eunditatem ,& cuffodiret illefam virginitatem.

de latid, '

Ment u

4. Vates Regius fupetiori Spirituiliuftratus , ubi admitandam hanc

B. V.

tto gt

Verbi Incarnatiónem przvidit, ftapore plenus exclamavit: Dem autem

Pf.377Y7.

iil

Rex nofler ante facula operatus eff f[aluteminmedio terre, Ex quomodo in me.

abf

dio terrz? & quod cítillud centrum feu tnediumterrz ? Refp.pradictus

diitotri

Richardus : Maria cestrum mundi dicitur , quia ex omni parie mundi omnibus ad Rich, lo;

p

&ain vecurrendum in omnibus [uis necc[fitatibus , ficut omnes circumferentie vecurruht Gt,

ytelhud

d ceurm, Juvat hicaudire pro majori dilucidatione Mellifluum , qui

acDori

per illud terrz medium caftiffimum Virginis uterum accipit, Tune; In- $, oyg,

ylis Qu

quit, jaz operabatur falutem noffyam in medio terra , in utero videlicet Virginis Ma-

ferm. 2. de

i Di [tämi

tia , qua mirabili propristate terra médium appellatur,. Exut magis oftenderet

creaturarum omoium lineas hoc fpe&are centrum , ad Mariam ferri,

Peitecofie,

Y

d immo?

mox rro folatio noftro addidit: A4d illam enim ficut ad medism , ficut ad AA

u

eam Dei , ficut ad verum cau[am, fictt ad negotium faculorum , vefpiciunt , & qui in

rids Mu

eulo babitant , C qui in inferno, C qui nos pracefferunt, & nos qui [umus, &* qui (e-

i

v:

questur, C nati natorum , & qui nafcentur ab illis y illi , qui funt in celo , ut refav-

yitictdte

eiantur C qui in inferno, ut evipiantur : qui pracefferunt, ut Propheta fideles invenian-

imi tl

tttr, qui fequuntur ,ut. glorificentur. . Ideo beatam te dicunt omues generationes , Dei

ot! K P'l

Geuitrix, Domina mundi , Regina celi, quia ommbus generationibus vitam c glo-

g,qWW

riem genuifli, In te enim Angeli latitiam , jufli gvatiam speccatoves veniam invene-

i,

vunt in eternum.. Merito in tevefpieiunt oculi totius Creatura, quia in te, & per te be-

þ. A chlmm:

nigna manus Oinnipotentis , quidquid creaverat , vetreavit.. Hucusque Melli-

atl ii

fluus , & melliflue pro noftro omniumque Chriftianorum folatio.

.. $. Et quid ulteriüs dico de te

aternitd

» O beatiffima! De Salomonc fapien-

D

ti(Iimo Rege dicitur : Ferculum

fecit fibi Rex Salemon de lignis Libani : Columnas Cant.3, 9,

kDEUS 730

€jus fecit argenteas , reslinatorium aureum , a[cenfum purpureum ; media charitate

confiravit propter filies Serufalein, . Ubi obfervandum , quód fcrculum à

( WW,

j ynt

Verbo fero dicatur, proiade cjuismodiSalomonis ferculum,quod magnis

impenfis fibi fieri curavit, geftamen erat, quo Rex vel à bajulis fuccol.

u

formzlüis'

lantibus, vel equis aut mulis per plateas ferebatur. Czterum non quz- Cornel. bic,

ró hic litteram,fed (enfum, | Refp, Cornelius, quód B. Virginis uterus

j IDEW ,

[

& finus fuerit ferculum auguftiffimum , ferens & bajulans Vcrbum In-

l/

carnatum,in quo quafiin throno & folio regali confedit, qui plàs ef! quàm Mattb. 12

d

S$alomon , fuamque charitatem in orbem

d

T

ifiudit,, Columnz fnuerunt

41.

Jque

duo brachia beatx Virginis, quibus ftringebat Chriftum. . Reclinato-

i

rium ejus pe&us, fupra quod fuaviter requicícebat Deus & homno Chri-

1

.þ SSc

ds, Media charitateconft

ravit propter filias Jevualem, quia Chriftus , qui eft

MW

: R,D.Gintber Feft,

Z

-3P3.

362

Confideratio XLX.

ipfacharitas , maximam ïgratiam & charitatem SS. Matri (uz afpiravit

5

ut ipfa filiabus Jerufalem , hoc cft, animabus devotis ad illam in qua-

vis difficultate recurrentibus opem ferret ; Quare ipfaMediatrix fecun-

daria jam nunc inter Deum & hominem peccatorem fa&ta eft. O ani-

[*

me mi! Quis eft, qui hzc mente attentiore confiderat, & non zfítimet,

noncolat talem ac tantam Matrem , qux cum Rebecca duplex Mater

fa&a cít, & DEI, & homi

pis ; & Regis , & exulis, & Jacob, & Eíau , id

eft, peccatoris ?

6, Vidit aliquando dile&us ille Chrifti Difcipulus

nut tanquam oce

Apac.i,ö.

r

olium Chrifti à

l

|

cifum in medio tbroni.. Et curhoc? Refp. Thronus feu

D. Dan,, Divo Petro Damiano & aliis SS, Patribus fzpius B, Virginis uterusap-

in (er. de. pellatur, inhocenim virgineo throno per novem menfium fpatium

Nat.B.V. requievit Rex Regum Chriftus quafi agnus occifus , quia jam tunc pa«

tri (uo zterno fefe obtulit, Matre coníentiente, in cruentam vidimam

pro totius generis humani falute in ara Cruois immolandam, En!

