ttum przpof

quam recepit, fed (emper pacificus fuit, [emper. quietus Ó mitis , && Chrifli humilitati

Agmin

conformatus , hic ett lapis ele&us pro conftruendo altari Deo ; cateris,

tiderisque

$. Aug. fubintrat S, Auguítinus, fores cceli clau(z funt ; qui enim non dimit-

m tellituen

ferm.125,tunt, ad Deum non ingredientur, nec à Deo illis bona venient ; & quo.

Jhrum iofelie

de Temp. modo bomo,ait Siracides, bomini refervans iram,à Domino quarat medelamtSi

- Jatu probavi

Eccl.28,3.Yultis ergo invenire Patrem in caelis: Diligite inimicos veffros , ut fitis fili

- TMititke &t

Mattb. , Patris veflri ; fupra quod iterum di&us Anti(tes Hipponen(üs: Invenient

tMitio, gt x

4

Patrem in celis , qui imitati [unt eum im terris ; i veró imitari pon vis, exbaredi-

! percle

tari difponis. David, quia Sauli infenfi(Timo inimico fuo in fpelunca de-

- Mntor Otbis

rehenfo pepercit, & przcifá folum orá chlamydis libere dimi(it,meruit

Monermedius

x.Reg.q,ä

oc vaticinium ab ipfo hofte audire : Nusc fcio. quid certifJimà regnaturm

[

LO

^I,

físs & babiturus in manu tua r

;

num Ifrael.

Anima Chriftiana! (i vis cum

— ts À

Deo,

& Redemptore tuo C

rifto JE(uin coelefti gloria zternüm gau-

- ii g

ere, & regnare, en fignum aternz tuz przdeítipnationis certis(imum!

Dimitte ; hoc enim exemplar tibi in Calvario monte monftratum c(t;

LOT

Pater , dimitte illis &c,

VLOITTIM

| An t /

u

|

AU

N Aïmmi;

CONSIDERATIO X,

: &ucümmm(

De fccundo Ver

bo Chrilti in Cruce pen-

] "ottioe

dentis,

(Ute t

Til f

j

Hodie mecum eris in Paradifo, Luc. 2 3 4*3.

W t

P

A

"*Ww&v

Af irabilia funt operatua,

Domine, & judicia tua abyffu

sm l-.l!ïfïo

Mi

4 quod luculenter fatis patet ex vocatione duorum illorum

Ul

latronum, quiunà cum Chrifto infami Crucis ligno erant

Vl

affixi ; qui in via priüs pares, in exitu difpares, in vita ambo

P'ufts

0

fceleratiffimi; fed nuncin mortis articulo unus cvadit Sanctus, altet

Bf

m

perfeverat iniquus; unus conver(us, alter perveríus ; unus /Fthiops

m

! [ubmdi

mutat pellem fuam, & fuper nivem in fanguinc Agai dealbatur; altet

«)

nec pellem ,nec vitam mutat, fed in fuo remanet caeno & peccato-

Df

t

N

rum turpirudjine, Verbo : unus falvatur, alter damnatur. O felix &

U Qüidem

sfti

Mattb.24,infelix mortalium conditio ! Hi:c verificatum fuit illud vcritatis(; Tunt

QU

ït!n, & l

duo erunt in «gro: unus affumetur , CF unus relinquetur.

f

ttp

mllum h

ulcherrimam de hac yeritate nobis exbibent figuram Sacrz Paä

&

De Ferbo.Chi iffi in Cruce. fecunde.

77

il df

me: Condemnantar die uná à Pharaone F

gyptiorum Rege ad fquali-

0 Din ttol i

T

dum ,& infasftam catcerem duo Aulz tegix: Minifítri , primus pincer-

narum prepofitus, alter piftoram Magifter, eó quód peccaverant in

ii nf

Regem,in medioillorum fedebat vin&tus innocentísfimus lofeph, vi-

altari Deoj m

tz (celerisque purus , hic pincernarum przpofito felicem prdixit exi-

qui enim ton

tum, re(tituendumquein priftinam Regisgratiam, Magiftro autem pi-

Vona vetit d

ftorum infelicem, & extremo capitis damnandum fupplicio, Rem

tino u dl

exitus probavit, dum in utroque pauló poft oraculum adimpletum:

nior fs u

ReflituitQue alterum . in locum [uum . ut porrigeret ei poctlum ; alterum fufbendit Gen, 4a,

Tipponeny; n

in patibulo , ut conjecloris veritas probaretur.

