tim illa S. Petri verba: Sufpendentes inligno , dum uterqueagnus &lega-

IU

lis & divinus in ligno eratfufpenfüs, & occifus; folet autem priüs li-

K

num feu patibulum àcarnificibus erigi, & firmari, antequam fontes in

fu.

illud per fcalasafcendant,& ineo fufpendantur;ita infinuare voluitS.Pe-

310

:

Jüiceplier lib

trus, Chriftum fimili modo füblimé in patibulo crucis fuiffe füfpenfüm,

Co

D

'clavis & laqueis affixum ac tandem occifum.. Audi Nicephorum: Pof-

1; Hiftor, c. 30

quam ad' Calvavia imontem efl ventum , ibà crux compingitur ,. Salvator in €4m f

fre

i

ü

. ffolliur ,. elavis affigitur , & à pratereuntibus plurimis convitiis exagitatur.

S. Chryfoft. in

$. Mittoquàmplurimosalios SS. Patres & antiquiffimos uti $.

f,ad Cor, 2,

S, Gyptian.

Chryfoftomum, S. Cyprianum, S. Auguftinum, S. Bernhardum, qui.

ferm..de Paff..

exprefsé docet: Exalrate in cruce perforantur manus & pedes Viri optimi , beni-

$. Bernlitra&t,

gni $Eu &c. Quod & Revelasiones S. Birgitte exprefse docent, Chr'if

de paff. cap.S

4

m

21

uomodo Cbriflus fuerit erucifixus ?

N W

(tum per fcalas afcendiffe crucem, & fic in a&re fuitffe cruci affixum , Revel. lib, 7,

Afitt a

folent enim talia fpe&tacula populo afpicientefieri. Quidergo his con- cep.t$.

inmlij

fideratis confiderandis nuncreftat: nifi ut crucifixo Amori ac Redem-

if

tori noftro animitüs condoleamus , eique infinitas agamus gratias,

t d

uód fe obtuleritzterno Patri in facrificiumtotius mundi, acnomina-

6ul

tim pro meis, actuispeccatis. Quid ergo rependes, anime mi, tanto

T.

amori, quo te dilexit, & tradidit femetipfum pro te? quid rependes?

af dup

Cogita, . & ftatue.

, htttt

6. AÀmiciilli Job, qu

i folandi causá ad eum venerant, ubi vide-

Pv

runt Jobum amicum füum à diabolo peffimis percuffum vulneribus,

&vl

& nunc fedentem in fterquilineo, & ceftà radentem (àniem, quem priàs

ut yirum optimum, multdsque circumfluentem divitiis cognoverant,

ub fl

tanto fübitó repleti funt ftupore, ut feptem diebus ac noCtibus cum illo

gmincut

humi fedentes, tenuerint filentium, nec quisquam illorum aufus fit prz

fimionese

animi teneritudine & commiferatione illum alloqui, videbant enim

d forman

dolorem illius effe vehementem: Cimque eleva]fent procul oculos fuos, mon Job. 2 12,

d

cognoverttt eum , r exclamantes ploraverunt , foifsisque veftibus, fparferunt pul-

Mf

moloni i

verem füper caput fuum.

O

anima Chriftiana! fi viri ifti tanto fuerunt correpti ftupore, ubi

fmmmmact

hominem & amicum füum in tam miferanda rerum facie confpicati

) inimol ,

fünt;

uid, obfecro, dixiffent, & feciffent, fiipfum DEUM ac Homi-

if

nem Chriftum zterni Patris Filium in infami crucis patibulo füfpen-

Dequo

füm, & affixum, tot vulneribus concifum, atqueinnumeris plagis pro-

lolff

pter fceleranoftra attritum vidiffent? Jpfe autem vulneratus efl propter ini-16.53. $.. :

i.

;

quitates woffras , attritus eft prepter (celera noftra? O horrendum! Ó cruen-

qud )lmff'

tum fpectaculum! nunquam ha&tenus in orbe vifüm, neque amplius

n

videndum: Obflupefcite coli fuper boc, cr porta ejus defolamini vebementer!

Á

Jerem, 2,21, |

r «l

7. Colligeexhoc proreflexione morali, quanta fit gravitas pec-

cati mortalis, quod nonni(i morte crucis exjuíto Dei decreto expiari

s

hh

tenm f

Jv

potuit; & tu audeas iterum peecare lethaliter? Colligeulterius, quan-

tus fuerit amorFilii Dei innos miferos mortales, pro quorum falute

, hi

M

eyoli

iion dubitavitmanibustradinocentium, & crucis fübire tormentum.

vt

Collige infuper, quanti fit facienda cujuslibet hominis anima , cujus

[d!

hn

pretium fuit vita, paffio & mors Chrifti, ita ipfe eamappretiavit, ut

D

if Ml

4 jugo

diaboliillamredimeret. Difcedenique, finon pari, faltem in-

/

if

f

genti ítudio pr

ocurare animarum fàlutem , ne fànguis JESII

n

s

* Filii Dei inaniter fit effufus.

j

erumï q

71

gpfllm !

(

(

"Dd2

CON-

212

3 (o) s

rit,

$565555555088 85855 5 05555 058 ERE EEE

p

tüm

CONSIDERATIO LVI.

ocul

hoc

QuareDomino JEfü, ubicruci affixus eft,

qui

quir.

facies atro velo tecta, & velata fueric ?

fixe

a

N

dhfcondam faciem meam ab eis.. Deut. 32.20.

