manus tuas cominendo [piritum meum in Completorio füb noctem canere-

morunt-

tur, ut doceretnos, quando cubitum imus, animam noftram DEO

v

commendare, quia multis denote ex catharro, füffocatione, a pople-

xià & aliis accidentibus fübitanez mortis occurruntpericula.

vl

Quem

.mgvif n

Veríüm etiam ufürpare folent moribundi.

S. Raytnundus dePenna-

fort mortuus eft in iisdem ver

bis in manus tuas Domine commendo

7im']llffb

ngexpl-

fpiritum meum, item S. Ni«

olaus Epiftopus, de quo Ecclefia: Sufpi- Brev, R'om,

ciensin ccclum, càüm Angel

usinfel'-

os fibi occurrentes intueretur, illo píalmo 6. Decemsr,

pronuntiato: In te Domine fperavi, usque ad eumlocum, in manus

w *

tuás commendo fpiritum meum, inccaleftem

Wt yti

patriam migravit. Item

S. Ludovicus Galliarum Rex pientiffimus,

S. Bafilius & innumeri alii;

j*

»

j

utinam &nos, optime Lector!

.

Dixi

t autem moribundus Salvator nofter hec verba cum valido

un p

clmore: Eteclamans voce m

48

gna J Efus ait : Pater in manus tuas commendo fpi-

T

ritum meum. Et quare fic clamans expirare voluit? . 1. Ut füam & vi-

Lue, 23. 46,

Dgïenti h

vendi & moriendi

poteftatem orbi teftaretur, priüsenim dixerat: EooJo.1o.18.

ml!itav Y

pouo animaim meam, us iterum famam eam, — Nemo tollit eam

ra]ls ,

À me, fed ego pouo

T

eam à t ipfos. Poteflatem babeo ponendi eam,

€ peteflatem babeo itertem fumcn-

] MIW

ii

dieam, Clamansexpirare voluit. 3.

Utanimisnoftrisintonaret; quo-

usque peccata noftra ipfüm deduxerint, adiniquos Judices, ad cruen-

"

T

j

tam columnam, ad fupplicii locum, ad funcftam crucem, ad ipfam

94,;1

mortem. Clamans expirare voluit.

3. Ut doceret quàm vehemens

ipfi

dolor fuerit tam exterior, quàm intefior; de dolore exterioreait

ij

(

n

i

Propheta: $ieff doler ficut dolor :ici5, fednon minor fuit dolor interior, Thren. t,

12,

b VM

p

cüm previdit, quód tam cruenta paffio in tot hominum millibus ef-

ym

etperdita, qui fponteinzternosigneseffent ruituri. Clamans expi-

j

j

M

rarévoluit. 4. lt inftrueret nosin periculis, morbisacprefertim in-

Bb

ftante

Gintber Unus pro ounibus,

^

»

»

P.

Coufideratio C De morte Chrifli Crucifii,

J

ITE

i..me morte cla

maread DEum, quia nullius innocentiaab infidiis dia-

i

boli fatis fecura eft , i enim Cerberus ipfi Chrifto in extremisadhucin-

fidias ftruere voluit,

aquantó mag

É

O.

istuo infidiabitur calcaneo, hoc eft

fini vits.

Clamans expirare voluit.

f. Ut nos furdos à fcelerum

Éphef. 5 14.

lethargofüfcitaret, unde monet Apoftolus: Surge qui dormis , & exurge 4

miortuis, C& illuminabit te Chriflus

Clamans expirare voluit. 6. Ut mo-

riens nos ut mortuos ad vitam revocaret.

SicLazarum evocans é fe-

D

1o,11.41-

pulchro voce magna clamavit: Lazare veni foras, . Hinc illa Romani

Marc. 15.39.. ducis liberrima confeffio: Videns autem Centurio. qui ex adver[o fl abat , quia

fic clamans expiraffet , ait, vert bic homo Filius Dei evat. O anime mi! Quid

agis, dum hz confideras?. Ecce falus tua ac mea in patibulo exfpirat;

Deus patitur, Chriflus occiditur, Veritas opprimitur, vita moritur, ut

Bit

viverent mortui; percute cum turba morti Chrifti prafente pe&tus

tuum. &revertere, devitioad virtutem, de morte ad vitam.

E(u! Alii

jo:19.30.

g. Et intlinato capite tracidit fpivitum. Quid hoc eft ómi]

morientes primó emittunt fpiritum, & deindeinclinant caput, tu ve-

tó prio

s caput inclinafti, & exinde emififti fpiritum? Magnum hic la-

tecmyfterium, inibiciamus, &levemus capita noftra, quonam appro-

inquat redemptio noftra.

Inclinato copite tra-idit [piritum.

1. Ut non

S&.€htyfot, necc(iirate, fed voluntarie fe mori oftenderet; ita S. Chryfoftomus.

hom.$84.

Incliz ste capite tradidit fpiritum, 2. Ut oftenderet, quód moriebaturex

Gliffand, qu,

302.

obedicotia, Patri obediens usquead mortem ; ita Antonius Gliflandus.

Jucisato capite tradidit fpivitum. — 3. Quiacüm omnium peccata portaret,

QY

Lanfperg. ho.

eorum onerc fumme gravabatur, unde caput inclinavit. Ita Lanfper-

quó

£2, dc atf

gius.

