Matt, $, 9, & litigantes reconciliare partes, quzfo, nulli parce labori, quia Beati pae

LT

éifici , quoniam filii Dei vocabuntur.

Wil d

ut plurimüm

?. Agnus, prout au&or eft Plinius, in Infula Ponto,

145!75 i tdon

abünthio pafcitur, quam herbam licét guftui amaram,tamen dulcisfimi

MCedam 1

Iib. I.

mellis inffar libareíolet: unde lemma : Dalcefcit amarum, S. Francifco

M

"« bron.

Seraphico nihil dulciüs erat , quàm amariffimam Domini fui paffio-

!f m

4.103;

D! mir)

nem diunoctuque meditari ; & cum aliquoties menfe integro videndi

facultate eífet privatus. fedens dies totosin tenebris nil aliud cogitabat,

fum-

Qu

as Mic)

uàm paífionem Chrifli, undeadfratrem quendam cum in affiaione

filiali affe&u confolantem dixit; Ex Chriffi patientis memoria tantm bau-

"U dl

rio voluptatis , st, fi ad finem usque mundi vitam mibi protrabendam f

irem . baud

Difce

aliama lechionem ad jucundi[famam avimi velaxationem e[fem d

efideraturus.

ex hoc,anima defolata & sffüi&ta, qualem ac quan

tam nobis parere

folestconfolationern Chrifti patientis med

itatio; proinde re&e mo-

Jbf

d

$. Gregor. Yalisilie Eccleiz Do&or S.Gregorius M, Nibil, inquit.ade) gr4ves

lc,m

?Wd

A. in Epiff, von aquauimiter toleretur, fi Chriffi pa]io ad memoviam reducatur,

AT

gnus

O

:

De-5. Frantifco 45:*?4)5:':0';

2859

Y t

Agnus, ne perdatuf, & ex aliis promifcuisdignofcatur ovibus,à Pa.-

trefamilias rubeá Cruce notari folet , unde lemtna : Signatur, ne perdatur.

:cm,ündcmn

S, Francifcus , ut cognofceret orbis, cui effet militaturus , & ad quem

pertineret Patremfamilias, à Deo in utero materno rubeá Cruce nota-

Nb

n

tus cít , quá infi

Vintet nt

potet DEUS,

:

gnitus in hanc lucem prodiit, Felix es, fi tali te [i gno

"

)ff, ha Sl F'&.

. Agnus, licét fit timidus, & a

d quemlibet canis latratum fu giat, f1 ta«

nus, quni

men arietcm gregis ducem przcedentem videt, gencrofé eum fcqui-

tur, etiamíi per vaftum & periculofum flumen fit tranfeundum ; unde.

fs horunt

:

lemma : Onnes pendemus ab uno.. D. Francifcus Seraphicus, ubi agnuim il-

lum Divinum attentiore , prout folebat, animo contemplatus eft, de.

nabent

jive i

torrente Paffionis in via bibentem , imó ipfum rubrum Pàffionis mare.

transnatantem , mox & ipfe, licetantea fucrit femper pavidus, juxta il- -

ncius &

jpter t

IudSapientis: Beatus bomo, qui femper eff pavidw , gencroío tamen animo Pyroy,

18,

ventem d

eum fecutus eíit; unde mare Mediterraneum penetravit, ut in Syria &

14.

l ad S" th'

Kgypto Paganos ac Gentiles ad Chriftum animarum paftorem con-

icis condt

verteret , ut optatam martyrii palmam obtineret; fed voluit benignus

a. Ü d

DEUS, ut Martyr fieret amoris, dum per duorum annorom curricu-

ux p

Jum, quafi crucifixus vixit, adipfomet Chrifto in

Crucem a&us, & facris fuis fignatus vulneribus,

monte Alvcmiæ in

M numW

8, Agnus denique, prout doGiffimus Quaresmius & Cornelius à

witià i

i

pidebené obfervant, quinque fanguinolenta & flizmata & cicatrices

piratuma

! egotit

in corpore fuo perpctuó geftat : Ut ver, ait Quaresmius, expre[Jior effet a- Quaresm,

guus Chrifli Domini figura , voluit natura vodevator C vellor , tt in anterioribus a. 10.10,6.3,

yi a

gni pedibus apparerent figmatum C biantia foramina , plagas manuum ac pedum fed. 10,

ámmaculati &4gui ChrifHi repre[entantia , ut curioff obJervaverunt , & non di[Timile:

j Pmmä

babere-in pedlore affeverant , & velleris elevatum flofeulum , ubi fignum eft, . Ju-.

p d

Vat hic etiam audire Cornelium ; Nefcio, inquit, quid vulnerum perpetu) go. Cornel. à

u

Tant agni in mediis pedam volis, non ab[fmili modo

Lap. in

Aff

$

'

, qu,o-Salva;gr (zoker ex Cru-

:

r J

?m

et vefervat in manibus, & pedibus fixuras clavorum cve,

AMatthb,s.6,

)f

p u

. En! mirabilem ac plané perfcétiffimum typum in D.Francifco ex-.. 19,

t

ng

mgm

H

preffum : càm enim in latere montis Alvernz orarct, & quadragefi-

)l hüd

mam S.Michaelis Archangeli jejunaret, vidit quondam mané Seraphi-

pam

j m

l u

num decoelo ad fe defcendentem, Íplendidum ac fex alas habentem,

inontemqué penitüs inlammantem, Modus autem impre(fionis fti-

/

gmatum erat fequens, quem hic fabjungo ; *Appropinquante autem" rrdy. p s

j

Mgm.

y

(Seraphino) viditinter alasChriftum JÉfum crucifizum, cujus hac ad* ,,, 7

H

y

feverba ferebantur: Parat

J

dic, :Et ille; tufcis Domin

e,Francifcefaciam enim in te mirabilia ho.* CbrifloPat;

Jroïnd"

l W

&; quia paratus fum ad omnia n1andata tua.' 25445 f

T0

Aunc Chriftus extendit manum fuam

ati Francifci*

zO*

——

dexteram fupgï be

j It

. SADUm ,

290

— Cenfideratia. XXXIX.

