fcnt, &ideo gf;viüs fuo tgmpqxc damnandig O' parentes, attcnditc,&'

i

*

ido;

De $5, wJ;mac'erzt-:..'Bu.«:, C (ura Parentum,

403

Mf j

£x hocconfiderate, qualis paena vos maneat in altera vita,fi in cura

Mir If

veftrorum filiorum , & fubditorum nunc cefílis negligentes.

ial

7, Et v0s,o filii! auditeme,timoremDomini doccbo vos ; audite,

Lhoety

lm (j

inquam, quàm gravem pcenam Deusin veteri Lege inobedientibus &

rebellibus di&averit filiis, Arrigite aures, & verbum Dei confiderate,

ita enini habet Scripturz textus : 5j genwerit bomo filium contumacem, & pro- Deut. 1 ,

s Dre

terytin, qui non Audiat patris aut matris imperium, ( coercitus obedire contempfe-

18,

1 aTf

vitz apprebeudent eum , & ducent ad [eniores civitatis illius, &" ad portaw judicii

b

dicentque ad eos : Filius noffer ifle proteryus C contumax ef , monita noflva audire

9 f«

eontemnit, comme][ationibus vatat, C luxurie; atque conviviis. Et quid ulteriüs,

Cotfit

6 juvenes, ad talem parentum veftrorum accufationem exfpe&tatis ?

Pf.ïpïml

Aufcultate, &tinniant ambz aures veflra: Lapidibus eum obruet populus

m |

civitatis : Ó morietur , st auferatis malum de medio ve[flri , C univerfus Ifrael au-

vinqi

dieus pertime[cat. O tempora ! ó mores / Sinunc, ebfecro fodes. omnes

ibettut

filii fuis rebelles & contumaces parentibus fimili deberent affici poc-

Yolt

nà, ubi fufficientes invenirentur lapides?

"od

UbiSodoma, & finitimz civitates igne ccelefti ob civium inhabi-

hi

tantium graviflima demerita extin&tz funt : Jitur Dominus pluit fuper $0- Gen, 19,

i dlmm

domam c* Gomerrbam fulphur & ignem,in illo,inquam, vaftiffimo &igneo

14«

diluvio non duntaxat fenes, & juvenes utriusque fexüs, fed & innocui

"st

nontil

perierunt ipfantes : Et fubvertit civitates bas, & ommnem circa Regionem, uni-

ver[os babitatores urbium ; ergo etiam inpocentesinfantes ? & ita eft. Sed

al

UQGM'

quid teneraifta xtas in Deum peccare poterat? Quare fimili cum ef-

feratis, & induratis peccatoribus afie&ta eftpoena ? Nunquid pro men- Deut, 2$ ,

t

fuva. peccati evit && pl

4

P )

^5

$

arum modus ? 91 crgf)- nihil peccárunt in Deum ;

jj

quo jure ita puniuntur ?

n w

Refp. Cornelius: Quia Deus, qui omnium , mortisque & necis eft cor;, ;5

j

Dominus, per cosctiam volebat parentes, & tantum parentum f(celus Gez, 19 ,

u

, ï.

punire, parvulis autem bené hac morteconfuluit, ne, fi fuperílites ma-

u

2j.

nerent, patriffarent, itaQue zternis ignibus addicerentur.

"l

u

8, Achaz filius Jonathan Regis Juda, ubi anno ztatis (uz vigefimo

ad Regale fceptrum & thronum cvcétus eft; non fecit, quod erat placi-

p

tumin conífpedu Domini Dei fui, fed idola gentium colere, & tem-

M

M I

plum profanareczpit; & quod pe(fimum erat, impius Rex luffravit fr- 3,Pav.A8,

íot

lios fuos inigse , & hocin gratiam idoli Moloch ; quod & Scriptura in

3.

u^

l

alio loco fatis luculenter infinuat : rsfuper & filium fuum con[ecravit, trausfe- 4.Reg.Y6y

"i

rens per ignem [ecundum idola gentium. Obíervat autem 'Toftatus, quód il-

3.

D

Ja ftatua idoli Moloch znea, & concava fuerit,in qua Sacerdotes ido- Toffat.q.3.

il

j

lolatrz accendebant ignem,& fubjiciebant carbones, Cüm ergo nunc in c.16, 4,

j

,

candeíceret idolum xreum,filios à parentibus immolandos in manus lib, Reg.

-ndliff

idoli imponebant;ibique concremabantur, & nc audiretur ploratus in-

(Eee) 3

fan-

494

Confrderatia LW

fantium, interim tubis perftrepebant & tympanis , donec patvalus, &

quind

innocens illa Diaboli viétima etfet ab(ampta, .

Tum populo fuade:

Tor€

bant, di&tos patvulosabsque dolore ad ceeium,

& beatitudinem evo:

foptt

làffe, & illis parentibus filios fuos idolo Molochimmolantibus omnia

pien

Pf. 10j , profperaeventura, Ethoc cít, ad

quod alludit Vates Regius: Immola*

tet hic

35.

r

verunt filios fuos , & filias fuas Demonibus,

Hoc faciunt etiamnum mali

tht tu

Chriftiani , dum filios fuos ac filias

quotidie immolant Dmoni per

er mal

!l!ïögdl

maledictiones , & execrationes, p

aexempla, & per depravatam

:

a

educationem, Ethoc inter Chriftiano

s?

