reris: JVon funt condigna d futurm &leriam pal]iones bujus tgmporis ,

quan-

dR

n!naw.

4* es$

D;MF Pztiif4 DP

vt vv ttó

uuw

?

PT APTHTT

344

quanfüm' valorem h crücifixi JEfu Sanguine accipiant, quia fini

ti ad

infinitum nulla eft proportio ; juvat hic pro folatio noftro audire.S.

Bernhardum: Fateer, inquit, son fum. dignus.ego , nec propriis po(Jum meritis Lyrzus de

vegnum obtinere celorum.

Caterim. Dominus meus duplicd jure illud po[fidens , Chr. pat.

J

bareditate Patris ac merito pa[fionis, . altero ipfe.contentus , altevum iibl donat, f9. 430*

Ecce quid finémerita erucifixi JEfü! Et quis in illis non fperet adim-

;

M

petrandum gratiam finalem, quz in nullius cadit meritum?

T

2. Negotiator ille Evangelicus, qui bonas quzfierat margarithas,

pro una inventa pretiofa vendidit omnia, qua babuit , € emit eam. . Nego- Matth.1g. 46,

tiatorille expertiffimus Salvator nofter eft; illa margaritha anima cu-

jusque hominis, item felicitas eterna ineffabilis & incomprehenfibi-

glovm

lis pretii; pro his Incarnata Sapientia dedit omnia quz habuit, animam,

corpus, fanguinem, vitam & honorem, quia eum fceleratis veputatus efl, if2 5312

imó quidquid dolorum in paffione füa & per omnem vitam füftinuits

fa&tusque eft adeó pauper, utneque in vita, neque in mortehabuerit,

ubi caput reclinaret. Vide ex boc quàm caro pretio Chriftus fuam

gloriam & regnum coclorum, animámque tuam emere voluerit: Sic

yrinim

eportuit pati, C ita intrare in gloriam [uam. Ft tu delicatemiles quid agis?

jj, u

itenam

Nunquid in omni cruce & tribulatione hunc tuum divinum ducem

S, Th. Vill,

: Vini

fequi oportet? An.aliud tibi coclum DEus pinget? Audi S.'Thomam

in conc,

n d

Villanovanum: 4Momentum tibi erit vita prafens , fi oculum dirigis ad aterntm funcb,

vt

pramium : tranfit citó quod cruciat , permanet in aternum, quod corenat.

v ii

3. Moyfes typus Chrifti magis elegit affligi cum popule Dei , quam tem- Hcbr.1t. 25.

av

povalis peccati babere jusunditatem. Exacisin aularegia Pharaonis inter de-

licias educatus, fed grandior factus fübitó purpuram cum facco muta-

ya

vit, & pauperfimus opilio factus eft: AMajores divitias affimans thefauro

f N

JEgypttorum improperium Chrifli. quem jam tunc temporis zvo przvidic

yali

a

flurum, & pro fàlute generis humani crucifigendum : Moyfíes, ajunt

R

ibera & Cornelius , partim ex fide & traditione Abrahz, aliorámque -

ij u

ii

Patrum cognofcens Chriftum pro genere humano paffürum, partim

fpiritu prophetico previdens fpeciatim injurias & opprobria illi à [u-

EVU

dais inferendas ut Chrifto patienti fimilis fieret, maluerit pati,

joy'^

affligi

qu

& opprobriis affici cum Hebreis, quàm honoribus & opibus

abun-

dare in aula Pharaonis: hoc enim proprié eft, & dicitur impropezimn

&U

p

Chriffi Etaddit Scriptura: Afpiciebat enim in vemunerationem , hoc eftad

*

QU

?ternam gloriam , quz cogitatio

lli calcar addidit ad fortiter & alacri-

j

ter patiendum, quia melius eft h

]

y

ia !

c ad modicum tempus cum Chrifto

Gen. 1.

pati, quàm zternum effe miferum ac damnatu

f

fs

myïgof dicebat DEus

m

M[c

ad Abraham, ero merces tua magna nin-zis.

Í

l!

yi p

Zzg

4. Vidic

366

Con[ideratio XCVII.

4. Vidit dile&us ille Chrifti Difcipulus civitatem San&am Jeru-

fálem in forma non fphzrica & rotunda, fed quadrata: Er amtas in

Apot, 2i. xö

p

quadro pofita eff. Ex cur in quadro? an non mundi hujus univerfa mo-

[

les in figura rotunda confiftit? g. S. Bonaventura: Quadrum figaret fo-

ye

liditateim & fecuritatem illius regni, — Ec hoc quidem verum eft; fed aliam

k

Tit

inquirorationem: Forma quadrata crucem facit, qui ergo ad codlefte

regnum pervenire difcupit , crucem fequatur, per crucem enim ve-

nitur ad lucem, & neque DEUS tibi, ó mi Domine LeQor, ad il-

lam cceleftem civitatem obtinendam aliam viam pinget: Fieri non po-

li

S, Chryfoft.

ieft , ait S. Chryfoftomus, son poteff , inquam , fieri , ut, qui lne in fovordia,

(

eont, , dc

fecuritatéque vixerit ; qui in de

liciis omnibus a[fidub dies confump[evits | qui teme-

Laz,

rb, negledüéque tvan[egerit 'ata

tem ; illie. bonorem confquatur. | Fieri non

o

I6

POtC' .

1

L

Mattb, 7, 15.

