fíceret culpam , & de ea poeniteret,

Chrifli incruce morientis, & ad

Wt

ret; hinc meruit, ut moriens t

«'pü?f

fe

"l

xtena

ientis fier

et: Concu[sisque ]

'ortiter £0*

duo extrema crucis manus €

fic Chri-

Mp

dusmmis

, €€61

t£ei

dit. dotmus fupér omues printipes

£ cateram multitudiuem,

vef

gehennam.

rO

hr

ftus in cruce moriens opp

iv

Tit diabolum, peccatum,

li d

rc

ii

g[æ

c &ravitatem peccati, un

dere&é Emi-

gBellarm. in

xionemorali collige exho

*

.quanta fit 4

PWy ]

pal. 84.

nentt

H

i

jimus

Bellarminus : ANunmg

uam plaue cogmtum . fuijet ,

«s illad voluiffet snorte Unigen

ii Filii fui.

Pf

O:ig. hem.2: Dei adversiis peccatum, nifi expiari DE

m

jn.L«vit:

antiquiffimum Origenem: Pro te-,»

Ettu audes adhuc ;;)c:cc:we?^ Audi

d

;

f»mm IE

ait, Dei Filius jugalatus eft

, G iterum peccarcte deleciat !L

" me

4. S. Pau-

Gravitas pecca!i ex

ä]þeäu Crat?(;?xi.

9

4», S. Paulus pro animi fui magnitudine aliquando om

S:CEG

a

it5.

;

.

44

turas, imó omnes hoftes internos & externos provo

Qs

poffentab amore Dei & Crucifixi JEfü feparar

A o

Quis £

AA Z

HOj

;

5

£

.;:,?5

f

X o

8

4

23

13

À charitate Chrifli?* Antribulatio? Certe non, quia

gloriamur i

il

g

r

ä

l

)u

lationibus. Ananguftia? Nequeilla,

juia charitas i.nï'l.ïïfi-&um fü

r

De-

ia cibuü

[

rat omnes angultias.' An fames? Minimée gentium, q

eft Chriftus. Ánnuditas? Neque hzc, quia charitas C

iftiv

el

i

m

z

An periculum? Nullo modo, jàm enim affuetus

E v, ï—!.'"[ M ) (;

od

ï

;i

OoD-

[

viandi difcriminibus. An perfecutio? Nequeill

apoteri

!:

Cr

c

Chriflum: Cim Chriftlum incruie. intueor ,ait in perfo:

ia Pauli Corneliu

- fete

ÜCa

T

n

e

L [

25

l, hiej

C* lego purpureos toto corpore ameris mei caradleves ,. libet. exclasmare :

Veui

innh,

j

yem m

inedia, veni. dolor , veni crux , venite leones, vos ambio, ttt amo

L

£m utbutn in Chri-

x

t

u5

fium offendam, ut amorem amori vepeudamn.

ï.. V

É

eS.P

; & d

Sedigno

D

V

e, magne Doctor Gentiüm ; ignofceinquam

T

uaum

«

idi

2!

uc eft,

quod. feparacà charitate Dei, quz eft in Chrifto TE(u

um H

& hoc Crucifixo, nimirüm unicum peccatum grave: Alia enin o

mniia, Didac, Niff,

xmm&diïräl.

ait didacus Nyflenus,

non babent vires, ut avellere quemquam ab amicitia Viít. Abr, 1.2

,nump'ür,

Deiqueant; unum, [oltmquepeccatum eam extinseere momenti potef. Vide ex ^?P. 9.

tor d

hoc gravitatem unius peccatilethalis; Unde S. Bernhardus: Gr

avis

5. Berahard,

€

r

anima cafus, qui non nifi Chrifli cruce potuit reparari,

34

-

n

;. Juvat hic confuülere S. Thomam Villanovanum AÁr

)Chiepifö O- Vita hujus $,

f

pum, cujus granarium poft farinam omnem in pauperes

erogatam 18 Septemb,

n

divinitüs plenum inventum eft, cui Chriftus de cruce viv

a vocefe-

11

« (

cunda die Februarii dixit: /Equo animo eflo , in die Nativitatis M

atris HCa

1

"1

j

Yv

venies ad ine. Hic, inquam S. Archiprefül, càm aliqaando at

tentiore

5ufïï

& ardentiore mente Amorem füum in. cruce pendentem co

nfideraf-

|

vl

r ol

fet, ftupore plenus exclamavit : Quid mapis peccati borrorci

j

g

V bomini incu-s

g

"d

5135

« Th, de Vil,

terepoteft , quàm videre Filium Dei pro peccato in cvucis patibulo inovient

em,

Q i, de Adys

quit

gt

terribilem pa[ionis pro veatu bominis fatisfalionem veddentem? O grande

malgi Dom,

um

peccatum!. pro quo talis ultio fit..—INon mili iaundantem. Mund

n y flagrantes

2

^

WC'IUCP

civitate$, ab[ovptos bomines, non inferhl, C eunes eju$ ptenas o

?

£AS. j

2

TW

qu

nitt

P d

n

h

mibi proponas gebennas , non fic expavefco, c contremifco , frcut videre D

3À

ff

h

pro peccato morientem, & peccati veatum

L

H

uorte folvcniem 3. INibil we. ita ;)a

-

1 ,wn

mine deterret, nibil me fic à peccato. detinet, fieut. videre Filium tuum dil;

Is d d

bl

iu;j-

l

"l

fünum . Unigenitum propter peccatum clavis affxwm ,. latronibus affociatu:

zg'ï/

g n

erudeliffsnà morte mul&atum,

R ralo

?

