notat $. Auguftinus, quód Evan-

m, u p

gelifta non dixerit: Peruffit;

ii

dammodo vita offium panderetur.

aut vu(nemw't latus ejus, fed aperuit, ut illic quo-S, Augutt,

*s

loc, eit, ,

y m

i

Paradifüs & hortus deliciarum eft.

In p-aradifo enim voluptatis

It con

€ollocavit DEus primum hominem.

O fi nunquam peccaffet, nonin

Tif

tantam mortalitas humana deveniffe

t miferiam. . -Sed DEO f(int lau-

flonitione

des infinitg, per

unum hominem mors, & per unum hominem cru-

TT !a:g-

ciixum vita eter

n

a. O certéfelix Ada culpa

; quz talem ac tantum

(ungte

meruit habere R edem

&

ptorem. Vade anima peccatrix, cum dolore

c[piritu,&

t amore ad facratiffimum laterale vuln

us, & per illud ad diviniffi-

imnonte

mum Cor JEfü, & dul

cius quid efle poteft? Vade, vade, & noli tar-

dare, invenies

hicnovum deliciarum paradifüm.

" lt

Mare rubrum eft,

in quo fübmerfi fünt ZEgyptii, Ifraelitz veró

"ER

falvati

; quibus planum it

gf

ma Chriftiana!

er ad terram promiflionisaperuit. Q ani-

fi anguftiaris, fi tribularis, vade ad hoc m«

fticum

LA

mare ribrum, quodfübmerget, &

extinguet peccatà tua, & tibi fe-

wil, 9!

curama

u

2

terr.m.

»romiflionis monftrabit, &

aperietviam. Exterriti

T l

quidem fünt He

brei ad primum co

n

eQum maris rubri, fed ubi

t

ducem füum Moyfen fecuti, & ingre

j

fünt: Zérra epparuit avida , r Sap. V9 9.

)u mari vubro yia fine dmpediment.

0, C campus germinaus de. profundo ninio.

js, qu

LXterrent te peccata tua,

ut ingredi prefümas in SS. Cor JEfü , fed

a. Ü

noli defperàre;

oftium adhuc apertum eft, fi procefferis intró cum

) Doa(]ï

Verg fiducia &i

n animo contrito, fiet tibi campus floridus & hortus

j

deliciarüm, *

D

n

ret.

Ubi eft

quia non ideó paffus eft, ut te damnaret, (ed ut fülva-

.

.

g

ducia tua in meritis Cr

ucifi

xi JEfü? Er fi ambulavero ,P(2l.22, 4,

j

j

ait Pfaltes Re

Bius, im medio umbra m

Uecum es,

;

ettis, non timebo mala, quoniam tu

j

fs

L

7. Expertus eft nobiliffimus ille

(

f

]uvenis B. Joannes deIncontris,Lyr, 1.5.c. 6;

WQ. a

In paterna quidem domo in deliciis

educatus, fed ubi »gnovit non

A

allam in coclum effe viam

"

y

, quàm cruem portare poft JEíom, fiecu-

"d

9 valedixit,

& ordinem $. Auguftini ingreffuseft. Nec deerant ten-

f

tationes in n

ovitiatu, hinc in gravem animi meerorem incidit. Et

T j

/í

i

ec.ceïcüm in

em deferendi, alloquitur eum cruci-

I U

prOcin&u eft ordin

fixus

Ccec ;j

Confideratio CIV-. |

^

399

fixus Dominus : Fili. wbi cibus tibi avidior , ledus durio , melefl

iofes fþer.in:

Áipofi

vigilia $

ingredere, in vulmus boc, & intinge illa in fanguine latevis mei, & illica

tus fun

dulcefienr emnia,

Obtemperavit Juvenis monenti, fan&te vixit,

quati

& inter amplexus crucifixi Amoris fuüi beatam

LUE

p

animam cgpitavit.

Ü

[52 [i

LV' j : |

verbi

ï

:

ht

.äþ

CONSIDERATIO CIV. .

Vi P

Declavis &lancea, quibusSacratiffimum

àccida

f

Corpus JEfü crucifixi perforatum fuut.

parens.

i &

Foderunt manus meas, €9* pedes imeos.' Pfal.21. 1.

Wt Via,

um

Unnus militum lanceá latus ejus zfþeruit. /o. 1 9».34-

ine ref

I.

pl j

V

?

d T.

Habae.3.4. —

E&GéHabacuc Pröpheig de Chrifto, fuo tempore pro falute to-

endo vaticinatus eft: Cernua inua-

VN

$. Cyprian,

tius generis humani crucifig

Nb

dePaff; Chr,

nibus ejus, Supra quod perele

ganter S. Cyprianus antiquitate,

B

do&rinà, & ífàn

&itate celeberrimus hanc tuli

t fententiam:

Verpeff

Erant in manibus ejus

duo cornia. (duo nimirum clavi ferrei) i»

Exmox addit: Cee-

ttiain ;

quibus erat fovtitudo tua ab[condita, & imperium tuum.

fofiísque manibus

ts

fideravi opera tua ,. & expayi: Clavis jaeros pedes terebrantibus ,

letin,

de vulnere &c.

L]

tterint

Fuit autem mitiffimus Domi

nus in crucis trunco quatuor affixus

UNiS,

clavis ferreis, licet hoc Scriptura non indicet, efficax tamen

prebat

ratio, & S, Joannes, qui huic cruentz interfuit crucifi

xioni, ait:

Mili-

Woratit

"ptoy

tes ergo cim erucifixiffent 3Efum , accepersmt vefimenta ejus, & fecerumt. quatuor

Ex quibus verbis SS. Patres annotare !0-

partes , unieuique militi partem,

diffs

lent, quód quatuor fuerint crucifixores,

& quód Chriftus non tribus,

Ufüg

fed quatuor oblongis clavis fuerit affixus cruci.

