pey Efau $acob pro benedictiones qua benedixerat ci pater, dixitque in corde fuo: Ve«

moat

aQ

riient dies ludius patris mei, &* occidam jacob fratrem meum 5 & hac & caufa

fuit, quod paternam domum defereret, & velutexul à patria in Mefo-

umj

Gen.^8; potamiam fe conferret z. feítur egreffas $acob de Ber[abee pevgebat Haran,

Jat05.

lQO.

Cumque veniffet ad. quemdam locum 5 & vellet in eo requie[cere poft [olis occubitumts

Cruce

tulit de lapidibus , qui jacebant , & fupponens cpiti [uo dormivit in eodem locos

telefd

Sed nunquam fuaviüs dormiebar Jacob.quàm reclinatus fuper lapides,

Many

vidit enimin fomnis fcalam ftantem fuper terram , & cacumen illius

Mu

tangens ccelum ; Angelos quoque Det afcendentes,& defcendentes per

Áiit n

eam, & Dominum innixum fcalz, dicentem (ibi : Ego fum Dominus Deus

]

Abrabam patris tui, & Deus !(aac: terram , inqua dormis ,tibi dabo &c.

fümy

Hzc figura pulcherrime in S. Stephano cxpreffa eft.— Jacob, feu

pr i

Ifraél idem eft, ac videss Deum ; S, Stephanus vidit gloriam Dei. Jacob

fs

"

plures à tratre fuoE(au fuftinuit perfecutiones. — S,Stephanus à Judzis

ipnes

falfis fratribus varias iojurias,contumelias, verbera, ipfamque cruentif-

Bexd

fimam necem. Jacob poft folis occafum de lapidibus fibi le&ulum

Áuru

ftravit, ia quo dulciter indormit, S.Stephanus,poftqvam inCruce oc-

Wt

cidit fol juftitiz Chriftus Deus nofter, lapides fibi collegit in quo du-

( om

riífimo le&ulo fuaviter obdormivitin Domino ; Er lapides torrentis il

Dus f

dulces videbantur. Jacob Dominum innixum fcal« vidit, & Angelos Dei

W

m

— A^5 $. decaclo defcendentes & afcendentes. DeS,Stephano dicitur: C 4u-

hii

tem effet plenus Spiritu Santto , intendens in celum vidit gloriam Dei,cx SE[un

flantem à dextris Dei 5 -€ ait 2— Et ecce video celos apertos , & Filium bominis

l

flantem à dextris Dei.. En ! fru&um tribulationum & perfecutionum, fi

4

dpec. a,

patienter cum S. Stephano pro Deo & juftitia cas fuftineas; Tandem

W

.

melior rerum facies veniet, quando ipíc Dcusabfterget omnem lacry-

li

mam ab oculis eorum, & mors ultra non crit, neque luétus, neque cla-

Phi

mor , neque dolor

[s

;

'rit ultrá, quia prima abiérunt, Et dixit, qui k-

-

Ditat

debat in throno; Ecce. nova facio omnia.

Chr

3 Recordor hic illiusfortiffimi Belli Ducis Joab, qui, poftquam

li hg

Rcx Divid urbemHierofolymam in (uam redegiffet poteftatem,& ad--

t

jum in

huc fupereífet arxSion armati manju expugnanda,primus omn

Clï;*

aliuitu

»

De 3. äï!,c?äma Prüto- Martyre.

383

m

affultu fcalas afcendit, & fummitatem murorum ;apprz:äendcnsg in at-

;quæpü

cem penetravit, ubi debellatis hoftibus infignem viétoriam reporta-

du

tayit, quam ob caufam Joab à Davide totius exercitus Dux defigna-

( at

tus, & nomipatus eft: Porro David cepit arcem Sion y que eft civitas David ;Y Par. Yf

tj

dixitque : omnis, qui perc

"A

[

rit jebufeum in primis , erit Princeps G Dux. Afcen-

.

dit igitur primus joab filius Sarvia , & fattus eff Princeps.

'riofus]z-' |

"Arx Sion cxlum prafiguravit armatá manu & vi forti expugnan-

dum; Chriítus inter omnes primus fcalam Crucis applicavit, viam

T

lr

mohiftrans, quomodo hac a'x fuperna & coele(is fit vincenda: Criso Cornel, in

ckl

ait Cornelius, eff fcala, & via. per quam Chriftus , omnesque Chriffiani in celum Gen, 28,

iM

l

eon[cenderunt, & in dies con[cendunt.

Poft Chriftum inter omnes purpu-

*e

hl Mi |

ratos caeli Candidatos, mediante hac Crucis fcalà (nam in palo, velut

[ d

Cruce cratalligatus, cürn lapidaretur) S.Stephanus hancarcem &Sion

m ls

cceleftem cepit &oppugpavit; hinc jure merito defignatus eft Proto-

|

rl

i

i

|

[

Martyr, Dux & fignifer tot millium, imó millionum San&orum

n t

Martyrum, & idco à S, Chryfoftomo a

ducit exercitun.

P pellatur Dux , qui purpuratum

jetnt

"QUE

Deadamantere

fcrunt,qv;z'öd fupra ircudem locatus, nullá mallco-

rum vi & ferri i&tu frangi poffit, proinde pro !'emmate tulit: IVon fran-

Ti

'CObv J

gitur idu s Vel fi mavis : Nec ferro , nec igne.

