cifixi Salvatoris noflri honorati & coli poffit, cüm .DEus exprefse

quondam mandaverit : Jon facies tibi fculptile , nequ

:

i

[2 omnegfz fimditudinem , Exod. 20. 4«

qua eft in celo defuper, & quainterra deorfum.

. Refpondetur cam unanimi Ecclefiz, Conciliorum & SS. Patrum

I

fen(ü & confenfü, SS. Crucem, aut imaginem Crucifixi JEfu cum cer-

to refpe&tu ad ipfüm prototypon, feu cxemplar quod. proponit, effe

colendam cultulatrie, NB. non abfoluto, fed refpe&tivo, eó quód ta-

liseultus & adoratio crucis nonin lig

num aut materiam, fedin ipfum

fuumprototypum, videlicet Crucihi

xum' JEfüm tendatac referatur.

Ita Concilium Nieznum, quod fuit cecumenicum : Homor imaghris re-

fultat. in

protorypum , €x quo pariter hi duo Verüguli in latinum trans-

lati fant:

Effisiem Chrift; din iranfiss fomper bonora s

4l

il

n

Vor tamen effrgiem , fed quem defromat, adora.

3. Ita olim Jacob Patriarcha, € vita mortali nunc brevi difceffu-

at

f

rus, faftigium virge Jofephi ZEgyptiorum Pro-Regis adoravit: Fidegebr, i, a.

nC

Jacob , moriens, fingulos fifiorum Sofepb beuedixit : Kt adoravit faffigium virga

£jus 5 ubi obfervandum, quód non immediaté virgzattribuerit hono-

N

)

rem, fed Jofepho prefenti, imó ipfi Chrifto, olim in virga crucis orbi

univerfo dominaturo, quem tunc Jacob ex virga Jeffe nafciturum non

2

obícuré przvidit: & ideoó, ait Cornelius , quafi in imagine fua reprafenta-

3

d

tuinadoravit.

(

ItaRegis imago, purpura, fceptrum, corona, thronus demiffo

/

Al

ofzulo, imó & genu flexo ab ipfis Se&ariis adorantur, quem honorem

il

non utique lapidi, ligno, picturz, auro aut veftimento, fed ipfi Regi

)

ic

deferre cupiunt, quem tantopere In füa imaginehonorant; Certé An-

li etiam vacuo throno regio regios exhibent honores, quem nun-

j

quam pretereunt, quin illum poplite lexo & humili corporis incli-

jü

natione venerentur.

"

- Audi S. Ambrofium dilucidé de hac materia (cribentem: Qui, in-

nà

quit, imaginem coronat. Imperatoris , utique illum bonovat , cujus imaginem coro-

[

——

navit i 'eä",'quiw/if:tua'n contempfit. Imperatovis, Imperareri utique viderur feciffe in- s. Kibrot;

li

l

juriam. Sicqui veneratur imaginem Chrifti, Chriftum utique videtur 'em, io. is

honorare, qui veró ejusdem imaginem contemnit, Chriftum fpernitPial, ug

j

& contemnit, quia honor, qui defertur imagini, ineum redundat, cu-

.

»

.jus

imago eft, & écontrario contum

)

qi

elia, qu& ftatue infgrtur, in eum

; :edgndat, cujus eft ftatua,

4.Et

Ti

608

Confideratio CLXI.

.

*

o habetur, ï.pe;-

tU

"

4

. Etquiddico? Annon illud vexillum in preti

Cht

uod hoftes patriz debell

ati, civésque in libertate à gravi(iimojugo

í

uerunt afferti? S

a, ac gloriofàtro-

voli

ic videmus ejusmodi vi&tricia (ign

(

phxaRoms in Vaticano ac paífim in aliis templis ante ara füfpenía.

ut civibus & populo Chriftiano in memoriam hanc vel illam à Barba-

Ài

Mtt0

risobtentam renoventvi&dtoriam. Itaillegladius, quo David Golia-

D

thum füperavit, ab Hebrzis,

tanquam res DEO facra , in tabernaculo

pro memoria & figno erga

QUs

poft Ephod, pallio pretiofo involutus,

DEum gratitudinis, ob obtentam

victoriam

& reparatam populo falu-

l"ïäg

gladius Goliath Pbiliflai, quempereu[fiffi

IJRCS.- 21.

g.temrecté affervatus fuit: Ecce bic

m

invalle tevebinthi, eft involutus pallio poft epbod &«, Et cur, obfecro, nos Ca-

tholici, qui incruce à Chrifto redempti,

& hfervitute diabolicainli-

3 nKte

bertatem filiorum Dei afferti fumus, non pariter hoc falutis fignum ac

Qus

blicé devotioni tidelium

Matt

trophzum debità veneratione colamus, & pu

adrenovandam redemptionis no(tre memoriam in Ecclefia

ropona-

toto

fed ille,

| il

mus? Non quód lignum aliquo religiofo fit dignumhonore,

qui pependit in ligno omni dignus eft ho

nore.

Pt

p

aut imaginum crucifixi Sa

[

lva-

Ut

j. Accedit, quód ufüs SS. Crucis,

.

toris noftri omnibus fidelibus fit valde uti

lis, quia inftruunt fimplices

f

& rudioresin fide, quibus Crucifixus pro libro eít;

admonent infüper

D

fcientesac doctiores, ne Dominicz oblivifcantur paffionis,

quia ob-

t

jecta movent

fenfus.

