,

ait $. Antoninus, c

rucem Dorminicam

T*ys

i

prg- .

$40

Coufideratto CXLIII

S, Antonin, prafignavit, que Sanctis Martyri busomnes poenas ac cruciatus dulces

PZU

p.4.TiL3. yeddidit; unde ibant gaudentes à confp

ho

«ap.7.

e&u concilii, quoniam-d—igni

u

habiti funt pro nomine JEfü contumeliam pati.

.

Exod, 15.40.

Ad Moyíen quondam dictum eft à Deo : Jnfpice,

e fm.:- /e;undüm

exemplar , quod tibi in monte menflratun eftl.. Mons ifte Calvarium mon-

p

tem adumbravit, in quo Chriftus in cruce pendens omnibus SS. Mar-

tyribus, imó cun&is fidelibus exemplar factus eft perfectiffims obc-

dientiz, fortitudinis, patientiz, charitatis, humilitatis, contemptüs

ï

mundi, omniümque virtutum.

j. Urias virinpaucis egregiusnoluit Davidis Regis acquiefcere

l

confiliis, qui illi de caftris ad aulam regiam venienti fuaftt, fednon per-

b

2. Reg. 11 1. fiofit, ut domum fe conferret, acfüo indulgeret genio: Nuwmquid nor de

fh

Viavenifli? quare non dejcendifliin domumtuam? Kefpondit Urias: 4rca Det

(

—

€ ifrael & juda babitant in papiliouibus , & Dominus meus joab & fervi Do-

f

tiini mei fuper faciem terra manent , C ego ingrediar domtmmeam,ut comedam

Aaia

y

6 bibam ?** Abfithocà me, non faciam hanc rem,non faciam.

En egregium typum $S. Martyrum , qui feipfos in omni tenta-

It

tione ac cruciatu animabant: Deminus meus JEfus pendét in patibulo , &

W

&go voluptate fruar ?* Exemplum is dedit nobis, ut, quemadmodüm ille

Qu

1, Pctr, 4. I

fecit, ita &nos faciamus, ejüsque cruenta fequamur veftigia : Chriffo ici-

W

tur paffo in carne, C vos eádrm cogitatione armamipi, Hixeceratcommunis

ia

4

Martyrum vox & fenfüs: Ego amore Chrifti pro me tanta paffi, &

V

crucifixi, crucem, mortem, feras, ignes, equuleos, & quzvis tormenta

t

fübire defidero; ut dolorem dolorijamorem amor

À

:

i non ex equo, fed

quoad poflum, rependam.

[

$. Ubi quondam popu

lus Dei. electus füb fervitütke Pharäonis

l

crudelem in modum in operibus luti & lateris torquebatur, DEus

7!/

Xxcd. 3.2,

Moyfiin rubo ardenti fe videndum exhibuit: Zpparuítque ei Dominus in

-a

h

flamma ignis de medio rubi. Ex curinter fpinas? Refpondent Interpretes,

E

d

ut populo füo ele&to inter tot tribulationum fpinas tunc conftituto,

tte

animum adderet ad quzcungne adverfa , dolores ac labor

þs- ,ob fpem

bis

affequende terre promiffionis fortiter fuftinendi.

The

Corncl, hic,

Subintrat hic Cornelius: Verbum invubo efl Verbum in ruce, quia utro-

Th

bique inter [inas ? hoc ergo Verbum SS. Martyribus animum addidit

[

quecunque pro DEO & animz falute perferendi adverfa, Nicode-

'ti

mum confidera Synagogz quondam Judaicz principem, difcipulum

l']am

Chrifti prz metu Judxorum occultum; Sed ubi JEfum in cruce fü-

fpenfum vidit, fepofito omni timoreac refpectu hümano, illum defa-

taliligno depofüit, & mortui R edemptoris corpus cum aromatibus fe-

rinci-

Peli Vit5 quod càm cognoviffent Judai, à füo eum amoveruntp

patu,

x

Crucifieus exemplar SS.. Martyrum.

$AL

Bühes

patu, & in exilium ejecerunt, in quo & pliffimé mortuus eft, atqu

e ob

Ita Cornelius in

p

j

hoc infigne pietatis officium fadtus eft Martyr.

