ad Deominum , quàm volatus ,. & amte pervenit ju[la petitio, quam iniqua prafum-

SS. APOüo

pio,

nam Simon Magus ab a£&re in terram preecipitatus, in petracrura

confregit, & turpiter coj

'am orini populo Romano confufus eft.. .Cle-

mens Alexandrinus obíervat, quód S. Petrustuncex

panfisinmodum

crucis manibus ad DEum oraverit; cujus orationis virtute & Chrifti

crucifixi meritis , quem hicinvocabat Petrus, mox dzmon fugatus eft.

Epiphan, ha-

De S. Jacobo Àp. Minoreteftatur Epipha

.

nius, quód folitus fuerit

sefi 79.

d DEum preces mittere;

manibus in formam crucis protenfis füpplicesa

Et cümaliquando diuturna ficci

E

tasregionem vaftaret, peftisq

ue vehe-

.

.

,nCer1

mens populo mini

taretur i

.

itum, formans manibus crucem & in

vf

coclum clamans, quampri

müm regioni fälutargm pluviam, & acrem

falubrem impetravit.

Moy

fider;

Annal. F. F.

8. S. Francifcus Seraphicus,

qui totus quafi in Crücifixumtranfiüt,

Minor. Lyr. freqüentifE

mé folebat prafertim de no&e ex anfis

in formam crucis

à 14f

do toto corpore à

Tinus;

& alii,

brachiis ad DEUM preces ingemin

are, ubi aliquan

.

terrain aleüm elevatus, & nube luci

dà cireumdztus, quafiin aérecru-

ftit t

:

piug

cifixus Fratribus füuis apparuit.

Suxäxs in yita,

?

il Siciliz Regis fïliüs, fui

quim

S. Ludovicus ex Maria Hungarica Carol

& mundi contemptor egregius, qui ut crucifixo Regi fuo, cui unicé ml-

.

quodi

, abdicato regno

fitio

litare decreverat, fe magis magisque conformaret

feculi faftu, Seraphicum Ordinem $. Francifci ingre

ffus, omnibusmor-

t pra

dus crucifi:

talibus exemplum prebuir, quoamore & cultufit honoran

xus JEfüs, in cujus bonorem quotidie,

licet Epifcopali dignitat

e infigni

Ti

Officium de SS. Cruce ex-

tus & curis pluribus ac laboribus diftentus,

Tmtï(m

z

mma cum devotione recitabat

"h

. panfisin modum crucis brachiis fü

N

c€u

1n diabolus in forma felis latens ,

E

ipfi ftrueret iníidias & interitum,

Wt

t, &inorcum mifit. Si vis, ani-

li

unico figno S. Crucisillum fugavi

IUS |

. memi; hunc hoftem fugare, imi;grg exempla.

CON-

L

——

Ini?

&t (0) G

235

ts

t5

yro lu

— 9À

5

SEDLESUEDUSSES

um

i ftema

hii

CO'NS DERATIO

L XII.

xibultion:

[ COU C

Avariiia, & proprium Intereffe Filium

Ed

- Dei agl mortem crucis magna ex caufà pro-

Vi

;

HTAOVCF unt.

& ao

jt Duyirtt

ij

Expþedz't qolis,. ut unus bomo morz'aturv fro populo , €9* non

peraqm

£ota gens peveat. To. 11. yo.

m

'

]

IS

p

I.

« n

Vignse

(s

Ingulati obfervatione dignum eft, quod de If'raälitis in Exodo

yiícus fud

legitur, qui, cüm de /Egypto egreffi fuiffent, utinte

rram pro-

mifílionis fe conferrent, priüs multas 7E

eimittat

gyptiorum opes fecum

u

abripuerunt. His tamen non contenti

JEgyptios in mari ru-

nl

bro fübmerfos , & adlittus à fluGtibus eje&os volebant de no-

m,&aärf:

vo fpoliare; proinde magno impetu in hanc predam involarunt, fed

Moyfes eorum dux acriter obftitit, atquead viam cititis in terram de-

ii

fiderabilem capeflendam compulit, unde Scriptura: Tkr 74

v

de mari vabro , & eyvefi [unt in defertum

fes Ifracl Exud. I5. 22,

Omü(r qu

$ur, Supra quod percleganter Ly-

oto! Vi

f

ranus: Dictur, mquit, tulit:: quia cum quadam violentia, c importunitate

n

A

M

fecit eos inde recedere ; erant. enim cupidi , &v ideb nimis intenti ad p

olia Eg]-

ptiorum fubmer[orum colligenda, Ecce innatam Hebrgorum avaritiam, qui

9s

fjiy

uàm maximé inter omnes gentes fuum Intereffe quzrere folent;

cuu

nl

quod & cum Chrifto fecerunt Intereffati, donec tandem

eum ad igno-

N

miniofiffimam crucis mortem promoverint.

107

(f

in prefenti.

De qua veritate plura

At

mC

T

.2. Corpus per anagramma Porcus ; Et ficut porcus nihil valet, dum

Qu

ul

vivit, & aliquod utile, nifi quando moritur, undelemma Picinelli :

Ü

Tantim in fanere prodeft; Sic & avarus, fubintrat hlc Sanctus Do&or Se-

$, Bonavent.

