dem dives fed turpi leprá infedus , fc lavit in Jordanis flumine:

fm f

Defcendit && lavit in. jordane. fepties juxta [ermionem viri Dei, & reflituta. e]l 4. Reg. $, 14

erichot-

caro ejus ,. icut caro. pueri pavvuli , & mundatus efl..— Fac. fimiliter, devoto

facerdo-

& contrito animo orando Breviarium, lava te fepties quotidiein fan-

mfque

guine Agpi, & ab occulta lepratua mundaberis.

cerdotes

Puer ille & filius Suriamitidis, qui ex capitis dolore mortuus eft;

Vs i

ofcitayit fepties, dum ab Elifeo Propheta ad novam vitam refüfcitatus

eft: r illereverfus, deambulavit in domo, femel buc atque illuc: . Ei afcendit, & À« Vg 435

qi quil

incubuit fupereums. Et ofcitavit puer fepties, apertitque oculos, . Si mortuus es

in peccatis tuis, anime mi, & ha&tenus horas Canonicas negligenter,

nl

; d [

veltepidé, vel omninó non perfolvifti, ofcita fepties de die de novo,

i sg

dicendo priüs ante divinum of

HC

1um conífuetam Ecclefis orationem

ntibis !

ol

HApiri Domine- os meum. ad. benedicendum nomen

I

Jancium tuum Cc, Ex per gra-

tizmDeiadnovam refu

fc

itaberis vitam,

matefvlïþ

( fjl IHU

f

Septies. olim in lege leprofüs mundandus ab infirmitate füa, À

Sacerdote (ànguine pafleris afperfus füit: -

gt

Quo a[petget illum, qui mund'arzi Levit.

!4' 7:

40

dus e[t, fepties ut. juve pirgetur. AÍperge animam tüam & tu ó mi Clerice

& Religiofe, fepties de die Sanguine immaculati & incontaminati

*

$( Jj il

p

Agni, ad cu

)

u$ honorem feptem horz fünt ordinata

,« mundaberi»;

ab iniquitate tua, & occulta füperbie lepra,

Ti

-.4» Candelabrum illud aureum féptem lucens lucernis prope alta-

X

te thymiamatis in San&to fingulari curá olim in lege affervatum eft ;

:

g

jf

Faties & lucernas feptem, t pones eas fuper candel

abrtm , ut luceant ex. adver[o, Exod

; 25.37.

gl

Tale candelabrum aureum efto & tu

3

d' ettot

[io

; qui ad Officium divinum obli-

garis, feptem lucenslucernis.

li

Fff j

Septem

ql]l&

414

Cotifideratio C.X.

Sepcem quondam lampades ardentes dile&tus ille Chriü»i&l—)ifc(ipu-.

$

qutite

lus, aperto in coelo oftio, confpicatus eft, ante thronum DElIardentes,

Apoo 4.- &Viginti quatuor Senioresadorantes & glorificantes DEum: Er feptem

vit; d

lampades ardentes ante tbronum, qui (unt feptem fpiritus Dei..'Yalis lampas ar-

gün

dens efto & tu Ó mi Domine Canonice, Domine Paroche! Ec Pater

«dptot

ac FraterReligiofe, feptem tuas quotidie perfolvens horas Canonicas:

Dotuin

tunt (

Matth, $.16,. .Sic [uceat lux. ve[tra coram bominibus, ut videant opera vefta bona, & glorificent

Patvem veftrum, quiinceliseft. Imitemur hic przedi&os Seniores in coelo,

|

ui procidebant ante fedentem in throno, & adorabant viventem*in

videt

fzcula faeculorum.

^

gelor,

€ccli, 18. 22

at kmþer, ut ne verearis

. Olim preeepit DEus: Non impediaris or

E

x

-

lia

tusque ad mortem juflificari : quoniam merces Dei manetin aternum. Hocidem

modo

Luc,18.T.

mandavit Chriftusin novalege: Oportet femper orare, & non deficeres E

aá

Tnento

Apoftolus füis Theffalonicenfibus ac proinde careris fidelibus tradidit:

Tn diy

TTheffal, $. 17. Sine intermi[fione orate, Ec quis poterithocfacere? Annon nimis hoc vi-

tür ocu

detur rigorofüm? xj. Gloffa: Seuper orat, qui Lene agit femper , ipfum enim

Ticiofo

defiderium bonum. oratio eft , & fi continuum eft defiderimn , continua eff oratio.

1

V.Bediin — Venerabilis Beda hoc Ecclefiafticis applicat: Qui, inquit, Cemonicis boris

^

] PU &n

Luc 1Q.

quotid.e juxta ritum Ecclefiaftica traditionis

píalmodiis, precibiisque confu

etis infi-

€* boc eft, quod Pfalinifla. dicebat:

| tienfr

ffit, Dominum laudare , & vogave non defiflit,

|. Curiflo

|

Benedicam Dominum inomni tempore, (emper laus ejus in ore meo.

Mve

lt autem oratio Breviarii

fit meritoria, neceffarió requiriturat-

$, Bonsv. d€. tentio, que fecundàüm

S. Bonaventuram triplexeft. r. Eft fuperficialis

xdp—u-w

À

perfe&. tom.

ad verba, quzleguntur,

ut recté & integré proferantur.

2 Eft literalis

4-tr, 3. c, 6.

d dicatur in Pfalmis & le&ionibus.

