& elce&tis ejus in ceelefti gloria triumphatis,laudantes (ine intermisfione

i It

J

Divinam potentiam,qua vos intertot cruenta confortavit certamina

4l

mkm(":'

Cate-

& gloriofos effecit viétores, &c.

136

! Ear);?dem:ia XXI,

Benef. Ba-

Ceterüm, quod concernit S, Viti M. rcliquias, rcfcrfBagattaVero-

igninataript

nenfis,quód illius facrum corpus poft felicem ex hoc mundo traofitum

«Divinaun M

gatta de.

dul Francil

admiran-

per triduum ab aquila fuerit obfervatum,donecillibatum à NobiliMa.

vnmnodiam,

dis Orbis

trona Florentia unguentis conditum, honorificé fepeliretur, — In Apu-

Cbn'ji'igni, liz urbe

Poliniana ex brachio S. Viti M, ctiamnum hodie exflillant

ioscurantium

guttulz qua(i olei, que inun&ti,

qui à capibus rabidis lafi funtmox fa.

apua pritcipa

nantur,

In Ecclefia S, Salvatoris Tarenti ejus Sanguis in ampulla vi-

afare pativitatt

trea religiosé affervatur,qui fingulis annis,dum illius feftum celebratur,

: Deispluribus

de novo liquefcit quafi recéns de corporé fufus, O San&e Vite ! vere

aatpotelsquod

Vitus , Vitis, ora p

al Drecuríot

ro nobis Dominum, ut & nos d*iggos gænitcmig&

sidicbant; (

virtutum fru&us- faciamus,

n us ——l

Vmum) 5 . - m o

( Y

aV

ts quaptuser

ESoecos

ixfngulricu

At hunci

CO

,

SIDERATIO XXI,

d velenta p

Alltponer, fed

oribus, & Morte Pracur--

;

At pugllarem

M o E Vita ,M

1 hod n

foris Domini.

Pro Fefto Joannis Baptiftz.

TitiDomm Jos

* Qu Vor g

MIPODYOUS

in: 1 putas , puer ifle erit 2 Etenim ananus. Domini erát

* OutDesenim.

u pninrof

cu illo. Luc,.- II, ] 6;.

ET

X aurora cognofcitur fccut.uradi&s, ex flore fru&us,ex clango;

"rlfumepi k

re Vas, & ex moribus tenelli infantis pracocibus, quisnam ac

Vilafaico

Ex vit4

qualis tandem fitfuturus homo.

De S, Benedi&o refert Vi«

"Mitdibin d

SS. tum . ex

ta,quód in utero inclufus mat

CTHO,

aotequamin lucem nafce-

.""b.""dï Suted

Surio . um

S, Vincentius Perrerius in Ven«

U tod er

retur, jam auditus fit pfallere,

ubi

W tmon(l

ex Bagat-

tre Matris auditus eft, adinftar tenelli canis, latrans, S. Nicolaus,

EM

$4.

facroBaptifmatis fonte ablutus cftfeip

fumn füpra pelvim in pedes ere-

lo indu

xit , ac clevatis manibus, & oculis in cce

lum intentis pro fulcepto facri

ivinz Majeftati humiles gr

atiasegit. S. Edmun-

4

hls

Baptifmi bencficio D

aj

dus Epifcopus Cantu

arienfis prater communem nafcentium morem

N

fine ullis fo

rdibus, totoá; corpore mundus 6 maternis

vifceribus in lu«

N

cem prodiít, hinc in Baptifmate appellatus eft Edmundus.

Cüm S.Pere-

N

ina natus,à Sacerdote folemni ritu baptizareturine

Wto

ub

grinus, é ScotizReg

clará voce coram o-

D

fans tenerrimus ad verba & formam baptizantis

0, p Ofün

mnibus adítantibus refpondit , Z4men.

Ubi $, Auguftinu

s infans Nea-

TWat j

[fimz

Q

Wctem

poliin mundum editus,& paulo p»oüin templo à Mat;e

fuatiBeNati

Virgi-

'Citg,

De $, Jeaput. Paprifia,

137

T0

Virgini in altari przfentatus eftinfans vix unius menfis fenfibili& clarà

udottdn

voce Divinam Matrem falutavit ; Ave Maria &c. INafcente in oppidu-

um N

lo Paula,S.Francifco de Paula;auditi funt Angeli amceniffimam p crío-

tireur, u

narehymnodiam, |Quo temporenatus eft Joannes Dci, Fratrum in-

n hodie

firmoscurantiutn Fundator, ultró & nemine impellente auditz funt

df futaud

campanz principalis Ecclefiz cunctis admirantibus fonoro tono hane

Vjs at

illu(trare nativitatem,

fedumaldrt

De his pluribus aliis San&is,numquid jure merito illud dici , & ap-

Sandc Vi

licari poteft, quod hodierná luce amici, cognati & vicini de S.Joanne

;aospænitcn:iai

b

aptifta.Prxcurfore Dominirecensà San&a Elifabetha in lucem pro-

puer ife erit ? Si jam nunc Spiritu San&o eft L4r. 1, 66.

genito, dicebant : Quis putas,

ts s

repletus, quantus erit per reliquum vitz curfum?Proinde amiciillinon

Ro

absque fingulari caufa hoc amicabile inter fefe inftituebant certamen,

quo nomine hunc infantem,tam prodigiosé a S, Matre fteriliin Jucem

X

natum, vellentappellare. Erant,qui nomen Patris Zacharia ci vole-

bantimponere, fed relu&abaturMater : Nequaquam, fed vocabitur joannes,

Proot

Iaterim pugillarem petit Zacharias, fcribit,& fimul clará voee eloqui-

tur; joannes eff nomen eju, — Stathicattonitus S, Ambrofius, cur Patet; & Amibr,

fcribens nomen Joanpes, Vocem recuperárit ? Etrefpondet S. Do&or, j, 7 ,

quia Joannes vox erat, idcircoin ejus nativitate Pater mutus loquitut, ,. 3. Et $.

