Et quenam, dices, jumenta (àlvabit DEUS & Homo Chriftus? Refp.

aufidti

Peccatores, ad hoc enim venit in mundum, peccatores falvos facerey

.

l[1 [Jyd.l'

qui per peccatum facti funt ut

)

umentum apüd DEUM ; & ideó in

nativirate füa inter duo jumenta in prefepioreclinari voluit : Jp medio Habae. 3. 2

Non-Flïlïf

duorum animalium cognofceriss hxec duo animalia, tefte $. Hieronymo,

na

hgh

duos prefi

t

gnabant latrones , inter quos cruci,äïus,* & agnitus eft

Chriftus.

]jl

Jtlï u

9at n

Et pergit idem Propheta regius: Quemadimodinn multiplica

f miliris

£ordiam tuam DEus : Nullibi autem miferationes fuas magis mul

i

tiplicas

þa'xä';m&ï

vit DEUS, quàm in paffione.& cruce per upigenitum Filium fuum,

l

s.

füb. cujusumbra voluit, ut omnes filii hominum protegerentur, unde

j

mox addit Vates Jeffieus : .Filii autem bominum in tegmine alavum tuarum Dfal, 49 8

J

jrd

n

MY

fjerabunt; hoc eft, fübintrat hic iterum "Thomasle Blane: Sub wmiras, Ambr, ia

manuuma tuaynóm 12 crute expau[aruum, — Audiamus S. Ambrofium : Cbriffus , Pfalm. 1:8,

t

eo

il f

y

inquit, vita eff: Er ideb qui in umbra Chrifi vivit , inumbravitaefl, — David inSeim $

"

wmnbra alarim Domiui 3 Efu [perare fe dicit $ Zscbaus in avborein ficomori a[cen-

dit, ut Chrifum videret.

ANelis quoque expandit manus faas SEfus, ut totum

bUS; «f

Qno?

mundum obumbrarer. — Quomodo ion [imts i wmbra, qui erucis ejus protegimur

velamento? Quoinodo non [umus in umbra, quos €

E

at

4 f.laf

rucifixus 4-7rialignitate faculi ,

yu

Iï

t corporis ardore defendit £

N

j

4' Sgon"

i

ol

30

Confideratio V'TII.

4. Sponfà illadile&a, ubi oberrando & cuftodiendo vineas fuas

Atr

in fummo folis ardore verfabatur, ne nimio folis meridiani zfítu feri-

[ii

retur, optatam inquifivit umbram, füb qua tuta quiefceret, proinde

i

Cant. 1. 6

adSponfum dixit: 4ndica m/bi , quem diligit anma mea, ubi pa[cas, ubicubes.

$, Drogo de

in merídie? Ec cur in meridie? Subintrat hic S, Drogo Epifcopus Ofti-

te

Sacr. Dom.

enfis: Si vis fcire, inquit, Ó Sponíà, ubi dileQus tuus & ele&tus ex

nü

Paff,

millibus, candidus & rubicundus in meridie paícat & cubet, ad Calva-

$

rium montem te confer, ibi cum videbis horá diei fextà, hoceft, in

[

meridie in afpero crucisle&ulo cubantem, & oves fuas pretiofiífimo

q

fanguine fuo pafcentem : N'uzquam eum. invenies nif tantim in eruce , ii

V

dorimit , ibi pofcit, ibi cubat im meridie, O pretiofa umbra! Permeridiem,

Corncl, hic

C

ait Corneltus, Chrifti crucifixionem accipe, in meridie enim cruci-

ü

fixus eft, ubi crux Chriíli Ecclefiz & fidelibus contra omnes perfecu-

[?

tionum & tribulationum zftus certum fidümque przftat umbraculum.

li

Ad. hanc igitur umbram ubi tandem Sponfa pervenit, amore & do-

Cant. 2« )-

lore fàaucia, attonita exclamavit: Swb umbra illius quem defidevaveram, [edi ;

tü

€* frudus ejus duicis puttuvi meo.

*

li

j. Queres hic, anime mi! qualis hic fruGus fuerit fponfie gut-

il

Cant, 2, 3.

turi tam gratus acdulcis? Ipfa loquatur: Sicut malus, inquit, inter ligna

filvarum , fic dilehus meus inter fitos, Adverte: Malus inter lignafilvarum

Ani

eft crux, & Chriftus erucifixus eft fructus ejus, hoc eft : Maium puni-

i

cum, feu pomum granatum, ita Theodoretus & aiii; Adam enim pec-

u

cavit in malo, Ch.iítus pendensin cruce fàtisfecic

pro hoc malo, un-

tril

Cant, 8. 5

de ad Sponfam dixit: $ab arbore malo fu[citavi te &vc.

m

Congrue autem dicitur M.Ium punicum feu granatum, x. Quia

Coronam

eritfpineam: Chriftus crucifixus fimili redimitus eft coro-

ni 2.M

1

um punicum cibum przbet & potum: Chriftus crucifixus

& Eucharifticuscibus nofter eft & potus.

3. Ex pomo granato expri-

mitur füuccus rubeus & aqueus:

hriftus in cruce ex SS. Latere füo-

fanguinem dedit & aquam.

. Pomum granatum füavem expirat

odorem: Chriftus.crucifixus virtutum odore omnes ad fe fideles tra-

hit. f. Milum punicum purpureum prefefert colorem: Chriftus in

afione & cruce fimiliter. 6. Malum granatum media ex parte, fcu

in latere dirumpitur , ut füas monftret opes: Chriftus in cruce latus

fibi adaperiri voluit, in quo omnesgratiarumthefauri funt reperiundi.

