quinque videlicetSS. Vulnera JEfu ; Ó te felice

m1

fiea fiepiüs ac me-

pX

liüàs colueris, ac deguftaveris. Audi Thomam K

empeníem: Z5 $$, h. Kemp,

v

D

ul

Vulneribus Cbrifli libenter babita: fi enim ad vulnera. c

pretiofa Stigmata SEfu ^.2, e. 1. de

u

ties,

Imit, Chr,

[S,M

äg(;,)&()

devoté confugeris, magnam in tribulationecon[olationem fen

$. Coacervemus plura de hac utiliffima materi

aargumenta, In

omni lege numerus Quizarius ad fignificanda redem

|

"g

ptionis noftro: my- Gen, 2, 6,

ofu P

fleria fuit ufürpatus. In lege naturz & innocenti

2 fonsunus,

ex quo

2

quatuor erumpebant flumina ad terram univer(àm irrigandam.

gr[l]'li?-l

(Prout

auló ante diximus) En quinquefontes,

unicus.

M

katber Unus pro omnibus,

quamvis fcaturigine

In

426

coifderarió CXTIT.

qtos

$

1T0,18,

Ínlegeftripta erantaffign

[ us

quinque civitates refugii pro delínquen-

je/5. 2,

Pundatcl

'tibus. Inlegegratiz celebrantur quinque porticus Pifeinz Probaticg,

ftus fb

in quibus multitudo languentium ob fpem falutis corporex moraba-

r lg

tur. Mitto plures fimiles figuras, qux nos admonent, qualem ac

quantam fiduciam collocare debeatmusin quinque SS. Vulneribus pre-

lum pua

M ert d

tiofiffimi Redemptoris noflri: Omni4, ait S. Ambrofius, bhabemms cuii

hdo; 3

Ghriflo crucifixo, . Cbriflus.efl nobis. omnia in Valuevibus fuis. — 8 febribus ajinas ,

RORRT

fous eft , fl gravavis iniquitate , jujlitia efl , fi. indiges auxilio, virtus eft , fi mortem

& C

times, vita efl, [f tenebras fueis, lux eft, fi cibum quaris, alimentum ei... EX guid

nanm

plürarequiris animaStaurophila?

*

süs . 1

Taufch f657.

6. Tranféamus ad'Exempla.

Beatam. Joarinam Ludovíct Und'd; »

Qdoren

cimi Galliarum Regis filiam:SS. Virgo & Mater Dolorofa edocuitt, ut

diebus fingufis quinquies Pater & Ave in honorem quinque SS. Vul-

fs e(ï,'(

nerum crucifixi Filii füi devoté recitaret , & eà mentis i

ntentiofie ac

ftofira

pietate offerret, quemadmodüm ipfa flans füb cruce dile&iffimum.

1 1

fhitus

Filium füum quinque hiantibus plagis fauciumeterno Patri pro falute

Animam

mundi obtulit. En Le&or prudens, babes hlc praxim

faluberririam..

füamil:

Vita5, Fram,

ualis amator fuerir crucifixi JEfü & 5. SS. Vulnerum. €jus 9

Virgini

Seraph.

Franciícus Seraphicus, orbi Chri

x

ftiano notum eft, qui r

elictis omni-

iecina

bus ex confilio Evangelico , nu

dus nudum fecutus eft. Dominumr

pofceid

füüm ; unde meruit binis ante obitum annis n monte

Alverno à Se-

petoft

raphico crucifixo quinque Sacrofandia ftigmatamanibus, -þegïibtïs ac

^

Derum

'«ordatolateriimpreflarecipere;

Vita lib,3,

Venerabilis P. Camillusd

eLellis fïnguïaris cultor & a

mator quin-

€ap.14s

poli anno 160

6, à fubmi-

Jf

que SS. Vulnerum Redemptoris noftri Nea

niftro, dum man& dato campanz.figno furgendi à fo

mno per cubilia

Patrum diverteret, inventus eft in .cubili fuo.in aéra ad. tes usque.

palmosante devotam crucifixi imaginem elevatus , vu'ltg Tnirumin

modüm corufcante; manibus, occulisque in coelum intentis.

InMenolog.

7. S. Albertus ex Ordine Carmelitar

um, dum ante piam

2

E

Chri-

animo

i-

Cameit. & | fj crucifixi imaginem flexis genibus & devotiffimo

füumrec

Bagatt, lib, 2, tàret

ucifixum vulne--

Bireviarium aepfalmos confuetos, tanto in Or

G';' ^V - vatum rapiebatur fpiritu, ut trium cubitorum altitudi

üe àterra Àn-

ebat e;gta.fiä

gclico elevaretur concurfu, atque tam diü.in illa perman

rini-

dulcedinis, quamdiü pfallebat DEO &.Amori. füo cruc

ihixo.

tà autem oratione, fuaviter demittebaturin terram. O fi & nune-

Sacerdotes Dei &R eligiofianimo tam devoto fuas recitarent horas

Canonicas! I

gnofc; D/'olmine fragüitgtzi meg, agnof«coculapam me»am-»,-

E

&doleo.,

S Joari-

. De g. S$; Vulneritits Cbriftr.