O infinitam audaciam peccatoris! qui

ll"F

ii

fpettaculum. peccave non formidat *

Q e

Cl-

]

O anime mi, qui bzc legis ,

n

- e

^

eu

" p

fixum JEfüm afpicis, quare non cum V.

aUvoiNVc

gio

A.

clamas: Íniquita-

i

tem megm €go cognolco; ego p

eccavi, ego te Ó Fili Dei incruce in-

IBÍ. 2

"

teremi ;

—

«9o. Confideratio C XXXII. Gravitas peccati ex afpectu doc. —

teremi; fic quod deli

quit fervus , luit Dominus? Ah mi[ferqmme!

uld ergo confilii ?

LHC, 6- l,

6. Villicus ille 1

niquus, qui .apudeominum füum äifï'ämatus

eft, quafi dillipafíet bona ipfius, prudens adhuc invenit confilium :

Fodere , inquiebat , mon valeo, amendicare. erubefco; [cio quid faciam t -Et

quidfacies? Faciam, reponit mihi, bonos amicos, ut cüm defecero,

me recipiant ad fua tabernacula.

Et quales ergo amicos facies?

ï

i

À

Apage cum

lammona iniquitatis; Optimus ac potentiffimus ami-

cus tuus eft Chriftus JESUS & hic crucifixus ;. & quia fodere non

voluifli, ecce in agro Golgothzoin SS. Vulneribus, imó & in di-

D

viniffimo Corde e

J

us jam foffae faGze fünt.

Mendicare erubuifti ;

1;

Ecce ipft pro tefactus eft mendicus, &adhuchodie orat pro teapud

à

Patrem füum omnipotentem.

Audi dile&um ejus difcipulum:

i. 50. 2b

Filioli mei, bac [tribo vobis , ut non peccetis.

&ed C ff quis peccaverit , adyo-

catum . babemus apud Patrems $Efum . Chriflum ;'.uþx'rmz: Et ipfe efl propitiatio

pro peccatis moflris : INon pro noflris autem tantum , fed. etiam pro totius

2, Cor, 5. 15.

wuudi. Ergo Ó bone JESU. etiam pro peccatis meis? lIta eft, pro

omnibus enim paffus eft Chriftus. . Sufiicit mihi iíta le&io; gravia

quidem fünt peccata mea, fed nosdum defpero, quia bonum fide-

jufforem habeo, Dominum meum JESUM, & hunc crucifixum,

intracujus SS. Vulnera cumS. Antiftite Hipponenfi & vive-

re volo, & mori defidero.

Yab

ha

than

u6

A

PT

A

s

dN

j

A

Kal

,r'a

—

H

E

ciExf

A.

Y/ 75

, Z

27

E

(2

N

k

(

NSSS

) j

9

7x

A A

N

x

À

RCR

| lato,

d

47

n0s.

(

2W

TE

i

C

(s

3 fd,

(ici

ij

i(fm«

ticer

ldir

ftftg

t li

It

a

CON-

— 2

e

sot

uml

E

3v

M HH

WRR üäää&ï*ääää&ää&ä&ää&ää

]i

Cl

j x

CONSIDERATIO CXXXIII.

Ti

cos fs

Peccata etiam venialia deliberaté com-

Ti

miffa, SS. Cor JE(ü Crucifixi vehemen-

Qdan t

o&at

ter a igunt.

enhii

B

pos W

Q»ggm £ pevcu[siflipev[ecuti

Junt - E fuper dolorem F'al-

I

«t d

nerum 7izc'orumadalidärunf Pfal.68. $.

! propiti.'m

ID

j q

1 d m

Bi David Rex, nunc ob admiffa deli&a in periculo eterne

jo,- gïïï*'iï "

reprobationis conftitutus , mirabilem illam parabolam de

pum J

viro divite & paupere audivit, quam Nathan Propheta per

pulchras ambages propofüit: Dwo viri erant in civitate una, unus

J'Cl,(ï.Xum,

I

Q12, K

dives, & alter pauper &e, Indignatus tantz temeritati in hec

2T Reg

verba prorupit: Vivir Dominus, quoriamfilius mertis efl vir, qui fecit boc;

oyem veddet in quadruplum.. Qu audità Davidis confeflione publicà Na-

.

than generofo animo füb

jungebat: T&es illevir &7c.

Ah nos miferos! indignamur fübinde, dum piam aliquam Cru-

cifixiFilii Dei imaginem intuemur , & per tranfennam contempla-

|

mur, indignamur, inquam, impiis Judzis, Ifcariothz, Caiphzac Pi-

.

lato, quód illi primaria crucifixionisac mortise

jus caufa extiterint, &

nos ipfos non tangimus. .Ah cur non nobis ipfis indignamur, ac

þ

fàn&o zelo irafcimur , dum pariter de nobis, & de quolibet noftrüm

dici poteft: 7á es ille vir, qui crucifixiti D. N. ]. Chriftum. Et ecce

nondum finis eft tot offenfarum ac lefionum Filii Dei: Awerfum cruci-

Hebr, 6 6.

figentes, ait S. Paulus, fibimetipfis Filium Dei, Nec fufficiebat D. Paulo

dicere: Rurfum crucifigentes fibimetipfis Filium Dei, fed infuper ad-

didit: Ereffentui babeutes , hoc eft, ait Lyranus , quia videntur. irridere

mortem Chrifli, quafi pro modico eam babentes, & interim liberé peccantes.

Et licet non femper in mortalia prolabantur peccata, venialia ta-

men ac fatis craffa quotidie admittunt. De qua veritate plura im-

præfenciarnum.