Et fi Italus placet: Se:to il

ferro, má fenz.a piaghe. "Talis adamas S. Stephanus extitit, non ferro, nec

d

ij

igne vincendus, aut ullo lapidum pondere, vel faxorum turbine fran-

gendus: Semper idem. . Scd unde tam infolita illi fortitado ? Refp. S..5, 4uguf.

TU

A

Auguftinus, quia JEfum & hunc crucifixum fibi tanquam fpeculum & ferm. 7. de

(hrco

prototypon propofuit, ad cujus memoriam , imó & conípe&um con. $. Sreph,

)Qu ]

tra omnes inimicorum iníultus tam generofé decertavit ; folet enim

Dur, fiin bello & periculis ipfe przcedit, mirum in modum formido-

iil

Pa

lofum militem ad zquale provocare certamen: Eja, atbleta Chrifi, ait S.

T

Antiítes Hipponenfis, affice tHum, qui pro te pependit in ligno , crucifigebatur

lt

ille tu lapidaris &«. Et quid tu, anime mi? nondum ufque ad fanguinem

u

T hn

in hac pugna pro coelo reftitifti,

4. De lapide Philofophico recenfet S, Bafilius Seleucenfis, quod o-

onuf

s.'äaj?i.

f

mnia metalla in optimum (oleat commutare aurum. Felix, quihunc

.

erat. 16,

n

lapidem invenit. Et quid dico S. Stephano? Lapidem iile habuit

n

quc h'

Philofophicum, qui omnes dolores & cruciatus ejus in optimum cha-

ritatis commutavit aurum. : Lapis autem hic non erat alius, quàm

,U

Chriftus, juxta illud : Petra autem erat Chriffus , qucm cum ex una parte r.Ce;, ro,

qu

inligno Crucis fuffixum, ex altera veró parte in ccelo nunc regnan-

I.

j

tem, & certamen füum ipfpicientem confideráffet, & exemplo fui du-

)l

,

b*

j

cis, & fpe futura gloriæ animatþs.: 'Gdud:nf' fufcepit lupidcs? st mereretur

bere

j

-

CR

384 .

: *Con/ideratio Ll

Yi

S,Ban, Ueecoromam vita.. Audi S, Bernardum : stat Martyr triumphans, & tripe

w

ferm. 61, ia

45 toto licét lacero corpore: nempe in petra , nempe in vi[ceribus $E(u ere,

Videamus nuncutriusque & CrucifixiJE(u & lapidati Stephani ana-

quitu';

9. !81 I.

crudel

B. Petr.

logiam, JEfus amariffimarn paffionem fuam in montc Olivcti non

qicaddt

Dan. in

longe à torrente Cedron inccpit: Egreffus eft cum Difcipulis traus torrentem

ficct,

Cedron, ubi erat bortus c.. Ibà & S,Stephanus extra portam paffus & lapi-

ferm, de

(üm con

boc S.

datus eít: Extra portam , ait B. Damianus, paffus eff Dominus, extra cam lapi-

JElus

datur [ervus, exieus ad eum extrA caflta, C& partans frmilitudine improperii ejus G€,

tllstü:ltl

JEius tanquam ovis & agnus maníuctus ductus eít ad vicimam,

imddfi

,7. hoD aperiens os fuum ; Oblatus eff, quia ipfe voluit , & nen aperuit os fuum:

u

Sicut ovis ad occifionem ducetur, & quafi agnus coram tondente [c obmute[iet, &

WMibyatn

S. áug.[er.

non. aperiet os [uum, — 1ta atteftante S,Auguítino, D. Stephanus Levita,

p

vel Diaconus, fub S, Jacobo Minore Apoftolo & Epifcopo Hierofo-

99 deDi-

Vi rob

yis..

lymitano ,prima ovis fuit pugnaus in medio luporum.

JEíus tanquam blasphemus in judicio a falfis teftibus infimula-

qun f

iifv

tus. accufatus, & judicatus efít; unde PrincepsSacerdotum fcidit velti-

So SUj

AMatt

p.ac,menta fua, dicens : Blespbemavit : Quid adbuc egemus teflibus? Ecce nuus

Ws t

6j.

audiflis blasphemiam.

Ita & 3.Stephano accidit, de quo S.Lucas in As

foinima

Apoitolorum : Tuac fubmi[erunt viros , qui dicerent , fe audiviffe eum verba

lerran

4&,6, LI,

blaspbema in Moy[en && in Deum Gc,

lis czfus, extra civitatem ad locum fupp!icii rTaptus &ih

lTacundi

JEfus flagel

n

ubi in via;tefte S. Anfelmo, multi petulantesJudzi lapides & lutum in

lanpt

eum projecerunt; tandem nudus duri(fimo Crucis palo & ferreis cla-

audi, b

vis & fupibus affixus , immaculatum fpiritum Patri fuo reddidit. Ita

bremai

& S,Stephano cvenit, dum abinfolentibus Hebrzis per publicam pla-

inmei

tcam extra civitatem traétus , lapidibus & luto petitus, ac tandem,

UT

| juxta Petri Beffzi aliorumque opinioticm, nudus palo funibus alliga-

ieandi

A3,7, 5 7, tus, lapidibus obrutus«ít: Er ejicientes eum extra civitatem lapidabant.

QY

Efus pro inimicis & crucifixoribus foisin mediis & fummis tot-

M

Lsc.25, mentis oravit: Pater, dirmitte illis, non enim fciunt, quid f[aciunt, Supra quod

QuoSc

34-

cgr:gä& Bernardus : Videnunc opera Domint, qua pofuit prodigia fuper terram :

afkixit

WMb4nty

$. Bern.fer, jïjageääs cafus eft. flinis covonatus efl. clavis cenfeffas eff,

utem

s patibulo, opprobris .

