TU

j

nomen JESU , baculus SS. Crucis

Bf

Audi Poétam Chriftianum.z

» & quinque SS. Vulnera ejus.

gt

ii

Fide cruti - tota boc pendet vioria fima:

ïcmef);

Hinc Erebi clades: biss animaque [alus..

j

, qylts

7.. Porrü David in pluribus fuit typusChrifti. Primóin fédula

»Iüäohe

g

euftodia ovium fibià patre commiffarum, pro quibus tuendis feipfüne

(

periculo expofüit, non formidans leonesac urfos, quosinterfecit, un-

i

1

de ad Saul regem dixits Pafjelar fervus t;uuf* patris [uk gregen,, & veniebat v.Reg. 17 34).

d

102

Coufideratio XXVII.

i

leo & urfus, dv tollebat. arietem de medio gregis , & perfequebar &os , &* pe "

alin

S, Auguft. — riebam , evuebámque de ore eorum, Supra quod S. Auguftinus: David, id

cobibi!

ferm, 197

eff , Chriflus leonem & wvfum fivangulavis , quando

de eorum faucibus libevavit,

(c? mfema defcendens, ewues

rid

Secundó David typu

s fuit Chrifti m tot perferendis perfecutiOni-

ipfü

Jat

bus ; quoties enim Saul & alii eum querebant ad necem? ac tunc pre-

z Reg. 18, t fertim, dum lanceà eum conabatur transfodere: Temebérque Saul lan-

Q

fj

ceam , & mifit eam, putans qud configere poffet David cum pariete.. David in

hocillzfüs aufugit, Chriftus veró erudeli militislanceá in cruce trans-

ij

€

Rop. lib. 2. fixus eft; unde re&é Rupertus Abb.. Nam ifte quidem, in figura patiens,

o

inlib.Reg« — won confixus fugiendo evafit:.Ile autem cujus paffiones prafigurantur, lanted cla-

& 7

alter

vísque confixus quidem eft , fed vefurgendo evafit.

4. Ulteriàs David typus Chrifti extitic in benefaciendo Sauli

p

Q

P

inimico fuo accerrimo,dum maleficia illius ultus eftper beneficia, quod

L Reg. 12 4-bené agnovit Jonathas patri füo irato proponehdo: Ne pecces Ztex in

cemp

loc

fervum tuum. David , quia non peccavit/tibi, ( opera ejus bona [unt. tibi valde ;

C pofuit animam fuam inmann fua , e* percuffit. Phililaum, é fecit. Dominus

g'm-.

falutem magnam. umiver(o Ifraél : vidiflü, && latatus es.

Quare ergo peccas in

'nc

col

fanguine innoxio interficiens David, qui eff absque culpa?. Yta. & Chriftus Do-

minus cum Pharifeorum & Judeorum odiis incensá füà charitate cer-

äfqu

Ha,sg- i2.

tavit, bonaillisreddendo pro malis, & orando proillis: Er pro trans-

diof

grefforibus rogavit, clamansincruce: Pater dimitte illis, non emim [ciunt quid

M

T

faciunt. O admirabilem charitatem, quá füi füorümque quafi oblitus

dolorum, pro fuis oravit carnificibus & crucifixoribus. Habes hic

ter

Tnir

anime mi, pulcherrimum exemplum, quid tibi in perfecutionibus fit

Matth, $. 44-faciendum. Audi Veritatem: Egoautem dico volis: Diligite inimicos vt-

foli

Ch:

fitos, benefacite bus qui oderunt vos:. Et orate pro perfequentibus, & calumnian-

tibus yos , ut fitis filit Patris vefivi qui in colis eff

: qui folem [uu!m—oþriri facit. fuper

Bbonos & malos, & pluit fuper juflos c* injuftos,

;. Confideremus adhuc perelegantem typum Davidem inter &

Chriftum crucifixum.

Cüm vehementiffima lues Solymzam deva-

ftaret civitatem, & in obvios quosque cives crudeliffimeé feviret,

David Rex, ut iratum Numen fibi redderet propitium, populóque

2.Reg. 24

I7*

placabilem, fe'ipfüm obtulit in victimam & holocauftum : Dixítque

David ad. Deminun, cim vidiffet Angelum cadentem populum. — Ego fum qui

peccavi &e, Vertatur, obfecro, inanus tua contra me, . contra domum patris

nei. Hisdictisin aream Areuna afcendit, ubi altare publicum in cam-

Varf. 25.

po füb nudo coclo erexit, in quoper manus Sacerdorum pacifica facri-

David

ficia & holocaufta pro tótius regni fàlute obtuliz: E æc(gicavit ibi

altare

i

l

-Da*&ipï quomodo typus Chrifli erucifii.

103

! 17 Ü p

altave Domino , & oltulit bolota

ufla pacificay & propitiatus eff Dominus terra, r

1 Dd il

eobilita eft plaga ab Ifradl.