Afficiunt & excitantomnes veros Chriftianos

ad amandum,

colendum & imitandum Crucifixum JEfam: Sapé ufu-

fin

|

$. Damofe, — vpyjr, ait S. Damafcenus,, st Domini pafflonem animo minim verfantes, con-

:|

hl

de fide Ot-

ectd Chrifli erucifixi imagine, in falutifera

pal]ionis memoriam redeamus Cc.

thodoxa,

idololatrie timendum eft, cüm SS.

d

Neque híc periculum aliquod

!

Q

Crucem, autimaginem Crucifixi Domini n

onut idolum veneremur,

i

fed omnem honorem inipfüm prototypu

mcu

ltu relativo & religiofo

(

p

.

referamus ; ficuten

im imag

inem Cafaris

ropter Czfarem, itaetiam

Ye

$. Ang. l- 2-yeneramur imaginem

Chri

(r

&

ifti propter Chriftum. AudiS. Apgui'cihum

mor. c, 2.

de vifi, infi^ rem explicantem:

G

[

Nec Deus efl, uec bomo, prafens, quam cerno, figuras

- :Sed Deus e[l d& bomo, quem [ngnat faera fugura ,

- Hancé?ego veneror ; 3 Efum quoque femper adoro.

N

6. Ceterüm objiciunt Se&arii & crucis inimici: Crux

Chrifti &

fünt exe-

effigies Crucifixi cum czteris paffionis inftrumentis potiüs

cranda, quàm honoranda; rationem addunt,q

uia pientiffimo o

rbisRe-

& quisfiliusillud hono-

demptori attulerunt dolorem & ignominiam;

ri

ret patibulum,in quo dile&tus ejus pater fuit füfpenfüseSedrefpondetu

IuX

Imago Crtcifixi quomodo bonoranda.

ó

o

2

m

P

-

l. TAA-i-i16o inílense2enta effe

ü

Crix & exterà

;ä'hn(".

ARA —

iO £&7ULIILLELVO, aiiiti Clllitviatee aa

;

& fuiffe figna

TYf

"

te

i

Chrifti in nos amoris vehementiffimi, quia feiliis o5 (l

VIUCUCIBR RiX .—4

(

voluntarié fübjecit, infupcer funt pignora tam nobilis triumphi de pec-

f

cato, morte & diabolo, & ideó taliaànobis culturefpectivo adorari.

!

Ad confirmationem dicendum: Si pater voluntario rempublicam,

l

imó & orbem liberaffet fupplicio ab interitu, & hac ratione fuam no-

J]

bilitaffet familiam , poffet fine dubio illius filius inftrumenta mortis

/

ejus honorare

, quemadmodüm nos honoramus crucem, & Crucifixi :

imaginem.

li

/7. Sed pergunt Se&tarii urgendo, prout opinantur, predictum

2

argumentum: Quare, inquiunt, nos Catholici non quoque afinum ve--

J

neremur, füpra quem Chriftus Dominusin Jerufalem quondam ve-

i

&us eft? Cüm fit eadem ratiocrucis &afini? Refpondeo ad hanc im-

piam.& ftolidam obje&ionem, quód nos Catholici , quorum fides in

"

tototerrarum orbe rutilat, libenter ejusmodi a(inum, utpote omnis

K

religiofi honoris incapacem iftis Se&tariis relinquamus, tanquam pro-

prium illorum reliquiarium, huncipfi venerentur, colant & exofculen-

if

tur, per nos licet.

Nos veró Orthodoxi cum Apoftolo non inalio

t

figno gloriamur, quàm in cruce Domini noftri JEfu Chrifti, in qua g & , 4-

«.pCï

mundum ab interitu vindicavit, in qua Chriftus triumphavit, & mor-

D

tefuà mortem füperavitinzternum.

n

$. Finio: Hancigitur SS. Crucem divino cruore purpuratam &

.u/g

fanctificatam non propter fe, fed propter illum, qui in eapependit, hu-

[/)

militer veneremur, non obftante, quidquid in contrarium blaterent &

$.

obganniant impuriSedarii. O bone DEus! colunt hi miferi & ob-

cxcati, planéque adorant füarum venerum effigies ac reliquias, quas

l

in brachio, vel in collo ad pe&us fuüfpenfas, aut in hypocaufto (loco

i'cfo

Crucifixi) expofitas tenent, ex quarum afpectu letantur, &

in effrenes,

j

velutequus & mulus,diffolvuntur cupiditates ; Et ChriftusEfus & hic

n

Crucifixusante illorum oculos fit profcriptus & eliminatus ? O infenfati

3l, 3. 1.

Galata , quisvos fafcinavit non obedire veritati , ante quorum oculos j Efus Chrz:[ius

profcviptus eff in volis crucifixus ?

derationis omnes hzretici &

Audiant pro coronide hujus Confi

crucis inimici, quorum Deus venter eft, & finisinteritus, quam tre-

f

mendam fententiam S. Paulus in ejusmodi crucis Chrifti ofores pro-

nuntiaverit :

Verbum crucis, aic, pereuntibus quidem ff

ultitia eft. bis AWem, q.Cenis

i

- qui þclvi fiunt; id eff nobis, Deivirtus eft.