$. Vox eterng Veri

tatis eft; Intrate per anguflam gortam : äuid laté

I

porta C patiofa via efl, qua

ducit ad perditionem: Et multi [unt, qui intrant pet

.

e4n5 Et ut majorem Dominus exci

taret verborum fuorum emphatin,

Nh

ac noftris alti

fli

iméi

lig

imprimeret cordibus, de novo illa verba repetiit,

ut fi ferió animam noftram (lvare velimus, ardam viam capefia-

1

qua ducit ad vitam: E paui funt ,

hi

verf, 14.

mus: Quis anuflaporta C avla via eft ,

qui inveniuut eai, EX quem, obíecro,

Chriftianum hzc Chrifti verba

II

u

*

nde ulteriüs pergit apud Lu-

Z

non terreant ,

non moveant ?

N

cam: Contendite intvare, Greccus textus habet: gonizate ,

& extremas

3

vires, veluta

gonizantes & in ftadio currentes, exerite, ut compre-

hendatis.

1

Hoc transmiffo , venio ad alium textum, quem eadem Veritas

Matth, 11. 291

mortalitatihumans ponderandam reliquit: Tollite qugum fupev vos - "

$

, Q* onus meum leve,

Ecce quomodo , ob-

j

ugnm enin eum fuave eft

1

.

Ífecro, ift

a duo conveni

unt? Angufta porta & ar&a via eft , qux

ducit ad. vitam ,

& pauci qui inveniunt eam ; Econtra jugum

-meum fuave eft & onus

ia eft?

4

-

meum leve? Ergo levis & füavis ad» cocdlum

Euthym, hic

A& Euth

ymius has fententias, qüæ-primo intuitu vidäntür con-

trarieg, percleganter concilians: O»ss, inq

uit, praceptorum leve ob (pem

aternorum bonorum , virtus quidem . gravis eff. ob laborum moleflia

m, levis at-

tem propter vetvibutienem — Ecce premium coclefte & merces

£

fempiterna

omnes di

iixiv

ficultates nobis folent indulcorare, ut eó faciliüs per angu-

flam. portam & arctam viam ad cocleftem noftram patriam, ad quam

creati fümus, poílimus penctrare.

6..Ubi

Per erucet ad gloriam.

387

i

6. Ubi mitiffimus Salvator Chriftus in deferto quinque panibus

ITUTTI

& duobus pifcibus quinque hominum millia fatiavit, volebatillepo-

vrm.

pulus eum facere Regem: $5/us ergo cim cognevifet , quia venturi effent , Jo«6.1$.

Ut vaperent. etm, ( facerent eum Regem, | fu,

qir iterum in montem ipfe (olus.

iaj

fb

Sed càm teffet in horto Olivario; comprehenfores fuüos non fugit,

d od

Íed ultró obviam ad illos

progreíius eft, interrogans €os: Quem qua- ]o.18- 4-

n

ritis ? Ec quare hoc?

—

g. Simon Caflianus: 4

deb lic non fugit , qhia præpambatt)r ad crucem ,

» il

"t M

e qua erat regnaturus,

In deferto ad. vegnum quarebatur,. fed fine cruce. — No-

l folüfäl

luit vegnare absque erucis gloriofa ignominia. — Crux. enim Servatori noftro

Mi

coclefte regnum & fümmam gloriam peperit: Aegnavit à ligno Deus.

Finem huic confiderationi imponat S. For

"r D

annanus Epifcopus, de Arnelph,

«« refert Arnolphus Rayílius

; quód € Belgio cum 12. Sociis ad ma- Raytfius n

re profe&tus fit, rectà in Galliam, verbi divini diffeminandi caus4, Hierogazo-

qm'.( lil

navivsaturus; verüm nec nautam , nec navim in littore invenir. philacio Bel-

rl/)zn!:plf

QuidhicS. Porannanus? Ad DEum oculos & mentem erigit, con-*?

j ha[lH,

filium & opem rogat; Et ecce ex improvifo quatuor trabes, 'feu

exol

ligna oblonga in modum crucis compacta ad littus adnatant. Quid .

Captie

multis? Forannanus ope divinà fretus primus ad hanc navim fe de-

«f fifs

mittit, in medio crucis fecuré confiftens, & lzta voce illud Davidi-

vena

cum decantans: n mari yia tua, €? femita tua in aquis multis. . Fiunc S. Pl 76, z.?

j

Epifcopum fuum fecuti fant & c&teri duodecim itineris & laborum

E

um

Socii, quorumtres &tre

$ in qualibet crucis extremitate ftabant, fic

u

auráSpiritàs San&ti fclicicer flante intra paucas horas feliciffime in Gal-

. lis appulerunt. . Si vis per hoc mare magnum & fpatiofum

hujus mundi ad portum cocli pervenire, navem

; Vab

um

! crucis/ afcepde.

yo;

de

ii

u

2d gælüfü

q

j

)

x5

AAN

Qu ]

/)

T

gt

Se

A:

T

,

!

k Pïüm*

g

]

j

CON-

(

368

LACOE-.

"

u

É

a

/

Wy

geesests

AO u u p

$9s

Es

n

(tr

dtb

CONSIDERATIO XCVIII.

D

fhQ

f

Ad Crucifixum JEfum, verum fangui-

num j

fponfüm invitantur omnes Sacra Vir- i

Dl

ffi

» | gincs & piæ anima.

