. Cxterüm Job omnibus feculis 3 DEO, tanquàm invictz pati-

entiz fpeculum, 1n facra Scriptura fuit propofitus, ád quem debellan-

j

i

dum Orcus omnes fuos exeruit vires, omnesque tetendit laqueos, ut

eum caperetac perderet, fed his non obftantibus cunctis tentationibus,

AIti

]ob evaüt vi&tor & triumphator de mundo, carne, demone. Sed

tei

job. 14.25.

unde, quzío, tanta in infirmo virtus? Ipfüm perciplamus: :«, in-

It

quiebat, quàd Redemptor meus vivit, & in navi[fimo die de terra fuvredurus

ap

fum, ( in carue mea videho Deum Salvatorem meum, Ecce Job Propheta à

du

DEO füperiori illufiratus lumine, tunc in füisexiftens miferiis, non

f

obfeuré (tum, & orbis previdit Redemptorem, longé plura pro ho-

mineindigno patientem; hzc fpes redemptionis humanz & fü ipfüum

o

in Oceano tormentorum natantem miré confolabatur, & ad omnia

Ti

adveríà patientiffimo animo toleranda excitabat.

Et quis, obíecro, in adverfis conftitutus & oneratus infirmitati-

£0

bus, fpem fuam dejiciat, fi pio mentis oculo Redemptorem füum in

I)

cruce fuüffixunr contemplatur? Quid enim vides in crucifixo amore

tuo, quod non fuos habeat cruciatus? fi caput intueris? plenum eft

vulneribus & aculeatis fauciatum fpinis ; Si oculos? natant in fanguine

permixtis lacrymis; Sigenas? confpurcatz fünt fputis foctidis & tur-

pif/mis ph'egmatibus ; Siaures? faturate fünt opprobriis & fübfànna-

tionibus; Silabia? amaricata funt felle & aceto ; Si collum? inclina-

tum eft ex tot laboribus & defatigationibus; Si humeros? pleni fünt

doloribus ex tot percuffionibus & ponderofie crucis bajulatione; Si

brachia? ab exteníione trium horarum in cruce rigefcunt , luxantur;

Si manusac pedes? perforati funt clavistrabalibus; Sicor? trans£xum

Y

€ft crudeli lanceà; fi totum denique corpus? à planta pedis usquead

verticem plenum eft plagisac vulneribus; & nondum amas, óanime

mi, talem ac tantum tüum Redemptorem ?

6. Job, ubi Chritum, tanquam noviffimum virorum & virum

dolorum in fpiritu prxvidit in crucis ftatera appendendum, in qua

merita & demerita univerforum effet libraturus , petiit & ipfe in cala-

lob '5 a

mitate füa in hac ftatera appendis Utmam appenderentur peccata. meds

quibtisiram merui, C calamitas quam patior:. quaft avei maris bae gravior ap-

parevet,. Statera, ait Ecclefia in hymno de S. Cruce, ipfa crux eft Do-

minica: Becta, cujus bracbiis, pretium pependir (asuli ;

ffateta faäf*a« COrporis y

1ulí que pr adam tattasi,

Solet

Chriffus crücz]?xlls vir dolorum.

[1$

ts m

Solei: autem ftateranon tantüm habere crucem, fed & duas

lan-

onofraf

ces, inquibus omne pondus libratur, quarum fi unalanx ob gravita-

cvitdior

tem rei libratz deorfum ad terram deprimitur, lanx altera viciífim .

le(bor

furfüm &in altum erigitur, unde reQié ei pro lemmate inftribes: Hu-

Philipp, 2. $

wütnpdt

miliat, C Exaltat.. Ec nunquid Chriftus Dominus bumiliavit femetipfum ,

mddylhr

fadius obediens usque. ad mortem, mortem autem crucis? Ex quid fequitur?

hts

Propter quod & Deus exaltavit illum, C dedit illi nomen, quod eff [uper omne

atloni

momen, utin nomine 3ESU omne genu fletatur cc.. Difce ex hoc quantüm

n X

'

te debeas in hac vitahumiliare, fi velis cum crucifixo Servatore tuo

$: U0 I

in altera exaltari ; fienim híc ex unalance deprimeris, ex altera parte

n fv

apud DEUM furgis & exaltaris, namille eft, qui pauperem facit , & ditat, V. Reg. 2. 7:

;

Propki

bumiliat , &v fublevat.

(eriis, t

7. Jeb denique, velutnovus Phoenix poft exantlatam & füpera- Job. 42. 19

ra pro l

tam tantam calamitatem quafià mortuis fürrexiffefibi vifus eft, dum

ii

omniabona fua duplicia cum perfe&a fanitate recepit, novisque R ex

SONNV

Idumzorum falutatus eft. . Chriftus devicta morte gloriosé refürgens

àPatreomnia centupliciarecepig, & Rex vivorumatque mortuorum

nfrni

conftitutus eft. . Vides nuncanima mea, quàm verum fit illud S. Ja-

AG, 0. 24:

em füunt

cobi : Exemplum accipite fratres, exitüs malà laboris & patientia: Propletas ,

qui locuti fant in nomine Domini; Ecce beatificamus eos , qui fuftinueruut z

Jacob, $. [g.

ffxo amt

]eund

fz:j'erefitian: jo

b audiflis, & finem Domini vidiflis, quoniam mi-

.jn n

fericors Dominus & miferator c*'c.

ssts

sdriii

h: ipo!

g IT fi

CONSIDERATIO:. XXXE

ii*

t

W- k'(un

Jeremias in pluribus fuit typus crucifixi

Id

JE(u, pientiffimi Redemptoris noftri.

edsut

9?

