126 — Confideratio XXAXMI. Virtus $. Crudis in igueiribulat.

cerata, ac demum in ardentem fornacem injecta eft,

ungulis ferreis la

cujus tamen flam

mze illi non poterant nocere, qui Angelus Domint,

i

ut olim in fornace Babyloni

e

i

3, eas excuffit, & extinxit, Demüm

ccelefti vocead coelumvocata, uno leonis morfu, ceteris illi parcen-

tibus, &in&i(limé obiit, & in coelum migravit. Ceterüm paffa eít

hac B. Virgo & Martyr füb Antonio Imperatore & Sabino Precide,

Percelebre fuit Heraclie templum S. Glyceriz., ubi facrum ejus corpus

j

ofitum, pluribus illuftratum eft miraculis, ex cujus offibus jugiter fà-

utzris liquor meden

di & curandi hominum infirmitates emanat ;

prout au&tor eft Nicephorus Hift. l. 18. c. 28. & 32.

.

B

£

. Vide exhis, anime mi, quàm ardenti zelo pri

mi Chriftiani

Chriftum JESUM & hune crucifixum amabant , dum pro illius hono-

re & amore non tantàm fe offerebant tormentis, fed & illa ambie-

bant, ac majora expofcebant, Prout fecit S. Laurentius & alii, in

Sap. 3. 6

4

quibus verificatum fuit illud Sapientis: 7a

nquam aurum in fornace proba-

yit illos, &* quafi bolocaufli boftism accepit illos.

Sicut enim aurum in forna-

ita DEUS & Homo

ce expurgatur à fcoria, refplendécque fulgidius;

Chriftus crucifixus juftos, quos invenit dignos fe, pertribula

tiones &

martyriaà fece venialium purgat, & fortiores reddit ac clariores;

prout in enarratis patet exemplis,

^

fiut magnà

cum Eäücia ad hunc gratice thro-

d r:

. Quid igiturreftat, ni

IN

^ pum, crucifixum Salvatorem noltru

maccedamus, qui de fe ipfoait:

ificabo eun?. Si ergo DEUS

tl

Pf, 90-.113.'

um ipfo fim in tribulatione; eriptam eum & glor

.

.

.

pl

& Salvator nofter nobifcum 1in omni

tribulatione eft, quis erit contra

.

nos? Ecceipíeeft, qui expanfis brachiis, perforati

smanibus & pedi-

æqu

Th

bus trunco affixis expe&tat te: quare ergo ad hunc optimum Patrem

Yfa, 30, 18:

tu filius prodigus renuis venire? Propterea, ait Ifaias, expedtar Dominus,

f

ut inifereatur veftrió c. Ectunondum vis?

t

1€n

ad

yda

n

9

Cs À

N

:

A

P

Qm

TM

b»

ünni

C

A

CR

AO

A

I d

Wu; '

--

dlibug

prz»f'g

CON-

(Q ngj

—

17

$£* (0) £t

(

127

indad,

UE

i Dori,

; Dwnin

T

SSDSSESS

28

2

7 Q*

2

:

silipiia

ünglid

CONSIDERATIO XXXIV.

jno Id

nj

Jonas Propheta in mare demerfus, infi-

us gt l

65 (

.gnis typus Chrifli patientis & crucifixi.

ni Ciniz

Et tulerunt. Yonam, €9 miferunt in mare, CO fletit mare

yillis Y

4 fervvore fuo. ona z. 15.

& ill a

i &'&va !

l'.þ

m[omwlff/

üm Ninivite cum Rege fuo Sardanapalo in piura fe projecif-

EU o

fent fcelera, ac Veneri & ventri f& totos dediffent, mifit

DEUS ad illos Jonam Prophetam, qui contra illorum de-

rb

t ac du

li&ta detonaret, ac ultimum, ni(i poenitentiam agerent, mi-

nitaretur excidium. onas, aut quia Regis potentiam &

civitatis magnificentiam

gt

extimuit; vel quia prefumebat DEUM infinité bonum ad poceniten-

,authofülitatem in Hebrzos, qualisipfe erat,

ii

tiam Ninivitarum facile placandum,

atque fic fe canquam falfum Pro-

$m

phetam ab omnibus illudendum, con

tra expreffum Dei mandatum fe

TO enut

anibust

zquori Mediterraneo commifit,

ut felici vento à portu Joppenfi in

'Tharfis transmitteret: Ef farrexit .

Onas

, t fugeret in Tbarfis à facie Domini, Yona Y, 3«

U'mum f

Verümalia fünt hominum, 'alia Dei judicia, qui Jonam à tergo

u D

fecutus, mox ingentem in mari excita

vit procellam ac tempeftatem;

unde naute ut maris pcriti, quia

bene obfervarant hanc repentinam

tempeftatem non effe naturalem, fed à DEO immiffam , fuerunt co-

a€ti fortem inter fe mittere, & quisnam reus inveniretur , iniratum

pelagus precipitaretur: Ef cecidit [ors fuper ienam.

qui mox fe paratum jona 2, t

exhibuit: 7eliewe,

C mitüitein mare, & «elfabit mare a vobis:

uem

cüm viri non rcluctantem in mare

precipitem agerent, extempló

omnis cefi.vit tempeítas: Er fletit ma

re 4 fervore fuo,

Et praparavit Do-

inus pticem r indem , ut d

diebus && iribus noclibus,

eglutiret jonam, ( erat jonas in ventre ptjcis rribus

2. Quód per di&um Jonam mítiffimus Redemptor nofter fucrit

pregnatus, ipíe dignatus eft nobis exponere; cüm enim Pharifei ab

dlt iHiS: Mltth( 120;8'

(

go ngnum quarerent: 4dagfler, yolumus ate figuum videie , refpon

Gentt d-

1328

Cokji:iemtio XXXIV.