7. Malum punicum liberaliffimum eft,

uod enim habet, boc nobis

prebet :

hriftus in crucepro anima noftra dedit omnia, quz habuit,

& emit eam. Vide ex his acconfidera, curSponfía illa tantoperé af-

feétaverit umbram mali, füb hac enim arbore füfcitata ac redempta

ari cum

eít. Curram"us & nos, anime Chriüianæ,. pari cum ardore, p

amore

Unibra erucis [alublerrima,

sf

3t

amore ad falvificam Dominicz crucis arbor

ifer-

:

em , füb cujus umbra in

oinde

omni tribulatione noftra,

i;i vità & in mor

E

afyluti.

té tutiflfimum reperiemus

Jighu.

6. Pulcherrima e

s (f

:

ft illa queftio, quare Difmas latro, quiad dex-

teraim cruücifixi

fubitó fue-

Juset

rit il'uminatus,

JESU in fatali erucis ligno pendebat, tam

Cv

& ad Chriftum conver(íus :

Domine, mementome;? Refp, Lue 23« 42

S.Vincentius Ferrerius,

quiain cruc»latroilleà CrucifixoDomino fuit

celin

H

fiimo

obumbratus, qux umbr

a in ipfum incidens e

)

us falutis caufà fuit, utà

cruce transferretur ad paradifum:- H4di:

mecum eris in paradifo, Pende-

«t, l

ridiem,

bat aütem in crucepientiffimus orbis Ser

vator Chriftus refpiciens Oc-

cidentem, cuj

us dextera in brachio crucis extenfà ante Solis obícura-

n n

tioném ümbr

àm in lat

Toném projecit, cujus virtuti & gratiz diving

vrfett-

excitanti adfer

ibitur illius converfio &

ternafelicitas, Ita S. Vincen-

;culum.

tius Ferrerius

in Parafceve

:&do-

; B. Petr. Dam. Salmeron & alii.

O Chriftianit Siumb

W!W

tuit Qquoscunque infirmos,

raS. Petri Apoftolorum principis (ànare po-

it4 ut in plateas ejicerent infirmos , & ponerent in && $. 15»

leftulis at evabatis, ut veuieut

e Petro, faltem umbra illius obumbraret. quemquam

nfegie

iMoran,- & libererentur ab

infirmitatibus,

Quantó mapis erit falubrior

at

umbra crucifixi JESU in nos projeda ,

fi in neceffitatibus noftris in

ii

animo contriro & humiliato ad eum con

fu

gimus? Et fi quondam um-

umput

ra corporis S. Petri (ànabat *gros qua

fi per inftrumentum, feu per

xinyt

caufàm inftrumentariam morale

m, umbrz crucifixi JESU meritó at-

yo, U*

tribuere poffumus efficaciam c

aufie phyficse.

Venite ergo mortales

omnes, & ad c-uci

fixum JESUM properate

, ac füb illius gratia-

r!'Ql:l!

rum umbra requiefcite, ille enim vobis er:

tin unbraculum diei 4b

Ya, 4 6.

ln

affu, & iu fecuritatem c. abfconfionem à turbine C*

vucit

à pluvia, &c,

o t

i

,'.

m C'(Pm

p

R p

T

U e

$r

A

AX

r

K]//

f

DN

ju

j

U

at À

Gu

U

N

TA

Ui

QUi TA

hritus

s

N

NM

X

N N

y

/

TE

D

gttés h

3

E

ts

Y*

U

24

Ju

4

$

erun J

W

»

P a^

f

f

D

x

NW

.

o

-

S

Ü

$

" jabu

Eu

j opCT l

g

2

qna

CON-

at

ww

3*

£ (0)V.-

1

$

dut

5$5559558838

A

rj

UIriererive 114

4

$555233

: i

if

Ut

p

CONSIDERATIO IX..-

du

lis

o Abrahami & Ifaac

ü

Confideratur 1n tj

"

lium fuum in mortc*—m

at

amor aterni Patris,

crucis tradentis.

Ó

dc Deus dilexit muidum , " Filiem fzz.fwzwzngenimm

Ü

daret. foan. 3. 16,

il

ïü

po

Ræceþærat,'quonägm DEUS Abïaha'mlo m

agnöä Ifradlitarum

t

lium füuum unigenitum immo:aret in holocau-

atri, ut (ibi f

Tu

ftum, qui fine mora de

no&e confurgens, ad montem Moria

d

locum) perrexit, ligna

Iíaaco filio füo, tunc

(nunc Calvariz

[7/

2f. annum agenti, imp

onens , ipfe veró in manibus fuis gla-

lts

E

uó natum jugularet, & ignem,

quo eum DEO in victimam

dium, q

.

am omnia ad cruer

itum hoe fa-

alþe

combureret, portabat.

Et ecce ubi j

[17T

decosdlo Angelus: Non exe

Gen. 22, 12crificium erant difpofita ; adeft repente

Et quare hoc?

etüc

teodas mantm tuam [uper puerum., neque factas il quidquain.