(

Rrr 5

2. Peffi-

i

$02

Confideratio CXXXIII

fs.

tttta

2; Peffimus Satan, permittente Numine, Jobum virum opti-.

mum 3uxtà ac fanctiffimum non duntaxat omnibus fpolisvit bonis,

job.247.

ícd & pluribus e

um vulneribus , morbísque acutiílIimis cruciavit:

turti

effimo Job, à planta pedis

Egreffus ig

itur Satan à facie. Domini , percufftt. ulcere p

omn

nsque zd. verticem ejss. Advertehic

aftutiamdiaboli! non enim unoiQu

Cürr

3c vulnere Jobum Occl

dit, fed pluribuseumfauciavit plagis. En ty-

iij

1m illorum peccatorüm, qui à peccatis quidem mort

alibus abfti-

P

liq

S. Besnhard,

nent ;

fed venialibus delidtis Crucifixum JEfum quotidie offendunt,

qui

fetm, 3. de

Nativit,

& SS. Cor ejus affligunt :

Zgnoe, ait S. Bermhardus , quam gravia fint

Jam

vuluera, pro. quibus neceffe fuit. Chriflum Dowinum vulnerari $i&

u gen effent

1tral

ad moriem ,

K* mortem. femputernam , nuequam pro eorum vemedio Filius Dei

4

norYeretur,

Obfíerva; Sunt quidem peccata venialia non ad mortem

C0v

fempiterna

m, fed difponunt ad mortem fempiternam; Opponitur

t

enim venia

le Bono infinito, & habetur pro levi & modico; interim

fits .

tamen eft ingens malum , quod fummo

tantüm malo minus eít;

ludcgl

malléntque Beati p

cenis addici eternis, cceló

d privari, quämþgnum

J

peccatum venialeadmittere.

.

. Hanc veritatem non obfcuré preevidi

t Vates Jeffzcus, düm de

Impe:

pai. 68, 3t.

Chrifto Crucifixo vaticinatus e

ft: Quoniam quem tu percujfifli, per[ecnti

flulafu

erum meovum addiderunt.

Perfecutus eft, ut 1tà

I qua

funt : Et fuper dolorem valn

dicam, Pater aternus -

dile&iffimum Filium fuum JEfum, dum ei

KKüS (

mnibus tradidicillum,propofuitquefuper

non pepercit, fed pro nobis o

omes

flrüm ; Et ecce iftanondum etiam inter

um

eum iniquitates omnium no

delerem. vuluevum meorum addide-

Chriftianos ceffat perfecutio: £r fuper

| bt

a impudenter, voluntarié

15 Bo

rint, quod faciuntilli, qui venialia peccat

$ Bernhard,

acad

E

eliberatéadmittunt & committunt. Hicoportet, ut audiamus

Arilti

ferm. 16. in

fit. formidinis & borrovis tumm , atque

S. Bernhardum: Pefz, inquit,

o

Cant,

ofjen

&5

£

Deoininumn. Majeflatis, — AMajeft atis ef

]

omnium comempfiffe Factorem ,

tüneri, Domini eff timeri , atque iaxung büjus

AMajeflatis, * bujss Dotmint.

ïllm, j

43 ,

buimapis legibus pledli capite

Num f veum Regia Majeflatis, quasivis

3j

£

J

]

fl quis finis contemnentini divit

1,:

C

) ennipotentiam erit ! tanpit. Dnom-

gm|

fencitum

Barem audet irrisare vilis pulvifeulus?

tes , Cr. fumigant, & tam tremendam Mj

W

lligendus ?. Ille, ille timendus g,

Uno levi flatu mox difpergendus, & miuume co

RI

qui poflquam octiderit corpus, poteflatem haöef h

itere in gebemmm. Audis thc?

ifimo

o

HecS. Bernhardus.

E

4*

Rang & Zinl

phes fupra modum fafïga';unt Fxægehï Jgypti,

EOgitäl

mos Pbaraonis , € ferporum ejus .

Exüd. 8. 24-

& venit infüper

ufca gravJona 1. do

f,

corruptáque eft terra ab bujuscesmodi mufcis.

Ceete-

in omnem terram JEoypti ;

m v

rum muíca impudcntifïïmum

animaculum eít, ac moleftiffimum

m.u' cas

m

tam jumentis, quàm hominibus, & Abulerfis egi&imat,

iias

ET

CLX T

H per venalia.

$03

"

illas morfü fuo fuiffe venenatas, unde Scuptura fübjungit: Cerrupta eft

n o

[

Itbon,

terra ab bujuscemodi mujcis.

UC

Adverte: Peccata veniália funt fi rmles Ziniphes & muftz, qus

turmatim venerunt ad Chriftum Regem Crucifizxum , non enim.

ii

n d

omnes lethaliter peccarunt, qui ad hoc lamentabile crucifixionis con-

js l

currebant fpectaculum : .5j esim cognoviffent , nunguam. Dominum glori& w. Cor.2, g,

lbll) aï

erucifixiffent, Proinde etiam multi ex wnorantla tantüm vemahterde-

ofendi,

hquerunt, fed quid eft peccatum veniale ?

E. Tam eft offenfa Dei ,:

quàm mortale, fed minor, & expedit, ut omnes tam Angeli, quàm

puus

ftt

homines, quin univerfitasrerum & creaturarum omniumin nibilum

1

Quomodó

j r D)

rcvolveretur, quàm ut vl unicum veniale admittatur.

ergo audes, anime mi, in Crucifxum ]Efum de novo velunico pec-

j motit

)ppont

cato ve.mah & voluntario peccare? Unde S. Ambrofius: Doles Do-S. Ambrof, in

mine, & verà doles non tua Vulnera, fed nq?m feelera, quia videlicet infini- Luc. c. to.

