aGone illzía extracta eit.

Fcum

od od

S. Anrio Coloniz. Agrippins (imile quoddam fruftum crücisDó-. Idem,

jo ii

minicg ter in igrie probavit ;

fàm recepit,

& femiper à flanimis integram & illz-

:1.'1611[1.5-5; :

at

Similem eventum B. Albertus M. expertus eff ,

ynt

qui à S. Ludovico sandams in

!

TUl

Galliarum Rege in'ignem quandam SS. Crucis Par

ticulam dono ac- fao Sraurophi;

|

jp r

cepit, quz certia viceexperimento ignis probata

CL

inverita eft.

» & femper integra fol. 143.

qu

6. Viennz in Auflria in ag

Ia Ceefarea adhuc hodié religioséaffer- Nadafius S. J

o

vatur & colitur quxdam infi

gnis Dominice crucis Particula, quam

in Kpift Dee

; D a

Férdinandus HI. Rom. Im

d eatoria ad

p. 1 pace & bello ad cor appenfam devo-

"leonoram

»mifü Cïmd

tiffimé geftare folitus erat,

& antequam bellicum fignum ad arma. &

Ir: p, Im Aemo

j

pralia dgri—jfui,iiifct j fem;ær hac crücis p.

gr'tiguïä Íe pié fi

gnans, iüq»:—-

amoris Deis

i

$

pi

| ? leh

&4. C on/ïderazio XIV. Rubus incombuftus typus SS. Cruiis.

pidé in hoftem ruit, & in boc figno feliciter eum profligavit. Acci-

dit, ut die ». Decembris Anno 1668. de nocte fviflimum ín aula

1

nova Cefarea Viennz oriretur incendium, ubi pars magna palatii

flammis confümpta eft; Et ecce aliisrebusigne vehementi devaftatis,

fzviffimus Vulcanus foli huic S. Crucis afolz pepercit, qus inter car-

bones & ignitos cineres, ubi aurum, argentum , ftannum , ipíüm-

que ferrum diffluxit, poft quinque dies non fine ingenti Viennenfium

admiratione illefa inventa eft, Quod memorabile factum Reveren-

difiimus ac Celfilimus S. R. I. Princeps & Epifcopus D. D, Wilderi-

cus Epifcopus Viennenfis publico diplomate confirmavit, & Clemens

l

IX. P. M. adinítantiam Sereniíiimz Imperatricis Eleonorz in memo-

riam hujus miraculi celeberrimam Congregationem füb Titulo S.

Crucis in aula cefíarea inftituit,

quam plurimis indglggntiis & Eccle-

fiafticis thefauris locupletavit.

7. Mittofimiles plures & prodigiofos eventus, quibusaddo, quód

lignum S. Crucis Dominice non tantüm in igne illefà manere, fed

Daurout. c.. & incendia exorta mirificé extinguere foleat.

Ita $. Gregorius Tu-

1. 0534 "-^ ronenfis fimili crucis particulà, quam & collo pendulam ad cor gefta-

bat, feviflimumincendium momento extinxit 'mirantibus omnibqä

quód ligno extingueretur ignis.

S, Paulin. Ep.

Sic & S. Paulinus Epifcopus No

lanus eïkiguälSS. Crucis aftul&

WNol,in Naral,

feu fegmento defra&o in medias incendii flammas injedo, totum

D

X. de S, Feli-

Am

€e M,

fine mora incendium in urbe Nolana re(trinxit & extinxit, unde ipfe

anl

fcripfit :

hiss

V/icerat iguis aquam: Nos liguo extinguumus ignem:

Ti

Quámque aqua non poterat, vicit brevis afola flammam.

Q

Exquibus agnofces

W

& Crux Dominica:

, quàm bene conveniant Rubus incombuftus

t

fj

Ut Rubus in flamma: Sit Crux illefa trz:umpbat:

Hanc cole, te Stygiis eximet inde rogis.

lfle

Viti

25

Qu ;

0c (

Qu

]i lii

inngm ,

dU

CON-

i

9

(

:

) u

$5

d

MH

t A

.

$

m in al

iiibtibd

M

D

5

DO

iiiiiiiiii

ma pl

dexiluts

a

CONSIDERATIO XV.

n, n

Agnus Pafchalis, item Matutinus & Ve-

jennenlut

hr

.. dperünus ty pusfuit Chrifti JEfu crucifixi.

. Vilte

&mets

la libro vita A4gni ,. qui occifu

X

p in n

s efr 4& orz'gz'ns"mundif

) Tiolb!

dpoc 13. .

js K

1.

al i

dnde ^

üm DEUS T. O. M. Hebrzos diu füb gravifïïmo AEgyptio-

rumjugo preffos, tandem à fervitute ftatuiffet redimere, eós-

eporius t

que 1n optatam afferere libertatem , voluit, ut priüs ante

jor gt

j omadoó

egreffum ex /Egypto univerfa multitudo in Ifraél pro tem-

.pore Pafchali in plenilunio Agnum quemdam immaculatum

fibi immolaret: Tollat unusquisque agnum per [amilias - - Immelabz/tque &i ttii- Exod, 12, A

od

vería melti udo fiierum Ifradl ad vefperam, cujus fanguine cuncti patres-

» W

familias poftes domorum fuarum & füperliminare füi oflii, prout

t ii

bene obíervat S. Cyprianus, in formam crucis afpergebant, ne Ánge- s, Cypriam

lus vaftator pertranfiens, & primogenita /Egyptiorum percutiens , l.2, teftimon,

JH

Hebrzis noceret, &utinfüpertypum haberent divini illius Agni, per contra Ju-

TL

cujus finguinem à fervitute diabolica & à morte perpetua füo tempo- ^*?* € 24

re effeut redimendi: Erit autez vobis fanguis in fignum in adibus, in quibus

gont

eritis , & videbo fauguinem ér tranfibo vos, nec erit in vobis plaga difperdens ,

quando percu[fero terram JEoypti.

