contriflabit.. Sicum tribus pueris Babylonicis mittaturin fornacem ignis

25,

:[f itüt

ardentis: N'on contriflabit. Sicum Machabzis torqueatur, dilanietur, & 5, Reg. 17.

n

membratim fcindatur: Non contriflabit. Sj cum cateris fan&is Martyri-

13.

! wl

buscundta pro juftitia perferre debeat fuppliciorum genera: Noz contri- Dan. 3,2 1;

staud

fiabit. Sidenique omniaDiaboli tormenta fuper eum veniant : Non con: 2 Macb,

$u

niffabit, quia mens fapientis nullius mali fibi confcii femper apudDeum — 7, r,

eft, quam mentem inhabitat ipfe Deus , hinc (emper fibi (imilis,imper- s, 1/4, 1, 5,

m (um

turbabilis cft: Vis: ait S. Ifidorus, sunquam effe triftis ? bene vive. Secura mens de fummo

od

1riftitiam leniter fuflinet ; & Hugo Cardinalis: Confcientia bona, inquit , femper Bono.

Bu

eft in gaudio, & eterni convivii jam prefentit odorem.

Huag. Card.

Jori

.8. Nunc cognofco, qualisfuerit ille the(aurus Evangelicus, de quo ;; pror,

j indt

'

Veritas Chriftus : Simile eff Regnum celorum thefauro ab(condito in agro, quemy y g, 15.

to, a

' qui invenit bomo , ab[condit. & pra gaudio illius vadit ,& vendit univer(a, qua babet , Mattb. 13,

1707

C emit agrum illum, Ager ille eftcorpusnoítrüm,à Deo quondam in agro

4s

1777

Jamaíceno ex luto formatü, in quo agro abfconditus cft thefaurus in-

n

comparabilis,ac longe pretiofis(imus,de quo Apoftolus ; Habemus autem 2. Cor.4, 7,

c at

|

the[aurum iflum in vafís fiBilibus : hoc eftin corpore luteo;fragilii& caduco ;

jortd.

thefaurus autem ifte non alius eft, ait S.Bernhardinus,quam confcientia 5, Bern. te,

i

munda, qua quidé per multas infidias & pericula abícondita eft 5 appre 2./.52,4.2,

| 'pW"'

tiatio autem tanti thefauri infertur,cüm dicitur:quia omnia fua vendidit

«o Ll

& emit agrü illü, quia comparatione conícientiz bonz cun&tatranfito-

fj

ria pro nihilo funt habenda;quid euim prodeft bomini fi universi mundii lucretur; Mattb. 16,

vititr

anima verb (ua detrimentü patiaturdaut qua dabit bomo corüutatione pro anima fua?

Mulierilla Evangelica, qua drachmam unam perdidit, in domo

?-6.

i d!l'(ï

gt

fua diligentiffime eam quaffivit, & nullum non angulum fcopis emun-

davit, donectandem drachmam illam amiffam fíummo cum gaudio

1

ji

iovenerit; upde convocaps amicas & vicinas, eas ad particip;tionem

TM

huius infoliti fui gaudii invitavit; Congratulamini mibi , quia inveni drach-

Luc. 15,9,

j

mam , quam perdideram. — Ubi cum Origene, & B. Alberto M. obíervan-

(

rili

dum, quód mulierifta drachnam fuam perditam non extra domum,

J

um

fed intra domum fuam quzfierit , & invencrit: Hac domus. ait B. A lber. P. 4Albert,

16o

fj

tus M. eff domus con[cientie interioris , quam totam opertet everrere, in compunülio-

yul

ne & confe[fione. cum Z;achzo ex animo de peccatis dolendo, male parta

reftituendo. pauperibus largas eleemofynas diftribuendo , occaíionces

j

y

j l]

malorum vitando. &c. Atquefic recuperabis bonam con(cienuam, &

l[ ii

invenies drachmam , hoc eftamimam tuam imagine DEI infigniram.

(Fff) 5

90 a"

"

3 quanto cum gaudio !

Con[ideratíó . LF, |

:

414

(rent

, David in omni feré tribulatione & petfecutione olim cantare

Yaf

Pfal. 4.7.. folebat: Dedifi latitiam in cordemeo. — Etqualem lxtitiam dices? an re-

iam & opiparam menfam ? an auriargentique copiam? an potentiz

hu i

——

$. Chryfoff, magnitudinem ? Minimé gentium,quia hzc juxta mentem S. Chry-

eo

[7À

foftomi non funt lztitiz cordis , fed vera ac (incera cordis lztitia eit

confcientia bona acre&a , & dehac tunc temporis intervallo gloria-

u

I. Reg.^41, batur Vatesille Jeffzus, — Exultavit cor meum in Doinino ; dicebat quon«

dam Ánna ob natumSamuclem exultans, & hymnum Deo concinens,

De

quia bonam habebat conícienuam. Efther, licet effec 12.7. provincia-

rum Domina, nunquam tamenin alio Ixtataeft , niíiin Deo falutari

Ejib.X4.)

fuo: T« fcis uecefTitatem. meamy. quód. abominer. fignum. [uperbie G* glorie mza

Iuf

16.

