&lienos, quos babebant , & inaures , qua erant in auribus eorum : at ille infodit ea

CR!

y

[

(l

j

fubter terebinibum, Ad quid, obfecro . ifta perditio? Àn non potcrat Ja-

ul

4

co

(, )3

126

Con[ideratio X1X.

-æ:vdcns: Jacob:

cob hzc autea idola & pretiofas domefticorum inaures meliüs, pto

h& itabene

familiz fux commodo , vel infacros , velin pauperum ufus applica-

Obfenvat hic

re3 Àd quid aurum ,cui acquirendo orbis tantoperc inhiat, tanquam

yio Crucebei

rem viliffimam abjicit, & in terrz vifceribus infodit, & quidem fub te-

rebintho ?

ylerium, cujt

menrefft, cat

Refp. adhancquzftionem pulcherrime Rupertus Abbas,

ubd per

d

um qaomnis,

di&tam arborem terebinthum nil aliud, quàm $$, Crux pienti(Iimi Sal-

Jurus Abbas p

El, 545

vatoris noftri fueritadumbrata: Ego quafi terebintbus. exteudi ramos meos,

"itonm, hoce

22.

Q? rami mei bonoris & gratiz; ub hacergo arbore omnia mundi idola&

nperManaf

P

eccata à Chrifto Domino fuerunt dcfoffa , dum qua(i terebinthus ex-

ten

dit ramos fuos, hoc eft, brachia fuain Crucead populum non cre-

orejtdos fub

atapooícere,

dentem,& contradicentem ; & quemadmodum terebinthus eft arbor

Rupt Abbo

utili(fuma: Terebintbus, ait citatus Rupertus, eff arbor refinam generans pretio-

ttbonti vitculoa

A od

inbunclor. — fffimam; Yta ligaum Crucis virtutis eft

optima , fubter quam omnia peccata nojtra

D

attir.. O mortales omnes,veuite,

]

,

*, Mitz 'uon

fepeliuntur y ne ultra ullum v

efligium veperi

[

'hic lum E

qui laboratis, & onerati eftis, & fub

hac falutari Crucis terebintho o»

|

J

M

J

T fj a

mnia veftra idola, hoc eft, peccata & fcelera. prafertim morta

K;a info-

?

1

, hnc Phurac

dite, dignusque aliquando poenitentiz fru&tus

facite.

llaidola & pretiofas in-

AMopuumHoh

Czxterüm potuiffet quidem Jacob aurea i

fe

lUt: El

aures füorum domefticorumin alios & meliores ufus convertere,

t

veftigium idololatriz,& utfic

htl

Cornel. bic.

noluit, ait Cornelius, ne quod füpereffe

, C Amele

familiaribus fuis majorem ingeneraret

illoram idolorum execratio-

eó liberiüs fummo, unico ac vero Leo

"IRUTON Crpup

nem, atque fic occafrone ablatà,

1

?va dixi!qye M.

folianimitus infervirent. Juvathic au

dire Do&torem Seraphicum:

Bonav, in

coutra Zabuloms tela valde [alutifera

: in omnibus

PU d

Crux, inquit, eff optima medela,

^

TE Vi

laud. de

preffavis gravibus & duristotum remedium Cru

x eff.

Nullus fe

excufet , in quo-

$. Cruce.

im arbore Crucis fuaviJunum

f

Til

b()l'arcts |

cumque fit fLatus quia nullus eff, qui non inveniat

;

&um , c [ufficientiffimum nutrimenum.

N

!c I?crrcrctuï, ü

6. Nondum recedo à

Patriarc

ha Jacob, qui, cüm annum atatis

h

! Imuriens y

"

LE

147.inter varios rcrum caífus comple

viffet, tandem prz nimia fene-

ä

l

arec

cepit, quem Jofeph A gyptio-

T ültopelear)

&ute , quz ipfa eft morbus, xgrot

affe. ut fupremam ab

| "gllfïmus

ram Pro-Rex cum filiis fuis Ephraim & Man

'3'

em , invifit.

In hunc finem Manal-

Vr

Ulon

avo fuo impetrarent benediction

lo tunc fedentis,

"at

fes natu major ad dextram Lfraél:

s.feu Jacob in lectu

N

w

It

di

&o Jofepho collo-

Wer

Ephraim veto natu minor ad finiftram illius à

m avi fui demilio hu«

40pe n

hnj V

cati funt, qui genibus (lexis, &

capite in gremiu

Jmta

militer ultimam morientis praftolati

funtbenedi&ctionem.

t qui

Til [td

T

Uboyj

Gen.48,.

Jacob ? Audi Scripturam : Qui exteudens manum

dextram pofuit fuper caput

Epbraim minoris fratris, finiffram aut

em fuper caput Manaffe, qui majo

r n&tu er4t,

arum,&

14.

Le&or

;

Hlty

VQljm mirabilis, quzfo, eít hic

benedicendi modus ! Advette,

P'ofgd

pru-j

p

127

Ut d

|

]

prudens: Jacob manus fuas transponit , dextram fcilicet fuper fini-

j

ftram, & itabenedicendo valedicit duobus filiis Jofeph,

tU i

Obfervathic S, Jo. Dama(cepnus, quod Jacob, fic per modumCru.

$. Damafc,

cinhiat, u

u

j

cis& in Cruce benedicendo filiis Jofeph, non ignoraverit ss, Crucis * 4- * 14-

ia

myterium , cujus formam ante obitum fuum tam ftudioíé manibus

fuis expretfit, cancellarz enim manus ejus perfe&tam formabant Cru-

ycMotu t

ur p

cemà qia omnts gratía&benedictioin humanam gentem promanavit,

Rup, Abb,

Rupertus Abbas per Ephraim gentes intelligitque per manuum trans.