-

olnge

S. Joannesde Deo Ordinis hofpitalitatis & curantium infirmos

v Probang

undator, cüm iter perregionemGibraltariz ageret; apparuit ei Chri-là via lib, 2

o ml

ftus füb. pueri fpecie, quem Servus Dei proprio imponens humeri ?P 4«

" qllï

qu

per aliquot itineris fpatium portavit, cui JEfüs pro labore dono ma-

l

Ws

jl

lum punicum dedit cruce fignatum, dicens illi: joammes Dei Batica

j

hat

ttta crit crtix; quem Beatiffima Virgo*f:pe&a:bi*lis à precipitio, à pati-

bulo, à laqueis demonis , & à mortis amaritudine liberavit, quam

du

q u

mortem provolutus in genua, manu & corde Chriftum Dominum

& cruce pendentem perítringens , in ofculo Domini & SS. g. Vul-

L hg

nerum ejus piiffimé obiit, cujus corpus poft annos viginti pror-

kici J

süs iliefum & . incorruptum inventum eft, füaviflimum efflans

odorem.,

elocuti

8. S. Therefia Virgo, cui Chtiftus coronatus & crucifixus often- Fancife, da

ue $Nv

entione

füs eft; cui Redemptor dixit: Z4ffice Vulnera mea, non es absque imez per- S. Maria ia

ff

traufi Urevitatem vita bujus, cujus pura précordia ignito transfixit Sera- Chrenicis

L

fl

phinus

)

aculo, que Dei eftu mortua, crucifixo Amori fuo fané&tam Difelceat.

animam füam füb columbze candidiffimz fpecie reddidir, quze in vita T? t lbt

D

*

j

füa nil aliud defideravit, quàm illud : 4ut pati, aut mori; huic, inquam,

i Cjïïilf

(ts ofit

Virgini apparuit aliquando Chriftus, crucem ligneam, quam coronz

yorminurt

precariz füz , feu rofario appenfam tenebat, fecum affümens, pauló

no i

poít eidem illam reddidit, non ampliüs in forma lignea, (ed quatuor

pretiofiffimis compactam gemmis, in quibus quinque cicatrices Vul-

QQXWW:

N

nerum Chrifti appárebant. Agnoíce velex hoc, quantüm crucifixo

o

atoqu

JE(à placeat amor & cultus erg

aS5S. s. Vulnerafua. Imi;a;*ex

-

hgc exempla, & vade in pace,

( MU

T

)

x[ï'd

)

L

l(;]:v

(

fæj

€

m

$

Y

fl

D i

»»

'*

My Pl

j Ü

M — m

p ——

[ lüumw

v [il l

Á

i

g

li

j

01l

Ti

j

jdi

:

Hhhz

CON-

u

ub

O r L

.

&oos&

i dl

adhuci

dibiiuibinidiiiiid

Excita

Ti

5

)

CONSIDERATIO CXIV

vitis:

t&m (

Devotus afpectus & contemplatio SS. ;.

&dioi

Vulnerum Crucifixi Domini quemlibet pec-

elega

pl

catorum debetreducere adfru gem.

Mi

Onyia

febant:

— Füdete mauus meas , C& pedes meos,

qiia egoi zpfe jy,m ;

jttvent

p^lpate, €9' udete. Luc. 2439

feylch

Ti qqi

f.

f eecat

Ulnera, quz pro fálute patríc quo*&dam* accepit flrenstffimue

Wt dur

A Mach. 9. aT.

belli dux Judas Machabeus, univerfüm populum Ifraeliti-

Aüre?

cum. ad fingularem commoverunt compaffionem & laery-

mas, uride dicebant: Quemodo eecidit potens, qui [alvum faciebat

f äu.a

, populum Iftael ?. Hocdicat, & cogitet omnis peccator & mor-

d

talis homo, qui JEfüm pientiffimum Salvatorem fuum toto corpo-

Emil

re faucium afpicit, & vel per tranfennam contemplatur pendentem

tioner

in cruce: Quomodo cecidit potens, imó potentiflimus, qui falvum faciebat

(otder

populum Ifrael ? Sed obíerva animemi! Cecidit propter te, vulneratus

PU

efít propterte, mortuus eft propter te, ubi ergo eft compaflio & la-

at

&rymetux? ficnimirum peritjuítus, & non eft qui percipit corde.

Md

2. Servavit autemnon fru(trà dulciffimus JEfustuus hzcfüua SS.

&j

f. Vulnera , ut extorres à fide, atque à via falutis errantes ad fere-

C.antes

VM2 65. ;

vocaret, unde per os Iíài: orbi univerfo intimavit: Expandi mamus

lat

meas tota die ad populuma incredulum , qui graditur in via non bona poff cogita-

tiones fuas.. Quod & S. Paulus Romanis füis in quadam epiftolainfi-

fütr

JKem, 10,.21.0n0aVit: Jéta die expandi manus meas ad populium non credentem, ( eontra-

AC

dicentem; preícrtim expandi manus meas in crnce, ut Hebrzos ad me

Wge

etiam moriens , licet ab eis occifus, allicerem, & ample&erer. Ve-

[

rüm ab eis nihil impetravi: nam priícis fceleribus patrum filii nova

ïmm 4

addunt crimina; imó & ipfi Chriftiani, filii increduli fuas fequuntur

dlu ïffl

cogitationes, pertinaciter adhzrentes diabolo, carni,muado. Oani-

Vaj

130a Chriltiana! Ecce pendet ante te in hac facra ac devotiffima ima-

gine

De contemplatione SS. Vulnerym Chriffi.

429

gine crucifizus Amor tuus, manus ad te expandit die ac nocte, & tu

:

d

l

adhucrenuis illius chariffimum amplexum? Clamat, & tu non audis?

