&6c2,45.56. cus in cifternam veterem miffus , & Itmaelitis venditus eft, illisque

hoc facinus clementer indulfit. Plus Chriftus à Judzis fratribus ca-

! ronde.n

rucifixus, ubi adhue Pa-

L

ptus, ligatus, flagellatus, fpinis coronatus, & c

trem pro eorum fàlute impen(ffimé oravit:

Pater dinitte, O patien-

'W, þf;

dithe vj

tiam immenfam!

diboln

Num, 12. 30

Moyfes virpatiensac mitiffimus fuper

omnes homines, qui tunc

Alvator

temporis i

ntervallo morabantur in terra, non duntaxat pro forore

Kordi

detra&rice & leprà infe&ta oravit,

& per orationem fuam ei à DEO

feditiofum populum,

Wi i

fanitatem impetravit; fed & murmurantem ac

n

Tà Qu

Num.16, 42, cüm iratus DEus eum percuteret incendi

c, cum fratre Aarone ftante

DEO reconciliavit: Etplaga

Titütie

cum thuribulo inter vivos & mortuos,

.

mrls, N

ceffavit. Plus Chriftus Patientiffimus ac mi

tiffimus ftans in cruceinter

cüm enim jam omnia

Nistob

vivos & mortuos, à Patre caclefti obtinuit ;

Vgb

ele.nenta in perditionem generis humani con

fpiraffent: Etterramota

(ed mifericordiam cla-

]

eff &« Sanguis crucifixi JEíü non vindidtam,

Luc, 23. 34.

mavit: jE[as autem dicebats Dater dimitte illis. O ab

yífum infinitx cha-

"Mant

riratis & patientiz!

4-0 Ac-

Inapmb

r il

——

MORUP

?

tyttor

De patientia Crucifixi Domini.

487

dub &

4. Ácclamabant quondam impii

Judzei Chrifto Dornino in füm-

bl

mis & extremis doloribus in patibula

riligno pendenti: $i tex Jfrael eft, Mauh. 27. 42

defrendat nunc. de eritee , C* credimus ei,

p

Sed noluit mititfimus Dominus

tot fànnis impiorum irritatus cruce

m füam deferere, quia ex Patris

ibills

precepto in crucemori voluit ,

gl

ut 108 miferos morte füa ab &terna:

morteredimeret; proinde omnia il

lorum contempíit improperia, &

m

Conftans in cruce permanfit,

mind

atque in ea mortuus eft. En Domine,

jam volunt credere in te fcel

erati illi deicidz, fi

ii

inillorum facis confpectu:

Defcende de cruce, & credimus ?

hoc ultimum fignum

P Mil

vt

&. S. Gregorius M. $i, inquit, tunc de cruce de[cenderet, nimirum in-

*

S..Gregor,

futantibus cedens, vivtutem nobi

$

j iv

patientianon demonflravet y fed ex[pellavit pau. bom. 21. in

Cs

lulàm , tolevavit opprobria, itrifio

HES

fuflinuit , fervavit: patientiam , diflulit admi. EY98.

r4tionem ; Et qui de. eruce. defcend.

£

T& nolut , de

at

fepulibro furrexit. . Plus igitur

fuit de fepulchro furgere , quàm de eruce. de[cender.

[2

Plus fuit tmortem refurgen-

do deffruere, quàm vitam defcendendo fervare, E in

Jorut

victum patientiz fpecu-

lum, & exemplar abfolutiffimum! Er quid, o

bíccro, nos oportet face-

Pa

ofüo?

lu at

ccinadverfis? Num fervus major eft Domin

$. Sedebat Pilatus pro tribunali, ut ad tot malignorum falfas

, fed t

af p

accufàtiones innocenti(fimum orbis Redemptorem ad crucis condem-

naret necem ; novam inftantiam illi faciebat uxor Claudia Procula:

/

Nibil tibi & Suflo illi: multa enim pa[fa

fum bodie per vifum. Per quam vi-

Matth, £7. 19,

88 (Qüw

lonem demon Pilati conjugem eó

compellere ftuduit

dul

condemnatione JEfu dimoveret.

, ut maritum à

Et quarehoc?

n

R. S. Laurentius Juftinianus:

DigthCPl'

ipfe, per quem futura effet [alus

Diabolus expavefcere caperat , neceffet S. Laur. ]uf

judaerum ;

nam [upra bumanam confuetudinem de tiomph.

p

atque virtutem, patientiam Chrifli effe cernebat

D

Eninfolita Chrifti

patientia.cm' apone,

diabolum eó commovit, ut ip

füm DEum effe conj

iceret, mundíque ?P 3-

Q^

Salvatorem. . O fi hec patientia te non movet,

TO

n

homo Chriftiane,

pejordiabolo es: Quoniam tu es patientia mea Domine,

dicebat quondam pf, 79.7.

