iaboli d'e'moli-tus eit, ubiin cruce obiit , dum pau

Hilus

us

De $. Matt/:i4 - adpoffolo.

47

tetm noltile

pillus ille parvus & contemptus per refurre&ion

u a i

em de nov.or crcv*i't;

uaiverfumque muadum implevit, dum A

poitolos fuos , opibus qui-

obdemeit li

dem terrenis pauperes, fed virtutibus divit

es, in omnem terram aman-

hb u t

davit, ut Chriítum & hunc Crucifixum

:

pradicarent gentibus,ubi adim

pletum fuit illud Davidicum : Et domin

alitur 4 mari usque. ad mare , & 4 P I^ 1138.

bis exti d

;

flumine usque ad terminos Orbis tevrarum.

Ts temam lm

3. Interquos Apoftolos, qui in diverfas Orbis plagas,

imó usquein

| argentcosä

l

r

M

j

A thiopiam penctrárunt. fuit & S, Matthias,

|

dum enim Judas, ex Luci-

: corpori n

fero Diabolus, ex Apottolo apoftata,

& ex San&o impius traditor &

gunon a

Chrifticidafactus cít,

Deo ita mirabiliter omnia in fuum finem difpo-

i lanu p

nente, locófceleratiillius defertoris ab A

poftolorum Collegio & pri-

ivl

mitiva Ecclefia electus cft S, Matthias,

dum duo é toto numero Fideli-

cb ilius t

um fide & virtute cxcellentiores defignati funt futuriApoftolatüs Can.

Dei difotne

dinati,videlicet Jofe

'

phBarfabasiab infigrii juftitía & fan&titate cognomi-

&t

r

;,*'

natus;Juftus & MatthiasBethlcehemita cx regia ftirpeJudz & Davidis o-

yille

80 MU

]

li

riundus,Vir non minore fan&itate,doctriná & juflitià przditus: Er oran« A8. 1

)24.

s qretioni

tes dixerunt : Tu Domine, qui corda nófli omuiumyoflende, quem elegeris ex bis duo-

1&lunam,duesm'

i

r

bus , unim aecipere locum miniflevii bujus , € Apoflolatus , de quo pravaricatus eft

um

judas , ut abiret in locum fuum ; Et dedevunt fortes eis , &* cecid

jt fors fuper Mat-

thiam, &* aniumeratus eff cum. undecim Apojtolis,

ymedenin

rolui t

In hac electione verificatum fuitillud : Fa« eff

contentio inter di[cipu-

los, quis eorim videretur. effe m

«

m L

jior ? Eccüm inter fefe difceptarent, atquein

T poritett!

varias abirent fententias : Advocaus TEJus parvulum ,

flatuit in medio eorum, Mattb, Yg,

Supra quod V. Beda : Matthia: eff

2.

ridbume:

qu

ultinus C merità

idem , quod parvulus Dei, quia Apoffolorum

mufiont

j

:v

fue. bumilitati ad Apoflolatum evetdus. Proinde meritoó, &

J

f

;

j

non fine fin

mgquam

"

erno S. Mat

gulari Dei Providentia abEcclefia in facro Evangelio hodi-

| 0&0'1» u

thiz adaptatur illud Veritatis: Confiteor tibi, Pater Domine celi Matth, 11,

€ terraq

uia bac ab(condidifli à [apientibus,c* reveldfliea parvulis. Obferva :Mat.-

1j.

j

dulcin d

ó

j

thiasfec

un

d

g

f

um nomen interpretaturParviiDei,& dum fiebat ifta ele&io

wm m

inter fele&tiffimaEcclefiz primitivz

capita, fuperMatthiam prz humi-

litate delitefcentern,

T

,

& indignum fe taptz dignitatis xítimantem, in-

folitus quidam |

ucis radius apparuit,SpiritusSanGi fign um,íuper quem

Vent

g al i

[

enim requiefcet

n

Spiritus meus, nifi fuper humilem ? Uade fors cecidit fa-

4d, 1,46,

LN

per Mattbiam, C annumeratus

€

p

vis aliquand

o In ccelo exaltari.

fl eum undecim Apoftolis, : Difce h,umiliayi ; fi

t n

L

j

Erat autem D. Matthias à primis vitz annis fingulari pictate', vitz

í MW q

jl

inn

o

*

centià. & morum honefílate confpicuus : Lafciviam devitans, ait Dio- D'onyf.Car-

h

dllm

nyfi

us Carthufianus , * pueriles annos morum gravitate ornaus , quam inno- !PMf.ferm.a.

»ch !

jl

centiam usque ad (upremum vitz terminum retipuit, & confervavit : 76 9. Mat-

;cfbïm ,

y

WJ

Commend atur, inquit S,Bonaventura, $. Mattbias à munditia & pudicitia ani- ^*

J

u

mi :

48

n " cok/z'ïiemiaw ïg. s

wetin; hi

$, Bonav. ""

N^otatur anim puritae,

Q? totius vita honefLu, . EratadhzcaS. Snmeoac.

(dinum Orbis Salvatorem

tuanc adhuc infaatem in ulnas

ancteris Di

.:;[-er. x LJ d'g S.

qui pretio

"

,in folven-

imiyselt: &

Mattbia.

