filios Ochozix occidiífet, clam Joas fili-

hmxü&ük À

um Ochoziz fuftulerit, eumque à furore Athaliz,

nc pariter interficcre-

U0

n

tur,occaltaverit, qui Joas exinde fuo tempore ex infpcrato ad Regium

Tj

L

folium.tanquam legitimus hzres eve&tus eft: Er ab[rondit em facieitha-

Norgia

of

4. Reg, 11

tl

[

* lie , ut non itterficeretur &v, — Eninfignem typum in $, Jofepho noftro ex-

f, Cm

ut Regium Davidis femen

X,q !

d

dMattb, 2,

preffurn ! Cüm impius ac crudelis Herodes,

6V

( p

16.

extingueret,plurimos lofantum & medio fuftuliffe

t, S.Jofephus intem-

&W

peftano&e perAngelum admovitus dulciffimum

infantem]E(um fol-

B

Q m&x

licité abfcondit,& in /Fgyptum tranfportavit,ubi feptem annorum 1pa-

quampmm(

tio cotfnoratus eft, donec loco Herodis Archelaus in Regno fuccederet,

) Thüy

m

t quare , dices , aternus Pater. dile&isfimum Filium fuum JE(um

D

nón pcr Angelorum minifterium à furore Herodis (alvavit, qui illum

Ut

sferre,

longe citius, imó uno momento potuiífent in Aïgygtum tran

UT Dm Á ul

l M

prout.

Dt D:'g:,&?m): $, Jofephi.

$7

oduceeqits ;

rout olim Habacuc ab Angelo in Babyloniam translatus eft? Refp.bgn; 14;

hortt alipl

^

oc fa&tum effe in (ingularcm S. Jofephi prarogativam ; & ficut quon-

32

4 Donriam n d

dam I/fracl diligebatjofepb fuper omnes filios fuos 5 ita Deus Pater adamavit S, ,

3733

ler acidit $)

Jofephum noftrum fuper omnes cateros Ele&tos, cujusfolius cure , &

ria ial

divini(fimum Filium fuum,ac Virgineam ejus Matrem commifit ; ver? $, Bernard,

myfiam r

fidelis fervus & prudens,ait Mellifluus quem conflituit Dominus (ua Matris fola- banc 4.

f b

tium»[ue carms nutritium folum deniqs in terrismagni confilii coadjutorem fidilfmum. fup. Mif-

L 4zc£;mMan'z.;:

. $. 4d Jofue invictiffimi & pientiffimi Belli Ducis imperium fol fu;,

f, Bd

& lupa fteteruntin habitaculo fuo..| ol contra Gabaon ne movearis , & luna Tofue, 10,

vationemin

éontra vallem Ajalon ; Steteruntque Sol & Luna €vc.

Ingens (ine dubio hoc

erat Orbiupiverío prodigium. Sed plüs mirandum eít, quoód ad man-

ionemhabut d

datum $, Jofephi myfticusillefol, qui eft Chriflus Deus nofter, & fan-

&illimaMater ejusMaria,quz pulchra eft ut lunafteterintimmobiles ,

nodc&ia'&h"ffïä

eindignum

ejusque voci libentiffimé obtemperaverint , unde $, Lucas de Chrifto . 2; j 1,

dit; Et erat fubditus illis €c.

umiliutae

i, Dori 1.

Plantaverat olim Deus in medio paradifi arborem vitz, cujus cu-

ftodiam po(tlapfum & expulfum Adamum commifit Cherubino: Er

m (

Arbor vitz Chriftus eft, à

Gen. 3,34.

tÜü igquamcm:ïg*

collocavit ante paradi[um voluptatis Cherubin &c,

. Bonay,

quo omnpes vitam, & gratiam participamus, Paradifus voluptatisMa.

yn fmdpe V

ria eft, ita S, Do&orSeraphicus; & Divus Jofephus Chrifti Nutritius

hus (cindgt

in fpec. c. 3.

/

ac Sponifus intemeratz Virginis ; eftille Cherubim , cui Deus Pater u-

ao

triusque & Filii & Matris curam ac cuftodiam demandavit.,

p didum T

1

; Exod. 2 $,

Propitiatorium quondam fieri ju(fit Deus ex auro puriffimo, cu

e

sinqn f

adjungi voluit duos Cherubinos aureos fe feinvicem afpicientes : Cbe-

i humilitatcwïi.

vub unus inlatere unos &* alter in altero: utrumque latus propitiatorii tegant , ex-

j Evchagiüi?&i:ä

pandentes alas, &* operientes ovaculum, vefpiciantque fe muuo verfis vultibus in pro-

nalcs q

u0 vtg

pitiatorium.

ib

J

Montapus hic obfervat, quód upus Cherubinus maículi-

olal

nam,alterfoemineam prz fe tulerit faciem. — En ruríus perclegantem

" qu»

typum ! Propitiatorium illud Chriftum denotavit, quia ipfe eff propitia- i ,jo. 512

e at

tio p:o Deccatis noffris ; mou pro no[fris autem. tamim , fed etiam pro.totius mundi $

"d

!]

per duos dictos Cherubinos ss, Virginem Mariam , & $. Jo(ephum in-

TU

.b(wmf

i

Wü

tellige, fe fe mutuó afp

icientes, & propitiatorium illud flipantes, Fc-y

S.J lp O[l

lix, qui ad hoc propitiatorium folet confugere,

ait!

h!