)d

David inter tot adveríà conftitutus: Demine fjes

i

"

mea à juventute. meas

pO

l

il

Supra quod Le Blanc: Chriftus fuit prodigium

patientiz & omnis

vt

virtutis , prefertim in paffione & cruce, portentu

m affli&ionis & do-

7]

j

loris, quod patetex Pfalmo 21. Hunc

patientiz clypeum reprefente-

nauf&

mus nobis in adverfis omnibus , & in

J Qfüüm

quibuscunque füftinendis cala-

mitatibus, & noneruntgravia,

quz toleramus.

jj

6. Et quiddico ulterius de Chrifti crucifixi patientia? Pendebat

my

a*h

mediusinter latrones tanquàm choragus & prince

pseorum; blasphe-

j

mabant eum prztereuntes, moventes capita fba

; & exprobantes ei

crucis culpam & poenam: alii füb(ànnantes in illu

m jaciebant turpiffi-

Ia prob;a & convicia : imó & Sacerdotes ac Se

njores Cxteris viru-

"

lentio-

PNQHON a A GLU

4

488. Confideratio CX XIX. De patieutia crucifixi Domimi.

ä»

lentiores'ejus füb(annabantmiracula quafi ex Belzebub fada; qüinimö

-

&ipfi latronesad eandem cruci

s.poenam damnati, contra FiliumDei

Matth,27. 44.

p

nes, qui crucifixierant cumeo,

fuasexíereban

IU

linguas: Idipfum autem r latro

ntiam plus quàm ferr

eam! Etquidinterim ad.

improperabant ei.. O patie

hezc omnia unigenitus

DeiFilius? Pater dimitte illis. Ob(ervavit hanc

cui Difmas nomen, qui

infolitam Chrifti patientiam unus latronum,

initio pariter

cum cateris illum blasphemavit:

Et visá, ait híc Corne--

. u

lius, Chrifli patientia , tene

bris , aliísque fignis. C miraculis refipuit, ac in Chri--

Jac- t. 4

fium credidit, O chara patienti

a! dequaS. Jacobus Apo&'?ïusä Patientia.

cpas perjectum babet,

Ex vita àRi-

^

qui & Euftachius füb Trajahþ Imlgörae-

bad, & aliis

7. Confulatur S. Placidus,

.

s

tore nobiliffimus & opul

entiflimus eques

Romanus, pluribüsque vi-

fciipta,

quem DEus illo zvo, velut alterum Jo-

&oriisac triumphis celebris,

bum mortalitati humanz voluit effe fin

.

gularis patientiz fpeculum.

dinis cer-

Viderat is tunc adhuc Genti

lis in venatione mire magnitu

m crucem, & in ea Chriftum:

vum, quiintra cornua fulgentem quanda

dentem exhibuit.

Dominum vivum pen

Obftupuit ad infolitum hoc.

& dum anxius hzret, quidnam in hac re tam

fpe&aculum Placidus,

ardua agendum; Ecce ipfe Do

minus crucifixus dignatus eft munus,

falutis femita & fide Chriftiana inftru-

obiremagiítri, eümque in vera

ere; qui infüper infinuavit, quantaip

füm pro nominis fui gloria cum

tam

quod exindeper

füisoporteret p

ro felici obtinenda sternitate pati ,

Aloc?

varios 2c mirandos cafus expertus €

ft, dumpauló poftil

lius per pelti-

Y

lentiam, ut quond

am Jobo, interier

unt pecora, füblate ab eo divi-

!fber

j

-lll

e&us in alienas migrans oras,

& uxo-

tix omnes, contemptus & defp

MW

rem perdidit, & duos filios, unu

m ab urfo, & alterum àleone raptum,

&5 ]

bore & mendicando vidum

ipfe autem coactus eft , & improbo. là

; e&, CUm

'Jandem quzfitus de novo à Tra

jano Imperatore praefici-

quzre.e.

Auxorem & filios recuperat, quos omnes,

|

fitzz

tur exercitui, acpartáà victori

non vellent, füi marty

rii comites habuit, quan-

E

»

quód idolis immolare

et

lo candentem taurum 1in

e&i , füummà

d

do in xneum & ab igne fübj

VV

)

fifltffüm

audes ad immortale

m, ad quam

à Chri-

E

cum patientià inter divinas]

ní

"um

fto crucifixo invitati erant, vitam tra

iil

ierunt.

O chara patientia;

ïq,MOlm

Luc. 21. 19.

F

quz nos ducit ad cocleft

^

ía gaudia: Zn patientia veftra po[Jidehi-

^mort

tis anmasvejivas,

lieS

Motigy

33 (0) tbP-

p dd

UT

h

j

l

L

CON-

ini.þ

3

$ (o)m

$59

&

; quai

$$

*

"

4

d

h

Lf

$125

1582

Ed

ee

Ed

Ls

s

s

SAR s

ï

IT

15820268

TT

dul

4

,.

tadlt

CONSIDERATÍIO €xxx

:

tont g

ii

z

NT

Chriftus in ligno crucis fufpsnfus per-

y: Duit

fectiffimus obcdienrix typus & exemplar,

1

u

iiv

Factus obediens usque ad mortem,mortem autem crucis.

i

jtam)

Pbilipp. 2. $.

| /pecul:

Vitis

I.

Cbl

Bi DEus T. O. M. hunc mundum/ Kex( hihilo fui produxit, ad-

olitumi

ho r

dit Scriptura poft fingulas creaturarum irrationabilium

"

pro-

du&iones: Ert vid

1

t Deus quàd effet bomun; ubi autem ad crea-

eftmum.