Generatio

mala & adultera fignum quarit;. Et fignum non dabitur ei, nifi finum

pean

Jona Prophetá ,

Sicut enim juit jonas ia ventre ceti tribus diebus C tribus nodi-

DI

us bominis in corde terva.

bus: Sic erit Fili

atidim

onas à DEO ad Affyrios ac G

entiles miffus eft, ut eos per pre

DiOf

dicatio

nem fuam ad DEUM verum atque ad feriam converteret poe-

d0d

hr

nitentiam:; $wrge, & vade in Nimi

ven, civitatem graudem, ( pradica in ea

LUR

Jons . 2.

Chriftus À DEO Patre miffus eft, ut

quia afcendit m

.

alitia ejus coram mme.

ühr

toti terrarum

orbi pradicaret p

cenitentiam & remiflionem peccato-

ReX«

r

imarfríuam concionem incho

avit à poenitentia: Exinde

rurh, unde p

Tünt

Matth, 4. 17 eepit 3Efus pra

dicare d* dicere: — Panitentiam agite; appropinquavit enim T&«

[7]

num cclorut,

onas ultró ac voluntari

e feobtulit, ut mitteretur in curbulentum

adG

(alvaret: Tollite me, &* mittite

mare, ut fic

.

alios, qui in navi erant,

utin turbulentiffimum

Cep(

in mare, Chri

ftus ultró & voluntarie fe obtulit,

lzma

iceretur, ut peccatores liberaretabinteritu: Oblatus

lfa. 5&. 7

paffionis mare proj

I

eff , quia ipfe votuit.

tl

.

onas fecun

dàm nomen fuum idem ngiü&at quàm «

*

.

olumba ,

»

centis

pui

columba autem gemit,

& eft Symbolum meditantis ac poent

C

ba. Chriftusingemuit,

acamaré flevit , ubi

li.a. 380 '4'

animg: Aeditabor ut colum

m

civitatem Hierofo

lymam, in qua erat patfurus,

de longéafpexit: Vi-

tran

Luc, 19. 4

dens ci

vitatem , flevit [uper illam.

us non diu natavit in aquis , fed

'ite

onas de navi in mare project

[

'mox'ab immaniceto exceptus ,

abforptus & in profun

dum maris de-

Chriftus de íe

éi

onz 2. 4

ortatus eft : Er projecifH me in pro

fundum in corde maris.

f

*

Pfal, 68. 3.

ipfo apud Pfaltem ait: Veni in altitudinem maris ,

& tempeflas danefit me.

deligno aut tabu

Etficurille, quiinirat

ofreto naurragium patitur,

Vehe

quo mediante vitam f

e€

rvet, &adoptatum

fibi follicité circumfpicit,

Chriftus Dominus in mare

paffionis proje&tus

iuer

deferatur littus: Sic

Msj

eligno cruc

í

.

isprovidit, cum quo tamen naufragium

naufragus fibi d

a

ill

'non evafit, fed veniens 1na

Ititudinem maris & Calvariz rupem, tgm-

-

lir

fit eum: Et tempeflas demerfit me.

Àb

peftas demer

quód, cüm poft tri-

*4.-De lo

na narrant infuper Sacre Paginz,

Íonj

duum e ventre ceti, quafi redivivus,

Ninivitisp

oenitentiam praGica-

anapalus de

folio füo defcenderit,

Upe

ret, absque ulla cunétatione Rex Sard

Qüm.

& fàccum indutus publicamac feriam pocni

tentiam egerit, quem mox

fecutus eft: Er pervenit ver-

t

Jonz . 6

omnis populus ,

'Regis exemplo animatus ,

m

.bum ad Regem Ninive ,

€s furrexit de folio [uo, &

aljecit veftimentum [uutn 4 fe

-

.

l;

d indutus eff facco , €* fedit in cinere G.

Caterüm miranturhicfacri Interpretes , qu

are Jonas fpatt

o unius

.W, q

rirro-

dici plures per concionem fuam convertcþxc animas quàm c&te

pheta-

Tjtw

ij

"s

e

.zï.x

L

i ?öiäas oypus Chrifli cruc

t:/i'

4

129

d57177]

phetarum per pl

üures annos? gm.Hu

go Card. Quwia fonzs Duni

(t

,fa' paffia-.

nis [acramentum prafetulit :

Cüm enim ex immapi illo pi

€e1n terram

aridam feminudus , pallid

üus,

us

ac tremens prz frigore fuiffec eje&tus, 4

trtet u

DEO (ecundó nunc monitus ré

&à Ninivem civitatem Bo

cit

&t ,

& v

iil-

AT

puduit

do clamorecivibusaut poenité

ndum, autardendumintimavit: /dbnye

iffos d u

40. dies;

&

,

- Ninive fubverretur, Ad cu

jus Prophetz tam lamentabilem afpe-

em p

um (quia expanfis bra

chiis Chriftum crucifixum repr

vfentabat )

n Bd

Rex & cives conteriiti

; in jejunio,

cilicio & cinere peenitentiam ege-

j n

runt; p

Ahalitiam,

roinde exs DEUS benigné

»

