David.c* dilexit eun jonathas, quaft animam [uam. Caufa hujus finceri intet

lihitg

Jonatham & Davidem amoris erat perfecta morum , & amorum z-

VT A

qualitas, dum uterque probus fuit, pius, x quus; candidus;atque in bel-

fjf

lo contra Philiftzos triumphans; hinc intcr fefe perpetuum amicitix

inibant fcedus ,immolatione etiam vi&timarum firmatum ac flabili«

A

Päfm, (

i(

tum. En! perfc&tiffimum typum in Chrifto JEfu, dulci Jonatha,&in

Joanne in novo Teftamento adimpletum , dum uterque fe invicem

u Sg

idtye

tenerrimo profequebatur amore, ut proinde meritó de Chrifto illud

- Reg.18, dicere & applicare pofTis : Znima Cb

rifli conglutinata efl anima joaunis, di-

EH P&

literc

J,

lexit eum 3Efus quafi animam [uam. — O fi fimili amore JEfum diligere-

Mtan

mus! Ofianima noítra fimili modo animz JEíu effet conglutinata :

QU

Sed pró dolor! quàm tepidz hic funt mortalium mentcs! Amantur

'*Wm

pecuniz, amantur honores, amantur voluptates, & JEfus ipfe amor

non amatur, O portentum ingratitudinis noftrz , dum proprius

Catot

XR, V€

(Gen, 21, amor przcedit amori JEíu! O anime mi ! Ejice ancillam banc, & puerum

À.

ejus &v. Non enim eít conventio vcritati & vanitati

Fab

, lugi & Vtcncbris;

T.

Spiritui & carni , igni & tepiditati,

De

8x

lcm Pi

De $, 7oanue Evangelifla,.

353

lg

TY

.. DePatreaterno perhibet facra Pagina, quód Unigenito Filío 'fuö,

m

cümin Jordanis flumincà S.Baptifla & Przcurfore fuo baptizaretur, &

ccli.cffentaperti;nonaliumti

e

&

3

f d

ulum coram Angelis Dei a(fignaverit;

*

quàm. Hic eft Filiusmeus dilectus,in.

quo mibi complacui... Similem titulum à M

:mb ',' , |

n p

pientiffimo Salvatore noftro promeritus.cft S. Jo

i, Pant

annes Evangelifta ::

17.

j mdba,

Hic efl Difc

ulus quem diligebat J Efus..

O-dilecus ! quemadmodum-filius. uni« Pf, *86..

DOD m

€orhiuta, .

É

t quare hoc?.

d

Refp

« Unicornisfuavium odorum eff amantilTimus, diligit Virgi- Le Blanc- :

nes, dum depofità feritate caputin finum . earum demittit;: invi&i in. big.

quadi

fuper roboriseft, & cornu illius fin gularem contra venena virtutem

eypatltt

habet.. Chriftus eft (imilis ejusmodi unicorni, manfuefa&us in (inu

u n

Virginis Matris, cujus fuavi virtutum odore ille&tus & captus ad ter-

xo fl

ram dcfcendit, habitavitque cum hominibus in falvationem &c,.

Et ecce, alterum filium unicornium S. Joannem Evangeliftam fu.

d

nmanté

pra pectus Domini fuaviter in Coena ultima requiefcentem, & ideo

tantopere à Chrifto dile&um, quia illibatum'adolefcentiz florem ad

j4c um

fl

Apoftolatum vocatus Domino fuo obtulit;oblatumque usque ad bea-

Imis rj

tammortem confervavit ; : Recubuit fuper peclus ejus.

Priüs in calo, & Joas, 41 ,

ante-omnia.fzcula , Linigenitus Filius'erat in fisu Patris

; nunc homo in

i, Dd

iponmv

tempore-fa&us requievit in finu Joannis; &-vicilIim Joannces.in finu

Chrifti.... O verus.Benjamin adolefcentulus in mentis -exce[fu Y :

Pf.67,28.-

j. Nathan, cüm Davidem Regem ad melior

3

TIL.

ducere

em frugem voluit re-

»hanc illi pulcherrimam propofuit parábolatti* Divesinquiebat, 4; ;;

babebat oves C boves plurimos valde , pauper autem nibil babebat otmnino, prater

£m

ao

2e-

CC uiath parvulams quAT eierat nutrierat, G qué creverat apud eum cum filiis

,iï uclm o

ejus fimuls depane illius comedems €7 de calite ejus bibens; €t'in f illius dormie-

n !

4

l

bat. . Scio equidem, £i litteram fpe&amus, quód per virum illutri pau-

perem; ejusduc dile&tàm oviculam Urias & Bethfabee füerintdefignati

od "

&c. Sed &aliud exhac parabolapoffumus eruere myftetium, — Pro-

m

inde per viram ilfum pauperem Chriílus pator bonus; qui de fe ipfo

Chn[b ii

ait: Paaper-[umregos C in laboribus à juventute mea, rc&&é poteft intelligi,

qui Pf.$7,16.

qum

inter cxteras oves fuas, quas in füuprema Coena

Til

| a

ropriácarne & fangui--

u

nestanquam panc vitz,& calice falutis pavit;nullam chariorem habuit;

quàm S,Joannem Evangceliftam, huncenim pe&tori fuo admovit, & in

l

m

f

divino finu fovit: Qui 6 recubuit in Cera füper pettus ejus.

O felicém pi-

jéán. 21;

F amff :

Ícatorem,

qui hamo amoris ad fe ipfum divinilfimum Cor JEfu attra.

