hocunum fac:. Defcende de cruce.. Sub-

intrathic S. Hieronymus :

.ci]iüscapif»

Fraudulenta promi[]io , quid eff plus de cruce adhuc 9- Bieron. ia,

defcendere viventem,

«ni de fepultura mortuum refurgere ?. Refurrexit , C* nou cred;. Matth-

clam, tn

diflis . ergoft etiam

de eruce de[cenderet, frmiliter nou crederetis, Der

un, &

u

manfit pa-

tientiffiraus JEG

s in cruce conftantiffimé, & fic plenam

de peccato,

inconfat-

morte, diabolo, ac mundo

obtinuit victoriam,

ubi mors & vita duello

, fimot

conflixére mirando. Pr

oreflexione morali juvathicaudire Thomam

Bu

Thom, Kemp

Kempenfem Afcetam fàp

ientiffimum, juxtàac

piiffimum: Doemine j£-

delmit. Chr,

üflinignt

à, inquit, fícuz dixiffi,

C promififli, fic utique

fiat , & mibi promoreri contingat,

1. 3- €, 563

Sufcepi, [ufcepi demana tn

4 (rucem, portabo ,

G portabo eam usque ad tuovtem , ficut

umv

inipofuifii wmibi, | Ver? vita boni Chrifliani cr

ux

vetró abire non li

eff , & dux pavadifi. Inceptum eff,

& p

c&t, nec relinquere oportet.

Eja Fratres pergamus fimul , TEfus

erit nobifeum, Propter

jEfum fufcepimus bane cr

quix&do l

én cruce,

ucem, propter SEfuim perfeveremus

x'xi.

Erit ad;

utor noffer , qui eff dux noft

€

T

ditur ante nos ,

qui pugnabit pro nobis.

"& pracelfor. En Rex noffer ingre-

Sequamur viriliter, nemo saetuat tervores ;

p pam

fid

fiaus parati

mori fortiter in bello, mec i

n

damus de cruce,

*

feramus crimen gloria noffra , ut defcen-

eyint

omni ftatu!

4ut fugiamus de eruce

O quàm bene ac fapienter pro

J "

6. Coronidem

&xïa

N

huic noftre Confideratio

ni addat Venerabilis Had. Lyr.

at

Magdalena Urfina ex

Ord. S. Dom.

)

gione

Hezc plüribus annis in S. R elj- dc Chr. Par,

piiffime transa&tis, eraviffimis

morbi moleftiis à Deo tentata ac* 598

hi

probata eft, in qua affidua affli&ion

um

il

€ fufpirabat ad füum crucifixum

-

Amorem: Domixe, utque quà ? Eteccea

monens eam, utfirmiter fecumin cru

pparuit ei Dominus cruci affixus,

dirir!

HLW

Cé perfeveraret. Ad quz verba

yuo

illa: Bene ejl

[ Doeine ,. doloves tui & p

BA triuim fa

Il

duraruct, C* tu plarimis

stunmtodo borarum fpatio

[

us bas fufferve fine intermiffi

one jibes? Ad quam cru-

cifixusDominus: O ;

gratam !

ego à prito concep

j

yilimt

tionis mea momento eruceum

banc perpeti cepi, to::enta omnia

» 46 fénoula praliba.

?5 , qua poflea dedutlis labvis

exbaufí. Erubuitadh

ancvocem afllicta , &

cautior faQta usque ad

mortem in füa cruce perfeveravit. Va

de, & fac fimiliter.

T s

[

Gintber Unus pro omnibus,

t

CON-

x

f —

2

339

:I

&

uÀ

D

ày

-

&

h

milrt, (

49 4

n

&t

43,

i

$.

A

d

íe

À.

;&

j:

$o*

vait

i

DO OO

CM

UAR p u us ul

z gj

AA

jlloram

H

1

n

[

CONSIDERA

À

.ä

O. LXXXVI

l]

Ü

[

[

': -

1

.m'j'e:-'a ;

C

E

tl te

Chrittus in cruce pronior

ad nos ex-

tatis d

audiendum, quàm in finu Patiis.

f do,

g-is itd

1

A9:Müf[ericordiaim fvo'/o,' esg 720;? acrificium: non entm eni

ptidi f

'vocm*f ju/ios : ]c*d peccatores. Mattb. 9- 13.

foendi

r

I.

lt fx

Vtat p

Ulcherrima eft illa aternz Veritatis parabola, imó quotidiana

yid dul

bhiftoria, deamico illo pauperculo, dequo Lucss,

quód de me-

3

dianocte, tempore maximé incommodo & importuno ad ami-

TA

I "

£ut, ID 5.

cum füum przdivitem venerit, impensé rog

ans ecum .

P

ttm, d

£ommoda uwili tres paues:: Amicus enim meus ex itinere defatiga-

UA [

tus, &efüriens ad me hofpitaturus advenit, & non habeo pro nunc

Nur, l

temporis indomo mea, quod illiapponam. Sed quid refponfi tulit?