D

Revertorad Heli, de quo fuperiüs mentionem fcci; qui,cum trifte

tinit

r.Reg. 4, illü

d nuntium percepiffet: Duo filii tui mortui funt , Ophni & Phinees , &*

muli

17.

Alrcn Dei capta eft , de cathedra feu pontificali fella fua , ex pavore &

&am

angore nimium confternatus , dcficiente fpiritu, retror(um cecidit, &

li f

collum fregit: Cuuque ille nominaret AAream Dei, cecidit de fella retrorfam

gudu

jwxta ofHum , C fradtis cervicibus mortum eff.. O ca(um miferabilem, &pla-

Batien

né lugendum! Vir tam grandxvus, qui

bueri

piaíuit , tam miferando pereat exitio ?

pet quadraginta 4nos líraeli

Tott

Mendoz.a

Refp. Mendoza appofité , & doGté ad noftrum COacäptum:: INon

]u

in Y.Reg, moritar ,inquit , i (ella fedens , fed cadens : ut, qui filios probé nan in[lituit , mA*

47 !oo

LT

giflerii catbedra indignus cenferetur.. Non cadit in faciem, [ed in tergum: ut, qui fie

TT

liorus fcelera,ut par erat , non advertit , quà ipfe rueret , ignoraret. Cervices [re*

gt ex vuina , caputque illifit , quia [liorum cervices indomitas non (ubegit , & pro»

&mä

prium. capitis offcium in adminiflvanda familie nom curavit,

Vz vobis pa«

tüla

rentibus, fi cum Heli in cura & educatione filiorum veftrorum eritis

àti

I.Iim,5,8.Degligentes. Audite Apoftolum: 5i qui faorum, & maximi domefti«

|

ütQ

eorsin euram non babet, fidem negavit , & eff in fideli deteriov.

atd

9. Venerat aliquando ad pretiofi

[

f

limum Salvatorem no

ftrum

ttal

pater quidam , adducens filium Dzmoniacum, quem Satan horren-

L

dum in modum folebat cruciare, & nunc ip aquas , nupc in ignem

Y

Maré.9, mittere: Magifler , inquicbat triítis , arruli filium meum ad te , habentem [i-

16,

ritum ttum , qui, ubicunque eum apprebenderit , allidit illum, & (pumat , ftridet

n

dentihus , & arefiit &'c.. Ad quem benignus Dominus: Quantum teuporis

QU«

efl , ex quo ei accidit: Refpondet pater, 44b infantia, — Picnti(fime JEfu!

Wt

ad quid interrogas de temporis fpatio, quo Diabolus in huncpue-

Qu

rumintroivit? Nunquid ipfe perfc&i(fime omnia noveras, quo tem-

D

pors momentohoc m3lum illi accidit?

N

1

n

V

erumenimveroà

aliud hic latet myfterium; Chriftus enim pet

n

haucinterrogationem, & patrisrefponfum : 4b infantia, ipfam patrem

indigitavit, & redarguit, quód ex propria culpa, negligentia, & con-

u

P«

niventi2 illius, hoc peffimum malum filio acciderit, quia curam fuf-

&

ficientem in educatione illius gon adhibuit , & fortaffc inira eum ali-

tl

.quande.

De Cura Parentum in Filios,

40j

UM

T

quando Dïabolo; devovit ( prout multorum incuriorum parentum

mos eft) hinc puer tam dura & dira, licét ex (cinnocens , fcd nocens

iumen

ropter peccatum parentis, à Dzmonc fuítinere debuit,donec tandem

Duoni

à pientiffimo Domino, etiam ab hocmalo fuerit liberatus.

Opor-

1j: t

Vr i

tet hic audire S, Chryfologum : Requirit , inquit, pa[Jionis tempus Au-

$. Chryfol.

thor temporis , non ut ne[ciens, fed. «t fciens ne[cientibus: prodat.

Denique in- ferm. $ 1.

otiy

terrogationi tali tempus apevit , atatem paudit , revolvit infantiam , ut tanti mali

tprana

£aufa, non tangat fobolem , (ed pareutem, — Auditis hoc parentes?.-

um

Ducebatur vita noftra ad mortem , & Chriftus £ajulans fibi Crucem fo. 19.17.

exivit in eum , qui dicitur Calvaria locum ; in via occurrebant ci plurcs piz

Dhiut

mulicres, Chrifto tam miferandum in modum affe&to condolentes n

n

& amaré flentes: Converfus autem ad eas jEfus , dixit : Filie j

erti[alem , 70 Lyuyc,.5, 28,

ceil

|

lite flere fuper te . fed. fuper vas ipfas fietey C [uper filios veftres

I Si e lC

A tUj

Bradum , anime mi, & uná mecum menteattentiore perpende, quare

m

l

patieotillimus Redemptor nofter przdiétis mulicribus fletum prohi-

nosli

buerit ? & numquid juftiffimam caufam habeant, innocentem ejus

mortem de

plorandi? Et quis eft homo, qui non fleret, Chriftum

un: d

JE(um fi vi

deret in tanto fupplicio ? Sed noluit mitiffimus Domi-

fjl

nus cjusmodi feeminarum fletum & ejulatum:

Nolite flere fuper me , fed

?h f" '

fuper vos ipfasflete , dv

fuper filios veftros ? & auare hoc ?

