unum. bominem peccattum. in bunc muudum intravit, C* per peceatum mors , & ita

Rom $. Va,in omnes bomines mors pertranfitt ; foli ac unicz SS, Deiparz nocere non

Dettap

'

$. Thonm,

potuit; proinde re&e S. Thomas Aq. AMaria puri[[ima fuit, quanttim ad

Opu[c.4.

ctlpat s quia mec originale , nec mortale, nec veniale peccatum incurrit 5 '&'hOC

"u

de [alnt.

ipío, quód Eccle(ia hoc feftum Gonceptionis B. V. tanta cum folemni-

bïnüdi(

Angel,

tate, & o&ava per erbemterrarum affumpfit celcbrandum, omnibus

SX 4 Q&)Xx

»

?

t fs

fidclibus ingens, & luculentum adfítruit tcítimonium ; cabäcm

on-

Ohdfuy,

De In:wacz)!ata Cm:,eptiahe B. F. M.

351

um

Conceptionem à primo animationis inftanti fuiffe fan&am , & omnis

contagionis expertem, de qua & facrum Evangelium hodierpum con-

ll

cludit ; De qua natu eft SE[us, ui vocatur Chriflus : Hoc(olum fufficit, fub- 34a::p. 1;

intrat hicCelada, dumMatrem Deidixit;plus,quam millerationes pro

16.

Dui -

ejus puritate, Plura de hac veritate nobis hodie occurrunt explananda, Celada in

& dilucidanda. Qui MARIAM pro fua dignitate zftimat, amat , & co- 2fib. S.

lit; faciléattentas przbebit aures; quiate tali dile&a nunquam fatis.

348.

.. Sifacram Scripturam attentiore perpendimus intelleQu, inve-

ir, |

niemus,quodEva fola inter mortales omnes in paradifo terreftri à Deo

Gen. 3;21.

fuerit formata, & ex cofta dormientis Adamiin mulierem zdificata, 4-

dam auter generis humani Proto- parensextrá paradifum à Deo ex li-

imo tetrz creatus eft, & exinde primum abAngelis translatus in paradi-

n

fum, ut operaretur, & cuftodiretillum. Et curíola Eva;dices, in para-

videlit

!

Jl

difo in lucem prodiit, cxteris omnibus procul àparadifo in lucem pro-

I

)quor

à

deuntibus ? Quisnon mirctur, quód foli Evx ex univerfahominum

|

maffa hichonor à Deo d

-

urDur

vum viventium * .

eferatur? Àn for;gfï'e-, quia erat Mater. cutidlo- Gen, 3,40,

yo, Dati

inimé gentium , fubintrat hic de Lanuza Epifcopus Barbaftrenfis

d ompiit

ilo m

in Medulla Cedri Libani : Crediderim fan? in gratiam Marie , qua reliquis in De Eanusa

peccati exilio extra paradifim ná[centibus , ipfa fola in paradifo nafcitur fanttitatis, boe 'e[lo,

ntizid d

[iec&,acïzn.&t

Dei Genitrix poft futura : Vlla, inquamy que natura bumana , fed maxim faminei

fexis infamiam vepavaret , dum digna DEI Mater eligitur , & bodie in bunc finem

mamuo

itonttfi

immaculata concipitur &c.— ia ille Epifcopus Hifpanus,

Job, licetpatienti(fimus, ubiconceptionem fuam , ac diem fuum

Gu

jredut

natalem;inter tot conftitutus xrumnas,attentiore mcnte perpendit, la-

xatis naturz habenis, & no&i illi, & diei maledixitr : P

jfus m

offbac aperuit job 0s dob, 3. 1.

n(mspm !

fuum, & maledivit diei fuo; & locutus efl : Pereat dies,in qua natus fum, & nox,in

quadidumefl : Conceptus eft bomo. Ad quid, obfecro, talisimpatientia in

nl j U

homine aliàs patieptiffimo? Et cur ortum fuum adeó execratus eít ?

Nunquid hiccrimen impatientiz admi(it, cüm tamen deiftius fan&i-

1 &'W v

tate S, Spiritus hoc luculentum ferat teftimonium : n omnibus bis

2

non 30&. I', 7.7.--

mj

peccavit job labiis fuis, neque flultum quid contra Deum locum eff.

jlugit

- Refp.. D. Angelicus : Maledixir,inquit , $eà diei ifli propter c

ulpam ori- S. Th.q.'?ä.'

j

ginalem , quam nafcendo contraxit : qux maledictio )n omnes homines

2.5.

n

pertranfiit : Omnes enim in Adaz peccaverunt , & egent gloria Dei..— Sed non Rom. 5515.

SS. Deipara, femperab omni originali, mor:ali, & veniali labe immu-

j

T

il

nis, Benedi&a fit igiturillanox,n qua fine ulla maculaconceptaeft :

yl

& benedictus dies;iin qua (ineulla labe originalipata cft; proindere&te 5. Ildepbon.

q

I

ji

W

S. l dephoníus: Cesflar , aityillam ab omni. peccato fuiffe immunem.per quam l. dePattur,

T

non [olum maledistio Matris Ev« foluta of , verum etiam benedidlio omuibus COR« Virg.

"

|

donaiur.

33 ADI-

jl

351

coxþäemm XLFUL.

