nus dono dedir B. Joanni à DEO hofpitalitatis Fündatori, dicens:

idipl

Granada [avà latua croce, Sed in quem finem hec omnia? Nunquid Hadr,

— iyræus

mv

DEUS*& natura aliquid fruítra faciunt; Minimé; difce ergo amare lib. 6.e. 1. de

[itip

crucem, & in ea pendentem orbis Redemptorem. Veré mi Domi-

€hr, pat,

Qrelts

ne; qui te non amat , anathema fit.

-

QILOnUs

;

bus imv

. CONSIDERATIO |Il.

yit, !

,&iïï i

d« int

affolt

Crux eft arbor vite & falutis, ad quam

agJ'O d

nos oportet in omni tentatione & pericu-

lo confugere.

edunis

sonti

Ecce arZor in medio ferva ,

ol

Dan. 4.7.

e 'cktlt*z'mdo ejus nimia.

r

ii

r.

jondt

i2

Ria quondamligna DEUS inhorto Paradifï p'yl'ahtavit,*

lignum

vite, lignum fcientiz boni & mali ,

" & €xteras arbores tum

S quod

d

frugiferas, tuminfrugiferas; unam

fibi refervavit, arborem

videlicet fcientiz boni & mali,

de qua protoplaítis przcepit:

pan'ianj

(

De ligno Jcientia boni & imali ne comedatis, Comederunt miferi , Gen, 2. iz,

f

3

a-

*anoast

6

Confideratio 1.

& fa&i funt in defolationem. Quid confilil in re tanti momehti, ex

Gen. 32' g.

qua pendebat orbis falus? Audi Seripturam : Zbfcendir fe Adam & uxor

tf

ejus à facie Domini DEI in medio ligni paradifi.

L

r

a quod antiquiffimus

Origen. hom. Origenes: Jwpulíu quodam primi parentes ad avborem [o contulerunt , ut [igni-

1,in Gen,

fiaretur ,. qam. tunc unicum per[ugium in. arbore erucis effz conftitutum. — Ecce

quàm bonum, quàmtutum fit anime peccatrici, & nunc ad frugem

revertenti maturé, & dum adhuc tempus gratiarum affulget, adar-

borem vite & verum vite lignum, hoc eft, ad SS, Crucem confuge-

Cornd, hicin pe; Zrbervita, inquit Cornelius, e£ Crux Chriflà, qua in medio paradifi, id

Gen,

efi , Ecclefia eveBa , vitam dat mundos Ex Ecclefia Catholica in Officio de

S. Cruce: Ha eff arbor dignifinas in medio paradifi fituata, im qua [alutis

JAutber propria morte mortem omnium [uperavit, O Chriftiani, quid agitis?

-

En certum ac fecurum (alutis veftre perfugium; fugite, fugite, fed

v

ad crucem Domini.

2. Mirabilem quondam vifionem habuit Perfarum Rex Nabu-

Dan: 4. 7.

chodonofor. Videbam , inquiebat ad Daniclem Prophetam, cr ecce af*

bor in medio terva & altitudo ejus nimia : AMagna arbor && fortis, & procevitas

ejus contingens celums. AAfpettus illius evat usque ad. tevminos upiverfa terra : folia

Subter eam

ejus pulcberrima , C fruitus ejus mimius, C efta univerforum in ea.

1

ex &a ve[cebatur omnis caro,

babitabant. animalia & beflia, & in vamis ejus couver[abautur vblacrg; celi,

)

Per hanc arborem Daniel Propheta ipfün Perfirum Regem Na-

gw

buchodonoforem, alii hominem utpote arborem inveríam , alii pro-

D

Anaton, de

fperitatem humanam intelligunt. — Verüm propofito noftro perapté

Raipelogis

infervit Antonius de Rampelogis clariffimus Scripturg interpres, qui

£ 565.

per preedictam arborem crucem fübaudit Dominicam. Audiamus in-

ter utramque arborem & Danielis, & Crucis non inelegantem ana-

logiam.

:

Axrbor illa magna & prodigiofa Danielis in me

dioterra Vib

[

Pfal. 73. Ig.

tur plantata;. Crux arbor una nobilis in medio terrz ftetit: Operatus

eft falutem in medio terra,

pÜ

i

Arbor Danielis usque ad coclum pertingebat: Crux arbor ve

lr

regia, quia ornata Regis purpurá, ipfum coclum nobis aperuit, &

fir

$, Hieron, Fp. etiamnum poenitentes animas ad eoelum trm;fe;æ: Latro de eruce tran-

2.cap. 25*

lu

fit ad paradi[um. Ita S. Hieronymus.

.

Arbor ilia Regia ob nimiam a

lcictudinem usque àd extremas or-

(h

]

bis partes confpieiebatur: Crux arbor decora & fulgida usque ad ter-

míinos orbis terrarum fe dilatat, nee ullaregio ampliüs füpereffe vide-

Pfal, 18. 5

tur, in qua crux non przdicara fuit: 4m omnem terram exiv;t fonus ejus.

d

Arbor

Crix arbor voite & falutis.