ii

tefp. 3. Anfe!mus: Licét prxdictz mulicres & filixSion fuerint

:

piz. $ Anfel, de

m

eros&

&inChri(tum mifericotdes, filios tamen habebant immorig

pe- PdæDö"h

UObiS fï' |

tulantes, qui cum cxteris Judzorum pucris lutum & faxain Chrift

utn

d

atientem,&Crucem ferentem projicicbant ; unde ftctit in viaillado-

j

o

T

rofa in media platea Chriftus , memoratis mulieribus, licet aliàs piis

ac devotis, infinuans, ut

maléeducatosflerent. Fl

potiüs fuper fe ipfas, & fuper filios [a0s tam

noftut

ete, flete & vos parentes negligentes, flete fu-

yhort

pcr Chrifti Pa(fionem , & hoc quidem bonu

m eítac mcritorium ; fed

nimd

magisfuper vosipfos, & fuper filios veftros

e

juiti

5;.

1c. Dereliquo difcant parentes Chriftiani à Tobia feniore, quo-

n

modo fe gerere debeant erga filios, & filii difcant à juniore Tobia ,

T d

qualiter viciffim &ipfi obligentur parentibus, De feniore Tobia dici-

U'

71

tur; Filism ab infantia DEUM timere docuit , & ab[linere ab omnipeccato, Et Tob,T, 10,

p

quid honeftiusac pulchrius? Hic verificatum eftillud : Gererario reffo- Pf.X11,5.

w

rum benedicetur, Difcant ,inquam , &juniores à juniore Tobia obedire

ad nutum parentibus, eos permagni xftimarc, diligere, venerari.& pro

n

omni posfibili modo, prafertim in fene&utellis fuccurrere, proutille

yutti

parentibus fuis fecit; hincio omni eventuipfe, & pofteri ejus fuerunt

T

profperati, Deo & hominibus grati: Omni autem cognatio ejus , C ommnis Tob, Y4, ty.

j

generatio ejus in. bona vita, C in (antla conver[atione permanfit , ita ut. accepti

jf 2( [

effent tam Deo , quam bominibus , C cunttis babitantibus in terra,

Difcant

"

(Eec).3

406

€onfideratio LF. |

G. 161;

Difcant ulteriüs patentes & filii ab Abraham & Ifaac, à Deo bene.

4

: di&is: Multiplicabo [emen tsum , frcut ftellas culi : daboque pofleris tuis univer[as

| :

— Regionesbas, Ab1faac,quifitium fuum]Jacob obedientem benedi&ione

a

Gen. ^7, Íua, & divitiis cumulavit: Frumento, C vino, Ó oleo [lalilivi eum. À paren«

wnutang

57*

tibusSu(annz : Cim effent juflierudierunt filiati fuam [ecundim legemMoyfs &e,

Dan.13, UudereétéSufanna contra peffimos tentatores triumphum fuum de.

ld i

bet optimz educationi, À Mathathia filios fuos in Lege Dei & Moy-

dj d

1./Mach.a, fis falubriter inftruente, & contra impios,ciim jam morti appropinqua4

l,

hat

retmagno cumzelo animante: Nune ergoyó fili, mtlatores eflote legis, *

Teum

date animas veftras pro tefLamento Patrum veflvorum &c.. Quicüm eogeretur

& Rege Antiocho idolisimmolare ,& à Lege Dci difcedere: Multis de

ia

1.Mach.2, populolfraél confentientibus, ipfe generofe cum filiisreftitit: Erfi omwes.

lum ? Ab

MOnotC

I9,

geutes Regi Antiocho obediunt. . . Ego & filii suei obediemus legi Patrum noffo-

dud, 1446. rutm. A forti(fimoSamfone, non fugiente ad occurfurn feroci(Timileo-

ww

nis, fed in medium irruente periculum , qui & dilaceravit leonem , quafi ba«

liamyli

dum in frufla difcerpens, nibil omnino babens ia enanu [ua.. Ex quare hoc? Refp;

Dtonte

Samfonem hoc ex amore fuorum feci(fo parentum, pone in via per vi-

b um

wius,

ncam fe fequentium.qui.fugiente ho« filio fuo. cruenta hujus beftiz fe-

tociam non evafiffent,fed ab ea fine dubio fuiffent difcerpti & devorati;

Fptoi

Et ut in reditu laffas parentum fuorum reficeret vires, dulce mel in

Vlpeiof

faucibus hujus occi(i leonisiv ventum, iplis communicavit, quo cosin

O rl

Regioneillacalidá mirumn in modum refocillavit. Difcant ex his di«

tbid

&is parentes, & filii, qualiter fe gerere debeant, utfalvi fiant &c.

Cl

Gläfg

I(asspaeSEPESCISGOGD P PSPEPIÓ

Itflm

. CONSIDERATIO LV.

,

Wödcüa

LONEN

In quo confiftat vera , ac folida *hoini*niS','

mumi

Iit,ut CQ

- €&hriftiani Recreatio?

De Fefto Dedicationis.

i po

t

Qu

lt .

I

itifnet

Ulcherrima eft illa qïu'æ&i-d;.,in: quo confiffat vera ac folirdïa ho

minis Chrifliani recreauo ?. Homines fumus, proindcin im«

180

Pondu:

becillitate noftra levamen quzrimus , ut vires poft labores

lm c

colligamus, — Ccelos quidem indefeffa rotat vertigo , & fol

ww

cum luna & aftris ft

are nefciunt , non tamen mo:tali'a ho:

mo, unde Poäta. z

:

dto

i

s

De Jülida CMentit eaudio.

