mus terrg vermiculus adeó in tumefeat? . Jlle/e bumiliavit usque ad mortem,l

x d*

Philipp. 2, 8,

lg

mortem autem crucis , & ego quid? Ah nos miferos: Cim fex , cim limus,

ciim ves vilifima finuss undg (uperbimus ?

| rgFgäiu!Ww

Si avaritia te tentat, ad Crucifixum propera; En DEUS tuus &

homo Chriftus totus nudus pendet in cruce, in qua dedit omnia, qux

| ubi Pïu]ü

duc at

habuit, ut pretiofam margaritham, animam tuam, ab interituredi- Mattl. 15 45

meret. Ettufordide, ne quidemunum obulum pauperi Chrifti per-

jium U

Íonam gerenti fübminiflrabis ?

o

Si caro confüurgit adversüs fpiritum, citó recurread Terebinthum

T d

crucis & ad SS. Vulnera Chrifti, & tentatio recedet à te.

Experto

crede Augultino: G me pulfat, inquit, aliqua turpis ccgitatio, vecurro 4d 5 Augyufin

ulffeTm

TT

Vu'nera Chriflis. Cum me premit caro i£a, recordatione Vuluerum Domini mei Maxh, 21.

W

rejurgo. Cum diabolus mibi parat infidias , fugio ad vijcera mifericordia Domini

iif

Ti

mel, C recedit à me.

dlcmafï

Si invidia animum tuum in diverfa rapit ,. confidera JESUM

)u

& hunc crucitfixum, qualem ipfe de füis inimicis vindidtam fumpferit:

"

Pater, inquiebat, dimute illis , non enim [ciunt, quid faciunt. — Ec tu invide Luc 23. 24

«

peccator, qui toties infernum promeritus es, non vis ob amorem

(eio

d

Crucifixi JESU ignofcere fratri tuo? An ignoras, quód ficut «ru-

[

ii

go ferrum , fic invidia animum confumit, hominémque convertit

T

in damonem?

E

Si

7 d

Gauther Unus pro omnibus,

41

'Conjidemtio XI.

^

ü

Si &ula te infeftat, recordare abfynthii, qu'o Dominus tuus in

Mat(l.27.54. CFuce potatus eft: Er dederunt ei vinum cum felle mniffum,

Imitare in

!

hoc piiffimum Henrici Francie Regis exemplum, cui inter regales

V

epulas in aureo catino femper loco primi cibi allata, & in menfà ap-

pofita fuit devotiffima que

!

dam crgci&xi jESïI imagg cum lemmate:

Cibus auima.

Si ira vehemens te accendit, &ad vindidam provocat, fifte

jeem 1,9,motum, & penfà, quód DEUS tuus, ramquam asmes manfuetus. dudus

1fa. 53, 7.

fit ad vidimatn, son aperiens os [uums INOn. £roo Convenit, ut tu Iupum

agas, &inirain coclum ulules, Deümqueblafphemes: Quienim Llafphe-

Levit. 24. Ó u yerit nomea Domini, morte moriatsr. ,

N

. Si denique acedia & animi fübrepit tepiditas? Co

nfidera JESUM

Plal, 9716

& hunc crucifixum, quomodo à primo vite inftanti usque àd mor-

tem crucis pro falute tua laboraverit: Kgo autem in laboribus à juyentute

Hcbri, 12. 4.

me4; Et tu quid pro jESU crucifixo hactenus fecifti? Ah sendum usque

ad janguimeim reflutifli.

l

f. Vides ergo ex his omnibus , anime tmni, quód reveràad edo-

manda noftra vitia non cfficacius remedium inveniatur, quàm me-

ditatio Crucifixi JESU ,. füb qua faluberrima Tercbintho omnia vi-

Gen. 35 4

tiorum tuorum idola te oportet infodere: 4 ille i

wfodit ea fubter Tirt-

bintbum, lmitare Jacobum Patriarcham.

lum? Petrus Barliarius Do&or Sälenäi—-

Vis memorabile exemp

Quarefm, te,

tanus, vir apprimé doGus , fed Negromanta, ubi duo illius nepotes

$. Cap. 5.

axempl, 1.

Fortunatus & Secundinus aliquando patrui füi Bibliothecam fuiffent

ingreffi, & librum apertum füperftitiofis plenum caracteribus ac dz-

monum refertum nominibus vidiffent, more puerorum caracteres

illos, quibus Barliarius dzemonia conjurare folitus erat, delevérunt;

Et ecce fine mora apparuit eis caterva dxmonum, qui teterrimo afpe-

&u ac ululatibus füis adeó exterruerunt pueros, ut ambo mortui in

terram deciderint. Accurritinter alios domefticos & Bariarius ad hoc

Pv FE AE r s EEE

lugubre fpectacalum, & quia maturiori intclle&u (annum enim tunc

[

agebat etatis nondpintelimum) fuum agnovit errorem, ac paniten-

tuà ductus in Eccletia S. Benediéti palam füa peccata confeffus eft, ubi

tü

nj

ante imaginem crucifxi Domini tiexis genibus & multis cum lacrymis,

tribus diebus ac noGtibus perfeverans, has ad pientiffimurn R edem-

ptorem fuum

Iht

preces fudit: O Demine jESU Tà dixiflis . INolo, nec difi-

dero mortem peccatoris ,. fed ut. conversatur. C* vivat.

