myfleriutm confilii (ni, dixitdue, cogitationem fuam in eo effe , ut omnem terram fuo

fubjugaret imperio. Hocin Chriftum quadrat, ait Tirinus,ducdecim ho--

uDaftq!

upriad?

diccligentem, & crcantem Apoftolos. tanquam Miniflrosaulicos & fe-

cretioris confilii arbitres, acbellatores fo:tif.mos, quorum operá

m

joJor

yiil

omnem terram)fuo fubjugaret imperio, & dulcijugo ;inter qucs & Bartholo-

l

mzum vocavit ortu Galilxum, & conditione piícatorcm, qui Cappa-

i

tti1

u

docibus , majori Armeniz, & Indis legem Chriftianam annuntiaret,

ult

pen

Chriftique imperio omnemillam fubjugaret terram.

tj J

rat autem miti

fimus Salvatorantequam duodecim defignaret, &

"

deli

rgOSSll

g

geret Apoftolos , pernodans in oratione Dei , ut eis orando ad Patrcim ;

t(€, 6, 12.

j

gratiam, ac

Ápiritumingentem ad tantum Apoftolatüs munus rité ob-

us ]

eundum

» orbemque terrarurn ad Deum . convertendum impetraret,

Ü Juad

j hn

Hoc ora

jl

tionisexercitium à divino fuo Magiftro apprime didicit S Bar-

)

j

l

tholom

zus, de quo refertur, quód centies de die, & centies de no&e ad

t

um

" dlcs P

"l

Jcum oraverit , ac fic Apoft-ol

ica cjus vita quodammodo continua

ol

(68)3

quz-

zää !

"Cenfideratio XXXHI,

De reliquis Difcipulis fuis 'lamyeütatur.Chriüui:

Rc(p. $A

quadam fuerit otatio,

ul Madi.

AMatth. 26, Non potsiffis una bora vigilare ts

ecum ? Sed S.Bartholomzo particularis ac-

quàd centies in die , & centiesin no&te a

tiliatio Va

40.

cedit gloria & prerogativa ,

te in Deum elevatus fuerit, oratio

:

fceforum

$, áug. f.

Deum oraverit, & fic femper men

ft elevatio mentis in Deum : Orans jeremias ,

ait S. Auguflinus,

b inqu

!

45. 4d Fr4. cenim €

éres.

confortabatur in carcere, Daniel inte

v leones exultat , tres pueriin fornace triptie

LUA

Diabelo &"t, EtS, Bariholomaus pet

r fl um

diant, job in flerquilinio triumphat de

virtutem orationis tnorbos iníanabiles curavit ,

leprofos mundavit ,

li dofr

Vi ul

cxfis vifum reftituit, claudos ambulare fecit;mortuos fuícitavit, innues

meros ad fidemOrthodoxam convertit: & ficut quondamn juniorTo-

t8 aiiqti

fuper carbonces accenfos

bias hortatu Angeli per cor pifcis exenterati ,

f Qump

& perfumum ejus fugavit Demonem:

Cordis ejus particulat

VU extremi

Teb, 658. pofitum,

eius extricat. omne. gerib Daimoniorum five à Viroy

[

l

!

fi [uper carbones ponas, fumws

4

iteulns!

fire à muliere,

ita ut ultra non accedat ad eos,

(Ubi obfervandum., quód pet

Fs

& alii ardentem orationem re&te intelligant,

fumum iftum Lyranus

txdimuroy

m fugaturomne genus Dazmoniorum.)

Ita S, Bartholomzus

"OR u

per qua

zimones imperi«

et ferve

ntem orationem fuam mirum femper in D

à

ln (

um exercuit , quos non duntaxat in idolis Gentilium

compefcuit, fed

At tüb; f

ferant,eiecit,

& in Orcum

& hofpites àp

luribus corporibus , quz inva

T. quoy

mifit, Tanta vis & virtus

ferventis orationiseft. Et no

s miferi heu

fotibt d

of

lris orationibus fumus!

uàm tepidi , diftra&i & perfun&torii in n

lummirabil'm

? Hinc re&te S. Chryfolo,-

Viltghy Mir, [

uid ergo miramur, quód pihilimpetremus

$. Chryfol. gus:

In tentationem vadit, qui ad ovationem non vadit,

1, /ed fdäor

Occurrit híc mihi invi&iffimus;ac glorio

Gfimus populi lfraeli

4 Uatjt]

ferm. 45.

5

.

Arcam foederis pet

i

,1

tici Dux Jofue , qui

Jerichuntem civitatem , cüm

UE Durm

feptem dies circumduxi

fíct, tandem per buccinas Sacerdotum, & per

'aset,ü&ripmra

30/':6a ^0. fonitum tubarum ruentibu

s muris expugnavit ; /gitur omui populo yod

"t

bus tubis.poflquam in aures multitudinis vo

x, fonitusque intrte

l

ferante, & clangenti

!

puit, muri

lico corruerunt ; & ajc

endit unusquisque per locum,

qui contra [e erat v

li, N

Deus bone!

quàm admirab

ilis hic erat modus

l

ceperuntque civitatem &c.

l

Al cot f

per clangorem tubaru

m expugnandi Jerichuntem

? Quare Jofuenon

tïldohh

at inftrumenta.puta,

z'

;

bellica applicab

arietes militares, tormcntlai otmn-

3

bardss, gladios,

hiftas, fagittas ? &c.