AAs UT

En perfedtifimum typum in Chrifto JÉSU crucifixo, filio Da-

vidis füo tempore impletum ,. qui pro omnium fálute in ara crücis f&

eetutin

ipfum Patrizterno obtulitin victimam: David, inquit hic Cornelius,

C tütc u

Jaerificaus in ared Arevna, irímque Dej placani ,. C peflem fedans , typus erat

u ul

Chrifli, qui in eedem loto (Calvarier enim smons vicinus efl imonti Moria, ejisque

« Dori

quaff pars & jugunr) fe'/ipfum in bofliam pro peccato Patri immoluturus, iram ejus

CC EID

erat placaturus , wortémque prafentem C* aternam à nobis ablaturus,

6. In talem vi&timam tempore peftis etiam f& obtulit S. Carolus Exvits $, Ca-

E

fpra um

Borromsus S. R. E. Cardinalis

r, lil

& Archiepifcopus Mediolani, qui ut'ol. Bor.

alter David, & tanquam verus Aaron flaus iuter mortuos C viveutes , u Num 16,485

endo Sad

plagam de&evientemaverteret, ipfe in publica füpplicatione nudis ac

crcentatis pedibus, fune incolluminje&o, & grander bajulans cru-

r quo

u hr D]

cempopulo przceflit, ut averteret Deiindignationem ab eis.

Neque

a iivl

hoc conteritus, & cl

avum Chrifli crucifixi in publica alia proceffiorie

f D

cireumferre voluit. Erat hic ferreusclavus in fümma Eccle(iz fornice

in choro füfpenfus, & quinque ardentes lampades afliduó circa illum

g r

"hrlus D

collucentes, quem per Sacerdotes depofitum cruci pretiofi infetuit,

atque per longiffimam viam maxima cum veneratione in civitate Me-

haioe t

B /Muli:

diolanenfi, comitante univerfo clero ac populo, nudipes circumtulie,

non fine peduim vuluere & £inguine indepromanante. . ftutmemo-

jn (iurf

rjam patientis ac crucifixi

uoft o

SU ahté menti füz imprimeret, certis

temporibus in folitudinem

*

eralli montis, ubi myfteria Paffionis Do-

- pb

minica

iíonib

per fculptas imaginesad vivum rep

reíentantur, fecedere erat

folitus, ubiafperam quidem injejunio,

flagellis, cinere & cificio, fed

i ii

Chriíti dolorum medíttationibus (uave

al

mn Yitam duxit , ac demülm 4.

Novembris anno 1$84.

dile&o Crucifixo füo immortuus. O&

ini j

aunc plurestales Carolos inter Ecclefiz Pralatos & Sa-

den lt l

sf:ndotegvlmaberemugä

f

rma

jn fgit

N

,

NY

It

pidt

P

h

j

am n

wZCiHCa

f

aCIli

j p

4

6

£t (o)

p3sbitbtt

Ài

—

MTTTMTDTEI E

2

Tiberal

fiohis 1

;

CONSIDERATIO XXVIIF.

lem d

'mde

Dulcis Jonathasinfignis typus dulciffimi

d

JEfu denudati, crucifixí, & mortui.

li dï

IEte

-Bquliäwiïff fonathas tumcá, quá evat indï)tm*, €5' de-

s

índi

J(.

TCgnt

&t cam David. 1. Rcfg. I$. £.

Dony

ï-

fui!&:rj

Ix in facris literis majorem invenies ,amicïtïai*h; quà ]orga-/

M tr)

N

tham inter & Davidem, qui fefeinvicem tam tenero ac -

voli

timo. profecuti fünt amor

e, ut propemodüm viderentur,

ii

quódanima Jonathz , qua

fi glutino animz Davidis effet at-

illorum una mens,

Dd

fixa, & in unum compadas erat enim

hanc inter fe ftabili-

unaànima, una voluntas; G&cut ma

[o]

gis magísque

rent amieitiam nunquam delendam, illam non dumtaxat juramento

Ti

fed & immolatione victimarum con£r

^runt:-Znierunt autem Dayi e

thos

Rez, 18. 3.

fuam , nam expoliavit fe jo-

[/7] |

Sonathas fedus.

Diligebat enim eum , quaft

natbas tunicA, quà erat indutus, & dedit eam D

a, & veliqua veftumenta ju4

usque ad gladium & arcum [uum, & usque ad bai

beum . Cui dulci Jonath'fc

Qum

bus fefe expolianti vefti-

Bl

|

ob peculiarem in Davidem amorem omni

hr

mentis pro lemmate infcribo: Aibil fihi,

Pér hunc fJonatham juxta mentem $SS. Patr

um & Interþretum

re&é Chriftum TEfüm & hunc crucifixum intellige

x

s: Ita Cornelius:

tt,

Cornel, hie,

mintenfo animam

Hj

gonatbas typus Chriffi fuit, qui, ut palàm oftenderet, quà

u

noftramprofequeretur amore, non tant

bm fe ipfum cunicá ac veftimen-

(tüo

tis füisin Calvario monte coram innumerá hominum expoliavit multi-

Kly

tudine, fed & femetipfum pro falutenoflra voluntarieé obtulit in vidi-

Ifa. 5'3- 7.

irefervans,

mam, ah heu quàm ceruentam ! O/latus eff, quia voluit, nihilfib

üntea]

fed omnia, imó & füpremam divini cruorisguttam nobis per quinque

D

Sacratiffima Vulnera fübminiftrans, proinde recté Poéta Chriftianus:

S&ba |

Nil fibi: Cbriflicolis pretiofas languimis undas

fidc

Plagarum Chriflus quimque per ora dedi.

2. Vi-

Q

Gl

Sonaibas typus crucifixi Domin.

19$

]

)

]

Ht

. 5. Videamus nunc hujus divini Jonathz in cruce clementiam ac

liberalitatem , quomodo per breveteftame

l?tum omnia, quzhabuit,

nobis in morte füa transmiferit.

