apparatum à Jofepho fibi fubmiffum vidit, revixir fpiritus ejus, C* ait , Suff-

.

t Afhkmïï'

tdit mibi, fi adbuc $ofeph filius meus vivit ; »adam,C* videbo illum , entequam moriar,

. Anima Chriftiana; perpende & attentiore mente confidera , quale

ylun p

füerit gaudium, mentisque jubilum Sacratiffimz Virginis, & Genitri.

ficmuis qü!ïz'

€&is Dei Marix nunc annum atatis fux 72- agentis, dum illi Gabricl

Vnctu ^

Jerno, lil

Archangelus faufliffimum illud nuntium tantopere defideratum tulit,

Philipp. 3,

m

nunc tandem ex hoc fzculo ad coelum effe migrandum ; Defiderium ba-

3

bens diffotvi, * effe cum Cbrifto, O beatiffima! tunc in veritate revixit fpiri-

1igcntc& j

tus tuus, dum cum Jacobo Patriarcha jure merito poteras dicete : ufi-

m

éit mibi, fi adbuc filius meus vivit vadam, &v videbo illum, antequam moriar.,

t ec«

ce, figura completa eft,dum Matri, prz amoris in Deum dulcedine, ac

teneritudine morienti aftitit ipfe Filius millenis ftipatus Angelis, cujus

fan&iffimam animam ipfe fufcepit, & ad celum, ó quanto cum jubilo,

evexit. 4udiamus Mellifluum : Quis, inquit, cogitare [ufficiat, quam gloviofa $, Bern,

hodie mundi Regina procefferit, & quanto devotionis affeciu tota inejus eccurfum (ev. 1, de

eeleflium legionum prodierit multitudos quibus ad tbronum gloria canticis fit deduchai a [Jumpt,

0 3 öB.[/,

quàim placido yultu, quàm ferena facie, quam divinis gmplgxibuls þzfceptg 4 Fili

Wper

j

228

Confideratie XXXII, |

ia df

fuper omnem exälram éreAturams cumeo bonore,quo tanta M ater digna fuit s cum

ea gloria, qua tentum decuit Filium &',. O pientisfima Domina ! Vere opti-

af d

àm qu infa

mam partem clegiíti, quz non auferetur à tein zeteroum. Plura dc hac

gloriofisfirna Affum

Vrf

ption;,& exaltatione B. V. M. nobis hodie occur.

m Ff

runt confidetanda,

2, Davidlfraélitarum Rex', ubi omnesfuos debellavit inimicos,

AnaftmusRex

ii .

& nunc in pace & quiete univerfum cejusRegnum erat conftitutum, ob.

fetvat Scriptura, quoód recordatus fit Arcz Teftamenti, quzinterim re-

aificetfacie

$&, Reg. 6;

Nn0motz d 2

j

ligiofe indomo Obededom affervabatur ; hanc ergo ut in fuum trans-

ferret palatium , ut majori ibidem afFiceretur honorce, feítum admo-

* benedidh

düm (olenne inftituit, diverío muficorum in(trumentorum concentu

n vipia

celebrandum ; ipfc autem Rex cumtoto populo abiit ad Arcam illam

fuziodeberen,

foederis fummáà cum lztitia, jubilo & gratulationcin domum fuam

ttatonem(

^. Reg. 6;

Regiam adducendam : $urrexitqueDavid, & Abiit,& umiver[us populus, qui erat

Wim cptus

*e

eum co de viris juda, ut adducerent Arcam Dei, fuper quam invocatum eff nomen

tb Verti (

Et in alioloco com-

Domini exercituum , fedentis in Cherubim fuper eam C*c.

Ab M Vr

1. Par4l,

mcinorat Scriptura ; Univeríus lfrael deducebant AArcam federis Demini inju-

AU l.

I$328.

bilo, & [onitu buccine, & tubis, & cymbalis, & nablis, Ó cithbaris concrepantes. Et

LUPT

4» Paral,

fequitur in libro fecundo Paralipomenon: Et intulerunt Sacerdotes Arcam

At M* 177

N D

federis Domini im locum [uum , idefl , ad oraculum teipli, in Sandia Sandorum

It ii D

[ubter alas Cherubim .

:fw'wienim,(fd:di

En! pulchetrimum typum hodiein Affumptione 55. Deipara ad.

Fcollcgipi;mü Á

jo. D^-

impletum $ hzc enim juxta S, Joannem Damafícenum pcr Arcam il

h Wofit g

maft, de

lam fcederis adumbrata cft, quam hodie Rex Regum Chriftus interfe-

1 li Obf

Dermit.

ftivos Angelorum , (upernorümque civium applauíus , & dulcisfimos

"UH u

B, V. Orat. eorum concentus cum anima & corpore glorificato in coeleftem Jeru.

"Itf

p

falem,&in San&a San&orum tranítulic;cui ipfe Dominus.prout quon-

fj

3»eg7.2, dam Rex Salomon Matii fuz;obviam proces(it : Er fsrrexit Rexin octtre

LTM

I9.

Angelorum choris illud

fum ejus, adoravitque e«m ; intertim alternantibus

Cni, 8 $. Canticorum fuavis(imá voce concinentibus : Qu« eff ifla, qua afcendit de

«t

in&ho

dejerto.deliciis affiuens, inmixa. [uper dileum [uum,

T0 QUdire

Obferva hic, prudens Le&or, zo insix« fuper Diletwm fuum.

lvitergo

4. Reg, 2, SS, Mater Dci in coelum, non ficutElias in curru igneo : Eccecurrus igne-

I1.

