nat. Apoft, (unt confideranda.

Pet. i P.

X daves alie

?. Mirabiliter Deus homínes, quos ad perfectiorem ftatum celigit,

ad fe vocare affolet, Petrus pifcatorin Bethfaida natus, & moratus pet

lls h

inrim lj vt

miraculofam pifcium capturam, dum ad verbum Chrifli ingentem pi«

itta, fed Per

fÍcium copiam, ita ut rete rumperetur, ad fe € mari attraxiffct, illicó ad

Dominum converfus cít; Srupor enim circumdederat eum, && omnes , quicum

At Cut o

Luc, $.9,.

at fuam.

illo erantin captura pi[cium, quam ceperant,

Et ait ad Simonem TEfus : Noli ti«

qmere, ex boc jam bomines eris capienis.

Quam mirabilem vocationem Pe.

ithitoptatus )

nos

! Onfoftom

tri, & fociorum ad Apoftolicz vitx inftitutum lo

.,-D-.

antea pravidens

j 16,16

' Jeremias Propheta vaticinatus eft : Ecce, inquit, ego misttam pifcatores mul-

Wt t

MU

tos, dicit Dominus, & pi[cabuntur eos, . Ratio eft, quia mitif(fimus Dominus

Habac, 1. Pet pauperes Pifcatores voluit convertere Imperatores, Reges , Princi-

TE

TU Vicaris d

14.

es, Oratores, & orbem univerfum, bomines enim quaft pifces snavis, Dice

ex hoc, vocantem Deum fequi ; Petrus relictis retibus mox fecutus elt

P r

MULTT

$. Hieyoy, D'ominum, fequere& tu illum,f(i te vocatad ardua magni confilii An»

inzMMare, Eelus: Relinquenda fünt, ait S. Hieronymus , retia aranearum , quibus velut

- ütqutém $

«ulices tenebamur , puta vanitates mundi.

;;0 hU f d

6- I'

^

Quomod

o, & quà

ratione Aaron ad fummum

Pontificatüs apicem

in veteri Synagoga . à Deo fuerit ele&tus, Sacrx Scripturz liquidó indi-

tgïescitradidiiïcta

!

!

i

"

cant.

Mandaverat Deus, ut quxlibet tribus, quarum erant duodecim,

Uld |

Num.7, adtabernaculum virgam afferrent aridam , & cujus germináffet virga,

m Uïnüo

1

utillé ad fummam hanc eveheretur dignitatem : Quascam pofuiffet Moy-

Luc.Qn, feicoram Domino in tabernaculo te[limonii , fequenti die regreffus. invenit germis

Rüip: Ab

24«

ná[fe virgam Aaron,

Obferva Le&or prudens, & nunquid fadia eff contentio inter Apoflolots

ln

slmF

HODQm "

quis eoyum videretur e[fe major* Ea ! plures jam tuncin Ecclefia Dei am-

biebant majoratum.

Verüm mirabili modo Incarnata Patris Sapien-

l

h ng

d

h

mmm

tiahanc compofuit contentionem, dum Difcipulis fuis hanc propo uif

l

A^P

Matib. 16, queftionem Theologicam ; Quem dicunt bomines effe Filium bominis ?.

U

I)c

li

I6,

inter duodecim virga arida S, Petri fola loruit: Tu e; Chriflus Filius D

h

vivi: agnoverat enim Pctrus fuperiore Spiritu illuftratus, quod Chri-

N j

Pitiente

lfa, Y1, T. ftusit ille, de quo ffaias 7gticinatus eít: Egv-cdfetuz yirga de radiet 5:[:

De 5, Petre. Apoflole.

142

fts & flos de. vadice ejus afcendet, C requiefcet fuper eum. Spiritus Domini €&t,

"i g u)

Proipdc jure merito , pofthabitis aliis,à Chrifto ad hunc fummum

U

j

Pontificatüs apicem ele&us eft, — Et ego ditotibi , quia tu es Petrus, & fue

S,S M

l

j

l]

per banc petram edificabo Ecclefiam meam. — O Animemi! Quem tu dicis

u

effe Chriftum ? $i Deum dicis * Ubi eft honor & amor ejus? Curte

Q

M

iti

L

& creaturas magis quàm illum amas ?

3. Et (cauitur: Er tibi dalo claves Regni celorum.

Et quare, quares Martb, 16.

, ne«;p'äm;ö';. i

1 9.

cumS, Chryfoftemo, non Angelis pretiofiffimus Orbis Servator has

iuphn

ccli claves commifit ? Ecenunquid olim Deus poft Adami lapfum pa- Gs 3)24.

em faund

radi(i claves alicui Cherubinorum confignavit: Er collocavit ante para«

difum voluptatis Chernbim , & flammeum gladium, atque ver[atilem ad cuftodien-

as K o

dam viam ligni vite ? Et quare nunc in novo teftamento non paritet

ridi n

Angelis , fed Petro, utpote homini fragili &labili coelorum claves

eranifis u

tradidit? Cur non faltem S, Joanni Baptifte ; aut Evangelifte, cui &

Go d

ss. Matrem fuam moriens JEfusin Cruce concredidit? $at tot iuno-

mb

Mileyitau,

«entes, ait optatus Milevitanus , C& peccator accipit claves ? Refpondet cita-

7Cenc.Par.

vocitiot

tus $, Chryfoftomus: idem non Zingelis bee poteflas commiffa ff , quia mun-

at p

dum in Aliis

$. Chryfoft.

quam peccaverunty fed bosuini poffibili [upra bomines ordinatur, ut ,

ybonm. 80. in.

j p t

Juas vecolit poffiones, mitens apud eos fe prabeat C benignum.

