C nonvives, Fatale hocregi nuntium fuit, quod non duntaxat

377

illi lacrymas, fed & largiffimum füdorem ex omnibus membris ex-

'e palmit,

preffiz, & quiaadtemplum lecto fupremo affixus fe ampliüs conferre

prædic;i!lä

non poterat, ad illiusfaciem f& convertit, ubi ad DEum magná cum

fiducià preces ingeminans, ob conícientiz teneritutidinem meruit, ut

gt

non modoó priftinz faluti reftitueretur, fed & quindecim anni ad vitz

um

d

illiusprolongationem adjicerentur. In fignum hujus mox recuperan-

ii

dz valetudinis Sol perinauditum miraculum in »neo & folari horo-

g

logio Achaz ad precesIfaiz per novem gradus usque ad decimumre-

oruc

:

trogeffus eft: Jnvocauvit itaque I/aias Prophbeta Dominum , C reduxit umbram

abert

per lineas, quibus jam de[cenderat , im borologio AAchaz,vetrorsim decem gradibus.

Ph

Stupendum hoc orbi fuiffe portentum, & omnibus retro fieculis Beda, Euche-

us

ul

prorsüs inauditum, quis neget? Sed adverte myfterium: 5o/ juff;jig 5 & li.

a(ïö&m"m

eff Chriflus Deus noflery qui novem gradus, hoc eft, novem An

elorum

jj

j

. me

,,,,,

if

choros in coclo reliquit, & usque ad decimum gradum, hoce

,Uusque

fcum

ad crucem , quz per decimum numerum X. adumbrata eft, ad l-

j

vandum genus humanum (magnum illum zgrotum) fefe demifit:

m

J

J

5

AMagnus , inquit S. Auguftinus, de «alo defcendit medicus , quia magnus i 9. Auguit.

E

terrajacebat agrotus.

* Gregor &e,

|

ia

2. Sunt qui per didum horologium Achaz etiam SanGiffimam

1 ,Nm l

Dei Genitricem intelligunt,ita Officium de Immaculata Conceptione

x&**nmuma-

B. V. Mariz: $alve borologium, quo retró gradiatur Sol in decem lineis, Ver-

Gintber Unus pro omnibus,

ooQ

| dum

474

Cor fideratio CX VT.

Sed & Chriftus in

lium incarmatur, Homo ut ab inferis aa (umma attollatur.

cruce pendens nobis infervit pro horologio, ideó ipfà Veritas Chri-

ftus, cüm. ad mortem crucis anhelaret, & Apoftoli illi obje&arent, ne.

Yo, 1. 84

in Judzam de novo proficifeeretur: Iun quarebant te Judai lapidare; &*

;

:

iterum vadis illuc?- Benigne refpondit: Nonne duodecim funt bora, diei? Su-

pra quod S. Auguflinus apud Cornelium : Sicut duodecim horz fe-

quuntur diem, id eft, Solem, ejüsque curfum, ut fibi ex ordine vicif-

fim füccedant, fic veftrum eít mefequi : Ego enim füm quafi vefter

ä]

Sol & dies, vos autem me ftipatis quafi duodecim horz. Et quid,

obfecro, eft horologiumSciathericum feu Solare (ine Sole? Si fol de-

1

tolopt

ficit, quis horolo

8

ium folare refpicit? Ergo. Chriftus cft fol & fimul

»

p r

khorologium noftrum ac preefertim. in paHfone & cruce.

f'gimrpcy

*

Át

3. Infpiciamus hoc myfticum horologium , & fingulas horaws |

)

vt

confideremus , qux ac quanta pro nobis pretiofiffimus Redemptot

eram

firent,

.paffas eft.. Inci

(— Á

ide fen

feriz fextae..

piamus à. Vefpera feri qluint:'x'r usque ad Velp

-

dfe vel

Horá VI. Vefr ertihä valedixit S*SZ*Matrf füac.

fau]hm (

delidori

Hor4 VII. Pedes difcipulorum lavans.

Horá VIII. Seipfüm nobis in cibum tradens.

Á Mu

df

Horà IX. In horto orans, ac fanguinem füdans.

Horà X. A Judzxis in monte Olivett captus.

Dorent

L

Horà XI. Ád Annam & Caipham ductus.

iis ho

Horàá XII. Alapá coram Pontifice percuffgs;.

li,

A mafz/z wocie.

Tishis

Wtl

Hor&á I. Velatus & ludibrio habitus.

tlatium

Horàá II. A Petro ter negatus & illufus.

l

l

f

Horá III. Incarceratus, & indigniffima pa

i]i

VUET

:

ffu&

RA

Horà IV. A falfis teftibus accufàtus.

Horá V. Reus mortis proclamatus..

Is in

"Horà VI. Vin&us ad Pilatum ductus.

iners

Horà VII. Ad Herodem miffus, & illufüs..

"t du

Horà VHI. Barabbze latroni poftpofitus.

Tetir

"tine

Horà IX. Flagellis crudelitfimé cxfüs..

Horá X. Spinis coronatus. & ad populum produ&tus.

tj

J

À

N

hang)

Horà XI. Cruci adjudicatus, & oneratus.

ïïäntem

Horà XIL. Inter duos latrones crucifixus.

A Me-

: 1j p

Ikro

p

n :Cïucäþ'xuäf,

473

VOl

j

.A Meridie.