1;1']'3

j

fecit Gedeon D

ux [fraélitarum forti(fimus,

qxui þ:um

h

Mty,

Simile quid

trecentis viris deno&e intempe

fta ininnumeros irruit Madianitas;

lofione eorum ca

(tra fubvertit:

æüm!? !

clangens tubis, lagenarumque comp

vorum éircuitum elaugitts

Dfrg 0

D

Quando per[onuerit tub

a in mantumea, vos quoque pev c

aft

UOs ca

qud. 7.18.

Hxc & fimi

lia iilis quond

am facta funt

l(

& conclamate, Domino & G edeoni.

süüm ?

TAE

jn figura, Sed quid, dices,

per ejusmod

i tubarum fopnum;

urbem & cg-

m

hii

y

gr; inimicorum fubvcrtgntiqm,

nobis prafiguratum elt *

MT

Refþ'.

De $, Bartbolomao 4poft.

239

en d-

L0 partitl

.. Refp. S: Auguftinus, quód per di&tas clangentes tuba: ]*eïfkhumcm

& caftra Madianitarum cvertentes , ni] aliud fubaudiri debeat , quàm

ts tl

przdicatio V erbi Divini ; perfonante enim przdicationeApoftolotum

tus fuent d

. &fuccefforum ejus, mundi fuperbia cum fuis turribus & vitiis collapfa

j $ag

$, zä;ug:e]?.

eft: Sicut, inqait ; tunc. canentibus tubis mariilli ceciderunt, ita & nunc opertet ,

ID

st civitas mundi , ideft s fuperbia cum fuis turribus , avaritid fcilicet, invidia. atque/tr» 106*

hunholomatyt

ytofos muntl

luxuria, femul cum populis, id e[f, ommbus concupifcentiis malis affidua Sacerdotum de Temp

;

gradicatione deflruatur, atque difpereat, INon ergo oportet,ut Sacerdotes inEcclefía

lul

taceaut.fed auidiant Deminum dicentem : Clama, ne c

-

e[fes, quafi tuba gäyalta YOceim

yodam n

tuam, & anntutia populo imeo [celera eorum,

at t

. Hoccumprimis fecit S. BartholomausChrifti Apoftolus ad inftar

ts d u

tubz in extremis Indiz citerioris & majoris Armeniz partibus , vocem

qnicnt Jüre:r«

fuam exaltans, & magna cum virtute Regibus & Gentibus VerbumDci

;ndum, u

przdicans,per quam myfticam tubam, velut alter Jofue, vel Gedeon,

refintil

mundi muros deftruxit , & innumerabiles peccatores ad poenitentiam

S Barhoit

convertit,;ita ut Dzmon diviná coa&us virtute deillo dicere debuerit:

Jamont i

Quod vox ejusiquafi tuba vebemens eratSpir.ganttiumChrifli fidem pradicaret c«.

s conpáiti

.. Hzc tuba fpiritualis excitavit & Polymium Regem , & Armeniz

ecir, i

Proceres , quosá cultu idolorum cum duodccim civitatibus & vicinis

it por D

Regionibus ad Deum verum & vivum,& ad Filium ejus Chriftum JE-

ztionibni

fum mirabiliter perduxit : Erant enim verba illius quafi ionisy & quaft imalleus

e

er33,39..

conterens petras, Difce hic, anime mi, quód uoz axditores legis juffi [;

J

;ic -Chqmi

(unt a.p:zd

Deum , fed factores iegis juflificabuntnr.

müSP

opüli l[ïiï

4. Daniel

, Vit defideriorum & Propheta magnanimus, cüm ei Rex

Balthafar pur

ircatt

fædcfufï

puram,torquem & tertium in Re

gno fuo locum promit--

erdoturm

x'

teret,(i Scripturam manu Dei

i

ia fuperficie patietis exaratam legeret, &

T Wi W 3

!alï

intcrpretaretur, generofum d

editrefponfum : Manera tua fint tibi d dona Dan.

qitui

domss tus alteri da ;

fj UT.

yth !

[

Scripturam autemiogamtibi, Rex, & interpretationem ejus

nf

pl

J

bflendam tibi.

Moxdque liberrimo Dei fpiritu Regi (ua. exprobravit vi-

f

T.

tiaaQUöd cor

fuum contra Deum elevaverit,

jlis if

imipios patris morcsfecu-

t

"

J/

tus fit, idola laudave

rit& adoraverit, & idcirco morte & interitu cffe

di

gnum , hocenim fignificare tria illa verba Div

NU d

Íc

iná manu in pariete

rtipta: Mene, Thecel , Pharos,

Talem Danielem fe exhibuit & nofter S, Bartholzmzus, dum o-

i

mmüh

il

lg[]lw

mnes temporales divitias,

f,

corporis volupta:cs, & mundanos honores

rth

fubwlfï

gencro

P

o animo contempfit ; dum enim Polymius Armenix Rex ci

multos camelos,

aUrO, argento,gemmis ac margaritis pretiofis onuflos

n'

äg (

in Ggaum gratit

udinis peculiaris ei fubmififfet:có quód regiam fuam fi-

"

bc Mu

liam à Stygio lib

craffet.tortorc,S.Apoüolu*s libere refpondit : Ero zibil . Antonin,

p

ro fuo/fer. de boc.

T

li

fþumiani requiro, non enim ignorabat, quæolim à Chrifto Magift

audie- àanilo,

Cþn/z'a'emz;'gz XXXHI,

240

s Granaten|

Mattb. 19, ax;dä&rat,

& didicerat : Facilits eft ; cacol tva per fovamen. acss rmn]ïre,qüm di-

g bentr.

yitcm intrave in Reg

aumceloerum, Perquem divitiarum coptemptumS,

245

niliapr.

