Lsc. 151 $. mo animi cum gaudio eam receperit : Quarit diligenter, donec inveniat 5

mmonüravitvu

"titrnia

ifere

hanc mulierem pulcherrime expreífit Maria Magdalena; perdidit illa

drachmam fuam (pretiofam animamDBEI imagine infignitam ) drach-

.Jlnmund

Diltttom

MM

hn

$. Gregor,. mam Evangelicam, at S. Gregorius Nyffenus , quam acceperas , & quà dives

Udef

INfj. orat. effc&a fueras, ignavia tua perdidifli ? Penitentialucernam accende.. Inclinare dili-

o

j2 mul,

Feat &

Ve (iv

enter ; illam in terrenis affethibus defofJam conquive 5 inventam tolle.

peccat,.

hocMagdalena, Et ecce hodie, poftquam diligenter & usque ad ter-

"Waire

i

ram inclinata multis profufis cum lacrymis eam inquifivit, in domo

0 d

pl

$. Bern.

Simonis Leprofi ad pedcs ^hrifti JEfuinvenit.

O quanto animicum.

J

N U&k&

Cant. ferm. yabilo & inexplicabili ejus gaudio ! & quis dubitet, quin Angeli Dcei ob

)

30.

tam mirabilem hujus pcccatricis converfionem fingulare feftum ege:

j

* Wt

|

lum

4

Lus. 15)10, rint : Lacryme enim penitentium: at Melliflaus, Vinum funt Angelorum. . Au-

Wi

di Veritatem : Ira dsco yolis,

[tu

d

gaudium erit coram Angelis Dei /ftper uno peccafof

D

At

vp penitentiam agente,

Jüg

Vi

dibu,

De

Vg

De $, Maria Mdgdalma.

167

lidWOfSWs?ïfä

DeS. Joanne Apocalyptico refert Scriptura,quod aliquando apet-

L C bt

to cceli oftio viderit fedentem in throno, hoc eft, Filium Dcei, & in cir-

4

*"

Tif s

circuitu ejus viginti quatuor Seniores fedentes.C" i con(peXtu fedis tanquam A4poc; 4, &

Crimmii s;

mare vitreum fanile ery[Lallo.

Per fedém illam Chrifli gratiam accipe, de

lagilun,

qua Paulus ; Zdeaimus cum fiducia ad thronum gratio,ut mifericordiam confequa. Hebr, Y , $;

i tl

mur, G gratiam inveniamus,

Per mare autem vitreum fimile cryítallo

im k

Magdalenam ante hunc thronum proftratam,& in fuis natantem lacry-

enm La

misfubaudi, lmitemur & nos hocmare cryftallinum : Venite, adoremw, Pf, 94, $«

Burlcptimi

6 procidamus. ante Deum: ploremu coram Doinino, quoniam ip[iu eff mare ,.

abilemMayie

ip[e fecit illud Gc.

huodecimant

4» Recordorhic Jofephi/FgyptiorumPro-Regis,quàm duté quon.

[ , quzie

dam ab initio perfidos faos fratres tra&averit, cüm tempore famis fru-

i, guntin

mentum empturi in/Fgyptum defcenderent, quos non duntaxat Re-

l

!

M

n

rila g

——

ï

gionis exploratores appellavit, fed etiam , utfuresin carcerem conjici

ceelellemaii

É

i

;

juilit , ubi miferiin fe revertentes (uam cceperunt agnofcere perfidiam

ys Ht n

ac peccata;,quz in innocuum olim Jofephum patraverant; Dem invenit

mmund lg

peccatum noftrum. "l'andem, cüm omnes ruerentin genua, amaris lacry-

qro; du i

mus (uam deflentes iniquitatem & aflli&tionem, non potuit ultrà fe co-

audite Kinte

hibere mitilfimus Jofeph;quin pariter cum illis in lacrymas folverctur,

T

proinde elevavit vocem cum fletu , dicens: Egofum ofeph . , , O]cula-

G. 45,5.

twqueeft dofeph omnes fratres fuos , C ploravit [uper fingulos. . En! quomodo

»rachmasfäü i

lacrymz fratrum Jofephi animum

ratod

potuerunt commovere,

*

.ad compaílionem & clementiam

mtam p

!

j

D donecli[nü

Chriftus plàüs quàm Jofeph, ubi Magdalena hortatu Marthz foro-

ris ad primam concionem venit , feverum ab initio

pmum p

erga hanc peccatri-

M

D

cem monfítravit vultum

; interim deextremo judicio & pcenis inferni

!

p:äe

fempiternis differens,

W,dow

]

J

quz peccatores, pcenitentiam in dies differentes,

l

l

l

in mundo altero man

erent ; bunt biin fapplicium aternum 5 jufli autem in vi-

jlena;

;

ij

of

1

[

l

!

tam eternam, — Hinc primus timor, pavor & anxietasin corde Magdale-

Matth. 2.5;

?

nx ; unde finitá concione fine

.

mora abiit in Aulam, & in Aula ad inte.

6

gt

y

:1(

/

1

(b

"

i

]

rius conclave fuum , ubi fa&o mari lacrymarum pretiofa exuit vefti-

li

menta, inaurcs & armillas, & nigrum faccum induta fedit in amaritudi-

)

!

neapnimz fux

yer u

plorans die ac no&e fua gravi(fima,quibus Deum offen-

l

detat,

deli&a$ & quia mala

íua grandia agnoverat, ftatuit ipfum

;quiti

l'

adire caeleftem Medicum,cu

m Sponfa dicens: Surgam C circuibo (ivita- Cunt,

3: 2;

1

Q per vicos C" plateas, quaram,

quem diligit anima mea.

