-6. Manfüetudinem Moyfis attendit D

Eus, de quo Sbrip;urg: Erat

4Moyfes viv mitiffimus fuper omnes bomines , qui snorabantur in terra , unde tam

potens eratapud DEum , ut vel invitum cogeret parcere populo fuo;

ejusque ligaret manus, cümjam extento brachio velletinferre plagam:

Exod; 32 16.

Dimitte me , ut ivafcatur furor meus comraeos , & deleameosy Moyfes autem

conftanter orabat pro falute populi, & quid fe

quitur ? Plamfïsquf'c'yï

t

Dominus, ne deleret populum, üt deftinaverat.

Pendente man(üetiffimo Domino in cruce omnis crea

tura CoR-

u

3

iperfluens delidto-

x

fpirabat in perniciem hominis peccatoris , & quia.

Vatety

rum menfüra clamabat vindictam, DEus Pater illi p

opulo fceleratiffi-

mo jam intentabat exterminium: Tzrra mora eff &c, Et quid hic DEI

1Tnus ;

F

l

tülhm

ilusinfümmisrormentis? Pater dimitte eis.. Obfervaz. Pater dixit, ut.

€or Patrisiratumad manfuetudinem fle&teret : Er exaudlin: efl pro

Ti ne

r,

N

MW

fua reverentia, Efto mænfugms.

F

lonis,

Hloc

tmm [j

ln fnga

.-E:

$3

—

z

N X'u&

æxï

t ip i

64

2177

N]

":

EX

ltus«

7) V

—

SE)

Y

«

W]Baug :

Y

m

m /

2.

It'u

t

Vi i

|

t WIV

us;w

CON-

li.

$ (o0) 2

341

tipertt

ii

$515302556:98050000 2 252 80 EEE d ia

etemam, (

zatiomot

CONSIDERATIO XCI.

ia d j

Confideratur labor & dolor Crucifixi JE-

, Vi

[Lo n

fu, quem pro falute noftra usque ad finem

niliann

vitz fuftinuit.

r eandid

ul s

tig, Aul

.Qgær?nf me fediffi lajits;-

Ecclef in mif-

Redemifli , crucem paf[fus :

fà dcfun&,

ipturg: t

, Wde u

Tanfu: labor uen [it caffus.

voptlo (

Y

um

' ['CS Ru[em

D Ádam quondam di&um eft: 7 fudore vultás tui ve]säris p49€- Gen.

.

3:19-

Chriftus Adam fecundus & melior per omnem

vitam in la-

WW'

bore & füdore panem füum manducare voluit: Mittamus li- Jerem. rt. 19;

gnum in panem ejus, O durus & ar&us panis!

m&"& Q

sidit

No8 multo labore & dolore fuam conftruxit arcam, in qua fal-

&oertie

varetur genus humanum: Fac tibi arcam de lig

nis lavigatis, Plus pretiofi(- Gen. 6 14.

jl hic

fimus Salvator nofter

laboravit in conflruenda arca, extra quam eft

nulla mundo fàlus, hoc eftinzdificanda Ecclefia üa, extra quam fal-

M

vari nemo poteft; unde in patrem nutricium fabrum lignarium ele-

ul

äätäisut quotidie in conípectu füo haberet inftrumenta laboris & paf-

David de fe ipfo ait:

Pattper fum ego , € in laboribus à iz)venme siea. f2], 85. V6.

Hoc paflim SS. Patres Ch

rifto in fenfu allegorico ap:

licant, pauper

enim erat & in laboribus à

prima infantia, pauper in

j

abulo, pauper

in fuga in ZEgyptum, pau

pexin exilio ibidem per feptem annos, pau-

per in reditu 1n terramIfr

ael,

pauper in domo Jofephi, cui erat füb- s pagl, in

ditus; unde S. Bafilius: Cum

prima fua atate parentum. [uorum imperio effet confüt me-

fubjetius ,

2. Jacob Patriarcha, ut formofam Rac

& labores corporis omnes tnàcum ipfis, anitmo illis obediens , toleravit. vaít, c, .

reret, nullum horrebat laborem: Dienmodá

Pa

hel infponfam fibi acqui-

que a[fu urebar & gelu, fugiebar Gcn- 3 40.

omnts ab oeulis smeis. Plus Chriftus

pro fponfà füa Ecclefia perpeffus eft,

ro cujus falute fe ipfum tradiditi

nara crucis immolandum, unde Pau-

!

u

5: Qui dilexit qme ,

€ tradidit femetipfum pro me,

Gal. 2. 26,

u3

Da-

cov

Coufiderati. XCT.

: 342

aufias t

David contra urfos & leones pug

1avit, ne aliquam cx füts per-

m

6'

1, Reg. 734* deret oviculis,

unde ad Saul Regem dixit: ZLeonem C ur[um inteijec: ego

it irito

fervus tuus, ^. Erit igitr r Vbiiiaos bic imireumcifus quefl wnos ek eis.. Chrie

ftus, ut fuas rationales fervaret oviculas, eásqueex oreleonis & uifi

fim de

!

infernaliseriperet, feipfum inmortem tradidit, mortem auteaeruis,

d n

. Multàmlaboravit Jonathas, afcendens per przrcptarupis faxa

B jia

um

LUC

r Reg. 14« i3- ad caftra Philiftinorum confundenda: Afiendi auten

A

bas mánibts &

ef' eum, übi cruentam

[a

nam habuit,

It

pedibus reptans , & avimiger ejus p

a*ïwit Chriftus

& mirabilem ab hofte vi&oriamreportavit, Plusiabo:

h t

Gimyi

afcendens cum cruce per Calvarie rupem ad debellanóum Tartareum

hoftem, hujus armiger Simon Cyreneus fuit, qui Chrifto füb tanto

qiddad

Pator :

onere deficienti auxiliatricem manum adhibuit, dum ad portam Ja-

diciariam in terram prolapfus eft.