Vftmu

4. behd, [aturatus: Omnium tamen doiorum umsemor , cbaritatis memor ; ignajc'e» 4it;

OQuen

Pæfzreg.

illis, quia uefciunt , quid faciunz. 1ta quoque S, Stephanusjuxta dilectiffimi

ia

Magiftri fui excinplum in mediotormentorum pclago immemor o-

hic) 4

Jam]oy

mn:s illatz injuriz, memor autem charitatis, pro ipimicis fuis a

culum,.

A8.5. ;9. Dcum oravit: Demine , ne f atuas illis boc peccatum. Audiamus híc Eufe-

ff

Eufeb, [u bium JVon mireris , inquit , ff audias Stepbanum orantem pro inimicis fant la-

U: C

aer AGor, pidantihus in valles: Domine , ne flLatuas ilis boc peccatum ; quia didicit Levita 4

7*

feceréote ipagno damaute Kin C'ru(a: Pater y ignofce.

JEfus

h

De $, Stepbano Protó - Martyre.

385

TLT

JEfus in Cruce moriens fpiritum Patri commendavit : Et demars: Zue, 235

t fe-

6

ht

voce magna j E(us ait : Pater, in manus tuas commendo fpiritum meum.

phani .

quitur; Er bec dicens exfpiravir. V'ari ratione, cumS. Stephanus fub tam 443,7, 58,

crudcli & cruento deficeret (axorum imbre,vel potius turbine, Jefumn-

iv n

115 1001

ue ad dextram Patris ftantem, & agonem hunc fuum intuentem con-

[piceret , fummo , quo potuit adhuc, affc&u & ardore , ipfi animam

fsl

WT

fuam commendavit: Domine TEfu , fufcipe firitum meum.

JE(us tandem in petra fummo prarum mentium cum lu&u fepul-

nl

viditaf

tus eft: Er pofuit eum in monumento , quod erat excifum de petrasc advolvit lapi- Marc, 1 f;

dem «d oflium monumenti,& obfervat ulteriüs ZachariasPropheta: Er plan-

45.

"TT d

hmul

gent eum plandtu quafi (uper Uinigenitum, C* dolebunt fuper eum , ut doleri folet in Zach, Y4 -

aorte primogeniti C« Ita & S,Stephanus poft confummatum gloriofum

lO.

nus Lt

agonem fuum, fub lapidum acervo, & quafi in petra fepultus eft; fed

o B |

viri probi , jufti ac timorati curaverunt eum, é fecerunt. plandtum ma-

nf .-

gnum fuper eum erc.-. Et quis , fubintrat hicS. Joan. Chryfoftomus , sos Ad, 8; 3«

gloraffet , videns illum man[uetum agnum lapidari , & jacere mortuum ?

cti

1711

$. Supra ifta ha&enus di&ta pro reflexione morali capiamus: Ele-

phas,licét corpore vaftus, & animo fagax , generofus ac bellicofus,

PT

minima tamen abhorret & reformidat animalcula,dum enim murem

UEL

oberrantem confpicit, fubitó conturbatur, effervefcit ftomacho &

iracundiá , atque vix in fuo retineri poteft officio. Ita & nos fumus

TT |

conftituti : Levis injuriola, leve verbulum, levis defpe&us nos frangit

|Jaramd

& angit, ut incipiamus coquere iram, & meditemur vindi&am ; fed

fentith

audi, boné Vir, nondum cum S, Stephano faxorum expertus es im:

ii h-

brem,nondum cum ipío usque ad fapguinis effufionem reftitifti, Ille

J

in medio filicum turbine pro infenfis(imis fuis oravit inimicis : Domi- Plin, l, 8,

r

ne, ne flatuas illis boc peccatum; cur tu, animemi, non facis fimiliter,fi «.Io,

husj

»

ad candem afpiras zternz felicitatis coronam.

4

Moyfes, licét patraveritingentia figna ac prodigia in populo Ifracl

gt

& K gypti, & inter mortales omnes fui xvi fuerit manfueti(Timus, de

yug

quo Scriptura: Erat auteie 7Moyfesvir miti[/imus fuper omnes bomines, quimo- Nuy, 14

| (H(Wn: |

[j

j

vabautur in terra &c,. Nihilofecius torrentem lapidum, quo eurm ingra-

p

tiffimus populus volcbatinterficere, vix potuiteffugere 5 audi ipíum

m

gW)

loquentem : Clamavit autem Moy[es ad Domintum; dicens : Quid faciam populo Exod, 14

ii

if

buic? Adhuc paululum, c lapidabit me, Alià vice,cum populusin feditione

4

jam lapides arriperctut eum cumAaronc interficeret, fugit ad taberna-

15(5*

J

culum, tanquam ad tutum afylum ,in quo pro perfecutoribus fuisim-

p

penfiffimé ad Deum oravit, & divinam iram ac vindiétam ab eis aver-

W

[/ /

/!llt

tit: Cumque oriretur feditio, &* tumultu incre[ceret » Moyfes C Aaron fugerunt ad Num, 16,

tabernaculum federis. Quod poffquam ingre(ft funt, operti

24

n' W

"

;nz:cbe:,(y' apparuit

gloriæ:

Donini,

Rg D, Gin.fheï H 3,['3

Rns

f

uN

d

386

Con/z'dera;io LH.

