diem fpe&tantur , & à fideli populo magná veneratione coluntur. $i

Püdcoreni

nimirum bonorabitur, quemcumque Rex voluerit bonorare.

At af

2. Salomonem Regem (apientiffimum in le&ulo fuo quiefcentem

118 6 ln rj

C4nt,5, 7, lexaginta ftipabant & cuftodiebant fortiffimi milites: Es !Jedhulum Salo-

u LLCET

moni fexaginta fortes ambiunt ex fortiffimis Ifrael , omnes tenentes gladios , &* ad

"605 matit

bella docti[[mi. Septuaginta legunt ; Sexaginta potentes ex potentifftmis. Chae

A caripoff

riffimi , obfecro vos tanquam advenas & peregrinos,attollitenontam

l

corporis, quam mentis veftrz oculos, & confiderate in hac Ecclefia Dci

L

"lentiodii

DT

Amorem veftrum Crucifixum JEfum fub holoferico & pretiofo bal-

Mi

II

Matil, 124 dachino , velut inle&ulo fuo indormientem & quieícentem : Ecce plw

'dtid ul

42,

hic quàm Salomon: perpendite in(uper hic circumftantes quinque hos 55,

[

j

CW ch

Martyres.tanquam fortisfimos Chrifti milites, omnes tenentes gladios,

"üdme

& ad bella do&isfimos; Nunquid & hic dicere poffumus: Ea! le&u-

mecdlmr )

lurn Salomonis quinque fortes ambiunt ex fortiffimis Ifraél , omnes

m tfrm

tenentes gladios, & ad bella do&tiffimi. Si vultis apud hunc fapienüf.

"otdinef

W

fimum &divinum Salomonem iuveuire acceffum, & fingularem obti-

T

nere gratiam , ite, ad hanc Salvam Guardiam , im pctrabit vobis defi«

W&m

deratam audientiam.

Vidit quondamS, Joannes turbam innumeram ex Gentibus flantem

d hlwm

Apoc,7:9.

ante throuum Deicum ftolisalbis & palmis,.laudantesDeum &Agnum:

"hlüfer Ü

& cüm peteretur, quinam hi effent, refpontum cft ,illos exmagna ve»

Ottai

niflc tribulationc, lav:ffeque ftojas Íuas , & cas dealbaville 1n fanguine

Agn!,

li |

uT

De quinque 55, Martyribus Biberbacenfibus,

197

T

Agni, idcirco dignos eíTe fa&os,ut frarentante thronum Dei & Ágni: E:.

obl

damabant voce inagna dicentes : Salus Deos qui fedet fuper zbronum, & Agno &rc.

Mil

Per hanc turbarn magnam Lyranvs SS.Martyres à Diocletiano.

h

occifos inteiligit, qui fingulis menfibus r7.millia Chriftianorum pere-

ryum .

mit, & (i placet hunc multiplicare numerum per decemannos , quibus,

vuinel r

hzc duravit per(ecutio;reperies vicies centena millia, hoceft, duos mil-:

ypuiris s

liones Martyrum effe pro Chrifto folüm ab illo immaniffimo Tyran-

ptüm um

no occifos. Ethi omnes ac innumeri alii cum noftris Quinque $5. Mar-

vato, t

tyribus, Valentino, Ludovico, Fortunato, Laureato & Candida ( quo-

fien pendut

rum Sacra Corpora in hac Ecclefia jam nunc ftant cum palmis ante.

Smni du

thronum Dei & Agni Evchariftici ac Crucifixi ) per omnem aternita-

ruta t

tem decantabunt Dco laudem,totisque precordiis, quod é tantis tribu-

lationibus fuerint liberati, fuas Deo gratiarum actiones perfolvent ;

u hdu

yi M, n

. juxta exemplura Moyfis,dum pofttranfitum matis rubri, fübmerfo in

eo Pharaone & omni exercitu ejus, magna & Ixta voce iliud decanta-

cum ol

Biberbaci

Vit: Canteutus Domiso ,

gloriof? enim magnificatus efl : equum c afcenforeim de- Exod, 1 j ,

I

i quro, 204

jecitin mare, 1ta nunc in coelo canunt noftri $5. Martyres.

ydietnum Jj

O! immenf(abonitas & liberalitas Chrifti Domini nóftri, qui tantá

gloriá & coronà breves affli&iones noftras folet remunerari, quod o-

« columt *

ptime expre(Iit Gentium Doctor Paulus : Qxod im prefenti cft momenta- 1. Cor. 47

fuo qitit

teum, G leve tribulationis noffre, [apra modum in fublimitate eteruum gloris pon

17.

PUA

dus opevatur in nobis ; ubi re&é notat 73 ereraum glorie pondus , tanta enim

y, j

eft ejus magnitudo ac dulcedo, ut nec ab homine, nec ab Angelo capi

gt "

&explicari poffit. Quis ergo cum przdi&tis 55 Martyribus non ftrenué

wollitenai?

in obfequio divino laboret ? Quis non libenter in hac vita momenta-

t

neas & exiguas has ferat tribulationes? Si ita oportuit pati Chrittum,

j tetioto

& itaintrare in gloriam fuam, quale coclum tibi Deus pingct?

cenrem:

$, Etquid ulteriüs dicam de vobis, maguanimi Martyres,& Chrifti

ub

;quind

u

)

teítes fideles? Refert Plinius, & ipfa probat experientia,

fi cervis ingens pv

»Rnwæ

j

tranfeundum eft lumen, qui robuftiorillorum eft, prior aquas torren.