üu(l?.e

"n

g

raphicus, non valetaliquid in vita, necprodeft, quia non vult refti- dizt. fal, c, 6

s

tuere maléparta, nec dare elemof; nam &c. Sed moriens inci it effe

1 &' m&ef;w

iberalis, quia bona füa non poteft auferrefecum, unde deillo diabo-

MUU

us participat animam, vermes hereditant corpus, & amici divitias,

v

l C[,*

&2

unde

M

? 236

Coufideratio LVA 1 l.

unde iterum ufuvenire affolet : De male quafitis non gaudet tertius bares

Hincoptimé Gentium Do&tor S. Paulus de ejusmodi intereffatis : Qui

luen

Tien!

L. Tim. 6. 9. voltnt. divites fieri, incidunt in tentationem, & in laqueum. diaboli; in quem

*

S.Chryfcit, finem D. Chryfoftomus divitias appellat compedes, cu

)

us verba füunt:

0pen

Chr

hom,inep. Dives fuis compedibus irretitur, & hoc quidem optimàá ratione, quiatan-

ad Tit,

quam captivus & mancipium à demone detinetur, neliberé ad coele-

int

0

ftem patriam poffit pervenire, quod patetex illo divite ufürario, in

cujus exequiis $. Antonius concionaturus pro themate illud Chrifti at-

I2vl

Matth.6.2L. (ümpfit s. Lbi eff tbefatirus ruus ibi efl & cor tuums Et vultis habere pro-

Sur.i3. ]Juni bar? Tte ad chefaurum cjus; & in illius medio cor hujus avari inve-

Qui

€.20.

dnti

nietis. Abierunt amici, & coradbuc calidum in medio nummorum

invenerunt.

O auri facra fames quid non mortalia cogis pectora?

hice

fCX ü

Baruch. 316 D)j fugt , queerit Baruch Propheta, qui argentum the[aurizant & aurum , in

quo cenfidunt bomines , & non eff finis acquifitionis eorum * Et.tefpondet fibi:

Tatir

Exterminati funt , & ad inferos defcenderunt.

Ettu, .ani-me miï, vis fequi?

riend

Ah non.

ts q

3. Talisfuit Adolefcens ille, qui per mandatorum Dei obfervan-

tüty

tiam alacriter ad vitam contendebat eternam, unde volebat ptopiüs

tjtj

Matth, 19.16, adheerere Chrifto: Magifler bone, quid boni faciam , ut babeam vitam ater-

Omn

uam * Ad quem Chriftus: |sivis perfedtus effe , vade , vende qua babes , * da

TESU

pauperibüs, & babelis tbe[aurum in celo , & veni, & fequere ie. Sed quid füb-

tür t

jungit Evangelifta? Cim audiffet autem. adolefcens verbum , abiit trifliss evat

YO

enim babens multas poffe[Tiones.Ecce propriumintereffe hunc aliàs bonum

adolefcentemà via falutis avertit, & fortaffe etiam ad Orcum ablegavit.

cauf

O Istereffe, tu quàm maximé Dominum noftrum JEfum Chri-

rfgm

[

Gen.37.29, ftumad mortem crucispromovifti. —Jntereffe fratves Jofeph excoecavit,

[2

ut innocentiffimum hunc adolefcentem ac fratrem füum lfmaélitis

&ij

mercatoribus in fervitutem venderent viginti argenteis, hoc eít; de-

Intert

cem florenis Brabanticis: Judas mereator peffimus Doginum ac

&U Qj

DEum fuum ad crucem vendidit trigintaargenteis, hoceft: 15. fio-

renis.

O maledi&tum intereffe.

Yet f

4. Inter alia recenfet dile&tus Chrifti Difcipulus , quódScribx &

Qn

Pharifi mulierem quandam in adulterio comprehenfam ad Chriftum

ftid

adduxcrint, & quid de ea fentiret, autítatueret, fententiam definiti-

hi y

!o, 9 4

vam expoftulaverint: 7Magiffer , bac mulier modà depreben[a eft in adulerio,

.

in lege autemn. Moy[es mandavit bujusmodi lapidare. — Ti ergo quid dicis? Miror,

'il[h bu)

quare non etiam prxdicti Scribe & Pbarifei virum adulterum cum

anm

muliere comprehenfüm ad Chriftum Dominum adduxerint , quia lex

v

hi

f

tam adulterum,r quàm adultcramxmorti adjudicat?

EV

&

y. Lyra

DT

Intereffati Chriftum ad erucem fromovertnt.

2ä7

R. Lyranus: Zdulter erat dives , c ideà pro pretio liblevarunt eum,

fuis: Qj

lucrum . & intereffe accuntium

Ecce

Pharifieorum ac Scribarum cor. &

I quem

ia fünt:

mentem dementavit, ut diviti adultero parcerent, mulierem vero in-

opem ac pauperculam perdere vellent, & per hanc occafionem etiam

; ia

Tl cge

Chriftum quzrebant ad mortem crucis promovere. O maledictum

intereffe! Vitulus aureus adoratur ,

ait'Doctor Seraphicus, quando amor S. Bonavenr,

fürri, n

auri amori Dei praponitur,

I Cf

Dom., 3. poft

j. Ubi Chriftus Dominus Lazarum

à morte & f'eþülchro füfci-

bt

tavit, mox Pontifices acSacerdotes contra

Epiph. ffr. $.

Avatt re

eum co&gerunt concilium:

Quid facimus, quia bic bomo multafigna facit ?. s

dimittimus eum fic,| omnes cre- ]o, AL 47;

JUfnmmoru

dent in eum:. t venient Romaui ,. &* tollent locu

m noffrum & gentem.. Multz

s pedun:

hic erant opinionesac fententiz.