;.Eft

i dior

$, 2.

ad verborum fenfuüm, qui

fpiritualis, quà attenditur ad altio

rem eorundem verborum fenfüm, vel

nte;

dneceffitatem, cujus caufa fit oratio j

lt

ad przfentiam Dei, vel denique a

Divit i

Ecdii, 18. 25 Proinde prarequiritur przparatio jux

ta illud Ecclefiafticl : Anteoratio-

$ bomo, qui-tentat Deum. — Supra

L«

nem prápara animam tuam : Et noliM effe quafi

orator dicitur tentare Deui,

uod di&us D. Bonaventura: Tis, inquit,

tij pte

quando absque cordis praparatione currit ad

vocalem orationem :

talis dicitur non

E RTSNEES

Slitin

devotus orator, (ed verborum latrator. O

quàm multi funt hic infirmi, &

V d

dormiunt multi !

Yi in

Wádaf in an, -

6, Tranfeamus ad hiftorias.

S. Catharina Senenfis tanto ardoiö

divin, amor,

retiofiffimus or-

l'l'm'n, fe

& amore in DEum orabat Breviarium, ut illud ipfe p

ütater

€ 3[.

bis R edemptor Chriftus fepiüs cum illa incubiculo o

bambulans cum

mis ventum fuit ad GloriaP

atri, San&t

"n ro

earecitaverit, & ubi finitis pfal

ltrene

jlla folebatdicere: Gleríia Patri,

er Tilà, & Spiritui fanto. Deeadem S. Vir-

atà refert Petrus

m ïnd

nequinque S$. Vulneribus Chrifti crucifixi infign

9

.

st

.

.mü) BI

s

ourcier, quód B. Virgo & Mater Deifep

iüscumi

lla

horas Canonicas

fecitaverit &c.

L]

u-

i m: Qu

,-"ä—

7

«5

De féptem boris Cauonicis.

lriüibifcipuv

S. Guduvalus Archiepifcopus, cujus memoria 6. Junii agitur, qui$ur;6, Ju,

Rn

mari terminum pofuit, extra quem impofterüm non amplius exunda-

m Bf

vit; cümaliquando horas Canonicas dicere voluit, laudésque Deoac

Is hmpra

gratiarum offerre actiones, incipiens prout folent Ecclefiaftici: Deus in

he! D

adjutorium meum intende : Angeli, abfentibus aliis Clericis, fübjungebant:

S Cannto

Domine, ad adjuvandum sme feflina ; Ex fic choro alternototum expleve-

, 6 gt

runt Officium.

yres intu

De S. Bernhardo recenfet Henriquez !n vita, quód aliquandoHenrique ia

viantent

viderit in choro pfallentium juxta fingulos Monachos ftántes An- vita cap. 32.

gelos, qui velut Notarii divini f(ingula eorüm verba & . aCtiones

M u

diligentiffimé . annotabant in libro ; Scribebant autem diverío

; Bo

modo ! Quidam fícribebant auro , alii argento, nonnulli atra-

T l

mento, aliqui aquá, quidam autem penitüs nihil annotabant,

En diverfüm orandi modum.

j rmdidig:

O fi & nobis tali modo aperiren-

qishotr

tur oculi," quid viderimus fubinde in choris Ecclefiafticorum & Re-

if t

ligioforum?

i t

vrouidtt

7. Audiamus & peenas illorum, qui tepidé aut negligenter ho-

ras Canonicas perfolverunt.

De S. Severino Archiepifcopo Colo-

pl

nienfi refert B. Petrus Cardinalis Damiani ,

f ditit

uód poft obitum àE5, Petr. Pam;

Chrifto Judice ad ignes purgantes fuerit adjudicatus, quia intem-Epif rs.

pe

fivé horarum ofücia iöleþa; coacervare , & tempore non debi-

büwt-

to perfolvere.

i upnfl(lif/l&

Refert Gobat cafum terrificum fa&tum non fiétum de Monacho Gobat de Sa-

b

in choro negligenter horas| cantante, ac tandem prz tepiditate indor-cro. n. 284.

)US. ;'

[cnrüm;)'d

miente; ubi imago Crucifixi, enodatis de cruce clavis, ad ipfum

defcendit, eíque

f at

mivit in mortem.

gravem alapam infregit, ex qua triduo póft obdor-

! nl*

Leopoldus Mancinus recenfet de Sacerdore Religiofo, qui Bi- Mancin, de

"

mis

Paff Chr.

n

reproperé horarias recitare folebat preces, quód poftmortem vi-

TLÀ

füs fitin veru à demonibus crudeliter adignem torreri.

pag. 845.

j; i

cm IDb

$. Addo plura. Lucas W*ad'i/ngus commemorat, quód anno Luc. Wadin s

1220. in domo Oxonienfi acciderit, ut Fratres quidam. Completo-tom. 1. Anoal,

ad 3n. :220,

WM

rium, feu ultíimam Breviarii horam coram Crucifxi effigie in choro

mus ot

rfecitarent; interim neício quá de causà Fratres fuerunt ad incondi-

-—1.-

j

n qm

tum provocati rifüm; Et ecce dum negle&á leci fan&titate diffoluté

Sis

riderent , imago Crucifixi terribilem ad Fratres convertit vultum,

ith

j

r

füam indicans Indignationem, fimülque fragor ingens, adinftartoni-

«

trui, auditus eft, ex quo figno terrefadi illi Religiofi, ac precipué

du

40

ili, qui in culpa erant, paucos poft dies tabefcentes, vitam cum

r

inorteé

416 .