V qpi

r

us, & equi ignei dyviferunt wrrumque,G* afcendit Elies per turbinem in celun, Non

um

l

|

Ce,$. 24- (icut Henoch: Ambulevitque cut Deo, Ó* non apparuit , quia tulit eum Doni-

mww

|

nuss videlicetin paradifumterreftrern. Non ficut Either Regina ad Af-

cntcm'nm j

Efl-15, $. (uerum Regem duabusinclinata, & innixaancillis introdudta: Cunque

!

ti

b SCd (

regio fuigeret babitu, Cj invocáffet emnium Redorem ( Salvatorem Deum, aj*

stf C

f

4

"u

»;

pfit dnas famulas , & fur

er unam quidem innitebatur, quafi pra deliciis & nimia

Vtcit 4f

teneritudine corpus fuum ferre non fuftimens , altera autem famulurum [eg

uebzta.r

Dotwi-

Mu

De Affumptione . B. V. . M,

229

CL

]

Domin «t$, defluentia in busmum indumenta fufleutans &c, — Scdibatincaelum

Tib; Weüo

h

innixa [upe dileium [uum ,inn:xa fuper Filium proprium, & omnipoten-

1

Im. Dd

tiam ejus infinitum; unde deea ci:atus Mellifluus ; Super bunc innititur $, Bern. f.

bis hod Ws

Mater illa feliciffuna s €v in aureo. veclinatorio divine Majeflatis vecumbens ,itter de Affuump,

Sponfi, imà Filii fui bv achia requie[cit c. . 4Ad Matrem fuam Bethfabee pru. B. V. 7M.

tll

dentis(imusRex Salornon dixit : Pete?, AMater mea ; neque enita fas eff ut vet- 3, Reg, 1.

con/ftutur

]

t4m faciem meam.. Plüs Chri(tus, quàm Salomon, qui non confundet& — 20,

v ueintcit

i

;

i

—

pudefaciet faciem Matris (uz;illam ergo adeamus,&per ejus intercesfio-

at in um t

nem omoiaad animz, corporisquefalutem neceffaria impetrabimus,

e lum dln

L

"

j

3. Benedi&tus Deus & Homo Chriftus, ut fideles fuos ad asfiduam

LOTUT. COR

ftimularet vigilantiam, & bonorum operum ftudium , de quibus ali-

'àd Aamiit

quando deberent reddere rationem, ipfe judicii extremi ideam paulo

n domum it

antc Pasfionem (uam eorum oculis fubjicere voluit; nam mox poft

fj

biduurm captus, & occi(us eft, prout patet Matthzi 26,4. Sunt autem

at d

Verba Veritatis fequcntia ftylo ferreo. cordibus nofítris infculpenda :

n aliolotit

Cim &utem venerit Filius bominis in Maje[tate [ua , C* omnes dAngelicameo , tunc

Mm!i-..ae

vietis Durao

Jedebit fuper fedem M aje[latis (ue ; & congregabuntur ante eut omnes gentes * fe-

3IT.

jy onamitt?

parabit eos ab invicem, ficut paftor fegregat oves ab bedis , € f'atuet oves quidem à

i aritnt

dextris [uis , bados autem a finiftvis. Tunc dicet Rex bis, qui À dextris ejus erumt !

g at

Venite benedicti Patris mei, po[Jidete paratum vebis Regnum à conflitutione mundi;

efurivi enim, dediflis mibi mandncare : ftivi.ci dediflis mibi bibere ; bofpes eram,

g Dapri

G collesiflis me 5 mudus,c cooperuiflis mes infemus , er vifitafis mes in carcere

eram, G veniflis ad me (; Stahic,& perpegnde anime mi!

"i A.

Chridur o

Quis, obfccro, in hac terra & mortali vita hzc feptem mifericor-

dix

opera magis adimplevit, quàm SS. Virgo & Mater Chrifti? Hzc

y, &dultio

| cælcffcm,ï7*

eoim efurientem JEfum pane & cibis aluit; fitientem la&e proprio po-

p of

tavit; hofpitem in hacterra collegit; nudum veftibus cooperuit; in-

i i

rmum inPasfione vifitavitincarcere vinctum confolata eft,actandem

eum in Cruce mortuu

m fepeliri curavit. Hinc jure merito inter omnes

yun

Elc&tos ipía hodie

prima ante extremum judicii diem à dulcis(imo Fi-

j

io fuo audire mer

uit: Veni, benedida Patris mei, poffide paratum . tibi vegnum à

"

vonfritutions mundi j. efuvivi enim, Cr dedifti mibi mandusare crc. &v. — Collige

€x hoc, anime mi,

!

fenfum aliquem moralem , utad exemplum B. Vir-

ginis, & Matris DEI hzcfe

ptem fe&eris mifericordiz! opera, fi paritet

WMMWJ.

cum illà hanc ali

ul

fententiam :

quando benigaam difcupis à Chrifto Judice audire

W

i

Veni, benedicle Patris mei crc. crc.

