llac, & abire à fe jubet: Vade pof me Satana?

L

nam appe

a Petrus in hoc ardens

Refpondent

SS.Patres &1

nterpretes, qui

Chrifti defiderium patiendi, & in cruce pro falute generis humani mo-

riendi impedire voluit, da&monem in hoc imitatus, qui pari modo per

1

uxorem Pilati crucis mortem in Filio Dei divertere , 1mó totaliter im-

Cajetan. in.

pedire conatus eft: Eádem incvepatione , ait Cajetanus , emifit Petrum: quà

Matth, 4. 1o.

emifit diabolum tentantem : Vade Satana Cc.

*

didemPetrus etiam in monte Olivario de

Ethzc caufa

erat, quó

(ui

novo fuerit reprehenfus, dum Malcho aurem amputavit: 4Mitte gla-

Joan. 18. 11

dium tuum in Yaginam: caligem , quem dedit aibi Pater , unon vis ut bibam illum?

Ecce Petrus novum obftaculum Chrifto ad mortem crucis properanti

onere voluit, dum fe armatis oppofuüit, quibus tamen non valebat

refiftere; Eclicethoc ex fervore & zelo tuendi Chriftum, & e mani-

N

bus inimicorum eum eripiendi causá fecerit, ob temeritatem tamen

à Chrifto hanc caftigationem meruit :. Calicem , quem dedit mihi Pater ,

n0n vis tt bibam ilum? .

Surius15, Dc-

$. Coronidem huic Con

fiderationi imponat S. Oreftes miles

Ej

aembr,

Chriftianus & gloriofiffimus Martyr, qui füb Diocletiano Imp. dimi-

t

cans, femper auream é collo crucem geftavit. Accidit, cüm fefe ja-

W

ciendis miflilibus cum czteris fuis commilitonibus ad fcopum ipfo

1X

Aexercitüs duceexerceret, ut cruxaurea & pectore pen-

przfente Lyfi

lu

dula folutis n

onnihil veftimentis ejus palàm appareret; Miratur Ly-

Vi

fias in forti milite hoc infolitum crucis fignum , cui

Oreftes in-repidé:

ll

Chriftianus, Ànquit, fum,

C fervus erucifixi Dowini mei ,

& geflo Loc fignum 4d

audj

emnia mala avertendá , qua mibiingruumt.

-Ad quod ex mandato Lyfize fine

& in vincu

D

moracomprehenfus

la conje&us eft; & càm Chriftum cru-

Y

cifixum conftanter

redicaret, poftvaria exantlata tormenta demum

fs

incandenti craticula.

proftratus, & inmodum crucis ad imitationem

lii

Domini füi crucifixi

exteafüs, inter has voces felicem martyrii cur-

füm confümmavi

t: Domine 3 Efu Chrifle , in manus tuas com--

fio.

mendo [piritum meunf.'

Becc

t 0b

lls or

4 o h-

Ontt

t

CON-

m

et.

i

DN

. & (0) ii

x«,-i

at d

UITELELITIIERTETIYDETI II TITTITILITETRY]

Vte Sarg-

hoeatdey

-CONSIDERATIO XL.

Qmoni -

1molyr

yalittri

ta Chrift JEfu Filii Dei in hac

-Tota vi

Bu

terra crux fui; & martyrium.

J

: ii

Gu 4,07

orz'ämï'*f arimnis pleni fant.. Écclej.

lilario!

Propcranu

5 23.

l

IG

j gl

kemd

tem u

Saias frophetar&m princeps Chriftum 'Doi*nir&um & hunc cruci-

qili 24f

xum non tam verbis, quàm & moribus e

xpreffit (Ifaio: enim

nomen idem eft quod a/u, feu Salvator D

ofnini) hic, inquam,

Chriftum à Virgine conce

ls t

in Zigyptum

ptum, inter jumentanatum, fugientem

m . üdim*

*

; patientem, flagellatum, crucem bajulantem, ac

üm (dt F

tandem in cruce|

interfceleratos pendentem non tantüm graphicé de-

fcripfit, fed & v

ivà imagine in fe ipfo expreffit, dum anno ztatis füz

g

126.fub Rege M

«f

lius ,

lfaiam morte

anaffe ferrá ligneà diffe&tus eft : Unde pater , ait Corne-

Corn cl.l in

Mif

fua pev. lignum . prafigura[fe mortem Chrif

iin igno erucis. Comment, in

Hicergo talisacta

ntus virde regiaprofapia oriundus ,

ubi mirabilem 16,

ia

illam vifion

em de Deo uno & trino habuit,

& cüm infüper à DEO

|tf [g/w" i

audiret: Quem mittam? . r quis ibit nobis * ut vide

jLfie

licet populo Hraelitico 1f 6, 8.

p

falutem, fi DEUM (equerentur,

fecüs, fiin fceleribus permanerent,

interitum.annuntiaret,.

ultró & fine ulla mora fe ipfüm ad omnes labo-

in

res & pafliones obtulit p

ro honore Dei & falute proximi perferendos :

imitz[

,

j

Ette ego ,^ thitteme,

àtf

j

.En pulcherrimum t

ypum in Chrifto JESU expletum, qui Patri

H

,

fuo cacle(ti interroganti

Quem mittam?. & quis ibit nobis ad mundum in

peccatis deperditum redi

mendum ac fàlvan

dum? ultró ac voluntarié

fe obtulit: Eceego, mitteme; Ego,

nis omnia füftinere tormenta,

ac tand

e€go paratus;füm pro fülute homi-

em incruce mori, O abyffus

bonitatis! tantáne res erat falus

peccatricis animz mez, ut tota vita

Chrifti JEü crux effet & martyr

ium? de qua veritate plgrain Ííequen-

ti c—onfxde'ratian videbimus.