4

O

Á

b

S

Deober

* ;f*.,QiJOd caret alterna requie , duquiI& non ej? : |

Wi m

Hec reparat ires , felJaque mnembra levat,

Dedidtion

, Àpit

Ager licet ferüilis, 6 nunquam quiefcit, citó exhauritur. Bovem

UT

opus frangit, utfubjugo corruat, Equo & camelo fui ponderis men-

n um

fura eft: Árcus nimiümintenfus rumpitur, Ita fubintrat Angelicus:

il

Sapientes decet interdum vemittere aciom vebus agendis inteutam. — Neybo: Nes, Tb. ZAp,

propin

quid nimis,. Sed oportet, ut homo fcffus fuam fubinde quxrat & ha- 2,5, 4.168,

U

beat recreationem,

&, 4--

TU

Verumenimvetro non 1

mmerito hic quzres, anime mi,in quo tan-

: Mil

dem vera iila ac folida Chriftiani hominis confiftat recrcatio ac gau-

it: If

dium? Abraham, ubi revelatum illi fuit, ex femine fuo Chriftum fuo

ii

tempore naíciturum: Exultavit , ait ipía Vcritas Chriftus ,ut videret diem jo. 8,56.

Xf

meum &c. Quod verbum exultavit ingentem denotat lztitiam,quz fe in-

t

tüs ampliüs capere non poteft, (ed erumpitforas. David, ubi eandem

percepit revcelationem, dum Arcam Dornioi tanto cum jubilo in ur-

ho

at

bem (uam introduxerit, prz infolito gaudio faltavit totis viribus ante Do- . Reg. & .

b

suinumn, Bartimzeus ille cxcus, ubi Chrifti vocem audierat,ut ad fe veni-

14 .

fcderot

ret, projecto veftimento [uo exiliens venit 44 eum. Claudus illead portam tem- £Marc, ro,

Jce dit

plifpeciofam Hierofolymis fedens, poftquam à S, Petro Ap.fanatus - $0.

eft: Exiliens [letit , & ambnlabat, Ethodie Zachaus PublicanorumPrin- Ag. La

e

quo t

texhid

ceps, ubi de longéinSycomoro]Efum viditadventantem, & ab co po-

x X

ftca intellexit: Quia bodiein domo a oportet me manere, cxaltavit prz gau-

.

dio : Et feflinans defcendit , & excepit illum gaudens. — Unde , obfecro , tam

infolitum gaudium in animo Zachzi : Excepit illum gaudeus ?

Refp. Euthymius: Gaudens, quod non folum $Efum vidiffet

, ut optaverat, E«rl:ym.'

*

fed quod etiaw ab ipfo vocatus fuiffet; quodque ipfum [ufcepiffet, quod n

unquambera. — bie,

verat. KdditCornelius, quod videns illum Chriítus in Sycomoro.ani-

Yij

mum illius petinternam gratiam & infpirationem benigné illuftrave-

ritut cognofceret, hunc]Efum verum effe mundiSalvatorem, qui pec-

cata poenitentibusremitteret, eisque conferretfalutem ; unde fide ple-

nus & Ípe,atque in animo contritus ad Chriíti pedes fe abjecit , & pec-

cata fua publice confeffus cft ; ideo ab ore veritatis audire meruit : Ho-

die (alus domui buic faca eft,eó quàd e ipfe filius fit Abraba. Collige cx hoc, Zuc.19,9.

anime mi, in quo Vera recreatio, & folidum hominis Chriftiani confi-

Qj

!

ftat gaudium, nimiruntin bona & fccura conícientia; & quia Zachzus S. Clem. L t,

pondus peccatorum fuorum, quod ha&enusillius gravabat confeien- Recogn.

33 IIW

tiam,citó depofuit, non folüm gaudensChriftum excepit.fed & reli&is

'Ouw

omnibus hunc Dominum fuum fecutus cít, fa&tus affecla S.PetriA p. &

[

u

ab eo ordinatusCzfarex Palzftinx Epifcopus. Plura hodie occurrunt

P ]

dc Vcra non ventris, fggl mentis recreatione dilu;idanda.

2« æj

fjj

&

E

g

408

Confideratio LP,

2, Sxpius pretiofisfimus orbisServator Chriftus är bonis mentibus;

us muti

velad prandium, vel ad ceenamfuitinvitatus, Matthzus, qui & Levi,

pondunt.

Eut.8, 29- fe;it ei conviviut weagnum in dosso fua ; € evat turba multa publicanorum, C* alio

ipjeds f

rums qui cum illis erant difcumbentes, Simon Pharifzus, priusleprofus, fed à

fpladidu

Chrifto fanatus, ut gratum crga benefa&orem fuum demonftraret ani«

mudio d

Lté.736, mum, rogavit illum , ut manducaret cum illos & ingreffus domum Pbarifai , difiu-

gaemi

buit.. Martha& Magdalenacum fratre fuo Lazaro iterató imitisfimum

fulcos

Dominum ad caítellum fuum amicisüme invitárunt, ut dignarerut

erataren

ZHC. IG,

cum ipfis prandere , & cxüari: Er mulier quadam Martba nomine , excepit il«

Ml,(ï [

38.

lum in domut [itam, quat hofpitem & peregrinum, quiut Deus omnium

poterati

. erat Dominus. Alius Pharifzus & Princepsillorum.cujus nomen non

iamii

Luc,14,

I afferitur, quia non ex devotione, fed malitiosé, prout refert Lyranus&

qui k

alii, Chriftum invitaverat $ajbato manducare panem s nihilomnius beni-

ht

gnus Dominusillius voluit effe conviva, ut prodeffet prafentibus,&

tum,& ;

omnes lucrifaceretunde & hydropicuminillius zdibus fanavitHodie

toecur.

vcro univerforumDominus feipfum apudZachazum invitavit ad con«

rl

Zuc.19,5. vivium:Quia bodie in domo tua oportet me manere.Ex quare hocomi Domine?

