chacl, qui Luciferum fuperavit; Quis «t DEUS! Proinde mceritó fantta

Mater Ecclefia ob innumera ab eo accepta bencficia ejus hodie memo-

Vaplo D

Acunat, ]

riam gratà mente recolit; de

quo ccelefti Principe plura nobis occu:

runt confideranda.

"

h, Sen

m (Fiium ele&um ex durimmi

Dj c

?. Voluit quondam Deus populu

fervitutc/F gyptiaca, & graviílimoPharaonisjugo in optatam afferere

fitiledns

libertatem,atque inPalaftinam,melle & lade manaptem.(icco pede pet

tv Rf

mare rubrum & defertum traducere; & quem Dàcem 1lli affignavic?

Dma) ar

Ecce inquit Dominus, ego mittam Angelum eum, qui pracedat te. C cuffodiat

d via, Cf introducat in locum.quem paravi, ob[érva eumy C audi vocem ejus Gs

4 A

40,

dlta Et cccc,1

Et aualis hic Angelus fuit? an Jofue, quia hic Hcbraosin terram pro-

miffam introduxit? Refp, Abulenfis;&alii,Angelum huncfuiffeS; Mi-

cet i

Thtug: ,

chaelem, przfidem exercitüsHebrzorumiille enim prz

ibat eis Viagx in

columna nubis per diem, &ignisper no&tem,

*

.

:

qurehoc

iucum

Ittargt (

Edea Y 4*7

Pharao Tyrannus, ubi populum lírael

abeuntem vi»di»t', cum

19,

univerfo exercitu fuo eosinfecutus eft ; ubi advertit Scriptura, quód

UE

m idl:]

Angclus in columna nubis fc interHebraos, & gyptios interpofuerit?

Tollensque fe Ange!us Dei, qui pracedebat cafra Ifrael, abiit pofl eos, &* cum eo pae

AüfCium

"nedivi

Exod. 144

viter columna nubis. Et quarc hoc * 81 S, Michael, prout di&um eft, in

,'

19.

columnailla nubis & ignis populc

Dux in via cxctit,quarenunc tetro-

Va )

»Rt(p, "

gteffus eft; & à tergo exercitüs fletit ? Obferva follicitam S. Michaelis

'Tutelam erga populum fibiconcreditum ; ideo agmen tunc claudete

'Q Ww

Rndp.

voluit, ait Cornelius & alii, ut Hcbrzos ab /Egyptiis infequentibus tu-

tarctur,/F gyptios enim in columnailla tencbrofa confudit&obnubila-

ihim jl

le,

h

Ofem Á

vit,ne poffent pergereinfequendo;Hebrzos autem in taptum illumi-

l

W

lt pol

paviþ, ut intgrim potfent proficifci? & mare rubrum tranfire &c.

3.

L

!

Hüïuaüo

]

d

.De $. Wi:hul& Jmämgeln.

279 -

o d

1DDi DufNt.

-3. Mifit quondam Rex Antiochus Heliodorum, virum poten-

. Mitoda

tem cum curforibus & fatellitibus Hierofolymam.;ut templum fpolia-

ret, & pecuniasibi depofitasin Regios thefauros transferret, Apparuit

totius uj

'autem ci quidam eques vultu minaci geftuQue fzvo, infidens generofo

'€quo,& habens arma aurca, cui fe affociabant adhuc duo alii virtute de-

Q, CUU

s; POT

"€ori, optimi glorià, fpeciofiqueami&tu,qui fine mora Heliodorü mul-

.tis affli&um verberibus,

& templo eliminárant: Apparuit ilis quidam

tiilnile

$. Md(þ.!,

) Anpei p

equus terribilem babens [c[forem. optimis operimentis adoruatus &*c.. Et quis fuit

2$

Mleeques;quiPratoris officio functus;facrilegum Heliodorum acerri.

magnojott

la lk

mé juffitflagellare ?. Refp. Theodoretus, fuiffe S. Archangelum Mi.

chaelern, qui ficut olim Synagogz Tutor ac Dcfenfor cxtitit, ita nunc

pytr i

Magdo

eft Eccle(iz S. R. Catholicz Protector di gniffimus.

Mittit Sennacherib Affyrius tninaces ad Ezechiam litteras , ut fe

Archangath

dedat, nec fperet, Dei ope fe ejus evafurum manus, — Ezechias has in

jemeious

templo Deo offert litteras, humiliter orans,

ut fui & populi causa urbi

as hodit t

fuccurrat. Et quidfa&um eft ?

1a nobis of

Angelus unà nocte Affyriorum cadit

caftra, & Sennacherib fugiens in

terficitur a filiis: Zereffus eff autem 4nge- Ia. 37,36.

lus Domini, & perculfi in caftris Affy

ift CXdUïilT;

riorum ceutum octoginta quinque millia. — E

quisille Angelus fuittam fortis

ac potens,

ut univerfum deleret exer-

ptatam à t

citam ? Refp, Manfius, fuiffe S. Michaele

m , qui non tam univerfum

m/iccopti

1

hoftilem exercitum momento confecit

, de & ci

villi alügmmïä

AXnam ab arcta obfidione & interitu liberavit,

vit;tem Häcrqlely.

lais t

4: Abraham, à Deo juffusimmolare filium fuum, fine mora obe-

j v

dit. Ececcedum jam magno animo dextram toll

psin tramp

it,& gladium in ejus

cervices vibrat, (iltitur ab Angelo, ^ Erecce 4

i

elus Domini decelo clama ,. 44 ;

vipcÁultu

yit, diceis : 08 ext

eHÁAS HARIUM tham fuper puerum,

asb

unde facias illi quidquam ec.

iI.

