tinm ineum, in eo otmnes bomines apud Patrem deponit, «c commendat.per ipfusn,C in lib. de

Efu, if

u p

ipfo vivificandos : membra enim illius [umus, & imulta ifla membra unum covpus funt, bum, Chri-

quod ipfum Ecclefia efl.. Omnes ergo in (e Deo commendat. lta S, Athanafius.. H natura,

m

f

.o primum ]n'b'

-Denique fubjungit Evangeliíta : Znclinato capite tradidit fpiritum, Et o. 1936,

quaré inclinato capite? Refp, Taulerus:; Inclinavit Chriftus caput Zaul. c, 36,

, D JJ"

verfüs terram declinando à gloriofo illo Crucis titulo , oftendens , fe de vita &*

nf

gloriam omnem & honorem flocci pendere, toramque vitam fuam in Paff. &hr.

n fur d

abje&ta & humili fe velle claudere paupcrtate,

5!au;ob€dlff '

Et quare indlimato capite?. Refp, Salmeron : inclinat caput , quafi $4l.loc.ciz,

yus n

!

us

IH

gratias agens Patri pro venia peccatorum obtenta;, pro vi&oria contra

um

peccatum, Diabolum, mortem, infernum ac mundum impetratá, &

Ommümï

»"

pro Patre

placato , ac reconciliato mundo.

n

Et quare indinato capite? Refp. Hugo Cardinalis, ut oftendat, quód Hug. Card.

aisl

jor t

uf

inCruce porre&as habeat aures ad exaudicndum preces humilium j;un« bée,

j Ól

gWi

de Pfalmifta ait : Inclina Domine aurem tuam mihi.

nj

Mf

j

cau!z

H

n

. Etquare indinato capite? Refp. Joannes Ferus: Caputinclinavit, per fo.Ferw in

hocnos ctiam confolarivolens,ut fciamus.eum non adverfum à nobis. bifl. Paff.

nvl

mmfïc

M

cutt)

Et quare ínclinato capite? Refp, S, Auguítinus , ut nobis fupremum 35./ug. de

j

R. D. Gintber Feft,

daret Virg,

di,

106

Canfideratio — XV1,

daret ofculum, quos plané gerebat in pe&ore: Capat, inquit , babet intli-

i, gf

natum ad ofculandum, cor apertum ad diligendum , brachia extenta ad ampledew-

Hilai, Bonaja

- Uitient aquan

dum, totum corpus expofitum adredimendum, | Haey quanta fintcogita i baz'in f^-.

tera cordis appeude ,ut totus tibi figatur in corde, qui totus pro te (ixus. [wit in Cruses

kunt; uperat

Hddïo L ".

Ita Crucifum amorem fuum meditari folebat $, Martha Chrifti Ho-

Laudo hos

fpita,qux mortis horá appropinquante, ante Crucem in tetra proftrata

?

- tllitin tobo

v&us lib,S.

TR

€4p- $.

przlegi fibi fecit de fupremisMagiftri fui cruciatibus;& cum ventum ef

fet ad illa verba : Pater , in manus tuas commendo fpiritum meum , fclicisimg.

] hnire

:

exípiravit, O fi talis fors me, & te maneret, optime e&or!

At

9X

—b n d

$

—2 0C

'.,

»

2030

x

gOccooCSeocaooccR o

:

; TT

.l

- Malti enin

CONSI

m

R

-

A TIO

XVI.

il hoftlia &

|

i übinde à v

De vita & fortiffimo certamine S,

i M. fufm

Gcergii

Tat, du

Martyris,

Is 4ft , r

Pro Fefto S. Georgii Mart,

i fipm, & h

(

:

it Inhor,:

Certamen forte dedit ili ,. ut vinceret, Sap,

H foï(ifflmugc

j blía, d

Am pridem hzc quzítio inter äo

&os ventilata 'cftg in quo cgan"üüai

vera hominis fortitudo ? Fortis

faitSamíon, qui leoncm obvium

BNUTTE

ni trucidavit ; G4

(i3iitti, Loq

jn vinea difcerpfit; mille Philiftzos maxillà af

in montem alpor-

| lm qug

zzà civibus circumfeffus portas civitatis zreas

hominum

WDOiiquo d

tavit, & concutiens duas templi columnas ruinà tria

16,millia obruit , & ita p/ures interfecit moriens ,

x

quàm ante vivis otti

der4t.

1 pohbu cm

judic.

i adhuc puer paítoritius leones &

ur

fos jugt

Vi Deo a

30,

Fortis fuit David, qu

d perfeguee

mm & of

5.Reg. U7, lavit : Veniebat Leo , vel urfus ,

& tollehat arietem de saedio gregis »

34

bar eos , Ó* percutiebam ,.

eruebamque de ore eorum :

c illi confurgebant adttt

f«m

me , «pprehendebam mentum eorum ,

€ fuffocabam

.

ASmot du

Ma

T

chabzorum videns

UECIPIO Man

Fortis fuit Eleazar filius Saura, qui in bello

fuper cz

teros imminentem

Wobarer ]

ingentem Re

gis elephantem loricatum,&

hoftium

in quo ipfe Rex Antiochus fedebatc

onfpicuus,

fine mora per

1. Matib, Cuncos pe

netravit , interficiens à dextris & à finiftris,

d cadebant ab eo buc at

ivit fub pedes elapbantis , & [uppofuit fe ei * occidit euthi y

mQ'

PRONQ

t

6545*

que illuc , &

1 P

N

-

dit in terram [uper ipfum, & mortuus eft illic &rc.