Confideratio CXT.

iid

£ecl, $. 5.

morte commutarunt, En DEusnon illuditur , neque irridetur: 'A!tif-

1halitty

femus.enim eft patiens vedditer; O quhàm terribilem vultum tibi aliquan-

do in tuo mortis agone oftendet , 6 Clérice! ó Religiofe! Si híc-

w

dinem

negligens & tepidus fueris: Maledictusille, qui facitopus Dei negli-

(

genter, econtrabenedi&tus illequi facit o

2.]

Eachoc, & vives.

pusD ei—c'iiligeptqtï.'

ls, &f

C qu

piiur,

ääääääää&äaäaäääääääääää&æ&ää

165 lfj

fisperi

CONSIDERATIO CXI.

Qnatur

combuft

yro Jemr

Crucifixus verus Pelicanus amoris;

in fanguine fuo nos vivificavit.

fqgi

Tlittt R«

D6 n

ifum jn

77

E

demilis ffzäw fum Pelicano folitudunms. —pral.vzo;V. .

m

le

ttoprio ]

Avid, ut moerorem fuum exprimeret , querh ob admiffum -

hts f

ltttüm Y

peccatum & offenfum ;:DEum in animo conceperat, fe Peli-

cano folitudinis, qui hominum, alioróümque animantium.

Inandt

Pfl]. toI. 70

foletevitare confortia, affimilare non dubitavit: Similis in--

tnoris i

Ws

amaritudine animz füx demonftrare rerum terrenarum omnium fa-

quit, fadhrs fum Pelicano [clitudinis. Voluit per hoc David in

Hs &

ftidium, & defiderium ab aula fugiendi in folitudinem ad deploranda.

h qum

füua delida, & ad DEO unicé

15 Sroft

fenfuüs litteralis eft.

Vvaeand.u-m , & hie illorum verborumt

h: p

55, Aug. Hie-

Sed altiüs erige animum. Per Pelicanum communiter SS. Pa-

a

ron.Gregor.. tres Chriftum JEfum & hunc crucifixum fubaudiunt. De Pelicano

: ,fUiH

Epiphan.

refert S. Hieronymus, Caffiodorus & alii quàm plurimi, quód fit

lL m

Pet, Dam,

4 De

& alii &e,

avis in /Egypto in Nili folitudinibus juxta aquarum fluenta commo-

rans, ciconiis corporis granditate non abfimilis , qui naturali macie

Wt

femper affe&tus eft, non gregatim volans, feéd dele&tatione fe con-

agl

Píal. 54.8.

folatur folitarià; unde rursüs David: Ecee elongavi fugiens , && manfi in

du

folitudiue. Non poterat quidem bonus R ex inter tot regni occupatio-

Nülnt.

n?s & negotia habitare in deferto; fed elegic fibi fübinde cordis foli-

AT r

S, Gifgor. i» tudinem, ut liberiüs cum DEO ageret; unde de illo S. Gregorius:

T fie

dine

ftdh &i

Pf 6. pecnit, Neque. Fex potentifimus , qui tot m;'lf:'ljm populorum præge:t , in [olitu

Mli-

City

s

Crucifixus Peliconus amoris,"

4iz

&turs Àij

baäit;äat; balitabat -

autem. in- folitudiue .cordis

tualium. impetus, nullos perver[arum. cogitationu.

Ji, in qua nulos bofium fbiri-

ii du

m ffepitus , nullos pateretur cla-

of i

asuoris iniquitumultus.. Hoc & Chriftus Fil

ius David &

ecit , amans folitu-

Sa::k, 4. t.

yDrnggl-

dinem, ut Pelicanus, & fecedens in- defertum,

utibidemjejunaret, ora-

(

tet, & folusin meditationibus DEO vacaret.

: 4. Pelicanus

pre czteris omnibus volucribus amans eít

fige pro-

lis, & fi aliunde

cibus non fü

ppetit, efculenta de ftomacho (i0 eru-

&

&at, quibus Pullos in vita conf:

rvat; proquibus & mortem &ignem

d

.patitur, dum enim in foflà hu

mo ova fha collocare affolet , venato-

res, ubi locum notarunt,

illic ignem fübjiciunt, quod videns Pelica-

nuspericulum celeriter advola

X

t, & dum pennis füis accenfümignem

conatur extinguere, m

^

ais illum pennarum agitatione accendit: Sic

combuítis alis f

*

acilé. venatoribus in predam cedit

5

proindere&e

AE

$.0

. pro lemmare adíferibes: /4man

ti ribil diffcile. Enge

tiflimi Redempto

nuinum typum pien-

ristui, divini iliiusPelicani,

pullos f1os propriá car-

- ne& fànguine in SS. Euchariftia pafcentis ,

& pre nimio aniore íe

ipfüm in mortem tradentis :

CM $ pro nolis ommuibus tradidit illum &

Qui etiam proprio Filio fuo mon pepercit , fed Rom.9.52,

.

3. Pelicanus prz nimio amore i

n prolem pe&us füum roftro

proprio lancinare & aperire folet,

ut pullos fuos veneno ferpentis

dmiffat

enectos füo fanguine erumpente de

novo excitet & vivificez, unde

iterum lemma:

hm&-

amantiffimus R

4Mortuos vivifiat , vel i mavis: Ut vitam bilezn, dta

edemptor ríofter Chriftus, utpote verus Pelicanus

Smonnr

amoris in cruc

; giill D.