$.635;

1

l]

T

f

tis ingreditur , quem fequitur fecundus , caput fuum tergo pranatantis

nif lfrzfl d

tanquam isfirmior imponens : fecundum fequuntur tertius & cateri

j

al

longo ordine fempercaput fuum in przcedentis tergo reponentes & (ic

t Jutt

)

. facili conatu alternis laboribus nixi, ad ripam perveniunt.. Chriftus

Dominus à Sponía comparatur cervo : Similis eff dilectus meus binnulo cer-

i

FT

Ciüt.?-, 9.

yorum ; hic velut cervus forti(fimus primus Pasionis torrentem eít in-

j

greifus , quem mox fecuti funt czteri generofi cervi, hoc eft $5, Marty-

l

li

gtf

Tes , inter quos noftri nop erant infimi, & quia prior ccrvus Chriftus

Di j

gnaW

majus portavit onus, reliqui füper eum capita fua imponentes, feliciter

Jf

p

;d'ætemitatis pot:gm transnatáru

nt: Multi Martyres, ait $, Auguftinus, $, 465 ;,

j u

!

(Bb) 5

WTAPT q3.

Jt

19$

Confideratió. XXV1H.'

syoleranda

multa tormenta pa[fi funt , fed. nibil fic elucet , quomodo caput Martyrum ; bit

ïlïmffïa qm"

melius intuemur , quod ilii experti (unt , ab illo enim omnem gratiam, vires

frquibus.

& virtutem tam crudclia p

atiendi tormenta varticipárunt.

De ovibusconítat, cüum ad profundas veniunt aquas,

quz illis funt

iymiftincon

nulla ve

immons Sant

transmittendx,quod

lit effe prior, qux fe tanto cormmittat peri«

alimabilis Á

culo ; Aftfiupa feme

| llumen eftingreffa, mox relique gregatim, ma-

&& prolemmate inícribes: Omnes

wisobremiffi

gaüoque i

mpetu fequentur , quibus re

tinem, ob at

endemus ab una, Cc. MitifIimusRedemp

tot nofter ab líaia manfuetz ovi

a(flimilatur: Sicwt ovis ad occifionerms ducitur 5

horrebant quidem caterz

ndam, quam

Ifkonv'lo

ii d congn

oves, periculofum hoc Martyrii lumen ingredi ,

ac tanta pro caclo pa»

ti ; fed ubi Agnus ille

divinus ipfe primus immiffus eftin mare ru

brum $

if j

(ine mora fecutz funt innu-

(o.Duidi,u

vel intorrentem Pasf(ionis; quia ipfe voluit,

ia ia urbem

merz alix oves;

hoc eft, undecim 55, Martyrum mi

iliones ,IChriflum

&a difcrimina & (upplicia fequentes,

iptmyti la

fuum ducem lzto animo per cun

irtichymnis d

Audite S.Igoatium M, & Ep, publice

coram Trajano Imperarore, fena-

mphitheatro Iconibus effet obji-

Ab um ii

tu & populo Romano, cüm nuncin À

e[fium, membroram divifios

uticl s M

$. Hieron, ciendus,

exclamantem : fgnis,Crux, beflias confrattio

Vandidaador

( totius corporis contritio,

&F tota tormentaDiaboli in me ventant,tan

tin utCbrifie

fo. 1. de

!

ïiï.immanim

Seriptorib. fruar, O

Chriftiani ! difcite hic,

fi quinque horum SS Martyrum coram

ntuemini

Reliquiasimitari illorum fidem

firmam acconftantem,lpem

ä

)

Weictrium

Ecclefiaft, 1

fincerum erga Crucifixum

p Tv

p4g. ?75.!

p Chrifti meritis fundatam , & amorem

m Maty

V

c(trum amorem , fimilia quoque tormenta,

(i opus fuerit, pro Chri-

quia dignus eff Agnus, qui occifus eft,

accipere virtutem C divinitatem

1l d r

dipoc. $u12 fto P

ati,

Q* benediBionem Cc.

LT

tiam , & fortitudinem , & bonorem , C* gloriam,

| fapien

9. De Elephante refer

unt, quod viío fanguine non

formidet am.

Otofidem

la,fícd potiüs acuatur & accendatur ip prz-

&lom,

pliüs

cruenta mortis pericu

lium,in quem finem uva,

vel vinum rubru

m à botris expreffumilli an-

LT

fpc&u concitatus efferveícit in pu-

H Quates

te certamen proponitur, ex cujus a

3,]M4rb.6; gnam, hi

ncin primo Machabxorum libro le

gitur: Elephantis oftenderumi

MU TN

14.

uva & mori , ad Accendendos eos in prelium.

Chriftus Dominus uVX

At i

faugsinem

lh

'

lüs&'mfcr

€4nt,.3,13, & Cypribotro comp

aratar : Borrus Cypri dilecius meus mibi , qui in pasiio*

«t

i

l

"

ne & in torculariCruc

is usquead fupremam fa

nguinis ftillam pro 1aiu-

Witute,

botrum confidcrantes

MNm

Qu.m

te noftra expreffus cít; hunc , iaquam, divinum

|

il

SS. Martyres noftri,

ficut generoft -lephantes animati,ad cruentum pT£"

[

Ht

lium contraDiabolum,mundum.carpem

jidololatriam,peccatum, mo

V Ug [

animofe rucbant,in qua

contra feipfos & proprium amorem incundum

pugna ad ultimam cruoris guttam decertabant, de q

uibus recte Guido

N 10

Vanninus: Dant animos plage, [auguis quoque robur adauget,

Difce hic cum99.

m

fUs

;

V

Vl Mtefr

Martyribus in omni tribulatione ad Chriftum pro te patiente

Mijtgy

cifixum confugere,& ille fuggeret vires ad omnia ifta adveríaa

quo ani«

M

: Wp!icia t

199

De quinque $5, Martyribus. Biberbacenfibus.

