dam propter David ferv

um fuum urbi Sbli.msgæ

þiü (y;* H(

t ne unica quidem 1n 1

in obfidione Affyriorum in tantum pepercit, u

Ü thl'tïm

4. Reg. 19- ]am potuerit volare fagitta: Protegam: wurbem banc s

C* [alvabo eam propttt

34-

David fervum meum : Cur non& noftra civitas , noftra p

atria , noltef

ujus 8. Patroni

& Ecclcliz

30&0 330

pagus &c. prote&ionem ac patrocinium h

23«

Dgfcnfgzis S. Sebaftiani poterit fperare? 5i

fuerit. pro eo Angelus ;loqu;:;s.

27

/

De..5. Sebafliapo. CM,

T

duimterin

M

unus de millibus , ut. aumuntiet. bominis equitatem35 miferebitur. ejts , ( dies:

lorum imdi -

n«

Libera eum ,ut non defcendat in corruptionem , inveni, in quo ei propitier.

feosredit

gelus ifte S. Sebaftianus eít; Angclu: vitá, Angclus moribus, Ánge-

Jivivas aLl

]us interceffione &c. ergo &c.

eulo, ol

Si Deus olim propter interces

(ionem Lothi fervi fui civitati Segor

t f um

gra

visfimam pcenam & ultimum condonavit excidium, quatuor inte-

* (l : qu

Tim ur

bibus , Sodomá vidclicet, Gomorrhá , Adamá & Seboim igne

/ en. 19,

ifinm p

caeleíti extin&is: Ecce iu boe fufcepi. preces tuas, t non fubvertam urbem', pro

^T.

ney, quinitt

qua loeitus es, — Etnunquid (imilem gratiam fperare poffumus , fipro

eum eumr?

nobis in confpe&tu Dcei erit interpellans S. Sebaftianus?

uli d

Si Deus

uondam populo fuo Ifraélitico , cüm propter enorme

idololatriz Íc

d

us jam fupremum exfpe&aret interitum , propter pre-

igidit p

cet Moy(is condonavit injuriam & plagam: Placatus eff Dominus , ne Exod, 31,

ub

14.

)ræ[ertimühza*lïi

fateret imalum , quod locutus fuerat. adver[us populum fuum, — Et cuvnosf

wonam d

tali ac tanto Patrono , ac Prote&tore univeríz Ecclefiz Catholicz , $.

Sebaftiano, non pari rationefpem noxarum condonationis, & recon-

xolttuin df

ciliationiscum Deo, fi rité erimus difpofiti, concipiamus ?

nüho,unaeigmï;a

Si Aaron olim ftans inter vivos & mortuos, ubi jam ira egreífa

y t

eftà Domino, & plaga ignisdefxvieps in caftris Hebrxorum quatuor-

m

decim millia hominum & feptingentos confumpfit, adhuc pro falute

t qumnmï

populi tupplicans, & fuavisfimum thymiama Divinz Majeftati ofle-

jj utt

rens, iratum N umen placavit: Et fla4ss inter mortuos ac viventes , pro populo Nm. 16,

« u

du

, 30&0 »[w'

deprecatus eft. & plaga ce[favit,

Quis dubitare poterit,fi inter vivos& — 48,

mortuos ftans S.Scbaitianus hoc calamitofo tempore (ubi bella,fames

if ZVif)l& i

jl

i

& luescontagiofz tothominum confumunt millia ) pro nobis inter-

«ceffor exiftat, quin Deum iratum, ac juftis(imum fcelerum noftrorum ?- 4acb,

eatto

fl

hr

vindicem fit placaturus ?. Hic eff fratrum. amator , & populi Ifrael: Hic efly, 15»14.

yen d

qui multm orat pro populo, ( univer(a fandla civitate.

.a:l' 38) Io

um

just

MT

)æl

Ergo bonora Medicum propter. uecejJitatem,

Indignatus olim Deus

00918'5

contra Elphaz Themanitem & duos amicos, fuafit, ut Jobum, virum

g

TE

5"

juftum ac probatum in omnibus, accederent , ut ipfe pro admisfis

Áf

y; m

ft

ipforum apud Divinam Clementiam intercederet deli&is , & fic Di-

"T

n

305' 4'7" 80

l

!j

vinum Numen effe placandum : Zre. ad feryum meum ob , r offerte bolo.

:

li

gt

eauftutn pro vobis: Job autem fervus meus. orabit pro vobis :. faciem ejus fufci-

iam .

Hoc nos moderno tempore faciamus: Eamus ad

j (out

gl

S, Seba(tianum fervum & amicum Dei fidelis(imum ac

jl

] unl(aq

i

M

gratisümum: Et faciem ejus fuscipiet.

! (,W

j

e2)o( 0

Dgflm l

j P&Wm ii H

(D) *

CON-

M

28

"d Can/z'Jemtü IF,

$, Abrham

(GUSHSMONSHIISSUEISDSHSHSHSHENSN

Jrob nepose]

twolit: df

— CONSIDERATIO V.

nl vocaretur ;

dub deno&

Cum S, Paulo infpirationt Divinz citó ob-

dbladom

temperandum,

| r Donitt , t

Pro Fefto Converfionis S, Pauli,

! lnieincotdel

triat Dois p

"Domine , quid st& «vis facere ? A&Oi'ïum 9. V,

nifemper ad.

I.,

M

mX fentim

UemadmödumSol,fcrenimmus aftrorumP

rincepä,vapor&s

(mjorem no.

