amicos ex illo cataclyfino eripuit: Expedabant LDei patientiam in

diebus Noe , cüm fabricaretur ar

,

leye

&4: in quävpauci, id efl odo anima [alva jada

Yito

funt per aquam.

Exod, 32, 32.

Moyfes: pro

deli&is: bpu]i,,feq obtulit ad pufiiendu&z; & deleri

*

fl;bj!

potius optabat.de libro vitz; quàm videre interitum: Hebreorum ,

feyfj

pe

T.

immobilis.

rmanfit tamen DEus in fede majeftatis fug & in tribungli jufüitie

b

r

At

f

jer. 8. 11.13.

.. Jeremias virgam vigil

antem, & ollam füccenfum vidit; implo-

yrat

rum fupplicia, igitur adlaborabat omnibus modis, quomodoó poffet.

1t3 ]

civibus fuis füccurrere, hinc threnis plenus & planctibus quadraginta

Men»

annis vin&tus catenis Hicrofolymz plateas obiit, divinam implorans

!fitl.dg

mifericordiam, utimpendentemjuftitiz gladiumaverteret,; fed fruftrà,

n f

dumnibilofecius princeps illa civitas & Domina

dem

dioà Juftilimo illo Judice devaftata, & fübvertà eft.

*

gentium igne & ela-

riarchas &

qui

4 ;Mitto pluresalios San&os, Pat

Prophetas, quiin or-

tidia

dine redemptionis ad placandum DEum nihil poterant efficere, ne-

Q]

Kzeh.5.1. Queomnes Angeliejus; undé DEus ad Ezechiclem dixiv: Nes parcet

eculus meus. , neque iiferebor, Magna profecto ire caufà, quando ille,

Tiy

&t

euus tiatura, bonitas, opus sifericordia,

1

amicorum füorumxprecibus logum

nul

)

um reliquit. Et quid tandem?

L

! rä) h

Venic Filius Deii

nterram, fic Fi

lius hominis, afcendit in ä*fi)o-'

Colefi, t. 2e.rem crucis, peridet medius coclum inter & terram, & reconciliat omnia

| rj

inu

tium

5

c

ipfuti, pacificatis

pev [anguinem crucis, five qua in tervis, five quá t culis funt;,

EccerigidaPatrisjuflitia per crucifizum JEfum in mifericordiam mu-

cFf-ud

jo. 3. 16.

tata eft, punc auditur in Evangelio: $& DEus dilexit mundum , ut. Filium

vitath

an 1

fuum wuigenitum. darer , ut ounmis qui eredit in eum, non pf:,reqt, fed babeat:

/at &r«

g

$

7z;jlitia in amifericordiam mutattr.

571

tl

aterui, — Notahle magnam vim ac emphafin iftorum Chrifti ve

rbo-

rum, qui per crucem liberé acc

;

,

nsdt

eptatam hanc fümmam gratiam à Pa-

sl

tre nobis promeritus eft.

i5 d

$. Pergamus ulteriüs.. Quanto j gl&ïtiæ rigore DEus anteadven-

i d-

tüm Chrifti populum füüm gub

ernaverit, patetex poena Movfiiafli&ta.

Hic fervus Dei £de

j

i

l-

ifimus & DEO fumme familiaris, quía non ha-

buit plenam fiduciam in DEO, & cum aliquadubitationepetram per-

cuffit, à terra promiflionis exclufus eft; unde nonfine

ht

Álv

DT

gemituad po-

pulümdixit: Adbiiratuseff Dominus propter vos &ec.

Deut, 1. 37,

ftt

Ezechias Rex Deo chariffimus oftendit legatis Regis Babylaniz

ex aliqua. vana elatione omnes thefAuros regios, & mox à3DEO per 4 Reg, 20.

In-

al

Iíàiami Prophetam correptus eft: 24ndi fermonem Domiri, ecce dies venient, & 2.Paral, 30.

& aufeventur omio, qua fant in domo tua cc.

AW

David virum aliss fecundüm cor Dei ob num

eratum populum 2.Reg. 24.15:

fibi fabje&um DEus gra

TE

viffimé punivit, cüm mox peftilentia ob illud

leve elationis peccatum in populum immiffa eft, & fepcuaginta millia

1

virorum fübditorum füorum 6e vivis abftulit.

Sifte hic Le&or prudens, & unà mecum confidera quid Scri

ptura

dder-

fübjungat : /mm

if Dominus peflilentiam in Ifrael de man? usque ad rtempus

Un,

conftitutum, Exc quale huic immani peftilentiz erat tempusX DEO con-

j :

j

intale

ftitutum? Septua

g

gunt: De mané usque ad horam prandii, ibi cef-

Wig'..

favit omnis peftilentia & furor Domini, horà nimirum prandii, que

erat hora fexta diei feu meridiana: Ubi fol incaluit, ait Mendoza , Mendoza

| hic

yit

ira Angeli refrixit, nam mifertus eft Dominus: 4lla jora, p

erglt idem'à lib. Reg.

pinn

Mendoza, figurabat illam meridiem , in qua Chriftus crucifixus eff,

ivina ju-

Qrnto

flitia ardor refrixit. Ecce Crucifixus

ii

Dominus ardorem divinz juftitiz

in füummam mutavit mifericordiam; ftabant enim tunc jam omnia

&i

€lementa parata ad fümmendam de homine peccatore vindictam, &

quid Chriftusincruce? Pater, dimitte illis,, Ecin huncfinem pulfüs me-

ü'mþor-

ridianus horà duodecimá ab Eeclefia inftitutus eft, ad quem Ludovi-

f ld

cus Undécimus Galli

Rexex €

quo d

e

^

:

efcendere, & nudo capite acge-

Canif. lib, 3.

m

nu utroque flexo cruct

xum JESUM vencrari non erubuit. Imitare

de B, V. c, 3

dbl

exemplum.