Jl

Idemibidem,

E

&

C

2

Iuclinato capite tradidit fpirirur. — 4. Ut ultimum vale dilecif'ime

€

& nunc afflictiffime Matri juxta crucem ftanti diceret ;. ita dictus Lan-

l

1 Y q

fpergius. Inclinato capite tradidit fpiritum. — . Quafiplagam Occidenta-

lem falutaturus; Hierofolymis &plagis Orientalibus dorfum vertit,

tUüs

Yüln.

-versiis autem Europam faciem oftendit, & caput moriens inclinávit,

ubi Ecclefiam fundare voluit. Juclinato capite tradidit fpiritum. 6. Uttan-

flt dj

Ü

quam feliciffimus Caduceator momentum cum clamore valido hu-

jtodi

liio ;

Larfon, de

mano generiannuntiaret, quo Patri xterno reconciliati fumus, acin

Paf Dom.

fisnum reparate amicitiz ofculum veluti terrz dedit.

Ita Larfon.

D7

inclineto capite tradidit [piritum, O tublime myfterium! DEus moritur,

quis hoc affequi poteft, & quidem pro te moritur, quid rependes, nefis

O

0tm

ipgratus tanto BenefaQtori? Quid retribuam Domino

quaretribuit mibió Refolvete.

pro omm'?us,

f

te

Mi

lm [1

CON-

;

s

"

P|E€-—

[

)C 80

"

Yil di

nissdhucir

ääääääïääääu

, lord

s um

j Pal

^"CONSIDERATIO CI.

! M

vounul

De prodigiis, quz Ch

-; .

rifto pendente, &

]l N

moriente in cruce in coelo & terra facta

f

fünt.

mil (V

b exfr

od

£t obfemratus eft ol* Et «wlwn' t:inplz" Jeujum eft CS'z.

Em ts

ut. 23.2.5-

Ti i

l.

yr, tuNe

*

um i

I*ge potentiffimo indignà morte extin&to, perturbantur aulici

m p

; lr

& omnes fideles fubditi. -Hoc videre erat in Jofia Hebrzo-

jftoms.

rum duceac pientiffimo Rege, qui omnes abominationes ab-

baturex

fi4litin Ifrael,. & cultum veri Dei in regno exulàntem redu-

Vntus.

- Xit, hic, cüm inbello pro falute patriz & fübditorum fortiter

j

pugnaffet, & lechali vulnere percufílus interiiffet, obfervat Scriptura,

quód ab omnibus mirandum in modum fuerit deplan&us: Univerfus

2, Par. 35.24.

Jfrael & Serufalem luxeruut eum.

ii]eïïl Q

fitus Lt

Mortuus eft Rex Regum, & Dominus Dominantium in bello ,

ubi cum diabolo, mu

i2

iiv

0 & peccato duello conflixit mirando, mor-

r

tuus, inquam, eft, & quidem in cruce morte indigniffimà, centenis

um ?fïmf:

vulneratus plagis, quem non duntaxat plangebant pii fed & ;4geli pa-1&à. 33 7.

gindit

eis axiar? flbant , Ymó' coelum & terra, dum inillius obitu tot fa&a fünt

; 6-,1["5

prodigia: Expavit, ait S. Bernhardus, teta machina mundi, ubi Chriflus

o 'all l

ii

in vl 45. 9.

ligno erucis mortuus efl : Venite, Cv videte opera , qua p

þ.'gfuit prodigia füper

(int A

ferram,

I-g[]M'

24 ol obfcuratus e , ut ignomini

p

h

am creatoris füi in cruce COYA3m»Luc, 23. 45.

j

(s

omnibus denudati aliquo modo tegeret.. Figuram hujus accipe ex

(

Noé&mo Patriarcha intabernaculo füo denudato, & à Cham protervé

]mäbüï

illufo, quem Sem & Japhet lii factem ab ejus nuditateavertentes, pal-

lo tegebant; unde S. Hieronymus: Videtur, inquit, mibi Sol retraxiffe 5 Hierao hic

T4dios (uos , ne aut pendentem. Dominum viderent ,. aut Vmpii Llasphema»tes [uain Maxth,

t tenebra facla [uns fuper uuiverfam

I:fæfrueï:ntur. Et pergit Evangelifta: E

2

terT AT,

(0N

380o0

Coufideraiio C f

Exod, Io, 22. terram, Attende: Cüm Moyfesdux & legifer populi Hraelitici, jubente

1

Deo extendit manum in coclum, fada funt tenebra. borribiles in wmiver[a

ldlo !

terra JEcypti tribus diebus. ChriftusFilius Dei vivi extendit manus füas in

oftent

cruce, & fa&x fünt tenebrz tribus horis non tantüm in ZEgypto & Pa-

dopi

Lxftina, fed &intototerrarum orbe. S. Dionyfius aic fe hane ecclipfin

u

vidifle, ideó exclamavitr «t Deus

—

*

naturá , auctor mumf:: P'"?Wj?* ,au*t TRUl«

]

di maibina diffolvitur.

Qit

3- In bac generali eeclipfi verificatum fuit illud Amos Prophetze

tefla

A05 $; 9;

vaticinium: £t erit in die illa, dicit Dominus Deus:- occidet Sol in meridie,

Wbj

Hoc prodizium faGum eft in paffione Chrifti, quá Sol quafi pullatus

1oum.

incefiic; & luxit creatoris füi cruentam & tam indignam necem; ita

ttin f

S.Hieron

lu&us !

ymus, S.Auguftinus, &alii apud Cornelium. 04 criftis

qir

Drex, deChri-

detel

Audite

quid Tamerlanus, terror orbis, fecerït..