Tandem Caiphas illius anni Ponti-

» &itih,

fex conclufit, & hanc tulit fenten

ydet li

tiam: Expedit vobis , ut vns bomo mo-

viatur , ( non tota gens pereat.

O bone JEfu !

nuncactum eft dete, mo-

vis ii

riendum tibi eft; ita conclufüm in concilio

à feptuaginta duobus vi-

ris, qui in Synagoga majori pollebant dignita

te & authoritate, itafta-

jfv

tutum. Ft qux, obfecro, caufa hujus cru

entz fententiz? .An quia

ut Pf'opiUS

tot patrafti miracula? an quia pertranfifti t

erram illam benefaciendo

Jiun d

omnibus? an quia

& mortuos.refüfcitafti? &c.

&c. Ergo moriatur

N

JESUS ob talia miferis mortalibus exhibita benefi

Cia? Ita eft: Moria-

utd(üb-

tur ipfe Author vite: JMoriatur ,

necis?

Et que primaria caufa tam injuftze

Lïiuiü "u

Vs oO

O maledi&um, ó abeminandum,

Ó exfäcradum Iutereffe t es

:.abïegaVïP

caufà mortis pretiofiffimi Salvatoris noftr

!

; quia Hebrei illitimebant

regno; ac proprio intereffe: Venient Rom4

5,

[7]

mha

i, C tellent locum noffrum cr

&entem, Supraquod S. Auguftinus:

Témporalia perdeve timuerunt,

& vitam 9. Aug.tr, 49

n [Lngkïlüi

aternam nón cogitaverunt ,. ac fic utrumque amiferunt,

Hoc habet pr

oprium ?? le.

h()[jalv

lu

intereffe; unde S. Paulus:

Omnesjquarunt qua fua funt; non qua

$U Chrifli.

fun $E. Philig. 2. 21,

)mmllm j

l: 1j

6. Progrediamur ulteriüs.

, Surgit poft odtiduum de novo uni-

verfüm hoc malignantium Conc

ilium adversüs JESUM Nazarenum ;

J

g

& cumingenti apparatu ducitur

Author vitge catenis & funibus con-

ftridus ad Romanum Judicem

d

Pilatum ,

ut eum tanquam criminis

"

T

kefe Majeftatis reum & Czfari rebellem ad

tem.

Excufat fe Pilatus: Aen javenio ca

crucis condemnaret mor-

; ii ,[;ma.

Y

üfam: Inwecens ego fum À fangtge

(l 3

us

jufti bujas. Quid hic facit Zstereffe? Ecc

A!at:h.;7.24-

torum: 45j bunc dimittis,

€ clamorem omnium Intere a-

fitl] u

1oti es amicus Ca[aris,

Ft quid ad hoc Romanus 1o. t9. 12.

Prefes? O cocli obf

upefcite! hacunicá vo

SUM vol

ce terrefactus tradidit E.

untati eorum, ut crucifigeretur.

Et quare hoc?. Obferva

€&or prudens! Pilatus timebat, & przvi

debat in hoc judicio fàn-

yl

guinis

Ggg

238 - Co-njidemtio LXH,. Intere[ffe Cb'rg/ïumää«mzæm'ö"c.

[o

uinis füum periclitari intereffe,

Ceàris gratiam, & per conféquens

o

donativa, & refpectum.

[

officium fütim pinguiffimum, omnia munera

fecit? Ítante pede decrevit, ftatuit & confirmavit, ut quan-

Quid ergo

tócyus inn

ocentiffimus JEfus Dei Filius inter duos latrones medius in

em

S. Vincentius Ferrerius hanc fententiz formulam,

in

crucem ageretur.

ferm,

&

paü.

uá Chriltus à Judice Romz

ino ad crucis necem condemna

tus eft, in

medium pro

D

fert: SEfum feducentem populum , blaspbemantem Deum , dicen-

tem fe Chr

[

(

j

W.

]um Regem

judaorum effe, cvuci affizendum-: condemno , && adjudico,

O maledi&

um intereffe,

tü quàm maximé Dominum meum JEfüm

Chriftum ad pati

bulum crucis prdmoviüi. Et quid nunc, Sodes, in-

ter Chriftianos?

Nonaudeo dicere, Propheta loquatur: 44 minore us-

jerem, 6.1.

dent; Et non eft ftatus aliquis, in quo

que ad iajorem omnes avaritia [tu

À

non regnat i

ntereffe, meum

actuum, frigidum illud verbum. Sed

wid fiet tan

dem cum ejusmodi avaris & intereffatis ?

folet accidere: Hic cüm per anguftum

7. Audi quid herinacio

non fru&um comedit, non quiefcit, fed

foramen ingreditur hortum ,

rgidam afcendit, &per

hincinde, ut fur difcurrens, arborem pomistu

Cüm veró rursus

aculeos füos dorfum füu

m plurimis onerat pomis.

non poteft ampliüs, quia oneratus, per fora-

ex horto exire difcupit,

x

men illud angu

ftum, per quoó

dintravit, exire; idcircó cogitur cun-

quere, excepto uno, quod ore

|

&a colle&a per

fpinas fuas poma relin

ortat arbores.

