hiftrionicus joculator, nefcio quos ru&us honeftati minüs confenta-

[

il

neos populo applaudenteetfutiebat: Rifitad hzc juvenili levitate An-

tonius, fedrifu, qui poflliminió prolixis lacrymis ftecit. — Quippeibi

U

d

eonfeítimin ipfà conferta hominum multitudine gravi hernia percuf-

fus cum Saulo recenter converífo luculenter advertit

quàm has mundi immundi fabulas à Deo deftinari.

j

, íead -qalt-iqrav'.,

' Mirare hic mecum, amice Lector, Providentiam

Dei d*ifþonän-

i

Sap.8. 1.

tisomnia füaviter, & perducentis ad finem fortiter: Viétoriam fpera-

f

bat dzmon, fi juvenilem animum hac, quam diximus, perverfione

N

labefactaret, & hos ipfos nocendi conatus Providiffima Dei Bonitas

d

Card, Dam,

in fuam gloríam, &animarum fàfutem convertit,, ita ut hanc in rem

T

[/

ferm. 2. de

, quàm optimé ufürpari poffint verba San&ti Cardinalis Damiani: /nde

VialMas — Adrerfarius nofler obtemperat nutibus fuperna gratia, unde exercet iramnequil]ima

voluntatis [ua, Kixc Divinz dexterx percuffio cautum fecit Antonium,

A&o 9. v.6

& clamare docuit cum Apoftolo: Domine, quid mevis facere? Hoec ani-

h

mum illius ab omni immunditiz fuco ita abalienavit, ut per omnem

l

vitam perennaret conftans caftimonix exemplar. : Quod mirabiliüs

eft, hxc ipía affli&i corporis calamitasfax illi, & lucerna fuit ad agno-

fcendas vitv femitas , ad quas Dei vocantis deftinatione fuit electus. -

S&pe fepiüs anhelabat facros Afceteriorum receffus, & impetrare

admi(fionem prz mille aliis poterat, quem pietas, & ftudiorumeru-

ditio prz mille aliis commendabat; fed aditum illi przclaufit hec cor-

porisafflidio. Sufcepto autem Sacerdotio, poftquàm periculofam

hanc (àrcinam undenis omninó annis circumtulit, ecce! à Tauma-

turgica cruce Biberbacenfi prodieiose liberatus, plenam valetudinem

confecutus eft, ideó multoties dicere auditus,

f& habere fignum prope-

m

La

modüm evidens, quód Dominus Deus ex imm

enío füae Boqïgatis

abyílo f&ad hanc, cui infudabat, vincam delegeri

*

äf

$. IV.

^

62I

i-*æm-«'ülif Domim'äutbari:.

L

v IV.

De edificati one Ecclefiz Parochialis in Bibe

rbach£

[2

& itinere Romano.

be

W

Iberbachium cclebris Dynaftia ad Illuftriffimos Dominos Fugge-

It

D

rospertinens duobus milliaribusAuguftAV indelicoruum abjacet :

Hac circa annum poft reparatam falutem millefimum quingen-

J

tefimum vigefimum quintum feviente per vicinam Wirtenbergiam

d- !

Iconoclaftrum furore per Catholicum aurigam delata, & in veteri

i

Eccleiia Parochiali collocata eft perelegans Chriti Crucifixi imago,

i

quz primicüs hic à fidctibus religiosé culta, poftliminió pro calamitofà

D

te

m

rüm varietate, belló prafertim Suecicó extra templum ejecta,

illu

Án

-

& conculcata , denique füb te&um templi repofita eft, ubi per

d

viginta novem annes inter

delituit.

pulveres, & aranearum téxturas ignota

af

0f

Elegit itaque Deus hune füum Famulum, utlucernam iftàm fub

-modio abíconditam inlucem protrahercet: protraxitfelici aufpicio, &

7

publico cultui denuó expofuit, Et ecce: crefcebat indies multitudo

Tà

fidelium huc pié conflueutium, & à crucifixo gratiarum largitorein-

N

fignia beneficia reportantium. Quare cüm fuücceffu temporis capien-

do populi confluxui vetus Eccle(ia par haud effet, ille novam medita-

.

us

.

.

D

at

1*

p

r

ri coepit, id ibi

&um ratus, quod olim Salomoni: £

egit te Dominus, Paralip. 28--

t ad'ficares dosiumi fantluarit. conjorrare, « pevfice.

.

TO.

hi

fné

" Verüm ubi fümptus? ubi fübfidia pecuni

aria? Quis enim ex. volis

volens turrim adificave non priis fedens computat. fumptus , qui. weceffarii funt, fi Luc. 14. 28.

iffly

d

babeat ad perficiendum? Refpondeo: Noninhumanisauxiliis, non in au-

ro, argentóque, fed in Dei adjutorio fpem omnem collocabat, quod

yiet

]

il

& tam lucalento eventu fibi adeffe expertus eft, ut, quamvis initió ul-

trà fexcentos florenos in erario inventi non fint, nihilominüs gran-

gnO'

u)

dem illam fabricam ultrà viginti millium florenorum impenfis con-

-—

ftantem, à fundamentis magnificé excitatam intra triennium feliciter

irid

i

adfinem perduxerit. Infolita prorsüs eluxit Dei Providentia in con-

ftruendo hoc opere, quod pro zrario non aliud habuit, nifi fidelium

(

liberalitatem. — Szepe c&m ad ultimum feré obolum exhauftá crumená

jit

metuebatur totum opus füfflaminatum iri, inopinató adfuére, qui ope

f*

& operá, confilio & labore machinam promovebant, donec omnibus

g

numeris abfoluta unà cüm przalta turri fursüm confürrexerit. Qua-

(s

.