*

imuams.]

tetfze, magnes ferrum, & füccinü paleas.ad fe trahunt, ita be-

aignus Deus,cujus miferationes fuper omnia opera eJus, pet

t Dam aud

bonasinfpirationes, & per diverfarerum difcrimina, homi-

hrdthac ve

* nem viatorem ad (uum amoreim & fequelam foletevocare,

1 ulent

2, Reg. 12 Davidetr

E

i

confulamus, toto aliquando caelo à falutis via aberraatem,

utteolvunt

p

feratio Divina per Nathan Prophetam , dum ei

parabolam

dIcne circ

quem mi

Manaffen,

4, P4r.33. de deli&ta ovicula propofuit,

mirabiliter ad fe attraxit.

E&llt,qucm(l W

I?,

RegemDivinz legis prevaricatorem,per varias adve:

fitates ad fe revo-

Lt m

cavit,

Filium prodigum per malefuadam famem ad meliorem con-

at

Luc, $1 11, vettitfrugem : Er ipfe capit egere,

Apoftolos;tunc pifcatores, peringen«

(uticy

enigné attraxit, dum mox relidtis ommibis

Wtf 1

tem pifcium capturam ad fe b

Exod.Y3, fecuti f[unt Dom

inum.

Ifraélitas,

fub duri(Timo Pharaonis jugo vix non

nf r

fupprefTos.per

Moyfen ducem,& per columnam praeuntem ex/Fgypto

Wt

ts

vocavit in Palaftinam ;

Dominus autem precedebat eos ad offendendam viar-m

6

Mf

per di

em in columna nubis, C* per nokem in columna ignis

b t

Hodie eadem DivisaClernentia mi

rabili vocationea

d feSaulum

-ïgimtsm

attraxit. Ibathic, fpirans minarum & ex

disin difcipulosChriftimili-

Mi

tum & li&orum catervá ftipatus, Damaícum,

ut furoris (uizelumibi-

Üitendel

morum Chriftianorum expleret.

Et ecce, dum ci-

dem in fanguine pri

de ceelo i«

n iqmüdo;

vitati appropinquat,

fubitó in meridie circumfulfit eum lux,

fam folis lucem fuperans,&cadens in terram,

RLT

ftar fulguris corufcantisip

Aä'. 9) 4-

quafi fulmin

e tactus audivit vocem:

Saule, Saule, quid me per(equeris * EBO

ii t

fum JEfus , Deus, &ipfe Dei Filius, Salvator tuus,

falus tua, & omne

MM

bonum tuum,&tu me perfequeris ? Mox agnovi

t vocem Domini

Ut

Saulus, & tremens;ac ftupens a

dtantam Chrifti in aére apparentis Ma«

40)

jeftatem , humiliter, &inanimo plené compunéto, atqu

e in Dei vo:

!

Ut

t

Geii, 12,1, luntatemre(ignato, intertogat : Domine. quid me vis facere *

m audie:

MY

-Écce, quàm citó Saulus, nunc S, Paulus, Deum vocante

fit,

; u LU

Vocationi Divine obtemiperaudum.

20

Ms

i, Abraham,ubi à Deo vocatus eft, mox refpondit? Adfgp. . Ita& G5 3r;

Jacob nepos ejus, ubi Angclum Dei monentem percepit , fine mora

II,

I

-tepofuit : Adfum. Similiter & Moyfes, cümin deferto à Deo de medio gxog, 5, 44

rubi vocaretur ; 44oyfes, Moyfes ! absque morarefpondit ; 44fum, Samu-

"nv t

el, ubi de no&teintempeíta vocem Domini intellexit: Samuel; Samuel ! z, Reg.5,19

. citó fe(e ad omnia promptum atque paratum exhibuit miniftrum;Zo- Pf.107,10

quere Domine , quia audit fervus tuus.. Etvatesregiusaudiens fubindein fi-

aul,

lentioin corde fuo lequentem Deum, fine cunctatione dixit: Paratum

- £er mieum Deus, paratum cor ueum,(cu ad pro(pera.feu advería, oculi enim

m s

]

mei femper ad Dominum, O ! quoties nos intüs in animo fimiles au-

- dimus & fentimus infpirationes divibas, qux ad emendationem vitz &

yabrieyv

ad majorem nos vocaat perfe&tienem ; cur, obfecro,non mox refpon-

ad erhuni

demus cum S. Paulo : Dowise , quid mevis facere ? INulla hic, ubi vocan-

ia openai

tem Deum audimus, in emendatione vitz interponenda mora cít.

a difcnimpt

Plura de hac veritate examinabimus,

wdamltte

?. Solent providi nautz ac navarchx , antequau navis vincula

av at

à littore folvunt, & in profanda propellunt zquora, magpna priuscum

hr

du à

!

'1

folicitudine circumípicere, an favorabilein ac propitium ventum ha-

at

ii

H

1

- beant, quem fi non attendunt, & diutiüs, quàmn oportet, in ftatione (ua

vediatdit

morantur, manifefto exindefe(e committent naufragii periculo, cm

madaedod

Venti velut agmine fa&o maris incipiunt agitare&perturbare procellas.

jf gt

^. Qubdhic mundus,in quo degimusà Vate regio periculofo com-

f0X Müäiïl&!;

J pareturfreto, in comperto eít, &ipía quotidiana faus luculenter de-

l

i

monfttat experientia: Hoc mare magnum &v fpatio[um &*c. — Per hoc ergo

Pf103,

;9nis ]ugo

L

etuntetm L:

maremagnum navigandum nobis cft , fi ad felicis eternitatis portum

2$5

Velimus pervenire; proindefummopere nobis opus crit ventus favo-

T

doffendM *

(tr.

