T ng E

Acceffit aliquando pretiofi

Mattb,.19, quidam dives & in lege peritus, confilium ab co flagitans : Magiffer bont

Wa

Paup4

oD

Neg

AL »g(:id boni faciam , ut babeam vitam eternam * Gui Ghljiftus intcxf

LY

»alia refp

It j

W. AMm dm

l, Gi

De $5. Tribus Regibus,

1

m ad o

! d'it : Si vis perfectm effe.vadey vende, qua babes, € da pauperius , &v babehis

uiutit, ov

thefaurum in celo , & veni C fequere tme.— Quod infperatum refponfumil-

ext o il

le audiens abiit triftis; habebat enim multas poffeffiones, Advertithoc

dl mugi

Petrus, & quia jam fua ob amorem Chrifli reliquerat, animofior factus

diviniihmum fuum Magiftruminterrogat: Ecce nos reliquimus omnia , CF

Jriedbus a

fecuti fumus te*- quid. ergo erit nobis ?

uis, obfecro, hic non miretur S.Petri

Dor docot,

1

"

audaciam , dum Chrifto dixit & objecit: Aeliquimus omnia ? Quid ergo

DTIUT

!

reliquifti pifcator egene ? Tugurium viliffimum ad ripam Galilzi ma-

atur ddtnant t

ris fitum, ventis obnoxium, & ruinz proximurm; naviculam rimofam,

quærcudum D

&rete male refarcitum ; & hoc cft omnia relinquere ?

3 t C n

Refp. S. Gregorius , & ex co Divus Bernardus: Multum deferuit , qui $.Greg.M,

xe quitday?

voluntatem babendi dereliquit; erat enim Dominus cnm hac bona volunta- hom, $. in

nt, t du

te Petri optime contentus, qui , íi provincias & regna poffediflet, ob Evang,

amorem Chrifti omnia lubentiflimo animo reliquiffet.

Ex quibus $, Bern,

iboncl t

cognoíce , quód juxta fententiam przdicti S. Gregorii Nibil Deo offertur Ep. ad F, F.

didion tl

ditius boná volustate; & Mellifluus: Bona voluntas origo efl omnium bonerum, Blof. pa-

r ownium mater virtutum.,

yoraban

Plus devoti(fimus Blofius: Tamtas thefaurus, rad. an.

quc potiam »-.'177

inquit, eff bona voluntas , ut totus mundwu ei equiparari non po[]it,

'ct 330

ida frgtus

9, Et hec caufa eft, quod Evangelicus ille Paterfamilias eandem af-

u n

fignaveritmercedem novifífimá horá ad vineam fuam cxcolendarmsve-

nientibus,quam illis, qui fümmo mane ad loborandum venerunt: ne4de M415,0;

e

; tunm miü(ïa j

illis mercedem, incipiens d novilJmis, Et quare, dices,ultimos operarios pares

r tamea üllt'äïi

fecit primis, qui portárunt pondus diei & xftus?In quo ergo erant pares?

pe: p

Refp. nonin opere, fed in voluntate operaudi,non enim ex voluntate 4 rofp.

d

!

fua di&i ultimi operarii otiofiin foro reperti funt, fed ex conducentis ^ I. de. vo-

ju p

PT

dcefe&u ; & ideo etiam bonavoluntas eorum liberaliter remunerata cít (4!. Gen.6,

j

T tetit Wä'.w

Bona voluntas , ait S, Porfper, omnium bonorum germen eft primum.,

Tmpcu il

qmmï

mó nec piloscaprarum & pelles arieturn Deus olim afpernaba-

tur, quz tanquam primitiz ad tabernaculum exornandum olim ablfra-

élitis o

ff

ercbantur, ax quibus caprarum.

d i il

:lï

pilis telzc fa&z funt, Camelotz Exod.26,4.

di&z, ferendis pluviisaccommodz : Pj

los caprarum: & pelles avietuth vubi- Rup. Abb,

pl ?

|

catas &'.. Supra quod egregie S. Rupert

0(7 un

us Abbas : Ut primitie fimt, queof 1. 4. in

uli: j

feruntur , non oblationum quaytitas,

fed offerentium. bona efficit voluntass multim Exod. 4,

eniim ab auro C avgento pili CApraru

m in pretio differunt ; & tamen fub. eodem vo-

il

(ofomu

W

tAbulo primitiarum pofiti funt,

TEU

SSM

Nec dubitandum, pilos ceprarum & pelles avietum

þrä

interdum auro C avgento, lapidib

usqe pretiofis priora fuife apud cordium infpecio-

if

vem Deum.

ccei quid poífit bona voluntas apud Deum. — Nota tibi

44016

hoc, qui paupcerculus es, cüm liberaliffimus Deus ctiam calicem aauz

j at

y

frigidz, quem pauperi ob amorem

porrigis, abundé remunerare fo. Matr. 1e,

p

leat: Amen dico. vobis

ggm

m

f

» f0 perdet. smercedem [uam,

4*.

ul

1

R- D. Gintber Feflivale,

10, Re-

18

Confideratio .