propter meritó füpra portam templi aureis, actrabalibós litteris infcri-

j

Pfal. r17,

ptum eít illud Pfalmi: 44 Domine fadum eft iftud, C eft miralile in oculis

noftris,.

iii j

ter

IN

625

Epitome V i

Inter omnes tamen benefa&ores, qui ad extruendam dómum

Domini liberali mana concurrerant, liberalicatis palmzm fer& omai-

[

[

bus eripuit Venerabilis Antonius: vix vitze neceflariis ibirelictis cam

e

H

é patrimonialibus, tum é parfimonialibus bonis (ucce!

LÀYN

ultra qua-

d

tuor florenorum millia impendit. Taceo immodicos labores, horta-

tiones, preces, ac diurnam noCturnámque folicitudinem, qua laboran-

n

i

tium operas excitabat, confilio, ope, & prefidio adiuvabat.

Ad finem perdu&o externo opere de interiori ornatu folicitudo

!

Y

erat: Et ecce! generofüm illius confiliu:

il

operofo itinere Romam

[

pergit, ubi aliquandiu inter cultum facrorum locorum pié verfatus,

h

& paulà poft ab Eminentiffimo Cardinale Marefchoto in facellanum

It

domefíticum cooptatus, tandem hujus füi Moecenatis operà ad con-

Ci

fpe&um, affatimque R omani Pontificis tum temporis Innocentii XI.

admiffus eft.

Illi Sacrofàán& Crucis Biberbacenfis iconem tradit ,

q

ejusque ortum, ac progre(fum nec non prodigiofàm

beneficentiam

ü

k

compendiofà enarratione defcribit, tam aufpicato fücceífu, ut quin-

que San&torum Martyrum corpora, illuttre illud Ecclefi Biberbace

n-

4

k

fis ornamentum dono acceperit. Acres erant Antonio fpiritus, &

amoaena converfandi ratia, ita ut facilé eorum corda, affectusque füf-

7l

bat

ia

u

furari calleret, quibuscum

familiariter age

Quare prodictus Emi-

nentiffimus Cardinalis eu

111

n Icalia deginere viribüs omnibus allabo-

d

rabat, addicis magni noini

is promifsís, Sed in Germaniam unà cum

facro (üo thefauro feftinabat ille redire, qui non fuum, fed crucifixi

A

honorem, non fe, fed animas quaritabat. Hic quadraginrta fex annos

?f

interlabores Apoftolicos ità exegit, ut revera frequenter repetere pof-

Pbía], 114.

fecillud Davidicum: 7tbslationem & dolorem invgni, laborem

& füdo-

li

usfüm,

N

Qu

rem, tf;gdia &anguflias expert

h

5

K

Y

Dö ejus ftudio, & fcientia Sabræ fcriptura.

a

Egius Pfaltes, dum virum beatum, fclicémque deltribit, qui in

confilio impiorum non abiit, inter citeras felicitates primarió ei

CV

appromittit, quód eriz tanquam ltgatm, quod plantatum «l fecits decur-

Pfal, t,

fusaquarum. Ut fimilitudinem rité capias, intuere arborem decurrenti-

[

bus rivulis confitam. En! àt falubri humore referta, 5 terra hume-

&atà virtutem ac vividum vigorem infügit: Floribüs dives eít, fru-

[

&ibüs opulenta, frondibüs gravida, & fupra ceteras arbores procera.

'Talis erit homo beatus , ait Pfalmographus tefte Damafceno, qui fa-

it: Àu-

cr& fcripturg füccó irrigatus feduló Divinos illog fenfus imbib

diamus

Y

Veuerabils Domin dutboris.

623

J

ciumnus San&i Damaíceni verba: Quemadmodim arbor plantata [ees de- $, ]o. Damaf,

i

curfas. aquavHm , [ic anima. $tripturA Diviná irrigata impinguatur , && maturum l. 4.defide

A

frudium. affe

ffert -- & femper virentibus foliis , id eff placentibás Deo virtutibus €*P- YV

decorattr.

1112*

1

Hinc nulla ratione mirum eft, quód homines fàn&i facra Biblio-

At

rum volumina feré nunquam é manibus.pofüerint: perdiu

$, & per-

nox erat eorum labor in his Divini Spiritüs rivulis deliciari.

i

Talis erat San&us Dominicus, qui crebró tám vetus, quàm no-

P

vum Teftamentum verfabat, Fratribus füis fine intermiffione incul-

TM

cans, ut femper ftuderentScripturis. Talis erat San&tus Vincentius.