Quod etiamnum probant antiquiffime crucifixi

Salvätorïs noftri

ttebra

imagines, prout videre eft R omz apud S. Petrum,

& apud S. Joan-

g

Qu

e

nem Lateranenfem; Item Luce in Hetruria in imagine lignea pervi-

M* fito

codemum pro fua devotione excisá, & Syroli propeLauretum , imo

[

jn ipfa Alma Domo, ubi Verbum Divinum incarnatum

it..-

!"htog

Pa

uT

a

De davis d ?ahäeä'.

39r

Mf i

Apoftoli confecrarunt ; Et Affifii in monafterio S. Clarz , ubi venera-

Wi C il

tus fum antiquiffimum crucifixum non fculptum, fed in affere pi&tum

] vl

l

quatuor clavis, qui ad S. Francifcum dixit: Vade Framifie, repara do-

mium vieam, Mitto quàm plurimas alias antiquitates.

y

2. Sed miror, quare Ecclefia de crucis ligno & clayis Dominildi-

eerefoleat: Dulee ligmem, dulces clavos, . duleia ferens pondera, in quibus

- 4l

verbis S. Didacus, exofculanscrucem, fpiritum Deo reddidit; Econ-

tra lanceam diram ac crudelem appellat: Aduereue diro lanceg, Etnun-

[

uid potiüslancea dulcis debuiffet vocari, qux Chriíto jam vità fun-

o latus aperuit, ubi non ampliüs ei cruciatum ac dolorem caufa-

fmun

vit? Priusquàm hanc folvamus quxftionem, audiamus quid Romx

acciderit.

[

Refert Titus Livius de Tarquinii Superbi impia filia.

Ctim ejus

parens crudelem in modum é medio per hoftes conjuratos füblatus ef-

fet, & nunc cadaver recentibus fauciatum vulneribus in publica jace-

j

ret via, obvians filia in curru, Rhedarium ad tam lamentabilem afpe-

&um currum fuum firmantem, animavit, ut fcuticam admoveret , &

u4.

fine refpectu füpra corpus Patris equos & rhedam agitaret: Nunquid

eorpus patris mei rerardare . poterit. cur[um . itineris mei ?. Ex quo factum,

quód Tarquinius Rex licet jam mortuus equorum ferreis ungulis ac

alute to«

erratis rotis pené contritus fuerit.

Monftratur hic locus Romz ad-

m

^hüchodie, qui olim Tullia Tarquinii, nunc vicus fceleratus vocatur.

yigi

Anime mi, afpice crucifixum JEfüm tuum, qui clavos vivens

intentu

))

perpeífus eft, fed lanceam mortuus, unde iraac crudelis vocatur,

fea

quiain mortuum defzeviit Authorem vite: Dulces ipitur clav;, at Mal- Mallon,c 20,

jit

"

lonius, duleügnum , quod in vivum Chriftum füam exercuit crudelitatem: dira dcS. Sind,

j m

laséea, qua in cadaver fuam favitiam effudit c»c.

uód Carnifices illi non

fuerint emolliti, qui manus ac pedes Chrifti trabalibus terebrarunt

W Ml

clavis, non miror, quia infideles erant, fed hoc eftprodigium fummse

Ya

j

ingratitudinis , fi Chriftianusafpiciens & contem plans crucifixum R e-

)nla D

demptorem füum, non aliquo pio fenfü moveatur.

T d

[

3. Foderunt manus meas, C pedes meos , ait Pfaltes Regius, & Evan-

Pfal. zi. 15,

gt

gelifta: Unus militum lanced latus

ejus aperuit, Ecce uterque vigilanti ver- Jo.19. 34.

j BW

g

bo ufüs eft: Foderunt manus meas & pedes meos, cur non dixit:

"Terebrarunt, transfixerunt, penetrarunt, aut transadigerunt manusac

j

qplt

pedes ejus? s. Primó: corpus Chrifti fuit terra illabenedicta, quz

"

N

effoffa ferro multum, imó centefimum fru&um attulit, unde Poéta:

uV

Feffa caro. Chrifli celica vega dabit.. Foderunt fecundó manus meas & pe-

Wum !

des meos clavis, ut exinde prorumperent quatuor fontes paradifi &

"

if

y

emnium gratiarum, quibusirrigaturuniverfaterra. Foderunt tertió

manus

393

Confideratio C IR

TlQS

manus & pedes Chrifti, ut in cujus pEtræ'f'oranäïnzbus omnes

a

:

ïCC

(lt0.

tores veré contriti fecurum in vita & morte invenirent refueium:

)

necat

Pf41, 162.18.

