ad SS. Vulnera Chrifti JE(u. crucifixi, & ad Sacratiffimum Sangui-

nemejus, quod unicum eft redemptionis veftrz pretium , acceleratis,

A

& confugitis? Numadhucab ore Crucifixi Amoris no(triaudire de-

n

bemus: $icut aqua effufus fum? Ergo paílio mea inutilis eft, ficut aqua Pál. a, 14.

m

lh

effufà füper terram, quz pedibuspretereuntium conculcatur?

uo-

D

usqué tandem, Ó peccatores, hunc diviniffimum fanguinem

per pec-

]

cata veftra conculcabitis? Sanguis agni recéns effufüs etiam dvziáji-

i

mum adamantem, qui nec igne, nec ferro frangi poteft, domare &

ini W

emollire felet, unde lemma: Sasguine mellefcit, vcl f mavis: Cruere dif-

brolij

folvor. Et quem, obfecro, hominem Chriftianum, licet cor füum po-

jl

füeritutadamantem, non emolliat, non frangat Sanguis JEfu Chrifti,

[ntio

Filii Dei, Agni illius immaculati, & incontaminati?

[

adiu

7- Jacob visà filii Jofeph tunicá , (ànguine confpersà, ad inferos

n fH(b

defcendere cupiebat: De[cemdam a4 filium meum Iugens in infernum. "Tanta Gen 37. 35.

uv

Qe V0

vis eft fanguinis ad.commovendos hominum animos. Sic Elephan-

Ü

tes vifofanguine excitantur, & animantur in prelium, undelemma:

!

!

L

Sanguis robar ada

«uget. Confüle librum fecundum Machabxorum cap6.

i

V. 34. ubi illis offenderunt fanguinem uva C mori ad acuendos eos in prelium.

i

Ita Annibal, cüm contra Romanos pugnaret, oftenfo Elephantis fàn-

l valt

guine, ita cos concitavit, utin medios hoftes irruerent intrepidi, &

aUdot

ingentem inter illos ftragem ederent. Confidera omnes SS. Mar-

tyres,

m Hl

quorum undecim milliones Cornelius numerat, unde tantus

ihonur!-

illis ardor & animus , ad omnia fuftinenda advería

&füpplicia decu-

du M

mana? Audi S. Auguftinum: Z4ulti AMartyres multa

tormenta pa[fi funt ,. Auguít, in

J a [ïm

fed uihil fic elutet , quomodo caput Martyrum; ibi melius i

utuemur, quod illi ex- P(al 63,

peiti funt.— Afpiciebant nimirüm in' Au&Gtorem vite

& Confümmato-

1000*

qmav

rem JEfüm, qui propofito fibi gaudio (ültinuit crucem, confufione

contemptà; ideó alaéres currebant ad tormenta; unde factum eft,

quód fanguis Martyrum fieret femen Chriftianorum.

Jta antiquif-

j Fg

fimus Tertullianus..

j

6. Ubi Julius Czefàr primus Imperatorum in fenatu Romano À Appianus Jib;

4

Senatoribus malé contentis (utita dicam ) viginti tribus vulneribus 2. de civilibus

érudelem in modum fuit interfectus, amici ejus effigiem Cafaris ex bcllis.

ym»uh

g

Ceraartificiose elaboratam, cum eisdem cruentis in facie & toto cor-

poreinflidtis vulneribus populo R omano in foro publico ad viden-

p

u&x&a j

Jl

lc W

dam & confiderandam reprefentarunt, ad quod horrendum Ífpe&tacu-

Pl

['6 ï,(l

lum ingens animorum motus fatus eft

Y

; Cæfarem ac Dominum fuüum

i

&maris lacrymis deplorantium.

yi

j

Si alem mótum inter Gentiles cruenta Cerfaris effigies potuit in

imago

p

U.

giyibüs'R.ö*tmnis caufare, quid non faciat devota accruenta

cruci-

;

5?1

Confideratto CX. XX VI.

crucifixi JEfü, quam Ecc

leiain die Parafceves & aliàs P* annum no

s

fpe&tu & mente atcentiore illum volu-

ille

bis folet proponere, fi pio a

bis tam indigna pertulic? Cujui fanguis.

qu

$.]o.Chryfe

$,mus contemplari, qui pro no

omnem terrarum orbes abluit bic &

füb

hom-6rad effufus, ait S. Joa

n. Chryfoftomus,

p

por. Antioch (a/ns animartim n

offrarum, boe abluitur anima,

boc inflammatur, Olim füccia-

Matth.27.25 mabant Judei a

d Romanum Judicem Pilatum: Sanguis ejus fuper. nos.

AR

Sücclamo & ego ad Patrem coeleftem: Sanguis ejus fuper nos, non 9

N

2uc

emnationem, ah non, fedad vitam eternam. Finio cum

b

5, Hieron. Ep.

conde

"

4

7, ad Dardan,

S. Hieronymo: 5«

iguis. Chrifli clavis pavadifi eft. ?—ïanc'

D

tene, & intrabiïsvin eum.

1 x

"

Bul

Cor

hi

QItne

CONSIDERATIO CXXXVI.

Af

Invitantur omnes Chriftiani, ut in vita

Ti

urrant ad SS. Vulnera

4

Ait4

&in morte rec

[

li,

JEtu Crucifixi.

h

u

lntyj

Venite adme omnes, qii laboratis , €9* onevati e]ï

*

.

i O

"M

€20v€ M

| gj

am-vos. Ma(tb. IL. 24.

I.