Et quia intellexit,

qulnAn

gch

j

u

y

Etum amorem fuum verfari

in domo Simonis leptofi, irruit oppor-

1gUl2

tuné importuné in conviviu

m; advolvitur facratifIimis pienti(fimiSal-

7Y

[

HM

vatoris pedibus,

& quis dicet, quo dolore, quo amore, quibus lacrymis,.

14

üngultibus ac g

Hic vidiffes Luc. 7, 58,

emitibus ? lacvymis capit rigare pedes eju,

. opti-

168

Ca:zþ'der&zia XXF,

optimum JE(um, quomodo velut alter Jofephnon ampliüs potuerit - Edu&aafftdubg

cohibere, fed elevatá voce,& non (ine fuübortis piis lacrymis hanc peeni-

ia peniteni

nitentem mulierem allocutus (it: Ego fum Jofeph» ego Jum 3 Efus, lacrytpæ. - aiwidnon,

tuz moveruntcor meum ad clementiam ; habcs igitur placatum ju-

lii pennas

dicem ; Remittuntur tibi peccata 5 vade in pace, O lacrymz, quàm potentes

s. Supra qu

cítis! Etnoftrzlacrymz, ó anima Chriftiana, ubi funt ?

rrltntium, pe

$. Peccat Adam & poenitensi DEus condonat culpam;fed non poe

- dmm&domiai

Gcn, 5,19.

nam: i fudore vultás ttá vefcéris panc &c, Peccat Eva ignofcit Dcus, fe

jeitor procraf

mox poenam dictat ; Aulriplicabo erumnas tuas &c, Peccat. David,& pae-

*- Til columb

ox poenam

3. R

e

, 15, Bitenti indulget Deus: Dominus tranffulit peccatim tnum, Íed m

sattt ag

addit : Fiius, qui nasus efl tibi, morte morietur, Peccat Ezechias, oftendens

13

tf purc

4 Reg

Legatis Regis Babylonix thefauros fuosex vana quadam gloria; pae-

- hjititdome D

' nitet exinde Rex, fed nihilo feciüs illi paena intimatur ; Ecce.dies venients

17.

N fæ;»i! Htj

G auferentur omnia, qua funtin domotuas, drt.

Peccat Jonas inobediens

n PupUio u

DEO, dolct pauló poft animitus in perturbato mari, fed mox in poe

At ttipitotcaf

nam illi preparatur vivus carcer: Et preparavit L'omintts pifeem grandem

at lpl

ut deglutiret illin,, Peccat & Magdalena.dolet de peccatis,& absque mo-

- Uemiliereil

raà Deo & Homine Chrifto remittunturilli peccata,non tantüm quo-

! Qtomodoi

ad culpam, fed etiam quoad paenam, dum proftrata ad pedes JEiu ple:

1

l

"1 um hum

!

narias lucrata cít iodulgentias & plenisfimum Jubilaum ; Vade in pate.

i;

Actsitafe v

O felicem peccatricem ! Et quxcaufa tantz gratix & iníoliti benefidiif

hi

ï

:

)

LT V

300 GCT/&U.-

Obíervat Joannes Geríon, quod lacrymz de corde veré contrito

Áj

[er n de

ins: Digi

prodeuntes tantz fint efficaciz , utipfi Deo quodammodo imperent;

Wtj

queendo — ut omnia dunittat, eümque mitigent,quantumcuoque priüs fuerit füc

MTM

Dom. p. 4-cenfus; & Joaancs Trithemius: Magoaa , inquit. cít uulitas lacrymae

h. .in(rafcdäcit

jo.Trith." rum, quia oullum efttam grave peccatum, quod contrinio. lacrymis

n

l, 1. bom,

Spönfa:

nondeleatcomitata, Proinde non ampliüs mirandum eít , quód

MM

ii

14.

Deus Adamo & czteris poenitentibus remiferit, quidem culpam , 1e

i

$. Ambr.

Uljtere

non paenam temporalem , quia, prout obfervat D, Ambrofius , lacry-

mz contriti animi illis defuerunt , lacrymz enim veniam nor poftue

N mïmem

ferm, '4.5,

lant. fed mereatur ; caüfam nopn dicunt, & inifericordiam cenfequune

TM f

tur. Exquibus facilé eraesrationem , quare paenitenti Magdalenz

Nütoffe

Vfor qol]

à Chrifto Domino plenisfimum Jabilaam fueritinfinuatum ;. Zmit-

t untur tibipeccata : Vade in pace, quia lacrymis [uis. eepis rigare. pedes eju y 1«

E[cäbar.

* RI nci

l; 3. Coli.

crymz enim, ait E(cobar,fant compendiofa via ad fanctitatis verticetrs

Ui

Dümm

P

& ti illatibi defunt ,faltem pl

!

/

Chbr, , 2

fummum bopnum.-

!

oretcor tuum propter o enfum Deum,

P

L

fet. 5.

. 6. Colambaà Noé

m

10 quondam poft diluviam emiffa, cüm non

T hls

verfía eftalcumin Arcam ; Ex-

Tj

inveniffct, abi requicfceret pes ejus; r«

il

ftey

mba

Chy

fiin

tenditque manum füam, & apprehcnfam intulit in Arcam. Colu

eau«

[

à), Ciy;

R

i

J

De $, Maria Mdga'aie;iä.

