horagus & princeps pependit,

diabg

áue Dominus medius, tanquam eorum c

..

1à.55,12. uradimplereturillud Ifàize Prophetz: Etewme

eleratis reputatuseft, — Sed.

tum;

unus falvatus, & alter

Qu

adverte diverfum horum latronum exi

ad rm

$, Augufi,

gternüm reprobatus eft. Juvat hic au

dire S. Auguftinum: Zpfa, in-

Tract. 31, in

In inedio enim $udice Cbriffo con-

Yido

quit, Cb

rifli Crux, fi attendas, tribunal fuit.

idte

Joan,

qui in[ultavit, damnatus ol..— am

flituto ums latro, qui eredidit , liberatus, alter,

alios pofittrus ad dexteram, alios

Yo?]

Jfignificabat quid fatturus eff de vivis & mortuis,

ad finiftram ,

nimirim. bos miffurus.in. ignem. aternum , illos du

Gurus ad calefe

fedi

ex mifericord:a nos veconciliabat

ümni

fuum vegnum, — Ita in ipfo illo [acrificio, quo

fi

aterno Patri, voluit uos commonefacere juftitia,

quatn irg futo judicio in. peccatoves

f ?

exercebit, Stahic, & confidera.

4. lfaias Prophetarum princeps genti fuz propter

enormia, qux

funte

ld

patravic fcelera ,

amaram mortem & fíortem predixit: Ece Dominus

"t

w

hij

ls -

Crucifixus impiis im morte ]äwrm.*

$59

iffipalit terram, & nndalit eam, & affiget. faciem ejus,

C differget babitatoves V. 24. t.

nb

6jus; Et tandem addit, quóàd potio illorum in mo

rte fit futura amara :

"Amara potio €c.

.f

Theodoretus, Eufebius,

Vatablus & alii dicunt, quód V«f 9.

TM

hic, & perreliquum capitulum agatur de

vaftitate Judeisinvectapoft,

LITO]

& propter Chriftum crucifxum, quia

crucifxum Dominum füum

n vt

non honorarunt,

te perierunt.

non ut Meffiam agnoverunt, ideó m'if'errin?ä mor-

hm

(s

'falis rerüm faci

qui in vita fua Chri

;as & Chriftianorum peccatorum erit in morte,

TiD,

ftum & hunc crucifixum non amarunt, imó de

(l

novo per peccata fua crucifixerunt.

Tunc adimplebicur illud Salo- Prov. 5. 4.

val

monis in Proverbiis: Neviffüna il

u$ amara;, Et illud Ecc

lefiaftici: O Eecli, 41.4.

mors, quam amara e[l memoria tua?

jj g*ï

S$cito, & vide,quiamalum £ amar

Quibus adjungo Jeremiam

Prophetam:

J[)Lb

Pv

um ejt, veliquiffe te Dominum Deum tutim,

Jirem, 2, t9.

I

De S. Mechtild

v

ia

efertur, quód aliquando, cüm orationi ferven-

tentem infernum c

tiüs infifteret, pa

onípicata fit, & in eo ignitos dra-

W

Concs, (erpentes, leon?s, tygrides,

lupos, canes &c. fefe invicem crude-

libus morfibus atzociíffimé

P

]

ania

T

fsl

l219

€s.

Et cüm Dominum füum ac

At

Crucifixum Amorem de

hec monftra vellent ?

hac vifione humiliter confüleret,

»

quid fibi

[/4

Divinum ref

P

onfum accepit: Zmimas effe, qua Lib. 3. Grat,

smunquam. Salvaroris [ui, pa/Ti fcilicet, c

5)

fupplicierum ac Vulnerum ejus meminif. fpirit. cap. 1.

U

fent, quibus t amen, veluti cali clavibüs cal,

t

m aperitur, & clauditur infernus.. Sub-

.intrat S. Auguftinus Hi

pponenfium Epifcopus:

Quo, inquit, fe t4nz 8. Aüguft,

us

peccator conyertzt, quando illj merito exprobrabit Salvator

: Vide bominem, quem lib. 1. de

71

erucifixiflis vide Valnera, qua inflixifli ;

vide latus , qued transfixiffi,

quoniam per Symb, c.g.

i

te C propter te apertum eft, * tamen in

trareuollufli? Ecnequetu?

i

uo modo Chriftus

pientiffimus Servator nofter in deferto

yilty

diabolo fuerit tentatus, fati

s luculenter defcribit San&us Matthzus

d

Cap. 4. V. I.

Tandem,

& quidem diabolorum o

mnium

ubi nihil efficere poterat, relig

wit eum diabolus , Matth, 4, i

at

princeps Lucifer, qui Filium Dei fibi.

ad fingulare depofcebat duellum

?

f

victoriam.

vi&tümque fe faffüs ei uleró cedebac

S.Lucasait: Rece/fit

ab illo usque ad tempus,

Et quare usque Lue, 4. i.

;?a (

ad tempu

s? ergo diabolusad Chriftum rediitut illum

.M

tentaret de no-

T

vo? Itaeft; rediit & quidem füpremo vitze die,

quando $alus noftra pe-

penditin cruce; hicinmortis artic

i

!]

ulo pugnandum erat Chrifto cum

"n

omnibus infernalibus legionibus ac

prefertim cum antiquo ferpente,

fed quia nihil diabolusin eo invenic

, in

um

pudore, ait S. Athanafius, reje. s, Athanaft

üus efl!. Obferva hic animemi!