2

p

t0n (

Eftum Tabernaculo/rum adhuc hodie foïemniterïvcelebrant je

l

im,

dei; ad hoc c

üm Chriftus Dominus paucis ante paffionem

EUY

crucifigendus,

fuam diebus in Jerufalem afcendiffet pauló poft

jus feftivitatis

*fai'rituaü

f2e.7. 37.

in noviffimo die, hoc eft in octavo magnz h

u)

asä

ad populum abeuntem clama

vit: 4i quis fitit , veniat ad me, &

j

bilat. Domine JEfü! Quid perhunc c

lamorem validum, &invitatio-

m

nem ad populum , ut ad te veniret,

voluifti indicare? Scio, quó

"itim

hec verba San&aMater Ecclefia in h

ebdomada fancta fidelibus foleat

EïPitris:

proponere: Stabat jEfus, clamabat 1 $i quis

fitit , veniat. ad me , & libat.

af

Quid ergo per hoc voluifti nobis infinuare ?

Mmþl

Reípondent SS. Patres & Interpretes, q

e

uód pretiofiffimus orbis

|

j

Redemptor Chriftus illis verbis indicaveri

illum fontem, de quojam

l üï; þïloï

Zach. 1. T

ui 124-

RURT

pridem vaticinatus erat Zacharias:

1n illa die eris fons patems dem

. vi6;

C

Invitatio ad $. SS. Vuluera J Efu.

55

M.

d

- vid, && hbabitantibus in deru[alem , in aMutionem peccatoris; . Obferva: Fons

ille patens erat ipfe Auctor vitz , in crucepatens omnibus,

& ex quin-

i

que Sacrorum "Vulnerum canalibus fanguinem copiosé manantem

lii|

fübminiftrans omnibus, quo mundantur, reficiuntur, & dealbantür

u

anim& peccatrices, unde magna cum fiducia ad hunc gratiarum fon-

TU

tem oportetnos accedere, ut & nosperipfüm gratiam & mifericor-

wnïd

diam confequamur in tempore oportuno ; ad hoc enim nos excitat

U

Pwopherarum princeps lfias: Ece, inquit,

Salvator meus, fiducialiter,

I

fa. 12, 3.

ngam , € mon timebo , quia fortitudosuea , & Leus

mea Dominus, é f.

46

&

uibiin [alutem: : Haurietis aquas in gaudio de fontibus

Salvatoris,

fm ef

2. O faluberrimifontes ! quidfünt plagz iftz ,

6 Domine JEfü!

Y

inmedio manuum tuarum , & in medio pedum tuor

um, & in medio

cordis tui? x. Hadrianus Lyrsus,

funt quinque fontes , qui écerre- má;, r

ftri paradifo quondam erupebant

in univerfam faciem t

erre, quiade loir Jefa

,

omnes per hos quinque Sacratiffimos fontes re

dempti fümus.

pat.l. 5.c, ,

3. Quid fünt plage

ccatorum.

ifte ? Suntrefügium pe

'Thomam

VIt

Apoftolum incredulum confüle, qui in his Sacratiffimis

plagis veniam,

mifericordiam & gratiam invenit: Iefer digirum tutm bu

uD

€ vide manus [o, »,.

27,

jnea5, € affer manum tuam , «* mitte inlatus meum , « noli

effe incredulus ,

fed

fidelis.. .O peccatores omnes!

refpirate, itead Crucifixum JEfüm,

re-

currite ad SS. Vulnera ejus:

Tutum ve[ugium , ait S. Auguftinüs, mibipra-

bent Vulnera Salvatoris.

li U

^oc4. Quid fünt plagz ifle? Sunt

quihque ]impidifï';ïmixlapides.

q

uibus quondam David Goliam ftravit

5 Reg. i7. 40

; & füperavit. Si vis diabo-

lum ejüsque füperaretentationes;

hicadhibearma, & vi&oriam re-

portabis. Itatefte Bollando ipfe Chriftusad B. Margaritham de Cor-

tona: &i vis, inquiebat, puritatem invielaliliter cuflodire , fer tecum quin

lr

7*€ Bolland, 25,

ntt

lapides sueorum. Vilnerum, r cum eistuum boflem infroste perctties.

Et quareFebr,

alüünöj

tu ó homo Chriftiane ac tepide, tam negligens es,

& non fimilia

fpiritualia apprehendis arma,

jo

fi caro infidiatur, & demon parat in-

jl

lj

1

fidias?

j. Quid fünt plage i(te ? Sunt foramina petre fecuriffima:

j

Petra autem evat. Chriflus , in q

& anima Chriftiana contr

uibus fe tutatur quzlibet pia . columba ; NMT

[o

il

qll

a infidias antiqui hoftis, quafià raptu ac-

cipitris: Columba wea in fora

minbuspetra, übi optatum invenit , &

l

"

cipitafylum ; unde reck

: Petrus Gellenfis :

Y€- Cant, 2, 14.

i

Foratina petva funt Vulnera, Vetr. Ccll,

qua pro [alute uoflrain Cruce fufcepit.

€. 19,

6. Quid fünt plagz ifte? . Sunt

.theFa.u'rus in

fs g

comparabilis Eccle-

i, prorsus inexhauftus, & nunquam exha

uriendus, dum una fola

i

hem h

gutta hujus divini Sanguinis propter unio

ypoftaticam ad Ver-

i

Gintker Unus pro omuibus.

SE-ECE

bum

$14

Confieratio CXXXVI.

bum fufficientiffima eft ad- redimendos mille mundos Bontis

-

t

fd

rus, aitS. Bernhardus, qui foffo agro cerporis Chriffi invenitur.

