2. Ifaias Propheta de quinquecivitat

Mu |

1&,19,12, . pro refugiiloco in omni cafü infervirent,

.

pulcherrimum tulit vatici-

nium:

In die illa, inquit, ersst. quinque civitate

s in terra FEgypti - - civitas

j C['iam

Solis vocalitar una. Perquinque ift

as refugii c

ivitates recté adumbrata

Wt re

fant quinque SS. Vulnera JEfu,

quz ideó poft gloriofam

('üam ?öfqr-

"lsf

rectionem & afcenfionem in corpore

fuo glorificato retinere voluit,

in morte no

bis effent loco refugii, ac

hi

utinomni occafione, in vita &

ts

praefertim eivitas Selis, per quam

Vulnus Sanctiffimi lateris nobis pre-

Lyr.deimi- fienatumeftSole rutilantius. Ad

vertit Au&tor, qui vitam S. Thome

o

utCh.pa. deVilla Nova confcripfit, de optimo quo

.

damac pientiffimo Afceta ex

U

TAf

36 sf C.'Gg

ód ad ftudia, orationes ac

Qrdin«e.,;religiofo Fratrum Eremitarum, qu

-eontgm-,

[&M

Cur quinqueVulnera äQCbri/loy reteuta ?

$47

"t

eontemplationes fuas de nocte nullo indigeret lumine, fed vulnus la-

terale Crucifixi Redemptoris illi üfficientiffimum etiam in mediis te-

nebris fubmipiftraverit lumen ac infolitum fplendorem. In

terroga-

"

tus de hocà Superiore, refpondit: Lemen fibi ovanti à

latere erucifixi ve-

nire, O Eclix ftudium, Ó felix oratio denote,

cuilucerna eft Agnus.

3. Olim fi quis delinquens ad e

ol

jusmodi defignatam fugit refugii

civitam, fàlvus erat, fed fi egredieba

cur, f& vitz exponebat periculo,

j5

& impuné poteratoccidi.

c

S

»emei confüle Davidi quondam rebellem,

cui Salomon pro civitate re

fugii affignavit Jeruflem: Zfdifia tibi do-3. Reg, 2. 36:

um in jeru[alem , & babita ibi : Et non egredieris inde buc atqueillu,, Nerüm

ubi füi ac mandati. regii oblitus, incaut? egreffuseft, fine mora mor-

"

tispoenam fübiit: jwffit ttaque Zex: Banaia filioTojada: : qui egreffus,

perculf

£um & mortuuseft, Ita quicunque extra benedicta Chrifti D.

Vulnera

inventus fuerit, & has fecuriílimas refu

lumfug eternz fübit falutis,

gii civitates deferuit, pericu-

& mortem animz non. evadet:

Quactik-

que die egreffus ieris buc c illuc, fcito te effe moriturum.

O facratiffima pien-

l

(l

tiflimi Redemptoris noftri Vulnera, ideó re

fervavit vos, ut peccator

ls

habeat quó fugiat, & juftus, in quo habitet.

u)

4. Erat quondam David in deferto

Moan ab hoftibus undiqüþ

il

"

Circumcin&us, & exercitus Saulis ex omn

i parte

diffufus, ut eum qui-

reret, perderet, madtaret : Càm igitur null

ad Dominum vocem & animam íuam lev

us ei patcret effagiilocus,

)d

avit: Eflo mibi in Deum pro- l, 30,3

.

0 (

telorem, &j in domum refugii, ut [alvum me fa

as Etqualis ifta domusre-

hais

fugii? x. SS. Vulnera Chrifti, q

ux ipfe non obíturé przvidit, dum

af

de lls vaticinatus eít: Foderuat ;

nanus neas , &

FUPT A

egregié Cardinalis Charenfis : Foderun:

pedes meos. Supra quod

fplen-

; inquit, »on dixit, trausfixerant,

y

od

fed foderunt , quia ex profunda bac. exta

vatione adinflar foffa exprimitur fru&us,

quiinde pvofíliit ,. fe

j glon

riamus, De

lts eniim agros : circumdainus,ut ex rs fratdius copiofos exhau-

g

ua Vulnerum Chrifti foffione & Hugo Cardinalis illud

E(àiz 2. int

:

i

ligit: Zugredere in petram, C ab[condere in foffa bumo à facie ti-

tU d

moris Domini, En pulcherrimam rationem , cur Chriftus Dominus

g

etiam poft glo

riofam refürre&ionem quinque fua SS. Vulnera volu-

ia

erit retinere, u

t iniis usque ad confummationem fx

culi optatam pof-

mï&m'

fimus invenire

afylum & domumrefugii.

j v(]luuï

.$. Progrediamurulteriüs. Finito diluvio DEus pa&tum iniitcum

No

€ & pofteritate ejus de non

gl*

tefferam dedit iridem feu arcu

ampliüs inducendo diluvio, padique

J Pïæ

m tricolorem : Zrcmeum pouam in uu- Gea. g. à,

dhon*

bilus, & erit fignum federis inter

me ( inter terram : Clonque obduxero nul;-

f

( g

Pus celum , apparelit. avcus smeus in nubibus,, C vecotdabor federis fempiterni,

i

ftum crucifix

"

Aiqis. ifte prafignavit Chri

AE 2-

om. & nunc gloriofum in

cqnïäm'

»

,

' ceelis,

as

P

548

Confideratio CXLF.