A

.

at at

[ Ier.

J (

pl d

pohitionem, hoc cft. per Crucem, cui lubenti credebant animo, falvata

till, lib, d-

fant, & per Manaffen natu majorem, fed à Jacob poflhabitum, Judxos

yitedalu

Bagtif,

opulumu

à Deo reje&os fubaudit, quia Crucem & ip ea affixum Dominum no-

. Dam. de

luerunt agnofcere, Audi & B. Petrum Damianum ; 5iq«is, inquit , defi

hia d

Invent, $,

derat ab omni vinculo malediciionis ab[olvi.Crplenam nova gratia benedistionem con-

TUcis,

f n

fequi, Crucem diligat, ex qua omnis plenitudo benedictionis emanat.

ag

alesomit

Wi

L

l

7*

ira quondam Deus per virgam Mofaicam patravit miracula,

Exäd;"ï 4c

'

Perhanc Nilum Fluvium in fanguinem convertit : Er devaus virgazm per-

vics tetal

W

cu[fit aquam fluminis coram Pbaraone C fervis e)us , qua ver[a ef in fanguinem €rc.

m moto

Per hanc Pharaonem cum excercitu fuo in profundo maris fubmer-

fit, & populumHebrzorum per marerubrum ficco pede inPaleftinam

odl

traduxit: Elevavirgam tuam, C extende manum tuam fuper mare, & divide il- Exod, Y4,

isconyettt

lud , ut gradiantur filii lfrael in medie mari. per ficcum coc. -

16,

ol

Per hanc Amelecfilium Eliphaz , & nepotem Efaucum omni ho-

jonim at

Ítli exercitu expugnavit : Venit autem Zmelecy & pugnabat contra Ifrael in Exod.17,8.

um

" 3

Raphidim, dixitque Moy[es ad Jofue : Elige viros, C egreffus pugna coutva Amelec :

ye &

Cras ego fLabo in vertiee collis, babens virgam Dei in manz mea &c.

,(;Mffffd: "

Per candem virgam , cüm populus in deferto graviffjmá aquarum

m

penurià laboraret, & paràm abfuiffet , quin tota multitudo in feditio-

fl

J jl

qu

nem verteretur, ex duriffima perra largitfimum aquarum fontem pro-

4184 *0,

duxit: Percutiens virgd bis filicem, egre[fe funt aque lazgifftima , ita ut populus Li-

(

n 0

"L

leret. & jumenta.

Et

e

m

quis , obfecro ; ad tanta virgz Mofaicz prodigia

d

"

non obftupefcat?

n

$. Aug.

n J

r

z*

S. Auguftinus & communiter alii perdi&am virgam, tot ac tan-

tracl, 46,

. ul

j

torum miraculorum operatricem , nihilaliud , quàm Crucem Domi-

f

y

in jo.

u

(

nicam intelligunt, per hanc cnim nos Chriftus,dux & legifer,non dun-

Qul

yit

i

taxat per mare rubrum facrati(Timz Paffionis (ux, (ubmerfo in eoPha-

l

J

raonc infernali. feliciterin Palzflinam ccel

d)

J

cítem , & terram defiderabi-

li

|

ii

l

lem traduxit, fed

k

& 4melec, hoceft mundum, carnem, peccatum, glo-

f

tiofé fubjugavit

o

i

/í

:& percuffus in Cruce virgà lancez largiffimum omni-

um gratiarum,& benedi&ionum fontem ad noftram copiofam redcm-

TT

,

us vati-

T

ptionem profudit, Hac eftilla virga regia ; d; qua V ates regi

nhv

N

cinatus

JTM

Confideratio XUX, |

;23

Pf. 109.

!.cïn atus eft : Virgam virtutis tus emittet Dominus ex Sieu : Dominare inmedio

u de pt

i^

micorum tuorum, per quam . virgam virtutis S. Chryfoftomus , & alii

uxdr Sergi

$. Cln*

"

f

f iüi.

SS.

vtztibi Videar

tom, $. f

Crucem fubaudiunt, in qua virga Deus & Homo Ch:iftus ha&enus

quàm maximé fuam potentiam, divinitatem, mifericordiam, juftitiam

lumnia amaziti

&. 3?»

ipomaoniid

ac virtutem ingentium prodigiorum & beneficiorum oftendit: Non

aberrayeris: ait S. Chryfoftomus: ff Crucem Domiti ores virgam virtutin bac

Munum: &4d

enim virga mare, C terram eonvertit, C magná poteflate complevit 5 um bacviga — Qoytjuiasd

AApoftoli egre[Ji per univer[fum Orbem oumia perfecere. &c. Eraddit, qubd $; — uml il

Crux Regum coronis longe fit fplendidior, & innumerabilibus diade. — |Aglomat

matis melior,armatura invictamurus inexpugnabilis, trophzum con-

um fraelitise

tra Dazmones, & munimentum infuperabile &c, Ecce quàm mitis lau:

a delderabi

dibus ss, Crux àSs.Patribus extollatur.

Glorientur igitur Reges&

T Dumitte

Meyrmdan n

1

terrz Principes in fua poteptia, Dominio, Majeflate, gloria, divitiis &c.