Bartholomzus fib

i aditum paravit.& invenit apud Regem,quem exin.

tmafo Do

decumuniverfo Regno C

hrifto lucratus cft, Diíce ex hoc,

anime mi,

ia ifta terrena fint defpicienda , ut Chrifti

Job inter t

quomodo,

& qualiter omn

rf

& vitam confequamur ateraam : Veruntamen exie

Philipp.

3, gratiam inveniamus,

detrimentum e[fe , propter eminentem. [cientiam jE[u

vf funden

$,

fiimo, ait Apoftolus, osmuia

x Jobvefl

Chrifli Domini mei; propter quem omnia detrimentum f eci,

( arbitror ut ]fgr:qrd;a

udreniS,

st Chriftum lucrifaciam.

tune quáfe

Jaco

bPPatriatcha ubi advertit,

quoód in familia fua adhuc cfï&nt ali«

uaidola & idololatrz , & q

uód Rachel fugiens aurea patrie fui Labani

bilut [ op

IQnacofpori

furata fueritidola,ea confracta,ve

! liquefaéta fübter tercbinthum defos

iraddit $

dit, & fictotam fuam

familiam idolis expurgavit : Dederunt ergo ei otmnts

?0 ionra

Deos alienos , quos babebant,

inaures , qua erant in auribus corum, at ille infodit e4

intbum. Parcius mi

Jacob, cür aurea iftorum idolorum frufta

1« Amor

fubier tereb

.

ftiufus? quare non faltem ea erogáfti

EOR

non in me

liorcs familiz converti

"laitumC

in pauperes? g. Typotius& alit,

neullamimpofterüm domeflici ejus

ftliminió redeundiad priftinam ido-

18 cidr u

haberent occafionem & anfam po

lolatriam.

Per terebinthum autem

Crux Dominica adumbrata efl;per

tht v

Deorum (imulacra

deftru&i funt : 18

Titgemipan

uam idolorum cultus & inania

Daltas u

Typot. in

rebintbus, inquit,

ea arbor e[t, [ub qua

infodit Patriarcba jacobus figna, Cruxo it

dolomaniam obruit falo & folo,

refinam fundit ita. (alü

UM

l(agog.

quam,qua unius Dei cultu i

oc& $, Bartholomzus fecit , dum

WJ' Wtdlï [

brem anima buicy ut illa corpori &t

lium idolis Crucem erexit , &

magna virtute Chriftum

90 Migpo d

deftru&is genti

* Jaterifta idola adorae

gl?um th&

Crucifxum barb

aris illis gentibus pradicavit,

baturin Ármenia

famofum illud idolum nomine Aftar

oth, per quo

*AMam pel

at, quo deftru-

h

iif

Dazmon fua dabat

oracula, & populom mifere decipieb

&o & dejc&o, S. À

poftolus multor

um gentilium ac prx

fertim facrifi

ïm u

*

(um apud Aftyagem impiisfimum

j

culorum odia i

níeconcitavit,quiip

0f

Regem accufárunt, à qu

o mox tecntus,

& carceri mancipatuseft. — .

m )

fe Chriftiathleta , S. Bartholomxe; Agedum

tj

$, Aged

um genero

jam tempus

eít, ut tead cruen

tum ac horrendum pares agonem , quia

PU atutin

fa&us es mundo, Angelis & hominibus.

Jofeph ; caftisfi^

W iimp,

:

fpe&taculum

ere,quàm

tf

mus ille Jaco

^

bi Patriarcha filius maluit pallium fuum demitt

dere. & impudenti mulieri conífentire

: Qui relidto

Gen, 40,

gratiam divinam per

En'! redivivum

hodie Jofe-

LUTM :

ÀAQ.

in manu ejus pallio, fugit.

& egreffus ef foras.

Apo

ítolo Bartholomzo,

qui potiüs pal-

phum in fan&o ac caftismo

fu

i vivus dare & derclinqucre voluit,

lium,plüs dico, pellem corporis

«ob

uàm ut gratiam Dei amitterét,

&impiisidoloru

m cultoribus contene

0y

OVie

$Q

Lud. Gran.üret: fempiterna ri:g, loquitur in

períona hujus

S. Apoftoli Lud

eu

$

D-Gimb

N

De $, Bartholoriao v Apoff,

241

ij

cusGranatenfis, qua mortem ne[cit, que lacrymas ignorat, que malorum omnium (erm, de $.

Copttptr

[

expers, C bonorum omnium compos eft , corporis tei pellem tribuam, immortalitatü AAp. Bartb,

P us

——

veflem illico pro ea percepturus, itaque libuter me carnificibus excoriandum prabeo ,

€ cucfixo Domino meo pellem offero.

t hoc,itit l

end u

Job iater tot adverfos cafus lpoüquammomnia amiferat, furrexit , €*

30;.1 3 100

fiidit veflimenta fua, & ton[o capite corruens in terram , «doravit, C* dixit : nudus

i erintitts

ne foturt

egre[fus (um de utero matris mee, C nudus vevertar illuc.

