
venite omnes: Ecce fons patens in ablutionem peccatorum, qui hodie

limum orbis

manat de fanguine & lachrymis JEfu circumcifi; venite, inquam, &

d) Ete homo

A. 4412. baurite aquas confolationis ex illo ; son enim aliud Nomen eft fub calo de

16 Judotut

tum bominibus, in quo oporteat nos [alvos fieri.

6, Caterum diver

(z é diverfis SS.Patribus afferuntur rationes,cur

duem accu

Acentislmutt

5o.19,50. JEfus , & hic Crucifixus in Cruce moriens caput fuum inclinaverit: Er

qemcondem

$, Bern,cit.inclinato capite tradidit fpivitum. Et quare , dices, inclinato capite? Refpon-

l

]

Yutbusin)

àS.Leon.de det S. Bernardus : Znclinato capite emifit. [piritum , ut. [ummam veverentiam

!

Chriflianif. 3 Efu nomini exbiberet.

En ipfe Chriftus huic $$. Nomini fuo,in titulo

pinpaioribu

ttlrin obl

dabafcente, Crucis per manus Pil

ati exarato , inclinato capite fecit reverentiam:

Qd C

Impo[uerunt caufam ipfius

feriptam : Hic eft $ Efus Rex Sudeorum. . Ec tu anima

hoc $$, Nomen JE(u? si fandum

lts capu

J

Mattb.5.7, tepida, quid agis, cüm audis, vel legis

jme mi,d

37-

€ terribile ff Nomen ejus ,

quomodo tu illud

honoras & xítimas ? Ó tem-

fubintrat híc S. Gregorius Nazianzenus,

1. omer

Pf,l 19,9, pora! o mores! Et D«mones ,

t t i

ad Cbrifli Nomen coborrefcunt 5 nos v

ero nomen adeb venerandum contumelia af-

m pretiofi(fimum Redemptorem veftrum

Vettüte

cere nibil verenur ? Audite ipfü

h W;- TT

fa. $25.

per os l(aiz Prophetz contra vos conquerentem:

jugiter tota die nomm

meum blasphematur. — Blasphematurin aulis & caulis,

in hofpitiis & taber-

Yil r

s,in omni loco,

& omniferé

Til n

nis, in plateis & compitis , in agris & campi

tempore. O rem fanguineis non fatis dcp?qrandam la

chrymis! & hoc

Vüftym.

hvdbet

inter Chriftianos ?

Defiderárunt quide

m impii Judzi penitus extirpare, & eradicare

d

hoc diviniffimum Nomen JEfu: Eradamu eum

Vi

der.11,19. dememoria hominum

AOmen J

de terra viventium, C nomen ejus non m

emoretur ampliis. Sed contrarium ac

is Pilatus, (ed non nifi priüs lotà

aj .

cidit, dum ipfis etiam ringentibus Judx

L

SUS NAZARENUS REX

hu7

jo.19,19. manu, hunc

Regium ti

tulum fcripfit; JE

ht

DIX ORU

M ; & quemadmodum Caiphas,

iniquus ille Pontifex,

W'P[C*

tur bomo pro gopulo

$o 11,50. infcius prophetavit : quia exedit volis , ttt ttnus moria

son tota gens pereat ; ita & Pilatus iniquus judex fcri

bendo hunc titulum

t

h]

d non in aliquo alio

nonthmu

du

J. N. R. ]. univerfo orbi viam falutis oftendit, quó

Il An

fit falus, & non aliud nomen

fit fub ccelo datum hominibus, ip quo

l

hïbüu

i

ln

A.4,15, OpOrteat nos falvos fieri; Vivat ergo JESUS !

u

Wt 1

l

7. Et quia de Pilato Judice Romano mentionem aliq

uam fcci-

N

m, vitam

mus, plura de illo confideremus,quomodo & qualiterChriftu

X

no kl'am:

De $5. Nomiinpe ]JESU,

7

noftram, ad mortem condemnaverit, Proccífum hujus lugendz &

rgununay

xem s ld

amaris(imz Pasfionis Dominica graphice defcribit 5, Joanncs dile&tus

ille Chrifti Difcipulus, qui & ipfe tunc praíens erat, ubi obfervat, quod

itum t um

1omper u

iniquus ille Judex Chriftum Dominum nunquam proprio Nomine

JE(um vocaverit,fed in omni accufatione;interrogatione & refponfio-

stv

atorum, u

ne hoc $s. Nomen JEfu declinaverit ; honorabat quidem hiunc pretio-

fisimum orbis Redemtorem titulo Regis, & jufti hominis &c, Ergo Rex $o,19,37

Verite, inqua

Vunn d (

es tu ? Ecce bomo &c. Sed non appellabat eum JEfum. 'Tandem impor-

tuno Judxorum clamore & proprio metu vi&ctus ,ne apud Tiberium

tuntur rb

Cafarem accufarctur, iniquorum petitioni & voluntati acquiefcens,n-

| :

pocentis(íimum Dominum & authorem vitx ad ignominiofam Crucis

um d

atoapi

necem condemnavit ; & ut caufa tam cruentz mortis omnibus paterct

habitantibusinJerufaletn, pro vcteri Romanorum more titulum tribus

t f

ymini .

