vitvitam. Suffciebat quidem ad redemptionem noftram unica dun-

saxat pretiofillimi divini Sanguinis ftilla, fed ultimam dedit, undeS.

^hry-

C&zümmwtüm ejl

283

p iloe

Chryfoftomus: Qued fufficiebat redemptioni, mon [atis erat amori , wenit

enim Filiushominis, ut vitam habeant, &abundantiüs habeant.

toftu

Ex hoc verboadhuc aliud morale documentum poffumus eruere :

Donint j

Hic diftendum eft, ait devotiffimus Lanfpergius, ita à nobis effe vi- Lanfperg. ho;

vendum, utin ultimahora vitz noftre fecuri, atquecum gaudio con- :i.de Paff,

Vinope.

um

fcientix dicere poffimus: Confümmatum eft, hoc eft, quidquid me

Anjni

Deus agere, patique voluit, finem habet, omnia perfeci, omnia tole-

ravi , nihil mihi fupereft aliud, quàm ut egrediar ad Dominum Deum

hm i.

OTOROUT,

meum, àquocoronam vitz recipiam. Hoc Paulus audebat dicere:

Serpemff

Bonum, inquit, certamen certavi , cur(um confummavi , fidem fervavi , in reliquo ?. Timoth,

repcfita eft mibi corona jufhitia, quam veddet mibi Dominus in illa die juftus $a. 4: ?-

i OU

- dex; non folium autem mibi , fed & iis, qui diligunt adventum ejts.. O felix

Dus atf

1otlent

confümmatio! hanc mihi & tibi animitüis exopto,

/; omyi

chariffime Le&or.

; undeas

Stviplm?

n N

) guïaüc

1i; qui

CONSIDERATIO LXXV.

xsincm-

Meritó confundi debent omnesfüperbi,

W i

f

dum Chriftum crucifixum intuentur, ac

du

conüdcrant. ;

onnyra

a

, u

Vidimus eum, C9' non erat a[pechus : undc tiec veputa-

.Tif

vimus eum. lfa. $3. 2.

j d

i

ii

1.

D

"d

gt

Ebecca, de qua Scriptura: Puella deceranimis , v

irgoque pulcberri-

/í. mif Ii;l'

ma , nunc defponíata .Ifaaco.,

ubi hunc fponfum fuum in ha-

bitu vili in agro, die jam i

nclinatà, deambulantem & medi-

:aqüäim

tantem primá vice confpicata eft, Eliezer fervam Abrahami

qam

primarium & procuratorem iftarum nu

ptiarum interrogavit :

sU

Quiseftifle bomo , qui venit per agvum in occur(um nobi

:*? Cui refpondit Elie-Gen,24, 6s.

Zer: Ipfe efl Dominus meus. Vix hoc audierat

Kebecca, fine mora de ca-

gt

melo füo defcendit,

3,5ï€3 üuy

& fé usque ad terram demifit, honoris fponfo

m

n a

fuo

!Q

284

Confideratio LXXV.

fuo deferendi causà , pallió

fetit

que fuo fé nova nupta /c-onf;ï:;iü:* £át illa

tellens citó pallium, opertit fe.

j

J

Perelegans efthac figura i

n Chfiüïo & Ecclefia Sponfà fua adim-

a

Stella p..c.3 pleta. Anima Chriftiana! fübintrat hic devotiffimus Didacus Stella,

poten

vt

fi videris amantiffimum Sponfüm tuum JEfüm ire peditem, cruce

oneratum, & inter latrones ae nefarios homunciones ad Calvarium

nis

Car

collem pergentem, ac pauló poft in fatali ligno pendentem, adimita-

tionem Rebeccz te ipfam operire chlamyde, eó quód pudere te de-

$)

T

beat, videre JEfüm Altiffimi Filium infümmaignominia, & te in al-

to hujus mundani honoris camelo adhuc exaltatam ac conítitutam:

api

S. Beinb. tr,

O quanta bumilitas, exclamat S. Bernhardus: Jmcemprebenfibilis Deus vult

de Paf c, 17,

comprebendi, [ummus buniliari, potentiffnus dejpici , pulcherrimus defarmati , [a

p

pienttfïmm fieri ut jumentum , in-qmsrt.zlis moris ( tit compendio abfolvam, Deus

Bli

777

vult fieri veriniculus; ut t€e, anima mea, eternüm exaltet ; & tuadhuc vis

eífe füperba?

[uUT

Ecclef &. 5.

2. Re&é füpientiffimus Ecclefiaftes : : Oritur fol, d* ocidit , & ad lo-

Qu

«

£m fuum vevertitur, Allegoricé Chriftus fol eft, de quo Vates Regius:

Pal 18. 7,

4 fummo celo egreffio ejus, & occur[us ejus tsque ad. ummum ejus , nec efl qui fe

W

abfcondat à calere ejts,. A fummo , inquam, coclo, imó & é finu Patris

egreffus eft Solillemyfticus, ubi natus eft in mundum; Decidit veró

Án

in paffione & eruce ; rurfüsortus eftin refürrectione, & in mirabili illa

)Hg«

afcenfione iterum ad locum füum, atque ad fümmum coelum reverfus

d

eft; neceff qui fe abfiondat Acaloreeits , hoc eftab immenfa ejus charitate,

b

2..Cer. 5. 15.

quz in cruce diffufa eftin omnes, pro omnibusenim mortuuseft Chriftus.

