Samfonem virum fortiffimum coníidera, quem Audirus , quem Dali-

lz mulieri vaférrimz przbuit, in extremam przcipitavit calamitatem:

Meruüt

Quomodo dicis, qubd ames me? & Jezabelem reginam attende, quam Judie. :6 ts:

Odoratus fafcinavit: Depinxit oculos fuos flibio &c. - Divitem Epulonem

4* Reg. g. 3o,

coníule, quem G»fivs ad Tartarum ablegavit: Epulabatur quotidi fplen-

Luc. 16, t9,

Gen, 34. $.

dide, Dimam contemplare, quam Zadws in ruinam traxit : Quam cium

;l

J

vidiffet Sicbem, adamavit eam , & vapuit.

ol

Apage à te, anime mi, quinque iftos fenfüs, quiut regestibi vo-

m

n€5

ho)

lunt dominari, & illos cum invictiffimo Jofue, ubitetentant, fine

j

mora in cruce Domini noftri JESU Chrifti (üfpende, & in omni ten-

j

tatione

U(ïimber Unus pro om.bus,

90

Confider e*io XXIV.

.

tatione perfectam obtinebis victoriam ac tandem vitam &termam.

101

uvat hlc ad propofitum no(trum;) audire antiqui

Qrisen, hom.

flimum Origenem:

lr

It Íupra Je

Quinque veges, inquit, quinque feu[us corpeveos indicant

*

vifum , auditum , gu-

(j

dfiun, tadium & odoratumz. iflos dehes imeffentes petíequi ,

fue.

pede, mortificare, &r. in erucem .

fubjugare , premere

(þzg'[h denique agere &'c, — En habes modum

W5

perfe&é vivendi.

Ka

$, Mexim.

. Ad hancdo&trinam pariter allufit S.

Maximus, qui in quadam

Iiort

bom, dc Cic.conctone de S. Cruce exemplum Ulyffis fir

enut illius ducis füis audi-

lii

toribus propofüit, de quoreferunt Poétz,

quód, ne ab illecebrofisae

5

lhte

fallacibus Sirenarum cantibus & blandis carn

1s voluptatibus fallerecur,

p

atque ficin quieto mari trahereturim preci

Xitium, ultro féfe, obfera-

S

UT

tisceri auribus, ad navis malumarctiffim

alligart voluerit, in qua

&fi

arbore füfpenfüs omnia pericula fecurus evafi

t. Arborhzcíéu malus,

tibi

ait citatus S. Maximus,

crux eft: Quisque arbori cvucis fe

veligaverit ,. dul«

«em procellam luxuria non timelit ; Sivenarum

li

quadam [navis fequra eff mellis cons

S, Bemb, de. cupi[centia voluptatum,

Audi & S.

Bernhardum , qui ad'reprimendunr

il Aü!;

inter. dormne; hunc blandientem

«ap. 38.

& infeftiffimum inimicum domefticum nullum

.

fpst

potentius frenum, quàm feriam meditati

onem de Chrifto JF(à cru-

dilt

cifixo praefcripfit s Quoties, ait, te fentis

purpilus cogitationibus pullar? , & ad'

thi

dMlicitam. delectationem allici,

toties pone ante mentis octlos, quomedo

Chriffus. in

Diliis

aruce crucifixus eff pro.te e«.

?

Nadaf, in

Ille pendet in patibulo, & tu quid

m

$« Vis exempla? B. Angelanr viduam confidera horrendis

quon-

Un

anno calefi. dàm tentationibusexe

rcitam & fcr

4. ;Fn;.

upulis vexatam , quz, cümutilius

h

nomfciret remedium, ad Crucifix

um Dominum fe contulit, eüimque

impenfifimé rogavit, quidnam

n

hac in re agendum,

& quid ei effet

r

gratiffimum? Kefponfum. accepit divinum z

Refpice in vulncya Cricifivi.

Ex quorum afpectu & contemplatione in om

ribus tentztienibus per

gie

xeliquum vitze curfam pfeniffimam obtinvit

1

viéttoriams cui morienti

hriftus apparuit, e4ámque ad eceleffia & n

*

Op

dia beni

unquam termiconda gau-

ETO

gmna.y,un,

gné invitavitz Veni dileia mea, veny,

quia omnés Xandli ex/ytilant te.

lo

O tefelicem, (i talem babebis fortem !

110

. S.Henricus regio

prognatus fánguine In. omni fénfüvm tenta-

f

tione ad crucifixum

t

amorem füum ac fandiffima ejus vulnera curre-

bus

bat, qui eifüafit, u

: relicto fieculi faftu.

vitam folitariam ageret ; pro-

inde aulam fügienscrucifixum confülto

2

Qj

rem- fecutus. eft, ubi in eremo

fecit

ab hominum confortio remotus foli

crucifixo amori füo vacabats

SSI (

hincà pientiffimo orbis R edem

&5 in libro vita ;

prore meruit audire: Hewrige infiviptus

in cujusbeato o

bitu Angeli lxti decantaruntz 22 Deum

Laudamus , "Pantum il

profuit amafle crueifxum JESUM. Ettu,

er€ & veré amas crucifixum amorem tuum?

ögmi Lg&qr,, nondum finc

Qu

m

De quinque fenfibus im cvuce /iyþend&m :

$1

ætcmaml

ub ibis (ine illo? Demize, dicebat quondam Petrus, 44 quem ibimus ? Joas. .. 6g.