Nos autem gloriari oportet in Cruce Domini noftri JEfu Chriffi , per quem falvati,

& dcen Domi

.RCfP- S, Hiïf(

r liberati [umus.

$, Et i placet ulteriüs progredi , ad aquas de Marath nos confera:

M pracelit no

mus, Et quid video hic? En' ingentem exercitum,jam per triduum -

.mm1 (ïignis, |

in deferto Sur ardentiffimam fitim fuftinentem, & aqux potum tum-

t rl

Et ecce, cüm aquas nunctandem

mo cum defiderio praíftolantem.

At (

inveniffent , easque vellent haurire , ob nimiam amaritudinem non

At dijt: ts

Exod, Y5,

"^

poterant ne quidem guítare, Quid ergo confilii inretantoperé defpe-

3l p

^3*

rata? Populus ad Moyfen fuum Ducem fugit , hic ad Deum , impen-

n ftin j

fisimérogans , quatenus aquas illas amaras, dulces redderet atque po» ,

At bt

tabiles, Et quidfa&um eft? Moyfes clamavit ad Dominum , qui eftendit d

Utf

m

j

/

Mil

4

in dulcedinem verfa funt.. Quares hic, quale

IM

lignum, quod . ctim mififfet in aquas,

;

hoc fueritlignum tam efficacis

virtutis acdulcoris, ut totumlacum

Atftnn

|

falfuginem ex aquisexfugere? Relp.

potueritindulcorare, & omnem

?'*Mrncuti

fumus MnL

Abulenfis. lignum illud fuiffe nominatum A

delpha, quod ex fe amarum

ä(a

M t

UT

utfuam oftenderet poten-

Mi/)

& mortiferum eft, quod nihilofecius Deus ,

1

Y

ano.- u

tiam & bonitatem, ad dulcorandas illas aquasa

dhiberg voluit , ut có

|

"TPens hie H

d

n

majus effet miraculum.

A

0C

Perligaum hoc, amariffimu

m quidem , fed amarasin dulces vet-

t Slm

Bafilius & paffim alii $. Patrum, li«

lïilll:1 r m

tens aquas, re&e D. Hieronymus,

Yf

gnum $5, Crucis defignant, quod am

aram quidem nobis effe videtur,

rifti Domini fan&ificatum fuit;

Wmm

Cork, bic,

fed pofiquam atta&tu membrorum Ch

(

1

omnes amaritudines,generis humani miferias ,

indulcorare cxpit; Hoc

"t pof

in virtute, memoria

^ at B

lignum, ait Corn«lius, fignificat lignum Crucis , illius en

s autem ama«-«

t

meditatione Santtis omuis labor & dolor dulcefcit &;. Per aqua

t

tf

rasde Marath, tribulationes, tentationes , perfecutiones;

labores. infit-

us Pfaltes regius

ly

ODls

l,.1:114 |

! th Prw

mitates & arumnas hujus mundi fubaudi, de quib

| propria

"^T Gj

4alus & V)'M in Cruce D. X, J. C.

125

: D is!eää'

propria & de propria perfona teftatur: Intraverunt aqua u[que 4d auimat

od

]

»

M

w

1

N

|

meam C'c. Si ergo vis,anime mi, ut aquz iftz amarz in hac mortali vi-

Chihs

l

Ü

:

l

EE

V

:

,*þ

tatuatibi videantur dulces,mitte in eas lignum vivificum SS, Crucis,

A.

li

M

ï

condum

|

& omnia amaritudo tibi vertetur in dulcedinem ; Ziguum , funt verba-

um olott

Lippomanni,id eff, Crux; dulcia facit omnia bujus mundi Advería, . Audi &P f.68:3,

1

Y rb

Rábanum: Sanda Crux, tu cura és, egrotos medicans : tu gaudium meffos cog,

pl t

folans $ tu fanitas, dolentes latificans 5 tu flatus credentium bene 5 tu

Raban. l,

!

2

jäfmita»: ope-

1. delaude

Ea

M

qi

rantium. bent 5 1 beatitudo per(everantium rite cc.

merabiübut

8. Agglomeremus plures figuras, & facros conceptusin fafciculum "*

i tophaum

unum, lífraelitis ex 'Fgypto quondam àffervitute fua exeuntibus , & in

terram defiderabilem tendentibus monítravit viam columna nubis &

tequitmti

r r

ignis: Dominus autem pracedebat eos ad oflendendam viam per diem in columna ut-

lis, & per noctem in columna ignis , ut dux effet itineris. utro

glori d

que tempore, — Ad F*9d. 15;

*

yii T.j qu:m

quid, dices, Dominus in columna nubis & ignis?

Refp. S, Hieronymus: Crux Chrifli bumani generis celumna ef ; in hac

larathnoscog!a

enim praceflit nobis Chriftus Dominus , qui eff nubes , ait Cornelius, ^ ?ieron.

n gt

qua bomo, Gr iguis, quà Deus, monfltrans nobis viam per defertum hujus " Pf 95.

mundi ad coeleftem & zternam patriam.. Audihíc $, Chryfoftomum:

a

Qrucem , inquit , femper babe anteoculos tuos vadiantem,

, $ Chryfoft.

yquas u

Ó* purus à peccatis pe

id tenipus abibis: nam [icut columna nubis, figura no[fra Crucis , Hebreorum mal-

fermde jof,

muntdit!

titidinem protegebat, ne quid mali ab 7Eg yptiis pateretur ;

reantoptt

ad Deumt ln

omnuem [Latin abigit malam voluptatem Cc.

ita Crux ante .»ociulos vifa

r

Cüm Hebrzus quondam populus fuper M

*

anna naufeare coepit:

duima noflra jam naufeat. füper ciboiflo levi[fono , mii

t Deus ignitos ferpen.