T

or

l.

dere

v

Uód olim nocentibus ac malefactoribus, cüm in crucem

[

agerentur, dirísque in ligno affigerentur clavis, facies atro

confítat.

obvelata velo fuerit, ex Scriptura & San&tis Patribus liquidó

Qu

Morem hunc teftatur dira illa juffio & feralis fen-

qui

tentia, prout babet Livius & Cicero, & ex eis Cornelius:

a

Licor, colliga manus , caput obnubitoy verberato , infelici arbori fufpendito,

Ton

Aman primum Regis Affueri prepotentem miniftrum in men-

s

Cerndlinlibtem revocemus, cüm enim à juftitiz miniflris ad crucem à convivio

Yo

Efther, c.7.8, raperetur,

facies illiusatro velamine conte&ta eft: Siatim operuerun fa-

[//]

Eüher?.8. ciem ejus, dixítque Harbona uuus de Euntcbis , qui ffabant in.miniflerio Regis:

ne

En lignum. quod paraverat Mardochao ,. qui locutus eff. pro. Rege, flat in domo

für

dAman, babens atitudinem quinquaginta cubitos, cui dixit Rex: Appendite eum:

Tn

ufpenfus efl itaque Amanin patibulo. Ecceolimreis mortis, & condemna-

lib

tis ad patibulum facies velata fuit, quod etiamnum fit reis capite ple-

la

Gendis, quibus velantur oculi, ne cernant fulminantem gladium in

Bu)

füam vibrari cervicem.

hj

Sic & Chrifto Salvatorinoflro, cüm in monte Calvario, füppli-

Mart, 14. 67.

cii loco cruci affixus eft, caput velatumfuit; fi enim priüs impii dei-

h

Luc, 22. 63

cidz Chrifto in foro Caiphz velabant faciem ejus: Ereeperunt quidatm

du

Quaref. te, 2,

confpuere in eum , €* velare faciem ejuss Et itezumz Velaverunt eum , & perca-

sap. 4.

riebant faciem ejus,. Ita, ait Quarefmius,

& alii authores probatiffimi,

fdpue

Chrifto in acerbiffima

Qid

cft; in quem finem Ec

crucifixione facies aliquo velamine obnübilata

Att

clefia fan&a Catholica 1n Dominica Paffionis in

Gpit

templo,

aliquo velo operire folet Crucifixi imagines, quas nonnifiin

die Para

ope-

teg

Íceves poft crucifixionem & mortem Kedemptoris difc

rit,

ET

C

-

d

rj

4

r Crüucifixo facies velata ?

213

rit, eüm

Ht

que cun&o populo Chri&ianoq-ad fpe&ändum & adorandum

proponit.

2. Vide hic quomodo benignus Dominus peccatum Protoparen-

J

tum noftrorum luere voluerit; Adam enim & Eva primó peccarunt

oculis & ore, afpiciendo & comedendo pomum vetitum: Chriftusut

hocexpiaret, paffus eft velari fibi os & oculos, nonàfcurristantüm,

dl

qui in atrio Pontificisilli proterve infültarunt: Prophetiza nobis Chriffe,

1

quis eft qui te percuffit ? Sed etiamà Romanismilitibus,

qui ipfüm cruci-

fixerunt ;

dum enim publicé & coram omni populo in cruce jam ere-

&a, acin fcrobe firmata, proutalibiexplicavimus, ipfi ftantes füper

pegma &ícalas, Chriftum quatuor clavis fatali ligno affixerunt, inte-

rim pro moré Romano diviniffimam faciem ejus obíoleto velamine

obnubilarunt; per quod Chriftus velatus fignificare voluit fe abfcon-

dere faciem à Judeis, illósquefide & cognitioneDei privandos & ex-

coecandos: ZAbfcondam f[aciemmeam abeis, r co

i rucem

nþ'deïabo noviffüna-eorum, gt Deut, 32.

neratio enim perver[a efl , & infideles filii.

fs at

3. Moyfes legislator veteris legis ,

& typus Chgifti defcendens

buslqià

cum virga füa & decalogo de monte Sinai

; €x confortio divini collo-

ferai

quiiradiantem vultum füum velo occulta

jormeliti

vit: . Pofuit velamen fuper chie.mïmd- 34. 33

fuam, . Chriftus legislator novse legis a

fcendens cum virga crucis in

il

montem Golgotheum, ubi in con

fpe&tu totius p

[0]

uli in ea affixus

» inmer

eft,

ariter velamine faciem füam in

5

ipfo a&u cruci

xionis occultari

TOU

voluit: Et ef ereditu facile ,

ait Fornerus,

velum boc fuiffe abjectiffünum , &* Forncr. in Pa-

opuumn!ï?

omtium pedibus contritum , quo major ex ejus co

ntuitu

Q bo—rad;ifo Malor,

irrifio fequeretur.,

ünicor,

jllro M

ne JEfü!. quid non pro (alute noftra fecifti ,

acpaffuses? Ah quocP

j

fünt etiamnüm Chriftiani,

& utinam non Orthodoxi, qui fàcratiffi-

mam faciem tuam de novo

gpfnm'm

obvolvunt, & involvunt velo, dum tam

(

liberé peccant, & gravifli

mis te DEUM & Hominem offendunt fce-

saptt

leribus, &f(ic fecundüm m

entem À

pofteli te de novo crucifigunt? O

1 glaäum"?