3. Abimelechnon tam judez; quam & T yransus,nothus Jer 6b33ï

juprair

. feuGedeonis filius, ubi feptuaginta fratres fuos abominando parricidio

w qie

Dugua t

fuperunum lapidem occidit, ut folus Regno Ifta 'c'äï-li.ti-c-o«potirctur,' exer-

funum : 5

citum fuum in tres divifit turmas, quibus turrim , feu arcem Sichem

Ái qaiti

grandem, & munitiflimam, ad quam velut ad fecurum afylum plures

homtnes confugerant, obfidione cinxit, & tandem ferro , & i gne expu-

qrant,

o avit.necatis ibidem mille viris. Abindecum exercitu fuo proficifcens

griffit

in. Thebes, cum fimilem excelfam ac munitam turrim con áaretur expu.

j Ed

f fngu

gnare,propiüsaccedens;à foztiffima quadam muliere, à fi ummmo pinna-

ts li

3xd. 9, €3.

culoingens faxum ip ipfum projiciente , contritus eft:Er ecce, tuna Ma-

letnacult

lier fragmen mola defuper jaciens illifit capiti Abimelecb, c cotifregit cerebrum ejus,

PerAbimelech, fupeibum illam Tyrannum, re&é fubaudicsDiabos

fpeculisi

koillo z

lum.qui pertres turmas fuas in orbem imrhiffas, lioc cít, per peccatum

Pulche

- etiginale.mortale,& venialeupniverfum genus humanum füuz fubiicere

idem (

€«ni. 4.4 Voluic porcflati,, A(tubi venit ad tutrim Davidicam, ex quamijlecly-

peipend. ni hoc eff, ad Mariam, ut cam pariter expü guarct, & peccati

LT

viti a

originalistabeinficeret, ipfe ab hac fortiffimaMuliere contritus & f upe-

ratus cít, ubi divinum illud Wxam lum adimpl

tminfer

G&üp 3& rs L

CAptit Tuths

cmm €ft : Ipfa öqn(efgt'

t Ma

iquando N&-Bl,l Ch odono(for Rczd Ín tctï f« e'äïn*ïandum? mïfæ-

Yoptism

W M

bilem quandamac nim isprzgandem arborem,cujus altitudo usque ad

caclos pertingebat,& afpetusillius usque ad univerfos terminos terra,

Pinent, t

hs tj

" Decujus fruétibus omuigenz pafcebantur beftixyvolucres coeli, & quod

pluseft t Excavcfcobatur omniscaro, Et ecce, dum proceram, fru giferam,

Vidit

q

l; Muli

[

ac vircfcentem arborem in.medio terrz flantem eonfiderat , quidnam

fibi velit,& quid portendat, obfervat Rex quendam vigilemn, feu Ange-

QOtofam |

Dan. 4. r y,lumfortiter deccelo clamantem ; Ssccidite arborem, & precidite ramos ejus,

Ü 'Dma fl'e

excuti te folia ejus, & difpe

vun, D

terra - finites.

rgitejïg«&us' ejus Vertintamen germen tadicum ejus ip

AO r

Beffeus in

:c Bettus.

Bcffæäsn'ïæfïggï;;ï;ïh;o logus, & Chriftianiffimi Rï.cgiä. Orator,

üptns.

fupplemen.

perdictain arborem latiimam , naturam humanam intelligit , jam in

Qpita lt

paradifo terrefiri à malo Aingelo propter peccatum protoplaftorum,

iFTi, bOi

( quod exinde in ompe genushumanum pettran fiit)deftructam, fucci-

ma U!e

Íam. vaffatam, disfipatam, & exterminatam t Veruutamen eermen tadicim

Dut fs

ejusinterra finite, per qaam radicem fcu germen ,quod folum inta&um

l dï&c(m,

inilo excidio pertnan(it, SS. Dcipara abomni Peccati labeitnmunis

(ébqt Q

praGgnata eft, dc qua IHatas ; Eeredietur: virga de radice Seffe, & flos da radice

Moiade

ejus ajcendet s C vequiefvet ['aper eum Spiritus Domini ?c.. Flxcc, inquams radix

fáttavit

Jcike, ubitota natura humana velut pr«

di&la arbor, perculpam hare-

afatu

!

Wib

dz'ax.æm lap fa.,& cokhpfaciäfela àc uni

cain terra indcmaix,ia;; xm

ni$

^

À

N

De ipmmatcsiata G-*imccftibw B.V. M,

333

hj

nis przíervata fuit, ex qua tandem radice ortus eft Flos campi , & atbor v

Ca;zt,a, Y,

Opuridly [

tz , qui eft Chriftus Deus nofter, per quem falvati, & liberati fumus:

NU

De qua natw efl J E[us, qui vocatur Chriflu, Juvat híc audirc Nicolaum Cu.

I 6,

cem d

fanum : $ele , inquit , illa eledtifft

ma D«ei Mater boc babet , quàd in initio e[feudi Nico.

Caf.

flumde

fub nequitia maligni deficere nequivit « Puta , quod in creatione rationali« anima in lib, 8.

U

&i

corpore , €? feparatione À corpore in poteflate maligni nunquam fuit ;

fola igitur Cant, 4 :

yprofion

gloriofifftima V

rgo non reperitur tempore sllo peccato orieiuali fubjactiffe,

K .