Inin

ties magis DEus odit peccatum, quàm omnia tormenta, quorum il-

Inys &

lud caufa fuit.

g u

$. Rem audi mirabilem ac ftupendam.

T« empore Maximiani Simon Me

, d k

Imperatoris, cümis Apimez in urbe , quz eft Syrie Metropolis cum taphr, & ex

Menais 2f,

W«(c ii

aula füa refideret, immanis contra Chriítianos excitata eft perfecutio,

br,

(fh]rv

in qua ad tribunal delatus eft S. Mauritius heros infignis ac Capita-

du'n d

neus, cum feptuaginta aliis Chriflianis militibus, qui ad queftionem

Wex

omnes uno ore & animo- Chriftum & hunc Crumf" xum, verum

Deum & hommem confitebantur

Contra quodpium agmen pu-

m

gnabat comprimis Tyrannus vinculis, flagris, uncis, equulels fagit-

tls, flammis & ferro ; fed fruftra omnia, flabat enim ob amorem

f

-"Chrifti inter omnes cruciatus immiota hæc fortiffima Martyrum

Locuseratme-

iji, d

phalanx.

Sed audi immane crudelitatisinventum.

j

dius paludem inter & flumen, ubi innumerabilis crabronum, vefpa-

rum, zlmphum fucorum, cuhcum&hmlhum infectorum Vidcba-

j leh

j

tur multitudo ; ; hic ergo generofus athleta Mauritius cum fociisa

palum fortiflimé aïlwatus eft nudus , & melle illit

tus$, ac toto cor-

pore perun&us , ubi inter divinaslaudes cum ceteris SS. Martyri-

bus per innumeros vefparum aculeos intra decem dies lento & acu-

tiffimo martyrio, confumptus, & usque ad offa exefus eft. EnLe-

&or prudens, potuitne vel ipfe diabolus ahqald crudelius ex-

D

jj

Ccogitare?

[

6. O Chriftiani! Ecce monftro VOblS pientiffimum Redempto-

an

rem veftrum JESUM ad palum crucis aïhgatbm

imó diriffimis

j!

Qu

afixum clavxs & toto corpore faucium. Àh quam innumera mul-

titudo

l p

j ub

eo4 Coufideratio CXXXIWH. Cr

L KYl

"gifir per eniale.

titudo peceatorum, & mortalium & veniali

um ipfüm inter paucas

horas in cruce confecit! Tolle, tolle: Crucifise , erucifise , facclatnabant

omnes, & tanquam vefpz & ziniphes ac mufcs venenatze turma-

z

tim irruebant in JESUM, ut eum perderent

3

L

inter quos & pueri

erant petulantes , qui, tefte S. Anfelmo in dial

ogo Pafltonis, lutum

& lapides projiciebantin Chriftum; Hoc faci

unt etiamn

S, Bernhard,

um illi, qui

ferm.2, de

fine rubore, fine|timore venialia quotidie admittunt, &

gloriantur

in iniquitatibus fuis, de quibus S. Bernhardus :

Magis aggrayant Chri-

Pafch,

Jdem ferm,

flum vulneva peccatà mofri, quam vulnera corporis [uis Et in alio loco: Tune

29. in Cant,

leve. dixeris, quo offenditur Chriflus? unde ad Deigribu

,

tàl pertrabi debes?. cin

borrendam fit incidere intmanus DDei viventis,

A

L

7. Refert Cefarius Heifterbacenfis libro 4. illuftrium Miräculo

--

.

rum de quodam Religiofo focorde, & ad pfalmodiam fiepiüs indor-

mifcente, quód à Chrifto crucifixo Domino in choro graviter fuerit

caftigatus; verba ilius enarro: Vix fünt duo menfes

elapfi, quód

Dominus Abbas Campenfis retulit nobis de Monacho

uodam, qui

femper in Choro folebat dormire , rem terribilem v

alde: Noécte

quadam cüm ex more dormiret, aliis pfillentibus, CRUCIFIXUS

ex altari venit, dormientem excitavit, & tanto cum niíü maxillam

ejus percuffit, ut intra tertium diem moreretur. . Accedit hocanno

1222. Mitto quàmplures alias hiftorias , illorum etiam San&torum ,

Ecili, 21.2,

qui propter peccata venialia à Deo horrendum fuerunt caftigati in

modum. Nobis füfficiat fententia Sapientis :

gl

lubri fage peccatas Etiam venialia,

Quaji à facie c/o- |

tht

A

ALE

fj

Til

,

Atl

'ä'

Ünpj;

L

Es

Af K

LA

Ilæ, t

m

ThE()p

lt

llus

l.

ln

CON-

i,

A

"

d

TY |

505

t

ääääääääääägää;&äääääää&

Q

p

m

CONSIDERATIO CXXXIV.

iUf ni

TOU

Qui ex animo ad Deum vult converti,

j

Ed

o

ad pedes Crucifixi JEfu contrition

i

aciat,

crþ fuam

nl

Lt omnis tz)räa comm,

qui Jfemul aderant ad fpectaeulum

j

/fPud €9* videblant

qua fiebant,

Yfici

pärmtzïmtg peclora

| quöq

», Q

m rewm*c*ämmr. Luc* 23. 48.