La

toyios filos

2 fo'f' Reéotdor hicduorum illorum Difcipulorum, quibus fe Chri-

imdhodit&c

ftus à morte redivivus in villa Emauntica manifeflavit; & cüm mox

Midant; d

ex corum oculis difparuiffet, interná confolatioae, & infolito gaudio

sartruts 10

pleniadfe invicem dicebant: Nonuecor noflrum avdens erat innobist

niri al g

LUC. 14—)

" Hocidem ss. Tribus accidit Regibus : Nonse cor noffrum ardens evat

nditr ad D

32, !

i nobisdum diviniifimo Infanti pro falute muadi recens nato in abje&o

ftabulo offerebamus munera , & illud Verbumincatnatwm, verz fidei

EEE

i

lumine nuac primi ex Gentilibus illuftrati , humiliter 1n genua proyo-

luti adoravimus? O quàm dulcia interfefe illà no&e milcebant collo-

C

(

Cornel, in. quia ! nunc de blanditiis &timmenfo amore Verbi illius incarnati , nunc

Mattb,2, dess, &dulciffima Matre ejus, quz dono linguarum pollens, Arabicé

iI;

cuin illislocuta, my (teria fidei illis explicabat ; INunc deinterno animi

lll Vitg,'

folatio,ardore ccele(ti, quem tunc fentiebantin mente ; unde jam tunc

temporis pro Chriíto usquead fatigation

em laborare,

cruciari,imo &

occidi optabant, O (itali ardore & amore diligeremus JESUM &

$

MARIAM !

t

Mi f i

De Affuero Perfarum Rege perhibet liber E(ther; quód no&e qua-

.. »dam non potuerit capeffere fomnum,i

ta Deo per Angelum dirigente,

& ita recoidaretur beneficii à

ht dii

ut fuas procuraret fibi przlegi annales ,

T r

Mardochzo fibi quondam przftiti,, dum conjurationem contra

Rc&.

lum mj

m (a&tam detexit: Nodtem illam duxit Rex. infomnem,

Eflber. 6, 1. 5€

-Et noftri ss. Reges Orientales no&e illà poftinventum,

ftella du

o non

] u 00

ce, & adoratum Filium Dei prz (ingulari lztitia , & mentisjubil

V ts

poterant capere fomnum , hxrebantque diftra

&i ancipiti cogitat

ione

triam fuam Hierofoly.

MCGttt D

quidnam confultius foret , anred

euntes in pà

Wricula

[

mam priüs reviférent, & fidem pau!

5 aute Herodi Regi datam exfolve:

WY

"t

liam viam fibi eífet revertendum

Udne s

rent, an mox infalutato hoípite per a

Ww RM

id patriam ?-& ecce,dum hzc aguat,

& ad orationem concurrunt,fuaviy

lltq

Vr

. quiatanto itinere la(Ti, fuccumbunt fomno;

interím adeft de coelolNun-

V(fum & [

ut peraliam viam redirent in regionem fuam : H

Matth. 25 - digs, qui eos monet,

12?,

fl duor

re[bonfo accepto , ne redir

ent ad Herodem , per aliam viam reverfi [unt in regionem

Ti

ntes Herodotum in Yedl:

Af

Cyil. nv 6545 Cyrillus obfervat;di&os ss,Magos fugie

Mümw

t4 $. Thtod. t (uo ad patriam non tantüm publicas vias,

fed & publica declinálle

1 N äml

hofpitia, & in montibus , ac cave

rnis effe hofpitatos.

Et quia Herodcs

h

Q

At h

vidit, quód di&ti Magi non amp

litis ad fe reverterentur, ju(fit in vindl-

per

l mlüïum j

&am naves Tharfis igne comburi s quia perillud mare eos o

porte at

velut ta.

tranfire io patriam füam ; fed fpe fruftratus & feró veniens,

morderé

Q

d()mu

bidus capis, dum videt, quód non poffit commodé hominem

li

Wes

dere aflo:

(iti

tranícuntem;quiin eum lapideam projicitipfum lapidem mor

!r|

$ in-duos

let; ita Herodes ex p—oftfa&o quaü'iin fuxenfgm canem verfu

PIO'

De $5. ?ribus Regibu.t.

I9

d qu.MSWä

proprios filios, &in innocentes Infantes omnem iram fuam , &äïndi-

lat k

&am cffudit&c, — Finio cum S. Ambrofío : AJiZ, inquit, verzerunt vi4Ma-, Ambr.

s nl

gi» 4lid redeunt j qui enim Chriftum viderant , Chriflum intellexerant ,meliores ttique snLue, c, 3,

TT

quam veuerant, veyertuntur. . Due quippe via fant,una, que ducit ad interitum ,alia,

qua ducit ad R

[4

[2]

guum. — llla peccatoium e

TT

fl que ducit ad Heredem , b«c Chrifius efts

Censatoit d

quá reditur ad Patriam.

Vide ut rectam viam teneas,

camaun v

KBSESesGpSPUSao)GHSPSEHSESPSPEHSIUN

r

t

'a|

V

p

o miciuntt

Asincamd

—. CONSIDERATIO Ill

rampoldbs

irtutibus & patrocinio S,

Func deitumut

De Vitg, V

Sc:bæ- :

ftian M.

yente ; u

!

-

Qtafts

(

Pro Fefto S, Scbafliani M,

m

A

i

Beatus, qui imo

enit Amiamz Verum, ECCl, 25,1 2..

ir; d

ednptm dij

Ene dixifti, patïebtimmeJobI!'bcnc dixifti ; Militia eft vita bominis

o darur t

fuper terram, | Et quemadmodum illi, quiterra marique operam or. 6, 1.

yatio 'wnt:-,

(uam militiz. navant, continuis funt expofiti difcriminibus 3

N

ita & nos mortales miferi quotidianis fubjacemus periculis,

d

:ntümvüu'

mille animi conflictibus, carnis, mundi & Dzmonis tentationibus,

m

variis a gritudinibus, ac tandem felici, aut heu infclici, morti.. Unde

j 4nc

t

nj

re&e Gentium Do&or; Pericula in itincribus, pericula in fluminibus,

l

M

l

L

(

pericula ex genere, pericula ex Gentibus,

pericula in civitate, pericula?* Cor, 11,.

egl

in folitudine, pericula in mari,

periculain falfis fratribus, ut Joabcum

2 6.

