RUSEN

E

mirum SS. Ttinitatis ,incarnationis,

& Te*

AIOS SS

T

dogmaticé multa aftru

at,ni

demptionis Chrifti mylt

erium , fidem Orthodoxam, futuri

judicit

"

luxuriz , invidizs

Mem d

üu

morem , fugam blasphemiz , fuperbiz , avaritiz,

Tak; j

doli , & adulationis, perfonarum acceptionis &c,

& ? contrario do-

eceífitate à

[HI, (fapt

;ccat 1 qaomnodo in fide teneamus conftagtiam ,;in ommi n

Of4«

De 55, Simene C ]uda Apoft,

299

orationem confugiamus , charitatem fc&temur &c, Ecce in þa'uci:*

etdnt

n bt t

multa , & in uno nucleo Homerum: Ho« fac , & vives,

10. Olim prudentisfimus Rex Salomon duas columnas fo

't"'tisfïii-

amin d

Verioloit

mas, ac longe pretiofisfimas, ex xre fufas, & auro purisfimo veftitas in

primo veitigio San&uarii conflituit, in quibus juxta Vilalpandum ex-

J dl

panfi fuerant 95. Milliones, cui uni nomen dedit Jacbim, & alteri Booz,

g

hoc el : Sapientia C fortitudo. — Audiamus textum ; Er flatuit duas columnas , Reg.v,

, fratsint

in porticu templi, cumque fLatu:ffez columnam dexteram , vocavit eam nomine ja-

4I,

ghim: fumiliter erexit. coluymnam [ecundam , & vocavit uomen ejus. Booz..

Ad

x um t

r

quid ittz columnz, quas 3alomon baptizavit nomine Jachim & Booz;

Istpo vt

Sapientia, & fortitudo ? Reíp. & dico: Vos,vos eftis, Ó gloriofisfimi

rimus du

Apottoli, Simon Chananze, & Juda Thadze, fratres venerandisfimi,

al

per iftas duas pretiofas adumbrati columnas 5 per fapientiam enim

:eleband

veftram, & fortitudinem , velut robuftisfimzx columnz erexiftis,

& fuftinuiftis Eccleüam Dei in tot remotisfimis ac barbaris natio-

pteas i

nibus.

jndum. ii

- Loquatur hic Euphrofymon, quem Apoüolf, tanquam Reveren- $, Ztonin,

dlacorti

dis(imi Épifcopi ordináruntin Diaconum, à pesfima quadam puella, & inChr. p.1,

st p

cujusdam Ducis filia diffamatum, quafi fibi vim intuliffet, & ex quotit. 6,14.

juzo ; Pa

filium quendamfufcepiffet ; que res Ncophytosin fide fumme afflixit.

ramqti

2

Sed quid $$ Apoftoli? Infanti ante paucas horas in lucem edito prz-

gnus cot

ceperunt ; Dic infantule in nomine Domini $Efu , fi Diaconus ifle boc pra[um-

Z

aita !

pf:? quid exfpe&tas ? Mox infans unius diel refpondit : Hic Diaconu

I*

& boti t

caftus o fantius , nec unquam carnem coinquinavit, Etcum urgerent paren-

n pqg"mþdï

]

tes, quisnam ille effet fornicator, ut eum morti traderent ? Refpon-

derunt Apoftoli: Nos innocentes abfolvere decet , wocentes prodere. non decet,

latgulcf""ffgj'

En! fummam illorum fapientiam , & perfcétam charitatem in proxi-

(

um ^"

I.Petr, 4,

mum : Charitas, ait $. Petrus , eperit multitudinem peccatorum.

du

. Sed & videamusillorum fortitudinem. Cüm templum illud ma-

8,

y, H

gnificentisfimumà fapientisfimo Rege Hierofolymis xdificaretur , vo-

ficàs qu

J

luitDeus, ut omnes lapides,quiad hanc fabricam erant applicandi,;priüs

tunce

u

dolarentur, & ad juftam menfuram quadratam perficerentur? Domus 3. teg. 6;

tdbit

! Wd

«utem. cim adificaretur , de lapidibus dolatis , atque perfettis edificata eft. — Per

T M

hanc domum Ecclefia Dei adumbrata fuit, xdificata fuper fundamen-

7.

j

talem & angularem lapidem Chriflum JEfum; per lapides autem do-

i

T

i

W

[IICSïqu

latos $5, Apoftoli intelliguntur, de quibus Ecclefia in Dedicationis

j

hymno antiquo : Twnfionibus preffuris expoliri lapides [uis coaptantur locis ,

(l

vt

j

zm-f"

if

Qer manus. artificis difhonuntur permanf[uri facris adificiis,

z4

u

ff ldïl

Tales lapides dolati & fc&i, atque pro fun

damento Ecclefie

|uf

i

Ü

Vr

poftti , erant & noftri $5, Apoft

oli Simon & Judas, Lapis quadratus,

,

"i

Gqua

p

i

"(.Pp 2

300

-fcäwarä:;a XLÀ,

f qha' vertitür, lnuaquam cadit, fed fempert ftat ere&us ; (ic omais

te delitu

fortana profpera, vel advería di&os $$. Apoftolos ftantes invenit s

iptr igaor

fiockego.