ES

Node

I

EIXUS

Radicabat S. Joannes B

aptifta Precurfor ngini ad

Joidänï»s

gl

flumen, ubi fofüe cum

exercitu füo fic

VCanmo

, Ditentiam in remiffionem peccatorum

co pede tranfierat, poe-

Qruft ,

acervatim jacebant lapides,

; in quo loco in ripa

duodecim lapides grandiores

& in ipi.'o

medio Jordanis alveo

J

gt

; quos in memori

amtanti pro-

tentiz fructus faciendos animar

digii ibidem Jofue erigi juflit;

& ut populum iftuma

d dignos poeni-

et;

hanc ex prefentibus

lapidibus com-

P D

rationem in medium produxit

: Quoniam

iflis fufcit

arefilios Abraba, Et quomodo

hoc?

poteus efl Deus de lapidibus Matth, 3.9.

E. Euthymius: Hoc imple

multi obdurati videntes petras

Ícindi,

tum effe inpaffione Chrifti,

in qua

poenituerunt, & crediderunt in Chriftu

aliáque prodigia,

compunc&i

Omnis turba eorum,

tm. Undeóbíervat

S. Lucas:

qui fimul adevant ad. (pelaculum iflud , & vidob

4nt qua fie- Lue, 23. 48.

bant, percutieutes pe

"ora (ua

(infignum doloris & poenitentig )

veverteban-

tur. Supra quod Corneli

us: Jamincipiunt producere flores

poeniten-

tiz, utprzdicantibus Pe

tro &

Apoftolis fructum pariat, qu

od factum

€ft pauló poft, prout A&toru

m 2. 37, videre eft. Juvat hic audire

Theophila&um : Excitavit De

us filios Abraha

videntes jCrueifixum, & vuptas petras crediderunt.

ex lapidibus, quando multi

O peccatores terrz ! f

nondum degeneraftis in crudos lapides, ecce

facile remedium, quo-

modo de ftatu perditionis poffitis venire ad ft

atum gratiz, & ex lapi-

dibus fufcitari in filios Abraha.

Ite ad cruci

fixum JEfüm, quianon

£ít inaliquo alio falus.

Gimber Unus pro omnibus,

SER:

(

2. Moy-

506

Conþdem ) - f :

Vfal. 75. 20.

(hy

3. Moyfes per modum crucis percuffit petram , & fluxerunt. aqua.

$. Aug. tr. 2Ó-Supra quod S. Auguftinus :

-Percuffa eff petra d virga bis. — Gemina per-

| Miá

in Jo.

- n

cuffio dito ligua crucis [ignificat, . Audi ipfàam Veritatem, Chriftum Domi-

.

num hunc Scripturz

locum fic San&tz Brigitte explicantem: Petra

get

Revcl,S,

Bir£- -; inquit, eft cor durum hominis: hocenim fipercutitur timore,

u

cap.35.

& amore meo , ftatim effluunt lacrymz contritionis & poenitentiz.

ä

Nullus fic indignus, nullus fic malüs, (i vertit fe ad me, fi paffionem

M

T

meam intime cogitat , fi potentiam meam attendit, fi bonitatem

perpendit, quód nonfluant oraejus lacrymis, & omnia membra ejus

30

p

ad devotionem excitentur. Hxc Chriftus crucifixus ad S. Brigittam.

Don

Quid ergo agis peccator miferrime! quare in peccatis tuis vis

téhi:

computrefcere.

& ficeternüm perire? Surge, & illuminabir te Chri-

Ti

ftus; Surge, inquam, & de novo erige te in fpem, fi crucifixu

m Do-

YOl

minum afpicis, ac contemplaris; En facratifftma Vulnera ejus adhuc

aperta funt, & plus illepoteft dimittere, quàm tu

committere: Jota

a

AMors ejus meritum

S. Auguít, in fc; uea, ait S. Auguftinus, im morte Domini mei.

Manuil, c 22 gyeup;, C refugium wmeum, falus, vita, & refurredlio mea. — Peccavi peccatum

fira f

DEQ

grande , & multorum mili fum confeius delittorum ; nec fic deppero

, quoniam gw

teftim

- fuperabu

ndaveruut delicla. [uperabundavit & gvatia.

-

*

. Vide, & confidera poenitentiam

Pu

blicani per quinque verba,

(tüm

Luc,19. 13.

l

Yvc. $. 21.

fed feria & ex animo contrito promanancia juftificati: Deus propitius

ts de

eflo mibi pescatori. Prodigium attende

: Pater peccavi in celum C coramte.

türg,

Luc. 3. 42.

de

Latronemintuere: Doimine, meinento mei, Petrus & Magdalena non ver-

Tipt

bis, fcdlacrymis fuam expri

mebant compun&tionem, & exauditi funt.

P

Fac fimiliter, & (i lere non potesa

dpedes Crucifixi Redemptoristul, bitea

faltem cor tuum fleat & pro

T5 Cruc

pter offenfam Del ob tocþperpetrap;tpæ—

cata tua inlacrymas ditfluat.

üschy

Sed oportet, ut fiftas te Sacerdoti: Vade,

o]ief;d: te Sacerdoti, quia

tDeys

Matth, $. K4,

pra ani-

non füfficit folüm per contritionem & gratiz infufionem à le

lii

mz mundari; fed teneris quoque, ut tempore congruo te o

ftendas

dl

am confeffio-

Sacerdoti novz legis, aperiendo illi cor tuum pervet

Dranur

Pfal. o. x

nem: AMiferere mei. Dens, dicebat ille. Rex , ait. Caffiodorus;

poienti[]l'-

l'nmdiä; [

Caffiodor, bicyygs, cun fe audiffet à Natban. Propheta vedargui 5 peccatum 'F-""' non erubuit.