Eecli. 43. 12 coclis? Ó quàm fpeciofüs eftnunc in fplendore fub,-qu'em' fí Pater ré-

Tin

l

UR

fpicit, ejüsque contemplatur SS. Vt

nod nf

nera, recordabitur fcederis füi

fempiterni , q

dou peve

EL

m eflinter DEum & omnem animam viven:

M

bt

tem: Etideóre(urgens Dominus hxc füa facrata Vulnerain corpore

glorificato retinere voluit, quia plurimum valent ad impetrandam

$p

nobis gratiam & sternam falutem, dum femper interpellant pro no-

ye

$. Cyprian,

bis: Ut appareaut, alt S. Cyprianus, vulrui Dei pronobis, & ut femper fer-

LU

fer. de baptif-

vata in corpore plaga [alutis bumana exigant pretium,

i

Hebr.

6. Agglomeremus argumenta. Reíervavit fibi Dominus JEfus

Yi

quinque fuaSS. Vulnera. r. Quia fünt quinque porte templiimó &

illa

coeli, per quas intratur ad vitam. Erat quidem hoc divinum tem-

plum à Judzis in paffione dirutum, fed in furredtione à Chrifto re-

pan

jo.2.20.

VWra

Exod, 25,

edificatum : Selvite templum hoc , &* in tribus diebus excitabo illud. 2. Sunt

quinque purpurez ac pretiefiffimz cortinee, quibus olim arca Dei te-

lec

Chr

ebatur: Sicdivinitas habitans in bumanitate Chrifti,tanquaminarca

Exod. 26.37.& tabernaculo füo per quinque SS. Vulnera contecta eft.

3.Sunt

füm

tl

quinque columnz deauratz lignorum Setim , ante quas ducebatur

tentorium: quarum erant capita aurea & bafes enez. Columnz for-

"I

tiffimz fidei noftrz orthodoxe fünt SS. s. Vulnera Salvatoris noftri,

Rfæi

j

*

per quasin fide & in omni tentatione folidamur, ac confirmamur. :

liis ]

Num;.83. Agnos quinque & arietes quinque olim in dedicatione tabernac

u

t

i

offerebant duodecim principes duodecim tribuum Ifrael ; Sed nulla

DEO T. O. M. magis placet oblatio, quàm quinque SS. Vulnerum

Gcn, 46 2:. dile&tiffimi Filii füi, agni illius immaculati & incontaminati. 5. Jofeph

Pro-Rex in ZE

to dile&o fratri fuo Benjamino quinque pretiofas

ftolas dedit: Quinque SS. Vulnera funt quinque noflrz ftolz gloriz,

quibus veftiti, & in fanguine a

o

eni dealbati, fecuré ad confpe&tumDei

perveniemus. Et quid, obíecro, non fperet reus, fi pro fe habeat

lo ]0.2- l.

quinque iftos potentiffimos advocatos apud Deum Patrem: zdveca-

tum babemus apud Patrem , 3Efum juffum, qui non tantüm verbis, fed &

Rup.lib4. vulneribus pro noftra perorat falute ? Audiamus Rupertum: Peotwit

in Joan.

Dominus 3 Efus vivtute , quà furrexit , claverum, & lancea penitüs extirpare ve-

fHigia, fed fervanda erant oculis paternis ,- decentia. Filium. Dei , charitatis &v obe-

--

dientia figna veneranda, noffra caufa parrocinia, noffríque amoris aterua. indi-

atenta,

7. Et quid dico ulteriüs de his . Sacratiffimis Vulneribus, quæ

—Ü

Dominus JEfus de morte triumphans, ac refurgens fibiin peculiarem

gloriam & ad omnium mortalium falutemrefervavit? Nota eft ifta

Xarabola, &inEcclefia Dei fatis decantata, atqueab ipfo veritatis ore

74

&

'.mf-olatiumxanimarum -n'afcramm prcflatx, ubi quinque prudent

Á

gb*ü S

irgi

Cur quitique V'ülnera! à Chrifo veteuta?

$49

( R

Virginibus, quia quinque habebant ardentes lampades, fine mora

1f (

acceffus etiam media no&te ad cocleftes Agni nuptias permiffus eft:

Dd

Media autem wodle clamor fattus efl. (Obferva: Clamor ifte fignificat tu- Matth. , .

t

bam Archangeli füftitantis media noGe mortuosà fepulchris.) — Ecce

intit

Sponfus venit , exite obviam ei. Tunc [urrexerunt. omnes Virgines illa, & orna-

t

verunt lampades [ia$? Et quidfequitur? Veuit Sponfus: Etqua parata erant ,

jntraverunt cum eo ad nuptias..— Cxcteris quinque fatuis Virginibus, quia

d |

non habebant fimiles quinque lampades ardentes, neque oleum in

fris

vafis fuis, à Sponfo rejeQtis, & in orcumablegatis: Claufaeff janua.

nö& :

