^. Cor. 9,6.pof't€rum te liberaliorem

erga pauperes & peregrinos exhibere ; qui

-t Drerer

; qui feminat in benedictionibus, de benedittio-

- Uhtnes Dama

enim parce feminat , parcé & metet

nibus & metet 5 przfertim te liberalem exhibe, fiintemp

lo cui;u.s dm

*

JitMarg: hi

L

L

j

3

D

Ptl c

rf

nus patitur eclipfin,

*

3

3

]

6, Czxterüm

Siraci

des omnibus ;:arenïibus (alutare (uggcritconfi;

MAUR

biles pervenerint , juVent

lium, quomodo filias fuas, cüm ad annos nu

.al

N agl

- Eccl,17-honefto ac fenfato tradant in matrimonium : Trade filiam , C* gramde ops

YV I UT n

& bomini (en[ato daillam. O felices illos parentes, qui filiabus pro«

fecerisy

;rocurds

ID

curant maritos pios ac fa

pientes ! ita Noémi nurui fux Ruth :

? *USsdc

virum opibus, pietate ac prudentiá preftantem ; T&

lit itaque

W Wmm

Rutb.4, 13. vit Booz,

uftrata

Itj [

Boox, Rutb, C* accepit uxorem C'c.

Hoc & S$.Anna Kcit fuperiore il!

E

Qu

$ dl(

dum enimSS.,Filia ha&enus in temploDeo Ange

lica infcrviens

Spiritu,

*

Sacerd

ote ad matrimonium curh JU-

à

i

purirate pro more illius gentis à

BEU

vene xqué nobili, ac probo invitaretur, &

S Anna percepifiet; quo*

N

RR

Ug

u

forsin expofitione virgarum cecidiffe

t fuper

Jofephum, de fimili regà

m

Davidis profapia oriundum,;juvenem

fenfatum,(an&um ac piislrmutm

| &l&fimo

lutem Ifrach

tmavm

libentis(imé annuit, ex/pectabat coimredemptionem & fa

tä"a(

proinde meruit videreJE(um benedi&tum fructum dulcisfi

ma filiz iux

um o

Iætls à

Durland, Mariz, ita Durlandus Carthufianus: Filium Dei ex fua Filia *incfz'ndt

10[ 60«

4

acpe

17

iindige

gnofcere, atqtte adorare meruit. O ! quis dicet,quo animi cum jubilo & men. Carrp. de

tulit, Obl

tis folatio ? Hic verificatum fuit illud Veritatis : Sienim duo ex vobis con $. Auna.

amei ia

fenferinz faper cerram de omni re, quamcuuque petiévint , fiet illis aPatre mneo. D'uo Mart 19,-

mat Jouta

ilti funt B. Virgo Maria, & SS. Mater ejus Anna,in medio corum ]Efus

19

tutir dl

confittit. proinde non poterit efle repulía,fi ad Patrem pro nobis lo-

£t0fi oj

quantur tria hzc amorisinfignia: HocS.Annz Privilegium eft, ait do- 4425f i5

&iffimusManfius, nulii unquam creaturz participatum, necusquequa Prompt.

alrin p

que ulli participabile unquam, nimirum , quód Filium Dei nepotem

vre fliumdut

fuurm habuerit; & quidem,tamet(íi Chriítus etiam Jofephi denomine-

facro di[f.4.

3

$i, & at

tur filius, hictamenin ejus gencrationem ncc quicquaminfluxit,utpote

o & At

quxSpirituSan&o cooperante confummata fuit , qui puriffimos virgi-

spartedilic

nalis uteri fanguines ad hunc divinum conceptum permovit: at veróS,

Annpa filiz fux corpus illud,& fanguinem fubminiftraverat,e quo facro-

is ac ho

;ovendi o

fan&ta & immaculata Humanitas ÀAlmifimi formata fuit. HacManfius,

: familie lt

Et quid, obíecro , excellentius de hac íanctiífima Matrona dicere pote-

icolim Ab

rat? Manetergo: 7Multa filia congregaverant divitias, tu fupergre[[Ja es uuiver[as. Prov. 31,

Fallax gvatia & vana eft pulchritudo: mulier timens Deum , ipfa laudabitur.

29,

muncrautif

ey dig tl

- Etíü verum eft, prout verifiimum eíft , quod arbor cognofcatur ex

fru&tu, itaipfaVeritas Chriftus: Ex frudtibus eorum cognofcetis eos.. Nunquid Matib, 7,

dicerebpt

TU hn

colligunt de [pinis uvas , aut de tribulis ficus? quisautem meliorunquam fru-

160*

Gus in his terrisfuit, quàm JEfus Dei & Marix Filius, de quo 5. Elifabe.

rCC hïc,ämcm

tha Mater Pracurforis; Er besedictus fruitus ventris tui? Ex hoc fubinfert Luc. 1,45.

vrincs 7

$. Joannes Damafcenus, quàm fané&ti fucrint Parentes facratisfima Vir-

diinl

tl æ

M

ginis Mariz; Profedlo ,inquit , ex veztris veffri fru&u immaculati agnofcimini, $.Damafc.

puumpod

quemadmodum Chrifhus quodam loco dixit : Ex fruéibus eorum cogno[cetis eos.. Ex Orat.Y. de-

»

i

quales fructus tu profers , animemi,bonosan malos? Examina te, nezar. B. V.

yocre u

1

,

.spevati

,L

/

l

ï

aliquando audire debeas : Omnis arbor , qua non facit fruttum bonuim, excide- Mattb. 7

U , Ó in ignem mittetur.. Sed progrediamur ulteriüs.