D

l

initium PaíTionis Chriti.

Salomonis dux alterca-

Multüm quondam inter fe coram judicio

|

bantur mulieres , ad quamne pertineret filius mortuus, an vivus? Rex

prudentiffimus cüm utrique favere parti non poffet , veram agnofcens

SORq-z'

matrem fapienti(fimé conclufit : Dare buic infantulum ; Hac eft enim mater

dvice

20.

ejus. Diu & jam à mundi primordio coram fupremo Divini Regis thro-

Of

nointer fe duz contendebant mulieres , Juftitia videlicet & Mifericors

dia: hezc pro homineaternüm ob admiffa fcelera condemnando foli«

ttlq

citabat veniam,& deli&torum remi(Tionem.illa prztendebatillius mot-

Yo Erc

bitvi

tem &interitum, Tandem Sapientia Divina optatilTimum invenit re-

medium , quo utrique fatisfaceret parti, dando nimirum Infantulum

t

ff

M

uD

vivum : Parvulus esim datus eff nolis, quià Virgine Matre poft otiduum

Iff. 9,6.

in antro Bethlemico pro falute omnium nafceretur in lucem : Date buié

QU obit

htj

infantulum vivum;bac efl enimMater ejus, Ícmper inviolata, (emper intemera-

$. Bern, — ta, que , prout ait Mellifluus, Filium unum eundemqQue cum. Deo Patre nertit

Wi

sT

ferin. .. de pabere communem.. Ecce, quomodo Miferieordia & Veritas obviaverunt fuie.

lr [&D !

Ananunt,

Videtur mihi hac facratisima Virgo Verbó gravida, ut Philippa

Pf.84 AnglizRegina. Obfederat Eduardus Anglorum Rex diu civitatem Ca-

Mn d

L f.

Thae

letum, quam Rexad iram concitatus, ferro & igne firmiter ftat

uerat de«

Mayeriw |ere, nifi Philippa partui proxima pro condemnatis civibus fu

iffer de-

ääx-qua:

Tin,

in annalib, precata : Domine , propter amorem jEfu Chriffi dona mihi iflos bomines , cui Rex:

Flandris. Habe eos. O ! Domina mundi, rei& aos fumus, ac morte & gehenná dl

TT ton

AUR

.gni,ora, pbfecro ;

pro nobis Patrem, ut obbenedictum "fru&um)

N

ventris (ui nobis parcat &c,

N

ïitim (

COoN-

EEE

363

. && (o) äg

p

ääääää&äääg

P TIT

SSOSSoSSRSSESSEESAQSUERES

Mif

TAE

CONSIDERATIO L.

onati,

Dc *"Vita .

prodigiis, & gloriofo Marty- -

plat

ABad

rio $, Thomx Apoft,

p

Pro Fefto S, Thomz Apcft.

m

?chit 'Wümæ :

jr u)

]ufer digitum tuum buc, &5 vide manus

m ii

16e45,65 affer zvnanum tuam, &5 mitte in latus ieum ;

if tun.

m

L., ij noli(q[e ingreduluz, fe4 ]'idelig, ']03 n,20,2 T

dn i |

|

LuresfueruntThomz, & fanl &itate vitz,& do&rinà, & i'erum ge-

ftarum gloriá confpicui, quos S. Mater £cclefia per anpi decur-

ducib

fum (ingulari honorat officio. Inter quos non ultimus S,Tho-

vj

mas Archiepifcopus Cantuarienfis in Anglia, cui propter jufti-

nl

tiam exulanti apparens B, Virgo veftem laceram confuit, & Cantiprat,

TU

alia vice ab ea meruit purpuream veftem coelitüs demiffam accipere. li, 2,

i g

Lt

Commendatur autem a5 Ecclefia Dei fingularis ejus paítoralis cura ac 4pum,

p

zelus, quo Regis Henrici fecundi impiis mandatis intrepidus reflitit, & , 25.

pro Ecclefia Dei ac ovibus fuis gencrofo animo mortem fubire non-

tilint

dubitavit , dum impio ferro caput przcidendum obtulit, cujus cerebró

TOR

refperíum eft totius templi pavimentum. — Agitur autemillius feftum

l QDW

die 29. Decembris. Dequo & illud memorabile refertur. Cüm poft $. Zintonin.

ejus obitum Clerici-Miffam defun&orum inciperent , Requiem eternam p» 2.. tit.17T.

y D

d

dona ei , Domine , fübitó auditz funt voces Angelorum concinentes: Le-(. 3. $. *..

Brey.Rom,

tabitur ju[ius in Domino érc.

uod & Clerici profecuti funt.

p

S. Thomas Aquinas diétus Angelicus , Ord, Pred, regio progna- 7.

quii.

i

tus fanguine, lenam pudori fuo infidiantem titione profligavit, unde

u7

j

ab Angelo caftitatis baltheo pracingi meruit , qui tandem ab ipfa Ve-

j/,

ln

ritate Chrifto Neapoli audire meruit , quód bene de fe fcripfiffet, ob.

mlcm

latá, quam vellet, fcriptionis mercede; fed illealiam non petiit, quàm

tift"

m

dem confecutus eft

JEfum , & hunc crucifixum , de quo bene fcripferat; quam merce-

"

anno ztatis $0. Feftum illius incidit in diem - 7.