,,7

jd

Arbor Regis Babylonis fru&tibus plena & abundans fuit: Et efc

[U]

univerorum in eá : Crux omnibus invocantibus efcam fpiritualem pre-

Vfal, 144 16,

dH

bet, omnesnutrit, cun&tos fuitentat, & implet omne animal benedidlione,

1l

Arbor Danielisomnibus, tum beftiis terre, cum coeli volucribus

t

f

W

commune afylum fuit: Crux Dominicatotius Chriftianitatis unicum

u

àc ultimum perfugium eft, tumin vita, tum in morte, proindeomni-

L

. Bgnav. lib

adat

bus omnia fa&ta eft: Jj cruce, ait S. DoGtor Seraphicus, pendet owmnis ,

À

. Pharetra, c«

fure

frudus vita, quia-ipfa eff arbor vita, qua eft in medio paradifi.

4. fol. 1404

il

3. De magno Cham Tratarorum Rege commenmorat Odericus,

ut teftis oculatus, quoód in fia aula regia inter pretiofa etiam pinum Odericus in

o d

j

h

il

habeat arborem fitis proceram , in qua pregrandes gemmarum & Indicis lib. 1,

(

unionum botri, velut uvs é fingulis ramis quaquaversum pendent,

agltb

[

nec ullus ramufculus in hac pinu pretiofiffima reperiundus fit, qui

"

non tali gemmeo botro fit ornatus & oneratus.

Nb

Henricus Northutie Landgravius in haftiludiis, qux füis quon-

Le Blane-in

dam Nobilibus inftituit, arborem quandam fatis proceram & latam,

üui

ï:(a]- L.v 31)

ro(atu

aureis & argenteis foliis turgentem 1n foro erexit, ex quaillis, qui ad-

verfarios füos ex equis precipitarunt, aureum folium pro munere de-

: foüd

fet t

dit, iis veró, qui concurrebant, haflásque frangebant, fed tamen

in füa feffione permanebant, argehteum folium donabat.

:

uli !

Aerxes PerfarumRex Platanum arborem, qui optatàm

ipfi um«

Idem;

aM

bram in gravi Solisoftu fecerat, aurcis torquibus, pretiofis annulis ac

€

gemmis ornavit; Pompe

)

us vero vitem 2uream

gemmeis pomis &

lii

m

botris circumdatam in triumpho oftentavit &c.

p

Mitto has & fimiles arbores pretiofas, quas mundus eftimat &

t qm

myus lt

miratur; ad aliam arborem te duco, anime mi, füb cujus umbra,

etiamíi ruat mundus & zther ,

ftabis intrepidus.

Arbor hzc eft

oftt at

de

Crux Dominica, de qua Ecclefia cantat * Crux fídelis inter omnes arbor 1 bymno

una nobilis, [ylva talem nulla profert, fronte, flore, germine: Dulce ferrum , 5, Cruee,

i*

dulce lignum , dulce pondus fuflinent &c.. Nulla inter predi&tas arbores pre-

OPM

tiofàs meliorem fru&um tulit, quàm lignum crucis, hoc enim folum

1

dignum fuit portare talentum hujus mundi, & pretium totius fieculi ;

bor Ye

]

hanc igitur falutiferam arborem humiliter exofculernur , & duobus

^tülfs

flringamus brachiis, earm devotiflime fàlutando: Zve' Grux , fpes urita :

ii

Benedidla tu inter omnia (gna, C benedidlus fruitus , qui in te pependit SESUS

CHRISTUS, Sanda Crux, Tbronus Filià DEI

, Adeflo nobis peecatoribus, ut

per te fimus nunc & femper adjuti. & defenff,

leadtcr

4. Defolata Agarfilium füum Ifmaelem , ubi panis & aqua defe-

J

e&'&dc

bter ""äm Gen. 2t. iSu

cit, in d;fert:o fübter unam arborum projecit: Z4Jecir puerum fu

j

arboruth,

m

8

Coufidevatio M.

$, lïiäor in

arborum , qua ibi erant , & abiit , fedítque & regione protul , gugntumfpotqk Arcut

jacere , dixit enim : Non videbo morientem puerum ,. & fedenscontra , levavit vo-

hunc fcriptu-

!

[

£a locum,

cem fuam , & flevir, SubintrathicS. Ifidorus myfticam indagans caufam,

cur Ágar hanc prolem fitam fübterunamarborem

auxilium expe&tans de coclo?

prqjeccrit , ibidem

Rati

.

opem idem S, Pater a

ffignat, quia p&r di&am.ärborcm crux

&

Dominica prefigurata fuit, füb cujus umbra & proles & mater defo-

lata mox à coclo optatas impetrarunt fuppetias, nam apparuit eis An-

gelus, moerentes confolans, fontémaue monftrans, cujus haufto fàlu-

E

S. Laut, No- tari latice & mater & proles abundé refecbe fünt.

$i hoc olim in

"

var. bom, de umbra

, quid nuncinluce veritatis? Crux, ait S. Laurentius Novari-

pænit.

enfis, eff arbor optabilis, falubri medicamine plena. Quid agitis, Ó peccatores!

Cur non ad hanc vite & falutis arbor

em Prope,raus, , €xtra quam eft

nulla falus?