miferi! quid agitis? 44 qui plantavit

atrem , non audiet ?. aut quifimxit oculum, P. 93. 9.

non confidera

t* Intelligite infrpientes in populo,,

C flulti aliquando [apite,

"m

"

4. David in exilio füo, & à facie A

bfolonis profugus, nudis pe-

dibus, flens, & operto capite clivumoli

varumaícendit: Perr) David * Reg.15.30,

yini*

yil WM

afcendebat clivum elivarum, fcandens & flens, nudis pedibus incedens ,

C eperto

4l!, 6,(; M

eapite; fed omnis populus, quierat cam eo

» operto capite afcendebat plovaus, Ecce

quid poffit exemplum Superiorum],

, dum Davidem mox fübditi fecuti

rj

gjb

funt,

& caput füum in illo lu&u tegebant. — Solebat aliàs David nudo

capite incedere quafi liber & expeditus

,y(üon'þ j

; inluctu veró caputoperiebat,

ao

& tegebat , quod & fübditi fecerunt.

Obíferva hic miram Davidis hu-

TO

malitatem , poenitentiam & patientia

m, quà plorans, &tecto capite

j

3

ugen,g

214

Confiderotio LVT.

ciusit

e

ens, montem aftendit, ut effet typus Chrifti, qui ia eodem monte

veto

[

l

vetiPatremorans cumlacrymis, & füdans fanguinem, inchoavic

(

affionem, & redemptionem noftram, in clivo Calvario, ubi utroque

t&do :

in monte confufio & cruor cooperuitfaciem ejus, tandem complevit:

Qp

Deut, 3329« 4 ondam fatiem meamabeis, quia magna fuit velut mare contritio ejus,

deran

& dolor immeníus; ac prefertim dum manus ac pedes ejus dirifTimis

rm:

Homilia 41- terebrati funt clavis. Etarbitratur Joannes Lanípergius , quód manus

de Paff.

Domini 26. malleorumi&tibus, pedes veró 36. 1&tibus fatali crucis li-

dl

gno fuerintaffixi. .O peccatrixanima! quid tuo amantiffimo poteris

tem (

rependere Salvatori, qui pro tua falute tot contumceliis fuit affe&tus,

de,

tót doloribus preffus, totfauciatus vulneribus? Ecce Dominus tuus &

p

DEus tuus füfpen(üs eftin patibulo, &tu tux dabis operam volupta-

ti? anexiftimas quód hoc atro te&us velaminetenon videat? Ah fak-

quar

Rnj

Ecdi. 23. 29-Jeris ; Oculi Domini multo plus lucidiores funt (uper [olem,

v

f. S. Paulus cüm Athenas perveniffet, in Areopago fingula illius

Heco

civitatis altaria & fimulacra fal(orum deorum perluftravit , inter quas

inqui

ABor, 17, 23:arasunam reperit, cuititulus infcriptuserat: /guoto Deo.. Quaeres hic

mità

prudens Le&or, quare Athenienfes hoc altare Deo ignoto dedicave-

te.

rint? Et quis hic Deus er

at ignotus?

at

ufam ftruendi hancaram ignoto Deo fuiffe

x. Lyranus & alii, ca

ht

Ecclypfim Solis,

quz acci

dit in paffione & morte Chri(ti crucifixi,

quam ubi vidit

Dionyfius Philofophus eum Apolophane do&iffimo

Aut Auttor natura patitur , aut mundi

pariter Philofopho , exclamarunt:

machinadiffolvetur, Ex quibus patet,

6d Athenienfes licetignorantes,

&

hunc crucifixum coluerint, &

*s

jam tunc füb velamento Chriftum

adoraverint, quem exinde D. Paulus libere illis

predicavit: Quodigno-

Cornel. hicin

Deus qui fecit mundum Cc.

.

$. Joannes

vantes colitis, boc ego annuntio volis,

À

Ada Ap.

Chryfoftomus & Oecumeniusaddunt, quód Athen

enfes huic ignoto

Deo in peíte tunc graffante facrificaverint : Gímque

ipfi [acrificaffent , flas

Q

tin curati funt : Hunc ergo Chriflum 9 ESU M efe, Deun oumium Patlus ati-

nuntiavit.

dens 'inter

6. O bone JESU! tu reverà ignotus DEUS eras, pen

&

1fa. 45 0.

latrones in cruce: Ver? tu es DEus abfconditus; D Eus Ifrael Salvators

In

Pfal. 17. 12.

fuum. . Proinde apud Iíatam

la.

* 2e

Vates Regius: Qui pofuit tenebras latibulum

Seraphini velatis oculisilliacclama

bant:

Sandlus, [andius, fandus.. Ethic

DEUS in cruce? O coili, óterra;

Q Oriens & Occidens, ó Meridies

& Septemtrio obftupefcite.

Ecce poft vitam tam innocenter trans-

aGtam, poft cot patrata- miracula, poft innumera in miferos morta-

uus, bene-

les merita, in ipfo xtatis fuz florecreator ac Redemptort

fgu-

faötorum omnium maximus, .-cxhauüis viribus & toto corpore

[9151]

Cor Crucifixo facies velata?

