Haac emptionem confiderans S. Tho--

16.

u

3mas Villanovanus,dum Chriftus infans quinque ficlis à88, Matre &Pa

KOU

tre nutritio é manibus Sacerdotis emptus, & redemptus cff, pr« flupo-

re& infolita admiratione ín publica concione exclamavit ; O emptio-

| V,

nem ]in;gulaïem! O 1mirabilem vedemptionem! O fí. Jcires , Sacerdos , quis effs s. Tb Vig.

mitr

quem vendis, non illum pro toto. muudi auro , C omnibus pretiofis smavgaritis [erm. Y0.de

dares, — Ignofce, Virgo p[füna , uam ff ego effe

em ille Sacerdos , non tibi talem ve Purificat.

sundarem filium &«, .. H

ec San&us ille Ántiftes, & optimé.

Sed dices, quare Evao

gctifta de his numeratis quieque ficlis in facro

Evaugelio nullam fecit mentionem ? Refp, Salmeron,quiaCiriftus quim. Salnt, To,3.

;c at

^

que ficlos dedit Patri in Cruce in pracipuis quinque vulneribus,hzc enim S$5.Vulnera TY. 41.

quinqueifti ficli prxfigurabant ; ita & predi&tus S. Archiepifcopus Vil-

lanovanus; Emirur,inquit, Redemptor quinque ficlis à Virgine, qui quinque pla« $. Tb. Vid.

yins u

gistotum erat mundum redempturus, — O. pretium fine pretio ! ó munus lec. cit.

Ü

omauium przítaa tiffimum ! nullura enim gratius donum zternoPatri

Vg s

[

à(eculo oblatum cíft, quàm hodie,

p miniqoiti

ubi B. Virgo & Materilliin templo

ptz(entavit dile&iTimum Filium

fuum nunc in facrificium matuti-

ftOTUmT , u

num,poftea in Cruce in vefpertinum, | Plura dehacoblatione & fefti-

V

í

regiontm ^

itate nobis hodie occurrunt exponenda,

Attentum requiro animum,

lgnjacebammfï

?. Judith heroinailla fortifTim

a,& genere,& formá nobilis, fedvir jdadiri. 16

TL

tutibus,ac rerum geftarum gloria

tonge nobilior,ubi Holoferne Affy-" 47,

:

emW

tiorum Ducem vicit,

eutnque capite truncavit,

N/HH?

inlolito cum jubilo ab

T?

Ptj

omni populo excepta eft ; de qu

a ulteriüs Scriptura: Erat autem diebis

,,omno f

feflis procedens cum magna gloria,dam

videlicetin te

mplum,velip Synago-

wocs tl

gam,ubi otare,& legemDci audire con

fueverat,fe conferret:& ne vacua

in confpedu Dominiappareret, uzjy

| c;hibixam. F.[j

erfa vafa bellica Holofernis, &* cono-

peum, quod

ipfa fuflulerat de cubili ipfius, ob

tulit in anatbema oblivionis,

Plus B

eatisfima Virgo , & Mater

gehmo o

D

Chrifti,dum jam à primo anima-

T

tionis inflanti veneno

fum antiqui ferpentis caput contrivit, nobisaue

liil

i""'!

DEum genuit & Ho

clium: Ó

minem; plusiinquam,Maria; h xcinquam, ubi ha-

Ij

ff

.&enus pattim in pa

uperrimo ftabulo,

& cxinde poftabitumMagorum

tqu

hod

in vili cafu!

ain Bethleh m

(o0

"

; Velut Judith inclufa, habitaverat,hodierna

!

luce & feítivitate primá

Vic

e in publicum prodiit ; verüm quàli cum

acfan TW

i

gloria? anfortaffe hic etia

EVOUODC

m Juditham imitata eft, qux erat diebus fzffi-

j

"

yist procedens cum ma

an4 glo

"a? Minimeé gentium; tota gloria illius fuit

M"W'ï

d

abintus,& dile&istim

redtfa !

us ejus Filius, nuncab ortu 40 dierum puerulus,

j Tb

queminter brachia fu

a paunis candidis(i

"L

[

uH

geftavit,

musinvolutum]crofolymam

"

WUM

é

ut cum ibidem in templo P

atri ccelefti in gratisimum off. 7-

(E7 3

vort

Confideratio V,

49

qmmi poteris

ret facrificium ; & licét tres Reges magnam auri vim pau!öian'tc CBri-i

nim, & wra pn

fto pra'fentavcrint, fan&iíTima tamen Virgo,utpote paupertatis (tudio«

Mirabilis

fidüma , & voluntatis divini Filii fuinon ignara , cx illo auro modi-

f

[

t;ïu,(Moylïs

Abulenf. c,

cum tastüm quid, qwafi libando, ait Abulenfis, accepitrcliquum vero tem-

gt

2. in Matt,

plo, Synagogis & pauperibus diftribuit; hinc non agnum moredivi-

|

|

m hic Cor

q. 47*

tum in purificatione fua in holocauftumDeo obtulit. fcd par turturum

vimum, quia

duntaxat , aut duos pulloscolumbarum , quod pauperum conjugum

j

kundum, quc

erat munus, lotcrim aquá cinerca vitulz 7uf quafi aqua luftrali perSa-

tüm, quod

cerdotem fuit afperfa,&fic purificata,quz nullà indigebat purificatione,

inifimosf

Scd quzres hic,quar^ Div. Jofephus non agnum quepndam emerit

toltrum s.

in templo.Dco Patri offerendum &immolandum* Rcfpondetur, quia .