$. De Maximiliano Primo hujus nominis Imperatore referunt

probati fcriptores, quód à Principe quodam duos rare magnitudinis

oa. Weyer & velocitatismoloffos dono aeceperit, quos Imperator (fed tum tem-

$.. To.2 li^ poris intervallo adhuc Archidux Auftrix) ipíe in venatione probare

Y. cap. IO.

voluit, Cüm itaque illosloro alligatosante f& duceret, in proximam

& ali»,

feram immiffurus, accidit, ut hi generofi canes ad confpe&tum ferz

omnis morzimpatientes, tanto impetu Ín obviantem predam Ínve-

herentur, ut Maximilianum, quilorum feu funem circa manus forti-

ter ligatum tam citó folvere non poterat, per longum viz fpatium

Ü

fuper terram miferrimé raptarent, in quo füummo rerum & vitz di-

fcrimine fine dubio periiffet, nifi providentiflimus DEUS, qui in

tempore adeft fe in veritateinvocantibus, buic extremo malo reme-

dium ordinzflet; fiquidem canes, cüm ad arborem quandam advo-

larent potiüs, quàm accurrerent, fubitó feipfoscaptivorunt, dum fu-

nis circa arborem implicitus momento uno ccelerem illorum curfum

ftitit, ex quo Maximilianus jam femimortuus & malécruentatus pau-

lifper ad fé rediit, funem de manibus folvit, & fic à vitz interitu

ope arboris obftantisliberatus eft.

5

Idem Imperator, dum aliquando per montana exc

elà & ruþ&s

Gretferue de

Cruce lib, 2.

praruptas Oenipontanas rupicapras infequeretur, eó tandem in hac

€ap. 19.

periculofa venatione evafit, ut nec pedem referre, nec ampliüs pro-

Me,

gredi valeret, nifi in precipitium & proprium interitum. Manfit in

ff

hoc ftatu per dies duos & noGtes, crucifixum implorans Amorem

LU

fuum ; Et ecce die tertio apparuit juvenis in habitu ruftico (qui An-

fim

fpmz

gclus Domini credebatur) qui eum à prcipitio liberavit, & per prz-

alta

Crux arbor wifæ é fatutis,

9

at

alta montíum fécuré ad füos perduxit, in cujus rel memoríam per-

Mi t

grandem Cruci£xi effigiem illic locorum

jutfit Qri.gi?, quam confbici-

i,

ens de longé veneratus füm.

lm

Ad te nuile me verto, anime mi, dic, obfecró, quid aliud vita.

tua cít, quàm continuus curfüs ad mortem? Et quó te fibinde non du-

It C0f

cunt molofli ifti & canes venatici, fcilicet tux infrunitz pafliones,

r d

concüpiftentig, carnis tumultus, deemonum infültus & mali habitus?

o n

Igitur arborem oportet quxrere, quz ab interitu te eripiat; Arbor

o fl

hzc falurifera eft Crux Dominica , in qua vita C falus mundi pependit ,. i

fim if

que Chriflus triviupbayit, & mors mortem [üperavit in aternum; ad hanc, in-

Nour-

quam, curre, qui«, prout loquitur S. Ambrofius, per arborem

outorti

moré, C* Vita per érucem.

lu.amc[t

n

NI

— CONSIDERATIO IIL

p d

- probare

OXImt

Chriftus Adamus fecundus reparat in

umfu

Cruce, quod Adamus primus in Paradiío de-

m

v rott

ftruxit 1in. acbore,

] ïpatmm

Unius deliclo multi movtui [unt : multó magis gratia Det,

v

, qm li

€$9? douumin gratia untus bominis

J &f Chrifla n plo-

jo ret

res abundautt. z4d Rom. s. 15.

ff g

us

v

hn

v

H

j a

Rimü-s homo de humo fum

ptus, & exlimo creatus, 3 DEO

d

creatore fuo nomen accepit

ADAM. Obferva hie LeGor pru-

? in[CIlFu

dens: Tó nomen ADAM quatuor conftat litceris,

quz .ingrsx-

co quatuor orbis demonftrant plagas; A Anatole,

id eft Ori-

TM n

entem. D Dyfis Occidentem ; À Ar&os /

Aquilonem , & M

i

Mezembria Meridiem, fed h

n

crucem exprimere; ita Rabanus:

0c, prout rerum ponderanti patet, eff

j

i

Ü

Noemen primi boiminis , id ell, Ad.m in Rabanus

£

H

r

figura & f.

orma [anda crucis di

jpofitum efl; quatuor enim orbis partes ve-

i2,de $, C

Amorem

tam, feu quadratam formant crucem,

& S. Hieronymus: 4/[z, inquit,

ce,

(

qulAD

fpecies erucis. quid eff. aliud ,

nifi forma quadrata mundi?rut per hoc vid

eli-5. Hieroa

( qup

4

Gin:bgr Unus pro o ouibus,

cet Maro e, 11

lo

Confideratio I1I.

cet myfterium- omnibus indicaretur, non aliam Adamo & pofteris

L

9

us ad cceleftem patriam effe, & im

[

pofterüm fupereffé viam, quàm

viam regiam fancte crucis.

2. Adam primuspeccavit per faperbiam & inobedlentiam, dum

uxori & ferpenti infernali ex pomo vetito divinam promittenti omni-

Gen, $ $.

fcientiam credidit: £wuis ffeut dii , — feientes bonum & malum. — Chriftus

Adam fecundus reparavit in cruce hoc füperbize & inobedientie de-

Phüipp. 2. 8 liGtum , de quo Apoftolus: Humiliavit femetip

Ü

Mmoriem, qmorteum autem erucis.

ftum ]4&:;3( elediens sque ad

Adam primus AuGor fuit omnium malorum , qui in univer-

Rom.5. 12. fum promanarunt genus humanum : Per unum. bominem peccatum in buuc

mundum intravit, ( per peccatum mors, ( ita in omues mors pertranfüt , in

g

quo peccaverunt.

