eccafum folis ; fugavitque Jofue Amelec, &* populum ejus inore gladii,

finidom

j C'yrili.

$. Cyrillus Alexandrinus pereleganter per hancMoyfis brachiorum

titditem

4ilex.lib. 3, extenfionem Chriftum Crucifixum fubaudit ,in monte Calvatizx ma-

de inftit,

nl metu

nus fuasin Cruceexpandentem, & Amelec,hoc efthoftem inferpalem

Mndteu

Diabolum cum fuo exercitu debellantem, ac fuperantem. . Sed & jure

fjf

merito per eundem Moyfen S. AndreamApoftolum poffumusintelli-

V Dottine

gere, dum per biduum in Ctucis ligno pendens , & manus extendens

ditmad

perfe&i(Timam vi&oriam adverfus Dzmonem,mugdum;carnem.Ty.

tem,

rannurn,& idololatriam obtinuit, Juvat hic audire Diony(ium Car-

Dienyf.

thufianum ; Nequaquam, inquit, contremuits fed quantum alii, qui ducuntur ad

Ber

Cartbuf.

mortis [upplicia, vultu pallecunt, borrore concutiuntur ,. verbis deficiunt , & animo

ferm. 6,

infirmantur, tautumfelix ifte. Apoflolus Cruce confpea vultu refloruit, exultatione

(

vepletus efh, verbis invaluit, & corde firmatus eft 5 nempe quam ignita, quam devotif-

[:

fma, quam affediwofiTima protulit verbaz Salve Crux , qua im corpore Chrifti dedi«

cata es &'v. — O quàm aliter nos Crucein a

conglorificabimur, fi non compatimur?

fpicimus! quomodo ergo

9. $i Rex lfrael eff , dicebant quondam in

monte Golgothxo 'wo'b.üi-"

natiPontifices, Scribx & Pharifzi, dum Chriftum in ligno Crucis aflli-

(tty

Mattb.'7,Xum prztereuntes contemplabantur: $i Rex Ifrael eft, defcendat de Cruce,

4

* credimus ei.

Agedum , rniti(imt JE(u! En, nunc tandem fe offert

illa totiesoptata &cxquifita occafio omnes adverfarios tuos conver«

A

tendi ; hocautem folüm adhuc reíta

»

omnes credent in te &c,

t, ut defcendas dequucc - &/Hc

3

iüs cnqïm videbant

Refp. Minimé Gentium, & minimé omnium, pr

fcelerati ifti, quomodo mortuum & fepulchro refufcitáffet Lazarum,

cerncbant infüperingeatiailla prodigia.quz in Paffione & morteChri-

01

ftifa&a funt, & tamenpon in ipfum credebant, multó ergo mínüsin

m

eum, tanquam Fi

lium DEI credidiffent, (i ad petitionem ipforum de

talem

Corn. bie.

Cruce delcendi

ÍTet : Noluit Chriftus , fubintrat hic Cornelius, de-

fir gt

uia

b n

fcïnderc ( li;&t id' fgccre potui»f-rent) igritatus tot Pontificum fanpis, q

ex

De $, v Andree ( Apoflolo,

341

hl

ex Patris przcepto in Cruce mori debebat, utnos à morte redimeret.

Dd

Contempfitergo impiorum improperia,ut nos idem facere doceret. S,.-

Julfis

It ts

Gregorius aliam fubdit rationer : 5i, inquit, rusc de Cruce defcenderet, nitmi- 9-

Greg. M.

yum infultantibus cedens,virtutem nobis patientia non demon[travet , (ed exfpett ayjc of 21.fu

iit l)

ii fyry

paululàm; toleravit opprobria, irrifiones: fuflinuit, : fervavit patieutiam , diflulit ad. E 4"£-

mirationems C qui de Cruce defceudere moluit ; de fepulcbro furrexit. — Plits igi-

pilug

tv fuit, de fepulchro: furgere, quam. de Cruce. defcendere , plàs. fuit mortem ve[ur-

ZT h

gendo deflruere , quam vitam de(cendendo fervare,

3

t w

Redeo ad $. Andreain Apoftolum. UbiPatris in Achaia ad arborem

LE

olivacrc&tus crucifixus eft, & nunc duos dies, totidemQue no&es ad vi-

(

ginti homipum millia deChrifti fide peroraffct, omnemque iftam mul-

irbrodmt

Calyin

tirudinem DEO lucratus fuiffet, territus Proconful , & feditionem po-

puli metuens, eum de ligno Crucis detrahere conftituit, fed przvenit S.

minfetie

Andreas fublata voce ad Dominum clamans: Ne permittas, Domine E.

, delit

Tumusm)

fu Chrifte, famulum tuum, qui propter nomentuum pendeo in Cruce, folvi s fed fufci-

pes Domine TEfu, [piritum meum in Cruce.. Hoc dicens inter cceleftem fplen-

s Cf

dorem ad DEum migravit,

O Chrifliani! Diícite hic fortiter tenere

Q amasi

.C?m;cm, qui in ea perfeveraverit, falvus erit.

yytum

qi ducmd

TL

. CONSIDERATIO XLVII,

77 MW

[ us lt

Id

. De Vita exemplari, & prodigiis S, Ni.

omodo «

colai Epif;, Myrenfis.

gttao W

Pro Fefto S. Nicolai Ep.

