Medit.boc tores(ubinitrat hIc citatusBrunus A(ceta devoti(Timuserigite animos,C &o-.

Pa

fefto.

lite defperare, fi enim tanta eft M ARURE iharitasyut dignata fit vifitare Elifabethei«.

Nürpanem f

que licet multà inferiori fervire , non dedignabitur.quaque ad vos. folandos C juvan«

T0 Panem Diy

dos venire: nec unquam veniet vacua, quia fecum defert fructum fui ventris ,bocefl.

V .AUf TfPlCJH

j Efum Salvatorem noflrum,vitam noftrum, & omne bonum noflrum;beati, qui vifi-

-Tl Verifca

tantur 4 Maria, beatiqui obviam eunt M ARUE ,uam ficut [criptum ef :

Quiite

d. fatiy

n

. veuiet illam, iuveniet vitam & (alutem à Domino,

j

I

u

[

!

Rex David incdree

m

3

T? Uny

-- 4 Jamintelligo , qualem fitim quondam

|

1

A Mupullin

fpelunca Odolla habuerit, dum.cotam: fuis militibus non. abhorruit.

fcunium;mwi j

2, Peg23. publicé exclamare:. O ! f quis: mibi daret potumi: aqua de ciflerna , quacff in

A9 um t

14.

Betblebem, | Erat tunc temporis intetvallo Bethlehem, patria. Davidis,

TT

in manibus Philiftinorum , quam optabat ab hofte extorqueti , & fibi

dR

reddi * omnes enim, vel faltem plerique fuam amant patriam , unde

fitim füam deaqua patriz de(iderabat mitigare ; & hic fenfus litteralis

MR r

Wälmn (?

AMethod,

eft,

Sed & aliud hic latet myfterium.,

Refp. Methodius: Ciffema.

.ideö |

u aiïi p

orat. in Hy- Bethlebemitisa: Davidem refocillaus ,. Matia eft ; David ergo fitiebat Chri-.

MTM

aapantem, Ítam ex ftemmate fuo & Virgine nafciturum , unde di&us Pater ita.

ss. D?eiparamalloquitur: Tu Betblemica. illa ciflerna , quam velut vita réfo» .

Ltl

h

cillatrisein David defideravit , ex qua immortalitatis poculum. cunttis. emanavity.

um Í

Et ecce, Rex potentis(ime ! completum e(t votum ac defiderium tuum,.

Wp,

"d. mde(tc

poft fex menfes tiafcetur tibi Filius David , &Salvator mundi, quem .

*'nï

Ge'ni49,

tantoperé defideráfti,

O fi tali de(iderio anhelaremus ad Chriftum,

un]

AV

29,

EUR

u

defiderium. collium. eternorum .

930!5 VWu

Sed & David per cith

aram fuam äSäulc I(raélitarum chc: iäfc-f

Uttnuc

fen

I. Reg. 165; (tum ejecit Dzmonem : David tollebat citbaram. C percutiebat tnanu fua s &

25,

1 C Pq i

'«m

g d j

refocillabatur Saul, &;gyiä.-. balebat,, . Et quomodo per. citharam É

L

o,

De Fifuationt B. V. M.

147

n u d

g. Bonavcnturä: Cithava Spiritüs Sandi Maria ef', vix enim hzc dulcifona s, Eogavy;

cithara in domo Zachariz audita eft: Pax tibj, (inemoraà 8, Joannete- jp Carm.

Hot al

ceffit malignus Spiritus, qui priüs per peccatum originale illum infefta- yirg, ür. A

I patdi n

verat : Et fetumefl , ut audivit falutationem Maria Elz'];z'bfrb, exitltavit infahé Lag, Y 4T»

Adverte hicz

tisa Dopiti

(joanues) im utevo ejus , & repleta eft Spivita San&to Elifabeth,

d Ti

Vox Virgini, ait T heophyla&tus , vox eratincarnatim illa Dei , ad qoam Jo-

Ereisdit

annes non folüm eodem inítanti à labe originali purgatus eft , fcd &

esfondiima

ufus rationis illi fuit acceleratus, urt Chriflum, Deo revelante, in utero

Hac quimitt

Virginisiacarnatam agnofzerct, huiniliter adoraret,ex toto corde di-

m coplte

ligeret,illiquegeftu corporis & infolito faltu exhiberet revercntiam.

, d p

O quilem reverentiam: nosfacimus coram SS. Evchariftia, ubi idcm

jme du

Deus & Homo Chriftus nobis prafens exiftit! heu quà

m tepidi hic fu-

jperat od

mus,& quàm incurii ! Surfum corda,

ptia noltüpe

$. Hicadimpletum fuit illud Sa

lomonis: Fada e[t quaft navis i

5

J

14

rifit ii

toris de longe portaus panes fuum. — INavis hac B, Virginem prafignavitde-

"

Coruel, btc.

portanspanem fuum,; id eft , Chriftum, panem vivum, panem Augeli

*

fvf i

i f C

cum, panem Divinum , quidecoelo deícendit. |Accurrite filii homi-

num., utrepleamini bonis ; Efurientes implevit. bonis,

Lttc,1,$3.

n m

vf

- Hic verificatum fuit illud coeleftisSponfiad Sponfam fuam pu-

Cant, 7, 5.

[cipum "I

rifimam;: Venter tuus ficut acervus tritici vallatus liliis. . Et quare ficut acer-

vus tritici? Unumin utero fuo facratiffima Virgo geftabat granum.de

5. A. tr,

j 1-in foan.

x Davidinzt

quo'$. Augutftinus : Ipfe Dominus TEfus erat gtattum moviüficandum ,v mulii-

!