Chriftus crucifixus auGtor eft omnium bonorum,

)

1,Cor, 1. 22.gratiarum & benedidionum, imó vite &ternz: Sicutim [dam, ait

' Apoftolus , emnes moriuntur , ita C in Chriffo omnes vivificabuntur.

[ü!

de

3. Adam per generationem carnalem parens eft omnium homi-

A. 17, 26, -num

: Fedt DEUS ex uno omne genus bumanum inbabitare feper uuiver[am fa:

f

ciem terra.. Chriftus crucifixus per generationem fpiritualem eft verus

L Pet, L3. parens nofter ,

qui fecundum anifericordiam. fuum. magtam regeneravit mos in

tl

fpem vivam crc.

ti

Adam poft admiffam prevaricatfonem cum uxore füa fum-

moperé erubefcebat, quód effet nudus, ideó confüerunt fibi folia fi-

Gen. 3,.7,

[

cás, ut nuditatem fuam tegerent: Cimque cognoviffent fe-effe nudos, con-

Pa 21 19.

fiterant felia fichs, & fecerunt fibi perizomata, | Chriftus nudus in cruce pe-

IN

pendit, ah quanta cum erubefcentia & rubore, quis dicet? Diviferunt

fibi veftimenta mea, & fuper veflem meam milerunt fortem. — E dile&tus ille

t

d

Joan. t9. 24. pretiofifimi Redemptoris noflri Diftipulus: Partiti funt ve[limenta mea

fh!,€i

.

1 Vefieim meam mijerunt foviem. Supraquod S. Ambrofius: — Refart,

m

S, Ainbr, lib,

l

10.in Lucam,

inquit, cevfiderare, qualis afcendat , stidum video, talis afcendit, quales nos

autlore D EO natura formavit , 14lis in

*

[/

Vif,

paradifo bowo primus babitaverat , talis

5

ad pavadifum bomo fecundus intva

Gen, 2. 9.

4. Adam in horto paradifi & in loco voluptatis peccavit: Plan-

j

dlA

javerat autem. Dominis DEUS. paradifum voluptatis a principto, in quo pofuit

bominem, quem formaverat, O felix ille hortus,

priusquàm Adam in co

fhi

eccaverat, fedubi in eo fedu&tus fuit,

, & legem DEÍ prevaricatus eft,

initium in illo omnium peccatorum

à pofteris commifforum & com-

Qui

Joan, 18. 1

mittendorum fümpfit.

Chrifítus fecundus & innocentiffimus Adam

To

in horto Getbfemani fü

am inchoavit paffionem: Egreffus eff cum difci-

tar

pulis fuis trans tovreniem Cedren, uli evat bortus &c,. Et in alio horto fuam

Qï'(Q

finivit paffionem, ubi & fepeliri voluit, ut unde mors oriebatur ,

P

jnde

&

N

De primo & fecundo Adamo.

$51

;eyïs

Ua

inde vita refürgeret: Erat autem in loco , ubi. eruciixtts eff , bortus, C ín Joan, 19. qt.

horto monumentum noyum, in quo nondum quisquam pofitus erat , ibi ergo pro«

pter pavaceven judaorum , quia juxta erat monumentum, poluerunt Teium.

(üfi

ymi-

f. Ad Adamum przvaricatorem quondam à DEO didum eft:

Male iila terra in opere tuos. in laboribus comedes ex ea cuntlis diebus vita tua ; Gen. 3. 18

ris

od

fpinas i tribulas germinabit tibi; . in [udove vultís tui vejetris pane. . Confide-

ra nunc novum Adamum, quomodo per crucem & paffionem fuam

qud

terre maledicte de novo benedixerit: Benedixifli Domine terramtuam cc, Pal g4. v.

Remififti iniquitatem plebis tua &«.. Vide, ac perpende infüper preedictas

aixet

.jnlut

Protopiafii poenas, quas ipfe fecundus Adam in laberibus A juventute [ua ?(3l, 87. 16.

patientiffimo animo fiftinuit, Bone DEUS! quot fpinas pungentes

Kfit, i

ac tribulos illi germinavit Hebraica tellus? Vide quantum füdaveric

0T.

per omnem vitam ovem quzrendo perditam, in monte Olivario,

it, i

fub graviffimo crucis aratro, ac tandem in colle Golgothzxo pen-

dens in ligno,

yhoni-

€. De Adam referculteriüs Scriptura, quód pre pudore & con-

win

fufione, ac prefertim ob metum divini judicii inter denfiffimas para-

E vens

difi arbores fe abfconderit: Abfroudit fe in medio ljeni. Chriftus cüm ad G. 3. 8

yit u

necem & judicium quereretur, non f& abfcondit, fed ipfe ultrómili-

tibus ac hoftibus fuis obviàm proceffit, rradens fe ipfe voluntarié in

. fir

manus peccatorum ; jZEfas w4que [ciens omnia,

i foli:

qua ventura erans fuper Joow. 18. 4-

eum, proceffit , & dixit eis: Quem quartis?

du i*

Adam, ubi de ligno fcientie boni & mali comediz, mox, con-

u

Ícientiàanimum illius acerrimé ftimulante, advertit, in quantam mife-

Dinjwi

riarum voraginemipfe & genus univerfum humanum deyeniffet, un-

s

de fugam meditanti venit in occurfum ipfe Dominus ad auram poft

imen m

meridiem, Protoplaftum reum ad fe voceans: Ubi es?*. Supra quod $, Gen. 3. 9.