Mi

Non poffum [utgeve , C dare tibi,. Et quare mi Domine? non potuifi für-

[/R [

gere dele&to, & tuo amico defideratos fübminiftrare panes.

lï& j ap

Mancin. lib,

- Qui requi-

Refpondet pereleganter ad propofitum Mancinus:

c

^

4 ddfert. 9.

efcit in mollile

C

tulo, di

ficilé audit vocantem, & difficiliüs furgit, ut

E.xum 4

Doár. moral,

2«

indicat parabola propofita, qui veró in duro le&o dormit, facile au-

iW

dit vocantes. lia Dominus JEfus, dum quiefceretin finu Patris, tan-

f

quam in molliffimo & fuaviffimo le&o, difficilem fe in audiendo pre-

de, mf

ti(i

bebat; Aft poftquam in le&o crucis quiefcere voluit, propenfum fe

ad audiendum exhibet, in quo ipfe à Patre fuo exauditus eft in omni-

bU), l

bus pro fua reverentia.

inme

2. Salomon Rex Pacifieus pretiofüm fibi quondam paravit le&u-

"IlItfe

lum, fortiffimorum virorum femper munitum prafidio, in quo le&u-

dl&an-

Wm

lo miré fe benignum atque mitem folebatexhibere; unde admirabun-

dz, confiderando hunc lectulum, exclamarunt cum Sponfà Sionidz:

ï*iï)at f

Cant. 3. 7;

En lettulum Salemonis fexaginta fortes ambiunt ex [orti[fanis Jfrael &c.

Wal

Aponius hic apud Cornelium per illum Salomonis Le&ulum

allegoricé Chrifti le&ulum, hoc eft: Crucem Dominicam fübaudit,

[

obdqr-

ij

in quaipfe Dominus, veré Rex Pacificus , moriens quievit, &

mivit,

| Chriflus i cruce prouus ad mifericordiam.

3

mivit, omnibus fe prebensbenignum, atque mifericordem, non enim

3

k

::

venit vocarejuftos, fed peccatores, mifericordiam potiüs volens, quàm

illorum facrificium.

Juvat hicaudireaurea verba DoGoris Mellidui:

En fl.t Deminus 3Efus Rex tuts expanfts mazitbus, nudo corpore , n

M

|

anbus fimul S, Bernhard,

& pe Ibsus perforatis .. capite fuclinato.

Confortare nunc, ev e

levave onima anea Traét de Paff,

anjera , C infirwa. ( alis fidei &t fpei ad bunc bevtum cbaritatis enilere :

C tó- D,N, cap. 44.

Dosd

tum mestis intitum pervaria diperfum in unvm collige,

at aptim fed«litatesi imi-

tans ad conficiendum t/bi mel devotionis ad paradifum cbaritatis afcende,

Ion

eff elavatus in erucem , ut fe difficilem praberet accedere ad eum vele ntibus , fed ma-

"t C

gis u* emnibus poffet paratior inveniri, O verba confolatione plena!

;. Defortiffimo Samfone recenfet Sacra Scri

:

ptura, quód in nu-

?

D]

puiali füo convivio Phili(teis tunc convivis hoc gnigma

propofuerit

folvendum: De comedente exivit cibus ,

C* de forti egreffa efl dulcedo. Nemo

lxud'ïc. 14. «

intra fpatium fex dierum inventus eft

» qui hocintricatum folvere po-

terat problema; tandem Samfonis uxor hoc illis patefecit arcanum:

woridzlma

Quid culcius melle, && quid fortius leone?

'.XU ls '?hx"'

S. Auguftinus per hunc

leonem Chriftum Domimün intelligit:

n d.

3 Aug. 'ferm.v

Ipfe enim eft leo de tribu Juda, qui fua morte in cruce devicit mor-

197. de Temp.

n: Afïïïlf

tem, daemonem, peecat

:

1221

&gehennam: JDe edente utique, id eft, de mor-

defitit

"

te, qua cuncla devorat aique cor

yfutnit , exivit cibus ille, qui dixit: Ego fum panis

pro Qu

j

l

!ïj

vivus, qui decelo defcendi, quem bumana exacerbavit iniquitas , efque aceti & fellis

Q

M

yl

amaritudinem propinans, atque ab eo plebs gentium vita dulcedinem conver[a

fufce-

QOU

pit , ac fic de mertui leonis ove, id fl , de ChrifHi morte,

qui accubans dorinivit ut

à

leo , apum , 1d efh , Chriflianorum proceffit ex amen,

-

Oh '[Gul

4. Ad hoc quoque allufit Melliflut

1

Á

n

s ille Bernhardus ,' qui cruci-

"

Ji

fixum Amorem fuum con(iderans, quàm pr

onus fit ad nos in eruce

fidi

exaudiendum, & przeftand

am nobis füam mifericordiam, deillo dixit,

hus ,

f

& fcripfit: Gm 1Efus in fumma crucis effet amavitudime , nihil exivit deejus cor- s peut de

fendo

[

de, vifi dulcedo. , Blasphemabatur in cruce à Pontificibus, Scribis & Pha- 48 Dom.

rifxis, maledicebatur à militibus eum cr

t

ucifigentibus, & cuftodienti- cap. iz,

bus, univerfüs populus eum deridebat f

a

dunt

immemor omnium in

.

crilegis vocibus, JEfusautem

)

uriarum, ad Patr

dimitte illis

em pro omnibus rogat: Pater Luc.23.34-

J

Clamabat tunc menfüra p

eccator

um jam adimpleta vin-

T

J

t

di&am, DEus Pater populo tam fcelerato ulti

mum minitabatur exci-

n

"a

yt

dium , armabatur totus ter

rarum orbis ad ultionem, JEfus autem di-

Cebat: Pater dimitte ilis. O

verbum nun

j Swixtü"&

quam ex memoria noftra exci-

dendum! Et tu offen(íus quid agis?

?