üum enim Angelus apparens illis optionem daret, an diutiüs defide-

voebris led

Tarent vivere , ut plurcs animas lucrarentur, an citó ad optatam mar-

qrcumieria

Marff. dif.tyrii coronám pervenire ? Refponderunt Apoftoli: Exoramdam efe

f , 1o, Divinam mi[ericordiam , ut C illos convertere , ( nos ad martyrii palmam per-

telcdi.eny

ducere diguetur.. Difce, quomodo in omnibus , prafertim in adveríitati-

ln n

h

bis, tc (an&isfimz Dei voluntati committas,

aiiora,adc

Romanum £. Julii ; 1s

rignistmo]

De lfaia Propheta refert Martyrologium

Sudea $. Ifaia Prophete, qui fub Manaffe Rege fetlus in duas. partes occubuit,

tsf

* Quod fané acerbisfimum tormeatum fuit io homine fcn

e 156, an-

tdjum,

Her.ii,norum, Etad hocalludit Gentium Doctor: segi fug. — Vel ut .

Confül:

37

Hieronymus legit ; Serrati fust , & quidem

(erra ligneá , ut crude«

humj a

thyatvis

lior effet paena, — Addit Ribadineira: Dam Simon lecaretur , & Ju:

ttttso"

das fuftibus percuffus fpiritum D'EO redderet , (ereoum & innube

caclum protinus nubibus fuiffe involutum , ex quibus fulgura & ful-

tb enen

mina , templa, idola cum Sacrificulis dejecerunt 5 quorum 55. cor-

DJVid?Egm

pora Xerxes Babyloniorum Rex ad fuam urbem tranftulit, & in co-

Mitavitey

]

rum honorem mirz magnitudinis templum zxdificavit; demum Ro*

tponfri,

mami translati funt, ubi in Vaticano à piis fidelibus illuc voti caufá

m pof

l;

confluentibus pié coluntur &c,

Quid nunc reftat

: nifi uti animitüs

qt mb

tandy

v»oþis gf;tulemur: Eja Apottoli , viciftis, &c.

dfetisiln

3:560::6

li miä:,äq

92269220:202 :0:0220:

Vf ü

; CONSIDERATIO XLL

lb Eggny

Ilj

d caeleftem, & xternam -

t R

A tet

De Defiderio a

Patriam,

fücthers:

Pro F"c&o -cmaium San&orum:

Mt wj

La

Vetig: t

Vod Sauf

Gaudete , &Y exultate , quoniam merces veslra copiofa

]

lidy

LR

h$; 1 2,

eft in pæli:. | Matt

I.

-

Oi

damv

Tits C

Tob.$,12..

üafe gandium mihi erit , i

iv tenebris fedeo? Dicebat quon

um t

fcpior Tobias ad Archang:

iwm Raphaélom , quafi dice-

H

ret: qua ratione quceám gau

dere, qui in hoc mundo omoí

"

u

W]ngpl

De Defiderio ad Calum,

- 30

hu i i

luce deítitutus vivo; & in tenebris miferam ac triítem vitam a20, ac in«

hants t

uper ignoro , an odio, vel amore dignus fim ? quale gaudiwm tuibi erit ? Eccl, 9, 1.

diutüdd

Hoc & cgo vobis dico, 6 Chriftiani ! quale gaudium nocbis erit, qui in.

L optttut

tenebris íedemus? Ambulamus in hoc mundo, quamdiu hoc mortale

Eunio j

circumferimus corpus , in tencbris & umbra mortis, extorres à patria

ii um

coclefti, expofiti millenis animz & corporis periculis, veqsgo babemus bic Hebr. 13,

n inacd

mallentem civitatem,fed futuram inquirimus , Ergo afpiremus cum Tobia ad

14«

altiora, ad coeleftia ad feimmpiterpa bona,ad qua xternüm fruendaà be-

yum £ ul

nignisfimo Numine famus crcati: O parria noffra, exclamat D. Augufti- 5, dug. in

t n t

DUs , patria fecura , Alonge te videmu , ab boc mari te [alutamus ,ab bacvalle Ad Pf. 121.

dub

te [nfbiramus , Ó nitimur lacrymis . i qvo medo d te perveniamus.

fu. Wt

Coníulamus hac in re Davidem , l(raélitarum regem potentisfi-

2 It

mum juxta acfanctisfimum, qui in hac mortali vita nullaretemporali,

'ccarstur,&;f

quantumvis pretiofá, potuit exfaturari. Accepit illum Dcus de poft

mum & i

M

foetantes oves, deditque ci gratiam, ut Goliam immanem illum gigan-

|

j

- falgur

tem fterneret;atque ficimmenfamábi gioriam pararet, Quid ad hoc

votuti 3

David ? Egover? esenus, & pauper fum, Crcatus eft exinde Dux militum,

I&Uhtr &IE

& ditavit eum Rex Saul divitiismultis, cui & propriam filiam Michol

t; d

defponfavit. Quid iterum David ? Ego vero egeuns, & pauper fuen.

Eligitur Pf. 69,6,

tandem poflinterfe&tum Saulem in Regem Juda & Ifrael

cumulavite

llac v52

T. Reg.

Yi ut

que eum Deüsgloriá & honore, ac plané immenfis opibus,

ut profolo rg,5,

«dificando templo Safomoni filio relinquerct auri talezta centum tnillit, V. p ay,

255

atgenti enille millia talentorum ; hoc eft, provt Cornelius computum facit :

I4.