1

s non n

j

plicandum ; mortificandum infidelitate Sudsorum,multiplicandum fide populovam,

I.

;v

|

L

Siergo unumtantüm 5$, Vitgo in caftiffimo utero fuo portabat gra-

iil t

"

y, patià A

)

num, quare venterillius à Spiriti82n&o integro tritici acervo com-

"

paratus eft? Refp. Vincentius Regius: Mater , inquit, jzm erat omni

atou

J

um no- Vinc. Reg.*

ant pat

um

l

fhüm ,cim. primhm Chrifli eft effeta Mater , in ipfo enim Chrifto omnes uo

$ COl dz'g;.'g-üaf tié.

cfenlu

lit;ciif

tinebamur, & ideb venter cjus acevvus tritici diciturs unum illa- in utero geftabat. AMoval, de

granum , Chyiflum [cilicet , & tamgn

:

lthodis

ejus aceryus. dicitur,

m?ztmyelmt'aærvum; naim propterea. venter Vifit,

TA

"

Hic coinpletum fuit

.illud chii Vatis 1 Vorituede tetta orta eft , & ju. Pf 845 X2.

je didus

)

"I yn

flitia decolo profpexit : Etenim Dominys. dabit benignitatem. Coterra no]lva. dabit

fru&um. [(uum.

Supra quod S. Augusinus ;

uid eít veritás, nifi Filius 9 deguft..-

iil cwiff

j m

D

umtuv

Dei? Quid e(Eterra, nificaro ? Veritasergo de terra orta eft, id eft, i bune Pf.

( dcüdfn

;

yor u

dhq

!

Chriftus de Virgine ; hxc enimeft terra, de qua formatus e(t vcrus & fe-

Qu

cundus Adam;terra, qux germinatSalvatorem ; terra, de qua eductus

yd

e(t panis vivus ; terra, quz deditfru&um (uum ; tesra, quam benedixit

Dominus; terra, de qua dicitur: cecidit (emen in terzam bonam, XEre-

Jjrni

Hcgf mlf

LAM

nin Dominus dabit beuiguitatem, hoc eft,oftendet mifericordiam fuam erga

;uliflþï!

;)/M |

k

em ,unde à $, Gregorio INaz, sppcliatur

*

*

*genu; humanum per Virgin

i

r as

( 3

CGeneris

u

"us

158

Cunfideratio. XXIH, Chv.

:

$; Cregor,

Generis bumani bonum $ pex ipfam enim,& in ipfa habet mundus, & habi-

j

turus eft omne bonum.

INaz., de

6, Salomon paravit fibi thronum ex candidi(Timo ebore'& auro

0)

Chriftopat,

3-Rego IO;

mundi(limo, in quo federe, & populi caufas audire confueverat: Fecit

:

etiam Rex Salomon tbronum. de ebore grandem,c7 veflivit eum auro fulvo nimis,

l

f

18.

B. ÁAlb. 4

Thronusgratiz, ait B. Albertus Magnus, cft Beata Virgo Maria gratiá

' plena; unde Apoftolus : Adeamuscum fiducia ad thronum ejus gra.

ferim. de

tiz, Mariz.

C

dedicat.

Ecclefia.

Olim columna nubis & ignis Ifraélitas deduxitin terram defidera.

bil

em : Expandit nubem in protectionem eorum, C ignemyut luceret. eis per. nocem,

Qunt! C

f Ott

Pf. 104339 6

Ri(;bo 4 S'

pra quod à Richardus S,Laurentio: Maria, ait, hec columna eflha-

fült

bet enim duo officia, ut protegat à fervore folis juftitiz; tanquam nu-

Laur. lib T.

bes5 & ctiam contra Diabolum, quafi i

gneus murus, & contra vitia&

peccata &c,

On po

Virgaillaaurea Affueri Regis quondam pacis, reconciliationis , ac

Vitim

mifericordiz figuum extitit: Zrille ex more Sceptrum. aureum protendit mae

Verba:

E/iberog, 4"

utt, quo fignum clementie monffrabatur &c,Per hane virgam auream Affueti,

il

Hugo Car

,, inquit Hugo Cardinalis, figuificata eft Maria,de qua in libro Efther di-

—— Dorisi

citür: Quod extenditcontra eam virgam auream, & hocfecit fignum

I San&us, qui

n Pf. 109.

clementiz ; fic Deus B. Virginem nobis dedit, utipía mediantegta-

e

UT AT

tiam cjus inveniremus,

tl )

Finito diluvio foedus inter Deum, & homines de non ampliüs indu-

UA ts r

Gen.9a I 3'

cendis diluvii aquis periridem;feu arcum coeleftern firmatum ceft: Ar-

LSITTUN

cum meum ponaim in nubibus, C erit fignum foderis inter mey . interterram,. Pet

Ut dum

$.Bonay. in hanc pulcherrimam & tricolorem.iridem, tefte S. Bonaventura, prafi-

h Omlli tf

fpec. c. 14, gurata fuit facratiffima Virgo Maria,ipfa enim ceft arcus federis in mubibus

LT

Caiit, 8, 10. e«li, quz contulit mundo pacem, unde de fe ipfa ait ; Inventa fum coratti

-

Vl

eo , quafi pacem veperieus,

"LUem vt

. Cüm duoilli exploratoresà

Jofue in civitatem Jcricho fubmiffi,

,-4 .bümilFayi' fit

apud Rachab diverterent, Jetichuntini rem odorati eos ftatuerunt ar-

5 8 d

matá perfequi manu, quibus tamen , ficut & domui Rachab fignum fa-

D

jutis fuit funiculus quidam coccineus, quo mediante falvabantur in

Ri Dorj

Vitfttyie

jof. ^» 18. iplo urbis excidio immunecs: 5i ingredientibus nobis terram. fiqnum [uerit fu-

i ]

Ul tb

niculus ifle coccineus, & ligaveris eusvt infenefltra , per quam demifflinos &c.

