hoc efthzreditate paterna;aliisque temporalibus mediismemor illius:

if

U

j

N

J

Habentes alimenta, € quibus tegamur, bis conteuti fimus,

Lac quoque dedit, 1.755.6, $.

c$ n

dum gentes remotiíIimas in fide Chrifti erudiit ? Tanquam parvulis inY, Cor.4,1.

yt [io ?

Chriflo lac vobis potum dedi, 'Tandem dedit & pellem fuam flagris, ver-

u

beribus, & ferreis clavisin Crucis patibulo extenfam, & faxorum gran-

ICQPS

hi

|

ïlj!i

dine contritam : Hic, ait Metaphraftes, Hierapoli in Scythia imperante Metapb, ap,

" H!t 2] i

Domitiano Kalendis Maji Crucis fufpendium paffus eft , & ab obfti- Nicepb. c

T

Mit

M'l

natis barbaris faxis obrutus gloriofo fuo martyrio finem dedit, Sedifig,

Í 0'"'/'(

J

unde tanta animi illius fortitudo ? Relp. quia afpiciebat in Autborem fi- Hebr. 124*

| j

[

l

dei , & con[ummatorem $E(um 5 qui propofito fibi gaudio fuflinuit Crucem, con-

n d

i

fuftone contempta.

l

[

abuit,; in

$, Plures fortiffimi milites, quo R David Rex quondam h

fecunde

W[fum ;

PEY.

d

2116

Confsderatio. XVH.

i, k quil

fecundoRegum libro enarrantur,inter quos primatió receafetur & lau-

&, Reg, 13;

datur Banajas : Et Banajas filius fojada viri fortiJUuni, maguorum operum , de

wiur ad lua

209.

Cab[eel, ipfe percu/Tit duos leones M.oab, o ipfe defcendit, , C pevcul]it leonem in me-

Sraie:

dia ciflerna in. diebus nivis. Addit Scriptura: In. diebus nivis, quo tempore

quàm maximé leones ob famem & pradx defc&tum favire in ho-

mines folent.

r

C0

'Pepin. hoe

Plüs S. Philippus, qui per fignum S, Crucis infernalem percuffit leo-

[jeSan

fe[fa, ifem

nem & draconemi cüm enim in Z(ia fuperiore ad quendam locum

Baffus &c,

perveniffet, ubi fpecie draconis demoni divinus adhibebatur cultus,

immanem illum draconem in deferta loca coégit abíre, & quos peffi-

!

fero halitu ferpensille Stygius interfecit, (ignó Crucisad vitam refu-

fcitavit , ubi euam deje&ta Martis ftatuà , & aliis deftru&is idolis, primo

ln li.

Crucem Chrifti erexit, quam populo in fide bené inftru&o propofuit

adorandam; &in hujus memoriam exiíftimat Pe

fruta

pinus, Beífzus ,&;lii.

hodie erigi & ftatui folere arbores M ajales.

Cüm pientiffimus Redemptor nofter in:

Cruce exaltatus fuxiimc.s

VUmconh

pateretur cruciatus, dicebant ei Principes Sacerdotum cum fcribis & fe-

puo: Q

AMattb. i7,

nioribus, ut de Cruce defcenderet ? $i Rex Ifraéleft , defcendat de Cruce , &

dum, D;

43.

credemus ei, Sed noluit mitiffimusDominus fuam defercre Crucetn, pet

Quf

Tbeophyl. in quam nos ftataità fervitute peccati & Diaboli . liberare: 5i voluiffet , ait

A

Qut

AMavtc,

"Iheophyla&us, defcendere, neque priucipio afcendiffet : feiens emim per hoc

-

!païum:Tenuerunt

v

( 1j.

vandos bomines , fuflinuit , ut crucifigerettv,

x

L

Pt G

Hocidem S. Philippo Apoftolo evenit, cümeni

m ad inftar Magi-

T Theody

ftri fui Chriftiin Cruce penderet affixus , & nunc eum populus vellet

TOi

demittere , rogavit , ut priüs in Cruce moreretur, quod & impetravit,

Wa

ID Qmn

dum pauló polt fpiritum fuum immaculatum Deo feliciter reddidit,

W() um'

Mu

Anno ztatis fux 87, ubi priüs 20, annis per diverfas Provincias flrenue

tll C

filo

laboravit, ut populum ad cogaittonem veri Dci, & amorem Redém-

lltql

ondan

ptoris noftri. JEfu Chrifti adducerét; cujus facrum corpus Hierapoli

"]em Hili

Phrygiz à Chriftianis fepultum, poítea Romam delatum, in Bafilica

d

A d

duodecim Apoftolorum uaà cam corpore S. Jacobi A poítoli condi-

J

Eflber,6,

tum eít ; ubiin hodiernum usque diem religiofée

"

colimr: S;a bonorAli-

()ïmug, L IC

A

9.

tury quemcunque voluerit Rex bonorare, -

t C

(l u

AiTuerus Rex, ubi Mardocheum o

binfignia merita co-bdigno yo.

at

Qu f

luit afficere honore; proprium fuum

ac generofi(fimum equum ant

l "m»x

At

goaávitn quo veluttriumpbans per Sufam civitatem regiam

ve&us eft

"

