tita fuum effe&um &c. En! benignum animum S, AngeliCuftodis tui g,o4. 433

Obferva eum, C* audi vocem ejus, nec contemnendum putes;. quia son dimittety ch — »

*

j p[läm

1

peccaveris , C eft nomen meum in illo.

- 4. Etfi placetulteriüs progredi;Pentapolim con(iderate, ad quam

jf fUP

delendam à Deo mane miffi lupt Angeli, Verüm, antequam illam

[ jl um

fabverterent, prius ad Abrahami taberpaculum in ipfo fervore diei di-

j i

verterunt , ubi per plures horas morati funt,

'Tandem ad vefperam

J

converterunt fe inde, & abiérunt Sodomam &*c.. Ex quare, dices,non citius An- Gen. 18,

j

cm lUO

gelifti hocdivinum executi funt mandatum ? Cur talis mora,utetiam — 42.

j

d

inviti trahantur ad vindi&am ? », Efcobar: Tomm diem exfpettárunt ,Efcob. wnir,

i

strim Deus parceret civitatibus propter Abrabam, — Et Abulenfis hic : Uude Chrifli t, Y

qllll

"

ex[pectant ? ut videant, fi fortà Dominus Abraba precibus placaretur, En ! miram obfervat. 4.,

li

n

i

p

Wh

þu&w

SS, Angelorum grga nos cþagigg;egx,;c qqäm ægrä,fx d:bcant,nos

nire

14$

Coh//fideratia Pé5d] "uTA

nirefoleant, Oanime mi! ubi effes,fi te Àn gelus tuus Cuftos ha&e:

(jum morito

nus inter totrerum difcrimina, tentationes Dzmonis, carnis & mundi

$. Berh f.. infultus non abinterituconfervaffet ? O ! fi cognofceremus & nosfubintrat

- Agidpr!

[

Mngdus C

?. inVif. hic S. Bernhardus, quomode exfpettant, & quantum defiderant ( Angeli ) ad-

it

as inca

Nat, Dom.sotum, noffrums quàm follicit querunt , quàm libenter audiunt bona de mobis

atatamaptd.

quomodo difcurrunt medii inter nos & Deums fideliJime portantes d cum gemitus

pv

noflros , & ipfius nobis. gratiam. devoti[fun? veportantes.

lta citatus Melli-

uus.

;

Angelus C

tT futa

De eisdem Angelis refertScriptura , quomod

o Loth cum uxore

M

fua,& duabus filiabus vi quadam ab incendio Sodomorum cripuerint:

Angeus u

Eduxeruntque eum, & pofuerunt extra civitatem: ibidue locuti funt ad eum , dicens

17.

tes ; Salva animam tuam.

Fortaffe, anime mi, proptertua demerita jam

tunÜtptca

OR pro

, pridem habitáffes in inferno, nifi Angelus Cuftos tuus adjuváffette, &

i vetbis tam

eruiffet te de medio Sodomorum. . Gratias

proinde age Dcoltuo.,.qyga

N folyernur

toties tibi mifit Angelum fuum in fubfidium.

3

«. Varias quondam in aula Darii Regis Satrapz Danicli pio

acyu.

— n ff

Mogeur Cu

fto fabornáruntinfidias.donec tandem innocensinlacum leonum mif-

AidÜeum:

fus fit, ex quo tamen pauló poft illefusexivit, Et quis, obíecre, eum

AL

confervavitincolumem ? Audiip(um loquentem; Deus meus mifit Án-

hs Cuí

D;m. 6.

22

elum [uuss C conclufit ora leonum, & non nocuerunt mibi,

lis ac inermis mulier, hoflilia

Ailgitis

Judith formola quidem , fed fragi

i dos i

Affyriorum increditur caftra5 capitur à militibus, & ad Holofernem

Arem Mel

ducitur, quem deno&te generofo aufu &animo interfecit, pcr cujus

Vfnien i,

necem nog duntaxat patriam fuam abhoftili incur(u liberat, fed & vi-

&oriam nullisunquam fzxculis(atis decantandam obtioct, .O Deum

t Jlllillm [

ii Cu

immortalem! undé tantus animus mulieri imbelli? Ipía loquatur;

jad. 15v Cuflodivit me Angelus ejus binc euntem , & ibi vommorantem , & inde vevertentetm,

Mil g

40.

Wt dfendi

Erat defertus in d-ferto Elias: Foris pugnz, intüs timores : Jezas

bel minabatur illi mortem, fugit, & fub Juniperoindormit, poftulans

nl

3. Reg. 19. à Deo mortem : 5ufficit mibi Domine , tolle animam meam. — Ex quiseum

4

confortavit, ac fuaviiiimo panerefecit? En! Angelus Cuftos adílitit ad

tder n

Ils de

latus ejus , fubminiftrans ei panem fabcinericiur, ip cujus cibi fortitu«

N)

n

,. dine ambulavit usque ad montem Dei Horeb &c, Vide, quàm folli-

[

uY

lh Wa

citi int S$, AngeliCuíftodes nottri in procuranda tam corporís, quàm

Animz noftrz falute ; proinde re&e monet Mellifluus, ut & illis in

W ]

LT

$. Bert. f. —

ni loco debiram exhibeamus venerationem : /n quovis angulozingelo

N

Wüit

tuo

veverentiam babe: Tti

ue audeas illo pr«fente, quod vidente me non auderes $

Abfit.