N

Ferrerius, qui totàm fer? Europam peragrans ;; & centies millenís ho-

o

miaum converfionibis illuftrris nihil preter Breviarium, & Sacra Biblia

"m

E

Xl

circumferebatad co

t2

ionandum. TaliseratDivus Bernhardus, in Sa-

it3

creScripture le&tionibusadeó aífiduus, utquidquid demum loquere-

m

tur, pene verbis Scripture loqueretur. Tales deníque erant Sanctus

Jl

Jordanes, San&us Edmundus, Sanctus Carolus Borromsus, Sanctus

U

Thomas Aquinas, aliíque, qui (àc:

0s Codices non aliter, quàm Philo-

fophus Ariftotelem, Medicus Galenum, Orator Ciceronem, Jurispe-

[

ritus Juftinianum affiduó manibüs terebant, & ex his prodigiofos füos

j

virtutum a&tus bauriebant.

Y

Non fegniorfuit in Scripturarum lectionepiusifte Dei Famulus *

CO

de quonobis fermo eít; à primis Gcerdotii initiis inceffabili labore.

fi

adSacros Codices incubuit, eo fractu, & fücceffu, ut feré omnes fa-

crasLitteras memoriá teneret,' Ejus quatuor lib:

o

i, quos ad magnam

animarumutilitatemin lucem edidit, pleni funt Scripturis, ita ut vix

lo

linea fit, fine Scripture elucidatione: quin imó ftylum Scripturifti-

eumita imbibit, ut, ubi etiam ex fuüo loquitur, verbis, & ftylofcri-

peurg loquatur. — Fa fedulitatein fàcro volumine erat verfatus, ut,

fiquem textum indagaret, confeftim digitó tangeret, & fine foliorum

volutioneprima feré viceaperiret. In quotidianaconver(àndi ratione.

auditu plané jucundum , & mirabile erat, quód nulla propemodüm

;uun

difcurrendi materia, nulla cafüum varietasin medium proferri potu-

l

i

erit, ubi.non argumentum quoddam, aut figuram noveratinteríerere

d

ex Scripturis.

uo fa&o veriffimum effe il

d

lud Divi Chryfo&omi $, Chryfoft.

comprobavit ;. Sive de Rtege loqui voles: five de militibus , five de re familiari, hom. 1. de

n

five de publicis, civiliblsque negotiis , videlis in Scripturis borum omnium iagnain David & .

f

Saulc,

u

EV

eopiam, Hujusmodi qommmomiones masimam affertint 'utrilimtem.

jl [;

Lj

"

5. VI.

624

Epitome (/'z':g

t

VI.

[

Pr æ.d

Icat

ione, & häuftö ex

De Verbi Divini

d £s

fq:

inde fru&u.

pI

uo-fua tela.

Acrarum Litterarum notitía erat armamentarium, ex

contra vitia, & fcutum pro virtutibus deprompfit.

onet au-.

1

Eecl, 27.

tem Spiritus San&tus per os Ecclefiaftici: Homo fantus in fapientia

Qu

&ras, quz convenientia fit hominis fancti cum

p

permanet ficut fol.. Si

!

$, Bernh, hic,

fole, percipe refpon

i

onem Mellifiui Bernardi: Sicut fol, inquit, non

gril

folum lucem, fed & fervorem diffundit,

itafacrum verbi Divini Prz-

iO

conem non folüm fcientià lucere,

fed & fpiritüs ardore effervefcere

oportet Cetera fidera lucen

ttantum absque ar

dore, fed quisquis po-

pulos erudit, folem imitetur,

& fcientiarum fplendorem cum ardenti

zelo conjungat neceffe eft.

M

ollebat nofter facer Orator: de

Ita plané utráque dote exquifite

facro fugeeftu dicens non ve

rborum fa

cundo ornatujaure.s-'demulcc- i

bat: fed feria, acri, & ad maje

ftatem compofita oratione ita fuavita-

bis & fententiis

tem dicendi cumaufteritate attemyeravit, ut ex ver

fingularis fervor eluceret,

& audientium animos in €

os plerumque

w

velin odium fcelerum, vel in virtutisamo-

it

affectus fle&eret, quos fibi

J

rem pro fcopo prafix

it.

Ita fa&um eft fiepiffimeé, ut ad finem con-

-

cionis oculi maderent

üni

fetibüs , & audita füfpiria teftarentur, audign-

2*

tot

tium animos plené ih fententiam dicentisiviffe.

David de voce Domini,

per quam verbum Dei

Ts

Regius Propheta

din

yfal, 28,

intelligere juvat, mira

m enuntiat fententiam : Vox Demini praparantis

«ervos.. Quiddicerevult coronatus Pfaltes?

Relpondet Vatablus, eum

& horribili luce cer- .

Yà

alludere ad fulmina & tonitrua, quz füo fragore,

I

vam ad partum difponunt :

habet hoc ex natura fua

meticulofüm

& partum differat;

animal, ut foetum jamjam maturum vi reprimat,

fa

quodfi fulgura crebefcant,

& tonitrua a&rem perva

dant, cedit natu-

meró

infelix ejusmodi fobo-

f

rz, & fobolem effundit. Peccatafepenu

tü

les fünt, cohibentur, celantur, teguntur.

.

.

.

