" fum confpicatus cíit, attonitus exclamavit : Vadam, C videbo vifionem banc Exod. 31 9.

i magnam, quare non. comburatur rubus * Vides hicin S, Martino militem

vatorCr

: jultum, &c. caftum, ac fuis contenturm ftipendiis, & quod plüs eft, in

cetna at

- ignemaligno pofitum, & tamen illzfum ! O vifio magna!.

]

ltein at

3. Daviddefe ipío loquitur: Tasquam prodigium fattus [um mu

ltis , ö' Píal.'10, ".

[

tu adjutor fortis, Et quomodo, dices ac quando David tale portentum,

g Mu

ac prodigium fa&us eft ? Refp. Lyranus, & Cajetanus: In adolefcen-

t

tia (ua, quando interficiebat urfos, & leones , Goliathum ma&abat, &

modiopo^.

- Philiítzos iteratis wincebat przliis, Verüm majus prodigium nobis fa-.

lo t

&us eftS. Martinus juvenis, dum tanquam miles nobilisin adolefcentia

wibu[

& juventute fua tres fuos infenfiffimos animz holtes, hoc cít, Mun-

u

fima

|

dum,carnem, & Diabolum fuperavit, & tanquam miles fortis Chrifti

m

]Efu debellavit. Sed:4 sdjutor fortis , ó mi DEUS ! qui hunc fervum

ming"

:

pE

j

!

—

tuum fidelem abinfantia cuftodiítine inter tot pericula & tentationum

751& [

li

flu&us periret ; unde recté cum codem Pfalte dicere poterat 5 Dominu Pf.1 r'7.

Jíosad

j

j

h.

LÉ

TA

l

mibi adjutor : mon timeo , quid faciat mibi bomo ; hinc generoío ac intrepido

j

animo ad [mperatorem dixit: Ego figno Crucis non Clypeo protettus , aut. ga-

TILUM

leay hoffium cuneos penetrabo fecuris. . Difce, anime mi, hic modurn contra

T

1

.tres hoftes tuos dimicandi.

Ínvoca cum Davidc & S. Martipo , fi im-

nineat aliqua tentatio, gratiam Divinam ,& dic cum caftiffimo Jofe-

(

[7)

4

I

-

.. pho: Quomodo boc malum poffum facere, C* peccare ia DEUM meum.

Gen. 49, 9.

t P

du

j

De Jonatha non ignoramus, quomodo exfpoliaverit fe tunicà, quà , peg, 1g,

1 [f

ut(oï

erat indutus, & eam dederit David. S. Martinusadhuc miles chlamy

4

ntit

gt

]

dem fuam militarem gladio , quo erat przcin&us, per medium diviit,

ulb

TU

ut hac vefte pauperculum homineim przfrigore tremulum ac nudum

L

. contegeret : unde à Chrifto no&e fequente cum Angelis (ibi apparente

u

e€ me

L/,/;uniï 'P

;

vefte

| .l:unc dulcem vocem audire meruit : AMartium adbuc Catecbumenus ba

L

L

Ti;ü

m

us

310

. Eanþ'dem?ia XLIL.

M

u icm

vefte contexit. Vide hic & confidera , quàm beneillud impendatur, quid-

yitusin £

$.Cbryfoft. quid pau

peti porrigitur, Subintrat hic S. Chryfoftomus: Eja, inquit,

pl utic

bom.353. «harijftmi ,

hodie offenditur , qualiter fit. avs artium queftuofil]fina eleemofyna,

wiccel

4d popt-

4. Vi

dimus ha&enus S. Martinum militem , nunc ut Mopachum

hum,

-€onfiderabimus. David cum immani gigante Golia puguaturus, priüs

fusingent

umio Al

arma, quibus à Saule Rege erat indutus , depofuit , ut fic expeditior ad

iidiirfacie

1 .Reg.l 7,

pugnam curreret : Non poffum fic incedere, quia nen u[futm babeo, & depofuit e.

tolrmunc

Sufpirabat 8. Martinus nofter jam à primis adolefcentiz annis ad fer-

hum a

393

viendum Dco viventi in aliqua eremo ; ubi familiariüs cum co polfet

e thms»fuw

agere,ad militiam tamen ada&us humiliter obediit parentib Jsv,&.in-ipfi

B UT

militia potius Monachum, quàm militem egit. Tandem omnino per-

tzfus omnium ejusmodi vanitatum & negotiorum fzcularium ftatuit,

- didlaon

ntditinAr

aut Chrifto ex toto corde fereire, aut non ampliüs vivere ; unde atma

r D

fua militaria coram Imperatore depofuit, & pauper pauperem Chri-

ffimus hic Salvator no*

Deus dcca

ftum fequi coepit, non ignorans , quàd pretiofi

tDytomm

fter;antequam in Calvario monte Crucem afcenderet, prius fe

velti«

menitis fuis exuerit, & ad pedes Crucis ca abjecerit, S. Martinus nunc

:

M.nonau

fb nunc

C

hrifti miles ad Crucem provoláturus, prius veftes militàtes depofait,

ttifum ef

& nudus nudum Chriftum fequi voluit , ut ipfi mundus , & ipfemundo

Mil ofon

eífet crucifixus; proinde, quidquid

.

erat in mundo i päna;ufgrc gqep;t,

ut Chriftum lucrifaceret,

:

*

lp:uimomue

Gen. I 9,

Ad Lothum, cüm nunc Penta

P

olis igaecoelefti effet conäc;cmindäi

limodg'

-& Mi

17.

di&um eftab Angelo du&tore, Salva animam tuam ; noli refpicere p

off teygum,

nec [les in omni circa. Regione : Sed in stonte [alvum . te fac, ne C tu fimul pereat.