M

Vix in crucem a&us eft, & mox peccatoribus veniam ac genera-

lem deli&orum perdonationem promulgavit: Pater dimitte illis, — Pro- Euc:

23.34-

lpimmi

inde re&é Apoftolus: Dcwans, inquit, nebis o«umia delita, delens, quod c

ol, 2. tj

adversüs nos erat, chirograpbum decreti, quod erat contrarium nobis, c ipfum ttt-

ll

lit de medio, affgens illud cruci.

Exindead latronem poenitentem converfus,, illum liberalitate ve-

if æ de-

ré rcgià heredem regni cocleftis denominavit: Hodie mecum eris in

p4- Luc, 23. 45.

radifo. En non petiit hic latro paradifüm , fed tantüm ut Chriftu

sin

regno füo fui dignaretur facere memoriam ; verüm liberaliffimus

Dominus longé plura ei tribuit, quàm que unquàm poftulare aufus

fuiffer: Uberier, ait Beda, eff gratia, quam precatio, femper enim plus Domi« Beda hic in

"us tribuit , quàm vopatur.

Luc,

,ai

Nec Joannis dile&i Difcipuli fui inter fammos cruciatus oblivifci

o d

vijeram

voluit, fed ejus tutele (àndiffimam Matrem füam, quà nihil charius

in vita fua habebat, pro ultima fua voluntate, tanquam pretiofiffimam

jdis l

y u m

gemmam cuftodiendam commifit: Ece Mater tua,

Jo. 19. 25

m

3. Imó nec milites, qui ipfumin crucem egerunt, fine remune-

ratione abire paffus cft, quibus pro mercede laboris hic dulcis Jona-

; vt

TM

thas pallium & veftes fuas diftribuendas reliquit: Parriri

fant veftimenta Jo.'.rg. 24.

mea fibi, & in veflem meam miferunt fortem.

ul

uT

/

!

Wn]!l

Nec Veronicxoblitus eft, cui füdarium legavit,, in quo facrofàn-

.

Adricömiu:

ll

&am vultüs (ui effigiem impreffit, quod etiamnum hodie R omz

yjo r

1fi n 2 p.de-

li

Bafilica S. Petri in Vaticano pié affervatur ,

& certis diebus populo

fz'ipt. Jeruf,

Jlianq f

Chriftiano magná cum devotione oftenditur.

s. 44.

At

Quid dico de Nicodemo, qui priüs de no&e ad Chriftum vene-

C OWM

rat, & nunc palàm Crucifixi JESU difcipulum fe demonftraverat? Malloa, 4e $,

f

Huic, inquam, pro füo labore & fidelitate ampullam facratiflimo 3indone,

((l

i

hmuR

cruore füo repletamlegavit, illiqueinp

eculiareamoris fignum clavos

j

y

& lanceam, aliaque paffionis inftrumenta reliquit.

yoli

ul

Jofepho Nobiliilli Centurioni, qui eum fepultul:æ rhandaverac,

Idem;

Hbl reW

linteamina & facram findonem affignavit, in qua totius corporis füi

qulnq

plagati formam impreffit; qux Sacratiífima Sindon nunc Taurini in

Pf

Sabaudia maximà cum veneratione affervatur ,

ür

jfuum

.& fümmo hqnore à

fidelibus honoratur.

Le&ulum füum Divinus ille Sponfus, hoc eft, durimmmï cruü-

cem, in qua Mundum redimere, & mori vóluit, S. Ecclefiz Catho-

A

lice

Ginther Unus pro omnibus,

—

106

Coufideratio XXVIIL. -

licereliquit, tanquam ditiffimum thefàurum,

hols

qui nunc in mille par-

tes divifus, omnes fumme confolatur fideles.

.

sily

4. Verüm pientifIime

JESU! ubi eft du

lciffima Mater tua , que

g,

te bactenus usque ad crucem & mortem fecuta eft, quid illilegas, &

tür;.

fidttu

pro ultima relinquis voluntate? Spiritum, inquit devotiífimus Lan-

Lanfpe:g.

fpergius, Patri fuo coclefti commendavit : Pater im manus tuas commendo

frtu

hom.sa

u

Paff,

de [piritum imeuim, Matri veró facrofanctum corpus füaum, | quod ab illa

priüs acceperat, pro ultimo folatio, ut illud de fataliligno depofitum

inmaternum füum finum reciperet, atque à fordibus, fputis & fàn-

)

guinejam concreto & coagulato ablueret, ac honeftz fepulturg trade-

plum

ret, reliquit: Zdeà, ait predictus Lanfpergius, eaput fuum versus Matrem

pad

inclinavit , quaft ultiutum eidem AAve, — feu Vale dicturus.

ltaque in ancufHis , do-

dile

loribísque tuzeconflitutus, bos figno. inmtit , ac fi Matri eidem corpus [usi vulue-

t

-

"

"atum , dilaceratum, ac exudeliter nimis diffipatum commendaret.

lt

»

' Dulciffime [Efu, divine Jomatha, & Amor nofter crucifixe! Ergo

(

nihil ampliiis füpereft, quod nobis, ah indignis creaturis tuis in hoctuo

a

pauperrimo legesteftamento! Ignofce amantiílime Redemptor! cum

hod

m

tua bona venia Longinum militem vocabo. Adeft hic in tempore;

& füaviffimum pe&tus tuum crudeli lanceà , quafi clavi terreá referat :