'

j

pablicà confiteri : Nec ad noxias exeu[ationes cucurrit, ad quas maxime feflinat

Weisr

bumanitas,

proftratus ipje fe Deo offerens pur«

Sed repentà [alutari bumilitate

U[Cam f

puratus ponitens piis laciymis. [upplicavit.

Hoc fac & tu, figratiamapud

Batin

Crucifixum Dominum difcupis invenire.

Et nunquidfi apud fzecula-

5

rem Judicém tua confeffus fueris deli&ta, fine mora ad poenam con-

1 D'Wu;, |

demnaris? Et licet poft àcceptam fententiam usque

ad mortem la-

C S.

| ei

NiS in:

;pen,teris, pon tamen fiendo aliquid €Hicic::s;-: 5i verö? .beïnFrat hi

ry-

y

Contvilto a.

Pedes Crucifixifiat.

fam-

It uM,

Chryfoftomus, toto corde ingemueris ad Deum, folvifli repentà

fententiam ,$, Chryfoft,

GN J

veniámque con[ecutus. es.

Hine recté & bene S, Vincentius

Ferrerius ; hom. 6 in.

i

Quando , inquit , abfolvitur peccator , debet cogitare quàd. omnia Vulnera faug Matthaum,

& m

aperta, & (a

155

DC

fit remiffio.

guis effunditur fuper eum , quia fine hoc divino fanguine non

Qantt

4. Nunc confidera unà mecum, quomodo Chriftus Dominus

i m

in cruce pendens, in fümma füi abje&tione fümmam fuam oftende-

n

rit majeftatem & omnipotentiam, ne videretur coa&tus mori : Terra Matth, 27,

$t

yentr d

siota eff , & tutus terrx globus € centro fuo convulfus contremuit:

digtos

Er petza [ciffa [unt. Primó in ipfo Calvario monte, ubi crucifixus eft

jb

ominus, quod adhuc videtur, & fimul per orbem terrarum in cen-

i t

tenis ac pluribus aliislocis, ac

przfertim propé littus Campanum, &

u

In monte Alverniz, ad quam petram mira fuit S. Francifci

i

Seraphici

enus d

devotio; undeineodemloco

quinque Sacratifüma Chrifti Crucifixi

a.

ftigmata meruit accipere,

gt u

Ecce quomodo in morte pientifi:

fàxa fciffa funt.

mi Redemptoris noftri & ipfa

Al pmmm!

Linguam non habebant, & tamen amplum de

DEO & Homine Chrifto pro filute omnium mortuo perhibebant

g/mm'am

teftimonium; Cor non habebant, &tamen loquebantnr ad cor no-

yeverd

ftrum , quid nos facere oporteat; non fundebant lacrymas, fed no-

t piopitiw

firas defiderabant, & etiamnüm defiderant. — En figna condolentis na-

o a

ture. Pudeatergohominem Chriftianumpretiofo illius (ànguinere-

ao

demptum, non plus dolere mortem Chrifti quàm fenferunt elementa.

iil

Paffus eft 1lle in omnibus membris pro te: in capite coronam

emptt

$tU

fpineam, in facie fputa, ingenis alapas, inlinguaficcitatem, in hume-

:rpctWPï'

ris crucem, in brachiis immanem extenfionem , in manibus ac pedi-

bus clavos ferreos, & intoto corpore unum vulnus. Ethic Dominus

ac Deus tuus clamat ad te:. Quid ultra potui facere pro te, C nonfeci?: Ah

.'auiïdoti, 5'

quid moraris homo Chriftiane? Perra fciffa funt , & cor tuum propter

j HCPU;

j

tot delictatua prs contritione non fcindatur! Audi S. Thomam Villa-$. Tho, Vill,

t d

novanum: Peccavimus fratres, inquit, aut penitendum,

aut. ardendum : Quan-

Conc, 1, de

ram que,

timelitis modicim penitere, quàm perpetub avdere ?

judicio,

qri M

i

$. Audi hiftoriam: Theodoricus Sufatenfis ftudiofus, & nunc

À

Hj

j

j

juvenis maturus contendebat Lubecam ad Virginem, quam deperibat,

d

uteam fibi defponfaret ; fed alius prevenit, quem dicta virgo fibi ele-

Cefarius Hei-

p

Y

LUA

gerat in fponfüm, quod audiens Theodoricus indig

T

nari coepit, freme- fterbacenfis,

li

re, & quod ejusmodi procis familiare eft, demon

1Ss opem inclamare :!lib. 5,c.27.-

il

Diabolus, qui tme buc adduxit, binc etiam poterit abdutere, & unde veni, reduere, & Sandeus

W

)

'ï'

Etecceinvitatus mox adítat tartareus ductor, qui juvenem apprehen- Cent. 3. n.1e;

D ii

".

dens in aéra cvexic:þ& ultrà civit

atem Lubccam afportans, ad aquas

$$s 3*

[j

cb/

depo-

408

Confideratio CXX X V.

depofuit,

& in terram projecit, exclamans : Perüffes, nift te fignaffes, quia

infi

Crucis formaverat.

Ua

in ipfo raptujuvenis fignumS.

fote

Dimiffus à Cacodzmone,

& àtali lapfutam immiti humi jacens

a

exteníus, fanguinémque vomens,

tandem ad fe reverfüs, ad flumen

Xo!

manibus , pedibusque prorepfit, a

d cujus ripam fe abluit, ac lento &

baculo innixus, tandem ad hofpitium füum per-

t«

tremebundo pede,

it meditari confilia; & quiavirtu-

venit, ubi fanctiora & fàniora coep

E

.