Ut

Excitatad meliorem vitam, & tu contemnis? Vz tibi, fi hanc divi-

nam non audis vocem, quiavenit nox, quando nemo poteft eperari.

m di-

- . Jomg 4.

M

3. De Lazaro mendico pl

is& ulceribus pleno & ad janua

vitisavari jacente obfervat $.

a

h

ryfologus, quód tot linguisad divi- *. Chryfolog,

tem clamaverit, quot in infirmo corpore numerabat plagas: Ur is (erm. 121.

oX

admonendo divite tot effent pauperis ora , quot vulnera. Rupertus Abbas per- Rupert, l, 1.

tpt

eleganter hoc Chrifto crucifixo applicat: Siísgula, inquit, plaga , ve[ in Joan,

perculfiones qrandem vocem babuerunt , — C* omnia pro nobis ;ftla lotuta. funt,

Nota emphafin iftorum verborum : Grandem vocem babuerunt , du

omnia vulnera crucifixi JEfu, velut ora aperta, adeó ingentem emit-

f i

tebant vocem, ut coclum penetrarint, & ad aures Patrum in limbo

ia

pervenerint, ex qua grandi voceterra contremuit, Sol obfcuratus eft,

fepulchra aperta, & petrz fciffe &c. O grandis vox! Clamans expira-

vit, quia Verbum erat; cum elamore valido tradidit fpiritum, ut te, Ó mi

péccator! ad veram excitaret peenitentiam; imó & lacrymas addidit,

(

T.

ut duriffimum tuum emolliret cor, & tu hxcc omnia fürdá pertranfis

d

Aure ? Cum clamore valido C* lacrymis [e offereus.

Hebr. $,7,

lf

4. Manlius Patritius Romanus & belli dux ftrenuiffimus, qui vi-

TET

tam füam patriz bono devovit, & Gallos hoftes à Capitolii moenibus Hartung in

g

generosé propulfavit; hic,inquam, talis ac tantus vir pauló poft ab Problem, 4t,

yo CoRpo »

4Emilio virtutam illius eemulo ob aliquam infidelitatis notam ac (ufpi- 9

enieoten

cionem in pleno fenatu accu(àtus, à fenatu judicatus, & ad mortem

p f

Ccondemnatus eft.. Etecce cüm nunc ad (üpplicii locum educeretur],

fneratus

levans oculos vidit Capitolium, penés quod tranfierat, & altá voce

fo &

ad Patres confcriptos exclamans dixit: Siccim? aufi eflis à Judites Romani

AManlium condemnare , qui pro falute patria paratus fuit sori ?. En vulneva.

;gïöe. :

x

Terruit hec vox prxdictos Romanos Judices , qui fine mora revo-

"d

cantes mortis fententiam , Manlium priftino reftituerunt honoriac

libertati.

TT

Tl

^

T À.

il

O Chriftiane ! Andésne & tu amantiffimum Redemptorem

fT

u

Ti d

tuum JEfum, qui pro tua falute jam olim mortuus eft, de novo per

TU

peccata tua condemnare ad mortem; & quidem ad mortem crucis

j

longe crudeliorem? Füws Dei, fant verba antiquiffimi Origenis, pro

1

j

m

petcatis mortuus eff , C te peccare deledat ? Audi, & confidera S. Auguíti- S. Aug. ferm,

u QOW

num : Cur me graviori criminum tuorum cruce, quam illa,in qua quondam pepen- 67. c div.

j

Á

m

di, affecifli? Gravior eff apud me peccatorum tuorum crux, in qua invitus pendeo ,

j 00*

qqäip illa, quam tui mifertus, rfzortemvocfi/ttrus afcendi.

i

m

d

;. Mi-

Hhhär

430

Coafideratio bXIV.

-Sf.. Miror, quód Apo&olus Paulusad Romanos recens.converfos

didit

Rom. 6.3

AImora

fripferit: 44n ignoratis, quia quicunque baptizati umus in Chriffo $E[u, in mor-

temipfius baptizati fumts, Et quare in mortem JEfü crucifixi? Obferva:

concio

S. Auguft.

Secundàm mentem S. Auguftini omnia Ecclefie Sacramenta fluxerunt

ferm. 120;

Cf

in jean,

ex Sacratiffimo Corde & latere Chrifti, quando Longinus lanceá la-

denot

£us

e

£

)

jus aperuir, & ex illo promanavit fanguis & aqua ; malé. ergo

fv

L

4

1lle bapti

Alfiti

m füum cuítodit, qui paflioni Dominicz & crucifixi Sal-

In mortem ipfius baptiz.ati f

qusf:

r

vatoris füi memoriam amittit:

umu:f, c

ujus )u-

gem memoriam femper confervet homo Chriftianus.

tüny

z

4ti fumus

Audis hoe,qui beclegis,vel non audis? [nmortem ipfius Lapti.

dich

quomodo ergo colis, vel amas crucifixum amorem tuum? Quid di-

inoxft

D:uf. 32. 6

co amorem tuum , qui vix de illo cogitas per diem ? Ethoec Chriftia-

dicere

nus pretiofiffimo Chrifti fanguine redemptus? Hawcime reddis Domino

Verber

popule ftulte & ivfipiens ?. Nunquid non ipfe eft pater tuus, qui pofedit te, & fe-

t f

cit,. & creavit te? Si ergo pater, ubi amor ej

At

gs? Si Dominus, ubi ho«

nor ejus?

d

6. C

hriftus Dominus, ubi à mortuis räfürgens' difcipulis fuisob

metum Jud&orum in cxnaculo in monte Sion congregatis ad vefpe-

Joan. 20. 12:yam Pafchatis, januis claufis, apparuit, pacem eis more Hebraorum

tunc folito apprecatus eft: Er dixit eis : Pax volis; & eim bac dixiffet ,

$8

Efcob. t. 2

e[tendit eis manus C latus.. Ecquarehoc? quomodo iftaconveniunt pax

Coll, Chr.