C

um

Egredzmmz, €9" «idete filia 'Sz"on Regem in dz'adematc;

pif

&p

qu'o coro'naw"t"zïllufn z'!:lgtcr HA4. Caut. 3 If.

fole

I.

d

t

u g

Ile&a illaSponfa, ubi Sponfus ejus erat ä mïatre coronändus,

Vv

filias Sion, uté domibus füis egrederentur, & huic fpectaculo

Q1

€aat. 3. 1T

adeffent preíentes, peramicé invitavit: Egredimimi, & videte

filia «ieh Re;e.s ia diademate , quo coronavit illum Mater fua.. O du-

d

$,.

ra Mater, impia Synagoga! Siccine tra&as divinum Spon-

T

füm tuum, amantiffimum JEfum:

fhi

Invito & ego hodie omnes pias animas, & Chrifto facratas

[/À

Sporifas, ut egrediantur de cubilibus füis, veniántque ad Calvariz.

vdu

collem, ubi cubat in meridie dile&us finguinum Sponfus; ah quàm

tülce

Ka. $3. 2.

durus le&us, & quàm mirabilis hujus divini Sponfi afpe&tus: Vidi-

mus eum , ( non erat a[pecius , unde nec veputavimus eum.

Sponfa illa vidit dile&tum füum candidum & rubicundum, &

mf f

Cant, $. IC

(üm |

ele&um exmillibus, Ecce candidus & rubicundus eft crucifixus JE-

V

t

füs, candidus propter innocentiam , & rubicundus propter paffionem

IN

ac Vulnera. .O lugubre fpe&taculum, cui fimilenon viditorbis , ne-

d

que ampliüs videbit: Egredimimi, && videte filia Sion.

3l

Ter

2. Sponfus fanguinum, -ut magis fponfam fuam

(piam' animam)

&tel

ad jugem füi memoriam, amorem & gratiarum adtio

.

nem incitaret,

fxpius illi crucis & mortis fue inj

ecit mentionem, ac pre

fertim ut fut

Won dl

chio füo geftarec, & quafi fignaculo

s Q

efligiem jugiter in corde & bra

v cor tuums, -.ut

üule

Cant, 9. 6.

cor & brachium obfignaret: Pewnewe st [ignaculum fupe.

fignaculum fuper byacbium tuusn Signaculum 1n corde eft pi

a meditatio de

brachium eft

li li

Chrifto crucifixo fanguinum fponfo: Signaculum fupe?

p

[j

: Sponfa imvitatur ad erucifixum Dominm.

359

piaoperatio , ut in omnibus Spoi

l

g

. Chrifti fe fuo conformet dilectos

ï;

f-

unde Guilielmus in Cantica: 2

&

:

one ine ut fignaeulum, hoc eft: Imprime mibs

intus, me jugier cogitando; imprim

etiribi foris propter me [f

renué operatndo, ut pia

cordis interua eogitatio inexternam bvachii operationem ema

*

set, Ecce imprimi

debent piis Crucifixi Sponfis divinae

jus Vulnerain cordibus earum ut

2

ll

figilla cerz;&'quemadmodum figilla dusám refugiun

tceram,&quxrunt

mollem , ita & cor noftrum , nifià calore divinia:

moris mollefactum

fu.

fuerit, non in ferecipiet cccleftem divinor

um Vulnerum impreffionem.

r

'Teftem adduco B. Claram de Monte

alchio Virginem Augufti- Borius t;

nianam, ob fingularem erga Chriftum Cr

ucifixum amorem Claram de 35 6geis

euce nuncupatam , cujus eordi Chriftus Dominus non folim cru. 66 63222

cém, fed & claàvos;' fla:

[«

;clla & fpineam coronam impreffit

quz figna

at

paffionis Dominiceeriam hodie

Ita Bozins

& plures :iii.

gþcäxï'&mïï;r::s; exhibentur

3. Inter alios titulos , quos Sponfa Chrilto dile&o S

ponío füo

folet attribuere, unus eft, quo eum nom

inat fímul & fafeiculum

myrrhe & Botrum Cypri: Ficelus vyrrba Dilellus meus mbi, inter ubc. Cant v 12.

nandus,

7A Wea commorabitur: Ex mox fubdit:

Botrus Cypri. diletus meus aibi, in

vineis Ensaddi,

ac

Sed quomodo convenit amaritudo myrrhze cum dul-

cedineuve? Ecce myfterium in cruce Chri

xLx.o

fti:

p

eadem paífio confi-

Qdi

derata ab eo, qui amat, £ illi fimul

Myrrha & Uva, amara zc dul-

cis, amara corperi, dulcis animg, am

n

ara fenfüi , dulcisi

$-

fp

iritui; hinc

meritó exclamat S. Bonaventura: O

palfio defiderabilis !

quid mirabilius , 5. Ronav, iu

quàm quàd mers vivificet, v

t

iluera fanent — [anguis album faciat ,

C mundet inrj. Menit de

ma, C uimius dolor nimitin dulcorem inducat ?. O aimor dulc

Paff, Chr,

olv

vel ut melius dicam,

is & amsrus;

totus duleis, quia ipfa

qnrzar'it/udo vertitur in

j qui

dulcedinem.:

T

-.S. Catharinam Virginem Senenfem confülamus :

quz aliquando

poft facram Communionem Dominum & hunc cruc

Vita, Ray-

um s

ifixum maeno

mundu: Ca-

cum lumine. adventantem coaf

picata eft, . ex cuj

puanus & alij

fimis J

us facris quinque

Vulneribus quitque radios ad

i

quinque corporis fui loca defcenden.

