longitudo, füblimitas & profundum, ut fic fupereminentem fcientiz

charitatem Chrifti agnofeerent, unde ad ipfos inter vincula paterne &

a

Ephef. 3. 18- pro fingulari folatio fcripfit: Ut poífitis comprebendere cum omnibus. Sandis ,

Z

pue

qua fit latitudo, & long

itudo, & [ublimitas &* profundum. Ec . quale, oþfecro,

T

hocznigma eft? noncapio; Interrogemus alios.

S; Grcgor.

llpp(

Nyffen.orat, »,

&. D, GregoriusNyffenus Apoftolum híc voluiffe ad Cruicijïïüm

de Refurre&t,

JEfüm & ad immenfüm ejus alludere amorem, ac prafertim ad qua-

Stty

tuor cornua crucis, füummümque cornu dici altitudinem , imum dici

pute

profundum , transverfüm unum dici longitudinem, alterum latitu-

duc

dinem, per quod voluit demonftrare, quia charitas, JEfu Crucifixi fe in

omnes

77

gentes & homines diffundit, pro omnibus enim paffus eft

fsj

Chriftus.

S, Auguff. in

E

Píal, 103.

Oportet, ut & hic audiamus S. Auguftinum: Erat,

Ri(nquit, latitudo,

0

in qua porrecta [unt imanus, longitudo à terra. furgens. in qua erat. corpus infixum ,

altitudo ab illo devexo furfum quod eminet, profundum ubi fixa erat erux s. & ibi

fpes omuis vita noffra. — Cocterüm ponamus crucem in terra jacentem,

$, Auguit.

uam quzítionem idem S. Auguftinns fuovo Chriftianitati propo-

ferm, 1g1. de

uit: jacens erux quatuor mundi partes. appetit : - Orientem videlicet & Occiden-

tem. Aquilonem & Meridiems quia & Chriflus per paffionem fuam. omnes gentes

Temp. c, 4

4d fetrabits ac prsfertim Europzos, ad qnos 1n crucemoriens (prout

lurimi SS. Patruwu fcribunt) faciem conyertit, & Judzis deorfum

Mancin, lib,

5. differt, 2.

oftendit. Igitur, fübintrat hic Mancinus, felices Europzi, velex eo

nomine, quód emorientis in cruce Chrifti faciem, oculos & oraad

nos converfa afpeximus : Quódquead pendentis dexteram fuimus. O!

ut hoc ipfum przfagium fit, & omen felix, Europzos olim quoque

Chrifto fupremo Judicivïä dextris futuros in numero falvandorum;

cum

»

VH

Crucifixut amoris prodigiam.,

$93

cüm parshominum à dextris,

[r

pars à finifrris conftituta, decretoriam

ltl

preftolabimur fententiam.

& ratum habe.

Audi clementiffime DEus, votum hoc,

Jhut

7. Confülamus S. Petrum

Apoftolorum Principem. i hic Baron, to,

.'O

W)?y

Romze detineretur captivus i

f

h carcere Mamertino, fuadebant & in(ta-

Annal, Ecclef,

I

bantprimi Chriftianiut fuga

m capefferet;

f&d cüm non ftatim id im-nno Chr.69,

petrarent, iteratis precibus a

&um eft, quet

A

antum apud amantiffimum

J

iüuum Patrem valuerunt, u

t rogantibus

ac pené cogentibus manus

dederit, & fugam adornárit.

Sed extra p

Ji"

nidicitur,

ortam, quz nuncS. Sebaftia-

in via Appia occurrit fugienti

C

hriftus, qui rogatusà Petro :

Domine quó vadis? Refpondit: Véuio Remam

h

iterum crucif,

J Intellexit au-

lia

tem Petrus Chriftum nonin fuo,

fed in Petri Apoítoli

& Vicarii füi

corpore velle crucifigi.

Protinus ergo ad carceremr

5

poft crucem fübiit.

ediit, & pauló

Et ecce cüm nunc armatá manu

duceretur ad

crucem, noluit crucif

gi Petrus eo modo quo Chriftus, e

X humilitatis

affc&u, ne Chrifto in

n

gloria cruciszquaretur, fed inver

í

fo, fcilicet ca-

pite deorfüm, & pedib

us in altum füblatis.

Itafüos Amatores remu-

0

nerare folet Crucifixus Dominus,

quod patet in Petro, Andrea & Phi-

lippo, qui cerucem tollentes Chrift

um funt fecuti, & ideó illi chariffimi.

De S. Philippo Ap. refert.

"

Clemens Alexandrinus libro tertio

Stromatum cap. 2. quód fuerit il

le juvenis, qui prztexens amorem

Id

parentum cümà Domino invitare

tur ad relinqu

endum féeculum, in-

ducias petierit, dicens: Doemine p

ermitte me primim ire,

l

meun,fed Dominus refpondit: $e

quere me, & dimitte qo

€" fepelire patrem.

rtttos fepelire mor-

tuo5 [uos, quod fecit & Philippus,

ac Chriftum omnium

primus fécutus

eft, & usquead crucem,

l

ï[

in qua Chriftum predicans ta

ndem lapidibus

obrutus eft, ófelix ob

itus! incruce vivere,

in cruce mori, & fic

Lf

affimilari Crucifizo JES

il

u.

""

IPO

17

At

(9) g

ollt

m

(00

T

d

TP

W

CON:-

:

Confideratio CLV.