$

29

3/

xit, Veré thefaurarius ejusdem dulci(fimi Cordis , dutti ex hoc incom.

t

"

parabili mifericordiz thefauro , quidquid pro falute noftra poftulabi-

mus, confidénter nobis-potuerit impetràáre:

)

S:mfon in finuDalilx quiefcens, omnem virtutetii & anizni vigo. du4. 16 :

rem perdidit: Sratim euinr ab-eo fortitud

fter dor..

19,

H

R D. Giniber Feflivale,;

?.4g'€fi£k/h;, . Sed Divus no

miens

—

- Confidératio ^LII.

394

jnterit

dormï;us.in finuJEfu omnem inde gratiam,animi vigorem, fcientiam

[equ:&az

lüs quàm Angelicam attraxit, fibique vitam comparavit aternam,

y ia

G a lo,

Olim à mundi pri

mordio in paradifo fluvius egrediebatur deloco vo-

dentS,

Sacratiffimum Cor JEfü eft locus ille voluptatis ;

de quo flu-

-duptatis.

Corne

mina Evangelii fui haufi

t, & potavit, atque univerío terrarum orbi

tmp

exinde communicavit.

O felicem Difcipulum !

defcendentes & afcen-

mum, |

Jacob Patriarcha recumbens fupra petram,

jnnoct

Gen; '2-81

dentes Angelos confpicatus eft, & tandem ipfu

m Dominum ícalz in-

geg'

16.

nixum, & fubdit Scriptura: Cumque evigila[fet $acob de [omno, ait: Vere

g t

x.Cor.1o, Donminus eff. in loco iffo ,

( egon

e[ciebam.

$. Joannes indormiens fupra

fünt r

) nonfolüm in dulciffimo illo fomno,

I

petram (Petra autem erat Chriftus

ndid

Angelos decoclo defcenden

tes & a

Y

(cendentes vidit, fed & ipfum Av-

1]

m fcalz

Crucis innixum , cujus divinitatern tunc

gclorum Dominu

moib

prafertim in coena

t

in illa amoris exítafi non obfcuré agnovit, bin,

ecull

tefte Alcuino , onini

bus [aculis inauditum eructavit Sacramentum : In'—pr-inc-ipio—

m vi

erat Verbum , ? Verbum erat apud DEum.

Qu d

40 4

Cornel.bic,

Adamo proto- parent

i noftro in mirab

ili illo fomno pvlür.i'ma

D

revelata, & inter alia myfterium

myfteria in paradifo-à Deo fuerunt

fumm

SS. Trinitatis , Incarnationis Ch

riíti,

ruinz Angelorum &c. Immifit ergo

OCcurt

'Sed & dile&us Chrifti difcipulus in-

Dominus Deus foporem in Adam &re.

at

dormiens fupra pe&us JE(u, rau

Ita , eaque altiffima ac plane divina

Qcut

qux (uo tempore in Apocalypít

agnovit myfteria ac fecreta coeleftia,

fite

fua mauifeftaret, .O felix Di

fcipule !

Ipfe Dominus non habuit, ubi

b

- caput xeclinaret, fed tu inveni

fti, ubi fecure caput tuum

qqicfþcljct i

Y

ó-quam bonum eft hic habitare !

3

jutily

6, Videamus nunc.

probam verz & fincer

dile&iotis, qua Chri-

Lu.9,58. —

Chriftum usque ad finem fortiter ac con-

? Jiy

$.

ftus Joannem , & Joannes :

Iu [

Prov, 17, ftanter dilexit,

Sapiens adagium c

ft: Omzi tempore diligit ; qui amicus

uT.

$

ic Jofeph fratres fuos in anguftiis

V

I7.

eff , & frater in angu[liis comprobat

a

non deferuit, fed in egceítate a

c fame aluit, & confervavit: Nobte ti-

tibu

(* parvulos veftros.

Confolatusque eff eos , & blande

*

Gen. q0, mere, ego pafcam vos ,

& am!

cos fuos, imó

tient

p

ac leniter efl locutus. .

Ita Judas Machabzus fratres,

Vinc

& univeríum Ifraé

lem in fummis periculis non der

eliquit, fed con-

Et farrexit judas v

US ]

Macb,3, tra perfecutiones Antioc

hi defendit, & viadicavit :

:

tà

Ju;

. qui vocabatur Machabaus , C Adjuvab

4

nt eum omnes fratres ejus &rc.

»

sque ad decrepitam ztatem neque

fte

S. Joannes à Chrifti dile&tione u

Àg

in profperis , neque in adverfis un

quam defecit , quia perfetta illjiuls'cbtt-

vitas foras mittebat timorem.

