Audiamus nunc S. Catharinz Virginis ac Sponfz Chrifti zelum.

I6,

Wr

y/f[fg

ii

Cüm Maximinus Imperator & Tyrannus publico imperáffet manda-

to, ut cives& incolz. omnesqueaccolz convenirent Alexandriam , ut

TU

l*

Ó

C

)

A. D. Gintber, Feflivals,

330

(onhderatio XLF.

- diverfis ibideim (acrificarent idolis ; Catharina cettior fä&a tantam di-

il d

vini Sponí( (ui injuriam ferre non poterat, fed fupra fexüs &atatis con-

Dd

ditionem delubrum,in quo erat Imperator, auda&er ipgreffa eft,illum-

k Caarit

que publicé de tam immani impictate redarguit, quód po pulum ad co.

hm Npti

lenda & adoranda idolaimperio fuo adduxiífet,qui potiüs,utcaput cx-

lo&itmi

terorum;fubditis fuis primo debuiffet przlucere exemplo,ut Deum ve--

qmpes p

rum & unicum cjusFilium Dominum noftrum JEfum Chriftum cole-

rtpond

jo, 17 3. rent,& humiliter adorarent : H«c eff autem vita eterna , ut cognofcant te folum

figtcbar

Deum verum, & quem mififtid Efum Chriflum. — Quam veritatem fapientiffi-

fuadot

mis rationibus Imperatori & populo przfenti demonftravit , quód ex-

hgutaJn

tra fidem Catholicam nulla fit animz fperanda falus; Ft (icut illi , qui

ems p

tempore diluvii extra arcam NNoémi erant , miferé periecunt, fic extra

limpremi

veram Ecclefiam neminem poffe falvari ; proinde abjicienda effe vana

momif

?

illa Gmulacra & idola, de quibus jam olim Vates Regius pronuntiavit:

of m

Pf. YY3s Simulacra gentium , argentum C aurum ,opera auanutm bominum : os babent , &

h

1?,

terudi j

non loquentur : Oculos babent , & non videbunt , & (ic de cxteris &c.. Ecce in-

"

entem zclum hujus Sacre Virginis, dum nullum formidabat pericus .

. Bliast

l

um, nullum fupplicium, imó nec mille neces, dummodo honorem

j

athari

Divini Sponfi fui poteratdefendere & augere, Et tu, quid hicagis,ani-

l

dtet dl

me mi, cüm opus eít defendere, tueri & augere divinum honorem ?

s

M C

O quàm tepidus adhuc es! confcientiam tuam infpice,

DI YUT

j. Holofernes, ubi vidit, & contemplatus eft fpccicm]ud;ähfæmii

TY t

$uditb.10,nz longe formofisfimz, mox caprus erat in. uis oculis c»c... 1ta Maximi-

etforts

17, nDuslmperator cernens tam eximiam Catharinz puichritudinem, li-

LU

cét ab ca priüs fuiffet objurgatus, mox tamen infano in cam exarfit

amore, Etquemadmodum Herode: filiz fuz faltatrici dimidium Re-

utpere

Ktenfoa

Marc, 6, gni obtulit ; Er juravit illi, quia, quicquid petieris , dabo tibi , licot diuidium Re-

f

25.

gni mei, la Maximinus Imperator Catharinz non tantüm connubium,

d

v

Oluta

Sur.in vi4.[ed & medium imperium przfentavit: Meum tecum dividam ünperium, me-

t

l

*

WZ;Q

cuin babebis vegna $ neque velis , rogo, videre interire tormentis tantam pulchritudi-

Urtelim

nan. Sed quid ad hzc Amazonillaregia ? Refponfum audite; Hac,in-

Mi cum

quit , quam t« admiraris , pulchritudo , terra. el & cinis , quam ct tempus deflorert

BUTTI

facit , G morte tabe[cit , utpote, qua nibil fL'abile, nibil firmum babet, O ! utinam

URum,

hzc vcrba magis caperent moderni temporis virgines, damicellz, &

A

foemellz , quz thefaurum incomparabilem virginitatis (ux , quam in

ha

Nw

valis portant fictilibus , tam parvi peadunt, & tam levem ob caufam

AVIt p

Ecil, 16,. non tam periculo exponunt, quàm & ruinz proftituunt; Qmonis autent

tadifi

49,

pondevatio non eff diaua continentis anima.

fpley

.6, Judith.de quà pritis inentionem fecim

us, ubi HolofernemP'in-

Ottütn

gonr -

cipem infigni iïfat,agcm;zc fubegit K univerfam cjus e;ze.rcizum

udit,

Dboj

De $, Caibariua V, CM.

33

aTA

fudit, exclamavit Vagao, a&um tam generofum in foemina admirans ;

TE

Una malier HebraA fecit confufionem in domo regis Nabuchodonofor,

Hoc fzcit

ii

& Catharina tenera virguncula; Unamulier

Alexandrina fecit confufionem in guditb, 14;

16,

pulma

domo Regis Maximini ; ubi enim ad imperatorisimperium quinquaginta

t

do&iffimi Philofophi erant convocati , ut cum ea de fide difceptarent,

utDant.

