pa in ob(íidione Abelz civitatis,

qux per prudentiam fuam obfidio-

MV

lt dy

W

nem fo!vit, Joab Belli Ducem placavit , & caput Scbz, feditionem

TM ts

contra Davidem moventis, ut per muros ad Joab projiceretur, pr

OCU«

ravit : Ingreffa eft ergo ad onmem popuium. & locuta eff eis [apienters qui "

u

05f1fccn

2. Reg, 20.

E

224

fum caput Sebe filii Bochri projecerunt 4d 302b

mh eo hodl

Sed ad quid umbras enarro ? Fortior.

fuit S, Afra Protoimrtyf

'Dfac:. !

Auguftana, dum fe ipfam vicit, mundum conrempfi

t.omnes profanos

" Vd

amores valerejus(it. Diabolum fubiugavit Tyrannumilluüt, & nec

ipfum crudelis(imum ignis incendium formidavit fed lxta obamorem

ïw

Dæmiä,

Dornini fui JEfu Chrifti in ardentemcogum iaóliát: Erat emim. cor ejm

3j.-

fiduci-m babens in Domino ,'quiin penis «3m r'on dereliquit, fed utgra-

1. Cor,4,9;tisfimam holocaufti hoftiam acce pit

& ideirco ffedtaculum fadla ff mundo,

ngte

RiD'(

-

pi 3 Mfrá ag

-

VET

Angch:e'r ba'm*im'bw. - Ecce, quomodo r« suulier fecit ionj"ufonem in domo juditb. 14;

hv

Nabucbodono[fc

or,hoc eft, in Regno Diaboli: Et hac; fapicntimmc Sa- re,

hum ,

lomon, eít mulier illa fortis,

4

lilanu

9, Sed undetantusin faemina animus? Olim mandaverat Deus,

rio palpd

utignis in altari femper atderet: Jgsis autem in. altari femper avdebit, . -.— Ley,6, Y2

ecundo ul

hein Dd

Tgnis efl ifle perpetuus, qui nunquam deficiet in altari.. Per quemignem facrum

ac perpetuum re&té charitasDei& proximi intelfigitur, qui in altari cor-

QUs

dis noftri jugiter ardere debet, & punquam extingui : hocigne accenfi

dicebant duo illi Difcipuli € villa Emauntica Hierofolymam regre(fi:

t follicitas.Ru

Nonue cor noffrum. avdens erat in nobu? Hic, inquath, facer ignis ardebat Luc. 44,

(oris d

32.

quoque in corde Divz Afrz, quia Deum fuper omnia dilexit , pro quo

t forüsinict

vitam, fanguinem, & omniatemporalia expofuit, proximum autem

Ir d)

ficut (eipfam dilexit;cui ante faum agonem omnes facultates diftribuit,

ytem lii

ut(ic íc magis expeditam ad tantum redderet certamen. — Et hic du-

ort rl

plex amor fuerantduz alz, quibus inftructa hzec myfítica aquila noftra

ori tl

Aftz anima ) € flammis evolans fe levavit in coelum.

J

(S.

O

N

degi[» d

lim cu

mRomz exequiz Imperatorum in campo Martio folen-

ag r

ni, fed Gentili cum ritu celebrarentur , Romani ingentem inftar Phari-

K?[el.I P 4

cone. "$.

ul t

cujasdam erigebant pyramidem , in cujus apiceaquila. avium Regina,

dj cmhlnü

viva confidcbat , fed funibus inferiüs nonnihil alligata , quibus per

n ob

ignem combuftis, aquila libera & à vinculis fo luta, velut de morte vi-

mam o

&rixdelflammis in aera evolabat,defun&i Im

peratoris ;nimam, prout

iv !

autumabant, fccum deferens in coelum.

i

Aquilaifta imago eít gloriofiffimx animzS. Afrx Protomartyris

;I:diüm U

Auguítanz, dum ex ardentirogo re&tà cvolavitin coelum.

uid er-

£o nunc fupereft, nifi ut huicSan&z Patronz noftrz ex animo con-

j fecunio

ii m

gratulemur.

Tu,6S. Afra , es ovis illa perdita, fed à bono Paftorc r;, r 14

e

fs

Chrifto JEfu inventa,

quam lztusin humeros fuos fufcepit,&ad coelefte r ,. ; "ER

m

ovile deportavit, u es illadrachma regia &amiffa, fed hodie pet rj; r ;,4o.

(diis

lucernam accenfam reperta, Tu esfilia illa prodiga à CyprioRegno pe-

r

regré in Regionem longinquam, hoc eft,usque Auguítam Vindelico-

t

rum proficifcens, fed quia poenitensrediiíti, ad Patrem,Crucifixum JE-

MM J

fum,ideo hodie ab illo expanfis brachiis benigniífimé in gratiam re-

l

"l

ceptaes, Vivenunc cumillo inccelis, quem in terris toto cordedi-

g

o

kexifti, & cfto memor noftri , ut, qui te fecuti fumus errantem,

p

equamur & pcenitentem , dignosáuc poeni-

mlUUü"

n

u

tentiz fru&us faciamus. -

p

p

- 896

qlllfv

p

J,

]

d

d& D. Gintbr n—p |

h Og

j

i

d) ADDNE

218

Can/iierat:'; xxxi

gocaonca 3 xX "3 3203 3:996r-3 3069 00360ca

Wt tapuil

vfduna lf

CONSIDERATIO XXXI.

aol trad

nf d

dmisper mü

Dc S, Laurentii M, vita, ge

ac triumpho,

vimdrt

Todm in:

Pro Fefto S, Laureptii M,-

4

2

ddtume

atdedit: Vi

"Probáfli cor meum, &5 vifitáfli notle ; igne :

"n

té exdmini

L ATI

(j & non efl inventa in me iniquitas

i

I.

