tes multi ne quidem eloco movere poterant,obfequentem fibi habuit,

J

dum eamcingulo fuo per decem milliaria traxit,& ad novitempli ftru-

gl

u li

&uram Chritto erigendam applicavit, ubi & vaticinium hoc cdidit z

Cüm mare illac p

ertingeret, affuturos, qui, quamip(íe nunc, eandem

pem L

fidem de Crucifixo JESU przdicarent, quod perS. Francifcum Xavc-

m

tiumS. . completum eft. Denique innumeris exidololatria & im pie«

3'1!1'181 H pæ

IMI

tate ad Chriftianam rcligionem addu&is, Apoftolatüs honorem glo-

3' 9055

riofà martyrii coronà decoravit, dum ante Crucem Sacram Tho.

d

mam precantem impii facrificuli fagittis primüm , tum crudeli lanceá:

i 0

trajecerunt, ut adimpleretur illud:: Z4mor pares facit , aut invenit; Amox

j

jMlius crat JESUS, & hic Crucifizus,ideo etiam in morte ei defide-

llylg

u

o

tabat eífe conformis, O gloriofi(Iume Apoftole I Congra-

| tflmw'

ii

iy

-tulamur tibi &c,

g

|

nv

[

l Mh

fl

94

"m

t

i

CON.

fi

| EC

372

Confideeatio Lt.

ocmpod tss

-

TU

Eb i538:8

exe

[

*u o m

ftemd

sinipiut

SI

DE

RATIO -

L

CON

limes fpi

jc panisc

minus &

: Dec Chrifto Domino à Virgine in mun-

. dum nato,

witatem]

Princepr

Pro Fefto Nativitatis Chrifti,

apetum.

qum d

Annuntio volis gaudium magnum, quo4 erit omni populo,

mitum 1

idDillo

quia natus efi vobis Salvátor &c. Luc. 2, 10.

E ^

,

pb gi

é hu vl

Uem fan&i Patriarchz i

n veteri quondam T'eftamento tot

Qu Dlur

- defiderabant votis, quem Prophetz Sancto Spíritu illuftra-

v Du

ti toties otbi denuntiabant venturum , quem omnces ani-

me,illu

m juftz, ac piz ardentisfimis ex(pe&abant defideris, ecce

m CO

; iþfc hodi

boni nuntii.

c à Virgine in antro Bethleherhico in lucem natus eít: 01

-

Vijtta

7317

4»ng. 719: dies

Obfederat quondam-

Benadad ch?äSyriæ-Samariath civitatem,

mituséte

quam per longam obfidionem ad extremam u(qucinopiam , & male-

idrovit

fuadam famem redegerat.

Placuit autem divinz Bonitati tantis He«

ET

brzorum miferiis imponere finem, undeSyros perí pe&raimmiffa ter-

fnliew

refecit, ut abje&is omnibus , ctiam pretiofis, de no&e aufugerent, &

Noél

tentoria fua , accivitatem obfeffam rclinquerent.. Erant autcrm, prout

W F

obfervat Seriptura, ibidem. quatuor viri leprofi juxta portz introi-

inelrt

4.Reg.7,5, tum., ita invicem inter fefe di(currentes: Quid hi« eff

e volimtus , donec sus«

Tiok at

riamur?. five ingredi voluerimus civitatem , fame moriemur :

ffre man[erimus bits

C

moriendum nobis efl : venite ergo, & transfugiamus ad caftra Syria s fi pepe

rcerimt

N

nobis ,vivemus ; fi autem occidere voluerint, nibilominus moriemur. Et ecce, du

du

di&i viri ad hoftilia venerunt caílra, nullum amp

liüs invenerunt ho«

lf p

otía auro, argentos

It gett

minem, quà captatá optimá occafione , aliqua tebt

tot ho

& veftibus ceeperunt fpoliare,

& faturatà fame, rcv

ertentes in urbem

- lh

Samariam lxti exclamárunt:

H« llies boni nuntii e[t. Audiérunt hoc ci«

"tl

ves, & erumpentes ad divitem przdam, magaam fimul aunonz, & pa-

E

num copiam receperunt , quibus poft tantam exantlatam fam;m. -

X

Ittlli

unde refe&i funt: O' dies boni nuntii.

m exetci-

Tume

Obfedittenebrarum P;inceps ip antiquo Teftamento cu

tu fuo non folüm Samariam, fed & totum terrarum orbem. Pa«

ci tunc

Wï

, Audi

erant jufti, fcd propcmodum gqnis caro cgrruperat viam fuam

altem

Qlon

- De Nétiwitate ChbrifH,

373 :

Pfaltem de fuo xvo lamentantem: Corrupti funt, & abominabiles fæ& ji;:«x*

f.

Pj' .';Lz R

n iniquitatibus : non eft . qui faciat bontm. Eratigiturtuncin univeri

o 9rbe.

[

fames fpiritualis maxima : In orbe univer[o fames pravaluit , quia in toto Of- Gg,,. 4t ;

be panis deerat, videlicet panis ille verus & vivus, qui eít Chriftus Do-

$45

fDf

minus & Deus nofter.