Bis mille, C quadringentos milliones aureorum. Et quid hicrur(us David? Eco

o

veró egents, & pauper [um ; hinc & moribundus ad Salomonem filium di-

Xit: Ecceego iu paupertate mea praparaviimpen[as domás Domini, auvi talenta cett

L.

|

Tum millia,Ó" avgenti nille vuillia talentorum. O Íplendida paupertas! Et quare,

obfecro,Rex talis actantus nullis divitiis , nullis deliciis , nullishonori-

gtenmut

bus, nec ullaretemporaliin hocmundo potuit fatiari ? Audiipfumlo-

quentem: Tunc fatisber, ciu apparuerit gloriatuss & rurfus in alio loco:$f.16,1.

Unam petii à Domino, bane vequiwam , utinbabitem in domo Domini omnibus diebus Pf. 563 44

Vite mee: Ut videam voluptetem Domini, &'c, O beatisfimum regnum! ad.

"

quod San&i & Elce&i omnes tot fafpirárunt votis: Elioli, fubintrat hic

wgfl "

Mcellifluus , coucupifcamts in atria Domini, ipfa efl Batrianoflra. / Crebrà fufpire-

wus illuc: Adoremus (altem, C* à leng? falutemus eam. — Ex de hocdefiderio ad

ceclcftem patriam plura hodie occutrunt tra&anda: Gaudete, ait Ve- Mattb. G,

ritas Chriftas, v exultare, quosiam merces ve[flra copio[a eft iv cotis,

Erige ani

12.

m

mum tuum, ó Le&or! vcl Auditor !-

if

(

?. Heu nos miferos! Imitamur (trenué Jonam Prophetam , fuper

]

T

"14

cujuscaputin xita atdentis folis aícendit virefcens hedera : Er 1oratus eff fona 4, 6,

( mlm

(Pp)53

045

302

*-Canjderatia XLI,

' Sonas fuper hedera letitiá magná. Et quid pauló poft accidit? Paravit Dew

qomuiah

vermem afcen(u diluculi in craflinum : &* percu[fit bedevam, & exaruit. En! genui-

. mgnum ili

numtypum mundanarum deliciarum. Et quid eft omnis hujus mundi

ingütis

voluptas,quàm fimilis hedera? Lztantur divites lxtitià magná fub um-

(lvobtinen

brahederz fuz.divitiarum;pecuniarum,przdiorum&c,Latantur volu-

p Qu

. ptuofi,gulofi & ebriofi füb umbra fuarum deliciarum & menfarum.Lz-

Áj um

tantur ambitiofi;arrogantes,fuperbi fub umbra honorum,vanx gloriz,

hutitido,

Prov. 14; &refpe&uum humanorum &c. Et quid tandern? Extrema gaudii ludus 06«

2 D

13*

eupat; & in alio loco ; Omnis potentatus brevis vita, Surfum 1gitur corda,

«silioftoin

Ecl, Yo, Chriftiani ! Surfum corda; coclum fufpicite,& ibi regnantem confide-

- aiderepu

II.

rate,in cujusglorix pondere eft torrens voluptatis , & fluminis impetus la«

vt pn

Pf.4f, . tificat civitatem Dei. O! quàm dulce, quàm fuave, quàm fublime gloriz

lrgomod

ondus tunc erit nobis ipfe Deus! O ! beatisfime Moyíes! Nunquid

d Dd

Exod.33. de fa&o apud teimpletum illud cernis, & experiris : Offendam tibi omne

t bcatu

19,

bonum ? O ! beati Spiritus;& animz juftorum, an non merces veítra ef.

magpna nimis, magna nimis,magna nimis;quia ipfeDeus eft merces ve-

- tsf

um dnge

ftra? Abrabamum confulamus,ad quem olim Deus , quia fortiter fe

- VNütipfum,

esfit in fide , fpe, charitate , patientiá, obedientiá &c. hzc confolandi

- itliore

Gn.1 $, 1. caufà dixit: Noli timere Abrabam, ego protector tuus um , & merces tua magna

tiomne

- nimis. Quis ergo non afpiretad Deum , & ad cceleftem patriam, in qua

tantus charorum numerus nos exípectat? Si juxta mentem Boétii M.

Vilbtdi

, w Diy

Beatitudo eff. fLatus bonorum omnium. aggregatione pevfe&tus , fine admixtione ul-

Mtinng;:

lius mali, in quo omnes Ele&i cum plenisfima defiderii fatietate quie-

huj

Ícunt fecuré in zternum ; quare ergo lztamur cum Jona fuper hede-

^

fefcedis t

ram mox perituram? Surfum corda ,

o

filii hominum ; ad Deum & ad

Titigs vir

caelum afpirate,

Utadhue

3. Miror, quot

ies attentiore animo contemplor Jofephum illum

. vetetis Teftamenti, quód xquó feraper animo tot fuftinere actolerare

| W lf

LUTTPS

potuerit adver(a, Invidebanr illifratres omnes, quód à patre plüs ama.

returs hinc illi machinabantur necem , & interitum , in quem finem

lmmm

10 M n

Gen. 37, cum in Vetcrem quandam miferunt cifterpam Ecce fomniator venit Yt*

19,

aite , occidamu eum , cc,. In quibus tamen adverfitatibus Jo(ephus nune

N

. Wiieni

uam animo decidit.. Quomodo, dices , hoc posfibile fuit in juvebe

t lmm

$, Cyril, tam teneré educato? Rationem asignant S. Cyrilfas Jerofolymitan

US,

é

14.de &S, Chryfoftomus: ldeo Jofephum omnia adverfa tuliffe fortiter ;

Wütarie

erat. $.