"

fati

anit

:

z

. Recordor hic illius adolefce

ntis. de quo S. Marcus commemorat,

u

od Chriftum in monte

Olivario à militibus captum; & tanquam

tïaþ

tscæte.ris

m

fic no&c f?cutus fi

interim

Agnum manfuerum ad lapignam raptatum

De $.Joanse Evangelifla,

391

dtnfin

interim Apoftolis & amicis in fugam dilapfis ; Adolefeens autem quizfam Maitc. 14,

n

fequebatur eumy amictus findone [uper nudo,

Q tenuerunt eum ; at ille vejedta findo-

I

ne nudus profagit ab ei. . Et quis, obfecro , hic adolefcens fuitt

Refpon-

IT

tquit

dent S. Chryío

ftomus,S. Ambrofius,S.Gregorius, Baronius,&alii apud

Cornelium, non.

fuiffe alium , quàm S. Joaanem Evangcelittam , tunc

fomoi

l

|

tempori

s adhuc adolefcentem , & inter Difcipulos Chrifti iiatu mini-

d |

mum,atque Divino Magiftro fuo ob candidiffimos

mores (ac plane

V

innocentes ) apprime charum ; hinc neque in profperis, neque in ad-

ver(is voluit deferere dulciffimum Dominum fuum, quia verus amicus pyoy, p» ,

T2

nl

emni tempore diligit , & frater. in anguflüis comprobatur. . quam pauci 17,

ofpmmi

funt nunc tales amici ! amici ad menfam , amici ad recipienda be-

»

!

fimi

^

ncficia, & in tempore tentationis recedunt,

*

-

yem t

|

7. Job,ubi in tanrum mife

riarum voraginem

devenit,ut fpoliatus o-

mnibus bonis.terrenis, & infuper àSatana ulcere peí(fimo toto corpore

percuffus in fterquilinio federet, adhuc tres fideles invenit amicos, qui

f |

eum vifitantes confolati funt: Jgitur audientes tres amici $ob omne malum , $ob ;,j L

quod accidiffet ei,

venerunt finguli de loco fuo, ut vifitarent eumy & confolaventur.

i |

. David, cüm à

facie Abfolonis rebellantis fugam capeíferet,& nunc

witetin

fummitatem montis, in quo adoraturus erat Dominum , aícenderet,

nijtl

occurrit ei Chulai fidelis amicus , quem remifit Rex in urbem, ut disfi-

ii

gt

paret Confilium Achitophel, quod & fideliter non fine vitz periculo

executus eít:. Ecce s occurrit

od

ei Chufai Arashites [eifsh vefie & terra. pleno ia , ag v g,

bj

pite Crc.

3*

Sim

ilem fincerum katylti;ic,um invenit idem David in Ethai , cüm

j

flens & operto capite nudis pedibus montemOliveti fcanderet, ut con-

juratos fuos effugeret hoftes : £r refpondir Erbai Regi dicens : Vivit Domitiity 4 p 5

u O

Ti

& vivit Dominus meus Rex: quoniam , in quocunque loco

faerit Donisus meus 1j.

Rex , ffve in morte , [tve

in vita , ibi erit [ervus tuus.

"u

Umbras audifti,

anima Chriftiana! Longé fidelior Chrifti JEfu

pl

amicus extitit S.Joannes Evangelifta,qui czteris pra timore diffugien-

[

tibus Difcipulis, folus cum JEfu patiente & SS. Matre ejus compa-

T

tiente in omnibus periculis conftantisfime perfeveravit. Rapitur in

j

vincula JEfus, fequitur Joanines. Siftitur Magifter iniquis Pontifici-

d*

bus, illuc pervadit.& difcipulus, — Vocatur ad Romanum Judicem

if 3"1;" "

Judex vivorum ac mortuorum, illic quoque prafens cft Divus no-

.

l]

fter , heu quo cum ani

mi dolore & amore ! Flagellatur crudelisfimé

l nfg'lff

Agnus immaculatus , fentit & plagas Apoftolus charisfimus, Coro-

j i

minantium,tot lafiones in

natur fpinis Rex Regum. & Dominus Do

'anima patitur & fidelisfimus ejus fervus. .. Ducitur ad mortem, fatali

g

trabe opuftus.mitisGimus Salvator,cum comitatur & (incerisfimus ejus

l

quam

amicus, Suffhigitur in infamicr

ucis patibulo, ab vita noftra ! Chri-

u

(Ddd) ^5

U$;

llj

j

A

um

*

-

-

9s

Confideratio 1

ftur, & S. Joannes cum eo difcupit mori , ut, qui cdn.ian-&i[ïïmus ei'*fue-

u

tTatin.vita, neque per mortem feparetur; fed noluit Cxleftis Pater, ut

luihy

extin&to juffitiz.fole & deficiente my(íticàlup&hocilluftre fidus Eccle-

derota!

fix (uz deficeret, proinde in bonum univer(x Ecclefiz refervatus e(t.

Cricfr

En! quomodo ad omniacum Chrifto perferenda tormenta Virgincus

4

Wi

G. 35,

Apottolus fefeparatus exhibuerit, O verus Benjamin! Fallor,nonam-

Áne cot

18.

pliüs Benjamin, fed Benoni, id cft, filius doloris mei, O fi (imiliaffe&u,

amore, acdolore Chriftum JEfum & hunc Crucifixum fxpiüs medita-

t

temur , quàm cito verz devotionis in nobis exardefceret ignis!

T

8. De Jacob Patriarcha perhibent Sacrz.Paginz , quód,ciim nunc

m

inorti proximus effet, ad fe omnes fuos filiosconvocarijuíferit,quibus

ib

pro ultimavoluntate fua varia reliquit documenta & dona, (ed Jofe«

hts qui

pho, dulciffimo filio füo nunc/Fgyptiorum Pro- Regi, partem fingula-

DUIT

tem & extraordinariam in hoc.teftamento fuo asfignavit,ad qucm ia

tunlpe

3 Gen' 4"8*,,

le&ulo converfus dixit; Ew^ego morior: do tibi partem uuam extra fratres

'a32.

tilta

t40s &'c, Erat autem'hgc pars extraordinaria non alia, quàm infignis

Qd

ager in Sictarjuxta Samaritanorum, prout patet Joan. 4, V. .

