comparere flatuit ; Er furgens j Efus fequebatur eum..Et ecce, cüm venitiet

Wi& mx Pïæbl

in domum illius Archi Synagogi, cjé&ta turba,non permifit intrare fe

uml

"lltntistg

cum quemquam. nifi Petrum, & Jacobum, & Joannem , & patrem &

matrem puellz, ipfeautem tenens manum ejus clamavit, dicens:Puella

*à, Qudng];

EM*.& $4*

(uvge 5 & vever[us of [pivitus ejuss C* fuvrexit continuo. In qua miranda refufci-

As potus

tatione obfervat $; Lucas; quó

d Chriftus Dominus mox parentibus il«

ituiliug

lius puelle: przceperit, ut huic- filie fuz aliquid ad mandu

candum

P

trti(iy

apponerent: E;

],.

/fis illi dari manducare, : Ex quare hoc? Fortaffe

:

»ütma«

"s Drndjj

gis hzc fufcitatio vera effeappareret ?

Npalitereg

Va

— .Refpondent in

huncScripture locum S. Bonaventura;

?mil'iæ i

Simon Caffianus: Quod Chbriftus hic fecit corporaliter, debere etiam

inte)ligi fpiritualiter ; unde per nsemoratam filiam illam mortuam, &

zefufcitatam animam hominis in peccatis mortuam , & perpoeniteri

tl

us:ef ani«

&; Bor, bic, tiam revivifcentem, fubaudiunt : Filia tu«; ait Do&or Seraphic

v 7 defunila per culpam, eui mauus Chrifli imponitur per gratiam.

Pracepit

Wumn "

autem parentibusejus, utmox aliquid ad ma

nducandum huic:

fuz à

tTt

mortuisad vitam refufcitatz filie. przberent; fupra quod dictus Caf-

Wetim vt

Cf 1. $.. fianus: Poffpenitentiam peccatorum , Vaquitspoff primaus refarrettionem, poft

$ 4ppo-

h M

- virtutis exercitium ,jubetur, ut $AT

i n ïift;tSu

^Al ur.

mmnmm Corporis , ér Sunguitiis Chrift

mnia

l t

*

De . ]adulgentiis plenariis,

207

hvt j

.Omnia hzc adimpleri cernimus i prafenti hoc jubilxo , & in-

hp Mu

dulgentis plepariis, ubi animain peccatismortua, per merita Chrifti,

mirelil

& virtutem poenitenüz de novo refufcitatur ad vitam fpiritualem, Et

fuggerit V. Beda $i quis 4 fpirituali morte vefurrexit, velefli zteceffe eft max pauc V. Beda. in

( Ti a

[atietur, C divini fcilicet verbiy & [acro[ancti altaris particeps effeddts,

Lucata,

Jacationisl

3. David, cüm aliquando velhiementiüs in caftus fiti torqueretur,

oquas p

publicé coram íuis exclamafle fertur militibus ; 7 i quis mibi daret o- 2 Reg. 2.3.

m Pa

ittin 4qu«: Eccefine mora tres generofi per mediosirruperunt hoftes, ci-

I$.

vitizctigo

quedefiderstum attulerunt potum, - Sitit & Filius Davidin Cruce: 5j- Jo-19. 28.

pfv

tio,. Et quid fitit ? Refp. Oforius, converfionem noftram, poenitentiam Ofor. fer.6.

rf uj

noftram, lachrymas noftras &c, .. Eja ! irrumpamus & nos per medios Donm, 3, -

at lt lm

hoftes ,'omnesque vincamus difficultatesut hunc defideratum potum Qsadr,

Chriftoideferamus, & fic prefentes impcetremus indulgentias,

vodiesd o

"s acitto

Eliezer, cüm laffus & defatigatus ex itinere ad fontem federet,nec

o uo ei

haberet, quó hauriretaquam, jta fecum difcurrebat : Zgirar puella ,cti cgo Gett- ..

14.

donsiiri t

dixero : Inclina bydeiam tuamy ut. bibam, * illarefponderit : Bibe , ip[aefl, quam

praparafli , Deus , fervo-tuo lYaae.

pcfg() ul li

'

* Plüshicin Crace, quàm Eliezer ad fontem, Rebecca decora nimis,

edesejs v

virgoque pulcherrima celeriter tunc.depofuit hydriam fuper ulnam

nanm [

fuam , & dedit Eliezer potum , ex quo ille agnovit: Hac erit fponfa

L]

s

.

D

omini mel

Ifaac. Q anima charta ; fi vis eíle

f

«

pon

fa Chrifti, crucifixi

$. äBem.. fet.

ropia p

a um

amoris tui, przbe fitienti potum, & quidem ex fonte cordistui contriti 1 1« /9 Cant.