; Oi

il i m

Oporte Epfcopum

irreprebenfibilem ej?; 1. lium,3; 2,

nb

qoralt

Roponit hodie nobis**Sam',ïxz:'Matcr Ecclefia S, Nicolaum Epi-

fÍcopum Myreníem , virum omnibus numeris abfolutum , &

Cu u

talem, qualem Do&or Gentium Paulus in Timotheo,& Tito,

. Difcipulis fuis , atque abipío creatis Epifcopis , re

quirit, & de

I. T18,35,5;

fcribit; Oportet ergo Epifcopum irreprebenfibilem e[fe,

u

Olim Sacerdos fummusin veíte poderis , feuin tunica hyacinthi-

quitl

nain parte extremá aurca portare folebat tintinpabula, rationcm litte

Exod. zs.'

fgo min'mü

xalem asfignat Scriptura: Ut audiatur. fonitus, quando ingredietur &* egredie-

T N

tur (aniluarium in confpettu Domini, C non moriatur, Hinc nec pedem figc. 33.

jl

j

;c poterat, quantumvis mutus , ac

filens , utnon ab omnibus ejus ad-

E

vet

' [0n/:'dei*m'a .XLP';I.

34*

bäs, eum

Verteretur & agnofceretur przfentia ; & hoc ad Excitandam in populo

$.Greg. M,

krín pely

14 £egif

debitam erga DEUM , & Sacerdotes ejus reverentiam. . S. Gregorius

manibus,

Magnus per aurea tintinnabulaSacerdot

L

is bona intelligit opera;mores

ep» 344

l pdvi.dlm

enim, & vita illius, omnesq

ue actiones funt xra canora, qux ,fli-c-ät-lim

i

Wine f

fileat, prz omni fonant tintinnabulo.

- gua

tcrrafn' deü.

y.]e

Procedente quondam columná , qux per defertumin

n j

derabilem ducebatIfrael , procedebat & populus : fed. quando ftabat

Domini p

illa quieta, populus quicfcebat: Cernentibus univerfiss quàd columne nulis fla-

hibifpa

10O,

ret ad oftium tabernaculi, fl'abantque ipfi & adorabant per fores tabernaculorum fuo»

«t omn.

rum.. Si Epifcopus, fi Przlatus, fi Superior , fi Parochus.fi Concionator

huoC

'erg

itin via virtutis , & fubditi hoc facient j fin fuerit otiofus ac tepi-

(ubje&i fient otiofi & tepidi : Srabantque ipfi. . Quales crant virga

nj

dus, &

Dutten

illa variegata quas

Jacobin canali inter limpidas fuis ovibus oftende-

Gen. 30.

p

bataquas, talesquoque oves cohcipicbant foetus : Ponebat jacob virgas in

qoqui

4l

canalibus aquavum uitte octilos avietutn, C ovium,ut in eavum contemplatioue Coli»

Etnunquid fubditi majorum fcquuntur exempla, feu bona,

u prim

ciperent.

tumadmo

feu mala? Sibonum notant,

res falva eft , fecit enim Supetior , quod

fuum erat; fimalum? Ecceopera tua , o Supetior! feu bona, feu ma.

DT

ihque v

la, funt virgz , quas contemip

lántur ovestuz curz commiffz, proinde

d

ordinarió vivent, ficuttu vivis.

- Ducin altum , quicunque tandem es

Luso f? 4';

& Di

animarum Curator , five in fuperiori,

five in inferiori gradu conffi-

ttaudm

tutus, & di(ceà S, Nicolao Myrz Epifco

po; quomodo tegcrcrc*dcb;as,

framt

ne fimul cüm ovibusaternüm pereas,

^. Samuecl ex 4nna Matre fter

ili, Elcanz viri noBil

is deRarnáthaim

nitmeffo

dhtryj

conjuge,

ex Voto natus cíl, quem pia Mater abla&tatum per manus tie-

li Pontificis

DEO obtulit, & in fervum perpetuum ei dedicavit. Pro

lts P&fm;

z l. Rego Hf

*

j

( JhNil

57,

puero ifto ovavi, C dedit mibi Dom

inus pet

tionem meam, quam poflulavieum. ld-

no cuntlis diebus.,

- Joanna, Epiphanii viri

ftrundos,

circe & ego commodavi eum Domi

ltsifum

- illuftris digna conjux.in urbe

Patara Provinciz Lyciz & minoris Afiz,

ftetilis, imilem filium prec

ibus fuisá

Vdein

er pluresannos in mnatrimonio

Wt aur

Vit, , Ni- Bonitate divinaimpctravit anno

Chrifti 480. quem pii parentes Nico-

£01,

iaum appellabant,& Dco totum in obfequium co

nfecrabant : Diuturnay

tl f

andem ferventi ora-

COhuS (

inquit Vita, laboraverant flerilitate 5. Nicolai párentes, cdum t

iMed

tione precibusque filium impetrarünt , qui prodigiofa þnäimte &Da&rina tottm

Füudit

illuflzavit orbem.

titm |

De S. Joanne Pracurfore

Domini ap-p'l'icfat«S. Matci Ecclefia iffa

tre Matris a

UM

lfaiz Prophetz verba: Dominus ab utero vocavit me: deven

Tutie

lj4. 49, 1.

vecordatus eff. mominis qnei,

Hoc idem pereleganter applic

are poffumus

nte recens nato perhibet S. Methodius,

& alüs

f

S. Nicolao, de quo infa

ftentibus aliis mulicri«

M'elligi; Á

.

quod ipfe Nativitatis fua die, cüm obftetriz, asf

U$,

343

De 3. Nitolae Ep:;ä-oþ;ä.wæ

þäs, eum juzta mórem in primo: abluere vellet balneo , proprio.motu

t p

Vg

c in pelvierexerit, & flansfincadminiculo;elevatisin ccefum oculis ac

manibus, DEum adoraverit ; 5ierit, ait Dionyfius Carthufianus , ereGus Dionyí.