€ facratiffimum füum pectus, imó omnes co:

'11";

"poris füi

e Dd

venas & poros refer

ela

fibi voluit, ut nos per péccati venen

uminter-

fe&os,

an:xum "

& ab inferaali ferp

ente fuffocatos non tàm à morte refüiícita-

ret, quàm & proprio cruore, experforato füolatere & (acris vulneri-

depload -

| Vühüfwu

bus profluente, in vitam meliorem &

&ternam enutriret. Ita Apo-

ftolus: Propter nimiam cbariat

e

2

n , quá dilexit nos, cim effemus WhorLipett4e

Ephef, 2.

i ^

tis, convivificavit uos in Chriflo ct

4 Ecce quomodo huic divino amanti

jl

nihil fuit difficile, quod non pr

De Dd

o antra falute füftineret , quia Verus

;

TUb

amor nullum novit babere moduim,

ff

etti a

.4* De Pelicani filiis recenfet Bartholomzus Anglicus,

n

quód ifl Ba:thol, A:

'' parentes füos magnam exerceant ii

x

gratitudinem, nam dum paulatim lib, 12,

j (fþ Mac

alió avolare poffunt ,. fibí

a

fioote

jue parare efcam , non folüm fuorum pa-

j

.rentum vivunt immemores, íed & turpiter eos deferunt, ac con-

wj

J

.temnunt, uno tamen illorum excepto,

qui in nido pe&tori patris vel

ii

J

matris proximus fem

)

dis

per adhit, hic folus usque ad mortem paren-

J

tum fidelis & gratus

permanet, illos in fenectute adjuvando, enutri-

Ts

. endo & in omni neceffitate

m jom

pro viribus füccurrendo. Ah quoties &

h

Gintber Unus prq omnibus,

g

nos

-

41$

Conji?era!ia GL

$.

nosinqratos erga fammum benefa&torem noftrum crucifixum JEfum

1fa.53. 5.

demonftramus , cujus tamen livore faneti fümus? Jpfe auteu vulaeratus

[ntur

quimd

eff propter iniquitates noflras , attritus eft. propter fcelera. noftra: difciplina. pacis

dtur x

noflra [upev eums, ( livore ejus (anati [um«s. Audi anima peccatrix, u].d

inutramque übiaurem inciamet pretioüiïïmus Kedemptor tuus:

p'o/äirjï

füm c

Eu bomo, que pro te patior toriment a Redemptor!

peccz

Et potes Autoris. non memini[fetni ?

füum:

Audi & talum Poé&tam, infignem crucis amatorem, quàm devo-

]

nidi

se aC pit denoftro crucifixo Amore fcribere & cantare foleat :

D

fecuti

Peude il Figliol di Dio col capo cbino,

Penude fa V. legno con le braccia aperte,

alfigen

fatueb

E totto ilimondo à lui mon fi. comverte?

»

| nftof

Piaroete 0 fiali, . ebattetevi il fronte,

4 Qerrin

Copritevi di vefli ofcure. && adre,

M.

| t ln

E wiorto, & morto il vo[lro caro Padre.

Poveri unfermi, vedove e pupilli

Airdgg

DT

Cbi i dard [alute , over conforto;

atl j

Se cbi di voi prendea la etura , & morto?

fv

E ii ia peccatrice Alma , che fai?

] Aqiv

1

Se vedi in croge il tuo Signor effangue ;

-

Come son [pargi lagrime di (angue?

$

*. Venit hic mihi in mentem Clemens XI. Pontifex Ma:'zihms,,

qui »ro moderno temporis intervallo S. Petri claves tenet, qui non-

nemo hoc egregium Emblema fecit ; juffit is pingi Pelicanum pullos

fuos fanguine proprio irrorantem cum infcripto: Ziliis, mon fibi Clemens.

Per quod alludebat ad fümmam illius Clementis Undecimiin diver-

fos clementiam ac beneficentiam , fui autem ipfius rigorem ac con-

Bebr. 4.15.

tinuam crucis mortificationem.

Plus in Chrifto & hoc crucifixo:

Nlon enim bahemus. Dontificem , qui non po/Tit condolere infirmitatibus noffris Cec,

Unde in cruce dedit omnia qux habuit, non primam fed tltimam

Sanguinis ftillam, ut divinus ille Pelicanus amoris in novam nos re-

generaret creaturam ac vitam; hinc recté B. Petrus Damianus: $4-

B.Peir, Dam,

1.2.e2. 18..

pientia. Dei . inquit, in eruce pendens lattis aperuit , sícque peremptos ad vitam

- facrefancli Sanguinis fui proftuvio mocar/it.-

$. De

Crucifixus Pelicauus amoris.

419

puqum

Mty w

.. €. De Pelicano refert ulteriüs S. Gregorius, quód venenatis ve-5 Gregor, i«

fcatur animalibus : Pelicanus avis eff amaus folicudinzun, i qua venenatis al« poenit.

du

animalibus vefcitur, Chriftus crucifixus, verus Pelicanus amoris re&? di-

oitrr, qui

citur venenatos comedere ferpentes, hoc e

ft; peccata noflra, [quia

EULT

pofttit Dominus in eo imquitatem omnium noffrum,

I

ec

d

j

36

Pelicanus ob moerorem & mortem pullorum à ferpente occifo-

y!

fum cantum edit lugubrem & abfonum.