&humiliati promanantetn , cibus enim cjus , ait Mellifiuus, & potus , L. 7: 38-

miltipmt

ff & P&m

poenitentia tua cft! proindere&é S,Chryfologus de paenitenteMagda. $- Cbr)[ol.

lena, quód nulla Chrifto apponi potuiffeat fercula delicatiora & lau. fzr'- 93.

ii

/

mimda t

vi:(l-

tiora, nec potus pretiofior, quàm dum lacbrymi capit rigare pedes ejts. Au-

ao

diamusillius ; Patris verba ; Neque enitt acctibuit pocula faporata melle, flo«

*

0r

vibus odorata fumpturus , fed pan

p

m

ttentis lacbrynzs ex ipfis oculorum fontibus pota-

turus, — Deus delinquentium gemitus efurit, fitit lacorymas peccatorusm, Etinhoc

Id

principaliter confiftit verum Jubileum, & noftra hodierpz indulgen-

19

tiz plenarizx , in quibus bene fummi Pontificis , & Chrifti Vicariiin his

(if

j

terris funt verba obfervanda : Omnibus utriusque fexáis Cbeifti fidelibus vere

penitentibus & confe/Jtis a facra communione refedlis crc.

l 4m m()ü

panitentibus,

e

Obíerva : Iferä

d

g

'uv

8. Agite morta

lesomnes : Hodie de novo illud verificatur : Quia L nc, Y5 , 5;

pfaphic

bic peccatores recipit & manducat cum illis, Sinite;ut murmurent Pharifzi.&

nf

f

"

contemptores ejusmodi indulgentiarum, & gratiarumApoftolicarum,

"

í

non enim venit Filiushominis , ut perdercthominem.fed ut falvaret

*

bl

$o.AT, 1.

i

i

g narex. tr.

ideo Petro dixit: Pafceoves meas. Ex quibus verbis docent Theologi;

i

IWW W

4

fingulatiter Suarez;quod S, Petro;ejusque Succcíforibus à: Chrifto Do.

de ii?dflfg.

j r

Ho

lgæli

migo data fit poteítas largiendi fidelibus indulgentias,

»

l

208

iv Confoderatia XXIX. —

Hodiefons ille, de quo Zacharias vaticinatus eft, pater domui jatob,.

ia pl

ZA . 15,t.

& babitautibus j

ernfalem,in ablutionem peccatoris, Pet quem fonteim rc&fc"

4 Confidet

Haymo mifericordiam Dei fubaudit.

a, & dabi

Hodie verificaturillud, quodfervo i

Ili Evangelico accidit , quik.'.

ER

IMattb.18,cüm non effet folvendo, Dominum fuum humiliter rogavit : Patie-

46,

dtiam babein me, & omsiareddam tibi ; & fequitur , ó immentíam pientiffi-

C0]

mi Salvatoris noftri clementiam ! Mife

mu atiteem Dominus järvggläu: ; di-

smifit eum ; C debitium dimifit ei,

ir TE

Hodie Jofeph fratres fuos prius perfidos venditores, fed nunc pae-

«e

nitentes, ip priftinam recipit gratiam , eisque plurimüm miferando ex

45

l$.

animo reconciliatur : Ofculatus eff Tofeph omnes fratres fuos crc.

Luc. 19;

HodieSamaritanus ille veré pius, & clemens,peccatori faucio non

oleum & vinum, fed ipfum propriumin animz vulnerainfunditfan-

At Do

34

guincin, & infundendo curat: Er appropians alligavit vuluera ejus.

Hodie miti(limus Redemptor ad fontem Jacob fedet, ingenti cum

TO

[

defiderio exfpe&ans Photinam mulierem Samaritanam , hoc cft pec-

catricem animam tuam ; Venit mulier baurire aquam.

x

z

U!che:rim.

300 43 $*

cenitentia povum & lati(limum feítam excitat

Hodiefalutaris p

tor Chrif

Lue. 1 ;,y 7.

Angelis Dei in coelis: Gaudium erit fuper uno. peccatore pawitentiam agente

3i fuper uno, quantó magisfuper multis ? Ex quibus patct, quantum

tf ii

cfciüfuag

Deus & omnes Angeli ejus fitiant peccatoris poenitentiam.

fent, utq

Hodiebonus ille Paftor ovem fuam perditam,íed nunc inventam

Zuci4.T.

TR rf

imponit in bumeros fuos gaudens, Supra quod S, Ambrofius ; Ovis illa , qua

t vt

perierat in Adam, levatur.in Chriflo: Humeri Chrifli Crucis brachia [unt : illis ps-

-þ'&n»Lumm.

cata tca depofui , in illa patibuli nobili cervice vequievi.

;

!Plfrg ag

"

M /IOJie,

opgr

Hodic denique adimpletur & verificatur illa pulcherrima parabo

emuliere Evangelica , quz, cum drachmam fuam perdidit, lucer-

?üfm hb

ofetm

*ZM "59

|

f dv

nam accendit, & domum everrit, quzrendo diligenter , donecillam

p

amiffaminveniatdrachmam, Mulier hzc Sapientia Divina eft , vel i

T of

km hO me

0l

mavis, Eccleia Dei San&a & Catholica, quz hanc lucernam plenarum

3 Cleth

Indulgentiarum accendit, ut drachma ainiffa, hoc eft , animatua in:

Wi

h]

peccatis deperdita inveniretur,

Congratulemur ergo cum Angclis

^etdam

Tif t

Dei omvibusillis, qui hodierna luce, przmiffa vera contritione & con«

fefione ad Evcharifticam menfam in conícientia pura accefferunt ,&

l

uT

Ut

praícriptaa Summo Pontifice operabona adimplerunt,

Mu

Sed adhuc unum neccffarium eft.. . Cüm Chriftus paralyticum il«

N

IM

ljum, qui triginta & octoannis in infirmitate fua ad piícinam probati«

Tübuty

cam fub porticu jacebat ab omnibus defertus, nunc verbo vita fanáf-

m o

fet , ceumque pauló poft intemplo inveniffet Deo pro recuperata ia*

p

Q

Mclpfa &

. Jute gratias agentem, ad gnnxl de n-ovql gonvcrfus dixit: Ej fanns ;:-

' Cinul

2C9

De ludulgentiis plenariis,

UM

&;u;,.uoli-- amplius petcere. Hoc & ego vobis hodie dico , & pro coronide

fontcmte&

hojus Confiderationis inculco ; Eccefani fa&i cítis , nolite

"

LÁ

:

&:-ccae ,&

dabitur vobis corona vitz; Ite in

x

pace.

atl

eOC-2

aMl M ag

KEXOSOCOGSOCIHOO :

AA

, w

) P ml

r

E

— 9

purt: D

SN

.:

X

w*þ

Qampiat

CONSIDERATIO

: : ivwxx :

x

l jmz,gv:w

s,fcd Qu

Afrz Martyri dulces reddit

s f

Aor JESUSS,

flammas, .