Optt t

6

Carthb, ^

te, ltl

in pelvi, dum infantulus baluearetny , unde opinavi quis p

"

s

ffet , quod fartä acceleratus

fuit i eo fupernaturaliter tunc ufits vationis €7«,

er. *. de,

l

r

Í

Mermi

!

l

Ü

t

3. Jeremias ait, & in fcip.

O expertus elt: Bonum eff viro, citm portave. hoc $.

rit jugtm ab adolefcentia f[ua,— . INicolausjam à primis cunabulis jugum 77ren. 5;

ao bt

TT

i

Domini portare cxpir, dum diebus Mercu:ii & Veneris femel duntaxat

fub vefperam lac maternum admifit , quam con(uetudinem jejunandi

Pt

1

|

Conciudt

per omnem vitam fervavit, O quam diffimilis eft guftus & gulano--

tofus at t

Rra! O Chriftiani! audite monentem & clamantem Apoftolum: $o. T. 2, 1.

brie, & juflé, & pié vivamus in boc [ectllo cvc.

esetantm

V

— Patienti(Ttmus Job in omni tribulatione

feipfum fdlatus eft : Aä job. 31.

ibus oüeæ.

infantia mea crevit mecum mi[eratio, & de titero imatris mee egreffa efl mecum.Hoc

ïs,

du

quoque de $. Nicolao dicere poffumus, quód cum eo creveritab infan-

p

tia & primis vitzannis miferatioin pauperes , dum enim fítudiis littera-

p (cuwjv

rum admotus , in(ignesin variis acquirendis fcientiis , ac prefertim in

xtior,

ona, b

l

J

-omnigenere virtutum progreífus feciffetjjam tunc patet pauperum ex-

titit, quz virtusjam à

i(lz, n

tata eífl.-

pueritia ipfum 'usquc ad bcatum obitum comi-

.

ue tan

J

]

4. Dives Booz valde miferico

rs fuit cfga— Ruth pauþerculam & ve-

1di

n

recundam,quz prz modeftia &verecundia non audebat petere cleemo-

vt

fynam, fedinagro colligebat remanentes fpicas; unde Booz fuis przce-

pit mefforibus:De veftris manipulis projicite de induflria C* vemanere permittitesut Rutb. 1.

l-chmafhlliïï

absque rtibore colligat, & colligentem nemo corripiat. S. Nicolaus,ubi pié mor-

r fpis

: tuis parentibus fuis difpen(ator omnium bonorurm paternorum factus

lat ^

jgqiutt ,5.'

eft , latuit, omnem hareditatem erogirein pauperes,ac przfertim ve-

recundos , qii palam petere, quibusindigebaat,non auderent ; unde

yphati V"

largiflimé fubvenit ti3bus virginibus extremá paupertate laborantibus,

ni[]()ïis ,'f

& de integritate pudicitix laboraotibus, & neille perderent caftitatcm,

»rccibwf""

]

)

j

h

ipfe aurum perdere voluit; proinde re&e cum fobo dicere poterat:

yntd

Octilus fui cacos pes claudoy pater evam pauperum : Oculus ;inquam, Divus Ni

m[ FW !

S z

$ob 49,

€olaus ceco fuit, dum,po.ü'üudia*;Prcsbyïer fa&usignorantes & czco

f

"

in fide docuit, verbum Deifummo fruétu diffeminando ; baculus fuit

1]

ym

€claudis, dum vacillantes in fide, przfertim tum temporis inter totGen-

tilium Imperatorum & Judicum corum perfecutiones confortavit,

Ech"b

erexit, confirmavitQue. Pater quoque paupérum fuit, quos de fuis

j

nutricbat facultatibus : O ! beatts, qui iatellizit fper egentm C paaperem. Ubi Pf. 4Qi1.

7)

f

y

obíervandum, quód Regiusilli Vates non dicát: Qui fübroaz , ed. qui

M

j

odm)s

jj

intelligit fupor egenum Cr pauperem jille enim quát proximé appropinquat

j

co1

l

"

344

- Cenfideratio. XLVFI.

Deo : ratio cft, quia Deus T. O. M. tam benignuseft;utnobis indigen-

u

tibus, licét fubinde non petamus, plura tamen fubminiftret beneficia,

li ; t

gratias, auxilia &c.

A7Matib, 4 ,

Ad inftar folis »qui oritur /uper Iaorzqs, &malosx,xjkpgï

Bilfme b

4j

juftos & injuflos.

r

icudo &

Marc. ,

s. De Chrifto

D

omino recenfet S, Marcus : Et diluculo valde þrgena,

rf ovi

35*

egreffus abiit in defertum locum, In alio locoidem Evangelifta comemorat,

lhimyizp

quod Chriftus poft decollationem S, Joannis Baptiftz fuos

difcipulos

Wcatonef

Marc, 6,

pariter ad defertum invitaverit: Verite feor[um in defertum locum

x requiefci«

rb

35

te pufillum, Et. quare hoc?*- Refp. Cornielius & alii ; ut-

ibidem & ipfe

o p

Chriftus & diícipul

i cjustum orationi mentali.tum vocali,c piis exer-

üimam

citiis;utpote à ftrepitu fzcularium magisremotiattentius vacarent, En

hye

eriginem Sacrorum Exercitiorum!