íu

las (ufcipere meruit,in lege & P:

ophetis à pueritia eruditus

m acutus,

& in lege do&tiffimus. Etquia

nlenti & fci

dis quxftionibus Scripturaru

idaus Carth

multa de SanGis(imi P

raecur

(oris Djomini fama & fan&itate audierat,

pidus ad eum in eremum venit , in cujus etiam

wunt DEO,

majoris perfectionis cu

J firdodi]

difcipulum afcitus eff,

Verüm quia paulo poft idem fan&islimus Ba-

minutus eftintcr feptuaginta duos di«

n * (emmo

ptiftaHerodiadis impulfu capite

hoc enim fatis luculenter indicant ver-

Ti at pru

fcipulos àChri

fto fufcipi meruit,

ba S, Petri ad re

liquosApolttolos & primosChriftianos in

hodierna cle-

traimas bene

olata: Oportet ex bis viris , qui uo*

VA dicet

Ast. 1, 21,&ionein Spiritu San&o congregatos pr

L

biscum. [unt congregati in omni tempore, quo i

stravit Ó exivit inter 0s Domints.

Ms quar

m, quá affumptus cft a nobis, teffem

Waommupj

jE[us,incipiens a baptismate oamnis usque in die

re[arrectionis ejus nobiscum fieri unum ex h

is.

Qb»ferva hic, prudens Le&or:

Dottuito

T

j

find

Vicarius voluit talera loco Judx

S, Pctrus primus in his terris Chrifti

?

I.A

2084

eligh

qui omnium a&ionum pientis(i

*

mi Redemptoris noftrià bapti-

Ut £ i

Chrifti in ceelum effet conícius,

l!

D

l

x

Hs finghs

fmate S.Joannisu

sque ad afcen(ionem

& (ic tcítis fidelis c

(fe poffet Sacri Evaugelii,

Pasüonis & Refurre&ionis

tthoif

'

—

n

Qüentis

Et talisfuitS. Matthiss, intimus

Chrifti familiaris, ait

p

l

lt r

JE(u Chritti.

Mauf.

Manfíius, utpote qui à primis annis cum co

fuit converfatus, tanquam

ex cadem tribu , eádemque patria oriundus,

& confequénter fui-t*a&io*f

t padtay

difé, 4. |

num cejus oculatus teftis,

titatem df

do Chriftus Domiaus dilc&f-s,fuis Apo&oli.:.

4. Confulcbat aliquan

radi-

Itl d f

N

W

"n

ac difcipulis, dum eos tanquam novos o

perarios in meffem adp

D

(penjrg

l

qiferat, ut gratis & in paup

ertate przdie

g

candum judzis Evangelium di

dentes cffent

tTtrre

carent, hofpitibusque

fuis apprec

arentur paccm, & ut pru

ATT

C0l

lices ut columbz : Effote ergo prudentes

*

*

frcut ferpentess

W t

Matt, 10,

ficut ferpentes,ac fimp

Columba hanc habet pro-

ido;

I6.

c fanplices, ficut columbe. Ec quare hoc

? RCfPs

1

revertitur,

( tollantur pulli,

prietatem, felle caret & malitia : fi pellitur,

j

[

alios eodem gignit nido, hinc immcemore

V

ft injuriarum fadarum.

mffllmrulu,

Matthias, cum adhuc unus ex 72. difcipulis,

hanc fibi do&rinam, & lan-

UT)

priavit , duimi

&am fimplicitatem follic

ité per omné vitzecurfum appro

Tütyre

lign

3 Chrifto , adbucin hac mortali catt

a

econverfante , dimi

([us fuerata

Mil

leenim carebat & irà , atque quo

A n

udzxos difcobolos convertendos, fel

di

corde fentiebat, candidus & (ine fuco proferebat,

cogitando bene de o*

ffaos à beneficiis pró-

( li

Ws

mnibus,& in bonam parteminterpretando,non ce

r fv

W

ximo &ingratisquoq; confe

rendis; unde memoratus

Dionyfius Car«

X

Dion)[. ?

totum impendit,

(idig I

Cartb. fer,2., t

hufianus deeo dicit: Pro Deo

ey proximorum [alute fe ipfum

Vtuh

Sed & (crpentis imitatus eft a

turam: Simplicitas euim ,

ipquit Remi-

Wt

Remig.hic

licitate

um

apuds Corn,

gius , fine prudentia facilz decipi pote[t ,

"flfïth

ütgl

é prudentia pefrieulofæ eft ,, nifi fimp

MWC'

g

De 5. Matthbia CApoffols,

49

t At

tgmpefe)tm; hinc non famäzmä Spiritu San&o, quem in die Pentecoftes

Yantem i d

cum cxteris Difcipulis acceperat, abunde inftruétus, & gratia Dei con-

Vuditus i

firmatus cít: Sed & priüs, antequam ad Apoftolatum vocarctur, infigni

tfimu, B«

prudentiá, & fcientia, ftudiis & oratione acquifità , crat praditus:Fuit vir, 9. Autonia,

adte auiit

ait citatus Carthufianus , valde pracip u« perfetlionis , apprebateque [anditatis ,cit, ab Hug.,

jt, n

t4m coram DEO , quám coram bominibus , &S, Antoninus ; AMattbias in lege in Matth.

n fandislmur:

I^.

Domini. fuit dodliffimus , in folvendis quaffionibus Sacra Scripture acutus , in confilio

p d

providus, &- (ermocinatione expeditus,

Talis quoque effe debet verus Chri-

Jenterindici

fti fervus, ut prudentiam ferpeniis & fimplicitatem columbz ad lucran-

os ip hod

das animas bené nofcat conjungere, &c.

j. Sed dicet hic mihi nonnemo: Si adeó humilis fervus Dei fuit S.