U«

É

Ruüpert,

pra quod pereleganter Rupertus ; Funiculus, inquit , coccineus defenfionis no«

EUY

Ü

lul

Abb. bié, — flra B.Virgo efl ; quis enim veré Chriftianushomo fperavit in eam,& pue

dore eft affe&us ? Aur quishominum cjus imploravit materpaminter-

äïummm

VM g

ceífionem, & ab eadereli&tus eft? Reveránullus unquam, ait Eutychia-

nusin vita S, Theophili, Quamobrem ego quoque peccator, pergit idem,rego

j«

H m(im

tuuma perennere fontemy, ex quo fi

»

uttnt ad animas noflras curationes 5 prabe )fn'bi y

Ej

feera curationum C€,

" Eï T]

i

5

EU (0) SE

4j8

c^

d mundus,&ä-g;ï

)

28

D

Tmo dotdtg

CONSIDERATIO XXIV.

Conloeyan i

" Y

A48 n fv

X

i

$* $«

Vita

&

Vi

ibus S, Udalrici E pífcopt

VitgoMarini

hronm uj

Auguítani.

!

Pro Fefto S. Udalrici Epifcopi.

in teramdt

L

I

li

Met! r Vi

vc cohutmd

Oportet Epifcopum [me crimineefe , [icut Dei. difenfato-

fen,

ÉT

It2 tanquu r

s &conta v

I.

On poffum capere, quare Elcana in facra Scriptura dicatur

condliatorid

Vir unus ; ita enim habet primus Regum liber, & prima illius

irium gt

Vetba: Fuit Vir unus de RamathaimsSophisn desmonte Epbraim, C? ov

menejus Elcana. Et quare vir unus ? Nunquid etiam illo tem- I Reg. V, I.

Y auream A

h.

indibro E

porisintervallo plures in mundo fuerunt viri ? FortaífeSpi-

& hocfecig

M

ritus San&us, qui eft Autor S, Scripturz, ad hoc allufit , quód fuerit Vir

pfamedatt)

fingularis, cgregius, eximius, juftus, & (ic quafi unus ex multis ? Refp, Orig. ís

aatiquiifimps Origenesiideo Elcanam vocari virum unum, quia. fan- bsse lec.

&us & juftus ernt ; peccatores enim multiplices funt, nunc lzti, nunc

onanpli

triftes ; uunc irati,nuncturbati, fed Elcana in utraquc fortuna perman-

rmatum d

» iittrt

fit virunus , dum. eàdem fronte profpera, & adveríaà Deo accepit : vir

unus omni tempore,

saventra

r

Talisvir unu; & S, Udalricus Epifcopus Auguflanus extitit unusin

j fediri

j j

pace & bello,unus in fanitate & infirmitate, unus in vita & mortcfem-

,

per inDeum refignatiffimus, qui merito cumApoftolo dicere potcrat:

$cio bumiliari, fcio &* abundare ; (ubique C in omnibus inflitutus [um )cr [atiari,

Philip. 4

eidolit

Dwd3 d UA

os fl

J

|

;

efürire 3 ér abundare, r peumviam pati. V cré fidelis (ervus & prudens, quem

)

]

conftituit Dominus fuper familiam fuam Auguftanam , dum quafi A-

,

udbl]

!

belDeo inferviebatin innocentia cordis,quafiEnoch in munditia men-

y ii

;

n

tis, quafi Jacobin laborum tolerantia, quafi Moyfesin manfvetudine

, [/

& regimine, quafiAaron inPontificali dignitate,& quafiElias in arden-

m;f ii

i ,&

tà zelo, illud íemper animo recolens, de quo omnes Epifcopos, & api-

d

i

yiin m

marum Pattores fideliter monet Apoftoloruia Princeps ; Nequeutdo 1, Pet. $,

4[

minantes in eleris , fed forma facli gregis ex animo. — S, Udalrico fuccinit D.

ÉD

Paulus, hanc Timotheo, Ephefinorum Epifcopo , dictans regulam : E- 1. Tím. 4,

atf

(

m

i

Xemplum , inquit , effo fidelium in verbo ,in conver[ationt, in charitate,in fide ,

p

"LI

hü

t^fliate, Ec Tito Grctfcnüum Epifcopo ; In emuipus prabe te ipjum exem- Tii, 2 7,

T

(

plum.

r

165

Cosfideratio XXIF.,

ln bonorum ope*r:?m in dodhrina, in integritates ingravitate. — lta S Udaïriäs

y jdtportavit

fidelibus & formam & normam fe przbuit vivendi, dequo S5, Antifli-

ais qui nor

tc, Diecefcos Auguílanx digniífimo Patreno, plura hodie

ipnifupercat

nobis oc.

rurrunt exponenda, & utinam pro viribusimitanda, -

£

AE

xiisprluccan

2. Nobilitas, quo antiquior, co & prai

kairul

or cft;pra

fertim fi Vzr.

jugtcadem !

tutibus, ac egregiis adornetur moribus animique dotibus,undeSapiens;

w tf

Tilis |ucern;

Proy, 3I

Nobilis in portis vir ejus &c.. Ex fimili Nobilijimo illuftriTimna, & antiquif-

£.