Pectavi Dom ne, &

n

magnam cotfiteor miferiam meam , ut. illam 1gÀ. macná deleas mifericordiá, — du

Wi

exten[a babes d.yina tua elementia bracbia ,

in illa me anxié cuyrentem. fufiipe

n

C à facie tna ne projicias me,

Aperi oculos t801, C vide. afflilionem meam ,

ity

€xaudi

Crux Terebintbus.

43

Qsn

exatidi qme clamantem ad te.

Aperi mibi $9. Vulueva tta , r intva pletatis tug

re n

vifcera fafape me G'c. Hzec. & fimilia cum dolore & lacrymis fatus, di-

tgila

vinam impetravit milíericordiam ,

dum Salvator in cruce oculos

ag

t

apcn

EE

Petrum benigné afpexit, & in fignum reconciliationis

N

ei caput inclinavir.

Contigit hoe anno 1 149. die

25, Martii.

i, (l

tbh- -dtbb- 432069- 4G20bR DbP-

at d

ylpun

ii

CONSIDERATIO XII.

g

d m

Crux Dominica Paculus Jacob, cujus ope

(j

nos oportet bujus fculi tranfire Jordanem.

dunujt

Aud

In baculo meo fraicf(vi Jordanem a[Hum. Gen. 32. 10, .

E

pn t

I.

m

idter o

Uis nonmiretur, quód Jacob Patriarcha tantoperé eftima-

verit baculum füum, cujus ope Jordanem fluvium felici-

ii

ter quondam pertranfiit? Audiamus ipfum loquentem , &

de baculo füo gloriantem : Zn jaeulo meo tranfiv

i

Á

st

| jordanem Gen, 3?. Io,"

nf

UW

t

iflun, €» numc um daabusturmis vegredior. Et quare ille baculus

intanto honore & eftimatione? Adverte: Collu&abatur aliquando

Jus a

ara Q

Jacob deno&te intempefta cum Angelo, in qua lucta reportavit ner-

vum femoris vehementi percuffione & collifione luxatumac claudurn:

NCI J4

Et ecce vir luctabatur cum eousque manà, qui cim videret ,. quàd eum [uperare Gcu. 32, 24.

imods

noy po[fet . tetioit nervum fzmoris ejus , & flatim emarcuit ;; E quia nervus

rhortu

ii

pedis ad ambulandum inutilis fa&us eft, baculum in itinere adhiber

154

coaGtus fuit, cujus adminiculo Jordanem fluvium rapaciflimum feli-

epint^

w

citer pertranfiit; proinde latus de hoc felici (ücceffu de fe ipfo tefta-

( quit

SCüv v

tus eít: Jn Lasulo meo tranfivi Jordanem iftum , cui baculo pro lemmate

inftribo: firmum firmat.

]

i

T

Hic f&nfus literaliseft, fedalium & myfüicum egoinquiro. Sub-

£

(

51e

intrathic S. Auguftinus: Baculus, inquit , 1lle Jacob crucem Domini- 5. Aug. ferm,

LA d[';*l

cam przefignavit, in hocenim baculo Chriftus Dominus turbulentum 79 ds Temp,

n M

paffionis fordanem transmeavit, & cum duabusturmis, unà Angelo-

yii, !

rum, quorum j

mpievi: ruinas, Galterà hominum in cocleftem patrian,i Plal, 109.6,

7 WW!

,

ïevexjfus eft;-

le

Con-

m

-

44.

Confideratio X1I.

CAf

- Confidera híc anima Chriflíana; Jacobo quondam baculus in

tranfitu Jordanis folatio & fulero fuit; quid, obfecro, non facietba-

M

4l

ulus $. Crucis Dominice ad tranfeundum Jordanem hujus mortalis

vite, & imminentis mortisae judicii, hoc enim fignificat Jordariis;

r

$, Chryfoft.

foj

de laude

Flumen judiii juvat híc aüdire S. Chryíoftomüm: Crux, ait; eff Cbris

$, Crucis,

Jfiaxorum [pes, Crux Romanorum vittoria, mortuorum refurreétio, cecorum dux,

o

conver[orum via, claudormm baculus, pauperum confolatio ,. avboy ve[furredlionis,

lignut vita «ternd,

li

2. Multam quondam fiduciam David in füo baculo pafloricig

T

collocavit, dum enim rnürc coritra Goliathum ad firieulare certamen

ipfi erat procederidum,, abjedis armis regiis, folürn fibi de baculo ;

a

V& 17.35-fundà & quinque lapidibus providit : .Er ralit boculum fuum, quem [emper

Babelat i tüanibus, CF elegit fiby quinque. limpidiffamos lapides de torrente , &*

p

tifit eos in geram pafto

talems quam babebat feeum, & fundam manu tulit , &

procelfie ad Philiffaum,

Bl

fn

Verüm quid agis, ó David? noncum canibus híc tibi negotumt

!t

eft; fed cum hofte validiffimo; illegladio & loricà (quammatá indutus

li

& tu finefcuto, gladio, & haftà contra tam immane portentum au-

eas in arenami & duellum defcendere? Quid multis? David adhuc

Qu

adolefcens gt

.:

a

"

m

quam fzculis fatis decantandam!

gantem (travit, vicit, debellavit, O victoriam npllis un-

$, Aug. ferim,

D

.S. Auguftinus per Davidem Chriftum fübaudit, per baculum cru-

Cor

197.

cemi, mog enim domuit ovbem ferro, fed ligna,

per quinque auter lapides

[77)

quinque ejus SS. Vulnera fünt prefignat

2e

Obferva híc modum ,

anime mi, quomodo contra hoftes tuos, mun

dum, dimoneni, car-

Pl'l

Ephef.6. 11, fiem , paffiones tuas &c.

debeas procedere: Jndue armaturam Dei, ur

It

pelfis Jt

j

a7€ adyersis ia

ifidias diabeli ; hvec autemarmaturaalia non eft; quàm

bacul

jtá

us S. Crucis & SS. Vulnera JESU ; audi Chrifliarium Poétam:

uf

fü

Fide ertci: tota boc peudet vittoria freuo :

Hunc Erebi clades : binc asmimedque falus.

j

7. Et hoc eft, ad quod

pofteà Davidjam in regem Iffadlis inur-

D

us in (uis pfálmis allufic,

dum (e

üt.