O pecceatores

»

ifim U

Mattb,

engiteanimum, — En! Petrus peccator praíidct, ceeli claves tenet , &

v nl

Chrifti Vicarius defignatus eft, gaudete, quia bzbemus bie Pontificem , qui

L

*

Hfbïc4,lfo

pfu i

H

AU

poteft compati infirmitatióus noflris ; hoc unum adhuc nobis deeft; si fecut

jj ol

l

W.mf

famus errantesm , ut. fequamur &* penitentem.

mgnïconþ!iu

Fuit autem S, Petrus durius à Chrifto habitus, quàm cateri Apo-

u j

T

ftoli. ut ficeum ad fingulare certamen , patientiam , humilitatem &

gloriz coronam difponeret ; hinc eum , cüum pauló ante coclorum

yyif I*"K

clavesei tradidifTet , Satanam appellavit; Vadepoff me Satana , [candalum

L

l

i

u

mibi es,

Et quid quzío, bonus Petrus tunc peccaverat, quod tam

22.

qut

durum à Chrifto acccperit refponfum ? Adverte: Chriftus Domi-

ii

nus tunc cruentam fuam przdixerat Difcipulis Paffionem , & Cruci-

fixionem, cuiigneminiolx morti optimo zelo fe opponens Petrus

qanph^

repofuit : 44/fit 4 te Domine , non erit tibi boc; voluit enim, licét igno-

uj il

Tans myfterit , impedire Paffionem Chrifti, & confequenter redem-

1!!""" uf 14

ptionem noftram ; hominumque falutem , ideo Satan , id eft; adver-

n

farius appellatus eft, quia adverfabatur Domino: Non tamen ideo à

fadt

" AU

i

benigniffimo Salvatorerepulfus fuit: Nera. ait Hugo Cardinalis , quod

non ideo vepelliruv Petrus , fed fequi jubetur.

Diíce hic, fi fubinde ob defe-

Hugo bic,

P

hauc P'U)

I

u

&us tuos à Superioribus increparis, vel duriüs cateris haberis, cum

fi

"l

"

S. Petro patienter ejusmodi tempceftates fuffcrre; patientia enim eff nobis

"u

ho

xU

qu

nece[faria , ut reporteuus promifJiones.

Hebr. 16, ;

iil

T)2

36.

T))

M

*

148

Coníderatio XXIH,

AMatib. 145

-4» Permifit autem Dominus ad correctionem nöürä-m, ut Petrus

s p

39.

in piures laberetur defe&us,hinc eum increpavit ob modicam ac debi-

a Cfomentitra

lem fidem , cum fuper mare ambulans,videns que vcntum validum,

MoyltsHebra

dee fre

cceptfet mergi, proinde pavidus exclamavit: Domine, falvum me f««

Ad quem Chriftus: 7Modice fidei quare dubitáfti ? Pereleganter hic S,

ï

!

]

L;.

A

ii

i d t

8. Chy[oft, Chry(oftomus : sicut i pullus,

inquit, càm antequam volare queat , nido cxie

»i

i

f

sduram illát

lby

lhic ap.Corn. ens in terram decidat, mater veloc

iter Yaptum in nidum veflituit : Sic tunc Ckriftus

at fam,

us Petro peregit,. Difce hic, fi tentaris, (i tribularis, fi cruciari

[

e

x

d

u

» pleuto-

vhshrymas cor

xeu

cac fiducid invocate opem Chrifti , aderit ille in tempore op.

vt aturi

^. Cor, 10Q.

portune ; audi Do&torem gentium: Zentatio vos non apprebeudit rifi bu-

atj miver

13.

uana: Pidelis autem Deus ofb qui non patietur vos tentavi fapra. id, qued potefliss

ER ET

fed faciet etiam cum tentatione proventum, ut po[futis [uflinere.

:

*

bi

N

Jemocandom d

Fuit autemP

etrus quam maxime a

Chrifto reprehenfus in mon

xilbi a* i

te Olivatio, cüm ab eo juffus, ut unà fecum in oratione vigilaret , pri-

Aluminemi

mus in gravem fomnum delapfus eft : Simos dormis ? Non potuifli uná

i nfopolttemp

Mai.i4, bhoravigilere ? Ecnunquid, Domine, & czteri omnes dormitabant Di-

atvl aferead

3T.

Tcipuli? Cur ergo folus Petrus à teincrepatur?. Refp. S. Petrus Chrye

Atkcoetam i

fologus , quia catterorum erat Superior Difcipulorum $. Petrus, ideo

'ltamfo] otie

meliori illis debuiffet prxirecxemplo, | Sed & alia adhuc iubet ratio,

quam obferves, rogo: Petrus priüs pro re temporali & caduea , imo

Fititift g

MPal

pro viliffimo lucto no&es integras inter labores, & curas inaues po«

r u

Lsc, j»$.. tuit tranigere infomnis; audi ipfum loquentem: Pra«ceptor, per totam

" ttm olim &

Ho'ein laborantes nibil cepimus, INunc Chriftoin monte Oliveti orante,

*tt , fj

cüm ip£ pariter effct vigilandum & orandum, ne in aliquamintraret

MLA

tentationem , necunam horam potuit in oratione pro animz falute

impendere: proinde meritó à Chrifto inculpatus e(t : Simon dormis? Bt

Mi g

V

Marc, I 4.4.,

quid tuad hzc& ifta, anime mi ? Quomodo tu vigilas in oratione

fl

Oftn

37.