--- érnunquam letata fit ancilla tua. ex quo huc transiata eff, nifiin te, Domine

Li

Hab. 4418. DEUS. En! virmn conícientiz bonz; Ego autem, dicebat quondam Ha-

bacuc Propheta, is Domino gaudebo, & exultabo in Deo J ESU meo ; non gaue

- debo in opibus, nonin dignitatibus, nonin voluptatibus, nonin vana

B j

hujus mundi gloria, non in efca & potu, non.in commoditatibus hujus

fxculi,fed exultabo in Deo JESU meo, & in bona conífcicntia mea,in pace in

4

id ipfum dormiam, C& requiefcam. | Ecce! homo pacatx conícientiz, etiam

P[4l,419.. inter hujus mundi ruinas ereQus eft: Impavidum ferient uina,

Imponamus huic Confiderationi finein & coronidem, De

PharaoQ

nereceníet Scriptura, quód ciniphes & culices mirum inmmodum eum

exagitaverint, à quibus nequein menfa, neque in horto, neque in ic&o

Exod,8,17. ullam requiem habuit : Omnis pulvis terra verfus eft in einiphes per totam ter-

Pjal.1og. ram ££gypti ; & David in P(almis: Dixit, Ó venit cenomia : & ciutphes ino-

Ange

UH

31.

muibus fimibus eorum, O ! DEUS bone, cuftodi nosà peíIimis ittis malz

Ut

. confcientiz aculeis, NNabuchodonofor Rex inter tot Regales delicias

li T

if

& imperia nec quidem de no&e tranquiila requiem capeflere poterat?

Dat,4.?,. Cogitationes mea in ffrato meo, " vi[iones capitis meicouturbant me, — Ratio eft,

T

lfa, 48 22. quia malam habebat confcientiam : Aoz eff pax impiis , duit Dominus,

W

^. fteg. 11. Urias, quocunque ibat, fecüm in &inuimortis fux geftabatlitteras; Ef

Dbl

14

fevipfit David Epiflolam ad joab , mifitque per sanum Uria , feribens in Epiflola:

À

Da

Poni

te Uriam ex: adver[o belli, ubi fortilfümum eft pralium, Cv derelitquite eum , ul

tf

porcuffus intereat, Voe nobis,fiad fudicium aliquapndo nobis erit eundum,

lUf

fi fimilcs Uriz litterz ( hoc eft, mala confcientia ) contra nos teftabun-

U

tur. Si fciviffet Urias, fine dubio litteras illas vcl emendatfet , vel ab-

jeciffet, aut Vulcano confecráffet. — Qualis fit tua confcientia,fcis , &

ho

cognofcis , anime mi, nunc ergo mature cum poenitente Zachzo cam

I

emenda, & dignos fac fru&us poeaitentiz , ut cum Ezechia Rege mori-

Vit

4. Reg. 20, bundo áliquando in tux mortisarticulo polis dicere : O/feero. Dominey

d

LP

meinento, que[o, quomodo ambulayerim coram te in veritate &* corde perfedlo

$ con-

p

& quod placitum efi coram Hs feierim, O te felicem, (i funili gaude

Y

i;ieug

De folído Mentis. gandie,

4l

It

fdentiá, que immarcefcibilem tibi pariet coronam & aternam glo-

Q G

riam: Gloria, inquit Apoftolus , «

Y

efira bae eft y Teftimonium confcientie no-2. Cgr.r.

RI

fa. — Fac hoc, & vives,

A3e

r

iid

e—

d

[

CONSIDERATIO ULTIMA.

(itt

VU

De Sacrificio Miffz, & dignitate Sacerdo-

ht

tis cam offerentis,

VL

1UG.WM

In Primitiis ReverendiíTimi ,

& Perilluftris D. D. Joannis Marquardi

Liberi Baronis de Layden

; Domini in Affin

gen, Bergen &c..

T

u

Apno Chrifti 1716. die 4, O&

obris,

It

Hoc facite intueam Commemnorationem, l,uc, 2 2, 1 9;

hus

nmm

I,

P À

Ti

- /E&EDoäorAng'clicus:'

Licet DEUS fit omn

ipotens, tria

. tamen majora facere non poteft: Videlicet

harae

gloriz, ma

majus lumen.

| qut

jorem unionem quàm hypoftatic

am, & majo-

g

rem Matrem : Zac tría , in

quit , habeut quandam Lonitatem infi-

titen ex Bono infinito ,

quod etf DEUS.

D. Tb, p, 1.

t

Angelicus: Licét DEUS f(it etia

Et pergit idem

qo 2).. s 69

"T

m fapientiffimus, plüs tamen dare ne-

4d 4«

m

Ácivit, neque potuit ,

quàm quóàd feipfum traderetin SS, Sacramento:

unde & Concilium T

ridentinum: $alvater n

of

jeici

tuit , in quo divitias divini. [ui

er Sacramentum bos mjh Seff. 15,

t

Obterva, 7? effudit, du

erga bomines amoris velut effudit.

e,

[j

io t

mam , infinitam Divin

m nobis 8$. Corpus fuum, beatisfimam ani-

(f

itatern , & univerfa merita liberalisfime in hoc

incruento Miffx Sacrif

cio quotidie communicat. Proinde r

TODI

nentisfimus Cardinalis

eéte Emi: Card,Bona

;M?al»:

de Bona concludit, quód quidem in L

ege veteri

in Tradl. de

"L

Deo fupremo rerum

omnium Domino pluríma fuerint oblata Sa.

346. Mig.æ.

erificia, in nova aute

m lege Evangelica unicum folummodo ci offer-

duf

tur, quod omniale

^

galia lon

.

j

hoc eft. SS,. Mif

z Sacrific

1ium.

gisfino intervallo, imó infinities fuperat,

d?