Venas r

*

oj nb

Horà l. Matrem fuam allocutus.

dj d

Horà II. In cruce fitiens, felle & aceto po

tatf.lï.,

hr d

Horrá IIE. In cruce mortuus.

cim tf

HorA IV. Crudeli militis lanceá transfixus.

orditext

Hor&à V. De crucis ligno depofitus.

u [

Horà VI. Sepulture mandatus.

» la

fe? rf d

4. Vide ex hoc, anima Chriftiana, quomodó ad quemlibet ho-

rologii fonum amariílimam crucifiXi Amoris tui paflionem poffis

L &W

gratà mente , & non fine amoris ac doloris affedtu recolere: Cirjffo ; l'etz P

igitur paffo in carne, && voseddem coettatione evmaini,

D

Accedit, quód Leo X. & Paulus V. Pontifices Maximi omnibus ":dr Cyseus

lus bt

Redemput

Chriftianis, qui auditi horá (alutationem Angelicam devoté pronun- 1* Ciritte

tiarent,toties quoties mille dierum veniam indulferint. Dic pro-

pat,

inde femper, fi amator Crucifixi JESU & SS. Matris ejus dolorofe

ls

effe velis, ubi fonum campang horam fonantisaudieris: Omnipotens

fauflam doset mortalibts boram , & mihi mifero peccatori füam gratiam,

delictorum veniam, ac tandem vitam eternam.

Subjunge exinde :

Ave Maria gratiá plena, Dominus tecum, benedicta u in mulieribus, ( bene-

didus fruüus ventris tui JESLU.S, NB. Qui hac. horà VI. SS. Matri fux

peramanter valedixit; Pergeexinde: Samüa Maria Mater Dei , ora pro

mobis peccatoribus nunc, C in bora mortis nofira. Amen, Et (fic procede in

aliis horis, recolendo & cetera Dominicz paffionis myfteria, v. g.

Horà 7. Qui bac borá. Difiipulorum. pedes, lavit , GC (ic de reliquis horis.

Videbis, anime mi , ex hac affidua. Crucifixi

lvatoris tui comme-

moratione profe&tuf ingentem , & in füprema mortis hora dulce

folatium : Ateceg

itate C , qui ïtm»'em faftinuit 4 pe:ïm:onbu's adversim [entt- Webs, t2, 3.

ipfam contradicticnem ,

$. Ceterüm plura artíficiosd manu vidi horologiarotata. Ve-

netiis in platea S. IMarci'ad horarum fonitum tres Magi prodeunt fua

munera Chrifto Domino & Divze Virgini Matri deferentes. Argen-

torati duodecim ,Apoiïoïi ; Monachiiin templo P. P. Recolle&orum

precedit Angcelus tubam inflans, dein Gabriel Archangelus almam

Virginem falutans, & pofteà mors; Carolus V. Imp. loco gemmz

in annulo fübtiliffimum geítabat horologium , toties digitum ejus

lb

pulfans, quot campanula fonabat horas. Mitto cetera, & paucis

mentem meam explico , quód nullum horologium rotatum magís

dam S. R. E. Prelatorum, quiin pe-

mihi placuerit, quàm quorun

00

Dd

2,

&ore

j

*

J

frïnn $

£AC, uv

?

wv

o CXXVI.

2522

X,Crucz;þ'xes borolocium.

476

C'äfï

&ore duream crucem gemmis ornatam geftare folent, in qua non

ii

dnntaxat effgies Crucifixi, fed & horologium artíficiofnm horas

loguens,

inclufum eft, toties illos monens, quoties levempulfum

reddit ad aman

dum, colendum & imitandum crucifixum JESUM.

Imitare & tu, aníime mi , hoc pulcherrimum exemplum, atque

((

fingulis horis, fi fieri poteft , memor Dominicz paffioris, DEO tuo

Apoc $, 12

& Homini pro falute tua crucifixo gratiasage, quia digmus eff gnus ,

E

qui occifus e[E cre.

6. Confideremus a

dhuc aliquas horas notatu digniffimas , in

quibu

sprincipaliora redemptionis noftr myfteria à Chriíto fuerunt

erac&

a. Horà duodecimà de no&e natus eft in mundum: Dum nox

&J—P ïg ï4o

in fuo cur(n mediumiter baberet.

.

L

Horá fextá, hoc eft, in meridie JESUS

defat

tinere fedebat fic füpra fontem :

Ifie eft. bora , ait S.

Je 4. 6.

D

igatus ex i

W/f

Antonius Paduanus, quan

do, 6 mi 3Efu!. [edifli in fonte mifericordia: fuper

trüiceim, Horl nonà in cruce mortuus eft, & quare hoc ? &. Corne-

(1'41

Cornel, in

lius: Noeta: Chriflus expiravit. ferid fextá

dircà boram nonam , quà Adam

nine JESUL ! 6 Amor cruüci-

Matth. 27 So'pecmvit. ut ejus peccatum expiaret, O Doi

fixe ! Ergo propter peccatum

.

Adami &pofterorum ejus in crucem

actus, & in cruce mortuus es,

& quidem horá noná, hoc eftjuxta

horolog

ium noftrum , horá tertià pomeridianà.

Sit in zternum

l

|

bene

di&a ifta hora, in qua nobis paradifum referafti, &

]

vitam cocleftem preparaftí ; ideó adoramus te,

& benedicimus tibi &c.

]

! Mfftre

, eculu

j2

m

isDej

E

V

[) — d

A L

AU

* Kxxx

N

i

NI

f

N

.

