peccatores omnes, quid,quazfío , pretiofisfimo Redemptori veftro in

qi

Cruce fitienti cum impiis illis deicidis aliud offertis, quàm amarisfi-

quJ

hp

murn fel & acetum? Sed quid tandem de vobis fiet? Audite Verbum

(ui

Domini! Difcedite à me smaledidli in ignem aternum i Sitivi enim,non deds[lis bie- Matt, $,

' :Jsh"w

)

re. Subintrat hic antiquis(imus Origenes: Poremus j Efum penitentia Lacry-

34

gt

mis , t dicat de wobis bene potantibus : Sitivis " dedifis mibi potum. — Sit nobis Orig. in

"

exemplo dives ille Epulo, qui, cumin igne gehennali (ummis cruciate Agadib, bic.-

j

j

tur tormentis, folüm de ardentis(ima fiti fua lamentatus cít,rogansPa-

j

trem Ábraham : AMitte Lazartm,ut intingat extremtum digitiin aquam,ut refri* Luc, 6 24,

mnus

$: M

m

geet linguamfmgam, NNe & hocaliquando nobis contingat, reftingua

nunc

j i

96

Conia'eïa:,ia XiF.

Mfotscomple

nunc maturé fitim Chrifti JEfa crucifixi pet. veram contritionem &

poenitentiz lacrymas , perlargam cleemofynam in pauperes &c. hac

wrepexit anit

heifciak Script

aqua & noftram & Chrifti fitim , noftra faluns avidam, extinguemus,

1

eternibatris ci

tCO0cOS 0675

L

e4

36 €398 ESGBC 58 65062 EO E0B

- dendisfime e

ptomodulo n

CONSIDERATIO XIV. —

» Qoopreti

troltptomptu

Chrifti in Cruce ag

r farsindic;

-

DcVeïbo fexto

zantis,

mf tj

ïgümigin: mtl), DO

J .Conjummatum

t Abclis uj

el, Joan. 19, 50.-

j !

Ht pro ii

I,

yatetmcula, ca

Ria funt verba in Sacra Scriptura

novi Teftamenti tam pro-

Vibf

funda,qux à mortalirate humana vix capi, aut explicari pol«

fumma fidei. noftrz orthodoxa in fc conti-

TR : ipafi o

funt : &tamen

!I 0T adottifio

nent myfleria,

Primum eft ; Verbum Caro fadum efl , ubiSpi-

| do. 1. 14..

J WTR com d

ritus San&us per os

& pennam Evangcliftz fa&tum ipfum,

um tüoniln

fed non modum tam admir

andz & Divinz Incarnation

is voluit explt-

Gas ut Deum;atas

tsf

l[4.5313*. care : Generationem enim cjus quis enarrabit * Sillum fpc

T t

n

ejus eft eternitas , quia Pater eju

s eum genuit ab atern

o ; fiillum ip

l

Htf

tueris uthominem, ztas illius,

quá ex Matrc Virgine prodiit ip mun-

dum, prorfüs nov

3 & admirabilis

fuit, quia conceptus in utero virginis

T it], Uide d

13: l æmuä, "

operante Spiritu S

an&o , qui & univit Verbo hypoftatice naturam ht.

! oyesint

altg

jo. 19,17. manam 5 Quis ergo generatione

m ejus enarralit ?

.

tu cít: lbi;cm:iþxemnte'mi:.

"t ia

iof

" Secundum V erbum z:que di

fficile explica

t d i

En ! tantóm myfterium redemptionis noftrz tam

pretiofas tam copio-

nullusintelleétus capere,

& multas cala*

fz, quod nulla lingua edicere,

CL oofits

mus valet exprimere , à facro Evangelifta brevi

flimá tantum, & quail

tbf

;

OH£€,

nop addendo mo-

d Q

i

per vrapfennam fcribitur, & annotatur deícripti

Mu

dum, an humi, vel in aére , vel quibus tmodis,

affc&ibus & cruciatibus

t, prout obíervat

OQOfs t

t

vita noftra fueritin Crucem a&a; non enim porterab

" Vio

hic Salmeron , przapimi tencritudine & comm

iferatione plura veroà

W Q&O

lsp)zjl

addere,& tam horrendum facinus, quod punquam or

:

bis viderat , aut

L

H

AT.

l D)

"Mf

videbit, pluribus exaggerare verbis; itacnim p!

acuitSpiritui San&tost

Qmi

h

Nl

tqp.

plura noftrz relinquerentur meditationi ruminpanda,

&quiain tallie

Q ]11 m

)Liks

tanto myíterio omnis humanus deficit intelle&tus.

T

LR

(tyf,

[005

"Tertium Verbum , quod in ultimo vi

tz morme

nto jam fugiente

77 l

Samüc

animá patientisfimus Redemptor nofter cfiatus eft

,-—

quod pari ratione

Ti ]

lt du

vix fufficienter poterit explicari, erat illud, quod

$, Joannes annot-

x

N

-?aïe

mà, imo-

l

$o 1630 Vit; Confemmatum «f Verbum hoceratlaconicum, in fc pluri

in Bl-

D-Gm:b

*

De rerbó Chrifli ia Cruce fextó;

97

m co.

infinita comple&ens myfteria ; dum enim JEfus morti nunc eHEt Vici-

in pupttulii

nus,refp

exit animo omnia Prophetarum di&ta de fua

períona , figuras,

facrificia& S

(-P

€d

ipturas omnes defe teftantia; confidera

idam, t

vitinfuper decrc-

a — RI

ta zterniPatris circaredemptionem huma

ni generis,&quia vidit omnia

Medei

àle exa&tisfimé eífe perfeéta, dixit :

Con[ummatum ef ; de quo verbo fex-

to pro modulo noftro plura

u1 przfenti occurrunt confideranda,

Xl

2, Quó pretiofisfimus Sa

Ivator nofter Patri fuo coelefti jam ab z-

terno fe promptum exhibuer

it , utin tempore pro nobisin cruce mo-

füct u

reretur,fatis indicat líaias Pro

phetarum Prince

ps :In mifevicordia [empiter. Tfa. $4, 84

na Wiferius fum tui ; dixit Redemptor tuus Dominus ;

unde Vocatur agzus occifus Apoc.15,g.