Tanti nimirum ponderis erabt

tmavit a

hümores

1f $3. 6.

peccata noftra , quiap

eftit Domimus in eo inijuitatem esimiuti n7fIrám.

labore ab urinatoribus in Sinu Perfico quz-

pet ia

4. Magno ac fummo

-

runtur gemm:z ac marg

aritbe , quivedi cy:

i

àbisin profundum maris

quiis e

ü

& usque ad abyffum per

funem fefe demittünt, & in aquis-inter fco-

rrentes tam diu quzrunt, donec plures con*

Tum, j

pulos hinc & inde difcu

s

chas, in quibus delitefc

unt uniones & mg

re)

arithe, invcniant.

ituit,

bis Servator Chriltus? Erat perdita

'»i?u!)i il

Et quid fecit pientilfimus or

una pretiofamargaritha acgem

mapre

tii prorsüs inzftimabilis (Anima

t

TW

ut eam itveniretin terra, imó in

ln

hominis) defcendit hic de coclo,

*

.

.

iH

rofundum maris hic divinus

Urinator fe demifit,

ubi in maxima

QU

1

I10I

Pfal,68.3.

dolorum tempeftate naufragi

um fecit: Veni in altitudinem maris, C tem-

;]]

modum naufragus fibi de ligno circum-

QOntrj

peflas demerfit me, . Et quemad

fpicit, quo mediante ad littus pof

Tit evadere falvus: Sic & mitiffimus

fitses

aflionis naufragio apprehen-

i,

Dominus lignum crucis in cruento illo p

dit, inquo ille quidem periit, fed nos p

er ill

ud fàlvati fumus.

amort

$. Collige.ex hoc, anime

mi, a

liquam do&trinam moralem,

«gonc

Matth, 12. tC

u

ifixus JEfus ;

& tu habes manum ari-

ümniü

antum pro te laboraverit Cruc

E

am, quianegligis operari, que

.

t

.

Dei & tuz Salutis funt? Servus ille

QW (7]

H

u

; esfpiritualiter paraly-

D

Mmh 8.6.

Centurionis in domo jace

bat para

lyticus, &t

ticus, hoc eftlanguidus &ad divina

piger obfequ

P

ia? AdPetrum ac

J

dormitantes

Chriftus dicebat ::

cxteros difcipulos in monte Olivario

] ium,

M:ch 26,40

* Sic non potuiflis und bová vigilare mecum?

Vigilarunt illi priüs pro iucro

nf

& tamen nl-

Luf. $5

temporali per totam no&tem in remigando & pifcando,

Ytlly

D

o laborandum effet,

dormitant 0-

r

S Chryfo

& hilceperunt, Nune cüm pro coel

ho. i2.'n ep,

ines; Audi os Aureum: JVibil, in

quit, cf', qued adeo fit mconcinnum «

J

"

equiem & veireation

em quarere, C d prajentem

h

*j

adPhil,c, 3. -alienum à Chriftiano s atque v

N

$ [uus

yitam nimiu

m affii, alienuin

eff à profe[fione & milf'tia moffra, Dominu

eruci-

De labore c? dolore Cr)!cifixi.

343

encfxus ef : o tu vequiem quaris?

i

t eríüfs .

Dominus tuus afixus efly. & tu de(iniari.i ?

4 f

baccine fuot militis generofi *

.

E

l

Ms

6. Caterüm res mi

feranda pati naufragium,. & intér decumanos

eti. n

in'irato pelago perire flu&us, ubi omnes in diffraQa nave fortem

eleons ll

fuam deplorantes opem Deilacrymabili voce implorant. . Ita factum

tf

eft tempore Jonz Prophete, ubi Deminus mifit ventum magman in mare : |ona t, 4:

t

;

.

t fadla efl tempeflas mgna in mari , & navis perialitaäagqr' conteri: Et timuerunt

rl

nauta, C clamaverunt viri ad Deum fuum.

»

am hi

Ita Chriftus patiens in naufragio vi

tw fum: Laboravi clamans: rau- vfal. 68.4.

vit Cl

e& falla [uvt. fauces mea.

Defeceruut oculi mel, dum (pero in DEum meum.

n Tartarec

Clamavit circa horam nonam voce magna: Demsmeus, Deus meus, t Mà:th. 27.46,

lo ftb t

quid develiquifli me:. Clamavit rursüs voce magna, dum emifit fpiritum:

/

d pott

Pater in manus tuas commendo [piritum meum: Ex quidem voce magna cla- Lue 23. 46.

nderis t

mavit arente palato, quia de füo corpore in paffione multos emifit

777

humores, per fanguineum füdorem, per cruentam flagellationem ,

etfico que-

per fpinez coronz impofitionem, per clavorum transfixionem. O

lum matis

qualis erat ille labor & dolor morientis in cruce JEfu!

