dentislimus Rex gollcgit

?

Ha« ef Maier ejus». Quid , obíecro , dicemu

€

;

1

86

Confideratio. X1.

nil; Yox, qua

de acetbiffimis animidoloribus fan&iffimz Matris Chriíli fub patibulo

Crucis omnibus tormentis,& agoniz Filii crucifixi perfonaliter adflan.

titiacompaf

hm asque de

5. Reg.5:. tig? unde moriens JEfusad dile&um Difcipulum ; Eccemater tua, . Q

du vocet

27.

pientiffima Domina ! jam non

poteris negare, te noftram cfleMatrem,

we wortus ]

. quia plüs,

quàm przdi&taSara, ad radices Crucis fa&ta es nobis Mater,

fimaretettn, C

ubi ad me

liorem vitam nos indignos filios tuos in fummis peperifti

doloribus, Quisergo nonamet te, ó pientiffima ?

|. Malta tulit

usConfiderationisadhuc unam,peculiarcm,n-d; wepercaffum

- Procoronide huj

ftreque fal

uti valde proficuam . in medium proferamus quaftionem,

juldus amic

Dic, anime mi! q

uarcChriftus non:citiüs in vita fua SS.Matrem fuam

J etim

p fm

D, Joanni, & nobis fide

libus recommendarit in Matrem, quàmcüm

jam morti cffet proximus,

& nunc SS, Animam in manus Patris tradi-

ts C tejro ]

quód in Cruce omnium fidelium Ma-

iditDomir

turus : Ecce Mater tn4 ! Caterum,

ter à Chrifto moriente

fuerit defignata., jam fuperiüs diximus ; quod €

j erepesfimo

ac exponit Rupertus Abbas fuper illud : Mdulier

Jtrtdtlonpe fo

jo. 16,*1.

perelcganter expendit;

V qum onieb;

Rup. Ább,

cium parit.triftitiam baber,

fubjungit: Proiude, quia B,Virgo in Pa[]Lone Unigee

bic.

uiti fui dalores ut parturien

tis fuflinuit,

omnium no[frám (alutem peperit, d fatta f

| 'wsmhil ttifius,

Ergo fub Cruce etiam meaactua M

ater effcda

f 1 Vthum, 10

Manf. to.

omnium uoftrám Mater,

3. tï. 66.

eít ? Etita quidem

eft. Hatione

m audiámus à do&iílimo 7anfto,cur

ts l-D

Chrifto Mater noftra fuerit denominata: pet hoc

Vr dj

di/&. IO;

primüm in morte à

iDqUits

fidcles fuos,

quorum dile&us Difcipulus figura erat, docete vo.

faodo err.

]uit, quó

dinfine vitz faz confidenti animo ad $5, Matremi íe convct

dus i

Mictitmprafe

tete, camque ina

djutorium invocare debeant ; hinc Ecclefia nos do

cuit : Maria Mater gratia , dulcis Pareus clementia ,

!

1ü Hos ab' bofle protege—,r (

PBLTTNE

in borá mortis fufcipe.

Ktiam me,9 Domina

$

:

"urctarm

"

TR ii

e—o

V& ii 'tido,

wsrs:d'cïcendim

CONSIDERATIO Xl

BM

Ts p

Dequarto VerboàV erboCrucifixo prolato,

BLUL

OR ttino

«Deus meus, Deus meus, ut quid d ereliqui?'?i me?

Wl

1&Vif&

hm

Matth, 27 4.6.

TUinter

I,

Wav

j

t

qiat R

Qttds

luc.zï,as.ï

Evate capita veftr

4, 0 mortales omnes ! quoniatm appropin

At

I

demptioveftra. Ecce JE(us,& hic Crucifixus

,circa horam no«

Tüctmit

ut quid derdi-

L

Tl

Mattb, 375

nam clamavit Vocemagna ; Dem meus, Deus thtuss

DW&

46,

quifti me? O vox,quzin

ffar horrendi tonitru moxfua ciice

Wer m

cià usque ad infcrnum penetravit5 Vox,

quæïcælum,terratg-

hd

Wom

xqu

que tremere fecit ; vox , qua velum templi ícidit,

N

& mgnum cnt.ï :fä

$7

De Verbo Chrifli in Cruce quarto,

ti Cs

ruit; Vox, qux creaturas etiam infenfibiles tam fortiter pulfavit,ut pre

Yi pefoditd. -

nimia compaífione ob mortem fui Creatoris univerfam terrarum or«

m « Besni

bem fusque deque vértere velle viderentur ; Veluit , ait Didacus Stella, Did. $ela

Dd at

edere hanc vocem miagnam jaijam oviturus, ut nos defides , jacentes [omniculofos bíc in Luc:

s o stol

imb & mortttes ad tam incredibile miraculum afpiciendum excitaret, quale evat, quód

x n um t

Vita moreretur, & Deus patevetur. -

m

Multa tulit paticnti/fimus Job, ad quem ulcere peffimo toto cot-

pore percuffum. & in foetido fterquilinio fedentem , venerunt

folandi

utam ao

feram i

caufa ejus amici , & confanguinei: Cumque eleváffent procul octlos fuos ,

£ognovertnt etmsy GP exclauates ploraverunt, fciffisque veflibus fpavferunt pulverem

afua SSata:

n Marca, d

füper caput (uum in colum,

Et federunt cum eo in terva feptem diebus , €& feptem

mo&ibus, (* neimo loquebatur ei verbum: videbant enim,dolorem. effe vehementem.

jp ia st

ompjun&c

Piüs tulit Dominus JEfvsin fterquilinio Calvariz: veré vir dolorum.