4b origine mundi, non in fe, fed in fuis typis,

erat enim prafiguratus in fa. Gez. 4:4.

crificio Abelisqui obtulit primogenita ov

ium ; in agno mafculo,quem Gez. 22,

0.

Abrabam pro filio fuo Ifaac fuftinuit & i

mmolavit; inagnopaíchali 15,

uine domorum fu

absque macula, cujus fang

perliminaria afpergeban. Exod. 14,5.

Tebumat u

tur ; in jugi facrificio ab Hebrais

quondam ex lege mané & vefpereim- Exod, 29,

at

molato : in aliis ovibus & agnis

omnifefto quondam oblatis ; hinc ab

38.

ob

líaia ovi ad occifionem du&tz

OLU

vidimam comparatur

, &à Jeremia agno manfueto rapato ad /f«. $3,7,

» àS. Joanne Baptiíta veró extento digito o-Jerem, 1.

elile um

mnibus demon(tratur :

Ecce Agnus Dei, eccey qui tollit peccatum mundi.

Q.

I9,

malonol

mnes has

!

figuras exactisfimé adimp

evit Agnus ille divinus & imacu- fob.1. 29,

p la

latus,qui peccatum non fecit,necinv

entus eft dolus in ore cjus, dum fe- r, Perr.2,

; 4100 ; I

lein facrificium cruentum pro falute

totius mundi Patriin Arca Crucis

p

gincrd!

obtulit, unde dixit:

Corfummatum eft,

ousio u

3. Vidcamus, & per

pendamus convenientiam typi atque prototy-

Poüatic'c n

pi. Moyíesinfantulus

Vixin lucem natusà M

atre in fifcella fcirpea bi- Exed. ^, 3.

tumine Haatà pofitus,&in carc&oripz Nili ve

nüis,frigori & naufragio

4 ian

expofitus eft. Chriftus in ftabulo natus,

pannis à Virgipe Matreinvolu-

tus, atquein prefepio reclinatus, mille

l »pïC(i

Qlis m* '1* -

zrumnis & gladio Herodis jam

(f

di

u

tunc fuit expofitus; hu

üc typum & fcripturam oportebat impleri , &

j yntit

impletacít. Uade mo

j

riensin Cruce mitisfimus Salvator dixit: Con-

)BGUOU

at

fuminatum eff,

Sephors tulitp:

tram acutisfimam, &'cïrcumcidit filium fuum ,di-

f

Hs

v

ful

€ens viro fuo : Sporfi

Janguinum tu mibi es, Chriftus, ubi confummati funt Exed,4,1 .

li

dies o&o ab ortu(üo,

fimili acutisfimá petrá circumcifus cft, ubi etiam

d !

fattus eft Principatis

m

(

fuper bumerum eju. — Hunc Principatum , feu Crucem,Isa. 9, 6.

y

quam impofuit e

i Pater , per omnem vitam in corde, &tandem etiam

1l5 jl

J

fuper ha

t h

mneros fuos portavit, hinc moriens in

ligno magná voïce excla-

mavit : Confammatum eft,

5 *AMC

Do

Samuclem adhuc puerulum adducebant parentes ejusin domum

odj

mini in Silo , ut offerrent eum Domino.

Chriftus parvulus per D R,

eu

manus SS. Parentum fu

eft,

*

$i

orum fimili modo in templq prafentatus

d

]

-

cui

!f

i

J

OR D.G'imþer Ef

"Can/id:niib XIF,

99

in i. C

cui juftus Simqon'v'atilcinans

pradixit: Ecce, pofitus eft hic in ruinam 6 in

une miniltis

Luc. 2,34.

onem multorum in lfradl,

d in fignum (hoc eftin Crucem,) cui contra-

Águsillei

refurredi

in quiebat, ipfius auimam.

dicetur.

Exindead Matrem converfus : Et tuam,

[riscoronat

hzc nunc adimpleta funt, pr

oinde r'c&ö COD«

pnebantcofo

pertranfibitgladius. Omnia

clu(it moriens Salvator: Cosfummatum efts

nicotifine [

Gent3 513

4. Jacob pet viginti annos in d

omo Lab

ani fervivit, & per annos

molandus,& cti

& tamen videbantur illi dies pauci

4

qua

tuordecim pro formofa Rachel,

kf & impoj

Gen 19,

przamoris magni

tudine, Chriftus plure

sannos pro acquirenda fponfa

! üifitin eum, «

4Q.

(ua Eccle(ia, vel anima fideliin fummis

)

impendit laboribus;cujus nunc

p genetis f

in Cruce cum illa de(poa(atio fa&a eft, quam proprio

fanguine,& [tylo

pofgno pofit

*

Ecce, con[ummatum ejt.

hrbenedi&tas [

If4.49; Y6, fetreo fubfcripüit: Iu manibus defcripfi te

3. ng. 19'

Elias in afflitione, & perfecutione

Jezabelis projecit fe, & obdormi-

(hte,ut cund

d.

vitin umbra juniperi , ubi perivit animafuz,

ut moreretur,fed ab Án-

hr typosconfíd

us defignavit, pet«

gelo roborat

us,gran

dem adhucillam, quam illi De

Qj ; Com

fecit viam.