] dilut

5555553555555 $4806 0 bao EEb ao

Ee]

—

tetat:

anti

Kq

CONSIDERATIO CLV.

TRut

In omni tentatione ac

miferia noflra in-

D

t0to

n afylum in 5

$. Vulneribus Chri-

-

Af

vcnicmüs tutut

fti JEfu Crucifii

h

i

j

.qu

p

dofe autem oulnevatus eft propter iniquitates no[ivas, at-

Ws

trifus efl propter [celerano hs lfa. 5 3. 5

1

T

la

Oe vir juftus, qui in tempo?

[

.z'racundia, fattus eft vetonciliatio , dum.

D6

Eecli, 44. V7 !

arcam fuam fabricatus e

ft, ex mandato Dei grande oftium

ex latere arcz pofüit, per quod fi

quis ingreffus eft, in com-

Dto

s diluvio non periit,

(ed falutem invenit: Offium

d,

Gen. 6. 16.

imuni illo orbi

fum offium, per

Ti

Jo. 10 9-

autem arca pones e

x latere. Audi Veritatem: Ego

S, Àu gu&.

deme ff quisintroieri

t, falvabitur. Ex S. Augu

f(tinus: Ofliun, alt, quod accepit in

Mit

Civit, Dci

latere Arca INoRE,

profettà illud Vulnus eft - q

uando latus Crucifixi lancea valuera-

ftium illud gran

de in przfata arca manfiu

ncule

NT

«ap, 20.

tum eft.. Sed & praeter o

las in arca facies,. Hugo

t

Ge, 6 14.. alique pro Noemi fami

lia facta fünt: AManfiuncu.

[br

Hugo Card. Cardinalis per illas manfiun

culas SS. . Vulnera

Chrifti pientiffimi Re-

hic.

.

.

in quibus omnes fideles,

qui pie volunt vi-

demptoris noftri intelligit,

ffuntin omni

tentatione & difcrimine rep

erirerefugium

vere, füuum po

ait citatus Aurelius Auguftinus,

vivet. lütumve-

p

S. Aug. fcrm.

& afylum: 5iquisfugiet,

AAnte te efl turris, vecor

dare Chriftum ,

ql

74,ad Frat,

fugium contva bofles Vu

n

H

lnera Salvatoris,

€v intra in turrim, cogi

tare cogitando , . clun aliq

uid pateris, quis prior , plus &

d* quo fine ? ut refurgeret ;

* tu talem finem [pera, &

pur? propter te pa[fus eft ;

& intrafliinturrim.

non confenties inimico,

2. David experientià do&t

us quantum malum fit peccatum, poe-

nitens exinde ubique DEumprze

fentem confiderare cocpit, & peccata

non tam fugit, quàm & vir

tutem cum ardor

e fecutus eft. Audiamus

ipfüm loquentem, quomod

o fibi femper divinam przfe

ntiam propo-

?j

Píal, r3ä( 6.

erent: Qwb ibo, inquiebat,

à fpiritu tuo, &

füerit, & utinam omnes fic fac

ac declarat: $i afcen-

quo à facietuafugiam? Quod & u

Iteriüs amplificat,

dero in celum, tn illic es, fi defcendero in infer

numy, ades; i fumpfero petnas rg:gas.

m

8S. Vulsera Chrifli tutum afylum.

555

j

dilutub : Et fi babitavero in extremis maris, etenim illuc manus ttta deducet me,

i

EcceDavid Rex potentiffimus in miferiis fuis locum fecurum non po-

terat invenire, in quo tutus ab ira Dei, omnia videntis,

omnia judi-

cantis, poffet commorari:

Qu ibo à [piritu tuo, C quà à facie tua fupiam?

Etego quid? Recolligo me.

Anime mi,

fi peccafti cum Davide, non defpera; Ecce tutiífi-

li

mum tibi monftro refugii locum : ZAbfcendere in foffa bumo à facie timoris Ya. 2. 10,

Domini, (aadet Propheta; foffa autem humus eft humanitas Chriíti ,

toto corpore

.

plagata & vulneribusplena: Federum manus meas, &* pedes Pfal. 21. t5.

$ueos, Veni

in animo contrito ac humiliato, & experieris quod jam

ridemS. Be

rnhardus aureà füápenná mortalitati humanz fcripto re-

l

j-

quit: Quidenin, ait, tam eficax ad curanda con[cientia Vulnera; n

c& t0n 4d $, Bernh.. fec,

purgandammentis aciem, quàm Chrffi Valuerum [edula meditatio ?

62,in Cant.

3. Inter alia precepta,

u£ Chriftus Dominus Apoftolis fuis, ubi

€os adprzdicandum Evangel

1um dimifi

c, priüs dederat, non poftre-

mum illud eft: Effete ergo prudentes,

ficut ferpentes: . Et fimplices ficut colum- Matth, to, t&,

II

ia Supraquod S. Hier

onymus: Serpentis, inquit, aftutia ponitur in s. Hieren, hic

Ul

exemplum, quia toto c

Ita nostoto

orpore occultat caput,

ut illud, in quo vitaeft,

protegat.

ericulo corporis caput noftrum, qui Chriftus

ln

eft, cuftodiamus, id eft,

.

dem inte

gram & incorruptam fervare ftudea-

i

mus. HocS. Hieronymus.

n

Serpens infüper, ait, Beda Venerabilis, unam aurem

L

nit,

petrz oppo-

alteram caudà claudit, neaudiat incantantes;

undeVates R egius :

"

,

Sicut. afbidis furda, & obturantis aures fuas,

Ita & nos fimus conftituti in Pf4l- 57. $

r

Q

multis occafionibus, przfertim contra d

emonis & impiorum fugge-

U

ÍHones; Claudamus aures.