Varetuftme

j. Fecit quondam Moyfes, Dux & Legifer populi líraélitici , noa

IG t

fine ingulari divini Numinis inftin&u lajrum aneum cum Lafi fua de ffe

Exod, 58 ,

Z EU

culis mulierum , que excubabant in ofio tabernaculi , ut , i ingredi vellent ta.

attbnii

bernaculum Sacerdotes , fe ipfos priüs ante fores in illis lucidiffimis

us

Ípeculis intueri poffent, & maculas corporis, fi quas invenirent, in la-

bro illo znco abluere,

per at

ii

. Pulchetrima efthzc figura, Nun

äuid tale fpecalum Maria cft, &

quidem fine omni macula ? lta atteftatur Sa

quamd

piens: Cander euim eft Ittcis $4p,7, 16,

rct d

4terne, & [peculum fine imatula, Supraquod D, Ambrofius : 15 qua, inquit, $, 4mbr, ]

.

velnt in [peculo , vefulget. fbecies caflitatis , €7 forma virtutis,

tritutt

Speculum au.

1. de Virg.

t

tem in fe recipit formam proprii fui artificis ; ita Virgineum illud fpe-

culum Mariz in fe recepit, atque in cafti/Timis vifceribus fuis conclu(it

;nduniti

proprium fuum Creatorem * Qui ereavit me , vequievit in tabernaculo meo : Eccl

udouqt:

Unde & Mater noftra fan&ta Ecclefia de ea cantat: Quem cali capere non

oinont

poterant , tuo gr'en

P

t

yenthis tui,

io centuliffi , benedicla za in mulieribus , (3'7 benedictus fruäug

Cælir&qm

Vidit quondam dile&usChrifti Difcipulus fignum magnum in cce-

l H'ugjft'fïfna'

Apaa'.läz,l;

j, nidtd

lo; Mulierem amictam fole,& lunam fub pedibus ejus,& in capite cjus

coronam ftellarum duodecim habentem ; paucis intercalatis addit-

gt

Et Draco [Ietit ante mtlievem , que paritura erat , ut, hm peperi]fet, fiium ejus de-

voraret,. Barradius per illum Draconem Herodem intelligit, qui Chri-

d

ftum puerum vix in lucem natum enecare, & devorare voluit. Verüm

Rupeitus Abbás per dictum Draconem magnum & rufum , habentem

Y d

l 'ffjm [

capita feptem, Diabolum , fcu ferpentem antiquum fubaudit, qui Mu-

lieri, hoc eft, B. Virgini jam jam io animationisinftanti parabat infi-

[opll

m

u&;!ü;

fit

dias, ut cam pariter cum cztcris mortalibus labe inficerct originali :

Í

Drato fletit ante siulierem ; Íed veinfe&á , quia ipfa conculcavit lconem

Pf.90,15.

& draconem, & fuper afpidem & bailifcum ambulavit. lta enim de-

MBWM

|

I

cebat , dum jam ab zterno ordinata invenit gratiam apad DEUM ;

yim

proiade re&e fuper montana Judzz ambulaps, lata voce & animó

4

j

Jl

cantavit: Beatem me dicent omnes generationes.. Audi ipfum , anime mi ,Zue,r, 48.

( u

przfatum Rupertum: Sretit quidem Draco ante Malierem ; Serpens namque Rup.l.a. dg

p u

infidiabatur , 2e fieret , quod

pofuerat DELIS, . At DEUS propofíti (ui vidloriam devil, vey.

j

D

ihiDei €, 16,

E

354

*-Con/idemt:'a, XL.WII.,

in pote

j

(ate habens, syflerío a (aculo abfcoudito , immaculatam fibi Mat

ftet pet

Obferva: Immaculatam.,

E

rem ciegcf

r4ty

lg t

6, Demiratur Orbis univerfus fumptuofum illu

d& -m'a-gni;ü;:en;

r Ven

tiimum temiplum, quod Salomon quondam Hierofolymis Deo T.

tum, üb

O. M.immenfis impenfis zdificavit, pro cujus fundamento pretiofiíTt-

hts M

mam uuionem jeciffe afferunt, & alios lapides pretiofos, ut'per hoc de-

t Chido

moníftraret, quód nón homini, fed Deo univeríorum Domuno extrue-

iiqueban

retur templum, hinc illud edificium non fuper fundamenta vilis & ab-

lidam)

je&tz materiz, fed fuper uniones ac pretiofos lapides collocavit, ex cu-

ipilis u

*

]

usexinde ftru&ura , cüm perfecta eft, adeo (ibi complacuit Deus, ut

od P

Trbi

^. Patal. 7, Scriptura dicat?. Elegi enim, G [andificavi lecum iflum , tut fit nomen meum iüi-ir?

z

16.

fempiteruum, & permaneant oculi wtei, Ó cor meum ibi cundlis diebus,

uml

$. Damaf:.

Omnia hzc fa&ta funtillis in figura,

Templum Salomonis,

ait S. Dae

QDA,

Orat.1, demaícenus, B. Virgoeff, & S. lldephonfus eam vocat: Templum snicum

lp ul

dorm. B, V. Fadtoris fui, n iMa enim Vecbum , tanquam in centro fuo, oportebat

il

Sn /ldepbO

requie(ccre; hinc càm DEUS creavit & fabricavithocmylfticum tem-

tncs f

€. 1.0. de

plum,jecitnon fragilia, aut obnoxz originalisfeeditatern vilia funda-

^. ia

B. V.

menta, fed folida, pretiofa, & (an&a , cum gratie fanGificantis unione,

w3 fur

& lapide longe pretiofiffimo , utinitium vitz fic fini foret conforme,

lt [1à

Apj- 86; I,

unde deco Vates Regius : Fandamenta ejus in montibus (andis ec.

t ifteri

Previdit quondam Sapiens fuoeriore lumine &Spiritu illuftratus

t Buts y

mulierem quapndam ítrenuat cx (tirpeRegia & Davidicain huncmun-

Wi f

dum venturam;quz tanquam navis mercazoris à longinquo mercimo-

UE

niafua, pànemque copiofum ad alias indigas Regiones effetadve&u.