Petva refagium berinaciis,

ufr,

Sp

oníus

Ad quam petram idem fanguinum

u

Canr, 2;4»

dilectam füam animam invitat: -Co/umba mea in foraminibus peyra, c in

8nno.

caverna maceria. .K Addit Evangeliftaz Unus milirum lauceá latus ejus aperuit,

AC

Etcuraperuit, &non transfixit, transverberavit, trajecit? Obferva:

üdiir

Vigilanti verbo ufus eft Evangelifta: Janua claufa adaperiri folet, vite

facil

janua eftapertumlatus Chri(ti, ad quod referandum Longinus lanceà

jo.1o. 9.

ferv.

iuà, tanquam clave ufüus eft;-audi ipfam Veritatem: Ego fum offium ,.

per me fi quis introierit , falvabitur: Et ingvedietur , & eoredietur , & pafctia itt«

tit

NT

veniet. O nosfelices, quiain his facris vulneribusin omni tribulatione

OR

noftra, invita & in morte certum poffumus invenire auxilium. .. Ju-

porib

vat hic pro folatio noftro ai

:c Doétorem Mellifluum: Federunt ,

S, Bernhard

audias

ferm, 2T.

inquit, manus ejus &* pedes, lai

»ue lauces foravevunt , & per bas vimas licet

Credas

inibi fagere mel de petra, oleimque de faxo duri[fimos id efl, guflare & videre,

.Q

quoniam [aavis eft Dominus.

Cogitabat cogitationes patis, * ego ne[ciebam.

fi

Quis enim coguovit (enfum Domini, | aut quis confiliarius ejus fuit ?. At clavus ve«

W

Conf

ferans , elavus penetrans fatius eff. mibi, ut videam voluntatem Domini,

Quidui

dono;

yideam per foramen: Clamat clayus, clamat vulmus, quód verà Deus ftt in Chri-

Datus

fto mundum veconcilians fibi K Ferrum pertranfit animam ejui , C appropinquavit

dtns jr

€or illius 5 ut non jam non [üat contp.ti infirmitatibus meis. — Patet arcannm cor-

dis per foramina corporis , patet megnum illud pietatis Sacramentum , patent vi-

üls

hi

feera mifericordia Dei noftri, inquibus vifitavit nes Oviens ex alto, — Quidni vi-

féera per vulneva pateant ?. in quo exim clavius, quam in vulneribus tuis cluxiffet,

—

quàd tu Domine (aavis & mitis, & multa mifericordia * Maforem enm mifera-

L

tionem nemo babet, quàm ut auimam (uatm

[e)

" du

ponat quis pro qddfäis motii

A

tis. Hac S. Bernhardus..

$, 'Bh.3, p.

i dolores ob huju&-

4.

&terüm pientiflimi Redemptoris noftr

9. 46- a, 6.

cemodi transfixionem clavorum fuerunt vehementiffimi.

Ita S. Tho-

mss: Configuntur, ait, inlocisnervofis & maximé fenfibilibus, fcili-

cetin manibus & pedibus, & ipfüm pondus corporis pendentis con-

L i ii R

tinu? auget dolorem, & cum hoc etiam doloris diuturnitas, quia non

ftatim morinntur, ficut hi qui gladio conficiuntur.

Quod idem con-

firmat Lanfpergius :-Clavos quibus Chriftus cruci affixus fuit, adeó

groffitie Vulnera manuum oppleviffe, ut fanguis prodire non pol-

Íet, donec totum corporis pondus manibus fic affixis fuftentaretur :

tune enim laxatà manu vulnera, fanguine ubertim erumpente ma-

parunt,

Baron. ad'an;

, Dehis quatuor clavis recenfet ulteritis Metaphr

T

tes & Cardina-

Chr, 34..

cum

lis Baronius,' quód eos quidem dolorofiffima Mater & Virgo,

ilius

Ál

. De clevis & lautea.

393

mncg"eææ

ï*ïh.us gdg cruce depone

retur, diligenter colle

LC

dxcos confüetudo erat.

; ut cuncta in(trumen

Berit, fed quia apu

d Ju.-

ta, quibus fon

tes & rei

Q 900 C0

necabantur, cádem

die humi defo

derentur,

cruce fepeliendos tradidit,

'€ósdem quoque cum

a, ci

dpnec ab Helena

pientiffima Imperatrice

i ( u

anno.Chrifti5 26. cum Dominica crucefuerint

reperti, quos Romam

? Obf

Ad Conftantinum M. filium attulit,

- qui unum in caffid

e ad averten-

rifoi t

&da in bello pericula geftabat;

"Secundó frznum eq

44

E

i muhniv

faciliüs vi&toriam ex hoftibus.

referr

it, quo

Hinus h

€t5 & hic Mediolani reli

-

giosé af-

Ífervatur. T'ertium in mare Adriat

icum dimif

ofim df

it, & ficnavigabile fe-

6 pl

Cit, ac mirum in modum tranquil

lavit;

Quartum in corona füa re-

xibuitione

gia, quam utImperator geftare fol

&omzin Eccléfia S; Crucis non fi

ebat, infixit, qui etiamnum hodie

ilum. )

ne magno pietatis feníü certis cem-

poribus monftratur.

Si quos veró al

2777

audias, eos veladíimi

Htudinem cufos

ios clavos aliis inlocis reperiri

vritit lt

; partealiquá veri clavffm

mifsá,

T p

credas, ut fidelium devotioni fierec

fatis

TE

, Quod concernit Sacram Lanceam,

f

ipfe miles Longinus han

fibi refervavit, quod

facrum pig

nus pofteà in manus

CQ iref. te,

E

Á d

Imperatori

$ci

i

"N

Conftantinopolitani pervenit,

qui chaidem illius Regi

Francorum

t feit, 9 t.

tlono mifit. Anno Chrifti 1453

, If/,,/ [hj'

- ubi civitas Conftantinopolitana in

ii

manus Machumeti Secundi Tur

carum Imperatoris devenit, fücce-

dens in regno filius Bajazetus e

cunm

per Legatum Romam transmifit

am Innocentio VIII. Pontifici Max.

