poffefübaudiri: Pervifrera; inquit, mifericordia Dei noftii Vifitavit nos Oricus

ex alto: Vifiera mifericórdia fuerunt. vulnetum no[tvorum uhiguenta & hieditina

óuas fuper nos fundit fradlo alabaflro incrucé, umdetota. Ecclefía vépleta eff e odo-

gros

?e unguenti, & [anata, O quantusille Medicus, qui etiàm inorierido

fuos

Chriflus Crucifixus optimus Medicus.

$'9$"

Iti

$, Bernhard,

fuos (nitati reftituit! AudiS.Bernhardum: Filius Dei altiffimijubetur oc-

ferm. 4. de

Wt

cidi, ut vulnevibus imeis pretiofo (anguinis

illius bal[amo medeatur.

V

7. EzechiasRex, ubi impen

fiffimé DEum in vgritudine füua pr.

Q Nat. Dom,

Jf

fülute &reftitutione virium oravit;

& nunc intellexiffet adhuc quin-

11]

Ietus de le&o furrexic, & ia

decim annos ad vitam füam adjiciendos,

.

fi

s

hariftieum cecinit,

L

fignum grati animi DEO fofpitatori .

uo carmeneac

ubi inter aliahabet: Projeciflipofi tergum tu

um omnia peccatamea.. Ec quo- Ia. gg;ty.

ftra poft tergum fuum folet

Qüt

modo hoc? quomodo Deus Pccc.a;a no

(ql

projicere?

: n cruce,l inquict, proprie Hugo Card,

lil

x Pere

leganter prxdi&tus Hugo Cardinalis

tanquam tro[ellum latro- !6

N

projesit Do

aminus omnia peccata noftta pofl tergum [uum,

num, id efl omnium noflvum portans.

Et ideb in eruce fufpenfus eff, tanquam inven-

to trofello latronis fuper eum, Ecce infinitum erganosamorem

hujus divini

ln

Medici, dum peccata noftra in cruce poft tergum füum pr

ojicere vo-

luit, ne fcilicet ea videretantefaciem füam ad puniendum.

Hinc Pfa-l-

u

ü

À peccatis meis ; Et oxsues iniquitates meas V(al. 0. 125

di

miftarogavit: Zivertefaciem tuam

"

dele. Hoc &ego humiliter rogo,

& non obftantibus fceleribus meis ad--

repo fidenter ad De

um meum, non jam fulmine armatum,

fed

jf

mdigue vulner

atum in cruce, exclamans contrituss

Ü

Parce mibi Domite Cc,

Y

N

^

"—— "

j

XCCONSIDERATIO CLVIII.

i

Chriftus Crucifixus eft Bibliotheca no-

Criptus intüs & foris ab omni-

4dua, ö: liber K

,

bus l.cgendus.

ji

l

[

N

: lon

à judicaroi me [cire aliquid intev vos,mfi fEfum C/Jrz—

um O bune eracifixum. ; Cor. 2. 2.

4

á,

rábilis eratillaconverfio

d unuchi'jkcginæ"Candacis:the[äu-

il

lj

rarii & viri' potentis ,

$

ui, cüm ab Hierofolyma in cu-

justemplo DÉum adoraV'erat, in patriam & /Extiyopiam re-

ditum pararet, in curruScripturam legit,& inter aliaIfaiam

($

S;m&us $. Phïlipp,u—m Diaco-

0f

Prophetam. Interimepi-þif:us,

F

2

num

-

$96

Confideraiio CLV'II.

num excitabat;ut fe currui illius adjungeret,& di&umEunuchum tunc

a

adhuc Gentilem in fide Orthodoxa inftrueret ; Legit autem ex Iàia

D

'A&ar. 8. fr,

iftumtextum: Tanquam ovis ad occifienem duclus eft, C ficur agnus coram ton-

[/4

dente fe [inevoce, fie non aperuit os fuum. kioefitabat hic Eunuchus, necfe po-

)j

terat juyare, aut refolvere, undead D. Philippum converfus : Obfecrote

M

inquiebat, de quo Propbeta dicit boc? . de fe, an de alio aliquo ? Hic Philippus,

occafionem nactus evangelizandi JEfum & hunc crucifixum, predi-

[

&um Ifàiz capitulum quinquagcíimumtertium,quod cotum de Chrifti

paffione agit, diferté & cum fervore explicavit, ex quo fermone Chri-

j

ftum agnovit Eunuchus, in eümque credidit, Credo Filmm Dei effe j Efum

Ciriftum , hinc & ab illobaptifmum petiit, & impetravit. Sihocpotuit

Á

Ezech. 2, g.

efficereunicus $. Scripturz textusde pallione Chrifti, quidnon &aciet

feriameditatio de Crucifixo

$

univeríaBibliotheca noftra?

jEïu,þqui eft Iiber. feriptus intàs & foris, Ào

Tirm & ali,

2. Ptolomzus Philadelphus

X&ïgy ptí,qui ante Chri&umännïs

jiérprar,

279. regnate coepitoptimislibrisBibliothecam füam inftruxit,in quem

c2- €25

nem viros eruditos ac fapientes numeró, feptuaginta duos ex Judza

—

petiit, qui totum Teftamentum ex Hebrzo in Grzcumtranstulerunt,

uno qua(i animo, uno ore, uno calamo, licet fuerint ab invicem fepa-

rati, itaut nullus eorum ab aliis in ullo pun&to diffentiret. Et hzc trans-

latio fümmz femper- auctoritatis in Ecclefia tum Judaica, tum Chri-

ftiana fuit ; Numerusautem librorum illius Regic Bibliothecz adfc-

ptuaginta milliaexcrevit. Mitto hic Bibliothecam Romanamin Vati-

cano , quam Sixtus V. Pont. Max. pulcherrimo ordine inftruxit, ad-

F PIQIPOT EM I R RLT IU EE

auxit, adornavit.