E

f TCC C

«manum dexteram, ad cujus conta&um Francifcus vulneratus in ma«-

eatefua.

*nu, doleroía voce exclamavit; O Domine JEfu, & ceciditin terram,

&refpiciens Chriftum : qui ftupenti ait: Surge Franciíce; extende aliam

ghpusia

fidans à0!

«marü, & fecit confimili modo in (iniftra manu ejus,& itcrato ille ceci-

Alauda

«dit, Ad quem Dominusiterum ait: Surge Francifce,

furge, & para te.

pofuit pedes fuos faper

«m foreut

«Atille: Domine mi, paratus fam,& Dominus

*pedes Francifci , & ille plagatus repenté clama

vit, & ceciditin terram.

iiqoando:

v'Tandem dixit ei iterum Dominus : Francifce , furge,

furge , ut perfi-

cantillayeri

«ciamin te,quz difpofui mirabilia, Francifcus ait: Domine.quis pote-

um ered

erit fuftinere dolotes? cui Dominus: quid tu feciffes, fi verbera, acur-

hr modum

ttibit $Hf

«]cos , fpinas, pun&iones, alapas, fputa,

aliasQue poenas, quas ego pro

*hominibus fuftinui, excepiffes

? Surgens tunc Prancifc

usait ; Quid ju-

MeCuce il

AMadat

*bes, mi Domines paratus fum,

Tunc Chriftus amplexus eum . latus

«[fuum junxit lateri beati Francifci,

& ftatim impreffit plagam latera-

Quruvt pe

Aeludeum,

«slem.: Tunc Francifc

us exclamavit; O pie JE(u! ceciditque io terram.

d animat

« juafi mortuus;& Chriftu

s in ceclumdifparuit &c. Haucusque Adrianus

Efu:

Vide hic, atque perpende eximium amorem,

ilis ais i

Lyrzus é Societate ]

Nasda d

Gal.2,30. q10 JEfus cruci&xus

in Francifcum , & Francifcus viciffim in JEfum fe-

Vivo ego, jam u05 g0. Y«

(ilint obii

Gal,6,17. Ecbatur , qui re&te ex illo tempore dicere poterat:

O'! finos eadcm (a-

dorim cdl

vit verà in me Chriflus, cujus fLigmata i

ncorpore meo por:o.

devotam meditationem portaremus,

itittet t

cta ftigmata faltem in animo per

9. Diutius,quàm penfavi , in exp

licatione hujus typici & myftici

moratus fum, Nimirum: Interroga jumeuta,

£ docebunt te , Cv volucras

30b I 2j 70 agni

oX

s f(olum a

b

t

celi, & indicabunt tibi,

inter qua

laudgm covpfülo',;quämir& o

lim S, Francifcus dele&abatur. —

C

men h

1abet 4 la«de D-c"'i ;

unde eam SS.'Pätcr

CarnelQ in

Alauda cumprimis no

Mattb, 6 (xpiusad Dei laudes fecum conci

nendas folebat invitare , quz turma-

)cVitn

26,

tim ad ejus imperium apparuit,& f

uaviconcentu Creatorem fuum lau-

davit, Difce, ( religiofa esanima, a

ffiduo cantu,ac pfalmodiá, & pre-

quia in hunc finem vocata es.

fertim (an&itate vit:e laudare Deurn,

Alauda cinereum habet colorem ,

'& ctiftam inftar galeriin capite

e(tat. Talihabitü & caputio ufus eft & S.Francifcus

, voluitque Mino-

SWI/J ff

ritas fuos tali infigairi & indui Veftimento , ut fernpe

r memores effent

illius: A4emento bomo , quia cinis es &rc.

& dumeta collocatA, ut eó fecuriot

Alauda nidum fuum inter vepres

vivat contra omnes hofltiles incurfus.

- Hoc & S. Franci(cus fecit, in

N

q

vepribus fe volutando , ut fenfualem ink.

fc penitüs extingueret amo-

rem,

Quid tu hic facis ?

i

(ua vivitcontenta, & fi granum

f;unibnti re.

d

Alauda in paupertatc

ito-

rem

di

pcnt, dire&to curfuin altum; fc levat,

& pro bcncüf:jbc)- g?'af; »chnï ^.

De $. Francífco Serapbico,

2391

]nertinns

rem voce canorá, völans pergyrum, laudat, S.Francifcus in furia pau-

eciiiuera

pertate faa erat contenti(fimus, Deo pro acceptis bencficiis gratifTimus,

- enetel

ac (xpiusinter orandum ac contemplandum in aéra & cxítafin raptus,

detolt

Jaüdans animitus cum alauda Deum. Imitare, & diíce laudare Deum,

f gt

- Alauda,fi fertur in fublimi volatu in aéra, expanfts alis fuis Cru-

peter lu

cem format, & obfervat Admodum R, P, Athanafius Kircherus , quód Xircberw

ecilititer

aliq

uando alauda laudern Crucifixo JEíu his clarifTimis verbis in aéte Msfurg.