En quomodo fpes illudit biantem,

li

tenet, & in cavas p

ominis avari & fuo intereffe dediti, qui multa

Herinacius typus eft

h

h

affolet corradere bona , in fine tamen vite,

cuüm

in hae morcali vita

m

er anguftam mortis portam €

xeundum eft, omnia fimul perdit, &

am fuam:

u

:I,uc. 12.20. yutinamnon fimulanim

O (talte, quz parafti, cujus erunt?

ini, fi univ

erfüum mundum lucretur, animz

(0j

Mauh.16.26:.— Ec quid prodeft hom

veró

füge detrimentum patiatur ?

tra

mo

il

$ta

85 (o» RB

k

üm

Wr

ï

ji

lu

u

V

CON-

j'

8 (o5 8

239"

;

nfequäns

Dedum,

AMiMid

Miiiiiiliiii

tquan-

ydhus n

mum,

-CONSIDERATIO LXIII.

T

i, di

Crucifixus Dominus tot laceratus calu-

? al

m m

mnis, docet nos, quomodo poffimus & nos

odes i

retundere, ac füperare calumnias.

Mi

, Itqu

m 54

Redime me à calmnnits bominum, ut cu[todiam imandata

muftum

Íua. Pf&;!. H$, 'v 1944

pit d

T

t

.

t p

) fürsi

E

Avid vir egregius, qui jamin juventute füa urfos acleones di-

r foty-

laceravit, & Goliam immaniflimum gigantem generosé pro-

ftravit, quinulloperculfustimore, toties inimicorum caftra

['CUfi-

xore

aggreffus eft; unde dixit, & de feipfo fcripfit: Siconfiflant ad- Páal, 26. g.

htte,

versim vue Caflra : non timelit cor meums $i exurgat adversiis me pra-

lium , in boc ego [perabo. Hic, inquam, talis ac tantus vir ad calumnias

p ml

hominum cohorruit , & totus in alium mutatus eft; unde impenfiffi-

, t

"i, «

mérogavit Dominum: Zedime me à calumniis bominum , & cauülam füb- Pfal, 119.134.

jungit: Ut euflodiam mardatatua, Ecce calumnic mortalium turbabant,

genmt

& vix non fübvertebant animum Davidis ; unde Sapiensait: Calumnia kech? 8.

Ti

conturbat fapientem ,. €&r perdet vobur cordis illius.

AdFilium Davidis, hoeeft, adpatientem & crucifixum JESUM

tranfeo. Etquis, obfecro, majoribus injuriis ac calumniis in vita & in

morte impetitus, laceffitus, aclaceratusfuit, quàm innocentiffimus

ilie Agnus, qui peccatumnon fecit, nec inventus eft dolus in ore ejus ?

Staba populus fpecans, £v deridebant. eum principes cten eis.. Ecce crucifixo Luc, 23.35.

Redemptori tuo in fümmis cruciatibus infültabant, & calumniabantur

omnes. O quantum per tales-calumnias augebatur dolor ac tormen-

tum pientiflimi JESU! videbatur enim tunc inimicorum ejus & im-

piiffimorum Judzorum exfatiata furia, cüm illum viderent in ultimo

fupplicio & agone, infülrabant tamen, & mille eum onerabant con-

tumeliis; ex quo patet, nullum genus hominum abítinuiffe, usque

adeó, ut nelatro quidemfceleratus, concrucifixus, defperatus, ac femi-

mior-

oN

240

Cün/id:æ'a:!a LXIIl.

Yfut!

mis

mortuus ei parceret.

O bone J

EAU

Ó Amor crucifixe! qui tu pro

Viti

bum afperum patienter poftum ferre?

me, &ego pro te, qui vix ver

fübr

2. Elifeus Propheta ferre non pot

erat contumcliss puerorum ,

ünd

doli & culpz jat

m tunc capacium, dum illi afcendentt in Bethel petu-

Yiti

4,Reg 2.2?-]anter occlama

b

ant: /A'cende calve ;; Proinde maledixit eis ín nomine Do.

fn&

mini egre[síque fa

nt duo trfi de [altn , . laceraverumt ex. eis quadraginta duos

Ter

.

hefauros Naaman Syri principis à lepra in Jordanis

paeros. Ecce quit

a

'flumine mundati

tam generosé rejec

it, qui totactanta prodigia coram

Ut

umelias,

Ed«f 7. 8

omni populo patravit, fuftinere non potuit puerorum cont

fm

uia calumnia conturbat Sapientem.

LLUTT

Plus Chriftusia cruce , u

bi fcoþus omnium calumniarum fa&tus

omnes: Et ego fattus [um opprobrium

din

Pfal.108. 25 e.- Suftinuit paffiones & dolores

ilis, viderust, & movertmt capita fua ;

Rifui & nafi contorfioni addebant

m,

duntaxat nafo, fed omni modo

labiorum & capitis motum, ut non

a. 21, 8

iis, (* meverunt caput,

Etquid interim Domi-

Dätw

illuderent: Locuti funt lab

g

nus JEfuüs? Pater, dimitte i

llis: Oravit pro calumniantibus fe, quia ipfe

Ego aute

m dico vebiss. diligite inimicos veflros, be

ne[acite

tur

Matth. $ 44. prius pradixerat:

lii

bis, quioderunt vos ,

r orate pro per(equentibus € calimmniantibus vos,

Quod

fed & fecit, & per orationem füam à Patre impe-

nontantüm dixit,

travit, ut vindi&ta in calumniante

s usque ad quadragefimum annum

N

Et ecce tunc venerunt

de fylva gentium duo urfi: T i-

t

dilata fuerit.