Quid fa&u opus eft? tonan-

dum eft ; non rarb upicum Verbi Divini

tonitru partum promovit ,

G

Lorin, hie,

fol

aitLorinus: Porentes * pr

af

Yaftos, qui leniori doüvina no:racqie]äufi:, terri-

tos minis ad penitentiam converti,

h

ut ad concionem Veneräbïlis Antonii

Fa&um eft aliquando,

&

Officialisbellicus, qui füb Lotharingo

Duce ftipendiafecit, accederet

s: Audiit, & obftupuit fervo-

W

magís curiofitate, quàm pietate illectu

juturno

tem detonantis, mox tangi fe intimé, & faxeum cor, quod d

tcmpo—-'

Vänmzläi?is D-owrlia—zi "Autboris,

625

temporeinter turpiffima fcelera obdur

:

uit, emolliri fenfit. Finitofer-

mone facrum Ecclefiaftem € veftigio fc

quitur, in

genua provolvitur,

fauciam confcientiam aperit, & turpi

proftibuló,

uod integro fecum

fexennió circumduxerat, abire juffó Sacrofancte

ruci in füz libera-

T

tionisgratum mnemofynon pretiofum unionem do

no reliquit.

. Sed quidhanc peccatricis animx converfione

m prz ceteris com-

n

W

memoro , quz inter fexcenta$ una eft? Nihil

propemodüm illi fre-

quentiüs evenire folebat, quàm, poft

quàm é facro

pulpito fingulari

CU

prorsüs ardore dixerat, ingens poenitentium multitu

do.ad

Q0n

facrum ejus

ttibunal conflueret, & ingent

em fructum ex Verbi Diy

m

tione bauftum jugi peenitenti

sanimi doloreteftaretur.

ini declgma«

«

'PO,

a

$. Vil

d

De zelo animarum in excipiendis confeffionibus.

lt

Acer Verbi Divini Oratoriníacro

pulpito leonis, in fàcro tribunali

1

S

agni inftar fe gerat neceffe eft:

Ibi contra vitia effervefcer

"

manfuefcere o

e, híc

til$

portet: ibi locum habet illud Apoftoli Zrcr

ebfecra, ibl import.

u

nire fo-

£p4, hiC . Tim, 4.

IUC

b

ftetrici Za

& hífc oppertum?, Secus(ifaciat, id ipfüm eve

Q

let, quod olim o

^

r& contigiffe facrz narrant hiftoriz. Illa

uon

Zarg edu&tum-ex utero ma

terno brachium vi

unde ipfantulus manum retrahens

nculó occineó ftrinxit , Gen.

a

Kl

primogenit

uram perdidit.

Pecca-

torillé (itaalloquitur Do&tiffimus Sperànza

confe

arium) mali ope-

Sperank,

Jj

ris manum educit, tu rigidé flringis: Illeretrahitm

anum, obmutefcit,

i

dimidiàt confeffionem, perdit prímogeniruram.

puu&, 25.

T

Verüm abfit indiferetus rigor à Venerabili noftro Antonio : no-

u

verat fàuciz: mentis vulnera blanda manfüetudine oblinire: noverat

f)

fuavi alloquio arcana animorum expifcari: audieba

t omnespatienter,

(

& tum primüm, cüm virus omne evomitum eft

; malo medicinam

ferebat. . Paucos dimifitabsque feria cord

"

1$ contritione, alios leni af-

J

fatu,

alios emphatica hortatione ad meliora commovit. Hinc tan-

"

tum confitentium affluxum ad fefz attraxit, ut qui ad. Sacrofàn

G&am

ff

Crucem peregrinatum venerant, jam non alteri fàcerdotum,

fed. illi

foli conícientiz noxas cuperent aperire. Primisprz

íertim tempori-

r

bus, ubi alios facerdotes, quos capellanos vocant, ad manus.nondum

"

habuit, fiepe integros dies, & dimidias no&tes auditione

y

poenitentium

qu

eonfumpfit, & quod mirum eft, hos Apoftolicos labor

€s per fex an-

nos füpra quadraginta eo fervore continuavit, ut, (i

TVG

füperficialiter

j

tantüm computus fiat, intra horum annorum fpatiu

m facilé ultrà

Ginthber Untts pro oimnibus,

K

y

qua-

*

626

Epitome Vite

bul)

uater.aut quinquies centena conficentium millia eum conftet audiiffe:

i

huncdecumanum laboremilli prz cateris eftirrare noverint, qui facri

4|

tribunalis moleftiasab experienria didicerunt.

*

Iilud etiam frequenter obfervatum eft

t,.quo

d nuriquam faerit hi-

tarn

larior, quàm quó fatigatior: Cüm caput cafüum varietatelaffatum, &

4 F.

du

ftomachus diuturnis locutionibus exhauftus vix fibi confifterent, tum

ip

u

ille prz lztitia cordis

ftire vifüs, & fiepe ad füos facerdotes coadju-

tores dicereaudituse

i

pre

Laboremus Domini mei, & mifellas has ani-

gin

sas e fuis fordibuseruamus!