Yigntn;

Et refpondet fibi ipfi Petrus: Verba vita. aterna habes; & nos credidimius ,

Wilin, .

€* cognovimus , quia tu es Chriflus Filius Dei,

!r, r

6. Plura audiamus ad propofitum noftrum.

S.Rafnaïdus Fpifco-

X modun

Nadof. g,

pus, vir mire findtitatis in diverfimodis fenfuum tentationibus femper

Febr, -

recurrebat ad Crucifixum fuum Dominum, quem peculiari colebat ho-

n md

nore, & profequebaturamore; cui aliquando ad probandam cjus fidem

s füsaud

Chriftusperfonatus, hoc eft, diabolus purpuratus ingenti glorià, maje-

ecebroltnt

, ftate& fplendore circumdatus apparuit, mentiens fe effe orbis R edem-

sst

ptorem, atque promittens ei omnia bona, virámquezternam; quem

t at

ubiconfpicatus eft Raynaldus, dolum antiqui illius ferpentis advertens,

it,nq

& (übolensdixit: Chriflum fe velle agnzfcere non ex: auro aut purpura , fed 2 vul-

feumdiy

aeribus in cruce toleratis; ad quod infperatum reíponfüm dzemaum confu-

a, d

füs, ut fumus in auras ab

i

P nl tb

án Angelum iucis,

:

Hit. Sicnimirum etiam Satamas rransfigurat fe ? Cff- Tt.14.

Es

vmendtt

uod & S. Pachom

io accidit, cui diabolus ïh forma Chrifti fe

pm nilun

fpe&abilem przebuit, dicens ei: Pachomi,

ego fum Chriftus, & venio adte f- Coradl, hic,

j JH

delem amicum meum.. Aenovit hanc fraudem Pachomius, & formans de-

firi, &

voté fignum S. Crucis diabolum in Orcum ablegavit. Ita & S. Anto-

] Cbn/fw

nius Magnus Eremitarum pater unico S. Crucis (igno integras dzmo-

!

i?

num catervas, ipfum in quinque fen(ibus tentantes fugavit. Dequo

f

&"xsqum

Breviarium Romanum: Mibicredite, folebat dicere ad fratres ac diíci- Brev, Rom,

cimuti!

pulosfüos, pertimefcit Satanas piorum vigilias , orationes, jejunia, voluntariam V« j2

jr, emq*

paupertatem ,. w'fericordiam ( bumilitatein

» maxime veró ardentem amoreu in

ufd 61' fl].ff

Chriflum Dominum , cujus unito

JanttifTima erucis figno debilitatus aufupit,

n

7. Quzrebat quondam

Chriftus ex difcobolis Judzis: Quomodofu-

Matth, 23. 35;

if

gietis à juduio gebenna ? 1gnofc

e Domine! fecurumlocum habemus, quà

oportet nos fugere,

ymonl

ne zternis deputemur fappliciis ; fugiemus enim

ad te crucifixum amorem noftrum, & ad SS. Vulnera.tua etiamnüm

m

,;;';:.2»'2!6

hodie pro falutenoftra aperta, in quibus morantes ab auditione mala

nontimebimus. [tafecit S. Birgitta,

cui ipfà Beatiffima Virgo (uafit

frequentem Crucifixi JESU memoriam

tom (*

; & ut in omnibus tentationi-

bus acneceffitatibusíuis, ad eum recurr

eret, fübju

d

ngens: zZ4pertas efe mevel, t T.

g"

Chrifli (anguine celiportas; bac filia mea copita, C* babeto fe

Piper pra oculis. . Yca

fecit & S. Elzearius , qui in omni tentatione fenfü

um & tribulatione ad

j

S8. Chrifli crucifixi recurrebat Vulnera, unde

Väfabï

dicere folebat: $j me

fnpi

videre cupis, quare me in vulnere lateris Chrifli, ibi enim babito, & ibi

Vita xllms,

i

sne poteris invenire de,

14

j us

g

QG

M2

CON-

$& (0)3

--

SESSSS

sss958958

T

00ng

Vi

. CONSIDERATIO XXV..

VOX

thi

Jephtias innocens victima, typus huma-

u

PiiH

nitatis Chrifti, in ara crugis pro nobis oblagæ. |

Ti

Obldtw' efl, quia zpfe «oolat. : WM $x 7—

U

tolar

IO

teribi

E Jephte Galaadite viro fortiffimorefert liber Judicum,. quód,

D

cüm bellum acerrimum contra Ammonitas gereret, & jam

t

- jam in illorum confpe&tu caftra metaffet , ultró DE O hoc

votum fecerit, fi ex hoc confli&tu cruento gloriofus rediret

tenfo

vidor,

od primum illud, quod. ex foribus domüs.füz fibi.

tiot

eccurreret,. DE

ä)u

T..O. M. in holocauftum pro debito fübmiffionis

1ite d

Lof

& gratitudinisjudicio velletimmolare, Quid multis? Jephte Ammo-

nitas füperat, & ingenti clade fternit, patriumrecuperat folum, urbes:

plures füz fibjicit ditioni, atque gloriofüs domummevertitur viGor.:

i

. Hoc eüm Saila feu Jephtias filia illius unica. inaudiiffet , fine mo-

f

ra fefe ad congratulandum Patriaccingit, cui de domo paterna cum

Cl5 |

&ympanis & chordis omnium prima occurrits. verim pauló poft hzc

In

eithara in luctum verà eft,. nam Jephte videns de longé hanc filiam:

d

füam.fibi

primó occurrentem,, fcifíis füis prz animi dolore veftimen-

[éic 1537 »tis,. excl

3b

amavit : Heu filia decepifli mes aperui enim os meum, & aliud facare

a

son po[fum : Cui Saila animo plané virili & heroico refpondit:. Pater

The

i ,. ff aperuifli os tuum ad..Dominum , fac mibi, quodc'zinque pollicitss. esy. cote

de;

ce[fA 1ibz. ultione ac vilovia de boflibus. tuis. Itaque duobus, quos petierat;.