2t.

Miri v Vi d

En! perelegantem typum tuncimpletum,quando innocentisfimus

cofuo nf

Salvator Orbis. perJofeph pr:figuratus, in monte Calvario inter duos

libere dima:

latrones rnedius cruci affixus efft. ubi uni vitam promifitaterpam : Ho- Lse, 1$,

d at

die mecum eris in paradifo, alterum zterno adjudicatum fupplicio reliquit ;

43.

"hriftianz! t

unde recte S, Auguttinus: Ipfa Crux, inquit, ff attendas , tribtinal fuit , in me- $.Aug, tr,

loria gt

dio enim judice conflituto, unus latro , qui credidit, liberatus s alter , qui infultavit, 3 1. injoan,

nationis t

damnatss eff. Pluradehoc

ratiofo fecundo verbo: Amen dico tibi ; Ho Luc,33.45»

onte monftitl

die mecum eris in paradifo , a

i

folatium noftrum hodie audiemus.

2. Poítquam ArcaNoémica anno folari feréintegro perimmenfum

peua u

i

U

elagus ja&tata, nunc fubfidentibus paulatim diluvii undis, & ipía in

mmis Ármeniz montibus fubfidere coepit

;juftus Noé ad exploran-

01

dum

utrumaquarum flu&us penitus effent imm

inuti,nuntios duos pet

feneftramArcz dimifit;hoc eft

columbam & corvum,qui ipfi referrent,

Y n

an omnino ceffáffentaquz, Columba, cüm non inveniffet,

ubi requie-

*

(ceret pes ejus, quantocyüsreverfa eft in Arcam , portans ram

um olive vi. Gt

n.x,-t L.

ventibus foliis in ore fuo ,

quam Noé extentis brachiis ac manibus appre-

henfam, lxtabundus

YC 2

Mdj

excepit, & pe&ori fuo, tanquam felicis pacis nun-

tiam appresfit;

Corvus veró non ampliüs reverti voluitin Arcam:

Egrediebatur ,

G* non revertebatur.,

i

u

UL

d

.. Pulcherrima ad intentu

m noftrum eftfizura, Arca Noé Cruz eft,

) duof

u

AL

quz ab Ecclefi

Cri

,

per juftum N

ainhymno deS.Cruce appellatur: Zrca mundo naufrago ;

oémum expanfíis manibus ac brachiis columbz reditum

diip:

rt,If q

& gratisfimu

m cj

us adventum cexípe&antem, Chriftum, & huncCruci-

j u

fixum, (ubaudi,

brachia

j cvzd

& manus in ligno Crucis extendentem : pet

n

u

«olumbam exeuntem ez

Arca, & ad veíperam revertentem ad Domi-

?

ul

inum fuum, cum vircícen

te oliv

lrl

gül

f

z rámo,bonum latronem intellige, (c-

p t

:

tó quidem ,fed tamen ferio de

peccatis fuis dolentem , & animitus poe-

nitentem, & ideo àmitis(imo

"

generis humani Redemptore in gratiam

jit !

Jl

l)

fuíceptum ; Amen dico tipi:

Hodie mecur eris in paradifo; pev corvum niger- Lue,23:43«

m, & fuper putrida cadavera fedentem, latro-

't.ifnum in caeno hzrente

T

mSW!

(

23

nem

r

- Cm-/?a'emtia x.

nem alterum in fceleribus fuis defperantem agnofce, O quottalescor-

motionem,lap

vi etiamnum funt, qui de dicin diem fuam differunt converíionem;

wéeim, ubi

columbz vere gementcs,& dignos poenitentiz fru&tus facientes,o quàm

hr dimitte, $

gipdeiatin C

rarz ; fic nimirum per multum eras, eras tandem dilebitur etas.. Audiatur

Alcuintis L. hic Alcuinus : Forte , inquit , refpondes , eras , cras ,convertars à vox coryina!

ii patintium.