(onici

€orn. bic,

Refp, Cornclius,quia ex mera liberalitate, & charitate/Zacheum &

fltsle

omnes domefticos ejus voluitfalvare,ideo in cjus domoplacuit mane«

R

re,utoccafionem haberet comodiorem,eos ad fidem & peenitentiams

atmifhs

mundique & opum contemptum adhortandi, & plené convertendi ad

linif

Deum. HincZachzusbonis omnibus,quibus priüs erat addictus,una

Yhtt, j

die fe abdicavit,dimidiumrelinquens pauperibus,&alterüm dimidium

faulcb

addicens reftitutioni , ipfe vero confilium Evangelicz paupertatis am-

ficat:

plexus, pauperem Chriftum pauper imp ofterum fequi decrcvit: Ecces

3. Beda

yotuy

inquit V, Beda,camelus depofita farcina per foramen acís tranfit id eft.relidto divi-

o or

hic,

tiarum Amorebenedittionem Dominice fufceptionis accipit, O quam benétunc

((

erat Zachzxo in animo ,ubi primos bonz confcientiz fructus poft per-

Qf Qo

actam paenitentiam czpit deguftare! & hoc eftfummum gaudium;

üinqui

Prov. Y5 famma confolatio , & hominis Chriftiani perfe&a confolatio : Secura

d

1.

mens quafi juge convivium, Flabesne & tu, optime LeGor! talem fecuram

ttim

mentem $ Spero;fecüsillam quzras oportet.alias. , Sed pergo ulteriüs,

]

3. Prodigusille,ubianno uno omnes fuas facultates epulando,po«

tando ludendo;/fcortando confumpfittandem egere czepit ; & quia inis

ill qkm

um

geus amesillam torquebat Regionem,ad convivium porcorum able-

t

gatuscft. Hzc vexatio aperuit illiintelle&um , &ipnfana fames tane

Luc, Y5,

Coti

dem illum docuit fapere ; undein fe reverfus flatuit: Surgam ; & ibo 4d

Jua

38

Patrem meum,Cr dicamei : Pater, peccavi in celum.e* coram te &c. Etecec, ubi

100«

Pater illum de longévidit veftibus laceratum, famclicum.totum fqua-

E

lidum. plorantem , & vix offibus herentem. mifericordiá motus ccci-

dur

lu-

dit iuper collum ejus,& ofculatus cít eum; iple vero in genua provo

1

tus

P

—

:D: jo[ida Wemi: G:um'ib

409

vt

tus, multis cum lachrymis culþam fuam paenitens confeffus eft,unde

LUE

pon duntaxat veniam à dulcistimo Patre fuo impetrare meruit, led &

!uf C d)

abje&tis fordidisümis centonibus, vefte pretiosá & talari indutus , ad

'Ofts f

fplendidum convivium adiniffus eft, O! quis dicet, quo animicum

bt

gaudio, & quali cum appetitutuncillefuerit cenatus.. Et quod in fin-

dïifli,di,f(fh

gularem me rapit admirationem,illud eft, quód Paterin illo convivio

nitsfm

muficos quoque confhtuerit , qui fuavifymphoniá illius mulcerent &

dv

excitarent animum : . C veniret , Ó* appropinquaret domui , audivit (ympho-

m

niam, & chorum. — Et quare hoc * Nunquid fine mufica & choro fuam

er

s Ormmum

poteratlevare famein, & egregie in Domino epulari & jucundari ?. /n Luc. r$,

Of tUl

sp[a prodigi converfione, at Le Blancyfit mufica, G chorez. — Sed,obíecro , ad

2f

Lyaut

quid hoc? Mutüica & chorea ?

nnius d

Refpondent Sacri interpretes, quód per

—conc.ent.um illum mufï;

ntbuy

cum, & fuavitatem fymphonizac citharx fonum,recte con(cientia bo-

yit hd

na/fecura & cum Deoconcordans posit fubaudiri,talisenim conícien r Blanc is

Vitatot

tia per alutareui poemtcotiam bené purgata.& nullius gravis delicti fibi

Pf.i14,T.