2. Modus autem, quo hunc'agnum immolabant Pebrzi, erat

ifte: Imprimis quxrebatur agnus integer absque ulla macula, fcabie,

vitio aut morbo, idémque mafculus,

uia hic preftantior femellà eft,

qui agnus debebat effe anniculus, v

E

agens annum unum, dumper

hoc fpatium agríi ad perfe&am eetatem adolefcunt ; R ecipiebatur veró

quatuor diebus ante immolationem à patrefamilias in domum, w ex

jrequenti aipeclo, aithic Rupertus Abbas , occeffonem haberent ,. inter fe fer-

mocinandi de 1edeiwptione [sa ex JEcypto. Exindeferto viridi in collo orna-

Rupert, þï;'g

; dé-

batur, ac follicité ab omni etiam leviflima macula abluebatïur

CO

*

ium

$6

Coufideratio XV.

mum die deftinatá circa vefperam , cüm fol ad occafüm g,iecl,inärct,

t

pedibus ligatus, inlignea pertica füfpenfus, cultro jugulatus, mactatus

juls

& excoriatus fuit, cujus cruore poftes domorum in formacrucis in-

pl

tingebantur, per agni veró medium corpus quoddam veru ligneum

ag

& oblongum infgebatur, pedibusque prioribus bacilli in modum

im|

cruceis, tan

quam lignum transverfum immittebantur, fic lanto igne

d

toftus cum

panibus azimis & lactucis agreftibus feffinanter come.

' fio

debatur,

f

EnLectorprudens , hicinfignem typum Chrifti JESU, tanquam

(

manfuetiffimi & immaculati agni pro nobis ad lanienam & victimam

T.aïptati, intorrente Cedronabluti, ferto Ípineocoronati, & tandem

in veru lignee crucis igne divini amoris afíati. Juvat hic audire S.

$. Juftin. M.

)

án fermone

uftinum Martyrems Qud egmus, inquit, Pafcbalis affari jubetur , crucifi

fii

cum fripho-

gendum Chriftum fienifiabat , ffquidem aenus n erucis formam expanfus affsbatur,

D

ne Heb:zxo,

alter enim vedduis paxillus ab imo wsque ad caput trajiciebatur , alter verh transytr«

[

l

fus per occiptit , cui. avmi agni alligchantur coc.

3. Et hoc eft, ad quod allufit Chrift

11

vX

sDominus , cüm ante pat

gifle |

&t

fionem fuam duos difeipulos, Petrum fcilicet & Joannemin civitatem

füp

Solymzam ablegavit, ut feeundüm legem Mofàicam fibi & ceteris

(il;

difcipulis füis pararent pafcha, & ante adventum fuum agnum anni-

f

culum & pafchalem, per quem tories pre&gurabatur, fecundum prz-

Mattb. 26.

Jun

19.

fcriptum ritum ma&arent, & ad efum difponerent; Et fecerunt difcipn-

p

li, ficut. confhituit iis J Efus, r paraverunt pa[tha, C'uem typicum agnum

UT

in veru affatum & menfe appofitum, ubi picritiïiïmu's orbis Redem-

ptor Chriftus confpicatus elt, quisdicet, quo affe&u & animi teneri-

Nde

tudine eum Patri fuo xterno , & in hoc typo fe ipfum, tanquam

p

agnum immacularum & incontaminatnm craftiná luce pro totius

Q

Comd, hi, muadi falute in cruce immolandum obtulerit? 4» eo, fübintrat hic

W

Cornelius à Lapide, quafi in viva fui imagine batucbatur fuam crucifixonem ,

i

in qua ipfe [imili modo diflendendus, . clavis affiendus ,

& igne tum dojoris, tum

Tic

amoris poflero die affandus evat. in cruce,

4. Nec foliim

(it

per hanc cruentam agni pafchalis vidimam vo-

lnp.

luit eternus

Pater przefignari dileGiffimum F

M

i

um füum JE SUM

[

fuo tem

Ore pro mundi falute eruci affigendum

E

je fàcrific

.

; fed & quotidie fimi-

ium mané & vefbere per fimilem agnum incontaminatum

n

fibi v

oluit in lege profent

C

ari; unde libro Exodi pr&cepit, ut fingu-

Vi af

lis diebus fibi in altari, ta

nqu

amperpetuum facrificium agnus quidam

immaculatus mané in ort

u folis,

Vm

& vefpere in ejusdem occafu pro

f ]

Excd, 29.38

publica & communi

populi falute immolaretur: Hec eff, quod facies in

altarí: ZAgx

m

os antiiculos duos per [ingulos dies jugiter , unum agnum mane & al.