Si adeó obfer

rumtempus mortisChrifti,ut omnes eu

vavit princeps tenebra- orar, de paf,

" qW

m tentandi vires tunc exereret, & cruee.'

j

uid tecum fiet peccator inveterate,

inillo ultimo agone, ex quo pen-

etaternitas? Tánc circumdabunt te inim

iM

ieitui yallo, &* connguflabunt te undique, Luc, 19. 43

À

L

$? quüd noncognoveris tmfpm vifitationis tu

$6o Coufideratio C'XLVIII.d Crucifixus impiis i morte doc.

6. DeS. Anfelmo Epifcopo Cantuarienfi refert Vita, & ex ea

Cornelius, quód aliquando iter faciens , ac dicecefim füam vifitansin

1

venatores & canes inciderit, leporem omni conatu perfequentes ; qui

cüni pené:effet inore vertagorum, necampliüs poflet effugere,ad pe-

desSan&i Antiftitis totus tremens & fudans accurrit, quem San&tus

benigné manibus exceptum finu fuo fovit, converténsque fe ad vena-

C

Cornel. in Ep tores, fuósque itineris focios, dixit: TAliseff animain extremo vita periculo.

S. Jacobi € 2« gum canes infernales per(equuntur . C devorare contendunt. — 'Tunc videbunt

v G.

peccatores,inquem transfixerunt. — Tuncanimam tuam repetent a te, mali

Luc1,V.. videlicet Angeli & crudeles tributorum exa&tores, & qua parafti.cujus

Tui

erunt? 'Tuné tota criminum tuorum congeries innovabitur , & prz

oculis pofita heu quantüm percutiet mentem tuam! Ah quidtune erit

ofori & contemptori crucis, qui in vita fua Chriftum crucifixum non

amavit, non coluit, non imitatus eft? O mors, quàm amara tunc erit

memoria tua, cüm anima nunc à demonibus trahetur adterribileDel

$i columna celi contvemifcunt adveutum ej«s, qualis ac. quantus

job26.1t. judicium?

. runcteinvadettremor, Ó peccator

obftinate & procraftinator peífime?

51322 'Tuncverificabiturillud Regii Vatis: Z4orspeccatorum peJima, & illud S.

LPen41)| peni. gj juftus vix falvabitur , impius. & peccator ubi parebunt * Cogica heec,

« busd.

& bene ruminare.

.

| ia

*"Zechentner.

7. Exemplo fittibi ille Canoni

cus, de quo Zehentnerus refért,

li

in Promopta-

uód Toleti in Hifpania, licet facris per plures annos iniciatus, malam

yio malz fpci

'Tandemad extremum vitg devenit

! fà Yo(

& fcandalofam vitam duxerit.

lib. 4 $.2.

m Ecclefiaftes Toletanus invifit, mo-

i tang

num, 25.

quem gravi infirmitate correptu

|

l

nuítque, ut faluti fuze, dumadhuc

gratiarum tempus affulgeret, per ve-

| lünto

feffionem confüleret. Renuitille

ram ac contritam peccatorum con

tedidi

nondum effe hujus reineceffitatem ; inftat Ecclefiaftes,

ei proximum

Toled

intentans divinum judicium & gehenam, nifidignos faceret poeniten-

Qte j

tiz fru&tus. Sed fruftraomnia.

uare confternatus Ecclefiaftes ima-

& Pfalmum de Profundis prosgri

Datri

inem Crucifixi JEfa apprehendit,

it val

animz falute devotifimé recitat.

Et ecce dum devenit ad illa Davi-

. dis verba: Fiant atres ta intendentes invocem deprecationis mea, lignea ima-

; Qonfy

&

; Judici

go infpe&antibus pluribus prefentibus brachia cruci affixa refolvit,

k

banc lamentabilem emittens vocem :

|

| lt

utráque manu aures obferavit,

l

inimic

Quia vocavi te, & ventifli, eqo quoque in intetitu tuo ridebo, Adquod ful-

Pfal.49.22.

tipi,

men mox zger infelicem animam expiravit: Jntellgite bac ,

| uf

qui obliyi[cimini Deum , ue quando rapiat , € non fit

:

quieripiat,

| üitpa

( (

&j

.. CON-

Cigy

561

A* )oC EdX

Ya

$

g

(nt

)nx

$5555255250565252005 £25625844

22538938

ll

m

u n

Snds

CONSIDERATIO CXLIX.

dva

atti

Cur fignum cruciseritin coelo, cüm Do-

db

i m

minus ad judicandum venerit?

f

p

vt

Tunc Parcäzf þgnæ;m Filii bominis in ca?!o. Mattb. 24. 20.