I

i

Olim in finu Patris erat DEus ulti

onum, DEus vindictz, puniens-

, fub

auo^

deli&a hominum usque in ter

tiam & quartam generationem : — AMibi Rom, 12, 19.

vindida : egoretribuam ;

0

Incruce veró ipferogat pro delinquentibus, &

mm

"

t2

332

Coufierotio LXXXVII.

8. Chryfolog. ficprout afferit S. Chryfologus: Deus Dominun mutavit in Patremy quia

intl: Q

12!1:" 7;

ab eo tempore amavi maluit . quavo timeri. Exemplurnfümeàlatrone peeni-

lunc gr:

tente, qui cüm fpe plenus, & credensnunc Chriftum effe DEum, vix

hoc oli

Luc.25.42.

hec verba proferebat: — Domise memento amei , cüm veneris in regnum tuwm j

7.

Senenfi

mox audire meruit: Hodie imecuim eris in paradifo. - Obferva: Non dixit

crucifixus Dominus: In extremo judicii die te ad dexteram meamo-

busiy

effariu

cabo, non poft aliquot annos te in paraditi:m affumam, non poft ali-

Conttà

quot menfes, autdies tui in regno meo memor ero, fed bed:z, ante-

T

z

uam adhuc fol occumbat. .O miram cruci!

i

xi JEfu liberalitatem;

Senenl

imó & miram latronis felicitatem.

Confidera ex hoc, att Avancinus,

ftgiti

Ti x

quid non poteft uno pene momento Dei gratia acceptata, — O fi heec cibi afful-

get, anime mi, arri

confer

pe cam citó ambaksus manibus, & nunquam am-

pliàs eam dimitte.

inpet

. Objecit quondam Chriftus difcobolis Judeis, dum eum vo-

crücif

jn. 8. 356.

"Theophyl,

lebantlapidare: Zihrabam p-ter vefler exultavit , ur videret diem meum: vidit,

qoupia

hic.

€& gavifus ef.. Et qualem diem, dices? Refpondet Theophyla&us hic:

Renite

Diew autem dicit cruem, banc previdit Abraham, & gavifüs eft, quia

Ambol

per eam ipfe, ceteriquebomineserantfalvandi, nonenimignorabat

fs

Anmo

err

tuntl

dem, quód immolatio Iíàac filii fui 8gura fuerit & cypus immo-

Í

A

tionis futurzeFiliiDei, per quem falvaretur orbis univerfüs. O pec-

Proind

catores omnes, ite, itead hunc montem Moria, nunc Calvarium , ubi

Wi

in hodiernum usque diem vobis utriusque & Filii Dei & I(aaci filii

$, Chryfaft,

Abraham demonflrabitur immolationis locus , i» quo monte, ait $,

hichom 47.

*j

Chryfoftomus , pro ifaac oblata eft evis , [ed pro mrndi falute oblatus efl. Aenus

Da. Et quidab hoc Agno divino aliud fperare poffumus quàm gra-

tiam ac mifericordiam, ad quem nos extento digito monftrat Precur-

Je.r23.

C

for Domini: E«e /gsus Dei, ecee qui tollit peceatum indiz.

Et cur non

etlam tuum, Ó mile&Qor?

-

N

6. Sponfa illa dile&ta amanti

fiïml Sponfi fui , candidi & rubicun-

Cant.7. 7.

di ftaturam victrici ac foecunde palmze comparavit: Sratara tua affini-

5, 1 dor, hic.

lata fl palina, Supra quem Scripture locum S. I(idorus: Apert?, inquit;

victoriofiffma crux palma comparatur , in quam.- Chriflus afcendens apprebendir feau-

QW;

&us ejus id eff, dena. qua largitus eff [andta Esclefia. Videbenignitatem Chri-

fti in cruce pendentis.

jean5. 2.

IN.

lv

ota erat quondam pif

cnfm illaprobatíca, que mirabilem ægi'of

tos fànandi habebat virtutem, quoties enim defcendit de coclo Ange-

CIC

O01p)o

t

$. Vincent.

Ius (qui S. Rapbacl fuiffe

ditur) & moveba

aquam, toties fanaba-

!

turunus. Sedunde, quzfo, illa virtus pifcina

R efpondet S. Vincen-

Ferr. fer- 6.

*

4.

g

ü

po Invocav.

tiusFerrerius: Ut effe

2

at uY YIÉHS GYHCH

z pá

[Eemis : m dicit Magifler Hi-

1

Jlotia Sebolaflica ; quod án ia pifeitia etat iMud hgeum , quod poftea fexvivit ligno

[/

æ';'z:cisr:

Crucifixus promb ad mifericordiam.

333

itth, d

"rues: Quinque porticus finnificant quinque Vulsera &c,. O felix ille, qui ad

DO n

hanc gratiarum pifcinam confugit! hoc eft: ad crucifixum JEfum. Si

Dmu . hoc olim erat inumbra, & figura, quid nunc in veritate?

ag t

7. Audiamus Hiítoriam memorandam.

Ducebantur in Urbe suriu:inVita

Non d

Senenfi in Italia duo fceleratiffimi latrones ad mortem, quibus curri- 5. Cathar.Sen,

nmen

- busimpofitis ferro difcerpebantur membra. — Nihil hic poterat Con-29. April.

on pl

feffarius, dum loco feri pcenitentiz latrones illi nil nifi blasphemas

d

contra DEum & Sandtos jadabant voces. Audiit hoc S. Catharina

Senenfis, profpicit per feneftram, & ingentem dzmonum catervam

f

flagitiofos illos miferrimé exagitantium intuetur. Quid hic illa Beata?

tibLa

Mi

Illieb ad Amorem füum crucifixum , ut illius exoraret clementiam , fe

xquamfmf

confert, quibus defperatis latronibus ferventiíIimis precibus füis hanc

impetravit gratiam, ut, cüm perventum effet ad urbis portam, ipfe

um Te

crucifixus Salvator plenus vulneribus , ac cruentatus fefe ipfis redderet

im: ridt

confpicuum, quem non viderunt tantüm, fed & audierunt ad feriam

Coshic:

poenitentiam invitantem.