Aqml«

vertt

lp

Zlgutis lägalz's typus Crucifixi

Dd

Xinare,

mj

forum ve[pere, Fthoc erat,.

mentionem fecerat, Sacrifi

de quo Pfàltes regiustoties in pfilmis fü's

ieeisi

cium Matutinum & Vefpertinum, quod

publicis Hebraici populi im

e

molabatur & offerebatur im

ul

:

lg

peníis, ubi

n ml

agnus ijle o'Terendus priüs

in pifcina probatica ab omni ablutus erat

immunditia, deinà Sacerd

)9tejugu

lat

iat

latoigt

us, ab inteftinis & finzuine mun-

datus, ac denique in veru lignco aff:

a

itus, DEO vite necísque Domi-

Yer CU

no ingratiffimum oblatus eft holoca

uftum.

Interim populus circum-

ans precesingeminabat in caclum, ut h

oc àcrificium gratum & ac-

, tinque

C dmr

ceptabile fieret apud DEUM.

Obferva hic iterum, .Le&or prudens ,

N]

ex hac fgura figuratum

& ex umbra veritatem; Et quem,

obfecro, hic agnus le

galis alium

c aulitt

prefignavit, quàm Chriftum JESUM & hunc crucifixum

,

? Qui fum-

mo mane, hoc eft,

jam ab ipfa mundi origine pro peccatis

veterum

i fhit

Patrum immolatus,

& demum in mundi & vitz vel;

pere inara crucis

"L

oblatuseft? Unde re&é Propheta A

pocalypticus:

Qui occifus eft ab ori- Apec, tj. 8,

gine mundi, non in fe videlicet, fed in fuis

guris actypis, quiajam ab

p at

aterno 3 DEO erat decretus, prafeitus & p

redeftinatus, ut Mundum

p d

fuo tempore in cruce redimer

€t. Audi hic S. Paulinum: 445 ;nirià (a- 5. Paulinus

i& ao

eulorum, inquit, Chriflas in

fuis patitur. C triumphat:-. In ddbel occifus eft 450 27 ad

gngm Ant

fratre: In Nog. irrifus à filio:

In Abrabam peregrinatus ; In I(aac oblatus:— g ^peum,

mdomp?

jacob famulatus : In

Jofeph venditus: Ia. .M

oyfe expefitus & fugatus: In Pro-

n df

phetis lapidatus & fedus ;

toties & varie occifus Cc.

In dÁpoficlis terrá maríque jadatus : In AMartyribus

qum g

)t'DiS Rfdï

j. Ceterüm Agnus ty

videlicet fümmz manfüetud

pus ac fymbolum eft variarum virtutum,

animit

inis & humilitatis, perfecteinnocentiz &

g,

patientie, qui non habet

in ore füo redargutionem;

Infüper vili

x

contentüus-eft pafcuo, matrem e

x millibus in voce

agnofrit; fürgens

vel decumbens fe priüs ingenuademittit, quafi DE

O.Creac

.

g

4

Qri ac $o-

i

NOM

j d

i

j Ww

fpitatori fuo pro acceptisb

neficiis gratias a&urus. Et qu«c

3C

»

k

ud im-

merito obftupe cendum

Ore-f

"m

, illud eft, quód agnus in co

uo quin-

q

ue Chrifti Vulnerum ftigmata & cicatrices gerat, v

E

in pedibus, & unam rub

cet quatuor Qirefm,

ram in Pc&ore fuo. . Ita doé

Imus Fran- /o.4 cap.,

(

ciscus Quarefmius & alii

*

lem n

JUs j

)t

j

En anima Chriftianas hic pro reflexione morali tibi (in

gularis

yt

meditandi modus przfcribitur, quas virtutes in apr

J

^ Onfam

Chriíl. typo,

n

mirari & imitari debeas. Difte manfuetudin em, humifit

f,U[[

h

tiam, gratitudinem in DEUM & hominenm &c. &c.

ate'm, pauen-

j quw»r

i

f

6. Finem huic Confiderationi im

ponat Agnus ille

Apocal pticuä,

ii

quem $. Joannes quondam in medio-quatuor animali

um ,. videlicet:

L

Aquilz, leonis, bovis & hominis, & inm

e

v

dio 24. Seniorum ftan-

i

mfllw

i

Guntber Dnus pro omnibus,

tem

$8

.

Coigþ'deratib XVI.

Apoc. 5.6.

tem & occifum v

idit: Ert vidi: Et ecce in medio tbroni C* quatuov 4nim4;

ftd

def

lium c in medio geniorum Aonsm [lantem tanquam occifum, d quid, querfo,

S. Joannes hic Agnum Dei occifum & firul ftantem

| inducit? Si

i

Agnus occifus eft, quomodo ftabat in coelo?

i

&p

Anédt, Caf,

m

od bic Vgnuis fimilis. occifo videbatur , quia refur;

TEe

Andreas Cafar. Qu

u

ód autem flans

«

apud Coinel. gens fervavit quinque vülnerum, quibus occifus eft, cicatrices,

bic.

obfervatus fuerit, refürrectionem ad vitam immor

em indicat, &

ie

xout Ansbertus habet: ad epitulandum; unde re&té D. Auguftinus:

S. Avgsft. in Chriflas, inquit ,. ffat coram tbrono Dei, quafi Advocatus noffev, pro nobisinter-

f0

eua ft. novi

pellanss Etideó cüm S. Stephanus lapidatus eft, ftansà dexuris virtutis

U

teflamenti

Dei obfervatus eft, quia federe judicantis, ftare autem adjuvanuis eft.

hu

quaít, 89.