omnes prudentiífimis rationibus difputando confudit ; & quia verba

Axifhn d

adreípondendum tam validis Virginis argumentis aliis non ampliüs

futja

fuppetebant, Chriftum Dominum publice copfeffi fant, quem & genu

m (f

[

flexu adorarunt ; ejusque Sacro Evangelio colla fubmiferunt unà cum,

vit, g

Augufta Imperatrice,& Prophyrio Belli duce; & ducentis militibus,quos

ul

omnes fapientiffima virgo tanquam gloriofiffimos Martyres in cce-

run,ictt

Jum przmifit, Et quia 1 yrannus Catharinam neque blanditiis , neque

edatitr

promis(is, neque minis de fententia poterat deducere, amorerm in fu-

pronumm;,

rorem mutans, cam verberibus , plumbatisque contufam ad carcerem

T3177)

d

e

&

trudi jusfit, utibidem fame & inedià ;oniiccretur ,gut Chriftum ne-

s&c, i

garet,

»

jdabato

E

lias ternpore famis à corvo paftus eft: Coryis pracepi , t pafcant te, 5, Reg, 1T. |

LÀ

9d ht

S. Catharina, ubi undecim dicbus in teterrimo carcere (ine cibo & potu

d hi

detenta eít, nonà corvo, fed à candidiffima quadam columba paíta, &

m ho

ab ipfo Chrifto JEfu ad conftantiam animata cít: Effo fidelis usque 4d Apoc. 5..

mortem,«* dabo tibi ceronam vita.

Interim paratur rota , acuusfimis ar-

IO,.

ul

mata mucronibus , quá virgineum difcerperetur corpus, Deleone,

l Max&g

licétfortis(imo animalium, refert S. Antonius Archiepifcopus Floren-

jpudin

tinus, quód ad rotarum ftrepitum foleat expavefcere, &à ftatione fua

pamd

aufugere. Nonfic Virgo noftra Alexandrina, non fic Catharina , fed

inilur)

generofo animo, quafi ad nuptias fcftinaret,ad locum fuppliciorum de-

T

Ícendit , ubi brevi ad precesillius rotz crudelis machina per Angelum

diffoluta & confra&a , ipía veró tenerrima Virgo capite plexa eft, de

T

cujus collo non fanguis , fed lac candidi(fimum , incorruptz virginita-

tis teftimonium, repente promanavit, cujus facrum exinde corpus An-

PT

jbl

gcli cum jubilo in montem Sipai deportárunt, ubi adhuc hodie qui-

e(cens é tumulo largu

ll M

;j;teflït

.

m & falutiferum miferis m.o.rtal:ibus* fubminiftrat

]

m

oleum.

uid nunc reflat, nifi ut animitüs 4tafi actantz gratulemur heroi-

|

mïiccl [æ'; !

t

g

n

nz ? VeniSpon(a Chriíli, accipe coronam, quam tibi Dominus przpa-

ravitin ztetnum, pro cujus amore fanguinem fudifti,& cum Apgelis in

1 ()b UW

(

paradifum intróifti.-

Nunc, nunc caftis Divini Sponfi tui gaudes

amplexibus; nunc Agnum fequeris, quoceinque ierit, nup

c omnis

, vi&rix

|

o

horror mortis& dolorabforptus eft. O gloriofiffima Virgo

Gratula-

:

j

!

Diaboli, triumphatrix Tyranni, & gaudium univerfz terra ;

I

;;

!

j

j

i

Tt) 2

m

!

331

Cenfideratia: XLFI,

mur tibi omnesin unum, '-Viciüi, 'fu;ieräüi' omnes ti-bi; adVeffäüfci.

0lin

& nunc gloriofain ccelo cum Deotuore

gnas, & in xternum cum co &

nbaleft

.San&iscjus regnabisingloria. Refpice, obfecro, decoclo, & noftri

quoque memor efto a

gmillam

hafigni

pud Altiffimum, ut caíto corde & mundo cor-

pore hicilliin fc.rviamus",äc. tangicyn cum illo regnemus in zternum, «

X

E 7

: wmina

- brescolu

5699:66:292:6:0220:02200:006

: DioCur,

CONSIDERATI

Ó

»

- ftituspta

qitCorm

tez Apoft, & .

LLUTE

DC Vita, S. And

tolumam

lriumpho.

tolimos,

— Pro Fefto S, Andrez Apoft.

3

.

:

$

tde Ptl

: Prop&/ïto fihi

gaudio [

uslinu

fl

7 Crucem; confu/l'uje L

( t

fit(cam

h. E 5b as

(lï, ff&l "(

Ánolu

Seneca Ep.

* E&c L. Annæu's Seneca I ;/itzz

; jï?e propofito vaga zl-/?.- Nawgaa.

96,

t&s, fiperhoc mare magnu

m &fpatiofum hujus mundi ad

Tomtpi

. aliasterrz plagas fe volun

Vtitein

cürfum dirigantnece

t conferre, ad aliquod catli fidus

M

[« eft, aliàs toto caelo à portu aber-

ï g&üm

-rabunt. Homo Chriítiane! fi ad fi

Ielicem zterpz beatitu.

disn por

;

tum poft vitx hujus mortal

is curfum cupis pervcnire,opus cí

BLm

ut& tibialiquod ccelefte fidus prop

onas,ad quod nitari

N

ilimo

Arefius

ris, Nautzilli, quiduce Chriftophoro Columbo Gen

$,& quod imite-

itütm.

Ep. Dor

uenfiad novum

Q hn

inveftigandum mundum per varia rerum difcrimina

denique ad line-

ton. di[c.

am zquinodialem cum tribus navibus veneran:

; übicirca polum ant.