elapfis menfibus , ultro fefe ad mortem & victimam voluntariam. ob-

lnqu

At

tulit.. Paraturigitur feralis fcena, erigitur altare, excitatur focus; per-

p [7

acuto cultro transfigitur innocentis puelle guttur, & ingenti cumludu:

!nry)

parentunr & totius regionis flernitur hzc innocens viétima. Unde:

Wf,y

fa&um eft,. ut hanc lamentabilem Saile mortem Ifraélitz quotannis:

Ml, [

magno cum planétu.deflerent :: Exinde mos increbuit in.Ifrasl, €x con[uetu-

Ws

do [ervata eft,. ut poft. anmicirculum conveniant in. tiitm filii Ifvadl, & plangantr

lll[m

fiiam Jepbte Galaadita.diebus:

quatuor.. Ggi Dos ppo-lcmmatcinfcribimfls-:

MT

fmn?il?m; &rata. Deo;.

Hc

"

ephtias typts bumanitatis Cbrijfi.

93

Hec & fimilia omnia, tefte Apoftolo, facta fünt illis in

veteri r. Cor, TO. IE,

!

d

lege exiftentibusin figura, per quam innocentem victimam n

e

on in-

congrué Cornelius à Lapide:

innocentiffimam Chrifti humanitatem de Corael. Nie

l,

Virgine affumptam ,

& in ara crucis pro

noftra omniümque falute i^ Jud- 1.35.

voluntarié immolatam intelligit : Jephre, i

nquit, immolavit filiam fuam,

hn

Chriffus cavnem C bumanitatem.

Etfi quondam mors & paffio hujus inno-

.

cuz puelle pro falute patriz

f& voluntarié in mortem tradentis , tam

amaris ab Ifiaélitis deplorab

aturlacrymis: quantó magis nos Chri-

ftiani innocentiflimam virgi

nei Sponfi noftri

; acunigeniti Filii Dei

pro nobis paffi& crucifixi mortem deplorem

us, & gratà memoriá re-

Co/amus? Aecogitate eum , ait Gentium D

s

oGtor , qui talem fuftinuit à pecca. Hebre 12 3;

toribus adversim femetipfam contradi&tionem,

2. Mo

n, qui

yfés incredibili amore ferebatur erga populum ele&tuni à

DEO fi

bi concreditum, unde cüm eoabfente vitulum aureurm cónflas

, &j

rent, &adorarent

YO r

; atque ideó DEUS eos voluit difperdere, tam in-

[üs r

tenfo amoris affe

&u pro eorum

f

non abhorruerit diceres At dimitte eis banc noxem

alute Dominum deprecatus cft , ut

ls li

y 4Ut fi non facis ,

millii

8 de libro, quem feripfifti

Colligeex hoc;.

anime mi, veherenti.

f

dele gxod, 3. 3y.

defiderium

imurni& 32.

: Àmmo

& incenfum. Moy(is amorem

in populum füum..

n u

Plus Crucifxus

JESUS, qui feipfam

ro|populc füo obtulit ae

xitt

dedit in fàcrificium

; ille in-voto, hicrei

P

d

fe ipfum voluntarié (àcri-

i

ficavitin cruce pro

peccatis hominum;

unde pauló ante necem cru-

(etma u

cis palàm edixit :

Pro eisego [antlifico,

Hoc eft facrifio me ipfum, . Tta Sv.

L

jb

Leo,

uocircanon cafü, fed ele&tione

fo. 12, 10-

aof

eft, ut In die fefto Pafthe eoram omn

ipfius & Patris cocleftis fa&tum

S.Leo ep. 83».

i populoinaltari crucis, & ma-

lme

nibus quidem extenfis , atque extràp

ilid j

ortam Jerefolymitanam norm co«

a&tus, nec invitus,. fed fpontepatere

tur. Hincrecté Apoftolus Djlexit Gil-2..20y

üt. M

me, C tradidit femetip[um pvo me.

Pro reflexione moraliatte

n

ul

de animo, quid ad hoc dicat S

jto perpen-

an&us Do&tor Melliduus:

Oblatus eff , S: Bernlardj

s pctfffflf)

AInquit, sen quia mertuir, nonquia

jadaus pravaluit:. fod quia ipfe vo

n

Tarié faerificabo tili, Domine,

quia voluntari? oblatus es.

luit. Volut- fcrm. 3, de

pro mea- [alute , nop. pro Puif. B; V.,

as

TUa necelfttate; — Sed quid,, frat

rés, t0s efferimus, aut

guid vetribuimus illà,. pro

cunid

emnibus

qua retribuit nobis? Mle pro nobis obtulit b

(

,

buit, uimirum,

fliam pretioftorem quam. bas

li

qua pretioffor effe nom potuir. — Er n

[2 erg

0 faciatus quod poffu-

l

g(änfliï

us optimum quod. bhabemus offerentesili, quad

fa

fe ipfum obtulir, tu quis es ,. qui teipj

?