1 ^m jl; n

A. Reg.25s

ortís fuit Jesbaam , de quo Scriptura: Qui

odingentos interfecit iM

8

petu uno.. Fortis Semma , qui, dum Philiftzi agrum

lente plenum Iu

cendere, vel deprxdari volebant, fagientibus cateris com

militoniDUS

. ACIE Scrj'

y

Atter:

(

;.Reg.aa,ïpfc folft.s hung agruin tutatus eft : Sterit ille in m;dig agri

[7]

Qd

Ulci

I

107

De . $, Georgio Martyre,

i, ii d.

eum , percuffique Philifiaos ,

c* fesit Dominus [alutem. magnam ére, — Fortis

han, tres illi robuftiffimi hero£és, qui Davi-

&t L

Abifai, Bonajas, & Jonat

w

fatagucus)

di fitienti aquam é cifterna Bethlehemica per media caftra hoftilia attu-

lerunt : rruperant ergo tres fortes in caftra Philiffinorum & bauferunt aquam cc. z

£.13;

ott f ii

l

16,

Mi

li

l

l)

Laudo hos & fimiles generofos milites; fed vera fortitudo non

eminterqni

confiftit in robore corporis , fed animi , unde re&é Potta ille Chriftia-

i m

nus;

IT

timeLedr

Fortior efl , qui fe , quàm qui foriiJïma vincii

AMonia , nec virtus altius ire potefh,

mLapés n

oX

Multi enim vicerunt Regna, Ptovincias , urbes , munimenta,

J

calira hoftilia &c. Sed fe ipfos,

ac paffiones fuas vincerenon poterant,

)À

duim (ubinde à viliffima muliercula fuperati funt,

Audiatur S. Gre- $,Greg. M,

v n

orius M. juftorum, inquit , fortitudo efl, carnem vincere » propriis voluptatibus lib.7.Mor,

&

€OBlYAUITE y

dele&ationem vita prejentis extinguere y bujus mundi afpera pro aternis cAp, 8,

premiis AmATG ,

profperitatis blandimenta contemnere , & adverfitatis metum in

& hzc omnia propter Deum, ut ipfum aliquando lucrifa-

.

corde [uperave ,

camus, ln hoc, inq

uam, confiflit vera fortitudo. Et talis fuit S.Geor-

n

ius fortiffimus Chri

fti Mattyr, cujus hodie fcftivitatem San&ta ccle-

9

rat Ecclefia, de quo plura occurrunt tra&anda, & dilucidanda,

ul

Qu

2. Certamen forte dedit illi , ut vinceret, & füret, quoniam emnium potentior Sap.1O,Y2.,

a, quilton

eft. Sapientia.

Loquitur híc Sapiens de certamine Jacobi Patriarchz, qui

lia

jnivacd

fortitlimum quondam certamen cum

E(au fratre fuo perfecutore,cum

imot

Labano iniquo, & cum Chananzis gentilibus,

ac demum cum ipfo ÀÁn-

M

ruiti t

gelo habuit,

cum quo per no&tem luétans,cumque tandem vincens (ita

[

volente Deo ) defideratam ab eo obtinuit benedi&tionem, & nomen

i

y [eont

novum ac gloriofum : Nequaquam jacob appellabitur nomen tusm, fed Ifrael: Gen. 35 5

glh

quoniam , fi contra Deum fortis fuiflü. quantó magis contra bomines pravalebist — 38,

guin f

Ejusmodi durum certamen, imo & fortiorem agonem objecit Deus

EL l)

$. Georgio M

artyri hoc fine , ut vinceret, & ut vi&or gloriofus ab eo

T

d

coronaretur,

Erat autem hic ab infantia Chriftianus, in Cappadocia Wadaf, i;;

Md

T M

natus , tribunus militum, & Diocletiano Imperatori ob virtutem mi- gj ce],

1

litarem apprimé charus, ideo ab illo comitis titulo honoratus eit, jo; f;ffo,

t 1110rz pf

Mortuá matre & hares multarum divitiarum deftinatus, ftatuit, amo-

H

; ul

j

re Chrifti incenfus , fuas in pauperes erogare opes, utfic in immanif-

ltä

fima illa Chriftianorum perfecutione fe expeditiorem ad imminens

.

0&'" ,

i

]

pararet pro Chrifto perferendum martyrium

w'

yf

/

Refert Scriptura de Aod fecundo líraélis

Judice, quód fuerit am-

m'lf

i

ïil

?

quód huic egregio militi $4d.3,1 j;

gfll

f l

3

bidexter: Qwi utréquemann pro dextera utebatum

fætcmf

/

& poftea]udici magna commoditas zqué ac

laus in bello contra Eglon

j )

2

uit;

h-

108

Confideratio XVL —

fuit, majot enim laus eft, in hoftem utraque manu quàm una tantüm

atdutei Tyt

poffe pugnare, Subintrat hic Cornelius: Vir fanctus, inquit, eftam-

o gentilium

bidexter , novit enim uti tam adveríis quàm profperis, tam defolatio-

amDandepug

ne, quàm confolatione,tam tentatione & humiliatione, quàm hono:

dtne! necpto

re & exaltatione, ad fuum commodum , uti fecit

Job, David; & Päulus

Mdb m

2.Cor.67. dicens: Per arma juflitie à dextris À finiffris.

