"Tria prima captu difficilia, &ad-

Vi i

VAE OT r onar

mirabilia jam alibi in libro de do!

oro

a Matre con(ideratione f4, eX«

lo Chriftus afcendens in coelum, ó

AU ao We

plicavi, ubi per viam aquilz in coe

d n

er colubrum fupra petram repentem

, idetn Chriftus , & hic crucift-

juxta illud Veritatis : Sizut Moyfes exattavit [erpentem

tsl r

Num. ^. 1, Xus,fait prfignatus,

MT

9.

in de[erto &c.

Per viam veró navis

in medio mari Crux Dominica ac-

^

ffimo Redemp

tori noftro , velut navis

Mbuild r

| $0. 3 14. umbrata eft, qux Chrifto piebti

TM

in hocmari magno , & fpatiofo h

ujus mun

di inferviit, quà mediante

os traduxit ad cocleftem patriam. -

AR za

. pér mare rübrum paffionis fuz n

"m

Sed adhuc quartam reftat exp!

anandum, quare prudentiffimus 92*

rl

Menochius in huncsri-

Qu

Menoch.in lomon dixerit: Viam viriin adolefcentia ? Refp.

iDrelgy

IU D

Prov. 30, pturx locum, quód in Hebrzo textu

legatur Be

almach, hoc eft: in 4dole-

|

MU

us vetbis prop

heticé admirabilis Chrifli con-

18.

fientala , (cu virgine ; quib

-

€

Ostäm

(f

ccptio in utero Virginis ,

& ejusdem N

ativi

tas indicari videtur,

tf

chus; Pa

lsj

eninus , Chaldzus , Lyranus

[

um

M

adhuc clariüs & meliüs Symma

ítus elt

t (hrg

plures alii legunt: Via viri in

A4do

lefcentía ; hic vit,

inquiunt, Chri

fuz inftanti vir perfectus, imó p

erfectifu

LT

h

4

utpote à primo conceptionis

bit virutt

der.31:3mus, de quo vaticinatus eft Jeremias

Propheta : Femina cireumda

lts

N L(taqu t

1 non

fuerit quantitate

Vilv

Et licéet tuncin primo conceptionis fuz inftant

libi in libro de $5. Cot*

Ra

corporis major, quàm afpis, vel f

ormica, prout a

D

Q larg

de explicavi, tamen idem erat D -us. qui nunc eft, & erit per om

neni z«

!

4 i

n

r

quàm admitabilia funtifta; qu

æ'-o:

d

p

icmi't»at;cm'," O änima-eh'riüiäng .

De Aunuciatione "'Bj, IP, M.

67

dierna lucein co.nclavi B, Virginisin domo N azar&:fhana, fed nuncLau-

bitatone en

retana patratafunt. Juvathic ad folatium noftrum audire Doctorem

hmämw

Seraphicum: /raque bodie , inquit, eff folennitas Dei Patris , qui nuptias fecit Fi-$, Bonav n

n e us

lio fuo, in defponfatione bumana natura , quam bodie Filius fibi univit infepavabili-lib, Med,

djae i

ter. Hodie e[l (ollenuitas nuptiarum Filii, €* dies natalis ejus in utero s fed poflea eritdo vita.

i, g

ex utero, Hodie efi

n

folennitas $. Spiritüs . propter boc opus snirificum , & fïngularechï,'ff, ;

ipfius incarnationis, quod eidem attribuitur 5 & bodie incepit oflendere benignitatem

m iDeoeutln

fing&larem bumano generi. Hodie folennitas eff gloriofe Demina noflre, qua à Patre

hus Adam i

-

in flliam,à Filio in Matrem,a Spiritu S. in Spon[am efl ecognita & affumpta. . Hodie

hrifts, tl

e[l folennitas totius curia colleftis , quia inchoatur eorum reparatio, Hodie eff mulrà

ylfum, u

magis Joleunitas bumane natura , quia ejus falus incopta , C vedemptio , &* totius

valiputiumil

mundi reconciliatio ,& fublimata efl , atque deificata. Hxc S. Bonaventura,

ag

6. Vidit quondam Rex Nabuchodonofor in fomnio mirabilem

, g'j/f fuu j

flatuam, quatuor mundi imparia rcgna portendentem , quz ftatua ab

uno Japide, de monte abfciffo, unico momento contrita eft; Abfcijfgspan.'i,ääþ

m a D

e[l lapis desmonte fiae inanibus , & perculJit [Latuam in pedibus ejus ferreis & fidtili-

(l

bus, & comminuit eos : tunc contrita funt pariter ferrum, tefla, as, argentum C au-

yctantus a

j

vum, & redatta eff quafi in favillam affiva area s que rapta funt ventó: nullusque

ar ib

locus inventus eft. eis: lapis autemy qui perctfferat [Latuam, factus eff mons magnus ,

g m

€& ünplevit univer[am terram, — Ceterüm fatuam iftram jam alibi de qua-

i capto d

tuor orbis monarchiis expofui ; quid autem lapis ifte , qui percuffit

ftatuam , camque penitus contrivit, prazfignavit ?

contidriul

enden t

Refp. S. Ambrofius, $, Auguftinus & alii, lapishic Chriftus eft.la

PÍs $, 4brof,

€

fundamentalis, & angularis Ecclefiz, qui , quà Deusà Patre genitus

er. "79,

u

J

fine manibus creationis, & quà homoé Virgine hodie conceptus fineg.

4

worft

.

ug. tr.

] m

r

í

manibus, id cft, (ine opere virili, qui lapis myfticus mox hodierna luce , ;

n

joan.