215

cius in confp

I

M notte

e&uinfinite multitudinis pendet in patibn*io*,k & quide

ho

velato capite : Velaverust eum,

Luc, 22, 63,

iuoque

O Domine JESU! Ó Amor crucifixe! cum bona venia tua ac-

cedo ad te, imó proftratus in terra, ambobus pedibus adrepto ad te

Vnplevi:

€go peccatorum miferrimus, ut divinam faciem tuam, in quam defi-

trinoqus

s din/fis

derant Angeli profpicere, per tranfennam tantüm aperiam,

confide-

od s

rem: Oflende faciem tuam, & (alvi erimus.

Pfal, 79, 4

Mi ericl

Ah quid videoremoto hoc velamine? ah quid video? Hecciné

e(t illa facies,

am difcipuli in monte Thaborzo, ut folem radian-

mopitii

[

unt:

t af

tem confpicati

Aefplenduit. facies ejus ficut fol? kioecciné eft illa fa- Ma'thi 17 z.

jnistuipl

eies, quam quondam Moyfes videre tantoperé defideravit: Siimveni

gratiam in confpetiu tuo., offende mibi faciem tuam ?. Haeccine eft illa facies , Exod. 3j. 13.

m volpt

: Al

quamReges acPrincipes: Patriarchz & Prophetz volebant videre, &

non poterant: z4men quippe dico vobis, quia multi Propheta & jufli cupierunt Matih. 13. 17.

videre qua videtis, & non potuerunt , & audive qua auditis, &* non audierunt.

h il

Hzccineinquam, eftillafacies? Heu, heu, heu! quàm fordidis nunc

n u

inquinata eft fputis, quàm durisonerata colaphis, quàm cruentis redi-

Vr

odediat

mita fpinis? Oculi natant in fanguine, ita dolorofiffima Virgo & Ma-

ter: Biiusmens cinm duceretur quafélatvo, extevfit fanguinem ab oculis fuis. Q.Revel. $. Birg,,

affliciffima Virgo! habes nunc Filium tuum non ampliüs capite ve- Vuiou

Deo iif

d

latum, fed publicé in cruce omnibus tormentis expofitum. O

(oifmo

Domina! neavertas faciem tuam à nobis, fed im-

petra nobis gratiam &c.

, i [77]

Jenmrut

du

p ur

CONSIDERATIO LVII.

, p

st

l

Cur Chriftus Dominus in eredta cruce,

j5

coecluminter & terram medius mori Volucrit 4

m

[j

]

j J

Erit vita tua quaft pendens ante te.. Deut. 29.66.

j

p

f

j

nl

yei

IU

Uric Scripture textum: Erir yita tua

quafi pendens aute te , expli-

a o

ceant SS. Patres de Chrifto JEfucru

cifixo, erat enim Chriftus

bt

ante oculos Judeorum quafi vita pendens in'eruce, ita S.s,Leoferm:

tj

Leo: Quafi dicas; Chriltus cft vitatua, Ó Judxe, qui à te? de pafone.

o

f

vifus

0i

-

ar6

Confideratio LV.

men tuilli non credidifti ; &antiquif.

vifüseft pendensincruce, &ta

g

(imus Tertullianus: Erit vita tua pendensinligno ante oculos tuos,

cond

non credes vitz tuz , qus femper in periculo pofita eft, proindevera

in i

vita animz noftrz eft Chriftus JEfus & hic crucifixus.

.

incn

bus vuln&ratis

Tum|

Ifraelitis quondam in deferto à venenatis ferpenti

vita fuit ferpens illezeneu

sin mediis illorum caftrisjuffu Dei in oblon-

xella

acruceere&tus, quem cim percu[fi afpicerent , f[anabantur.

Obferva: Ser-

und

Num.219: g

ens ille Chrifti crucifixi pulcherrima & expreffa figura fuit, qui de fe-

T

Jo. 3. 14-

ipfo alt: Sicut M

oyfes exaltavit ferpentem in deJerto , ita exaltari oportet Filium

'&h

bominis. Serpente

m illum eneum à Moyfe ere&um Ifraélitz fani & in-

firmi delongépoterant contempl:

ari,

ex cujus intuitu vitam conferva-

hüs&

.

bantincolumem; Chriftus in ere

&a crucependens, fa&tuseftnobisin

4frj

$, Augsf in Glutem; hinc S. Auguftinus: Fratres ut 2 peccatis fanemur ,. Chriftum eru-

m

Jo:cap. 9

cifixum intueamur ,

quomodo qui intuebantur ferpentem aneum in deferto, mon

fl0n

eribant imor[ibus ferpentum , neque tu peribis,

fi amator fueris crucifixi

fhitil

S.Leoferl. qEfuü, unde S. Leo: Sicut 4 reatu n&

lum liberum veperit ,. ita pro liberandis

üemp

de Nat,

omnibus venit, Facconclufionem: Ergo etiam pro me.