. &. Do&tiffimus Frànc. Quarefinius, quód per quínque ardentes

(

illaslampades quinqueglorioíà Chrifti Sponfi noftri Vulnera intelli-

o

gantur: Quinque,inquit, ardentes lamqades Virginum prudentum quinque Vul- Quarefim, to;

jutt

"——ÁeÁÜ

t

nerum Chrifli figura fant. O felixillaanima, queardentem amorem erga t« 8. feét, 2,

i:ec SS. quinqueVulnera usque ad finem confervat,

quia funttrophza

MO

Chrifti & noftre vi&orix: Quia roborant nos in

de, tum in vita,

Süt

|

tum in morte: .Quiafünt claves coeli, & clauftra inferni: Epofumpri- Apoc.1.18,

Dattt

as C noviffimus , & vivus, & fui mortuus, & ecce, [um vivens in (acula faculo-

æfor- NT

vutm, C babeo claves mortis C inferni, imó & cocli:

uia eternz füntno-

Jf

|

Ílrz delitie & dulcedines: De ferti egreffa eft dulcedo , quid autem for-

Iudic. 14. 140

N

tius illo leone de tribu Juda, & quid dulcius melle, quod deoreil-

Q r

lius & 5. SS. Vulneribus in Beatos promanat? Proinde

&mnes Electi in zternum cantabunt:

E

Apoc, $, l:f,

m

dAgnus, qui C«,

ngnuf eft

j

rios

i^

lüïiæa

/

t

D

t

i,

«s |

«:;LRS

?

-

hwt

$3*

[1

e

SS

Áh

1»:

W |

j

P

p

R.

0

FE

hi

CC

2W

N

TL

UA

j

jjarem

l C& lffa

t5 t

iitvis

Vg

| Zz'zrg :

CON-

$f

LIOL.

[j

EEFERERE:

1i0]

f

h

f

)ONSIDERATIO CXLVI.

?(

Pl

Crux ignominiofa Chrifto Salvatorino-

p

M

ftro füummam caufavi.t, & peperit glo.rianrq.x

ts

Propter 4

uod €9 Deus exaltauit illz)m, €S9? donavuit illi

g"

f

n

! nomen,

quod ef? fuper onme momen. Plïi/z? p2 9

I

dicebant quondam impii ;]udääi

] $

]trc'm. -ti. 19.

lttamus lignum in pauem ejus ,

e* erádamus eum deterra viventium,

b

ad Jeremiam Prophetam,

P

f

o

€& nomen ejus non in

emoretur

ampliis, Sed quó magis cives in

[ J

Anathot Jeremiat

n volebant deprimere, & ad necem ac

crucem poftulare,

có magisin oculis Dei Vatesille divinus

qul

Enperel

egantem typum in Chrifto expref-

D

exaltatus, & defenfus eft.

hm

fum, queni proprii cives ad lign

um crucis inftanter poftularunt, ut

Alcer

mémoriam ejus extinguerent , €ü

mque de terra viventium climina-

1lfto

Philipp, 2. € rent ; fed contràaccidit: Propter q

uod C& Deus exaltavit illum, & donavit

Átoc

illinomen , quod eff fuper omne somen ,

dum dedit illi nomen DEI & Filii

LT

uod nomen folum proprié

fuper omne aliarum creaturarum

j

DEI, q

-omnes genua fle&ant,

NI

nomene

ft, adquod, utmox in textu fequitur,

celeflium , terveflrium &

intey

& adorent: Ut im momine j Ef« omne genu fleatur v

Afün

infererum, En quantüm crux exaltavitFi

lium Dei!

ófiamas crucem,

Hfua

anime mi! exaltabit & teusquead cthronum & con

.

fpe&umDei.

2. Venerunt in die refürre&ionis inchoante j

am no&e adS. fs-

ulchrum Chrifti Domini San&e Mulieres, Maria Magdalene,

d.e

d

p

pturg

qua prius Dominus fep

tem dxeonia ejecerat, Maria Jacobi Minoris

D

ut

Julos

& Judz Mater, & Salo

me Mater Jacobi & Joannis Apoftolorum,

[/

Arfi

fecundàüm morem Judzorum odori

feris aromatibus ungerent JEfum ;

quibus apparuit de coclo Angelus,

& quia timide erant, eas confola-

| hie(

Marc, 16, 6.

tus eft: JVelite expavefceres $ Efum quaritis Nazarenum,

erucifixum ? Ecquid

EU

S. Cyrill,

efthoc, fübintrat hic $.

Cyrillus Hierofolymitanus: Nenpotui[li duere,

fna,

?lfllinm

Catli. 13

6-.4"343' fiio quem quaritis mium VDomif:M :

Cur ergo dixifti crucifixum?

kn |

Y

"

1?0 "y-

Crux Chrifli glorig & ommium Chrifliamorum.

$5I

:

E. S. Cyrilïus: Confidenter. dicit , fcio, quia crucifixum quaritis : corotià

r

enim efl crux, non ignominia, Ecce Angeli primi fuerunt, qui Chrifti hu-

norarunt crucem & priüs infame patibulum, de cujus gloriaipsáà re-

fürre&ionis die mentionem facerenon dubitarunt, O fi cognoviffent & t Cor. 2.8.—

Y

J

hoc Judei, menquam Dowinum gloria crucifixiffent. .O fi cognofcerent &

peccatorés terrz, quem de novo per enormia fua delicta in crucem

I

agunt; Ó miferi! Qwarite Dominum , dum inveniri poteft, invorateeum; dum 1fà, 55.6,

proje eft : Ecce crucem Domini!

.

3. Inter alia, qux Angelus i

htra conclave 'Sacratifiïmæ'Vi'r' infs

Marix de Verbo incarnando proponebant, erat & hoc: Dabitilli Domi- L V 3

9us fedem David Patris ejus. Et qualis hec fedes erat ? &. Crux fuit, re-

!