TT

mo toleranda & fuperanda, . Niil enim , ait S. Gregorius Magnus , 4de? s. Cregor,

m grit

ducum eff, quod mon equanimiter toleretur . ff pa[Jio Cbrifli ad memoriam revocatur. y4 . ingpii.

runt.

Ex quibus omnibus hactenus enarratis colligere poffumus, quàm pf ;; ;,;.

fit pretiofa im con[pectu Domini mors Santtorum ejus, Ubi obferva, quod qui-

T

ycommiti

dem mors San&orum omnium in confpcétu Dci (it pretiofa & valoris

inzttimabilis, fed przcipue morsSS.Martyrum ob excellentiam chari-

g

ejaltibecon

tatis,ob remi(Tionem totius culpz & poenz , ob perfe&am Chrifli imi-

tationem, ob laureolam martyrio debitam, & gloriam zternam ac ime

( n

ut imitatores Redempto-

y um a

meníam , quam proprio fanguinis pretio ,

ris fui, de congruo fibi comparárunt: Beati, qui babitant in

domo tua Do- P. 85; j-

ao od

tiomaeum

mine , in facula (eculorum laudabunt te.

ro. Davidi, ubi Goliam, monítrum illud immane, fingulati duello

fecut t

dcvicit, in urbem revertenti vi&ori, & caput arrogantis illiusPhiliftzi à

lioner u

fc peremptigeftantiscives & filizHierufalem procedebant obviam cum

pplica lg

diver(is hymnis & canticis, lztà voce decantantes : Percu[fit Saul mille , & Y.Reg.18,

Tmpenrott

T«

David decem millis, O ! quàm gloriofus fuit ille triumphus, quem quin-

sibusdta

ue noftri SS.Martyres, Valentinus, Ludovicus, Fortunatus, Laureatus

j motinm

& Candida adornárunt in celeftemHierufalem,dum devi&o infernal1

ïant.tdm" j

Golià,immani(Timo Tyranno, & debellatis vitiis ac idolis , ut glorioft

Manynne

copflantt

j

vi&ores actriumphatores inter Angclorum choros funtingre(fi ! Saul

(

in perfona Tyrannorum percuffit mille, fed David 1n perfona iíto-

em n

rum S$, Martyrum percusfit decem millia. Hic adimpletum fuit il- 45oc, 5 ,

T

uent, i

lud , quód priüs aotea Chriftus illis przdixerat: Qwi vicerit , dabo ei fede-

4I,

"L

"mtlsæ*

re Mectum in tbrono meo: [icut &* ego vici. fedi eum Patre meo in tbrono ejus.

nb

(

[

Cotonidem huic noftrz Confiderationi imponat fapientisfimus

n oftti

N

Rex Sálomon, de quo receufent Cantica : Ferculum fecit fibi Rex Salomoón Cant,3, 9.

, ndi

ii

de lignis Libani: columnas ejws fecit argenteas, veclinatorium aureum, A[cen[um pur-

TU

«l

gureim. Quazres hic, quid per hoc mirabileferculum nobis fuerit prafi- Corn. b

j cffc

du

E

z

[ M(n

j

natum ? Refp, PerSalomonem Chriítum fubaudi, per ferculum ejus

E

ul

jf

j

€

u currum triumphalem, $S, Crucem, in hacenim de peccato,morte,

jüUSD n

Diabolo, &inferno triumphavit. Per columnas argenteas defignantur

gml

yili, f

(,[,ü'

Chri(ti virtutes, humilitas;patientia, obedientia&c. Per reclinatorium

"T

aureum ejus.magnanimitas &c, . Et per a(cenfum purpurcum totius

jj

rufti

fanguinis cjus effufio, Ita Cornelius , fed S. Gregorius M, per reclina- $, Greg..M.,

l 4ar

qut^

$

torium aureum locum Beatorum & coeleftium gaudiorum intelligit, per bic apud

«

4j

qä

afícenfum vero purpureum SS.Martyres & martyrium eorum ; 444 boc, Cornel,

l yy

(l

il

inquit, reclinatorium multis laboribus pervenitur, multis tribulationibus afcenditur,

u

Imb

À

5

umss

it«ut fi neceffe fuerit, etiam fanguis effundi permittatur.. Ideo a[cenfusrecie purpu-

:'le(

j

Üt

reus e[fe dicitur ; dum enim (autti quinque Mavtyres propter vitam aternam corpora

jii

merabilia

j

fua ad fupplicia tradiderunt, dum j?agella,aculeosaig""-gkdfoä Q? 4lia innu

sormen-

4l

"o

n

200

-Confideratio XX1X.

tormenta patienter pertulerunt , nonne. ad veclinatorium i,&kd ; 4d beatam fzilim.

uin; Thcfa

vitam per afcen(um purpureum. afcenderunt ? Gratuülemur itaque animitus

htilgenti p

55. Martyribus noftris, qui per afcenfum purpureum ad coelefte Re-

[omunas ormr

goum aícenderunt, & nunc cum Chrifto regnant in zternum.

atceffit, qui c

um Portiun.

wiasexinde

siiOrdinis n

CONSIDERATIO XXIX.