6. Vidit quondam Jacob Patriarcha in fomnis mirabilem quan-

fiU s'

I

dam fcalam ftantem fuper terram,& cacumen ejus tangebat coelum,per

Ó

il

nipi

Y

quam portentofam fcalam Àn geli Dci & afcendebant,& defcendcbant;

& quod majori admiratione dignum, illud eft , quod Jacob ipfum

Deum, omnium bonorum fontem , in fupremirate hujus fcalz quafi

n Ms

u f

l FI:IU

innixum viderit : Er Dominum innixum [cale dicentem fibi : Ego fum Domi- Gen. ,

um

ml"l?

nus Deus Abrabam Patris tui

dabo,

1*,

jis i

rl

y

» € Deus. Hfaac: Termmï, in quA dormis , tibi

A. D, Giuther Fefl,

K

[,3

e f

$8

: Gonfideratio V i,

& femini tuo..— Labyrinthus hzc fcala myfteriorum ,& divi;noru-tll arcä-

"klmDo&linan't

$.A«* — norum eft S. Auguítinus perillam Crucem Dominicam intelligit; Do:

itomucs À

Aredaa eft

fer- 19.

mimus, inquit , fecale incmbens. eft Chriftus in. Cruce pendens, S. Bernardus pet

$. Bern,

eandem fícalam Beatiffimam Virginem fubaudit: Hacinquit, eff (iala

Jl Aepno ter

/-er- de DQ

acob &rc..— Sedaptiüs Rupertus Abbas: Spiritus Sanctus, ait, per hanc

joretoillud:

V. pag.

ícalam reprafentavitincarnationem Verbi, & generationem Chri(ti ex

lhmel: Ery

394..

Jacob naífcituri, & defcenfuri per varios gradus, id eít, generationes&

tthicaudire

Matt, 1,2, genitores , quos enumerat S. Matthzeus: Afrabam , imquit , genuit Taat,

tttt dipnitate

lfsac autem ganuit Tacob, $acob autem genuit Judam , C* fratres eju ,& fic de

vobin gl

czteris, .. Tandemin ultimo gradu poníit 3. Jofephum: da«ob autemge-

YUPb n

Situr collocd

nuit jofephvirum Maria , de quanatus eft $Efus» qui vocatur Chriftus. Ex qui-

bus patet, fubintrat hic Bernardus de Buíto; quód nullus SanGtusin cae-

if Matit

lo fit major S, Jofepho poft B. Vir

h QU rarit

ginem benedi&am, quia quàm me

Matt. 11, xime accedit ad Chriftum.

itt$ Jofepht

II.

Sed objicithic nonnemo: N

anquid Veritas dicit: Non [urrexi:. iti-

hml

fer natos mulierum major joanne Baptifla ? Reíp. intelligendum effe intet

af oj

L?c.7,18.

Prophetas, quod ex difcurfu antecedente patet: Quid exíflis in. defertum

& Ntordorl

videre Prophetam? Ubi fermo Chriíti de Prophetis agit , inter quos üine

m fD

dubio major eft Joannes Baptiíta ; quod adhuc clariüs explicat S.Lu.

I

cas: Dico enim. vobis: Major inter natos mulierum Propheta joanne Baptifra ne«

L n qukbus bo

mo eff ; San&as autem Jofephus non Pracurforis, aut Prophetz nomen

mf

LUc. 4

.habuit, fed ipfius Chriíti Patris nomen : Ecce Pater tuus &

,

4

ego dolentes que-

Adhmein

rebamus te Cc,

Ergo &c,

"bt

$9.

7. Venerat aliquando ad Chr

itum pienti(fimum Orbis Salvatos

od

rem Salome Mater filiorum Zebedzi, adoraps.cum humiliter, &fup-

ummRïng j

plicans,ut prz cxterisApoftolis duo filii, Jacobus & Joannes,in glerio-

WMS& Q d

Matt.

*9: (5 Chriítiregno primas obtiaerent; Die,

ut fedeant hi duo filii mei, unus 4d

.

RWW |

D

ï

dexteram tuam, & unus. ad (iniftram in Regnotuo,

- Sed mox repulíam palla

Wi

Y

i

eít: Sedere ad dexterammceam, vel finiffram. non

ef meum dave vobis , fed quibus

N

O,dices ,

dextera & finiftra Chrifti in

1j u

paratum efl à Patremeo. — Quibus erg

uz

CQj

coeleíti regno à Patre parata fuit

Refpondet Rapertus Abbas:

&f

li

du

(unt honorstiffimz in ccelo fedes, dextera dcbetur Matri

Chrifti

*

lt

K

! ol

niftra S. Jofepho; proindere&é memoratz Zicbedzi uxori

,& f?lii; &«

fl

UT

jus à Chrifto di&um eft : Nefcitis , quid petatis.

t

h

Danicl , quia arcanam illam Scripturam ,

Mene, Thecel, Phareï, Bal-

"W(w 4

n

tha(ari Regi dextré expofuit,ab eo purpura, &

torque aureo donatus &i

EC

a,

Et predicatum eff de eo , quód haberetipote[latem tertius in

Regnofuo. Suptà

iibl

! huj frij|

undus Regin4.

€ t

quod Maldonatus : Scilicet primus in Regno erat Rex, [ec

ht frg

Da-tz;.s, 19

'tius Daniel, . Erige mcntis tux oculos, anim

em!,

& gloriofiiTimum

.