i

chma

il

JtO

ii

infi

4. Sed pergamus ad alia..— Efther, iveEdiffa, ic appellata proptet

Al

gnem corporis & animi pulchritudinem, inter omnes Virgines fo-

TA

jil

la placuit AíTuero potentisíimo Perfarum Monarchz ,. quamin Regi-

p

nam ac Regui confortem eligeret: Erat esim| fermofa. valde , & incredibili Eflb, 2, 15*

qu(W'

n n

(Ff) 5

Q pulebrie

230

- Cenfideratio

XXXH, -

ulchritudine, omnism eculis gvatio[a, & amalilis videbatur : Pulchrior Ma-ria

hcterta duxe

C4tt. 4,7- nontantum corpore, fed & ente; Tot« pulcbra es amica mea , & macula

ícenus, f

gon eft inte,idco prz omnibus Virginibus, ac Mulieribusà ccelefti Rege

drimd V'itgin

in digni(fimam ccli Reginam eve&a eít: . Et «damavit eam Rex plis quàm

aulipervotts

emnes mulieres, & pofuit dia

Hicoccutreb

letum cft,

dema Regni jn capite ejus. Quod hodi; adim-

in generis h

Judith Heroina fortiffima , quz Holofernem À

ffytiorum Duccm,

dfgmin parad

& gentis Hebraicz hoftem infenfiffimum vicit, dcbellavit, decollavit,

aundicebat D

mirum in modumin univerfo oibe exaltata eft, cui victrici de caftris

af tuum

hoftilibus in civitatemBethuliam redeunti cives obviam fa&i latiffimá

Nvitju(t

jus- ry;

voce & jubilo acclamárunt : Tu gloria Seru[alem.tu latitia 1rael, tu bonorifi-

moepne

centia populi noftri,. Plus Maria, & incomparabiliter plüs ac Fortior,dum

utjbxateDoy

j 1Q9,

non hominem mortalem ac debilem , fed ipfum ipferpalem Ducem,

35 t Aj

de quo Jobteftatur : Nos eff fuper terram poteflas , que comparetur eiqui [a-

Torvidi d

306. 4l'0

&wus e[l, ut nullum timeret, gloriose fuperavit, & caput ejus contrivit ideo

24.

NUl Ms a

hodie meritó exaltatacít fuper omnes Angelorum choros, qui illi ce*

nlbtüitto Q

lum ingredienti fecclamabant omnes , ut olim cives Bethulienfes fuag

LT

liberatrici Judithaz : T glorie jerujalem €7«.

$

N

ridusdo

uantum

fucrit exaltata Bethfabee a

fapicnti-fïïmo Rege, & Hlit;.

LL DT

Salomone, fatis luculenter Sacrz perhibent Paginz : Pofitusque ef thro»

5. Reg. ^5

. lptierin

19.

nus matri Regis, que [edit addextram eju. — Verüm longe exccllentiori mo-

Vmilm r

do hodie exaltata eft fan&ta Dei Genitrix, Bethfabee Mater fuit Regis

äfmgmmï "

terreni, Maria autem Mater DEI & (imul hominis... Bethfabee Mater

1t dl T

erat Regis peccatoris,Maria Regis peccatores juf(lificantis & redimentis.

&qUoque

Bethfabee Mater fuit illius , qui iater duas foeminas fecit judicium,

Bcom uf

MARIA Materillius, qui judicaturus cft vivos & mortuos, Bethfabee

tantüm in prafenti exaltata, & ad dextram

filii collocata , fed Maria

n QW !

Afttonl

at

$. £. YO reenabitcum filio inaternum

,cuju regni non erit finis, . O pientiffima

1

Gcmtnx

$.

Domina ! Veré optimam partem elegiíti, Sed recordare, obfecro , &

n

DUST

3. Reg. IO:clientum tuorum ! — Ecce fervi tui. fumus ; quodcumque jufferis. faciemus,

Ui

N

Mf

25

«. Dé Regina Saba (criptum eft: Erizgreffa Jerufalem multo cum cotii«

(* aurum infinitum nimis, & geme

tatu, C divitiis, camelis portantibus avomata ,

R

mac pretiofas, venit &d Regem $alomonem Cc.

Quantó nobilior acilluftrior

fuit hodie ille comitatus, & ingreffus in

cceleftem Jerufalem Magnz

WI i 0

mmVu

dite

illius Reginz & Imperatricis coeli & terrze,

^

Mariz? Quis, obfecto, divi-

i

tias ejus & thefauros, quibus à

Filiocop

iofiffimé cumulata eít, ac varia

t Y

Wttun

8U.

T a

pretiofisfima virtutum aromata,&aurum re

fulgens perfe&isfimz illiug.

charitatis poterit enarrare ? Pra infolito gaudio jubilab

ant Ele&i o«

thl

Ü U Df

mnes, & fingulatim novem Angelorum chori accinentes

hujus divinz

Mugl

WY

Matris ac Virginis laudcs,cþ qqod ip forgm gcquiil"ctchcm»Vitlm*uilg

-

od

p

De Affumptione B. V. M,

23i.

Bul

ITMM

ii hac tetra duxerit Angelicam: Omves ei aJeendesti aderant

-ïit S.]oaiincs $, Damasc,

Damaícenus,

fplendenti facie fpiritus nullus enim ordoyex quibus non plurimi de-

Arictidiy

in orat. de

ut g

fienderint ad V irginesm afeendentem. — Et Andteas Creten(is

v Univer[as celiex- doyg : p.

ercitus defuper volitans, ad fpettaculum confluebat: admirabile evc,

V. And!.

jodhodrdn

Hicoccurrebant obviam Reginx fux San&ti Patriarchz,

inter quos cey. Orat,

primus generis humani parens Adam : Te,inquicbat, Ó Do

mina,praz-» 4, B. V.

riorumDus

vidi jam in paradifo , quando poftmiferrimum lapíum me

um adfer.

lavit decoli

vitrcided

pentem dicebat Dominus ac Deus meus : Zuimicitias ponam inter te C mu-

lierem, &* femen tuum, & femen illius : ipfa conteret caput. euam.

mBdiodfn

(f

—— Noévir juftus & perfectus in gencratione fua, fummá cam latitiá

occurrensReginz fuz dicebac Te przvidi,ó potentis(ima, indrca mea,

saclonindt

oalem Dut

quam jubenteDomino fabricatus fum,;ut in ea falvaretur genus huma-

num ; Fac tibi Arcam Cc,

Tu cnim per Atcam il

lam przfigurata es.