& D, Hieronymus: Magnum myfterium, inquit , Joannes eft nomen p,5, ,,,

T

ejus, Joannesenim fignificat gratiam Dei ; de cujus S, Przcurforis lau-

dibus plura in przfenti occurrunt tra&tanda & confideranda.

3. Quàm in(igni quondam pompa, concrepaatibus ubique mufico-

T

rum inftrumentis & concinentibus tot Levitarum choris,totiusque po-

puliapplaufu & concurfuDavid Rex arcam feederis exceperit,& exdo-

dpus, qui/

mo Abinadabin donum Obededom, & exinde in Sion tranítulerit, fa-

ncdï&o (

tis abundé Sacrz declarant paginz,& ut animi fui jubilum ac incftabile

min lqumïä*'*'

gaudium,quod ex prxfentia hujus Arce Divinx conceperat,magis ma-

sferciti

gisque demonftraret, non erubuit , depofitá regiá purpurá ac paluda-

g ANn!

mento, folo indutus ephod publicé coram univería populi multitudi«

Jyimin

nc ip faltus prorumpere ; Et David faltabat totis viribus aute Dominum ; &

1' Reg. 69

m fükfpïff

licecMicholRegina eum palàm levitatis infimularet, perrexittarhen in

;

faltu fubüliens, donec memoratam Arcam Deiin tabernaculo novo à

4

«grt r

Íc inSionere&to honorificentiffime collocárit.

Ad quid,;obfecro, in-

p

j

li

folitus iffe faltus? An non indignum erat Regiz Davidis Majeftati in

*

df j CUM'

4

usinodi publicasfaltationes coram Arca fcederis , infpe&tante omni

[,l A!f P

populo, prorumpere? Verumenimvero aliud hic latet myfterium,

T

J

g

Obfervat in hunc locum 8, Ambrofius , Eucherius & alii, quod

(iii

p

David tunc temporis

Ve-

"

j

4 D. Ginthber Fefl.

per Divinam rcyelationcm non obícuré agno

fit,

l

"

138

- Conf(deratio. XXr, :

j db tb p

rit, & przviderít per hanc foeleris Arcam Chriftam &$5. i&iatrcm ejus

Mariam defignari;qui fuo temporejhoc eft;poft mille annos ex (uo ger-

st quod m

Eucher,

mine & proíapia regia effent na(cituri : Quia David, ait Evcherius, co-

amaon potacr

üoin hac itha

bíc apud

ram Arca Domini bumiliter (altando erubuit , mox promi/ftonem Filii Dei. ex fua

Cornel.

flirpe uafcituri fafcipere promeruit, -Ex S. Ambro(us : Saltavit, inquit, Pro-

Repondet V

$. Ambrof. pheta David ante Arcam. Arcam autem. quid, nifi [andam Mariam , dixerimus!

sefaveritin

Y er at

ferm.35, . Siquidem Arca intrinfec&s. portabat teflamenti tabulus , Maria autem ipfius tefla-

de Sanctis, menti ge[labat heredem , hoc eft, Chriftum, | Et hzccaufa crat , quód Da-

mübutdit,quat

vid non erubuerit prz infolito gaudio publice prorumpere incantus &

iemyfice cth

vt Deiti

faltus, quo Chriftum fuo tempore in mundum venturum honorabat,

À faltu Davidis ad faltum S, Joannis Baptiíts tranfitum faciamus,

dsperalique

Cüm B,Virgo,viva fcederis 4rca,& nuncChrifto gravida per montana

(lt, i pulfo p

in civitatem Juda, hoceft , in Hebron cum feítinatione mieráffct , ut

1

Momaterno, - (

ibidem falutaret,& pacem precareturElifabeth;protinüs fan&ia illa Ma-

atb purentibu

tronaarcanam Verbi Incarnationem in ea fa&tam agnovit , unde eam

! qure o

Lut, 14341. Matrem Domini a

ppellavit: Er fadum efl, tt audivit. [alutationem Maria

tonti u

Gmx. 2$3

Elifabeth, exultavit infans in utero. ejus,

O faitum mirabilem ! De Jacob&

t t Judicis

22.

Eíau dicit Scriptura : Collidebantur in utero ejus parvuli. . INonfic Joaunes

a, Ex

fed ad adventum Chrifti & Mariz cxultavit , & ad inftar.Davidisco-

"r vindum te

ram 4rca illa myftica przgaudio faltavit: Nes fonpliciter esilivit , ait

Arteon m t

Origen.

antiqui(Timus Origenes, fed in gaudios fenferat emim veniffe Dominum fuum

NICamantis: Gy

apud Cor-

ntl. hi,

at fanttificaret fervum [uum, antequam de Matris utero procederet.. En figuram

Wpquns t

de faltu Davidiscoram Arca Dei pulcherrime adimpletam! O fi nos

mamïcvocatam

tanto cum jubilo, veneratione, humilitatejaamore & adoratione Chti-

n depopti con

ftum in ss, Euchariftia toties ad n0s venientem cxciperemus! Parvulus

: OC: A

Joannes, prout ss, Patres obfervant, poft íaltum iftum in utero Matris

ämbäml'?d Itort

nion obvertittantüm faciem verfüs Mariam & JEfulum , fed & genua

A

AR etat

i

flexit, & Deum prafentem ad

P

:

oravit, Quid nos faciamus m praíeae

]

1,3: Aïlim;z,quæ,

tia ss. Evchariftiz ?

iME"enafcixi

;iïil

3, Progrediamur ulteriüs.