H

o offerre eundà

mius' utique sosmeripf. — Ile

T d

erist Quis mibi tvibuat , au

j ;limgm

oblationem meam dignetur Majeflas

tanta (uj

[oipere ?

Duwe6 minuta babeos Domine;,

corpus C animatm dicoz: Utinam bax tibi

j

perfedt? poffim in. facrificitm: laudis ofc-

[

[

fene£ Bonum. m"im-' m'z"bi'lbnlgäqye gloriofi

a(q?e utilius effy. utvibi magis afg'rg-rg,

qiemp

"— Cobfderatio XXV.. —

:

' .:,,,)m deferat nibi ipff.

«

Nain ad ine ápfum anima mea conturbatur ;

Ten

J i(i'fe vm

exultabit (pivitus smeus , fi tibi veraciter offevatur.

p

Qi

g, Parte hiftor,

3. Pro exemplo nobis fit S. Petrus M

. exOrdine P. P. Prz&dicæ

M:

qu

&, Domin. lib. torum, a

dquem Mediolani infua cella morantem ob fingularem animi

2, cap. 3t-

candorem ac puritatem quádam vice tres de coclo facrz Virgines, vi-

f

Catharina & Cecilia venerunt, de ererna beatitu-

SdemSeraph. delicet SS. Agnes,

g

fuzius in fuó dine ac immenfíailla felicitate, quá ele&torum frauntur animze, &de

a

wiridario.

fü

infinita diVinl Sponfi füi pulchritudine cum illo amicabiliter & altà

voce difcurrentes. . Accidit, ut tunc cafu cellam D. Petri quidam ex

om

Ordine Frater tranfiret, qui colloquentes audiit, & per janug rimam

qui

Virgines e(feobfervavit, & quia mundanas & illuftres domicellas effe

pe

&ü

credidit, quantocyus ad P. Priorem conventüs fe contulit, cui rem to-

tam ex ordine fignificavit: Audiit hzc Prior non fine indignatione,

flo|

unde conventum convocat, SanCtum citat , fevere illum objurgans &

improperans , quód contra facri Ordinis inftituta mulieres in fuum in-

&l

troduxiífet cibiculum.

pu

Quid ad hzc S. Petrus? noluit, quiahumillimus erat, fuam prz-

C

tn

tendere innocentiam, & coelefte aperirefecretum, idcircó poeniten-

tiam licet innocentiffimus lubenti animo acceptavit peccatorem fe fo-

f

Ám

lum coram czteris Fratribus humiliter profitens.

Quamobrem ex

fententia Prioris Aexium Marchiz urbem in exilium relegatus eft , ubi

qe

er aliquot menfes obfcuro carceri mancipatus aliam licentiam non

qu

invenit, quàm ut quoridie facrificio miffze poifet in choro intereffe.

du

Contigit, ut quàdam viceSacerdos miflam celebraturus (ita difponen:

te DEO, qui omnia fuaviter ordinat in fuum finem) diutiàs in facri-

Yt:

ftia moram faceret, Interim S. Petrus ad effigiem crucitixi Redem-

ptoris, qux ibidem in confpe&tu pendebat, fe convertit, coram qua

Pnp

L

humi devotiffimé proftratus, & in lacrymas ob exantlatum hadtenus

'exilium folutus, in hxc verba prorupit: Ett« Domine usquequo ? En

optime Salvator, nofti utiqueme deillo crimine, de quo apud Supe-

riorem delatus fui, prorsüs effe innocentem. Et quousque mi Do-

mine, hanc infamiam, exilium, honoris ja&turam, tetrümque carce-

rem innocens adhuc patiar?

uid feci benigniffime JESU! Scruta-

tor renum & judex cordium! quód innocenter tali opprobrio & con

tumeliá afficiar?

àm attenta fïn;*auräs Cru-

. Quid hlc expe&tas, anime mi? En qu

cifixo Servatori tuo! Vix enim hzc Divus ille effatus eft, cim moX

Crucifixus illum benigno intuens vultu,. füavi voce refpondit: Erege

Petre quid feci , ut cvuci affixus fuertm?. Ad quid innocentiam tuam obtru-

dis, quafiimmeritó hzc pati;ris? Num mees innocentior? Co

nque-

reris

Seplriar typus bumanitatis Chriffi,

9s

TT wïl

reris de carcere, infami4, fame,

fiti & ífgnomini&: Er ego Petre quid feci?

Quibus verbis mirá füavitate à

) D

Chrifto crucifixo prolatis, corS. Petrí

M.adeó emollitum füit, ut no

n folüm totus abiret in lacrymas, fed &

m anini

crucifixo JESU, quem nunc

i, vl

at

prz rubore vix audebat afpicere, penitüs

x

t btl

fefc in omnibus fübjiceret,

»

1€ feipfüm de hac animi imbecillitate

graviter inculparet: O pienti

gfme* JESU, dicebat intra fe,

Ó Amor

yme, d

liter d

crucifixe! fateor, exiguam,

imó nullam effe hanc poenam , quam ju-

ftiffimé ob mea in te deli&ta

patior: emparatum nunc cor meum ad

| um

omnia que jufferis & im

m r

a

pofterüm mecum difpofüerís : Superadde

quidquidtibi DEO & Sal

atori meo placuerit: Veniant in me & fü-

nicdlsdi

per me ignis, crux, befti

2, confradtio offium, membrorum divifio

culrent

&to

tüu

"

lo fruar.