4

Jugsayd

càntillaverit:

JESUS CHRISTUS CRUCIFIXUS. En!viam;pet/.1.6 14,

minequ p

quam cve&us eft in cceelum $, Francifcus , unde st plurimum , expaníisS. ;.

per inodum Crucis brachiis, ad Deum & amorem fuurm Crucifixum

Va

s QUi

otabat: $Efus Chriflus Crucifixus amor meus. . Si tu vis venire in coelum,

st Qu

fine Cruce illuc non poteris pertingere,

lerts eum.d

- Alauda uná alá infiructa volare non pote

ft, fed netdï'ariö duz re- $, Bery,

.....

H

it lag

quiruntur penna, ut fe poffit in altum levare. — Dextra penna, juxta de diligen-

diteue t

Melliduum;amor DEI e£& finiftra amor proximi, his inftru&a S.Fran- o Deo f,

ciíci anima usque ad Sceraphinos volavit, Si Íequi difcupis, anime mi, 297,.

cusque 4

de his alis tibi maturé provide.

*

imium t

.

fimin o

Alauda denique in magna copi

a advolans S. Francifco , dum fan-

&iílimé obiit, cum infolita jubilatione parentavit, San&ique laudes &

!(inosotó

loriam celebravit, Gratulamur & nos tibi hodie, xfah&immc Pater!

n p

umi-litþr tc deprecantes: Zefice in [ervos tuos &v,

'pigg, I6'

t la &mï:

«

vt th ?Wm

eoue

i i

P. CONSIDERXIIO X

L

je a $

u q

De V'ita, & g

loriofo Martyrio SS, Si

5

-monis

orem f

dlay [

& Judx Apotft,

al

r

Pro Feíto SS, Simonis & Judz,

vocsü

, gt

Piï

E&

Serous non e(d major Domtto [uo. , fi sae perfecuti funt,

«oluiyl

!

l

mfmw

&* vos perfequentur, Joan, 1 $55 20.

I,

ff

/

l

Athathias, vir generofisümüsx, & inlege DETac patria tuenda

,ndlt

contra omnes inimicorum & Tyrannorum infultus con-

xtlüäwm

ftantishmus, cüm nunc morti effet proximus, ne aliquan-

gt

do poít obitum fuum inter filios oriretur difcordia ; pru-

yt

d

dcutisfimé difpo

fuit, ut cxteris praficerentur Sim

on &

if

o

-udaï?

[

SOO) 2

91

Confideratió XL,

1.24acb, Judas Machabzus: !Et ecce , Simon frater veffer . fcio , quid virvr«ar—zji!ii eft,

guatet;-

2,65, ipfum audite , G ipfe erit vobis paters &

jadac Macbabeus , f'artisjviriäu»s 4 juyen-

w]

tute fu4 , fit vobis Princeps militie , & ipfe aget bellum populi.

Vitdreto

En! perelegantem figuram hodie in $S,Simone & Juda fecundüm

Erqui

nomen & omen adimpletam, quos Chriftus Dominus nunc ad coc-

fwrüm (uo]

leftem Patrem iturus, tanquam Patres noftros, & Ecclefiz fuz Du.

vonfinecau

€es conftituit, ac reliquit, qui duo fratres, ait Reverendiffimus Are- .

L Jonnesi

fius Epifcopus, charitate uniti non inter fefe diviferunt officia, fed.

irquefii

ambo íe Patres patrie & generofos Belli Duces demonfílráarunt;

tgno petiüt

Hinc de illis hodie S, Ecclefia ia facro. officio commemorat, quód

fwrit r

inmumerabiles filios Chrifto JEfu pepereriat, Ambo quoque fue.-

W dielat

runt militiz Duces ftrenuisfimi , quia

xmonem hoftem acerrimum

Á furnt

fugárunt , &

proprio fap gqi'g"c' gleriofisfimam de eo vi&oriam repor-

Non f

tárunt,

Ia inter

,-

Euerunt autem Si

men & Judas filii Mariz Alphzi, five Cleophz,

$e.19;15.

TDtmetor

quz cumB, V. & Matre dolorofà Cruci Chrifti aftitit ; hic fantisima

hetitdo vol

mulier quatuor filios habuit, é quibus tres à benignisfimo Salvatore

ttiburSq

!

' ad Apoftolatum ele&i funt, videlicet Jacobus Minor, Simon & Judas;

l

)

t

'quartus fuit Jofeph competitor Matthiz, cüm fors Apoftolatus cecidit

fuper Matthiam , & hi in Evangelio vocantur Fratres Chrifti, id eff,

iltisport

ii

Matib.13 , confanguinei & afhines cjus. Dictus eft autem Simon Zilores , eó quód

db adte

zelavit pro Domino , ita S, Fulgentius, & Judas Thadzus , id eít, Leo-

$

ld l

- ninus, cordatus , animofus &c. Plura de his

z

-gloriofxsümis Apoftolis.

Ql

hodie occurrunt exponenda &c,

UM

, Itàeft, fratrum gratia & concor

dia rara efít. Abäle-m & Cai-.

ithny j

Gen. 4.38,'..,0'001 confidera : Dixitque Cain ad Abel fratrem fuum : Egrediamur foras :

"Cumiue ejfent in agro v con[urrexit Cain adverfus fratrem fuum dAbel , C interfecit

BU

Q lfüe

etin, l(aacum confule & Ifmaélem, non re&is oculis fe invicem afpi-

y

d

G« ,9, cientes; Cumque vidiffet Sacra filium Agar Esyptia ludentem cum I[aac filio [uos.