Eflber. 6,

przcedente Amapo & clamante : Hoc bonore condignus eft, quemcumqueRex

ld

i

M

II,

voluerit bonovare, Chriftus, plüsquàm Affuerus S. PhilippoApoftolo tuo

smwä

PIcttia

digniifimo proprium quoque équum rriumphalem , hoc eft, Crucem

! f dj

coniignavitGqua mediante ad caelefte Regnur gloriofus transveet9 ib

, Mtg tQ

m3andz

Difce ex 'hoc,aq'im &Chn&x ana,cogn Q [c;rc -ö( zítimare Vi[;ütc

Wt

-

, **?UCIS'

n

De $, Phisppe cIpoffole,

Oal

crucis, & qualiä in ea fit abícon

LL

venitur ad lucem.

ditu; .thcfaurusf per Crucem enim

af

Vr Q

hum (

^"CONSIDERATIO XVlIL -

xlem al

[[ima V ita, & Morte S, Jacobi

| quntam

. DeSandi

2

ib

Apoftoli Minorts.

ab At

Ptro Feíto S, Jacobi Apoft. Minoris,

'acis d um

rü&isidolu d

Mlium autem -Apollolorum vidi neminem , nifi Jacobum

iofrdogoy

nus, n

( fnarem Donini

I,

Caal. 1,J 9f

dl

Um contraMadianitas &Amelec, atque contra omnes feré po-

y cure i

pulos Orientales , Gedeoni Hebrzorum Duci effet pugnan-

f

dum, Deusnon ni(i paucos, nudos & inermes felegit milites,

der n

-quifiniftráà portabant lucernas in lagenis latentes, & manu

crarc:&'w!«&fää

dexterá tubas, quibus clangentibushoftes confuderunt, & dif-

ïïþärunt : Tenuerunt feniffris manibus lampades, & dexteris fonantes tubas , clama-

jud. 7,46,

/sim ao

veruntque: Gladius Domini & Gedeonis, Ita, fubintrat in hunc Scripturz

B, Theed,.9,

Yif ad müäïä-

locum B. Theodoretus, ChriftasDominus univerfum terrarum orbeni

fuo fübje&urus imperio & fidei ,non ni(i nudos & inermes clegit Apo-

I5.i8 4ud,

um p

ftolos,quiin omnem terram euntes,ex una parte fercbant lucernam mi-

god i

yilicut V

raculorum, & ex alteratubam przdicationum ; quibus plures gentcs &

populos Chrifto Duci ac Regi fuo fubjecerunt.

ii

Vidit quondam S. Joannes Angelum, qui perfonam Chrifti. gete-

&amotit^

bat, (imilem Filio hominis in medio feptém candelabrorumi,cnjus ca-

j a

a, !

j

pilli erant candidi; oculi ejustanquam flamma ignis, €» pedes ejus frmiles Apoc. Y Yg,

0]! (

auvicbalco.

Et quare hoc? Refp, S. Andrcas Cafarienfis Epifcopus, 5, 4nr,

blAPOR

Vi&orinus, Alcazar & alii : Pedes Chrifti,inquiunt,funt Apoftoli , qui Ep. C«far,

oliur w

nómen Chri(ti quafi pertotum orbem deportárunt, fimilcs funt autem bic fer, r,

aurichalco, quia fuà fapientia fplenduerunt ut aurum,& ad magiftri fui

ls

i

exemplum in tentationis camino egregie fucrunt probati,& examina-

duf t

qllü

tij Interquos fingulariter elucetS, Jacobus Apoftolus, di&tus AMisor

i

addiftin&ionemS, Jacobi Majoris , & juffu: propter incomparabilem

'tíl

u

al

[

fidem,fapientiam,& vite (an&z excellentiam.de quo D.Paulus fcribit :

jlip? 'i

i (

Alium. autem Apoffolorum: yidi neminem , nifi Jacobum fratrem Domini , Chri- Gal,

'I,'Is.

fti videlicet confobrinum ; de quo fanctis(imo Viro

&

nfideranda.

( P.lm:a þodïicrna

joP

"

y

* P?i??cmun*t explicanda & co

üt

(P,)I,.g.

X

11$

Confideratio XPrt,

Pf. 111,5.

Íta eft, quod Vates Regius jam pridem enunciavit: Genmäo 7 DidesJacob:

UPf, 134 6.

vum benedicetur , & inalio loco : Hec eff geueratio. quaventium eum , quaram

s lnigero pal

AMMatt, 10, fium faciem Dei 3 acob.

Beatus Jacobus patrem habuit Alphzum, virum

duerd gt

àlo,zelo, & lab

3.

probum , juftum & honcftitfimum , Matrem veró Mariam Cleophz,

Ml"'f. 90

mulierem fanétam, cujus memoriam etiam fan&a recolitEcclefia,qux

ag iritua

cum dolorofa Matre fub Cruce JEfu ftetit , prout recenfet S, Joannes

4dp.

EUTTE

c. Ign V- 25.0

Avus cjusfuit Clcophas, vir pius & fpectabilis, proavia

ftoeremploL

A&O'I) 7'30

veró S, Anna Mater MARIE genetricis Chrifli: fratres ejus uterini cx-

ibdoceado/

uteruntSimon , & Thaddzus Apoftoli, & Jofeph cognomento juffus,

|

s; Quntodo

ob peculiarem fan&itatem in actis Apoftolorum commendatus, Et

l

"

:

tufandigre g

nunquid hic in veritate cum Pfaltecoronato dicere poffumus: H« ef

;

1

!

)

Atatdo, u

generatio quarentium faciem Dei $acob. -

Á

tf

Cant, ^. t6.

r

L Butgemd

De Cacicfti Sponfo dicitur; Quipafc

itur inter lilia. Sponfus hicChri-

s

|

if mufer

ftus eft. ia domoS. Jofephi, & B, V. MARUE , tanquam inter duo lilia

(

»

1 qum loog:

ka anf.

educatus, & advertit Manfius & alii; quód S, Jacobus nofter jam tunc

40b Datriarch

difc, 1.