"

A

.

pïæügn:

Audite nunc cxlí, quz

loquor , audiat terra verba.oris mei.. M

D

tisimus JE(us , amor nofter Crucifixus , .cüm nunc morti proximus

r

€ffet , voluit pari ratione facere fuum teftamentum, in quem finem

lunci]

legavit peceatoribus veniam , latroni paradifum , militibus crucifixo-

iaf

Tibus fua ve(timenta , Patri fpiritum , Jofepho ab Arimathza exani-

at

me corpus,Petro , licet abfenti, claves Ecclefiz, affli&tisimz Matri

jroter

30-i 95 ,-60.

faz Joannem in filium: 2dulier ,ecce filius tuus , & Joanni dilctisimo

l4 l

$.Tbom. de Di(cipulo fuo Mariam in Matrem , ecce Mater tua ; Juvat híic audire 8.

C

Villa Nov4'Thomam Villanovanum : Pendebat , inquit , in Cruce tmoriturus dEfuss

diri

. Conc, 1. de difpofuit teflamentum:: aderat ibi dileikus , quid fibilegaturus exbedans : quid

Oi

*

9.

tibi , 0 diledle, legabo? quid in ultimis dabo tibi ? Ecce Mater tua z bac omnitnt

tmD

u po[Jtdeo , cbavilTima C pretiofa gemma : banc tibi trado &c, . O fclicem

Arnold. -diícipulum! fed & nos felices, fi ex parte noítra erit hzc SS. & Vir-

mmg

Kity

Carnet..trsinea Mater, (ic enim habemus, ait Arnoldus Caraoten(s , quadri-

Ó

4eV.D, gam ; per Joannem poffumus pertingere ad Matrem., per Matrem

hu t

d Filium , per Filium ad Patrem.

Mop

Dulcis Jonathas, càm in prz!lio fuiffet occifus, & corpus.ejus à Phi-

d

liftzis in.muro Bethfam fufpeníum, David amicus intimus millenis

fliws

?,Reg, T, cum lacrymis deplaoxit : Planxit autem David plauctum hujusmodi fuper

I7.

Saul , & fuper jonatbam filium ejus &«.. Dicat, qui poteft, quam amorotis

Ány

lacrymis cum dolorofa Matre dile&us ille Difcipulus fuavisimum

Rn

Jonatham Chriftum in Cruce extra muros fufpenfum, mortuum;toto

m

$. Anfelm.

corpote faucium , de ligno depofitum & fepultum deploraverit, do-

(ur.

haj

de PAf[f.

nccin eo penitüs dcäccrem*lacrym?; unde;teíteS, Anfelmo : Tum «t

Ten $

E

,&fx

De 3, Joanpe Ea engéliffa,

357

T

Teni joanues 'Evange!i]? 4 concidit Juper peltus JEfu, plorant & dicens: Heu' ! beu*

Wetat

UE

de ifto péctore heri potabam dalcia, bodie triftia &* lamentabilia z. Q anima

dcvota! quiddicisad hoc? quotidie in confpc&u tuo-pendet imago

u

'Crucifixi Salvatoris tuj, & cu non fufpiras, non doles? Cernis SS.Vul.

Tj

nera cjus, latus arertum,cor traosfixum &c. & non plangis? Ergone

UE

fine corde & (ine ullo amore es.erga'amorem tuum:Crucifixum ?

lat

9. Antequam huic noítrz Copfiderationi imponamus coronidem,

Vil

"

-oportet, ut adhuc aliqua. & valde

articularia de S. JoanneEvangclifta

inquiramus. MeminitScriptura il

j

us pretio(iffimi thropi, quem quon-

m

dam Rex (apientiilimus ex candidiffinzo ebore & fulgentiffimo auto

l:

d

^libi fabricarifecit, quem à dextris & fioiflrisduo ftipabant generofileo-

j

.

i

^es,quafi cuftodirent illum: Fecit etiam Rex tbronum de.ebore grandem , & 3. Reg. 103

Vi

veflivit eum auro fulvo nimis &c. :Et quid , obfecro ,fibi voluitille thronus

LS-

lquni

'tam fplendidus ac magnificus, quem duo (tipabantaureileones? nun-

dul

:quid hzc omuia illisfa&a funt ín:figara? Aefp.:B.Petrus Damianus, , Petzus

quód thronushicnonaliud, qudàmB.Virginem &Dei Matrem Mariam Damias,

nj |

7

prafignaverit, ineaenim,quafiin throno fuo, cburneo.puriore,& auro Conc. 1..de

'Obrize per charitatem fulgentiore , zterna Dei Sapientia.ad novem Nat..B.. V,

Yonim

mmenfes confedit,/ Sed & duo leones à dextris & à finiftris ftipabant

m fnd

hunc thronum , dexter leo S;Gabriel Archangelus eft,& (inifter S.]o-

nicif

'annes Evapgelifta , primus animam ,alter pervigilifolicitudine inte-

nda

H

meratum corpus 88. GenitricisDei cuftodiebat : Quj ben? leones dicuntur

X Mt

propter rugitum. aliifTema vocis.5 duo.enim verba nuntiarunt-oubi terra,qualia nec

*

i

ff

4iila funt , nec disentur crc.

at

* "LCollige ex hoc iterum, anima Chri&ia-na,*'fingdlarcm quamdant

!il

3E u

4dignitatem & pracellentiam S, oannis Evangeliíle , cüm à D-o cum

"H

Jl

Archangeloin cuftodia Divinx Matris fuz comparatus eft, O quan.

ií

on

tóm Divusille ex przfentia hujus facratiffimz Virginis in omni virte«

i |

tum genere profecit, ut.proinde mirum non fit, quód ad tantum fan-

15 & Wu

titatis apicem a(cenderit, Etfi quondzm beneüixit Dominus Obededom, , Reg, 6,

T

& omnem domum ejus, cÓ quia. babitavit arca.Domini in domo Obededom :Ge-

II.