Offertur autem foli D

151*

7

co,tanquam primo prin&ipio, & finiultimo

poítro,in proteftationemi

mmoenfz illius excellentix , dominii & Ma-

j

jeftatis infinitz, atquein re

((1d

vitutis, & fubje&ionis,

cognitionem fummz noftrz erga eum fer-

n

charifticum,

unde appellatur Sacrificium honorarium, &Ev-

nihil enim pretio(ius Divinz Maieftati poterit ab Ecclefia

(

pro tot acceptis beneficiis offerri; quod pr»videns in fpiritu Vates

? Pf. 11 $,

j

Regius cxlamavit: Quid retribuam Domino pro omtibus ; qua retribuit mibi

t

-

416

| «Cf"/gd(rafig LF1,

Et mox fubjun

t Calicem. (alutaris. accipiam , & nomen Domini invocabo,

Lg Blanc

Supra quod Le

$

lanc ;- Calix (alutaris eff. calix Evehariflicuss | eff enim calix

dex

bis,

nobis datus à S«lvatore , inquo ipfe Salvator continetur & falus.

Eft pari mo-

d

Seff. *3.

do & propitiatorium ; hinc rurfus Tridentinum : Saerificium iflud veré

t

6, ?,

gratiam Ó donum

propitiatorium eff , bujus quippe. eblatione placatus Deminus ,

ytil

pexnitentia concedens , crimina , C* peccata etiam ingentia dimittit, Denique &

C4n

omnium bonorum impetratorium eít , tum pro vivis, tum pro de-

H

fun&is nondum ad plenum purgatis, per modum fufiragii illis apxplig-,

3

catum. . Et quid pretiofius

!

f

Ex quibus ha&enus enarrat

is facile intelligetis , animze Chriftianz,

N

uanta fit dignitas, gratia & cffc

&us hujus incruenti & facrofan&tz Mit-

tum

z Sacrificii, Etquid dico? Ecce

ftathodierná luce ia confpe&tu omni-

yi

l0

éns initiatus, Rcverendi(fimus ac Per-

um noftrüm Sacerdos quidam rec

(hit

illuftris D.D, Joannes Marquardus Liber Baro de Layden &c. procin-

m

&us primá vice ad facrificandum Dco immortali Hoftiam laudis &c.

Exo licétindignus plura dehocfummo Myfterio adjuvante benigno

yti

Numine differam, Aderit DEus, ut congruenter loquar, & vosime

frut

percipiatis.

TUs,

2, Quo

dfoleftinter omnes planetas ac ftellas, hoceft SS.Euchafi-

e»n

ftiz Sacramentum , &

Miffx Sacrificium ejusque participatio inter o«

t

mnia hominis Chriftiani pia ac bona opera, Vidit

quondam lfaias Pro-

p

fedentem fupet

phetarumP

rincepscoelum apertum.& ia eoDominum

Yotf

folium excelfum, & elevatum . atqu

e Seraphinos Trifagion cantantes,

his]

Et ecce,dumProphetain exftafi & ftuporein

hac vifione erat abiorptus.

tim |

ff* 6,6.

Volavit, inquit ipfe,

&d me umus de Serapbim, & in manu calculus, quem forzipe tti«

Wi

P

lerat de Áltari, & tetigit os meum,

& dixit : Ecce tetigit boc labia tua , Q auferetur

D

d

Plurahic concurrunt confide-

iniquitas tua, Óf peccatum tuum mundabitur.

to

randa & dilucidanda. Et quid calculus illeig

*

nitus, quem Angelss for-

H

bus

tNunquid aduihiffet cas?

cipe aureá de Altari tulerat?Cur non 1bàn:

W

Minime gentium, quia Angeluserat, Cur

forcipe aureádictum calcu-

a

lum de Altari fuftulit ?

L

füs

Corn. i»

h

Refo, Cornelius in

yunc Scripturz locum, calculum illum i-gni-

bunc (oc.

cum fuiffz Carbunculum, gemmam omnium pretiofiffimam , & quo

Rtu

elus non auíius €

plüs cít, Sacrati((ima Evchariftiz typum , quem An

imi Altaris Sacra-

Da

attreétare manibus, quia figuram tuftinebat íacratií

hz |

menti, fedforcipe aureà,

ob peculiarem reverentiam , & vencrationem

E: tetigit la-

b

hujus divini(fimi myfterii, Sandta enim fance funt tractanda.

Áit

biaejus. Quarehic carbo, fubintrat hic iterum dictus C

ornelius, hoc

fttj

roborat.

$. Chryfoft, cft, SS. Evchariftia vcre difpofitos ab omni peccato purgat,

hu

bom.61.

inflammat, ut tanquam leones ignem [prrantes ab illa men(a recedamus;

fafti di4-

bi

u

adpopul. — bolo terribiles, Ia s Aurcum quoque, &3, Bäülius &

;QESS

vDe» Primitiis & Digwitate Miffa,

419

Mnoüij)

i u

O ! Sacerdotes DEI, & vosomnes, qui przfentes cftis, videte,confi-

X ff

derare ex hoc figuracte figaratum : Angelusille Seraphinusnon aufus

lh

t

eft carbunculum illum (58.) Evchariftiz typum ) manibus, fed aurcà

6'0)1

|

tantüm attingere forcipe, Et ecce, plüs datum eft Sacerdotibus,& hodie

fl

perilluftri Neomyítz noftro, qui loco fotcipis aurez quatuor digitis

101

Canonicis primá vice prehendit illum , qui tribu digitis appendit molem ter- l/4.40s Y

7&.