iginter

Clamavit & David poenitens, fed prz horrore peccatorum füo-

nfüres cot

Pfal. $. 7,

rum, in quo oftendit fe ex animo de admiflis dolere noxis: Laboravi,

j

inquit, im gemirs meo : Lavabo per fingulas nodtes ledum meum, lacrymis meis

at perdita

firatum meum rigabo. Ecce dolor internus non duntaxat f prodit in ge-

fs (ntm

mitu, fed &Iaerymi"s. O Chriítiani! quid nos oportet facere, ut con-

Non

a, m

d:gnos poffimus facere poenicentiz fractus? Scio remedium.

obftanuibus deliGis noftris a

pamus fidenter ad cruci&xum JEfum;

i n

gyi, 1

'

non j:m fulmine armatum, fed

undique vulneratum ,. & exclamemus

contriti acgementes: Parcenobis Dcmine, qui ut fanaremur vulne-

hn Qu

mlb

ratuses, qui ut vivereinus mortuus es, & mortuus es in cruce? O

Óa

4

i

amor,

mor! DEus in ligno pro homine indigno? O amor, ó

am

or!

Vi

Dicat qui poteft, & explicet nobis divinum iftum amorem,

u

y n

ego non poffum, ah non poffum. Interim fluite lacryms mez , quia

omnium iftorum fuicaufa laborum & dolorum. O pientifïïme JEtu!

at

Quarens me fedifli laffus : Redemifli, crucem paffus 5 tantus labor non fit caffus.

UM

j

u

vl

!

P

7. O vos emnes, quitvanfiis pev viam, attendite, . C videte fi efl dolor "Thren. v, 12

ficut dolor meus. Sanchez virilluminatiffimus exiftimat hoc effe epitha-

!j

^

t

j

phium, quod Propheta 'Threnologus Hierofolymz in füo buíto ,. in

quo ipíà tunc jacebat fepulta, incidi juffit? unde viatores & hofpites

!

rfüS

p W

goma

per illam viam tranfeuntes allocutus eft, ut dolorem fuum.dolendo,'

& informe hoc buftum videndo folarentur.

ii

jl

Verüm S. Mater Ecclefia in hebdomade majori hoc crucifixo JE-

Tu)

l

l. »i ,*:'ij

d

fu & SS. Matri ejus Dolorofe applicat: Ah qualis labor & dolor in

j

corde

| Wün

]

(l

344

Confideratio XCII.

val, 30. t".

cistc f

corde utriusque! Deferit, ait moriens JE(üs, im dolore vita mea, é anni

judpt

snei in gemitibus, Gcafflicti(lima Mater ac Virgo: O fili mi, quis mibi det ut

At

moriar pro (e.. An hic eft Filius meus & Deus meus? DEus qui inter

Cherubinos fedet, nunc, ut malefa&or peffimus, pendet inter infames

toselt

latrones? DEus qui tribus digitis appendit molem terrze , nuncinfüm-

lii

mis doloribus moritur in cruce?

moeftiffima Matrum! .O Mater

fomits

Non t

dolorum, ÓFili Bessoni, date omnibus qui amant vos, & hujus dolo-

ris & amoris meminerint, in füo ab hac mortali vita difceffu, lætit'iam'

fempiternam.

.

L

Tib 2p

$. Pincerai

lle Regius in Egypto bonum fignum ae fclix fomni-

tíe d

umhabuit, dum illi videbatur, quód in calicem Pharaonis uvas ex-

af

Ge», 40. Tt.

inquc

Hugo. Card,

prefferit, &hoc poculum ei tradiderit: TWj ergo uvas , & exp'e];in cali-

IN

hic.

cem, Supraquod Hugo Cardinalis: Tusc in calicem tvas expriminus, quat-

do per memoriam Paffionis Chrifli dilectione affcimur. Et quis, obíccro, non

t fía

aliquo amore afficiatur erga talem ac tantum Redemptorem, & erga

m

Pfal. 156. 6

talem actantam Matrem ?. Adbareat língua mea faucibus incis, i non

tisS.]

Ciaria

meminero tui , 3ESU! Ó MARIA!

( Wi

3'

ääääääääääääääääääääää&ääää&

] at

Ium $

CONSIDERATIO XCQI. -

doth

alfida

Chriíftus Crucifixus, Deus totius confo-

mifer

(05, n

laionis, qui confolatur nos in omni t*ribula—,ï

Thütani

tone noftra.

t Cfan

Qu

ünei

Jieut abundant pasftones Chrifla in mobis, 9 per Cbri/ïW'

trüce,

abundat con[olatio no[lra.. 2. Cor.1. $.

Quia

Terer

l.

lus fo

An&to JoanniEvangeliftz inPathmo exuli abAng

e'ioþ orre&tus eft

&vigc':

liber, ut eum devoraret: Zccipe librum, C devora illum ,

€ faciet

AP oc, t6. 90

amaricari ventvem tutm , [ed in ove tuo. erit dulce tanquam mel, — Liber

LT

iftedulcis & amarus Chriftum JEfüm & hunc Crucifixum prz-

Vs

"

fignavit. Amarus quidem tibi primà fronte videbitur, fed fi

y

illum bene perferiam meditationem deguftaveris, videbitur tibi dul-

Wm

c1$

(j

Cru?-ifixu:folatium noftrum.

345

Lt, u

ciä ac fuaviffimus:

Chriffus liber eff, ait S. C.

Mblogus, quem jeauses in $. Chryfol,

QUivb dtt

oris Chrifli vuluera cernimus;'eco. t, da

fna. Apocalypfi confpexit, frriptas intus C* foris.