»

*

*

madvertit latro 1

cum Chrl&o ob

n

Hoc myfïeriu

*

lle bonus; qui

do

demevita füa:cruci

affixuseft, & cogitabat apud fe: Ego.fur eram in

SPNDUSIPQE

V

yita mea, ero-àc

i

inmorte, fed alius: Hic Dominus meus, qui inno-

centiflimus inter :

duos-nos pendet latrones , nihil mali fecit, quem

d

€go pe€«

catorum miferrimus Meffiam , Dei Filium , & Mundi Redem-

Dominus meus eftliberaliffimus, muni-

[

torem credos. hie, inquam;

ficus ac profufusin om

.

nes, quia peccatoribus veniamle

gat, pro füis

Á

*

crucifixoribus orat, mi

litibusveftimenta confignat,DifcipuloMatrem,

[

omnibusimmenfüm SanguinisacSS. Vulnerum pretium. Accedam

&ego, & fu

raborregnum ccelorum , proinde humiliter füpplicare coe-

imy

1

dwm veneris in regnumtuum. — Et quid fequitur ?

t

i

€,

23.4» pit : Domine memento met,

flo;

Hodie mecum eris inparadi[o,

Supra quod egregié Taulerus : O magna le-

/

ui thefauros , C penitis profufos. effe..

fit

tronis prudentia!. videbat patere Domin [

Quis ig,

tur vetavet-ctom accipeve quantum - erat debitum [uum., ut (atisfacevet Do-

.

tj

)

ufticig.

Vi

siuo [so ? , A Ccccplt, GC per

Sanguinem ac Vulnera JEfu divins

Dtisfecit. O Chriftianiomnes? adhucpatet illethefaurus : Emite abs-

Y

Ya, $1, 1.

que argento ,. €

n mants ejus nond«n eft abbreviata, t falvare nequeat , neque

Proinde cum bono illo latrone

At

aggravata efl auris ejus, tit non exatdiat.

curramus ad crucifixum amorem no

ftrumin omni tribulationenoftra,

[

"a

Jl

& inveniemus requiem animabus noftris;ipfe enim dixit, & etiamnum.

Matth.11,22.ad nos decruce clamat: Venite ad te omnes , qui laboratis, C onerati effis,

E

Ineribus meis veftra curabo vulnera , quia

VRe

€» ego reficiam vos.

N

Egovu

Pharmaca funt , potiti

s quàm vulnera, Vuluera Chiiflis . Curat eniim plagis vglnera

tpe

Mori

noftta fuis.

$

7;. Qui

d.ulteriüs funt ,plägæ iflz?.x. Vincentius Caraffa dignif-

!

1

fimus Prepofitus Generalis Societa

tis JESU: Sunt parad [us anima, Si

tjüsY

affet in ftatu innocentize, przter

Adam in terreftri paradifo perfever

üny

gratiam

L

juftitiz originalis certó obtinui

ffetgloriam cocleftem. Quis-

^hit ]u

quis, ha

bitat in paradifo SS. Vulnerum &lateris Chrifti;preterquam

E

Cmp.

quódfein virtuti

bus poffit perficere, habet infuper eertum pigous fu-

&p]

$, ie in r türge in coelo gloriw, quiacerta atque fecura, ait S. Leo , eff expettatio pra»

deva D.^ eniffabeatitudinis, ubi eff pavticipstio Dominica pafJtonis,

Pétrus quondam in monte Thaborzo fuum quer

cbat paradifüm:

Mituli-17. 4 Bonumefl nos biceffe , unde tria voluit zedificare tabernacula , fed nefcíe-

bar quid. dicerer,/ Animetmi

! venimecum ad Calvarium. montem, &

oftendam tibio

-

j

nquetabernacula,

quinque videlicet SS, Vulnera JE-

f—ï:&(ï.*if i

íü cruci£

i

Xit,

[e]

hmbontu off nos hice

& Expertum tibi fiftoteftemS.

m;

Mö)iy

Antohium Florentinum Archiepi

ícopum , ftaturà quidem. pL-;lïillu

€

PRES

ii

Imvitatio ad SS. Vulnera SEfa.

$16

fcd virtute magnum, qui füam habitationem ac

paradifüm noh alio

lod

inloco qugrebat, quàm in SS. Vulneribus Chrifti

um

; hinccüm aliquan-

doad Crueifixi imaginem devotiffim

€ oraret, div

m

inà viin a&rem ele-

vatus, à fuaviffimis JEfu Vulneribus

; inter ofcula devoti

ffima pen-

u

deus, vifüs eft; ubi reverà paradi(ü

m füum invenit: O eg

:

Mi

citas fil

4

OTItTI $, Benaveng,

4lda, exclamat $. Bonaventura qui

per bac Vu

Inera in Chriftum ne[cin

j D

grare. — AA ignoratis quod Chriflus eff gaudium Beat

Wt in- dePafi D.

orum? . Cur ergo tardatis per

-

poli

fuicorporis foramina in illud gaudium iutvoiye ?

Jnttem,

- 7; Quid deni

quefüntplage ift ? Suntclaves vite & mortis

a-

eptdam

radit & inferni, q

uc juftisac poenitentibus refcra

nt coelum, ini

(

W

ámpoenitentibus

infernum;

"!

hinc piis funt amori

& falvationi

j n"ïpds

t

terrori ac damnationi.