Wg. [" l

34

ar&ticum quatuor novas ftellas in modum Cru

cis radiantes confpica«

|' l*mgm

ti funt;infolito perfufi gaudio hanc caeleftem C

BU

quam & fuum direxerunt curfam,

rucern falutárunt, juxta

W f

to vaítisümo Oceano, novu

ac tandem juvante Numine, fupcra-

" mundam inveperunt, Crux fplendi.

! lo

dior cunctis aftris eft, & fi

mul dux illorum ; qui vitam Voluat ducere

Vfnt

Evangelicam, hoc,

inquaim , (idas oporter ut & nos fe

&lce

hunc periculofum orbis

j -

»

quamur, fi per

$. Chryf,

eanum ad caleflis patriz portum fecuri

Cftïï&m

9m. & $.

velimus appeilere: Crux,

at $. Joannes Chryfoftomus, eft [pes Ciri-

Pümm

fp. Matt,

flianorum , refurrettio mortuo

TW , cacorum dux., defperatorumvia , claudorum

'EFdigni

baculus, con[olatio panperum,

"l prir

elitantium portus,

n]'rang:ia--dmmm * ngwgantgunï; guh'"'f"'ix)' pqi;-

Olim

Vb

De. $.. Andrta Apzy!a!r;.

^

E..

iieto

Oliím Hebrzis, dum ex JEgypto & durisfima fcrvi'tute Pharaopica

ficuml

inPalaftinam per varias viarum ambages proficifcerentur,columna nu-

10, &Dofü

bis & ignis viam monítravit,quá duce ac comite tandem fcliciter ad ter-

Thuiott

ramillam defider abilem, la&te & melle manantem, pervencrunt : Do,

Ptl

minus autem'pracedebat eos ad. oflendeudam viam per diem ia columna. ntbis & per

r

"^

modtum in columna iguis, ut dux e[fet itineris utroduerempore, Quod olim Hec- Exod. 13,

*brais columna nubis & ignis fuit, hoc nobis Chriftianis eft Domi- — ?r.

:

nica Crux, ita S. Hicronymus: Crax, ait, bumani generis columna eft, & Do-

minus przcedens io hac columna eft ipfe Chriftus ; Nu/es, qui bomo, in- 5. Hieron.

Al

quit Cornelius, & iguis, quà Deus ita Moy(es ; Dominus Deus tti1t5 ignis con- f Pf. 95.

n

famens ; . exgo olim lfraelis tanta fedulitate ac indefefTo ftudio hanc Dettt. 4«

24.

columnam ducem fuam fecuti funt; quantó magis nos, qui Chriftum

colimus, laboremus, ut Crucifixum amorem noítrum fequamur? Qui

teíte Pfalte Regio fcapulis obumbrabit tibi,

€ fub pennis ejus fperabis; per quos

Ícapulos & pennas. 55,

Patres facratifluma brachia ejus & manus inCru.

t

? C

|

€e extentas fubaudiunt : Chriftus, inquit le Blanc, inCruce nos obum.- 7f 994«

brat fcapulis fuis, brachiis, & manibus,

fub quibus nos abfcondit;prote-

git; refrigerat, alit & fovet,. Et hoc eít,

3

quod in histerris fecit S, Andreas Le Blam.

x

Apoftolus, qui unicé gloriabatur in Cruce Domini N, J, C, unde cum ^&cin P.

d N

Állo propofito fibi gaudio Juftinuit Crusem , confuftone contempta. — Plurá de hac

Tus ii

od

: 1

Veritate in przfenti confideratione dilucidabimus.

) p

$

$

P

uanta X

'quàm exitnia olim fuerit templi So Iymæi.x*'nägnirücen- Hebr 125

i p

üf

o conjici pote(ít,

terma hu

|

. quod ipfe Deus ideam illius prafcripferit, &

€am Davidi tradidcrit,

quiexinde moriens illam confignavit filio fuo

chira n

Salomoni , proinde.n

onimmeritó hoc templum à cun&tis nationibus

t uoditi

habitum eít orbis mir

aculum, in quo per feptem continuos anncs du-

ad n

«enta hominum milli

a & ampliüs laborabant, cujus parietes renitebant

MWMM

auro, ita ut in

Wantium oculi infolito fulgore undique occurrenteper-

1 potum 5

'

//

ftringerentur.

- Obfervat autem Scriptura , quód Salomon pro funda-

]

nocti

mento tanti operis lapides pretiofos ac marmoreos volucrit collocari,

.

f

4

b

hi

qui

E

ricam omnem fu ftinerent ; Prac

epitque Rex , ut tollerent lapides. grame

IU

jytt

lu

des, lapides pretiofos in fandamentum templi,

( quadrarent eos,

Cj

-^ Omniahacillis contingebantin

figura, per quod templum alle

: 3 Peg. y,.

j a

ld

l

goticé reprzfentabatur Eccle(ia. mili

tans , &

E.

analogice triumphans in

umit, TP

1h

coaciis,cujus utriusque Archite&tus ipfe Chrift

us cft,qui pro fundamento

anm c[*' l

;primum lapidem pretiofum pofuit S. Andr

eam, licet S. Petrus major

fit dignitate,

h

um

quia Chrifti in his terris Vicarius , S. Andreas tamen frater

TL

jj

ejus primus ad agnitionem verz fidei pervenit , & exinde Petrum fra-

Lyran in

("W !

trém ad Chriftum perduxit: Hinc prerogativam babuit, ait Lyranus , quó4

joan. c, x,

r

fm: ,Pf;jmgg C;;;-;/;i.Di[;ipulgsgprimusque ; qqi Adej]ïam promi[[um. digito monfiravit

* Pepin. in

9005 g, [er T.