. Verüm aliam ego quxro Bibliothecam

,Ín qua thefauri omnium

fcientiarum fünt repofiti, in Chrifto enim JEfu Crucifixo, tanquàmin

libro vitz, continetur omnium librorum breve compendium,& verbo

! Y.Cor 2.2.

unico comprehenduntur omnia, quz fieri, queQue amari poffunt ab

Amatore Crucifixijideó Apoftolus profitetur: Nonjudicavi we feire aliquid

inter vos,nifi 3E[um Chriftum, & bunc crucifixum. O fiomnes effemus tales!

Hadrisn, Lyr.

3. Teftes omniexceptione majorestibififto. Erant quondam Pa-

1.6, c.16.

ri(iisin celeberrima illa Univerfitate S. Thomas AquinasDoctorAnge-

licus & S. Bonaventura Do&or Seraphicus, viri San&i, & in omni facra

do&rina excellentiffimi , ac fingulari Religiofie amicitiz vinculo fibi

conjunGtiflimi. Vi(taverat aliquando Angclicus Seraphicum interro-

gans eum, ex quibus libris fuam &&m eminentem do&trinam haufiffet?

Qui oftenzit ei, an Anguftinum **an Chryfoftomun

ii

^

? an Ambrofium?

vel codicem Juftinianzum? velDecretorum & Canonum pandedtas ?

Nihilhorum; quidergo ; Itur ad Muf &urD, aperitur puJIpitum, P

er'u—

-

P.

cicur

:

N

Crucifixus f liber mofer.

$97

UC

[

citurquid? Ecce devota qusdam Chrifti in cruce pendentis imago,

ofculisattrita,& lacrymis fignata: HicinquiebatBonaventura,liber mens,

l

( tota. Bibliotbeca effl, Gavitus'Thomas amico optimo fuo gratias agit, &

p

ipfedeinceps eundem librum, uti jam ante fecerat, impensé acfüummo

01f

cum fru&u legit, unde à Chrifto Crucifixo trinà vice audiremeruit:

pus

Bene de me [cripfifli Tloma. — Vide anime mi, quantüm San&tilfimi ac fà-

ul

pientiffimi Viri eftimárint Chriftum JEfüm & hunc crucifixum, liber

rif?/

enim vitz eft,in quem predeftinati ad gloriam infcripti fant: Quisquis

l

4l

inhoc libro repertus non fuerit, nonintroibit in regnum Beatorum :

s

H

H

Neoniutrabit ineam (Jerufalem coeleftem) . aliqued coinquinatum, nifí qui fer

ipti

Apo-»eQ 21. 27.

at

j

fünt inlibro vita Agm ; Et hic liber eff fcriptus intis &* feris, intüs per 1mmen-

fam charitatem, quà dilexit nos, & tradiditfe ipfum pro nobis, foris' per

l!

SS.Vu!nera,dum àplantapedis usquead verticemmon erat in eo fanitas.

4- Precepit quondam DEus Habacuc Prophetz, ut librum cara-

M

jl

Ceribus majoribus (criberet, atquein tabulis explanaret, ut eum quili-

betficinlignea tabula expanfumlegeze poffet : s«ibevifum, & explana eum Uabac. 2. 2

u

fuper tabulas, ut. percurtat, qui legeviteum. — Hadrianns Lyrzus & multi alii

"

perillum librum füper tabulas explicatum , Chriftum in crucediften-

»

tum intelligunt; hunc librum quilibet, etiam indoctus potericlegere,

n

quiain €ofünt omnes fcientiarum the(àuri repoliti : Hac mea , folebat

l

dicere S. Do&or Mellifluus, fuMlimior Philofophia eft, fcire jEfum e bunc cru-

v

cifixun, Ofclicesnos, fidiligenter hunclibrum legerimus : Sijefus era- Tho. Kemp.

difixus, ait devotiffimus Kem

penfis; im cor noffrum veniret , quam cito r ^ V €25-

fufficienter dodli effemus.

.Eft autem hic liber impreffus ropé Hierufàlem in Officina mon-

tis Calvariz, ad fignum Tau ; Typis iniquorum Judeorum; Sumpti-

bus JEfü Nazareni Regis Judzorum; Anno ztatis ipfius tertio füpra

J

trigefimum; Cum licentia Patris Eterni ; OperáPilati Praefidis Roma-

1]

ni, qui tradidit eisillum, ut cruc

ifigererur, Pretium hujuslibri eft fine pretio,

lfaï $L

jl

itaipfe Venditor: Venite, emite absque argento C* absque ulla commutatione,A9- 19. 16»

Conftitutum igitur tibi it, Ó mi LeGor,hunc librum legere,exofculari,

j

& cordi altéimprimereiis cara&teribus, quos nulla expugnat zeas ;Pro-

fe&ó anima Chriftiana hic tuares, & falus ipfa agicur : IVouenim eft in alj, ^^ 4 Y

quo alio falus, Aut amaChriftum JEfüm crucifixum,aut vade in infernum.