"tl bisvin'fiqï(ü

yit ii no!W

Matthias, quare eminentisfimam iftam Apoftolatus dignitatem, ad

quam commouni Fidclium calculo ele&us eft, non D, JofephoBarfabz,

p quim

c prulttul

utpote viro fan&o & jufto, ceífit & refignavit? Refp. S. Laurent, Jufti- 5. Zaur.

nianus , quia elegerat Deus Mattbiam ad hunc gradum dignitatis, antequam daven- Juff. fev. de

pl

yis nf

tur fortes, € priusquam fieret mundus, Ex quia probeiciebatita effe Divinz $. Martbia

Majeftatis fan&tisfimam voluntetem,colla fua huic gravisfimo jugo &

Jum lt

js & Rn

oneri obfequentisfimo animo fubmifit; Licét,ait Manfius, S. Matthias 24anf.

humillimus fuerit,munus tamen, ad quod eligebatur, accipere non de. difc. r,

rl m

yreu u

tractavit, quia hanc Dci voluntatem effe cognovit. O quàm ingens

hic fe pandit campus & occafio de refignatione in fanctisfimam Dei

equétu us

voluntatem diffcrendi ; fed quia jam alibi de hacmateria locuti fumus,

ideo hic ttudio fuperfédemus, Sufficiat tibiin omnibus & in utraque

df s h)

m'cffcm Uf

fortuna te penitus voluntati divinz committere , fi vis hic & in altera

vita beate vtvere.

paupctit!

g

r prudt

: DeDavidecommemorat Sacra Pagina , quód inter devi&os, & ju-

fto bello fuba&tos Moabitas mirabilem divifionem fecerit: Er percuffit 4

udmm-,]ifüffälï

Rggn 8 ,1.

M.

pcibeir

'L

l

Moab , & menus efl cos funiculo, coequans terra ; menfus eff autem duos funiculos,

lr

;

1

untim Ad occidendum, & unum ad vivifieandum, Quid obfecro,hoc eft ? Unus

xf UO

j

1

,

i

f mfaw l

erat funiculus mortis, & alter vitz ? Refp, Theodoretus: Tanta,inquit, T5eodoret,

erat vis victoriz, & tanta erat multitudo eorum, qui capti erant vivi, ut quaft .a 5.in

ii

OBrmJHh

pïlä

lr

cos numerare non permitteret. Quare jusfit eos pronos dejiciin terram, buyc locum,

l

j u

divifos trifariam , & duas quidem partes occidit, unam veró vivam re-

'$dn

"

I

w

fervavit. Corneliusà Lapide per di&tos duos funiculos fortesintelligit, Corgg] pjc,

4

hoc eít: David fecit duas fortcs Moabitarum, unam occidendorum,al.

;glü

"

Pfi

4091

jf

teram fervandorum, E ita, fubintrat híc Angelomus; Chriftus in die 4£sgelomus

!

Ü

judicii duas fortesfaciet , unam falvandorum, alteram dampnandorum.

bic.

m

Ita quoque hodie fa&tum eft in electione S. Matthix,quem Deus & ho-

p

yi

W

W

qtl

u

moChriftus mifericorditer fegtegavit de medio reproborum ad vitam,

p

"

ceclettiqué glorix predeftinavit canditatum;illuminaus eum gratiá fuá

í l

/i

.[4: l

l

(G)

AD. Gintbn' Fgþc

Confideratio V.

$o

& charitate,&c. Judam veró proditorem jufté deferuit, & mortis ztet.

Vitis proY

P

(celera deftinatum reliquit : quem u-

!

!

D

ipdgnum,

nz cruciatibus propter adimiíTa

trumque funiculum & vitz & m

ortis S.Paulus pulcherrime paucis hif-

Luhaum vin

dscpitiinfe

cecomprehendit : Cajus vult, miferetur.. En funiculum ad vivificaadum !

ecce fortem Matthiz,& Divinz imifericordiz: argumentum ! Et quem vult,

winitzndit

indurat, Etfuniculum ad occidcodum , quod in Juda verificatum eit,

'Alivue hanc

atque in omnibus reprobis adhuc hodie verificatur, & impofterum ve-

Attattepto cul

hnedhubi pl

rificabitur! Fuititaque S. Matthias Apoftolus pradeftinatorum ima-

go, & Judas reproborum.

pttavitqmita

Áttende hic,quisquis es,cüm ignores,

an fisin numero falvdbdorum,

Romttr,

tottbibit: f

aut reprobandorum, opera cnim gratiz nu

llam agnofcunt debiti ratio-

Gen. 2 8,

nern; hinc ctiam jufti jufto (ibi t neantjudicio. Jacob

vidit (calamà

WW !"5 ifl [

l1.

Vi ttcacato,

terra usque ad ccelum pertingentem , per quam ÀÁn geli afceadebaot, &

defcendebant. Anime mi ! Licet jam per hanc fcalam ad coelum afcen-

Vbtiitergo

dere tibi videaris, time nihilo fecius falutari timore, quia adhuc cadere

VOf mitt

potes,

unde re&e Apoftolus : Qui fe exiflimat fLare, videat ne cadat.

Veithconfort

6. Pulcherrima eft illa quaitio.quz inter 35. Pa

tres ventilatur,qua.

10 S nj

re Deus, unus in effentia , & trinus in períonishominem poft Angelo-

tinrntaii&vexar

rum lapfum in coelo,voluerit creare in terra, cüm tamen fine illo idem

gepmvcmüuEïi |

fuiffet Deus immeníz & infinite Majeftaus.nulioque modo acratioae

Aüfx sb

illiusindiguifTet minifterió ac obíequio? Reíp.