À

pepercit: Et wifertus eft Deus jugef Jouz j. 1o,

urboleto

- Ah quoties, ani

nja peccatrix! te monet crucifixus Salvator tuus

ad feriam vite e

mendationem? To

p, n

ties videlicet, quoties illum in cru-

entifimt

ce pendentem afpicis,

amentabili voce. dici

accontemplaris, ibi, ibiin utramque tibi aurem

ico: Ol

t: En bemo, qua pro te patior tormenta

Redemptor :

Er potes Autboris non meminiffe tui

De Jofa dicit S. Hieron

mus: Sonas

m vl

columba pulcherrima naufragio [uo P

affionem. Domini prafigurane ,

$, Hieron, ep,

panitentiam vevozat : Et. fub nomine

N nive (alutem Gentibus nunriat.

mundum gd

ad Paulinum.

: t

.. Ecce in

cruce plus quàm Jonas, qui vo

cat te,

li ulgl[

& expanfis manibus expe£tat te:

lfþexit: h

Et tu mifera! cunctàs ejus ad

monitiones & incr

epationes furdis per-

tranfis auribus? Heu quid erit aliqua

ndoin mo

rte? Timeo, àh valde

timeo, ne tunc audire debeas illud

fatale:

Vocavi, C renuifli: ex-

as

tendi manfn meam ,. & non fuit. qui 'afpicevet ;

Ptov, r 24

W maïli P

Qw oincr

?,

dejpexifli omne confiliti sieum ;

pationes ineas teglexifti :

hri&us j

famabo..

Fgo quoque in interitu tuo videbo ,. cj fub-

ln 44'""1&' FJ

;. Viriilli,

qui cum Jona in eadem naviintanta, ac tam infolita

o

vehebantur temp

vadop^

eftaté, ubi tot viderunt mirabilia ac

ftupenda, licet

fuerint Gentiles

ac idololatre, DEUM tamen Hebrx

sprojr

uam verum DE

orum, relictis

idolis füis , tanq

V

UM non obfcuré agnoverunt, & ad

n d

a

illius fidem, timorem ac venerat

um

timore maguo Dominum, d

ionem converfi fünt :- Er timuerunt viri Jonz t, 16,

immolayerunt boflias Do

mino, C voveruut vota,

Ab umbra ad veritatem:

. Poftquam Chriftus

PO

f

[

Dominus in mare paf

u

fionis proje&us intzrtot

admiranda prodigia (quiateneb

?r&

fuper univerfàm terram

rz factz fünt

, terra mota eft,.

petz fciffe fünt füper &c.)

gl

cum clamore valido ex

piravit, & Gentile

s & Hebrzi adftantes

p

magno

Ht qll

n

namero ad DEUM verum & unicum Fili

um ejus JESUM C

hriftum

H

& hunc crucifixum conver

fifünt, quod £

a

n

ff

Lucas:

3

tis luculenter infin

uavit S.

,;;le !

Omnis turba eorum, . qui fim

*l aderant ad. (pedlaeulum iffud,

(J- vide. Luc.

bant, qua fiebant, percutiente: pectora fu

'30 48*

atlo W

artvertebattur. Ec quando tu, anime

il

—ml, qui hzclegis, ad Dominum

il

reverteris? Fatere culpam tuam

ac DEUM tuum ferió ac conftanter

p

; X percure cum turba iíta pectus

Gintler Unus pro omnibus,

N

tuum,

130 . Confideratio XXXIV. . onas typt)s Chriffi crucifixi.

i

tuum, cüm crucifizum Amorem tuum intueris, dicens cumr devo-

tiffimo Kempenf: Domine $ESU! da mihi bodie bene incipere , quia ni-

bil eft, quod batlenus feci, — bi optime obfervat S. Carolus Borromseus

S. R. E. Cardinalis:. Qui vulr, inquit, i» v.rtute proficere , debet— quotidie

áncipere,

6. Ubi Chriftus vita noftrain crüce expiravit, obfervat S. Mat-

theus, quód poft illiusobitum cum Chrifto crucifixo , & refürgente

Matth 27.52: ulca San&orum corpora de fepulchris fuis refürrexerint : Er monw-

senta aperta [unt, C wulta corpora Santdlovum , qui dormierant , [urrexertnt ,

€* exeuntes de monuwentis poft re[urrectiontm ejus, — venerunt in. [anttam cvita-

ten , ( apparueront multis, Ecce virtutem paffionis Chrifti. Inter quos-

D

refüu

entes Patres etiam fuit S. Jonas, qui prx aliis Prophetis erat

apti

t

m

us teftis paffionis & refürredionis pientiffimi Salvatoris no-

ftri, dum poft triduum é ventre ceti, quafi de fepulchro füo, pro-

Cornel.in !o-

ai,-

nam. 2. 11,

diens redivivus apparuit; proinde non immeritó Cornelius àÀL

pide hunc Jonam cum Chrifto refür

o

centem, ita ad incredulos Ju-

j

deos loquentem introducit: Ego fum jonas, qui olim refurrectionem

Chrfli pradixi, ac proinde miffus fum à D EQ, ut idipjum jam perattum effe

tefler.

Teflor itaque b

unc effe Cbriftum à me pranuntiatum , eíanque vere ter-

tio die à morte fufcitatum effe ,. ficut ego tertio die à ventre ceti u

fcitatus fum ,

ut banc ejus (ufeitationem prafigrarem C'c..— Finio hanc confiderationem.