- 'tcuflod

: "

. aforts,

Hoc fibi ab Angelo fuo tutelari di&tum putabat S. Martinus, dum ad*

huc curis fzcularibus erat intricátus ; unde relictà Sodomà montem

hii

acdefertum & horridum locum & in eo fpeluncamin faxo exca-

p Q

elegit,

iciden

vatam pro cella fua , ubi curn aliis piis Mona

chis & anachoretis fan&if-

fimam vitam in cinere & cilicio;atque in affi

duis jejuniis & ad DEUM

Atb

ii

precibus per plures annos duxit,

*

"

Ita quoque Elias deferturh petiit Jeza-

belem fugiens, & cum

fubterunam

Juniperum indormiret, ab Angelo

'iompes

& dixit illi: $urge

£0«

tj

5.Ateg. 19, confolatus eft: Et ecce , Angelus Domini tetigit eum ,

f»

mede. En! alterum Eliam in S, Martino, dum ]eza

belem ( Mundum)

j "iæäüus:

ationemà caelo habere meruit, quem 4

ageli , ait INadafius,

'ä Vyitten

fugit, confol

N at W

€ Angelorum Regina , $5.

Petrus & Paulus , ac 95 Agnes & Theila invifere. C

nimirum, ubi defunt humana auxilia,

ac folatia, incipiunt adeffe divi-

u MORW i

üefhei

na. DiíceàS. Martino amare (olitudinem, ut e

ö!iþcriü:;c'üm' d

poffis agere.

O folitudo, tu fola beatitudo !

"tl &

. Sed nunc tempus eft, ut lücerna iit

a ardens & lucens non aïfi-

t time

pliüs fub modio , fed fuper candclabrum ponatur , ut luceat om

ni us'zï

ONSN

OMX

u

p m

^

331

De. $; Martim: Epifcopo,

At

qui in domo;hoc cft, in Ecclefia Dei funt, Ele&us igitur Martinus,licét

invitusin Epifcopum Tluronenfem,mox [fecurim ad radicem arboris

AC

:ekmo[;na.

pofuit, ut idololatriam tunc magna ex parte adhuc in orbe regnantcm,

in dicecefi fua pro viribus eradicaret, . Elias aram Baal idoli, & cultores

t Mondn

tatta, t

ejusingenti zelo deftrrüxit,vetumqueDei viventis & omnipotentis cul-

tum in Regnum lfraeiiticum introduxit : Quod, cim vidiffet omnis populus;

) Rep 18

ereiin

59.

vlf

cecidit in faciem (nam; & ait * Dominaus ipfe eff Deus, Floc fecit & S, Martinus

Tupd

4

Dofter nunc fa&us Epifcopus Turonenfis, de quo Maníius : Imumera tem-

c.

um

n

pla tnà cum falfiss:qua iniis qolebantr , fimulacris fundiiis evertit , & populus

k

!

Vidensíuum errorem , Veru

miuus ipfe eff DEUS..

mqug D-.cum A—agnoiccps cxcl;mavit; pa-

t o

Jartum l

s Abelanpnocens & :

'.u&us*ikuïü gnum gr'ati."änimi Deo ac Domino fi ud

ebtulitin Ara facrificium de primogenitis gregis fui, & fubdit textus :

re; at

|

p

Refpexit Dominus adAbel, C ad munera ejus, Et quomodo, dices;ac quo figno

ngo 43&.

"

z

Ü

D«cus dcclaravit,quód fibi placeretíacrificium Abelis,)non autem Caini ?

c$unit

h

^

]

]

i

pra

W

1

Refp, communiter SS, Patres, Deum hocigne de coelo in factificiumA-

dartinau d

belis;non autem Caini miffo, declaráfTe. .. Obferva : S, Martinus, Epi-

tireidt

Ícopus nunc fa&us , cüm incruentum Deo offerret facrificium, aliquo-

ties vifum eft;quod in fpecie ignis defcenderitSpiritus San&us : Du; $2-

&i

tramenta ojferret, aM Vita, globus igteus apparuit [uper caput. ejus.. O ! fitali

I&üfClleï'

fpiritu omnes Sacerdotes in Ecclefia Dei effent imbuti ! Sed qua tepi-

ditasmodo ? O tempora! ó mores ! Ethocin facríficando,

conciermW

.. . 6, Regium Salomonis thronum non cetvi aut Jepores, fed duode- 3. Reg. 10

gl

cim cuftodicbant leones, Idem Rex ordinavit ut le&ulum fuum fexa-

40,

^ t Hl n

!

jpus du

!

gintafortes.ex forti(Timis Ifrael ambirent, omnes;tenentes gladios.& ad C4't, 3» 7.

bella doGiflimi,, Ihronus &lc&ulus hic Salomonis Ecclefiam adum-

i mond

brant, quam non cervi & lepores, fed fortisfimi leones ac Duces ambi-

nf

antac defendant,neceffe cft; (unt autem. hiDuces nonalii, quàmReve-

yorets f

u

i

rendisfimi Prafules,ac Epifcopi zelofi, inter quos przeminet S, Marti-

1

nus Epifcopus Turonenfis,quiEcclefiam fuam,;ac oyes concreditas,con-

j pctïi

traomnesioimicorum,;& hzrcticorum affültus tum do&riná,tum fan-

rct,iw g

Gitate vita fortiter, ut leo, defendit,ac domum Dei,velut altcr Simon Eccl, $0,1,

j M

Oniz filiusSacerdos magnusin vita fua fuffulfit,& in diebus fuis corro-

(

(tum

J

boravittemplum ; unde nulla

m poteftatem fzcularem , nec ipfum Im.

j

peratorem ümuit: N'usquam,

t

lichto ,pertimuit fammos Reges atque Im- Cticbto in

le u

peratores velveprebendere , fi erta,

; vel admonere. f[alutis j hinc lmpetatorix

f. de boc $.

ij ädt (

Majeftati Capellanum fuum in menfa anteponere non dubitavit, Di.