Qu

AU

]o.'ig. 3. Unus wilitum lasceá latus ejus aperuit, Et quid inde promanavit? Er conti-

ub exivit- fangtis & aqua.. O anima Chriftiana! hic habes omnia à Libe-

pere

TY

Pfaf. 2b 14

raliflimo JESU: .5ie«ut aqua, ait apud Píalten, effefus fum, & difper[a [unt

eimnia effa mea.. Jam nihil ampliüs fuperett ;

qui nos potuiflet redimere

vit

primá fanguinisguttà, dedit ultimam. . O bone JESU! quis hic non

j

ter

miretur infinitam tuam in nos clementiam ac bonitatem ?

le

$. Imó nec hic ftetitimmenfà ejus in cruce liberalitas, dum Lon-

gino licetimmerito non duntaxat corporis, fed & mentis tribuit fani-

À

S..AïAPim. Ferr.

tatem. taS. VincentiusFerrerius: Longimus, inquit, videre nonpoterat,

anl

d l*'rïafï. Dom

'an snortuus effez j Ejus , quiavaligantes babun oculos , G accepit lanceam fuam , &

ED

infixit eam in corde Chrifls, r continub exivit [angtis C* aqua miraculose, € ptt

baflam decurrens pervenit ad manus milit:s, && ex conta&u vifim accepit.

mi-

tiffime JESU1 Ó dulcis Jonatha! quomodó te non expoliafti, & nihil

rorsus tibi refervafti? Et hxc omnia ob amorem noftri? ah quis

a

"

:

tis amette? Et quis audeat te adhuc offendere, & de novo in cru:

cemagere? ah

quis? Et tuadhuc ó mi Lector? Abíit hocinaternum

:àte, & à me.

6. Nec in vitatantüm, fed etiam poft mortem hzc inviolabilis

amicitia Davidisin Jonatham duravit. Accidit, utgraviífimum bel-

lum inter Fcbrzos & Philiftinosoriretur, in quo Ifraélitz cum Saul

corpus

xege c&fi (ünt, & Jonathas pariter intexfedtus, cujus exanime

hoftes

gonatbastypus erucifixi Domini.

YOZ

ttiltyt

hoftes ia alto muro Bcthfan in ligno fufpenderunt. Audiit hoc Da-

vid per nuntium, íine mora deponitur corpus Jonathz de infami li-

rtu, qu

gno , & à Davide multis cum lacrymis in regium fepulchrum infer-

las t

tur; in cujus honorem David hoctrifte carmen cecinit: Qromodo ce- 2 R eg. t. 2$.

fims L

ciderunt. fortes in pralio? Sonatbas in excelis tuis occifus efl? — Doleo f(aper te

M d

frater mi jonatla, decore ninis & amab.lis f[uper amorem mulierum. — Sicut AMa-

odbl

ter unicum amat filium fuum , ita ego te diligebom.

*

Vide hic, & confidera, quàm tenero amore Davi

d fuum- dulcene

odrpdiot

uis d

Jonatham amaverit.

Imitare & tu, anime mi! hoc illuftre exem-

lu vl

lum, fi crucifixum amorem tuum, dulcem tuum Jonatham in ligno

p um

pendentem afpicis, ac contemplaris: Quomodo cecidifli fortis in pralio ?

tf l

doleo fuper:te frater mi JESU . decore. nimis & amabilis [uper amorem mulierum,

T

Sicut Mater unicum ama

$

t filium [uumy ita ego te diligeþgm, & impoflerim di-

ligam,

frxe! Tr

7.

Vid&tur mihi hzc vera ac fincera fraternitas ac inviolabilis

sinboct

amicitia inter Jonatham & Davidem cüm in vita, tum in morte, ut

yur d

hzdera & quercus, vitis & Ulmus, quarum una alteram tam amicé

p tremy'

ample&titur, ftringit, implicat & ornat, ut nonimmeritó vere & fin-

t

ceriffimz amicitiz fymbolum nobis reprefentent. Et licet quercus

187 [

aut ulmus ob deficientem é terra humorem expallefcat , moriatur ac

pereat, hedera tamen aut vitis ab illius fraterno & charo amplexu

jaà Lt

[

neutiquàm etiam poft mortem fratris fui defiftit, fed illum ut priüs in

vita amorose ftringit, ornat & ampleditur. Ideó huic fymbolicz fra-

gl

ternitati, inviolabili foedere inter Jonatham & Davidem munitz pro

qii b

lemmate infcribimus: Nec mors feparabit.

Ita eft: ANec mors feparabit nos à charitate Chrifti JESU crucifixi.

: lum

Audiamus Apoftolum : Quis ergo nos feparabit àchavitate Chr.[li? Tribulatio? Kom. & 35-

anangullia? . an fames?. an nuduas?. an periculum? an perfecutio ? an gladius

gt

Etcfübjungit, quódnulla creaturanequeincoelo, neque in terra veré

usj

amantem poifit à charitate Dei feparare, quz eft in Chrifto JEfu

at ]

iil

J

Domino noftro. Ita ?ü, & ita ftatutum eft,

jl

jl*

ürlr lh

d

yt

Y

z

:x-

1 p(]W

N

j

.*283

aisl

E

7

YN

,

N

N

n

av

o

Y

Q

J

.ODW

I

:

/g

mij

Iy,

j

i

i

j

qu

QO z

«"CON-

j

$ (0) €

.

tof

Tnifi

SESSEE

csssocee

g

fihu

Dd

fiot

CONSIDERATIO XXIX. .

ln

Filius Regis Moab fuper murum pro fa-

P

[

* lute populi füi immolatus, typus Filii Dei pro-

i

nobis 1n cruce oblati.