.

pii

temSan& Crucisagnovit, in ani

mo contrito & humiliato ad pedes

[

Crucifixi Redemptoris füi prolapfus,

veniam temeritatis füz & pecca-

unde reli&is omnibus Reli-

TC

terum impenfiffimé rogavit, & obtinuit,

jer,

gionem ingreffus, torum fe Cruci C Cr

ucifixo 3 Efu dedicavit.

ffi

fufi

.

Imm

Difte ex hoc, anime mi, quantum po

int |

pi

ria & affe&tus

tium

contritionis ad pedes Crucifixi Salvatoris no(tri.

Y

Proinde ó mi ]Efu

d unquam à prima mea pucri-

frtti

vulnerate ex toto corde meo doleo, quó

Eum meum fummeé Bonum,

Ihefau

iiahucusque peccaverim , quia te, D

Quffe

bonorum omnium fontem offendi; Ó fi

fanguine meo fieri poffet, ut

non offendiffem te, omnem parato animo profunderem, utitu

diffet

omnem profudifti pro me in cruce; doleo Ó mi

jutun

guis

JEfü, Amor Crucifixe!

Vi

"—— Á a

hij

O

2

dtre ,

CONSIDERATIO CXXXV.

T

ia D

ii

De immenfo pretio Sanguinis Chrift,in

Wlm:, (

äumu";

.paffione &in cruce ad redemptionem anima-

rum noftrarum effufi,

It g

Crlficia—]

H&Um

Empii eflis pretio magno : Glorificate, C* portate Deun

hi

in corpore ve[ivo. 1. Cor.6. 20.

Wnetg

x &f

1

[l'ifi(:atu

Otephi Patriarche Jacobi filii pretium eftimatum quqndameit

i

m

GGB. 370 28'

Vigihti argenteis, itaScriptura: Erpratereuntibus AMadianitis negotia-

lerit p

toribus, extrabentes eum de eifleruo , vendiderumt. eum . Ifruaelitis vigintà 4T-

0

lf

genteis, qui duxerünt eum in ZEgyptum. Chrifti Domini ac Salvatoris

noftri JEfü pretium. xftimatum fuit triginta argenteis: 44r ;lj

ton[ti-

s

As

De pretio fanpuimis Chrifii.

$09

iqui

tónflijuerunt triginta avgenteos, Plus ulcrà,

plus ultrà, óiniquiffimi nego-Math 26, 19

n

tiatores! pretium hoc eft finepretio:

Proinde p

lüsofferte quàm r y.

Lj

J

florenos, hanc enim fümmam triginta

illi faciebant argentei; prout

étiamnum videre efl in ejusmodi ar

genteis, quorum unum genuinum

k

Rom:e in Bafilica S. Crucis in agro

Sefforiano quondam vidi, & con-

imyt

templatus füm.

r

Sedobferva ulteriüs.

Judas poenitentià du&tus, rcfulittrigintæ

il

argenteos principibus,

ut impium contractum cum eis initum refcin-

J

deret: Peccapitradens Sa

nguinem juflum,

& projedtis argenteis in templo,

Matthr 2?.

sl

receffit, & abiens laque

o fe füfpendic.

O miferrimé! expe&ta parum-

per, & confidera: Quia pretium fanguini.

se/f-,&

quidem Chrifti, agni

ia

immaculati pro deli&tis univer

forum in aracru

cisimmolati.

O pre-

tium fine pre

tio, de quo S. Paulus:

jnifi

Empti effts pretio magno.. O vere

t, Cor, 6, 20

2 i

pretium magnum, cul x

quiparari n

on poffunt omnes hu

Donm,

thefauri.

jus mundi

O fi Judas impius Domini

traditor adhuc p

arum

)Offï,ï) K

Caffet,

& non tam citó de füa defpera

lm fre-

qtiti

giffet; fidixiffet reddens denarios loc

ns falute fibi laqueo g

o: Peccavi,

tradens fanguinem

juftum: Peccavi,

tradens fanguinem $Eu ;

fi hoc immenfüm divini San-

guinis & nominis JEfu pretium cum B

ono Latrone panitens, magis

zftimaffet , juxtà Euthymium & alio

5 non &ternüm periiffet: Nam

rur

longi, inquit, eff deff

eratio, ubi efl bujus n

eminis inyotatio, Videamusplura

de hocimmenfío pretio.

2. Ezechias R ex Ifraelitarum

pientiffimus, ubi cultum veri Dei à

V

patre Achaz füblatum

reftituere v

oluit, plura cru

ficia DEO T. O. M.li

€nta ac pacifica fàcri-

vt

tavit. 1ta Chronicon R

egum, ubide fàcrificiis

l

agit, exceptum ará fanguine

m frequentiüs affir

mans

j!

AMadlaverunt igitur 2, laral, ,zþ,

tauros, C fufcepevunt fanauinem Sacerdotes,

C fuderunt. illun

;

fuper altare, ma-

22,

J(f

ayerunt. etiam arietes k

€ illorum fanginem

Juper altare. fude

TUht, immolave-

Yunt agnos, & fuderunt fuper altave [a

nguinem, — Obfer

Va, per omnia iíta fa-

Crificia legalia

przefignatus fuit Chr

iftus Agnus Crucif&

Xus, cujus facro-

j

fán&um ac pretiofiffimum fàn

guinem, cujus us )

4

j

tum mundum quit ab omni fcelere

fu

falvum facere to-S. Th.. Aquin

nonerat aliud

ïde.ru.nt füper alt

tare, al

tare autem hocin» hymno,

quam Crux Dominica

quz fuit ara Summi Sacerdo-

tis, & fümmi Sacrificii

5

in qua Sal

aSalvator mundi

; digniffima Hoftia, (à-

crificatus eft: Vide, inquit $. Chr

yfoftomus,

Sacramenty.