ius corporis contriti

0, & Eot:ir.tormenta; dialäolï? tantum ut Chri-

jenatiott

bjargan

Sic de novo confor

i uml

& alacri füftinuit anim

mtus'aïiquantïfþer adhuc hoc exilium qüi'ew

0, fedbrevi ejusinnocentia nota facta, & evul-

gata eft, unde à tetro

carcere in Lombardiam & Me

diolanum revoe

catus füit, ubi (ncbe In

t um

quifitionis munere & honoribus cumulatus,

openite

tandem ut gloriofüs Ma

rtyr per im

ium & haereticun: ficarium pro

yen k

fide Catholica

& honore crucifixi J

SU per plura vulnera occubuit,

gobremt

Anno 1252. quem plurímis corufca

ntem miraculis flatim anno fe-

U5 d W

quenti Innocentíus V. P.

o Y

uc feftum die 29.

M. SS. Martyrum numero adfcripfit, ejüs-

um ordinavit.

Aprilis quotannis ab univer(a Ecclefia celebran-

o

Ecce quomodo ín om

p d

é

nibus anguftiis & adverfitatibus Chriftus

tiüsint

crucifixus, qui voluntari

ronobisim aracrucisí(e quondam facrifica-

B

-

i At

vit: Voluntarpe facrificabotibi,

f

-'1

t

Fiäf, 53 8.

Per patientiam, ait Apoftolus,

perfe&iffimum nobis patientiz exemplar:

»

s. 323. 225

ern

curramtis ad pro

po[itum. mobis eertamen , afpi-

i

7

"

éientes in auctorem fidei &t confumnatorem

^

jEjum,

qui propofito fibi gaudio

j

init erucem &e. E.

wqmm

t quomodo tu,

anime mi,

T

tuam fü&me; crucem ?

m

sj

lm uc

a«

p Mu

e

&.

— DN

jbrio d

-

E

.

s

N*

SS

ii

,

P

C

j (

*,

M

M

Y

,

!

22 f

i i 4

Dd

of

ii P

am ^

n

CON-

fmü&

pro f

HHH A HH EEL EL

$u

]emp

fior

CONSIDERATIO XXVI.

i

Samíon tum in vita, tum in morte fua

ii

Chrifti crucifixi figurat expreffit.

tola

&us

i apprebendens ambas columnas, quibus inmitebatim do-

cere

mus, alteránque earum dexterá, " alteramlauáte-

Gent;

Veni

nens, dit: JMoriatur aumma mca cum Phihsthum.

dnnit

i«

C0 Judie. 16. 29.

$g

deïyc.

X.

quib

m

.àm Samfon mortalium omnium facilé fortiffimus in Tham-

tudi

nata, oppidum Ph

.

iliftinorum fealiquando conferret, ut ibi-

d

dem licet in terra

hoftili de fponfa fibi provideret, pertran-

fiens vineam, immanem quemdam leonem ex fpecu erum-

pentem fibi obvium habuit , qui eum & rugitu & geftu cor-

LY

Cr

þoris ad

fingu

lare provocavit certamen.

L

- Quid agit 1n arena Samíon?

30j

fe refolvit,

aut cum hocfevoleonis catu

lo generosé congredi, autin

viy

arena mori, Etquid multis

? aggreditur hunc ferociffimum hoftem

faum, licet omninó inermis,

& quafi imbellem hoedum in frufta dila-

8tC

cerat: Irruit autem Spiritus Domini in Sam[on, C dilaceravit leonem , quij

.

&

Judie Y5« ho du in frufta difcerpens.

mi

Per huncSamfíonem S.

Augüüinus ,Hi

eronymus , Gregorius &

alii SS. Patrum Chriftum JESIIM & hunc

Crucifixum fübaudiunt,

li

H

1, Epift. Petr, qui diabolum & principem tenebrarum

, quitanquam Leo vugiens cirztit,

$. 8

atque difcerpfit, dum morte

li

;

quarens quem devoret , in cruce fuperavit,

& gehennam.

ptr:

fuà devicit mortem, peccatum , ddemonem

*

Vit:

2. De eodem Samífone refert Scriptura, quó

d Dalilam gentilem,

vafram , perfidam & inconítantem mulierculam ve

hementiílimo

T

amore profecutus fit, cujus amo

re inefcatus ad patrem dixit: Ham

1Uo 1

fudic. 14. 5.

mibi accipe, quia placuit, octlis meis.

Et licet hzc Dalila heroi tam forti

dviXi!:

ml

fuerit caufa mortis, nihilofecius eam teneré amavit.

C

En genuinum typum crucifixi Amatoristui,

qui propter animam

quam in charitate perpetua dilexit, non dumt

axat coelum

qu

*

- finum-

Ü

Samfon typus crrelfixi Domini.

a

fim'uhque Patris di

m

V

ifit, fed &in cruce extrema,

ipsámque mortem

i

:

pro tua faluc? perpeffus eít: Qui dilexit me,

G tradidit feseripfum pro sme, Gil, 3. 3.