Qtà

Et veró fingularem prorsüs virtutem, ac efficaciam a

d commo-

j

vendos peccatorum animos Dominus Deus illi contulit: uno oculo-

hr

rum obtutu, una voce à vitiis abfterruit, ad virtutem traxit. Memi-

f

niffe híc juvat illius foeminz , quz ficut omnem ztatem inter fcelera

exegit, ita ad mortis confinia adducta nihil minüs, quàm fàcram ani-

tuth

mi expiationem cogitabat. Aderant facerdotes, hortabantur, roga-

I

banr, mínas, ac preces inzeminabant; fed fruftraneo labore: quippe

ten

in filicem obduruit xgra, & obver(à ad parietem facie illorum pios

ii

conatusfruflrabat, Nuntiatum id eft Domino Decano, quié veftigio

adeft, blandé alloquitur decumbentem, füze animz, & imminentis

f

xtcrnitatis commonet: Verüm zgra iterum averfo ad parietem vultu

nec refponfum referre. Hafit ad hzc, & obítupuit Dei famulus:

-

:

p

Mox capillitio apprehenfam objurgare, vultümque ad fe retorquere

K

cacpit, auflera voceinquiens: 4mgrata ereatura, mon vis audire ultima Dei

mifczentis monita? Mirum di&u! illa tremere, fixis oculis intueri, qui

Q

m offerre.

o

faétu opus effet interrogare, demum ad omnia f& parata

Perfoluta exomologefi modico póft tempore animam feliciter, uti fpe-

PT

randum eft, Deo reddidit, ante mortem faffa, fe unica voce, & afpectu

Domini Decani vehementiüs

,quàm prOlixis aliorum monitis, & hog—-

tationibus fuiffe commotam.

p

«

$. VIII.

fe

De Studio Orationis.

B

. VE dotes, quas enumeravimus, non natura aufpice, fed coelo lar-

D

t

- À gitoreproveniunt, non de terra, fed defürfüm fünt. — Imbecii-

W

les nimiüm fünt hominum vires, nifi fuperna virtute roboren-

li

tur. Sanctus RexDavid quidquid negotiorum arduum aggreffus ett»

| N

non nifi proemiffis in coclum füfpiriis, precibüsque

greffus eft. Quid

Y

!

ravit;

mi

Y

mirum, fi dificultates omnes fuperavit, hoftes pro

res maxi

ino-

Venuera Biiz's Donmiui zAutboris.

62»

momenti feliciter compofuit? AudiamusSanctum Ambrofium : A&

g 3. Ambtr, E

Yif

muibus. vidor usque 9€ 55

Ti

quam David , nifi confulto Deo bellum ador[us eft , ideà in o

-

d fummam [enef as evafit.

De Venerabili noftr

o Antonio dicere fas eft, quód omnem vi-

titl

fi-

taminter orationis frequentiamperegerit: Summo mané, càüm no

TM

dum ol coelum conícenderat, jam animumille d coelites elevabat, &

pium aliquod

meditando myfterium mentem ad quosvis diei eventus

o

Habebat in interiori cubiculo Chrifti Crucifixi Ima-

T

premuniebat.

ginem ad form

am Taumaturgice Crucis Biberbacenfis exículptam,

coram qua humi o

bíervate fünt dug ícrobes in affere ad formam

If

Qu

juíti pedis excavatz ,

qux nobis indicio funt, quód híc plerumque

ftando, utfomniimportunitatem vinceret, fua füfpiria, fu

as vigilias,

yem

a

fjas meditationes frequentarit.

".

AitSanQus Auguítinus: Crux, ubi fixa

*

E

L

.

v

funt membra patientis, fatba. eff S. Aug. apué

Vfl«

cathedra Magiflri docentis, Non igicur mirum,

fshoc Magiüro , hoc in- Speranz. de

Qp

ftru&ore ille tam infignem rera

m coleftium notitiam, & przfertim P«&. Dom.

MQPe

tenerrimos Dominicz P

aflionis affectus adeptus fit, quibus pleni fun

t euna, a7.

LOI

illius libri, pleni olim erant difcurfus.

fhglo

Reliquam diem omnem

orationibus, quas jaculatorias vocamus,

ts

j

frequentiffimé interpolabat,

& quemadmodüm Martha inter culinz

negotia, mulier Evangelica i

.

nmedio turbz, Anna Samuelis Mater co-

N

ram Altari, P

aulus in carcere,

Ezechias in le&o , Jonas in ventre ceti,

Y

Moyvfes in mari oràrunt; ita ille inter quzvis negotia collectamente

j

cum Deo colloquebatur, ad amuffim obfervans illud San&i Chryfo-

()

$.Chryf apud

ftomi monitum: Aon/[inamus boram elabi. i qua mentem non extollamus.

(ffi

Hoc orationis donum , & haufta exinde charifmata ficut latere eundem p. 8.

non poterant; ita magnam illiexi(ti-

a

alios, quibuscum verfabatur,

?C

mationem apud omnes conciliabant.

Frequens erat eorum numerus,

(

ffiones enixé implorabant,

& reipía effica-

uiejus ad Deum interce

ciam earum experti fünt,

quorum quatuor przcipué hic ceftesaddu-

cere expedit.

Primus e

ft Illutriffimus quidam S. R. J. Comes, qui integro

feptennió infcecundó conjugió vidtitans ad Sacrofan&tam Crucemin

Dei famulum, ut fuisipfe

Biberbach peregrinatum véniens rogabat

;recum füffragiis (ibi prolem impetraret,

non defuturum fe, quin

j J

nificam gratitudinem e

flec exhibiturus: quid

W

facrofan&tw Cruci mu

ille? ANe diffidat, inquit,

.