Bo

(

20 Ju'

142

Cenfideratio XL

2

udas Patríarcha ex Thamar genuitPhares & Zaram, & ecce

Matth, £, 3.

(

càüm Zarahnafceretur, manum:de matris utero emifit, cui mox ob-

rülus

ftetrix coccinum, feu rubicundum funiculum alligavit, & ipfé cum

puen

Gé.39.27. coccino hoc fubito manum in matris uterüm retraxit : Umgs /;:muli:k

manum., in qua obffetrix ligavit coccinum,

Vémp

-

allndens ad

ptun

SfPa(chai. in

.. S. Pafchafius at

t, quó

.

bd Zarah idem fit quàm Oriens,

c, 1. Mátth, $llud Zacharie canticum :- V^

ifitavit mos Orieus ex alto &« Obierva:

p

r

Luc1 7| "Qriens ille ex alto erat Chriftus Dominus Deus & Salvatornofter, per

fem

coccinum autem intelligitur paffionis Dominiczx indicium, quod Za-

rahretraxit adíein matris uterum , quia Chriftus jam in utero mater-

&die

m paratum éxhibuit: Ele-

no paffionem füam inchoavit, & fead cruce

& £ogita, quomodb Chriflus in

tisde

va mentei , ait Sandzüsin fuo Staurophilo ,

Matris utero. fubeunda. pal[[ionis vinculo fe ob(rinxerit &v. — Javat

hic eriam

prdi

limum Cardinalem Robertum Bellarminum: 7ota,

c uf

De Gemiu . audire Eminentif|

Ms

cr pa[Jio cvucis dici potuit ; fiquidem ab ipfa

columbz l.2:inquit, Chrifli vita perpetua paffio s

—

$À

eap, 3.

conceptionis bov a cognoyit fib

i erucem e

ffe paratam ,. & femper eam. ante ocktlos fic

tettiq

babuit , ut ver dici po[fit toto vita f«

E

a tempove in cruce pependiffe.

-

Y

n fifcella feirpea reclinatus,

& incar-

$Eu

Exod, 2. 3.

;. Moyfesin lucem natus

Orne

re&o ripx fluminis expofitus eft. Chriftus

in ftabulo natus in vilifli-

ubiduojumenta , afinum

tnodi

mo przfepio (crucis typo) reclinari voluit,

1a. $3. 12. & bovem focios habuit, in cruce veró duos latrones: Er cum

fceleratif

pl

lfa. 9. 6.

r

veputatus eft,

Ym

: - De hoc

diviäo Parvulo Ifaias vaticinatus eft: Parvulus naru? eff no-

Ti

- Jis, €& filius datus eft ncbis ,

d fadus eft principatus [uper bumerum ejuss non

|

erat autemalius principatusille quàm crux, qu

am jam tunc in hume-

DtQ

- ros fuos fuüfcepit.

Sephora acutiffimam petram tulit,

quá filium füum circumcidit

Wþdh

ft

N

us parvulus octavo poft nati-

LT

Exod. 4. 25. dicens: Sponfus fanguinum tu mibies. Chri

vitatem die (imili plagà fauciatus eft.

Veré Ó mi JESU! jam tunc

*

N

faCctuses; qus pri

ma fanguinis effu-

hn

Sponfüs fanguinum animz mez

bie

fio illa aurora füit, qu nobis cruentam illam

pluviam fuo tempore

Kcce nubecula parva quaj

1m

3Rcg 18.44.in paflione & in cruce futuram prefagiebat :

Ietin

vefligium bominis aftendebat de mari; & quid fequitur?

Et fadia e& plavia

randis, hoc eft incruce.

TCOS (

Vr

À Reg. L24

4. Samuel puerulus à piis pare

ntibus ad domum Domíini in Silo

adductus, & ibidem DEO oblatus eft. . ]E

SUM infantem parentes

$

SO

fferebant victimam , ubi

Mm-

€jus DEO Patri in templo Solimeo in pact

.

^

Simeon illi futuráàm crucem, Matri vero

doloris gladium predixit:

I

Luc, 2; 35-

EKcce pofitus eff bic in fignum (hoc eft crucem) «ui contradicetur ,

lPnor

animam pevtvanfibit gladius.

(f tuam ipfius

CROfn

Cüm

s

m f

Ciny

4

w v?

M

Tota vita Gbrifli er

T ö*' mastyritm,

h Sen

(mor ol

- Cüm interficerentur omnes filii Ochozie Regis, folus Joas pue- 4- Reg. 1t.2.

du

rulus per Jofabam falvatus, &alium in locum translatus eft.. Chriítus

puerulus ut fubduceretur impio Herodis gladio , à Jofeph de no&tc in-

hus ii

vempefta Angeli monitu abfconditus, & cum SS. Matrejejus in /Eg -

hs d

ptum delatuseft: Sarse, €7 accipe Puerum & Matrem ejas , & fugein !Eg]-mw

2, 1?,

Ob

prum. Supra quodSalmeron: ,Dum Parvulusefh, fugit, magnus antera ultrà ..

o€ronu fm'

noltr t

fe offert. peteutibus eum ad mortemm, mortem autem

,

crucis*, noluit enim ; « 44,

ferro occidi, fed ligno. -

, quie

ewymti.

f. Tobiam juntorem , cüm inalienam profe&tus effet rbgionem, Tob. io, 1.