Geno 6' 14'4

n i

Te pravidi, dicebat Abraham,& exultavi

ut viderem diem adven-

scontrintil

tüs tui & Mesfiz, ac Verbi ex teincarnandi ;

unde Ó Beatisfima! cuipfa:

yror u

olim Ixtà in tuo Cantico fuper montes,

& colles ambulans decantáfti :

Jelbuli

Sicut locutus

ritas Chriít

eft ad Patres noffros , Abrabam Qv femini ejus in [ecula, ideo & Ve-

us dulcisfimus Filius tuus: Abrabam Pat

ut. !, ff'

0 ngh&.&i:

ridc

ret. diems meum : Vidit

» € gavifus eff,

er ve]fer*exulmvit, ut .

0. 8:$6.

"Te

of "

pariter in fpiritu przvidi, Ó pientisfima! dicebat Jacob, quan-

cellentionm

do fc

alamillam mirabilem confpicatus funià terra u:que ad coelum

Materfü

pertingentem , & Dominum innixam [cale dicentem mibi: Fgo fum Dominus,

3

hl

Deus Abrabam patristui : 'Tu enim perillam fcalam prz

fignata es.

Gefx. 58;

r

€

$.

te& incombu&o,

quoque in umbra profpexi, ajebat Moyfes,

in rubo illo arden.

icit judicium,

quia «pp

arnit mibi Domiunus in flamma i

ignis de medio rubi : Exod, $23

o alii

& videbam , quód rubus avde

Tety C on combureretur, Pe

r rubum autem

iftum con(ervat

vitm kd .W

am agnoyimu

s tuam laudabilem Virginitatem, fan&a

Q pit!

DEI Genitrix,

Me u

ol

. Aepariter agnovi ,

& pravidi, Ó Regina totius univer(i! füccla.

gf

tabat fortisfimusGede

on, quando vellus me

um de no&e intempefta

in area expandi, in quo

dfolum ros de caelo d

tj

efcendit, ficcá interim re-

manente universa terra : Et de soZe cos

futgens , expreffo velleve,concham rore

jj

(f

implevi z.. Ros autem illein vellere

Aïüd. 69 3 $.

.

j

um in Virgine?

quid aliud denotabat,quàmChri-

ii

T

jl

6. Venerunt fimiliteri

n occurfum & San&i Prophetz aggratulan-

p

tes Virgini. I(aias facroru

m Vatum Princeps dicebat : Beneveneris

T

j

mihi, ó Domina mea,

n

Virgo & Mater,Mater & Virgo,ego perdivinam

i^

tevelationem jam pri

(

um : Ece, Vi

dem te przvidiin fpiritu , unde de te vaticinatus

J

(m,Vll

V

Emanugl.

7g0 conc?piet', ö*; páriet Filiz(m', 6 vocabitur nomen ejusl/4. 7 Y4..

Venit

231

Con/ideratio XXXR. t |

Venit & Jetemias, Dominam fuam Hypkrduliæ cultu humilitet

shlatur ommo

adorans ; &nunquid dicebat, de te jam olim vaticinatus fum: — Creabit

sl Bed

de. 50

d

:j;,oy

ilcii«

[

23

Dominus nevum fuper terram, femina circumdabit virum Cc,

Vir autem iíte

u

non erat alius, quàm Chriftus Filius tuus, vir jam à primo conceptio-

i, hoc t

nisinftanti perfcétisf(imus, quem in purisíimo utero tuo, Ó purisima,

vipledidis

per novcm menfes circumdedifti Deum & Hominem..

Drima fuit |

d Prudent

In hujus facratismz Deiparz occurfum pari modo feftinabat

Ezechiel Propheta, exclamans prz infolito mentisjubilo: Jam video

Mu

rophetiam meam ad amus(im effe adimpletam, dum quondam dixi :

um m c

iucä. 44

Porta bac claufa evit , non. aperietur , & vir non. pertranfibit perieam 5 quoniam

zdumluten u

e

-

Dominus Deus lfrael ingre[fus efl per cam, — FÀxc portatu eras , ófanüisfima

i a Cs

DEI Genitrix ! in qua (edit Princeps Chriftus Dominus mceus; ipfe

Vr um J

enim folus ingreíTus cít per eam &c,

*

*

oj Ef

-Quiddico de Davide R

ege, cüm

Mariam filiam fuam ex fanguine

773

fao progenitam tantoperé in ccelo vidit exaltatam ? hic fine dubio

rl f

omnes invitabatAngelorum exercitus,& beatorum fpirituum multitu-

Wa r r

!

dinem ad debitas Dzo & .55. Deiparz laudes celebrandas, unde ipfe

od

Pf.131, $.

przcinebat: 5urge, Domine, in vequiem tuam, tu , C Arca fandlificationis tu4,

t Ütcima ia

Et cüm hzcfierent, v

igintiilli & quatuor Seniores coronas fuas depo-

Ó

ii CmH

- fueruntantechronum |

ei, hoc eft, ante potentiffimam cacli Reginamj

t -

in hacenim, velutin Regiothrono ipfe Deus requicvit,

- Hic audiffes,

lat yrei

Apoc. s anime mi,communem in coelo omnium vocem: Benedislio C claritat

5 ln Mi

121,

C* fapientia, C* gratiarum adlio ,

bonor € virtus, C fortitudo Deo noftro. Gati-.