(imanno C

hfistmus;

Indulgentiarum ex

thuinRomapc

Dc Ihefauro

Meritis &c.

: Ch:tiüi— "

tv parferunt

itedfiini

Pro Fefto S, Portiunculz.

mrfusïExaltcïa;

Vel in aliis indulgentiis plenatiis.

A

Vim panercan

Vpulo trdebin

P

tl fuerefauc;

lnfinituy thefaurus efl bominibus , quo. qui ufu funt ,

at-

ttrint cofo

ticipes fati [unt amicitie Dei; p;fapte'r difcipline. doæt

du

Áqurgted)

commendati.. Sap, 7» 14

ttel, Dequ

1 Quodig

itatis leptennio , agcbämr

[4

Lapfo quondam in fïgyï;to fcxtif

ubiannonain mundo intet

Vr bnituse

nunc annus fterilitatis (ecundus,

f,üaw.&&n!

niortales ccepit effe cara & rara ; quapropt

er JacobPatriarcha

VtlDfinitüg a

decem fuorum filiorum in /gyprum ablegare ftatuit,

ut ibi-

uia Chrid.

dem neccffaria ad vitam ulteriüs confervandam frumenta

& quia defides adhuc erant

Matüm no

coémerent, quos proinde ad fe convocavit,

* i

in quzrendo pane, cos hifce feriis verbis all

ocutus eft, Quare negligiti?

"IWoneno(h

GM. 42,9—&

Audivi , quüd triticum venundetur in IEgypto : de

[4 4

ndite, & emite nobis nece[Jarits

G voluig

mamur inopia.

Quod falutare patris cont«

LT

ui polfimus vivere , C* mon confu

mox fefe aditer cum jumen-

lium ac monitum . ubifratres audierunt,

|

immlem,pcrc

tis parárunt, & à Jofep

h fratre fuo tunc Regis vices in /Fgypto gercn«

o Vitari.

te, quotqu

ot de(iderabant,

gratis impetrabant frumenta,

.

lil

lis jn

Animzx

Chriftianz ! venundatur ( utita dicam ) etiam i

n terra no«

ln

dder

flra hodierna die frumentum E!'e&orum,

& thefaurusindulgentiarum

M'*.

W

e.

(t,ut defcendatisad eum obtl:'

D lo

Q

ac gratiarum planeimrnenfus, nec opus

t

nepdum in terram /£2ypti. & regionem

remotisfimam, fed venite una

mmditi f

mecum ad Ecclcfiam hanc N. N. ubi (;

ne

pretio & absque ullo argento

- quibo

aut auro poteftis vobis emere, ut pos

fitia zternüm vivere: Quare ergo

W etia

aegligitis ? defcendite; c'r"qnire yolis neceffaria, ut p

Oætiä vivere; r non confitam — i

Wtj

M

De lndulgentiis. Plenariis,

201

J

niimopia, Thefaurus autem ifte omnibus fufficiens , non alius eft.quàm

I

;

!

Indulgentiz plenarix, quas ad preces S, Francifci Seraphici €hriftu:

Mi

Dominus omnibus illis utriusque fexüs in perpetuum benigniffimé

i

conceffit, qui contriti & confeffi, ac Sacrá Synaxi refe&i Ecclefiam,

quam Portiunculam appellant , devote vifitaverint &c, quas indul-

ex

gentias exinde Summi Pontifices ad omnes Ecclefias hujus Sacri Sera-

phici Ordinis in orbe Chriftiano dilatárunt.

Cümanno Chrifti 1711, die 19. SeptembrisFrancofurti ad Moenüm

i

Auguftisfimus,ac PotentisfimusCarolusV ] àSerenisfimisS. R,L. Ele&to-

ribusinRomagorum Imperatorem folemuis(ima cum pompa corona-

retur,fparferuntProceeres in vulgus pecunias,& numismata recenti Cx-

faris effigic infignita. Próh qualis ac quantustunc erat populorum con*

curfus!Ex altera parte per plures horasfons generofo manabat vino,in-

t'im panescandidisfimi, & panuus cum avena &ingenti tauro aíffato

M

populo tradebantur diripiendi.Hic vidiffetis mirabile certamen;in quo

!i

n

multi fuere fauciati,& vix non pedibus obtriti,qui tamen nullü ex hoc

hauferunt corodum, En ! proftat hodie in hacEcclefia imenfus gratia-

I

rum thefaurus,ex quo omnes poffunt divites ficri, , Venite ieitur, C emite

Jfa, $ 511.

absque ArgentoC absque ulla commutatione thefaurum nunquam deficientem

in ccelis. De quo plurain prafenti adjiuvante Numine explanabímus.