principalioribus linguis fcripfit: JE(us Nazarenus RexJudxorum. Qui

titulus in oblonga hafta ere&us à quodam judicis miniftrro, Chrifto

e r

dutt. TT

Crucem ad Calvarium montem bajulauti , przfercebatur, ut exinde;ait

Origenes, caput JEfu in Cruce fuffixi inftar coronz exornaret, Siíte

mn]W j ff«f«'*-

s at

hic, anime mí, & unà mecum attentiore mente perpende, quare Pilatus

hoc $s. Nomen JEfu potuerit in tabula fcribere, non tamen dignus

oriu N

zítimatus fit, illud ore fuo proferre ?

g ia

Adveruüte fenfum, notate myfterium

: Pilatus , ait Scripturä ; 4CCt»

guptort

pta aquá lavit mantu coram populo dicens ; inpocensego fum à fanguine jufli bujus :

T

vos videritis. Ecce Pilatus,quamvis impius, injuítus, & fceleratus Deicida,

I holp

iüxs'&ï?

manus tamen puras habuit: Accepta aquá lavit manus , quae ablutio, tcíte

gi locos

kv

S.Hieronymo,;apud Romanos quondam puram manum, feu inpocen-

A l achrymlsïü(

tem volebat fignificare ; verüm in ore, & lingua,& corde totusinjuflus

& fal(usPoliticus extitit, dum ad aliorum placitum fummam commit-

La

ïp&ïh

tere injuítitiam non abhorruit, quapropter indignus erat , ut hoc 55,

fu.

Nomen JE(u pronunciaret, ita gloffatur do&i(fimus Fineti Italus, cu-

dl yil

jus verba hic pono: F2 i» una certa maniera degno di fcriverlo', perche , fi bene Fineti inpi-

adp001)

I

!

impuro e pieno di lordezze era nell animay nelle inaui fi dimoffro puro.

Cui ad- ftjffi 4i Spi-

j

M

ftipulatur ipfe Gentium Do&or Paulus: JNemo, inquit,

pote[fl dicere $Ef/us vito. nella

jqui!

n

Chriftus, nifi in Spiritu Sancto. O Chriftiani omnes, diícite ex hoc, quomo- fefta di cir-

Jf

lg

j

do os & cor , ip(zque manus in veneratione, pronunciatione & adora- comtif,

hynt u

tione hujus divinitfimi nominis JEfu in vobis correfpondeant : Nomen, r Cor, I5

T

d oon !

ait S. Ambrofius, cosgruat adlioni, attioni, adlio re[]ondeat nomini. Et B.Petrus

hogi

M f

Damianus; Quid enim prodefl homini , fi quis Catbolicé credat , & gentiliter vi- g, Ambr.de

vat? Et quid hoc eft? Ó qualis Chimzera !

8. Subne&amus huic facro conceptui plures alios. Jofue, cüm con- /g;4, 6Ap.3.

j

!

acu-

opd

ff

|

Ua quinque Chananzorum Reges pfælium committeret , per mir

uimn

| tchh"

p

mX

$

j Confideratio 1

Ium prorfus inföfitum Soli aftrorum Principi ad occafum properanti

st gigant

pracepit, ut curfurn tam diu fifteret, quousque perfe&tam de tot hofti-

vomodo ? n

$of»* 10» bus reportáffet vi&oriam. Et quid fa&tum eft? srerir fol m medio celi, &

li Nomiois J

XI.

non fe[linavit occumbeve (patio umits dici. Prodigium infolitum ; & quisun-

hi No!

Jumiis virtu

quam audivit talia ?- Refp. S, Bafilius, Solem, mundi oculum. lunam,

ftellas , & czetera ftctiffe cceli fidera ob reverentiam $5$, Nominis Jefu,

k obfetyat Jo.

Jofue enim typum, & nomen gercbat JEfu, quod per anagramma faci-

i, $8, ]

:

$. Bafil.

Je poteriseruere: JOSUE: O JESU. — Audi ipfum loquentem ; Cor-

iDuid grof

ferm. de — ffitifli Sol aliquando , vitoriasm felicem [pe'Lans, veveritus es JE[um Ducem , qui

il

Tranifig. imperaverat , n con[ervo bonorans DEI appellationem. Unde placuit Divinz

|

Maieflati , non alium cligere Ducem , qui populum I(ra£l ex deferto

lais

$.Ambr n per Jordanem in terrara promiffionis induceret, quàm Jofue: Mor-

s Tun

trinfundeb

Pf.118.. tuus eft Aaron, ait D. Ambrofius , mortua Maria , mortnus eff C ipfe Moyfes

Serm. 16.. for]an jE[u Nave Nominis faeri finiitudo [ervavit.

En pulcherrimum ty-

l rinar,

pum $5, Nominis JEfu , qui nosex /f gypto & deferto hujus mu

ndi ad

dmotem Gu

$, T. Àq. veram . promiffionis terram faciliter & traduxit, S&traducit. — Quáw

| ii futferum

de Cire,

ergo, fübintrat hic S. DoGor Angelicus , admirabile , laudabile & amabile

Bs u t

1

Mi A|

eff Nomen $Efus , quia peceatores juffificat juflos letificat, tentatos adjnvat, juftis

!]

gratiam

augmentet , Ó* omnes , qui ipfum invoéant , falvat

: Lal militun

- Quis non miretur fortitudinem illius invi&tz A

mazonis & Heroi

| aof

us caput de-

RL Mtily, Wt v

nz Judith, dum proprio Holofernis acinace impium ej

U. À

38(&! b- ! 8,

melfuit: Erpercu[Jtt bis im cervicem ,

ab[cidit caput ejus &c, — Sedincujus

10,

virtute hunc a&um heroicum fecit

? Refp. Do&or Angelicus, in vir-

Tlttum fecm

tute & efficacia $$, Nominis JE(u, Et quomodo, dices, hoc fieri po»

Wlban.