tuindigna paf

ijdtto, ut dolo

Talis ambidexter fuit 8, Georgius Martyr, qui noverat in illis

cruentis Diocletiani períecutionibus cum $, Sebaftiano primz cohor-

dulm, rependa

tis duce in Aula Cafarea occultare Chriftianam Religionem, ut eam

i& in mortem

magis promoveret , ubi opus erat, in media irruere pericula , ut ean-

as Etnosh

dem Religionem verbo & opere, imó & proprio fanguinc defenderet,

AMproanimarui

Pbil, 5, 8, dicens cum Apoftolo : Propter quem omnia detrinenttm [eci , & avbitror ut

Á ïlchda

ercorá , ut Chriflum Iucrifaciam.

ptrnandum cíf

3. JofephArimathzus nobilis decurio, vir bonus & juffus.cum con-

f eptuagin

tra )JEfum fubornarctur impium concilium & confilium, ut eumJudai

AU UCR: ii

perderent, non confenfit voluntati corum, & licét videret, quod omRi-

ecum fetria c

um in fc concitaret odium, ipfamque viram certo exponertet periculo,

hn mirabi

nihilofecius auda&er introivit ad Pilatum , & petiit ab co corpus JEfu

| Milum $ Ge

Luc, 23, Crucifixi. Et quarehoc? Caufam a(fignat S. Lucas : Quie exfpettalat

ID ctaenti .

j1.

ipfe Regnum Dei , & S, Marcus : Ipfe erat ex(hectans Regnum Dei.-

Ts

*

Oiüfftc,dæm

0Nt,

En! alterum]ofeph

^

um a

b Arimathzain S.GeorgioM

.qui

cum fui*iä'-

ttib

l

Marca$,

ttGtorein

43

et Vocatus ad concilium, in quo DiocletianusImperator cum Confule

L

fue Magnentio & Senatoribus Romanis ftatuit,omnes é medio tollere

Wthan l

D

i htrois

Chriftianos,ubi aliiConfultores adulabanturlmperatori,ejusqueimpi-

tmjsl& dm

(imt j

um probabant confilium, folusGeorgius caufam Dei egit,& ftans intet

L

illos, rupeMarpefià fortiorfidem orthodoxam ad falutemneceffariam

It

h

iltpar,

Itüt]n la

gravi(fimis rationibus dcfendit, non (ibi de vitz ja&ura metuens;fe

lgs

folüm proximi quzrens falutem,& cumprimis omnipotenrisDei glori»

UY

Ti qe

M

u Pa

am,nam & ipfeerat exfpellans RegnumDei. Difce hic auda&ter defendere ho«

RUT

noremDei,&pro falute proximi promovenda omnes impendere vires

LT

lfülldum

LP

Dum Davidi contra Goliam ,immanem illum gigautcm, eilet p«

V, Ier

UTR

1. Feg.17, gnandumy all

e&abant illum ex una parte promiffa à Rege pramiaj Vi«

W (

i

itn

& (efe

2je

vifi ergos qui percuffevit eum, ditabit Rex divitiis magnis &'v.. Ex altera parte ae

bortabatur eum Eliab frater eius, & ipfe S

i

aul , utnullo modo tam peti-

tüxw

W e

culofo fe committeret duello : Noz vales refiffere Philifleo ifli, nec pugnate

Yity

4

I$

Ó

ülumd

t]r,

adver(us auim , quia puer es , bic autem vir bellator efl ab adolefcentia [ua.

tamen non obftantibus , ftatuit David, contempto omni periculoy

BH; lp

Viy

cum Go

B

*

lia decertare : Ego pugnabo adver[us Philif eum.

Vl

Qlear n

us quàm David in fuo cruento certamine S. G

corgits Chri[fi

M

Martyr

-Proponebatilli in di&o conciliolmperator gentilis opcs& at«

li

* difey

vitias, f

4

iil«

N

(hs, [ed

Vores & gratias, digaitates & h

rä

"-

f

L r altera parte -vic

od

p ——

r d

De .5, Geórgio Martyre,

109

i quatu t

tendebat ei Tyrannus iminas, verbera,catceres, enfes, cataítas,rotas &c.

us

finon gentilium adoraret idola. Qid hic $. Georgius? Fgo, dicebat

peris um a

cum Davide, pugnabo adverfus Plliflsum , non timeo minas tuas , 0 Dio-

Rtiont, quni

cletiane! nec promiífTiscapior pramniis, nec tetreor peenis : Mibi vivzre

Phil.1,51. :

Job Dni

€hriflus eft, & morilucrum. Ego amore meiSalvatoris, pro me tanta ac

tam indigna paífi,feras, ignes, equuleos & quxvis alia tormenta fubire

. Qu tontt

d:íideto, ut dolorem dolori, amorem armori, non ex xquo, fed quoad

altanopitoc:

poffam, rependam: paratus fum cum Chrifto & pro Chrifto in carce-

lia

rem & in morrem ite,

Écce generofum animum hujus gloriofi(fimi

uere p

Martytis, Et nosheu! quàm tepidi adhucfumus, (i proChrifto, pro cce-

Vünguinc t

lo,& pro anirnarum promovenda falute aliquid nobis eft tolerandum,

atj

4. Cüm Gedeoni heroi ftrenui(Iimo contra innumeros Madiani-

"

taspugnandum eff.t, obfervat facer T'extus ; $p

iritus autem Donini induit jud,6, 34.ü

nusd du

Gedeon. Septuaginta legunt : Et Spiritus Domini fortificayit Gedeonem : Chal-

nfifium r

dzus autem : Spiritus fortitudinis , qui 4 Domino profici[citur , induit Gedeoneit,