[

anit

p

Chriflus dilexit uos,. £8 tradidit [em

Z

etpfum pro ;noä?j

D

oblationem &9' bofiam D.EO zn

T0

odorem j?mwfatzs.

Ctip

" * Bphef. 5. z.

f.

Ddi

QUh

D extremam quondam calamitatem liex Mosbitarum cum

Rn

Vil

[ & — univerfis fux ditioni fübdirisdevenit, dum tres R eges, vide,

licet Rex Ifraél, TJuda, & Edom inito inter fe foedere, con-

Tüty

jun&tísque viribus illius invaferunt regnum, & optima qux-

Y

D

n

que demolitifünt. Inqua miferandarerum facie, cüm ho-

fles jam i

c.on-fþe&u regiz civitatis fua collocaffent caftra, Rex Moab:

Jiti

filium füum primogenitum in .confpe&tu totius hoftilis exercitus &

Velt

predictorum trium Regum füper muros adducit, quem altari ligneo

]et

impofitum. gladio obtruncat,. & in holocauftum pro fua, populique

den

4.Reg. 527 falute Deo immolat: dArripiénsque filium fuum primogenitum, qui regnaturus

N

erat pro e6 ,. obtulit bolocauftum fuper murum: quod ubi viderunt Reges con-

D

foederati, illorüámque exercitus, continuó folventes obfidionem, com-

di

pofità inter fepace, in patriam füam reverfifünt: Er fadla eff indignatio

lo

magna in. Ifpoél, flarimque receffeyust abeo, & sevesfl [unt m terram fuam.

110

En pulcherrimum typum Filii Dei unigenitt à Patre eterno ob

fceleranoftra in mortem traditt, & tandem in ligneo altari S. Crucis

&

Konr. 8.32..

pro falute univerforuminholocauflumroblatiz Qui preprio Filio fit tom

$n

peperat , (ed pro mobis omuibus tradidit ilum.. O portentum amoris! Audi

ipfüm Veritatem Chriffum , ita ad Nicodemum d'fferentem:. 4ic Ders

toi

geh. 3. 16..

AH

dilexit musncdwm, ur Filitm fuum unigenitum: davet, — Ob(erva hic ex verbis.

lity

Chrifli ingularem divini in nos amoris emphafn: .sic, ipquit Chri-

itj]

l

fus,, hoceít: tanto amoris exceffuac vehementia Dens, non Impera-

tor,

C()nch

lmarln*ufyïxi gEfi in nos.

109

tor, aut Rex, aut Angelus, dilexir fine ullis meritisingratum, rebellenr,

inimicum ac toties xternz damnationis reum Z4undum, ut pro illius

j

H

fàlute & redemptione F//

H

um non alienumr, non adoptivum, fed füum

naturalem & proprium, & quod majus eft, snigenitum & unicum daret

M

rion ad honores, aut regnum, aut triumphos , fed ad crudeliffimam

lanienam , acerbiffimam mortem & infamen crucem.

O grande

gro(a-

portentum ! Ó extafin amoris! Commendat, ait Paulus, Deus cbaritaté nom, $R

futam in nebis, quoniam cim adbue peecazores effemus , Chriflus pro nobis mortuus

[ pro-

sf. Etconfolatur valdé quod fequitur: Ur emmis, qui credit ineum , non

pereat ,. fed babeat vitam atevnam, Erigetein fpem, quicunque tandem es,

anime mil noncum de fülute tua defperatum eft : Nuwnquid oblivifci qc,. 49.1$.

poteft mulier. infantem . fuum, ut non mifereatur jilio uteri fui? — Et ft illa oblita

m "i

fucrit, ego tamen uou obliviftar tui,

Ecce in manibus meis defcripfi te, non in

ul

manibus tantum ferreisclavis, fed &in cordemeo crudeli lanceá de-

fcripfi te.

2

O

llim dicebat eterna Patrís Sapientia, antequam íncarnaretur:

Delica. mea, e[fe cum fiiis bominum, & quare non cum Angelis? Fortaffe P.ov.8. 3t.

quia Angelorum naturam non erat affumpturus ,. fed hominum? Et

arum

nunquid Angelorum; willia milliem miniflrabent ei, C decies millies centena Dan, 7.16:.

g r

snillia a[fiflebant ei?. Quareergo focietatem Angelorum, qui tamfideliter

ae, CO

miniftrabant ei incoclis, dereliquit, & inhunc mundum defcendit, ac

?s'xmï?*'

homo fadus eft? g. DoGi(fimus Hugo: Ex quo genus bumanum . exulat Lue. Y5. $»

4 a

in mundo, & premitur à diabolo, ouid mili efl bc, id efl incelo?. quaft dicat ,

son reputo me aliquid bahere i celo babendo augelicos fpivitus, qui fant quaft no-

',Reüïüf

e)('SrCï,löX

vem oves in deferto ,. nifi. habeaum ovem errabuudam in. exilio, quam overm

perditam exindeper triginta annos & amplius follicité quzfivit, ac tan-

frr hg*

que

deminvenit, ac gaudens in bumeros fuos fufcepit, fed ubi? z. Bona- $. Bonav, hie

venturain cruce: Humeri ifli, inquit, fumr brachia eracis , in bos bumeros

qui P

RQGGW

ovei, perditam impo[uit , quia ibi pezcata neffra portavit. O amor immenfüs,

m qu

dum ipfe Paftor pro ovibus füis in cruce voluit immolari , veré Paftor

.