E

l (fmz

Martii,

i

S. Thomas de Villa Nova ex Ordine S. Augufti

ni äVulfus ,& Brev.Rom,

exinde Valentix in Hifpania Archiepifcopus creatus , per omnem » 4jjj,

animarum cuperet falutem , & quanto

!

vit;m oftendit, quanto ardore

(Zz) 2

amore

Confideratio L.

ttong &

amore ample&eretut pauperes, cujus meritis aliquoties' frumentum

au&ctum eft, Tandem auditáà ex ore Crucifixi mortis fuz horà, (ine

pmw.m j

ETW

mora pecunias , omnemdue fupelle&ilem fuam in pauperes diftribui

-juffit, ne quidem proprio le&ulo fibi retento , quem abillo, qui prius

FOT

vüfea

dederat, mutuum habuit, Obiit anno 155;, Cujus feftama celerat

x

Ecclefia 18. Septembris,

huscerm

UT

Mitto hicalios Thomasce

leberrimos : ThoriïämKempenfem, qui

B«gatt&,. aureum illum librum de imitatione Chrifti compotuit.

'Thomam

Crilsg

P.2.f-125, Morum, Angliz Cancellarium , qui pro juftitia fub FIenrico 8. intre-

yuqdi

"],lf.

pidus carnificicollum przbuit. Thomam Lermam,zelofiffimumVer-

tl

/

bi Dei pradicatorem , & tandem czcum effe&um , fed cüm Miffam

ftütío; ]

celebrare difcuperet, quod quotidie factum , femper videns cffe&us

etam c

eft, Thomam Florentinum, Ord. Minorum, qui prunas acceufas il-

tht

Izfas portavit, aves obfequentes , & cervos fibi infcrvientes habuit &c.

tQO

Inter quos omnes Thomas fingulariter przemipet S. Thomas Apo-

Áimii

ftolus, de quo plura hodie imprzíentiarum confiderabimu

S,

fs

*

ex a

N

.*

2, Ethai vir egregius , cü

m David R

facicimpil & rebe

llis Abfo-

gm' UT

lonis per mortem Olivarium fugam capefferet, uliró fe comitem illi

Wubor

23.Reg,15, obtulit, utcumipfo aut viveret , aut moreretur ; Vivir Dominw . vivit

fuente

.2 I.

Doitinus meus Rex : Quoniam in quocunque loco fu.

UT

eris , Domine i WRea-c j five i(l

morte , ffve in vita , ibi erit fervus tuus,

fonem

"Thomas Galilzus à retibus ad C

hriftum vocatvus eft;in cujusr fchofa

Chiclf

mirum in modaum profecit ; eümaliquando Chiiftus ex Bethabara in

lonis Bs

Bethaniam ad fufcitandum Lazarum fe conferret, & cxteri Difcipuli

laisb

valdé formidarent,ne una cüm Chrifto in Judxa caperentur, & occide«

Ri

do.11,8. rentur: Dicunt ei Difcipuli: Rabbiy nunc quarebant te jadai lapidare , C iterum

lo qhe

So. t & 16.vadis illuc? Solus Thomas animoftor omaibus refpondit; Eamus & nos, 6

i, qu

Beda híc,. moriamir cum eo, Supta quod Venerahilis Beda : Ecce, inquit, prz omni-

Ktvat

bus focios hortatur,ut eant, & moriantur cum]Efu? in quo magpa ejus

pluma

apparet conflantia, fortitudo animi, & amor in JEtum, dum Domi-

180 J

num fuum, velut Ethai Davidem , ia omni periculo , etiam contemptà

Rpacil

$. Cyrillus morte, &deli:er (equi voluit; Offrt ergo fe, ait S. Cyrillus, pro Cbriffo

tU (re

hie apttd — ceyta morti , lanc enim imminere putabat ; Quod infiene fuit fortitudinis ejws £Xi»

ttum f

Coraelium. mig eque ac aimoris in Chriffum fingularis, argumentum.

M

1

.

u qfit

ij pretolisfimus orbis Sa

iVa

tor Chriftus in

cxpa u.h:imx1 Apo-

&

Luc, *3, ftolos fuos creiffet Sacerdotes:: Hoee facite.in meam cominemorationem «

lls ;e

I9,

illosaque facrá refeciffet Synaxi, fuaviffimum cum: illis inftituit collo-

flijy,

quium ; ut eos in fide adhuc vacillantes magis erudiret, & ad quzvis.

Wil

nda animaret, Inter aliosautem iét-

t

ardua & aävcrfa pro Dco perfere

mones.

»

i

De S. 7]);:79;4 APFF?;'.

36$.