. Cxterumobfervatudignum eft, quare pientiffimus orbis Re-

)

parator Chriftus, ubi paulatim tempus paflionis appropinquabat,Difci-

u

lis füisecretó & inabícondito intimáverit, qus & quanta fibi effent

Y

f

ftinenda: Etafrendens 3 Efus Serofolyuam, affumpfit duodecim Difcipulos fecre. Mattb. 20. 17.

(2, C ait illis: Etce afcendimus erofolymam, C* Filius Hominis tradetur principibus

tibus ad

Saerdbtgm, & Serilis, & condemmabunt eum morte, &

-trgdejnt eum Gen

slla [

$93

Confideratio CLVII. Crucifisus fit liber ho/ïer. —

illudendum, & flagellandum, & cvacifigendum

Obferva, hzcin fecreto fa&a

funt, & in ultimo afcenfu Chrifti in Jerufalem ; fed pauló poft ubi pro

falute noftrain crucemori voluit, non fecretum locum elegit, fed pu-

blicum, montem eminentem, civitatem regiam, diem celeberrimum,

ubimillia millium ad feftivitatem Pafchalem confluxerant. Quidergó

indicat hxc diverfitas? Cum Difcipulis loquicur dePaffione inocculto,

&illam fübire vultin publico?

$andzus in

&. Sandeus: Nunirim fisnificare voluit, qua patiebatur in publico, multa

Alccteio 0. j p i albd'to, quanonn ft Difcipu'is, crucis amatoribus manifeflafint : qui enim

veré amat cruci&xum [Efum, & inhoc libro ftudet, rubeis fcripto ca-

M

Exzech, 2- 9.

raCteribus, inveniet ab initio lamentationes & carmen C va, lamentationes

quidem ob contritionem füorum peccatorum: Carmen Ó va ob fpem

promii & poene timorem, fed tandem fi attenté hunc librum pervol-

weris: Erit inoretuotenqnam mel dulte , quia viam Dei in veritate docet.

fr, Chetubi,

6. TeftemadducoS. PhilippumBenitium PatritiumFlorentinum,

nus i vita

qui ftansin bivio;adq

.

uam Sacram R eligionem fe converteret,adPedes

l.2. c16.

€ujusdam crucifixi orans

hancàSalvatore claram vocem audivit: Vade

Obiüt anzo

Chr, 1275.

Pbilippe ad montem Senaritm, ib

"

»

.

itedecebo,in quo monte velut novus Ifaac

infümmainedia,orati

one, vi

giliis ac caeceris corporis afflictionibus ali-

tU5 52,

it, accrucifixo JEfu in obedien-

l;

quot menfes & quadragefimam tranfeg

"

p

tix vidimam feprefentavit; un

de meru

X

« etiam à B. Virgine vifitari,

]

àleone & ovetracto, Angelis ftipata

J

qux in aureo & triumphali curru,

illiapparuit, ad quem ceeli Domina:

Philippe accede, * adj«ngete ad currum

ifífun. Intellexit divinam voluntatem

Benitius,& ingreffusOrdinem Ser-

vitarum,

fcu Servorum Mariz & Matris Dolorofz,ir eo Quintus Gene-

l

& addié&tus fingulariter

1alis ele&us eft, à puero pietati femper deditus,

& dolorofis-

devotioni, que babetur erga Chriftumin cruce füftixum,

fimam ejus Matrem füb cruce ftantem.

Cüm extremo morbo laboraret, & nunc füprema inftaret hora, pe-

ziicinftanter àFratribus fltrato circumfufis librum fuüum : Liórum meum da-

ä

ge, quis eum evipuit . O librum, qui omnia bona mea continet : quarite eum Fratres,non

enim fine eo diutiis vitam trabere po[Jum : Perplexis omnibus atque ignaris,

inte

E

quem tandem librum

lligeret, advertit Frater Ubaldus Adimarius

anumlibrum fuifleCrucifixumDominum,

Philippooptimum ac quotidt

quei femper aut in manibus, aut in

pe&ore gerebat, qui ubi illi porre-

&us, füaviffimé deofculans SS. $. Vu

Inera JEtu, & fübmifía ac fracta vo-

cePfàlmum trigefimum recitans:

In te Domine fjeravi, ad illa verba: ip

E

snanus tuas Domine conendo fpiritum meum, ani

mam ccelo placidé reddidit.

O miLe&or, &amator Crucifixi JEfu & SS. Matris ejus dolorofz, ecce

fipemillorum, qui Chriftum amaverunt in vita füa, & neguein

morte abillo fuerunt feparati. Fac fimiliter,

CON-

L AMCOR-.

;

POUEUTUTET T E I $ .2 $ 2 .

i

LoLO.

l

CONSIDERATIO CLIX.

i,

p

Defumma & ultima fiducia, quam poffu-

li

!»DUS Cco

llocare in meritus & Paffione Chrifti.

il

JEfu Crucifixi

s

Beio

d

U LA

"m

P

Y

ptor meus «uroit - - Rap(fm eft bac [pes

dn

l

in ff meo, . fob. 19. 2 $;