£

i?

tes advertit, unde divinitis qu

ii

n

€.

m

f

facris Cheifti ftigmatibusinfieni-

(f

ta éft; cui Dominus in

aur

n&.fpineam coronam obtü

ut

alterutrum eligeret, ip

iö 5ä*,—

ineam eiegit,

& capiti füo impreílit.

n

Caterüm mira fuit Ch

[2

Cul

j

n

jtt

n hac Sponfa fua familiaritas , quam

non duntaxat fibi defponíà

; d & ad diviniflimumlateris füi vul-

m

nus eam admovens, inefüibil

A

»

pv

V

La ?O

lefti pO..,tTJ refecit. ' En amarum

j

& dulce!

-

I

if f

[

4. Jehu dux magnanimus càm con

É

tra ïiiolölatras pergeret de

"Id

ilis fumpturus ultionem , . in.v

z*

&

la. inveniens amicum interro

gavit:

Dd

. Ginther Unus pro omnibus,

NUA *

'Aaa

370

Co;äþ'?eratio XCVIII.

i fine mo-

4:Reg,1o, 15. Nunquid eff cor tuum vedum, ficut cor meum cum cerde tuo?. Qu

Yi

rarefpondit: £f; adq

uem iterüm Jehu: Sief, damibi m4""??;'-1ff'?';

qui dedit ei manum fuam.

At ille levavit eum ad [e in currum,.

Tgo

Hoc ad vos quoque dicit, facre Virgines Dominus JESUS

j

Sponfus vefter, ftans in triumphali curru S. Crucis (ita S. Ambrofius

U

crucem appellat) Aunquid cor veffrum vetium eff. cum corde meo? . Si ef,

lo,

date imibi manum y

[j

fior

usque in coelum.

ftram , & fic levabit vos ad fe in currum .fuum';(:

db

Joan. Brvg-

Talis fponfa fuit S. Lydvvi

na Virgo Belgica, quo Chrifti Cru-

a

mannusin

J

vita & alij

cifixi confiderans dolores, prz animi teneritudine fepe fanguineas

profundebatlacrymas. Hxc aliquando in e&gritudine füa, quà con-

vit,

tinuó velut aurum in fornace probabatur, Angelos mirá luce ful-

gentes vidit in cubile füum ingredientes, & arma paffionis Domi-

dixi

1io,

nicz prefeferentes, quorum unus crucem, alius lanceam, alius cla-

vos, & alii alia facratiffimz paífionis deferebant infignia : Sequeba-

Kgi

fhen.

tür dolorofà Virgo , Mater amoris & doloris cum diveríis facris Vir-

ginibus & cocli incolis.

Demum advenit Chriftus ipfe, elegantiffi-

( gug

mam pueruli indutus formam, qui fine mora in virum perfectum

t ]

mutatus, inftar crucifixi totus cruentus, & toto corpore faucius ap-

Quf

paruit, & corpufculo hujus pientiffimz & infirmz Virginis quinque

SS. Vulncrum fuorum figna luculenter impreffit. — His ita geftis ad

ii

eam divina Mater acceflit, atque arma paílionis Dominicz, qus ab

Eïï(g.

Lud. Blof,

ü

Angelis ferebantur , illi devoté deofculanda exhibuit: Quid poreff

Margar, Spir.

amanti anima effe f[aavius, aicBlofius, quàm ut pof diffraitiones, labores,

&ap. 15,

perturbatiorésque multas in bac laerymarum valle illi occurrentes , emque fati-

gantes , fub bac [alutifera crucis umbra refpiret ,. fefe veficiat , fenjus difperfos «ol-

Jigat , animámque exbauftam delectabili avboris bujus fruu confortet ?

;. Minabatur quondam Angelus Moyfi mortem; Sephora uxor

ejus advertens myfterium, citó circumcidit filium fuum, cujus fàn-

guinem ubi vidit ad pedes Moyfis decurrentem, exclamavit: $pon-

Yxod. 4. 25.

fus fanguinum tu. mibi es,

Ceterüm DoGores plurimi verba hec Chri-

fto Redemptori noftro pereleganter accommodant, quia nonnifi plu-

A&, 26, 284

rimo fufo fànguine Sponfam Ecclefiam fibi comparavit: Qu 4tgt*

firiz [anguine fuo.

Hoc & vos,

Ó facre & Deo dicate Virgines meritó Chrifto

Crucifixo dicere poteftis: &ponfus fanguinum tu. mibi es, quia tuo fàn-

guine animam meam tibi coémifti, & defponfafti ; unde dixit S.

Agnes Virgo tenerrima ad impium tyrannum: S«wguis Chrifli. Spoufi

nfíam:

mei Lnxit genas meas, — Ex Chriftus viciffim ait ad fimilem Spo

W(n?-

Spouja imrvitatur ad erucifixum Sponfam,.

37:

t ffb

Vulnerafti cor meum fovor mea Sponfa, ob tuienim diledtionem nimiam Cant. 4- 9.

i

tam indigna, tam horrenda, ipfamque mortem füítinere volui;

Ego enim /ub arbore malo [ufcitavi te, ibà corrupta eff mater tua ,. ibi violata Cant 8. $-

AR

eft genitrix tua. -Adverte: Sub arbore malo omnes fere latini Patres

youdás

crucem intelligunt; Eva enim confentiendo ferpenti, hoceft diabo-

ETA

lo, ab eo, quoad animam violata & corrupta eft; hinc Chriftus

uml

non gladio, nonigne, non alio tormento, quam ligno crucis occi-

di voluit, ut commiffum in ligno ab Adam & Eva peccatum ligno

crucis expiaret, ut fic diabolus, qui is ligno vincebat, im ligno quoque

ifi t

Ql

vinceretur.