(

1n conceptione fua gigantcam iftam mundi ftatuam comminuere cec-

1wll

n

amit Q

pit & totaliter adhuc comminuet ; ipfe veró crefcet in montem ,dum

WMW

regaum Chrifti fpirituale evertct omnia re

gnamundi, omnesqucGen-

jcont

tcs fubjiciet Chrifto & Eccle&z. -Et hoceft,

JJfCP'"dwn i

ad quod hodie allufit Arch-

angelus; Er regni eju nen erit fimis. Et quare, quzfo, non meliàis amamuszZy;, 1,356

cnodin?

lo

hoc Regnum & majori cum ardore quarimus? Omnia in hoc mun-

um

j;

do, etiam quz fplendida & folida videntur, cum tempore tranfcunt,

(

dc!llT.

& inftar palez, à vento agitatz, in auras evolant, & evanefcunt, folum -

d

yra

Regnum Chrifti manct in aternum : 5

Chulit

ll

ufcitabit Deus celi Regnuinh, quod in Dan.2,44.

aternum non diffipabitur.

f mqm ! W

Rebecca quondam

Jacobum dile&um Blium fuum mirum in mo-

Af

j

um animavit, ut adIfaac parentem optimis indutus veftibus accede-

LL

ret , & ab eo largisfimam impetraret benedi&ionem: StatimQue ut fenfit Gen, /7;

j

i

veftimentorum illius fragrantiam , benedicens ili. ait: Ecce odor flii mei ficut odor — 4 7.

jfibiil

&gri pleni , cui bencdixit Dominus,

(

2

al

1 of

efp,

f

lh

b j

n

68

Confideratio:.— P1H,

S.Antonin,

Refp, S.Antoninus;quód per di&am Rebeccam B. Virgo fuerit pra-

EL

4.p.tit, 1j figurata,qux hodie caufa fuit noftrx benedictionis,dum diie&um filio-

anritionem

lum fuum vix conceptum Patri xterno primá vice obtulit pro impe-

lo in deferto

tilidit: 4oput:

B.Petr.. tranda teti humano generi cceleíti benedi&tione : PerA4ariam, ait S.Pe-

Dam. fer.trus Damianus, redditur benedi&io terre, &* quis neget sbanc & benedidbam & di-

t t

tlete& incot

de affumpt. gnam fui[fesut beneditum illum frudum ventris conciperet & paveretdn quo omnes be

nedicunturjuxta illud Davidicii oraculum : & benedicanttr in ipo orumes tribus terre,

ioMoyfr tun.

7. Mirabilem quondam Jacob Patriarcha in (omnis confpicatus cft

Mdp, $.Be

I2.

fcalam;fuper terram quidem ftantem;fed cacumine fuo ufque ad coelos

tunpfreverdun

pertingentem, pet quam & Angeli Deidefcendebant,& afcendcbantan

tait,ubi Vitg

du Denini, ]

fupremitate autem hujus fcalz vidit ipfum Dominum inuixum [iale.

Rupert,

Refp. Rupertus Abbas , Spiritum San&um per fcalam hanc reptz-

trtrefecits f

Abb, bic, fentáffe Incarnationem verbi ex ftirpeJacobi fuo tempore nafcituri, &

"

ttri ererit &

per varios gradus, id eft; generationes defcenfuri. Defcendebant autem

tipor & [nter

Angeli,ut hoc (ummum lacarnationis myfterium , quod erat nego-

ffut, il

tium omeium fxculorum , primó B. Virgini annuntiarent, & exinde

tiamclefia:

hominibus , qui & aícendebant, ardentia Patriarcharum d

Yi n Ll

efideria &

teces ad Deum ferentes, qux hodie completa funt,

Mrditotadun

$. Aug.fer.

S. Auguítinus per memoratam fcalam facratis(imam Virginemin«

Vttts d afne

I5. detemp.telligit: Fa&a eff, inquit, Maria (cala celeflis pe qua Chriftus de[cendit Ad tet»

i t Tam :

$. Fulgent.ras, Et S.Fulgentius ; Facta of , ait , Maria [cala c&leflis,

quia per ipfam Dwi

Vib inats

de laud,. defcendit ad terras ,ut per ip[am bomines mereantur a[c

endere 4d celos. Sed ad-

i fimus mori«

"üitdtrimen

B,F.

Vette, anime mi, fi volumus ad caelos afcendere, Ángcl

"i htresd

bus & virtutibus neceffe eft ; dejiciuntur ad hac fcala immundi X im-

5 Lut

4 0

bi, avati, inimici, & injufti &c.

ts

puri, neque tolerantur in illa fuper

*

lRUS D

]tem Jacob metuens fratrem fuum Efzu, cüm fua & f

L

X

os per vadum

Wi

cmqmm

traduxiffet , ipfe folus illa no&e manfit ia caftris , ut Dco quieté & at»

N WMQ !

1

denter poffet fupplicare, & partem a

liquam inter tot curas nceeffario

i Mmmm j

(omno tribuere, Et ecce, poft orationem occur'it illi Ange

lus ]u«

Gen. 33, &ator , qui lu&abatur cum eo , donec prima in coclo vifa akuïc»ra: Df

t g, h

4.6,

Dimitte 11e , j«m enim a[cendit aurora.

CP,

xitjue ad eum ;

uroram iftam confdf—'

Á

D

s. BJ]

j Hailgriz,

Emiaentisfimus Cardinalis Hailgrinus per À

Vtm

ia Cant, 6,gentem D. Virginem fu

baudit, de qua caatabant Angeli: Queeft iffa qué

f

l(lhm

TU tgee

9.

progreditnr quaft aurova con[urgens ?