:

ipnlt,

Caterüm f

Am olimin publica difputatione in au

iä Regia potenti(fimi Mo-

Ms diputa

Vf forilfimy

narchx Darii hoc problema propofitum fuit, quidnam in hoc

orbe terrarum fit cenfendum fortiffimum ? Primus in hanc ibat

Qlkeiddi

IQ,

fententiam ; Forte viaum ; Lothum confule virum juftum, qui,li-

Wm, Àl

cét lu&uofum illud Pentapoleos evaferit incendium, vino ta«

fttosalo

Gen. 19, menobrutus & fuperatus eft : Veni, inebriemus eum vinoóre. — No, vir pete

emiferimi g

3?.

fe&us , ubi plus vini generofi, cujus naturam & vchementiam pof di-

A noftam

luvium ignoraverat, in vinea fuarecens exculta potavit, in tabe' ;iact

Gen, 9,21. lo fuo nudatus & protervé àfilio Cham illufus ef; Bibensiue virum in-

Füï:ior

ebriatus eff , C nudatu &rc, Holofernesfopitus vino, à focemina confufus

il

judith, 12, vitam & animam perdidit: Ec jucundw factus eft Holoferues '4d e«m ( Judi-

D

tham ) bibitque vinum multum nimis érc.

*

lTa'Iisf

[

!

[

s.'

29

*

E

in hocenodando problemate; Quidnam fortiffimum

güüoflmmw, |

Secund

.

us i

in mundo jure mcrito haberí debeat, in hanc decliuavit fententiam:

d

hu

3. Esdra

Fortior eff Rex ; quam opinionem fuam rmnultis probavit argumentis,

MT

2)11.

quód Rex fub poteftate fua & terram tenerct &kimmenfuin mare, item

m ïeWo 1

Provincias quam plurimas ac przdivites, fubditos feré innurmeros , ct-

ercitum validiffimum ac potentiffimum ad omnem Regis nutum pa»

i RC&] h

NU Mte

$- Esdrá

ratum ; Et ipfe unus folu

j

;5 f *dixerft : accid?te, occidunt ; fi dixerit , retmittilt s

h lmbo

dT

gemittunt Cc,

3. Eidfd 3,

J (Tettius hanctenebat

fententiam : For;iore: funt mulieres ; Et nonné

at ve

ite

12.

inferebat, Mulieres genuerunt Regermn & omnem popslum &«, Ecqu

is prüden-

Flmïïzlum

lte.

tior Adamo? íed mulier decepit eum: Zulier, quam dedifti mibi

fociatts

Gen, 5

vit erat fecun»

"bf

12,

dedit smihi de ligno, & comedi, Quisfan&tior Davide? nonne

oft meridiem

j

ffms, ffl

düm cor Dci ? fed mulier feminuda in horto , quam p

fd.lm

cjus oculos k

ambulassin föigyio ex adverfo fui palatii confpicatus cff

Ancn-

Xïc

De $. Laurentio M.

219

ia

mentem rapuit ? Viditque swlierem s layantem & Quisfortior Samfo.

2 Feg. 11.

Y

ne? fed unalaífciva mulier hunc

oloffum confudit, ftravit, &in ma-

E

nus hofliles tradidit ; ii/t quogue inGazam, & vidit ibi mulierem meretricem,

judic. 16,

ingreffusque eff ad eam C«.

Quis fapientior Salomone ; Sed vir fapien.

I,

QO gt

tiffimus per mulieres fa&us cft ftuitiflimus : Cumque jam effet fenex ,

da- 3* Reg. 11

gravatum e[l cor ejus Cc.

4

'Tandem in hanc

folemniffima difp»ut-atione regia furrexit Zoro-

babel, & refumens breviter ceterorum argumenta fententiam defini-

TT

tivam dedit : Vinum iniquum, iniquus Rex, inique mulieres, iniqui omnes filii bo-

3. Esdre 4,

minufü. , . « Gedverita smanet ,. C invalefcit. in eternum, € vivit, & obtinet in

37

:IonO 1633'

facula foculorum, — Es omnes populi clamaverunt , C dixerunt ? Magna eft Veri-

-

us Ó pm?ale't.

s

Cater

um,

fitunc tcmporüm in!ctvallo vixiffem , & huicfuiffem

potentilit!

prafens difputationi, cum bonaillorum venia dixiffem;illum in mun-

, quidtani

do cíIc forti(fimum ,qui fe ipfum fcit vincere, Multimulta vicerunt

rimusin lr

tegna, & quid dico, Regna ? etiam orbemn terrarum , & hunc pené uni-

um jufune

D

verfum. — Álexandrum Magnum confule, Auguftum Octavianum

cendium v

& (excentosalios; fed quidinde? quia feipfos vincerenon poterant,

ideo miferrimà morte interiérunt,

(fi. NUM

Audi Poétam Chrifiignum bené

"d

Vementian

adrem noftram dicentem:

iavit a

Fortior e$l , qui fe , quàm

qui fortiffima "vincit

Bw nl

E

if 7

- AMenia, mec virtus altitis ire pote$T.-

"Talis fuit S. Laurentius Archi- Levita Romanus & Chrifti Martyr

TP

gloriofiffimus, qui non duntaxat fc ipfum, fed mundum, carnem, vi-

um t

tia, Diabolum, T yrapnum, ipfumque infernum vicit,de cujus genero-

Sianit (

fafortitudine & gloriofo certamine plura hodie

:

| confiderabimus, At-

boyit d

m*

tentüm requiro animum.