Dci? 4nnontemporalia potiüs, quam cceleftia quzris & curas? Exa-

ha

ttia

m

giinaconfcientiam tuam, an

non fzpiüs (imilem promeritas fisincre«

W n

pationem: $iuon dormis ?

E

A

M

f. Gravilfimus autem fuit Petri lapfus in foro Caiphz, ubi Chti-

tb l

Maiib, 4,6, um ter negáffe perhibetur, ubi pauló ante ad eum dixerat; Eriamfiopore

lr

Et

AT b

3$-

Iuerit me titovi tecum , non te negabo,

d

uare, dices , permi(it Deus tam

WUR n

(?o äägæ[;

milerandum in Petro lapífum? Refp.

$. Auguflinus: Petraus not addidits

ptr

&

o;f

erat

Md oj |

2.4.. de

€um adjutorio Deis pron

J

quidem, [e pro Deo moriturum-[ed quid eft bouro [

N

lenp,

gratia Dei t N«f quod fuit Petrus, ii negavet Chriflum. Hic ftans cenfidera,

1

] dem

i, W

hi

quis ac qualis fis, recedenteà tegratia diviná. Sed & hiclapfus infetvie:

tl

bat Petro pro majorihumiliatione, animicontritione , cautione ,1m6

][m

";

03

Rom.8,28, & pro majori gloria; Scimus exim, quoniam diligentibus Dess omuia coopte

Deum »

Ób

MTA

| ,s,cazfg. 4 r4uurcin bouum, Supra quod idem S, Augutlinus , piligemibus

inquit

iCCepn

H

De $, Petro Apofiehs.

149

noütthmþ ! inquit, omnia coeperantu in bonum. etiat peccata.

nanm ex cafu banilioresseAH- d cory, dp

modcmzal

tiotes, C ferventiores refuraunt, Ofi & nos!

Ventom v

grat. 6 $.

MoyfesHebrzorum Dux; ac legifer duriffimam petram , & verbo

t f

& verbere fregit ,utabundantes popalo ienti fubminiftraret aquas :

eteitgntrid

Loquimini 4d petramr-covam eis, crilla dabit e$u2s,' Chriftus plüs, quim

ANuit, 30,

lt qud, nj

Moyfes duraim illam & vacillantem petram,fupra quam zdificare vo'

8

ti: t

luit Eccleiam fuam, unico obtutu &afpe&u in falutaret aquas , & co-

12 us

piofas lachrymas copvertit : Et conver(us Dominus refpexit Petrum, & egre Luc,^2,61;

leitttnp:

lus foras flevit amare,

Ita nimirumfol , mundi oculus , cümaltiffimas

r 4gprdio

l

j

1

[

peiras giacie & niverigentes ardentioribus radiis refpicit, easin abun-

daütesaquarum rivos diffolvit,unde lemma: Selvit, & vidir.

ïzp:; ibl

Memortandam de hac veritate nobis exhibent fguramMachabzxo-

.prchenfusinm

rum libri. ubi Hebrai, cüm in captivitatem Babylonicam ducerentur ,

one vt

prius facrum ignem in alto, & ficco puteo abfconderunt, "Tandcm,

ir] j p

cüm longo potttemporum intervallo ab cxilio reverterentur in patri-

s dormit

am, & inilla cifterna facram illum inquirerent ignem, locó ignis craf-

.. Perié i

fam &congelatam inyeneruntaquam , quam fuper altare cum facri-

un $, Dl

ficiopofitam fol oriens in ignem inzentem convertit: Saerificia, qua m« 2« Macb, 1.

L

pofita erant, juffit Sacerdos Nebemias afpergi ip[a qua, — Et ecce, ubi tempw ad-

5 I,

L

fuit, quo fol vefulfit , qui prius evat in nubilo, accen(us e( ignis magnus , ita ut omnes

&cutas 1]

miraretur, Sol juftitix cft Chriftus Deus nofter , quicüm in atrio Cai-

Bu

phzPetrum olim fidelifimum Difcipulum fuum, & ob fingularem

zelum ignitum, fed nsinc ob trinam negationem propemodum in

"OT

i aïiqü?mmfff

glacicm& aquam craffam mutatum,denuo benigno vultu afpexit,mox

pro anitz/

in eo extin&um charitatis ignem reaccendit: Ercomverfus Dominus ve-

*

Luc, 55,61

] : du

fpexit Petrum, Et quid fa&um eft ?. Accenfus efl ignis magnus , & cujus an

l«

ma paulo minis habiraffetin inferno,nunc ad fuavilitmum]Efa obtu-

HMWW

mwww

tum & afpectum plené fe colligens, errorem agnovit, & ruptis lachry-

nomriui^

marum cataractis,culpam fuam per omnem vitam deploravit: Divizo

vidit iutuitu, ait S, Lco, & patentis animum mox utvefpexit, erexit, — 1ta Stru- S. Leo f. 9.