Cim aliquam

flo moziente-. eivitatem obfi

Yelim

dere voluit, prima die ante confpe&tum civium vexil-

tem

lum candidum erigi juffit, ut obfeffis fignificaret, fi fefe dederent, in-

ditt p

demnes effe futuros. Altero die figcbat vexillum purpureum, adin-

fa&; eji

dicandum, (i nollent fefübjicere, demetenda effe illorum capita. "Ter-

fifu,

tio die fi perfifterent tanquam hoftes repugnare, atrum & nigrüm

habits

vexillumante illorum confpe&tum pofuit, ad indicandum, jam nulli

ampliüs

Varif

vaítanda.

parcendum, íed fanguine mifcenda o/mnia*,. -& flammis de-

&t

Ctor

Chriftus JEfüs non terror orbis,, fed amor & delicize generis hu-

i.

mani, mundum à fervitute diaboli vindicaturus, triplex quoque ve-

xillum nobis propofüit, album in ultima coena, dum linteo fe prz-

fhd,

cinxit: & difcipulorum pedes lavit, atque tuncprzfertim, dum füb

f

fpecie panis candidi fe ipfum in SS. Sacramento in cibum przbuit.

Ech

N

i

f

Altero die purpureum, dum juffuPilati cruentum in modum flagella-

tuseíft ; denique nigrum, dum horrendas mundo univerfo tenebras

1tj I

Áittc)

1ue23.44- immifit: Tenebra fadla [unt in univerfam terram.

Tofue to;

d.

Tempore Jofue belli Ducis invidiffimi|Sol in medio curfü

1

1* (letit:

$el contra Gabaon ne movearis.

M. 39. 8.

Tempore Ezechig Regís Sol in

Tonfid

curfu füo retrogreffus eft: Er reverfa

s eff .Sol decem lineis per gradus, quos

Ml

defrenderet.. " Tempore paífionis in die Parafteves Sol omninó obfcura-

ftton

tus eft, & füb atro velamine fe abícondit, quia non poterat videre

YO D

Dominum ac Creatorem füum tam mifera morte ereuntem, ut fic

Wnto

oftenderet Chriftum verum fuiffe DEum, cui funebria volebat perfol-

UR

vere; quod & ceterg creat

l

urz irrationales fecerunt, omnes fuo Do-

Y

mino condolentes,

. ut nos confunderent

lh

M

leamus , qui caufam mortis ei dedimus.

» fi ei non ex animo condo-

Ü

T

f; Da-

De prodigiis in mo?üïbh]li.'

381

(l bt

$. David, ubi ab Amalecita intellexit, quód Saul & Jonathasín

* ii

bello fuerincinterfe&i, fcidit veftimenta füa, uc dolorem iuum palam

Aür lii

oftenderet, quantüm utrumquezeftimaverit, quibustam lugubrimo-

ydh

do parentavit: Zipprebendens autem David veflimenta fua [éidit, omnésque viri, 2, Reg, Y. Vf

ia

qui eraut cum eo, & planxerum , C fleverunt,

im, at

Pater eternus perceptá Unigeniti Filii füi morte quid fecit? Sci-

sPry

dit veftimenta fua, hoc eft, Velum templi in San&o San&orur in de-

teftationem fceleris Judeorum; Si enim Caiphas fümmus Pontifex,

J i n

ubi audivit à Chrifto ipfum effe Filium Dei, quafi hoc effet blasphe-

i pils

mum, infienum doloris veftimenta fua feidit: Tune Princeps Sacerdo- Math, 26.65.

t

- Qu

tum [cidit veflimenda fua dicens:. Blasphemavit, quid adbuc egeruuste[flibus? De-

cuit & conveniens fuit, ut ipfe DEus Pater ejusmodi fignum daret in

deteftationem deicidii dile&iffimi Filiifüi, hinc pretiofiffimum cempli

m aliquz

velum per Angelos fcindi voluit, füb quo ipfe quodammodó fedens

n VC'?I ,

[ent, It«

in templo ami&tus, & velatus fuerat: Er ecce velum templi fciffum eft in Matth,27, qt;

ditas partes à [ummo tisque deer|

fun, Ó coeli obftupefeite! Nunquam ves talis Judic.19.30.

,adi

ia Ter-

fa?a ff in frael, — Audiamus D. Hieronymum: Velum templi, inquit , S. Hieron.hie,

feiffumeff, r oum'a leyis Saeramenta , qua prilis tegelantur , prodita fant, . Vbi

( DUOTUR

habitabat Arca, que continebat Manna, nunc in Ecclefia Dei SS. Eu-

m null

chariftia; ibi affervatafuit Virga Aaronis, nunc Crux Dominica; ibi

yyis de-

erat prepitiatorium, nunc ipfe DEus & Homo Chriftus propitius pec-

catoribus. Eic adimpletum fuitillud Veritatis: 4sferetur à vobis re- Matth, 2t:

43.

xbl

qnum Dei, & dalitur genti facienti frudlus ejus.. Ecce velin

^

guetur volis doms Y£«

iuoquf Y

fira deferta, . Sicfievilli, qui Deum deferit.

o lgt

; dumlub

6. Dixerat aliquando Chriftus: $i bi tacuerint , : thiJes ctlamabunt.

Lue, 19, 40.

Ecce in morte Chriíti &lapidesclamabant, arguebántque Judeorum

1 præbugn

nf

fàxea pe&tora ipfis faxis duriora, proinde S. Ambrofius : O duriera fa- s. Ambr, l.18:

xis pelora Sudaerum ! — finduntur petra, [ed borum corda durantur: borumin Lucam.

o tetdb

a

immobilis davitia manet orbe contuffo: L.

ides, inquam, teftabantur Chri-

:

ftum. effe DEum, & homines tot vi

j

T

rodigiis negabant, ex quorum

yedio

ul

confideratione etiam impiiffimi debuiffent fcindi ad pocnitentiam.