]oan..19. 39.«

*

/mmz///'w |

7. $. Nico

TT

demo adqugö S. Jofephum ab Arimathza, virum

rxnobilem, divitem, &optimum decurionem, qui vifo JEfu incruce

5 r

& dolorofa Matre cjus, mifericordià erga utrumquemotus, audacter

o

introivitad Pilatum, & petiit patibulatum corpus JEfü, acceptümque

du

de cruce mundá findoneinvolvit, & in fuo monumento novo, quod

in petra exciderat, collocavit; ob quam caufàm à Judzis navi fine ve-

(rtrt

lis & remis cumS. Lazaro, Martha & Magdalenaimpofitus, Deo duce

)

acremige feliciter Maffiliam appulit; & indein Angliam delatus, Chri-

$.

wl

ftum crucifixum przdicavit, ac piiffime obiit. O virum egregium!

7/]

cui omnis mortalitas humana obflricta eft,

ulantéob metum latebat,

D

fed jam publicé crucifixi JEfu fe declarat d

ifcipulum. Imitare exem-

É

du

plum, & perpende quid fit attente confiderare Chriftum Crucifixum.

8. AudiExemplum. AnnoDomini 130. cüm füb Adriano Impe-

Maityrol,

2

Petr, Canifii,

ratore Euphratenfes & Gedareni imperium vi & armis decreviffent op-

"

pugnare,Imperator ingenti coacto exercitu eos reprimere ftatuit;inter

22. Junii,

il

quos faos milites decem millia Chriftianà fide & lege imbutos reperit,

UA

quos cüm fruftra blanditiis & minisad idolorum fàcrificium & cultum

jms

invitaffet, & illi conftanter Chrift

um &hunc crucifixum przdicarent,

r

€os iisdem pocnis ac tormentis,

quibüs Salvator olim affeGtus erat,

n

cruciari juffit, unde illufos, flagel

lis ceefos, fpinis coronatos, inmonte

f

Ararath ferià quadam fextá die22. Juniiunam coho

rtem poft alteram,

actandem omnes in crucem agi juffit,

Ytl$

accrudceli lanceà eorum pectora

transverberari. . Martyrologium Romanum hoc de illis habet : ^ n moa-

us

te /Aravatb palfio Santtorum decem militum crucifixorum. Fa&ka (unt autem in

ytl

illorum morte illa ipfà fi

3

na, quz in

paffione Chrifti contingebant,

16

dum denfiffimz tenebrz

fa&z funr,

regio illa terrmotu concuffa, pe-

j

")

trz íciffz, & Sol ob(curatus

; quorum cor

pora exinde Angeli decruci-

[pem

bus, quz fylvam quandamreprafentaban

t depofüerunt, & in di&to Ar-

meniz monte fepelierunt : Qu

Il

orum omnium dux fuit $. Achatius, S.

"

Theodorus Capitaneus,

S. Hermolaus Ep

ifcopus, & alii generofi mili-

M

tes, quorum nomina funt in libro vitz.

O felix Sanctorum decem

j

millium Martyrum corona,

uo$ vox de coclo lapfa ad eternam 9lo-

lu

tiam invitavit, & quos cruci

1

xus JEfuüs eádem,

[

quà ipfe, morte glori-

| ;fïäavi't. Vivite n

unc felices,

quibus crux lux & dux fuit ad

j

cocleftem patriam &c.

»(C'

x

(

Yyy3.

CON-

$42

£t (0) 9*

2

9

Jerh

$1555555551535 8 385050225 $0 100 08 E6f

p

ader

CONSIDERATIO CXLIV. -

en

o

Felix fors,beata morsobdormire in um-

&t

i

ho

bra Crucifixi JEfu. Salvatoris fui.