Excellentia Veflra, intva units anni fpatium ma[cula prole

.

at

latabitur, Ecrefpondit vati

cinio eventus: in cujus rei ceftimonium extat

exta, quam memoratus,

lusew!

Biberbachii pretiofa cafula auro largiter intert

Ql

mitetferam hu

cdono confignavit.

Q)uftriüïmus Comesin grati ani

Kkkk 2

Alter

"

p

Epitome Vite

Alter eft Parochorum quidam ,

ui propter infolitam faucium

Taucedinem articulatam vocem,

2c omnem loquendi facultatem diu-

turno tempore amifit.

Venerabili Antonio

Biberbachium veniens opem &auxilium ex

qu&rit: Ear, inquit ille, &* Sacrum peragat corain

beuefica Crucifixi eff.

Q

»

ie, quiod fi confidenter fecerit, mali remedium manifeflà expe«

;

rietur.. Dictum,

fa&um: recuperavit ille fonoram vocem ad facrum

h

predicationis m

13doneus.

unus , aliásque Parochorum fun&iones d"engö fa&tus

/

'T'ertius teftis eft

perfona quiedam maleficifs gravata, qug malo-

p

rum fpirituum,

quos volatiles vocant, incurfibus mirum in modum

t

infeftata, vice

quadam ex vehementia dolorum vix non adinfaniam

v

l

redi gebatur

:Aüxilio

^

quiderm véneruntjuvenes quidamfacerdotés

,qui

precum, & f

acrorum verbor

H

nitebantur, fed fruftraneo c

um adminiculó compefcere paroxifmum

M*ïtö. 170

onatu: illa fpuere, oculos circum circa

20. volvere,ac ejul

ift per orationem

are pergebat, quia /oc genus doemoniorum son ejicitur ,

f

.€& jejuniun, Cüm ecce! adventans Dominus Decanus

þl

afflictz mulieri

manum fu

per caputimponens his verbis: Sacerdos Dei

tibi inanton imponit ,

& parüm fübmiffa voce orans confeftim miferam

adanimi ferenitate

m non fine magna adftan

tium admiratione reduxit.

Quartus denique hujus rei teftis non

ex hac vite mortalitate, féd.

€x animarum immor

talium numero adducen

dus eft, qui Venerabilis

i

Antonii pr

eces ac füffra

gia effli&im rogitabat:

Cüm ille quondam,

h

nefcio cujus negotii ca

ufa,

fub diluculante vefpere domum rediret,

3

€cce! fübipfopoftium limi

n

e fpedandum fe prebuit vivum, non nifi

offibus conftans fcheledon.

" Coho

rruit totis artubüs Vir Dei, &

Ti

unum aut alterum füfpirium fibi audi

re vifus, fpiritui in paceabirejuffo

ll

fàcram benedi&ionem impertiit,

additis promiffis, fe fequenti diepro

"

ac anima Incruentum altàris fàc

nec deince

rificiumlitaturum. Difparuit vifuüm,

ps apparuit, uti fperare eft, o

pe, & precibus

í

cularibus

Hammxs adb

eatam zternitatem translatum.

promifïis":ä piai

ä

.$. IX.

d

De ejus Humilitate.

Uantó ín alienís oculis

;

f

Berr, ferm.

honoratior,

tantó fibi erat defþe&idf,ut"

p

$

3 in Canr,

meritó ufürpari híc valeat Mellif

ui Bernardi effatum : 7Magna &

À

YATA. Virttis profecto eff ,

i

ut tagna licót: operantem magnum te ne[cias, &

[!

manifeflam omnius te folum lat

ere Janilitatem,

thirabilem appavere, & contem-

ptibilemte veputare,

bilius judico. . Verba hec Divi

A

bos ego ipfis virtutibus thita

i/

Bernardi vivi c

olores fünt, quibus Ve

nerabilem noftrum Antonium

depin-

—

Venerabilis Domini Autboris.

Xum

as

depinxiffe videtur. ^ AMagna, quis inficias eat, eperatus eff

d.

$ uti*expræ-

eedentibus abundé conftat, & tamen magnum feneftiit.

lls

Si quando interdum contigit,ut inter familiares difcurfüs inexft )e-

t

Gatus quidam encomiaftes affur

geret, quiei de przclaregeftis, defu-

"

fcitata à fund

amentis magnifica Ecclefia, de infàtiabili animarum zelo

UI |

loudem diceret, auditu plané visdque jucundum erat

; quanta prom-

du

ptitucine proruperit in illud Davidicum: Noengobis D

omine, non nobis

» P& 1$8.

fed nomini tuo da gloviam ,

quem ille Verficulum ita venerabatur,

ut

y

pfallendo, aut recitando horas Canonicas aperto femper capite enun-

-

tiarit: quafi fateri vellet: Magne Deus! Tu füpremusarti

ex es, ego

MM

imbecille inftrumentum:

Quidquid à me boni fit, teauctorefit: Et

MU

vel ex eo tibi glorir incre

mentum accrefcit, quód ad tuum ho

À

norem

jj

infirmam creaturam cxhibere, &ufürpare velis!