fl fradib

ipfe Chrftus erat agnus,immaculatus hodicin facrificium matutinum

Patri xterno offerendus, proinde non decebat , ut in prafentia figurati

(uidomo

t iram A

figurans offerretur, O quàm gratum hoc crat Deo facrificium : Of-

fcrebat M.ter , offerebat fc ipfam Filius in pretium redemptionis no-

i. Vigina

;! t autem &

ft:x. offerebat & Jofephus ac juftus Simeon cum Anna Phanuclis. Of-

feramus & nosiisdem affectibus Deo Patri hanc tenerrimam , fed jam

vt dul ais

!jlf: (; Que

tunc ad mortem crucisdcftinatam victimam , & quidquid ad falutem

titihotiesg

animz noftrz erit proficuum , fine dubio perhanc immaculatam ho«

tDl

ftiam à Dco Patreirpetrabimus, ipfc enim eft propitiatio pro pecca-

Witi ts v

tis noftris, & in boc apparuit ebaritas Dei. in uolis , quoniam Filium [uum unigte

1.$0.4.9

nitum wiftt Deus in mundum,ut vivamus per euim.

:

!'mkm(. qlli q

mNoémus ceffante dilu&io,fub- |

T at

3.Recordor hic illius columbz, quà

Gen,8, 11, fidentein montibusArmenixArca.ad explorandum.an & quantüm tef« .

At

Buf al

q

S, Amb, bic Ya fit ficcata, dimifit : At illa venit ad eum ad vefperam, portaus ramum oliva vie

€ Perer.

;renïilms foliis.

O quanto cum gaudio &íolario jufti Noémi! Ex quo

Va

Q

UM W

epud Cor, figno infallibiliter intellexit, quód alma pax Deum inter & horminem

fit ftabilita, & Deus mundo rcconciliatus ? Oliva enim. ;it Ambrofiuseff

Wl

LT

infiane mifericordia ; & Pererius: Efl bieroglypbicum pacis & vicloria.

Per haaccolambamNoémicam , olivz ramum fcrentem.qu

ida ud -

w*"da!m |

adumbratum, &prafigoatum cít,quàm mitifimaVirgo & MaterChri-

Ptl

fti.qux hodie brachiis fuis divinam in templumportavit ohvam, hoc

t lr

ittdy

üs DC(

cft, Chriftum dile&iffimum Filium fuum,quemque Patri zterno. prz-

fentavit in (ignum fcederis & reconciliationis cum genere homano:

lïtRup

WA

ln

D

Matri

Diez. coge, J4* ; inquit Diez, Amicitia inter Deum & bominem rePauratur, O quam

P

|

.

lat il

^

1.i2 Puri

"

7 grata & fecunda advcnifti, columba puritfima ac defideratiffima !

E

.

^H H

P. Euff.

Jli

m inoriserat,ut, qui

fingularem gratiazn à Regibus , Principie .

b(lf- 'Pe-pivko

bus, vel à Magiftratu vellet obtinere , viridem oliveramum n m4.

As

i

i

nu fua portaret, . O pienti(Tima Virgo ! per hunctuumviridiffimum

Rn

Dfiäfo

divinz oliva ramum: Ego autem ficut ol?v;: frattifera :::: domo

BN !l'go

Pf. 5 & 10.

/

emna

"

T

AF T08

^dis

De Oblatione. Chrifli in -Tm:lb!v. :

39

omnia poteris à Deo Patre impetrare ; loquere ergo pro nobis bo-

padoun Q

num , d7 ora pro nobis, queniammulier fandlaes, & timens Deun.

judiib, 8,

paupelu d -

Mirabilis fuit illa virga Aaronis , de qua Scriptura : Sequenti die. ve-

crilloauto m

9

greffas ( Moyfes) invenit germinaffe virgam Aaron. in domo . Levi: &

tz;ïgmti ;

Num,

.17'

cliguumtite

n

aguum mid

bus gemmis éruperant flores, qui foliis dilatatis, in amygdalas deformati [ant..— Qb-

9

fervant hic Coraelius, & alii, in hac virga Aaronica triplex prodigium : -

i f p

p

primum, quia virga, licet arida priüs;nunc florida germinavit baccas ;

fecundüm, quód eo tempore baccz illz in flores fuerint converfz , &

aquadrdipoh

tertium , quód iidem flores repente converfi fuerint in maturos &

Abaleuf.

gebtpuit

amzniíTunos fructus, putain dulciaamygdala ; quz virga Aaronica

hic.

m quaund'

impofteruin non ampliüs dc(iccata eft , led

femper permanfit cum flo. |

VA

ribus & fru&ibus. 1ta etiam Abulenfis &c,

b

ilciunmati

|Q2uo

d omnia hac illis fa&a (intin figura, nullum eft

dubium ; þer- $. Bers.

j pratttl

uamVirgam Aaronicam S. Bernardus, & Rupertus Abbas non incon- £5 5, fu.

o

eo fcriim

grué B, Virginem & Dei hominisque Chrifti Matrem fübaudiunt , per po; 44/fa ;

y rl

!

llorem autem & fratum;ipfum Chriftum orbisSalvatorem accipiunt ;

n2

i

-

'ïul

juxta illud l(aiz Prophetz : Egredietur virga deradice deffe, & flos de vadice lfa. Y 1,1,

nerrimme^

gjus afcendei ; quem pulcherrimum Borem & benedictum fru&am ven-

-

qjdquid à

"

(

l

j

j

tris fuüi hodie 5S. Virgo & filia Aaronispropriis manibus é Bethlehem,

p

Ei:

civitate David, Hierofolymam usque portavit,& DivinzMajeftati ob.