Caipit

h

thio, tefte Berchorio , ova füa,in calido fabulo coilocata,tam diu fixo de Paff.

a

oculorum obtutu intuetur , donec pullis fuis intra ovorum (inum eti-Dom.

gtl

amnum reclufis per efficaciam afpe&tüs fui vitam quodammodo im. Berchor.

pertiatur, unda lemma Picinelli ! Ocslisvitzz. O Domine JEtu ,refpi- L, 7 €, 17,

n

pl

[

j

ce etiam nos iisdem mifericordiz oculis , quibus Petrum refpexi(ti in

Bvd*

atrio, Mattheum intelonio, Magdalenam in convivio , Pablicanum

j

y» 0

in templo, latrone

ii

[

m in patibulo: Protedor nofler 4fpice Deus, — Verüm Pf. 83. t0,

l!

pergamus ad alia-

JHC:HW

i

6. Moyfesdiu quondam à Deo petiit: Offende mibi gloriam ruam , & Exod. 33

4D

D!l

mglc- 18.

r'; pdfx-fum Accepit; Égo offeudam tibi omne bonum ; quod tunc adi

tum

l'm

x

1$0

Copfsder 4tio XXIL

tum eft,quando ftans fub foramine petrz non quidem faciem Dei prz.

tereuntis, fed folummodo pofteriora ejus vidit,

Felicior S, Petrus,

;:lcrao,imö&in

Fomit,labt)ïavit:

qui primus inter Apoftolos divinitatem Chrifti agnovit, & faciem cjus

folefplendidiorem non duntaxetin monte Thaborzo , fed quàm ma-

viieene f

tb patet , qU:

ximé poft gloriofam Chrifti relurredionem primus inter Difcipulos

confpicatus eft ; Petro ergo, ait Corncelius, quafi peenitenti ac lapfo, &

therianimus,q

muriluo pepetci

quafi Principi Apoftolorum primó apparuit Chriftus, ut eum in caver-

na fua.in qua amari(Iime peccata fua déplanxerat, copíolaretur, la«

ugerere cuta

i, Eq

chrymas abítergeret , & in novam fpem erigeret ; unde S, Lucas: $ur-

vexit Dominus veré , & apparuit Simoni,

du pf r

—I.æc.i.r 7.4;34.

Mi oratione

Dices, quare Chriftus nen primó apparuit S. Joansi, qui tam

conftars ia Pasfione Dominum fuum fecutus eft, & ftansad radicem

jumvettac zeloi

Datum,hic enin

Crucis unà cum dolorofisfimaMatre usque ad finemPasfionis conftan-,

tisüme perman(íir? Obferva, anime mi, hic fummam benignis(imi JE-

$ Fütautem

fu clemeotiam. dum primó Petro, qui fugerat , & eum negaverat, fe-

NMontmpatra

fpetabilem reddidit, ut peccatorcs animaret poenitentes,& ut oftende-

jcinfmtempli

Ut dtra i

tet, quantüm zí(timaret peenitentium lachrymas. Neque exprobra-

vit Petro admiffum crunen, fed blandis(ime eum confolatuseít, Di-

fce; qua benignitate peccatorem contritum debeas excipere, &quomq—'

tkenlum $

do iniuriarum à proximo illatarum oolivifci,

a oln

$jo,21;15.

Interrogavit autem Dominus trina vice Petrum, an fe diligeret?

WR t

Simon Sjoanuis diligis me* Ad quod Petrus in animo fincero ac contrito ;

Ihoedm ma

*

Domine , tu omnia nfli , tu fcis, quia amo te.

3

O utinam &ita femper re-

Taftentm E

fpondere poífem pientisfimo Redemptori meo ! Ti fris , quia

ATO 1£,

MM o

n i

Ah infclix ego peccator , quàm longé adhucabíum ab ifto perfe&to:

"df l

amore! amo potiüs me& commoda mea, quàm te , o mi JEfu! Et

Ti n

fi quandoque aliquo intenfiore te diligo amore, mox iterum deficio ,

Hs

Wtum

'

iftgs p

&tepeíco. /4djuvame, ó Domine,

*

"ltein

s confesfionem Petrus àChrifto dcfii*»naturï

3. Adhanctrinam amori

Ben

fammus animarum Paftor: P4fce agnos meos : pa[ce oves meas, Moyfes,

MULITNE

eo erat defignatus , ut.

ubi fupremus totius populi Hebraici Paítora D

IV

eum per defertum in Palzftinam ae terram defiderabilem traduceret)

eou

DN

mox in hoc fuo regimine ingens onus fentire coepit, quod;psá morte,

lt

graviusipfi vidcbatur ; proinde humiliter de tanto conqueftus eft one-

qulm r

At

W

Num,11, Te: Car impo[uifli. pondus «niverft poptli [uper me ?. Nunquid ego concepi omnem.

Wf

lI.

bancmultitudinem. vel genui eam, ut dicas mibi ; Porta eos in [inu tto , fiut portare,

tV.

Wt

proqua inva[li patribus eorum ?

Wittgn

folet nutrix infantulum, Cv defer interzam ;

fuit S. Perro&

Fh

Verumenimv:ro longé majus onus Chriftus impo

, üü; iflgus

!h

fuccefforibos ejus.dum eis curam regendi univerfamEcclefiam coinen-

li (

(304-117176

nu íuo

«fri;

davit : Pa/ce agnos meos ; Pafce oyes nt4s, quas omnes $. Petrus in fi

Wls

Det

patcrg

!efuöwü

uD

De $, Petró. C Apoffolo,

If£

s

patetno,imo & in corde fuo portavit, & pro omnium fafute, quantüm

lo

Yi K

potuit, laboravit ; Totí prefidebat Ecclofie, ait Diony(ius Carthufianus, suni - Dionyf.

ver[asque oves fuass imà totum genus bumanum Chriflus e commifit, ac fubdidit, Ex Carth. fer.

o frdqum

x ittet D

quibus patet , quanto charitatis igne in Deum & proximum flagrave- 2. de Nat.

zit Petrianimus, qui omnes volcbat falvos facere, unde nec labori, nec Zp,

tiaclhl

s, Uteumay

cruorifuo pepercit, Diíce, (i curamanimarum habes, qualem pro cis

debeasgerere curam, Audi 8. Bernardum, quare Chriftus tet repetie- $. Bernard,

cotfolatnr

Xded, ia

ritzó P«fce, Etquateter? Caufam fubjungitidem Mellifluus : Pafce, ferm.. 24 de

ait, mente; pafce ore, pa[ce epere. Etquomodo hoc? Refpondct idem ; Zte/urr,

Jousi, qit

Pafce animi. oratione , verbi exbortatione , exempli exbibitiose, En ! habes hic

ideam veti ac zelofi animarum Paftoris.