B

eS.Nicolao pari modo refert

Wt

vita;illum in eremo demoratum, ut meliüs& attentiüs Deo poffctin-

Qianti

h

fervire ; in qua dulci folitudine usque ad vitz finem lubentiffime per-

ttzert f

i

manfiffet, nifi per divinam revcelationem fuiffet admonitus;ut rediret

t viden

Myram.Difcehicanime mi,meditationi impofterüm

moagis invigilare,

Wi

fi visin fol

ItinProy

Pf.38.4.

ignis,

ida virtute proficere: In imeditatione meas *ait Piäkifles M 'exazfd?:;'cqf,

ts

6.

Quomodo vocationi divinz fit parendum , agnovit bené tole;

ibl

305; I 43

IS.

rantiffimusille Jobus: Vocabis me , & ego vefpondebo tibi. Econtrta, quià

Urare

Jonas DEum vocanterm non fecutus cít; fed abiit, r fugeret à facieDominii,

Mi

30125 I, 30

fugiens Deum vocantem, incidit in cetum devoraptem: - Mirabilis il-

W

lafuit vocatio,quà S. Nicolausà Deo ad munus Epifcopale vocatus eít;

80, [

cüm enim poftSacra Palz(tinz loca vifitata Hierofolymá reverteretur

ris [in

Myram,& ibidem Epifcopi Provinciales de novo confultarent Epi(co-

Vtic i

po Myrenfi cligendo;divinitüs admoniu funt,ut eum eligerent,qui po-

mi

ftridie primus ip Ecclefiam ingrederetur, Nicolaus nomine. |Qua

t

g

obfervatione adhibita in Eccicfiz janua deprehepíus eft Nicolaus ,&

LOT

fummo omnoium confenfuillius loci digniffimus Antiítes creatus cft,

lUtm, tin

Relu&abatur quidem ille, quantüm poterat, duim fupra majus altare

W& fug.

collocaretur;fed quia voluntatem Dei, & ardensEpifcoporum ac totius

Uïl)oü.:s E

] ]füm

populi ftudium agnovit, non (ine lacrymishanc dignitatem accepta.

Pf 87.

vit, dicensinterim cum Pfalmift

É

ütde

f

Uurbatus,

D

a : Exaliatus autem bumiliatus fum , 'ö"conf

16,

7. David fedulam fuarum ovium ,quas ut adolefcetis pafcebat, cu-

ram & cuftodiam habuit, pro quarum falutenon dubitavit vitam ali-

I

quoties exponere,quod faus luculenter apparet ex propriis illius verbis

quz ad Saul Regem nunccontra Goliathum pugnaturus dixit: Pafrelat

1 .Rtg. 1 7?

&

MM

4

fervus tuus patris [(ui avegemyc* veniebat leo veluv[uscrtellebat avietem de medio gre-

&PM

m»m þa

gis,ä petJequebar eos,C percutieban, eruebamque de tï?c eoramy illi confu

rgebani

Adyer-

[006

L

E.

":

d

De $. Nécolas Epifcope,

347

n

«b

ä

advevsium )e , &

r

!4

pprebendebam: mentum eorum, é. fuffocabam , iintevficie-

1

T

n n

bamque $, sam . leonem: Ó* urfum interfeci , ego feryss tuus,

Erit igitur €*

Philiflaus bic incireumcifus quafe unus ex eis, Verum lo

ngémajor erat fol.

licitudo & vigilantia S, Paftoris noftri Nicolai in

li,

tuendis & regendis

Chrifti ovibus, nullus enim labor, nullum corporis

incommodum,nul.

[üi

lum vitz periculumillius poterat labefa&are ani

inu

0s df

m, quinin omni

occafione fe generosé leoni inferpali, & urfis, hoc ef

»gentilibus

&tuünc

n

exurgentibus Arianis opponeret ;

m l

labore plurahominum millia ex

faucibu

undeindefeffo fuo ftudio,

fudore ac

s Diaboli eripuit,

En ! veri

la n

animarum Paftoris perfe&i(limi ideam.

Facisnetu fimiliter

Vacarul

Ü

Ingens erat Elix Prophetz zelus,

unius & veri

Deicultum promo.

modo r

vendi,&[econtra idolumBaal, & illius cultores de

Jto lt

ftruendi, unde legitur,

quod.extirpatis falfis prophetisBaal,altare hol

ocaufti Dco vivo & vero

entimbt

crexerit fupra quod ignis decoelo cecidit ,

quod videns omnis popülus exclamavit ;

& holocauftum devorayit,

"

izgs,utrfiä'ä

Dominusi

pfe eff Deus , Dominus

gisinig

ipfe ef Deu, Poftquam S. Nicolau

x

s fa&tus eft Epiíco

SI.R(go I 8

lc5, nti

tutin Provincia Myrenfi idolum Diapz ,

pus , adhuccoleba.

in quem fine

m ipfe,tanquam

39

alter Elias, zelo religionis incenfus ftatui

t

»totam fuam circuire Dicece-

vit bt

fin, & hujus idoli cultum cum idololatris

gladio verbi Dei &

prodigiis

Éront d

extirpare, quod & feliciter perfecit, tota

mque Regionem

ab idolis ex.