1

.

t

u

üm quondam DEus in veteri le

ge fupra populum fuum bene- Deut. 27. 12:

di&iopem aut maledictionem

pro zqualitate meritorum aut

anus

demeritorum

fine

o

per Sacerdotesaut Levitas voluit pronuntiari,

TM

priüs arcam f

deris in medium vallis portari JufSit, juxca Jofue 8. 35:

quam ex una

parte in monte Garizim ftare debebant fex cri-

t

bus depopulo, &

ex altera parte arcz fex aliz tribus in monte Hebal:

Arca autemDomi

iétt

limi;itautab om

ni in medio populi in valle per Sacerdotes in füb-

um

nibus confpicipoffet, tenebatur; & (icma

na & ela-

pxeit

ta voce prefcripta à DEO benedictionis & maledi&tionis

ormula in

trangreflores legis recitata fuit, cui omnis populus fücclama

bat: Amen.

jj -

En infignem typum futuri judicii univeríilis,

d ve.

ubi ex una parte fta- Cornel, hie,

.,uitiue

buntoves electe, & ex altera parte hzdi ab ovib

us divifi, iftze ut be-Rup. Abb,

nedi&ionempercipiant: Venite lenedicl Patris mei

, llli veró ut seeternüm

alii,

yimi

maledicantur: Zremaleditli i ig

uem ateruum. Per arcam aute

m foedéris ,

(En'um'

quz in medio populi ftabat, recté SS. Crucem intelli

L[ïöimï

ges, que à SS.

N

Patribus vocatur arca [alutis, hzec, in uam,

arca ftabit pendens in a&re

in valle Jol"aphgt ; & fole ac cun&is aftri

s fplendidior perdurabit in

j

confpe&u omsium hominum & Angelor

um usque dum univerfale

j n

judicium à fupremo omnium Arbitro

jj

Chrifti JE(ü. olim crucifixo

inimicorum crucis Chrifti:

erit abfolutum : Et hoc ad majorem c

onfufionem & damnationem

j

Ut aguo[cant ,

ait S. Augultinus , cenfilium $. Aug- ferm

qud J

iniquitatis, qui Dominum majeflatis erucifixerunt

; Juftis autem & Chriftum 39 deTemp,

M

crucifixum hic in terraamantibus,

erit gaudio & folatiorimmenfo,

& pro viribus imitantibus fingulari

quib'us tunc crux erit ille arc

us paci-

ficus, qui poftigneumillud diluvium, quod ante judicii die

In proce-

det, illis erit fignum zternz falutis: Z4retm meum

ponam in nubibus;. Ec Gen. 9.13,

Gintber Unus pro emnibus,

B

*

(ON

$62

Coufideratio CXLIX.

cutc

[v

Manb,24.30' S. .Matthæus t Tüne parebit figuum Filii bominis in celo : .Et tunt plangent

omes tribs terras & videbunt Filium. bominis venientem in nubibus celi cum vir-

regl

tute multa & majeflate, O 2nimemi! ubiego &tu tunc ftabimus, quan-

do venerit Dominus ad judicandum orbem terrarum? Proinde fipius

T

]ob. 1o. 2,

&inanimo contrito cum Jobo & Ecclefia dicamus: Domine, cim vetite

visjudicare, nolsme condemnare,

M

«

2. Quazres hie, Le&tor prudens, in qua forma fignum Filii ho-

Ut

mainis, hoceft Crux Dominicain die judicii univerfalis fit apparitura?

It5

An ex luculentiffimo aére ab Angelis formanda, an veró ipfa crux

if

materialis, in qua olim Chriftus Dominus fufpenfüs & mortuus eft?

Áilo;

$, Chryfoft,

xt. S. Chryfoftomus, Thomas W/aldenfis, Petrus Beffzeus & plures alii,

|

&ttt)

de laude $,

ipfiffimam fore crucem , in qua olim falus mundi, hoc eft Salvator

dum

€rucis &e,

nofter pependit; hacc, inquam, crux materialis ab Angelisafferetur in

(rj

judicium. — Et ficut nune crux ante Pontificem, Patriarchas, Archi-

foht

Epifcopos & Apoftolicum Hungarie Regem (nunc Carolum Sextum)

1

Aminiítrisdeferri folet, fic

uoque hzc ipfiffima crux materialis, qu&

qui

olim in Calvario monte co

l

ocata Chrifto fuit, à miniftris cocleftibus

(ol

in vallem Jofáphat comportabitur, qui omnes ejus particulas, atomos

Ti

& cineres, hinc & inde per orbem difperfos priüs in unum colligent;.

Tüm |

& fic integram ac coadunatam Dominicam crucem ad judicium de-

idont

ferent, quz exinde finito judicio Angelorum minifterio in coclum

iv

elevabitur, ibidem velut perpetuum virtutis trophaeum in folarnen &

üupt

sibylla lib, 6.

Rex

QGraculorum

gaudium omnium Ele&torum permanfuta. Audi verba Sibyllag:

"

3n fine;

fefi

O ligutm felix , in quo Deus ipfe pepeudi!

«$,

Mer;'bl,

Nec te terva capit, fed cali tela videbis ;

Cümrenovata Dei facies iguita micabit.

[2

fples

3. Venit hic mihi in mentem fulminans ille gladius, quo David

C;I' uX

quondam impium Goliz caput in arena

amputavit,, quem infignem

Biort

gladium David non duntaxat permagni z

flimavit, fed & illum--DEO-

optimo in fignum grati animi coníecravit, atque in tabernaeulo pre-

hyiï

In

tiofo involutum pallio, vclut pezenne obtentz viétoriz-monumen-

illor

3,Rep,21, g. tum füfpendic: t duxt Sacerdos: Ette bic gladius Goliatb. Pbiliflai, quem.

pereuffifti: im valle. tercbintbi, efl. involutus. pallio poff ejbod: . fi iftum vis toliere ,

fttbj þ

77 ]i

tclle, neque enim lic efl alius absque eo. — Et ait David: INon eff. huic alter. [ini-

Quibi

lis, da mibi ewmn ec,

l

COf

Ke Blane in

Per-hunc gladium Hefychius, Le Blanc & alii Symbolice S. Cru-

| -tit, $

*5l44.5. cem fübaudiunt, per quam Chriftus Filius David diabolum & mor-

ierm debellavit; quam gloriofam ac victricem rhomph&am

znte fe-

b

c—u-ndum

Crax apparebit in judicio.