-gnavit enim àligno Deus: Darid, ait Theophyla&tus, vict & regnavit

er imaufuetudinem, & Dominus per manfuetudimem [ufcepta evuce veguavit, Crux

enim Chrifto JE(ü fceptrum regale eft; diadema pulchritudinis, & vir-

gap

otentiz. ÍItaS. Andreas Creteníis inorat. deS. Cruce.

um

4. Dile&us ille Domini Difcipulus , ubi defcripfic Verbi seeterni

eriginem, & ex Deo Patregenerationem, ac tandem ejus incarnatio-

VMf

^nem, & gratiz plenitudinem, denique ad i(la verbadevenit: Ervidi-

(

qmus eloriam ejus, gloriam quaft unigenità à Patve, plenum qratia. C veritatis.

Ec Je- t 14«

j X

qualis hzc eratgloria, ódilecte ChriftiDifcipule! quam in tuo divi-

Inus

no viditti Magiftro? An fortaffe quando in monte Thaborzo trans-

u

figuratus eft? An in glorioía ejus refürrectione à mortuis; An in

nt,

afcenfionein coelum? Anin Calvario monte? Ita eft, & cum hocul-

ml

timo determinatum eft, quia gloria fümma Chrifto Redemptori no- -

tf

1

Tihi

ftro crux fuit: Crax , ait predictus Theophyla&us , inter omnia maxima Theopbyl, im.

|3gleria Chrifli fuit , & ctiamnum eft, & in eternum erit ; non.enim àLuc. 22,

A

xant

Nazarzis prxcipitari, non à Jerofolymitanislapidari, nonab Herode

interfici, non alia voluit morte confümmari, fed crucis expe&tare

rl

r

9

iriumphum, ipíà enim eft t

ypus Monarchïæ fingularis, ur in nomiue Philip. 2, 16

"j Efu omne genu flectatur.

n

j. Afpirabat de

die in diem magis pientiüïthus Salvator nofter

M

It

admortem crucis, per quam genus humanumab interitu erat redem-

gt l

'pturus, undead Patrem in fine ultimz coenz poft prolixamad Difci-

ulos adhortationem füblatis in coelum oculis dixit : Pater venit bora,To.17. 1.

Y i

&larifita Filium tuum, ut Filius clarifiet te, Et quae, dices haud immeritó,

T

]

hxc Chrifti erat clarificatio? s. $. Cyrillus Hierofolymitanus füper $. Cyrill,

n

j

illa verba Joannis: Vemir bora ut clarificetur Filius bominis ; Vides quomo

do Ca!b, 131

vE[ j

S, Chryfo&,

g[bgiam propriam fciwbat e[fe erucem ; Ec S. Joannes Chryfoftomus: Jggo-

10m, 7 9. i5

jl

f

omisiam cvucis non [(ui felius crucifixi, fed & Patris gloriam appellat. Ex pergit

clfiXUm'

atica ad

]van,

dem mitiffimus orbis. Keparator Chriftus in eadem emph

gls'

Patrem

552

Confideratio CXLUI.

Quf

Patrem oratione: Et pro eis ego fantifico meipfum, id eft, ait Cornelíus ,

in fan&tam hoftiam metibi offero & immolo poft paucas horas in ara

no

il

crucis pro falute hominum immolandus..: O prodigium immenfe in

nos charitatis!

is audivit tale , vel huie fimile? Crux gloria tua

hi

ü

progo Oft ef , ait Drogo Oftienfis , Crux imperium tuum eft fuper bumerum tuum. Por-

diwiunpé P. rortayrem te : qui portat crucem tuam, purtat. gloriem tuam i. qui portat. glo-

f

viam tuam, portat te: portantem autem te, portas fuper bumerum

tuum, Ef:cc

quid

Crux fit.

6. Ubi DavidRex poft fuperatos Amalec

itas, ut gloriVOFUS vi&or

[:!

inSiceleg reveríus eft, gravis inter milites exorta eft controverfia, an

omnes deoptimis fpoliisab hofte reporratis participare poffintacva-

tl

mà

leant. Illi, quicum David cruento interfuerunt przlio, pretendebant

1 Reg, 30.22. 0mnia fpolia ad fe folos debere devolvi: Quia,uti dicebant, son vene-

ü

-runt nobiscum, non dabimus eis quicquam de prada ! Illi veró qui e& mandato

qu

Ducis remanebant ad farcinas & plauftra, fimilem requirebant fpolio-

il

fum partem. Quid in hac controverfia David princeps juftus? par-

g

tibus rité auditis, in favorem determinavitillorum, qui ad cuftodiam

o

o

"hofpitiorum & farcinarum remanferant: Dixit autem David:. Non fic fa-

p

cite fratres mei de bis , qua tradidit vobis Dominus , aqua enim pars erit. de[cene

fuui

dentis ad pralium, & vemanentis ad favcinas, c [imiliter divident.