Pf 22.

4 fütutus de

pius etiam in mediis periculis con-

cantare folebat: Erfi a

mbulavero in medio umbra mortis ; now

Timebo mala,

Ft quare hoc,

& unde tanta fiducia ac animí fortitudo in

fti

Davide? Ip

fe (übjungit ca

ufim: Viga tua, C baculus tung,

ipfa me con-

At

folata [unt. S. Zeno íermo

ne de

3,

[*

Juda ait virgam cum baculo defigna-

Tecfucem, crux enim eft vir

[

& & baculus paftorumr contra lupos,

gu

€anesy

Crux boculus infirmos firmans.

4$

ilus i

canes , aliósqué tartareos incurfüs, undeprefertur Summo Pontifici,

decbr

Regi Ápoftoltco; Patriarchis, Primatibus regnorum, Archiepifcopis,

Yal

aliisque in fümmis dignitatibus conftitutis,, ut ex illius intuitu fciant

ii

xegere fibi commiffas oves& greges : Nvon, inquit S. Cyrillus Hiero-

; lfm"'

folyrnitanus, pudeat nós «rwcis Salvatoris, [ed in ea poruus gloriemur , - abfit

$, Cyrill, Caz

r

techef, 13,

aolis gloriari, nifi in cr«ce D. N.3. C.

Tridt

4. Elifeus Propheta ubi vidux pauperi oleuni multiplicavit,

Giezi fervutn füum ad Sunadmitidem hofpitam füam amandavit, ut fi-

w?.üOl'iCiG

lium ejüs mortuum ópe baculi füi revocaret ad vitam: Tole bactilum 4. Reg. 4,

u

meum i manu tua -« Ff pones baculum h& am fuper faciem pueri,. Fecit hoc

29,

od

Giezi, & puer Sunamitidis nori fürrexit ; venitergo ipfe Elifeus, &in-

E

cubuit

m f

P

er triodumi crucis expanfis bt

achiisfüper puerum, & ofi:itayit:ï

"tiit;(

puer feptiés, aperuítque oculos, &trevixit.

tilit, d

. - S. Anguflinus per Elifeum Chiriftum & per baculum ejus Domi-$. Auguft

nicam crucem füDaudit , Bazelus, ait; fie Elifcó nibil valebat , quia crux fe'm. 106 de

'erOtfm

fine Chriflo mb?l poterat , opus ergo erat, ut qui baeulum miferat', . 1pje defcendes l«v

ret; Deícendit igitur de coclis, naturam humariam affumpfit , bumi-

A d

ntümae

liavit fe usque ad crucis patibulum , ubi incubuit füper mortüum,

quem propriá fuá morte ad vitam rovam refufcitavit.

Ex quibus

id adht

yullis u

patet, quód ómnis virtus ac dignitas crucis à Chrifto proveniat, qui

cam, ut inftrumentum redemptionis noftre elegit, proprio cruore

divino fanctificavit, atque per earm rios perditos Patri füo s&ternore-

ulonc:

conciliavit: Parifians per jangtinem crucis, five qua

in terris , five qua iU Col, v 3o;

m li

«alis (unt.

:

2

j mOdum-,

. Olimi precepit DEUS , ut Hebrai in Paleftinam profecturi

néti,

rius agnum pafchalem comederent, & inter manducandam baculos

ji i

i mahibus tehefent: — Aenes veffros decingetis, & calceamenta babebitis il Exod, 14, tt,

du

pedibus, tenevtes baculos iy mauibus, Peragrutn pafchalern agnum Eucha-

J

rifticumintel'ige, & per baculum crucem, hxc enim eft baculus Chri-

ftianorum ad cole(tem patriam tendeütium.

I nova Lege mian

avit Chriítus, ut difeipuli (üt ad predicandumi

Judeis & G

entilibus Evangelium exeurrentes, baculos quoque inma-

nibus tenerent: Prarejnem, ne quidquam tolievent in Yia ,

tifi Yirgdin tamitm, Mare, 6.g,

ïaälisïnun'

ut fic expeditiores efferit iri itinere,

iculiS Q

Anima Chrifliana!

graridis adhuc tibi reftat via ad etetnam pa-

iil

j

triam, provideergo tibi

i

maturé de forti baculo

; quó pofflis inter tot

gt

anima & corporis pericula füffentari: Baculus h

icalius non. eft quàni

"d

SS. Crux: Suat «anis, ai€ $. C

ulum à ita damones fg $. Cyrill. Ca«

g

gjuns crticemr,

yrillus, rimet 1644*

techef, 4,

i

ü ]up()Sy

n

gæ R.ecord'

F3

46

Confideratio XII.