Ut

SUtts

WNNU

dixit ad Abrabam: — Ejice ancillam banc , & filium ejus ; non enim erit beres filim:

TYl s

aniille cum filio meo.. Jacobum & Eíau intetroga, qui in matcrno jam

hr

Qaten

Gen, ^ $, utero fuftinere fe iavicem non poteraat: Collidebantar in utero paryuli &et,

firent,

25?,

Etin ortu, cüm uno partu nafcerentur.à Rebecca in lucem, Jacob.

manu pedem Eíau tenebat , qua(i impedire cupiens, ne primus exiret,

!tv C

&m C(i, !

ut primogenita, prout poftea fecit , ci przriperet, Jofeph, licetin«

W J

Gen, 57, nocentisfimus, fratrum tameu odia evitare non potuit: Videntes autetm -

gt

4«

vatres ejus , quód. à patre plàs cunctis filiis amaretur , oderant eum » nec pote

"It dum

vaut ei quidquam pacifice loqui..— David , licet manfuctisfimus fratrum.

fuorüm invidiam non valuüit declinare , à quibus graviter inculpa-

R vv

Ttim:

iathum

gus cit, quód ad cx'cr*cimm öauhs veniffet , ut contra Gol

p

:ïtd

q

m

253

De 55. Sipint - Juda Apoff.

hr

pugnaret: Quod csm audifet Eliab frater ejus ajor, loguente o cttiit aliiey ir&-

I.Feg.iy,

iij

tui eft contra David , C ait : Quare ven

ifli , & quare dereliquiffi pauculas oves

28,

illas in deferto: ego novi fuperbiam tuam , Q nequitiam cordis tui t*z,

E

hi fl

. Ex quibus fatis luculenter apparet , quod jam olirh Poeta cecinit:

s uncd t

xletz tD

Fratrum quoque gratia vava efl.. Unde Salome mater filiorum Zebcdai

non fine caufa fibi vifa eft timere.ne duo filii fui &fratres uterini Jacobus

vdifimo lt

j of

& Joannes inter fe fiercnt difcordes, dum à Chrifto Domino non pro

utroquefilio dextram ejus,fed pro uno folo, & pro altero finiftram in

Jemonlra

ntmotit, t

tegno petiit: Dicut fedeant bi duo fllii mei unus ad dextram tam, & unus ad fii- M;zwiy;aæ,

flitam in regno tuo.— Et quate hoc ? Refp. Arefius Epifcopus Dertonenfis ;

2I,

jo quoqe i

Noni audebat petere , ut ambo [ederent Ab uno lateve , cim metueret , ne inter. fe di-

dem acritd

*fcordes fievent , fed maluit , ut Magifler ilorum Chriftus medium teneret.

idorammg

3. Non fic gloriofisfimi fratres noftri Simon & Judas, non fic, (ed

fumma inter eos femper vigebat charitas fraterna, quia femper illorum

, fvreChet

erant memores verborum Domini,qux hodie in Evangelio recitantur:

hac fondi

Hac mando vobis , ut diligatis invicem, Proinde erant ut Jonathas & David

, ?04 I f', ï—--qï'-.

simo Sat

dequibus Scriptura refert: Znima fonatbe conglutinata eft

anime David , 6 1 .Reg.18;

Simoré :

dilexit eumjonatbas quaft animam fuam. Erant ficut Abraha

m & Loth , alter

I.

offolatuti

alterius portans onera, curas & labores : Non fit jurgiim intev me.C te, d in- C

j Chl'lfhs l

ïf

/

!

ter Paflores meos , & paffores tuos : fratres enim jumus, . Erant ficut Jofue &

en- I 3 ,hsü.

(

1

!

'Qaleb ad regnum Canaan idololatrià infame ex

A

[

)

plorandum prof:&i,

æus,i a

1

1

t illud legi Dci fubjicerent; At verà jefue filius

N

2

p

|

)

Jun, C* Caleb filius fepbotie, Num . Y 4a

Yamis Ap'

qui ipfi luftraverant terrawi, ad omnem multitudinem lfrael locu

ti funt,Terraquats — 6,

circuivimus , valde bona eft s fi propitius (uerit Dominus, indu

cet nos in cam,c» tra-

Abckm uü

det bumum laiie & melle manantem, Nolite rebelles £fe contra Dominum €*c.

Egred

u f""f

En!novum]onathan & David,novum Abraham & Loth , novurn-

Mmt /g

lt

que Jofue & Caleb,in S5. Apoftolis Simone Zelote,& Juda Thadzo

[eigtinmo

j

prafignatos & expreffos, dum fpretis omnibus t

errenis, ita difponente

!

l

(

Divino Numinc,profe&i funt in Chanaan

:aliasQue otbis remoti(Timas

am IW !

lr

at

Provinciasidolis &idololatris refertas,ut

eas à fordibus & etroribus ex--

purgarent.czcos idolomaniz tenebris caligantes verz fidei lumincillu-

jp i?