Chriítus in fumma affli&ione,

& perfec

utione Synagog*

f, üperabani

mortem auguftiatus cit:

in horto Olivario humi proftratus usque ad

At m am a]

Matib. 6;

Tviflis eft. anima

mea usquead mortem , ubi patite

rab Angelo confortatus,

U)httos : H

3l

perfecit,

imo cucurrit Paífto-

grandem illam,

quam illi Pater defcripfit,

qummatume/i,qt

nis viam,unde tandem,

cüm in altitudinem

maris deveniffct,cxclam?.-

W gmwm)VCl

fubmergendus :

" Coujummatum eft.

vitnuncper mortem

I

ditus fait: Salve,mi Fra-

tptum Wt Y

Amaía per fai

laxofculum Joabin necem tra

d. Q Chrifia

20 Regu 20.

quaft ofcui

àns eum. Pientitfimus

*

ter, Et tenuit manu dexterá mentum ejus Amaje,

m tra

dituseftin manus

T ntanda

Servator orbis per infidum lfcariothis oículu

MU

&in mortem, per quam mnor

tem omnpium

fuperavit, hinc

- peccatorum,

ffatus eít: Confummatum df

Itr, fc.d,guip:rþ

in fupremo morti

s agoneiilud laconicum e

.

. MAUR te

mpio Sedecia gravi

ter percuffus eít, quia

B

Ttttto af

5. Reg. 115

;. Michzas Propheta ab i

lo fcelerato veri

tatem pradicavit,

14.

intrepid& veritatem Regi , & popu

! j d ,,'W de Q

30- 18,2?.,

Chriítus ab uno affiftente miniítro (imii

em ob

caufam graviífimà ala-

A

^

;c capto Philiftinia

mbos

T Dd

àexcep

tuseíft, Samfíonifortiffimo, fed nu:

ut eb liberiüs eum

ts centi

jud.16,* 1. eruerunt oculos. C

hrifto Judzài

velaverunt oculos,

i j Mf |

Daaiel innocenti

Ltc. 134

percut

etent : Velaverunt eum, Q* percutiebant facio m ejus,

fenfisfimis fatrapls

Es

lUce 1 0 i

64.

(imus peffimé apud Dariu

m Regem ab invidis, & in

Chri-

akmdi,*»"ïehri

*

*

Non euravit de lege tu4,

P de edicto, quod conftitu

iffi.

-

'

Das. 6,13. erat accufotus

[

U

Ti

N

Luc, 231 ?« (tusapud Romanum Prafi

dem fimil

i modus delatus eít: Hune invenims

Katjres

ls

fubv

ertentem . gentem no[ftram.

abitus fait : Vidiffis ho«

U?

I, Reg. 11,

David in aulà Achis Re

gis Geth pro infano h

fflff:

MMI[, (

14.

minem in[anum cvc.

Chriftus zterna Pa

tris Sapienti

a adinftar infani «

Lst. 2.5,

efteillufus eft ; sprevitillum

Hiro-

hf g

W

dementis in aula Regis Herodis alba v

um.

0

t

[dis li

II.

des cum exereitu fao y c illufit indutum vefle aiba,

C remifit ad Pilat

T

SS-

;m toto corpore à Satana

percutiebatu

r: Egreprs

ücm

qtt

peíTimo ulcere,& quide

jj

li to

jei.2. 7- :

igitur Satan à fucie quim', perculJu]ob uleere

.PQTWO? 4 planta ped usque 4

lm ,

P

,

Y^.

rbo €

»

$9

DT

7j i2 Cruet. fexto)

ticem eju..— Chriftus columnz alligatus marmorez fimili modo àSa- go, 19 r;

Hica u

tanz miniftris crudeli(fime flagellatus eít.

s füctt t

Agnusille mafculus ab Abrahamo immolandus, inter vepres quafi Goy, 44,

jb fud

fpinis coronatus, hzrebat cornibus, Chrifto agno divino

Ípineamime- — ;5.

ol

ponebantcoronam,antequam eum in Ara Crucis immolarent, Ifaac AMare, 1 s

I

*

patieptilTimé ligna holocaufti ad montem Moria , in quibus erat im-

[

VU

:

molandus,& cremandus in holocauftum, portavit: Zulit quoque ligna bo- Gen, 44.,6,

aol

:

|

"

locaufti, d impofuit (uper Ifaac filium fuum.. Chriftus bajulans fibi Crucem,

atl

l

?

exivitin eurn , qui dicitur Calvariz, locum,in quo erat pro totius hu-

jbortbit

mani generis falute immolandus. Serpens ille Mofaicus in caftris Nus. ,

doagiti

pro figno pofitus eft, quem cum percufTi afpicerent, fanabantur, Chri-

6.

gutin U

"

ftusbenedi&tus Dei & Mariz Filius, tanquam maledi&us pendebat in

iCCMïx&O l

Cruce, ut cun&tarum mederetur animarum vulneribus.

Hos & fimi-

orrud

les typos confiderans pientiffimus JEfus in ligno Crucis in fine vitz

gus du

exclamavit ; Con[ummatum eflV Con(iammatum eft !

|

j

ecutont

E;-g

6, Sperabant quidem Dxmones.& impia Synagoga, cüm viderent

ln

Chr:&am tam a!'ta novi xdificii locáffe fundamenta, fe illi di&uros &

m ag

j

Árgdo ?

obje&uros : Hic bomo cepit edificave, C" uon potuit confummare.