Etquarehoc? Nunquid Deus omnino eft i

mmutabi

lis , non phyfice

duntaxat, fed etiam moraliter, ita ut animi inconít

antia aliud velle

"T

j

nompoffit, quàm quod femel decrevit,

unde apud Malachiam Prophe.

^

x

ais

i

l

tam dicit: Ego Dominus ,

€ non mutor ? cut

ergo h

1

jo510lt

IPOI

facrificium, & poftea diffuafi

c fuafit, imó pracepit Malach,

ET

t? Priüs ferio mandavit, dein perángelum — &

impedivit;

t äumt'[ ]

tentiam ?

&quæ,lob(ccro, caufa, cur hic Deus fuam-mutaVcrit ien- & ä;,gg,au.-

ï [

äplld i..ip-

l

m d

/

- Refp. S. Auguftinus: Affctium z:ä,um

inquiffvi , non faBum exegi ; Exatet-

on. in

tn

Mi

go ben:gnus Dominus,

T

Secundo

bona Abrahami, & líaaci voluntate contentus, £, 22, Gtll,

160 (

» univerfa genealogia Chrifti fuiffet uno i&u extinéta , ficut

j

TU

enim ille

inf

T

»qui furculum viridem tranco im plantatum deftruit, totam

n[üdl[&a

arborem & omnesramosac fru&us ejuscorrumpit, itaextinéto líaaco

g

jur

omnes polleri ex eo n

afciturifuilfentfimul extin&i, & perconfequens

4

;

nc.;matio Verbi non fuiffetcompleta; quia4braba dicte funt promilJvones.

üu&ü Mf

n

Gsl 3 16.

280

Confideratio / XXVAII, —

nmit dUX

. 'Angelusautem ille, qui hanc immolationem ob bonum totius gcneri$

wramadot

humani impedierat , &romphzam Abrahz jam incumbentem jugulo

unigeniti fui continuit , non erat alius juxta Theodoretum, quàm $.

liaelem,

miumÁn

GG'I. 7-,"

Michael Archangelus , hic enim loco Dei Abrahamo promifit : Per

16

memetip[um juravis dicit Domiuus : quia fecifti bauc vemy & non pepercifli filio t

uo

irum, prac

(hrilianor

snigenito propter mnes

benedicam tibi, & multiplicabo femen tuum ficut [lellae cali, d

hm rfültus

benedicentur in femine tuo omhes gentes terra, Subintrat hic Janfenius : Lii

Ü

qiln Chri

pro femine Abraba inte

igitur Chriftw y. fique verbis illis promifit Pater Lln?gem'tum

ynt.cum J

- fuum . ex (emine Abraba incarnandum,

^

*

*

um

d

1

fputant facrarum

litterarum periti,quisnam primaä

pavtum jon

$. Cxter

m lifimir

. .:gdeftes Adamo Proto - parenti no

ftro , cüm poftlapfum e paradifo per

Cherubinum ejiceretur, compofuerit ? Si Scripturam confulimus, ha-

ferit qu

t dtum d

Gt,3: 11- betilla: Fecit quoque Dominus Deus AAde, f uxori ejus tunicas pelliceas, Cv máuit

eos. Ergo DEus Adz coriarius & pellium futor fuit ? Minime gentium,

&b Mifadh

ts rittitl

fed quod Scriptura hic recenfet, Angelorum minifíterio fadtum eft, ac

rzíertim S. Michaelis adjutorio, qui mifertus generis humani proto-

Bifeidi

0731

plaftos veflivitnon panno , aut purpurá , vci vefte fericá, fed pellibus

crudis animalium, quaficilicio, ut nuditatem eorum tegeret, aéris arce-

t flio

ülr(uif

ret injurias, & utconfideratione illarum veftium dignos pcenitentiz

Campeicoitar

fructus facerent, Addit Mofes Barcefa Epifcopus Syriz, S, Athanafius,

& alii, quod S. Michael Adamum cum uxore fua exindein Judxam

ttttha hm

&tolei

traduxcrit, ubi illis de inftrumentis,quibus terra foditur,aratur, colitur,

feminatur, & metitur, providerit,juxtaillud; In fadore vultus tui ve[ceris

"uiconftiy

Genc 3, I91

i Jva

Uüdalr.

p4ne

& quod ante mortern , cüm nunc annis nongentis & trigintain

L

[

Dei conftanter vixiífzt , illum ad montem;poitea Calvariz di«

t tare

RLT

e[fto,

&um,

traduxerit, ubi illi in fpiritu oftendit, qux & qualia tormenta

olim illius Redemptor & novus Adam, Dcus & Homo Chriftus, pro-

lm tünr

pter contra&um apud divinam juftitiam debitum, pro illo & omni ge-

nere humano effet exantlaturus , mortisque chirographum in ligno

Crucisdeleturus. — Vide hic, & confidera fingularia bencficia, quz S.

Dfhlpai

Michael generi humano contulit , & adhucconferreaífolet, Invoca

iappr

$, Laur.

cum devoté ac conftanter,& experierisillius opem:Noz ab re.aitS,Lau-

h dl

-

^A f..

M.