Viri ifi, qui cum Jona eodem vehebantur navigio, multim pietati

fera

Jone erant obligati, dum pro falute ipforum fe liberé ac géftierosé

tera

obtulit ad mortgm : Tellite me. . Sta hic, & con(idera, anime

mi, quantum obligatus fis Chrifto JESU prote

lum

crucifixo &c.

mufi

Wt

auh

M

ced

tem

d

,

h

p

«

6 NI

A

tios

fsb a D ;

li&ä

;

o

)

Cni

foi

ï;

(ilhu

ftlj

t

CON-

m (o) g

I3t

fs

cut dert

CPIIDEEERIRIIIPEITER A YPTIYX I eIrerri i g

Bortotd

L

CONSIDERATIO XXXV.

la quil

at

Cithara Davidica, per quam dzeemonem

Ctelt

à Saule David fugavit, typus SS. Crucis

ER

" Dominiczx.

, f

/4,;&4»11 g

n

David tollebat cithavam, €9' percutiebat manu fua, €9'

jpheddt

vatorist

refocillabatar Yaul, €9 levins babelat, vecedebat enum

N

Q

ab eo [pivitus malus. Y. Reg.16.23..—

r

dins2l

!:.

msduïos

|

,

r.

gt

ii

| Aul primus Hebreorum Rez, ubi àSamucle intellexit, quód ob

demerita füa à regno foret dejiciendus , in tantum moerorem

il V/r) n

&infolitam melancholiam devenit, utnullum amplius huma-

TEU W !

num füpereffe videretur remedium, quod tanto malo adhuc

st

&RW x

poffet mederi, Acceffit, quód à fpiritu maligno quotidie mi-

ferandum inmodum exagitaretur, quem nulla vis humana ab illo po-

T s

terat fugare.

In hac lu&tuofa rerum facie ineunt miniftri illius confi-

, ammf

lium, ac mature ftatuunt, ut ad exhilarandum obfefli Regis animum

te

mufica, utpoté opportunum in ejusmodi maniáà remedium , adbibere-

tur. ltaque ablegantur nuntii, qui peritum quendam citharoedum in

aulam vocarent; Et ecce cüm in eremum, fylvámque pedes inferunt,

audiunt de loco non adeó remoto füavi(fimum citharz fonum; Ac-

cedunt propius, &inveniunt Davidem tunc 20. annorum adolefcen-

tem, citharà fuàin gratiam lanigers füzturbe pfàllantem, quemofii-

ciosé in urbem & aulam invitant, atque in paucis perfuadent, ut re-

li&tà vitá folitarià & curá paftorali, ad aulam regiam feé conferret, ubi

benigné exceptus, citharam füam ad cantum parare cocpit, ad cujus

fonitum fine mora nefarius fpiritus in fugam actus eft: / David tellebat L

Rcg. 16, 23.

citharam , & percutiebat manu (ua , & vefocillabatur Saul, «* lovius babebat , v&-

cedebat enim ab co fpivirus malus,

S. Profper , V. Beda, Angelomus & alii per hanc citharam Davi-

dicam SS. Crucem Dominicam fubaudiunt:

gelo4

R3

Nen en&n , aM Àn

mus

QO

132

Confideratio X XX V.A

Comd.is mus apud Cornelium, illius cithara tanta virtus erat,. fed imyflerium trüää:

füpt

hunc locum, Chrifli per lignum extenfione nervorum myflich gerebatur , in qua eriam paffio can-

fimil

ifIi

tabatur, Et ficut quondam in /Egypto Hebrzi per fanguinem agni Pa-

p

Ái

Exod, 12,23. fchalisab Angelo percutiente liberati funt, qui cruor erat typus fangui-

Chri

ris Chriftiin cruce immolandi, itaait V. Beda, malus fpiritusà Sau-

citha

le virtute crucis Chrifti futurz pulfus eft, cujus figura Davidis cithara

C

E

exttit. En mirandam SS. CrucisDominice virtutem, cujus umbra

ais

)

am in antiquo teftamento tam fàlutaris fuit.

DR

2

2. Progredior ulteriüs.

Erat idem David, nuncob deviditum &

f

interemptum Goliam fa&us belli dux, fepiüs in fümmis conftitutus

[(EIUp)

ericulis, quia Saul quotidieillius meditabatur mortem. Fugitpro-

1eiq

1hde ad fpeluncam Engaddi, aliàs ad fpeluncam Odollam, ubi quafi in

TEQU

obícuro conclufüs carcere, & in denfà caligine cor folüm liberum ha-

Theus

bebat ad DEUM ,. interim foris pugna , intüs timores, quia Saul armatá

tümé

eum obfederat manu, ut eum perderet.

Quid interim David inter

Quof

totanguftias? Carrit pro more fuo ad citharam fuam, tanquam ad

dimt

ultimum & optimüm calamitatis füg remedium, .componit pfalmum

NT

quinquagefimum fextum, qui incipit: Adiferere mei Deus , miferere mei :

?fa?, 56. y 12.

quoniam in ie confidit animamea, ubi chariffimam füam citharam alloqui-

Exüïgg

Ecli,22 6, tüt: Exurge gloria mea, exurge pfalterium . Citbara.

O David! annon

od

eunfica in lattu importuna narratio?. Ioftis animam tuam quarit, & lu-

[ l

lts

dis cithará?