Tettia ratio,

devirtut, . coryus non vediit ad avcam, columba rediit 5 fi tune vis panitentiam agere, quando

€* vitils. — peccare non potes, quando peccata te dimiferunt,non tu illa ; (atis alienus es à fide,

liszclus, quet

'y

aio oltendit,

qui ad agendum peuitentiam tempus [enectutis exfpetias &rc.

^

L

*

1

3. Veniunt h

1

c mnihi in mentem duo1lli

baju

li, qu

TAE

Mp tutimes D

" mriipltiottium

magnitudinis de terraChanaan in vecteufque ad caítra Hraélin deferto

Aum.13. Arabiz tunc locata, portaverunt : Pergentesque u[que ad torrentem botti , ab-

udar, k eum

24-

i

tiphus Carthuí

feiderunt. palmitem cum uva [ua , quet portaverunt in vee duo viri, Exquo

á

aret, quam fertüilis fuerit 1lla terra benedi&a & promiffa,

Ms tolerure d

$. Aug..

S. Auguftinus per Uvam illam in ve&e pendentem , Chriftum in

r cauf

[erm.100. Cruce pendentem. fubaudit, per duos veró bajulos, duo teftamenta:

* ticdu trücuj

de temp- — Praeunt Judaei , inquit, fequantur. Chrifliani 5 bi [alutem [uam ante coufpetum

B adverfüs |

— fustm gerunt. $adai poft dor[um ; illi ob(equium praferunt Chriflo , bi contemptum. -

VOtetntip u

Poffunt etiam per duos iftos bajulos re&e fubaudiri duo latrones

ARtdiavib f

cum Chrifto Crucifixi ; unus divinum illum Cypri botrum ante fevi-

m contrain

Pf.33,9. dit, & intellexit, & de ejus dulcedine guftavit : Quoniam (uavis ff Domins

TROQO: B g uj

alter qui przcces(íit, necbotrum illum divinum attendit, nec dulcedinem

rtjtSum od

ejus guítavit. proinde meritó à Deo reje&tus periit , quia ipfe perire vo»

t ftieoe

]uit, dum obftinata ejus voluntas omnem oflfirmabat (aluti fuz viam,

hd Cns

Vide ex hoc, anime mi! quàm occulta fint Dei judicia. quz nunquam

d fuizdantem! |

offunt effe injufta ; cur uni Dcus darefolet gratiam efficacem , & non

Ab Cotdeme:

Ixod, 55 »alteri ? Refp. przdictus S. Antiftes Hipponenfis: Noli inveffigare, fi nonvit

M

9.

errAvE,

Mferebor , ait Deus ad Moyfen , eui voluero, C clemens evo, inquem

f s

mihi placuerit, 1nterim cape tibi hoc pro reflexione morali, fi divina

i maWw

te excitat gratia ad meliorem vitam, noli cordis tui valvas claudere

"m!&imerhtr

]ucenti foli, neque obicera divi

:

na 'gratiæ ponas,fortaffe non 'a—mpliü':

tll

je.3:8- redibit: spirat , si vuit.

du f]mw,B

]

4. Sed quz cauía. dices,

tam adïnirandæ converfionis in Di(mal:i-.

|

h g

At c

trone fuit?. Refp. Beatus Arnoldus Carnotenfis: Latro titulum, jEfw

Bul f

R

B. Arnold. Nazavenus Rex Jadaormmn, Àn Cruce fcriptum vidit, & corde perlcgit ; ideo

li?

Wto

E

de 7- verb. converíus à Chrifto audivit: Hodie mecum evis in paradifos non enim €l

W Mm&k

D,

aliud nomen fub coelo datum hominibus, in quo oporteat nos falvos

Bo C

W

N

448.4311. fieri, quàm hoc SS$ Nomen JE(us; quod dulcis(imum nomen conii-

erans hic latro in fe rediit, ferio ponituit , &.veniam impetravit,

Secunda ratio hujus converfionis fuit, cüm latro ille vidiffet univet*

&»-Dc " Vl

m cofm.

falem quandam totius naturz convulfionem ,& elementoru

mgtlf)!