19.

4l

Á

MHHO P

7. Venit hic mihi in mentem Jofeph , dilc&us ille Jacobi Patriar-

cnæsqm

h»

chz filius, de quo Scriptura commemorat:

if

soi t

*ael autem diligebat jofepb Gm.37,3.

fuper omnes filios . e quàd. in feneiute genwiffet eum: fecitque ei tunicam polymi-

.[æäantfm: j

iam.. Et qualis, dices, hzc erat tunica polymita ? Et quarePater foli Jo.

du

eue

|

gt

(

/

epho filio ejusmodi fieri voluit veftem ?. Obferva Scripturam , quia

[

Pater eum diligebat, ideó hác tunica talari Jofephum donabat ; fed

v

«t

j

quare tunicà polyrnità, id eft, variá, & liliis diverfi coloris variega-

inni p

ï(

ta? Advertit & notat híc $. Chryfoftomus, quód Jacob filio fuo di-

(cp üm«

K

p

le&isfimo talem veítem oblongam , & variis coloribus contextam

(andi

u

!

il

curaverit fieri, quafi prophetando diceret: Talis, 6 mi Jofeph, crit

i

!

onct

j

Vita tua ]xtis & adverfis, confolationibus & tribulationibus mixta:

jm o

eff , vanii coloris 5 latis m:g

þc/dit ei tunicam polymitam , id

ia parmri,&en;::k 5$ Chï]foj?

'x IMF

»d

(Aa)z

188

j üf:idtratia- XXFH,

lnl f!ifpe'ct

botti. 87. im quod cerie i Sandiis omnibus facit Deus , quos neque tribulationes meque jucuu«

ditates finit babere continuas 5 fed tum. de adverfis, tum ex profperis jaftarum vi«

4

"

wdi]Eus, qu

Maïth. 3.

t«m quafi admirabili varietate contexit,

lugebat zec

Ita quoque Deus cum S. Anna

dignisfima Filii fui Avia difpofait,

mulmi t i

cui & (imilem tunicam polymitam procuravit, id eft,varias tribulatio«

a patetem t

nes ei immitendo, quas tamen benignus Deus diver(is rurfum tempe-

wadto ploag

ravit confolationibus, Magna hzc erat illi tribulatio , per annos vi-

Artt annorum

unitbu? C

ginti optata carere prole, & quód hanc ob caufam à Sacerdote in tem-

plo, tanquam à Deo maledi&ta, fuerit cum oblationibus reje&ta ; fed

tht gro

benignus Deus mox alia confolatione eam animabat, dum ei Ange-

stl quunto defi

Antioch;in

lum fubmifit , felicisimam illi prolem annuntiantem ; Promeruit, ait

aanmemin G

Bibliotbeca Antiochus , eccipere Sanctam Virginem Mariam Matrem Dei , qua omnium ho«

, Drncige

vet, Pa- minum , & etiam Angelorum eft praflautifima.. Magna infuper hxc erat el

diAnn, Ài

'

adverfitas, dum inaudiit, & quód impius Herodis gladius pasíim ia

M ANQEDteT)

innocentes fxviret infantes, & quod dulcisfima filia cum JEfu pueru-

uD d. Y

lo, nepote fuo, &S. Jofepho de no&e intempefta fugerint in /Fgy-

fltr Mi D

ptum , ubi per feptem annorum Ípatium degebant in exilio; fed rur-

ICY, Annar

fus gaudium, ruríus fupervenit folatium , dum hanc fan&isimam tfa-

igitavaticinatus t

miliam fanam, acincolumem de novo vidit in terra lfrael adventan-

H tf

tem , ubi impofterüm fedem fuam Nazarethi in domo 5, Annz ( ubi

AUOVR a

&Verbum incarnatum eít) figebant ; hic poterat]Efus, ab exilio reduz,

fi& l Qamde

Mattb,^ 5,ineritó ad $, Annam Aviam dicere; Nudw eram, & operuifli me, bofpes,

FACE Vitos

305

collegifti me. Sed paulo poft (uccedit iterum alia tribulatio, dum s. Anna

$ Uadi

atatis fux anno 7^. grotare, & ob dolores, ac fenium le&o affigi coe-

"l tofr

pit ; fed confolabatur eam mius(imus JEíus tunc otodecim anporum

juvepis, ftans ad cjus le&ticam cum SS, Matrc (aa, inter quorum manus

m f

T f

S. Anna in voluntatem Dci refignatisfima piisfimam animam fereno

II II

vultu in manus aterni Patris tradidit, quam interim Angcli ad lim-

bum San&orum funt comitati, facrum autem exanime corpus ejüs a

"tD b B

i eE quo

amicis in valle Jofaphat terrz mandatum cít. Hic adimpletum fuit

B

o

illud Davidis: Pretiofa in confpettu Domi

K

j mors Santtorum eju.. O felicem

VE

Pf.X145.