£*

;enuuä

Ed

juü

it

inianus, $, Mater Ecclefía illum bonorat, quem fui [pecialem , & pro-

M.PDMO c] e

3!4!2 Jeritio

ff

üm 1l

de $, Mich. priutti 011 €

e cu]loa'em.a a[fiduum intercefforem G'c. — Defendit bumiles , pudicos

dlllglt 36 uff

odit vitam,

A

TegI iA v

As perducit ad patriam,

D)

b

QOtiyir

6. C

um

agrum ]crichüntis fe

s

Wy)

Jofue 1nvi&i(fimus Belli Dux in

fpecularetur , ob-

[l BOVO

conferret, ut locum oppu

gnandz urbiopportunum

viam illi venit vir quidam genero

fus evaginatum tenensgladium , a

ün

? qui re[poudit : Nequaquam : $ed

li

u

uem Jofue : Noffer es, an adver[ariorum

fcilicet tibi & populo Hebrao-

n

ï0f;' .; $ | fum princeps exercitás Domini, Ó nunc Yenio y

fum

&D,Gm

De $, cMichaele. Arcbangele,

i8y

M| — fumio auxilium. — Et quis fuit virille armatus, quem Jofue pronus in

bt

terram adoravit ? Refp, Lyranus, Abulenfis & paífim alii, illum fuiffe S.

AU qa

Michaclem,hic enim eítPrinceps exercitüsDorini,non tam'cocleftis &

proni:

omniumAngclorum,quàm & terreftris, putajomniur fidelium popu-

T

lorum, przcftenim Ecclefix Angeliczin coclis triumphanti, & Ecclefize

f f

Chriftianorum in terra militanti, uteam contra Dzmonum, & infide.

J d

Jium infultus defendat, ac propugnet; proin meritó illius opem omnes

quidem Chrifliani. fed przfertim duces ac militesin bello invocare de-

Bu

bent, cum Juda Machabao orantes; £c nue, Dominator calorum onitte An-

geluim tuum bouum ante nos, in timore magnitudinis brachii: tui , At TebHAHE ,. qui

2 Matb,.

mispanyi

I 7, 23.

y dl

eum blapbemia veniunt adver[us fanttum populum tuum C«.

onfülimu

Erexit quondam Nabuchodonofor Rex ex auro mirandz altitudi-

yilitu, P

nis ftatuam, in qua à gentibus voluit adorari ; recufant id tres Pueri,Si-

drach, Mifach & Abdenago,unde io ardentem mittuntur fornacem; fed

inimegett

z

fidum d

Deus mittit Angelum (aum, qui ecs fetvat immunes ; Zngelus asiem Do-

humani p*

mini defcendit cum Axaria , & [ociis ejw in fornacem , € excufit flammam iguis de

DJSB'. 3:49.

LC&1 M PBW

fornate &c. Ex qualis hic Apgelus extitit,quem Rex inter trés illos pueros

eretaii

fimilem filio hominis conípicatus eft? Refp. Panthaleon Diaconus &

alii, hunc fuiffe S, Michaelem, qui in fornaccilla Babylonica flariarum

yos penitil

, S Mu

compefcuit ardorem;& tres illos Juvenes confetvavit illzfos. Vis, ani-

me mi,à flammis

gehennalibus & fempiternis prfervari ferva mandata

ndein J

DEI &coleimp

ial

oftctum impenfiüs hunc cceleftem Principem , quem

Deusconftituit fuper omncsanimas tufcipiendas, Ergó & fuper tuam.

wilts t

j & trigtt

chael

7. Juvathicpro coronide hujus Confiderationis plura de S. Mi-

'I

€ coacervare argumenta, — Hic fuit ille Angelus, qui Moyfi pa-

« C

!

ualia tort

Ícenti oves in medio rubi ardentis quidem, fed incombufti apparuit,

j

ubi jam tunc generationem Dei hominis,

& immaculatum B. Virginis

) Chfi[hlï»?

partum adumbravit , & przfignavit,

- Hicfuit Angelus, qui vi

n

E

lo & !

in monte Sina legem Hebrzis dedit,

& Decalogum: univerfo populo

I

phum ib

promulgavit. Hic fuitille Angelus,

qui Habacuc Prophetam cincinno

Dan. Iq.,;;'

Ti

dio tranítulit.

capitis apprehenditillumque cx Jud

a fubitoóin Babylonem cum pran-

ANum. 235

fo

la, !

p

Hic Baalam pfeudo - prophetam ftri&o gladio terruit,

1.

r j

Ü

nepopulo ele&o malediceret.

Hic Gedeonem ex horreo elegit,ei

(

qU€ 4, Feg. 44.

| W/(ïfï !

"

J

/

mirandam illam vi&oriam con

tra Madianitas obtinuit, . Hic D

aVi-

16,

j

dem corripuit, & ad feriam poenitentiam reduxit; dum ftri&o gladio

urbi Hierofolymitanz tem

Is ft

pore triduanz pefítis interitum intentavit,

Ü

cïidïuf'"

J

Innovo Teftamento

, Michael choragus fuit, qui in Nativitatc

rif

p

Chrifti cum multitudine

«

TE

militiz ceeleftis intonavit, & pracinuit illud

[

glzd

j

fauftifimum : Glezia in 4l

2

iimis DEO, C in terva

pax bominibw, llepoft Ltc, 2

amentem Sera

334

Y

Bo

jejunium & Satanam devi&tum juxt

Phi.ci.oötoris pri-

(Nn)

mus

f

282

Con[tderatio XXXIX.

wem: ab

Matib, , mus Chrifto in deferto adfait , humiliter miniftransei: Er ece Angeli

hathtra,f

1T,

accefferunt, & miniflrabant ei. — ll1le Probatica pifcinz aquascommovit, &

w Ea c.