O immeníàm crucifixi JEfü bonitatem !

, qui

Ambo latronesnunc fübitó converfi, inclamarunt Sacerdotem, cui in

irmorat

animo contrito ac humiliato omnia füa confitebantur peccata, & fic

js m

exantlato patienter ultirio fupplicio, ad meliorem vitam tranfierunt.

0pc'£»

Proinde redié Hugoà $. Vidore: Nemo de Dei pietate difidat: quoniam Hgo dcS,

yp, tb

major eff ej«s mijericordia, quam n

of

Vi6&.l, deani-

ftra miferia. Hoc confiderans aþi

ma 6-3.

a

in pace bene confolatus. -

, at

"TE

quag

a p

CONSIDERATIO LXXXIX..

" Qut W

Redemptio generis humani quàm caró

& nlitt

fteterit Servatori noflro Crucifixo JEfu?

d

ji,

vt r

,

4

Quia apud Domtaum mifevicordia, €9 copiofa zgvud eum

jj

rcdempfz'o. Pfal.12 $7

du

1.

"d

f

Nntra fex dies DEus T. O. M. verbounico £izt creavit c;mnïa, fed

gfifä

gS.VïnæQ

ad recreationem hominis peccatoris triginta & plures impendit

annos: Cerplevitque Deus die feprimo opus fuum quod fecerat: Et requi. 00 22

T

j

2

J

j

evit die Jeptimo ab univerfo opere. quod. patravat, — Scd non requievit

qu

t3

DEus

224

Confideratio: L.X X XLX.

H

tüm Rbf

,c(?cï

mo Chriftus per tot annorum tra&tus,. donec-aäimgmx

mcam

i5]

i2

i

ec

(i:

ï

tricemrecrearet, & per Sanguinem füum pretiofiffimum

bca'ljgnf

N

ab interiti

»

reäimm*a—ï ; unde

reQé doGiffimus, juxtaac pientiffimus

Idiora de am.]dióta: Urgerratio

E.

cnaturalis , ut totum the per anierewm rradam tibi, a

nü. l

tedi

div. «, 10

quo tie totum baheo.

Z ,f? tnft

leleotilà, quis me fecifli , ad magis awan.

Í

hig

EU

al

unp It o

11

tus, ais me vefectfhiz mec tam facilé me vefecfli , qeam feciftis

non [emel dicendo se fecdli. fed vefiiendo & dixiflà multa, €& eeffifli mma, C

omn

perceliffa duras! nec tantipn dura ,. fed indigna.

re ac dolore ftetit animz mez falus !

O DEus bone! quanto labo-

dC

n

Ge», 6. 14.

2. Fattibi arcum, dicebat quondam DEus ad No£, in qua falvetur

hi

genus humanum: Zérra bac , fübintrat hic Hugo Cardinalis, in fenfu

bise

allegorico; Cbrifli bumanitas eft, qua omnes fluttus pev[ecstionum [uflinuit : per

loto:

hancenim (alutiferam arcam ab eterno diluvio falvati, & liberati fu-

Cibüs ]

mus ; Proindehumiliter & gratà mente fiepiüs cum Ecclefia Dei dica-

mus: /Aderamus te Chrifle, & benedicimus tibi, quia per [anitam erucem tuam

P

à

Chri

vredemifli snundum.

2

vertà

Multo labore ftetit redemptio populilfraelitici ex /Egypto, qus

obnyl

Píl76.2* per manum Moyfis & Aáronis fa&ta eft. . Idem redemptio ex captivi-

f'nJl

(

tate Babylonica. Plus ftetit Chrifto redemptio generis humani ex fer-

p

Qsthe

vitute diabolica, quod fümmum beneficium nec ullus mortalium fàtis

NY

capere, nec füfficienter poteritpredicare, quia perillum exinferni ba-

]

tan;'a'.a

Diez inDom rathro liberati, & inlibertatemfiliorum Dei afferti famus : Quibus igitur

Paff,

aitDiez, fan&iffima illa Chrifli vulneva ve[picient, Pquibus tanta illis boua

filiur

octilis.,

proftux

erunt? Verbo: debemusomnia SS. Vulneribus Chrifti JEfu.

tatis

Jacobus Sa-

j

. Sed ut hanc veritatem magis capiamus , fftrelegantem fimili-

GQpüf

lianus de Ti-

m Salianus in medium producit, audiamus; imó non

Xtée

more Deil.5

tudinem, qua

audiamus tantu

üm , fed & ferreo.ftylo noftris infcribamus pe&oribus.

Qu

c, 2l.

metropolim , ubi'cüm

Yl

Peregrinus quidam ad regni alicujus pervenit

tisportaseffe obfera-

[

roané pararet egreffum, nuntiatur ei omnes civita

t r

tas, omnibus compitisac plateis geminata proffidia. Cuümque omnes

P

oriinplatea ex-

inquiruntattoniti, quid diesilla parturiat, apparet maj

citatum theatrum, pulloperiftromate undique convettit

um. Populus

morta

h

magiftratum rogat, quid fibi velit hiclugubris appara

.