Maiuttamus l.zgnu'm in panem ejus , C eradamus eun de

jl i

tevra "ovoentium.,

CTYCTH, 1. 19.

ldum, u

t

u

J

I.

l tll

"L

Eremias jamin üt-*ero matris fa

n&ificatus, & omnisle:h lis crimi-

j

nis per totam vitam expers, in histerris ex

preffiffim.s cypus Chri-

qui di

fti JESU crucifixi extitit. Videamusi

nter ut;li.usque vitam &

j u

mortem pulcherrimam analogiam.

Rs

Jere-

116

Confideratio XXX l.

Jeremias à DEO pofitus erat in (ignum , feu in fcopum fàgitta-

riorum, cüi per omnem vitam à Judzis & Gentilibus contradictum

TOf

tam

Thren. 3. 12:eft:. Pofüir me quafi (ignum ad [apittam. . De Chrifto Domino-vaticinatus

Luc- 2s 34.

eft S. Simeon: Ecce pofitus efl bic in ruinam, Cv inrejurretlionem multorum

Mif i

in Ifrael, * in fignum, «ui contradicetur :

Hoc autem fignum non erat

bus

fe:

aliud, quàm crux, in qua Chriftus fcopus fa&useft omnium contra-

dicionum, tum Judeorum tum Gentilium.

u

^ Jeremias ob veritatem przdicatam in lacum limofüm proje&tus

j

Jerem.38. 6."eft: dulerunt evgo ]eremiam , €& projecerunt eum in lacum Melcbia, De Chri-

fto patiente perhibetur, quód in torrentem Cedron proje&tus fuerit:

[

Jo. 18. 1.

Eeteffus of cuim ditcipslis fuis irans torrentem Cedron, & in eundem à perfidis

put

Judzis precipitatus eft. Vide Adrichomium in defcriptione Hierofol.

po

Pfal. 68 2,

1lo

n. 207. Unde & in Pfàlmis de illo dicitur: wfitüs fum in limo profundi,

"* non ejl u^l »ntia,

D

/

2. Jeremias everfionem urbis Jerofolymz & templi devaftatio-

(un

nem amaris deploravit lacrymis; Unde venerunt illi Threni, quos

Jerem. 9, t.

tantz calamitatis fpe&tator praefens & teftis compofüit: Quis dabit capiti

hon

Qbn

*

meo aquam, Q oculis meis. [ontem lacrymarum? . Ft plorabo die ac nodle inter-

fedlos filia populi mei, Chriftus non tantüm füper Jerufalem flevit brevi

D]

lt

LucI9 4L devaltandam: Videns civitatem , flevit (uper illam, fed & in cruce pendens

pu 41l

fanguineis lacrymis animarum de

f

Hebr, 5, 7.

p]aqxitja&utam: Cum clamore valido

( laerymis offevens,

Ti

Jeremias ab

impiis & rebellibus Judzis invi&à patientià duriffi-

mos carceres, flagella, verbera, irriiones, famer, fitim, ipfamque

LeQ

Jerem. 26. 11.

Temi,

mortem füftinuit: judicium mortis efl viro buit: quis prophetavit. adversiis

civitatem iflam , ficut. audiflis auvibus veftris,

Chriftus Dominus hon dum-

debil

taxatirri(iones, famem, fitim, vituperia, vincula, carceres & flagella,

fmm«

Ton

fed & fpineam coronam, imó integram vulnerum legionem, ac de-

mum iniquiffimum mortis judicium patientiffimo animo füftinuit:

n

Matth. 26. 11

At illi refpondentes dixerunt : Reus efl. mortis.

pati

3. Jeremias inter omnes Prophétas calamitofiffimus extitit, cui

puo,

"

Thren. 4, 16,

in carcere vinculis conftridto, atque innumeris opprobriis & animz

Qüan

amaritudinibus repieto omnes quoque den:es-erant confracti: Fregit

Iaj

ed numerum dentes ieos, id eft ordine & fingillatim unum poft alterum

defignando, & excutiendo. Chrifto Domino calamitofiflimo ac no-

fQ "p

Mancinns dc'vifïlmo Virorum pariter per tam horrendam à manu armata factam

Gs

Paf Dom, CO aphizationem dentes plures excufli fuerunt: Atrociam colaphorum vi ,

POM

fpl, 306,

alt Mancinus, molares dentes Chiiflo fuerunt. exa

ulfi . vuptis in gingiva veniss

mqum

«t penirus dilaceratis,

z

hi

Atj

hj

3 ]äre-

- Seremias typus erucifixi Rfi;lemptoris.

.117

im fiptt

eremias, mille licet (aturatusopprobriis, &affe&tus verberibus,

d t

mortisque reus ab ingratiffimis Judzis declaratus, femper tamen agni-

Vaticimtts

nam prefetulit manfüetudinem: Er ego quaft aqnus manfuetus , qui porta- Jerem.tr, tg.

t thrg

tur ad vidiumam

Chriftus Dominus in omnibus tormentis & paffioni-

P non d

bus, etiam cürnad crudeliffimam mortis raperetur lanienam , femper

um oottr

fe mitifimum ac patientiffimum agnum monftravit; unde de illo va-

ticinatum eft: suus ovis ad occifion

em ducetury C qguji agnus coram tondente Va, s3, 9.