(

AVa l

: Wmegh

7

a

N

A

" Mttg,

r As

"m

y -s

i

Y e

j .C&()r

(f

n

af

p

371f WF'

j

A Mi

sE

R

Ü

A

7

PlfCCS, (

( 27

g^

lrosaw ï

Vatre

(tt^

T

N

]

21

—2

——ES

AL i

ER

GI—--",e——

d

P

"us n

QUE (eq

P

Tims

maledh

CON-

m

»

ET

8 (o)g8.

'477

n u

of fs

DIICPITCDLIDODPIIIE TET IIR II Y ETO ITT.

xenpill

ij

m

N

li, iqt

s Dl

CONSIDERATIO CXXVII.

Zr

Etiam bruta animantia DEum füum &

Tif

(lofiern

hominem crucifixum JEfum agnofcunt effe

: Dunwi

honorandum.

iie U

[

ia j

ZVimirum intevroga jumenta, €9 doceluntte : Et "volati-

y

g d

ltacalz, C9" z'ndic'a/äunt Llbi. 0. 42, 7

Lror C

n a

f.

yc dj

SinuS ille, cui infedebat Balaam, honoravit Angelum illum,

qterui

qui exerto gladioipfi minitatus eft mortem: Cmnque vidrffer Num.22. 27.

i, &

afina. flantem dAngelum , concidit fub pedibus fedentis &c, Afinus &

]

bos honorabant Chriftum puerum ac Dominum füum in

Ü

prafepio reclinatum, de quibus Ifaias Propheta: Cegsovit bos

Ia. t, 3.

pb]]ïzj]örem

fuum , & afinus praftpe Domini fui.. Job invi&um tolerantis

fpeculum mittit nos ad jumenta, volucres cccli & pifces maris, ut ab

illis Dei bonitatem, fàpientiam ac providentiam edifcamus: JVimirnm

;Ob. 12.7,

interroga jumenta, & docebunt te: . Et volatilia celi & indicabunt tibi. Loque-

ré terr& , Ó refpondebit tii: Et narrabunt pifees maris Cec,

Fgo te hodie,

Le&or prudens, mitto ad plura jumenta, ad cali aves, marisque

pifces, quge docebuntte, &indicabunttibi, quantüm zftimare, colere

ac amare debeas Chriftum JEfum & hunc crucifixum.

2. Leo fortiffimus beftiarum amavit S. Gerafinum Abbatem , Sephron. in

qui huicSan&o per omnem vitz decurfüm indefeffo ftudio deferviic, r«to Spiri-

€ó quód ipfi fpinam aliquam ex pede exulcerato exemerit, & vulnus tuali,

ejus (anaverit; qui leo neque morientem fuum benefactorem defe-

ruit, fed ei ex lu&u commortuus eft, illique fuà morte parentavit.

Plus fecit pro te, anime mi, Chriflus JEfüs, & hic crucifixus,

quàm S. Gerafius füoleoni, non enim unam, fed plures exemit à te

maledi&ionis fpinas: Arderes fine dubio jam pridem in inferni rogo,

quem tuis meruifli criminibus; Et ecce ipfe liberavit te, ipfe mortuus

€

(ON

00 j

478

Con/&?emtïo CXXVII.

j

eft pro te, ipfe fidcjuffor fa&us eft prote; & quomodb poteris tan-

tempo

fampe

Ecdfi.29. 20. torum oblivifei beneficiorum ? Audi Ecclefiafticum : Grariam fideuf-

foris ne oblivifcaris : dedit enim. pro te animam [uam i. non enim eras fol-

bat, &

thefau

vendo proó peccatorum tuorum debitis, & ecceille apud Patrem fide-

juffic, & in fe omne debitum traufcripfit , illüdque folvit ac luit non

quod

ferunt

in zre, fed in corpore ac proprio fanguine, fübeundo pro te infa-

qmem ac atrociffimam crucis mortem.

Vz tibi, fi iilpm .non

p j

amaveris.

cum

3. Olim mandavit DEus, ut (ibi no

n tam hominum, -q'uf*aml &

Coiqt

27

Exsod, 13. 12

pecorum offerrentur primogenita: Quod primitivum eft in petoribus tuis,

quidquid babueris mafculini [exhis, confecrab:s Doinino. Quod autem concer-

1 honc

; in hod

nit primogenitum hominis , redimebatur pretio, quinque videlicet

ficlis, prout patet Num.18. 16. Voluit enim per hoc DEus refricare

, frequa

Hebrzis in memoriam redemptionem primogenitorum , dum àb

Angelo à morte in /Egypto liberati funt. Et pergit Scriptura: Pri-

fxunï D

mogenitum afini mutabis ove, Et cur afinus hic peculiariter inter»—cæ;þera;

f f

animalia exemptus fuit?

; ttum

Vincent. Bel-

xi. Vincentius Belluacenfis, quia erucem babet in anteriori dorfi parte

finiin

luacenf. 1,1g.

D []UC ;

füper bumeros , nullum autem animal invenies , quod crücem füper hu-

€ap, IO,

meros habeat uno excepto afin

o, ita & Paoletti cum aliis, quod in-

Tringpi

oriz fignum.

| Hginen

ftrumentum jam tunc in umbra erat vict

Idem lib. Yo.

Hiftoriam raram ab afino aecipe.

Cüm $. Regulus Epifcopus

|mgo

| enefic

cap. 29.