N

Serpens adhzc acutiflime videt,

& previdetilla pericula, quz ab

ij

incantatoribus fibi parantur. -

Utinam & nos faperemus ac noviífima

l

provideremus,

quia veniet tempus,

& nox, quando nemo poteft operari. Et Jo, 9. 4,

Il

quid tunc o

D

oculos?

peraberis , àut quid bo

ni facies, quan&g mors tibi claudet

Serpens, dum fenefcit,

peranguftum foramen glifcendo, vetuftam

pellem fibi detrahit,

acveftem deponit, utnovam induat: unde lemma :

Renovabitur juventus mea: hocfaciat & homo Chriftianus,

per anguftam

n

viam, qux ducit ad vitam, tranfeat & veterem Adamum

ac hominem

il

deponat: Quám angufta porta, & arila viaefl,

L

qu& ducit ad vitam: Et patici Matth, ». 14.

o

funt, qui inveniunt eam, O fülmen ab ore Veritat

Is! Sta, & confidera.

/

Et quomodo, dices, per ftrictas illas

petra rimas poffüm tranfire,

I

per quas tranfiens, veterem pellem & ho

minem antiquum poffum dé-

7)

ponere? En oftendo tibi modum.

Audi Venerabilem Vincentium

Wl

- &intber Unus pro omnibus,

Eeee

Caraf-

$86

Coufideratio CLV.

Can£. lib. 2, Caraffam Societatis

JEfü Prepofitum'Generalem: Ut pellem, inquit , vi-

n

m

Conf, 27,.

tiorum deponamts , per foramen fl'igmatum Chrifli tranfeamus. .O Sanctitlima

alil

Vulnera, füprema animz noftrzfolatia! Qued fit confiderstione. aitidem,

Ahtitl

«onfiderando infinitum amorem, quem Dominus millis Vulneribus demonftravit.. Ef

int

enim in amore vis trausformandi, &* convertendi in fuam naturam. — Libi itaque

D*

vonfideraverit Vuluera tam amalilia , &* amore i

d

anima vefle nuptiali amoris, & exuet veffe peccati.

e

"finito & divino plena , ve[liet [f

Matth. 1e, 16

[2

fi

4. Jubetinfüper benignus Dominus, ut fimus

frplices ficut columäa.

"

Enucleare juvat hic paulifper columbe naturam. :. Columba felle

caret, nec ulli nocet: habemus hic typum manfüuetudinis; proinde

M

redteS. Chryfoftomus: Ira, ait, per iram non extinguitur, fed per man-

ho

füetudinem: nonfüfficit patimala, fed nec turbari conceditur, quod

hi

eft columbz. 2. Columba gemit, & non crocitat, ficut corvus: Cras,

€r45; En fymbolum meditantis & poenitentisanimz ; hinc David co-

Àj

E 13!01 54-' 7*

lumbz &non corvipennas petiit: Quis dabit mibi penuas ficut. columba , &

*

At

volabo, & vequicfram. . 3. Columba cito oblivifcitur injuriarum, fi enim

de

orbatur pullis, ad eundem tamen nidum & Dominum redire folet:

Y

Sic vultmitiffimus orbisServator Chriftus, utimmemorcs injuriarum

Do

vivamus, hoc enim füpra crucem affixus titulus docet : J. N. R. J.

quem fic expono:- JEfus Non Reminifcitur Injuriarum. 4. Columba

n

pacis nuntia, quod patet in columba No&mica poft diluvium, &

k

Viennz in Auftria, ubi à Solimano Anno Chrifti 1683. crudeliffimá

)

obfidione dià coanguftata eft; cüm tandem Chriftianorum & Con-

P !

foederatorum Principum füccurfüs advenit, prius urbi obíeflze candi-

L

da columba felix de pace nuntium tulit. . Columba amat petre fo-

€ant,2,14,.

ramina juxta illud Canticorum: Celumba rea in foraminibuspetra : in ca-

q

l

vernamaceria, Per petram Chriftus intefligitur, hic enim eft petra 1.

Cor. 10. Per foramina petrz communiter SS. Patres quinque Chrifti

Vulneraaccipiunt: Perforammapetra, 2it S. Gregorius hic, Vulnera ma«

suum C pedum Chrifli in cruce pendentis libenter intellexerim, cavernam verà ma-

seria Vulnus lateris, quod lance4 fattum eft , eodem fenfu dixerim.

Et bene co-

lumba in foraminibus petra, & in caverna macevia effe dicitur, quia cim in crucis

vecordatione patientiam Chrifli imitatur , dum ipfa Vulnera propter exemplum ad

;

qmemoriameducit, quaft columba in for aminibus &c,

€. Ad gloriofam Chrifti Domini in coelum afcenfionem venia-

mus.. Et quid audio? Ecce càm Dominus univerforum, nunc victor

de morte, mundo, diabolo, peccato & inferno fe füblimem.per: a&ra,

cccleftésqueglobos cum fplendidiffimojuftorum cóomitatu efferret , &

nuncad portas cceli appropinquaret, occurrebant ei obvii coeleftis

7fal.23, 7.