! O (an&isfima Chrifli Avia! Ó

Wt

(ortem, fic poffe occumbere mortem

L:

As rl

fan&ta Anna! impctra & nobis clientibus tuis ali

vitx curfum (imilem beatam fortem & mortem.

quando poft hjus

VWf Engadd

hetz totan-

'Mqu*fi Tif

$. Etquid ulterius dico de te,

$. Ànna, quam $5. Prop

N

A

efiderabant & exfpe&abantin fubli-

Xïhw

te fzeculis in fpiritu przvidebant, d

-

J

Ehs

2.. Reg- 6, di

um generis humani naicituram ? ldeo David falrabat toti

« viribus ante

TVen

I

Dominum ,

hoc eít, ante Arcam foederis Domini, quia tunc juxta opls

kïmlt [

allhäp

At

$. Ambr, b1onem S. A mbrofii pravidebat in

fpiritu Mariam de germine fuo Cbrifi tbala-

N

ttde

fem. 25, ffio eeiandam, getmen autem hoc non erat aliud, quàm $.Àn

na ex regia

aVI«

L l

itf

f. 160,

-

1- m $. Inna,

489

DI

avidiä ftirpe oriunda, de quo germ

iné nata eft Maria ; & de illa na-

fpri if

tus cít JEus, qui vocatur Chriftus.

*

Lugebat EzechiasRex, cüm ab líaia ipfi in

—tima-ta"* fuit fententia: DiQ

UT

Iidc 383 Il.

[pone domui tte, quia morieris tu, & non vives. Elinc dolore & moerore ple-

ais r

nus ad parietem templi fefe convertit, & flevit Execbize fletu magno, — Et

tütfüm t

quatc adcó ploravit Ezechias ? Fortaffe, quia tunc erat juvenis triginta

0, Rtit

novem annorum , junioribus enim fiae dubio mors videtur acerbior,

xcerdoteint

quam fenibus? Caufam fubjungit Eufebius & Cornclius: Flevit ergo , Corsel, hz

iburtidud

quia tion habebat prolem , ex qua uafceretur Chriflus, Abrahe & Davidi pomiffus.

V. 3.

Y dum «t

j

Ecce! quanto defiderio pientilfimus ille Rex defideraverit effe fecun-

. Drusait,

I

[

dàm carnem in Geneàálogia Chrifti, in qua erant r4. Patriarchze, t4.Re-

tj uetti

ges ,& r4. Principes virtute infignes, in qua Genealogia (ingulariter ex-

(aner hat

cellitS;,Anna, Audiamus S. Thomam Villanovanum ita de laudibus

Sg mo Wtw

Vidiu puiti

B. V. loquentem :- Quid ultra , inquit , requiris in Virgine ?. fuffcit tibi , quód

t0.1.. fer 2.

curm E

Mater Déi l.. Subinfero ergo:

Quid ultra rengiris in $. Anna? fuffcit tibi,

de Nat, B.

fuperint t

quàd Mater Maria Dei Genitricis eff.

3

M.

yerilio; d

:

Hanc$, Annam pravidit & l(aiasPropheta

; dum de Chrifto ventit-

od

To ita vaticinatus eft: Er egredietur virga de radite jeffe , C jlos de radice

[

J55 I/2, 1Y, T.

L]

Ms adva;ä&

afrendet, & requiefcet [uper eum [piritus Domini. Virgahxc juxta mentem

no j At^

Hieronymi, & aliorurm $$, PatrumMaria cft, los Chriftus,radix autem

Corn. bj'c.

A

sabatitie

Jcfle S. Annam denotat, ex hac enim radice pullulavit hec virgam

grwjïl If Wf

ftica, & ex virga los campi, qui cít Chriftus Deus nofíler.

.. 9. O fan&isima Chrifti Avia ! Si JEfus eft illud granum frumenti,

350» dm&.&

n d*

pro falute noítra mortificandum & vivificandum: Nif; granum. frumenti

Xdecit

p

cadens in terram mortuum fuerit , ipfum folum manet ; fi atttem mortuum fuerit,

jo.12424-

p

t quorum

malium fruchum affert , tunc beauffima Virgo Mater, filia tua, eítilia foe-

n 4nitmu

t

cunda , & virginea fpica,

ex quaillud myfticum frumenti granum pro-

j

diit; tüveró , o Be

lgt

atiffima Anna, cs ille ager fertiliffimus, & à Deo

mecot

n

benedi&us, ex quo hzc fpica,

& cx illa fpica dictum frumenti granum

hu

-ad fummam ufque altitudin

em excrevit,

.adit

OW

n

SiJE(us nepos tuus e(t dulcis ille Cypri botrus,

ufque ad fi uþrcmam

il

/l n

fanguinis ftillam in torculari Crucis expreffus :

"

li

Botrus Cypri diledus meus Caus y,135,

p

|

ibi in vinzis Engaddi , tunc Beatiffima filia tua Ma

ria, eít illa vitis foecun-

llläl

da, quz quaft vitis frudificavit (uavitatem odoris

! Tu autem

D

atrona, es illa vinea

, o fan&is(ima Ectcl. 544

popttt

; €X qua uterque incrementum fumpfit,

"

-

*

j

Si JEÍ

us eft negotiator ille Evangelicus,

quaxrens bonas margaritas,

Mattb,15,

li

yt

& inventáà uná pretio(à margarità abiit, & v

endidit omnia, qux habuit,

[

& emit eam ; tuncintemerata filiatua Mari

aeít primariail

la, quam in-

j Uf

Sanáa Dei

yi "

Á ,jigth

venit, & redemit,margarita, ita S. Cyrillus: 5it tibi,

AMaterylausy $, Cyrill.

gaü"f

rrarum. "Tuautem o pientisfima Do- bom. contra

"

,l[l

i es enim pretioa. mdf'garita orbis te

(Aa) 3

mina, wNeflor,

190

(o»fideratio XXVHI,

"T

Mündum po

mina, S. Anna, es fclix illa & puriffima maris concha, quztalem ediQ

ii Epifcop

dit margaritam.