O anima Chrifliana! quid tu ad ifta? A fümmo coelo egreífio

[//

u

ejus, & usque ad crucem defcenfüs ejus? An potuit DEus & Homo

Chriltus magis ob falutem tuamhumiliari? ErubefceSion! humiliare

ii

S, Be:nh fer

ulvis & cinis, fi effigiem crucifixi Redemptoris tui afpicis, AudiS.

DT

37. de modo

bene viv.

Bernhardum: Diabolus, inquit, per fuperbiam & cupiditatem dixit ; in ceium

afiendam: Chriflus cum . bumilitate. dixit:/ bumiliata ef in pulvere anima me.

Diabolus per (uperbiam & cupid.tatem dixit: ero [imilis Altiffimo : Chriflus per

bumilitatem fattus eff obediens Patri usque ad mortem. — Ad ultimum diaholus per

[7

faperbiam pracipitatur ininfernum : Chriffus veró per bumilitatem ad calos eleyatur.

Ls

L

Quem tu nune vis fequi, anime mi? Refolve te.

x

It

^

j. Quzres, quareDEus hominem non ex auro, non ex argento,

E

Ge['ï.; 27

t

vel'ex alia pretiofiore materiaformaverit: Fewmarvirigitur Dominis Deus

bominem delino terva, ( infpiravit in faciem ejus [piraculum vita, & fedus et.

Y

)

bom» in animam viventem? Obferva: DEus primó corpus hominis i.

modum ftatuz de imo terre efformavit, uti plafiz luteos Bngunt ho-

[

Ü

]eb10.9. gnines. Et hoceft, ad quod allufit patientiflimus Job: AMemento qut

|

( at

Superbi vifo Crucifixo meritó coufundantur.

ai8e

RT

ficut lutum feceris ime, & in pulverem reduces mes in. quem finem & DEus

Jeremiam ad domum figuli mifit, ut ibidem contemplaretur fuam ori-

ere . 18. 2

fs edim-

ginem acmatricem, fcilicec lutum, & fic difceret homiliarefe, & íüb

ssl

potenti manu Dei non exaltari; 1deó DEus hominem non ex auro,

m, que

vel argento, fed ex luto formarevoluit. Exquamateria etiam huma-

calrarim

nitas Chrifti à Spiritu Sancto efformata eft; unde EminentiíTimus

, lii

Cardinalis Hugo: ZTérra fuir. Chriftus in paffione : terva infimum . locum tenet ,

Hugo Card.

*

eretite

& plus uon potuir defcendeye : wec Chriffus magis petuit bumiliari, quam ut. pate- —

tteind

vetur pro nobis &c. Unde apud Pfaltem ait: Fa&us füm ut jumentum "5^72. 23

(Litatu:

apud te: Et ego femper tecum.

3717

4. Olimcrucifixi tum mortui, tum vivi canibusac aliis belluisin

TM

predam dati fünt, ut patet de S. Blandinacrucifixa, dequa Eufébius : £ufcb.L s. €.1;

i, ü('*ï

Blandina , inquit , in lieno fufpenfa propofita eft in pradam & lacerationem feris

dhue vi

irruent b«s. Et hoceft , de quo etiam conqueritur apud Vatem Regium

crucifixus Dominus: Queniam circumdederunt me canes muli. — Ec iterum: Pl 210

u-

Ciceumdederunt me vituli weulti:. Tauri pingues obfederunt me.. Et quinam , di-

Mgr

ces, hi canes erant, vituli atque tauri, qui crucifixum JEfüm in Cal-

T

vario monte circumdederunt?

u Pat

&. LeBlane: Canes erant Judzei ob latratus & accufationes apud LeBlane hic

fit vero

Annam, Caipham, Pilatum, Herodem, ac demumiin ipfo Golgothzo

hiliill

jugo in medits tormentis continuó Chriftum allatrantes , illümque fe-

evas

ductorem populi, blasphemum & prohibentem tributum dare Cefari

yuatt

appellantem; proinde dignum effe, ut tali abominando, ut rebellis

Ceari, publicé coram omni populo interimatur füpplicio: eus eff Matth. 26,66

Wlm,

) m

mortis. Sed & vitulis comparatt funt:. Cireumdederunt me vituli multi.. Et

)

cur hoc; g. Propterpetulantiam, variasgefticulationes, cachinnos, &

hr

infültationes in Chriftum cruciaffixum: Pratereuntes autem blasphema- Matth, 27.39.

bant eum, moventes capita fua, ( dicentes: VabY qui deffruis templum Dei,

1

j

* in tviduo illud readificas.

Salva temet ipftfm : fi Filius Dei es, . defcende

de eruce.

T d

(

Addit Vates Jefíieus in perfona Chrifti crucifixis Tauri pingues ob. VÍal.21.12,

federsnt me,. Et quinam hi taurt pingues? xy. Idem illuftris Interpres:

j

gt

Pontifices, Judeorum principes, Seniores populi, Scribxe & Pharifei

meritó in Scriptura vocantur tauri pingues propter fuperbiam, erant

qih

enim fimiles tauris Annibalis, quibus caput & caudz foeno accenfo ar-

debant, & fic coeco impetu in hoftes ruebant; ita & illi Ecclefiaftici

^

i

' jur

TE

Judzorum ocftro perciti & fuperbià inflatiin Chriftum patientem ac

inligno pendentem irruebant: Sumiliter & principes Sacerdotum illudentes Matth. 27. 4

j* "

a )

eum jeribis & Senioribus dicebant z. Alios [alvos fecit , [eipfum mon poteft falvum

j

p

jeiere. — i Rex Ifrael eji,j dejcendat "

€ decruce, & eredimus ci, Ex quibus

mj

patet,

286 Confideratio LXXV.. Superbi vifo Crucifixo meritó («

patet, pientiffimum Redemptorem noftrum & hunc crucifixum à

Íummis, mediis & infimis, à fiecularibus & Ecclefiafticis, à dodlis i.

