finita cocna pr-

Joan. &«

dl

eingit fe linteo , coram Judaincarnato hoc diabolo in

genua prolabitur , eí-

que pedeslavat. — Hic fubfifto , & guzro admirabund

us ;

curergo DEIFi-

in n

M

lius in hodierno Evangelio recufat demoni tentatori genu

a fle&ere, qui in

lat*

pramium hujus adgeniculationis ei omnia regna mundi

appromifit? Cur

0

X€3

U*

e

22

Indesi Concionatorius.

Judz diabolico impoftori, & non equé diabolo hochonoris genus exhibet ?

S. Petrus

$. S, Petrus Chryfologus: coztemplare. Divizitatem genuflexam | ante da-

Chryfol,

monem , ut animam . Tuda Incrificaret.

In hodierna tentatione agitur de

omnibus regnis mundi, in ultima coena autem agitur de anima Jude : unica

veró anima plüs valet, quam omnia regna mundi.,

Mundum univerfum

DEaus fex dierum fpatio condidit ; fed pro animatriginta tribus annislabo-

ravit... Vide Confiderationem LXXXXIX. Chriftus patiens, & moriens

in cruce Sacerdotes omn

-

béant,

es monet, qualem Vaaimarv.um zelum habere de-

Dominica 1I. Quadragefimz.

Domine bonum eff nos bic effe. . Matth. 17..,

S

An&iPP. ac interpretes varias a(fignant rationes, cur Chriftas Dominus,

qui ignominiam crucis, bt ait Theopbyla&tus, totimundo oflendit, glo-

riam transfigurationis tantüm tribus, & quidem histribusin individuo,nem-

pe Petro, Joanni, facobo exhibere voluerit? Pracipue invenio geminam

Didacus

Stella ia

hujusrei rationem. — Primam affignat devotiffimus Didseus Stella : quia hi

Luc. c. 9.

tres erant vifuri Chriflum tremebundum in borto , cb ne tunc fGandalizarentur

in eo per carnts infirmitatem , offendit modo gloriam fuam ,-nt. non diffidam.

Lyran. in

Math.

Alteram rationem adducit doctiffimus Lyranus; st ffc avimarentur ad fé-

quendum Chriftum in acerbitatepa[fionis. K Ecce! particeps nemo eft gloriz

Dominicz , nifi particeps & fit paffionis. O anima Chriftiana! ad te loquor,

quaz in perfecutionibus, & adverfitatibus amaritudinem paffionis deguflas !

Ignofce, non poffum teadduceread montem Thaborzum, fed adducam te

ad montem Golgothzum, ubi ex ignominia Chrifli non minüs quàm ex

gloria Chrifti (at virium hauriripotes ad adverfa generosé perferenda. ^ Tta

S. Franc.

animat te S. Francifcus Salefius : Srarwamus aque tam in monte Calvaria,

Salef. Phil,

P. 46 15.

uamin T babor dicere : Bonum eft me tecum effe Domine ; fve in cvuce moria-

Gub L m

ri5 ,frve gloriarefulgeas. — Vide Confiderationem LXXXXII. Chriftus cru-

cifixus DEus totius confolationis

noflra.

, qui confolatgr" nos in omni tribulatione

Dominica III. Quadragefimae.

Si in digito DEI ejicio demonia , profetló pervenit in vos vez

gnum DEI. Luc. 11.

Ifata Princeps re

ber Cinaiin d

gis Jabin,cüm & pralio profugus ad Jabelem uxorem Ha-

omo diverteret, & fomno indulgeret ; ecce! illa clavo &

mal-

Ihlex Concionatovius.

hibet?

.23

it d-

malleo amiata, ingrejäz abfcondite , d cum

filentio pofait fapra tempus CApit fs

Jud.«.v.a1.

Itor de

ejus clavum , percuffümque malleo defixit i

E

n cerebrum ufgue ad terram. — Si-

fara , ait Cornelius, diabolum reprzléntat

; ille olim tami m:gnus, tam po-

Cornel a

verfum

tens princeps tenebrarum , nuncinfirmus

& quafi clavo confixus

Lap. hic,

fslb

jacet. Aau-

diamus S. Augo(linum: auacf

iffa mulier-plena fiducio boffis tempora liguo

S.Aug.l 12.

iOTÍCnt

transfiens nift fides Ecclefre

contr.Fauft

cruce ChrifHi regna diaboli perimens ? Hzc crux

te de

Chriftie(t ille digitus DEI e

jiciens demonia , exaltans regaum DEI , & in-

Ce33.

terficiens demonem illo ip

fo clavó , quo m

anus Chrifti Domini cruci aff-

X2 funt. Italoquitür $. Leo :

Clavi illi, qui maums Domini , pedéfaue trans-

S.Lco ferm.

füderunt, , perpetuis diabolum ftx

ére vulueribus

10,de Paff.

» & fautiorum pena membro-

rum inimicarum fuit interfetlio poteffatum, Vi

d« Confiderationem CXXIV.,

Signum S5.Crucis fortiffimum amuletum e(l

mint,

contrademonesinfeflantes &

pFæRigias eorum,

i;glo-

,nen-

Dominica IV. Quadragefima.

rinat

Diftribuit: difceumbentibus. — Joh. 6.

W'ni

gt

Umid*Capitu!o Generali Ordinis M

inorum aliquando nihil effet edulii,

Annales

frattes. pleni fide dixerunt :

fint.