Et ecce: ras,14.30,

j

Confummatum efl,quid in univerfa lege veteri, vel à Patriarchis de Chrifto

iaf

dvl

prafiguratum, vel à Prophetis pradictum, vel à ceelefti Patre ipfi prz-

ícriptum eret, Verbo, totum opus redemptionis noflrz confummatum

i«'*ïs ;fuit:Sa!vM*f'

ef. . O Chriftiani ! ita& vos vivite, ut morientes cum gaudio fimili

modo aliquando dicere poffitis ; Confummatum eff opus ac negotium fa- 4. Tíg.4.7.

m

T j *CIHW

1 di(ugcülm ;

1

]utis noftrz ; Cur[um eonfammati &'c. non.enim ; qui bené coepit , corona- 7Mattb. 10;

bitur, fed, qui perfeveraverit ufque in finem, bic falvus erit.

22,

àum p

i

í

Cxterüm tentabant impii Judzi Chriftum in Cruce pendentem

n?

aï»

vll

argamento ad fpeciem non levi , dum ci objiciebant: $i Rex Ifrael eff, de- Matth. ^*7,

qn

Jcendat nunc de Cruce , € credemus ei.. Alios falvos fecit, fe falvum faciat, fi biceft — 42.

enta

if 'qü

Chriflus Dei electus, Pientisfime JEfu ! ecce Judzi, ad quos falvandos de Luc,25.3 f,

J

M

u

ccelis defcendiíti, jam volunt ad te fe convertere,& ut verumRegem in

p h

T

ye

ld

l(raél, ac Me(fiam agnofcere, fed hocunum obftat , ut deícendas de

€ruce ; Oimpii & execrandi deicidz! ideo Filius Dei in Crucem

IS'

gl

afcendit, ut Chriftus tormentum non duntaxat inciperet, fed confum-

nofii"

tuill

1

maretjidcirco jam fugiente fpiritu exclamavit: Confummatum eff. — Juvat

iif Wl

HW Mf-*

hic audire S, Bonaventuram: O fuperbi Judai , inquit, non attendentes , quo- $. Bonav,

qso

niam majoris virtutis e[l, patienter in tormentis usque in finem per[everare.quam de fer. Dom.

gf'llf i

J

Cruce defcendere , & ab infirmitate carnis miferabiliter f[uperaris fi enim nullus fal- infra Odt,

:abl

jj

vabitur , nifi quiper(everaverit usque iu finems quomodo Chriflus SESUS nomi- Nat. D.

jj

li

l

sque in finem mon perfevevaffet?

y

me, Q re (alus dicevetur , fi in Cruce patienter. u

di

Mi

Dd

Quis SS. Martyrum , & Chriftianorum i

nter tot adverfa habuiffet.s. Zdug. in

j

1

ugufítinus , Pf; 65.

v

T

exemplum tolerantiz ? Nihil fic elucet ,

fubintrat hicS, A

[

r

(

2

r qthmOg

u

u)

l

roo

Confideratio XIF,

dueus 05 en

quomodo caput Martyrum: ibi meliüs intuemar , qdcd/illi experti

$. Greg.M.Íunt; parum e

rgo erat Dominum hortati Martyres verbo, nififirma-

Brim Crud ;

de Cruce tunc deícendiífet infultantibus cedens,

yem tuam tibi

bom,^1, intet exemplo; &íi

Eyvang.

virtutem patientiz non demonftráffet ; (ed ex(pe&avit paululum, to*

p p tl

leravitopprobria, fuítinuit irrifiones, fervavit patientiarm, diftulit ad-

TTTTATA

mirationem : & quide Cruce deícendere noluit, dc fepulchro furrexit,

Plüs igitur fuitde fepulchro furgere, quam de Cruce defcendere: plüs

BPH EE

fuit mortem refurgendo deftruere , quàm vitam defcendendo fervare:

CO

$. Bernard. oj per[everantiam , at Mellifluus , veque obfequium mercedem babet, nec be-

€p. I 19.,

neficium gratiam , nec laudem fortitudo, — Lauda. mavigantis fslicitatem i fed m

- DeVa

yenerit ad. portum, — Obferva, anuime mi, cum venerit ad portum , qbi.

confummatum eft,

». Ex quibus omnibus ha&tenus énarratis. fatis fuperdue colvf'iges.» Jit, n m

quam ncceílfarium fit nobis, mihi& tibi, o miLector!utin benc coeptis

Luc

perfeveremus , & opus noftrum, quod miferstio diviaa nobis impo-

Luc. 9, 62, fuit, confummemus, quia nemo tuittens inansse [uam ad aratritin, Q ropi

(i*

ia bono non perfeveravit, &

ensvetró , aptus eff Regno Dei. . Saul,quia

Niqui(f

$, Hieron, Regnum, &vitam , imó &animam fuam petdidit:

Cepiffe, ait S. Hie-

tifun

Quia perfeveravit

ep.28.ad ronymus, multorum eft ; ad culmen pervoniffe: paucovum.

Attmo

Lucdnium, mulierilla Chananza : Adiferere mei , Domine fili David: f

lia «mea iialé

U

a

A Chrifto exaudiri : O mulien

Matth, 1 $, Demonio vexatur , meruit in oratione fua

Yon tam

27.

magna . e[ft fides tua : fiat tibi ficut vis.