;

-

m projt

fe obmutefiet, C non aperiet os (uum.

z

.

B

4. Jeren

n

ias loco panis ligno paftus

eft: Mittamt(srlignum in panem

Jerem, r1, 19,

hus fut

ejus, € eradamus eum de terra viventium, C nomen ejus non memoretur am-

nàoefi

pliis: Hoceít, prout exponit Cornelius & alii, loco panis & ciborum

e Hiendi.

porrigamus ei crucem & lignum, in quofufpendatur & pereat. Chri-

ífto Domino impii Hebrzinon folüm erucem comminati funt, fed &

7 pra/m&,

a&tu ipfo lignum ei in panem miferunt, unde S. Petrus ad Judxos:

lecifhtio-

Queim occideruti. fafpendentes in.liguo ev6.

A& IO, 39.

od Q

Jeremias denique palo alligatus, à furentepopulo & ingratiffimis

js ii

homuncionibus, quibus verbum Dei przdicaverat, vivus lapidibus

7211

obrutus eft. Ita Martyrologium Romanum: 7s JEgyoto Santli Hiere- Martyrol.

mia Propbeta, qui à poptilo lapidibus obrutus, apud Taphmas occubuit, ibique [e. Kom. 1, Maij,

devit bri

oe pencto

pultus effl..— Chrilus Dominus non tantitm palo crucis funibus alligatus,

u

fcd & quatuor ferreis clavisligno affixus eft, ubi impiorum blasphe-

mantium linguis lapidatus, & diris obrutus eft opprobriis.

t us

j. Ex his diétis, & confiderandis bene confideratis, facilé conjicieä,

Lector prudens , quàm infignistypus crucifixi JESU fuerit Divus Hie-

5 iphne

"E

remias. Sedquidtu adifta, adtypum & ad prototypon? Heuquàm

debilis adhuces! verbulo fübinde unico pungeris, vellevialiquáaf-

; on dU

; & Rageh

ficeris injurià, & hxc ob amorem Chrifti JESU crucifixi equo ac

manfueto animo tolerare non potes? Ah quanam tua in adverfis eft

ym, Y qil

y füli

maníüetudo & patientia? En Dominus ac Deus tuus pro te in cruce

patitur, ridetur, contemnitur, & velutabjeGtiffimus vermiculus im-

exti !

Ü

piorum proculcatur pedibus, & tu quid? Quomodo, obfecro, ali-

quando apparebis in confpectu illius , qui pro te zen dubitavit manibus

j d

j

tradi nocentvam . G erocis f[ubire tormentsum?

iE j

S. Jeremiz anima, ubi poft tam atrocem mortem äcorþore fuit

of

feparata, ab A»gelis ad limbum Patrum deportata eft, qug Jude Ma-

j

jmo iCl

chabzo genercíitlimo Hebrzorum

myid

f

Dauci in magna gloria apparuit:

Poft hoc appar« [fe & alium viwn ( Jeremiam) atate & glorià mirabilem , C 2« Mach, 15

T

l

j

,

n Wml

magnii decoris babitudine circa illun; Atefpondentem vero Qniam dixiffe: / Hic eft

| 14

iij

fratrum amater & populi Ifadl:

hic ef, qui multum evat pro populo, & sur

verfa [antla eivitate ,. doremias Propheta Dei &/c,— Chxiftus Dominus ubi in

j

cruce

[

I1$

Cor /i;lemtio, XXXI.

n

cruce expiravit, fandtiffima illius animarectà ad eundem SS. Patrum

limbum defcendit: Paffus, mortuus, & [epultus , decendit adinferos unde

: Pu;f

Pphef.4..

Paulus: Quod afcendit , quid eft, nifi quia G- defcendit. primtim in inferiores

J

partes terra,

6. Jeremias interceffor factus eft

'proxEccieHa Judaica, qux tunc

in magnis anguftiis erat conftituta: Hie efl. qui imulztm orat pro populo,

e univer[a fandia civitate; ^ Et quia in vita fua ingenti zelo pro falute

populi Ifra&llaboravit, ideó etiam poft mortem füam exiftens in lim-

bo eorum memor effe voluit, ut confervarentur ab interitu. *Chri-

ftus advocatus nofter apud Patrem fa&tus eft non tantüm in vita & in

cruce: Pater dimitte ilis, fed etium poft mortem, & nunc in coclis.

z. Ep. Jo?n.

Juvat pro folatio noftro audire S. Joannem: Fiieli mei, inquit, ha

2,L

ftribo vobis, ut non peccetiss fed & fi quis peccaverit , advocatum babemus apud

Patrem , $Efum Chriftum juffum : — Et. ipfe eff propitiatio pro peccatis noftris.

4

mon pro moffris autem . tantim ,. fed etiam pro tetius mundi; «dum adhuc in

ccelo Patri amantiffimo vulnera fua, fanguinem, crucem ac mortem

ro nobisobitamreprzíentat; ideó enim SS. Vulnerum cicatrices re-

furgensretinuit, uteas jugiter Deo Patritanquam Pontifex nofter re-

prafentet, atque per eas nobis veniam ac gratiam impetret. . O quan-

tum folatium! Erige te, Ó anima mea! Ecce apud Patrem advocatus

tuus factus eft ipfe Dei Filius! O fons omnium bonorum quis non

amette? Compunger

E

e; & cruqiüxi pedibus provolutus vepiam im-

plora &c.