334

Confideratio XLFI-

frar r

Modus autem vocationis S, Andrez piícatoris in Bethíaida or

iun-

Wt p

di fuit fequens.

Eotempore, quo San&us Chrifti Precurfor traps Jor.

(i lt

at , & baptizabat , ingens ad eum c

ucurrit hominum

imonC

danem przdicab

& ab eo in Jorda-

multitudo, ut novum huncaudirent concionatorem,

f«linvitt

nis baptizarentu

r Humine, inter quos S. Andreas auditá ejus famá accef-

po lelub

fit; & cüim(eme

z

1 S, Baptiftam terribiliter contra obduratos peccatores

s

(téas mo

Matth.3, inconcionctonantem au

diret : Progenies viperarum , quis demenftvavit volis

triuvit

1

o poft fuaviter rurfus populürn admonentem:

v

fugere à ventura ira ? & pau

(itur

Peuniteniiam agite, appropin

quavit enim Regnum calorum, &mdreas falutari per-

Maäi

IT

culíus timore,finità concione;

ad S. Joapnem acceffit;petens humilitcr,

L

ut mereretur ej

us fieri difcipulus,quem piif-

fitul nor

& non fine lacrymis ab eo,

Dunitr n

- fimus Pater benigné fufcepit,

& in omni fanditate inftruxit, Contigit

fe pretiofiffimus orbis Salvator Chriftus

pun;

'autem, ut paucos poft dies ip

fpientert

ad S. Joannem tranfiret,

quem vid

ens delongé fan&usPracurfor genu

digito difcipulis fuis monftravit: Eece Agiis

ii

$o. 1,*

9, Hexo adoravit,extentoque

Su Ani

Dei: ecce, qui tollit peccattrm mundi : bie, de quo dixi,

po[ me venit vir , qui anteme

Joutdia

adw eft &c.. Hocin

figne teftimonium , ubi à

fuo Mag

iftro addivit An«

ané&tum in co

lumbz fpecie fuper Chri-

LITTE

"dreas,& infu

per vidit Spiritum $

hit;

'ftum, cüm à Joanne baptizaretur;

defcendentem , ftatuit reli&is omni-

vatorem: Et audierumt etm duo difcipuR

[ Chl'lü() |

jo, 137* busterrenis in toto cordefcqui Sal

ibuerit

. C Andreas& Joannes) loquentem, &

fecuti funt ] Efam, O ! quoties per in-

renuimus? Quoties extencit

? tx&&d

ternas Ínfpirationes vocat nos Deus,& nos

E

i

& non alpicimus ?* Quoties

m der

manum diverfa nobis largiendo bencficia,

C ferlce

increpat nos

per adver

fa.concionatores.facros libros

&c. & increpatio«

bisin

3A

nes ejus neg

ligimus? Quid tandem erit de no

Hn; ? -szvmditc fuï—

Qd

Proy.1)34.

men: Vecavi. & renuiflis C'c,

ius. Acceffit vice quadam ad Chrü-

Mi

3. Verüm progrediamur ulter

M Ms

ftum pientisfimum Serv

atorem no

ftrumScriba quidam & legis peritus,

Matib, 8

beoin difcipulum fufciperet

ur : Et accedenis

prdenr

19,

humiliter petens, quatenus a

Verum mox rep

ulfam

:1501

unus Scriba dit illi, Magiffer

: fequa te. quocunque teris.

lipliss

hic lezis Do&orà Chrifto paffus eft; cui pe

rindire

&um nop aliud dedit

& volucres c

el

i nidos ; Filitts autem bomini non

re(ponfum ; Vulpes foveas babent,

lcunt

babet, ubi eaput veclinet , hinc triftis 1l

e Sériba difcesfit, qui voti fuicom-

homo ille à Chrifto reje&tus ett

fl UT

pos fa&tus non cít. Etquare, dices,

«

$, Auguft.

Refp, S. Auguftinus, S. Hieronyrmus

:Qui

d me propter divirias « & feculi lu^

lu

de Verbis

sra [equi vis , ckm mec bofpiticlum babe

amtiPro

indereéte à Chrifto rapquam

Ctülon

Donmini

$0, I

avarus & fuperbusrejeéctus cft, vu

It enim perfeQtionis Magifter talesdi-

Voad d

$. Hieron.

fcipulos, quitoti vaccnt DEO,

bic,

us omnium fecutus eftJefü

min hu-

'Xot

- Ettalisfuit S, Andreas, qui prim

Tedy.

bore & zelo animarum; inIamc "

?

militgtc & paupertate , iri a;üduq la

De $, jAnádrea Apoff,

235

fl lt

fiti,in tribulationbus , & perfecutionibus , imó usque ad ipfäm Ctucis

r

necem, perfe&is(ime adimplens illud Redemptoris noftri confilium :

t honint

Qui vult venire pof me , abueget femetipfumsCr tollat Crucem fuam.e fequatur me.