X vulnera? Supra quod egregit Efcobar :- Cim difeipules pace donat, eften-

;. 19. fe&, T,

dit eis vulnera bell, quibus acquifita. pax, q. d. paceim offero volis , fed qua. effufo

fanguine, divis vulnerikus comparata, O. pax pretiofa non nifi &nguine &

vulneribus Filii Dei comparata! Et fequitur : Gavifi funt Difcipuli vifo

(li

Dowino, Ecce ubi oftendit glorificata Vulnera & purpurea foramina,

C

incffabili gaudio repleti funt, quia fanGiffima illaSalvatoris Vulnera

non duntaxat defideratiflimum pacis nuncium inter DEum & homi-

nem.attulcrunt, fcd & difcipulis xternam preefignabant falutem. 'Tho-

mam ineredulum confüle, ac con(idera poft octo dieshuic facro.Apo-

D

ftolorum collegio intervientem , & ex afpedu & contemplatione

i

Joos, 20. 2* przediétorum. SS. Vulnerum. Chriíti, finemora in novum hominem

mutatum, unde exclamayit :. Deminus tmeus, &* Deusameus, En habes bie

;

;

i

:

?

.quam imiteris, O.nos felices!; in hisenimSS, Vulneribus

vexificatur illud Dayidicum: Saffitia " pax..ofculata [unt, dum. Vulnera,

illa facisfaciebant juftitiz, Del, & non conferebant pacem. &

WVi cordiam. Odulcis JEfuquisnomamette?.

*j

2

W

7. Exemplum unum v

[

3

elal

$

terum.prod

ucamusin m;dium-. .S-»PBF.i.l'.-æ-.

gitta, dum adhuc decennis JE(um in cruee pendentem,. vulneratum,,

uentþ,m

i

;ä

x

ac r?centi fanguine perfufüm vidir, öc de paffione fua mixa log

2u

?

It conert

JDe 507222';;:;7!&:(,»?;3 58. Qä;tlm?-mm Cbrifi. |

431

audiic, in dulces lacrymas refoluta ftatuit; hunc impofte

rüm fequi

ER ii

L: Obf

amorem; unde per omnem vite curfüm, quoties vel verbulum in

a furen

concionibus, vel in aliis piis difcurfibus de, cruciatibus ac cruentis

Chrifti vulneribus audivit

, magnam lacrymarum vim profudit, atque

s ln

: m a

ravit; hinc mira & arcana de Crucifixo Domino & Dolorofa Matre

de noGte fürgens, longas ante imaginem JEfü Crucifixi preces ingemi-

crugdito

€jus fcripfit, & mortalitati humanz in füis Revelationibus reli

quit.

m Qj

$

. Therefia V. ubi in tenera adhuc «tate [Efüm fpinis corona-

Éx vi:gg

tum, plagatum & crucifixum confpicata eft, cui vulneratus Dominus

gftdil

dicebat: Afhice vuluiera mea: "on es absqie'tne - pertranfi brevitatem vita bujus ,

i (Md li

mox ftatuit id quod perfe&tius effec eligere; undeimpofterüm folebat

gt r

Ál Dur

dicere: /dut pati, aut mori, cujus pura prcordiaSeraphinus ignitotrans-

verberavitjaculo, quze'Dei & Amoris fai crucifixi eftu excincta, ani-

fu. d j/f'

mam füam füb columbefpecie Deo reddidit. — Vade puriffima anima

; ii

addile&um Sponfüm tuum candidum & rubicundumi, candidum prop-

il (s

ter innccentiam, & rubicundum propter paffionem, & impetra

nobis ab illo veram vite emendationem, ac taridein-

s av

felicem mortem ac fortem.

efpotum

«tf

40 »ämæwwwwwæ sææwwææ-eæsæmsäw

T

T

CONSIDERATIO CXYV.

(s 1120

nguitt:

ii nl

Chiriftus & hic Crucifixus thefaurus in-

forami

exhauftus eft omnium bonorum, gratiarum

; Vubià

L&.hb'ïm

*

ac beneficiorum. |

a

f

AW

Ijbmz'nä Deus audi clamovem kbuvju'; popzzlz' 26 äperi £is

t

fonrtd

U

1l

dhefaueumtumm jfontem aqua orva. Num. 20.6.

ER

j

Ó

t,

D

11

j

n

NHtaria 'aqüarum penuria, he

populus Ifrael indeferto periret,

j

Moyfes dux ac legifer illius 3 Domino bumiliter petiit, ut eis the-

àurumlaquse viva a

perit€t; percuffit is jubente Domino virgà

"

n-S-W

-bis petram, & egreffa fi

unt 4

qua largiffina, Quserit hic B. Petrus Da-

Num, 20. 6,

miani S. R, E. Cardinali

$,

B, Ectr. Dam,

xl

quare Moyfts aquam illam de petra

ferm. de Exalt,

»

q

g

Pf?fïuän;enï thefauruni appellà

verit: Nunquid digqumi füit, viles

S, Cruc,

D

d

aquas

^

432

Con]iferatio CXV.

aquas Dei appellare thefaurum? Ez refpondet ipfe fibi: D

ei thefaurus -

theut

procul. dubio illa aqua fuit, qua à latere $ Efu trausfixo. cum fanguine continub exie .