It

Exhacanimi demiffione oriebatur ingens rerum externarum de-

l,

N

fpe&tus, utnetangi quidem iisrebus videretur, quas alii laboriosé de-

pereunt: Miratus eft orbis füper

ioribus fxculisGregorium Magnum,

qui in folitudines & eremos fefe

abftrufit, ne ad

! Di

Pontificatus apicem

41

eveheretur: Miratus eft Ambrofium,

qui Mediolano profugus abiit,

fit,

ne Epifcopali thiará coronaretur:

Miratus eft Chryfoftomum,

ut

(d

peregrinus & exul in ali

enas terras profugit, nead clavum Ecclefiaftici

fkü&

regiminis extolleretur :

Miratus eft alios, qui fublimes dignitatum ho-

n

-

nores cum ínfima forte, mundi applaufus cum contemptu, divitiaruna

It

rat

dffi.xus cum.voluntaria egeftate permutárunt: Sed & miretur Vene-

lo .

'l.

gj

PETEM

m Antonium, qui oblata Romz honorum fa

ftigia, & in patria

^

noftra opulentas parcecias, infignes Ecclefiarum co

llegiatarum Cano-

;'uiïo

nicatus tanta animi conft

antia , & firmitate rejecit, quantaalii olent

u

affcdare. Inaulam Magni cujusdam Principis vocatus, & grandi ho-

ifüf'n»

nore, ac pinguibus

pribendis cumulandus illud Divi Apoftoli fre-

j

quenterrepetiit: Chriflo corfixus fum Cruti, quafi dicere vellet, fe chari-

tatis vinculis amantiffima Cruci füz indiffolubiliter affi

xum effe, &

Gal. 2, 19

huicadextremum usque halitum conftanter defervituru

m.

Alteram verx humilitatis dotem Mellifluus Bernardus his verbís

i

dilaudat: JManifeflaim omnibus te folm latere fauctitateim, Hoxc enimveràS.Bera.

ubi

fàn&torum hominum affüetudo eft, & prerogativa, quantó aliis ma- fupià,

(

jorcs apparent, tantó magis fibimet ipíis vilefcunt.

i caufàam hujus

UW

reiquzras audi Dóctiffimum Abbatem Rupertum:

JMagnum ,

inquit , Rupert, Abb,

J

at praclarum (beculum bumilitas: En! fpeculum vocat humilitaterm

H

quem.- in Joan, l, 1,

yu

admodüm enim hac fpeculi proprietas eft, ut quidquid extràe

x parte

]

dextra confiflit, intüs ex parte finiflra prafentet; ita demi

ff ejus-

yin

qui.mentes generofos virtut

um fuarum a&tus ut finiflros; & de-

;

Kkkk 5

fe&tuo-

L.

6;0

Epitome Vite

fe&uofos intuentur: O quoties hic Dei fervus, dum de feipfo loque-

f

feryvum Dei inutilem nuncupa:e €

It

batur, indignum fe facerdotem ,.

folitus, quin imó publico typo non una tantummod» vice

feíe tüb-

m

quid de

Y

fcripfit: Peecatorum miferrimus, 'Tu,

L

[

quisquisifta legis, cogita,

tefentire

"debeas, D

X

euümque au

da&

er precare, ut ejusmodi peccatori-

!

[/7

bus orbis replcatur univerfüus.

bil

$. X.

pa

De auftera illius Poenitentia.

n

Riusquàm vitz aufteritatem, quam tenuit, C

ommemorem, inter-

In

le,quod

^ rogarelibet,qui

dergoVir Dei in fe repererit adeó culpabi

e

€0I

u DEOBN D

feveráque caftigationeexpi

r

:tum ibat? Siunquim aliàs,

u

antem me profiteor: 1l': omnes,

d

éerté ad hanc interrogationem ignor

qui per viginti, auttriginta annorum far

niliaritatem accurata obferva-

ic

tionedic&ta & facta illius notaverant, te

ftimonium perhibere poffunt,

Àj

uódnullo nontempore hoftili averfione pr

*

^

D

ofecutus fit peccata omnia,

Tl

mi integritati, caflimonizque re-

eáque prz coeteris maxi

mé, quzani

ba

lu&antur. Vis aliqua hvjus rei exempla?

10

Cümanno falutis millefimo, fexcente

fimo , octogefimo quinto

W

«cum geminis facerdotibus, vi

comitibus Romam peregrinatus Flo-

t

alix urb

pertranfirec, inter alia urbis me

ni

xjentiam nobiliffimam It

p

.

.

.

morabilia in au

la magni

Hetruriz Dueis vidit caveas, ac clathros, qui-

Qu

iffima omnis generis animaliaaffervabantur: con

fpexit par-

fei

bus feroc

receffus na-

dos, leones, urfos &

quidquid ferox inzer fylveftres Lybize

H

al

! dumredeunt, in ipfo atrii portic

A

1 impudens

du

tura enutriit. Atecce

juzedam Megara harebat, qu

z non fclüm habitu & gcítu, fed & pro-

ii

uidadhzmc Antonius? ad vigco-

b

caci alloquio lafciviam fpirabat.

mites converíus verecundum interru

boremajebat: Fugite focii! hzc

belluabelluíts omnibus, quas vidimus, atrocior eft.