169

plv

fedu&ta affiduo gemit.& cft fymbolum, tefteBellarmino de gemitu co-

Tyms i

jumbz.peenitentis animz ad Dominum fuum poftliminió redeuntis ;

hm i .

undeDavid non aquilz, non accipitris, non milvi, fed columbx à Deo

jtur ln

flagitavit pennas: Quis mibi dabit pennas fisut columbe , " volabo, C requi-

d

Pf $AT.

y, um

efam. . Supra quod egregiéle Blanc:

'emitus ille columbz eftdolor

(int!

poenitentium, petentium recipi in Árcam Noe , id eít , in Ecclefiam, in

]pamiett

flatam & domicilium juítorum & in coelum ; Dum corvus ,id cít, im-

poltt D

penitens procraftinans, adhzret cadaveribus.

ccat Daitin

"Talis columba fedu&a , &ad Noémum

fuum ( Chriftum ) redi-

i fedmorptd

ens extitit & Magdalena noftra, dum noluit cum corvo diutiüs adhz-

achias ol

rere fxtidis, fpurcis & luxuriofis cadaveribus , fed ur cognovit, quàd JEfus Lue. 7. 37,

;dam gt

accubui[fet ia domo Pbarifzi, attulit alabaftrum 5 & flans vetrà fecus pedes ejts, la«

u E:.e;diesmï:-

(rymi copit vigare pedes ejus , €& capillis capitis fui. tevgebat , & ofeulabatur pedes

7

Jonarindte

ejus , C uugeenjo ti

*

s

ebat.

Adveite , utcognovit,avidi(fime enim falutis

j fedinti?

fux atripuit occafionem alibi forfan non habituram

; &tu, animc mi,

T dul

tamdin exípectas ?

as d

l

De muliereilla Sunamitide, Elifzi Prophetz

hofpita,reccnfctScri-

ajpontantut

ptura, quomodo in amaritudine animz fuz ad dictum Prophetam ve«

p

netit , & humi humilitcr proftrata ambos Viri Dei pedes apprehendc-

lauttis ii

rit, dicens intra fe multiscum lacrymis : Vivit Dominus , € vivit anima tua,

non dimittam te,

4. Beg. &,

TE

ï

Voluit autem Giezi eam amovere, fed non permifit

30.

orde vet

:

g

Elifxus: Dimitte illam ; Anima enim ejus in amaritudine eft.

mmOdO lmP(m

En! typum in hodierno Evangelio expletum, Venit Maria Maz-

m

dalena in amacitudine animz fux ad JEfum , apprchendit ambos pedes

i unlito f

ejus, & intra fe dicit; Vivit Dominus , " vivit auima tta , non dimittam te2 &

ontrt

cumSacra Sponía : Tenui eum, non dimittam, V oluit quidem Simon Pha.

afr,:;

C411,55 4

,ndum &^

rifxus eam à Chrifti pedibus amovere , fed noluit benignus Dominus

udcmC"l

Päfüu

hanc a fe abjicere filiam prodigam & oviculam errantem , nunc denuo

m

bf(mus j

ad Paftorem fuum revertentem, fed cam paterno defendit affe&u : Dj-

mitte illam : Auima enim ejusin amaritunine eff * quia Deum, omnebonum

yeniam

ordiamt

fuam;tot offendit peccatis,fed nunc fuper omnia, & ex toto corde dili-

yi

git: Propter quod dicotibi : Remittuntur ei peccata multa, quoniam dilexit mul- Lyc,

nitent

9üm. Charitasenim eft mors criminum , & vita virtutum.

-7f 47

ii

ptdz

!f

7. Jam incipiamus Vefperas, Primus in cis Pfalmus ita incipit.;

gl

ht me v

Dixit Domims Domino umco : Sede a dextris meis , donec ponam inimicos tuos [ca-

13[]&"3

"

Pf. 109, I,

m

kellum pedum tuomum, — Quid hoc eft? Hunc ipfi(fimum Pfalmum Chri-

er o

ftus quondam obiecit Pharifzis ac Legifperitis ,'ut illum folverent :

[

[

Congregatis autem Pbari]ois interrogavit eos $ Efus , dicens Quid vobis videtur de Matth. 412e

cmlæ!

1

€hriffo? Cujus flius eft ? Dicunt ei: David. —4it illis. Quomodo ergo David — 41,

j

Sede. à

Jf

W fpiritu vocati eum. Domimnum

l Afam'

j

A. D, Ginther Feft,

: dicens;vDixif 3Dmim Domino ànso:

dextris

170

Confideratio XXF.

i olanima!

dexteris meis, donec posiam iuimicos (cabellum pedum tuovum t Obïör?a hic c&m

S, Hieronymo, quomodo Chriftus hic Do&ores Judxorum expreffe

nt00 pari t

docuerit, Me(fiam feu Chriftum non effe purum hominem , ut ipfi au-

i crquing

tumabant, fed effe Hominem Deum, (ive fubfiftentem in perfona ver-

vapantelf d

— V Caterür

bi; ita eniminterpretari , &intelligere nos oportet przdi&tum Piol.