?

ts ll

vE, jaf:xthue

fe manuum ejus ac pedum

perforatorum diyinis fgntibus. O thefau--

u.!

ao

rum incomparabilem ex petra Crucifixi JES

h:

Egcli, 41 17.

2. Reété Ecclefiafticus: Sapientia abfcon

dita & tbefaurus invijïcs, qu&

utilitas in utrisque? Obferva: "Thefaurus non invenitur, nifi fodiendo..

jnget

fodix

Ecce Salvator tuus fpinis-confoffus, flagellis peraratus, clavis ferreis & -

(

lanceà perfoflus eft; illeefteeterna PatrisSapientia, abfcondita quidem

ab initio, fed manifaffata in cruce per tot ac tanta prodigia, & nune.

Were

quz eftutilitas in hocthefauro, fi deillo non participamus? Tngredere

1ità

1ía, 2, 10.

anime mi cum Ifaia Propheta, &* abfcondere in foffa bumo, crux tibiindex

goni

TDolo

eít in ea latentisthefàuri : Bonus the[aurus, ait Melliftuus, qui fo[fo agro.

corporis $.Efu invenitur ; Et Do&tor Seraphicus: Zpertus eff thefaurus divina.

fnillis

itatis, iptra Vulnerum aperturam, & eum invenies,

Sapientia & aterna (uav

uttr r

Platina ia Vi-

3. Erat quondam Romz ftatua ex marm

ore candido ab artifice

Mit d

cui hecinfculpta verba erant: Dum fol men-

[

tis. Pontif,

ftatuario perbellé elaborata,

fe julio evit in meridie, caput auretm babebo,

.

Fatigavit hec inferiptio plures

Vrtnt |

Academicos Romanos, fed fruítra omni

a, Tandem Romam venit in-

ilon:

geniofüs quidam peregrinus, qui inter alias,

quas confiderabat antiqui-

I

tates, hanc quoque ftatuam & infcriptam epigra

heminvenit: Dum fol

(Ortipar

fit proinde illo menfe

ltm

menfe Sulio evit inieridie, caput aureum babebos Acce

ad prédictam ftatuam, & att

enté in meridie obfervavit,

in quem lo-

Vrivam

cum fol umbram fuam projiceret,

ubi fine mora incepit fodere, ac

ditum

avit,.

thefaurum latentem feliciter invenit, quem caput indigit

nini h

Chriítus inftar ftatus conflans, licet in füummis dolo

ribus ftabat,

leroti

ft meri-

& agonizabat in erecta cruc

$

L

7

e, circa horam autem nonam po

la

Jo. 19. 32.

diem inclinaviteaput: Eriwc

linato capite tradidit [piritum, quà capitis in-

L

Tirum

clinationead pectus defignavi

tlocum, in quo infiniti valoris thefaurus

timer

pofiecinveniri. ObfervavithocLonginus, &figno accepto accur

tjebat

bothe

curn fülminante lancea, & in benediQto agro corporis JEfu er

s

1

[o

if

fifiimum Invenit thefaurum ,

lffenf

fodere coepit, & felicitlimé hunc pretio

fhfaui

cx quo ditata eft univerfa Eccle

fiaDei. Audi Leonem

X. Pontificem

ntem: O rbefaurum infinitum ! átbefaurum .

tinry |

Maximum in quadam Bulla dice

ttüàm

incomparabilem, tbe[aurum nunquam e

xhanriendum ! Una fola gutta ipfius pretiofs

$

fanguinis propter unionem

fufficiemi[fna. eft ad redimen-

hypoftaticam ad. .Vg?þum

ueae

dosrmille inundos.

llj

4- Venerat aliquando Legatus Hifpaniarum R egis c

um ambitio«

;I"rqyct. de

mSer

eniffimailla

At

$5; Eudhar.

fo apparatu Venetiasadcertum grande negotium cu

Mm

Republicatradandum. Reperactà, &optimetran

sa

&4, Veneti di&to

hs ch

chig L?ga;Q infignum vers ftabilitz amicitie

faum monftrar

au-

ls

dy

6

-

W'Mw—..wv-«

ti tf

Crucifixus tbefourus inexbauftus.

.433

uD

thefsurum ; fübrifitis nonnihil, dum Venetorum thefaurum confpica-

iU

tus eft, nimirüm plures przgrandes auro & Zechinis impletas ci(tas,

ad quod fübjungebat Hifpanus: An adhuc the(àurus vefter fundum

: invific. [

habet? Ita, reponebant illi : Fendum babet ; fed thefaurus R egis noftri,füb-

i fodienb

jungebatLegatus : Nullum fundum habet, quibus verbisalludebatad auri-

isfenid

fodinzs, quibusolim abundabat nova inventa Hifpania.

itaqiia

O fàcratiffima Vulnera Chrifti JEfü Crucifixi, vos thefsurus no-

a, n

fter eftis, inipfisenim confervantur inzítimabilia Salvatoris noftri me-

? n

rita, propter quz nobistribuuntur

omnia dona füpernaturalia gratize &

: tindat

loriz, & hic the(iurus fendom non babet,

Agnovit hoc S. Bernhardus

WjMö LU

-Do&or Melliiuus & Crucifixi amator Z

elofiffimus, utpotequitotus

ii d

inillis erat immerfüs, hinc de illis fcribi

$. Eemhärä,

t ad folatiumnoftrum: £yo fi-

denter quidasid milideeft, u[urpo ex vifceribus Salvatoris, qua mi[ericordiA affiuunt , feco, 21 in

23 tf

ntque defunt feramina , per qua effluat, per bos canales fanttiffimorum foraminuim Cant.