Ets qu n

Jed intus immenfi erga nos amoris incendia coutemplamur, O beatus, qui fcri- Refur,

-

jntertanr

ptuseftinhoclibro vitx. Audi & S. Bernhardum: Hac mea , 3

4

s hia

Gin

t5 .

3.

Bernh., fer.,

tuncinfn

fublimier Philofophia: .Scire JE/um € bunc crucifixum.

Non requio, . ficut

m! Og

fponja, ubi cubet in meridie? quem . latus ampletor inter ubera commovantem.

4.j.1n Cant,

X hujisth

Nen requiro , sibi pa[cat in mevidie? queim intueor $alvatorem in cruce , à quo

E

[fü, hts

mihi promanat omnis confolatio.

2. Job Idumzorum princeps, vir fingularis pietatis ac toleran-

feli fonz

tiz, & typus Chrifli patientis, defeipfoait: Cim federem quaft. Rex, cir. Job.29. 25.

ynis urasct

cumftante exercitu, eratn tamen marentium confolator. En typum expletum

upias

incrucifixo JEfu Rege Judeorum, prout Titulus przfetert S. Crucis:

"

I. N. R.I. Inhoc purpureofedens throno, omnes coníolatur moeren-

voOs

iv

Yécro, nit

tes, fi ad ipfum volunt accede

Exo , ege iple cenfelaboryos.. INon mic- 1* 5* U-

n &ap

tam legatum, aut Ángelum, fíed ego iple confelabor ves : quod c

Vl

oníüde

L:A)

t

"M

raàns S. FrancifcusSale(ius exclamavit: Ergo flattams aquà tam in inouie? F 206 541

Calyaria, quàm in Toabor dicere: Bouum efl me tecum effe Domines. five in eru. * P. 4*

D

*

€e moriaris , five gloria vefulpeas.

08

3. Canticum totum myfticum eft, ac plenum incomprehenfibi-

$

lis amoris Chrifti erga fponfàm füam, & viciflim fponfie erga Chri-

ftum Sponfüm; unde Sponíà de ipío ait: AManus ejus tornatiles aurea,

Cant. $. 14

N

plena byacintbis. "Tornatiles erant hujus fanguinum Sponfi manus, quia

affiduó in vita hac mortali fe verfabant, & volvebant ad omnigena

cono

mifericordiz opera: Nunc curandoleprofos, nuncilluminando cz-

cos, nuncfüftitando mortuos, nunc multiplicando panes, nuncaquam

ibl

mutando in vinum, nuncfübminiftrando Euchariftiam. Sed & ple-

ne eranthyacinthis pretiofis ac rubefcentibus, id eft: cruentisplagis,ex

quibus noftra promanat fàlus; unde Philo Carpath. in hunc locum:

"Tunc tornatiles fa&tz funt Chrifti manus, quando is illas excendit in

r

cruce, quando ez clavis perforatz fuerunt; plenzautem hyacinthis,

quia plenz funt gratiisac beneficiis in miferos peccatores & in omnes

mocrentes ac defolatos. Cur ergo aliud in noftris calamitatibus qusri-

z

mus folatium, quàm Crucifixum JEfüm?

4 Jofspho Patriarchz ob amorem virtutis & caftitatis compedes

*

& vincula injedta fünt: -Humiliaverunt in compedibus pedes ejus , ferrum per- ptu. 104. 18

müü

r

tranfüt animam ejus , fed ifta vincula pauló poft inpretiofos annulos, tor-

j

"

u

ques aureas & ftolam Byffinam DEus mutavit, dum ob vaticinium

(

fyur

future fterilitatis 3 Rege Pharaone denominatus eft Princeps totius

jtüty

JEgypti, & curru regio vectus, falutatus eft Salvator mundi, in qua digni-

jd

jl

r

)

tatenon fe aufterum , fed omnibus benignum przbuit, & confolato-

»

Gintber Unus pro omnibus,

p«

rems

345

Confideratio XCII.

rems unde & perf£dosfretres ad fe in affl&tione & fame accedentes

ii

b Ch

Gen,45.15. blandé excepit, eósque paterné coníolatus eft: Ofculatüsque eft Sofeph

onnts fratves fuos, €& plovavit fuper fingulos ; poft bac aufi funt loqui ad eum.

ficcific

lofeph etiam in hoc Chrifli typus fuit, qui in paffione füa ni-

omnib:

mihm bhumiliatus eft, cferrum periranfiit animam ejus, íed tandem ex-

Wif

altatus, ipfam crucem, clavos & lanceam vertit in füuum triumphum,

tihft

imperium & gloriam: Aegnavit 4 l'gno Deus; in quem finem hzc ipfa

Mtie t

jam à Regibus adorantur

dulce

4

, & in labaris ac vexillis quafi trophaa ge-

ftantur.

mor.