Silvanectenfis à Gallia rediret in patriam, in itinere à matrona qua-

dam, cui nomen Gallicia, rogatus eft, quatenus filium füum à d-

litur;

"s T

mone obfeffum & diré cruciatum dignaretur liberate. AÀnnuitS. An-

tiftes, & orationem Dominicam ac Symbolum Apoftolicum füper

60 S]

& in forma viüibili cujusdam vefpertilionis deemo*

puerum recitat ,

Ti qui 1

nem expellit & abigit,

qui vindi&w cupidus re&tà afinum S. Profülis

ilb

u5 à

flum. Veràm afinus in hoc prudentior

petit, & in eum molitur ingre

ju &Ln

quàm diabolus, ubi hunc Styg

ium vefpertilionem circumvolitantem

i

d

confpicatus eft, fine morá

dextro pec

e figaum S. Crucis in terra

Ann:

formavit, quà confpeQà diabolus fine mo

ra in fugam adus eft:

tátt Bo

job 12. 7.

Nywirum interroga jumenta, " docebunt te e

Fac & tu in tcn.tati'o;nif

l

^h (

us tuis.

4. Cognovit C Los Poffefforem fuum non tantüm ad prafepium , £d

m ]

etiam in eruce pendentem, audi rem non minori dignam admira-

QUtg q

Bagatta de

tione. In montibus vulgó del Monfeni in Catalaunia S. Sigismundus

Wærendu

Ad mlrand,

Burgundie Rex pofteà Martyr in quadam p

elunca pro fua devotione

"tapet.

Oibis To,2. effigiem crucis erexerat, que poft beatum o

bitum hujus $. R.egis in

U

ngopo:

lib.$.c, oblivionem devenit, & ab incplis. fepulta fuit. Accidit, utlo

i cï"Shon

tempo-

s

"

*

'Anz'kmiia c:gm)jäänt Crücifixim.

1479

Qtttivtt

tempore ad hunc locum-quotidie bos de armiento accurreret ,

qui

if j

femper genuflexus in eo loco infoffam Dominicam crucem hon

Ora-

m

bat, & infolito mugitu demonftrabat latere hic quemdam fpiritualent

.

tl

thefaurum ma

)

ori reverentià ac devotioneab ho

aclisa

minibus colendum ;

quod prodigium ubi incolz fiepitis advertebant,

ad Epifcopum accef-

t jl

ferunt, qui 1n hoc loco ter

ram effodi, & fpeluncam à ruderibus pur-

il

gari juflit, ubi in fundo predi&dam (acram cracem invenit,

|'quany

cum folemnitate ad Ecclefiam , ut ibidem

[

*

*

1 fideli populo decentiüs

), n

coleretur,transferri cur

avit; fed quia eadem SS. Crüx tertiá vice ad

Vi 1

eandem priftinam fpeluncam reverfà eft, vifam fuit, ut illic locorum.

« at

in honorem crucifixi Domini infi

gnis Ecclefía edificaretur

; in qua

t

in hodiernum usque diem crucifi

xus D

ominus magnà populi cum

us rdrt

frequentiá & devotione honoratur :

Iuterroga jumesta && docebunt te.

, dini

y. Interroga & cervam Pollinganam, quantüm honorarit cruci-

tun: ?

fixum. Dominum : Cüm enim Thaffilo 2. Bavar

iv Dux anno repa-

yer at

rate falutis750. venationem paraffet,

ubi nunc celeberrimum coeno-

bium Pollinganum R. R. D. D. Canonicorum

Regularium S. Augu-

T

ftiniin füperiori Bavaria confiftit, fübito illa

cerva, licet à canibus

fiper

undique agitata, curfum ftitit, &

pedibus füis & terra in confpe&u

Principis & Aulicorum vetuftiffim

quod [t.

am Crucifixi Redemptoris noftri

imaginem , quatuor clavis ligno a

ffixam

, €ruit, que T haumaturga

imago ibidem à tot centenis annis

b

plurimis coruícans prodigiis ac

wot d

beneficiis etiamnüm hodie religios

6 affervatur ," & à fdelibus

ié

colitur : Zuterrega jume

m

Jta, & docebunt te, quo honore fit colendus Cru-

ia

cifixus Dominus.

6. Similem eventum Ca

f

um U

par San&ips* etiam d-e cäne cjommemö.. Sanélits ip

rat, qui in dicecefi Toletana i

n finibus Caracinorum ru

yis 1

ptis vinculis, cap. 9. Ezech.

j S' Præüy

quibus à paftoribus adftri&us erat, fiepiüs à gr

ege aufugit, & in agro

ad Tagi ripam tam diu unguibus terram fodit,

at

doriec crucem ex auri-

wolimff-*ï

chalco inaurato invenerit, nunc plurimis coru

Ícam beneficiis.

d

[

/

Anno Dominl 125 j. in Germania in monte Straffengel,

prout

refert Bonifacius Bagatta & alii, pecora, hoc eft: Beves &* e

1 ä&ïü, g

ves in[uper

gl

€' petora campi invenerunt antiquam Chrifti crucifixi imagin

em füper

quandam abietem jacentem, & ab omnibus:derelictam ;

ad hunc,

'mm )

"

D

inquam, locum cüm deveniffent pecora, fiepiüs genibus fle

xis & diu

M

o.im J

j

infolito ac perfeverante mugitu & balatu indicabant paft

oribus; hic

j

quzrendum & inveniendum quemdam thefàurum, quem coleret &

jj

j

adoraret orbis. Quasfitum diu fuit, & ecce tandem invenerunt Cru-

adevot'w!!*

cifixi Salvatoris noftri imaginem, quam hcnorificé elevarunt; im

& Regïi y

d

Goà

wgus hqnnrem & templum magnificum c'bn&rux-cgþunt, ubi de fa

piis

ltW[g"P

w

A80 Cen[ideraio CXXVII. Animalia aänq[äurit crucijïx&m:- U o*

piis fidelibus fingulari devotione colitur crucifixus JEus: Nimirumim.