(fi

[

Pro Fefto S. 'A'&æ Martyris.

.

:

x

3

z

3

$

yotfarcot

nl

ine , €5 tenia 1u€ ,

Prola "te, Dom

ure ren

äslm:öx"; E dl

m

, ingelit

ii Pfalm.[ 254.2,

m, ho

I,

"

U*che;rïmäm ac notatu di

gnisfimam preti

ofis&mus orbisSalva-'

x um at

tor Chriftus Judzis difcobolis propofuit parabolam ; Erat pa-

ii

ter, inquicbat, qui duos filios habuit, quibus mandavit, ut

jl W

, fcfeinfuam conferrent vineam , éamque pro viribus excole-

tIaff,

rent , utdignos fuo tempore ex illa poffet recipere fru&us ;

gunciortt

primus patrircfpondit : Nolofed mox fadipeenitens, ac dolensde in- 54 ,j À y;

:O

obedientia, fe refolvit, feoperatum iturum in vineam;quod & ftrenue

29.

Aia fl

fecit ; Poffea autem penitentia motus , abitt ; alter veró, cüm à patre audiif-

fet: Vade bodie, opevare in vinea mea, principio quidem promptum fe ad

u

omnem laborem exhibuit, fed opere nihil implevit : r ille vefpondens

yerrimà

[ptïdl

"»hþ

ait: Eo Domine, & non ivit, Hanc, inquam, parabolam Chriftus Domi-

( d

«

nus in Dominica Palmarum, ubi qua(i Rex Mesfias afiná ve&tus cum

Jiini d

p

triumpho Jerofolymam ingreffus eft; poft expulfos ementes & ven-

dentes étemplo,;Principibus Sacerdotum , Scribisac Pharifxis propo3

at i

( ani

fuit íolvendam: Quis ex duobus fecit voluntatem patris? Av illi refponde-

m

gïä

jant: Prímu: tum mitisimus Servatot JEtus : 44men, dico vobis , quie Mattb, 21,

ïgO

Publicani & meretrices pracedemt. vos in RegnumDei. . Et quare hoc?

3*

- Rationcm fubjungiripfa Veritas Chriftus : Venit; ajebat, ad vos foan-

f szdfaw :

(

Ws in via juftitie , C non credidiflis eis Publicani autem C meretrices crediderunt

é. Ex quibus Chrifti verbis facile etiam intelliges, quisnam per filium

j plïïþfw

primum & fecundum fuerit defignatus, Obferva : Memorati Sacerdo-

gmmf

id

tum Priacipes, Scribe & Phari!zi videri volebantlegiszelatores , cüm

id

bgWH

ji

tamen rcipía eam nonimplerent, unde gfavem in feDei omnipotentis

j !

jj

"

R D. Giniber Fefl.——

pro«

2410

Ga:;/ïdcrtli:' XXX,

provo

cabant offenfam & iram ; & hifuerunt przfigurati pet filium in.

weverbulut

obedientem,qui quidem patri dixit,

feiturumin vineam,& camen non

urdemalo n

ibat ;per alterum veró filium, qui mox fuam rctraxit voluntatea,& in

siliprima l

vineam, eam operaturus, fe lubens contulit , defignantur Publicani &

ayvenit $N

peccatorcs,qui cogaitá veritate ferió ad frugem redeunt,dignosqse poe-

irdtani Impe

nitentiz fru&us faciunt, & hi przcedent ejusmodi hypocritas in Re-

anacfandtatr

Mattb, 2.1, gnum Dei; 4Amen dico vobis , quia Publicani G meretrices precedent vos in Re-

a Cf lum

3?.

num Dei,

«

Auvo vetzfd

Tales Publicani paenitentes extiterunt cumprimis S, Matthaus,

Ts at

Zachzus & plures alii, cum quibus Chriftus fubinde, ut eorum lucrifa-

i & Horeti

&«t. f139.ceret animas , folebat mapnducare; inter meretrices autem . converfas

1 Doniie alh

przeminetS.Maria Magdalena, nobili quidem profapiá progenita ,fed

aleryivas

LE5 7:377 a p]uribus vitiis gravida; hinc nominatura S, Luca , A4ulier in civitate pei-

Aomium op

eatrix, quam ideo permifit Chriftus ad tempus in fordibus volutari li-

y edacadit

bidinis, ut in ea depuranda magis virn gratiz fux oftenderet, dum eam

AVU Q«

voluit exhibere peccatoribus omnibus vivum poeaitentiz exemplar,

ne ob criminum enormitatem de venia defperent, fed potiüs in imen-

t feu

"umudas, g

Bf. 14419.

fa Dei confidant benignitate ac mifcricordia, quia miferationes ejus (uper

itBto du d

omtia opera ejus,.— Hujus peccatricis exemplurm fecuta cft & S. Maria

UEV f o

K gyptica, S, Pelagia & fexcenta aliz , inter quas meritó etiam nume:

ramus S. Afram Martyrem, mulierem paganam & peccatricem publi-

: g Dns

AUOIRID animy:

cam in civitate 4uguítana, cujus hodie diem feítum per amplis(imam

F ntium.