Per fratres autem perfidos & Jofepho nunc in gratiam rece

p'tos i

f

reQé nos ipfos (quia peccavimus in fratrem noftrum JEfum) poffu-

M

zlzi

mus intelligere; Accedamusigitur ad eum cum magna fiducia, ut mi-

inter|

$, Bernh. Pe. fepj

cordiam confequamur: Aven enim., ait Mellifluus , elevatus eft in cru-

licut

Paff, D. c.4

4

t

veem, ut fe diffiilem praberet. accedere ad eum

volentibus , fed magis at omuibus

prohit

poffet paratior inveniri,

culpit

j. Elifeus tempore care

ftize & famis ollam collocynthidarum ama-

?

riffimam inje&à farinà dulcoravit, dum enim difcipuli ejus pulmen-

fridus

tum coéturi, non nifi herbas fylveftres collegiffent, nimià illius pul-

thiff

4.Reg 4. 4 menti amaritudine perterriti exclamarunt: 44ors in olla vir Dei.. Inve-

tütt(

nit huic malo remedium Elifeus, dum lebeti farinam immiíceri juffit,

Yituti

m.

v

quax omnem fine mora füftulit amaritudine

J

E

Gul

Homo Chriftiane! fi amaro es animo,

fi mors in olla, fi undique

Ts

-& ubique te circumdant tribulationes; Ecce plus in cruce, quàm Eli-

tiff

feus, hic, inquam, dulciffimus Salvator tuus tibi pauló ante mortem

pate

fusm faluberrimam fübminiftravit medicinam (San&iffimam Eucha-

ce]h

riftiam) & dum hominesipfi crucem & mortem machinabantur, ipfe

k q

-iliis feipfum

DEum cum thefauris omnibus potentiz , fapientic & bo-

làto

nitatis fuz in hoc SS. Sacramento, unico velut bolo abfümendum

s anima.

p

dedit. O prodigium amoris! Ó folatium languentis & amanti

D7

6. Jofias Rex inIfrael pientiffimus, qui (anxit inter DEum & po-

tory,

pulum feedus, ut aboleret abominanda idola , fana excelforum, & vi-

.

.

fuit,

tulos aureos Jeroboam, qui dire

&us & electus erat divinitüs ad gentis

[

4 Rc$.23.25 Tudaicz converfionem, de quo Scriptura: Similis illi non fuit ante eum

tlj

Aex. Hic, inquam, dum in przlio à Ph

araone Nechao in flore atatis

Ti

acpra-

fuz anno 34. occifus fuit, ab omnibus propter eximias virtutes,

E«ci, 49.1. ?.fertim ab Ecclefiaftico commendatus eft: 7Memoria 30fain9mm' ore, q

uafi

h

mel indulcorabitur ejus memoria,

f

Subintrat hic Cornelius: Jo

fïag eft JEfus Chriftus, cujus paffionis

Wa

apud fideles & Sanctos eft gratiffima memoria; hic enim igne charita-

um

i

tis ,& zelifüccenfüs, fe ipfüm fecit hoftiam DEO proifalüte homin

i

Crucifixus folatium noffvum. -

347

Y Sedint

ín ara crucis; idcircó memoria vitz , paffionis & mortis illius omni-

d df

]

bus Chriftianis debet effe füaviffima, przefertim Sacerdotibus quotidie

VL t

facrificantibus,Religiofis mentibus & perfeionis ftudiofis, ac denique

alftone(unt

omnibus defolatis animis; hinc S. Bernhardus füis praefcripfit: Sir tib4S, Bernh. ia

d d a

( formula ho-

) trünph

g Efus femper in corde , & nunquam imago Crucifixi ab animo tuo vecedat. — Hi

nefte vitz

tibi fit cibus & potus , dulcedo Ó confolatio tua, mel tuum, && defiderium tuum,

fub initium.

nem hrcii

leclio tua , oratio &* contemplatio tua, vita, mors, ( ve(urrectio tua.

O quàm

| trojtty

dulce tibi erit, finunc amator crucifixi JEfü fueris, & tunc aliquando

mori inter brachia Salvatoris tui!

I I'ECOD.

- 7. Revertor ad S

ponfam: Sicut malus, inquit, inter ligua filvarum , Cant. 2. 3.

Bium) p

fic deledius meus inter filios; . Adverte: Juxta mentem SS. Patrum malus

8, Bernbard,

Rupcit. &c.

dnca, Ut

inter ligna ilvarum eft crux & Chriftus crucifixus in medio latronum ;

i ia

ficut enim Adam peccavit in malo, manducando pomum à DEO

prohibitum : Sic Chriftus (atisfecit in malo pendens incruce, ut ubi

7 (t al

culpa commiffa fuevat, ibifieret & fatisfaCtio. Ita Cornelius & alii.

darum m

Pergit eadem Sponía: $s5 umbra illius, quem defideraveram , fedi- e

qus

ylmet-

Rf

PTet

Re-

fru&us ejus duleis gutturi ieo. — Qrugeres, quishic Chrifti fru&us?

nl

illus

i

pul-

miffio peccatorum, juftificatio & gratia divina, quam nobisprome-

fu. vt

m

ruit Crucifixus JEfus: Ubi mox addit Sponía: Jstreduxit me in cellam

(eri lts

vinariam , ordinavit in me charitae, — Ex quanam hzc cella vinaria? m. —

Guilielmus Abbas: Porró vinum, quod in cella Dei bibitur, eft cha- G vlielm, hie

i

ritas & amor; cella vinaria fünt SS. ejus Vulnera ac prefertim fàcra- in Canc.

s, quin

tiffimum COR JESU,. ad quod nobis per apertum latus ejus plenus

ante t

patet introitus. Sandzus habet : Devotio tenera erga Crucifixum eft 9andeus Cea-

imnit

cella vinaria, in quam introducit animas fibi dile&tas Rex Sponfus, "17

läbänmhä

Et quis, obíecro, peccatorum, non veniatin animo contrito & humi-

jentice

liato ad hanc cellam vinariam? Peccavi Domine , ait 5. Auguílinus , $ Auguft.

peccatum grande, && multorum fum wmibi con(cius delitorwn, fed nec fit deípsro ; sap 13. Med.