40.6,8. -- .En:! altcrumwM-,,oy[en inS.Stcphahö . ejui ingentia quoque patravit

lat, m

Pepim.in prodigi

a,de quo Apoftolorum A&us: Stepbanus autem plenus gratia C for-

pusam

f

aciebat prodigia C figna magna in populo , dum mortuos, atteftante

fer. deboe titudine

(iespra

epino,

adipnvocationem Nominis Chrifti fufcitavit, cecos illumina-

fnint «

;azäo.

vit, paralyticos curavit, furdis auditum reddidit, leproíos mundavit,

la m

deemoniacos liberavit, xgrotos variis languoribus affe&os (anitati re-

[

ftituit, & 1 quz funt fimilia.

Fuit infuper manfuctiffimus, dum pro

Q

fuis infenfiffimis inimicis, ac przfertim pro Saulo oravit, hinc & Pau-

Stcpha

lum Eccle(ix impetravit, & ex Saulo Paulum effecit. Histamennon

tantus

A3,7, $6 obftantibus lapideum imbrem effugere non voluit : Impetum fecerunt

&quid

snanimiter ineum, Juvathicaudire S.Auguftinum,;qui ita S.Stephanum,

quond

$. Aug.

in hoc horrendo conflitutum grandine, loquentem introducit: Vide,

Ginem

bom. 16.. Domine jEfu: Ego lapidor , ego patior ; in tne faviunt, in me fretmunt 5 fed me [Ia-

tiledio

de Sandlis. tuas illis boc peccatum, quia, ut boc dicaim tibi, à te primo audivi. Tu Verbum ,ego

Vitaatet

A. 75 $ $. auditor verbi &'v.. Et quid evenit? Vidir gloriam Dei.& 3Efum [Hantem a dextris

hur; Pt

Dei. O ! invi&am hujus gloriofiffimi Proto- Martyris fortitudinem.pa-

chritudi

tientiam, manfuetudinem, conftantiam,&c. Anime mi, audi verbum ;

Ut bca

fi impofterüm tibi quid grave erit tolerandum, obfecro te, cum beatif-

(ortudi

fimoStephano cleva oculos in ccelum, & ftatue tibi ante oculos men-

Dioptc

tis tux przfentem JEfum ibi regnantem , ibi te videntem, & ad coro-

lnt

nam cceleftem te invitantem: Ecce, video clos apertos,& Filium bominis [Lan-

ts

tem à dextris Dei, Hzc prafentia divina S. Stephanum animavit, & tc

&ülabf

- quoquein adverfis omnibus, tum in vita, tum in morte animabit, ut

neaudi

cum Ápoftolo lztus poffis dicere : Non funt condigna pa[Jiones hujus tem-

Motidie

poris ad futuram gloriam , que revelabitur in noblis,

fmi

6. Loquebatur aliquando Jacob & quidem familiariüs cum Laba-

hp t

no, petensab eo filiam fuam natu minorem Rachelem in conjugem;

Gen- 29,

M

&,uthoc magis facilitaret negotium, fponte fe obtulit : Serviam tibi pro

Mj

ul

18.

Racbel filia tua minore feptem annis.. Laban hanc acceptans conditionem

qm

annuit, & Jacob fua incipit fervitia, ac fideliffimé ad feptem ufque an*

fuütin

nos perducit; $ervivit ergo Jacob pro Rachel feptem «nnis , ö' videbantur il

pauci dies pre amoris magnitudine.

fïbel »

entum

Itterfe

De codem Jacob facra commemorat Hiftoria , quod ad adv

GIWW !

przdi&z Rachelis, quz decora erat facie,& venufto afpe&u, licet laffus,

53

& ab itinere defatigatus, lapidem tamen prxgrandem ab ore putei, qui

Vocat]

ad adaquandos ovium greges inferviebat, folus amoverit , quemalias

PurSt

6813. 19,

plures paftores nonnifi grandi labote poterant amovere: Quam cum vi

1OQ,

WUa

diffet Tacob, & fciret confobrinam. [uam, ovesque Laban avunculi fui , amovit tapi-

Otrati

dem,quo puteus claudebatur, Unde, quzío, tanta fortitudo & robur Jaco-

ma-«

iVer

bi* efj, Abulentis ; Hoc fuit propter Rachelem, quam tcncrrimö à

at;

] Auw

s

De 5, Stepbano Proie« Martyre,

387

atl

| gutii äfov-

bat, amor enim ultra vires eftaudax. Si amas,potes; plura poteris, fi

plus amabis, fupra vires enim evolat amor; hinc videbantur illi pauci

s at

yrlumini

dies prz amoris magnitudine. Et pergit idem Abulenfis ; Is pro Rachele

Abulenf,

ferviret etiam amplitis , tanto Amore C boneflo tamen ) tenebatur y mullus enim la-

bic.