, wutt

?

ubi adhuc hodie in Vaticano uni-

verfo populo prz devotionea

cclamante oftenditur,

im )

jl

O JEfut

1j

conüge timore

tuio carnes- meas.

Ü

U u

j

Ub hh]h

Va

157

p

(5)

JUbus,

n

407

SIIs

(

jo

TL

Ü Q ?0

m

E

j

k ) y

MP

Dded

: CON.

r I

XG'Ii):tbor.Unus þ;o emnibas,

1

£ (0) d*

394

i '.ï

M

;

fitm P

1185 MMA

tts di

Cl

CONSIDERATIO CV. -

vétà

liis]

Chriftus per crucem & Paífionem fuam

Yero

Chy

nobis Chrifticolis claufas cocli portas

dee

aperuit.

1

£hifi

d

la

VU drv?' &lo mortis aculeo, aperuifh crcdcntiäks vCgh4 CQ

d

YVI

lorum. Ecclefia in hymno Ambrofiano.

B

Iyer;

I

"

dienti

prfen

Dam generis humani protoparens, ubi p/ofï provaricationem

oteft

&en. 5 24,

fiamà paradifo ejectus eft, obfervat Scriptura: Et collocavit

|

ü

mel

Dominvs Deus ante paradifum voluptatis Cberubim, & flammeum gla-

dism atque ver[atilem. — Ecce propter peccatum Adami,

er

t um

E.

toníola

tz per flammeum gladium claufe fünt.

juod feipfüm & omnes pofteros fuos perdidit, paraditi por-

Is

Sed atcollite tandem poft quinque annorum millia portas, Prin-

holti

Dngu

cipes, veftras, ó Cherubini, cuftodesparadifiadvolate. Ecceperhas

ttüce

claufas portàsintroibitRexgloriz ; & quis ifte, dicitis, eft R exgloriz?

linis f

Pal 25. 7.

Kefpondet ipfe univerforum Dominus: - Dominus fortis & potens, Do-

minss petens in pralios in quo przlio? Ah quàm cruentum erat hoc

m f

pralium, in quo Dominusnofter JEfus Chriftus & hic Crucifixus in

Mi

Calvario monte cum diabolo, morte & peccato duello conflixit mi-

üO D(]m j

rando. O quàm cruentum przlium; íed nunc ut gloriofüs de cur-

]

lm

.fcie

&is hoflibus fuis Triumphatorfolus dignus erat, quiclaufàs cocli por-

türi

de divite

5, chr;fo&.

tas referaret, ad quas aperiendas non alio inftrumento ufüs eft quàm

"h j

luc.1:6.

cruce; unde S. Chryfoftomus: Crux Chrifli clavis pavadifi eft ; Crux Chri-

fl aperuit paradifum; Et S. VincentiusFerrerius: Crux eff clavis; quaaperit

ä$jccrc,

Lue, 24. 26.

paradifum; audi ipfam Dominum loquentem: — Nonne bac oportuit pati

N gt

Chriflum, €* ita iptrare in

gleriam [usmt — Obferva non per aliam quàm

'lCCrgo t

erucis viam, & tu expe

&as aliam?

L]

"m

2. Dehaccoli cl

ave perelegans vati

cinium tulit Idias Propheta-

"titum

"uf

12.22.22, rujm princeps: Dabo «

lavem 4omü: Pavid þqmw bumemm 'gus, ^

aperitt , é

sdit

[

Crux clovis paradifi.

395

nþn erit qii claudat:. Et cla

udet , & non erit quiaperiat. — Ecqualis heec clavis

i

tam potens? Etnunquid clavis manibus geftatur? Cur ergo hic Va-

tes divinus ait: Delo clavem demts: David freev bumerum eju-^ pi. Simon

Caflianus: Clavis fuper humerum crux eít.appofita dorfo JEfü, cuii". Caff.

Y

versà'faciead homines crudeliter fuit affixus. — Et ftatim fequitur uti-^ '4

litaspaffionis, apertio cocli; Ele&is nunquam claudenda , rcprobis

f

veró nunquam aperienda. Oportet ut & hic Procopium audiamus : "rocop. apud

|

Clavis, ait, hec Chrifti eft crux, quam ipfe humero geftavit, unde Coracl.

de eo di&tum eft: Er factus eff. principatus fuper bumevum ejus.

Chriftusiá. 9. 6,

enim füa cruce & paffione promeruit, ut hxc univerfàlis imperii Ec-

clefi€ poteftas ei daretur: unde crux fuit ei quaficlavis, quá ille coc-

i

lum aperuit, & velutinftrumentum omnipotentiz Chrifti , quod eft

clavis ejus regia, quà omnes res ab ea claudi & aperiri poffunt.

Et nunquam vidifti, Lector

prudens & Staurophile, quomodo

Wmperatori , Regi zoc Principi civitatem füz ditioni fübje&tam ingre-

dienti claves pregrandes & deauratz à Magiftratu fieculari ad portam

u

at

i&ationem

prefentari foleant , per quas claves ejusfi

rema in fübditos indic

e U.

lr

oteftas? Et ecce crux Domini noftri JEfü

ä

hrifti clavis noftra ad cco-

? tl

pf

um eft. Obeatus ille, cuiin mortisarticulo hecclavis preíentatur!