.

tus? illepopulum

IOHJ

füpplicio vir alt-

lon 3

amandat adregiam; ubi rurfüm interrogat, an quo

quis illuftris afficiendus

fit, ut hec nova rerum facies ngificat? Re-

1N

AUCo

rrendum exerce-

W) to

fponfümaccipiunt Regem eo die capitale ac plané ho

rejudicium: dequo? inquiunt, illi cum alto gemitu,

deunigenito filio

&i

h

fuo. Attoniti cives, circutfpicerefefe, atque obmutefcere, móxquere.

l

ln

ceptà voce: Oportetigitur regium huncadolefcentem attentati parri-

cidii reum effe, nihilque ullo In facinore intentatum reliquiffe. Tan-

fid

tum

—€—

- Redempiio moftra quàm caró Chriffo fleterit ?

333

RC animr

tum abeft, ait palatinacuftodia: Princeps eft obfervantis in parentem,

tein

ettolfimir

benignita

C liil

fübditos, pietateinSuperos, innocentiàin omnes fingu-

pkatifims

lari: Princeps, quo neminem Dei donis cumulatiorem fol videtin ter-

li

ris. Hiccives: neceffeeítergoparentem illum omni barbarie ac feri-

tate diriorem. Imó contra, inquit prefidium, nemo clementior, nemo

L

Ü

ad rmifericordiam adversüs delinquentes propenfior.

il

(

Qs ergo caufa eft tam horrende, tam luctuofe, tam ficulis

IUHHfOi?ET-C-

omnibus inaudite tragoedize? Ecquid tandem potuit talem Patrem ad-

ducere ad mortem tali filio decernendam? Et ad capital

e fupplicit.lm

filrez

carnificis manu, unigenito filio ftatuendum? Nimirum; ajunt, regius

s, nf

hicjuvenis, quàeftin omnesbumanitate & clémentià, unum defonti-

fufivit: X

bus emifit ex carcere, tantocum parentis dolore ac ftomacho, ut ejus

liberzti

loco velit filium unieenitum

o

; alioquin innocentiffimum fratis cervi-

; Deidi

cibus poenam luere capitalem.

Aitti f

. Adeamus nunc animo Jerofolymaám

; füb illum ipum diem, qui

Chriftumin crucepatientem vidit, &luxit. — Civitas inarmis eft uni-

jo, v

veríà, populus ftupetattonitus, tota terrz facies atrá ecclypfi divinitüs

y cipt

obnubitur, aftra lumen mundo negant, coelum gemic, lapides diffiliunt,

i eyle-

fepulchra fponte panduntur, omnia elementa turbantur, füneftum cru-

fum fith

cis theatrum in monte Calvario ere&tum eft;. cui tandemfini? dicent

fer -

Angeli ejus:: Rex coeli & cerre, ille Pazer mifericordiarum , &* DEustotius? C0 23

*kt[abäs jn

confolatiosis hodie cruci fuffigit unigenitum filium faum.

At quem

MTO

filium, DEus immortalis, quemfilium? Exemplar

innocentiz & fancti-

1

"

ii

]

H

L

i

tatis, egnum fine viacula , gloriam humani generis, Ele&orum omnium '«vi* 9. 3-

ol

caput. Etquod tandem hujus filii fcelus? Adamum mortisreum edu-

xit écarcere: Judex vicariam ejus mortem petit, &innocentem luere,

; imövm

quod admifit nocens.'

O cali obflupeite fuper boc , & porta ejus defolamini

Jerem. 2. 12. ;

QQ&QF-'! 4

i Vil D

vebementer! Tlle pro me miferrimo & ingratiffimo peccatore pendet in

crucis patibulo, qui dignus fam inferni barathro:

O caliobflupefcite: hoc

s

pro me JEfüs meus! Àh fluite lacrymze!

(rld

li

I

/n

"morta

4. 5ed confolatur me valde, quod Vates Jeffzus aureá fuá penná

Wil

litati humangreliquit: Quo

niam apud Dominum mifericordia, & co- P(al. 129.7,

uf

Jl

pio[a apsd eum vedemptio. Keverh copiofà Chrifti redemptio fuit, dum

i

Jl

non auro, ait S. Hieronymus, redemit nos, fed (ànguine füo: non$. Hieron, hie.

as

paucos homines, fed univerfüm mundum: non ad paucos annos, fed

V

ia

pro totasternitate: non ad exiguum emolumentum, fed ad immen-

um gloriz pondus.

Copiefa redemptio ob vehementiam amoris, dum

Vi uer

potuiffetunicá Sangui

nis ftillà nos ab interitu redimere, deditin cruce

(

ta[lpgm

ültimam; Sic quod füffeciffetredemptioni, non füffecitamori : Copiofa

qu) i

redemptio propter infinitatem pretii pro nobis dati: Empri eftispretio ng t Cor. 6, ao

j

336

Cou[ideratio LXXXIX.

Et inalio loco idem Apoflolus: In quo babemus redemptionem per (anguinem

Epääï L.7.

ü

ejus, qua [aperabundavit in nrbis. Ex quibus facilé concludes, animé mi,quód

cumomni fiduciaad tam liberalemR edemptorem debeas accedere,quia

1G6.44.:2. ipfede vocat: Delew st nubem iniquitates tuas, C quafi nebulam peccata tua :

- eeyertere ad me, quoniam redemi te. Et tu adbuc tergiverfaris?