[

:

ve ftribis, & indoctis, à fenioribus & junioribus ludibrio fuiffe babi-

tum, in quibus tamen fümmé erat Iaudabilis. Hoc fecit-fuperbia eo-

s.Augeltin rum: Va bomini, ait S. Antiftes Hipponenfis, cujus auriga fuperbia eft ,

Ep. 3. jo.

ntce[e efl enim , ut praceps eat, Ecce anime mi! Sitibi fimile quid accide-

Je. 15.20.

rit, fi propter virtutes & benefacta haberisà füperbis & arrogantibus

(

contemptui; Cogita; dSeryus mon eff major Demino fuo ; [i me perfecuti

fuat , && vos pev[equentur.

Luc, 16. 19.

6. Superbia& luxus divitem Epulonem perdidit: sduebatur pur.

. purá & bffo: & epulalatur quotidie [plendidà,

Et quid tandem in £ine?

(

AMortuus efl, & fepultus in inferno. O quot funt de fa&o adhuc rales fü-

perbi &arrogantes, in quibus nihil invenies przter inania folia. Efu-

Mirc. 1. 12.

riitaliquando Chriftus Dominus , & cüm vidiffet à longé ficum, ac-

Matth,

ceffit ad eam, fi quid forté in illa inveniret ,

fed nibil invenit, prater

orte fuperborum & in confummatione fieculi : Ex-

13:4?- flis. Sic eritin

ibunt Angeli,

k

feparabunt eos de medio juftorum, & mittent eos

in caminum ignis , ubi eritfletus & flridor dentium; intellexiftis hzc

omnia; O füperbi, Óarrogantes, intellixiflis bac omnia?

Caterüm referunt Annales P. P. Capuc. ad annum Chrifti 1 j 6o.

5.6. de füperba & illuftri foemina , que novum modum inter veftes

xf

in urbem invexit; qua cüm graviter infirmaretur, aíffiduó inclama-

"n

vit: Damnata fum. V ocatur confeffarius, folatur moeftam, proponens

[

crucifixum. Fruílrrà omnia. Et ecce dum hzc fiunt, adeft in tempo-

reinfernalis damon , & fuperbam hanc Furiam in orcum rapit.

pa

de

Ite füperbi: hic jlöcu; vefter eft.

ho

Ch

4

lido

R o

Vjli

À

lll/?:

tede

d

d

Y

E

li

CON-

&

Kifrn

) 8

287

idodist

ii

:

R

;ïï

5

41

ufe ab

RAI

ee

1

AT

$

es

$

d

2xs ls

ts

o

^R EA$

&

jb «

ITA

CONSIDER

ATIO LXX

h

tid axid-

TOpaud

Chriftus in cruce patiensamaris lacry mis

LT

3«

nofïralrum deplorat Jacturam animarum.

hbt v

m inftr

tll

Cum clamore valido CO lacrymis offeveus , exauditus eff

folio, D

pro Jva reoeventia. 'He*är; 375

um 4

i, ptt

1'.

U

-Levït quondam Davíd non

tam prefentem , quàm zternam filii

jtent t

füi AbfoTomi mortem, eó

quód in flagranti parricidii delicto

xf

lanceis confoffusinfelicem

animam ex

halavit: Contriflatus itaque z. Keg, 1.33.

Rex afcendir cenaculum porta, & flevit,

Flevit Samuel Pro

flirg

pheta Saulem non tam regno, quàm & vitá

r velts

ac falute füà eterná pri

vandum : Lwgebat Samuel Saulem

tudar:

n ponitebat,

; quoniaw Donmi- 1- Reg. V. 35,

mnens

Flevit Ezechiasin morbo,

quod con[lituiffet eum regem faper lfrael,.

quem et mortem predixerat Prophe-

bnte

tarum princeps Ifaias brevi allatu

rum;

proinde fe convertit ad templi

nai

parietem, ut attentius ac liberiüs a

d DEum preces cumlacrymis fün-

deret: Flevir itaque Execbias fletumagno.

Convertit autem fe ad parietem ,. Reg, 20, 3.

hoc eft, prout hic afferit $. Grego

rius Magnus, ad humanitatem

Chrifti JEfa Redemptoris noftri , qui

a ipfe flat poft parietem noffrum.

Cant, 2. 9.

Flevit & pientiffimus Salvator n

ofter in lectulo c

rucis pauló poft

ex hac vita difceffurus. Ita Gentium Do&or Paulus

lido & lacrymis offerenss exauditus ef pvo fua veverentia ;

: Cum clamore va- Hebr. $. 7.

Clamavit clamore

valido , quando ad Patrem dixit:

Deus meus, Dens meus, ut quid dereli-

quifi me? Flevit,

*s

a

uia przvidit a

cerbiffimz paffionis

füg; & copiofie

redemptionis inuti

Itatem in multis ;

eft: Qua urilitas im (anguine meo,

unde per Pfalmiftam conqueftus

dum de[tendo in cerruptionem ?