man[uei? , quia infallibiliter confidebat in vifo (omnio fuo, quomodo

Cbryf.bom.tandem à Deo effet exaltandus, & Princeps Regni conftituendus: 9pe-

um Qp

; Gu

62,

rabat à Dco, ait Coraclius, femper meliorem (ortem, nec dubitans , 1€

hac vià per advería exaltatum iri, O Chriftiani! Si unicum fompium

f.ddi

N

"derit

: de temporali regao Jofephum POKCT?-! in omnibus;con

folari advcräta.

msï&Dc

^i

De Defiderio ad Crlum,

3

03

U

ut omnia heroico perferret animo 5 quantó magis nos excitare dc-b&t

ui lu

regaum illud ccelefte & zteraum , quod nobis promifit, & immenfo

hum

fanguinis fui pretio comparavit Chriftus Deus &Salvator nofter,ut pro

haprilbus

illo obtinendo, quidquid advcríi effe poteft,squo & hilari animo fera-

aol

ennn o

mus ? Quanto labore , ait S. Auguftinus, digna efl merces, qua non babet finem? $. Adaug. in

Ad tempus laboras ,in eteruum. non laborabis, Brevis eff moleflia tua , eterna evit Pf. 2.6.

ag

beatitudo. Ad modicum pateris, fine fine gaudebis, O immoenía gloria !

" gandiiluäæ«-

- 4. De Jacob Patriarcha receníet S, Ambrofius , quod in diuturno $. ZAmbr,

yrturcoti

exilio fuo inter tot curas & labores inter anguítias & perfecutiones fem /. 2. de-

intereuti

per fefe reputaverit beatum : 44u non beatus j acobetiam cim patriam velinque. jacob.

iiniiay

ret ? Imb plané beatus , qui dura exilii fufcepit , ut fratris mtitiqavet ivacundiam cc,

hublime i?

Ec quomodo: beatus inter tot coaílitutus calamitates ? An non ipfe

(es! N

dicit: Dienodctuque eflu urebar , & gelu , fugiebatque [ommus ab oculis meis ? EtGen, 31 ,

TT LA

tamen beatus? Ita, ita, fubjungit idem Sané&tus Ecclefie Do&or: Jacob — 40,

erces ltl

beatus fuit, quia viditícalam à terra ufquead coelum pertingentem, per

e(tmet

quam Angeti afcendebant, & deícendebant, in fupremitate autem fcalx

via ontt

!

vidit ipfum Dominum fcale innixum, quz vi(to illiomnem indulco-

gac od

rabat laborem ; quoties enim hujus recordabatur fcalz & gloriz ccele-

TT

ftis, omne illi onus, perfec&io , & calamitas per omnem vitx curfum

r

videbatur dulcis, grata & accepta : Merità itaque;pergit citatus S. Ambro-

yem od

fius, eum Divina ubique comitata efl gratia ,ut, * cum dormiret , beata vite munus

g d

acquireret: Videbat enim futurorum moy[leria , & Divina audiebat oracula , e«.

:

ia

Et nunquid ; anime mi, hzc confideratio fature aliquando glorix &

"n IUPCT Cï

mercedis te excitare debet ad magis amandum Deum, & ut illi pro o-

d Deum»*

mhibus viribus infervias? Qwid dabitur viro. dicebat quondam David,1. Reg, 15,

tum adhuc puer paftoritius , qui percafferit Pbilifl eum bunc ,& tulerit oppro- — 46.

brium de Ifrael? Et cum audiiffet: Virum ergo , qui percujferit eum , ditalit Rex -

t At tolff !

divitiis magnis, & filiam [(nam dabit ei C domum patris ejus faciet absque tributo im

arcpl

T

lfracl,mmox generofo accenfus fpiritu intra fe diccbat:; Quid moro:r? Ur-

d

f"

'fos & leones interfeci , & quare non etiam hunc Philiftzum ? Agedum,

a

fefume animum, aut vincendum , aut moriendum mihi erit in arena,

!

d

«ligna enim hacrmerces eft. Stabo igitur, & pugnabo, & fi mille oporte-

vl

]:/Wn

ret impendere & exponere vitas, digna hzc merces eft. Hoc fac & tu,

rü 1 ml[gi]üïa

anime mi ; excita te ipfum, fta fuprate ipfum, (i tentaris , contemneris,

if

u

infamaris, mortificaris, cruciaris, infirmaris cum Jacob, & Davide, cce-

lum cogita, ac mercedem plané infinitam, quam hodie promifit veri-

"m

egdus

tas: Gaudete , exultate , quoniam merces veftra copiofa efl in celis.

Matth. $,

]

s. Idumzus ille Propheta patientisfimus Job , licetunà die omnia

12.

i um

"

mmü

perdiderit bona & pradia, proles,& opes, oves,& boves, camclos & afi-

"i

cï&h

nos,& Dco permittente à Satana toto corporeà capite ufque ad talos

rlw

pesti-

304

Confideratio — XLL,

Áutm, contt

pesfimis ulceribus, morbisque fuerit pcrcu!fus in his tamen omnibus

y&c NI

miferiis ac calamitatibus ftabat fortiter, ut cautes Marpefia, inviGus]o-

' bi animus, unde de feipfo ait : Eriamft occiderit me, in ipfo []erabo, Et quid,

Soom

fiDicipula

35'0& I9, quxfo,fperabat Job? Aud

iamusipfum loquentem, Scio, quod Redemptor

15;

meus vivitc in novi[[lmo die de serva ve[urrcdurus fum ; & vuvfum circumdabor pel»

wlarifedin

tquadto, f

le mea , C in carnemea videbo Salvatorem meum , quem vifuvus fum . ego ipfe ,&

oculi titei confpe&uri [unt , & mon alius : Repofita bac eft fpes mea in [ju meo. Em