Poftquäm David adhuc pt;cr & intet

, 'Ottne utig

fratres minimus à Samuele Propheta in Regem I(rael fuit inun&us,re

L0 DOf

Qu

ceffit paulatim à Saule Rege Spititus Domini, & exagitabat eum Spiri-

Atselo

Vm

tus nequam & malus Dxzmon,intcriüs eum poffidendo, & diris phan-

ul

"

ORPU !

N

P

tafmatibus, maeroribusac doloribus affligendo. In quem finemcon-

Nttcc

ferunt Proceres Aulz, & inito confilio ftatucrunt, ut homo quareretur

Em

As t

fciens pfallere cithará , ut quando arripucrit Saulem Spiritus nequam,

PVotqt

: manu fua pfallerct,&Rex leviüs hocmalum ferret. Et ecce, ex voto hoc

fuccesfit confilium.dum mox ipventus cítDavid, quem de caula ad 4u-

l; Venit

hit

T; R. 16, ]am, & de pafcuis 4d Regiam adduxerunt, Etfequitur: David tollebtt

l

z

1j tt

[

prog

fzïtkaMM; € percutiebat foaa:ia /34( ,C?' refocillabatur Saul , €» (eviüs"habtba

L

£

U rop

De $, Joanne. Baptifia,

1359

&t

debat etitm ab eo Spivitus malus, Res mira, quz non immeritó in ftuporem

l atl

;

,

me rapit,quód malus Dzmon fuavem illam citharz Davidicz harmo:

j d

niam non potuerit tolerare,fed mox aufugerit in orcum ? Latet fine

inon H

dubioin hac eithara magnum myftlerium;

f

nn; :.!

&dhenii

l

lk;'n' D

Refpondet Ven, Beda, quód cithara illa Davidica Crucem Chrifliyes, peda

La s

reprafentaveritiin cujus virtute malus fpiritusfugatus eft. S. Bonaven- p apud

L t

tura vero per eandem citharam Beatiffimam Virginem & Chrifti Ma- Corzel.

trem fubaudit,quam citharam Spiritus Sandi appellat, Et ecce, ut primüm s, Bonav,

Uf

Tumpttet

hojus myftice citharz, MA RLE,vox fonuit in auribus Eiifabeth:Magni]i- in Cat,

Yurümoont

tat anima inea Dominum, mox à Joanne puerulo Spiritus malignus, quiVijg.Lit,d,

tranftumuz

hactenus per aliquot menfes per peccatum Originale eum poffederat,

Tarid t

receffit, & pulfo peccato hareditario exultavit infans pregaudio in

itione n

utcro materno,

O Superi! quam fuavis hac erat cithara ! Proinde

metito à parentibus puer ifte nominatus eft foane:.

tinsfda

igBC'Vi[sW

Et quare; joannes * Rem per fimilitudinem cape.. Solet nonnun-

quam continge'c,ut furti,vel homicidii,vel proditionis aut alterius no-

ii jduian

giilem Dl

xx reus pcr Judicis fententiam ad mortem damnatus ad fupplicii lo-

"

cumtrahatur, Exuna partecomitatur reum Confeffarius, ex altera

- Nonf

K

du

carpifex vin&tum tenens , reus mediusincedit, prz horrore mox (ccu-

bnyir u

turz pecis jam femimortuus, . Interim de longe &inopinató auditut

vox clamantis : Gratia, gratia, . Hxcinter caduceator magis magisque

miþ Danyäsauf

g.

appropinquans reo infinuat, Principem effe placatum, mortisque fen-

tentiamrevocatam. O Deum immortalem ! quale hocreo eft gau-

implim

Kal

dium & populi comitantis lztitia, ac congratulatio !

,

Adverte: An non genus humanum tot obnoxium peccatis jam

iptrunt

k

l

l

J

hum jn

J

ducebaturad mortem , & quidem fempiternam ? Infernus tormento-

&

l;1

rum locus jam erat illi paratus, & fenteptia à fupremo Judice ac Princi-

fü!ümu C.'

Ezech. 18,

ficamul

pelata: Auima, que peccaverit, ipfa morietur.

Verüm hodieinopinató puerà

fterili Matrenaíciturin lucem,

qui univerfo generihumano fuo nomi-

4

du

j

Be & omine gratiam, gratiam proclamat ; quid enim aliud fignificat hoc

p

nomen joaunes, quam gratiam , quam hodie perdito generi humano fu-

il

V

premus ceelorum Princeps, vere benignus ac clemens Dominus addi-

yigidd

cit paulo poft per Chriftum concedendam?Proinde meritó hanc diem

(ki

etüo

nit

Ipeciali honore celebrat San&a Mater Ecclefia ; . t multi in nativitate ejus Lut,

I;I4.