Miéenocb.

mum: Dixit Dominu,hoc eft,Deus Pater, Domino meo;hoc eft;Filio fue

lgttnainh

in hunc, loc,

incatDato , Sede à dextris meis id eft : Sede mihi modó à dextris meis, me:

Amientistm

Orig. hic.

cumque nunc quieté in zquali-poteftate regna fuper omnia 5 donec po-

-titrti magoi

niam inimicos tuos [cabellum pedum. tuorum , usque dum in noviffimo die o,

—— Duurtoncun

mnes inimicos tuos, qua(i fcabelium, fubjiciam pedibus tuis, Sub-

- llD : t

atedem Cha

intrat hic antiquit(fimus Origenes, qui per inimicos Chrifti peccatores

fubaudit; Dew; inquit, ponit inimicos Chrifli

[mbellum pedum gjus , R6n ad p

. Hf papere

ditionem , [ed ad ipforumi (alutem.

uali de Mpj

zcad amulfim hodie in

S. MariaMagdalcna funt agiinplcta, v,i;L

-l prodipac

enim Chriftus Dominu: in zdibus Simonis Pharifxorum Principis di-

- i li * r

Ícubuit, mox venitnota illa in civitate peccatrix poenitens ac gemens,

OE M

& feip(am faciens (cabellum Domini, vim lacrymarum ob adiniffa de-

A o pedes

lia profudit, confitens publicé Chriftum verum Deum ac hominem,

ilnm & a

& qui poteftatem haberet remittendi peccataj. proinde tamdiu ad pe-

! Milotm

des Chriíti, ut viliffimum fcabellum, jacere voluit , donec ab illius ore

perciperetillud confolatione plenum: Remituntur tibi peccat a, vade inpa.

Üjtimug, j

,c€. En! hic formamhabes, anima peccatrix , quomodo pari ratione

Md corami

Luc. "]s 58. Chtifti pretiofi(fimi Redemptoris ac Crucifixi amoris tui dcbeas fieri

— Mu

Luc. YO. . fcabellum, non ad perditionem tuncin die judicii,fed ad tuam falutem.

Anlttim m

39.

[mitare proinde S. Magdalenam femper, quafi fcabellum ad Chrifti pe-

AURb i

jo. 11, 32. des fedentem : Si confideras hodiernum convivium : Sraxs retrà fecus pe-

"ls verba

Si domum Marthz fororis ejus;

Cant, , 3. des ejus , lachrymis cepit rigare pedes ejus.

N pide

Matt. *7, Sedens fecus pedes Domini , audiebat verbum illi

H5,

Si fu(citationem Laziti

"tiimo D

6t,

fratris ejus : V idens eum, cecidit ad pedes ejus,

Si Chriftum in Cruce pen-

L

. 0«

jo. 30 17. dentem: 5«b umbra illius, quem defidera

verai, [edi.

Si fepulchrum Domi

À dl

ni: Erat autem 1bi Maria Magdalena ,

C altera Maria [edentes contra. feptl»

Aeloggge

chrum, . Si Chriftumà mortuis refurgentem: videps JEium , procume

M

qjl mnoccmar

bit ad pedes ejus, & JEfus

-ad eam dixit: JvoJj mt tangere, nondum gnit

^i

^l

ajfeendi ad Patrem.

EY

d pedes Chrifti jacet Magda!enakpæniiens.

Ettu

Ecce femper a

l

ü ïm

SQ Aüg- Wo

quid ? Petra illain

Cades bis à Moyfe percuffa ( Gemina- perculfio

í uþ-

intrat hic S. Auguf(tinus, duo ligna Cruch fignificat ) ]

argiilimas profuait

l

tttig lo

16.in jo4n.

[^

cator !

7;6(1: fttiyl

Pf.11; 20.

undas: Percuf)

it petram,

€ fluxerunt aque.

E

Ét cor tuum, Ó pec

W'Iltetro

durius hac petrà & faxo exi(tat ? Cervu

s, fi vulneratus, vel veneno

W li

fal

h.

[

,*fcïpenti; infe&us cft , n fomcyivxoï falutem fuam quarit ac:iüvcf"

"Nirlag

A

I»t

De $.. Maria Magdalmd,

T

&tu, ó!anima Chriftiana, telo peccati faucia; ac lethifero infe&a vcde-

hdzctm aj

no,non pari modo cum paenitente Magdalena ad fontem vivum , de

Qmminem ij

Cruce cx quinque; SS. vulnerum canalibus uberrimé in falutem tuam

m inpettu

4

|

promanantem anhelas?

tetpradidun

i

g

&

$. Czterüm miraptur, & quzrunt facri Do&ores , quare B. Maria

eohocel t

Magdalena in hac fua mirabili converfione nec ullum verbum adChri-

a denttms

ftam pientisfimum Salvatorem fuum cffata fit? An fortaffe prz dolo-

t Ompia; n

ris interni magnitudine linguam fuam non poterat folvere in voces ?

jn novifimod:

Ex quarenon cum muliereilla Chananza clamavit : AMiferere mei, Domi- Matth,

1j.

vdibu us

be,fili David : Filia mea ( anima mea) male 4 Demonio vexatur? Cur non

2*,

s Chiligc

cum eadem Chananza ad pedes Chriftiad menfam difcumbentis pro-

TL

ftrata, fe pauperculo catello comparavit: AVam C Catelli edunt. de micis,

Mattb. 15,

qua cadunt de menfa. Dominorum fuorum ? Quare non .cum filio prodigo

27.

"

(unt adimy

L]

lm;;

filia hzc prodiga dixit: Surgam, & ibo ad patrem meum ( dicam eitPater, pec-

orum Driol

eavi in celum & coram ie? Cur non cum Davide pcenitente exclamavit ;

Luc: 15.18,

vhiten; 4t (

Delica juventutis mea, & ignorantias meas ne meminer is, Domine?* Quare non

cum Jacob pedes Chrifti tenens, & lacrymis cos rigans , Divinatm be.

Pf. 54 7

um btl

Jamac ht

nedi&ionem & abfolutionem petiir ; Avon dimittam te , mifi benedixeris mi-

pi? Nihil horum facracommemoratScriptura. | Et quare faltem non

Gen. 3 25

jnde d

26.