Hec cümita fint, quód Agnus in Calvario quondam monte oc-

TW

cifus etiamnum in coclo apud Patrem fuum pro nobis interpellet, ac

li

SS. Vulnera fua pro nobisofferat, que fünt medium & remedium et-

ln

ficaciffimum ad impetrandum à DEO, quidquid &ternz noftre faluti

lis

erit proficuum; quid ergo agimus, quód extra liec SS. Vulnera ali-

feli

quid aliud in histerris quxramus? Dicamus proinde quotidie cum 5

hr

Franc. Xaverio: Domine j Efu Chrifle ,. Deus cordis mei , per quinque illa vul-

fun

nera , qua tili in eruce noftri amor iiffixit , tuis famulis [ubvemi , quos

f

pretiofo fanguine vedemifli,

H

j

(ttix

Wj

m

CONSIDERATIO XVI. :

ü

M:

SS. Crux Chrifti columna nubis& i

gnis,

g

I

ducens nos ad ;æle&em patriam.

D

bil

INon defut columna nubis per di&m , nieque þolumnd z;gni.f

D

per noclem. Bxod. 13. 22.

.

It

il

]'S [

1.

Whis

Lura quondam ac quim maxima DEIIS T. O. M. p*opuxïro fue

TWen

ele&o preftititbeneficia, dum €6s per mare rubrum ficco pe-

ax!lme

Jut

— detraduxie, per quadraginta annos in deferto arido & fterili

L

cibo coclefti, puta manna, aluit, aquá é duriffirna petra fcatu-

fityis

riente potavit, veftimenta eorum incorrupta fervavit, imó

f t

€cit,

Crux columna uubis & ignis.

$9

T 4nimi-

fecit, ut veftes cüm pueris crefcerent, ab incurfü hoftili & in'uria atris

i, que

defendit, & ducem infüper aílignavit videlicet columnam nubis &

idti $

ignis, quz tribus illis hominummillionibus non tantüm prziret, fed

& per varias viarum ambages tandem in Paleftinam , terrámque la-te

quir

.& mel'e manantem fecuré introduceret: Dominus autem pracedebat »osg,

od t$, 2f,

utemfus

ad oftendendam. viam per diem. iu columua . ubis.

z

, í€ dux effet itincrif uiroque

at V

tempore.

pl

Perhanc prödïgiofäü columnam , Hebreis quondaui per 4o. an-

"2217

norum f»atium precedentem , eósque ad defideratam terram ducen-

r ia

tem $. Hieronymus crucem Dominicam fübaudit: Crux Chrifli, inquit, * Hieron in

ais

bumani generis columna ff ; per ducem veró, qui hanc regebat colum- "5 9j

(onte t

nam, & per eam populum electum ab omni defendebat hoftili incur-

1

dit,:

fu, alii S. Michaelemantique Synagogz defenforem, nosautem Chri-

nediume

ftum &hunc crucifixum intelligimus, qui quà homo, ut columna nu-

ofte lt

bis nos protegit, & quà DEUS, ut columnpa ignis, nosilluminat. O

Vulid

felicesnos! fi hunc ducem fequamur, & femper ante oculos noftros

idiectm

hunc crucifixum amorem noftrum ac Dominum habeamus: Semper,s Chryfot,

j

funt verba S. Chryfoftomi , erucem babe ante oculos tuos radiantem , C pu- fecm. de Jo-

j, t

YUs à peccatis per id tempus abibis: natn ficut columna nubis, figura noftva crutis,

feph,

Hebraorum tmultitudinem. protegebat , ne quid mali ab. HEpyptiis pateveturs . ita

erux ante oculos' vifa omnem flatim. abigit malam voluptatem &c. Proinde fe-

duló laborandum, ut ei firmiter adhzreamus, ejisque ductum in

omnibus fequamur, quia per erucem ad lucem.

2. Ethoc eft, ad quodallufitSapiens; ubi plura enarravit de ve-

M

ta primorum & antiquorum Patrum fàpiertia, & quomodo DEUS

per contemptibilelignum, hoc eft, per arcam No&micam, (crucis fi-

guram) mundum falvarit: Cim aqua deleret tervam , fan«vit iterum Sapien- S3p. to. 4.

tia ptr contemptibile lig»um ju[lum eubernans. Defcendic etiam ad columnam

l( jgniä

nubis &ignis, qux populum ele&um ad terram defiderabilem mira-

biliter deduxit, atque per omnem viam concomitata eft: £r deduait 9D Iv 17

illos in via mirabili, C futt illis in velamento diei. & in luce flellrum per noctem.