Gen . I8,

na lnl

tionem hominis ventum eft, quem formavit Dominus de

.limo terrz, & infpiravit in faciem ejus fpiraculum vite ,

oria u

non am

pliüs Scriptura dicit : Er vidit DEus quod effet bonum. — Ec qua-

xiniu

te hoc?

u

x. Do&iffimus Manfius : Benitas bominis ex ejus obedientia judicari Man EY

ho df

debet , quia bomo in tantum bonus eff , in quantum pracepto creatoris fid obediens »lioth. co. $

H

^ & u

€ fuljedus effl. — Voluit proinde DEus, ut homo füb obedientia vive- t 54 difc. t,

]ncu?[üïh

ret; & licet eum libero dotaverit arbitrio, mox tamen, ut conditus

yov

w

MT

/

j

€ít, eum przceptis adítrinxit, ac inobedientem exinde feveré cafti-

p

yi

gavit: Et emifit eum Dominus D Eus de paradifo voluptatis. Ecce inobedien- Gen. 3. 23.

tia à paradifo nos exclufit.

hts

Hanc inobedientiam primi hominis in cruce luit, & expiavit

Jh'"w

mitiffimus orbis Salvator Chriftus; dum enim primus homo manum

uaw[

?

füam extendit ad fatalelignum in paradifo, hicad vitale crucis lignum

n

j

]

ji

in monte Calvario extendens manus, Patríque factus obediens usque

ad mortem, illud reparavit, quod primus homo perdidit. ]Juvat hic

;

audire S. Brunonem: Domisus, inquit, é Salvator noffer ipfe nos doctit , 9. Brun. de

quantum fit obedientia bonum , de quo firiptum eft , quia fattus efl elediens Patrj ? Eccl,

usque, ad mortem. — Per inobedientiam primi bominis perierat mundus , per obe- ? 19

dientiam 3 E[u Chrifli falvatus eft mundus ; ille inobediens ad lignum vetitum ac-

ee[fit, ifle obediens ligmm crucis afcendit . ille accedens vapuit , quod non debebat ,

Gintber Unus pro omuibus.

q

ffle

(oN

490

Confidem!ia( C)?S(X

onigc ex hoc fru&ün;

ifle afcendens, qua. non vapuit , tunt ex;fq!vg?at. C

fitil, |

obedientiz.

2. Pulcherrimam obedientie formam ac normam nobis rcliquit

fupen

Abraham Patriarcharum decus, & Ifaac filius ejus, ille quia manda-

fa&uAi

tum divinum de immolatione unigeniti filii fui fine mora exequi vo-

obe

obed

Ccn, 22. 9.

luit, hic quia fe

IDASAS

dientemusquead mortem exhibuit: Ervenerunt ad

ditu

defuper ligna com-

locum, quexn ojlenderat ei Deus , in quo ad ficavit altare, &

tieni

pofuit :

CÁmque alligaffet Ifaae filium [uum , po[uit eum in altare fuper ftruem [i-

A:

ver

euoru e .

Collize anime mi, ex hoc figurante figuratum, & Chri-

Jern

ftum Patri fio coelefti usque ad mortem crvcis obedientem. Ahubi

dii i

noftra eft obedientia erga DEum & Superiores, przfertim in arduis?

lettoe

bine multorum lapfus & interitus, quia divinis mandatis & Superio- -

Dis

rum juflisnon obtemperamus.

-

n

ditlor

No& in omnibus Domino ac

DEO (üo obedivit, unde gratiam

E

habuit fibricandi arcam, in qua tempore imminentis diluvii falvare-

fi0 3

€en, 6,22.

tur genus humanum

, de quo facer Chronifta: . Fecit omnia, quapratt-

abedie

peratilli Deus, Plus Chriftus,

qui , ut filius fabri, fabricari fibi fecit ar-

juffus|

cam (S. Crucem) in quo falvar

et genus humanum ; unde crux ab

Eccefiain

Ecclefia vocatur: Zrca Mund

0 nau

vit

frago, O S. Crux! fis mihi arcain ex-

hym. dc$.

tremo mortisarticulo. Promptam ebedientiam Jofeph patri füo ex-

Rargl

&ruce,

etur, quoslicet

ts

hibuit, cüm ab eo ad fratres invidos ac perfidos mitter

riüs de crimine pe

(fimo accufaffet, & idcirco merit

Ó ab eorum in-

ïpofxtu&

entiffimus filius, quamvis

ümæqx

fidiis debuiffet fibi timere, ivit tamen obedi

Gen.37.13.

ei machinarentur necem: Veni, muttam te ad eos, quo ve[ponden

$: Praffo

t qu.

CEnt]U

m, ait : Vade, & vide, fi cunda profpera fiot. erga. [atres tuos &v. Supra

S, Ambr, 1 de quod S. Ambrofius: Hoc feriptum

Atque

eft de jofeph, cempletum in Chriflo, Patri

Qtus «

Jofph.e 3. inomnibusobedientiflimo &c.

3. IfàiasPropheta,

licetnobi

liffimá acregià oriundus ftirpe; juffu

ff

[ Jit

tamen Dei nudusin pub

lica civitate (tanquau novum factus porten-

tum)coram omhni populo incedere non eru

buit, ut populum preva-

um

m reducer

ect: n tempore illo locutus

f:

15,20.2.

ricantem & le

o

ge Dei, ad poenitentia

efl Dominus in mauu Ifaia filii Amos, di

cens: Vade , &* folve. (accum de lumbis

Qnerat

tim ]

1uis, C calteamenta tolle dc pedibus tuis

Etquid fequitur? Etfedt ffc vadens

nudus, & difralcestus.. Magna hic erat obedienti

ainvirotam fanQo a€

lus, &

$. Hier. lbid,

bedientia Propheta , in-

li Ti

preclaro;5 Supra quod D. Hieronymus: 4Mira o

im YMa.

quit ,. felo cilicio in

duebatur , non tamen evubtit vudus. incedeve , ib

il boneflius

(Tnr

Et in hoc, ait Cornelius, Ifaias rut-

ldb

judicans, quàm obedire praceptis divinis.

fustypus fuit Chrifliin cruce denudati,

ac Patri in omnibus obedien-

Átder

quód ex

tient

jo.19. 30

tiffimi, unde izclirato capite tradidit fpiritum, ut fic oftenderet,

obedientia hanc ignominiofiffimam fübiret mortem: Neperderei

obedien- -

Wrta

tlbx t

or

7

d

tc frfe

Cbriflus cr?æg'fz'xus obediegtie typiz.r;

n

tiam , perdidit vitam, ait Mellifluus.