Cur priüs przce

pit DEUS, & nunc iterum prohibet? Nun

quid in

decreto omnin3 eft Immutabilis ?. Ego enim Dominss ,

foofi

Malach, 3. Ó.

fententia fua &

Inde

& non mutor . Hanc dificultatem

.

folvit S. Auguflinus : Affedhum trum,

$, Aug. ferm.

non fallum exegi , & S. Chryfoftomus:

fitei

,de Temp 1fi

quit in perfona Dei, ing cif^ri,

ITUE

$ chryfoft, ANon boc, ait, pracepi, ut opus perfiiatur ,

meque volo, ut occidatur puer tins,

fed ut obedientia tua manifefla lat omnibusy igitur

ne feceris ei quidquam: Con-

fhur

þom. 474-

udens Ée&or,

enx

tentus (um voluntate tua ,. & ex bacte corono & pradico. En pt

Affe&tum hic DEUS in Abrahamo non effe&um intendit, quia hunc

en

us Filius Chriftus JESUS, in Cal

Ivarig

erat fuppleturus unigenitus ej

p

$

monte in ara crucis fuo tempore,

hoc eft poft 1 960. annos, immolan-

Cothy

dus. Fxponamus enucleatius infigne hoc myfterium.

t ]

etiam unicé

2. Abraham filium.füum líàac, quia unicus erat,

Gen, 224 2.

dilexit, unde DEUS ad eum: Tolle filitm tumm, quem diligis Ifaat, & offer

lm

il imibiim belocauflum, Durum preceptum, durum mandatum, nl-

fil

hilofeciüs Abraham absque ulla mora p

aratum fe ftitit ad illud exequen-

Vlm[[

dum.

Gi

lfaac z;j/pus Chrifli.

33

i

dum, DEusPater, qui per Abraham , tanquam Zdtiquus dierum pre- Daa, 5, 9;

Eggatus eft, pariterFilium füuumunigenitum, quem abzterno genuit;

unicé dilexit, unde dixit: Hic eff Filins meus diledlus, :n quo mihi bene com- Mg:th. 17,

$

placui, quem tamen pro falute mundi tradidicin ara crucis immolan-

dum; unde Apoftolus: Qui etiam proprio Filto fuo non pepercit , fed per no- Kom, 8 32.

[f

his oiumi^us tvadidit illum, O mira, exclamat Ecclefia, circa nos tux pie-

tatis dignatio, ut fervum redimeres, Filium tradidifti! Etnos non

AT

amemus DEUM? Heu nos miferos!

*

Abraham ligna holocaufti nonafino, autfervis » fed proprío filio

impofuit, propriis humeris usque ad montem holocaufti deporcanda:

Julit li na lo 'ocaufli , C impofuit [uper Iaac.. Pater cternus nou dumtaxat

Gea, 23, 6;

^if

materialem & ligneam crucem, fed & maximam ac fummé horren-

dam omnium peccatorum noftrorum fàrcinam humeris innocentiílimi

Filii füi impoluit: P

of

vit in eo iniquitates oimnium noftrdm. O quam Bravelfa, s3, 6,

pondus! Et quis non doleat de peccatis füis?

yeficyut

i. Ifaäcþatre prmfentc & (ïoe&an,tc, tanquam ['erygs mercena-

rius, inter duosjuvenes patrisfu: fervos propriis humeris graveligno-

holpct:

rum pondus ad montem tulit, ubi DEO in vidtimam erat immolan-

n Mort

dus: Ducess fecum duos juvenes & Jfaac filium fuum: Clnque concidiffet ligna in

G. $2, $.

bolocaufluim , abiit ad logum, quem praceperat ei DEus, — Chriftus inter duos

latrones crucem graviffimam ad eundem montem propriis humeris

ii

afportavit, in qua inter latrones medius fufpenfus eft: Er &ajulan;

p hité

fibi Joan, :9, t

erucem , exivit in eup, qui dicitur Calvaria , locum. .Et gggmodo ut po

pR

crucem tuam?

t;.a.fsf

ureli

Abraham, ubi omníaad cruentum hoc facrificium neceffaria di-

jqui

fpofuit, filium füum, ne aliquem inconditum reni(üm, aut facrificio

; Duit

indecentem motum in ip'à jugulatione edere poffet, fuper aram for-

riter alligavit: Q/mque elligaffer Ifaac filium fuusa , pg,iu:i eum in altare [uper o

en, 22. 9.

firuem . lignorum,

Pater aternus Filium füum unigenitum pro fàlute

TR

p

mundi immolandum non folàüm funibus, fed & clavis ferreis in altari

aqr

gv

"napits

crucis alligari voluit: Foderumt manus me«s G pedes meos, Et quoci

€5 CU pf »r, po,

de.novo per peccata tua cruci affixifti?

Et tam

,,,,,

en non doles?

N

hi

- 4. Abraham loco filfi arietem inter vepres & fpinas hxrentem,

i

ht

)

m

l^

cornibisque füfpenfüm DEO T. O. M. in gratum holocauftum obtu-

)

lit: Levayit. Abrabam oculos fuos, vidítque poft .ergum arietem intey v

ventem cornibus, quem a[femens ebtulit bolocauflum pvo filio. Pater xt

ernus Fi-

epres D& Gen, 22, H.

[/]

ypl'

iil

lium füum fpineo ferto cin&um, canquam vidtimam coronatam, pro

/..M[l ö.

falute univerforum in altari crucisofferendum deftinavit, ubi non di-

atl

vinitas fed humanitas, que per arietem przfignataeft, pronobis paffa

joxt!

Gintber Unus pro omnibus,

*

[2

$

.

jnm

d

Con[idevatio LX. .