D

.

& die ftatuto non ad patriam reverteretur domum, parentes ejus ama-

4 o

ris delebant facrymis.

Chriftum puerum duodennem per triduum

hiceit

perditum, &folicité quzfitum parentes ejus plis deplorabantlacrymis

ac (üfpiriis; tandem eum repererunt intemplo; ubi ad eum pientifli-

*1

yum: JH

Lucr. 2. 48.

;uidei

ma Mater: Ectre pater tuus C ego dolentes quarebamus te. Per criduum illud

S. Ambrofius triduum paffionis intelligit, ubi fuit amiffus JESUS ,. & ^br, hic

m

tertio die in refurre&tione fuadenovoinventus. Etquidinterim? x ? Lucem,

S.Eucherius, quód JESUS jam tunc inter alia accuraté obfervaverit

5 &müf

sin il

omnes vi&ctimas DEO Patri fuo immolatas, ipfe enim per omnes ejus-

j afinut

inodi cruentas victimas erat prefiguratus, incrucealiquando, hoceft

poft 2i.annos, immolandus: Erat igirur JEfus, ait memoratus S. Eu--. &ucher,

il (czlmffï

cherius, in folemnitate, qui totus evat cati[a folemnitatis ; ipfe jusulabatur in agnis, hom. in Luc,

und?

jmmolabatur in vitulis, & in omnibus [acrificiis offerrebotur.. Ecce quomodo — *

n

JESUS femper ad crucem füfpiravit.

TEU

-6. Adam protoparens nofter de luto terrz in agro Damafteno à

j n

DEO formátus, in paradifüm ab Angelo translatus eft, r operarerar, c Gea. 2. 13.

circum

&uftodiret illum. — Ecpauló poft capite fequentiilli ininuatum eft : /n fado-

ve vultás tui ve[cérispane, Hoc & Adam fecundus longé innocentioris vi-

9901 "

ml

t* , ChriftusDominus à prima pueritia fecit, de quo Vates Regius:

J

Dazper finego, & inlaboribus ajuventutemea.. Ec ideó in pat;em nutritium ?l g», r6,

Q (

fibi elegit non divitem, non Monarcham prepotentem , fed psupercu-

fioté

W M

lum, fabrumlignarium, ut ante oculos fües in officina (empcr nabe-

ret inftrumenta paflionis fuz , crucem, malleos, forcipes , clavos fer- Gerf;n. de

Q

g

teos &c. Quia, utait Geríon , ex lgno natura bumana eff perdita, ideà conye- oat. Mar.

niebat , ut pater lignarius diceretur , pater vecuperationis C& reflLauvationis.

ccnfid, t,

j S![O

Jm

S. Gregortus hujus nominis Papa feptimus, càüm adhucpuer effec d«f 25

aiJ

a

pareüï

& literarum planérudis, contemplans in officina patrem füum fabrum '

maub

üm

lignarium tam feduló operi incumbentem & laborantem , ipfe interim

n

(

lignorum fàr

me

Ailw€

ntà collegit; ex quibus inordinem difpofitis hzc verba

j

p

efformavit: Dominabitur à mari usque ad mare, Eventus rem probavit, Pál, 71. g,

(f

dum fücceffu temporis ab uno gradu femper ad altiorem afcendens,

Ginther Unas pro omuibus,

tan-

"d

1$£4. Canfïdemtiä XL. Tota vita Cbrifli cnua d maityw'um.

tandemPapa creatus eft, Ecclefiaftice libertatis propugnator acerrimus;

;

*

cujus humero dextro inter facrificandum columba .candida infidere

confpe&ta eft ; cui inter tot pericula & curas paftorales lacrymanti &

imago B. Virginis Mariz collacrymari vifa eft.

Et quid dico de Chrifto adolefcente & juvene? Obfervant SS.

Patres, quódper o&todecimannos cumS. Jofepho firenué tractaverit

E

fabrilia, nunc ligna difponendo, nunc illa metiendo, nunc fecuri ad

fabricam aptando, nunc ferram cum Patre fuo reciprocando , nunc

&des conftruendo &c. .O fümme DEUS, qui fabricatus es auroram

& folem , & qui jam tunc dominabaris à mari usque ad mare, imó ad

$. Ju(tn. M

ultimosfinesterre, quousque teabjecifti mez falutis caus&? AdditS.

2

Juftinus Martyr: Facebat opera, & juga conficiens , C* carpenta , quibus nos

lib. de Relig.

Chrift,

in calum veberet; Carpentum autem, quo nos in coelum veheret, non

1

aliud erat quàm erux, ita & S. Ambrofius,

minare folebat currum triumpbalem.

E

qui S.anötam crucem no-

.

7. Et quid dico ulterius? Sedebat

JESUS ex itinere laffus circa

meridiem, feu horá fextá diei ad fontem Jacob fitiens, & potum à

Jo. 4. 6.

Photina muliereSamaritana poftulans: Ad4ulier, da tmibi Lilere; & quid

fitiebat fons ille omnium gratiarum ac benedidiionum ? y. $. Anto-

St Ant, Pad,

ic,

nius Paduanus: JVeffram falutem, pro qua paulo poft. (anguinem fuum [udir.

Sitiebat autem horáfextà, fübintrat híc iterum Divus Antonius Pad.

ftry

IHfla efl bera, qzmndoj'Efus fedit in fonte mifericordia fuper crucem. En conti-

nuamfitim ChriftiDomini, benigniffimi Salvatoris tui ad crucem ac

pntr

Áiguun

Mare, 10.38

affionem, unde filiis Zebedzi primatum in regno Dei quxrentibus

dixit: Pete[lis bibere calicem

bus;

baptiz.avi ?