;ï

Íima

ic P

:

lia ortum fuum traxit. S. Udalricus Bpifcopus Auguítanus

andlattatquoq

23.

Hierarchia

decimus nonus, à patreHubaldo Comite K yburgeofi Dilingentfi, Witis-

atlttot bonis]

lingenfi, & matre Thictburga, Burcardi primi hujus nominis Sevorum

A P. Cor-

Atrim piup

bin Kbamim

Dacis filiá.anno Chrifti 89o.progenitus, Et;ne malitia in hoc periculofo

ntditum mor

mundi ftadio tra&u témporis ejus mutaret intelle&tü, adhuc puerà piis

"nuthac lücero

f.127.

Pareatibus, velutnovusSamucl à matre ablactatus, Dei T, O, M, cul-

dpoteretu f

feq

tui conf.

DA^

v-Cid

tus cft: Commodavit eum Domino, cuntlis diebus, quibus fuerit com-

. Keg.

1ti,qiin d

28

" odatus Domino, in quem finem ad celeberrimum Coenobium S, Galli

ä:gäcüa!)ciomnib'

miffus,pio ac religiofo viro erudiendus traditus eft,fub cujus difeiplina

thnlng, : |

mirum in modum non tam litteris, quam & virtutibus profecit, jam

"nienti ia d

Tbïen. 37

tunc SanZulinomen promeritus, O quàm bosum eff viro , cum portaverit

a pcir B

$7«

jugum Domini ab adolefentia fua ! qui caim huic jugo affuetus eft , hic f;-

trololimo

cilé in adverfis erit patiens ! mitis & bumilis corde.

MULIT

Mattb. 1I,

De Tobiaobfervant Sacrx Paginz, quód ab

infantia in timoräD'ei

. 30.

. A Mmonn

&in obfervandis mandatisDomini fuerit educatus ; Hac C fimilia fecin-

Itb

f

[

1,

dlong,

Tob.1, 8.

eem Dei puevulus obfervabat, lta S. Udalricus fub fan&a illa difciplina

düm le

e

Yi fen

ab infantilibus annis Deum tim

ere didicit , illam pulcherrimam gno-

* nf d hs

inam femper fibiante oculos ponens, quam olimDeusAbrahamo pra-

AT

Gen. VA. (cripfit : Ambula coram me, & effo gerfetius ; unde neque in ztate virili, ac

t.afpero plerumque cilicio corpus fuum

"d! linga

prove&a ab hac viare&ta receffi

"It Cttturs X

caftigaus, (xpisfimé jejanans, efuque carnium penitus abftinens,

ac fu-

; ABDO Chï]ü] ]

LU

er nádamterram brcvisfimum fomnum capiensinterdum tota nodte

t

in otatione Dci pervigil.

Difce hic, quid fità tencris bonis affuefcere

"Hz

V

lg,

WO ln o

Prov,42, moribus& opcribus; undere

&e Sapiens : AAdelefcens juxta viam fuam s et-

i

6.

iam JQuti fenuerit, non vecedet. ab ea.

O anime mi ! fi & tu talibus, & tam

!

l

T Nami

fan&isà primis vitz annis fuiffesed

ucatus, & affuctus moribus, fortaffc

rige teipfum, adhuc potes fieri.

tï

lï mll a(' cyvn

in meliorem evafiffes virum. E

m

N

5. Noluitquondam pretiofis

f(imus orbis Servator Chriftus, ut lu-

N

llQa( dï«

fubtus le&tum,ut habet S.Lucas,

DO

T

Luc, $, 16, cerrna a:denscollocaretur fub vafe,aut

Lf

l lii

3f

Matib, $,. nequefub modio,

ut fcribit $. Matthaus, fed fuper candelabrumsut luceat 9*

Vinttg t

Q

L]

Amtibus, qui in domo funt.

-Jta fecit Gédéon, qui.licet aliquantifper fub la«

M

enis lucernas fuas ab

(conderit,eastamen in tempore opportuno pro*

Otty

5tt;.

h195

em

n aïb

A ]Mm-

;

uxitin pu

blicum, quarum fplendore Madianitas terruit ,&infign

4

Wmmum V d1

b

"

*

L

! Cingl

uI 9 f L d.

ió

1

j

De $. Udalrico Ep?/;;oþ. Auguf,

« du

)

V

u

ab cis reportavit vi&oriam, Taleslucernz funt viri fan&i, zelofi & A-

de a

W

ld

poftolici, qui non debent abícondi fub vafe , fub le&o , vel fub modio,

Yriddi u

fed ponifupercandelibrum, ut przdicatione fua,& fanctitatis fplendo-

|

U

tc aliis przluccancChrifticolis,imó & mundo univerfo ; proinde mox -

Tprelnn

NI

fubjungit eadem V eritas Chriftus : Sicluceat lux veftra coram bominibus , i 4Mattb, $ ,

h

Yibus d

ü"d

videant opera ve[lra bona, & glorificent Patrem ve[ftrum. qui in celis eft.

16.

OTRUR

l

"

ïj:

!