B

u t

6. Spori

't

ai illa dile&a nil magit concupivit, nil magis defidera-

m

vit, quàm fub umbra mali, hoceít: füb cruce requieícere; unde

; Don

dixit: $ub umbra illius quem defideraveram , fedi: Et fru&tus ejus dulcis gutturi Caat. 2. 1.

jfus l-

meo. 'lalis Sponfa fuit comprimis ipfa omnium Chrifti fponfarum

:queba-

Regina, ftans, & [edens füb umbra crucifixi Filii & amoris füi, & ta-

men fru&us illius mali & crucisilli dulcis videbatur: Er frudus ejus dul-

s Vit

antifl-

cis gutturi meo,. Et quomodo, obfecro, dulcis?-

&. Multorum opinio eft, quód ficut Chriftus in fua fanGiffi- Vine. €aaf,

rfedun

Jus 4*

ma Paffione habuit fimul fummum gaudiwm & [ummum dolorem: — Ya (an- in Fafcic.

üe

&iffima Virgo. in condolendo patienti Filio fenferit fimul fummam MY'h- 15,

ii

compa[fionem , & fummam congratulationem,

. Compatiebatur paffioni

cani.

D

À

fs

w

Filii, & de ejus fru&u letabatur.

Ad quod alludens S. Ambrofius *

dicebat: AMaria fletit juxta crucem non ut. Filiá paffionem. videret , (ed ut

Qii H

T laMm;

mundi redemptionem expetlaret.. Imitabere ó Sponfa Chri-

fti, utrumque Virginis ftatum.

t

V,'//;//oi []

hr Ut

&5 (

Qu

) !

jl

SII!

$Y

| i (r

nm—m*ïl ld

Jl

u

ii

(

W&

lY

m

,U

M

N

,U

(

"DA

" Aaaz

CON-

n

LE

E

QX

172

(0)

2

E

d od

h d

v

Á

A

[

x

i

n

b

&

:tg,

Pa

;.

ho

b

A.

-

: ss

*

ec

A

*M

i

EREE:

]«

ant

d

n

CONSIDERATIO XCIX. |

]

ul

Chriftus patiens, & moriens in cruce Sa-

et

atr

.€erdotes omnes monet, qualem animarum -

p

zelum habere debeant.

^

jl

dJab

ef

d

cere me fecit elus meus , quia obl " fverjäa Mm'la

Yert

[2

um met, Pfftl. 1;8. 13$.//

Dony

L

I'

intt

f

Avid ad fe reverfüs, . & regià vià nunc in cæium pergens

fümmoperé doluit, quód tot viderit animas cxco impetu à

;n:fbä.

via falutis abripi, & ad inferni barathrum per transgreffio-

tU

exclamavit :

nem mandatorum Dei quotidie in przcipitia devolvi; unde

fl ng g;;j

Defedio tentit me pro peccatoribus. derelinguentibus

m

egem tnam.. Plus doluit Chriftus Filius David deperditionetotanima-

Y

rum,

.quas pretiofo fanguine füo redemit,- hinc non fine fanguineis

el,

Mattb, 27. $6. ]

diffe

acrymis exclamavitincruce: Deus meus, Deu: tueus, ut quid dereliquifti

v? Perquod, aitantiquiffimus Origenes, Zelum füum indicare vo-

[

luit de paucitate falvandorum, & de multitudine damnandorum, in

Duil

quibus miferis omnis perit fru&us Paffionis ejus.

Q

2. Venit Archangelus falutis humang nuntius ad B. Virginem,

annuntians ei in conclavi Verbum ex ea incarnandum, & inter alias

df

caufas ac motiva, ut confenfum tanto libentiüs preberet myfterio,

aha 1

Luc. L.

illi przdixit: Ft regmalit in demo acob in atermum ,. & vegni ejus noni eri

t

finis.. Hilchgreo, quare Archangelus dixerit: Ztegsabit in domo jaceb?

cidit

Cur non in domo Abrahz Patriarche fidelium omnium; quare non

fengl

indomo líàac, qui in immolatione füa erat typus Chrifti pro falute

LI777

bumani generisimmolandi? Cur non in domo David, ex cujus ftir-

*

dj

L Jió

h

poli mille annos Chriftus na

/

tus eft? Nihil horum, fed regnalit in

i

i

dou j t5b

hr

Hvgo Caré.

x Hwgo Cardinalis: Jacob pro dile&a Rachel formam ferví

a Gen» 3-

LT

fu-u

pit, diuno&tüque gelu & eftu, frigore & calore per pluresannos

"d

UFC a-

Chrifli erucifixi Zelüs dn'z'marum.'

j

373

urebatur, &

t a

tamen videbantur illi pauci dies pra amorvis. ttagnitudine, . Hic Gen. 29.26;

i

i

WW

Jacob perfectrfgura Chrifti Domini fuit, qui pro Ecclefia & amore

animz noftrz formam fervi füfcepit, imó nec formam patibularii

afpernatuseft, ut animam tuam lucrifaceret. .O quàm pretiofa es ó

l

anima, quam tanto pretio emit DEus! Et ecceDomine JEfu, infan-

guinis tul opprobrium, iis ipfis animabus adhuc hodie repletur in-

.m*

fernus. . O Zelator animarum, fi amas JEfüm & hunc Crucifixum,

IþeSz

ama &animas, quas vides adeó amarià Crucifixo Amoretuo. Suc-

"u

curre illis.