De Verbo Chrifli in Cruce fécundo,

79

I

M .

Áce, Qu

motionem,lapideum quoque cor illiuscommotum,& liquefa&tum eft,

erunt uv

prefertim , ubi Chriftum magná voce in Cruce clamantem audivit ;

(dus accnti

Pater, dimitte. Supra quod $. Vincentius Ferrerius: Videus latro , inquit, $. Viwc,

4Hitur u b

qui pendebat inJCruce à dextris. quód Chriflus ovavit pro Crucifixoribus.e confiderans Ferr. 1. FE

Wyerhts d o

Chrifli patientiam. babuit fidem. de Chriftoy & coniritionem de peccatis in corde,

Parafc.

at g

- Tettia ratio, quare latro ilie Chrifti meruerit amicitiam, fuit ingens

IT

illius zelus, quem in corrigendo focio , illiusque animam lucrari fata-

h

gendo oftendit, & adhibuit ; Aefpond

Autem alter , incvepando eum , dicens :Lue.5.3,40,

, quibutuni

Neque tu times Deum, quiin eadem damnatfione es?* En, quomodo timor Do-

alb

mini ipfi ipitium fuenit fapientiz, unde mox & collegz (ui falutem cce-

i ial

pit zelari, & eum ob blasphemam linguam corrigere; fupra quod Lu-

u duo vt

dolphus Carthufianus; £ff documentum in latrone dextro , quód injurias Dei Lud.Carty.

; & promii

mulletenus tolerare debemus , fed. veprebendere , ficut. fecit latro ifte.

P.'-'-.--—C.4639

dentem C

Quarta cauía fuit, quia Redemptoris innocentiam publice, & in

jlos diotdd

confpe&tu truculentiffimorum inimicorum defendit, ubi fremuerunt

gentes adverífus Dominum , & adveríüs Chriftum ejus , ubi Principes

n [pan n

Chrife hu

conveneruntin unum, ut]Efum perderentipfe folus munus defenforis

fibi vindicavit; fe ipfum ut reum accufando , & Chrifti íaummam inno-

ubaudiri d

ffl QHIC Ü

centiam contra iniquis(imos Judices & univerfam Synagogam flrenué

pribott

tuendo: Er nos quidem juffé, nam digna fatlis recipimus,hic wero nibil mali gelfit. Lue, 33 ,.

ianfuid

O egreeium fpe&aculum , cernere latronem quendam in ligno infami — 41.

endin dl

clavis fctreisaffixum , & toto corpore cruentatum , tanto ardore hono-

jt, u

rem Dei, & Crucifixi Redemptoris querentem,atque converfionem fo-

mabar nl

judici qui

cii fuizelantem! O quot funt, quosbonus hic latro aliquando confun-

det, & condemnabit, qui ob refpe&tus humanos honorcm Dei negli-

um at

gunt, neque defendunt , neque fraternam curant correftionem.

N

d

n

- Quintacaufataminfolitz extitit converfionis afflidtiffima, & dolo- $

Zveäm |

h 47 LWW

l

]

nt moläh.

j

tofiflimaVirgo Maria, quz (tans ad Crucis radices inter Filiutn patien- Fom, ; Jip.

tem, &inter latronem media;advocata & mediatrix inter utrumque fa. g.«

TU

&a eft, illique divinam gratiam, ac deli&torum veniam impetravit. Ita

1645.'8.

fonfca!*

S. Anfelmus, B. Petrus Damiani, Salmcron & plurimi alii ; cüm enim

gf BW

B. V. & Mater cum Puero JEfu, & S. Jofepho in /Fgyptum ab Herodis

yed

Í

gladio fugeret, Di(mas latro in itinere eos offendeos,quia divinum ali-

go t

u

quid in Puero JEfu obfervaverat, contra aliorum latronum incuríus

& cofdt

pcf P

cos defendit, quem latronem exinde poft triginta, & ampliusannos in

f

0*

] pm

j

monte Calvario agnovit, & ex motivo gratitudinis cfficaciter pro co

jo 0

gt

interccsfit , lumenque fidci , & Redemptoris fui notitiam , ac gratiam

Sümum drgfl

Obtinuit finalem : Hodie mecum eris in parAdifo.