]i

6. Dume[t Rex in acculitü fuo, dizc'eba,.t quondam dilecta illa Spon- Cant, r. 1t,

(à, nard.s mea dedit odorem fuum. Et qualis ille accubitus ? m. Gloffa in-

n qu

terlinearis: Z4decubirus erucis, hic Rex Regum & Dominus Dominan-

tium inter latrones medius dedit odorem füum

" W

h .&ink'omnes füam

"

effudit mifericordiam.

Wi

- JonasPropheta ubidenavi à nautis In mare iratum projectus eft,

, D

fine mora ceffarunt venti, maris ftus, tumores & luus: E fleritmare

71 d

Cccec 2

g

à fe(rvo-

y7a Confideratio CLI. uffitia iu mifericordiam mwtatur.

Jensi:iw. àafervorefuo. Jonasin navi dormiens; ait Sanctus Zeno Veronenfis,,

L:

fcrm. dc Jona.imíaginem Sacramenti Dominici profeferebat, navis materia fignifica-

bat crucem; Somnus Chrifti patlionem & rmortem. — Confpirabant

aütem omnia Elementa contrà peccatores in paffioneFilii Dei perden-

dos, fed.contràaccidit, Chrifto enim in mare rubrum paffionis pro-

je&o rediittranquillitas, orbispax, & juftitia in. mifericordiam mutata

eft, itaut Chriíti interítus fümma & unica Mundi falus fuerit.

Gs«n. 2. 1.

7. Columba ifta, que virentem olivz ramum poft diluvium ju-

fto No&mo tulit, juxta mentem S$. Paurum Chriftum prafignavit,

Cant. 5. 12.

cui Spon(à oculos columb: affignat, & Spiritus Sanctus 1a fpecie co-

Matib, 5,16.

lumbz füper ipfüm defcendit. Ecce divina hzc columba non tan-

(

tüm Noémo pacifico, fed ctiam in diluvio pereuntibus peccatoribus

&uc, $. 32,

fimilem gratiarum olivam offert, dum aitz Aom veni vorare juftos, [ed

peccatores adponitentiam. V ultigizur illis condonari non tantum f£pties;

Matth. 18.22 fed feptuagefics fepties, ideft, femper; proinde nullo modo vult nos

de venia defperares hincS. Catharing Senenfi aliquando dixit, prout

refert Blofiusin Monili Spirit.cap.1. Peccatores, qui in mortis extremitate

defperant de mifericordia mea, multà graviuis me offendunt , & magis suibi difhii-

eant boc sino peccato, quam. ornibus aliis iniquitatibus,. quas unquam cominiferunt 5.

qui enim dejperat ,

contemnit apert? ipfam mifericordiam meam , & perversi ex-

quàm fit eadem inifericordia & bonitas

Bio&usin

iflamat. iniquitatem (uam majorem efje,

or eff mi[ericovdia

Vi

mé4. Etaddit Veritas Chriftus: Quoniam in infinitum maj

hun

Morili fpirit, mea , quàm fint omnia peccata,

qua uuquam fuerunt commi[ja , vel qua committi.

-GQP.» E.

Hec

Chriftus Crucifixus adDivam illam Vir .

p

polfint ab aliqua ereatura.

(Irj

ginem Senenfem.

Quis igitur non fperet in infinita miferi-

iE

Non

cordia Crucifixi JEfü 2

ly

men

ln

&

2",

d

,

2

m

b w

OZ'.

Chr

feci

9. 99 9

:'.'I ,

hi

) N

hllqu[

On

COgL

ml

€g1

LT

CON-

i

ts,

li

HHH POH OH

DHHHHDUHROHEOHUOHD CH

dbul

t

CONSIDERATIO CLII.

p

u

Quomodo homo Chriítianus Ducemac

»

Dominum fuum Crucifixum imitari pafüt,.

i,

1

ac debeac?

T

j

Chriflus pa[Fus e[f pro nobis, volis velinquens exemplum,

ll

(5

t [equamim-oc[Hgja ejms. y. Petr. 2. z1.

s

Qu

f.

|Lmrmmopéré commendandus:

itdi

efäc gerierofüs- tlle Armiger, qui je-

nathan Dominum füem per viam tam arduam, per rupes &i Reg, t4. r5.

colles intrepidé fecutus efb: Aftendiz autem Tonatbas, manifus & pe-

"

dikus veptans, & AArmiger ejuspofl eum. . Afcendit Dominus nofter,

j

amantciffimus. JÉfus cum crucis pendere per. viam arduam. ad

TT

Calvariz montenr, oportet ergó, ut & xos illius armigeri generosé

pl

hunc Ducem ac Dominun: noflrum fequamur. Ad haüc fequelam

Ti

omnes Chriftianos fideliter adhortatur Apoftolorum Princeps Petrus: ; per,2, ar, -

Chriflus .pajï)-s eff pro nolis, vobis relinquens exemplum, ut fequamini. vefligia ejus.

onmirentur ergo Chriftiani , (i vocantur ad crucem, raàm & Chri-

ftus Dux & antefignanus nofterad eanderi vocatus;propriisillam hu-

meris portavit, & 18 ea füfpenfüs & enecatuseft, Audiant hoc molles

& inconftantes hzretici, qui quidem fidem Chrifti fequi volunt, non

tamen paffionis veftigia, plenis buccis concrepantes, folam fidem in

Chriítum füfficere ad falutem, Chriftum enim pro nobis plané fatis-

feciffe, hinc nulla bonorum operum noftrorum effe merita, & fatis-

fa&tionesnullas. . Sed audiant hi quod intonat hic-S. Petrus: Vobis re-

linquen

.

s exemplum, ut [equamini qvq]iig:fa ejus, fervus enim non eft major

Domino füc.