& ulcere pesfimo toto quioque corpore percuffus , ubi amici cjus ftete-

TU

posfuprli

"

runt de longé, fola Mater ftabat juxta Crucem, qux magis illius auge-

bat, quàm leniebat dolorem, undcinter fummos & extremos crucia-

T

tus nihil triitius, nihil luctuofius de ipfo audiebatur, quam quartum

Matib, 4

ifinguri

illud verburn.quo Dei Filius abipfo Patre fuo fe defertum magná v

Océ

uid 465

; dotifmoi

conqueftus eít: Deus meus,Deus meus.ut quid dereliquifti me? O David!

quondam dixifti: jumior fui, etenim fenui, C nom vidi juftum derclictum.

Pf.30 35

tdenomidi

uomodo ergo, & quare à Deo Patre in fupremo illo Crucis agone

yfiour era d

dereli&us eft ipfe Juftisfimus, & San&us San&torum ? Caufam hujus

s Mat

at

my teriiimprafentiarum examinabimus,

n finc ECCIC l

2. Non nuda parabola.fed vera juxta

Corncliufn, & alios hiftotia

ii .

TLU

eft, quam enarrat B. Lucas de Viatore illo, qui defcendebat 4

b Hieru(alem in Ltc.10,1€

Jericho,e incidit in latrones, qui etiam defpoliavevunt euml, & plagis impofítis Abit -

vunt, (emivivo velito, Pientisfime JEfu ! Tu perillum viatorem prafigna-

./äeä

tus es : defcendifti enim de ccelefti Hierufalem in Jericho (in fallacem

hunc mundum) fed tandem, poftquam pertranfii(ti benefaciendo

03

omnibus, incidifti in latrones, Judxos & Gentiles, à quibus fpoliatus,

|

& (cmivivus esreli&us(Divinitas enim vitam, quam n nquam perde-

n

re poterat, retinuit, fed humanitas veniens in profundum maris fub-

mería eít, & vitam amifit ) Veré incidifti, ó Domine,in latrones, dum

derellyüf&m

medium inter illos in colle Golgothxo in ipfami Crucisligno, tan-

quam illorum coriphxus, pependitti, Quotics, o dulcis JE(u! obiicie-

banttibiinimici tui: Quiahbic peccatores vecipit, & masuducat cum illis, Ecce, Zue.15,2.

pl

jamn etiam cum illis pateris ,& mortem fuftines atrocisfimam innocen-

m

tis(imus,

O triadem mirandam, nunquam in;orbe fpe&tandam !

aïþ'

Deus inter latrones!

73

[

j

O Augeli , qui quondam templi Solimxi h

onor&m tanto z:]o &

dl [Ofm

lumw'

ämm:þ'vctbcribus pro-

voni W

atdore defendi(tis, ut Flcliodorum grædgnem re

Á

d

$$

Con/z'däratia Xil,

a.Majp, bemul&atum finemora ezillo cjeccritist Sulir autem Heliodorus condi-

Padlyticu

q,a7. ditin terram, eumque multa caligine circumfufum vapuerunt , atque in. fella gefta-

toria pofitum ejecerunt.. Ecquomodo, obfecro, potuiftis videre templum

- ginem, qui ir

iDominust

illud vivum, atque Sanctiffimum, Dominum veftrum, tam protervé,

! Donisc !

& truculenter profanari , vaftari, exfcindi, & folo zquari? quomodo

F quisell

otuiftisiinquam, fine compaffionis fenfu audire illud lamentabile, &

dDywidem a

Mattb, 17 , velatu terribile ; EE

?

46.

li, lama fabachthbani : boc eft : Deus meus, D;us m.eus,vuvt

hii d p

quid dereliquifli me ?

Apud przdictum

Viatorem ]erich&ntinum fauciatum pertranfies

Tinofratibuneor

wdtinterition.

runt in via Sacerdos& Levita, videntes bene illiusanguflias & plagas,

non tamen illi fuccurrebant,

Heu! non fimus tales Chriítiani, & &ine

itot, & Deus

" utoptreciamar

ullo commiferationis motu, Chriftum crucifixum amorem noílrum

Vlarcemanm

prátereuntes, fed potiüs cum Sarnaritano illo infundamus in vulnera

& Obfervat]

ejus oleum & vinum : Oleum, inquam, commiferationis & fincerz

imvdiogmc

charitatis, & vinum mortificationis,compunüionis , ac verz paeniten.

T d chmori

tiz, [zpiüs confiderantesillius fuprema;ac Sacrofantta feptem verbaac

fitepo du

Revd.lib. prafertim hocquartum verbum: Dew meus, Deus meus , ut quid. develiquifii

4- cap. TO. e? Juvat hic audire San&iffimam;acDolorofiffimam ejusMatremita

i las f

ihdolitiffma

quondam ad S.Brigittam loquentem: Qzando Filius meus dixit : Detts

meus,Detis meus,ut quid develiquifli me ! banc vocem egosdonec ad celum veni, nun-

! M Cf

djb r

quam oblivifci petui , quam: plis ex compa[]tone

mea, quám fuá permotus, protu-

lit 3 tunc ego éexinanita. corrui in terram.

