nationes bominum, Cv [citote, quia nullus [beravit in Domino, & confufus eff. lta

(Cc

quoque nulius fperavit 1in mifericordia & potentisfimo fan&tis(imze

quittth

j

Matris ejus patrocinio, & ab ca derelictus eft ; ita przdi&tus Do&or

u

em üb'

gff(ü[

Mellifluus: 7u , inquit, peceatorem , quantumlibet fatidum , non abborres , non

"

Ke[vicis , fi ad te fufpiraverit ytuumque interventum penitenti corde flagitaverit 5 Tu $. Bern, in

|ajtf

illuim à defperatioais baratlros pia Mater. retrabis, fpei medicamen afpirass[oves.mon deprecat,

[mr

«6 B.V,

j l

defpicis , quousque borrendo judici miferum veconcilies &c.

"T

Inter opera quartx diei, qua Deus à mundi exordio infolatium

tmsüü

T

totius univerfi produxit, non minima funt íol & luna, de quibus Scri-

w Ohm

ptura : Fecitque Deus duo luminaria magna, luminare majus, ut praeffet diei, C lu- Ct,1,16,

| ]um? MIW

minare minus, ut praeffet nocti, Senfum hic habemus litteralem clarum ac

" u [l

u

planum de creationefolis&lunxz, Verum ego myíticum inquiro.

uvat

u

R. D. Ginber Feft.

258

Cenfideratio XXXF,

Juvat hic audire HugonemCardinalem, qui per luminare majus Chri-

T EE

Malach, ftum fubaudit, verum juftitix folem, de quo Malachias: Orietur volis ti-

4 ?.

mentibus nomen meum (ol juffitie, " (anitas in pennis ejus, hoc eft,in radiis gra-

C0!

tiz ejus, vel in expaníis in Cruce brachiis illius, ubi fanitas magno illi

er Redemptionem facta cít.

DeDc

zgroto jacenti, id eft, mundo univerío

Et hoc luminare majus przcít dici, hoc eít, juftis, quibus fuam gratiam

prabet & gloriam. Sedluminare minus przeítnoGi, per quod lumi-

Dare B.Virgo hodicin mundum nataintelligitur, qua pulcbra efl ut lune,

kCant.G, 9,

& przeftno&i, hoceít, peccatoribus, & in umbra mortis fedentibus,

HugoCard. lta citatus Hugo Cardinalis: Dso , inquit, fecit Altiffimus luminaria , lumi-

TT

de laude nare majus , boc eft , Chriflus ,ut preeffet diei , id eft , juflis s luminare minus idef,

B.V,

Virgo Maria, ut prae[Jet noGi, boc efly peccatoribus, O peccatores ! erigite vos

n

in fpem, ad quid xternüm vultis perire miferi ? adhuc gratiarum Mater

vivit & Domina,per

u

am (ine dubio acceffum invenietis ad Chriítum,

Erenifn

É

qui quidem in facro

vangelio fuo o&to docuit beatitudines, hodie ta-

Solnor

PM"'. 8 L

men noVa vobis promittitur : Beatus bomo , qui audit me , & qui vigilat ad

fl to

34

foves meas quotidie , C obfervat ad poftes offii mei , qui me invenerit , invcniet vi»

3!1'!, qu.

tam , C bauriet [alutem à Domino.

, ums

Hebr.914o

9. O ! fortunatum diem: Hodie prxparata fuit illa Arca ,im qua sr-

$, Ama- sa Aurea babens manna.. Urnaaurca, ait $. Amadeus, cft Maria ; aurea pet

Itttoda P

Miv fe

deu lio,1. integtitatem vitz, aurea per plenitudinem gratiz, quz manna in fe ab-

tcutiad (

Íconditum habuit, hoc e(t,Panem Angeiorum, qui de coelo defcendit,

atl

& dat vitam mundo, Hodi: po(t longi(fimum peccatorum diluvium,

L fipu.

uod inundaverat omnem terram , venit tandem mylftica illa & tot

Wt drad

Gen.8,11.fan&orum Patrum exoptata columba poitans ramum olive virentibus folis,

dulci(fimus cjus Fi-

IMtni inG

Ramus ille olivz, quem naufrago mundo protulit,

Pt quiequi

lius & orbis Redemptor fuit, unde de illa hodic Evangeli(ta: Dequane:

AYt Petear

tus eft JE(us , qui vocatur Chriftus.

Hodie lignum vitz de novo coepit flo-

Cinm

reícere, fub cujus umbraÁdam fe quondam à fa

cie Dei profugus in pa-

fmï Zd [c a

Gn.5, $. radifo abícondidit: Er abfcondir fe

Adam &* uxor ejus à facieDomimi Dei inmte

Uidiyum.

$.Epbrem, dio ligni paradifí. Arbor illa,

ait S.Ephrem,

erat SS. Deiparz umbra, op-

l: Tujag

Orat. de. portunum peccatoribu

s perfugium.

Hodie denique vinea uberrima,

ex Anna pullulavit, atque fuo tempore uvam

hun ul

$5,Deipa- ait S. Jo, Damafícenus,

lal

MA

r4. $, jo. fuavilTimam protulit,ne&ar mortal

ibus fundentem in vitam ztternam,

us

Dama[c, hoc eft, Chrittum JEfum prototius mun

di (alute in torculari Crucis,

« qu

i N

N

Orat. I,de ut verum Cypri botrum exprimendum.