$. Ignatius

Societatis

WOHHM anf

Creatusefl hbomo ad buni

$. Ignat. in

JEfu Fundator digni(Timus , ac glorioósimus ;

N

U Melonot

libello Ex

finem, ut Dominum Deum (uum laudet,

ac revercatur ,eijue ferviens tandem

falvus

[ llmas ïfcwnï'

fi prudens es, facilecrea

Ad

ercit.

fist. Ex quibus paucis fed emphaticis verbis ,

ln

tionis tuz colliges finem, quód non creaverit te De

*

us propter terrarmi,

Mi (re

finemtuum i

H

n rebus mundanis

fed propter coelum, neque ut poneres

aü&g

Rs im

$, Aug. in

& traa(itoriis, (edin foloDeo:Fecifli nos Domise 4

dte, aitS. Auguftinus.d

M

ji4

bferva ulterius.Qua-

lii

Coafeff.

inquietum efl cor nofIvum, donec requie[cat in te, V erüm o

&R Ht

re homo primum poft Angelorum lapfum in coelo à Deo creatus !**

Ti i

W

Cur non(imul , & (emel, u

bi Dominus à principio temporis ctcavit

Pt

1]

ccelum & terram ? Refp, S. Bernardus, ut refarciret, & impleret ruinam.

Q]f

At

,ad hoc enim alludit Prop

heta regius;ita de

Ui

Pf. 109. 6. Angelorum apoltatantium

n n

Hugobic. Chrfto venturo vaticinans : Implebit vuinas,

hoc eft .ait Hugo Cardina-

H

dül

3. Bern. (er. lis : Angelortm. & Mellifluus : Propter boc enim & ip[e creavit bomines, qui

fa-

s

l. de Ad.

Val

plereus locum illorum (* ruinas,

Vr

d

|

vent,

Cecidit & Judas,fuum ven

dendo & tradendo Magiürum, qui mox

lt

n

& re&tà adLucifcrum ia infernum.

N

€x defperatione fe laqueo fufpendit,

Wïtl()fæ y

T

defcendit,zternas ibidem daturus poenas.

O lapfum horrendum.pet

bl

cominuni omnium

quem totum facrum Collegium Apoftolicum in

opinione plurimürn perdidit! Quid ergo confili

i? O miram divinz

10]0

LT

OnI-

p

De. S; Mattbia 'Apajfala.

$1

vujt l tytiar

bonitatis providentiam ac clementiam ! Subftituatur aliud fubje&tum

n relqitun

adeo dignurn, adeó fanéctum, qnod implebit ruinas. Ecce fors cecidit fuper

cherimt pad

n ad viifca

Matthiam,;virum fecundüm cor Dei, dum defcendens é ccelo fplendor

illius capiti infedit , eumque fan&o Apoftelorum Collegio adícripfit,

Rentum Eu

qui vitz fan&itate , do&rinà, laboribus , virtutibus & martyrio millies,

hda veilai

milliesque hanc implevit ruinam ;. dum poft Chrifti in coelum afcenfio-

i Kimpoltn

ncm,accepto cum aliis Spiritu San&o,primümin Mefopotamiam pro-

vdeinatotunt

fc&tus cftubi plura hominum millia ad Chriftum convertit, ac ftupen-

da patravitmiracula , unde à Clemente Alexandrino vocatur smultorum Cj,s, lo

ymero u

fignorum patratorin quaregione mortiferum quoque venenum fine ulla j J 5,oj,

nofcuntdabi

Ixfione bibit: In Macedonia , ait Jacobus à Voragine, data eff illi potio toxi-

j« À Vo-

Jacob vilit

£ata, quam ille in nomine Chrifli bibit, & nullam laftonem incurrit, Ubi & viginti

TAg. L

ageliacet

quinq:; exczcatosimpopnendo manus illuminavit; & cüm à gentilibus,

lamadctuti

manibus à tergo ligatis,& funecollo impofito crudeliter affligeretur,&

in carcerem mittctetur,à Chrifto Domino cum multo luminead ceum

'e, ia d

vt al

veniente confortatus,de terra levatus, vinculis folutus,& e carcere edu-

Qus eft.. Si nimirum fuos Ele&os probat Deus, quinon illos permit-

Darres Val

inem pl

tit tentaii & vexari fupra id,quod poffunt.fed facietetiam cum tentatio-

ne proventü,Erige te,b anima;adhuc gratiarumDominus vivit, vulne

ï. Cör. IO,

amenoc t

x mlb

ra crucifix: SEfu, amoristui, adhuc funt aperta;quó fecuréin omnitribu.

13.

latione ta confugias hic non deferet te,6i tu ipfum prius non deferueris,

$gt

Cf!';.m."n 2 !l:

Poit Mefopotamiam profe&us eft Divusnofterin alias etiam remo-

"

tiffimas regiones, ubi verbum divinum maximo apimarum cum fru-

W feïVW !

.;:

,

yiets &

ii

: l

&v dilleminavit; in quo Evangelico munere annos triginta&quid am-

pliüsnon fine fummis laboribus , curis ac tribulationibus intertot bar-

eus prO

pw

rb

4

baras gentes impendit: Plautando crucem , ait dévotiffimus Ambrofius Sir. bac. die

Auïüw

Spinola $,3.in Afía,in Africasin JEtbiopia, nibil intermittendo . qued pertinerer i Medit.1.