Ti

purgavit ; undenonimmeritó tunc om

nus ipfe eff DEus :

nig po pulus exla

Mi

Dominus ipfe eff DEus,

2

mawit d Dami-/,

o

$.. Decaftitate

Jofe

l

Sacris litteris te

ftimoni

phi, JacobiPatriarchz filii

»egregium habemus i

j reattt

um: Cüm enim imp

udica Puthipharis uxor

P

lurics illi effet moletta,

€b quód formofus er

dem vimi

2

3t, € decorusiimó & tan.

eratqu

pfi difcuperet

inferte, reli&o pall

mit. V

fe dicens;

& in ccelum ingemin

ans - Quorsoda bec malum

ioin manpu cjus, fugit, apud

peccare in Deum ? En

L2

r

poffem facere & Gan. 39.

Nicht

dium,

prxfentiffimum co

ntta libidinis ten

tationes reme-

timor videlicet Dei,

quem Jofeph ubique przfen:

9.

s at

(ür; & fuga ciusmodimalz

tcm veneraba.

nin

occafionis, q

uia vel ipfemulicris ta&

uscon«-

tagioíus ac venenatus cít,

& norn aliter

viris, prefertim facris,

bidifIim, capis mor(us ,

& latentisi

quàmra-

«t

n herba ferpentis fibilus

Pmiad:'r;& é Chri &iag

ugiü—'c Poéta cecinit;

fugicndus.

" (

W

/

Ms qudfägiä;, facies Feneris c!um veneris

!

äzz'e anteg

m*;ülm )

Non

Jedeas, fed eas , me pereas. per eas;

du -

— BeS. Nico

lao refert vita, q

i]XJCf///!

f

"

i

uód non duntaxat in juvenrute fua ,

.,1

ed & per omnem vitz curfum

*

fuerit ca

ft

T l

uam peítem, & cane pejus

& anguc fugerit

3j

A'i's-fïr.nu-s;,& mu.li«'cres non aliter

e

j

m

amfonefortiorem, nec Da

Vi

.i [ g

Don enim . reputabat fe

if

«

efanétiorem, nec

Salomonefapientio-

R. D. Girther Fefliyale,

(Ax)

Tem

Corfideratio XLVII,

346

rivitdo

rem,qui omnes pet mulieres dceeptifunt'.Et-(i,:ö-hmmd Chriftiane;non.

videstt:

vis pariter ab illis falli ac circumveniri, oportet ut pcítem earum vitare.

qum Dotn

Ect. 455 familiaritatem : De veffimentisenim procedit tinea.& Àmuliere imiquitass& ficut

15.

difficile eft.(tupam approximari igni, & ab eo non comburi;ita pari rà-

hr

yneicia

tione eft difficile, vitum, quantumvis pium , familiariter cum formo-

fa muliere converfari, & non per incentiva libidinis atdere j

iapud

hinc

i fpedit

Eccl. 1531 rurfus fcriptum eft; Qui tetigerit picem, inquinabitur ab ea.

Dan. 144

9. Mirabilis eratille raptus , quo Flabacuc Prop

heta per Angel'»um

sifime :

um

35*

ex Judza in Babylonem uno,utita dicam,momtento deportatus efl,ut

ibidem Danieli 1n lacu leonum incluío deferret prandium : Dixitque

M L

UT

ZAngelus Domini ad Habacuc: Fer prandium , quod babes, in Baäjlyonein Danieli,

— aui e[t inlaculeonum s. & dixit Habacuc: Dominey Babylonem non vidi ,& lacum

T et

ne(cio,

Et apprebendit eum Angelu Domini in Vertice ejus, & portavit eum capillo

capitis fui , pofuitque eum in Babylone fupra lacum in impetu [pivitus [ui.

Sxm!lc

&

ando n

tiisin E

quid accidit cum S, Nicolao: cüm enim nautz in fummis ja&arentur

tempeftatum anguftiis, nec ullum ampliüs humánum fperare poflent

Àor, Ài

temilon

fubfidium, expaníis manibus ad Deum clamárunt , ut ip(is in falutem

mitteret Myrtenfem Epifcopum,;uttanti viri ac tantopere à D. dile&ti

ptpit

. Aunver

patrocinio ac meritis juvarentur. Et ecce, illico adeft D, Nicolaus,

tum adhuc in vivis exiftens , invifibili Angelorum manu illuc transla-

Msanime

lme di

tus, qui hifce verbis confolatoriis periclitantes in mari allocutus elít ;

Ad[um, quem invocaflis , in Deoconfidite , cujus ego Minifler advenio ; & artepto

m f

clavo navim ad portum direxitinconcuffam. .O S. Nicolae! pericli-

ünt; lt

tamur & nos in hocmari magno & fpatiofo hujus mundi immundi,

TWryroj

Md uj

dirige, obfecro. nos in viam & portum falutis xternz &c,

1o, DeS. Jofepho Agyptiorum Pro RegerecenfentSacraPaginz,

l1 $

quàmloilicitüs pater fuerit confervando tritico, ne tempore cgefta-

It uf

ts futurz quod fpiritu fuperiori illuftratus praviderat, homines fame

lt

! A u

perirent , qui & invidis fratribus fuis largá manu frumentum diftribui

:4*. mandavit, ut illud in Chanaan perferrent : $uffit ?Minifiris, ut implerent e0-

oU

2$.

rtm [accos tritico. Nec minorem curam de fuis ovibus habuit S. Nicolaüs,

thori

quas nou folum pane in egeítate fumma reficit fed & triticum il-

hjudo i

lisin annonzdefectu mirabilem in modum procuravit, ltaenim re-

- Yu: Qu

fert vita,quód adhuc vivens Mercatori przdiviti, qui in Sicilia frumen-

i Etclcü

hat

to naves fuas operaverat,inHifpania illud venditurusapparucrit,eutm-

que cfficaciter adhortatus fit, ut quantocyüsio Lyciam vela dirigeret,

Hs

& Myrazin urbefua egentibus civibus frumentum divenderet, maxi-

GHI.t fn.

mas exinde adepturus divitias.