$6

cu&dum Chri£ti Judicis adventum Archangelus Michael Glutis fignifer

2

coram infinita & Angelorum & hominum multitudinein fuprema aéris

TT

regione fufpendec: Zs parebit fignum Filii bominis in crlo.

Matth, 24,38,

Is Qu

Et hoe juxta Cornelium tres ob eaufàs. . Primó ut cognofcat

d ii

mundus, quód idem fit judex, qui pro omnium fàlute olim in cruce

d

füffixuseft. -Secundó utintelligat mundus, quód Chriftus per cru-

*

Flli h

cem hanc gloriam &

oteftarem judiciariam (ibi meruerit. Tertió

-ut oftendatur, omnes

ó

h

riíti crucifixi cultores, amatores & imitato-

xtitn]

res nunc cum ipfo in ccclo effe exaltandos, ofores veró crucis in eter-

UT

numreprobandos. Juvathicaudire Kempeníem: Qwi mod), inquit, Thos,Keup;

us d

übenrer audiumt, C fequuntur verbum crucis, tunc non tunebunt ab auditione mala li5. 2, c, 12.

yest

ateta damnationis: Hoc fignum crucis erit. in celo , cm. Dominus ad judican- dcimit, Chr.

xratr

dum venerit.

Tünc omnes fervi crucis, qui fe crucifixo conformarunt in vita, ad

a

Chriflum accedent. judicem eum magna fiducia &c..— Vide animemi! quanti.

lrdi-

folatiitunc eritamaffe Chriftum JEfüm & hunc crucifixum.

y)

4. Obfervat ulteriüsS. Mattbzus ex verbis Chriíti prolatis tan-

s

uam cternz Veritatis, quód ad confpectum fanctiffimz crucis tunc

p

folíit obícurandus, coníequenter luna non fit ampliüs datura lu-

1t0rmos

men füum, nec ftellz, qux de coclo cadent, omnésque virtutes coelo-

b'[;ent,

n d-

rum fint commovendz: ol ebfcurabitur, luna non dabit lumen fuum, fiella Matth, 24. 39

cadent de celo , C virtutes celorum commovebuntur. . Et quare hec omnia?

'.(Emï

Adverte, mox enim fequitur: Zuncparebit fignum Fllii bominis inculo.. E

MM

ftupendam $S. Crucis virtutem! ad cujus confpe&tum ipfe aftrorum

d

Rex, quipriüs per tot fecula omnes inferiores ftellarum orbes inde-

fefse illuminabat, absque mora, velut faccus niger, offufcabitur. Ita

&S. Auguftinus: Crax, inquit, fulgebir, & ob[curabit lutimaria celi, dilapfis S. Awguf,

fidevibus , fola vadiabit , ut difcas, quoniam crux lund lucidior, & fole praclarior ferm.130,de

fit. Proindenon incongrué cruci Dominicz Sole & cundis aftriscunc Temp.

fplendidiori infcribes: Jlluminar , & obfcurat. Ya et: Illuminabit tunc -

wDHM

crux Chriftinon tantàm abícondita ab origine mundi, fed & cundas.

iorum & ele&orum mentes, qui f& priüs in hac mortali vita cum

Chrifto Crucifixo conformarunt, mirée illuftrabit, ac fümmo gaudio

lus

pl

& inexplicabili folamine perfundet. Obfturabit autem, & confündet

illorum animos, de quibus Apoftolus loquitur: A4ulti enim. ambulant , phi

g

lipp, 3, 18,

iif P

quos fap? dicebam vobis. (nunc attem d flens dico) inimicos crucis Chrifli, quo-

Cmy

vum finis interitus : quorum Deus venter eft , & gloria in confuftone ipforum ,

"T

hi

ií JJ

W

quibus SS. Crucis fignum majori erit confüfioni acdamnationi. Audi

& confidera S. Ephraim, qui de hac SS. Crucis apparitione ita difcur- S. Ephraim ía

ilne S, CA'

. rit. Santla crux, inquit, rurfus in con[ummatione faculi cum fecundus illuxerir lio. de vera

vCitttig PC Rt, Cap, $;

m&mor

Donini $alvatoris adventus , primo cum glovia ingenti & : dAngelorum exe

2

P

Ainþnffa

qi?

564

Confideratio CXLIX. Crux apparebit in judicio.

infinita multitudine apparebit in celo , inimicos quidem terrens ac vexans, , Jïc(eles

D

autem illuminans, atque latifiéans, adventámque celeflis Imperatoris annuntians Cec.

Dan. 5. 6,

O peccator! quid tunc erit! Si Balthafar Rex adeó contremuit ad con-

fpe&um trium digitorum , qui ipfi in pariete definitivam sternam

damnationis fcripferunt fententiam : Táme facies regis commutata efl. &c.