Obtupefcite coeli, quia Deus poteflatem talem. dedit bominibus ,

Matib, 9,

ln

!

bI

ll

3. Progredior ulteriüs, Olimin Levitico przcepit Deus, quatenus

laélitztempore meffis primitias fpicarumDéeo in fignum grati animi

n

n

offerrent, quas in unum manipulum alligatas Sacerdos elevabat in al-

tum ; interim populus ftabat, preces in ceelum fundens,&Dco Confer-

du t

yatori fuo debitas pro novo fubminiftrato frumento gratesperfolvens:

usacP;b

(

Citm sae ffueritis egetem, feretis manipulos [picarum, primitias me[Jts veflra. ad Sacer-

p

dotem, qui. elevabit fafciculum coram Domino, ut acceptabile fit pro vobis,

Lev,53,X0;

TL

Hodic video hanc figuram perfe&ée adimpletam ; quid enim aliud

beum

per di&tum fpicarum manipulum prafignatum eft,quam divinum illud

L

frumenti granum, quod,tefte S.Auguftino,eft ipfeChriftus, & hic cruci-

fixus,&Evcharifticus: Ipfe, inquit.Domines TEfus erat eranum mortificandum,S , Ldug, tr;

T

intt!

& multiplicandum : mortificandum infidelitate judeorum , multiplicandum fide po- x 1.

in 30;

pulorum. — Etecce, hodie hoc divinum frumentigrannm & manipulum

j

"

fpicarum, vclut primitias fuas,Dco Patri omnipotenti humiliter, & de-

g

votiffimo animo offert,confecrat & elevatReverendi(limus & Perillu-

juntà

ftis Neomyfta, O ! quanto cum folatio omnium noftrüm , ac prafer-

pipul

tim Hluftrisamorum,& Perilluftrium amicorum, ac fubditorum in hae

d

ipfigni Ecclefia, ab Avo cjus à fundamentis erc&tá, przfentium ! Olim

Lj

ftabat populus cum Sacerdote elevante fpicarum manipulum totus

quii

devotus, & in laudem Dei effufus , fuas fimul cum Sacerdote conjun-

d ij fch

:

gens preces & vota ; ita& nos faciamus hodie, dile&i(mi 5 agite: $ur»

h

feu

Jum cord«, ut hoc.| sS, diviniffimum Sacrificium, & quidem primum, ac-

ceptabile fiat apud Deum Patrem omnipotentem: qui. elevabit fa[ciculum

eoram Doinino , ut acceptalile fit pro. vobis.

4. Percurramus ulteriüs Scripturam, ut eó meliüs cx figurante fígu-

l

T

í

]

]

ratum,& ex umbra agnofcamus veritatem. — Ín libro Exodi prafcribit

u:lusfü

Deus Sacrificium agni, tam mané, quàm vefperé fingulis diebus divi-

hu

nz Majeftati immolandi ; &hoc erat in legeilla veteri perenne Sacri-

j

ficium commnibus populi expenfis offerendum: Hec eff. quod facies in Exod, 895

dAltari : AAgnos anniculos duos per fingulos dies jugiter : unum agnum mané C* al-

38.

ngEJS:

j h

serum vefperz, — Ceremoniz, qua in offerendo hoc agno legali adhibe-

(

bantur, funt rarz, ac fingularidigna confideratione. — imprimis lava-

;æäï d

batur hic agnusin pifcina probatica , exinde viridicoronatus ferto por-

tabatut ad templum , ubrin Altari holocauftorum, tanquam viétima

(Ggg)

pacis

?

R- D. Gintber Feffivale,

"

Cenftderatio RILVI.

f

pacifica,

à Sacetdote jugulatus pro peccatis populi immolabatur, & er-

fanguis autem illius partim

qui.

Coriatus , ac veru ligneo affixus affatus eft,

fe d

fuper Altare ; partim fupra populum afpergebatur ; ad quod alludit À-

Hebr.9:32.

oftolus in Epiftola ad Hebraos : Et fine fauguinis effafione non fit remi[Jie.

0

fatc

I.COT. Io,

H

1xcautem omnia in figura contingebant illjs, f(ripta funt autem a

correptionem noftram,

bus,

II.K

ami-

biler

Obfervate, charisfimi;per agnum illum immaculatum & incont

naturn Chriftus przfiguratus eít, tum crucifixus,tum Excharifticus, ille

malil

fs

jer.1Y1, enim,

qua/i agnus nan[uetus portatus e[t ad vitimam priüs in torrente Cedron

tuntiy

I9.

ablutus,

(crto fpinofo redimitus, per flagella excoriatus ac tandem vcru

lieneo,h. e, Cruci affixus,

& in igne charitatis affatus eft, cujus facratisi-

yetf

v

Corn, bie, mo fanguine non duntaxatAra Crucis/fed& populus univeríus afperfus

fuit,hinc (ine fanguinis illius effafione non fit remisfio.Sed attendite ul-

þlatxï.*ï

aitCornelius, fignificabat quoq; juge facrifi-

xv

teriüs: juge hocSacrificium,

cium Chrifti in Evchariftia, quod o

mnibus diebus offertur, & offeretur

LUE

li offztebatur etiam fimila & vi«

usq; ad finem mundi,Cum azno illo lega

Tf

ni. Vidcte hic, atq; perpenditc,animz Chriftianz.quàm benécorrcípon-

T

deat figuratü cum figurante,quia Chriftus non folüm pro noftra,omni-

I

umá; falute voluittanquam agnus occidi, fed etiam in ipfo hoc cruento

Cf

Sacrificio reliquit nobiss5,Sacramentücorporis & fanguinis fui fub fpe-

&

i

i

cie panis & vini, quo mirandum in modum animz no(trz aluntur, refi-

ciuntur,& confirmántur,O Chriftiani ! vel ex hoc agnofcite dignitatem

J

hujusss.&incruenti primiSacrificii,& difponite vos ad digitos tantiMy-

iq

Tüden. — fterii percipiendos fru&tus quia in loc divinoSacrifisio,aitSantta Synodusir