Mu

tbai tribus menfibus ; qualcm benediCtionem putas accepiffe S. Joannem

Propter arcam illam:myfticam B. V. cui fideliffime inferviit, donec

"

ad caelum affumpta eft.

Imitare, faltem quantüm potes , (i vis effe

m l

ä

-filius talis ac tanta Matris

[]

T

j

10o, His confideratis con&derandis,

non miror ampliüs, quare ille

Angelus, qui S;Joanni de nu

ptiis Agni & retributione San&torum plu-

Wg;uüï

ra nuntiaverat, noluerit abeo adorari: Ef cecidi aste pedes4.ut adorarem Apoc. 193

"

enm. — Etdicit mili: Vide , we feceris : confervus tuus fum , & franrum tuorum

IOe

cïlhü

habentium teffimonium $ESU, DEUM ADORAÁ. Et nunquid Angclusille

j Mr '

nillamàS,Joannc Evangeliita admi-

i

lfcgatus Dci erat? quateergo no

(Ddd) s

t

m

E

Cenféderatio LiP,-

398

utm]i

fit adorationem, & honorem, prout quondam Angelus ille admife-

rat , qui Jofue invi&i(Timo Belli Duci cum gladio fulminante appa-

licidios

Ekf 1f

rucrat ? Cecidit jofue prouus in terraum C adovans ait : Quid Dominu

:

$ meti.f le-

tempus.

quitur ad. fervum fuum $

translat

Coruel. in

. Refp. Cornelius; qu

ia Joannes Ángelo illi erat dignitätc zequalis,

tum M

bimato!

Apoc?.

19,cratenim Virgo, Apoftolus,Propheta, Evangelifta, predicator; & con-

lO.

.tinuus Martyr, maximos labores & dolores fuftinens pro Chrifto ,

fir ntt

idcoque par, imó fupcrior Angelis meritó, ficque pramio ac gloriá

Hrodet i

fuperior in coelis; hinc nullum ei poterat nocere, & confu

(inom

tyrium . quia potiüs Angelus, quàm homo fuerat,

merc Mgr-

ln

.

s ardentis perfiftebant illafi:

bin

Dan.5.5.4-

Pueri illi Babylonici in fornace igni

czde f

$. Hievon,

Et ambulabaut in medio flamma , laudantes Deum , & benedicentes Domino O.

( alii.

Ita & S. Joannes Romz ante Portam Latinam fub Domitiano Impera-

(int aut

tore in medio ignis ardentis, & in dolio ferventis olei nihil lzfus, fed

mrllialn

potiüs pulchrior, & vegetior egreffus, quafi Phoenix à morte redivi-

kin ab

vus apparuit, cun&tis admirantibus , qui huic aderant fpectaculo.

i itq

Tandem ciümV erbum DEI per apnos fexaginta quinque pradicáf-

futin

fet, & innumerabiles animasad Chriftum convertiffct, placuit Divinz

hyieim

- Majeftati fervum tam fidelem ad coelorum Regna transferre, cui circa

hr

finem vitz, proutfcribit S. Hieronymus, Chriftus Dominus apparuit,

fot: Ti

bt u

$. Hieron, & dixit: Veni diledte, & ipfe refpondit : Venio Domine JEfa &c, O dile&te Dei f

prolog.

;j cíto memor noftri hic & ubique, ac prafertim tunc, quando migran-

t

x

Q al

um nobis etit ex hac mortali vita ad xternitatem &c,

broife

Apo;.

te f

"m

te My

CONSIDERATIO LIV.

& ratio

. Attlg

De SS. In

nocentibus M, M, & de cu

3

ra pa-r

l Q 0

Vetent

rentum erga filios,

E

-Pro Fefto SS. Innocentium.

tivita

qunc Herodes iratus efl valde , &9 anittens occidit ormes

lis vid

lts («p

Tetur,

pueros , qui erant in Betblebem, &5 in omnibus fiibus

sH

, ejus.. Matth, 2, 16,

"

y *pri

I,

Vnenc

Uod olim in )E'gypto novus Pharao ignoran

$ ]ofcph attebta-

Af

vit, utomncs Hcirzorum inafculipoft partum necarentur ?

N

Exed.I, -z-x

a fextis

Pracepit ergofïlwïuo omnit pppuio fno; die«tis ; Quidquid mafculi

tiAtuim

haö

d

399

De $8, Jknatentikks ,€* ffä?4 Parentum,

ch 3ämïz.

natum fuerit , in f'umen projicite, Hoc & impius fecit Herodesin fao infan. Gen. 49,

ütqy

ticidio; ubi enim intellexit ex Scribis & legis Do&oribus, imminere

29,

MONU

tempus Mesfiz, có quód fceptrum modóà Juda ad alienigenam effet

translatum, ipfe aomen Mesfiz ambiens,ftatuit non tantüm recens na-

u

tum Melífiam ex progenie David occidere, fed. & omnes maículos à

(ORNUI

bimatu & infra bimatum , fecundüm tempus, quod exquificratà Ma-

o hi,

gis, neci tradere, ut fic regnum fuum fibi ac pofteris ftabiliret ? Tunc Marip, 2

TR

Herodes ivatus eft valdg , & mittens occidit omnes puevos, qui erant in Bethlebem,

16,

lmercMgr-

( in omnibus finibus ejus.