30&0 Si

4, fandificavit, in figuram Baptifmi, ita ut qui primusin illam defcende.

nliuim p

ret, ab omni curarecurinfirmitate,. — Ille in monte Olivario ad Chri-

$d

Lu.32, lumagonizantem venit, eumqQue confolatus eft.. Apparuit antem illi An-

gelus de calo, coufortant eum, llein fepulchro Chrifti à martuis re(urgen-

fretortisoc

43.

.

yud Dori

2Matib, 3.8; 0

s grandemillum lapidem removit, milites terruit , quia a(pe&tus cjus

p

[

erat (icutfulgur&c, Ille deniquein extremo illo judicii die inflabittu:

lumocoq

1. Theff, 4, bamillam horrendam : Surgite mortui, venite ad judicium : In juf&

fim, us

1j.

( in voce Arcbang

eli;in tuba DEI de[ændc.:»de celo &«, & Nunc mgtur.&' tcïp(*la;-

toentdos [

ra, ut ibi fecurus "con.üü'a's.-

tonchng

fiuen

HHOSPOHSRIEDHSSoSQUSHR COP

tmplate Àr

CONSIDERATIO XXXIX. .

lieaberl

lt arduy

Wiortifca

S

2

(cus cur tantopere À gvüu.m.,& Alau

f homeris

,?Franwci

4 dam zftimarit * ——

t dores

Pro Fefto S, Francifci Seraph,-

dtctntem

liüuum (

H &dl[ü i

Interroga. jumenta, & docebunt te , &j volucres Cæi,,

itt, Copt

V arduy

. & indisabunt tbi, — Job. 12, 7.

I.

a

149&'0M fi

Irot. q'uot"ies attentioreanimo mecum per

pendo mïräbilgtï;

ii f'VIVQ

illam fententiam, quá olim patientiílimus Job mortalibus

tbl .

" przcepit, utad (cholamirrationabilium animalium fe con-

Wtbte t

ferrent; ut ab illis veram addifcereat fapientiam,quá inftrue

Mmmsbl(

3'5- I ?, 7.

&i Deo T. O. M. impofterum meliüs fervire

nt; Interrogés

Quid, obíees

Ttüm gy

ait , jumenta , & docebunt te, G volueres cali, r indicabunt. tibi.

cro, àbrutis animantibus , & coeli volu

s

cribus ad noftram po :uxpus

1 Cruci

falutem addifcere ?

Wrad feli

Pfov. 30

Refp. Euim veró multa,

A Leone, qui ad nullius pavet avmr]ak:-, dl-

ungug"

fcere poffamusanitni fortitudinem : à Camel

o,fine murmure pondus

J*fmh,mf |

39.

te laborem:à Canedo-

TW

geftante, patientiam :à Bovearante & trituran

tem vivum pro medcla

"f0f

meftico gratitudinem : à Cervo faucio, ad fon

timorem ;

anhelante, paenitentiz lachrymas : à Lepore falutarem Dei

& perfcve-

ríig

áà Dama fugam adverfus vitia: ab Elephante obedientiam

A (tpro

rantiatmn : ab Herinacio, maturé fibi de viu profpiciente ,

-pr.ovidcn'-

of

tiam : à Lynce perfpicaciam ; à Monoccrote corporis & anim

j puri«

datcm

De $; Fránci[co Serapbice,

283

& bt hi

tatem : ab Urfo catulos lambente fedulam filiorum educationem: à

ts COA

Panthera.fuavem odorem fuum longé lateque fpargente,virtutis odo-

rem. En! caufam & rationem, quare Job Propheta ad fcholam irratio-

lm d

ivario s

nabilium pecudum nos ablegavetit: Imerroga jumenta, & docebunt te,

Tib RUA

Sed & interroga volucres celi , & indicabunt tibi. : Interroga Aquilam, Pf. 44,1j.

itretortis oculis $Solem contemplantem, cum lemmate: Oculi mei fem«

qüdup

perad Dominum, & difce in prafentia Dei ambulare, juxta illud : A4ppulg Gen. YTL

j du

qoram me, & cflo perfecius, — Vide Struthionem, durti(fimum ferrum fine

i dieinlt

ficium: 1

damno coquentem , & diíce abco dura concoquere, | Cerne Pelica-

num, pc&us fuum roftró lancinantem, ut pullos fuos , ferpentis vene-

ycmmatutt

no ene&os, fanguine fuo vivificet, & difceab eo pro Deo & proximo

tuo necfanguini parcere... Confidera gruem, lapidem, ne fomno ca-

l

piatru, inrer upgues tenentem, & edifce ab ca vigilantiam. Con-

M

:

templare Ardeam, fereno coelo fuperlucidas nubes fe efferentem , &

diíce ab ea fpcmn tuam in folo Dco collocare. Attende Carduclem,

OU

fpi-

nis& carduis innixam, & tamen fuaviter canente,

& addiíce ab ea car-

nis mortificationem, IntuereCiconiam,

parentes fenio confeétos pro.

n

priis humeris ferentem, & difceabilla

benefa&ores tuos affectum.