6. Recordor hic S. Petri Apoftolorum Principis, qui S. Mater-

f

Martyrol.

num dilectum difcipulum füum Epiiþop'.:ali dignitate infignitum in

"

lii

Rom.145tp. Germaniam mifit, ut populis illius regionis facrum annuntiaret Evan-

gelium, quod & flrenuéfecit, dum 'Tungrenfes, Colonienfes, G Tre-

ü

D

vireníes, aliósque finitimos populos ad Chriftifidem perduxit; & cüm

prematurà morteobiiffet, ut illa vinea Domini magis adhuc excole-

Cornd.in4. recur, eum Sanétus Petrus Ap. per baculum fuum à fe fübmiffum, à

1

Rig.4.3U

n

morteper ingens prodigium fufcitavit quadragefimo poft mortem die.

e

PlusSancta Crux, euj

us S. Petri baculus hic typumgeflit, qucinnu-

meros alios in peccatis demortuos ad vitam refufcitavit fpiritualem &

2ternam, unde canit Ecclefia in Officio de San&a Cruce: d cruci»f

contatium refarqunt mortui. C Déi magtialia vefevatntur G.

7. De S. Mastiale referunt, quód fuerit ille juvenis, de quo S,

Andreas Ap. ad Chriftum, dum quinque hominum millia quinque

panibus ac düobus pi(cibus tizre voluit, in monte trans mare Galli-

joan. 6.9.

lag dixit: Eccepuer wus bie, qui babet quinque p;m'äæ bordeaceos, &* duos pifces.

In a&is S,

Martialis Epi»

Hic ergo Martialis poft Ch ifti afcenfionem in coelum fe San&to Petro

Apoftoloadjunxit, cujus difcipulus fa&tus, ab eo Evangelii predican-

fcopi,

di causà in Galliam miffus eft, ubi Lemovicenfes, Burdegalenfes &

Tolofanosad Chriftum convertit; & cüm civitas Burdegala ignis in-

cendio jam confumenda videretur, baculus illius contraignem fievien-

tem oppofitus mox omne incendium fopivit.

Bagatta to, ,

Simile quid legimus de baculo $

.Urfi Epiftopi, quiin civitate

& Vincgnr.

Antifliodorenfi exortum incendium in momento extinxit.

Item dé

Baralis in VitàpaGulo 5, Cofarii Ep. Arelotenfis in crucem formato !

S, Caíar,

egimus, qui

aéreas tempeftates , fulmina, grandines à regione avertit. Et quis

ignorat in dicccefi noflra Auguftana , quanta DEus beneficia per ba-

culum paftoralem S. Magni Abbatis Fieffenfis etiamnum exhibere fo-

leat, dum per eum ferpentes, mures & glires, agros & fruges perni

Brey, Rom.

ciosé infeftantes, depcllit, fugat, autnecat. Debaculo S. Gregorii

17. Nf)vcmb.

'Thaumaturgi perhibet Brewi

2Yi

[258

um Romanum, quód ad ripam de-

fixus, Lycum fluvium , campos perniciosé inundantem

miran-

Tar

duminmodum co&rcuerit, ut pofthzc terminos non ampliüs effiuxe-

rit, qui baculus exinde non fine mira

nj

culo Vil-ezïtem excrevit in ar-

*

77

borem &c.

8. Si DEus talia ac tanta per baculos feryorum füorum miferis

mortalibus preftitit, & etiamnum preftat beneficia, quid, obfecro,

d

lr

beneficiorum non fberemus debaculo Sanctz Crucis, per quem Chri-

(Ufp

ftus de diabolo triumphavit, & mortem füpcravit in &ternum? 'To-

hn

bias quondam Senior & Anna uxor ejus Tobiam juniorem, filium

füuum

,Crux baculus firmans infirmos.

47

M

ütum i

fium unicum , baculüm fene&utis fux folebant vocitare: r quid

te-

mifimus peregrinavi lumen oculorum n

Tob. Io. 4

at Evan-

ofirorum , baculum fene&utis noffra, [ola-

tium vita nofira, Ego autem dic

o: O Crux veneranda, pretiofiffimo

,U

Chrifti finguinepurpurata, in q

ua falus mundi pependit, tu es lumen

;

oculorum meorum,

ceicle

tu baculus fene&utis mez, tu folatium vitz

mez, te millies, milliésque fàluto & exofculor. . Ecce advefperafcit

T

tem d

apudme, &inclinata eft dies vitz mez, mane ergo mecum, Domi-

nt€, & Amor crucifixe, atque nunc in fenectute mea ne derclinquas

äuæimu-

me, inter brachia enim tua & vivere volo, & mori cupio. Finio

k

hanc confiderationem cum Venerabili Thoma Kempenfi: Noneff, Thom.Kemp.

- Adaui

inquit, falus anima, nec fpes aterna vita, nifi in cruce,

ferm, 20, ad

Fratr,

de qu i

AO3IER Dbr- -ed2009- -323009- -920b3- -92069 -t2206d-

a Gl

s p

CONSIDERATIO XIiII

4

ob

radi

v

(

Mauipulus]Jofeph flanserectusin cam

po,

;21€nf€$.£

typus Chrift JEfu in cruce exaltati.

] ignig t

ml

F'ementes autem venient um exultatione, portantes ma-

j at

, ha

nz;puläs fuos. Pal. 12$. 8.