Q

Chriftus Filius David, Rex & dux nofter cum peccato, morte &

: inferno duello conflixit miraqdo ac plané cruento, quem fecuti funt

Apoftoli &

Martyres, atque innumeri alii, quorum nomina fcripta

füntinlibro vitz ; &os autem hactenus remanfimus ad rerum ac fàr-

cinarum noftrarum cuftodiam, & nondum usque ad fanguinis effu-

fionem reftitimus 5 ergo nulla nobis pars erit de gloria & vi&toria

Chrifti, acde fpoliis, ternz beatitudinis? Audio à Crucifixo Domino

refponfüm : ZEgtapars erit defcendentis.ad praliuwn , & vemanentis ad (arcinas,

Ín

é» fimliter divident. Intevini (tquamur nos hunc divinum Ducem no-

firum alacriter in ob(ervatione mandatorum ejus, & in perferendis

variis adverfitatibus, dum etiam finé fanguine Martyres effe.poffü-

-mus; atque fic ab auditione mala non timebimus. . Confolatur me

M

$. Auguf, i» Divus Aurelius Auguftinus : Quidquid, inquit, ex me mihi deeff, ufurpo

Manüal,

mibiex Vulneribus Doimini mei, quoniam mi[ericordia affiuunt ,. mec defunt. fora-

mina, per qua cfflaant. —Copiofa redemptio data efl nobis im Vulneribus JEfu

Chrifi Salvatoris noftri , magna multitudo duli

fectio virtutum,

.

f'.finif ? glemfufda gratia " per-

7. Vatesi

lle Regius , ubi in fpiritu :præyidiït Chriftum Salvato-

rem noftrum & orbis Dominum per paílionem aé crucem fuam

urum ,

.emniä creaturas regovaturum , hoftésque nofílres debellat

Cun-

Crix CbrW gloria d omnium Chriflignorum.

$63 -

tiu,

Id

cun&as exinde creaturas invitavit, ut in illius gloriam & honorem

novum canticum depromerent: Casrate. Domino. canticum tovut: u P(al, 97, z.

tf

mirabilia feiit. Supra quod S. Hieronymus : Casticum novtan, aitc, eff Dei * Hiecon,

i t

Filius Chrucifixas, quod nungnam auditwm fuevat,

Nova res novum babet canti- hic.

j D

£um,

Z

Howo quidem )

4l

ffes efl, fed vos cantate Domixo.. P.

aj]ï::/ &ft quidem bomo,

"T

fed f[4lvavit qu2fi Dens,

O cantate hic omnis terra.

lo

Idem Propheta Jeffeus invitat omnes ad laudandum DEum in

Sion, & allegoricé in Ecclefia Dei ob redemptionem & fàlutem per

Tdtr

eundem. Chriftum crucifixum partam: Zarentur tali, & exulter terra , P(3, 9s. t,

2

& quare hoe? Quia Dominus regnavit € ligno; & fübdit: Zimeexal-

(v

tabuur omouia ligna fylyarum. Supra quod. Fernandius: Hzc eft ergo füim- Fernand, ia

t

ma arborum laus, quód exillarum genere nata, excifa, & fabricaca fit Geu. 1. fe. s.

n

Crux Chrifti, quam humeris portavit, in qua Crucifixus pependit,

duto

quam fecit imperii füi fceptrum, militiz fuz vexillum; tantóque eam

ylio-

in honore habuit, ut eódem, quo Deus ipfe adorationis gradu ab An-

u

gelis & hominibus colendam propofücrit. Ex quibus mente atten-

diam

tiore perpenfis non mirare amplius, quód David de Dominica cruce

jfide

przdixerit: Tüse exultabunt omnia ligna [ylvarum À. fatie Dowini, quia venit,

t*

quoniam venit judicave terram ; Confidera, ait S. Laurentius Juftinianus, 5. Laur, Jutt.

- quanta fit virtus crucis: In dienamquejudiciifol obícurabitur, fed — de ligno vita

d

'crux cundis aftrisfplendidiorapparebit. O crux, ólux,

€ap, 4.

U

Ó dux ad coclum.

qnpa

R d 40805 40202 40I00h-

ht

d

jorit

CONSIDERATIO CXLVII.

n

t

IncruceDomininofltü JEfüChrifli omais

m Y

*el-endiä

Chriftianorum gloria&victoria cqniïfï;it.

r

Mibi auteim abftt gloviari

nifiin Crace Domininofiri fEþ&

j

Chrz/ïz Gal. 6. 14

1 ]om-

"1]

Y.

(

Anicl Propheta draconem Babyloniumabsque gladio occidit»

& infignem ab eo vi&toriam reportavit, dum zulit piem , c D* 14- 26,

,awb

D

adipem , & pilos, &* eoxit pariter : fecigque maffas , C& dedit in os dra-

conis , & diruptus eft draco ; maffa enim illa

picea anguftum ob-

gri

- Ginther Unus pro omnibus,

Aaaa

tura-

q

[*

;

$54

vj

A2*

[^

T

eratio C?LVII, x

M

Gen

turavit osdraconis, & iimpedito anhelitu & refbiratione, cibo illo op-

pletnserepuit medius; Perdraconemiftum ferpens & draco inferna-

:

Wtol

uem Chriftus Dominus non alioinftrumento,

lis re&é intelligitur, q

2

n

quàmcruce füperavit, & pleniffimam ab co retulit vi&oriam.

f

2. David Goliam füo ipfius gladio Pereni,i*, & fic gloriofiorejus

m

victoria fuit; licerenim Goliathlapide 1étus corrueritinterram, non

tamen ftatim mortuus eft, fed tunc demum, ubi David illi caputam-

[iy

L Reg.17. so, putavit: Cimque gladium non baberzt n mana David , eocurrit, & fferi fuper

lil

Philifflaum , C& tulit gladium ejus. & ed«xit ewm de vagiua, C interfecit eum,

[

$. Aug, fenm; praciditquecaputejus, S. Auguftinus per Davidem Chriftum, & per Phi-

197. dcTemp. lifteum diabolum intelligit, quem Chriltus pariter propriis ipfius ar-

| tj

mis vicit, ac debellavit; unde Ecclefia: Ut, ss de mvrs evishatur , inde

dod

vita re[urgeret : Et qui in ligno vintebat , in l;gno quogue vincevetur : in ligno

;, üino

enim fcientiz boni & mali vincebatin

païadifo diabolus, fed inligno

MU

crucis & ipfe à Chrifto victus eft.