ver

$. De David adhucPaftore referuntRegum anna

lcs,'q-uofhodo OVes

j

um eri-

[0 I

cura, accu[todiz 1uz concreditas ex faucibus leonum & urfor

& d

n[ W[

pucrit,

L

$o

Cenfderalie — X,

Dirum David

1 Reg. 17, Puerit, atque fervaveritincolumes : Veniebat leo vel urfus, r tollebat arietem

M mas &

24

de medio gregis, & per[cquebar eos, Cr percuticbam, eyuebautque de ore corum. ]1ta

Chriftus filius David in Cruce cripuit ex faucibus inferni, & oreleonis

Eiee lus n

qumóalomon

animam Difmzlatronis. En primum efte&tum facrati(fimaz ejus Paf-

Iuc.23, fionis! petiit ovis illa perdita unicum tantüm memaento : Donine, me-

Woptopter eb

43*

mento mei, ctim veneris in Regnum tuum, & mox obtinuit gratiofum refpon-

w ; fl od

amadhuc hodi

S.Ambrof.(utm ; Hodie mecum eris in paradifo. ' Subintrat híc S. Ambrofius , ecce, in-

d

inDf.118, quit, udericr eff gratia, quam precatio

À fluerus Rex formofz Efther fuz di-

|

Jomini, hoc ef

—

torts omnes,

Kflber.516, midium Regni fui przfentavit:

uid petis, ut detur tibi ? & pro qua ve poftu-

lass eiiami dimidiam pavtem Regni mei petieris , impetrabis. Quod & Herodes

tbrei, Kinfur

fecit , dum propter faltum filiz fuz Herodiadi pariter dimidiam Regni

ttise fru&tus f.

tumulti hod

AMarc, 6, fui partem pollicitus eft; Pete 4 me, quod vis , quia quidquid petieris , dabotiliy

2*.

licet dimidium Regni mei , quod tamen verbum neuter fervavit, PlüsChri-

titrcecum;

Abimus ? Ad

ftus Rex Regum, qui latroni poenitenti non aliquam Provinciam,aut

dimidiam quandam partem, fed totum Regnum (uum promifit & de-

Hs lb

dit: Hodie mecum eris in paradifo.

Et quis, obíecro, tali Domino non li«

s o Jucran.

benter inferviat? quis ipfum non amet?

talute procy

Mdttbo 95

Hzmorrhoiffa illa, qux duodecim annis fanguinis fluxum palfa

Ntefstalde db

i, memer

YO.

eft, retró & furtivé ad Chriltum acceffit, & terigir fimbriam veftimenti u

$, Amlr 1 fic quodammodoó fanitatem furata e(t: Dum j Ef , ait S. Ambrofius, 44

inLuc.c, filiam Principis $ynagoge tenderet, fuvtivo quodam tactu [anitatis remedium praliboe

Rs

$

I

vit. Ia & Difmas latro, inquit D. Chryfoftomus, faratus eff calefle Imperium

u

undere&é apud SS.Patres piifurismomen obtinuit. — Verum non fua

De Vr

bom, de

deo hanc furandi artem, ille quidem latro in mortis articulo adhucfal-

«vuce C

vatus eíl; fpera, ó peccator! fed unus eff, ne przfumas ; quia ex fenten-

tia S, Hieronymi ex centum millibus hominum , quorum mala vita

datrone.

fuit, indulgentiam in morte obtinebit vix unus,

Mulicr, R

6. De Élifzo Propheta recenfet Scriptura,qualiter ferrum fecuris it

aqua Jordanis mcrfum ad ligaum , quaíi ad fuum manubrium, prodi-

Tuisg,

&,6, giofe enatare fecerit: Pracídit erzo lignum , & mifít slluc , natavitque ferrum.