Erat autem hzc columna per diem opaca nubes, ut ab «ftu folis in

illis calidis regionibus Hebreos protegeret;

e node fplendebat ut

ignis, ut per omnia illorum caftra fifüciens in tenebris preberet lu-

imen, unde lucebat ut luna & ftellarum congeries. Agnofce ex hoc,

pü

DL

anime mi, mirabilem SS. Crucis effectum, jam tunc in umbra pre-

I' PO

fc

FO

fignatum, crux enim eft noflra columna nubis & ignis: Dfxque comés-

Mu

que via, Contidera Electos omnes, ex hoc vite deferto per varios labo-

gril

res, tentaþion??, infidias, &rumnas, morbos, pericula & martyria ad

A

a j

teþr am

2

60

Coufideratio XV1.

terram viventium & ad coclum tranfeuntes, cujus itineris non alium

Àr

d.

habebant ducem, quàm crucem.

tOl

Bagotta Tom.,

Cüm anno

3. Alphonfüm Portugallie Regem confulamus.

üp(

2.)b.5.c.1. Domini 1112. contra quinque Maurorum Reges

ugnaturus in cam-

Eo)

f

Thon, £oz.

j

t

E«

pum defcendiffet, & jam jam in agro Auriquio u

ra Tagum in ccn-

de Signis

- fpe

&u hoftium caftra Chriftiana locaffet, intuens de longé infiritam

U

clefie lib, 17

&B.u.y,

'propemodim infidelium multitudinem, ex omni parte illivs regionis

Yl

fibi ad prelium obviantem , in maximam animi devenit triftitiam.

fy

^

n

Initur quanto-yuüs, in quantum cen

!ï/

oris patiebantur anguftiz, àbelli

[

[

Ducibus confilium ,. plurésque concludunt, temerarium prorsüs effe

cum tam immenfa Barbarorum multitudineinire certamen, cüm pro-

Ie

-priimilites eflent defatigati, laboribus fra&i, & tot hoflium phalangi-

Hi

us omninó impares.

uid in hac re defperata agit Rex Alphonfus?

tét

Ad Chriftum JEÉSUM & hunc Cruci£xum, tanquam ad ultimum ca-

fehi

Ti

lamitatis fuüz afylum fe recipit & confugit, qui in fplendidiffima nubis

columna versüs Orientem in cruce longa exteníus illi de no&te appa-

ruit, planéq.e juffit, ut forti animo in aciem defcenderet, fore, ut

Tnuy

Saracenorum copias feliciter devinceret, & infignem ab eis reportaret

qu

vidorie plamam: Confide Alpbonfe (erant verba Chrifti crucifixi) con-

Ux

fide, non [olinm enim boc certamen vines , [ed omnia alia, i quibus contra initi

&n

«os erucis pugnaveriss volo enim in te, . C in femine tuo imperium mibi (lalilire ,

lk

ut deferatur nomen meüm in exteras gentes, & ut agnofiant. Succeffoves tui datoe

vem regni, infigne tuum , ex pretio, quo ego bumanum genus emi, & exeo, quo

b

A judais emptus [um, componess C erit mibi reguum [anttifiatum, fide purum

[

C* pietate diledum. Quibus di&tis Crucifixus ille in auras difparuit; Al-

lt

phonfuüs autem mox orto die plenus fiducià exercitum füum colligit,

Tat

& in hoc figno SS. Crucis ac quinque SS. Vulnerum cum Mauris di-

micans, non duntaxat gloriofam ab eis obtinuit vi&to: iam, fed & fi-

It

cef

dem, crucémque Chrifli in illisBarbarorumregionibus invexit. Et

ut pofteri fülque regniSucceffores perpetuam hujusrei habere»t memo-

die

riam, fincivit, ut impofterüm R eges Portugalliz pro füo infigni femper

WM

crucem & quinque Chrifli Vulnera ferrent : Ex ille, ait'Thomas Eozius;

fhüt

——

infigue. Regibus Portugallenfibus fu. quiuque Cv fHi plagis ornatum vexillum.

Tm

4. Vides ex his enarratis, Chriflizne Le&tor! quód in veritate

S. Hieron. in Oux

ACf

Pís. 95.

Chrifi juxta S. Hieronymum , frt fima totius generis bumani columna,

fump

ac folidum fundamentum, cui innititur Ecclcía, & in quo ha&tenus

omnes hoftes fios gloriosé vicit ac debellavit. Hanc, inquam, my-

fticam nubis & ignis columnam etiam tuis quotidie prefige actioni-

bus, hanc cum populo ele&o íequere, & à falutis tramitenon aberra-

þis. Ita ipfe Chriítus in formg öc;fþecie Crucifixi apparens, Beatzx

ge-

Cruse columua nbis d ignis.

61

yaltüm

Angele: Fuleinati explicuit, jufsitque, ut in plagas füasgrato ac devo- Hadr. Lyr. de

um Aj

to animo f'epiüsrefpiceret , hoc enim quàm maxImé prz cxceris bónis Chufto Pat,

operibus fibi gratum & acceptum effe: Quieuuque , (übjungebat Cruci- !b- 5. cap. &

sinam.

fixus, valt invenire gratium , nón levet oculos 4 cruce,

n

. Nec abfimile illud eft, ti non mirabilius, quod de Venerabili Hadriam Lyr,

r

Elifábetha Wanfiarefert HadrianusLyrzus. Hsc generenobilis, fed /99 «

sreiui

virtute ac pietate in Chriftum patientem longé nobilior tanto cruci-

cftin

fixum R edemptorem füum amore profecuta eft, ut femper illum ante

ii hd

oculos mentis & corporishaberet, & nunquam é memoria eum dimit-

ronss d

taret, quz viciffim meruit, ut nequeà crucifixo Domino füo dimitte-

, Qmp

retur, fiquidem per tres annos integros, quocünque hzc devotiffima

l

halur

Eli(àbetha f& contulit, femper crucifixus Salvator eam Ín itinere comi-

LIphoris

F

tetus eft, nec unquam ab illius confpe&tu difceffit, cujus ope omnes

m

tentationes & difficultates fuperavit, & vitam felici morteter

(s

x

nrïinavit.