E

d pärcendum

2. Quzfivitolim DEus & mifericordiarum Pater, a

ij

nobis femper propenfüs , virum juftum, qui mediatorem inte

r Deum

cibus fuis iratum Numen placaret: Q«afri

f

Ezech,22. 30 & homines ageret, ac pre

de eis virum , qui intevponeret fep

em , €» flaret oppofitus contra me pro terra, ne

f(dim

Qin i

difiparem eam, & non inveni. Ex qui

D

d fequitur? Ó tremendum fulmen!

fs

quia menfüra peccatorum erat j

am tunc temporis in

tervallo comple-

m, in:gnue ir& mea com-

tæp*

ta, dixic DEus: Effudi fuper ees indignationem me«

H

fimpfi eos.. O nos felices, & DEO fint laudes infi

nite atque immenfz,

of

us €

ft, qui juftitiz divi-

virillejuftus, & juftiffimus juftorum invent

didt

ng, nediffiparet terram,

interpofuitíepem; &

quid dico? qui etiam-

At

quia advocatus nofter & Me-

nim hodie in ccelo interponit fepem,

tun

diator apud Patrem fa&us eft. Anime mi,

vis videre hunc virumju-

der

ftum? Ecce crucem Domini , & inea pendentem Dei Filium, de quo

Rom, 3. 25

tier

Paulus: Quem prepojuit DEus propitiationem pev fidem in fanguine ipfits a

effeufionem juflitia fua.

Obferva: Juftitia deb

et omnibus innotefcere

.ideó

tém

cüm ad exemplum & communem fatisfactionem exerceatur ;

Pater eternus voluit , ut Filius fibi unicé dile&tus in eredta cruce publi-

Ultin

Yelle

cé, licetinnocentiflimus, coram tot millenisfpectatoribus pro falute

omniummoreretur, ut nullus calumniari poffet non fuiffe divinz ju-

'luab,

m

ftitiz de condigno fatisfadum.

O amor, Óamor! iterum dico Ó

1.Cor.16.22. Crucifixe JEfu: Vere qui te sen amat , anetbema fit.

.

lty

t autem Dei Filius in alta & erecta cruce cocl

um 'inter &

M

3. Volui

per fan-

Yi 1

Col.1 29. terram penderemedius. Audirationem à S. Paulo: Pacifirans

guinem

Tl

'1

ój

Cur Chriflus in evecla erucemortuus?

217

at

guinem crucis , five qua in tervis, five qua in celis funt. En medium locum re-

o5t10$, d

vindevenn

conciliationis noftre,quemDeiFilius inter coclum & terramelegit. Et

in alio loco: Omniain Chrifloinflaurantur , qua in celis, C qua in terva [unt, Ephef, t, ro,

vulentis

in cruceenim Chriftusreftauravit fedes gloriz, & numerum Angelo-

rumlapforum, ad implendum illud Davidis: Jmplebit ruinas; & in terra PAl tog, 6.

n db

fer t

reftauravit, quodab Angelislapfum eft, uc ab hominibus redderetur;

, Vi

unde fübjungit Apoftolus , &canimum mobis addit: Ergo non effis bofpi- FP hco 1,22,

tes & advena, fed eflis cives Santlorum, & domeflici Dei, quia per Chriftum

7parrerfis';1m

& hunc crucifixum Deo Patri reconciliati eftis.

vf

n o

Voluit infüper Chriftus mori in a£&re. Atr eft commurft omni-

busclementum, ita acrem nuncupavit Sapiens: Aarus accepi communem 92p» 7. y.

vinlisa

CU t

4érem. De aqua dici poteft: hzcaqua mea eft; deterra: hec eft terra

mea; deigne: hic eftignis meus; fimilem tamen fermonem de aére

jjr, m

p d

nonpotesformare,

quia omnibus eft communiífimus: Voluit itaque

mitiflimus

v

JE(üs oftendere, fe communem efle in cruce omnium Re-

demptorem.

urcandt

4. Refpiciebat autem Crucifixus Dominus facie fua Occidentem;

r Deu

ita S. Germanus Patriarcha iu Theoria Rer. Ecclef. Chriflus , ait, cruci

affixus ac Occidentem erat intuens , ejus veró venerandarum manuum altera im me-

: Qufi

i, !t

vidiem, alrera in Septentrionem erat exten[a,

Et S. Joannes Damafcenus : $.Jo. Damafe,

Qim in eruce penderet , ad Occafu.

m profpiciebat ; Ec quare ad Occafüm? Re- lib-4- fidei

ümens

y uml

Ipondeo: Soljuftitiz eft Ch

riftus Deus nofter, unde Malachiz Prophe- O'thed. c. t3.

t priüs intimatum fuit: Orietur volis timentibusno

men meum fol juflitia , &*

Malach,r 4.2,

TEULI

fanitas in pennis ejus , hoc eftin brachiis ejus incr

uce extentis, acpretio-

r

eug.

l

fo fànguinein falutem noftram manantibus.

Profpiciebat autem Oc-

(i

du

cidentem,

; qui

Ef

1

uod jam priüs in vita fecerat ;

AudiEvangeliftam: Vefpere Matc 1. 32,

autem fatto, cim occidiffet fol, afferebant ad eum omnes malé habentes i,

Quos

fl

tunc in occafü folis folebat curare. S. Hieronymus per folem

occi-

ov

dentem Chriftum in cruce morientem fübaudit, in cruce eni

m mao-

nl

1

Jj

jb

riens omnes noftros languores fanavit: Et livore ejus fanati famus.

Ià,5;. &

j. Aliaratio, quare Chriftus patiens, & moriensin cruce Occiden-

nno (4140

Iíi

J

tem refpexerit. Cüm Jacob Patriarcha jam jam moriturus filiis fuis

atf s

ultimum Vale dicere, illísque extrema benevolen

tig & amorisíigna

Qu

pubh

j

vellet demonftrare, eosinunum convocavit: Cosg

"

regaminifilii, & audite Gcn, 49, r.