Quot

Sef. 13-1. eruenté irüolatur,qui in Arca Crucis femel feipfum cruent? obtulit,Ex quid dignius?

[

CdP. gD

$. Abraham Patriarcha immolavitDuo filium & arictem/filiumin

Aj

affe&tu,&arietem in effe&u ; & propter hoc Sacrificium benedi&us eft

j

M

Gen, 15, 3 Domino t Quiafecifli banc vem , && mon pepercifli filio tuo unigenito propter nte,

Tot)

16.

benedicam tibi, r multiplicabo feman tuum ficut flellas celi&rc. — Ecce, pulchetri-

i fm

mumtypum cruenti & incruentiSactificii, pet apnum enim illum m2

Qu

fculum Deoimmolatum, quid aliud prefignatufi eft, quàm cruentum

lts

Crucis Sacrificium, & pet Ifaac incruentum Sacrifici

um,quod quotidie

LL

uj

folet offerri? &i

in Ecclefia Déi ab ortufolis usque ad occafum ejus

tantopere benedi&us eft Abraham à Dco propter illud Sacrificium,

NY

quid, obfecro

; gratiarum nos mifelli fperare poffumus in hoc primo &

ter

j

incruento Miffz Sacrificio, ubi non aries, non Ifaac, fedipfe Dei Filius

t

zterno Patri per manus Sacerdotis pro falutenoftra, tum animz ,tum

in

do4.4119. corporis, humiliter ac de

voti(funé offertur? O homo, fi árer demm Dei*

yi

O f fcires !

I

Benedi&us eft à Deo Noémus,ubi finito di

!uvioA!tare novum Do-

li

mino xdificavit,&in eodivería holocaufta Domino Deo fuo immo-

at

Dd

G8 AL lavit: 0d oratusque eft Deminw ggeggm [uayittis G. dit ; Nequaquam ultram

m

|

De Prinits ecb Diguitate Miffe,

.4*9

M)&tb

dicam terre propter bomines, En ! mirandum Sacrificii Noé effe&um , per

w )

uod DEus generi humano placatus promifit, deinceps non ampliüs

llth

fore diluvium,

"

T

O! Chriftiani, evigilate; & exfurgitein fpem magnam, quicunque

u

grandibus preffi eftis malis, atque ingentibus fauciati & infecti crimini-

bus, Acccedite fine omni tergiverfatione ad hanc expiatricem & placa-

tontt)

-bilem Aram, Et, iDeo adeó placuitSacrificium Noémi de mundis ani-

ficu ]

malibus oblatum, quanto magis divinz Majcftati placebithoc divinif-

eCrtor

fimum Sacrificium, quod proríus idem eft cum Sacrificio Crucis, non

t

jen t

tantum

*

inreprzfentando , fed ctiam in effendo, folà offerendi ratione

frrai

diverf, quod ii

Indin Calvario montecruento modo fit peractum,hoc

i

Nonferret

?

V

ero ineruento modo hodie à Rev. D. Ncomyfta peragatur.

i

CU[' |

plané Deus

tct immania heminum fcelera, nifi per hanc facratiffimam

k

[ï

l;

:ri

[uf

j

I

lfa. 1,5;

7

|

ac divinam

Hoftiam, & Filii Saagniném quotidie placaretur; JV/fi Do-

£

-

0 I?füf

,

minus exevcituum veliquiffet nobis femen : quaft Sodoma

lk

3lemus , & quafi Gomor-

!

Ifi'

i

Z

[]

l4

L

|

lus Chriftianus ob imaumera fua de-

1ba finiles c[fimw. O ! quoties popu

nj

merita factas fuiffet preda inferni ,

nifi Dominus rcliquiffct nobis fe-

, 0mm»

men frumenti Ele&orum, per quo

d , mediante ho; divini(luimo Sa-

Ti

crificio, illum placaremus!

ifife

. 6.Jacob.in patriam fuamre

dux,ubi de longé vidit fratrem fuumEfau

u

adventantem, iratum & vindi&tam fpirantem,

cogitabat apud feipíum:

Placabo illum muneribw.. Dixit, fecit, & placatus eftfrater ejus muntcribus.

gn'mtcm

vtl

Imminet & nobis, chariffami, ob tot admiffa deli&a Juftitia divina, &

Rol

quomodo eam placabimus ? Reípondeo cum

Jacob: Placabo illam mune- Gzgn, 2*s

dj

tibus, hoc eft, SS. A]tarisSacrificio ; &

fiquidem nosindignifumus,uteX- 4o,

fj

audiamur, quia fzpius graviter inDe

um noítrum peccavimus, attamen

m pro ovibus fuis, ut propter reve-

jud

iile dignus cft,qui dedit animam fua

1

"