aulz Principes; fucclamantes: 44rtollire portas Primcipes veffras ; E fleïjaj

d

58. F'uluera Chrifli tutum afylum.

$67

lii

IIlà

mini pevta aternales, & intvoibit Rex gloria. . Ex altera parte fücclamabant

aliicocli Principes: Quiseff ifle Rex gloria? Dominus fortis c potens, Do-

tlm,

7 ff?

minus potensin pralio; ipíe enim Rex eft cocli & terre, qui cum pietate

in terras defcendit, mundum redemit, & omnes hoftes contrivit in

TT

jj

przlio. Auditur novus cocleftium Spirituum clamor prz fümmo gau-

dio jubilantium & advolantium, ut Regem füuum omni glorià ac ho-

fuiit,

nore digniffimum condignà pompá excipiant: Z4ttollite portas Principes

fl

vefiras , &* elevamini jo:ta aternales, && introibit Rex gloria ; quibus alter

Yde

Angelorumchorus: Etiamnüm dubitatis, quis fit Rex ifte cantá afful-

Tf

gensglorià? Ille, ille eft veftrorum agminum cocleftium & omnium

q*aoö

hominum Rex, univerforum Judex ac Dominus; verbo: Quis ef iffe

Rex gloria? Dominus virtutum ipfe eft Rex gloria.

[

(

Adverte hic prudens Lector, &numera in hocpfalmo, quoties

,e

Angeli Chriftum Regem appellàrint? g. S. Auguftinus : Chriffas quin« $. Aug. ferm,

quies dicitur Rex gloria, pro numero Vulnerum acclamant vegiam dignitatem. V i- 178.de Temp.

nim

)

derunt nimirüm, fübintrat hic Sylveira, Coelites cuncti fpeciofum Sylveira in

Vulneribus Chriftum, & admirantes fulgentia diving virtutis vexilla Jo-19. q. 13.

j

talibus concrepant hymnis: Quisefl iffe Rex gloria ?

n

O fandiffima Chrifti JEfu Vulnera, qux 'etiamnüm omnibus

nbà

patent! vos eftis quinque facundi(fimz linguz, quz ad Patrem fem-

per pronobis loquuntur bonum, utin confideratione eorum non di-

v

Íperdat omnem terram: Oravit, ait S. Laurentius Juftinianus, in- cruce S. Laur, Ju&,

o

Patren: Pater dimitteillis: vogat enndem indefinenter in eclo., exbibendo Vulne- in fafciculo

yj

f

vum cicatrices, qua pro vedemptione fidclium in fuo. perpeffas ef! corpore, — o amoris, c, 1g,

quuntur infüper hzc Sacratiffima Vulneraad Patrem, quia funt Chri-

T

j3l

fti vidoriz triumphus, fàlutis humanz pretium, civitas refugii, fun-

damentum meritorum, incentivum charitatis , holocauftum pro ho-

jjj

[/À

minibus , & gloria SS. Trinitatis ac totius univerfi.

uis ergonon

capiat ex his SS. Vulneribus Chrifti ing

n

égo vici muudum. -

ens folätiuml Confidite, — o.16, 33,

m)'

]

i

ä()ï

:

"

yi

in

Eece 2

CON-

$98

£t (0) 9

[/)

]H

iibbb n ddud

hit

CONSIDERATIO CLVI.

€Q

$

Sacrificium arz crucis idem eft cum Sa-

?

g

[U!

crificio altaris, non tantüm in repraefentando,

LU

fed etiam in effendo.-

?1

la hoc diroino S$acrificio incruente immolatum , quz'lin ATa

&

erucis femel feapfum cruenté obtulit. Concil. Trident.

[

W

deff. 22. c.2.

q

T.

Iverfà quondam DEO T. O. M. offerebantur fàcrificia, quze

ad feptem fpeciespoffuntreduci. 1. Offerebatur holocauflum,

quod erat fümmum, ac maximé magnificum, prout fecerunt

E

David Rex, & Salomon filius in fefto Dedicationis tem-

£, Reg.24.25.

3. Reg. 8.63.

li. 2. Eratfacrificium pacifium , quod offerebatur tempore

belli pro victoria obtinenda, aut pace ftabilienda. 3. Erat prepitiato-

zium tempore peftis, aut famis, aut pro aliiscommunitatis calamitati--

bus, ut DEum placaret, oblatum. 4. Erat Pentificale pro peccatis Sa-

cerdotum. j. Aegale pro delidtis Regum ac Principum. 6. Commune

pro peccatis totius populiin Ifrael immolatum. — 7. Particulare, quod

'äï

uilibet pro fe in particulari poterat offerre.

Obferva, per omnia ifta Sacrificia lega

lia prafiguratus fuit Chri-

ftus JEfus & hic Crucifixus, ac Eucharifticus: illa Sacrificia debebant

c

peragi-in animali mundo,

ujus fànguis neceffarió debebat effundi,

Bicbr.9, 22.

quia fine Janguine non fiebat vemiffto, ac placatioz O felices nos, ait Antonius

if

de Guevarra, elim offerebant. ([anguinem animalium , nos modo ipfum. [anyuinem

Filii Dei vivi, ipfe enim eft bolocauflum , facrificium pacificum , && propitiatorium

nofirum &c, Per quem omnia facrificlalegalia confümmata funt. Quod

adSacrificium crucis attinet in monte uno celebratum, & trium ho-

rarum fpatio perfe&tum fuit; de hoc autem noftro incruento juxta

Malacb. 1. 11

prophetiam Malachizx in omnibus mundi partibus & oris DEO offer-

é in

*ur! 4b ortu usque ad occa(um magnam eff nomen mewn . in gentibns ,

eumi

.*

Dk Sacrz';ïcio erucis d altaris.