Nec hoctantüm Hierofolymis intupe Golgothzeaactidit, fed & alibi

4

i l

j

j

-

terrarum , prout patet in monte Alvernia, in quo à Chrifto cruci-

fxo quinque SS. Vulnerum ftigmata S. Franciftus accepit, in Pro-

Md

! v

montorio ad littus Campanum Cajetx, in Hifpania in monte, qui

dicitur Monferatus & paflim in pluribus aliis orbis partibus, prout

j

vidi quondam Komz ad S. Joanriem Lateranenfem ex Hierofolymis

«t

illuc translatas marmoreas columrias, que per medium prcif con-

o 0 j

Iþmum:ur cum hoc infcripto: £r ferra fci

ia [unt.. Et cor tuum adhuc Matth, 27, gt,

immo-

j

u

1

382

Confideratio Cl De prodigis in morte Cbrijii.'

immotum eft? N

on fcindatur ad paffionem & mortem Domigi? O

--

E

&

rupes, Ó cautes !

LE

dami homines ad unam vocem Chrifti

7. Cüm vidiffent quon

Matth. 2 27. mare iratum & v

entos placa

tos, exclamarunt admirabundi: Qzalis

diunt ei?^. Et qualis eft hic animemi, quem

eff li, quia venti & mare obe

Matth 27. Slmorcuum in cruce omnia

Elementa deplorabant: Jérra meta eff , tan-

abhorrens à tam immani fcelere in Creat

orem füum admiffo ,

[X

quàm

uia hoc deicidium ta

ntum fcelus erat, ut illud fuüftinere terra non

*

oluit osfüum, utficut quondam

poffet, nec vellet, proinde aperire v

Wum, 16 31. Core, Dathan & Abiron cum omni

eorum familia vivos deglutivit,

luit devorare & fepelire in in-

ita & nunc omnes peccatores terrx vo

ferno, nifimiciffi

mus JEfüs in.cruce oraffet; Parter dimitte illis ; quia ne«

.

d fequitur? £t monumenta aperta funt, €Xtra ut-

5

Matth. 27. 52« fciunt quid faciunt, Ex qui

bem videlicet, utipía cerntp

offentcadavera, Óqualis horror! Etta-

hriftum in vitam rediit, quod dilucidé

men nullus mortuorum ante C

$. Hieron.

demonftrat $. Hierorymus:

Et tamen cium monumenta aperta [int, mon

hic,

-ut ipfe effet. primogenisus ve[urre-

antea vefarvexerunt , quàm. Domtnus refargeret ,

é&ionis ex mortuis

*

À

s Caino fratricide: Zérra aperuit. os um , C fufce-

Gen. 4 li.

Olim dixit DEu

j

pit fanguinem fratiis

tui de manu tua.

" Cüm DeiFilius, Abel innocentif-

o nobis fudit, poterat

dicere Pater coele-

U

fimus fanguinem omnem pr

Tü

flis: Ecce terra undique pa:

Y

ditur, qux fanguinem Filii mei de ma-

icordiam volo, non judicium , Sanguis

nu veftra requirit, fed mifer

£is;

enim Filii mei meliüs clamat,

quàm Abelis, non vindi&tam,

hi

CI'Ip

1

f&d mifericordiam.

En fru&um paffionis.

$ Cn

N

lex [

Dtoris

FXI (

*s

55

A

SSS

BU

m

^b

q

dr

X

N

Onor

æ')

«

t

NS

&

SS

xedem

n

*

&V

UET

QTT

,

[

mgugn

1

CI'UCIS 1

b f

"Ltb

E tn

A

!

CON-

(0) :

383

i? 0

2l

E

d

Q

s

w

[5

A

Nf

pE

x

Yüb o s i

ed

*s a

- A

ty

iil Ox h

d u

yi, qi

CON

SIDERATIO CII.

TNNS

n d

De triumphali Titulo füpra caput JESU

Cerra nf

quontat

Qruci&xi in trun

co affixo,

finuct?

quid nobis in-

eglui

lire jnlte

j; g

Scfip/it autem €9 titulum Pilatus. 59, pofus jupc*r era- :

u

orl Ettte

cem. Erat autem fevip

tum : fäfm Nax,arenus Rex

TO

l [ïn:, [

— Judaorum. fo.1 9 I9.

j

SEES

T.

Acob Patriarcha, ubi inftantemorte à Jofeph filiofüo, nunc JEgy-

ptiorum Pro-Rege erat vifitatus, ejus virgam ,

uam in fignum

.noce!ïfl al

poteftatis, in manibus gercbat, humiliter adoravit: Fide3acoó mo- gcb; , aj

r d-

R:'x öe' mu:

?ieàs, ait Gentium Doctor Paulus, fngulis filiis Jofeph benedixit : Et

adorvavit fafligium viroa ejus..— Ad. quid ifta adoratio virge & faftigii

, p

eus :Og Hoc omnia illis in veteri teftamento contingebant in figura,

di&äm)

fcripta fünt autem propternos. Hec virga, ait S. Ephrem, figura fuit s, rphr. de

SS. Crucis Dominice, & faftigium ejus prefignavit Titulum crucis, laude Crucis,

hoc eft: Tabellam, in qua facratiffimum Nomen JEfüs Nazarenus Marehanitr,

Rex Judeorum erat exaratum; Moriens ergo Jacob in fide Redem- ? *8.8.

ptoris ofculatus, & veneratus eft Sacrofanctum Nomen JEfü cruci-

fixi, cujusapettu tunc nondum frui poterát.