; Natth,27, ac:€fts .Er pleffentes coronam de fpimis, pofuerunt fu

*

2

per caput ejus. Et» tü füb'ca-v

pite fpinofo vis effe membrum delicatum

[

Abraham, ubi füperiore fp

irituilluftratus, redemptionem "generis—

&

humani & mortem Filii Dei , ejüsque cruentam immolationem in eo-

ha

demloco, quo i

pfefilium füum Ifàac DEO in vidtimam deftinaverat,

Ye

futuram przvidit, & dolore quidem fed & fummo gaudio affectus eft,

q

: jean, g. 5?.

ZAbrabam pater ve[le exultavit, ut videret diem meum:. vidit &

gavif.s efl.. Sic

)

Pater cocleftis, ubi vidit, quód per mortem crucisu

d

juflitix divingabunde fatisfi

nigeniti Filii fui

eret, & tociusgeneris humani miferia füb-

fl«

levarctur, fümmo quoque

& immenío

! gaudio (ut ita dicam) affe&us

gna

eft: Vidit & gavifus efl..— Vide hic,

anime mi! ha

al

bes dolendi& gaudeïl-

di materiam, fi Crucifixum afpicis.

liq.

$. Abraham Patríarcha & Sacerdos, ubi (crifictum illud com-

ile

plevit, & DEO humiliter obtulit, à Domino benedictus, Glvo & àno

d

filio recepto, ad domum. propriam rediit.

— Ex quis, obfecro, tunc

t

erat fenfus Sarz dile&tw conjugis & matri

s laaci, ubi hunc filiumi

[

füum fàalvum & incolumem,

ac quaíi de novo redivivum confpicata

qii

Gen. 2. 19,

eft? Rever[us eft Abrabam ad pue

ros fuos , abiertntque Ber(abed. fimu!, Cv babi-

h

tavit ibi. Altiusnuncattolle men

t

$, Aug. ferrh.

tis oculos: Sara mater Ifaaci non erat

ho

ignara futurz cruentz necis filii

füi, itaS. Auguftinus & alii; ubi ergo

7;-de Temp. dile&tiflfimum filium füum, qu

em jam mortuum & immolatum cre-

*

didit, delongé adventantem

onfpexit: Z»ered;bils gaudio , ait Jofephus

de Ántiquitate Judzorum,

latata jvit , filium [«um de [acrificio vivum vedeun-

tem videndo, 'Tale

gaudium erat , imó longe majus Dolorofie Matris &

Virginis Mariz,

ubi amantifl;mum Filium fuum

JESUM poft tam

t. Ecce quoómodo

cruentam crucisnecem poft triduum vivum recepi

DEUS

quandoque füos, quos maxirné diligit, ad extrema a

igat, vel

(r

adigip

ermittat ,

quos tamen in fine non deferit, omnémqueillorum

amaritüdinem in

Optatam vertit dulcedinem; ille enim eft, quimorti-

äo Feg- 2.6

feat, & vivifuat :

randum eft,

aeduuit ad mnjeros , & reducit: proinde nunquam defpe-

V

6. Abraham, uübi htec otnhiaad nu

?

tum divinum co-'mplev-it, &

fic pulcherrime faturz

patlioni Chrifti cum filio füo prxluüt , ftatuit

ob fpem pofleritat:

$, ex

quà füo tempore & pretiofifIimus orbis Sal-

vator erat nafciturus,

lía

aco flio fuo dignam eligere fponfàm; in

quem fnem Eliezer fcrvu

m primatium in Haran cum donis aureis &

argenteis dimifit,

ut Rebecca

m virginem pulcherrimam filio fuo de-

fponret ; & obíervat Scriptu

ramunera,; quibus eam donavit : Protu-

Gen, 24. 53

lu inaures aureas Q p gen

Tt45 , prolaiisque yafis a

dedn a Aelecsa pro "un

er6,

rgenteis & auru:, 46 vgji:þusi,

Hae

Jfaac typus Chrifti.

"v

üifub ü

Hec omnia fa&ta funt illis in £ gura, feriptura funt autem propéer

nos: Per fponfm Ifaac prefguratus eft fanguinum Sponfus Chriftus $. 4 r£ «

p

& hie erucifixus, per Kebeccam Ecclefia, cujustunc illa typumgeflit, ^ ^vs. ctai

7lis£tii0

t

hanc Chriftus dotavit, & locuplecavit pluribus thefauris ac divitiis;

CTH

Per inaures fides denotatur, fides enim ex auditu, per armillas aureas,

* C"P. ;-

us d

uc funt manuum & brachiorum ornamenta, bona operaindicantur;

uf N

P«r vafà aurea & argentea doctiffimus Quarefmius feptem fanQ» Ec-

tiPii

cleíiz Sacramenta intelligit, que fünt vafa gratieac merirorum Cori-

ff

fti crucifixi, qux nobis fuo fanguine promeruit; Per veftes pretiofas

gratiam divinam fübaudi, hz. eít enim veftis illa nuptialis, fine qua

fs

&gaudcg-

ad nuptias Ágni non pervenitur,

Ex quibus omnibus fàtis fü

érque

liquet, quantum Chriftus Dominus fuam fponfàm Ecclefiam,

&

tuam

lud cor-

dilexerit animam. Juvat hicaudire S. Paulum : &5riffus, inquit, cepur

ro Ka

efl Ecclefig : ipfe Salvator corporis ejus. — Ciriflus dilexit. Ecclefiam €r. je ipfum

Ehef, $. 23,

10, tuni

tradidit pro ea , ut illom (anctifi aret , m«ndans lavacro aqua in verbovita, st ex-

w i

biberet fibi ipfi gloriofam Ecclefiam , mon babentem magulam, aut rugam, at ali-

confpict

uid bujusmodi , fed ut fit fantta & immaculata &e,, Coeterüm quod de fpon-

fà Chrifti Ecclefia hic dicitur, fübaudiri etiam debet de anima tua,

/, & Mi

[mon r

homo Chriftiane! Vide proinde & cura, ut impofterüm anima tua

vb ep

fit fan&a & immaculata, ac digna Chrifti crucifixi Sponfa.

otom (*

O quàm felix tunc eris.in mortis articulo!

jl

-i$ühbr. 426 -dele. e2per 4$3$69- AGIPER F.ä-

p r

y Marh

CONSIDERATIO X..