Chriftus in cruce, quiain

peccatis noftris mortui eramus, ut nos per paffionem & fanguinem

füum vivificaret, lugubrem edidit cantum: Cum clamore

Valido c lacry- Hebr. 5 .

quindin

mis off-vens , e&aulitesef! pro (na reverentia.

A

Decetero primi Chriftianiinter tott

yrannorum Gentilium per-

fecutiones plerumque non audebant imagi

nem Chrifti crucis trunco

affigere vel appingere,

fed in füummo nudz crucis apice Pelicanum

ftatuebant pro fanandis & fovendis pullis fuis propr

ium pe&us füuum

roftro fauciantem cum inícripto lemmate :

Pro lege & pro grege. Pul-

cherrimum íymbolum, quod fibi appropria

vit Joannes 2. Lufitaniz

Rex. Etfíiquondam in veteri lege,

prout loquitur Apoftolus, faz-

guis bircorum. C taurorum. C cinis vitula

&

emundationem caruis;. quantó magis. (utàfo

perfus , inquinatos. fanttificavit ad Hebr, 9.72.

rtiori philofophemur ratione)

Sanguis Chrifli, divini illius Pelicani

» qui per Spiritum Sandum [emetip[um

obtulit inmacalatum Dee, emundabit co

n[cientiaim noffram ab operibus mortuis,

4d ferviendum. Deo viventi ? Dicamus

proinde fpiüs cum D. Thoma

Aquinate przfertim dum crucifixu

m afpicimus :

Pje Pelicane jEesU

Dowine , me inmundum munda tuo Sanguine , c

ujus una fiilla

falyum facere totum. mundum. quit ab o

nni

D

fcelere,

Magimus

3

À

lj

pompu

7

f

,

'; É À

7

p fj t

«

V d-

Jv

9'&5

m

(

jf

á

»

vo]'f'naccm

m

g um

WMW/ '-

'*ä

j tl

Y

as

T

Go

(J

g^

CON-

420

g (o)se

veftem :

$55585555555595555 £ 5998 0800 EOE EEE

1

que $a

Donint

la bracl

CONSIDERATIO CXIl.

u

fivey

1

impof

Perpetuum altaris Sacrificium idem eft

figell

cum Sacrificio

arz crucis in praefentando, - —

J doston

&in eflendo.

| ddti:

! o r

ficin Q*gt

Quotiescunque manducalitis panem bunc, €9 calicem B-

f

j

: .äetz*s, mortem Domini annantiabitis. Y. Gor, 11. 26. K

todis,

qs:z',npe ll

1.

| dimud

À

AlachiasProphetarum ultimus non obícuré previdit, uöa

Vini!

H

omnia Sacrificia Aaronica brevi effent abolenda, & loco

:

m

Nomen

illarum vi&imarum legalium Sacrificium crucis & Miffeà

Chrifgs

Malach, 1. Xr.

Chrifto fübftituendum, unde dixic: Ab ortu usque ad occa-

Tenfextiy

fum magnuim . eff nomen mesin in gentibus, & in. omni loco facrifitae

At m

ttr , C offertur nomini meo oblatio munda, E(t autem hoc SS. Miffé Sacri-

gnum,

ficium plané idem cum Sacrificio crucis, non folüm in commemo-

Tur in

rando, & reprefentando , fed etiam in effendo; hinc/ftatuit San&ta

lubit:

$d. 22 € 2. Synodus Tridentina: Zsboc, inquit, divino 5

j

quiinara crutis femel feipfum cruenté obtalit.

gcrijic:a iucruenté. imtnolatur ,

I5 fed

Ex quo patet, quód Chriftus SS, Eucharifti

am nobisreliquerit in

iif

memoriale paffionis acmortis fug, ut ex hocinfinitum [ejus erga nos

ileIm7

jo.13. K

amorem agnofcamus: Cum dilexiffer [4os., qui erant in mundo, in finem di-

Tmn

Iexiteos, Unde conclüdit S. Bernhardus hanc immenfam omnipoten-

$, Bernhatd,

tisDei erga nos charitatem effe fiepiüs & emphaticé mente verfàn-

niPen

ferro, 10

dam: 44doera devotius , & vecole frequeutiis in Sacramento altavis falutem tmun-

ln

ezna Dc n ii 7 70 f& paffam , vitam pro te mortuam , fertitudinem infirmatam: Simembrum

r

Chrifli es, compatere capiti tuo : Sifrater. Chrifli es, tommorere fratri tuo. s.

Fav

O quàm pauci fünt,qui hocfaciunt.

2. Et nunquidSacerdos facrificans in veftitu & habitu Chritum

Wl

95 f

reprzfentat patientem & crucifixum ?. Zmicius , qui primó ejuscapiti

Ptj "

imponitur, defignat velum, quo Judzi faciem ejustegebant. Secun-

dum »

ts & t

E

facerdotis indumentum e& Alia, fcu tunicavhnea, & defignat

*

vettem

-

De Samfcio crucis & altaris.