Congloimeremus argumenta,

W a "le

90,

6. Et quis ignorat, quod Angelus Cuítos Agarin deferto nimiüm

(

le &

affliétam benigne confolatus-ü; ; cique fc:ntcm,monüra'vcrit, quo

1um

A* D. Gm

De $8, Angelis Cufladibus,

249

lu tdi

]

D

aisl m

£

!

]

filium morientem refecit: Vocavitque Angelus

:

ei Agar de calo , dicetis : en, o 9;

Quid agis Agar ** noli timere : exaudivit enim Deus vocem pueri e*c.

1

*

TT

. Angelus Cuftos Jacobum inftruit, qualiter in ovibus per virgas va-

! (Angd) i

riegatas, in canalibus aquarum pofitas;poffit peculiare poft tantam ex-

!t m

antlatam apud Labanum fervitutem capeffere lucrum: Todens ergodacob Gsy, 3e6,

4 m g

girgas populeas ,virides & amyedalinas, C ex platamis ,ex parte decorticavit eas &?c.

37.

? daur M

- Angclus Cuflos ut fratres nos arat, ac finceré diligit: Dixitque An-

TOb. I [,2.

gelus : Tobia frater , feis , quemadmodum reliquifli patrem tuum 5 fi placet itaque

oth um at

tibi , pracedamus , € lento gradu fequantur itev noffrum familie &«.

rum t

Angelus Cuftos increpat nos per bonas infpirationes, dum contra

at d um n

a domeia

legem Dei peccamus ; unde Iíraélitis quondamiin vifibili forma appa-

ruit, cosquc propter ingratum erga Deum animum in concione pu-

adjwiftti

eDeottogi

blica verbis tam efficacibus redarguit, ut omnes prafíentes in largiffi-

mas folverentur lachrymas: Cumdue loqueretur Angelus Domini bac verba $ud,

2 40

4d omnes filios Ifrazl , elevaverunt ipfi vocem fuam , €* fleverunt e»c.

ynicli poc

Angelus Cuítos fummo afficitur gaudio ob convetfionem no-

m leonmo

ftram ad Deum ; It4 djco vobis : gaudium erit coram A

s

ngelis Dei (uper uno. pec- Lue.Yg ,

; obf

«atore pernitentiam agente.

IO,

"TT

Angelus Cuftos adjuvat nos in tentationibus, miferiis, calamitati-

bus, & anguftiis. Tobiam feniorem cxcum confule; ad quem Angelus,

vulier, h

Forti «nimo e[lo5 in proximo eff ,ut 4 DEO curceris.

Juvat hic iterum audite ToJ.;, 13,

d El

Do&orem Mellifluum : Quoties gravi[fima cern

itlr wrgere tentatio , invoca $. Bern, in

fecit, t

Cuffodem tuum , Ductorem tuum , À

d

J

Intorem tuum in opportunitatibus , in tribu- Pf. 90,

iberatid j*'J

lstione inclama eum , & dic: Domine , [alva nos , perimus,

p QU*

Jpfaloqui

Angelus Cuftos Diaboli infidias detegit : Audi me , offendam tibi, qui Tob,6,1T 6j

funt, quibus pravalere poteft Demonium ; & ab cjusdemDxmonis infultu nos

i rv

u

potenter defendit, Sic Tobiam juniorem à cete invadente eripuit:

,

ümottS

e.l

ddpprebende branchiam eju , & trabe eum ad te &*«.

Imó & eundem generis 72£. 6,

4

u

pofl

J

umani hoftem in deferto alligavit ut canem

b

yti

» qui latrare quidem po- To/. 8 , 5,

teít , mordere non poteft, nifi

accedentem ad fe.

od

j

Angelus denique Cuftos in cun&is nos tuetur pericnlis,

Sic Moy- Exod., 3.

jj

Íen

us

infantem in fiicella fcirpea in Nilo expofitum dcefendit;

Jonam in jose 2, 11.

dc, qlllm

fl

profundo maris in ventre ceti confervavit,

& eripuit; Petrum écarcere Ad8, 14,11.

gt

& catenis liberavit; Nunc (cio ver? ,

(0

r

quia mifit Dominus Angelum fuum , C Luc.16,32,

&il

eripuit me de manu Herodis

. Lazarum mendicum in mortis lu&anon de Toj, 15, h.

feruit, eumque in finu

T

!

m Abrahz transportavit; vetbo: Bonis omnibus

j

ji

per eum . repleti (umus, — Quiid igitur reftat, nifi ut illi grati fimus?

Quam mercedem dabimws ei * aut

quid dignum poterit

t

gi

effe beneficiis ejms *

T.

J q

fl

Bä Du Gintb" F'j?o

CON-

(f

(li)

-

Confideratio XXXV.

D

Hunc Sact

o s

(ímis exfped

ltto rubum

" CONSIDERATIO XXXV,

w Auronfr

st ordcen

De Gau

dio totius univerfi ob Nativita-.

idonpttve

aceleltis b

tem B. V. MARL/E,

Fanc Nath

.Pro Fefto B, V. Natz.

v

V Prophttz o

iaavittotig

Nativitas tua , "Dei Genitrix Firgo, gaudium atmunti

T

volt ravida

hum lg

univerfo mutido,. Ecclefia in'Brev, Rom, —

as Vi

LUTT

On fine fingulari divina.Provid&ntia Beatiffima 'Virjgoi ac

t ubi hoe m

Mater Chriíti intemerata in menfe Septembri annoà mun-

iil

Baron. in

do condito juxta Baronium qui

*

nquies millefimo centefi-

Vitciplts,

mo o&tuagefimo quarto à

S. Anna in lucem edita eít, pro

"ondlit vjgy,

Martyrel.