$89

o loco facrificatur, C& offertur nomini meo oblatio munda,

Ecce quid fit

i

JEfus & hic Crucifixus!

2. Olim Pontifex Aaronicus ingreffurus in Sancta San&orum

hircum pro peccatis populi, & vitulum pro füis delictisimmolabat,

TL

eorámque fanguinem inferens in San&a San&torum illo San&a afper-

gebat, & expiabat, Levit. 16.; Chriftusveró non hircorum, fed pro-

M

prio Sanguine Ecclefiam expians, ingreffüs eftin Sancta, quia in cruce

quafi Pontifex totius mundi obtulit fe prototo mundo in Sacrificium,

omniümque peccata luit, & expiavit: Perproprium (anguinem iutroivit fe. Hcbt. 9. ta.

melin Sancta, aterna redemptione inventa, O quàm pretiofà erat iftaredem-

ptio, quia non erat temporaria, velannua, fed eterna, dum nullo tem-

I

pore deficiet, aut minuetur, fed durabit inzeternum, vímquefüam ex-

If

eret inomnia fiecula, ut peccata omnium fieculorum expiet & expur-

get. O JEfu! ó Amor Crucifixe! quantüm tibi obligatus eftmundus

univerfus, & omnis creatura fimul; & tu fingulariter in individuo,

quiiftalegis; recogitans cum S. Paulo: Imfide vivo Fili Dei, qui dilexit Gal, 2, 26.

me, Ó tradidit femetipfum prote ; Supra quod S. Bernhardus: Tradidit, in-5, Bemh. fer,

quit, femetipfum pro me, quia eddem charitate, quà mortuus eff pro emnibus , 42. in Cant,

mortuus eft pro fingulis.. Ergo etiamprote, & pro me? Ah nos felices, fi

1ly

Mtadignéconfideramus! Er Crucifixum JE(üm ex tota cordis latitu-

N

dine amamus!

Wi

3. Hanc veritatem infpiritu præcd gnovit Vates Jeffzus, ideó fze-

Du

piüs meminit, DEO offerendum effe juftitie Sacrificium : Sacr

d

ificate Pfal, 4. 6,

Jacrificium juflitia, & fberate in Domino. Dices,

& quod hoc eft facrificium

t

juftitiz ? m. Le Blanc: Sacrificiumjuftitiz eft, quod ChriftusobtulitinLe Blanc bic

t

cruce; eft enim ipfe juftitia noftra, & obtulit illud facrificium, quod

nl

fatisfecitad zqualitatem, imó füperabundantiam; eft enim infiniti va-

pmd

loris, & fi mundus & homines per totam &ternitatem durarent, ut

nunc, pro omnibus füfficiens pretium obtulit. Zdem autem facrificium ,

!

jl*

pergit idem, facrifiamus in Eucbariftia, qua eft idem cum [acrificio crucis, ab

j

Y

eo folo differens, quód unum eft incruentum, alterum eruentum ; Hinc optime

p

J

S. Thomas Angelicus: Sarrifiium, inquit, quod quotidie in Eccl

efía offertu' s Th3.p.q 22»

j

mon eft aliud, quàm quod ipfeChriffus obtulit; Et $. Auguftinus:

Sacerdos ip[eaxt.3. ad 2.

]

Chriflus offerens, ipfe & oblatio :

€tijus rei Sacramentum quotidianum efe voluit Ec-S. Aug. l. 10.

T

elefra facrificium.

de Civit, c€.20.

,l

Dixi SS. Euchariftiam

4cf1'eïuftïtïæ$acrifï cium,quia continet Chri-

)

ftum omnis juftitiz fontem, quia non debet percipi nifi à juftis, eft

luxm

enim Sacramentum vivorum; &quia augetjuftitiam bene difpofito-

ii

rum, unde DEus Pater illud fufcipitin odorem füavitatisà Noe jufto,

(

id eft Chrifto oblacum, quod previditrursüs Vates Regius: Zknc accep-

[

Leec ]

Sabás

asss

1

5.9-0

Confideratio CL

tabis facvificium juflitia , oblationes & bolocaufla, "Tunc in eruce oblat

um,

r

Pl 50. 21-

de

& quotidie inSS. Miffz Sacrificio, quiain utroque, fi nos veréa

ppli-

camus, eft nobis Hoftia juftificans.

f

. Oportet autem, nt a.

d hoc Sacratiffimum myfterium & con-

qu

£celefía ia

vivium, i» quo Cbriflus [umitur, vecolitur memoria pa[fionis ejus , meus vepletur

Off:c.,

gratidt? futura gloria nobis pignus datur, non fine fingulari Paffionis Chri-

fti memoria accedamus: 5$urge, dicebat quondam Angelus ad Eliam

Ü

Prophetam longo itinere fatigatum, & füb umbra

,

jumperi*quie-fcen-

3. Reg, 9- * tem; Surge,comede, grandis tibi reflat via,

.