"

jecob, audite Ifracl Patrem veftrum. Yta Chriftus Dom

inus, ut filios fibi con-

im

j

Ia. 11. 12,

g ( 0

&regaret, fignum crucis erigi voluit: Erelevabir frgnum innationibus procul,

feu vexillum, quiacrux, five crucifixus eft (ignum, füb quo Chriftiani

j

congregandi erant contraacies demonum praliaturi, capütque inclina-

vitad eos, qui Occidentalemlincolebant plagam; hinc S. Hierony-

1

TAU

mus: Quia do

L

/

Hieron. in

gumü"

ierufalem conyertit , s

cap, I5, Ifaie,

Gihther Unus pro omnibus,

fum [uum & nonfaciem Tudais ,. c. perggla H

ür

z

-

218 Confideratio LV11. Cur. Chriflus im ere&la cruce mortuus?

ut averteret ab ea faciem fuam , quod tantoperó formidabat David, dicens : Ne-

avertas faciem tuam àme, tt clamantes 3udaos non exaudiat , nec mifereatur eis.

E

Econtràó quale folatium eftnobis Chrifticolis, inplagis Occidentali-

bus habitantibus, ad quosChriftus moriens refpexit, & fanGiffimam fa-

u

€iem, quam tantoperéanti

z legis Patriarche exoptabant, convertit.

6. Ceterüm folemni

n

ma ac publiciffima fuit Chrifti Domini

1C[

crucifixio ac mors, quiacoram Deo, bonis & malis Angelis fa&ta eft ;

coram Deo, qui venerat ad fpe&andum agonem tam cruentum dile-

Giffimi Filii füi adillius excipiendum fpiritum; Coram Angelis fàn-

Áfi

Gis, qui aliàs letantesin nativitate, & miniftrantesin deferto appa-

ruerunt, ficin lu&tuofiflimo crucis agone flentes & dolentes fefe exhi-

m-a'- 33'«70.

buerunt , unde illud Iaiz : Z4ngeli pacis atmar? flebant.. Sed & Angeli mali

cumLucifero accefferunt, ut viderent finem, &]Efüm in cruce obferva-

rentmorientem, anreverà hic effetSalvator mundi, hinc illud Verita-

]o.14,3o.

tis: Venit princeps bujus mundi , & in me non babet quidquam. Ecce non cafü,

fed divino confilio factum eft, ut Dei Filius ac Dominus nofter JESUS

Chriftus publicé in cruce moreretur.

*

Accedi

t, quó

d & amantiffima P

arens fteterit juxtä crucem mce-

Atboi

rens ac dolens, quz plus czteris fuis doloribus, velut fagittisacutiffi-

[f

mis, feriebat, ac dolore dilaniabatamore fauciatumFiliifüi cor, unde

la füp

€ant,. 4 5.

S. Bernhard,

veré illi dicere poterat: Vuluerafli cor meum Soror mea [pon[a, vulnerafi cor

undi

hic,

ieum. Supra quod S. Bernhardus: Quiaplus doluit de Matre quam de [e , nam

Ton;

multà acerbits ex Matris compa[[tone doluit, quam ex fua ipfius paffione. Hicex-

b

«

Luc, 2.34-

perta eft afflictiffima Mater, quàm verum fuerit illud Simeonis vatici-

&b

nium: Pefituseft infiquum cui contradicetur, Mitto turbam plané ingentem

fiug

ad hoc infolitum fpe&taculum concurrentem, in qua fuerunt & ipfi

n

Principes ac Magiftratus templi & Seniores, non enim folis gentili-

U

bus Hebrzi confifi erant. Tantus erat ardor ac defiderium pepdendi

BY

Chriftum.

fs

7. Confideremus denique S. Athanafium, cur Chriftus in acre

ted

elevatus fpiritum emittere voluerit.

Jam fàn&ificaverat Dominus

lum

terrampedibus füis illam calcando: Sanctificaverat aquam, dum Jor-

tud

danem ingreffus eft, utilliusaquábaptizaretur. Pofteàignemfandi-

flibu

ficaturus, dum Spiritum San&tum in fpecieignismifit ; folümreftabat,

utaérem fan&tificaret, ideó voluitineoelevari ac mori: Doemitus, 1n-

tjur

$, Athanaf,

lib. de in-

quit, «t diabolum pvacipitaret, aerémque purificaret, & viam ad calum nobis mu-

dij]

&arnat,

miret , quánam aliá morte iflud fieri potevat , niff e4, quam in aére toleraret ?. De

Tinte

eruce ef^, quod loquor 5 folusenim illein aére morituv, qui in cruce vitam finit » que-

1€ h0^. fine ratione eam Dominus fuflinuit, ita enim [ublimatus aérem pu-

m?hï

IETUS

garit ab om?i djdoäm infeflatione,

CÓN-

LÀ

Wvitiy?

$** (0)

219

d V

BRRAAELAAA

ifjrhuti

E FEFEEFUEEEEY :

Jecidentl

Qofmam

CONSIDERATIO LVIIIL.

Ed

rj Dorin

Cur Salvator mundi nudus in cruce pen-

eliidu

yentüm d

. dere, & nudus mori pro nobis voluerit ?

Angdsie

lefetoim

t

4Mlilites aecepertmt Fucjiz'mcnta ejus. Toan.19.23.

*

Al

1

nceobn

'T umbra corpori, (ic figura in Sacra Scriþtpra debet corre-.