à

» guem ego bihq; t Mgtjma, quo ego baptizor,

país

Den

ique immivn'entexpaiïione, ubi JEfus Jerofolymam afcegd:l,ta

uf

ibat precurrens in via fuos difcipulos,

cum liis de fua differens paflio-

và

endere:

fum',

ne, ubi obfervat S. Marcus, quód Difcipuli fibi timuerint eó afc

Marc. 10: 22. Eyant auteim in via afcendentes Serofolymam : Et pracedebat illos Efus , & fupe-

füs]

bant, 67 fequentes timebant. ' Supra quod Gloffa Interl. — Praeedelat quaf

s;'Aug. ferm'

unus moriturus pro ompibus, ad aortem imperterritus: Stupebant ex bot, quo.

Api

32, de 5$,

ia prompte & bilaviter ibat ad locum paffionis. Et tu quid, fi crux tibiimmt-

Orf

net, anime mi? Audi S. Auguftinum: 7óta Chriffiani bominis Vita, 6u5 .

phile

eft atque martyrium, Audis hoc?

(Cüen

VM

lls

p

Mp

.

« (o) 3

Iï',ï

T.

sT

&

ren

i

g.

l

"Eu

LA

:

A.

À

a

"Vcrrims

2

Ü

£

3

"

i

i o

Mp

NS

o infider

25g

iX

3895

$x

-

58

m d

CONSIDERATIO XLI.

feat

H eri at

cfer

Efus Chriftus & hic Crucifixus quomo-

ando, nit

hariftie Sacramento fit con.

$ aUOIAD

do-' in $5. Euc

fiderandus 2

a, i

x AU

7N

Qiuotiescumque manducalitis Panem bunc, 9 calicem

the, t

— "ubetis, mortem Dowum aunmtiabitis. Cor. 11, 26.

ia

LI

elifisct

LO

& potuüj;

Iverfos quondam ritus ac ceremonias

præfcriþfït DEUS, quo-

p AU

i modó Agnus Pafchalis fit immolandus, & DEO confecran-

T

dus. Imprimis voluit, ut comedentes illum

; tentrent. baculos in Exod, 12. 11,

4nanibus.

Baculus ifte

refigurabat Dominic

* crucis memo-

f f

1

H

.

Qu

riam, unde S. Augu

nus: ANos de cruce Domini

pa[cumur , quia s. Auguht, in

Ya

corpus illiss manducamus. Et in alio loco idem S. Pater:

jacob sn baculo P. 100.

pertvanfivit Sordanem , d Chriflus ad redimendam. Ecclefiam [ua

m detulit Crucis :erm. 9. de

jaut

lignun, — Agnus ille ab Ifraélitis manducari debuit cu

u

m lactucis agrefti- 'ep.

7 !Zo þ;!!.'l."

bus: Edent carnes a[fas cum lachucis agve[libus,

Supra quod Thomas Kem- The- Kemp.

pen(is: Quis eff ,

qui egnum affum cum Ladkucis manducat ?. Qui Chriflum in. eru- 999 3*

j

ce pajJum dolenter cogitat, & innocenter vivendo [e caffigat 5 laCtucae enim funt

am?

valdeamare, & amaritudinem Patlionis Chrifti ,

fere

g

ac przviam ante

«

d

fumptionem SS. Euchariítiz prafignant

peenitentiam,

Agnus ille legalis typus erat Euchar

iftici

& Crucifxi JESU, affa-

E(ug, 6' j

tusinigne, &veruligneofüfpenfüs. Sup

ra quod S.

Ti

Agnus ille, quem affum juffa Dei effe oportebae, Palfionis ,

Juftinus Martyr: 5 Jutia. M.

"T l

Wpplicifaue erucis, quoin dix, com,

g

Chriffus affigendus erat, fuit fienifiatio. Rogo te, Le&or

prudens & Stauro- T^

yph./

"LL

phile! confidera agnum pendentem inligno, occi

fum , excoriatum,

i

cruentatum , & exinde veru toftum, & nihilaliu

SUM &hunc crucifixum igne amoris in veru li

dinvenies , nifi JE-

nobis affatum.

gneo S. Crucis pro

2. Sed & hic in SS. Euchariftia eft illeAgnus di

vinus ; qui olim

pependit in cruce; proinde re&é Concilium Trid

entinum: Zna ea-

LE

- dénque

co

4$6

Cohþdämtio XLI.

la

Seif.13, 65« démqué eft Hoflia, idem nunt offevens Sacerdotum minifferio , qui fe ipfum tunc in

ertice obiulit, folà efferendi vatione diversá; quam rationem diverfam pauló

dirimit

sulo al

poft fübjungit eadem Sacra Synodus: s boc, inquit, dmino Sacrificio in-

eruenté immolater , qui in ava evucis femel feipfum cvuenté obtulit. . In cruce fa-

vbonde

1. Jo, 2.2.

us eft JESUS propitiatio pro peecatis noffris: mon pro noftris autem tantim ,

gucti

Apoe, t, .5

fed etiam pro totius mundi. Ybl lavit nos à peccatis noftris in fanguine (uo.. . Quod

Vi

idem przeftat in SS. Sacrificio miffe, & in fumptione SS. Euchariflie

deui

Eæc?efïä ad

"

i

Magnif, in

veré difpofitis. O igitur Sacrum Convivium ,. in quo Cbriflus fumitur, vecoli-

.DM

tor memoria Pa[ftonis ejs , C fatura gloria ncbispignus dawr, — Et quid plura

17

fc(. Corp,

Chr,

requiris , fi hoc pignus habes?