*

3. Difputant inter fe Sacrarum literarum gnari, quale opus ma-

jus fit crearenovum mundum, mortuos füfcitare, & innumera face-

re prodigia, an veró unicam àjugo diaboli & peccati ad DEum con-

vertere animam? E. S. Auguftinus: Majus opus eff ex impio juflum fa- 5. Aug. tr. 32

w*h:»t,.'

us:in Joan:

cere, quàm creare celum & terram, Rationem fubdit S. Do&or Angelic

Bontm gratia unus bominis inajusefl , quàm bonum natura totius univerfi, . Su

b- S., Tir, p. 2.

q. 113.a. g.

intrathic Richardus àS. Victore: Jgmoro, ait, anpo[fit bac gratiá interim

Rich. V, in;

[

:

jorem aliquam Deus bomini conferre, quam ut ejus siniflerio perwr!i bomines C c "

Ti

melizs inutentar , tit de filiás dicboli fiii Dei effciastur.

jmpct:

^

Cognofce. ex hoc

[9)

Zelator & curator animarum di 'hitatem

guefl-

tuam.

Ecce clamat adhuc hodie de cruce Salvator tuus : 5irio, fàlu-

j ynde

tem tuam & proximi, quam illi tanti ftare vides, ergó nihil fitienti

mu.üät.lhuï

gt

JESU tuo dabis refrigerii? Dixit quidem ille in cruce: Confummatum

^

(

eft, fed adverte: non dixit Perfe&um ef/, quia interutrümque adhuc

n

d

differentia eft;; Confummavit Chriftus opusredemptionishominum,

T i

fed.& curatores ac zelatores animarum debent & füa addere, unde

dicu

Paulus dixit: 44dim

y

um J

pleo ea, qua defunt pajfionum Chrifli in carne mea..— Per- Caloif, x, 24);

gamus ulteriüs.

Ch..rifius

Vi

- 4. Appropinquabat paulatim Paffio Dominica, ubi

ia

difcipulisin unum congregatis, . & meftis ob di

effum Dominl inter

u

álía inti

H

1

d

ï[kenoj

navit: Zmen, Amen dico volis , quia plovabitis , v flebitisvosi: Adun» J9:16.21.

dus uitem gaudebit , vos avtem contrifisbiminis Quod poft paucas horas ac-

j

fjl

(

cidit; cüm viderunt Chriftum Magiftrum fuum capi, crucifigi, morl,

7)

fepeliri; Et uteosdenovoanimaret, fübjunxit: 4wjer cim parir, tri-

(

Id

fiivism baber, quia venit bora ejus, «utu autem pspererit puerum, jam non memi-

ait piéffuna propter gaudium , quia natus eff bomo iu mundum, Nide bic, &

40

Ts m

Jl []

€cnfdera, quomodo mitiffimus Salvator tuus paffionis & morcis fix

aT

"

d

"änl

tempus parturienti comp

I22

aver!

&

; refarre&tionis veró gaudio x

Xf par-

tum, erant enimin paffioncac prefertim in crüce dolores, angorcs&

mfm (Wl

; verüm libenter hc omnia fuftinuit

ngm

gng;xüieq plüs quàm parturientis

M

I WSQI

u

AÀaa 3

. beni-

2

374

Confiderotio XCIX.

[

benigniffimus Dominus: Quianatus eft bomo n mundum

vitam coeleftem & sternam. -

ifi,r'nxö renatus äd

:

facraï

Colligeexhoc, qualem animarum zelum habuerit amantiflimus

qum

(ma.

Redemptor tuus, quem pro poffibili imitatus eft S. Paulus, qui para-

r |

tus erat non folüm impendi, fed & füperimpendi in animarum fàlu-

«e

tem, cupiebat enim omnibus omniafieri, ut omnes Chrifto lucrifa-

men

ceret; imó qui optabat anathema fieri pro fratribus.

O fi tales ani-

QR

marum zelatores & nunc haberemus, ubi tantoperé labafcit Chriftia-

Qu

Sivianusde pifinus! Sed quid mirum? Pifüs 4 capite computrefcere incipit, ait Sal-

ProviLl7. vianus, qui fuozvo quafi alter Jeremiashabitus efl. "Venio ad alia.

[

ff i

Sed nota prius hoc: Piféis à capite Gc.

VA

j. Rebecca mulier prudens, &

magno animo predita , libentef

lum,

in fe füfcipere voluit maledidionem, ut Jacob dilectus filius obtine-

Gcen.27.13* ret benedictionem: ZIume fít ifla maledidlio, fili i. Obferva Lector pru-

D7

[UET

dens, etiam inhocaliquodlatet myfterium, quod nobis enucleat do-

Didac, Baéza. Giffimus , juxta acpientiffimus Didacus Baéza: Ecce, inquit, crucifixi

Chryü

m

LT. 69. $10* plusoudm marernam charitatem , qui in cruce extentus, * confo[fus pro nobis ma«

ledickum fadus, impecationem fujcipere non dubitavit ;; Atque bona quidem difac

pulis & omnibus bominibus cedebat , wala autem, dolores, opprobria ipfe folus

fuflinuit.