Quid igitur reftat ? Audi3,

MP ii

Nat. B.V,'ThomamVillanovanum : sícut pulli, inquit, volantibus de[up

er milvis 4d g4l-

:S, Tb. Vil- lina alas vecurrunt ; ita nos (ub velamento alarum tuarum alfcondimur

ne[cimus

Atf Y

*! Mitro

lan, fer. 3. aliud vefugium,nifi teytu fola es umica fpes noftra,

in qua confidimus , tu fola es Pa

L077^,

de Nat,

B, ^.

frona no[ira, ad quam omnes dfpiciæm .

Succurre ergo mifcris &c.

.

! Vih(

^

&go)88

219

at

: Ontrwi

RBossessOPES

PESoSSDSEBSO PO

ddinmiin

X.CONSIDERATIO . XXXVI,

ao

onem hd

ESU , in Cruce

s fuam gua

ADcP;ppitio

pro noftra ,

gt

falute exaltato.

pldudun

Pro Fefto Exaltationis S, Crucis.

orti fedt

lm

ipcng n

Et ego, fi exaltatus fuero à terra , omnia trabam 4d me

yejl gl

ápfums,

DI

vtl

tipad r

Ereniffimus aftrorum Priace.ps, fons luminis ,f & mundi oculus

xdipes h^

|

Sol non duntaxat ad fe trahere affolet vapores & nebulas terrz,

UI vrgW

fed & eos in fecunda aéris regione in optatam excoquit pluvie

am, quá terra fterilis, zftuque torrída non tam hume&aatur,

u Wï

N

' quàm & fzcunda redditur; unde lemma de ejusmodi à Sole

lenté excocta pluvia , terramque impinguante : Senfun labendo opimat.

Marias rf

Magnes feu lapis Magneticus mirabili quádam fympathiá ac virtu-

mannadtl

te occultà ad (e ferrum trahit , illudque in aérc in füblimi fufpendit, ac

colo d!

fuítentat ; unde refert S, Auguítinus, quód cautes Magneticx in ima In-

onumdilté

dia navigata, fi clavis ferreis funtcompacta, in medio curfu fiftant, dc-

$. Aug.lib,

tineant, & ad feattrahant, Etft

4I, d:[i-

vfic hi

gravibus Au&toribus fidem habemus: yi;, ,,

4»

n

Lugduni in Callia tantz virtutis paucis abhinc annis affervabatur Ma-

*

dfmut

nes, qui equitem cataphra&tum ad fe de terrar

dilh: D

f

:

1

emma Petrarchz: Contra flar non poffo.-

apiebat in ækum ; unde.-

novo d

. Succinum, feu Ele&árum virtute admodüm mirabili ,tranquillá &

fuavi ad fe paleas attrahit, quam maximé autem virtutem fuam excrit

jprofigu

PFO

T

attractivam , fi priüs attritu manuum calefactum efít ;

.proæi.nde lem»

a

f

ma: Zrabam , fí caleam.

,

vint)

Et nunquid vilis ver

nr

niculus hamo pifcatorio affixus ad fe in flumi«

r i

ne allicit, trahitque pifciculos, ut turmatim ad efcam devorandam af-

fluant; fed quia hamum aduncum & tenacem non vident , ipfi capicn-

unit

tes capiuntur, & c

(

i O

IT

64pio . capior,

apti capienti fiunt in przdam; hinc lemma: Dum

l

»

lJ/!A'

Ramum viridem , ait citatus S, Auguftinus, offendis ovi, C* trabis illam. $, Aug.

I;W

Nuces puero demon[lvamtur, & trabitur ; (* quod. currit , trabitur , amando trabi- tract, 16,

l 10/; l l

fWr . fine leftone corporis trabitur , cordis vinculo trabitur.

Oftendis avaro au- j5 joan,

ul

unde re&é Poé&ta :

j

(

j

!,ll!llï ; & validi(fimé trahitur,

Quid

(Kk) a

—

260

Cénfider atie XXXFL

Mtorum eor

- Quod. ferro dMagnes , bumanis cofdibzþ;';zirUm;e'?l,aj

auna, die

- Confenfu tacito ferrea corda trabit, —

tiuodecenn.

a Carolum V

Scd ad quidiffa enarro ? O pientiffime JEfu! O amor crucifixe Ldfu

aifimum Ga]

es myfticus ille juftitiz Sol in Cruce pto omnium falute exaltatus , in

itmir Ducibus

dnitet fait «

qua traxifti omnia ad te ipíum,ac przfertim vaporcs terrz, hoc cít;pec-

a.keg- l 81

cata homin

;

muadhanc alm

45.

grandi.

um, quz Sanguinis tui pluvià akb(lluiüi E fatla pluvia

um ad (

"[ui

lle Magnes amoris, qui etiam ferreaad tein Cruce attrajzi—uüi,-ä-

lts nunce

ctiamnum trahis peccatorum pe&ora; fic quondam lignum ab Eli(zo

Morria bella,

pracifum ex imo fluminis gurgite ferrum ad fe traxit , & natarc feci

RUT t

:

^

4 Reg.6,6. Pracidit ergo lignum , & mifit illue, natavitque ferrum.

A tf nn

u Succinum & ele&rum cele&i(fimum, qui nequ

e paleas & iüfl

"uf a,

mam fpernis hominum coriditionem, fed.eos blande de Cruce ad te-

V Gl N

Mattb.YY,invitas : Venite ad me omnes &"c, — 'Tu ille vermiculus tenerrimus : Ego-

It ff

^.8.

auteim f[um vermis, & non bomo , qui tanquam efca Crucis hamo fuffixus,

Pmlö-poä pgg

Pf.15., T. allicis & trahis ad te pifces maris, hoc efthomines, de quibus Habacuc:

?.mcontracæhm

Habac. Y Facies bominis quaft pifces maris.. O felicesilli pifces, qui

| Ahïac fzpius fmwa-

"Htttbat m

I 40'

tur, & capiuntur efcá.

h

. -TuPaftor ille bopus, qui ovibus tuis, quas

'pretiofo faaguinj'cï rede.