NT

mones & huuc immifcuit: Quia vado parare vobis locum , C* ff abiero « C* pr4- do, 14. ;

Qni, f

patavero vobisloctin, iterum venio, & accipiam vos ad me ipfumut, ubi fum ego,

Ti

vos fitis, & quó ego vado, fcitis, & viam fcitis. Ad quem diícurfum pritmus in-

quipis

ter D"ciou'os 1in czoaculo furrexit Thomas , fciens aliquid obícure &

o

confufe,nefciens tamen diftin&té, &in particulari,quidnam Chriftus per

huncfermonem voluerit ininuare,proinde ex illo humiliter fcifcitatus

emat

eft ? Domine , nefiimus quó vadis, c quemedo po[fumu viam fcire? Ad quem

Thorur

Cariftus paucis, & emphaticis verbis: Ego [um via, & veritas C* vita. Su-

Q 1

pra quod S. Antiiles Hipponenfis ; Si vis ambulare, videlicet ex hac ter-

$. Aug, bic,

um

Ta ad ccele'tem patriam: Ego fum via, Si falli non visin hoc perverfo

m

AJAL

OT

$. Bern. f.

imundo: Ego (am verits, Sim

non vis zternum : £eo fumyita,

Juvat, 4, 4fc

enf.

w d

etiam hic audire Mellilluum : sequamaur, inquit , Domine te ,

ccenlat

D

per tes 4d . (& s. Hilay, l,.

uiA t e5 via vveritas, Gvitaz Via in exemplo, ver.

itas in promiffo, vita in praiio. qc Tyimit,

habut

É

cce, quomodo per Thomz interrogationem Deus & Homo Chriftus

ml

fumtna nobis revelaverit my(teria : Non vos feducit, fubintrathic S, Hila-

$,

rius, quia via effs nec iicit per fal(a , qui veritas afl , nec in mortis relinquit horrore,

lj

quivitaef. Ágeergo, animemi, & S,Thomz Apoftolo gratias age;quia

nitemi

ipfe ab ore Veritatis primá vice hanc gravi(fimam excepit,& audire me-

M 16-;&;&

ruit fententiam, nobis omnibus f(ammé proficuam : Ego (um via &c.

"m i

3. Paucis abhinc annis ibam cum focio Sacerdote peregrinatum ad

montem San&um Andex, & abinde Pollingam ad Thaumaturgum

us (dol

Crucifixum, ante annos 900. per cervamin fylva in venatione Thaffi-

hat

lonis BavarizDucis pedibus é terra erutum , & etiamnium hodie quoti-

picpal

dianis beneficiis confpicuum, Cumer

go huic facro loco appropinqua-

j od

Tem,vidiin patenti campo columbam candidam, folitariam, & à gregé

fuo aberrantem, lztam tamen , & nunc huc,nunc illuc circumvolitan-

Cum

T

tem, quàm illicó duo infccuti , & extrem? perfecuti fuüt rapaces milvi,

vzot?

per varios gyrosac meandrosin aéreillam vellicantes, mordentes , de-

»(ggüïcjl!i

plumantes, & vix non in frufta dilacerantes. Etecce, dum hxc fpe&ans

s

cgo jam opinabar , a&tum effe de hac folitaria columba, fubito illa ex

um

rapacibus accipitrum unguibus (e expediens cvafit libera, re£toque vo-

L (Wi /

latu tremula ad antrum quoddam , fcu foramen confugit, ubi accipi-

i

trum minas fcliciter potuit cludere; cui columbz tanto

us agitatze pro lemmate infcribo :

pere ab hofH-

Hos tuta fub. antvo.

s

Ecce hzc

facies cft animx noftrz, quàm perfequitur quoti

dis ib

T d

l

nalis accipiter,uteam rapiat , & perdat ; unde Ofee Propheta: Er factus Ofee.7A1 1.

j

i

eft Epbraim quaji colamba (edutta non babens cor: JEgyptum invocabant , ad Affy.

a

tios abitrunt, "Tales font, qui malas occaiones peccatorum , familiarita

]

1

cm (tï

tem mulierum ,& focietatem pravorum fociorum non vitant, donec

't»andcm corruant in fgglcra & geh

ennam : quid enim ítolidius, quam

relicta

(Zz.) 3

—

»

; Con,äderatü L.

fees at

reli&á focietate fan&á, fua fponte Affyrio, hoc eft, Dzmoni fe dedcete,

qvicula il

$. Aug

. L 1. & fic fcipfum przcipitare in ruinam fempiternam ? Veré S.Auguüifauvs :

hrgfüa

Confeff. 13. Quid eff miferius mi[ero non miferante fe ip[um ?

qum Do

- '(Talis columba fedu&a erat Thomas,

hoc enim fi

gn-ificat ejus no-

men Tbona: , Columba , & quia à focietate cxterorum Apoftolorum pet

um tand

pedium,

-o&iduum à Refurre&ione Chrifti fe fubtraxit, vere per incredulitatem

fuam in laqueum Diaboli, & ungues accipitris inferpalis incidiffet, nifi

puiit

feumma

adhuc maturé ad Difcipulorum collegium rediiffet, ubi tutum afylutn

Mi MVC

Cunt. 55 Y4, in foraminibus petva , C? caverna macerie , hoc eft, in SS. Vulneribus Chrifti

UT

S.Bern, . JE(a ipvenit : Libi tuta , ait S. Bernhardus, firmaque fecuritas ; mf in Vul-

du ov

^ Ln CAnt, nevibus Salvatoris? tanto illic fecurior babitas , quantà ille potentior eff ad falvan-

ii

dmm. — Premat Mundu , premat covpus , Diabolus : ue time , quia in foraminibus

petro. fecira es.

ptcpli

.Remin

ifcor hïcþillius optimi Patris, qui filium faum, antehac im.