L

TT) d

ftrarent, Chriftum & hunc crucifixum przdicarent , eumque tanquam

]ufflïh

verum Cypri botrum in cafltra Chriftianorum reportarent: hinc fa.

l a

.&um eít, ut gentesbaptifmi gratiam reciperent, Dzmonces cffügaren-

nl

s. It

'tur , innumerabiles converterentur animz , & facrum Evangelium in

barbaris illis & cfferatis regionibus mirum in modum inciperet clare-

j

u

u

fcere: dum S. Simonin &'zypto plura hominum millia ad Deum ve-

4fufl

fum & vivum convertit, & S; Judas frater ejusin Mefopotamia fimi-

sf

I

it

jx

lem animarum meffem & fegetem collegit 5 uade Ecclefia de illis pau-

(j

er abiles filies $ Efu Chriflo peperiffent

cas, fþd emphaticis vetbis: Càyi inpum

073

/

$41

n

224

Confideratio . X L.

«dife, R

in vaftiffimis illis regionibus

& efferatis gentibus diffemináffent , dodiriná

fidemque

L

flo tau !

ér miraculis

, AC denique glOr:

ofo martyrio fimul [znä

iffimum 3;?: Cbri,&i;namen

ais ptadi

illufivavunte

hic ingedtcm ac plan*c,ad'mi-fabilem animarum zelum,

fiam , p

. 4. NNota

ínt; g

; quod di&i 4poftol

i intra paucos annos tantam homipum multitudi-

rutin x

dD

eum convertere,nimirum exemplum erant,& gen-

mem potucrint a

in verbo & converfatione, . Difce, anime mi,abhis

u ii

tilium, & fidelium,

.

fpem tuam

fan&isfimis viris ;

;

fi

.non pari , faltem pro posfibili modo zelari legem

Jofeph, Vicarius Regius in/Pgypto,univete

j Cum

Dei,& falutem animarum,

vetendas pe

fam regionem circuivit,

urbcs & pagos luftrans,

an fuo tempore copio-

tomis feu i

fam obannos venturos

fteriles poffethabere meífem : Er eircuivit omnts

annorum : & in manipulos redadia [egee

d fedend

Regiones JEgypti j venitque fertilitas feptern

hrücedum

Gen, 41, tes congevegate [unt in borrea IEgypti.

Pilàüs quàm Jofeph in S. Simone

qui totam /Egyptum in zftu & ge-

Ql E

46.

Apoftolo, & Chrifti confanguinco.

acdus feu.

]u. in fiti & fame pedes perambulavit,

ut copiofam animarum fegetem

& bonum triticum in horreaDo-

wim, ve

L]

inilla vattis(ima regione poffet facere,

hinc non fine fingulari

T f

miniinvehere ? quod & mirabiliter obtinuit;

W (

Spiritüs San&i inftin&u ab Evangeliffa appellatus eft: Zelotes: Et $i

Qureshi

anonem , qui vocatur Zelotes.

-Hooc etiam fecit charis

fimus ejus frat&r,]udasThadæus, ïhMcfopO?

'mímum

&Ots p

tamia, De Eliczer refert Scriptura, quomodo in Mefopotatniam re«

tteur g

gionem ab Abrahamo hero fu

*

L

o miffus fuerit, utillic locorum dignam

líaaco filio fuo fponfam inqui

reret, Tandem , ubi laffus ex itinere in

Iri p

LT

illa regione advenit,

extra oppi

dum ad puteum confidens formofam

ex(pectavitR

ebeccam,

ut fibi fitienti defideratam aquam ex hydria ptz-

htiiya

Vi il

Gen, ^.4, berethaurien

dam ; Pauxillum aqua mibi ad bibendum prabe de bydriatua; que

Y^

re[pondit, bibe,

Domine mi ; celeriteriue depo[uit bydriam

2te

fuper ulnasa (aam, C dee

BIN

& bencficentia prudens Eliczer non

»

o Zel

dit ei potum. . Ex qua officiofitate,

hd

obfcuré agnovit , hanc ipfam pue

llam effe fponfam diviti Ifaaco à

bomo ,-€ adoravit Dommum,

:

Dationésy

Deo paratam : Iaclinavit fe

Do/mïno.fue m

Oportuit (

En! alteram Eliezer 1n

S. Juda Thadzo à Chrifto

Mefopotamiam amandato,

ut ibidem animas Chrifti fponfas quatee

ftinabil

fedebat laffus, & defatigarus ex itt-

Id $:

ret, & convertetet,

Q ! quoties

aithic

nere , exfpeétans, & fitiens animarum

falutem : Sicut Apoffolorum,

*

UR

Cornelius, erat defiderium falutis bominum 5

buic porim pra[flant , qui eorum

Al

lium Chrifli in fola hac Mee

0 deVr

verba audiunt. Neque illi

fatis fuit, Evange

fopotamia fummocum

fru&tu diffemináfle, fcd & univerfam peragrae.

tandem venit Edeflam,

ütn,

vit Idumzam , Arabiam , Syriam , Lybiam, ac

civitatem inclytam in India, ubidum aulam

Rcgis Abagari intravit ,

lt Ver

v

m lf-

fgr;þit $, Bonaventura , eum fqlq

'Pltüs fui plendore totam aula

Xadt-

-De 35, Simane & Juda Apoff.

29$

radiáffe, Regemque ; infanabili infirrnitate longo tempore detentum,

iif u

Ej m

folo ta&u fapáffe , dansei non tam vitam corporis, quam & animz, a

cujus przdicationem, atteftante S. Antonio, pluribus miraculis confit-

h;arum Yi

matam , plus quàm fexaginta hominum millia facro fonte luftrata

fant; Regiveró in donum dedit telam, in qua imprefTa Chrifti facies

yum mulid

ym at

velut in fpéculo relucebat, cui Abagarus aureo chara&tere fublcripfit:

S

P

qnimemi l

es nulli imponit , quam quis in te .Ckripe poni:f Ettu, ó anime mi, in qflo

dozdirigt

fpem tuam ponis ?