Amafa 3 AbiO!

Hinc felix ?- Aeg. 20.

w e r

on cum Amnon, & Judas cum Chrifto.

1 mCGn

at

illequiinter to

trerum difcrimina, & mundi hujusimmundivarietates, — 9*

verum ac fince

rum reperire poterit ami

(f adcüdtf

cum , qui non tam in profperis, ?* Z'eg- 13;

»

2.6.

p g;oncm

,

"]

quàm adverfis

amico fuo fideliter adát,

& opituletur : 4micus fidelis , ait

i

f

fapientiífimus

Ecclefiafticus

jl

venit tbe[aurum,

, pr?te.äio fortis :

qui eutem. invenit illum , in. AMattb, 16,

H

$o.

^

"Talis amicus ver

us ac fincerus fuit fub habitu & fpecie peregrini S, Eccl. 6. 14.

o

7

;qma

Raphae! Archangel

üsJuniori Tobiz, dum iilum per remotiffimum ac

periculofum iter da

xit, & reduxiti[anum, à devoratione piícis liberavit,

erentu

]&h

Dzm onium ab eo

co

d m

»

mpefcuit,patri vifum reftituit, & bonis omnibus

,

ejusdomum replcvit

; unde meritó pater & filiusinter feinvicem con-

(erü «

yu l

J

ultantes dixerunt :

,dc horl

Quam mercedem. dabimus ci? «ur qnid. dignum poterit

Tob, 1245

du

e[fe beneficiis. ejus ?

lpl u

(€) 2

"'Talis

j a

20

Confideratio 11l,

qinon tantut

Talis amicus extitit Jonathas Princeps Regius D.;lvidi $ duni,gu

gratiam illius patris iram placavit, eum à morus periculo iterato eri,

(fimus exeitit

yiegnat :

uit, ac propriis veftimeatis in (ignum initi foederis & amicitiz invio-

I, Reg. 18 ]abilisinduit; undeScriptura: 4sima fonatba conglutinata eff anima Da-

Matriwt d -

Vefobatur d

vid , & dilexit eum Jonatbas quafí. «nimans (uam.

Cccic

[

r Aala Dio

"Talis amicus erat in Aula Regis Sed

Abd emelch ]eremiæPrQ:.-';

dvitis K hooc

phetz, eum eum é czno & profundo lacu, in quem, ut fame moreretur,

du vitam du

$er.58,. demiffus fuerat, benigné eruit, liberavitque: Dixitque Abdemclech ZEthiops

I2,

WneerantC

«d jereiniam: Pone veteres pannós , C bac [ciffe, v putrida f«b cubitu manuum

|

J

tuarum, éi fuper funes : fecit ergo jeremias fiey G exiraxerimt 3fremiam funibus,

D qe eta

C eduxerunt eum . de lacu,

t deliif

.

.

"Falis amicus fu

it nOtus 1

lle Samaritanus peregrino Jericihuntirno

Mttwupa D

iucidenti quondam inter latrones, qui etiam defpoliaverunt eum, &

O& mi

finrodi ref

plagis impofitis abiérunz, femivivo reli&to, Pertraniit autem per ean-

' dem viam Sacerdos & Levita,fed horrore plagarum vulnerati & mori-

aualu: Ms

itialt? Re

bundiiilius pereul(iin contrariam partem iter fuun reflexerunt;Samae

Lut.YO. ritanusautem idem iter faciens, mifericordia motus, alligavit vulnera ejw,

d Eyc

30

infandens oleum ( viuum Cre,

En verum ac fincerum amicum !.

um

Similem fidelem amicum & ego hodie inqviro;

qui neque ip pro«

Ua

deferat, Sed

Ri m

fperis, neque in adverfis, neque in Vita, nequein morte mie

ómi Deus! ubi inter homines mortales mo

derno temporum tradu

mi?s*]ïiidau[gqg

proindeal-

A a atef

Proy. 51 , fimilem potero invenire? procul de ultimis finibus pretium eju 5

IQ,

tiüs funt mentis oculi erigendi; & quem in hactellurereperire non pot-

32 Vs C

fumus, in coelo inveniemus.

WWMW

O San&e Sebaftiane, gloriofi(Ti

me Chrifti Martyr, miles fortiffime,

Dux inclyte,& Ecclefiz S,CatholiceDefenfor invi&tiífim

e! tehodietna

Vi

»

bisclientibus ac cultoribus tuisfimi-

luceappello.tustu, inquam, eris no

Wil

lis fidelis ac finceri(fimus amicus,

de quo illud verificaturSapientis; i*

us fidelis, medicamentum . vita, & immortalitatis : &v qui meiuumt Dominnm inyte

(r,m"ViHH:cn

llum. Plurahac deveritateimprzfentiarum examinabimus,

nium í

loria confiftit in juftitià, pietate& vit«

4. Verz nobilitatis laus & g

I(ül,( P/l

J

tute;ita laudatur N vir jufPus,noa geneve,

ait S. Ambrofius.fed jujïitii:probdti

!d

datur & S. Sebaftianus ob gene:

Gen. 6,9. euigy viri genus, virtutis proapia eft, Ciomcn

Dux Pïcm T

$. Ambr.l.vis nobilitatem, fed multó magis ob virtutem, propt

er quam omn!bus

Gmmïchnüm

iDiocletiano;

ho

Wi

dearcá — charus &,acceptus fuitprzfertimRomanorum Imperator

eletius efh

A

No£?, c, 4. à quo, cüm Mediolano Romam veniffet , Dux prima cobortis

Uus

quàm genitortmi,

AU gl

Difcaot hic Nobiles, quia Nobilitas morum magis ornat,

ibus annis in Aula

Daniel dc nobili ftirpe Jada progenitas,licét plur

mnfbm- ]

4l*

regia Nabuchodonoforis,Balthafaris,& Cyriiinter Ge

atiles fucrit com-

NT j

&

l

Antes |

moratusjllibatam tamen mentein

X animam coaüanü[ümöfcfva'Vi'i

De 5, Sebaffiamo M,

&t

T

ubi oon tantim fuz.fed & aliorum falutis&perfc&ionis femper ftudio-

ricdo ts

fffimus extitit, quem ne quidem leenes attingcreaufifunt; raionem

amcta t

ipfeaffignat : Deus mem wifit Augelum [uumy C conclufit ora leonzm, & uon

Dan,6, 32;

ia i

1

nocuerust mibi : quia coram eo juflitia inventa e[t in me,

Verfabatur & S, Sebaftianus, & quidem ut Aulicus primariusin Cz-

n o

"

farea Aula Diocletiani Imperatoris & Ecclefix períecutoris, gaudens

a famemon

W|

!

divitiis, & honoribus, ac imperiis ampli(Iimis ; his tamen non obftan-

i Al

tibus vitam duxit prorfus irreprchenfibilem & immaculatam,dansCz-

"TT

fari.qnz erantCxfaris, nimiram obfequium.obedientiam & fervitium,

& Deo, quz erantDei,dum huic Dominorum Domino femper, quoad

ii du

l

vixcrat, fideliifime inferviebat, illud femper animo revolvens : Obedire 48 $,29,-

D

——

N

J

vprin t

Gportet magis. Deo , quam bominibus.

yoliaven d

3. Sed & miles erat D. Sebaftianus, & quidet Dux prime cobortii, In

libro Exodi refertur, quomodo coelum Ifraélis manoa grandinaverit

yofit at

lï

m valnedie

extrà callra ; Mau? quoquevos jacuit per circuitim ceffvorum, itquare non Exed. 16,

intracaítta? Refp. Rupertus Abbas , quód perhoc coclefte inapna non

14.

m

us dggæri:vainla

duntaxatSS.Evcharitlia, (ed & quxcunque alia bona; ac beneficia coele-

ftia posintintelligi, Solent autem ejusmodi dona acbona cacleftia ra-

m amiam.

qütlüï

tó delabi in caftra militum;quia wilitia non longe diftat à maliia & ftatus

f0 qm W

militaris fpé à pictate alienus eft ; ende illud tritum:Nulla fides pietasque

ortemelé

(cr:ï

p tenott

viris.quiaftra fequuntur.Quidquid fit hac de remui«i tamen milites fingu-

lari (an&itate fueruntconípicui ; Unde de Centurione Capharnaita 7Marpb, g,

tim ii ]

ipfa Veritas Chiiftus hoclucalenrisfimum pulit teftimonium : Amen

-

IO,

wereeiti

dico volis, non inveni tantam [idem ia Hf149l.. Et dealio Centurione recenfet

[

j

$. Lucas , quód in tantum Dco faeritacceptus, ut in fignum peculiaris

! r'mdä

amoris& z(timationis Anzelum dc ccelo ad eum ablegaverit, & paulo

aiffimt

!t

M

y

poft Vicarium fnum S, Petrum, qui ipfum in fidc Orthodoxainftru-

caltorid

j

xit, & cum omni familia facro Bapti(imatis fonteabluir, Audi Scriptu-

ficaus

Yam : Vir Autem quidam erat in Ca[avea nomine Cornelius, centurio cobortis, qua di- Ad, 1 g, 1.

u D

eitür Italica , religiofas ac timeus Deusi cum omri domo fua, faciens. eleemofynas

exam

Pl

lt

pjttl

M

ultas plebi , & deprecaus Deum Cc,

uültl&

Er quid dico? Non minore tzntum pïæ&onïe dignus eft 8, Sebaflia-

Qu

í

li

nus Dux prime cobortis,de quo Surius : Quozidie fedulem Chriflo eXbibebat offi-

gf

cium, Chriftianos fuppreíTos füblevando,;divitias fuas paupcribus diftri-

u

mptc

j

buendo,vifitando carceres & catacuinbas,in quibus inter tot perfceutio-

f i

num flu&usChri(tiani, vel incarcerati ad mortem & martyrium ferva-

Pcrato

"La

bantur,vel in fpcluncisiftis fubterraneis reconditi dclitefcebant, quibus

omnibus largiter (ubveniebat Sebaftianus ; & utin confesfione vcraz fi-

fl

«

deiconftantes perfeverarent,cfficaciter adhortabatur ; unde ulteriüsde

/ G

p

mem. venerabantur bunc univer i, qui Sur. invite,

jf

il;oHiftoria loquitur'; Hu: milites qudfl' a4

3

p

TAE

,:2"

E Canfderdtio» lil.