1no:

fxul

quin

,& — Obldormrvit in umbra funiperi, 3. Reg. 15;. 4

vonf

I'

[77

lalis

Lias Prophetarum Zelofiffimus inter tot pcffegütidhcs , cum

ubique à militibus fceleratiffime R eginz Jezabelis ad necem

jcm'tj

1

quzreretur, nullum fecurius reperire poteratrefugium, quàm

|

$01;

inumbrafpinofe Juniperi, ubi laffus & exhauftis viribus jam

101184

jam, prout exiftimabat , moribundus füam expectabat ulti-

ha

n

D

$. Reg,i9. 44mam fortem ac beatam mortem:;: Petivit anima fua, ut imoreretur, &* ait:

DI

Sufficit mibi Domine, tolle animam meam : ueque enim melior fum, quàm. Patres

meis projecítque [e, & obdormivit inumbra Suuiperi,

L

u

4

.

ter Sacri DoGores crucem D. N. d

Per hanc Juniperum communi

if

Chrifti intelligunt, füb cujus umbra Elias & vivere, & mori voluit;

lv

R.up, Abb.

Elias, ait Rupertus Abbas, confugit ad vivificum erucis lignum, illic ambit imor -

Ttori

lib. . in Reg: top, illic feflinat commori Chrifto.

.

7

4

-

c' z(l

Anima Chriftiana ! non poteri

$ ip hac mortali víta tua meliorem

Yere

ld

fortem ac feliciorem mortem invenire, quàm fi confugias füb um-

d

hs;

bram Dominice crucis, &ad extenta Crucifixi Redemptoris tui bra-

$C

chia ; undeS. Auguftinus multoties ad Amorem fuum crucifixum fuü-

if

fpirabat

: Inter brachia Salvatoris mei & vivere volo, & mori defidero,

2

Elias fub di&a Junipero non mortem fed vitam novam inve-

liti

Jtib

nit, aderat enimin temporenuntius cocleftis Angelus confortans divi-

li

num Vatem, & panem fü

bcinericium cum vafeaque ei fübminiftrans ;

,

3 Reg. 19 7.Surge, comede, grandis enim tibireflat via, videlicet usque ad monte

m Ho-

LT

xeb, utibi in fpelunca videret, & audiret DEum. Surrexit ergo Pro-

'üm j

pheta, comedit & bibit, & amb ulavit in fortitudine cibi illius quadra-

htry

ginta diebus & quadraginta noCtibus, usque ad montem Dei Horeb,

En pulcherrimum typum la

nguentis & $S. Euchariftià roboratz ex

hac vita mortali ad .melierem tranfeuntis anim&, — Subintrat hic $,

T

Vi

ern-

Felix mors in umbra evucifixi.

$43

n

Bernhardus: Bema, inquit,

& defiderabilis tnbra fub. alis

/fi

j Efu, ubi tutums. Bernbard,

eff fugientibus refugium,

gratum fe,

ts vefugium &*c, Proreflexione morali hic &rm. 2. fuper

adverte:

Miffus eü.

/

Reftat & tibi, anime mi,

qui bzc legis, adhuc grandis viaad cul-

men perfectionis, & grandi

or adhuc ad c

cclum empyreum; Surge

proindeà fomno tuz tepiditatis,

U

& humiliato, tum fànus, tum «

& comede fz»piüs in animo contrito

grotus

panem illum fübcinericium,

hoc eft SS. Euchariftiam,

& ambulabis

montem Horeb, ubi videlis Deum deoru

in virtute cibi illiususquead

m in Sien, non ampliüs cruci-

fxum, fed ut Regem gloriz ac Judice

m vivorum ac mortuorum. Q

quàm bene tunc tibi erit,

fi nunc vitam tuam

cum Crucifixo JESU

conformaveris. - Tunc verificabiturillud David

is: Er fi ambulavero. inPíal.22. 4.

medio umbra mortis, non timebo m

ala , quoniam tu mecum es;

ftolis Ut ffes noffra firma

Et illud Apo-

quy

fit pro nobis: fcientes quid fizut

focii paffionum eflis ,. Cor, 1, 7,

u

fieeritis & confolationis.

3. Apté autem Elias in

qu

'tribulation.e füa umbram Juniperi, &

i

non alterius arboris elegit, u

mbra enim Juniperi ferpentes

ugat, &

longé à fe venenata repellit a

nimalia, falubetrimas infü

m

baccas, quz fi dente je

per progignit

ei

juno mafticentur , tempor

€ peftis& contagio-

nis juxta Medicoru

m ef£

:

atum ad confervanda

m hominis fànitatem

Battl

apprimé fürit habiles & proficuz.