.

ij'?i [

3. Sedet Abraham Patriarchai

n convälle Mambre in oftiotaber-

mejfi

naculi füi inipfo fervore diei, & circumfpiciens vidit tres ad fevenien-

tf

Crüce

tes venerandos hofpites,fürgit, & in occurfüm fe parat, invitaris eos hu-

Gen, 13. 4-

militer ad prandium, & donec pareturcibus, eosimpensé rogat: Re-

Ts (

Novztin, -

quiejcite f b avb ve, ponamque buecellam panis. & confortate cor veftrum. . No-

1033] !

varinus hoc applicat ad Menfam Eucharifticam cum memoria Paffio-

ditor,

Agu. Euch,

nis fümendam: $ub arbore crucis requiefce Eutbariflia panem comefturus, -

hanc:

4. Elias intér tot impiz Jezabelis perfecutiones, cüm ab omni-

fxoc

bus defertus in defertum fugeret, laffusfüb umbrajuniperi obdormire

. 4

3. Reg.

19«5 cocpit: Prejecítque fe, c obdormivit in umbrajuniperi. Interim adeft de coe-

qis

lo nuntius Ángelus ,' excitans eum de fommo, illíque panem fübmini-

f

ftrans fubcineritium , ex cujus vigore Propheta confortatus , ambula-

Ut

vit in fortitudine cibi illius quadraginta diebus, & qua

lii

*

qlmgintq nodibus usque ad

snontem Dei Horeb.

myr

. Facta fünt hec in figura, fcripta fünt autemn propter nos. Lyra-

Ej

nus & Dionyfius Carthulianus cum aliis perhunc panem fübcineritium

Trioy

^ SS. Euchariftiam intelligunt, & per juniperum Dominicam ctucem:

dile

Per [pinofam juniperuin intellugitur crux Salvatoris. Ecce quàm mirabiliter Pa-

Yun

nis Buchariflicus & crux convenire, & conjungi foleant; unde re&é

X

Is

g. Cox, t5

Gentium DoGor Paulus omnibus ad Sacram Synaxin accedentibus

26.ait: Quotiescunque manducabitis Panem bunc , €*. calicem bibetis , mottem Do«

t

"Fheophil,

hic,

mini annumtiabitis. Supra quod pro réfiexione morali eleganter Theophi-

la&us: Eo, inquit, «ffecu debetis effe imbuti , citn fumitis Eucharifliam, per-

Gf

ánde quoft in illa ipfa Chrifli effetis vefpera, adeóque, cena, eidémque accumberetis

D7

zhoro, C* ab ipfo Chriflo acciperetis *acrum iflud : illa enim ipfa eft cena, & ilum

tem

dpfam mortem annuntiamus , id efl demenfiramus usque ad. feeundum ejus adven-

dffavi

?. Collige ex hocextremum Chrifli in nosamorem, quo pro nobis

Titna

mortem fübire voluit, actam indigna pati

; quorumomnium memo-

ij

riale eit SS.Euchariiüa,/ Et quid nos?

lod

ft

4. Da-

H

| Crucifixus in SS. Euchariflia coutemplandus.

147

Mf tinc

f. David inter tot decumanas pérfecutiones, rerümqueac vitz

dtüm pul

difrimina dicere, & fic feipfum animare folebat: Er ft ambulavero inPíal, 22, 45

! nl

aedio tnbra mortis, non timebo mala, . Ec cur non, Rex Sereniffime? ipfe

Ineusb

refpondet: Virga tua & baculus tuus, ipfa ime confolata [unt.

Et qualis vir-

lt i,

gaac baculus?. Obferva: Crux Dominica & virga & baculusvocatur:

^i Quod

Virga Moyíis, quam tenens man

u inmonte Horeb hoftes Amalecitas Exod, 27, 9,

Buconlte

devicit

; & baculus, quo Jacob Jor

ititir, 1

danem pertranfivit; hec, inquam, Gen,32. 16,

virga & baculus Prophe

tx* Regio in omni tribulatione folatio erant:

t quijia

Jpfa ime eonjolata [umt.. Ec quid immediaté in eodem Pfalmo fequitur?

Parafti in confpedu meo men[am adversiis eos , qui tribulant me.

Et qualis hzc

oftiotdv-

meníà? Refp

d fevente

ondentle Blanc & communiter Interpretes , Meufa Eu-

charfiita, quam David jam tunc in umbra previdit,

quz ipfüm cum

tans sl

eruce confolata eft. — Ita Hugo Carenfis hic;

Ex quo infert Novari-

eéropa: l

Hus: Crucem meditare ad Menfam Euchariflic

am acceffurus. Et hoec eft opti- Novarin;

f V

ma.ad Sacram Conim

unionem difpofitios hinc primi Chriftiani non Agn, Euch,

orh Dd

aliter, quàm manibu

sin crucis formam

füpra pe&us compofitis, ad

hanc divinam Meníàm folebant accedere

nf

, ut fe magis Chrifto cruci-

im ab ont.

fixo conformarent; Ita $. Joannes Dam

aícemus : JArdenti cupiditate ad 5. Jo. Dam,

obdornit

eum.adeamus, manibísque in

lib, 4, de fide

cfuais formam compofitis , erucifixi «orpus fufci-

j decn

piamus i.