Ve[umäm

€hriíti Rcgnum conf(idera, in quo pr—æ[i—dct ip

fe Rcx Regum, & Do:lä

$

l,f

m

—

r

z

De Digniiate $. Jofephi,

$9

As

,nus Dominantium, olim pro omnium falute crucifixus , fed nunc fa-

?

ticamitd

n

r omncs Angelorum Choros & Beatorum agmina exaltatus , cui à

- r

ä

B'C

tre data cft oinnis poteftas in coelo & in terra; fecundas inhoc cce-

: HdhiüQ!li!,q?fth

lcfti-Regno tenet Beatiffima Virgo & Mater Dei Maria ; de S. Jofe.

andusat, r

pho vero illud appofité applicamus , & dicimus, quod olim à Daniele

jerationem Qu

di&tum eft: Er predicatum eft deeo , quod baberet poteftatem tertius in Regno fuo.

id h gt

Juvat hic audire Ger(onem, Cancellarium Parifienfem ,

pie ac pruden- Geroy, fey,

NU

ter de dignitate S, Jofephi fcribentem: Quantus,

inquit , exiffimandus eff do Nat.

MTTA

juftus Jofeph in. gloria & in calis , quitalis ac tantus inventus eft in miferia && in ter- B. y.

phum: fujat

ris ? P rofectà cim dicat Chriflus : Ubi fum ego, illic & minifer meus erit , ille proxi-

T

mior videtur collocandus in celis, qui in miniflerio fuit vicinior , ob[equentior , atque

Loullus u

fidelior poft Mariam inventus in. terris.

E

tfiquondam Chriítus Dominus

(bam, ia

dixit; Qui recipit Propbetam in nomine Proppeta , mercedem Propbete accipiet ? Matt. 10,

Certe S, Jofephus, qui ChriftumDominum fuprémum omnium Pror

4l.

; didt; M

phetarum millies milliesquein domum fuam fufcepit, non potuit non

acligendun t

ejus przmium omnium Sanc&orum effe fupremum,.

: Qui t

8. Recordor hic illius potentiffimi Perfarum Regis Affueri, qui no-

ds ag

&e quadam fic Deo dirigente, nullum poterat capeffere fomnum,unde

clanis p

annales regios, & hiftorias priorum temporum afferri, & pralegi (ibi fe-

cit,in quibus bene a&a, & merita diverforum erant connotata ; & cum

.aut Bropt!

ventum effct ad illum locum, ubi fcriptum erat , quomodo nuntiáffet

Mardochzus infidias Bagathze & Thares evnuchorum, Regem jugulare

ul

€upicntium , Affaerus renovatà dete&tz conjurationis contra fe per

bISS»'

Mardochxum menmoriá, fine mora przcepit, ut Mardochzus ob tan-

] w

am hum

tam in Regem fidclitatern, & confervatam vitam, regiis afficeretur ho.

Wq

noribus ; Sic honorabitur, quemcunque volueris Rex bonorare &«.

:

E/z'hef, 61

PT 3

9.

(it hl dua)

Et quis unquam hominum;aut Angelorum,plus fidelitatis, & obfe-

rw.

quii Chrifto JE(u in his terris exhibuit, quàm S. Jofephus? eum à gla-

oxte

"L

4 Wä

[;!1

dio Herodis eripuit, in vita confervavit, proprio fudore & labore alu-

(nilt

Ü

it, educavit , fovit, cuftodivit, & in arte fabrilifecum exercenda dire-

u

xit&c. . Erquiaomnes actiones S. Jofephi erant circa Verbum incar-

f Abhl*

!

Rapt?

n

natum , potiüs Zzngelus, quàm homo extitit, hinc pie creditur, eum

m

poft mortem cum Chrifto dile&iffimo Filio inter czteros Patriarchas

pl

Ih&

fefurrexiffe, quod non obfcuré infinuare videturS Matthxus: Msl-

Matt, 474

y

$4 corpora Santtorum , qui dormierant , furrexerunt,

Juvat hic audire S. Ber.

€

Tiv

Mu

"

nardinum Senenfem : pj?, inquit, credendum eft, quod pifftmus Filius Dei $ E-

$, Bern.

,

fus pari privilegio decoravit fusm putativum Patrem , ficut faam [andiff/imam Ma-

I-

!

trem, ut ficut iliem a[fumpfit in celum in corpore & anima gloriofam , fic etiam in

fev. tom. 5,

j t

y

!

[

4- .7-. 6'. IQ

W:W

j

if

die re[urrectionis fue fandiffimum jofeph in gloriem fecum , ut ficut. illa [ancta

lmh

& .'

rofa gratia

j

!

-

( A^

A'ffn?ilia » feilicet. Chriftus , ?iïgo(ï* 3ofzph. in zlaboxiofa vit& , C" amo

finul

//

60

" Confideratio V,

interrit 5 Sic in amorofa gloria nunc &* corpore & animá reg;zm

Dusuxto D

fimul vixerunt

ii volunta

jn celis » juxta regulam Apo[toli 5 Si

cut focii pa[fionum eftis. fic eritis & confolatias

si. Ecce(ic honorabitur, quemcunque voluerit Rex honorare,

ii quim $.

9. 'Tobias junior, cüm per Raphaélem Archang.lum falvus &in«

Aydidoprec

columis poft varia exautlata vitz péricula tandem ad patriam do-

fltphus verc

mum effet redu&tus, ac patri íuo multa & magna pcr cocleftem illum

viverforum

comitem accepta enarráífet beneficia, confilium invicem inieruntquid

llusqui nunc

T9b. 124 3. mercedis ac premii tali ac tanto benefa&ori fuo vellenta(Tignare: Re-

ii accep

t hicin te

ondens Tobias dixit patri fuo : Pater , quam mercedem dabimus ei * aut quid di-

:

num poterit effe beneficiis ejus 2 tne duxit,

( reduxit [anum Gc.