Y

H

n

üàm patientiffimus Job omni deftitutus humano folatio, ulceri--

J

bus toto corpore plenus, & injuriis ac contumeliisà notis &

71

, propinquis laceffitus, federet in fterquilinio, fpemin DEum

W

l

non amifit, fed feipfum erigens, confortans, ac coüfolans di-

Xit: Suioquod Redemptor meus vivit, & innovi[fino die de terra furre- Job. 19, a3,

duirus futn, C vurstim circumdabor pelle med, €r.incarne imeavidebo Deum meum,

h

quem vifurus (uim ego ipfe, & oculi mei con[petturi funt. — Repefita eft bac [pes mea

u

in fínu tmeo.. Ica dicat Chriftianus in otnni tribulatione & anguftia, ele-

vans mentem ad Crucifixuim JEfüm, & ad füturam eternam gloriam,

quaimi expeGtat; proinde fiepiüs dicat cum Jeremia Propheta: Spesmea Jerem, 17.17

r DEus in die afflidionis,

T

3. Moyfes cüm fe olim matrimonio jutigere vellet, ZEchiopiffam

$

duxit: Locutàqueefl Maria & /Aaroncontra Mo)[enpropter ukorem ejus PEtbios Nütn, 1. t

piffam &c.. Cut hic Patriarcha, vir Deo plenüs, divinorum corfiliorüni

(

particqps, Itraelitici populi dux riullam aliam &aelioris fortunse, forima

/

& gratiz virgihem duxit in conjugem ? Cur adjecit aniimuüm füüim at-

/]

F

ueamorem

àd nigellàm de Maurorum gente fponfam , & velut car-

J

onariam? Entypum.

.

B

Moyfen pulcherri

mé imitatus eft Chriftus, nam, eüm humanse fe

naturt& fociavit per Incarüiatioriis beneficium; cüm utiiculque animia:

Ofte, 2. 26

runi nóoftrarnm ia facto baptismate dixiti Speníabo te mibi in fide, nun-

quid /Ethiopiflani duxit, nori tantüm fpecie, fed & foediffimis colori-

bus denigratam? Et quidem Moyfes Maurs füz nullum nitórém po-

[[D

tuirinducere; fruftra enimab homine ZBthiop$ lavatur, fed Chriftus

DeiFilius defponfatam ibi animam non tantüm emundavit ab omni

labe

in

600

Confideratio. CLIX.

dnl"h

labe & nigrore, quem ex vitiatis majoribus, velut hereditarium ma-

ts

Exod, 4. 25.

lum traxit, fedeiiam in

fau: fangnimum ta fnibi Cc,

fplendorem regiz d.igr;itatis exornavit: $por

fqu

*

*

3. Nequeh

TC

divi

nus amor fübftitit, plüskulträ prögræffus eft; at-

p

que, ut f;lent amantes, per vulnera quoque & fanguinem, fi alia via

non conceditur, ruere in mutuos amplexus; itaDei Filius, potiunde

eam

Qii

animz, penetravit per fpinas, flagella,virgas, clavos, haftas, crucem de-

nique & mortem, fadtüsque eft carbonariz Virgini purpureus Sponfüs,

1n4i

liun

Apot, 1. 5

quam lavit in [anguine fa. Collige exhocinfinitum amorem, quo dilexit

lfa. $4. 8-

teDei Filius : 7n mifericordia [empiterna mifertus. (um tuiz. dixit. Pedemptor

tbl

Ti

tuus Dominus ; Collige infuper quàm magnam fiduciam inillins meritis

$. Chiyfoft.

acvulneribus collocare debeas: $i publicanus es, ait S. Chryfoftomus,

[2

hom, 14. i

potes fieri Evangelifla, fiblasphemus es, potes fiei Apoflolus y f latro es, poteris pa

[7

Matth, 9.

vadifi colonus efficis fí magus es , poteris Dominum adorare.

Neceft ulla malitia,

Yol

qua peuitenti non fo

Y

lvatur, & per Sanguinem JE(u C rgcifixi non eluatur,

& emundetur.

(h

—

4. Hancob caufam mitiffimus orbis melioris Reparator Ghriüüä

qu

nonrecufavit Jacobum Patriarcham zmulari, qui quatuordecim annis

iv

exul patrià Labano graviffimam fervivit ferviturtem, & tamenScri-

[l

Gen, 29.20.

»i

pturá teftante quatuordecim adeó anni videbanrur illi pauci dies pra amoris

[2

magnitudine, — Uina Rachel, cujus gratià Jacob f& tam longo difficilique

fervitio obftrinxit, temperavit omnes molettias, & velut faccaroac

[

melle condivit falfiffimos labores.

uid veró Chriftus Dominus?

t

Nunqujd paria fecit? Nunquid centupló, millecupló majora ? Confpe-

xitilleanimulam noftram, pulchrum opus Patris füi, czterüm jam de-

of

opiffam turpiter deformatam, va-

)

nigratam Virginem, atque in ZEthi

—

garitoto orbeper fcelerum devia,infuuminteritum; itaque ut hanc

d

hi

f

Mauram vitio fuo monftrofam in coclos eveheret, facro (ibi, eeterno-

áue connubiojungendam; ipfefidera cumterris, patriam cum exilio,

D)

libertatem cum fervitute mutavit, atqueut Apoftolusait: Exinanivit [e-

metipfum formam fervi accipiens, famulaturus Deo Patri füo pro animula,

Ü

non tantüm quatuordecim, fed füpra triginta ipfos annos, qui toti vi-

bantur illipauci dies pra amoris maguitudine, Quis, obfecro, hlc nonadmi-

Philipp 2 7.

[

randus exclametcum obftupefeente Bernhardo, dicátque: Unde tili, $

5, Beraha:

* bumana anima, uude tibi hoz? undetibi sam ina[limalilis gloria, ut equs [ponja me-

[

feim, 2. in

!