Pareit Mercator, & Provincia Lycia

Ij

Ofen

cum fua Metropoli Myraab extrema fame & interitu liberata eít, Ea?

m

hj

providum patrem & paftorem f« dio-ccf2os , digoum, quem imiten-

yhun

pon

tu?P rincipes & Epifcopi, ut non folüm de pane vitz, fine quo

ws,;

vjvit

d

du

De 5, Nitolao Epifiopo,

Vantm

vivit homo, fed & de temporali, quantüm fieri potéft, grepi fu

;

O

5

Iu

videsnt: Beatus, qui. intelligit fuper egenum

Pro P/; 4.0, '-

I e pauperem ,, in die mala. liberabit

Mi

eum Dominus.

3

Abraham non exfpe&

ayit, ut pauperes ab co humanitatis peterent

ii

m fom.

bencficia.fed ipfe eis,ac prafertim peregrinis obviam venit,rogans eos,

utapud fediverterent: quod faus luculenter patet de tribus Ángelis,

der o n

in fpecie peregrinorum ante domum fuam tranfeuntibus , quos huma. G7 18,2,

niíIimé roógavit, ut una fecum cibum caperent'! Ciimque elevaffet oculos,

etngdn

at

apparuerunt eitres: viri [lantes prope eum : quos cttm vidiffet, cucurrit in occur[um

€ov am.

En ! alterum Abrahamum in S. Nicolao , quietiamnon ro-

m D

denem Daut

gatus pauperibus pro poffibili fubvenit, & futuris fzculis pulcherri-

mum exemplum reliquit.

Unde meritó deillo hodie canit Eccle(ia *

vbl

p

imit m

Difperfit , dedit pauperibus : ju[Litia ejus manet in. feculum faculi.

Et cüm ali. - 11 1,

p

j

quando non haberct nifi unicum papnem in cellario,illum pluribus ope-

;

|

rariisin Ecclefia fua laborantibus appofuit, quo omnes abunderefc&i

; p

funt. Alià vice;cüm meníz cum (uis Clericis affideret,nec ad refe&tio.

rnte vt

1

|

nemillorum haberet, nifi modicum vini vafculum , cun&is infundi

j indit

»äD i

przcepit , ubi vinum mirabiliter adauctum cunctos refecit, — Ecce , Proy,ag

quàm verüm fitillud Sapientis: Quidar pauperi , uon ixdigebit, Ex qui-

*l

D. Nion

"

illucttt

J

bus,anime mi, collige, quomodo eleemofyna non depauperet, fed

J

(

!

'

fumme ditet; proinde valdemirandurm e(t, quód multi divitcs fideles,

iloci

"I6

cüm fidern habeant, reipfa tamen & fa&is huic Dei promiffo non cre- $, pafj,

j

dant: Et nunquid frumentum, fubintrat hic S, Bafilius , cadens i terram. lu- bom, G

[j

Olac fllk

!

crum projicienti parit ? fic C panis in cjurientem porredus multamimpoflerum tibi

(j

reddet utilitatem.

?.

:;:ræ?aæ'm

l

11, $. Paulus, ubi in Concilio publico Judxorum Hlierofoly-

l

]

mis caufam fuam & Chriítianifmum prudentiffimis rationibus. vo-

p q !

"

luitdefendere , ubi vix loqui caepit , mandavit Apanias injuftus Pon-

omine"

]

"

'.

tifex , ut ab adftantibus percuteretur alapis; fed ille mox retorquebat 4945 ..

(tutt li

argumentum : Percutiet t& DEUS , paries. dealbate; Dixit hoc Paulus

um

authoritate Apoítolicà , & ex zelo juftitiz , intentans & przdicens

N

injufto judici juftam Dei ultionem, . De S. Nicolao refert ulteriüs

qiíam

vita: Cüm Niceno intereffet concilio tanquam Epifcopus & Przla-

fuam

tus Ecclefiafticus,in eo Catholicam fidem , ac przefertim Deum unum

ii um

in effentia, & trinam in perfonis contra Arrium & illius fequaces vali-

(ud

m

f

J

diffimis argumentis, & Sacrz Scripturz tcítimoniis acerrime defendit,

ii

& ut magis adhuc confunderet Arrium dicentem: Patrem in divinis

j

l n

[iü

majorem Filio, & Spiritum San&um utroaue miporem , furrexit in-

"

i

trepidus de fellafua , & inconfpe&u totius Sacri Coacilii non ferens

u d

n

blafphemiam, impio Arrio egregiam impegit alapam : Percutiet te

n

DEUS , paries dealbate ; arripiensQuc in manus laterem, feu

coéctum

n

lapi,-,

(

j

(Xx) 5

(

348

| Confideratio XLPLt,

lapidem, naturalibus agg&memis & expetientiis difputationem ïuim

uminpo

Petr. Beff.. ulterius profequebatur: Haunceine , inquiebat, tegulam. cernitis , teia omui-

poluopt

hocfeflo, mà diverfa in [e compleitentems confíat quippe aqua, argilla &* igni , wonnifi ta-

fonemor

men unus efF later, — d. eundem plané smodum án avcano , incffabilique. $. Tri-

hunc(erya

nitatis myfterie vem- fe babere vobis perfaadeatis velim , mam in ila quidem tres