Matth.16,

eoin il

Simon Cyrenenfis portavit quidem Cruccm cum JEíu, & poft JE(um,

2

vl

3

fed invitus ac coactus, nequein ea mori voluit, fed mox in Calvario ju-

t at

go fe fubduxit : Hunc angariaverunt , ut tolleret Crucem cjm. . Verüm S, An-

Mattb.ary

ij

dreas mortificationem jugiter in fuo corde & corpore portavit, & in ea

jmonetat

J

exlpiravit, fecutustanquam fidelis fervus fuum Dominum, difcipulus

.s(al*umrig«'

Magittrum , miles ducem, & innocens ovicula fuum paftorcm,

ns hum

l

lifzcus cüm femel fuam aggiovit vocationem, ab Elia patre fuo fpi-

rituali non ampliüs voluit feparari; dixitilli quidem Elias: Sede bic

us qui]

» quia 44 R. 24 85

ii

or

N

Dominus wifit me usue in Bethel ; voluit enim Propheta fuum occulta

rcCT2-

:

ptum, &à fe dimittere Elifxum difcipulum , quitamen ab illius latere

at r

gt

fapienter noluit difcedere, ut fic ejus particeps ficerct benedi&tionis , un-

.

de fubjunxit : Vivit Dominus, C vivit. anima tua , quia mon derel:

"guam te.

p

m

$. Andrcas, ubi S, Joanni Baptiflz in defe

rto Valedixit , protiaus,

prout di&um eft, cum S.Joanne Evangeliíta )

Efum fecutus eft: Cosver- fo. 1, 58-

yauti!

Mu j

d

fs autem 3Efus , C* videns eos. [equentes fe, dicit eis

: Qu

uid quaritis? fubjungit

Andreas : Rabli , ubi babitas? En ! zelum mirand

um hujus Apoftoli,dum

vl u

"m

à Chrifto noluit feparari ; & licét mitiffimus

Salvator proprium non

habuerit hofpitium aut domum,

cupiebat tamen cum Chrifto femper

i

yrgdite

effe , & ad perfe&tiorem abillo in

ftrui vitam ; & quianox ingruebat , &

jam decima dici hora erat,

noluitbenignus Dominus eum cum focio à

]H

[

(v

Íc rejicere,

fed (latim cum eis faluti

1 jncfcpï**'

s cepit tra&are negotia, Subinptrat

hic 3. Auguflinus: O!

quàm beatum diem duxerunt , quim beatam notem ! g,

Ausuft,

pNjguditc

Quis eff , qui nobis dicat, qua audievint illi À Domino ? IEdificemus & nosmet- tr,

7.inje.

ipft in corde no[lvo, C faciamus domum, quo veniat ille, * doceat nos

: & colloqua-

hmadc

1ur gobis Gc, DDilce ex hoc, quzxrer

g

e Patrem aliquem fpiritualem,virum

prudentem atque fidclem , cui,

& cutn quo tuas cogitationes, & affc-

TLd

&us, bonaacmala communices,nemo

orm

"

eniim fibi folus fapit,& duo ocu-

Prov. 144

li plàs vident, quàm unus: Noli

fapere apud temetipium , monet Sa.

e

glftudü

piens, eft enim via,

quz videtur homini jufta,novi(Tima autem ejus de-

j

ducuntad mortem

S.Bernb, ap,

m:

. Audi S,Berphardum:

Qu in neg

,05/[11(0

!l

fibi magiltvum conflituit , ffulta fe

difcipulum (ubdit.

etio falutis æt'emg fe

$teqttel.

i

hu

Exod. 2,

]

4. Quomodo Moytes ab aquis ad aulaim Pharaonis fuerit vocatus,

IO..

u

Iuculentum de eo facra Litterx perhibent teftimonium. Verüm, ubià

t

i

j

Deo, in rubo ardente & incombufto apparente, nunc fa&tus vir, de no-

j

vo ad didum / gyptiorum Regem tanquam legatus, ut populum Hce-

j

brxorum à duriiTima fervitute dimitterct, denuó miffus eft , varias prz-

Á

gdigia

j

tendit excufationcs; &tandgn agre,& n.oln nifi per figna ac pr

E

eo

J

f

216

Confideratio XLFA. |

tfratis

Exod. 3.

àDeo induci potuit, ut munere ejusmodi fungeretur miffionis : Mi-

liveit b

19,

tam te ad Pharaonem , ut educas populum meum, filios Ifrael de E gypto ; Wd'ixitþqge

lum 4

Moy[es ad Deum : Quid [um ego. ut vadam ad Pharaonem ?

*

eremias, licetin ventreMatris fan&tificatus;& tempore ] ofizà Deo

(reis cepi

J

otbem, £

d prophetan

dum miffus, quas, obfecro, excufationes non habuit ,utà

pifcau'oni !

je.1,6, tali.actam pericu

lofa eximeretur miffione ? Ecce, inquiebat, nefcio loqui,

poVincis

quia puer [um ego.

zechiel, cum a

d populum rebellem,& þrævaïi*cazorcs filios Ifrael

Cncs pat

furmum

à Domino effet ablegandus, ut cos ab inveteratis peccatisad Dcum ve-

rum & unicum,& ab idololatria ad finceram convertcret peenitentiam,

puls ptad

Den

pravidens innumera incommoda , ac perfecutiones ex omni parte in-

vehementer expavit : Er cecidi in faciesm meam Cc.

Qu ultia.

Execb, ^,1. gruentes,

tutt Md

Jonas à Dominoin civ

itatem Ninive miffus, ut obftinato huic po-

perterritus ex haclegatione navigio fugit m

pum C

pulo przdicaret interitum,

Wettnge

dons 1,5.. 'Tharfis : Defcendit in joppens

& invenit navem euntem in Tharfis «.