H lr fj j

( uxer

4Ayoc.19s — deamus C exultemus, C demus gloriam ei , quia .veþ-neþr:mt nuptie AAgni ,

n ræVidif

"T.

ej pra

parAvit (e,.

De Affuero Rege dicitur,

quod propriis manibus d

ile&am fuam

7.

Chriftus Rex

Pittm d ey

Efib, ^ 17. E(ther coronaverit ; Et pofuit diadema Regni in. cupite ejw.

NULUm

oque manibus fan&ifTimam fuam Matrem coro-

Regum propriis qu

T du

nare voluit, & quid

em diadematetam nobili ac pretiofo, ut nullis ho»

'f.ïiïl'xs ii fed

4poc.15; minum linguis ; imó nec

Angelorum pofílit explicari: Er in capite £jus

I.

KVette :Sed

corona . flellaru

m duoderim.

"üoiponet

Hic adimpleta fuit

illa v—if»ïo aämirända dilc&i illiüs.C

hrifii anc!-

ibidem,

apparuit in celo :

"t ttqur

puli,

& Mariz filii

S. Joannis: Signum magnum , inquit,

ffüx Wtl lead

AMulier ami

&a fole, & luna fub pedibus ejws,

C* in capite ejus corona flellarum duo«

decim,

Obferva : dicitur Maria amicta fole,

hoc cft, Chrifto, qui eftfo

fl

TA

dmodum S$ol plüsaliis

AUSUM

juftitie, & fplendor aternz gl

oriz , & quema

ll jn

bus cce

leftibus; ita Virgo gloriofisfima &

CO

omnibus refplendet corpori

leadore czteras omnes antecellit creatu-

x

DETA

meritorum gratiá & zloriz fp

ras.Sol infuper eft mifericordiz (ymbol

urn,lucem iuam communicans

(

l dtad

m fugm

d ercul

omnibus , malis xqué ac bonis; ita B.

Virgo per mifericordia

oprtuq

Rtt divinal

'Cinil,

gt

-

De Aj" wïiftime B. i',. M,

233

CUl hr

o,pitu!atür omnibus, tam juftis, &uäm peccatoribus, — Erisza fub pedibus .

tus us (uj

ejus hoc cít, EccleGia militans, quam non terit pedibus,J:d fulcit,ornat,

Vir atl

tuctur& fuitentot fuis precibus ac meritis; Et in eapite ejus corona flellarum

fitocorfo

duodecim , hoc cít, duodecim illius virtutes infignes , qux tanquam co-

,O p

rona fplendidisfiria ejus adornant;& coronant caput.

1

modo f

Prima fuit. Puritas ; Quomodo fiet iffud ? quoniam virum. non cognofco ? Ene.

I, 34-0

Secnnda Prudentia: Cogizabat, qualis effet ifla (alutatio ,& in alo loco: £t

Luc,1,29,

Iilo: Janria

4Mater ejus con[ewvabat omnia verba bac in corde fuo.

'ertia Modeflia: T»r

Luc, *^3$ t,

| quontandi

bata eft m fermone ejus, — Quarta Humilitas : Ecce ancilla Domivi. — Refpe-

Ltuc.

,, 29.

p ; qta

xit bumilitatem ancilla [u«, Qvointa Obedientia: Fiat mibi

fecundüin verbum r ,,,

I' 480

"m ö[an&ixm

L

iuim, Sexta Charitas in Deum & proximum; Exfurgens autem Maria

Lu:. ', 38.

inus ma; J

abiit in montana cum feflinatione,C in civitatem]uda : &* intravit indomum Zacha-

Luc, 5,59.

rie, " falutavit Eli[abetb, Septima Gratitudo: Maguificat anima mea Dó-

Lub'. , $ 46.

iamerltg

n

minumy C exultavit Jpiritus meus. in Deo falutari meo.

Odtava paupertas:

? hic fnkd'

PeperitFilium [utm primogenitum,Cr paunis eum involvit, C reclinavit eum in prafe-

E. , 7,

Lut, 2, 4$.

iriuummi

pio: qui« non erat eis loeus in diverforio, INona Patientia ; Pater tuus & ego

3ndas, Ut

dolentes quarebamuste ; & inalio loco : Ez tuam ipfius animam pertranfibit gla-

Lut. 2.35,

dius, Decima Dictas : Viatm non babent.

Jei 4,3.

þnä;lþmmw

Undecima Conftantia.

$t4-

jo. 19:1 f.

ronastud

hat juxta Crucem TEfa Mater ejus &c.

Duodecima Mifericordia: AMulier,

Sepbron. de

nceliN f

e«ce Filiustuus &c,.— O! anima mea, has fatage imitari Virginis virtutes,

t Hs

& coronam pretiofam, duodecim fiellis ornatam,pofuiíti fuper caput

laud. B V.

if d

ejus : A4mate Mariam , ait Sophronius , quam colitis ; colite quam amatis 5

Du uf ?

quia tunc veré. colitis , & amatis, fí. imitari velitis,

yi A

8, Pravidit quondamiin fpiritu Rex coronatus cceleftem Regem

& fpeciofum prz filiishominum immensá glorià,Majcftate & honore

coronatnm, ad cujus dexteram ftabat Regina quzdam in veítitu deau-

sdilan

, Quili/

rato , circumdata varietate, feu vario ac pretiofis(imo ornatu: Adflitit

*

Pf. 44. 10.

veni

Reg

ina à dexteristuis &c, — Et quare, dices,hzec Regina celi non fedens

E

; Mi

0(01 u

n

dextris Filii, fed ftans defcripta eft ?