O dies boni nuntii ! hodie per adventum & Nati-

vitatem hujus benignis(imiSalvatoris noftri non duntaxat tenebrarum

[

Princeps cum exetcitu fuo fugatus eft, fed & Bethlemicum horream

apertum ( obferva : Bethlehem idem eít, quàm domus panis) per

quem divinum panem , qui de ceelo defcend

it, totus terrarum orbis

mirum in modum refe&us cít, O dies boni nuntii! audite Archangelum

MA

ad Paftores loquentem : Evangelizo volis gaudium magnum , quod erit omni Luc,2,10,

ii

1C,

populo, quia natus eft vobis Salvator, qui eff Chriffus Dominus , in civitate David ;

l

Q* boc vobis fignum : Invenietis infantem panuis involutum , €& pofitum in pra[apie

L

ao

i

&'c. Plura audietnus in przfenti.

iicu il

f

^. Pulcherrime (ibi correfpon

dent & veteris & noviTc&amchtiPa-

omod ?

;

ginz ,illud reprafentat Figurans .hoc Figuratum. Adamum primum ho-

ffidfm& aï*ï !

suinem confidera immediate à Deo creatum, ac produ&tum ex tetra

l

»

au d

Virgine, nullà pluvià, aut femine priu

s faecundata : Formavit igitur Do-

Gän. 21 'Zïc

minus Detts bominem de limo terra.. Hodie fecundus Adam Chriítus Do-

n r

minus éterra virginea prodiit in lucem, ut illud repararet; quod prior

1am1W' ;

defttuxit, Juvathicaudire Melliflaum: Vehemen:

er quidem nobis.dilectift- $, Berit,

de

U

verb. Apoc.

gt

smi, vir unus ( mulier una nocuére : fed gratias DEQ, per unum nihilbminus yiruti,

m

4 mulierem unam omnia veflaurantur Crc.

£, 12. figit»

yugt

Noé fabricavit Arcam , in qua ab

interitu falvaretur genus huma. agnum.

m

num: Fxc tili Arcam, Per Arcam hanc V. Beda humanitatem Chrifti Gen.6:14«

zi

intelligit, quam Verbum affum

:

pfit, in qua falvaret à fccunhdc.) dilu V.

Bïa

016.

W p

n

*io & zterna morte genus humanum.

N

Cüm

H

in deferto vidiífent Ma'miïa, attoniti exclamá. Exed. 16;

um

qcbrai primo

i

runt: Z4danbu? quid eff boc? ignorabant enim, quid effet . quibus ait Moyfes : Ifle

I$.

lafiM

Eal

eff panis, quem Dominus dedit vobis ad ve[cendum, Ex ecce, hac no&te virgina-

lis germinavit terra , ccelique aperti (unt, & pauis vivus, confirmans

cor hominis , decidit in terram : . AMaibu ?. quid eff boc ?

J

,l

J

j

la facro Epithalamio comparatur virgincus Mariz uterus acervo

n

g

*tritici, fed tarnen vallato liliis: Venter tuus ficut acervus tritici vallatus

liliis. Cant. ,^..

fum

ggüim

u

Per acervum tritici Mariz feecunditas, per lilia autem ejus Virginitas Dioxyf,

intelligitur, qux hodie péperit Salvatorem mundi, verum ac vivum Car:b, 4e

mïamcff'

frumenti granum, & tamen Virgo in zvum permanfit.

laud, !fïg,

i

Porta Orientalis olim in templo foli patebat Principi , cui diebus

q

u

Sabbathi aperiebatur, utin ea confiftens fpe&taretSacrificia,eam tamen.

! hi

y

non liccþat illi -tranü;c : Port

4 bec, ait Ezech

iel, claufa erit,non agerigmr,

* Ezech, 44, |

ji

u

ym

2,.

l

|(Aaa)3

p

E

b

374

Confideratie LL

E

äit'r;an tranfbit pir'fdmf: queuiam DominusDeus I)?:æït*.ingrej]ksej!'ï'pn.umerirqn

Domnm

.?.ä&ig * fgf LA

claufa. Principi : Princeps

P

fe Jedebit inea, P

cr hanc portam juxtamenterms

«f non

&, de Nat.

S. Auguftini MARIA

1

€

fignata eft, per hanc in Incarnatione ingreffus

sgotun

eft Dominus D'eus Ifraél, ex eacarnem aíffumens, & hodiein Nativitae

te per eam cgreffus cít, portà tamen clausá , & illzesà cjus virginitate,

tjaque.

t

&en. 225

3. Vultisplura ? Abrahamo quondam promiffum fuit ; Benedicese

!" 8.—36

tur i [emine tuo. omues gentes terre , hoc eft, o Chrifto ex femine ejus na«

Migs co

W q

G4l,3,16. (ciruro, . Et ecce hodie completum.eft ; Unde fa&tá hac promiffione,

n m.h

meritó Abraham prz gaudio exultavit, previdens infpiritu hunc divi-

PfinCï-pw

$o.8 $6« nilfimum Infantem ex Virgine fuz flirpis naíciturum : /4brabsm Pates

Ufiülfil 4

vefler. exultavit, urvideret diem meum: vidit,& gavifus eff. Imó & hodie poft

bis mille annos viditin limbo exiftensper Angeluminftru&tus, natum

fodie in

gulumu

Corn.info. effe Salvatorem mundi, quem tot priüs defiderabat fufpiriis ; Avidiffimà

gus at

$59

ex[peclans, aàt Corn elius, Chriffum liberatorem ad: faam C fociorum: Patrum

rf

&on(olationem-, ac lexiendam: tam longam anxiamque Chrifii ex[beclationem.

JacobEfau fratrem fuumiratum fugiens,ne abillo occidereturiinMes

W

U RETS

fopotamiam fecontulit;ubiin via dormiens viditDeumiinixum fcalz,

Gtn.58, feconfolantem;&AngelosDei afcendentes & defcendentes per eam : Ej

N

monte

13.