s Rl

Irengus: Illud, inquit, ,/igzaijimlbat, quàd Cbrifius ad itundi Pelperam ventti* S, Trenzus hic

: un

rus effet ad redimendum Adam , ejísque pofteros.. Et quia Adam in arborespud Coincl,

WW; u

vetita peccavit, Chriftus DEIFilius in arbore infami paffus eft, ubi

jam tune in paradifo, prout obfervat Ecclefia: apfe lignum tune notayit,

vt

Pigfg

Í

damna ligni ut felveret , €x medelam fervet inde , bofl:s une laferat.

y

J

7. Adam tandem 6 paradifo per juftiffimam fententiam fuit eli-

il q"ü

TM

minatus: Ejecítque Jdam, C collerav:t ante. pavadifum velupratis Cherubim ,

Gc,l' 3. 24.

jan

qui illum , prout valt $. Auguftinus, vel manu eduxit, ut Raphael

ni q

Tobiam, velabripuit, uti Angelus Habacuc ex Judza in Babylonem

ii n

transportavit, ut Danicli ferret prandium &c. " Chriftus pari modo

/ iil lel

ex civitate Hierofolymitana cum crucis pondere eje&tus & eductus eft,

jorto. f

& quidem eádem horáà & ferià fextà, ubi Adam peccavit, crucifixus;

od

gtl

& circa horam nonam diei in cruce pro falute mundi mortuus eft :

d

B2

Jlat:o-

/

I2

Confideratio III.

Beda & al Ratieis, ait V. Beda, imb divina pietatis ovdo pofcebat, ut. quà horà 'primzh

apud Cornel, Z4dam peccando mortem buic mundo invexerat , eádem borá [ecundus AAdam ior-

:

tem anorietndo deflrueret, :

$, Anmibrof. in

$.. De Adamo commemorant ulteriüs SS. Patres, quód illius ca-

put feu cranium in Calvarie monte fuerit fepultuín: Congraebat, aitS.

€.25, Luca,

Ambrofius , «r ibi vita noflra primitia locar entur , ubi [uerant mortis exotdia ,

: Quod Adami cranium Chriftusibidemfüo fànguine de cruce copiosé

—

Ephef 4,

. füllante à forde peccati mundavit, & ad vite gratiam mifericorditer

Molanüs «

^ revocavit juxta illud; Smre quidermis, && exurpe A movttis, €o illuminalit

P. gg

t

p

bufiss: Extideó exittimat Molanus & alii,.hunc mortem in Ecclefía

28.de Imag;

nibus,

DEI provenitfe,

quód füb Crucifixi Domini iconibus ac ftatuis que-

dam calvariaappingi, autadfculpifoleat, per quam Adam (üb crucis

trunco fepultus, & à Chrifto redemotus fignificatur.

9. Adam deni

Rom, $

que fuit exprefla figura & typus Chtifli, íta Ápo-

"* ftolus in Epiftola, quam fcripfit ad Romanos: Qui eff forma futuri, hoc

eft vénturi Chrifti in hune mündutm. Adam ex terra virgine, & non

maledicta fine virili femine à DEO procreatus eft ; ità Chriftus ex Ma-

Luc. 1. 35.

tre Virgine nunquam malediéta, fed femper benedi&ta terra per vir-

tutem Spiritüs Sandti generatus eft : Quod nafcetur ex te Santum, vocabi-

Gen, 3. 16,

twur Filius DEI,. Adam fuit caput & fpon(us Eva: ub viri peteflate erii:

Éphef. 5. 23

Chriftus eft caput & fponfus Ecclefi füz, quam redemitin finguine

fuo: Chriflus eff caput Ecclefia. Ex Adami dórmientis latere & cofta Eva

Gen, Z. 21,

formata eft: Dmmifit ergo Dominus DEus foporem in Adam;. cfimque obder-

aniffet , tulit ynam de coflis ejus, r veplevit carnem pro ea, & adifiavit Doni-

nts DEus coflam, quam tulevat de Adam, in mulierem, Ex Chrifto Domino,

14

übi in cruce obdormivit, & latus e

jus lanceá apertum eft, Ecclefia

$, Aup,lib, 2

E&

» .R'ï

i

de

$yínb

.

ad

itér cun&torum viventium prodiit; ita $, Auguftinus: Z4frendat, in-

Á

Catechum.

quit, Spon[us nofer tbalami fui let

L

D

wum, dormiat moriendo , aperiatur i latus,

€ap. 6.

i

C* Ecclefia prodeat. virgo:. ut quomodo. Eya [adia eff ex latere AAda dormientis ,

áta Exclefia formetur ex latere Chrifli in evuce peudentis, O anima Chriftianá!

vide, & confidera, in veritate Sacramentum lo

c magnum eft, ego

autem dico in Chrifto & Ecclefia.

li

Adam denique à DEO prefe&us eft omnibus corporels creaturis,

t

tenquam Dominus univerforumin terra. Quanta dignitas! & tamen

illam perdidit unico pomi morfu

5

*

fed egit poft lapfum per annos 930.

te

Matth, 27.62.

amariffimam pcenitehtiam ,

& ideó pié creditur, quód fuerit falva-

tus, & inte

r illos Sanctos, qui cum Chrifto fürrexerunt, & nunc in

le

ccclo fit ceftis fidelis paffionis & redemptionis generis humani, Ma-

ti

jor, imó ommis poteítas data eft Chrito in codlo & in terra, de

Ti

quo

De primo d fecundo Adamo.

r

n

quo S. Leo Papa: Quod cecidit in Adam primo, erigittr in fecundo : Pro- Vhilipp, 2, 9,

QUE

pter quod & DEUS exaltavit illum, & donavit illi nomen, quod

eít füper omne nomen, ut in nomine

JESU omne g?nu

Ws

He&atur &c.