Pfal. 29. to,

2. Quódinterar&a condí

tus przíépia adhuc cenellus infans pías

effaderit lacrymas:

Et primam vocem [imilem. omnibus emift plerans , non 99P- 7. 3-

miror, quia illi te

nelle ztatí quafi proprium eft, ut miferias füuas

ac &rumnas per ejusmodi fletum dermonftret: z

fantia, ait S. Augu- S. &uguft. zr.

nus, mona rifu , (ed à fletu orditur Banc lucem ,

quod & Chriftusf ecit. Civit. 14.

CON

Quód.

88

Corfideratio LXYXV, -

Quod Lazato fideli amico fuo defun&o lacrymis pai*entaverit:

jo 1115

Fr lactymatus efl 5E[us..— Icem quód videns civitatem Solimeam in fimi-

quo|

Luc.19. 4t.

&i

er

it: Videns civitatem , flév.t fuper illam, amor hoc fe-

d)

lesiacrymas prorup

cit. 1ta videns Jacob de long? Rachélem futuram fponfam füam ad

QGen 29. (i-

frü ,;

xuteum cum ovibus fuisadventantem, elevard voce flevit.. Flevit & JE-

picbi. 3. 7.

fus in cruce: Cum clamore valido & lacvymis eferens hoc cruentum facri-

Wpi'

$, Beinh. fer.

dent

,ia Dom,

ficium: Chrffus, inquit $. Bernhardus , son eontentus fuit. lacrymis oculo.

3

rim , fed totius cotporis fanguineis laerymis peccata noftra. fleve, C lavare voluit.

P

(alm,

O fetum veré miferandum, videre JEfüm, vitàm noftram, nunc

di,

morti appropinquantem, tam amaris lacrymis animarum noftrarum

1305

deplorezntem jacturam! ó fletum miferandum !

fifon

. Et fubjungit S. Paulus: Fxauditus eff pro [v vevevent

;J. Et quo-

D

':chr. 8.7-

modo, dices, Chriftusin cruce à Patre fuit exauditus? Obferva: Ora-

fe, |

vitin monte Olivario cumlacrymis, & exauditus eftà Patre, dum ei

fit j

Luc.22 43.

Angelum confolantem fübmifit: Apparuit autem illi Ancelus de calo, con-

gis Á

ortans eum. Oravit & in monte Calvario cumlacrymis, & confolatus

QTR

Luc. 23. 4 -

eft non ab Angcelo, íed ab unolatrone poenitente : Domine memento

ln

Q1

mei. Hoccrucifixo Redemptori noftro fümmum in ultimo agone erat

folatium, ubi vidit faltem unicam animam ab inferni faucibus per

Qui)

affionem füami effe ereptam : Exauditus eff pro fua. reverentia; Proinde

$, Bcrmh. €.2- fcerum Doc&tor Mellifluus: Fievir fuper illem (hoc eftanimam) nec foitim

Wi

Med.

fievit ,. [ed etiam occidi fe permifit ,. ut pretiofiffmi fanguivis fui pretio eam redi-

gh&

meret.. O Chriftiane! Sitamen verus Chriftianus es, Chriftum amas

1mo

& fequeris? O Chriftiane, inquam, collige vel ex hoc fummam ani-

4002

mz tug dignitatem, &irreparabilem ja&turam, fihunc thefaurum in

ïlfffn

agro corporis tui abfconditum per focordiam tuam aliquando perdi-

r

deris: Flente Demino pro nobis, ait S. Bonaventura, omnes cum ipfo fiere

V&&av

debemus, Sed Ebeu! ubi fünt lacryme noftrz ?

i

4. Filii illi Prophetarum fleverunt propter amiffam unam fecu-

ll

rim, quz inter fecanda ligna illis in Jordanem fluvium ex improvifo

üs,

delapía eft, unde multis cum lacrymis ad Elifeum Prophetam excla-

4 ch.' 6. $.

marunt: JHeu, beu, beu Doine mi, & boc ipum mutuo acceperam,

Efàu irremediabilibus lacrymis fua deploravit perdita primogeni-

Gen. 27. 34-

ta, quem plan&um Scriptura rugitum appellat: Zrruprir clamore magno ;

um quafi leo in fylva ob ereptam przedam irrugiit.

am fibi

Phaltiel filius Lais mcc(tis lacrymis deplanxit Micholerept

m fibi

uxorem putatitiam, quam priüs David cede centum hoftiu

Md

2, Reg. 3- 15

emerat: AMifit ergo Isbofetb, &* tulit eam à viro fuo Pbaltiel filio Lais, fequte

fyi

batlrque eam vir faus , plorans usque Bahurim.

Omp

Cat;

Michas

6j

tavent:

Cur Chriflus in crtce fleverit 2

2892

" Michas amariffimé

Mf

flex

Y

i,

mun m

dum Danitz idola fua fürripiebant,

orhocfe

quos plorans de longé fecutus eft; & càm hi caufam hujustam incon-

diti ploratüsinquirerent: Quidp

f at

loras? Refpondit: Deosmeos , ques mibi Judie 18. 244

feci, tulifis, & a'citis quid tbieft?

r

Mulieres ille Gentiles

vehementer deplangebant Adonidem fibi |

Quj

ereptum, quas Ezechiel ad port

am atrii exterioris in ternplo Dei fc-

(tpii

dentes obfervavit: Et ecre ibi m

lieres fedebant , plangentes Adozidem.