Yil q'"":"*f

tesincaftraeoram,

Nuti, 4I;

Quertoo

qui venenaiis morfibus horrendam in populo cau.

!

fabant ftragem ; igitur poenitentiá du&i Moyfi dixerunt; Peccavimas,

h gt tOmm

:?

jseügtt

F»

quia locuti (umus contra Dominum Ó te, at tollat à nobis ferpentes,

Oravitque

u

Moy[es pro populo , & locutus eft Dominus ad eum : Fac ferpentem eneu

"h , C pone

qodo

[

oftet

(

"I

d

eum pro figno: Qui perguffus a[pexerit eum , vivet,

Serpens hic zneus,

quid aliud prafigoavit, quàm Chriftum Domi-

p

num in palo Crucise

xaltatum ? Itaipíe hanc figuram dignatus eft ex-

plicare ; 5icut A4

m

d

bominis , ut omnis,

oXfes exaltavit (erpentem in deferto , ita exaltari oportet Filium 30. 5»I4»

hi

qui credit in ipfumynon pereat, (ed babeat vitam «ternam.

O

i

fi d

f"

M.

pientiffime JEf

t

! O Crucifixe Amor! Sijam olim umbra tui in Cru-

ol

d

ii

ce pendentis, ab i

gnitis ferpentibus fanabat percuffos , quid modó à te

i

Hca "

fperare poffumu

$, quifub umbra ss, Crucis

quotidie vivimus ? Aos te

ulcot

at

pigeat, ait S, Bernardus

$, Bern, in

vridere ferpentem in patibulo perdenteni , fi vis videre Re-

fj

gen in (olio refidentem,

tr, de paff.

q

t

jl

9. Samíonis fortiffimi Herois hic recordor, qui ubi à Philiftæis ca-

jonó

j

q

ptus , oculis privatus , in carcerem con

jc&us,in fanum Dagonisidoli

rb

j

"

(

v dCdUQ

| R. D,, Gintbff 'Feþo 1

M

130

Confideratio xiX.

ii Dew t

- dedu&us eít, utin hoc loco coram Gentibus rion tam luderét, quim &

abillisilluderetur, Verüm Samfon duas domáüs columnas, quibus to-

T b]dïia ;

vigumidn m

ta fabtica & pondus innitebatur, ambabus manibus fortiter apprehen-

déns, tam forti nifuin modum CGrucis eas concusf(it, ut facili conatü

sti od haci

ii antc fort

domum dejiceret univerfarn , omnesque prafentes interficeret Pluli.

ftzos, cum quibus & ipfe moriens exclamavit: Adoriatur anima thea cum

ghunz lus Y

31&1. 16.

TOU

EL

Pbilifleis, concu[fisque fovtiter columnis, cecidit domus fuper oines Principes , & ca«

teram multitu

dinem , qua ibi evat,multoque plures iuterfecit imoriens, quám antt vi-

! at upt

Àoc duo transv

vus occiderat, cui heroi fub rqina fepulto : pro lemmate infcribp: Vimu:

ata triumpbat.

mdorcptaf

profit

wwtfo elicom

Ea! hiciterum pu

Icherrimum typum pr—eticfisümi Redcmpto-r'ig

€ornel, bic- tui, in Cruce & per Crucem de inimicis fuis triu

mphantis : S«mfon , ait

tifümac tunc p

uo Crucis extrema , quibus

i. Brinquit d

"Cornelius, zypus fuit Chrifli , manus. extendentis ad d

collegit, G oppre]Ft Damones,

peccatum C gebennam.

Proinde morienscum

slnl Pt

dum morte fua nobis vitam &

tÜomini nobi

Samíone plures interfecit, quàm vivus ,

t Procoronide«

libertatem reconciliavit : Zs Cracegloria & vittoria,

Cüm vehementisfima peítis Hierofolymam quon

dam vaftaret, &

Ms Miach

David Rex, ut

in obvios quosque cives, & incolas crudelisfimé fxviret,

1f Palb

um

,in Áream

!

t Cretnfsq

iratum Numen fibi & ómni populo redderet propiti

Arcuna aícendit, ubi altate publicum erexit, in qua paci

fica pro falute

ifabant fterint

cobibit4

atofrn, ia

4. Reg. 245

totius Regni obtulitfacrificia: Er propiriatus eff Dominus terra s e

eff plaga ab Ifradl.

Ab gehenn

2$.

& cx umbra vcritatem,

Collige ex hoc

iterum ex figura fi guraturm,

PU

t

pam per hanc, & fimiles vi&imasin lege Deo o

blatas; ord"inariö Chri-

(tus Dominus in Zra Crucis fuo tempore pro falute totius

.

mundiim-

usmodi v

u

molandusprafignabatur. Jugulabant

ur autem cj

holocaufta per modum Crucis expanía,

videlicet divaricatis cruribus,

D bon

Cornel. i^ & toto eorum corpore expanío, at per boc

,inquit Cornelius, fignifiearee

&atus efl in Cruce pro Redemprione Ho»

Levit, € $* sur Chriftus, qui quafi vitima expanfus, ma

y.

*

minum s in qualibet ergo. hoflia ita diflentà, quafi

in imagine viv4 repmfentgbatur

Chriftus. erneifixus ,

r in Cruce pari modo diftentus.