ii

terroga jumenta, C*

docebunt te,

7. Etnunqui

d Camelus amat füuum patronum

, quia ipfum füften-

de libenter ab eo onus & pondus fuftipit portan-

£at ac nutric? Un

Cerva ama-

C

dum, etiam flexis genibus ipfi fe fübmitte

ndo Ín terram.

i

idium Abbatem regià ftirpe oriundum, ad quem ín eremo

vit S. /Eg

L]

.

nato-

ftatis hort

s venit, lac ei fübminiftrando , quia eam à ve

n

dit. Delpbinus dilexit füum Hermiam

pue-

ribus in fua f'pelunca defen

it puer, 1deó

rum, à quo mulceb

aturs

& quia fübinde illi benefec

cüm obiiffet fatis, & Delphinus prz dolore il

li commortuus eft,

em

Seftonenfem teneré

Aquila pr

opter educationis beneficium Virgin

Corvus aroavit

(, amavit,

dum feipsà mortuz in flammis pare

ntavit.

3. Reg. 17.

emitam,

eos in eremo fuü-

Tlwni

"füum Eliam Prophetam & S. Paulum Er

'Fob, 6, t

ftentando, & ad nutum illis obediendo.

Canis "Tobise juniori in iti-

Item S. Rocho Confeffori

7270?'1

nere tam remoto pro viribus infervit;

tempore peftis ipfi qu

otidie pangm' fübminiftrando.

Etc quid dico de

[

Lazaro ab omnibus de

ferto , mendico exulcerato , miferrim

o? Quia

abomnibus hominibus fuit dereliétus, à c

P

anibus faltem aliquam opem

Luc,16. 2L. accepit: Sedé? canesveniebant, &

lingebant telcer a ejus,

*

.

4

lium

fed longé paüpe.l'io-

!

En oftendo tibi in cruce, anime mi, a

l

rem Lazarum , virum

dolorum , defpe&

um ac noviflimum viro-

Ka 1. 6.

erticem non . eft in eo f

rum, de quo Propheta:

A planta. pedis usque ad v

Lazaro habebant ali-

ET

nitas: Vulnus c livor &* plaga tumens, Canes cum

ferationem : t lingebant ulceva £j

us; Ectu cum JESU

'yt: C]

quam cómmi

.

s!

Accedeproinde cum

V'ermi:

€ruci

fixo habebis nullam? O brutum! Ócaute

E4

l

S. Vulnera ejus, & in ei

sinveniesgratiam

HV

omni»fxducia ad S*

Joniniby

ac vitam fempiternam.

J i,

d7 lfgm' |

rRreng

LE

a

oen.

.

UE

:»

| nïhai)l'tgj

th

u

N

M

A

j

!

Üh

z"

a

"AT.

d

h.

$N

,

( 4

N

RÁE

N

M RR

anüderal

n

VM

n

EX

t

T

Phtoin

N]

äOriaherj

E.

lUg

ä? | p ait:

:

of

i

"r w

. CON

hi

)

iM

481

N

$m

$$13355085

L

es

2$

$

e

d

t

KC

5

h

(s

o

F.

5

jk

22b

es 5

T

$

[

i

eo

x

Es

$

ufum (ily

T

ia

m

CONSIDERATIO CXXVIII.

m Iner

à m

Crucifixus Dominus ïypus füumm:se hu-

m

uen d

VOTCUUS &

militatis, quem pro po/le fequi debemus,

vimttit

ó i-rmt,ajifi,

v a.

1 eremofgl

Hwniliavit jcmefipfä;m, faämv-oäeaiiem tu504e ad mortem,

yori inïu;

Confeft

WIOVten aubenm cvaets. Philtpp. 2.8.

nidot

imo; QU

l.

gumd

j

Apiat qui poteft, ego non capio, quód incarnata Patrís Sapien-

tia, unigenitus Dei Filius, de quo Ecclefia: T« Se!us altiffimus,

fe adeó humiliaverit, ut abjecti(fimo ac viliffimo vermiculo

u

non dubitaverit íe affimilare :

3

4

JUut. VIt0«

o autem [um vermis, & non "f- 21. 7,

dnw)

bomo. Et quomodo vermis ómi JEfü !

E. 1. Vermis humiliseft: Chriftushumilior. 2. Vermisinterra .

abehan[lfl'

qum

repit: Chriftus füb cruceprofternitur, & repitad Calvarie montem.

3- Vermistaciturnus eft: Chriftus cüm malediceretur,non maledixit.

4« Vermis fine mifericordia conculcatur pedibus: Sie & Chriítus ab

;raziam

hominibus, dum factus e(t epprobrium bominum & abjetlio plebis, - g. Ver-

mis-lignum amat, &rodit: Chriftus crucem, ubi factus eft ficut rener- 2, Re

sst

timus lignivermiculus. 6. Vermis horrorem paritafpicientibus: Chrifto

non eratfpeciesneq

uedecor. 7. Vermis in vifceribüs terrg füam quz-

rithabitationem: Chriftusin fepulchro &incordeterrz.