Jgun

UO

Exech, 8, 14

O filii ominum! usqueq

[9]

gravi corde? ob viliffima crepun-

am, Q

dia, ob pomumerept

um, ob unam amiffam (ec

noftau

ratis & ejulatis :

urim cum pueris plo-

perditis econtra per unum pecc

atum mortale pretio-

fiffimam anima

m veflram, gratiam divinam,

| It

paradifüm, ipfümque

DEum, & ridetis, ah miferi! ad ipfüum veftru

m interitum? áatne in

Wi n

*e, fübintrat S. Auguftinus, Chrifliana vifcera

; dümd

quo receffit anima, & non plongis animam ,

pietatis , qui plangis Corpus, à (3 Augu£. cit,

à qua receffit Deus? Et non plan- ? Antonino

(glny (tf

815 Ámorem tuum crucifixim JEfüm

ui cum clamore valido & la-

P. 4. tit; 9

onolatus

crymis f& pro tua in ara crucis obtulit

"tl

€ 6, . 3.

y imtt

ute? Et fi quidem illum non

dignum zítimas unicá tuá lacrymulà (V.

1gon€ eti

cur non lacrymas fundis propter innui

ah portentum ingratitudinis)

ner

a & enormia tua peceata,

dius pe

quibus de novo huncFilium Dei crucifixi

fi? ah cur non

ploras?

froin&t

$. Audi quid memorabile.

uná leucá ab Elect

In EcclefiaForftenriden

fi, qui locus Exlibrode

ys (

orali urbe Monacenfi in Bava

riadiftat, hodie ma- c9nfat. S.

p n tU

gna càm veneratione in principe altari colitur

Crucifixi f Y

antiquiffim

a quzdam

dumd

1mago crucifixi Redemptoris noftri :

quz priüs in monte

Sanc&to An-

Monachii edi2

m

decenfi multis prodigiis celebris, cu

toanno 1623.

m Agnete Bavarig Duciffa pien-

hehunum

tiffima & exinde Philippi Secundi Fr

ancorum R egis conjuge trinà vice

d

humaná vocelocuta eft, & antequ

n

am Hunni Bavariam igne & ferro

n

vaftarent, per octo integros dies

fanguineas lacrymas füdavit

, per

quam Sacram imaginem DEus eti

illuc devotionis causá confluentibu

S

amnum hodie mifíeris morta

libus

f k'

,mira folet elargiri beneficia. Ver-

jin

fus, quos ibidem reperi, hic fübjur

go:

häïmï'

Hác mififfe ferunt tev vocem ex arb

ore Chriffum,

P

i

- 6angutue q9» oConos immaduy,

iffe dies.

yin

7

u

u

gam tacet , & nulle fTillant 2 co

"

üre gtlttæ $

N;

mmum gultas vellet babere tnas.

aegta

mïx*m

$. Coloniz Agrippine in templo B. V. M.

!

meload venerationem

expofita eft vecufti

arie de Monte.Car- ££gid. Gdle-

n

x

fixi Domini,

ffima quzdam imago cruc

j- us in Ma-

74 !

ql!l

qua& per nefarium luforem

, dum infelici alearum lufi gui*. Colon,

omnes füas perdiderat pecunias

, impio pug

ionein vultu & oculis (iu- ^ * 5ynsg.

ciata prodigiofum fànguinem a

€ cruentas lacrymas ftillavit,

matc 43. $. 6

yo

Gintber Unus pro omnibus,

[*

En

290

Confideratio LXXVII.

viudit

[2 291

3 a

is imaginibus adhuc ho-

En WEfus tuus & hic crucifixus in facri

& tu peccator

ais lt

dietua & quidem fanguin

eis lacrymis deplorat peccata ,

ia

inveterate, adhucft

asimmotu

$? Cur nonexclamasin animo contri-

TUUM

to & humiliato cutr

Vate Tlirenologo: Quis dabit ca i? meo aquam,

e

^

Hicr. 9 I D

oculis ineis fontem lacrymarum

? Et plorabo die a€ node interfectum m cruce

ïesïge

amantiffimum R edemptore

tB meutrm.

tifeg

Olim JEfüs fatigatus ex

itinere fedebat fuper fotitem ,

.

& quid&m' horà

pore

joa. 4. 6.

fionem & lacrymas unius pecca

tricisani-

S, Ant, Pad

fextá diei, expectans conver

r hunc fontem crucem intelligit, in

lo W

hic,

ma

S. Antonius Paduanus pe

s

qua tee

tiamnum expect

at, anima

Chriftiana, fitiens lacrymas

W

tuas mitiffimus

JEfüs: Et nondum vis venire?

gunt

.Ah nondum?

quaí

mus f

ia ib d -Fütbi- -iber -edtre p

jl

vae i

wing

CONSIDERATIO LXXVII.

| hi

Afpe&tus & confideratio crucifixi J ES U

É

Áfmu

(tirz & iracundix fedande medicus.

qu

optimus €

n

Ti

fu]immt à pecmtm*üm adver-

Tül

Recogitate eum , qui talem

535 femetip[um contr

adiälioæm. He r.-;z. g *

d

b

I.

i

ciem Abfilonis nudis pedibus

Avidi Regi in fuga contra fa

& amaré fuam ac fübditorum

In

montem Oliveti afcendenti,

e€

bat Semei, homo protervus

10

miferiam deploranti occurr

&

I€

irá percitus, plura maledi

&a ac co

nviciain Regem füum ful-

minans , imó & lapides in

illum mittens: Etwaledicelat , nit-

pua

2.Reg. 16, $.

hoc Rex manfuetiffimus: Memen-

[

Pfal, 131. 3.

telá que lapides contra David.. Quid ad

Voluit quidem Abifai hunc

[[o

to Domine David , & omnis man[uetudinis ejus.