Si hoc olim in urbra,

uid nuncin veritate? O Chriftiani! Vel ex hoc difcite, quantümfit

honorandus ifte Titulus triumphalis, quem füpra caput pientiffimi

Redemptoris veftri incrucependentisaffixum cernitis. Confideraze,

inquam, illa facratiffima verba: , JEfüs Nazarenus R ex Judeorum.

2. Erat autem hic Titulus; quem Romx quondam in templo S.

Crucis confpicatus, & veneratus füm, fcriptusnon calamo, autpeni-

culo, fedftylo ferreo füper candidem tabulam, cujus litterz minio,

feu rubro colore erant tinQx ; quia mortis continebant caufam, & ut

aliisterrorem mortis incuterent, ac majeftatemR omaniPrefidis often-

tarent, quem Titulum unus juílitiz minifter in bajulatione crucm

EI

(ON

A

384

Co;?þ'demtz'o CIT.

Chrifto, immaculato illi Agno ad cruentampergenti vidtimam, in ob-

j

longa pertica, feu haftà praferebat.

3*

(

Sueton, cap

Sic auondam lulius C

Xuar

Imperator

üm primus, cüm vidor ex

nigni(sï

37.

Pontico bello rediret Romam, fibi ante currum faum triumphalem,

T

tabellam praferri voluit, in quagrandioribus litteris erant exarata zria

um

ia

id

ifta verba: Veui, v

i, vici, . Qurrus triumphaBs Chrifti Domini, ait S,

fun ;

Ainbrofius, crux eft, perquam, & in qua omnes hoftes fuos devicit,

tam

fuperavit, debellavit; Vesi, vidi, vii, hoc eft: demonem , mundum

Q

peceatum; "Titulus erat J. N. R. J. 0 chariffimus Titulus?

2

g

3. Jofüefuis militibus fignum dedit, quando levavero clypeum

Aife

meum, quiin manu mea eft, contra urbem Hai, tufic tradet eam

Jefwue. 5. 18.

nobis Dominus: ZLevaclypeum, qui in manu tua eft contra urbem Hai, quoo

t

niam tibitradam eam. — Levavit Jofue clypeum in pertica, & fecuta €

77

viétoria. jo(üe JEfum adumbravit, perticacrucem, clypeus SS. No-

lus

men JEfus in titulo crucis exaratum; hinc omnis noftra gloria & vi-

& n

€toria, quia non eft aliud nomen, in quo oportet nos falvos fieri, quam

x

Edf

facratiffimum Nomen JESUS.

-Tacob qui mirabilem illam cocleftem fcalam viderat, & Angelos

Regeï

Gen. 28. 1.

Dei per eam defcendentes & afcendentes, ipfümque Dominum in fum-

[

mitate ejus innixum, fürgens de f(ümno lapidem erexit in titulum,

fondensoleum defüper. Sic Chriftus Dominus ubi ipfe fcalam crucis

Ti

€ant, T. i;

afcendit, voluit titulum crucis füper fe erigi , quem ipfe prius oleo

Qum

perfudit, quia oleum effufum eft nomen ejus: feu unguentum effu-

Ytln

Cepir

fum, ait Philo Carpath. immenfam ipfius mifericordiam atque pietaf-,-,-

nt

tem erga nos oftendens, imó & effundens.

ülllm 1

]61 190 190

4.. Gcripfit autem C titulun Pilatus. — Obf

e€

tva mfr&erium. Pilatus

payi

'

San&iffimum Nomen ]Ffü non ore videtur pronuntiaffe, fed manu

fs n

Sylveira e.8.

fcripfifferantüm. —Caufam affignat Sylveira, quia ipfe erat totus for-

in Luc, 1. 63.

fttm|

Mauh,27.24..

didus, manus aurem illius erant aliquo modo mumdz, quia lote:

Acceptá «quà. layit tuanus covam popule, dicens: Innocens ego fum à [anguine

f"s;öq

jufli bujus:./ vos videritis.

Nota hic tibi pro refexione morali aliquam

rticiïi;

:

do&trinam, ut mundus fisore, corde & opere, fi vis digné jven'erari

Gen

facratiffimum Nomen JE(u, extra quem eft nulla falus.

mj

Scripfit veró Judex ille Romanus: $Efus Naxarenus

Fex judaorumis

Quo titulo perfonam, patriam & caufam voluit indicare: $Efus per-

lc j

fonam, ANazarenus

Regem fecit.

patriam, & Rex $udaerum mortis cag(äm, quia 1e

lïu[u

.

b

$. Volui

t aliquando plebs Hebrza, ubi beneà Chrifto pafta erat,

eumrapere, & facere Regem; Et quid fecit pretiofiffimus Salvator

Tütee

ï.ïtm(

]e.6.:5.