"

[ n

bonus,, relinquens exemplum omnibus an

imarum Pafto

ribus, quo-

4l ^

[

modo;,. fi neceffe fuerit, & ipti fe gerere debeant.

r

)

j. Flegit autem mitiffimus orbis Redemptor pro paffione füa &

n

d

x

T

vü(*

erucifixione tempus vernale & diem 25. Marti

]; quo témpore omnia.

il

de novo incipiunt redorefcere.

Quzres hic, cur non aliud tempus

)j

j

A

elegit? g. S. Bernhardinus: Zémpus Véris ad palfionem faam elegit Dominus s; Berardim,

g

j

mens J Efus Chriflus, ut cum i tali tempore famouis. ebulliat , ipfeque faci!à emit-in fs de

j

tatur, totum fanguinem effanderer pro nebis, && wibilimeo maneret, Et ideo ve-?sff. & S,Da-

) E(VP

r

nit illeterre motus in finepafftonis Dominice, ut exmontis & crucis ^4€

901

mm

concuífione omnem € venis Chrifu fäxfïgtlï-infem excuteret. Ita $. Joan-

[uf

5

nes

i1o

Con[ideratio X X1X..

gt

nes Damaftenus: Attendas boc myflerium , attendas precor , ipfe, ut totum

fauguine.

m effunderet , fadus eft terra motus magnus, quo terra motu concu[jus e,

w

n

qmons Ca

lyaria , concuffsque Chriffi corpus, quà concuJione totus [atguis exkau]luf

eft... O extafin amoris!

lt

A/aler. Max,

. De Codroultimo Athenienfium rege recenfet Valerius Maxi-

app

mus: Cüm hoftili quondam exercitu in civicate fua regiá undiquecin-

ter

& a;ii,

geretur, acp

remeretur, & nec milites, necannona ad illam obfidio-

p

nem folvendam, urbémque defendendam füfficerent

, ipfe ad Apolli-

hi

[ia

nem fervum quemdem fidelem ablegavit, ex eo fcifticaturum, an

nulla fpes liberandee civitatis, & obtinendz affulgeret victorie? Re-

de

fbonditoraculuma: nifi ipfe Rex proprio fanguine ac morte fuis fuc-

fin

Tl

curreret civibus, fpem fupereffe nullam. — Quid ad hoc Codrus? ex

amore fübditorum, utconfervarenturab interitu, vulgari fe induit

aA

[27)

militis gregarii habitu, irruit primus cum phalange fuain hoftem , oc-

cumbit in przlio multis faucius vulneribus, & cives ac patriam pro-

df

«

prie

morte ab internecione liberat; unde cives, ubi regem fuum

mortuum ac

vulneribus plenum vidiffent, cum lacrymis exclama-

bt

lt

runt: O Cedre! tu vitam dedifli, ut nos viveremuss beul. utinam morte no]?m

ed

tibi vitam comparare poffemus,

Tur

Caterüm miratur hunc infolitum Co

dri amorem erga fübditos

of

-fuosmortalitas humana, fed quidhoc, fi penfemus amorem crucifixi

JESU ergo nos miferos & jam morti deftinatos,

dum propriä morte

f

n

ac fanguine nos ab eterna morte & interitu liberavit? Dicamus pro-

inde, velíàltem cogitemus, quoties Regem noftrum in cruce mor-

dej

tnt

tuum, ac tam miferandum in modum ob fcelera noftra plagatum in-

tuemur: O Chrifle j Eju! tuvitam dedffi, ut nos vivevemuss beu!. utmammor-

Q

fur

te noflra tibi vitam comparare pe[[emus.

.

.

Ribad, 1n vita

$. Talis amator crucifixi fuit

S. Hormobonus, mercator San&us,

*

N

$5.13.NO0Y. (Ore

monact

n Italia oriundus, cujus eleemofynas DEUS fepiüs per mi-

racula comprobavit, cui templi januas p

lerumque pandebant Angeli,

ut Chriftum & hunc crucifixum colere poffet, ac contemplari ; pro

cujus honore omni horá paratus erat quamcunque fübire necem. Se-

mel cüm füpplex ante imaginem crucifixi Domini fui fànus ac vege-

tus expanfisjaceret manibus, divino amore abforptus, cüm Gleria in

exceifis in Ecclefia cantaretur, bonam animam in $S. Chrifti Vulnera

expiravit. Anno 1197. die 13. Novembris. O felix mors! óbona fors!

R.lbado 8' ,an'

S. Laurentius JuftinianusVenetorum Patriarcha, vir fan&tiffimus,

N dáf, & ali- & &iator crucifixi R edemptoris noftri Zelofiffimus, càminjuventute

fua ftans ad deliberandum in bivio, quidnam? an mundum, hono-

res & divitias ob nobiliffimam familiz füz profapiam, an veró pau-

perem

inor crucifikz' gEfu in nos.