p

gaudebunt, erit enim magntis coram Domino, Vide nunc caufam, quare puer

u fort? "

j

i(te vocatus fit Toannes ,1d cft, gratia, Honora eum, & impetrabit tibi à

a

f

Dco gratiam efficacem ac finalem,

B

(tié

"i

d

/

4. Venit híc mihi in mentem , quod Scriptura de Thamar refert,

qucm

duz duos progenuit filios Phares & Zaram, qui gemelli mirabilem

Qu

L

i

iomodum pro primogenitura decertárunt. Cüm nunc tempus adeffet

W)H"

($) 2

partüs,

D

140

Césfideratio XXL. -

Migoas i

partüs, preveaitin eflufione Zaramanum per uterum mattis protea.

dens, quod cernens obftetrix, hujus infantis manum coccino feu rubro

QUi foum du

funiculo notavit, ad quod pueriftemanum cum ligamine denovo ín

10,M, ultto i

uterum matris retráxit, & fratri fuo Phares ultró primogenituram con-

anes Baptifa

Gen. 38;

ce(Tit : Unw protulit mansm; in qua obfletrix ligavit coccinum dicensz Ifteegrelie-

hetficifait pro

27

tur prior s. illo verà retrabente manum, egveffus eff alter, dixitiue maulier: quare di-

l

ifumn,fed

vi[a efl propter te maceria ? Et banc ob cau(am vocavit nomen cjus Pbares,

Poflt« :

|

tucere obtuli

egreffus ef frater ejus,in cujus manu erat coccinums quem appellavitZara.

!

Mignas fj

$. Chryfofl.

Hxc omnia, fubintrat hic S. Chryfoftomus, dirigente & difponente

t dequo Scri

bic,

divino Numine fa&a funt, quia voluit Deus non Zaram , fcd Phares

ln lia

S, Pafih4f. primo nafci, | Etquare hoc ? Zara, ait S, Pafchafius, nil aliud fignificat,

tninpreclarafa

i»c4pP. TY. quàm Oriens, de quo dicitur : Vifitavit nos Oriens ex 4lto , hoc eft, Chriftus,

iil noa fo]

Matib,

ui eft Sol oriens juftitiz; Coccinum autem manui ejus circumligas

(fbscredebatur)

Luc, 1,8.tum erat futurz Pa(fionis indicium, quodZara puer retraxit in uterum,

plicansillahngcli

quia Pa(fio Chrifti jam tunc, & à primo conceptionis inftanti incepit;

Mgguu: ntinrud

pet Pbares autem, cui Zara lubens primogenituram concesfit , ree jn-

MATM ROU G

telligitur S. Joannes Baptifta, Phares enim intcrpretatur Divifor, vel di-

ledtdi ; n

vifio,Mle enim vetus & novum Teftamentum divifit, & Chrifto in nati-

Mi Manyi

Vitate, vitá & morte pracucurrit,

lii Alty r

Sic Phofphorus, feu Stella matutina dividere folet no&temá die,

f Mi

folemque prxcurrit, ut fclix poft triftem no&em dici Nuntius,unde re-

imai!o.imgnm

&eilli pro lemmate infcribes : Ade ducevedditur Orbi ; vel fi magis arridet:

Wt efe um

30.!,7.—

Teftimonium perbibet de lumine , qux omuia S. Joanni Przcurfori Domini

MLUUTM

aptisfimé poterunt applicari.

Et quemadmodum Stella matutina

cocfi, Ef Á

ofttenebrofam no&em gaudium annuntiat univerfo mundo ob fo-

A Mi

em aftrorum Regem mox venturum ; itahodieS. Joannes perortum

fuum gaudium annuntiavit cumprimis San&is parcntibus, Angelis in

U i

Mi (

caelo, Patribus in limbo, vicinis & cognatis in Hebron & Jerufalem ,

LT

ul

imoó bonis omnibus.

Hinc re&e Mellifluus: Hodié dies nobis illuxit infi«

!

MLITTM

S, Berny.

In

nis, € tantà diebus cateris fanclior, quantà [antliorem bominem terris infuudit,

Trifs pï

A

ferm. de $. , fiquidem die natus eft San&tovum fplendor, juflorum gloria ,

latitia Angelorttty

jv Babt- — ocellentifTimus homo, con[anguineus Chrifti, amicus Sponfi, cc. — Quid obfecro,

Nitremils

W erum "

d

praclarius de tanto Sanéto dicere poterat Melliiuus ?

M Scte o

$. Verüm cít, magnus fuit No£ in ortu fuo, de quo Lamech patet

Gen.$, 29.

A ntie

a,

inSpirituProphetico hoc infigne vaticinium ac teftimonium tulit: If

mmma a

at(

con[olabitur nos ab operibus &v laboribus manuum noffrarum in terra, cui maledixit

Dominus, Sed majorin ortufuo & per omnem vitam extitit S.Joanne

eg' [l /fg

U

Jptum

J

Bapti(ta, dum longé abundantiüs per adventum fuum coxfolatus €

Vr

enus humanum, Noé o&o duntaxat animabus in Arca (aluti fuit, 9.

n

] UBI

Joannes vcetó innumeris, &c, J/leconfolabitur nos cre,

N

Magour

" Nlceph

De $. Joanne. Baptiffa,

141

Tüft t

Magnuus fuit Ifaac, ab AngeloPatriarche Abrahamo prenuntiatus : (7,5,

18,

T com n

Habelit filium Sara. uxor t«a , & anno ztatis fux vigefimo fecundo Deo

pamieun:

T. O. M, ultró in vi&imam przfentatus,

Verüm longé májor fuit S.

ionettrs:

Joannes Baptifta; dum non folüm ab Archangele Gabriele Zachariz

miur fs

U

Pontifici fuit promiffus: Dxor rua Elifabetb paciet tibi filium ,& vocabis nomen

QTT

II'

ejufoannei, fed & quia ultró fefe vi&timam ob defenfam vceritatem Deo

:

li

]

in carcere obtulit &c.

o D )

1

ldu

Magnus fuitin ortu & in vita fua Samuel Propheta à fterili matre

—j

:

1penteld)

f

)

j

natus, dequo Scriptura teftatur: Er cognovit univer[us I[racl à Danyusque Ber-

I, Reg, Ys

a,f

li

fabee, quàd fidelis Samuel Propheta effet Domini, V erüm longe excclfior fuit

s nl

d:q

u

49,

]

à

E

l

tum in przclara fama , tum ctiam fanctitate S, Joannes, Przcurfor Do-

i, hocd

iil

mini;quia non folüm ab emnibus habebatur Propheta magnus , fed &

u ejur t

Otbis credebatur Meffias, | Unde pereleganter Innocentius tertius,ex-

erettantinut

plicans illa Angeli verba: Erat magnes coram Domino , de S, Joanne ait ; Zuoc, ,

cis if :

Magnus evat in pradeflinatione , magnus in annuntiatione , mgnus in. conceptione y ferm, de

a concet

quia conceptus nom exigente naturá, [ed gratid operante Magnus innatura, quia de Nat,

jo«n,

etatur Dj

vï

ó4cerdotali genere 5 magnus in per[ona, quia prace[fitt ante Deum in Spiritu C ve-

i & Cs

ritate Elie: Magnus in gratiá, unde vocatum eff nomcn ejius Joannes, repletus Spiritu.

daudo adbus ex utero Matris füe ? €Magnus inofficio $ ipfe enim vox Verbi , preco

ol ao

judicis , paranymphus Sponfi, lucerna folis, fisislegis , initium Evangelii,

Magnus

in tierito,in dienitate, in peteftate,

háNantin g

ini opinione, in predicatione im pa[fiote. — Ecce,

ln

quid fit effe magnim coram

Domino ; eftotu parvusin oculistuis, ut

fismagnusin coelo : fola enim hzc ma

i Dracutonit

gnitudo veraeft , qux coram

u o n

Deoeit, Etquidaliam quaris,

anime mi?

6, Mirabilem quondam vifionem habuit dile&tus ille Chrifti Di-

verfo us

,

1

/,

(

!

ï

fcipulus, cüm in In

, o

«:rr

ula Pathmos verfareturin exilio, — Vidit is mulie-

(

!

t

fem ami&am fole,

ntibus

-

"

ritfilium maículu

& ftella duodecim ornabant caput ejus , quz pepe-

rondi)

flIUx?.L

mi? Etdraco fletit ante mulierem

» ut, cum peperiffet. filium Apoc.Y 5,4.,

ejus devoraret.. Ee mulier fuoit

jj i

Omiílis plutibus aliis

inter

in folitudinem, Magnum híc latet myfterium,

7) "mf""-'"l »*

pretationibus refpondetur cum Cornelio, Cersd, bíc.

mulierem illám fuiífe B

eatillimam Virginem fole amictam, quia Chri-

MMWWWJ

itum verum juftitie

g, V Li

folem pepcrit,

& duodecim ftellisjd eft, omni vir-

tutum genere ornatum.

Draco infidians ejus partui, erat Herodes im-

"

pius infanticida,

equ

Lgmctï:?

ui divinum hunc partum & Filium ejus adhuc in te-

nerrima xtate vo

|

uit devorare;

fed Mulier fugit in folitudinem , hoc

(jmoo

eft, in /Fgyptum ; Nora, ait àLa

m

j

/

pide , aliudit ad fugam B. Virginu & Chrifi

.W

in Z5eyptum,

^f

Mil

Verüm, ubi interim remanfit S. Joannes Pracurfor JEfu,

]

(

VU na

tam cruenta Innocent

quód in

ium ftragenon tuerit occifus? Refpondent Ce- Cedrenss

,jii^

drenus,

|

Nicephorus &alii, Elifabetham in immani illa perfecutione/Compend,

M,l

C EE

cuim

142

Confideratio . XXI,

cum hoc dulciffimo fuo filiolo tunc bimulo,uteumà gladio Herodis

Disi,un t

Hiflor.

iNiceph.,

eriperct, fugiffe ex civitate Hebronin defertum, quod eratin mopta-

um ab om

nis Judzz, ubi in fpelunca delite(cens pauló poft fanGé defunéta ett,Jo«

ipiioad cum

iäll. 6. x4l

annes vero elcá fylveftris locuftz enutritus , atque ab hominuminqui-

Wgopeani

namentis longisfimé remotus.cum Deo & Angelis converfabatur; &

tunonun dip

quia cum zingelis Angelice vivebat, non incongrue poftea ab homini«

j|

firit dubitatio

bus zítimatus & habitus eft Angelus, quod teíftimonium non folümà

iapioc, Pault

Mattb. Y1. Malachia Propheta,fed etiam ab ipfa veritate Chrifto tulit: Hicef , de

!

|

Mu id efd

iO.

quo fcviptum efl : Ecce, ego tmitto AAngelum meum ante faciem tuam , qui praparabit

tipoboptiar

viam tuam Aute te,

Ex quibus fequitur , Joannem nullam egiífe infan-

V? Bo

tiam, quia jam infexto menfe à conceptione fuaà Deorationis ufum

1000 10 fumen

accepit; proinde re&te Ecclefia deeo canit in laudibus ; Eiifabetb Zache-

Magnum

fatm dorig

via magnum virum genuit $oaunem Baptiflam, Pracur[orem Domini.