«

fcant hic Sacerdotes, quomodo

latein timere debeant,

*

fc&ï agendo nullam poteítatem facu-

" if

; Quiddico de S. Martini miraculis?Chriftus tres mortuos fufcitavit

R,D Gintber Feft, -

(33)

322

Confideratio . XLIH,

ad vitam , Lázarum quatriduanum de fepulchro , adolefcentem in

peu

Naim de feretro & filiam Jairi Principis Synagogz dele&ulo. San-

u

Suipitius

&i(Iimus Antiftes noíter pariter in vita fua tres mortuos ad vitam re-

in vita $, Nocavit inter quos erat unus adhuc Catechumenus , qui fine Baptismo

AMari.c. 5 , ex hac mortali vita difceffit, pro quo càm ad Deum oráffet S. Marti.

Cultis

nus , mirabiliter revixit mortuus , ftapentibus omnibus; qui aderant,

'quem mox S. Epiícopus facro Baptifmatis fonte abluit, qui exinde ad-

&. Bern. i5 huc per plures annos fub difciplina S.Martini fupervixit, Juvat hic

ferm. de — audire S. Bernhardum: Sw[citavit, inquit, Margnus tres mortuos , quot vimi«

rum legerat , Salvatorem fufcitaffe 5 veddidit vifum cacis , furdis' auditum , mutis

Qu t

?cc $,

loquelam , claudis greffum, aridis fofpitatem. — Evafit divind virtute pevicula , pro-

D

prii corporis obice flammas repulit , immanem [acrilege macbine molem , columnd

parili é celo defcendente proflvavit , lepro[um mundavit ofculo , oleo paralyticum

euravit , Damones vicit 5 AAngelos vidit , Cc.

En! przclariffimum Tefti-

I

D

monium Melliflui Do&oris de Sanéto Martino.

jnt

DE

Supereft, ut nunc beatiiTimum cjus obitum ipfpiciamus, David,

cüm nunc effet jam prove&z ztatis, pertzfus vit , & :rumnarum hu.

Vab

Pf.119,5. manarum, fzpiüs optavit: Hen mibi, quia iucoletus meus prolongatus eft. Et

ulb

Rom.7, 14, $, Paulus fatur vitz fuz exclamavit: Jnfelix ego bomo , quis me liberabit de

h« Mi

$ob 10, 1.corpore mortis bujus ?Paticntiffimus Job multoties fecum ingemipavit:

Nirris q

T«det animam meam vite mee.

S. Martinus nofter , prout obfervat S,

M o

S,Th.Ville. Thomas Villanovanus , jam pedes in paradifo pofuerat , & libenter re-

Wt

nov. fer.de trahit, ut fratribus fuis ferviat; littus optatum diu jam fecurus tenebat,

VWH

$.Mart, &amore filiorum redit ad pelagus , atquepro dile&is ovibus, velütbo-

tlud D

nus Paftor iterum exponitur naufragio: Domirie , fi adbuc populo fum ne-

toria Paf

ceffarius , non. recufo laborem , fiat voluntas tua.— 'Tandem jam animam

Wï(f mþ

agens, vifo Cacodemone: Quid, inquicbat, adfta cruente beflia ? NIl

^IMIL COf

in m , funefle , reperies , placidéin Domino exfpiravit, Etecce, mox ex«

f n

ultans Angelorum chorus vifus eft ejus animam fufcipiens , & lztas

Y [

DEO laudes decantans. O Pra(ul fan&isfime , interpone etiarmt

?Owsücq

pro nobis tuas ad DEUM preces, ut beftia illa cruenta

Wterj, i

in articulo mortis

&c.

nihil in nobis inveniat ,

Tudefin

Üf

!

i

0005 ety

2, Pl'(

EOUC N

u IPnum

Nttimp

V ptte

CON

Ri

&8 (o) 8

323

v a -

— — ——

oenteni

pE EE

—

-

-

.;.,

BOC pOCca CO RO EO UOC-OPOC-9

tb h

TT

^ 7«

SIDERATIO XLIV. .

itebym

if a

Cultus conítans B, V. Mariz fignum prz-

yquaded,

querir

- deftinationis noftrz,

i, Junt

Pro Fefto Przíentationis B, V. Mariz,

tiy, u i

ulium ,v

M r

Qui me invenerit , inveniet "vitam , &5 bauriet [alutem à

g,

Domino-, Prov. 8 , LA

tl ii

fhmun 1à

Lura funt figna Vprædqcfiinatïi;mïs noftrz, 1,) Timor Domini,

juxta illud Davidis: Beatus vir, qui timet Dominum, . .) Verbum Pf 11, r.

mu, 0.