M

yo

t

Hhhh

j

Giuther ilnasþro oh:nf&us-

610

& (

A Oi

d ceuh ao

x

i

3

LOI L

z

&

ztABrt-

pou ET

dB '»iiä&äm

jl

23553

—— VE

dédededb - äfäää"eäïä

x£ExiXx2d

BIID

äææäïæï

pi

Inà

I

CONSIDERATIO CLXII.

TY

tü

In

De encomiis, quibus SS. Patres crucem

[/7

Domanicam exornant, quae fervire

poflunt pr?

pluribus conceptibus.

L

di

0p

Cor

Ocrax ;vfnc'mbz'/z':, qua falutc'm attulifiz mfevis , qz&i&m

te effevam praconis , quomam -vitam celitem nobis

lur

&

Bv

: prapavafi, Ecclefia. — —

[/.

I.

E

f

, E&é David: fxulme Domi

rum : Kt 4dorät? ftabellum

Pfal, 98 5.

num Deum nofl

Ter

pedum ejus:. quoniam fandtum eft. Scabellum pedum Dei olim erat

Dt

arca Dei, füpra quam erat propitiatorium, quia mifericordia

» (üpereminetin Chrifti operibus. Si tanto honore David &

n

Hebrzi arcam profequebantur; quantó magis nuncà Chri-

Qul

ftianishonorandaeritSS. Crux Dominica, per quam falvati & libera-

Q

HegoCad. tifümus? Audi Hugonem Cardinalem: Ft adorate fcabellum pedum

hic,

ejus, id eft, crucem fan&am, cui pedes Domini confixi fteterunt ; hoc

ia

n

$i

Píl1:3,7. autemfcabellum adorat, qui poenitenciam reverenter agit: Zdorabinas

4

[

inloco, ubi leterunt pedes ejus, -

2. Idem David Turri

m fortifïïma'm ac munitiffmam in Sion

na

Qu

Cot 4.4.. &dificavit cum propugnaculis: Adle clypei pendent inea. omnis armatura

):

Sondeusin — fortium, Quidaliud dixeris, ait Sandeus, effe Paffionem & crucem;

Aíceter, Dec.

[i

4.

^

quàm Turrim Davidicam in Sion erectam, tum in refugium civibus

& amicisin tutelam admittendis ; tum in conver(íatione armorum bel-

L.

licorum, équa fübminiftrenturad omnem ufüm. Etnunquid, anime

-

P(

!

mi, tempore belli fümmoperé neceffarium eft armorum. repofitorium,

unde fümantur ad propulfindum hoftem, & defenfionem fui arma

convenientia. "Tempus belli eft cempus vitenoftrz, quàm dià enim

t

vivimus, bellandum nobis eft cum Mundo, carne, cacodemone, :lils-

f

Nec defünt arma omnis generis, quibus poffumus re-

qge hoftibus.

H

'« fiftere.

Í

De En.fbhffii& S.I Cracis.

"61í1

ij

fiftere. Sta'hle Le&tor prudeos & Staurophile, & pio mentis & core

poris oculo Cruzifxuin JEfum intuere; hic invenies Turrim fortifi-

.

mam inSion eredam ; Afpice SS. Vulnera €

)

45, tanquam tutiífima

!

receptacula; Contemplare clavos, lanceam & cxtera paflionis inftru-

menta, & expericris, quód mille clypei pendeantin ea, & omnis arma-

.

tura fortium

2

Quare ergo timidus es, & hoftem invadentem ti-

mes? Ecce ipfe Dominus, & hic Crucifixus eft: Turris fortitudinis à facie p(al. 6o, 4.

inimici.

3. Tremenda eft illa eternz Veritatis fententia : Faeilius eff camelum Ma:th. 1o, 23

per foramen acás tranfire, quum divitem intrare in vegnum celorum, Ecce quàm

difficile fit divitem fàlvari? Quid ergo illis faciendum? Deponant

opum füarum gibbos in manus pauperum, f humilient, de peccatis

/

conterantur, &per gratiam Dei ingredientur per foramen acüs in coe-

lit

lum, hoc eft; per Chriftum Crucifixum, qui fécundüm S. Paíchafium

& Hugonem Cardinalem eft illa acus, per cujus foramen & SS. Vul-

neraintroire poffunt in regnum coelorum; unde Hugo: Per foramen Hugo Card,

acís , id eft , fidam Vuluerum Chrifli , qui in adventu primo perforatus efl, & in 7-

fecundo perforabit «d modum acis.

.

4. Job vir patientiffimus inter tot perfecuti

ones, rerümque ad-

7/7]

T

verfitatesac corporis dolores per annum feréintegrum conftitutus,à

DEO faritavit, ut in ftatera jufta appenderetur: Appendat me in flatera Job. 31. 6.

')ïöia

jufa,

& fiiat Deus fimplicitatem meam, id eft, innocentiam meam.

u

l

ob Chrifti, viri dolorum typusfuit, hic inftatera appenfus eft:

cüm crucifixus eft, ut in ea peccata omnium libraret, & exfolveret;

(

f

cum quo & duo latrones crucifixi fünt, unus à dextris, & alter à (ini-

ftris: Erat autem, ut prxclaré commentatur D. Chryfoftomus, medius

ht

Salvator, tanquam flatera veritatis unum elevans confiteutem, & alterum blasphe-

iW

manten condemnans, Ecce duo erant ad latus Chrifti, unus convertitur ,

quis non

fi

Bionï

peret? unus damnaturr, quis non timeat ? Etiamfi fit apud

Tf

JEfüm Crucifixum ?