[ris, Qh

1,

. Ro

E ]o!ä:pho jacobi Patrlarc

jipt

hz filio Sacre perhibentlittere,quód

aliquando mirabile fom

nium, noh naturale,

prout explicant

iib

Sacri Interpretes, fedà DEO fic immiffum ha

buerit.

i

Vide-

u Pw'ï

bat is tempore meffis in fercili

parentis füi agro manipulum,

, o

quem ipfe collegerat, proprio

confürgere motu, & inter alios

p*

erigi in altum, quem reliqui fratrum

füorum msnipul

ipronoin ter-

id gt

ram vultu adorabant.

Audiamus ipfürn loquentem:

j t

r£ manipulos in agro, &6 q

Putabam nos liga- Gen, 353

eaft con[urgere. mampulum meum C flare, veflrósque

g

maniptlos circumfl

antes adorare manipulum ameum,

Per bunc fofephi mani

(e

pulum folum inter omnes ftantem & ere-

if ml

&um Patres in fenfa al

legorico Chriftuni

JESUM in agro Golgothzo

l ob CU

f

in cruce flantem & ere&um fübaudiunt:

gem C

l

feriptum efl de

Hor, inquit S. Ambrofius, s Af

4

Íephb, cempletum in Chriflo,

quando Judai m ejus pafftone dit€ . |. . de Jofeph.

bant ; $: Rex Jjrael eft ,. defeendat nunc de

erice ,. Q eredimus ei cc.

fl

Cul :ap, 3«

f

San&o

48

Confderatio X. Iil,.(

ii

San&to Antiftiti Mediolanenfiaddo Cornelium; Hic manipulus 3*.0[&,9!»7, ait

&

ex Ruperto Abbate, eff Cbriflus, quemomnes Legis & Prophetarum Ledtiones,

[j

einnes Santli " /Angeli circumflant , &* adorant.

2. Confiftit autem manipulus ex fafciculis, feu culmisariftarum

n

frumenti, in quibus g

um continetur, fertilitatis & abundantiz

hi

fymbolum.

Qulmus e

&

us crux eft, granum Chriftus Crucifixus;

ü

fic ipfs Dominus, cüm ad mortem crucis fe pararet, non dubitavit

Joan. 12 24 fe grano frument! affimilare: Nifi granum [rumenti cadens in terram mor-

c

fuum fuerit , ipfum folum inanet : .$$ autem mortuum fuerit , mu-/tu,m. fructum

«

Ajtrt, Hic adverte Ledor prudens, quód granum frumenti multa

pati debear, eítum & (rigus, ventum & pluvias, nives & pruinas, ra-

[

ftra & flagella, molam & ignem, donecpanis mundus inveniatur. En

hic perfectiffimum typum crucifixi JESU, qui tanquam verum fru-

Y

mentigranum longé plura füftinuit, dum fiepiàs in vita & pafTioneà pec-

[

catoribus ventilatus, à Judeisin omnibus actionibus füis cribratus, à

f

Xflo )'3- $

Genrilibus flagellis percuffus, & in mola crucis contritus fuit: Ari-

[

tus e[f propter fieleranoflra. Denique cümin terram & fepulchrum proji-

I«

ceretur, tertio die gloriosé à mortuis refürgens multiplices, imó infi-

"t

$. Bernhard.. nitos anima

rum fructus protulit: A4eriatur granun , fant verba S. Bern-

ferm, 15. in

hardi, & fu;

[4

Can ls

L

U

dica,r;' jt nomine ejus ponitentiom & vemi[fionem petcarorum.

'gat Gentium feges : Oportgs pati Cbriffur r [urgere àmovtuis, C* pmi

3; Mandivit quondam DEUS, ut populus Hraeliticus tempore

Ü

primz meflis fibi manipulos offerret fp

icarum, ,€x quibus omnibus

Sacerdos fibi unum felegit manipulum

, quem in altum per aliquam

perticam elevavit, & DEO in g:ati animi ignumloco totius populi,

Leyit.23. 10, aut communitatis obtulip; Càw meffuer;tis fe etem, feretis manipulos [pita-

]

run , primitias me[fis veflra , ad Sacerdotem , qui elevebat fafcicu'um coram Lo-

l

miso. Etquare hoc?

L)

coram omn

&. Petrus Beífeus & alii, quód per hunc fpicarum inanipulum

i populo exaltatum, non alius fuerit adumbrazus,

quàm

»

pretiofiffim

us orbis R.

*

edemptor Chriftus in monte Golgothxo inligno

r

crucis exaltatus,

Et ficut quohdam populus, ubi hunc manipulum

fpicarum in p

Qu

adiones DE

erticaelevatum confpexit, inlaudes & debitas gratiarum

dn

O fofpitatori ac confervato

ri fno perfolvendas animatus,

& folutus eft: Ita uoque faciant nu

Toj

nc Chriftiani, ubi Dominum

«

üum in pertica crucis,

velin Sacrificio miffe per manus Sacerdotis

exaltatum & elevatum c

V

ontemplantur, ut pro tanto, ac tamimmen-

[

Rom.m. 7. fo redemptionis benefi

cio debitas DEO grates perfolvant: Cwi bono-

rem, bonerem. Ft f

quidem vereé ac finceré amas Crucifixum Dominum

tuum, dic fzepius,

ub

1

x

l Crucifixumrefpicis, cum Pfalte regio: «ádorent

euin

Crucifixus gur mayipulus ?