W/)PM m;, |

rentiam 1l

i

ius à Patre exaudiamur ; un

de Vates Regius orabat : Reffice pf. 84, 1o,

uldt

Hícoportetaudire Suarezium : Quando. Saeerdos, 1D- cq s difs,

in faciem Chrifli tui,

j

quit , offert boc Sacii

cium , Pater aternus intueus donum illud, non frflit in Sacer- 79, fei.9 T.

u

dote , Jed in illo vefpicit pevfonam Filii fui ,

quem vepra[entat , & ideo acceptat illam

à

'

um , C Acceptabilem fibi.

qug! J

D

purilfimam: oblationem , ut [umm? grat

!i

David Rex, ubi vidit Jerofolymam Regi

am fuam civitatem brevi

b fxvientem pe

ftem & percutien-

ftctu

temporisintervalloin cemeterium o

& condolens populi mife-

n

temAngelum effe redizendam. ingemifcens,

j

riis ftatuit,ut quantocyus

Deo T.O.M,. folemne o

fferretur Sacrificium

d

licam in area Areuna crexit ; E? edificavit ib Da- -

Reg. 34

mlüm

in quem finem Aram pub

2 $5

yid Altare Domino, & obtulit bolocauft a pacifica.

Et quid fequitur ? Er propitia-

p

zl Sihocolim in umb

ra,qui

aus eft Dominu terre,

& cobibita eff plaga ab ifra

biliAÀ

]. 40c.4,15,

nunc in lucc & vetitate?Nunquid dignus eff

Agnui,quem in venera

n

& adoramus . 4cc

ipere virtutem , C divinitatem

(C

n

,vari prafentem credimus,

4pi-

f

(Gg2) *

"

410

Confideratia LVL,

£* fortitudinem, &* bonorem, C gloriaz, C benediclionem * V: mun-

refedt

fapicntiam,

hoe nobis deeffet Sacrificium.

morie

do immundo! fi

fl.lb Pharao-

fio 010

7. Si lfraelitz tanctemporis intervallo adhuc

in /Fgypto

aine Agni afperfiffent,

.

Crycis

nis jugo preífi , non domos & familias fuasfang

batenim fub intem-

mDortem primogenitorum non cva

fiffcat,pertranfi

.

peftz no&is filentio Angel

us percuti

ens F gyptios, qui videns fangui-

n

bu t

nem Agniin fuperliminari,

& in utroque pofte Hebreorum, citó tran:

n .

Exod, 13, Ícendit oftium domüs. & nullum ei nocume

ntum intulit : Ff]ciculuwl

232.

te in fanguine &e.-

nf

byfopi tingi

fi fieri potelt, SS'. Miffz

it g

Eelix illa

familia, fe

lix domus, qux quotidie,

Sactificio intereít, ubi Agnus divinus de novoimyftice i

mamolatur, &

Ba!pt

tidiei

fanguisillius pretiofíTi

mus pro falute noftra omnipotenti Deo oiter.

nos d

tur ; hic non poterit nocere percutie

ns Angelus, quia talis familia fan-

'uine €hrifti fignata & munita efl.

Hunc merito gratulor Perillu(tri

Et«

tiseni

milizLiberorumBarozum deLayden

»pro cujus incremento&confer-

vatione hodie primá vice incruentum immacul

ati 4gni Sacrificium

(tue$

terit hic nocere 4u-

Mui

effert Reverendifíimus Neomyfta: plané non po

$.Greg. M. gelus petcutiens , fed pertranüibit &c,. Heevicdlima ,

ait S. Gregorius M,

It

4-dial.cs; 8.

; Et venerabilis Beda:

Sacrificium boc f(alu-

FKl

Fivzaiariter ab «terno interitu falvat

ernem. — Etquid plura re-

tika

Bed: , á, sare ad redemptionem valet. anime CF corporis empit

bift. fue

quiritis

? fed nondum hicfe fiftit oratio mea,

Majora vobis monftra-

ticod

& maturo judicio confidetate.

p

£ctit, €. 12, bo : attendite,

tro Bethlernico na-

d

in

$. Veneruntad Chriftam Do

minumrecensin an

tum Salvatorem mundiab Oriente tres

Magi, (euReges.Rcllà extraor-

$,

humiliter ado-

t

dinariá duce, uthunc univeríorum Dominum non tam

IMattb. 4,

rarent, quàm & munera devoti(Timo ani

moilli offerreot: Er procidentee

a

adoraverunt eum.bfervate hic unà mecum

animz Chritlianz ingentem

[ii

I!.

horum trium fubmifTionem, dum non tantüm in

fignum hormagii de-

ls

misfi(Timi divino Infanti obtulerunt munera,aururn, t

hus,& myrrhamt,

&

admisfi funt ad

R)P(

fcd & in terra proftrati, ac Regiis depofitis diadematis,

pedum manuumqueCreatoris & R

edemptoris fui ofcula,

quorum uni

hoà

divinisfimus Infaos manu blandiente caput tetigit,

in quo loco adhuc

m

in hodiernum usque diem capilli non periérunt,

Pro ut refert Petra

L.

fantta de Mirac, c. 15.

.