[ od

/

uomüdï

Crux Domiaica eft Scala Jacob, & fecura

)

|

int r

u

animz Chriftianz ad coelum feinita.-

ü?or*uf«

I

qum

quam

r

Viditin fomms [calam [lantem fuper tevramg . €9 CACHÁ

j

]l

j

men zïllz'.n/.c tangens ctlum. Gien. 28. 12.

m

futi

Y.

y o

gn[Rm)

y

àm Ifaac Patriarcha jam in proveda eonftitutus vtate, pru-

denter przvideret, quód Jacob fitius ob przreptam Efàu fra-

jj r*

o JUO.

tri füo benedi&tionem vix ampliüs tutus in paterna domo

"t

rtti

poffet confiftere (Minitatus enim erat E:àu fratri füo . Venient

ií WW'

dies lu&is patrismei, d. eyo occidam [rairem meum) jacobum ad 9e^ 27 47

2

f

36

Confideratio X.

ft vocavit , & cum paterna benedi&tione in Mefopotamiam dimiffum

ablegavit, ut illiclocorum fibi fp

onfam deligeret, & tali occafione fra-

tris iram declinaret,

-- CR Vit

þosäu:ä- '

acob patris imperio in omnibus; Et

EÉcce! cüm de no&te intempefta necefhitate compulíus, in pstenti cam-

Gei. 29. 12.

po fuper lapides fomnum capefferet: Vida fealam flantem [uper terramy

€* cacumen illius tangens ctelum: . ZAngelos queque. Dei alcendentes && defcenden-

— 4 — MM — 0 ——

les pet eam , && Dominum innixum

fcala. Mirabilis viio, ac plena myfte-

riis. Vidit autem Jacob in hac rirabili fcalanon rantàm Angelorum

multitudinem per illam afcendentium & defcendentium, fed & Àn-

pelorum Dominum, qui utráque extensá manu hanc fcalamn flantem

i

tenebat: Vidit Deminum innixum

frala, . Et cur; obfecro, ipíe Dominus

hanc tenebat fcalam?

$, Auguü.

&. $. Auguftinus, quód per di&am cocli (calam perapté crux

fci in, 79;

Dominica intelligatur : Demimus, inquit, [eala incumbens eft chriftus in

ä

cruce pendens , erux. enim [cala celi eff , per quam Cb

riftus bominem lapfum levavit

ad Patrei, Perhancícalam omnes Sancti & electi Dei in coelum afcen-

:

LU

derunt, &adhucafcendunt, nec ullus eft in ccclefti patriaincola, qui

fine cruce ad eternam perveniffet gloriam. Tu, qui hec legis, vel

audis, attende, an pariter in hac fcala fis, fecus toto coelo aberras, nec

aliam tibi DEUS ad coclum viam

pinget, quàm viam fan&te crucis.

Audis bene? Sed pergo.

g

2. Chriftus Dominus, ubi Petro claves Ecclefie promifit , mox

Matth, 16. 21.

€um, cererósque difcipulos edocuit de via crucis: Exiude capit 3Efus

offendere. difeipulis [uis , quia oporteret eum ire Hierefolymam , & multa pati À

Senioribus , & fevibis, & principibus Sacevdotum, & occidi, & tertia die refur

gee.. Indignéhoc ferebat Petrus, quapropter Chriftum feorfüm affu-

rhens (quia coram aliis non audebat ip m Increpare) ei ex vehementi,

quo in ipfum ferebaturamore, candidéin faciem dixit: Abfit 2re Do-

ä

mme, nen erit tibi bec, quafi diceret: Quidtu Domine? qui Chriftus &

FiliusDei vivi es, cum morte crucis? nonerittibi hoc; nonenim con-

*enit Filium Dei crucifgi, ac mor

te tam indigna perire; ad quem

à

Dominus converfus dixit : Va4e poft me [atana, . fcandalum mibi es, quia

f

yon [aris ea. qva Dei feot, fedga,

qua bominum. — Qrusres, quare Petrus

adeó híc à Chrifto fuerit incre

pitus, cüm tamen optimam habuerit

intentionem ?

&

pto

Refpondent Patres, quia voluit im

pedire paffionem ejus & cru-

Qu

cem, qut tomen eft unica vi. &

fcala in coelum, per quam Chriftus

K

prius in coclum afcendit,

nobisque viam monftravit, quá fit eundum;

D

j

proinde mox adjecit :

51 quis Yult venive pofl me, . abneget femetipfem , €

o

z:"'oü.u erucem faam , € j

e4ualur æe'; Supra quod S. Chryfoítomu

?:

Qün

"

Crux fcala in celum,

37

iif

Tu Ó Petre, dicis mibi: Propitius efto tibi

D0ne f

vel parce vitee tuz) ego autem

$, Chryíoft

dico tibi, quoniam non felnn probibere à pa[fione nocivum tiói efl , fed neque [al-

Á

hic

apud

lus f

hic

h

La

uJe

is

síealam, apprehende eam fortiter, c,,

nel,

éntl a

yari poteris. En anime mi,

fi vis àd coiuin venires Chriftus.