Chriftus? jEfus ergo cim coguovifet, quia venturi effent ut raperent gum , ut

iW

4(€

fj

—

De Titulo S Crudis.

asy

a, ide

faccrent T Regemy fugit iterum in montem ipfe folus,

Ecce dum Judaii be-

nigniffimum Domin:

1im Regem volebant facere, fuüpgit, &abiit.

ividor

Séd audi plura: Ubi ad crucem condemnatu

ünpbdlen

s eft per iniqui

ffi-

mam Romani Judicis fententiam ,

cujus tenor erat juxta S. Vincen-S. Vinceat;

xint t

tium Ferr. $E(um feducentem populuin ,

blaspbemantem Deum , dicentem f Chri- (t, de Paffi

d

ffum: Regem judaorumeffe : Cruci affigen

dum cendemno ,

& «djudico. . Poft la-

Qs d

m

tam iftam fententiam fcripfit & Titulum Pilatus v

el per fe, velperSe-

cretarium: SEfus Nazarenus Rex judaorum ;

hunc Regis citulum acce-

ptavit JEfüs libentiffimé , nihil contradice

.

ns.

Et quare hoc, miDo-

j dj

mine? Anquia regnum tuum non eft de hoc m

undo?

tadet t

&. Ut adimpleretur,

quod di&tum eft per Prophetam: Dominus

T d

cegnavit à ligno :

Ego autem conflitutus fum. Rex ab eo fuper Sion montem?(al, a, 6.

fecitd

Sanitum ejus,

Dominus dixit ad me: - Filius meus es tu./ Ecce in cruce Chri-

: N-

us Dominus à Patre conftitutus, declaratus, & fa&useft Rex omnium:

d

& Angelorum & omnium homi

zi qu

Ecclefia.

num : Reguavit À ligso DEU S, ait-

j

6. Ad Samuclem quon

dam venerunt Hebrzei , poftulantes ab eo

Angdi

Regem: Zex erir fu»

:

yin lu

er nos, C erimus nos quoque ficut omnes gentes, G jadi- 1. Reg. g. 19

calit nos Rex noffer,

C egredietur ante nos, C pugnabit bell

a nofira pro nobis,

fcilum,

Deditnobis Pater eternu

Lerüds

s Regem unigenitum ac dilectiffimum...

Filium fuum JEfüm, € fa&us

eff principatus [uper bumerum ejus,. Hic, in

Jia. 9. G.

js db

quam, Rexbellumnoftrum

pronobi

5

OW d

ugnavit, ah quàm cruentum!

Vulneratus eft propter iniquitates no

j

ras,

tela & plagas ipfe unus ex-

T

cepit, ut nosfalvaret, ac tuer

etur invulneratos.

"Proinde regnum

füum non per delicias, fed per propriam mortem

fibi & nobis com-

ficus

paravit. . Vivatergo Rex nofter: $Efus Nazarcnus Re

x Judaorum; Cu-

d ml

jus Titulus triumphalis

defendat nos ab omnibus malis, ac tun

C pra-

«sl

fertim in fü

premo agone, ex quo nobis pendet eternitas

O glorio-

y

j

füs; ó quàm amabilis titulus : 3£fus Nazaren

u$ Rex Tudaorum !

jl

IW

7. Ceterüm non

placuit hic Titulus i

ftici

mpiis Judxis ac Chri-

jj g

dis, undeveneruntad Pilatum : Aeli feriber

e Mtex fum Judao: um. Ec-]9.19.2t.

" vutti

ce ex utraque parteremorfüm confcientize ; fie

piüs enim prodiderat Pi-

latus in &inguinario illo judicio inhocentiam

*

)

à fin,idue juH buius : vos videritisy

Chrilli: Zmnocens ego um Matth.27.24

3

p

g

unde nunc publicàm teftimónium

]

huic innocentiffimo Agno dare

voluit, fcribendo hunc honorificum

m

Qu

Titulum: $Efus Nazarenus Rex 1uda

orum. Q

J

gloriofum Titulum,: quem

nonexfe, feditadifponente Deo Pilatus

exaravit, in quo licetigno«

ranter Chriftam Me(tiam

?

; verum Judeorum Regem, & mundi S;l-

5

j«

vatorem declaravit,

qui-ex Dei decreto crucifigi & mori debebat, ut

n

hum'&nigencris pecc

atali

u

iemet, & expiaret, hominésque Deo recone

jit

Gintber Unus pro omnibus,

cc

«iliaret

386

Confideratio CITI.

M

Corncl. in

ciliaret ac falvaret. — Quare hic Titulus, ait Cornelius, fuit Chrifto

fummi honoris elogium, oftendit enim ejus non tantüm innocentiam,

quem

Matth. 27. 37

tuis

fed & dignitatem, & traducens ac infamans fudzos per totum orbem

folvi

quafi Chrifticidas; undeOrigenes: Hic titulus, ait»,v caput 3Efu inflar

tis fi

€0roná exoruat.

4

jo. 19.22.

8. Qued firipfi, feripf , perfifteb

at Pilatus in fua fententia, necjota

mutabitur, quibus verbis pientiffimi R edemptoris noftri excufare vo-

dili

luit innocentiam, quia coactus eum ad mortem condemnavit, & fi-

fuw

(tr,

mul accufare Judzorum malevolentiam: Qued fcripfi, fcripfi.. Ecce fal-

h

tem in hoc laudandus eft Judex Romanus: ideó hic Titulus ftare de-

ttpt

buit, etiamringentibus Judeis, quia non eftpotentia, nec prudentia,

hGE

Suiusinvita nec confilium contra Dominum.

Interim imitemur S. Edmundum;

tot f

16. Nov. c.3 cui Chriftus adolefcenti & ipfe in fpecie adolefcentis apparuit, hunc

ipfiffimum Titulum in fronte füo aureis prafeferens litteris: $£fus Na-

fanti

b

xarenus Rex jidaorum, monens eum , ut hoc Sacrofandtum Nomen cor-

patib

di imprimeret, ac fronti infcriberet, fore enim ipfi, ac omnibus firili-

Qu

ser facientibus adversus malam ac fübitaneam mortem magnum .

ideo Q

piefidium. Si prudens es, imitare exemplum.