Vttto anbre

LTA ht

mifti, ramum oftendis viridem , hoc eft, divería exhibes beneficia, ut-

T D

illas trahas ad te non vi , fed amore. (Tu Pater ille amanti(Timus, qui fub-

UR

inde filiis tuis exhibere foles nuces,qux in medio Crucem pra fe ferunt,

interim tamen fub duro cortice fuavem nucleum tegunt, ut, quos fal-

vare non potes per beneficia, per Cruces ad tetrahas. 'Tu deniqueau-

EU

chrrogg fl

)&iüfæ

Cant. j,1 1. rum optimum : Caput ejus aurum optimum, O ! avariimao, 6! mortalesos

fl:abAn

ioaji

mnes! venite ad crucifixum amorem veftrum , & emite vobis hocau«

B

Apoc.5,18. tum absque ulla commuratione ; $uadeo tili emere à me ausum ign

[2

2

"ii A"xdm l

(umproe

"l g.

$.3ug. L'8, batum, ut locuples fis.. Audi 8, Auguftinum : Projice te fecurus in eum ,noli

| Dlotto

&i

Conf.e,.1 , metuere : non fe [ubtrabet ,ut cadas , qui idcireo de terva exaltatus e[f .&pe?gþfäü

M

Crucen dift

V

flentus , ut omnia trabat ad fe ipfum.. Plara de hac vemæt npræ- |

W?) U

enti confiderabimus.

A

Itj ],

?. Tria funt anima

lcufa , qua: orbi iï""'Ptra.nt umvcrfo.xAgm-a»ä

Pntzm

2. Cy

[«

UT ER

3. Api : Agnus fubminiftrat fuam pellem, ex qua conficitur.

TT

i

ITH

fubtile pergamentum,in quoSummus Pontifex fuas bullas, Potentiffi-

V Vg

LUR

mus Imperator fua diplomata, & alii Reges ac Principes fua folent fcri-

&l

bere & cdere mandata.. Cygous ad hoc opus grande fubminiílrat pen--

sf

À

ïk,q

d bgl

nam, quà cjusmodi Monarchz propriá manu folent fubfcribere , &

Hac tria fi concurrant , quis

* Juic.

apis 'cc4ram ad rccipien*dum/ ügillum.

u

Í«

Wt ter

De exaltato J Efu in Cruce,

261

Ef u eïï

fabditorum eorum refiftet mandatis? Ita vidimus nuperrimé, hoc cft,

]

anno 1714. die 6, Martii Raftadii ad Rhenum , ubi tandem pax alma

poftduodecennale cruentum bellum inter Auguftiffimum Imrerato-

tem Carolum V1. & [Imperium Romanum , & ex altera parte inter po-

tudad s

tentiffimum Galliarom Regem Ludovicum XIV. mediantibus Sere-

erddatti

[

nisfimis Ducibus , Eugenio de Sabaudia, & Marchione de Villars &c,

z hocdgi

?

folemniter fuit conclufa, confirmata, & ftabilita, Sed quomodo ? A-

gnus ad hanc almam pacem fuam dedit

kf g

pc,lf»em ; cygnus pennam; &

apis ceram ad figillum.

ace atl

Altiüs nunc erige mentis tux ocu

los, anima Chriftiana ! Bella, bci-

"um Ril

la, horrida bella, fzpiüs in veteri Teftamento coclum inter & terram

at

fuére exorta; terra pugnabat contra coelum innumeris vitiis, & ccelum

contra terram innumeris fuppliciis; Anno à condito mundo 16,6,

£orrupta eft terra coram Deo, C* repleta e[l iniquitate, cujus malitia afcenditus- Gew.6,t T.

e päkas&ini

: de C

que ad coelum; & quid fa&um efít? coelum fuas aperuit cataraQas , & Gen,7,53.

enerrimu:

delevit omnem [ublantiam , que evat fuper terram ab bomine ttsgue ad pecus.

hamourtt

— Pauló poft Pentapolis, feu terra Sodomitarum , & Gomorrhzo-

tum contra ccelum fuperbum erexit caput,& contra illud integra vitio-

luibus*H'abMï?

m fapiuitb

rum armabat agmina : £f peccatum eorum aggravatum eft nimis. Sed coelum Gen, 18,

!

fulphureo imbre pesfimorum illorum hominum j/ubrertit civitates &* — 20.

ofun uincud:f

omnem circa vegionem , univer[os babitatores urbium , «* cunila terra virentia,

be bendil

* Interroga Pharaonem cum /tgyptiis, quàm periculofum (it, con-

4$.

:imm"f: qw |

tra Deum & coelum bellum gerere: Et viderum JEgyptios mortuos fuper lit-

M

Exod, 144

em przie t

(s marisy & manummagnaum , quam exercuerat. Dominus contra eos.

I3.