; fntia

. Similem vi&oriam de Holoferne tyranno reportavit caftiffi-

düm

ma Judith & genere & fan&titate vitz confpicua, de qua Scriptura

fima

Judith. 13. 9; Clbzmque. evaginaffet illum (gladiurn) apprebendit comam capitis ejus , Cr ait:

Ullg

Confirma me Domine Deus in bac bora, 6* perculJit bis in cervicem ejus, C ab-

; ne-

fcidit. caput ejus, & abflulit. conopeum ejus à columnis, & involvit covpus. ejus

ET

truncum &c, Periftum Holofernem Rabanus & alii infernorum princi-

qui

Sandew: in. pem fübaudiunt propriis armis devi&um: Crux, ait Sandzus, eff gla-

Palcítra,

| qum

dius , quo noffer David Geliatbum infernalem & juditb Holofernem obiruncavit ,

;

hic eff gladius Domini, cui non eft altev fimilis.

'| Rüit,

| (mnse

Idem,

In hujus fadi memoriam folent

Judai etiamnum hodie ad le-

um füarum puerperarum, aut egrorum hominum , ubi vitz peri-

Í

culum imminet, contra demonum infidias gladium ftringere, & in

omnes angulos vibrare, exiftimantes, fic fe poffe diabolum infidian-

tem depellere. 'Nos Chriftiani alium contra hunc animarum hoftem

$, Martial,

ftringamus gladium: Cra, ait S. Martialis Divi Petri Apoftoli difci-

€p. L. €, $.

pulus, armatura invidla efl contra Satbanam; Ex S. Ignatius Martyr: Crux

f.

$. Ignat. M

.

€p. ad Philip.

trophautin efl, ac principium. damnationis, mortis € vuina ejus.. Hunc enfem

; lr

in omni periculofa occafione & nos auda&ter contra dermonum in-

: Tüfteye

fidias ftringamus , & vi&toriam reportabimus, in cruce enim gloria

j dl

& victoria.

| t

Dauroult.

. Ad hiftoriastranfeamus. Apa;næa civitas cümà Cofroe Per-

€, 1. Tit.33,

D

farum R ege validiffimo infeftaretur exercitu, nec ampliüs civibus eva-

; "Müsin

n, 4. &5.

dehdi pateret locus, Thomas Epifcopus, vir & fànctitate vitze, opere

hiege

& fermone potens, rogatucivium particulam authencicam Dominicx

oftes

Atres ]

Crucis in-manibus cum Clericis Tuis circumtulit, & contra ft

enti-

In cruce gloria. ds* vidloria.

- $x

Gentiles velut fulminantem gladium flrinxit. Et ecce fübitó ex ea-

m

n

dem SS. Crucis particula egreffus eftignis non comburens, fed lucens,

Inti

utomnis ilielocus, ubi prettofum hoc crucis lignum circumferebatur,

przeinfolito fplendoreardere videretur; quod iliius loci civibuslzti(-

IQrt

fimum omen mox fecuturz liberationis, hoftibus veró fignum mox

imminentis cladis fuit, dum territi fine mora obfidionem folvebant,

D

& in fugam acti magna ex parte ab erumpentibus civibus trucidati

]

7 /;W

funt. "Tanti nimirum intereft, gladium S. Crucis contra hoftiles ad-

hibere infültus: Feix anima, ait S. Bernhardus, qua in eruce Domini glo-5. Bernhard,

q[n

riatur, ( triumphat, tantüm ut. pev(everet in ea, C nullis valeat. teutationibus exm. 2. de S.

BGar,y

M

Ptïll-

deijci,

?. S. Joannes Capiftranus natione Italus, nobili genere natus, ac

n

do&

n

rinà excellentiffimus Magiftro vitz & difciplinge San&to Bernhar- Ex vita,

. dino ufüs eft, à quo nil fcire, nec velle didicit, nifi Chriftum &hunc.

gno

crucifixum. . Cüm Turce Albam R egalem, nunc Belgradum in Hun-

NU

garia magnis copiis & apparatu militum obfiderent, inter facrifican-

dum ei fagitta coclitüs delapfa eft, in qua aureis literis hec verba con-

um

? iil

fienata erant: Effo conffans, 0 eannes: proinde fe cum Germanorum,

À

Hungarorum & Polonorum copiis in fübfidium adventantibus contra.

hunc infenfiffimum Chriftiani nominis hoftem ad przelium accinxit,

p

«

non alià indutus loricá, aut gladio inftru&us, quàm cruce Domini ,

quod fàlutare fignum Chriftianis militibus fortiter pugnantibus, can-

M

quam fignifer prefetulit, & dulci nomine JEfü invocato in hoftem

jci

ruit, ac mirandam vi&oriam reportavits quod eleganti carmine re-

cens exprefIit Poéta.

1d l

Hic Fraucifie tuus Miles , tua frgua. per orbem.

per'x-

! &

Nomiunis ingenti cum pietate tulit.