:

entum

4. lta eít: Gezeratio velforum b

enedicetur 5 €r generatio. [ancta n&poïe;Pþ! I11,2.

f

!

liö

erélnnu

evrum, Re&ierant pzrentes S, Laurentii M. cujus pater appellatus eft Eccl, 44,

m RCW J

Orentius,Mater PatientiaUxamaz inRegno Arragonix oriundi, ambo 12,

IqW, p

fan&i, ambo jufti coram Domino ; quid igitur mirum , quód partus

fequatur ventrem & parentem ? proinde à primis& teneris annis in

f

ul

omni fan&itate & juftitia erat educatus: & eluxit jam tunc in cjus ado-

7 Mb

pwtf'

j HU

T

leícentia tantus erga fidem noftram Catholicam zelus, àt contemptis

7

"t

bonis terrenis, fenfualibusque commoditatibus, ultró patriam, paren-

;[kf'

teshareditatem,amicos.& quicquid delitiarami ejus floridz ztati mun-

yontt!

wid

]HJ

dus poterat objicere, reliquerit, ac Romam fcfe contulerit , ut hac ma-

d

' "

apite, ubitunc temr

—' p»öri;'immanim

ma

p

;niüccnmïxma urbrex&—orjbis €

(Ec) ^

Pe

220

- Gonfideratia — XXXI,

ii n'riaf.'bm n

Gentilium in Chriffianos feviebat per(ecutio, Religionem veram pro

viribus, &,(i opusforet, proprio quoque fanguine tueretur: hincáS.

lä.i (f(.

Sixto II. Pont, Mar, benigné exceptus, mox ob virtutum fingulatem

Peelegant

fplendorem Archidiaconus creatus, & tandem the(aurarius S, R, Eccle-

st A Ecd

Íix conftitutus eft, in qua dignitate omnibusChrifticoiis,velut lucerna

ioftlionem

n Sande 1

fuper candclabrum pofita;peculiari (an&itate,omnique virtutum gene«

qutim iforim

$. Laarent, 1€ przluxit3 hinc tefteS. Laurentio Juftiniano, $5.94artyrum circuibat cry-

juflin.

ptas, San Gorum layabat pedes, cecorum aperiebat oculos, lucrabatur animas Chri-

ag fed m

flo, atque flagrabat amore martyrii &c, Etquiain omnes erat benignusac

wnitisbofdisi

ferm. de

hboc $'anélo,

mifericors, meritó cum patientis(imo illo Jobo dicere poterat : 4b in-

*

maor& Ty

& creyit mecum miferatio, &* de utero maatris egreffa eff mecum.

amia tepin

305. 3. AR

tf in of

IS

De Tobia feniorecommemoratScriptura: Cunque effet jasior, tiis

bil tamen puerile ge[Jit in operefed fcnem agebat moribus jàm inip(a juven-

j fipatu,

Tob, 1,4.

tutc, viam veritatis fe£tando, 1dololatras vitando, & veri Numinis cul-

L

tum pro viribus promovendo ; hinc nullis parcebat fumptibus, ut ca-

TO tqUot

4

ptivos folareturfratres, corum fami & paupertati fuccurreret,cosquein

ii

d

tll

|

vera confervaret religione, ne adidola Affyriorum defle&etent ; itest

t Leritam

emnia,que babere poterat, quotidie concaptivis fratribus ( liraélitis ) qui evant ex

Mpratociat

ejus geuere, impertiret. En ! infignem typum;quem S,Laurentius Archidia-

IaLurentio

conus Romz ad amusíim implcvit, dum nil unquam puerile ges(itin

A Matyre

operefed interGentiles immaculatam agebat vitam,plures eorum;ia-

W.ünon Chl'

ter quos erat $. Hypolitus, & Romanus, & ali , ad fidem orthodoxam

Ttlumen

convertit , Chriftianos ob metumtormentorum in fide vacillantes

"!t

confortavit , peregrinos hofpitio fereno vultu excepit, eorum pedes

t'ter um

humiliter lavit, eorumque cgeftati pecunid,operà & confilio fubvenit;

Väfgofempe, Qu

roinde re&e hodie S. Mater Ecclefia de illocanit illud Davidicum:

"Wedttand

Pf, 111, 8« Difperfit, dedit pauperibus x juftitia ejus manet in faculum [eculi.En ! animemi,

ts

quam infigne hic habes exemplum S. Laurentium in amore proximi

mmrkat

imitandi. Sivisaliquandoin mortistuzx agone audire & cxperiri il-

Pf: 405 4

Pal 'm)h

lud confolatione plenum : Dominu opem ferat illi faper letum doloris ejus ,

nl

nunc audi & fequere:; Beatus , qui itelligit fuper eg'enum €r patperem , i& die

"M noan;

mala liberabit eum. Dominus.