Dioccefin Auguftanam folenniter celebramus , de cujus miranda con-

?nüa! intcr W

veríione, vita & martyrio plurain przfentiarum confiderabimus,

Tf de quo:

4, Cüm Deus T. O. M,in principio non zternitatis, nec evi,led

temporis ex nihilo creáffet ccelum & terram , obfervar mox Scriptura,

TJ " Gol 77

^

a lijg

[

Qufgr ao

G. 1,5,

quód terra tunc adhuc fuerit inanis ac vacua : E teuebre erant faper faciei

1

«bjffi quia caligo occupabat omnia, & ufque ad ccelum fefe extendebat

1 uJUS lmm:.

ais

empyreum, donec tandem immeníus Deus eodem adhuc dic, hoc eft;

primo, lucem quandam produxcerit,

(ine qua omnia creata & creanda

H

lt erid

J

It hu

manfiffentinvifibilia: Dixitjue Deus * Fiat lux. — Et fada eft lux &e. Col-

r ii

lige exhoc , Le&or prudens , quàm confu(um chaos tunc fuerit totua

M

]

D

0 djye

D

terrarum orbis , antequam Deus procreaverat lucem ; fed ubi [ux

A

h

It ct

produ&ta eft, moxmundusaliam venuftiorem ac fereniorem induit

faciem.

i

iffflai:üUdio m

A^

sz t

Tale confufum chaos eratin animo Afrz de regia quidem gente

N

yPriaoriundz,fed ab ineunte xtate à parentibusGentilibus Sacris im-

"d"lpedm(-,-s |

purz V eneris dicate: veré tunc e'at Afraerra inanis ? yacua , C tenebra

"um mrcml

erant

' h)' hpj

[

rfaciem aby[fi , quia Verum Deum ac Creatoremcali & terra,

lmll

acquc

:

iliuta cjus unigenitum Chriflum JEfum nondum agnoverat,

UX Cee i

gpcque

UT

Vtndl

De 5 Afrá OMarigoo,

2l

f li

m mb

neque verbulum de vera & orthodoxa fide audiérat , proinde voluta-

Volusttiodi

batur de malo in malum, de una peccati abyífo in alteram, donec tan-

dem illi prima lux oriri vifa eft, dum ex Hifpania Auguftz Vindelico-

zaturPubl;zmï&

ram advenit S; Narciffus Epifcopus Gerundenfis , ob immani(ílimam

tt li

Diocletiani Imperatoris in Chriftianos perfecutionem profugus, cujus

ypoctts t

opcrá ac fanctirate primurmn fideiradium, ac tandem perfe&um in do-

gt

&rina Chrifti lumen accepit.

O qualis ac quanta eft illa gratia, habe-

qmis $ Matls

relumen verz fidei! age proinde;anime mi, fzpiüs Deo gratias,quod

fis in ejus adfcriptus Ecclefiam , & quód non inter Gentiles, Paganos,

w torumiucriï;

Judxos & Hxreticos natus fis; roga cum Apoftolis fzpius & impen-

d

*

agtem coni

fiu

s: Domine. adauge tiobis fidem, quid enim prodeft, fi Catholicé credas, Lee, 17, $,

p progta

& gentiliter vivas? Sic ergo tibi deinceps fides principium recte viven-

fglurin i

di;, & omnium operum amuflis acregula.

dibus lt

5. Sed accidit hic S, Narciffo Epifcopoin converfiope S; Afrz &

nderer du

fociarum ejus, ut quondam S,PetroApolftolo,cui in meridie efurienti

tentiz x

vas quoddam, feu potiüs linteum magnum , contipens omnis generis

'dpotiüsin inïä

efcas mundas, & imundas é ceelo demiflüm eft : Er factaeff vox ad eum: Adlor, 10,

jeuimo t

Surge, Petre, occide &* manduca, dit autem Petrus : Abfit, Domine,quia nunquam

13,

ia d

anducavi omne commune C immundum,

Aft mox aliam decoelo audivit

o etit I

Vocem : Quod Deiw purificavit, z commune ne dixeris.

Per quas cícas im-

eccattictm

l]

mundornm animalium ac fcrpentium S. Petro prafigurata fuit con-

eramplill

verfio Gentilium, quià Judxis tanquam imrnumda cenfebantur ani-

jus i

mantia! inter quos gentiles primó à S. Petro converfus eft Cornelius

;üdcrabim"".

Centurio, de quo re&té S, Ambrofius : I» Ecclefia, inquit, primum Deo ani- 5« &mbrof,

malex Gentibus Centurio Cornelius eft immolatus ; quia per fanguinem Chri. ferm. 10.

1itatisæn€f?ïïr'

acfmox

C"r» J

fti, (ita loquitur antiquiffimus Irenzus ) omnia funt purificata;fanguis /reneus lib,

TT d

enim hujus imraculati agni abfterfit legem veterem cum omni fua ?» 6, I2, ,

j

immunditiec.

mdron

adhut

dlClb

Du fi

Simile quid & S. NarcifTo Epifcopo Gerundenfi accidit; dum enim

ingreffus effet Auguítam Vindelicorum circa annum Chrifíti 305. illo

40

ub

N

n

fj

ipfo tempore, ubiin Chriftianos crudceliffima fxviebat perfecutio, ne-

" Wü[

[

Íciens, in quo diverteret loco, in zdibus Afrz mulieris paganz & notz

; u

"

T

impudicitiz cum Felice fuo Diacono exceptuseft,qua rata, illos turpi-

tudinis ftudio eó defl exiffe, cenam paravitopiparam, O San&e Nar-

Giffe ! Surge, occide, C* manduca, ecccimmundi hic tibi preparantur cibi:

' gtü

"i !