: .praemm palatio, fiemo amoris fludio cempleebantur : erat. enim vir tetius ptás

Mulatibus

.. dentie, in fermone verax, in judicio juflus, in confilio providus, in commiffo fidelis , in

miodcnbi

bonitate con[picuus, & in univer(a morum bouc[late preclarui. — Quid melius &

infignius dcillo dici poterat? Difce virtutes

üetislpelun

ejus imitari,' cxempjum

irfunt j

enim dedit tibi ; Certa bonum. certamen.

iC i

4. Sed pergamus ad alia. De Tobia feniore referuntSacrz Paginz,

itus & cay

quód tempore captivitatis Babylonice mirum in modum fuos capti«

tftatabat.

Vos fratres confolatus fit, quibus non duntaxat in fame , perfecutione,

acin extrema paupertate fuis facultatibus optatam tulit opem, verüm

idum inter t

Menkccim m

etiam in fide ac Religione,neob metum Regis idololatrz adidola Af-

- fyriorum deícifcerent, raro illos firmavit & confervavit exemplo ; &i

lCritiano

Bs aisqu.

corpora Hebrzorum à Gentibus ob fidei odium trucidata, atque inhu-

Atum vitz

mata in platea & viain efcam beftiarum fuerunt proje&ta,ea (ub obfcurz

Witicruciam

noctis ülentio follicité coll.&a propriis manibus, & non finc vitz peri-

fittit Corom

Tob. 1, 19, Culo térre mandavit: Telias quotidie pergebat per omnem cognationem [uamsd

fhügwifimi

con[olabatur eos dividebatque ticuiquesprout poterat, de facultatibus fuis : Efusiens

( donmatis f

tes alebatyuudisq: veflimenta prebebat, atq5 occifis [epulturam [ollicitus exbibcbat Cre,

n perclegantem typum, quem S, Sebaflianus in CuriaDiocletiani

d;Poituscü. ]t

T QUs d

ac M :ximiniani Imperatorum , & Ecclefiz perfecutorum. fub militari

habitu implevit,qui.utalter & novus Tobias,non tantüm egenosChri-

lt ii&amm

OATeNtech

ftianos at amantiffimus pater benigue fu(cepitfuftentavit, confortavit,

& ad (upremam lu&am proChrifto obeundam enimavit: verüm etiam

Wftttim t

u Wj

55. Martyrum corpora Romz hinc & inde fpatfa, & beítiisad devoran-

dum tradita, de no&e intempcíla cum S.Caio Pontifice M.S.Polycar-

pu ingmti Q

po Presbytero,& aliis fidclibus fideliter inquifivit , & in catacumbis ho-

TUD Vaj

norifice fepeliri curavit ; ficque verum exemplar omoium bonorum

t

i. iuvi- operum & virtutum fefe orbi Chriftiano exhibuit : Chriffianorim animoss

N xAWlm f

t«.

Wm*mm |

$ur in vi«

aitSurius, quos inter tormenta videbat deficere,confirmavit, utDeo vedderet animaty

!

quasDiabolus conabatur auferre,Quid non ad vittoris gloriam ingenium iuk reperit !

]

MISOIA

|

f4,

ietifin s

[

s. De]Jobcommemorat Eiiphazia Scriptura: Ecce docuifli multos ,&*

job. 4.4.

manus laffas voborafli : vacillaytes. confirmaverunt. [ermones tui, & genua tre

WW'»» atj

TMl

'f

mentia confortáfli, — Hoc idem de D. Sebafliano woffro. dicere. po[Jumus ; Docuit

D

P

|

multos, dum mille & auadriogentcs Gentiles ad Chriftum convertit ,&

&b

|

lh

Mtsofe

per S.Polycarpum Presbyterum baptizari curavit,qui cx audita S.aebae

ü(ur.

ianiconcione tantum conceperunt fervorem,ut intra paucos dies pro

g

!m

Sür. in yi-

s

N

Chrifto fubire martyrium non dubitaverint, de quibusiterum Surius:

lurln(er

t A.

In Dei laudibus perdurantes, ducebant dies ac noctes in bymnis &* canticis.C qgtdf f-

u

D

Tj

deles milites pavabant animos [uos d dinsicandum proChrifli Nom

ine in martyrio bel-

dumgt

Oleu[

laturi, it« ut & mulierihus, & infautibus amov ferveret martyri, Sed & manus loffas

LY

hi

anguü

lo

roboravit , dum egenis & rpifcris pro omni potlibili modo fuis divitis,

k

od

De :S.; Seäz:/?iaxq M.

2j

ht vt

& facultatibus fubvénit; & üicut quondam Abdias, regnante in Samaria.

TT

impio Achab idoloatrá,in atrociíluma per(ecutione centumProphetisin

Qudmdl

diveríis (petuncis delite(centibus fufficientia fubminiftravit media: cim. 3; Feg. 187

lt cxemæ'.*g |

interficeret Jezabel Propbetas , ebJcondit eos quinquagenos , & quinquagenos in [pe-

4

luncis : & pavit eos pane & aquá, lta S, Sebaftianus Dux cxercius Romain

uyce d

nl

eluncis & caverois fubterraneis non centum, fed plurces facultatibus

vodum f

i

is (uffentabat, nutriebatq; Chriftianos : Vacillantes covfirmaverunt fermoxes

ime, p

ejn,dum inter tot perfecutiones, ubiuno menfe juxta Martyrologium

tulitoptmtt

|olure ii

Íeptemdccim millia proChrifti fidevariis necebantur fuppliciisprimos

illos Chrillianos , termentis & doloribusnon nihil fra&os, opportunis

Wavl

monitis aliisque mediis excitavit, roboravitque , ut patienter usque ad

vadasar

fupremum vitz halitum ia perferendis illis decumanis perfeverarent

jehcdtit

martyrii cruciamontis: Er genua trementia confortavit;.quod fingulariter ap-.