[üenm

mhümc

us

)

ts

CONSIDERATIO CII.

Qu

Corpo

Cur Crucifixus Dominus latus füum per

qud g

Vlvens

crudelem militis la'nccam voluerit adaperirit

ho

1 Coftj

ul

Ungs militum latus ejus lanceá aperuit , 9* continuà exi-

tiofo (

vit fangm': QD aqua. ]0an.19.34.

Ani

PES

j

l, $

Je. $.3.

Riusquam Fiiius Dei fuit incarnatus, erat hicmundus cjüafi Pro-

i, p

batica pifcina, in qua jacebat multitudo magna languentium,

WIDu, |

cxcorum, claudorum, aridorum , expectantium aque motum.

d

Inter illoslanguidos erat comprimis Adam, proh! quanto tem-

Atant

pore expeQavit, ut veniret quis

vam, qui ipfum in pifcinam

m

mitterec, & fic fàánum faceret.

Veniti

7

]

l

n

e€bomo, imó DEus & home

l

Homi

Vij

Chriftus, ipfum interrogans : V';, fanus fieri ? . Rg[þcndit Adam:

nen

D

De Vuluere 88 l,ate;'is Chriffi.

187

at Cnilo

semi non babte, Noli dicere: Meminem nembabeo; En habes hominem,

Vctnt,

uem tibi monítrat Przíes Romanus: Kcce bomo:. qui pro te & pofteris

u ornt

tuis fimilibus przvaricatoribus nunc pendet in ligno, & tua luit, ac

Lf

folvit pofterorum delidta, de quo Ifàias: Jwm.

ifericordia [ampiterna wifer - & 54-8.

£us fur tuis. dixit Redemptor tuus Dominus.

ja, tj

Et quia in finemdilexit nos, etiam poft finem vits non ceffavit.

uf

diligere nos, in cujusamoris fignum fàcratiffimum latus, imó & cor

Ezech, 18 22

vit, u

füum crudeli militis lanceàadaperiri volult, sr pravaricatorcs redirent ad

S, Bernh, de

cor. Unde S. Bernhardus: Permittit fibá cor aperiri, ut uos certos reddevet.

Fl

? Pa8; Dom,

flare de

quàd non folüm linguá , fed * corde diligeret. O bone JEfü!

quis non amet

.

tependentem in cruce? O anim

a

eccatrix, quid rependes pretiofiffimo

mietit,

á

jmondor,

Redemptori tuo pro e tot affe

0 contumeliis, tot preffo doloribus,

yit, hx

tot fàuciato vulneribus, & nunc aperto latere & corde tranfixo cla-

manti ad te: Pabe filimi, cor tuum mibi?

P:oy, 23. 26

fffr

2. Qusrebant inimici Chrifti animam ejus in diverfis corporis

men Cor-

vÜhoO

us ümïïï*

partibus, anima enim eftin toto cor

.

pore, & in qualibet corporis pa

HEw w

mgnum*

Qusrebant eam in capite, ubi maximé(üas exercet vit» operariones,

an

f0

ideo dederunt eialapas, & percutieb

^ilv

;put ejus arandine, & impo-

Marc. I$ ig-

füerunt ei coronamde fpinis, quarum l[cptuaginta duz hoc divinifli-

mum caput graviter fauciarunt. " Quwrebant eam in manibus ac pe-

ia

dibus, quia auima mea, ait Vates Reglus, in tmanibus imeisemper, ideó fer-?(al, rig. 109.

rcis eas, & pedes perforarunt clavis: Foderunt manus meas CF pedes sicos, Ial 21. 17

,

Qusxerebant eam intoto corpore, proinde flagellarunt eum, ut in toto

corpore à planta pedis usque ad verticem non effet in eo fànitas.

Etl 4, 1. 6,

mp

quid ultra fecerunt? hoc illis in mentem venit, quia cor eft primum

vivens & ultimum moriens, igitur quxratur cor. Et ecce adílat in

ff

temporetruculentus miles, vibrat lanceam, dexterum ejus latus aperit:

Et continu) exivit (enguis & 44u4.. Supra quod S. Ambrofius: Exivit fanguis

ii t

€» aqua , aqua ut mundaret, [anguis ut redimeret. Veniigitur anima mea pre-

tiofo Chrifti (anguineredempta, veni

, &lava rpaculas tuas in fänguinc

Agni. ' O quàm fàlutare lavacrum.

-.3. Naamo Syro diviti fedleprofo ab Elifeo quondam di&dtum eft :

.

/

Vade, €* lavare f

epttes in

jerdane , € vecipiet (anitatem cavo t&a ,. atque munda- 4. Aeg. . t6.