à juvenilibus aunis Chrifti fuerit contubernalis, & inter ifta caftiffima

ts D aco

lilia puriffimam femper duxcrit vitam,unde & virgo in zvum perman-

ha tortdis tefur

fit : Talis, ait citatus Man(fius, S. Jacobus vete fuit: fiquidem corpus

-

ejus,& gravi

k

H

ineum fuit, anima au-

ltT

imorum authorum opinione,virg

»)

Aptiatem fs

tem cjus adcó immaculata extitit, ut ip matern

o utero fan&ificata fuif-

pfv kine

fecredatur, Vide hic, anime mi, quanto in pretio apud Deum fit cot

äsm' bthurin quo

urum &immaculatum. Imitare

1

;faltem quantüm potes.

1 &

;cnuebmt; Wcire

De Juda lícariote refert Scriptura, quód hoc fuis commilitonibus

OOl

ac li&toribus dederit fgnum,utillum in monteOlivario tenerent,quem

]Icrcnt,&in TO

AMat?. ^6.

ipfe ofculo eífet excepturus: Quemeunque ofculatus. fuero, ipfe eff, tenete eum.

N Sahtet |

48.

Et quate hoc ? Et nunquid noverat DDominuim fuum ? & quidem opti-

me, Quare ergo dubitavit ? (ed nox erat, & quia milites Romam Chri-

MLUTTM

mfaie,viti,ö"mod«

ftum non noverant,ideo hoc illis figaum,& notam infallibilitatis dedit,

Verumenim veroó adhucaliafubeftratio. Advertunt aliqui Interpre-

L Ut

à

picetif

W

OCO Cett:

tum. quia S. Jacobus Minor Chriftum vultu & vita referebat, adeó ut,

qui iptum videret, Chriftumipfum videre videretur , ideo timebatille

P ROT fltäü

tenebrio, ne forte inter no&tis erraret umbras, & Jacobum pro Chrifto

Mi

Dion;-;'l i

traderet ad lanienam ; Unde Dionyfius Caathu(ianus : facobus iffe didm

Wotrhoitr j

Carth. in f. eft frater Domini, fcilicet Chrifli, quoniam in vultás difpofitioue, líneaimentisque core

de iüüo

poris , 4c modo -conver[ationis extitit. fimillimus,

MTM

j

Gen. 19;

3. JacobPatriarcha nullis parcebat laboribus,ut formofamRachelem

20.

obtineret fpon(am,cui quatuordecim anni videbaniur dies pauci pre amoris

LEU

W

wj

DM

magnitudine.S, Jacobus nofter proEcclefia fua Hierofolymitana;ut illam

Vi

Ephbef. 4

acquireret & confervaret fponfam.son babentem maculam,autrugam , non

M

il "jm

^AÍ

Tite g

quatuordecim duntaxar.fed triginta annis indcfeffo fludio& laborefer-

gt.-

"Mtüy

! t

vivit; Pro qua fpopfa fua fa]|vanda, & vitam & fanguinem expolu

j

l

us

pro

QAEMSS

äï

1!9

De $. Jacoba vApoff, CMis.,

t Éd

Di&us Jacob veteris tefftamenti magná curi & follicitudine gregi

At IT

Íuo lanigero paícendo invigilavit; upnde de fe ipío dixit : Diu noduque Gen,31, 4,

dR

af trebar C gelwfugiebatque fommnus ab oculis meis.V crüm longé majori cum

at C

(tudio , zelo, & labore $, Jacobus Minor, tanquamPaítor & Epifcopus

coliirug

fuo gregi fpirituali Hierofolymz prafuit, pro quo confervando & au- .

xf u

gendo diu noQ uque eftu urzbatur & gelu.fugiebatque fomnws ab oculis ejus , düm

li

Verbo & exemploDominicum pafcebat gregem.diem contumens prz-

"$ Cünttt

l

dicando,doceundo.(cribendo.de cujus Epiítola canonica refért $, Chry-

gooman!

h

l

foftomus : Quomodo, inquit.Epifcopus gregem cum fcientia pa[cere debeat ,is a-. $. Chvyfoft.

anmondas !

äüm * f- fæ

pertà poteft intelligere.qui Catholicam ejus legit Epiffolam : no&em autem con-

polumar l

fumpfit orando.juxta excmplum divini Magiftri fui , dequo S, Lucas 7dattP.

"

tecenfet ; Erat pernodan: in oratione Dei, O qualiseft noftra oratio!quàm Z 6, L*«

Sprielit

tepida,quym miíera,quàm diitra&ta, quàm exiguus animarum Zelus!

vamint du

Superi! quam longe adhucab hoc viro fan&i(Timo diftamus,

y ol

Jacob Patriarch» iadormiens fuper lapides 3 Vidit Dominum innixum Gen. 28,

13:

nteridil

fials 5 Divas Jacebus Ap. Min. przcateris Apoftolis ChriftumDomi-

ia

numa mortuis refurgentem, & (ibiapparentem,con

f

icatus eít; ita S, 1. Cor. 1.

b

T-

-fridemd

Paulus : Vifus eff $acobo.deinde Apoflolis omnibus.