Crux Dominica no

:

n duntaxat corpus morbidu

üm curat, fed &

N]

animani lethali peccator

u

mlue infe&tam (ànat.

lil

graviffimo laborans mor

Teftis eft illa MulierBrev, Rom,

Jf*

bo, cui cürm ex confilio

S. Macarii Jerofoly- 3. Maij,

morum Epifcopi Crux

Dominica à S. Helena r

veretur, fi

ne mora fanata, & ad novam vitam

ecéns inventa admo-

r

Ecclefia :

refüfcitata eft; unde

d erucis contatum x

efurgunt imortui, C

Dei magnalia veferantur.

Wt

Juvat hic audire Venerabile

|Urt

$. Crucisperorantem: O ver

m Thomam Kemp

enfem,

ita in laudemTho. Kemp,

"

à beata crux ! Perte

damor

€$ fugantur s per tepari.2, ferm.

ánfirmi curantur ; per té pavidi cenf.

[/

TL4nfur j

per tevitieft mun,

excitantur ;

dantur ; per te pigri20. ad Novit,

i

per te fuperbi bumiliantur , per

te duri COtlip

unpuntur; per te deyoti

fletibus irrig,

antur. Et pergit idem Dida

&icus: Cru

x Chriflieft amantibus [e-

ii

,

vis, triflibus fclatiofa; penit.

n

hibus amabilis , demosibus t

entibus benignas Santlis 4

ngelis bonara&ilis; bomni-

erribilis ,

defpecla fuperbis

l

cartalibus ; duleis. bivitalibus ;

infipida fiultis;

: 4ccepta bumilibus ; afbera

l

tibus 5 confocialis peresviniss am

ajfechuofa devotis ;. affabilis patupe-

d

icabilis afflittis ;

cotifolabilis infirinis ; cenfortabilis

morituris.. Quid pulchrius,

quid honorabil

ius deSan&a Cruce?

Y

— 4 Cgterüm obferva

nt inter alia m

emoriz di

20

*

na Sacri Scripto-

tés de Chrifto Domino 4

quód

plerumque poft fo

j

H

b(ic SQ

& infirmos curaverit,

Ita $,

$ Occafüm zgros

m

Matthaus: Vefpere aure

th [ailo omnes malà V ah, 9, 16,

baben-

*

€44

Confideratio C. XLiV.

[

Marc 1,i2.. fabentes cuvavit. S. Marcus habet: 'Cn eccidiffet fol, offevebant ad eum omnes

lt

mal babentes c, Ec S, Lucas ait: Cim autem fol occid:ffet, omnes qui babe-

Lac. 4. 40

| qui

bau: .«'.:.z[zr;nos, variis lauguoribus ,

ducebant illos ad eum, — At ille fingulis manusim-

viculä

ponent, cirabat eos, Ecquare vefpere, & poft folis occafum ?

E

Ma3gnum hic latet iy(terium. ! Chriftus fepius in S, Scriptura

] nj

Malach. 4. 2 foli comparatur : Orietur vobis timentibus nomen meum fol juftitia , & fanitas

do

in pennis ejus. Orcus eft hic fol in nativitate, occidit in eruce, ubi In

Ti

pennis ejus,

fcu in brachiis in cruceextentis, fanitas & redemptio ge-

pre

neribumano

fa&aeft; &ideó, ait V. Francifeus Quarefmius, Chri-

&

ftuspro more fuo zgros, primüm poft folis occafum folebat curare:

gt

Quaref. to.— E boc, ait, frenjficatum fuit in eo, quàd ad occafum Chriflo Domino latus aper-

D

p

2, cap. 3.

zum fuit, quod fuit velut falutis of

:

ium referatum , ad quod ommes admi]fi [alutem

MWon;

confequentur C c.