Bom, 1. poft

rearis effe, in quem defiderant. Augeli profpicere ? uude tibi boc, ut ipfe fit [ponfus

tuus, Ccujus pulcbvitudiuem ol & [una mirantur ?. quid retribues Domino pro otni-

e&ay, Epipb,

bus, qua retribuit tibi , ut fis focia menía, focia regni, focia denique thalami, ut

introducat te Rex in cubiculum fuum ?. Vide jam, qua de Deo. tuo fentias? Vide

g

. quibus bracbiis vicaria. charitatis , redamandus , €& amplectendus fit , qui tanti te

aftima-

6or

- Summa fiducia in Crucifixo ponenda.

Uf

aflimavit , quando propter te obdormivitinerue? O Amor! 6 Amor, óinfini-

o

tus Amor! quis fatis zftimette? Quisnon omnem fàlutis fuz fpem ac

&duciam collocet in te?

T

f. Jehu Rex Hebragorum recens electus, in curru

m fuum trium-.

phalem Jonadab filium Rechab elevavit: Damaeum tuam , & ille levavit 4. Regeto. T

u

eam ad [emtnrrum En Rex tuus pendet in crucis patibulo, tanquam in

e

jf

curru triumphali, prout crucem vocat D. Ambrofius? Enexpandithic

(Ifl'l»,

maaus füuas perforatas ad te, anime mi, vulttelevarein currum, & per

?

huncincoclum; ergó da manum, hocefít, opera & labores, ut pro his

[/)

tibiimpertiat regnum coclorum.

AudiS. Macarium: Quemadimnodim 5 Macas.

Y

iom, 3(.

infans non novit feiplum curare, vel ornare, fed folim oculos convertit ad matrem ,

l,

flens, donec mifericordid commota illum fufcipiat : Sic fideles anima in folo Domino

!H

[pem babent. perpetub.

/

ii

6. Hebrzi illi peregrini, qui ex /E

gypto ad cerram defiderabilem

2 Exod. 12. 11

l,

volebant proficifei: renentes baculos in mauibus celeriter manducabant

Ícha. 'S. Gregorius Nyffenus hancrationem affignat : Per baculum, 1

n- S,- "Gregor, i

i, vità Moy(ïg.

tülb

quit, ffes indicatur, &* favtitudo tendentium interram promi[fionis. Animem

nl

fi vis eó tendere, provide tibi de bono baculo, qui eft Crux Domini-

1

ca, & fpes in crucifixum JEfüm, non enimfru(trà pro tetam indigna

IHf

paffuseft: .

te

fifi mationes bomiuum , quianullus [peravit. in Dowino ,

ö..Eccl. 2. l1.

W

confufus efí. Pcoinde dic fpiüs cum P(alte regio: JDeus meus in te con-

Prgl. z.f. 2,

X

fido, non erubefcam.

duxit aliquandd Spiritus Domini in

(

7. Ezechielem Prophetam

ampliffimum campum, plenum mortuorum offibus; & ut propiüs ea

th

d

offa intueretur, circumduxit eum per gyrum, uct luftraret offailla fü-

Y

per faciem campi, ficcáque vehementer ; Tum Dominus ad illum:

P

F.li beminis putásne , vivent offaifla? Ecille: Domine Deustunofli. 'Tum rur- Ezech, 37, 3,

fus Dominus ad Prophetam : Vaticinare ad Spiritum. — Vaticinare:

r

]l

Hacdicit Dominus Deus: 2quamor ventis veni Spiritus , C infuffla fuper

interfettos iflos, C revivifcant, E prophetavi, ficut preceperat mihi, &in-

l

l2

1

reffus eft ad ea Spiritus, & vixerunt, fteterántque füper pedes fuos

-

-

exercitus

randisnimis valde.

il

j

j

- Enpulcherrimum typum nove regenerationis peccatorum, mun-

dusautem eft ampliffimus campus plenus offibus mortuorum & pec-

M

i

catorum, qui coram DEO mortui funt: 4nima, qua peccaverit, ipfa mo- Ezech. 18: 4.

rietur ; (ed benigniffimus DEus non vult mortem peccatoris, fed ut

Á

iW

magis convertatur, & vivat. Quisquis igitur es, qui DEum dereli-

uifti, licet multo tempore in peccatis hzrfifti Dei inimicus, audi con-

[

acrymas

[

filium S. Joannis Chryfoftomi: Ceffa Deum offendere, & I

funde, & 'ita.accede, & (tatim invenies propitium, non ade

Ó 'cugis

nt

dimit-

in:

Ginther Unus pro oimibus,

Gg28

602

Confideratio CLX. .

x

dimitti peccata cua, ficut ille cupit peccata tua ti

bi din;ittere. Ipfe

"m

enim, ut peccata à nobistotleret, unigenito Filio fuo non pepercit, fed

em

Píal, 135.

pro nobis omnibus tradidit illum. O verba confolatione plena, q«o:

i

InT

niam in ateruum mifericordia ejus, quse dulcia verba Prophert

a Regius à

Spiritu SanGtoinfpiratus inuno Pfalmo vigefies fepties repetiit.. Igitur

n

t

non fimus fegnes, nec moras ne&tamus, fed quàm primum ex toto

Il !