- tabilis atque propitius, hoc eft , Gratia Dei,ut illam per bonas infpi-

/á

V

fationes Vocantem non negligamus, fed in tempore opportuno matu-

yatiort

l uo

Q

. ré audiamus, & fequamur, mora enim hic cuilibet erit nociva, & valde

timeo deillo, qui ejusmodi bonas non attendit infpirationes divinas,

farori

t f

- nealiquando audire debeat illud lam

n

?

entabileSapientis:Vocavi,d renuifti, P* d hte

(

Saba Regina, ubi audivit defama ac mira Salnmonis fapientia, à

um

/

* Deoipfiindita, nullam moram interpofuit , quin fefe cum ingenti co-

M

gadonid

" mitatu ex /lthiopia usque in Judzam & Solymzatn conferret ci

vita-

jl i

N

j

tem; Verit tentare eum in zgnigmatibus, — Si diutius exfpeQa(fet , fortaffc 3-P68-Yost

y "

-

nunquam ad agnitionem veri Numinis perveniffet.

Qu Ü

- * . Jacob filiusIfaac, fi noncito matris fux falutare monitum audiif-

jii

!

" fet;nunquam locoEfaufratris fui paternam praripuiffet benedi&ionem

o if

l

Gen; 595 8.

aàc primogenituram : Nusc ergo, fili mi, acquie[ce confiliis mei &c. Ninivitz,

y

j i

mm /

sJonxProphetz ipfíis interitum mini-

" niü ;paturc' vocemDomini per o

3

(

tfm.

Es

Confideratio 1F.

pindicat f

tantem attendiffént, fine ullo dubio xternüm periiffent, Superant illis

ad feriam conver(ione adbuc quadraginta dies, & Ninive (ubvertetur. lMi tamé

haid lum

jons 5

"

[]

Momus 10

non exípc&tantes hoc tempus , adhuc primo die egerunt pccnitentiam,

Ettuhomo Chriftiane , & in lege Detinftructe, adhuc moras ne-

- aueinterfe

; a.

&is;divinis obfecundandi infpirationibus? quotieste vocavitDeus,& t

renuifti? quoties manus fuasad tein cruce extendit,& tu non afpexifti?

: [ntrim adi

quotieste per pradicatores & Confeffarios,per profpera & advería mo-

aorconfe

nuit & tu defpexi(ti omne confilium cju: ? quid ergo denique fiet de te?

itgtos p

Mictdvit 4 d

Proy,1,28, Audi rurfus Sapientem ; 7unc invocabutut me, G non exaudiam : mane confur-

^

D

imodumon

gent; & non invenient me, eà quüd exofam babuerint difiiplinam, & timorem Domi-

3

i

ni nou fu[ceperint , nec acquieverint confilio meo.

p & a

avidis in bello Vicä.rius

lyribiio;

3. Defideratis plura argumenta ? Amafa D

ac Capitaneus Generalis,ubi nihil minüs,quàm de imminente fua mor-

j

'iitsJonas;

trtin: f

te cogitaverat , ex improvifo à Joab confobrino fuo per fraudem cir-

Dunktidii

Reg. 20, cumventus,& interfe&us eft : Et tenuit manu dextra mentumAma[equaf ofru-

Tisotem

9.

laus eums Porrb Ama[a non ob[ervavit gladium , quem babebat $oab , quipercujJit

eum in latere, C effudit inte[lina ejus iu terram,

Quz, obfecro, caufa tamim-

DOtpom

provifa & infelicilTimz necis

? Fortaffe,quiaJoab indigne tuhit, Amafam

altelt hi

3 Davide Rege fibi prelatum ? Et hoc quidem verum eft, Sed Scriprura

Qd dero

adhuc aliam indigitat rationem, quia Amafa à Rege David juffus. ut in-

10 06 d

tratriduum copiofum congregaret exercitum , ad rebcllionem àScba

(eridm!üm 5071[0!

motam in ortu fuo füffocandam & fupprimendam ipfe ultrà,quámRex

M n

mandaverat, in hoc periculofo negotio moras traxit , rcbellione inte-

Al

4, Reg. ^0' rim majora fnmente incremepta: £r moratns efl extra placitum,quod ei o

m ia

-Hac mora & dilatio necnon inobedientia erga Regem A

ht

$.

]z*imemt Rex.

maíz caufavit interitum.

Cave anime mi, (i te Deus per boaas vocat

& ftella nova Divinz gratiz oriaturin corde tuo,

pediu«

infpirationcs,

N üw*

tiüs & alterius moras rahasrefípondendo ; dic pro

inde fcemper cum 9-

n

findibtum

mucle, quem Deus de noé&e intempefta fzpiüs vocare dignatus €lt;

I.Regfg.xo

Ecct ego. quia voe

aftime: & pauló poft : Loquere Domine, quia audit fervus t

(l ngil

offerens tibi gratiam fuam ad 0*

Eifiüüf; /&dfl

Forfitan nunc ultimá vicete vocat,

mnia operabona exequenda, & ad falutem xternam obtinendatm cir-

» usDiJ(Om

cacem;

mpofterüm forté non aliam daturus.ni(i fufficientem, cum quà

A

tamen neutiquam falvaberis: unde re&te Ecclefiafticus: In om

nibus ope-

Nl

m

I(CL 3 I ,

NS

ribus tuis effo velox , € omnis infirmitas non eccurret. tibi.-

lt

Wam |

4. Recordor hí: Jonz Prophetz à Dco quondam ip Nin

ivem 3«

Til

snandati, ut civibusillius loci ob demerita condignam intimarct pa'

WI&BsE

nam ac interitum ;fed fugitis in Tharfis; quem mox infequitur Divina

.q""ï"'dl'fah

Nemefis ventum & procellam validam & horrendam in mari excitan-

[

4do. Interim nauta, quisnam covruminvcniretur tcu.s j;jaciunt fortes

$

th

r

Gu

3I

Vocationi diviue obimperendum.