-

7. De cgtero Vi

b

&orinus Mart&r in Apocal. c. 11. exi&imat, 5.

MK

eremiam Prop

hetam ante extremi judicii diem cum Elia de novo in

red

mundum ventürum, ut contra Antichriftum pugnet, & Chriftum

Qu

cruci&xum Gentibus annuntiet: Prepbetam in Gentibus dedi te; Unde

Óhi

]erem, t 5. :

quidam tempore Chrifti putabant ipfum Chriftum effe Jeremiam,

[

rout babetur Matthzi 16.14. Quid quid fit hac dere, Jeremias per-

e&tiffimus typus pientiffimi R edemptoris noftri crucifixi fuit. Imite-

qu

mur utrumque, quantüm poffumus, meditando & gratà memoriàre-

(

$. Bonav.Col- colendo Dominicam paffionem: Qu fe, ait S. Bonaventura, intente &

hpi

lai, 7.

devot? in fantliffima vita & pa[fioue Domini exercet , omnia. utilia & nece[aria

D

fibi abundanter ibi inveniet , nec efl opus , tt exiva J ESU.M aliquid quarat.

a

Hoc inter alios fecit S. Bernhardus in colligando fibi fafciculo

m

adhl

amaritudinum crucifixi Domini fui; Unde càm nunc cum morte

lu&aretur, &ad tribunal Chrifti vocaretur, ad diabolum adítantem,

&l

Lib, vit cap, & defe&tus przteritos ipfi exprobrantem generofo animo dixit: Fa-

pat

12,

.eelo-

MY

igor," non um dignus ego , mee propris merifis poffum regnum obtinere

—'ru'm:

A

Seremias Itypu: erucifixi Redemptoris.

119

$s Datrum

rum: Caterim duplici illud jure obtinens Deminus meus ,- bareditate filiceg

(s u

Patris, & merito Paffioniss. altevo ipfe contentus, . alterum mihi donat , ex étte

iij

p

jus douo jure illud mibi vendicans non confundor. Applica hoc tibi mi

Le&or Stgurophile ,& vgde in pace.

4, Qu

t o t

o pro t

flensinn

xi, O

CONSIDERATIO XXXII.

piokt

incincd

Danielin lacum leonum miffus pulcher-

ingit, i

rimus typus crucifixi Redemptoris noftrr,

ub )

iutit u

Ztdduxerunt Daniclem ; C wifevimt eum n lacum leo-

m adhuct

macme

4

sum. Dan.6.16.

ceutricst

fexnolt

lo

; Qqu

Aniel Pro

pheta nobiliffimus, quia de R egiaftirpe Juda oriun-

y adroct

dus, juxtà ac fanQiffimus, dum illibatam virgeinitatem per-

m qus w

p

petuó coluit, Chriftum JESUM & hunc crucifixum clariffi-

mépravidit, dum illum in captivitate Babylonica non tan-

tüm Ifraélitis concaptivis fratribus, fed & Chaldzis, Perfis ac

exitin

Medisannuntiavit venturum , orbém

que terrarumper mortem crucis

j icm

redempturum; imó quod majus eft

$

ipfüm tempus denominavit,

&t

quo à proprio populo effet negandus,

atque occidendus: Poeff icbdo- Dan, 9. 26

ii E

mades [exaginta: duas occidetuy Chriflus :

Et non erit ejus populus, qui eum ne-

W Egrä.mlli

gaturus eft.

2. Idem Daniel clariffíimé previdit Ch

etem?

riftum per illum Iapidem

d fUif. l?ïm

qui fine manibus de monte abfciffus,

quadriformem ftatuam Nabu-

m

chodonoforis uno momento contrivit

; atque comminuit : A4pfciffus eff Dau. 2. 34

à d

lapis de monte [ime manibus, C pevc

u

bus, € comminnit eos, Perqu

uffit. fllatuam m pedibus ejus ferreis & fitilj- Virio, bie &

"! ( Mi

emlapidem Chriftus & hic crucifixus, tan- **

u

am lapis angularis &

undamentalis adumbratus efít

; qui per fàn-

llllf qudhi/

à

(hi

of

am crucem füam quatuoridolorumregna contrivit,,

&evertit; imó

adhuchodie magis magísque gi

ganteam mundi ftatuam comminuere,

y m

ac labefaciare folet,

dum regnum füum füb vexillo S. Crucis ex ornni

j adüünw

parte nunc inorbe, tum inter Gentiles& Paganos, tum inter hareti-

n10 lelt

cos mirum ir; modum auget, & inimicos crucis confundit,

0

j i

3. De

120

Coufideratio XX. XII.

contra edictum

?. .De eode

m Daniele refert Scriptura, quód

füpt

fextá & nonà,

hoc eft: Man?,

morl

Registerdedie, videlicet horà tertià,

Mcridie & vefpere contra faciem Jerufalem

& templum fan&tum ad

áh

il

Dan. 6, 10.

fuo. contra Serulalem tribus

Va

LUM oraverit: £t feneffris apertis in cemaculo

Ita enim tefte Lirano,

teicooribus i die flettebat genta [ua, & adorabat ;

€1

diead DEUM preces fun-

D

quondam mos erat Ju

deorum, quódter de

dcrent: Mané horá reriiá,

quia tunc legem à

DEO in monte Sinai

[

& eàdem

Mi

acceperunt: dext4, Q

uia tunc Adam in peccatum lapfus,

palo pro falute & mede

la populi ere

&us eft:

jn

horà à Moyfe ferpens in

Y

Noná, quiatunc petra à

Moyfe virgà bis per mo

dum crucis percuffa,

d

if.