Demum con«

Mttlisperpet

bonorum allatorum ipfi vellent

cludebant, quód dimidium omnium

ln df dl

a(fignate: & vocantes eum, pater fcilicet, C fllius, tulerunt eum in partetis Ó ro«

W(f(. At/a;z

tf onnes d

gare ceperunt y ut dignaretur dimidiam partem omrgium * quoyz,,attulemut » &((t«

tam babere, -

ob ileir

Al|tius mente affurge,

anima Chriftiana,& Unigenitum Dei Filium

Ws nOQ tan

lum aícenfionem.cumPatre fuo zterno col.

poft gloriofam fuam in coe

fetrtileria co

loquentem contemplare. — Pater,

quam mercedem dabimus Jofepho

iif fovit

atri meo nutritio & comiti fideli(Ti

no;qui me duxit, &reduxit fanum,

P

W Dirr u

à

b enfeimpii Herodisdefendit&c, —Quid

dignum poterit effe bencfi-

Quf

ciis ejus? Etconcluferunt ei,

& (acratitiim v Sponfz ejus Mariz dimi-

h Iocolim

diam regni cceleftis partem : Regnum Dei, ait Richardus, confiftit in duobits

ün ]o(ephum1

Rüchard. À js mi[ericordia

& ju[litias juflitiaum tanquam dimidium Filius Dei fibi re[ervavit q

Ttotorem

Ü

$,Vi in — Matri autem (addamus nos,

& patrifuo nutritio S. Jofepho ) miferitor-

qi diccmusd;

Eflb. $..

diam tanquam alteram partem tradidit, O [ummam $. Jofephi

dignitatcm;!

R

Q

reverá non eftinventus fimilis illi.

Va

'

eu:

Salomon Regum prudentis(imus matri

fux Bcthfäbcæ mxta latus

uj

At P

fuum ad dexteram pretiofum thronum parari jusfi

t, eamque benigue

, ut avertam faeiem d.

MT

3. Reg. ?. affatus e(t : Pete, Mater mea5 neque enim fas

eff

*mm&

r»

Chriítus , qui eft plüs quàm Salo

mon,non

duntaxat in coelo

ss, Matri

". hcadx

ddexteram fuam paravit ; Pofrugue

fuz thronum (plendidisfimum a

/40 Ql

eft shronusMatri Regis,qua fedit ad dextera

m ejus,(ed & Patri fuo dile&oS. Jo-

Tinttipi

um thronuma

diniftram fuam adornari voluit ;

fepho fimilem pretiofi

lt cæ[c[ä "

P.Moral, ita Petrus Moraies :

Santiffimus jofeph , inquit , cum Cbriffo. rejurgeuto

N uit:znv,m

xit, & cum eodem Chriflo celos a[cendente, ipfe páriter (f*

AUs

l. $. fr. 11. corpore G* auimavefurre

T

n.19,

pore C* anima celos a[cen

dit , &* prope ipfum. Chriffum Dominum poft Virginam

LT

1

i

Deiparam in fublimi gloria

throno fuit collocatus.

Ad quem pari rationé

d X

|

j

Ü

dubitet? ) illud Salomonis locutus eft ; Pett:

]

M

Chriftus Dominus, (quis

6 lg hi

Pater mi ; neque enim fas eft , ut. av

ertam faciem meam.

"0 Gf

10, Ex quibus patet, quàm poteas fit S. Jofep

hus in cæ!dad impe

Us

NI (Q.

| tþandum,quæ à divinaMajeítate a no

bis poftulantur utilia;Xfi

bcnigg

$

MW

[

j

61

i

De Diänitate , 70[:;6:'.

w ub

Deus juxta Davidis monitum voluntatem timentitm fe facit , i:hultö magis

Pf. 1444139

NT

faciet voluntatem amantium fe, & quis JE(um magis in hac vita ama-

Rer honotyt, |

vit, quàm S. nofter Patriarcha Jofephus? 4lii Sandti & Elcti , imó &

Vg dom dul

Angeli deprecatorié, &tanquam fervià Chrifto Domino poftulant; S,

lem d t

Jofephus veró au&oritativé quodamodo, & velut Pater illius, cui ipfe

,percælcücmiïis

univerforum Dominus ac orbis Salvator Chriftus in his terris erat füb-

Yvicemimienut

ditus,qui nuncin cceliseorum beneficiorum;quz quondam à Patre fuo

rellenafipat

nutritio acceperat, non erit immemor, fed filialemillam affe&um,

dl hia

quem hicin terris erga fuum dilectisimum educatorem habuit, nunc

TM

j

in caelis perpetuó confervabit: Quibusdam Sandis, ait Do&or Angelicus,

Á

*

X

jltoum j

l

i

datum eft

in aliquibus [pecialibus caufis pracipue patrovinavi , ficut $, AAntonio ad

hys Thom ia

n am a

ignem *c.. At (anclilfunzo fofeph in omni nece[fitate & negotio conceffum eft opitu - 4 diff-4- 3-

lari, & omnes Ad fe pi? confugientes defendere, fovere, & paterno affetiu profequi, — 6« 2« 4* 3»

r Wj i

jofeph ille ia veter! lege,licét nunc ad Pro Regisfolium in Jl gypto

sigentum a

eve&tus,non tamen afpernatus eft pauperculos fratres fuos, nec deiilo-

xDarre u

rum miferia coram Rege Pharaone erubuit, fed publicé eos ut fratres

lem dibimi

agnovit, fovit, nutrivit, cui etiam Pharao totius Regni reliquit difpofi-

li t

tionem:Dixir itaque Rex ad jo[eph: Pater tuus,C fratres tui venerunt ad te: terr&

E gyptiin confpettu tuo eft : in optimo loco fac eos babitare, & trade eis terram Ge[-

ym poterttr

xnía dj

fen. Si hoc olim in umbra , quid nuncin verirate? Si Rex Pharao quon-

dam Jofephum , optimé de fe & Regno fuo meritum, guberpnatorem,

du

ac prote&orem, imó & Salvatorem fuorum fubditorum conflituit ;

Ri i

0 T

quid dicemus deSandis(imo Patriarcha noftro Jofepho,optimé de ipfo

oS.JO q

ceelorumRege, & de univería Chriftianitate merito; Hic verificatur il.