TA

depluuit ad. nos omnes gratia, omnes vuifericordia , C omnes confolationes cali,

io j

vernant [emper in divina

iorum vulnerum.

prafentia, & in Dei acceptione immenfa & inffzit.:, sierita

venit i

antiqi

$. In facro Evangelio regnumboelorum thefauro abfcondito

D

comparatur: Simileeff regnum eelorum tbefauro abfiondito in agro,. Perthe- M««

qusud

h1244

faurum huncS. Hieronymus Chriftum intelligit; Ah quanto bono nus

p&ïmh'

privamus, fithefaurum illum in propatulo pofitum,

& nobis quafi ab-

EW' V

ditum przterimus, & negligimus,

neque in foffam illam corporis Do-

mini humum ingredimur, & in eap

ia meditationeabftondimur ; unde

jus Mm)

devotiffimus Joannes Taulerus ait:

Plurima à Deo nos non iinpetrare, quia

illaper Salvatoris Vulneva po[lulare neglig

imus, de cruce enim immenfos gra-

qn l

tiarum thefauros diftribuit, ac derivacin Ecclefiam Chriftus. Accede

o

animemi? Enpatet gazophylacium Domini JEfü, nec major in mun-

d

do thefaürus unquam fuit vel effepoterit, atteftante Apoftolo ad Co-

jo

loffenfes 2. 3. quàm in eodem cr

ucifixo JEfüz Zs Chriflo 3Efu funt owmnes

1

]

pehut

thefauri [apientia & fcientia ab(cond,

ti, & pauló poft: Quis in ipfo babitat

emnis plenitudo divinitatis. corporali

tér ; quia DEus & homo eft; ideó

!

i

-

- etiam corporaliter.

6. De Tribus Magisobf: ervatScriptura, uód Chrifto recens nato

p

j

de apertis thefauris füis muner

a prefentaverint: Er apertis tbefatris finis Matth, 2« fs

ebtulerunt ei munera, aurum, tbus & myrrbam, Perhzctria tunera ex the-

yute

i

fauro regio deprompta ipfe Chriftus allegoricé defi

gnatus eft, qui fe

jin

m

Apfüm Deo Patri incruceobtulit utaurum,

U

ait Cornelius, dum ex au-

vt

rea charitate & ex amor

€ hominum fe ipfum immolavit, & ut myr-

tham amariffimz patfionis dolorum & tormentorum j

atque ut thus

p

ummzreligionis, fübmiffionis

, Venerationis & latrie. Undeeddem

Gintber Unus pro oinnibus,

111

"ferià

-

"

p

UA

X

434 ïCo?zjulem;zio CXF. Crucifixus thefaurus z';zexlaaujius.*

L

feri fextà, quà Chriftus f& obtulit in cruce, Magi quoque hæc'.triö

munera Chriíto obtulerunt.

/"Progred

1

ia

mur ulteriüs.

Cim milites validis malleis, au&ive&is

ferrei i&ibus crura duorum latrónum cum Chrifto crucifixorum ad

[2 201

moajus illorum tormentum confregiffent, ad ]Efüm autem ciüm vene-

runt, quipari modo crurifragium inferrecogitabant, ut viderunt eum

EX

]

jam mortuum, non fregerunt ejus crura, fed unus militum lanceA latus ejus

, I?. 31

aperuit Etcur aperuit? Curnon dixit Evangelifta percuffit, aut vulne-

ravitlatus ejus? Quod vulnus lateris fané ingens fuit, ac tantum, ut.

*

Jo. 20.27.

manus illi imponi

poffe:, utpatet ex verbis Chriti: 44ffer manum tuatm,

Qr smttein lat meum.

w. S. Auguftinus : Ut illic quodammodo vita effium panderetur, Ecce

?.Pef

useftthelaurus: Hacporta Domizi, jufli intrabunt in eam.. Et per cam

divinum thef

àurum invenient. Igitur SS. Vulnera Chrifti crucifixi

|

fünt Ecclefie inexhauftus thefaurus, neque reperiet paupertas noftra

ut divitiis thefauri illius. O fàn&itlima Vul-

aliud remedium, quàm

nera, fiquidem per vos,

vobifcum, & in vobis fünt omnes mez divitig,

.

omnia mea g

ratiz & gloriz marita ; adoro vos, quia deificata.

Vita $, Pii,V,

hanc veritatemS. Pius V. Pontifex Maximus, quili-

7. Agnovit

cet continuis & m

aximis negotiis, quz füpremam illam Petri cathe-

di(tentus effec, horam tamen inte

Q

gram:

dram propé obruere folent,

eoram Crucifixi Simulacro

quotidie in oratione impendit, quà &inità

(emper SS. Vulnera crucifixi Amoris fui demifsé exofculari confüuevit.