At

populo fitienti abundantes a

quas in Cades fübminiftrav

entiífimus fa-

Vide kic Ti-

Verüm Daniel utpote Pr

opheta (an&iffimusac Sapi

n

nnum,

cilé ex hac umbra veritatem,

& ex figura agnovitfguratum. Oravit

Adem horà Chriftus ad morte

m crucis dam-

ln

itaque horá terti4, quiae

natus, & SpiritusS. Ecclefize

primitiveg dàtuseft.

Sext, quia tunc be-

B

lvator in Calvario Monte pro

fàl

ute Mundi in ligno

Témn

nigniflimus 5a

crucis affixus eft.

Noná, quia tunc incr

uceexpiravit, & ex aperto

Tàty

oseé a

d redemptionem noítram

illius latére fanguinem & aquam copi

fius:

Ex illo, ait, corpore defundio vit4

Titui

S. Ambrof, infubminiftravit; unde $. Ambro

€, 23. Lucs. manabat: aqua enim e

fangtis exivit :

- jlla qua. diluat , ifte qui redimat.

di&um

dur

. Fuit autem h

&ctrina oratio

de die S. Danielis contra €

*

U

bus Babylonix

Regis fomes ac caufa, qu

6d accufantibus & invidentt

leonum miffus füerit: Tumc Rex pratepit ,

din

Dan, 6.16.

roceribus vivus in lacum

adduxerunt Danielem, € mifersnt eum inlacum le

onum , allatísque eff lapis enus,

freg

o , €" annulo opnfmq.tum

Vit

€» pofitus eft fup

er oslaci, quem obfignavit Rex annulo |

Cui

divino Vati & Martyti ,

nunc inter fer

Ocesac famehcqs

hC

fuorum,

.

o lemmate adícri-

leones commoranda

, & quafi vivo fepulto illud pr

PMP

iftoincruce mortuo, &adin

feros defcendenti

LU

bo, quodEcclefia Chr

3 videlicet

inhymno S. Crucis app!

icare folet: Tulit pradam Tartari, dui

t

eó defidera

E

am ex €o-

ora leonum Dominus conc

lufit, predámque ad

tyr

rum faucibuseripuit, & (ic quodam

odó de nov

o Danielem ad vitam

qui

L

aliorum Daniel non

Rup, in Dan.refü(citavit.

In quo juxta montem

Ruperti &

*

Cäp]

€ap. II.

Chrifti patientis, in cruce mo-

tantüm Matyr , fed & (ingularistypus

OI*UI.D

rientis ac dein refürgentis extitit, q

u

em pari modo impii Judz

Tüin

ati fententiam ad necem cruci

proceres ex invidia per iniquam Pil

tpu

adegerunt, & ita quo

damodó etiam ad 1

acum leonum condemna-

i,

li; fedille, ut no-

runt, in quo

obfederunt eum canes & leones mu

BU

vus ac verus Daniel, elufo eorum à

ftu &infidiis, terti

4 diegloriofus à,

liy,

dum omnes a

dverfarios

mortuis refürrexit, trulírque pradam tartari,

fudit, infernum fpoliavit, mortem

fuos redivivus, ut Danicl, con

upe—

Gis

Daniel typts Chriffi erucifixi.

I2I

i edi&um

füperavit, & diabolum infernoalligavit. Adverte hlc pro doGrina

d Mant

ndum al

morali, quod S. Auguftinus tibi infinuat: Venit ergo Chriflus, & alligaviz 5, Aug, fetm.

diabolum. — .Sed ditet aliquis: $i alligatus off , quare adbue. tantitip pravalet ?

197.

(en i

le Dinm,

Vérum e[ft. fratves charifimi, quia multum . pravalet , féd tepidis & negligentibus,

€ Deum im veritate non timentibus dominamr: — alliatus eft enim tanquam in-

xl

inte n

nexus canis catéuis, C neminem potc[l mordere, wfi eum qui fe illi mortifera (z-

curitate conjunxerit, — jamvidete [ravres,. quam [lultus eft boimo ille, quem canis

, &aia

retus d

in catena pofitus mordet.

Tu te ills pl voluntates & cupiditates faculi neli con-

jungere, & ille adie nonprafumet accedere. — Latrarepoteft, follicitare potef! , mor-

5 poti

dere amninà non potefl mifi volentem: non enim cogendo , fed [uadendo nocet , nee

extorquet à nobis confenfum , fed petit.. Ectu , quihgclegis, dabisilli cani

df

rabido ac tartareo confenfüm tuum? Abfit, abfit!

it, Ol"m,

;. Daniclulteriüstypus Chrifti fuit, dum erat abdu&tus i

rucis i

n Baby- Das. r, r;

lonem, fa&us ibidemfervus.

Sic & Chriftus ,

qui € coclo in Babylo-

jatoncot

nem, hoc eft in hunc mundum confufione ple

dl

num, per incarnatio-

nem defcendit, formam fervi acciplens, omni

um fervus factus eft, &

yerd

tandem pro omnium fàlute in crucem actus.

m ol

Danielfuüperbum Nabuchodonoforem humiliavit, dum ei fom. Dan,

4. IT

Af D]

nium dearbore füccisá inter

[

;

retatus eft, & Regemadbeftiasrelegan-

:

dum przdixit. Sic Chriftus

uperbos humiliat,

!

c'diäü,m

cruci cervices fübmittere compellit.