, donec 0U

clamavit: O Domine JEfu! propitius eftó mihi peccatrici , en! abyffus

nl t rg!:.ji

"

abyffum invocat , abyíTas miferiarum abyffum muifericordiarum ; peccavi

nl !u'»;

& inalum coram te feci, fed doleo animitüs , quia Dceum meum, fum-

omGdQ

pris ul

(

mum ac unicum bonum meum, oftendi, ignoíce,Domine, ahignofce !

impofterum millies mori defidero, quàm in talia relabi peccata , pro-

d ad tüaf ;

K]um J

indeà pedibus tuisnon difcedam , donec audiam illa. ífummz con-

il

folationis verba : Mulier , vemittuntur tibi peccatatua, Nihil,inquam,

n untti

lat

(Ili

horum ad pedes Chrifti locuta eft poenitens Magdalena, &tamen à

í

j

benignisimo Dotmino plenariam confec

uf

j

O Prodigium!

N

uta eft indul-gcntiam : Vade

iflur if

li

J

in pace .

Ad

dilueidandum hunc facrum conceptum,obferva, quód tria in

fepult

t (

J

homine loquantur etiam fine lingua & vérbis: imprimis loquitur fan-

73

FM

guis innocenter cffufus, ut Sanguis Chrifti & jufti Abelis : Quid feiffi? ,,, 4.10

Vox Sanguinis fratris t&i clamat ad. me de Terra, Secundó loquitur cor gj 1.,

.j

hnmanum ; Annam Samuclis matrem confule: Porro Anna loqueba-

4

l

turin eorde fuo, tantumqte labia illius movebantur, & vox penitus non audiebatur.

f p[fmm !

"a

Tertio loquuatur ad Deum lacrymz noítrz , unde David ait:

T. Feg. I,

"

Peï'gu

jj

j

dAuribus percipe lacrymas meas, & Poeta: Intesdum lacryme pondera vocis babent.

Jut

l

[ mjl'b

Agar interroga,quz per lacrymas morienti filio à Deofontem impe-

TMM

travit : Er. fedens contra,. levavit vocem fuam , € flevit.

Efau confid

c- ngo 2*'19

u

eju-

tà; qui perlachrymasbenedi&ionem paternam extorfit: Cumque

16,

ji

(Y)2

latt

172

- Copfideratió XXF..

Genjan, latumagno fleret , motus Ifaac dixit ad cum

e

L]

In pinguediuz terra , Ó invore culi

apitistontes

38.

defaper é&c.

Ezechiam attende per lacrymas mortem fugantem, &

& Kad tot

tttit quantu

4, Reg, 50, Vitam fibi prolongantem : Flevit itaque Execbias fletu magno &c, . Et nun«

3.

quid mulierilla vidua in Nain perlacrymas filii defun&ti refufcitatio-

rfmis tam ind

Luc.?, 13,0em a Chriífto impetravit? Quam ciomn vidiffetDominus, mifericordia motu (i-

adelino dep

juditb, , per eau dixitilli; Noli flere, Civcs Bethulienfes lacrymz ab ipieritu libe-

a peroffos p

18.

rarunt; Fadus eff fletus-& ululatus mag

ia donec|

nns in Ecelefia ab omnibus, öpe( multa

- horas ná voce clamárunt ad. Deum , diceutes : Peccavimus dc.

lh X amore

Ex his colliges, quomodo & lacrytnz apud Deum vocem habeunt,

tnin Cuceg

& qualiter amarisfimz , &inílar rivuli & perlucidi currentes lacrymz

Mncordis mei

paenitentisMagdalenz ad facratisfimum Cor JEfu,plüs quam miilenz

Ammum bo

aliz linguz;locutz fint,illudque divinisfimum Cor ad impertiendum

i pof

deli&is veniam,& ad elargiendum gratiam ac mifcricordiam difpotues

iWalcinerem

rint; & inflexerint, non enim tantüm aliquas, fed ingentem lacryma.

At o fam

rum copiam profudit , unde Evangcelifta: lacrymis cepit rigare pedes ejus

ts trag

Lut, ?:38.

qui facratisfimi pedesJE(u ex itinere erant pulvcrulenti;quos nihilo fe-

I r i

Pet. Cell, ciüs.lacrymis fuis abluit, & purificavit: O lacrysa ! acclatnat Petrus

TU Püneribus

6, 12,

Cellenfis, tu portas vefringis Inferizi, vincis invincibilem ,ligas omuipotentem. nat«

tgttrchorosAnvcb

fragium es vitiorumy, portusque naufragatorum,

Et tu, anime mi fortaffenec

Ttitetti ! a

unicam lacrymulam , quód toties peccatis tuis Dominum ac Deum

Müttunc Qigm

tuum tam protervée offenderis, ha&tenus profudiíti ? ó cautes! O rupes?

temporalia plangis, & xterna negligis; quid eritaliquando dete? Áu«

ls

$. Epbrem, difaltem S, Ephrem : Ploremus bic paululm, ut non plangamus illis eterzim, -

ferm, de

9. Olimin Deuteronomio mandavit Deus : Erír vita t2 quafi pene

CO)

compunt, densantete. Supra quod S, Leo: Chrifus,inquit, efl vita tuta pendensin Crtie

animi,

Xl

(e, Hacinquam, vita Chriítus crucifixus femper crit in oculis nofltis,

lm; pr'

Deut.28, cujus folusafpectus curare poterit omnia animz noftrz vulncra: Fr*

66,

tres, fubintrat hic S. Auguftinus, ut à peccatis fauemur.Chriflum crucifixum im-

S.Leo fer.. tueamur, quomodosqui intuebantur. ferpenteim eneum indeferto , non peribant more

8. de P.f. fibus ferpentum. Num, 1, Etquam gratum hoc pretiofisfimo Servatori

Mi

qt

$, Aug.in. noftro;ex eo patet, quód aliquando ad S, Gertrudem dixerit: Filia, qui

u

joan.e. 6.. amamer Crucifixum in vivis intuetur, eum amanter ve[picere Crucifixus in bora more

Bayrr. in

tis dignabitur.