Orthod, e, I4e

y(übriti-

6. imitemur Sponfam

i

j /quæ, ut fuos erga Dile&um fuum expli-

js, ii

caret amores, illum fafcic

ulo m

leiius meus mibi , inter ubera mea c

yrrhe affimilavit: Fafciculus myrrba di- Cant, , 12,

u w

ommorabitur.

Et quornodo fafciculus

myrrhze? x. LudovicusPontanus :

D

In SS. Euchariftia eft Chriítus in-

p

Ó

R

;

ftar fafciculi myrrhie , dum e

)

us recolimus Paffionem & Crucem; (ed

jpcintt

mox fübjungit eadem Sponf2

: Botrus cypri diletus meus mibi ;

Et quid

am cur

dulcius Cypri botro?-amaraq

uidem tibil vid

ebitur przvia ante Com-

munionem meditatio de Chrifto paffo ,

abl

crucifixo & mortuo, fed &

hzec ipfà amaritudo vertetur tibiin optat

am dulcedinem ; fic imitabe-

ris fedulam apiculam, que ex a

i

maris flofculis dulciffimum mel colli-

N pf'

git, hinclemna: Ex amaro dulte

s

7. David Rex ingenti quo

I;EI Thæ?m'

cifterna Bethlemica: 9

ndam defiderio anhelabat ad aquas de

m

fí quis mibi daret potum aqua de ciflerna ,

qud efz' in 2 Keg. 23,15,

Betblebem ! Chriftus Fili

P

TTU

vt

us David majori adhuc defi

derio fitiebat fon-

7/]

tem paffionis füz, generísq

uc humani redemptionem: Defiderio defi- Luc, 22,

J

i /

"

deravi manducare boc pafcha vobi

fcum.,

j ^

antequain patiar, Poterat quidem D

Ó-

j

minus hoc facrofan&tum ac divin

iffimum

Ti

affioni

Sacramentum alio tempore

inftituere, fed cempus expe&ravit P

Sfuz, & quidem ultimam

noctem, quà imminente folemniter

illud inftituit, illóque fc ipfüm,

fiita liceat dicere, & difcipulos fü

os communivit, ut oftenderec

j

nos

j

158 . Confideratio XLI. Crucifixus in SS. Eucbäzrg'/iia Quc.

nos quoque urgente aliqua afüi&ion-»? , aut perfecutione taliter effe

roborandos.

u

Et hec eau

fà eft, quód —prïmi fideles, cüm à tyrannis adtormen-

p

ta & cedes ob Chriftiani

nominis confeffionem raperentur, priüs hoc

SS. Sacramento reficerentur, ne dolorum acerbitate victi, inillo cer-

S,Cypriat €P; tàmine deficerent; hinc $. Cypljianus: Idoneus e(fe non poteft ad marty-

5$4.ad Cor,

rium, quiab Ecclefia non avm

atur ad pralium:; Et mens defiit ,| quam vecepta

nel, Pap,

& accendit. Eliam confüle, de novo per pa

nem fub-

(n

.Eudm'ri]äia nion erigit,

cineritium , prout di&um eft, . ere&um & accenfum.

^

Si hoc Qlim in

f

umbra, quid nunc

in veritate?

lo nobís inferviat S. Bonaventura Do&tor Seraphi-

$. Pro exemp

Ex vita 5,

cus , Chrifti Crucifixi ac Dolorofie

Matris ejus amator & cultor Zelo-

Borav,

natus annos 14. mündum valere juffit, & Ordinem

fiffimus, qui vix

[

S. Francifci ingre

ffus eft, füb cujus tamen umbra fruftrà humilis lati-

Ordinis Generalis ele&us, & exindeà

/

tare potuit, dum totius Sacri

Gregorio X. P. M. ad purpuram per

traétus eft.. S. Thome Aquinati

Bibliothecamillius, équa tam eminentem haufi

ffet fcientiam, videre

cupienti, Crucifixum oftendit. Tanta erat illius pietas erga Venerabile

k

Sacramentum, ut aliquando, cüm ex humilitate à Sacro legendo ab-

illo coclefti pabulo fuerit recreatus.

l

ftineret, Angelorum minifterio

U

Moriturus, cum vomitu laborar

et, & SS. Euchariftiam fümere non

L

&ori admoveretur; Et ecce ingens

offet, rogavit, ut faltem ejus pe

prodigium, pe&usfeipfum, infta

r fragrantis & maturz rofi aperuit,

pra

& SS. Euchariftia ultró cor

ejus penetravit, Confidera ex hoc, qua-

Dui

lem ac quantam hic Seraphicus

Do&or ex Vulneribus Crucifixi hau-

feritícientiam ac amorem.

O fi & tutanto amore flagrares in

0I

IV

- Chriftum pendentem de cruce, vel in 55, Eucha-

o

T&

riftia delit?fcentem!

dicy

Dror

"äx

?n n«

f'ï

752

m

bing

m

C

-

f

Détab

f igy

NSe

Ka

X

(X

Ofem

N

olore

- .

L —

tOtcul:

alutar(

At t

.CON-

»

: ?2'3 (0) V?ä?