M

'Tanti refert Crucifizum (inceré amare & meditari,

E

d

6. De S. Euftbia Virginerecenfec Bollandus, quód poft felici(fi- Belland. 24;

mum ejus obitum füdo coelo & in ipfà meridie crux quedam , tan- "?

l fore, !

j

eportit

quam lucidiffima columna, qux circumquáque coroná ex ftellis con-

d i

f

)

!

textà cingebatur, coram ingenti hominum multitudine apparuerit, &

centtu i

eandem Sacram Virginem usque ad fepulchrum comitata fit,

ii ls

De S. Francifco geraphico narrat Lucas W/adingus, quód, cüm Luc Wading,

t j

aliquando ex urbe Cattelli ad zdem S. Mariz Angelorum cum Socio / Annálib. ad

F. Leone iter faceret,

gt

erux aurea & fulgidiffima adinftar columnz igni- *^^"m 1224

, f

j

t& illum precefferit,

uz coram ftante fimulftetit, & cum ambulan-

j

te ulteriàs fe movit,

4

onec tand

i

farult;

em hunc Virum Dei ad locgm defti-

m COI,igg

natum feliciter perduxerit.

- His acceníeo Neaniam, qui, cüm füb Diocletiano Im

Mu

P. Chriftia- Sur, Tom,

»

nos, velut alter Saulus, pérfequeretur, non procul Apa

^

neá in a&re cru-

l; (Q( LK

cem cryflallo perlucido (imilem conf

& Bagatta

.

mrgx'i[. ,

picatus eft, de quahzc vox egre-

Tom. 2, l. $,

diebatur: Epo fum j

Efus erucifixus Dei FAius, in boc ffgno, quod tibi apparuit

; € L.n, 36.

e e'*tmfm*"'

vinte bofles, & pax mea evit tecum.

nügnifö

m;"ff

Ad quod Neanias, nunc in Paulum

j

j

mutatus, & divino gaudio repletus, f& promptum ad omnem divi-

ofmá

nam obtulit exequendam voluntztem; unde Chriftianus efectus &

m

1

facro fonce initiatus, pauló pott lMaftri martyrio coronatus, vitz cur-

j

füm pro Chriíto crucifixo confümmavit, -

jl

um

(leti

Anime mi, feéquamur & nos Imperatorem noftrum, in columna -

u

'fflim

S. Crucis(dum Cruci£xum afpicimus) quotidienos precedentem.Dux

H

hicnoftlereít, qui prinius cruce oneratus, in p

u

ilvere gradum pofüit,

gc

«uo!

pot

abüm

& véltigia iipreffa nobis reliquit:

Exeatnns ieiur ad eum extra

Heb 1/3. 13» :

j

cajlra, improperivm ejus poriantes Cec,

15

CON.

aj

j

..

h

iäf-(oj'iäï

aC

4it

CONSIDERATIO XVITI.

[

Crux Dominica Servis Dei omnesindul-

C

D

corat labores, aerumnas, miferias & adverfita-

tel

tes, ipfámque mortem.

[

p

fi

Du/cc; lgnum, dalces clarvos, dulce

pondus fuftnut. Ec

p

clefia 1n Officio de S. Crucc.

fiit

"a.

tàmi

üm Moyfes dux ac legifer Hebraicum populum per defertum

ls i

Sur in Paleftinam duceret , nec in graviffima fiti aquam in-

a

f

veniret, quáfatifcentem reficeret multitudinem , nifi aquas

amariffimas de Marath, impenfius coepit invocare DEUM,

len

ut populum füum in tanta dulcis aquz penuria non defere-

I'Cä)]

tür

Exed. 15. 26, 16t: At ille clamavit od Dominum,

qui oftendit ei lignum , qucd cum mif ffet in

^

aquas , in dulcedinem ver(a funt,

ipfü

Pcr lignum hoc, cui Abulenfis nomen Adelpha tribuit, commu-

(rü

niter SS. Patres crucem Dominicam fübaudiunt, quod dulce lignum

Qant

Omn

omnes noftrasamaritudines, dolores ac cruciatus folet indulcorare:

Cornel, hic.

Hoc lizuum, 2ic hic Cornelius, ffgnificat lignum erucis , illius enim . virtute , me-

Qun

moriá C meditatione Sandis-omnis labor &* dolor dulcefüit.. Per aquas autem

üe

Tutn

amaras de Marath tribulationes, tentationes, períecutiones, labores,

infirmitates ac fexcentas alias z umnasintellige, de quibus Regius Va-

Pm. 69.2.

tes in propría teflatur perfona: Jntraverunt aqua usque ad animam medm.

rüc

Si ergo defideras, anime mi, ut aquz iftz amarz n hac mortali vita

dCf

tua tibi pariter reddantur dulces, mitte ineas lignum S. Crucis, ubi

Üjtan

omnis amaritudo tibi in optatam vertetur dulcedinem: Lignum, ait

ib

Lippomanus, ;d eff crux duliia facit omm a bujus munli adver[a.

2. Et quid in dubium voczs admirandam hujus facratiflimi ligni

virtutem ? An non modicum faring amariffimam illam ollam colo-

tanqut

himg

cynthidis & herbis mortiferis impletam, dequa filii Prophetarum cla-

Qirm

mabant: 44ors in ella , mors in ella, uno momento indulcoravit, & ad

Y t

4. Reg. 4 41

lla?

coæe&ionem amabilem reddidit: Eraonfuit quidquam amaritudinis ino

An

l.,m pe

Crux cur dulce lignum ?