$, Tb, Aq.

;0 PquGI [

tuit, dum Filius Dei id temporis nondum erat incarnatus ? Obferva,

quod communiter cum przfato Ange

lico tradunt meliores Theologi,

€* 46,

uód omnes a&us virtuofi & heroici aptiquoer

um Patriarcharum &

Heroinarum procefferint ex meritis Chrifli ;

fed hic a&us Judithz

erat infigniter virt

uofus , imó przftanti(Timus, ergo in meritis & vir-

tute $$, Nominis JE(u fa&us c

ft, cujus virtutem Jam Judith in um-

bra agnovit. dum flans ante ]

€

&um Holoternis oraps cum lacrymis

in filentio dixit: Comfrma me. Domine Deus Ifrael &c, fub quo

pominc

Deus Ifracl latcbat SS, Nomen JEfu.

o. Et dubitas adhuc ? Defcendit David admodüm puer cum Golia

immanis(imo gigante in arenam, O par, quale & quantum difpar ! Erat

gigas armatus casfide areá, loricá fquamatá, ocreis, clypeo arato; hallà

oblongá & gladio fulmineo ; & David quid ? Ty venis , inquicbat , admt

J oRegvx 79

n puet

eum gladio C bafla , C ely eo, 20 autem venio ad t in Nomine Domini,

4

it &lte

;ncrmis,folo baculo,fundá € .l;;pifiibus quinguc inftruQus ftrav

:

PCI'WX'

M. Gmlh(

De $5, :Nomi)z& JEfn,

3

lum

peravit gigantem tam immanem, truculentum & mcetuendum; fed

Qum de ul

guomodo ? non virtute propriá , aut aftutiá , fed in virtute Sacrofan-

TUTTTT

&i NNomipis JEfu, unde dixit: £go Autem venio ad te in nomine Domini ,

olitim; K

hoc eft, in Nomine JEfu, cujustypum gercbat David , & in cujus SS.,

1

qioculum. r -

Nominis virtute David memoratum vicit & proftravit gigantem ;

V5 NomirirJt

& obfervat Jo. Carthagena , quód in illo lapide, quo fuperatus eft

ffo.Cartbzg.

Goliath , SS, Nomen JEfu fuerit inventum: In medio lapidis , inquit,

rl

d' SSonin.

mll

quó David proftravit , &

interemit gigmtcm » inyentum. fuit illud SS INOWICH ayc, 1. Y,

a Dun,

jESU,

ho, 9,

Jodc pl

m fathadl

Et quis fanavit viatorem illum Jerichuntinum , qui incidit in

d

, qum Joc

latrones ? Tu mihidices: Samatitanus quidam, qui vinum & eleum

in ejus infundebat vulnera : Er eppropians aligavit vulnera ejus , infundens Igyc.

gimdtijl

".

10,54,

p pultriu

eleum & vinum, Sed ego dico tibi: SS. Nomen JEfu huic infirmo

ad mortem faucio & corporis & animz reítituit falutem , per illud

[eto hijymet

NT

enim falutiferum oleum SS. Nomen JEfu prafi

gnatum eít; Oleum Capt, , 5

effu(um nomen tuum.

Ita Mellifluus,

Concludamus noftram Conf

ile, u

derationem, Ab omnibus terre nationibus receptum eít , ut, fi quis

d d j

in caftris militum cuneos, & expofitas hinc & inde excubias prafer.

tim de no&e intempefta fecurus velit tranfire , militarem tefferam,

?A'nmonis&Hf

ftu parolam , ut Vocant , fciat , aliás à proximo quolibet milite erit

pl

aT

trucidandus.

n

Agite a! a! fi in fupremo illo agone per infidias Dz-

utt

monum fecuri velimus tranfire ad vitam, opus eft , ut tefferam

tor Af

j

noftram fciamus 5 teffera autem nofítra alia non eft

gt t

, -

)

d

N

110

quàm Viv;t JESUS.

M

umeiore

m at

u

7

,

LA

,

x»

A

E

N

il

CA

Y

DL

egon

in

—

«:

n

lm

E

l

s oranr

(

p

r

SS

N

NS

l(./

i.

] —X

€

N

n

Wg?

xxXiXXXXRXQ

NN

j

mW;

TE

A

[

W

&

i

—

' qugnwm

f

[

AU l

tl5 (WO

Acbllw

VWW

hi

n

p

v][v

"

L

(B)

Pl

ä. D, Gintbeoï Fæ. à

CON- |

IQ

Copfideratio. 11,

Mere

0220:0922002501 0220 0:209920

2

myti ecuri

andendam f

CONSIDERATIO IL .

finm Docem

du ,f

Cum SS, Tribus Regibus Chrifto Voluntäs

WWfls üff]

bona offerenda,

ulitsterim tun

Jofaedtre

Pro Fefto Epiphanix Domini,

"

itibus porta

Tadinfar m

£t intrantes , invenerunt puerum. cum ZMaria AMat

re ejz):,

tidne, & rel

&5 procidentes adoraverunt eum ; &5 apertis the-

tj n

Attid dic

auris [uis, obtulerunt ei munera, aurum, tbu:, [2]

idleimo

itite hun

myrbam, . Matth, 2 , 11,

LUE

I

Va u :

E&e & bené Po&ta: Regisxa.d exemplum totus componittr orbis. So-

ii

Dite t

. . leftante ad imperium

Jofue : Sol contraG Abaonne moveare, ftetit

LIÍ—

i n oben

! ?cþo.u-R—

. & luna,& eztera coeli fidera, quia aliàs ordo a

ftris à Deo prz-

1

QR Btte

fixus fuiffet immutatus , & perturbatus.