Pian. $, €,

/

O ! quis

dicet , quo dolore & amore hanc vitam faam in Cruce

Oïep

N

pendentem in monte Calvariz afpexerit & contemplata fuerit B. Ma«

.

p

":... &X8TC. d.

xia Magdalena ? Ploravit illa quidem, prout dicturn eftin domo Prin-

Tlüs Q

W

cipisPharifxorum peccata fuafed nondum tunc temporisgnara, quane

atj

'Gïeq

to & quàmimmenfo DiviniSanguinis pretio Chrifto Domino amorl

007

Perad

fuo ftatura eff:nt dehitta illa, que deplaogebat : Verüm, ubi vidit ipla

mtm ]

Oftoh

praícus in Pa:tione Chriftum in Cruce pendentem , & quinq

uc roiel

"m

1]

fa'ngul-.

Be $, Maria Mdgd:zlzw.

175

i, Cl

fanguinisfontcs de facris ejus vulneribus in ablutionem peccatorum

em ais

fuorum, & ad totius mundi falutem fcaturientes,quis, obíecro, explica-

iui, l

re poterit, quantum tunc creveritin corde ejus dolor & amor,& quibus

iA ret

lacrymis tam indignam Domini fui necem deploraraverit ; protnde,

ufririunt)

cim deligno depotitus fuit miti(Tumus orbis Redemptor, & pedes ejus

ab n

clavis perfoffos potuit contingere & amplecti, non ceffavit b ofculis

ii o

& plan&tu, donec lacrymiz inilla deficerent. O pientiffime JEfu! fimi-

j

liaffe&u & amore accordis compun&ione mihi opus effet, fite vitam

Voocemt.

meam in Cruce pendentem intueor. — Percute, Domine, duriffimam

urreots li

petram cordis mei virga $5, Crucis tuz, ut diffiuatin la

te, ó /'ummum bonum meum , offendi.

;-hxymas » quia

lüsqumtit

adimpetud

Tandem poft gloriofam Chrifli in caelos afcenfionem (eceffit B,

ordandi

Magdalenain eremum,ubi 3o.annis vitam fan&iffimam in affidua poe-

veetitem lt

üitentia, & in fumusa aufteritate, herbis íolummodoó & radicibus arbo-

rum victitans,tranfegit. LHic verificatum fuit illud : Columba mea in fo- Cast, 5,14;

pit rj n

qti ub

tatinibus petre, in caverna materie , hoc eít, prout exponit S, Gregorius M,

in $$, Vuineribus , & in Corde JE(u erat habitario ejus, donectandem

L acdamatia

at

inter choros Angelorum ad divinum Sponfum fuerit affumpta.. O fe

lix poenitentia ! quz tantam gloriam Magdalenz peperit, Si feque

m

ymínurn 4 '

vis, facnunc dignos peeniténtiz fru&tus.

ial

uindo t^

um

CONSIDERATIO XXVI,

j r u

m Peöjenm?

DeVita, Przdicatione, & MartyrioS. lacobi

tin od

rc!ïï

(

Apoft, Ma;.

jrifut d

f; /

(iii

Pro Feíto S. Jacobi Apott. Maj,

"

il

: non D]

!

Poteslis bibere Calicem, quem ego bibiturus fum . dicum

.ONI!UO i

d

ei? Pofumus, Matth.20,22,

ni

T

)f TL

Ofeph Egvyptiorum ProQch;c;lim adfratres fuos, in fumma ege-

m

Hii IUU

ftate framentum ab ipfo flagitantes,quafi ad alienos& ignotos du«

i

plaü [

riüs locutus eft : Exploratores e[lis G'c.

on,quafi eos non amaret, (7e, 41,

nd

1m l ft

»

ait $. Gregorius M, imó ad hoc eum compulit fummus amor, ut

I

o^

eos per advería exerceret & ad faniora excitaret confilia. Voluit

i

fD

t

avtem Jofcph quàm maxime adver(is exercereDenjamin juniorem fra-

V'UDI

(li

u

j

-':r.fm fuum , cui occulte calicem fu

um in faccum mitti juffit ; 5cjphsm Gopp, 44,2.-

j

(

3

autem

j

174

Cm/ïa'era:iev XXV[.'

/

autem meum argenteum, C pretium, quod dedit , tritici pone in en faci juniora, — iil du

v Zeduo

ut fic occafionem captaret, eum quafi furem tra&tandi & capiendi, quod

& factum eft, fed ad bonum Benjamin &c, Ecce mirabilem agendi

nb C

är;,iuquit,nu!!

modum Jofephi Patriarchx cum fratribus fuis, quos quidem juíte ob

Ícelus oliminipfum commiffum punire poterat, Sed quid, obfecro,

aitpramio at

, peccavit Benjamin frater ejus uterinus & innocentisfimus , ut eumtan-

ttipraceptam,

s. Ambï,

quam furti reum conttituerct? Reíp, S, Ambro(ius, Scypbum mifit , utfr-

|

At eusmuracul.

lib. de jo

:

trem quom diligebat pid fratide vevocaret, veum flatuit rapine.ut obfidem teneret graa

t dperitatibu

feph.

wk. Audy

Prov.

tie &v — Uadeeum tenerrimé amplexans cateris pratulit fratribus &c.