In quem finem moribundis & agonizantibus Chriftianis, cüm eos

ni, p

( t

confolari, & ad civitatem cocleftem transmittere volumus, ob ocu-

los ponimus, imó in manus porrigimus effi

iem Chrifti R edemptoris

noftri, non recéns nati, prxdicantis, SS. t

v5 i

uchariftiam inftituentis,

fanguinem füdantis , at refürgentis,

vel in coelum afcendentis, fed in

qu

cruce expirantis, ut infirmus firmam zternz füze concipiat beatitu-

r

dinisfiduciam. HincLcoMagnus ex infallibili Petri cathedra (tipu-

5. T.eo ferm,

qui, D

latam nobis offert promiflionem, dicens: secura eff exfpeclatio

enc

P?:)H.;f/fæ 3. de Pafff,

leatitudinis, ubi eff participaiio Domiutca paffionis Adverte ubi eft

participa-

»uciüxusg

tio Dominice Paffiopis. Et quid tu hac in re? Quid?

yfiis

.3. Vis memorabileexeimpluui? S. Phili

pusiNerius, qui omnem ex Vita S.

j

füam fcientiam ac fanctitatem crucifixo Sa

j

vatori debet; ciüum SS. ?hilip, Ner,

d

Theologiz operam daret, devotam quandam Crucifixi imaginem in

[ist 9"*,"'

fchola ad parietem appenfam, fipiüs non (ine piis lacrymis folebat

v;m; j'

!

afpicere, & quia in hoc vitz libro contemplando multos progreífus

ji

Mlm

fecit, ceteros libros füos vendidit, & pretium pauperibus erogavit.

; a'mi', PM

Hicergo talis ac tantus vir cümaliquando ad San&timonialem defjc-

j qi

ribundám vocaretur, & illa continuó exclamaret fe effe reprobam ac

damnatam, ci crucifixi R edemptoris effigiem propofüit, & (ic miíc-

WW'

ram affatus eft: Dic, obíecro, Filia, pro quo Filius Deiin cruce mor-

ä(!!(i!fv n

tïxgse&? Cui illa: Pro;)eccatoribus;

Etcquenamtu es, (übjungebat

2

$. Ra—

396

Confideratto. CV.

S. Pater; Ego, inquicbat Religio(à, füm peccatriz graviffima, Tum

Trinci

S. Philippus; Ergo paradifus tuus eft, par

lo &

adifüs tuus, quia JEfüspro

peccatoribus mortuus eft; que verba: Paradifus tuus ef, in tantum

füaven

hanc peccatricem commoverunt, ut mox omnis ceflaverit def )era-

eus! ]

tionistentatio, & Ipfio

ptimé ad felicem aternitatem difpofita inter

mus le

tem l.

amplexus crucifixi piiffiméexpiraret. |Ecce quomodo huieSanc&timo:

niali SS. Crux fuerit aptiffima clavis ad beatam & sternam vitam.:

^

F

public

4. Ceterüm

à

fiepius

Aici4,

h?

Prov.8,34.

ienus miratus füm , dum in ParabolisSa-

plenu

lomonis iftam eternz Veri

tatis legi fententiam: | Beatus bomo qui audit;

Yit:

wie, Cr qui vigilat ad fores wtas quotidie , &* obfervat ad poftes offii mei.

Et quz-

&I

Manf; in Bibl

nam, dices, fünt ll forcs,

ad quas oportetnos continuo vigilare? z.

Doctiflimus Ma

. 59, difc ?

Chrifti Sacraci

nfius: Per has fores aliud intelligi nonpoteft, quàm

ífima Vulnera, ad has, inquam, quinque Domini-

cas fores, -ae

r

przíertim ad poftes oftii, hoc eft ad diviniffimum

Id

(20

av

Efü nunc in vita noftra fideliter invigilemus, utgratiam inve-

n:

]

H

iS

2

^ te:

V iil

e

T

L

pore opportuno, dumab hac mortali vita migrandum

ade

ernom. Neergo feró nimis cum Phrygibus fapiamus, nunc

t

de

V

p

lavi coeli maturé nobis

providcamus, ne nobisaliquando, prout

fatuis Virginibus, à Sponfo coclefti dicatur: Claufa ff janza.. Juvathic

r

$. Bonavent,

audire S. Doctorem Sera

'"Tom.7 Stim.

"

5

-

phicum: O cacitas filiorum Ada, qui per Vuluera.

Amor,c, f

in Chriffusm: ne

E

Àunt introire! — Supra fuas vires laborant in vanum , &* aperta funt

(ff(l*'.;:l Kid g

x

i

n ignoratis, quód Chriflus eff caudium Beatorum? Cur tar«

datis per f«i corporis foramina. in illud gaudium intvoire ? — Beatitudo ZAngelorum

4f

Batet, paries e us cenfratuseff , & vos introire negligitis? Ex fequitur in Pro-

verbiis: Quimeinvenerit, inveniet vitam, & hauriet falutem ÀDo-

J:

r'nos; Ecceomne bonum & aternam beat

f

?tüdi'nem in Sacris Chrifti

Vulneribus poteris invenire.

g

Sur,&

aixu

in

in

j. Teftem adduco S. Franci

RPE

Yita

fcum dePaula, hufni!itate, virgih»i:-f

Ol

tate, corporisafflidtatione, fundato R eligiofo Ordine, traje&o fuper

de:

allium Siciliz freto, & quàm plurimis aliis prodigiis mirabilem. Hic,

feci

inquam, talisac tantus vir cüm egrotare coepit, & diem migrationts

i

fuge precognofceret ,

quz erat Feria Sexta in Sacra hebdomade (quá

!

THog

die & Chriftus Domi

nus, vitanoftra, in cruce expiravit) clavemad.

| lg

ym

coclum , quam ad pe

&usgerebat, ho

ceít crucem Domini fortiter ap-.

il ]/m

T.

prehendit, & cümillipaílio Dominic

apredlegeretur, circa horam diei

nonam eré&is in cclum oc

Jol:

ulis SS. Vulnera Chrifti devotiflimé ex-.