Et cur hzc omnia? nifi ut demonftraret zelum animarum,

T

$, Gregor, M.

hom 12.in

quó cupie

bat omnes falvos fieri; proinde recté & optime S. Grego-

Ezech.

rius Magnus : Nullum Deo omnipotenti

tale eft facrificium , quale eft zelus ani«

cus: Aven e[f tanti totus mundus : quantum

$. Joan, Clim, ?!érum.

H

Et S. Joannes Clima

H

in Ep. ad

pretium uni

us anima ille tranfit ,

bac immortalis eft &* aterna, O fi hoc per-

Paftor,

um!

MK

penderent omnes curatores animar

6. Pendebat JEfüs unigenitus

Dei Filius inter latrones in infami

3fa, $. 3.

ce

Habac, 1. $.

crucis patibulo: £rquid, obíecro, witrà debuit facere, C non fecit? Ec

hic adimpletum fuitillud Proph

etx vaticinium: Zfpicite in gentibus, &

videte: Admiramini , & flupete: Qu

ia opus fakum ef in diebus veftris , quod nemo

(l

evedet , cim narrabitur:. Ah DEus inter latrones!

6 cocli obftupefcite!

Dum ergó in fumma effet & corporis & anime amaritudine, imme-

Luc. 25. 34-

Pater dimitte illis: non

mor omnium injuriarum ad Patrem exclamavit :

enism fciunt quid faciunt.. Pofteh adlatronem poenit

-

entem conver

füs dixit

O pientiffime JEfü! ó

Luc. zgf 43.

illi: 44men dico tibi: bodie mecum eris in paradijo.

Amor crucifixe! Ubi remanet Mater tua? IN

atat 1lla in pelago dolo-

rum, &tuillius oblivifceris? Ubi fünt mifericordie tu antique Lo-

nmu-

mine? & latroni loqueris, & Matri nonloqueris ? incueturteillai

lieribus benedi&ta, & con&xisinte oculis Vulnera vua materná pietate

Arnold, Car

confiderat! Er tu priüs latronem, quàm SS. Matrem tuam confideras?

not . de7, E Árnoldus Carnotenfis: Tá»ti feilicet. Chrifto eff falus anima,.

&

li

ut priis de

L)

t

Verb. Dom.

agat cum lairone , quam cum AMatre de clientela,

o

»

Chrifli crucifixi zelus animarum.

375

"

ACUS

7. Et ideó poft mortem füuam tam violentam aperiri fibi voluit

facratiffimum pe&us füuum, ex quo promanavit fanguis & aqua, per

NT

quam effuxionem, prout obfervatS. Auguftinus, figurata funt San&tif- Jo. 19.34:

, qupin

fima Ecclefige Sacramenta, ffequibus ad vitam , qua veravita ef , non intra-

um il

tir. Ecce quomodo etiam in hocoftenderit zelum fàlutis noftrz ,

uia

floluri

ex crudelitate etiam, quam milites in eum exercuerunt,, noverat im-

menfum elicere chefaurum , videlicet SS. Sacramenta , quz noftras fan-

[ cdsai-

iC

&ificantanimas. Ideócum clamore valido expiravitanimam, ut lu-

t, at

crareturanimam Centurionis, hominis Gentilis & increduli: Videns Cen- Mare. rg. 39

jo a

tirio, qui ex adver[o flabat , quod fte clamans expiraffet, ait: Veré Filius Dei evat

ife. Idcó in corpore glorificato SS. quinque Vulnerum ftigmata refer-

y bt

vare voluit, quia previdit unum ex Difcipulis fuis futurum incredu-

us obl

lum, neque etiam fibi refürgenti crediturum: AVfi videro in manibus ejus Jo:20.25.

fixuram clavorum , €v mittam digitum meum in locum clavorum, €» mittam ma-

edorprt

mum meaum in latus ejus , non credam,

et de-

Supra quod pereleganter S. Joan.

; uf

Chryfoftomus: Cowfidera, inquit, Deminatoris clementiam, qualiter && pro

p d tl

una anima oflendit [eipfum vulnera bsbentem , f accedit, ut falvet illum.

Difce ex his zelare falutem animarum.

7177 lil

d Jn

jmartity,

Grego-

ul 1

x WWI

— CONSIDERATIO C..

ib

Moritur JEfus, vita noftrain cruce, & in

11

j

Patris manus commendat fpiritum fuum.

i P

1 gnmm

Et clamans vvoce magna T Efusait:. Patev in manus tuas

TL

commendo [ptvitum meum., .Et bac dicens,

Luc. 23. 46.

expz'mfvz't.

li

ii

d

yid

i.

j

WE

glv

Avid- cüm moraretur in

deferto Maon undique ab hoftibus

u

circumcin&tus, & exercitu R egisSaulis ex omni partead eum

J

;

erdendum diffufo, ita utnullus ei pateret effugii locus, ocu-

(

0s fuos ad coclum humiliter levavit, poftulans impenfiffime,

K

ut Deus animam füam ex hoc mifero ergaftulo liberare dig-

"

j

naretur, ut fic ungues demonum & hoftium huic prede avidé infi-

I!

Á

dian-

h J "

"

Nagnaif

17

-

Confideratio C.

diantium poffet evadere: in quem finem ad DEum exclamavit: Zs

gl 3o. 6.

3

i M.

manus tuas commendo fpiritum meum.

.

.