W itdolor

3. Sed progrediamur ulteriüs. — Cüm inftaret quondam Judais

Wthnei

gravisimum bellum, & Rex Syriz & Rex Samariz uno foedere jundii,

fmmam 1

jam copias fuas in confpectuJerufalem collocáffent.ut eam ob(idercnt,

msRümmw

& poteítati fux fubjicerent , venit Ifaias Propheta, in occurfum Achaz,

eumque ac populum Judaicum ex parte Dei confolatus cft. ne fibi

"ibalma

audito hoftium rumore adeó timerent, Deum enim certó certíüs opem

W n hæ t

l/4.7, 4 ipfislaturum , & urbem ac Regionemab interitu confervaturum : Noli

W

itaf

duabus

timere , dicebat 1íaias ad Regem Achaz, &^ cor tusum se f'ormidetä

CAuds

M Tüüd s

De 8, Laurentio . M.

usl

4

I

Offtyum

ctudi :itiaft;cm fumigantium . ifforum in ira furoris Rafim. Regis Syrie C* filli Ro-

Jeretut; f

melie ere,

utum pl

Pereleganter hzc verba I(aieProphetz applicari poterunt D,Lau-

'arius d L

rentio S. R; Ecclefiz Archidiacono , nuncà militibus Romz tento , &

jtisveiti

ob profcífionem fidei Catholicz in fqualidum carcerem detrufo; Na-

jt t

li timere, San&te Laurenti , & cor tuum ne formidet à dnabus caudss titionum fu-

:ït)rmmircuibaq'-

migantium iflorum. Duz il caudz titionum, quiigpe extra&i quidem

abatir a

futmigant, fed mox extinguuntur, erant Decius Imperator, Chriftiani

erat ha

nominis hoftis infenfilfimus , & illo infeliciter. extin&to , Valerianus

€ pottti: d

Imperator & Tyrannusimmani(limus, qui duo infernales titiones,fibi

q.

invicem in regimine Imperii fuccedentes, Chriftianos non tantümRo-

mz, fed &iin omnibus Imperii finibus acerrim?

nj a

erfecuti fupt , Veré

aminipam

titiones fumigantes.

eti Nuniu

Agedum San&e Laurenti ! nunc tuares agitur.Valerianus, quo fe- 4 i,

fumptibiti

nior,co nequior,quia jam feptuagefimum agebat xtatis annum,fpe the- yjj,.

utteteL t

fauriEcclefiaftici rapiendi ille&us,omnibus viribus có allaboravit, utS;

efleCbeeni

Archi Levitam & Ecclefiz thefaurarium vel fub fpe prxmii& honoris;

vel peratrocitatemimmani(fimorum tormentorum viaceret;in quem

&litn)qiar

rentius At

finemLaurentio prefente omnegenus inftrumentorum,quibus ha&c.

nus ss Martyres erant excarnificati,proferri jubet,cum mibis atrocibo,

puetegot

ylurer o

quód.(inon Chrifti fidem abnegaret,cun&aiftain fuo corpore experi-

ff o

f

[

retur inftrumenta.Et quid horum afpe&us potuitapud S,Laurentium?

!

fde vt

ftabat interritus , non vacillans, non cffugia aut latebras quxrens , fed

agonem fuumDeo commendans,ad Tyrannum dixit: Ivfelix ! b«s cpu-

ft, eorun

v(lio u

las ego femper optavi !] b«c. enim . tibi quadam tormenta funt , nobis vero gloria,

u Davidt

Ad quod excandefcens Imperator , cum crudeliíli

mé virgis & bacillis

cxdi jubet ;

Faf anime

fufpenditur exinde im aére, latera ejus laminis ignitis

adurunturjiteratójceditur plumbatis glandibus,corpus ejus in equuleo

amtq

j at

diftenditur , & fcorpionibus ferreis laceratur, Et quid ad tantam ac

€tuentam lanienam S, Martyr? Ero), inquiebat , ij somise Domini j Ef

jf dc';'m;.ïi:'[»

u

Ohrifli no» formido tormenta tua, Et cüm crederetur prz atrocitate paena-

tum acdolorum brevi apimam a&urus , audita eft vox de ceelo à

i

ndamj"d

circumflantibus, imo & abipfo Valeriano , qux claré hzc verba in«

te tU

geminavit: Adhuc multa certamima : tibi debentur , Laurenti ! Quod au-

o((fd

j

i

diensRomanus nobilis miles,& fimul videns Angclum pulcherrimum

(in

$. Martyri adftantem , & ipfein Chriftum credidit, acpoftea mar-

(

;

st i

tyrii palmam obtinere meruit ; Valerianus autem ira & furore per-

/(f(]lf-( OP í

citus in hxc verba prorupit : 4rtemagicá vidi fumus , &juffit S. Lauren-

(

rVJlme'

tium à catafta folvi, & denovo in carcerem detrudi. .O gratia Di-.

yifxa, quid potes! Laurentius i

&

nter omnes poenas laudat & benedicit

a

g

(Ec) 3

Deum,

222

Corfideratio , XXXI.

lustnjat, Ó

Deum,nos,cüm mufca nos pungitin mille cffundimur maledi&iones,

aptatorint

Ubi,obfecro , patientia noftra? ubitolerantia in adverfis? Ubifpes in

dtisfactifica

Hür.13. Chriftum JEfum, &hunccrucifixum £ heu nos de(ides,& veré miferos

Df

2

quibus objicit Gentium Do&or Paulus; ANondum enim usque ad [angui«

Ettamen, & tamenah - -

ï: (us lento ig

nem reftitiflis cc.

|

al quod

d quod

4; De Jeremia Propheta receníet Sacer Co

dex, quömbdq ali«

ï

alinteo(udo

Jer, 18; . quandoà DEO miffus fuerit ad domum figuli: $urge, & defcende in. do«

j

i

ilego

qt;[aï

muum figuli,

ut ibidem confderarct opera ejus, & vafa, qux ex luto confi-

a, Vidte

ciebat,& quomodo ea cremaret , ac probaretinigne,

Exc auare hoc?