8. Beroh

: Et quid tu, DEO & hominibus

Vi

füperioribus tuis rebellis?

grad, hum

qurel

4. Imó non folüm Patri fuo coclefti mitiffimus JEfüs obediens

ia

fa&us eft usque ad mortem, mortem autem cricis (En perfectiffimam Philipp. 2.8

Esl

obedientiz victimam) fed & jam in prima ztate füis parentibus füb-

w lu

ditus & obediens effe voluit, omnem laborem per triginta annos pa-

ipr i

tienter & obedienter cum illis fuftinens ;

uod S. Lucas paucis iftis

n, C

verbis complexus eít : Et erat fubditus illis; In

quem locum egregió S. Luc.2. sr,

tm, Ahi

Bernhardus: Quist quibus? Deus bominibus ?. Deus, inquam , cui eangeli fub. 5. Beinhard

vt

díti funt , cui Printipatus, & Poteflates obediunt , fubditus eft. Maria . Difce

hom. fup,

H

Miffus cf;

st

botno obedire , difce terra fubdi, difce pulvis obtemperare , erubefce fuperbe ciuis

k

DEus fe bominibus fubdit, & tu. dominari gefliens bominitus,

tuo te praponis

ZAuthori ?

t

wiilitt

Ecquid ulterius de Chrifli obedientia dico? O coeli obftupefcite!

ju, il

non tantüm parentibus füis, fed & carnificibus ac impiis tortoribus

ibr t

obediens factus eft, dum illis purpuram induentibus morem geflit,

aol

juffus federe obtemperavit ; imponentibus coronam fpineam inclina-

a

vit

utj & arundinem contumelioséoblatam füfcepit; ad populum

Tif

Rexgloriz miferétoto corpore dilaniatus, Przfidis Pilati jutfione pro-

uoslLc

ceflit; ah quantt hic, confufione perfundebatur omnium ludibriis ex-

um

pofitus, quàmque graviter aures ejus percutiebant crudeles illz durif

fimzqQue voces, quibus omnes illi acclamabant: Crwifge, erucifige euti ;

s u

mu 10l

Et quando ventum eft ad Calvarie montem, cruifixoribus, ait S. Vin-9- Vinc. Fect,

SL-

centius Ferrerius , quando dixerunt eà ; Expholia te, €* ipfe (latim obedivir ; - 3. in

(1( TU

pipht,

yi d

h!

Atque ita in czteris, quantumcunque duris & acerbis prompteé obfe-

cutus eft ; ubi completum eftillud Iíaiz; Ego autem non contradico, ve-

lfa. $o, s.

P

j

sror um non abii, corpus meum. dedi pevcutientibus , & genas meas vellentibus , fa-

fin

tiem stam non averti ab incvepantibus , C con[puentibus in me. — En perfeGtif-

s p

fimum obedientie typum & exemplar. Et nos quid fübinde?

u

7- Ibat Vita noftra, Chriftus Dominus, ad mortem, graviffimá

"T

n Iäm

oneratus cruce, quam immanem patibuli machinam, pedes quinde-

cim longam & octo latam, laffatis & pené intermortuis ferebat artu-

/

n

jl

mMNS

bus. Succubuit huiconeri Atlas ipfe divinus, qui tribus digitis appen-

dit molem terrz, & ad portam judiciariam in terram delapfus eft.

"m

ul

"

Wi

,l

(Tanti ponderis peccatum eft, ut illo gravati etiam fortiífimi Angeli

dehifcentibus coclis, in gehennz barathrum fint demerfi.)

uod ubi

o

5 ïm

bWW

Ícelerati illi deicide adverterunt, Simonem Cyrenzum de villa (ua ve-

u

r

nientem co&gerunt, ut crucem poft JEfüm ad Calvarium montem

0

"

portaret: Hunc angariaverunt, ut tolleret crucem ejus, O felixSimon ! und

€ Matth, 2732

"T

tibi calis ac canta gratia? Non invenio in Scriptura aliquod de ill

9

j

M 2

fingu«

a

492 Con[deratio CAXXX. Crucifixus typmwolwdiemiæ.

fingulare meritum, nifi hoc folum, quia Simon vocabatur: Exeuntes

autein invenerunt poxnem nom'ng Simonein. Simon autem idem fignificat

.ä

uàm Obediens , per quod innuitur, quód ille quam maximé idoneus

fit ad ferendam crucem, qui Deo ac füperioribus fuis exiftit obediens:

Luc.o. 22

S, Laur. Juft.

Ahneget femetipíum , t tollat crucem fuam quotidie, C fequatur me.

Supra.

l

quod S. Laurentius Ju(tinianus :- Magna profeilà res eft abnegare [e, tollere

lib, deobed

€, 26,

quotid:& obedientia crucem, & fequi Chriflun. Ma

gna res : Experie;*is in-—tg

N

Ó mi LeGor.