Pe aüs;

b

eratl

il

4d gloriam divinam, O fitalem haberemuszelum, quàm alius nunc foret /44cb.2.per

i

mundus! De Matthia refert Scriptura , quam ingentem zelum habuc. tf&tP.

lo

Da

pous"«

ritin defendenda lege Dei, in deftruendisidolorum aris & inrevocan-

ht

do cultu veri Numinis, qui potiüs mille mortes voluit fübire,quàm le-

gt,& IDP

gem Deipravaricari, Eninfignem typum in S. MatthiaApoftolo ex-

pletum! dum idololatriam deftruxit, & veriDei cultumin tot regioni-

p

us usque ad mortem propagavit.

[ f

u

7. Inter aliafacra veftimenta,quxz olim Deus Pontifici Synagogz Exod, 4 $,

praferipfit.erat &rationale,in quo erantcollocatz duodecim gemmz

1j.

um

Mi

gtü

T

pretiofz, Vidit & dile&usChriftiDifcipulus in novoTeftamento civita-

tem fandam & coleftcm jerufalem , cujus fundamenta fa&ta erant ex

gT. g

T

jonf^

duodecim gemmis pretiofts : Er fundamenta muri civitatis omni lapide pre- Apoc, .Y;

cofi

M

tiofo 0'"'4,?4-. Fundamenium primum,jafpis : (ecundum, & pphirus : tersium, chal-

1 9.

1[&010

^

2

«edo-

h?Of"

4

Cen fideratío F/l

j

cedonius ; quartum, finaragdus: quintum , fardonix : j?xtkm,fzrdi:æ : feptimumt ,

gt if

wj i

chryfolithus : Odavum, beryllus: Nonumsytopazius : decimum, ciryfopr a[us : undeci«

mum, byacintbus : duodecimum, amethyftus, En duas hic habes pulcherrimas

dtunt, quod.

figuras per t2. gefnas pretiofas 12. Apoftolos prafignantes, quifunda-

t aeriscr

menta funt Eccle(iz militantis & triumphantis, — Jafpis erat 5. Petrus,

Mfutzis ind

Sapphirus $, Andreas. Chalcedonius 5. Jacobus Major. Smaragdus $,

N itequam.

Johannes, Sardonix 5. Philippus, Sardius s, Bartholomzus; Chtyfo«

atm corg

lithus 5, Matthzus , Berillus $. Thomas. "Topazius S. facobus Minor,

2

Articofait

Chryfoprafus 5.'Thadzus. Hyacinthus $. simon. Amethyf(tus $, Mat-

woibide um

thias, Et quate, dices, $.Matthizultimo Apoftolorum amethyftus ad»

yisTreyitim

Ícribitur? Hzc gemma, ait Coraelius, congruit $, Matthiz, violaceus

aitod $, Pa

enim eít, purpureus & rofeus, hincoculis humanis valde gratus , &elt

hi Martyrib

fymbolum humilitatis & modeftiz, imo & coaeleftis gloriz.

d

p t ol

Collige ex hoc (ummam modeftiam, humilitatem &

gloriam $

tmbdicio Q]

Matthiz , qui infrmbolo Apoftolico compofuit articulum: Carnis re«

w pand

- furretlionem, & vitam «ternam ; hoc enim felix habitaculum Deus humi«

"us

libus ac prafertim $, Matthiz Apo(ítolo fuo przparavit, cui pr

opter

Ts lg

i

eminentes virtutes non incongrue applicate poteris illud Eccle(iaffici:

&t fj Re

In fide C lenitate ipfius [anBum fecit illum , v elegit eum ex omni carne ; & quia

äcal. 4ji4.

Pt

minor femper eífe cupiebat, ideo inter reliquos 72. Diícipulos majot,

" t f d

imó & Apoftolus fa&us. Ita niimirum aquz ceeleftium gratiarum non

T di

ï

r

8. Lauregt, adíublimes colles, (ed in humiles valles derivantur ; underc&te $. Lau-

Welthqtorg

rentius Juftinianus de 5, Matthia (cribit : Neque enim minus Petro & Apoffo

Til g

juft. ferm.

de $. Mat-

lis cateris Matthiss adeptus efl gratie, quamvis in vocationis ovdine extiterit ultimu

Tüls Oaf

thia,

eandem plenitudinem Spivitus , cademque munera [piritualia percepit, qua veliquis

MM

Czteri Apoftoli plerique à Chrifto Domino adhuc in hac mortali care

M i

^

ne inter mortales conver(ante vocati funtà mari, & à pifcatorio reti, $;

Matthias veró vocatus eítà Chriíto jam in caclo regnante, ubi priüs

&Wb

Qlioy

Ul

fcrutinium czterorum Difcipulorum fu(tinere debuit , caeleftiaue orae

!

) wdmþmsz ["

culo,&luce de ccelo cadente approbatus eft Ecce non qui feipfum coire

UITT

mendat,ille probatus eft, fed quem Deuscommendat, & probat. —

EULT

(

Tiinus n

8. Placuitautem divinz Majeítati, ut $, Matthias poft aonos trigitie

A

fin

ta tres à morte Chrifli reverteretur infudzam, ut ibidem in propria pa*

Chron,c.1 $*

m

il

NT

Dion. Car-

tria gloriofam acciperet Martyrii coronam, de quo fepius memoratus

Dionyfrus Carrhufianus: In udaa infiflebat predicationis officio , plurimosque

Mblli LT &e

tbu[ ferm .