»

.tus videlicet

& Vefpafianus, qui

Judze

os deicidas in excidio Jerufoly-

N

!h

mitano, & immorigeros eorum

&lios dilacerarunt, & perdiderunt.

'Hoc habet calumnia

, que ut plu

.

rimüm redit in authorem. «

(t

'Scr

)

tanquam invidtum

fà

3.

.

ob in Sacra

ptura nobis proponitur ,

nium fa-

fortitudi

nis & patienti peculum, cumprimi

sinjactura om

ill

in vulneribus, quibus

li

cultatum , inr

uina domüs & ftrage filiorum,

.

effas

1

gitur Satban à facie Domi-

Job. 2. 7.

toto corpore àSathana erat plagatus: Egr

ue ad verticem ej

«us; in quibus

.ni, percu[fit 30b ulcere peffimo

.

, Aplanta pedis w:q

N

omni

bus Job erat patienti

ffimus, fed ubi deemon uxo

rem & amicos in

C

]ob: 1$.» ——

fjus patientiam armavit, i

llümque variisreplebant calumniis, fortifli-

[

"

mus hic athleta nonnihil vacillare coepit:

Usquequo, inquiebat , afflaitis

q«

$. Joannem

s. Chryfof. — lp meam, r atteritis me fermonibus? . Javat hic audire

hóm. 15. in

Chiryfoftomum: Ubi verb exprobare fibi amicos , atque infultare vidit, & ma-

D

Lïäiho

lignam de fe exiftimati

onem facee, dv dicere quod talia propter peceata patere-

tur, €7 malitia fua [o

à

lveret ultionem , tunc dgmgm turbatus eft vir ilfe maximuf j

fortiffemas.

[

Cererüm TJob infignis ty

us fuit Chrifti patientis & crucifixi;

6 quot calumniis in vita, pa

ione & cruce oneratus fuit mitiffimus

lamitates fola remanfit incolü-

hic Redemptor tuus! Jobo inter tog €a

qmis

-

De calumniis Crucifixo illatis.

24I

tüpt

mis peffima uxor, qus verborum jaculis,

fete

opprobriis ac calumniis

viri füi augeret vulnera.

Per hanc petfim

am uxerem Synagogam

Ortf,

fübintellise, mille calumniis in Chriftum

fponfüm füum armatam,

]yt

unde eum deturpavit fputis, flagellis dilacer

avit, fpinis coronavit, di-

tht Do

viniffimum caputejus arundine percuffit,

ad crucem condemnavit , in

ii du

medio latronum fufpendit tanquam ma

iftrum eorum & fceleratio-

prüni

rem omnibus.

Et in his.omnibus cruci

;

atibus mitiffimus agnus non

a COT

aperuit os, neque contra calumniatores

& hoftes fuos conqueftus eft,

mnd/a

ut quondam Jobus fecerat: &

Isquequo. afflioitis animam meam, ( atteritis

]ob. 19. 2;

fermonilus; Sed hocunicum ab

illo Veritatis orea

udiebatur: Pater, di-

hd

mitte ilis, Audi S. Bernhatdum: m 3E/us

in fumma crucis effet amaritu- $. Benhaid.

yrdy

dine , nihil exivit de ejus corde , tifi dulcedo,

dePaíl, Dom;

jdebont

mi, faxum es, vel brutum.

Si hoc te non movet, anime

€ap, 12,

[ od

4- Moyfes vir manfuetiffimus fü

Doni-

Dathan & Abiron ifta calumnia 'illi

per omnes homines,

irro

ubi à Core, Num, :

6.15,

gata eft, quód ambiret fibi

u

principatum, & fratri fuo Aaroni Ponti

jududt

ficatum, indignatione motus,

turbavit feipfum : Vexatus eff 4Moyfes pr.

opter eos, q

Qu

um éjus..— Non fic JEfüs nofter & amor crucifixus.

s

ui exaærbaver/m?t fpiri. Pal vog. 38.

*

[mpe

Mira quidem f&

iit patientia Davidis ad maledi&ta & calumnias

TO

Semei füfferendas ,

T

quem idcircó Abifa

i ad necem depofcebat: Quare 2 Reg, 16.9:

maledicit canis bic mortuus Domi

"o meo Regi

NW.

Sed prohibuit

?* Vadam, && ampttabo caput ejus,

-David: Quid mibi c* vobi

5 eff filii Sarvia? Dimitte eum ,. ut

giexutt

maledicat ; Deminus enim pracepit ei ,

cepit, id eft decrevit permitter

at malediceret David.. Obferva tó prae-

e. Histamen non obftantibus, David

ihvï&hjm

femper per reliquum vitz curr

iculum memor fuit ejusmodi à Semei

nimit

illatz injurie ac calumniz;

unde appropinquante morte filio fuo Sa-

j jl

lomoni mandavit: Tà meli pa.

ti eum effe innoxium.

ii D

3. Reg.t. 9.

- Et quid

JEfus infami crucis ligno füfpenfüs, & nunc brevi mo-

p i

riturus? Pat

er, dimitte illis, non enim

feiunt , quid faciunt,

Ecce loquitur in Luc. 23. 34,

o

cauía aliena , qui femp

er tacuit in füa:

Pro-crucifige

ntibus orat, non

-foi

definiendo prafentes, fed & futuros, vi

/

delicet peccatores omnes; ergo

t/

güis

etiam me & te, ó mi Le&or.

p

$. Tobiam feniorem non adeó tur

bavit cecitas, quam fciebatà

j, ?