.

4. Adam, ubi

poft peccatum admiffu

m vocem Dondihi in para-

cI!y

dit fe & uxor ejus à facie Do Gen. 3. 8.

difo deambulantis audivit, finé mora ab/con:

j

mini Dei in medio ligni paradifi

O Adam! quidhoc ? quare afylum tuum

j

onis, & quzris füb caducis

& inanibus foliis, & quidem contra faciem

[f

odoifta tefolia protegent ?

irati & omnipotentis Dei, quom

.

»m,

2. Diez: Ex eo tempore vi

detur Dominus peccatoribus cogni- Diez hie,

)

afylumabira Deioptimum

tionem quandam deditle, quà perciperent,

Qul

forefüb arbore vitg, idc(t, cruce. Proinde rea? S. ]

oannes Damaf- ?.]o Damafe,

I

uod à Deo in para

difo confitum" 4 * 12.

cenus: Lignum, inquit, illud vitz, q

JU

eft, praxclare crucis figuram geffit; q

uoniam enim morti aditus per

hh 3

lignum

g

612

CO;"Z/IU&'?'CZ"Q CLXIT.

» lignUm

atuerat, confentaneum erat

.

, ut per lignum quoquevita &

refurre

á

io donaretur.

[

Caat, 8.5.

6. Vox Sponf(i ad Sponfam: $ub arbore malo falcitavi te 5 per;ciuam

i

arborem malum omnes Patres arborem crucis accipiunt; voluitenim

DEuscongruo fuze juftitive & Sapientiz decreto Chriftum non gladio,

l

nonigne, nonlapidibus, non alio tormento, quàm ligno crucisoccidi,

ut commifium in ligno à protoparentibus peccatum per lignum cru-

cis expiaretur , ut unde mors oriebatur , inde vita refargeret.. Unde non in-

Phio Ca:pa

congrueé Philo Carpathius: Hwc malus falutifera, ait, (i ad arborem

E

hic,

refpicias, Crux eft humanz falutis authrix, in qua filus mundi, Au-

I

thórque pependit. Si veró adpomum ejus, ad froctum fuaviffimum,

atquefinctiffimum , cclefte totum,

& falutare rialum corpus-eft JE-

fu Chrifii.

Levit. 14. 1.

7- Levitici decimo quarto defcribitur rítus luftrationis, quo olim

D

!

homo leprofüs legaliter erat purgandus ; ubi Sacerdos expiandum

afpergebatSanguine pafferis occifi, & quidem per alium paflerem vi-

vum, alligatum baculo cedrino, cum coco & hyffopo, quem paflc-

rem vivum in a&ra avolare finebet; & fic leprofus mundabatur. Cor-

E

nclius à Lapideallegoricé per lepram peccatum intelligit, per cedrum

[

crucem,per coccum Sanguinem Chrifti, per hyffopum gratiam Spi-

ritüs SanQi. ; Paffer vivusadumbrabat Deitatemin Chrifto, paffer mo-

1

rienshumanitatem ejus, hæc enim pro lepra peccati noftri in ará cru-

:

cis immolata.

Ex6d. 32. t5

: 8. De Moyfe refert Scriptura: £: rererfus eft Moyfes de monte gor-

B, Petr, Dam,

tans duas Tabulas teflimonii in manu [ua, firiptas ex utraque parte, Neque hoc

delInvent. $

caret myfterio, quiaomniaillisfa&a fünt infigura. g. B. Petrus Da-

Gruc.A

miani per duas illas Tabulas crucem Dominicam fübaudiri: JpfaTa-

éula , inquit, qua Dei digito feripta (unt , crucis. Dominica pratulerunt Satra-

mentum; Denarius enim nwnerus

F.

p X, lievam , qua erucis. exprimit. fpeciem ,

defgn

j- Adam & Eva, protoparentes noftri ubí contra expreffum Dei

mandatum in paradifo peccarunt decerpendo vetitum fructum de ar-.

Sim,Caff 1. 13.

bore fcientie boni & mali: Tánefadta eff avborilla, ait Simon Caffianus ,

S.Hiecon.l,i2.

fcala defcendens inbaratbrum. Et quid in hac re defperata remedii? g. idem:

€.3, in ep. ad

CruxJada eff fcala aftenfionis in celum, . Uinde S. Hieronymus : Ille pepen-

Sjalat.

dit in ligno, ut peccatum quod commiferamus in ligno fcientiz boni

& mali, ligno deleret a

ppenfu.s, & nobis de (cala barathri pararet íca-

lam usque ad coclum.

10. Jacob Patriarcha ubi mirabilem illam (calam vidit 3 terra us-

que ad coclum pertingentem , & in ea Angelos Dei afcendentes &

defc;n—

De Énccmüs-S. Crucis.

6-1;

Yi u

defcendentes , atque in füpremitate illius ipfüm Dominum innixum

fcalz , evigilans de fomno exclamavit: Térniilis eft

Wl

lotus ifle : Verà bit non Gcn-28. t7.

]

eft aliud nifi demus Dei &v portaceli.

H

Tercullianus libro de fuga exiftímat Jacobum vidiffe in hac vi-

j

2(."

(ione Chriftum, qui eít domus Dei, & fimul porta, per quam intramus

Viv

incocftum. Hugo Cardinalis per domum Dei & portam cceli San&am Hugo Card.