Doniré

conícia eít fuavisfima mufica deleétans Deum & hominem: & quia

hum

filius ille prodigus ( typus peccatoris ) veré de peccatis fuis poenituit , à

IU

pientis(imo Patre ad lautisimum convivium (SS.Evchariftix typum )

yltenti

admiffus cft. . O! quali cum gaudio & animicon(olatione; O! Chri-

at

ftiani,i fecuti fumus errantem , fequamur & paenitentem : Guflate, &*

fQusuni

videte , quoniam [uavi eft Dominus , ad veftras enim lachrymas ridebunt &

du

gaudcbunt Ángeli in caclo, & adhuc fuaviorem concentum mu(icum Pf. 343—,3,

rl

facient; It4 dico vobas , gaudium erit coram Zdngelis Dei fuper uno. peccatore

yt Ht

pasitentiam agente..— Vidc ex his, animemi, pro reflexione mentus, in

stl

quo confiftat verahominis Chriftiapirecreatio & confolatio.

benctt

3. Columba illa Noémiin mundanis flu&ibus & cxno terreno lo-

IO,

polt

cum non inveniens, ubi pedem fuum fecure defigeret: Cis son inveniffet,

;alldiü(fla

tbi requie[ceret pes ejus, id cft affe&tus , rever(a eft ad eum inAvcam. — Moc eft, Gen. 8,9.

o: t

ait le Blanc, ad bonam confcientiam,in qua cft Noe, id efl, requies, non £e Blanc

1 fe(llmm

j

enim cft tutiorrequies, ni(iin bona, & cum bona con(cientia,

Pf. 114,

us

Jofeph Patriarcha veteris Teftamenti fcyphum argenteum habuit,

z'nr

7.

j

in quo naturali augurio poterat przíagite, divinare,& indagare de alio-

quitt

rum rnoribus ; hunc enim pleno vino hofpitibus propinando facili

f Ablf'

modo,& naturali fagacitate ( quia in vino veritas ) arcana humanorum

mal

cordium poterat explorare;ac przfertim fratrum fuorum : Scypbus.quets

m

furati eftis ,. ipfe eft,in que bibit Dominus meus , C in quo augurarifole.. Supra

jj

quod Petrus Cellenfis: Confcientia bona. ait. eff fcypbus jofeph.in quo auguraris Gen, 44. É

Q* incbriari /olet animus,

Ll

Ex quo potáffe gloriabatur divinailla Spon(a, Per, Call, ,

yat

dum dixit: /ntroduxit me in cellam vinariam Cc.

de con[c.

. 4. Cümmagnificentiiimumiillud templum à fa

j

PiCDti-mmo R€g€ Cabt. 2,4,

y

- D, Gintber Feflivale,

( Fff

219«

—

410

cmä&ratia LFE,

Salomone Hierofolymis zdificaretur, nullus malleatorum & ferrato-

E

3. Reg.

g, Tum ftrepitus auditus eft, quia lapides jam priüs dolati ac perfe&i erant;

lium. di

proindetantüm calce ad eos inter fe conglutinandos opus erat: Malleus

"T*

N

ipitatus,

Hus. 4

g, € fauris, C& omne ferramentum, non [uit audita in domo, càm edificaretur. Hugo

N

tndo ht

S. Vi&ore per hoctemplumSalomonis conícientiam bonam ac fecu-

adram

Vid, l, 3.dc

anima. €,

ramintelligit: Confcientia bona; inquit, ef templum Salomonis, & Apoftolus.

Ánt

d f

II.

Nefcitis, quia templum Dei eflis, C fpiritus Dei babitat invobis? 1n hoc myftico

X. COT- 31

templo non auditur flrepitus malleorum, & fecurium fxcularium cu-

multisit

&mund

16.

rarum, quia habitatio Dei eft? . Confcientia bona, ait S. Auguftinus, «f iba-

$, Aug.

lamu Dei, & palatium, babitaculuta Santti Spiritís 5 beceff tbronus Salomonis, Et

ptompt

poft pauca intercalata exclamans, fubdit : O co

adconft

ferm. 10o.

nfa'en:isf þmäa ! interra ad«

buc es , C incel'is babitas !

birin ot

ad frat,.

Venerunt füb medium noGi: filentium ad cocli portam denz Vir-

N ait

gines.prudentes quinque,& fatuz fimiliter quinque, per voccm Angcli-

€ ]

cam à Íomno excitatz , & ad nuptiasSponfi coeleflisinvitatz. Primz

4

Itto ani

fine mora ad xterna admiffz funt gaudia , reliqux veró ignominiosé

iltapi

2Matt. 555 füerontrepulfz, & exclufz? Nefaovos. Et quid peccáruntifle mifella?

prefi

iI,

Fatuz erant ; fed quid hocimportat ? Nunquid fatua & ftulta mundi

at ftot

eleg:t Deus. ut fortia quzque confundat? Verüm alia híc fubeft ratio ;

hi f

Prudentes acceperunt oleum in vafís fuis eum lampadibus, quod econtrarió non

M

fecerunt fatuz , fed earum lampades ob defe&tum olei erapt cxtinétz,

tb

Per quod oleum & lampadem ardentem, fub(idio cujus di&z pruden-

Wal g

$, Aug. [er. tes virgines intráruntad gloriam, S.Auguftinusbonam acfecuram lub-

youls

45. deVerb. audit confcientiam : - Sapientes ille virgines [ampferunt fe um oleum in vafis [uiy

Tnite

DEL

id efl : Con[cientia illis Teflimonium perbibebat.

Vide hic, & confidera fecura

lid ob

mentis gaudia. quod folum eftfolidum in vita & mortefolatiutn. Au-

ITR

S. Bern.l, — diatur hic in veritatis Teftimonium S,Do&or Mellifluus : Nibil, inquit,

Wnk

de Con-

e[f jucundius, nibil rutius , mibil ditius bona con[cieutia : premat corpus , trabat imun-

Mifculg

fcient.

dus, terreat Diabolus. illa evit fectva.