& fincero corde ad Crucifixum JEfüm nos convertamus, ipft eni

poteritnos liberareà fervitute peccati, & afferere in libertatem fil

D

o

rum Dei; ideó de coclo defcendit, carnem noftram affumof(it, de Vir-

hiC

gine natus, converfàtus in mundo, miracula patravit, mira egit, du»

[/]

ri(lima paffus eft. Etcur hecomnia? ut peccatores falvos face-

Nü

ret; inter quos ego Primus fum &c.

di

J n

LO

doHgb 4OHdR bF

1

:

CONSIDERATIO CLX.-

P(l

a

De pretiofo Sanguine D. N. J. Chrifti

D

X

| Ciucifixi, optimo pro liberandis animabus pur-

K

ggmibus reimed,io.x

0

J [anguine teflamenti t«i emifj]l

j

zl' :'Vvinväïos' de /am

a

1

f

a(' ( H -

X D

l

s

Acharias Propheta, ubi in Fpïfim przvidit Chriftum Dominum

Salvatorem noftrum in carne venturum, & ut Regem mi-

|

tem ac humilem fedentem füper afinam, tanquam Meffiam

1

4

& orbistriumphatorem Jeruflemingreffuruu, mox ad illius

paffionem & crucis mortem defcendit, ubi advertit, quod ex

Zach, 9. 11,

lacu vinctos diverfos proprio fuo (ànguine inoptatamlibertatem effet

E;

edu&turus: Z« quogue in fanguine telLamenti tui , emfiffá vindos zuos de lacu, in

quo non eff aqua.

Quzres hic, quali; hiclacus, & vin&i illi fuerint, quos piäntifïï-

Cernel, hie.

mus Dominus per pretiofüm Sanguinem füum li

beravit, & in liberta-

tem aii"emit :

E. Cornelius cum pluribus SS. Patribus, quód Zacha-

rias

p

r

Sauguis Chrifltoptimum auimabus þuïgamilm& remedium. go 3

iLbl

rias Propheta hic alluférit ad pretiófiffimum orbis Redemptorem in

!

Á

crnce mortuum, qui mox à/merte :ad limbum Patrum, & adanimas

i

ü

M

in purgatorio igne detentas defcendit; easque per fufüm in cruceSan-

[rir

guinem füum de illo infernilacu liberavit, quibus generale indulfit

f

QU

jubileum: — 7Mulri; inquit hie Cornelius, prebab;liter cenfent, Chriflum omni: Cornel, in

n

n

ml

dus animabus in puvgaterio exiflentibus fuo ad cos de[cen[u ded.ffe primum, plentin- Eccli, 24, a.

quejubilaun, omhésque à penis liberaffe C fecumiutriumpbum daxiffe.

iie |

jn

2. Rahab in excidio Jeruchuntino cum omni familia füa per fu-

niculum eoccineum 6 feneflra füfpenfum fàlutem invenit: J4r illavap-jlüf- 2. 2f,

i

;

pendie. finiculum. ceccineum in feneftra, Perhunc funiculum coecineum Di-

vusHieronymus T"Vfïïä()'qïl:!:l Chrifti- JEfü Crucifixi Sanguinem fübau-

dit, per quem abi:

*i, & falvati fümus ; buncquoque füm-

z

mo defiderio fit

eee

amim

p

- diviniffimum Sanguinem, cla-

mantesadnosauotiüie

1

aliofenfü quàm olim Judei) enguis Matth. 34

ejus fuper 05 de quo canit E«

iaiohymno: Divina cujus charitas facrum Sabb, in Albis,

propinat [anouinem , — (iluifque

ibra corporis , 4dmor Sacerdos immolat. klic

Y

animarum purgantium & cibus & potus eft.

3. Mandavit quondam Moyfes, ut, fiquis peccafï'et,þvi&ilmam

j

l

DEO immolaret pro peccato, quod fifecerit, propitium Deum fit in- -

venturus:' Propirius erit ei Deus. -Sed quomodo propitius? Refpondeo

Levit, 4. 26;

per victimam innocentem in animo contrito & humiliato Deo obla.

tam, & per ejus profufüm , ac difperfüm in eum fànginem. Ubi

obfervandum, quód omnia hzc illis fata fint in figura, quia omnes

ejusmodi vi&cim legales Chriftum reprafentabant füo tempore in

ara crücispro peccatis mundi immolandum, fine cujus fànguiné non

fitremilios in quem finem leprofi illius evi mundandi (nguine ob-

late DEO vi&img afpergebantur, & fic ab immunditia fua legali

mundabantur: Omnis enim leprofus typicé figurabat peccatorem, qui

àléprapeecati per afperfionem & applicationem Sanguinis Chrifti de-

j

) f

becmundari : Sanguis $ Efa Chrifli. Filis ejus, emundat nos aà omui peccato.

L. Jo. t. 7,

"

Leprofz fünt Scanimsin igne purgante fua adhuc deli&a, in vi-

tanondum fàtis expiata, luentes; quz, antequam ad cceleftem gloriam

j

ü

& eternam admittantur felicitàtem; priüs mundands funtperapplica-

tionem Sanguinis Chrifli JEfü crucifixi, quod potiffimüm fit in fAcro-

j

fancto miff Sacrificio, ad hoc pro vivisatque defunctis inftituto ; hinc

toties David poft admiffum delictum ad DEum ingeminavit : /4fperges Cornel. in

me Doinine byffopo, d* mundabor. Orabat hicpoenitens Rex, utmundaretur ! EP. $. Petr,

ul

inhac, & noninalteravita, & quidem prout obfervat Cornelius, per * ^ Y2

at

afperfionem Sanguinis Chrifli, quem praevidit, qui ver? eft byffopus fanguineus /4gni

f

immaculati, suundans pectata,. Ia etiam S. Ambrofius de Apolog. David

15

Cap. 12.