2. Quod in EcclefiaDei vera & Orthodoxa extet adhuc thefaurus

L.

plané, infinitus ex abundantibus meritis ,& fatisfa&ionibus Chrifti Dei

u

ii

Fiiii, B. V/& San&orum ejus,qui thefaurus nunquam exhauriri poterit,

Yi

at

quia ipfinitus,apud omnes Catholicos in confeffo eít; Et ratio fuffraga-

tuii

tur,quia Chriftus Dominus nullà pro fe indigebat fatisfa&ione, utpote

f

qui peccatum non fecit, nec facere potuit,&qui unà pretiofisfimiSangui-

Q

nis fui ftillà millenos mundos potuiffet redimere, dedit pro lytro & re-

demptioneno(tra ultimam; hinctam copiofam redemptionem nobis

T

jl

j

j

applicati voluit per fuurn Vicarium, cui dixit : Quedcunque folveris fuper

terram, erit folutum & in celis, Ubi oblervandum, hanc promisfionem effe

x

9.

um u(nï

generalem, per quam fummo Pontifici fucceíTori fuo, & in his terris fu-

w &F

premo Vicario, omnem neceffariam poteftatem comifit ad ingreffum

j l

fidelibusfuis in caelum plene aperiendum , ex quibus fcquitur, quód

Jl

u

etiam illi dederit poteftatem nontantàüm à culpa, fed cetiam à poená

folvendi temporaii, veli&á poft remiffam culpam & poenam zxternam,

u

a

Bpam & hxc, prout eft communis SS, Patrum & Theologorum affertio,

quamdiu remiffa non eft, remoratur nos ab ingreffu cceli,

yi

l

D

Ex quibuscolliges, quod perindulgentiam homini veré difpofito Tiriuu de

TL

remittatur etiam paena debitain foro Dei.feu ip purgatorio, vivis enimndulg. e»

in ftatu gratix exiffentibus

WW

3

adim-Zaeyp, e6,

» & opera ab deffla przícripta rité -

piena

202

Gonfideratio XXIX,

plentibus indulgentiz applicantur per modum abfolutionis, (eu juri-

ii

dicz relaxationis debiti factze auctoritate clavium Ecclefiz , defun&is

ub

autem pexmodum fuffragii; Eít ergo fecundüm mentem . Theologo-

vt

rum indulgentia remi/Jlo pane temporalis Deo debita, qua fit extra Sacta

IT

m'mum'

per applicationem [atifaclionis Chrifti & Sanctorum,

ifint

3. HispramiíIis; abundé rerum confiderant

1 patet, qualis ac q-üæ-,

ii

vltit, ut

tus fit thefaurus animz vecre peenitenti , poffelucrari indulgentias ple«

narias , dum non folüm in Confe(Tione Sacramentali abfolvitur à cul-

duok

torfsita

pa, fed & per indulgentias f(imul à poena; .Ethic eft ille thefaurusin

agro abíconditus, de quo refert. S. Matthzus 2 Simileeff Regnum celorum

^

um 5$

AMattb, 15,

ul

44

she[auro abfconditoin «gros quem qui invenit bomo; abfcondity G pra gaudio. illius

vadit, Q vendit univer[as quehabet, G* emit agrum illum.

fs Bran

S.Francifcum Seraphicum confule;qui pro hoc fpirituali obtinen-

a

do thefauro omnia dedit , omniaimpendit 5 & quia erat zclator anis

disckh

marum ferventi(Timus , jugibus lachrymis earum apud Deum flagita-

Lisabip

batconverfionem & falutem. Audiitis aliquando de no&e intempelffa

thor (nc

AAngelum monentem: Surge citó Framifce , & ad. Ecclefiam. propera. s 1bi te

Wa

Chrifius cum Matre fua, Cr magna Angelorum amultitudine exjpeciat, .. Adell te-

ii

penté Francifcus, cui in. genua humiliter provoluto Chriitus gratiam,

TT

Xadiey

quam vellet, benigné offert ; & ille quid petiit ? Fortaíle cum Salo-

mone fapientiam 2 Àn divitias aut honores ? Àn dignitates aut glo-

t 4

riam mundanam? Àn zqualem cum filiis Zebedzi in Regr.o coelefli

I yttgt

fedem ? Minimé gentium, fed fupplex & acclinus petiit indulgentias

3MWW

plenarias omnibus illis, qui confe(li & contriti Ecclefiam fuam Porti-

4$di

unculam devote vifitaverint &c.

Vibanojs:

O virum ineffibilem ! Noverat videlicet ille , quid pretio

Gmmm

p

otbis Salvator Chriftus per omnem vitz curfum pro animarum fecerit

u (

Col, r,3. falute, de quo-dicitur: p quo fant omnesthefauri. — Flis tamen non ob.

tiaad

t b,

3. ftantibus, exinauivit femetipfi

fadtus obediens usque ad mortem ymortem autem

Wäapa

Crucis, & hoc propter uaicam, fi oportuiffet, falvandam: ani

mam s

t fpi

Melli-

Gal. 2,:0.unde S, Paulus : Zradidit femetipfum' pro me ! Supra qued

]deofe

,

$.Berm, — fluus: Quineadem charitate,qua pro omnibus, moriuus ef pro fingulis.

a fari

fer AT i?

viti comparavit , & nos pal;mitibus : Ego fum vitis , vos palmites 1. Vitiss

A ani

Cant,

quó magis inciditur & patitur,eó magis vivaciores,

floridiores ac f*

ls

illius emita livore fanati fumus.

Ideoin Cru-

jo, 15.5: cundioresredduntur palimnites,

b an-

TT

lfa. 53:$. €e vehementer de fiti conqueftus eit:

$itio5 & quid fitivit,qui paul

L

*Fqüurünq»

d

at ad 1c ? Re(p. S. Bernardus;

t ltl

$jo. 19:28.t€ in teinplo clamabat: 5$/quis fitit, vea

( vefirum. gatte

jo. 1 37,- :Noftram falutem; & S. Drogo: Sitio , quid ? vefiram fidem ,

, odi

S.Bern. r dium « plus animarum veflrarum, quam corporis 2hei cruciatus me tenet.