Per Jacob cum Angelo luctantem If«

Q

amadül

dicantur Sancti. qui lu&tantes cum Dom

ino orationibus & lacrymisin

Nig

UT

carnationem Filii Dei nitebantur extorquere;

& cxauditi (unt,dum ho«

nfmfua

die fub auroram lux veta decoelo in uterum

Virginis defcendit: Et iv

T m

[

carnatus efl de Spivitu Santlo ex Maria Virgine, C*

bomo fatuseft. Difce, anima

tf At

cumD:o tuo,ac ptacfertim

D

Chriftiana.per ferventem orationem lu&ari

are;

[ u Lu

in tentationibus,tribularionibus

)

r

T. pgrfccutionibus, fi vis impctf

L]

quod faluti tux erit proficuum,

&»

De éAununtiatione B. V, M,

69

Btglnn

8, Et i placet ulterius progredi, confideremus mirabilem ïlläm

damálidmb

appatitionem, quá olim Dominus Deus Moy( fcrvo fuo, tunc oves]e-

t abtutyim

thro in deferto pafcenti, in rubo ardente & incombufto fe fpc&abilem

Bul a

reddidit: Apparuitjue ei Dominus in flamma ignis de medio rubis & videbat, quid Exod,3 43

ao unlitat

rubus avderet , C* 1on combureretur, Ad quid ,obfecro , Dominus in rubo

peumtiquae

ardente & incombuíto ? cur nonin nu

be iucäda j vel in throno magni-

tipfromtie

fico Moyfi tunc apparuit ?

T

i

ais

. Refp. S. Bernardus, & ex eo Cornelius à Lapide ; Iguis in vubosef Deu Corn, bic.

efoovaride

in carne, ftve verbum Caro fatium,quod hodierná lucein domoNazarethana

at of

accidit, ubi Virgo Archangelo nuntianti affenfum fuum prabuit: Ecce

i ia [

Anilla Domini.. Én ,una aucilla Petrum in foro Caiphztremere , imó

r fcalomhatte

corruerefecit; fed hzchumilis ancilla Domiuni per verbum illud Fiaz

omnia erexit, & reftauravit inintegrum. Et pergitidem celeberrimus

tempotetit

Delcendduti

Scriptor & Interpres Cornelius : Ignis in vubo eff Dew in B.Virgine conce-

ym, quidtd?

ptus Ó natus , ille[a ejus virginitate ; hinc & uuivería de hoc fammo myfte-

ytiarat U

rio canitEcclefia: Rubum, quem videratMoy[es incombuflum, cou[ervatam agno-

yxcanm d

vimus tuam laudabilem vivginitatem , Sanita Dei Genitrix, Ubi pro reflexione

[unt,

d

morali notandum, quàrm apté virginitas a(fimiletur rubo : rubus enim

efthumilis & afper ; qui ergo fervare difcupit virginitatem,& caftitatem

f

I;

s of

fuam, per viam afperam & humilem.-

procedat neceffe eft; in deliciis

euim & in artogantia ac fuperbia non tamanimi

vfi gt

» quàm corporis puri-

um d

tas in difcrimen venire folet, certóq;

eft íubje&a periculo ac naufragio,

Et fi plures de hac veritate facros

. hg

fan&tus Lucas enarrat,

defideras conceptus,adverte,quod

quomodo aliquando pretiofisfimus orbisSerga-

[cd m

tot Chüiftus, poftqua

m domum Zachai ingreffus e(t, hunc Principem

jc n

l

Publicanorum ad m

AL

stps Ai l.

'

eliorem frugem cum omni familia fua reduxit,

fnox exinde

przfenti populo & Difcipulis parabolam de viro nobili,

;, Ut Do t

i

in alienam r

d

egionem proficifcente, & fuas mnas inter fervos diftri-

L]

r tot u

;

buente , propofuerit

[

Homo quidam nobilis abiit

jt 1

eipere fibi Regnum , & veverti Gc,

in regionem longinquam at Luc.Y9,13,

!

Vil

lovl

Vefp. S. Bafilius: Hic nobilis eft Chritus non folü

fuamDeitatem, fed eti

m fecundüm s. Bafil, iw

am fecundum genus humanum,ex

femineDavid Carena,

o It

[

fecundàm carnem ex

Ortus ;

hic ergo nobilis hodie abiit in regionem

Ànf

Ji u

j

longiaquam, dum de coclo,

m

ut homo fierct, deícendit in terram , acci-

n

pete fibi Regnum xternum,

non per delicias , fed per Crucem & Pasíio-

j mbUS

Mul

nem fuatn: Rex etergy;

(j

T

» at Divus Ambrofius , etermo Rege progenitus , pe- $, Ambr.L.

20

1

tegre profectus fecundum

corporis [ufceptionem y quia vias bominis tanquam iter in-

f«

)

greffus alienum

i Dirc mundum venit, ut R

$« €.6. de

Lfglms

Í|

W i

egnum. fibi pavaret de uob;s, quibus

Fide,

4l

d

ait per Lucam . Regnum Dei inter yos eft.

|

!

j

j

r

&.

præ( !

)D.O

]

Ü

p

L

j

9. Percurramus ulteriüs Scripturam, & inveniemus de hac veritate Lu«.

;7,-21;

libUSI

ü

(1) 5

3.

70

Con[ideratio .V I)l.