Ubi obfervandum,

quod Job veftimenta fua non ex aliena fcideritimpatientia (Prout be-

tüimqu f

n€ advertit $, Jo.Chryfoftomus)fed potiüs ex geserofa & heroica refo-

lutione, quà fe totum Deo ad omnia perferenda tormenta paratum cx-

adhucdità

putie Ls

hibuit, ut,fi opus foret, & ita Divinz placeret Majcftati,etiam pellem &

omnia corporis membra pro Deo lubenti animo vellet confecrare,un-

vobinthum d

duf

demox addit Scriptura : In omnibus bis non peccavit job labiis fuis , neque ftul-

1l

tum quid contra Deum locutuseff, — Ecce alterum. Jobum in S, Bartholo-

ia iif

j

"

mzo; qui Amore Dei nonfolüm omnia terrena reliquit& contemfit,

jdolorun:

j

"

(;ltem ead

j

Hj

!

"

z

fed &ipfe, cüm nuncferreis virgis effet flagellandus,& poft hanc cruen-

1

tam lanienamCruci affigendus;in qua vivus excoriaretur,ipfe fibi priüs

jm domdtt

yd prilitat

exuit & fcidit fua veftimenta, non ex indignatione, fed ex (incera& in-

tima in Dei voluntatem fa&a refignatione , cum Vate Regio in coe-

dumbritd

ieüru&a(um-.ïg

lum ingeminans : Quoniat ego in flagella pavatus fum,

Pf: 37,1^.

— Jonathas, ut amorem fuum erga Davidem probaret: Diligebat enim 1. R

hu fput

eum quafi animam (uamy quid. fecit? Exfpoliavit fe Jonatbas tunica, quà erat

$.

uv f

indutus, C* dedit eam David, & reliqua veflimenta

fun usque ad gladium C avcum

225 tv

virtutt r

fuum; C usque ad balteum, Plüs S. Bartholomzus, quàm Jonathas, dum

in ignum vchementis in Deum amoris nonfolüm velftes & tunicam,

dl iil

qroth

J

d M

fed & ipfam pcllem dedit & vitarn, plüs daturus etiam pro inimicis fuis,

fi'plüs habuiffet ; hicin veritate adimpletum fuitillud Veritatis; 774-

,;cbat, W

jerem charitatem nemo babet, quam ut animam fuam ponat quis pro. inimi-

reieum

n

( füiafo

j

emum

PIIS

. 6- Olim

'præccpit Deus, utvi&imz & holocaufta detra&á. priüs

tl

m

pellefibi in altari à Sacerdotibus litarentur: Derra84 pelle. boflie, — lta

Leyit, t,

Jomzt

agnus matutinus & vefpertinus quotidie mané & vefperé communi-

r

(

us populi impenfis Deo oblatus, priüs excoriari debuit, exinde veru

O,

j

J

ligneo erat affixus,lentoque igne in ara toftus,& fic in gratiffimam ho-

1 dcmllwcs

ocauftihoftiam à Deo acceptabatur; Hoc eff. quod facies in altari s

48105 Exod, 46,

l' nmC:W'

"

anniculos duos per (ing«los dies iugiter 7c.

Talis agpus veru ligneo Crucis

m !

affixus queque Bartholomzus extitit :

Fuit excoriatus, ait S, Thomas, « o Tj ,',,-,,.

omfoäl*

Deo tanquam verus

01

TU

7

agnus in bolocauflum offerretur.

er. de $.

«q

u

Jacob ovibus inter Labanum & (c dividendis virgas

: populeas &

Barib,

g

amygdalinas ex parte decorticatas in canali,ex quo bibebantaquas,pro-

u

j

j

j

[j

& D. Giniber Fefl.

Hh)

pofuit,

p

242

Confideratio — XXXIHI,

pofuit,ex quarum afpe&u fa&um eft, ut & oves (zmqiles&' variegatos

nspcllcmifjü

g corport

Ge. 305 conciperent faetus ;

Pojuitque eas in canalibus , ubi effumdebatur aqua , ut, càm

55.

veni[fent greges, n

te oecslos baberentvirgas Cc,

Per di&tas virgas variegatas,

upfimedot

ffent candidx & rubicundz, doGi(limus Quaresmius

lo

itaut ex parte €

Chriftum flagellatum & crucifixum fubaudit,ibi enim erat candidus

Etecce n

& rubicundus.candidus per innocentiam,& rubicundus per paffionem,

kuorem, C

ex cujus afpe&tu & confideratione ovesChriftianz ad aternam gloriam

xhedrain qu

deítinatz fimiles virtutam foetus oportet concipere ; $i Chrifum Domi-

ioemfeptetm

Quarefm.

t0, l, €, 6, num,

ait, elediam virgam de radice Seffe nudatam , & decorticatam , in totque

) Butholoma

hus Vincen

]&&. 3'

partibus vubicatam, & livore a[per[am contemplabimur , fleri batd poterit , quin fti

memoriam menti noffra non imprimamus, & [anctos Pafftonis frutkus pariamus, —

atl pelley

Helt. x 242.