Qmodiore

tiahnclo

fpes & defiderium aternz vite & glorie obtinendx, beatisimo Job

cunétos indulcorabat moerorces , leniebat dolores , & decumanos miti-

qgieqoadh

abat cruciatus! & licét Dzmon in vexando & aflligendo illo, laxatis

Vetite, 00

fibi à Deo habenis, omnes fuas exercuerit vires, (pes tamen vitz zter-

itSDrga

nz & fummi boni adipifcendi Jobum conftanter con

:

.

at

olabatur ,.& a?.d,

incredibilem animabat patientiam,

Waf &

" Sed obfervandum hic eft, quod

Job dicaerylem--vifi:ras- /iba ?ngipf;,

Bieced

Ws tisin ul

€» oculi mei con[peuri fant, d nonalius, Et quarenon alius? Ergo, ó bea-

tis(ime Job, nullus alius, excepto te, videbit Deum Salvatorem. fuura

otthoment

wnou E

in xternailla felicitate & felicisima xternitate ? Hanc difficultatem ex-

plicat textus Fiebraicus,

qui loco ly alius legit von aliter 5 proinde fen-

ipumcelor

fus et; Quem vifurus fum ego ipfe, & oculi mei ( mentis non.corpo-

atum, f

ris ) confpc&uri funt , & non aliter quam per Cruces, tribulationes ,&

Md T.

li Daston;

adverfitates ; proinde finein mefurere Diabolum, pereat hoc corpus

$.Benav. mottale ; mihi fufficit in aternum poffe videre Deum Salvatorem

f d

CUS , &* ter beati ,multoties beati , qti beate

Wtb prien

ib.4, meum: Beati, ait Do&or Seraphi

Pbaretra. illa potitntur requie, quemadmodum. m

iferi , & ter mifert , & infinità äni/;rf » qui ä

&tt fulne

$.$0.p.. beatitudine illa fe ipfos abjiciunt,

Waf

I98,

6. Roboremus hanc ver

itatem per varios Sacra Scripturz conce-

D panr

JacobPatriarcha,cujusmentionem priüs fecimus,ubide noGte in«

UI Atl

ptus.

&xen, 41, t—æm,pcü:a,ufq*uead'aur

oram cum Angelo Dei colluctatus : Eccevir luda-

MTM

a i

batuy cum eou[que mane 5

finitá la&tá ingenti affe&u & defiderio bencdi-

^ Walfm.

"itttam D)

&ionem ab Angel

o flagitavit: Noz dimittam te , nifi benedixeris mibi, quam

benedictionem non duntax

atApgeluseiimpertiit.fcd& infupernomen

m

! commuatavit:

- Nequaquam Sacob appellabitur g*

cjus jacobin nomen Jfraü

771 /üif

men viim., fed lfratl, Et quare Angelu

sille, qui perfonam Deigesfit, no-

^ Frof

, quia d nomen Jaccb

|

l

i

mida

men Jacob in lfraél mutare voluit? Ratio eft

idem denotat, quàm certator ,& lucdtator 5 quia e

rgo Jacob egrcgié cum

RRM

ideo

OmmätOl

Angeloillo decertavit, & Ju&atus eft, quafi palxítritain palettra,

mnutatum eít nomen ejus in Jfre; quód idem cft, quàm videzs Deuts,

Collige prote, animemi,fenfum moralem : Si vis aliquando effe vc-

ltss

1

itatem in vifione illa beati-

zus Irael, & videns Deum p

er omnem atern

Yi itfte

[it

fca acfruitiva; nunc efto facob,

bellator & lu&tator fortis contra te i-

W

piui

ïl:p

À]

—R

30j

De Defiderie : a4 Cainum.

RTR

pfum, contra pravos habitus tuos, contra Dzmonem , mundum, car.

faiu)

nem &c. Nm & qui certat in agone, non coronabittr, nifi legitim certaverit. — 2.Tim.o, y

hh. od

San&am illam & cacleftem civitatemJerufalem dilectus ille Chri-

ii

fti Di(cipulusin exilio fuonon in forma rotunda, vel ovali, vel trian-

t

gulari,fed in quadro fundatam vidit : Givita; in quadro pofíta eft, Et quare 41poc, a1,

if i

1b quadro, feu in formna quadrangula ? Fortáífe, quia urbes quadratze

16,

TLOM

commodiores,pulchrieres.& períc&iores funt ? Refp, docti(Timus Are-

bcatim f

tas in hunc locum: Civitas quadraaguíaris guram Crucis reprzfentat,

ecumpntl

qui ergo ad hanc S, Civitatem, Jerufalem novam & cceleftem, difcupit

xdo tl at

venire, non aliam viam, quàm Crucis invenict: Circuire poffum ,Domine, $. Droga

men at

ait S. Droga, Epifcopus Hoftienfis , culum , & terram, & mare . C* aridam , de Sacram,

lubl

( nusquam teiuveniam , vifi tantim in Cruce.. Et quid deinde ? Sic oportuit Dom. paf-

gati Chiflum, ex itaintvare in gloriam [uam. O infinita! óimmenfa gloria! ffonis,

irit f

. Et hoc eít, quod pretiofi(fimus orbis Redemptor Chriftus Difci

pulis fuisin ultima caena , dum fupremum ad eos habebat (ermonem,

13? Eng,öfä-

vatorem

proteflamento reliquit: Erego difpono volis, ficut difpofuit mihi Pater meus Lu. 43,