& fex menfibus tet»

19, Cüm olim juftisfimus Deu

s tribus annis,

h W li

litate, & gravisfima fame calti-

ram ob commiffa (celeta ficcitate, fteri

temàcorvis pafci voluit,

garet, interim Eliam Thesb

iten juxta torren

rnem mané & ve(peré deferebant.

Pofthzc

Ux'chfïïimq

qui quotidieilli panem,& ca

ha, amandavit , ut

eundem Prophetam ad mulierem viduam in Sarept

3. Reg; Yab illa vitz neceffaria reciperet: Cumáue veniffet ad porta

m civitatis » 4pp4*

li

1Q.

ue ei

: Damibipaule-

atur(

ruit ei mulier vidua celligens lignas &* vocavit eam , dixiti

lum aque inva[e, ut bibam s cumque illa pergevet, ut ajferret,

clamavit po[t tergum

i

Kttt; Vr

.:

At ugq

ütq

re]þondi;: ï:'

|

ejuss dicens : Affer mihi,ob[ecro, G" buccellam panis in tmanu ttd qa(

Salus e Vita in &mce D, N. J. C.

131

n ul vl

;

.

vit Domitu Deus tuus , quia non babeo panem ,. nifi quantum pugillus capere potef

lum

-

l

(farine in bydria , & paululum olei inleiytbe: En ! colligo duo lgna , ut ingrediar ,

I

i

:;

Vi

6 faciam illum mibi, & filio meo,ut comedamus, & moriamur. Miraberis, ani-

i tl

m« ini, quod hac mulier paupercula adeo follicita fuerit de duobus fibi

Antetftsn

ligpis ante mortem colligendis? Quid fibivolunt hzc duo ligna Sa-

VM MAUR

repthanz illius viduz, quibus fuam fupremam cqnfolari expetebat

jinopiam.

m D

irit p

Bene, ait Rupertus À

bbas, hec linöps viduain extrema fua neceffita. Rup.Abb.

ye inftbo:i

tehazc duo transvería colligebatligna, quia per illa Crux Dominica de Tiiz,l, .

non obícure prafigurata fuit, qux ex duobus lignis, uno ere&to,& altero

simiAden

transverfo cft compofita, atque unicum miferis mortalibus folet effe

huyts: n

folatium,ac tunc praferrim , dum adalteram vitam nobis erit migran-

Yuci x

dum : Er. inquit dictus Rupertus in perfona hujus predi&z viduz, colli-

indemotiod

go d'o ligua, C ineam con(olor inopiam. amplectens duo ligna Crucis, 3n. qua Cru-

TA

ce Domini & nobis unica , ac ultima fpes xternz vitz debet eífe repofi-

ta. Procoronide di&orum inferviant nobis tres 1lli pueri Babylonici,

ov

Sidrach, Mifach & Abdenago, quare in mediis flammis fuerint fervati

il

dMla(i: Er ambulabant in medio flamma laudantes Deum ? Refp. S. Andreas Epi- Day,3, 14,

lrel D ".i

itium, !

I—

,

4 fcopus Cretenfis,quód per virtutem SS. Crucis, quam extentis brachiis $, Ap4r,

formabant, fuerint fervatiimmunes: Extinxerunt, inqult, flammam manu- Cretenf.

ia m

um 69

p

um extenfiore , Crucem. exaltatam adumbrantes,

$i vis.anime mi , cVadere grar. 4, de

exdlt. S. Cr.

flammam gchennæignis, Crucem ama, Crucem fequere &c,

pb

: 3

eo

EESOBRESOB EXX EEX 356 0E OR EOS EO Es EX E-S08

y, ordinit

a

eotius I^

di M

CONSIDERATIO XX.

m

r

d

ucatione S. Viti,

ejusque

odl

TA

Dc bona Ed

f ul

Martyrio,

[ u

g

i

Pro Fefto S, Viti Martyris,

u

ffuäz'j*icawi Juavitatem odoris Eccl, 24:23,

yinia

s ägo quafi Fitis

i

j

Ulcherrime ipfa-VcritasCl:r.iüüs in facroEvangelio fe ipfumVi-

,j P

19

30- I SQ I,

i

ti comparat: £go fum vitis vera. Et quomodo vitis ? Refp. . Vi.

] i

tisnon femipatur,;ut cxterz planta;fed interra bene culta plan-

»thïïmm

]

i

ii

tatur : Chriftus ab zterno gepitus de Deo, & Filius de Patre in

//

terra Virgineanon feminatus, fed plantatus eft, 2. Vitis cultro

!

ul

/

cumciditur: Chriftus octavo à Nativi-

jl

!Wg

adunco usque ad lachrïmas cir

taté

M'/

XR) -

'M'lw !

132

G'wþ'd:r;ttio XX |

Sumuel ad.

tatedie parimodo circumcifus eft, 3. Vítis circumfoditur ligonibus,

Pf.51, r8. ut plures fru&us afferat: Chrifto federunt. manus & pedes ejus , ex quibus

i eumqu

pretiofus illefru&us redemptionis noftre promanavit. 4, Vitis vincu.