Eamus, e& omnipotentema . deprecemtur

f

Minorum

undf;l

DEUM , qui £000. bominum ia d

[

d

erto fztiavit : "tque eaim nuuc miaoris

Lucz Wad-

e;/i petentia , aut. mifericordia ,

gloriæ

ut de ejus defperemus bonitate.

Perftiterunt

dingi Anno

Oqu,

ita in oratione , & ecce horà prandii juffit S. Francifcus frates i

n refe&torio

I219.n.11,

difcumbere.

Qu

p

uod dum faciunt, viderunt ingredi in tricli

nium viginti

camte

adolefcentes egregios , fuccin&tos, & expzditos ad ferviendu

niflrárunt panem , vinum , & omne

n, qui & mi-

m et

genus obfonii. neceflarium recumben-

|du

tibus numeró quingentis. Finito

veró prandio, inclinato capite

tis fratribus bini fuo ordine exierun

, & faluta-

turih

t é refectorio admirantibus fr

atribus, &

n

laudantibus DEum pro tanta in fe

providentia, Simile quid legitur etiam

im vita S. Dominici

gserir

;qui , cüm aliquando domi nihi! effet cibi, juffic fratres

S-'ïta $. Do.

huiott

menífz accumbere ,

illique benedixit : & ecce l'ingreffi

duo angeli-fpecie ele-

minici l, 5,

C 4.

gantium juvenum fingulis fratribus numeró centenis fl

ngulos candidiffiinos

panes appofuerunt, unus à dexteris , &

Leont, in

bus difparuerunt.

Quid dicam de $,

alter à finifttis, & fübmiffis capiti-

vit, , Joan,

Joanne Elcemofynzrio , de Sanclulo

Eleemof;

m

Presbytero , de Hadriano Il Pontifice,,

de S. Lydvvina Hollanda, aliíf. ué,

quibus tum panes tum peculium tanto

$. Greg.die

largiüs à DEO fuit multiplicatum,

al. 57.

quantó illiin pauperes fuerunt profufior

€8,

Ex quibus omnibus luculenter

Surius in

nh

vit S.Lydw.

apparetillud Davidicum: Oculi ej

w2 pauperem refficiumt ; namturba hec

NO

numerofa , quam mirabiliter au&li

in Aprili,

m*

$ panibus hodie Dominus pavit, in men-

Pf.10. v. g,

te

^

24

Index Concionatorius.

Dionyf. : te Diony(ii Carthüfianiàt plurimum pauperes & egenifderunt. Vide Con

Car:huf,

fiderationem LX. . Chriftus per omnem vitam: pauper, fed in cruce pauperri-

in Joan.

musfuit, unde (ummum eft paupérum ac miíerorum folatium.

Dominica Paffionis.

LA T BPT PPATISPENIUONET du OE

|

Tulerunt ergo lapides, uf jacerent im eum , JEfis autem ab-

fcondit fe. — Joan. 8.-

2

D

Efendunt communiter Theologi cum Suario , Vaíquio, ac aliis , quód

Chriftus DEIFilius ab zterno Patre preceptum, & quidem rigorofum

habuerit ad fubeundam mortem : hocnon obílante erat adhuc liber ad eli-

ä

endum qualecunque mortis genus; quia per quamcunque mortem verifica-

(

ri poteft illud Apoftoli: Fatlzs ef? obedieus u[aue ad mortem. Dum igitue

[

. hodierna die Judeorum durities cemplo fecit crudelitatis theatrum, id eft,

[

dum JEfum, 4wem intelligere non poterant , lapidibus obraere querebant,

S.Gregor. prout loquitur S. Gregorius ; opportuna fe obtulit occafio fub lapidum iGli-

hom. 1$. bus moriendi, & przcepto divini Patris fatisfaciendi. — Sed ecce! 7Efiw

M. apu

S. Albert. ab/conditfé. Quare? An forté timore mortis ? $: Albertus Magnus: ZVos

Manfi hac

titmore mortts , quia crucifixoribus occurrit.

An forté ex impotentia refi-

flendi ? Refpondet idem: eque i»potentia velftendi,quia uno verbo in in-

Dom.

fernum omnes pracipitare potuit.

Quz ergo cauía fubelt, quód orbis Re-

demptor lapidationis mortem fubterfugiat? Audiamus Angelicum Do&to-

S. Thom. rem: Q»ia von elegerat boc genus mortis , féd potins in ara crucis woluit im-

in Joan.

molari: non lapides, fed lignum voluit fuz mortis effe inftrumentum.

Vide Confiderationem LIV. Cur Chriftus Dominus ad redimendum or-

bem non aliud remedium , quàm mortem crucis elegerit?

Dominica Palmarum.

Turbe autem que precedebant, 65 que fequebantur, clamabant -

dicentes : H

0

in nomine Domini. Matth. 21.

Janna Filio David: Benedicus , qui venit |

--

Gen. 43.

S. Aug.

]

Ofephus Prorex /Egyptiusé carcere ad regale Solium promotus eft. Et

ecce! amantiffimo parenti Jacobo de hac promotionis felicitate nullum

temp. Pe-

fer.$2. d€. nuntium mifi

t : ita exprefsé fentiunt S. Auguftinus, & do&tiffimus Pere-

rerius in

rius. Eccur optimum Patriarcham tantá latítià privavit? Superfedeo hle

f

Ger.c.43, proferre diverfiffimas rationes SS.Patrumacinterpretum , & folüm illam in

me-

anex Concionatorius.