*it, fequere eum;. & quis non

& htuit

aveat fequi ChriftumDei Filium?

&

tu quid? Recollige te apud te-

p

metipfum , qualis fic amator & imitator crucifixi JESU ; adhuc dico:

i nyli

Récollige, Sc flatue €»c,

À

3pelortt

3. De fuda refert fcri

ptura, quódinultima ccena, cüm ageretur,

a At

diabolus in cor ejus immiferic, ut Chriftum magiftrum füum traderet joan. 15.2;

x anta

Judzis. Etfa&um eítita. Sed adwerte ulterius ; ubi Pilatus Judex

Donini

Romanus ad infantiam Judxorum iniquiffimam contra Chriftum

nunc férre voluit crucis & mortis fententiam, mifitad eum uxor ejus

pté t

Claudia Procula, dicens per fubmiffum fidelem famulum: ANibil tibi , Matth, 27. t9;

rf

& juffo li : muliaenim paffa [nmm bod. e per vi[um propter eum. Et quare hoc?-

Á n

&. S. lgnatius Ep. & M. Cim paranda effet ceux ,. diabolus tumultuaba- S. 1gaat. M.

WA QCQ;

nur, ( papirentiam immifit proditeri , & mulierculam tuvbayit in [omnis , &* ut Epitt. ad. Po-

d qi

lycarp.

à crucifixione ce[faret , indecere molicbatur: fnam ipfius pernitiem [entiebat,

legis,

-Ecce cüm paranda effet fca!a ad coclum ,. per quam Chri(tus de

hac.terra primus ad Patrem afcenderet, atque innumeros alios per

&pras,

d cïuClSi

eandem crucis fcalam ad fe attraheret, tumaltuabatur diabolus, Anime mi

Sine tumultuari diabolum; fic enim oportuit fieri, & jra Chriftum in- Lue. 24- 26,

f;lfïtq n

trave im gloriam [uam , G non per aliam quàm crucis viam; fic pari mo-

ayt]

do oportet, ut & tu pereandem fequaris fcalam; itadecrevit DEUS,

lu p

ita Scriptura docet, ita precefferunt SS. Apoftoli, Martyres, Confef-

ti. d "Jï*!'

fores, Virgines, Viduz, Sandique omnes, Ertuquid? ó delicate mi-

les! tünefine cruce, finelabore, inetribulatione ad eternam vis per-

orünzde

(e gt

venire ketitiam? Abfit eloriari nfi in cruce Domini nofi $Efu Civifli, hanc Gal. 6. 14,

T

ampledere, h:nc fequere,

jjim

i

jfus

4. Videmus modo, qualiter fuerit tumultuatus diabolus. Ibi

neum

Chriftus, vita noftra, jam hanc crucis fcalam in monte Calvario.

. gt

afcendit, per quam in coclum con(tenderet, & nos unà fecum in al-

pl

j»

tum elevaret, obfervavit aftutiffimus diabolus, qui tunc juxta Vene-

Ui

qu

ra5ilem Bedam in crucis cornu fedebat, ex infnita Chrifti patientia -

n

& (ignis, qu: fiebant, hunc ipfifiimum effe promiffum orbis R edem-

ptorem, a queper eum regnum füum ac dominium effe evertendum,

,ut

quapropter de novo Judxos ivftigavit, quatenus nunc peterent, ut.

crucem ru:;üs defereret Chriftus, & ex ea defcenderet :..$j F/ms Dei

(hri

defie de de vwe

€5» Matth, 27, t$,

z eundi

i

O impii & execrandi Deicidze! priüs allaboraftis, ut .

Rex Judsorum tolleretur in crucem: 7elle,. tolle, crucfige eun:. umc [oan, 19» 1$

7 illha

ií

jolom

cüm. in crþucis ícala eft ad oppugnand

um cocdum, iterum I'ucclamat,is-:-

Ej

3

Y

3$

' Coufideratio X.

defzendat sunc de cruce , & eredimus eà, namcsrultis, utin

$i Rex Ifradl eft ,

crucem agatur

[

Meffias vefter, nunc iterum defideratis, ut de il!a

deícendat.

D

al

E äcra:ixärd.

Hoc opus diaboli

fuit, (ubintrat hfc S. Bernhardus, &antiqui fer-

Isl

ferm, i indie p

entis aftutia, fic enim reliquiffet DEGS & Homo Chriftus opus falu-

«

Vaíche,

tisnoftrz imperfectum,

proinde noluit patientiffimus Dominus (licet

fi

hoc potuiffet facere) decrucis fcalà defcendere, quia ex Patrisimperio

in cruce debebat, & voluit mori, ut nos à morte perpetua redimeret,

la

ja

lt

nobísque fcalam pararet, per quam afcenderemus in coelum.

Chriftiani! aftendamus & nos alacricer per hanc crucis fcalam , utad

€105

optatam pérveniamus requiem ; En Chriflus ipfe eam nobis tenet

expanfis & perforatis manibus , ne in hoc arduo afcenfü cadamus.

colo

Surfum corda! Ecce Dominum innixum (cala.