Geno ,-, 90

Si JEtus cft benedi&us

fru&us ventris Mariz, Beatiffima Virg'o eft

vfatoris, milit

arbor vitzio medio paradifi fituata, & ex qua divinus ille fru&uscrevit,

infniiadien

audis laudatur

- &1n lucem prodiit; tu veró Sanéia Anna, es ille paradifus voluptatis ,in

Ge1.5,24. 420 plantatum cít illud lignum vitz. Zinra;ait BreviariumGallicanum,

utede non alit

in bistexris couver[atione. [autiitate vita, morum bone[late fe exbibuit paradifum Dei.

hipufum Dot

Al mfcivol

Si denique JE(us eftilleAngelusimagniconfilii,qui quopdamMoy-

— fiinruboardente, & incombul(to apparuit, cumque & populum Ifraéli-

oprefilfet

ttitos faosad (

Exod.535.. ticum confolatus eft: Apparuitque ei Dominus in lamtma ignis de medio ruli 5

& videbat , quód rubus avdevet, C non combureretur ; tunc intemerataVirgoj&

ff.(xï!cäi m rl

Genitrix Maria eft ille rubus abomni peccato immunis,& illxfus , ac

At g

Me pf

incombuftus,in cujus medio apparuit ipfe Dci Filius ; unde Ecclefiaca-

nit: wbum. quem viderat Moyfes incombuflum , confervatam agnovimus tuam

ao (üm e

laudabileim Virgiuitatem: Dei Genirrix , intercede pro nobis. 'Tu vero, S, Aopa

'tüem defn

Chriiti Avia, es illa terrafanéta, quz rubum ardentem ,fed incombu.

U cipum,

ftum permanentem germinavit, Quid igitur rcftat, nii ut concluda-

"u rtpotitgan

Tfritbeih:de

mus cum Tiithemio : Quicunmgue ergo: ponudere peccatovura premitur , ad fmum

üttelinq.

laud, $, Matris Anna fidenter confugiat ; Anna enim gratia dicitur , ac fecundum uomen

*UONS t prim

Anga, — futtm gratiam impetrare non definet. — Elige cam in Matrem , & fenties jue

L imb iil

Vamen , Ámen,

:

P ot enero

ECC XX J2 290€-3900(€-—2: 990 2.:99—:

M

fs Ldo

j

CONSIDERATIIO XXVlIL .

QUotum Tin

:-:gciäxoSalva:m

De Quinque SS. Martyribus Valentino, Lu-

"If to C

tl

.f

dovico, Fortunato, Laureato, & Candida V.

n

ly h

Ual

! T Veter

. M, quorum Sacra Corpora in Templo S. -

1 mïln&am ad

Crucis Biberbaci religiofé affervantur. -

"ls

D [S .Mart

t

Pro Fefto di&orum SS. Martyrum.

C

þ Spe&aculum

fa8i fumus Alundo , 65 Angelis , &5 Homigi.

Notín

Mi Q

N

"n

i (l fy

bus. -'17-.Coirin::he4, 9,

Ws

ïwch Q

r

W

Qn aberravit illeà veritatis ?copo,. qui hune mundum univer-

fum theatro magno comparavit, in quo, velut inaliqua comce

N

m ,o

dia , diver(x cxhi'bcmur períonz, & a&tiones ad ;rudicn u

eie-

Ubinte

K

-

"

,Dg qziizqa? $5, M.»zrt)rribu: Biberbacenfrbus,

i91

us

dele&andum populum, .Hic perfonam gerit Summi Pontificis , Car-

dinalis, Epifcopi ; ille Imperatoris, Regis , Principis ; ifte belli Ducis,

tifmi

mercatoris, militis; alius civis agricolz, morionis, mendici &c, Tan-

lleí

T

ï

dem finità aCtiene quilibet faam deponit perfonam ; qui bene fe gesfit,

j

(Z;

l!

lu v

!

àcun&is laudatur, & commendatur fpectatoribus ; qui veró male, pro

um

If

ï

Ut

j

mercede non aliud, ni(i vituperium reportat, & afelli titulum,

t at

Auguftum Potentisfimum Imperatorem, fub quo pacifico Principe

i quondamda

Chriftus naíci voluit,confulamus, qui, cüm per annos quadragintaRo-

mano przfuiffet Imperio , tandem moriturus, tefte Suetonio , amicos Sueton, u

populumiti

inis t

& aulicos fuosad fe convocari voluit, quibus ambitiofo apparatu Cz. vita

(mpgr,

emenaaVtt

faris leticarn circumftantibus dixit: Saríne commode per[onam noftram bac

ynis, :

fiená , boc tbeatro egimus ? Bene, bene, refpondebant amici ; bene & com-

modé, Auguítistime Imperator! Tum ille: Valete, & plaudite, & redu-

unde Ed

" ag»:m*im y

&is cortinis fuam cfflavit animam, Hzc eft mundi fcena & theatrum,

& (ic tandem definit noftra miícra, & caduca omnia.

u vero, at

m.fed t

Altiüs erigamus animos , mentisque oculos, & infpiciamus thea-

trum, feu potius amphitheatrum, quodin hodierbum ufque diem Ro-

tfiutcor

m videre eít, in quo tot $s. Martyrum millia inter tot gentilium per-

" Premz'tar T

fecutiones in primitiva Ecclefia fpedaculum fadi funt mundo ,& AAngelis, & 1.Cor As