2$

sCone

medium adduco, quam zelofi(fimus de Barziainfinuat. Prudentiffimus Jo- jofdesBarz,

ipttri

feph fatis noverat (tylum , &inflabilitatem mundi hodie applaudentis, cras fer. 14. 5

perfequentis : ideó meritó metuebat , ne antequam nuntius per trecenta mil.. 1?-

liaria ad Patrem (tanto enim fpatio aberat) pertingeret, ipfe dethrono in cat-

cerem d«fcendere juberetur , veluti antea de carcere ad thronum afcenderat,

fer,

!t l)

O munde proditor , exclamat S. Augu(linus - - promirtrs florem, Cb cio eua-. S. Aug.

sefuit ! hanc fcenam hodie luculenter videmus exhibitam in Chrillo Domi- 5 1-adfratr.

no: audire juvat S. Bernardum, — Nuzc quidem proce[]yonts gloria , && divints: s. Bern.fer.

eft Laudibus boneflatus ; pofl modium vero imterrogatus, contumelis , Q rermento, 1.de ramie

,qii

xf

€ cum fieleratis eff deputatus. — Q quom dilpmile fuit : telle tolle cracifige; palm.

al d

€ , Beueditlus qui venit in uomine Domiai, — Quám diffmile ! Rex. Ifrail :

non babemin Regem nifi Cefarem. — Felix igitur qui contempt's mundi blane-

t

ditiis fuam felicitatem tali fundamento inzdificat ,

quod fallere non po-

) igitut

tel..— Vide Confiderationem LX XVIIT,

Chriflus in cruce defpe&tus do-

d d

cet nos omnia terrena deípicere, & folum DEum pura mente (eGtari.

m

rcbant',

Feria V. Coene Dömini.

T

g A

Foc facite in meam commemovationem.

ja rdr

ii

C

Hriftus Dominus tam à coronato Pfalte, quàm ab Apoftolo vocatur Sa-

js M

cerdos fecundüm ordinem Melchifed:ch : igitur non tantüm cruento

Dodoe

Sacrificio in cruce(ed modo etiam incruenco facrificaverit neceffe eft ; quia

m

Melchifedechnunquam cruentam, fed folüm incruentam oblationem in pa-

ne & vino fecit. . Quaris ubi Chriflus incruente facrificaverit ? gj. Corne-

Cornel, à

entut

lius à Lapide,

um

in ultima ccena, cüm fcilicet Eucharifliam fub fpecie panis & Lap.inGen

viniobtulit. — Vide Confiderationem CXII. Perpetuum altaris facriücium €14«v. 18

idem eft cum facrificio arz crucis, non tantüm in repre&lentando, fed etiam

? 4

in eITcho.

T

F eria VI. Parafceves.

T

n

O vos omnes , qui tra

eft dolor fict dolor meus. — 'Yhren. 1.

fitis per viam, attendite &5 widete, fi

3

I Piffio Dominino'lri JEfu Chrifli nova effethifloriaheri fa&a ,nunctos

guliutt

tus mundus admiratione plenus effet: (ed quoniam tritum quid efl, ac

dU

fz piüs auditum

» ideó dici deilla potefl , quod S. Auguílinus de beneficiis s. Aug. tr,

m

DEI loquiur: zff.

iduitate viluerunt. — Hinc tam. innumera peccata, quia 24.in Joan,

[ur i

Giniber Unus pro omnibus,

X d

n

pauci

r

26

Index Co;zcio:zatorz'w.

pauci funt , qui recogitant corde,quid DEIFilius paffus fit ad abolenda pee-

cata : fanClior effet mundus ,ziff populus meus eblitus ef mei diebus inmemeris.

Quamobrcem clamabo hodie illud Prophete: attezdite, ci» videte, ff eff. doler

fecot delor meus , id ett, pro viribus explicabo enormiatormenta F lii DEI,

quie paffuseíl in quinque przcipuis paffionis myíleriis. — Vide Confidera-

tiones, primóo XLII. Cruxia monte Oliveti Chrifto propofita, torcular fuit,

quod ante tempus ei fanguineum expreífit füdorem.

Secundó XLIIT. Cru-

cifgendi olim. priüs acerbà flagelbbantur, quod & Chriflo Redemptori

noítro sccidir.

g.

Terdó XLIV.. Confideratur |Efus, quare fpinis coronani

volue

fit

i5

C

incrucecum eadem fpinez torona mori.

Quarto L. Chrictus

fub ponderofa cruce corruens, pedibus impierum conculcatur, & (timulis

agitatut.

Quintó denique LV. De modo,

quo pientiffimus orbis Redemf

ptor in crucem aCtus fuij:.

Dominica Refurre&ionis.

Paftha noftrum immolatus eft Ghriftus. — Y Cor. 5.

D celebrandam folennitatemPfchilem inter 2lias ceremonissolim Do-

minus DEus fíra&litis przcepit, ut agnum anniculum integrum, &

Exod c 15.

maculze expertem quatuor diebus ante imimolationem fecernerent , & con-

v3.

ftanterante oculos haberent, idque ex daplici prafertim ratione , prout in-

Cornel.à

nuit Cornelius, tum ut ad exitum ex /Egyptofe pararent ,tum ut ex afpe&tu

agni haberent occafionem frequenter de füaredemptione fermocinandi. Ea

I..ap.- hic.