Hunc vitx & fidei authorem ac confummatorem JEfum , qui pro-

trnentiotem,

pofito (ibi gaudio fuftinuit Crucem, confufione contempti , (rbi imi-

divvitam fem

tandum propofuit magnanimus nofter atque gloriofitlunus de mun-

iatis pradica

do , carne & Dzmone triumphator Bartholomzus , qui confufione

O miribile

contemptá (uftinuit flagra,opprobria, Crucem,excoriattonem & mor.

fetma d.

tem acerbiffimam, dum primo flagellatus,poftea capite deorfum pofr-

Qu

to, & pedibus rc&o itinere ad caelum verfis , in patibulo fufpenfus ha«

Votnilescen

rens peromnia membra à planta usque ad verticem pellefuit nudatus,

lts rdiqui

& vivus incredibili cum dolore excoriatus, ut demonttraret orbi,quàam

Yotm i m

angufta fit via, quz ducit ad vitam, & quàm difficilis fit illis in coelum

Ti d n

Lsud, Gra- ingreffus, qui hiccutem fuam & ventremcurant : Zjramus , aitcitatus

l

"

Qyermifttnr

;

nat, fer. de Granat, atrociffimum boc fupplicii genus nusquam. ante vifum, Satbana in[ligan-

ftriabiCyi

S. Bartb, — te exéogitavit, uod C acerbitate fua , & novitate & diuturnitate Apoflolum innná-

"Honeexre

9'. r

nilfim? cruciavit : fed quia ad petram, unde excifus erat, attendit , hoceft ,

"! euod s

ad Chriftum flagellatum & crucifixum, ideo etiam gloriofe triumpha-

"otem [

Mattb. 11,vit: Mentis oculis, pergit idem Granatenfis, in Crucifixi Domini fu. simagintm

" Tiher

I^*,

defixis, incredibili memis alacvitate triumpbat.

Difceruríus ex hoc. qualitet.

.fclt. dic ls

reanum eclorum vim

Gen. 57,.-

.

pat.

:

itur , C? violenti rapiunt illudf Obferva: Non V?no-

* VIliBeez

13.

lenti,fed violenti, Qualisestu ?

:3

"yto Qu

7. Czxterüm, quod ovis inter

luposeft, hoc quondam innocens Jo-

"ibtloriam

feph adolefcens inter perfidos fratres fuit, vix enim à p

atre amandatus

"lb

ad illos in Dothaim perveoit, mox eum tunicá nudaverunttalari ,

&

"t Er

polymitá, miferuntque eum in cifternam veterem , ubitunicam ejus

NUTN

Gen. 51.

Vatiegatàm intinxeruntin fanguipe hzdi, & fxde dilaceratam remife-

Vi

runt ad patrem : Vide, utrium tunica filiütui fit . annon?

quam cim cognovi[fet

V

35»

oravit jofeph.

pater, ait: Tunica filii mei e[l, fera pefJüma comedit cum, beflia dev

ntaxat

' atem, Lb

0! typum hodiein S. Bartholomzo imple

tum, dum non

t ad

candidá fuá tunicá , quà indutus folebat ince

dere , à perfidis fratribus,

M o

-—

po-

quos ad Chri,(tum volebat convertere, fuit privatus, (cd &ipá cor

ns

: * t

De 5, Bdrtlm)amca Apoff,

143

i

ris pelle miferandum in modum fpoliatus, quam fanguinolentam pel-

TT

lem corpori detraétam nobis hodie oftendit & exhibet Eccle(ia : Ecce

Itgoait

fera pe[Jima,hoc eít beftialis Barbarorum crudelitas, devoravir filium meum

Bartholomeum,

i Qutoi

ment at

Et ecce mirabilem, & ha&enus nunquam vifum, vel auditum Prz-

sperpfun

dicatorem. — Chrifto, pretiofisfimo Redemptori noftro, Crux fa&a eít

ttmmiud

cathedraiin qua brevem quidem,fed virtute przflantisfimam fecit con.

S.Viuc.

Si Cs

cionem feptem tantüm verbis conftantem. Similemferé concionem &

Ferr. fev. de

dicthe t

D. Bartholomaus fecit,ubi enim excoriatus,& vinculis folutus fuit, te.

ftatur S. VincentiusFerrerius,eum circumpofitá circacollum faoguino:.

Dirbeimb,

upiia

OB-P.

TT p4rim&:ug.

lentá fuá pelle velut ftolà facerdotali admiraptibus omnibus locum

$. $. conc.1;

JEum , qu*

eminentiorem, quali pulpitum confcendiffe , & Chriftum crucifixum,

Mattb., ^. $»

t

juftis vitam fempiternam,& impiis peenas zternas in gchenna ipfis pra.

t4m «terpnam,

ilms at

paratas przdicáffe : ibunt biin [upplicii fempiterna.jufti autem in vi

qi coni

O mitabilem Pradicatorem ! Modicum fed bonum.

Qua finita

Greg- Tü-

jationermtat

brevisfima; fed emphatica concione juffu immanis(imi T yranni capite

Y0h, in Yit4,

tedeor

truncatus cít,& (acrum corpus ejusterrz mandatum, Verüm, cüm im-

Jo füfeti

pii Gentilescernerent,quodChriftiani ex finitimis locis accurrcrent, fa.

a

cras ej

us reliquias venerandi caufa , erutum corpus ejus plumbez arcz

elefuimot

P/: 33.21,

J

conclufum in mare projecerunt ; fed benedi&tus Deus , qui cuffodit omnia

offa covum, & unum cx bismon conteretur , hanc quoque plumbeam molem

ocillis nl

4j d

l

non permifit interire , fed manu Angelicá ad infulam Siciliz Liparam

direxit,ubiChriftianià Deo moniti has facrasreliquias magná cum ve-

, a

nerationeexceperunt, & magnificum templum in ejus honorem zdifi-

Af

cárunt,quod facrum pignus fucceffu temporis Deneventum, & tandem

gendit, i

vioft r

per Ottonem Il, Imp. Romam translatum eít, ubi hodierna adhuc die

in lafala Tyberina S. Bartholomzi appellata, in marmorea tumba re-

wf

quiefcit. —Sic bonorabitur , quemcunque Rex voluerit bonorare,

Eflh. 6,9,

ya od

L

-$. Colligeez his, anime mi, quanta fuprema civitatis debeant effe

ena N

gaudia.pro quibus oportuit ipfum Chriftum tam indigna pati, & itain-

,

1

trarcin gloriam fuam.. Con(idera infuper omnes Apoftolos, $5. Mar- Luc. 24,

jmian

h

|

:.