Domitnium. innixum fcale.. Per hanc fcalam;ait RupertusAbbas;Incarnatio

Vetbi reprxfentata eftper varios gradus, hoc eff, generationes,tandem

[l

&up. bic,.

tbl ]

de caelo deícenfuzi ,& nafcituri;/ Et eccc, hodie in Nativitate Chrifti

ifta vifiocompleta:eft, Dominus enim; quem Jacob fcalzinnixum vie

tolloqi

vimfi

derat;ipfe decoelo defcendit, utnosmifellos per Crucem & Paffionem

«

fuamab hac terra transmitteret & elevaretin coelum : O dies boni nuntii ?

]

ftade

Moyfes, paícens oves Jethro in deferto,& Domino inruboardente

ii w]

»od; 5,2, & incombufto vocatus eft: Apparuitque ei Dominus in flamma ignis de medio

rubi é&"c, Hodie hec figuraadimpletaeft. Audi Ecclefiam ; Zubum,quem

It ste

fU con

videraz Moyfes incombuftum., eon[ervatam apnovimus tuam laudabilem virginitae

teni, Sandla Dei Genitriu, Dei enim Filiusin 8S. Virgine conceptus, & ho»

N

ä öl&g

dicin lucem natus;illafa ejus virginitate;per illam perfonam divinam,

in atdente rubo apparentem, prafiguratus cft ; ita Theodoretus & aiii,

E wi

t Ch

4. Amariffime quondam flebat Rex Ezechias, quando illi; ab Ifaia

YI.

, Propheta ex parte Deiintimatum eft: Diffone domui tue, quia morieris t

II

LT

Q non viver ; & fübjungit Scriptura; Er flevit Execbias fletumagno. Scda

quid, obfecro, ifte ploratusin Rege aliàs generofifIimo ? fortaffe , quia

àdety

juvenis erat trigintanovem annorum, juvenibus autem mors videtus

RUE

. Hier. 10, accrbior ? Cerrà, fubintrat bic $. Hieronymus . juftus erat Exechias. & cord

Gulcid

Pocla

a, adverf, perfeito: iturus erat ad Dominum. igitur plorarenon debuit ? Refp. Eufcbius im

lw

peag.f, Canticum Ezechiz: jurelug

ebat, quia à ferie Nativitatis Chrifli d [cïrfinc Dq-,

PAU

a$g, — rid future fuam pofleritatem :x;lujtm- dolekat,

B

um

z

De Xatívitate Chriffi, i

37$

. Et fequitur: Et sonvertis Exechias faciem fuam d parictom , & oravit ad

r

!jzlo 3',30 :

t

Dominum. Ét: quare, dices, faciem fuam inorationc vertit ad parietem ?

cur non in ceeluim? Refp. S, Gregorius Magnus, convertiffe Regem

DT

Nl

xgrotum faciem (uam ad parietem ,hoc eít,ad humanitatem Chrifti,

ejusque tot fufpiriis defideratam, & per tot fzcula exfpe&atam Nativi« —

Binit

um

tatem, quia ipfe /Tat po[f parietem zoflrum.. Et eccehodie xgrotantis illius Cant. , 9.

Regis completum eít defiderium : Propter boc fciet populus smeus ronten Ifa. $3 6,

TE

vifons |

mieum: quia ego ipfe y.qui loquebar , ecce ad(um, Vide hic, & confidera , ani-

me mi, quibus votis ac fufpiriisolim Patriarche & Prophetz, Reges ac

forcdl

at

Principes hanc Chriíti Redemptoris fui defideraverint Nativitatem:

Ltinam. dirumperes cwelos , C* defcenderes &*c,— Proinde re&e S. Lco Papa jfa, $, €,

vdic pl

ts nut

hodie in fecundo INc&urno: Salyator nofier , dilediffmi , bodie natus efls $, Y z Papa

géudeamus 5 neque enim. fas eff , locum effe triffitie , ubi natalis eff vite: Un& feym , de

dl

"m D

euntlis latitie comimunis cft ratio: quia Dominus no[ler peccati mortisque deffru. Nus, Dem,

Qor , ficut nullum & veatu liberum reperit , ita liberandis omnibus venit. — Exuliet

fioyo.

tur n

Sanius ,quia propiuquat ad palmam ; Gaudeat peccator , quia invitatur ad ve«

miém : anunetur. Gentilis , quia vocAtur ad vitam .

um

xramd.

$. Moyfes Duz acLegifer, ubi quadraginta diebus fuaviffimée in

monte Sinai cum Deo egit, digreffus ab hoc diviao colloquio , & de-

I)

Ne autem

fcecndcas de monte advertit, radiantem fehabere vultum.

vt

*b hos promicantes faciei radios populus Ifraéliticus à fuo arceretur

Fan.

onimum

«olloquio, vclo vultum obtexit ; Impletisque fermonibus pofuit welamen fuper Exod. 34«

feciem [usim, G tusc loquebatur ad filios Ifrael omnia, qua fibi fuerunt imperata.