Gen. 2, "g

6. Jacob Patriarcha fcalam vidit usque ad coclum à terra pertin-

gentem, füpra quam Angeli leti afcendebant ad Dominum eidem fca-

$. Auguft.

lz innixum: S. Auguftinus obedientiam fcalam vocat; per quam ad

ferm. 7. ad

empyreum homines afcendunt coclum: O faséta, inquit, Dei fpoufa

Fratres.

lii

obedientia, ttt pevfecka [cala , quà celum afcenditur , tu quadriga-,xqmþ Elias vellus —

eft in paradifum, tu porta paradifi fidelinm, & claufura reorum inferni.

.

.

/ j

Jofüe quia obediens in omnibus Deo & Moyfi fuit, &

ipfe DEus i

illi € obedientem exhibuit, dum ad imperium Jofue (ine moraSol &

l

JO[ 14. 12,

S, Hieron, in

Luna, fpheredue cocleftes obtemperárunt:: Odediente Deo voci bominis,

Supra quod S. Hieronymus : .$olus imperat Soli c* Luna, & [lat , bolno ju-

Pfal, 143.

bet, C& celum audit,

"Audit illum celum, quia ipfe audiehat Dominum,

Zachzus, quia prompté obediebat voci Domini, velocitérqu

ex arbore defcendit, ut ejus exequeretur voluntatem, hanc dulciffi- -

Luc 19.9

mam ab ore Veritatis audire vocem meruit: Hodie falus buic dem

:

"

,

facia eft.

.

Quando Chri

ftus in monte Thaborxo Moyfen inter. & Eliam

Mij eut

Matth. 17. $.

medius ac gloriofüs apparuit, vox Patris audita eft: H« eff Filius meus

| dms [/77

diledus,. Quseres hic, cur non fimilis vox audita fuit Chrifto in cruce

on(titu

in Calvario monte inter duos latrones pendente? & Sylveira: Ubi

li ram, |

tanta obedientia refulget, vox Patris non requiritur , fadtus -

äQHiS &

enim eít illi obediens usque ad mortem, & hoc -

,ïngl'flïa |

fatis erat.-

" üniye

Neque.

Vg

^fa u

-

SEN

—

o

M""PM

t i

hag i

N

CON-

R Vlgln

l

£3 (o) &ä j

: Bo

fmit

s

i n

du

[/ CX

&

MAUR

^

d

-

hu

CONSIDERATIO CXXXI.

tl

Anime pretium ex paffione & fà

nguine

mpmin-

hfü-

T

Chrifti crucifixi penfàri, & comme

x q&mi

rari debct.

p

Ed

Non corraptibilibus auvo, ocl a

vgento vedempti eftiss fed

j feDïrl

. retiofo [anguine quafi

odl

dgns vmmiaculatz, €9* z'ncqn-

tafj?znatz. L Pras.

j Im)

ï.

E& Ifàias Prophetarum princeps;

Pretioftor erit vir auro, & bo-

Ifa, 13. 12.

?irärquc

s mundo ebrizo, hoc eft auro

optimo.

Quid hic dicendum

dl

de Homine DEO, & Redem

tore noftro crucifixo ?- Certé

"T

nefcivit

pium

Judas Ifcariotes pretium ejus, qu

i quafi vile manci-

yolis eum trada

; imó nihil eftimavit illum: Quid v

t

ultis mibi dare , * ego Matth. 26. 15,

um

m? Quod expendens D. Hieronymu

S ait :

Quafi vile tra-

MULI

dens mancipium

j n poteffate ementium pofuit , quantum vellesz illj

dare.

At illi

conftituerunt

pjn a

ci triginta argenteos, hoc eft fecundüm moneta

m no-

qn; l

ftram,

quindecim florenos. O impiiffime proditor !

unguentum paf-

fionis ejus eftimafti trecentis denariis,

o

triginta duntaxat argenteis.

& Sanguinem ac vitam JEfü

*

;

Et ecce quia tam vili pretio vend

itus

eft univerforum Dominus,

hinc meruit ipfe fieri pretium totius mun-

di, qué ac peccatorum o

mnium.

Confidera velex hoc pretium ani-

m tug: Zdagna res efl anima, ait D

octor Mellitus, qua cbrifti jancuine re-5. Bernhard,

dempta eft ! gravis anima cafus. qui

non nifi Chriflicruce potuit repavari. Et San-ep. s4.

&us Joannes Chryfoftomus :

Vis

fére, quantum fit. pretium. animavum 25« Chiy(oft,

Aedempturus eam Unigenitus non mun

duim dedit, non bominem , uon terram, nog " 4l 43,

mare, fed [uum pretiofum fanguinem.

Vidiffi magnitudinem pretii ? | quando

&rgo tata tanti emptam perdideris ;

men ifta non confideras ?

quotodo poteris eaiis deiticeps en:erg? E t3-

. 2. Refert Plinius de admirando Obelifto, quem R ex ih 'Theb

i; Plinius hift,

per viginti hominum millia erigi fecit.

Erat hic Obelifc

us moles aar,1,36. c, g.

(

imma-

Q;qqs

ts

494

Confiderdtio CX X XI.

x

Ávet

immanis, adinftar precelfie curris, ex petrofo monte improbo labore

atc

excavatus, & expolitus, variísque à lapicidisinfignitus carac&teribus &

char.

hieroglyphicis : hunc, inquam, Obeliftum Rex Thebzorum dum

I$

elevari & erigi voluit, quid fecit? filium füum infperato & inaudito

confilio cacumini illius molis appendic, & alligavit, ratus fore, ut

pem

dum tot hominum millia hunc portentofum Obelifcum in campo eri-

n

gere

nt, tantó cautiüs-in attollendo procederent. Quod & fa&dum eft.

fan

Similes Obelifeos Sixtus V. Pontifex Maximus Rom» anteBafi-

die

licas Principis Apoftolorum S. Petri in Vaticano, S. Mariz Majoris in

!