Tad Vertt

fpondere füo figurato. Adam primus omnium parens Chri-

ce nor C

fti Domini figura & umbra fuit , prout in antecedentibus ex-

die oU

plicavimus, oportet ergo, ut & figuratum cum fua umbra

correfpondeat. Adam in meridie peccavit, dum manus ad

o

arborem fcientiz boni & mali excendit: eddem horá Chriftus ad cru-

trsacuti-

cem manus füas expandit. Adam quia nudus erat, füummoperé poft

g, i

af

lapfum erubuit: Chriftus hanc nuditatem in cruceluit: Tóra die vere- Pfal, 43.16,

cundia mea contra me efl ,. ( confulio faciei mea cooperuit me, Adam hor

m d pl

A

nonádici, hoc eftapud nos, horá tertià

pomeridianá nudus éparadifo

m

eje&tus eft: Chriftus e&dem hori n

udus paradifüm ingreffus eft, Adam

n

erubefcens nuditatem, Occident

emre

hi?

nius & alii, ubi audivit vocem Domi

ni deamb

Ipiciebat, prout probat Mallo-

ulantis ad auram poft

fueranfï»f

meridiem: Chriftus, ut Patrem placaret,

faciem fuam in cruce ad

ld

Occidentem convertit.

Adam ut tegeret nuditatem carnis, adarbu-

du f

fta confugit & ad folia fic

üs, quibusinferiorem partem contexit: Chri-

ftus, utaliquo modo er

ubefcéntiam fi

cet.

uam tegeret,

velo eá partecon-

hr

te&tus eft, quam naturategendam do

. Nefcio, an tormentum ul-

vera

(

lum aliud pientiffimo Redemptori noftro

gravius acciderit, quàm de-

w.m)dwl

nudatio ante crucifixionem, ubi nudus

Ítabat coram tot efferatis ho-

um

ftibus.

O impudici! attendite & confide

i

injuriz & contumelix.

rate, vos cauía e&is hujus

H,)m (

L

y

2. Revertorad Adam: Ad quid, obfecro,

in nuditätä tua pävi-u

ii

PL

dus latitas in medio ligni paradifi, dicens de lo

nge ad DEum adven-

i

tantem: Vocem tuam audivi in paradifo ,

6 timui, e) quód nudus effem ? Noli Gen.3. o.

ampliüs formidare, ó Adam!

progredere, & in montem Calvarium

VKlmjmu, W

J

te confer,

[

j

en habes hic nuditatis tuz focium, ipfüm Dei Filium; fi

e€2

:

ngemi«

()

*

220

Coufideratio LV. H

|

hotto!

memineris adhuc, audiifti ex ore illius olim in paradifo: Ecce Adam

|

quaft unus ex nobis fadtus eft..— Jam u illi, fed omni cum humilitate, im-

qur; C

damay

properare potes: Ecce Deus quafi unus ex. molis fattus eff:. Ego nudus in

(aiQUs

paradifo, & tu nudus incruce? fic nimirum luit Dominus, quod

at i

quohdam deliquitfervus. O filii Adam ! omnes nos nudi egredimur

homi

Jol;- L. 2T.

ex utero Matris noftrze: - N'udus egreffus fum de utero. matris mea, & nudus

revertar illu ;; dicebat quondam patientiffimus Job; fed adverté hic,

mex

ama

Matth. 22.12.anime mi , non nudi adinittemur in regnum zterni Patris: Zmice,

dicebat quondam Rex ad mendicum, quomodo buc intrafht , non babens

D7

veftem nuptialem? Et tu fine hac vefte nuptiali & fine bonis operibus vis

intrare in regna coclorum? hoc non credo.. Veniamus ad alia.

ad frä

. No£& Patriarcha nudus in tabernaculo dormiens, & ab exe-

füs e

crándo filio. Cham irrifus, ac protervé illufus pari modo Chrifti in

&im

mth. 2736

lia

»cruce nudati figura fuit à Judzeorum populo fübfannati s Pratereuntes

litsv

autem blasphemabant eum moventes capita fua &c. Sed obferva: No8& à Sem

TA

& Japhet retrorfüm ad patrem füum accedentibus pallio honefté

coopertus fuit: Sic.pié credendum eft, Chriftum ab initio quidem,

i

UT

detractis violenter veftibus, toto-corpore nudatum ad fuam accet-

quam

vidit

fiffecrucem, fed heu! qu

.

o & quanto cum ruboreac verecundia! ex-

S. Bifg-, lib, r.

inde veró velo quodam

circa verenda effe velatum. . Éta refert S. Bir-

[7T

Kevei, c, 10,

itta multorum arcanorum Dei confcia, cui Beatiffima iuxtà ac do-

qufi

i

orofiffima Virgo & Mater infinuavit: Filio meo flan

te, ficut natus erat ,

it velamen, quo ipfe exultans intime,

w

nudo- corpore,

untus tunc accurrens apportayi

*

e.

velabat verenda füa5 quod. velamen

Aquisgrant

adbuc hodie religiosé

tuni

levem in Monte Sancto Andechs in

iati

affervatur, cujus particulam non

fuperiori Bavaria quondam confpicatus füm..

D

dem

'vïdit denfudafum*,, &

al

4. Michol Regis Davidis uxor, ubi eum

coram arca Domini fübfilientem atque faltantem

, in corde füo de-

Yj

2. ch, 6.