|

ltoryro io:

FortaffeDeus per hoc humiliare voluit Jeremiam & nos, ut injlla figue

t Videtur

li officina noftram penfaremus originem, utpote ex luto factam? Sed

& alia hic fubeftratio, Audi Ecclefiafticum: | Vafa figuli probat fornax &

imus D

&« 47,

vt agl

bomines juffos tentatio tribulationis. Quemadmodum vafa, qua re&té tem-

moybaret

é,

perata, & conglutinata fant, inigne petdurant, eoque confolidantur ;

Atndom co

ita tribulatio probat,& oftendit, qualis (it juftus j (i enim conftans pet-

It nehlo

du:at in tentatione, oftendit, fe in juftitia effe fundatum ; fi vacillat,&

ottClamagi

animo cadit, hoc ipfo oftendit inftabilitatem fuam , quia, prout loquie

li, Ita, ia

tur Veritas : Ad tempus cvedit , Cr in tempore. tentationis vecedit,

luco 8) I 30

Non fic Laurentius, non fic , fed ut va: electionis , quod portarctno»

tudyenm

Vtaquei

4Ad.9.

men JEfu coram Gentibus & Regibus, fein omni vita , ac przfertim

l$,

tupc incarcere Mamertino paravi

tad omnermtentationemjgnemque

Tl eang at P

"ia I

j

probationisfo

rtiterac conítanter usque ad fupremum vitz hahtum

Macunm

fuftinendum, fecum perpendens ac ruminans ili

am aurcam D. Pauli

Put; ii

Röm. 87

fententiatn: Exiflimo enim , quàd non

funt, condigna pa[fiones bujus temporis 4d

?

b

100 cufar

18.

futura

m gloriam , qu«

vevelalitur in nobis.

D

T

res illi Pueri, Sidrach, Mifach & Abdenago

,quia erectamNabu:

Gl'cm, rC 1g

aamm Q

l

chodonoforis ftatuam aurcam adorarcrecufárunt ,

juffu Regis ad fore

i

Bacem ardentem, ut in ea concremarentur,

condemnatifunt, Verum

Cs, CO'S

fa&i funt, fed animo plané gc»

W

L Cü»quof

illinequaquam formidolofi aut expave

M

nerofo ad. di&am; flarantem properárunt fornacem ,in

quam, velut

"Uüptrie

dnamopi(fimum hortum , liliis , rofis ac floribus vernantem, ingrelii

l

fant: Et ambulabant in medio flamme,

laudantestDeum, & bensdicentes Domine,

"M ày

Duan. 3»;

qui excullit Hammam

j etoc

234

fiquidem Angelus Domini defcendit de coclo;

it illefos,

1

fl

n

ignis, cósque in medio lammz fervav

t

Non aliter S, Laurentius feftinaba

t ad 1gnem & fucc

c;)fos- catrboe

t

l

um mesim eolo;illi foli fervios

fm Wm

nes, unde T yranno generofe reípondit: De

ideo non timco tormsutatua ; ad quodimpius Va

lerianus os ejus iapiGibu$

cx co confirmatusri ens

contundi juí(fit,Sanc&tus autem Martyr magis

rtur le&tusferreus , ut 1D

i,

C*'!:m.

&icebat : Gzwtias tibi 4goy Domiue.

Interim aff-

m l

Mor

co cubet Laurentius; Ej «llatus eff

ledus ferreim injfaar' eratisule|, d' i co nue

De $, Lauyentio C Mart,

223

at :

dus extenfus, & pruna ei fubflrata , furcisque ferreis illum comprefertnt ; & dum

Imperatcrinf(iffebat, ut $. Martyrem vel fic pertormentorum vim ad

Y U

Vv n

idolis facrificandum permoveret, refpondit Laurentius: Ego me obtuli

Deo facrificitum in odorem. (uavitatis,

Et ecce, dum in le&o illo ferreo cx-

p d

tenfus lento igne urcbatur, benignus Deus,qui pon patitur nos tentari

fapraid, quod poffumus, ad ejus confolationem mifit Angelum fuum,

quumb d

qui lintco fudorem frontis , fanguinem vulnerum & plagas corporis

TL

xexlhtous

abítergebat, fan&tümque martyrem ad zternz gloriz; coronam invi-

tabat. Videex his,anime mi, quàm caró S, Laurentio fteterit coclum;

Bd

& nos pro illoadipifcendo quid facimus ?

5, utï*'.lnaü,:

f. Videtur mihi 8, Laurentius, ut quondam Elias Prophetazrum

yo d

zelofi(fimus, Deo T. O. M. in publico campo fuum litaps facrificium;

ob j

ui, ut Daalitis & idololatris ante Baalern genua incurvantibus verum

uatdd

i

confolitt

emonfítraret DEum, altare erigi juífit,in quo holocauctum Deo con-

cremandum collocavit, & quia ignis, intactis Baalitarum facrificiis,fo-

m conduoj

lum fuper holocauftum Eliz delap(íus eít, & illud totaliter confumpfit,

W atl

ideo exclamavit omuis populus; Dominus ipfe ff Deus 5 Dominaus ipfe eft 3. Reg.18,

jo u

Dew. lta,inquam, videtur mihi S. Laurentius, qui, utidololatras Ro-

tll

19.,

mzadverum Deum & unigenitum cjus Filium Chriftum JEfum per-

od at

duceret,atque à cultu idolorum ad verum fidei lumen converteretiipfe

"a Fæm

facrificans,ut Elias.& quod plus eft, etiam ipfum facrificium , Deo in

m

confpe&tu Imperatoris & populiRomani, immolandum,& perignem

j vitz T

concremandum fieri voluit, fupra quod facrificium mox ignis decoe-

um od

lo ( puta Spiritus San&i gratia ) delapfus cft, intàs ipfum accendit, ut

ruji u

orisnon curaretcorporis incendium, Et(icutignis major devorat

minorem, ficignis divini amoris, quo cor ejus z(tuabat, devoravit mi-

lcïcaïm&.b?