3o

pfront!

cce plüs hic in przfepio, quàm Moyfes in montis faftigio, quia

! M')Wä !

ipfe adeft, qui olim cum Moyfe & Prophetis locutus eft: & quia nonvi- Exed. 38,

o

J

dabit me homo , & vivet , faciem Dei carnis velocontexit, & velavit, ut

20,

i jl

in his tetris inter homines ambulans faciliüs cum cis loqui poffct, at-

MHMW *

quc converfari,

"

. Samuel quondam, ubi Bethíchem ingreffus cft, à Senioribus oppi-

| w;,&ho'.

di di&um fuit ; Pacificusme eft ingreffus ts ?. qui (ine mora refpondit: r, Reg. 16

ydin

Eft pacificus ? ad immolandum Domino veni, (ancificamini, & venitemecum, Ani-

4

ma Chritiana! Confidera admirabilem illum ingreffum, quo filius

ii

T

Dei in mundum, &in uterum Virginis , & exinde in Beth!ehem, & de

T

h

Bethlehemin ftabulum,ac przfepe venit. Et nunquid hic pariratione

, M

ad cum dicere poffumus : Pacificusne eft ingreffus tuus, Ó pientitfime JE(u!

*!ZHCaqw

an veniítinos perdere, & gladium mittere?* Miniiné gentium,reponit

d

f.

g"

dulci(fimusSalvator: Filiu: bominis non venit animas per

ää'ïequ

dfalvare ; 3deo

Luc.9, 536;

r

J

proclamari jus(it ab Angelis: Pax bominibus bone voluntatis ; fcd ad immo-

J

Í 7

LindumDomino venigme iplum aliquando in Ara Crucis pro falute univer-

89 3&'

j

forumDeo P;tri mco inHicrufaltmimmolando i Santtifiamini CY

vxénite

L4

N

li

x

*

376

Cä':z/ia'eratä'a LL

$

ven

:

te iiecum ad afpera, ad dura, ad Cruces,& Pasfion es,quiá t,'tbn eft alia

sl

dï&&lfm

ad coclum via, quàm per Crucem «d lucem, — Anima Chriftiana! erige te

in fpem; Ecce Parvulus natus ef nobis , C Filius datus eff nobis , C fadtus eft pyini-

mediat

2;1,409-1 60 ;

dfpcu

cipatus fupey bumerum ejus«C vocabitur nomen ejus. Admirabilis, Conflliarius,Deus

$. Bern, bo. fortisy Pater futuri [eculi, Princeps pacis.. O qualis parvalus: Srudeamus eff-

acam

u

3.[up. Mif. ci, tubintrat hic Mellifluus, ficut ille Parvulus : difcamus ab eo , quia mitis eft,

u

& bumilis corde, tie magnus DEus fine cau[a fattus fit Homo parvulus ; quia nifief-

xO.

diatt o

éatnini ficttt Parrvulus iffe , non intrabitis ià Regnum calorum.

Chrifi

€. Viderat quondam in quiete Nabuchodonofor Rex mirabilem

zM

quandam ftatuam ex diverfis metallis compa&tara, quam lapillus é

Óis O

monte fublimi cadens, & ferreos, fi&ilesque pedes ejus tangens, uno

niturL

Duin5,34. COntrivit momento : Abfriffus eff lapis de nonte (ine manibus: * percuffit fL4*

f QUDC

tuAm in pedibus ejus ferreis ,& fidilibus, & comminuit eos.. Lapis ifte, ait S. u-

uftinus, Hieropymus, & communiter SS. Patres, Chriftus eft, hodie

)aat

j

Con

e monte , hoc eft, de B. Virgine (ine manibus abfciffus, quia fponte

fua. nullisque'intervententibus manibus in mundum defcendit, quia

pvefa

(s n

mox primum impetum iü fuperbam rmundi ftatuam fecit , eamque

1.Cor, 10; humilitate fua folo equavit : Petra autem erat Chriflus.

Qu m

I.

ad Ebf

Moyíes ardentis(imis fufpiriis divinàm expetcliat videre faciem:z

Exod, 33; Offendemibi gloriam tuam ; cui Dominus : Non poteris videre faciem meam »

um ]

f

fteer

o eft, effentiam divinam, prout vult S.Hicronymus, fed videvis poffe-

18. |

rioramea , per quz pofteriora Verbi xterni humanitas & Nativitas, vita

fzndem

E eui

& pasfio defignata eft ; & hanc expetebat videre Moyfes, Et quid di-

co? Vidit & gavifuseff. Ubi? in monte Thabor ; ibi vidit humapita-

En'

[auäChf

tem Chri(ii, fplendorem ejus, & gloriam PasGonis, per quam Re-

Mdtfo I 7,

guum coelefte nobisreparavit: Ereece, apparuerunt eis Moy[es &* Elias i.

p f

uos Cherubinos olim fieri voluit Deus, propitiatorium in Árca

tbl

u T

Exo:;. 1$5 feeder

is ftipantes: Duwos quoque Cherubim aureos, & produtliles facies ex utra-

. 18.

que parte orachli, feu propitiatorit, Per quod propitiatorium fignificatus

Qu h

Rom,3,21, eft Chriftus: Quem propofuit Deus, at Apoftolus , prepitiationem per fidem ín

d pts

[angtine ipfius ; alii legunt Propitiatorem. Et ecce,hodie propitiator mun-

Bu

itquit

di factus eft;non confiftens inter duos Cherubinos, fed inter duo bruta

animantia, bovem & afipum ; fic & mori voluitinter duos latrones in

ljrml/i[i j

Nilayit

Cruce , ut fignificaret, Regrium fuum non confifterein deliciis & vo-

luptatibus, nod in faftu, gloriá, & pompá,non in palatiis & opibus,

,05 /*'.99

lt aj

fed in Crüuce, cujus prefepiüm typum gesfit, &in mundi contemptus

unde ipfe dixit; Vulpes foveas babent . & volucves celi nidos : Filius autem bo-

40.

df

minis won babet , ubi caput. reclinet. . Nimirum propter nos egenus fattus ef s

^. Cor.8.9. eitii. effet dives , ut illius inopi4 nos divites effemus.