]n exitu l(raél d£

20 hm C()l

ubis & ignis populo p

rzcedebat, tamdia

E-gy,pto, quamdiu columna n

ubi veró ftetit quieta, & ipfe populus in

MU TAMT

& ipfe ambulabat in itinere$

dum: Stabantque ipfi.. Anima-

hr

Exod. 55; ftatione fua quiefcebat non movens gra

E

1Q.

liailla myftica, quz quondam

vidit Ezec

hiel Propheta , gloriofam Dei

B pl

curram trahentia, quando gra

diebantur , & currus fequebatur; fi ad-

w&h ab Om

Ezech, 1, tem ftabant, & rotz currüs fubí

(tebant: Cum euntibus ibant, & cum fian

Nt n

4I,

ipfe exemplo bo-

tibus flabant, En ! ideam boni vel mali Regentis; fi

ftabunt & fubdi«

Q

Wt lr

no przit fabditis, fequentar & illi ; (i fteterit in bono,

Eicdl.105. ti; Audi Ecclefiafticum: Qualis , inquit , Re&or efe civitatis, tales inbabitan-

HICadm

S. T. Vill, tes in ea.

Proinde re

&és$, Thomas Villanovanus: Adagnus pradicator

l

Cf

N.inDom. Rex , plus proficit verbo Ó* exemplo , quam orines mundi.

prædicatam.

f lHlMg

19. poff

Et nunquid ad Exemplum Regis Ninive, qu

ando Jonas Prophe:

m

Pent.

ta civitati comminatus eít poft 40.dies exterminium,

& cives facilico«

V.

BUAT.

? Praibat Rex pulcherrimo exemplo, dum

d

Ri]

Qd

natu ad frugem trahebantur

tf

i

hi

jona 3:6. furrexit ? folio [uo , & abjecit veff

umentum. [uum À fe , & indutus eft facco , & Jf*

lus univcríus hujus

:fllp

RUT

dit in cinere crc, Ec quid fequitur ?. Videns popi

t

dilly

Regentis fui exemplurm , fine mora in facienda poenitenti

2 fecutus €

tl

cum, Er vidit Deus opera eorum , quia conyerfi funt de via fua mdla:

é n

M

À

d

Wm;,;

j fertus.eff Deus,

l li

li

a,

De 5$, Tribus Regih)s.

ÜI

Ad exemplum Regis Abimelech, dum in confpeQu exercitus fui

arreptá fecuri ztamumarboris przcidit,impofitüàmque humero ad fuc-

cendendam forti(Timam turrim inSichem tulit, absque mora & reliqui

F

fuum Ducem fecuti funt milites: Jgitur certatim ramos de arborijus prati- 1ud,9,49,

lo volut

dentes , fequebantur Ducem , qui circumdantes prafidium. [uccenderunt : atque ita

fattum eft , ut fumo C igne mille bomines secarentur , viri pariter & mulier

s.

babitatorum turris.

- * - Jofue ftrenui

ffimus Belli Dux , ubi primus cum Arca Dei à Sacer-

^

dotibus portatà Jordanem fine rati & nave tranfivit, ftantibus inte-

rea ad inftar montis decurrentibus aquis ,, mox depofitá-omni for-

[uri Matreg :

midine, & reliquum vulgus Ducis fui vcfti

gia fecutum eft; Surge, Ó jofus 3,6,

Tj

Apmtff;'

tranfi jordanem iflum , & omnuis populus tecum.

t quid dico ? Non unus, fed tres $$, Reges nobis hodie optimo

ac faluberrimo pracedunt exemplo , recens natum Dcei Filium in finu

um :

Matris fuz humiliter adorantes: Er procidentes adoraverunt eum , & offe- Mattb. 25

rebaut ei munera &'c, — Et quid nos agimus ? |.5i Regis ad exemplum totus

lI,

vomnponitur orbis : cut , quafo, tam pauciillos primos fe&antur Chri-

r (empmdtmriilf.»

ftiani ? Agite, rumpamus moras, &, fi aurum; argentum, thus & myrr-

ham non habemus , faltem efferamus Chrifto bonam voluntatem

m emii

noítram.

»

T

Attendite,

y at

.. Olim columna nubis & ignis populum Ifraéliticum ex/F gypto

o pb

duxit in Paleftinam : sunquam defuit columna nubis per diem , nec columna

u p

,

í

ignis per nodlem popule. ln primordio teftamenti novi rres Magi ( pet

225

'

À

anagramma ; 7Magifler , quia revera fa&i funt Magiítri noftti) ope

7 þ Mtquþ l? !1

;