i

tyres & Ele&os univerfos, quoniam nemo eorum venit ad lucem, nifi

^46,

yam

per Crucem, Et tu folus (ine Cruce eó cogitas pervenire ? Abfit; Ego di- Lur. 22,

n

j

fpono vobis, ait Chriftus, ficut difpofuit mibi Pater meus Regnum.. Patet rneus

29.,

ub,mmcäm(,

difpofuitmihi Regnum cocleíte & zternum per labores & dolores, per

t

humilitatem & Crucem, ita & ego vobis difpono, ut per fimilem hu-

l

,

dl J IJ

W[

militatem, labores, xrumnas, perfecutiones, mortificationes , dolores

Aug. in

[l

i

& Crucem adidem Regnum perveniatis: 5i quotidie,

inquit S, Augufti- 5

j

Manuali,

Ü ff

Dus, nos oporteret tormenta pevferre « fi ip[am gebennam longo tempore tolerare,

,

U

us, libenri[Jüne omnia bac [ubire deberemus,

M

u

n(

Cbri(ium in. gloria fu. viderepoffem

(Hh) ?

aco-

244

Con[ideratio XXXIII.

Jacobur Patriarcham animabat quondam ,pulchri?tudo/Rachcüs,ut

;æm mwit

hmdomare!

Gen. 9,

propter eam patientiffimo animo cun&os perferret labores; Videbantur

20,

elli pauci dies pre amoris magnitudine. Etcurnos non animet formofiílima

hum foum, a

l: i hundi

illa Rachel, coeleítis gloria, qux poft exantlatos in hoc mundq labo-

res & dolores nobis parata cít in fponfam *

5

W Ht GT

lofas pugnas cum P*hili&a,c-is'in-

al pdlle K

Davidem excitavit ad plures pericu

1. Reg, 18. eundas fpes premii; Num parvvum, ait; videtur vobisgenerum e[fe Regis ? Ega

i, Q nos p

25i

autem [um vir pauper & tenuis, proinde pugnabo & decertabo alacriter

Vr aderf

cum hoftibus, ut ad illam perveniam dignitatem & coronam. Anima

pe sst

p

Chriítiana, En ! potes fieri amica , imó fponfa Dei tui in caeleiti Re-

C0

S,Greg. gno : fedadverte; Ad magna premia perveniri non poteft , nifi

per magnos la

bom.37. bores &v, Si a(piras adcoronazm, parate ad puguain.

f

cátens ulccnbuä fe-

in Evang.

Jobo, ubi omnia perdidit, & nunc innumceris

ContraD)

deret in fterquilinio, animos addidit fpes futurz & aternz gloriac vie

tz : licét, dicebatintrafe,modó omnibus fim exutus bónis, licetà ca-

pite meo usquead plantas pedum exiftam faucius, & à Diabolo ulcere

|

pe(timo percuffus : licet caro mea ex fanie ulcerum penitüs computre:

Ícat, & à vermibus depafta minutim diffiuat, hoctamen mihi eit fola-

Atl

g, U: Rurfus ciicumdabþr pelle mea , r in carne mea videbo DEUM Salvatoretm

z

Mit

[

.

Hzxc , inquam , fpes xternz vitz, & effe cum Chriíto, hodie etiam

Vi

animabat in mediis tormentorum flu&ibus S. Apoftolum Bartholo-

mzum , utzquo, alacri & generofo animo conítanter usque ad finem

la

til

gom.8,18,acerbiffimos martyrii fui toleraret cruciatus, exiflimans , quod non funt.

4,Cor.4, tondigna palJiones hujus temporis ad futmram gloriams querevelabitur in nobis, -Et

lo

ii

15.

quod in pre[enti efl momentaneum , & léve tribulationis noftre, fupra modum in

fublimitate eternum glorie pondus operatur. in nobis,

Obierva, quódApolto-

"l ln

lil ao

lus dicat: etermum gloris pondus, O quàm imnmenfa merces & premium'

O homo Chriftiane, audisifta, atque perpendis ? Erige igitur te,& ani-

It

ma te ipfum : fiin hoc mundo tentaris, fi mortificaris , cruciaris, inhr -

taaris, & mille obrueris calumniis, ztumnis , doloribus &c. fufpice

Mtij,

Fipum

ccelum, & ibi regnantem intuere, non enim tibi .cripiturävita ; fed mu.

e

tatur in meliorem atque zternam

o M

Coronidem huicimponat Con

fiderationi Elias Proph&ta, quicüm

"ii

Oris

1.

nunc in caelum igneo curru raperetur, in fi gnum peculiaris am

p

Hodie

Wühtq

4.- RCg- 1'

f:

c

ro pallium fuum reliquit ; Levavir pallium Elie;

quod ceciderat ei,

Potüjt V

t fufpenfus X de-

S. Bartholomzás in curru igneo S, Crucis,in quo era

feu

GdaVerum

I?.

cortícatus, ccelos afcendit, & qui

d nobisreliquit? Pallium fuum ,

tiim "

pellem, quàm ego modó divido,

& tres ex ea partesfacio: Frenum pro

U$ «

"Itf lo

345- 313-

ftit $. 'J'acqb

&4n^4

LT

illis, qui linguam fuam domärc-non poffunt ; 5s equis ,

i

De $, Bartholomeo « Apoff.