DEO ex ratione jufta fibi effe immiffa

m, féd conturbavit eum mul-

" PI»W'

ex

tüm uxoris calumnia, quam fciebat

paffione injufta provenire:

/ /]/Mmï

Md bac uxor ejus irata refpondit : Manifeffe va

Óa facia ef fpes tua, c

elemofju Tob, 3. 22,

i& mod) apparuerutt,

JAtque bis & aliis verbis exprobralatei, Ecce

genium

mulierum. Sed quid ad iftas calumnias Tobias cxcus :

f

vilipenfus &

irrifüs? Tumc Tolias ingemuit , r capit orare cum lacrymis,

Vide hic, fübjun- Tob, 5, 1

j

Ginther Unus pro emnibus.

n

i.

g1t

$42

Coufideratio LXMI.. De calmmis Crucifixo illatis.

Eccelef. 7, 8.

git Cornelius, quàm verum fitillud Sapientis: Calumnia contitbat üpietf'f

E.

tem , Cv perdet robur .cordis iliius,

Et quis fapientior, quàm PatrisincarnataSapientia, Unigenitus

DeiFilius? Quisinterjuítos magisjuftus, quàm juftus Dominus Deus

nofter? O quot, & quales, ac quantas debuit devorare calumnias ac

k

contumcelias in cruce pendens, ne dicam per omnem vitam fuam?

Unde illum appellarunt (edu&orem, Belzebub, & dxmonium ha-

bentem, potatorem vini, blasphemum & rebellem Cafari; taceore-

8. Chryfoft,

liqua. Hincre&té S. Chryfoftomus : Zs patibulo pendentem omnes amaris

Di

horm, 88.in

Matth.

impetunt verbis , qua vebus ipfis mili graviora videuur, Erat enim tunc jam

morti proximus, & circumdatus pelago dolorum, pendebat ficut ca-

nis abje&iffimus & excoriatus in patibularioligno, ubi omnes viden-

tes debuiflent moveri ad commiferationem, tunc novz furiz infer-

nales ceperunt contra eum infanire, quibus & immortuus eft, nobis

fortiffimum prebens exemplum, quomodo in calumniis nos gerere

$. Yidor. lib,

debeamus, proinde bene S.Ifidorus: Conrra lingua gladium patientia pra-

2, Soliloq.

be fcutum.

*

6.

Hoc fecit B. Henricus Sixfb ex Ord. Pred. dequo Bollandus,

V

ep. T.

quód coram certo quodem crucifixo, juxta quem plura pendebant

p

vota & anathemata, folitus fucrit fuam Deo offerre orationem. Acci-

Em

L

dit, ut dieuná omnia ifta pretiofà

vota furto fübreperentur, & tota

culpa in Virum Dei conjiceretur.

Quid fecit B. Sufo, cüm de eotu-

W

Acceffit de

multuantes feveram exquirerent fumendam poenam ?

Bollandus 25.novo ad crucifixum amorera fuum: Demime, inquiebat, ficraes ejus»

Beatus Ulmz

Jan. Obiit hicmodi

mibi cvenire permitteres , qua me non dehoneflarent , ferrem ess eguidem pa-

tiens ac lubens, atqui eate permittente mibi accidunt , qu

i meam extingunnt famam,

0

anno 1265,

rehendit exinde cultellum & SS. Nomen JE-

imibi acerbiffima funt, — .A

SUS cumcruceinp

€

d

orefibi infculpfit, ut paratior eflecad feren-

B

tt

das hominum calumnias ; Ft tu quid hic?

:

ti

hi

di

65 (0) K&

$,

W

"

Y

d

CON-(

a

'

"

& (o)

243

it p

$5$5555355335355855 5 $0080 653969 660 Etens

peits

CONSIDERATIO LXIV.

s Deus

as at

m um

Per crucifixum JEfum latro falvatus eff,

nim lr

ne defperes: fed unus eft, ne prafumas.

teort

DL

um

Domiue m'emähfto mc'z',— Luc. 2 3. 42.

-u

esidt

I.

je if

Rimus, qui inter enormes peccatores de gratia divina ac falute

t, noli

fua defperavit , Cain fratricida fuit, dumad DEumdixit: Z4ajor Gen 4.3,

sgut

e[t iniquitas meas quàm ut veniam merear. Septuagintale

gunt: 7Majus

j

delictum meum , quàm ut remittatur. Sed exras Ó mifer, quia in im-

menfüm major eft Dei clementia. Defperavit & Achitophel, ? Reg.z.22:

ylandüs,

videns quód non fuiffet fadtum confilium fuum, & ne à Davide ca-

ndebu

peretur, ac

quafi proditor rebellísque füfpenderetur , ipfe fibi laqueo

y At

gulam fregit. Defperavit & Judas malé poenitens: Er projedis argentcis MAth-27. $.