M onindit

paruit in Chromatio,urbis Romanz prafeéto, quem fubito in Nomine

27 cogmomsïäïäl

JEfuà gravitfimis podagrz doloribus liberavit, & cum omni familia fa-

subarn

cro Baptismatis foate abluit , incujus ampliffima domo duceta Idola

T

1

, ii

demolituscft. Item in Marco & Marcellianofratribus Romanis & no-

;in u

bilibus, quibus ad fupplicium raptatis obviam fa&ti funt parentes, vxo-

storm v

res, filii & amici , lamentabili voce, fletu ac gemitucos rogantes, ut ad

tantum g

ldola reverterentur adoranda,quibus S, Scbaftianus athleta fortiffimus

dentari M

in medium eerum profiliens : Qwid inquicb

at, agitis, 6 fortifJImi Chrifli mi«

u

lites?

nolitepev mifsra. blandimenta covonam deponere empiternam &c, Sicque.

.&bcüzssadef

i

plura ingenti cum zclo ac fervore de contemptu mundi, honorum,

optificc a.

j

:

opurm , vanitatum, € de amore Chrifti JEfu crucifixi difcurrens, non

;

i

,

:,&incatawm

tam trementia eorum genuain fide confortavit,quàm & plures adítan-

tes, quorum fexaginta quatuor erant , ad verz fidei lumen convertit ;

, o

M ('briþanorw

idcirco ob tam egregium abimarum zelum,

infolito quodam fplendo-

dfb

re de caelo delapío, mirand

umin modum illuminatus,

TT

W "1

& in fignum il-

Wm [ fmum

libatz caítimonix abApge

lis candidiffim

.

o amictu indutus efl;Per unam

at

feré boram, ait Vita, (Mendore nimio de celo veni

u

[

entey perfe[us eft , & fubipfo fplene

rí 6j

lls

dore pallio candid;/Ji

jJUmo ab AAngelis (eptem clarilTinis at

itlus, inter quos coeleítes

n

Spiritus & Chrift

j t

Pnjþl li )x

us Dominus medius apparuit, quiSebaftiano appro.

pinquans ofculu

m pacis ci ded

3

it ,dicens: Tw femper mecum eris, .. . O felix

Chilum t

j

nuntium / Anima Chrifli

'j 5qu Xaw

ana! fta hic & penía, quàm libenter Dile&us

o

tuus paícatur inter lilia ? fi

vis, ut JE(us fempertecum fit,imitare S. Se-

n

3

l

baftiani & mentis & corpor

is puritatem , fidem , fpem , charitarem in

; qul üi

rl'f""

Lcum & proximum, zclu

m animarum,& quomodo in ccelum intran-

Mattk, 7

wit

i

(l

13.

li

dum (it per anguftam po

rtam , quia lata porta, € fpatiofa via efl , qua

j N

m

ducit 4d perditionem , multi f

unt , qui intrant per eam.

dffyml

!

j ! U

L

F*. Àge Sebaftiane,

dux inclyte & heros fo rti[:fimc ! nuncagitur de

i

tua

24

Eonfdtid:io Ill

kærummïnas Es

tua vita & falute, proditus enim, & delatus es apud immani(Timumty-

yriuimefte s t

raonum Dioclctianum, quód non duntaxat Chriftianus, fed & omni-

umChriftianorum fautor atque defenfor exiftas ; Pararm cor wenum,Deus

iAgdo con

P[-S6)80 ;

um quaf rea

réponit nobis S.Scbaftianus, peratum cor meun, feu ad vitam,feuad mor-

tem; Abraham immolavit Deo filium fuum Ifaac, Dux Jephte Sailam

aytttem plur

- Bndterem E

filiam fuam , ego omnipotenti Deo pro fide Orthodoxa immolabo

aNdutin ce

carnem mecam,

David fitiens aquam de GCifterna Bethleherm libavit

3. Reg. 533 Domino, & cffudit cam fuper terram : ego omnem fanguinem meum,

1ihm atting

imitir ; Vita

15.

. qui in vepis eft, libabo Domino meo JESU C

hrifto , & huic crucifixo

vulfcim,:

iub cujus umbra & protectione ftabo, pugnabo,fuperabo. Domi-

arancrped;

nus mcus ac Redemptor meus pofitus fuit in fignum, cui ab omnibus

tiba fanda j

Luc,*534. in Crucecontradictum eft: pon2r & egoin gnum & fcopum, in quem

itidenoy

1. Ateg. ^0, emittantur cun&a tela malignantium &inimicorum. Felixtunc ero,

21.

fi potero nudus cum jona:ha dicere; Sagitte intra me funt 5 pax mibi eqt.

Tittspra n

AtCm, od

Et quid multis ? Tunc , inquit Surius , iratus Diocletianus jufftt eum du in

medium, €» ligatum ibi, ut fignum, peti d f[agittariis: Po[uerunt ergo eum milites in

!l imor j

Vi bene ;

l

medio campo . C biuc inde jact

lis adeà replevertnt, ut inflar herinacii ex. [agittarum

denfitate bir[utus videretur.