Talis lucernà fplendepns & ardens, fed adhuc fub vafe,& lagená ab-

fcopts duplz

fcondita erat quoque S. U dalricus Comes illuftriffimus, dum in juven-

p Dilingn l

«£dte fua tot bonis inftru&us exemplis in di&to S, Galli coenobio ultró

morti t

voluntariam paupertatem, caftitatem & obedientiam amplexus eft; &

i inhocpié

dum habitum monafíticum affumere ftatuit,placuit benignisfimo Nu-

(, od pj

mini, ut hec lucerna non ulteriüs lateret fub modio, &in abfcondito,

Da T. O

fed ut poneretur fuper candclabrum, ut omnibus bono przluceret

j n

ex:mplo, qui in domo Dei tunc erant, & ctiamnum funt, hoc eít , in

cenobitm 1j

Ecclefia Dei omnibus Chrifti fidelibus, ac prafertim ampliífimaDiac-

b aj t

ccfi Auguftanz. ^ Hinc Romá redux unanimi confenfu , fingulari Dei

ibus proldd

providentiáà ita di(ponente, Augufítanz Ecclcfiz, licétinvitus & relu-

H um p

&ans praficitur Epi(copus, anno Chriftio23. In qua Pontificalidigni-

Ti 349

tate Apoftoli monitum exa&iffime femper, quoad vixit, implevit: O.

fluetos j

portet Epif.opum (ine cvimine. effe C«.

ia ii

4. Cum Sennacherib Affyriorum Rex Hierofolymam arétiffimá

Mu c n

cngeret obfidione, & minaces acblafphemas adEzechiam Ifraélitarum

j il d

Regem muififfet litteras, ut civitatem traderet, Ezechias ad Deumin ani-

ulcherimf

mo contrito & humiliato converfus, meruit audire; Protegam urbem 4, Aeg. 19,

m

banc ; G falvabo eam propter me , C propter David fervum meum, .. Ec quid fa-

34.

&um cít? 11là no&e venit Angcelus Domini, & percuífitin caftrisAÍfTy-

jp i

iliiocom^

riorum centurn o&oginta quinque millia virorum.

Apno Chriíti 95 5. numero(is(imus, & formidabilis Ungarorum

us abüincss,zcï

n[cïdümt

qui

:

crcitus valtaverat Auftrriam, Bavariam, & Sueviam; obfeditqQue Au-

Á

A'd';

gultam Vind, in quaobfidione S, Udairicus civibus, &incolis unico

j bon:

erat folatio ac fublidio, unde gen erale jejunium, precesque publicas ad

ATU

u

placandam Numinisiram indixit; & dum pugnabant fortiter milites

prafidiarii ac cives contra hoftiles affultus , interim fineintermiffione

oU "

t

in Ecclefia Cathedrali B, V. àdevoto foemineo fexu , Virgiaibus, or-

p

j

phanis;imó & ab infantibus fiebant cum lachrymis preces ad Deum:

of C

Mrilus

j

u[h&bit ;

Ne tvadas be[liis animas confitentes tibi , C animas pavperum tuorum ne oblivifca.

P./; 733!90

ii

j

yis in finem Gc. Quibusarmis Divus nofterceelum expügnavit, & exer-

mdzldbf"

|

citum Barbarorum fugavit, ubi de novo illud adimpletum eft: Prote-

g

pn

gam urbem banc, C (alvabe eam propter me, & propter David ( Udalricum )

reop

!a

ä[

)

feryum meum.. Videex hoc,

quanto in pretio haberi debeant viti.

jufti &

gl

Sanai

.—,R. D, Gintber Feft.,

^

162

Cenfideratio XXIP:

t Volitit

San&i,cum ptopter eos Deus civitatibus, & ProvinlciiS-fþeläratis parcä-

tefoleat, Sidecem fuiffent juíti in Sodomis, nonignecoelcfti confa-

amiin pedo

famionitaf

gráffent miferi, unde Deus ad Abraham : Noz delebo propter decem.

$: Moyfes, utfe contra Amalecitas defenderct. Jofuc invictismum

at org

xamanum P

Exod,

belli Ducem ad przliandum contra Amalec amaudavit, ipfe vero du-

!7* rante hác pugnacruentá in montem afcendit: Ego fLajo in vertice collis n

Atzitegtits,

29

quiebat, habens virgam Dei in manu mea.

Perhanc virgam Mofaicam , &

4 Uramque

vi&ricem communiter Interpretes Domipnicam Crucem fubaudiunt,

^wdodriam &

cujus virtute infernalis Amalec cum ex

s

ercitu fuo victus , & fubjuga-

titamensmà

tus elt,

:

*

atciinifce

En! pulcherrimum typum, Paucis poft annisrever( funt Ungäri

ibtgitque;

cum formidabili exercituinGermaniam,in.qua urbes& pagos :niferan-

"M ogrum ,a

dà clade, incendiis, rapinis ac cxdibus devaftárunt. Quid confliiin re

w nb

300 6, 9.

tantoperé defperata ? Venit quidern ia fuccurfum AuguflifIimus Impe-

a Ctorum .

ratur Otto fecundus,fed tantüm cum o&o legionibus j fed bec quid funt

ttrior f

inter tantos ? Et quidein inter tot barbaras inimicas phalanges pluribus

r.;inandolufiravit,

ha&enus vi&oriis infolentes? Non defpondet animum S5, Udalricus

AU tat f m

Antiftes Auguftanus;dum Deo fretus, velut alter Moyfes,non enfe, vel

At F ]

N

armis, fed virgà $5, Crucis, quam prius ab Angelo acceperat , munitus,

;