- [ntetro

nt, uf, qwk

ga Regem Senacherib , quàm durum fit contra ftimulum

Todeni

calcitrate, & in coelum peccare, dum unà no&e univceríus illius exerci-

tus ab Angelo ad internecionem delcetus e

s mot

It ; Fadumque eft igitur in nodte 4,Reg.t9,

illa, venit Angelus Do

jb

1

quinque millia evc,-

nfiqis«ä' perea]fi in taþi: ÁAffyrierum cemum octoginta 3$f

PT u

— Interroga Ifra

elitas, in deferto ob murmurationem contra Domiï-'y

f

num & Moyfenigaitis fe

Y

P

At t

hm

'entibus cafligatos: Qwamobrem mifit Dominus Num, AT.

Il

dn populum ignitos ferpentes ,. Samariam , (xvà & male(uadà fame ob

6,

coetiil

peccata punitam : FaJaque eft fames magna in Samaria crc, Jude

:'unïtcm 4-4 Reg. 6 []

pore Davidis pefte & epidemica lue mulétatam : 1siifit

que Dominus pe-

.

"Wff()' l

j

Rlilentiam in Ifrael., de manb usque tempus conflitutum : & mort

ui funt ex populo , Reg.2.44

ho?

àDan usque Be

Yfabee feptuaginta millia virorum crc.

m

1$4

bulii

"

!

- Lege.fi

placet , ulteri

us factas Scripturas, & pluribus in locis inve-

6 (Uäf

l)

lf

nies, quod bellum femp

er fuerit

paena peccati, Levit. 26,24. Deut.

f f

W

!

28 49. Judic 2, 13. I(aie g, 25, Jerem. $, 14. Et quis tapdem cce-

hþn

um iater & terram pacem compo(uir? AudiApoftolum: Usus exim 1Tm.2,5;

i

CKk) 5

JDCHS'

l

262

c::?/id:r::io XXXFI.

iib m

Deu: , unus & mediator Dei & bominum,; bomo Chriffus j Efus. qui dedit vedemptio-

iémicz p

sem [emetipfum pro omnibus. Et quemadmodum, qui duos inter fe duello.

brhancÁ.

confligentes vult reconciliare,fe medium cum fua hafta;aut perticaia

arena interponit, & utrumque ad amicitiam compobit, ac conjungit?

iqum in

aextra Árc

ita Chriftus Dominus coelum inter & terram cum pertica Crucis fe fti«

eullfalus.

Col,1, 10.tit: Pacificans per fanguinem Crucis , fve qua in terris , five qua in ealis funt. .

uodiuvio

jer.11,19.

nftrumentum pacis & ipfe fecit ; ipfe enim quafi agnus man[uetus,

Tülniphtca,

qui ducitur «d victimm , dedit pellem fuam loco

pergamenti, in quotot

chara&eres,quot vulnera divini in nos amcrisinfignia: pennam & iple

iil No&r

midtn ,a

Jfa.49,16.locó cygpni fubm

iniftravit, quia in manibus fuis defcripfit te, Sigillum fi-

militer pro majorirobore appofuit,

dum miles crudcli lanceà latus ejui

ia ia

Wupiter mani

aperuit, & SS. cor JE(u immitiferro fignavit ; hic adimpletum fuit il-

aámam i

Cant,8,6. lud : Pone me ut fignaculum fuper cor tuumyut fignaculum fuper brachiumtusm s

n r

ut fic totus figatur in tuo corde, qui prote paffus eft in €ruce, & nonin.

corde tantüm, fed & in brachio, hoc eff,in operatione. Vide hic, atque

Wtl

con(idera. anima Chriftiana, Crucifixi JEfu tui immenfum in te amo-

LUTUTT

t homir

rem. dur deleyit, quod adverftts nos erat, chirograpbum decreti. quod erat contrae

Col.2, I4.

-

vium nobis , & i

P

W , llïldc ]

fum . tulit. de medio , affigens iü*kfd Cruci, wld e'rgïo tanto

rependemus amori ?-

*

dN

3. O! quàm

ben

eigitur egifti Adam pmw p

arens no&cr,äuöä poft

admiffum deli&tum mox ad paradifi medium cum tua conforte con-

LT

Gen, 3, 8. fugeris : Abfcondit e Adam ( uxor ejus à facie Domini Dei in-medio ligni pard-

non ad alium a(yli locum fecontulit? s antiquii«

3

difi,- Et quare.dices,

lm

J

Orig.bom, fimus Origenes : Impulfu

quodam primi parentes ad arborem [e contulerunt, ut K-

1

(üeg

is effe conflitutum. Fuit ita-

Witeos D

Y inGenef. enificavetur , jam tunc unicum perfugium in arbore Cruc

lus mundi (uo.

que hoc vitz lignum prima figura SS. Crucis, in qua fa

Wi

tempore pepen

"

dit. & mortefua mortem Ádami omniumque pottero-

NULT.

E

de S. Mater Ecclefia inOfficio S, Crucis ; H«c eff arbor

Itols

rum fuperavit ; un

Wttatg

digni[Jima, in medio paradifi fituata , in

qua falutis Autbor propria morte wortem

MMW

! fi hos proto- parentes tuos fecu-

fMl Y

omnium [uperavit. O anima Chriftiana

& in omnibus neceífitatibus tuis

ta es errantes, fequere & poenitentes,

t 4 Bu

P

-non tutiusafylum. quàm fub umbra Cru

cifixi JEfu invenies: $ub um

1 mcm

m

Cant. 35

39

& fructus ejus dulcis gutturi meo.

b

braillius, ait Sponfa, quem defideraveram , [edi.