29-(Sexit eum,, acredeunti dixit: Quim gloriofus fuit hodie Rex Ifrath,

difco-

&í

periens. & ante ancillas fervorum fuorum, G nudatus eff , quafi fí mudetur unus a&

fiurris, Angelomus & alii allegoricé hocexponunt de:Chrifto in cruce

Ut i

Angelom.

hi.

mudato: /m qua cruce , aity velur nudus eis apparuit, dum potentiam divinita-

tis fua illis abftondens, . infirmitatem tantum carnis offendit.

Et quemadmo-

ttil

ün

dàm David nudus, Ephod tamen lineo przcin&tus à Michol irrifüs &

fübfànnatus eft, ita & Chriftus, Filius David, nudus, folo linteolo

Qüm

Ríal, 21. 8.

N

te&usimpisx Synagoge in cruce fummo ludibrio cxpofitus fuit: Omnes

videntes me, deriferunt me. — O vermis, & non homo! Opprobrium bomi-

W

mum, Cv aljetlio plebis; & quemadmodüm vermtis intuentibus horrori

D

eft, & fine mifericordia à prtereuntibus pedibus conculcatur : ita &

tity

datus,

L

Flhriüus: in paffione & crucifixione plenus vulneribus & denu

OI'I'OT

De nuditate Chrifli in cruce.

A2I

Ett Aln

horrorem faciebat afpicientibus, non enim erat ei fpecies neque de-

[tte i

cor; conculcatus autem fuit, prout ipfe per os Regii Vatis ad Patrem

mudus n

clamavit: Miferere mei Deus, quoniam coticulcavit me bomo. 'Textus Chal- pal, $5. r.

i, quoi

daicus legit: Adver[arius meus, bomo percator, qui dum mortaliter pec-

epridim

cat, iterumcrucifigit, & calcat Chriftum. .O JESU! veré omnium

4, C nds

hominum abjectiffime & miferrime! quousque te ob falutem animz

lrert r

mez humiliafti, ut ex inferni faucibus me redimeres ? Et ego non

ris: Anit

amem te? Oblivioni detur dextere mea , abbareat li

meininero tui, 6 |Efü pro me crucifixe !

D

ngua /auaibus"mei; » fí non Pal 156. s.

, m

.

peribusvis

f. Jof&ph n pluribus typus Chrifti

'f'uit",' dum à Patre miffus eft

al

ad fratres pafcentes oves:. Sic Chriftus, ait S. Ambrofius, à Patre mif- $ Ambr.[lib,

&t

füs eft in carnem, utnos, quafifratres füos, falvaret$ dum àperfidis de Jofeph.

Chrilin

& invidisfratribus, quafiagnus manfuetus à truculentis lupis, captus, €4P. -

Draptrtttt

ligatus, illufus, in veterem cifternamfune demiffus, & exinde Ifma-

od àom

litis viginti argenteis venditus eft; Ac tuncprzfertim Chriftum prz-

ho

navit, ubi madaverunt euza tumicá talari, C polymitá, mittentes, qui ferrent Gen. 37, v. 23*

p qUit

4;

atrem , C dicereut ; Hanc invenimus , vide utrim tunica filii tui fit , an non? & 32.

quam tunicamdilaceratam, & in fanguine hoedi intin&tam, ubi pater

m x

ndia!

vidit & agnovit, cum lacrymis exclamavit: Zunica filii meieft , fera pe[-

fima comedit eum , beflia devovavit Jofeph ,. feifsísque veflibus indutus efl cilicio, lu-

t $ Dit-

tacdo-

gens filium fuum anulto. tempore,

AR

Ad te me converto, Ó

Virgo & Mater dolorofiffima! quis tibi

u tl

Ti

tunc erat fenfüs, quando ipfà przfens in Calvariz rupe vidiíti illam

tunicam, quam tu quondam fecifti , nunc proprio Filii tui fanguine

'xe Teligiofä

At

intin&am, ipfümque denudatum, & jam tertió excoriatum, actan-

dem in infami ligno luctuofiffimà ac miferrimáà morte expirantem ?

[

ad cujus confpe&tum fol obfcuratus eft , 6* remebra facia [unt füper uni- Matth,27,45.

v

ver[am terram , Quid, inquam, tuad hzc, ó Virgo & Mater omnium

L

'orüïw

afflictiflima? Recordare hujus confufionis & ignominiz intolerabilis;

L

1 ]fl lilq dtl'ï

u

& füccurre nobis, quando nudi egrediemur de hoc mortali corpore,

ut non zternum pati debeamus confufionem.

6. Hicadimpletum fuic illudIüie de Chrifto vaticinium: Et ex-

1fà, 25. 12.

dl

j

zendet manus [uas, fictt. extendit natans ad. nataudum.

Mergebatur tunc

Mundus, & totum genus humanum erat in periculofiffimo conftitu-

jini

p

tum naufragio ; nemo juvare poterat, nifi folus DEUS & Homo

ii

Chriftus: Quidfecit? Pro emnibus nobis, ac fingulis nudus, veftés-

fi: d

que in manibus carnificum linquens , in cruentum doloris pelagus f&

jj j

projecit, ut nos naufragos € profündo peccatorum & aterna perdi-

us

orto!

m

tioneeriperet. Audi ipfum peros Jeffer Vatis loquentem: Veni in al- v(al 68. g.

cgl'

titudinem maris ,. & tempe[las demevfit me.

O JESU! Ó Amor crucifixc *

mudawx

»i€ 2

£uan-