Tett Suptati

fors itidicat Jonam,qui (ine mora mittitur in mare, & procella fiftitur,

fubetin, g

Et quid faftum e(t? Praparavit Dominus pifcem grandem, ut deglutiret Jonam.

eruntpenttin. -

Sinamus inhacbalzna, ceuin viva navicula autcarcere;abire Jonam,

30!!& 2:1.

i

ts adhyc m

atque inter feros maris llu&us tamdiu ja

?

: ari,doncc rurfus cvomatur.

te vocnimd-

in aridam.

Interim ad flumenTigrim, qui non procul à Ninivein mare effundi-

t u d

Íper al

tur,nos conferamus,ubi in littore intueor Tobiam juniorem,ex itinere

rodeüeti:

fatigatos,& pulvere ac fudore fordidos pedes lavantem: Er ecce pifris im. Tob, 6, *;

ldu at

manis exivit Ad devorandum eum,qui tamen abillo abforptus non eft,quem-

admodum Jonas,fed T'obias hortatuAngeli fortiter ejus branchiam ap-

ingn, m

»

pre

hendit, & ad (e in ficcum attraxitillumque exenteravit, cor cjus, fel

&j

ecur Gbi ip peculiarem reponens & confervans medicinam, Et qua-

idisinbd t

m

re dices,Jonas à ceto devoratus eft)non vero Tobias? Refp.S.ZenoVe . Zeno Ve-

ronenfíis: jonas flertebat in uavi : Tobias clamat & orat. — Jonas vocantem 7on. fer. de

o priad

ml

Deum,& iafpirationcs ejus non audiit, fed à facie illius fugitin Tharfis; jona..

Tobias vocem Dcei, & Angeli monentis & audivit & fecutus cít,hinc &

Vaf &f

bíecto at

vi&or (ui ipfius & balzenz inyadentis evafit, Tantüm prodeft, divinas

audire, & fequi infpirationes , nealiquando cetus illeinfernalis nos de-

vlignc lt

mll $u

glutiat, ac devoret, Unde re&e Mellifluus fuperilla verba: Hodie, ff vo- Pf. 94. 8.

cem ejus audieritis cc, — Utilius, inquit , & multo (alubrits ef, bodie audire eum , Bern.fer,

at

con[alentem, confolantem, admonentem, docentem, C ut multim arguentem , ineve- deverbis A«

rebeltionem

pantemy corripientem : quam in die illa tam amard, tam lugubri, tam tenebro[asaudi- bacuc. $.

iplc a

re illum judicantem, indignantem, ulcifcentem, favientem , condemnantem,

Juvat Franc.Sal,

1ts rcbciüomï

j

s

etiam hic audire S. Francifcum Sale(um : O Deus bone, inquit, ff in[pira- 1. 25 L.

/n ;lm'tum»ü"

i

:

tiones divinas [ecundum omnem earum virtutis amplitudinem , C extenfionem veci-

eptiatrga ^

ï...

peremus , quantos brevi tempore in (andlitate progreffus faceremus! Et nunquid

espr 00

verum elt, optime Le&or ? fortaffe in teipío advertes.

n COïd€ u

j. Progrediamur ulteriüs. Venerat aliquando Jerofolymam ado-

qndcit

f Pff (

od

randi Deum caufá Evnuchus quidam /Fthiops, homo dives, ac prin-

vocirt d

ceps, & Reginz Candacis thefaurarius,qui,cüm pera&á in templo ado-

[

j

ratione, fedens fuper currum fuum reverteretur in /Fthiopiam, S, Phi-

at M

lippusDiaconusSpiritu fuperiore monitus,fc ad illius currum adjunxit,

illumque Sacram Scripturam Ic&itantem invenit ; direxitautem Spi-

vf

a

ritus San&us Evnuchi oculos ad caput Ifaiz: ; 3.quod totum deChriíto

T

les ]

cjusquePafione agit, quod cüm S. Philippusilli explicáffet,atque my-

h.

fteriutm Incarnationis &RedemptionisChrifti docuiffet,noluit amplius

p

pim ! f

n

gt

prxdictus Evnuchus differre baptifmum fed exclamansinquicbat : Ecce Ad, 8, $6,

aqua;quid probibet me baptiz.ari ? Dixit autem Philippus : fi credis ex toto cerde,li-

j

"

cet : & refpondens ait : Credo, Filium Dei. effe jEfum Chriffum ; &* julJit flave cur-

(OXID^ t

€Hu9$.

dani

ïciumionf

vum;C de[cenderunt Uterque in aquum, Philippus & Ernuchus 5 & baptizayit

Cunm

fchti

Óf

3

Cwä/ideratiä B.