iltadl: us

qur ii d

la íua tenet & funiculos, quibus feipfam alligat, & partim etiam à vini-

torealligatur: Chriftus vinculis , & funiculis charitatis feipfum in Paf-

Duidadhi

Wil cjUs

(f;'- $^ 7-

fione (ua alligavit: Oblatus eff, quiaipfe voluit;& ad columnam&Crucem

ab aliisalligatus eft, «- Vitisfpineo fepto , nealiis in predam fiat, co-

ayun d

ronatur

hriftus fpineo ferto redimitus fuit. |6, Vitis populum at-

! Dunicl ado

orem amat,cui fe alligar, & qua(i maritat : Chriftus Crucem infpon-

Writureplet

fam acceptavit, 7. Vitisjnter omnes plantas foecundi(fima eft,ramos

teillos calumn

f confudit:

fuos longé lateque diffundens: Chriftus plüs fru&us affert, quiaipfe

benedictus fru&us , gratiarum fuarum ramos ufque ad fines ultimos

Tolisapat

terrz extendens, 8. Vitis lores odoratos habet: Chriftus quafi vitisfru«

:l; 441

iprobepid

Vlc-

23*

üificavit fuavitatem odoris. 9. Vitis perfru&um fuum lztificat cor homie

ts fpccim

nis, & panisillud confirmat: Chriftus in SS, Evchariftia,quia eít panis

Mi n lm

vivus, qui de ccelo defcendit,& per vinum germinans virgines , mirum

igh lus

in modum cor hominisconfirmat , & lxtificat;

iavasconfen

proinde rc&é fe v.i'ti af-

fimilavit: Ego Jum vitis vera.

.

a.ailliuscducatiou

$,Vit. Vitis.

$. Vitus,Vitis, de quo

bené illud Siracidis poteris applicare : 'Ego.k

"ttortm p

quafi vitis frudificavi [uavitatem odoris , Vitis enim dum floret, fuavem ex-

Wihitug (tifi

N

Ípirat odorem, | S. Vitusin flore adolefcentix fuaviffimum jam exípis

titim

ravit virtutum odorem. Vitis Brafficam fugit,& fi fugere non potefl,

if

moritur : $. Vitusà puero omne peccatum fugit, Vitis variis tempefta-

E

tuminjuriis obnoxia eít: S. Vitus pluribus perfecutionibus, & tormen.

s

M ftl C

tis fuit agitatus,

Vitis,(i profulcimento ulmum habet , plures fru&us

M

Vitsd

progenerat: S, Vito S. Modeftus Martyr pro fulcimento fuit. Vitisfin-

!

Veltcery

gulari curá indiget,

fi optátos ab ea. exípe&tas fru&us; oportet enim

Atene

eam plantare, alligare, paíticare,defrondere, putare &c. — Sic $. Viti

*

lzi

pueri & Martyris gloriofiifimi (ingularem curam habuit cumpti

mis S.

Ti

Angelus Cuffos ejus, & S. Modeftus.cjus Moderator, quorum du&u &

1 Hfatno ,

hortatu ad tantum fanüitatis apicem pervenit; quod anfam hodie

Vpttr npà

przbet, plurade bona Educatione hujus fan&i(Timni adolcfc&ntis ,&de

j

l eüm;

ejus gloriofo pro Chrifto agone differendi,

UR

mentuum s & ve[pereme ceffet z;uAnüf

llj h

Ecccl 1146.

i, Re&té Ecclefiaftes ; A4an feimina fe

*

TA n

ET

Olympio

tt4, quod Olympio fic exponit, quafi dicat : À princi

pio vitz itude vit-

I)

N

m,& ab incunte pueritia opcrare virtutem;ne«

&ic. À Cors, tutibus usque.ad ejus fine

RATM

!

hic,

quedixeris: Nuncadole

(centior cum fim,fruar deliciis , quas habetvi-

Aibat f

ta;poíftea veró,cum ad fene&utem pervenero,ad poenitentiam me cor

latur i

vertam: nequaquam enim nófti, quid tibi eventurum fit , aut quando

T

Q ptim

Vi

Wdiy

gdcrit finisvitz, Ergo maue femina. (eunen, tuut,

Samucl

De $. Fito Martyré,

135

l

l

lh

h

"

olitriy

- Samueladhuc puet o&o annorum dignus eft habitus, cui Deus ap-

ln d

Q

i

1:

:

f

pareret,cumque eligeret ad arguendum Heli Pontificem,& judicem to-

1 4 Vi

[

tius l(raél: Puerautem Samuel sniniffrabat Domino coram Heli & vocavit Do- y. eg, 5!

r eham o

ï[

winas Samuel , qui ve[pondens. ait 5 ecee. ego.

I

i feipmi

David adhuc puerà Deo ob egregios moresin Regem Ifraél, poft-

um a

habitis aliis cjus fratribus , fele&us éft « Ztdbuc reliquus eft parvulus 1 fuge s 4 Fug, 16;

ypretum ii

unge cum 5 ipfe eft. enim crc,

L

f'iis od

. - Daaniel adoleícentulus

duodecim anporum ob vitx fan&itatcm

Spiritu S. repletus cfl,in qua ztate mira excellebat fapientia; unde fe-

t Cnemiti

vifmidduz

nesillos calumniatores,& alienz pulchritudinis appetitores manifefta-

Da

vit, & confudit: Sucitavit Dominus Spiritum San&um pueri Gc.

I5;

y dit, t

4j

eal fneti

Tobias à patre reli&tus orphanus, & ab avia Debbora,matre patris

ejus, probe &pié educatus.(ingularia à primis vitz annis dedit,& reliquit

Tob. 1,8.

viftquit

letifatcri

fan&itatis fpecimina, unde de eo Scriptura : H«c & féilia fecundum legerm

Dei puerulus obfervabat. ,

:

rifiaquac

x Vg

.. Jofeph filius Jacob Patriarchze, quare impollutatm ctiam inter gen-

indemdel

tes pravas confervarit in /Fgypto innocentiam, caufa primariatuit bo-

naillius educatio ; unde de eo Sacertextus recenfet, quód puer fede-

cim annorum pafcens cum fratribus fuis

r p

gregem , accu[averit fratres fuos G en.37, 9.