9

eum omnes Angeli Dei : Omnis terra adoret te, & pfallat ti!i,

Vel eum San- pf 55 &

lia

&a Matre Ecclefia: 4Adoremus te Chrifle, c be

:

TR

nedicimus tz'äi,* uia pev 4H- (al, 69

Gam crucem tuam redemifli mundum cc,

:

m

4. Mirum in modum gaudebat ille popu

lus Hracliticus , ubinoft

flanm

$*

Yante

tam longam 70o. annorum captivitatem Babylonicam à Cyro Bab;lo-

nis domitorein libertatem cumregiis muneribus fueruntafferti ; unde

n

cum gaudiorevertebantur in patrlam fuam, cantantes: Jm comver:endo P[a!, v33. t

ibl

Dominus captivitatem Sion: faci [umus ficut confolati::. Confolati ficut. Jacob

fU UE

Patriarcha, qui cüm audiffct filium fuum Jofeph adhuc vivere, & toti

y f

dominari ZEgypto, quem tamen jam dudum mortuum credebat & .

r ml

lugebat: Er revixit [piritus ejus , r am: Sufficit mibi, fi adbuc Sofeph filiss Gen, 45. 28

»

TO

mens vivit , vadam & videbo ilum. — Ita illi afflidti & omnibus fpoliati bo-

at b

nis letabantur, ubi à Cyro audierunt fe effeliberos , & in patriamre-

um f

werfüros. Priüscüm incaptivitatemtam remotam à Nabuchodono-

neàpte

fore Rege abducti funt, iter, campos & agros, quos colere debebant,

Tatus, i

fletibus aclacrymis refpergebant: Ewntes ibant , €» flebaut mittentes [emina

p A

fta, fcd nunc poft expletos feptuaginta eaptivitatis annos, in patriam

amo

redeuntes , cum gaudio portabant raanipulos fuos: Venientes autem vt«

imbis

tient cum exultatioue, portantes manipulos fuos.

o

Obferva hic fenfum allegoricum, agitur enim hic deliberatione

TRUE

eneris humani à captivitate diaboli per Chriftum & hunc Crucifixuma

j

aQa, incruce enim ab eo falvati & liberati fümus: Manipulus ergo

Aem*

Chrifti eft Crux & cxteraejus Dominicg paffionis inflrumenta ; priüs

ol

Chriftus in vita & paffione füa ac SanGi ejus feminabant in lacrymis,

r d

nunc cum exultatione portant manipulos fuos, hoc eft vi&toriarum

D Poplul

trophza & palmas ab inimicis fuis report;tas: Palma in manibus eorum, ^po*. 7. 9.

pilhr J

Juvat hic etiam audire S. Auguftinum & Hieronymum:. Qui feminaat, Tir n hic ia

wmm U'

inquiunt , j/c Fona opera , (j maxume verbum Dei , suctent in futuro matipulos "al. vas. 6.

Autritorum , C animarum , quas convertunt. Yioc tibi cape, Ó mi Lector,

. Veniamus ad exempla San&orum pro Chriíto crucifixorum,

N.daf, 2, Jan,

S. Silanus Muficus, càm Chriftum crucifixum con(tantiffimé prxdi-

$, qu&m

q l'H ]ignü

caret, à tyranno, ut fidem Orthodoxam abnegaret, varie tortus eft,

qui illum fpinis ferreis juffitcoronari, in ligno, ceu incrucediítendi,

manï

m

clavis ab fudibus ferreis confodi, ac tandem capite pleti, qui (ine

5 gritit

n

mora abfciffum caput füum in manus accepit , & fuper tlumen ficco

m

pede cum omnium ípedantium admiratione deportavit, atque in

templo B. Vi

r

g

ginis, ubi humari voluit, ad pedes $. Frontonis oran-

tis, depofuit.

apinmé

'- ; (ii ht

S. Petrus M. aliàs vocatus Palfamus , nomine & paffione S. Petri Canif. in Mar

A

oli imitatorinfignis, cüm pro Chriftinomine & fide Catholica, tyrol. 3. laa,

Dorit -

' Gintber Unus pro oinnibus,

quam tem Nadaf,

*

bie]

Confideratio XIII. C?ucz'fz'xus eur mamipulus ?

quam Gentilibus predicabat, juxta civitatem Aulanam anno Domini

290. füb Diocletiano Imperatore cruci effet affixus , inter tórmenta

E

latus illud Davidicumdecantabat: Umam petii à Domino , banc vequiram,

&t iubabitem in domo Domini omnibus diebus vita mea.

"

Brev, Rom,

altiqut

SS. Marcus & Marcellianus fratres Romani, & operá S. Seb

18. Junii &

ad Chriíti fdem converfi, cüm à Fabiano Judice Komano compre-

Maityrol,

Rom,

henderentur, & conftantes in fidei confeffione permanerent, grandi

alo, velut in cruce alligati fünt, & ferreis clavisin pedibus confxi;

1n quibus cruciatibus cüm Judexita eos interpelloret: Re(pifcite mi-

feri, & vos ipfos ab his cruciatibus eripite, lxta & unanimi voceac

orerefponderunt: Awaquam tam jucund? epulati fomus , quam bác libenter

3jfu Civiflá causa per[erimus , in cujus amore nunc fixi effe cepimus: utivam tam

ui cüm

din nesFac patr finat , awamdiu boc eorruptibili corpere ve[lit erimus.