&Homo

tttoteil

morig:rum & prodigum,fed nunc ab exilio ad patriam fuam, & à pece

catis ad Írugem redeuntem,vultu animoque benigno accepit. Hic veri-

f et

idecum

ficatum fuit illud proverbium in excipiendis hofpitibus accommoda-

tum : /lle dat multum, qui dat benignum vultun. Advenitinquam,deregione

Cf

&uiliy

longinqua prodig

us illefilius,& dum Pater illum à longe vidittam mie

ferum, fqualidum,

lacerum,lachrymantem, & vix prz fame offibus hz-

TUN.

de fui filii miferiá , quafi de fuà

«

rentem, intimis commotus viíceribus,.

animitüs condoluit: Cém autem adbuc loug? effet . vidit illum Pater , & miferie

p

Paf

cordià motus efl. Et quid fcquitur ? Accurrens cecidit (uper collum ejus , & oftue

dulitate

20.

latus eff eum.. O ! pieotiffimeP

ater , quid agis? nodofum potiüs fuftem

aut carceribus eum trade,quia non alio

üiofm.

arripe, & tergum illiusipnunge,

LT

dignus eft honore. Sed mitiüs egit optimus ille parens,

dum plüs ho«

noris huic filio fuo peenitenti exhibuit, quàm filio majori, qui femper

Qlan,

homa

domi manens Patrem nunquam offenderat, Etquare hoc ? rationem

addit ipfe Pater: Quia mortutis erat ,

(* revixit , perievat , & inventus eft. Ita

Detwnt

DW

quoque Chriftus Thomz Apoftolo

fuo nuncad frugem revertenti,

ferio poenitenti, plàüsamoris & hono

ris detulit, quam cateris Difcipue

t d

r

inus facratiffimum Corfuumex-

VH , ito

lis; denullo enim legitur, quodDom

hibuerit,& omnimodam facultatem dederit ex hoc divinit

2

atis thefauros,

ftdior

m extrahendi : Affer manum tuams

ülum,

$o.30.37. quidquid luberet gratiarum & donoru

S,Tb. Lq. & mitte in latus meum ,quàm S, Thomz ;

& licét fecundüm mentem An-

Verig:

ftolus vifis facris Valneribus ob re-

MA q

3. p- 4 54- gclici Do&oris DivusThomas Apo

44. &d 2,

yerentiam à ta&tu volucrit abftinere.

& ad pedes divini(fimi Magifti

H fj

fui le abjiciens,errorem fuum amaris deplorárit lachrymis, Chri

ftus ta-

Uets

ripuib

men pro fuo in hunc Difcipulum afle&tu , manum cjus ultró ar

NY

que«

U:

cxamc';uc fingulis plagis fuis ex ordine admovit , unde totus colli

CC!?S

s

De $. Thevüa Apoffolo,

367

dl

fcens amoris tgne exclamavit : Dominus meus, & Deusmeus. Sic nimirum

ovicula illa,quz aliquando é faucibus & dentibus lupi rapacis erepta eft,

lguüipus:

onge fuavior & gratior eft guftui humano, quàm illa , quz fimile peri-

ts

culum non experta eft:. O ! quantüm gaviíus eft optimus ille Paftor,

m p

dum tandem pott longos labores & fudores invenit cviculam illam

dul

perditam , quz in defcrto à reliquo grege feparata aliàs periiffet ; non

Vif of

punivit eam , non baculo percuífit, non diris & afperis verbis tratavit,

or4tm

l

ed (ummá cum benignitate excepit: Impouit in bumeros [uos , & veniens do- Luc,1 &

m

qmuim convocat amicos Ó* vicinos , dicens illis: Congratulamini mibi « quia inveni

evem, qua perierat.. Flodie hoc in S. Thoma Apoftolo verificatum eft,

T

j] üte

dum oviculailla perdita à bono Paftore non duntaxat inventa , fed et-

iam é luporum infernalium faucibus erepta ac redemta eft, aliàs inter

rf

pracipitia infidelitatis xternüm peritura. Ah!fitale gaudium DEUS

at

& Homo Chriftus de invento uno peccatore veré poenitente ; quare

m

ergo teilli tanto tempore fubtrahis, ó anime mi? $i fecutus es Tho-

t Hiue

mam errantem, quare non etiam illum fequeris peenitentem ? Dic pro.

m

inde cum illo ex animo contrito & humiliato , proftratus ante pcdes

d

Crucifixi amoris tui: Dominus meus , & DEUS meus. Magnos fuos affe-

du

&us ille paucis conclufit verbis, quia nec dolor de peccatis, nec amor in

ombülþf:

JESUM plura illum loqui patiebantur.

uid tu?

gtl

: Duraeratilla petra, ex qua Moyfes,Dux & Legifer Ifraelitici po-

( 10&&". |

puli , copiolas quondam ope portentofz virgz fux produxit aquas;

Percu[fit petram , fluxerunt aque.. Durior hac

petra erat Thomas incte Pf.77,20,

nf

jf

dulitate fua : venit enimad eum Maria Ma

gdalena, annuntians ei glo-

M

riofam Chrifti à mort

uis Refurre&ionem: Vidi Dominum , &* bec dixit jo.10. 18.