.

eas, ab aquis & mari

,velut äl;

petut

O ! quàm longé promptior erat S, Andr

ttetotus

ter Moyfes, à Deo vocatus; quàm longé,inquam, promptiorerata

vix enim audierat; Euntes ergo, docete omnes gene

Ti

AMatth. 28, exequenda mandata Dei,

X

4

f De]

19,

te5

d&*« Mox obedienuffi

mo ac promptiífimo animo paratum fefe ex-

,usquead extremos fines terra Evangclii pre

bl

hibuit, (ine facculo & perá

unde de eo commemorat vita: Im«

Wddat w

dicandicauíà ad proficifcendum ;

nuinerabiles bomines ad fi

dem: convertit , plantavit enim Chriftianam

fidem

Jrits al

a

in Scythia, & Thracia,

in Bithynia , & Cappadocia, in Epiro & Albania,

denique ctiam in Gracia,

ubi proprio fanguine plantavit Ecclc(iam

xm Bya

Duticam

Dei, falutis animarum femper zelanti(Timus,

«. Servus ille Evangelicus, quià Domino

fuo juffus fuerat , ut ad

of

m diligens , & obediens

D&W'dican

coenam magnam multos invitaret. fupra modu

in excquendo hoc Domini fui mandato extitit

& licér primá , fecun-

Widxüg

fuiffct

üidq

dà, & tertiá vice ad varias

hominum conditiones ab Hero fuo

amandatus, & paucos inveniffet, qui

veneruntad ruptias, non tamen

OTIhOde

dentier fa&us , exiit de novo if

Wülte

propte

rea fe excufavit, fed contraau

$

& vicos civitatis,immo & ad fepes viarum, ex qui

bus locis pau«

.

m f

platea

am magpam !

ntroduxit;

tutcmïac d

peresa

c debi'es,caecos & claudos ad coenam ill

& ut perfe&tum fuum

monftraret zelum,dixit Domino:

Fadium ,e/?sut ""'

w

I!N. I 4,

Bl

22,

peráfli, & adbue locus e[f.

En! quomodo fervus ille Evangelicus honorem

fui Domini, & numerum ElcQ&orumzclaverit : 44b

uc locus Jupereff.

Paresqi

Hunc fidelem fervum ac pru

dentem imitatus eft S. Andreas Apo»

t.1. à jiDC«

ftolus in converfione Judxorum, & Gentilium,

dum omnes peramice

Ulum : Sa!þ,

tias : Quamprie

ad caenam illam magnam, & ad cceleftes invitabatnup

müm enimChriftum ut orbis Mesfiam agn ovit, mox fo

X hüne,

llicitus de £a'l:!-v

À,

De S Andree Apeffolo,

337

f

te'fratris extitit, quem fine mora ad eundem Salvatorem adduxit;

30.» x, 41'

ii t

livenit bic primten fratrem [uum Simenem, & dixit ei; Invenimus Meffiam, * ad-

duxit eam ad 3Efum. En ! ingentem pifcem, quem ftatimab iüitio S, An-

312 T

dreas cepit, &in retia Salvatorisimpulit;qui pifcis tandem pifcatus eí

phibil

orbem. Fuitautem S. Andreastriginta annis & ampliüs, huic lucro&

if

pifcationi animarum intentus , & non inillis duntaxat, quas diximus ,

provinciis , quibusapnnuntiaverat Evan

gelium, verüm etiam in ipfo

&s lil

Crucis patibulo , ubi per biduum affixus ,

fineintermiffione usque ad

sadDamte

upremum halitum Chriftum,

& huncCrucifixum circumftantibus po-

enitebtA

pulis pradicavit,

hni pati

- De Chrifto ait D. Auguftigus, quód Crux illi fa&a fit Cathedra,

in $. Zuguff,

qua ultimam ad populum fecit concionem : Ligsum , inquit

| in quo fixa tradt, 19,

nato hu)

erant membra patientis , etiam Catbedra fuit Magiffri docentis.

Ita quoque li- iz foz».

gnum Crucis S, Apoftolo fa&a eft Cathedra,

in qua per biduum adhuc

vigolg

vivensingentem hominum multitudinem ad a

^

l

gnitionem verz fidei

ian

perduait.

En!

quomodo hic Apoftolus in animarum procuranda

falute totus fueri

nptirci

t Difceimitari illivszelum: Quj noy zelat,

ait S. Augu. 5, dueuff,

TU

fünus,son amat. Collige ex hocqualistu fis zelator anima

rum ?

Contr , Adi-

qunit

. 6, De Davide refert Scriptura, quod per citharam fuam ab obfeffo man. c. 13,

vnpil

RegeSaul Dxmenem inhabitantem fugaverit? David tollebat citbaram.C 1. Reg. 16,

percutiebat manu [uasC vefocillabatur Saul, C levius babebat y vecedebat enim Ab eo

23

liuncm

fpirittis malignus,, Et quare, dices,adeó Cacodemonifte Davidis ex

pave- Corn. b

Ícebat citharam? Ru

pertus Abbas per hanc citharam accipit predicatio-

Q & Mb!l'lx;ä;

i d

nem Evangelii. Venerabilis Beda per eandem citharatn Crucem Do-

minicam fubaudit, in cujus virtute, & prxvifisChrifti meritis, Diabolus

fyctat ,ullä

ab obíeffo pulíus eft, Lyranus& Abulenfis per memoratam citharam

Davidicam orationem devotam intelli

gunt, dum enim citharizabat

m

f

David. fimul pfalmos recitáffe dicitur,

If

j

T

n

^A Quidquid fithacdere, omnes di&z expofitionesbonz funt, & fidei

orthodozxz, ac re&z rationi conformes,

Et quid dico ? Exurge de no-

9or uv

vo pfaltcrium

"u

& cithara ; en ! novum Pfaltem $, Andrcam,qui perci-

lu

tharam fuam myfticam ( hoc eft, Evangelii predicationem,Crucis vir-

yl

yf!ll

j ml'd

D

tutem ac dcvotam orationem) plura & ftupenda operatus eft prodigia,

In urbeNiczain f:pulchrisGentilium feptem horrendi habitabant ma-

Aädids -E *

TILM

,shonof

ligui fpiritus, qui in forma rabidorum , ac nigerrimorum molofforum

Babyl. in

pluresdilacerabant mortalium. Cümilluc veniffet S, Apoftolus,obvii

W

cifa&i incola rogárupt, ut huic communi malo optatum ferret reme-

Vita, þ'

u

"