N

L]

fiba

$. Anno Chrifti 205. Tuburbi in Mauritoni

ä ro Chrifto cruci-

À

etua.

gBaros, To. 2 fixo felicem martyrii curfum confummaruntsS. Felicitas & S. Perp

4

fol. 29

ambze conjuges & honeftifimo matrimonio jun&hz.

Felicitas, quia

S. A-g'- "" ppeonans erat, à tyranno juxta Leges Gentiltum exfpedtata eft, donec

Píal.47. 5 )u cireere pareret; Qua,

cüm vehementes partüs dolores fentiret,

*

Audierunt hoc cxtcert

ro more parturientium altüm ingemuit.

Chriftiani cum illa incarcerati: Ec quomodo, di. eba:t, Ó Felicitas?

cras martyrium fuftinebis, ferrum, ignem, cataftas, beftias, confra-

&ionem offium, membrorüm divifionem, actotius corporis contri-

1

tionem, cim nune in partu ob leviores tantoperé ingemiícis dolores!

quibus S. Feii

citas: Nunc, inquiebat, in partu debitas humanze naturee

olore paries fi'tos tios, Cr3

poenas perfolvo, quia Evs dictum fuit: /m d

autem protegente divinà gratià pro Chrifto, amore meo crucifixo

omnia fupplicia ac eruciatus lzta fi uftlinebo. Interim dum hzc fiunt,

ly

S, Perpetua, qux la&entem in carcere nutriebat parvulum, pragran-

dem (calam usque ad eoclum pertingentem confpicir, quz fcala hinc

atque inde peracutis eratarmata cultrisacgladiis, ad cujus pedes for-

midabilis jacebat draco, SS. Martyribus per eam ad coclum afcenfuris

non levem incutiens terrorem. Verüm cüm $. Sartyrus adhuc puer

& in lege Chriftiana optimé inftru&us , primus generofo ;n'mo hanc

fcalam zftendit, S. Perpetuacum ceteris Chriflian's, martyrii Candi-

datis, animata, parianimi generofitate ad martyrii locum properzvit,

!

t

|

ubi S, Felicitas eum S. R evocato fratre füo à Leopardo oecifaatque di-

fcerpta, S. Perpetua veró, quamnec parentis, nec conjugis, necpar-

ley:

a]i-'jn;

vuli lacryms: permovebant , furenti vacce ac leoni objecta , & tan-

dem gladio pro Chrifto trucidata eft. Sic feliciter bi $S. Mart

Tent.

yres per

crucis fcalam ad coelettem tranfierunt gloriam.

iiog

uf ngtc-

- r* fíala in calum,

39

, t

deili

.6. Caterüm pïures San&i ac San&tz Dei fimiles videbant cocli

fcalas. " S. Pardulpho S. Micha?l Archangelus candidam fcalam usque Nadaf. in

ad coelum pertingentem oftendit, cujus fümmitati ipfe DEUS erat ^ono oclet,

qui

Vs (t«

innixus, qui $. Pardulphum, ut eó afcenderet, & coronam glorizà fe 2 Dccmbf,

acciperet, peramanter invitavit.

;

/

s (l

S. Romualdus Camaldulenfitum Monacho

rum Fundator, qui in

P

inpetà

fümma vite aufteritate annos centum & viginti DEO inferviit, fimi- Brev. Rom;

ümeret

lem fcalam à terra coclum pertingentem confpicatus eft, per quam 7. Fcbr.

n 5

homines in veíte candida afcendebant & defctendebant.

yutal

V. F. Leo inter primos & chariffimos $. Francifci Seraphici fo- Ex Chronico

ys

cios duas fcalasjuxta fe invicem pofitas, unam rubei, alteram candidi Minorum lib,

ia

coloris, usque ad coclum porrectas vidit, in apice rubicundz fcalge 6« eap. 17

ftabat Chriftus, in candida B. Virgo füos in coelum invitantes Clientes.

T

Agite Chriftiani! Ecce parata eft vobis fimilis cocli fcala5 ve- --

d

nite ad crucifixum JESUM & SS. Ma

i, QU

dolorofam &c.

trem ej'gs

fb dort

fentirt

» qateti

dicios!

cont

CONSIDERATIO XI.

Ü

ts COf

dolo

Terebinthus, füb qua Jacob idola info-

Y g

dit, figura SS. Crucis Dominicz.

i, C

erucitt

yc ff

*

«t

o' quafr | Terebinthus extendi vatnos meos, €97 VA æei

ft

Ài

fv

É /)012/07"25 &T gmtz'»g. &ccli. 24. 22.

ederi

I.

cetlit

al

Acob Pätriafchz , Clim tandem poftkïongamkfervimtem curn co«

d

yc

iofà fimilia in patriam reditum pararet, ut ibidem ftabilem fe-

m V,

j

dem figeret, flatuit quantocyüs univerfam fuam ab omni idolo-

latria expcurgore fomiliam; 1n quem finem DEO T. O. M. pub-

10

W Vl

e

L

lícam aram éx fo'ido lapide, quem oleo pritis inunxerat, sdi-

j

[2

atl

q

fieiv

1

t, ferió inper.ns ómnibus ac fing:tlis füis donieflicis, ut deos

!)

g

alienos & idola Labani, quorum c«lcoi príüs addi&i erant, abjice-

Ü

rent, & horum loco DEO vero, vivo & unico pro omni pofüibili

modo infervirent, Parent domcüic; omnes$, & non folüm aurea

idola,.

( Qu

r

C'm/iderätio XI.