AMTUET

*

Chriftus in horto Gethfemapiili

Lutc- 4.2,

5, Cu

m pientiílimus Redemptor

Mi Aneel f

prima illa fauguinea agonia ad Patrem tertió oráffet: AMpparuit illj Anges

htptorindergl

435

lus confortans eum. — Et quare,haud immeritó quares,non (imili modoin

Iottcimneclo

ultima agonia in Cruce idem Angelus Chrifto agonizanti apparuit

Pt

confortans eum? An non Pater xternusderelicto Filio fuoin fummisil-

[ WU ihtocenr

listormentis conflituto integros 4pgelorum exercitus poterat fubmit-

m lu [

tere, qui eum confolarentur * Potuit, fed non fecit,

Tk ii

Dan. 14

anielem in lacum leonum miffum coníolatus €

HU r

ít Deusi Et 4in

37.

Daniel : Recordatus es mei, Deus, & non dereliquifli diligentes te.

feaii o j

Jofephum inter tot difcrimina rerum , & catus adver

fos bcnignuä

POri u

$4p.10, Dominuspunquam deferuit: Doefceudit tb illotn foream; C invinc

LP

13,

dereliquit eum.

gdis na?

ummltmm Aff

Sufannam

falsó à duobus nequi(fimis fycophantis accufatam, cüm

LT

jam jam ducerctur ad mortem,Deus orantem exaudivit,& per puerum

A

A

lBo

U

Danielem fenes, proprio ore convi&os, jure talionis populointeti-

ll

Da».15; mendosreliquit :

WIICBUam "

Qua flens fujpexit ad celum i. erat enim cor ejus jdyciamM

35*

bens in Domino cc,

aulum inter tot perfecutionum flu&tus quotidie morante

m , non

'oonere

i

s&n

^. Cor.'14. duntaxat confortavit,animavitqué,fed & omni gaudio replevit:Replew

OTCVtïtemc?

4

fufn d 0"f014ti033;hperabftndo gaudiojn ommi tribulatione uoftra &

50 Mm ïm

E 'Gimb

—

De Verbo clyrijli in Crüce. quarté.

$9

tUt ln

Päralyticum illum 58.annis decumbentem, & non habentem ho-

Yl d

i

ls videre g

:

i

minem , qui in aquz motu ipfum in pifcinam probaticam mitteret, .

ipfe Dominus confolari dignatus eft : Vis famw fieri ?. Refpondit ei langui- 30« $16.

Irum, tamos

u) qur:

dus: Dormise ! boinincti non baéco€«.

Et quis eft, obfecro fodes, qui veré fperavitinDorino,& confufus. -

ibud lm

)et t D

eit? Davidem audiamusita de fuis majoribus fcribentem : Appropinqua- PJ- 106;

verunt usque ad portas maris 5 Et clamaverunt ad Dominum; cüm tribularentur, &

9

de nece[fizatibus eorum liberavit eos.

Mifit verbum (uum, & f[auavit eos, C eripuit

fuucati p

eos de iuteritionibus corum. — Ex Filium proprium unice dile&um , ó Pater

isangilad j

ales Crilan d

«ierne, & Deus totivs confolationis! infupretno illo Crucis agone

tantopere ciamantem ad tenon exaudis ? Eteirca boram nonam exclama-

jm amora x

Mattb, 27

vit $E[us vozemagna: Deus meus, ut quid dereliquifli me ?

46.

Yundami t

4. Obfervat hic gentium Do&or Paulus, quód Chriftns non tan-

viferationi k:

tüm valido cum clamore adPatrcm tunc in Crucecxípirans clamave-

nis, ac Va

tit, fed & clamori lachrymasaddiderit: Quiin diebus carnis fue preces Jup-

anda fptenm

plicationesque ad eum , qui pofJit illum. falvum facere à. morte, cum clamore valie

TET

do & lachrymis offerens , exauditus eff pro [ua veverentia, . Et. quomodo in

ümam cjus 1([[?

illadefolatiffima dcrelictione exauditus ?

Ti t a'rxil:f

Refp. S. Chryfoftomus , quód in primailla agonia in horto Chri. $: Cbryfofr,

Aoncaj i

»:

ftus, jubente Patre.fucrit confolatusab Angelo (ibiapparente , & in ul. fer. de bouo

j u p

tima Crucis agonia à latrone peenitente,qui tum temporis officio con- /arr,

fortantis Angeli fun&us eft; cujus miranda converfio pretiofi(Timo Re-

a hortchthf y

demptori in dereli&tione fua magis placuit,quam fiPater ipfi plus quàm

ifet; 4j

duodecim Angelorum legionesin auxilium fubmififfet : ;5 horto;inquit,

Chrifts confortatus fuit ab Angelo appavente, & in Cruce à latrone ponitente , qui

; agoninit

Chrifti innocentiam non tantum defendit , fed & eum verum eífe

fuoiti

'jlo

li

Regem gloriz , Deique Filium publicé promulgavit, qui bonus la-

us

tro fuit primitiz fructuum Pa(Tionis Chrifli ? Norum bune fructum , ait de. Tauler,

illumipatisfimus Taulerus , & primum botrum , quem Dominus TE(us. ex

edlt,

4

jatus t

p

infecusdo folo noflfro , multo fudore , multadue pretiofi. [anguinis [ui ivrigatione in

'gent

A

ul

ligno Crucis fu« obtinuit,caleflà Patri. fuo , ceu pretiofum munus ,ingenti cum gau-

[us à

niid

u

dio per legatos Angelos mifit. Quod fi gaudium eft. Angelis Dei fuper uno peccatore

gim

mfoV!M

ganitentiam agente , qua-illie latitia de bujus eft. latrouis concepta [alute , quem

jam propé defpeaverant ? Quanto puramus cum gaudio Pater. celefhis. primitias

al

)

ap 4

L

has frugum P affionis filii fui [uftepit ? ah! f tantüm gaudium habet Deus ,

!