cyidee at

unde cum lxtitia, cum paucis fuorum militum in

przlium de Ícendit,

papont

hoftemque mirabili ftratagemate fuperavit,

&i ab at

. Agedum $. Georgi , Tribune militum genetofiffime! adeft nunc

yay: Qu

tempus cruentiílimz pugna, quam cum immaniíTimo tyrapno, mun-

l

[

hg [

f

l

"

l

H

do, carne demone, & idololatris te oportetinire, Et eccejam paratum

jorgioMt

T

fe exhibet Georgius, quia spiritus Domini induit eum,Spiritu fortitudinis, qui à Ambr,Spíu,

l

Domiso proficifcitur , fortificavit Georgium. Vide, Lc&or Chriftiane, & ad-in vita boc

mporitorci?

ao mdil

mirare tanti herois fortitudinem ac conftantiam, Oneraturferreis ca- feffo,

tenis,& diri(fime juffuTyranni cxditur,

i cratoïiff]

fed majora expetit S,Georgius

Deiej

^

pro Chrifto pati, . Exinde in fqualidum protruditur carcerem, in quo

K

d falutem?

extenditur in terra oppreffus faxo ingenti fuperimpofito , & S. Mariyr

Dco gratias agit, quia dignus habitus eft pro nominc]E(u contumelias

& tormenta pati. Pauló poft rota paratur cufpidibus armata acutis, la-

qnipott

n

niantur & di(cinduntur cunctae

d

jus membra.cruore gencrofo ex vulne-

udadet

u

tibus ubertim manante,

&Gcorgius magis gaudét, quó atrociüs crucia-

mnest

tur, Interim audita eít

] an!fm»

vox de ceelo delapfa: Nontime , Georgi, quia ego

tecm (um , & ecce re

penté adílat coram eo Angelus in veíte candida &

i

i prsz"

fulgente

Ril

»qui in mediis illis tormentis Georgium folatus, &

amplexus

(fí

(

J

eít, (oly

ens eum à rota, & fanans ejus vul

nera , ad quod iníolitum

mulog

gd

miraculum duo Prztores Gentiles E

i

& ipía Imperatrx Alexandra ad

1 ? li

il

cum verum & vivum converfi funt. Videhic, & confidera, anime

j i

'

U

j

mi,quomodo benignusDeus fideles fervos fuosin cunctis adver(is mi-

mp(O 0

IO replere

foleat folatio , prefertim, fi pro fide & juftitia patiantur ad-

verfa:; Fide.

!

(lmn

n d

is autem Dews eft , ait Apoftolus , qui non. patietur vos "tentari fupra Y,Cor, t9.

nt v

f

d

id quod por

eflis , (ed faciet etiam cum tentatione proventum, ut poffitis fufiinaic.

15,

3tof

Ü

i

f -abuchodomf,ork:ch,qui

(

a yidit, quód tres illi Pueri Babyloni-

!

O)3

Ci,

IIÓ

Cenfederatio XVI,

dmurefolitus

ci,Ananias, Azarias & Mifaél,nullo modo, nec blanditiis,pec minis pof-

fent perfuaderi , ut ftatuam auream à fe ere&tam adorarent, furore &

j a fume? d

irà percitus precepit,utüne morain ardentem mitterentur fornacem,

simconchufit

in qua tamen mirabiliter à Deo per Angelum fuum à flamma iggis il-

g tb d

j

D49.5:50- Ixf1 fuerunt fervati: Er mon retigit eos omnino ignis ; neque contr

::JEJU Donio d

ijhyit , fit6

uidquam moleflia intulit.

Vonorgi, M.

Lippellous

DeS. Georgio Martyre ulterius vitacommemorat, quod Diocle-

Auifni pot

invit4$, tianus, ubi nec promisíis grandibus; nec infli&is haCtenus cruciatibus

stumngdlum.

Ceorg. M. 3]iquid apud S, Georgium profeciffet , maxima rabic agitatus, eum

3 qut profü

23. April. vin&um in foveam calcariam pracipitari jufferit ; in qua deftitutus o-

ticinfetrels.can.

mni humano auxilio, & folà Dei ope fretus,ac prote&tus, in tertium

trtiies d

usque diem prorfus illzfusin ardente illa&cffervefcentecalce perman-

7I n i uf

fit, & quiaab omnibus mortuus & virtute calcis confumptus credeba-

t pep

tür, magna hominum caterva clapfo triduo adillam foveam cum mi-

t rifum re

niftris Diocletiani pervenit, in qua S. Georgium przter omnium op'e

aurtteat

nionem mirabili fplendore fulgentem , vivam & incolumem repere

ftsam jl prar

runt , benedicentem & laudantem cum przdiétis tribus SS, Pueris

At frtcetamin

Dan,3,5 1. DEUM : Benedicite omnia opera Domini Domino , laudate, & fuperexaltate eum

AtFitimo om

i facula .