Quia perfeveravit amicus ille a

M cuton:

impetravit ab

Luc, 11,9. oftium denocte pulfans: zmice , «ommoda imili tres panes,

W Wtf /mzt nl

amico fuo, quotquothabebat neceffarios, — Quia perfevera

vit Magda-

. ücftcirie D

amorem fuum zítuans, & accene

lena, peculiari amore in crucifixum

Vlomori ded

— fa, aliisrecedentibus à monumento , meruit inve

nire & videreillum;

N

Conver[a illa.dicit ei: Rabboni O.

Quia

M

;ïïhbmg fer

jo. 20 16. quem tanto defideraverat atdore:

Áyn

mqw

per(everavit paftorille fedulus , & indefetfus in ipquir

enda ove atmnit-

Mj

li

m gau iOX

QUE

fa, tandem eam poft plurimos exantlatos labores fummo cu

Ils D

L'c. Y$s 6:jnvenit ; Congratulamini mibi, quia inveni ovem meatn, qua periera

r, Quiapete

Vr ferd s

miffa : deucé

l

l]

Luc, 15. 8» fevcravit& mulicrilla Evangelica in quxrenda drachma a

W |

inveniat, pati modo illam (quis dicct quo animi cum gaudio

?) rcpcrit;:

M

oW i,

fl

Inveni drachmam , quam perdideram,

Witn

En fruétus perfeverantiz ! dum usquc a

d confumationem in opete

mle(s

bono fortiter, & conítanter perfeveramus.

Jam fanguíneus illc Bapti-

Luc.12,40

defideravit; B4-

W g :

" Ífmus,quemChriftus per omnem vitam fuam tantopcere

«fi

Utl

D

ue dum perfici4turs

dedu-

f [

30.18-

V1 Ptifio opus babeo baptizari, (* quomodo coarttor, usq

mza.

9054 m

Cglü]]: 23

&tus eitad inem , & perfe&isfiine completus,

Jam calix amaris

LT

Pa.fionis, quem dedit ei Pater, unà cum fzcibus eít exhaultus ;

Calis;

li

/l n m

w"a (t

i

*

quem dedit mibi Parer , non bibamillum ? Jam hitographum dccrcti ,gq:g

E

d

De Verbo Chriffi i Crace. feptima,

iOI

: Qul .

ädverfus nos erat, & contrarium nobis ,de medio cü* fublatum , & illud

i Verbo, tl

affixum Cruci ; quid igitur reitat ?. Audi Ecclefiafticum in utramque Eccl, 59

tantbu t

200

?.

aurem tuam tibi occlamantem: Gratiam fidejufforis me oblivicaris , dedit

avit ag

euim pro te anbnain (uam,

PïOi'ïzd.C ; Eflo fidelis usque ad mortemy r dabo tibi Apoc, 1, YO

entam d

: gqïongmï vita.

fepulrlr

e d

V

(cendenio :

teriodris d -

CONSIDERATIO XV.

à fs p

jt d potun, :

De Verbo feptimo Chriftiin Cruc

3 s

cxfpimntis.

jj

fopete od

.Pater-, 1n Ti4"us tu4s commendo þirimm "Weun,

r'utinek o

ieLuc 23; 46,

diisnit

d t

I,

gn petita

Nüquiffimum eft illud R

omanorum adagium: Llima verba

r pf

cana [ant, quia fingularem prz fe ferunt energiam : & quo-

p

dammodó nobis prophetant. Scripturam confule de Ja-

qi: pum

:

cob Patriarcha, qui morti proximus convocatis filiis fuis

) CXHUdiïi: 0!"

/

non tam benedixit, quàm fingulis prophetavit, quz ipfis &

gjit aol

poüeris ej

usbona vel mala effent eventura ; Congregatnini , ut anntntiei, Gen,A9, x,

qua ventura [unt. vebis in uovilonis dicbus.

mzs,imvf""ï

'

Hocfecit & David Ifraelitarum Rex; qui moribundus ultima filio

eeven

fuo

n2lub"

Salomoni deditmonita, ut Dei przcepta exa&té obfervaret.ícelera

punirctjbené meritis

gratiam rependeret, & ficillumin Regno fuo fore

:

sret

fclicem 5 Appropinqita

3! Regozi I.

j; u

H

verunt autem. dies David, ut mereretur, pracepitque Saloe

moni filio (ue, dieens : Ego ingredier viam univ

er(a terra s confortare , & eflo vir, &

3 g

09». j

-ebferya cuftodias Demini Dei tui cvc.

fummocmï

Eodem feré modo valedixit filiis fuis inclytus ille Machabzus, &

j n

j

lIfraélitarum Dux Mathathias

m

f

,qui, cüm gravifimum bellum cum An-

)/

tiocho inftarcr,

filios fuos ad (e convocatos , ad legem Dei fervandam,

pj j

& tuendam paterné hortatus eft; jo; ergo fili

i

confortamine, Ó* viriliter agite I M,;f,.z

in lege &«.

6.

umlmn

!

Qui

"

d dicode Tobia Seniore morituro, quàm falutariä virtutis

usl"

if

i

ac falutis monita filio fuo Tobiz

-

juniorireliquerit: Zudi, fl mi , verba r2

* 'äf) 7'6

ngfC

«j

[

eris mel, C ea in corde tuo quafi. fundameutum con[litue : cum . acceperit Deus

anmam meam,

m nl

f

COYPus theum [epeli : (* honorem babebis matri tua. oxanibus

rl ü

diebus vite ejus cc,

VOa

l

ii

*ta cüamnum faciunt pii parentes,qui mort Proximi fuos ad fe

hur

care

102

Confideratio XV,-

i

liter monent', quomodo

cate affolentfilios , quos pro'ultima vice fide

nutdi D

jmpofterüm erga Deum & proximum fe gere

re debeant &c. &c. quo.