O bone DEus! quid mihi & tibi erit, anime. mi, fi mox poft obitum

noftrum videbimus Judicem noflrum olim pro fàlute noftra cruci-

fixum, & tunc ante univerfàle judicium adventantem S. Crucem &

& cum ea ipfümFiliumDei venientem in nubibus coeli cu

i

m potefta-

Je.19.37.

temagna & majeftate: Time,videbunt,in. quem transfixerunt,

j. Audimirandamhiftoriam. Bocherii, quod oppidum eft pro-

Il

gathar. Bo-

vincixSyracufanz, etiamnum hodie fàn&té confervatur & honoratur

verus Ánna-

lium Ordinis

magna quzdam Chriíti in cruce pendentis imago ex adverfo fugge-

fui ad anuum

ftüsibidem affixa & populo confpicua, cum qua anno Chrifti 1577.

1575.

hoc ftupendum accidit miraculum. Cüm ibidem zclofiffimus P. Fran-

cifcus Saccen(is Capucinus concionem ad populum faceret, & valdein

1ï

€05, qui fub fpe veniz impetrandz in mifericordiam divinam co libe-

riüs peccarent, inveheretur, demum ad Crucifixum juxta cathedram

füfpenfüm converfus, & mox iterum ad populum: Cavere, clamabat,

A peccatores À calefli Dei viventis ira, nam Chrifts inanus, . quas iflbic cruci. affixas

[

Iihoe

cernitis, nift penitentiam egeritis, à cruce foluta clavos deferent, & pro clavis. gla-

dium: apprebendent.. Ex quid hic expectas? vixzelofus hic Concionator

any

Tü,

hzc pronuntiaverat, cüm mox lignea Chriíti imago ingenti ftrepitu

dexteram manum 6 cruce divulfit, & quafi jam deobftinatis illis vin-

Omni

at$.

di&tam fümpturus in altum quafi minitans levavit. Populus ut hzc

vidit, terroreperclufüs tunfo pe&ore divinam imploravit clementiam,

f

ad quod Chriftus manum retraxit fpedtantibus omnibus in fignum

impetrate venie. O peccator! tunc non am

ts

pliüs erit telnpgs

Conit

clementiz, fed ju&itiæ &c.

LA

t

od

9

punit

Zs*

0C

»

i

ülam(

i

tj

Ts [ii

Cücis

ftra

fOfma

CON-

.$€t(0o) 9

$6$

M fl

atimi

DIBIODSOBNDIDIHOOIIM OO f

du

PA

ul d

-—CONSIDERATIO CI.

Lobitun

' (nt-

at d

Crux D. N. ]. C. caufa omnium gratia-

rum, benäciorumac Benedictionum.

p

d

Elevatis szmanbas us benedixit eis, €9'

DOrQLUE

Jevebatar inicæ-

[

lumn. Lauc. 24 O.

Ifrf.

hu

T.

d

Arc—ob Patriarcha morti nunc proximus & maturus

, quia agebgt Gen, 48. 14.

Vl

147. &tatis annum , filiis Jofeph Ephraim & Mana

ffe cancellatis

nedram

manibus benedixit: Qui extendens manum dexteram

Tabit,

Ephraim ininoris. fratris, finiffram. autem fuper caput

pofuit fuper caput

HatU ErAT , COTWBUEAUS THARUS.

AManaffe , qui major

u

i ha

Obferva híc, Le&or prudens, Jacob

it gld-

C ultima fua benedictione erga filios Jofeph extentis ac cancellatis

yutot

manibus füis crucem formavit, in qua illis benedixit; ita S. Damafce-

S, Damafc,

hgt

nus, afferens cancellatas manus przfignaffe crucem Chrifti,

ex qual. 4 c 14.

j vl

omnis gratia & benedi&tio in genus humanum promanavit:

Crux tta ,

du

aitS. Leo Papa, emmnium fons bened.üionum,

omnium eft caufa gratiarum, per s

. Leo fer, 8

at

quam eredentibus datur virtus de infirmitate, gloria de opprobrio, vita demorte,

de Paff. Dom,

fgun

2. Hanc gloriofam crucis benedidtionem previdit in fpiritu Va-

nws

tes Regius, dum aureà füá pennáà mortalitati humanz illaaurea verba

coníignavit & reliquit: Dedi[li metuentibus te fignificationem,

eie ardís. Et quale fignum? 5. S. Hieronymus & alii,

ut fugieut à fa- pal, so. 6.

fïgnum, quod S. Hieron, in

oftendit & erigit nobis Chriftus, ut fugiamus à facie

arcüs, hoc eft, 1fa, c 56.

punitionis, tum híc, tum prefertim in die judicii, eft

fignum crucis,

hoc enim falutis figno fideles fc diftinguent ab infidelib

us.& Antichri-

ftianis, dum intrepidé fignum crucis in fronte fuo deferent.

3. Imó & Chriftus Dominus, dum nunc, ut gloricfus de morte

triumphator ad Patrem in cceelum afcenfürus SS. Matri füg, ac ceete-

ris circumftantibns fidelibus in monte Olivario valediceret,

fignum

crucisadhibuit, prout obfervatS. Lucas: Elevatis manibus Lene

dixit eis , Luc, 24.5».

€* ferebatur in calum. — Nota, qui clevatis manibus benedicit ;

crucem

format, homo enim cüm extendit manus , crücifixum reprafentat :

Bbbb 5

For-

(ON

- Confideratio CL

£66.