TL ü

Adverte : Sedere judicantis cft(tare autem adjuvantis $ hinc in fuo

cruento agone $. Stephanus Proto- Martyr Chriftum Dominum non

msc

j

infolio, tanquam Judicem fedentem, (ed ad dextram Patris fui ftan.

jl

"I/l//

li

tem, hoc eft, feadjuvantem vidit : Ecce video calos apertos, &* Filium bominis Át. 7, $ $,

7) /W

flantem a dextris virtutis Dei. Et hac caufa eít, aitUbertinus Cafalius,quod

u

(

hn&(]s q

jj

B. Virgo & Mater ac Sponfa fummi Regis ftans,feu adftans ad dextram

mOl

li

Filii in coelo, & non fedens dicatur, quia ftare adjuvantiseft, Adítat

j

ergo ad fuccurrendum nobis contraDzmonis infultus & ejustentatio-

p

j/i

(

"

nes, Adítatad intercedendum pro nobis contra indigoationem Filii.

m]lüns

Adítat ad excufandos defe&us infirmitatis noftrz, Adítat, ut nobis.

mtü

(uf

at de-

fii

impetret divinam gratiam, eamque efficacem ac finalem, Adít

P"P

/ & D. Gintber Feft,

nique -

(Gg),

234

" Cäþþ'deræ!ia XXXIUI.

nïq&c, ut beatum nobis finem, ac felicem mortem obtineat : Cundlisla-

dnodüm per

fuaonis xef

Ubert, Caf.tantibus, ait cita w Cafalius, ad[Htie Regina à dextris Filii , dum [edet ad dex-

gmlrit eos Di

l. 4. rb

tram Reg

is, - Hac efl dextra mi[ericordia,in qua placuit Regina no[ftre regtart, u:

ire.

j

scelam anivi

vitec, 39. po[fit miferis mifericorditer fubven

«mm detruft

e potentiffimo Rege Affuero', centum

viginti feptem Provin-

vepoflumus:

ciarum Domirio, refert Scriptura, quód Reginz Efther , cüm eamin re-

gio ornatu, & pretiofiffimo ornatam diademate, ad (e ingredientem

It.Sipotcit

Ef!her,S, 3.

mplcareDo

obferváffet, mox dimidium Regni fuiin donum obtulerit?: Quidvis,

Eflher Regina? qua eft petitio tua? etiamfi dimidiam partem Regni mei petieris, da«

imute dignut

Metet r

biturtibi. Regnum Chrifti, fubintrat hic Joannes Gerfon,Cancellarius

Parifienfis, juxta Vatem Regium in duas partes dividitur , videlicetin

Spotuir 4b

ia beli

Pf. 61; 1*,

poteítatem judiciariam & mifericordiam : Duo bec audivi, quia poteffas

Dei efl, & tibi, Domine, mifericordia. Refetvata igitur fibi juftitià, Chriitus

tl utom

n* Este, audiy

alteram Regni fui partem,quz eft mifericordiz, $5. Matri fuz deditad-

$i potir

jo. Gerjon, miniftrandam, unde meritó Mater mifetricordiz appe!lari folet: Pote-

U. 4 n

flate Domino remanente, ait Gerfonsceffit quodammodo mifericordia pars Chriffi

hpportuno ]

;.ims tiphdlt

Magnifie.

Matii, [ponjaque régnanti, — Qais ergo fidelium ad hanc diguilfimamDei

Matrem & Reginam mifericordiz non fingulari cum fiducia accedat ?

n il (;

Unde recté de eà Ecclefia: Quam id

vtv

^

irco de pr&

t

J

fenti

facslo traufiutifli , ut pro.

Snotuit f

Kcclefia in

miff. V ig.

peccatis noftris apud te fidscialiter intereedat ; O pientilfima ! etiam promeis;

o fultima

$. Bonav,

quia Eflber noflraes, inquit S, Bonaventura, que taytam gratiam coram Rege

Q n

in fpec. .

TM ol

aterao impetr2[fli, quod per banc non foliun ipfgt 4d «oro

-

m;;z pervenifli , fed ezi;:m; ge

*0dts Mate n

led.. $.

neri bumano morti addidio fubvenij!i.

.9. In principio, quando Deuscreav

itccelum & tcrram,& omäi:i,

Fa dev

qux in eis funt, Moyfes auoque mentionem ingerit, quód Deus T. O;

! clifcr&mmt

M,antequam plueret fuper terram, fontem aliquem , feu ingentem

WO hh'inom

4

aquarum abyffum produxerit, qui tanquam Nilus exundans terrz ger-

minainundandorigavit: Fons a[cendebat ? terra, irrigans univer[am fapaifi-

Gen. 219.—

ciem terra, B, Albertus Magnus per huncfontem e terra furfum aícen-

Atam c

m p

8. Alj, 34 dentem & terram univeríam irrigantem, B. Virginem in caelum afcen-

in Bibl.

dentem intelligit : Fon:, inquitt, id eff, Adaria afrendit in. aJJumpticue

NO?I, (

l

Mar. l

de terra mifer'i.e&tenebmmm, irrigans: gratid , venid , gloriá uizz'-verþzm.fugeï

Gen.,

ficiem terre,

W Qt

Olim przcepit Deus Moy(i Hebrzorum Duci: Tu autem eleva vire.