4

dium: $alus noffra in manu tua eft, bomo Dei ;

uid hic Andreas? Tolle-

^

bat citharam fuam przdicando illis Evangelium ,-& Chriftum JEfum,

U

mp(l'

ac hunc crucifixum, & factá oratione fine mora truculentos iítos infer-

j

"t

l

R, D. Gintber, Feflivale,

(U v)

nales

Confideratio XLVI.-

338

nales fpiritus|mifit in Orcum ; ad quod fucclamabant populi : Credimus,

Érhoc

lipcipibt

j EfumcChriflum Filium Dei

e[f

equempradicas, En ! quomodo S. Andreas d-

tharam Davidicam pulíaverit. Pulía & tu fimiliter.

DEO, qui

fum reftituit. IN icomcdiæ ju-

In Achaia per folum attactum czyis vi

[igiium

venem defunétum, quem parentesad fepulchrum comitabantur , ad vi-

f (til

Wi L

tam revocavit. Juxta urbem Patras quadragintahomines, per naufra.

iumin irato mari fubmerfos, ftans in littore, à mortuis refufcitavit,

Amoreac V

Ciae;onimä

ungo Pi&orum Regi per interceíTionem fuam pleni(fimam vi&to-

jhtio.q

de figna . tiam a Deo obtinuit, ubi, durantecruentiffiuio prxlio,Crux fulgida,il.

i Cruos

$5; Cruc, lius inftar, quà S. Apoftolus pro Chrifti nomince affe&us eft,in aére ap-

tiatpnou

6 fs

paruit, Mitto quam plurimaalia prodigia, qux Deus per fidelitlimum

Tüdtoini

fervum fuum inhis terris operatus cft. . Vide ex hoc, atque perpende,

ifamtut

quomodo diligentibus DEUM emnia cooperentur in bonum,

fa. dar

7. Jehu, ad Regium thronum nunc in líraél eve&us, cm currum

prpltiuy

fuum triumphalem afcendiffet , ut omnes impios cultores Baal everte-

vidi: o

ret, in via Jonadab filiumn Rechab, virum integrum , ac fan&um fibi ob.

$&t

vium habuit, cui bené precatus, & more Hebrzo falutans dixit: Paxti-

Imzad )

bi, quem exinde ad fe, cüm in (imili formarefponderet, in currum fuum

d incip

4-Reg.1oslevavit; Cumiue abiffet inde , invenit Jonadab in occurfum fibi , & benedixit rc.

Ftpebt,

1$;

Et ait ad eum: Nunquid efl cor tutn vetum , ficut cor meum cumm cotde tuo ? Et

tUt ii

ait fouadab : Efl. . $$ cft , inquit, da manam tssf ; quid

Tsaddit,

fdit ei manum. 44my

At ille levavit eum ad fe in currum.-

Cdereur

$, 4 mbr. L.

Per Jehu Chriítum verum Itraélitarum Reg

em fi.zbaudi, pet currum

Hloci

10. inL«c.ejus ttiumphalem fan&iíffimam Grucem, in hoc enim curru, ait $. Àm-

m Eya

(25. brofius, de omnibus fuis triumphavit hoftibus, . Per Jonadab virum

Wceteni

fan&umac juftumn S. Andream inteliige, hanc enim , quia cor ejus teme

Id que

pcrre&um erat cum Corde JE(u, ad (e mitiffimus Salvator levavit in

ltftconf

CurramCrucis fuz,ut in hoc pariteride cun&tis (uis triumpharet inimi-

Gtcibs

udSapientis: Simili pena fervas cum Domino a[e

$4p, 18 cisubiadimpletum fuicill

NU f

I f,

s ff ,. popularis

. lhj

^

bomo Regi [imilia pa[fus. .Et quid tu hactenus piæffusl es

pio Chriito ?

Wa £

Olim przcepit

Deus, ut quotidie fibi agnüs immaculatus in altari of-

Blorio

Exod, ^.9sfeiretus in facrificium : Hoc efl , quod [acíes in altari, uuum agnum mane. Con-

iDplicare

38.

fule librum primum Regum , & invenies, quód Samuel per ejusmod

t &

agnum immolatum infignem contra hoftes Philiftaos vitoriam obtt-

QC enir

I. Reg."» nuerit: Zulit auiem Samucl aguuim lacantem , &* obtuli il'um bolocauftum Doni-

.d0ma,

9.

no , clamavit Samuel ad Dominum pro I[rael, & exaudivit eum Dominte.

et

Qofmoe

huoc Agauin, tefte S.Gregorio M. & Quaresmio prafignatusfuit divie

Wäm Ve

nusille Agaus, qui in Ara Crucis cruento modo femcel pro falute mun*

0cc,

di quondam fe obtulit, & nunc quotidie adhuc offcrturipcruento mo-

t

do in quotidiano facrificio mi(ïæ pro ?alute Ecclefix.