Jietig u

novz & infolitz ftellz , cujus columna illa predi&a infignis typus

fuerat, ab Oriente du&ti funt ufque in Judxam , & ad ipfum fide-

j fequtott

rum Conditorem JElum recens in ftabulo Bethlehemitico natum,

TT

p

fe d

ut eurn humiliter a

;

dorarent , eique fua deferrent hornagia & obfe--

quia,

ono

Rabdm&l

p u

Hicadimpletum fuitillud Balaami vaticinium : Orietur flella ex fa-

£ob, C* con[urget virga de Ifraels € percutiet Duces Moab &rc,. Fücrunt itaque

ys: Mp

TresilliMagi poíteri & fucce

flores hujusBalaami exArabia felici oriun-

i Pmdtc

n

di,

'U

g

dum ex vaticinio edo&i, orituram aliquando ftellam;quz nativita-

1an

W

tem magni Judzorum, imó orbis, Meffix prafignaret , vifa tandem in

nlumv

Kai

noGte nativitatisChrifti primá vice lucidiffima hac ftellasunanimi con-

,

at

fenfu,fuperiore fpiritu illorum corda regente;concluferunt, nunc,nunc

^ itl

, J u 1

i

"

in Juda illum Regem àVirgine effe progenitum, proinde illum effe in-

jlu !

f

quirendum; Lj eft , qui natuseft , Rex udaorum? vidimus enim flellam ejw Mattb, 5.;

pit

j

in Oriente, €* venimus adorare eum. Difce hic,anime mi,non tardare, fi Gra-

2

ii

e vocat,ac excitat vitam ; fingu-

| ü*?DiVïfla tibia uvl get,& ad meliorem t

ariter

B)5

12

Gonfideratie 1.

lariter autem Deum obfecra , ut tibi largiatur gratiam potettem &

; Me/æ j at M

jo, 6 ,44. cíicacem, quz per przdi&am ftellam pra(igaata elt: Nemo eaim , ait

t

lm um

"

tupy Matt)

— Vetitas, poteff venire ad me, nifi Pater meus traxerit eum.

3. De Regina Saba refert Sacer Codex , quód , audità famá Salo-

monis , cum multo comitatu venerit Hierololymam , ut non dunta-

i, Verür

xat audiret hujus prudenti(Iimi Regis Solymzi fapientiam, & coràm

fuaret pie

omnia intueretur , fed ut eum regüs quoque honoraret muneribus:

um &

3. Feg.1Oy Dedit ergo Regi centum viginti talenta auri , Ó* aromata multa nimis, — Ex cüm

Linftcus, Er.

IO,

omnia in Aula illa regia mente attentiore confideráffet , fubjungit

ag Abf

-

ii iervieban:

Scriptura: Non babebat ultra. fpiritum Cvc.

Venerunt & noftri Reges, Melchiot j

am fenex & canus, prout ob«

itlte &c,

fervat V, Beda, Cafpar adhuc juvenis & rubicundus, & Balthafar fuícus,

Tts fena

Pf.71,10. ex Perfia, Arabia & Saba, non fine fingulari comitatu Hierofolymam,

t przcon

ut ibidem Chriftum, qui plüs eft quàm Salomon , non tam adorarent,

tdtporis fo

quàm & regiis cumularent muneribus ; Sed audiens Herodes inopina-

ilmorant

tum hunc Magorum adventum, turbatus eit, & omnis Hierofolyma

K ton (ine

cum illo ; metucbant enim , quód jam nato legitimo Judxorum Re«

Ut drfder:

l

e & Meflià Herodes , qui paulo ante per vim Regnum invaferat, e re«

T oj i

$. Fulgent. gio folio effet deturbandus, Verim rex. iffe , fubintrat hic S, Fulgentius,

LT

Serm.1. denon venit Reges pugnando [uperare, fed moriendo mirabilier fabingares nec ideo n4«

Ib ag

tus, ut tibi (uccedat , fed ut in eum mmndus fideliter credat. lo quem fincm co-

MUTTE

EPI.P b. Da

gitur ab Herode contilium, conveniunt Scribz, legisque Do&ores,

f Cent

Micla $, confulitur Scriptura, & in Michza cap. ;, verf. ». invenitur: Er ta Beth«

W n

9

lehem Ephrata, parvulus es in millibus $uda : ex te mihi egredierur yqui fit Domina-

Mf

tor in Ifracl, Cv egreffus ejus. ab initio, à diebus aternitatis. ; Audit hoc He

u ULLT

rodes. fingensque , quod & ipfe Chriftum velit adorare, Magos in

Wtb

Bethlehem amandat, ubi, de novo ftella apparente, ad locum devene-

ü

) M QQ;

runt, in quo Divinum lofantem cum SS. Matre cjus in ftabulo juxtz

D

m

urbis portam repercrunt ; & quis dicet, quo animi cum fenfu & motu:

mcr, UM'

- De Regina Saba priüs dictum e(t : Nou babebat ultra [Diritum, quando

Ht t

$

fapientifimum Regem in Majeftate fua & gloria fuper aureum folium

fedentem prima vice confpicata cft; & quid , obfecro , cogitabant, ve

dicebant tres illi prudentisfimi Magi, ubi in illa fpelunca & jumento*

€ïüu$

minantium

la

rám ftabulo tantam Chriíti, Regis Regum & Domini do

His tamen

ftüfeq

pauperiem intuiti funt ? Certe son babebant ultrà. (piritum.

gu

cm,em(lm

non obftantibus in parvulo ifto, fuperiori fpiritu illuftrati,

agnofcebant

44

lItudevote &

' FElto

verum Deum & hominem, quem non civili, fed latrizcu

fllfon fiils

Matth. , humiliter adorárant: Er procidentes adoraverant eum, füpra quod bené o5

lii

f f/lä/g

II,

fervat Cajetanus : Maximo , inquit , fígno reverentie adoraverunt , ita que!

W

lö*!d

O Chriftiane! quid tu ad iíta

"»Caje.t. píg, ho genv flexerunt , f[ed in f(ciem ceciderunt.