DEI libenter audire: Itaipfa Veritas Chriftus ; Beati, qui audiunt Luc.11,28,

gmpartti

Verbum DEI, c cuffodiunt illad, 5.) Adverfa patienter tolerare,

Iu

quibus promittit Chriftus ; Is patientie veflra po[Jtdebitis animas ve. Luc.A1,19,

T7 !Wf

f

a, 4.) Mifericordia in pauperes, itaruríus atteftante Domino : Beari Mattb.y,z,

inguti

mifericordes, quoniam ipfi mifericordiam con[equentur, $. Inimicis facilé igno-

yt ob

fcere,& orare pro cis, juxta exemplum Chrifli ? Pater, dimitte illis, 6/)NOo Luc.23,34.

Alburt

viffimorum fedula meditatio, prout monet Sapiens: Ip omnibus operibus Eccl. 7, 40,

CUrus t

tuis memovare noviffima tua, C ineternum non peccabis, 7.) Fuga peccati, jux-

j

ta illud Proverbiorum: Sapiens timet, & declinat à malo. 8.) Amor & me- Prov. 14,

16.

: 0]110 /"W

r

moria Pa(Tionis Dominicz, de quo D. Paulus:; Afpicientes in Aullorem

j

an 1f

fídei, & confummatorem jEfum ,. qui. propofito fibi gaudio fuflinuit Crucem con- Hebr.15,5,

"T

iil

fuffone contempt.

Recogitate eum Cc,

9.) SS. Sacramentorum ufus &

iterata participatio: audi Veritatem ; Ee

a

o f(um panis vivuss quide celo de- $oan.6, ft.

jttis ,I'

fiendi : $i quis mandutaverit ex boc pane , vivet in aternum, Y0.) Et cultus de-

onttl

votus & conítans B. V, Mariz, de qua Sapiens vaticinatus eft: Qui me Prov.$,35,

V

invenerit , inveniet vitam, & bauriet (alutem & Domino,

Et de hoc ultimo

prxdeftinationis figno , hoc eft, de peculiaricultu, & veneratione SS,

!

Deiparz hodie plura dilucidabimus , quia Przfentationem ejusdem

in templo hodierna die fa&am, in libro

d-c do-lorofg Matre jam plu-

ribus explicavimus,

2, Proponebat quon

dam Ifaias Propheta Regi Achaz ex part& Dei,

ut (ignum à Domino eligeret: Pere tibi fignum à Domino DEO tuo. Achaz

N

'I['t' 7$ II, '

licét impius , non tamen aufus eft cjusmodi fignum & prodigium à

Deo petere : Non petam, & nontentabo Dominum ; proinde Ifaias ultró fi-

gnum illi oftert : Propter boc dabit Domin

£0

COj

$

1

" ipfe vobis fignum : Ecce Vir.

P od

épist;

co

324.

Confidey atio .

IF,

us Vetbis

um fubat

tipiet ; dr pariet filitm , C vocabitur momen ejus Emanuel, -

*

videtur , quód B. Virgo jam:tunc temporis.miíc

mortalibus à Pro-

E.xl

wifat d

:

eftinationis futurz

(ij, t cot

pheta defignata fittanquam fignum falutis; & pr

corum, qui eam impenfe colunt, & ut Matrem DEL, ac fuam ve

néraü.

g g

B. Alan,detur unde B. Alanus de Rüþc * Habentibus devotionem ad bane Qätpa?ä a

p

potus f

Pfalter, V.gnum eft ordinationis, G* pradeflinationis permagntm ad gloriam.

Qd tu j

tquid dubitas, anime mi? Ipfa enim eft fignum illud magnum,

« Pol

6, 4 T.

quod S. Joanni dilecto Chrifti Difcipulo in cotlo quoüdam monftra-

hurltis a

i& rel

Apoc,.12,1. tüm eft: Er fignum magnum apparuit in celo ; Mulier amicta fole. & luna [ub

pedibus ejus , in capite ejus corona ftellarum duodecim. . lpfa eft mytiica illa,

deum fec

& felix fcala Jacob, cuiinuixus eft Dominus , per cujus interceifionem

vinquibx

gratiam nobis fubminiftrat ad tàm arduum iterusque ad coelum perfi-

ho qu

Gen.A8, 12 ciendum : Viditque in fomnis (calam. flautem [uper terram , C cacumen illiu tatt-

Onitsali

gens calum. lpfa eft illa civitas munita 3DEO quondam Hebrazis defi-

fitaeit

gpata, in qua fecuri vivere poterant ab omni hoftil incurfu immunes:

yisinrit

jer.8. 14. Quare fedemus ? convenite; C* ingrediamur civitatem munitam Gc. Supra quodB.

1:,0dem

B. Albert, Albertus Magnus: Ipfa eft eivitas , & domus falvationis : Convenite celeriter , &

Hutociniu

M.in Bibl.ingrediamur civitatem munitam , id eff, Mariam , munitam in natura , in gratia in

tlte: i

Marl.Ser.gloria, quia non audemus deprecari Dominum , queta offendumus , (ed ip[a deprecetut,

iaf

é? roget , &c. lpfa eft Arca illa gratiofa, & tabernaculum foederis in me-

ii

- ! diis caftris I(raélitarum , tanquam commune aíylum & propitiatorium

LELUT

-- ceollocatum,circa quod omnes duodecim tribus Ifrael per circnitum

dtg&mw

Num,2,12.Íua pofuerunt tentoria : Singuli per tuvmas- fiana atque vexilla, r dontos cognas

D0is ii

Rütb;3:8 tiontum fuarum, caffra metabuntur fili lfrael per gyrum tabermaculi federis. Ipfaeft

ietp4ta

$. Bonay, iMaRuth, quzin oculis divitisBooz gratiam invenit;ut fpicas fuperílites