.

2. Exemp

[a Mágriorum permagni fünt zífimenda , & occulta vi

cogunt fequi fübditos. Urias miles egregiusnegat licere fibi inlecto

molliter cubare, cüm Dux joab lapidi indormiret, unde ad Davideni

Regem dixit: Z4rea Dei & Jfrael & juda babitam in papilionibus, C* Dominus 2. Reg, V, Tt.

weus joab, €& fevvi Domini fuper faciein terra anent; . Et egoingrediar domum

zhedtti,

(N

Con[ideratio CLII.

o

menn , ut comedam C bibam? per (alutem tuatm, o per. falutem anima tua, non

faiiemvem banz; Hoc faciat quilibet egregius miles Chrifti, qui adhuc

ftadio currit ad bravium, ut comprehendat: Ecce Dominus meus &

tibi

Omt

Redemptor meus pendet in crucis patibulo; &,ego voluptate fruar?

Iet

Quid magisindignum, quid magis deteftandum; 'q'pid graviis punien-

d

dum, quàm ut videns Deum cocli & terri exinanitum, in cruce vul-

neratum, morientem, defolatum,& interimhomo vermiculus infletur,

Pai

Ec

& intumefcat, &lauté vivat? Ica Melliftuus.

;. Ethai Gethzus vir fideliffimus , ubi David à facie Abfolonis

T0f

!

//

er montem Olivarum fugam apprehendit, mox in mocítiffimo hoc

itinere fcfugze & miferiarum comitem adjunxit, hinc ad Davidem di-

ürT

ml

2, Reg.15.2Lxic: Vivit Dominus , & vivit Dominus meus Rex, quoniam in quocuuque loco

jaeris Domine mi Rex, five in morte, five in vita, ibi erit. fervus tuus.. Hoc di-

Cri

£/I ]

cat etiam Chriftianus, fi Chriftum Regem Judzeorum patientem &

Crucifixum afpicit, fi illum inter flagra, fpinas, ludribria, nudum, toto

corpore faucium, ac doloribus exhauftum contemplatur: Vivit Domi-

It

10

i

nus meus Rex, quoniam in quocunque,loco fueris Dowine mi Rex, five in morte ,

tot

fiveinvita, ibierit fervustuus, fi ia placuerit fan&tiffimee voluntatitug. -

Crü)

4. GedeonHebreorum dux illos folummodó milites elegit, qui

tribi

judic. 7 6

. r inguá lambuerunt aquas. quibus dixit: Qued me facere videritis, boc facite Viu-

f11( (

grediav partem caffrorum , & quod fecero (etlamini, Dux & nofter Gedeon

üem

Chriftus eft, qui illos cantüm milites foleteligere, quibonorum tem-

D

poralium aquas manibus tantüm bibunt, non qui fein eastoto corpo-

ré demittunt, hi apti fünt ad fectandum Dominum fuum. Praibat

Tij

autem Gedeon nofter Chriftus in montem Golgothxum, ubi incruce

Vl&a

exaltopugnaret cumacerrimis hoftibus fuis, diabolo, mundo & pec-

Ot0y

Atb

cáto, & fecitvictoriam, dum occubuit, & lagena ejus confractaeft. Et

ficut, ait quidam devotus Chrifti Servus, lagenam füam Chriftns con-

üvit

E

fregit, cüm corpus füum fandtiffimum vulnerari, & tot tormentis la-

cerari permifit, Ita etiam vult, utnos pro poffibili fequamur : Quodme

Tnan

le C0

( facerevideritis, boc facite,quod ad captum noftrum optime declarat Apo-

Gi.$5. 24- . ftolus:

"Qui funt Chrifli, carnem fuam . crucifixeruvt. cum vitiis &* . concupi[centiis s

m

petr, Cell, de

ngti-

tabef

panec merce

undePetrus Cellenfis: Zmitemur Fratrem noffrum, C i non usque ad fa

nis eff

f

d

1l

nar, €, 23.

ffufionem , faltem usque ad. vitierum repre[ftonem ; fi non ad lateris efo/ 10«

k lu

nem faltem ad defideviorum defoffienem.

.

.

$. Alexander Rex Antiochi

filius, càüm Jonathz Pontifïcätum

Ual

confirmaret,in fignum fümme amicitiz purpuram & coronam auream

?llmp

er legatos mífit; utper hocproprium veftimentum regium illum ma-

i

D

1,Msch.1020- pis fibi devinciret: Cemferves amicitias ad nos... Jonathas princeps regius

lr

ropriam tunicam Davidi

Expo-

MBI r

dedit infignuminviolabilis gmici;igc-:

Ani-

1. Reg. 18. 4- liayit fe Jonatbas tunicá,

ïlmm.