, gc'(enmdüm i

em, at

hominibus,imO ipfi Deo,qui eorum fpc&tabat agonem & forte certamen,

intet quos generofos Chrifti milites, & athletas fortis(imos merito, &

noftti quinque numerandi funt gloriofis(imi Martyres, videlicet S. Va-

w ue

lentinus, S, Ludovicus, S. Fortunatus, S. Laureatus, & 8. Candida V, &

"

M. quorum Translationis feftum hodierna luce in hác Ecclefià noftró

CrucifixoSalvatori facrá folemni cum ritu celcbramus,de quorum vita

& forti pro Chriíto certamine plura imprafentiarum confiderabimus,

auol

?. Jofeph Jacobi Patriarchz filius olim mundo, & Angelis, & ho- Ges, 57,

ndi

miaibus fpe&taculum fa&us eft, dum perfidi fratres eiusillum miferunt — 55,

incifternam veterem, & tunicam illius fcedé laceratam ,& in fanguine

(ept

&di intin&tam ad patrem remiferunt:

Vide , utrum tunica filii tui fit $ Jo- , Profper.

eph nofter, ait S.Profper,

Ti

Chriítus eft, & tunica feu veftimenturm ejus de proy;f,

funt $$, Martytes,

ó quámfoede vulneribus lacerati !'& tamen funttuni-

10Rib. p,Y.

&à & veftimentum Chri(li, O Pater xterne ! Vide, utrum tunica filii tui fit ?

$17.

Sponíus ille coeleftís miré commendat, & dilaudat (ponfam fuam

;-ï, 5 Hamffi

àgenis ejus rubicundis & purpureis, quas fragmini mali Punici asfimi-

lat: Sicut fraemen mali Punici ,ita

gena tua, absque eo quod intrinfecus latet.. Ex

Cant.433,

quare hoc ? Refp, V.Beda, quód per Sponfam illam debeat intelligi Ec-

mum

(

clefia, per genas autem illius fragmini mali Punici fimiles $5.Martyres,

qui in proprio fanguine inítar corticis mali Punici rubricantur, fed fra-

u

n

o

T

väo.malo interior apparet granorum candor

: Offendit , ait Beda, colorem V, Beda f.

ad qi

u(

[4

HH.

hr

192

Con[ideratio XXVII.

wdomanum

de $3.

Punicum in genis Ecclefte, cum prima C* eminentiora

ejus membra, ifi efb Mzm].

MA.

res fantti , fanguinem fuderuut pro. Chriflo. —

ttfefptend.

naiterz m

Peteleganter & breviter SS.Martyrum mortem & fortem definivit

Vates Re2ius, dum martyrium eorum calici falutari, & inebrianti com-

t loquentem

Calicem [alutaris accipiam &c, & in alioloco: Calix tuu inebrians

l

M Tf

Pf. 11$, paravit;

den fmanm.

13.

quam praclarus eft

? Supra quod cgregie S. Auguftinus: Hoc calice, inquit,

. inebriati [unt Martyres , quando ad Pa[fionem euntes fuos non aguo[ceba

ut. Quiá

! VWeerhis,

Pf 43.$

?

L

Ethoc

aM decem cor

$. Augu[l, 141 €

brium , quám non videre uxorem flentem , non filios , non parentes

amorem Chrifti JEfa Crucifixi,

imyin Edf

i& P(,.AS, Ob

-

atnpuis Ma

Etecce. tales fuerunt & no(tri quinque SS, Martyres , qui velut tu-

nica Jofephi fuerunt lacerati, & in proprio fanguine intin&ti, ac velut

Micutione, et

d Valentinus

malum Punicum feu granstum difrupti, non curantes ampliüs, amore

11)$. Fortur,

JE:u Crucifixi inebriati , ifta fxcularia & mundana,carnem & fangui«

nem ; hinc gaudentes ibantà confpe&tu Concilii ad locum fupplicii. &

M ua ju1ta;

( cemete

theatrum crudelitatis, quoniam digni habiti funt pro nomine JESU

Ád.j,41. contameliam , imó & mortem pati. O Chriftiani ! fi vere Chrifliani

t Cirilto f

TitzM, cum.

eftis, latamini hodie cum 55. iftis Martyribus, eosquerogate, ut lumen

vobis ad cogaofcendam iftam veritatem à Deo impetrent, & imitandi

"atts at

"Yoluptatem.

A Vesit i.

3. Vidit quondam S. Joannes beftiam mirabilem, grandem & im-

"um b

manem, quz de mari aícendit, & habebatcornua decem: Er vidi de mari

"sctm a

4poa.3,r.

pefliam afcendentem , babentem capita feptem C cornua decem.

O portentum:

n t PUH

ó crudele , & ha&enus invifum monftrum ! Et quid, dices , fibivo

luit

! Qonptllos

"um anim

Alazar haccruenta & horrida beftia? Refp. A

Icazar, per befttam hanc intelligi

bic i

debere Imperium Romanum Ethnicum, & idololatrix deditum, quo

"f mm&a li

1 iriguntur,&ü

4AApoc.

Ecclefiam Chriftianam primis annis acerrimé exagitavit per feptetm

u

vcl prout aliis meliüs arridet, per decem per(ecutiones,

l Dtnfea

Cornel bic.

Prima fuit fub Nerone, qui prima Ecclefiz capita Petrum & Pau-

[

l

mzrdgmm 1

lum interfecit. Secunda fub Dornitiano, quiJoannem in ferventis olei

QU menf

dolium mifit, Tertia fub Trajano , qui S, Ignatiu

m M. & Epifcopum

"fj (

Olu;

Quarta fub Antoni-

in Amphitheatro leonibus devorandum objecit.