Quodpatetin duobus latr

U

ul

fto in crucem actis,

onibus cum Chri-

de quibus ita $. Chryfoftom

a

À

i "rl,

$ruce, uterque furacis vita , fimilis utritisque conyer[atio,

fed non u siro;

US : Ülrergue pendet ips cie

721

que inent hom,

e €r

*

&na, tique ad tempte quidem crticis yiam an

alienitatis jerunt :

xuü'&ïl'ï

titrumque, dum unus falvatus,

& alter damnatus eft.

Crux autem divifi ce x la,

nitel

9. O peccatores omnes : Qu

arite Dominum , dum inveniri

, n

vocateeum , dum prope eft cc,

Derelin

peteft : in-là. 55. 6 7,

quat impius viam fuam, c

Vir iniqugs

Tattom

€ogitationes fuas ,. C revertatur ad Domi

nums C miferebitur ejus, e

4d Deuwm

enoltn

noftrum , quoniam multus eff ad . ig

nofiendum , przfertim pendens i

n cruce.

i

Eja itaque;repeto monitum, !

mifcrande peccator !

quiscunque es, fuge

n

ad crucem, fugeadSS. Vuln

eraJEfu: ZMoentes exce

x U

ta R egius, fed perra refucium berinsceis , pev cer

Ifi cervis, ait Prophe-

HORSINT.

vos fignificabtur San&i

ii lil

ac perfe&ti, quiper contemplatio

nem degunt in füblimib

US paradifi

montibus, inferiores veró feu pe

ccatores, velut herina

cel, libenter

f W

habitare debent in petra, quee

ft Chriftus,

& potiffimüm in Sacris

J

ejus Vulneribus, proutfecit S. Comes Elzeari

m

us, ficad virginéam fuam

conjugem fcribens : $i me videre cupis,

quare me invuluere lateris

tïïïïl pl'lta

Cirifli, ib

ïem j

enim babito, * ibi me poteris invenire, ln paffione Chrifti

(is

Kemp. &inSS. ejus Vulneribus libenter habita: Si eni

, àlt Thomas rh, Keg i

It

m ad Vulneralib, 2, c, r

) U[gud)

. & pretiofa ftigmata JE(udevote c

onfugeris, magna;

mintribula-

il

tione confolatio

nemífenties.

i

!

mä;*k?

h

( N

$a (o) g

l

rer

!

uU

;

ä

stl

J

j

jl

p

Lj

dttà

CON-

Sees

&

G

(0) &

$16

[

$5625588858

:

7

»

Rbbbb tb EL H EME o beOEEEE

Q

?

h

CONSIDERATIO CXXXVII,

[

DeG ratitudine,. quam debemus Chri fto

l

, o*mniümq

Hs Pro noítra

ue falute m cru- .

f

cem fuffixo,

b!g

nlt

d

H

Gratias ago ei . qu

atl

HoJvro. 1. JTomn. i. 12.

ie confortatt , Cþrz'þo J Ef;,; Dwmao

Ifn*!n

Í.

l

ij

E& Ecclefiaftes: Omnia fluminaintrant inmare, & maáre non vedane

& 8

E«clef. 1. 7.

dat : ad locum unde. exeunt, flumima , revertuntur , ut. iterum . fluant,

1thjo]

Mare omnium gratiarum eft Chriftus JEfüs & hic Crucifixus,

QO

ex quo omnia gratiarum fluunt flumina, ac prefertim quin-

ue Sacratiffima ejus Vulnera, per que redempti, & à pec-

fa.

del

catis mundatifümus. Sedoportet, ut & illuc, unde exeunt , noftra

ore ,

revertantur merita , & omnis gratiarum actio, ut cum $. Paulo dicere

i G

mdcn

L Tim. 1, 1. posfimus : Gratias ago eis. qui me confortavit (per pasfionem ac SS. Vul-

nera fua). Giriffe $Efu Domnino noffro, & quidem, prout ulterius urget

uj

he|

t Thefal. 2.1dem Dod&or Gentium: Grarias agimus Deo. fine intermiffiene ,. quia di-

2 Inte

LE

gnus éft Agnus, qui occifüs eft;accipere ànobis omnem benedidtionem

H chx

& eratiarum aétionem tum hic in vita, tum per omnem zternitatem.

xlï

lm

li lt

Pfal, tts. 12,

2.. Quid retribtam Dotnino, dicebat quondam David, pre omuibus qua

]V(

vetribuit mibi ? Et mox fübjungit : Calicem falutaris accipiam, . nomen Do-

lo À

"Fuin, bic.

miniinvorabo, Quseres, qualis fit ille calix falutaris? m. Tirinus: Caliv

: tüm 1

J

felvationis, [e redemptiouis mea, non enim ignorabat David per Chri-

*kk() ü:q,; |

ftum poft mille annos venturum, futuram effe generis humani re-

L

demptionem, proinde gratus DEO efle voluit, unde jam tunc illi

HU

j

hoftias pacificas & Eucharifticaslibavit. Imitare & tu, anime mi!

|

hanc piisfimam Davidis intentionem , & cüm crucifixum afpicis, dic

3

äureg

u

apud temetipfum : Qaidrerribuem Domino ?

Tl

. Et quid dico de Tobia feniore , ejüsquefilio Tobia juniore?

ïmm.r j

Ubi viderunt, & menteattentiore penfarunt beneficia, Qu Raphacl

- Arch-:

s

:

De grätitäa'f:fza erga 10?'1!66?25;772.

$17*

b

rchangelus in peregrini fpecie ipfis contulit,

dixerunt ad invicem s

Q

tid po[Jumus dare. viro iflá fautlo , qui venit tecum ?

Cui fübj

unxit filius: rob, 12, L.

Pater, quam mercedem. dabimusei? A

at quid diemm poterit effe

JMe duxit , & veduxit fanum, pectmia

9à Gab

beneficiis ejus ?