$. Pulcherrimus eft iftepfilmus, quem diebus Dominicis Ecclefia

Ch

píal 3. X.

cantare folet in Vefperis:

Inexitu ifrael de JEgysto, in quoagitur deRe-

v

demptione Hebrzi populi ex duriffima fervitute ZEgyptica & de tranfi-

tu marisrubri, dequo P(ltes: Adare vidit, & fugit : Jordanis conver[usefi ve-

trorfum. Sed quzeres, quare dicitur mare rubrum fugiffe, nam ftatim at-

queMoyfes manum füaga cum virga tot miraculorum operatrice füper

mare extendit, illuddue percuffit, Angelus divifit mare, itaut exutra-

(

4nt)

que parte inftar muriftarent aquz, & latiflima via populo Dei aperi-

r, per quod mare ficco pede pertranfierunt.

;'etu

x;. ViditHebrzos in littore ftantes,& propter exercitumPharaonis

magis magísque imminentem , fummo perculfüm tremore, dum alium

evadendi modumnon habebat, nifi maris tranfitum. 'Vidit & Moyfen

prodigiosà virgà fuà armatum cum populi füi principibus ad fe acce-

dentem, & virgam oftendentem.

Hicattende, omnía hecfacta funt

illis in figura: Redexapzio Ifrael de ZEgypto prafiguravit noftram re-

demptionem ex fervitute diabolica per Chriftum fa&tam: Virga Moy-

fis crucem Dominicam & mare rubrum ejus cruentam' paflionem.

ii

Jam non mirorampliüs, quod David dicat: 7Mare vidir, & fupit ad con-

fpe&tum nimirum Virge Mofàice, per quam & nobis Chriftus viam

Qum ]

Nutte

ad texsam promiffionis aperuit, hoc eft per crucem.

6. Audiamus quid ad noftrum iatentum dicat Jeremias Propheta,

ftit d

uinonobfcuré totam Chrifti paffionem preevidit, cujus & ipfe typus

a

Y

uit. Cámergo impenfi

V

is confideraret crucifixi JEfu dolores, illos ama-

Atun

Vl

Thren.2.033.. riffimo mari aflimilare non dubitavit: Magna f velut mare, contritiotua. Ét

Kt:

cur velutmare? Adverte: Orinia umina intrantin mare, & marenon

I€mp0

redundat: Omnes fluctus iniquitatum noftrarum intraverunt in facra-

tiffimum cor JEfu & illud non redundavit impatientià:

Atrocilfiimaineruce

Tanfi

Xüse

patienti, ait Cornelius , magna velut x»sre fuit contritio tua 0 Chrifle $Efa! Et

hec omnia propter me, ac propter te, ó miLe&tor! Quid ergo huic

P

im,

fümmo noftro poffümus retribuzce Benefa&tori?

Virilfraelitz fuerunt gratiGedeoni redemptori füo, qui eos de ma-

q

]udic.& 22.

L

nu Madian liberavit, unde dixerunt a eum : Domisare zoffritu. qtia libera-

fli nos de masu AMadian.. O TE(u, Ó Aixoz Crucifixe, cu liberafti nos dema-

m

nu Madian, de captivitate diaboli, de inferno, de sterna damnatione:

lia

Deminare noftri tu, Servi cui erimus hicin vita& per omnem eternitatem.

E

(

Viyat ergo innobis JEfus Crucifixus.

-

337

var i

Imemi i

iiiiithi

p

"aTTT

à8

Cl qu

n Mi

""CONSIDERATIO XC.

äicisïat&eüz

pituride

L &demt

Chriftus Crucifixus typus fümmz man-

fuetudinis, quem intueri debent, & inutari

tuptrut

-

mídatin:

omnes veri Chriftiani.

atrice i

w CXUIFA:

us

C mdledz'*cc*rstær, non ?nafädiceäat : Cimpateretur, non

commtnabatur. 1. Petv. 2.2 3.

Dharaots

lum alfum

Í.

II

ad fe at

Emeuto Domine Davfd, (* omnis ia

nfuetudinis ejis s dicebat quon-

P. 151 1

iif

dam David, ubi DEO T. O. M. templüm magnificum ex

füram re

voto voluit edificare, quod exinde per Salomonem filium

ejuscompletumeft. Eratautem David, fioculosin illius

vaMoy

aont

füetiffimus.

virtutes conjicias, virfecundümcorDei, &i

ngenio man-

wit Dd

Saulem Regem hoftem infenfiffimum con

fidera, quem

yitus t

cüm poffet in fpelunca Engaddi interficere,

noluit in eum manum

mittere: Aosextendam manum meam in Dominum meum.

quia Chriflus Dowi- . Reg. 24 tt

mief, Abfolonem filium füuumrebellem, à quo det

sJro

hrono fuo eje&tus

xipfety

erat, ducibusfüis Joab, Abifai & Ethai przcepit,

uteum confervarent

Allefüm : Servate mibipuerum AAbfolem. Semei cognato Saulis maledicenti

» 2. Reg. 1. s.

s lst

& lapidibus impetentiignovit, mandavítquene Abifai eum interfice

-—

yiriitti

ret: Dimittiteeum , ut tnaleditat €»c.

|

&mgenä

tempore, quo dolor facilé irám fo

Videexhoc, quomodo David eo ? Reg.16.1o,

jl

[quäüi'

Plus Chrift

let commovere, illam paffionem

iil

M

i/*v(

manfüetudine fua repreffetit.