421

ii

veftem albam, in qua Chriftus ab Herode illufüs eft. — Tertió Zoga,

-que Sacerdotalemcingit, & coércet Albam, prefigurat funes, quibus

Dominus captus, & ad lanienam protractus eft. Quartó Maonipulus

M

in brachium Sacerdotis immiffus, fymbolum vinculorum eft, quibus

erstligatus. Quintó 5ro/4 in eollum Sacerdotis inje&ta reprefentac

.füave jugum Chrifti, & catenam, quam impii carnifices collo ejus

]en

impofüerunt. Sextó Ca/ula purpuram coccineam denotat, quáà poft

flagellationem, tanquam Rex fcenicus indutus eft. Septimó Sacer-

indo,

dos coronam in capite gerit, & crucem in cafüla efformatam, & fic

indutus altare, velut Calvarim montem afcendit, eàámque hoftiam

Deo Patri offert, quami Filius quondam in illo cruento crucisSacri-

ficio obtulit: Us4, ait Concilium Trident: e«démque eff boflia, idem seff; 22 e,a;

77715

uoz offerens Saceraotim. vinifierio, qui feipfum tunc in. eruce obtulit , folà offe-

"

fér

atione d

DN

i AUE

£? f.to

Collige ex hoc anime mi, quod docet Sancta Sy-

IL Áf

nodus, saeniiwa ifbad veré propitiatetism cfe i Ec paulo poft: Huwjus

quippe oblatione plicatus. Domints , gratiam. . donum. penitentia concedens ,

C

^

h

crbnina

g

eccata etiam ingentia dimittit,

O grande prodigium amoris di-

vini! Accedit quód in qualibet hoftia fit imago Crucifixi, vel SS.

vilit,qud

da, & lo

Nomen jEfus, vel fübinde etiam agnus immaculatus? Sicut enim

s& Mif

Chriftus dicitur Agnus occifus ab origine mundi, eó quód mortuus

u ad t

Cenfeatur in figurisanimalium, quz inipfius in lege veteri mactaban-

o (f

tur memoriam : Ita non immeritó- eundem appellare poffumus A-

if u

gnum, qui quotidie occiditur usque ad finem mundi, &inhacnimi-

y comma

rum fnx mortis reprefentatione, qua duratura eft, donec mundus

vt a

^ durabit: AMortem Domini aununtiibitis , donec veniat.

1, Cor, 11 26;

g lt

3. Agnus ille legalis & immaculatus non debebat rhanäucari cru-

dus, fed affusigne: AVen comedetis ex eo erudum quid , neccottum aquá, fed Exod, i2,9,

isrcïiqueritif

tantiim a[fum ioni. Agnus hic, prout alibi diximus, prefignavit Agnum

divinum, crucifxum JEfümin SS. Euchariftiarealiter exiftentem : Si

1€'U5 [j

»

nz)rOw U MM

communicans ad illum vult accedere , igne charitatis ardeat, neceffe

':

eft, ne judiciumfibi manducet: Aoncomedetis ex eocrudum,

p

Ingens ille Botrus uve, quem Exploratores in vecte füfpenfum

g

attulerunt ad caftraTfrael: Abfeiderunt palmitem cum uva fua , quem porta- Num.

i

13. 24»

" WW

[

veruut :n vedle duo viri, Chriftum in cruce füfpenfum & Eucharifticum

i,

hi

4j d

pre(gnavit: Berrus Oypri Diletlus meus ii

Ex quo myfiico Botro, in Cast. 1, 14.

torculari Calvarie expreffo , promanavit pretiofus ille Sanguis, quo

Q

in SS. Euchariftiz Sacramento potamur,

e

nutrimur.

Proinde con«

l

;

jl

vénit, ut, quoties ad SS. Eucbariftiam accedimus, memores ejus paf-

j j

s

W

fionis & crucis fimus. — Pereleganter in hanc rem Honorius : Lva ia

)

Ggg 3

pralo

y ul

n

um

422

. Confideratio CXII.

.

Hon. Aug.

pralo duobus lignis expreffa, in vinum. liquatur ;

& Chriflus: duobus ügnis;&mck

L de antiq.

jn dios

preffus, [anguis ejus t potum fidelibus fundebatur.

qiff, c.33.

4. In arca quond

am federis erat Mánna & virga Aaromica: s

qum, -

qua urna aurea habens Manua , C virga Aaron, qua [ronduerat. Per Manna

fübjcth

Hebr. 9. 4«

, juxta mentem feré omniumSS. Patrum$S. Euchariftia przíignata eft,

fincüin

&per virgam SanQta Crux. $i igitur devoté ad SS. Euchariftiamdif-

digics

K

cupis accedere, paffionem Domini mente priüs revolve; hoc enim

noíter precepit Salvator, dum inítituto hoc SS. Sacramento, dixit:

InÁngl

& E

Luc. 22.19.

Ho: facite in meam commemorationem.

Elias dormiens in umbra juniperi ab Angelo pane fübcinericio

usf

-

(

3. Reg. 19. 1. refe&us elt, incujus cibifortitudine ambulavit quadraginta diebus

quadragints 50&ibus usque ad montemDei Horeb. Queres hic,

Sacenc

undehuicpani tanta virtus?. g. Lyranus : Ceuece Saevam: Eacharifliam ,

lezend

cujus hic panis coelitüs ab Angelo fübminiftratus, pulcherrimafigura

RUs ey.

N

norg

pora

fuit; fpinofà autem juniperus, ait Dionyfius Carthufianus, crucem

Salvatoris praíignavit.