$. Cüm Apcfto

lorum Princeps Petrus m Joppcm.nünc ad con-

Foytunitt

tenïpotcco;if:

vertendas gentes fefeaccingeret, obfervat Scriptura, quod ad fuperiora

domüs fcu in te&ta. qux in illis regionibus plana funt, & ad ambulan-

MTA

dum ;'íedendutn & orandum accommodata , afcenderit , ut ibidem li-

ul

beriüs ceelum intueretur,& à terra oculos ac mentem oraturus ad Deutm

h in m

attolleret.. Et ecce, dum orabat in meridie, cecidit fuper eum mentis

m ip zi

2

excefus , feu exftafis , in qua vidit ceelum apertum , & defcendeps vas

nanm t

miphottil

quoddam, velut linteum magnum,in cujus utero crant omnia quadru-

pedia, & ferpentes terrz , & volatilia coel

i; & fa&a eft vox ad ceum :

n fnc p

A&. 16 $

m

Surge Petre , r occide, Ó manduca,

z-

— Quareshic, quid per munda

&

?

immundä i&alvaqzäimaiia'.S.Pctro fue-

15.

EM

rit prz(ignatum ? Refp, Judxi & Gentiles: Judxi quidem per munda,

& Gentiles perimmunda. Voluitautem benignus Deus,ut cx utrisque

[ontä

f

conflaretur una Ecclefia, cujustypus fuit Arca No&mica, in qua ex o-

p

ycoruft

mni genere pacificé cohabitabant animalia? ideo Petro pracepit: Oc-

TU

cide , & manduca, hoc eft:. Occide in gentibusinfidelitatem & v:tia. ut

de form

in cis vivat Chriftus, fides & virtus, &in Judzis , ut & ipíi focietati Ec-

nd hydmyr

clefix in lege gratiz fub capite Chrifto in unum adunentur corpus.

i rl

locmandatum quàm maximé obfervárunt SS. Apoftoli ncítri Si-

ia ^

: mon Zeelotes, & Judas Thadxus,dum non duntaxat]udais, fed & gen-

j

ls f

l1]

tibus efferatiffimis Evangelium Chrifti predicárunt, ut & illas barbaras

diviti

nationésin unam coadunarent Ecclefiam. Proinde cum $. Petro illos

oportuit devorare peccata hominum. Scerpentes erant 4 gyptii, & ab»

n

ominabiles quidem, quia & ferpentes, & crocodilos adorabant, hos co-

t onflfq

medit $, Simon Zelotes. Serpentes erant Mefopotamii & Indi, & hos

at

H

d

devoravit Thadeus, Serpentes & immunda animalia erant Pcríz &

Jfs /

/

(fglam

Babylonii, quos & illi;, eodem tempore in Perfide convenientes, am-

nt M

l,

u

bo devorárunt , convertentes eos verbó vitz ad poenitentiam & ad

"

j

Deurm verum & vivum , ac unicum Dominum noftrum JEfum Chri-

(

ucïfa

ítum. Hic verificatum fuitillud Ofez: Peccata populimei «omedents & Ofza 4, 8.

/äm,

illud Veritatis: Ecce ego mitto vos. ficut oves in medio luporum,

0

r

um r6,

"

j

y

. 6,- Multa quondam figna fecit Dominus MM fervor

uos

"

296

i Can/ïder;tio XL,

fuorum,Moyfis &Aatronjinter quz primum fuit convcrüüxo ägæ Aato-

wdtmnece

nis in ferpentem ; fecundum,conver(íio aquarum /gypti in fanguinem

viqi volunt

per attadturn ejusdem virgz Aaronicz; tertium, multitudo ranarum,

iil u

cyniphum, & gravi(limarum muífcarum, & fic de czteris, de quibus/in

(we Domin

Exod,7, Exodo per plura agitur capitula. Unde de illis Vates Regius 3 Aifit

st cormmil

IO,

Deus figna & prodigia in medio tui, FEgypte, in Pharaonem, & in omnes fervos ejus,

Nec minora Dominus per venerabiles fervos fuos Simonem &

& Cuta

Pf.134:9»

Áitas, Bu

«

Judam in Perfide patravit prodigia, dum duobus iftis fratribus, hoc va-

ftiffimum regnum ingredientibus, mox idola,quz priüs hominibus, ea

vimim opt

u Mi ib

colentibus, dabant refponfa,omnino fa&a funt muta, Dxmones ab ob-

fs st

fe(fis pellebantur corporibus.xgri fanitati reftituebantur ; leprofi mune

dabantur,mortui refufcitabantur,& prout refert Petrus BeíTxus, juffuS,

i opros pac

Beffeus

misJomints

fer. dehis Simonis feptuaginta hominum cadavera tempeftate haufta , mare ad

$5,

littus cftudit , quos omnes S, Apoftolus miraculo plane mirando vitz

mponeet;

intindiverf

reftituit. Juvat hic audire S, Jo. Chryfoftomum pro alia reflexione

$. Chbryf, morali: Si velis , iaquit, figna videre, extermina abs teomne delictum. & vidiflis

Qu p

4

Em

bom. 33. quod cupiebas , m

gnus enim Damon peccatum eft , quod, fi abs te abjcc:risx,.ïqmæ

Vk$ n

i» Mattb. jor tu mibi eris,. crede , quàm qui Damonia. ejiciunt,.