Chriftumlaudare non ceffarent, ejásque divinaslaudes diuno

d

üque

canerent, perlatera crudelibuslanceis, ut fic Chrifto effent fimiliores,

transfixi funt, & ita ad. coelefte regnum gloriofi migrarunt.

Martyrol

dice Perennio(,

Rom, & Grae-

Quibusadjungo S. Apollonium, qui Iconii füb Ju

poftquam Chriftum & hunc crucifixum Gentibus magno cum Zelo

€um, xo: ]u

predicaffet, àpaganistentus, varié vexatus, ac tandem cruci füffixus

eft, ad quam gaudens venit, & per eam infigne martyrium confum-

mavit. O Chriftiani omnes, qui de Chrifto Domino nomen partici-

pamus, quidagimus? Adoramus crucem, & horremus crucem; adora-

Q

d)

musinEcclefis, & horremusin propriis edibus. Ecceifti Sancti cum

audio amplexati fünt crucem, tanquam manipulum à DEO fibi de-

ln

if

inatum, fed tandem venerunt cum . exeltatione , portantes manipulos fuos.

Etquomodotu, anime mi, veniesin coclum, fi refugis crucem? non

YV

u

fic proderit nobis effe Chrifti difcipulos, nifi vivamus & moriamur in

cruces tunc de nobisillud verifcabitur: Wenientes autem yenieti

;t um

&

exultatione, portanes man/pulas fuos,

C

"

fi

Ya

u5

fne

«

DT us

-

Hagj

at g

»,

(d51

o«*.*,

dum

g

hd

ET

Wter

: CON—

. S

o* (o) g

Donisi

3j

tOmenti

I

$155555555538355885502250 8555

—

A t

Gdbf

CONSIDERATIO XIV.

0 Cümprb

Rubus ardens & incombuftus, quem

t, g

*

s o

Moyfcs vidit; crucem Dominicam prae-

ol(cite n

fi gnavit.

m Oa

j ha o

«t t

V'adam, €9 voidelo vifionem hauc magnam, quare won

m

comburatu vubus? Exod, 3. 3.

unoduq

o

fimilios

! -.

W

edet

« üm Moyfes tum temporis adhuc vilis opilio gregem fuum la-

T

nigerumin fervore diei & in zftu meridiang lucis ad interio-

-ra minaffet deferti, ut ibidem non tam optatzm umbram,

vuci t

m conr

quàm & opportunum pabulum, quod ejusmodi rubi & du-

miovibus prebere folent, inveniret, ex improvifo advertit,

) Pal'[lf

quódrubus quidam in monte Horcb fpontefüáarderet, & nullo mo-

(

hSan&W"

do ab ignis combureretur lamma: Vadam. inquiebat, & videbevifionem Exod, $. ,

EO [lh V

hanc magnam, quare non comburatur vubus?. Et ecce cüm propiüs ad hoc

[

infolitum accurrit fpeQaculum, fübitó per divinum jubetur oracuXum,

jl

utretrocedat: AVe appropies buc: folve calceamenta de

pedibus tuis.. Et qua-

ru cem' ]

1*)()1'13!'leU

re hoc?-

R.

S. Grégorius, quód per hunc rubum in igne þrorsüsvillæ' fum5. Gregor;

TL

& incombuftum Chriftus & hic Crucifixus fuerit przfignatus; ita &!/^28. Moral,

Cornelius de Lapide: Verbum Dei, ait, imrubo, eff Vevbum. Dei in cruce ,CAP. 2 Core

quia utrobique inter [pinas , videlicetin monte Horeb in figura, & in Cal- ** hie,

variw monte in figurato, ubi in veritate inter fpinas extitit, & im-

meníob charitatis igne erga genus fiagravit humanum, ac etiamnum

fagrare pergit, dum milferis & vgris mortalibus per vi:tutem $. Cra-

cis ubiqueterrarum innu

N

mera divinz bonitatis fuz exhibere i.'olet ar-

gumenta.

- 2. Precepit autem DEUS Moyfi, utquantocyüs ob fan&titatem

loci calceos fuos exueret : xolvecalceaventum de pedibustuis, Et quarehoc? * $3. 9

9. Ut fic debitam Divinz Majeftati ibi inrubo przfenti exhiberet re-

verentiam ac fübmiffionem. Secundó ut fimilis effet caeteris Hehrzis

2

im

Q

$2

Confideratio XIF.

iu Zigypto, qui in illa Pharaoriica fervitute, tariquam fervi incede-

»

bant nudipedes, calcantes luturii & paleas. Tértió ut inci

'erct porta-

»

—Hæbs. 11 25.

re improperium Chrifti, quia in pluribus erat figura C

[

hrili : 4aji: eli-

»

gens ajfign um populo Dei, quàm te

poralis peceati babere jucunditatem cot,

»

Quartó ut oftenderet illi DEUS :-

ül àd re

gnuni ztternurn difcupit

»

venire, per cruces & paffiones, per ferites & tribulos, quibus ille de-

feiti locus abundabat, nudis ac cruentis incedere debeat pedibus: Et i

calcesmenta ex pellibus animaliuni mortuor

unrfit, ifi terréni &

D

carmales reliquendi funt affe&tus illis praferti

m qui Chri

ikbié

fhi

m Cruci-

$, Berahard.

»

fixurn volunt fedari; proinde non immeritó D. Bernhardus s Verím«

ferm.'u cap.