Gggg 2

4..

e

604

Coufideratio CLX.

. S. Vincentius Ferrerius Ord. Prxdicatorum illuffreSfdus, ul-

qp]

cherrimum movet diícurfum ,

uód videlicet DEus Pater in primo

[

Conceptionis & Incarnationis Filii füi Unigeniti initanti librum pra-

j

3. Vine Fer.

t"m. dc $.

deftinationis aperuerit, & hunc diledtiffimumFilium füum, R edempto-

D

Tho, Cantuar, F€1 no

ftrum ita fuerit allocutus: Ecse Fili, quot Sandli in limbo , & quot

ér nuuquam poterunt celum intrare, nifi per tuam palJionem

q

anima, in purgatorio ;

q

€» mortem dolorofam: viseam (uflinere ? Refpondet: Placet mibi. Haec Sanctus

Qu

ile Vincentius. Vide hic, & perpendeLce&tor prudens! ingentem

lt

amorem pientiffimi R edemptoris noít:i vix incarnati , & nondum in

lucemnati erga pauperculas animasin

T

k

g3torio exiftentes, pro qui-

fn

dfto

X

bus non dubitavittoties exindg in pa

ne divinum füum Apïofunde-

re Sanguinem.

-

Q

hi

[i9

Perr. Comeft,

$. Ideó tr

iginta argenteis vendi voluit, ut hac pecunià & San-

W

inEvang, Wift guinis pretio ager figuli emeretur ad fepulturam peregrinorum & fola-

[

iL

tap: 162.

tium defün&torum, ac prafertim animarum purgantium. lta Petrus

Comeftor.

T!

Ludelph. .

.

Carthuf in

Ideo fünibus ac catenis in captivitate fua ligari voluit, ut funes

eccatorumnoftrorum, & fingulariter Patrum in limbo ac animarum

Q

vita Chr,

fi

inpurgatorio exiftentium difrumperet. Ita Ludolphus Carthufianus

arefm, de

Idcó inmonte Olivarioter ad Patrem oravit in terra profiratus:

L

NT

Sacris Vulne. Primó pro uftis,

fecundó pro peccatoribus convertendis, tertió pro

gibus,

animabus in limbo & purgatorio morantibus, ubi obfíervandum,

à

quódin hactertia oratione copiofüm fanguinem fudaverit. ltaFran-

i

cifcus Quarefimius citans S. Auguftinum.

.

*

L

$, Vinc. Fer,

Ideó crudeliter flagellari, & cruentis

fpinis cotonai VOlüit, qua-

ls

li

ln Sabb.$. — yum feptuaginta duz divinum penetrarunt caput, ut Rex tribulato-

f

rum tribulatis prodeffet animabus in igne purgante luentibus. lta

pradictus S. Vincentius Ferrerius.

*

L

Ideó in monte Cal

NVariOo CrUCI

figi voluit, ubi erant plura occifö—

S. Athanaf.

rum & mortuorum corpora fepulta, & ipfe Adam protoparens nofter

ferm.de paff,

rout teftatur S. Athanafius) cujus calvariam referunt Sacrofandto

& cruce,

C

h

riftiSanguinefuiffetin&tam de cruce in terram ftillante; Et ideó,

ait Maldonatus, Lyrzus & alii, füb pede crucis ordinarie calvaria que-

dam demortui hominis appingi folet , ut primum hominem , per

quem mors intravit in mundum, divino Redemptoris füi Sanguine

redemptum demonftraret.

.

$. Oli

m DEus fàngui

nem victimarum Tupär altare profufum in.

Levit,1.i1, Peccatorum expiationem adhiberi voluit, undein Levitico dixit: Ego

dedi illum vobis, ut fuper altave n eo expietis pro ammabus vefris, & [anonis pro

ahitiá placulofit, 'Si hoc quondam de fanguine vidimarum legaþuqx "

Sanguis Cbri/ïi proexpiaudis peccatis animarum, — &oy

fü cru-

du

quid igitur de diviniffimo ac pretiofiffimo Sanguine Chrifti

um

cifixi fentiendum? ProinderectéS. Do&tor Angelicus : In boc figuratum S. Them:

r

i

efl , quàd (acrificium carnis & [anguinis Chriflivalet animabus in pena purgatorii.

epuf. 58.

m

Agnus ille Pafchalis ab Ifraelitis immolatus non dumtaxat cypum

[

exhibuit Sacrificii Euchariftici, quod in miffa offertur, fed & Sacrifieit

cruenti in cruce peradti, cujus innocentis agni fanguine per modum

ïan&ï '

crucis poftibus domorum illito, Hebrzi, ne ab Angelo vaítatoreper-

Mítn

cuterentur, ut /Egyptiis factum eft, fervabantur immunes & illafi

TT |

Et. (umunt de fanguine ejus, & ponent [uper utrumque poflein &c, — Plus & in- gxoq, z2 p

[2

finities plus valet Sanguis divini illius Agni, qui femel cruento modo

int

in ara crucis pro noftris delictis oblatus eft, & nunc incruento modo

quotidie in Ecclefia Dei pro vivis & defunctis offerri folet; unde Sa-

(s

cerdosin miffa trina vicere

17

éata 11andi, dona eis requiem,

petit pro defunctis: 4gnus Dei, qui tollis pec«

.