;-Qnm

4. de boc S.

convertens magha C multa fecit miracula, illuminavit cacosmundavit leprofossclatte

(

'!

dis greffums[urdis auditim, defundlis roflituit vitam.Et ecce, qucd illifummum

apudPrincipes & populumnjudxorum debuiffet conciliarc honorem &

amorem,;Divo noftro (ub Pfeudo-Pontifice 4nano nonalium paravit

"U ftuo, i

üi'USa

g,

«t

L

"i

$. dnt, fer. Ffiu?fïPhum,qnämCruccm,lapidcs,ïccurcs; Unde judai, ait $. ánto

in?f!

at

r

De..4, M4t:l)ia a poffole,

T

invidentes ipfum in concilio flatuerunt. — Duo igitur teles, qui etm de blasphemi de boc $,

nj

accufarunt , — ineum primi lapides miferunt, Pepinus, Nada(ius, & multi alii

Apoft.

tbes r

referunt, quód primó inítar A4agiflri fui , quem conílantiffimé pradi-

Pnantts quiri

cabat, fuerit crucifixus , & quia citó in cruce non erat extinétus, à perfi.

jipi i?

dis judzis inftar Stephani Protomartyris lapidibus pctitus, & poftre-

lior, u

.

l

mo,antequam fuum exhalaret fpiriturn,fecuri, ut Paulus, percuffus; cu-

iolomaur (;

ä

jus (acrum corpus Romz in Ecclefía S, a4aria Azajoris fub lapide Por-

N

phyretico fuit fepultum, ejusquecaputin hodiernum vsque diem po-

Amehyhat)

pulo ibideri monftratar, licét etiam magna pars reliquiarum illius cor

rum ametiyl

poris Trevirim fuerit translata,

Hic ad unguem adimpletum fuit. il-

Mautiz, n

lud, quod $. Paulus de primisillis Eccle(ix Orthodoxx columaispo-

sradegau.

£&olis, Martyribus & Chriftianis fuizvi locutus eft : Quia vobis domatum eft Phil, 3,5s

ij lo

go Chriflo, non folum ut in eum eredatis. fed ut etiam pre illo patiamini, magno e.

liaem aV

pim beneficio Chriftus illum afficit, quem fuz Crucis facit effe partici-

articulum: i?

pem : ficuti participem fecit S,aatthiam, Et quid t« ad h

$ u

n

C,Lcftormi?

oodhun D*

Percun&tatus eíft aliquando Divus Petrusà Dominó, ecquid prxmii

paravit,

tibueretur illis.qui in hac mortali vitá cun&ta reliquiffent , ipfumque

r lul

effent fecuti? Refpondet Dominus: 44men dico vobis , quMd vos , qui fecuti Matt. 19,

eftis tme in generatione, ciim federit Filius bominis infede Majeflatis fua, fedebitis &

280

g a a

. Díiptus

vos fuper. fedes duodecim , judicantes duodecim ttibus Ifrael, Collige ex hoc

D

[lium g

andiffimam dignitatem Apoftolorum, ac przfertim S. A4atthiz , qui

y;undtt

i

a

ipfe inhonorati(fimo illo concilio, tanquam Senator fuimii & uni-

m Pe:rofæ;fi

verfalis judicis cceli &terrz, in confpectu totíus mundi fedebit glo-

riofus. O admirabilis mutatio dexterz Excel(i, qui , cüm adhucin hac

ii

"À

gt

terra converfaretur inter homines,fzx& peripfema erat mundi,egenus,

cIn hacmow

l

anguftiatus, affli&us , contemptus, & ficut ovisad occifionem dcftina-

i l]

&àpl

K

A

|

tus modo glorioséregnatin caelis, & inillo die magno crit judex mun-

u

i

diimoó non hominum tantüm, fed & Angelorum : Iefiiris; quoniam ÁAn-

L. Cor.6,5.

i;bUfts-

cm;gäwzï

D

gelos judizabimus? Hoc erit prxrnium folis 4poftolis à Domino conce-

[

dendum, ut qui fucrant Chrifto fociiin paffionibus, ac laboribus,nunc

;on qu'

as E

bai-yä

quo que fociiferentin exaltatione,& gloriá fempiterna, Hinc in ulti-

990

maCoena.cüm nunciturus effet ad mortem, eos pro valedittionc bifce

1350

blandi(limis verbis confolatns eft:vo:e

/

p I

j

flisqui pertmanfifHis mecum in tentatie- Lfi.ä.a'z..,z&

n

aibus meis 5 C ego difpono vobis. ficttt di[pofuit Pater meus i ut edatis.cr bibatis [uper

jofgp!i

4l

snen[am meam in vegno nieo, O felix &inzíftimabile przmium fieri cohzre-

j

/Alf

des cum Chriíto, & cidem divinz a(Tidere menfz. atq; voluptatem tor-

m

j

xente exfaturari. O felici(fim eApoftole! O fortunatiffime Matthia ! jam

Ci quc '

gofw

finis eft tuorum laborum ac perfecutionum: jam hyems rranfiit, tm-

adll^

Païlj

ber abiit & receffit ; nanc incipiunt apparere Blores jucunditfimi veris

yo ol

T

&telicisimz zternitatis, Nunc in te verificatur illud Veritatis : |Beati

otuli,

L :

(6) 3

$4

Cerfideratio VH,

Verume

oculi, qui vident,que vos videtis : -Dico enim vobis, quód mult"iPr*opbeml Ó Reges vo-

lgevunt viderey.qua vos videtis, & non viderunt, & audiresque auditi ,O non audie«