8i verus Petrinus es, imitare

La nl

T

Pasfictincot

:

$. Petrum; hic enim eft Pater tuus, currus Iiraél & auriga ejus,

D

E

$. Fuitautem primum miraculum, quod S. Petrus poft S, Spiritus

benignin

m ngattii

mi(lionem patraverat , quód claudo illi ab utero matris fux ad portam

"

!

fpeciofam cempli Hierofolymz re&um greffum reftituerit : A4pprebez(a 49* 91 -

xesut l

Neque tj

!

1s)anu ejus dextra allevayit eum, Cv protiuus con[olidate funt bafes ejus & plaute, &

exiliens fletit, & ambulavit &'c, Et quare, dices, primü,quod poft Chrifti in

vfolatuse )

dpre A

ceelü aícenfurm S, Petrus fecerat prodigium,;(anatio prxdi&ti claudi fuit,

cum hzc & plura alia etiam in novo T eftamento ill

is contigerunt in g. Ambrof.

y at diligc;!ï

figura? Nota ex $, Ambrofio,

D. Petrum primum hoc edidiffe miracu- /z,, ^.

lumin pedum memorati claudi confirmatione,ut fic oftenderet,fe effej, & pr;

'etQ aC Cont

&i fent!

fundamentum Ecclefiz ; Red? priis pedes fanatyut ficut in Ecclefía fidei fnnda- & Pay],

guestiti continet.ita in bomine membrorum fundamenta confirmet , Veram &

i /;;';, quiu n

:

3 Regi 18;

.abido?

Wi

alia claudicatio membrorü hic obfervanda e(t : L«quequi), dicebat quon-

^ I,

"m

l

dam Elias ad populum,clasdicabitis in duas partes? Si Dominus eff Deus, fequi-

Csbmi [

citeumadt

wini eum 5 ff autem Baal, fequimini illem, O quàm periculo(a eft hzc clau-

dicatio nunc in virtutem , nuncin vitium ! &c. Sed & hos confirmat

cjrifoid

S, Petrus juxta illud Chrifti , Simon, Simom, ecce. Satanas expetivit vos, ut cri- L« 223

braret ficut triticum * Ego astem rogavipro te,ut non. deficiat fides tua . & tu ali-

»I,

g t M

quando comver[us confirma fratres tuos Crc,

df

du

Ui

n

De Jofue perhibetur, quàd per fonitum tubarum civitatem J«ri-

bilen f

chuntinam ne

pl

j

Pl

ntantüm proftraverit,fed & (olo zequárit ; Clangentibus tmr- jofue 6,19,

.

bis poflq

HA in aures multitud

D

nis vox fonitusáue increpuit , suuri illicó corruerunt.

ntu

dud

Hoc & Gedeon

fecit,qui perfonitum tubarum caíftra Madianitarum

ii

j

d ,l

j

evertit, &centum viginti miilia hoftium unà no&e confudit & fudit :

MM

v4 J!

Qmiia itaque caftrra tuvbata unt, C vociferantes, ululantesque fugerunt : - Et nibilo wdit. "f

21,

j

j

J

ä

minis infiflebant trecentiviri buccinis perfonantes, inam

ifitque Dominus gladium iw

y

omnibus caffris, G mutua fe cade trüncabant.

Plus S. Petrus,

f

quim Jofue & Gedcon, qui per tubam facri Evan-

us

j

gclii & Vetbi Deic

P j

um fociis fuis Apoftolis, quorum fonus in omoem

eram

1$2

Confderatio. XXH,

tyltusper A

terram exiérat, Regnum Diaboli & idololatriz evertit; hünc enim ob

aarcumducer

finem ipfe , tanquam cxterorum caput, Kornam venit,ut ex hac urbe,

Aetouot Dotorat

tanquam totius mundi capite in omnes alias Provincias & Regna fi-

$, Leo iv dem Chriftianam diffanderet 5; unde re&e S.Leo : EcatifTimus Petrus

Ms Perr]

f fodifime !

Aat. $.

Princeps AApoftolici ovdinis ad arcem Romani definatur Emperii y ut lux veritatisy

r

HD

uktocum )

Pet, G P. qua in omnium gentium vevelabatur falutem ,. effcaciis fe abipfo capite per tonum

;

E

qandi eovpus. diffundevet,

|

ituocralteri

9. De Lothobtervat

Atona preti

Scriptura, quod, cüm ex urbe Sodoma eg»x"icif-

fus effet, mox Pentapolis, exccptá Segor,igne caclefli faerit concrema-

al quancun

Aokqu R

ta : [gitur Dominus pluir fuper Sodomam & Gomorrbam falphur G ignam à Domi-

*$.

no decilo &rc. Ec quarc, dices, ignis ille coeic&is tamdiu taréavit, donec

iUmum ad ml

Lo:h appropinquaret Segor: $o egreffus eff fuper tevram, & Lotb ingre[fm

ttcfomz eif

MterereMam

eff Segor? Refp. Abulenfis, quód umbra Loth impedivcerit coelcite il-

lud incendium & conflagraniam Sodomz , erat enim perfona infi

Á Cum dr

at Crifus a

Aiulesf; — gnis ac longa.binc longam quoque à fcin primo ortu folis projicie-

*

bic.

bat umbram

2

unde Deus , inquit citatus &bulenfis; zon felim corpoti $ fad

i .&Chriüus: J

Ll

Atlpits volunta

G unbra ejus banc ïe?.feïenfz'æm detulit; s2 z'gzzis de'mfmizs 1n&nis , aimbram: corporis

$. Bernard, tAngeret.