] di

1l

crucem Dominicam intelligit: Non eft hic aliud, inquit, nifi domus hic.

(nj-

Dei, & portacocli: Crux dicitur domus Dei, quia in ea habitant filii

Orcm.

Dei. FEtpergit: Portacoeli dicitur, quia nonnifi peream intraturin

T

xegnum, unde AG. 14. Per multastribulationes oportet nos intrare in

Q

regnum ccclorum ; & Pfal, 117. Hxc porta Domini , jufti intrabunt

per eam, & nonnifi per crucem, per quam folüm venitur ad lucem.

11. Re&té Salvator orbis: JVewo lucernam accendit , & in abfcondito lut. 1.35.

olim |

ponit, neque fub modio : .Sed (uper candelabrum , ut , qui ingredmntur, lumen vi-

Qd

deant.. Chriftus lux cfl: Ego fum lux tnundi, Candelabrum Crux , in qua Jo, 8. 12.

a !

exaltatus eft; ita Hugo Cardinalis: Candelabrum Crux eft, füper Hugo Card:

patïe- -

quod fuit pofita lucerna ad illuminationem totius Ecclefie, dum in hie

(

crucem actus eft: Ecidcircó, ait Alvarez, cempore Paflionis obícura- Alvarez.

vdrim

tus fuit fol, quia foli crucis radii digni erant, qui & orbem & oculos lll. 322.

| Spï-

hominum illuftrarent. Ideà & ad finem mundi fol obfcurabitur, quia

rmo p

tunc apparebit (inum Filii bominis,

Matth, 24.36,

T

12. Vidit quondam Joannes quatuor Angelos, quibus datum eft

nocere terre & mari ; & dum quatuor orbis ventos tenerent, ne fla-

uf

rent ampliüs fuper terram, füpervenitalius: Er vidi alterum. ZAngelum Apoc. 7, 3,

ehot

afcéeudentem ab ortu folis , babentem fignum Dei vivi, & clamavit voce magna

sDe

quatuoy AAngelis:. INolite nocere terra & mari, neque arboribus, quoadusque figne-

|

mus fervos. Dei neffri infrontibus eorum, S. Ambrofius cenfet hunc Ange-

i

t

.Tum ab ortü Solis afcendentem , & fignum Dei vivi habentem, fuiffe

Chriftum ;; magni confilii Angélum , hic Ele&tos & fervos fuos, imó

ii

omnes Beatosin coeloin frontibus fignare folet figno crucis, hoc enim

m]Dfi

€ft fignum Dei vivi, per quod redempti, & falvati (umus, w fignifice-

d

rnelius? ees meritó erucis, tam Chrrifli quam fua celum po[idere.

inl'

mï, ait Ce

Q beati, qui babitant indomo tua Domine!

j

i

jonl

&5 (0) 99

r

1

(5

CON-

gïcïü'

Hhhh 3

6i4

$& (o) ss

N

4930* 4100 40910F 49950- 400165 EOb q0156t- 600169 $93 103:99 £9H6r

(

CONSIDERATIO CLXiI.

fX

Is

"

ET FINALIS.

d

lhvocatur

eratia Finali &

T

SS. Crux pro

c—

YO

: "

Dl

totum opus concludicu'n

ft)

Til

Ne projicias me à facie tua.. P[Al. g0.

lui

I.

m

Atl

Lue, 16, 24.

IvesEpulo rogavit Patrem A'orahamurh, utmitteret Lazarum,

Itlr

qui extremum digiti aquz intingeret, & linguam füamari-

"

vir

dam & ficcamrefrigeraret. Qualis hxc eft petitio ? quid prod-

Pe

eft unicaguttula ignitis faucibus? Cur non totum digitum

n

aque intinctum, aut volam manüs aquà plenam poftulat?

Raulin, fer

p my&eriu

At

$4 quadr,

mlatet! Audiamus Dodiffimum Raulinum: per extremum

àti

digiti intelligitur gratia finalis,ait: habet digitus tres articulos,primus

baí

fignificat gratiam prevenientem, fecundus continuantem, tertius fina-

alii

lem. Felicem fefore fcivit Epulo, fihanc impetraret. Verüm Óimpru-

din

dens! invocaffes extremum crucis, ibi fuffixum San&tiffimum nomen

JEfü, in quo eft Glus, vita,& refürrectio noftra. Quod miferrimus ifte,

EU

& zternüm infelixhomo nonimpetravit, hoc fü'imifs? àtepoftulo, Ó

[

miJEfü,extremum digiti,extremum crucis míhi conferjid e

[i;-

*5 D

ratiam

fil

PfiI, 50.

tuam falvificam in ultimo mortisarticulo. Ah ! se prejicias me à facie tua !

fed

2. Philifteus ille gigas viribus fuis innixus provocavit virum

qi

LReg.17.8, unum ex Ifraelitis ad fingelare certamen: Eligite ex vobis virum d defcen

lai

dat ad fingulare certamen. . Varize funt hujus loci expofitionesà SS. Patri-

fi

busallatz, fed fümo unicam Titelmanni. Goliath darmon eft, inquit,

p

hic ad fingularecertamen nos folos provocat, quafidicat: Venite fine

fcd

Deo, fineDei gratia, & ego indubitanter mihi vi&toriam promitto.

Titelmann,

m

apud Mich.