LUC

Virum,inquam , quia ipfé Patriarcha & Princeps in limbo exiftentium

Wi u u

- fuit,quibus Chriftum jam in mundo prafentem anountiavit / Prophe-

tttumue f

ta extitit, &juxta teftimonium Chriíti plüs quàm Propheta. — Apofto-

dcbuitdifccmerc,

]us,id eft, Miffusà Deo, cui nomen eratJoannes. | Martyr feu teflis ,

BOSTPER

quia venit in teftimonium , utteftimoniur perhiberet de lumine, X

il d

quia pro juítitia multa paffus, acdemum decollatus eft. . Confeffor,

quia confeffus,& non,negavit; Confeffus eft , quianon fumego Chri«

lLt (s

Q S Joan

$. Bern.

ftus, . Virgo, quod folitaria ac fan&tisima ejus vita te(latur : Quis um

Mieerert f

ferimn, 69.. Gorum virorum, at S. Bernardus, fimilis in caflitate & laude joaum veuit aquans

UR N

!j

dus* En ! quomodo S, Joanncs omnes virtutes collectivé fumptas pof-

Hthit

d

federit, — Etqualestu habes, anime mi? Ah! tim

nzVvis, examina te, & emenda,

x

4

eo, ne multis fcgtcgs

Püünhgmj

Q e

"I 'gfff,im

3. Recordor hic Reginz Sabz, quz ex

E

thiöpia & ultimis terrz fi-

l

[

nibus jerofolymam venit , ut Salomonis Regum prudentis(imi au

"UO

*

Qu e;;us Vttit

a

diret fapientiam : Sed & Regina Saba, audit4 famá Salomonis, in nomine Domi«

5, Reg. IO;

ni venit tentare eum in anigmatibus, Ob(erva ; Venit tentare eum in enigmatibus,

) &muquam ütte

J.

rb

Etin quibus,

dices ? Mitto hic multa obfcura & intricata, quz illa Regi-

MU j li,

naSalomoni propofuit folvenda enigmata, & folüm refero ded

uobus

fphus,q

l

Cxlam, in

florum mauipulis, quos illi exhibuit, quorum unus ex veris & naturae

"ib

CInn e

Aud, é

libus, alter ex fi&tis erat compofitus floribus, ita tamen arte pi&orià elae

boratis, ut eosdem (imillimos referret lores,quos nemo poterat difcet-

cmm,uäwmä

[uppiet.

di&is mani«

']Oänx

de Labata

ceo

nere,quibus oftenfis interrogaviteum, quosnam veros ex

L

pulis judicaret flores ? Ac ille, quia fenfuhoc non poterat difcernere,

W

propofit. 2,

Til

li

mox, prout erat fapientisfimus, nonnullas afferri mandavit apes» qux

Wt

detry

paturà magifítrà fine mora, reliétis falfis, ac fiis floribus ,ad veros Vo*

I (

larunt.ex quibus mellis fuccum coeperuntcolligere, "Tum gravi Voce

L

QUs 1

Tr

prudentisimus Salomon

i:i

Ü

jüïefjiäio

x

ad Reginam ? Ecre,inquiebat , ii junt ver '-.a!

L]

df

De $, Joauue Baprifla,

143

Va dl

Dixi;in tantum crevitautoritas, & fan&titas S, Joannis Baptiftz,ut

odetinmys

.,:Pas

lim ab omnibus Chriftus crederetur, & haberetur ; hincíolempis

kddadd

legatioad eum amandata e(t non plebis,

fed Pontificum & Principum

? hoimtas

conmtbut

Synagogz;an ipfe cffet Chriftus ? quibus refpondit: Veniet fortior poff me, Luc, 3, 16;

xujus non fisn dignts folvere corrigiam calceamentorum illius.. Sed neque hoc

poltubhm

nium xbl

folvit dubitanonem populi ac Principum ; proindeopus crat altiori

indagine. Pauló poft advenit verus Mesfiás , & Altisfimi Filius ESUS

lotdi ld

Nazarenus; id cft, floridus petens à dile&o Pracurfore fuo, utin Jordanis

T

abipfo baptizaretur flumine. Etquid Joannes: Flo; campi C lilium cen- Matth, 5

jlun ii

vallium ?. Ego 4 te debeo baptizavi , & tu venis ad tne ? Interim defcendunt

Deorititit

14.

ambo in flumen ; baprizatur Chriftus , & fabjungit S, Lucas: Fad«um L

u6,3 *I,

us Bj

eff autem, cim baptizaretur omnis populus, & $E[fa baptiz.ato, &* orante, apertum

n Ms

eff celum : & defcendit Spiritus Sandlus corporali

Jpecie ficut columba in ipfum,*

limboailtt

vox de cxlo fatta eft : Tues Filius meus diletus, i

? te complacti mibi,

Ecce, in-

yotavit f

ter utrumque florem campi Spiritus Sanctus

velut apis argumentofa

'Oghm. AM

debuit difcetnere,

quisnam verus effet flos, ac Filius Dci ; fuitenim S,

Manyratt

Joannes tantz apud populum zxfítimationis, ut,

nifi columba illa fuper

ye de t

Chrifti caput fediffet, arbitrati fuiffent homines,

vocem illam: Hic eff

Filius meus diledus,ad Joannem pertinere.