die *5 Dec,

hac enim decertabant omnes mundi atates , anni , tempo-

£xculorum, vi-

Attayenitde

ra , menfes & dies; proindc erat negotium omnium

m Vi

4

dere aliqnando digniffimam Deiparentem , per cujus

tgndcm adv;go

Mtill m

tum prima mundo falus apparuit.

t

Ad hanc Nativitatem jam primà m

undi ztate fufpiïabätAdämiiäa

ARU ia fem

cum de pa-

rimus generis humani parens, quia poft lapfum feum ,

t Vidumy

Gen.31j.

radifo cjic

eretur in exilium, à Deo audivit : Jpía conteret captt (uums

fedudi, ..

ftitis Natyi

videlicet ferpentis antiqui, cujus aftu protoplafti erant

Hs fb

Hanc nativitatem fecundá mundi ztate fummis ex

petebat votis

!Im" aïia que

Noé£ , vir juftusin generatione fua, qui arcam ante dilaviumex

man.

j

!

Ivaretur genus humanum: Fae tibi

Ár-

", T

Gen.6,14-.

dato Dei conftruxit, in qua fa

EY

$. Bern.decam &« Árc

2 autem illa, ait Mellifluus,

per quam naufragium cva.

UT

verb.dApoc. dimus , przfigurabat Mariam , per quam mu

l/ti ab zternz damnati?-

"bram efta

nis falvantur diluvio.

Wi M

Ad eandem illibatz

Virginis Nativitatem

anhelabatin t&r'tia mud-

ibdlons

& omnium credentium

di ztate Abraham Patriarcha gloriofilfimus,

Maegnificat: Sicut locstté

Lac,1,54.

Pater , de quo ipía Virgo fan&ti(fima in fuo

Obferva Patres no-

Qwf

4

eft ad Patres noffros Abraham , Ó femini ejus in facula ;

Vr

(ttra ]

ffros , per quos

3

Y

intelliguntur omnes Patriarchz , qu'

bus hzc promii«

T

: Ulatyy

fioà Deo factaec

ft, Chriftum ex corum femine nafciturum , qu

ZQS

fuerunt Abraham, Ifaac; Jacobs

Judas & czteri in gcn;alcgia Jhri-

ltbl in

*

[ti Vdcrfcripti., :

Hunc

'lanLcm d ,

De Nativitate B. V, M,

2$1

Hunc Sacratiffimz Deiparz ortum in quarta mundi xtate atden-

:

hi

tiffimis exfpe&abat votis Moyfes,Hebrzorum Dux ac Legifer,.dumin

deferto rubum incombuftum vidit ; Vadam , & videbo vifionem bant ma« Exod,5,3,

(N,

mam, Aarón frater ejus per virgam fuamAmygdalinam fubitó ac mira-

CULT

biliter loreícentem , ac fru&tus germinantem ; Zuvenit germinafje virgam. Num. 17,

Gedeon per vellus fuum in area noGte ferená expanfum,in quod folum

8.

tos cceleftis abundantiftime defcendit: Posam boc vellus lane in «rea &c, . fudic, 6 ,

Hanc Nativitatem animitüs exoptabant in quinta mundi ztate

37.

SS. Prophetz omnes , 4ui de hac SS. Virgipe olim prophetabant: Da- 2,Zeg, 6,

vid faltavit totis viribus coram Arca feederis , quia per eam, ait $. Am-

I

.

1 aänumiw

brofius, przvidebat in fpiritu Mariam de germine fuoChrifti thalamo 5, 4j;,

fociandam. líaias exultavit prz gaudio ,ubi in'umbra tantüm hujus fer, ^5. de

|

u

intemeratz Virginis ortum prz vidit : Et egredietur virga de radice feffe , &* Sandt,

flos de radice ejus afcendet , &* requiefcet fuper eum Spiritis Domini &'c. — Jere- J(a, vt z.

ifim Y

mias, ubi hoc myfterium de Virginis ortu, & Incarnatione Verbi à

brianoitt

Spiritu San&o illi revelatum eft, fe ipfum non ampliüs prz admira-

uleltto

tione capiens, exclamavit: Creavit Domimu novum fuper terram: femina $er.31,22,

n ediu dj

circumdabit virum,. Et fic de aliis prophetis, Tandem in fexta mundi

;, 10

&tate advenit defiderata, & defideratus cun&tis gentibus; proinde me-

(zcolo!

ritó hodierna Virginis Natcivitas gaudium annuntiavit univerfo mun-

nl

do, ex illa enim ortus eít fol juftitiz, Chriftus Deus nofter, qui folvens

maledi&ionem, dedit benediGionem, & confundens mortem,donavit

^

:

xb

nobis viam fempiternam,

Iffh; qni

?. Videamus nunc, quomodo & finguli anni men

f&s pro hacSS.