Chr.fliana anima ! quarcza abhinc dies efl, qua Chriftus velut ovisad occifio^

1. Cor. $.

nem du&tus , excoriatus , & in eruce ma&latus fuit , de quo S. Apoftolus Pa-

féha noftrum immolatusef? Coriflus, — 'Tuimuere frequenter, & duplex smo-

lumentum ex illius alpeQu cape: primoexi de /Egypto, Paféba enim tranfe-

S.Ambr.

hom. l. 2.

tus dicitur ,ait S. Ambroftus, quia per boc myflerium de pejoribus ad meliora

S. Bern. fer.

tranfftür. — Quaris ad que msliora?. Audi S.Bernardum: Paftba nof/rum

1. in die

iniolatus eff Chrifitus ; ampleElamur commendatas nobss im cruce virtutes , bn-

Paícha.

militatem ,patientiam ,obediestiam, eir charitatem. Secundo utere frequen-

ter occaficne de hoc. agno immolito, & de tua redemptione fermocinan-

di:imó egohodie utar, tu Ieduló aufculta.

: Vide Confiderationem XV,

Agn.s Palchalis ,item matuti

«ibixi,

nus & vefpertinus typus fuit Chrifti [Efu crü-

n

sej 3

M

Fe-

Ihdex Concionatoriw.

27

s

Mi

J Fetia II. Pafchatis.

r

lii Bl

MNonne bec op

ortuit Chriflum pati , &5 þc iuírare in glow'am

onfire

füham? — Luc. 24.

ulirfii

An&lus AuguflinusChriftumDominum nobis proponit fub fchemste mer-

$. Aug. ï;a

TT Cre

catoris ita loquentis: Regaum coclorum venale habeo.

Quid ais Do-

Pfalm. 93-

emptot

mine? Regnum celorum venale habes ? Ita efl! quo emitur? Refpondet,

'oroiari

paupertate regnum , doleregaudium, labore requies, vi'irategloria, morte

Cheius

Nita.

O flulti igitur, eh tardi corde ad credendum , quícunque cupitis alià

Luc. 24«

[limils

moneta coclum emere, quàm meris crucigeris, feucrucibüs, quibus ipfe

d

Chriítus DEI Filius fuam fibi gloriam comparavit, INozse bac oportait Chri-

flum pati & ffc intrare in gloriam [&4m ? Vide Con(iderationem LXX XXVII.

Chriftus crucifixus nos animat , ut crucem no(lram alacritec feramus, fi vo-

lumus gloriz ejus effg participes.

Feria III. Pafchatis.

mDo:

Oflendit eis uitmus &5 pedes. — Luc. 24.

i, d

Michaei à

WU

A

Ntipater Herodis Afcalonitz frater, Cafarianarum copiarum Dux , cüim

apud Ca(arem perduellionis accuíatus in jus vocaretur, nihil in fui pur-

Calvo.

Qut I

conc 44»

;afpe&u

ga&ionem attulit,fed diruptis veflibus pe&us multis cic:tricibus,& vulaerum

affumpt. 5.

veltigiis deturpatum oftendit : quo vifo fpe&aculo Cafir exclamáffe dicitur ;

T

bac non fant frrna proditionts , fed fidelitatis.

Hodie benigniffimus Redem-

t

;)';ESP»!'

ptor oítendit difcipulis perforatas maous , ac pedes, oflendit facratiffimum

pe&us immani vulnere faucium : Quid nos cum difcipulis Domini vifo hoc

x ermo:

fpectaculo exclamemus? An perduellionem no(lram hzc nobis (ligmata ob-

ia

t

jiciunt , aut fidelitatem ac amorem DEI Redemptoris loquuntur? Vide

Con(iderationem CXLV., — Cur Chriftus Dominus etiam poft gloriofam

s

ju,

fuam Refurre&tionem quinque SS. vu!nera voluerit confervare?

C

Dominica I. poft Pafcha.

gtl

,l

Affer manum tuam , 65 mitíe in latus meum. Joan. 20.

IT

madmodüm cera ad ignem , nives ad folis ardorem refo!vuntur: ita

æe

cor Apolloli Thomz , quod obítinaciaincredulitatis obduruit , tz£tu

$S. vül:erum colliquefa&um eft..— Re&e exclamat devotiffimus Joannes

Joan 856

mitteret maauun in eam avden-

inznchirid,

K

sg;æus. O quomodo arfit cor d homa, cium

X da

z648

28

Index Conäonatorz'u&.

pir. med,

inOd.

tem fovnacem . (j ide in genua wmex lapfus eum adoravit! & S. Bonaventura:

O vulpera corda vuluerantia , q$ meutes congelatas inflammantia , ci peHlora

Pafch.

S.Bonav. de

adamantina liquefacientia| Vide Confiderationem CXIV. Devotusaípectus

figm. € 4

contemplatio SS. quinque vulnerum crucifixi Domini quemlibet pecea-

torem ad frugem debet reducere.

Dominica II. poft Pafcha.

Animan meam pono pro ovibus meix. Joan. 10.

Rzech. 14.

E Chrifto Domino intelligendum eft illud Ezechielis vaticinium : fafci-

tabo [(uper eas (oves meas ) pa[forem unmm , qui paféat eas , féruum meunt

David( puta Chriftum Davidis filium)ipfe paftet eas , ef ipfé erit eis in pa-

Corncl. à

ftorem. — Hincolim pingebatur, ut paflor humeris fuis ovem bajulans, uti

adhuc v'dere efl in pi&uris antiquifimis , quz extant in Bafilica Lateranen(i

Lap. in Jo-

350« C,. LO. Y.

in EcclefiaSS. Cofmz & Damiani , in ceemiteriis S. Prifcillz , S. Laurentii,

X1.