(idi

Nunc inter promacbos [me telotelaveprefft,

hoüüü

. ECRUCE perculfit figna inimica CRUCIS.

j i

5; Qu

6. Occurrit hic mihi, quod de S. Udalrico Epifcopo Auguftano

( €Hl?m

refert Stengelius. Anno Chrifti 65 j. ingensac formidabilis Un

.

BArO- Carol, Steng,

.num [f.l j

rum exercitus Germaniam rapiná, cede & incendio devaltavic

, Qquiin Chronica

Í

!

. debellatà Auftrià, Bavarià & Sueviá tandem usqne ad Ellum fluviumfol. g4.

pH

penetrarunt. In hac lu&tuofa rerum facie S. Udalricus, velut alter

: Jofüe, ad clypeum S. Crucis confugit, quam illi Angelus de coclo de-

a

lapfüsin manus porrexit. Ín hoc igitur figno populum Chriftianum

st

«

d

in Ecclefia Cathedrali B. V. Auguftz Vindelicorum congregat, atque

0

intres partesdividit; una & debilior ex mulieribus &infantibus con-

o

Aaaa 2

flata,

,Itfe

Ga-

«$6

Confideratio CXLVII.

/

lat

flata, in

di&a Ecclefia pro liberatione patriz fupplices ad Deum pre-

ces fundere ju

.

fía eft. Parsaltera parüim quoque ad pugnam idonea

di C

roceffionem1

p

n Urbe per forum Berlacenfe, ut vocant, aliàsque civi-

ym

tatis platetas ad DEum placa

ndumadornavit. Pars tertia ex viris for-

tiffimis colle&a, cum San&o Udalrico ftolà Sacerdotali induto , &

m

n

Othone Magno in Campum Lycium , ubi hoftis Pannonienfis caftra

rofe&a eft. Kuitur animose in hoftem; Imperator

füalocaverat, p

[/

lanceam Chrifti D

omini prefefert, Divus Udalricis Crucem Victo-

rialem, ad cujus confpe&tum barbarz phalanges, velut nebula ad con-

p

f

fpe&um Soli:

sdiffipate, exterritz , & ad usque internecionem profii-

[/177

Dux veró illorum vivus à Cefareanis captus, & Augu-

.

gate funt;

fiam ab Imperatore 1

n triumphum ductus, demum Ratisbonz in

ublico patibulo füfpenfüs eft. — Hanc exinde crucem Vi

G&orialem ex

duriffimo & ignoto ligno ab Angelo confectam S. Udalricus fummo

ftudio affervari voluit, qux nunc auro & gemmis

endidé ornata,

d

in celeberrimo Templo $S. Udalrici & Afrz in Sace

J*

deaurato (ubi

jofephus I

. À Serenffimis Sancti Romani Imperii Ele&toribus in Ro-

manorum

Regem & Imperatorem electus eft) magna cum venera-

tione affervatur, & collitur, miré potens etiamnüm hodie contra tem-

o

eftatum, fulminum, grandinum acSathang furias

um

N

M

Lyre'siib, 4.

-—7. Similis Crux victorialis,

fed palul

long

ior, in qua & ima-

tiofiffimi quatuor affixa clavis pendet, in Monte

€: 6. üe Chi go Salvatoris pre

Pn(,

Andechs , qui vul

g5 Mons ban&tus vocatur, in faperiori Bavaria in-

eligiose affervatur, quam cocleftis quidam Ge-

!

ter pretiofas Reliquiasr

$

nius olim potentiffimo , juxta ac

ientiffimo Germanorum Impera-

tori Carolo Magno in manus t

radidit, cujus ope & aufpiciis hic Im-

perato

r, & filiusejus Pipinus,

acpofthzcS. Ratho Illuftriffimus Co-

mes de

Andechs infignes de infidelibus victorias & tro

phearetulerunt.

Theophyla&. () quàm bene igitur Theop

hylaGtus: Crux inter omma maxima gloria Cbri-

inLuc,22.

ief: & S. Chryfoft

omus: Crux trophawmn contra.

damones erecium, gla-

$, Chryíoft,

Crux. Patris voluntas, Unigeniti gloria, Spiritís exulta

tom. 6, orat.

dius contra peccatum,

s

in Crucem

tio, AAngelorum decus &c, Ex quid plura

deS. Crucerequiris?

Olim DEus quàm maximé fe re-

| 'Wl

Domini,

$. Revertor ad Scripturam.

dlw

prefentabat, & mani

féftabat perarcam ; unde toties,

quoties expedi-

aelitico erat facienda, Moyfes rogavit, ut furgen-

a

tio aliqua populo Ifr

hti

tearcá, etiam DEus e

xurgeretad hoftes Ifraelis difsipandos, ut metu

&lfraelite confidentes in arca Domini optatam

t

correpti diffugerent ,

de cüm hzcarca feederis à Levitis in al-

s

vi&oriam obtinerent; proin

Wum.10. 35.

tum elevaretur, Moyfes folebat dic

erei Suge Domine, C* difipentur

mg;

Revertere Domine ad wultitudinem

W

verf;36,

iniuic tui, Cüm antem deponeretur:

€xer-

In cruce. glovia vitloria.

$$7

1

r

e/xe;änïs Ifrael. Supra q

uod pereleganter Ludovicus de Ponte : Jtaztiam, DcPonte ia

dhrei

in erucem ad Cant. 2 Ex:

cim Chriflus Dominaus, cujus imaginem arca illa ferebat, eievatus eft

$t

TUl

pugnandum contra bofles fuos , diclum eft illi per Prophetas, — Surge Domine, & Bu 39

I

virtute tud. cuntli befles difipeutur. — Pofiquam autem. corpus. defcendit in. (pelun-

0.l

cam, C anima in limbum 5 clamabat. Sponfa: Revertere Domine ad multitudi-

clty

nem exercitüs Ifrael.