j

yitiano pf

tulitia totius mundi hoftiam. .O quis dicet, quo amore, quá vene-

4l IT W'F

fationc, quà cxternà & interná reverentià ac dcvotione! Anime mi ;

idem gratiffimum 131unus offers Dco tuo, quoties celebras, aut a(Tiftis

cclïanttdilüïicä

BS. Sacrificio Euchari(tico, vide, ut omnia pura fintin te, manus, lin-

j

T d

"

gua, cor, ad quod intrat ipfe Aator vitz &c.

a 1

u

4. Verüm pergamus ulteriüs, Inter alias Leges ceremoniales, quas

«

QiNo

&tf

;

olim Deus per Moyfen Hebrzis in-deferto przícripferat, non minima

j

etat illa,quam in Levitico a(fignavit : Cirm ingre/Ji fueritis terram, quam ego Levit. 43j

y intel W

dabo volis , C me[[ueriis (egetem, feretis manipulos [picarum.primitias mef]is veflve,

10.

j aiF A[p j

«d Sacerdotem , quielevalit fafciculum coram Dómino, ut acceptabile fit pro volis,

g C

r

Per huacfaíciculum,meffis primitias.recte intelligesPuerum JEtum,

hodie intemplo Solymzxo perSacratiffimam Virginem , & per manus

ï(' Mff

r

ln

Sacerdotis Deo oblatum;& elevatumiipfe enim eratfafciculus myrrhz,

M

] le!

T

ait RupertusAbbas, propter paffionem, quam hodie juítus Simeon Fi-

p

lio & Matri przdixit : Hi; pofitus eft in (ignum ,cui contraditetur , hoc eft, de- Rup. — ADb,

m p

jj

ftinatus ad crucem, hoc enim eratillud fignum ; & Matri: Tuaon ipffos 4 bic.

cfl lll 4

"

nimam pertranfibit gladiss, — Erat infuper Deus faíciculus frumenti pro- Zuc, 2, 34

jt

!

j

pter refurrectionem, grapum enim- frumenti licet mo

d

f;uum fucrit,

n

DL

h

pauló tamen po(t denovo furgit in ortum.

Ol)

rb

jf

&

Hunc ergo myfticum fpicarum masipulum &nos hodie in fide

" ruumV'

pe

j

j

(j

40

vC»o);,Gdemtia F,

fpe noítra, quafi (picas recentes offcrgmus Doómino adintentionem

4

Bddietrima e

przdi&z oblationis in templo , mané,inquam, offeramus Primitias

dcmpleta, O

totius diei ,/imó cujusvis boni o

peris, pramittendo femper illisbo-

:

atjustodi do

nam intentionem,

eyltinholbas.

De Abigail recenfet Sacra Pagina,quibus modis accenfam Davidis

pradeatiin

iram placavit, cui multa& ampla prafentavit munera, futné fe humili-

luml ari

ans,profternendo fecoram illo,ut Nabali priiis bilemDavidi moventi

14- Reg-Zf ?

sf &

parceret: Sufcipe benedictionem banc, qham attulit ancilla tua tibi, Domino meo,

Muerceleffs,

aT.

Abigail hzc, ait S. Bonaventura.fuit typus B. Virginis, quz à DEO.

Aberima illa ]

cle&ain fponfam ,& à Verbo in ea incarnando in Matrem , Gabricli

Awunferis:

Archangelo dixit: Ecce amcilla Domini: fiat mibi [ecunditin verbum tuum:id-

wantavit. &

Laeo I'.') 38'

circo propter fummam humilitatem ex ancilla fa&ta eft Mater DEI &

T

hominis Chrifli : Er ficur Aibigail, ait citatus Do&or Seraphicus , Darid

Wif d)

£ Bo)mv.

verbis placavit & muneribus : Sufcipe beneditlionem banc , quam attulit ancillá tua

i Mu t n

n Spec,

tibi,Domino meo : Sic Virgo Detin precibus & meritis, dum hodiePatri hunc di-

LUET.

B. V.

le&isfimum Filium fuum in templo prafentavits hoc enim erat dos

f

d

li, anim

num omnium przftantisfimum , & quod prxcedere & prafigurare de-

m;ritDce Putihee

buerunt tot primogenitorum & primitiarum oblationes,

Accedit,

Mlemotifer

quód & ipfe Unigenitus Dei Filius Patri fuo caelefti feipfum totum;ad

"r Dl

ipfum honorandum & humano;generi placandum , obtulerit; Sacrifi«

Pf. 39,7.

"Utf N

ciumie oblationem noluifli, bolocatffum Cv pro peccato non poffuláflitunc dixi : Et«

MW

TMghA

€e venio.

In capite libri fcriptum efl de me, ut facevem volmntatem tudm : Dew meu

fl

It o

volsi, & legem tuam in medio cordiss mei, Anime mi : juxta utriusque, & Filii

Pt T

& Matris, exemplum diíce offerre teipfum Deo in omnibus; memo-

mq

htlj

iltm

M

riam, intelle&um , voluntatem, & cum muliereilla paupercula Evan-

i

ia

Nftu

elica adde duo minuta, id ef/, ait Mellifluus , corpus C animam, | . AC-

: *W W

$. Bern.

cende infuper in tczelum gloriz D

QY

EI & faliutis proximorum, dctcj

N m

t

ferm, 5.

ftando priorem teporem &c.