L.

P!:'?-S) 6,

tæ"flä'

T1jjcy

7. Hodierna fauüisfxma die adimpletum eít illud: Dileius, q

moámum

p

i

Ó

377

þe )aiiitate Cbr:fli..

TT

maluüf!:w sunicornits. Unicornistardus eft ad iram, & fumcbdam vin-

dictam, fed fi lace(fitur, homines & beftias ut ftipulam confumit, ni fe

l eripet

. qmediatricem interponat Virgo quzdam cafla ac pudica, cujus unico

um

Ts Dit

afpe&tu finuque ejus omnis mitigatur ferocia: Quid Filio Dei fimilius ? $. Tb. Vil

--

exclamat, & interrogat Divus ThomasVillanovanus, quam filius unieor- conc. 4. de

iunu

(j tl d)

uium ? captus efl & ipfe amore Virginis, & Majeffate oblitus, carnis vinculis irreti- Nat, Chrift,

tus : unde in Canticis quafi cepturam fuam pravidens, ex amore ad Virginem clamat :

quujj

Averte oculos tuos à mes quia ipfi tte avolare fecerunt, Veni hod:e, anima

Chriftiana,fi defolata es, ad hunc divinum Unicornem in finu Virgi-

1 m'rmbilmg

Mu

ncz Matris fuz placide requiefcentem, & impetrabis, quidquid volue-

ris, Olim quidem appcllabatur Deus ultionum ,verüm nunc in lucem

Df

|

It

Í

natus Deus & Homo, tctus, utita dicam, à feipfo mutatus eft, & ama-

r'p"

ri nupc magis vult, quam timeri ; ita S, Chryfologus: Dominum muta- Pf. 93 ,1;

li

T

vit in Patrem , (* ab eo tempore amari maluit , quaim tiseri.

. Cbryfol.

Confidera , anime mi,in quàm miferabili flatu tunc in veteri Le- ferm.7,

at

geverfarctur genus humanum. Erat fimile lu&uofz illi Sunamitidi,

.

endil u

cuj

us unicusimmatura morte cxtinétus erat filius, O quot lachrymis

t um

ejus miferandam deploravit mortem & fortem ! proinde fcftinavit

ad Elifeum , ad pedes ejus fefe abjiciens , ut tanus malis ferret remc-

yelid

dium. Miütille famulum fuum cum proprio baculo, ut pucrum à

77 7A

funere revocarct ad vitam.

Sed fruítra hic tentavit omnia, donec

vt

tzndem ipíe Propheta venerit; Er afcendit & incubuit (aper puerum €c, 4« Reg. 4 ,

iritus f

34*

E: quid fa&uimn eít? Ofditavit puer fepties aperuitque oculos C«.

Kai

En ! pulcherrimum typum hocdie in gente humana jam deplora-

E

humwffl-

ta, à Chriíto nato

à morte redu

&a ad vitam, adimpletum, Mifit is

| uam «

|

priàs famulum faum Moyfen cum baculo, & tabulis lapideis, Mifc-

:(f Hu äf'

rat & alios Prophetas, fed nemo his defperatis poterat fuccurrere re-

n

bus. Tandemhodie ipfe Filius Dei in mundum venit, fuper mor-

jio t

H

tuuzi hoc corpus fe incurvans, & accipiens candem naturam, usque

ügnjü&&t

1

ad przfepe & Crucem fe humilians. Et ecce, revixit mortuum huma-

t

num genus, Juvat hic audire S. Antiftitem Hipponen

fem: Venit,5. Aug. fer.

m

inquit, Llifeus , & afcendit in cenaculum , quia venturus erat. Chriftus . C 106, de-

j

[

aftenfurus. Crucis patibulum. — Inclinavit fe Elifeus, ut puerum vefu[citavet : bu- Temp.

ao

smiliavit fe Chriflus, ut mundum in peccatis jacentem. erigeret.

7Mifit Elifeus oct-

jj

les fsper oculos , manus füper manus, — Videte fratres , quantum fe vir ille per-

k OPl !]

e& «tatis contraxit , ut parvulo mortuo , €* jacenti. congrueret.

Quod enitm

Elifeus in puero prafiguravit , boc in toto genere bumano Chriffus implevit. — Au-

ul

di Apoftolum dicentem :- Humiliavit femetipfum , factus obediens usque ad mor-

MW)

te . quia parvuli eramus , parvulum fe (ecit s quia mortui jacebamus , pritis f

medicus inclinavit : quia C vevera fratrem t

emo poteft jacentem erigere, fi (e nos

"

2

erii

nf

"

R. D.)Gi:.ztb:r Feffivale,

"

p

378

- Qen[deratio Li,

*

luerit. inclinate, ngdb autem puer efcitavit. [epties , feptiformis gratia. S. Spi-

pj

feij0eq

ritás offenditur y qua bumano generi , ut refufcitetur , in adventu (þïi/ä tribsi-

Eur.