C

7. Nunquam obfervafti

, anime mi! quoties Sacerdos DEO

'T. O. M. facrificium in altari offert, quód Sacra Hoftiain tres ab illo

foe

partes dividatur, quarum ultima in facrum calicem immitticur, & fic

at

cum Chrifti Sangpine mifcetur? Sed quarehoc? Grandehielatet my-

i

flerium. Refpondet S. Do&tor Seraphicus: Prima pars pro vivis Chriffia- , Bonzvent

(s

siis , qui affliquntur . alteva vefervata intra calicem, offertur ad laudem & gloriam in expofit,

Sancdiorums Tertia

o

pro his, qui in purgatorio (unt , ut-à penis cirfàs liberentur, & Miffe,

(l

nbfolvantur.

fn

De reliquo quxrunt Sacri Doctores, quare ille latro bonus cum

Chrifto crucifixus, tam citó, & fine ullo purgatorio ad paradifüen ve-

quz

nerit: Hodie mecum eris in paradifo? . Obferva bodie, non cras. Refpondet Luc. 23 42.

MO

Hugo: 4$acratiffimo fauguine Chrifli atro. ille afperfus eft

, ideóque in iclu oculj HingoHatcri-

eumipfo Salvatoreparadi[um intravit.. Formo argumentum à fortiori :

$j anuslib. de-

J

Sanguis R edemptoris noftri animz hujus latronis applicatus, tam cit

5 regrclï', anig

illi paradifüm impertiit, quantó magisanimz purgatorii in gratia Dei —

u

ylit

eonftitutz , fi pro illis in S5. Sacrificio miffze à Sacerdote applica-

j

tür Sanguis Chrifti, vel inindulgentiis plenariis, tran-

. fibuntad coclum.

jj

(

-9 (o) $&-

J

$

j

l]

Tij

j

| Gg82 3

CON-

-

qul

A

N

60

L

:

s (0)7

$

*

bi

M

x

J m

g

Wa M NV

UA OC CURE

E

"

E OR

AX&

k

a

D

d

ï*äïï:& ä?*ä?ää?

AA

3

LASA

d OA

TW Ra dAT

5

ial

E I *

[

:

MM

931-—»&1»1 TA UAR TAN

[

CONSIDERATIO CLXI. "

]u & v

C

Á

Pe ,Cü

(neratione S$. Cl'.üCiS» aut

*

| 'i-i'na.-gin.um S5. at rucifiXi. ;

*

x

! Cä;iiibonofc:m,ï honorem. Rom. 13. 7.

T.

.

Y Ihll fän&ius olim in le

o

2e habeb

ant ]udæi., quam aream Do-.

CO C ONMCPONPET TERORMEUUEECPGEP

£xod, zä. 1o.

mini, qux exlignis incorruptibilibus adinftar-cifte quadra-

|

tx fa&a. & coroná aureá per circuitum ornatafuit: Zircam

de lignis Setim compiugitetc. . Hoecarca quafi fedes & thronus;

ipfius Dei, in his terris fuit, per quam exoratus propitium at-:

que placabilem f& populo exhibere, & oracula ac re

:

onfà, quando in

rebus dübiis per Pontificem interrogabatur, dare folebat; füprahanc:

árcam & Propitiatorium ex auro puriflfimo à duobus Cherubinis (u-.

ftentatum , collocatum eft, ob quam caufam femper di&ta arca ab.

Hebrzis profundo & humili obfequio adorabatur, profanísque capi-

2- Reg. 6. 7: c4]e füit eam vel manibustangere, ut Oza expertus eft: . Zrattísque off

|

indignatione Dominus contra Ozam , & perculfit eum faper temevitate , vel cu-:

riofius folàm oculis intueri, uti Bethfamitibus accidit: Perecuffit autem.

Reg. | 6. 19,

de viris: Betbfamitibus , e quàd vidiffnt arcam. Demini : .Et percuffit de populo.

.

faptuaginta viros, & quinquaginta millia plebis. "Tanta nimirum hu

]US' arcas

religio, cultus & eftimatio

fuic, underecté pro lemmate illi iin(cribes. h

Sanda (ancle.

(

Per hancarcam foederis Crux Dominica prxfi

gurata eft, q.læ et

vera Chriftianorum arca, .vel potiüsipíe Crucifixus Dominus, ita S.

Gregorius: Zreaeff Redemptor nofler, qui In cruce exaltatus verum &

L. Jo. 2. 2.

unicum Propitiatorium pro peccatis noftris factus eft: Eripfe efl pro-

pitiatio pro peccatis noflvis , non pro noflvis auteim tantim , fed etiam pro . tetius

Pfal. 98. 5-

mundi; Quapropter digniffimus eft, ut ab omnibus profundiífimà

animi demiflione adoretur.

AudiPíàltem regium: Exaltate Dominum

Deumnoff

Quarefm.to. (cabellu

rum, & adorate fcabellum pedum ejus , quoniam [antum eft, per quod

i a iÉ -

m ab omnibus colendum & adorandum S. Hieronymus cru-

2. c, i2 (cGt, 1. cemDo

minicamintelligit. Ita C&areïfxluius. :

J

p Hxs

58 C:&/x g imago Ca-'lmffixi*qu.omodo loanbmm&z? ov

2. His premiffis, inter Catholicos &SeGarios norilevis eft con-

5

trover(ia, quo tandem cultuac veneratione SS. Crux, autimago.Cru-