üq

,W

De imitatione Clmþ*z cräcifxi,

2575

alhic

. Animemi! placetRegis & Chrifti crucifixi amicitia? En

mittit

IN

tihi (üam purpuram & coronam fpineam, expoliavítque fe veftibus

f

"omnibus, acnudus pendetin crucis patibulo; ut teproprio fuo indue-

m

ret veftimento: Z&»«a josatba, ait Hugo Cardinalis , converfatio Chrifli

cevil

eff, quam dat. [uis aimicis. Si in hoc indumento fimilitudinis Filii Deiad

f

Patrem cocleftem accedes, ficut Jacob plenam accipies benedi&tionem.

Ecce quid ultrà tibi facere potuit crucifixus JEfüs, & non fecit? Ettu

'

b

j

nondum amas hunc Crucifxum Amorem tuum? Dic cum Pílte:

t

dddbareat lisgua faucibus meis , fí mon meminero tui, Efu, Amor & Salva- Pí1l. 36. €.

ent

tormeus. Audiamus Bellarminum Eminentiffimum S. R. E. Cardi- 9clirm. ep,

717

nalem:: Quemadmodzm, inquit, vibil erit in futuro faculo beatius , quàm e[fe Xo7. ad Ben-

Jauinum Ca-

ii

Chriffo finilem in gloria ;

fic. in prafenti tempore nihil eft. utilius , quàm effe fimi-

lem in. Paffiene.

:1

crium.

W&

0t0

6. Fevculum fibi fecit

ex Salomon d&lz'gnis Lz;bani.' - Colutmas ejus argen- Caot, 3. 9.

ofli«

t55 Reclinatorium aureum ,. afien[umo purpureum:. Media cbaritate conflravit

propter filias Teru[alein, Attentum te effe cu

pio, fingula enim verba de-

QTI!,

notant aliquid. . Ferculum, id eft le&tica,

& qua(i currus triumphalis,

jf

crux eít, ita Aponius;

Facta eft crux Dominica ex lignis Libani impu-

J

tribilibus, unde etiamnüm in füis reliquiis, quzpaffim in multis Eccle-

zi

fiis confervantur, perdurat;

0

v

& perdurabir usque ad extremum judicji

Q

diem. GColumnz argenteo

crucis fünt füumma Chrifti humilitas &

obedientia juxta illud : Hum

J

m

Hiavit femeripfmn fatus obediens mique ad imor- Philipp. 2. g.

vt

rem,morten autem crucis, Reclinatorium aureum, ait Cornelius, fuit in-

iiid

victa ejus patientia & magnanimitas, cui incumbens mitiffimus Salva-

toromnes plagas, injurias, dolores placidé culit, & füperavit. Zfteafas

ZP€C'

LÉ

purpureus eft totius finguinis effüfio, quz totum Chrifti corpus cruen-

«

tavit, & purpuravit, quem generofo animo fecuti funt tot milliones SS.

dsl

Martyrum. 4dedia charitate conffravir. . Quid eft

mediumin corpore hu-

Wr;

mano nifi cor, à quo omnia membra füum vig

orem participant? Tol-

]

«0-

lecor, & homo abibitin nihilum;

Toile Gor JEfu, fedem amoris, fon-

tem omnium gratiarum ac benedictionum,

mnisj

pignus futurz glorie, &

tabefcetin nobis anima noftra.

Proinde clamemus ómnes cüm dile-

Lt

$

&a illa Sponfa: Trabe nos poft te, curzemus. in odorem. unguentorum tuorum , Cant,

L 3.

& lubentiffimo animo per tuam gratiam feremus crucem noftram:

foitt

Portate Deum in corpore ve[iro.

O Domine $ Efu !

'xclamat Mellifluus , ':Cer. 6. 2o.

quam pauci poff te ire volunt, cim tamen ad te pervetire nenio fit , qui uelit.

- $, Reinh. fer,

yrci

p

(5 7. Jeremias Propheta difcobulosfuos Judieos, & tóties à mandatis *'«in Canr.

X

Deirecalcitrantes feveré corripuit: Ha dieit Dominus : ffate.

fegills

fup

er vias, d ]etem.. 6., 15-

videte, & interrogate de femitis autiquis, qua fit via bona, ér axbulatein ea, ci in-

T

D

venietis vefrigerium animabus veffris,, Ec quaenam, dices; füntiftie femitze an-

tique, in quibus nos oportetambulare?

15;. er

Confideratio CLII.

$76

ms Vi antiquz funt

x. S. Hieronymus & alii apud Corneliu

mi

utfidem Abra-

exemplaMajo

*

rum noltrorum, quz nos oportet i

tari,

effe

hz , Ifaaci obe

.

dientiam, Jacobilabores, Jofephi caftitatem, Moyfis

adu

4nanfüetudi

nem, [obi patientiam, Davidis fanCritatem , & quàm ma-

| Du

ximé vitam Chrifti JEfu crucifixi. Hacverba fibi dida putentomnes

€Qi

Chriftiani : Chriftianus es? fpeculare viasantiquas, vide quomodó vi-

xerit, & quid fecerit Chriftus cap

du

ut tuum, & o;ggc Bonum tgum ;

tà

Audi guid ad te 'loguaæ-ur decruce:

fi

Enbomo; 4

ue pro te patior tormernta

Redemgtor,/ :

[//7/

^

Et potas Autboris uom meminife tui ?

n

Refert Stengelius, quód Bolesiaus quartus Polonix Rek affidué

pretiofam Patris füi effigiera & collo pendulam fecum portaverit, eám-

50

que fibilegem fanxeri

t, ut quoties

:

icendum aliquid, faciendámque

[v ]

occurreret, impreffo

'ofeulo Patrem tanquam viventem in imagine

Aütt

ut à me unquam. aliquid regjo tuo nomine in-

&m

compellàrit: 44fit ó mi. Pater,

6mi Le&or, círcumfer in pe&ore tuo

um

: dignum flatuam. Xocfac &tu,

MUV

Crucifixiimggin

em, eámque fzepiüs alloquere: 44bfit osi J Eju,

ell

ut in aliquo teoffendgm G.