Boren f

apud patrem crimine pe[fimo cc,

Sic nimiram fubintrat hic Barradius, ex eadem cera, cüm mollis B4rrad, D.

ämmum jamü

f p

eít, juxta diverfos digitorum du&tus , vel Angelus effingitur, vel Dz- *. Epiph. f»

mon ; Itaexeadem natura , dum molliseít ztas, vel Angelo

(imilis ^. Ex vit«

t vt

$. Viti 4di-

onibon

puer, vel Cacodzmoni efformatur.

5. $, Vitus,de quo hodie canit Ecclefia, admodim puer, à Moderato- ver[. (crie

pc. p

ertof

l

]

!

tefuo, vclut ceramollis in Angelum efformatus eít, dignus,cui Angeli P!4.

fzpiüs a(Tifterent, & in tot fidei perfecutionibus opemferrenr.. Erat hic

k opomf l

U

g n

natusMazarz inSicilia illuftribus ac przedivitibus parentibus.fed idolo-

latris, Imperii Romaniclavum tunc tenente Diocletiano immaniffi-

w r

nut

mo Tyranno , ubicrudeli(fima in Chriftianos fzviebat perfecutio , &

J quo

4

quia puer erat docilis ac ingenuus, illi adjun&us eft Moderator S. Mo-

lod i

o ent

deftus,qui eum in fideChriftiana,aliisque facris fcientiis clam inftruxit,

r d

unde & infciis parentibus, contemptis & ejectis idolis,facro Baptiftnatis

gl

fonte tin&us, & ablutus eft , dignus , qui jam tunc intam tenera atate

!vt

"i

multa patraret miracula ; hinc illuminabat cxcos,

fanabatzgrotos , &

jplO VIIZ

ab obfe(Tis, velut

:

quondamDavid puer, cithará orationis fux malignos

eiiciebat fpiritus.

(CIIS

quss

,

Miratur orbis Eleazari fenis conftantiam ; dum enim ab impio

yett

Tyranno primütn blanditiis; deinde minis & cruciatibus , juxtaipíum

jl

P

üm &

Poütis, addivinam legem violandam vcehementiüs urgeretur ; c

V

C

31

amici

134

Gonfideratio, XX, -

amici illi fuaderent, iniquá commiferatione moti, ut ad Regis manda-

vifimusDom

lfione & nect

tum fimularet tantüm, fe de facrificii carnibus manducaffe , contra o-

2, Mach.6; mnia hxc tela hac unicá cogitatione, & vocefe obarmavit, quod vitam.

n ür

yCimquo

25.

fempet honcftam , & legi divinz conformem à puero duxerit : 4f ille

cogitare capit «tatisy ac fenectutis [ua eminentiam dignam, & ingenite nobilitatis ca-

ieadorarett

tiunt, hinc n

nitieim, atque à puero optima conver[ationis aétus, & (zcundim [anctas & à Deo COh-

dita legis conflituta : refpondit cito, dicens : pramitti [evelle in infernum &c.. INotay

Amfumyqui ex

Aj amedo a

P

ero, & quid valeat bonaeducatio.

-S. Vitus , ubitanquam Chriflianus ad Valerianum Judicem Ro:

Aodetaoi £liam

tl dona, dC

manum,& Geatilem delatus cft, neque blanditiis, neque minis, neque

cruciatibus ab illo Tyranno ad facra Chrifti deferenda adduci potuit,&

auhnteracintre

wtem lzta oc

quia firmiter in hac Chriftianz fidci

profeffione perfeverabat, primo

Sriscce!c[tilucc&v

patri gentili traditus eft, uteum ad idolorum cultum reduceret, Sed

incaísüm omnia , hinc denovo judici (iftitur,qui eum catomis, hoc eft

tht arden

H

jum,

virgis majoris ignomipixirrogandz causá crudeliter czdi juífit , cujus

pradid

cogitatio & vox tunc erat cum S Eleazaro: Premitti fe malie i infernum,

toliqueaud

1

Wun fotütudin.

quàm fidem & legem Chrifti, quam femel veram agnoverat, derelin-

Gen. 59, 9. Quere: Quomodo; exclamabat cum caftiffimo Jofepho ; poffum boc malum

WONTUETUDE.

!*Ws &hmlhä

facere & peccare in Deum imeuim 1 Abfit, ab(ithoc à me, magis enim pramite

ti volo in infernum, quàm przvaricari legem Dei mei &c. &c.

l

CDanidet

Tob, $5 $. — 4. De Tobia juniorerefert Scriptura,

quomodo invenerit juvenem

umf

fplendidum, ftantem przcin&um , & quafi paratum ad ambulan

dUlüy

At D

qui fe

illiultro in itineris comitem , ac ducem in Ragesobtulit. Erat

ol D

autem hic egregius juvenis non alius,

quàm S, Raphaél Archangelus

ULLT

quihun

c clientem fuum per diverfa rerum difcrimina fanum, ac inco-

Tlttodo Vi

]jumem duxit, & reduxit, a devoratione ceti;

&àDzmonio liberavit ;

AU od

ac multa aliaexhibuitbeneficia. Hoc & S,Vitoaccidit; dum benignus

Ts lia

Deus Angelumilli fubmifit, qui eum € manibu

s Valeriani judicis, &

& Crefcentia ejus edu-

H ag ftt

|

proprii parentis lib

eravit,ataue cum $.Modefto,

Ulrts ho

catoribus, naucleri fun&

us officio, in navi é Sicilia inRegnumNeapo-

^

'fmdxt,quodo

1. Cor, 10; litanum trapsvexit. - Ecce. qua

m benignum Dominum habemus, qui

| Pïodw

A Infat

15.