S. Bernbard.

Festaffe , ajc S. Bernhardus,

H

erux ipfa nos fumts , €ni C/Jrijïuk memoratur -

bata

D

ferm. 4. in

infixuss botmo enim formam eruc

s babet*? quam , f manus extenderit, exprimet -

rol

Vi gil. Nat,

manifeftius,

Si

u

crucis formam & Chriü:us formavit in coclum

m

ilem idquam,

füur

nunc abiturus, ut oftenderetcr

ucem effe fignum redemptionis noftrz,

undeà Chrifto &

o

& fimul fontem omnis gratiz ac benedictionis

*

[

Apoftolis

fnanavt

t in Ecclefia Dei traditio, ut, dum alicui' benedici-

mus, mani

bus in formam crucis dedu&tisidfaciamus. — Juvat híc au-

logi

$, Hieron, in direS. Hieronymum i

n Maie c.66. v.19. Et ponam in eis fignum: . Hoc,

Tnehi

fcendens Dominus. dereliquit , five in noffris frontibus

12,66.19. inquit, nobis ad Patrem «

&t

pofuit, st liber diceremus: Signatum

eft fuper los lumen vultás tui Domine G.

Triti

cüm Dominus ad judicandum

Ethoc fignum crucis eritin fine fzeculi,

ait hic Cornelius,

didi

venerit: Ponamineisfigmon , antequam congregem,

]otn

priüs erigam inter ea

s fignum, quafi

omnes gentes in valle Jofaphat,

,

quo(

vex

illum crucis, ad quod convo

cabo & congregabo omnes nationes.

dQ

Ó beati, qu

i füb hoc figno crucis in vita egregie

dimicarunt, illi enim

&am

fti&icati & fandtifieati àd eternam pervenient falutem, cz-

à Chrifto ju

tocn

teris hoc figno carentibus ad

füpplicium fempiternum condemnandis.

miti

Olim arca Del erat.

Hebrzis fignum divine benedi&ionis,

4

D

cüm enim David Rex

eam religiosé &íolemni

ompá ex domo Abi-

ferret Obededom Gethzi, obíervat. Scriptura,

ïït; i

nadabia domium trans

j m

quód cum ea p

ariter multi

plexbenedi&o in hanc domum & fami-

| üitl;

Et beuedixit Domints Obededom & omnem domum 2jus,

2. Reg. 6. 10. liam defcenderit :

ügbe

Etquarehoc? z Sacri

jnterpretes, quód Getb hebraicé idem fignificet

at

uod ftorcular, ícu crnx,

quam Chriftus calcavit folus; in hac ergo

B

4

omo divertit Dominus

perarcam,

ut oftenderet, quód omnis bene-

1 litad

folüm cum Apoftolo nos opor

tet glo-

di&io veniat à cruce, in qua

Mmc

G3.6.14. . riari : Mibi autem atfit gloriari,

nifi in cruce Domini no[fri ] Efu Chrifli, Ét

o

fubdic Cornelius : 4frea ergo

Dei, ipséque De

us requiejcit in anima Gethai ,

O quàm claudicat iíte ter-

id eff fidelis, qui am

at erucenm

r mortificationein.

quilis

minus Crux G mor

tifiatio apud multos Chriftia

nós! Chriftum cruci-

lere volumus , & imitari piger?

Audi ipfam Veri-

Qsv

fixum amare & co

O

; filsc

Matth,10,38-catem : Qui non accipit éruseu fuam ,

& fequitur me, non efl me dignus.

| Ffafl'e[

beata domus, ubi hzc arca myftica,

crux, quifaii:it, & pbi Chriftusama-

D

tur, colitur &imitatur.

B. Hedwigis Duciffa Poloniz, vidua

Vafis

;. Veniamus adhiftorias,

joachim, Cu- San&iffima vix ab umbra crucifix

iamoris fui abefle poterat, in cujus

| tedi

is fe flagellabat,

& pane & aquá jejunabat,

| Vna]]

:zusinadi» honorem fingulis feris fext

kit(

uz tandem arctiffimé ima

ginem B. V. & Matris Dei conítringens

& cuin eaimagine fepultaeft. Excelle-

P*ffüm |

piiffime in Domino.defun&a,

bat

N

m

-

56

TRU

t Crux föm benediclionum.

567

v fitt

bat autem fingulariter in amore füi Crucifixi Amoris, cujus intuitus ei

rolibro inferviebat; ecce cüm aliquando coram devota Crucifixi

t egn

tmaginehumi proftrata precibus ferventiüs infifteret, vidit Dominum

füum manum dexteram à clavo & crucis cornu extrahentem, & fibi

jonol

drilot

per modum crucis peramanter benedicentem, clara voce dicendo :

Oratienem tuam accepi, faciémque quid petifri,

t

Itha

. 6. 5. Benedi&us Abbas & Patriarchz orbi notiffimus, eratie, prout Ant. yepes

loquitur S. Gregorius M. & somine Benedictus, prima Ordinis fui funda- Centur. t.San-

y H

t

menta jecit in facello Sanctiffimse Cruci dedicato, cujus tota fupellex deus &alii;'

erat cilicium & crux ex aurichalco, cui affixa erat effigies crucifixi Do-

VTA

Qu

mini, ad cujus latus ftabat Virgo & Mater Chrifti patrona S. Bene-

di&i, & Sacri Ordinis ejus Diva tutelaris, ad partem finiftram erat S.

tll

Joannes Baptifta, ad bafin crucis infiftebat S. Antonius Eremita, ex

quí

quo Crucifixo libro, ubi Mufas Romanas valerejuffit, ftudebat Bene-

QY

jem

di&us, ex quo ftudio evafit in przclariffimum Theologum myfticum,

d-

& amatoremac imitatorem crucifixi JEfü przftantiffimum, cujusuni-

od

"