& Homo Chriftus, & Angeliejus de invento uno peccatore , feriam

Yal

TM

o

|

poenitentiam agente, curergo , anime mi, toties te illis fubtrahit ?

O quàm infauftum eft , (emper parturire, & nunquam parere , fcmper

" !

proponere, & nunquam ferio exequi! cur non dicis cum illo Prodi-

Lté,Y $318

i

orevertente ? Surgam , & ibo ad Patrem meum,

otidiem

j. Aliasrationes.cur Chriftusin agone fuo fupremo à Deo Patre fe

m

kvü'.

À

€«

R. D, Ginther Feflivale,

i

[

90

Con/z'demtia XHn,

pmpeapit p

$.Leo.ferm. dereli&tum conqucüüs eít? affignant SS. Patres: Vox iff4, ait S. Leosdo-

nitcoram C

16.de Pa[f. ivina efl,mom querela, nam cimin Chrifto Dei & bomnis una per[ona fit . nec abeo

M M0A

fepavari , pro nobis topidis, & infirmis interrogaty

potuerit velinqui, à quo non poterat

Ánynmdin dere

cur caro pati metuens exaudita non

fuerit ? Ethoc quidem ad noftram do&tri-

DLT

nam,erudiensnos eousque pienti

(fimi nottri Redemptoris deveniffe

^

sltiur f

dolores, ut noluerit eos,ctiam intérna

Dei affiftentia'mitigare, utnos

ianima Cht

fic doceret , fi opus fuerit, pro honore Dei libenter omni , & divino&

Vmrpius de

humano carcre folatio, atquein null

o nosipíos quarere.

Orig. bic.

, ideo Chriftum ultimo vitz fux

oferiin poena

apud Corn,

Antiquis(imus Origenes cenfet

maoum ; vel

momento hocquartum dixiffe verbum : Deu seus,

Deus ineus, ut. qtid de-

it, queri voluit de paucitate falvandorum, &

trddenique:

reliquiftime? Pet quodinqu

tilitomois hoi

multitudine damnandorum,

in quibus perit fru&usPa(Tionis cjus.

Venerabilis Beda exiftimat,

quod per pradi&um quartum verbum

GU

Chriftus voluerit inf(inuare grande illud c

ordis fuidefiderium plura pro

V. Beda lic- hominum falute patiendi : Cbriffas. ait,ex virormentotum. fuam morten at-

n

CO]

celevavi videns, &* volens diutis pro. molis

ferre tormentat . banc amoré vijata

9

^ cità me mori. dijpojuifti

*

querimoniam Patri propofuit , dicens : Pater? cur ta

? Ad-

cur non moras protra

bis, ut tmagis magisque prolomiuum [alute adbuc erucier

J V erbo

$, Bonavy.

dit S, Bonaventura : Chriffu

stanto defiderio exar fit paxiendi , ut tribus loris in

de ed,

Cruce exfaturari uon potuerit, (ed expetierit inea pati usque 4d

fitem mundi,

Paff.

fummiamoris prodigium !

. Simon Cafílianus aliam affignatio

nem, cur Pater fii'ium fuum

fine ullacoafolatione in tot tormentis ac

fupremis cruciatibus relique:

tr

Sim, de

rit. Idebait, Chriflus eft derelichus in potnis , e

nos dere'inquamur. im peccatisut

Ut

Calfia lib.

Q lg

ipfius derelictio fit noffrerum liberatio peccatorum? i

deo derelickus in peenis fuis , m

15,

Temporalis ifLa derelictio Chri-

(TI0, u

nos derelinqueremur, cim compateremur in no[tris.

d M

fli fu

os fideles exemit ab aternitate panarum.

Dereli&us denique eft Chriftus in

tormentis, ut illius cxemglo'

l

Plis 4

* Dereliclus, 10*

T t

3 T0

animaremur, & difceremus patientiam, ita S. Cy

prianus

$. Cyprian,

tiendi exbiberet.

Patet in calum via , [d

:

tT de de]:

quit, ef? Dominus, ut exemplum nobis pa

L

ardua &v difficilis,preire voluit exeimplo

admirabili, ne via terreret , fed flupentum

LT

Derelidus efl , ut amorem [uum erga no

"d ld.

Deipatientis exemplum nos excitaret.

Nj

offenderet, ut juflitiam mi[ericordiamque [uam

nobis patefaceret, ut amorem no]iïu(n

W!mm í dl

l

"ptum

ad fe raperet,

artyr ex

i T

6. Coronidem huic confideration

i imponat S. Petrüs M

lacra Div. Dominici familia, cui die qua

dam apparuerunt $.Ca

tharing,

C&Iph

Nngs !