(igus, ]

$. Paralyticus ille Evangelicus in trigcümum o&tavum usque an.«

uiint

nurm ad pifcinam probaticam leáto affixus decubuit, homine non ha.

w veni

bens, qui eum, cüm aqua ab Angelo mota eft, mi(iflet in pifcinam : Ho-

a, E

je. 57*

minem non babeo.. Et obfetvat dile&us ille Chri(ti Di(cipulus, quéd ibi-

wthom

dem,tanquam in hofpitali grandi, jacuerit malrissdo magna languentium,

jutto

cacorum , cl«udorum y avidoram , exfj

O qua!is

Itàp

miferia !

Pgäfanrium gqug motum ('c.

:

Per predi&tum Paralyticum genus humanum fubaudi, non dup-

eiíon

taxat per triginta oto annos;fed per plura fecula, & mundi xtates infir-

if

mum,& in infirmitate fua vix non contabefcentem. unde quotidie in-

m

emuit: Hominem non babeo d cít,Deum & HominemChriftum,qui me

lp fut

i

o

lus à paralyfi mea poteít falvum facere. Et ecce. hodiein hoc mundo

Mu

prima vice apparuitMedicus illedivinus, qui animz noftrz morbos fa-

Wede|

Naus

naturus advenit, & infirmitates no(tras ipfe in Cruce portavit: Vesif,

S.Aug.[ip. inquit S.Auguftinus, de celo magnusMedicss quia per torum mundurm ubique ja

IV

040

éebat «grotus. . Quid enim tunc erat Mundus tctus in maligoo pofitus,

Gtper

quàm probatica illa pifcina plena miferiis, n qua jacebat multitudo magna

lt Diyi

languenzium, & quilibet homo poterat dicere: Hominem non habeo, Opus

gt

qui nos à languori-

ergo fuit, ut in pifcinam defcenderet nonAngzlus,

Iorg

bus noftris redimere non poterat.fed ipfe magni confilii AngelusDeus

Jrout

& Homo Chriftus. Noli proinde dicere, anima peccatrix,mifera & de-

Crüce

folata; Hominem non babeo ; Ecce, Verbum caro fadtum eft, & hodie ha-

dlexti

bitavit in nobis. Nuncinvoco creaturas omncs. utuna mécum gratias

Qu

$.T ea?apa

agantdivinz Majcftati : Agamus ergo, diledtilJimi , ait S. Leo Papa. gratie

guinj

ferm. Y, de Deo Patri, per Filium ejus in Spiritu Sandlo ,

qui propter multam charitatem [uam,

fltod

Nai.Dom, qua dilexit nos, mifertus eft nofltri &c. Lege,

fi placet, fecundum hodierna

Q

feftivitatis No&urnum, & plura ad propofitum invenies,

|

mpc

Ilud de Viatore Jerichuntino à latroni-

fto

9. Hodieadimpletum efti

bus graviter fauciato & defpo

liato. Prateriit quidem fecüs viam 5a-

ytze

cerdos &Levita,audientes illius vu

Inerati lamenta,& videntes ejusdcm

fxcat«

miferias, fed dereliquerupt eum.

Tandem venit optimus Samarita-

panr

nus,qui condolens,& mifertus tantarum calamitatum,pauper

culi illius

&lmi

Ls. XO,

& oleumin vulnera ejus infudit: Vi-

fedulam curam egit, vinumque

làtm

33*

dens mifer'cordid motus eft , appropinquans alligavit vuluera ejus, infundens oleum

& vinum, r imponens &c. — Per Jerichuntinum illum primus homo; Ve

De

fi mavis, quilibet homo peccator adumbratus cft, qui, d

um pcccat gra-

um

'Nemo hic po«

rj

,ait MCU?HWS, incidit inlatrenes,id gji, in Diaboli manus,

i tcxgt

Ep. 336,

De Nativitate cbrijlä

379

( MT

tetat juvare, & tarii defperatis fuccurrere rebus, nec Àn gc!üs,'n ec Moy-

S

hii r

fes, neque Elias, aut alius Prophetarum : Sacerdos & Levita , ait S. Augu- $. g. i

ftinus , qui pertranjeunt , Sacerdotium & Miniflerium veteris figurant Teflamenti, Gloffa,

DI

ubi vulnera languentis mundi weonflrantur , fed non curantur.

portuit igitur,

De n

ut venirct ipíe verus & coeleftis Samaritanus, qui eft Chriftus Deus no-

nom: d |

i

"

fier, Etecce; hodie apparuit ipfein ftabulo inter duo jumenta medius,

uthominem, qui peccando ficut jumentum apud Deum fa&us eft, «t Pf.37,55,

lus

jumentum factus fum apud te , quzreret, & falvaret, atque proprio fangui-

OïUZ:'IS ;

E

nc à plagis curaret.

Natus eftautem juxta fontem, ceucifternam Davidicam, quia ipfe

€

Donda

eít fons vitz, fcaturiens in vitam zternam ; z4quam, quam

at

ju eo fons aqua [alientis in vitam eternam.. Natus e(t juxta portam Bethlemi-

o dabo ei, fiet fo, 4, 114'."

TE

cam, quia ipfe cít porta unica, per quam poffumus intrare ad vitam:

m4it

Ego fum oflium : Per me fi quis introierit, f[alvabitur : & ingredietur& egredietur C

hC |

n

pafcita inveniet. Natus cít (ecüs viam, quz ducit in civitatem David,quia

monol

Jpfe de feait: Ego fum via, & veritas, & vita : Nemo venit ad Patrem, nifi per me, $o, Y4, 6;

hayit: l

NNatus eft non in civitate in aliquodiverforio, vel palatio, fed in publi.