[u

D

Adverte hic fingulare myfterium:

Elias (üb umbrärjuniperi dor-

$, Bernhzrd... miebar, quz erat figura Crucis, unde S. Bernhardinus: $ubsmbra juni-

f

t 1o 160« 55 peri dormir, qui infide Dominica PalJionis requiefcit. Elias laffus & feffus pa-

nefübcinericio refectus, & mirum in modum confortatus eft ; Panis

L

D

hic Angelicis manibus preparatus erat pulcherrimustypus SS. Eucha-

riftim, Elias in fortitudine cibi illius finealio alimento ambulavit qua-

Q

[

draginta diebus ac noGtibus, donec pervenerit ad montem DeiHoreb;

Diícehic SS. Euchariftiam füumere cum memoria mortis & defiderio

ü

f

^cocli, in cujus fortitudine ambulabis usque ad montem Dei Horeb,

ubividebimus Deum deorumin Sion.

.

li

i

$. Abraham tres Angelos 1

n ipfo fervore diei hofpitio & juxta

Gem 18.44. quercum Mambre convivio excepit

: Requie cite fub avbore: ponémque

d

[

rtate cov ve[rrum.

Et obfervat ulteriüs Scriptura ,

L

buccellam panis , & conf.

quód, ubi erant para

ta omnia ad convivium, Abrabam tanquam mt-

niftrans, & incitans

hofpites füosad bene prandendum fübarbore fte-

terit: Jpfeverà flabat juxta eos fub arbore.

rudens , etiam

füb hac umbra non leve latere

Adverte Lector

Gen. 17. 1. myfterium. Subteri

j

am quercum, quz in loco Mambre erat fata ,

3

verío generi humano falutare,

DEus foedus cum Abraham pepigit uni

circumcifio indi&ta, promiffiones divin

Sobolis fa& ; Ifaac ipíi &

Dominus peregrini habitu vifüs;

Angeli

Sare conjugi annuntiatus;

hofpitioexcepti: Utomnium ferme arc

anorum glandifera hzc quer-

*

; proinde exiftimat Al-

cus confcia, teftis, & veluti à fecretis extiterit

Alpb. Ciacon, phonfüs Ciaconius, & plures

N

eum illo, crucem Dominicam ex quercu

de (ig, S. X.

m patet ex facris ejus particulis acfegmen-

effe fabricatam,quod etiamnu

€.39.

tis, ex quibus deprehendes non

effe aquam aqux, autovum ovo fimi-

Habemus:nos hic Biberbachii fimilem

liora, quàm ea inter fefe fint.

.

Dominicz crucis particulam Maj

orum teftimonioapprobatam, ubi , fi

lubet, Benevolus Le&or experientiam poterit capeflere.

6. Verüm adhuc aliud füb illis Abrahami verbis, & convivio

ub umbra,

Gea.18- 4. " füb umbrá quercüs inftituco? latet my&erium: Requiefcite f

&

! ponám-

De Sacrificio erucis e altaris.

591

Kütn,

ponámque buccellam panis, & confovtate cor veftrum. Novarinus pulcherrimé

il

deSacrificio Crucis & altaris hoc applicat, unde ait: $ub arbore Crucis

requie[ce Eucharifliapanem comeflurus ; & erit bic frudus dulcis gutturi tuo. ^ Ecce

(f

quomodo devote SS. Euchariftia fümenda fit, vel Miffa audienda, ni-

pl

mirüm cum memoria crucis & Paffionis Dominicz.

;hri-

Ertadhucdubitas? Accedat Do&or Gentium Paulus, hic, ut füos

lm

Corinthios neophytos ad peculiarem animaret devotionem, quomo-

(

doad fàcram Eucharifticam meníam deberen

t aecedere, illis hunc prz-

fcripfit modu

m: Quotieseunque manducabitis panem bune, && calicem bibatis , 1. Cor, 11,26,

of*

W«

mortem Domini annuntiabitis, donec veniet, Ex qualis, obfecro, ille modus,

fübintrat hic Cluniacenfis : Quare mortem Domini? Cur nonIncarnatio-

p

!j

nem, nativitatem, refürre&tionem, vel afcenfionem Domini ? Ut often-

deret , inquit, iflud opus ejus praponderare om

Dominus dixit, quando hoc diviniflimum

nbus operibus ejus, unde ipfe

Sacramentum inftituit, in

Y

quo divitias divini fui erga hominesamoris

velut effudit: Hac quoties- Matth. 26. &

eunqne feceritis, inmeimemoviam facietis , quia nullum tanti beneficii cer- Luc, 22.,

Ql

tius mnemolfy

non, quàm quód ipfe reliquit, dum facrofan&um Sacri-

,

ficium inftituit, ut füz pr

o falutenoftra füfceptz Paffionis perpetuum

haberemus Memoriale.

Olim cum latluzis &

c

ü

ereflibus debebant mandu- Exod. 12. g,

care Agnum Pafthalem; lactuce agrefte

s funt valde amarze; & quis

4

eft, rogat Kempenfis ,

qui Agnum affum cum laétucis manducat ? Tho. Kemp.

)

E. Qui Chriftum incru

ce paffum dolenter confiderat, dum ad Sacram conc. 32.

fl

accedit Synaxin: 4

ntinge buccellam tuam in ateto ; hoceft,in com-

. Ruth. 2, t4.

jt

memoratione Paffionis Chrifti. Ita Hugo Ca-

Pï r.lgo Caren£-

renfis hic..

J

m

If

l

A

E

geh

R

-«X

N

/'*Xæx

Ti

(f/

RP

E

727

N

m

z

av

)

m

Y

[

ii

;f

1

rati Á

!N

d

J

f

h

!

i

*

il

j

CON.