D7

" Ad hunc ergo divinum folemfer

ecipiant Chriftiani omnes variis

DI

affe&i languoribus, ac pre

fertim in fenectute & imminente morte,

delam ac levamens Bene, a1t

l(elmg

füb cujus umbra optatam invenient me

L

i

Oliva, in occefum folis fe agros deprebendu

nt , C acttrmumt ad TEfv

ani occa[us

truci

bic vita quoque occafum fienat &c, Proinde

fiepiüs cum duobus illis difci-

h

fto in Emauthum peregrinantibus dica

mus: 4anenuo-

Luc. 24. ?9.pulis cum Chri

uando finis

(ubon

biscum Domine, quoniam adve[peratcit :

Advefperafcit autem, q

Álent:

vitz noftrz appropinquat.

O felix ille,

qui tune cum Ezechia segro-

D

memento , quafo, quomodo ambulave-

Vi

4. Reg. 20 3-tantepoteritdicere : Olfeero. Dowine ,

gilto

vim coram te in veritate, & in corde perfetto

B

, & quod placitum eff. coram te, fe-

mi

trüca

cetm, O fi &ego, &fi & tu, Ó

a^

H

Le&or! hoc in füpremo vite no-

"i

fire articulo poflemus dicere: |

Olfecra Domine &*c. Sed parce Domine

| "ünren

peceatis noftris, & prop

ter gloriam SS. Nominis tui liberanos ab eter-

naàmorte:

Domine, ft veneris judicave, noli nos condemnare,

dier

EC

$. Samfón in occifi le

onisore dulce melinvenit: Ef erce examen

jodic, 14 8

Per iftumleonem Cornelius & alii-

tovi

apitit in ore leonis erat ac. [avus mellis.

vit

Chriltum Dominum & hunc crucifixam fübaudiunt,

ipfe enimeftleo

noftram, peccatum, dzzmonem.

- d P

de tribu Juda, qui morte füa mortem

| lcxi, f

ac eehennam devicit.

Accede ad eum,

& invenies favum mellis,

fale perfinavit; Mar diit .

. 17

4.Reg. 2.2.E]iffeus Propheta aquas peffimas immiffo

| ts

Dominus: Samayi aquas bas , & nonev

it ultrà in eis mors ,

neque [lerilias, Sa-

lus in cruce quàm Elifeus in ]c-

axta funt ereo aqua usque in diem banc, P

Picho, qui per mortem fuam ipfam mor

tem nobis dulcem fecit, cum

Beda in t.

dulce e(t: Mortuus efi

1. ait V.-Beda, ne nos

ipfo enim vivere ac mori

Petr, i« 3.

mori timeremnus ; vefarrexit ex. morfui.f , "t

& nos per eum rpfurrtäu(bs e]:

E

fperemus,

* um

Felix inors in umbra erucifixi.

f45

ZUDU

-- 6. Ubi miti

flimus.

Servator orbis duos demoniacos finavi

demones obfecrantes in

t, &

qild

porcos ingredi permifit,

obfervatS. Matthzus,

MAMET

quódnavigandoper ma

re in patriam füam redi

erit: Eta[cendens in sa- Matth, 9.'t.

viculam trausfretavit , C ventt in civitatem fuam, E

quare non

ptdes, prout

eipti

aliàs folebat, in patriam füam fe contulit?

&. DidacusN

Niff. Salfas ma- Didae, Niff,

6 jnit

ris undas Chriftus transmifit, ut i

n patriam füam perve

niret,

per quodnom. 18.

ul

docebat nos, per amaritudines,

narum contendendum nobis e

fcopulos adverfitatum,

flu&us erum- ?c2* $. 2.

fioge

fle ad cocleftem patria

m.

Ecce ipfe

Chr-

preivit per mare patfionis

ccclum facilitans. Audia

; monftrans nobis viam, &i

ter noftrumad

Q

mus, &

attento animo confideremus S. Au-

guftinum: Eja inquit, fra

tresaiéi ! ardenter d

efideremus

TA

propriam patriam :$.. Aug. l, 2,

L

peregrinarionem iflam, qua nos ab ea adb

tit detitet, toleremus,

non ameinus;. fefli. dedifcipl,

nemus tamen,

- Afcendamus. navem fidei femul C* crucem;. me

6

noffra falutis.

defit anchora fpes C^r- c. 2.

ais

Extendamtt funes , diverías virtutes, vela cha

ritatis colligamus

rte,

invocemus ventum profberum verbum Dei;

eleemofynam mundetur con[cientia c.

exbauriamus [entinam À peccatis ; per

.üit

T

7: Sanctos Martyres attendamus,

crucifixi animati, ad beatam mortem fefe

quàm leti, exemplo Chrifti

Jíci-

preparaverint.