Andum , falte

tant anitho , corumque

rum fuprema dicta ac monita filii morigeri no

bmin manibu

nonamplius

per omnem vitzcuríum oblivi

ícuntur, proindefzpiüs

Wireungaes,

dicere folent:

Hoc& hoc documentiin ultimo fuo agone mihireliquit

apliss du

dile&tus genitor meus , vel chari

(fima mater mea ; ex quibus colliges;

Eaac fente

s verba fint cara ac prctiofa,

quód ultima morienti

acobum Patriarcham, aüt

lib hotibus fü

Animz Chriítianz ! non vobi: hodie ]

^m ufürpas

Davidemn Regem, vel Mathathiam ducem,

aut Tobiam fcniorem, vel

ddrntpatientis

alium quempia

m mortalium morientem, & ultima verba ad vos pro

lls pacern

mentem propono,

fed ipfam pretiofi((imum orbis Redemptorem

um Vvere

t palliur

Chriftum JEfum, &

huncerucifixum agonizantem , & ultim

t tptotibus COT

Lst. 25 bum loquentem: Pater, in mautts tuas commendo [piritum meum,

: 4

tamomnibus h

46.

-

Plura -d'e

hoc imprafentiarum examinabimus.

ttidinillo Q

^. Perfe&iffimum quondam typum

Chrifti patientis repræfehtä-

Job Rex erat

Idumzz : Chriftus Judzo-

m w

vit Job vir tolerantiffimus,

Subuteunc [

$9. 217« ram,imo Rex Regum,

ac Dominus univer

forum, Job omnibus pri-

ulcerofus fedit in fterquilinio : Chriftusnu

vatus eft bonis, & nudus ac

Htl

dus & (poliatus, vulneribus

que plenus pependit in Cruce.- Job vir erat

dolorum;dum à capite usque

ad talos à Satana erat ulcere peffimo pere

Atton & li

lavis ferreis cruciatus & confoflus eft,ve

lltterobfery.

cuffus: Chriftus flagris.fpinis,c

Tuttlamineoin

Tja. $333« r&vir dolorum, defpectus,

& novi[[imus virorum.

Jobab amicis omnibus erat

Chriítus non

T reddite

dereli&us, qui ftantes

delongé eum non cognoverunt :

ts dedeio f

4b amicis,fed etiam a

b ipfo cceleft

i Patre erat defertus,unde ad cum cx

; ii

Corpus Job traditam erat -

voluntati

iUitun

Matth, 37: lamavit: Ut quid dereliquifti me f

À

!

TU ute

; 46.

Satanz, fed non anima, quam fibi foli beni

gnus excepit , &r

efervavit

.verumtamen auimam illius ferva i

Chriftus

:

ïcxan»tcm, lu

30&. 2, 60

Dominus 1 Ecce in manu tua eft

iccgm dgä

Luc, 13i

traditus cft voluntati & potefta

ti Judzorum: jEfum vero tradidit voluntd-

.

fuo omnicrudelitatis carnificinà aliice-

QD dul

tj eorum ,

utillum pro aibitrio

fed nullam in animam ejus

rent,cruciarentdilaniarent,a

ctransfoderent,

Verumtamen animam illius [ervos

"lütlpnoram,

miniftri Diaboli habebant potcftatem,

p crucc animam foli Patri fuo

Attri Dto

hincdeftru&o corp

ore nunc agonizans i

D liQon

23,

tradidit: Pater,in manus tu

as commendo fpiritum meum.

Difce ex hoc ani«

M

lgt.

6.

aberecu:am , o*

Pt

[Dmg

memi, fempe

r majorem

fpiritüs tui, quàm corporis h

utautem ecurc

Q

- mnia enim, fi perdas,

fufficit, fi falves animam tuam ;

.

r

iritus tuus in manus

Dei Patris tranfeat, vi

de nunc, u' of*

At

aliquando fp

(

Pfoin a

G4l,$,54.

' pus tuum femper per mor

tificationém p

endeat in Cruce , qu emm unt

hi

cum vitiis & concupi[centiis.

L atticu

Chrifli, carnem fuam cvucifixerunt

^

Saule hofte in

fcnfi-[ïï m O ,& ab

* Gtdeo

3.

avid, cüm in deferto Maon à

gt

diffufo circumcingeretur ; ut cu

m petce

4tad

ejus exetcitu ex omni parte

nuti

i

rent & ma&arent,neque ullus amp

liüs ci patlcret effugiilocus,id u

p

mem

De Verbo Chriffá in- Crice feptimo,

203

fl

tz cxteris à Deo inftantiíTime flagitavit , ut , fi corpus nunc effct per-

ha kl

dendum , faltem mitiffimus Dominus animam fuam fervaret, & qui-

at

dem in manibus fuis, ut fic fecurius Dzmonum infidiantium poffet c-

nttr, at

vadere ungues, hinctanto ardore ad Deum in fupremisillis clamavit

0 gont t

In mauus tuas comtmendo [piritum metum,

Pf. 30, 6.

: erqubuy

apnguttiis:

Hanc

fententiam, & Chriftus Filius David nunc morti proximus,

Pf, s1,17.