O humilis vermiculus Chriítus crucifixus! quis hac audiens, &

confiderans mortalium adhuc audeat fe inflare? Ille, qui eft . & «, ^poc r.8

principium & finis, femetipfüm adeó exinanivit, & factus eftobediens

usque ad mortem, mortem autem crucis, & tupulvis & cinis adhuc

gloriaberisin iniquitatibustuis? Etqousquetandem? z. Dese fodia: ? àl. 93.13.

turpeccatorifovea : Di(ceproindcte humiliare, anime mi! Quifine bumi- . Gregor.

litaie, ait S. Gregorius , virtttes. congregat , quafí m veuto. pulvevem portat ; ho 7.)^]o.

n

ErBlofius: Summa tetius Philo

f

; par. an,

opbia Chrifiiana bacefl, ut dutemnoffrum ng Of

pi d

1 fum per veram bumilitatem fequi contendamus;. unde dixit: Difcite à me,

H

Guntber Unus pro omjbis.

Ppp

"

Matth, 11. 29

MC

|

482

E

|

Confideratio CXX?' T. -

fiim bumiliscorde; non dixit: Difcite h me mundum fabricare

| ifad

E

$ morfp'os

füfcitare &c. Sed d./cote quia bumilis,

| qudi

Philipp. 2. 8.

M2, $3. 7-

2. Sunt autem fingulariter obíervanda, & p*onderandä verba

| lout

Apoftoli : Huniliavit femetipfum, Nota : Ipfe JEfus humiliavit femetipfum

| wf

usque ad mortem, mortem autemcrucis: Ollatus eff, quia ipfe voluit. Ex

uibus verbis abunde patet, quód non alii iptum humiliaverint, Judei

(endi

le. 9. 59.

Vemr

vidclicet, Pharifei, carnifices, & iniquiffimi judices, fedipfe busriliavit

femetipfam, ilinc non lapidari à

Judais voluit: Tulerumt ergo lapides, t

; hecel

jaceretit in eum, fed ipfe abícondit fe, & exivit de cemplo. Neque ex

| m

monte petrofo à Nazarenis concivibus in profundam & fübjectam

p

Ls 429. vyallem volebat pr

wcipitari: Duxerunt eum ad [upevcilium montis , ttt pra-

ts f

eipitarent esm ; ip[e autem tranfiens per medium illorum ibat ; quia elegit mor-

ln

tem crucis, mortem ignominiofiffimam, & quidem inter latrones;

ï!um lt

-

ut pejor peffimis credereturlatronibus. His confideratis, dic, obfecro

Mu

Sodes, an major potuerit effe humilitas Filii Dei? Ec quid tu, fi pun-

Mmi l

&um honoris tengitur?

&f dl

BWartung,

. Olim Romz fingulis annis canem affigebant cruci, pracinen-

,

Problem, 41,

ilitas

te tubicine, & clamanteper plateas: Sie punierur, quiusque. Reipublita

bono non bene. adyigilaverit, O pientiffime JE(u! Ergo non tantüm mi-

$

noratus es ab Angelis, fed etiamab hominibus & quidem fceleratif

&O CO;I]

fimis, imó ab ipfis beftiis!ó veré soviffanus virorum! Et pergit Prophe-

ocemi

3. 53.3.

taEvangeslicus : Unde nes veputavimus eum. — Ia. eft, non reputavimus

Pt ayd

eum, neque hodie adhuc fatisreputamus eum, dum omnis peccator

E Val

eum íuis poftponit cupiditatibus ; Ettu iterum quid!

Mirenjti

4. Erataliquando mitiffimus Dominus ac Salvatornofter Chri-

Qm ilf

ftus à quodam Pharifieorum principe perhumané invitatus, ut panem

Ve.rba: :

manducaret cum ipfo; Et eccehomo hydropicus velamicus, vel no-

ipenie

tus Pharifeo avidus fanitatis fe JEfü prefentavit, miferabili afpe&u

I9 p

fuoac gemituflagitans fanitatem. Sanaviteum Dominus; & incon-

ls hr

Luc, 14. 16, Vivio, ubi advertit invitatos primas ambire fedes , ipteultimum ca-

'- [tge

Geifon. tt. g. ptandum effe locum oftendit: Zecumbe in novilfimo loco. O Domine

tl

fup.MagniL. JEfu! fübintrat hic Joannes Gerfon, tu te iplum per hocindigitafti,

"ImDg

dum in cruce factuses sorviffonus virorum, in quo miferabili & meridia-

1

l

l

N

l

m]d/e!

no convivio non aliud habui(ti nifi amaritifimum fel & acetum. O

':eö al

animemi? Difceex hoc humiliari, ac contemni eum noyiffimo viro Chri-

itti 3

?

ffo in crucepofito, t dicat ipfe. quiosinvitavit : Am

ice aftende uperins.

itho

m

$. 4Egrotabat Ezechias Rex, cui Ifaias Propheta: Diffene domui

l

U.'uitum |

D

tii4; fed quia Rexamare flevit, Deumque pro fàlute fua impense de-

Vityr

precatus eft, exaudite funt preces illius, & vite adhuc quindecin

Taiofir

adje&ianni? in cujus rei fignum ci libexa conceffa eft cle&tio: Visut

n]cm-,/ j

ERN

Crllv/ffïk/u fiimate buissibtatis iypus.

4$5

; o

afcendat. umbra. decem lineis. (in horologio Achaz) am atvevertatur to

tideii

R

gradibus? Retpondit Ezechias: Fwile ef umbram crefceve decem linei

u-0

29.9

n vel

$, HéC ,

33

Volo ut fiat, [ed ut revertatur tetror(um decem

gradibws, Etquid fequitur? z.

imeifn

verfus efl fl decem lineis per evadus, quos defcendevat.

frnla,

Pulcherrima eíthzc figura.