biculo de rebus cceieitte

Ütem,

Bul

Ü

S, Agnes, & S, Cecilia.cum eo familiariter in cu

Q

& advertens , quo

Onte

i

buscolloquentes. . Pertranfiit quidam religiofus,

B. Petro fuerint

fmtc

T

contra Sacri OrdinisRegulas foeminz in ceenobium à

hV

ra Petrum à

u

Vo

T

admiffe, mox eur apud P. Priorem accufat. qui fine mo

[

uj

fc accerfitum graviter objurgat, & ad carcerem, ut in €o eu

ramk acion-

4

Sæ ua

-

. De Verbo. (hriffi in Crucé quinto,

91

gäm pcrägat peenitentiam, condemnat, Accidit autem ,ut aliquando

rj s

M rl

amice coram Chrifto crucifixo conquerens diceret: Domise, t fcis in-gurius in

nocentiam meam,cty. ergo, me filente, tu taces ? Cuv me non defendis , fed in bac in- ejus vita

j ümum,

madaoltant

famia tamdiu derelinquis ? Ad quem Chriftus de Cruce: Etego, 0 Petre, quid 9. AApr,

commerti, ut pro te in bac Cruee eonfixus fim? Difce ex me patientiam. exercere in

demphrs d

Audis

ntid g t

quibuslibez afflichionibus tuis , quia omnes tue meis equiparari nequeunt,

hoc, anima Chrifliana ? Si fubinde derelinquerisà Deo, cogita, te priüs

etompi, at

Vr

ipfum (zpius dereliquiffe. Soletautem ejusmodi defertio fzpenume-

ro ficri in poenam peccati & teporis noftri3 vel ob meriti noftri au-

um tmo

j Daiustd

gmentum ; Vel ut probemur, quinam fimus ex nobis, tanquam ex no-

n.

/

(

jil

bis; vel deniquead humiliationem nofltram & ma

n

!:

cui fit ommnis honor &c,

jorem Dei gloriam?

usPafoni d

"

RH UCMEr UM grcsmecas n

sss atpeitund

hum quituti

ESOBESOPKFSDOEECCSOBERSOSCEEXOS: 0

e—ec—x

ydefdempe

v [un ^

CONSIDERATIO

XliI,

u- n

dipaunm 4

o, & fiti Chrifti in C

De Verbo quínt

:

I'UCC

aTA

od nl

morientis.

T f m

.. ffitio,

Joannis 19 28,.-

I,

, Dit äli"mä

ls cmciaubu;n;.

Ervus à canibus & vertagis agitatus , ac telo, vel glande pium-

re'inq!lmï i V

'

béà faucius ad fontes aquarum vivarum fummo anhelat de-

[l !

l [W,irfr

fiderio, ut vehementiffimam fuam poffit reftinguere fitim ;

d um

uade David Rex venatione fe exercens, bellisque affuetus fx-

piüs à venatione & armis fuas dixit comparationes & in

Jj

jjs, Ut i

M

Píalmo 41. à venatione cervi: Quemadmodum defiderat cervus

4d fontes p(. 41,4.

r

aquarum &c.— S. Hieronymus per hunc cervum canibus & ver

tagis ID s. Hieron.

j

l

/

rn'1

puii

]

]

ï

venatione agitatum, Chriftum patientem & vulneratum fubau

[(l' ! nj T

enim cerat , de quo VatesRegius : Circumderunt me. canes multi ,

yi4 It

coticilium pf, 4 4,1*

malignantium ob[edit me, — Canes,inquam

; erantícelerati illi Judzi, qui

p

Chriftum captum ex horto O

liveti primó agitabant ad torrentem ,

:fmmü"m

de torrente in civitatem

; incivitate ad Annam Pontificem , mox ad

l

!)

1

j

Caipham tuncSynagogz prxfidentem; tum ad Pilatum,Romanum ju-

)

Á

]

dicem, pauló poft adHerodem,abHerode rurfes adPilatum,ac dcmum

p

y

i

ä

)

f

r

;

ad montem Calvarix , ubi perconfilium malignantium iniquisfimá

bia

"n

fententià in crucem a&tus, vulneribus faucius & opprobriis faturatus

us

1

!

4

in fu

j

premo mortis articulo ardentisfimá fiti, adinítar cervi agitati &

';mü" 'mPfij

fi

e lamentabili voce ex-

ltibundi-, zítuate & torqueri cæpi: ,-;pr.oind

P 4

T "tædumwf

clama-

l

92

Cónfideratio Xill, :

x

"

clamaviti Sitiot Pluta de hac fiti nobis hodie oc&urrünt confideran

f fubc

& utinam tali de(iderio anima noftra (itiretad Deum fontem vivum!

[t extremarr

lm Chti

2. Samfon bellatorfortiífimus, ubi cruentum przlium cum Phili-

ftinis prxliavit;ac mille viros maxillà a(ini proftravit.ex laboretumiti.

mwilocontid

(s d & ib

judic. 15.

neristam ma&andi tot ho(tes feffusvehemeatem fitim paffus eít ; siri-

18.

ens que valde clamavit adDominum, C* ait : Tu dedifti in manu fervi tui (alutem hant

atibuilus: Er

maximam,atque vilteriam, en! fiti morior, Ecce p erelegantem typum inCru.

t Crceac [up

CifixoRedemptore noftro 1n Cruce expletum ! poftquam enimcontra

tiniratis? V.

tothoftes , puta mundum, carnem, dzemonerm,, peccatum , ipfamque

las enar fl

mortem acerrimé pugnavit, ardenti(fimam fitim pati ccepit : $itio, Sam-

timbra faos h:

t ;ita Melli

foni aperuit Dominu molarem dentem in maxilla afini * egreffa [unt aquas quibm

jiiquod etian

bauflis, refocillavit fpiritum, & vires recepit.. Nihil (imiledc Chrifto legitur,

quód vel unicam aquz guttulam in ardenti(fima iila & fuprema fiti,ubi

v n : fo,

aruerunt omnía interiora ejus. impetraverit,(ed acetum illi offerebant,

Is t aut j

. li autem

. potum vulneribus noxium : Vas ergo eratpo[itum. aceto plenum

DitiniDatrisadi

jo. 19,*9

wlceíervar:

fpougiam plenam aceto, hy[fopo circumponentes , obtulerunt ori ejm : O mifcran-

dam confolationem ! o trifte refrigerium ! pauló antc lu&uofam illam

Wj 3b 6a d

Mattb. 575

crucifixionem dederunt ei vinum bibere cum felle miftum , nunc in exitu vitz

) MÁnrd

acerbiffimum acetum. | Híc adimpleta eítScripturailla: Erdederumtin

tte D qu

P/; 68.7 17-.