T

blandas has belluas,

earüm-

Domi, quantüm fieri poterat, fugit

Q

que cobabitationem: N

unquam eas aut

füuz menfie adhibuit, aut€o-

l

in etiam in ultima lethali agritudine

dern hypocauftó ufüs eft. Qu

D

earum obfequia, quantüm poterat

.

5

devitabat, & cüm virium imbe-

Cl[

cillitas exigeret, à viris,

acprecipu

éA fuis (acerdotibus petiitadjuvari.

j

Verbo: in füis actionibus mod

eftiffimus , in converfatione innocen-

tiffimus fuit, ut non miniis hac morum honeftate, quam efficaci pra-

B

dicatione animos traheretad virtutisamorem.

Olim in veteri tefta-

l

, utin

mento inter alias ceremonias requirebat Divinus Legislator

fimbria

|

N

TT

a Pt um

Venerabilis Domini Autboris.

63 1

u

j

fimbria vle(tis facerdotalisunà cum tintinnabulis malapunicaann

ecte-

rentur:per tintinnabula intelligi vocem pradicationis frequens fancto-

T

rum Patrum expofitio declarat: fed quid per mala punica fignificari

ld

vulce? Refpondet DoGtiffimus Rupertus, effe verecundiz fymbolum:

)[i-.

ANam verecundia. (addo e

€

go morum modeftia

; & viue innocentia) fuó

Rupett. l, 3.

filentió non minis adifi at, quàm fermo pradicationis,

in Cant,

Tametfi autem omnis conver(andi, vivendique ratio in Venera-

bili Antonio innocens effet, & fine nxvo, nihilominüs aufteram fem-

per, talémque tenuit vitze methodum, quz credi poterat ad expiatio-

nem neítio quantorum criminum fuiffefüfcepta. "Taceomoderatam

j

in cibo & potu frugalitatem, taceo repetita jejunia, taceo protra&tas

in feram noctem vigilias, taceo frequentatas ftando, aut fle&tendo

ol

lj

contemplationes: lllam veró piam fevitiem tacere minimé poffum,

quam nobis prodiderunt reperta poft obitum inftrumenta, videlicer

VS,

[

cingulum aculeis horridum, flagellum, accatena ferrea ufü bené attri-

ta, quz teftes erantluculenti, ac recentes, quód innocens corpufculum

"

lh

Apoftolicis animarum laboribus, & diuturnis zgritudinibus exhau-

(lum, etiam tempore jam canz, infirmzque fenectutis horrendis ver-

(

berationibus dilanidrit: Eratinter domeíticosnonnemo, quialiquan-

do ftrepitum catenz ferrez audierat , dum ille ante nocturnam quie-

v

tem in dorfum inclementer feviebat: Altera die faGa-defüper men-

tione fübridens diffimulabat omnia, inquiens: Sileret hac de re, non

W

nifiaurium fuiffie deceptionem. — Alia vice, cüm in Ecclefig facriftia

li

qucdam illi litterze é manibus exciderant, confeftim quidem inclinavit

i^

!

fe delapfum papyrum humi füblaturus, fed ecce! preterquam, quàd

ad terram usque pertingerenon poterat, toto vultu infolito rubore ar-

1]

dere cocpit, luculento adftantibus argumento, quód ab acuminofo lum-

n

borum cingulo impediretur, dum ex inclinatione corporisnon fine

Q

enormi dolorum augmento àltiüs fefe aculei in carnem immergebant.

y

Reminifcor híc Patriarche Moyfis, qui à Dcmino Deo ad vifio-£xod. 33.v.5.

nem Rubi vocatus juffus eft calceamenta de pedibus folvere. Supra

Ij

quem locum commentans Theodoretus, terram illam ait fuiffe maxi-

"

méfenticofàm, plenam vepribus &fpinis: Accedens igitur Moyfes ad

ld

Deumin rubo delitefcentem fentire debebat veprium punctiones, prz-

j

cipiente Domino, utiloquitrur Theodoretus;-Gradere nudis pedibvs ad me "^ codoret,

Jl

q 7. in Exod,

per fpinas. Perrubum ardentem Sandtus Gregorius Magnus Chriftum

S, Gregor, M.

Dominum, & hunc Crucifixum przfignari docet: Cui confonat Cor-

1.28.Mor. c,2,

prïk

nelius àLapide: Verbum Dei in rabo, Verbum Dei in eruce.. Quemadmo-

Corncl. à Lap.

d

düm igitur Moyfes ad rubum accedere non poterat, nifi fpinarum acu-

hic.

j

leos perfentiret, ita Venerabilis nofter Antonius adfuam Crucifixi ima-

b

ginem

Arsengtt

635

Epitome Vite

inem Incruentam Hoftiam oblaturus acced*crc.nolebac, nifi aculeo-

I

rum doloribus carnem affligeret, & hocipfo aufteritat

zs*gen?re fe ;fcd-

deret Diyinö alloquió digniorem.

. XI

De ejus Manfüetudine in injuriis.

fi

jArüm facit, quisquis externa folüm affli&atione carnem co&tcet,

[

nifi etiam internas animi patfiones frenare, ire vehementiam

reprimere, ac rationis domnio fübjicere fatagat. Hewc vi&toria

[

tantó difficilior eft, quó hoftis domefticus, & nobis congenitus perti-

p