1l«

De 55, Tribus Regibus,

Ij

Y

m potn]

Erubefce , at Mellifluus, d Chriffiaue infelix » non imitari Magorum exempltmy g, peyg;

l: N n

- faltem pofiquam SEfus noniusa flella , fed mille millibus miraculis, San&orum gey, -

l

|

"

'exgmplis, Martyrum vidloris tuam pigritiam excitat , G cecitatem illuffrat &e. . de Epiph.

,;mditi f

l

W

!

d,o ZQCI IO

m,üt non

l

j

h

:

-.'

4. Verüm progrcdiamur ulteriüs. — Tres Reges Ifrzélitarum ob

pieniam, A

| Wfïn'g

ularem pietatem & fan&titatem vitz in Sacra Scüiptura fingularem

9t mundt

I

l

.:

fibi laudem & gratiam apud Deum promeruére: Przter David , ait Ec-

ults i. B

D

i

: eletia(ticus , Ezechiam & jofiam omnes peccatum. commiferunt , nam velique» Ecclq9,g,—

deráfta , tb

runt legem Altiffimi Reges Juda , & contemperunt timorem Dei , dum idolis &

carni ferviebant, ac

lis ruinz &c.

populo exemplo fuox malo caufa erant fpiritua-

at p?ovn

s A Bll

Tres genero(i milítes in Libris Regu

m peculiari condecorantur

qru Fl

. laudum przconio ; & hoc quidem ob praftapti(fimam tum animi,

pon tumditi

tum corporis fortitudinem , dum David Regi fuo, tupc in prafidio

s Bol

Odolla moranti, & vehementiíTimam fitim patienri, de ciíterna Beth-

omri; B

lehem non fine cvidenti vitz periculo fer caftra Philiftinorum pene-

iümo J

trantes, dc(ideratam aquam hauferunt & Regi fuo attulerunt, qui ta-

sguminiatat

men noluit bibere , fed magis libavitillam Domino, dicens: 44fir, ur 1,Par, T1,

nuli p

in confpeu Dei mei boc faciam , & fanguinem ifforum virorum bibam: quia in

I9,

periculo animavum fuarum. attulerunt

"

Ü

vf yil

mibi aquam , & fubjungit Scriptura :

j qua uc:(

Hec fecevunt tres vobuffifTimi.

à

Tres Centuriones in novo Teítamento , vel

üt fingularia virtu-

j lcgïSW 03

jpyentut: H

tum fpecula, nobis exhibentur : primus, qui Chrifto pto falute fervi

n

fai demiífé fupplicavit : Domine, puer smeus jacet in domo paralyticus , C Matth. g,

ii

d

mal? torquetur , quem . exinde Chriftus coram omni prafente populo

6,

commendavit; Noa inveni tantam fidem i Ifrasl.

qdorato

M

lod

Alter Centurio ille eft, cui Pilatus Chriftiin ctucem a&i cufto-

n ad

diam demandavit , qui, vifo terrz motu & al

eui

d

iis prodigiis, & fingula-

riter, quód JEfus clamans expiráffet, Deo

mentem interiüs illumi-

i cumf"?

(u&fïf

nante , claté agnovit, C

J

hriftum plus quàm hominem eífe, vercque

Filium Dei ; proinde p

ublicum ei teftimonium in calvario monte

R

dedit: Vere Fi

etü

ag

lius Dsi erat ifle.

Matt, * T.

9

Tertius Centurio nomine Cornelius

in A&is Apoftolorum ,à S,

V

4

pclu

u

tïl

Luca miré ob relig

qony

ionem in Deum , mifericordiam in pauperes, fre-

m

quentemque orationem commendatur, ideo de congruo meruit, ut

; fpiriih

/

E

8. Petro Apoftolo in fide Chrifti

inftrueretur, & ba

»

ptizaretur ? Vir AG.A0,I,

jl

autem. quidam erat in Cefarea , nomine Cornelius ,

Centurio cobortis , qua. dicitur

j uricid

talica , veligiofus ac timens

i

Deum cum owni domo fua , faciens eleemofynas mul-

! ru pf3 5

145 plebi , & deprecans Deum femper &«

.

"T.

1

ill i

$. Yerum enim vero , ad qui

difta enatro ? Ea Le&or prudens,

jarnt

g

PCT?-

'(3)3

14

Con]ideratio Il.

fb fuo ap

perelegantes figuras , quas jure merito Tribus SS. Mä'akgïs feu'chäbui

Orientalibus poteris accommodare ; illi enim crant per tres predi&tos

,dfbïtum1 &

uf muo Y

San&os Reges, Davidem , Ezechiam & Jofiam pratignati , dum idola

Hoc adi

ariter in fuisregnis deftruxerunt ,& folidam pictatem ac cultum veri

uminis in fuas re

lss quem

giones invexerunt, O utinam plures Regentes

d

oc facerent !

|Krnt, Bol

llli erant tresilli generofi milites, qui contempto omni vitx pe-

- doravetunt,

" udum ad !

riculo, terrá, marique, prout vult Cornelius, & alii, intra fpatium

tredecim dierum ufque ad cifternam , quz eft in Bethlehem (ad quam

ts ad pet.

orbis Saivator natus eft) mirandum in modum ftella duce penetrá-

Qu preti

lfa. 12, 3, rünt ; ad quam Aauferunt aquas in gaudio de fontibus Salvatoris,.

w olferyat.

itt du (* &

lili infuper re&é comparari poterunt di&is tribus Centurioni-

bus;, imó & longo intervallo illis przferri , quia Centuriones ifti cre-

J nnVerdo.