TE

n h] hO'

mibi &'v, Quidad fauftis(imum hoc nuntium obflinatus Thomas ? No»

a

eredam, Venit Petrus,& vix prz infolito gaudio fe ipfum capiens dicit

1

p

Thomz: Surrexit Domints veró, Quid rurius Thomas? Nos credam, Ve. Luc.3434.—

l

nerunt & cateri Apoftoli omnés hac Ixta referentes : Vidimas Dominum, jos.20:* $.

ii

T

uid ad ifta incredulus Thomas ? Nifividero in manibus eiw; fixuram clavo-

Di*

vum, & mittam digitum meum inlocum clavorum , & mittam manum meam in latus

ejus , non credam. O durum cor! o faxeurn pe&tus! Venit tandem ipfe

u

!l

n

4

melioris mundi origo Chriftus poft o&iduum clau(is januis in cxefia-

culum, ubi & Thomas cum cateris Difcipulis przfens fuerat, & con-

! ng

verfus ad' Thomam ait: Pax tibi Tboma , iufer digitum tuum buc ,Cv mitte in

bt

manus meas , G affer manum tuain, & jnitte in latus imeum ,

6 noli effe incredulus,

1030

fed fidelis. Quid hic exfpe&as,

i

j/

anime mi ? percu/fit petram, & fluxerunt aque.

Percusfit Chriftus virgà virtutis fuz, & virgà Crucis fazeum cor Tho-

y

mz , monítrans iJli SS. vulnera, latus apertum , & dulcis(imum Cor

1 mwüï

W

fuum: & fluxerunt; aqua ; aqua videlicet lacrymarum de petra illa durif-

Q

ma?

[

368

Gd»id&atia d.

fima: Non eredim . nen credam, Unde amore divino faucius, & novitate

i

hucio

Yi attonitus, cüm cicatrices gloriofas pretiofiífimi Salvatoris fui tan-

geret, manumque im latus divinum mitteret, totus eolliquefacius

Jorts,d

tinete:

amoris igoe, clamavit: Dominus meus, & Deus meus! quibus verbis profi-

tebatur illum, qui pauló ante tantà curn ignominiá crucifixus fuerat,

ferrati

non tantüm fuum, omniumque creaturarum effe Dominum , fed &

& facu

ipfum Deum, O! beati digiti, ó0! manus felices, quz adintima usque

nifet n

Redemptoris noftri penctrárunt vifcera, ipfumque Cor JEfu attige-

habo

runt , in quo funt onimes divina fapientiz thefauri, Difce hic, anime

Qi«

mi! quid tibi poft tales ac tantos lapfus tuos, quibus gehennam , vel

fus 3À

faltem purgatorium imcruifti, (itimpofterum agendum, & quàm folli-

a

citus effe debeas de malis compenfandis, & ferventiüs bona agendi,

Tendu

INoli effe incredulus , fed. fidelis,

Quit ,j

6, Paralyticusille, qui triginta &

o&o annis Hierofolymis ad pif&i;

ytievoj

pam probaticam , quinque porücus habentem , iacebat infirmus, me-

f agm

ritó fibi gratulari poterat, quia in Chriftro invenit illum hominem, qui

midica

oa.5:7,

tam diuturnis, & defperatis adhuc mederi poterat malis: Hominem non

l &i

habeo , ut, citm turbata. fuerit aqua ymittat me in pi[Ginam, — Coterüm aque

Tf r

hujus probaticz pifcinz fuerunt rubrz, denfz, & fanguine vidimarum,

lh ts

quz in illam ex atrio templi per canales fulsterrapeos flucbant, immixe

o prac

tz, in qua piícina & illud ligaum erat, ex quo Crux Chrifti fabricata eft.

d

$, Tb, Vill, Omnia hac illis fa&a funt in figura; Pifcina Paftionem Chrifti prafi-

iot; d

&* $. Ant. gurabat, quinqueautem porticus, in quibus jacebat multitudo magna

Hiroy

Pad.fer,6. languentium, quinque ejus SS. Vulnera przfignabant ; lta S, Tho-

Pod

pefl.1. — mas Villanovanus: & S, Antonius Paduanus; Pifcna eft Pa[fi Chrifti»

t

Dom.

quiuque porticus quinque vuluera. ejus &c,

fticam hodie venit, & mox fanatus e&, ,ægro—-'

4j

Quad,

Ad hanc pifcinam my

277

tus quidam magnus, quiin periculofam animz inciderat paraly(in; &

Tütits

hic erat Thomas incredulus & obftinatus ; quamprimüm enim Angelus

W&m |

I!:'zvg ? 6'

Domini, hoc eft, magni confilii Augelus , Chriftus Dominus in hanc pifei-

üram

nam per Paffionem fuam defcendit, & nunc ut gloriofiffimus de mor-

Vitorj

te , Diabolo, & peccato triumphator refurrcxit, de novoin gratiam in-

iitred

firmantis Thomz hanc falutiferam movit pifcinafri, & (azatuseff.. Aus

inquit, quomodo propter unum beinisem Dbomam

tatay

Theophi, di Theophylactum: Vide,

m in

son dedignatus eft ita condefcendere Dominus , & latus oflendere , ut [alvét anitmath

$, Ber, Wnam, Supraquod S/ Thomas Villanovanus ; Di

fcant-Pr.lati , quam come

K qu

üt

ipij?u «

A. wi[fis ovibus follicitudinem exhibeant , fi pro wuna [ola Dominus appattit , omtis.

S.Chry/o

&. follicittde , omnis labor unius. anima. negotio minor efl..— Piüs S. Berrhardus:

Viïidm

inGlf. ad Magna ves anima , qua ChrifHi [anguine redempta eft &c. E: $ Ch yfoftomus?

tig patereturs.

lo à

e, 1, &d, Unius anima [alus tanti et , ut ob lwzc Filius Dei fieret homo; tantaq

4p.