Ex qui

us collige S. Ja-

ym frt at

cobi dignitatem &(ían&itatem eminentem,cerat enim fpeculum,& ima-

volandiftl

go cceleítis vita;hinc perdius ac pernox in oratione cum Deo & Ange-

lis ver(abatur,

AEkR

:"

quo quafiin

73X

"viy

ul D

o anütypoChrifli facies moresque re-

Lpotts,

fplendebant ; idcirco fideles poftafcenfionem Domini in cocium ex

s ml

diveríis provinciis certatim pergebant Hicrofolymam , ut S. Jacobum

$. Tgn4i. M,

riotaut

Viderent, & in co Chriftum intuerentur, Audi S,.Ignatium Martyrem

in ep. ad. $,

st

ita ad S. Joannem fcribentem: i licirum eff apudte , Hierofolymam volo

jo.Erng.

a[cendere,ut videam illum venerabilem Tacobum, quetm veferunt $Eu Chriffo fimili-

ire od

um facie, vit4, C modó conver[ationis, ac f ejusdem uteri fratev. effet. gemellus.

yfalibit) ;

4. De pientiffimo Redemptore noítto commemorat S, Lucas,

d

quoód homines certatim adillum accurrerint, ut illius poffenttangere

r *t)

veftimenta, & ficà (uis fanari languoribus: Et omnuis turba querebat eum Luc, 6 Y9.

r nl

tangeres quiaivirtus deillo exibat, C ([auabat omnes.

(

Hemorrhoiffa illa, quz pertotannos fanguinis laborabat fluxu, &

obut ^^

l

1

m

omnia fua medicis erogaverat, fine fpe tamen fanitatis acquirendzc ve-

nitin turba retro,& tetigit veftimentum ]E(u. dicebat enim: Quia, fi vel Marc. $»

17 I

i?;zzwz:i:gx:f- |

Lj

Veflimentum ejus tetigero, (alveero. "Tctigit, & falva fa&taeft.

In quali conceptu fan&itatis S. Jacobus nofterapud omnes fuerit,

(rmO(ädelþ

12

i

teftatur S, Hieronymus :Vir, inquit, fuit tente fanclitatis, G rumoris in popu- $. Hi'er iu

l

l

lo.ut fimbriam veflimenti ejus euperent attingere5 & hodie Breviarium Roma- ep. «d Gal.

i

Y

junl

/

num; Tanta Autem eratacobi vite Jantlitas ,ut funbriam veftimenti ejus certatima

p

o

bomines euperent attingere. Et fi tranfcunte S. Petro per plateasinfirmi per

u

l

f

ejus umbram proje&tam ( vel poiys per fidem in JEfum ) fanaü funt :

awnducï?

)

K^

120

Con gäemtio 'Xä*lll;

,

foles Mino

- Bautinplateas-ejicerentinfirmos, & ponevent in ledulis c gvabbatis ut w;u'enre K

| .

4& s', I

5* o faltem: umbra illius obumbraret quemquam illorum, C liberaventur ab iofirmitati-

g

iM

n Chitlu

bus füis, Et quis dubitare poterit de S, Jacobo fratre Domigi, quàm

fuio edt a

mirandam habuerit fanandi infirmos virtutem, prafertimcum deillo

ipeücratz

u Ablinenta

dicat vita : Manus. que femper movebantur ad benefaciendum, Ex quemadmo.

45,10,58, dum de Chrifto dicitur : Pertranfüt benefaciendo, r [anando omzes, — a&

tdts panem &

. Jacobus faciebatfigna & prodigia magna & multa in populo , per-

ttolto Dund

tranfiendo & benefaciendo omnibus.

Invoca eum, & experieris,

Viaecontra (olis

$. De S, Stephanorcferunt Apoftolorum A&a, quód ingenti zelo,

^fi quevictha.

libertate ac fpiritu caufam fuam egerit , atque publicé in concilio He-

atuerehitit k

brzorumHicrofolymz defenderit,refricando illisin memoriam vitatn

t ro con

IT

Abrahz, Hfaac, Jacob. Moyfis & Prophetarum , qui jam tunc temporis

[

Ilinos nort ol

intervallo prenuütiárunt de adventu Juffi,hoc eft, Chrifti,quem tamen

itudipfemet

ipfi eorum pofleri negaverunt, & non acccperunt, Et fubditdeindein-

üunadcelefer

centizelo detonans : Dura: cervicey C incircumcifis cordibus & auribusvos

j

A , 15.

!

Tiepenofum

Feïnper'

Spiritui Santto vefiflitis. ficut Patres vefivi,ita & vos, — Quem Prophetarum

j

!

,;

tonotime

qui pranuntiabant de adventu

nou funt: per[ecuti Patres ve[fti ? C* occiderunt. eos ,

ts ro cj

jufli, cujus

vosnunc proditores &* bomicida fuiflis ee,

Vide hic, Le&or pru-

Wim, cütjom

à

im duré duros in concilio S, Stephanus increpaverit Judxos,

dens, qu

Dr o d

ut declararet

libcrtatem & fortitudinem Evangelici Spiritüs.

ht

*

d Crilo cor

$ur, de $;

Verüm S. Jacobus noíter leniu

$ & manfucti

uscum

]u

dzis egit,de

"t Dominus

ja«c. Min, quo Surius: Oculusejus lenis & placidus,

Et quare hoc ? Refp. V. Beda,

Val ileus qg

apidationem à catetis Apofto:

V. Bela, quód ideo S, Jacobus poft S, Stephanil

*An frdttudin

éit.4 Manf. lis ele&tus & creatus Hierofolymorum Epifcopus, ut Judzos ex prz-

AtAfttitenc

difc, 2

di&a zelofisfimi Protomartyris oratione & afperrima increpatione cx«

Attfanr

acerbatos fuá manfuctudine: ac lenitate mitigaret, atquead mcliorem

AUDCYerb n

frugemreduceret, quod & pro posfibil

ipertriginta annoscum ingen«

tate adhibendam

"'tnhum

tifru&ufecit, Ex quibus diíce, protemporis diverfi

| üfmwnfcmonm

effe incorre&ione proximi difcretionem, qua eft Mater virsutum,me

Wany, Pr

GQI n 6;) l*..

morillius Do&oris gentium ; Frarres, C fi praoccupatus fuerit bomo in 4li

Patem Jadeà

quo, vos, qui [pirituales eftis, bujusmodiinftruite in. fpiritu. lgnita-t'u, confiderans ts

Vs du

spfum:

,ne & tu tenteris,

Adfniape Vr

6, Caterüm mirantur ss, Patres,

quare S. jacahus Al þhæus—in

-W. n

hani, vel S. Petri, aut Jacobi majo:

Attim [

crucnta illa perfecutione S. Step

)'&hfh j

Ajjn

ris, non fuerit ab Herode & impiis Hebrzis captus,

carceri mancipa-

tus, & occifus? Fatta e[fl autem perfecutio magna: in Ecclefia , que erat ferofoly-

^

*

mis &c, in. qua perfecutione pri

ma & generali Ecclefiz plures quam bis

impmfüuw

milleChriftianorum pro fide Chrifti erant occi

fi , & reliqui cum 3. M.

£

T

Magdalena, Martha, Lazaro &c;

difperfi in varias regi

ones , cujus

meminit & Saulus ,

fed nunc Paulus: Er cim occiderenturs

4.4&'.;65! UM

p-;:r.fccut:ionisx

bu

ego del) fentestiam &re,

Unde ergo venit, quod nefter $, Jaco

.«

po

H

l l Gimln

D

&

De 5, 74:030 Mt5,

X XAI

rbai:,stmimþ,

Apoftolus Minor non fuerit à Judais interfe&us, cüm tarhcn liberé &

tethri ii

fixum przdicavit

intrepidé Chriftumn & hunc cruci

DT

Ml

Ratio eft, quia ab cmnibus,imó

abinimicis Vir fan&tus & juftus

gimcn

u

j

tzftimatus , unde ipfi foli patcbat ingrefius ad Sanctuart-

femper fuera

, Bu

um. Abftinentiainfuper illius fuit admirabilis ; catnes nunquam eo-

atl m u

medit; panem & potum fuum cum Davide miícebat cum fletu ; bal-

Lin p

nco & oleo nunquam ufíus cít; cóm tamen in Paleftina homincs in

617'!30

A aptic

zítate contra folis ardorcm utroque indigeant,

Simoni Mago in Sa.

licà

v ag

maria, quz vicina eft Hierofolymaz, errores fuos fpargenti, Apoflo

ia ii

libertate reftitit, & hunc lupum à grege fuo avertit. Primus poft S. Pe-

memotnnt

trumip primo concilio Solymzo fuam edixit fententiam , nimirum ,

am'uxc d

Chrifianos non obligati lege & legalibus Moyfis; & quianon ignora-

hrifiguemte

bat, quod ipfemet Chriftus per

Crucemi& Paífionem fuam fibi & aliis

x bt

aditum ad cceleftem & zterpam paraverit gloriam, longum

quoddam

i

E

du 4

jl

1

& valde poenofum fuftinuit martyrium , quam viam & verbo & excm-

i

plo conflantifIimé docuit& tenuit, in fe Chriftum crucifixum perfc&e

(um put

Fä

votipatiu

exprimens, pro cujus denique honore & amore gloriofum obivit mar-

d hïcs d

ll

!

tyrium , cüm jam effetannorum ztats 96, Anno à Chrifto nato 65.

7Matt,16,

agitile

De S. Petro Ap. conftat, quomodo przfentibus Difcipulis nobi.

Io.

leri de Chrifto confefTionem fecerit ;T» es Chriftus, Filius Dei

yivi; quam-

Spifi(us. :

wn)

uæfï

obrem Dominus eum conflituit Ecclefizfundamentum. — Plus S. Ja-

x

'

i;

l

cobus Alphzus, qui die Pafchatis prafente ingenti Judaorum & Gen-

tilium multitadine ex edito templiloco , cüm à Principibus Sacerdo-

UL

yt udan af

tum fuiffet iaterrogatus , quid de Filio hominis fentiret, libera voce &

al

magná conftantià confcífus eft , eum gencris humani effe Redempto-

Icm, nunc vcró in ccelisad dexteram Patris federe, ac tandem ut Judi-

cem venturum ad vivos & mortuos judicandum, Ad quam publi-

annorafi

mULd

(pacdi

cam confeffionem indignati Sacerdotes vociferati funt: juflus. erravit;

j

uflus erravit.. Proinde ex editoillo loco ipfum egerunt pracipitem ;

at

n

yl

alii autem Juda, qui deorfum erant, lapides in eum mittebant, ille au-

j

y j

tem ardens charitate in Deum & proximum juxta excmplum Chrifti

tiuh

T

Crucifixi altá voce exclamavit: Domine, ignofce illis , quia nefciumt , quid [a-

dunt, Interim unus ex Judzis acceffit, & apprehenfa fullonis perticá

O

hu f

")

d

jgcob

p

valido & atroci i&u facrum ejus caputimpetiit,& cerebrum excuffit.