24j

udo hd

fræn;: ja ora mittimus ad con]miiendum nobis &v.. Quareergo linguam no-

DO

ftram domare non poffumus ? Facio ex ea ctiam cingulum pro illis, qui

et ftmviln

- ftatum fuum, ad quem creati funt, non exacte & pure ícrvant, juxta il-

)crmuudo li

lud: Sint lumbi vefiri pracincti &*c,' Supta quod Gregorius : Lumbos pracin- 0. Y3.

gimus ,cim. carms luxuriam per continentiam coarctamus, U'acio denique ex

34*

"

eadem pelle & rympanum , cum lemmate: Percuffum vefonat,.. . Sic adver- 5« Cref-

m

fa, qua nos premunt , ad Deumire compellunt; opus eft , ut percu- ??m. 13.

Ceftib0 din

- tiamur adverfis, Cxtera pro mecolligo , & finio.

in Evang,

tonam. At

u in ced

if r

" CONSI

DERATIO XXXIV.

ltcns u

mones Inimicos dedit nobisDeus

eraghtii

ContraDz

:

bónis, lt

Aneelos Cuftodes,

àDiabohit

Pro Fefto SS. Angclorum Cuftodum,

itus com

I;*

|

jen ld

-Angeli eorum [emper. vident faciem Patris. mei,

JEUM t

»xMatth.IS,lO,

I.

[iROa hOdmb

folundit

Ui vel primis labiis facramScri

þturam & Thc—blogiam degu-

ftavit,nonignorabit, credo , qualiter mundus iíte à millio-

ruqicid

ili QIM w

nibus D:xmonum infeftetur, & inquietctur ; ubique funtil-

TTE

:g;

lorumtechnz, &in omniloco ac tempore nobis ifti tarta-

um

,.

rci infidiantur inimici, utin laqueum nos indücant, ad pec-

[ f"P

( i

ï

l

tya, quP

cata pelliciant, &in zternum perdant. Vidit hoc quondam S, Anto«

piusille magnus, quódipfe fol, mundi oculus, prz multitudine D. Vif4 5«

x gt

monum,in perniciem animarum noftrarum vigilantium fuerit obfcu. 417t. -

gtl

i, u

ratus , unde rogavit Dominum; . Quis ey«det ? Etrefponfum accepit;

Humili,

oribu &'.Mï

— .FiguramimóHiftoriam de hac

vVeritate cape fis ex illo demoniaco;

iurfils !

dequo S. Marcuscommemorat, quód adcó ferox & indomitus extite-

rit, ut, licet vin&tus compedibus, ligatus catenis ferrcis,cas tamen velut

t

ftuppz filaconfregerit proinde in domibus amplius contineri non

j

"

potuit, fed in deferta loca ab immundis fpiritibus agitatus,fpeluncas &

ilpat

j

cadaverum incolebat monumenta.

Pertranfiit illac aliquando beni-

y ol

j

cnfus

Axi

Jl

f

u þ

gniffimus JEfus, ad quem occurrit mifer ille energumenus , adoraus

f !

eum,& clamans voce magná dixit : Quid mibi & tibi, TEfu , Fili,Dei altift-

"

j

mi? adjurot

que4s, interrogavit autcm. cum 120-

Mare $ ,7.

3

i

*

5

€ per Deunf, ne me tor

minus:

Á ?"

(Hh);

k

)j

24€

cmf;damaa XXXIF,

Mu: fj

minus: Quod tibi nomen ? & refpovndit mifer? Legio mibi women e

hn

üentiam J

multi f(umus,

Sto hica

dconfeffionem Diaboli attonitus, qüod integra lcgio,hqt

s Jieob

himiam p

eft.íex millia ,fexcenti fexaginta fex Damonü in ruinà unius hominis

nfeítaverint

maturcl p

conípiraverint, &tot crudeli(fimi tortores cjus corpusi

anolanter : J

unde non fine peculiari caufa Chriftus ex co nomen fcifcit

atus e(t:Quod

tibi nomen eft ? O Domine , nunquid jam antea perfe&tum habebas eo*

uj d

Jcobtotmih

rum numerum ? -quare ergo eum inquirebas? Sed obferva: omnis

Chrifti a&io noftra fuit inítru&io ; idco quafivit, ait dc ja INuza , ut

tu?i cuta d)

D? la N-

ts d eum )

£a in Feflo

circumftantes , imó mupdus univeríus ex hoc intelligerent, quanto

Damones ardeant nobis nocendi defiderio , & quot firmnul maligni

Inm, Buf

SS M"b.

O Domine JEíu !

gtl

fpiritus adunius hominis ruinam confpirent &c.

uis hic cum S, Antonio Magno non exclamet: Domine , quis cvadet? —

tht q

, vel denoftra diffidamus f-

toifnerr

Verüm non defpondeamus animum

Cinidff

lute, conftituit enim benignus Deus SS.