159

tilter f

atomet-

CEEEEEEEEEEEETERE EEE PEEERE:

, ib

,inllote-

ij uduat

J CONSIDERATIO XLI

.L

quimmi

rpanenti

Crux in monte Olivario Chrifto propo-

hocdlimi

fita, torcular fuit; quod antetempus ei fangui-

dorStqie

neum expreflit fudorern.

cultor T

E

& Ordine

Quare rubrumeft indumentum tuun , € veflimenta tua

us

& eintt

Jfeeut calcantium f'n Jorculari? lfa. 6 3.2.

x Aqiit

Í.

jam, Vldïlïf

; Venerai

Acobum Patriarcham cerno cum Angelo lu&tantem , fed fine (àn-

lerendo ?

fecteatts

guine: Ecee vir luctabatur cum eo usque mane.. . Jonam Prophetam in- Gen. 32 24;

tueorfu&antem, &laborantem, füdantem, & eítuantem, quia

ümere 000

mare ibat, & tumefcebat. [uper eos, in quod nunc effet projiciendus , Jone , 13.

«t

fed fine fanguine. Paulum afpicio Gentibus in füdore vultüs füi

vt

pradicantem , & in laboribus pluribus anhefantem : 7eft

is enim mibi eff philipp, , g,

g ho

Deus , quomodo tupiam omnes vos in vifceribus 9Efu Chrifli ,

fed fine (anguine.

m

Unum hodie Salvatorem meum afpicio ,

uiin monte & horto

hg n

Olivario lu&atur cum Angelo, fed usque ad fanguinem,, usque ad

l-

mortem.

O admirandam rerum imroutationem ! in monte Thabo-

r&o vultus dulciffimi JESU inftar folis irradiabat, & inftar nivis can-

dicabant veftes; jam pallor faciemoccupat, fànguis per omnes artus

prorumpit, &ipfa veftis divinoinficitur cruore. O meftiffime JEfu !

an non nimismaturéhocfacis? Adhucdefünt alape, verbera, flagra,

fpine & ipfàcrux, in qua füfpenfus morte tuà mortem omnium fü-

perabis, & tu nunc jam ante tempus moreris? Ti/flis eff anima tmea urque

ad siertem / Ecquid tandem bunc fatalem € toto corpore expreflit fu-

dorem? Certéimmeníüs amor tuus, & mifcricordia mei tantum tibi.

dolorem inflixit; grave peccatorum meorum onus fuít terribile illud

torcular, quo inftar uv innocentiffima caro tua preffa, pretiofüm &

falutarem illum liquorem effudit.

O dulciffime JESU!. quis fàtis

amet te?

CO

25 Satte

23

160

Cözg,/f'afcratio XLII.

Punit

3. San&us Job exprefíiflima Chrifli patientisfigura

fuit,þräfeftim

RU

dic ei

in illaagonia, qu

andoà Satangravitlimá impetitus pugnáà fait , inqua

& toto corpore fauciatus eft ,. de quo facer textus:

plius c

omnia perdidit :

Job. 129« 7j furrexit $ob ,

e fcidit voflimenta fua ,

Q tonío capite corruens in terram

qmim

adovavit &c. a ,

inquam, Chriftus Dominus in monte Olivario in

ILUE

oravifiimo illo certamen fpiritüs cum carne, & carneipfius cum mor-

Dwi

te imó cum tartareispoteltatibus ad pugnandum. contra illum folutis,

/i/i!x ! [

hibetur: Et fadlus m agonia, prelixits orabat, fciditque vefti-

;.ue. 2243 fe

cifle per

h, t

m

enta füa non quidem externa, qux ad commodum militum refer-

is füi, dum ex omnibus membris &

tl

vare voluit, fed interna corpor

oris undequaque facer cruor copiofifimé pr

ofluxit: Er fadu: eff fu-

jedur

$, Bernhard.. 45, gius velut gutta (anguinis decurrentis in terram ; Supra quod S. Bernhar-

T25 CY

Doc,igRam.quc: Wog folign, ait, oculis , fed quafi omnibus membris fievijfe videtur , t to-

pfalm.

fit eon

tum corptis ejus , quod eff. Eccle

ia , totius lacvymis corporis puvgaretur.

H

2

&terüm dum mecum ipfe menti

s.& fidei oculis contemplor

2

ER

Dominum meum

JESUM genibusac£

acie in terra defixis, in agonia

& ex omni parte fut

Um,

illa lu&uofà coeleftem Patrem füum orantem,

(uant)

facratiffimi corporis pretiofiffimum fanguinem fündentem, adeum

quand

converíüs admiratione plenus compellor cum coclitibus illis apud

dfexdt

154,63.2.. Iiam exclamare: Quare rubrum eft indumentum tum, C veflimenta m/oz

)

ulari ?

WY

Jicut caleantium in torc

uantum oportuerit effe horrorem paífion

is & cru-

Expende hic, q

Aüter

cis in Chrifto, ut(udor ejus feret quafi

gurtz fanguinis decurrentis in

füdoy

ipfàm

terram, utnon folüm corpu

sipfüm & veftes madefecerit, fed &

E

Tümn

terramalluerit. O extafin divini amoris! Ó mirac

&lv

a nos tuz pleta-

licyl

tis dignatl

o! ut fervumredimeres, te ipfum tradidifti? O dulcis JE-

filitig

ffime & fingulatim mea, & totius Mundi de-

SU! vidifti ibidem clari

&i

1fa, 53. 6.

li&a graviffima, turpiffima,

innumeratibi luenda,, quia ;u re pefa t Do-

üupefcatï

minus iniquitates on;nium noftrüm.

.

Quis hzc confiderans non ot

Tium

O inauditum omnti

bus Gentibus dolorem ! Ó füdor pretic

[iffime,

ff

myrrhe prime &

probat

iflimse! Sana omnes languores & infirmita-

dYe

Jerem. 3t- 17.

tes noftras; Saname qui dixilli: 44 valneribus ttüis (anabo te.