J

t

Quid nunc reftat, nifiut San&o huic animitüs gratulemur, eumque

,ü fl

lu

impenfius rogemus , ut nobisà Dco dignetur impetrare duasiftas

/;41

qilt

äl

alas, quibus illehodie ad coelum volavit; hec eft,

fe r

j

TA

,

charitatem Dei & proximi,

'UCW (

PT WJ

J

R D. Ginther Feft. :

CON-

Ü

W

.(Q

122

Cosnfiderano XIX.

d Athanafs

52009220 9220 1020 0:05 0200

tuift d ii

aytne Cruce Y

CONSIDERATIIO XIX..

J A

In Cruce falus, vita & refurrectio noftra,

sintotis oDn O

a Crucem 1

Pro FeftoInventionis S, Crucis.

Y

nxdifinguit, i

u Borts üpe Cr

:

]

:

AMoyfes. exaltavit [erpentem in de[erto , ita exaltari

Hifonis inea

Sicut

xl

oportet Filium bomini s ,utomnis , qui credit in ip[um,

tipice Paffior

;

Qeinfrumenta .

nonpereat, fed babeat vitam eternam.]oan, 35 1.

;

tmfnem a

I.

Brtimemoriah

Utabam femper ha&enus,

mundum effe rotandum,, fed ut vi:

- m zoftrum

deo, mundus quadrangulatus eít, &in forma Crucis non dun-

? vt bodle

taxat à Deo creatis , fced & in. eodem figno à Deo & Homine

Y Qu dm

GCH, !,Vï.

Chriíto zecreatus, — Attende: Ia Principio creavit Deus calum C ttr-

lUinqm d ex

ram. Nota altum C profundum, coelum & terram , ac lincam, à

; fmquamunä m dC

fummo coclo Empyreo usquead inferni abyffum protenfam, — Poftea

tiempturg

Deus per longum & latum , per lineam transverfam in producendis aliis

lol prafioa

creaturis progreífus eft, fed hoceft, Crucem, proutrerum confideran-

f

ti patet, quàm maximam formare, | Ergo, fed ulterius,

| Tiirumbr

Obferva Orientem. &* Occidentem, dein , Meridiem &

deptentrionem ,— &

* mdehumogm,,e ,

nunquid has quatuor plagas confiderando Crucem quàm maximam

Wirwuji,. D

S. Hieron, formas ? Ipfa fpecies Crucis, ait S. Hieronymus, quid eff aliud , nififorma qti4*

, Potia f

in Marc, drata mundi * Et hoc eft, ad quod allufit Gentiem Do&tor: Ur po itis

€, IT,;

vt vim d

comprehenderecum. omnibus Sandlis, qua fit latitudo & longitudo , & fablimitas &

"um d "

^

Epbef. 3.

profundum, Ubi,tefte S. Gregorio Nyffeno, Apofto!

us cxprelfe ad qua-

Wt n of

18.

tuor Crucis corpua alludit, idcirco ífummum cornu crucis altitudincm

;P',mrg,in 9 ul

$. Greg,

&imum profundum, transverfum veró: upum longitudinem , altef

-« .uam enii i

Nyf.

. rum latitudinem appellat, ut per hoc indicaret, quód totus terrarum

fmm Paï&difo e

Orat. 1, de quàm laté patet, orbis,ad Crucem pertineat,

Uideirgi N u

refarr

Confidera ulteriüs quatuor orbis partes :

Afíam , Africam Amt-

; Aj f

vicam C* Europain , & Crucem tibi repracfentabunt, -

*Attende quatuor

lide

lo

d unum centunmt

Bter a

ventos, Eurum , Zepbyrum , Auftrum C Aquilonem , a

r

MT

conflantes, prout fiet an

te judicii diem, & Cruce

m rurfus fpeda-

&IWF i

D

Execk,37, bis: A quatuor

| venutis veni

[i

pifitu; (( infafla fuper inrgrþägs iftos , e ".-

"

i "mamaru

9.

yivifcent,

Gan,T, *7.

Ecnunquid Deus creavit bominem ad. imaginem C [n

nilitudinem [uam?

My cu

"D &f

l

»

pl

Sþd quomodo hoc ? di;es: 4Extcnde brach

ia & Crucifixum exprim

ita

ab 'fmtä

um

De Cruc 'Dami:gi AMJ.C

123

T

J

]

iuu. Athanäfiüs-' Homo : inquit, «d formam Crucis figuratam babet imaginem, s, Athan,

R

ut qui ft ad imaginem Crucifixi, Stella fine Cruce micare non volunt : sin,, 1. L

M

avis fine Cruce volare non potcít; Terra , ait , Juftinus , fme Crucis vefli- a4 Con.

é

iononaratur, . Navis (inc Cruce & malo ruinz & fubmerfioni fingulis g,

is obnoxia cít, undelemma : Male fine malo,

Fructus feré Go

j tl

moencnuti

omncs Crucem in medio prz fe ferunt; vide nuces, quarum nucleos 5, juftin,

j

Crux diftinguit, item poma, pyra, malum paradifiacum &c. Sedne g. Apo-

que flores fine Cruce fiorefcuut; Perpende Granadillam, feu florem

log. ..

N "

Paffionis, &inea non tantüm perfectiffimam Crucem , fed & cztera

qult z

Dominicz Paffionis inftrumenta tibi ad oculum demonftrabit.