S.Sebafliani &c. — Et veró Chriflus folus gaudet t

!

p

itulo paftoris optimi, &

:

janfeo. ap.

praftantiffimi ; quia folus Chriflus , ait Janienius, P

otuit ponere , ideff depone-

Man& hic.

É

re auimam [uam , ffeut eminie manibus per[équemitibta f& liberare potziffet ,

-

voluiffet , itafpiritum fanm emifi potefLatem babens illum vel emittendi prius,

vel retinendi dintins.

Veré bonus Páítor! Vide Confiderationem LXXX

Chriftus in. cruce. veré Paflor bonus, pto ovibus fuis dedit animam

fuam.

Dominica III. poft Pafcha.

Sed triflitia veflra vertetur in gaudium. Joan. 16.

IN Emo invidezt mundo fuum gaudium, quod pauloó poft vertetar i trifti-

tiam : przftat enim jam modicum triftari , & demum cum Chriflo zter-

no gaudiófrui, — Hinc divinus Magi(ler hodie praemonet difcipulos : 4me»

amen dico voliis , quia plorabitis , cflebitis. Quafo, de quo ploratu & fletu

S. €hryfoft.

hom. 7 8.id

loquitur?. y. S, Chryfoftomus : zortem, e erucemfianificabat. — O felices

Apoftoli! ma£li animis eftote, pellite omnem triítitiam ! quia fervis DEI

joan.

S. Thom.

crux blanda , crux dulcis , crux fuavis & delitiofa , cruxnon crucians fed ob-

Villanov

leQns eít, ait fan&us Thomasde Villanova : experiemini banc veritatem,

ap. Sperane

quando fuo tempore ibiri: gaudentes à confbeklu concilii

» quoniam digui babiti

punch a6.

effis pro nomine TT Efgs conttmeliam pati. Vide Confide

de paf.

Ex con(ideratione

rationem LXXXXV.

Dom,

Chritli [Efu crucifixi omnia adve

ría &quo animo nobis

ACtor. $e

funt perferenda.

Do-

Jndex Canciqnzztoïiw.

29

&t

m

Dominica IV. poft Pafcha.

us

p

Vado ad eum qui mifit ime , 6* nemo ex. vobis inleyropat 1ne

quó v4dis? joan. 16.

&

Terna Veritas Chriftus dile&os fuos difcipulos m ultima ccena inter a-

10.

Luc. 2$. «;

liacommonuit: ego Zifpono vobis, ficur difpofuit mibi Pater mem ve-

gnum.

Ubi fingulariter confideronda venit illa particula comparativa /;-

cut ; quzrit enim hic dottifimus Oleifler : dicnobis bone JE(u, quomodó

[ [ufa

tibi Pater difpofuit regnum tuum ? Ec mox refpondensait: per calicem paf-

p

:

fionis & crucem. — Hzc fcala eft, qua DEI Filius afcendit in regnum Pa-

trisíui, Tu Chriftiane 479 vadis? Refpondes quidem , ad. ccclum vado , fi-

tinpe

nem meum ultimum ad quem creatus fum : & re&té ais? fed ne prefumas,

ns, uf

alià vià te illuc afcenfurum , nifi fcalà crucis. Vide Confiderationem X.Grux

rantil

yrentil

dominica efLfcala Jacob , & fecura anima Chriflianz ad ceclum femita.-

ini, &

Dominica V. poft Pafcha.

At

fj

$i quid petievitis. Patrem in nomine meo, dab

j priiu,

g't vobis.

X

Joan. 16.

"

fimam

E Molloffitis barbaro aliàs pöpuïo memoriz proditur, qu(;)d fià Re

fuo gratiam quandam impetrare voluerint, regium principem in ulnis

geftare , & fic fub confpe&tum regis venire affueverint: Rex intuitu dile&i

hlii vix quidquam fupplicabundis denegarepoterat. Chriftianz animz ! en

illuxit nobis denuó feptimana , ut vocamns precatoria : Chriftusipfe nos ani-

mat : f/ quid petieritis Patrem in nomine qeo , dabit vobis.

ytrile

Quid agimus , ut

Joat, 16.

o gur

noflre preces fuo effe&tu non frufltentur? DEI Filium

non licet quidem

n

manibus geílare, fed licet manibus imitari : agite, ego vos efficacem ho-

& luv

die orandi methodum edocebo, — Vide Confiderationem LXI. Chriftus ex-

fit

temur.

tentisin cruce manibus orans ; exemplum nobis przbet,quod (alubriter imi-

N

s DHI

(diole

imfm;

(9

r

L ANSSS

ii

E

UR

y.

nb

20

(ds

Do-

30

Index Concionatorius.

Dominica infra OGavam Afcenfionis Dom

ïni

noftri JEfu Chrifti.

Ille teffimonium perbibebit de me; €y os. perbz'bebitis.-

Joan. 15.

Uando amantiffimus parens ex hac vita migrat, certé-orphanis & de-

relictis filiis hoc unicum folatium fupereft, (5 fidelem tutorem , &

bona paterna vi teítamenti adipifczntur.