EM

Exod, 14

DWIS

den

16.

gam tuam, Ó extende manum tuam fuper marey & divide ilud , ut gradiantur fili

As

lt

tf

Bw

lfrael in smedio mari per ficcum &c. Per hanc virgam elevatam, ac tanto-

Laur, Chrj-

rum prodigiorum operatricem La

urentius Chryfogonus facratiifi-

1010 t

mam Virginem in coelum elevatam fubaudit : Virga ;ifl4, inquit, 44

Wtl àd Fm

fogon. in

eujus elevationem prapavabatur via populo Dei , eff. gloriofa Adaria v cuius patroe

mcd,&a. S]l

'Mand.

?t quetTi-

E i

.dm'o omais peue amaritudo p.opulf dalfqïgtur, dividitur, * fccafuf.

m

u

De Affümptione B, F, M,

23$

tine fsl

admodürn per eandem virgam Mofaicam de novo elevatam , totus 54,;, difc,

d i i

Pharaonis exercitus in profundum maris pracipitatus,& fubmerfus eítj « », ;,, ; ",

nf

Eit involvit cos Dominus inuediis fluibus &« — Ita ad elevationem Virginis Exo4, : 4.

jn caclum univeríus exercitus infernalis confufus, & in abyffum tene-

27

"—

feptem D

brarum detrufus eft ; proindere&e cum fapientiffimo Rege de ea di-

Cüm a

cerepoffumus: Uzacim fit , omnia potefl. —

$4p 7AT -

feingelia

10. Si potuit quondam prudens illa Thecuitis linguz fux faadà ira-

tulent; Q

tum placareDavidem Regem, ut filium (uum Abíolonem fratricidam,

uj t

& morte dignum ab cxilio revocarct, atque priftinz paternz gratia re-

o Cancdt

Ílitueret: Ecce , placatus feci verbum tuum cvc,

2 Reg. 14,

. $i petuit Abigail fuá blandiloquentià & muneribus eundem Davi-

AI,

tut, vt

uni, a pf:

dem,tum belli Ducem irá nimiá fuccenfum , & cedes fpirantem, adceó

mitigare, utomrie exitium à domo fua avertercet? Vade pacific? in domum

j

atri f t

ttam* Ecce, audivi vocem tuam , €» bonoravi faciem ttam Crc.

l. R?g, 1;,

. 8i potuit Bethfabee pro filio fuo Salomoneab eodem Rege Davi-

Jlari fb

35*

riardupit

de opportuno alloquio fuo impetrare Regnum lfrael & Juda ; $alomon 3. Reg. 1,

filius tuus regnabit poft me, C ipfe fedebit. fuper

dignilins:

eiem bodie €c.

?

folium meum pro we ; þcv fa-. 30,

fducia at

f.

Si potuit Rebecca dile&o filio fuo Jäcob ab I(aac patre brevi moris

friij

hi

n

!etígm p

turo fauftiffimamillam obtinere benedi&tionem: Der tibi Deus. de vore Gen. 27.

6uli & de pinguedine terre, abundantiam frumenti & vini. &c,

^8,

utum t9.

ualem, obfecro, benevolentiam à dulciffima Matre JEfu, imó &

vifi t

noftra Matre nunc inceclo fuper omnes Ele&os exaltata , & in folio

um

gloriz ad dextram Filii collocatá, poffumus exfpe&are, fiillius opem

M

fideliter& conftanterimploraverimus ; Certénon negabit fe Matrem.,

.*

m

;nbd [ui

modo fili

j

: $. Bonay.

y feringf

inon negent fe filios. Audiamus S, B

onaventuram ; S4ut, 0

Beatiffima, omnis à te aver[us, v de[pettus nece[ffe efl, ut

I. Pbar,

pdns tt*

pereat, fic omnis ad fe con-

9

.

verfus , & à te vefpectus impo[Jibile eff ,^ut. inteveat,

Y

T !!?WW ïJ"

Ad Saram conjugem fuam quondam Abraham , cüm ob declinan-

vlf

da

m famem in Zgyptum proficifcens de vita periclitaretur, dixiffe fer-

Gen. 125

| irlCOSh'Wmþ

Wür: Novi, quod pulchra fis mulier 5 dicergo, obfecro te, quod foror mea fis , ut be-

uiiti j

*

ht fit mibi propterte , & vivat anima mea ob gratiam tui..— O pientiflima Vir-

j tl

go! Hoc & ego, & nos omnes ad'te hodie, coram Majeflate tua hu-

militer in genua provoluti, uno ore dicimus: Novi , & novimus

TL

omnes,

quód pulchra fis mulier; dicergo , quoód foror noftra fis , ut

D)

ubl

bené fit

nobis propter te, & vivatanima noflra ob gratiam tui,

f

.. Fioio cum Mellifluo

: Ecce jam, quibus potuimus votis, afcenden- $, Bery.

f

//,-gmfb

temte ad Filium deduximus,

g

benedicta.

& profccuti fumus faltem à longe, Virgo 4. de Af-

Sit pietatistuz,ipfam, quam apudDeum gratiam invenilli, fuspr E.P^

fh

gip

u

notam facere mundo, rcis venia

m , medelam zgris, pufillis corde ro-

4l

n

t

(Gg) *

uür,

116

— (enfideratio XXXIII.

bur, affli&is confolationem, periclitantibus adjutorium, & liberatio«

m ingt

nem fan&istuis precibus obtinendo. In hac quoque dic folemnita-

atcfertlitat

tis, & lztitiz dulciffimum Mariz nomen cum laudeinvocantibus fer-

lus

vulis per te, Regina clemens, gratiz fuz munera largiatur JEfus Chri-

Omnia ha

wyededione

ftus, Filius tuus, Dominus nofter, qui cít

fuper 'omni; Deus benedi&tus

D

duremoratio

in fæcula, Amen.

d

toplantavil

o .