Á

1

L

adhuc plures memorabiles conceptus, Gedeon vir rufticus quidem,

m'archä dilcó

fed animo excelfus, ubi in judicem gentis Hebrzz , & in vindicem,ut

jl t

Aram Baal & idola evorteret;przliumque contra Madian capcfferet,à

füjatem, &

ele&us eft, duo ab eo petiit figna : .j falvum facis Ifrail

- Bodie s

$udic. 6, Deo fpecialiter

ficut locutus ess ponam boc vellus in area : Sivos in folo vellere (ut«

36.

per manum weam,

ia Patris,

rit. C in omni terra ficcitas . quod p

er manum weam. ficut locutus es liberals lfrael,

Jnnits, -

E: fa&um elt ita, de nocte enim

furrexit , & expreffo vcllerc covcham,

TR Deipata pr

cce!e(ti rorecomp

levit. Secundó Gedcon ad Deum, feu potius Ánge«

J M of

lum Dei legatum fibi in Ephra apparentem, dixit : Ne irafcatur furor tuti,

! Botieadir

eontva me . fi adhuc femel tentav

ero fignum quavens invellere?. Oro, ut (olinn vllus

fiiottiope

densyfecitque Deus nodte illa;nt poftulaverat

& fuit

ficcum fit.cr omnis terraveve ma

&s, d

ficeitas in. folo vellere ,

Q ros in omni terrá.

uxres hie, lecto: prudens,

Hodie, ait

& non aliud à Deo poftulaverit?

cur Gedeon hoc fignum,

S. Ambroq-:t

t citcumd

$ Am bro

Mitro híic fenfum litteralem, & pergo ad Alicgoricum.

Mutr f Vire

hoc vellus accipiunt Sacra-

wm. 9. fius. S. Chryfoítomus, & S. Bernardus per

ittm, fd D

S.Chryfa[f.

tis(imam Virginem, quz eft vellus aureum,

in quod decidit imber au-

is & res ceeleftis , Chriftus Dominus Deus no

íter,

Et ficut defipu

Ntttam; qui

ferm: 3. dexe

& Pofieden

]

Zíngunt, Weleris

cgreditur Agnus, ita de finu Virginis egre

(Tus et Chriftus, qui

&

qui tollit peccata mundi,

*

5

;

Vrl f

$.Bem, €citveras Agnus Dei,

1VI

I

tile Cyori

ferim.2.

Collige ex hoc, anime mi, hodiernz fcft

tatís ex&lkntiam ' ää;

L

Titum rübrg

tatem jam pridem allufit Vates coronatus: Defcendit ficut plue

f«per Mi(. quam veri

Ros non cadit nifi in tetme

fus eft.

via in vellus,

é ficut flillicidia fillantia fuper terram.

i;mnis rl g

Chriftus nonnifi tempore pacific

ofu

J exnc

P[71,6. :

pore fereno à veritis quicto ; ita

Auguíto Imperatore concipi, & nafci votuit.

En, pacificosamat. Ros

germina & plantas;

- Chrftusrore

impinguat & fcecundat terrz fruges,

irrorans mundo illum foecun-

(

gratiz vix conceptus in utero Virginis,

davit, ut varias proferret virtutes. Etq

uostu ha&enus protulifti ?.Ros

in apertam fi illab

iturcoacham, & conftringitur, fit unio feu margarita

Be. WT

fa; Chriftus, qeà Deusin concham,

feu purisfimum Virginisute:

pretdo

ffamens fattus

rum illapfus, & ex eo Spiritu 8

; COOperante corpus a

puta Deus& Homo. Et quomoco

eít pretiofis(ima margarita & unio,

femutuo ofcue

BU

mifericordia & v

eritas obviárunt fibi, & juftitia & pax

! Excitare,anime

Lir

Jatz funt. O magnum Divinz pietatis Sacramentum ;

quia ipfeDcus

mi! confiderans hoc fummum locarnationis myfterium,

viitavit nos, oriens ex alto.

Hic oportctnos ftare attonitosa

dtantam

los digpatus H

Umsm

Dceidignationem.dum ad nosvilisfimos terra vermicu

defcendere, & nobilcum fierihomo, & hocnon propter fe,

fed proptet

t

ditari (cis,cxcita in te al«

fumq

nos & noftram falatem.O extafin amoris!(i me

fe&us admirationis, gratiarü a&ionis, gaudii,amoris,com

pasfionis &c

it

acPa-

Plten

,quam quondam Ifa

triare

U L

28.

10. Hodic verificata eft illa -;bcggd-i&iq

-

E

E

E

A

*

De memz'ætimt B.V,M,

71

lais

Siomihi

triarcha dile&to filio fuo Jacob impetravit: Det tibi Deus de vore talli &

de pinguedine terre , per quem rorem B. Theodoretus Chrifti Domini Di- Tbeodor.

Madian cavdttu

lf

vinitatem , & per pinguedinem terrz ejus humanitatem fubaudit. -

q. 51 , f&

T

L

« . Hodie Sapientia adificavit hi dómum, dum Filius Dei, qui dicitut 8a- Cenef..—

Sirui jv

TW

pientia Patris , corpus hominis affumpfit, in quo hábitaret plenitudo Pyoy,9,r.