[erf lïï, & Eluþ

4

ferm. de

$i h

ocumbra Lothi,quid dico de umbra S. P:tri? Quid potenäuä

qaceiim:

$, Pet,

S, Petro, ait Melliftuus, cui terra obedivit, dum mortuos reddidit, &

^yatuoutid.

mare fub pedibus cjus fe calcabile przbuit , qui Simonem Magum Spie

us ed de qu

t i

rituorisfutinaércattigit? Etquia totinfirmi aficrebantur à credentie

bus, ut Petrus omnes non poffet tangere, nunquid folaillius umbra ad

MLUDT

'Mitt, (s

A. $,14. curationem (uffecit infirmorem ?. Audi Scripturam : Magis autem av«

gebatur credentium in Domino multitudo virorum ac mulierimm itaut in plateas eji

3 tf

eerent infirios, & ponerent in lectulis ac grabbatis ut venieute Petro f(altem. umb

1

Ff if

illius obumbraret quemquam vlorum, C liberarentur ab infymitatibus fuis, — Come

n

6 Ob

eurrebat auteim C multitudo vicinarum civitatum jeru[alem, afferentes. agros, & n

vexatos à Spiritibus immundis. qui curabantur osmues, Videcx hoc, quomcdo

Rulterte h

omnes prizi Chriftiani fingulariterin S, Petrum oculos fuos dcfixe-

lh

rint,& quomodoin neceíTitatibus fuis tum animz, tum corporis ad il-

jum tanquam ad patrem fuum mogná cum fiducià acceflerint,erat ee

Y

nim fupremus thefaurarius gazx Chrifli, de quo Vares Regius:

onfr

tuireum. Dominum domts [ua. & Printipem emzis poffe[fionis (ua.

Pf. 1oqs

humilis

21

IC. Coronidem huic noftrz Confideranoni imponat

Mardochzus, fed nunc à potentiifimo Perfarum; Rege Affuero mirum

inmodum exaltatus; dum enim conjurationem duorum: Palatino»

rum contra Regem fübornatam fidelicer revelá(f-t, non duntaxat fides

illiusin Annales regios relata cí.fed & Rex pracepit, ut regiis afIc&tus

io equao

honoribus, diademate coronatus, & purpurá indutus; acreg

impg l.

De $. Pctia vApoffole.

153

hs t

]

impofitus per Ammanum, fummum Aulz miniftrum,per plateas civi-

M

enitt o

W

tatis circumducercetur , qui

clamavit : Hoc howore condignu efh, quemiiunique Efpey, 6,

Rex voluevit bonorave,

II.

vincan

0 at |

Age, S, Petre; humilis fe

frve fc;üörum Deill, & Vicarie Chnüim his

terris fidcliffime ! Age, inquam , humilisMardochxe ! nunc tempus

30 AE n

eft , ut& tucum Mardochzo poft totexantlatos decumanos labores

Mif ia

aliquando exaltéeris. Et ecce, equusregius jam paratus eft, cui impona-

urcheiomacgä

ris, & corona pretiofisfimis ornata gemmis te exfpeé&tat , boc enim bonore

(ti feeri o

i

tondignus eft, quamcumque Rex voluerit bonorare, EquusilleregiusCrux eft,

ipurcipadi

in quo & qua Rex Regum in monte Calvariz triumphavit , & tibi am-

pliffunam ad fimilem obtinendam gloriam paravit víam, hiciinquam,

( a t

um d

equus te Romz exípcQat, Et quid ad hoc Petrus ? Rogatu Chriftiano-

rum e catcere Mamertino fugit , licét Paffionis cupidiffimus, fed non

edigent at

enim prud

effugit Crucem,dumin via Appia ( nuncante portam $, Scbaftiani ) ei

occurrit Chriftus,ad cujus intuitum Petrus attonitus ; Domine, quo Y4- Cornel, in

enu dolug

dis? & Chriftus: Vado Romam iterum erucifigi.. .Et quibus verbis Petrus go, , 13.

d

intelligéns voluntatem Domini fui, de novo Romam ad carcerem y, 56,

ij m

fuum rcdiit , & pauló poft, ubi prius ad columnam. marmoream al-

ligatus acerbiffime fuit flagellatus, impii Neronisjuffu in monte prz-

i Quptt

alto, cx quo urbi & orbi adhuc peramanter benedicebat, ferreis clavis

vortüos Id

crucifixus eft, de quo D. Chryfoftomus : Gaudeas , inquit, Petre, qui 5

""7[0/?--

onm M

i

ligno erucis fruitus es, & ad Magiflri fumilitudinem redà. quidem figuá ficut Do. Pom. in

ïcfsammäcrc'aac

minus nofter , crucifigi voluifli, fed magis inver[o capite , veluti & terra ad celum Princip.

folailfiusum

iter paraus. — O clavos illos beatos, qui membra illa [anttiffona pertranfferum, — Tu AApoftol,

j Mu

eui. oimai fiducia in menus Domini animam tradidifli,

qui affidu?. ei & ejus Spon-

a i

fa Ecclefi. Jervitfli , qui ferventi [piritu. Dominum . dilexifli.

omnium. Apoflolorum

T

fideliffimus &c.