W m

ofculans ,

& fiepiüs illa morientis Redemptoris verba iterans: /nna-

1

nus tuas commendo

"n

) (

fpiritum meun , absque doloris & mortis figno feliciter.

migravit in co

lum

l&pr

; cujus venerandum cadaver ligneà capsà inclu-

ATl

iüm, & in terrame

Iïryæ

xcavatam immiffum, qubi ad preces Serenií

rin«

EM

-

f

Crux clavis poradifr.

397

(fv Tur |

Principiffe de Subaudia füo tem

f

a Hs

pore exhumatum eft; ut decentiori

, I t

oco &in pretiofo (àrcoph

ag0 collocaretur ,

prorsüs incorruptum, ac

füavem emittens

odoremrepertum

€it.

O pretiofà mors Sanctorum

ertt d

ejus! De quibus VatesRegiüs: Exw

?

tabunt Sandi in gloria ;

S. Hierony- Pfal. 149 $.

fpolint

mus legitz. Exultabent Sandli in cruce,

Imitemur nos

pium ac poeniten-

ieSdum

tem latronem, qui peccatum fuum confeffus ,

Chrifto Crucifixo

Vib

ublicum innocentie teftimonium dedit:

Hic nibil mali geffit, . Vinde Luc. 23. 4$:

?bl

plenus fpe & fiducià ad Chriftum,

quem Dei Filium effe credid

it, ora- S, Chryfoft,

t (

vit: Domjine, momento mel, dum veueris in

TGgnum tuum,

? er, de cruce

Et quale regnüm

* & latr,

i Drqie

&. S. Chryfoftomus:

Crux erat regnum Chrift

i in hac terra ;

dl p

i vis adregnum

illud & eternum perveni

td, qu

N ama

je o

Crucifixum JESUM.

ailflum

— À

jam iav

HO dH OH HO ORTES

jgrandim

Qus, IuX

CONSIDERATIO CVI. .

io, gt

forachit

t n

Chriftus in cruce mortuus amaris lacry-

i

prit I

mis a nobis afï dcpäomzz*cïus.

t Qu tte

du

z;'jpä'cic;nidd "me, quem Eon;ïxc*mnt, 9

253 4

ao

[

£

77

btem

! Jup

"

zzgc*m;zzm.» Zach. 12.10,.

p!angäii; mmr quqk

7 Q

1.

?l

f Ofiss Rex Juda glör-ioiïfïïmu's

*, vll

*

, juxta ac pientiffimus , ubí cunctaé

æe&ü m;t

. de univerfis regionibus £l

fecit

iorum Ifrael

abftulit abominationes,

Y

j

que omnes, qui refidui erant in Iffa

el, férvireDomino Deo

fuo, tandem in przlio à Pharaone N

| ïgr W

echao per immiffos fagitta-

jom

j

rios, ftans in curru füo regio occiíü

s eft, cui fümmo cum luctu

acrymis omnes fübditi , fe

d precipué ]

eremias

)u

fts Ifrael & Sevufalem luxerunt e

parentarunt: Upjver. 2.Par. 35. 24 .

r

t

un : Seremias maximi,

a

: Jofias, fübintrat híc Corn

elius, fuit

proavus & ty

'ds

quem crucifixum & mortuumlongé me

pus Chrifti,

liori jure deplor

ent Chriítiani

gt

WM

omnés, quia pro illorum causà & fà

lute mortem ta

m indignam in

i

o

cruce perpeffuseft. Erquis, obfecro, Chriftianorum

.

:

xgnof

ei Filium pio intuieuin cruce intuetu

; fiunigenitum

a

ycu

tuum

rconfixum,

vulneratum, mor-

gl

f

; actam indigria pro nobisindignis tam aman

ter patiegtem non

j

fv

j

$98

Cok/ideratio CV.

:

refont

amet,

nondeploret, & ex commiferatione non i

n amaras diæäat ï»

düs, hx

mas? Proinde bene S. Do&or Seraphicus:

Quid , ait, frutl«cfros effe

gæ. Bonav ic

ery

dempt

Stimalo div.

poiejl , quid (uavius , quàm ex toto cogde compati am.

ariffima gayïöm' j£ju Chifi

pnuci,

lmoriS;

Domini noftri?

)'1

2. Judze Machabxo, glo

riofiffimo belli duci & fortiffimi animi

titis g

principi,

quia prohonore Dei cuendo , atque pro patriz falute confer-

[

vanda interfeGtus eft,

omnis populus Ifraeliticus amaris parentavit

lia f

1. Mach. 9.

lus Ifrael plasin magno, & lugebant

lacrymis: £t fleverunt ewm osunts popu

bathi

19

dies inult«s , € d:'xerunt/:

Quomodo cetidit gotens', qui (alyum facfcädt poptt-

tiflrmo

lum Jfrael?