Chn autem ajþendiüïmt de aqua, Spiritus Domini vapuit Pbilippäm, & ampliis non

Mpis, Sonob

vidit eumEynuchus, Ibat autem per viam fuam gatdens.Ad quid,obfecro,Evnu-

vum,qua D

chus illeadeó feftinavit, ut Baptifmum reciperet?cur non ex(ípectavit,

fet, nontatd

donec pleniüs in czteris fidei articulis inftrueretur ? Et nunquid;ut quis

vdem, qui C

adultus digné recipiat facrum baptifma , requiritur, ut figna doloris &

* Paulom

contritionis priüs cxhibeat, ut credat ia SS, Trinitatem, Ecclefiam

ttcogverftor

Catholicam , remiíTionem peccatorum

*

uiptmft,qu

j &x*&liqua,qgæ inSymbolo

continentur Apoftolico ?

hgt facr

Refp. Evnucham illum

infpärazienis divinæ,vccätionis,ac falutis

Afoptatercunt

adcó fuiffe cupidum , ut nequead momentum , dum intus in corde

andatus eff.

Deum monentem audietat,fuam falutem voluerit differre, fed ubi à

Apwadi pecut

S. Philippo catechizatus cft, & in effentialibus fidei atticulis inftru&tus,

hatdtiom af

mox pramiffa contritione ad fontem baptifmi properavit, luculentif-

dj etus d

fimum nobis relinquens exemplum , quomodo fine mora prazlucen-

Motlnasu

tem ftellain, hoceft, divinam gratiam intüs pulfantem, & nosad me-

ttütidfrum

$. Bafil,

liorem frugem excitantem, & audire, & (equi debeamus, — Expedit hic

igrestde

bom.15. de aQ

dire S. BafiliumMagnum : Imitare igitur Evuuchum, ait, incidit illeininfhrus

|

—

R i

enten:, doceutemque, nec

difciplinasm [previt, verm [Latim dives pauperem in currum

A ceren

bd.Pt'

accepit, idiotam C* defpeltum magnificus, ac fablimis, ac demum doctus Evangelium

Rl D

regni continu? fidem in cordis peuetralibus concepit , nec obfignationem Spiritus di-

: Toimeile

ffulit, nam mox ut incidit in aquam : Ecce,inq uit,«qua. Cumgatudio boc dicebaty

auer:äginubi uten

ecce quam querebamuss & quid me b

D

!

aptizari prabz'&et? Ubi n«mque prompta o«

TAUR u

luntas , mibilefl quod impediatur.

6. Audiamus ad confirmationem

hujus veritatisEvangelicz plura,

Ó thmmm j

Uhilinet

ac valida argumenta, Refert dileétus Chrifti Difcipulus de pifcina Pro-

in quibus jacebat

N UT

baticain Jerufalem , qux quinque habebat porticus ,

atïmmw

muititudo magna languentiurm , exípectantium aquz motum;

fiqui-

N ho

demAngelusDomini certis anni temporibus defcendebat de ceelo,mo-

MTM

joe.54-

vens & perturbans aquam : Et qui pri

or de[cendiffet in pifcinam poft. motionem

Hareo hic attonitus,

W?W lf

Aqua, [antus ficbat, à quacunque detinebatur infirmitate.

wf'f///'ü] m/if Á J

quare folumiile, qui prior poftm

otionem aquz

fe demittebat in piíci-

nam, fubito,à fua curatus fuerit in

firmitate, czteris remanentibus

" lïll?izliiz, " /*4

É

»lan-')

T i,

(

guidis , aridis , claudis, czcis;

& infirmis ?

Jin,

. Adverte: Per Angelum illum

de ccelo defcendentem & aqu

am mo-

Vg

um

Tif

vencem, magni confilii Augelumshoc €

ft, Deum & Hominem Chriftum in-

Íni "

defcendit de coelis, Movetur au-

LT

mma

Manf. in

tellige,qui propter noftram falutem

^

&rario Ey-

tem aqua, ait do&iffimus Manfius,

dum in nobis divina gratia opera.

uT,

an, bic.

tur,nosque per facras infpirationes ad meliorem vitam v

?

4

4

ocat, & exc-

Müm

dfüdl(

A^

*

xmwt àt

tat; h

IC pro

fect

on

ulla interjicien

da efttemporis mora, ubi deanimz

D

nitatis

ïxïl Q

d

l

noftra xterna agiturfalute, quia omni momento ad QRium ater

aImus

"

Flmhn

p

*

Focatiomi divina obtmperandum.

33

p as

M

,A

i

i

i

!

fames, Sanabaturautem folusille, qui prior defcendit in pifcinam

|

TT

(

h

motam , quia Deus, ait Cernelius hic, fua dona vigilantibus, & fedulis

t borerd

A

offert , nontardis ac dormitantibus, Si

d

cin vftadio folus ille accipit !« Cor. 9;

WT

IN

brabeum , qui cateris przcurrit.