40

u

idola, fed & pretiofs inaures ad pedes Jacobi abjiciunt, qu& omnia

prudentiffimus ille Patríarcha füb Terebintho arboreinfodic: Dederunt

(j

acä- 34

ergo &i omnes deos aliénos , quos babebant, (v inaures , qua evant in auvibus eo-

tums at ille infodit ea falter Torebintbum, Resadmiratione digna! Annon

T

.

oterat fJacob h«c idola aureaac pretiofis domefticorum inaures me-

;

H

is pro familie fuze commodo, vel in fàcros, velin pauperum ufüus

t

applicare? lIt quid aurum, cui acquirendo orbis tantoperé inhiat,

fi

tanquam rem viliffimam abjicit, & in terre vifceribus, gnde tap?q

]i

labore erutum eft, de novo fepelic?

L

X

&. ad hoc Cornelius & alij, quód Jacob qui

dem pomifïet aurea

iftaidola in alios, meltorésque convertere ufüs, fed noluit, nequod

fupereffet idololatrie veftigium, ut fic fuis domefticis majorem 1fto-

tumidolorumingeneraret execrationem, & ita omnes , ablatá occa-

fione, eólibérius foli vivo ac vero DEO infervirent, in quem finem

D

cun&ka ifta aurca fimulacra confregit, & in pulverem redacta fübter

p

unam Terebínthum infodit: Et cur fübter unam Terebinthum?

&up.Abb hic,

uód per dictam arborem Terebinthum,

À

&g. Rupertus Abbas,

3ti

& Corncel. in

uv op

timam, tenuiffimámque fundic refinam, nil aliud quàm 5S.

b

£cdi, 24* 22. Crux Dominica fuerit prefignata, füb qua omnia mundi idola ac

Ti

peccata ha&tenus fuerunt defoffa, & impofterüm funt & erunt defo-

LU

dienda: Térebintbus, inquit, arbor refinam generans pretiefiffimam lignum cvu-

[

cis, quod viriutis eft optima. fignificat, fubtev quam omnia peccata ueft

(a fepeliuü.:;ff,

ne ulita ullum veftigiwn veperictur.

lidux äuxta ac pientiffimus, ubi päulö

h

2. Jofue invi&tiffimus be

hi

ante beatum obitum füum populum ad Dei timorem ardenti con-

cione extimulavit, & novo foedere Deo adftrinxit, lapidem tulir

BI

for

pergrandem , quem in fignum & perenne initi focderis monumen-

Jofue 24. 26. tum erexit3 Pejuítque eum fubier quercum, qua erat in Sanéltiario Dom'ni.

n

Et cur fübter quercum?

n

" RefpondentSepruaginta Interpretes, quercumillam fuiffe Tere-

h

s, Aug, bie binthum, & per iftam Terebinthum, fübintrat hic S. Au uftinus,

apud Con&. fuiffe defignatam SS, Crucem Dominicam, & quemadmodüm Terc-

7?/((

binthilignum medicinales exfudatlacrymas, ita crux medicina fada

figj

Ecclefía ia

H

eft totius generis humani : Jpfe lignum tung notavit , datnual

igni ut [äiwifre?,

hym. $. Ciu (s v,cdelam ferret inde, boffis unde laferat.

.

iT

Obfervatulteriüs Mafius: Terebi

*

nthum illam fuiffeeandem cum

l a

Gen.35. 4.

illa, füb qua predi&us Jacob Patriarcha aurea Labani idola defoderat,

«

Gen, £2.

t

& íub qua DEUS Abrahamo primó apparuit, eíque & femini ejus

terram 1llam defiderabilem promifit; unde non fine caufa Sapientia

L

$ €X»

ld

Eccli, 24. 22. divina fe ipíam compäx'are voluit Terebintho: £yo quafi déxebub

tendi

L^

(IIA

Crux Terebintbus.

AL

Oft

cendi ramos meos , C* rami mei honoris & gratia; Supra quod Corneli

us à

J

Lapide: Gerebintbus , inquit, fb qua Sacob idola defodit & obruit, figurabat

TT

Chrifun ; Chriffus enim idola. C idololatriam fepelivit & [uflulit , ex cujus cor«

Ànny

pore terebinrbina, reffna pretiofilfina, defluxit in cruce, per cujus fanguinem

IQ

à peccatis abluti, redempti, ac liberati fumus,

m ul

3. Ex qua deferiptione colligére poffumus, duo effein Terebin-

nl

tho potiífimum coníideranda, proteQtionem videlicet füb ejus gratif-

D n

fima umbra contra venenatos ferpentium incurfus, unde lemma: Js-

Jefía inf:flis, & medelam ad diverías hominum curandas sgritudines,

u

iunt enim 'Terebinthi folia, fru&tus, cortices & femina valde medi-

nqui

cin.lia,

em il

Plus SS. Crux & fru&us ejus, protegit enim ab sftu libidinis &

variarum tentationum, quia ram: ejus bonoris & gratia, & medicinam

t o

mfnet

prebet omnibus refinis

praftantiorem iis przfertim, qui periculofis

anim fubjecti funt infirmitatibus.

a bt

ym.

4. Siigitur te, anime mi , infeftat füperbie fpiritus, elationis

ac vang gloriv , crucem refpice, & füb hac faluberrima Terebintho

yinuts

gim $

arrogantiz idolum infode, dicendo cum D. Bernbardo: Quid füper-

jdol t

bitterra & cinis? EnFiliusDei fcelerato poftponitur latront; & viliffi-