MM

gBo.qui plura C

hriftianorum millia trucidari juffit,

fub quo paíb (unt

&c. Quinta fuitfub Septimio 3c-

S Polycarpus, S Felicitas cum filiis

ulioMaximo,lu

ln

W

0 a"oqu

vero;fub quo paffus eft S.Vi&or & alii Sexta fuit fub]

i LIUI'E

quo pafli funt S. Pontianus & Anterus Pontifices &c.

Septima fuit lu

ld

S, Cot-

tur

Wa

Decio. immaniífimo Tyrauno,

fub quo pasfi funr S. Fabianus,

al

nelius &c, Ostava fuit fub Valeriano, fub quo Marryriu

m obiöruntf ?

]

m&m

u

b quo $. Fclix

iy

Laurentius, Cyprianus&c. Nona fuit fab Aur-liano, f

Vs fedu

Papa,& Agapitus &c, Et deciia quz fuit fevisfima, fub.

Dioclctiano &

1

fdms p ) h

IQ to

Maximiano , fub quibus paffus cft S. Scbaftianus, & fere jnnumcri ali

L

bura

Wi

D, Gj

De quinque $5, Martyribus Biberbacenfibus,

193

DC

per Romanum Imperium difperfi, ita ut fub illorum regimine uno

mehíe feptendecim mactarentur Chriftianorum millia, ubi Chriftiani

ontm du

non aliter zftimati fupt,quàm ficut ovesoccifionis. Audite de his tempori- $, A4g. in

jmebriant

bus loquentem S. Auguflinum : Quanta mala, inquit , pa/Ti funt Martyres, Pf. 12.7,

( t t

quanta tormenta , [qualores cavcermm , firitturas catenavum, [avitias ferarum, av y, $.

la ia

dorem flammarum , aculeos contumeliarum &*c,. quis dicet ?

Vide ex his, & confidera, quapam fuerint predictz immanisfima

ruofut

beítiz decem cornua, nimirum decem iftz perfecutiones, de quibus di-

m f

ximus, in Ecclefia Dei primitivà per Luciferum excitatz, in quibus ta-

«j ii

men fanguis Martyrum fuit femen Chriftianorum; fub qua ultima

perfecutione, etiam quatuor San&orum noftrorum Martyrum , hoc

intin£h i

eft, $. Valentinus, S, Ludovicus (ambo cum proprio nomine in lapide

samlis at

l

^

M

incifo) S, Fortunatus. & S.Candida Martyrii meruerunt obtinere pal«

atpem &t

^

"

F

yaum lp

!

mam, quia juxta authenticateftimonia cum S.Scbaftiano M, in eadem

ï

l

.2

crypta, & ceemeterio poft exantlatum martyrium cum proptio fangui-

o Bofmitt|

f vacCrtt

ne proChriíto effufo fuerunt fepulti ; S.Laureatus veró in cermeterioS.,

Cyriace M, cum S.LaurentioM, à piis Chriftianis fuit terrx mandatus,

vooate f

trei, i

ex quibus patet, quod paffus fit fub perfecutioneValeriani, h. c. o&avá,

4. Venit hic mihi in mentem Serenisfimus ille , ac ftrenuisfimus Fawi.ftra-

Princeps, & belli Dux, Alexander Farnefius, de quo Famianus Strada, a Hiff.

, gunitt

t l Vidl ,!5

quód, cüm ar&a obfidione urbem & munimentum Aldernard in Bel. Beg, 1. $,

gio cingeret, publice in caftris fuis menfam parari jufferit opiparam,ad

, Qpotti

quam nonnullos (uorum Generalium & Officialium, ut fic magis cos

",ditc

j 3(15";93

!

IUl

j

ad pugnam animarcet, & acueret, peramicé invitavit, Etecce,cüm lati

1à

mhixi

u

affident meníz, ab obfesfis Aldernardenfibus é vallis & aggeribus belli-

1 dcdltüfïh

qu

Ca diriguntur, & exonerantur tormenta, quorum ferreis glandibus uni

vt p

generali menfz asfidenti demeffum eft caput,alii per alios fubfequentes

l

bembardarum pilos fauciatum brachium, tertio transverberatum pe-

u Pa

:K

&us, & quia menfa & fercula humano erant coníperfa cruorc, fugienti-

ia

f

í

bus cateris, folus in menfa impavidus remanfit Princeps Serenisimus

) u

J

ld

Parmenfis Alexander Farnefius , qui abinde nec latum unguem difcef-

4'

M

Lamf

fit, unde de co Strada: Qui nec fedem , nec vultum mutavit.

i

[

IO&

Vos alloquor, gloriofisfimi Mattyres, SS. Valentine, Ludovice,

[

's

?

j

m

ortunate, Laureate, & Candida, quid vobis tunc videbatur in immani

J

a

1

illaTyranni perfccutione.in qua vinculis ferreis conftri&i,duai cítisad

a

j

a.

(

durisfimam quz(tionem ,à quzftione ad cataftas & verbera, à verberi-

p

ii

,

busad lanienam cruentam & gravisfimam, in qua pullo modo ces(iftis

h

D

:

1yn

j

gt

fuppliciis, fed vobis potius fupplicia cefferunt, undere&é de vobis: Qui

(i

|

nec fedem , nec vultum mutáflis ; unde, obíecro, talis atdor,talis amor &

bDOth

TU

animi robur ad martyrium ,dum finem doloribus , quem tormenta

L

J/

1

( j

(

non dabant, coropnz dederunt ?