U M erem |

in campo Lyceo occurrit hofti validi(fimo, & dum interim pugnatIm-

"tht

perator cum hoftibus, velat

ofue cum Amalccitis, ipfe Moyfen imi-

tatus virgam Dei babens in nanu

4t4, hoc eít, Crucem Dominicam coelitus

TM

j

"l xïxis, |

dono iili miffam, per virtutem ejusdem hoftem Gentilem ingenti ftra-

- £e confudit, vicit, debellavit: Ecce Crucem Dermini

A

» fugite: partes gtdverþ:,

"Itf

WS |

in Cruce enim gloria & victoria.

mïftïgzasmaxä:nä

6. Balthafari Regi temulento,& in convivio vafa facra profananti

"p n

apparuit manus quzdam cceleftis, vél ex aére condenfato , prout vo-

!uj Dide k n

Day, 5 , ;,luntinterpretes, ab Angelo affumpta , quz ei fcribebat in pariete fen-

tUt Vil

tentiam, & fimulinteritum : Iu eadem bora adparuerunt digiti . quafi manus

LM

M

bominis fcribentis contra candelabrum in fupevficie parietis aulavegio 3 r Rex 4fpie

AO

& d

ciebat avticulos manus Jeribentis y tunc facies Regis commutata eft &?c, Sed longe

ETE

felicior S. Udalricus Przful Auguftapnus ; cui devotis(ime quotidic ce-

li n

L

i

lebranti non tantüm adíliterunt Angeli, fed & ipfa divina manus ci Vi*

,

D

fibiliter apparuit, facrofanéta ejus benedicens, & cum eo Cruces fot-

:,!

)

Mi

Ü IQyg

D

*

rPl

"o ;

mans; quod, cüm dicPafche in Ecclefia CathedraliAuguftana folemne

^

m

10

D

d

Miffz facrificium perageret;ci coram omni prafenti populo accidit; ín

þfcq

Q

quem finem, dum calix in folemni Miffaibidem elevatur , etiamnum

« EClfus

hodieà miniftrante non

pulfarifoletcymbalum, Difce,homo Chri

D

?

ftiane, facris

: haj

j Hx'ldas

X

X ii

f[ande,

exhibere v;ncrationcm ) aC d;bitam TCVC;l'CïHtiami Sand

!

Á

j

p f

über |

$, Vos

163

De $. Udalríco Epijcep. Augufé.

sst

". Voluit quondam Deus, ut Aaron rationale cum duodecim

Deceldi

i

gemmisin pedore gcefiaret, in quo erat Urim & Thummim: Poriabit- Exod, 487

Qte d.

quéfiaron nomina filiorum Ifrael in vationali judicii faper petlus. fuum cc,

er

29,

tücinmdi

1

Urum, ait S, Gregorius; intelligitur do&trina, qux in Epifcopo, & quo:

üt, ia

1.

libetanimarum Paítore neceflarió requiritur,& perThummim veritas,

P. Pdþ-fqgs

j r

F:ä

ac Vita integritas, at potens fit exbortari in doctvina (ana;Cr eos. qui contvadicunt,

I?!D 1090

m Moticd

argiere, Utremque habuit $5. Antiftes nofter Udalricus, & Urim & Tbum-

ycem fubut

mim,;do&rinam & veritatem , ac viteintegritatem excellenti(fimam ;

Qu, It

uude amoenis&imá suadá fuà Regum, Principumque animos ad bella

paratos mirifice compoíuit , juftitiam femper exa&i(Timé ob(crvavit

vari tU.

adminiflravitque ; plures Ecclefias à fundamentis zdificavit : egeno-

& ao

rum, viduarem ,ac orphanorum, (ingularem curam habuit 5 peregri-

aidconit

nos domi epuló excepit , numis & veftibus donavit ; & ut mores fuo-

m

ultiim

u

rum Clericorum , aclaicorum cominus invefligaret, ipfeeques, cóm

adhuc junior effet, fenex veró curru ve&tus latisámam fuam Dicecefin

v fihcgl

halangesnià

vifitando luftravit, eradicans, & emendans , quod fcabiofunf & Simo:

m5 U:

niacum erat, & implantans, quod ad honorem Dei proximique cede-

vfes.qont

bat falutem. En! quomodo hic S. Epifcopus noffter fa&uslit forma

gregis füi, & exemplar bonorum operum in omnibus,

Audiant, &

pea

ytcrim p

imitentur hoc Sacerdotes omnces,

8. Moyfespermagni zftimavit offa Jofephi , quondam ngyptio-

j

yminicm?

rum Pro-Regis, quzin exitu Ifrael de /Fgypto tranftulit in Palafti-

ilcmingtt!

nam: Tulit quoqute Moyfec offa jofzpb fecum €re, . S. Udalricus aliquoties Exo4, t5.

Romam profcétus eft, ut San&orum obtineret Offa & Reliquias quas

I9 .

j p i

impctratas maximà veneratione coluit, Auguítam tulit, & veneratio-

n fidelium expofuit, ut tali San&orum exemplo animati,

ipíi quoque

[ Ffofanä

magis in fide, & àmore Dei accenderentur.

nfatos pfoüt

Elifzus viduz pauperculz oleó fuccurrit; Nen babeo, ancilla tua,« Reg.4n

n p

quidquam in domo mea, nifi parum olei, quo ungar &*c.

8. Udalricus oleo

yn

lacroà fe bencdiét

digit'i :

[

/

k

//

j

o 2gros, furdos, claudos, coecos & ruptos ungebat,

(fifihy

lj

& fanabat;

;eW

g

"

Elias mortuumrefufcitavitad vitam: E; convería efl anima. pueri in-

d o

iA eum, Q revixit.