Ti

s nl

&or magnus videtur amanti y ignem nion timet , nives [pernit , gladio fe opponit, &

omnia periculofa fibi grata reputat , dum tamen amatum con[equatur,

1. du

O ! quam bené convenithic amor Jacobi Patriarchz cum amore $.

fieckon

Jensti

Stephani Proto-Martyris! Unde,obfecro.tantus animus, tantus atdor,

tantus ignisin pe&ore hujus fan&iflimiDiaconit Nimirum adamabat,

gt jco

& quidem ardentiffimo amore lopgé formofiorem Rachelem , quàm

Sphum

quondam]Jacob, & quiaillam tenerrimé amabat, fecundüm magnitu-

od

dinem pulchritudinis hujus feliciffimaRachelis,crefcebat&imagnitudo

tf "':ä' ;

dile&ionis in animoS.Stephani. Rachel autem hxc non eratalia,quàm

i n

vita xterna,perLiam autem vita przfens terrena & laboriofa adumbra-

nl

tur ; Proinde non timebat lapides, imó nec mille neces, dum ejus pul-

udiodtye

chritudinem vel de longé confpicatas eít: Eecevideo calos apertos . O 43

divedut

hjfe-

vita beata ! ó pulcherrima Rachel ! (ormofa valde, & incredibili pul.

um d

chritudine; tu gloria Jerufalem, tu Ixtitia Mraél! quis non inferviat

culost

Dco propterte? Nunquid omnesdies vitz nofttz pauci nobis videri

fcade

debent prx amoris illius magnitudine ? Eja Chrifliani, erigamusani-

m

mos ; En! expe&atnos Deus , ut in arena adhuc dimicantes adjuvet,

MViB i

& fi laborterret, nunquid nos merces invitet ? Hlic pro noftro folami-

jbl !

nc audire juvat S. Auguftinum : Ob banc felicitatem, inquit, fí oporteret te $. Aug, in

ubitt i

quotidie tormenta perferre 5. i ipam gebennam longo tempore perferres ut Cbri- Man.e.13,

ffm im gloria fua videre poffesy € Santtis foeiari: nonne dignum effet pati omne — -

;cumW' i

tvifle , ut tanti boni . tanteque glorie particeps effeiare ?

comu

7. O gloriofi(fime Proto . Martyr ! cui ulteriüs teaffimilabo ? A-

sim t

bel juftus &innocens primus Martyr in lege naturz fuit, dum propter

gnditiontm |

Deum , & Sacrificium in illius honorem oblatum , ab invido fratre

nl*

fuit interfe&us : Cinaque effent in agro, confurrexit Cain adverfus fratrem [uum Geu. 45 8,

!

u

Abel , & interfecit eum . cujus fanguis innocenter effufus mox adverfus

interfe&torem vindi&tam clamavit:

J

&lamat ad me de terva.

Quod fecifti ? vox fanguinis fratris tui

Id

jab

[ïüïq

B. Stephanus primus Martyr fuit in lege gratiz, unde Ecclefia eum

a

vocat Proto. Martyrem. Verum longé melius ad Deumclamavit fan-

, q

g

guis Stephari, quàm Abelis: Domine , t« flaiuas illis boc peccatum. . En ! Ag, 2.$9.

fummam illius charitatem, & quidem erga inimicos infenfi(Inmos, &

f

efferaciffimos, & quod mirabilius eft, obíervat Scriptara, quód pradi-

P

&a verba pofitis in terram genibus, & voce magná clamaverit; addit .S'.Augu fer.

(

n

i

D. Auguftinus: Stephanum clamori mifcuilTe lachrymas,in quo per. 95, de qj.

Cct1

H

- verfis,

| ;Gcc) 2

/

389

öanäzlerat.ia- Lli, |

inec

fc&imm*c Chriftum, in Cruce pro fuis crucifixoribus orantem, imita-

tus eít; hic exauditus eftpro fua reverentia, & S, Stephanus pro fua in-

folatí

VItfOA

$.A ug.fer. (igni charitate : Si.$, Stepbanus non orAf(fet , aàit memoratus S.Antiftes Hip-

1. de 55, ponenfis , Ecclefía Paulum non baberet : fed ideo erectus eft Paulus, quia in terra

comp

tte

j

inclinatus exauditus eft Stepbanus. - Difcé; pro inimicis tuis orare, fià Deo

vis fpecialem gratiam impetrare, & ipfe exaudiri.

s

Occurrit hic mihi rurfus]oab,(trenuisfimusDavidicarum cOpiarum

liclot

Dux & Archiftrategus, Regi fuo cumprimis fidus, & experientià belli-

n6X

cà infigniter inftru&us ; hic, inquam, cüm urbem Rabbath in Regione

quin

Ammobitarum juxta torrentem Jaboc fitam valido exercitu obfide-

aper

ret, eamque acriter oppugnáret,& nunc armatá manu per ultimum af-

gnu'

tdn:

fultum civitas effet oppugnanca,citó nuntios Davidi mifit, utipfeRex

huic cruento & gloriofo affultui, ac pugna dignarctur intereffe, ut fic

pofïg

omnes vi&toriz honos non fibiJoabo, tanquam fubdito, fed Regi fuo

^. Reg.13. Davidi adícriberetur: Mifitque Joab nuntios ad David, dicens : Dimicavi ad«

Chin

27.