UT

Proy, $1.

ra: Fadla eft, quafi navis in[litovis. Pecelegante: hxc Sapientis verba B. V.

m t

I4.

Matiz adaptantur, hec enim, dum mandum ingreffa eít, fa&a eft (icut

iDe

navis inftitoris, hoc cít, Salvatoris noítri de longe.id cft, decoclo por-

* ij

tansinutero fuo panem vivum, hoceft

Chriftum per gucm,enm-?s

reficiuntur juftorum animz,

Wd/fw,' n

Celeflin,

Titus Rj

Czxterüm de Ferdinando Mageilanico referunt , quód

ope pavis

Sfondr ati

fuz, cui nomen impo(uit Vidoria, trienni? foatio per divería maria

MBIT

Ca*d. de

Ra

totum orbem luftraverit; &ubi cxterz naves faerunt aut ventorum

Fa

Innocentia

Vindicata,

rabie, aut tempeftatum flu&tibus, autaliiiooe ad petram fra&e, acfub-

Wotts cj

meríz, fola ilia navis Victoria femoer in omni periculo evaferit Vi«

m »

ürix , & poft trienninm faiva Hi(pali; unde exierat, felix ruríüm

Mi

portum fubierit, pretioliffimis incccibus, au*o & aromatibus ont-

"nano

fta, Mariafine macula concepra talis navis inititoris ett, femper vi-

mnü, Q

&rix, nu!liscïuc ventis , turbinibus , inüdis, tentitionibus, & pericu-

fidlicnt

ls. cedens: Semper Vidrix. proinde iamà primo aoimationis inltan«

MT

of-

ti a periculofo illo originalis culpz fcopulo & naufragio 'mi.fcri-c'.

ter

: Wpe

&

35$

De Jærz:gmäat& Gonceptione B.V. M,

M*","W

diter per Deum prafervata cft; unde metitó hzc navis Victrix hoc

lemma tulit.

N

Expers naufragii.

fl

-.*, Venit aliquando Chrittus Dominus cum Difcipulis fuis Caphar-

r Dl

paum, übi fub-urbis porta Romani exactores tributum à Petro exige-

opttid

bant : Magifler veflev non folvit didracbzna: (INon enim aufi funt interpella- Mattb,1 7,

lp

re Chriftum ob fanctitatis & miraculorum famam , ideo Petro feorfim

43.

qüno t

loquebantur) quibusPetrus ait: Etiam; & cüm intráffentin domum con-

tvl

ductam, przvcnit eum JE(us dicens: Quid tibi videtur Simon?! Reges terra,

at d

àquibus accipiunt tributum-vel cenfum , À filiis ftts , am ab alienis ? Ex vefpon-

oD

Ípondit Petrus: 4 alienis , & rurfum Chriftus: Ergo liberi funt filii cc.

t

(Tributum peccati originalis, ob primam culpam Proto-- Paren-

ï:

tum noffrorum intotum genus humanum dterivatum, folvere debent

j ut)

omnes , nullus hic cxcipitur, nec infans unius dici; ergo & D. Virgo ?

at

Refp. nullo modo, non enim alicna erat,fed libera femper, atque xtet-

9, 0f

ni Regis Filia, Mater, Sponfa, 2deoque nulli fubiecta tributo , quod o-

vibcum

mocs filii Adam debebant, & ctiamnum debent folvere: Non enim pro EfIb. Ys,

Vil

te, dicebat quondam Rex Affuerusad fuam Eitherem dileGam, fed pro

I3.

sptis t

omnibus bac lex conflituta eft &e.

lta malum Punicum , quia cum corona nafcitur, Regumque fru-

rctcoqfüfmï

&us afferitur, non folvit tributum , quocunque tandem pervenerit:

it;'i!lu'ln'm

Sie Beata- Virgo, fabintrat hic Eminentiílimus Cardipnalis Sfondrati , Card.Sfon-

p hurt?

nunquam: fubjecta tributo peccati originalis , & creata cum corona . gratie fuit , dvatide!n-

J0 merdmi'

ut videlicet. intelligas , omnismm cveaturarum , Ac etiam . ipfius /Adami Reginamnoceutia

;![cfzdvc»&ï

fuiffe . ficqu

Gam . effc.

»!

e ejus legibus exemptam $ nec enim decebat , & Regimnam ,€x fubje yindimm

"

m

if di

8. De Vite recenfet Plinius, qu

od ta&a fulmine impura. habeatur, P//n. L.14,

Et nunquid in facris Litteris B. Virgo comparatur viti ? Ego quafr vitis. c4p. 19.

lecth

fruclificavi fuavitatem odoris ? Si illa vitis, ergo botrus eft Chriftus Do- Ecd 24,

qucm o

minus Filius ejus, in torculari Crucis pro falute hominum compref.

43*

l

v j

fus: Betiwus Cypri dileftus suew, Est hzc Vitis, quze Deum erat paritura , Casz. T 13,

l t

J

aliquando inaledictionis fulmini faiffet fubrecta ? Abfit,

Plin.l 16,

v

j i

- Fraxinus arbor pra fentilimum remedium contra venenatos fer-. v, 15.

pentes cít, cujusumbram vel longi(fi

ARP

rA

e fagiunt, & abhorrent , quin ia

a

lgnem potiüs pro(ilient, quàm utad Fraxinum accedant,unde lemma :

V

Infefla infeflis 5 Vel: Nocentibus noxia, Serpeps illeinfevnalis toti genert

jr !