Dif

hi

iif

40)M MUOF ADU0E 40UOF 4010 mwæwm&æ 4ner

lom

CONSIDERATIO CLII.

artl

geai

Chriftus paffus & Crucifixus docet nos,

leor

m

q-uomo.do debeamus fervare falutare -filcni:ium. ,f

6f

Quq

Bicut ovis ad occifionem ducettr , €9* quafr agnus com?;

mil

tilo

tondeute fe obmute[cet ,. 9. non aperiet. os fun.

lfa. 53 7-

tiby

m

L,

tor

Q

Otus quafi infernus conjuravit contra ob

virum patientiffi-

u

mum, juxtà ac fanGiffimum, ut eum perderet,

&& mundo

adü

eliminaret; in huncfinem percuffiteumSathanas ulcere ef-

fimo à planta pedis usq

ue ad verticem, & reliquit ei folam.

d

jeb.17. 20.

uxorem & labia illafa;

Derelida [unt tantummodo labia circa den-

teist05. Ec quarehoc?

g. Cum

Wt

n

2

Ra

De filentio Chrifli in evuce.

(77

W (

nb |

x. cam Manfio , ideó petulantem uxorem Jobo patientiffimo

hi |

effe relidtam, ut maritum füum tot füftinentem calamitates ac dolores

ümm

ad iram, indignationem & ad maledicendum Deo provocaret: Benedié Job: 2, 9, |

tomp (

Deo, & morere, os autem & labia Jobo parem ob caufam, licet toto

db

corpore fàuciato, à diabolo iltefà confervata fünt, utad blaspheman-

dum & maledicendum Deo provocaretur; fed prudendor fuit Job,

fl |

tacuitenim in omnibus, & diviuz voluntati fe penitüs commifit, &

fic diaboli aftutias illufit, unde S. Ambrofius: je^ plagam fuam filentio s. Ambr, ia

vicit, & tolerantiam [uam tacituruitate füpevavit,

Pfàal. 38.

Job, prout alibi diximus, typus infignis fuit Chrifti patientis &

:i

i

Crucifixi, contra quem totus infernus, ut eum perderet, cum Syna-

f

n

g0ga, que uxorem [obi repreíentaverat, conjuravit, hinc intoto iilius

m

corporenon erat fanitas, fed vulnus & livor & plagatumens. — Confervata t z 6,

autem folüm fünt intacta Chriftilabia. Et quare? En aftutiam diaboli

rguyc

& miniftrorum ejus Judzorum, ut in tantis calamitatibus ac doloribus

y m

WU

eum contra Deum impatientemredderent, & ad blasphemandum pro-

vocarent.

Sed contrà accidit, dum ficut ovis ad occifionem ductus

eft, & quafiagnus coram tondente f& obmutuit, nec aperuit os füum.

Difce hic falutate filentium; & quàm bonum fit praffolari cum filentio yhren, j 26.

n

falutare Dei,

2. Recordor hic illius magnificentiffimi Templi ,' quod Rex Sa«

lomon Hierofolymis quondam zxdificavit, in quo formando maxima

l

artificum & operariorum multitudolaborabat, & quod rerum intelli-

genti mirabile videri debet, illud eft, quódin eo edificando nullus mal-

(j

leorum fonitus, nulla percufsio, nullus ftrepitus auditus fit: Domus au-

? ch. 6, 7

"

tem cim adificaretur de lapidibus dolatis atque perfedlis edificata efl : Et Malleus

€* fecuris & omne fervamentum non funt audita in. domo , cüm adificaretur, Et

quomodo, obfecro, hzc fieri poterant inter tothominumlaborantium

(

millia: Fuerüntque Salomoni fptuaginta millia eorum , qui onera portabant , &

ectoginta millia latomorum in monte , absque prapofitis , qui praerant fingulis ope-

I"

vibus uumero trium qmillium & trecentorum pracipientium populo , " bis qui facie-

Lant opis; Ec interim , cüm edificaretur Templum, nullus inftrumen-

torum audiebatur tumultus? Etquarehoc? Àn quia lapidesjam priüs

erantbene dolati, quadrati, aptati? Ethocquidem verum eft ; anquia

; cümïi'

apüd DEum non eft impoffibile omne verbum? Itaquidem eft, fed

n

aliud quero myfterium.

tl "

.. Cüm idem Templum per Chaldzos hoftes & vi&tores tan-

?

[

dem deftru&tum fuit, vah qualis ftrepitus xramentorum, arietum fre-

j

mitus, & rumarum fragor obaudiebatur? Ommia bac contingebant illis in

figura: Hocenim magnificentiffimum Templurn Chrifti pretiofiffimi

W

dd

Ginther Unus pro omuibus,

Redem-

$78

Confideratio CLIII.

xf'e

Redemptoris noftri prefigurabat corpus: ita Mallonius, imó & i

Je. 2. 19.