debant in Chriftum jam perfectisfimum virum , ingentia miracula ac

lum nj

prodigia patrantem , San&i autem Tres Reges noftri Chriftum nulla

t cynla

miracula facientem videran£, & tamen in eum firmáà fide credebant,

m e

& quod plus eít, illum adhuc Infantem tenerrimum in vilisf(imo fta-

"t n

- bulo inter bruta jacentem , vel in virgineo Matris gremio fedentem,

Wl mynhg

$,Chryfofl. ut Dominum ac Deum fuum devous(imé adorabant : Nunquid vide-

TM g

hbom. 8. in vunt , ait Os Aureum , palatium marmoribus fplendidum ? nunquid Matrem dias

R inimm

6,7. Mait. demate coronatam * aut in lello aureo veclinatam ? nunquid puerum auró & pur-

LL

purá involutum ? fed quid 2 Virginem pauperem , puerum nudum , diverforium

Ut Qu

t

tenebrofum c*. fordidum , & animalibus potiis , quam bominibus aptum &t.

fl

tamen his non obftantibus: procidentes in faciem fuam adoraverunt

Luc,18:8.cum. Heu ubi fides noftra? Filius bominis veniens ; putas , inveniet fidem in

MTM

terra ? Habemus quotidie in $$. Miffz facrificio , & in $, Euchari-

mmplcntah,t

ftiá in tabernaculo reconditá , vel publicx venerationi fidelium in

n

Ecclefià expofita eundem orbis Redemptorem Dominum ac Deum

WMN ;

noftrum fub candido velamine & fpecie panisac vini realiter prafen-

WMC Opu

tem ; ubi fides noftra? ubi opera? ubi condigna veneratio, & adora-

Dititdy l

Mattb. $,tio?. An non hic verificatur illud? A4ulti ab oriente venient, & vecumbent

ffifum&þm

1l, inRegno cglqrum,-: p (utem vegni ejicientur foras in tenebras exteriores..

mloncm "

( II

Utfoy

6, Ceterum communisfima ofim erat 'idter »Or-icntales cobfu&tu-

T itlmma,

do, ut non fuos folerent adire Reges aut Principes, nifi illis afferrent

lt

munera.lta JacobPatriarchatempore famis filiis fuis ad Jofephum/Fgy-

QU

"tv

ln

pti Pro. Regem ituris imperavit, utviro illi dona afferrent, ceumque

frop]fbf

G. 495 optimis terrz frugibus honorarent: Sumite de optimis terre fruBibus in v4-

Wm (,mul (

I,

fis veffris, & deferte viro illi munera. 1mó ipfe Deus olim inlege mandavit,

A g

n con.

tj

Wm da

utnul usHebræorum-acccdcn—sad t-abcmaculum,k veltemplumi

i. R

peau

I5

De 5$, Tribus Ragiöwk.k

jf

fpe&u fuo apþareret vacuus , fed aliquam oblationem ad cultum fibi

Ut

dcbitum, & religionis a

D

&um pertipentem aflerret : Non apparebis in Exod, 25 ;

E

1gnat dul

con[jecu meo vacuus.

9

GFR

.. Hoc adimplérunt & SS, Reges noftri, dum in confpe&u Summi

m plut; chem»

Regis , quem jam per fidem ut Deum, coeli terrzque Dominum agno-

verant, noluerunt apparere vacui , fed poftquam eum devotiífimé

DI

adoraverunt , & gratias egerunt , quód in carne humana venerit in

La i p

mundum ad humanum genus à peccatis & interitu redimendum , ei

feipfos ad perpetua obíequia infimos fervos prafentabant ; unde

al (

dell dux p

quidquid pretiofi tunc fecum habebant, liberali animo donárunt ;

(

hinc obfervat Evangelifta : Er apertis tbefauris [uis obtulerunt ei-murera ,

AMatth, 2,

p tribus at

aurum , tbus G' myrrbam ; & neque dubium cft, quin etiam cum his mu.

e

-entürion t

neribus Verbo Incarnato obtulerint, quod perilla dona myftice erat

de(ignatum , nimirum cum auro charitatem

ingemiamimw;

*

,cum thure dcvo;i-on€m,

o Chihns

& cum myrrha mortificationem.

O quà

m egregium exemplum omn

qinbus Chrifticolis ixhitandum!

irmi fb t

vum jn t

Offcramus & nos, chari(fimi ! Regi ac Domino univetforum aurum,

thus, & myrrham; Sed dicet mihi nonnemo cum $, Petro: 4

j grnio t

"geh- AG. 3,6.

jbant: Md

tum 6 Aurum non eff mibi, quomodo ergo illud offerre potero? N

e dc-

fpondeas animum

» anime mi ! Suadeo tibi emere à tie aurum ignitum, pro-

; ? MWMMM

Apec. 31

jl m at

battn , ut locuples fiss; aurum autem hoc non aliud eít, quàm vera ac

18,

incera charitas in Deum, aurum ignitum, aurum probatum , hoc, in-

Tj nun. W;!

quam, illi przfenta, & fatisfecifti :

a ia i

Sed neque thus habeo, reponet mi-

hi alius , quod Deo & Homini Ch

rifto poffem offerre? Verum neque

n fiam t

hoc tibi deficit: Ora recté & dev

oté ad Deum, tum oratione vocali

jj u p»*u

Vs

tum mentali,

& ecce, thus & fuave thymiama obtulifti juxta illud

, &i 4

egii Vatis ?

entionl üddiw';

tertius ; Ubi

Dirigatur oratio mea fteut. incen[um in con[peu. tuo..