'dibrs Jole]

vunt; nunctu vides in coelis.quz nec oculus vidit ,& audis, que necau-

mioeghus

mÜtispoaf

risaudivit; o beatifhme Apoftole! intcrcede pro nobisut DEUS &c,

wb Eu qui

EBBEBSHESHSEPESESESESE SERESEHSESSEM

(

d

lint, com

]

Nologus co

CONSIDERATIIO VII,

molos & S,.

dmiloram p

De Dignitate ,

przrogativa, & Patrocínio

nQrifti, q

S. lofephi.

hitacha adi

fütodanda,

Pro Fefto S, Jofephi,

um in

—À

i

Joleph Fili Daviid ,? noli timere accipere AMariam conju-

IÍ-—.

i

'

tooz (uz $

ithiteus d

gem tuam ! quod enim in ea natum esl , de "Spi'ritu'

L.

t quon

ho —

iujn apd

San&o e&l,

Matth. 1. 20,

1

—

I

Ttoneuril

r t Ioyore

Uatuor in Sacra Scriptura

commemorantur )ofcph:i ,qui à

Viotagi de

Spiritu S. ob egtegias virtutes fpeciali laudum commendan-

ridieïegujïmmo-

Gen. 371

tur praconio,

Primus innocens ille, juftusac juftifimus

, Jofephus Jacobi Patriarchz Filius eft, qui à perfidis fratribus

MT

& feq. |

per invidiam captus jincifternam veterem miffus, Ifmaélitis

Ws

J

, Oi ben

4o. argenteis venditus, & in duri(imam fervitutem , ac carcerem tra-

|

T oj

D

Crc'

ditus eft ; fed quia Deorevelante feptem fertilitatis;ac fterilitatis annos

fl

Md

in Spiritu prxvidit, à Pharaone, A'gyptiorum Rege, mirum in modum

exaltatus. & totius regni Pro-Rcx eít conftitutus,de quo Vates Regius;

XMM W

Nvl

P[.104,21. Conflituit eum Dominum domís fue, & principem emnis poffel]ionis fua.

]of ee«

NG

Matt. 2^7,

Alter , qui in Sacro Evangelio fingulari decoratur encomio;

'."Vf"fä d i

j

phus ab Arithmathza eft, vir nobilis , juftus, ac San&us, qui in confilio

malignantium folus in necé pientiffimiSalvatoris noftrinon confenfit,

Mi

& cüm JEfusin Cruce expiráffet,auda&ter & fepofito omni metuadFT

f

I

W

ub

latam Judicem Romanum ingreffus , petiit exanime corpus Crucifixi

".

ton

Redemptoris. quod acceptum mundi findone involvit, &in monu-

lm

mento fao novo,in petra viva excifo, cum aromatibus fepelivit.

;

sirran

f

um'

; 40,1, 3.

Tertius Jofephus Barfabas di&us, ob infig

,

nem ju

ftitiam ac fan&i-

r

tatem cognominatus cít Juffus,qui fuit unus ex 72.

Difcipu.!i»sDomin?.

At Ggr[m

UE

P À

Ti &ipa]

&cum S. Matthia in fortem Apoftolatüs venit ; poftea creatur Epl«

"

" t

fcopus Eleutheropolis in Palzftina ; de quo pluraMartyrologiumKo-

smanum 20, die Julii, ubi illius Feftum agitur.

crumg

-

m "

i

De Dignitate 5, Jofephi,

$3

Pt 6l

Verumenim veró omnes przclaros iftos, ac peculiari fanctitate

FTTM

celebres Joíephos, longiíTimo intcrvallo fuperat ac przcellit Sap&itfi-

Matt,1,

Laudis quz i

mus Jofephus Chrifti Pater. nutritius, &integerrimz Virginis ac Ma-

aobis t D

tris DeiSponfus digniffimus, di&tus ab Evangeliíta : Vir Adarie.de qua na-

16.

tus eft JE[us, qui vocatur Chriflus, quodencomiorum orninium, qua adferri

BR

flunt, compendium efl, de quo Franci(cas Suarezius fapienuffimus $- 4. 25.

T

! o

Iheologus commemoorat, quod in gratia & gloria ipfos antecellat 4- difp. 8.

W

poftolos, & $. Joannem Baptiftam , rationem a(lfignans.quia cjus cffi. 5e4. 2.

]

cumillorum przcellebatofficio ; plusenim efteffe Patrem. & Re&o-

: Duto

rem Chrifti , quam ejusdem Praconeim aut Prxcuríorem.

De hocss.

Patriarcha. adjuvante benigno Numinc, plura imprafentiarum occut-

runt tractanda, & dilucidanda,

Attenias requiro aures.

2, Cüm immeníus Deus in vetere quondam lege dignum ele&tz

Y

Synagogz fux Sponfum ac Pontificem voluit feligere, placuit divinz

Majeftati ejus, duodecim viros przcipuos ex duodecim tribubus lfrael

me:cl, li S[*ï

fegregaré, quorum virgz aridz & amygdalinz, cui *omen (uum infcri-

plerantin Sancto San&torum coram Atrca Dei collocarz (unt, cum hac

conditione,ut ille Veteris Synagogz fponfus agno(ccreuur , cujus virga

arida de noyo reflorefceret; Quem ex his elegero.germinabit virga. Inter quas Nusg,

i7,g,

r Jf

yirgas tanqua decima tertia etiam pofita eít Virga Aaron ; & ecce fequen-

udum conee

ti die regreffus Moy (es)imvenit germinaffe virgam Aaron in domoLevi & turgentibus

gemimis eruperant flores. Proinde merito in digni(fimum fponfum, & fam-

jutuac

uapt

fid

mum Synagogx Sacerdotem eleéctus.. Omnia bac illis contingebant in figura,

emmii

1

Voluit benignus Deus fan&i(Tima & Virginex Matri unigeniti Fi-

. a mkæ

" (3

lii (ui providere de fponfo quodam digni(Timo,cui & curam Virginis,&

etilli

i

Filii fui demandaret ; & quid fecit ? Per Pontificem tunc temporum in-

tetvalloSynagogz prefidentem cun&os de domo & familia David

M

ginmi

nurtui habiles juffit convocari , qui fimi!