pium ac gratum erga parentes &

Refpicé columbam acturturem omnem

felle carentem, & diíce ab ipf

a manfuctudinem & paceim,

lofpice can-

didiffimum Cygnum, priusquam cibum capiat, fein a

quis abluens

tem, & difce ab co przparationem ad SS, Evchariftiam d

igné fumen-

o v

dam, Contemplare Falconem, qui,

dum jejunus cft, ad quavis fubli-

mia & ardua fe elevat,

difce ab eo refren

are gulam, ut mens femper

ad DEUM fit elevata, | Afpice Philomel

priüsin fylva canentem, & difce,

am, fuaviüsin cavca , quàm

lo

"]

fi anima rceligiofa es, libenterintra

J

coenobii fepta habitare,

& DEUM tuum

diu no&uqQue & cantu, &

y ]Ob m

erationc tum vocali ; tum mentali laudar

mmalmm

l

e, . Interroga denique Hi-

j

rundinem,bacillum ad inari:

littus colligente

m , quó. fi volans fuper

anamH"*

mare fcífa eft, quafi

naviculà utitur,

«

donec mediante hoc ligno 'ad

)

j

optatum portum perveniat,

difce ab illa Crucem amare , Crucem

tl

j

fequi, Cruciinniti, fi per mar

emagnum & fpatiofum hujus fzculi fe-

ol

f

curus ad felicis xternitatis po

rtum diícupis contingere: Isfiituit DEw,

ait S. Augulliaus, liogum, q

u mAre tra.

$. Auguft,

M

;o(!*ff i

bujus (sculi, nifi Cruce Chrifli portatus.

nÍcamw ; nemo enim potefl tranfire mare

To- 90 "'. 20

qui"

Sed. ad. quid ifta enarro ?

(W

n

Francifcum Seraphicum, cujus hodi n joan,

m

gloriofammemoriam agimus,

confulamus , quare per omnem vitz

T

! mgüïü

faecurfum tanto affc&tu & am

f!l!liü/fm

oreinnocentem agnum & alaudam avi-

nl

t

culam fit profecutus ?

Dihil enm magis curabat, & ftudebat, quàm ut

cnm

ü

?llorum duorum ani

malium rores & virtutes propoflibili poffet imi-

UCBW ! P

if

&

(Nn)2^

tario

jb

j

z

284

üzz/ïdemtïg AXXXIX.

Eamus & nosad ad hancfcholam , ut in virtate pmïïciat»nus:h-:*

ts Piramo

Sob, 124 7. tari.

& docebunt te, & volucres celi; & indicabunt tibi,

wpeiculo,

terroga jumenta,

2. Olim inlege veteri mandavit DEUS,ut fingulis diebus

fibi duo

immaculati immolarentur agni, unus manéin ortu folis ,& altet ve«

(tpetet, ub

fperéin ejusdemr occafu. « Fiebatautem hoc facrificium , tum matuti-

nkpalead

num,tum vefpertinum;de quo fzpiüs Vates Regius meminit, publicis:

tyoluitf

llimo pet

& communibus :populi Iíraelitici impenfis , ubi priüs Agnus olte-«

rendus in piícina- probaticaerat ablutus, ferto exinde viridi corona-

itMtriconi,

1

V od

tus, à Sacerdote jugulatus ,

pelle:nudatus , acfic veru ligneo affixus,

.E

lentoigne affatus in:áltate-Deo in odorem fuavitatis oblatus cit. .

i Mardhani

hoceratjuge ac perpetuurrfacrificium, de quo'Scriptura: Horeft. quod.

84 fito f

Exod, 1.9,

58.

faciesin altavi : agnos anniculo

Amum

& alterum ve[pere.

s duos per fingulos df€57"£it3r — ;"mä;

Vumbit,fer

Qmnia hzci

i hemilas

llis tontin-gebänt in '5'gura,-fcri-pta funt autem þroþtgr;

'S* Bers,

nos ; proinde pereleganter S. Bernhardus per primum & matutipum

MT trorert

a ( n

ferm. .

Agnum Chriftum infantem intelligit, quomodoà SS. Matre iua qua-

$. de Pm'if.

drage(imo poft Virgineum partum di

eHietofolymis in templozterno;

Qutilum

Patriin facrificium matutinum fuctit oblatus, & per

num vefpere.

ICSS. M)Iïæ[

r

edemptorem.

immolatum idem Mellifluus eundem pienti(Timum

trlert,

noftrum fubaudit, quomodo circa vefperam.fole jam àd occafum vere«

o

Patri fuoin hos

Mtttre f

gente, pro falutetotius mundi in ara Crucis fe ipfum

$, Bonav. ftiam pacificam prafentavit ; Eccehic fum 'Pater mi,usque ad Cruvem medue

Mb of ol

lüb. Medit.. uiliare voluifi pro amove c (alute genevis: bumani y placer, acceyto , &v pro eis mt:

Md avj

vite Chrifi. tibi offero.quos dediflimibi , & fratves e[fe volaifti ; accepta: igitur, C* tu Paterw

E

DUGPT

e.78.

& G deineeps placabilis effomei amove, G* omnium mact

las veteres ab]lerge, C elonga.

UET

d S, Francifcus Seraphicus peculiari ftudio.

ab eisee;... Ethoceft, ad quo

Wt o

attendit, dum fere a(fiduo in corde & ore (uo ruininab

at illa aurea SS.

mOactAnge1

3?- 1,49,

Przcurforis Domini verba: Ecce £gnus Dei. qui tollit: peccatum mundi $

" &Sä?iu

hinccüm aliquando agnum innocuum

á lanione'ad macellum, ut ibl«

dem jugularctür, raptari vidit, memor illius Divini Agni

; dequo Je*

"ID tuur

jer 1 1,19- remias: Er ego quafi agnus manfuetus, q

si portatur ad vidimam,mox in Iaf«

iütad

giífimas lacrymas effufus eft, nec prius dettitit,

donec prece, & pretio

Wthtis d

quem fecum domurmm

illum agnum jam morti deftinataom redernerit,

Tpedum

afportavit , &bené habuit, illius mores accuraté -obfcwggsa

:'qu-qä übl

Fituübus

propofuit impofterüm pro viribusimitandos.

lutimüm in ftabulo nafci &:morari.. !