!

elo ipfe recepit , uxorem ipfe me

babere fecit , " demonium ab ea ipfe compeftui

f

» &atdium. parentibus ejus fecits

meip[um à devoratione pifcis eriptit, te quoque vi

dere fecit lumen cali, & Lonis

*

omnibus per eumvepleti ftunus,

Quid illi «d bac poteri

ts dignum dare ?

!h i

Plus dedit pro te [Efüs

; Deus & Ho

mo Crucifixus :. Creavit, &

rederit te, enutrivit, & educavitte,

VU

Qppe

totiesab inferni barathro te eri-

puit, quoties lethaliter p

ii te ha

&enus viatoremper tot vias, ani-

bages & vit& pericula fecur^ d

"

üxit, &reduxit, &nesxternüm

perires,

ipfe pro te mortem acerbifsi

mam in cruce fübire dignatus eft

; &ficà

devoratione pifcis infern

T

n -

lod

alis te liberavies

Y

quam ergó mercedem &

gratiarum acttonem huic f

Umrt

i

10 benefactori

poframus dare viroifli fandlo ?

tuo poteris referre : Quid

Raphael Archaneelus hoc folüm

þeti«i-t : Benedidite Deun, d coram

ouniibus v Yentibus cenfiteminiei, quia f.

ecit vobifium miferitordiam [aam. . 1oc

727

& ego à te poflulo, animemi ! Si

fiat

l

E

piam afpicis Crucifixi Salvatoris cui

imaginem: Benedic Detun C?

difit

U uB

- Étquomodo, dices (tis

cifixo

gratus effe.poffum Amori.meo Cru-

iqir

? Sienimimille vitas habe

rem,

H

omnes pro illius amore & hono-

a

F& . deberem impendere

; & hoc qu

idem verum eft

; fed audi.4 Do-

,init

&ore Ángelico faciliore

mmodum, qü

i pro graticudi

odiett

tit: Grarrrudo; inquit, «

onfif

it zn intelledl.

nehzc triareaui-

S

4 , linguá e

-

quidem, dum rimamus,

penfamus & zftimamus b

operes in. intellectu s. rf p

infia

"]

f

tudinem, quam n

eneficiorum magni. O&, Nar.

u

obis contulit JEfüs & hic cruci

fixus, dum per eum

J

ab interitu fervati ac li

berati fumus :

Emptieffis pretiomagno ;

Inlingua t Cor. 6, 22,

óo |

voce, dum hunc füummum Benefa

G&orem noflru

t pro omni

of-

j

fibili modo predicamus, laudamus ,

&

fin&tum Nornen ejus hurmili-

"T.

teninvocamuss unde Píltes Regius:

Exultabunt labia mea, cittm cant.

jl

Ubi, n anima mea, quam tedemifli :

AVerO P(31

:70. 23,

In opere &

agendo, dum pro

ipfo

j lt

& cumipfo tribulationes & cru

ces immiffas p

mo fuftinemus, hinc S. Petrus:

atienti & conftantiani-

f (

Chariffni, Chr

n&?:ï ';?*';

bis relinquens exemplum , ut fequamini

Vefligia ejus,

iflus paffus eff. pro nobis,, vo- 1. Detr, 2:

Qui peccatum noi fecit , nec

«

iüventus eft dolus in ore ejus,

j m

f. Et dic, obfecro Sodes! fi

l

quis amicorum tuorum pro tua fà-

C

$,

lute & confervanda anima tua de

diffet ocu

vél aliud quoddam membrum, & (ic mutil

lum , manum vel pedem,

"

us per omnem remanereg£

yutit^

Vitam , nunquid , ficalem impofterüm cerne

whäd

I65, & offenderes in via

7!

tt.3

a fni-

i

Co;zy'-zä'&mzia CXXXVIL |

$18

d

&

amicum, illi te gratum profitereris

& obftri&um, quia pion*tektäïia ?c

y

tam indignapa

ffus eft ?

[

'Tolle ocu

los tuos ad Chriftum JEfum

& hunck Crucifixüm, illiim-

ueh vertice capiti

s usque ad pedes toto corpore fauciatum intuereac

k

d dignus erit tuo afpe&u, tuo affeQu , tuo

E

contemplare ; & nunqui

amore, uttetantoimpo

fterüm magisgratum exhibeas Benefa&ori,

? Unde re&é S. Bernhardus:-$ir jEjus

$, Bernh, for-

& amico omnium maximo

mula honefue Chïz;ffus tib

i femper in corde, € nuugte

s dago Crudifixi ab amimo tuo. revedat,

meltuum & defideriumtuum,

l

vit2e,

Hac tili fi

ut cibus C potus , dulcedo & gloria ttta,

9i

leflio tua & meditatio tua G.

[

- €&. Columba illa Noemica,

ceflante diluvio, dum non invenit

ul

ubi requicfceret pes ejus,

fine mo

raad benefattorem füuum Noemum

lo

sei virentis olive ramum in fignum gra-

in arcam reverfa eft, portan

| Ui

titudinis, quód per ipfum ab in

teritu fuerit confervata : /4t illavenit

(

Gen 8. 11

liva viventibus foliis.En pulcherrimum

«d eum ad ve[peram , portans ramuim 0

1

mi typum

.