Ts 7. Cnit

mggn

,

3

-

De A'?.»?bmd vApofleie,

368

vt

3. Venit aliquando ad pientiffimum Salvatorem no&ru*m, cum ad-

k u

hucin hac mortali vcrfaretur carne, adolefcens quidam non infimx

Id

lortis, & leges bené peritus, petens ab eo, quá ratione vitam potfet ob-

füisrck

tinere xternam ? Chriftus affignabatilli mandatorum divinorum ob-

(ur f

ml

fervationem ; & quia perfe&tiora adhuc poftulabat, ci fugge(fit. ut opes

& facultates fuas diftribueret pauperibus, ut in coelo thefaurum inve-

ii u

niret nunquam periturum. llle hoc audiens. abiit triflis, quia multas

Eu d

n

habebat poffeffiones, ex cujus difceffu Chriftus aliud elicuit argumen-

31c dU

opam W

tum , quoód divites xgre, & valdc difficulter falventur: Unde conver-

fus a2 difcipulos fuos dixit ; Facilius eff , camelum per foramen actis tran: Mattb,19,

van )

n

fire « quam divitem intrare in Regnum celorum. — O fulmen! 6 tonitru hor.

24.

[id agtndh

rendum! Audite, ó divites, S. Jacobum Domini fratrem: Zgite, in- facob, s ,

Quit , nunc divites, plorate ululantes in miferiis ve[ftris , qua advenient vobis. Di- — 13.

al

vitie veftre putrefadte funt : & veflimenta veftra à tineis come[la funt. — Auram

fiui

Q argentum veffrum aruginavit , & erugo eorum in teflimonium vobis erir , &

fioem

manducabit carues veffeas

Icut ignis. "Thefaurizáflis vobis iram in novi[Jimis die-

fonica

bus. Sihoc eft cum divitibus, nolo effe dives ego, fed potiós Deum

Ym

meum rogo cumillo Sapiente; Aesdicitatem , C* divitias ne dederis mibi : Prov. 30 ,

um

tribue tantum vitlui seo uec

€

d

do przclufum eft Regnum coelorum?

j[aria, — Ergo, dices, divitjbus quqdammo- 8.

ia

eíp. M

.

.

^

inime gentium , quia mox addit beni

gnim'm us orbis Serva. Mai:h.,l 9;

Yif p

tot;

4.6,

Zpud bomines boc impo[fibile eff : apud Deum autem omnia: po[fibilia funt.

lo

Hic

oportet, ut audiamus ad majorem tanti myfterii dilucidationem s. Pafcbaf.

H S: Tho-

n

San&um Pafchafium,ita fuperiila przdiétaChrifti verba : Facilixs effca- in cap. 19.

" tri

melum per. foramen aciis tvanfire €oc. pie ac folidé commentantem; Per Mattb,

actint , inquit , Córiflus intelligitur peforatus in Pafftone : per quod utique fora-

)cü ægm'

?nen omnia ad [e, C poff fet

'abit. Ergo & divites, & peccatores terra per

1

H;&

li

infinita Chriíli merita adhuc poterunt falvari ,f1 dignos pcenitentize

?A

fru&us voluntfacere. Et quemadmodum acus bencficio vulneris fzu

hamPlr

u

foraminis

fui fecum filum trahit, quó vult, ita Vulnera pientiffimi Sal-

y

dcmOï

vatorisnoftri, ac prefertim apertum & vulneratum Cor ejusThomam

«mm L

lt

incredulum fuaviflimé ad fe attraxit;in xternum non ampliüs ab illo

ij

feparandum, dum enim manum fuam in latus JEfu impofuit , ac fi fi-

Tl

n

i

-

]um in foramen acüsin gcreret;áb illaacu fuaviíTirne attractus,ad qua-

cunque advcría impofterum pro Chrifto perferenda paratum fe cxhi-

jun

[

n

buit, Sicnimirum ab aucu pe attrahitur falco, fiilli delonge cor rnon-

'»

J [

ftrat ; fic trahitur puer.

fi ruces illi exhibes ; fic trahitur ovis, firamum

"n

I

viridem ei oftendis; fic trahitur pifcis in luminc,fi vermiculum in ha-

Uüomust

mo appenfum confpicatur ; non vi trahitur, fcd amore illius efcz ; fic

ismlw»

]

magncs ad fe trahit ferrum : O facratiffimum & diviniffimum Cor

(ol

JEfu?

A. D. Gintbeï fq?ivalg.

! (Aaa)

370

Cenfideratió &

JE(u! tu etas ille magnes , qui ferreum cor Thomz adte tra—xi&i. u

Thome

anima peccatrix ! quousque adhuc re(iftes divinz voluntati ? quotieste

hus De

ad fe traherc voluit benigniffimus DEus per tot infpirationes , adhor-

maa m

tationes, libros fan&os &c, & tu adhuc renuis venire? quousque clau-

potiüs v

dicabis in duas partes? Evigila tandem, ut quid fopoic gravi fupgri-

patisillis

lat ; & tu quid?

Apac. 34 TDeris?. Ecce flat ad offium , & pul

b

fologos

^49.