Irf

T

perem crucifixum fequeretur? íntüs in animo à Chrifto audivit: A4e

af d

fequere s quapropter relictis omnibus, & pauperibus erogatis, humiliter

l cxlmu(fuf

coram devota imagine Crucifixi proftratus, hancrefolutionem fecit, &

Ixtus exclamavit: Domine tu es fpes mea, tuafequar vefligia; Cui deno&te

tius a

apparens Divina Sapientia coelefte ofculum dedit ; cujus precibus fte-

Vi

terunt Venetiz, aliàs periturz. — Qui ex hac vita nunc poft fandtiffimé

ml

peractum vitz curfüm ad coelum migraturus , non in lectula füo,, fed

E

humi in duro affere, velut incruce , eó quód JESUS expiraffet in cru-

ürum, d

ce, jacere voluit, ubi crucifixum Dominum füum ar&tiffimé comple-

orie le

&ens, & beatamanimamin manus Dei commendans, expiravit, qux

ve lii

fàndtiffima anima inter Angelorum choros gloriofa ad cocleftem glo-

odrus: d

riam avolavit. Tantüm illtprofuit, quód fe verum crucis difeipulum

ifeindi

àjuventute

Ylem; 0

vero nibil,

probaverit, cujus proverbium erat: Deus ej? omnia(, þomo

m ptt

6. S.Laurentio fuftiniano adjungo S. Lucianum Antiochenz

þE&.Ex'SpEc, &s*

mor.& Dolor.

gon t

clefiz Epiftopum ac gloriofiffimum Martyrem, qui in cruenta Maxi-

Conf,22.n. 4«

du

mini perfecutione Nicomediz in carcere fü

T

acutiffimas teflas, ve-

Iut crucifixus extenfüus,

u

& ex Nadaf,

s d

fupra nudatum peó

s füum ultimam miflam

& jan.

celebravit , ac SS. Martyres concaptivos Sacratiffimo Viaticoad futu

-

tum cruentum certamen communivit. Alterodieubi ob Chrifti cru-

fübditot

n'CïUCiHXf

cifixi fidem, quem conftantiffimé predicaverat,

caput illi amputatum

fuit,

RU

voxinluceauditaeft: Eure[erve bone Luciane , veni , €» [ufcipe coro-

jami*

nam, olim tibi promifam: Ececcein

gens prodigium, dum S. Epifcopus

u

denovoft erexitin pedes, & prz

cifüm caput ad tría milliaria, comi-

tantibus Angelis, etiam perflumen propriis manibus ad fepulturz Io-

hyacom

WIMW

cum deportavit, ad quod ingens fpe&aculum multi Gentiles ad Chri-

ftum crucifixum converfi fünt.

o

Vide ex hoc, quàm tenero amore omnes San&i & Ele&i Chri-

"N

r

ftum crucifixum amaverint ,

IV

P

pro cujus honore vitam & fanguinem

n

()

Izto exponebant animo,

dicentes intra fez Quis nos feparabit &

Rom, $. 3.

x

u

ébaritate Dei , qua eft in Cbri/iajEsu Domino n

efiro$

y

Et tu quid?

nccclP.

gqui

x?ng

ino

ii

x

EPT«

nql [

l

M

z ,

(f

,'nnlor

T

Í Mhm

1j

j

J

«

;CON;-

PCI ^

112

f Cs

a

3b0

1555555555555156505540505 8005 00 80 84808

(ittd

^CONSIDERATIO XXX.

Den

Q

Chriftusincruce, velut Job, vir dolorum

füe

, & plenus vulneribus confideratur.

S;f

ii

DT

Concidit 1me ä'w»;l/'zcre fngär vuluus. . Tob.16.15.

l.

E

iij

17

s Orientales, imó Rex, Sacerdos,

]Oh. L 30

Ob vir ille maghüs inter omne

uondam Chrifti in cruce patientis

Propheta

& Martyrinfignem q

fifir

pum geffit ,

dum illum non

dumtaxat tortor ftygius omnibus

n

[0

liavit bonis,

fed & à planta pedis usque ad verticem capitis

D

$

acin omne hujus patientiffimi viri corpus

ulcere pe;

jJfino percuffit ,

uem tand

em omninó extra domum ac c1vi-

,Ob- 2; ' 7^

crudeliffimé defeviit,

hii

tatem füam ad fterquilinium , v

iliffimum locum, ubi omnes fordes à

40

ftabulis & domibus egeftz acervaban

tur, ejecit; audiipfüm loquen-

tht

i corporísque

dolores. graphicé explicantem :

tem & immenfos anim

[ [4

Circumdedit , inquit , we

lanccis [uis, convulneravit lumbos meos , non pepercit :

Jo». xf. 14.

'effudit interram vifc

£ra iea *

concídit me valnere fuper vuluus: . iriuit in me quafi

p

'eigasc?v In quo,

fübintrathie Tirinus, Chrifli typus fuit vulneribus

bem in Calvario monte crucifixi; unde dicit Ifàias:

Vit

ïll'.fg

pleni, & extra ur

.