(idus

David ficut in pluribus. ita eti

am in hoc typus Chrifti fuitin.

m yo

fummis doloribus ac perfecutionibus in crucepauló ante mortem cla-

fevat

Luc, 23. 46.

more valido ad Patrem clamantis: Pater n »ants tuas commendo fpirititm

d

Ay MV

poflet

meum. Hiclocus P(almitrigefimi, ait Le Bla

Chrifto eft, quicüm -

quant

omnia aliis diverfis tradidiffet, Apo(tolis pacem, tortoribus corpus;ini--

Thori

micis veniam,, latroni paradifum, Joanni Matrem ac viciflim Matré

quon

reftabat fola anima, fed omnibuslon-

Joannem, militibus veftes &c.

ut filialem de Pa-

Hinc

ge preftantior,

L

quam Patri teflamento fuo legavit,

tid)

trisbenevolenti

a& amore fiduciam declararet, & ficindicaretlibenter

iif

fe mori, eiqueofferreanimam tanquam pretium noftrz redgmgtionis:,

»

LU

O infinita charitas!

D

y, Car, 6. 20. Eyipti eflis pretio magno,

läs Madianitarum

Unde:

2. Gedeon Hebreorum Dux fortiffimus hofti

Wa f

cujus cum trecentis fuis militi-

copias clamore fugavit, atque devicit,

tüt, u

busarmatura fuit gladius, lampasin vacua lagena, tuba & clamor una-

COf

judic. 7. 18.

a, vos quoque per cafivorum circtti-

Corncd in

nimis: Quando per[ontevit tuba in m i«

x

tutm clangite , & conclaimate, Domiuo, € Gedeoni.

A

L

Gedeon, ait Cornelius,

Verür

Xà, 9. 3.

ia e€jus

humanitatem defignavit in

typus Chrifti fuit, lagena confrae

Of m

cruce per tot vulnera confr

actam, lamp

as ardens in lagena incluía,

erat immenfa illius charitas, tuba Verbum Dei , idcircó clamans expt-

tititu

liinsin

ravit, quia Verbum erat.

Ille hoftiles debellavitcopias, Chriftusinfer-

Proutait S. Auguítinus; Et

tonu

nalem exercitum: n ferro, fed iigno.

Tüos (

cüm jam ageret animam,

clamans voce mag

na: Pater, alebat, imMd-

Luc. 25. 46.

Hzc morientis Redemptoris in cruce

ö','Lud,

nus tuas commendo [pivitum meum,

Winam

füprema fuit oratio, unde Evangeclifta:

Et bac dicens expiravit:

6 quale folatium pecca-

Di

Pater, dixit, in primo verbo dunirte illis,

lre

toribus veré poenitentibus :

Pater , dixit in ultimo verbo, in manus tu4s

O folam

en omnibusin Chrifto morientibus..

fmlmm

commendo fpirttum gicum,

i

Adverte, Chriítus ftans coram Judicibus ma

ena ex parte filuic, cum

E cce hic eft capitalis ho-

At

morte congreffurus clamavit, ac fi diceret:

Ug tht

Cant, 9. 6.

ftis meus, hicmihi debellandus, mors & diabolus:. Fo

rtis ficut mors di-

hoftium devi-

lt (

lellio , dura ficut inleznus amulatio. Ex ccce uterque horum

&uüseft; Vicit Chriftus, & vi&oriam morte confignavit, acpromu-

Usque

T

"m co]

gavit illam füb ipfum & vira difceffum: — AMors morrua tumc efts in ligno

qugndo mertua vita fait.

Torten

Habac 3.5

oj

-H3c3. Recté Habacuc de Chrifto

in cruce morientes Zinte faciem ejus

*

ibiaüors: Eeredietur diabolus ante pedes ejes, Obferva: Chriftus, p

rout di-

Met

&um eft,. in cruce mortem & diabolum debellavit ,. eósque ante ie 1n

en«

d

€oloff. 2. 14 ;riumphum duxit: Ef expoljans priecipatus C poteflates ,. ugdgx?tl eonfiá

[2 £

rïïwu

n

De morte Chrifti 'C?"wä,äxi.

tb d

37

7

ter , palàt trinmphaus illos in Jouetipfo. De morte ait S. Athanafias:: Morrs Atanaf.

Tu

Chriflum metueus , ad ipfum non audebat aceedeve , Chriflus autem inclinato tapite q.6.ad Au-

ortemdh-

eum vocavit; Diabolus veró ftabat à dextris Crucifixi Redemptoris, ob- tioehum,

i frim

fervaturus analiquod peccatum vel minimum per totam Chrifti vitam

lqiom

poffet deprehendere , & quia nihilinvenitnifi propriam confufionem,

quantocyüs abillo difceffit. . Accedamus nos, anima Chriftiana, ad

nj

(f Mu

morientem JEfüm per piam contemplationem, & difcamus ab eo,

nibustte

quomodó pariter animam noíiram in manus, Patris commehdemus.

ende]

Hinc recté di&tus S. Athanafius : C in cruce dicit: Pater in manus com-

tmnendo fpiritum meum , in eo omnes bomines apud. Patrem depovit , ac commendat

tlibent

per ipfan & in ipfo vivificandos:. Membra enim fumus,

€ multa sfla membra

myuoni

snum coypus funt ,

qued ipfum Exclefía eft. — Omnts evgo im fe Deo commendaz.

ipitarut

Unde redéSan&a Marer Ecclefia ftatuit, ut quotidie ille Verfüs : 7a

j;milit