71 übiq&gl

co campo , quia ipfe eft flos campi , proftans omnibus, qui eum volunt Cagr,4, r,

jo p

carpere, los autem horti & utbis claufus cft; proinde re&e Diez: Ho- Diez, de

TL

die Divinus Redemptor , flos campi ,in domo fine januis na[citur, ut ad eum omnibus Nat,Dog,

m

pateat aditus, Natus eftin folftitio hyemali, ubi breviffimus cft dies, fed

:

1

hgui.

mox prima fequenti no&e uno folet excrefcere momento , quia illum,

du t

prout afferit S. Przcurfor , oportet crefcere , me autem minui ; ile crevit injo. 3, 30,

njendt

Cruce, altcer autem minutus eft capite.

Natus eft medià nocte, cüm

Ed

filentium tenerent omnia, & nox in fuo curfu medium iter haberet,

-

Af gïm?

omnipotens Sermo tuus de ccelo à regalibus fedibus venit, ut có mna- $4p. 18,

gisin illis Judaiími & gentilitatis tencbris lux vera, qui Chriftus cft, rc-

14.

fplendefceret, & tandern univerfum illuftraret orbern.. Natus cít, cüm

pax cífet in univerfo mundo fub Augufto O&aviano, Romanorum

hod l

mperatore, quia ipfe eft Princeps pacis , & non diffenfionis; unde Apo- lfa. 9, 6.

uoäkïmni'

ftolus: Ipfe eff paxnoftva.. Natus eft in Bcthlchem, quam civitatem fuz Epbef. 4,

przclegit nativitati, Jerofolymam vero pafioni,quiaBethlehem figni-

I4.

j V'IIZM ]

qi

ficat dornum panis, prout aíferit S. Gregorius Magnus, ipfe autem erat $. Gregor,

panis vitz & frumentum Elc&orum, Natus denique eft in loco abje- bosm. 8 in

mlh llW

&iffimo & humillimo, ut damnaret mundi faftum, & noftram fuper- Eyarg,

jl

biam. O! mortales omnes cvigilate.

N

)

En! Rex caeli & terrz in vili(Ti

mo pec

udum hofpitatur fpelzo;

T

T

Deus infans in ftabulo. Rex Regum in prafepio inter bruta medius in

fumma paupertate ; & vos inhiatis opibus,honoribus voluptatibus?

wc((ïtgu

y

j

Airia Dri , dicebat quondam Urias ad David , &

Iji*d'd €& juda batita

"t 3. Reg. 11;

i

u

.i1N

(B bb) ';.k

380

- Confidevatio LII. —

jg g

ia papilionibus , O Dominus teeus joab , & (erei Domini wiei fnper faeiom mä

k corona

wanent : Et egoingrediar domum meam, & comedam, & bibam, G" dormiam cum

sxore meat Per [alutemtuam, per (alutem anima tua, non faciam vem banc, U.

naiamt

tinam hocomnmnes dicerent Chriftiani : Filius Dei incarnatus, & fan&if-

Moyfs

(ima Mater ejus & D.Jofephus habitant in ftabulo, & fuper faciem ter-

Mi

rz manent; &ego vacabo deliciis? Nullo modo faciam rem hanc.

hum int

ttxpopa

Paraverat quondam Rex Saul convivium,ad quod etiamDavid erat

invitatus, qui tamen non comparuit, fed in Bethlchem interim profe.

Viitpute

&us eft, ut ibidem in patria fua cum fratribus fuis D:o prote&ori fuo

ittto

trotuotiy

folemne pararet facrificium, ladignatus Rex propter ejus abíentiam

t, Aeg. 50; ex filio fuo.Jonatha caufam fcifcitatur: Cur zon venit filius Ifai nec heri, nec

at

47.

bodie «d vefcendum ? Cui Jonathas: Rogavit me obnixà, ut iret in Bethlebem, Cv

"n

ait : Dimitte ie , quoniam [acrificium [olemne eff in civitate; & ob banc cau(am

£epqu

gon venit «d men(am Regis. Hoc fac &tu,anime mi,fi te his facris diebus

in pen.

Qrimus

mundus invitatad convivia,ad epulas, ad compotationes, ad faltus.ad

lufus,ad recreationes, dic cum Davide: Dimitza sme, quoniam facvificium foo

(Inquo]

lemne eft. in Betblebem ; illuc ibo cum paftoribus , ut videamus Verbum,

lutz t

kf

Quericus

quod fa&tum eít, quod fecit Dominus, & oftendit nobis: Ecce, ait Que-

ferti. .

de ricus Abbas, offertur tibi $ Efus, ctrra obviis mauibus, expande fiaum, devotionem

ttom !

Nat.Dom. t4m tam aff

ecius prober, quàm acdtus. Filium, qui tibi natut e3, (pe magna venerare,

Prg

tduy

füfcipe fide. amplexava charitates Tettena omnia ex cordeituo expelle, ut

4,Cer.6, ibi loco pra(cpii offerre poifis corpurum,cor devotum, corlatum, &

ponn

SAI

em

dic cum Apoftolo; Cor noffrum dilatatum ef , o JE(u! ad te amandum..

UI

KIpcPaBHeEPSUSQSSSSbSUSEGUSUSRE

itmi.

fücen

CONSIDERATIO .Ll

ibteror

fitpre

qisef

S, Stephanus plenus gratia fortiter pro coclo

Autry

pugnat,

&Emil

Pro Fefto S. Stephani Proto Martyris..