afatlm ; D

Nabuchodonofor ille przdi&us , licét ferocisfimus ac potentisfi-

It f ifb

mus, per hoc ipfigne miraculum ( quód tresilli San&i Pueri & Marty-

AR rpehtor

res illafi fuerint in ardente fornace à DEO confervati ) ad meliorem

UL

mentem & frugem reductus, & converfus cft ; hinc mandavit ómnibus

Tb p

populis, gentibus ac linguis in fua ditione conftitutis, ut Deum verum

At Yolutaem

D45,5,96, ac vivum humilitercolerent, & adorarent: Neque enim, dicebat, eff alius

us

Blorif

eus

Dets , qui pofJit ita falvaye &'v. Sed ex tot ac tantis prodigiis, queD

fa-

a P

fQpety fey

er S. Georgium, aliosque SS. Martyres patravit , magis obftinatus

TA item t

&us cft Diocletianus ; & quia infuper S. Georgius in fanum gentilium

RUT

ingreffus, przfente ingenti hominum multitudine Demonem coégit,

"tdtts j

ut publicé fateretur,

alium non effeDeum, quàm adoratum à Georgio;

o addir

uem Damonem etiam S8, Crucis (igno detur

bavit, & catera idola

UT

doxamaque

ht

in illo fano comminuit, multi gentilium ad veram , ortho

Aapid

ZA

fidem conver( funt, fremente interim Diocletiano crudel

is(imo T)':

NUplyie

)

ranno, qui hec omnia arti magicz adfcripfit. Hoc habent obftinati

um sdu

L9t,1a,1 . & moderni temporis Hzr

etici ac Libertini: Cavete ab boc fermento.

Vs Vite

6. S, Paulus inter tot

decumanas couflitutus perfecutiones & an-

um) HUnc t

guftias,ubi forisinftabant pugnze intus timores, in omnibus tamen 3u

peravit, propter eum. quidilexit nos, .Et quemadmodum ignis ma-

Wayity

ximus aquz guttas vix fentiens haurit.ita aquz tribulationum ejus noD

oterant extinguere charitatem in JE(um, unde in omnibus neceslita-

bi

m

"

tibus; perfecutionibus & tribulationibus ad Chriftum amorem -cuu

ITí

De $, Georglo Marijre,

It

exclamare folitus eft: Quis nos feparabit à charitate Chrifti ? tribulatio ? an 48- Row.8, 3.

Ritent, ul

guflia ? an fames? an uuditas ? an periculum? an per[ecutio * an. gladius Crc, Est

ethut J

tandem conclufit : quie neque mors , neque vita , ueque altitudo, neque pro-

fümm ii

fundum , neque creatura alia poterit os feparare A chavitate Dei , qua eft in Chri-

W ttjnit

flo jESU. Domino nofrro.

$. Georgi , Martyr inclyte, dic nobis, quid te à Charitate Chrifti. 44f

at, t D

JE(u crucifixi poterat feparare? audio refponfum: Nihil, nihil ; tor- joc, cie,

Qentscnycie

mentum nullum, poena nulla , divitiz & dignitates nullz , neque alti-

Ye ag

tüdo, neque profundum , hoc cft, nulla profperitas , nulla adverfitas,

quetium

unde in ferreis, candentibusque igne crepidis cucurrit fortiter, letus in-

M

«"

us i

tet

gzavnun.

os decantans cruciatus : Curre, Georgis t apprehendas ; fic enim

tl

eurris , ut non in ca[fem.. Ad extrermum ,ubi adhuc multa pro Chrifto &

fumpus t

fide tormenta perpeffus eft,toto corpore dolorum vi&ima, meruit vi-

foveam at

dere Chriftum pretiofisfimum Redemptorem fuum, qui ei apparens,&

ter omnito

amplexu recreans, dixit: Ecce jam dignus fadhus es , qui mecum regues i unde;

$4p, 103

columett t

priusquam illi przcideretur caput, Deo pro acceptis beneficiis & fupe-

12*,

tribus t

rato forti certamine gratias egit: Certamen forte dedit illiy ut vinceret , 3gn O*

fcens ex animo omnibus, Deumque impenfis(lime rogans , ut popu-

d jpodtn

lum gentilem à Dzmone excxcatum mifericorditer illuminaret , ac

charitate fua inflammaret ,

mui p

quod pauló poft, regnante Conftantino 5,,,; 16,

&i Bu

Magno Imperatore, fa&um eft. Oanimemi, roga & tu hunc 8San-

j

&um , ut eandem tibi gratiam à Deo dignetur impetrare; dic cumillo

jti) m

cxco Bartimzo ? Rabboni , ut vidcam , & ut faciam in omnibus fan&isfi-

nandavitbmnï

mam voluntatem tuam.

, uDun

In hocgloriofisfimo agone S. Georgii Martyris adimpletum fuit

js, lbt

illud Prophetze regii : Tra»fivimus per ignem & aquam:. & eduxifli in vefrige-

yigin

1

Pf.652s

(ini

j

J

tium. Per ignem tranfiit, dum ex calcaria fornace illzfus evafit, dum fa-

ïagis Ob

ces ardentes ad latera ejus admotas (uperavit, dum ferreis & ignitis cal-

»fanurt

w

g

ceisindutus, Angelico prefidio fervatus eft; (imilis adamanti in igne

[«mol

illzfo, hoc addito lemmate: Semper adamas ; fimilisSalamandrz in igne

oraum

d

Viventi, cum hac epigraphe : Durabo. Similis telz confe&tz ex Asbeti-

jt &(æ(fh

A

no lapide, ut ex lino Índico, cui hoc lemma adjiciunt: Semper pervicax,

Of[ ( 0!