Bona con[cientia fecura erit , citm corpus mo»

icel

vietur : [ecura, cum anima coram OEO prefentabitur:: fecura, cim utrumque in die

BN

judicii ante tribunal terrificum iufli dudicis 'atuetur, — O quale gaudium !

fophu

$. Salomon , Sapienrum omnium Magifter & Princeps,inter alig

Dou ,

obfervat, quàminfigne fit Dei donurn, fi quis virorum prudentem fibi

haber

Prov. I9, Poïuit defponfare uxorem : Domw , inquit, c divitie dantur à parentibus *

tiol t!

4«

4 Domino autem proprie uxor prudens.

Talis erat Sara à Deo data Abraha-

hamo, Rebeccalíaaco, & Rachel Jacobo ; à tali epim uxore dependet

Blj

fides, pax, falus, & przdeftinatio viri , filiorum, & totius familiz falus.

Conft

Diciturautem in provc

rbio, & non finecaufa , mulierem prudentem

tibus

optimum habere, & fuggerere poffe viro fi

uoconfilium , fi fubito illud

6yit

proferat, & manifeffet ; ideo talis vir,

fi diverfa imminent pericula,illud

E[ü )

fubminiftratum uxoris fux con6liu

[j

3

.

C

Velir

fi ab illa æRimetur, & dlliggtur.

m prudcntcr fequi poteft, P? ?'Ci»P*:.

E

De jä/z'do Mentis Gaudio,

41-['

R

.&fcmltx

.

p

Sic Michol uxor Regia Davidi marito fuo optimum dedit confi

QUtraty

lium , dum Saul, ob victoriam à Philiftzis reportatam invidiz hvore

5 X

U Md

agitatus, cum quzrebat interficere, fua(it Davidi Michol : Nifi falvaveris Y« Reg. 1

1

i hn

te nocle bac, erasmorieris, David,uxoris fuz fecutus confilium

LI,

m

neftram ab illa depo(itus, manusinfidiantium feliciter evafit.

lol

Antonius de Rampelogis, Theologus& Do&or clariffimus, per

X od

di&am fidelem uxorem conlcientiam noftram intelligit; f»piüs enim

hrium a

multis involvimur periculis, tentationibus, & infidiis Diaboli, carnis,

usf

& mundi, oportet igitur, ut falubre con(ilium femper habeamus in

lo d

promptu ; proindead hanc prudentitfimam uxorem noftram, hoc eft,

n

adconfcientiam noltram, & quidem bonam recurramus, hzc enim no-

H

bisin omni tentatione opportunum,;& u:ilJisfimum fuggeret confilium;

engd

Nihil, ait Divus Gregorius, poterit obeffe , fi fola con[cieutia defendat.

$. Greg,M,

m

6. Miror, quare Jofeph olim in /F gypto carceri mancipatus

tam P. 9. in Er,

, D

lzto animo omnia advería potuerit fuítinere.

Vide & confidéra ex

votrt

altera parte pincernam & piítorem captivos, quàm ingentitimore &

TU

angore fuerint percul(i , fcmper formidantes imminentem & intenta-

] mit

tam mortis fententiam ? unde

i

belrit

bodie folito facies veftra ?

J-of,cph' alikquat'ldo adeos: Cur triflior eff Gen. 4??'7f |

'ro not

Refp. Scriptura : Quia ambo peccárunt Domino fuo Pharaoni,

imó ipi Deo, erant enim Regii Miniftri , unus przfe&us pinccrnarum,

g ]i

& altcr piftorum; ne ergo peccatum illorum ( quia magis loculis &

uramue

poculis fuis providebant, quàm aulx Regiz) ob pravum exemplum

n

h

J

!

maneret impunitum, à judice tenti; incarcerati & examinati funt, quo-

V

il

b

tidie ob malam confcientiam decretoriam ad Crucem ex(pe&antes

an, À

fententiam. — Jofeph autem non indigebat confolatione , quia. opti-

I]l[a

in

mam & innocentem habebat confcientiam , ideoinnullo formidabat

L

j

periculo ; unde re&e Poéta: Confcia mens reddi verum . difcrimina vider. — Et

um

hzc eftoptima Dedicationis nottrz feftivitas, po(Tidere confcientiam

bonam,finceram &rectam ;

"II

qfl

Hinc interrogatus aliquando Bias Philo-

Ut

fophus: Quidnam in hac mo

ttali vitaomni vacaret metu , refpondit?

li

]g[ff 1

Bona con[cientia, Ecce, anime mi, ftude& omni vi labora,uttalem pofífis

ob

habere conícientiam, & res falva crit: jufforum anima in mana Dei funt,

e $4p. 3, Y,

j

li

non tanget illos tormentum mortis,

o

Talis conícientia eft juge convivium potentisfimi Re

Eít dulce manna

Bis Affueri : gf , 7.

t

Bibebant autem y qui invitAti evant, aureis poculis ers.

j

confolationis, quod benignusDeus etiamin hac vita dare folet diligen-

j

Til

i

tibus fe: Dabo manua abfconditum, — Eft mcl fuavisimum : De comedente Apor. 2,

exivit cibus , & de forti egreffa. eft dulcedo.