norem,hoc eft,

ignemjexternum;quó eum torquebant idololatra;hinc

1ïïuR€5i5ïd!ïi

te&e S. Leo ;

Segnior fuit ienis, qui foris ardebat, quam qui intàs acceudityunde $, Leo fer.

gilut W

H

fa&um eft

J

"

Ü

quód plures cruentum & miferandum fpc&antes agonetmn, de $. Lagr,

qnim

J

-

fpiritu fup

eriore illuftrati ad verum Deum fuerint converfi , cum prz-

| ,ifl qulm

1

r]

di&is illis Ifraelitis exclamantes : Domings ipfe eff Deu 5 Dominis ipfe. ef

güx

UL

Dsw ; & fic fanguis SS, Martyrum fa&us cít (emen Chiiffianorum.

m

14

De Petro commemoratScriptura,quód in atrio Caiphx ad ignem

l

yul

quidem in medio fori accenfum acceflerit , & quia frigus eratfe fcad

"

prunas calefecerit, fed inde tepidior ac frigidier, quàm antea erat, re-

"

j

/

cefferit. Stabaut auteim fervi & miniflvi ad orunas, quia fiiqus evat ,. & calefacie-

JWm

Ü

Vant fe y erat autem cum eis C* Petrus [lans, calefaciens fe.

t quomodo, di-

Jo.lg) 189

/ "

€es; calefaciens fe? 444 ignem ftetit , (ubintrat hic S, Aug

uftinus,

3 Qu

i

j

fedDeum s. Auguft,

w([l

Btgavit, G timore frisido congelevit, quia ter Dominum fuum van

O.p€TtCT- Serm, 1 17,

"

ritus timorc negavit: Non novi bomimem. — Verüm S, Lauren

h

tjus fupcr de rzs,

j

"TL

ardet.

genliderano XXXL,

214

*

atdentes prunas collocatus, Deum & Hominem Chriitum JEfum

yn, 44 MA

publicé & fine ulla formidine confeffus eft, de illo canitEcclefia : In cra-

mthtde f

ticula teDeum meum non. negavi, & ad ignem applicatus, te Dominum jEfum Chri-

s. Ui o

1. jo. 4- fium confeffus fum. Videex hoc , quantüm profit nobis charitas in Deum

j $ER m

iT

(incera: Perfedta charitasaitDile&us ChriftiDilcipulus,;fora mittit timorem.

tmora n vult

&, Recordor hic Samfonis.fortiffimi quondamPhiliftinorum do- *

a otiles H

mitoris,de quo recenfet Judicum liber, quomodo tranfiens per vineam.

fnfhiridri

'Tamnathzlconem obviüm habuerit, quem fola manu apprehenfum.

", icntist

in frufta difcerpfitin cujusore poft aliquot dies per eandem vincam re«

i apitis nn.

greffus examen apum,& dulcem mellis favurn reperit : Er exemen apum.

toombury d

$d. 14,

jn ore leonis erat C* favus meliis, Yluftriffimus Cafar Baronius S. R.E, Car-

.

ht ac hum

dinalisin prxfatione ad MartyrologiumRomanum afferit.per leonem

luitum in ma

illum rugientem prafiguratos fuiffe tyrannos, & Ecclefie Orthodoxe

Mi f p,

perfecutores.qui.licét tanquam futibundi leonesSan&tos Martyres per-

At Gra

fecuti (int , in tormentis tamen eorum gloriofi Chrifti athletz favum.

At d. no

mellis invenerunt;hoc eft, gratiam & Deigloriam, Hunc ergo mel-

mtodorietise

lisfavum etiam in ignita craticula fua przlibavit $, Lautentius Mar-

V ltetein

tyt , ideo omnia tormentailli dulces videbantur epulz , unde ad Ty-

* decen,

$. Aug. tr.

rannum liberé dixit: Has epulas ego feuper optavi ; dequo & S. Augufti-

, hoc eft, SSmà Euchariftià ante

A ant um

2 T.inÍo«n. nis: Benb, inquit, manducaverat & biberat

JH r

hunccruentum ag

onem fe munierat, h

Aidqid

illo calice e&rius tormenta non fenfit.

ninc t«nquam ilá efia [e;inqtiä, 6'

"tolerin|

Czterüm Chrifto pretiofiffi

mo 'Rcdcmpiori noftto gloriofe à

RUEGTM

mortuis refurgenti $S, Apoftoli obtulerunt favu

m mellis unà cum par-

Euj *4. tepicisaffati: Erilliobtulerunt ei partem pifcis afati, r favum mellis. . Favus

n Val

4*,

mellisindulcorare folet cibos amaros & infipidos:(c gratiaDET omnes

"ag f

,

noftras amaritudines 3 pet pifcem veró affatum intelligitur ipfe Chri-

m.m'f;

)

I"Wufoh

ftusin ligno Crucis veré pro nobis affixus,

& igneamoris divini alla-

Ri

urentium

tad hm'a:

tus, ' Sed & percundem pifcem

affatum re&e fubaudies S.La

TO lts

in ferrea, ac ignita craticula pro

'amore Chrifti affatum , unde ulteriüs

5 daylr

m carnis iuz

Opl

de illo refertVita;quod Tyranno tunc prafenti uliró parte

& manduca«

"tl

(0)

affatam & igae exco&am obtulerit :

.