[met erti

- Miinfano:

difcrepantes per[one [unt , C in velationibus plan? -oppofite , attemen mon nift

untm C effentia r natuva. Deum conflituunt, [ubfhantia bic utitatettr , & r«

. Avim p

letiene cau[ante differentias,

Hzc cüm diceret, ftupebant omnes , qui

- t n

eum audiebant , & nemo erat, quipoterat. refiftere fapientie & fpi-

m

titui; qui loquebatur , nifi folàm aliquiGracorum, qui cum adtem-

cprand

pus al

^

iquod fuá privabant mitrà & pallio, quod tamen utrumque

- - hmmconl

pauló poft recepit, dum enim Miffam in honorem B. Virginis, cui

- Dufita

4

erat devoti(Timus , in Pontificalibus vellet cclébrare , & ob privatio-

Qtunfoem

Ant, Spis, Bem mitrae & pallii dolerct; Ecce , eunlis -"pidentibus, ait Antonius Spi-

LOm

ex Petro

nellus, 4uo . Zingeli. affiterumt , quorum snasimitram,alius. pallism. fibi divii-

"

Büiteat

de Natali — *5 reflituerunt,

O" ex tuni reajJumpjit fibi celieus delata.

- Difícehic, fidem

t Mnpe

bus,

Catholicam & verbo. & fato defeg

;

du

pro juftitia &c,

dete & usque ad mortem 'ïccr—c:ïa

hi

: lumv

15, Mul

tafane

ac pïmä ftupenda Domiaus per S. Petrum &pü-

NI

ftolum & Vicarium fuum patravit miracula, de quibus in A&tis Apo-

^ Wi D«

ftolorum Divus Lucascommemorar, quod, illoin civitatemaliquam

Qttitus

introéupte, paffim infirmi in vicis & plateis cum le&olis& grabatis

- T i

fuerintcollocati, utfaltem umbraillius obumbratet quemquamillo-

d

A 5,16, rum,& liberarentur ab infirmitatibus fuis : concurrebat aucem C multirudo

iliertom]

vicinarum civitatum, afferentes egros & vexatos à |piritibus immundis qui curabati-

türpop

tur omnts. : DeS. Nicolao legitur inhodierna Colte&ta, quod de nul-

lo San&torum lcgitur,quód nimirum Deus innumeris eum honora-

Qottte

verit miracul

iij

is: Deus, qui beatum Nicolaum. Pontificem .-iïzïzwæïä; waiesomjïä

miraculis evc. -

Üptung

Nautam mor

L

tuum "*Tüftïmvä& ad vitam; Oratione fva äar'ios fe-

at

davit marismotusác tempeftates; Vivus adhuc & abfens Conftantino

^v

Imperatori apparuit.& innocentes quosdam clientes à morte& carcere

I Vintut

liberavit, Càm effet Romz.ubijuxtaTiberim palatium magna ex patte

Wt

: prolapfum erat in flurnepn, & hinc inde jacebant ruinz domüs, prate-

x

riens viditcolumnam marmoream adhucintegrár 'fupra quamCrucis

Qd

E

Aut, pe.. Iormavit fignum, dicens LUPcolamnaper boc flumen uisque ad smato, & isqua ad

tailius ia !0 Myre te. circumfers mam ii te uti dn Ecclefia mee ercciong volo s cum

Ptlnt

et ope rediero,

Ü*

M D

yit,

Attende hic, 3nime mi 4 iagens prodígium

lumna illa mar

morca obedivit voci San&i hujus Antiflius & per Ti-

tttet

berim usque ad

Yitoti

mare'Thyrenzum , & perillud usque ad portuin

y-

3"53 *

LDW

.T« pervenit, ubi paulo poft redims' ad fuam diæcsümïs- Näce'

eain

ph

*

" d

De $. N:'ckaïal Bpïj?oþ.

349

ov lu

eamia:

portu invenit colamnam Porphyreticam, quam in n'oö*o tem-

, t tf

plo íuo pro fulcro erexit, ubietiamnum fpe&tatur in tanti prodigii pe-

Mi if t

2 Y

renne monimentum. Mitto quàm plurima alia prodigia,que Deus per

hunc fetvam fuum patrare voluit,dum in cun&is clementis mira fccit;

loiln v

Ignem extinxit furcatem,aérem rábiofum compefcuit , lu&us tumcn-

T

tes&infanos coércuit;terram foecundavit &c, qux miracula in vitisSan-

iA

G&orum fpe&anda multüm Orthodoxos reddere debent in fide flabi-

tom

les: Non enim fecit Dew taliter ouilnationi, &* judicia fua non manifefLavit eis,

pieie

13. Àd beatum obitim hujos S8, Przfulis Myrenfis venio, Cüm

Py, 143;&;

i cumiio

nunc grandzvas jam cffet, virtutibus, do&ttiná , miraculis ac meritis

g m

fumme copfpicuus, de cujus vultu mirabile promicabat lumen, petittà

Vigna

DeoSalutari fuo, ut ab hocmiferz mortalitatis exilio diffolveretur,in

&opb .