ET

Meritó, fübintrat hic S. Augu&ihus, David in

vokmni füa caiami—

Y

tatead citharam füam confugit, quiaut Prophetailluminatiffimus, &

18 j

füperiori illuftratus fpiritu per didam citharam fuam Chrifti paflio-

libl

1$

nem & crucem non obfCuré previdit,; quod fatis ex pfalmo vigefimo

tibus

S,Auguf,in primo patet. .Audiamus vcrba S. Prfulis Hipponenfist Caro bumana,

—

Píal, $6,

patiens cithara eft. — Sonet pfalterium , illuminentur cacá , audiant furdi, ftringam-

us

zur. paralytici, ambulent elaudi, [urgant agroti, vefurgant mortui, ifle eff fonus

in m

pfalterit, — Sonet Cr citbara, efuriat, fitiat, dormiat , teneatur , flagelletur, irti-

fæpl

l

deatür , erucifigatur , [epeliatur. . Citm ergo vides in illa carne quadam fonuiffe de-

2/5714 1

fuper, quadam de inferiori parte , una caro vefuvexit , Cv in na carne agno[ü-

us

us C pfalterium & citbaram.

üide n

3. David orationis amantiffimus fiepiüs de die citharam füam

Pfal.32. 2,

ïllt, dl

apprehendit, quà debitam DEO laudem dixit & cantavit: Cowftemini

Píal. 42. 4--

. Domsnuo in cithbara

; Etalio inloco : Cewfitebor tibi in cithara Deus, Deus

Eucher, cit, à

Cornel, in

meus, — Juvat bic audireEucherium: Jffe puer , inquit , incitbara [uaviter,

APQC: 14-- 2,

imb fortiter canens, malignum [piritum, qui operabatur in Saule , compe[cuit : non

j

quód cithara illius tanta virtus erat , fed figura erucis, Obfervas fiqura erucis,

Eít autem cithara ex ligno fadta,

x

ex parte

& convenienter difpofita ,

MM

;

r

Cithara Davvidica Dytis erticis.

133

J nj -

'fuperiori brachia

t ff

fimiliter.

extendens, exinferiori in acumen definens: Crux

In cithara chorde fünt in lon

gum extenfe, que, fiperità

mayp

pulfantur manu, füavem reddunt fonum

us

: Per quas chordas membra

Chrifti in cruce exten( intelliges.

Clavi , quibus chordz feu fides in

iritsi l

cithara anne&tuntur,

& diftenduntur, clavos ferreos,

nidiscitn

quibus Chriftus

cruci affixus eft, non obfcuré denotant.

David in cithara fepties (fi

josunt

aliis vel belli, velre

gni füi gubernandi negotiis non e

rat impeditus

DEO T. O. M. laudem decantabat:

. Stpties de die laudem dixitibi. Chri- Pfal. 118, 164;

devidumi

ftus Filius Da

vid in cruce feptem ultima verba in fàlutem noftram

"Conttitu

cantavit, & in fi

ngulare folatium nobis perpendenda, '& recantanda

Fipty

reliquid

: 1. Pater, dimitte illis,

quia nefeiunt quid faciunt. 2.Hodie

ubi quit

"

l

mecum erisinparadifo. 3. Ecce

filius tuus: EcceMater tua.

4« Deus

[

Drumi

i

meus, Deus meus, ut quid dereliquifti me? $. Sitio.

6. Confümma-

al a

tum elt. 7. Pater,

in manus tuas commendo fpiritum meum. . O lu-

Dovidunt

Guofàm citharam!

Sonet hec femper in auribus meis, ut non offen-

angan d

dam te ampliüs,

Dominus meus, & Deüs meus, ac Amor meus cru-

w

cifixus JESUS.

)

, mjanii

4« Solebat autem David citharam füam voc

are gloriam fuam:

n d

Exurge gloria mea, exurge pfalterium C* citbara, Glorian

j n

oftra, ait Gentium Pfi, 36. 12;

Do&or Paulus, crux eft, gloria omnium Ch

riftianorum: AMibi autem

jit, &l

Abfit cloviari nifi in cruce Domini n

oftri 3E[ff.Cbïg'/H,

xuseff, & ego mundo.

per quem mibi mundus eruci- Gal, 6, 14,

Ecce jam tunc

in umbra veteris teftamenti S.

n cäami; ,

Davidi, & S. Paulo in lege Evangelica,

omnibus

&is unica gloria fuit crux & crucifixu

que Sanctis ataucEle-

Mï.lïämt& i

s JESUS.

t in quo tu glo-

jnfiih -

riaris, anime mi? anin di

vitiis, corporis commodi

tibus &c. ?- Abfit.

tatibus, volupta-

mo YP

(

.Apprehende potiüs

banc myfticam citharam (crucifixum JEfüm)

qui in cun&is adverfitat

i, f

ibus actentationibus tuis, tum in vità, tum

h iü" J?&

in morte erit gloria, fà

lus & vita gterna.

Dic proinde, & affuefce

fepiüs, dum crucifixum

agellet'-m n

o2

AÀmorem tuum preh

endis & ofcularis: Exurge

T Wf

i

)

loría tea, exuroep[alterium meum c* cithara.,

Ita fecit S. Francifcus Sera-

phicus, qui crucis citharam pluris quàm

,

angelicam faciebat chelim,

unde non incongrué de eoille Pocta Chri

ftianus ex illius

nit, dum in raptu illo & extafi Crucifix

perfona ceci-

:ithäfïm,w

um apprehendit :

i a

n

Define dulcilequos ales impellere cbordas ,

Lyrgus de

2

Nam gantitin wequeunt corda zenere melos.