Affatum ef jam, verfa ,

"Htt

Sed undetantus Laurentio auitmmu

$, quern nulla tormentorum vis

Vi

!O g

mqwi 0'4

potuit fupcrare, & quó atrociüs cruciabatur,

eó jucundiüs exultabat in

)

igne? ne mirerisait Mellifiuus,

afcendit enim animaillius & quáfi co»

[MMM t

nhïmlda

Q

lumba fe recepit in foraminibus petrz ,

& in caveroa maceriz ,hoc ,cf» ,

W,alts

in vulnetibus Chrifti, & in perforato latere Crucifixi amori

$ fui; t

æhm- Et

W(

Qu

ergocommorans fua non feufit vulnera, licéttoto corpore unufn VU*

À

L/7 l;

$, Bern.

nuserat, quia anima magis cft; ubi amar, quàm ubi animat? Enimver

lner 5»-'"

'itlo Ícd;l

f. 6."

' Gi

funt ?f:rba prædfz&i 'D^o&oris Melliflui, von fentit fua, dum . illins v

j ITTTP

De $, Laurez!ie «Mapi,

"T

diibun n

saeur, — Srat Martyr tripudians, toto licét lecero corpore , & vimante

latera n05 Cayj, ad

tFl

ferro, non modo fortiter , fed alacriter [acrum carne

tinumTHnts

fua circumfpicit ebullire eruo- fin,

vem. Ubi ergo tunc. anima Martyris ? Nempe in tuto, nempe in petra, nenmpe in

Varitas t

vifceribus 3Efuy vulneribus nimirum patentibws ad introéundum €*c. En ! quid fit

vt

h

comorari 1n vulneribus Chrifti JE(u Crucifixi : j» omnibus «

dver fitatibus, $5,4

Yi

AW

fiorum

ait $, Antiftes Hipponenfis , non inveni tam efficax veumedium ,

quamvulnera

Ng. in

fen; t

Matib, c,

Chrifli, in iis dorzmio fecurus, & requiefco, Et nunquid & tu, ó mi Le&or ?

22?,

p appteho

7. Patientisfimus Job, ubi à Dxmoneáà planta pedis usque ad ver-

Vdern viteit

ticemn capitis innumeris plagis , & ulceribus fuerat percuffus, in hi«ta-

QTT

men omnibus & decumanis doloribus non defpondebat animum, fed

)nius SIRIEIQ&'

optabat, ac humiliter à Deo flagitabat, utin proprio fuo lectulo mori,

Teritperlt

&animamr in manibus Dei Creatoris fui poffet contradere: 1 nidulojob,29,18,

2

efia Onhis

meo moriar, C? fi

ctt palma multiplicabo dies,

Pagninus & pasáim alii, ac pra-

tos Marttrt

fertim textus Grzcus legunt:

Sicut Phonix multiplicabo dies.

Etcur (icut

i atl ?

Pheenix ? Refp. notum effe de Phoenice, prout fcribit Pierius, quód (ibi

Elunc gt

ipfi ex odoriferis cinnamoni bacillis , ac fentibus le&ulum mortualem

Laxtentiu

foleat fternere; in quo recumbens, fi fol meridianus ardentioribus ra-

Jg undtt

diis nidum accendit, ipfa inter fla

mmas moriens triumphalem fibi

uok$ A

leffum canit, dum pauló

poft ex cinere rediviva rcfur

git;unde lcemma;

Bub

lu flammis morior, & orior rc.'

Quidquid fit hoc de Phoenice; talis tamen erat Phoenix S. Lau-

if

rentius nofter in le&ulo fuo igneointer flammas moriens, & oriens in

pofto yd

Vitam zternam, Ita Reverendisfimus Paulus Arefius Dertonepnfium E-

elli unacumï*

pifcopus ; Admirabilis nidus Phenicis, inquit, mibi ante oculos ob

ficiturin quo,ut

venafcatur,[e. voluntarié bec avis comburit ; [t& $. Laurentius,

Arefius hoc

n d

(f

ut noyam C glorio

"fefto n, 16,

quaDH

ftorem vitam [ertiatur, voluntari£ € bilariter mo

ritur: Quare merità cum ob di

*

Cr

éere potefl , In nidulo|meo moriar, C* f

ut Pbenix multiplicabo dies. O Chriftiani!

li r*

glül

r OU

quis nolit ad horam pati,

& hic modicüm ardere cum S,Laurentio, ne

f

zternum aliquando debe

atfuftinereincendium ?

N

"Il

n

»

8. Elias Propheta, quamprimüm currum igneum

;àquo vehere-

tut in ccelum , confpicatus eft, promtisfime illum conf

C

p

endit: Cumque

uf

f

pegerent , C incedentes fermocinarentur 5 ecce currus

igneus , C equi ignei divife-

Ir,

g

Tunt utrumque , € afcendit Elias per turbinem in cwl

tonm

lias non for

4m. Bone Deus! ergo

" j d

I

"]

midavit currum illum igneum,

& cquosigneos? & nun-

quid adhuc i

n carne erat humapa

»adeoque homo pasfbilis ? Igneus eur-

Chryfoff.

iil

w(&u j

"

14$,ait S. Ch

boem, 1. de

l «

ryfoftomus, congru

ebat igneo Elie animo ad eum vehendum i

p/ P.

j

selum, Etqu

are igneus currus ? Subintrat hic Bafilius :

Celeflis itinevis

j amom

]

incen(us erat.ideo nontimy

$. Bafil de

T.

vehiculo.fed alacer &

it ipsem,nec pedem ab illo flammante retraxit

Eis4

j

(' [))I!T»

ji

promptus in illud infilivit;& fic hoc curru i

gnco,

atii

i

» D. Gitntber Feft,

1t

Corn, bic.