" Exod.a, g,

ÍIn illo infandicidio-

Pharaobis in JFgypto fervatus fuit Moyfes i

n-

bantü!zrl:

fansin fcirpea fifcella, & in care&o expotitus, & in hodierna Infantium

Dauot o

cxde fervatus eft Chriftus Infans , & in /Pgyptum deportatus, Occifi 44j 4 ,

fünt autem , prout communior fert (ententia, circiter quatuordecim

I

*

nolma

Ls

milliaInfantium in odium Chrifti, proinde veri e(timantur Martyres,

& ita ab univer(ali coluntur Ecclefi2; fupra quod S. Auguflinus : Profa- $, Au,

Yetid

lia |

gus , inquit, bsffis nuuquam beatis parvulis tantim prodeffe potuiffer obfequiosferm. vo,

pl

quantum profuit odio &c.. Et quarehoc? Si perveniffent , (ubintrat hic S, , $455;,

j Dit

Anfelmus, & alii, ad xqualern Chrifli pretiofiffimi Salvatoris noftri x-

tatem,in pa(fione eiusdem fimiliter cum czteris impiis Judxis clamáf- -

T

i

fent - Zolle , tolle , crucifigeeum. / HincProvidentiz divinz mclius vide- jo.19.15.

d.

batur, ut cito exhoc mundo immundo & petverfo tollerentur, quàm

y é

vt malitia (üuo tempore mutare: intelle&tum , & pervertetct (enfum. $4

i

w

Et obfervat hic Cornelius, non minimam quoqüe fuiffe caufam tan-

P«4. !/Io

tz flragis puerorum, eó quod ipforum parentes B, Virginem puer-

:

'eram & puerum JEfum hofpitio non excepiffent, fed coégerint adi-

re ftabulum , ibique parere.. Plures ejusmodi ftragis omitto caufas

|

& rationes, quia jam alibi in Tra&atu de SS,Corde]Éfu & Marix V. ac

Matris dolorofz annotavi ; hodie vero tranfeo ad parentes, qualem

T

illos oporteat habere curam filiorum, & vicisfim ifti in parentes re-

verentiam. . Adfit Deus , ut congruenter loquar.

. , Venitaliquando Dina Jacobi Patriarchz filia ex Lia fufcepta, in

civitatem Sichem, ut ibidem die quodam feftivo alterius quoque gen-:

tis videret mulieres, moresque earum, veftimenta, & Gentilium orna-

gt

tus ( prout eft curiofum feeminarum & (imiatum genus ) contempla- 7545 4,4,

retur, Etquid fequitur? AudiScripturam: Quam cim vidiffet Sicbem, fi-

þmbw

liusHemorHevai,Princeps tevra illius,adamavit eam : C rapuit.C dormivit cum illa,

vi opprismens virginem. Vade nunc,& impofterüm domi te contineibidem

tenendo, texendo,& acu pingendo occupa. , Sed unde,quxres, tanta in

hanc filiam ignominia? Cur tam turpiter lapfa, & corrupta eft Dina?

(

(

-Adverte : Dina fuit Lizfilia, de qua Scriptura: Zia lippis erat eculie, Gen, 29 ,

modo

21e

M!

.hgbcb;.t enim debiles oculos & ad lacrymas pronos; hinc aliquo

CXCcu-«

ji!

400

Confideratio ^ LIF,.

eæcätäïäat, unde venit; ut plura'indulgeret filiz fux Dinz, ut ad libi*

confid

tum excurteret,

& fuam expleretcuriofitatem. Et quid accidit? Egref- .

parcnn

Ía cft Penelopes, &regreffa e(t Helenes: egreffa eft virgo.15.annorum, .

de qui

& rcgrefla cfít mulieriimó & meretrix, Hoc habentcjusmodi, qui libe-

bafant

ré cum juvenibus ambulatum ad faltus;ad pocula, ad familiares difcur.

4

; ,

fedubi

fus excurrunt, O parentes! nolitecffe cum Lia

P

pis'oculis, veniet pto» .

fcào tempus, quando diftri&i(fimus & juftiffimus ]

vete

udex dehac veftra :

hibnuen,

in filios.indulgentia à vobis exactiffimam requiret rationem,.

3. Job Rex Idumzz , vir fimplicis & candidz mentis, omnisque-

hi,

filiosf

falfitatis, (imulationis & düplicitatisexpers, cüm ex omni parteà Da-

mone; cui Dominus petenti omnces ejus poffesfiones diripiendas con-:

Qfe

cesfit;

H

acezrime, & diverfis.exagitaretur plagis,femperillud orbi decan- ;

Janty

jóbk1; 21.tatum

in ore & cordehabuitz $it Nomen Domini benedittum c7c. 'Tandem.

Quein

ttde$

advertit Scriptura , quód virille, ha&enus caute.Marpefiá conftantior, '

. pre nimio lu&tu veftes fuas confciderit, &tonfo capite in terram pro«-

Mirttor

auem|

jo51, 26, ftratus Deum adoraverit: .Tu furrexit job, &* fcidit veftimenta faa & tons.

fo: capite corruensin terram adoravit &c. Ex quare, dices, Job fua dilacera«.