Samíoni nonnemo Academicorum Dalilam füam per

dité amanti pro

V

lemmate inftripfit£ 4mendo pereo5. hoc anima Chr

iftiana, longé me-

liori jure & titulo Amori tuo prucifixo JESU pro

epigraphe poteris

infcribere: z4mando pereo.

lv

3. Samíon, ubi à Philiftzis inimicis capitaliffimis ligatus, ïl!ulïw,

irrifus & oculis privatus fuit, demum vin&us catenis in Gazam du-

&us eft, ubi claufus in carcere, velut jumentum,

dià graviffimaua.

molam traxit. Accidit, ut fücceffu temporis crines

& vires illi recre-

"I

fzerent , unde à Philifizis in templum Dagon dedu&us eft , ut coram

z&e'vä!f-

Gentilium multitudine non tam luderet, quàm & ab illis illuderetur.

hii

Verüm Samíon duas domüis columnas ,

quibus tota fabrica & pondus

innitebatur, ambabus manibus fortite

r apprehendens, tamforti nifa

in modum crucis eas concuffit, ut fa

cili conatu domum univer(àm

dejiceret, &comnes tuncibidem

prefentes Philifteos interficeret, cum -

quibus & ipfe moriens exclamavit: AMoriatur anima mea cum Philifliim: con- ]udic,

16, 20,

It

Ti

cufsísque fortiter columnis , cecidit domus [uper omnes principes & cateram multi-

tudinem, qua ibi erat ; multbue plures intevfecit Wioriens, quim ane vivus occi«

j u

penr

derat.. Cui pro lemmate infcribo: AMoriendo triumpbat.

En hic iterum perelegantemt

$*

ul

ypum in Chrifto crucem bajulante,

eltua

& in ea moriente adimpletum:

Sam[on, àit hic. Cornelius

» typus fuit Carnel. hic,

Chrifli , manus extendentis ad. duo crucis extrema,

" Samï(* )

quibus coll/fit & oppreffit da-

yel 1

smones, petcatum C eebennam, qui moriens cu

m Samfone plures,

uàm

vivusinterfecit, & fua morte mortem o

um d

2&ternam nobis reconciliavit.

mnium füperavit, vitámque

frili

4. Videamus nunc,

lh

ql(iü

&Cc

hriftum crucifxum

Lec&tor prudens, mirabilem Samfonem inter

analogiam.

I. Samíon unicá afini maxillà

mille viros folus fübegit: Jmventénque

maxillam

;guoïïusï

; ideft mandibulam. afini , )udic, Iï lf

quá jacebat , avripiens ,. imer[ecit in ea mille viros.

Chriftus non ferro, fed

od

ligno, viliffimo inftrumento, domuir, &

[(fi[if

j

fübegit fibi orbem univer-

fum. 2. Samíon poft cruentum agonem

& prolium cum Philiftzis

i m

pera&um fitiens, de dente molari afini aq

uam füfficientem impetra- -

(l

vit: Zperuit itaque Dominus molarem dentem

L

al

ex eo aqua, quibus bauflis refocillavit fpiritum

m maxilla efimi, c» egreffa funt Jud'c. 15. vg.

j

Chriftus in cruce i

n cruento

m

illo agone fitiens, felle & aceto potatus

eft:

Cim ergo accepiffet acetum , Jo. 19. 10.

jj

.f

dixit: . Corfammatum eft,

3. Samíon in faucibu

.[am

yi

$ occifi Leonis favum

mellisinvenit, dequo & aliis diftribuit.

Chriftus fe i

pfüm in SS. Eu-

qnit

chariftia in cibum nobis reliquir.

Dic modó,

quid fortius hoc Leone,

& quid dulcius hoc melle?/ 4. Samíon ab ini

Cælw

Cinther Unus pro omnibus,

micis irrifüs, illufus &

Á

mille

98

Confideraiio X XVT.

mille gannitibus expofitusfuit: Chrifíto incruce pendenti fimiliter il-

Meuh, 27. ]udebant Judzi: Vab, qui deffruis templum Dei? $. Samfon , quia Naza-

vidi

4300

rzusfuit, torum robur in feptem crinibus capitis fui, feu in feptem

(

floccis & cicinniscapillorumhabuit. Chriftus univerforum caput, in

t

U

fuo capite fpinis coronato feptem peccata mortalia, imó peccata to-

Ànt

tius mundi portavit, quidgravius? 6. Samfon denique circamedium

D

uoGtis ferreasportas cumfera & poftibus confregit, & im altum mon-

Jufe 163 rem afportavit: Dormivit autem Samfon tsque. ad medium noclis: . Et inde

t

H

sonfurgens , apprebendit ambas porta fores cum poflibus fuis cr fera , impo]im'sqtfe'

füm

bumtris fuis portavit ad verticem montis, qui repicit Hebron, Chriftus cruci-

?fal. 106. 164

CODI

fixusde morte & inferno triumphator poft medium no&is inferni por-

pts pl

tas areas contvivit ,. € velles ferveas con|regit, de quo loco captivum Pa-

itijjr

trum fenatum liberavit, &adcollesecernales traduxit: Quem, inquit

tiftm

$. Gregon

homil zj in

D. Gregorius, Sumfon ille fisnificat , miff Redemptorem? Quid Gaza civitas,

videl

Evan £

- aifi infernum definar?. Quid per Phitiflacs, niff Judaorum pevfidia demonflratur?