.

at od

u

!

|

7. Paulum confule, dc quo pris mentionem feci, qui,cüm à Chri-

mtem, d

Is

fto ad coBverfionem vocatus effet, nemomentum quidem temporis

i qu n

elabi permifit, quin Chrifto invitanti promptisfimé refponderet: Doni

t 9, 6,

fie, quid me vis facere ? Mattheus Publicanus fedens in telonio, cüàm à Do. 7Matt. 9,9

oeation atl

mino pratercunte ad fui fequelam invitaretur ; Sequereme, nullo modo

dum intui :

diu cun&atus eft , nequeamicorum inquifivit confilia, neque de fuis

difens,

difpoBendi pecuniis quzfivit inducias, fed fine mora divitias contem-

at

plit, carpalium affc&uum abrupit nexus, & fic à terrenis folutus, Chri-

petav r

ftivcfhigia lztus & impiger fe&atus eft ; Er furgens fecutm eff eum.

ne mor o

Magdalena, ut cognovit, quód JEfus accubuiffet in domo Pharifzi

S

Luc.7y 37

xem Ra

attulit alabaftrum unguenti, & ftansretró fecüs pedes ejus , lachrymi

ami, o

copitrigarepedes ejus. — Obferva, ut cognovit , quàm primüm divinam

iil ins

vocationem, & infpirationem in fe experta eft ,absque ulla mora eam

w u

acceptavit, & executioni mandavit, non dé diein diein fuam differens

m If

converfionem ; Ut cognovit, Audi,

Wiwz

w

Prodigusille, licet aliquo tempore à vero falutis tramite multüm

fohocl

m

aberrárit; ubi autem internz infpirationi,&vocationi divinz promptas

TT

prabuitaures,meruità Deoilluminari I fe autem reverfus dixit:Surgam & Luc,Ys,

r7.

ibo adPatrem meum. AdvettezIn fe reverfus, O quàm ftultiigitur funt illi o-

trisEVl"Ee,W

mnes;qui fibi perfuadent ,in fine vita fe propitium Deum inventuros,

,

m!usdö.

ïüülz .-

qui per omnem vitam fuam ejus divinas contempfcruntinfpirationes.

. in quiin?

/

Bartimzeus notus ille cecus,qui fecüs viam non procul à civitate fe-

debat Jerichuntina;panem mendicans,

a motu

& ftipem colligens, ubi à przter-

ndcbat

dC(æ!OP

euntibus audierat viatoribus ,

uodà JEfu vocaretut; Zmimequier eflo : Mare, 19,

de

furgesvocat te, ine mora

prz infolito gaudio fuaà feabjecit veftimenta ,

,P;fmumg

jareo C

€ exiliens venit ad TEfum,

a quo benigné éxceptus, & illuminatus eft: Er

J

eonfeflim vidit,

€ fequebatur eum invia,.

iil

srnanet

N

En! anima Chriftiaria,

habes híc luculentum, quod imiteris, exem-

plum. . Vocat & te JEfus

:

Ego flo ad oflium, € pulfo, Pulfat JEfus,dum Capr,

occulta infpiratione cor tuu

h 7-;

Il

m ferit, & ad meliàüs omnipotenti Deoin-

cntcm&ä

fe

rviendum excitat: Queries Spon[us,

ait S, Laurentius Juftinianus , pro- 3. Layr,

mint

::

J

vocat addileiionem, ad virtutes, toties pul[at, ut aperiatur. Quare ergo,ó ani

uff, de ca-

n[l!üpa

ma pigra ac dcfidiofa, januam cordistoi Dile&o tuo non aperis

0 Connub.

,gdiriti

? Stellæ[i

f

dedcrunt lumen , ait Baruch Propheéta,

€ dixerunt : ad(umus. Tu toties *£Ap. 11,

yi i

imo vero quotidie voca

risà Deo perfan&asinfpirationes. &cur non

o^

tD

aliquando refpondes:

ad(utnu. Audi Simonem Caílianum: Periculo $

im, Caff.

d n

Mu

R. D.Gintber Feft,

(E)

.]hm71- S') 64316

34

Confideratio F.

fumn, inquit, eff, cum D ninus vocat , moras inne

dere d rei se gradi ad eþtg-

l.ndiws.ur àbi

t C definitum. bsminibus bonum.

aipc B. Dan.

$. Recordorh

ic populi I(raélitici, mirabiliter, & non nifi per ma.

um C 08 00

nam Dcifortem é duriffima fervitute/Egyptiaca liberati,atque per ma-

Exod. 145

d iJofeph

terabrum iaoffzafo pede per(iccum traníeuatis : Et ingrefJt funt filü ifradl

ifopem, ex

22.

uAR murus à dextra eorum , C leva (oe.

'uinim Jerobo

per medium [icci maris: erat enim 4quA q

Magau

m (ine dubio hoc erat populo illi

Hebraico beneficium,proinde

o occifus

Exod. 15,

f.

i

o & (ubmerío hofte,Dco unanimi voce decantabant:Cantemis

L,

grati,elu

gpejuproje

Dominos glorios? enim magnificatus

eff, equum & afcenforem dejecit in mare G.

1

atCICODes ,

Scd brevi inutata cít (cena, dum enim in via ad Palzítinam, &terram

at ambo

promiffam pergere

at,plores eorumà Dco variis plagis percuffi interié:

|

|

l

M. Dankt

itatus eff in populums perculJit eum plaga magn

runt; Eteccefuror Domini can:

l

l

nytfimé ol

nimis. Ecquomodo .dices ,hoc fieri

potuit? pauló ante benignus Deus

i

?