(fücn

verfum Rabbath.Cr capienda eft urbs aquarüm ; nunc igitur congrega reliquam par-

tem populi, C* obfide civitatem, & capeeam, ne,citm à tme va[lata fuerit urbs no-

Utf

mini meo attribuatur viteria, Vide lic, & admirare fidelitatem,ac mode-

fam

Chri

ftiam Ducis Joab, omnem gloriam urbis alias invincibilis, & nunc

mox capiendz , refutantis , &in Regem Davidem transícribentis,

ta, F

Plüs invenies in S, Stephano , qaàm in Duce Joab, qui, cüm nunc

hg.

oppugnanda effet civitasilla fuperna.ac coeleftis Jerufalem, invocavit

jusfu

obf

Dominum fuum]Efum,ut ipfe huic fue cruento dignaretur adeffe cer-

tamini,ne Victoria fibi , fed fuo Domino Salvatori, ac Redemptori at-

don

448,7, j , tribueretur,

Et ecce , adeft miti(Timus JEfus flans à dextris Dei , & fpe-

L

&ans fidcli(Timi fervi fuiagonem ,fimulqQue adjuvans eu

m fubmini«

ftrando illi gratiam efficacem ac finalem;quá adjutus fortis(imus athle-

ta fan&am illam Ele&orurncivitatern glotiose oppugnavit, vicit, fu-

peravit, & ad zternam immarcefcibilemque corone gloriam afcendit

Ü

Df, 29; 4. ac pervenit; undere&te illudVatis Regii applicate poffumus : Queniam

praveni[li eum in beuediclionibus dulcedinis : pofuifli im capite ejus coronam de la-

pide pretiofo. Difce hic, Chriftiane, omnem gloriam tuorum bonorum

operum, & quidem etiam heroicorum, femper, & pro femper refigna-

rein Deum, acSalvatorem tuum JEfum, ipfi enim debetur omnis ho-

N

nor, amor, laus, & gloria; proinde non fine caufa apud Ifaiam ait:

Ifa.48,11. Gloriam meam alteri non dabo. Hinc& illi viginti quatuor Seniores mif-

ddpoc. 4, tebant coronas ante thronum , dicentes : Dignus es, DomineDeus; accipere gloriatth

IO,

( bonorem , & virtutem , quia tu eresfli omnia.

Gen.6,16,

$. Noé Patriarcha, c

um nupnc arca in

*

diluvio in fublime clcvai'c-'

Gen, 8,6, tur, & tempeftas valida, quia cataracta celi aperta funt fuper eam , & q;li

d

—

389

De $. Stephano Proto- Martyre.

"i,b

in ea erant, fefe pleno impetu effunderet, in medio illius turbinis hoc

iproftag

folatii habuit, quód per feneftram unam pellucidam & grandiorem ex

hn

vitro,vel cryftallo, vel etiam ex lapide fpeculari (prout voluntaliqui)

Bs QUi

compofitam & elaboratam;potuerit coelum intucri;illuc vota fua mit-

rare D

tere.& optatum auxilium à Deo falutari fuo quarere; ó quoties in illo

.

N

Domino.qui fecit celtm & terram! Fe- P. 110,2«

catcere ingeminavit: ZAuxilium meum à

Ifhcopi

licior S.Stephanus,qui in imani illo,non imbrium, fed faxorum turbi-

Tienta k

ne, & in tempcílate valida, in circuitu fuo non feneftram pellucidam,

hn

quá mediante potuiffet de longé coelum intueri.fed i

pfumcoelum jam

Tcilt od

i

apertum vidit: Ecce,video celos apertos,& quod plüs eft

,vidit ipfum beni- 43.7,5 $*

"ltimim

gnum

faum Judicem de throno gloriz fuz furgentem, & fe adjuvan-

Qutinkl

tem : £t

SEfum [Lantem à dextris Dei.. O ! Felix mors,ó beata fors/fic mori Pf.1 155*

verfrat

poffein confpe&uDomini: Pretiofa in con[pectu Domini morsSanitorum ejus.

fl

Cüm Jofue, invicti(fimuslfraélitarumDux, contra quinqueReges

: Dinaie

Chananzos pugnaret, folem fiftcbat & lunam, quos fpe&atores in illo

(rdiqun

cruento przlio habuit, donec tandem hoftes omnes profligavetit : $o/ of 10,124'

furi i

contra Gabaon 1e movearis , € luna contra vallem Aiolon &c.. S. Stephanusin

m acmo

fanguineo fuo przlio fpe&atorem habuit & folem & lunam, hoc eft,

li, &

Chriftum & Mariam,hic enim eft fol juftitiz,illa autem pulchra,ut lu-

n2, Etquid mirum,quód tam egregié pro ccelefti dimicaverit coroná?

Ifibf!]dsl

j m

Age,gloriofi(fimé vi&or, & pugil Chrifti,ito ad JEfum tuum, pro cu-

IV

d

jus fide, amore, & honoretantum fuítinuifti agonem; itojinquarm, fed

waddt

(j

Obfecro te, efto memor noftri hic & ubique, actunc prafertim, quan-

o

do nobis erit pugnandum pro tota aternitate &c.

;s!)th&fpf |

UBSPSHEERSERSHEESSESESESESEBERPE

Jf

fj

m

(imord

CONSIDERATIO Llil,

ji,Vidh

j

i

M «

yi

De Vita S. Joannis Apoft, & Evang. diledti

J

(

qon

Chrifti Difcipuli,

m

Pro Feíto S. Joannis Evangeliftx.

fi

Wf!fdi

um

Corcerus Perus st lum "Djiplum » quem dilge-

[jamd

hst jEfus, . ]oan, 2 1, 20.

i

"u

rabilem quondam vifionem habuit magaus ille Propheta E-

d j

M

zechiel, dum aliquando currum

gloriofum vidit, DeumqQue

|!