:u'*s Filius David, & hic cruci-

fixus: Zndiant manfueti ,. & latentur,

Pf 33 3,

2. Audiamus perelegantem inte

r Davidem & Chriftum paralle-

g W

lum. . 1. David ex tribu Juda ii Beth

léhem civitate natus eft: Chri-

gaidöm

ftus ex eadem regia ftirpe &loco ort

us. 2. David pulcher erat afpe-t. Reg 16. 12.

,

j lvbm

&u, rufus, ac rutilantibus ocülis;:

In Chrifto divinitatis majeftas elu-

i

Cebat infacie & ex oculis, Niceph

orus ei tribuit oculos fulvos atque-

fulgentes.

3. David pafcensoves, urfüm ac leonem interfecit: Chri-r.

du

]u

Reg. 17.34».

pii

ftus Paftor bonus leoni tartareo omnem- virn eripüit, ita ut nocere

lu

(Q

Giniber Ungs pro omnibus,

non

3125

Coufideiatio XC.

2.Reg..9.5. non poffit, nifi voluntarié ad ipfum accedentibus. 4. David beneficus

Annt

fuit In omnes, etiam inimicos, quibus lubenti animo -remiüt;.;iri*juri;gfsg

Chriftus pertranfitt benefaciendo, & fànans omnem languorem, igno-

quom

Thutat

1. Reg.17 40. vítque omnibus etiam moriens in cruce.

E

j. David Goliathum bacu-

lo, fundá & quinque lapidibus füperavit: Chriftus baculo crucis &

Abbi

quid

quinque SS. Vulncribus hoftem infernalem devicit. | 6. Davidtrige-

fimo anno expleto Rex declaratus eft; Chriftus trigefimo eetatis anno

^s :

4l ot

in baptifmo Kex & Meffias denuntiatus eft. — 7. David plurimas per-

eptri

peffus eft perfecutiones, nunc à Saule, nunc ab aliis ad necem inquifi-

tus: Chriftus continuis Judeorum perfecutionibus erat agitatus: Ef

8. David in luctu & exilio montem Olivarum

dina

quaveb st eum interficeve,

afcendit, flens, acnudis pedibus incedens: Chriftas in lu&u inftante

dmy

yliab

morte ad eundem Oliveti montem fe contulit, ubi fanguineis lacry-

mis noftra peccatadeploravit. 9. Davidmanfuetudini fuzacceptum

fitus

o5

2,8eg. 22 16.fert regnum, gloriam & felicitatem, unde dixit: AManfuerudo mea mtlti-

plicavit ine, quod & Saul licet hoftis infenfiffimus agnovit; cüm enim

jfoca

ben]p

David ei pepercifletin fpeh

incaEngaddi, audiente exercitu exclama-

[e]

LReg.29.21.yic: Nune feio , quid certiffane vegnaturus fís , C babiturus. in manu tua vegnum

jifa

Quen

Ifrael. Sacratifiimum cor JEfü erat manfüetudine plenum, hinc dixit,

Matih,11:29. ifrite 4

we, quia witis jum , & bumilis corde, O quàm mitis, ó quàm màn-

&ty

t c

fuctus Rex per omnem vitam ac prafertim in cruce ! Cs $Efus , ait S.

S, Bernh. de

Bernhardus, iv fumma erucis effet. amavirudine , nibil exivit de ejus corde , nifi

N

Patf, D. c, 12,

potu

duicede. Audiantmanfueti, &letentur, fe talem habere d

pU.-

iil

tefignanum.

*

3. Finitod

iluvio DEus iridemperlucidamin fuperiori aï'e;;is f&gid-

[2 [

[7777

ofüit, ut effet ignum foederis, pacis & reconciliationis inter DEum

Gen. 9. 13.

&

ominem: /4rcaun meum ponam in nubibus, & erit fiumum faderis inter me

D

n

& interterram, Arcusifte, aicHieremias Drexelius de Chriftopatiente,

Iu

prafignavit crucifixum JEfum, expanfis brachiis, adinftararcüs intenfi,.

Quis

1n ligno crucis pendentem, ubi non mifit fulgura ac tonitrua in. mife--

ros mortales , fed pacis ac reconciliationis fignum ipfe in aére fufpen-

Amar

fus effe voluit.

O fümmam crucifixi Domini noftri manfüetudinem!

APOC. 4- 3- ^

UndeS. Joannes chronum Dei viditirride circumdatum, hoc

lt

füetudine & mifericordiá.

;

H

?ft, maàn-

D7

x

4. Ubi Agnus ille Pafchalis ex mand

ato Dei per Moyfen & uni-

AJIII [

Kxod. 12, 3.

ln

verfum populum DEO fuit immolatus: Zellet unusquisque-agnum per fa-

milias & domos (uas;. Pharao ZEgyptiorum Rex hadtenüs in populum

Ifraeliticum duriffimus, & ex cxde primigenitorum perterritus, cocpit

U

nonnihil manfüefcere, ac liberum exitumHebr«is permittere; unde

n

fl

petiit:

À Moyfe.&Aarone, quos deno&teadíe vocavit, benedictionem

W

i

"

N

Abet.'þg

x

jdbendfot

Crucifixus typus manfuetudimis.