Mrejity

mine

Vobis

Lapidabant Stepbanum , invocantem &5 dicentem ; Do

ethoc

M

- JeSU, fufcipe /þiritwr: meunm, A. 7,59.

loinn

Vptan

Ulcherrima eft illa quzftio, zl.uam proponit Nicolaus Ly?an—üs;

celebris quidam facrarum Litterarum Interpres,fuperillaJaco

&Reo

damn

G"]e 4-9 3

bi Patriarchz vaticinantis vcrba: INon auferetur Sceptrum de judas

r

IQ.

x

G* déix de femore ejus, dones vgnm, g:gi mitteudus efl, G ip[c efit tx/?'&;.'

ES

od

'335

De 5. daephano Proto- Mai!yre.,

MO

lja gentiuin.Ex quibus vctbis hoc deducit argumentum: Quare(ceptrum

4 i

& corona hzreditaria Regni Ifraél potií[imüm in tribum Juda, & non

im, V.

in aliam traaslatum eft ?. Et refpondet, quód in exitu de/Fgypto , ubi

iil

Moyfes Dux populi mare rubrum primus ingreffus cít, Aminadab

u

Princeps hujus tribus Juda inter omnes fccundus fucrit , qui mare ru-

uy,

brum intravit, Moyfemque audacter fecutus fit ; "Irepidabat enim

videt

tunc populus, ubi Moyles per virgam fuam marerubrum in plures di-

i

vilit partes: Q:i divifit mare rubrum in divifiones. Z gyptii premebant eos Pf 138

dotto

13.

àtergo, aquz cx utraque parte à dextris &à finiftris populo vadum in-

Yenat

troéunti minitabantur interitum , igitur prz formidine Moyfen non

audebant fequi.

Jater quos tamen omnes audentior ac generofior

TRU

-unus extitit Aminadab, ex tribu Juda.oriundus, & ejusdem tribüs Prin-

ceps, qui fuorum contribulium fpe&tans horrorem, eos de novo erexit

TT

T

in fpem in DEO vivo, optimo ac maximo collocandam. Atque (ic

primus Moyfen per przfatum mare rubrum, erc&o vexillo tribus fux

Éd

finy

(in quo lco adumbratus erat ) fecutus c&, quem praeuntem mox re-

liquz tribus Itraél per turmas & familias fecutz funt, & fic feliciter,

Acthi,

j Qu

demerío cum exercitu fuo Pharaone, ad portum maris, & denique ad

tetram promiffionis pervenerunt.

vationd

TIDILLE

- Per Moyfen D. Auguftinus Chriftum fubaudit, qui primus mare

tubrum pasfionis fuz ingreffus eft,ut nobisiterad ceele(temPalxftinam

ïuh t

qum/

panderet. Per Virgam AMofaicam , multorum prodig:orum opetatri-

cem, Dominicam Crucem intellige. Harebanthicin fequela omnes:

du 5

Durus e(t hic (ermo.& quis pote(t eum audirc ? Sequere me,per inopiam, Mattb, 9 ;

infamiam, perfecutionem, tribulationem , mortificationem , flagella,

9.

Crucem, mortem &c. .Et ecce, hodierná luce novum Aminadab, qui

inter omnes Sanctos in legegratiz fecutus eft per mare rubrum paílio-

nis pretiofisfimum Salvatorem ac ducem fuum Chriftum JEfum, | Et

"

quis eft ifte, & laudabimus eum? Audi S. Maximum : Mortem , quam S.Max, in

Salvator disnatus efl pro wobis pati , banc $. Stephanus primus reddidit Salvatori 5 fer, de. $$,

Et EmifTenus: Beatus, qui fümaætem Doininicam vidlimam Sanguinis primus ho- e7 Emi[T,

moravit vecenti (a«rificio palJionis ; iquidem codem anno, quo Chrift

us pTO de $. S&agä,

nobis paífus e(t, & D. Stephanus mortem pro Chrifto pertulit, . Plura

y

de hoc S. Proto - Martyre nobis hodie exponenda occurtunt. -

2. De Naboth viro probo & jufto recenfent facrz litterz, quomo-

do innocens propter vineam fuam à majoribus fuis hxreditatam & ac-

Jj

ceptam, dolo impiiffimz]Jezabelis Reginz, quafi blasphemusioDeum

yüü

& Regem Achabaccufatus , à Concilio falfo & fubornató ad mortem

i

damnpatus & à populo lapidatus fit : Benedixit NaaotbDeum é» Regem, quam. 3. Reg, 31,

j

€ lapidibus interfecerunt, E ! perele-

13,

ejrews cAuxerumt. a4m extra civitatem ,

santem

j

(Bbb) 3

F d Em

N

28

382

Con/ïdcratä LH,

dfaltt

gantem tvpum in S.StephanoProtomiatyre & viro innocenti(fimo ad-

impletum, qui vclut alter

probus Naboth ab impia Synagoga, qua pet

cem p

faVksq

Jezabelem adumbrata eft, hodie propter vineam, hoc eft, Ecclefiam

Dei, & quaft blaspizemias contra legem Dei, & Moyfem dixiffet, extra

ts X |

AU. , 56, civitatem eje&us, & à vefano populo lapidibus obrutus cít: Impetum fe-

du

cerutt. tnanimiter in eunt, C* ejicientes eum extra civitatem lapidabaut.

fi ipit

Videtur mihi D, Steplianus, ut quondam piusille & laboriofus

J

Àt

Gei, 21 cob.quem Efau frater mirum in modum peifecutus eft ; Oderat ergo fem-

dun;

4l*