JEgrotabát genushumanum; de-

Tint, i

fcendit fol juftitie

» qui eff. Chriflus Deus noffer , 'per decem gradus , no-

fe hn

vem relinquens Angelorum choros, & in decimo fe (iftens

grad u,

'gol.tpidü.v

hoc eftincruce X. Hunc, inquam, infimum gr

adum elegit fibi 44/5f-

Neua

fimus, quia non poterat fe humiliare profundiü

s: Humiliavit [emetip[fum , * nlipp. 2 98

fübein

fadhus obediens. usque ad inortem, mortem Autem erucis,

Hincrecté S. Lauren- ?. ^2ur. Js-

ftin. de tri-

ji, tl

tius Juftinianus: O fanda bumilitas, tu omnium te n

ovifimai credens,cateros

umph, age

dior

bonoraliliter autecedis ; dum defcends,,

e[cendis : dum gloriam fugis, atquiris :

r ftroni

dum latere . cupis , efficeris manifefla,

Cap.3.

Deformitarem tuam fapifün? intueus

L]

, df

quam pulcbra es in oculis Domiui ex vena

cflate tua , & faciei tua fplendore ,

fummi. Regis Filius adamavit te & te [uo

gt

fecit dignam conuubio; dum in cru-

ce f& tibi defponíavit,

& mox ad infernum defcendit: Defcendit ad in-

feros.. An potuit Altiflimus fe m

: vt

agis humiliare? Et quz noftra hu-

i RHFIM?

militas? Ah!

inrum t

6. S. Joannes Ben

jazhinus Chrifti , ubi compul(üs eft, þrævio fa-

fcelerite

€&o communi Ecclefiz

jjunio , Evangelium füum fcribere, illud

prooemium & coelo ven

tPropfe

iens eru&tavit: Jnprincipio erat Verbuns C Verbum jO. V. Y.

woxwé

erat aptd. DEum, & DEus erat Verbum.

Tandem venit ad illa verba:

j gt

Et Verbum caro fatlum eft , & babitavit in nobis,

€ vidimus ploriam ejus quaft

tinigeniti à Patre, plenum gratia Cv veritatis, Hic

fe fitit calamus meus, &

i

cum illo intelle&tus,

dum attentiore mente volo

perpendere praedicta

p

Verba: Er vidimus gloriam ejus.. Qualis, obfecro,

gloria videre JESUM

unigenitum Dei Filium in ftabulo natum

; inter duo jumentà in vi-

as UP

jbl

liffimo preftpio reclinatum,

& tandem ininfami crucis patibulo inter

uos latrones füfpenfum? Ethsc fit gloria Filii Dei?

T0

uima

Ita eft, refpondet dile&us Domini Difcipulus, hzc fümma hu-

miliatio fummam Chrifto peperit gloriam, propterea enim exaltavit

0pe

|

illum DEus, ut i« nomine ejus , ait S. Hilarius, genua caleflia, terreflvia, c 9. Hilar. in

A

j

inferma (e curvarent : bumilitatis boc. pramium (f uerces ef. Proinde non *5 1.8 v.197.

ideó exaltatus eft, quia in monte Thaborzo transfiguratus in fümma

i

jj

gloria apparuit; non quia quinque panibus & duobus pifcibus quin-

que homtnum millia faturavit; non quia mortuos füfcitavit, fürdis

du

auditum, mutis loquelam, cxcis lumen reftituit, fed quia fe humi-

prþne l

liavit pro humani generis aluteusquead mortem &

^ if P

quidemad igno-

t

miniofiflimam mortem crucis: Etcum feleratis reputatu

s eft.

X j

gl

Ppp 2

7.Q

494 Cw)/izlgratio CXXVIII. Crlcij?xusqty?m fumme dc. -

7.. O dulcis JESU! ó Amor crucifixe ! non me ampliüs éapio,

r

cüm te Regem regum & Dominum dominantium in cruce penden-

tem, ac tantopere humiliatum confidero ; Mihi debetur hsc poena,

imó ipfe infernus ; & Dominus meus luit, quod deliquit fervus ini-

quus? O Domine JEfu , exclamat Guerricus Abbas , vicifi, vicifli tua

bumilitate fuperbiam meam.

Impofterüm humilior ero , aut non am-

plius ero.

x

Ü

Recordor hic illius Hzmorrhoiffimulieris gentilis & nobilisex -

Caofarea Philippi oriundz, . que, cüm pluribus annis fànguinis fluxu

laboraffet, à medicisdeftituta, ad Salvatorem contendit, ut ab illo

optatam obtineret falutem; & quia fe indignam illius oculis judica-

Matth. 9,.20

'vit: "eceffit. vetvó , C tetigit fimbriam ve[limenti ejus. Adverte: Non cla-

Pa

Matth 15,22

'mavit ut mulier Chananza : Miferere mei. Domine fili David: filia mea

luc, ig. 38.

Luc, 17, 13.

ualt à damonio vexatur; Non. clamavit ut c&cus Jeruchuntinus: jEfa —

flli David miferere mei, Non ut decem leprofi: jEfu praceptor miferevej no

Jiri5, Sed in turba (ecretó ac latenter acceflit, obtinuitqué quod vo- .

luit, dum benignus Dominus non folüm illam confolatus eít, fed &

filiain vocavit: 4t $ESUS conver[us , C videns eamy dixit: Confide filia,

fides tua te [alvam fecit.. Nide hic, & confidera quid apud DEum pofíiit

D ao

vera ac fincera-humilitas. — Accedit, quia fequi- cupiebat veftigia

Chrifti, & crucem füam poft JESUM bajulare , unde digna fuit,

utab ore Veritatis vocareturfiia, Hxc mulier fit typus peccatricis -

animz tuz; imitare eam, fugiens ad pedes Crucifixiin

-

7

-

| neþeiïïtate íua. Abiin páce.