,ai

st

-fb fer- porcu R

opio

yditi

yinzdt

CONSIDERATIO IV.

df

qui

Chriftus Crucifixus juftus Abel, jam ab

[5

origine mundi in fuis typis occifus, &

crucifixus.

|Age-

n M

Anot

Confurrexit. Cain adversns featrem fuumn Abel, €9* dn-

s

r Vi

yetil

| Jerfecit cgm. Gen. a. $.

te

a n

i Jf

Bel vifgo, Sacerdos & Martyr primam poft Adamum me-

fp bt

ruit praíeferre Chrifti Crucifixi figuram, dum primus in

T2

patentí campo erexitaram, in qua DEO optimaac pinguif

j D

fima gregis füi primogenita, hoceft; Agnos litavit: A4/el ob- Gen. 4, 4

»

N

vómin

tulit de primogenttis orcgis [ui, . de adipibus eerums Cain veró

Ecclffäï

agricola munera tantim aliqua abfoleta de frugibus terre DEO fuo

n(f»'lf»in'

praeíentavit: Fadum efl autem pofl multos dies ,. ut

| offerret. Cain de fructibus

j ei lilts

terza numera Domino.

m]f,'iwml

Infpiciamus modó, qu&àm gratum & acceptum utridsque (àcri-

ficium DEO acciderit; de victima ÁAbelis teftatur Scriptura: Aefpexit

lrif[]läfgf

d9

Domitius 4d Abel, * ad munera ejus, dum fcilicet igne de coclo lapfo il-

lius facrificium probavit &abfumpfit, Caini veró munera prorsus in-

reatllïiïa

tacta relinquens contempfit, & faciem ab eis avertit: 44 Cain aurem

ytunel

€ ad munera ejus non tefpexit , Et quare hoc? nunquid apud DEUM eft

TO

refpectus perfonarum?

iüpett, Abbo

"d

Caufàm hujusmyfterii fübiungit Rupertus Abbas in Genefin , ubi

docet, Abelem hoc fuo facrificio præ(jgüaffe, & quodamodo precur- hi in Gen,

F;me j

h?

riffefacriicium Crucis, offerebat enim agnos immaculatos & opti-

12 k

Quareímius, Chrffi jaerificium && [ai0a Qua. «fim, t6,

quo

moOs: 4p quidas, vait dociffinus

B

Yuine- l.-c. 3. fe&2,

14

Confideratio IP.

M

vulnera in typo cerntbantur , agnus enim perfe&am Chrifti crucifixi ge-

lt

ftat figuram, dum crucem in dorío habet, & quinque ftigmata in

hr

corpore,quatuor videlicet in pedibus,& cicatricem rubram in pe&ore.

:

It

2. Et hocett

7»-»&—1

ada

Y

ji

od in füa Apocalypfi allufit dile£tus ite Chri-

.

j

fti Diftipulus, dum non dubitavit Chri

um cr

ucifixum, agnum il-

Apos 13- : ]um divinum jam ab origine mundi occifüm appellare: Qui eccifus eft

I

ab rigine mundi, non in fc videlicet, fed in fuis figuris ac typis , utpote

qui jam ab eterno à DEO erat decretus, prefcitus & predeftinatus, uc

fi

mundum immundum íuüo tempore ab interitu redimeret , & pro

1j

omnium fàalute in ara crucis moreretur.

Itaque crucem Dei Filius

Àb

non tantüm in tempore, fed jam ab eterno elegit, per quam homi-

fin

la, 54. &

nem lapfum cum DEO Patre reconciliaret: /» miferizordia fempiterua

fcel

mifertus (am tui, dxit Rm'empfor tuus Dominus. . Quód autem facrificium

n

$. Ambr, lib, Caini 3 DEO rejeGum fuerit, rationem reddit S. Ambrofius: 4éel,

Il5 |

$ deIncamat inquit, ex primitis ovium obtul t facrifiiumy docens mon terrg munera placitu-

QUn

€ap. IT

ra DEO , quod in Cain eblatione fiauvabatur, qua degeneraverant in peccateres,

qu

fed sa, in quibus diviui gratia my[letii ve[ulgerets R. efulfit autem divini gra-

qu

tia myfterii in typo'Ag-ni di*aïini, jam tunc ab origine mundi occifi ;

101

Cain veró jam tunc in figura inimicus crucis Chrifti extitic, & ante-

t

fignanus impiiffimorum deicidarum, quapropter meritó cum fuis ob-

.

Dj

foletis muneribus rej

edus eft. Et quid tu offers DEO, anime imi?