"

Virginis Nativitate decertárint, Januarius humiliter fupplicabatDeo:

Ego nomen habeo 4 jasu4, durmn januam cujuslibetanni claudo & ape-

y feauih.

hi

g;püf

rio: Maria autem elt janua celi, ergo mihi illius debetur ortus & Na-

tivitas, Pebruarius dicebat: Ego nomen : teneo à Febra Gentilium

T

IH

um H

Deá , qux apud veteres extirpatrix zftimata eít vitiorum, cui Romani

uf

gt

accenfis fingulis annis inlerviebant luminibus: Maria veró non folüm

j

"

vitiorum eft domitrix , fed & lumen indeficiens. Ergo ejus ad me pertinet Eccl,2446,

Nativitas. Martiusà Marte & bello nomen fortitur, Maria autem eft

4

T

vera Bellona , terribilis ut caffrorum acies ovdinata. Ergo &c. Aprilis no- Cant,6, 3.

g

men habet ab aperiendaterra, dum poftrigidam hyemis ftationem de

novo fe parat ad optatos progerminandos fru&tus; Maria autem ap-

f

p

pellatur tetra benedicta & promiífionis , de qua Prophetz vaticipati

Ti

funt : Aperiatur terra , C germinet Salvatoren. — Ergo &c.. Majus eft flo- fa. 455 8.

T k

T

(

/

rum menfis, in quo incipiunt florefcere omnia : Maria autem eft fles Cant,s I,

$

glä C,.

ampi &c, Junius odoriferis abundat candidis & rubicundisrofis : Ma-

"

t

£l 34

D

ia autem eít Zof« m)flica , & ficut Rofa in jerisbo, Julius vernantibus & Ec

$,

4

1

r

argen-

ETZY

Confideratio XXXF.

Cans, ^,1, aTgenteis redolet liliis: Maria veró e(t Jilium convallium. Auguítus grano

Mtertaneoa

Cant, 7, 2 türget; & fuperbit frumento : Maria autem efít acervus tritici vallatus liliis

itplurias: E

lhtie tbecul:

Eccl, 545

eptember variis exuberat fru&ibus? Maria genuit benedi&tum ftu.

4j

&um ventris fui JE(um. O&ober redundat botris & vino : Maria quaft

im B Virgoin

vitis fructificavit [uavitatem odoris, November àfeítoSandtorum omnium

(lymitanus, gt

incipit: Maria autem cít Regise S«ndtorum omnium. "Tapdemaccedebat

hij ts qu

ad thronum gratiz December menfium ultimus: Ego, inquiebat, Fie

lt mugs mag

lium habeo, qui fub me,hoc eft 45. hujus ex hac SS. Virgine in mun-

ml fudum

dum naícetur , ergo mihi prz aliis menfibus jure merito debetur etiam

Cum Judith

Nativitas illius divinz Matris , quia partu fequitur ventrem.

dhuliam cirit

Verüm inter omnesiftos menfes hanc fingularem à Deo obtinuit

f fs Dedinn

przrogativam folus September, ut o&avo illius in lucem fub autorz

LU NTTTT

tempus à B. Anna naíceretur tot Angcelorum & rnortalium votis ex«

W p u

optata Virgo, Primó, quia juxta mentem Carthagenz , & aliorum

Afima ll;

graviffimorum Au&orum, hoc menfe terreílris paradifus creatus eft,

himationi i

Maria autem eft paradifus, in quo plantatum cft lignum vitz, Chriítus

ii Holofem

Deus & Salvator nofter ; Undeà Do&ore Mellifluo vocatur Par«difu

Atl U und v

Vide Tirin, Dei ; à S. Bonav. Paradifw voluptatis; &à Ruperto Paradifus celeflis, ex quo

h

(* alios inomnia gratiarum germina, Secundo , quia Menf(is September appellatur

ümolimin

Chronico Menfis beneficentie, menfis fru&uum : ta Rofignoli; Maria autem protulit

!Saumüt.&gmd

$SACTO,

encdiétum fru&um ventris fui , & vinum germinans Virgines; hinc

$. Bern. de 1e&é B, Petrus Damianus: Merità B, Virgo fub ipfo vindemiarum temport

(idlf wpct tetta

.

i ii

precat. ad. na[citur , ut noya gratie mu[tum exprimatur , C totius [eeuli frudtus comedatur,

t

Tertió, nata cítSacrati(Imma Deipara, dum fol ex figno leonis per Zo-

LT

Virg.

WOA : ag |

S,Benay.is diacum difcurrens ,

ingreffus eft fignum Virginis; ubi obfervandum.

OR Mer

Spec, c, 2, quod folin figno leonis fit ardentiffimus, fed ingrediens fignumVirgi-

n (ulViHi[

B.Dam. [, Dis, mirum in modum mitigetur, Íta, fubintrat hic S. Antonius, 30

Tfofa m

3. de Nat, juftitiz Deus nofter in veteri Teftamento erat ut leo rugiens, Deus u-

B. V.

tionum, punienps tetribiliter peccatores? fedintrans in uterum Vitgi-

Ut b

'nämn Cm;m t

S.Antonin, nis , totus fa&us cít benignus, fuavis & humanus, Quartó, quia hoc

VO antjs

4.p.tir.15., menfe juxta opinionem antiquiffimorum Auctorum Eva Mater no-

4 Vun

$. * T,.

ftra univerfo generi humano irreparabile damnum intulit , Maria au-

M Ib uf

. tem debebat reddere almo germíne , quód Eva triftis abftulit, Hinc

$, Epipban, re&té S. Epiphanius: Ev« mortis cau [e facta eft bominibus, per ipfam enim tmors

&,

i Pcm

L.5 har.78. ingreffa eft in mundum, MÁARIA veró cau[a vite, per quam genita eft nobis vit4.

u

l

B.Dam. O pienti(fima! Quantüm obligatus cít tibi mundus univerfus , qsi4

Xïg

Mif y

N

i

fer. . de . Nativitas tua . ait citatus B. Damianus , precipuum prebuit bominibus £Au^

C A

ïlk

bumana extitit [alutis exordium.