6s

Annon aqua illa fctens ac fterilis Jeruchuntina per modicum (l

2

:

;

à Propheta immiffum , in dulcem verfa, & à füa innata amaritudine

ac fterilitate fanata eft? Er eereffus ad fontem aquarum , mifit inillum fal, & 4, Weg. 2.19).

ait: Hac diit Dominus, fanavi aquas bas & non evit ultra in eis mors , neque

J

flerilitas s. (anata funt ergo agua usque in diem banc.

uantó magls dulciffimum lignum SS. Crucis pretiofiffimo

ii

Chrifti Sanguine fan&tificatum ac purpuratum , aut minima ejus par-

ticula omnes humanas noftras miferias ac calamitates in vita & in mor-

:riita-

te poterit indulcorare? proinde baud immeritó hoc facrofan&tum vi-

t lignum ab Ecclefia appellatur: Dulee lignum ,. duleia feveus pondera, fu-

pra omnia lisna Cedrorum , in quo falus inutidi pependit ,

in qup Chriflus n'iumpba-

Vit, & mors mertem fuperavit in aternum.

i. E

3. Paulus, ut Hebraos füos recéns ad Chriftum converíos ad

patientiam ac conftantiam in fideinter tot adverfà ac perfecutionesin

primitiva Ecclefia animaret, illis Chriftum crucifixum, tanquam cer-

taminis & cursüsmetam, terminumac premium propofuit: Z4ifpicien- gebr, 12,2;

g t

tes in AAutlovem fidel f* con[ummatorem SEfum , qui propofito fibi gaudio fuflinuit

erutem , con(ufione contemptá, Ubi Paulus, prout hlc obfervat D. Chry-

aquam ?

foftomus, allüfit ad pi&tores, qui, ut ex prototypo & exemplari (imi-

, nifi

1

lem exprimant imaginém, ipfum prototypum & exemplar fpiífime

3

non

i

refpiciunt, & contemplantur.

Sic vult $. Paulus, qui de feipfo tefta-

tur: Cbriffo confixus fum crut, at Hlebrei quoque, & Chriftiani omnes Gal. 2, 19

PT

ipfum fidei & patientizx exemplar, hoc eft, Chriftum JESUM & hunc

crucifixum affiduéintueantur, illiusque virtutes in fe exprimere fata-

jc, nf

gant, qui propefíto fibi gasidio [uflinuit cvucem. Sic Chrifti exemplo animati

jiceli

omnes SS. Apoftoli, Martyres, Virgines propofito fibi gaudio füftinu-

indulcoräf

erunt crucem, confufione contemptá, quia crux Chrifti illorum in-

l yirilts !

dulcoravit dolores ac cruciatus , ut tyrannorum minas & cun&a eo-

aquis a

rum irriderent tormenta.

jne W

]

4« Videamus exempla. S. Vincentius, càm inequuleo, velutin

egwsï'

n

cruce diftentus, pro Chrifto amorefuo acerbifiimos pateretur dolores,

| i

acferreis unguibus, candentibusque laminis torqueretur, Dacianum

3

C mOll

tyrannum cum tortoribusirrifit: Has epulas, inquiebat (tormenta qua& Cornel, ad

Cïül.151

mihi indigis) ezo femper defideravis munquatm aliquis adeà fervivit anibi , ficut tu, Heor, 12, 2

, [f "

$S. Marcus & Marcellianus , fratres, ad pregrandem ftipitem ,

tanquam ad crucem, alligati, acin pedibus clavis ferreis confixi, Chri-

[hmlb

u

r

ftum & hunc crucifixum cantando laudare usque ad fnem vite non

m

f ^

ceffarunt, unde ad Fabianum judicem inter graviffimos cruciatus di-

ulti CIP

j

Xerunt: Aunquom tam jucuude epulati [umss ,. quam bac libenter j Efu Chrifli Martyrol, &

u

Mb

€ pa

ti Brev. Kom,

i

li

64Ns4 pgr(enmus,. in cujus aimore fixi effe cepimus,: utinam tam diu nos ha

18. Juni,

j

J

finat,

64.

Confideratio XV1H.

j:'mt. quéndin bec corruptibili corpore veftiti erimus, qui diem noctémque

inter divinas laudes canentes

: dgnique telis transfixi, leti ad Domi-

n

num füum migrarunt,

Yi

Brev. 9. Nov.

S. Theodorus M. licet toto corpore dilaceratus , lzto tamenani-

mo in (üis cruciatibus ad crucifixum amorem fuum refpiciens decan-

D

tabat: Benedicam Dominum in omui tempore.

)

S. Bonifacius ferreisungulis crudeliffimé excarnificatus, memor

D

3rcv.l4.:Maff .

füi prototypl, Chrifti JESU crucifixi, alacri animo in füis exclamabat

cruciatibus: Gratias ago tibi Domine $ESU Chrifle, Fili Dei, donec candem

[

ab olla picis ferventis integer cervicem gladio porrexerit.