Chriftus: Selvite Templum boc, & in tribus diebus veadificabo illud: ille autem

Simo

»

dicebat de Témplo corporis fui, Vibi hoc divinifsimum Templum in caftif-

turí

fimo B. Virginis utero operá Spiritüs San&i formatum & exítru&um

Qu

Ecclefia de

eít, omnia in fummo fiebant filentio: Q filentium tenevent omnia , &

9

Chuflo nàtO. gos in medio curfu e[fet, omnipotens [ermo tuus ad nos de regalibus (edibus. venit ,

mo

- fedubiper Gentiles & Jud&os in paffione deftru&um eft, vah qualis

dit

armorum ftrepitus, malleorum, & flagellorum ictus, clamor Judzorum

Ch

Mauh.27.22. & Gentilium: Dicunt omnes : Crucifigatur. Eciterumsz. Z4t illi fucclamabant,

Vatis

Luc.23.21. digentes: Crucifige, erucifigeeum ; Et vursüs : At illi inflabant vocibus magnis, ut

at

Lue23.24« erwificeretur: Et invale[cebanut voces eorum. En quantus clamor & tumultus,

di

dumimpli JEfüm volebantperdere. Et quid mitif$imus Salvator? $£-

Mauh, 26,63. fus autem tacebat, && 1n cruce pendens: Pater dimitteillis, non- enim feiunt

fu.

Luc2334- ^ouidfociupt, — Difcehlc juxta exemplum Chrifti tacere, vel fioportet ,

tode

fine felle refpondere. Underecté Dion Philofophus dicere folebat, na-

&ümm

turam probé egiffe, que geminasaures & lin

o

euam unicamnobis fabri-

Ka

cavit, utad audiendum effemus, quàm ad loquendum promptiores.

Jula

4. Jeremias Propheta, qui

ipfe typus Chrifti fuit, ita deillius

thit

Thren, 3« 29' Pafsione vaticinatus eft: Ponetin pulvere o feum, fí fortà fit [bes:: dabit per-

A

cutienti [e maxillam, aturabitnr opprobriis. Et quomodó Chriftus patiens ac

*uberr

crucifixus pofüitin pulvereos füum?. . 'beodorctus: Tacebit, & ge-

| lx

nerosé feretconvitia & probra, perindeacfi os haberet plenum terrà;

| j

n

EtS. Ambrofius hie: Offeudit fupra modum patientia taciturnitatem, cim enit

Tiore

malediceretur, non maledixit ; Et ficut ovis non obflrepit, non balat, non

clamat, fi ducitur ad macellum, ita pientiffimus Redemptortanquam

$b

jerem, 11 19. Ienus imanfuetus duétus eft ad victimam, nonaperiens os füuum; Ó pro-

bulo [

digium amoris! Quidtu hlcanime mi, ficibiinfültat inimicus? Audi

k

meumconfilium: Zace, ut wmaneas in pate,

if

Gen, 39. 20.

$. Ubi innocens Jofeph traditus

fuit in carcerem , nec verbum

üm.

oppofüit, nec querelam movit, fed cum filentio hanc injuriam füppor-

tndec

tavit, certus, Deum innocentix fuz fore defenforem.

0sdk

Jeremias, ubi pari modo,licet innocentiffimus, miffus eftincar-

g

cerem, tacuit, & filentio omnium inimicorum füorum vicit injuriam:

fre|

Jerem. 20.2. Percuffit Pbaffur Seremiam Propbetam, & mifit eum in nevvum.

*

D)

Suíanna matrona innocentifíima ub

j

ad morte

m condemr;äta

fähm

$

Dan 13.35.. eft, flens fufbexit ad celum, nullo modo iniquis judicibus contradicens,

fic plus egit tacendo, quàm loquendo, conícientia enim illius, habens

S.Ambr.f fiduciamin Deum,illi Domino univerforum foli loquebatur, ubi qui-

Offíclc3. demvox non audiebatur, nec qugrebat pro fe hominum judicium,

Quæ'habebal;-Domini teftimonium. Ia feré S'. Amblij»oüus.

1 agää4

De filentio Cbrafli in cruce.

4

579

MMl

Ma dalena pecc

atrix

, Runc penítens ad pedes Domini in domo Luc,

7.39.

Simonis nihil, licet effet i

eti

n fümma animi amaritudine, dixiffe perhibe-

T

tur, fed lacrymis cocpit ri

gare pedesejus. Similiter forori

deipfàcon-

querentinihil refpondit.

ii

Rursis indigné fer

entibus unguenti pretiofi Luc. 10. 40;

Tl

eífufionem , & in eam fr

ementibus nihil di

xit, nec ullam querelam Matth, a6. g.

—— — —

movit. Quódautemredé & b

u

ene tacuerit, Dominus pro ea refpon-

QU

dit, & eam ubique defendit:

Quid moleffi eflis buis mulieri? «*« Econtrà

Chriftus non laudavit illam c

7/

J

haritatam, cüm enim quidam füb chari-

P. Lohn.to, 3.

m

T

tatis colore & pretextuinfirm

um vifitare

,& eotempore

*

erat, colloquio recreare vellet,

diferté vox é Crucifixi

;quotacendum Trir, 57 $, 4

N

u

Chrifti oreau-

j

ditaeft, quz dixit: Nomplacer mi.

biifla charitas.