D//ji

colle Exquilino, S. Joannis Lateranen(is, & S. Mariz de populo in

| fund

via Flamminea maximis fumptibus erexit, & omnes honori SS. Cru-

tir n

cifixi dedicavit, in quorum globis deauratis infignem crucis Domi-

mid,

nicz particulam inclufit, Opus admirandum & cun&is nationibus

! mier

ftupendum,

ue ad coclum

| ii

Et quid dico ? Obelifcus nofter, ac columna us

crux eft, in qua Pater xternus proprium ac unicum Filium füum JE-

E

fum appendi & alligari voluit; funes enim adhuc hodie Rome in

Ti ofer

templo S. Crucis in Jerufülem monftrantur, quia Chriftus non tan-

tüm clavis fed etiam funibus cruci ad(tri&us fuit, clavi enimmanuum

BI

| ACImI

ac pedum non potuiffent foli tanti corporis füftinere molem: Audi

crucifixum Amorem tuum loquentem: G exaltaveritis Filium beminis,

AMiqu.

jo.8.28.

| t m

tunc cognofcetis , quia ego fum.

.

Ecce Chriftus Dominus crucifixionem

licet videatur fümma depreffio &

LT

fuam appellat exaltationem , quz

.

| Wngrari

humiliàtio, ex D

ei tamen providentia facta eft fümma ejus exaltatio,

De

i

dorent, & ab eo ve-

ut nunc omnes gentes Chriftum Crucifixum a

ent.

| r

Euftb. Emiff. niam, gratiam, gloriam fperent, & expe&

.

*

Audi Eufebium Emif

tfimo :

hom.2.de (enumi: Im trutina crucis, inquit, mos aurum, v

el argentum, non aliquid Zngt-

fls füie

Symb.,

licum , [ed femetipfum . paffus eft Author. falutis appendi,

O pretium animz

one ff

plané immeníüm.

filius Hemor multàm adamavit formoíam

"t Dos

3. Sichem princeps,

h [

Dinam füam, prz cujus amor

e ac defiderio etiam mortem fübiit: E

Ame

lr

Ge.34- 3

conglutinata eft anima ejus cum ea,

triffénque delivivit Manditiis, Subintrat hie

| *"m, uæ

S.'Thomas: Allegoricé per Sichem fignificatur

Chriftus, per Dinam

ro quaà Chriftus

*$1n ln

autem decor Synagogze, aut fi mavis, decor animz,

Ália

Dominus & princeps pacis

humeros fuos omni labori fübjecit, atque

itte

ro fàlute illius mortem crucis fübire voluit:

Pro qua Dominus no[ter

Inoy

t

Ifcuff

j Efus Chriftus uon dubitavit manibu;';radi nocentium, & eriücis (ubire tormeitutn,

Ita Eeclefia.

hat

X

sque vad mortem:

LE

Wa

Samíon dilexit D

alilam fuam, licet perfidam u

Sic Chriftus , ait

m ]

Judic.16. 4.. Pefl bac amavit mulierem , qua babitabat in valle Sorec,

Aven-

[5

Crucifixus þlvrz"t'az—nim& pretum.

:

4945

ol

Aventinus, amavit animam horíinis, licet

peccatricem : Dile

ait Gentium Do&or Paulus,

xit me, Gl 2,20;.

vt

C tradidit femetipfum pro mz: EAde

m enim

ho du

charitate, quà mortuus eft

Ita S. Bernhardus.

pro omnibus, mortuus eft pro fingulis. s Bernh, (er,-

Vi

41, in Canr,

Qsl

Jacob Patriarcha pro Rachele in eftu & gelu, in fame & fiti (c-

ptem arnnis inferviit, & tamen videbantur illi dies

1 C

pattéi pra amoris mag

ni- Gen, 296. 19,

Xf

tudine: Chriftus Dominus pro anima à prim

o conceptionis füge

in-

ftanti per triginta quatuor annos inferviit,

od

& tamen videbantur illi

dies pauci prz amoris magnitudine ; und

€ exclamavit

3

pauló antes Bonavent,

«

mortem : DEus meus, DEus meus , ut quid dereliquifli me ?

Supra quod in vedir, dc.

San&us Bonaventura : Qhriflus tanto defiderio exarfit. patiendi,

ut tribus bo- vaff, Chz,

N

D

ris in evuce exfaturari non potuerit ,

TUCS

Ws

nno]

fed. expetierit in ea pati usque ad finem

mwund, Ethocpro animatua? Et

quid tu pro JESU Crucifixo? Ah

nn

mifer !

nondum usque ad fanguinem reftit

ultrà.

iti! Duc in altum : plus

d (

m ülllf"*b |

4. Cxterüm quzrunt Sacri Doctores, qnäre Chriftus Dominus-

in ligno crucis pendens tam amaré fleverit: Gu

clamore valido c lacry- Hebr. $. 7.

gt

mis offerens? w S. Bernhardus: Non folisn flevit,

fed etiam occidi fe permifit, 9. Bernhard,

n

ut preiiofi fanguinis fui pretio ammam redimeret :

Et S. Bernhardinus füper ^ ? Med.

n

lacrymas Chrifti crucifixi (e refle&ens ait :

"H Au l

Dews vidit deffrui multa Tegiá,

€" nunquam flevit , fed pro. anima flevir,

licet de [ua

satura non fit pa[fibilis.