Qui ciim mortuum Dominum videreut, ejfisque corpus in fepulcbro jam pofitum,,

hd

cuflodes illico deputarunt, & eum, qui atilor vita claruerat , $n in[erni elauffris

o

vetentum , quaft Sam[onem in Graza fe deprebendiffe latati [unt. — Samfon vero me-

al

dia ncde non [ctum exit , fed etiamportas tulit : quia videlivet Redemptor nofler

luc

anie lucesi vefurgens, nom [olüm liber d inferno exiit, fed cr. ip[a etiam inferni

li

[7]

elauftra deffuxit , portas tulit, & montisvesticem fu

.

B. Hucusque S. Gre-

gorius de S

a

D

mfone & Chrifto vi&ore.

Min

n vita: $.. To..

$. Audiamus hifloriam notatu dignam.

Non procul ab urbe

Ce

€h.yf apud Alexandrina Immanis quidan» ac truculentusLeo tempore S. Chry-

[v

Süununm

foftomi in campo verfabatur, quiagricolis & illius loctincolis maxi-

tom, I

2

ma quotidie damnaintulit, dum & homines & pecora fine difcrimine

IemDasrov.difcerivit, Nullümtune temporis intervalloaderat temedium, quo

€ap..

k

x

»

v hic publicus viarum latro 6 mediotolleretur. Inftituitur publicave-

natio, adeft numerofa hominum caterva, tenduntur retia, parantur

eníes & hafte ,. fed fruftrà omnia , leo enim infolite magnitudinis ac

ferocitatis plures horrendo fuo rugitu in fugam convertit, aliosun-

£uibus difcerpfit, alios devoravit, autalio modo miferabilesreddidit.

Denique cüm omnia incafsüm adhiberentur, & loci incole jam jam:

abitum € regione füa pararent ,. aderat ex infperato S. Chryfoftomus,

àquohoc aeceperunt confilium, ut crucem in iis locis, ubi leo tran-

fire confüeverat, erigerent, & Crucifixi Domini implorarent open

acgratiam;, ut huic malofinem faceret.. Et ecce mirandam flutifere

erucisvirtutems altero die hanc immanem belluam: aliasinexpugna-

bilemad bafin ejusdem. S.. Crucis invenerunr mortuam & divinà vir-

tare extincktam.,

€. Oani-

- Samfon typus erucifixi Domini.

929

mificer-

6. O anima Chriftiana! vides hic iterum, quantz virtutis fit in-

ia N

Infater

victiffimum crucis trophzum contra omnes tuos, tum animz, tum

corporis adverfarios , ac prefertim contra leonem infernalem, anims

Gptt a

tT U0-

tug diu, noGáque infidiantem: Mib credite fratres, folebac dicere S. Direv. Rem,

Antonius, pertimeícit fatanas maxime avdentem amerem in Chriflum Domi- 17« j22.

cymetium

tüm m

mum, cujus umizo [aniffuna erucis figno debiliratus aufugit,

Difce ergo ex hoc, fitentatio gravis, quafileo Samfonis, contra

i: Bl

te infurgit, ut (ine mora confugias ad Chriftum JESUM Crucifixum:

if

fluscte

Hunc, inquam, invoca, illiusauxilium implora, & animos? tartareo

leoni ejüsqueinfültibusoccurre: Diccitó, fi carnalis cogitatio &tur-

Dd

um

pis phantafía mentem tuam occupat: O crux benigna , intar ligna , tu me

configna , ne peream morte maligná s Et experieris in cempore profen-

i

tiffimumauxiliums Sicfiet, utdemon, qui prfüs infuperabilis tibileo

I

videbatur: nunc debilis formica inveniatur.

vt

7. De Hercule fama eft, quód cruentiffima queque monftra de-

m Mum

bellaverit, qui in tam periculof(is duellis non alio inftrumento contra

|

imi dl

centauros, Lernzas Hydras & infernalem Cerberum-(gptem borrendis

n s

capitibus formidabilem ufüs eft, quàm clavà fuánodosá, ferreis undi-

yrti

que clavis onuftà, quo ponderofo & ferrato ftipite

tim i

e

omnia illa monfh*a

liciter füperavit, & ad internecionem delevit.

u N

Clava hzc Herculea SS. Crucem Dominicam denotat, per quam

N

verus Orci Domitor Chriftus crucifixus demonem & feptigeminum

d du

Cerberum, hoc eft (eptem peccata mortalia feliciter edomuit, &de-

5. Ma-rtialf. ep.

eS r

bellavit; Idcircó hzc clava S. Crucis à S. Martiale D. Petri difcipulo

L. Cap.-5.

vll

a2ppellata eft: Zrmarura invida contra Satanam ; Et S. Chryfoftomus: Ub-

$, Chryíoft,

i

£umque , inquit, damones figuum cvucis Dominica vigerint

, fagiuut, fM — delaude eru-

diom f

Ct$,

sbl

quam canes timentes bacultfm, quo plagam acceperumt,

3

D

]

dini

3

;

E

db

.

Juu

iA

y

2

&

(

À

RUN

M

rl

Wd&idu

[2

E

-—ä& *

m&

Y

G

v

DI

N

2

v[büomvl

i

(f

g

j

j

N

jl O,Pü

W

v

Ó

d

gop

j *

^

ha.

ON-

(o

Pal

$t(o) :

iBMiliihhbntbbini

n

mol

uj

CONSIDERATIO XXVII.

It

Yit

a

David contraGoliam pugnans, &inaliis

qui

pulcherrima figura Chrifti JEfu, crucifixi.-

[/7/

Dyi

tht

&t tilit, baculum fuim, quem Jempey babebatin manilus s

Yerb

Q9 elegit fbi quinque lsnpidisfimos lapides de torren-

dem 1

Fl

46 C g:—»oæy;qz ad Phulifleumn. x.—Rc?g. 7- 40-

E.