4. Poflquam Cain impcftor & fratricida fceleratriffimus ex hoc

X

diverío facrificiorum effe&tu non obícuré advertit, Abelem magis

apud DEUM ob vitx, morümque candorem ,

uàm fe pollere , 1n-

vidiz fomite excitatus, fratrem füum blando

í

brmone In agrum ut

Gen. 4.8, Íecum veniret, invitavit: Egredumur foras: cfomque effent in agro, conjur-

AÀn mandibula? ut

h

rexit Cam adversis fratrem (uum /Abel, & inter[ecit eum,

[

communiter pidtores hanc figuram exprimunt? An forté ftrsngula-

Tirin, hic,

[

tus, aut lapidibus obrutus, aut in aquam demeríüs ? R efp. eXTxrinp

& aliis, quód Abelligneà & rufticà furcà, quam Cain tanquam agri-

I

cola, fecum de more in agro ferebat, fuerit occifus, ut eó magisty-

fü

um mortis Filii Dei in agro Golgothao à perfidis TJudeis in cruce &

1

.

hr

Ti

igneà furcá

&

nterempti, reprzfentaret.

Ita enim do&tiffimus Mallo-

Mallon. de 5.nu

"

4Se€*

S

ffa

Chriflum, alt, ad mertem [ibi ab invida gevte inferendam properantem

W

Sind. £ 121-. fouroyir Vbel, du a Cain invide in agrum ducelatur , ut ibi ligno necaretur.

in

4. Obfervatin hae figura gentium Do&or Paulus, quód Abel,

ts

licet jam ab origine mundi à tratre fuo perfidiffimo occifus, adhuc

u

Hebr 9.4. tamenin przfentem usque diem nobis loquatur: Defunttus adhuc loqui-

i*; & quomodo, dices, adhuc defunctusille nobis loqui poteft? Au-

U

&|

di vocem meam: Innocens AbFl adhuc nobis loquitur non in fe, fed

in

Chriflus Crucifixus per. Abelem pm/ignatuf.

1$

in fuo prototypo Chrifto JEfu crücifixo, cujus ille tam eximium get

X t

Wa i

fit typum , dum enim ille mortuus, alter viciffim ortus eft , longé

d.

fnétior, longé juftior, longé innocentior. Sed hic advertas, rogo;

eChr

magnum inter utrumque Ábelem difcrepantiam: Sanguis Abelis pri-

miinnocenter effufüs fine morá contra truculentum fratricidam cla-

mml.

vijudd

mavit vindidam: — Quid feciffa?. vox fauguinis fratris tui clamat. ad me de Gen. 4. te;

terra? Sed meliüs loquitur Sanguis fecundi Abelis in cruce pro omni-

o

um falute occifi & quid loquitur? Movetur & concutitur terra à

àtuS, Ut

fundamentis, dum moritur in cruce Filius Dei, q

ni

[opa

a voluit parricidas

r

illos, imó omnes peccatores terre, velut quondam Core, Datban &

STS

n hori-

Abiron deglutire, & vivos fepelire ininferno; & quid loquitur ille

fanguis divinus? Difrumpitur templi velum in deteftationem canti

appitti

fceleris; Scinduntur petrz, quia corda hominum erant petris durio-

rificim

ra; fiunt tenebrz,

uia fol, mundi oculus, indignos cftimavit tellu-

: ,/ZMI

j

ris incolas, quibus

umen impofterüm miniflraret; aperiuntur mo-

( t

numenta mortuorum ad devorandum impios Caini fratres &c.

Et

tatetl

quid loquitur finguis divini Abelis? Audi Apoftolum: J4ccefflis, in- Hebt, 12, a2;

rpigt

j occli

quit, «dmontem Sion &* teflamenti novi m«d:atorem $Ejum & [1nguinis afper-

fionem , melils loquemiem , quam AAbel &v, Ec quid ergo loquitur? Audiat

&ante

(iís o

terra verba oris mei: Pater, inquit mitiffimus & moriens JESUS :

Pater dimitte dis : mon enim feiunt , quid faciunt.

O immenfüus amor ! 6196 23.34:

Q ïüi?

pietas infinita! & exauditus eft pro füa reverentia: Er ümpetravit, füb-

$. Hieron,!

Ts

intrat hic S. Hieronymus, quod petierat Chriflus , multáque flatim de Judais

qillia cvediderunt , €7 us

ep. ad Hedi-

jl mïgl;

*

que ad quadragefimum [ecundum aunum . datum efl. tem-

biam,

, I

pus peuitentia, Hlc me non ampliüs capio, & fto attonitus, confide-

yorüm u

rans tantam, ac tam immenfam divinz bonitatis clementiam : Ausc

$. Aug. Ma-

jr, M*

patent, ait S. Auguflinus, vifcera mifericordia Dei

uefiri, in quibus vifitavit nu, c, a,

pulad t

4os Qrieus ex alto:. Vülnera TE[u Cfï*ïi;"?! plena funt. smifericordiá , plena puetate ,

um

plena dulcedine & ebavitate &'v.. Ec quis ad ea non recurrat?

j. Confidera hle, anime mi, ulterius ingentem lu&um ac dolo-

m 4j

rem primorum parentum Adami & Eve, ubi dilectum hunc &lium

ele

mj

füumAb

iM

'inagro mortuum, interfedum & in proprio natantem

j ques

fanguine invenerunt, quem cxinde non (iné amaris lacrymis terrz

u5 MW

mandarunt.