3 fl

ip

h

ludVatisregii : Conflituit eumDomisum Domís fueyC principem omnis poffefio- Pf. 104.

nis fte. Proinde, o mortales omnes, ite ite 44jofcph, qui fuos fratres, ac fi-

*

Batbcc!

bi (ingulariter devotos in optimo loco faciet habitare,& tradet cis ter. C* 41«

at unt

j

ram illam defiderabilem, perpetuo caelefti melleaclafte manantem.

L

g P

l J4 Ite dd

Joleph vos cumprimis, vencrandi Saccrdotes, qui quotidie

[axalmf

Dco of

ertisimaculatum Agaum in Altari: ecce Jofeph ilium educa-

m p

,

ii

vit,nutrivit, &in templo pariter pro falute mundi obtulit; unde non fi-

partili

"

1

ne ceelefti confilio Evangelifta eum in medio inter Mariam, & Filium

fnmi

4l

D

]

pofuit: Iuvenerunt Mariam & jofepb & Infantem, (upra quod do&iffimus £uc, 5, 16

Manfius : Positurinquit,nter Mariam & jfun,

ut pro nobis Mediator txilat.

!

[ plld

M&t"f- dl/&o

"l

Ite ad jofeph vos,Reges, ac Principes, liluftresac Nobiles, narn Sar

S.de $. jof.

Do

&us Jofephus etia

m regio acnobilisfimo fanguine fuit prognatus ;

Vi

qucmpa

d

ecce, quem multi Reges voluerunt videre , & non. viderunt, audire ; c non atidie- Lyc,

10,24.

oni

;

v«nt, caftis(imus Jofephus

cum eo converfatus eft,

quotidic vidit , audivit, & paterno affc&tu

i

i

$e

ph

ul

Ite «d jofepb Vos, cives, opifices, &a

»

li

(H) 5

gricolz, nam & $, Jokpk*f d

7

sl

guur

62 .

Confideratio P HI.

: w perturb.

fuitinBethlehem,& tributum,ut civis, Cafart perfolvit; opifex extitit,

Mættb. 15, & quidem faber l

ignarius : N'onae hic eft fabri Filius ? & ideo, fubiptrat hicS,

TP

Incat, Chiyfoftomus,

fabro lignario Maria de[ponfata e(H , quoniam Chriftus Ecclofia

bztetnol

$5

Fuit & agricola,

ia

D. Th. in

poníus omnium falutem Operaturus erat pev lignum Crucis,

itendit, &

Mattb,

nam, tefte Lyrano, agrum Nazareth habuit, quem ipfe coluit, femina-

[

vit, & (rumentum mcefluit &c.

ntu San&

Ite ad jo[cpb vos conjuges, exu

les, pauperculi, defolati, ægii, mori-

imm, illu

Bern. t0.3.

undi, imo mortales omnes , nam ompium Patronus eft S. Jofephus,

|

Atügtanpor

,,. . €. E'N

Is qtia iple v

chius bo. 3, 4C TYX

fertim agenizaatium : Cui morienti , alt $. Bernardinus, adfuit $Eu

& Mari

4, Finio cam Echio:Vos itaque chra:fJuni, nolite dofephi tam [andi viri

j

wvj m, Et qu

Qrdius ;

oblivifci, quin eum/ fedulä invocate pio affectu, neque lo in nece[Jitate vos de[eret,

mozij,re!iiftmng

iil

WTUnt qut

CONSIDERATIO VIII,

d ftundum

. Mi aegty

De Verbo in puriflimo Virginis

; "tlb p

utero Incarnato,

MARLE

A t

| 98 Pl C

Pro Fefto Annuntiationis B. V,

ïäïüm CODHdm

^ dis de.

Ecce concipies in utero, & paries Filium , &5 vocabis

n.

i"'qumlftfiïDo'

men eju3 J EJum. luc.1,413.

] Id hod

^ Füre (

.«

NMfam (

Iror, quoties animo perpc;ndo

jonz Prophete Charitatkm

AA erm

reveráà magnanimam;quá, ne alii perirent,

L]

ipfe folus perire

! um (

W

voluit, Impugnabatur furiofis tunc navis

turbinibus; quà

Hïl'

Vatesilleà facieDomini profugus in pelago vehebaturMe-

TW

i

n

diterraneo ; nutc ad ima & abyífum deprimebatur,Dunc a

mmmþ

Sona1,4. fidcra usque videbatur attolli

: Dominus autem mifit ventum imagnum in mares

L TOf

& fatla eff

tempeflas, & navi periclitabatur conteri.