A

Sed & tranfivit per aquam, fcilicet tribulationis, & per mare rubrum

o t

Pasfionis,dum membratim corpus cjus ungulis ferreis dilacetatum fuit,

j

y m

|

ita ut ejus viícera apparerent, Quid nunc reflat: r eduxi[li in refr'gee

l

[

rium ; nunc cum Chrifto gloriofus regnat in coelo $, Georgius, &

g

l

j

prote&torem agit S. R. Ecclefiz, dum plures eià D'eo impe«

;

(

travit vi&torias, Age, fortis(ime Martyr, asfifte & no-

bis in fupremo illo agone; ex quo pendet

dmod i W

ii

zternitas,

"

r0' j

D)

ll*"

. CON-

IIX

Confideraiio XF l.

.

*

| h

i.-

€

lil qrumodo

wf)

20

OOL

I r

d

-.

dleigimilit

fiimrt ts

CONSIDERATIO XVII.

at i

De vita & gloriofo agone S. P

"

gmtrolhsduccs,&

um memoriat

A OftOho

"p

oum& Jacobun

Pro Fefto S. Philippi Apolt,

Z

vmpriusabco

junhetrcor v

"Dicit ei Pbilippus : Domine , oslende nol

udpololorum i

X

:

i P»dtrem, :

tà & Yobis cc

]oan, 14., 8.

tlbrodpoflolo

I,

1 ULO alifta

N duodecim qüondam tribu

s voluit Deus

-pöpulum fuum Ifraé-

Aidtts tdre

éNum.1 ,4- |

Iiticum effe divitum , quibus fingulis ducem unum ptafecit, qui

i guditä ( prad

illi populo non tam przeffet in bello , quàm & illum fuba&isini-

micis feliciter ia terram promifílionis traduceret, Voluit autem

A s

MT

immeníus DEus ,ut nulli formidolofi ad bella procederent,fed

Vüthat bejp

fortes & impavidi eligerentur viri ; unde per Sacerdotem & duodccim

illos duces inftante prxlio voluit, ut publice in caftris proclamaretut:

VW T

W,E (ir

Quis eff bomo formidolofus & corde pavido ? vadat, & vevertatur in domum (uat

.U fb

ne pavere faciat corda fratrum fuorum, ficut ipfe timore perterritus efl.. Chriftus

Dominus confcripturus exercitum fuorum fidelium , quos fecuré pet

2

"t cx Dj

( UM

hzc mundirerumque difcrimina ad coelum , terramque defiderabilem

erpetuo melle& la&e manantem perduceret, duodecim quoque du-

!f'

:

!ei);!omæaþgdiæ

ces elegit, hoceft. duodecim Apoftolos ; quos omnes voluit effegene-

RIRIIT ad ttmp

rofos, invi&os, & ad omnia przliacum mundo, carne k Dzmone in-

Mttpofíet

W

eunda animofos,

Typum pulcherrimum de hac veritate nobis exhibet forti(fimus

tb QV

Then

1

Ml &

Gedeon, qui, cüm contrainnumerosMadianitas ad prxlium deícena

ä

'AD er a

ret, & triginta duobus millibus militum vigintiduo millia, & mox o»

mnes illos ,qui in fiti prono oreaquam fluminis potaverant, ultró di-

k

d

OPIt at

Wütc

ID

mifit, & folos fibi trecentos refervavit , cum quibusin hoftem denoGe

:

intempcfta irruit, cosque ingenti cede profligavit , unde publice in ca*

l

SDá wte

judic.7,3» ftris fuis proclamavit: Qui formidolofus, & timidus efl, revertatur ,me ícilicet

: Vlorie

f

A

pavidi aliis generofis miliüibus hanc fuam affricarentformidinem. 1tà

WW J

Wl

fecit & Chriftus Dominus. qui quafi alter Gedeon timidos à fua mili-

7

W |

Matib. 1Ostia rejecit, dicens : Qui non accipit Crucem [uam, c fequitur me, non eff me die

N

38.

i

t ut majorem adhuc (uis adderet ftimulum fidelibus. in alio lo»

LUT

en

iï&

ergo

Mattb.16:co adjecit:

f quis vult poft me venire , abneget femetipfum , & tolla

ln

P etesf

24.

fuamy & fequatur me,

f Cruf

B

9

Nl ]

ajþ]þ

Ó

M

")

]

m

De. $, Philippo Apofiolo,

Ij

En!

uomodo Chiiftus formidolofos & pavidos à fe rejicit,& gerie-

tofos Í

d

igit milites ; unde, ut eos animaret, emphaticeillis inculcavit:

l

Wolite timere eos, qui occtdunt corpue, animam autetm non. poffunt occidere : fed. po- Manrb, 1o,

tilis timete eum, qui petefl & enimam C corpus perdere n gebennam. luterquos — 48,

il

gencrofos duces,& milites primarios etiam elegit duos illosApoftolos,

quorum memoriam hodiecelcbrat $, Mater Ecclefia,videlicet SS, Phi-

lippam & Jaccbum, quos ad przlia truculenta & cruenta miffurus , o-

mnem prius ab

orum cordibus hodie copatus eft amoveretimorem z

Nonturbetur cor veflvum: creditis in Doum, & in me credite .

Plura de hocJob. 14, J.

h P

ss, Apoftolorum invitto animi robore hodie nobis occurrunt expo-

nenda, & vobis confideranda acimitanda, &quidem pro nunc de S,

Philippo Apoftolo, Aderit Deus, ut congtuenter loquar.