Cbr, Pat, , 6!

] f!þ/l",

«ap, 7,

1

(l

ji!

Hac eruce fit vequies, erux bec mibi cantet i gur

£5

(

u

i Jigum

Preflat mim votes bujus amaffe Lyre,

j

.

w(ita) CK?

j

R 3

f . Gili*

r

z

134

Confideratio XXXV.. Citbara Daroidis typus ertcis.

Vandalorum R ex pluribus infolens vi&toriis, & idcit

$. Gilimer

procop.lib. 4. có profperà

fortuná abufus,

xibi tandem à Belifario acie devictus eft,

lfüum Numidix in Africa confugit, in quo exilio pa-

4

"Vand, & 44 ad montem exce

2

pem à reliquis amieis fibir

i

üitti poftulavit, quo famem faturaret, fpon-

as ficcaret,

& citharam , quà animi leniret dolorem.

giam, quàlacrym

Anime mi! fi in

(imilibus conftitutus es miferiis, ecce habes panem

elorum & cibum viatorum, fpongiam aceto plenam ,

quo Cruci-

Ang

?;

fixus

Dominus tuus in füpreino crucis agone potatus eft, quà uas ficca-

rep

otes lacrymas, & citharam , Dominicam crucem , quà taum pote-

ris lenire dolorem.

.

Hac- citharà S, Cruci

$ compl;ïmïs ufus eft S, Dunftanus Epïfcö-

I

pus, qui pfal

mos cum cithara, juxta menrem Davidis folebar decan-

omino in confe[ftime , p[allite Deo noffro in citbara, Et ecce

Pal 1467

tare: Pracmite D

cüm aliquando ci

H

tharam füam ad parietem füfpendiffet, & pauló poft

denovo intraflet, citharailla fine alicujus movents

cubiculum fuum

impul(ü per fe ipfam fu

aviter fonare, & illam sntiphonam, quam Ec-

[291

a

tyrum in fecundis vefperis adhibere fo-

clefia in fefto plurimorum M

petr, de NatalJet, lgtà voce & proprio chorali t

ono decantarecoepit : Gaudent in celis

at fecuti: Et quia pro ejus amore [an;ui-

inCanl 99.— 4uipa Sandlorum, qui Cinifii vefligia fu

lib.8-€49* . ser futim fuderunt , ideà um Chv/fto exu

Itant fine fine. O anime mi, & ama-

naram ,

& cithariza quotidiein ea filtem

tor S, Crucis, ama hanc citl

:

Q

Am

er breve temporis fpatiu

i

m,e

i experieris inobitu tuofimilem felicem

nam: Gaudent in celis aniima Sanctorum GC

Jifot

Apoc;l.þ 2.

tonum & predictam antipho

6. Vidit quondam inrapt

u dileQus ille Chrifti Difcipulus Ágnum

[7]

htem,

cum eo plura San&orum & Eledo-

fupra montem Sion flai

T vi

rum millia circumftantium ,

aclaudantium DEUM, cithar

.

ásque fuas

cum DEO & Agno ab origine mun-

Pog

app

rehendentes, novumque canti

-

ivo accinen-

dii

n fuis typis occifo

5

& nunc poft paflionem füamrediv

dorum citbariz.antium in citbaris [nis d t,

diyi

tes: Er vocem, quam audivi , ficut citbaro

Obferva: Citharizantesilli in coe

lefti regno func illi, qui fefe Chri-

lp

a fua conformárunt,

qui crucis mortificatio-

der

fto crucifixo priüsin vit

ln

nem in corpore fuo port

àrunt, qui carnem fuam cum vitiis crucifixe-

lo citharizant cum Davide DEO & Agno.

Flpü [

runt; ifti nunc in cc

KCe;

Imitare horum San&to

rum exemplum, & mifericordias -

lye

| Domini in eternum decantabis.

t

-£33 (g)ää-

m(,'æ [

M 1N

*

CON-

Bo

W.

i i

ä(o)ä

135

(evus d

ag

MBMIBMHBBuEHES

r

etdohoran

usl

CONSIDERATIO XXXVI.

quo (

yàcussit

C/rux Do

minica per prodigiofam virgam

(f o*

Mofaigam praefigurata.

bams D

ylebi. &t

Eleva vvirgam tuam, €9' extende manum tuam

fnper ma-

hi, l

& pb

i. d zlz'wzz»lg' zllzd Exod. 14, 16.

Ts moï'azü*

1.

n, Q?

; d

Ira ac ftupenda

quondam DEUS per &irgam Mofäicäm pa-

travit miracula. Per hanc Nilumin fànguinem convertit:

Gud

m r

Et eleyans virgam, perculftt aquam

fluminis coram. Phat aone c fef- Exod, 7. 26;

ni, n

vis ejus, qua ver(ae[t in [anguinem,

dnall

Per hanc Amalec in Raphidim feliciter oppugnavit: Veir autem Exod, 17, 8.

du i

dAmalec , & pugnabat contra Ifrael in Raphidim, dixíique AMoyfes ad Tofue : Elige

sudum

viros, & egreffus pucna contra Amalecs cras ego flato in vertice collis , babens vir«

gam Deii» manu mea, ad cu

jpu]lïï d

Per hanc ín fümma a

jus elevationem hoftis fugatus & czíüs eft.

ii

quarum penuria in deferto ex petra duriffi-

ma vivum ac largiffimum

aquarum fontem fitienti populo produxit:

ais

Percuffit petvam,

C fluxerumt aqua.