Divinitatis, Pér domum autem iftam & dignum Dtci habitaculum

(fo valltccnt

SS. Deipara prafignata eft, de qua Jacob Patriarchamyíticé pronuncia-

m feupdtt

7,

/

f

vit :. Non eft bic aliud , nifi domus Dei , & porta cali,

Gen, 48 j

N

T)

j

C

. Hodieadimpletum fuit illud Siracidis; Qui creavit me, vequievit in ta-

Ij

u* O if

bernaculo tieo,pet quod taberpaculam re&é B, Virginem intelligesin qua Eccl 24,

uml

Dei Filius, dum conciperctur, novem menf(ibus habitavit , & quievit,

2.

hïfï ! lcä()f Pïüäf

Hodie, ait Ianocentius 11l, novum fecit Dominus fuper terram : Inzoc. III.

alavertl

Mulier circumdedit virum gremio uteri virginalis ; mulier,fed intaQta, is ferm, de

soticum. 257

Mater,fed Virgo ; hzc in utero circumdedit puerum , fed virum ; In- 5o; Fefto.

eluacdpit^

fantem, fed Deum. . .O veré novum, quod hodie fecit Dominus fu-

;od decidt if

per terram ; quia ftella folem, creatorem creatura, filia patrem conce-

süäï. Et (

:

( 'f,

"

pit Hodie denique B. Virgo, dum digniffima Mater Dei cffe&a cít, Eccl, 24.,

lu

quafi vitis fructificavit [uavitatem odoris , ex hac enim vite prodiit pretiofiü- — 23.

fimus ille Cypri botrus, hoc eft , Chriftus , qui in torculari Crucis pref-

li

naisecd

l

fus vinum rubrum nobis dedit ,

l

quod omnes incbri;t &c, C?ui fit o-

qtus: D

mais honor & gloria, Amen. -

s DoD a It

j empotp

d

at

p

lï

f

CONSIDERATIO IX.

Juntds

du

DE. VII. VERBIS.

3epus o

feut^

: De prximo

Verbo à Chrifto moriente

f,n! 10

inr

VI;P(

C'ruce prolato,

[futt

u à

m

- Pater , dimitte illis , mon enim fciunt , quid faciunt,

Hg 0

y

8

Lf

sibdi, 22. 9.

J ]Plf

,Rmumtq

T

Um Saü'l Rex Ifraeél mifcrar.xduni m moduzh Dzemo num fariá

reiti ï

j

exagitaretur, Aulici ejus compaífione moti ftatuerunt,exper-

| qio

[

ä

tum quendam Muficz Magiflrum inveftigare , qui pfallendi

n

(

!

l

arte affli&i Regisanimum non tam exhilararet, quàm & ho-

irano

fpitem infetnalem ab eo difpelleret ; in quem finem expe-

yoriil

;

diuntur Legati, difcurrunt per terram Ifacl , & cum fylvam quandam

n (

u

trans-

IX,

72

| Confideratio

tranfeant , audiunt nefcio quem fonotum citharz fonum ; accedunt; ,»'aumfcfümz,:

. u$ Augu

& juVenem inveniunt nomine David ovium fuarum giegem cufto-

dicótem, & cithará fuá pfallentem , cui paucis perfuadent , ut teli&o

- dunemin fl

x

whriendo omn

1,Reg.16,

gregecum ipfis fe conferretin urbem, X fe Regi ia Aula fifteret, Et ecce;

23.

vix David tollebat cithar amy & prrcutiebat manau fua, & vefocillabattur $aul, &* le«

- dnutem In vit:

viis babebat vecedebat enim ab eo [piritus malis, — Et quare, haud immeri-

yi tfiufione

to hic quxres, anime mi , malignus ille fpiritus adeb extimvit hanc

ag pluvi;

Davidis citharam , utáíne mora fuum pararet abitum ?

X

É

1 i, Tidicumd

Saule virtute

Cmcisk Chrilfi

Yutis, O ct

Cornel, bic.

Refp, V. Beda ; malignum fpiritum à

!

uturz cífe depulfurm, cujus typus erat citharaDavid;

& ficut chorda fer-

ln é

W0005; Noy

reisclavisincithara diften

duntur, itaChriftus ferreis clavis pet extenfio:

pnem membrorum omnium diffentus fuit in Cruce, st dinumerarent ommia

LT [

Pfallebat autem David fepties dedie cum cithara fua : Septies in

- Mist, &* D

Bf. A 8^ offa ejus.

Pf.119s. dielaudem dixi tibi ;

Chriftus Filius David, antequam pretiofiffimamani-

t Dutrs dj

mam fuam in manus

164.

Patris confignaret , in fummis tormentis feptem

. UItlVa anim

Luc.23:34. ültima edidit verba nobis utilisfima , ac

fingulari confideratione pon-

RUR r

Primum fuit: Pater, dimitte, non enim [ciunt, quid facinmt.

Secun-

Luc.133:44. deranda.

Mltidyitatem

o. 19. 16. dum ad latronem :. Hodie mecum eris in paradifo.

'Tertium ad Matrem:

TE m m

"Maitb. 3) Malier y ecce Filius tuus , & ad Joannem : EceeMater tua.. Quartum; Des

V fedechrs

46.

meus , t quid dereliquifli me? Quintum : Siio, . Sexium :-Conjummatum.g ,

- CRnttyra

mum : Pater , in manus tuas commendo fpiritum meum.

Ho. 19. 18, Septi

quibus clan:

ARGoIG o

30. (9 [ 30-

Hzc feptem facrauifima ve

rba funt fepter buccinz,

- PMftonteT

3: O JEfu) muros Jericho fubvettit.

Luc.23:46. gentibus Jofuce ( per anagramm

m idargyi r

jof. 6 , 1.