Hic primam poterant videreac confideráre triftis mortis

.m;znm!llf*

imaginem, & quid cum ipíis aliquando effet futurum. Interea illius

fandta anima primaadlimbumà SS. Angelistranslata eft, in quo quie-

1 mluh

Ü

dAbel

tis loco füum expedarec Redemptorem, Chriftum JESUM & hunc

1 2dhuc

cruci&xum ,. qui poft mortem crucis mox ad eundem inferorum lo-

]

li [ogii

cum defcendiz, Gcinter alias SS. Patrum animas etiam Abcelis libezavit

& fccum in coelum evexit.

J

»te ,

M

Sto

n f

16 Conufidevatio IV. Cbriftus Crucifixus pev Abelem prefionatus,

Sto hic, & hxreo atttonitus, dum doloro(iffimam Matrem, dile-

&iffimum filium fuum de f2tali crucis ligno nune depofitum, & in gre-

mio illius reclinatum mente attentiore contemplor. O quanto majo-

riamore, moerore ac dolorehzcpientiffima Virgo & Mater huic divi-

niffimo Filio & Abeli fecundo parentavit! Dicat, qui poteft, explicet

a

av

qui explie

evalet, ego non poffum. Ettu in

gratiffime peccator, qui

N

tanti extitifti caufa doloris, cüm crucifixum

Kedemptorem tuum pro

faàlute animz tuz interem

amore? V tibi.

ptum confpicis, nullo tangeris dplorc &

6. Ubi Jeruchuntinus ille Viator àlatronibus lethaliter f&uciacus,

r

nudus & fpoliatus in via jacebat moribundus ac ab omnibus dereli&tus,

Sa

:erdos quidam ex plagarum horrcre perculíus retrorfüm abiit, & in

Lue, 10, 55

ali

*

(f;i.

mpartem iter füum reflexit: E vifo illo praterivir. Similiter & Levi-

ta, ubi hunc hominem vulneribus confectum, & animam agentem de

longéconfpicatus eft, pertrantiit, nec adire illum miferum, necalloqui

dignatus eft ; proterierunt & plures alii, fedunus folus & quidem$a-

maritanus illius vulnerati pauperculi mifertus &-compaffus eft. -

Quod accidit huic Jeruchuntino Viatori à latronibus percuffo,

hoc etiamnum hodie evenit Chrifto-JESU in cruce füffixo & plagis

confe&o; O quàm multi pretereunt Chriftianorum, dum hune pre-

[

tiofiffimum Redemptorem fuum in Ecclefia, in plateis, in biviis, in

L

agro, veletiam in propriis zdibusin crucependentem vident, & nec

D

ullum reverentie, &amoris reciproci fignum illi exhibent! O Chri-

f

ftiani! Filius Dei pro peccatis veftris in cruce mortuus eft, & vos adhuc

$. Tho. Vill.

eccare

A

ing

uv

e&at? Audite Divum Thomam Villanovanum: Quid magis,

fett

Cenc, L, de

extemo ju-

mquif , bomini peccati borrorem imcrtee poteff , quam videre Filium Dei pro pec-

(ili

dicio.

cato in crucis patibulo morientem , €v terribilem Patri pro reata þ:tisfaäianem red-

Ti

dentem? Q . grande malum peccatum, pro quo talis ultio fit! Non mibi intitdatt-

lom

tem mundum , flagrantes civitates, ab[orptos bomines, non infernum & omnes ejus,

O

ponas objicias: nam fi mille proponas gebennas , nonti fie expavefco & cotitremifco ,

fuit

jïcm videre DEum p*o peccato morientem, ita peccati reattm folventem ; qualis e/l

Biel

macula, qua Dei f[auguine eluitur? Qualis eft culpa, qua Dei ctilpa Vitndicatuy ? De

catero quis audeat peccave ?. Quis vel levilftmam eulpam tion expave[cat ?

Wif

Gen, 4:10.

Ad Cainum fratricidam à DEO Patre didum eft:

- Quid fecifli ?

Hoc idemad te dicit, ingratiffime peccator, idem Pater

cocleftis poft

toge

quodlibet peccatum mortale à te perpetratum: Quid feiiffi? Cur de

IIus

novo crucifigis Filium meum? Q

i

1d tibi mali fecit? O:mifer!

m

K

vade & plaþge dolorem tuum,

G

CON-

d

[

|

Bu

£ (o)

17

t, dile.

E

$3:

dngre

1535535125204880858522004642581508

omj-

d-

.CONSIDERATIO V.

enlot

'

Attq

um

Noémus cum arca & vinea fua pulcher-

olore

rimus typus fuit Chrifti JEfü crucifixi.

C

xl

Afle confolabitur nos, ab operibus C& lalovibas manuam

üit, &i

&

no/imrum, interra cu maledixit Domz'nw. Gen. $.29.

&Ler-

I.

entemüt

calloqi

idemy

Ta quondam in prima munai vtate Lamech de filio füuo Nocmo,

cum in lucem nafceretur, vaticinatus eft:

Ifle Confolabitur nos. Ges, $. 29.

d

. Enim veró confolatus eft No& univerfüm genu

s humanum, dum

eroufh,

poft Adamum fecundus Pater omnium heminu

m factus eft, quia

& p!agis

ab eoomnes defcendimus :

Confolatus eff nos, dum arcam ante di-

yunc pre

luvium preparavit, in qua fàlvaretur

genus humanum: Confolatus eft

jviis, 1

"s, quia propter illius fanCtitdtem

, juftitiam & oblatum facrificium