Quadrüpedia &* fevpentia terre, Interim toto corpore, vultu , oculisque in

J

q

cnml

M

cclum intentisíe componit ad orationem S.Epifcopus.totamqQue no-

yi

Gémin hymnpis &Dei laudibus pervigil cumDiacono infumit;ubi cla-

[Wv

ritfima lux ccelitüs demiffa illuminabat habitaculum; quod cüm vidif-

j

jl

tate ftu-

u

ict Afta Gentilis & lupatum coryphaa, infolità Épilcopi fan&i

)ng

[ flf

^

peífata

212

Ceonfideratio XXX.

pefa&a,& falutari timote ac dolore correpta,multis profufis cum lacfï«

&WWH

mis ad cjus fefepedes abjecit,& ultró confe(fionem generalem fuorum

«5 dl

depofuit delidorum,quam animitüsdolentem ac poenitentemSan&us

sidtras, det

Antiftes benigné confolatus cít, hanc interim. ruminans cum S, Pe-

srapfim la

Ad. 10,

tro fententiam : n veritate comperi, quia ton eft. pevfonarum acceptor Deus,

M

emz voselti

349

in omni gentey quitimet eum; G* operatur ju[litiam , acceptus e[t illi,

-Difce hica

irura ordi

S. Afra peenitente valvascordis tuinonoccludere, cüm tibi gratiarum

sundr. V.

44poc, 5, Mol, Chriftus, illucet: Ecce, ffo 4 oftium, & pulfo , fed veraci ac ferio dolo-

dipebum Dh

20.

retua infectare vitia , divinzque gratiz ja&turam tuis re

enDemonem

Rom.6,.1, Quem enim frudum habuifliin quibus munc erube[cis ?

1

para l?"ï?i"

d Denent

4

e Proto-parentibus noftris obfervat Scriptura,e

os tunc primüm

tiimpla que

in paradifo aperuiffeoculos fuos , poítquam mandatum Dei przvari-

dioni a diV

. cati funt, fru&umque prohibitum de arbore fcientix boni & mali de-

Hemntuqut,

uílàrunt: E:aperti funt oculi amborum. — Quid hoc eít? Ergo antca non

Gn, LT 70 v

tuoidem

idebant? Imó veró quàm maxime videbant : V idit igitur. mulier , quid

trirmts & de

bonum e[et lignum ad vefcendum, & pulcbrum oculis afpectudue deleftabile , tulit

Henmy g

defruciu illius & comedit, deditiue viro fuo, qui comedit, Qare ergo Scriptu-

ealtefed

r dicit, quód poft admiffum peccatum mox fuos apcruerint oculos ?

m converfe

Et aperti funt. oculi amborum: Refp. Cornelius ; Adverterant, quantum

BU

bonum juftitiz originalis amiferant , & in quantum peccatum ac ma-

$. lug. lib. Jumcceciderant ; & S, Auguftinus : Aperti funt oculi ariborum, nonad

ftltwtim::

LOT

14.de C-. videndum, fedad difcernenduminter bonum, quod.amiferant, & ma-

yit. Dei

lum; in quod ceciderant, dum nunc clariffimée videbant , quód ferpens

tehrfuaitg

C. 170

R lmymæ

infernalisipfis porrexerit pornum

de lemma: A malo omne malum.

& interim. fuïri Pucrit paradifqm,unf

&

ttcafolt

. O! quàm cxca ha&enus fuit 4fra noftra

.qziæ etiam äp-ertis ocu.l"iïs ni-

hil videbat, dum infano & impuroamori dedita,reCtà. velut equusin-

MU

- hr nf

domitus, quotidie magis magisque properabat ad inferni barathrum;

O! dolendam venereorum mancipiorum cxcitatem, dum unicá, mo-

tl m ljl

Df

menta:;£à acfpurciíTimá carnis voluptatuláà gaudia perdunt fempiter-

h

D4: O ignis usque ad perditionem devorans, & omnia: evadicans genimina! Secd

l

Guf

Ut frtn

!Oboa !.'Xïo

tandcm vidit Afra no(tra , & aperti funt oculi ejus , quando S. Narciffum

concionantem audivit,& ex eo (celcrum fuorum gravitarem intcllexit,

4 vicinam,.

ubi aolens, ac gernéns ultró impudicitiz labem copfcffaeft: 44 rante

"Mu

Pirimrd

bumilitatis vocem, ait Scriptum Auguftanum , Naref«s protinus TEfu Chriffi

bonitatem verbis lenif[inis ipfi explicavit. bortatusque- t inpudico & flagitiofo vita

lu tfm AR

VMf tl

genere velito. Chrifts gratiam quavevet ? qood & firenue per reliquum vit

Pf.76, 11, curriculum fecit, cum Plalte Regio f«

-

p

Li

Wocfolfi

Rem, 8,

'iàs ingeminans : Dixi num cæpf.

"

$

L.]

?c cum S.x-Pa.ulo : Q:ys "e (kpamifnä vcbkritþa»:þe ;'I:r:!ii -? j

MY

M p

tüy

ttüm

El

- sDiíc

D

De $, Afra Martyre.