Mïlbm ,

humano firexitinfidias, ut peccato hxreditario inficeret mortales o-

mnes, quos & infecit.. Verüm abhorrebat arborem unam , Praxinum

[mgcrïl'

ffü(ll'

videlicet,ad quam non aufus eft accedere , fed potiüs fe pracipitavitin

ignem Tartareum. — Fraxinus B. Virgo immaculata eít. quam à mor-

M

u

jj

fu ferpentis antiqui przfervavit Omoipotens, Juvat hic audire me-

(Yy»52

M |

maræ-

f

3$6

['onþ'demtib XLF1H,

l4

Card.5fon. motatum Cardinalem Sfondrati : Quam fraxinas , inquit , ]gszntik, t4nm

etfir um

drat, l.c. Virgo peccati abborrens : nec illa venenum , nec

ium? L

ifla culpam adiuittit ;' &quod D

Plst.inVit. tura in arbore , boc gratia in Virgine . fecit.

tormmur

Alex, M.

Julius Cxfar ( fic nominatus, quia à matris utero ca(us) càm poft

tümen n

plura cruenta , & feliciter confummata przlia in fene&ute bonaindul-

u iní

Beret animi gratiá venationi , aliquando vivam cepit rarz pulchritudi-

|

eriante.

niscervam,& tantopere ab ipfo dile&am,ut mox ei libertatem donave-

10, !

ritj atque ut impofterüm venatorum infidias manusque effugeretmo-

lcrati

nile deauratum ejus collo alligari mandavit, in quo grandioribus litte-

tunplan:

ris Ícriptum & inícul

ptum erat: Noli me tangere , quia Ca[aris fum.

*

*

m 62

Cervz ejusmodiamabili , &

unice

Prov.$,119. nobis non inconp

dile&tz , & facratisfima Virgo

Vbi obfe

grué allegoricé asíimilati poteít, unde Sapiens : Cerve

181 a

Cant 8 14. chariffona, & Chriftus: Hinnulus cervorum, Sed cave , venator tartaree, &

mdunal

infidiator animarum fceleftisime ! Cave, inquam , ne ad hanc à Deo.

lom, q

uno & trino unicé dile&am, & charis(imam accedas cervam ; audis il-

Thita: Q

lam jam à longé clamantem: Noli me tangere , quia Cafaris fum ,& aetcrni

ium?Re

Imperatoris filia. Nihil híc canes immundi , quia inanise(t omnis in-

ft,queeí

Pf.40,10, petus, allatrare quidem fed mordere eam non potefltis : Cadent quidem.

gaeato

in reticulo ejus peccatores: Singtlaviter autem [um ego , donec tranfeam.

sf

9. Et quid mirum , quód hzc SS.Deipara ab oimni originali noxa

Wrtrug

fuerit prafervata? Nunquid jam ante mundi conflitutionem ele&ta eft

Proy.8, 13. Dei Mater ? 445 aterno ordisata fuin, & ex antiquis, antequam terra fieret. Nowe

&im tf

dum erat abyJo , & ego ja concepta eram, — Videlicetin mente, & prede«

lm Y«

ftinaGone Dei, noa folüm, uteffet fancta & immaculata, fed etiam, ut

effet Mater ipfius Dei Filii, & ideo omnisfau&titatis, Proinde hodie in

t pta

Q

fefto ejus Conceprionis Ecclefia non immerito in facrificioMiffz hanc

i M

legere folet Epiftolam, quia Conceptio SS. Deiparz principium tuit

TA

redemtionis noftrz humanz, dum pauló poft

incarnatio Verbi peta«

ümt

genda, & celebranda erat &c.

*

Wi

Propofuit quondam Veritas Chriftus dile&is fuis Difcipu!is memo:

edi

Maitb. 13,Ta

bilem quandam de pretiofa mergarita parabolam ; Invent4 autem und

]

46.

pretiofa marger:

£

:

Elcl

14 , Abiit, " vendidit omnia, que babuit,c* emit eam, 8 Cyrillus

Mition

. Crrill. Ep. B. Virgine

m fimili margaritz comparat ; .ir tibi $. Mater laus: Tu €5

Wi Dopi

AAlex. bom. tmargavita orbis terrerum.. Ex quomodo Margarita ? Adverte: Mira (ané

Qu li

contra Neft, et margaritz in concha, feuin conchilio » gene(is & cuítodia, & licät»

u&tuet, atque ja&ctur inter fal(as equoris undas , ventorumque fue

Ttibu,

rias, nullam tamep

; & nec minimam aquz falfz guttulam intra fead-

mittit.

0a i

Cui proinde recté hanc ad(cribes gnomam : /utra uterum jam

hia üd1

$ Bonav, pura fui,

Hinc non incongraé S. Bonaventura : Celi puritatem in fe

Otttwd

:ælq&f]iie- babere debui

t MÁRLA , de cujus mundisfinis particulis illa puüs,ämac

AO Verbi

| Püïita;

- eele, Xb

De mamactlata Cmcäftz'äm B. F. M,

337

hii

celeflis unibilis eff affumpta, Juvat hic quoque audire do&isfimum Man.