" djerui

Quàm bene & tu fccifti , ó Noémc! quód Arca

m tibi fabricaveris;

À udll'

u- àdil

uvio cum familia tua confervareris incolumis: Fa tibi

Ár-

ng.öj,l 4- inq

cam de ligns lavigatis .

lrridebant quidern eum vicini & ipfi amici « a

Müüï Q

fabri lignarii, qui fabricabant Arcam,

quód ftulto labore tot annis in

ubi diluvium univertutmm

hac conftruenda Arca defudaverit ; verüm,

terrarum orbem inundare coepit, tunc primüm aperti

funt oculi infi-

r

fed feró nimis : Conjum-

MTM

Gen.7;21, pientium , tum omnes volebant effe in Arca,

pt4 qü [

De .exaltato JEfu in Cruce,

263

Mil

ptaque eft omnis t&ro , qua morabatur fuper terram, Proindere&é huic Ar-

rinterfe dul

cz Noémicz pro lemmate inícribes : Nulla falu extra

- Per hanc Arcam Noémicam Ecclefia Dei fan&am Crucem fubau-

Biantperiua

hacconug

dit, quam in hymno de Cruce Zrcem mundo naufrago appellat ; (icut

ica Croorltl

enim extra Arcam Noémicam nulla homipni falus fuit,ita extra Cru-

cem nulla falus mundo cíffe poteft. O Chriftiani, quid agitis ? quare ia

L in d j

[ ag u

fecundo diluvio xternüm perire vultis? Ah mi(cri! En! parata vobis

nenti inqu

eít falutis Arca, Crux Dominica, quare non ad hanc confugitis? Co-

j

lumba illa Noémica , civs non inveniffet, ubi requie[ceret pes ejus, vever(a eft ad Gen, , 9.

j peonandt

|

]

£um iu Arcam , aqua enim erant [uper univer(am terram : extenditque manum , &

TU

fancei t

apprebeu[am intulit in Arcam.. En! plüs hic in Cruce,quàm Noé in Arca,

mpleum i

qui pariter manus fuas extendit, utteanimam (columbam fugitivam)

apprehenfam inferat in Arcam: Lbi tuta , quxrit S. Do&or Mellifluus,5.Berm fer,

ppr rb

frmaque fecuritas , nifiin vulneribus Salvatoris? tantb illic ecurior babitas, quanto 61,im Camt,

Eroce At

Nidehia

Sle potentior eft ad [alpyandum: Fremat mundus, premat corpus, Diabolus infidietur,

nfüm intih

me time , quia in foraminibus petre fecuraes. — In Arca Mla Noémica pauci

duntaxat homines fuerunt falvati

r auod t

» fed per $. Crucem omnes rcdcm-

luid a

pti funt, unde Poéta:

i

BO&CTAH&WK

/.|. udrca No? cedat ; Crux e$l nunc Arca /älz;fi; ,

gaconlatti

Illa Salus paucis : pluribus ifla fuit,

avl li

ia

— 4. Jacob, ubi fuper duros indormiens lapides fcalamillam mira-

mm!,l"

| bilem usquead coeli cacumen pertingentem confpicatus eft, per quam

Fa

ifitunim

-& Angelos Dei afcendentes, & defcendentes,&tandem i píum Dominum (7ey, 48,

klug

ul

C nnixum fial« vidit, ftapore & infolito gaudio plenus exclamavit: Vere

11,

l

Dominus eff in loco iffo : non efl bic aliud , nifi domus Dei & portaceli. Et quo-

*

umq P

N

imodo portacceli? & S. Auguttinus quàd per fcalam iftam Crux Do-

ruc

Wd MM

"

, minica fuerit prafignata: Dominus , inquit, fcale incumbens eft. Chriftus in

arenta

ul

Xruce pendens, Et iterum : Crux feala cali eft, per quam Chriftus bominem la

pfum $, Aug.

T ul

Mevavit ad Patrem, 1mó non tantüm fcala , fed &ipfa portacceli eít

, per

erm. 19,

x

&am enim Chriftus Dominus primus ad coelum aícendit, & portam

v

de TämP.

7

L

mobis aperuit, quomodo patiter per Crucem venire poifimus ad lu-

at

.xem, Audi rurfus Poctam ;

ii

ial

u

— ZMonlrat fcala viaim , Divím qua limina [candas :

g

m]flt's

j

Omtibus bíc Crux efl laea 24 affra via.

yort w, Afl

yif

yi

- 'Confolabatur autem Jacobum, quód viderit Dominum innixum fcales & Oloaft. bic

TA

! ?;r;qucm;nu fcalam(g'ncnïtem ; & quare hoc? ». Oleafter, uoffe

nde- in Gen,

pit

"d

ret,

'W

464

(enfideratio : XXXFI,

rgt,-nentirzem ad eum ire poffe, nifi ille t

enuerit viam | ejus, fcalasmque fu ]fent;verit,» ut

unridelie

o nos animaret, ipfe Crucifixus JEfus

qrius at

ergo in aícenfu tam gravi & ardu

DIEIUT

nobisiftam caeli fcalam tenet;ut có alacriüs viam Crucis afcendamus,

j

S,Bern.tr. & teneamus, Audi S, Bernhardum: E» , inquit , flat Dominus $E[us Rex

u

ljningim

d B at

dePaff. Dv tuus , expanfis manibus fimul &* pedibus perforatis y eapite inclinato , & nudo cor«

. juniorcb

N.«.44-«. pore in Cruce : confortare nutic , £* elevare, anima mea mifjera &v infirma : non enin