] Mumenä

u

quoniam ubi abundaverunt delicta , fuperabundavit & gratia. — Qui de venia pecéa-

-torum (uorum defperat , negat te Deum efje mifericordem. — Magnam injurtam tibi

1 DEum&"Sii

fortn

fatit, qui de tua mifericordia deficit, — INon poffum terreri multitudime peccatovum,

1

fimors ta,| Domine S3Efu, dn mentem meam venerit, — Clavi & lancea clamant

n

(

)

T

mibi, quodtibi recotciliatus fum , fi te amayero. — Lon inus aperuit inili latus

AV

W

qUum, C* ego intravi, Cv ibi vequie[co fecurus, — O foiocium!

ul

if

r g

$. S. Catharinam Senenfem, dile&am Chrifti fponfam in teftem

adduco. Experiebatur aliquando hzc facra Virgo ingentem naufeam

Manfí to; 2,

r;llmm ^

j

IV dl(c. 18.

. in fervitio alicujus infirme , cancro foetido laborantis; ut igitur fe-

W&on

ipfam vinceret, generofo aufü ob amorem Chrifti crucifixi é foetenti

J

i

'Vulnere omnem promanantem exfuxitfaniem. Sequenti no&e appa-

m

aj

j homjmlf

leftis Sponfus, apertum illi exhibens latus cum reli-

t

rgit illi oranti coc

X 2

quis

H

J

348

coþ]idm;o XCIII.

k

quis SS. Vulneribus, ficeam affatusz. Chariffima filia, plurimos

gratiam meam füperafti vi&rix confli&tus, quapropter mihi etiam fem-

vident

per gratiffima extitifti, féd heri fpeciale mihi preftitifti beneficium,

feveri

dum te defpiciens ex feetenti vulnere faniet haurire ob amorem mei

offend

Qmà

& proximi nonabhorruifli; idcircó & ego tibi potum impertiar, omni

creato liquore dulciorem.

uo di&o eanr ad' SS.latus & cor füum

fempe

admovit: Hic, inquiebat, bibe filia mea, ex quo füaviffimo hauftu

1

tantam dulcedinem advertit, ut deinceps omnem penitüs recu-

ditor

sàrit cibum& potum.. Oanimz! guftate

5

« Vid'eþcg,

fts p

quoniam füavis eft Dominus.

lm

T

fionis

[/77777

pl

CONSIDERATIO XCIII.

tàus, |

&m*: c

Crucifixus Dominus, fiattenta mente

D7

ipfum confideramus, falutarem

nobi's.. ';ïebe.tï,,A/f

difof

«incuccre- timorem.

ytit,

fever

Neque tn times 'Deum', quod ia eadem dammatione e:'?*'

hijus

- Et nosquidem jnftà, nam digna fa&lis veetpimus : hic

Yenít

"vevo ubil vaaht gesfet.. Luc.23. 210.

fitio; D

Átm

Que«

T.

tehat

N exitu Ifrael de ZEg

ypto, ubi präwnte Moyfe cum virga füz:

Yénte:

Hebreiper mare rubrum usquein adver(àm ripam falvi , & ficco

Mfi, ,

veftigio tranfierunt,. Pharaone interiny cum exercitu füo in flu-

flatin

ïgedi 14. 30;

&ibus: fübmerfo, fübdit Scripturaz Lileravítque Dominus in die illa-

fitdo

Jfrael de mante EEgyptiorums — r viderant. JBoyptios mortuos. üper littus

WMentui

maris, C manimnmaghnam ,. quam exercuevat Dominus contva eosz timuítque po-

pulus Dominum, & crediderunt Domino,

& fervo ejus Moyfi.- Et quare, dices;

«äüngen

;opulus ille ele&us tantoper? fibi tim

uit, ubi infenfiffimos hoftesfuos

üamreg

in littore vidit extinctos? Nunquid

potiüsgaudere debuiffent Hebrzi,,

dum à.tam crudeli ac miferanda G

V

tus liberati?

entilium: Iänvitu;e.- fuerunt divini-

U

M,«

Rcfpon--

349

Cbrijimücrmifxus' quomodo timendus 2

plrinsy

D

R efpondent Ínterpretes, quód ideó dicti Hebrzi timuerint, quia Manf, & aliii

h

Ihietom (

videntespunitionem iftorum rebellium, prudenter metuere poterant, to. 4. dife, 8

9

1 bewfür

feveriorife foremul&andospoenà, fiDEum poft tot accepta beneficia ^ 8

Bub

offenderent; fic & tu, óanimemi! quó pluribus teagnofcis cumula-

ertnm

tum à DEO & crucifixo JEfu beneficiis, donis ac gratiis, eó magis

s & o

femper tibi timere debes, ne ingratitudinis notam incurras.

iffimo ha

'Ecce femper timendus DEus & Homo Crucifixus, cui Pater de-

lts tat-

dit omnejudicium & omrem poteftatem, hic enim, plus quàm Moy-

d&

fes, per virgam virtutis füz (SS. Crucem) traduxit nos pér mare ru-

brum paffionis füz in terram rectam , ac perpetuo lacte & melle ma-

nantem, infernali interim Pharaone cum exercitu fuo in eodem paf-

fionis pelago fubmerfo; hunc, inquam , Dominum timeamus: Offen- Luc.12, $.