N k

ml

$. Cüm quondam Jacob Patriarcha € Mefopotamia, poft arinos

Nfv

E

l,q

Vg

pluresin fervitute Labani confumptos;reverteretur ad patrium folum,

!flfü'f;

TOf

&nuncEfau fratrcm iratum cum armata manu haberet obvium,treme.

Til

Gen, 32,

fa&us multa ei prazmifit dona, ut accenfam . ejus placaret iram : Sepat4

l

(

13.

vit debis , quababebat,mtttera Efau fratri. fuo: capras ducentas , bircos vigin-

At

cldm;

Wa

)d

ti, oves ducentas , C? arietes viginti , camelos feetas cum pullis fuis niginm,jim-

Md

cas quadraginta, Cr tauvos vigin,iy afmas viginti, & pullos earim decem , mifit pet

N

UT

Verüm E(íau omnia hxc

RUT

manus fervorum fnorum fingulos. feorfim greges.

dl&OH h

munera fibi à fratre Jacob praefentata parüm zítimavit. Tandem, cum

V h

d ia

jn agmine confpicatus cftformofisimamRachelem cum tenerrimo

omu

pcr&ifg

fiio fuo Jofepho: Cueurrit Efau obviam frairi

i

u

Tite

fuo , & amp(exqu.f ql i

ll

Q

Jiringensque eellum. ejus, &* ofculans eum fievit,.

MT

lls

P ulchär-

À

'Imhf

?

4

De 'O'Zlat'ia))e. C/)ri/äi' ia Temple.

o atl

Pulcherrima eft hzc figura, & hodiein oblatione Pueri JEfu in tem-

m

plo compieta. O quotin vetcri lege ad Patrem xternum praemiffa fue--

o fb

1

runt ejusmodi dona.oves& boves,hirci & arietes,tauri & vaccae, in atrio -

templt in hoftias placabiles & viétimas pacificas oblata? SalomonRe-

Naccenm D

gum prudentifimus folusin dedicationetempli madavit bofliasboum vis 4. Par/ny .

Fa fom(ehur

yinti duo millia, avietum centum. viginti millia: & dedicavit Domum Dei Rex ,

mDaridimn

wniverfus populus.. Scd parum hzc omuia xítimavit facrificia & holocaw-

th4 i D

fta Pater coeleftis, donec tandem hodierna luce in templum venerit

rgiti quei

pulcherrima illa Rachei, B. Virgo MARIA cum dulci(fimo Filio fuo

Matem, Gd

]E(uquem flexis genibus & affe&tu tenerrimo Patri,generi humano ira-

df vl um

l

i

to;praffentavit. & (ímul ejus iram placavits Nursquam, ait LucasBurgen. Luc. -Busg.

Q eftMaatl

fis, in tabernaculo federis bujusmodi apparuerat boflia: nunquamin templo 5ajo I L&cam.

rjeaphias D

suonis magufia adeh , & gloriofnvifa oblatio fuerat s jam ceptum eft impleri illud 85£*i- -

quamarmli:miüfü

ii

dgqu: Magna erit gloria domos iflius noviffuna , pliis quam prima , veniet enim * 19«—

hodicParih

,

defideratus. cundlis gentibus , & implebit domum iflam eloria ctc,

n

—

"

; hoc enint

1

Sifte hic , animemi , & perpende paulifper, quàm grata & accepta

ügwmdn

fucrit Deo Patri hc innocenti(fima hoflia & oblatio. Sab» Regina ob. 3- £. 19.

rc&pta

k

IO.

uions, &*

tulitSalomoni Regi cextum viginti talenta auriÓ" avomata multa nimis,C" cem-

a pretiofas &c, Plus hodie &cinfinities plus praefentavit B. Virgo in tem. 6B s.

Vi feiplumtt

. od

plo. De facrificio Noémi dicitur : Odoratusque eff Dominus odorem [uavita-

tit & ait : Nequaquam maledicam terra propter bomines, Quantó meliüs & ve-

lii li

»nwmtudm:Dmf

riüs dehodierna oblatione dicere pofTumus: Odoratusque eft odorem faa-

vitatis, etat enim unigenitus & unice dileQus Filius'homo & fimulDeus,

yta rf

in quo fibi fem

nomnibuss M

pet Pater complacuit ; & fi creaturz omnes ipfi fuiffent

óblate& (acrifi

Ccatae,

nunquam tamen gratius illi donum potuiffet of-

h papai

ferri, quia &initi ad in

II j

finitum nullaproportio, Hicattende, quisquis es

Sacerdos Dei,

quem, ac quantum quotidie in tuis facrificiis foleas offer-

r

ve.

xpende finem taum ac di

gnitatem , & quàm gravis cos maneat

poena , qui fraudulenter

& negligenter hocopus DEI perficiunt, At-

)

m

tende proinde &tn,

j

amum

6 laice ! quomodo tanto ac tali,

imó diviniüïmo

mylíterio adftare fol

€as: Sancla fandie.