Qud

Accidit,ut die quod

am pro more fuo ad huncSS. Crucifixum accede-

r

rct, & in rebus gravi

Y

ffimis Ecclefiz regimen concernentibus hoc cru-

t

cifixum Oraculum con

fuleret: Etecce dum poft terminatas preces &

Titog

ffimo ofculo honorare difcu-

Chri

quþ

iria pedes ejusdem Domini fui devoti

pit,

Chriftus in imagine pedes retrahit. Hicvidiffe

soptimum acSan-

Wtl

&

fümmeé dolen-

! i

ilfimum Pontificem rei novitate prorsüs attonitum,

tem, & de negatagratia flebilite

rgementem. Verüm pauló po

ft defüit.

[77

0f

dolor &luctus, ubi comperit,

uód pedes ejusdem Crucifixi in fuam

perniciem veneno effent infe&ti. Ecce quomodo Crucifixus Re

dem-

3801

Ludoloh. in

ptoramatores fuosaccu

Itoresin periculis cuftodirefoleat: Awlum,ait

QUi

qita Chr.

Ludolphus Carthufianus,

Cbriflo Domino gratius ab bominibus obfequium &x-

T

p.2. c.uw $8.

biberi poteft , quàm [i- anariffimam paffi

onem C* $3. ejus Vulnera femper meinoria.

tity

corde, animó

íque circumgeflent, aterna falutis remedium in

[

(ovenmt, e in

W

illis affidu? vequirant, Fac hoc, &vivgs.

ïïlg»

W

| CON-

E

LEU

j

"

if

Qqe lect

$5858800 880 b h tbbb EE o eooens

-

dsatri

xifrm:

CONSIDERATIO CXVI.

f n o

vidersetm

atl d

Excitatur homo Chriftianus ad f; em &

ftutri-

; .Hduciam in Dco collocandam ex contempla.

C LAREUT

T H

tione Chrifti crucifixi.

d l

Oi priopw'o Filio 40 t0n pepercit , [ed pro nobis omnibus

Trpeae

£radadae alluna, quoraodo non :tz'dm cum tlloomnia no-

i ia

as nolut

bis dangwit? Rom. $. 32.

ii

Ij

odl

,

Ulcherrimam Epli&olam S. Paulus fDö&or.Gcntium,' cüm eflet

!

p

; qm//

Corinthi, & S. Petrus Apoftolusjuffu Claudii abiiffecin Brita-

Ti citle-

- niam, ad Romanos tunc Paftore deftitutos, anno Chrifti $ 8. ex-

o

aravit, in qua eos ad fingularem fpem ac fiduciam,

amorémque

ib

in DEum ex contemplatione Chrifti

fü crucifixi excitavit :

conticit

Quid ergo, ait, dicemus ad bac ?. fi Deus pro nolis, quis contra nos?

quii eti4W g om, g. 3.

amac u

proprio Filio fuo mon pepercit, fed pro nobis omnibus tradidit illum: quó

"odó non

ylocdte

etiam cumillo omnia uobis donavit? O verbaauro &

-

cedro digna, que me-

; yecs 1

rito miferam noftram & languidam confole

ntur animam , quia in

lil

Chriífto crucifixo omniahabemus. Ita S. Ambrofius: Ommnia Chriflus eff & Ambr, lib,

umie

tobis; Si vulnus curare defideras, tmedicus eft i fi febribus aftuas, fons eft, fi grava-

3. de Virgint-

d

tris iniquitates juflitia efl . fi auxilio indiges, virtus efts fi mortem times ,

vita eff ;bus.tom, I,

Ji calum defidevas,via eft ; fi tenebras fugis, lux of ;

J

Ü poüd

fA!ïE

ficibum quaris , elimentum eff, ol uo,

iil

O ficognofcerent hoc homines,

uantam fiduciam ac fecuritatem 1n

"

agone & morte pariat ferió meditata Paffio Redemptoris noftri, &

quàm jucundum ac fecurum fit vivere ac mori in Vulneribus Chrifti

W:ïi

D

JEtü crucifixi; Ó ficognofcerent! An veró etiam, pie Le&or, abfícon-

dità funt hecab oculistuis? Eccevenientdiesin te; & cireumdabunt

teinimici tui, & ad terram profternent ce, & coanguftabunt ce uhdi-

L'sl'c'- i?. 429

j

que, eó quódnon cognoveris tempus vifitationis tuz: Proinde nunc

erige te1n fp

em,nunc inquam, dum tempus gratiarum affulget , &

qui abyffus es omnis mifcrie, fepius invoca abyffum omnis miferi-

11 2

x

cordiæ,

Q -

posr

4316

Coufderatio CXFI.

cordiz, cum Sancta Ecclefia orans acflagitans : Bone JEfü!

ere):: me,

4 di

fediflilaffus ;; Redemifli, crucem

plfus : Tantus labor, a€. tantus amq( non fít cq[i

Deo.

fus, Ah non fit caflus.

z

often

2. Et quis unquam fperavitin Domin'o,,nö?cro JE( Chrifto cru-

quan

cifixo, & confufus eft? Speravit jam olim in illo David, quia totam

illius paffionem in fpiritu praviderat, prout videre eft Palmo21. Et

ml

inillo inomni tribulatione ac perfecutione confolatus eft, unde mor-

I

Ui

Pl56,2, talitati humanz fcriptis reliquit: /» umbra alarum tuarum fperabo, donec

fügi

trenfeat iniquitas, Erat tunc David mirum in modum exagitatus à Saul,

&e

vitz fux nunquam fecurus, fed plerumque ambulabat in umbra mor-

[

tis, unde ad DEum fortiffimum adjutorem füum levavitanimum, im-

etl)

penfiflimé rogans eum, ut füb umbra alarum ejus protegeretur. Le

Blanc & alii peranc umbram alarum Chrifti brachia in cruce extenta

Untc

allegoricé intelligunt , füb quibus omnibus fidelibus fperandum eft

etiam

fiang

€

grandibus peccatoribus

; fi veré ad frugem ac feriam pocniten-

dque

tiam volunt reverti.