$& (o

3

5952

30

ää&äää&äääää&äüääüä&äää&ä&äääüää

ill

E

CONSIDERATIO CLVII.

fo]

ftt

Optimus animarum, imó & corporum

?

ftus Dominus, & hic Cru-

A

Medicus eft Chri

gl

cifïxus.

K

tQ

f

Qui fanat omnes iufirmitates tuas, qui vedimit de intevitu

vitam tuam,. P[al.102. 3.

fi

T

Y.

$

D

Gregium Medicum fe demonftravit Ifaias Prophetarum Pria-

ceps, dumEzechiam Regem in lethalem morbum incidentem,

|

ubijamjam illi mortem vicinam pradixerat, per emplaftrum

f

ex ficubus compofitum & contufum, mirabilem in modum

1. 38. 2

curavit: juffit Ifaias , st tollerent mafam de fieis, Ó cataplasmarent

q

fuper vulnus, & (anaretur &c.

*

'Talem Medicum & ego quzro , 1

mó meliorem ac potentiorem,

muniverfüm genus

qu

i folo verbo reftaurat univerfa: Jacebataegrotu

$

humanum ; venit ma

.

gnus Medicus de ccelo , pro

*

ut $. Auguítinus

Chriftum appellat, hic veni

tcurare vulneranoftra, & quid fecit? Audi

l

5. Matthzum, c

u

üm narraffec varios morbos & morbidos, ac energu-

Matth, 8.17.

menos à Chriíto fanatos, fübdit: Ut adimpleretur, quod dictum e[l per Ifaiams

dicentem:. Ipfeinfirmitates noffras accepit, & agrotationes noffras por-

Propbetam,

uam Medicorum infirmitates

iavit.. O infignem Medicum! Quis un

z

&grorumin fefüfcepit? Hoc fec

1t Chriftus.

.

;;:

2. DavidRexnonobfcuré previ

dit, qualis Medicus füo tempore

Pfal, 102. 3.

fitfuturus Chriftus Filius David, unde deillo vaticinatus eft: Quipropi-

tiatur. omnibus iniquitatibus ttiis, qui fanat

omnes infirmitates tuas, qui vedimit. de

quód JEfus fit Medicus generalis

interitu vitamtuam, Ex quibus collige,

$, Bernhard.

& univerfalis omnium, tum corporis, tum animz infirmitatum, unde

ferm, t.in

deillo Melliduus: Ecce, inquit, Dominus venit cum [alute, venit cum unguen-

tis, venit cumgloria, — Neque enim fine (alute j Efus , neque fine unctione Chriflus ,

Vigil, Nat,

nec fine gloria Dei Filiuss fiquidem ipfe falus , ipfe unitio , ipfe gloria, — Refpirate

petditi, venit ] E[us quarere C (alyum facere quodperierat, — Morbidi convale[iite ,

venit

Chriftus Crucifixus optimus Medicus.

$91

2

venit Chriflus, qui contvitos cor

de fauat untione mifericordia fag, Samaritanum

illum optimum Medicum

P

ad vulneratum àlatronibu

Chrifti typum, confüle, quiappropinquans

J

S elligavit vuluera ejus, infundens oleum c vinum, Lue. Yo.

H

O nobilis Medicus:

qui non ob lucrum,

follicitus: Deminus Sator tuus;

fed obamorem de egroto eft

unde Jeremias: Samame Domine : falvum Exod. 15. 26.

li

iue fac, C (alvuseros quoniam

lans q4 tu es.

O quàm bene in predictum!

erem, 17. 14,

Pfàlmum Magnus ille Aurelius Au

» Auguft, in

guftinus: Magni, incuit, füntlan-

Píal, t02.

guores tui, fed majoreft Medicus.

Omnipotenti medico nullus lan-

guor infànabilis occurrit, cantüm tu

curari te fine,

Manus ejus nere-

pellas, novit quid agat.

Nontantümdele&terfs,cüm

fovet: Sed etiam

toleres, cüm fecat.

Tolera medicinale

1l

m dolorem, futuram cogitans

fanitatem. Hzc$. Auguftinus.

3. Et quis, obíecro,

füa fruftratus eft?

infirmorum ad Chriftum JEfum venit,

&fpe

Venit Cecus natus & quidem in die Sabbati,

& ta-

menab illo illumin

atuse

ft; Criminabantur quidem Pharifiei Chriftum

*

i

Sabbati violatorem,

verüm czcus:

jam videns eum

defendit, deditque

gloriam DEO & füo M

edico: O mirabilis Medic

Íputo eecum illuminavi

us, qui exluto &

!

t: Vade,€ layain

tatoria erat typus Paffio

nis Chrifti.

Natateria Siloé ; illaautem Na- Jo.9.7.

Tl

i

enit alià vice ad hunc cocleftem Medicum m

ulier quzdam ,

quz Habebat fpiritum infirmitatis decem & o&to

ta, nec omninó poterat fürfum

annis, & erat inclina-

:

sm,

refpicere,

ad quam mitiffimus Salvator:

2Mulier dimiffa es ab infirmitate,

& inpofuit illi

]

&glorifitabat Deum.

manus , C confeflim erecia eft, c. L6. 13, 12,

us

4. Vis

plura talia argumenta con

N

lium Reguli

:

glomerata? Capharnai fanatf- [o. 4. 5o.

; qui jam incipiebat mori,

Ibidem in Synagoga Dsmo- Metc. 1:23.