Quidigiturmirum,

quód Elias ta?toperä in

Qrpora

illa perfecutione fuerit confortatus?

judit;

ve

^ Deot

$. Booz vir opulentus ad pauperem Ruth, fpicas deciduas in

iil

Kuth.2.14. agro colligentem, dixiffe fertur: Comede pauem, & intinge buccellam tuam

tioned

inaceto, Hic panis intin&usin aceto fignificavit Euchariftiam fümen-

E

S, Augifi, i? dam commemorando fimul paffionem Chrifti. HincS. Augultinus:

"mqo

Tfil, 106.

ANos de eruce Domini pa[cimur , quia corpus ipfius manducamus, In. quem fi-

Qü

( hw

*

nem olim in Ecclefia Dei fideles communicaturi manus fuas in for-

oCuios

l

mam crucis fuper pe&us fuum componebant, tanquam paflionis

lt lice

Lue22.19. & crucis Chrifti memores ac participes : Hoe facite in ineam. comme-

plac;

qnorationem,

. Magno quondam folatio fuit Muli

bl'i illi Sarephtanz ; quód . ad-

huc in fümma annonz penuria, nunc ad mortem fe difponens, ^a-

buerit parum farinz, paululum olei & duo ligna; Unde ad Eliam

3 Reg.17. - Prophetam dixit: Vivit Dominus Deus tuus, quia non habeo. panem , nifi

quamtum pugillus capere poteft favina in bydria, Cv paululum olei inlecytbo: En

colligo duo ligna , ut ingrediar, & faciam illum wmibi Cr filio meo, ut comedamus,

&* moriamar, Enpreviam & feriam ad mortem noftram difpofitionem:

Pugillus farinz, ex qua panis conficitur, in umbra denotavit SS. Eu-

chariftiam ; paululum «olei Sacram & Extremam un&tionem, & duo

ligna; juxta mentem Ruperti Abbatis, duo ligna crucis, O felices

nos, fi his inftruGti, & veré difpofitià corpore mortis hujus ad melio-

rem & eternam poflimus tranfire vitam. Vide exhisomnibus, quo-

1nodo facrificium crucis & altaris inter (£ convenire foleant.

e

6. Ad

-

De Sacrificio crutis &v altaris.

423

TLT

6. Ad hiítorias tranfeamus. Anno 1408. in Durnenfi oppido Seraius apud

in dicecefi Herbinolenti fito, Sacerdos quidam negligens faciebat fa- Raynaldum,

Varonr d

crum, & ex celeri hinc inde manuum motu calicem confecratum in

Per May

r

i

w

155

fübje&tum effudit co

le; ubi (ine mora fpecies vini divinitüsin

ag d

fanguinem veríe fünt, & in medio cor

rtamd

poralis clarifífime vidcbatu;"

effigics crueifixi Redemptoris.

6s loc i

RefercSurius deSacerdote vite diffolutz

; quódin quadam villa Suriue t7;

anto, d

in Àng

lia folemnia miffarum celebraverit; & cüm poft Elevationem Nev.

fbefnerich

Sacra Hoftia fragenda erat, fanguis protinüs emanaverit. "Treme-

fa&usSacerdos vitam mutavitin meliorem.

a diebust

Cüm lrbanus IV. Pont. Max. in Viterbienfi moraretur dicecefi,

'Le Blanc im

Pf 21.v, 28.

at fit,

Sacerdos quidam dubitans de reali Chrifti in SS. Euchariftia preefentia,

hr

legendo miffamadvertit unà cum multis circumftantibus, quód San-

Timlgt

guis ex Sacra Hoftia in füppofitum copiosé proflueret linteum , feu

js, (

corporale di&tum; quod ubi Summo Pontifici relatum eft, di&tum

1gztoperä i

corporale divino Sanguine rubicatum in folemni fupplicatione deferri

jufits qui ritus etiamnum continuatur, atque quotannis fümma cum

viduis t

venerartone per urbis plateas frequenti cum pompa & populi venera-

gol ht

tione circumfertur.

plümete

Ex quibuspatet, quàm bene inter fe conveniant & SS. Euchari-

güiqtinust

ftia & Chriftus Crucifixus. Difceigitur, quicunque tandem es, utrum-

NSW

que humiliter venerari, ut, cüm SS. Miffze Sacrificio affiftis

?

ariter

ysin

oculos & animum in Chriftum JEfüm & hunc Crucifizum

!

e

Qas ;

j Paüionü

Et licet te premant peccata, nihilofeécius cum magna fiducia ad

hane

TL

od

placabilém aram & gratie thrónumaccede; & experieris, qu

utrumque hoc facrificium, & cruentum & incruentum.

]

fit veré propitiatorium,

t

ye, 9

T

m«

y t

-

w

j*

«

2*

N

" ld

7

j WW ;

N

., ?//)/n

[oütw'r /

db

k

tsl

d

j

l

mbuä&"

lml

(

CON

414

&t (0) 3*

vinque

vofe fyhn

fos camp

goftrarun

"CONSIDERATIO CXIII..-

lie

H

äiffundit

Cur CrucifixusSalvator nofter per quin-

nus Tf

]nera füa mundum de

olore ü

.que SS. Vu

!

perditurp X

tam fün

voluerit redimerec

'c.

-

riopma

ftti, ia

Jpfe auten o silaevatus eft. propter iniquitates no[Tras, at-

m

Al

tritus eft propter [celera mo[tva, 9* Iro

A

Vobe va

Wmus. lfa. $3. 5.

ore ejus j?mg?

E

E

pitiuar,

Tidnonta

X.

»3

ondido i

necined

Num. 19. 16.