& exaltat humiles, &

:

Danicl Bel idolum deftruxit, &immanem draconem occidit: r Dan.

I4, 26,

diruptus eft draco. Chriftus per cru

jith

cem fuam idola in toto mundo con-

[ lgülu';

fregit, & diabolo,

draconi illi magno vires ademit,

eümque enerva-

ylh apll"

i

vit, & quafioccidit. Proinde non incongrue S. T

heodorus Studita

f

in Canone de Adoratione S. Crucis hec de S. Danie

u

Prepbeta Danuiel w [fus quondam in lacum leonum, manibu

le pofüit: A4agnus

$ 6rucis in fpeciem ex-

defcent

panfis, incelumis ex faucibus befliavum evafit, benedizens Chr

iffum Deun in (acula.

6. Ad exempla San&orum in novo Teftamen

]

to venio.

S. Sar- N«dif, (2,

rgrtx

n

tyrus Martyridolum unicoflatu, & fi

8noS. Crucis confregit, & ideó, Ja".

g

quia conftanter Chriftum pro falute

noftra crucifixum

pridicaverat,

; D

capite à Gentilibus amputato,, grat

a Chrifti victima c

ecidit.

en

f qu

S. AventinusEpifcopus daemonem perfonatum

» qui in fpecie foe . Nadaf, 4.

at

minz plorantis , & à przdonibus fpoliatam mentit

ebz,

iij

? ad ipfum venerat,

jed

g

at puritati ejus laqueum pararet, figno crucisfa

&o vicit, & in fugam

0

,ldemf»

egit, qui eodem falutari crucis (igno fontem

elicuit, peftem fedavit,

jl

j

epram fratris curavit; & cujus morientisor

€ columba candida in coe-

oïu

lum evolare vi(a eft.

j

D

fj

S. Theodorus Dux perfignum Crucis draconem interfecit; cüm

n

adcrucemà Gentilibusraperetur, divinam hanc vocemaudivit: Adade

j

T

qutbbr Unus pro omnibus,

"

aqimo,

1221 Confideratio XX XII. Daniel typus Chrifli crucz:;?xä,

ldem, 7. Febr. animo , Theodore! ego tibi adero: Cruci deinde affixus, puerprum,telis

:

fcopus factus, ad ccelum migravit.

*

S. Porphyrius, càüm Chrift

um 1

n cruce pendentem ac Iäucïum

Idem, 26,

vidiffet, ad eumboni latronis exemplo animatus, confidenter dixit:

Febr,

Domine, memento mei , eum veneris inregmum tuum, Etecce mox Chriftus ad

eum converfüs , ofculum illi prebuit, & in fignum peculiaris amoris

propriam Crucem ferendam ipfi confignavit.

Vita 14; Febr,

S. ValentinusEpifcopus, qui cüm in equuleo, tanquam in cruce

füfpenfüs,. à tortoribus ad offa usque ac nervos diriffimé cederetur,

letus, dicebat: Gratiastibiago, Domim 3ESU Chrifle, qui meinter fervos tuos

/

tnnerare dignatus es: capite pofteà plexus Martyr.

. 7. Mides ex his didtis, anima Chriftiana! quàm gloriofüs finiste

maneat, fipari ratione cum S. Daniele, aliisque SS. Martyribus & Ser-

vis Dei períecutiones ac tribulationes hujus mundi ob amorem Cru-

$, Àu g"

ft. in cifixi Salvatoris tui patienti animo füftineas: $iparas, funt verba S. Au-

Píal, ) ïo

guflinl, te noudum babere tribulationes , nondum cepiflá effe Corifl.anus. — Et uli

efl vox "Apo[loli; Omnes qus volunt in Chriflo pie vivere, per[ecutionem patiuntur?

&i ergo non pateris pro Cbriflo ullam tribulationemy vide, ne nondum caperis in

Cbriflo pi£ virere.

Occurrit hic Emblema optimi cujusdam amici , qui fidelem ami-

cum fuüum in tribulatione folaturus, coelum turbidum & iratum pin-

gi curavit, & ex illo fremenda corufcare fulgura & fulmina, cum

Y

lemmate: sSerenabit, Sicíünt omnes hujus mundi tribulationes: Pof

Si

ebras , alt Job, fpero luem. — Sic poft bellum pax, poft no&em dies,

ba

fob ya n

poft pluvias ferenitas, poft morbum fànitas, poft hyemem zftas,

Q

poft lu&um gaudia &terna: Grata fuperyenier , qua non

fgerabitur bora.

[

fi

Md

;*NL)?

"s

Inr

A

EO

ex

:

C

1

FU

N

s

N

fr]

(,

(2

A

A

[j

ib

4

ï

:

Qs

7—-

N

;

leA

»

/

'

i

P

(t

:

j

/

p

E

z8

E

Tus

Ü UPV.'