Audiamus verba Titelmanni: Nullusex vobis animofitate proterva incat boc

de Cilvo

certaimen: non eft enim qui ad boc fufficiat , non enim timet nos folos adver[arius

[

noffer, idcirc fidenter provecat ad fingulare certamen, — Ita eft! Ego protefto*

n, 12.

conc. 38. $, 1

«

'contra hanc provocationem! folus tibi non compareo infernalis ad-

Ecl, 4. 1j Verfarie, nam va foli quoniam fi ceciderit, non habebit jullevantem fe,. JElam -

k

la & pe-

meum adjutoreminvoco, hic menon cïerelinquct in ultima il

riculofa

Invocatio crucis pyo 0ra

2--

;';n annï; /m-naï.. .;. ^

U

61j

J EEPVILS VUTIUHITITO

jeris.

pericuroiluda. Quisquis autem non deferitur gratia JEfu, ille non ?l 64

i

confandetur, cum loquetur inimicis [uis inporta eternitatis.

3. Elias minas impis Jezabelis fugit , timens ac tremens ita de-

l

fpondit animum, ut füb arbore, füb cujus umbram fe projecit, mori

peteret: Sufficir mibi Domine , tolle animam meam, Quid? An hic Vir eft . Reg, tgi

prodigiofüs Propheta potens opere & fermone, qui càátaractas cceli

claufit, & reclufit? U/i eff illa conflania ? Qusrit admirabundus Euche-S. Eucher,

rius: ubi libertas? Nempe fübintrat hic S. Gregorius, Dominus Deus 1Pud Barz,

voluit luculenter ei oftendere, quid Elias effet fecundüm fe, & quid ** 32-

effet cum adjutorio diving gratiz: Zv illis virtutibus Elias, quid de Deo ac- S. Gregor.

eeperat s in iflis infirmitatibus , quid de feipfo poterat , agnofcebat. Homo ex fe l. 19. Mor,

nihil valet, & folüm cum adjutorio gratiz fortis eft. O infelicem il- P 5-

lum, quem juratus noíter hoftis, qui tanguam leo rugiens circuit quarens P $

quem devoret, in ultima hora finegratiz auxilio deprehendit!

4. Verüm coníültó egit Elias, quód eger & infirmus ac diuturno

If

i

itinere fatigatus füb umbram arboris fe projecerit: Namibi laffus, ac

viribüs deftitutus refrigerium, folamen, ac confortamentum recepit.

Q

l

Per hanc arborem Rupertus Abbasintelligitfiguram SS. Crucis. En !Rupert. 1. 5.

Crucifixe Salvator, füb umbra falutifera crucis tuz pofternor! Septua- *P I^

Ü

Jf

ginta annorum iter confeci, jam totus laffus fum, aclanguidus: hebe-

tantur oculi, orexis decrefcit, corpalpitat, manus tremunt, pedesla-

N

j

bafcunt, vires franguntur, & prodromi mortis fores pulfant. — Quid

aliud exfpedto nifi cibum fortium, cibum confortantem, ut i fertitu-

j

dine cibi illius ambulem usque ad montem Dei;

-

:

ifi

$. Sunamitis illa ad Elifei pedes provoluta, eosdémque tenens,

lt

n

àc conftringens magna fiducia ac fpiritüs efficacia dicebat: Vivir Do- 4 P* 439

minus, Q* vivit auima tta , non dimittam te! Sicque inoratione perfeverans

nu

!

filium redivivum recepit. Admiror fiduciam paupercul animulz,

fed dum admiror, do&tiffimus Speranza mei me officii admonet, in-

jf

quiens: Jta fidelis anima ad crtcifii pedes cum. Sunamitide oret : INen. dimit-

Speranz,

fcript, fel,

(m.'

tain te, nifi banc mibi gratioin concefferis. Obfequor monenti. En Cruci-

puact 6,

ii

fixe JEfü adgeniculor San&tiffimis pedidus tuis, hos ftringo, & am-

Jf

", 32,

plector, non dim'ttam te, nifi. lenedixeris mibi, Non rogo vitam corporis, vus

f

fed animz: Salva me non propter me, fed propter te: Memento

/

guttule illius finguinez, quam in Paffione tua füper hanc miferam

& peccatricem animam effudifti: Ne intres in judicium cum fervo "fl 12 v.2,

I

tuo, sequando in tui, ac mei confufionem, dicat inimicus meus , pravalui

adyersus eum.

j

6. Jam grates tibi rependo infinitas, infinite Deus, pro infinitis

If

fticifti

beræeficjis per feptuaginta annos mihi collatis: tutotmihi pre

bene-

Y

Vi

s n-L./.'J.....,,,',,

6

:196

Qt tF wveo xisdsuuu.

CT YTHT. Irvocatio ertcis

Vg*

pro :g-mtia fiuali &c.

-IMlAA il m al

beneficia, quot momenta, utinam centuplicata, & fniivs augiuciua-

r

taintepoffem refundere, Laudent te pro me fideles creature tuz,

Li

& omnium creaturarum, etiamirrationabilium cordain terapiantur!

P2l 26.13.

Laudet te tota cocleftis curia, cum qua per San&iílima meritatua [pe-

Yo & credoviderebona Dominituterra viventium,

7. Doleo fümmé de omnibus malis, quz per me patrata fünt, ea

revoco, retra&to, & abominor ex amore tui puriffimo, & hos do-

Jlentis animi gemitus unio cum doloribus omnium veré poenitentium.