O invictiffimum Chrifti Martyrem! quàm

Vi aipterne

Tbren, 5.

"db

. 12,

bené dete Jeremias Propheta: Po/ait me quafi fignum ad. fagittam, mifitin

renibus meis filias pharetra fue, — Supra quod Cornelius: Mifit

in reni-

LT

meum , filias pharetrz, id eit ;

ldemuiy

-bus,id eft, inteneram caraem & corpus

t

i

fagittas , quz in pharetra quafi

filix jn matris utero continentur.

Wünem (oni

baflianus : Gzratias tibi ago, JEfA

At d

quid inter hunc ferreum imbrem S. Se

mi, inclamabat magná voce, quód «mpliJunum mibi confevas benefiium y ut

M t u Áit

: AOfdor

$. Bern,

pro te zxoriar.. Audi & Do&torem Mellifluum: 5rar Martyr, ait , trium-

D

phans Ó tripudians , totolicet lacero corpore, C* rimante latera ferro , non moig

M tss

ferim. 61.

? carne fua. cireumfpicit ebullire cruorem G.

[

ij

AU (0m

$n CAnt,

fortiter, (ed &* alacriter facrum

(]

* t

unde talis ac tanta tolera

ntia? Refpondetidem Mellifluus ; Inde telr

j

L

"i

D

H

T

quid in Chriflà vulneribus tota. devotione ver[etur , & )

j

li,

TAntia martyrii provenit,

4

P

eonver[ation

e demoretur.

Heu nos de(ides, ubi noftra tolerantia in ad-

LE

N

verüs eit ? qui

d ha&enus pro Chrifto paífi fumus? & quomodo cum

l

H

eo congl

orificabimur , fi non compatimur ?

M

q

7. Sinamus interim. inter tot dolorum

flu

&usin pro priþo faqg&inc

d a

fuo nonnihil refpirare, & quicícere S. Sebaftianum , quem Dvina Fro»

hg

MM

Q

vidcutiaadhucdeftinavit ad ulterius cruentum certamen , ut adimple-

mj

Et quare. dices. pet

offc N

t

Sup. 10

retur illud Sapientis : ul« dedtxit per vias reitas

M

iO.

yias rectas? Refp. Jonathas Chaldaus

in fua paraphrafi: Fijwm deduxit

mlM

cft , qua Jufti

RT

habæu-

Dominus ver vias afperas , & hzc via afpera re&ain coelum

M

3. Reg. 19-

ad DEUM fecure pergere affolent ,

unde mox fequitur: £t offendit il

Ti ]

perfecie

"i

: J

5

Regnun DEL — 'Talis quondam cratElias Thesbites , qui inter

Aorum

À

m

]

De ,So. Sebdpidno C

2$

Yaf

tcrum minas actclafugit indefertum » feditque (ubtev tmani juuiperum , ér

VOR

petivit anima fua. , ut moreretur : Sufficit, mibi Domine , tolle auimam meam ; fe

m or u

ab Angelo confortatus perrexit usque ad montem DEI Horeb, ac

Tif

tandem quafi redivivus de novo fe ftitit coram Achab Rege, cui ob

Jox hl

impíctatem plurima comminatus eft mala &c,.

odor: immod -

En alterum Eliam in S. Scbaftiano expreffum , qui fub atbore, in

Bd ]

qua vclut in cruce erat alligatus,&meta fagittis faCtus, ut metam veram

Chriftum attingeretitandem vulneribus fuccumbens , peiivit anime fua;

fanpunetunds

, Ehicevi

ut noreretur $, VYta habet : Gratias tibi ago, JE(u. mi, quid ampliffmum mihi

conjeras beneficium, ut pro te moriar, . Sed confortatus ab Angelo, prater

p D

omnium ex(ípectationem, qui tam: mortuus credebatur , vivus ab lre-

m ei 2

& fopmaqa

ne vidua fan&ta inventus, ut alter Elias paítus & refocillatus eft ; pro-

inde quafi de novo redivivus fe rurfus impio tyranno ad novurm mar-

m, Fint

mijit; i

tyrii genus przfentavit , ciq;impietatem contrafe & Chriftianos haécte-

nus exercitam, géneroío quo excellebat animo, improbavit, & expro-

m jj

bravit, ubi mox in arena ad thermas Diocletiani ob teftificationem

n

D

1

veritatis vix bene adhuc obdu&is vulneribus , & recrudeícente tyranni

7

(

!

jj m

Manyrem. v

barbatie, adinterpecionem fuftibus, virgis & flagellis dclumbatus, oc-

cifus, & in cloacam fordidam projeétus eftanno Chrifti 468, En glo-

; dd /dgiffdmy!';

as Mift !

riofum hujus S, Martyris finem, qui non ceffit fuppliciis, fed potiüs

illi cefferunt fupplicia. Difce, anime mi, fi opus fuerit, imitari for-

a at

o tontint.

ütudinem, constantiam, patientiam &c, quiahis omnibus & pluri-

bus adverfis aliisdignum eít ceelum : quia nos funt cond

igna palJlones bu- Rom;8, 1 rP

Guia W

jus temporis ad futuvam gloriam , qua vevelabitur in nobis.

$. Recordor hic

af ]i

.