1amin, inquit,

z

folve calceamenta de pedibus tuig ,. & imvolntva pene. carmalium

32, Apoc,

cogitariontm., . ff accedere concupifis, videlicet ad lrunc ruburn myfticum

in Calvario Monte prz nimia in nos cliaritate ardentem, & tamen in-

combuftum.

uod exemplum Moyfíis etiamnüri hodie imitantur

omnes boni Chrifliani, duimim terra SanGaftationes crucis vifitantes,

!

I

priüs omnes calceos füos deponunt, & fie difcalceati in animo contri-

[

to ac huntiliato Calvariz montem confcendunt, in quo pretiofiffimus

q

Salvator nofter operatus eft falutem noftram in niedio terra.

Yfa],73. 12.

3« Ardebat autemille rubus Mofaicus, & nullo modo combure-

Exod, 3.2.

batur à flammá, féd potiüs per ignem reddebatur illuürior: Videlat

quàd rubus avaeret , C& mon comburere ur,

Et cur non erat combuftus?

p

tif

Nofce ex hoc figurante figaratum : Ver

ttn Dei in rubo , ait Cornelius,

erat Verbum Dei ineruce ,

ita & S. Gregorius & alii, ergo rubusillepre-

Ti

Y

fign»bat crucem, .cuju

s particule & fegmenta nuric per Chriftianum

erbem difperfa, eti

amnum hodié in ignernanent illzeía, hinc antiquif-

fimüs mos

€rat, quód fàcre Domiunicx cr

ucis particule per ignem

probareritur, ex quo verum ac

genuinutn SS. Crucis lignum etiam in-

l

f

ter medias flammarum furías p

ermanebat illefüm, &-econtra patti-

eulz fübreptitize mox inignere

digebanturim cineres, Pro confirma-

tione hujus veritatis afi

quas ii mediumi proferamus experientias.

4. Ánno 1614

- 13. Septernbris Brixic in Tyroli in Ecclefia Ca-

fi

thedrali in prafent

13

plurium illuftrium Perfonarüm in igrte probata

eft aliqua S$. Crucis

particula, que im mediis fiammis illz(à inventa

G

€ft. 'Feflimoniu

m Revere

ndiffimi Oftici Vicariatüs, quod ad nia-

Cep

Aus habeo, híc fübjungo.

inv«

» Nos Hieron

ymus Otho Agricola J. U. D. Cathedralis Ecclefize

N 'Brïximnüs

Canonicus,

Scholafticus & Przpofitus ad B. V. nec non

Yi

;

; Reverendi(iimi ac Sere

I

€.

üiffimi Principis ac Domini, Domini Caroli

» Archiducis Auflrize &

Epifcopi Brixinenfis in Spiritualibus Vica-

f

» Hius Generalis notum fac

imus, qualiter quzdam particula ligni S.

P (;;ruci;,

s

( i.

E

- Rubiis avdeie jämm Crucifisi.

$3

» Crucis ; qua

fr

X purt

i Nobilis Dominus Joanries Jacobus Niefferlin Agens

5, feu Factor D; D.

Fuggerorut in Schvvaz Nobili Domino Jacobo

* :rli*.ä:.ïfä'

» $9l

len

ivii

ab Aichberg inj Neuliaufen profati Sereniffimi Archiducis

disten (

» Confiliario Aulico & feudorum Prafecto elapfo men(e Junio dono

fb p

» dedit, per ignem in profentia tum Sacerdotum , tum Secularium

bus Iete

» probata fuerit, & in hoc igneprorsüs illefa & intacta permanferit.

dibus ii

»; In cujus rei fidemi poetacto Domirio Niefferlin teftes prefentes litte-

| terit

,; tas noftro Vicariatüs fi

à

gillo munitas dedimus, datas Brixie die 13.

hm C

» Septenibris Atino 1614.

duss Ti

Hierori. Otho Ágr. Vicarius Gener. m. p.

t Gd

Chriftopliorus Buechberg ex Mandato. m. p.

fiylcs

Hanc facram crucis Dominicz particulam Illuftrifimus & Ex-

Cfamtat

[iitatt

ceHentillimius S. R. I. Comes ac Dominus , D. Antonius Jofephus

Fuggerus , ad quem per paterriam hareditatem devenit, pretiosá hie-

vifiann

imo Qu

rothecà involutamr, & auro gemmísque ornatam Ecclefiz Biberba-

cenfi in perpetuum munificentix füe mnemo

se';ioül*ms

que reliquit.

fynon confignavit, at-

Is

f« Refert Paulus de Efpinofa, quód à Sereniffimis

Hüïbafïfärum Io Hifloria

conmbut

B Vj(hï

Regibus D. Alonfo de Fonfeca Hifpalienfium Archiepife

Opo qué&dam Hifpal, hb, 6,

particula Dominice crucis füerit dorata, qui eam, duri

Miffam Pori- cap. 1«

otibultsi

tificalem celebrivit

;(;QMN&

*

T

, ut veritatem probaret, in accenfüm ienemim-

mitti juffit, in

3

quo

rion fofüni inte

gra & illefa reperta eft, fed & füa-

fguSme )

viffimum odoreni tum intra, tum extra Ecclefiam efflavit.

Chifue

Severus Epifcopus llltraje&enfis Anno 1431.

nc at

hujusmodi SS. pspaitalib, 2;

Crücis particulani in Ecclefia Dordracenfi in Hollandi

a inventamnt CO-cap. i, fcQ, g,

ptrig

ram multis teftibus prefentibus inignem conjecit, ex

quo parit'e

g etiam

fummia omnium przfentium admir