O anima Chriftiana , lxtare

MO

cum hocS.Joanne Baptifta.quem Domin

us ad fummum fan&itatis,&

at L

gloriz evexit faftigium,unde abi

pfo oreVeritatis hoc infignetulit en-

hum i

comium: Nor favrexit inter natos m

ulierum major 3oanne Baptiffa.

Gratu- AMatrb. 11;

larehuic San&o,

n

& rogafzpiüs acim

penfiüs, ut Deum tibi reddat pro.

II,

lt mulill

pitium, amicus enim Sponfi eft,

$.A

forisD

gite , infpiciamus nunc gloriofum hujus San&iffimi Prxcur:

ii

omini agonem, Jeremias Propheta,

quia Sedeciz Regi & Prin-

cipibus ejus veritatem przdicavit , non ali

niaii

am ab his Proceribus merce-

yiis n

em;quàm carceremtulit: Tulerunt ergo e

remiam, * projecerunt eum in la« jer.38, 6

uj

TL

m

eum Melcbie filii Aelecb, qui evat in veftibulo

carceris: C fubmiferunt Seremiam

C2

u J

funibus in lacum,

i

Jofephus;quia caftitatem defendit,

teid

& adulteram reprchendit, à Pu.

T

thiphare innocens obfcuro carceri m

ancipatus eft: Tradidit

T0

cArcerem, ubi vincli R

que Sofeph in G'ZE) ? 9:

yendti

PI&OM

n

egis euflodiebantur, & erat ibi claufus,

PoïC [

Ttá& S. Joan

i Baptiftz accidit, qui interdracones & afpides in de-

d

id'

ferto fecurus viveb

at;

r

reprehendit libidine

nunc;quia Herodi veritatem dixit, & notam ejus

t

t

m: Non licet tibi babere uxorem fratris tui,mox in car. 7Marc, 6,

cerem detrufus eft:

Vinxit eum in carcerem propter Herodiadem.

I18,

i

Ql

gffi n

f

O judicia

Jii

Dei, quanta abyífu

$! Joannes fan&isfimus & Chrifti confanguineus

r

m

in catcere, & Hero

des impiisfimus in convivio !

DeBalthafare

j

"u

refert Danjel, quod grande fuis Optimatibus fecerit Das. f, r.

"

COns

144

Corfderatio XXI, e76,

!

Ü

1

convivium , id'quo unusquisqué fecundüm fuam bibebatatatem ; &

^ -

2

4

2

:

]

ubi jam temulentus erat Rex, juffit afferri vafa aurea & argentea , quz.

afportaverat Nabuchodonofor Pater cjus dé templo, quodfucrat in

C

jerufalem, ut biberet ex eis Rex & Optimates, & uxores, & concubinz,

Ea! typum inconvivioHerodiano expletum,dum Rex temulentus &

Optimates ejus , & concubina ejus adulteranon duntaxat vino, fed &

" ïDcPræro'

innocentis Pracurforis fanguine volucrunt inebriari : in quem finem

|

in Natali hujus facrilegi Regis adoroatum fuitillud grande convivium,

l

ut Joannc é vivisfublato majori cum licentia Rex adulterinis, & ince-

|

S.Hier,is ftuofisfruipoffet amplexibus, lta D. Hieronymus ; Herodes eumHerodiae

ho eir,

IMatib, Y4sde ordinavit.quomodo poffetounnem occideresCrinvento concordi confilio fecit conyi»

a,

vium ; in quo filia Herodiadis tripudiaret, quà faltante finxit, [e, Rex s ultra smodum

delecatum in [alutatione illius , moxque jurejurando. promifit dare , quod petett,

Eratavtem conventum interillos , ut caput Joannis Baptiftz poftula-

Tiefa D.

$. Chryfol,

ret, O fcelus abominandum ! Tzuti can[a mali femine fola fuit, Fugite,

lofela a

feru, 172,

fugite cum

Elia hoc malum, fugite fimiles Jezabeles &Herodiades : Ce-

uitur de Elia S. Chryfologus , clavis facta ef celi tanquam vens

TT ]uä

jm lingua , loq

. W Vetus

fugit à facie mulieriss bae dejicit pueritiam , p

erdit juveututem , 4djigit é inquiet4t

emortuam . [eueciutem.

Cjüs, hma' |

aMarc, 6

Et decollavit eum i&

jrem dl

Et miffo ficulatore pracepit afferri caput ejus in difco.

270'

carcevey CT attulit caput ejus in difco 5 & dedit illud puelle, & puella d

edit matri ut.

cam fistye

luxuriofum cruentis conditut

| ;fäinlm; fiodecin

O barbarum fpe&taculum ! Convivium

X

.

epulis, &caputabu

fto refciffum argenteo i

mpiis convivis apponitur

A Qul Edf

[

[

$. Cbryfol.

indifco. Et cur difco* quaritS, Chryfologus, cur preti

os? geflan, quem vilis

h

tb Ed Q

4

in con[pettà Domim

L

|

l

odict ll

ter occidis? Et refpondet fibi San&tus : INiff quia pretiof:

fidelesfervos fuos,

!

smors Satilorum ejus, Ecce, quomodo benignus Deus

Vpoltolorum

etiam in fummo ignomiaiz gradu honorarefoleat. Hic verificatum

l

t df

ü

*e. 3130

fuit illud $. Przcurforis vaticinium : Ilum oportet crefcere , me autem minti $

lia De

Minutus cft Joannes capite , & Chriftus crevit in Cruce, — Natus clt

[ Ulttnta j

,

le, quo tempore dies funt brevile

Chriftus mox poft folítitium hyema

!tmlfin (itji li

fimi. Ecce plüs Chriítus Altiffimi Deifilius humiliare fe non poterat;