:00:9:20

vlolifüeran

Bioc o 26 :

tpbatores,

CONSIDERATIO XXXIII,

itütiatqe

o gniofr

.glorioío Agone

ideturm

Dc Vita, &

S. Battholof

Anquidam pa

mzi Apolt,

Vimtisonil

Pro Fefto S. Bartholomzi Apoft.

$

2

ttedfolet ut

Clegit undecim ex ipfis, quos &5 /Aposlolos womin

&vit, Si-

h, J

gmniru:ba(oll

monem, quem cognominavit Petrum , & Am.

Ntflos quc

T morftm

dreama fratrem ejus, Jacobum & Jobatmem, Phi-

Ut dtquo

xb

ltppurm 65 AXBart/J-Olomgeum, Luc. 6. 15.

I.

"

r

rUs 'duodccim;us m S

?0 li

T video, &in quäntu,m capio, eume

"t li ff

; Scriptura fclix eft numerus.

Duodecim quondam DEUS

V

?encl 4-6 -.8 »

elegit Patriarchas , qui plantaverunt, & adificárunt duo-

'ïlnium infij

.decim tribusIfrael, Duodecim Duces juffu Dei felegit fibi

Aum, Y

Moyfes, qui cxterarum tribuum Ifrael erantPrincipes : Hi

Wgam impeïio

"m

I6,

nobiliffimi Prindpes multitudinis per tribus & cognationes [uas , C capita. exercitás

"At tonf]i

lfral. -Duodecim duri(fimos lapidcs Jofue de medio Jordanisalveo

mremmw

tolli, eosque poni juíTit in loco caftrorum in monumentur filio-

l

l o

dofue 4. 3.

rum lfrael in zeternum; Vocavitjue Tofue duodecim viros , quos elegerat de

j

li

cayit

filiis Ifrael, fingulos de fingulis tribubus, & ait ad eos : Ite. ante Arcam Domini Dei

1 ma]g

ve[ffri ad Sordanis medium, &* portate inde finguli fiugulos Lapides in bumeris vefirü

"Qu im

f gte

juxta sumerum filiorum tfracl. ,DDaodecim leunculos aureos Salomon Re-

N

ii

gum fapientiffimus juxtathronü fuum collocari voluit , qui latus iti-

Bitiatm

TW

3. Reg. 1

parent, & effent Cuítodes fortiffimi Regii fui folri; Er duodécim leunculi

Utdum -

10

!

*0,

! flantes fuper fex gradus binc atque. inde ; non eff fattum tale. opus in wniverfis Re«

gnií &c, Duodecim explotatores Moyfes ex mandato Dci olim able-

Xor 4tl 0fj

mif

Wteus

gavit ad confiderandam promisfionis tcrram, qui poft 4o. dies pal

emn

At

De $, Bartholomao /AM.

237

T

tem cum ingentis magn'it'udinis botro; aliisque raris fru&ibusin pecu-

e dicfemi

liarefertilitatis fignum ad caftra referebant ; Mifit ergo cos Mojfes a Num. 15.

DVocantiul

confiderandam terram Chanaan .

18.

jatur i

Omnia hzc illis contingebantin figura,qux in hodiernaApoftolo-

Deus b

rum,ele&ione fuerunt adimpleta,ubi Chriftus;przmiffa per no&em ad

Patrem orationeamané fatto duodecim elegit,& creavitApoftolos,per

!

quos plantavit.& zdificavit Ecclefiam : illi enim fan£&tifTimi Viri, & A-

!

j

poftolifuerunt prafignati per di&tos duodecim Datriarchas, Prophetas,

!

A

Exploratores, leunculos & lapides fundamentales, quibus domus Dei

fundata, atque xdificata eft ; PracepitQte Rex. ut tollerent lapides

Xll

gtandes , 14- 3. Reg. $.

pides pretiofos in fundamentum . templi , & quadrarcnt ecs Cc.

I7,

Dati

Videtur mihi hodie pientifIimus orbis Servator Chriftus ut provi-

dus quidam paterfamilias, qui oves fuas € catero grege felc&tas, & fuz

dcftinatas ovili, rubeá quàdam notá, feuCruce rubicundáin fronte no-

tare affolet, utà reliquis diftinguantur, & có facilius, ut propriz , agno--

Qutitua

fcantur, Ita,inquam, & Chriftus bonus paftor mihi videtur, dum ex

omni tu: ba íolummodó duodecim fibi felegit ovicul»s peculiares , fcu.

m , i

Apoftolos. quos omnesCruis figno notavit, dum omnes pro eoCru-

cem & mortcm fubiéerunt, inter

atl

mzus, de quo plura in przfenu,

quos hodie prxeminet S. Bartholo-

Y

*. De Nabuchodonofore, potentiffimo Affyriorum Rege , recen-

J5

fentSacrz Paginz, quomodo fuós convocaverit Miniftros , tum auli-

cos, tum bellicos, X cum cis confilium fecretum habuerit , quomodo

hodcimi

alias fibi poffct fubjugare gentes,& ita orbisobtinere monarchiam : Ve- $udith, ^;

2e

uondam "

cavitiue omnes majores natu, omnesdue Duces C? bellatores fuos, € babuit cum eis

,lifcim