*

* *7. Cum

Paulus & Barnabas Lyftram veni

flent , oblatus illis fuit

i Paflor

6 10,

Ntrrofcife

homo infirmus, ex utero matris claudus, cujus fidem cüm in fpiritu vi»

diffet Paulus, dixit magná voce: .Surge fuper pedes tuos vecius, — Et ecce.

iEj (

ilb o

claudusille (ine mora in pedes fe erexit, exilivit, & ambulavit, laudans

47,14,9. Deum ; Turbe autem, civm vidiffent , quod fecerat Paulus,levaverunt vocem. fuam

DAT

ttdtoad

- Lycaonix? dicentes : Dii [imiles facti bominibus, de[cenderunt ad nos5 & vacielmnt

Barnabam Sovem , Paulum vero. Mercurium &c,.

x

:

DN

" um

Simile quid fan&is noftris 4

poftolis Simoni

& Judz accidit. Cum

WV de i

enim Períx vidiffent, tot ab illis fieri miracula, & qnód omnia tetrena

defpicerent , atque dona pretiofa oblata ultró recufarent, exclamave-

M ! &hïüï

" tpit

runt cumRegeSatrapz :Jffi funtDii, latentas in bumana effigie, DionyfiusCare

thufianus recenfet, quód, cüm Rex Abagarus copiofum aurum S, Tha-

At r

V Yi

dxo, có quód lepram ejus curáffet , offerret , Apoftolus refponderit: $5

neflva dereliquimus , quomodo. acéipiemus aliena ? Et Belli Dux Babylonizs

" Iithug]

cüm ambos interrogaífet; quare tam longinquo, diuturno, periculis-

'fW ! ä*tm

* Re

. que plenoitinere in tamremota & extera adveniffentregna?refponde:

runt ; Pro vefra (alute Advenimus,| Ecce, quidà nobis Sacerdotibus , pr-

aW sm

v

B

k

[

N

GM*.'M:-;

fertim curam animarum gerentibus, requirat Dcus : Redemptor noffer»

91

* &F

ait S.Gregorius M. à $acerdotis officio non quarit aurum . fed animas ; DA tniln.

N

animas , dicebat quondam Rcx Sodomorum ad Abraham, eatera tolle

itut du

dibi ; proindecüm S, Paulo & verisanimarum curatoribus, ac legis Di-

Cpla

ftcnï-, .

"ortofitn

xinz zcl;teribus,conjt;nxi imus , fi h;þcmus ad vita;g honcfé fu

tag»

! Pt AW[Q

Ü

À ,

TAR

De 55, Simone C* Juda Apoff,

297

fotolt

tandem neceffatia: Habentes alimenta, & quibus ,tegæmur,bsävcab!mti fimis 3-4-Tim.6,8.

n miog

Itdo g,

nam'q-aä' volunt divites Jïm; incidunt in tentationem , C laqueum Diaboli , & defi-

deria multa inutilia , Q notiva , qua mergunt hominem ininteritum, C* perditionems.

h, dt ii

-Cave Domine Paroche, qui magis pecunias, quàm animas tux fidei &

:Agus dj

cure commilfas quaris, ne & tibi hoc accidat,

atj

$. Cxterum mandavit Dominus Chriftus,ut difcipuli fui, cüm ad.

x i d

alienas, Evangelium pradicandi caufá, tranfirent Provincias , (cmper

atb

primàm populo & domui,in quam intrarent, pacem apprecarentur z

'

s homi

^

jemontid

Pax buic domui, fine pace enim vivere,cft.mal

€ vivere, laeo pretio(isfi- Marnb.10,

mus orbisServatorin hunc mundum venit, ut Deam inter & homines

12.

r; lr

i

& Angclos pacem conciliaret: Erímtevra pax . bominibus. ldeo mitisi. Luc.5,

f4.'.

Bf

i

!

mus

j

ominus ad Herodem ire voluit,utinterPilatum & ipfum pacem Z;,

h&u&a.smm:

J

2.3312,

n

componeret ; Nam autea inimici erant ad invicem, — Ideo: ad Apoftolos

e prandotl

al t

dixit in diverfas nunc orbis partes difpergendos: Ecce'ego mitto vos ficut Luc.10,

3.

agnos inter lupos , q3a nuHum animal magis pacificum; quàm agnus, in

du P

media itruens pericula,fi ducem habet prxeuntem ; unde illud. Vatis

FTT

Jeffzi & S. Pauli : F ffmati [umus ficutt oves. occifionis, En ! typum veriani. nem,

$; 36,

marum Paítoris & Viri Apoftolici.