Sunt feptem figilla facra, quibus

librum vitz figillavit Agnus Apocaly-

ERUTUTT

icus , pro omnium falute ia ara crucis occifus,

-Sunt candelabrum

APüC. s | I Pï

um lucernis,

quibus mun-

Exod. 11 » feptem fid

ium feptemque ardentibus inftru&t

-

LT r

20.

dus illuminatut upniverfus, Sunt feptem ari

ftx non jejunz, fed granis

.QQ

nimz iatu»

Gen. 41 , pleniífimz,

quas olim Rex Pharao confpicatus cft, quibus a

Vi

42.6.

tantur fame

licz. Sunt feptem crinesSamfoanis,

quibus erafis,

vires illius

Ht Md

tis, defecit virtus & vita

j

$ud. 16.. deperditz : ita feptem hisverbis in Cruce edi

UT

19.

Divini noftz Samfonis ! Et bec dicens ex[pivavit.

Hxc , inquam , teptcm

d p

P

ultima Chrifti verba per hanc Quadragef

mam,a

djuvapte divino INü-

Vi

u

gfïto, üïll

. mine pro modulo noftro explicabimus ,

& hodie in prafentiarüm de

o

Luc,23,' Verbo primo agemus: Pater. dimitte illis mon enim fciunt, qu

"

.

id faciunt ; ubl

lv

Ut

lii

34«

(ingulariter nobis confiderandum , quis oraverit , quem

Qrävqfi't's'**þffï

m

quibus otaverit, & in quem finem &c,

ii

Pf. 105

^. Soloritur. & moritur : $o/, ait Vates

Regius, eogn*ofi !omþm Fm??i j

hi

AQ.

hoc eft: Scit,quo curfum fuum debeat intender

e, utad occidentem ptt

dl

[uo hemisphzrio bene

Wi

Hj po

veniat; poftquam enim per diem pertraafiít in

&t 1Í

faciendo omaibus;bonis & malis,tandem magnis paffibu

sad occafum

Ü

Àb

[ tün

Go

De Verbo Chrifli in Cruce primo,

73

fotm. at

fuurn feftinar, at exiadede novo oriatur, &refurgat mundo. — Subin-

Irum pymdi

trat hic S. Auguítinus: Quis bic fol,nif foi juffitia. qui eff Deus noffer

erfoadent at t

? Ortus $, 4nur. in

eft autem in ítabulo Bethichemitico , pertranfiit dein per vitz

diem be-

Pf. 103.

Aola al b

nefaciendo omnibus, fanando xgros ,& oppreffos à Diabolo &c, Occi-

voia tid

dit autern in vitz vefpere in Cruce,& quia rubicundus per primam fan-

yurt, t

guinis eftufionem in circumcifione exortus eft, fa&à tandem grandi &

adeo arimdi

fanguineá pluvià occubuit, quod ipfe pradixit: Fado veffere dicitis: Sere-

Mattb,16,

jtum !

D

nim eris . rubicundum eff enim celums & mane: Hodie tempeftas , rutilat enim

2.

virtute Gd

irifle celum. O cruenta, fed & falutaris pluvia,dum in Calvario

montc

7Mattb, $,

jd; u

pluit [uper juffos C injufios; fupra quod egregié San&us Gregorius Na-

;

i

4f.

eischova t

zianzenus; As memineris communis. bujus pluvia ,

quá fegetes. nutriuntur 55

Greg.

ce um

ii

fed

illiw pluvie [anguinee , quá à pa[Jionis nubilo Dominus inimicos

anittos fibi N'az n tee

eiiollivit , & Patri reconcilisvit , dum in Cruce moriens altá e

mtith&!afü;liïf:!

Xclamavit ;r4ffi;pi;,

m preicilit

VOCe: Pater , dimitte iliis.

Luc. 43;

mmis vormal

Obferva, anime mi, Pater ! dixit, dum inCtuce orabat pro inimicis,

r odl

non Deus meus &« & quate hoc? Refp. Avancinus: Patris nomen ufur-

pat,ut ad pietatem moveat,moncatque effe Patrem non tantüm bono-

AMattb.37,

r uj

6

Tetiumd

Yütmm,fed etiam malorum. — Pater dixit, ait Sylveira

; quiaitunc quàm — Myay,

maxime fe declarabat Filium zterni Patris , & fratre

TRU LA

m omnium,dum jj

gum .a

non duntaxat przfentes crucifixores definicbat,

fed ctiam futuros,

licet peccatores omnes,

Pater dixit;cüm

vide- $l, pjc,

E

]

ut illis Deus Paterignofceret.

Mattb.1v.

enim in monte Thaborzo in fumrna effet gloria

; Ceum quidem Pater

1 bUCCin?Sq

;

fuum declaravit Filium : Hic eff Filim mewe dilecius,i

gros J

M

tacebat,

n Cruce autem de illo 4,

Cafillo

yu

quia pro perfecutoribus orans, ait deCaftillo,

non egebat teíti- jj,;.

fl'&Vl[ g

j

monio, ut veré credereturFilius Dei,

fed ubi eumCenturio audivit : P4-

147.

y $u

g]'ü:&Qh

ier, dimitte illis, mox illum ut Deum agaovit, & credidit : Ver? bic bomo Fi-

; lt

t

lius Dei erst.. . O Chriftiani! Difcite ex hoc

Adarc, 1f,

.pon Ju!

nzin

ut fitis quoque filii Patris

T

veftri, inimicos diligere, & benefacere his

» qui oderunt vos : Diligere $ Bery, rb

f quit

!