O utinam meo fanguine extergere poffem, qux mala commifi! gau-

deo fumme, (iquid boni per me fa&um eft, idque omne in te re-

fundo, ó Bone Deus, quiau&or es, fons, & ori

go omnis boni : Non

Pál, 113.

nobis Domine non nobis, (cd nomini tuo da gloriam.

.

$. Denique hoc opus meum ultimum a

d SS. Pedes tuos füb-

miffisfima Veneratione depono.

. Si bené de re fcripfi, Ó Crucifixe

|'/

Amor mi, non aliam mercedem à te peto, ni(i te; 5i male, ignofce

mifero, & memento infirmitatis mex! cogitaviquidem ad ducentas

confiderationes afcendere, fed tu Domine arbiter vite, & mortis

mihi precipis: Manum detabula? acquiefco igitur divinis tuis con-

filiis, & te vocantem in zternitatem fequor, ewpio difolvi, &

mihi meus fit vivendi, moriendi,

- effecum Cbr(/ïla, qui

; öcfcribkendi

FINIS

Tyt

N

'v,

'.'oä

AA

(

»

lat

hi

Vi

NU

Ti

A

X-

o

Y

i

k

Y

Ji

:;2

APPEN-

P

(

617

i& (o) d

Álld

4ttbttó

$

$5555

$555553532258

yr

u

GOTA o

3Ee 108 CR 301 30 300 360 36

2

$889 889 02 499 40 EEE E IEEEERESEESUERERE

Iu

lf

n

(* APP

ENDIX,

It

Seu.

N

— Epitome Vita

li

nfe

"Xenerabilis Domini Antonil Ginther

Q

arochi ad SS. Crucem in

DI

OLS

à Dccanaiu, &P

Biberbach.

COl

$. I.

Parzenefis ad Lectorem.

E quxfo, amice Le&tor faftidiofo contemptu has pagellas

averfare, quibus ad calcem hujus ultimi, & pofthumi ope-

ris tibi auctorem defcriberelibuit. Si fcribentis inftitu-

tum, fcopámque penitiüs confideres, carpere, utopinornon

poteris, quod plurium deliberato confilio, collatisque ratio-

num momentis füfceptum eft.

uzris? qu& rationes impulerint, ut

hanc vivendi methodum , quem Venerabilis hujus operis Au&orte-

nuit;füccincta defcriptione enarrare aggrediar ? paucis refponfüm cape..

Primó quidem, & ante omnia me commovit debitus, ac füpre-

mus Divinz Majeftatis honor, quz, cüm (it principium, & finis,

fons & origo omnium bonorum, certé prxcipuam glori partem fibi

|

. vendicat, quotiescunque per ereaturas fuas bonum aliquid, aclauda-

bile operatur. Creaturz omnes nonnifi inftrumenta fünt, utique ex

fe infirma nimis & debilia, quia ad Divinz gloriz exaltationemnihil

ens eft, adjutorio excitentur. Id

valent, niíi Dei, qui principalis a

;

exprefium voluit Divina VeritasC

riftus difertis verbis inquiens : Sjme Joann. 15,

me nibil poteflis facere, fapra quze verbacommentans Divus Auguftinus :

Non ait, fíne me parum poteflis facere, fed uihil poteffis facere s five ergo paritim , $. Avg,. hic,

Gini ber Unus pro omn.bus-

111

1ve

V

v

41

D)

Epitosie Vite

five multiun fine illo fieri non poreft,

fine. quo nibil þzripotczj?. Il ;au?, hong)r' ;

& 2loria.

n

- Altera ratio &

finis, qui ad hanc fcfïptionem impellere p-ot'erät;

eftpia :emulatio eorum, quos idem vite infticutum ad eosdemlabo-

res Apoftolicos & animarum lucra adítringit: ideó enimfan&dorum,

$. Tho. ViH.

jnftorumquehominum gefíta, & vite decurfus nobis ante oculos po-

4« $. Nicol.

nuntur, ait San&us Thomas de Villanova, ut ad fimiles vircutum

aGus Í

ecentes excitentur.

[e]

Quod fi magnam habeat trahendi animos

t

efficaciam exemplum eorum, quos nunquam vidimus, nunquamau-

divimus; quantó vehementiori ftimulótrahent exempla eorum, quo-

ní

liL

"e

'*G')C

rumi

ig

2

VE ANT

Sresg

VRO ,

la3borésque pro Deo fufceptos propinquiore

;

ebtutuicuit contemplari ?

.

.

'Fertia, eáque meó judt

cio non abfürda ratio eft qualis ho-

npr, & exiftimatio Ordinis Ecclefiaftici, cujus ille, quem defcribo,

aR

gemma, decüsquefuit. Etutargumento utar à contrario audi, qua

"K, 2.

ratione gentium Apoflolus Difcipulum füuum Titum commonuerit:

Inosinibus. inquit, prabe teipfau exemplum bonorum eperum, ut is, qui ex ad-

verfoeft, vereatur , nibil babens malun dicere de nobis. Ubi fignanter notare

oportet verbauftima: demobis: Quid enim? Si Titus perperam agat,

an nonin fe folum lingüas maledicorumacuet? Anetiam aliis fequio-

rem fámam confcifcet? omninó confcifcet: dicere vult Apoftolus te-

Ayllon, hic.

fte. Ayllonio: Mi Tite, (i pravum vite exemplum prebeas , non de te

num, 9.

feli ,. fed de omnibus dodirina Evangelica sainiffris finiftra, & minus hono-

rifíca opinio concipietur.

uce cüm ita fint, & unius delictum fingu-

lis nigrum theta inurat, profedtó é contrario non tam illiberalis eít

virtus, ut radios fuos omnes in fe reforbeat, & non etiam in alios,

EU - -u . CR — N ER

quos idem vitz inftitutum decorat, quodammodoó effündat.