—

imgisfatag

Pharaonisjugo liberavit,& infoli-

ä

!

huac ele&um populum (uum à diro

*

Daluntaten

to prodigio per marerubrum ficco veftigio

transvexit; nunc eundem

draiobedie

ndumin modum caftigat, interficit,

& exterminat ?

populum horrec

»

o af

Rationem aílTigaant s5, E

atres & Interpretes, quia

ab initio populus

Nincomedit ;

& hortantem lubenti animo audierat;,& ie-

ille ele&tasDzum vocantera

od morte

quebatur

infpirationcs ejus,idcirco benigaum expcerti

funt Dominum ,

tf lg

Bixod. 15,

unde Scri

ptura dicit: Dominus «utem precedebat eos ad oftendendam viams ptt

! Dftiehi

15

diem in columna nubis , & per no-tem in columna ignis,ut Dax . effet itinevis utroque

$

tf

tempore, Addit de Lyra : Non folivm oftendehat

viam.fed etiam protegebat . Ecce

t'xgmzxnobis "

uàm tutum, & utile fit, Deum vocantem

fequi, & ejus audire;ac com-

Ti (

plere hortamenta: Sc

d abi populusille iagratusDeum vocantem,mo«

T r

nentem, & fuaviter corripiente

m,non ampliüs in deferto audirecoepit;

bi erexit,

ha t

-vitulumqueaureum con

Batilem

,quem ut Deum adorarent i

"PU uv

& roítinventiones (uas abiit

jufto Dei omnipotentis judicio p

er diver

M

Pf.19$:49- (imodas plagas caftigati, occ

i, & exterminati funt ; Er ivatus eff farort

LU

minatus ef bereditatem fuam, — Vides anime

g

Domints in populum fuum : C abo

o

"ag

$. Chryf. in

mi, ne & tibi taliter contingat,

(i renueris vocantem Deum fequi, Eigo

Pf. 46. 5,

z 4d medicum, ciun pote[Lis 5 me cim vaitin

Jbllm(]&

ff

fabintrat hic Aureus Orator, currit

! l

:

Ephrem, de

non pafftis, EcS. Epheem: Ecce, ait,

oflium penitentia apertum eft 5 fafimnape

pæm't.

N

"i

cator , pritsquam illud occludatnr.

nlff li

ProY.*.6,

9. Sed quxío, noli mihi dicer

b

e: Leo eff invia , Cv leena in itiseribus; It

nj

du

P"as.1

1'34

imo repro

bi hominis cít, facilé enim hunc 1eo-

4

enim vox pigri , otiofi,

L

2 caro tuà

W N

]

nem,qui juxta mentem Hugont

s Diabolus eft, & lexnam,qu

(dboni

aboriofa virtutis via volunta

bfterrere;

W

cft, iam te à capzífenda ardus &l

li

Ürem

jac. 4. T.

poteris ad

efiftite, ait S, Jacobus, Diabolo, ü'- fugit

à vobis,

jutorio Dci fuperare: A

lQ ffdeï)

cräf

!

As

. Etnunquid Danicl Prophcta- tu

radi

li

Ahit (

gientibus ag".j fam -clif:is leonibus

Vg

s

3f

Focationi divine qät:mþefdna'æm;*

DETCTIT

traditus,ut ab illis in lacu in frufta difcerptus devoraretur?(edDess mew,

Dan,6,45,

ait ipfc B. Danielad Regem Babyloniz, wifít Angelum fuum,C conclufit ota

S non n

leonum, C* non nocuerunt mibi, Econtrarió recenfet Scripturade alio Pro-

r t

J

phetz, àJofepho Jaddo vocato, qui , cüm altari Jeroboami idololatre

bl

(ciffionem,& excidium per jofiamRegem intentáffet, atque arefcentem

um n

manum Jeroboami reítituiffet, in via rediens ad patriam domum per

bencfcumgn

leonem occifus eft: Qui cim abiiffet,invenit eum leo in via, ( occidit, C erat 5. Reg. Y3.

lecantobyn Qu

éadaver ejus projectum ini itinere,. Ex quare, obfecro, Danicli non potuerunt — 24.

u ia a

nocere leones , huncautem Prophetam absque mora occiderunt? &

dallinam, M

nunquid ambo erant jufli ac fanéti ?

lujsgealtt

Refp. Daniel erat vir defideriorum, Vocanti & infpiranti Dco femper

vf d

rompti(Timé obediens, & infpirationibus divinis correlpondens,unde

j antebengo

pihil magis fatagebat, quàm facerc ubique & in omnibus cjus fanctiifi-

o libeuridt

j

mam voluntatem ; alter autemPropheta,vel femelDeo in aliquo pun-

yerits D i

'

&o erat inobediens, necinfpirationibg cjus fufficienter morem gerens,

:it,&cx&cmml

]

dum contra juffum Dei feductus à quodamPfeudo-Propheta in Bethel

uiaapint

panem comedit; idco in poenam, licét tantüm venialiter peccaverit,

'[animoaudlcmf

temporali morte punitus fuit : OP peccatum quidem.ait S. Auguftinus,s leo- $, Ziug, bíc

yetilut o

nt occi fus eft ; (ed corpus ejus quaft Santti à leone integrum, intatlumq: fervatum efl. 4q8d Corn.

( ii

10. Difcite hic, animzx Chriftianz , divinz vocationi& infpirationi

meliüs,quàm ha&enus feciftis, obtemperare : Negoriamini, dum venio,in- Luc, 19,

jy fritti

d

clamat nobis quotidie miriffimusSalvator ; hinc moncre nos folet do-

I5,

nis ac gratiis fuis, minis& caftigationibus$ nunc per cuftodem Ange-

kc'us u Wci

um od

lum, nunc per Superiores, Pradicatores, nunc per Confeífarios, paren-

Dn

tes, amicos, nunc per propriam conícientiam, libros fan&os &c.. Ergo

dcfertoa

dorarenti

pegotiamini, dum venio, tempus enim.quo nunc vivimus,tempus Nundi-

narum cít,quo poffumus (emper augere merita noftra; finitis autem his

us

WWOW j

at E

ul

nundinis non ampliis erittempus merendi : Cujus veftrám afinus.ait Veri. L94. 142 -

(

tasChriftus, aut bos in puteum cadet & non contint extrabet illum ? Et nos tat-

D

j

dabimus, fi forté per peccatum in puteum zternz damnationis delapfi

fumus, falvare animas noftras ?