&, D. Gintber Fi f!ig

(Bb)

Audi-

P

Confideratia XXFHI.

Di

194

vt um lp

'Hebf.—l 425

Audite refponfum ; 4f

iciebant in Auctorem jid:;' ér con[(ummatorem jE-

m ,qui propofite fibi gaudio [uftinuit Crucem , confufione contemptá.

Ex cujus

u fit Ref

2.

f«

u paperer

con

fideratione omnis dolor levis , omnis cruciatus lenis, omnis poena

dulcis illis videbatur ; proinde fefe invicem inter ipfa animabant fup-

t faceret

at quod

Rom.8, 1 $, plicia,

illud Apoftoli decantantes: Non fuünt condigna P ajJiones bujus temporis

ad futurarn gloriam, qua vevelabitur in nobis.

O bone JE(u ! quid non amore

at $a

tui fecerunt gloriofisfimi ifti Mattyres? Et nos,quam párum adhuc pro

vdigirk piet

tuo honore laboravimus! Eja mílites Chriftiani , adhortor vos verbis

i fnt at

1, Petr.3, Apoftolicis ! Chriffus pa[fus efE pro nobis , vobis velinquens exemplum, wt fequa-

T initui,

( SPaulu

4I,

mini vefligia ejiu. — Ad quid ergo ftatis otiofi?

$.

agnam quondam fibi laudem apud pofteros meruerunt trei

dvet, &in

illi robuftis(imi milites, qui caítra hoftilia Philiftinorum penetrantes,

tintiam ani.

a,Reg. 15, David fitienti defideratam defe

rebant aquam : 44t ille noluit eam biberes

tmpiutk il

16,

ne faciam boc : num (an-

, t (

fed libavit Domino , dicens:' Propitius [it wmsiln Dominus,

i

guinem bominum ifforum, qui profedti fant.c animarum gm'cu

lum b&am ?& fql?-

dit Scriptura: Hee fecerunt tres rob

uftifftmi.

ttjatinoc

di robufti(fimos heroés vobis hodie

Non tres, fed quinque cjusmo

W'flmgufiid!jn

monfítro, animz Chriftianz, qui conte

mnentes terrena omnia, & cua-

il d f

Chrifto filio Davidisin Cruce

Wchtanimet

&a vitz pericula, ac fevisfimatormenta,

*

fitienti : $/tjo,non fudorem tantu

m ,fed & proprium libárunt fangui-

TT

nem, proilliushonore & amoread fuprema

m ufque ftillam profutum:

hs Vv

Teftes funt quinque illo-

Calicem Dotnini biberunt , C amici Dei fadti funt.

Dapplcar

rum ampullz,feu vafa vitrea ac teftacea , conge

lato & concreto , imoó

ial Y

adhuc purpureo eorum fanguine repleta, qua ad facra corum corpora

hd av

in cameterio S,Califti P.M, & Cyriacz funtinventa,tanquam vertit-

WMmatum a

mum exantlati martyrii fignum, & quod fua capita pro moreRoma:

Vtbe i a

norum fubjecerint Tyrannorum gladio. Videex his, & mente atten.

Vttator r

tiore perpende primorum Chriftianorum pietatem,

quanti etiam In

l Gv

diíce

medio perfecutionis ardore zítimárint $$. Marcyrum Reliquias,

NU adtwre

imitariillorum zelum,fidem,conítantiam & cultum erga SS.Martyres.

RUÍTS N

es erant;juíi funt va

Hebrzi in exitu Ifraél de/Fgypto, quia carnal

uó ace

iRtum k hr

aurca & argentea,ex fingulari Dei difpenfatione,

ab/F gy ptiis mut

"U Chrifias

m Vice-

Regis

cipere, fed Moyfes offa S. Jofephi Patriarchz & quonda

off« jofeph [ecum

V'itufione o

Bxod, 15,cun&is przferebat the(auris ac opibus : Tulit quoque Mo)fes

Ut

9,

c&c. CümLazarus mendicus plenus ulceribus, & ab omnib

us dcrcli&ma

àrunt in li-

MLUM

obdermiffet in Domino,Angeliulcerofum ejuscorpus port

bAngeli

tiPipetyy

Luc.16, num Abrahz: Fattum eff autem, ut moreretur mend

icus C portaretur 4

UL Cui

pYT

tor Angeli. conve

nerunt ad corpus hu-

in finam Abrabs.. Ec quare, dices,

l'ümxi Comi

Dan. 14, jus pauperis ícrendum ? Nunqui

d unus (uffeciffecAngelus,ut quondam

"tthentes.