QU

niacumà peffimo dzem

one fanat acliberat; Socrum Petri febrientem

i

mültösque $grostem

pore vefpertino fànat

V«

Íft manib

: Omnes male babentes cumvit: Matth. 8,16,

ubi non dedignatus e

us füis puriffim

is & divinis tangere ulce-

li

rofos, faniofos, fcabiofos,

leprofos &c.

efficaciam oftenderet.

Ad

ut contactüs füi divini vim &

piftinam probaticam in Sabbato fAnat]o.;.2.

1

?grum per 38. annosininfir

in

norum duos damoniacos fà

nitatefüajacentem. In regione Gerafe- Matb. 3. 28

d

nat,

ac dzmonibus permittit ineredi in

»[(

porcos, qui eos in mare precipi

tant.

li

In Bethízida caccum ilïuminat

dicentem: Video howines fitut arbores amb

wlantes.. 1n Naim filium. viduge Marc. . 24,

u

à morte füfcitat: J4d«lefcens tibi dico fa

7ge.

W.

bitab

Incivitate füa, hoc eft Ca- L"e 7. tr.

pharnai, in quo loco frequentiüs ha

at, paralyticum inanima & *'5-9. 2

If

corporefànat : Covfidefili s remittuntur tibi petta

"]

morte revocat & Homorhoiffz fluxum

tatuia. Àrchifynagogifiliam Matth.. 9, 18.

fanguinis fiftit.

Cüm de

itc',

monte Thaborzo defcenderet, ejecit de

monaem lunati

t

F

cum, quem

Gintber Unus pro omnibus, ;

Difci-

Coufderatio CLVH.

$94

füc

Mátdlit, g4,bifö1puli eiidäre fofpoterants qui boc gelius ttofi ejicitur nifi pét ovationeni

é jejunium.. Lázarurn quatri

duanuiti éfepulchro evocavit, & ufcitavit.

[7.

jó. 1v 1.

Vide, & confidera, ánime

mii magnüa operà Domini & divihi illius

fl

jo. 2125 Medici, de quo S. Joannes

Ap. S&mr autem. 7 Alia mülta, qua fecit 3 Efus,

qua fi [cribantur per fingula, nec ip[um

&

beüüdi funt, libtos.

4r'äifrör mindum capere poffe eos, qui [ai-

*

j

$ERE qut

*

d dico? Chriftus Dominüs in paffione & crüce fuit mi-

il

faculum miracu

lorutri, fuit enim portentuim,1mo abyffus hurnilitatis,

[

patietitiz, obedieritiz, chiaritatis, forditudinis, inartyrii,omniümque

W

jeréti. d; id.virtutum: O DEus T. O. M. inter duos latroüés! quid hoc? O ea/

. ebfiwpefiité fuper ljor, C& porta ejus dejolawini vebimeütet: O bone $Efu, quid

&, Bernh, ti

?'f

tibieft? Subintrat hic S; Bernhardus, mori nós debuimüs & t folvis? toí

de Paff, c 44-

péccavimus, & tu luis ^. Opus fine exei

plo. grátia fiüe inevito , chavitas fine modo.

[

otinum noftrum JEfüm Chri-

O vz illi Chitiftiano, qui fioii amat D

ftum & huüe Crucifixuim!

.

i

Auidi Ecclefiafticum; qui

d dicatde Hoüörändiä Medicis & de uti-

tffitaiem: Et fübdit

litate medicinz: Henora Medicutm, inquit; propter nec

MRU

|

Etcll.gg.h

ratiohem Erenmir illum creavit

Alriffinus, à Deo enitti eft oitis médela, Exita

?

fecuridó obedientiam, ter-

eft: Reverentiam pritnó debes tuo inedicó

Subiütrat hie; & fübinfert

tió fuftentátionem perfons con

dignam;

Cotnel, hic,

Cornelius: Maxim? autém omnem

bonoreth debemüs Cbriflo Domino, qui Me«

corporis: Quique tberiacath prafWantifis

dicoruieft. Medicus , tam aniima, quàm

giiain cotraotmes inorbos tion alitinde,

quàth e& Sanguine (uó con[éctaim nobis ex-

i,Petí 2.24

bilet,

Unde $, Petrusi Jpfius livo

re fanati [unus , & ex eo S. Matthaus:

Matth.g; 17.

Verà lauguoves toflros ipfe tulit, &

doleres nofivos ipfe portavit. .O Qlütarerfx.

Medicum:

Lue.7; j7.

bat Magdalena in corporé & ahiiria, & à Chriflo Me-

6. Langue

dicoin utroqu

ea

djuvatur, dum ab ea feptern dzerionia ejecit, & à pec-

Catisabfolvit ;

hinc ut fetanto beriefa&ori gratám exhiberet, venit op-

Maáttb. 26, 6

*portuno tempore in do

inum Simohnis Leprofi , babens alabaffrum unguenti

s

Marc, 14. 3.

pretioft, & effudir fuper caput

j

yfius vecutnbentis, S. Marcushabet: E frado ala-

uf ejus,

Cur fracto alabaftro? An quia prevenitun-

baffro, effadit füper cap

gere corpus JEfu i

fepulturain? Etita quidem eft , quod & iþfä Veri-

ffirmavit. Sed aliud hiclatet myfterium.

H

Hegó €ai

d. tasa

:

. Emiftentiffimus

Cardínalis, per di&um vas alabaftrites

'uper Épift ad

A

Hugo

—

HEbh €, 2,

€

ónfraGtum,

humanitatem Chrifti, fammi Medici hoftti non ineonigru?