In-

fpiceinftrumenta Mechanica, & ipfíatibi Crucem defignabunt. Sed

lol

in quem finem hzc omnia? Nifi ut Crucem falutis nottrztefferam ju-

giter in memoria habeamus,

& in ea CrucifizumRedemptorem acMe-

vodum, t

diacorem noftrum Chriftam ]Efum Eumiliter adoremus,

Plura de

d

"

ï

a Crucs

hac veritate l-odie occurrent confiderar da,

Dd

2; Quer:cdmo lum pi&or priüs in umbra fuam defignat & deline-

TET

atimagincm, & exindead vivos tranfit colores; ita Deus ss, Crucem,

am, il

in qua mundum deperditum per Filium fuum ab interitufuo tempore

totentt !

cerat redempturus, per Varias umbras &Scripturarum antiquatum fizu-

Hac auteim 0mnia in figura centin- I .Cer. IOC.

p prodictd

ras voluit prafignare, unde À poftolus:

.

vreumol

gebant.

1I,

T

alis umbra fuit arbor vitz, de qua Scriptura: Pmduxitquä Dominus Ge

naïgo

Ts

( aj

Deus de bumo omae F'gnum pulcbrum vifu & ad vefcendum [(uave : lignum etiam vite

inmedio paradifi, . Per hoclignum feu arborem vitz in medio paradift

um

Jl

CruxDominica fuit przfigurata, quz in medio paradifi, hoc eft;Eccle-

(ix, creéta vitam dat mundo, emnibusque fidelibus ad hanc vitz arbo-

ofor. f

L

!

j, OP

rem,tanquam ad tutiffimum afylum;confugientibus ; undedeilloca-

J

m

!

l

pit Ecclefia in officio de S, Cruce: Hac eff arbor dignif]Ima, in medio paradi-

lus gt

(

fí fuata, in qua (alutis Autbor propria morte mortem omnium fuperavit.

cruc 1

nolu nf

(ind

Quàm bene igitur fecerunt proto-parentes noflri, quod poft admif- ,,, ^, g,

fam in paradifo peccatum fine mora ad hoc vit« lignum fe contulerint, o;j;, po, ,

PL

& à facie irati Numinis feibidem n medio paradi(i abíconderint: 44 j, ,5

!

5

UM

fiondit fe Adam ( uxor ejus à facie Domini Dei in medio ligni paradif. . Supra

ln

Af

At

quod eleganter antiquiffimus Origenes: Impulfu quodam . primi parventes

4d avborem fe contulerunt, ut. fignificaretur, jam tunc unicum . pevfagium im arbore

jp m

W

]

Crncis effe conflitutum. — Difcecex hocanime mi ! quàm fecurum fitatque

g ?

/.i

confuitum, maturé in omni tum corporis,tum animz neceífitate cum

nmr€ ?05

|

proto parentibus tuis ad vitz lignum, hoc eft, ad 55, Crucem confu-

/ Wr

n

gere,fi cum apoftaticis non vis xternüm perire; in Cruce enim (alus, vita

»[il

9

6* re.fttïreäia nofira.

rud

Q5

2 Cüm

124

€onfderatio XiX.

3. Cum vaftismz» diluvii aquxtotam terrarum molem anno feré — i jordanot

integro folari inundáffent, & Arca Noémica ha&tenus per immenfum -

br: a u

200: I virttt !

pelagus jactata, fub(ideatibus paulatim flu&tibus , in füummis Armenix

montibus incepit quiefcere, INoé Patriarcha columbam quandam tem-

Per hugc bac

peftatis nuntiam dimifit,quzdiminutis ubique locorum aquis,tandem

tCricem fubat

ramum quendam viridem invenit,quem ex virefcente oliva roftió íuó

apetanfit, & d

defra&tum in Arcam ad prtoprias Noémi patroni fui manus in (ignum

|

1]b una Ào

Gen. 8,1I, reconciliationis Deum inter & hominem Ixtabunda deportavit : Ei il -

ipüserictaty h

venit ad eum ad ve[peram, portaus vamum olive vire[ceutibus folis in ore fuo,

i s ra

. Trita efthzc figura, fed non omnibusconftat, ubilocorum hac *

Suhic K coní

Íedula & felix columba hunc florentem olivz ramum acceperit, cüm -

stittu Jordaoi

incomperto fit , quód in communi illo cataclyfino non folüm urbes

x 35 Cucis

& caftella, villa & pagi,verüm etiam omnes arbores, plantz ac virgul- -

ianem hujus m

ta cum hominibus & animantibus extra Arcam NNoémicam faerint pe-

m unverflis

nitus fubverfa, vaftata, eradicata? fiergo nec atbor, nec uilum virgul-

tle al mas;

tum in terris fuperfuit, ubi di&ta columba florentem olivz furculum

gusdc:hocmyüic(

decerpfit , vel accepit.

*

$. Anbr,

RC(P. *S

, Ambrofius, quo

d in univerfali mo V—diluvio adhuc una;&

Val P'jn

qümtcconfolabitl

lib. de Ár- unica fuerit confervata arbor oliva , de quacolumba memorata vire-

At psmndum

68. (,19. Ícentem rami forculum roftcó defregit, & ad hoípitium fibi notumde-

UT quim b

tulit, & (ic tanquam gratis(ima & diu exípe&tata pacis nuntia. pacem

ii Cmaturi

coelum inter & terram de novo confirmandam anuntiavit.