O

Nat. B,V. d;m?? da

ii

T Matign

* crat gaudium in univerfa terra , ubi poft annos tres, &

h ln

äumbä

/rationem Eliz Prophstz tandcm nubecula de marl

Medi-

hmadl

De Nativitete B, V, M,

255

Mi

Mediterraneo aícendit, qux optatas poft tantam (iccitatemm mundo de-

Yif du

dit pluvias: Ecce mubecula parva quafi veftigium bominis afcendebat de mari,

benediun

Hodie nubecula illa parva prodiit , & primá vice in his terris via eft,

L

ito Mu

dum D. Virgo in lucem nataeít. Ztevelavit Deus Elis , ait

Xorüm m

folymitanus , 4424 quedam infantula ,

Joannes Hiero- $o.Hierof.

poemacbt

fGlicet B. MARIA per illam nubeculam], d

e [njæ!'n

fignificata fuit , qux licét adhuc parvula , & gracilis nub

ecula , fed pauló wtenech,

, ingudu)

poft magis magisque dilatata faluberrimas mundo

tulit PhlViaS: &c. 20.

Virpneinms

terra dedit fru&um fuum.

ito debetutit

Cüm Judith heroinafortiffima, cxfo Holoferne . rediret vi&rix in

TU

Bethuliam civitatem fuarn, uuiverfz genti fuz incffabilis lxtitiz cau-

m Dd

fa fuit: Besedixerumt eam omnes und voce dicentes : Tu

gloria Jerufalem ,tu le-

ucem [bu.

títia Ifrael

judith. 1 g,

» f& boworificentia populi noffri ; eris benedida im eternum ,c* dixit o-

IQ,

"talium v

minis populus , fiat , fit. Hodie nataeít

puella,imó Virgo & Heroina fot-

exz, ii

ti(fima, coeleftis illa Judith Maria

»quz jam à primo Conceptionis &

difos t

Animationis fuz iníftanti,

atque hodie iterum in Nativitate fua de in-

mvita i

fernali Holoferne trium

lienfi illi unà voce acc

phavit; ideo jure meritó cum populo Bethu-

vocat J

lamemus, & congratulemur: Tj gloria jernfa-

iif

hm crc,

Cüm olim in deferto

mbeap

populo Ifra£litico paftus deficeret, coelum il-

; um

lis mifit, & grandinavit

manna, fed non ni(i in aurora,

quando ros ce-

ns Vi

cidit fuper terram: 7Man? quoque ros jacuir p

r circuitunt caflrorum ; cumque

nimm ?

eperuiffet fuperficiem terre , epparuit in folitudinc

minutum, & quafi pilo tufum, in

fimilitudinem pruime fuper terram.

13,

T :ameif

Quid cim vidiffent filiü Ifrael , dixerunt ad

no o

invicem : Manba? cc, Obferva

» aDime mi, Manna non cecidit nifi in

aurora : Mari«, ait Hugo à $.

Vi&ore, eurora,

y obf

C vere roris gratie prentncia p],

à $.

nl

fuit , per fuaviffimum enim Manna gratia De

i intelligitur, quam hodie

hzc aurora myfítica, vel aura rorans fecumt

Vidl. fer.344

S At

.

ulit, unde S. Joannes Da-

rugit 4

maícenus: Hac aurora , inquit , Maria nat4 di

uturnum illud belium ,

lis cum Creatore erat ,

fublatum eft , per banc nobis cum eo reeonciliatio

qu0d 5;0- SQngF;

TT

pakque &* gratie dona

fancita , Orat, ^. de

ganto"

t4 eft.

m

4.

uam pretiofum

quondam thronum fapientiffimus Rex Salo-

dorit, V.

W j

mon fibi juíferit fabricari

jntu

I)

»Sacrz litterz fatis luculenter demonftrant:

5. teg. 10

T

Fecit esiam Rex Salomon tbronum de ebore

grandem, & veflivit eum auro fulvo ni-

Í

jj

mis &'c. B. Petrus Damianustymboli

ilb

cé per hunc eleganti([imum thro- p p,,, i,

r i

num B, Virginem hodicin lucemn

atam fubaudit : Fecit , ait , thbronum,

vterum videlicet intemerat

& Virginis ,inq

Subintra

fer. deuat.

j

« fedit a Majeflas &c,

t B.y.

i

WW

hic $, Antoninus Archiepiícopus :

Ad tbro

num ejus , inquit, fcilicet Virgi- s. Aptonis,

Sem Mariam , in qua

quievit , accedamus cum fiducia , ut mifericordiam c

tiam con[equamur in o

pportuno.

$14* p. 4.tit. T g,

jl

"1

€. 144 S.7.

[1d (

Olim ad Loth,

ne cum fuis periret domeflicis in incendio Sodo-

GUM

j

Gen, 19,

(1i)3

g,

iT.

-

änj&*crati& XXXF,

2$4

kto,erat al

mz, ab Angelo di&um eft: I monte (alvum te fa. Hodic,præparaiui fuit

vip X mun

Axdr.Cre: ille mons : Mons, aitAndreas Cretenfis,

de quo abfciffus eft lapis fime manibu:

im, nam inc

Si igitur vis, anima Chriftiana,

tenf. fe

rm. Mons, in quo beneplacitum eft Deo babitere.

stiofaimo p

2, Af.

abaterno liberari incendio ; £s rionte falvum te [ac , hoc cft, in monte

qrei forcipet

pictatis,

& in potenti auxilio ac prote&ione B. Virginis ac Dei Geritri-

s, mons fublimis, mons co

t enimillie

cis Mariz,ipía enim eft mons umbrofu

"

agu-

lagelur at

latus, k mons Domini in vertice montium.