Audis hoc,-

bereto

um

*

Í

6. Hodie adimpleta fait ill

at

a pulcherrima figura de Moyfevcnuftif-

Íimoinfante à Jochabed matre

fua (ummaá diligentià per aliquod tem-

hi

"TT t

pus cuftodito

ul

p

Verüm cüm e

; RC ab /F gyptiisraperetur in Nilo Buvio interimendus,

pü

li f

um amplius in occulto abfcondere non poterat, eum in

n

s if

!

di&to flumine

in arcula ex juncis contexta , ac bitumine oblinita expo-

*

fuit: Expefuit

eiin in carecto ripe fluminis.

vt

I

D perciegantem typum. Abícondit & B. Virgo ac Mater Maria

cfc*n

Wt

JE(um

dulci(lim

]

um natum faüm

per aliquod tempus in ftabulo & vi-

T.

liffimotuguriolo, à

gladio Herodis , qui jam poft Magorum abitum

W

necem

R. D. Ginther Ffj?. :

f//

l

42

Confideratio V.

necem puerulo intentaverat, usque in hodiernum &ab ortu quadta-

wptum, et

dobenedixi

gefimum diem. — Poftquam autem impleti funt dies purgationis ejus,

tulit eumin Jerufalem;ut fiftereteum Domino. . O pientiffimaVirgo!

wumexprac

quid agis ? cur ambulando Hicrofolymam ipfum tuum dile&iffimum

quaticript

Filium & unicum votorum tuorum manifeíto Herodianigladii expo-

ium: Ee l

t quatem

nis periculo? Verüm non eft prudentia, non eft confilium contra Do-

minum, ira enim voluit benigniffimus Deus,ut qui legem dédit, le-

üügpletum ,

"um Pa

Mattb. $,. gem &ipfe Filius & Mater ad amu(Tim adimplerent : Nolite putare, quo

11.

niam veni folverelegem ant Propbetas ; non veni folvere , [ed. adimplere, — Difce

- Mwfrtn f

obedientiam , diícc humilitatem , difce exacté fervare mandata Dei,

Meiftntesf

O nos mifcros, de puncto honoris certamus coram hominibus , &

pupita lubl

honorem Deinon quzrimus ! ubi obedientia , ubi humilitas , ubi ex-

, ämwam,utmrg

a&ta przceptorum divinorum obfervatio noftra ?

LA

^

dum quondam Anna $a-

Hodie impletum videmusillum typum,

" At Sand

muel filiolum (uumin Domo Domini in Silo DEO ex voto obtulit:

1 Vitiadyent

Plüs hodie ia Domo Dei, dut

1.Reg.I» Egocommodavi eum Domino cundlis diebus,

| inipfpira

28.

B,Virgo & Mater intemerata pretiofiffimum filiolum (uum ]E(umPa-

| Ht Chrit

TOi In

tri obtulit, & dedicavit, non tantüm in facrificium matutinum, utait

Mellifluus & Cluniacenfis, fed etiam in facrificium vefpertinum;quod

at tem

Clum'dc P

vt De

in ara crucis complétum eft: Criflus , inquit. prafatus Cluniacenfis,

|

h

erm. 1.d€ — pis fuit oblatus, bodieintemplo tanquam [acrificitm matutinmm ;deinde in crtevte

ho

lia

boc fe[to,

lut facrificium ve[ertinum, — In primooffertur in urbe in templo jerofolymitano, in

nj

fecundo offertur extra urbem, — Inprimo offevtur inter brachia Simeonis, in fecumdo

| tunin g

intev brasbia crucis, In primo vedimitur : in fecundo non eff redemptus.[ed velut ve-

lts ts

Pf 49: 14.

rus Redemptor redemit nos (anguine [uo &c.. O anime mi/ quid reddes

pien-

m

ro utraque hac oblatione ? Audi Pfalt

3. Rteg.8, 6. tiflimo Redemptori tuo p

4cm$

TM

Imola Deo [acrificium laudis, & vedde AltifJamo vota tua.

Md

ft: E int;demfzt

W Ws j

$, Ambr.

- HodiePropitiatorium &arcain templumillatum e

b

ferm. 5.5.

Sacerdotes Arcam Federis Domini inlocum [uum, in ovaculum templi , in Sandum

MM

er alas Cherubim. Per hanc arcam Faederis prafignata eit D. Y*

TOR

1, jo. ?. ?. Sandlorum (up

Maria : Arcam au

tem, ait S. Ambrofius, quid nifi [anüam Mariam dixerimu ;

'W"fv?f/m:

Per Propitiatorium denotatus cft Chriftus , hic enim faétus eft Propitia-

"ii y

tio pro peccatis no[lris 3 non pro noft

ris autem. zantitm, fed. etiam pro totiws mf

' ona

inquit , Zfrca acramen-

N

iiephonf. Juvatetam hic audire S. Ildephonfum : Rede,

hinc indt

W

à

U

er. 1. de

torum Dei Virgo Maria fuit. fu

»ra quam [ane Propitiatorium & Cherubins

Wt

d

A[fJumpt.

qu^d eft miï*ab.'f

obumbrantia fgurantur , intus omnis cuflodia legis & manna fuit,

ummicdtü

B. V.

Sacramentum , C propitiatio bumana (alutiss fupra. quidem propitiatorium t

d [h ht

]

pofitum eft, quia ipfe propitiatio noffra, fupra omnia e[t benedittus Dem C&

"

lu

Lue, 55 *.5»

7.

ed quzres hic, quis ac qua

lis fiterit ille Simcon juftus & timo-

imi Jn«

il

ratus , exífpe&tans confolatiopcm lfrael ? Refp. LyraDPS& plur

terpree

Cügu(r ;

—

De Oblatione -C/:rg'/li inT emplc.

43

TOR

:crprätum, eum fuiffe Sacerdotem fan&itate ac fenio venerabilem ,&

(s purgtn

ideo benedixiffe Mariz & Jofepho. - S. Ildephon(us addit, eum fuiffe ;

lldeph.