O beatiíTime Pater !

quid.reftat ? Nifi ut filii tui, licét

wuttitt lh "

indigpi, tibi-hodierna luce ex toto cordis affe&u gratulemur, hu- -

TL p

i

militer te rogantes : Refpice de:celo, & vide , €» vifi

J/7 vinea'mh

PJf 791j

,

';.

iflam , quam plautavit dextera tua , &e,

owlosf

lu

|

!

1

o

tmfor

"

ESS

727 ASS

47

L/

; a

.

zf

anms, C*

XXX»»M»

dT

",

MA

"

/

U QSR

"

EPE

iU

R.

N

N

t

b

hÀ

SS

g

3

d

r

(lh

eMutt

[/

n

TU

d

jl

h

K

DL

Jifu

J

. AD, Gintber Feft.

(U5

CON-

L

Wj

n

*

1f4

Confideratio XX1H,

z 1

Jderferaphi

532566:0:56:903200:9350:]0:5 0082

x ts Viv

ldedom trib

CONSIDERATIO XXIIl.

|

il

1

Á Mat

De Matre mifericordiz D. Elifabccham

ss faltavit

vifitante,

gmitpuratu

Pro Feíto Vifitationis B, V.

At Drecutfo

sulipfe aguc

Iniiwit 1n

ss omnes

domum Zac/mri;e , €9 [alutavit

: Elifaleth.

t Matretm

Luc, 1, 40.

iil quf

I,

iutt boftra at

mincm

BEU

Oftquam Beati(fima & intemerata Virgo Deum & ho

Chriftum , Spiritu S. cooperante, in purisfimo utero fuo con-

At erltan

cepit, re&à S, Gabriel Archangelus,abfolutá legatione fuá, ad-

'tit uto conc

limbum Patrum fe contulit & quia coetus ille 8S. Patrum pet

u OIUJIK,& lat

tot fzcula fummis um defideriis de(ideratumcun£tis g entibus

Tnyrtr g

Hadr, Lyr. exípe&abat, ideo per. gratis(i

mum Archaogeli ountium dicti Patres

"utt Cf

3n Tïlf Af.

miris repleti funt gaudiis. — Interim

SS, Virgotum ;ob divinam Filii

A fle

Dei Incarnationem in fe pera

&am,tum ob iníperatum nuntium, quó

Mdr.

ei inextrema fenectutefua

Af g

cognata fua Elifabetha ex fingulari dono D

af

conceperit filium, miro repleta gaudio, cogitare ccepit,quomodo.eam

"tifmm

quamprimüm poffct invifere, &de tanta

gratia divinitüs conceffa, illi

feflinatione in civitatem jd»

200 Wt

Lut,1,409, animitüs gratulari, Abiitergo is montana cum

1 diri; Mat

da ; hoc eftin Hebron,, crintravit ia domum Zacharia ,

& [alutavit Elifabeit

3 [ J i dp'ml

Etquarecum tanta feftinatione? Quuid , obfecro , Virginem

ex folitu«

ne (ua tantopere dile&à extraxit,

ut nec afperitate montium,

autlongi-

l

1

B

TT dj

quin prodiret ii

x

—

Ti feg

tudine itineris, vel alià moleftià potuerit retardari,

il

Q Q

ubiicum. & (ua S, Elifabethz deferret officia ? Refp.

Vincentius Bru

——

"bt

.V'Z.n(;. Bïu -

nus, quod hoc fecerit officiofa ejus & obfequiofac

haritas,qua eam pcf

nus in Me-

nem ,

& ad tolerandam o*

"ii G.

di'o d' bg 7-

movit ad ineundam fponté hanc vifitatio

Verbum incarnatum ferret

Mmihfcrïx

mnem itineris defatigationem , utcitó per

L

Mitilg;. &

fuppetias Joanni in utero materno, a

dhuci

,

:

n peccato originali exilten»

?d

Qp

"u

ti,dum codem momento;quo Virgo

falutavit Elifabeth Spiritüs Sancit

"

ratiá abhac communi labe mundatus &

liberatus eft : A4ntequam exitts

tl

derem.1, . 1

evulva, [anttificavite, & Prophetam in gentibus dedi te.

?i!risrui

De Árca Dei rcfertScriptura,quomodo per eju

s przfentiam domug'

T Uij

Bo þ

Obededom,dum tribus menfibus in ea permaníit,

mirum in moduma

l

u

Md benedixiffet Domi-

'*fu

$$ D«

Deco fueritbenedi&ta: Nuntiatumque efl Fegi David , qu

at

lii (

2- Regc 6,

atis ölcvgranæ *

Q

r

ïä'ä

12,

nus QUededom, r omnia cjus propter Areem Dei, Arca pict

'Nmod,

De Viftatione B. V. M.