es yirgas dcbebant ad Aram

Àc quo Vilw

collocare; & cum finguli juxta ordinein

virgam íuam deferrept, fola

sf

jl

[eti jl

u

rtur a

l!

inventa eft altero die virga Jofeph germi

náíle; Proditus eff itaque jofeph,

(

ait $, Hicronymus: Cien. enim virgam

agaUS)qm 7

lumba de celo veniens co

fuam attuliffet , &i cacumine ejus 0. $. Hieren,

nfediffet , liquido om

.polfiao

fore, Ex quibus abunde & dignitas,

nibus patuit , ei Virginem de[pon[andam de ortu V

& fanctitas S. Jotephi patet, dum

fito0

qi

ex maífa virorum univerforum in m

niÜ

undo fojus à Spiritu Sanéctoin di.

jime

nilfimum Patrem educato

orem Chriíti JEfu

Filii Dei, &in Sponfum

J Ol

i

$

4

cratisfimz Dei

d I

parz divinitüs fuit ele&us: Incomparabilis fofepbi dignitas, Gerfon. $,

nat!büs &P

;(25

ait Geríonl,

ut Mater Dei, Regina celi, Domina mundi. illum Dominum fuum ap- de Nat.

J

pellárit ; & in alio loco ; Decuis, gt

;

AMar.,

(C PU l

H

jofeph tn;:ia" pmragavtiv.? polleret , qua fimi-

m

f

amff

tudinem exprimeret talis Spon

&,

Idem in fe-

000

i

yïolog

» De Davidc,llira&litarum Rege recenfent Sacrz Paginze, qu

M

v/

mopere |

«6

Corfideratio VH, .

vt olitm H

möþaïrc tiruerit, Arcam Dei in domum fuam introducere;quia exem:

wfatum effe

to Ozz temere eam tangentis, & mox fubitaneá morte caftigati , fatis

didicit, San&a (anéte effetractanda : Er extimuit David Dominam in illa die,

j

fl

7.'.- Reg.6,9.

(

í

dicens : Quomodo ingredietur ad me Arca Domini? klocidem accidit S. Jofe«

phum boft

ho Filio David : cüm enim ei effet defponfata Maria Virgo cx eadem

Atifimum

?

progeoie David oriunda , timuitvivam illam ac myfticam Arcam in

l f& m

domum fuam introducere , ut proinde neceffum fuerit,ut ab Angelo

fttumi st

Mait.1,50 confolationem acciperet: jofeph. FHi David, noli timere accipere Mariaim cone

. 4 Ad]ofuc

lts deterup,

juügem tuam , quod enii iu ea natim eff , de Spiritu Sandto ef. Et quare, dices

adeo fibi timuit ss,Jofephus,cüm paulo poft defponfationemVirginem

v Ájil

tuüdbiunivet

gravidam advertit ? Fortaffc (iniftram de ea opinionem habuit? Mini-

me gentium,

Cur igitur eam voluit deferere ?

m $. Jofeph

$. Bern.

deflia, & humilita-

ümMaterg

— Refp, Mellifiaus, Jofephum prz Gngulari fua mo

fer- faper — te ejusmodiss. Virginis ac Matris Dei confortio feindignum judicatle;

Q Yociibe

ais elt,

undein animo ftatuiffe eam dimittere. . Simili humilitatis Spiritu Pe-

W Ereut fb

Luc, $:8.

trus ad Chriftum dixit: Exi 4me, quia bomo peccator fum, Domine. Et S. Jo-

Vatayerat

hannes Baptifta: Ion fum dignus, ut folvam ejus corrigium calceamenti échém

X lp

jo. 1. 27-

Mattb, 8,

Centurio, cüm Chriftum cerntret domui fuz appropinquantem, utia-

Ml Mu

$.

naret fervum paralyticum, exclamavit : Demine, non fum dignus , ut intes

Totoos vitam

fub tectuia mesim, lta, at Bernardinus,

&DivusJofephus feindignum rept-

U&f will s, Dgf

tabat, cohabitare tali actante Virgini, proinde occulte voluit dimitte-

OUU icten

Exod. 51 $- recam, memor illius , quod quondam ad Moyfen di&tum fuit : Ne 4p

"tl Rl &

us enim, in quo [Las, terra fantia

Aopltiatori

propies buc : Solve calceamentum de pedibus tuis : Loc

diíce

eff. Cognofce ex hocanime mi.furam S. Jofephi humilitatem,

tb Yohitd

eam imitari in oratione,in templo, in fumptione ss. Evchariftiz &c,

VA l

4. De Jofabareferunt Regum Ifraélitarum Aon

alcs, quod, cum im-

Wntrig g

]

!

ia Athalia partim ex rabie,

partim ambitione,utfola libere regoaret in

Vi

fraél,omnefemenregium, &