Natamu

in Specul, & àmefloribus derelictas poffit coliigere: Zpiit itaque.C colligebat (Prcas poft

Wadt:

tórga metettium, Supra quod D.Seraphicus: atb inoculiBocz,Maria in oculis

10 mihi

d

D

IR

Domini bauc gratiam invenitut ip[a fhicas .id oft, animnas.à meffovibus derelictas cole

j 01

n

ligere ad veniam po[Jtt. O ! veré magna Maria gratia , quámulii ex ei ad mi[ericore

EY

R

W

Y

i

[

(

diam colliguntur.qui à Doitoribus, & Redleribus tanquam incorvigililes velinquuntum,

ttitnjs

3. Rem pet plures figuras, & conceptus memorabiles explicabimus,

Q

StatAbiarharister fpem &inetem;quiacontraRegemSalomonemcum

li? di

Adonia confpiravit; eumique inRegem líraél inunxit, ob quam caufam

imvi

Adonias permanum Banpaix occiditur,&Abiathar ad rigorofum citatur

Qo3ber

examen & judicium ; Quid fecifti? Quare rebellis,& reuslze(xMajeflatis

W.

fa&us es? Tandem tulitRexipfe fapientis(imus;fed in mitiorem partem,

Zttt

3. Reg.2. Abiathar fententiam : Vade indnatbotb ad agvum tuum ; equidem vir mortis ess

Natoll

126.

ed bodie te non intevficiam, quia portafli Arcam DominiDei coram Dayid patremeoy

NI

Ofor. fer.4. é fuflinzifhi laborenyin omnibusiin quibus laboravit pater mew. Oforius pet hanc

cipae

b&bd j

de devot. ad Arcam

/

facderis,quamAbiathar qu.q?d-a-n;gonavit,f acratisitnmamD

Votia

B- p', AM- r?,'g,,;;

fam

**CX

Y

De Patrocinio B. V.

EY

(b t

tam fubaudit : O quàm multi , inquit, ad iufernum jam effent iruft , nifi banc

ii

$. AAnfelns,

portajfeut Arcam-in corde [4o.. Oportet quoque hic audire S. Anfelmum

1 de Excell, ?

TOR

Cui, ait, conceffum fuerit [epz dulci ftudio poffe cogi

tare de illa [antii

ifina Maria; Virg. €,4,

ïamvcnsp "

magnum. promerenda falutis indicium effe conjedlo. Ecce; amare & colcre im-

i Däipum,f.

pen(ius facratiflimam Deiparam , eft ignum praxdeftinationis noftrz,

Quid tu hic facis? & quomodo eam colis & amas?

lum

4. Poftquam quinque prudentes Virgines cum ardentibus lampadi-

m m

bus íuis ad coeleftis fponíi nuptias jam eraut introdu&z , venerunt tan-

T.

dem & reliqux quinqueVirgines, fed fatuz dictz , quia non fumpfcrunt -

Hsl

oleum fccum , pulíantes januam, &inclamantes: Doiuine , Domine , aperi Matt. ^v;

Yercelios

uolis, quibus mox refponfum fuit: zmen dico volis, nefcio vos. Etquare

II,

hd

hoc? & quid peccáruntifta Virgines,quód xternüm fuetint reprobata? Mendoze

TT

Omiffis aliis rationibus, fübintrat hic Mendoza: Videte, inquit, € con jn Reg. 4.

B

fidetateiftarum Virginum ftultitiam.Sponfum hunc cecleftem graviter 4p, 12,

rfadmotr

prius in vita oftendebant,& nunc voluut, ut mox fibi aperiatur caeli ja-

Süprad

nua,ó dementiam! fi facratiifimz Virginis & Matris DEI invocaffent.-

tite atl

patrocinium , & dixiffent: Domina, Domina, fuiffent probabiliter ex-

7 gmm

auditz: $i quemadmodum , Domine, Domine , inclamaverunt , Domina

3 Domi"d,

d pf

illam fortaffe vepul(am. non paterentur.

h

lii

:x quibus patet, qu

am verum fit illud S.

?

Crcgorii Magni: Qui tem $. Gregor.

pus congrue ponitentie perdit , frufira ante Regis jantam cum precibus venit. Proin bom. Ya

ropiriaï-o:.a

n at

de, dum tempus habemus, operemur bonum, & Matrem mifericordiz Evang.

r

nobis intempore reconciliemus, üt cüm defecerimus, recipiat nosad

aj

«tetpatabernacula, Nunc, nunc,imitando egregias ejus virtutes illius

quaxramus amorem , fi ab ipfa pariter velimus redamari; unde de fe

asfüpet

p

ipfa dicit: Ego diligentes me diligo, non affe&tu folüm, fed & effz&u , nec Prov. 8,

fino mihi devotum clientem perire xternüm,

17.