TaOT

Finem huic

Confiderationi imponat B. Virgo nunc Verbo grta-

[

vida, queinfuo Magnificat inter alia & hxc Prophetico fpiritu effata

Q

eft: Fecitpotentiam in bracbio [uo, Cusres, ubi DEus hanc fuam demon-

Luc, 1. 5t.

Qf

flravit potentiam? m. Hugo Cardinalis: Fecir porentiam in brachio fuo

Q

iucruce extento : Quia diabolum füpevavit, captivos de inferno liberavit , & Ele-

!-(ug'o Card,

L

ia

levavit,

O füb hoc brachio & nos vivere, -

&os oinnes ad fuiperna

& mori defideramus &c.

m

j

Atà,

"—— — À

(ubi

W

nga

CONSIDERATIO CXLVIII.

n

Mala fors, peffima mors, Chriftam Cru-

(f

Qs

ja if

cifixum in vita non honoraü";, non dilexiflc.

"

!

du

Q?fj;icicnt ad. me , quem bow?xämnt. Za—t—cb*.* I2. 1O.

m

I.

5 (

4« Lim in exitu Ifrael de ZEgypto precedebat Dominus eïe&c» Exod, 1. 2t,

U

n (r

opulo fuo in columna nubis & ignis, monítrans eis viam

Wi

in Paleftinam : Hebraeos quidem illuminans,

fed JE

gyptios

gll

obtenebrans, & eorum interficiens exercitu

m: Sámque ve- Exod, 14.24:

gl

niebat vigilia matutina , Cv ecce. re[piciens Dominus fuper caftra IEgy-

x

(

ptiorum per columnam ignis C nubis, interfecit exercitum eorum. Adverte hic

diverfüum Domini Dei afpedum fü

.

er pios & impios: Ifraelitas in

, ao

maris rubri tranfitu dirigebat ad fe

l

1l

cem portum, ita-ut.tOtà

ejus

C

fitt

latitudinem, que fex leucas continet, per dimidium noGis tricies cen-

que

OD[H n

tena hominum millia ficco pede tranfierint, JEgyptios veró infequen-

tes & boftes fuos in undisfübmerfit. En duplicem Dei afpe&tum be-

ts

nignum & terrificum. — Sit erit in confumatione ficuli, ac prefer-

ij

TL

jj

J

tüminexitu anime noflre. ad alteram tranfeuntis vitam; pios pié

t

Aaaa 3

Abpi-

^

$58

Confideratio CXLVIII.

afpiciet JEfus olim crucifxus, fed nunc ut Judex diftrictiffimus, ma-

dfi

. Vide, netu fis inter 1llos.

;

P

los malé perdet.

iando in

tju;

2. S. Joannes dile&us ille Chri

fti difcipulus vidit aliqt

An

cujus oculi erant flamma ignis, id e(t fulge-

Apoc, t. 16.

raptu Dominum füum,

hic

traes Etbalebat in dextera fua

flellas foptem: Et deore ejus gladewis utvaque pat-

& ;

teacutus exibat. Obfervas per feptem ftellas & jucunda luminain manu

no

Chrifti denotantur beneficia ejus divina, quec fuis fervis, qui in. vita

t

& imitati funt, in eternum conferet, fed flamma.

ipfum dilexerunt,

.

ignis & fulgetree & duo gladii indignationem ej

usindicant ad terrorem

qui

erditornm & inimicorum crucis, quorum Deus venter erat in vita,

D0v

Apooc T, 7.

& nunc finis interitus: Videbit eum omnis oculus, C qui eut. pupgerunt.

1t0r

Hinc videtur, fübintrat hic Cornelius, quód in Chrifto judice veni-

Ahor

entead judicium videbuntur cr

ucifixionis infignia, & vulnera, id eft

diijfo

aperturz manuum, pedum, lateris, fed

gloriofà & fplendentia, impiis

& crucis ofóribus adterrorem, piis autem ad in

effabile gaudium ac

til '

folatium. O peccator! ubi tu tuncparebis?

CO

3. Varie fe.Moyfes excufavit apud DE

um,

ubi ad illam miffio-

Tibu

cum à duriffima

Pharaonisli-

nem vocatus eft, quà populum Hebrai

Gu

Exod. 4, 2.

beraretíervitute; cui Dominus: Qd

eff quod tenes in manu tua ? Re-

APC

& verfa eft

fpondit, virga s

dixítque Dominus: Projice eam in terram , projecit ,

incolubrum. Al

legoricé per iftam virgam (p

rout alibi explanavimus)

1 W]qlld

te & particulari judicio

f

Crux Dominicaintelligitur, quzimpiisin mor

Yi

verteturincolubrum : Merseff malis, vita bovis,

Redemptore noftro ferreis aculeis

| p

Latrones confule cum Chrifto

fruj

Nonnuus i

& fimilibus clavis (prout habet No

nnus &alii) in crucem a&os: 7üne

Jo. 19.19.

à dextris, & unus à finiflris , crux

"(7')*

crucifixi funt cum eo duo latrones , unus

Matth. 2733 o t erat ordinarium latronum füp plici

um, inter quos & cceli terrz-