"

Tuimitos , at Mellifluus, magis divinum eff ,

quam bumanum.

u CN

1j

3. Magna fuitilla

de Paff.D,

chle

Charitas, quà David quondarn fuum profecu-

c. II'

ISd

tus cít popuium, dum

tem

pore peflis, ubi Angelus exterminator vultu

HæCs]DH

Q

ïud l

truci & igneo, ftri&o gladi

o Regi & gregi ultimum minatus eít interi-

Z

dluV;lB

tum,

feipfum pro falute p

opuli in hoftiam obtulit, & pcenam ab co in

dicit

(

fetransferri poftulavit: Dj

J( l

xitd

ue David ad Dominum , cm vidiffet Angelum

3. Rep.44.

[;uilfs |

1

ecdentem populum t Ego fum , qni

peccavi , ego inique egi : ifli , qui oves (unt , quid

fecerunt * Vertawur , obfecro

: HIAHUS CU« cORnITA me.

d.

(

qucmO ,

erumenim veró longe major fuit illa charitas, qua Chriftus filius

W

Davi

d dilexit populum

fuum,

105

gno

:W

mr

Patri

dum non voto tantum, fed ipfo fa&to

6 u

Qu

fuo zterno fe obtulitin h

oftiam placationis;in fe fufcipiens omni-

p

um peccata hominum : Inj

]uo

!

"u

nip

A. D. Gintber Feff,

quit4tes eorum f'P/e portabit , proprio cruore .Cä'-lfg.; 3:13,

74

Confideratio . 1X.

piahda ; unde,ne poþulus zternüm periret , cum Davide pofulavit;

ytctus ef

tur , ob[ecro , manus t contra me Cc.

r

[ Domini n

1. Reg.31s Vert4

elii verfum. ef in ïEHm ,dum

Tatharias

3

Et quid fa&tum eft? Torumáue pondus pr

lfa.

.g 3. 6. po[uit Dominus in eo iuiquitatem omnium noffrüm, in quo cruentiflimo pra-

.

m Zacha:

105 £

$. Bern.l,

um jEfus , ait S Do&or Mellifluus , in fumma Crucis effet amariudin

icin templi

dePaff. D.

uihil exivit de ejus corde, nifi dulcedo ; hinc non tantüm veniam poftulavit

Tut Domitus

Diícipulis ipfum deferentibus, fed etiam fceleratiffimis Judzis ac cru-

Nonfcm

£, Fi.

y

cifixoribus fuis : Pater , dimitte ilis , & quidem ilis, qui eum in horto

wiuedicebat, i

olivario durisfimis llgárunt funibus; ilis, qui iilum cruentis cacide-

tftretur, n

D

u

runt flagellis : illis, qui caput illius acutis(imis confixeruntfpiois; illis

"

lcforibus;

qui eum ad atrocisfimam condemnárunt Crucis inortem 3 //i, qui

hp guàm

duris(imis clavis foderunt manus & pedes ejus; ;/lis, qui eum potave

. titüdam e

runt amaris(imo felle & aceto, actandem crudeli lanceáDivinis(imum

tltimquam

latus ac cor transverberárunt, Pater, dimitte illis..— O abyffus Divinz

Zui. 23,

- Mifilmina,n

& inauditz charitatis! Cbriflus, ait S, Anfelmus , in Cruce levatur , irride-

Qu torieptis

$. Ar; clig, titr 4 blafphematur , & ecce dieit : Ignofes, — O verbum umagne patientis ! vitam

Wite orgret

dePajf.hic. Pro:

utAt ii5 , À quibus occiditur.

- Nilterejusa

cur fpiras vindi&am ? an difcipulus f

!pet

jo.15;20.

t tu, invide. quid agis?

lafit

. t patientis E

S.Beïno[&r.

Magiftrum, & fervus fuper Dominum? Sed dices muihi : Inimicus.

j

"3

Htf Rofb

hi famam ; quid deinde? nondum tulit vitam, Impetiit me verbis

fer-4.Heb

j, mi

«t hitdi Q d

Major.

afperis & calumniantibus ;

fed nondum te fauciavit flagellis & fpinis,

Qd Q

Minatus eft mihi manibus,1

mó & pugnis; Deus benedi&te, fed non-

3

UTR

dum te cgit in Crucem. Variis mereplevit diGeriis & verbis ignomi«

P n

niofis ; fcd.neque hoc teé medio fuftulit. Audi rurfus citatum Melit

terratt,

mtfm() Hagü |

fluum : Videte nunc , inquit , opera Domini ,que poluit prodigia fuper

. nUfaS& mdl n

Flagellis cafus eft , fpinis coronatus, clavis confo[fus,

affixus patibulo , oppro

briis ft*

udis hOCv

teh

turatus, Oomhnium tamen dolorum immemor ; igmofce , ait villis &« À

WWQQQ

xdhl;t

quisquis tandem es? Zguofce , Sed repones: Honorem m

cum

tungit:

MP

fi Chriftum

refpeius , refpectus. 1mà veró majorem habebis refpe&tum ,

mquit n

t

ut Chriítianus, fequaris, quàm ftolidas tuas pasfione

$.

d quis potefi um

hn W"f:h' 7

30.6,6 I *

4. Verüm dicet mihi nonnemo: Duru hic eff fermo ,

dix fa&us c

f Ulim

audiret Noémus, licet vir ju(tus , & qui in tempore iracun

,

(l

laftar d

reconciliatio, cüm à filio Cham protervée illaderetur, mox erup

it in

At 7

*"fem, (

aledi&iones ; Zaledidtus Chanaan , (ervus fervorum erit fratribus fui.

U

Gen.9.15. m

EliasProphetarum zelofisfimus,cüm à Principe quinq

uagenario If0*

j

ftecit ferium:

h t htj

l

A. Reg. 1 , nicé Vocaretur : Homo Dri, mox illum titulumironicum €

) qu

n

9.