AMuric

ul*

$; Olim in aula Regia potenti(Iimi Perfarum Regis Darii , poft

fplendidam caenam omnibus prxfc&is fa&am, in conclavi (uo dor-

il (f 731;»/!&9

ii

mientis, tres ejus principalescorporiscuftodes hoc moverunt proble.

ma: Quidnam in orbe fortiífimum? Num vinum? an Rcx ? an mu-

EX?UCW&

o

lier? diver(imodeé hacin parte difputatum , & difceptatum cft, & tan-

dem vicit veritas, Mihi videtur, quód Zorobabel non multàmà fco-

T ( il |

po aberraverit, qui afferuit, & defendit, mulierem cffe illud forti(fi -

dma

*læMalf j

mum , quod quazrebatur ; Tertiusy qui dixerat de mulieribus C* vevitate , bic a Efdra 4q

g

efl. Zorobabel , capit loqui: Viri, non maenus Rex , &* multi bomines , nec vinum

IIX

«

m?HW"

&cellit. Qgis ergo, qui dominatur eorsm ? Nonue inulieres , *c,

4

Siftc hic gradum, anime mi, non enim (ine peculiari caufa Zoro-

j

babel poft longam habitamdifputationem hanc definitivam dedi: fen-

1 j

d

tentam , mulicrem,; & veritatem i

n orbe effe illud

fortitlimum , quod .

S

j

4

)

(Ss) 3

326

(infideratio| XLIF,

lp Ve

ab omnibus confiderari & quzri oportet. Veritas autem hac non alia

doan. 14, cít quàm ipte Chriftus, qui de fe ipfo ait: Ego fum via , veritas , & vita,

yuramdiur

6,

mulier omnium fortiffima, quz ipfum Deum de calo ad fe in terram

detabo, l

attraxit, Maria eft, veré mulier fortis.

Fortis Juditha, fortior Maria;

yrenti ptc

gud. 14,. de Judith fcriptum eft: Una mulier Hebraa fecit confufionem in domeo Regis Na-

miceria Vin

16.

hlimd

bucbodono[orz ecce enim Holofernes jacet in terra , & caput ejus non eff in illo,

Qumergo

Pf.234. Plàs Maria, qux Ducis infernalis conttivit caput, & fecit confufioncm

in caftris Principis tenebrarum ; proinde re&e Vates Regius: $j ambu-

pamatftc

lavero inmedio umbra mortis, non timebo imala ; & quare hoc? Ecce , mox ad-

i ervor

tamaft

dit Pfaltes: Virga tua , & baculus tuus , ipfa me con[olata funt ; pex baculum

furic f

$, Tbom, Crux,&per virgamB., Virgo intelligitur: Virga ex Ifrael , at S.Thomas

Opuf.8. Aquinas, eff B. V. Maria , banc qui prefentem babet moriens , fnaviter exfpirabit,

lsin

Wirilaacr

jo.19,3o, Ideo Chriftus inclinato capite tradidit fpiritum , & quidem ad partem dex-

lu n

tram inclinando , ubi intcr filium & latronem ftabat media fan&i(fima

Mater ejus: Ex parte Matris fu« , ait Hugo Cardinalis, quafi dicat : per

L:

U: lg

fam veniam petite : ipfa eft oraculum wifericordie , f pe enim,

rtradet.

[/

quos Chriftus

Mobifcum.

^

a'varenon poteít propter fuam juftitiam, quia juítus Judex eft , Maria

falvat per fuam mifericordiam & interceflionem, — Ex quibus patet,

batrümaV

quód intcr alia prxdeflipationis figna non minimum (itamor & cultus

Tijtfernale

Offuna (er.B, V. Mariz: juxta Crucem , ait Offuna, fadta eff tanquam Mater omnium

OV Cttut;

48. in

pradeflinatorum.

tuad.

6. Per melicet; AmetSamfon fuam Dalilam: Poffbac amavit mulie-

ER

$jud, 16y rem , qua babitabat in valle Sorec , C* vocabatur Dalile, Amet Jacob fuam Ra-

4

chelem, pro qua feptem annis indefeffo ftudio ac labore inferviebat:

Ge,29, Et videbantur illi pauci dies pre amoris magnitudine, AmetSichem fuam Di-

40.

pam, pro qua obtinenda non abhorruit circumcifionis cultrum ; 44*

Gen. 34, bat enim puellam valde,. Amet Affuerus Rex fuam Efther: Er adamavit eam

Dc(l;l

I9,

Rex plusquam omnes mulieres , babuitque avatiam & mi[evicordiam coram eo, O

Eflb,s,17. Vanus, & fpecinfanusamor! Amemusnos DEUM fuper omnia crea-

ta fimul, & poft Deum SS. Deiparam Mariam , quiaita eft volunptas

Vj Y

Acl*4, DEL, Audiamus ipfam per Os Sapientis loquentem: Ero Mater psl-

A4.

!

&bra. dilectionis , C timoris , C agnitionis , C [ania fpeis inme gratia omnis via

veritatis , in me omnis [pes vite & virtutis Crc.

Olim Ezechicl conqueftus eft , quód nemo in terra inveniatur, qui

X

fefe opponat murum, quandoDeus juftus Judex ob demerita mundum

Q

Ezetb, 15,vultcaftigare, & vindictam deeo fumere : Neque oppofuiflic murum pro do-

P

$*

mo lfrael , ut fLeretis in pralio in die Domini. Vcràm hoc nobis praftat SS.

Deipara, qux fzpiüs fe oppofuit, & adhucfe opponit murum inter

l

Cant, $.. Deum puniturum , & Ecclefiam puniendam: Ego murw , &* ubera me&

bmïm

D

YO, feut turris, ex quo facta [um coram eo quaft pacem Teperiens.

t

Ipía

De Patrocinio B. P.