Jpfe facrificium fuit & Sacerdes , Crux

m ipfe fe offert : $. Chryfoft,

uerit hominibus inftrumentum 1

4ltare. Ex quibus pate

t, quód Crux aP« d Sand,

Ug

lberationis & reconc

iliationis cum !* ?

jj

Deo: Pacifran: , ait Paulus, per f,

4

nguinem crucis,

j

j

five qua in terris, five qua Col, 1« 20.

incelisfunt. Cognofce ex hoc,

anime mi,

g

$5 3

imfne

nfüm pretium Sangui-

L

nis

(

n

2

^

1

e10

Confideratio CKXXV..

rtim incruce effufi, quia femper man-

ai9

nis Chrifti in paflione:

ac praefe

nom

fit unitus Verbo Dei, quod esim Cb

viflus affumpfit, nunguam dimifit. *

^

i

ubi unam pretiofàm margaritam

&c

bl

Negotiatori

lleEvangelicus,

ben

invenit,

omniafüa dare voluit, utcomp

araret eam, fed illam jam al-

1

ditamreperit; qu

idfecit? Seipfum, vitam

em

teri, videlicet diabolo ven

C vendidit

Vsf

Matth. 13. 46- & omnem (ànguinem obtulit, ac de

dit in pretium: i,

emit eam. . Hsc margar

ita eft anima cujusque ho-

C

emnia, qua babut, &

x

C

hriftiab interitu &jugo de- -

m

minis; Óqu

àm pret

iofa, quia Sanguine

Gratis venundati e[lis ,

(* fie argent

.

o fedimemini, fcd

[/!

1fa. 52. 3.

monis redempta:

/ih

$ Ambr.ih . pop fine fanguine

Crucifixi JEfu: Bonum aurum, ait

S. Ambrofius,

Pfal, 35.

"hunc totum dare ftatuit, cujus parte

p

m dedit in

lüet

eft (ànguis Chrifti,

nflagellatione,

fil

il

Circumcifione , partem cum

füdore in horto, partem 1

artem

in crucifixione, fed füpererat ad

huc

artem in coronatione,

& immenfo

j defce«

arum in Sacratiffimo

.

orde; Et ecce quàm inteafo

u

L

Bsl

iL

le vo-

t margaritam (meamact

uam animam)

V d

amore hanc dilexi

Et continub cxivit

is C

fésvi

Jo.1934. ]uit, ut Longini lanceà fib

i aperiretur cor:

*

gredi-

etiofa illa margaritaredempta €

UT

Mallon.«. ZO. aqua, quo cond

igno pretio pr

lefle &rq-

VM

tur, fübintrat hic Ma

llonius ,

tbefaurus abfconditus , pauditur ex

n

fecratur Ecclefia &c.

"ET

rium; funditur fanguis, co

cujus infinitum valo-

R,

Exclamo hic iteru

m: O pretium fine pretio ,

Virgo & Mater

doloro

fa, hinc, prout auctor

ltgent

rem optim? noverat B.

ifta hunc pretiofiffimum Filii

Nicephor.

cft Nicephorus, cum S

Joanne Evangel

Qs

erto

latere ejus promana

ntem religiose & honori-

illis q

l, 1c.32.

fui fanguinem deap

e(àhuro fibirefervavit. Bea-

Thn3;

ficé valculo excepit

, ac pro fummo fuoth

LeBlancin

dalena ad radicem cru

cis vitrum plenum ex terra

|luibi

ta veró Maria Mag

in quo vitro in die.

Ptti f

Pfl2:.:4 rubei coloris &Sang

uine Chriftiri

gata,implevit,

O amantif-

is fánguis i

lle divinus ebullit.

|

ttm JE

arafceves adhuc.quotann

.

divini cruorisetiam pro m

e.mi- :

Ont&m

fimeTE(u! ftillam unicam-

hujus tui

L

e eritcor meum, qu

od cruci tuz fuppono : Afper-.

[

T

fero peccatore : altar

utinmorte mundus inveniar:

Fuderunt fuper 4It4f

lus T

ge me hoe hyffopo,

j

4

inein. Domine JEfu

! etiamfüper me.

re fangt

Salomone quon

dam conftruda, fem-

SeDat(;ir,

jo.53

. Pifcina illa Probaticaà

e porticus, 1n.

anguine victimarum

, habebátque quinqu

per rubebatí

a languentium expeQa

ntium aqux

mam

quibus jaceba

t multitudo magn

.

Chrifti , ait Cornelius, &

motum.

Piíc

ina hec erat index paffionis

Toteinf

Vu

Inerum ejus, in qua

m pifcinam ubl

At &(

quiaque por

ticus quinque SS.

uam, femper

. Angelus fecun

düm tempus defc

endit, & movebat.aq

ft; Sed quid hoc? in

fanguine JE(ü

| amal'lg

8l

unus languidorum fanus fa&tus €

Qui dilexit no5,

E

Apoc. T. $.

crucifixi omnes , fi volunt, poffun

t fanari & falvifiert:

(üs? Cur non

O.peccatores! ubie

N

lls

d layit nos à peccatis in fanguine fuos

a

De pretiofanguinis Chrifti.

$II

Tif