quetn fibem levi correptus morbo,feDeo & (an&i(fimz ejus voluntati

Antons|

in omnibus paratum füitit,Et cüm nunc advetitá(fet optatusille&fupre-

ii b

mus vitzarticulus,ex quo pendet omnibus autfelix , aut infelix xter-

Jifcehud

nitas, Angelos obvioshabuit, ubileto, animo adhuc recitavit illum

asbl

Píalmum : Zs te Domine, Jperavi, non confundar in etemum ; & ubi pervenit

Pf.3

ad illum verficulum : in manu tuas commendo fpiritumzneum, Deo Creatori

Dutn f í

ac Salvatori fuo in pace reddidit fpiritum fuum. — Et qui totac tantis

T m h

vivusaà Dco erat illuftratus prodigiis, nec mipnoribus eum mortuum

t

Dominus decoravitmiraculis, dum mox ex illius fepulchro pretiofum

yjit p

manna, feu pretiofus quidam, & falutifer liquor,qui variis & infanabili-

g

um

i

g

ii

;

bus mederi ceepit morbis, ma£avit, & ctiamnum manatex marmorea

at

f

illiastumba propter quod turmatim illuc ruunt ex ompibus Natio«

nibus populi, utde hoc facro ole

[e)

M

z

2 & mana aliquid p äïüciþmz: ficut

0i v

& cgo recepi; Benedidus Deus in Sandlis [uis.

" m h(n

n

Quidigitur nuncreftat, animemi; ni(d ut virtutes h

diur8S. Angilli-

! j;

tis ptoomni poffibilimodo imitemur,(i cum &o pariterin coclefti glo-

tjaà Dco velimus coropari? Portavit ilfe dulce jugum Dosini non

1

n u^

abadoleícentia tantüm, (ed jam ab infantia (üa5 & nos quid in incliori

|

li

jl

(

& proveCta atate ? Alinos mifcros! quotiesincipimus, & tamen in fo-

/i

h

lida virtute non proficimus, Agaofcarnus aliquando,dum adhuc tem-

t^

fl

ng

[7]

pus eft,miferiam noftram,& demerita noftra amaris deploremus lacry-

JOTUM

n

mis,IlleSanctus,quia magnis pro honore Dci & falute proximi perfun-

pï

amm

"

&useütlaboribus,in morte Angelorumichoros fibi obvioshabuit.con-

n

li

'gtatulantes ci, & concinentes : Eure, ferve bone Crs. O ! 'prctio[a mors im con-

h

' ffediu Domini, mors San&dtorum ejus; Quisigitur tali actacro Donminonon

,

"II

libenter, & pro omnibus viribus non inferviat, quobiat omris infer-

00

jl

viunt ei? Disxi;nanc ceyi ,& hodiciterum incipio dénovo fervire

f

j

!

|

Deo meo. O S. Nicolae ! impetra trihi haüc gratiam

HL

:

i

gs-

N

& quidem efficacem,

j

(X x) 5

CON.

—

h

350

Ceonfideratioa: . XLF 1H,

unmcOCO GAU CO um

eecs

p iil mll r bl —— Va s m

z

Concepti

CONSIDERATIO XLVIH, .

tontagiot

dudit: D

iutathic

neomni Macul

,

| D;B.-Virgineü

a Ori ginali-j;,

tspuria

& actuali,

&ducida

i cltat

Pro Eifto Conceptionis B. V. Mariz.

h NI

t

De qua natu

s e$! J Efus, qui vocatur Cbrislus ,.

fettform.

Matth. 1,16,.

Qautem

3

TO r

Y.

Frelegans &H* ifta quxflio,

quam fan&i Patres, & facrarum Scri-

fumtoy

tifoindtcg

pturarum Interpretes producuntin medium : An videlicet ad:

huc fuperfit amceniffimus ille paradifus terreftrisin quo primus

du

homo Adam fuit collocatus: Plautaverat autemDominusDeu para-

mblich

T0 ORUA

difum voluptatis? &c, Refp. S. Juftinus cumS.Auguftino, Damafce-

Gth. 2 8.no, Thoma Aquinatc, & mille aliis, quos citat Vicgas,quod omnino ex

Mi

tMedla

peculiari Dei providentia tempore Noermi in univer(ali illo diluvio

paradifus terrenus faerit fervatus inta&us, eó quód ionocentiz locus à

Md ij

Deo non maledi&us,in quo in hodiernum usque diem quieté,ac fan&ée

DiCuitrs

Gen.(,rz-q-

'vivuntHenoch,&Elias,qui ambo Angelorum opc inillum amaepisfi-

fatifimi

4. F3« mumlocum fuerunt transportati, in qno in continua Dci contempla-

CUU

,

]5

tione usque ad ultima orbis tempora vivent, ubi Henoch Gentibus &

Abuïm[. q.

Elias Judzis przdicabuntpoenitentiam &c. — Juvat hic audire Abulen-

tidemi

1j. in

fem : Cüm totus orbis, inquit, aquis diluvii obruitur. paradifus immu-

Mifstatur

Gea. 7,

nis fervatur, & licet aquz ad majorcm afcenderint altitudinem,paradi-

(;//lfll, 6' [

fum tamen adinflar muri cingebant, & inta&tum confervabant, 'Et,qugf

Wlflüm

Ofine a

re hoc ? Et figura noíce figuratum.

Per hunc paradifumn S. ]oan. Damafcenus Beatisfimam , & imma-

ET

$.Deamafc. culatam Dei Genitricem MARIAM fubaudit; 44 bunc paradifum , ait

te

orat. 3. de erpens aditum non babuit ; & ubi peccatum originale,inftar diluyiitotum

Wanit j

B. V. dor

terrarum orbem inundaas, omne mortalium genus devaltaverat : Per

ely.

mit

M