Venit ex altera parte &Simeon ju

ftus,ae virtimoratus àmulto tem-

lea

arnatum.Et ec-

pore avidus videre Salvatorem mundi & FiliumDeiinc

fer

ce, dum s5. Deipara dulcis(imum (uum natum ztcrg

o

Patri offert in

dt

di expiandis,ad-

a«

teroplo in viétimam pacificam pro peccatis totius mun

(fine mora 4«

lec. $, 58,

eftin temporc àSpiritu S.monitusS.Simcon feniculus,qui

h

cepit eum in ulnas fuas r benadixit Deum, GE

uarein ulnas fua

s?Nullus ex

qi

&

pge-

i

x

r

ntulüpettori fqg adftri

. his tribgRegibg au(us.cüzdiïiaum þungl

de

um

D? Pi;imiiiis, e Diguitate LMJ d

421

Temu.

Ee;fgd cententi erant,pedes ejus devotiffimo ofculo venerari;& ille fine

mora eum pe&ori fuo adítringitin templü deportat,illumq; Patri ater-

Mhlmu

no offertnuncin Sacrificium matutinum , poftea invirili ztate in Ara

pun,

Crucis offcrendü inV efpertinü.O ! Simcon;quid agis?qualis hicaufus ?

Lytan, bie:

bt

Refp. Lyranus & alit, quód Magi quidem illi fuerint Reges, fed non

u

Sacerdotes,Simeon autem erat Sacerdos DeiAltiffimi iquod ergoRegi-

bus negatum,Sacerdoti conceffum efl; illi proftrati in terram adorave-

fifini

runt Vezbum incarnatum, fed ipfe brachiis amplexatus divinum Pue.

rum adítrinxit pe&ori fuo,in Ara przparata eum ofterens zterno Patri

,S&.Miüæ

in gratiffimam hoftiam,Ó quanto amoris affc&u& folatio ! quis dicet?

glv

En! pulcherrimum typum, ad Sacerdotes cnim pertinet JEfus,qui quo.

jto 0

tidie in ss, Sacrificio in eorum vult commorari pe&tore; Ó mira circa

m

ii

nos divioz Bonitatis & Maie(tatis dignatio !

Dl

Et ecce, hodie novumSimceoaem inPerilluftri noftroNeomyfta, mul-

ykco

l

tis enim abhincanis fe przparavit, atq: przmifTisExercitiis fpiritualibus

riout

(quz Sacerdoti fursé funt neceffaria)fe difpofuit, ad dignérecipiendum

oced

Mundi Salvatorem. Et ecce,hodierna lucc adycnit fortunatus ille dies,

QU

in quo tot votorum fa&us compos , accipit primà vice amanti(fimum

17

,l

J&fum fuum in ulnas (uas, acferventisfimo affc&u fuo adftringit pe&o-

Juri !

[]

ti;& quod plus cíLipfe pretiofisimusRedemptor in illius vult comora-

nonftt

ticorde,& manfionem apud cum ctiamimpofterum facere,. O magnum

letatis Sacramentum ! oportet ergo, Sacerdos & Ncomytta Reveren-

micot

disfime, ut tanto amori reciproco correfpondcamus amote.

at

9, Veniunthic mihi in mentem duo gladiiilli, quos Chriftus Domi-

li

nusin ultima coena,ubi divinisfimum hoc Sacrificium inftituit: Hoc fa- 7.4;,15,19,

a

citt inmeam coitemorationem, Yoluit ad latus menfz effe prafentes : Ecce duo Luc. 233,

ngcgtcm

gi«dii kic.. Et quare hoc? Refpondent nonnulli Interpretum , quod pet

38.

)

duosiftos gladios & Eccle(iaftica & fzcularis debeat (ubaudiri poteftas

| [fhmt

ad defendendum hoc divipisfimum Myfterium. | Quidquid fithac de

tc;Petrus quiailli vel przfagicbatanimus,vel quiajam ex parteàDomi-

jj

yumut

o audierat, no&em illam non fore fecuram, unum ex illis abftulit, &,

m

cüm Malchus primusin monte Olivarioin JE(um mitteretmanus.exe -

a

init gladium (uugs, C percutiens fervum Principis Sacerdotum , amputavit auriculam

eju, Et quid fequitur ? audite inve&tivam à Chrifto: Converte gladium in Matth, 46,

pv

locum (uum. Et quare hoc,miDominc?Nunquid dignus erat pesfimus ille

$r

ia

fergus,utilliPetrus non aures tantüm,fed & caputamputatct?Et ita qui-

dem eft; (ed noluit mitis(imusDominus. ut tale quid fervo illi nequam

j

f

j

"

acciderct ; ratio eft, quam as(igoant Evangelifte: quia ferzss erat,

Pentificis, noluit enim Dominusinhonorare Pontificem & Sacerdotem,

ui immolabat Deo vi&imas , & panem propofitionis iaaurca men-

j"

fa offerebat:; ignoininia enim fervo fa&a redundat in Dominum. Un-

: !.T;m. ;.

j

hh

i bene prafunt Presbyteri , ditpliei bonore. digni babean-

17

de ge&ä Apoftolus: Qui

p o

BEJ?

À

422

Con/z'deruia LV1,

tur tnmaxim?, qui lalorant inverbo & doctrina ; vatio eít, quia tales Sacerdotes

h

vituóa

4. Cor. $^

legatione Chrifti funguntur: pro Chriflo ergo legatione fungimur; legatis aue

tem ab omnigente przflatur honor propter Principem, cujusgerant

decto

409

celedi

. chara&terem ; ergo multó magis legatis Chrifti, qui funtSacerdotes,de-

24 S)-A mamd

bitus propter Chiiitui

ii Atisrbcav.»

ndus eft honor; Intota anima, ait Eccl,

Min

Ecl. 531-

kadic

time Deim Dominum , " Sacerdotes. illius (ancisfica.