5 ;15.22511?;-

— ÓD

?«

O N A

i

m

Ecc— —

lt

firm

CON-

8 (0) 3

123

cifixä.

tUtur t

Màbiibbhinibnuiiibbiilin:

|c f

Jenter dii

t Otriftsad

CONSIDERATIO XXXIII.

ffanisamut

Tres Pueri Babylonici in fornace ignis

um naut

& eutidt

ardentis Virtutcm . Crucisyagno verunt. .

itgr J

Fideo quatuor "oivos [olutos ,. 9* ambulantes in medio

Tofas t

zgnms, &9 mbil corvaup

Honts 22 eise[o, C9 Jpecies quar-

ribus

Yorem G

1 tg' Jenilis Filio Dei.. Dan. 3. 92.

«s

IO

!

]

j

j

yuy p

Abuchodonofor Babylonie Rex, ut omnibus populis ac na-

dm gtl

tionibus fuz ditioni fübje&tis fuam oftentaret potentiam ac

majeítatem, ftatuam pergrandem ex auro puriflimo erigi juf-

iimam

fit, (evere & füb poena ignis prxcipiens, ut inhac ftatua, ve-

lut DEUS, à cun&is fübditis demifsé adoraretur.

v i?

Huic im-

pio mandato fefe quamprimis oppofüerunt Tres Pueri Babylonici.

r ^

Sidrach, Mifach & Abdenago, & quia Regis imperata facere recuf-

bant, fine mora in ardentem fornacem milli fünt

P ao

fuerunt confervati :

, in qua ab Angelo,

ment

quiinformaFilii Deieisapparuit, illzi

Ecce ego , Dan, 3. 92;

qnh

clamabat Rex, vifione infolità & ftupore attonitus,

video quatuor viros

folutos, & ambulantes in. medio ignis, C nilil curru,

quarti [imilis Filio Dei.

ptionis in eis e(l , C fpecies

Qusres hic, Le&or prudens! quisnam ille Filius Dei fuerit, qui

in medio ignis ardentis hos Pueros fervavit incolumes, ac leniffimum

toris ventum illis fubminiftravit , ut tanquam novz Salamandrz

etiam in mediis incendiis tripudiarent: £r «mbulabant in medio flamiua

laudautes Deum , & benedicentes Domino.

Per huncFiliumDei, quide coelo defcendit, & excuffit la

minam cCornel, hie,

ignis, S. Hieronymus, Auguftinus, Juftinus, Hilarius & alii a

ntiquif

fimorum Patrum non quemdam Angelum, íed ipfum verum Dei Fi-

lium, Chriftum JESUM, Crucifixum Salvatorem noftrum fübaudi-

unt, qui, licet tunctemporis nondum fuerit incarnatus, in hactamnen

forma humana, tanquam Salvator mundi apparere dignatus eft, u fie,

p

alt

CO

124.

Confideratio XXXIII.

h

N0

ait Cornelius à Lapide, fe quodamodo ad futurum. Redemptoris.officium exers

ceret. Sic fuit apud Moyfen in mediis fpinis; fic apud Jofeph in cifterna

x

Sap.16. 13. & carcere: Defrendit cum illo in foveam ,. & in vinculis nom develiquit illum,

$, Andr. Ep.

2. Obfervat hic pereleganter ad noftrum intentum San&us An-

Vi

Cretenf, ora!.

&f

dreas Epifcopus Cretenfis, quod prenominati Tres San&i adolefcen-

2. de Exalt, $. tes Babylonici in medio ignis ardentis manus & brachia in orationé

L

Crucis,

titt

füa in modum crucis extenderint, & ad Deum elevaverint: Queimn-

Ixod.1.3 admodumquondam Moyfes, cüm lofue contra Am»lec pugnavit, pet

qu

p

modum crucis brachia expandit, & ita in virtute S. Crucis infignem

illam vi&oriam obtinuit: Jmtwlerupt, 2it hic S. Epifcopus Cretenfi&,

fe

elim manus in alttm. Azavias C* focii in Balylonica fornacis igne precantes ,

elatam in altum ipfius flammam extinxerunt , manuum extenficne crucem exalta-

:

tam adumbrantes,

[tl

O ftupendam SS. Crucis virtutem etiam j:ïzm tunc

in umbra!

ähf

3. Ad majora tranfeamus.

Venit Filius hominis in näundum

Qu

quzrere & falvum facere quod perierat.

Audiamus ipfüm loquen-

j

Lue, 12, 49. :

tem: Jenem veni mittere in terram, & quid volo nifi ut accendatur ?. Qu&-

lut

res, qualis hic

?

cendatur ?

ignis, quem Chriftus tantopere petiit/, ut in nobis 3'9

lr

$. Gregor,

&. S. Gregorius: hicignisSpiritus fanCuseft, & illius dona pre-

putn

hom, 36« in-

fertim charitatis, devotionis, fervoris &zeli, qus ipfe in cordibusfi-

Q

Evang,

ïä

Ecclefia in

delium excitare folet, de quo S. Mater Eccleíia: 1llo nos ipne, quafumu:

jw

Domine, Spiritus Santlus inflammet , quem Dominus no[ler j Efus Chriflus miftt

Ün

Sabb, Pentec,

in terram, €v voluit vebementer accendi, Hic autem ignis divinus potiffi-

f

Vinc.Car:ffa

müm accenditur, ait V. Vincentius Caraffa Societatis JESU digniffi-

hilto;

in Fifciculo

mus quondam Przpofitus Gencralis, ex contemplatione SS. Vulne-

Vrf

Mytthz 1. 2

rum Chrifli JESU crucifixi: Veuir, inquit, Doeminus ad aceendendum, &

lum

Coní, 21.