327

hr aotd

« Ipfa Veritas Chriftus Ecclefiam fuam asfimilavit vinez: Homo er4t Matib,at,

TNIN

paterfamilias , qni plantavit vineam, Cr fepem circumdedit i, &c, Nonàícopo

dl

aberrabo , fi íÍcpem vel maceriam dico Matiam , quz fuo Patrocinio &

LE

oniors

potenti protectione ambit & protegit univerfam Ecclefiam , ut folct

d

maceria vincam. Audi Ecclefiafticum ; Z/bi non eff fepes, diripietur poffeffio : Ecgl, 36

TT

6 ubi non eff mulier , ingemifcit egéis.. Mulier.hzc onomaflice Maria eft.

a7.

t confifond

Quàm ergo impenfe à nobis colenda & amanda ! Mater noftra eft , er-

go amat filios fuos, (i non funtdegeneres. — Domina noftra eft, ergo

tfius: J

amat fervos fuos , przfertim fideles, Os noftrum, & caro nof(tra eft,

Fcce, m

; peha

ergo amatfratres & forores? Ego diligeutes me diligo.

P

$.

aT

".. Batac fibi certam prornittebat victoriam adverfüs Sifaram, militiz

7

t ij

Regis Jabin Principem, obtinendarn ,(i fecum ad przlium defcenderit

d patn!

fortis illa ac prudens Debbora , Heroina & Prophetiffa : Dixit

que ad cam jud, 4.,9.

dia ais

Barac : Si venis mecum,vadam : Si noluevis venire mecum , non pergam $ que dixit

j

ad eum : Ibo quidem, fed in hac vice victoria non reyutabitur tibi , quia in manu mu-

quj t

o

lieris tradetur Sifara. Vitoriam & mihi, &tibi promitto, Leétor Mariane,

decl

fi nobifcum fuerit in íuprema illa pugua, ex qua pendet tota aternitas,

: u

Beatis(imaVirgo & Prophetiffa Maria, quz, fi nos nimiüm erimus infit-

mi;infernalem debellabit & fuperabit Sifaram : 5j Maria pro nobis , ait S. $, Bona»,

amotti

Bonaventura,quis contra nos ? C* fi ipfa eft, qua juftificat, quis efl qui condemnet ? in fpec. B.

YUL

OUU OIEISSSSoSSSHSS EH IESEHEEIS

V. lect. 15.

hu

q. 2.

acobfuit

.. CONSIDERATIO XXLV,

infenit

;

hem um

- DeVita, gloriofo Agone, & Triu

mpho

ym. d

TL

S. Catharinz Virg. & Martyris.

m Wfam M |

Pro Fefto S. Catharinz Virg, Mart,

j omid

Veni Spon[a Cbrisli , accipe coronam , quam tibi Dominus

,due

EoW

preparavit in eternum, Eccl. in Brcv, Rom,

um

Xtollant, & laudent alii fär.tisfimam Judith, Matronam & ge-

ayuri

"

if

nere, & formà nobilis(imam , cujus eximia forma cum pari

g

pietate & virtute certabat ; unde à DEO ad tam heroicum

a&um electa eft, ut capitalis&mum Hebrzorum hoftem Ho-

) jf

lofernem proprio gladio trucidaret, & lfraélem ab interitu li-

beraret : Percu[[it bis in cervicem ejus , & ab[cidit caput ejus, &c. Egoautem jud. 13,

j ji

i

jamin

IO.

þodic laudo S. Catharinam Cofti Regis Alexandriz filiam, quz

tenera

j

328

Con[ideratio XLF,

tenera xtate demundo, carne, Diabolo , & cruentis(imo Tyranne glo.

wfaniio

riofisfimé triumphavit, & ideo cum Angelis in paradifum introivit, -

ngut treli

Ej?þ.io x SO

Commendent alii formoíam Efther, de quaScriptura, Erat enim in-

iponfom,:

redibili pulcbritudine , &* osmuitm oculis evatifJima, & amabilis, Ego autem

, Cor

commendo hodie8, Catharinam Virginem & Martyrem,fpecie mirabi-

qum dili

lem, praclaram natalibus, fed tamen divitiarum contemptricem , deli-

s Artma.

cias refpuentem, & carnis incentiva

,

. calcantem , acunice amorem

kodoratus .

fuum Crucifixum amantem.

tinapud F

'!I Regc 2;.

Deprzdicentalii prudenüs(imam Abigail ,

cui 'Sïetiptura;-hæiv dt(xþo

(icum dep

3.

Ri

infignia attribuit elogia: prudentiam & puichritudinem : Eratque mulier

voluy, $

erudent ffüma, & fpecio[a, &c.. Ego veró depradico $, Gatharinam., qux

tattttap

prudentiam firnul unaà cum eximia corporis & animz pulchritudine

R

tedl: (

conjunxit, unde meruit, utà Chrifto DEIL filio in Sponfam celi

qun, Corv

. Plurain hodierna feftivitate de illa occurrunt confideranda.&c,. ..

geeeï—'is;;g

Ieno pen

2- Olim przcepit Deus, ut fprecula munda ante taberpaculi fores

Vehoel

appenderentur, ut ingredientes in illud tabernaculum , Deumibidem

Nre quey

od

adoraturi, priüs fefe inillis fpeculis infpicerent , ac maculas corporis

k

s o

* dub

"

8.

.;, 385 quashaberent, abítergerent: Fecit & labrum eneum cum b

af juq..*d.e prdiï

Nrmum

mulierum, qua excubabant in oflio tabernaculi , &c.