Pal

rarcb. p

fium ? Licét, inquit, in mari falfo hujus fxculi à fuis progenitoribus

€4p, 7.

communis culpa contagio contarminatis nata & concepta fuerit, ipía

AMan[. i

) il

tamen nc vce

Lx—

!

bonitdi

minimam arnaritudinis peccati ftillam in fe recepit, eó

Prompt. f,

juód in finu antiiz fuz à coelefti rore, id eft, diviná gratiá eam prz-

u

ervante praventa fuerit,

-

dife. 2.

emiogt

10, líaias Prophetarum Princeps pu

Icherrimé de adventu C-hriüi.

TT

Incarnatione Verbi , & pa(Tione ejus, vaticinatus cít, ubi interalia con.

nbulit

templans perfonam Chrifti, & dignitatem eius, admirabundus excla-

hn

mat: Generationem ejus quis enarrabit ? Quia

abfciffus eff. de terra viventium. Ifa, «5 8.

m

Ubi obferva, quód dupliciter illa Chriiti g

eneratio poffit accipi , zter-

pie; i

na,quia ab xterpo illum genuit Pater, cui fimul cozternus eft, & huma-

F tautel

na,dum àMariaVirgine, inoperante SpirituSan&o,in tempore natus eft

lhanciDæ

homo, quz generatio pariter nova, & admirabilis fuit, Et fubdit Pro-

; a

pheta : Quia abfciffus efl de terra viventium. . Et quxnam illa terra vivens

TEU

tium ? Refp. Rupertus, quód per illam terram debeat accipi SS.Deipa-

flomi?

ra , quz cít terra benedicta, (an&a, immaculata, de qua virginea terra in-

"T.

generatione humana Chriftus ab(ciffus eít, Hiz , inquit, rec'e intelligitur,

Rup. Abl

/mml

quia abfcifus eft de terra viventium , de terra , inquam , non morientium , five

non vib. ^. im

ii

WiorlHorWI. morte peccati , qu4 omnes in Adam mortgi funt :

6ed de terra viven-

tium , id ef

, terra viyr

lf/aiam,

m at

ginea per [anttum vivificatum Spirtum ab[iiffas eft. Quàmn

j

enim fuiffi

let inconvebiens, fi Deus Filius, eui in hanc finem in mun-

h k pmï-

dum venit, ut peccatum aboleret , ipfe talem affump(iffet carnem,

ii

quz peccato fuiffet obnoxia ?

Eliezcr fervus primarius Abrahami, cüm ab hero fuo miffus fuiffet

duhoditi

Mifzhz

in Mefopotamiam , ut di

pam filio fuo 1faaco fponfam fcligerct, vi-

dens non tam egregiam

dpiun

ormam , quàm & fedulitatem , bcnevolen-

Vuip

tiam & liberalitatem in Rebecca virgine, hoc tacitus apud fe forma-

vitjudicium : Ipfa eff mulier, quam prapzravit Dominus

filio Domini mel 3 (s 443

um

& dedit ei inaures aureas & armillas &c,

Elegit Deus ab zterno ex univería przvifa mulierum maffa folam

44

"TT i

Ma

o

riam in digni(imam Filii fui Matrem:

Ipfa eft mulier, quam prepara-

vit Dominus filie Demini mei ;

"

J hf

igitur tales illi przparavit dotes ac gratias,

Jf

quz tali ac tantz Dci Geri

itrici convenirent , & decerent, à fervituteni-

mirum peccati tum originalis, tum a&ualis, illam eximendo, & o-

d

(b

u

mnibus virtutum prxrogativis exorpando. Quare re&isfime in per-

fona illius fcriptu

tn eft; In plenitudine Sandoru

m deientio meas (1quidem Ecc', 444

i^

j

in ea fides Patriarcharum , fpes Prophctarum

» €eharitas Apoflolorum, — 16,

fortitude Martyrum , fobrietas Confcfforu

m , caftitas Virginum, &

yn

puritas Augclorum,

[

"

6421

Agite ;

358

Confideratio — XLIX,

7377

309.9, Io

s

Agite fnorta:l'cs- omnes: Hodie divina Sapieutia ædzj]ïäavit jïbi domum,

]ä; In!

£X

idit columnas feptem &c, D'omusiftaalia non eft , quàm domus aurea,

B

1

B. Vi Maria, hanc domum myf(ticam ipfe Deus fundavit, ornavit, &

:j

fuffulfit feptem forti(fimis columnis, id eft, feptem Spiritüs San&i do-

jpins, .

Á jul

nis, Hodie arca feederis de lignis Setim & incomputribilibus compa-

qiiha

Kxod.* $, &à, & puri(fimo auro veftita eít : Zrcam de lignis Setim compingite &c. Quod

locorur

1IQ.

ligaum amuletum eft contra venenatos ferpentes, eosque a fe longe re-

pellit; ita hodie ferpens antiquus , ne originali texico animam B. V,

Jubente

quonda

Mariz inficeret, à Spiritu San&o longisfimeab ea repulfus eft: Non ac-

IT

14 UM

PÍ.A5:$« cedet ad te malum &c, — Hodie faudlificavit tabernaculum fuum altiffimus , in

quo fuo temporc habitaret cum hominibus, Hodie thronus pretiofif-

)

Yim,

fimus ex puri(fimo auro & ebore candidisfimo przeparatus eft, in quo

d

g

lw

3. Reg.10-requiefceret, qui plüs eff quàm Salomon: Non ef? factum tale opus in utie

Wa

2 0,

verfis Regnis.. Hodie adirapletum eft illud : Sicut lilium inter [pnas , fic amie

mayitn

Cant. 5,7-c4 ica. intev filias,. Flodie Angelis fuis mandavit de te at cuflodiant te in omme

P(90.11. bus viis tuis.. Flodie ledulum Salomonis fexaginta fortes ambiérunt &c. O Tle-

Tttri d

ulVin

. &ulus femoer floridus, cadentà latere tuo: mille; & decem milliaa dex-

Qm. 2

tris tuis &c/;

*

*

Quid igiturreftat, nifiut valde x(timemus hanc SS, Dei-

tyror

param, eique

animitus gratulemur, ut DEUM pro nobis cxorct, ut

Ut

!