$i bomo Dei fum, de(cendat ignis de c«lo

4 €* devoret te , " quiuquaginta 1905

(ícenderet in Bethel , ut contra 100*

ET

lifzeus cjus difcipulus , cüàm a

Sdc

fg hari

lum, quod Jeroboam ex vitulis fuis aureis con(tituera

E dcp ugnaf?tg

u

Dzco juitam

.

tlg

& à pucris Petu»lan;ibus appellaretur ;4lvus, (xuc mora cisà

mpre-

l

!

um

p

De F'érbo Chriffi in Cruce prz'r):i;

"

)

LDaide vl

k

imprecatus eft punitionem & vindi&tam ; Vidit

»

eos & maledixit eis in no- 4. Reg. 2;

mine Doimini , €6.

2.

m d a n

^ "Zacharias Jojade F

i*lius, ubi Joas Rex ad idola defle&eret ,&ab

1o Crueno g

eodem Zacharia hanc ob caufam jufté reprehenderetur , mox illum -

Crici t av

Rex in templi atrio lapidari , & necari ju(fit : Qui eum moreretur , ait

* 24P41,345

m vennm p

Videat Dominus , & requirat &c..

2.

fs fzoat

— Non fic miti(fimus Redemptor nofter,non (ic , qui m smaledicerezur, ] .

p

€

fr, 4

5 qii ais

ton maledicebat, cium patereturnon comminabatur,cüm injuftiffime à Judxisin-

23

ilorn craems

terficeretur, non vindidtam., fed veniam & indulgentiam fuis precatus

onfrceumdts

eít occiforibus; Pater , dimitte illis, O quàm melius clamat divinus ille

s mortm d

faoguis , quàm olim jufti Abclis àCaino effufus, qui mox dignam fcele-

ilis, quiet

re vindi&tarn expctiit;Quid feciff? vox fanguinis fratris tui clamat ad me de tevra.

ilanceiDits

Non (ic;inquam, Sanguis Chrifti, non fic, nullam hic audis vindi&am,

Gen.4,gof

. Qpl

nülla fulmina, nulla tonitrua, fed gratiam prorfüsimmenfam, ac fum-

mam morieptisSalvatoris tui clementiam ; & cüm ita pro inimicis fuis

,in u !:v::qgfs*

r gt

in Crace oraret Filius , obfervat S. Doétor Seraphicus , quód affli&iffi.

ma Mater ejus ad radices Crucis in genua procubuerit, & in SS, volun-

;1un d

tatem patientis Filii fui plenisfimé refignata , fimiliter pro iisdem faci-

norofis hoftibus Deum oraverit, illisque ex animo ignoverit: Parer,

d myhi: n

y, I

at

dimitte ills, O charitas Crucifixi JElu & SS.Matris ejus Mariz nunquam 5, poray,

iavit l

H,'s&'iïï

aquanda ! Oquam diffimiles funt noftrz cogitationes & affe&us,dum 4, Paff.

w bt

quàvis modicà provocati offenfione indignamur fubinde tantoperé poy;,

proximo noftro, ut mox fpiremusultionem, & f defit vindi&tz copia,

i u

j u

UI

*:

interno flagramus odio , & prorumpimus in verba amara, afpera, inju-

li

riofa, & indignatione plena.Deum immortalem ! fi unicum verbulum

lii W*W

n

minus nobis placens concoquere non poffumus, & vix ta&ti, furimus,

TT ptt!äuf t

quomodo, obfecro, perpetuas tolerabimus/flamas ? Proinde aut igno-

j o

Ícendum,, aut xternüm nobis erit ardendum

Ifaiam audite : Qxis, lfs.35,

14.

Ogomn

H ij

inquit , poterit. babitare de volis cum igne devorante

[

2

( Pg&üms

&um. ardoribus fempiternis 2

7

Quis babitabit ex vobis

4

fionth. , ,

(

j. Olim przcepit Dcus, ut poft tranfi

tum Jordanis poþulus erige-

UH

ret fibi altare de lapidibus,

li

u

(it /

quos ferrum non tetigit; Quando ergo tranfié-

Deut, 47,

jort

ritis Sordanemy erigite lapides , quos ego bodie pracipio vobis, in monte Hebal,

4.

d

h

€* lavigabis eos calce ; & adificab

il

is ibi altare Domino Deo tuo de lapidibus , quos

^

ferrum non tetigit. Mirabilis (tructura

,

altare erigere ex la

qu

T

& non dolatis, & quos ferrum non teti

, pidibus crudis,

ap

d

git.

rontt

j

j

Refp. AntiquiflimusOrigenes, pe

r ejusmodi lapides ferro nop ta-

þöq

yilP

L

&os defignari Chriftianos,

qui ferro ufi non funt ad fumendam de hofti-

:

T

d

m

bus (uis ultionem, fed pa

cificé ac manfueté cum proximo fuo vive-

p

[

imitatores ; & talis Chriftlianus

lll n

bant, t-anqgam fideles Chrifti Crucifixi

Z

"

€

emo

C

faonfideratio X.

76

eft verus, & 'dxcnin'uus lapis pro altariDei. Juvat híc audire propriá

a Condem

Orig.bom, Origenis verba fuper illud : ZEdrficabis altare Domino Deo tuo de lapidibus,

im,Kinfas

12, in Jof.quos ferrum nontetigit: Qui, inquit, ferrum pugne, fertum belli ferrum litiumnune