Chriflianz

animae !m"gravitä no-

bis Chriftus amanti(fimus Pater ,in ceclum abiit; & ec

ce pro fua paterna fo-

licitudine affignat nobis fideliffimum

nat nobis bona fua per ultimum te(timonium fzu teft

tutorem Spiritum Fervitatts.

Affig-

amentum : ego explica-

bo, quid Chriflus Dominus nobis tellam

ento reliquerit.

Vide Con(idera«

tionem XXVIII. Dulcis Jonathas ia(i

crucifixi & in crucemortui.

gnistypus dulci(fimi JEfu .dcnudat?,

Dominica Pentecoftes.

Paraclitus. autem Spiritus fan&us , ille vobis . docebit omnia.

Joan. 14.

1. €or, 5

$

AnGu: Apoftclus Paulus de fe ipfo fatetur : aoz

judicavi me aliquid [cire

zifi TEfum Chriflum , c bunc crucifixum.

Mira di&tio ! an ergo gen-

tium Doctor non habuit pro Magiflro Spiritum San&um , qui eum docuit

emnia? Omninó habuit : cur ergo dicit fe nihil (cire , nifi JEtum crucifixum ?

E:. quia qui JEfum erucifixum fcit, ezria fcit : hinc inflruxitfuos Corinthios

Cornel. à

ap. hic.

in una crece effe eloriandum , ait Cornel.us.

Inhient alii fcientiis , arti elo-

quenti& , Philofophiz , Medicinz , Mathefi, Theologiz: fed Apoftolo Chri-

flus crucifixus e(t liber U pre amnuibus fu

fficiens, in quo didicit omzia.

Vide Confiderationem CLVIIL. Chriftus crucifixus cfl Bibliot

þeca ne(tca,

& liber fcriptus intüs & foris ab omnibus legendus.

Fetria II. Pentecoftes.

Sic DEus dilexit mundum ,

?

uf Filium fuum unigenitum daref.

joan. 3

Cornel, à

NOtat bic fingulariter Corneliüs àLapide,

quód fingula Chrifli verba hic

Lap.in Jo-

habeant magaam emphafin, & emphai

ic€ exaggerent amorem DET

anpe €, ?o

pri-

Jndex Concionatovius.

3t

prïmö enim ait, /7c , ld efl, tantá amo:is vehementia , conatu, exceffa.

ORini

Se-

cundà , non Rex, non Cafar , non Aeselus, (ed DEz;, — Tettio dilexir,

fci-

licet prior, & gratis , (ine merito, imo (ine de(iderio nofiro.

Quartó »sus-

P^

du Bibi contrarium , hoftem & reum damnztionis.

Quintó , ut non ho-

minem , non Angelum, non mundum alterum fed F

jl

^.

42 5 nom alienum,

ue non unum &

i de

non adoptivum , fed /74;5 proprium , ac naturalem, eümq

multis, led zsigezitum , & unicum.

Sextó non venderet pretio, non mu-

rm, &

tuaret , fed gratis Zzrer

Wità o

ccucem,

» non ad regnum , & triumphos , fed ad mortem, &

Septimó idfecit non fi

bi, non Chrifto fru&um aliquem quzrens,

terma n«

fed'ut ipfe nos, id e(t

T

» Creator creaturas fuas (ua morte vivificatet fuá humi*

, M.

litate exaltaret, fua exinanitione , gternà

gloria, opibus & bonis immenfis

cumularet.

Hac Cornelius.

explice

Vide ConfiderationemIX. Confideraturin

ynidetà

typo Abrahami & lfaac amor et

kntditi

tem crucis tradentis.

erni Patris filium fuum unigenitum in mor-

^ Feria III. Pcntc&oftes.

Evo füm oflium , per

onttti

Joan. 10.

s fÍ. quis introierit , [alvabitur.

P Oflquam divinus orbis Redem

ptor in cruce expiravit, ecce! änm nmili.

Joan. 15;

yi f

tum lauceá latus ejus aperair.

Hic otitur quzflio; cüm Chriflus Do-

:go gcn-

minus infatiabile de(iderium plura

ac plura patiendi oft

endetit , itautin cru-

p docult

ee exclamárit,

Sitio , nontam defiderio bibendi ,

quàm defiderio pluraad-

ibxum!

buc patiendi , eccur immane pe&toris vulnus non v

ivó, fed primüm mortuó

xindhios

corpore recepit? Qazílioni huic fatisfacit S. Au

guftinus alià queflione : in-

S. Aug.tr,

atj d

terrogat, quale difzrim

en fitinter vulnus, quo

160.in

lo Cr

interillud ,quod mort

d vivo corpore recipitur, &

uo corpore? Sibíque re

fp

ondet , boc effe difcriminis,

Joan,

t WM.

quód vivo corpore receptum vulnus fanari ad

huc poffit, non vero vulnus

, noltà

in mortuo corpore receptum : hoc infanabile

eft./Cümigitur vulnuslate..

risin Chr.flro oflium effe debuit,

admitteret, mortuo cor

quo peccatores inamantiffimum cor fuum

pore hoc vulnus acce

patens, & apertum.

Audiamus do&ti(fi

pit, ut effec infanabile ; femper

mumsSylveiram : C5rif£;s; voluit la«

Silveita ap;

Ferzs unlnus fs.

mper patens $j* apertum , vt in illo g

Barz.fer.

ofmmetipfas TECIDerEu15 , Wpr

r

ibi fubfidinm ej fubterfagium in cuntl

25 baberemus,

Hoc vulnüs offium eft,

IO.n.II-

per quod fi quisiintroierit , falvabitur.