Wj

M

diegnä; & caíte vivamus &c,

REV

p

hod

Ed

CONSIDERATIO XLIX, .

* ]

Vebo,

xfpectatione Partás B. V, Marix.

UI

,. De E

Quod Feftum celebratur r8. Decembris.

di [T

margay

iiot

prano

ANomen ejus Emanuel. 11a, 7 , 1 4

ufpcn

li or]

Tls fe

| Ollet fæö &'& Mater Ecclefia. äxs ultinis feptem A(fvcnnïsldi'ebïus;

(ingulariter cffe occupata , quomodo dignum M-ffix & Regi

um!

- fxculorum in carpne humapa n mundum venturopraparet ha-

lemma

Et j

bitaculum & obíequium ; ad hoc enim nos hattenus excitavit

digniffimus Prxcurfor Domini : Parate viam Donmini , & lfaias

Lüc;ï.- 4 Pr

opheta: Beati omnes, qui ex[peckans eun, Modum autem , quo hunc

DRUS

ftru m excipiamusSalvatorem, fubminiftrat Apoftolus, Ut abnegane

Qd

1]4-38:*- I 80"0

Ti

ä'",þ,

tes

Tit. , '1) m l65 i(npiftnemg;

C feculavia defideria, [oänä C pit yiyamus fn*hoc faculo s exjpe

"d

De Ek:/;'ii&dtidül Pdfü:f BQ yo MO

5$9

li lm

tei. beatam [pem, C adventum glorie magni Dei ,& Salvatoris uoffi JEft. Chri-

TET

fli; En! modum, quomodo ad fefta ventura praparare te debeas,

Ynat d

Et quid dico ?. Ecce ftat ante fores Eccle(ie Mulier quxdam prz-

dl

gnaus, afpcétu & moribus venerabilis,ac vir xtate quidem profcétus,

Y5 COR

Ícd juftus ac pius; hi petunt à nobis,anima Chriflianz , diveríorium,

quia ha&enus hac rigidá hyemis ftatione non poterant invenire, ubi

éc Qu

thoget

locorum tuti diverterent. Et nunquid huic Dominz proximz partui AdPlilew,;

m

]ubentes in veftris xdibus concedetis hofpitium ? Para mihbi , fcribebat v. 25,

IT

quondam D, Paulus ad Philemonen, boppitium:: Nam [bero per ovationes ve-

fftas douari i vobis, Para & tu, anime mi, in corde tuo dignum ho-

df

fpitium, quo JESUM, MARIAM & $. Jofe

s r

*

phum brevi ad te venturos

digné fufcipias. Et hi exípc&ant te foris.

eine

e opwiwzs

Et wude boc mibi , dicebat quondam S.Elifabetha in iptroitu MARUE r , y,45;

pregnantis in domum fuam, st Mater Domini mei veniat ad me ? Et excla-

1l fm'

"TL

mavit magná voce, & dixit ; Benedidla tu inter mulieves , C Leuedickus fructw

6"'[- Ohs |

veutris t, Exclamemus & nos paritercum illa. O pienti(fima Domi-

na! Virgo,

&

;

sllitat

x Mater, Mater,& Virgo,ipfoDEO gravida, atque jam par-

s

tui proxima : Benedicta tu intet mulieres, & benedictus fru&tus ventris

:

Ts

tui,de quo David promiffum factum e(t: De frudlu ventris tui pgonam fau- Pfal, 131;

per fedem tuam, O quanto temporete exípectavimus: Negotiumhoc

lI,

erat ízculorum omnium , & ecce jam completi funt dies, proinde lxti

22

hancDominam cum benediéto fru&u ventris fui (ufcipiamus, decujus

Expcüationis fcíto plura hodie occurrunt explicanda, & confideranda.

!

2. Plura funtfacra Emblemata ac fymbola, quibus SS, Virgo DEI

Verbó gravida pulcherrimé adumbrari pote(t: 1. Globulus Bornbyci-

i

a.

nus ,cüm lemmate Italorum: Cbi mi form? , nel [eno mio ripofa, quod idem

eft: Qui me formavit, in fiuu mea requiefcit. »,Concha,in qua pretiofa latet

margarita, cum infcripto: Celefli rore fecunda. 3. Struthio, ovum fuum

fixisoculis intuens, cum epigraphe: Donec egrediatur, — 4, Spica triticeas

Wcaäi!t!!

grano frumenti plena, cum gnoma: Ferr, quo reficimur. . $. Lampas

fufpenfa, & ardens, lemma fubjun&tum habens: Lecem utero gerit. 6, At-

las orbem ferens, cui infcriptionem junges: Portantem omnia portat.. "T.