I$$

j

;

Do&orSetaphicus, Beatiffima Virgo eft, inilla affervabatur Man najn:

hac panis vivus, qui de ccelo defcendit. Arca Dei manfit in domo s. £o4,,

M

j

Obededom tribus menfibus: De B, Virgine & Matre Dei dicitur :;/5ymyo

fb

|

Manfit autem Maria cum illa quafitribus menfibus, David coram Arca illade B. p

faederis faltavit totis viribus , quia tefte S. Ambrofio ex illo figurante $. A45ir,

agnovit figuratum , hoc eft, S8; Matrem Dei ex germine fuo naícitu- fer;;, 2$5.

ram. Przcurfor Domini exultavit in utero Matris fux prz gaudio, de $452.

quia & ipfe agnovit przfeniam MARLE & Verbi Incarnati &c.

Mv D

mortales omnes, fi divinam de(ideratis benedi&ionem , hanc mife-

ricordiz AMatrem in domum vcftram, imó & cor veftrum recipite ,

obviabit vobis quafi Mater bonorifiata, — Plura de hocmyfterio pro confo- Ecc], re, 4,

latione noftra audiemus.

Jeum & hr

2, Anna Elcanz , quia ex fingulari Dei miferatione Samuelem

imo utrolil

concepit, exultans Dco hymnum (ingularem cecinit ; & quia Prophe:

ilegaionti:

tam in utero concepit, Prophetiz quoque gratiam, participavit , unde

ille$ Pa

compofuit, & lzto animo illud canticum Evcharifticum decantavit :

meunds p

Exultavit cor meum in Demino meo, — Hocfecithodierná luce & SS.Virgo 1.Reg.5, ^.

um d

ac Mater Chrifti, dum Spiritu fan&o plena ambulans fuper montana

n ob n

Judzz in fimile canticum ob conceptum Orbis Meffiam foluta eft:

um []umiumlïä

Magnificat anima mea Dominum, C exultavit fpiritus meus. in Deo (alutari meo, Luc .Y, 46.

m n

O przftantiffimum omnium canticorum canticum ! quia divino Spi-

ritu pleniffimum, quod proinde non immerito Ecclefia quotidie in

, f[x UOmO Á

iitis O

officio vefperarum folemni ritu decantat, ut pro Verbo Incarnato

gicin i

cum divina Matre Deo Patri gratias agat,

O fi fimili devotione,

'H.

r

g hu j

;

ficut SS, Deipara, illud decantaremus !

Ü

Cüm Judith, heroina illa fortiffima,cum refe&o Holofernis capite

ligincm

qum

J

d

0n

in Bethuliam reverteretur, totius populi gratulatione & applaufu rece-

1 ii Fm'

pta eft,quam Ozias Princeps fic allocutus fuit : Bezedia es filia Domino

Vmccntlw

Deo excelfo pra omnibus mulieribus [uper terramc*c. . . Ad hoc Quoque allufit

juditb. t 3.'/

,-3.

larlta&

quci

cumprimis S. Gabriel Archangelus , dum Virginem in domo NNazare-

j

thana fimili feré modo falutavit ; 4ve, gratid plena,Dominus tecum;beneditta fu.

17280

1 yca

g

l

tinmulieribus , & hodierna luce S, Elifabetha exclamavit voce magna,

yiu

& dixit : Benedila tu inter mulieres , & benedi&us fruitus ventris tui.

Quibus

,

verbis allufit mulier prudenti(fima &à

Spiritu Sancto illuminata ad il-

W

$p

d

A"WW

lud Dei oraculum & promiffum Davidi quondam fa&um : De

frudu pf. y5, 1r;

veutris tui ponam [uper fedemtuam, &c, Etfubjungit : Undeboc mibi,

ut veniat

i

Ml

Mater Domini mei ad me? Ecce, Elifabetha non fuis arrogavit meritis

p

u

hanc à SS, Dei parente fa&am vifitationem , fed gratiz inexfpe&atz ;

m

iNon fui merizi, fed misneris e[fe fatetur divini, at S, Ambrofius, En ! formam 9. Amir-

ql)/ l

J

i

gbcs, quormodo agere debeasc

um SS. Deipara, Domina noftra,& qua //e. in Luc.

,lc;aus

|

(U) 2

venes

"a

a

d

1$6 -

Eonfidtratio XX'I!IZ;

veneratione & altis(imo hnmilitatis fenfu ejus Divinum Filium in SS,

(Doagentuts

Evchariftia excipias, & accipias: Sanda fanüt?,

dnindomc

-

3. Achior & Nabath confobrini Tobiz, ubi poft tot cafus adverfos.

ddignus.

viderunt tot exinde profperos T obiz fucccíTus , cum gaudio venerunt,

d fadum

eum vi(itantes, & ei congratulántes de omnibus bonis à Deoipfi & do-

r i wtr

muiejus exhibitis ; Veserunt con[obrini Tobia gaudentes ad Tobiamcongtatus.

Aff at ]

Tob, 1 1,20,

lantes eide omnibus bonis,qua circa ilum o[flenderat Deus.

Et quis dicet., quo.

aynonfolün

modo (ibi invicem congratulatz fint duz illz Matres fanctisüima,MA.

tunitonis il

RIA & Elifabeth, de tam mirando rerum (ucceffu ? H «c, quia matrona

ïirginisiu"amat

erat grandxva;prudens & fan&ta, à Deo edocta optime cognoícebatar.

krailiquege

canam Verbi Igcarnationem in fua coguata fa&amn , unde prz infolito

Wt revon

gaudio exclamavitiUnde boc mibi, ut veniat M ater Domini tmei ad i? EtMa vi«

il Blomot

cis(im falutavit: Pax tecum cre,

O pax; quz exíuperat omnem fen-

ts um inc

Brunus in. fum ! O (itali pace frueretur cor noftrum & con(cientia nofftra! O peccas

f *Hi'cadimp