&tott

Luc.25, 42.

in templo vece[fit , & abiens laqueo fe fufpendit, Nonfic bonuslatro in cruce,

keou

nonfic: Non, inquam, defperavit, fed potiüs denovo, ubi Chriftum

«t d

crucifixum ut Dei Filiumagnovit, in ejus cruentis meritis fperavit, &

tl

u

la de peccatis fuis propter offenfàm Dei fummé boni, fümme dile-

à

i animitüs doluit, veniam acregnum coclefteimpetravit. Plura hic

qin

occurrunmt pro fàlute noftra ponderanda.

g

N

2. Cüm Ifàac Chrifti Domini figura, tanquam fervus mercena-

at

rius duceretur adimmolandum, propriis humerisligna holocaufti in-

ter duos juvenes patris fervos ad montem Moria (nunc Calvariz )

afportavit: Tulit quoque (igna bolocaufli, utindicaretur Chriftum pien-

tiffimum Redemptorem noftrum bajulaturum fibi crucem inter duos

Gen, 22, 6,

latrones , & inter eosdem cruci füffigendum: Tunc erucifixi funt cum eo

Matth.27, 38

duo latrones , unus à dextvis, & unus à finifiris, Ubi obfervandum ; quód

non reftibus aut funibus (prout fepiüs fculptores ac pictores folegt

proponere) fuerint in cruce füfpenfi, fed ferreis clavis trunco crucis

affixi. . Unde Sedulius Poé&ta Chriftianus & antiquiffimus:

Par efl peua trium , fed difpar caufa duorum x

Sedulius lib, z.

Hi mundo fünt quippe rei pro crimine multo;

--

Hu:c reus eft mundus , þzlva-tug jiwguine jufto.

(ON

5 Quaz-

244

Cbifjiäeratio- LXIF.

N

duna

3. Queres hic ex quibus indiciislatrobon

us (cui Dimas vel le-

mas nomen) Chriftum & hunc crucifixum agnoverit effe Filium Dei

jliso

S. Vincent.

& Dorninum Regni cocdlorum? g. $. Vincentius Ferrerius: Videns la

f

fintet

Ferr. ferm, de zro qui pendebat in crtce à. dextris , — quód Chriffus oravit pro. erucifixoribus , &

Parafc,

confiderans Chrifti patientiam , babuit fidem de Chriflo, & contritionem de peccatis

CN

ee.

incorde s. Unde & alterum füuum commilitonem, qui Chriftum blas-

hemaverat, corripuit: JVeque tutimes Deum , quód in eadem datnationecs,

us

& nós quidem juftà, nam digna factis vesipimus ; bic vero nibil mali fecit.

bunt

$. Hieron.in

Aliam rationem affignat S. Hieronymus, quód ex fignis ac info-

htj

Matth,.

loef

7 [itis vifis portentis fuerit converfüs: Sole, inquit, fagiente, terr4 cominotá,

faxísque difruptis , & ingruentibus tenebris , unus credidit in 3 Efum , & priorem

TU

fedi

$. Vinc. Ferr,

negationem [equenti confelfiene emendavit.

ferm. de Bono

Praedi&tus S. Vincentius Ferr. etiam hanc affignat caufam, quód

hihc

dna

latrone,

latro ille bonus per umbram Chrifti crucifixi fuerit converfüs, tunc

videlicet, quando folegyranteumbra crucis Chrifti eum contigit; Sic

mus|

enimumbraS, Petri Ap. fanabat infirmos. Addunt alii , B. Virginem

qud.

ftetiffe mediam inter crucifixum Filium & hunc latronem, atque illi

[

hanc gratiam impetraffe.

*

-

iny

. Quidquid fit hac de re, primarius tamen

- impulfüs 'cqgnifionis

ni]

divinitatis Chrifti in hoc Bono latrone fuitgratia & illuminatio Spiri-

yo- 6.44.

tüs SanGi: Jemo poeteff venire ad me , mifi Pater, qui mifit me, traxerit eum.

&t

Ecce traxit eum Pater, quia dilectiffimus Filiuspro illo orans in cruce

Sïïp

exauditus eft pro füa reverentia; unde Apoftolus ad Romanos: Mife-

Rom. 9 16,

fili

IIP

rebor cui mifereor , & mi[ericordiem praftabo eujus smifereor, — Igitur non volentis

neqne curventis, fed miferentis eff Dei..— Adverte bene: Peccare quidem po-

üti

tes , fed ex te non poteris refürgere: AMiferentis eff Dei.

i

. 4. Venit quidem ille latro bonus in vineam Domini horà pri-

müm undecimá adlaborandum, recepit tamen mercedem füam : Ho-

füs

Luc, 23.43.

die mecum eris in paradifo, íed haec (ümma gratia füit; quznon eft tra-

fta

henda in confequentiam. Duoerant adlatus Chrifti, unusconverfus

C

eft, quis non fp

Wa

eret? Unus damnatus eft, quis non timeat , euamir

fit apud JEfüm?

te]

X.Cor.9.24.

Qmhes quidem currunt , ait Apoftolus , fed umus accipit lravium, fic curi-

At

te, t comprebendatis, Chriftus Crucifixus pofituseft infignum, ad quod-

n

in hac vita mortali curramus neceffe eft, quia exrra illum nulla nobis:

lb

fperanda fàlus. — Vzilli, qui ab hoc figno declinat; autaberrat: $i€

V

eurrite, ut comprelendatis, Antefienanusnobis factus eft Bonus illelatro,.

D

La,23. 43.

qui primus ad hanc feliciffimam appropinquavit metam, & bravium

!

lucratus eft: Hodie mecuim eris in paradifo.

O grandis felicitas! Erige

&

em ,

ie, anime mi, fifecutus es errantem , fegucre & poenitent

um

z

De latrone penitente.

255

svel D

lm D

dum adhuc tempus e

ft, quia veniet nox, in qua non potéris am-

pliüs operari.