Yris, few arcus cceleftis amanisümus, addito lemmate: Cireumdar immen-

nm'!dffb"f |

fum. .. Aurora rutilans , quam fequitur proximé íol oriens, hoc

WREQ

lemmate infignita : Parturiet folen, Onitto plura,

^

L

.

g

Etita eft

; Ó pientis

fima Virgo ! Auroraes, va

lde rutilans. 1n ui*ero

cüiflwl

lf«

tuo includens, & brevi parturiens ipfum juftitiz folem, qui eft Chriítus

7

DEUS noiter,cujus faciem nunc defideratuniverfa terra, lris es, cir-

" hi

cumdans immeníum Deum, quem coeli & terra capere non poffunt, tu

"od

gremio comprehendis, — Atlas,in facratis(imo utero tuo portans , qui

tribus

W.

.

360

Co;n,ä'deratie. XLIX,

tribus digitis appendit molem terrz.

Lampas es inextipguibilis, ex.

7) videlf

dhardus «

qua promanat, & refplendet lux illa, quz illuminat omnem hominem

venientem in hunc mundum. Spicatriticea es, quz , quó plenior, eó

(f i.

& onuftior ac humilior, per quod frumenti granum totus terrarum or-

tiditten

4 Vi

bisrefe&useft.. Struthio es, felici(fimum partum tuum attenta confi-

derans mente, oculosque tuos affiduó in Deum, quem utero geris,

Verbi Inc

unicé defigens: Donec egrediatur ut fplendor Suffus ejus , & Salvator ejus ut

hu wf

lampas accendatur. Concha es,inzftimabilemin te gerens & abícondens

o

Nichardu

margaritam , quá inventá Mercator ille Evangelicus vendidit omnia,

qux habuit, & emit eam. Bombyrz tandem es,in cujus inu placidé re-

Mit TET

4d at

quiefcit tenetrimus vermiculus, Filius David, qui de feipfo teffatus eft :

P[.41.7.

Ego autem um vermis , & non bomo, O facratiffima Virgo, ac Domina

perillud

Qub jra

S'.BO"!VO

totius univefi.auantüt tibi obligatus eft totus terrarum orbis! Quàm

i» Stim, ben

e igitur de te (cripüitSeraphicus: Nam pro miferis Mater Dei faüuv :;5

TM Md

atl

«mor. p.5, thifericordiam geuuiffi , C tibi wifere

ndi officium eft commiffatm.

64p. 19,

.3. Progrediamur ulterius,

Mirantur & quidcm h

aud immcfitö

mtprof

15D0, f

$, 1bonm.

plures fanétorum Patrum, quare $5. Evangeliftx tam parci fuerintin

Vil fev.^..

confcribendis laudibus facratisfimz Virginis & Dei Genitricis Mariz?

Itb ldjtun

Chiifti a&iones gloriofas, ortum, vitam, pasfionem, mortem, fepultu-

UT

de Nat.

Virg.

ram , refurre&ionem &afcenfionem ejus in coelum emphaticé defcri-

fi!ü!tlhö qu;'

U.

Id fequu

$, An(el,

píerunt, de beatisfima autemVirgine & Matre illius dignisfimá vix pa

e" $. Tb.

ca Verba mortalitati humapnz confignárunt, Etqvare hoc? Refp. S.

Caitis

Tho:nas Villanovanus : Sexdti Evangelifte de ejus laudibus filent , quoniam in-

'ay gyif

Aq deB.V.

laud,

effabilis eft. magnitudo , fatis fuit de ea dieere: De qua natus eft jEfus, — Hzxc

101 dfory

Maternitas eit terninus divinz omnipotentiz ; unde D. An(elmus :

LOT

Hoc [olum de f[antta Maria Virgine pradicare , quod Dei Mater eff , excedit omnem

u

ln

celfitudinem , qua poft DEUM dici , vel cogitari po[fit ; & hxc Maternitas €

J'.EI l

Non plis

sltra. Ex hoc enim, tcfte Angelico, quod cft Mater Dei, habet

tl | 10 Re

quandam digniratern infinitam ex bonoinfinito,

quod eft DEus, & ex

tjm fm't Mi

hac patte non poteft aliquid fieri meliüscá, Collige ex hoc, animem!t,

VWf

quantum xftimare, venerati, ac dil;gere debeas hanc divinam Matrem,

Wbofr

prafertim, dum eam contcmplaris Dco &Verbo gravidam. Pergo

Thbenfisi

alia; Adam homo primus , ubide limo terrz à Deo erat formatus, in

liütibüs, 1

Gun,2,8. Paradifam terreftrem translatus eft ; Plantaverat autem Dominus DEus pa«

Ti n

radifum voluptatis à principio ( hoc eft. die tertio mund

1 in quo pofuit botmi

l0s n

neus, quem formaret. Chriftus, Adam fecundus,non alium fibi elegit para»

difam , quàm purisámumuterum facratisfima Matris fux , in quo no«

at

$, Procius Ven menfibus ceu in amznisfimo paradifo commoratus eft: Haceft ,

o brad

de laud.

ait S. Proclus Archiepifcopus Conftantinopolitanus loquens do 99.

r

p

B.V, -ch para y fecundizddams paradi[us,

reiuy

mf- Mi

in quo per Incarnationem fuit pofitus ut o

C4

d

s

: De Exfpectatient Partäi B, F, M,

36t.

ibl

vetur videlicet ,. & cuflodiret ibum , quo verba pcre!cgmter exponens Ri-

notins |

chardus à $, Laurentüo: in paradifo uteri B. V, Maria , inquit, pefitus eff Ricb,à $,

pheio d

rP

Chrifl us in Incarnatione , quando tmulier circumdedit virum , ut operarétur in ea fa- Laur.lib.g,

1

-

i