"

Et ruríos Melliftuus :

"enofre À. bomo ,

quàm nolilis eff. anima tua, &

df

quàm gravia juerint ejus vulneva ,

g

yulueravi.

pro quibus neceffum fuit Cbriflum Daminum

gt

Defideratis plura? Ubi Vita noftra (Chr

iftus Dominus) in cruce

RTM

mortua eft, obíervat S. Scriptura, quód c

ontinuó térra vehemen-

d

tiffimo motu contremuerit: Er terra mota

m

tüs fuit comprimis divinitas Chrifti ,

ef. Caufa hujus terre mo- Matth, 7 $f

quz etiam in fümma fui abje-

d

&ione fümmam füam oftendit omnipo

erat Dominus coeli & terre:

tentiam ac maje(tatem, quia

t i

d

Et terva smota eff , ut fignificaretur per hoc terre fen(üs ,

quafi

a f

fummé indignantis propter tam enormefcelus in Dei Filium co

mmit

Suir

füm, quz tunc in Judaos deicidas in(ilire voluit,

eósque abforbere vi-

4

vos in infernum, nifi Dominus rogaffet: Parer

diuitte illis,

j

j (l

Aliam rationem fübdit Didacus de Caftillo Illat. 4«.

quód in lioc

atlb

Mw

terre motu etiam crux & in ea C

u

"

rucifizus Dominus fuerit commotus

JMMS V

& diftuffus; Sanguinem enim jam omnem ex (àcris Vulneribus pro-

i

1

g

fuderat, erat tamen adhuc in SS. Cordis JEfü intimo finu adhuc un

35

vel altera guttula, ne ergo amor conqueri poffet,

tion omnem fàn-

al g

guincm pro falute animz noftrx effe profufàm, vol

2

uit benignus Do-

Chu(fuh

r

minus,

d

preti:?m.

a96 Confderatio CXXXI Crucifixus foloit aume

minus, ut & cor fnum

lanceà militis transfigeretur, ne unica remane-

üt

ret ftilla.

O immen

fas amor! quis unquam

audivit calia? Subintrat

hic S. Auguftinus: jam pretium folvit , [anguinem

fudit unicus Dei Filius : O

$, Auguft, in

anti vales.

píal, loz..

anima erige te; t

f-

am non miror am

pliüs, quare ben'igni[ïïthüvs JE['uS in (fæl;iä

(

oditoris: Et cepáe lavare pedes dici-

To. 13.5.

üïti

map

rolapfus fit ad pedes Jude pr

& Judz Iícariotz, ia cujus pe

&ore jam refidebat diabo-

pulorum, evgo

bis diabolus ef. Et quomodo,

obfecro, mi Domine, co-

Jo. 6. v

Ius: Unus ex vo

&e&tere? Priüs damon

Qu

ram hoc incarnato diabolo tua poter

as genua

cadens in terram adoraf-

tibi liberal

iter obtulit omnia regna mundi, fi

(es eum: Hac omnia tibi dabo.

Sed noluit miciffimus Dot n

us pro ob-

Matth: 4. 8f

nebrarum unum incurvare genu,

tinendo univerfo mundo principi te

unde illum difcedere juffit: Vade Satan

4! Et JudeSataná obfeffo utrum--

lavat?

.

que incurva

t genu, pedésque fordidiffimos

3 unica anima

! Vihio

Ratio eft, quam infin

uant plures SS. P

atrum, qui

, fí nindum univer um luete *

l

Matih.t6. 26. proeftat mill

enis mundis: Quid prodeff bomini

tur , anima ver? fua detrime

ntum patiatt

r? Ecce qui om

nium optimé no-

hanc dedit definitivam fententia

m, unde vo-

verataftimare animatn,

& illius lu-

fe profternere,

ut eum poffet erigere,

luit ad pedes Judz

um vocavit. O fi ve-

crari animam ; hinc

& illum in traditione amic

niffet mercator ille pe

ffimus cum bornío latróne

ad crucifixum Domi-

(fimum nomen JEíu

num in animo contrito

& humiliato, & facrati

Ita S. Leo &

|

devoté invocalfet, fine

dubio adhuc fuiffet falvat

us.

Euthymius : ANam longà, inquiunri,

eft dejperatio , &

bi eft bujets nominis

i.mus mal

,

snvocatio,

idts: n

- t hec eft caufa, quód

moriens JEfus tantö cum affe&u & cum

Aftti,

Patri recommendaverit: Pater in manus

Luc.2j 46. cla

more valido animam füam

dinus,inventam

pmeaf

S, Bernhard, r&4$ €09mUe

ndo [pivitum meum,

Per

quod, ait $. Bernhar

t Cry

le&orum commendavit ,

& reddidit Deo

t.346Lk

ovem & animas omnium €

d oor,

Patri: O anima pretiofo fang

uine & morte Chrifti redempta,

&flimavit füumma Sapien-

; r

'conüdcra, qua

nti precii te

à

tiaDei. Ettu quid?

Vi

Tk L

POX

L Cwi (

EE

* Chrg

i

i l m()]

[ i

MT

m'?hïtlc;x

*

CON-

ii

^.

A.