Uinj:

4. O anime mi! 5

i vidiffes Magnum illum Sacerdotem Oniom

l2

ante crepidinem altaris tam hum

iliterproftratum, & pro falute populi

titu |

2, Mach. 3. 15.

ad Deum orantem, quid dixiffes? Scripturam audi: j«

m verà qui vide-

E

bat ftxiimi [acerdesis vultum , mente vulnerabatur. Ettu nulià commiferatione

n

tangeris videndo JESUM tuum in monte ólivarum ob tuam fahitem

fl'l[lm l

in proprio fnguine natantem?

( f

Hic vidiffes Eliam Prop

hetam humi füb Junipero fe jactan-

tum:

&t

tem, & usque ad mertem afflidum , atque ab Angelo robora

Peti-

i

í

Crux torctlarC, bi'ä/f'a in borto,

rór

trefartin

Petivit anima fua, wut moreretur, Accede & tu, & confolare

dic ei humiliter: Impofterüm ó

JESUM, & 4. Reg. 19. 4.

iut, inqu

roi JESU! ómiRedempt

Or, nonatm-

GE U:

plius offendam te.-

jeit i u

Hic vidiffes Davidem transeredientem to'rr&ntem Cedron in füm-

Olivano

ma moeflitia & animl amaritudine: Perr) David

afcendebat cliym oliva. 2 Keg. 15,30.

]5 CO IN

vum , f[candens , & flens, mudis pedibus incedens , 6 operto

capite, |ESUS Filius

I

David non oculis tantàüm flevit, (ed & omnibus

flas à anima, fübintrat hic S. Anfelmus

membris: Quid «rgo

Itqu u

» 4Curre, fuavilTimas illas gtttas Lam-

licam d

be, noli dormire cum . Petro,

ne merearis audire: — Sic non potuiflis und. bord

meniasd

vt;g:'l.zre mecum ?

. .Hic vidiffes Jonam Pro

phetam in profundum paflionis mare pro-

fv

je&um: Tollite me, & »irtir

£. Demt

ein mare, ( ceffabit mare à volis.

.En Jo- Jon* r. 12.

nas evafit, ille veró venit in alticudin

"AO

K eum.

em maris, & tempeftas demer-

l

Hic denique vidiffes Jacob Patriarcham ad

yntemp

adventum fratris fui

E(àu trepidum, & confugientem ad orandum De

um, qui mifit Ange-

,ngs

um, àquo confirmatus eft, cüm diceret: $ic

pi p

ontra Deum fortis fuifli ,

quantó magis contra bominem pravalebis? . Et difceffic

ab eo Angelus, íed

E

quando? Refpondetur, quando auroram vidit:

Alls ao

afcendit aurora.

Dinitte me, jam e

Htf Gen, 32. 26,

Aienta I

Ecce in cruenta illa agonia An

?

gelus de coclo Chriftum pariter

confolatus eft; íed quando difceffit

E. Ubi auroram vidit, aurora

x

autem illa non erat alia, quàm erum

pens ex omni

qurett

]

l

?

h

l

bus membris ejus

fudor fanguineus.

V autem animz illi,

us càm multis peccato-

(dig

rum máculisfitinquinata, hoc fanguineofu

1

s

)

orerenuitlavari ; audiet

í

r

hec aliquando ab hoc fanguinis Sponfo illud

Ezechielis: N'mio labore

) dulci

;

|

fudatum eft , & non exivit nimta vub.

Ezech, 24, 12

)

uni

i

igo ejus , neque per ignem:. Immunditia tua

execrabilis et , quia mundare te volui

D

& non es mundata 4 fordibus,

j

i

ii

$.. Caieterüm protereundum

non eft hic fi

NI

m

lentio, quód illud (üda-

Ui

rium, quo Chriftus Dominus in monte oliv

eti fanguineum füum ab-

reue

1

i

fterfit fadorem, adhuc hodie integrum inm

p

onte Sancto Bavarig con-

gl

fervetur, ac fümmàá religione à fidelibus

propter notas divini fàn-

]

uinis colatur.

Ita P. Gretíerus 2. lib. €

: T.

de cruce, & Lyrzus

g U!

ol.12. Vidi hoc lu&tuofüm füdarium, & non

:

fine animi fenfü veng-

ahtp

u

tatus füm.

i?

,

u

Et quàm trifte hoc erat An

gelis DEI fpe&taculum, videre uni-

$

verforum Dominum jam pené n

,

ortuum , 1

n horto Gethíemani jam

j

j fdura

trium horarum fpatio in agonia illa prolix

.

iüs orantem, quod & in

cruce fecit, ait Barradius & ali, ut prec

lbus füis Batrem humanz

o )aään

genti conciliaret, De oratione crucis inq

Gintber Unus pro omnibus,

uit S, Paulus: Qui in diebus

Obgratum'

€AY Mié

pn

162 Confderatio XLII. Crux tofcular Chri/ïo in borto.þ :

Hebr. $. 7.

earnis fua preces ,

fupplicationésque ad eum ,- qui po[fit illum falyum factre à

T

exauditus efl pro [ua veveren-

aorte , cum clamore valido & lacyymis offerens ,

ti4.

Nihil fimile auditur in Olivario monte.

Audi, & confidera S.

Math, 26.39-Mattheeum: . Procidit in faciem (uam. orans ,. C dicens:. Pater mi, fi poffii-

le eft , tranfeat

.