1 Mf

& in Cruceinter duos moreretur ia*

"idus

UER

quàm ut inter jumenta na(cerctur,

ideo nunc meritó exaltat caput;

trones, & quia de torrente in via bibit,

F'üfpm

Itürip

S, Joannes veró natus eftin folftitio zftivo.quo tempo

re fol eft altifft-

Mütm E

|

npoterat, Ao»

ft Qm*

mus, plüs enim hic S, Pracurfor Domini afcendere no

j

&M |

furcexit major: O. fan&iffime Przcurfor! Gratulamur

.

tibi omnes iD

unum impen

fi(Timé te rogantes, utnobisreddas propitium -

* df l,

Ug

venturum judicem Chriftum &c,

Y

Pits i

1

K ton Ie

CON-

1 ü)magi

Ui EM

D» Gik

æä (o) &&l

ibenit:

doso CO ONREDT äe?;ää*ïäääääää

agug

o quiicr

CONSIDERATIO XXII,

rcs,& Qounia

Rertem

ntaxatvmmk

Dc Prærogamva Virtutibus, Vita & Morte

B

S, Petri Apoltoli,

xrandcwm'M,

Pro Fefto S. Petri Apoftoli Princ.

dultcrm

Heun amHa»ä

vlf

du es Peirus , €5 fuper banc petram &di ificabo €cclcg[ lAt

meaim, Matth 16,18.

ft,Rä'i" IW

TA

I,

$ Bapu[ï

M/d "73 Lu

T Eeclefia Dcz eft xHa m!.,!ur,a dile&o Chriffi Dxfexpu!o olim in

AEuodit

Infula Pathmos in coelo aéreo ob(ervata, quód fuerit ewida fole; /epoc. T

( luna fub pedibus eits, ( in capite ejus corona flellarum duodecitm ,

d.

ifatin

. tunc verus juttitiz fol. quo eft amiéta, eft ip(e Chriftus fponfus

y, ii tf

ejus, luna nobilior ftellis fub pedibus ejus, non ut calcetur, fed

p m*

vt mulierem, id cft Ecclefiam Dei fulciat ac fuffentet, eft B. Vn'go,quæ

uli d i

Eccleiàm fuis meritis ac precxbus ; quafi bafis & columna fulcit ac fu-

ftentat; duodecim ftellz vero ornantes caput ejus, fuz-tduodecrml&po-

y u

ftoli, qui Ecclefiz Dei ut ftellze praful lferunt, & hoc in capxte, ideft, in

onrii

3PP001:

initio Ecclefiz Chriftianz: Inter quas. ftellas jure meritó principatum

J JHW

jnt pb

fibi vendicat ftella matutina, quz cft omnium lucidi(fima, id eft, S, Pe-

4 i 0

(

trus Apoftolorum Princeps. & Chrifti in his terris Vicarius digni(limnus,

fdcei

de quo Ecclefiaflicus : Quafi flella matutina in medio nebule,

Eccl, $0,6.

| ch w

Si Ecclcfia Dei eft illa domus, quam Sapientia fibi ed ficavit, S, Pe-

V1

g

trus colamna ett, & fundamentum principale; Qui in vita fua fuffulfit do- Prov. 9 Y.

Cntt

N

mum, C in diebus [uis corroboravit templum,

Seel. $OVT.

jl cdlCS

f

f

!

Si Ecclefia eft illa navicula in mediis jactata flu&ibus, S. Petrus eft Adarth. 8;

J

providus navarchus ad felicem falutis portum eam inter adverfa, &

24.

d

j g

profpera fecure gubernans ; ac ducens.

a

T

Si eadem Ecclefia eft thcfaurus abfconditus, pro quo cceleftis nego- A42rb, 12;

o

du

tiatot Chiiltus non primain , fed ultimam fanguinis guttam expofuit,

44

j

S. Petrus eft ejus thefauïarxus, ac difpenfator fidelis, cui tradidit Domn—

muflu

nus claves Regni ccelorum.

da P

P pm"

Si fzpius di&ta Ecclefia cft illa fagena miffa in mare, ex omni gene-

6

fe pi(ces congregaps, $, Petrus eftille pifcator, qui per rete fuum (Ver-

bum Dei ) magn?m , imo mnumerabxäfm conc!uüt,& capit anima-

R. D, Ginther Feff,

SUD

(

146

€onfideratig XXIt,

TTE

Maith, y3,tum multitudinem? 4genam , ait S; Chryfoftomus , milit in mare s dv

^indc jure r

47

pifcatus eft orbem.

Si denique Ecclefia eft ovile , & oves Chrifti fideles, S, Petrus eft

hatfcatüs api

$. Chryfoft.

g hat ptiti

bom, 4. dciummus paftor, cui Dominus univerforum fuas concredidit pafcen-

d Chrilum ?

verb. lfa. das oves: Pa[ie agnos meos , pafce oves meas.. Supra quod $, Maximus:

lts m

jo. o t 1 $. Reüié, ait, ei arbiter occultorum Dei. Filius pafcendas oves [uas, tuendasque couni

1

$. Max. — fity cuinoverat innutriendo grege Dominico nec fFudium deeffe , nec fidem &c. De

!

; Brfeeuit

|

a Chyfo

bom, 1, decujus SS, Prihcipis Apoftolorum laudibus, ac virtutibus plura hodie

itlcarts cotot