$, Laurent.

efcam meam fel , & in fiti mea potaverunt me aceto, Supra quod egregie S.

tl oqurt

autentius Juftinianus : A [eculo, inquit, non eff auditum , ut bomini fitientis

Atetttoip otay

juft. de

agone Chri-

laffo, vitlnerato , ac morienti pro fitis vefrigeratione acetum , byffopo G felle dareut

D

mixtum, Excedit totius bumanitatis limites ifLa cradelitas. — Ingrati [celeflis fine pits

Ti &iumtnt;

jf; C. 19'

tate, absque mifericordia , quod brutis impenditur, fitienti Dei Filio denegárunt..

lii j [

anime mi 'tuncoffers Chrifto acetum, quando cor tuum cft amarica-

Uifino ae

tum, & rancore , autimpatientià plenum; vel

quando dies optimos

crvgntisümäüti,

tranfigisin muandanis & carnalibus,

fene&utem autem tanquam foects

AC b

xtatis.fitienti Deo tuo vis offerre, Sed eamus ulteriüs,

K embes

5. De Agar fugitiva refert Sacra pagina, quod filiolum

(num Ifmac';

lem prz nimia (iti in deferto fatifcentem fubter unam arborum abjece-

Ptl ht

rit, qua(i defperatum, & mox moriturum : Er aliit , feditjse & vegiomepro«

Getn, 41,

£*

16.

cul.quantim poteft avcus jacere.

Dixit enim, non videbo morientem puerum.

'Quid de

deus contra levavit vocem fuam, &v flevit.

Verüm benignus Deus exaudivit

Matri oftendit pu-

vocem pueri illius, qui mifit Angelum fuum, qui

tht

il "

teum aquarum viventium, ex quo uterque abunde rcfc&tus eft.

Q An-.

Yi

l

geli pacis,quomodo potui

ftis videre Dominum ac Dcum veftrum prz

&Mf,ï&

Etxam i

vchementiffima fitiin ligno patibulario conta

befcentem ? Iífmaelem

It p

us?

COUVWX

pucrum immorigerum frigide potáftisi& Creatorem veftrum deferi

Eliz fitientiPropheta in horrido deferto fub umbra junipctri recumben-

Y ïmmurav

3. fteg. 19, ti, & (ingulis momentis mortem exfípce&anti, aquam providiflis ; Ere

E

ó

*

gt : 4

Angflt-u' Domirji tetigit eum, G diait iui; $g

comede: Re/þ:xit, e

qaput

p

De Verbo Chrifli in€ruce quinte,

23

Tutd — caput fuum fubcinericitis panis C vas aqua 5 comedit ergo & bibit &e, — Ex Filium

m foneme.

Dei cxtremam fitim patientem non attenditis?

*

Yodim al

Olim Chrifto Domino véftro, ubi 40. diebus j

ejunárat, & ter in tri-

Fitex hbt

noillo confli&tu Dzmonem fuperaverat, non duntaxat congratulati

fimpiludà

eítis. (ed & cibumacpotum er offerentes , debiti obíequii veftri officia

a [miti m

exhibuiftis : Ez ecce, ZAngeli accefferunt, c minifirabant ei, Ex cut, oblecro.hic

Matth. 4

in Cruce ac fuprenio cruento agone nec unicam liquoris ftillam ci fub.

L.

iterm um

fkqum a

fttt

miniftratis? Verüm altum hiceratin caelo filentium , Z4ngeli pacis , ait

Ifl- 33.7

j

laias. amar? flebant, Voluit enim mitisámus Dominus, quia jam omnia

pcccatum,ip

$, Benard,

puicupitnd

meribra fuos habuerunt cruciatus, ut & lingua ardentisfimá fiti torque.

€. 37. de

tetur ; ita Melli&iuus: Fradtis membris omnibus, dulcis j Efus voluit puniri C lin-

Paf.

':garejjl fum u

jed: Qubl

. guá ; quod etiam in(inuavit Evangelifta, dum ait: i copfimmaretar Seri-

jo.19:58.

ptura ; dixit : fitio, nocluit enim pretiofis(imus orbis Redemptor ,ut vcl

la p

ceuntilitt

unus apex, aut jota unum prateriretur, fed ut in omnibus voluntas

Divioi Patris adimpleretur.