Ett Regoum Dei juxta illud :

I

UL

jl

Ecce. enim Regnum Dei intra vos eft,/— Eft veclinatorium. aureum , in quo fed,4,

14

teclinat ; & quiefcit Chriftus, Eft terra promiffionis perpetuo la&e

d

;*M

L

14-.

(Fff) 4

—

412

Coh/id&atia LV.

D

!

Z.u 6. 17,

& melle manans ?. Educam de. terra. illa in terram bonam , & fpatiofam ;

4 l,

in terram , qua fluit lade C melle,

Eít torrens voluptatis, quo Deus

"i, Y

p

Cánt, 51

dile&os fuos etiam in hac vita fubinde folet potare ; Torrente volupta-

IQ.

tis tue potabis eoi,

Eft hortus deliciarum , gaudium Ángelorum , &

hum

Y cti

Ex0d. 3. 8

. $, portus navigationis noftre , per mare hoc magnum &fpatiofum hu-

jus mun

di periculis plenum fecuré nos transferens. ad cceleftem pa-

tenf

Pf. 35»

at

9

triam : unde re&e Mellifluus ; Futura beatitudinis , Ynquit, non efe utilius

s,o Berno

vemedium , non certius teflimonium , quam bona con[cieutia ; mundus emm volu»

m«

buscu

& de confc.

Lilitate circtimrotetur ,. ploret .. videat, pereat . tran[eat , nunquam . mare[cit

con[cientia. . O! gaudium fupra omne gaudium , quiaimpiisnon eft

hii

$.4.

$. Ai!go feïo pax,;

neque fincera mentis rccreatio , quia major cft mentis, quam

sf

illa ventris,

Íta S, Antiítes Hipponenfis,

(

9-71 de

fuum

Verb. Dam.

7, Affumpferunt aliquando Apoftoli Chriftum Dominum

tb

inaltum mare. ut cum eo in aliam trajicerentRegionem ; & ecce fubi-

sj

:m'u

to motus magnus eftfa&us in mari.ita ut navicula operiretur flu&ibus:

di

S. Marcus obfervat, quod mititiimus Dominus

l

ZMattb. .. Ipfe vero dormiebat.

24.

in puppi in medio maris zítu fuavitcr fuper

aliquod . cervical indor-

Vetit

mierit ; Et erat ipfe in puppi fuper cervical dormtens, Et quale,obfecro, cervi

$, Marc.

m

45 58.

- cal habuit univer(orum Dominus, qui defeipío ait: Vulpes foveas ba-

(

bent . & volucres coli nidos ? Filius autem bominis non babet , ubi caput veclinet?

dm

Muttbc 8$

a0.

ubi ergo in hac tam immani irati pelagi tcmpcefítate caput íuum recli-

Qw

navit? Super cervical , inquit S; Marcus, — Sed quale cetvical hoc eratf

D

Eutbymius ^

Refpondent Sacri interpretes , Chriftumin puppi tunc dormien-

the

frut

6' Tbeopb.

tem caput fuum inclináffe fuper lignum transverfum, ex quo puppis

bic

roboratur & folidatur, adeoque dormiiffe velut in Crucis typo,tan.

tht

uam in centro fuo; ideo venit in hunc mundum , ut pro falute

&er

omnium in Crucis ligno moreretur, ut fic, unde mors oriebatur,

na;

indevita refurgeret, Sunt& alii, qur adítruunt , cervical Chrifti tunc

L

fuiffe radentem, fcu funem nauticum conglobatum , in «4uo dulci-

ter dormitabat, qui cuftodit lfraé!, cujus tamcn divinitas femper vi-

füe

- gilabat pro nobis.

Quidquid (it hac de re : Ipfevero dormiebat,

*

di

cal illud

- Caufam myflicam alfignat Cornelius, quo

d per cervi

lt

Corn. tn

optimé defignetur confcentia bona , in bac enim fidelis in. quavis advesfi-

lu

Mattb. 8 tere fo;urus quiefci , & luavitcr cubat, etiam inter ipfos medios pet-

LT

24.

fecutionum flu&us: Quid fecurius ,. fübintrat hic iterum S. Bernardus,

du

$. Berth-. 6€ Lona confoientia dampa rertm nos metuit , nec verborum contumcelias, eon corpo-

ftd

Conid.

ris cruciatus , qua Cv ipfa morte magls erigitur , quam deprimitur,

S. Tibut-

lU.

tium M. confule , qui, ui habcnt ejus a&a, intrepidus ad Torquatum

hr

Tyrannum inter tormenta dixit : Zipplica equuleos, fufpende Chriftianos ;

ie

damna, percute, incende. univer(a denique fupplicta adbibe, decerne , quidquid libet »

m

omnis nobis vilis eff penas ub: pura comes eft confcientia,

O conícientia

W

bona, qg—anta in te funt gaudia !

i

N

-

De folide Mmtz's Gaudie,

n

f

Quàm bené igitur Sapiens: Nes contriflabit juftum , quidquid ei accide- Prov, 153

o Da

rit, Sicum Tobia aflligatur czcitate : Noa contriflabit. Sicum Jobo va-

4I.

Vil

riis afficiatur cruciatibus: Avn contriflabit, Sicum Daniele mittatur in T2). 4 , 11;

um, d

làcum leonum ; Aos contriftabit, 81 cum Sufanna oneretur calumniis : Daj,6, 16,

um h

Non contrifiabit. Sicum Davide perfíecutionum agitetur fluGibus : Non Dan,15.

du