Tt,Dui bonin

eft elevatus in Crucem , ut fe. difficilem preberet «ccedere. ad eum]vclen:ibusrf, fed

magis . ut omnibus po[fet paratior inveniri,

*

aonifuct ho

t folatium , &in rebus ar&is auxi«

jtpo.anime

$. Et nunquid afilius quari

lium? Affli&a erat Agar cum filio fuo I(maél é domoAbrahami nunc

u Em

6, Propted

Gen, 21,

eje&a , profuga & in deferto fame ac fiti preffa; & quid fecit ? Aljerit

tl Dropl

puerum . (ubter snam arborem , que ibi evat ,

€& abiit . feditque & vegitne protul,

m

debo merientem puerum, C (edens

Vermeibus

quamdim. poteff avcus jacere . dixit enim : Nonvi

eontra levavit vocem fuam , & flevit, Etquare, diccs,in extrema illa necef-

talipreris

fitate & penuria Agar prolem

fuam fubter unam atborem collocavit,

irüþilit, quiquo

S. lidorus ; Ex inftindu

Atac eunde

$, Hfid. in

& abiens divinz reliquit Providentiz ? Refp.

divino hoccontigiffe, omnia enim illis contingebant in figura ; arbot

tuxyit t

bune loc.

autem illa nihil aliud, quam Crucem Dominicam prafignavit , fub

E Apatiit

qua defolata Mater cum moriente filio opta

tum juvamcep & folamen

ipau/akxm u

entes confolaus, & fon-

ltht d d

invenit, narn mox apparuit cis Angelus meer

tem adaperiens , ex quo ambo recreati funt,

unde lemma Picincelli:

: Vi D

"tlf

In deferto non. deferta,

E

ffli&us erat David, cüm vehem

entisfima l& Epidemica lues civii

rI€

J

Itaber,

À

tatem fuam regiam & Solymaam vaítare coepit, Et quid confilii in

tam periculo

(3? David, utiratum Numen fibi redderet propitium, &

'f;?fucrit deqi

bilem,in aream Arcuna afcendit,ubi Altare fub nudo cce-

Rof

populo píaca

lo erexit,in quo pa

cifica facrificia & holocaufta pro fua & Regni falute

UM

Domino , & cbtulit bolosaufla pacifica, C

Ml

Ml

2,Feg.54, obtulit; Et edrficavir ibi David éiltave

i

150 ;

propitiatus eff Dominus terra; & colibita

eff plaga ab Ifratl ; fiquidem An gelus,

"ttat hi

A

qui tunc temporis ftricto gladio pop

ulum feriens in aére videbatur ,

it, & in fignum reconciliatiopis

fine morá fulminantem enfem retraxi

L

MUt Doy

Deum inter & homiocerm cundem in va

ginam mifit : Sufficit, nunc contind

tted

0. &;

hac Davidis oblata viéti«

JW

manum tuam.,. Et quomodo , obfecro , unica

oleteff

ma, Deum, juftisimum omnium fcclerum vindicem

j;tam citó plac'a.r'ej

Ute

ro lemmate infcribimus: Vidlima grata Deo,

poterat ? cui p

ra vctita-;

*hlnüxiy ïmm

. Collige, pru

dens Le&or, ex figura figuratum , & ex umb

ïWltæm:at

tem, nam per hanc, & fimiles vidim

as olim in lege pro publica popu-

ordinarié Chriftus Dominus fuo

LL

li falute Dco T. O. M. immolatas,

litore

tempore in Ára Crucis pro nobisi

mmo!andus prafigurabatur.

Jugu-

mw;s dll , hl

s €x-

duj

labantur autem cjusmodi vi&imz

& holocaufta per modumCruc

"Shg;g

pap-

1

dU

-

De . Chríflo.in- Crme :exaltate.

264

Bu ijv

gpäp-fa,..videlicct divaricatis cruribus & toto eorum cor

H

pore expanfo ,

fubms f

«ut per boc, ait Cornelius ; fgnificaretur. Chriflu , qui quafi vidi

fa expan[ns ma-

1cs fcendn,

Cora.

89

üatiws eft in Cruce pro Redemptione bominum ; in- qualibet evgo boflia ita diflentá,

Vit, c,

I,

Done tl

quaji in imagite vivas repre[entabatur Chriffus Crucifixus, & in Cruce pari modo di-

iato, t

flentus.... Ec hacc victima fola placavitDeum. - Diíce, quonam fit fu-

y.

$. Cb

".

^ itfru a.

Biendum in rebus anguftis & pené defperatis: Crux Chrifli , ait Os aurc-

t vati d

um, Dei in bomines odium veflinxit Deum um bominibus. veconciliavit , teram

La x Bï. 80

eelum ejfecity bomines cum Angelis mifcuit, mortis arcem muniti[fBsam diruit. . Fu-

tbos at

..g

giergo;anime mi,in omni adverfitate & trib-uiation'c;tua ad S:ruci!ï-g

X Ab

xum JEfum, &ibi invenieseum propitium. -

h

— :6, Progrediamur ul

teriüs, C

2u

*

nid feit! d

üm juftiffimum Numen ad preces

ïze-*

ip t

lofiffimi Prophetz Eliz impiam

Tíraclitarum Regionern tribus annis,

&fex menfibus ob enorme 1dolo

p n

latriz fcelus ficcitate, fterilitate, ac fa-

Ltrermaih:

me caítigaret

interimEliam Thesbithen juxta torrentem à cotvis pafci

orem coll

voluit, qui quotidie illiipanem & carnem mane &!

vefperé deferebant,

TU5 l mä

Pofthzc eundem divinum Vatam ad mulierem

viduam in Sarephta

*

tinfguaji

amandavit, ut abilla vitz-neceffaria reciperet :

Cimque veniffet ad portam

pradgar

eivitatis, apparuit ei ulier vidua colligens ligna « C* vocavit cam , dixitque €i : Da

3 R(;g. 7

$

amtp &(Mf

mibi paululum aqua in vafe, ut bibam 5 cumque illa pergeret y us afferret, clamavit

poft tergum ejus, dicens : Affer mihi,obfecrosc* Unccellam panis in manu tua,

onfolin. t

que re«

Jpondit: Vivit Dominus Deus tuus;

quia non babeo panemwifi quantum pugillus c4«

emma N |

pere poteft farima in bydrias & paululum olei inlecytbo, En! colligo duo l

ignay ut itie

emica lt d";

grediar,C [aciam illum mibi C* filiotneo t comedamus && moriamur.