O anime mi; difce hic obediendi ftudi-

qqto pl Iu

TT UM

um, difce íervare , ac zelare legem Dei& regulam tuam, & nec iaïum

unguem ab ea diícedcre,

ateludu

-& AbAngclis meconverto ad Patrem coeleftem: Omnipotens ,

y, nuncind

"

iaill: B

zterne Deus, quis fum cgo; ut loquar ad te ? Terra, pulvis & cinis, imó

nihilum, loquar tamen ad te, quiajuftaloquor. Ernunquid quondam

Supra ii

litut , ! bomiaif'?:

in deferto in gravifiti & aquarum penuria rcbelli populo líraélitico ex

duris(ima petracopiofum & limpidisfimum fontem produxifti, ut ho-

WJWW

eu"vd,»'

i T

jl

]

"

1

mines & jumenta eorum reficeres ? Cumque elevsffet Moyfes manum; percu-

tiens virgà bis fllicemyegreffe (unt aqualargilfWma,ita ut populus biberet & jumenta *

Nutti,, 40,

pi o

& dulcis(imo ac in omnibus obedientisfimo Filio tuo in extrema ac

II,

ortoum p

ferventisfima fiti, ubi omnis humor in carne defecit, ubi linguaadhzfit

faucibus ejus.ubi atuit, tanquam tefta,virtus iilius, ubilanguebant cun-

&a cjus membtra , & cor áiti nimiá flagrabat incenfum 5 & tu, inquam,

l

l

Sandtisime Pater ! diledisfimo Filio tuo;in quotibi femper benecom-

fiiolum 4

4

placuifti; nec ftillam a

nam d

(mu

quz frigidæin extrema necesficate fubminiftrast

vt

O coeli obftupefcite!

"

'

Et quid de te dico, 0 omnium matrum afflidtisima Mater! quzx

g

i ?Wj

j

V

D

quondamin nuptiis Cananzis prafens fui(ti, ubinullus convivarum

ub

clamabat: 5itio, nihilo fecius fingulari mota piciate ac miícricordia fu.

M

j 0"[

per difcumbentes ad fuavisüimum Naturn tuum dicebas; Viaum non ba-

30. 2, 3.

nütt

&803 iu.

bent , Ecce jam venithora illa , de qua tunc temporis intervallo tecum

ul

acDum

1

J

in illo convivio loquebatur Filius : Nozdum venit hora mea : jam, tefteD.

d

Auguftino,veait illa hora pasfionis cjus,nuncipíeEilius tuus,qui olim

j

omeV

aquam mutavcratin vinum, intolerabilifiti in Cruce perit, &teprz-

b

j

fente ac audiente rauca voce clamat: siáio.. Et cur.obfecro , ad radices

U

J!O

gfu;is nonin gcnua provoluta

ad Patrem coeleftem clamáalíti: Visum

M

(

3

$09

j

i.

Cenfideratio XIH,

91

non babet ? Enimveró clamavit, fed non voluit Pater, & mater moriena

nf gt

$. Vinc.Fef, tem non poterat juvare Filium ; unde obfervat S, Vincentius Ferrerius,

: Wff»

in ferm,

d? quód, quando raitisfimus Redemptor in Cruce clamavit , 5irio, fan&if-

&6 Vidie

Pata4fc,

fima Mater ejus ibidem prxfensilli dixerit: O Fili! mon babeo, nifi aquam

hi die 15.

lacrymarum, O mortales omnes! attenditeatrocis(imum hunc dolorem

ieio railites

30-7,3 7'

pientisimi Salvatoris veltri, en! qui pauló ante dicebat: 5i quis fitit,ve-

m anhela

jud. 1 5318- piar ad me , «* bibat, nuncipfefons fitit, & prafiti deficit; En! fiti morior,

niil mali fü

Jf4. 11,14- Et punquid olim praceptum erat ; Sitieni ferte aquam, qui babitatis terram.

|

bliconcjam:

$. Hier. in

Aujlii , fed noluit Div, Pater, ut moriens Filius vel unà frigidà ftillà re-

:

[

thtipstionem

€. Id« $.

ficeretur, fed utfelle amarisfimo & aceto potaretur ;ratio eft;ait S. Hie-

Marc,

i

teguitur ftis C

f

ronymus, st boc aceto fuccus letbalis pomi abffergeretur ; & S, Athanafius: Fd

i

in qum C

$, Atban.

uftat, ut dulcedinem amare voluptatis Adami fangt : ille & pofteri cjus pomi

t Crüce,non

q. 136. 4d

dulcedinem , Chriftus autem fellis & aceti guftavitamaritudinem ; ita

Aus, nitil de

Antioch.

S. Auguttinus : Juvathic audire ipfa Sponficrucifixi verba, qux B. An-

t poltlonga

$. ugu 159, zelz de Fuigineo de Cruceintimavit: Pro peccatis oris tui, C* guletue , quà

j

1

ia

medit. 6.7. deleQLata fuifli in comeJatione, & ebrietatey C cibortim [uavitate,ego babui ostfamts

u C af

Bolaud. ejeiuniis, cr fititabefadtum , & aceto ,myrrbá C felle amaricatum. / À pplica

Qfodo ergo

4.j4n.

hoc pro te, mi Le&or !

äï

[

!

d

iDitma Chri

2. Reg. ?s

$. Davidi quondami

n expeditione belli fitienti: O fiquis mibidaret

Tiatur f cor

potum aqta:

mox tres generofi milites per medios hoftium cuncos pene-

|

:

Iu li

trantesnon fine vitz periculo defideratam aquam attulerunt : Zf ille n«

$, Ambr.

luit bibere : fed libavit e«m Domino, Et quare, dices, non bibit? Refp. S. Am-

Nr'n ia o

FIaorem r

AApol, 1.

brofius : Non aquarum fitiebat elementum; fed [anguinem Chrifi, proinde prz«

|

tj ïï,quöd l

Davidis,

videns in fpiritu hancChriftiin Cruce morientis gneam fitim, olatam

EL

& d.

aquam Domino libavit , figuificans, fitire fe Chrifli (acrifiium, non natura jiuentu(n;:

Uoc cü, d(

illud [acrificium, ia quo effet vemilfto peccatorum.