Tb

rabidum canem ad condignam dep

ofcere ne

cem, illique

amputare Ca-

ficut. furdus non audieb

4

g, & fiutmu-

h

Pfal, 37. 14*

put,

fed prohibuit Rex: Ego autem

D

tus non aperieus os [utin, & [adl

us fum ficis bomo non audiens :

é nch baäcns in

ore fuo redargutionem,

En perfe&iffimum ty

pum Chrifti Domini ,

Filii Davidis , quo-

modo ira fit refrenanda ;

& quomodo irato ac infano hom:

pidit ob-

Üj

vian-

L

"

29I

Afpetlus Crucifixi debet placare iratum.

alhuche

viandum, de quo mítiffimo orbis Servatore prclaré S. Petr

us: Quit. Pett, 2, 25.

$ ei VYA

* ftvrados

OUAVU

cim.malediceretur , nom maledicebat : ciim pateretur, non comminabatur

fio contii

lat autem. judicenti fe ipjeffà , qui peceata nofira ipfe pertulit im corpore fuo [t(per

"

TM

lignam , ut peccatis mertui , j

ufiitia vivamus, ctijus livore fauati effis.

£iiv

ife

t olim ante tabernaculi fo- Exod 38.8

TT

2. Moyfes Hebrzorum dux ac leg

resfpeculum perlucidum

pendit, in quo tabernaculum Dei ingreffu-

D

I

á

riden

m

ri fe prius infpicerent, &

quid incompofitum ac maculatum in cor-

ACEICS

pore fuo reperirent, in labro lavatorio nonlongeab cjusmodi fpecu-

elligi:

lo pofito emendarent.

L

.

L

*

Speculum in cubi

li noftro fit crucifixus JEfus, cu

)

us imago fem-

.crymas

Cüm ergo fübinde contrarii exur-

per in confpeQu noftro pendeat.

gunt adverfitatum flu&us,' & nobis maledicunt Semei fcelerati, ne,

quzfo, fimus ut fatui, quia faruus flatim indicat iram füam , fcd deprima- Prov.12.16,

mus irz motus, . quia fatiüs eft ignominiam fibi illatam juxta exem-

21

plum Chrifti occultare, & condonare, quàm commemorando reno-

vare & augerés unde rurfüs S. Petrus: Chriffus paffus eff pro nobis, volis t Petr, 2. 21

n

l

velinquens exemplum, ut [equamini vefligia ejus. Audis hoc irate?

N

N

x

3. De Tigride habet Job: Tigris periit, eo

quó

d non ba

beret pradam. ,of,. U

ESC

Ex quo patet, quód fit animal voraciffimum, ferociffimum, acfevif-

fimum, fitiens femper humanum cruorem. De quo ulteriüs referunt,

CUf

quódper folum fpeculum immanis illius ira frangi ac mitigari poflit,

dum enim ad predam excurrit, interim venatores rapidiffimo equo-

T

p

W

rum curfu adillius cavernam feruntur, ejüsque catulos rapiunt, quo-

rum loco fpeculum appendunt; in quodtigris mater , rediens deprz-

j

da, follicité intuens, atque fe ipfam inillo confpiciens, credit adhuc

ceteros fü

perefle catulos, & fic facili modo placatur, fe;ämque de-

ponit iram,

»

um tuum degenerafti in fu-

dm pa»

Homo Chriftiane! fiadversüs proxim

(ub

rentem tigridem, infpice pribs, antequam irafcaris fatis, in fpeculum

[

f

non fallax, crucifixum JEfüm tuum, euümque impenfiüs contempla-

re, & videbis, quód nullus fit efficacior*ire fedandze modus, quàm

muü J

£» $, Ambref, tr;

j

pia illius contemplatio. Ita S. Ambrofius: .5 paffío Redemptoris ad m

moriam veducatur , nibil tam durum, quod non aquo animo toleretur, Ya S. E.

]- de confli&u

]

a

virtutum &

u

zearius Comes Arriani iram domuit, quoties enim aliquid injurium

vitiorum,

fibi dici, velfieri fenticbat, fine mora ad Chriftum crucifixum con-

4

Sur.in Vita;

T

o m

fugiebat, nec ab ejus ceffabat confideratione, donectantg patientie

exemplo, motüsirez fübfideret, ac priftina rediret animi tranquillitas.

j

Imitare illum, (i iratus es,

4. Jacob Patriarcha ubi tunicam filii fui Jofeph in fanguine hoe-

ä-

sU

uv

di intin&tam, ac feede dilaceratam confpicatus eft, non fine

lacrymis

)

F» »

Oo 2

& vehe-

$i

292

Confideratio LAXVIT.

Ge.3535 & vehementi aními dolore exclamavitz Tunice filii. vrei eff , fera peffima

qidi

comedit eum , beflia devoravit Sofepb. Hzec fera pcfsima ira fuit & invidia

g

fratrum erga Jofeph, quia à patre plüs diligebatur. Similis fera pet-

vfidl

tMtotion

fima (irà & invidia) devoravit Filium eterni Patris, eümque in cru-

cem egit; unde de Pilato judice Romano Evangelifta commemorat :

vudine

IT

Matth, 27,18. Sciebat enim, quàd per invidiam tradidiffent eum. — Jofeph, quia fratrum fuo-

rum iracundiam patienter füftinuit, ad fummum glorix apicem füb-

j |

&s5, 41. 40 limatus eft: Tà eris (uper domum meam , && ad tui evis imperium cuntius popu-

luscbediet. Plus Chriftusin coclo fuit exaltatus, quia patientiffimo ani-

los,

cul

mo [udxorum irz cedebat & invidiz.