&ab hoftibus fuis omni ex patte in Crucecin(us: Ciremderunt. me ca-

».um Duridut

Luc,13,4.4.

gblas Á

nes multi, ufürpavit: Pateryin panus tuas commendo fpiritum meum. — Jam tra-

diderat patientisfimus Redemptor omnia fua diver(is , nimirum Apo-

maveaad

folis luis pacem,hoflibus veniam, Veronicz fudarium, militibus vefti-

orbis Adttyt

menta & pallium,latroni paradifum,JoanniMatrem, & Matrem ]oan-

m, & lm

ni, tortoribus corpus ; fola nunc adhuc reítabatanima, quam ut gem-

j a, o

mam omnibus thefauris chariorem , ac longe pretiofiffimam Patri fuo r , 4 54 3

ceelefti in illo Crucis legat teftamento ; Pater , inmanus tuas commendo

ajati f

fpiritum meum.

z Ciihus

Stabat nunc Damoniin infidiis,

inhians tantz predz, juxta iHUdHa-aac.g,y,

y, J n

IT

Habacuc; Egredietur Diabolus ante pedes ejus,

& juxta illud Joannis: Venit

jo. 14. 30.

vilinio: hïiilf.

Imó proutobíervat V.Beda,

Salm, ton,

Princeps mundi, & in menou babet quidquam.

; Cruc J

Salmeron & alii, Satanas tunc fuperbrachium finiftrum Crucis ftetit,

IO. tr. 46.

x ulcert ol

offet, & aliquam

diligenter obfervansan in eum aliqued jus habere p

i onol

maculamin eo inveniret : nec indereceffit nebulo.do

nec Chriftus fpi-

amici um

ritum reddidit ; quo reddito Satanas cerpens fe confafum, reccffit frau-

['

runt

;

datus de(iderio fuo ,-& defcendens in tartara , invenit fpiritum Chrifti

stus n

(

divinitati unitum fuo afpe&u Patres limbi beantem , & confolantem,

am &t !

Dzmones autem à fe damnatos horribili terrore cruciantem , atque

vexantem.

Ita do&isfimus Salmeron.

"T.

$, Chryfoft.

TT W:w :

Difce pro do&rina morali,quia juxta mentem SS.Patrum proprius

bom. 344 in

Dzmon (ingulisadverfatur,ac prxfertim moribundis, quos conatur in

ii

: AMaitb,

at5 4

f W

fl

ducere ad peccata & defperationem, uti S. Martino morienti apparuif

$, Ephrem.

fc nonignoramus, quiei dixit: Quid adflas eruenta beflia , nibil in me, fune-

jl

G ilur,alis,

n

";A"I [

fleveperies, Proinde juxtaexemplar Chriíti, quod in Calvarie monte

nobis monftratum elt, quotidie fingulari ftudio ac pietate, prafertim

pimun

, Dit? !

priufquam fomaum capiamus, animam noftram ia manus Dei Patris,

lod

L

& in SS. Vulnera, ac apertum cor JEfu commendemus,

Ita fub lapi-

orti

quat

dum grandine fecit S.Stephanus ; Domine] Efu» fufeipe fpiritum meum, Aífue-

j

fi

fÍce proin fxpiüs,anime mi,huic orationi in vitatua;ut etiam in morte,

'cat,Vi

1

&vitz articulo dicere merearis:Patern manus tuas commendo [piritum meum,

i Q

d

GedeonHebrzorumDux inclytus , cürn contra innumeros fere

4

[

d

(d

/

D

j

Madianitas ad bellandum fe accingeret, trecentos tantüm felegit viros,

40.

u

;1100

in ardentisfima fiti per aqux hauftum probatos , cum quibus in hoítem

retil

j

D.Cs &

potentis(imum irruit,& clangens tubis; lagenarumqQue complofio

i1ndc

fi j

-

1o4

Confderatio XF.

inde larpadibus cfful gurantibus adeó hoftilem exercitum de Do&ein: gnlieetot

dmore valido

$ud. 7, 20. tempeíta percutit,ut ip(i milites mutuá fefe trucidarent cede ; Qumque

per qyrum caffrorum im tribus per(onarent locis . & bydrias confregilJent, tenuevunt

- lia Fillu D

fisftisfaciens.

finiftvis mamibus lampades , C? dexteris fonantes tubas , clamaveruntque: G

þuiius

Dominui &* Gedeonis.

^

iofiHïmuä. tefte Cor-

vietim io fup

Hic Gedeon liberator gentis (uz, & vi&or glor

- meranimitüs

Ií4. 95 4.

nelio in lfaiam, expreffus fuit typus Chrifti Redemptoris & Triumpha-

Jerdieremplum

toris,dum in Cruce Madianitas,hoc eíl; peccatores terrz, Judzos&Gen-

Tidufs atima

tiles, omnemque exercitum avernalem, nou ferro, fed liguo debellavit; &

od eum

ficut Gedeon in ipfo certamine ingentem excitavit ciamorem,quo ho-

hi f f

ftilia terruit caftra ; ita Chriftus in cruento illo Crucis przlio jam a&u-

f Quate autem

Lat. 33

rus animam, obtentà perfe&is(imà vi&torià, magná voce clamavit; E

t & non

46.

clamans voee magna jEfus ait : Pater, in manus tuas commendo [pivitum meum,

"t Laum coo|

uo clamore ctiam moriens terruit infernum, ut captivosredderet &c.

gidporata ef:

Et quemadmodum fortiffimus Samfon morte fua Philiftzos inimicos

- At ultiqu

jud 16 ,

obruit: Multoque plures interfecit imoriensyquatn ante vivus occiderat ; lta pretio-

ütbltium & p

39*

fiffimus orbis Servator per mortem (uam de peccato,morte & inferno

-t ature dun

triumphans, plures mortuus, & exinde tertia dieredivivus, quàmun.