3.

O amor ! diligit && corripit,

'wi, & mwifi

12.

t Tresfdel

Ita prorfus agit Deus cum am

icis & dile&is fuis: Amat & cajiigat;du-

AApoc. 3.

riüs prz czteris illostra&tando, & calicem Pa(Tionis fuz cis propinan-

ARt0pt0 Og

19.

Exem-

adldhemicam

do, nteos magis evehere, & exaltare poffit in xterna gloria,

plumhodie habemus in S. Jacobo,Apoftolo Majore, filio Zebedzi, &

^0 tote f

Mariz Salomz fratre S. Joannis Evangeli(tz, & Chrifti cognato fecun-

tnDaji

düm carnem , cui benignus Dominus , quia ambitioni plusculüm in«

Atgtamicos, q

dulferat, fed mox correptus refipuit; calicem Pailionis fuz (ficut quone

rttum, i

dam Jofeph fuoBenjamino)inter omnpesApoftolos primó in faccümi-

Titam d vita

Mattb. ^.

^ (it,intefrogans cum Pereffis bibere calicem, quem ego bib.turts fum? Audi re-

.

itnt hoj

fpon(um: Peffumus. Obíerva hic fpecialem honorem à Chrifto $, Ja-

!Hf i

cobo exhibitum / dum enim ipfemet D.i Filius primus calici Pasfionis

! fhonte T

fux labiaapeplicuiffet, inter omnes Apoftolos dile&to cognato, & Di-

m fdett

fcipulo fao Jacobo eundem Pasionis calicem propinavit, & configna-

TA Diry

Salimer. To, Vi t illum, àit Salmeron, citías in colum fabduceret, ut gratum effet fpectaculum

i ] (;va

u

lz.tr, 3$.

[antis . AAngelis fuis. cupientibus jam fecum. aliquem Apo[lolorum. Chriffi vider,

ib

( M (os

luraimprafentiarum de hocían&isfimo Viro nobis hodie funt dilu-

ftqtts

ldu

cidaada,

Wil

lt

2. Mirabiliter Deus hominem ad fe dehoc fzculo nequam vocate

f'duob'usjliis li

j

affolet.

Baruch Propheta commemorat , quàm citó omnes creatura

l

W0

Baruch.53.. etiaminanimatz Dco vocanti, & mandanti obediant : Qui emiitit lumen

ltll

323-

T

& vadit, & obedit illi intremore. — Hoc lumen fol eft: Qui folem fuum oriri f4

iqummmlfer

Matth. $s. (je fuper bonosc* malos;Obedit autem fol mundi oculusDeo Creatori fuo

e

1UllncquO(

cum tremore, hoc eft, celerrime, & ad omnem nutum, ac fi Dominum,

f ad

Bloria

ac Deurn fuum agnofceret, Poftea defcendit Propheta ad ftellas ac pla-

fn

$, Bonav.

M

netas, dum fubjungit : Srelle autem dederum lumen in cuftodiis fuis , € latata

Mgl

UM

bexam, fer.

funt i vocata funt, &* dixerunt : Adfumuss & luxerunt ei cum jucunditate,Supra

40,

ï!

Id

, Ml

quod egregie Sanétus Do&or Seraphicus: 5rellis, inquit, anima compatas

àfnay

rur, quando vocatur à Deo per in[pirationem, c ipa curvit per defiderium.

Mattb. 44

alis quoque ftella fuit $, Jacobus Maior in Compo

flella, quàm.

Tb

Es procedens

i

-b ] citisimé Chrifto Vocanti ad mare Ga;ijæum obtemperans:

thiát

üom

,

^.

De $, Jacebo Apoft.. Maj,

i7y

Vr f

iideilit ais d fratres Jacobum, Zebedai Flium , & joannem fratrem ejus in

udi&capicndi,gg

navi cum Zebedao patre eorum, veficientes vetia fna , & vocavit eos ; illj autem [Latim

^

Sub

intrat hic

8. GregoriusMagnus:

$, Groegor.

mirdiets

reliclus vetibus & patre. fecuti (unt eum.

t quiem i

Ecce, inquit, nulla adhuc Dominum miracula facere vidcrant ; nihil ab M. in boe,

co de przmio zteroz retributionis audiérant: & tamen ad unum Do- bíc,

Sel il i

Mimus um

mini preceptum, hoc, quod poifidere vidcbantur, obliti funt. Quanta

nos ejus miracula videmus ? quot flagellis affligimur ? quantis mina-

ophumdn

obfntonty

rum afperitatibus deterremur? & tamen vocantem fequi contemni-

ratalit lrl

mus &c.

Audis hoc, anime mi? Time,nealiquando audire debeas;

Voiayi , & venuifli ,

Proy,1,24.,

3. Tres fideliTimos fibi quondam elegit amicos Rex David, qui

YT

js r ao

contempto omni vitz periculo , percaítra hoftilia usque adcifternam

pa tl d

Bethlehemicam penetrárunt, utei defideratam afferrent aquam : 4rru- 2.. Reg. 23«

16.

rc,fi[ichbcö'iï

perunt. ergo-tres fortes caffra Pbiliflinorum,c* bau[erunt aquam 'c, — Chriftus

Filius David, & plus quàmDavid,tres quoque peculiares fibi in vita fua

rilicopnati

ioni plucit

Íclegit amicos, quos ut plurimüm fecum voluit habere przfentes , hoc

eft; Petrum , Jacobum & Joannem.