$, Udalricus militem innocentem ob violati tho.

jripum

3.5ïg;17.

i

rifufpicionem à Comite Rhenano obtruncatum,

& eterra erutum per

Q Qu

ingens prodigium vitz rcítituit

M fO]fgf

:

qui adhuc 27. annis vitam protraxit

D

!

p

in obfequio Dei.

]i

l'ofu

[»

3. Petrus Apoftolus poft Chrifti refurre&ionem ficcis pedibus fu.

qit

(j

per maris undas ambulavit: Simon Petrus, ciim audiffet, quia Dominus eff , o, A1,7,

J

y

tunicA. fuccinxit fe (evat enim nudus ) & mifit [e. in mave..— $. Udalricus pari

] g[rau I

um ambulavit. & (icco pede fluvium

ii

emi.raculo« fupcr lacum Bodamic

(X)2:

" harr

Confideratio XXV.

164

TThart exundantem in ltalia & Vindam in Suevia cum fuo Capellano

vi at Ludr

transmneavit, Denique, ubi mortem pravidit, fupercineremiin figu-

ihumea, quibui

ram Crucis confperfum obire voluit, ut morientem in Cruce Domi-

üinm ?

num fíuum imitaretur.

Olim in vet

O felicem fortcm, fi talem & tu poteris— ali-

lnbot, utac.

quando íubire mortem !

,

anmplarentur

Esog

gt Rnl

Wwinfio r

CONSIDERATIO XXV.

inotionem & rit

Jioequio dic

De S, M, Magdalenz mirabili Conv

3

Mmundo fergi

& Doenitentia.

erüqnc

Wt penitens

i Mu gra

Pro Feíto B, Magdalenæ;

Wtnes peccattice

aexaeacelue

Btans retro fecus pedes ejm, lachrymis copit rigare pedes

ilrt,tequein

—

Is terius,

Mamjmof,

U Luc, 33.

'mh()dies itho [

Ipatva licet'componere mag.g,n

is, mihi indigno hodie accidit,

avtantem f

-quod quondum S. Gregorio M. Pont, Max.

& Ecclefiz Do«

À Upkxvi

&ori Morali evenit ;

dumis vice quadam B. M, Magdalenam

Miitnocentis;

Salvatoris noftri Chrifti JEfu humilitet

ad pedes pretiofisfimi

M pf

provolutam , & amarisíimis lachrymis vitam ia

|é aQtam de«

plorantem attentiore mente confideráffet , non potuit fe cohiberefan-

Gismus Pontifex , quin pariter in fimiles ardeutes profunderetur la-

At & ]

chrymas ; proinde auream fuam arripuit pennam , & intcr ubertim

u Vi ltinqte

ftillantes ex oculis lachrymarum rivulos hzc Orbi Chriftiapo notatu

m rerite

$. Greg.

digniffima reliquit verba, altüm mentibus noitris imprimenda. cogi-

M. bom.

Tlatetnam

tanti mibi de Marie Magdalena penitentia , flere magis libet , quàm aliquid dicere :

T verigt

35.in

eujus enim vel faxeum pettus ille bujus peccatricis lachryma ad. exemplum pani-

Evang..

tendi non emolliaut? Hoc,inquam ( (i patva licet componere magnis

Tidy' NiFPWü

: llm' Ws

& mihi indigni(fimo hodierna luce contingir, dum flere magis libet,

"It f

MW

quàm aliquid dicerc. Et quiseít, obfecro, fanz mentis homo, qui ,

2

li i

itcmïf(

dum fe peccatorem, proute

(t, confiderat , dignum morte, inferro &

*

N

Atn

D

damnatione fempiterna, & quo

dtoties peccando à Deo fummo bono

lt

tült

(

Umwm

recefferit , eumQue gravi(fimé fceleribus fuis offenderit

, quis inquam ,

Titjta

übUSM

elt, quinon infimiles prorumpatlachrymas, & coram

Deo,&Amore

fet s

fuo Crucifixo ad facratos ejus pedes proítratus cum paenitente &

la-

'mlf's

hgn d"bif&Vil |

£hrymante hac peccatrice exclamet ; Quis dabit ;49:':;' MiC0 AqHAHIy ö"o

fttet

j Y Wd!ïix,

164

De $, eMari4 Magdalena,

j

um at

A

meis fam&m lacbrymarum , ut defleam diebus ac noGibus innumera de-

Ipertinttm

lié&a mea, quibus te, ó amantifTime JEfu, toties offendi , & provocavi

m inut

i

*

j|

ad iram ?

h

n

z,ae devotz mulieres fpecula fua Deo

m & tpu

Olim in veteri lege fan&

dicabant , utSacerdotes tabernaculum Domini ingredientes in eis fe

XeEDS

contemplarentur, & i quid maculofum in cis effet , per fontem abfter-

gerent: Fecit Ó labrum. eneum cum baft (ua de peculis mulierum , qua excuba- Exod,38,8.

U

baut inoffio tabernaculi. Subintrathic Cornelius: Nota,inquit, prifcam

devotionem & ritum , quo fan&tz mulieres , prxfertim,cüm fe totas

Deiobfequio dicabant, (ua fpecula & ornamenta, per quz ante vanita-

Convcrfwv;

ti,& mundo fervicrant,;jam converfz.fecum patiterDeo confecrabant.