213

Yuiscumln.

Veralemim

& Difee tic à S, Afra poenitente, anima Chriftiana , dum cam ad

pedes S. Na:ciífi ob offenfum Deum vim lacrymarum profundentem

itentemfod

is cum $

contideras. detuis quoque peccatis Veré poenitere, & pedes Chrifti JE-

fa crucifixi lacrymis tuis abluere, . O! falutares poenitentis animz la-

r

ctymaz. vos eítis aquz fauftiflimi diluvii, quibus non mergitur, fed ab-

li, D

ftergitur à fordibus animus carnis fpurcitie foetidus: Confumptaque eff o« Gett. T.

h übigm

muis caro rc.. V os eftisaqua: maris rubri, in quibus oportct nos mcrge-

ciacíemotd

te fupecbum Pharaonem & omnem exercitum ejus, hoc eft , arrogane

tem Dzmonem & vitia noilra ejus fuggeftione nobis inflillata : Erin-

p Iacrfmä:;

yolvit eos Domintis in mediis fluctibus, Vos eftisilla puriffima & limpidiflt-

^

o ünz f

malimpha. quz cum impetu fluit ex petra contriti cordis.fi priüs virg

4

EXod, 14.

ya gt

dire&ionis à divina gratia fuerit percuffa, unde David : Percu/fit perram;

P/; 77.1 2.9,

yoni d d

& fluxerunt aque, — Vos cítis illud luentum Jerichuntinum, ab Elifzo

Brpoantat

3maro quidem, fed falubri fale confperfum,quo mediante ablata cft o-

aiturmr.

mnis mors & fterilitas : Hae dixit Dominus ; Sanavi aquas bas , C* mon erit ul-

idlhulit,

trà eis mors, neque [lerilitas. — Vos eftis aquzillzrecens ex puteo Chanas f Reg.n.

[]

eegoX

rixo hauftz,fed nuncper contritionem poenitentis animzin optimum

vetíot oddi

vinum converíz, quo mediante exhilarantur Angeli , & reconciliatur

etgnt,qui

Spon(us: Dicit ei; JEfus: Implete hydrias aquá &c. — V os denique eftis

eccatum a

illa faluberrima aqua, de qua vaticinatus eft Jeffxus Vates : Er agua o-

C s

iborum,noti

simes, que fuper celos (unt , laudent nomen Domini, — Aquz iflz, quz fuper

dv

niferant A

ccelos funt, ait S, Chryfologus,non funt aqua elementares, aut pluvia-

.g,qubdfeïpä

les, fed lacrymz veré peenitentis animz , quas Deus in confpe&u fuo

ponete affolet, juxta illudDavidicum: Pofuiftilacrymas meas in con-.

á

&

li | W*

y

Ípe&u tuo : Ecce,inquit, quomodo tutatur ordo rerum, pluviam tevre celum g. Chr

ettis o

dat femper, C* nunc rigat terra celumy imó ( [uper calos, *

ftper Dominum imber jerm. $3.

veutqu?

bumaxarum profilit lacrymarsum , ut juxta Pfalmiflam & de aquis fletuum cantes

aj

tur illud : Et Aqua omnes, que fuper celos [ant. « laudent somen Dosnini,

Qum uniczs!?? !

^

.. 6 De RahabJerichuntina commemorat Sacer Codex,quàm infi

u t^

nicharitate exceperit duos illos Elebrzos exploratorcs , quos Jofue

elliDux ftrenui(fimus juxta ac pientifTimus in civitatem Jericho Jor-

f

0

j udlt

D

dani vicinam,;ut eam explorarent, amandavit; fed Rex Jerichuntinus

stl

tem odoratus mox di&os exploratores, utpote linguá & habitu pere-

H | ül M"-'

grino ac moribus diverfos, per armatos milites períequi coepit: 74ifj;

Jof. 2. 3.

,ammïff"

,

Rex jericho ad Rabab dicens , Educ viros, qui veuevunt ad tc C ingrelJt [unt demum

j

atM

H

tuam exploratores quippe [un1, & omnem tevr m confiderare venerunt.. -.Et quid

f

jpf"

ad hocfollieita Rahab ?. To/Ieus

q'ue iulier viros ab[condit : operuitdue eos fli--

(

pulà lini , que ibi erat,

r

W,M

En! perelegantem typsm Aug

uf Vindelic. in zdibus S, Afcz Vzlent.

/

-aäimpfe:um ; dum i&niï'm C

ajus.urbis itiius Gubernator, hotno Genti- Zeud, in

Ü

Ms

(Dd) 3

214

Confideratio XXX.,

i petfecu

piti; $$, , lis, & Chriftiani nominis hoftis infen

fiffimus intellexiffet, quod ibidem

du C

Epifcopus unus, alter Dia-

itAfaevo

ddng,

in habitu peregrino adventáffent duo Iberi,

conus, fine mora armatum militum cuncum illuc amandavit , qui eog

llturptoit

comprehenderent, & Tyranno fifterent examinandos,

ac puniendos.

ieilla Afra

ata & Chri-

Etquid in hoc rerum difcrimine S, Afra nunc recens baptiz

d Veneris di

ftiana ? Tollensque mulier viros ab[condit.operu

ue eos fLiptila lini , qua ibi erats

uttmberes ?

É

t ut $, Narcilfo de vita ob

donec milites re infe&tá alio difcefferint.