. Miraberis, prudens Le&or, quód hzc mulicrpaupercula adeó folli-

ugdconþþiiin

cita fucrit de

duobus (ibi li

|

guis anté mortem fuam colligendis: quid

gefübnutó

fibi volunt hzc duo lig

na viduz Sarephtaniz : quibus fuam fupremam

folari expeteb

" " chm ïlü

atinopiam ac calamitatem ? £r! inquiebat ad Prophe-

ul i

Pl(

am, colligo duo ligua,

quibus pro lemmate affigo : Afflidlis (pes unica vebus.

n

Vl

Subintrat híc Rup:

e

rtus Abbas: Bené, ait', hxc : derelicta & inops vidua « 4bP.

gt

in extrema fua neceffitate hzec duo li

ér v

(

gna transverfá colligebat,quia per ^ T*iir. 4

illa Crux Dominica non obfcuré pr

aignata eft,quz. ex duobus lignis,* ^ 7-

rcconamüüm

uno erecto, & altero traosverfo eft compofita , & unicum miferis mor. -

fil

(i;

j

talibus folet effefolatium , ac tunc przfertim, dum adalteram vitam

at

migrandum eít: E» ! inquit- Rupertus in perfonahujüs viduz, colligo

l mdm

p

Dn

duo ligna, & méam confolor inopiam,

ampleciens duo ligna Crucis ; in qua. unica

Ípes vitz mez eft repofita.-

Juvat hic quoque audire D. Auguftinum:

$. s.

pubf

ldeo;:ait; duo ligna tolligzbat,.quia in typo Elia Chriflum excipiebat, Duo ligna

ferm.Yor,

r j

( |

volebat. colligere, quia Crucis myflerium defiderabat cognofcere « Crux enim Domini

jJ

Salvatoris duobus lignis aptata ef, ideo duo ligna colligebat vidua illa; quia inillum,

€ Iemp.

T

i

P

(

quiin duobus lignis pependit, creditura erat Eccleftas — Dixit ergo viduailla , colligó

»

Pl

(L1) —

$40

* hi R;D. Gintber Feft,

a2

266

Gonfideratio XXXVL. |

duo ligua, C faciam cibut mibi: & manducabimus, & moriemur, — Verumaft fm-

jimquev

diconfide

tres dilectilIimi! nemo in. Chr

iflum Crucijixum eredere mcrebimr? nifibuic. faculo

mioriatur Ge.

stapettig

imiret; ho

^5 Elias,utfurorem impiz Jezabelis d

xv:.clinal*"ctï in vaüi(ïiïmunïsïï-

riz defertum confugit, in hac arida, & petrofa folitudine refugiurn fu.

lm & Pri

3. Reg. 19,

Af manibi

4

um fubter unam Juniperum quzfivit ; Cimque veniffet , ut federet fubter

snam Suniperum, petivit auima fua, ut moreretur, & ait Sufficit mibi , Domine,

tubus Aepi

tolle animam meatn , nejueenim meliov fum , quam Patres mei , projecitdue fe , &

tlomo Cl

Aedifimun

obdormivit in umbra juniperi & O felix vequies (ub umbra juniperi! Mox —

enim acce(fitad eum Angelus, qui tetigit eum , & dixit ei : Surge, come«

ümientem,

i manibusjn

de, grandis enim tibi ve[latvia, ^ Liceat mihi huic Prophetz fubumbra ju-

niperi dormienti ali

Ws B

eft bac tutior umbra.

quod lemma aüigcre.:ï AHic opt:;irfi- qnies, Vcl NM

rtgaml

Caterüm Juniperus ferpentes fugat,

& infofa: infeflis eft s calide&

Atuebenio

hnj

ignitz naturz eft : cariem & vetuítatem non fentit; faluberrimas bac-

cas progignit, &tempore pe(tis miferis, & xgris mortalibus prafenti(Ti-

05 Jutol

murm remedium exiítit, ' Et quiddico? Juniperus perfe&iílime Cru-

mononf

cem Dominicam adumbrat, ferpentes enim infernales fugat, ignem

oaffgi

. amoris divini ín nobis accendit, cariem & vetuftatem nonfentit, quia

'thtt in nod

i

verz particulz SS, Crucisin izne remanentillafa : frü&tus falutiferos

progerminat omniuim virtutum & gratiarum , ac denique contra ani-

Juahas P

mz peftem,hoc eft , peccatum , efficaciffimum remedium cft; quis

*

TU tner

enim peccabit, qui Crucifixum JE(um fibi ob oculos ponit ?