Ufstll

vit veltimenta?. Àn propter Chaldzo:, qui tres turmas facientes inva-

Wi &

ferunt& tulerunt ejuscamcelos? An forte propter Sabxos, qui illius ra-.

h

piebant.boves, & afinos?. An propter grandinem &.igoem ceeleftem.

pmm,4

.. decelocadentem,& oves ac puerosconfumentem ?. An propter ve«

lg

hiementisfimum morbum, quo cum Satanastoto corpore ulcere:pesfi-.

hi,

mo percusfit ?:An propter uxorcm infultantem, quz illi extra.civita-

ts

tem, co quód cffet elephantiacus, in flrerquilinio fedé

Daer!

nti egregie (ut ita.

dicam) planctam legit:: Benedic Deo, C morere ?. Minimé gentium, ifta.

Vont

omnia non commovcrunt fortisfimi & patientisfimi vir! animum ad.

T'axy

querelas, ad lacrymas, ad veftimentorum fcisfionern, quid ergo ?.

Y

&.Bafil.:M:. Refp. .S. Bafius Magnus : Tunc primüm fcidit veftimenta, quan-

fyar

in Catena,, Ào ii fuitruina filiorum nuntiata: Hà&enus;inquit, Juftus quafi fco-

du

[(61777 9

pulus confiftcbat ; poftquam veró nuntius venit, quidiceret:; in con--

2ur

vivantes filios'& filias violento flatu.convivii domicilium corruiffe,-

filut

tunc omni paturz fen(u patefa&to , veftem confcidit, ut cáre propenfx

.Xit,o

voluntatis fuz erga liberos.fignificationem daret ;. & quia inter'fe le-

frtyi

. gem flatuerunt filii, ut in orbem tranfrrent.convivii dies; optimus.eo-

j

rum parensprobé advertit,cjusmodi orbicularum epularum tranfitum

Qu

vix (inc peccatis poffe accidere,idco. audita illorum ruina, neforte et-

&en

jam zternum periiffeot; vchementisfimé doluit: Tj

ne.

30þ0 ,,5?

urrexit Job; & fd-

efe

dit veftimenta fa. . En ! virtalis ac tantus.vehemeoter fibi timuit;ne ni-

[

df!n(

miüm fortáffe filiis (uis indulferit; hinc quotidie pro illorum falute vi-

QL.c

&imas & holocaufta Dco folebat offerre : Confargensque diluculo-offerebat

fïhl fæ

punc&

bo»ldmu]iavp,ro fingulis ; dicebat euim ; nt fortäa peceaverini fl anej, Vide

BCQ!

N-

conit-

De 55. Zptitcentibus , € Cura Parentum.

401

tll

confidera moderna fcula ; quàm incurii & negligentes fint multi

IN

parentcs in cura filiorum fuorum promovenda, non abfimiles fimiis,

OOT

de quibus conflat , quód feetum nimiüm ftringendo , amplexando ,

iil

bafiando occidant, unde lemma: Perdit «mando,

fesdt

4. Quamdin Moyfes virgam fuam manutenebat, virga permaníít,

MM

hw

fed ubi cam à fe in terram projecit, mox in horridum ferpentem con-

verfa eft: Tollevirgam tuam, & projiceeam coram Pharaone , ac vertetur in co- Ex

0d, 7.9,

us

Iubrum, Quod &in prefentia /F gyptiorum fa&um eft; Que verfa eft in eo*

ofmity

iubrum, Virgahzc poteftatem,dominium & dire&ionem parentum in

atl

filiosfuos adumbrat, quzà Regio Vate appellatur : Virga diredionis z.

Dd

Pf. 4419;

O! felices illi arentes, qui hanc virgam difciplinz femper manu ge.

b

ftant;prolesque fuas difcreté corriguntjillis exemplo fuo prxeuntes;at-

T

quein timore& obfervatione mandatorum Dei confervantes: Unde

vll

1ce Sapiens : Noli à puero fabtrabere difciplinam, fi enim percuffevis eum virga ,

T

mon morietur, $8 ViTgA pereuties eum, & animam ejus de inferno liberabis c"c,. Si

Proy,A5,

3

fu.

autem hanc paterpam virgam & difciplinam,negle&tá debitá educatio-

Ti

ne,demanu tua abjeceris, vz tibi,

nitrtm

tibi, & filiis tuis,

crede mihi; Vertetur in ;olub THIn4 C

yillipt

Heli veteris legis Sacerdotem confidera,

hominem cateroquin

um

pium , ac juftum , fed filiis fuis nimium ind

ulgenterm, unde paulatim

utt

fceleratisfimi cffc&i funt,

Monuit quidem eos Pater ; Qrare facitis ves 1. eg. 25

at

bujuscemodi,quas ego atidioy res pe/]Imassab omnipopulo ? Nolite filii mei : non enim

. 23*

2 diil

&[f bona fama, quam ego audio , ut trensgredi faciatis populum Domini eo, Q

;,'fc (ii

Pater! nimis lenis eftifta corre&io; baculum potiüs nodofum arripe,

:ium&fï*

& eorum tergora inunge,vel omnino eos tanquam refra&tarios carceri

m

mancipa; & fi adhuc tuis nolint obedire mandatis,eos à facrificiis amo-

p

ve, &Sacerdotio priva, ut difcant refipifcere, ftatum fuum fine nzvo

200

fervare;& Deo pro posfibili infervire,opus enim eftin hac venercalue

(x

duro nodo,& cauterio, blandis nihil cfficitur, Sed fruftra loquor, imó $.