" ofg[lü ]

"3:

Mendicus ille. qui fine vefte nuptiali temeré prefumpfit ad regias

T

mme ]

venire puptias, juflu Regis vinculatis mapibus ac plantis in Tartarum

proje&us eft ; Ligatis manibus ac pedibus mittite eumm in renebras exteriores, Et 34 atb 54 ,

l

nf

quare ligatis manibus ac pedibus ! Refp. Quia homo otiofus erat, vo-

. idtt

T U

':

cationi fux minime corrcfpondens,dum debuiffetmanus fuas extende-

1

Qf

j

f

o

re ad laborem, & pedes ad ceclefteimpetrandum Regnum, illeinterim

; Vl

D.'/W'

Ü

in quicto fcdcbat otio : Tupc, ait S. Gregorius/ligat pena.; os modo 2 bonis $, Gregor.

CQ

operibus ligavit culpa.

Quid ergo confilii ? 4udite pro coronide hujus con. bom. 38.

u,h

fid

X

bil gji, inquit, q40d ade fit inconcinmum,

iif

erationis S Ch:yfocftomum : Ni

C

)*

g.

*

36

Confideratio P.

& alienum à Chriffo atdue vequiem, &* vecreationem quarere, & ad prafentem vitam

jedoti , qu

vimiim affici ; alienum eff à profe[Tione & militia no[lza. Dominus tuus erucifixus eft;.

d icts,pt

&v tu requiem queri ? Dominu tuus affixus efl 5 &* tu deliciaris 1 baccine funt militis

gthntinqe pont

generofi ? Autnomen muta,aut Chriftum vocautem fequere.

miVilanovam

cc338 —938 cxx38:c5308—358.6:300 &65ac

ttnuritio £ ma

tb infolita adi

CONSIDERATIO

w jguarem !

. B. Virgo Patri cedlefti Filium fuum in templo

LIUTNPTTE

i, Ipoji Vi

rzfentat,

elem flum t

. Pro Fefto Purificationis B. V,

Mdices qua

lo nulfr

fïulcrunt illu

m in Jeru[alem , u$ fifierent. eum Domino,

v Datr; [

!

4'«

cilici

|

ARROUU ) E

o

as,

LLEETPT

Nter alias graves pla

quibusäa&iüïmus Dominus, & udivsrfö;

rum Arbiter Deus,

P

haraonem /Egyptiorum Regem cum omai

Rümtelbo t

Regno fuo ob duritiem cordis caffigavit, non mninima, imó verà

it'loobhtum.

maxima omnium fuit illa cedes primogenitorum , tam homi-

Ptv dl

pum, quàm jumentorum, dum per omnemregionem nulla do-

Wþüüu n IT

tb holt

mus , nullaque erat reperiunda familia , ia qua non jaccbant mortui,

Hxcautem ttrages ab Angelo percuffere media no&e fa&a cít, in qua

* Julhhers

m

Exod. 12,

& ipfePharao primogenitum fuum perdidit : Fa&um eft autem in uollis mt«

dio, percufit Dominus omnem primogenitum in terra ÉEgypti &c..— Primogeniti

t

29.

vero Hebrxorum, licet in eodem regno habitantes , omncs tamena

ïäni N

lb

Augelo fulminante & percutieate (ervabanturimmuncs.Et ob peculia-

PU

yem hanc gratiam populo electoà Deo quondam exhibiram , voluit

?*lemg :

D! (W&?Q&HXB'

idem benigoisfimus Deus, utimpofterüm omnes corum mares primo-

7H r

geniti in (ignum grati animi fibi in templo, quadrage(imo poft partum

u

4

l

B&';

[

Exod. 13, dic, offerrentur : Om»ze autem primogenit& bominis in filis tuis pretio redim;s&&i

13,

Bt hoc eft, ad quod hodiernum aíludit Evangclium: Omnze maJiuli«

MTM

Luc, 2,23, 71 adaperiens vulvam , Santum Domino vocabitur, . Et quia. JEfus primo-

g

genitus & Unigenitus Virginis Mariz Filius erat, ideo hodie raleruitt,

Vl

r

lum inferu[alem ,. ut fiflerent. eum Domino , quem facratillima Virgo &

AT

Ain]

V

2ter 1n templo fummiá cum:. rcverentia ac devotione DEO Patri-

NU

dl

Cerau., bfc ith hi

fce verbis prxíentavit: Em! Pater eterae, bic eft Filius tuus, quem pro falu-

glori; ,

U

i

te bominum e

ii

Lus,

x me carnem [umere voluiffi: ego tibi ewn reddo , & in (olidum ef-

ài

fero ,

Wt de eo «qu2 ac. de tme facias , quod plasuevit , ac per eum vedimas mun-

ntus,& dl

dum.

&c cüm SS. Virgo dixiffct , dulcisinum Natem fuum

Wmlmcr

accrf

DN

ht

p

De Oblaiione Chriffi in Templo,

37

* i o

S*fa«ceïrdoti g" ql;fi "Vi

cario. Dei obtulit, à qaö exinde eum rurfus

Mi rj

quiaque ficiis;prout Lex pratcribebat,aredemit; Cujus redemptio erit fichs aY. Nuam, 18,

J

genti quinque poudero Santuari,