S. Andreas lo Nadaf;

t I

Ap. videns de longé crucem fibi parata

m, eam dulciffime falutavit: 3o. Noveab,

E

inis

bona crux, quax decorem ex memb

ris Domini füfcepifti, dià de- & paffim alii,

fiderata, folicité amata, fine intermi

m

flione quafita,

& aliquando cu.

at

pienti animo przparata;

Accipe me ab hominibus,

& redde meMa-

nf

gi(ltro meo,

ut per te me recipiat , qui per te me re

demit.

Cüm ad

J

crucem perveniffet, ipfe fibi veftes detraxit,

eásque carnificibus dona-

miüe

vit, à quibus cruci affixus & in altum (üb!

atus ad populum circum-

y

ftantem de DEO & Crucifixo

JEfu loquens, plura

animarum millia

ad veram & orthodoxam fide

m convertit.

Biduum hzfit in cruce à

TU

ficenim cupiebat amor

» fic merebatur patie

ndi defiderium; Et càüm

novi Chriítiani illum vellentde cruce de

;&5!17'

ponere, füblatà voce excla-

t(fh!iü

mavit: Aepermittas , Domine 3 Efu Chrife,

Jamulum tuum , qui propter nomen

tuum pendeo in cruce , folvi, fed fufcipe me,

tu M.

4

u

giffer mi Chrifle, quem di-

mä].s'

lexi, quem cognovi, quem confiteor, quem videre defide

7O :

dpirirum meum, . Ad quodingens fplendor Andream

Sufcipe , Domine JEfu,

j i

circumdedit, ficto-

T*

- tus cotufcus & letus abiit ad Magiítrum fuum

JEfüm.

O feli-

rtem.

3

cem fortem, fic poffe occumbere mo.

l

eu

À il [

qu Il

M

LDIOE

*

Gintler Unus pro omullas.

Zzi^

(

CON-

w

$m (o)

:

"

CH UE

E

' to

;ää&ä&ä*ä&äïää

ääääääääääæää

Va

Tcb

pus

t

Cur Chriftus Dominus ctiam poft ;lo-

a

riofamrefürrectionem fuam quinque SS. 'VUi ,

p)

i

nera vqlucrit rctinerþ.

1bi

lls ;

Ojïe—n'dz't' Zn lmzmm €9' pede

Y

n

cnmigifo €Q«.20.

$. Lw 245 ,?o.- Et(ldz'ïf.f'.

l

hm

1.

d

Hriti Domini de morte vi&oris, ac de

Gentibus 'f;bi Rlb—

tiff

a&tis criumphantis fpeci

emquondam vidit,

ac defcripfit Ifaias

hàb

1à, 63 2;

"

Chriftusab Angelis: Quare rubrame

Propheta, ubi rogatus

W

t

indumentum tuum, & ve[t

imenta tma fius calcamium. in f"'f"luf?ïg

Refpondit: Tercular catcavi folus.

iunt de Chrifto refur-

fgt

qD

.. SS. Patres hunc locum communiter ac

[9

:

gente, &in

coclum afcendente: Torcular pa

i

[6)

Chrifti fuit, quo ejus

[7/7

ffus eft, veftimenta autem ejus

facra humanitasà Judzis

E

fanguis expre

um quinque SS.

Vulnerum

"ll

cruentata, quam ccclo intulit,

ubi eciamn

Sed quxres hic, cur pien-

fpre

cicatricibusremanentibus eft rubicunda.

ratiffima Vulnera

tiffimus orbis Redemptor

Chriftus quinque füa fàc

[

etiam poft gloriofam refu

rrectionem & afcenfione

m füam in glori-

did

ficatofuo corpore voluerit retinere

? Caufamin prefenti dabimus.

Titiyy

jbus, quz miferis mortalibus

Á