'*L

(o)

Ls

Miid

49

Subrri

$25252

*

$3

3

$

€RD GAS

4

2

s

D N

P

-äl-a

5

h

d

$

eM9 Uv gisekekocÁo 0 S,

$

Sä;

dis

1

eAL

3 GÀ

-

o

[

æs&ä

t lo: Q

OE TT

EE

UW

t

CONSI

D

T

A J

RATIO CXXXIL.-

at tl

r

: Quäm graviaíint peccata noflra

s dani

5

'apparet

m db

ex afpe&tu & contempl

i

æiqned Crucifixi

g

JESU.

var at

o

F'ulnevatus eff propter Intquitates

yin m

Pofivas s. eitvatus ejt

j

proptc*k Jecleva. noffra, . ].

POPT

I.

yune

tll

Qire

- Uare maledici; C4nis ifle. mort

uts Domino $o Fegi? Vadam c

amputabo caput ejus, Diceba

m Dun

t quondam Abifii , dux & vir

2, Reg. xä. 9.

Ya W

egregius ad Semei maled

icentem David ; &la

pides in il-

um mittentem. Hocd

icit etiamnum hodie

zg.&eov '

Juftitia di-

j

tuus ale

vina contra quemlibet p

eccatorem: Quarehic

canis mor-

dicit Domino meo Re

gi, & huic cru

lapides mittit, illámque de n

OVO cruci af

cifixo? quarein eum

s

gi

t? Vadam C amptitabo

vaput ejus, Sed inhibuit David, inhibet & DEus

(q

hm

quamcaftigat, di/fimulans peccat,

4 bominum propter

ui miferetur potiüs s

lus)i*?V

]

j

amor Crucifixi JEfüin nos m

peuitentiam, O qualis

iferos! Audiipfür

nperosIfiz Prophe-

Sap. It 24,

ïcddläü ^

t ad cor tuumloquentem:

«

Verfintamen fevire we fecifli in peccatis

1Pim'

in iniquitatibus tuis,

Advertat h

Huis ,O prabulfti mibi boreg

à, 43. 24.

oc quilibet

Chriftianus.

Supra quod

egrepié Leo Caftrius ap

ud qunelium: Tuis peccati

eft fervi canem induere

5

S feryire ,. id

me- Chriftum fecifli; imó

fervi poenas, fcilicet cruc

em füfci

pere

tam tu Ó Ifiael quàm

Pilatus & R

oma-

ni in morte me tractafli

S

?

non tam u

pecus vel belluam.

t mancipium,

quàm ut

Vide.ex his,

& collige quanta pro

tua falute

paffus fir Redemptor tuus crucifx

u$ , proinde re&é g.

dus in pcrfona Chrift

Bernhar-

; loquens ,

mortalitati hgmanæ reli

quit hzc

emphatica :

(0^

Gintber Unus pro omnibas,

Rrr

O bo-

Cu: 15&20 CXXX

498

/

O bomo vide, quid pro & gff:z'ääüï z

:niate

türas,

Non efl dolor ,. [/icu£ quo evuc

£U07 5

polon

JAd te clamos quod pro te inorior

?

4 ihari

htioni

Vide clavos , quibus confodior ,

Tit on

Cim fit tantes dolor exicrier ,

« Ch

luterior efl. planctus £ravior »

Ap pet

Cum te ia ingratum experior'. :

N

viandi

Chril

gecli, 22; 19*

2. Olim pfïecepit Sapien

tiflimus Ecclefiafticus : Supra mortutm

[ lt

uum ploraz: defecit enim (enfus.

ploras defec

it enim lux ejus, . Et fuper fat

aximé

Wdu, y

ugres, 1

fte mortuus eft, fuperquem m

qualis, haud immeritó q

los tuos & crucifixum JE

füm afptce, pro tus

ff

v»lorandum? Attclle.ocu

$&

Plora hic ó peccator!

plora, & dic cum

!

feiem, 9.1.

falute in cruce mortuum.

AW

&t oculis meis fonten

lm 3

Propheta Threnologo* Quis dabit capiti meo aqu

u-

je a€ noC

feci Dominum meum,

thoc(

iawjymemm? Et plorabo d

le, quia egointer

at did:

er

ant offenfà Dei fummé b

oni & fümmé dilecti.

& quia peccata mea

te ipfum plora;

Dóqu

Et [uper fatum . plora, cui defec

it fenfus , hoc eft, füper

iferrimum, quia omnis pecc

ator fatuus

0r gra

bt 32. 6. tanquam füper

peccatorem m

«e reddis

fes in Cantico ad 1

ngratüm populum: Hactr

*

Vitécu

eft; unde Moy

poffcdit

:

Dosino pepule flulte & imfipiens ? Nunqui

d non ipje e[t pater tuus , qui

$

qudic, 16. 21,£6, OP fecir, d creavit te?

üm, c

3. Samfoni capto Phili

fteihoftes eruerunt oculos, ac deinde e.if

tvinit

ad molam miferünt , ut femper in cir-

excatum, tanquam Jumentum

"

ütda d

uzreret, fed nunquam inveniret.

cuitu gyrando viam quidem q

Fuit autem Samfon juftàac con-

VMtits d

typum excecatorum pcccamrum;

Atden

il

is lafcive afpexit, & concuptvit

gruáà poen& oculis privatus, quia.

Dalilam, erat tamen bze

: poena &i

valde &lutaris, quia per cacitatem

li oculi mentis,

vt ex hac poena agno-

Wiote ;

oculorum corporisa

perti füunt i

E

N

ent-

"rijden

ac poenitens De

i gratiam .inä