'

ice ejus

3j. cumEHabacuc fa&um eft; Er appfebendit eum dAngelus Domini in veri

porí4-

tielan

De quinque $5, Martyribus Biberbacenfibus,

i9$

um

ortavit eum capillo capitis fui , pofuitque eum in. Babylone ([upra lacum in impetn

n ls

fpiritus (ai? Refp. S. Chiryfoitomus: Licét unus Angcelus fuffeciffet ad 5 Cb

ryoft.

is, omtiyt

hunc paupcreimn portandum , convenerunt tamen plures, ut chorum joy;,

de

Animbot

lztitiz facerent, gaudet enim unusquisque Angelorum tantum onus 7,; «,,,

hii

tangere; quod pro gloria Dei multatulerat, Diíce rurfus , zftimare &

quid at

venerari San&torum Corpora & eorum Reliquias, infiftendo corum

xrumd

vcíligis & pietati : Solennitates enim Martyrum ,inquit Auguftinus, exbor- S, Ayoy R,

ontor i

tationes [unt martyriorum , ut. imitari non pigeat , quod celebrarte deleclat C'é, o a,

Nota imitari,

nl

de Sandlis,

6. S.Paulus, ut Hebrzos recensad Chriftum converfos in fide cor-

T

toboraret , &iinter tot primitivz Ecclefiz pericula ac perfecutiones ad

um p

tolerantiam animaret, illis heroica veterumPatrum ante oculos pofuit

TT

exempla ut & illica imitantes, ad fpem coeleftis gloriz acquirendz et-

i o

citarentur, Et (ubjungit exindc exempla $5. Martyrum ; dj , inquit; Heir, 11,

umlin d

ludibria & verbera experti , infuper & vincula & carceres, lapidati funt, fedli funt,

3'60

tentati (unt, in oc cifione gladii mortui funt : circuierunt in melotis, $n pellibus caprinis,

rlv

egentes, angufliati, afflii , quibus dignus nom erat mundus : in folitudinibus errantes,

x omuidt

in montibus C (peluncis, & in cavernis terre, Et bi omnes teflimonio fidei probari,

Jovidin

Videhíc, anime mi, & confidera,quàm emphatice S,Apoftolus $5.Mar-

libiruti

tyrum vitam & pcenas defcribat, quz omnia & noftris quinque 55.Mar-

illamprt

tytibus, Valentino , Ludovico, Fortunato ; Laurcato , & Candidz pof-

funt applicari, Vidiego Romz, & non fine facro horrore & commife-

nt qundt

| concrcwsi

ratione ad S, Sebaftianum in via Appia, przeunte lumine, corum cata-

cumbas & cavernas, in quibus habitabantin vita,& poft gloriofum con-

eorürm d

mquzm

;;

fummatum agonem à primis Chriftianis fuerunt fepulti, Habent ca-

tacumbz iftx ad S,Califtum appellatz (in quibus centum & feptuagin-

to mOffK'

:l

&m

ta quatuor millia $5.Martyrum fepulta funt) fuas plateas & camcras,ac

u d

j

fua diverticula , adinftar Labyrinthi quaquaverfum ad plura milliaria

) Rdiqui

"

T

ufque ad mare fe extendentia;in quibus latibulis fubterraneis,& fummo

j

,fl'lt

Jabore excavatisinter tot decumanas perfecutiones $5$. Martyres inítar

us

i

talparum & ferarum habitabant, lbi SSmi Pontifices Miffas celebra-

j

TA

T

j

bant, Chriftianis pradicabant, $5. Evchariftià reficiebant, & fervefcente

yu

perfecutione ad Martyrium, fi opusfuerit,proChrifto fubeundum;fuos

Vi

"

animabant,& di(ponebant Candidatos, Et quia nequeibidem fatistu-

/

a/fl]"ff

j

tum à furore Gentilium na&i funt locum.prout patet ex vita S.Stepha-

j

ni Papz & Martyris, cujus memoria in Breviario Romano 2. Augufti

d

agitur, cui $5, Pontificiin fua fede in illis catacumbis caput fuit abícif-

i

mj

l

fum, ideo multi $$. Martyres , tanquam generofi leones ex antris fuis

T

erumpentes, ultrà fefe offerebant tortoribus ad martyrium, 1ta nimi-

j

l

fulesEcclefiz;& glorioü(TimiMarty-

j

u

-xum videbant primi fan&isümiPra

XT€$;

lw

(Bb) *

b

196

Confsderatio XXVII -

tes , quibu dignus non erat mundus , egentes, nugufliati , afflidti , in þlitudiniöus

lmi idcitco.

du ho

errantes , in montibus Ó (peluncis , &* incavernis terra , & hocob fpem beatz

tefurre&ionis & vitz zternz obtinendz; ideo rradiderant corpora fua pra«

Bet hanc

vdifovintel

pter Deum &d fupplicia , & meruerumt babere coronas perpetuas &e,

X hoc ergo Czmeterio S, Calixti predi&a $$, Martyrum Corpo-

ti A fplacet

£3, hoc eft, S,Valentini,& S.Ludovici cum proprio fanguine & nomine

duamitpe

in faxo incifo, & S, Fortunati M. cum integro vafe fanguinis teftacco

ls Martyem

ad latus ejus cemento incruftato , & S. Candidz non tantüm cumillius

voattfos. Etl

fanguine pro Chrifto effufo , & in vafe vitreo coníervato, fed etiam

yibus Valenti

cum lucerna lapidea artificiofe elaborata, in qua lumen perpetuum

w Cor

more illius ztatis ftudebant confervare, ex mandato Summi Pontifi-

tD &

cis Ianocentii XI. fueruntcconfuetis cumcaremoniis eruta , & extracta,

táecantabun

tiotis faeri

& à Sacra Congregatione Indulgentiarum , facrartumque Rcliquiarum

recognita, & approbata, unà cum Corpore S. Laureati M, ex Crypta

m eremplum

8. Cyriacz ad S. Laurentium in Germaniam miffa , & cum folemniffi-

tlhinone o

ma translatione & proceffione in templo S, Crucis Biberbaci propé

M Cutamr D

Auguítam Vindelicorum Anno 1687. appofita; ubi auro , argento,

H la

pretiofis veftibus, gemmis & margaritis ornata, in hodiernum usque

'immenf,