) pl

unum ex pracipuisRabbinus, qui tunc temporisHierofolymz publice ;,

Vi?'gi"o

um diledn:

legebat ScripturamSacram,& cum aliquando devenifet ad illumlíaiz

perpetus,

E

Todianighdi g

locum : Ecce Virgo concipiet ,

&

-

j pariet filium &'«. impenfius Deum rogare

Cap. 14

on(lium cont

caepit; quatenüs adhuc vivus illud Prophetz vaticinium vidcre poffet

quilqeid

adimpletum , & quia ipfe (ciebat, tanquamin lege do&ifTlimus , juxta

ts Mu

oraculum Patriarchz facob ex translato fceptro à fuda ad Herodem:

49:

"TM

Nen «ufevetur [cepirum de $uda , & dux de femore ejus.donec veniat , qui mittendus

IO,

erare madi

eflicr ipfe erit ex(peclatio geutium,& ex completis 70, hebdomadis Danielis:

Dans.9,24.

oram honibn

Septuaginta bebdomades abbreviata funt fuper populum tuum , C fuper urbem [an-

bi homiju d

dam tuam,ut confummetur pravaricatio, G* finem accipiat peccatum C deleatur ini-

|

quitas , & adducatur jn[litia fempiterna , Q impleatur vifto, G propbetia, & unga- -

tur Sandut Sanctorum &c, — Et quia,inquam,fciebat ex dictis,aliisque va-

n quoiad:

|

EO a

ticiniis, adventum Chrilli paulatim 1mminere, à Spiritu Sancto perin- -

ternam inípirationem monitusc(t, non vifurum fe mortem ,nifi priüs

icin o

olum(uum j

videret Chriftum Domini : qua propter hodie, di&tante ceodemSpiritu

San&o,venitin ternplum, & cüm plures matrcs cum primogenitis fuis

u m

gm at

ad oítium templi effent congregatz, ut purgationem à Sacetdote reci-

perent,SS.Deiparaminter[reliquas muliere$ divino luminécumSS.Fi-

Yoit Cui

um at

io fuo radiantem confpicatus eft,ex quo figpo mox eam utMes(ix Ma.

trem agnovit, & cüm ab ea induceretur Pucr JEfus in templumjipte ac-

usj 91)'.54

jj i li

cepit eum in ulnas fuas,atquead pe&us fuum ardenti(Time & fortiffimé

applicans; benedixitDepm, illud fuaviffimum & cygneum depromens

d nimpi

ml-' qm K, ff,"

Canticum : Nurc dimittis fervum tuum Domine, fecundüm verbum tuum in pacey

quia viderunt oculi mei falutare tuum &« Ecce quàminfignem gratiam pro-

ione! i

meritus cft S. Simeon per fuam juftitiam & timorem Dei. — Imitare il-

h.

lum, fi vis videre Chriftum Domini in altera vita tua ; ZmentiDeum, ait

Jlatü

g 11f

Eccle(iafticus, ben? erir, e

in die confummationis fue benedicetur à Domino,

lis Simeon debet eífe

Ta g,j 4»3.

N

IT M

WL

Sacerdos; Expende , inquit Didacus Stella,

quat pyid ac,

leris przü

fandius,

ptirusque debet effe Sacerdos ille ,

qui Chriffum fer? quotidie manibus tHentt . ovl in

j MP

que tradat ; nempe ju[lus & timoratus,

& Spiritu Sandto plenus.

Ltic.

gj Ut

g. Nondum recedo. a S. Sir

u

ncone, cujus atas, prout refert Del p, p j,,

jj

Rio , usque ad annos centum &

tres prolongabatur, ut hujusifui VO , 4,

qmt»

ti poffet effe particeps,

j

rum in Ecclefia huic S,

(cujus Sacrum corpus Jaderz in urbe Illyrico N

LL Ü

prophetz dedicata , in hodiernum usque diem

Bonif..-

adhuc integrum & inc

orruptum confervatur.) Hic,inquam, San&tus

i q;/m

Senex videtur mihi,

Bag. de 4d-

Un

[

ut quondam San&us Senecio Samucel in ele&ione

imir. to. 3.f

m

& inunctione David

is pueriad Regem in Ifraél, qui , reprobato Saule,

hi

458.5,156

Ginui

d

äDco

iffus erat, utunum ex filiis Ifai, non denominando quem, un-

( s

geret

: Lyrzüll*

CEnþ*dergtfia V.e.

44

ID ardorïsti

. geretin Regem, pop

uliquePrincipem.

Paruit Propheta Dei mandato,

venit ia Bethlehem,

vocat Ifai, hicfuosfilios. Prim

usadducitur Eliab,

f dimiffe f

&éc

erus & fortis; rogatSamuel Dominum ; Awm coram Domino eft

( 7

Chrifius ejus? Etait Domin

us ; A refpivias vultum ejus, neque altitudinem fla-

- Eliminato igitur Eliab, adducitur Amina-

C

tura ej

us, quoniam abjeci eum.

dab, tum Samma,

usque ad feptimurm,

qui omnes parem tepulfam

De Bl

Et nunquid, ait Samucl, jam omnes

paíTifuntz Acec hunc. elegit Dominw.

completi funt ftl

ii * ergo nulius amp

liàs fupereft ? Reponit lfai, ad-

pa[tit oves , cui mox Propheta: 7Mitre & adbuc

buc veliques eff parvulus, &

gttin.