Itl eyg

ttiver

v*

dcul

A

Ài

)

kl

finfrs

?dmiffug

s

s

bayi

!ï.kla: ul

] n àcc]

Al en

] o

"r ;

.,oïus) (

U ?ian]um

"lenti:

"u

CON-

uf

r

pe^

—l

i,

(08m .

485

ls

MH HHH

i m

ERE

It yote

r i

Itf

if ia

-CONSIDERATIO CXXIX.

UL df

Chriftus crucifixus typus perfectiffimz

&t

puinsim

'pyatientiæ, q

uem inomnibus adverfis nos

/

Oportet intueri,

t ütibi

ais

Ql

N

d

l

nid: fl

Per patientiam cuvvamus ad propofitum mobis. cevtamen,

afpictentes in autborem . fidei ,

tins d

€9' confammatorem

mj

JBfam, q

: qxxod YO

Hlebr. 12.1.

j eü, if!f [

u propofato fibi gaudro faflnuit E

Guj

I.

Eu p

p al

T quis non mirerur,

quód Dominus nofïer JEfüs Chriftus ad

gloria

m fuüamin monte Thaborz

m

g t

0 oftendendam tres folüm

st

difcipulos,

quos impenfiüis amabat,

fécum adduxerit, ceteris

n onii

omnibus in fübjeCta valle reli&is:

- Et poft dies fex. affanit J Efus Matth, 17, "

Pettum, & Sacobum e& Soannem fratre

m ejus, C dueit illes in. mon-

tem excelfom feovfim, & teansfiguratus eft

Ante eos,

Quare obíecro, non

univerfam civitatem Solymzam ad hoc jucund

iffimum invitavit fpe-

&aculum, aut faltem omnes Apoftolos ac fidel

€s tunc fibi adharentes?

. À monte Thaboreo ad Calvarium trai

menfüs hicpopulus, qui ad cruentum illu

d crucifixi

ifto; Superit' quàm im-

admiffus eft: Sequebatur autem illum multa ttnba

onis fpectaculum

populi, Et quee caufa h

u- Luc, 23.27,

jus myfterii? Refpondeo, alia effe Dei, aliah

ominum

judicia ac con-

filias Ut cerneretur Chriftus in mon

te Thabor gloriofüs, tres.tan-

tüm acchariffimos afcivit difcipulos,

ullis, cruxautem & affli&io innumeri

quia profperitas & gaudium vix

sprodeft hominibus; hic enim-

vero poterant videre, quàm immenfo

divini cruoris pretio Filio Dei

eterit animarum falus, ut & nos per

patientiam

ftolus , eurramus ad. propofitum

nobis certamen, a

» prout monet Apo- Hebr, 12, t

€ con[ummatorem

fheientes. in autborem fidei,

patientia !

jEfun , qui propofito fibi gandie

fuflinuit

trucem. O chara

quam 1n hac confideratione à Chrifto cru

cifixo nos opor-

tcgaddifcere.

(0N

Ppp 5

2. Prz-

v

486

Coufideratio CXXIX. —

^a. Prafesille Judgz Pilatus à Tiberio Romanorum Imperatore

[

adhanc gubernandam provinciam deftinatus, plura fine dubio de

mis t

Chrifto audivit miracula, quomedo czcos illuminavit, claudis gref-

dhien

füm , fürdis auditum, & mortuis vitam reftituit, in his tamen non

tot fi

legitur, quód alicujus admirationis fignumdederit; fed ubi ipfeillius

prace

invictam vidit pat!ientiam, dum inter tot accufationes hoftiümque

füorti

ealumniasnec verbulum in füi prote&ionem & purgaticnemrepofüit,

Matth, 27. 14

Conf

obítupuit: Jtaut miraretur Prafes vebementer.. Ecce Pilatusadmiratus eft

j

lus Chrífti patientiam , quàm ejus miracula. Et dum Jofeph ab

iil

Maté,15.45* Arimathza ad eum veniffet: Zsdadler intromvit ad Pilatum, & petit cor-

ä

pus fEfu, de novo in admirationem raptus eft: . Pilatus autem mirabatur,

ü/lm:

fijam obiifet. . En fumma Chrifti ad mortein crucis deítinati patientia

li,

S, Aug. lib,

etiam homínem Gentilemin ftuporemtraxit. Et tuhomo Chriftiane

ffant

de Paftorib,

]

uid? Veuit ille pati, ait S. Auguítinus, venit ile mori, venit ligno crucifigi.

jitdej

Qmnia bac ille propter te: tu nibil pro illo? Ettut

Gen. 22, 6,

4difr

3. Ifàac patientertulit, dumei pater impofüit ligna holocaufti,

BU

' fuper ea DEO in victimam in monte Moria immolandus. Plus Chri-

ftus, dum ei Pater non pepercit, fed pro nobis omnibus illum tradi-

| teitad

J

dit in ara crucis immolandum, ubi os fuum non aperuit, fed tan-

j atcuf)

:

quam agnus manfüetus.duótus ad vidimam. Ah ubi noftra pa-

| üret m

tientia in adverfis?

Gen. 37. 54

cüm À fratribus caþtus, fpolia-

Nili t

ofeph patienti animo füftinuit,

ionem