Dicet Pf.140,2,

ogipum

myrrham accipiam, qu

am Deo meo offeram ? Sed ne-

que hic opus

eft, ut ad ultimam Thulen te conferas ad hanc tibicom-

: Vipi m!itcr P"

parandam m

yrrham

; eDn, ad manus habes : Offer Deo tuo corcon-

j epcratio

tritum & humiliatu

m

propter tua perpetrata peccata ; offer & mortifi-

j a d

cationem carnis , ac

prafertim tuorum fenfuum ; cffer denique cru-

n yinti

ces , injurias,

perfecutiones ac paífiones tuas ,

probatiffima.

& hzc erit myrrvha

E

; ac Chrifto grati(fima.

Qrict

i

7. Duas quondam tub

as argenteas Deus à Moyfe ficri voluit, qua-

ram unà Principes ad con

fultandum de Republica convocabat . alterá

^

ulsädJO(cP

a

veró plebem ad concione

m ut conveniret, excitabat: (j autem utraque

^

d

i

buccina fimul clangebat,

univeríus populus convocatus eft. Factibi duas N'um, Io,

] Pl

n

tubas argenteas dudliles cr.

Diveríi diverfa per duasiftas argenteas tubas

1.

m

u

intelligunt, RupertusA

bbas perillas allegoricé duos Chrifti adventus pup. &

[ m

vdidi

p

ub Hugo bir,

—

i

6

Con[iaeratio ii

fuäaüäit , Videlicet primum in catnem , & fccundu&x ad jüdicium;

TET

Hugo Cardinalis veró per primam tubam , Verbum pradicarionis , & per

fmwitielo

vatiens abiit

fecundam. exemplym boui operis, Non enim fufficit bene loqui, fed &

—

oportet Superiores bono prxlucere exemplo,

lus quia a

Vverbo , excitantur & animantur ad fequelam.

quo fubditix ma gis, quàm

)

iniltmum 1

Utrumque habemus in Tribus SS. Regibus Orientalibus , qui &

ijmct: gt

verbo & exemploe nos docucrunt, & etiamnum nos docent, & fic

altim, dum

utráqve tubá vobis clangunt; verbo quidem: Ui efl , qui natus eff, Rex

Mi pilcat

judaorum ? Vidimus enim flellam ejus in Oriente , & venimus adorare eum? En

^m ventis

buccinam clangentem, & nos admoneatem ad quzrendum Deum;

It male ref

7Mdattb. 2 ,Íed & exemplum infpice : Er procidentes adoraverunt eum , C apertis the-

l$G

li,

fauris fuis , obtulerust ei munera , tbus &* myrrbam. — Ecce quale exemplum

Mp ubetdi

nobis dederunt , ut quemadmodum illi.fecerunt , ita & nos facia-

vhtiopime

mus,

at Qriff

Supra omnia autem placuit Divinz Majeflati bo

na & opti'mam—c-

tiift, quod

moratorum Rcegum voluutas , quam pro valedi&ione divini(limo

i z;nä;mä wintatt

Infanti & SS, Matri ejus offerebant; non enim ignorabant, quod Deus

J'timty i

luris affcctum , quàm effe&um refpiciat, plurisque noftram bonam

BLUT ITR

xftimet voluntatem , quàm opera noftra tam tepida & frigida ; unde

t cauf

$. Greg. M. rc&te S. Gregorius M, — AInte Dei oculos nunquam eff vacua mants à mint-

Tutimeted

bom.S,im r&s fl fuerit avca cordis vepleta boná voluntate.

menu At ]

Ev«ng.

Viduam illam pauperculam confidera, duo tantàm miputa in

üb,mm»l.'m' l

gazophylacium in templo Solymxo mittentem ; & tamen atteffante

T gj

Marc. 15, 1pfa Veritate plus dedit, quàm cateri divites omnes: Er comvocans Di-

MUtinoper

43.

fcipulos fuos , ait illis ;; Amen dico vobis , quoniam vidua bec patper plus omnibus

M ukïmi Q

mifit , qui miferunt in gazopbylacium ; omnes enim ex eo , quod. abundabat illisy

U UY

miferunt: bee verü de peuuria fua omnia , qua babuit , mifit , totum vidium fuum.

M w&xïmg 4

cce quomodo DEUS T, O. M. non tam donum penfat, quàm do-

p

O ttY

nantis aftectum,

$. Etnunquid Abraham

MULTN

jam ftabat patatus ad immolandum Deo

&f/itisoffcrcbal

filiam (aum? Et ecce , dum fibrat gladium, interpellatur ab Angelo:

RTR

Gn, 23, Non extendas manum tuam contra puerum. . Et quare hoc? IN unquid Deus

12,

eft omnino immutabilis tam phyfice quàm moraliter : Ego enim Dotti-

"?*"'"ïshonob

Malach.3, 95 . &* nonmutor ?. Refp, ad hoc Divus Jo. Chryfoftornus : Ner boc

V ) g

6.

precepi , ut opus perficiatur , neque volo , ut oecidatur puer tuts , fed ut obedientia

Mþll t Pmmfl ,

S.Chbryfoft. tua manifefla fiat omnibus. — Igitur ne feceris ei quidquam. — Contentus fum vo-

bom. 47]- luntia

f& tt& , C* ex bac te corono &* pradico,

(fimum orbis Salvatorem adoltcfcenfi