Hinc & S. Franciícus Xavcerius

bawilii

r

nunc proficifcens in Indiam arnicis fuis lentibus dicebat: Adercazores

m ial

santis impendiis C* periculisnavigant in Indiamy prodigi vite mercium temporalium

i, 18

fludio 5 Ego non ibo eódem Dei &r animarum caufa

? Videlicet habebat illud.P/a/, 113,

ulari l

Jeffxi Vatis presmeditatum : 4nima mea in

manibus meis fempcer,

'

TOg,.

n vt

Redeo ad $5. Apoftoles noftros Simonem & Judam , quos Domi-

d

nus tanquam agnos.mifit inter lupos, ut ex lupisagnos facerent ; hinc.

voluit, ut Gentilibus femper prits pacem apnuntiarent ,& apprecae

i Ü

rentur5 de quibus recenfet S. Antonius , quód, cüm veniffent in Per(i. 5 Anton,.

omnia t

ji

dem , & Indiam, ut populos illos, inter quos horren

dum bellum gli- r, p. rit.6,

l exda

fcere ceepit, pacificarent; ad Baradach Belli Ducem,

fefe Babyloniz ad. «, 14;

Dionf

u

)

eruentum przlium.accingentem; dixerint: De terra lenginqua , [Glicet $u-

urunm

daa venimuss volentes pacem facere inter vos ,. Pey[as , & Indos: && noli timere , à

yfpond

"

)

dux , quia pax luc nobi[cum intravit, Cavas bora diei tevtid legati Indoxum ad t&

venient , C* ttee pote[lati [ubjicientur cuts pace;. Et $ta fa&um cft, altero eninz:

m

jl

li

,

lr

die , quem Rex Perfarum, & przdi&us Dux belli avidisfime exfpe&a-

ant, duo promiffiadvenerunt le

gati ex India , pacem à Perfis peten-

i

Onbus ! Pfæ'

tes ,. & feliciter obtinentes,.

7!19]?

J

i

n

9. Mugil, feuCephalus, pifcis marinus, fäcil?- copatu à pifcatoriDus

I T

M

capitur, dum deno&e ad proram navigii clarum Iumen ftatuunt , ad:

M

if

j

quodCephali fine mora veniunt&nativo impulfu verfüslumen in-na-

d

"

vim profiliunt, & fic ingenti numero à pifcatoribus. non fine jucun-

ii

wüäg

do fpe&aculo comprehenduntur, Piícatores cra

j

nt $$, Simon & J u-

y

R. D. Gintber Feffs.

$

: (Pp)

298

Confideratia XL,

vanonetm

: das,& quidem pifcatores hominum , lumen, quod accendebant, etat

w & in

Chriítus , qui illuminat omnem hominem venientem in hunc mun-

i Qu

dum;

velíüi mavis, erat lumen illud lux Evangelica, quam in obícura

füsiclong

no&e & caligine tenebrarum iater barbaras gentes.

& inter idololatras

ninovctg

accendebant, & przdicabant, Et ecceinnumeri Cephali , id e(t homi-

nl furant

aes, mediante hoc lumine ca

l

i

ererunt,

Ita hodie Ecclefia.

pti funt: Inpumerabiles filios j&fa Chfijief p

xdl:diia

gt tonp

O gloriofi(fimi caeli Principes

SS. Simonx& Juda , fratres fempet

j

concordes & utili(fimi, qui nihil aliud per omnem vitz curfum , quam

n

|

V

?

:

ecolt

DEI honorem & proximi inquirebatis falutem, quibus ego vos laudi-

jipinti

: bus ulteriüs extollam? Ego, inquam, peccator miferrimus, qui quon-

veltram. in qua

Mpolol m

dam Romzin Vaticano gratiam habui, fupratumbam

wilis dua

facra veítra recondita funt corpora, primam Miffam cel

ebrandi? qu-.

witam, & f

bus , inquam , vos laudibus cfteram ?

Uuüinmüix

'Vos przfignati eftis per duas illas

fonoras & argenteas tubas, qüas

V,

olimDeus fieri curavit, ad populum in caftris convocandum,

ad facrift-

lomatu

- cia fibi diebus feftivis acSabbathinis peragenda,.& ad bella coptrainimi-

|

cos cienda: Fac tibi duas tubas argenteas dudiiles , quib

a5 convocare pojJis multitue

Yi bifto

NW.IQ,

d Eminenti(fimus Cardinalis Hugo ; Prima tuba

Tadm Du

z

dinem &'c, Supra quo

AU qucnda

efl verbum pradicationis

, fecunda eft exemplum boui operis.

Utrumque fecerunt

-

SS. Apoftoli noftri,

dumin omnem terram exivit fonus corum, un.

iqid s?

?

t Dj

de de illis Dionyfius Carthufianus: Fidiffme

cr infatigabiliter pro bumati

j

|

"

? qidq

& verbi Dei prz

dicatione , & boni opetis

falvatióne genevis laboraverunt ,

LT.

exemplo omaibus przluxerunt , de quib

us jure merito poffum dicete:

ETU

ddpoc.Y1, Hi funt dua oliva ,

(* duo candelabra in confpectu Domini terra ffa

ntes: Olivx

ntin Éc«

s

bonorum operumfertili(fimz.,

quia multum fru&um attulcru

de Gentilium; & fimu

clefia Dei in converfione Judzorum , & exin

duo candelabtain confpe&u Domini lucentia,

qui & charitatis pingue-

QUE : Qu

Hinc fummo-

BV

dine, & fcientiz luce univeríam Ecclefiam illuftraàrunt,

eré À SS, Patribus commendatur illa Epittola Canonica,

quam $. 112«

Micenyis

temporis lin-

NUets

dzus in Perfide ad fideles omnes Grzce fcripfit, quia tunc

( AChtr,

ua Grazca maximé erat communis ,

& latiffime patcbat;

de qua Epi«

li

tU

& longam , brevem in verbis ,longam

|

,m (l &i

S.Hieron, f&ola S.Hierony mus afferit : Brevem effes

i

ned

omu,

44 Paulin. in (ententiis .ut rarus fit , qui in ejus

cactitiat l

gdlione. Lege, anime mi, prore-

u

flexione morali iftam Canonicam

Epiftolam , & invenies,

quomod