Ideo cir-

Fïïpulan

ut quiá

$.Drogo deca horamnonam clamavit voce maguá: Dessmem y Deus tnensy .

déttite

timef

SACU AT,

E

De Indalzentíis Plenariis,

205

r

uotl, uj

dedliquifi me? Refp. S. Bonaventurà : Chriffns tanto defiderio exavfit p?ti-enä Dom, Paff.

xdelz, d

di,ut tribus borisin Craceex[aturari non potuerit, (ed expetierit in ea pati usque ad. M arr, iT

em Ti

juiem mundi, — Ideo clamans exfpiravit, & utrefert Apoftolus : Cum cla-

6.

*:xrmSW

more valido && lacrymis ; Caufam (ubjungit pradictus Melliffuus: Fievit s. Bonav,

Chriflusin Cruces. quia cim PaffRio:fua fuffceret: vedemptioni omnium, profuit in Y&- de med,'

t quirc t

demptionem paucorum. - dco latusfuum erudeli militis lanceá aperiri fibi ,.

ündilgtup

voluit , ut in hoc quoque fummum , ac plané immenfum animarum z. .

i abfolriurid

zelam offenderet, ex hoc enim Sacrati(fimo pe&tore prodiit thefaurus s p;;, (;

Hille du

prorfus inzftimabilis., quó abundé redempti & fanQtificati fumus; ni- j, p4;4/;.

if p t

mirum 5$5. Sacramernta Ecclefia , ait S. Auguílhinus. fiue quibus ad. vitam: qua. g. Aug.

i guji

yera ef vitaynonintratur, . Hac ; inquam,; & fimilianoa ignorabatSera- ,j r50,

phicus Prancifcus, undeingenti femper zelo cum crucifxo Amore fuo ,,,

ii di

animarum (itiebat falutem , pro quibus.talia, ac tam indigna Chriftus

à C

paffus cít, hinc non-ceffavit, neque ulli pepercit labori, donec illas ple-

d Dumig

nariasabipfo Deo & homine Chrifto impetraret Indulgentias. |.Difce

pode n

ex hoc. frnon pari, faltem majori, quàm ha&tenus ufus es , impoftc-

p pupti

tum zclo animatum procurare falutem; quia jnflificatioimpii, ait Do&or $ Tb. p.2.

u M

Apgelicus ,. eff maximum opus Dei; & S. Antifles Hipponeníis: Adajus 1:113.4.9,

Qu gl

epus. eft ex- impio juffum . facere, quàm creare celum C* terram.... Juvat etiam 7- A^guff.

grale um

hicaudire S. Jacobum Apoftolum: Fratres mei , inquit, ff quis ex volis 1455 43. it

imnitate 207

etrayerit. à Veritatey & conveterit quis eums fcire debety quoniam, qui. comverti fe. J94".

éerit peccatoren ab ervove Yia

ia

| fátas falvabit mzimam fitam 3 imorte , & operiet

mul. $- jacob; f,'.;

ciit iUf

titudinem peccatorum.

U T. 10.

f f l

4, Sed noli mihi-dicere; aninze mi,cum illo Paralytico, tringinta&

o&o annis ad pilcinam Probaticam in infirmitate fua fatifcente, & vix

non in grabato fuo computrefcente ; Hominem nou babeo., uty cim turbata jo. ^ T-

j

nimatu

fuerit adnas mittat me m pi[cinam.-

Noli,inquam , hoc mihi dicere ,. en:?

emniaad falutem animetuz funt parata. | Pifcina. hxc faluberrima

jstamon

j d

e& vera poenitentia, & pleniffima indulgentia; mota eítautem hac

3

pifcina fpiritualisab ipfo tnagni confilii Angelo Chrifto5 fed & ho-

adum

n que

1

minemhabes, qui tein han

ittat piícinam ; En f zelofos & indefeffos

li

Con&ffarios hic circumf

e

&

$

*^tes , qui auxiliares peccatrici animze tuae

T þ»ga!/r

W

lubenti animo prabebunt m:22us. : Quid igiturreffat , nifiut in hanc

! P;l;n:!!i

r

deícendas pifcinam , fiab in:rmitate animz tuz vis fanariz Haceff , 9. Tb. Villa..

H deom

lii

inquitS. Thomas Villanovarn s; illa pifciua: f[alutis, in qua « quicumque egro- fer. de fev.

y

[

ts quaciinque infimitate lotus fueriz, procul dubio curalitur, C fanabitur , picina 6.pofl Dom..

llVlhq

PJU;

0

M

i

félicet. lacbrymarumy (* ponitentia,

D

- I Quadr.

IP.I

nl

Prodigus ille: quiuno anno cun

&as facultates fibi à parentibusreli-

:IHJ

jod

&as epulando, potando,ludendo, fcortando confumpferat, fa&á in illa

T l

W;mfml í

cgione fame wgädag&iþ*fe cæpi;t e gcrc,

Vc;ramæ, quia.non placuerunt

z

ulc

—

204

Confderatió XXiX,

gutiecunda,

huic Nobili filiquz fabarum inanes, & leguminum folliculi, quibus

corpus non reficitur, fed oneratur, proin pecorum funt potiüs quam

irgudium m

hominum pabula, ideo in fe reverfus,ne omnino malefuadá periret fa-

pupoenitentr

Lxe. I fs

me, ftatuit quantocyus ad Patrem reverti : $urgam, & ibo ad Patrem weum,

inntetttin

18.