Claudus ille, &toto corpore contra&us per plures annorum tra-

nluemícift

nuncalum igo

&us jacuit Hierofolymis ad portam fpeciofam, utibidem ab intro&un-

ninipti r

Ad. 3, 2. tibusintemplum ad vitz fuftentationem colligeret cleemofynam; &

fs bajulabatu, quem poncbant qua»

hum frqt

- quidamvir , qui eraz claudus ex utero matris

Gaudete infirmi ac miferi , ho-

trarei quida

tidie ad portam templi, qua dicitur fpeciofa.

hum t

die hzc porta fpcciofa primo mundo apparuit

ad quam fedentes falue

Deo confequemini? Maria enin,

ait S. Ephfcm.

LT

$. Epbrem, C€ & mifericordiam à

tenfum Deun

Orat, de porta calorum eft s. & Eccle

(ia in hymno ; Porta lucis fulgida; Et Gloffa:

de qua cantat Ecclefia : Felix coli porta. Per

wbl j

laude B. V. Celi fpeciofa porta e[? B. Virgo Maria,

Q per cam deducit nos , Ícilicet ad

tUt t

bane portam venit Dei Filius ad redimendum ,

& Venerat

glorificandum.

:

Aneuftiati erant Ifraélit

z de FKgypto exeuntes, dum ante fe h:a';-

V atqutà

tnafidn t

beba

nt marerubrum nunc tranfeundum, &à tergo Pharaonem, &ho*

Wt (l m

Exod, 14

ftes YEgyptios

*

infequentes, Quid in hacre tantopere

defperata confi-

)

n populi ducem à Deo dictum eft: Tv 2

utein eleva virgam

OY

16,

i? Ad Moyfe

mare , €* divide illud , ut gradiantur . fili

A Ceohtavid

tuam , ( extende manum tuam [uper

um €.

Et fa&um cftita. Per hanc virgam

Wt 4um ,

$, Bern,fer, l[ratl in medio mari per ficc

Mofaicam tantorum prod

igiorum operatricem S. B

erpardus B, Vir-

ltitdmppy,

fup. Mif

ginem fubaudit , hac

enim erat in figura virga illa

fublimi; $ virga

virtutis Dci , & virga

germinans florem Chriftum,

WEtlrzose

ho in obícuro fedebat carcere , inter fpem

Vptemuty

G4.40;9.

- Pincerna illecum Jofep

& metum conítitutus ; Somn

iabat aliquando de viía vite: Videbam «o»

Utc dam,

ram me viten?c, Bene,inquie

batJofeph, hac vitis tuz falutisin

*

dicium

Ol in

nifterii tui , & reftituet tein gradum

NC p i

Hugo fer, eít, recor

dabitur enim Pharao mi

$5*

priftinum.

. Vitis ifta ,ait Hugo de

S. Vi&ore, adumbrabat $$. Deipa-

[

tK hict

e feipfa dicit: Ego quafi viris frucificevi er.

Refpirate defolati;

g,

Ecd.44; ram, quz d

ait przdi&usMel-

il

t

43,

adhuc fpes fupere

(tveftra falutis : d A4ariam recurrite,

UM

uus , exaudietur enim ip

fa pro veverentia fua: e

xaudit utique Matrem Filiut,

iU

$.Bern,fer, li fl

Propheta ccelum apert

um,&in eo ipfum

mb! dg üt

!

Wt

AganCant,

Vidit quondam lfaias

mo refidentem , cui Seraphim accia-

eum in throno magnificenti'Ti

L

mabant alternis decantantes vocibus: $4

n&us, Sandlus, Sanitus ; & dum

h

|del H

hzc fidebant;vidit idem facer Vates uuum

deSeraphim adfc volantem,

LT

Et qualis hic, ob-

ecro,

t

lfs. 6, 6, C inmanu ejus c-atculusx,qucm. forfipe tulerat de altavi Ge,

a55

Dé Nativitate B. P. M,

ol

fecto , erat calculus, feu carbo candens & accenfus , quo Angelus Ifaiz

tetigit & mundavit labia ? . Cornelius, fuiffz gemmam carbuncu-

li j

m Cl

lum, nam in cclefti templo & altari, ubi hzc vidit lfaias, omnia funt

pretiofaimo pretiofiffima. Sed quare hanc prunam ignitam Angelus

TU

acDeonn

aurcá forcipe tulit de altari? cur non digitis? cur non volà manu?

non enim illi erat metuenda digitorum aut manuum combuftio, quia

$ mot tj

Angelus erat? Refp, S.Bafilius,& Cyrillus,& aliishoc Angelum ob fin- $, p,4fl, é

$ ADnonuto

gularem feciffe reverentiam;per carbonem enim illum, feu potiüs car- s, Cyrill.bdc

m abintode

bunculum ignitum fuiffe przfignatam humanitatem in Verbo: Siut «pud Corn,

enim ignis unitur carboni, C carbo igni $ fic bumanitas uuita e[t Verbo , ut Verbum

emolimum

iqn at

Incarnatum fit quafi carbo ignitu.. Opus autern hic erat ctelefti illi Se: aphi-

noaurcá quádam forcipe, qux hunc teneret illafa flammantem car-

a

bunculum,fupra quod egregié S.Anafta(ius Sinaita : Forceps autem Chriffi $, du af af

m edentus

, it S.Ephïä

per duae pinaculas eum tenens ff intemerata ejus Mater 5 hzc enim iratum & 5js, j, g,

accenfum Deum tenuit, & hodie jamin nativitate fua placavit;proinde pjex epror,

ido; o

TO

merito & jure juxta mentem Ecclefiz gloriofe Virgins Marie ortum digni[]t-

muii recolamus, ut ipfa pro noLis intercedat «d Dominum noftrum j Efum Chrifium.