Ife avtem vulneiatus eft

1fa. $?. 8

Propter. celus populi

[//141

percufi euwn, & iterum:

propter iniq

nitates no[t

[ras , attritus eft propter [celera noft

rA difciplina pacis noftra

W

"m

c livore ejus [anati fumus.

lus

fuper eu

$2 .

inter Jobum &

tiit)

Videamus nunc inter typum & antitypum ,

Chriftum pulcherrimam quandam analogiam.

füi

Job non vulgaris homo, fedditiffimu

sprin

ceps Idumzz fuit, de

^

frmi

divitiis ac poffeffionibus plura enum

eratScriptura: Er fwir poffof-

JOb. E

cujus

( tra millia camelerum , quingenta quoque juga

lmp

fío ejus . fep:em willta ovium ,

&*c. Chriftus de regia ftir-

boum, € quingenta afina, ac familia multa nimis

.

ilus

e natus, princepspaci

s proclamatrus eft, in cujus manu erant omnes

y

Ü

fines térra.

u

a ab omnibus amicis erat derelidtus

Fratres

(ogü

Job- l9c 13'

Job in calamitate fi

mj

imeos longà fecit à me ,

Q* noti mei quafi alieui vecefferunt. à me s dereliquerunt

lt

me propinqui mei , r qui me. noverant , obliri funt mei, C

hriftus ab intignis

(

am(l(xlls

nE

n

Chri

i

H

us erucifixus vir dolorum:;

ïr';

amicis ac difcipulis füis partim venditus, partim negatus, ac tandem

tf

ab omnibus dereli&tus eft: Zánc difcipuli osmues, veliclo eo fugerunt.

'Matth, 26, ;5:

Jobin animaingentes moerores, terrores & anxietates tulit: $4-

g.-';tt'az Domini in me Junt,| quarum indignatio ebibit [piritum meum, & terroves Job. 6. 4,

Domini militast contra me; Chriftus in horto contriftari & moeftus effe

M

coepit usque in Snem: 7r-ffis eff anima mea usque ad mortem..

Marc. 14 34.

m

ob à propria füa uxore multa füftinuit, à qua irrifüs, & contu-

meliis affe&us eft:: Halitum meum exborruit uxor mea; Chriftus à perfida lo5. 19. 17

Synagoga ejedus, accufatus , illufüs, & ad mortem damnatus eft: £

vepleti (unt omes in Synagoga irà, C furrexerumt ,. C* ejecerunt illum extra ci. 29 4.28.

vitateih,

.

ob omnia bona füa perdidit: Et irruerumt Sabai, tulevíntque!ob. t 15.

oumnia .. Chriftus sudus crucem afcendit, ubi sem babauit , tinde caput Vaith. g. 20,

reclinaret,

s

Sactri

ob

cun&as feré dolorum, morborümque fpecies patientiffime

e p

füftinuit, qui reff4 faniem radebat, — Chriftus alapas, flagra, fpinas, cru-lob. 2. 8.

; omh

cem, ipfamquenecem incredibili patientià fuftinuit: Swperdolereim vul-

Pfal. 69, 27.

& a

nerum meorum addiderunt.,

riri o

. JobàSatana in toto corpore plurimis percuffus eft plagis: Egref-

Job. 2, 7

mac [il)g

fs igitur Satan à facie Domini, percuffit $ob ulcere pe[fimo , À planta pedis usque

j fordes ]

ad verticem ejus. — Chriftus à vertice capitis usque ad talos & plantas à

lu

miniftris Satane concifus eft: 4p

-lanta pedis usque ad. verticei non erat inlia. , G.

Jl

€o fanitas.

d

ob qu

hm maximeé dolui/t ; quód ab omnibus effet defertus:

"DL

ZAbominati funt wie quondam conflliarii mei; C quem maxime diligebamy, aver[a- Job t9. 19.

tus eff me..— Chriftusincruce ab omnibus derelidtus ad Patrem füfpira-

vulatió

jl

vit: Deusmeus, Deusmeus! tut quid dereliquifli nie?

Marc, t5. 34.

vuinmmifï

^-4. Jobinter omnes dolores quàm maximé conqueftus eft de vul-

nere lumborum fuorum: -Pefsit me fibi quaft in finum , . circumdedit. ime 10b. 16. 13.

p

lanceis fuis, convuluevavit lumbos meos, non pepercit ,. C efjudit in terra vifcera .

me4, Chriftus in cruce pofitus eft in fignum , cui à malignis omnibus

;

fuit contradi&tum, ubiimpiiDeicidz non folàüm manus.& pedes durit-

Áif i

fimis clavis ferreis, fed & latus ejus crudeli lanceá transfixerunt , ubi

x

ii wixlï'

impleta eft Scriptura: Videbunt in quem trassfixerunt.

.

To. 19. 7.

obo Prophetz vehementer condoluerunt amicie

)

us fïn&eri, ubi

n

u

fi

illum confpicati funtà capitead pedes usquetam crudelem in modum

lg

nó

g

plagatum, excruciatum & ulceratum: Camque elevaffent procul oculos , non 1ob. 2. 12.,

cognoyerunt eum , C exclamantes pioravemnt,. fafsísque ve[libus fparjerunt cine-

t*

fu

vem (upev cap

ut fuum, - O anime mi! Si ferviac fübditi Domino fuo Job

.

d

iIntanta €xi

ftenti miferia tam lamentabili modo compafli funt, que-

"

qo

modo,

$1

..-Gfatlier Unus pro omnibus,

am]CP

114

C'oh/idemtia XXX. -

modo, obfécro, nos adeó fimus omnis gratitudinis & pietatis/ imme-

mores ac expertes, ut non DeiFilio noítri amori, atque pro noftra fa-

t

lute crucifixo, ex animo condoleamus? O nos miferos ! Sic videlicet

f

1fa, 52. 1.

jufles pevit, & non efl , quirecogiier in corde (uo; Ec nequetu , ómi Le&tor?

furi

DT