Chriflo

Plus híc in cruce,

vcl in finu dolorofe Matris rep&fïtus cruci-

r

u

fixus Amor nofter; Ecce anime mi: Quomodo cecidit petens, qui alvum

alium!. ne quidem uni-

que

4

faciebat populum Ijrael? Ex tu. ingratiffime mort

eIt in ;

cam ob tam acerbam Filii Dei necem profuncis lacrymul

am? O bru-

m cor cuum non

fiei hob

tum, Ó cautes! fi flere non potes oculis, cur falte

Ktetis

fleat ob innumera, qui per omnem vitam p

erpetr

afti deli&a, imo

Dei? Audi Apoftolums

Pacrci

& de novo novispeccatistibi crucifigis Filium

ls

Hebr. 60 6'

Et prolap

j

um erneifigentes fibimetipfis

fi funt : vuvfus venovari ad peuitentiam , fur

6' p

Filium Dei, € offentui babentes?

i nus

|. 3. Ezechiel Propheta i

n Bab

ylone tunc exiftens , fübitó in fpiri-

ubi inter alia in templo vidit ad porram

Wb crüce

tu raptus eft in Jerufalem,

Dj

VN

àvai

atrii exterioris diverías mu

lieres Adonidem filium Cinare Cypriorum

füm vehementi ejulatu deploran-

Vrquer

R egis injuventute florentiífima occi

trücisy

Et ecce ibi mulieres (edebant plangentes Adonidem.

Weechi, 9. 14 Ue5:

Chriftus eft nofter Adonis & DEus amoris, que

m in cruce ex-

fü!geo: i

Maria Magda-

Vs

tin&um non folàm afflictiffima Virgo & Mater cjus,

lena, Salome, Joanna atque alizpi

x luxerunt mulieres ,

fed & etiam-

fitors ]

o

num luget tota Ecclefia in hebdoma

da Sanéta & quotidie in miffa ve-

rifideles, atque ad lu

gubrem in meridie campanarum

pulfum, ubi

"t in

[ j ad p

füum in eruce contem

lantur Sponfüm (ànguinum pro falute fua ex-

tin&um, Et tu quid facis? Ergone a

.

dhuc ftasimmotus, anime mi?

H

"3C pai

j

ls &

Mnren, 4, 20 Quare non 1

ngemifeis cum Propheta T

hrenologo: dpirirus oris n

Criftus Dominus. captus eft in peccatis noftris :

Cecidit corona. capitis toffri: Va

llümodo

'Th'rcn. $ lf-

Y oep &C

nolis, quia peccayiius $. pt

op,(ma maftun fadium

eff cor nofirum , idrà conteue-

brati funt. oculi noftri,

7 Inn

4. Confule S. Francifcum Seraphicum,

ui,

cüm zvo fuo, re€-

"

lOHofu

frigeicente fertomni charirate Chriftiana, vidiffet,

uód Chriftus JE-

j

€tm (

SUS & hic crucifixus, à populo vix grato adhuc

revolveretur ani-

t]

TUüand

imó & effufus eit.

mo, in ubcrrimss lacrymas fepé fiepiüs refolutus,

N ,

Qum hanc ob caufam & ob

t

'am amarum flectum rogaretur ab amicis,

W'Mo

refpom-

Crucifixus lacrymis deplwïa;zdw.

399

b df

refpondit: $effere Chriflum erucificum, ér mundum oblitum,

Ita eft, mun- Maa«in, lib,

dus, heu quàm immundus oblitus eft etiamnüm hodie Cr

Üj

J

eatoris ac Re-

4. dilfcr. g

uf (j

demptorls füi crucifixi JEíu, omnes enim

. p2uci, ab pauci, que fünt cruciixi JEfü.

querunt que fua funt, &

N

]i a

3« S. Coleta filia fpirituali

shujus S. Patris Seraphici fïngulari pie- Nadáf, in

tatis guftu & acutiffimo dolorisfenfü meditari folebat Chriftum c

ru- anno ccelefüi

yütecone

; prent

cifizum. . Cümmiflamaudiret, &à Sacerdote fàcra elevaretur Ho- 6. Martii,

ftia, femper in lar

gitfimas profu

, ] [zgz&tnï

fà eftlacrymas, quia fide vivà crede-

f

- bathic adeffe Chriftum JEfüm

& hunc crucifixum,. quem vehemen-

tiffimo comple&dtebatur amore;

Proinde meruit à S,

Joanne Apoftolo

oüius q

Chrifto per annulum defponfari ,

& é Marie Matris dolorofe finu

Chriftum vulneratiífimumin g

remium füuum r

l ql!i fd['m?

ecipere. O fi tali quo-

miderm ul

que amore Chriftum JEfum & hunc crucifixu

m perfequeremur, quàm

citó in alias & perfe&tiores mutar

emur perfonas? O fi vel minimum

y 0

fidei haberemus, (leremus utique

tuum Don

ad elevationem Sacrz Hoftiz,

quód

peccatis ac delictis noftris fuerim

us hujus cruenti in. m

onte Calvario

:li&a, i

Sacrificii authores, cujus memori

ipololum

a fingulis dicbus in Ecclefia Catho-

lica à Solisortu usque ad. occafüm

in altaribus recolitur.

,jisti

6. S. Elifibetha Re

aula numero

&

fz

gis Ungariz filia, ubi die quodam fefto:cum Vita &Hie-

à & regio ornata amictu i

n templum (& contulit, mox, !^. Platus.