Erant autem , utfieri a*

Quj

Ol

Tlt.

foletin i

-

Ila navi diverfaram regionum,

&re

ligionum homines;qui Và-

Mi

um fuum clamabat, ut o*

u

rios colebant Deos, proinde quilibet ad De

f M

pem ipfisferretintetnpore opportunam

b

'Sed fruftrà omnia ; donec

"&Mam

d

tandem forte miffa fonas fuerit demiffus

in turbulentum mare., quo

Mi

j

li

& ipfe petiit ; Tolte me, & mittite in mare, &

ceffabit mare à vobis : In ivï-g.u*ïis

C2h

hzc iliis olim facta funt.

h

lac

l fll.

Quód mundus perturbat

o mari in facris litteris comparctur, nemo

Pj.105: . eft, qui hac dere ambigit; unde Vates coronatus illu

m appellat: Hof

Pt

MÉ

in Veteri Teftamento (ummare:

mare nagnium € fpatiofum, E

rat aur;m .l

xrum

—

De vCAupnutiiatioge B, P. «M,

63

Jrit; t

rum perturbatio , & mundus periclitabatur conteri ; ne ergo emn&s

* o t

atcrnüm perirent mortales,FiliusDei mifertus generis humani,feipfum

Wonin Qrn b

ultró xternoPatri &Spiritui fanéto obtulit: Tollite me, & mittite in mave , &

& Pa

ceffabit mare à vobis, MilTus eft ergo in mare, dum hodierna die de coelo

pf ol l

dcicendit, &à B. MARIA, quod nomen 4Mare fignificat , cooperante

Spiritu San&to.in utero conceptus eft ; & quod fingulari confideratione

defohi ag

dignum , illud eít , quód Chriítus hoc ipfo hodierno dicpoft triginta

odl J

quatuorannorum circulum in cruentum paíTionis mare, velut alterJo-

*

rardinus d

nas, quia iple voluit, proje&us eft: Veniia altitudin em maris, & tempefTas de-

Pf. 68, 3

i u

merfitme, Et quid fequiturde Jona : £t ffetit mare à fervere fuo.Supra quod jo

net1,16,

Cornelius ; 5ie Chriffo in mare pa[[itonis projecto. fletit fervor idololatria,omnisque Cort. híc.

atl

—

erroris,rediit tranqu:llitas fideiorbis paxyfecura omniayCF gentium converfio AdDeum.

s ial

ficut ergo jone [ubmerfío navis eft velevatio, ita Chrifli interius mundi ejt falus.

- Fueruntautem hodie fumma generi humano à Deo fata beneficia,

j Vl

hodiefecundüm mentem ss, Patrum primushomo de limo terrz for-

matus & creatus cft, Hodie Angelus Ifaacum à gladioPatris fui eripuit.

Ifil

yil

HodieMoyfes populum Ifraéliticum mirabiliter perrubri maris undas

jo. 1. t4.

ficco pede traduxit. HodieVerbum caro fa&dum eft,& habitare ccepit in no.

bis. Hodie Chriftus pro nobis crucifigi, & mori voluit &c, Ex quibus

Y

rerum confideranti abundé patet, quàm fan&ta & memorabilis (itho

Pf. 11*

ll

dierna dies, de qua meritó illud re

ii Vatis applicare poffumus : Ha«

25.

.,

TL

dies, quem fecit Dominus &c. Dé qua ce

j

Is

berrima feítivitate, &

: myft»criis in

€a pera&tis, hodie occurrunt nobis confideranda,

L

4 Plures fpeciofx Vir

gines Affuero potentiffimo Perfarum Regi

; ii

d

quondam fuerunt reprafe

ntatz,ut unam ex illis feligeret, & acceptaret

propit

i

in Reginam,

fed ex omnibus

iftisillifola placuit Efther, pulchritudine

jrent. lP

(

& modeftii, puritate & gratiá

It

; ac prafertim humilitate vitx omnes fui

avis tf

xvifuperans mulieres,

unde de ca Scriptura dicit ; Er adamavit cam Rex

d go $Ó

plis, quàm omnes imulieres.

p

y

u

dcpïlmf

d

inter omnes hujus

mundi virgines ac mulieres , quæ à mundi pri-

p

mordio usque ad hoct

empus vivebant, & ad extremum usquc vivent

[ Ü

judicii diem, nulla ma

[à

n qut

j

gis zterno Patri placuit, ut cam in digni(iimam

9D

h m]l]ö)

filii fui Matrem eli

Beret, quàm pientiífima , puriíima, ac humillima

g

Virgo

aria,x de q

mayit eam Rex

uajure meriti(Iimo illud dicere poífurnus; Er ada- Effber. *s

rl

Mi

ls , quats omnes mulieres,

.

17,

pl

Cum Abra

iam P

þs ]D

?

nunc ztatis fuz

atriarcharum decus, & credenüiam pater, annum

g i :

ageret centcfimum & quadragefimum, chariffimo filio

fuo Ifaaco dign

"m

procuratorem fi

am inquireté fponfam voluit;idcircoEliezer domüs fuz

d

deliffimurn cum infi

gni comitatu in Meíopotamiam,

!

N

andavit, ut ibidemRebeccam vir-

p

g:in Haram ad

domþm

ächoxf am

p

[umü;

ginecgmm

64

Con[ideratio V1l

sutifimam

ginem officiofam,fedulàm & caftam

,in dignam fpbnfam*lfaaco elige:

rct : Et abiit, ex omnibus bonis ejus portan: fecum C'c.

ncherimurm

Gen. 2.4,

PUR

IQ,

Hunc Scripture locum B. Albertus

Magnus ad hodiernam 8, Ga-

brielis mifíIionem applicat, dum à Patre coelefti cum ingenti & fpleudi-

i. C gatier]

Mültt OfaTC,

diífimo Angelorum comi

tatu in Nazarceth civitatemGalilzz fuit able-

ut hoc ummum incarnationis

Filii Dei myíterium B. V, Mariz

ib nujlivs cat

gatus,

| Rl d

in(nuaret,eamque in fi

hambPatris,Filii Matrem.& SpiritüsSan&iSpon-

j

]

B. Albert.

üuM. Cim Pater Abraham,

|

I

u

frortum, ut.