Pfal. 77. 20;

origit

Per eandem vir

vivo 7

gam füperbiam Pharaonis fregit, mare rubrum

divifit, pop

ulum Ifraéliticum ficco

pede ad portum traduxit, & cim

inutb,ari[;rf;

4Egyptii cum univerfo equitatu &

'1, qu j

i

derentrur, illos2d unum us

1

(

curribus Pharaonis poft eos ingre-

jsmt

Ó

X

à€ pcr extenfam hanc prodigiofam virgam

jj

in profundo m:ris fübmer

t: Eleva virgam tuam, & extende manum tuami Exod 14. 16.

(t

fiper maie.ct divide llaa

at oradiantur

fili 1/raél in medio mari pev faicum co«,

:

Ecce ftupendam hujus Mofàicae

,icordias

virgz virtutem, ad cujus conf;e&tum

m:re contremifeit & fug

't, viámqueele&to Dei

populo in Palz(tinam

aperit, cui pro lemmate infcribimusz 7s virture

ttud,

Vide híe, & confidera

ita S. Áu

, prudens Le&or! eleganti(fimam Domi-

nicg crucis figuram;

guftinus: mecruis, inquit, sacamentó

.

*

8, Aüg fer:

nulln jec M-yfes f wv Moy

fes per hanc prod

igiofam vi

rgam füuam

9o. de Temp,

populum per mare Kubr

(

um feliciter traduxit in Palæ&æga

m, Chriftus

L

Dux

m

-

z

136

Conjiclemtio XXX VI

Dux ac legifer no

fter per virgam SS. Crucis fuz ,. cum.qua per mare-

i

rubrum paffionis füz nobis przivit, viam aperuit ad terram illam de-

CU

fiderabilem, perpetuo melle & lacte manantem.

hoc:

d in fpiritu quondam allufit Vates R egius,

2, Et hoe eft, ad quo

i

dum crucem Dominicam virgg virtutis ex Sion emiffe comparavit:

i

yfal;169.2.. Virgam virtutis ttt& emittet. Dominus ex. Sion: Dowinare in medio inimicorum

p

tuorum. Sicut enim R eges orbísque Monarchz potentiam füam ac ma-

Ti

jeftatem in'auratis gemmatísque virgis oftentant; Sic pretiofiflimus

otbis Servator Chriftus quàm maximé potentiam füam ac majefta-

[

Tij

tem in virga crucis orbi manifeftavit, hzcenim tefte S. Chryfoftomo,

lom

S,Chyfofl. virga virtutis efl , fceptrum regici. poteflatis, quà (uflentantur fideles ; affüguntur

tUf

cit, à le Blanc. jpcreduli , terrentur ingratis Ec iterum in alio loco: Non aberraveris , fieru-

aion

in Pf. 109, 2: ce Domini voces virgam virtutis, bac enim virga mare C terram conyertit , d

Toot

magna poteflate complevit; . Cum bac virga Apojfoli-egre,üï per univer(um orbem

|

omhia perfecéve &c.. Vides ex his, quantó magis prodigiofa fit virga S.

g

- Qrucis, quàm virga Moyfis, de qua Po&ta Chriftianus:

hus

Crux uunc Mofaice fuperat miracula virga :

Àn

hm

Pandit virga falum : Crux veneranda polum. .

p

;. Hzc illa prodigiofa virga eft, quz omnia venenata vitiorum

i

monftra, dracones & ferpentes, virgásque magorum in ZEgypto de-

&

VN

Voravit, extirpavitque, atque 1ni

ernityrannum orco perpetuo alliga-

a

li

— Exod, 7. I2.-vit: Projecerántque finguli vivgas fuas , qua ver(a. [unt in dracones , fed devoravit

f

virga Aaron virgas eorum, . Audi & antiquiffimum Origenem ita de hac

DIT

Origen. Ni€ ^ mv (tica virga fcribentem: Virga Mey[is , ait , eff erux Chrifli, bac poffquam

Qu

apud Corn. 25 eredulitatem. dr fidem bomintm venit, converfa eff in [apientiam , & tantam

Ven

fapientiam , qua omnem JEpyptiorum , id eff bujus mundi fapientiam devoraret,

tü

ilj

m

Hac illa virga eft, quam Angclus in manu tenuit, qui apparens

Judic.6.2*. Gedeoni carnes oblatas & panes azymos accendit: Extenditque Aingelus

l

IP]

Domini fummitatem virga, quam tenebat in manu, . & tetigit carnes & panes

d1t01

axymos: afcendítque ignis de petra , & carnes , a. ymósque panes conjumpfit. Per

infj

Ü

LeBlanein virgamhancle Blanc & alii S. Crucem fübaudiunt: Crux, ait, eff virga

s

C

Pfal. 109. 2. virtutis in anima cbaritatem fuccendens &c.

.

.

Tüc

4. Hzcilla virga pretioíaeft, quam potenti

ffimus Perfàrum Rex

füjus

Affuerus in fignum regi« benevolentiz in illos extendit, quos fingu-

Ti

Efher 4.IL- Jari honore &gratià voluit condecorare: Sive vir , five mulier , non voca-

At

tus interius Regis atvium intraverit, absque ullacondlatione flatim interficietur, nifi

fort? Rex. aurean

Hn [j

fít viveve.

virgam 4d eum tetenderir pro figuo clem«'entiæ? 4:'qqc itax pof-

fUOS l

Gij

Haec

-

rux per oirgam Mey£s pra ;gmm.