Augcelos Cuftodes & Tutela-

res noftros, quorum unus mille, & duo fugent decem miilia ; unde PES

um tl

mdelere w

Pf. 90, Y t, tes Regius : AAsgelis fuis Deu

smandavit de te, ut cuflodiant te in omnibus viü

S. Bern. in. 14j O mira & magna dignatio,& vere dile&io charitati

s! Quis enim?

d ag b

ttt Cimmmun.

hunc Pf. . quibus? de quibus ? quid mandavit ? A udiemus in praíenti cönüäc-

ratione.

ittrodof

titdleit, &

I. Petr. MP

2. Quemadmodum Di

'abolus. adverfarius nofter tanquam leo ru-

8.

giensin terra círcui

t, quzrens, quem dcvoret, ita & Angcli

tutelaresac

Af Doyi

LAngdi .

cuítodes noítri in c

^

ircuitu timentium Dominum ambulant, ut nosà

P.33.8. malignisiítis defendant predonibus , un

de Vates Regius: Imnittet Án-

$. Bonav,

elus Domini in circuitu timentium eum C eripiet eos.

Tülone frofi

lum tutelarem, qui

in ^. diff,

Habetautem quilibethomoà D

eofuum Ange

At

Ib

onaventurz à primo in

ftanti infufionis animz illi à

WUfhitrom

juxta mentem S. B

nemali-

benigno Numine deputat

ur , utin utero hominem defendat,

lm f

nus Dzmon eum extinguat,

in partu adjuvet,ne percat;adBaptismum

um

fcatur vitam , in toto vitz

promoveat, utinnovam & zternam rena

curíu,intcr tot tentationum affultus cuftodiat,

ac prafertim in fupremo

& Af

ut ad ultimum

H

illo agone,

ex quo pendet zternitas,potenter protegat ,

hm D)

fuum finem, qui Deus eft. fec

uré pe'/Vceniat&c, Ex qui

bus vides, ani?

gelo tuo Cuftodi.

t

me mi.quaptüm obligatus fis Àn

rem Cherubinos vi-

Olim conftituirt Deus ante paradifam terreft

ftm

ligni vitz: Collocavit ante paradi-

gdiüiïw

NY

G«n.5. 34. gilanritfimos , qui cuftodicbant viam

fum voluptatis Cherubim, & flammeum gladium,

atque ver[atilem, ad cuftodiendam

TWit t

Barrad.

viamlignivite, Supra quod egregie Barradius : Jrer illud,

inquit , euifrodit«

thrDyy

fup. cap.

decerpere :

2»bant Cherubini, ne quis ad avborem vite po[Jes pervenire. ejusque frudium

'xrkï?däf ? ut

Lte.

aoftvum iter cuflodinmt. AAngeli, ut ad av borem vite Chriffum perveniammt;

fiidum-

-Angclon

-

gqué

um

pe 55 Angelis Cuftadibus,

247

qu) iliius fuaviffanum decerpere poffimw, — En! fcdulam illorum curum ac

ml |

.u

diligentiam 1n fuosclientes & exercitam, & exerccndam.,

3. Jacob Patriarcha; cüm fugiens furorem Efau fratris fui; inMefo-

tepultix

ubios u

potamiam proficifceretur, in via dorraiens Deum fcale. innixum con-

sitfelai

Ípicatus eít, per quam & zngeli aícendebant , & defícendcbant, ipfum

NI

confolantes : Viditque in Jomniis [calam flHantem fuper terram , & cacumen illiut Gen, 28.

g od t

tangens celum y. Angelos quoque Dei afcendentes, & de[cendentes per cam.

Ecce

p

ferva: at

Jacob dormiebat, fed Angeliad eum à Deo mi(Tinon dormiebant, fed

dela u

magná curá circa eum vigilabant, nunc afcendentes in ceelum, nunc

gercnt qui

ruríus ad ceum in terram defcendentes, Et quare hoc ? audi Melli-

fluum; Beati Spiritus afcendunt per contemplationem, de(cendunt per compa[[io- e. Bern, É

.

m maliga

Doninc ]

nem, ut cuftodiant tein omnibus viis tuis, — Afcendunt ad vultum ejus 5 De[cendunt y y . i Cong,

ad nutum eju ; quoniam zAngelis fuis mandavit Deus de te : nec tamen vel de[cen-

p od

ydifidintd

dendo vifione gloria defraudanttr, quia femper vident faciem Patris.

. Cümvvidiffet quondam Deus, quód omnis caro corruperat viam

od

fuam,ftatuit jufti(Tinius fcelerum vindex univerfali diluvio hunc mun-

ilia; ^

dum delere univeríum ; in quem finem mandavit Noemo , ut 4rcam

T oni U"*

fibi & fuz fabricaret familiz , in quafalvaretur genus humanum, . Et

:is ! llis cmü

ecce , cüm nunc cun&a animalia fecundüm fpectes fuas in Arcam fuif-

zienti

fentintrodu&a, obfervat Scriptura, quod ipíe Dominus oftium Arcx

Gen.7, I 6.

concluferit, & ejusdem claves durante diluvio fecum retinuerit ; Iz-

CamAlar.

nquum !

clufit eum Dominus de foris,

Bt quare hoc officium oftiarii non commi-

li t

in fylva

fit Angelis? s. infignis quidam Do&orin huncScripturz locum com

älanh u

mentans ,quia Angeli funt valdebenigni ac mifericordes, unde com-

noy difc.6 ,

ln Immitm

patTione moti ergaíuos clientes;periclitantibus de vitaillico aperuiffent

Arcx januam, & quilibetAngclusCuftos hominem cuítodiz fux com-

tutcïaremi

('

ka

miífum intromififfetin Arcam, adeoque divina juftitia non fuiffet for-

m

lCDdä! DF n