Jofeph jam Pro-Kex ubi fe

rem remi-

Qu

fratribus aperuit, eósque cum muneribus ex /Egypto ad pat

fit, precepit illis: . Ae irafcamini invia, noverat enim illorum litigiofam

hp

Ger. 45.24.

mentem ac indolem.

Hoc idem nobis Chriftus de cruce dicit: Ave

Omne

S.Chyfoft — ,. underecte S. Joannes Chryfoftomus: 5ifeccendi cor tum irá

quef

ho; 88 n

ped

fanferis , pedlus continub fignaculü crucis fígnato ; vepete memoriá, quatunc (in Paf-

Made ia fione). fatla fuerunt; & ira illià, tanquam pulvis dilfipabitur.

füo(

innïni

$. Et quid, obfecro, magisnocere poteft corpori & animew ho-

minis, quàm ira nimia & immodica? Olla fervens eft, füccenfía &

fiin

Àdy

eftuans, nilnifieru&tans feces: homo iracundus contra Deum & ho-

mines diras evomit blasphemias. Viperaeftin partu matrem necans:

frin

BN

ira corpus & animam perdit. Venenum afpidum eft infànabile cor

hominis irati corrodens, atque confümens: ira fimilem praftat effe-

f

fl

&um, ó quot jam in Tartarum able

gavit? Hoftis eft humanz vitz,

w

nem, tun

I

icàmque Chrifti inconfütilem di-

quia mutuam tollit dilectio

Vic

lacerat, quam Dominus im

.

divifam voluit in füa Ecclefia remanere ,

hoceft mutuam charitatem.

Beftia denique eft, auferens imaginem

D«

Dei, ad quam homo creatus eft, & im

rimens animo illius cara&te-

Hs

diaboli. Proculigiturab hac beftia, proculabira

mw

rem beftiz, id eft

Xghef 4 26.

immoderata: $o/zon ectidat , ait Apoftolus, fuper iracundiam veftram.

In

lr

6. AudiquidS.Birgitteacciderit. Vidi quondam Romze in tem-

plo S. Pauli Ap. antiquitlimafn Chrifti crucifixi imaginem in die Para-

&

hil

fceve im altari dextro, lugubri & atro ornatu inter quamplurimas ac-

cenías candelas ad venerationem fidelibus expofitam , coram qua ve-

Ye

I

i

nerabili effigie S. Birgitta Suecica in terra hum

iliter proftrata iäepiüs

humillimas fundebat preces; ad quam aliquando benignus Dominus

Lud. Blof.

vultum, faciémquerevolvens dixit , atque propter levem irz motum

Y

eamrpaterné monuit: Ego ereator G* Speníus runs propter te faflinui vevbe-

d

€. d« Monil

Spiï.

TA; IU YTO impatiens adeb fuifli , ur cerba portare mou potseris. — Ego flans ante

judicem tactá, C non aperui os meum i. [ed tu acerbitis vefpondendo, & exprobran-

do votem tuam nimis exaltafli, — Tà debueras omuia patienter tolerare propter sy,

i«

Afpe&lus Crinifixi debet placare iratum.

295

hfi l

D

"u

iM

i

qui elavis affius fui pro te,. debueras per patientiam eum, quierravit , ad meliora

EU

w

prevocave, — Sis ergo poflbac cautior, C* ubi ab aliquo ad iram provocata fueris,,

uen facile loquavis , donec iva ab animo tuo veCedat; transatld auteim animi coms-

Q u

NH

motione, & causá ipfius commotionis diligenter penfat4, poteris loqui cum manfue-

rudime, — Quod fi lequendo niliil proficeves , &* tatendo non peccares , meliis faceres ,

at u-

C majts meritim acquireres , fí fileres, En hic habesanime mi F

perfe&um

pin d

jrg fed

ande modum, & quidem ab ore veritatis, crucifixo JEfu.

du

7. imaginare tibiSamfonem, cui Philiftei ambos eruerunt ocu-

E

Judie, 16, 2x

Tf

los, &íic claufümacexcumin carcere m

x ubll

olerefecerunt ; adinftar equ

1

cui operiuntur ocul

i, ut in molendino expeditiüs per totum diem cir-

Ym ron.

cumeat, &graviffimam trahat molem. Sicperiram, ait Bellovacen- tellov. 1, ,

didgula

fis, gratiz Jumen amitritur, & mentis excecantur oculi; ceci enim fünt P** I P. r.

dicit:

omnes immodicé & injufté irati, propriam non videntes miferiam, at- ?* !

f IUIT

que fic velut impiiin circuitu ambulant

T

, nec ulteriüs in virtute pro-

grediuntur. Sursüm er

go corda omnes illi, qui facili de caufa proximo

fuo.folent irafci :

gt

Ut mens, ait S. Gregorius, folicita, ante

quam aliquid 4g€rt s. Gresos, lib;

incipiat, omnes fibi , quas patà potefl , contumelias proponat : qua

tenus Redemptoris s. Moral,c.32,

d

ftii probra cogi

tans, ad adver[a fe praparet.