137

Hec denique illa virg

o

jaeft, quam pre r

1

PEF fratt

ipfit Chriftus Apofto

T

iS,

lm de

ut eam fecum peftarent, cüm ad Evang

elium predican

excurrerent: Pracepit eis, neq

dum ad gentes

ttidquam

ellerent in via, nij viream tantimn,

Marc, $. 9.

hoc eft crueis typum & memoriam,

Ri

uam intrepidé predicarunt, &

»mparmt:

innumera per illius virtutem patrarur

it miracula.

Cedat €rgo nunc

ii

virga Moylis prodigiofe v irgee faer

atiffime cru

cis, quz orbem fübju-

m aCme

gavit univerfum, infernum fpoliav

it, Satanam

devicit, & coelum in-

tioffinis

numeris Sanctis replevit: Virgam

virtutis fua emittet Dominus ex Sion, EcPRl. 109 2

fequitur: Deminare in medio inimicor

um tuorum,

od

minus in med

Tunc dominatus eft Do-

yfotun,

lo inimicorum füorum j

'quan

J

homine indigno, & quidem in

medio dam

do pependit in ligno pro

d

L

,,igmr

onnm, latronum, Judz»o-

rum, Gentilium, Scribarum, Ph

ifeorum,

tf jn

imr.

militum Romanorum, &

TR]

aliorum fibi infültantium , titult

regium

fü

per caput füum fpinis co-

ronatum preefeferens:

f eri

JEfes Nazavenus Rex j«

daerum,

]o. 19.19.

f. Per hanc SS. Crucis virga

m Sereniffima ac Potentiffima Do-

t x;'wga:

mus Auftriacaeriam in maxi

^

mis pe

riculis acturbulentiffimis tempori-

bus femp

er OPtQEUI

l

) auxilium ,

Anno Domini M. CC. LXXIIIL d

oportunümque invenit r

emedium.

ie XII. O&obris Franco

fo

multam difceptationem ta

ndem unani

rdii pO& "andens i

s

mi Ele&torum confe

nfü in Im- Staurophilo

peratorem eleQrus eft Rudol

phus Comes ab H

z

VICIOTU

pietate ac magnimitate

absburg,

vir & fapientialà. 39. tit, .

D

animi nulli fecu

n&áus, qui c

sl

coronaretur, folitàmque

um Aquisgrani

ïülö ZHJ"/

£

juramentum à Principibus i

n propofito va-

cillantibus exigeret, vir

o

am crucis, in quaare

o

ffd;þvm:r

fixa erat, loco ftep

entea crucifixi imago

tri imperialis, arripuit:

Ecce, inquiebat, fignum, in

o

quo [atvatus eff. snunda

$: bec leco f

eptri utemur ,

jj

ad quod infperatum x

&um Ele&tores ac Principes Imp

erit commoti

; Crucem humili ofculo

: (l

venerati fünt, ac lubenti anim

.

onovo Imperatori fid

clitatis juramen-

Á

tum füpra eandem crucis y

irgam preftiterunt ac ide

n

Idem Rudolp

TE

aus,

pofuerunt.

cüm guber

nacula imPerii nu

nc feliciter fuiffet

Idem,

m

aufpieatus, ut cultum && amor

em 58. Crucis magis,

magtsque in füb-

1 ( W

ditorum implantaret animis,

ad honorem ejusdem

!

P'rif' j

infigne cenobium Tultiz in

falutiferg crucis

j

'

Auftria excitavit s Ere

üm contra Otto-

ilf

g

carum Regem Bohemi

* cruentum gereret bell

Crucifixi 1n pugna fibi

um , fimulacrum SS.

per Abbate

m Habsburge

níem

fM

cujus auxilio prote&us hoftem

preferri voluit,

feliciter füperavit,

& infzgnem ab eo

Id

vi&oriam reportavit ;

unde cognomento a

ppellatus e

Tanti profuit Rudol

ít v idloiiofus,

" P WH:

']

pho à cruce coepiffe

regimen.

$. Carolus Quintus auream crucis v

irgam & in ea Salvatoris no-

Ly-us 1. s,

lqu nf

ftri effigiem affiduó fecum portavit ,

cujus ope toties contr

a hoftes c.2. sandeus

fuos victoriv palmam obtinuit, q

uoties cum illis in acie c

onflixit. lb 39. ut, 14

Gintber Unus pro omnibus,

l

Hunc

r as

138

Coufderatio XXXVI.

Tuti

Hunc crucifzum Dominum füum in expeditione Africana fümmum

jutt

totius exercitüs füi capitaneum denominavit; cüm enim belli Principes

lim

ac prefertim Hifpani anxie expectarent, quisnam ab Imperatore ac

Dü

Rege fuo omnium copiarum Generaliffimus effet defignandus , Caro-

lus V. Crucifixum fuum € (inuprotulit: Hice, ajebat, erit dux ac fupre-

n

sus Capitaneus nofler, cujus ego.[um fignifer. — Qrase vifà Crucifixi imago

omnium Procerum & zmu

lorum fedavit animos , & ad bellum ftre-

nué animavit.

Idem Carolus V. gloriofiffoime memoriv Imperator in bello

EM

Germanico, quod contra Saxonem ad Albim fluvium geffit, cüm

copias füasobequitaret, in via publica Crucifixi imaginem vidit plum-

beis elandibus à Proteftantibus deformatam, acrecentibus vulneribus