ütp

non patittity nos tentari füpra id, quod po ffumus. fed faci;t etiagwþ cum teiz!ft:ione pfo-

0RSS Y

ventum. ut po[fimus fnftinere.

ubi coelum tribüs anhis,, & fex

u

3. Reg.17s

Eias tcmpore fummz fterilitatis,

i

6.

m:nfibus non pluerat. àcorvo quotidie bis pane & carne refc&us eit:

N

Wa

at

Corvi quoqte de/erebant ei paxem & carnes iant. frmiliter panemC cavnes ve[peri

b

bibebat de torreste, . S. Vitus.cum inillo Regno Neapolitapo juxta tiu-

iif ad 1

C

vium Siler fub opaca arbore federet expofitus.per plures dies abaquila

L: Wup

t

com comitibus fuis abunde cnutritus cít,qua illis quotidie panem &

Cs jc

m curaim

Ui

aiia. a.limcnta fubmin*iüraviþ Vide hic, & confidera, quale

mitisll-

Pote)

LN

tef

De $, Fito Martyre.

138

a

miti(fimusDominus erga fervos fuos gererefolcat,dum eos in pulla af-

1

Yaf

fli&ione & neceffitate deferit,

Proinde &tu , animi mi! jadta fuper Pf,

p

T.

Domintin curam tuam ,€ ipfc enutviet te? non dabit in eteynum fluctuationem jujle,

o duxati d

$. Càüm quondumNabuchodonoforRex auream erexiffet ftatuam,

QUE

ut in ea adoraretur, tres Pueri Sidrach;Mifach,& Abdenago libere id re-

nb D

cusárunt, hinc in fornacem ardentem mifli funt, fed mitit Dcus Ange-

fnimi

lum fuum;qui excusfit lammam ignis, eosque fervavit illzfos : Et am- Dan, 5,34-

bulabant in medio flamue, laudantes Deums & benedicentes Domino. S, Vitus,ut

l

n

l

um n

I

W

Diocletiani filiam à Dzmonio liberavit, magna illi ab Imperatore ob-

uemins,

"

1

lata funt dona, fiChritto reli&to ad adoranda idolafe verteret; fed quia

q

)

jl

D

j

conftanter ac intrepidé Chriíli idem przdicaverat, contrufus exinde in

)

carccrem lzta voceunius & veri Dei laudes decantabat , &inillistene-

everat

r

reditett, !

|

bris coeleíti luce & Angelorum confortio fruebatur, Immiffus poftea

[

catois d

infornacem ardentem .íeu in ingens vas plumbo liquato, refiná ac pice

iij

plenum , predi&torum trium Puerorum more divinos hymnos , píal-

d t

mos,Deic]ue laudes dicebat, ab omni flammaillafus. . Notahicintre-

goyent, i

pidam fortitudinem , picetatem & refignationem $. Viti & Sociorum,

, p

hinc merueruntà Domino, ut illaíiinigoe permanerent; Hofce imie

yris if

temur, &fimilia experiemur,

al &C

,

De Daniclerecenfent facrz Paginz,quomodo innocensin lacum

:

|

leonum miffus fuerit, ut à leonibus devoraretur vivus : TuncRex pracepit, Dan.6, 16.

wenetit

!

,j mb

€ adduxerunt Danielem, e miferunt eum inlacum leonum, — Sed quid accidit?

'w

Audiipfum Danielem loquentem :. Deus meus mifit Angelum [utm ; & eon-

v obl

"m

eufit ora leonum , Ó non nocuerunt imibi, quia coram eo juflitia inventa efl inme,

J

Pari modo S.Vito leo, cui juffu Czfaris dilaniandus erat objc&us,blan-

1

Quffls

yonioll

diebatur, & pedes lingebat. '"Tum San&usadolefcensad Imperatorem

converfus dicebat: O Diocletiane ! Beflia, feritate pofit4, obediunt Domino , €*

; um

]

enani I^

u

Iu eum mon coqnofcis , nec ei pares ?

d

Ne

Fulmen hocfuit in animo truculentis(imi Tyranni : Et quia infu-

d

cuui

pervidit,quód omnis populi multitudo ad tanta commoveretur patra

chgnum 1

!

ta prodigia, infaná excandeíceas irá lictoribus ac carnificibus przcepit,

n häib

a

7 d

utcorpora SS, Viti, Modefti, & Cre(centiz in cataíta (ternerent , & ita

T.

corum czderent membra, ut offa eorum penitüs divellerentur,in quo

fupplicio, ubiSan&iilliMartyres tam immaniter erant lacerati ut clifis

:

cun&is corporis membris in ipfa paterct vifcera afpc&us,victricemDei

Vs

d

1

/

!

!

n

]

:

manum laudantes, (uperato Tyranno, mundo, carne, Dzinonio, glo-

d

j

Ü

riofi ad xternam requiem tranfiérunt, Ite, ite nunc, animz felices, ite,

!

f

qll

:

viciftisfuperáítis omnes inimicos veftros,& nuncin aternum cum Deo

i

g