Jto

éeris, . Et quid fequitur? Defendir , & lavit iujordaue fepties juxta fermoneoi

y

W

m

viri Dei, & reffituta efl caro ejus, ficut caro pueri parvuli ,& mundarus eft.. . Hoc

Dgum

& ego dico tibi, anime mi ! fortaffelepram occultam habes in con(tien-

j

x

tia&animatua: Lavare, C* vivud ieris; Lava ve feptiesin feptem Chri-

|

QO «

fti JEfu fanguinisprofufionibus, zicprzfertim in fàcratiffimo & aperto

u

&pon

ejus latere, lavacrum enim ceft, in quo à cun&tis peceatorum maculis

is

lationempeccatoris. Medicinacoe-

j

tpundab eris; Fons eftpatensin ab

j

r

—Ccc 2

A

le&is

-

388

Confacratio GII.

leftis eft, & pharmacum fanans noftras in&rmitates; unde recteMelli-

f

j d

S. Bernb, fer,.fluus :: Filius Dei altif,

?]

de Paff; D,

imi jubetur occidi, ut vulneribus meis , id efl peccatis pre-

pindis

tiofo fui [anguinis balfamo mederetur. Ecfübjungit: ZAgnofce, Ó bomo, quam gra-

vidan

via funt vulnera, pro quibus neceffe eft Dominum Chriftum vulnerari; . Olim fons

itipiit

latensinfinu Patrisfuit, nuncfa&us eft fons patens in cruce & in finu

f

Matris Virginis, quando poft apertum latus de ligno depofitus eft in

Port

amplexum Virgineums pedes dedit peccatoribus, & Magdalenz, ma-

riix

Y5, 66, 12,

nus amicis, ut Petró; cor dat filiis, quibus dicit : Z4d uPeraportabimini,

tTén(

Ecce quàm liberalis eft in te DEus

» quàm tu parcus in illum, ut pre

gdif

tanto f2nguine neclacrymam ftilles, neque confideres corde!

.

k

d:m

4. David, ubi percuffit Philift

vum, vi&or in urbem Jerufale

]

ingrefius, in omnibustriviis & plateis illud mulierum audivit congra-

ttllo

1.R«g. 12.7.

tulatorium canticum: Percuffit Saul nille, & David decem millia, Difplicuit

"tantar

hic férmo in oculis Saul, proinde irà percitus, & plenus indignatione

des inf

nitebatur Davidis pe&us crudeli lanceá transfigere: Temebátque Saul lan-

Qzom

ceam, & mifit eam , petaus , quid confiserepoffet David cum pariete, | O ingrati-

Werait

tudinem vix auditam; priüs David eum à maligno liberavit fpiritu, &

ATQ0

AU

pro filutetotius regni fe contra Goliam expofüit, nunc aliam non re-

um

(

peric mercedem, quàm utlanceá illius latus transfigatur.

.

ET

x

it be-

üre n

Figuram percepifti in Chrifto expl

etam, qui priüs pertranfi

M

nefacicndo omnibus, nunc pro gratiarum a&tione non aliam accipit

äevcïa:. lib,

AA

mercedem, quam crucem, clavos,lanceam. Audi verba dolorofz: Ma-

W ny

7:€13.

trisad S, Birgittam: Stantibus turbis incircuitu , unus accurrens cum furia ma-

Thüten

À

wma verit, Qw imfixit lanceam in latere dexiro tam vebementer & valido, . quód

4

CUfar

quej

At càm . extraberetur

? per aliam partem corporis lancea voluit pertranfire.

ludem

lancta de corp

ore, flatim abundanter /exibqg de vuluere illo cum impgtu quefi g:(iq

^

Nttm (

dom flrvius fanguinis & adua,

LT

j. Recordorhic Eve primx omnium viventiu

m Matris, Lquar'qä

"Mttes

S."Th, p. 1.

DEO exlatere Adami fucrit procreata, &dificatainmulierem.. Cur

noh ex capite illius, aut ex pedibus? Rationem affignat S. Do&tor An-

tlj

€.92, a, 2.

Yto fidu

gelicus, Evam formarinon decuit ex capite, neviri Domina videre-

&l

lClart

tur, néque ex pedibus, neàviro conculcanda videretur; fed ex latere

Kt.

cordi proxima, ut teneré diligenda intelligeretur. Sed alium fenfüm

9

hic inquiro: Per Evam cunctorum hom

inum

at p

Matrem Ecclefia pr&-

( i

fignata eft,. que ex latere Chri

íti crucifixi formata eft, ut teftarecur

pientiffimus R edem

v hd

$. Anguft, tr,

ptor ac fanguinum Sponfüs, f& eam fummo amo-

12c. in Joan.

re & charitate dilie

o

Btetm

ere. Audiatur S, Auguftinus: Prepter boc, inquit,

Qmm

prima nslier fatlaeft

"

.ae latere viri dormietitis, &* appellata ef vita, matérque vi-

dy

VOU B, foag

nanque fienavit bonum avte Taagnum pravaricationis salum :- Et [ecune.

3le1X

dus Ada

4

]

qua de.

n

/n inc(inara capite in eruce dormivit , ut inde formaretur ei eonjux , -

latgïe

-

A

De Vuluere SS lateris Chrifti,

489

lre&'eMelli-

latere dormientis efluxit.. O mors

ttide mertui veviviftunt ! Quid iffo fanguine

T utdi t

mundius ? Quid vuluere iffo (alubrius

x

?

M at

Ad quod jam pridem peenitens Da-

vidanhelabat,

cümmundari defiderans, ita oraret:

Pfal, $o, 3;

- Olimfns

inignitare mea, C 2 peceato qmeo mtinda me,

-,4'"1,)["&5 lava me ab

n m

6. Ec quid ulterius dico de hocaperto Crucifixi

lllate'ra'li vulnere ?

yofimsdtun

Porca viteeft, ideó enim mitiffimus Dominus la

dalem, t

nceà latus füum ape-

riri voluit, ut orbi univerfo füz mortis indicaret

fru&tum, qui eft aperi--

pndl

renobiscoeliportam. Proinderecté