in folio ei prz(identem,quem ftipabant quatuor Ch

erubini,

2

p

MI

Ccceo 5

quos

n

390

'Cmäderatic LIHI,

hitSat

quorurp unusquisque aliam, ac diverfam przfeferebat faciem ; primus

minï, qu

habebat faciem hominis , alter faciem leonis ,tertius bovis, & quartus

merito

Exech, Y,

aquilz : Similitudo autem vultés eorum ; facies bominis , & facies leonis à deà

lofupet

10.

xtris ipforum quatuor ; facies autem bovis à

(esfiti

Aquila defuper ipforum quatuor €vc,

[miffris ipforum quatuor , & facig:

pta pet

on abíimilem vifionem in novo quoque

Teftamcuto habuit

dile&us ille Chrifti Difcipulus S. Joannes Apoftolus & Evaupeliíta,

thoiof

o &j

dum facra illa quatuor animalia thronum Dei flipantia de novo inIn-

magi f

fula Pathmos confpicatus eft,de quo ipfe teffatur : zj circuitu fedisiinquit,

Paslton

Afpocïcg—, 6.

quatuor animalia plena oculis «nte € vetro,G* animal primum fimile leoni, &* fecute

al

duin animal [imile vitulo,Cr tertium animalbabens faciem quafi hominis,O" quartum

Vitean

animal fimile aquile volanti. Labyrinthum hic vides myfteriorum Dei,

plinzf

Le&or prudens, & Oceanum arcanisfimorum hieroglyphicorum, qui-

fumyqu

bus Propheta ille tum antiquus,tumApocalypticus,dum aliiSacrorum

Vatum aperto folebant prophetare fermone , ipfi recondita myfterio-

alaure)

itodeg

rum divinorum per ejusmodi znigmata fatagebant prafignare.

Omisfis aliis quàm plurimis expofitionibus, per currumillumChe-

Dreitey

N

rubicum rcé&té facrum Evangelium intelligimus, à Chrifto manifeíta-

p

tum,&à quatuorEvangeliftis, velut quadrigam, agitatum, & toto orbe

Corncl. i. circumactum. . Ita S, Hieronymus, S. Auguftinus, S,Irenzus, & plurcs

firo fü

lii

Protm.in SS.Patrum, & interpretum. . Per animal primum (imile Leoni S.Mar-

EVdng.

cus denotatur,cujus facies,hoc eftPriacipium facriEvangelii à clamore

lii: B

jtjns

Marc, , &rugituS.Joannis Przcurforis, quafi leonis in deferto clamantis, inci-

3.

pit: Ego vox elamantis in deferto , parate viam Domini. Pet vitilum fignifi-

$]

Rel

.

catur S,Lucas, qui Evangelium fuum inchoat à veteri Sacrificio, & Sa-

patety.

Esr.1,8. cerdotio Zachariz, cujus vi&tima eratvitulus vel bos; Factum e[f autemy

cum Sacerdotio fungeretur in ordine vicis fua «nte Deum &*t. Per bominem$S,

& plu

1Joanr

Matthzus przfignatur, qui Evaugelium de humana Chrifti genealogia

feticete

orditur; Lifer geuerationis YEfu Chriflis filii David,filii Abrabam &*« Per aqui-

dC

lam volantemS. Joannes prafiguratur,qui non ab homine,vel à leone,

berità

josn.1,1, velàbovejfed ab ipfa dignitateVerbi fuum Evangclium capit: In prin-

eipio erat Verbum €*c.. Proinde longisfimo gradu tiibus aliis anteccllit

H

lLate

Evangeliflis, dum folus agit de divinitate Chrifli, de origine Verbi.de

procesfione & fpirationeSpiritüsBan&i, deSS. Trinitate & unitate c)us-

ROT

w

dem&c, Exquibus fequitur,quód qua(i aquila altisfime ip coe]um fefe

- libraverit, & quod notatu dignum, zqué ac mirum, ipfe adhuc vivens

ligi

illa przdi&a quatuor animalia confpexit, thronoDei adítantia,&inter

grent

ln q

illa ip aquila volante feipfum reprzfentatum, Plura ac plané mira-

Jhren, 3, hodie occurrunt dehoc dile&o Chrifti Di(cipulo confideranda &c.

X

L

].

2, Bonun e[f viro gim portaverit jugum Domini ab adolefceitia fuq, — Talis

uit

P.

391

De Si. Jeanne Evangelifla,

prt

fuit S'amfon, mortalium fortisimus, & Samucl, fidelis Propheta Do. jad. 13»

mini, qui à prima adolefcentia fua à vino & ficera abítinebant, proinde

I7,

a&ïw&m

il

merito Nazarai confecrati funt, Bloc fecutus cft,imó lengo interval- r, Reg. r,

lofuperavit S. Joannes Baptifta Przcurfor Domini, dum vix bimulus

IT,

nb

fecesfit in eremum,locuftis vidtitans,& afpero veftitus cilicio, bumi fu« 1275 4.

oto hi

pra petram recubaps ; hinc Chrifti meruit fieri Prxcurfor & Martyrz4;, 5, 7,

ag

gloriofus, Et nunquid ipfe melioris orbis Reparator Chriftus à przfe-

hVOL

:

pio & primis incunabulis pauperem ac duram czpit vitam , ut fic fe

magis magisque ad duriora pararet exercitia, ac fupplicia, olim in

j

Pasftione & Cruce pro falute totius mundi fuftinenda ?

nb

- Talis fuit & $, Joannes, dile&us Chritti Difcipulus, dum à teneris

ifram

ionumi

vitz annis jugo mandatorum Dcei colla lubentis(ime fubmifit, & difci-

plinz fub piis parentibus affuetustandem in talem actantum evafit vi-

od

rum,quem etiamnum miratur,& fufcipit mundus univerfus ; hinccüm

ifutnt|

ad aures illjus perveniffet, quódS. JoannesBaptifta tam aufteram in de-

T

ferto degeret vitam, omnesque invitaret in concionibus fuis ad dignos

Witt

lm

poenitentiz fruétus faciendos , ipfe adhuc adolefcens inter primos ad

il

cum in defertum trans Jordanis flumen volavit, à quo paterne exce-

manli

'toto d

ptus,&in omni virtutum genere inftru&us eft. Et hoc eft, quod ipfein

facro fuo Evangeliote&o tamen nomine;orbi voluitinfinuare ; Alrera $o45,1,5 .