Wium vga

Chriítiani nominis profe(fionem peticlitanti magis adhuc confuleret,

tll hoc dul

eum cum San&o Diacono de no&e intempeftalad matrem fuam Hi-

3tt penetof

lariam perduxit, ubiin ampla domo m

agno cum gaudio omoium do-

k qtieme

d Evangelicam ample-

mefticorum exceptuscít; & quia promptos a

lii

[

illiusab

étendam veritatem invenit, totam fam

iliam poft indictum feptem die-

AT Gd

rum jejunium facro baptifmatis f

onteabluit, atque abeisdxmoncm

LÀ

itfthidto Ror

horribili fpecieillis apparentem fugavit

j

quibus pera&is S, Epifcopus

tiatovniam

oft novem menfium fpatium, intra quod

tempus domum Hilarix

uftanorum Epi-

tht

in Ecclefiam confecravit, S. Dionyfiumjprimum Aug

u Mih] u

fcopum confhituit

, & plurimos ad cognitionem Dci , ac verx

fidei per-

Ut

ancine

aMartyrel

daxit, de novoin

Hifpaniam reverfus eft, ubi paucis poftannis Gerun-

ANlmam f

* dx pro Chrifto in fidei confeíTione tribus vulneribus, ícilicet in guttu-

ott. T.

RU ET

Jinug

e

re, in humero & in furà vulneratus, gloriofus Martyr in Domino occu-

MUH

LOW

S. Felix veró ejus Socius & Diacon

us poft divería tormentorum

?

3,; bllit,

ener

a Gerundz in Hifpania tamdiu juffus cít laniari,

donec inyidum

lml

1*.

Tl

Chriífto fpiritum redd

erct. Ecce quomodo omnes, qui pi? voluni vivers

Qualistibi híceftanimus? an &

:.»Vmilichum

in Chrifto 3 Efu, per[ecutionem patiuntnr.

At 0T1!i0[]cm

tu patatus es,

talia pro Chrifto pati ?

. Recor

dor hic naviculx S, Petri aliquando per tota

m fere no-

P D ,

feris maris flu&ibus ja&tatz,

u Pt

&em usque ad vigiliam noGis qüartam in

.

"Tandem illi in auxilium venit miti

(fimus

Salvator JE(us fuper marie

th tbl

ftatem : Qui «ute

u

UL

24anb. Y4, Bu&tus ambulans, & fedans graviífimam tempe

Per

MM

32«

navicula erant, venerunt. & adoraverunt. eum, dicentes :

Veré Filius Dei es

hanc Fetri naviculam tot decuzaanis procellis agitatam

meritó SS,Pa.

i Pa

trinis fzcults

Wüfipa ,

tres Écclefiam Dei primitivam intelligunt, quam primis

utionum fla&us & Tyranni crudcli(fimi exagita

bant , intes

-WWeijm. :

vatii perfec

es, qui pef

l

u

1

inebat Diocletianus Chrifliani Sanguinis gurg

ü

|

N

Puup

univerfum RomanumlImpetium omnes C

hriftianorumEccl

efias dirui

AU [

non Chrifti &idem abjuráf-

Wi

mïl

facroscodices comburi, & Chiiftianos , fi

W

ulti

fent, atrociffima morte é medio tolli pra«

epit, quod crudeliffimum

T

a Vindelicorum fuit pube

W froga

snanda:uüm anno Chriíli 503. etiam Auguft

h

licatum.

|

Ut

.4gedumS, Afta ,

ma&a cflo virtutc, nupc tua rcs agitur »Wm?e;

De $. CAfr4 Martyre.

21$

ftas & perfecutio grandis te manet ; verüm confide in Deo , ipfe enims

If, 65,56.

st

dabit virtutem C fortitudinem plebi fue : Benedidtus Dew, Intcrim adfunt mi-

us at

dayit,qita

lites Afra evocatur ad quzítionem, & fi renitens fucrit, ad torturam.

Siftitur proinde mulier inermis Cajo Romano Judici: Ettüne,inquie-

at puni

l

ia C

bzt, esilla Afra Cyprio & Regio fanguine prognata,hactenusque facris

Dez Veneris dicata ? quz, obfecro,;te fa(cinavitinfania, ut Dcos noftros

hi, quidi t

lod d

contemnperes ? & Chriftum feétarere crucifixum ? aut fidem muta, &

Chriftum nega, aut atrociffima exper:iéris peenarum tormenta. — Et

ic conhüld

uid ad hoc fulmen & tonitru Tyranni S, Afra ? Superiore illu(trata

rem(uum d

fpiritu generofo animo refpondit Tyranno, Fateor,Chrifti mifericor-

omaiumdo

Jicam a

diz& gratiz me cffe indignitfimam, quia diu corpus meum,licét igno-

rans, ad illius abuía fum offeníam ; fed quia Chritus Dominus meus

mentn

lum

etiam peccatores recipit , &idco venitin mundum , ut peccatores falvos Zge, 14, $,

faceret, idco non defpero , & abipfo quoque in animo contrito & hu. Zgc.

9.