2. Duo aliquando ad Chriftum Dominum:. veniebant candidati,

]um faanl

qui cfeejus tradere volebant, difciplinz, fcriba unus, &legis D'o&or,

um paitt

qui audità cjus przdicatione, & vifistot miraculis commotus, in album

lm ib

difcipulorum ejus volebat infcribi, hincad illum dicebat : Magiffer , [e- Mattb, 8,

t, Volutai

quar te , quiocumque ieris.

Sed mox hunc fcribam avarum & fuperbum

19,

procedtt^

perftringebat benignus Dominus, detegensillius latens avaritiz ulcus:

tem r

Vulpes foveas babent , C volucres celi nidos : Filius autem bominis uon babet , ubi

Et dimi(íit eum inanem.

sprodatut

[

taput reclinet.

yr ia

Poft Scribzillius abitum, & fpe fua fruftratum, acceffit alius, & qui-

niu d.

dem unus ex Difcipulis JEfu, qui ei dicebat : Domine, permitte me primüm Mattb. $,

auo t

ites C (epelire patrem meum,ad quem pientisfimus Salvator ; fequere me , &

paT

gedelidt

dimitte movtuos fepelire mortuos [uos.

Quzrtes hic, qualis hic fuerit Chrifti

ximqud

Difcipulus , qui priüs jam iili adhzferat, & nunc ex occafione mortui -

voliit d

parentis fui ad tempus aliquod breve dimisfionemà fuo Magiftro pe-

ekDan

tiit; ut poffet fuum fepelire patrem ?

Refp. Clemens Alexandrinus: Hunc Difcipulum fuiffe S, Philip- Clem. Alex-

bibet

[j

(fb

pum Apoftolum, & licét hic in vocaticne fua tertius extiterit , vocatis 4ud, lib. 3.

"

pridie Andrea & Petro, ac proinde jam Chriftum prius fit fecutus ; ubi ffromat.e,2,

»ræhümüf

villi/d

f

tamen percepit, patrem fuum nunc vita functum, à Chrifto eum fepe-

liendi facultatem petiit, fed nonimpetravit , T autem vade, & annuntia Luc. 9. 60;

a

n

j

Reenum Dei, ut fic ejus vocatios& conftaptia in fequela Chrifti usque ad

mortem & gloriofum martyrium perfeverandi magis probaretur. Su-

(

o

Ambref.

m'uh

ul

praquod perelcganter D. Ambrofius? Patermi , inquit ,. funeris fepultura $.

probibetur, ut intelligas, bumana poffpouenda divinis. Bonum [Iudium, fed majus im- lib ]. in

l

D

gbl

pedimentum.. Nam qui partitur ftudium, derivat affetum : qui dividit curam , dif. L*6:9:19.

j"

ert profedum : ergo pritis obeunda, qua maxima [unt..— Neque Philippusvunc Adatths 19;

TA

4 X*.

dii

f

j

à Chrifto recesfit, quód nihil impetraverit , ut adolefcensille, qui era:

(i

fl

"]

babens multas poffeffiones ; fed potiiis voce Chrifti, & verbo vitz animatus

nerofo

in fua coepta vocationc, reli

R D. Ginther Feff..

quum pcrfeäfcienisim alacri & ge

animo

-

; I14

con/gdffdf;f XVH.

animo usque ad vitz finem conftantiffime profecutus eft, — Ex quibus

simErange

tilulinógne €

Luc, 9, 61, dií(ce , anime mi : Nemo mittens manum [uam ad. aratrumy C ve[piciens vetrà,

.

aptis efl Regno Dei. — Qualis es tu hic ?

i ov (f

3. De Jehu Rege teftantur (acrz

Paginz, quód cum J.onadäb vito

l

TTE

i fe viatic

egregio, probo, & in lege Deizelofo ar&am inierit amicitiam ac fami-

i

liaritaterm; unde cum in Samariam fe conferret ad. delendas ibidem

(Tvapaos, intt

amm fanditzt

idolorum aras, & deftruendo impios Daali cultores, eum focium itine-

4.*'Reg, Io,

ris,& teftem fidelem adhibere ftatuit,interrogans eum ; Nwunquid eff cor

a, ]

L

1uu18 veBum, ficut cor meum cum cordetuo? ad quod Jonadab fine imora re-

B crtetosque

fpondit; Ef ; & Rex:

eff 5 d« manum tuams C levavit eum Ad fe iu currum,

Mntveleos co

vtelulis obtiper

- En ! alterum Jonadabin S. Philippo, quem RexRegum Chriitus ob

mentis candorem fpecialiter elegit ad confundendos , & evertendos

Mydun$,h

Baali, & aliorum idolorum cultores, hinclevavit eum ad fein currum , hoc

1

|

z

Domipo if

l

E

eft;ia Crucem,in

uo triumphali curru de idololatria, Satana ,mundo,

.

tfütta inter lu

& peccato glorio

t

etriumphavit.

iiqucuts D

De Davide tunc belli Duce recen

|

fet Scriptura, quàm fariliaris fae-

At69n zf m

)

tit Jonathz regio Principi, & viciífim Jonathas Davidi : Auima Jonatba

Aj arcerer

fat

3. Reg. 18 conclotinata eft anima David, &* dilexit eum jonatbes quafi animam fuam,

ris, f ofter

I,

& S. Philippus mirum in modum Chriíto familiaris,quod patet ex eo,

tvicaftur zi

Vatium & m

quia, cüm hominum multitudo aliquando ad Chriftum veniffet, nec

haberent homines, quod manducarent,(olum Philippum tanquam fa-

V: udec M

30""0 6,

5 miliarem fuum in confilium adhibuit , cumque interrogavit : Unfe

ïgmvidifïetovicul

" emenus panes , ut manducent bi ?

t m dit.