TM

6. ,Venerat aliquando ad Elifzum Prophetam mulier quxdam de-

folata, atque à creditore fuo propter fa&ta priüs à viro fuo debitain tan-

um at

ao

tum afflicta ut etiam duos illi filios in pignus & obfides ftatuerit vi eri-

pere. (Ita enim apud Hebrxos quondam moris erat,ut pro debitis pa-

ptrit

rentum filios abducerent in fervitutem. ) Hazc,inquam , paupercula

n d

& defolata vidua venerat ad Elifzum, quxrens non tam prudens confi-

j um *

lium, quàm & charitativum fubfidium, ad quam Elifzus: Dic t»ibi , quid

x hanc

!

!

labe: in domo tua ; cui illa: Non babeo ancilla tua quidquam in domo mea , vifi 4,Reg.443,

'nardUS )

parum olei, quo ungar, fcilicet poft mortem, ante (epulturam , quz un&io

ublimis ,Vüä

apud Hebrzos olim erat frequens & ufitata : Vade, replicabat Prophe-

ta, & pete mutuo ab omnibus vicinis tuis vafa vacua, & non pauca, ego

t lD!tIf ,

enim efficiam , ut omnia oleo impleantur, lvitmulier , paravit vaía,

; futl

claufit oftia , infudit oleum , & infundendo femper creíccbat oleum,

Jutisit

i

donec repletis va(is omnibus tandem (leterit oleum,

u

jn

Stat & hic fermo meus, omnia enim hac illis quondam continge-

a

:

bantin figura, fcripta funt autem propter nos,S.Augu(tinus peroleum

jj

gj

N

illud intelligit charitatem, quz non minuitur erogando, fed potiüs fui

j

jdu

diffaione femper accrefcit : i univerfo mundo , inquit, largiri volueris , tibi $, Aug. fer,

j

Wh

j

nibil deficit ; im&.non folüm non deficit, [ed omnium illorum , quibus lavgttus fueris, aC6. de

*

j

1l

lucrum tibi multipliciter erefcit, . Verbi gratia : Unum panem charitatis babobas 5 fi Temp.

m

i?

nemini dedi[fes , ipfum folum baberes. . Mille bominibus dedifli, mille panes acquififts.

j

Et tationem fubjicit: quia tanta e[t pojïe/fm charitatis , ut. fingulis tota . fit, &

i

Wcml

10b'

emuibus integr« e[fe po[fit, Ergo & «liis dedifli , . 9 nibil perdidifti : Iub non (o-

l&

;qW

tl

[j

-6

Confideratio . XXXF,

H non perdidifi , fed ficut jam dixi , quidquid aliis à te collatum eft ,tu centu-

um in 201

D

pliciter acqu

ifif: Ita hanc figuram applicat S, Auguftinus , quiykpcr, mu-

tl ? rj

-Jierem illam fubaudic Ecclefiam.

,

Linius r

$, Bonav. -

Verüm adhuc aliud hic latet myfteriu

m. Juvathíc * þiöpofitüm

i f dut

in Spec.. . noftrum audire Do&orem Seraphicum: Mulier ifla , inquit , eff Maria;

h i

B.V.let.7. bujw mulieris va[a (unt « ffeftus € effetius , defideria C* beneficia , que omnia oleo

vilii hoc ell

mifericordie plena [unt in Maria : Sed certe, quia ad multiplizationem olei vafa

u 95 Mat

etiam vicinorum tion. pauca collecta fuerunt ; idgo etiam per vafa illa omnes figna-

Sptant &

ri poffunt , qui plenitsdinis miferkordie Marie patticipes fum 5 Maria enim,

t Q adSal

iuxta Melliduum , omnibus finum fuum miife

)

' ricord,iær aperuit , ut

du du

ex plenitudine éius accipiant univerfi.

5

ÁMiniijutito

revereatur talem ac tap-

wdeconhifaa

Quis ergo non zítimet, non diligat, non

tem Dei Matrem ; hodie in fubfidium totius univerfi in lucem natam,

godemdicAdo

Catt.1, 2, cujus nec nomen fine myffterio : Oleum effufam nomen tuum ; hoc eft,ait

tb imoktm

up, bi, Rupertus Abbas: Effufum ergo eff oleum s ideff , nomen tuum , quia procelfit de

tb, qidà

— fecreto fabftantie tua verbum tua fortitudinis cum fuavitate ,mikmzionis.;'Odics

ol

fauftiífima ! dies,in quo Adam ha&enus fedens in tencbris, & in um-

LOT

D.Sergiw bra mortis incepit refpirare: Hec jam nafcitur , ait D, Sergius, e* unà cum

A. Jtr of

Hierof.

ipfa mundus vena[citur , ac renovatur. 'Et S, Laurentius Juftinianus , Patriar-

LU T

orat. in.-cha Venetus; Nempe, inquit, in ejus ortn latati funt celi , decantaverunt Angdli

I

V aperwit

Nat. B. V.|audes Deo, promulgata eff pax, bumana [peciei cepit aboleri opprobrium, atque ftt«

Wproligaus

$. Laur, — gatis tenebris , qua totum occupaverant orbem ,radios fuos rutilans aurora perfudit

AR QU um

juft. fer. & O

! Chriftiani omnes, gaudete hodie cum S. Anpa, quia talem fi-

itti; lii

kodier.

liam nobis peperit, quz mundo pariet falutem.