JEneas

] hucttur: o

oc idem in bello accidit Rudolpho I, Ro

m.lmp. Cüm enim

] ïïgïmmcs U

$jl.1, 3.

contra Ottocarum Bohemix Regem cruentum bellum gerere

t ] ah'

$00WAekxt,

i

li. noncommeatüs tantüm , fed & gravi

TU t i

quando, prout cít varia fors bcl

mxm,läxthlmm

$h vCS gte

potüs penuriá ip

fe & omnis ejus exercitus laborare coepit , hinca

d mo-

M cndum. |

f« Al

dum Davidishauftum frigidz opt

are à nonnullis prafentibus auditus

Wt

0i

phonfi,

cft. Ob»fervabanthoc Imperatoris defiderium nonnulli gen

erofi mi-

LT d

TGfts o

lites, quifine mora excurrentes de caftris, hydriam aquá plenam , quz

!

mefforibus deferebatur , adillum detulerunt, quam tamen Imperatot

A hl

ut vafculum ,

fs M( h

pullo modo accipere, & aquam bibere voluit ,fed jusfit,

Wtj n

quibus ablatum crat, absque mora reftitueretur, hinc in pu

blicas hag-

huj

7*': SUbln

i

erupit voces: Non mibi , fed exercitti fitiebam.,

TM

ln

ide hte,atque perpende caufam moralem a

rdentisfimz illius fitiä

quam moriens JEfus in Cruce paffus eft: Sirio,

dum non fibi tantüm,

mmplo dWew

L

V'tenr

$, Aug. il;

fed quàm maximé nobis (iticbat, ait S. Auguftinus: Sirimea » altin pere

"

Pf. 65.

'ufettt

fona Chrifti, falus vefrra,fitis mea redemptio vefra : ftiofulem veftam

Anm

Wi

i EIUIS

De Verbo Chrifli in Crtice. quinte,

95

er t

'incatsin

,»w/?mm,' gaudium ve[ftvum , plis animkfum vefirarum, quam ägmis imea eruciatus

me tenet.

i

fhavit, día d

&m&6. Vidiego in pugna Hóchftadiana ad Danubium in SueviaA nno

Md at

1704,die 15. Augufti, ubi plura hominum czfa funt millia, quanto de«

mumbux

fiderio milites vulperati ac moribundiin acie acarena ad unicum aquze

icbut gtl

potum anhelárint, non de (uis querimonias moventes vulneribus,qua-

eftit; bnfim

fi nihil mali fuiffent pasfi, fed (olummodo de fua gravisfima fiti lamen-

a, gbl

tabili conclamabant voce ; 5irio. fitio, Ratio eíl, quiamagnam corporis

]ul

defatigationem, & copiofam cruoris cffufionem naturaliter vchemens

ponatiodd t

fequitur fitis. Collige ex boc, anime mi, gravis(imam & atrocismam -

&S Md

fitim, quam Chriftus in Cruce pertulit , pon enim conqueftus eft de

T

fua Cruce, non de fpinarum aculeis. non de perforatis manibusac pe-

itamarit inups

dibus , nihil de plagis & doloribus omnibus , fed tantummodoó defiti,

i veb u

quia poft longam d—öfatigationem multüm fanguinisin monte Oliva-

etis t C:*gllhlä-'w:"

rio, inflagellatione, in Coronatione, in detraGiatione veftium , ac po-

ftea in Crucé affixus perquatuor illos patentes fontes profuderat,

agl

didriuti. P

quomodo ergo fieripotuit, utnon vehementis(imá cruciaretur fitij?

A

En! anima Chriftiana, quomodo Divinus illePatiens duplici fuerit ;

T

fte

enti; 0 M:isneiï;i:

cruciatus fiti, corporis videlicet & animz ! Tantüm laboraverat , ait Lyra-

nus, * de fauguine emiferat , quod corpus ejus erat defectum & aduflum , C pro-

hoffuma

natmkruut:/imi'

pter boc fitiebat (upra modum : Cv talis [rtis fuit maximum tormentum,

Sedlon-

pbl Nb

gé majorem fitim ac tormentum illicaufabat falusanimz noftrz , ubi

T

pravidit, quód in multistam pretiofa & copiofa redemptio effet perdi-

ta; hoccnimvero illifitim caufabat maximam.,

*

jencam mm)f ;

[

"

Et hoe eft, de quo mitisfimus & Crucifixus JEfus per os Regii Vatis

j u l

conqueritur: Super dolorem vulnerum meorum addiderunt, dum videt, quód

(it

homines ex Pasfione fua tam amará in virtutibus nequidquam profi

Salmer, btc,

v

bellumt d

ciant, hoc enimvero magis illius vehementis(imam adauget fitim: sirir

ä

enim,ait Salmeron, ftiri 22ebis, — Otemulenti & ebrii / qui potentes cftis

stantuft

ak

cæ!t)

ad bibendum. qui cenfurgitis mane ad ebrietatem feandam , & potandum eusque

lfd. s,l I,

(qtt

Wi

ad ve[peram ; o injufti, o blasphemi, óimmundi de grege porci, & vos, Ó

pïü

;f

lg