inflammandum mundum igne divini amovis & bic ignis prodiit ex quinque forna-

tyt

sibus accevfts, qua funt. divina Vulnera,

Qui vultis ab boc igne accendi, accadite

u

4d divina V-!uera, &* inflummamini,

4 Tribusprzdi&is Puerisluxitilleignis, nonuffit, & ubi para-

p

bantur füpplicia, inveniebantrefrigeria, unde uno ore benedicebant

Wt

Dominumdicentes: Confittemini Domio, quoniam bonts ,. quoniam in [acti-

f

lum iniferiordia es:. Quia eruit nos de infermo, — r [alvos fecir nos de manü

UT

mortis , r Lber.vit mos de medioignis. Econtra Chaldeos, qui circumfte-

Cufgdz

Paa, 3. 40»

terant fornacem ardentem, combuffit & confümpfit: EKrapir ignis, &

nf

incendit qvos. reperit juxta fornatem de Chaldais, .O felices juvénes in hac

p

fornace Babylonica inclufi! Felices & ifli, qui habitant in fpirituali

d

fornàce fàcratiffimi lateris Chrifti & SS. Vulnerum ejus; infeliciffimi

lbüsl

illi, qui ingredi nolunt; quia foris nulla falus , ficuti extra arcam

Mier

oémi-

Virtus S. Crucis in jgne tribulationis.

124

Mi eu

s illi

Motmicam, qui in illa non erat, in diluvio periit, & nulla falu

nalemi

refplenduit.

Sic extra JESUM crucifixum nulla falus.

Nit (

Refert idem V. Vincentius Caraffa, quód Chriftus DominusIdem loc cit,

d A

Viro cuidam eximie fan&itatis , cüm enixé precaretur DEUM pro

iadolete

efficáci remedio ad hunc divinum ignem impetrandum, refponderit,

in ontoy

&t fe in contemplatione SS. Vulnernm exerceret: Exerce te in bumatii-

: UE

tate mea paJionata, vulnerata , nam in ea maximà lucet qmea cbaritas non aliter ,

onit

quàm fel in (uo plendore, rea rutilans in (ao odore , ignis vebemens in [uo fra«

Ysiigtt

granti áflu C ardore, Habes hic modum, imitare, fi vis animam tuam

!

; Crtsd

ervare. '

vanti, d

f. lranfeamus ad exe

mpla Amatorum crucifixi JESU ín forna- Nadaf, 15, Jan

ritp t

ce ignis probatorum.

S. Ephyfius inftar Sauli, ubi clarádie in coelo

crucem fplendidam vidit, mirabiliter ad Chriftum crucifizum conver-

m iam Uf

füseit, ex cujusore hanc vocemaudivit: 4b bac berá vas dileBionis eris.

n mntd

Cüm in ardentem fornacem propter fidem Chrifti à Gentilibus pro-

um lo*

jiceretur, virtute S. Crucis ex illoigneillefüsevafit, combuftis crude-

u

litatis miniftris.

Tandem capite plexus felicem animam expiravit.

S. Agnes Vir

jondlit

go nobiliflima tredecim annos nata Symphronium

Íponfum recu(àns

; Chriftum & hunc crucifixunt fibi in Sponfüm fàn-

ydompre

guinum elegit, quem vitz authorem tenerrimo dilexit amore; in

u

ignem éxinde conjedta, ftans in medio flammarum expanfis in mo-

a

dum crucis brachiisita ad DEUM oravit: Ommipotens, adorande, colendes. Ambrof, in

V tremende , benedio te, quia per Filium tuum unigenitum evafi minas bominum , Vita,

"

€& fpurcitias diiboli impolluto calle rranfrvi.

m

Té confiteor labis, te corde, te totis

AA

yiftevibus concupifco,

Et cüm flammz eam n

on audebant attingere, ad

tarnificem dixit: Q«uid meraris ?

8U

pereat corpus quod amari potefl oculis , qui-

bustiole. Stetit, oravit, cervicem inflexit,

& itauna hoftia duplex mar-

dl

tyrium fübiit, pudoris & religionis.

qini "

j, m

6. S. GlyceriaR omani Confülisfilia Chriftíanos vehementer hor- Nadaf. 13.

(qn

tata eft, ut in fide CHrifti crucifixi in omni

perfecutione conftanter M. & Mar-

P,A

permanerent, ad quos dicebat: Videte, C vo

bis cavete , ac diligenter ad-

tyrol. Rom.

. (

vertite, qualis efl Imperater ille,. cv

jus cbaradierem babemus ,

€& quali formd in 2*

cjuscffm.

jocl

fronte (hoc eft figno S. Crucis) frgnati fumus ,

qua'is. denique moneta infcri-

i

priozem . accepimus,

Dem»vs op

eram, ut Charatclevem illun ab omni labe purum

(it ! i

aol

euflodiam"s. Dum Gentiles cum c«ndelis & lampadibus ad idolorum

js

(àcrificia properarent, &ipíàintc

*rogaretut, ubilampadem fuam ha-

p

j

beret? Crucem fronti fixe infc:

r

tam

palàm oftendit, ac Chriftianam

uvenCS !

ïü!h

f per hoc falutis fignum profe

eft

5 quam ob caufàm certatim lapi-

i

y

tang

(f

dibus impetita fuit, qui ipfàm non

ebant, fed inftar cotonz in

» jf*

€; velutincruce füfpenfa, &

$t

4 afcm

v

acre coronabant ; proinde € capillisin trab

ungu-