Gaudete miferi & al-

V tlj gt

fli&i , quia hodie nata eft Confolatrix affii&orum. Gaudetcinfi

nmni&

&t fl

'agriquia hodiein mundum genita eft falus infirmorum. Gaudete pec-

1, Q v

catotesterrz, quia hodie in lucem venit Refugium peccatorum. Gau-

miaïninfallaci

detc omnces, qui Chrifto nomen dederunt, quia hodie apparuit Auxi-

MLETT

lium Chriftianorum, Exclamemus igitur cum S, Ecclefia : Spes nofrA

TMOt

falve &c. &cumS, Joanne D'gmafccno : Salre fpes defperatorum , & zäiäi

üoqye Anul'ms

lii

generis nofhri

refocillatio.

15 Q

7. Sperzvit quid

em Àman, cüm Affucrum R'cgcmfïbïoff&nfuth

t

Mi

liduus.7.

vidiffet, in potenti interce(fione Eftheris Reginz , ad cujus genua lup-

ms,[,dæj

bi donari poftulavit : Aman quoque furre-

&fíé, , 7. plex provolutus, ab ca vitam f

Wade(p

4f

xiz, t vogaret Eflber pro auitia [ua

, intellexit enim à Rege fibi paratum malum.

Verüm nihil impetravit mifer ab illa Regina,

fed potiüs culpam & pae-

tT g

on fic facratif-

nam fibi adauxit, dum mox raptus eft ad patibuluin, N

WUs umVWS

fima cceli Regina , non (ic Maria, quz longe mcliori jure,

quàm olim

ea crevit mecum

" Fmtq;,

jei.3 1, 18. patienti(fimus Job, dcfe dicere poterat: Quia ab infantia m

quam pecca-

li

-miferatio , € ab utero matris mea egreffa eff mecum, Et quisun

t dC et

;orum

D. Gig

De Nativitdte B, V, M,

257

M t

torum in animo contrito & humiliato ad illam venit, & repulfam pat- -

s qptm

fus eít ? Corfuge, inquit S, Antonius Paduanus, ad ip/am peccator, quia ipfAS, Auton,.

eft civitas vefugii s ffcut enim quondam Deus , ut dicitur Num, 5 $. fepavavit civi-Pad, Den;

al þrdgoütm

hquit,d u

tates y feu ttvbes refugii, ad quos confugerent , qui nolentes bomieidia perpetrarent .5, Quadr.

fic munc. mifericordia Domini vefugium mifericordia pravidit etiam voluntartis ho -

i ho ttut

mitidis , hoc eft, enormibus peccatoribus convertere fe nunc volenti-

lia dl

bus, SS, Matrem fuam.

ul

Spetavit & Adonias filius David

is in patrocinio Bethfabez Regis

5 Matoto

nz, qux ad Salomonem ingreffa pro eo rogare coepit: Petitionem tnam 3. Peg, 2

tdiz at

parvulam ego deprecor à te» ne confuudes faciem meum : Detür Abifag Sunamitis

20,

Adouia fratri tuo uxor.. Sed mox repulfam paffa eft:. Poffula i Regnum ;

tut tilum

unde confufa à throno filii recesfit, quia nihil impetravit, dum adhuc

in lucemuo

eodem die Adonias juffu Regis per manus Banaiz interfe&us cít. Non

!]

]

!

tiim; d

fic B Virgo & mundi Domina, non fic Maria, non enim auditum cít à

fzculo , quód à throno Divini Filii fui aliquando confula recefferit,

i, tl

ifeutim t

cüm pro falute noftra preccs fudit; proinde re&e Mellifluus ; Securum $, Bern,

enebris i

e bomo ! acce[[um babes ad Deum ,ubi Mater ante Filium , C Filius flat. ante Pa- ferm. ^. de

Serpiu h

trem , Mater offendit Filio petus & ubera , v Filius offendit Patri latus & vulue- ÁAffumpt,

Rtioiapus £

14 ntlla ergo ibi poterit effe repulfa , ubi tot concurrunt. amoris infienia.

5,V.

um

8. Speravit & Sifara Dux Jabin, ubi à Debora & Barac exercitus

njrimad*

cjus profligatus cít,in fuga (uaà Jahel optatam tutelam & prote&io-

il u

nem, quz eum perhumane quidem invitavit : /ntra ad me, Domine mi, ne fudic, 4

tir.eas, nulli hic funt armati, hoftes nulli, quorum extimefícas gladios,

I$.

pa, quiatitd

ylete ml

qu« aperuit utrem latlie, & dedit ei bibere, Sed dum fomnum capefleret, ab

Sdaciit

l

eadem Jahel ferreo tabernaculi clavo, per tempora ejus ada&o , occi-

yfil GJMCICW

fus cít, O! vanas hominum fpes, nolite fperare in Principibus, multó-

minüs in fallacibus mulieribus,fed potiüs in Domino ; Qui timeti Domi- Eccl, 4, 9,

«catrum.

8um yerate in illum : in obledlaticnem veniet vobis mifericordia. Refpicite filii

a u*