Chryfoff,

o

a&um ag0 , dum enim filiis [uis pepercit, ait Os Aurcum ,

& (uam & illerum in lec, éit,

;o!fllifïfi

falutem perdidit, Ratio eft, quia à pucritia non magis eo

sad meliora fle.

o

Xit, correxit, & caftizavit; uadetritum illud

promanavit: Blanda Pa-

"i2

rum (egnes facit indulgeniia natos.

n

s. De Amnon,primogenito Davidis filio.recenfent Sacra Paginz,

gnflülm

quam turpi aftu, & feediore incxftu Thamar fororem fuam ex patre

ge'mabam opptefferit, Cüm hac resadeó probrofa ad aures Davidis

fgm!f'

0&)

!

effet delata, obfervat facer textus : David contriflatus eff valde. Et quid

Il

deinde? Àntam enormiter delinquentcs condigné, prout patrem de-

z.ng. 13;

j

^I,

j

cet. caftigavit?* Audi rurfus Scripturam ; Noluit contriflare [biritum Amnon

j

filii fui, quoniam diligebat eum. quia primus genitus erat ei, O David! quid agis?

ji

j

neque ob tantum admiffum fcelus morte dignumtuum corrigis &cor-

"

R. D, Gimber Fefl.

ripis

(ECC)

402

Coa/ijgratia LiF.

Ley.A0,17, fipis filium? an aon Lex jubet: Qui acceperit fororem fuam ,filiam patris fui,

a

vel filiam matris faa , Ó viderit turpitudinem ejus , ilaque confbexerit fratris igno«

velr

miniaxis me[aviam vew operati funt : Occidentur in confpeciu populi (ui , eó quod

1

tuvpitudinem [uam mutub revelaverint, & portabunt iniquitatem [uam. — Hoctu,

inqui

Rex l(raél, in proptiis filiis cis, & connives , utramque prolem f(inis

?

tibel

abire immunem ?

e.

iaet

Drexel.

Re(p. Do&i(fimus juxta, ac pientisimus P. Hieremias Drex

fumi

David.

lius : Ideo Davidem filii incaftum non caftigáffe, quia partim amore;

Ti d

6.25. $. t. partim verecundiá ductus, cogitaverat : Ego ipfe fum caftigabilis,quia

Á

liberis meis ipfe pes(imà praivi & nocui exempló, cur.ergo expro«

&t

brem, quod ipfe feci ? Ecceremordentem illorum parentum conícien«

Üj

tiam , fi ipfi priüs funt rci criminis, quod ex poft fa&o filii perpetra-

runt, econtra animefos facit innocentia, Etfubjupgit ulterius memo«

"

n«

ratus gravi(fimus Au&tor : In educandis liberis Rex David vix quid«

r77]

quam laudis obtinuit, Regias curas folertis(ime tra&tavit, liberorum

flii

curam nec feveram , putem , nec feriam gesfit; hinc nec Abfolonem

Ii, u

patratà jam czdeà fuga retrahi incarceres just &c.. . O bone Deus!

Ü

quantum filiis pesfimum nocet pareatam exemplum! Uade Poeta;

PT

A bove majori difcit arare minor.

f

6. Progredior ulteriüs. Elifeus Propheta & Difcipulus Eliz, cümin

(iluy

Bethel defcenderet, ut ibidem contra idolum, quod Jeroboam Rex ex

vitulo aureo conftituerat, pügnaret,occurrebant ei de civitate nonnul«

pette

Wern

46.5s ]i petulantes pueri, illudentes ci,& clamantes : Afcende calve, afcende calvte

23.

Elifzus, ubitantam puerorum confpicatus e& infolentiam, jufto Reli-

Quid

ftrat

gi

oniszelo commotusà Deo gravem illisimprecatus eft vindidtam &

punitionem ; 7Maledixit eis in nomine Domini.

Et ecce, ad talem impreca-

ju;

qu)

tionem fine moraimmifit Deus in illos de proximo faltu duos urfos

1

ferocisfimos, qui ante,ora parentum eos difcerpferunt; Egreffique funt.

Dom

duo tirft de faltu , C laceraverunt ex eis quadraginta duos pueros.. Et quare, di-

p

ces, voluit Deus, ut predi&i pueri in confpe&u parentum ab urfis di«

'HCIC

. fcerperentur ? cur non à leonibus, quorum muilti juxta Abulenfem

tunc temporis intervallo in faltu morabantur ?

Refp.

S. Juttinus: Deus puerorum clade paventes fiagellavit y ac fumul po

adR:

ne fmi«

tum

$. 3'8545- 1.

fleros monait, ut invero Dei cultu, modeflia & probitate filios (nos educent,

-Addit S. Ambrofius, quód uríi pazcus fuos informes

pu

S, Amp,, Ut cafligentur.

lambendo forment,

lios

L: 6.

& poliant; Ur(apartus fuos ad. f(ui effingit fimilitudinetme

ili

Hexam.

Quia ergo parentes illi in civitate Bethel hoc non in fuis faciebant pro»

ltijs

[» 4.

libus,idco meritó, & appofite in filiorum internecione urfos expertt

hf

funt; in qua punitione Elifzus adhuc bené pueris confuluit, (i enim

diutiüs vixiífent, (celeratiores pes(imorum parentum exempló evalii-

IOX;

Cat