A'QQe at o

Perolivamillamin mediis diluvii undis&flu&ibusintadtam & fem-

As (

per Rlorefcentem jure merito Dominicam Crucem intelligimus : Crá

MUU fugiüïlf |

$. Bonav. Domini, ait $. Bonaventura, eff oliva mifericordie , pet columbam vcro pa-

, "Iüngid i

l,4.Com- cisnuntiam expan(isin modumCracis alis virentem olez ramum poi

diluvium Noémo ferentem, Chriftam & hunc crucifixum fubaudt-

"tf

penda

Tiy Til (

Tbeol, . mus , qui ad vefpcram in Parafceve in Calvariz monte deperditum

2I.

mundum cum Patte xterno reconciliavit ; ideo dicit Apoftolus; Qw4

N u

AO ere

Col, 1, 19, inip[o complacuit , omnem plenitudiuem inhabitare, C per eum reconciliari omnit

vaucis ejus, five qua interris , frve quain calis futit

POf tenkaio

in ipfo, pacificans per (anguinei (

TM

Ecce quomodo in veritate i

n Cruce fit falus, vita & refurrectio noflra,

4. Progrediamurulteriüs. Miror, dum perpendo,

quód Jacoblau-

1 W-'B 1.)] Domm 7

^

) Ccodcm

datisfimusille Patriarcha fere omnem

fuam fpem in baculo fuo collo-

j

m

[

N

caverit, unde gloriatur ; [n baculo meo tranfivi

jordanem. Ad quid, quzios

[

NU

N

Gen,52, illebaculus? Refpondetur quoad litteram , cüm Jacob no&tetota 4lt- —

10,

quando colluctaretur cum Aagelo , abeo nervum femoris reportavit.

^. Cal'am æïïïï&(:

fione& collifione Angeli luxatum & claudum; un-

MATP

vehementi percus

AUR fer

de, quia nervus pedisad ambulandum inutilis factus cíft, baculum 10!!-

miniculo fcli-

, MMoy lal

dum in itincribus adhibere folicus erat , cujus ope &Aad

cis lmä

"i li

/—'Ng

De Crue. Dimini N, ]. (.

124

Wa

cisfime fJordancm, flumen rapnidisiïmum, transgreílus cft, ita de fe iþfo

U5 p

:*

tellatur: /» baculo meo tra

[utmi d

nfivi Jordanem. Cuibaculo pro lcmmate in-

Ícribo : I virtute tua,

Im quads

.. Per huncibaculum Jacobi 5s, Patres, ac prefertim S. Auguflinus . a. fer)

maquyqnic

$5,Crucem fubaudit, in quo Chriftus Dominus Jordanem Paff;cnis 79. de

t laol

fux pertranfiit, & feliciterfuperavitatque cum duabus turmis, velut al. Temp.

m ii

ter Jacob, una Angelorum, altera hominum, in ceeleftem patriam ,un-

deporuridi

de priüs exierat, regreffus eft: n baculo tranfivi fordanem iflum , C nunc cum Gen. 52.,

lO.

Slrinm f

duabus turmis egredior,

hi locommh;

Stahic € con

fidera , anima Chriüiana-! Baculus quondam Jacob

m acprd

in tranfitu Jordanis pro folatio & fulcro fuit ; quid, obíecro, non faciat

non t d

baculus $$. Crucis, qux íola fpes noftra cfIc debet ad tranfeundum

platzity

Jordanem hujus mortális vitz , &immipentis judicii, tum particula-

micim lu

ris, tum univerfalis, donechujus ope feliciter ad terram promisfionis

nec allunye

melle & laéte manantem perveniamus,

]n hunc finem & Pfaltcs re-

Pf. 554 4

v ollje lu

gius dehoc my(tico Crucis baculo, totius orbis Chriftiani fulcimento,

decantavit : 7 irga tua, &* baculus tuus jpfa me confolata funt; ac tunc pri-

luvio du

müm te confolabitur, anima Chriftiana, quando cum tota xternitate

m

tibi erit pugnandum. Tunc utique y.dcbis , & miraberis, & dilatabitux

um hi n

cortuum , quàm bonum , quam dulce, acíecurum fitin fuprema illa

ds n

agonia, fi maturéin vita omnem fiduciam in hoc Ss. Crucis baculo , &

$

aovl

in Pas(ione ac meritis Crucifixi JEfu, fitamen te illi bonis operibus 5 Cyrill.

:,-inra&;m ;

conformaveris, folidé collocà

h

fti, Audi S.-Cyrillum: Ut canes fuftem , Catach ,

ptelliimi

ita Damoues fugiunt. Crucem,

Jurbatt

Wi

t nunquid vitis, f fa

Icro & ftipite catet marcefcit,vilefcit,& pedi-

bus tranfeuntium proteritur, unde deilla lemma ; Inaixa uberior, vcl fi

olez umf

ci&cum

mavis; Falmentocrefco, — Sic quoque anima Chriftiana, f1 Crucis fulci-

u

mento non jun&a, &innixa cíl, inter tot mundi , carnis & Satanztene

ontc d

if

"

ul

tationum pericula pereat neceffe cít ; idcirco quotidie ac przfertim in

j

tempore tentationis cum Pfalmiítaextoto cordead crucifixum amo-

TL

T

rem noftrum clamemus, & fufpiremus ; Mibi adberere Deo bonum eft , &

Pf; 7'2.«7 28,

ponere i& Domino fpem meam,

" W&w "

(crvi-

u

i

$. Deeodem Jacob refertScriptura: Cüm in patriam pcft

fuoi

tutem Labano factam rediiffet, quantocyis ftatuerit fuam familiam ab

i

i

j

idolis& idololatria expurgare: in quem finem Dco vero & vivo cx la-

d

pide aram zdificat, & oleo inungit, omnibus ac fingulis ex familia fua

ob

imperans, ut abje&is Labani idolis aureis, Deo coeli& terrz folüm im-

gmüm l j

poíterum inferviant, Et fubjun git Scriptura : Dedevunt ergo ei omnes Deos

T

", (i