(

7 LU

226

Cónfideratio XXXI. ec«

peucun

ait hic Cornelius , non tantüm de Achab, Jezabele & Idololattis, (ed

& de morte,i

foque igne

triumphavit.

CO.

h

En pulc

errimum ty

pum! Pari modo S. Laurentius currum fu-

um igaeum( craticulam ardentem, in qua

affabatur ) nequaquam ex-

De M

horruit,fed generofo illum animo confcendit, non ignorans illum eífe

drefius

eundem cum Elia currum, quó mediante vcheretur in celum. Juvat

de $. Laur. hic iterum . audire memoratum Reverendis(imum

Arefium: - Craticulo

mI4. — 5. Laurentii, alt, currus triumpbalis vocari pote[! i quo pofitus «d celum cvedus

[

fuit, & igne quafi purpur4 am

icttts corona Martyri in capite infignitus, glorif? de

E

Wt

Mundo, Tyranno, Diabolo, ac carne propria triumphavit.

Elias Elifeo Diíci-

T

stefferam pallium

5,Reg,, pulofuo ia paradifurn raptus,in fingularem amori

Luc

13.

fuum reliquit; E levavit pallium Elie, quod ceciderat ei-

Hoc& S. Lauren-

tius fecit, dum pallium exuftz fuz carnis, & facri corporis fui reliquias

nobis Romzin Agro Verano reliquit, fpiritu autem ad coelos & usque

! hobhara

in confpeétum Alusfimi afcen

dit, à quo triplicem aureolam Do&oris,

hu

Elias Elifeo dile&o fuo Difcipulo, cóüm

Virginis, & Martyris accepit.

O utinam $.

t g

raperetur in paradifum, duplicem fpiritum reliquit,

ébtadhuc

Laurentius nobis tepidis Chrifticolis fimilem quoque duplicem reli-

] tur,& quöd l

suiffet fpiritum , ut ardentiore & intenfiorc amoris igne amaremus

la onors k

cum , unde canit Ecclefia : Excita, Domine , in Ecclefia tua fpiritum,

FIsatotitura

cui Beatus Laurentius Levita fervivit, ut eodem nos veplesi. fludedmus amart

tf

1

!.

1

R

quid 4

mavit, €r opere exercere , quod docuit.

titum in

j

uid non reftat , nifi ut S, Lau

rentio glorioüsfxmo Chriiti

as ;j

Martyri ex animo. congratulemur, ;

Eja fortisfime Athleta! vici-

carnem , Diabolum, peccatum,

L fuhuty

(ti, fuperáfti Tyrannos, mundum,

hm Qrri

ac te ipfum ; proinde te meritó fortisfimum pr

zdicamus, quia te

"tl m

in quo perfe&a confiftit vi&oria ;

Nunctu gloriofus

ipfum viciíti ,

n nu

cum Deo regnasin c

aelo, & inimici tui ardent in inferno , illiin pru»

Vadu t

nis, tuin deliciis, Refpice, obfecro,de caelo,

& in nobistepidis divini

"amorisignem accende, ut Deum fuper omnia diligentcs,fic tran- :

mfævixö 2["*

— . fcamus per i

fta temporalia, ut non amu

"du

tamus aterna,

äm]u,!;

d

UT

Nutompl

A

RUT

)go( ec

tj 4

RES

L:

$

^ Md

:

$

4

Itj

;

Mils Vulp,

- CoN

88 Co)ES

227

BOX

Est i n n

n

M

j

od

—

BOC opoago PEX-OCEIue ECC -2 GDCSP BO PEXS--

,

CO

Y

j 3

;

yiut eumm

DERATIO XXXIL

t

noranstlund

ifericordiz in Coelum.-

D cteum, j

:De Matrc M

teftum: Gul

aflumta. -

r du

Pro Fefto Affumct, B. M. V. :

nf

has ElfoDj

dMaria optimam partem elegit , que non auferetur ab ea.

velfenmplit

dlock lat

L.uc, 10,42,

Y,

porin t tl

ad celoMut

Acob Patriarcharum decus ,

ubi ex filiisfuis ex /Fgypto in tetram.

rolan D

Chanaan cum frumentis, & muneribus yedcuntibus intellexit,

quod Jofeph filius chariffimus,quem jam pridem extin&um crc-

i Difipiid

j

m

debat,adhuc viveret, in univerfo ZFgyptiorumRegno dominare-

ye dplie?

tur, & quàd infuper ab illo vocaretur in terram /:gypti, ut tantz

g g

glo.i;i

2, honoris, & divitiarum effet particeps,qua(i de gravi íomno evi-

gilans, attonitus ac ftupens przlztitia, & admiratione tam boni nun-

gdfa wf

tiifeipfum ampliüs capere non potuit, unde vitali fpiritu ceffante qua-

| W g

fiin deliquium incidit, Tandem ubi plauítra & jumenta , omnemque

Gen. 4f»

aol Chn*