Ua

dam vobis, aitipfe , quem timeatiss timete eum, qui, poflquam occiderit , babet

poteflatem wittere in gebennam : Et hic Chriftus crucifixus eft ;; ubi amor

Ji

tuus, ubitimor tuus?

z. Adam fümmoperé fibi timuit, ubi poft admiffum füum deli-

&um ad vefperam vocem Domini in paradifo deambulantis audivit:

fRettt

Vocem titain andivi in paradifo, & tinni, Et hic timor prima fuit Adamo ges, 3. 10-

jebet

difpofitio ad pocnitentiam , & erroris füi emendationem: Jnitium [4- Püal 1to. 9.

z

piextia, tünor Domini,

.

*

À primo fure pomum veti

tum in pafadifö rapiente, tranfealïxtxs

ad alium in Calvario monte im cruce pendentem, ac culpam fuam

feveriffimo mortisfupplicio luentem.. Et dic, obíecrofodes, quanam

if

od

hojus latronis tam ftupendz converfionis caufa fuit? ; Prima hujus

TM

|

M

peenitentis verba ab ore ejus emanantia: | IVeque tu times Deum? EcceProv.1,7,

timo: Domini princ pitn (apientia. O egregium fpeCtaculum, -cernere pef-

fimum latronem, manibus, pedibusque crucis patibulo affixum, totó-

que corpore cruore refperfüm, nunc linguam füam, quam folüm ha-

bebat lib

peno

44

h

m, tamfubitó in Dei laudes & crucifixi JEfü honores fol-

ventem: 4Veque tu times Deum, quod in eadem damnatione es: Et nos quidem Luc, 23. 40..

W ngil

fih,

&M

juffà. nam digna fatlis veviptmus:: bic veró nibil mali fecit.. Et hic timor Dei

*

erat initium ejusj

uffificationis; hincredté Melliftuus: Totz iuterim bea- 9. Bernh. fer.

d

j

funda-5 defcít,.

titudo noffra efl timere Deun; Sibictimor perit, totum virtutum

D

:

omn. SS..

w

j

1

mentum ruit.

r

j

M

3. Huiclatroni fübjungo

C,fenturifon:em & omnes ill*c')s, QUi usque

"

a

adfinem paffionis Chrifti incruce morientis fuerunt prafentes & fpe-

E[QW»

j

Qatores, dequibus S. Matthzus:. Centurio eutem , & qui cum eo erant , cu- Matth. 27, 54

105

fledientes. JjEfum, vifo terra motu & bis, qua fiebant , timuerunt valde. dicentes z

jf

gam

(

Vere Filius Deierat iffe. Eccetimueruntvalde; priüs enimaudiebat Cen-

gur

niofiffimanr ctucisnecem à Pilato,, .

turio, q.uiäcfiid'eö Chriftusad ignomi

AX2

urgen-

Rc[þülï

Confideraiio XCIII.

$59

t M

urgentibus impiis Judzis, fuerit condemnatus, quiafe Regem Juczo-

rifnt

rum, hoc eft, Méifiam & Filium Dei effe dixie;: nunc videns ipfe

j

DEum totprodigiis Filium fuum atteftari, agnovit eum vere effe Fi-

Lec, 2349

liumDei, &timuit, & nonille folus, fed & milites, imó & omnis tw-

toriic

tor

ba corum, qui frimul aderant ad fpectaculum illud , & videbant qua fiebant , pereu-

S, Au guü.-in

tientes pelora [ua, vevertebantur.. Audi S. Auguítinum Crucifixum Domi-

Don

faum

Med. c, 6;

num füum & timentem, & finceréamantem: Ceder, inquit, mudatum

v

peus, vubet eruentum latus , ten[a areut vi[cera , decora languent lumina , TCgiA

inm

pallent oray protera vigant brachia, erura pendent marmorca, rigat terebratos pt«.

crudi

des beati [anguinis unda, Speita, gloriofe Genitor gratiJvna prolis lacera membra,

Vide Redemptoris (upplitium, & veaempti dimitte delilum. V ide ex his, quali-

Q

ter ad Deum Patrem fit orandum, in timore videlicet & in amore:

hot,

Pfal, 33. 10.

Timete Dominum omnes Sandiejus , & addit Vates Regius: Queniam fuavis

diyer

eft Dominus etiam in cruce pendens, ubi paffionem füam íibi effe vo-

& ngi

luit fellis & abfynthii pleniffimam , nobis autem ipfo melle fuaviorem;

t(mpg

hinc toreular quidem crucis ipfe calcavit, fed fuavitatis vinum no-

eymi

!

bis ex.pgefïït , quod omnes amatores Cruci/fïgi jESU in fc ipfis (Qï;nt

CXPCFII']..

fit (

4. S. Paulus,

ut neophytos fuos Romanos in fide Cruciffxi con-

Cf

alita

512

ndum fortiter excitaret, hanc

firmarec, & ad eum timendum ac

energ

Aom.8 55

illis auream in feriptisfuis confignavit, & reliquit fententiam: Quid

few

ergo dicemus

ad bác? Si Deus pro nobis, quis contra nos? qui etiam proprio

at

.

omnibus tradidit illam: Quomedo non etiam

Filio fuo non pepercit , fed pro nelis

mmg

cum illo omnia nolis denavit?* Adver

te: Adeó DEuspeccatum odit, utid-

D

peccato ex juftitia

circó proprium Filium dederit in mortem , ut pro

|

fatisfaceret; & à peceato homines ad fan&titatem, zternámque falu-

p

teia traduceret.

uU

O infnitus amor!

non fàtis habuit DEüs ccndonare culpas , &

tiAfuà, ac verosfa-

On

remittere poenas, fed infuüper voluitnos donare gra

lius ejus in f

Yor T

cere amicos & hsredes regni cocleflis; ideó dilectus Fi

ipfe

füfcepit mortem, ut nos vità donarct.