O felixintroiens

p

!

tionem CXLI,

Vide Confidera--

Devotio ergaSS. vulnera Chrifli

JEfu crucifixi faadetur

Z hi

emnibus Chriflianis , przefertim diltohs.

; Dd

prl'

Do-

Indes Concionatorius.

Dominica I. poft Pentecoften.

Eflote mifericordes , ficut. &Y Pater vefler mifericors eft.

Luc. 6.

QIvetus, & novumteflamentum confero , fcenam prorfus inverfam videot

olim Pater coeleftis auflerus erat & terribilis : ubicunque peccatum fefe

Gen. t9.

erexit , flatim omniaelementa in vindiftam vocabantur: ignis incineravit

Gen. 7.

Sodomam , & Gomorrham , aqua fuffocavit totum otbem terrarum : terra

Num. 16.

2, Reg, 2 4-

deglutivit Dathan, & Abiron: aér pe(tifera lueintoxicavit 70000. homi-

num. Uno verbó , olim peccare, & puniri unum erat; hinc DEus etiam

£. Reg. 5.

affeCtavittitulos terrícos: DEUS exercitunm , DEUS ultionum.

uid

Pfalm. 78.

ergo caufz fübe(t, quod nunc in novo teftamento DEus longanimis fit, &

g

przítabilis fuper malitia ? [ta quidem ut moneamur, ergaproximos nollros

mifericordes effe , (icut Pater noller cocleftis erga nos mifericorseft. Aufcul-

tate AA. hodierationem dabo,

Vide Confiderationem CLI. Rigidam Pa-

tris juftitiam Filius DEI pro nobis crucifixus in fummam mifericordiam

mutavit.

Dominica infra O&avam Cö

rpgris

(

Chri&i.

;

Hlomo quidam fecit cenam magnam. — Luc. 14.

Hebr.9.v.4,

N arca federis quondam manna, & virga Aaronis affervabantur: in QHA

urna aurea babens manna, et virca Aaron quafronduerat. . Per manna

fecandàm omnes feré SS. PP. Sacramentum Euchariftie fubintelligitur,

quod inhodierno Evangelio per cazam magnam proponitur. Per virgam

ä

S. Chryfoft,

Aaronis autem facra Crux intelligitur , de quaS. Chryfoflomus : »oz aber-

[

Orat. de

vaveris ,f crucem Domini vocas virgam virtutts,

ugres, quare manna,

Cruce,

& hac virga Aaronicain arcaconjun£la fuerint? Ego tibi hanc doGtrinam

moralem eruo; quia non eíl devotior preparatio ad Eucharifticum epulum,

Luc, $5,v.

quàm per confiderationem crucis : hinc Chriflus ipfe admonuit: Zoc fa-

IS

Cite in meam commemorationem.

l

Vide Confiderationem XLI, JEfus Chri-

ftus & hic ctucifixus quomodo i

n SS. Euchariflie Sacramento fit confide-

randus?

þ

&3 (0) &S

Do-

-

Index. C'oncibnatoriw;

33

- Dominica III. poft Pentecoften.

Hic peccatores. vecipit. — Luc. 15.

Á

na Patris fapientia de fe ipfa affirmat: delicie mes effe cum filiis bomi-

Prov. 8.

T

as

»

Et quare non cum Angelis ? an ideo, quia non Angelorum, fed

V. 3 1.

hominum naturam affumpturus erzt ? Refpondet do&liffimus Hugo nomi-

m (di

neravit

ne Chrilli : JVoz repato me aliquid babere in colo babendo Angelicos [piritus,

|: terra

qui famt quafi nouem eues in deferto , mifr babeam ovem errabundam in exilio,

id efI peccatricem animam , hanc triginta tribus annis quazfivit , hancgau-

, homi

S. Bonav in

s etium

dens in humeros fufcepit, fed ubi ? S. Bonaventura aít: bumeri ifHi funt

Luc. c. 1$.

byachiacrucis , im bos bumeros ovem perditam impofuit , quia ibi peccata noflra

(l

portavit.

Vide Confiderationem LXV. "Chriftus in cruce pendens, pec-

$ flt)&

nolltos

catores recipit , fed in judicio rejicit ; attende lic tibi Le&tor prudens.

Mf

Dominica IV. poft Pentecoften.

hm r

vordit

Reli&is omnibus fecuti funt eum. — Luc. 5.

Cant, 1.

S

Ponfa in Canticis inftanter clamat ad fponíum : trabe mepo]? te Ve-

rüm quid trahi opus eft,& quafi vi rapi? Si ferió affe&tat fequi fponfum ,

currat per fe, viam habet expeditam, & vires.

Nempe refpondet S. Ber-

S. Betn. fer.

nardus : qgam pasci poff te , Domine. f Efu ire volunt ,cm ad te pervenire ne-

771 4n Cant,

suo st qui wolit. cjc. conregnare cupiunt , fed non compati. . Hodie pifcantes

Apoftoli banc laudem meruerunt, quód relitlzs omnibus fecuti fint eum :

n

& quó fecutifunt? Per cruces, adverfitates, & martyria: tota enim vita

S. Bonav,

manni

Chrifti, ait S. Bonaventura , nil nifi mera crux fuit;

Cupis & tu Chrifliane

fer. 3. de

Chriftum fequi? Aufculta , inflruam te.. Vide Confiderationem CLII. Quo-

Hgl'[l"»

modo homo Chriflianus Ducem ac Dominum fuum ctucifxum JEium

pails

virgatt

) r

imitari poffit, ac debeat.

manti,

Dominica V. poft Pentecoften.

drinitt

;plllum'

Wf

Vade prius veconciliari fratri tuo, &5 tunc veniens offeres

munus tuum.