339

lt j

"Mleuntes benedicite mili, "Textus Chald. habet: Orate pro mie.. Quxeres hic

*quomódo tandem cor:tam durum Pharaonis cam fübitó potuit im-

ormime

thum a

qutari? Unde, obfecro, Peffia tam feros manfuefadla efl, ait Rupertus

doonest

( Abbás, & refþOn-det-: . Uná Zgni prafentia, per immolatiozem agni Pbarao

Dl

"quondam fuperatus f , . Ifraelitavum [ervitus foluta.

.

Quid autem manfüe-

etatam

ti

us agno? Etnunquid de Chrifto vaticinatus eft Propheta: Sicur ovis Jrem. $3.

7

lrimayr

ad occifionen.

) ducetur, & qanjz' 4pnmus coram to-n'deigte fe obmut-efce-ti,'* (3" non

aperiet os fuum ?

cemitqui

Expende:

h

pitatus:

dc anime mi ',' Bunnham þientifïïfia/i/-fou tui manfuetu-

dinem. Vixnatus orbilicetinimicifimo fe oftendit manfüeti

fiim

i

iiiiit:

im,

mOvaum

üuinht

düm pacem univerfalemilli intimari juffit.

Cum ApoftolisTicetfim-

plicibus ac imperitis füumma cum manfüetudine ac modeflia conver-

uincslitr-

fatus eft. . Peccata infenfiffimorum inimicorüm, à quibus atrociffi-

.

feaoctt

inas aecipiebat injurias, patie

d i

Y

i

(imézoleravit.- fuds t

À a&X

vad

itorireci-

/rfli/t;(/llh:)!i-

cüm entm

procum amicitiz ofculumprebuit - & ultró ad fe capiendum hoftibus

benigné obtulit; ' Annz Pontifici infidiose interroganti, licet dirà ala-

v exdum

páfueritpercuffus, manfüetérefpondic. — Inedibus Caiphz illam quo-

j t n

que manfüetudinem in omnibus poenis ac illufionibus exhibuit. Sic

hinc le"'

& coram Judice Romano & Herode; in flagellatione & coronatione,

m

ji, at

in crucis bajulatione ac inipfàcrucifixione, ah quàm acerbà, necos

contra inimiicos aperuit, quos tamen uno nutu ad inferni barathrum

:

N

.

*

n

ude, V

w

potuiffecdeturbare, unde pri

üsdixit: Difüire 4me, quia mitis [um, &* bu- Matth.

Axr.zg.*

snilis corde, DEusbone, ubinoftra manfuetudo? Audi Melliftuum: F/4. $. Bernh, dc

Chr, pat,

,Biaïr'liïeglþ

gellis cafus , fpinis'coronatus , -clavis confoffus, affixus patibulo, opprobriis [aturatus,

oninii tamen dolortii immemer , boc tantim dixit: : Pater igno[ce ilis, quia

n

ii

nefcititit, quid faciunr, .. Quis hzc attente confiderans non admiretur tan-

tam actam perfectam Chrifti manfüetudinem? Quis non omni amo-

frpit

re & honore profequatur tam benignum ac manfüetum Dominum?

jobintth

Quis non proponat omnem iracundiam, indignationem, animíque

quin*

amaritudinem penitüs exuere, & induere vifcera mifericordiz?

1aöï5 M?EP'

l,

]

j. Recordor hicillius czci nati,

uem Chriftus in die Sabbati il-

fit

j

[1170

n&'!f-

luminavit, dum lutum ex fputo fecit, .& füper illius linivit oculos:

ho

Vade, lava in natatoria Siloé ( quod imerpretatur Mifus) Ex quid fequicur ? Je. 9.7.

Abiit ergo, * lavit, & venit videns, Qusreshic, quare benignus Dominus

Arm öu ;

hunc cxcum illuminaturus, eum ad fontem Siloe&ablegaverit?

g p"

$. Cornelius & alii, quiaSilo&erattypus Chrifti, ille enim erat

j

Miffus à Patre, ut mündum ccecum illuminaret, ac deperditum repara-

n

fet: Ziquaautem 5ilov, ait Ifaias Propheta, vadunt cum filentio, & mites16.g 6,

W'X 65

fünt, & per canales fübterraneos ad Regum difponuntur hortos. Chri-

n

Petll['

Qqs mi;iiïïmus filuit usquead ann

um ztatis trigefimum, ac prefertim

j

Uua

tempo-

a

340 . Confderatio XC. ,Crucifxus "typns mánfueiudinis.

tempore paffionis vadebat cum filentio : Cüm enim reus capitis ageretuts

n

Matth,26. 97 filuit, ne humani generis impediretredemptionem: $Efus autem tacebats

unde Climacus: 3E/a filentium admirationi & reverentia Pilato fuit, . Kur-

süm Chriftus eft Siloé, id eft, fons aquz falientisin vitameternam. O

Chriftiani! venite omnesad huncgratiarum fontem in Calvario mon-

12.12. 3.

te pro falute omnium fcaturientem : Haurietis aquas im gaudio de fontibus

Co

Yita.& fo,

Nadaf, 9,

Selvatoris, Ita vidit, & experta eft S. Francifta Romana, Virginum,

Mart,

conjugatarum, viduarum & religiof;rum exemplar , Chrifto crucifixo

& dolorofz Matri. ejus ac (an&to Angelo fuo tutelari familiariffima ;

quz fübinde in Euchariftico tabernaculo agnum vidit nive candidio-

rem, & cor illius vulneratum, ex quo lux mira, & fimul fons pro-

manabat, àudità hac vocedivinà: Qui fiir , veniat ad me, & bibat. Audi-

ant hoc manfüeti, & letentur..

5

Wum, 12, 3.