*

)it [þiri-

ubi crucem & in ea iüftixum orbis R ed

e

d oortart

mptorem confpicataeft , in * 7

x

uberes ac piiffimas laerymas folvi coepi

t, intüsque in anima acerbo

torqueri dolore: Quid, dieebat intra

»m&()ïlff

fe, Deus ac Salvator meus in

crucis pendet ac moritur patibulo, & egog

emmis , auro, purpuráque

fulgeo: Ille fpineam coronam geítat, &

€go auream: ]lle inter la-

n

a

trones, hoíles & derifores;

Ego turbà famulorum me cingentium

(

€ingor; heu me miíeram,

d

Salvatorem!

quód tam malé meum fequar & imiter

y

f

Hec & fimilia attentiore fecum

perpendens animo ,

D

corruit in terram, velut exanimis T

& ubi tandem «gré ad f& reverfa

Vs

eft, ad pedes Crucifixi ftatuit immu

tare vitam, Chriftümque humi-

fut Jl

'

lem ac pauperem pro viribus imita

ri,

»s,im

quod & re ipfa fecit, prout

pluribus ejus teftatur vita. Habet hi

€ fequior & nequior fexus,

giut

quomodo, depofito omni faftu,

:pll

j

d?föat meliüs impofterüm fervi-

, d

re Deo &c.

J

7. In mentem

hícmihi velit d

ftianus ille Anonymus & Mar- Cantiprat. l, 2,

tyrgloriofüs, de quo Cantipratanus ,

lh

"

quód captus à tyranno Gentili Apu

m ag

[

Y

femper in captivitate füa plorans ac

emens inceflerit ,

cümque ex

"

j

eo aliquando tyrannus hujus affidui plan&tüs & moeftitiz

gt

u

caufàm in-

;l

di

quireret, refpondit: Semper triflis incedo, quia mortis Dei

mei nemor ,

k

fj

colitinue in wovde meo pa[Jionis ejus fgmata porto.

Yi

yuh

Indignatus-ad hoc refpon-

u

r

fum

462

Confideratio CVT, Cruc

iftxus lacrymis deplovandus.

a juffit,

ut huic fuüo captivo mancipio Cor

füm tyrannus fine mor

rfe&tiffima Chrifüi cru-

évelleretur, & inparte

$ diffecaretur, in quo pe

'e

ii

36

ft; ex qua re & prodig

io commotus Gentilis

cifixi effigies invent

fonte ablutus eft. .O

àd Cbrií(tum conver

fus, & facro baptismatis

e

ftiani! Recegitafe etm ,

gui talem [uflimuit à peccatorib

us adyersim femet-

Heonzej Chnu

asiinis veftris deficientes , ao

a.i;:m-»erzinf

ipfum

contvadiditoneim; tit ne fatigemitii ,

Chr

ad fanguinem reJt.tiftis ;

adversàs peccatuim. vepuiguautes

usque

fiderationi faciat B. Iacoponus

vi&br fui

$. Finem huic Con

1 frangeret,

aliás-

Via& Cor- egregius, qui,

ut g£u

lam poft converfionem fuan

ones, carnes putidas & enorm

iter fatentes ori a6

ncl.in Epift... que fuperaret tentati

donec ardor edendi evanuerit 5

& licet vir fue-

1. Cor. .

naribus applicavit,

undo ftul-

rit nobilis ac litceratus ,

ex cruce tamen Chrifti didicit m

do à Chrifto Domino fibi appar

ente per-

tefcere; Rogatus aliquan

Repofüit

Cmïz

amiceé & familiariter, quare ha

nc ftultitiam ita adamaret ;

utfolebat: Quia flultior me fu

ifli,. Domne. Incredibile eft,

f

piolepóre,

*

uantum &

ftimaverit & dilexerit Chri

ftum JESUM & hunc cruci-

m nunquam

fine lacrymis aut p

lO 2..-

ixum, cujus facram imagine

icos & plateas civitatis

fe&u folebat afpicere, quam

fepiüs per. v

confueverat portare,

: clamans ct

um

lacrymis lugubri voce: . Zmor

Á

mamtur divitig , honorcs , voiu-

y. Cor,16,22. f0n amatur :

AAmor non amatux i

-Sed amor non amatur.

tes, và

nitates ,

ftultitiz &c.

pta

— Chriftiani! Qui von amat

Dominum noftrum jEfun

Chriftim , anat

bema fit.

gratias

YO f

lmä"u

Üriol

d

YS &)uft

(-

D/ rf

-r; »

.. "A

")

as

N

D

Omino Y

u d

Ils um

vce.

Prou:

r

W.

llnd fccl

?

em()llüra

CQcrf

2.

t

Q0 (

k

r

CX;

CON

^i

ht

Ml

L.

h

E )ec E

4OI

incio d

D

LObf

Ó

tus Gentd

ailiiiiiiliiiiiiilkii

SAS

EET

a, 0

dyrin t

^CONSIDERATIO CVIL -

t t

Chriftusdecrucedeponitur, & inhorto,

n vi&or fui

ert, d

in monumento novo in petra excifo, fc--

entesoti

pec vir

a

upo itüþ.

qudo

arato p

Gimque uco'njï;zm,maæ;ztonänia, -qua de eo fcvipta evant,

deponentes eum de ljgnó, po[uevunt eum dn vmaouumen-

reditd

hunc cit

£o. ziclor.Y3. 29

aol

T.

a t

42 n

i

Avid, cüm in Hebrön R&x füper tribum Juda 'inun&us effet,

$ W[llï

& intellexiffet, quód viri Jabes Galaad Saulem & Jonatham

Q

filium ejusin bello occifos , & füper murum füfpenlos, fepe-

liffent, ad eos nuntios ablegavit, qui eis ob hanc mifericor-

.diam defun&is exhibitam füb nomine füo debitas referrent

ratias: Benedidi vos à Doimino , qui feciflis inifericordiam bauc cum Domino * Reg.2.5,

yeftro Saul , & fepeliflis eum , Cr munc vetribuet volis quidem Dominus nifericor -

4j

diam €» veritatem :

Se4 r ego reddem gratiam, eà quid feciflis verbum iflud,

O virigloriofiflim