Venit, ingreditur

David , & illicó monet Samuclem Spiritus

San&tus: Surge,tmge eum , ipfe ef?. enim.

iij

ftrs

Simeon Propheta in templum,

Venit hodie Spiritu S. hortatore

l

gdducuntur varii divitum primogeniti à matribus

coram Deo fiftendi,

lisque byílinis con«

aureis involucris, candidi(fimis pannis, faício

ftru&i; Num ex his unus , aitSimcon intra fe , cora

s Domino eft Chrifhus

Uema

nec hos, nec alios elegit Domin

us ,quoniam abje-

gius ? IN

equaquam,

&dr

ci eos; Sed eft upus Pa(tor inter

illos, Filius David , non fpirans

4

lum, inter jumeata

ha&enus reclinatus , cujus

dimit

aulza, fed vile ftabu

Mater Virgo , veítitu humilis,

recufans mundi delicias ac Vanitates,

^ imbu

Ah auid moror?En video iilà infol

itá luce & fpleadore circum

,fn iam' ,L

Wl

accedam

Mater Dei & Chrifti hominis €

ft, mulier circumdans viram,

i "Hej, Nl

ad eam, utilluminer.

Interim ubertim deftuunt ex oculis lacrymz;

TA li

"n

inclinatfe pronum divino Puero ,

ejusque Majeftatema humiliter ado-

[

AUs otentia

rat, Matrem impenfiffimé rogans,

ur Filiolum. fuum ulnis fuis tradat

nüt ! [Cd q

dum , & mille bafiis excipiendum.

Rl

l

conftringendum, pe&ori admoven

Fit voti &ardentilTimi compos defiderii,atque mox ex

?

hocL Ízculo:

h

TMI?I lem

ln

Wt

nequam cupit diffolvi : Nunc dimittis

W

ï&&üm

Dicat hic, qui poteft, quo am

oris

igne zítuaveri

t cor pientiffimi.

m

dum eum interbrachia fuatenens

Duesïr

As

Senis erga facratiffimum Cor JEfu,

totius mundi obtulit, Tumbe-

Patri ecelefti in. hoftiam placabilem

COntii

nedixit Simeon Jofcpho & Mariz ,

otdipatia facerdotalis benedi&io-

lp ^

hh

ribiturz Bemedicat tibi Domi

Nilem

Nut.7, nisformá, quz in libro

Numerorutm prafc

hr

24

m tibi, & mifercatur tu

à ; conyertat Doti-

t

2[&(*6

Ttoi

nus, C cuflodiat ts offendat faciem [ua

A JEfuautemipfe benedici optabats

f

nus vultum fuum ad te, &

det tibi pacem.

lal

ii

m

utpote quem Melfiam, or

bis Salvatorem & Deum

venerabDatur, atque

li

Rlïu

»

ftrarum fa

luti faluberrima?

ïmg

adorabat; O quotdoGrinz animarum no

WM,

Et nunquid finis nofter,ad quem creati

fumnus,e

ft (crvireDicoiillum ve-

ncrari, laudare, ac demum xtcrnüm poffi

dere ? difce hoc à B, Virgine,

hi

DU;

alio in hac

t

Ij gr

S.Jofepho, ju&o Simcone & Anna Prophetiffa, qui non

Ü li

dCf

Rega illos,

vita tenebantur defiderio; quàm fervire Deo,

)

m

4j

P Ce) 88

euDemad

talis ardor—istibiimpetrcgtwfaimillam ,utin morte tua poffis dicere :

1s a ductur t

Nunc dimitte (ervum. tuum Domine.

:

i n D

ESGEESHPESESOS

tugu d)

du hm

CONSIDERATIO VI.

s r t

&

amud. j

- De Eledtione, vita,

z

'gloriofa morteS,

Hugorila

Matthiz Apoftoli. .

heta: Mi

. Pro Fefto Matthiz Ap.

jumdun a

Cecidit fors fuper ZMattbiam, &5 annumeratus efl cum un-

ht 'mtcüïmj

coam Dl

decim Jpo(?oli;r. hae A&or.æ 1,26,

jsqu

bt

! 4m mm«m l

Uemadmodum aquila päios fuos ad folis obtutum pröbas, P*"f- 31,

& degeneres reprobat ; ita Deus fideles fuos per variosca- * ! *

ipor d

fus & tentationes probare affolet ; quos degeneres reperit,

DaVid j u W

. dimittit, & delerit, ubi fecundüm defideria cordis eorum

yjs redinat

T um

? ambulantes, tandem cafulugendo pracipitantur in interi-

tum ; nnde Ecclefiaftes: Confidera opera Dei ,qu0d nemo polfit corrigere quem

dott ditami

ille defpexerit.. INuBus ergo Fidelis fuperbiat detua fide, nullus juftus de

" Wn,acccä

fua juftitia, nullus Superior de fua dignitate, nullus de fua doGtrina,ho-

m

l

noribus, potentia, divi:iis &c, quiatalis fors non obtigit cis ex ipforum

à

l

dignitate, fed ex mera Dei gratia & liberalitate, qui aufcrre poteft,

muls

j

quando yult: Miferelor , inquit ad Moyfen, eui voluero, & clemens eyo , in

Exa"d;. 35

bifis u

quem mibi placuerit, Exfubdit Gentium Do&or Paulus,

ord

huncScripture | 2*

locum confiderans: 7gi

ttit n0n volentis y neque currentis, (ed mi[eventis eft oj, ^^ 09 931 s

y

Obferva : Miferentis

DEI,

eerit

Wb

. Duos fratres E(au & Jacob Ifaaci Patriarchz & Rebeccez filios ex uno /9?9:13.

apradi!

V

concubitu progenitos perpende,

de quibus fcriptum eft : $acob dilexi,Efau

510 Ul

atittm odio babti.