Uinque ficlis olim DEus voluit, ut;xox;nne primogenitum re-

b

dimeretur: Cwjus vedemptio erit pofl unum menfem ficlis argenti.

imeyelle

quinque, Ica fecit B. Virgo, ubi primogenitum & unigen"-

'arifzom

tum Filium füum JEfüm 1in templo Deo Patri obt lic, &

:

Sacerdoti prefentavit, à quo iterum eum redemit juxta le-

2 r

Jroynfi

$, Vinc. Fetr,

gis prefcriptum quinque ficlis , pondere Sanduarii, Supra quod egregie S.

De

fer, de Purif,

Vincentius Ferrerius: Voluit quinque ficlis redimi, quemadmodim ipfe vedem-.

ïdlnque

ptrus evat vnundum quiaque principalibus plagis.. En primam rationem, cur

MMe pj

ientiffinus Salvator tuus te, & totum mundum per quinque SS.

00 Te

Vulnera füuaredimeré voluerit: O pretium inzftimabile!

Genm 2. 6.

ttlilos

Gch, -2. 10,

2. In paradifimedio afcendebat fons irrigans waiver[am fuperficiem terva s

'lbersf

Sed & quatuor exinde oriebantur flumina: Er fluvius egrediebatur de loco

Pt J

voluptatis ad irrigaudum paradifum , qui inde dividitur in quatuor capita, Lznd-

"t mj

fpergius hom. j4. de Paff, Dom. per illum fontem Sacratiflimum la-

M uev

tus & Cor JEfu intelligit, & per quatuor flumina quatuor alia pretio-

N

* (olüe

fiffimi R edemptoris noftri crucifixi Vulnera, manibus ac pedibus ejus

Wiy (

inflida, per quz univerfüs terrarum orbis redemptus , irrigatus, ac

*

Vtoif

renovatus eft.

. C

3. Sponfus ille divinus, candidus & rubicundus (Candidus pro-

Voe

pter innocentiam , rubicundus propter SS. Vulnera & profufam

h füie

omnem fanguinem) fe ipfum flori campli comparare non abborruit?

A

Aüorer

Obfervat hic S. De&or Seraphicus, quód flos campi

UO ante

Can. 2. T Ego fïa.s' caimpi,

quin-

Pt

um

De s. 88. Vulneräöm Chrifüi.

425

H

"

LU

i

quinque rübicunda gerat folia, & in medio cor ardens, prout fünt : Bonavenf?

rofe fylveftres, & alii plerique campi flores: Ita inquit, & Chriftus 3. iu Refusr,

4

g

flos campi quinque íÍ

üasd

emonftrat Vulnera ad egrotarum animarum Dom.

noftrarum falutem. Diciturautem flos campi & non horti, fübintrat -

Al

bic Quarefiius, quia flos campi, quando apertus eft

, maximé füum Quarefis, toj

4iffundit undequaque odorem , quod non facit flos horti: ItaDomi- .« 1o. fc&2,

rqu

nus JPíus in cruce expanfüus, & mon(trzns nobisfüa SS. s. Vulnera,

ditum

odore infinite virtutis redolentia, omnes, quicunque ad vitameter-

ntam fünt przdeftinati , ad fe trahere folet, prout ipfe priüs ore pro-

grio przdiceredignatus eft: Gim exaltaveritis Filium bominis , tunc cogno-]o.8.28

ftetis, quia ego fum. Ex iterum

1: Et ego [i exaltatus. fuero à terra ,omnia tta- Jo.12. 3.

dpam ad me ipfam.

!0/1145 f

4. David À facie'Saulis profugus ad Achimelech Pontificem in

/inJni

WNobe venit, ab eo petens quinque panes propofitionis: Juwc ergo fi t Reg. 21. y

quid babes ad manum , vel quinque panes, da mibi.

uos quinque panes Da-

vid nontantümà Sacerdote recepit, fed & illo

sad focios faosinloco

tondi&o ipfüm expe&tantes detulit, quare omnes ex bidui itinere fa-

me & inedià laborantes, ex panibus iflis fanGificaris refecti fünt;

enitutt

Etquiddico? Ipfa Veritas ChriftusD

ifcipulos firos Sabbato pree

4f gt

fame vellentes fpicas, per hoc Davidis exemplum contra murmur

Untgen-

wbüllk? &-

Pharifzorum defendit, & excufavit: Non legiffis, quid fecerit David, qian- Matth, 12

do efuriit , & qui cum €o evant:

$

quomodo intravit in domum Dei, & paues

j Mw,ïe

gropofitioris comedit?

l eg;tgi&&

De aliis quinque panibus refert Seriptura, quibus Chriftus D.

mf

quinque hominum millia abunde fatiavits Eff puer unus bic , qui babet Jo. 6. 9.

tionerm,

t

quinque paues ordeaceos, Et quid dices, quinque ifli panes in veteri &

qung $

novo Teftamento adumbrarunt? z. $. Bonaventura, per quinque $ Bonavent,

predictos panes quinque Sacratiffima pientiffimi Salvatoris noftri ftrw.3. Dom,

j

V

"

Ü

m

Vulnera fuiffe allegoricé prefignata: /oeta,

inquit, quàd hi quinque panes, 4 Qs8dr.

Mu

quinque Vulnera Chrifta funt , qui multim veficiunt

Animam devotam.

!

En habes,

r up!l ! J

anime mi, quotidie in SS. Euchariftia hos quin

qué panes myfticos,

d