6. Jam noli ampliüs mirari,

7

quare Chriftus Dominus in paffione

n

füa. ac prefertim in cruce tam pa

uca locutus fit.

Tacuit coram He-

1

rode, qui ab eo fperabat aliquod

J

fignum videre, unde interrogabat

btl

ss

eum multis fermonibus: J4ripfeaib.

Il eirefpondit. Silui

tadomnes injurias Lue, 23. 9.

& accufàtionesihjudicio coram J

udice Romano,

$

Judzorum & Gentilium: Dicit ej

ad Ruporem usque

]nis

Piletus: INon audis

quanta adyersum te di- Mattb, 27. 1r,

cunt teffimonia? Et quid fequitur? Et men refpotidit e

j Pnn

i ad ullum verbum, ita

Yi

ut miraretur Praesvebementer, Siluit in cruce,

& non nifi feptem, fed fà-

um

luberrima verba locutus eft ; interim intribu

ab hora fexta us

$illis horis, qua: 3uxerunt

MU

fi

que ad nonam, in fümmis

& extremis tormentis altií-

t

mum tenebat filentium, folümad Patre

m orans, & tandem cum cla-

morevalido: Deusmeus, Deus meus

m

,ut quid dereliquifli me?

um

Et quid interim dolorofiffi

m

a Virgo & Mater amorisac doloris?

n

Stabat in uno pelago dolorum a

d pedem crucis,

afpiciens in illo'pati-

i

bulo dilectiffimum füum Natum

toto corpore plagatum,

&u & commiferatione ? Agnovit

ah quoaffe-

illius fümmam innocenti

am, agnovit

ht

infinitam ejus dignitatem,

agnovit dolores immenfos,

tüm externos ; & quid illa?

tum internos,

p

num clamavit incompofité ?

numaliquem

indecentem geftum edidit?

nu

maccufàvitapud Patrem impiiffimos il-

losdeicidas? Ah minime,

Ti

fed ilebatad omnia,& erant oculi ei

)

us ficut a.

14416, 9, ,

t

in Silo£, qua cum filentio currunt, O anime mi

! Difce à JEfü & Maria-

falu-

tare filentium, difce congruenter tacere

.

fed fi honor Dei agitur, &

falus proximi requirit, loquere confidenter

;fed & prudenter, quiajuxta

n

Sapientem eff tempus tacendi €» tempus loq

!y

Wendi. Felix qui utrum-

Eccli, 2* »,

que poterit fcmper divinare , ó quot mala

pas

ceffarent !

jgi

3

agdü

Dddd 2

.CON-

Mauae

580

Confideratio CLIV.

zss

d

ZHIHEEOHILBECHIEEHDHOEOEHIEIMUS CH GEIE ERE IMHERR

!

L

xl

«

CONSIDERATIO CLIV.

d

)

Chriftus Crucifixus, prodigium amoris,

J

rcquirit & noftrum reciprocum amorem.

p

Chiflus dilexit nos, €9" tradidit. ferpfum pvo nobjs

r

Epbef. $, 2.

T.

k

T0

On immeritó Abraham Patriarcharum decusloco illi & mon-

tti

t

ti, in qu

o filium füuum DEO T. O. M. in bolocauftum im-

$

Gcn, 22 14.

molare vo

luit, nomen impofui

t: Dominus videt : Appellavit no-

men lociillius, Dominusvidet. S. Ambrofius,

*

Eucherius, Vatablus

&alii hanc rationem aífig

nant, quó

d hzcfuerit prophetia de

Yi

rein eodem

loco & monte in ará Crucis pro

D

"Chrifto, qui fao tempo

fàluteuniverforum imm

olandus erat ; unde Moyfes, qui hoc pofterita-

lL

ti & mortalitati humanz reliquit,

& fcripfit: 4m monte Dominus videbit ,

ad Chriftum venturum pariter allufit ;

id eft, ajunt prediài Patres,

p

càm in eo crucifigetur.

En perelegantem figu-

Chriftus apparebit in monte boc,

ait $. Fulgentius, & ovisob-

L

ram: Aracon(tructa crucem prarfignavit,

:S, Hiero-

lataprolfaac Agnum Dei pro

fluze mundi facrificandum.

p

nymus fcribit, fe certiffineé à Seniorib

us Judeorum cognoviffe, quod

g

ubi immolatus fit Ifaac,

& Adam fepu

Itus, ibi pofteà Chriftus cruci-

I'l

bilis Beda delocis Sandtis cap. 2.

fixuseft: quodidemhabet Venera

Á iil Mu

2. ProphetaRegius ftati

m in primo

pfalmo fic de Chrifto poft

n

fái, 1. 3

milleannos venturo in mundum

vaticinatus eft: Ererit tanquam ligntm,

E

quod plantatum eft ecis. decuvfu

s aquarum , quod fruium

fuum dabit. in tempore

4l

hriftus comparatus eft ?

:

x;. Caffiodorus &

Caffiod, bic.fuo, Qusreshic cui ligno C

ratus eft Dominus

aliilignovita; Bene, inquit, ligno fru&i

fero compa

i

Chriftus, propter crucem , quam pro

.

h

ominum fàlute fufcepit; qu&

meritó lignum vitz dicitu

r, quando 1

bi & Dominus Chriftus, qui €

l

vita noftra, fufpenfüs eft,

& latroni in eádem confitenti di

&um eft:

dAmen dico tibi, bodie mecum eris in paradifo.