M. in c. I.

fam cligeret, Juvat hic audire verba B. Alber

inquit, mitteret ad ducendam uxorem filio [uo »

mifit quidem uuum Eliezer domis

- J dedempt

Ita Patev Junimus unum qui«

bclmmo m

I.u;.

( fue procuratoreim, qui tamen multos comites babuit,

ereditur mififfe

dem precipue | dignitatis AAngelum mifit , tamen cum illo multos

drindi rtr g

Tadfponla pu

dAngelos fua dignitatis , ita bic factum arbitror,

iculum S5. Virgipis infpecie

Venitautem hic Archangelus ad cub

iaadttpetens

venufti(Timi juvenis,

facie amzni(Timá, aureis indutus veftimentis, ca«

Qticamari x

pite gemmis pretiofiffimis ornato,

& pulcherrimo Olivz ramoin lxva

itintanri

inftructus.& ut initium legationis fux faceret,

dixit Virgini de pedibus,

IU g

a, Dominus tecum : benedi-

- & profundé ad terram inclinatus : /dve gratia plen

L707m nl

Luc.1,58. dica tu inmulieribus, Etquare non dixit: Ave Mar!

4? Refp. HadrianusLy.

|itittto t

non cratnoe

Hadr.Lyr, vxus,quia nimirum pra

(ingulari quadarm reverentia aufus

: AO tum ]

utpote ineffabile,

proferre , ni(i poftquam e

x colloquio

Pitini

in Trag. men Virginis,

Diíce ve-

Mar.

ejus jam factus robaltlior,

tandem dixit: Netimeas, Maria ór.

nNiate g "

nerari hoc dulce Nomen Mariz,

tht

bencficia miferis exhiberi mortali-

3. Solentautem fummaà Deo

Zacha-

tluraudi

bus, dum in oratione, vel mentali,vel vocali,funt con

ftituti,

[Häm aj

Bitts

em,;

Sacerdotem pa-

riam confule S. Joannis Prxcurforis Domini Patr

riter, ac Prophetam ( cujus caput adhuc Ro

mza in

Bafilica Lateranenti

DI

lo Chriftiano monftratur,

religiofé fervatur, & certis temporibus popu

WWMW

quod & vidi,ac veneratus fum) Fic,1nqua

m.cümi

n templo oraret, &

il W

fum in altari poneret , hoc

QUE

fecundüm confuetudinem facerdotii incen

[7

L56; 11, cft, thymiama Deo adoleret, vidit 4ngclum adíein

gredientem ; App4*

H (

& Zacbárias turbatus

ruit autem ei Augelus Domini, flans à dextris altavis incenfi,

Ne timeds Za»

FUlopyf (

e[t videns , & timor irvuit fuper eum:

ait' autem ad illum. zingelus ;

gm:rumPams

æ&um; D

cbaria, quoniam exatudita precatio tua :

Q* uxor tua Eli[abetb partet t(bi Filium

f

vocabit Nomen ejus Joanncm.,

"'Wn) L

unus ex primis aul cale-

Ilta, fm

Obferva ; Angelusille; qui fuit Gabriel ,

I)

p

ftis Principibus, conceptionem , & nativita:

em

S. joannis Baptiftz piis

ly

Vf!'bo

& minifterio DEI occu.

ejus parentibus nonindicavit , nifiin oratione

e Verbi ; dum

&P aräfm

pati. . Quantó magis hoccredendum c

(t de incarration

[: We&

enim facratiffima Virgo, & mox futura diguiilim

43 Maier Filii Dei,in

&lüh

rifti adventu orarets

To|

U

fecreto pro totius humani generisfalvatione,X Ch

J

Plui

X

]

Witte

G

De Aunmntiatione . D, V. M,

6$

vonfat lao

in altiffimam comcmplationem rapta, fubito vidit ante fe ftantem

pulcherrimum juvenem , qualem fe S, Archangelus exhibuit , qui ei

d hod

dicebat: Zve gratia plesa &« & poft aliqua interjc&ta: Ecce concipies in Lutc.Y,Y1,-

minge

stero . C paries Filium, G vocabis Nomen ejus SEfum, Difce devote & fer-

emGallz

venter crare, fi gratiam aliquam à Deo , ac

»

prafertim finalem , quz

fub nujiivs cadit meritum , vis inverire.

(leriumd V

LBpiritut

4. FaGa cft autem, ait Didacus Stella. hzc falutatio in auroraante Didz;, ste,

. Cin D du

folis ortum, ut fignificaret nobis Angelus, verum folem juftitiz, Chri- is Zyc.bic,

il r r

ftum Redemptorem noftrum, jam jam nafciturum. — Pulcherrimé de Cunr. , 2,

hoc fummo mylterio ipfa facra Sponfa: Vox , inquit, diledi mei pulfantis :

Datr j

Jp amdes t

Zperi mibi, foror sea« amica mea, columla mea, imma«ulata 162 Et quis, obfe-

cro, 6Sponía puriffima, cftilledile&us tuus, oftium pulfans, & ingref-

55 Virgti ml

fum ad tepetens ? Refp. S. Bernardus, quando unigenito Dei Filio pla- s, Bern.[ar;

lutos rl

cuit incarnari cx Maria Virgine, ibi fletit ad oflium,& pulfavit,ut S.Ga-

4'&?0 Mdg;

o Oltrztum

brieli nuntiapti in incarnationis myfterium confentirct: ZperitaitMcl-

j Vi

lifluus ,Virgo beata , cor fidei , labia coufefioni ,vifcera Creatori ; Ecce defideratus

:.Dominasmum:f

cunitis gentibus pul[at ad oflium. — O facratiffima Virgo, profer verbulum

Fiat, ut in utero tuo fiathomo, qui homines ab interituredimat, En af-

? 8d .'Hadrian?,

q

fenfum tuum praftolatur Angelus ! Dominus in porta eft : O Domisa !

yria a

ei

pergit idem Mellifluus Do&or, reffonde verbum, quod terra, quod inferi, quod

j

l

ex[peclant & Superi.