Sd

hoj

Elebratiffima eff illa pugua , qua: Davidem inter & Goltathuni

accidit. Cüm adhuc puer effet paftoritius, & contra fero-

dr,

?

L

ciffimum gisantem fe ad fingulare pararet certamen, non

Intt

aliaarma quàm baculum füum:paftoritium, fundam. & quin-

W

que lapides.elegis, quibus inftru&us animo plüs quàm virili

contra hoc immane in arenam.defcendit portentum. Induebat qui-

)

V

dem Rex Saul eum propriis armis ac veftimentis; verüm David hxc

2 Reg, 17;39, 0mnia generose refpuensr Nop po[fum,, inquiebat », ffe incedere, quia nom

di;

ufum:babeo ; Ydcircó gereá gale& & loricá cum czteris indumentis & ar-

mis mihitazibusdepofitis, folà tunicà vulgaricontentus , adpugnamfe

Egu

paravit: Er tulit basuliam: [uum., quem.[emper babebat in mambus, & elegit ib

WX

quiuque limpidi[Junos lapides de Tórrente, & mifit eoy in peram pafforalem, quatm

H

babebat: (eeum, & fundam manu tulit,. & proce[fit ad Philiflaum..

es

.

?

4d

z

Verumenim. veró. quid

agisó David? nom cum canibust

ibi ne-

gotium eft, fed cum hofte & milite exercitato:ac validiffimo ? Ie

Ti

gladio & loricà fquammatà indutus., & tu nudus, vilisacinermisap-

pares? Hic galeam & haftile geftat ferratam , & tu folüm fuftem ae€

lapidem ? Ipíe ocreisreis folidatus, corpsque xreo tegit clypeo ; Et

tu fine ullo fcuto; gladio & haftà audeas contra hoc immane naturz

monfirum in bellum ac fingulare duellunv procedere? Quid multis?

David generosé vincit hoftem, lapide profternit;, refecat blasphemum:

i

&2put , totümque Philiftinorum folusconfündit exercitum. O victo-

xiam . incomparabilem;, & necullisunquam feculis fatis decantandam J

p

Refpon-

--

Iotr

L

David typus Fiit David crucifixi.

Refpondet|ad hoc S. Ambrofius: Quenvis David inermis oculis bomí- $. Ambtofi.

is

i

W

:

ä

sum videretu, fatis tamen erat gratià divinitatisarmatus, quà prote&tus,, non ferm, 88

mole corporis, fed virtute animi , imó in virtute crucifixi Domini,

cujus typum & perfonam geffit, arrogantiflimum illum hoftem fü-

iVlI.

peravit. Quid enim baculus ille paftoritiusin Davidealiud profigna-

vit quàm Crucem JESU, qu& Goliam infernalem Filius Davidis in

arenà Golgothza debellavit? Audiamus S. Auguftinum: David, in-S. Auguft.

Linalus

n

quit , geffit typum Chrifli : Quis enim eontra Goliatb, id eff diabolum puguare po- fcime 197.

terat , antequaim Chriflus Dominus genus Bumanum de poteffate diaboli liberaret *

David enim. interpretatur manu fortis. — Quid eo fortius Fratres, qui univerfum

gt

amundwm. vieit armatus nen ferro , fed ligno. — Obferva prudens Le&tor hec

verba:z Non ferro, fed ligno, quz vidi quondam Rom fuper gran-

le tttt

dem erectam crucem pro lemmate infcripta. Et quid melius ?

2. Per quinquelimpidiflimos lapides, quos David de Torrente

Q'.

f2leGos. in peram füuam mifit, prafigurata funt quinque Sacratiffima

Salvatoris noftri Vulnera, im quorum virtutehunc fuum validiffimum

Gol

hoftem proftravit, vicit & debellavitz TWlítqueumum lapidem, € funda je-

cit, & etrcumducens, percuffit Philiffaum im fronte, r infixus eft lapis in fronte

t

ejus, & cecidit in faciem fuper terram, Ubi obfervandum , quod lapis ille

Carthog.. de:

, D0

SS. Trin. ar€;

à

n* qui

interquinqueultimus fuerit ; Lapidi eniny primo David infcripfit no-

, T,. ho: g.

men Abrahz , fécundo Haac, certto Jacob, quarto Moyfis, & quinto

Wi

g

Jofüe, quem ultimum primó ex perafüaextraxit, & imhoftem vibra,

P o

NU

vit, ac feliciter inimicum füum füperavit. Nota hic nomen JOSUE,

nDaVl&ülf

j

uod idem eft per transpofitionem litterarum , quüm O JESU , unde

Áit

[

dixit David ad Philiftzum: Ti venis ad' me cmm gladio. && baffa, & clypeo - V. Reg.VT. 48»

a«

Eoo atitem venio ad te i womine Dominii

qni

i

m

H

O anima Chriftiana! Sihoftes tuos, Murrdunr, demorgem , car-

et

nem rebellem,. acindomitas paffiones tuasquotidie te infeftantes fe-

hr

g

ii

liciter defideras.debellare ac vincere:z mdue armatiram Dei,, ut po[fis flae &pheft 6. 1x.

j

adversis infidias diaboli: Armatura autem hxc nomaliaeít, quàm SS.