£

vegninmn &c, — Etquomodo , dices , Pater ceeleftis diledtiffimo Pilio fuo

29,

ifficultat

", prontis

regnum caelorum difpofuit , an per honorcs, & mundi gaudia ? Mini-

mé gentium, fed per Crucem,labores & dolores &c, — lta & nos oporzet, 48 14,

ntis nontit

abulatitt

aitS. Przco Tarfenfis , per multas tribulationes intravein Regnum Dei, Priüs

4.1,

Calix Pasíionis nobis eft epotandus , antequam cum filiis Zebedai ad

at oc m

m Salrait

dextram vel finiftramin Regno DEI federe volumus, Granum ftru-

menti, priusquam panis fiat, & in menfa Domipi ponatur, multa priüs

4 þMi 1 thü

debet fuftinere & perpeti adverfa.

Non nitetferrum , nifi multo ufu.

I)

1

confricatum. Non fpirantatomata,nifi conterantur, . Ut linum te-

Aip ov

la, & lana pannus fiat, & centonesfubtilis papyrus, varié prius tribu-

gt

lantar; Zttende Chriftum , aàit S, Auguftinus, pati venit [ed C glorificaris fiC g, Aug, (oy,

] li yti

& nos , frcommortui fumus , . convivemus, fi f[uflinemus , C comregnabimts. do verbis

O! beatisfimum regnum, quod DEUS prapavavit. diligentibus fe , fubintrat pos,

(ideti d

hiciterum D. Auguflinus, fide non capitur, fpe. non attiugitur , charitate non e. Aue, lib,

u

g

comprebenditur, acquiri petefl, sflimari nonpoteft, — Ejfugit omnem /&mgæm, i. d. s.

jnfapa

yt

que omnem [en[um bumana mentis excedit illa gloria.

. Vitat, Dei,

T

jl

7. Pro hoc fortunatisfimo regno obtinendo generofi Machabaz

i

J

qp

l

nulla formidabant fupplicia,nullos quaptumvis decumanos horrebant

p

cruciatus,ignes, fartagines, equuleos nullos , fed propter fpem zternz

)uta

u

ia

i

vitx omniacontemncbant tyrannorum tormenpta; hinc intrepidé ad

71

Antiochum Regem idololatram dicebant ; 7» quidem, feelsfliffime , im pra- 4 Maach, »

j

Jentivita nos perdis;

"1

fed Rex mundi defunctos nos pro fuislegibus. in aterna vitaves — g

.

;1

yil

furtettione Jufcitabit , &c.

10

il

t

-

S.Paulus pro hoc ceeleíti Regno acqu

datus,

if'cncfee Antiochiz: lapi

Vi*[f

tj

j

q

1

R, D. Qinrlfeæ' Feft,-

306

Cepfideratio XLL,

virgisque czfus, & pené occifus, naufragia plura pertulit, in catceribus

lt C"f?äm

um decee

abundantiüs , in plagis fuptamodum , in mortibus fiequenter ; unde &

Y,Cor. 15* defeipfo dixit: Quotidie morior c*c. — In his tamea omnibus periculis,

nipniailla

irtit, pro

313

laboribus & curis pro Ecclefia DEI xdificanda fufceptis & exantlatis, fe

quto [tnt co

ipfum femperanimabat. Aem [unt condigna Paffioues hujus temporis ad fu-

ipilico inf

turam gloriam ,que revelabitur in nobis,. Imó &tribulationes fuas omnes

1. Cor.4. flocci & nihili zftimavit, fe ipfum confolans : Momeutan

ülenain cor

Audis hoc ?

eum boc ä',(gvg;

us d Chri

17.

&ternuni gloria pondus operatur in nobis,

(eldem

" Heroica illa Mater Machabxorum , cui

nomen Salome , quz fe-

lC

immati

f

Vi

ptem filiis (uis & Magi(tra fidei, & Dux ad Martyrium extitit , cujus fe-

ptemplicem triumphum quotannis fau&ta recolit Eccle(ia, ubi iam fex

Mentrecon

)üs:Pi'agqifaf

filios confpicata eft pro fide confumptos, ad filium natu minimum

convería, animo plus quàm mafículo eum Hebraico fermone.& patria.

thotef

tb k Joum

voce in tormentis adhortata eft, ut ceelum cogi:aret,coelum fufpiceret,.

& ibidem regnantem intueretur: Peto, nate, ut afpicias ad celum , &c. Hoc

d& unicum

x Mach,7,

än» 9086 IT

& ego Vobis dico, animz Chriftianz, animz detolatz , animzaffli&z ;

7.8.

Peto, ut a[piciatis ad celum, 1 tentatio vos invadit, (i advería funt toleran-

ikgloiofatr

Hlrent; )

da ,íi injuriz coquendz ,fi ingruitomnemalum, fi3pía mors & immi-

Af hoc í

nens judicium ; Peto, ut afpiciatis ad celum ; non enim vobis vita eripitur,

Itie du

fed mutatur in mclius, dignum enim his omnibus etiam colle&tive

üleinloi

fumptis miferiis ac cruciatibus, quos unquam pertulerunt SS, Marty-

tes, dignum eít coclum.

ii melodia

^Phitisqii

Et nunquid S, Stephano Proto - Martyri lapides torrentis dulces vi-

debantur, dum impavidus inter hoftes ftetit, & (axeum imbrem exce«

Wi (j

pit immobilis ?* Caufam asfignat Scriptura, quia immenfa illa coeleftis,

quam fpcrabat , gloria, omnesillos, quos patiebatur, indulcorabat do-

Oij d.