N

4 Rvg.

Per hunc Elifzum Chriftum fubaudi, per ligoum Crucem & per ttr-

d Q

Q Cs

rum de profundo aquarum attrattum Difmam bonum latronem. : 3tà

etiamnum benignus Dominus per fanctam Crucem plurimos pecca

Vi

a

torum ad fe attrahere affolet , ut veniant per Crucem ad lucem,

ad f&

Y

Salomon,cüm ad regium thronum in IHfrael effet evc&us,

ts

vocari ju(fit Abiathar , hominem morte digoum, & lzfa Majeflatis

W

hdj

LUH

j

reum ,quia cum ÁAdonia contra Salomonem confpiraverat, quem tà:

um

men Rex fapientiffimus non interfici voluit, fed vitam donavit, quià

N

lüfer

1 Slmo

David fidelis excitit, & cum eo multa incommoda & pericula pertulit:

h*ïm

Wt Àq

3. Reg, 2 Eguidem vir mortis e1;

^

dl

9-6.

,(ed bodie t won interficiam , quia porta[li Arcam Dw:':

Yf

i

J 'Glm

De Verbo Chrifli im Cruce. fecundo;

81

u ii

Dei coram David Paire nieo, * [u]finuiþi laborem ig omnibus , in quibus laboravit

UTTTM

Pater meus e.

Bfetol o

Ecce plus in purpureo Crucis throno (,ejuia Dominus regnayit [ignä )

cratifma

quam Salomon in aurco, & eburneo fuo folio, Meruit quidemDifmas

mehto: Dirus

latro propter enormia fua Ícelera mortem fempiternam : Equidem Vir

t atl

aortis es ; fed bodie te uon interficiam, (ed potiüs tibinovam dabo vitam ,

Aambrotts, u

dum adhuc bodie mecum eris ia paradifo ,. quia patienter portáfti Arcam

tmofe Bll

Domini,hoc eft, Crucem, &unà mecum, & partim etiam propter me

li

dolores omnes, quos ob meam defeníam innpocentiam tibi addiderunr

j Qu

Hebrzi , &infuperin animo veré contrito ,& humiliato dignos poeni-

tentiz. fru&tus fecifli , ideo dico tibi: Hodie mecum eris inparadifo. .O

:

m

*

ierdimidiun lt

uàm muiti hodie volunt effe cum Chrifto in paradifo, fed renuunt ef-

iil r

j

ehervari D

,

in Crucecumillo! Sinon compatimur, quomodo cem illo con- ,

Gregor,

am Provirat/

regnabimus? 44d magna pramia , ait S. Gregorius M. perveniri non pote[f,

7M. bom,

nifi per magnos labores. Sta hic, anime mi , & perpende, quos grandes la- 37, i

(mom prond

uli Domi

bores pro lucrando ccelo, pro honoreDei promovendo, & pro anima-

Evang.

rum falute procuranda perfeceris; Timeo, ah valde timeo,quin hac in

parte fis valde debilis, . Incipe hodie, & millies dic cum bono latrone:

nguiti Bmmg'i

Domine, memento mei !

niran i

iij mb

atv

CONSIDERATIO 4£XI.

a d

i, Veum

dianiclon!

De Verbo tertio Redemptoris noftri in

ymi; qii'

. Cruce patientis.-

a d

Muflierg eCc,e,Filiu: tuts -- Ccce ZMater tua, JO,. I 9, 26 ;

.

j

thW

T quis non miretur,quód imrmenfus Deus,

LL

qui omnia in [apienti4 Pf. 103,

fecit, & cun&ta fuaviter ad fuum finem difp

onit, cüm Unigeni-

2

e

tus ejus Filius pro ompium falutein Ara Crucis immolare-

ym Qu

tur, etiamtunc in tam cruento, ac luctuo(isfimo f(acrificio

— . fan&isGmam, & dolorofisfimam Matrem illius voluerit cffe

ccum"mos

F

g

prafentem: Stabat autem juxta Crucem jE/u Mater ejus* Et quid , obfecro

,300 '95 169

,

innocentisfimailla Virgo juxta infame & patibulariumlignum? Qui

d

d

du

|/

4

candidiffima illa columba inter nigerrimos corvos? Quid ovisinter o-

mpes mitis inter cruentos lupos ?