E

& At

3. Soletautemagnus ut p

Ptï€m mm |

Agno Divino Chrifto JE(u placuit. non

in alio loco in publicam pro»

ICgQ[, ltun

azfepioreclinart

Pf. 48, 15.dire lucem,quàm in (tabulo,in quo inter jumentain pr

d DEum fadtus

Wi Qu

voluit ,ut hominem perditum, qui ficut jumentum apu

ít; ibidema quzreret, DcS$, Fgan-ci(go .:'c;eafctvita,-qqö

ejus,

BR

E

De $. Framcifeo. Serapbiceo.

28;$

TW

ejus, Picanomine,per diesaliquot ob partum in fummo ver[aretur vi«

tz periculo, à peregrino quodam, qui Angelus credebatur, admonita

iicbus foidt

faerit, ut , (ià concepto partu feliciter vellet expediri , in ftabulum fefe

ls t

reciperet, ubi inter jumenta feliciffimum partum edidit, & fuper foe-

um a

no & palea depofuit ; quemexinde infacro. baptifmate Joannem vo-

tinit p

can,voluitfed quia puer gracilis erat ac docilis , &linguam Gallicam

i gnu d

facillimo perdifcebat conatu,ideo eum pater, Petrus nomine, de fami«

Vitidi t

lia Mariconi, & Mercator Affifiis in Italia, Frencifcum appellare con-

jrüto db

fuevit, quod nomen usque ad felicem obitum $, Franciíco adhait; Re«

bl d

fert Marchantius ia Candelabro My

"o

lo de facro foote faerit fufceptus,

b

*

ftico de Baptifino , quód abAngC*

aum'.tgn'nmmw

Agnus mane, cu

mà fomno furgit, aut ve

fpete; cüm fuper paieamï

recumbit, (emper priüs genua fua infle&ere affolet, quafi Dco creatori

auemytit

fuo humiles ob recepta beneficia referret gratias.— Hunc laudabiliffi-

& matu.

mum morem & S, Franciícus à teneris annisimitatus eft, offerens fe 8c

Matre u

omnia fua genibus flexis benigni(fimo DEO fuo quotidie; unde &

templozt

agüum iftumn, quem à lanione & morte redemerat, edocuit, ut duran-

LX

yomum

teSS, Mif facrificio fine ullo marmure& ftrepitu geuua fua humili-

Bedempt

ter fle&eret, quafi DEum & hominem Chriftum prafentem in altari

d occum

agnofceret. Aliávice, cüm S, Viro oblata fuiffet ovicula, eam obin- p, 454 a.

Dani l

Docentiz & fimplicitatis amorem grato animo accepit , quam monuit; ,,,5 ,

al um

ut ab omni offenfa Fratrum abítineret , & laudibus divinis intenderet,

4n. I221.

quod ovicula illa exa&e obfervaus f(emper , cum Fratresin choro can-

LE 070&;[

i, o n

tantes audierat;&ipfa Ecclefiam intravit, & ante altare B. V, humiliter.

proítrata balatu fuo, quantüm potuit,SS. Deiparam falutavit? O Chri-

il

grg(n" ]

vculia

ftiane ! Iuterroga jumenta, & dotebunt te. Si adeft hora;utde (omno furgas,4o. 12 "j

monet Angelus ; Surge velociter ; & Ecclefiafticus : Hora Jurgendi mon te tri- Aq. 13,8,

i

I at

(5 & Sapientia eterna ; Qui maz? vigilant ad mey invenient me, | Proinde gcg, 31.

pgtfmm

"

imitare mané & vefperéagaiculum , & cum co in genua. provolutus

1$.

aced

Deum tuum humiliteradora, & ad SS, Cor JEfu tuam intentionemi

?

s

i

Lgm '

j

|

tanquamad falutis fcopumdirige, ItaHicliotropium ad primos folis

PTOVQS ) l ?'3'

A.

erientis radios fe pandit,& conchz maris ad primum folis exurgentis

t«

g

(f

€onfpectum fefe aperiunt, ut rorem coeli accipiant ; (eró olim & tardius:

1(cf"md

u

j

furgentibus Manna àb exiguo folis radio calefa&um tabe(cebat.

lrwm !

^4. Agnusgratus eft fuo benefa&tori, & miferieors in hominem pau-

l

perem,dum illi lanam przebet& pellem,;quibus fe veftiat, &nuditatem

tegat, atque à frigore fetueatut,/ De S. Francifco recenfet vita , quód,

j

lii

cutitdie quodam hominem pauperculum , eleemofynam à fe flagitan-

Ed

j

tem , przter confactudiner repuliffer, moxin fe reverfus ci largiifi-

"

WW

m

"

s

atuitque ex illo tempore , fe

nemini

j

)

percivit clccmofynamrü

(Nn)35

impos

236

€onfideratio. XXXIX.

impofterum ob amorem Chrifti eleemofynam negaturum,& quiaEv.