Noemustuus, anim

a Chriftiana, JEfus Cruci-

Dif

grati ani

&abinterituquia Crux

hixus eft,

hictefervavit à diluvio peccatorum

fv

Ecclefia , arca mutido naufrag

o facta eft ; ó quàm gra-

d

illius, prout canit

fümmo benefactori tuo: Effe Columbinus,,

ait Barra-

ta effe debes huic

Barsad, D. 14.

peccatorum inundatione ceffante, gratiarum

Pent. t. 3. L 1.

dius , gratíisque bomo ad Cbriflum,

M.

latdes grato ore profevens.

!

622-7-

Dei populus DEO T. O.

M. in fignum grati

7. Olim ele&tus

ab eo liberatus fuerit,

Ü

animi, quód tam benignéàle

rvitute ]Egyptiaca

latosofferre &libare debuit, unum ma-

uotidié duos agnos immacu

VAgnos anniculos duos

Exod, 29.8.ne alterum v

efpere: Hoc efh,

quod facies in. altari :

)

Hoc fac & tu, animemi ,

redemit te jEfus &

hicCru-

pe fingulos dies.

vefpere: Mané

cifixus à fervitute diabolica,

efto ei gratus mane &

b

dum idem facrificium eft, quo

devoté afsiftendo facrificio miffz,

olim Chriftus obtulit in crucefolà o

fferendi ratione diversà,dum hic

rucis femel feipfum cruente

inmiffaineruenteimmolatur, quiinara c

atiarum. ac&tione eundem

llj

obtulit.

Offer & vefpere cum fümma gr

D

huj

us Crucifixi Amoris tui,

$, Bernh, cir, divinu

m agnum, procumbens ad pedes

i

à Caraff.in

dolens

de peccatis tuis &c. D.

epinge , ait

S. Bernhardus , tiji quafi ante

layis , nume pro. lantea fujpira-

k

Fafc. Myr.

eculos Dominum in cruce pendentem , C nme pro €

d pedum Vidnera venfam

bis €w gratias ages: Nunc apud wmamum, numc vapu

quares.

S. Lam-

M

. 8. Talis gra

tus amator & imitator Crucifixi JEfü fuit

d

Nadaf, 16,

[9]

; Chrifto

April, & alu, bertus M. Ceefara

ugufte i

n Hifpania oriundus, qui' cüm pr

abfciffum

oft varia exantlata torm

enta tandem capite ple&teretur ,

e1

& ad aliorum SS. Martyrum

fepul-

caput fuum ipft de terra füftulit,

chra,

De evatitudine erga Crüucifixtm.

fï-9þ

!

[

chra, mirantibus omnibus afportavir

Sanili in eloria, cui ceteri SS, Mart

;letà voce decantans: Ewulr

abunt

1

yres illic fepulti refponderunt: Za-

l

l

jl

tabuntur 19 cubilibus fuis,

Paffus

eft anno C

hrifti 30$.

9. Quid dico de S. Concordio Pre

VM

lecii

sbytero Roms nato

Martyrol

U

n períecutione Ch

riftianorum

cempo

; & Spo-

ipfum Crucifixo Dom

ü

re Antonini Imperatoris fe

Canif, & Na.

üfori,

10 fiio in vi&timam offerente?

Cüm à judice daf, 1, jan,

BM

7

"orqu

ato interrogaretu:

.:Qu

is effet, & quo appellar

Liberé refpondit: c

h

V

viffiants fuin ,

etur nomine?

il

& cüm rursüs rogaret

ur de nomine, Paffus eft

!L

nil aliud refoondit

: Chriffianus fiun

. Paranturfuftes, ceditur immani-a»no Domisi

ter, füfpenditur in cruce

& eg

$a Chriffe ;

demittitur de f

Ev

ave

ata

uuleo, & quid ille? Gleriz rjb Domine

7'

wait

]

iligno, ra

ubiletus decantavit: Gloris;

ptatur de novo in carcerem,

um

n extelfis Deo; Proponitur illi fimulacrum

ii gfi' i

Jovis, uceidem facrificet, fe

dulcif

-l

din illum ex

puüit, audiens interim hanc

imam decoelo vocem: Nolj tinere,

iil

fed viriliter. age , quia €go te-

r

«um funm, Sicampurato capite ad pret

io

4m martyrii coronam, &ad

tum crucifixum, nunc

in coclo reg

Onc

Diíte grati

tudinem, diíc

nantem , gloriofüs

migravit:

Xnt

e amorem in crucifixum JEfüm

: fi verus

fervus&miles Chrifti es,

nonfentis tua vulnera,

mg

plagas.

Qui

a €rgBo ret

fi Ducis tui intueris

um

ribues pro omnibusben

eficiisejus? Quid -

retribues Domino?

4f

ecue

*

UEEETEUHUE EUR o n as n t etam m

n i

j

g

^

CONS!DER

ATIO CXXXVIII.

Vg

7)

l

M

ul

De ingratitudine illorum

i

; Qui vix, vel

" u

y

n

parum recogitant de fümmo

Bencfactore fuo

j

Jl

jj

n

. Crucifixo JEfü.

n

g

Yi

j

Hæ'cc*z'nä veddis Domin

jit

popule [Lulte €9 infipiens . N

f

quid uon ef[t apfe pat

ev £

j

4

us , quipolJedat te, €9" eyeg.

hi

"

vt fe ? Deut, 32. 9.

7

n

j

Ti

Saias Prophetarum princeps

ubi füin

mai mortalium 1

j

i

inem erga füummum benefact

ngratitu-

CWC

orem füum JEfüm & hu

nc ecructs

fixum ftatim in principio vati

cinii

Ma[hlff

expendit, indignatustanto fce

leri,

füi in fpiritu previdic atQué

* 'cælg's & terram provocavit,

W at

ut

C U

$20

Con ideratis CXXXVAII.

ut verbum Dei audirent,

ac tantx ingratitudinis monftrum vel ma-

cali, & auribus percipeterra , quo-

tiff

Y(a. 1.2.