M

€o crucis figno Stygiumalaftorem füperavit, vas, in quo potus veneno

miftus ipfi porrigebatur, confregit, idola evertit, fidem plantavit, Pla-

ä()lliäm

) Àbl-

€idum exaquüis, ne mergeretur, liberavit, & plura alia prodigia patra-

vit; inter quz illud quàm maximé confiderandum, quod recenfet Ale- P. Maurus

pturg,

a

mannus & lyrxus. Cüm S. Benedic&tus in monte Calino plenus Spi- Grieschirenís

inconc, de

um 4

ritüsardore ante imaginem Crucifixi oraret, Chriftus in fignum divi-

ng& benedidtionis manus füas à clavis & crucefolvens, S. Benedictum

-S. Benedi&.

jooiftt

Xramanter amplexatus & ofculatus eft, atque illius os ad latus füum

im preffa, &

nc ag

habita ad S,

juffit admovere, ex quo tantum fpiritum & gratiarum fontem haufit ;,

Udal. & Aft,

j a

rtesgïo'

hic adimpletum eft illud prophetzz. Haurietts aquas in gaudio de fontibus. sss ; 1633

Aalvateris.. O beatum Benedictum! etiam nobis mifellis unicam ftillu- 1515

*

ii ?

lam ex $S. corde JEfü, & füfficit nobis.

D

4 00

7. S. BenediQo adjungo S. Bernhardum filium obedientiffimum; £x vita $.

il

qualis ac quantusfuerit Meilifruus ille Doctor & Abbas Claravallenfis, Bernh,20;

um d

ejus vita, fcripta & acta fatis luculenter orbi Chriftiano demonftrant ; ^vgutt

aW

u

fatis dixeris, fi eum filium Mariz , cujus

riffimum lac fügebat, &

e

d

fratrem JEfa, qui eodém ladte nutrituse

j

,appellaveris, cu

jus mores

1ïiüü$wl'

peromnem vitam conatus cftexprimere ; Obverfàbatur nimirüm ejus

eculis perpetuó paffio & crux Domini noftri JEfü Chrifti, cujus vir-

E

tute diabolum de imminente judicio tentantem, peffimísque apud tri-

Ti

bunal Dei eum infeftantem accufationibus, gloriosé fuperavit, cui ob-

'uniblïu

jf

'

jecit Crucifixieffigiem: Fateor, inquiebat, non fum dignus ego, nec propriis

x

ngfnï

polfum meritis veguum obtinere celorum. — Caterüm Dominus meus. duplici jure

t

illud,pp,;[üd'em,*þaredimre Patris ac merito pa[fionis , altero ipfe contentus , alte-

«68

Conþdem!io CL. Crux fons benediciionum.

vum mibi donat.

Ecce ingentemfduciam, quam Divus ille erga cruci-

t

fixum füum tenebat amorem.

Alia vice, & quidem die Domini

cà paffionis fe oftendit ei Chri-

ftuscrucem ad Calvarium montem operos? bajulans, & ad Bernhar-

Lyt.!b.5. dumdicens: juvame, quitanta pro te patior.

Accurrit Bernhardus lacry-

quia placidum eft

e. 8. de Ch'. - bundus: Domine, inquiens, patere, ut patiar z itapater,

pat.

ante te, ubi ad quzecunque

afpera pro Chriíti amore füftinenda fe offe-

rebar, & ideó meruit, ut,

dum aliquando coram Crucifixi effigicim-

penfiüs oraretlacrymisirroratus,

Dominus brachiisà transverfo crucis

& ad pectus füum con-

lieno feparatis eum füaviffit

n& ample&eretur,

3

ftringeret. O felix Benjamin,

& frater Dnmini! Itaquondam Jofephus

&um

fratrem füuum Benjaminum amplexa-

Jgyptiorum Pro-Rex dile

6cn. 45. 14. tus eft, dequo Scriptura:

Cmque amplexatus vecidiffet (uper collum. Benja-

min fratris fsi, flevit, illo quoque frmiliter

flente fuper collum ejus.

Thomas Ca:-

8. Similem gratiam acbened

iQionem à Chrifto meruit B. Lut-

tipratanus. in

onialis, & vera Crucifixi fpon-

gradis Ordinis S. Benedi&ti fandtiffimam

vita,.

fà & amatrix, cui die quodam per ten

8

li fores ingredienti apparuit

j

ac hiantibus vulneribus

cruci&xus Dominus fàacro fanguine pertufüs,

&aculum ubi confpicata eft L

utgradis

faucius, quod triftiffimum fpe

non fine amariffimis compaflion

is lacrymis, feillicó in terram abjecit,

Chriftus verbavulfus &ligno crucis br

achiis eam benigné complexus

eft, ac patuli lateris di

vino ne&tare & fanguine

potavit. Beatz Lutgat-

E

&um Henricum Emperatorem : càm piiffimus

l

]ul

di adjicio denique fan

Monarcha in celebri Mo

nafterio Tegernfeenfi in fuperiori Bavaria fito

!3 malo.

|

voti caufa verfàretur, & a

liquando coram Crucifixi imagine, quz ho-

Cütn.

diedum ibi piz fidelium dev

otioni publicé exponitur, noGturnis con-

temi

acaret, fübit

b fenfibus abalienatus dignus habitus eft,

&xee]

templationibus v

.