-

Talefpeculum, & quidem mundisfimum crat ctiam

SCatmrma,

hn o r

Talsco)

ubi facro baptifmatis fontejuffu B. V. Marixablutaeft. Rem miram

Afttos colt

accipe,

Erat Catharipa regio nata fangftine, forma elcgantisfima, fed

i omm)

' baptifmate nondum initiata,

Vidit hec aliquando in (omno 55, Dei-

apus a

param, quz ipfi fuurn dulcisfimum offcrebat Filium brachiis'infiden-

QVeIha r

tem ; fed reluGabaturFilius , & noluit veniread Catharinam,.dicens:

eam ideo fibinon placere, quia non cffet Chriftiana baptizata, Ex-

ttttifim

T t ptg

citata à íomno, neà facratisfima Virgine & divino illius Filio repudia-

.

retur,altero die;quiain legeChriftiana jam erat inftruéta,& mirá fapien-

tiá przdita.(acro fonte abluta eft 3ubi de novo ei Chriftus cum $5. Ma-

nolante

T ts

tre fua,multis ftipatusAngelis,spparuit,eam fibifolemniter defpondens,

Vr

& ut fponíz fuz charisfimz pretiofum apnulum digito cjus inferens,

:z;ï!im; fruj

Hic adimpletum fuitillud Sapieptis de fapienti Virgine Cathari-

Q deffe

$ay,8ye, Da: Hanc amavi, C exquifivi à juveututemea . C quaftvi fpon[am mibi eam afu-

LT

meres & amator faclus. fum fesma illius,

Confidca & perpende hic, anime

a

mi,qualem eonfolationem habucritS,Catharina,ubi experre&a cog

Ulisma d

l.

MSs&Vl(m

vit, non hocinane fuiffe fomnium, fcd vcrum cum Chrifto fpon

tium,incujuscvidensgnum annulum digito infertum invenit.

"S m

Wt i

quanto exinde amore flagrare erga JEfum capit,cujus honorem,ut V€-

n

Audia

rafponía.femper quoad vixit;propagavit.& proprio fanguine defepdit,

. proinde jure merito illud dicere poterat: Zegnum imundi &* omnem ornde

Dd

)N

[y,

r m

'De $. Catbariga V, 0M,

|329

lutoy

tum feculi contempfi, propter amorem Domini ] E[u Chriffs, quem vidi, quam amavis

I'ONM,

in quem credidi, quem dilexi,.

t quomodo tu amas JEfum Sanguinum

Buten

Sponíum, antma Chriftiana? O quàm tepidé adhuc ! Duc in altum,

It

-.3. Corvum & columbam emifit quondam Noe de Arca, poft-

t

quàm diluvium minutum eft, & Arca fubfidere & quiefcere in;monti-

i

bus Armenizczpit, Corvusnronampliüsrediit in Árcam , quia vidit

at

& odoratus cít plura cadavera, quorum efcá fuas quzfierat delicias j

hinc apud Hcbrzosin proverbium tranfiit, ut dicere foleant cervus nun-

n d

tis, cüm de nuntio tarde vel nupquam redeupte comparationem face-

gt

re volunt, Sed columba;quia in terrailla limofa pedem figerenonpo-

j

ii

terat, nec apud feetida remanere volebat cadavera, fine morainArcam

gt

rever(a eft: Qua ciim non inveniffet, ubi vequiefceret pes ejusyvevev[a eft ad eum in

dl

i

arcam.. Corvifunt libidinofi & procraflinatores omnes , qui libentiüsGe,$, o.

jX

in cceno peccatorum fuorum volutari volunt, quàm utredeant ad

maauil

Noe, hoc eft, ad Chriftum in arcam, Sedcolumba imago eft animx

(

amis

purz, quz pedes fuosnon in cceno & cum cadaveribus vult coinquina-

;ggrpmäa.:ï

re, (cdubi periculum fubolet, absque mora ad dilectiffimum fuum

Noemum, manus in Cruce extendentem,folet confugere; Extenditque

"m

manum , & appreben[am tulit in. avca.

:

;.,Catääriua

Talis columba innocens & pura erat

S. Catharina , qux noluit pe-

p

des fuos coinquinare ejusmodi fordibus mundanis & carnalibus 5 un-

ntifté

dein omni tentatione cito reverfa eftin arcam, & ad fuum Noémum ,

3047

manus fuasin Cruce totádie expandentem, ubiin foraminibus petrz

iil

& caverna maceriz illius, hoc eftin SS. Vulneribus &| corde JEfu fem-

amwdiü"*ï

per tutiffiinum invehit auxilium.

O anime mi! fi tentaris , fi tribu-

jnti, 9

laris, en przfenti(fimum remedium !

od

3. Laudaturin Scriptura zelus Mathathiz,cüm vidit Judzos idolis

h,

viri

immolantes: Acceffit. quidam judaus in omnium oculis [acrificave. idolis (uper ^* ^^

L

n

aramin civitate Modim fecundim juffam Regis : & vidit Matbathias, & deluit,

MPOGM

(* contremterunt venes ejus, & accenfus fl fuvov ejus. fecundim judicium legis &

infiliens trucidavit eum fuper aram. Esdras Sacerdos, ubi audivit, Hebrzos ad

g

idola deflexiffe,& cum gentibusiniiffe matrimonia,vehementer doluit:

u

Cumque audi[fem fermonem iftum.feidi pallizum moum, & tunicam , * evelli capillos

I. Esdre 9,

Cüm S, Paulus przdicaret Athe-

P

eapitis mei & barba, C" fedi merens &c.

E

d

nis, & vidiffet, civitatem feré totam idololatriz effe deditam , xftuabat

"

,

T

'

i

illiusanimus dolore & compaífione tam do&z , & tamen tam excz ac

WD"-

(

miferz civitatis: Incitabatur fpiritus ejus inipfo, &c.

j