Judz Machabzi, incomparabilis quondam Bel-

li Ducis& veteris S

ynagogz inclyti defenforis , qui ex omnibus, quz

TTRLU

y

cum gentibus commiferat, prliis , nunquam nifi gloriofus viétor re-

lia |

üt, Simores illius, animumque

fpe&tes, nullus pro.cultu & gloria

li

DiviniNominis,

nullus pro reverentia & confervatione templi,nullus

puittt wr[em.l' |

prolege & grege,

nullus pro incolumitate fuz gentis , nullus denique

i li

pro amore Dei &

Machabzus,

pattiz tantüm laboravit, deíudavitque, ac Judas

L T

Tandem ubi fuosad conftantiam & gloriofam mortcm

adhortatus eft

» ab exercitu Bacchidis cin&tus, & telis tum à fronte,

*

pnoü

h^

tum à tergo

petitus, gloriofiffimá morte defun&us eft, cujus ada-

p

bv

gi

um erat: Aos ;

d

i ,qucm

)

hofte pu

nferamus crjmen gloria noffre , & cüm animofius cum 1-7Mach. 9,

IQ.

,mm.n J

Vide

Bharet ; Qui: fimilis tui in fortibus , Domine?

i

yl

,it'

amus nünc non ipclegantem inter S, Scba

ftianum & hunc Ju-

i MH

dam M

achabxuman

thä

j

J

S. Sebaflianus Eccle

alogiam,

Judas veteris Synagogz defenfor fuit ;

1

fiza Dci, quo titulo S. Cajus Pont. Max. ipfum

p i

condecoravit. Judas

-qüll

!

tf

protem

plo, aris &focis , vitam conítanter cxpo-

A. D. Gintber Feft,

fuit

:

56

Confideratio 111 |

lefaDei. Judasintrepidus inter fundibu.

;W 4 il

fuit ; S. Sebaftianus pro Ecc

D i, dt n

laries & fagittarios ftetit ;

S. Sebaftianus imbre telorum immobilis

Judas ex totprx

liis quafi redivivus ad fucsrediit; S. Se-

q $.5

permanfit,

ineceffon.

baftianus poft primam cruentam pug

nam quafi redivivus ad (uosre-

verfuseft, Judam Machabzum pro honore Deituen

lo , & pro falu-

Deas olit

Machb.

3

Et fleverunt eum omnis

^

—

aiiimam ptt

te p

atrix interfe&um deplanxit omnis populus ;

p

j

fl

bibus , $o

1'90

populus Ifraél plancku magno , &* lugebant

dies multos , €* dixerunt :

quomodo

Ifradl ? S, Sebaftianum pro Chri-

.)

|

—

gulctiods:

cecidit potens , qui

falvum faciebat populum

us B

fto & Ecclefia occifum depl

orabant C

.

hriftiani omnes, quiin immani

dege

bant , proindecum eum honorifi-

tirin confpe

illa perfecutione adhuc Romz

S. Petri & Pauli fepeliebant, di-

; MDus

t

centis(imé in catacumbis ad pedes S

dbrie

f

u

ï

cebantintra fe cum gemitu & lachrymis; Quomodo cecidit

potens , qui fal-

^

ttMoyfs cond

vum faciebat. populum Ifrael ?

h!

6. Cum popu

lo quon

dam H&bræorpm ,

ac prafertim Galaaditis

nl i

monitis inftaret, nec idoneum ac expet.

Withtoatro

- gravisfimum bellumab Am

tum haberent Bclli Ducem ,

qui tantx hoftium anultitudini & poten:

o ton p

tià & ratione poffet re(iftere,

habitó hac dere confilio; unanim! voce

ditioniscum D)

dentem ac magnanimum in

Son olin

concluferunt, quód Jephten virum pru

*

fuum principem, bellique ducem vellenteliger

e, ltaquelegationem

tiDomino, p

ntes, quatenus oD DO*

Atim vilia hon

ad cum amandárunt, impenfis(ime illum roga

ï"dif' I^ num publicum hanc non recufaret digaitatem ,

dixeruntque ad eum :

Wt

d arduum opus

Ti Num

Veni.& efo Princeps nofer, & pugna contra filios Ammon ; quó

dio,& anim9

cüm tandem Jephte acceptáffet, (ingu

latianimi cum gau

lp d i 7

fortisfimoin hofles ruit; eosque ingentic

] odl

em.

lade pro&ravit,g& vi gimi Givi«

tatesin fuam redegit poteftat

tf

Eligamus & nos, animz

Chriftianz, in hac calamitofa & rerum

btb i

min Ducem ac Patronum,

Tütr ii

& temporum facie nobis aliquem Coelitu

fub cujos umbra ac tutela contra hoftium no

(trorum infultus generose

LU

S.Sebaftianus eil;

b

ác fecuré pugnemus : Dux ite; quem vobis propono,

Manf. in

Dux prima cohortis & d

efenfor Ecclefte ;

qui de duce exertitás ,

prout loquitut

(Onta Df

do&tis(imus Manfius, Dux Ecclefie fattus eft , cui

$. Cajus. Pontifex

gloriojuts

D

MU ac

pral

prompt.

i ad gregem Chrifrid*

j

$acro

bunc titulum impofuit, ut dicatur de[enfor Ecclefte, utpote , qtt

POTU n

Ser, I

num tanta nece[itatis tempore defendendum Ó alendum fingula

riter eledtus fuit

9

Et fi boc. f

ecit in terris , quid nunc faciet in catu.-

Wi Wi

io. $i Deus quon