E

cui

Chriftus cruci

&xuslargam tam fui,

quàm Monafterii benedi&tio-

litei

Imperator Beato Ellingero illius tempo-

. Qum.

nem adpromitteret, prout $.

ris Abbati fusé enarravit.

indtgn

& tu fimili cum fiducia ad crucifixum

Umey

Anima Chriftiana, accede

Redemptorem tuum, ac perpende, cü

m illumtamlaxé manus fuas ex-

Qm

ad amplexus füos invitet.

tendentem vides, quo

L

modo pari amore te

.| Ttipy

Optimus ille pater, ubi

flium füum prodigum, fed nunc pocnitentem

' qus.

Q* accurrens cecidit fuper collum

Lw. 15.29« de long? confpexit,

mifericordià mottis eft ,

|

2

ejus, & ojculatus eft

eum. Enplus hicincruce, expe&at te JEfus

l

Qm|

& turenuis venire ? Ah quous-

expanfis brachiis;

fnini

lul

, que tandem?

DAUR

[

CON-

g

$93 () B4

$69

u

iibbitibibiibiiiiiiiiii

àii

el Chr.

Jetol-

sl

. CONSIDERATIO CLI.

feoft

tidm d

Rigidam Dei Patris juítitiam Filius Dei

ftin

QttUt

cifixus in fummam mifer

| iCOr.

u

Prq nobis Cru

diam mutavit.

fqlu

p

Euutes autem difcite quid eft : AMifericordiam -volo €9*

n

D

mon faertficim. Mqtt/l. 9. 13.

r

1.

l?äïult

yribo

8b Ofee Pröpheta,, ubi vidit, quód Judei jam fuo zvo furn-

mam fàndtitatem, pietatem, ac placationem Dei ponerent in

gmdis

Ü

*

externis facrificiis, & quód oves & boves immolati iram Dei

Jeclty

placarent, crudo illi populo ex parte Dei intimavit: Quia tnii-

Ofcc -6. 6.'

lcxus

fericordiam yolui & non [acrificium , & fcientiam Dei plusquàm bolo-

JWX'

c«uifls.. Hoc & Chriftus in nova lege fecit , unde dixit ad difcobulos

fmus

Judeos: Euntss autem difcite quid efl : Mifericordiam volo

vio/to

malo enim mifericordiam , & mifereri miferorum

€* non facrificium , Matth, 9. 19

u-

ccatorum,

uàm

cum Hebrzis DEO hoftias & cruentaofferre fàcrificia. "Oftenditau-

fs Qu

teminfinitam hanc mifericordiam füam comprimis in incarnatione &

Qs

excellentiffimo modo in paffione, dum pro noftra, omniümque fà-

Aie

luteinara crucis cruenta vidtima occubuit. Etquid magis admiran-

u

dum: DEusin cruce ! Ó cocli obítupefcite ! Deus in ligno pro bomine

iudigno!. Vide, & confidera hic rigidam Patris zterni juftitiam, quam

yclità

tamen filius Dei pendens in cruce in füummam mutavic mifericor-

li

)d

diam, unde S. Chryfologus: Deus Dominum mutavit in Patrem, & ab eos,

Chryfolog;

«f

tempore amari maluit , quàm timeri.. Videamus modó, quomodó Cruci-

ferm. ^

quamem

fixus JEfus juftitiam mutaverit in mifericordiam.

2. Ab illo tempore, quo primus Parens nofter, & nos pariter

nptf (W

cum illo legem Dei prevarieati famus, infideles vafalli fupremi Nu-

jis

minis juftam iram incurrimus: Hinc illa l«ryma , quód DEus juftus

Judex tum in ftatu naturz, tum in lege Mofaica tam terribilem erga

moitales prevaricatores fe exhibuerit. Protoparentes confidera & pa-

. Guniber Lnus pro emnibus,

cec

radifo

CON

t

$70

Coifideratio CLI.

Mf[l&

radifo cum omni þo&erit,ar.e fua in exilium eje&os; De hac rigida

tüm

ZEterni Patris juftitialoquituretiam totius orbisnaufragium ; ignes de

üel

coclo lapfi, quibus exufta, & in fuis cineribus fepulta Pentapolis; lo-

quuntur fanguinis in preliis effufi maria; repentiniterre hiatus, &

ül-'.ï

igneus ac fübterraneus carcer, ad quem pleríque peccatorum fine di-

Ti

Ícrimine detrudebantur. Ecce quàm terribi

bu

Pía], 93 1.

veritDEus: Deus ultionum Dominus.

c

lem fe& olim : demoniï:tfäj.

x

(

a

3. Abel innocens fanguinem füum effudit , fed

*cïu.iïd? pl-ab'arcl

pu

Gen, 4. 10.. iram Patrisnon poterat, licet fanguis illausquein ccelum clamaverit,

nihiltamen exoravit, nifi vindictam contra parricidam.

&

Gen, 22, 9.

Illa inaudita Abrahc obedientia, dum ad filium unigenitum im-

lt

molandum gladium eduxit, quafi vim DEO inferre vifa eft , fed ad

$u

mifericordiam pertrahere non potuit.

Noémi juflitia & pietàs etíi multüm DEO placuit,

D?.UCOS.x tamen-

n

fi f

1. Petr. 3 20.fuos