Brcv. L Febr,

S. Ignatius Martyr in Amphitheatro Romano ad leones & Leo-

Tl

pardos damnatus, pr& gaudio exultans, refpiciens exemplar füum cru-

ü

cifixum, exclamavit: um incipio Chrifli effe difeipulus , m.bil de bis, qua vi-

ti

dentur , defideraus, ut 3 Efum Chrifium inveniam. — Ignis , evux , beflia , confradio

di

elfium, membrortm divifio, C totius corporis contritio, &* tota tormenta diaboli

in me veniant, tantum wt Cbrifto fruav. Et quid nosagirnus miferi, in tribu-

lationealiqua confüitut?? Ecce dulcelignum crucis omnes San&torum

lq

Tno

illorum Martyrum indulcoravit amaritudines; & nos quid agimus in

M

aliqua tribulatione ,. derelictione & perfecutione conftituti ?

f

f. In mentem híc mihi venit generofus ille miles & R egis Saulis

füpremus Capitaneus, Davit inquam, qui, ubi robuftum illum gi-

g

pit

gantem lapide proftravit, & gladium illi eripuit, quo illius fceleftum

amputaret caput, atque fugientium Philiftinorum tergo infiftens, fira-

of

p

gem laté vi&tor edidit, fubmiffas DEO gratias ob tam infolitam ob-

ün

Pfalm, 143.

tentam victoriam egit, in quem finem iilum Pflmum compofüit:-

:

Beneditus Dominus, Deus ineus, qut docet manus meas ad pralium, € digitos

Vita & Nadaf,

lii

19, Novembr,

mtos ad bellum. Laudo Davidem, fed magis extollo S. Barlaam fortil-

fo

fimum Chrifti Martyrem, qui Cefirez in Cappadocia tyrannum (

«

ignem infolità ac plané admirandá fidei conftantiá füperavit , de quo

m

refert Vita, quód enormi crudelitate fiagellatus, dexteram füam thure

(ti

ulenam juffus fuerit fuper carbones ignitos tenere, eà conditione, ut

[

fi vel unicum thuris granum in fübje&tum, manulaxatà, demitteret

n

ignem, hocipfo, quafi diis Gentilium facrificzns cenferetur, Et quid

ad hoc fortisfimus Chrifti athlera? Memor crucifixi füi amoris ma-

lii

tud.

num füam in pugnum compreífam , tam diu fuper ignem immotam

tenuit, donec illa penitüsabfümeretur, interim ltus illud Davidici

4nj

decantans: Benedidüus Domtnus

; Deus ineus, qui docct. manus meas ad prá-

li«m, && digitos meos ad bellum,

'Wms

Brev, Rom,

dmj

Et quid dico de S. Laurentio in ignea craticula collocato, fcor-

1e.Awg. pionibus & plumbatis cefo? Hic, ubi ad latus tyrannum vidit ad-

]

Áng

N

ftantem,

Üj

Cyux cur dulce ligninm?

6$

m

a Don

ftantem , generofo & jucundo aninio illum allocutus eft: Affatum ef ,

vería & manduta. Exinde ocnlos ad cocelum levans, letá voce exclama-

vit: Gratias tibi ago. Domine ,. quia januas tuas ingredi merui.

"

amena

ens du

. 6. Progrediamurulterius. Cüm B. B. B. PaulusMiqui, uannes RicciusiaTri-

de Gotho, & Jacobus Chifài tres Japones Soc. JESU (üb Taicofama um»ho Cru-

Japonie Imperatore Nangazachi anno rj97. pro Chrifto poft aures ci ixorum,

15 t

precifas & alias incredibiles exantlatas erumnas tandem ad crucis

xelamdr

vectandt

damnati effent fupplicium, lzti omnes cum pfalmorum cantico ad eam

perrexerunt, in qua fuffixi tanquam ex cathedra zelo mirabili Chri:

;;es n

ffum & hunc crucifixum circeumftantibus Japonibus przdicarunt.

"- Tandem lanceis à carnificibus latis vulneribus in pe&toretransverbe-

rf

rati, generofum fpiritum Deo tradiderunt. "Tanrum apud illos po-

lir, qii

tuit exemplum crucifixi

.

, uj

dulcorem convertit.

]ES[J, qui omnts illorum amaritudines in

TT

Sic Joannes Fifcherus Epifcopus Roffenfis ab Henrico 8. Anglis

N

Rege Schifmatico, quia impig 1llius petitioni confentire noluit, ad

Sando

mortem damnatus, &ad füpplicii locum du&us, lzta voce decanta-

] aglmllim

vit: 7é Deum Laudamus, & Edmündus Campanus S. J. Hac dies quem

Ü

fecit Dominus , exultemus &c. Sic Joannes Ogilbeus S. J. inScotia nobili Georg. Steng

en]s o

genere natus, & martyrii (itientiffimus, ubi à Calviniftis captus, & ad ' lib. cui ci-

p lum

fv

patibulum tractus fuit, erucem fuam, quam priüs amplexatus & de. 'slus: Vis &

i

elenit

ld

V/rtus exea1-

ofculatus eft, alacri animo afcendit, in qua conftantiffimé Chriftum

plorum,

(ites

.€rucifixum przdicans, & pro crucifixoribus orans, demum de

gradu à

carnificibus deturbatus, grata Deo vi&tima occubuit.

yioion

compowlt

7- Sic Apoftoli omnesilant gaudentes à confpeilu concilii , quoniam digni

j 6

A&, $. 4t.

babiti fuut pro nomine .S/a contumeliam pati, hoc enim exemplar, quod in

loam ort