. Hanc diviniamoris magnitudinemagnovit di

le&a illa Sponfa,

o Sponío intro-

dum kexclamavit, poftquamin cellam vinariam à divin

ucta

*

68r

Crucifixus amoris prodigium.

2l

ducta eft: Ordinavit in me charitatem, 'Textus Hebraicus habet: Vexillum Can:. 2 4.

ejus füper me charitas. Et quare vexillum? z. Cornelius hic: Porró ve- Cerid, bie

]

xillum charitatis Chrifti, eft vexillum crueis. In cruce enim invictam

& fümmam charitatem, tum erga DEum, tum erga homines Chriítus

oftendit, unde per eam de peccato, morte, diabolo & inferno trium-

j

phavir. Idcircó Conftantinus Magnus hoc crucis vexillum fibi in coz-

lo cum hoc lemmate oftenfum : n boc figno vinces , caftris füis contra

Maxentium aliósquetyrannos prefetulit, & per illud omnes hoftes

proftravit.

4. Re

&e Ofee Proph&ta deChriftó vaticinatus eft: Ego quafi ntt- ofee qr,

tritius Epbraim portabam eos inbracbiis meis. . O quomodo in brachiis tuis

,;.

.

ó miJEfü portafti nos? &. Mendoza: In brachi

is meis in cruce di- Mendoza

ftentis, ibi enim cxtendit Dominus brachia fua ad amplectendum cum steph,

nos,&portandum. Aliific explicant: Ego quafi nutrix; & ficut nu- hic.

0nt

trixadalliciendum parvulum plenéextendit brachia, & quantüm po-

ff

teít, cüm tamen parvulà extenfione poffit eum colligere, & ampledi :

[

Sic Chriftus fecitin cruce. En infinitumamorem Redemptoristui in

ij

cruce affixi, & quid aliud requirit, nifi utex toto corde & omnium

T

vifcerum latitudine redames illum ? Deus babet , ait S. Bernhardinus, s, pernhard,

" 0

manum femper apertam , imb etiam perforatam , quia ex utraqua parte manus dif. « 3 (erm. in

td

fundit bonitatem fuam (uper omnes eveaturas.

diebus Rogat,

M 3

;. David Rex ubi redemptionem generis humani fuo tempore

1

per Chriftum adimplendam perfpicatiori mentis oculo przvidit, ad-

1

gt

mirabundus exclamavit: Z4pud Dominum mifevicordia, & copio(a apud eum(4.129. 7;

(l

redemptio. Veré copiofain cruce noftra fuitredemptio, füffeciffet enim,

10-

prout alibi diximus, ad redemptionem orbis vel una pretiofiffimi San-

u

guinis gutta, fed omnem placuit profundere; & quod plus eft ideó

W

ierramotaefl, üt patientis Chrifti, ait Didacus del Caftillo Illat. 46. in wath, 2781

,»T

homines oftendereturliberalitas &amor. Emanárat largiter per Vul-

i

nerafanguis; & forfàn aliqua ejus portio ob gravitatem nativam in

yil

áma parte pectoris remanebat, unde exirenon poterat, nifiexcuteretur

l

T

artificiosé: ideó inufitato fragoreterra concutitur, ut illo etiam crux,

b

moveatur, & finguinis illud reliquumin pe&tore agitatum per vulnus

jb

lateris foras profiueret; quia fi vel guttula remaneret, conqueretur

qU

amor, vel minimam fanguinis guttulam

latam & effufam. Hec de Caftillo,

pro humana fälute. non ob-

jd

] di

Collige ex hoc divini amoris vehementiam & magnitudinem,

unde meritó conqueriturper osSapientis: Extendimanum mezm, &* noy Prov, 1. 24

f

ul

fuit. qui afpiceret.

Obferva: Extenfio manüs, fignum eft fümmi amori«

pm

g

& defiderii, quo Deus & Sapientia homines omnes expan(is charitatis

j

Dddd 5

br&-

«82

Confideratio CLIV.

brachiis compledi, firingere, fibique unire (atagunt. Hacdecaufa

QUIT

Chriftus in cruce brachia extendit, utiis totum mundum amantiífim?

p

compleé&teretur ; imó extendit manus, quafi rogans, & obfécrans, ut ad

&1

eumaccedamus, | Ita Venerabilis Beda apud Cornelium hic. Adhuc

$. Chr&foü.

meliüs $. Joannes Chryfoftomus: Jmmortalis pro mortalibus mortuus eft;

]

Vo

hom, 2. in

u

junocens pro veis occifus eft ; juffus pro peccatovibus interemptus eft. — Unde. cogno-

Jolnr [So

féitur, quantim praflabit [ervientibus, qui tantum peccatoribus. praftitit,

Tamung

j

Íin

in te Chrifti amorem quà amore. Chrifliane. penfabis ?. Quidquid in ejus obfequium

erogaveris, parum e[ :. Quidquid in ejus. fervitium impenderis, minus eft. — Nos Áf

de

animam dederis, aut [anguimem fuderis, compen[abis. Hoc folumpotes, reddere

nid

amorem pro amore, & quidem quantum potes, Erige te,

D

6. Paulus vin&us Chrifti JEfü (itafeipfüm vocat) impensé ora-

tem

bat pro fuis dilectis Ephefiis neophytis, ut in fide Chrifti, & in charitate

C0f

radicati permanerent, & ut bene comprehenderent qua fit latitudo,

m

U