Ofclix paenitens AMaria Magdalena, cujus nomen per anagramma fo-

nat : Malaynea graudia s tu fui(ti in his terris fimilefpeculum, in quo

omnes peccatrices animz fuas potuerunt intucri , &juxta exemplar

emendare;ac eluere maculas,. Agite! mortales omnes, nemo mundus

àforde , neque infans unius dic! , in peccatisenim concepti & nati fu-

ni

n

H

mus: 4idixerimus, quoniam peccatum uon babemus , ipfi nos (educimus, & veri- Y 0. U $.

tainnobisuoneft, Ergo, i aterna falus feriz nobis curz eft, hoc fpecu-

lum hodie, imó fxpiusimpenfiusque con(ideremus, ut, fi fecuti fimus

eam errantem , fequamur & poenitentem.

1000 hod jl

T Eddn)

?. Duplex via in coelum eft, innocentiz una, altera poenitentiz $

viam innocentiz ambulavit Chriftus,orbis Salvator pretiofisfimus, qui

TET

I.Petr, : 3.

u

peccatum . mon fecit , nec inventus eft dolus in ore ejw ; & B. Virgo, ac mater

22

ejus Maria, qux ab omni culpa originali, & a&uali femper extitit im-

n ml n

vicíe n

munis, atque nonnulli alii Sag&orum , puta S, Jofephus Chrifti Pater

nutritius, & S, Joannes Baptifta, S. JeremiasPropheta, & quibus das

j pïOflIDdf

t

; ii

tum eít, utin utero matcrno à noxa originali fan&tificarentur &c. &c,

Sed viam paenitentiz plerumque omnestenere debept, qui ad cocle-

hii

iprimd

ftem & xternam afpirant beatitudinem, dum nemo mundus à peccato,

faltem. veniali, proinde omnes indigent poenitentiá ; unde Veritas

NULL

hth*"

Luc, 15, .

Chriftus : Nifipanitentiam babueritis , omnes fimiliter peribitis.

mä

Inter quos paenitentes, & falvatos animos hodie S. MaterEcclefia

m

lL

H et mggISl

in fingulare (peculum proponitM,Magdalenam generenobiliffimam,

opibus divitem,formz gratià illuftrem,& quia parentes ejus perimma-

(isti

hoítor

ii

turam mortem citó ab hocfzculo nequam fuerunt fublati, ideo major

p

fcfe obtulit licentia, ac libertas deliciis carnis, & mundihujus immundi

ol

vanitatibus indulgendi; unde fa&tum eft, ut frzna plena cupediis cmni-

I

/

ldïmi

n

bus laxaret , populoque publicum fcandalum fieret ; unde S, LucasLs,

73T.

oram

non dubitavit cam appellare . peccatricem : Et ecce mulier , que erat. inci-

j

Wl

jtm /

"

yitate peccatrix,

j

u

L

$. Joan-

(X)3

166

Corfideratio XXF,

dpoc. 17,3.

S. Joannes olim vidit mulierem fedentem fuper LefHam coccinean , plenam

DeS. Joann

nominibus blasphbemie, babentem capita [eptem, & cornua decem, & muliey evat cir-

nelioftio vidt

eumdata purpura G coccinos G* inauvata auro, O lapide pretiofo & margaritis, ba-

vatu ejus Vigin

bens poculum aureum in manu (ua, plen um abominatione , C immunditid fornica-

i f c

tionis ejus,

Per quam mulierem non incongrué Magdalepam , dum

uBmdus; Ades

adhuc eratin peccaminofo damnationis ftatu , poteris intelligere, per

L

m & gutm i

beftiam autem; habentem capitafeptem, Dzmonium & feptem pecca-

Agblexam ante

Luc, $,2.

ta mortalia, quibus erat obfeffa Magdalena, unde iterum Lucas: De qua

Mbudi, lmj

feptem Damonia exierunt, Floceft, ait V, Beda: Chriftusfeptem vitia ca-

Hrdlami 4ttz f

pitalia ab ea expulerat, Exquibus colliges miferabilem Magdalenz

Vi il .

ftatum,in quo, tanquam Diaboli mancipium;per duodecim anporum

A Mcordorh

. fpatium permanfit , non abíimilis illi Hzmorrhoiffz , quxzimmundo

M4rc. $

ttübititioperfi

fanguinis fluxu duodecim annis laboravit: Et mulier, qua eratin proftt-

Xatum emptuji j

$.

vio [anguinis aunis duodetim &c, Scdtandem & mulierilla, & Magdalena

ftitaploratore

optatum invenit remedium,

UtraqueChriftum caeleftem adiit-Me-

Ait; d miferiin

dicum : lllz venit iu turba retró, C tetigit veffimentum ejus , dicebat enim : Quia

T r ii

fivelveflimentuim ejus tetigero , falvaero, Magdalena immundi fapguinis

Z;üc'. 79 38'

flaxuin anima laboraps pariteracce(fit Chriftam retro; Sraus retrà fecus

hg, T.

V defentesi

edes ejus.

Non enim audebat, ut immunda, cjus audire & intueri fa-

ciem,

Kemitifim

Et confeflim fiecatus efl fons fanguinis ejus,ilius in corpore , haj-us in

e

Fsv

anima.

n Tnhanm,

5. Mulier illaEvangelica, qux decem habebat Drachmas feu potiüs

"It fm

gemmas, ubi unam per incuriam perdidit, ja&uram tam pretiofz rei

At ümmo

advertens, non ampliüs deítitit eam tamdiu inquirere, donectandem

'

illaminveniret ; in quem finem evertit & purgavit domum fcopis,can:

ul

llsl«

PHitimee

delam accendit, aquas fpar(it, & inclipata tamdiu qu»fivit, donecfum-