10. Stupendum reputabatur prodigiur, quandoMoyfes de nubibus

p

WIemn

Ex.16,15. ceeli fecitin defertum defcendere dulce Mana; Quéd etim vidiffept fiti Ifracly

Mnt

dixerunt a invicem* Manbu? quod fignificat: quid eft iroc 2 iguera^ani enim,quia

tele

effet ; quibus ait Adoyfzs: Ifle eff panis, quem Dominus dedit vo55 ad vefcendum,

crüm longe majus eít miracalum , quód Sacerdos Deirite confee

ORU

cratus faciat de ccelo defcendereipfum panem vivum, qui eft Chriftus

TT

, Vincent. Deus nofter, Quando, fubintrat hic S, Vircentius Ferrerius, Beatisfi-

—

t

ln

Ferr. fer. 1. maVirgo ad Angelum dixit: Ecce, Zncilg Domini, fiat mibi fecundum verbum

in Felt.

L

tuum ; inultimo verbocoelum fuit zpertum , & Filius Dei defcendit in

Corp,Chrifl. uterum. B. Virgo dixic o&o verba, Sacerdos quinque, & quolibet die

Crg

téol

LA

aperit caelum. . O fupzma dignitas! O ftupendum miraculum.-

Cxterüm iniratur orbis univerfus, quódad vocem]Jofue fine mora

n

COTP.()W

fol curfum fuum ftiterit: $o/ coztraGabaon ne movearis. INolite mirari am-

plius.animz Chriftianz,longé enirn majus miraculum cít,quód ipfe fol

m

jof. 1.

àtür

12

juftitie

, qui eft Chiiftus Deus nofter , ad vocem hominis Sacerdotis

ediat, & in 8S, Miffz Sacrificio in altari fe fiftat : Ofe«

ia

promptishmé ob

ll

digite Deo voci bominis.

De Chrifto tum ad

huc adolefcentulo recenfet S. Lucas : Ekr'at, faldi-

mio;;

Vetit

;fuc: 235 1.

tus ills, Videlicet SS. & virginez Matri fuz, & Patrinutritio, Sed obíer-

va: tunc Chriftus adhuc eratin carne mortali & pasfibili; verim nunc

fhoyi

fedet ad dexteram Patrisimmortalisiin fumma gloria & Majcftate, at-

B

-Et nihilominus illeta-

]'etio

que coaftitutus Judex vivorum & mortoorurm.

lis ac tantus, & opiverfcrum Dorminus, quotidic ad quinque verba Sa-

[73

TM

'cerdotis prompté obedit, de(ccnditqwe d ceclo in znanu: ii]tus, imo &

'cor ejus? quis h»c crederct, nifi Veritas Domini revelaffet?

Piy

unquam fuis Miniftris talem delegavit po-

R

Et quis Regum. obfecro,

teflatem, ut peffentablolvere omria lz(z Majcttaus deliéta ? hancta-

Qixi

: *$o4n.30,

men dedit Chriftus Sacerdotibus: Quorum remi[eritis peveata remittuntur £ihy

W

23

€ quorum retinueritiseretenta funt.

O abyifumBonitatis divinz ! Juvabit hic

üü

Q

Theopby

j j audire Theophylactum , ad ifta Veritatis verba attento animo fe refie-

entem; Vide,inquit, 5acerdotum dignitatem, quid divina fit , Dei euim effremit-

t

4« 1 0. doan.

üi

teve peccata? fic igitur illj bonorandi (unt ttt Deu nam quamvi indigni fint, quid bäf,

divinorum donorum Adiniffri funt , &" gratia operatur per eos,

Müt

11. Sed quó major eft Sacerdotis diguitas;eó major requiritur&vitz

fan&itas,Olim przcepitDeus,utAaronSacerdos tunica hyacinthiná in-

t quare hoc?.

Ex, 58:15. fgiucretur.: Facies & tunicam fuperbumeralis totam byacintbinana,

$

RCPO

423

De frimz':iis , Digni!;z:e Miffe.

t

Refp, Hugo Cardinalis,quàód perhancczruleam feu violaceam togam Jjugo Card,

Kf

vita Sacerdotis fucrit prfignata , quz tota dcbet cffe caeleftis ; ptoinde jj Pf, 15r,

Mupttu

hectoga monebat Sacerdotem , ut confpe&o hoc colore mentem ad

fdotsde

€oeleftia. fublevaret,

i,

Manna voluitDeus,ut in aureo ac purisfimo vafe in mcmoriämfa&i :

beneficii affervaretur: Sume vas unums Q mitteibi Manna, quantum potefl ca- Ex, 16,33,

lenult

pete gomor : C repone coram Domino 4d fervandum in generationes ve[tras, Gujus

7!

i

ureminit etiam S. Paulus , afferens,hoc vasfuitfe aureum ; Ursma. aurea

babens mauua.,

Hübï; 93 4

1i t

u

S. Do&tor Ángelicus hoc adaptat Sacerdotibus, qui hoc

9/; Ajh

TM

£aelefte & divioum Maana quctidie intra fe recipiunt5. proinde cor

OU

It.

L

eorum debct effe aureum & purisfimumt . Decet,

inquit,cer quaft auruim $, Tb, Aqu,

t Ord

effe puriffunusi, per magnam mundiiiau.

quod capere decet celeflem panem.

l

!

Op. $8 15.

, ht

j

!