Hec rationum momenta mihi calamum in manus tradiderunt,

quibus perfpetis abfit à te, prudens Le&tor, ut his paginis indigneris,

quin potiüs mecumdeplora, quód non frequentiores fint calami, qui

res ejusmodi memorabiles, ac infignia fadta colligant, fed eeterne ob-

livionis tenebris obrui permittant.

Et quoniam hiftorix anima Veritas eft , paucis vpercip-e; quibus.

fontibushxc, qux fcribo, hauferim: Haufi videlicet tum ex manu-

fcriptis eorum, qui oper& pretium duxeruntultimo prefertim tempore

eaannotare, quz fingulariter notatu digna de illo audire, videre &

comperirilicuit: tum ex vivis teftimoniis eorum, qui eadem domo,

menfíà, ac diuturna familia

Deumlauda.

?

riate cum illo ufi fünt. I.Tege, fave; &

s- Htv

612

w

Venuerabilis Dbmiki Agtbori;.

$ II

"

xt,

j

. De ejus Natalibus, & pia educatione

Ut

"" Tiam(i non magni referat, prout afferit Devotiflimus Ludovicus

Lud. Gran, ii

*

Juu

Vit, Avil,

Kürt

Granatenfis, fcire, quibus parentibus orti fint Dei fervi, cüm coe-

— . lefti Patre glorientur, & nobilitatem fuam non tam in progeni-

[105

2 |

torum fanguine, quàm virtute conítituant, afferente Divo Hierony- -

mo: Summa apsd Dem nobilitas efl , clarum effe virtutibus : Nihilominus, : Hieros,

i

Q

quia velpatria à fuis civibus, vel parentes à fua fobole laudem, com- E. t4.

mendationémque contrahunt, utrosc

3104

vived

manifeftare feriptoribus ulita-

1o

tum eft. Venerabilis Antonius non nobilibus quidem, fed honettis

DO,

parentibus ortum traxit Fridbergz, oppido inlimitibus Bavariz, quà

$Sueviam refpicit, confito, « Ànn:s poft genitam mundo falutem fu-

qui

pra millefimum fexcentefimus quinquagcümus quintus illi vitam de-

um

ul

dit, & feré unà eripuit: qluippe pia Matergraviflimis partüs doloribus

&gradiu inter vitz, mortísque confinia luctabatur: unafuit medico-

tic

rum, una chirurgorum vox, miferam parentem non parituram, fed

il

u

perituram.

uid agitilla in periculoforerumarticulo? Anna illa, de

ua Regum fafti, ut infoecunditatis maculam abftergeret, & prole gau-

[

T

eret, Votum vovit, fe filium, fi ei daretur, per omnem vitam obíequio

t, Reg. E.

Divino mancipaturum: Etprofuit vovifle: quippemagnum Prophe-

Jn-

tamSamuelem Virum potentem verbo, & opere in lucem edidit. Ea-

L

'dem ratione pia illa parens , defperatà humaná ope ad cceleftem con-

;d

09

fugit; Sancto Antonio Taumaturgo prolem devovet, fpondétque, (i

mafcula fit, fuo tempore facerdotem fore. "Voti confeitim damnata

ulfs

eft: partum feliciterenixain facro regenerationis laticenomen Anto-

!

niiilliimpofüit.

(

Cüm Dominus Deus parentibus fobolem largitur, ait San&us * Psfl.eegst

qu

Bafilius , quid aliud eft; nifi mollem ceram illis in manus tradit, quam "? *

T

bonz do&trinz, & laudabilium morum figura excolere debent? Id

fingulariter fibi dictum putans pia Antonii Mater, prolem à teneris ita

1

iní

*

i

ituit,

ut unà cum ztate adolefceret inillo devotionis, &rerum fà-

J

crarum amor. Hac de caufa per omnem vitam f&pe fepiüus auditus

Ji

eft dicere, fe primas virtutis radices im

plantationi,' & folicite educa-

i

M

| tioni füx mat;is inacceycis referre.

Qv

i

Lt

[

5. IHI

J

620

Epitome 4Vz'tæ

$. IIf

' Dc illrus adole

Ícentia, & Vocatione.

, Oftquàm provehentibüs annís ad litterarum ftudia incumbere coe-

pit, inter illa ztatis difcrimina fedula folicitudinecavit, ne ab eo

4!:

fine & ícópo unquam abluderet, ad quem votó nuncupató eum

pia Mater ab infantia deflinarat. Litterarum eruditioneplurimos, mo-

rum candore, & innocentia feré omnes coztaneos füperavit.

Verüm adverte vafritiem ftygii Cavernionis, qui quantó candi-

ä

t

l

diores reperitanimas, tantó avidius exerit vim füam nocendi, affir-

Mabac, 1. 16.

mante Propheta: Gs ejus elecivs, Contigitaliquando, ut confodalium

hortatu ad theatrum publicum circumforanet agyrte accederet, ubi