Attüftpefi

angelicz perfectionis erat cupidifimus , quidquid habuit , pauperibus

talos habe

erogavit, ut pauper pauperem Chriftum eo liberiore fequeretur ani-

totufícatio

mo ; hinc nudusin fuz conver(ionis principio coramAntiítiteA(Tinate,

idasfuit

etiam rejectá patris togà, apparuit, & nudus in confummatione dc hoc

tor femper

j*^. 3, ^ 1. mundo exire voluit;illud Jobi fecumingeminans: ANudw egreffus fum de

stero matris mea , C nudus vevertav. illue,

tredignat

.

mottifcation

Agnus ex centum millibus oviutn, qux pafcuntur i

ncampo, mas

lo at

trem (uam ex voce & balatu agnofcit, unde ingenti anhelatione &im-

w i

petu adillamn currit ;utab ea optato pafcaturla&e, Venit S. Francifcus

rimis converfionis fuz diebus inttemplum S, Damiani Affifii, ubi pia

Agus m

Crucifixi Salvatoris coliturimago quatuor affixa clavis,ad quam cum

Mtydad

Tetintia uf

appropinquat,

audit ex ore Crucifixi Amoris fui hanc clariffimam vo-

cem : Francifiey Francifce

*

t

Stat attonitus ad. hanc Chrifli ad fuifequelam

ii q

tid patico

vocantis vocem novus commilito ;

& ficut quondam Moyfes pafcens

in deferto oves Jethro, à Domino in rubo ardente , & incombufto vo-

o maledir

m de medio rubi, C* ait : Moy[es, Moy[es! Supra quod

af f

&xos. 3; 4. catus cít: Vocavit eu

^m incafe

egregié Cornelius ;

Verbum DElin rubo yeft Verbum Dei in Cruce, quia. utvobi«

Ita,inquam ,

& S. Francifcus à Chrifto JEfu Crucifixo

Mi fune co

que inter fpinas,

Intellexit hancDivi-

vocatus eft : Frascifce,vade, & repara domum mean.

tplcido

ni Agniac Domini fui vocem Divusille,

unde mox Romam profe-

temibu

&us,ut & matris fuz Ecclefiz vocem & voluntatem obediens ovicula

LLLIT UT

audiret; ab Inpocentio IIl, tunc S. Petri claves tenentc & vices gerente

LY

in fomnis vifus eft collabentem Lateranenfem Bafilicam,omnium Ee-

tDOufctlony

$,Benav, clefiarum matrem fuis fuftinere hugeris : Proximam jam ruina, ait S. bo-

üws granir

quidam bomo pauperculus , modicus & de[peitus proprio dor[o

iBrtas(üo

invita c, 5, naVentura, quam

fabiniffo, ne.caderet,

fuflentabat Eeclefiam. . Et ecce, cüm eum Sumus Ponti-

p&arAgniilli«

fex conqui

(iturn ad fe accerfiri jusfiffet : Vzre, inquiebat,

bic efl qui opere &

xf demit

Vide hic, atque confidera , quomodo

dochrina Chrifli fuflentabit Ecclefiam.

& aun

Deus femper humiles elegerit a

d (uunma in Ecclefia DEI expedienda&

Dentümtn

divites ac luperbos dimifit inanes;

Nibil efl, at D.

itcfuneq

$. Hievow, perficienda negotia,

li. .. Ep,

lieronymus , quod nos ita & bominibus gratos,

( Deo faciat acceptos, quàm fi

li Cofpor

19. ad Ce. Yita meritó magni ,

bumilitate infimi fimus.

t

'ioculi

entis eft contentus pafcuis :

pinguia ilIi

lant,

«. Agnus vilibus ac macii

Wt Verm

nocent,& cüm herbas degullat,

easnon degluure, fed ruminare aífolet,

tïllmlmm

es gentes inter mun

da re putatus eft animalia; hine

proindeapud omn

CUT

Ley. 11, 5. &ipf

e Deus: Omne

quod babet divifam ungulam,C ruminat in pecoribuseeomee

ttatfey

detis 5

habet autem Agnus diviíam ungulam,

rurninatque cibum, En*

tfpondi

duntaxat pane

typum in S.Prancifco expletum;qui plerumque folo

LT Á

bus ad guítum,

aqua erat contentus , rarifümc co&us vefcens cibis; qui

corrume

'&"'Dfögm

:

De $. Framcifto Seraphice,

187

TM

ll; puyetu

corrumpendum mifcebat cinerem, ut mortis memoriam jugiter ante

oculos haberet , & ruminando in animo Chrifti paffionem, Crucis

u d

tiitel a

mortificationem in corporc fuo afliduó portaret; hinc nuda terra illi

natione dl

le&us fuit ; & ligaum duris(imum illi locó pulvinaris inferviebat, me-

hnj

mor femper crucifixi amoris fui, qui pro homineindigno tam indigna

ferre dignatus efl, Diíce hic tuam refrzpare gulam, & corporis feé&tari

mortificationem, ne tibi pravaleat inimicus & domefticus homo: De- $, Bonas.

n campo t

elationedit

bet bomo, ait S. Bonaventura, eorgus fuum mortificare, & ficut Magifler piflo fer.2..Dom.

j S Pundd

tum in Cruce fu[pendi,

infra odct.

i ARU d

Agnus maníuetus eft, & patiensin adverfis, & dum ligatur,acton- £pipé.