O amor immenfus! Quemodo

non etiam cum illo omnia nobis donavit:

Unde monet

S, Laurentius Jufti-

tore

nianus, fi offen( divine gravitatem bene vci

imus cognofcere, &1n

xum nobis íz-

pe

timore Dei proficere, ut Chriftum patientem & Cruci

alitateremedii facilé cogno

fcitur

lo

iàs ante oculos ponamus, quiaex qu

.

L

*

Vrj

5. Laur. ufti- vehemenria languoris:

Conípit, Ynqui

t, Chriffus voluit, ut nos lavaret ; velari

nianus inj1-

oraptia a cordibus noflris auferret: in capite per«

gno vitz, tr.

voluit, ut velaien culpa ( ign

ï$t01

Y

de Timorc.

euti, ut caput nofivum, feiliset. vidamum fanitati veflitueret

: tolapbis cadi, &

Q

Cc4o

verbis deridevi , ut nos labiis & opevibus ipfuim. laudaremus : demum occidi jube-

tur, Ut vulueribus noffris pretiofo fanguinis ipfus Baljeuo medeatur: — Fujus

i

E

€ruor

A.

W

m

fe£wu

14 4f

AT 5)7;49 Cruc

quomodo inendus ?

35 I"'

IV

p

eruor Medici, c faBus medicamentum phrenetici, — Agnofcamus igitur, quam gra-

M:

via fint noflra vulnera , pro quibus necelfe fuit Dominum 3Efum vulnevari,

LVORC

&F

. Hoc agnovit S. Philippus Nerius, Congregationis, quz Ora-

06 umw.i.r ln

torii dicitur, Secularium Sacerdotum in communi viventium Funda- Exvita lib t;

E fhat,

tor & Rector, quomodó amare, & fimul timere debeamus Crucifixum* ?. n 2

o

Dominum ac Judicem noftrum. : Cüm in Campania apud patruum

;

t nj

qu

n

fürum mércato em ageret, & Cajetz portum, ubi mons petrofus eft,

t dta, v

tribus vaftiffimis hiatibus i fummo usque deorfüm dehifcens (qui mons

TT

in morte Chrifti fciffus eft, ubi etiamnum facellum apparetperantiquá

luog t

crucifixi imagine infignirum, quam naute, dum fübje&um mare fül-

exhis g

cant, adhuc hodie tormenti bellici edito fragore falutare affolent) In

& inanrt

hoc, inquam, Sacelloin petra excifo S. Philippusfzpiüs, ut mercator,

quenam ]

divertens à Crucifixo inftru&us eft, quam impofterüm vitz rationem

Ábi elle

& normam deberet inftituere. Coepit & hoc, & per reliquum vit

fuavioren

tempus, quotiescunque piam Crucifixi effigiem confpicatus eft, ala-

OU

crymis & füfpiriis temperare non potuit.

!

Ql

lont

Hinc in omni adverfitate ad Crucifixum Dominum fuum confi?

git, cujus iconem femper in pectorefuogerebar, & hoc falutari figno

toifici CO

Cxfàrem Baronium à gravi morbo liberavit, multísque egrotantibus &

ret, bane

energumenis fànitatem ac falutem reftituit; Imó & mortuum adole-Vita. lib.3;

iv Q

fcentem ad vitam revocavit, qui refüfcitatus ad Philippum dixit: Pec- € 12« n 2,

« u

catum memorid exciderat , illudque confiteri defideros quà fa&tà confeflione,

ii n

imaginem Crucifixi ei porrexit, & adolefcenti inter ulnas fuas fpiritum ,

m Odi[1 t'["

1

DEÓO reddenti, peramanter valedixit.

t p

Quàm infignis ulteriüs amator & cultor Crucifixi JEfü fuerit, ap-

»nämquäï-f*'

paret ex hoc, quód, cum femel in Oratorio S. Hieronymi cum füis Vita lib. 3.

alumnis Roms moraretur, vacarétque de more divinis, damonidem«e.2. n.14,

i cuïpäff

Oratorium ingreffus fit, ad cujus confpectum San&us exclamavit: Heu

H

X ve

vos Fratres : ad[lat damon; 2ad qu& verba procumbunt omnes in genua:

Ql

dul

ipfe veró SS. Crucisfigno apprehenfo confeftim hunc Stygium tenta-

qusï QW:'

Jl

torem fugavit.

u

n

f

Quid dico

de illius fumma humilitate, dum fe femper omnium

if

eccatorum maximum fine ulla animi fimulatione afferebat.

ft

" fT

Beatiffíma Virgine fepius exigebat plures horas dulciffimis colloquiis.

C I7, D. ,

,U.

hr

w

Sacrificando & SS. Euchariftiam fumendo multoties liquefcebat amo-

l Wi' '

re totus, & in a&ra raptus; penetrabat fecreta cordium; prophetiz

p

l p

& miraculorum donis ditatus, neque loqui poterat de paífione

d

g

Chrifti (ine verborum ja&tura & largislacrymis, unde ad Crucifixum

j

il

Amorem füum quotidie dixit: 44 me tibi, Domine 6ayeas i. nift enim me

tuo

du

( "

I

352