Sic Reginam Vaflhi ob fuperbiam reprobavit , & hu.

erdoti

ja

milem Efther cle

Bit : Regnum illius alterasqua melior eft. illà, accipiat. Sic locó Effher. 1,

Helià facerdoti

o reprobati humilem & fidelem Samuclem fubftituit:

I9,

t fij'

a

Sufcitabo mibi Sacerdot

em fidelem, qui juxta cor meum C animam meam [faciet, Ita 1 Reg, 2,

p

«t

Saule lfraélitarum

35.

qent

(

floritiusà Deo ad

Rcge obimpietatem rejcéto,bumilisDavid puer pa-

2j

(l

Regnrgubernacula fclcétus eft:. E ait Dominus : Surge,

(diit

1hb0e eum,i

pfe eff enim & c. 1ta loco arrogantisPharifzi humilis & peenitens T« Aey. 16,

HCW r

li

"ublicanusin

gratiam receptus fuit : Defcendit bic juflificatus in.domum [uam

I2,

u

?

&b illo &c. Vide ex his,

quomodo corruptio unius femper fuerit genera. £4c. 18,14.

j

p

n n

,

if

tio alterius,nqn tantü

m inPhyficis,fed etiam in ordine ad gratiam,Pro.

p

n u

(F) 5

inde

/i

46

Confideratio 1.

inde (empec, & ad fupremum usque fpiritum de xterna noit-rafalutc ; 'pmus il pat

tunerlumique

Prov,18, oportetnos effefollicitos ac pavidos: Beatus bomo, qui femper eff pavidus,

14

necorona, quam preparatam nobis effz ccedimus, ob demerita & deli-

lmterrenis p

ftra ab'alio digniore praripiatur : Tene, quod babes , ut nemo accipiat

ia Chaid

Apsc 5,1 1. Cta no

CcOTORAM [UATH,

Ttum fait ij

Luculentisümum

exemplum hodietna die nobis cxhib&t S. Matet

du uquo ad

Eccle(ia, ubiin A&tis Apoftolorum proponit triftisfimum cafum &in-

j Interqu.

teritum impii proditorisjudz, dum poft relatos argenteos é ficu la-

Aliopom pen

t Dabolus,

queo fe (a(pendit, in qua infelici atbore vel mole corporis, vel potiüs

Mattb. 574

vindi&a Numinis crepait melius, ità ut anima facrilega non pet os, quo

Cicidafa

Chrifttum o(culatus cít, fed per vifcera inftar beftiz laniatz , egredere-

It loco fcel

& exaltationem S. Matthiz ad

A&:I, !8. tüf..

Eté contra proponit ele&ionem

fiüteErclefa o

emi

nentisfirthum Apoftolatus apicem ,

dum loco illius fceleratisimi

titeltvirmu

praevaricatoris per fortem, imó per

fiagularem Dei difpof:

tion;;? ad

^i

hanc dignitatem ele&us eft. — Plurain prafznti &c

.

*

Vs M

bi aliquan

do attentiore int

E

élle&u confideraf-

Jeffzus ille Vates, u

.

LOT

fet excelfa opera Dei,ac prarfe

rtim cceli terrzque creationemsguberna-

M: Ti D.

tionem, & admirabilem mundiordinem,

folem & lunam,duos mundi

fidera, homines & jumenta &c. & quid-

It ii

oculos, ftellas ac cztera cceli

14 ii

quid in hoc continetur univerfo,

ftupens & fumme demirans immcn-

AO r

hilo fui produxit, exclamavit :

fam DEI (apientiam, dum omnia ex ni

.

Cl

Pf.103, Quim magnificata funt opera tua Domin

£ 5 0HHI

4 in fapientia fecifli ? Anma

MULITET

Phriftiana ! (j una mecum libet con(i

derare mundi novi recreationem.

2$.

Matarenefe

& redemptionem,qux per D

eum & homin

em Chriftum fa&a eft, fa-

T quod V B

bricam Ecclefix ejus , illiusque

mirandam gubernationem, cui Eccle-

UM C

fiz, tanquam mundo fpiritua

li, ipfe Chriftus tanquam fulgentisfi-

n

Ül

mus juftitiz Sol prefidet , Mari

a ut luna, & Apoftoli, utduodecim

Qw

u$ carona [lellazum. duodecim , exclamare

M?Wæ:

Apaf:,lz,!, lucidis(imz ftella : Erincapite ej

m

M

l

i

pariter nos oportet cum przdi&

o illo Pfalte:

Qu

T

um magnificata funt apew-

ths

"t

rAtuA Domine : Omnia in (apientia fecifHi !

onoforis ftatuam, cuj us caput

Tttfgea

Superbam illam Regis N

abuchod

Itile df/

Ilf

erataureum , pectus cum brachi

isargentcum , venter cum femoribus

ferrez, partim lutez, unicus lapillus

l lt

wd& [l

zreus, tibiz cum pedibus partim

Ti

exigaus demoateab(ciffus dejecit, & ia

pulverem redegit ; lapillus

z

sio montem excrevi

c ingenterm; ita ut

z

autem ifte paulatim augefcen

D ahq

U&ndo I

Da,5,55. u2 amplitudinetotam imple

ret terram : Lapis autem

; qui percu[ferat d-

h

l

uuiver[am terram, -

Lapiilus:lle ext-

Um[

tuam, factus eft mons magnus, & implevit

uam

Chriftum ? De quo genium Do-

UR

il

guus quid aliud prefignavit q

lm

I. Cor, 10, &ot: Petra autem erat Chriffus ,

aj tunc hanc fuperbam mundi ftatuam

W

li

m

P

1

[ó poftla-

Vs

I,

& RegnaD