I

P

, Mi

fe quoque omnium Rex , & Dominus , quantim c.oncuþ?vit

decorem tuum , tantim defiderat C* vefponfionis affenfum.

hh

lgitur audità diligenter annunciatione, fentiens B, Virgo mentem

j

st

j ll

Tuam ex SpiritüsSantti obumbratione cecleftibus magis magisque illu«

d

D

ftrari radiis, & cor infolitis liquefieri charitatis ardoribus, tota defcen-

trem,ou

[

;

, Bd

Á

i

dens in feipfam , fe promtiffimam offerebat pro gloria Dei ; & falute

hominum ad omnes divinz Ma

jeftatis voluntates, itaque fixis humi

hri janorr

genibus, & oculisin coelum ad

hd

Deum fublatis, dixit : Ecce ancilla Domi- Luc.1,38.

zi ,fiat mibi fecundim., verbum tuu

m. Et ecce, eodem temporis momento jo. 1 , 14.

p al p

Veibum Caro fatlum efl , & noftra fe mortalitate induit.

^

(i

Q

h

1C

D

Pereleganter Diozyf. —

.

ionyfius Carthufianus : Quibus verbis prolatis, Ánquit

immediate Uni- Cartb. in

f'þa

(7 WI i

genitum Patris eteyni concepit : Itaque in inflanti Spiritus Santius ex ejus puriffumo Luc, hi.

j MP

g

"

fanguine corpus formavit,

C perfetlà quantitm. ad membrorum diftiniienem orga-

2l

tizavits item in inflanti

anima Chrifli ef. creata , atque utrumque Verbo bypofla-

P

ticá, feu per(onali union

Tf

€ eff coujundium : O potentisfimum Verbum Fiat!

nd

j p!lhl

hoc verbo mundus à

Deo fuit creatus , cádem voculá à B. Virgine fuit

,

foan

rTeparatus.

f

Difce in omnibus, & in utraque fortuná voluntati divinz

(

te perfc&te

fubmitter

€: Fiat ! fiat, 6 mi Domine ! in omnibus tua fan.

&isfima voluntas.

UT

DA

f. Pluries lc

n

a [

j

gi, & pro modulo meo evolvi Sacram Scri pturam, &

iil

j g

obfery

aviinter alia notatu di

gna ctiam hoc,quàd poft creationem pri-

L] l:,. (:;i'1t15€7' 122!?-

-

22

66

Cak/;';lerqtia VilL.

yäcmalu'cci'n (

mihominis mox benïgdïüïmus Deus pro illius habitatione curavetit,

:5 patrata f

Genoï).ï.

eijue affignaverit hortum voluptatis inhabitandum, — Formavit ipitur

Vophicum: 1t

Dominus Deus bominem de limo terra , & iu[piravit in faciem ejus (praculum vitey

tl i drfronf

Gen.2, , C fa&us eft. homo in animam viventem. Et quid immediate fequitur? Plan-

v Bof foll

taverat, autem Dominus Deus paradifum voluptatis à principio , in

4

vum, Hodiedi

quo p'olfu*it* ho-

minem , quem formaverat. . Ec quare hoc

.

AU itrdtionit

Adverte: Adam primus homo, quampri

müm à Deo erat forma-

igltes pununo

$

fecandus Adam, quirepara-

. tus, mox pofitus fuit in terreftri paradifo,

"r Bo

vit, quod prior in paradifo deftruxit, hoc

cft. Chriffus, teíte B. Petro

Dmiestetius

Damiano , non alium fibi in mundo elegit paradifum, quam cattiffi-

Mp omites b

B. Petr, mum uterum intemeratz Virginis Mariz : Locum voluptatis uter m B.Mae

udtcetlatio ,

Dam. in. via intelligo , in quo cumulavit omnes delitias Dominus ; de cujus delitiis Spiritus Sane

& Vitit quo

ferm. de . us admiratorio fermone in amoris cantico eru&tat : Que eff ifla, qua afcendit de

l, quatuor

annunt. — de[erto . delitiis affluens 5

tiade, dem

B. V.

Sapienti(limus ille Salomon, de

quo Scriptura refert: De'di; quoäde

& latitudinem cordis, qua

Vtlennt f

3. Reg. 4 Deus fapientiam Salomoni, & prudentiam multam nimi,

ndidé de fe

w.r,bfmmnzinyit t

4.9,

arenam, qua eft in littere maris. Flic tamen vir, talis ac tantus ca

p

ilia, Ó* quare

Wt of (

Prov.30, ipfo fatctur,quód tria non potuerit capere : Tria fant mibi di

lii Ü r

18.

tum penitàs ignero: Vi«m aquile inculo , v

iam colubri fuper terram ; viam navis n

anedio maris , & viam viri im Adole[centia.