A Aordha fed

quàm aptea, ad verum vitz lumen convertit; unde de illo Ofee Pro-

CR d l

Ofee 135

pheta: De manu mortis liberabo eos, de morte redimam eos 5 eromors tu4,0 mors

BH j a

I4.

mor[as tuus ero, inferne.

O anima Chriffiana! quid retribues Donmuno

ATU uj Ch

PJ.

f. 115.

pro omnibus, quz retribuit tibi: Nunquid & tu calicem falutaris acd-

TRPUCS CU

13.

pies.& facrificabis ei hoftiam laudis & gratiarum a&ionis? Áfpice proin.

*-memmendav.

EL

Hebï. I 7-0

de Gepiàis ia au&torem fidei, & confummatorem JEfum , qui propofito

fm,flf) [/] Gmnes

p

fibigaudio fuftinuit Crucem confu(ione contemptá ; & recogita eu

14

;

H,h :

;

M: o

qui tálem fuftinuit à peccatoribus contradidtionem &'c.

4 17601.1&(1:&40 '

«. Pliacuit autem Crucifixo Salvatori noftro pri

mum in*' Cruce

TTiiue fubiu

verbum à dulci(ffimo Patris nomine inchoare: Parer , dimitte illis eou&

Mtittinano

fimulineodem vetho ; Pater, in stanus tuas &c. Vitam finire , ut univere

Wi

Rtam de ]

fus terrarum orbis intelligerct, quód à primo vitz fuz exordio usque

"Wt om

tk&

fem i

ad (upremum fpiritumPatri fuo femper extiterit filius obedientisfimus,

A hurit |

& illiasadimplendz voluntatiin omnibus intentis(imus ac ftudiofisli-

Qüate Itt];

mus; hinc in oratione Dominica non voluit, utcum appellaremus

Müsigen hi

l

Deum omnipotentem, ccli terrzdue Creatorem, Dominum immens

RY

tbo

Autt. ep.

Íz Maieftatis &c.

Sed ut illumfub Patris nomine invocaremus; Pee

W

ter nofler, qui esin culis &c. Rationem asfignat AuGor operislimperfeQis

imperf.

RTa

bom, 14

Patrein, inquit, femagis, quam Deum voluit di ci « tt tnobi:

magnam fiduciam dant

mrc

N

ad petendum, * fpem largam ad impetraudum, .Ex haec caufa eft, quód Filius

laat.

. Dei3nCruce moriens altà articulatà voce inclamaverit: Pater, in mati

1445 C'c. üt divinam placaret juftitiam , DeumQue cum hominereconci-

Vateigi

liaret,& nobis excmplum praberet fimiliter orandi ,& cürn hanc fupre-

mat

Wi

"^ ij

De Verbo Chriffi in Cruce þ;:timbl

195

Fa

mam faceret orationem, obfervat Gentium Do&or Paulus,

Tent tss

quod cum g,j , 7,

clamore valido & lacrvimis (e obtulerit,& exauditus fi

t pro fuarevercn-

nf f m

tia, quia Filius Dei erat;de toto rigore juflitiz pro innumeris debitis no-

Mayvtiu G.

ftris fatisfaciens &c. Diíce hic, anime mi , in omni neceífitate tua, ac

praíertim in fuprema, coelefli Patrituo corpus & animam, ac potentias

of d

omnes animitüs commendare: Voluit Domints , ait Lucas Burgenfis , pi? ; ,

Burg.

ptoris k g

smoriendi exemplum bic nobis veliuquere. ne ut beflia,

4ut ut bomines Atbei moriamur, pjc in Lug,

terra ao

fed perfnaft, auimam nobis effe immortalem , qua vitlura fit etiam mortuo corpore,

dligoddt

tomendemus cam Dei beuignitati , ut fervetur , cm à malis fpiritibus, tum à [fup-

t moteq:

plicis faturi faculs , & taudem. aliquando covpori beate ve[ftituatur.

vospraltit

6. Quare autem, dices, Chriítus fpiritum fuum in manus Patris com-

Lut.16.25.,

J Voce C

mendavit, & non in (inum Abrahz, prout olim in lege fieri confueve-

nl a

!

rat? Lazarum confule,cujus anima poft obitum in finumAbrahz abAn-

aptivostette

gelis deportata eft: Rationem a(fignatSalmeron,quód Chriftus per hoc

Diiloritt

feptimurmn &uliimum verbum nobis volueritinfinuare magnum quod-

!9f

fs

D

dam folatium & przrogativam , quà ele&orum animz impofterüm

:ato,mortc&y.h

erant gavifurz,dum non ampliüs recommendantur & transferuntur in

TOU

finum Abrahz, fed in manus ipfius Dei Patris omnipotentis: Quo verbo, S4l.To. Yo,

yde deillo Ut

inquit , indicavit, olim firitus jufforum ad inferos defcendere folitos , jam verb poft. tr. 46.

gj ; o

Chiifli mortem in manus Domini reddi , & commendari.

Accedit ad folamen

noitrum, quod Chriítus Domiuus per hoc ultimum verbum ompes fi-

| reribus d

alcam t

"

deles (uos, eorumque animasà corpore feparatas Patri fuo zterno irn-

Ripnis Atf

penfé commendaverit: Càm in Cruce dicit: Paterdm manus tuas commendo [piri- $. Athau,