Mtilasta

lotes : Intendeus in celum vidit gloriam DEL, & TE[um [lantem à dextris DEHÓ

4&-7»55-

ait ? Ecce video celos epertos, &c. Eu ! patria noftca coelum eft,terra vero ex-

,mcl"Sïþþoü

À Wdtmsït

iliam & carcer. O Chriftianui! Ad altiora nati fumus; hic dura, hic for-

tia, Hic, fi oportet, etiam cruenta funt fuítinenda Martyria, tantum ut

?g&ü&&?ïg

tret aäi[ S.

8 Aug, ia Chrifto fruamur: Cum attenderis , ait 8, Auguitinus , quid fs accepturm , o«

muia tibi eruut vilia, que pateris, nec digna eftimabis , pro quibus illud accipias.

'F"iï?gua DT

Pf. 52.

ong Jo

Nam utique fratres pro aterma vequie labor ateruus fabeundas e[fet aternam felicie

tatem accepturus , aternas Palflones fuflinere deberet 5 [ed. fi aternum fuflineres la«

ATT

|

borem , quando vetires ad eternam felicitatem ?. Ita fit , t temporalis neceþriö]ït

tribulario tua . quA fiait4, Yenias ad felicitatem iufinitant,

QUO fXCdïuH

$. De pretiofisimo Redemotore nottro Chrifto ex

acris abundé

M

patet Paginis, quód in monte Olivario in tanturn imminentem exhor-

*)Nina, Y in

j

ruerit Pasf(ionem , Crucem ac mortem, ut pavor ille ex omnibus ejus

i

Wondar

Ms 04*

L

E16,5.3343. mxc/:mbïis fan guinvvcum cx;-ü:c;rfcri,; fadorem ; £t fa&ui ig agoniaprolixi

B

du

"

7

De Dæ/ïd:riä 4d Celum,

307

It t

bats €& fääm eþ-fudar-ejw ficut gutta fanguïm's decurventis in terram. Appatuit

TUetht

autem de coelo Angelus confortans eum, Et quomodo.dices, Chriflum

inagoniailla confortavit*An fortaífe pretiofi ne&aris poculum maefto

Dibu p

asl

prabuit , prout Scriptura jubet: Dare ficeram maventibus , & vinum his , qui Proy,3 1,6.

amaro (unt corde ? ÀAn aquas confortativas, vel pretioía unguenta de nar-

At rl

ynes fttn n

do piítico infirmz hurnanitati adhibuit , prout pauló ante Maria Mag-

dalenain convivio? Nihilhorum fecit ceeleftis ille Nuntiusac Lega-

Mngim lol

tus , fed Chrifto patienti; & in agoniatuncconílituto immenfam illàm

ceeleftem gloriam, mercedem ac retributionem xternam, quam con-

Sdom r

Leztiti i

fummatà l'af(fione facrati(fima humanitas ejus, & omnes predeítina-

ti effentrecepturi,efficaciter propoftit; unde fequitur,quod fubdit Pau-

leíia t

:

! nato mont

lus : Prepofito fibi gaudio fuflinuit Crucem confuftone contenipta,

Hebr.12,2,

Et hoceft, quod Dominus

J

!ES

US dile&is fuis Apoítolis Petro, Ja-

fermonehe

lum

cobo, & Joanni, dumin monte Thaborzo coram illis transfiguratus

cít, & unicum duntaxat radium coeleflis & divinz gloriz fuz illis often-

d

dit, qua(i fub obedientiz pracepto mandavit ,ne ullum verbulum de

at

hac gloriofa transfiguratione anteChrifti Refurre&ionem mundo ma-

erfa um

pifeltarent: JNemini dixeritis vifionem , donec Filius bominis à mortuis refurgat.

famontt

Et quare hoc figillum ori eorum Chriftus impreffit ?

Matth, 17,

obisiue

. Simile quid. accidit líaiz Prophetz, cüm enim aliquando DEUM — 9.

: etiam

vidiffet infolio Majieltatis fuz fedentem,& Angelos mirabili, ac fuavif-

erun

fimà melodià Trifagion cantantes, mox ad eum miffus eft unus de Se-

raphipis,qui calculo ignito cjus os & labia figillavit : Volavit ad me unus de

If 4 6; ;60

ottcali d

Serapbim , C in manu ejus calculus, quem forcipe tulerat. de Altari, C tetigit os me-

Irt ]mbffm (-:

un. Etquare Augclus os hujus Prophetz pretiofo calculo, quafifigil-

tena il

lomunivit, dum vix quendam divipz glorizradium confpicatus eft ?