detur,vel ad vi&imam rapitur, non reclamat, fed patienter cun&a ad-

sad um

arifrmn

verfantia fuftinet. Confidera ex altera parte porcum,tonde illum, &

expetieris, cujustoni fitejus grunnitus. DeS, Francifco refert vita,

ad aifu

Moyíepi

quód patienti(Timi femper agimi extiterit ; unde cüm malediceretur,

non maledixit ; cüm à pucris facco cinereo indutus, luto & lapidibus

ycompul

IN

tanquam fatuus impeterctur, os non aperuit; cüm à proprio parente

T LU

domi incarceratus pluribus afficerctur plagis, non contradixit; cüm

Asfifii fune collo innexo ad publicum juftitiz&fupplicii locurn trahe-

Ea C

lerithad

retur;placido animo irrifiones ac contumelias fuftinuit,fe conformans

in omnibus Chrifto, dicens cum S. Petro: Inbocenim vocati effis, quia & 1. Petr, 5j

vedien t

Chrifl w paffw eff pro nobis, vobis velinquens exemplum, ut fequamini ve[ligia ejus.

A1.

6, Agnus humilis eft, qui non ad inftar caprz ad meliores carpendos

&ricopt

m,ommum '

arbufculorum flores & furculosin altum afcendit , fed humum refpi-

ciens gramina & herbas feligit,& dum eas ruminat,ceelum refpicit,qua-

filth il i O'

uml

fi gratias fuo Creatori ac Benefa&ori a&urus, S.Francifcus,juxta exem-

plar Agoi illius immaculati & incontaminati inter latrones fufpenfi,in

$um D

cam fe demifit humilitatis abyffum,ut omniü peccatorum mzximum

jf

ial

accoripheum fe palam profiteretur,unde corpus fuum non aliter ac ju-

t

mentum traQabat.dicens cum VateRegio : Ur jumentum fadtus (um apud te;

P,:'",'?v 7-8-

Jupti

mdä&

L

hinc fune quodá ligatus,tuniculá cinere afperfá malé veflitus,capite nu-

gt

J

dus;corpore extenuatus,pedibus difcalccatus.facie pallidus ac tnacilen-

P s

tus,oculisque terram defixis incedebat.fe viliffimum femper reputans

umf(l

terrz vermiculum, ac indignum, quem terra ferret, unde fa&tum efl,ut

m

& cüm à 9. Bonav.

g

Ml

etiam latroni peffimo in patibulo pendenti fe pofthabuerit,

Fratre quodam comite in itinete interrogaretur, quód latroni tam fce-*. 6. vite,

u

lerato fe poftponeret, & quód hoc falvà confcientià dicere non pofíct;

þW

d

Refpondit humiliter Chrifti fervus : 5j quantumcunque celeratum homi-

i

mem tant [uiffes Coriftus mifericordia pro[ecutus, arbitror (ane . quód multo, quam

FI'C

u

t

ego, Deo gratior effet.. O qualiseftnottra humilitas! quàm longe adhuc

didamus : Recumbe,tecumbe, animne mi, in noviíIimo loco,quia non

g

nocct,

238

-.€onfideratio XXXIX.

nocet, ait de

V

d

Agnuæ |

'otiffimus Kempenfis, fite omnibus poftponas. nocet ,—auf

tamilias

tem ,fi vel unite przponas,

T ancifcu

Agnus pacificus elt , non

litesamat& iur gia'i fed pabcni, ubdcj-j(m

Pf. 3 15-íncongrué illi pro lemmate in(cribes illad Davidicum ; Non babet |redar-

wtieret

udeui

gutionem. Chritus , agnus ille Divinus nil magis dilexit quàm pacetm,

hincad impium Herodem ire non recufavit , ut pacem inter illum &

ntet DEUS

.

Agus

Ltuc. 5.3,

Pilatumcomponeret: Aum antea erant i

nimici ad invicem &r«,.. 1ta S. Erane.

nen arietem

"k

cifcusSeraphicus pacis & unitatis fermpererat amantillimus, quam ubi-

Wtl D

que implantare &confervare illianimusfuit, Mi

ffis aliis hoc up um

Jmma : Onn

Dobis ferviat exemplum,

is, & famerabidus,Eugubium urbem inUm-

a Oiyinum

Cbmk Mz

;, Lupus quidamimman

nzor lib. YO.

bria antiquisfimam o

bfederat , ut nec quisquam ingredi vel egredi, &

Vff

nec comitatus qui

dam auderet, Audiit forté hoc S: Francifcus, & ut pa-

Fitdtattem

€. 19.

A pitnhi:

cem ipter cives & rabidum illum lupum conciliarct, fc inter utramque

partem mediatorem interpofuit.(ignoque Crucis ferocientem belluam

t fecome

compeícuit, qux non aliter, acfi effet mutata in agnum , ad S, Viri pe-

o Pa

des le proftravit, &juffa in urbem ultró fecuta eít.. Pa

cis conditiones

Wa

HHOP

DEUS! u Ma

erant, ut lupus impofterüm nulli civium inferret injuriam , & civesin-

juriarum obliti lupo neceffaria przberent alimenta, — Quod pactum.

Af cru

K as

fine mora ex utraque parte firmatüm cft, dum lupusin fignum feederis

fan&iffimo Viro dextrum porrexit pedem , & cives latitià. exilientes,

A.

Aebate

benedicebant Dominum, miram innocentiam ac fan&Gitatem in D.

Franciíco intuentes, & ubique cam deprzdicantes, O ! quoties contin-

AcOtpotef

ä'crc affolet, uthomo homini fiat lupus, fi poteris ejusmodi inirpicas

67