Jacula euim pravifa minus feriunt.

"n

Adverteanime mi , ut flatim atquemov

eri te fentis, iram cohibeas, &

Vntcats

fí internam commotionem fortaffe fedar

€ non poffis, faltem linguam

iile at

contineas, interim a

du d

füa fecit: Zfpicientes i

fpiciens crucifixum JE(um, quid ille in paffione

n Auäoreïnx fidei, & sonfummatorem jEfum, O quàm Hebr. 12.2,

a

felix, fi ifta feceris.

k[utikmäl-

8. Talis fuit ille Nobilis n Villa

de Albayda, in quoloco S. Ludo- Ex VitaS Ber-

(il)

L

A

fs

v

vicus Bertrandus Ord. Pred. concion

em fecerat , ac publica hominum 'randi G.P.

imp^

peccata acriter caítigaverat. Erattu

ncin concione Nobilis Eques, qui

W^

n

reprehenfionem velutuni fi

j

bi fa&am affumens, fervum füum ad S. Vi-

yib

rumamandavit, ut dicta in

concione in cath

edra publicérevocaret, nifi

s I[M.

mortem certó vellet exfpectare.

Cui S. Bertrandus magna cum mode-

t

ftia;/Tuo, inquit,Dominorenuntia

felicem me fore,(i in tali caufà vitam

! i

& fanguinem potero profundere;

quoaccep

to refponfo homo ille No-

bilis, trarum turbidus eftu,

ad coenobium

jf

PP.Dominicanorum equó

g

vectus properat, Patrem invenit: Et tüne, i

nquit, Frater, aufüs es meiri

publica conicionereprehenderes Et dicto c

p

itius fclopumbrevem inpe-

&us ejuslaxat, & explodit.

Etecceingens prodigium! Dum Sanctus ifte

ïggmms

Mmawm

ignum crucis füper injuft

um aggreflorem facit,

fclopus illerepenzé in

efhgiem crucifixi convertitur,

j

I)l"i sl

quo miraculo homo nefariuspermotus,

h ul

ad $. Viri pedes provolutu

$5

omnem iram depofüit, veniám-

que fübmifliffimé rogavit.

Difce ex hoc: Define 4b

Píl. 36, g.

$a, C derelinque furorem,

Pmpm W?

,

93

CON-

Zt(o) 2

29

s

PT

E

sio

*

D

?1

ä

&

[

$$

$

-

&Q?-

e

[

A

es

4

t

qeeum

T

tatdin

/

il

TR

C

ONSIDERATIOLXX'

s

n

Chriftus in cruce defpectus docet nos

Vib

omnia terrena deípicere, & folum Deum

[

3

purä mente fectari.

[U]/

Vidimus eum, €&9 non evat afpectus , E? defidevaroimus

mbd(

fünt:

eum. lfa. 53. 2..—

fate

T

1.

&à

e longe initi-

, im quonda

m Rebecca nunc Ifaac(g defponfata d

& fibi in vili

o

nere füo videret Sponfum fhum ad

ventantem ,

tl

habitu, & ut peditem obviantem,

advertit Scriptura, quó

p

fine mora de camelo fuo in terram fe

demiferit, honoris

fU

Gcn, 24.64;

Rebecca quoque con[pedto

f»onfo füo deferendi causà & amore:

qui verit per

Jfaac, de[cendit de camelo ,

d* ait ad puerum ; Quis eft ille bomo

At illa tolleus

i

agrum in occur[um nobis?. Dixítgue ei:. Ipfe

eft Dominus meus,

V]

cit? pallium operuit fe.

fi

Anima Chrift

iana! Ecce plus in cruce quàm Ifaac,

hic typus,

YO

lle Dominus univerforum pro

omnium

illeprototypon, hic fervus, 1

isinaraimmolatus. EnSpon-

N

falute non in typo, fedin

veritate cruci

ibet non nudipes tan-

füs tuus eft: hic, inquam, tibi fe ob

vium exh

tüm, fed & toto corpore nudatus, plagatus

defpe&us ac noviffimus

virorum. Proinde, animamea , defcen

de

x

de camelo füperbiz tua, &

Hs

hlamyde verecundig, quia

àd imitationem Rebeccz te cooperire c

eft.

fr

Sponfüs tuus, & fponfus fanguinum

O quàm malé conveniunt

ontemptu,

4f

Chriftus TEfus & hic crucifixus & tu? hic in fummo c

m

tu inhonoribus? hic defpe&tus & noviffi

mus virorum,

& tuin füper-

hr

liminaribus füper te; hicin fummis dolorib

us, & tu indeliciis & mun-

di intricata vanitatibus? Defcende , defcendei

gitur de camelo tuz u-

W

* Defcende afpernando

N

perbie , arrogantiz & propriz zftimationis.

N

precfentis feculi vanitates & ill

ecebras, ac co

N

MM T

nforma te vite & morl-

l

bus pretiofiffmi Redemptoristul, ut cum Ip

fo frui poffis veris co?

[

deliciis.

2. Spon-

Crucifixis docet mundum de[picere.

295

"

dile£ta

A& M RA

bt

:

j

2. Sponfà illa

ubi Sponfum fuum in menfa fua nuptia i

accumbentem confpicata eft, ingreffa ad eum, ungueutum intulic

[

nardinum pretiofiffimum , ex cujus odore Sponfüs mirum in modum

Cant. I« IT,

1

l