Ximé deteflarentur: 4«

dite; inquiebat,

fiti

id, obfecro,

Dominus utiverforum ocu-

niam Dominuslocutus eff.. Ecqu

lo & terrà audientiam 2

]2

tüs eft, uttantam Prophetae

fflagitaretà coe

Filios enutrivi , & exaltayi,

infi atiteim [) evt«

f

Audite, & obftupefcite:

H

lis monftratis beneficiis merces mea,

[j

runt i : Hxcerat pro maximi

EE

14

mille fcelexum plauftra

: Ego creavi eos

Dcut- 320 9o

contemptus , blasphemia, &

dia-

fi

in hunc finem, ut falvi fierent,

redemi eosin fanguine meo , ut à

lu

manná ccclefti pavieos, imó pro-

boli jugo & inferno liberarentur,

L

p

uine, millena alia adj

.

eci beneficia : Jpfi autem. [breves

/

lx

prià carne & fang

zunt me.

QO enormet

ngratitudinis vitium, acportentu

m! Haccin Ud'

lmp

dis Domino popule [Ial:e C iufipiens ?

lat

?

H

ivarium montem pien

tiffimus f]E(v'us, & caïi;:cm

4. Venit ad Ol

Ym

invenit. Abhorrebat qui-

Qt1

asfionis, quem paravic illi Pater, paratum

alice: Pater mi , fi poffiile

Ó

Matthi25.39. dem ]

humana Chriíli natura à tam amaro c

tit, d

xifle, fed mox generose in

Patris fe refolvit volun-

eft , eranfeat me cali

Qu&res hic, cur Chri-

lii d

ratem : Vertmtamen non ficut ego volo, fed ficut tu.

ht t0

ftus hic fecundum carnem horrebat mortem cru

cis, & optabat tran-

j

fire, hoc eft, averti àfe?

lr

cbat Chriftus multos ingratos fore fuze paHïof-r

x;. Cornelius : Vid

fümmus dolor.

Iei

ni,manfüros in peccati

s, ac damnandos ,. hic erat ei

tu es vadix totits inali

fpiritualis e

uudcpc

Man. €, 18.

O ingratitudo, exclamat S, Auguftinus,

Wt

ventus deffccans , & urens omne bonum , obfiruens

f

entem dominica miferico: dia

; "m

&c. O ingrati quid agitis?

hriftianorum , qui flrenué

t Ch

3. O quot funt de fac&t

o tepidorum C

ernam, cui Jo

feph per biennium in car-

ls u

ingratum illum imitantur pinc

Erm

cere multa bona pradftitit, &lib

ertatem pre

fagiit, hoc unicumrogans:

fed comes acce

'pti' bcneüciï erat

n

Gen.40. 14« Tanttim thementó mei, ciun tibi bene fuerit ,

ii

oblivio. Oquotfunttales!

En clamat ad te de cruce patiens

& moriens JEfu

.

s, benefa&tor

L

3

qui talem

m

HebL123. omniüm maximus: Tanrüm me

mento mei

: .Recagitd £um

jf

um contraditlionem , qu

alis ab origine

um ]

fuflinuit à peccatovibus adyersis femetip

imipoterit; & tu

lrl

mundi audita non eft, nec ullisunq

uam Verbis expr

nfis aure

? Exgo adh

uc verificatur 1i-

M"lmu |

homoingrate ! hzc fürdà pertra

N

Pfal.1c8. 5.

lud RegiiVatis: Pofuerumt ad

versu

m me mala pro bonis , odium pro diie-

S, Antonin.

ntoninum, 1tà in

.4.

[ Regui

5

tione, malitiam pro bonitate ?

Juvat hicaudireS. A

ad té clamo, dui pro

, ol

2. p.(um. üit,

fcurrentem : Vide bomo qua

patior 5

3e953.

perfona Chrifti di

vide slavos, qui

bus confodier,

*

1

& cn fit

; mj

fe morior, — Vide plagas, quibus ajficior

| fl&ori

tantus dolor exterior d interior , plis taum

ngratu??fx?eï

4

dl

n:)c*mciar,r,qubd i

DWIIJ [

O vitium abominandum!

4.. Vaï'

"G

&y

De ingratitudine erga Crücifixum.

L

lm

ZT

4 Valdequondam mirabatur Prefes Romanus Pilatus,

quód mi-

d

ld

tiffimus Dominus JEfusad tot, tantósque infültus,

opprobria & accu-

faciones inju(tiffimas Judzorum nihilin contrariu

jb

$

mreponeret, neque

f& inaliquo excufaret, aut defenderet ; undead Cl

riftumtotm

alignis

J

reproborum linguis accufatum dixit: As audis quanta. adversi

X

eunt tefiiimonia? Et obíefvat Scriptura:

H te di- Matth, 23,

14.

d

Nen refbondit ei vvbum, ita ut mi-

od

raretur Prafes vebementer. O pientiffime JE(u! Cur nihi

| dabasrefponfi?

x il

j Efus autem tacelar 5 Credo. & firmiter mihi perfü

adeo, quia cuam no-

n

luifti impedire paffionem ac crucem, ex

qua dependebat omnium

mortalium vita & fàlus.

j t

Sedignofce Domine! aliter coram Cai ha

TT

locutus es; càm enim unns affiftens miniftror

um graviffimam tibi

impegit alapam, dicens: $z reffondes Pontifici ?