Vittns l

$. SanGus illeSenex Simeon, quigratiam habuit Chriftum in-

itu, d

fantem in ulnas fuas füfcipiendi, cujussetastunc erat, utrefertDel Rio,

hd at

'Centum & trium annorum , Chrifto non fine

fitm lls

piislacrymis vaticinatus

eft : Pofitus eff. bic in figuum, cui contradicetur ,

hoc eft n monte Golga- Luc. 2; 34.

Atl

tha, ubi omnes inimici Chrifto infami li

lf

gno füfpenfo contradice-

bant, & Pateripfe exa&am à Filio füo propt

er peccata noftra require-

icaci|

bat juftitiam ac fatisfa&tionem : Propter fcelu

At |

s poptli mei percuffi eum. - Ad Và.53. 8.-

hoc fignum non pervenerunt Apoftoli ,.

quia relidto eo omnes fuge-

$ r

runt, excepto S. Joanne; hicautem Latro Apoftolorum füpplevitde-

fe&us, &in cruceferenda conftantiffime usque ad finem permanfit,

If), qäbä

hinc ab ore Veritatis ei promiffüm fuit & quidem cum juramento:

jj, t

JAmen dico tibi, bodie mecum eris in paradifo. ' Supra quod egr

egié devotiffi-

jric Sic

mus Didacus Stella ad noftram do&trinammoralem: A

Didàe, Stellà:

.

dyverte, inquit,

ïirgï.ngng

quàd nen promittit vegnum i

nifi. exiflens in crute ,. quia qui non cempatitur , non ^ Lue,.

Qu ]i

confegnabit : Hodie mecum eris inparadifo

; quam plurimi volunt effe cum Ghriflo

in paradifoy fed venuunt

mi Lector?

effe. in eruce. euin-iüg,,. . Fortaffe & tu. talis es, Ó

itioni

o5piti

6. Adamprotoparens noffer non erübuit fe

excufare, quód man-

itit ul

datum Dei violaffet, culpam dejiciens in Evam,

& Evain ferpentem:

i od

Serpens decepit me , & comedi: Sic deemon

*

porrexit illisspomum, & füub- Geo; : 1.

y: Mj

ripuit paradifüm, ait Do&tor Mellifiuus

3

; quedipeccatum & nos miferi

j lt

filirEvz ac pofteri à protoplaftis noftris

haufimus; exeufamus nos, &

at

utinam non fzpiüs etiam.in foro intern

95

culpam rejicientesin demo-

nem, carnem rebellem, amicos, malos

focios &c.

r

Non fic bonus latro, rion fic,

dum publicé füam culpam: confef-

j

füs eft: Nos digna falis vecipimuss bic v

eró nibilmalifecit, En habes hlc con- Lus 23 42:-

qd?

firentem reum. Petrus ÁAp

oftolorum Princeps ad unius mulieris vo-

u

cem contremuit, & Chriftumnegavit.

Cateri difcipuli,

Til

errantes fine paftore ,.

güaü Ooves

»tC

difperfi, fpe & fide deftituti (unt;

amici Chrifti

de longé fteterunt ;

hic veró latro ex nemorum latibulis adveniens

i

amicis fidelior, & di

fci

þf

pulis conftantiorinventus eft. O magna fides

tua, ó mi Difma! qual

em. Dominus non invenit in Ifracl.

Credidit

9)

Abraham DEO, fedloquenti de coclo ;

j

Credidit Moyfés fed DEO lo-

rHZE'

quenti de rubo & nube; Credidit & If

a

ias, fed DEO füper thronum

jl

excelfum fedenti: Credit & Latro, fed

^

hominimiférrimo, toto cor-

bmmm

porefaucio, pendenti inpatibularioli

gno ignominiofiffimo, quem ta-

E

mén ut DeiFiliumagnov

it, adoravit, defendir, & illiusinnocentiam:

publicé conceftacus eft.

mnon invenit JEfusinT(rael.

Veré talem äde

3

z

7. Chri-

r

246

Coufideratio LXV.

. Chriflo agonizanti in horto Gethfemani Pater in fola

tium S—. :

g

fit, qui confortaret eum, in cruce inter

d

J

Angclum Michadlem fuübmi

'esnul

lum fübmifit, qui morientem confolare-

0((!1

fümmos pendenti dolor

S. Chïyroü.

cur Filium. .Et quare

hoc? x. S. Chryfoftomus: J borto, inquit, Chri-

pmm

fer, de Bono

fius confortatus fu

it ab Angelo, &

án cruce à latrone peuitente, cujus poeniten-

qu

latronc,

enti Redemptori noftro placuit, quàm fi Pater plures

TC

tia rnagis mort

fibi fübmififfet ad confolandum. — Proinde per-

"'T'aulerus

Áng

elorum exercitus

lerus: ANovum bunc fructum, aM ,

erat

eleszanter

& optimé devotiffimus Tau

«ap. 43

d* primum botrum, quem Dominus Ejus ex

infecundo folo noffro , tulto fudore,

Pt

multáque pre

tiofi fanguinis [ui irrigatione tn

ligno crucis fua obtinuit , cele[ti Pa-

iil

retiofum munus ingenti eum gau

dio per Legatos Angelos mifit. Quod

Glof

tïifilo» ceu p

erí

fi gaudium «ft

Angelis Dei fuper uno peccatore. parmitentiam agente , qua illic latitia

Ii

Yan

de bujus eft. Lat

vonis concepta falute , quam jam propé defperaverant? quanto pu-

tamus um gau