(* dicameis Pater peccavi &c.. Quemcum delongé adventantem opti-

lm ipe r

znus parens coufpicatus eítfame confe&um, laceratum , fqualidum,

sniti fs g

lorantem,& ejulantem,intimis commotus viíccribus de filii fui indo-

huel: N

uit miferia, & accurrens cecidit fuper collum ejus,& ofculatus eft eum,

woguriter eff

mandavitque fervis , ut fine mora afferrent ftolam primam, eique pre-

üm dbabaac

tiofum annulum in manus mitterent. V erüm,quid agis,optimePater?

mfcderum vj

quotmnodo, obfecro, ostam fordidum &immundum poteras ofculari,

Iiepeccato:

&amplexari porcarium tam obícoenum ? Et quid fibi volu:t ftola illa

t eptimum.

prima, feu vcítis usque ad talos demiffa, & quidem pretiofi(Iima , & au-

vt & verfu j

Afa. 651j*

nulusaureus in manu filii tam immorigeri; quare non potiüs bunc

,'ujl!äm T

lutconem validó baculó à domo tuaabegifti, cum 1(aia dicens: Aeee

ib rorpore.

€

sme , uon appropinques mibi , quia inmundus es?

ttper ftmil

Ea ! pulcherrimumtypum poenitentis , & á mundo immundoad

lts H uida

bic. apud

Deum revertentis animz: Ofculatur os, ait Os Aureum. per quod emiffa de

Cornel.

At nl

corde confe[fio pemitentis exierat; ftolà primá eum vcítit, & ornat, hoc eít;

Mtivtlneris «

zuC. ! ;, 70

priftiná grati4&annulo, id eft, teftc S. Auguftino, Spiritds Sandli pignore, En!

NeNtts p

Did. 5Stella

uantàm Deus, qui fub hoc clementiffimo Patre pra(ignatus eft, gau-

Uitrirpite

dere foleat fuper uno peccatore poenitentiam agente : Dico volis.ait ipfa

bic.

' Veritas Chriftus, quod ita gaudium erit in celo fuper uno peccatore pomtentiam

agente.Supra quod egregie Didacus Stella: O/ferva, inquit, quód. ston logui-

Ertiden

tur bic Chriflus de ponitentiam cogitante: fed de panitentiam agente, multi enim pro-

* AROD etu

T

er aflinant penitentiem dc, O mortales & peccatores omnes , quid moras

ij

veftrz trahitis converíionis! quare hic totá die ftatis otiofi ? Ecce in his

ii

MT

plenariis indulgentiis & jubilxo primam poteftis obtinere innocen.

ULM fl y

tiam, à lepra animz veftre purgari, in gratiam priftinam cum Deo re-

ET

Lu6,17,14. ftitui,& àcul pa, & à paena abfolvi : Ite, offendite vos Sacerdotibus &rc.tejite.

*U ]

od

v. Comitabar ego aliquando, tanquam Pater fpiritualis, hominem

! on

It Nndc

malcficum ad patibulum , utin illo admifforam lueret; poenas fcele-

r

0fe

rum. Cüm jarnjam proximus effetille homuncio tormentorumloco

M&m;

«

lhot

Á

i

& morti , venit repenté & ex infperato ab illuftri(fimo Judice & loci

um-, .?

Dynaíta per curforem hzc gratia : Vitam huic malefico effe donatam.Revixit

il

n

n

mifer ad hanctam lztam vocem;qui pauló ante prz anguftiis mox le«

J

Pu|

'

ütïaüïw

cuturz mortis,& divini judicii imminentis , adhuc vivens mori vide-

!

batur.

t

to

mbüüah

El.eü?. I 87

Homo Chriftiane / (i in peccato exiftis mortali, vivens mortuuses :

u i

20.

gisque

f W

Hüiïfïdyqüæ peccavetit, ipfa morfgtur,fi[a gulisque momentis magisma

morti

W

De $ndaulsentiis. plenarizs,

20$

fl

motti fecundz, & inferao appropinquas, Sed ecce , annuntio tibiho-

funtptüga

die gaudium magnum: Vita ztcrna tibidonarta eít, fi fru&tusegerisdi-

Id

gnos poenitentiz , & (i has plenariasrité lucratus fueris indulgentias:

odv

Cum averterit fe impius ab impietate [ua, qudm operatus ejt C fecerit judicium &*

He g,

dentanteg

juflitiam, ipfe animam [nam vivficabit 5 confideraus enim.ér avertens fe ab omnibus

um, f

dniquitatibus fuis, quas operatus eff vit& vivet, &^ non morietur, -

as de fl

ta e(t: Nen inorietur.. Cüm ob excitatam ab Abfolone perfecutio-

ofculatudia

nem graviter effet David Rex afflidus, & majora adhuc ob peccatum

fitam equn

cum Bethfabza commiífum timeret p ericula & fupplicia à Deo juftif-

1gis,optimc?zuf

(imo fcelerum vindice fibi affligenda, amaris lachrymis miferias fuas à

upotcrasocu!z

luxuriz peccato exortas, deplorare cepit; undcP(almum illum trigefi

bivolurdtii

mum feprimum de poenitentia compofuit: Demine, ue in furore tuo arguas P. 4 &

'etiolilim

W

"