quod

uinimó non folüm David in fuo previfo crucifixo Domíno

il

Píal.35.8

fperavit, fed & omnes fideles ad hàncfpem & fiduciam animavit, un-

Coluii

de dixit: Fli, beminum in teginine alarum tuarum fjerabunt, Hoceft, aitLe

phegi

Blanc: Sub umbra manuum tuarum in cruce expanfarum, Chriftus

NT

enim eft arbor vitz, & dat in cruceumbram vitz; unde recté Arnol-

i

Arnold, Cer-dus Carnotenfis: Extentis, inquit, brachiis Chriflus in eruce totum corpus in-

notenf. tr, de fz4

hiDu,

fe pofitum complexus eft, & fub. alis cvucis aggregato genere noftro, ibi C* pro-

2..Vefb.

texit, & fovit, Ecfequitur in predi&o Píalmo : Jmebriabuntur. ab ubertate

de illcS

demss tu&. Qualis hzec domus eft Chrifti crucifixi? RefpondetLe Blanc :

.

Vim

Latuse

)

us militis lauceá a

pertum, hzc eft domus re ugii., porta cceli,

tm b

jufti intrabunt in eam.

Mitth

3. Ezechias in fumma neceffitate fperavit in Domino, & adjutus

r

eft: Cüm enimSennacherib Rex Affyriorum vicinarum civitatum vi-

Qu

((

&or jam urbem Solymzamper Rabfacem valido obfideret exercitu, &

& ill

W& 336 nuncres in ar&o effet, ut Rex Ezechias ab hofte barbaro aut capere-

m

tur, autinterficeretur, obvolvit Ezechias f& facco, & intravit in do-

Til

mum Domini, ardenti oratione à Domino opem flagitans; &impe-

aduls

travit plus quam petiit, ultor enim Angelus una note in hoftili obfi-

CRtI

dentium exercitu centum & octoginta quinque hoftium millia per-

lii (

emit. Tanta eft verz fpei & humiliantis fe potentia.

.

.

.

.

Si hoc ol

Vn

im in umbra, quid nunc in luce & ver

itate, ubi Chri-

lim,

ftus per mortem crucis nofter Advocatus apud Patrem faQus eft? Quis,

ïim, !

B.on/a. $.33.

ait Gentium DoGor, accufabir adversus Eledlos Dei?. Deus qui juflifirat 5. quis

Wi

£ff qui condemnet ? Chriflus 3 Efüs, qui Moriuus eff, imà qui & refurrexit , qui &

2

4

á

K

At

.Cruafxm Jpes nofira.

Ro

Queiw,

ad dexteram Dei, qui etiam interpellat pro nobis, exhibendo nimirum fe

wf

Deo Patri in Mediatorem, & cicatrices füas in paffione acceptas ei

oftentande.

)uomodo ergo poterit effe repulfa, fi hzecpro nobislo-

l

Arilog

'

quunturamorisinüignia! Quis eff qui condemner ?

WU ton

4. Inhorrenda illa Benjamitarum clade, in qua viginti quinque

m.T

millia, & pugnatorcs ad bella promptiffimi in ore gladii occifi fünt,

u

folüm remaníerunt fexcenti viri, quia fibi & proprus viribus diffifi,

t

fugiebant in folitudinem ad petram Remmon, in cujus foraminibus

t15353,

& cavernis vitam ac (àlutem confervarunt: Zemanferunt itaque de omni [udie,20, 47,

Yhra mo:

nunero Be

ii

Ts i

jamin , qui evadere, € fugere in folitudinem patqerunt, ]e:)ccenti viri :

feaerüstque in Petra Remmon :nevfibus quatuor.

eon. l

Petraerat Chrifias, aicS. Paulus; Foramina & cavernz hujus petr&t Cer,ro. 4:

( st

funtejus SS. Vulnera & apertum latus ejus, in h s ergo, anima Chri-

um d

ftiana, te contra omnes

:

ntationum & hoftium incurfüs abíconde,

Xenitere

atque in omni adver(itate fpem tuam in eis colloca, & experieris ,

quód hecípes non confundat. Imitare prudentem illam columbam

Donum

àíacierapacis milviad fimilem petram volantem, dequa in Canricis:

at

Columba mea in foraminibus petra, & in caverna macerias Vel dic cum Pro- Cant. 2.14;

f,aitlt

phetaRegio: Quis dalit mibi pennas ficut. columba, & volabo , & vequie[cam ; l. $4« 7,

dhrlltus

Quoó volabis? Ad crucem Chrifti ; Ubirequiefces? In cruce Chrifti &

Arol-

inSacratiffimis ejus Vulneribus, inhis tota

fþeg mea& fàlus confiftit:

u i

4n Domino [perans noninfirinabor,

Pfal. 25, T,

diepr

. De nullo peccatore

Chriftus Döminus fic coniqueftus eft,quàm

b

deillo impio miniftro, qui ipfi coram Judice iniquiffimo alapam gra-

[cdune

viffimam inflixit: Quid me cadis? Pientiffime JEfü! quare non & alte- [o,1g.22,

QUALO

ram huic effronti miniílro prebuifti maxillam , ut tuum. dogma