TA

TU

die iterum fl'abat Joannes,C ex Difcipulis ejus duo, & re[piciens $ Efum ambulantem

dicit:: Ecce Agnus Dei. . Et audiérunt eum duo Difciguli loguentem ,€ [ecuti funt

T

jEfum. Et quinam.dices;hi duo facruntDi(cipuli,qui hortatu fui Magi-

gnis t

ftri $. Joannis Przcurforis Domini (ine mora ad Chriftum venerunt ?

w

Refp. Unus fuit Andreas, cujus nomen in Scriptura infinuatur; ut 4675 r,10,

ii

patet verfu 40, cujus autem nomen non ponitur, ait $. Chryfoftomus: Cern, bic,

y n

& plures alii $5 Patrum,;erat ipfe,qui hoc fcripfitEvangelium,nimirum sjyciz,

m

$.JoannesEvangelifta,qui humilitatis cau(à, aitSylveira, nomen fuum . ,,,

vl

reticere voluit ; & fubdit Cornelius, quód Joannes in Apocalypfi gau-

p

deat Chriftum vocare Agnum, quafi qui hoc nomen audicrit; & imbi-

qilth

berit à Magiftro fuo Joanne Baptifta, Denique tanta puritas, virgini-

j

tas, & fan&titas $. Joannis Evangeliftz videtur manáffe à puritate & fan-

ul

&itate Joannis Baptiftz, O Chriftiani! Prafertim vos juvenes & ado«

Jno

lefcentuli, difcite, quàm bonü fit, portare jugumDomini in adoleícen-

i

tia veftra,quia Deus;prout bene obfervat DoctorAngelicus, fpecialiter

u

diligit cos, qui à juventute ferviunt ei, quisquilias autem, paleas ac fe-

r

gmenta annorum nunc tandemin extremo vitz velleconfecrare Deo,

med

non dico,quód omninó inutile, fed probrofum ac periculofum eft.

Wïl

j

/ 5.CümDavidi nafceretur exBethfabee filiusfecundusillum non fine

m&

M

fingulariDci inftin&u appellari voluitSalomonem, id c&, pacificu

eo

1

y

l

a

E

f

*

322

Con[ideratio . L1H,

2.Rego I 7')

Deo amabilem: Et vocavit nomen ejus amabilis Domino, eà quod diligeret eum

m

Dominus. Quare S. Joannes Chrifti Difcipulus in circumcifione, oGa-

2$«

(ümin.

va poft ejus ortum die , à piis parentibus, Zebedzxo patre, & Salome

celieff

matre, joannes fucrit appellatus , non fine peculiari caufa fa&tum eft,

hocenim nomen,tefte 5. I(idoro , non aliud fignificat , quàm gratio-

qum H

S.Tfid. 1.7.

yientil

Et),m- cæ 90

fum, amabilem, & mifericordem, in quo eftgratia Domini, Proinde

rc&é illud Sapientis ei applicare poffumus : Qui diligit cordis munditiam,

MicdD

Prov, 15.,

fUj

)9v

propter gratiam labiorum (uorum babebit amicum Regem ; unde non miran-

Mp

dum eít, quod S, Joannes Regi Regum Chrifto JEfu inter dile&os o-

D duf

mnes Difcipulos fuerit dile&tiffimus : Quem diligebat

jEfus, quia dikxit

iptt r

cordis munditiem , & Virgo in xvum permaníit,

bobet.

JacobPatriarcha, duodecim filiorum pater,inter omnes natos fuos

Geno 4'4'7

Yirgin

40,

ut plurimüm adamavit natu minorem Benjamin: Pater vero tenere di-

t d

ligebat eum., — Chriftus inter duodecim Apoftolos, quos loco filiorum

Ete

Eutbym. habuit,

tenerrime dilexit Joannem, itaEuthy mius: Joanuem diligebar]E-

] ped

fs pliis catevis, quia pliis diligi meruit ob mentis candorem, fummam man«

$up. joan.

tamopcr

fuctudinem, fanctam fimplicitatem, fidelitatem, & animi ac corporis

Afl

puritatem, quam usque ad centcfimum atatis annum ad fepulchrum

Vmmpr

S. An[cl.de usque conftantiffime confervavit: Lnde merito, ait S. Anfelmus, Cbrifw

atf qm

S.joan, oanni tanta revelavit, quia precellebat omnibus privilegio caflitatis, Difce, fi

Wüpore

fApoc. 23, Chrifto gratus & amabilis effe vclis, fervare puritatermn in omnibus:

nf

Foris cancs , & impudici, non enim habent partem in Regno Dei,

d

t

N

1 s-.

4. De Jonatha refert Scriptura : Auima jonatha conglutinata eff anime

j

düä»tïm