$ pko

miliato veniam exfpe&o. Etquid moraris ,judex Romane& Genti-

,0.

mum r

(lanorum J

lis? Eccettatutum cft cum Chrifto JEfu,

& pro Chrifto JEfu vivere & Phiipp.r.

mori : Mihi vivere Chriftus eft, & mori lucrum,

21.

verefdap

[anni o

Ad haucinexfpe&atam refponfionem excandefcens Judex hanc

iniquiimam ferebat fententiam,ut S. Afra palo alligata , in infulà qua-

Jicerin g

dam Lyci ab urbc Auguftana fesqui horá disfitá ,

& urbi Fridberg« in

Bavariz finibus vicini,

viva combureretur ; quá auditá fententiaS. Afra

n

aullo todo expavefa&taeft, fed lzta inter truculentos li&ores feftinas

yxc n

'

bat ad fupplicii locum, interim in via non fine amorificis in ccelum la-

i w

erymis adDeum & hominemChriftum pro omnium falute crucifixum

pímus ; 4

hanc orationem ingeminans : O Domine JEfu Chrifte, verus & omni-

potens Deus, quinon venifti vocare juftos, fed peccatores ad poeniten-

um t

tiam ; promisfiones tuz verz funt, tu enim dixifli ; Simpius egeritpe Ekecb. Y8.

fbus n

üitentiam ab omnibus peccatis , que operatus efl , vità vivet , €* non morietur :

2 ,.

u fipt?

ul IW

Qnnium . iniquitatum ejus , qua operatuw e[t , non recordabor,

Áccipe nunc

peenitentiam pasfjionis mez , & perhuncignem temporalem corpori

u DI

;|

meo przparatum libera me ab igne gehennz, cujus flamma non éxtin-

li

P

m

gueturin zternum, Dum hzc Mulier illafortis effarur,

pretiofis fpo*

f

liatur veftibus.

(cujus pecunias & gemmas jam priüs in coeleftes thefau-

Tos manus

m

pauperum deportaverant,) Exinde alligatur palo catenis,

f

S-q P

fubjiciunt

ur lignaarida & farmenta, quibus mediantibus fuccen(us cft

üasdï*

jj

j

ignis magnus , in quo confiftens San&ta Martyr, velutnova Phoenix ,

hzc ul

hi

i

tima edidit fufpiria: Gratias tibi 4go.Domine] Ef« Chrifle qui me digna-

Dionyf. da

[gdd

j

tues pro noinine tuo (acrificari : Tibi offero & dedico me ipfam i holocauflum. qui

Luxenb. im

WM P

pro [alute totius mundi in ara Crucis voluifli fieri acceptabile [acrificium , jufiw pro vitis $S.

i

äjüfif,bonus pro inalis, benediétus pro maledetis ! qui m DPatre e* Spiritu

Santto die c, ddug.

j'

r

vivis

hd

&

E

216

Cesnfeder atio

XXX,

vivis & regnas Deus in [acula feculorum.

Hzxc ultima & fuprema S. Afrz

ye lmk:iu

Martyris Auguflanz in igne erant verba, quibus clara adhuc voce pro»

i,

latis, inter fumum & ignem fan&am Dcotradidit animam , cujus fa-

qu, t m

crum corpus ab ignisincendio non admodum lIxfum S.Hilaria mater,

V d unc

S. Digna, Eunomia & Eutropia ejus famulz & in martyrio paulo poft

igisindta

íociz cum Sacerdotibus Dei noctu in monumentum íecundo ab urbe

sf umpt

milliario intulerunt , quod nobilecorpus nunc Auguftz in BafilicaS,

japtuum r

ol jugite

voluerit bouorare,

Udalrici miraculis clarum ;'cquiefcit * ic bonorabitur , quemcunque Rex

N

ithntduo jl

$, Hisconfideratis confiderandis,noli ampliu

s effe follicitus, Rex

ior rf

fapientis(ime ! in quibus tandem finibus terrz mulier fortis fit reperi-

tincorde

PTOV. 3!,

unda : Malievem fortem quis inveniet ?. Et ecce , hzc mulier fortis inventa

t hnpdine

1Q.

eít. Fortis fuit illa Debbora Prophetiffa, olim fub palma fedens, po»

pl d

pulumaüe el!e&um Dei judicans, quz duccm Jabin;hoftem Itraeli ine

It t Qpl

fenfisfimum,cooperante Barac,in monte Thabor generose profligavit:

fï:x imor foeny

gudic, 4« 9-Surrexit itaque Debbora & perrexit cum Barac in Cades &'c, — Fortis fuit Jahcl,

Lrenn

dum pertempora & cerebrum Sifarz clavum ferreum adegit, eumque

( cam

gudic. 44

in taberpaculo fuo dormientem occidit: Tulit itaque jabel uxor. Haber

:ichGcnrili (

^. T,.

clavum tabernaculi affumens paviter & malleum, & ingre|[a abfcondisé & cum füene

m ttind

r

tio pofuit fupra tempus capitis ejus clavum,

percu[fuvaque malleo defixitin cerebrum

dione hu-

la.

usque ad terram, Fortis fuitilla mulierin Thebes, quz in obá

PO cOmbufi

jus oppidi, cüàm Abimelech Tyrannus turrim munitismam oppugnae

" fmmis

judic, 9;

- $3.

re intenderet, fragmine lapidis molaris ci caput contriVit; Et ecce «n4

ia r

mulier fragmen mole. defuper jaciens illifit capiti 4

bimelech , & confregit cerebrum

Qu

tl

fa viribus gladium in col-

2

ejus &rc.

Fortis fuit Judith, qux totis conni

N 42 du

lum Holofernis, altüm tuncin le&o ftettentis , im

pegit, fecundo idu

l

n

ee

judith, 15,

i

lu

9.

arrogantisfimum caput ab humeris refecuit: Zpprebendit comam capitis

Vr

ejus : C percuf]it bis in cervicem , C abfcidit caput ejus. Portis fuit illa fcemi-

lbf