Aliávice, cüm ad S, Philippum veni

ffent quidam Gcmilcs,eumq'uc

müml!ä,&tamü

je.12: 31* sogáffent, ut ipfis acceffum ad JEfum pararet: Domine, volumus j Efum vi-

VAUb 4

dere, Philippus quafi cubicularius fui Domini, & intimus familiaris

! ]ïi hülorrd «

cum S. Andrea Chriftum accetfit, & benignum pro gentibus ab eo re-

grgf:cnis. Üri:C

Íponfum impetravit ; $E/us autem refpondit eis, dicens: Veuit bora , ut clarifi-

l 'Jä& S i Apongh

D

cetur Filius bominis évc,

j

"

D n &d amOIe

Jacob Patriarcha cüm audiflet, filium fu

am Jof. ph regnarein Fgy.

;':ffeü,hærgditatc

Jen. 4js

pto.dixit : Sufficit mihi,

fi adhuc Sfo[eph filius meus vivit, lta & S. Philippus A«

ii- " dh'mm " 6

/ ?'80

poftolus , cüim enimíapiüs Chriftum Dom

inum de Paure fuo zterno

"

feme

lin haec verba prorupit: Domine, offende wolis

!0 r w

jo. 14, 8.

ioquentem audiffet,

! tf

Patrem, C [ufficit nobis,

. Videhic, & coníidera, quàm bene S. Philippus

" "Ss&fc

tl

agnoverit,oinnem fu

fficientiam noftram ex Deo cífe: H«c ff autem,ait

jo. 17, 5.

ipía Veritas, vít« eternd,

«t cognofcant te folum Deum verum,E quem mififn] E-

Ommam

$, Aug,L. z. feitm Chrifftum, Unde $, Augullinus; Feciffi nos Domine ad te , &* inguietum t

mb&fb&ïls h

.Cænf.v £, L.

cor^noffrm , donec requieJcat inte quód tummum bonuin ubi aliquando

n ani

obtinucrimus,merito cum S,Philippo po

terimus dicere: $uffet nobis.

lem

"ütmnw

4.

bis Servator Chriftus dilc&ïs

iria quondam pretiofilfimus or

d przdi-

!Wm;æ

p

fuis Difcipulis dedit monita, cümillos in orbem uqiv,crfum a

L

lt f

candum.

De $. bhilippo Apoffolo.

118

& ad convertendas gentes amandaret, inter quz

d Exgüf:æ

candum Evapgelium,

rj

& illud in&gne eft: Ecceego mitto. vos , ficut ovesinter Inpos.

Et quare,Mattb, 10:

16,

dices, oves * Refp. Cornelius : Nullum animal tam inerme & debile

m Joudbi

cít, quàm evis,

Sic Chiriftus fuos Apoftolos dimifit fine armis , fine

(ctam: la

& Pharifzxos, inter Gentiles

r

virga, ine viatico,inter lupos .,Scribas ,

Va t

& Tvranpos, inter Reges & Principes fanguinarios , ut fuá doctrinà &

y focum

morum fanditate, ac mirá manfuctudine ejusmodi lupos convertc-

h: ul

fent )n OV6CS,

Ita quondam mifit Ifaiam & Eliam , Elifzum & Jere-

abfine m

miam, cxterosque Prophetas, ad Duces, Réges , & populum impiiffi-

p i

muz,ut Vel eos convcerterent , vel optatam martyrii palmam ab illis

jncredulis obtinerent.

n Chriht

s Ka

Agcdum S. Philippe ! nunctua resagitur, qui pari modo à Chri-

foDomino miffus esad przdicandum Evangelium , tanquam ovis

frin m

U

$at u

manfuera inter lupos , dum in orbis divifione Scythiam , Phrygiam,

aliasquc na&us Provincias, iisdem fatis iB fide Chriftiana excultis, tan-

m

dem non aliam mercedem ab illis cfferatis gentibus reportáfti, quàm

flagella , carceres, lapides & Crucem.

j: d

Ovis, fi oftendis ramum viridcm, aut paucas herbulas, trahitur,

T W' :

g.

non vi trahitur, ait $. Auguftinus, fed amore,& quidem trahitur usque,, ,

n

volpitt

adlanienam & mortem. Ovis libemter fe lanà iuà fpoliat, ut aliis fuc-

um nl

jo4n.

currat ; unde e. Martinus Epifcopus, cüm aliquando ejusmodi ton.

m u

fam vidiffet oviculam,ad adítantes dixit ; Hac adimplevit praceptum Chriffi,

qtogt: i

hic enim dicít: Qui babet duas tunicas, det non babenti. — Ovis paucis cft

contenta, & tamen omnibus utilis cft la&e, laná , pelle,carne &c,

sentilcs

S. Philippus Apoft. eodem tempore non tantüm paítor , fed & ovis nom,8,56,

m

fuit ; paftor refpe&unoftri, & ovisrefpe&u Dei: ZEffimati fumus ficut oves

)ümus atii

ocifioni.. Dixi: Ovi fufficit oftendere ramum viridem, & trahitur ;

giud"

ita& S, Apoftolo noftro fufficiebat oftendiffe Crucem, & tra&us eft

I

non vi, fed amoreusque ad Crucem, Spoliavit fe & lanà fuà libenter,