De $, íCndrea Apoff,

339

PUH: Mm

Ethoc eft, quod B. Andreas Apoftolus, unus ex primis Ecclefie

lt

Principibus, apud /Fgeam Proconfulem profeífus eft; Ego ommpoteuti p po, C

DEO, qui unus &* verus efl immolo quotidie non taurorum carnesy aut. bircorum ,

onicis Feft,

Vcomedot

fanguinem , [ed immaculatum ZAgnum in. altaviv . cujus carnem poficaquam omnis

buntur af

populus credentisi mandueaverit, AAgnus, qui facrificatus eft, integer perfeverat , ac

s tl

vivus, . Difce hic à S, Andrea, & prifcis illis Chriftianis , quo honore,

j r

amorejac veneratione debeas cumSS. Angelis a(Tiftere huic diviai(fimo

(fimm h

myterio, quia facrificium illud altaris idem prorfus eít cum facrificio

m

arz Crucis, non duntaxat in commcmorando & reprzfentando , fed

RTT

etiam, »rout Theologiloquuntur, in cffendo ; unde Sancta Synodus

rhidiina

Tridencina ; In boc divino [acrificio incruenté immolatur , qui in ara Crucis femet-

Slæz']qc.z-

Accede proinde cum omni fiducia, fide vivà, fpe

qu p

ipfum eruepte obiulit,

bonu, .

firmá, chaüitate ferventi, & in animo contrito, ac humiliato , quia ipfe

, Cimar

L. $oan ,.

propitiatiopro peccatis noffris , nonpro noffvis autem tantium, fed etiam pro totits

2

"

mundi: & cut non etiam, pro tuis ?

nb

8. De Jeremia Propheta Sacrz p

erhibent Litterz, quód Hierofo-

s dintzl

lymz ad Portam Benjaminà Jeria fibi infenfo fuerit comprehenfus, &

aunutt

]

ad Principes, quosin fuisconcionibus, & vaticiniis priüs acriter per-

u

J

ï/;

ftringebat, armatá militom manu tanquam transfuga adduétus : Quamer.577, 14.

yra-

d

obrem irati Principes contra Jeremiamy cafum eum miferunt in carcerem.

T

mus addit. eum diré flagellis priüsfuitfe czefum , antequam canofo in-

;

cluderetur ergaftulo,

j pcrcüf.'b'i

Hoc ipfum accidit S. Apoftolo Andrez , dum enim liberrimé veri-

mwr " 5'-.

tatem Evangelicam in partibus Achaiz przdicaret, ab/Egea impiiffimo

judice tentus, ferreis vinculis adítri&tus, & in obfcurum carcerem detru-

qrqa?

fus eft,quem exinde ad quxítionem vocatum,& ChriftumCrucifixum

libere confitentem, truculentusille Tyrannus, &idololatra à feptem

grleri

pf

catnificibus horrendum in modum flagellari pracepit, quorsm . ter-

Manf. boc,

mutata funt vices, ait Manfius. fuitQue percufionum grando , que in boc innocens

at

f

Feft, difc, t,

€* decrepitum corpus exonerata fuit , adeo impetuo[a , ut inde aperta fuevint omnia

H

Vifcera ejus .— (anguinis rivulis ex omnibus corporis partibus copiose manantibus.

IUSW)/JHOL

O gloriofisfime Chrifti athleta ! quid hoc eft? Nunquid hic appofité

applicare potero illud lfaiz : Quis efl ifle , quivenit de Edom , tínctis veflibuslfa, 65,1,

i U

u

de Bofra * ifte formofus in flola [ua, gradiens im multitudine fortitudinis . (ua ?

hoc enim fignificat nomen tuum 4ízdre& , quodidem eft, ait S.

r

:

Vide ex his, anime mi,;

"

Thomes Villanovanus, quaàm Fortitudo.

d

quomodo hic Divus llongé excellentius. pradicaverit exemplo ,

ul

D

('tlf/wf ]

quim verbo. lmitare, &impofterüm pleniüs opere, quàm voce

«t

doce,

jj

f2

u

Recor-

F

(Uu)5

349

Cenfideratio

XLPT,

Recordor hic Moyfis, Hebrzorum quondam Ducis ac Legiferi,

eDattis

Cüm nunc pugnandum effet contra Amelec in Raphadim in deferto,

Contemy

Moyfes loco fui Jofue Belli Ducem defignavit, ipfe veró ad montem

Gregorit

przaltum afcendit, ubi expanfis ad coelum brachiis, & mente elevati in

tf

Exod. Y

Deum pro obtinenda orabat vi&oria: Fecit jofue. ut locutus erat Moy[es w

IO;

vll

pugnavit contra Amelec ; Moy[es autem, & Aaron , & Hur. afcendevunt [uper ver-

Wtdtit.

ticem collis ; cumquelevaret Mopfes manus, vincebat Ifrael, fin autem paululum veni«

ii dj

fiffets Juperabat Amelec* Manus autem Moyfi erant. grayes : fumentes igituy lapi«

qudlra

dem , po[uerunt fubter eum,in quo fedit ; Aaron autem & Hur. [uftemtabant ma-

Nedeoa

nus ejus ex utrajue parte, — Et facumefl, ut manus illius non Laf

oliveradi

AYERIMT Uusque 4d