Matth. $.

]s Ch[i'

gn(ldt'

N vitaS. Joannis Elzemofynari P.triarchze Alexandrini referrur,qüöd dum

Lcont. a

]

hic fervus DEIin procin&u Miffam celebrandi conftitutus recocdaretur,

vit s. Josne

Eleeniof,

Clericum quendam praváergafe voluntate inclinatum effe, ipfe, camecfi -

lum

Giniber Uauns pro Wnily:u.ä

Do

X*

34

Index Concionatorius.

lum non laferat, fed potiüs ab illograviter offenfus fuiffet,ab altari difcedens,

eundem fludiosé quefierit,eümque inventum,fibique perfecté reconciliatum

d

fecum ad altare perduxerit, ac letoanimo recitarit verba illa:: Pater soffer :

dinditte nobis debita noflva , ffcut ej nos dimittimus debitoribus uoffvis.

Quz-

ris, qug caufa fan&tum Przfulem commoverit ad tam infignem fui victo-

riam ? Dicam quod fentio ; forfan fan&tus hic vir in acceífu ad aram vidit

tï

rucifixum in altari flantem , qui utut innocentiffimé ad mortem crucis da-

natus, Petrem pro períccutoribus exoravit,quíque bodie nobis diferté pre-

cipit ,ut antequam munus ad altare feramus, priüs fratri id eft proximo te-

Vide Confiderationem

eonciliemur, Ipíe eft exemplar maníuetudinis.

LXXVIIL. Afpe&tus & confideratio crucifixi JEfu optimus eft irz & ira-

«undiz fedanda Medicus.

4

Dominica VI.poft Pentecoften. -

Hifereor füper turbam , quia. ecce jam. triduo. füflinent qe.

j

j

Marc. g.

Uid prodefl, (i verno tempore 'egetes vireant, fed ante mefem exare-

Czfar. Áre-

Q'

fcant? ait Cafarius Arelaten(is.

g

^Jat.hoimn.

Quid prodelt , fi nauta feliciter ve-

la dat, fed ante portum naufragetur? ait S. Chryfoftomus.

Quid prodefl,

äähryf; ad

fi viator multüm fpatii conficiat, fedà patria aberret? ait S. Gregorius. La-

V

Hebr.hom.,

fi

bor omnis petditus eft, quia finis deeft. — Hinc bene S. Hieronymus: vox

fi

quaruntur in. Chrifliauzs initia, [ed fines.

Qu caufa hodie benigni(fimum

S Grg. L

2£21, fnot.€.

Salvatorem commovit ad miraculum? xj. perfeverantia ; quia triduo in fiti

6

& inedia, in laffitudine & vigiliis fuftinent Dominum : dicit enim S. Bona-

S.. Hieron,

ventura : i/lj impetrant beneficium à Deo, qui longanimiter , c£ per(éverauter

'uflinent eum.

ap.Speranz.

Vide Con(iderationem LXXXVII. Chriftus ,l:cétmulcüm

pund.55.

à Judais follicitatus, non tamen defcendit de cruce, ut nos doceret

d e paff.

verantiam..

peffe-

Dow.

S.Bonav.

t

fer.in . hac

(t

Dom;

Dominica VIL. poft Pentecoften. -

Oitiis arbor bona bonos fructus.

d

facit ,mala autem arbor ma-

fi

los fructus facit. — Matth, 7.

0

Ala erat illaarbor, qua& adcó malos fru&tus pepetit,ut'immenfäm*al'orum

L

congeries exinde in mundo extcreverit,.

«

De illaarbore loquor, quano-

f

ftri protoparentes & fe,

;& totum humsnum genus peffumiverunt., Sed ecce!

immeníam DEI bonitatem! huic malz arbori per bonam arborem remedium

Df

dedit ,

—Imlex' Concionatorius. -

3$

ifcedem,

Villatum

dedit , intelligo SS. erucem , de qua S. Auguflinus : coptempftt Adam prace-

S.-Aug. fete

de i"aiï.

o mfe:

pium, accipiens ex arbore pomum , fed quidquid Adam perdidit , Chrifhus in

erzce ipnvenir.

N

Perlignum periit genus humanum, per lignum revixit , at

unde mors oriebatur inde vita re]krgeret;

Vide Confiderationem III, Chri-

Ecclef ia

füivido

filus Adamus fecundus re

f

Pixfat,

am vidt

j

paratin cruce, quod Adamufs prxmus in paradiío

rucis d

deflruxit in arbore.

eftäpræ

0

t

- Dominica VIII. poft Pentäc'öücn;

'nonet

Hic diffamatus eft apud illum , quafi di

2 i

Luc. 16. .

jïpaje*t bona ipfius.

R

Egius Píalmifta Daväd ,fi unquam aliàs , certein P(almo quinxqu.ageüm'o

feptimo vehemen:er excandefcit faper malitiam hominum: Fwror illis

Pfalm, $7.

fecunaium fimilit ndinem ferpentis,

Et pau!ó poft loquens de fupplicio, ac

ff