Refpondifti illi: Simazle Jo, g. 2

aliti

locutus (um, teflionium perbibe de malo ,

ff autem. bene , quid me cadis ? In. no-

jutqi

yam hic rapioradmirationem, quar

€ hic folàm amantiffimus R edem-

p PAHIWC

ptor nofter contra injuftiflimum

percufforem os füum aperire volue-

rit, de quo Evangelicus Pr

al

opheta vaticinatus : Ollatus eff quia ipfe . Y0- Óa

r (f

L

luit, & non aperuit os [uum,

fieut ovis adoccifionem ducetur, cr quaf AfHu$ 60-

3 T-x

ram tondente (e obnute[cet ?

w

g. S. Chryfoftomus

; quódingratiffimus ille homuncio & Chri-

fti percuffor fuerit illeM

alchus,

| pa/Ho-

cui prius Dominus in horto precifàm

. dolot

. reftituitauriculam, dequo S. J

oannes: Eratautem

nomen fervo 7Malchus , yo, 18, 1o,

iuld

unde pergit os aureum: Servi nomen meminit. Evang

eliffa,

quohiam magtá . Chryfoft,

Y65 erat , non tantim quod eum curaverit, fed C* quàd p aulo poft

.

effet 4b &o alapati hom. $3. ia

;i]erimjil

«uepturus, O ingrati & immemores paflionis Domini

! Ó Chriftiani ! Matth.

ifroit

non Chriftiani, fed deicidz, quid unquam mali vobis

fecit Dominus

m

JEfüs, utillum crucifigeretis? Ergo nondum eftfinis tantz veftrz in-

gratitudinis ;

E

n

xeücii Ü

y. Ecqui

ddico? Si mente attentioreveftram acmeam perpendo:

ingratitudinem, video quód fit ingratitudo noftra manus illa ferrea &

k

armata, que non unam, fed plures Chrifto JE(u Crucifixo dedit ala-

$5 quotiesenim peccamus lethaliter,

toties colaphizamus benignif-

p"

E

:

mu

T

*

u

u

"

m Dominum noftrum; plus ait S. Paulus: Cruifigimus, Hic ad-

impletur illud Jobi: Terendit adversis Deum manum i

-[51'1[ "

potentem voboratus efl.. Ectu hocó Chriftiane?

u4my, Ó contra 'anf- Job.15.2

ï.

ji

uid ulteriüs eft ingratitudo noítra? . Lancea crudelis & Sau-

)

QUi

g

lis Regis & Longini militis. Multa quondam fecit b ona David uni-

QU

verfo Ifraeli, dum Philiftzum (üperavit, pacem rec

uperavit, dzemo-

1

[

nemà Saulefugavit&c. Etquidingratus illeSaul h

uic fümmo bene-

hü(fw.

factori fao ? Zénebátque Saul lanceam, & mifit eam, putans quad cotificer

CPOJ'CI' t

TILI

j

L

. Reg, ig. 18

David cum pariete, . En hic cypum tug ingratitudinis!

Quis tib

ij plura

V

- Gintber Unus pro omnibus.

uu

bona

4,.

$23 Con[ideratio CXXXVII. Deingratitudim erga crucifixum.

' bona prectitit quàm JEfus & hiccrucifixus? Ettudenovo crüdelilan-

ii

-ccáingratitudinistug diviniffimum ejustransverberas cór? ^.

6. Ad jacoburn Patriarcham miferunt quondam perfidi fratres

C«

Jofeph tunicam polymitam ejus, focdé dilaceratam, & in fanguine ha-

di intin&am, hanc ubi vidit pater, preanimi doloreexclamavit: Fer4

6c,19.33.. paffima comedit. eum, beflia devoravit jofeph, Flzec

a peffima ingratitudo

In

Tudzorum & noftra fuic; tunica autem Jofeph, ait S. Bernhardus,

humanitatem Chrifti przfignavit, Ó quàm foede in cruce dilacerata

S Teohz. fuir! updead Patrem cocleitem Mellifluus ille converfus dixit: Zefpice

de Paf Dom.

Domine Santle Pater de Saniuario tuo, C de excelfo celorum babitaculo: €8-

!

guofie veram . rumicam. Filii tui jofeph: bac fera pe[fima devoravit eum, & conttil-

cavit in furore [uo veflimentum ejus, omnem decorem ejus veliquiis cruoris inquina-

4j

vit s ) ecce quinque fciffuras lamentabiles in ea veliquit ; boc eft Domine veflimen-

tum, quod in imant

ZE

e

2

2

gp(ia meretricis innocens puer tuus dereliquit , O fetg

peffima ingratitudo.

7. Quzrcs hic, quare

Chriftus Dominus in cruce per4modufn-

Matth.27,4C.

uerele ad Patrem dixerit: Deusmeus, Deus meus, ut quid dereliquifli m *

Áh! fierine potuit, utDominusjuftus nofter à fapientiffimo & charif-

fimo Patre 1n fupremo illo agone &

peenarum abyffo ad?ögflelfïäf?ï

queretur?

Inter a

lias rationes etiam hanc affignant Sacri Interþretesï,;q-&i-ä;

L

moriens JEfus tunc circahoram nonam, ubihzc verba dixit, pr&

Nidit

omnem paffionem füam quamplurimis ingratis peccatoribus nihil pro-

ilon

Pfal.;il.' I5.

faturam ; unde priüs per os Davidis prodixit: Sirut aqua effafus fum, &

lf'- 5'7- I.

li.

differ[a fuut oinuia offa mea, hoc eft: inutilite;*.

S;c ni'mi?tlm juftus pem,