$. Memorabileillud cft, quód

E

viris fide digni

s, ac przf criim ijo-

um

anne Boccatio de fontibus admirandis recenfetur, quod in Epiro repe-

actpto:

riantur ejusmodi fontes,quorum aquz iftius funt naturz, ac tanti calo-

ftoBa

ris, ut, fi extin&z faces in ejusmodi immergantur fontes, illico ad con-

p

ta&tum de novo accendantur, Naturx hoc eít prodigium & arcanum,

nalojfe

fed ad noftrum conceptum peraccommodum, Vidifti fepius, Le&or

tüll; hn

optime, quomodo in facra hebdomade Pasfionis Dominice in Matu-

& ïüas [

tino illo &vefpertino in candelabro trigono omnes deleantur candela

Centibo

accenfz, uná folummodo exceptá, qux B. Virginem, ac Matrem dolo-

Gondop

rofam przfigaat ; dum enim omnes Difcipuli , reli&o Chrifto , fugie-

Mltzin

bant,ipfa fola perfecverabat immobilis, € lumen fidei mioiméin ea cz-

Sed ex-

qUbulay

Proy. 31, tin&tumeíl, de qua Sapiens: Nonextinguetur iumocle lucerna ejus.

byloni

18.

tiném erat lumen fideiin Thoma Apoftclo incredulo , & obftinaci:

Non eredam: non credam. Hodieille venit ad fontem vivum, & fax pet

Q vel

ttotug

turbinem Paífionis extinéta de noyo accenfa eft; cerat autem ille fons

amorofus & calidiffimus non alius, quàm SS.Cor JE(u, vere fons gra-

ftp

h

heta:

ls mult

tiarum & mifericordiarum,de quo vaticinatus eft Zacharias Prop

QU af

ZAb 1 3,1, In die illa evit fous peteus Domui David , Ó* habitantibus Teru[a'em, in ablutionem

huam(

If4,12. , 3, peccatoris ; & longé anteipfum Ifaias Vatum divinorum Princeps: Hau-

Cnm

rictis equas iu gaudio de fontibus Salvateris. Et ecce ! vix hunc footem Tho-

mas tetigit, mox novo divinz charitatis igne accenfus exclamavit: Do-

fmde

funj]

minus meiw , & Deus meu, Ecce,quomodo hic Thomas humilis, & pe-

nitens priorem fuam damnaverit incredulitatemn, & hoc magno fidel,

lted C

MK W

fpci, & charitatis affe&tu,& quomodo fe totum Chrifto JEfu Crucifixo

confecraverit in fervum perpetuum, . O anime mi !. quando tu ali-

hmj

t'üecet

quando hoc facies, ut nikil &ibi in mundo immundo fapiat, nifi folus

illit

JE(us? Dicis quidem, & promittis in fingulis tuis confe(Tionibus: Do-

suinus meus , G Desis mens! & tamen, pro dolor! idem femper permanes,

l^

hoc eft. tepidus, & perfun&orius , & utinam nen ornino luridus,

9. Ubi fol refulfitin aquam illam craffam, quam N chemias ex illo-

puteo hauriri jufferat, in quo priüs tempore bclli igais facer fuit ab-

Íconditus, mox refulgente fole vería eft illa aqua congelata in ignem

in nubilo , «cccnjss

magnum : Er tempus affuit , quà fol vefulfit , qui pritts evat

erat cor

1. — (fiiguis maguus, ita ut omes mirarentur. Aqua. cyalïa & congelata

De 3, 2 bome Apofolo,

?

ulti 0

"Thome: Nen eredam ; fed ubi illi refulfit folille juftitiz, qui eft Chri-

QO

tadhy

ftus Deus nofter, ignis in pe&tore illius accenfus eft magnus, ita ut o-

mnes mirarentur; proinde non dubitavit ufque ad extremum terrz ,

d

n

potiüs volare per donum agilitatis, quàm excurrere, ut Chriftum cfic-

ratis illis Gentibus annuntiaret ; hinc deillo affirmat ex S,Petro Chry-

ologo Sylvcfler Prieras, folum hunc Apoftolumuniverfum terr

etümip !

arutir s;;tv;P"rim

Bpioryy

orbem percurriffe , facrum Evangcelium omnibus annuntiando

; dum j 4uyt,

accepto SpirituSan&o moxin Orientem profe&us cft; ubitresM

3895 Ro[s,

-t

kodttt

facro Baptifmatis fonte abluit,in fide Orthodoxa pleniüs inítrux

it, & s (

nfof.

przdicationis focios & adjutores effecit, Inde ad RegionesSepte

pE

Va

nalesfe contulit,unde rever(us inMeridiem tranfiit,

ubiAbyf(linios do- 14 ,5

n -

cuit ; poftcain Perfidem, Mediam, Parthiam , Hyrcaniam ,Scythiam,

& alias regiones profe&us eft, ubique Chriftrum & hunc crucifixum

turcadd

uremd»

Gentibus przdicans, & ftupenda patrans prodigia. Hinc Gad, fratrem

Bayatt. p,

T

U

i

Gondophori Indorum Regis,àmortuis refufcitavit, ut fibi ferret Apo-

1. f. $36.

rifh):h

D)

ftolicz innocentiz Teftimonium. Super prunas ardentes difcalceatu

4

T N

meibit

"l

ambulavit. In ardente fornace illzfus permanfit, & velut tresilli

puett g. Vinceno,

Babylonici,Deo & Crucifixo amori fuo laudes decantavit, Inge

DS*HU-

obfni

]

f. de $, T,.

men, vclut alter Elifeus Jordanem, ficco pede pertranfiit, dum ad cjus

adventum fefe in duas dividens partes, eifecurumiter przbuit. Me.

( I h

Hopere pregrandi mole arborem, quam plureshominum, & elephan-

rv t

jed

ht