1

sme &c, & verfu 6. addit: Purruerunt , €» corrupta funt cicatricesmes - - Mi-

"1

non p

?

fer factus [um, - - & non

€

Taia dice

adeó in corpore & anima afllixit?

ff [anitas in carne mea. ijd, quaío, Regem hunc

Rem per fimilitudinem propofito noftro nonincongruam diluci-

demus. Eft quidam, qui gravi & periculofo in pe&ore laborat apoite-

ydo i

1. qiwd mf*f

mate, fingulisque momentis ob inflammationem, & corruptionem

interni vulneris exfpe&at mortem. Interim advenit Medicus, morbos

Kora

d d

fugare peritus;applicat medicinam , rumpit Apoftema , & putredo ac

Tanies incipit e fluere, O quantogrotantis cum gaudio & folatio ! fi

vignatur d

« Dia d

enim illud non fuiffetruptum apoftema , deinfirmantis a&um fuiffet

ità.

at r

u pl

Emunquidomnb peccatum lethale (imile eft ejasmodi apoftema-

t2 (inon erum

pit per feriam poenitentiam, de vita peccatoris xterna

"

[J]/5 miin

ae Qu

a&umeít.| Undere&e S. Gregorius Maguus ; Quid, inquit,eff peccato- 5.Greg. M

[in

)

vum confe/Jio, nifi quedam vuluertum ruptio, quia peccati virus (alubr

Quo

f-zer uggïirur w

obtinti "

tonfeffione , quod. peffiferz latebat in smente.

- Taliquoque apoftemate David laborabat in mente ; un

de fa&um

hina

m aum^

7

gerirtl l

€ft,ut malé obduta cicatrix putrefceret,foetoremque omnibus inhala:

tet, donec tandem per veram paenitentiam , & publicam peccatorum

Xritoa h"

ii

! u crct' pafüä& "

confe(fionem , quamiin illo Pfalmo univerfo terrarum ^orbi fecerat,

p

apoftema hoc fuit disru

Reg,15,

t0 il

u

Aranffalit peccatum tuum : nom. morieris.

ptum, & ipfe audire meruit ; Darfsing: quoquen..

15,

1

(f ]udlc

L

Anima Chriítiana! fi fimili laboras apoftemate,& fi has

| präcfentes

j

h

jl

IOI

difcupislucrariindulgentias: en! paratam medicinam.fi veram ac falu-

11

j

tatem visagere poenitentiam. . Ad(unt & Medici, ac Patres f, pirituales

«

T

in facro tribunali te exfpectantes,qui tuis libenter pro poffibili mede-

T

untur animz vulncribus. Quid ergo moras trahis? aut poenitendum,

;

um

j

i

W

il

aut atdendum tibierit, Audi pradi&um

$. Gregorium: Viranoftra; in- s. G

ls

'eg Mc-

yii

3

Suitibom, . fu

2c6

Confiaeratio: XXiX, —

.Qrnnia h

Evang.im QUit,

Ad tempus anare[cat in penitentia , neeternam amaritudinem fentiat iuvin .

dicta.

Perpeudo Petrum ,con[idero latronem y a[picio Zacbaum, intueov. Matiam,

;igcntiisplcna

fíne; col.

Wrtatetm pocr

& uibilinéis aliud video, nift fpei C* penitentia excmpla, :

$ .Imiwäcj&m àl

las

*

1

ggtritV'.«Beda

p 104 ! 4. perfonas, fi vis vera$à Deo lucrari indulgentias,

Exoád

$ €

*

o2 Olim przceperat Deus Moyfi Hebrzorum

Duci- Fajes p

torium de auro mundiffimo ; quod idem eft ,quàm locus placationis.& mi.

s Daridja

17

secoram du

fericordiz.ibienim Deus Moyfi apparens,& cum eo loquens, placaba-

tur, & propitiabatur populo. Seddices, quare pon ettam Deusin vete-

sicEceh

widideretum

Oleaft, hi

c, i Feftrameénto;vecl etiam in novo,locum & domum juflitiz crigi man-

davit?- Refp, Oleaffer : Nusquam legimuss Deumin bocmundo inflituiffe locum

vügid(tit

alan achryr

juflities qua reos: puniret.[ed ciem fit clemens, domum.quá peccatit nofris propitiatuts

inflituit non unicam, led peu infinitar, quot enim funt Ecclofie , tot [umt domuspropi-

ult omnesq

ahodeferam,

tiationis, Et quid aliud eftingnis hxc Ecclefia; in qua hodie ad obtinen-

das plenis(imas indulgentias convenimus , quàm locus placationis X

linten.cum

mifericordiz.in qua anima poenitensde novo cumDeco fuo reconcilia-

lt u h

Ésc; 19, 9, tür ? Verédehoc facro loco dicere poffum z Hedie falus domui iruic fatta eff.

al

Videte vos; & curate, ut (itis filit Abrahz, interim cgo pergo ad alia. :«

wufi, Dys,

Venerat aliquando ad- Chriftum Dominum Princeps cujusdam

- BishicinC

Synagogz in regione Galilza, humiliter cadens ad pedes ejus, & io*

ipn

t pulde

!

AMaiib, 9.

gans: Domine, filia mea modo defuncta eft 5, ed veni ; impone manum. fu per eatty

u & detit E

X$8.

fvive, Annuit benigaus Dominus, & invocatus in: propria perfona

Atuni mu I[ag