Titolto inte

A

fecutione Jezabelis ad ;umpc

llsl

cin C

. Videnunccaufam, quare Eliasin per

Rup. Abb, tum confugetit : Elias, ait Ruipertus Zbbas, confugit. ad vivificum Cruds lis

"ptorinfri

tüntimb "

lib $.in — gnumsillic ambit mortem, iliic feflinat commori Chriflo&c. — Difceex hoc , ani-

Rsg. c. 20, ma Chriftiana, fi maerore , perfecutione, ac tentatione pulfaris , fi ubi»

næüs fUiS [e e

-que mala te premunt, (i infirmitas ,. (i tandem ipfa mors imminet;-

"T Mtonol

quód aullibifecuriorem mentis quietem, acfolamen poffis invenire,

L lpetcan

quàin fub umbra Crucifixi JEfu, unde Vates Regius ; 5ub umbra glqmi |

P. ;6, g.

z

"

IHAYHIR. protege tme.

" DO?lamn

Caro Vdnh.

$. De Bohemiz Proceribus commernorant annales Cataloniz;

*"ï"*flünd t

i»Cornw — quód deftitoti legitimo Regni fui hrede ad Guiliclmum Gaftonem

M

cop. conc, CatalonizPrincipem fefe contulerint,à qu

ounum ex duobus filiis ejus

m

MLUTIT

209,

in Regem Bohemiz poftularunt,quibus pru

dentiíIimusCataloniz Gu«

hi

Bohemorum defiderio efle.

i

" immiau

bernator rcfpondit, fe quidem jufto hoc

) N

contentum, nolle autem ipíis Regem ex duo

bus filiis pfäf cribere;'

id hacin rePrtoceres & -

4

eligerent proindé ipfiunum,quem vellent, Qu

Legati Bohemiz ? Concilio inito, mané cüm adhuc duo ifti cap

didati

ntrant ,

inle&o dormirent P'incip,,cs : cV.u.lïiculum in fummf lecptio i

A i"O: *

De kxgtata JE(u in Cruce,

267

f VMMIöïä'G

illorumQue vultum, phyfiognomiam;ac cerporis compofitionem fol-

in fl d

licite confiderant, ubi inter alia obfervabant, quód Guilielmus , major

matu, apertis, alter veró, cuinomen Guafto, claufis fortiter manibus in-

valifimm.

dormiret; hoc ubi viderunt Legati,non diu cun&ati Guilielmum in

ie m

Regem & Principem Bohemiz decernunt, utpote qui apertis indor-

t fnt jl

miífet manibus, judicantes, hunc Regno effe digni(fimum

: Qui apertis

d mli, D

manibus Regiamin fomno prafagiiffet liberalitatem.

, ii

Homo Chriftiane ! veni mecum, & ducam te ad (imilem quendam

? junipcnf N

liberaliffimum Principem in purpureo le&ulo fuo apertis manibus

itti; hp

dormientem,. Rex hictuus Crucifixus JEfus cft,

quem expanfis & aper-

fubuniti

tis manibusjinclinatoque capite in florido Cruc

is le&tulo dormientem

quigs, N

confpicis. . Et quid hocaliud nobisinfinuat, quàm ejusimmenfam &

veré Regiam liberalitatem, qua omnibus ipfum inquirentibus mitem

[i.d; atl

fe atque benignum exhibere affolet: Qua evim major, ait Oleafter ,

pote[

|huberrimi

ejfe mifericordia, quam imanum femper extenfam babere ad levandum c dan

dum ?

jacob.1, i,.

[busprati

' dequo S, Jacobus ; Qui dat omtibus affluenter, C* non improperat,

vfedhiimi

Imó non fólüm manusin Cruce extendi, fed & fortiter clavis fer.

esigis i

eis eas affigi voluit, ut fic majorem adhucnobis adderet fiduciam, fe

nonlentt

j

femper in no

f

circó,

&rum beneficium apertas manus confervaturum, . Id

vius l

;

jue conttil

.Jonathas Princeps Regius, u

f demonftraret fuu

m erga Davidem

amorem tenerrimum , feipfum veftibus exfpoliav

it

edium d*

amico fuo inte

» easQue Davidi

IO Rtg. I 8,

yontt)

gerrimo confignavit ; Diligebat enim eum

quafi animam fuam.

. Plàüshíc in Ct

uce, quam Jonathas in aula,qui,ut dem

3

abdidt

indignos infi

onftraret erga nos

vf t

nitum fuum amorem, coram immen(a

hominum multi-

u

1

tudine, imó & Angelorum amare tunc flentium,

in Calvario monte vefli-

lfa. 53 74

jceerho

j

& nudus in Ara Crucis in

lat

D

mentis fuis fe exfpoliavit,

vi&timam pacifi-

ots i

tam fe pro noítra, omniumque falute obtulit: Ojja;

us efl, quia ipfe vo-

Irdo 337 70-

luit, ubi peccatoribus mox generalem deli&orum ve

niam & indulgen-

LuC. 23. L

NT W

TL

jl

tiam ( (1 &ipfi velint) promulgavit ; Parzy,

dimitteiliis, Audi Apofto.

um ; Donansnobis omnia delitta, delens,

quod adver[us nos erat , birographum

Ol.vz., 13

]g C

Jot

0f

decreti, quod. erat contravium nolis,

C ipjum 1ulit. de medio, affigens illud Cruci,

(uo

uid igirar reftat, nifi ut fequa

Adeamus ergo cum fiducia ad tb;

mur falutare Divi Pauli monitum: Hehr.

4.

yo

usflhli ]

onum gratie , ut mifericordiam confequamur , « 16.

gratiam. inveniamus in auxilio

opportusos thronus autem ifte gratiz non

gCataW

!

alius eft; quàm Chriftus JE

fus,

adi