jdalora

Inter aliasrationes etiam hanc affignant SS. Patres, & Interpretes , ideo

ggmiäextïisü;

ori ejusappofitum cffe figillum, nc loaueretur de hac gloria coelefti,cu-

ncü,tcmefU;

jus fpeciem, feu umbraim tantüm per tranfenpam viderat ; unde inter-

; hia

rogatus Propheta de hoc myfterio, refpondit : Secretum meum mibi : quafi /4,24, 16,

ia

diceret, ait S, Hieronymus : Non poffum cuncta narrare, qux vidi, hze-

j m

n

retlingua mea faucibns meisimpoffibile enim eft,de hac immenfa glo-

j

riadigne loqui, excedit ompium vires &c,. Hic adimpleturillud Davi-

; qui

j

T

T

Jli

dis 1 Ego dixiin exce[fu meoz Omnis bomo mendax, Obferva inexceffa meo, feu Pf 1154

j

iums:

in exftafi mea , quàin coelum aliquando in animo meo raptusfui , in

j

" w

quo exceffu mirabilia & arcana vidi, proinde judico, & exclamo coram

univerío orbe terrarum: Ornis bomo mendax . quia quiequid de cffentia

divina, & infinira ejus gloria dicit minüs dicit: IVon licet bomini loqui,dice- ^. Cor, 14;

Ü C!r

i

bat quondam S. Paulus, quz ac quanta prepataverit Dominus gaudia

2,

X

u äu"

loqui, quia hic omnis bomo mendax.

u

rl

diligcmiþus fc;imó non poterit

(

quis

ii

,',? /ZOW

)7--

308

as Coæþ'äeraz-ia XLL

itonà gl

uibus ha&enus enarratis rationem capies , quare Dominus di&tis fuis

Difcipulis Petro, Jacobo & Joanni prohibuerit, ne detransfigurattone

um ayri

um vidt

in monte Thabor fa&á, anterefurrcétionem fuam aliquid propalarent:

|. . S.Hilat, bic Nemini dixeritis vifionem,&c, Refp. S. Hilarius, quod memorati Apofto-

il Dilcip

limur Ej

in Mattb.. Jitunc temporis iptervallo,quia nondum à Spiritu S, fuerant iliuftrati,

uabenti

omnino fuiffent inepti & incapaces.ut vcl minimam partem tantz glo-

uw, Tun

rie potuiffentexplicare, proindeillis altum filentium indixit; 6 enim

Petrus, ubitantüm ftillam hujus caeleftis gloriz delibavit, mox prz in-

g. Tu

unc lod

folito gaudio abforptus & admirabundus exlamavit: Domine , bonum ef

bícnos efe,&c. Quid dixiffet, & de ipfo pleni(fimo voluptatis havfiffet

1lo:3rid]

buititipe

$.Aug. in

Occano? Subintrat hic S, Auguítinus: Vix flillem dulcedinis, ait;lle guflavit,

TitÁutarad

& omnem aliam faftidivit dulcedinents quid putas, dixiffet.Ji magnam illam anuititudis

e ^ gt 9

TT

jblil. clI 2 20

nem dulcedinis divinitatis guft4fet, quam ab[condidit Deus timenutibus fe ?

9. DeRegina Sabarecenfent Sacrz Paginz,quód;c

üm ingre

ffa Eijiüet/

wporlin

wtetiam]

Jerufalem,& vidiffet fapientiffimumRcgem Salomonem in íua gloria,

& circumftantes Principes, ac lluftres, divitias, potentiam,Regiam do-

tiot f

!t Quise

mum, pulcherrimum ordinem, & ornatum affiftentiumMiniitrorum

P d

f

3. Reg. 10,non ampliüs prz ftaporein ea remanferit Spiritus: Nom babebat ultra Spi»

d*

ritum,&c. Hincinilla memorabilia prorupit verba: Aos credebam nar-

Mimam x

rantibus mibi, donec ipfa veni,& vidi oculis meis, C* probavi , quód media pars mihi

(cexilio:

du i

nuntiata mon fuerit : Major eff. fapientia & opera. tua, quam vumor quem, audivi,

Beati t , C beati fervi tti.qui [lant coram te (emper. — Sitanta fuit gloria Salo-

flv ag

monis terreftris & mortalis, quid eritiilius ccele(bs & immortalis, qui

dis inite

$. T5.V üL.f.

luseft quàm Salomon ? 5i admirata eft; commentatur in hunc locum

:

. Thomas Villanovanus, mortalis mortalent, quid putas , faciet anima, quaex

Eekr

de 5, Mich

" captivitate Babylonis fubiró in cele[fis Jerufalem opulentiam rapitur ? Non Princips

'

cujiudam terreni, fod omnipotentis DEI domum , potentiam,

?

/

'nz:ing/?evium,, pulrb itu-

dinem. gloriam intuitura.

DCJ

UbiSalomon anno atatis fux vigefimo à SadocSacerdote f(ümmo,

& Nathane Propheta in R-gem pacificum líraelis in monte Gihon erat

Eph. 1 14, inun&us ( qui monsGihon montiCalvariz vicinus cft,in quo Chriftus,

pax noftra, regnavità ligno ) univerfus populus, cüm novum Regem ia

3. Reg. 1,fuo diademate & preuofi(imo ornatu confpicatus eft, in infolitum

.Smäa j

Hl«

39.

prorepit gaudium: £t dixitomnis populus : Vivat Rex Salomon, Et afcendit u

verfa multitudo poft eum,& populus canentium tibiis, & letantium gatidio magno, &

infonuit terra À clamore cortm, Anima Chriftiana , (i tantá quondam latiítia

populus illcHebraicus fuit perfufus,ut ipfa terra prztanto refonaretju-

Eä

af

bilo ; quale,obfecro.erit gaudium beatarum mentium,& Ele&orum in

ot

ccelefti illo & pacauíDinc Regno, quando Regem Regum,& pacificum

mabili

A

illum Sa!ox»ngnem olim cruentis redimitum fpinis, nunc inzfti

. COrO-«

V

z