Filiam Jairi PrincipisSynagogz

nis u (f

s rbl

mortuam ad vitam revocaturus tres przdi&os Apoftolos elegit , ut te-

.

N

ftes effent hujus mirabilis refufc

itationis à mortuis: Et cum veniffet domum, Lus, 8s $

-I.

ibztum[um? Ü

cmä Chfi 0U

won permifit intrare (ecum quemquam , nifi Petrum , &* $acobum , &* Soannem,

Ubi in monte Thabor transfiguratus eft, folüm his tribus Diícipulis

k

»

imuscalici?asüg

Xl

L

o cognits L

tanquam fele&

oribus gloriam fuam oftendit: E poff dies fex affumit Mattb, 1

jE[us Petrum, & Sacobuns, & 3oameom fratrem ejus, & duxit ilos in montem ex-

I,

3inavit,&f0"g'

cel[um feos|um , & transfiguvatuseft antceos. . Inmonte Oliveti precatu:us

m f

ad Patrem, & fuam manifz(laturus triftitiam, eosdem Diícipulos prz-

gpum O V

j; hod

fentes habere voluit,ut tcftes effent fanguinei fudoris, quemadmodüm

priusfuerant in monte Thaborzo divini fplendoris: Era(fumpto Petro

AMatth.26,

ulonequ"

LA

€ duobus filiis Zebedai, cepit coutriftari, r moftuseffec"c, — OObferva hic, ani

me mi, quomodo pretiofi(fimus orbis Redemptor Chriftus his tribus

31-

jto od

t0yl a

Apoftclis tanquam familiatibus fuis mpaxima fecreta mauifeftaverit ,

atque commiferit, & quia priüs in Transfiguratione ejus viderunt glo-

ul

WW

(rett

tiam, nunc quoque viderentillius agonem & dolorem, & fic difcerent,

Do

'viam ad gloriam effe hic Paffionem : Cateros , ait hic Origences in per.

if

Dotti

'fona Chrifti, federe juffit t infirmiores , YV05 ut firiniores

volo collaborare mecum Orig. i&

u

jp

in vigiliis & orationibus,

bunc loc,

lil

M

gfia ll

dflw-m

4., Recordor hic illius Jacobi Patriarchz;de quo recenfetScriptura,

quódà matre fua Rebecca, quia mitis,lenis, & fuavis erat moribus, plu-

gt m

rimüm fuerit dile&us , cui & benedi&tionem fingularem ab Ifaac Parcé

&

j

jin

fuo obtinuit: Aebecca diligebat Jacob &rc. S. Jacobus nofter,quantü«n à B.

i

d

U

Gen. 2.5$

wW'

Maria Salome Matre (aa , & cognata B.

V. MARIA fuerit dile&us, ex

e

mpmn&

[

€o

26

Confideratio . XXFI1.

eo patet, quód pro eo, & filio fuo juniore CHRISTO Domino fuppli-

d quiampia

Mattb, ^9, cem libellum obtulerit: Díc, ut fedeant bi duo filiimei ,unus ad dextram tu-

Mict,atque ido

^T.«

am, C unuc ad . finifram. in Regno tuo,

Iredicatur X

L]

Sic Bethfabeeà Davide R

ege,anni

s , laboribus , &in&rmitate fati-

tituigenarioy.

fcentéimpeníiffimé poftulavit, ut non alium RegniSucccfforem quàm

imecadellicu

3; Reg. Y,

filiumra fuum Salomonem declararet: Inclinavit. fe Betbfabee, &* adoravit

R ao C dey

Regem s ad quam Rex: Qu

D

id ti

&i inquit, vis ? quevefpoudens, ait: Domine mi,

1. Confileremus

16,

t juréfli per Dominum Deum tuum ancille tue. Salomon füius tuus vegaabit poft

x Criusad (

me ,C ipfe (cdebit in [olio meo &c.

En ! alteram Bethíabeam in Salome,

"dum funm,

Matre filiorum Zebedzi, conditione quidem inferiorem , fedin peti-

vtatfofpitium

tione fua non minüs audacem : Dic : at fedeant €vc.

^pttunt eum &

Voluit nimirum hxc malier fagax, ut filii (ai effent in Regno Chri-

Qen4l. fti,ut Jofeph fub Pharaone, Pro - Reges: Zueris fuper domum meam, & ad

^nta hocell f

49.

tui oris imperium cuntlus populus obedict ; uno tantum Regsi folio te pracedam,

Mrlimefe F

Voluit. iilos effe, ut Daniclem in Regno Darii Pcrfarum Monarcha:

Wiam imecele

Dan.Y4 Ev auteis Danicl conviva Regis , & bonoratus fuper omucs ainicos ejus, Voluit,

MLLUTA

I,

illos effe, ut Mardochzum fub Affuero potentiifimo centum & vigipe

tlgnem zz]ug

Ef, $115 t feptem Provinciarum Imperatore, de quo Scriptura: Hoc honore co

luxi:fcndcrcthono

dignus eff , quemcunque Rex voluerit bonorare.

*

At Ttti! i

sed durior fuit Chri/tus huic mul

ieri,quà

m fpcrav*ci*a:-, Qüi'aan-oxiä,

MR MEOQE a

petebat, & periculofa: Nefeitis, quid petatisc?e, — Fuit tamen in hoc cxate

-litane lo d

dita, fubintrat hic S, Thormas Villanovanus : Ad minus in.boc Regnoceulo-

A^ hLC den