Spnon de

Ü

"T

Refp. Simon de Casfia,

pipit

g

humani per Adamum &E

author pius & antiquus , quia ruina generis C/Jia.l.15,

d 1

vam in infaufta illa arborefeientiz boni &

j

maliin paradifo quondam o

igi-

Ji

A.D, Ginher Feft,. ——

neferpen

$ Avernali-s machinata eít ;

C

tur

" ,0"0"

N

82

Confideratio Xl,

us )

:tur ad reparandum illud gravi:ümum'damüüfn in totum genus huma-

Ecdefia i& num transfufum fecundus & melior Adam, Filius Dei lignum notavit,

" waetmperintt

DO

Hymn. de/ damna ligni ut folveret,

EtquemadmodumEva pomum ex arboreilla pro-

$. Cruce:

hibita decerpendo,omnis noftrz ruinz

$

primum extitit inffrumentum:

übt outem

ita voluit Pater z

mb mi! 2

ternus, ut & Maria, fecunda & melior Eva, vere Mater

cuntlorum viventiumn propria períona ad arborem Crucis ftaret immo-

df hlocat

, quod Eva priüs deftruxerat ; unde canitEcclefia ;

m ut im

ta, & illud repararet

! Veum hx

Quod Ev4 triflis ab[lulit,

t veddis almo germine.. Javathic audire pusfimum

& illuminatisfimum

Do&orem Taulerum ita doloro(is(imam Ma-

tiprtriduum

T4ul. c, 11,

!Hf ima.

rem alloquentem: Sicur Eya, inquit,

ufuvpaus temere de avbore [cientia boni

ér mali, bomines in Adam perdidit , itatude arbore Crucis dolore

m inte fu[cepiffi ,

wsqoB.im

fatiatadue amaritudine , tna cu

m Filio t«o bominem redemi[Hi.

En ! quomodo

unfimiles mer

RemOS' 3 I,

Pater etiam Eilio fito. proprio non pepercit «

fed. pro nobis omnibus tradidit illumj

um folüm

L]

ita nec propriz ejus Matri pepercit,d

um i

Ham voluit pro aþlebis ficaf-

titim Virgo a

fligi juxta Crucem.

p usquea

& afli&isimam Matrem fuamycum Fi:

Hanc ergo facratis(imam,

ttt, i virgin

liüsDei n'unc morti proximus

Cruci adftantem adferváffet priusquam

lt peneavit

voluit dile&o fuo Di«

Patri fuo ccelefti Spiritum füuum commendaret,

Vrtiümo fp

fcipulo commendare & Matrem,

ac vicisfim in manus 4$5.

Mattis fuz

drtatindia

memoratum Difcipulum: Cim vidiffet ergo

jEfus Matrem , & Difiipulum

iet m

30. I 91 260

ebat, dicit Matri: Mulier, ecce Flius tuus! deinde dici

t Difcipt-

tritttum d

flantem, quem dilig

rientis ch2«

*

lo: Ecce Mater tua

! O fummam in nos Chriftiin Cruce mo

T

ifdonm j

X

titatem ! dum non Joanni foli, fe

d & nobis omnibus, ac fin

gulis dixit;

T d i

rbo , ait , Erct

Ecce Mater tu4! Supra quod egregié Lanfpergius : Is oc ve

H

.

Koantur autem.

Lanþerg.

er tua, baud modica nobis eff confolatio , fcienti

bas, non joanti

tantim, [ed &

Y'timus morti

D b0m1 4

8- det

*

de Maria Beatiffima à

Chrife

omhp

1

bus Chrifli Difiipulis , omnibusque filiis gratia

iC füerg,

di&dum: Ecce Matertud, — Plurade hac veritatein pracfe

nti cogüdcr'ationc

LOTODM h

dilucidabimus,

miw(fþe?fm DT

4. Ad Abraham quondam di&tum eftà De

o : Tolle Filitm ts

*

wzxg:«-

Wilm| .

Ge,12, 2

atquet

bieuin offeres in bolo-

" nitum, quem diligis.Jf(aac, &* vade in terram vifionis ,

.Mü" j lnqmï, "6.

cauf um (uper unum montium; q

uem monf[ivavero tibi.

P

Ubi Scriptura obter-

raham triduum integrum 1

mpenderit,

donec adilium

Lj 777

vat, quod Ab

biloco líaac

I 1

montem Mor

ia ( poftea Calvariz locum ) pervenerit , u

"Ms p

(aluteimmolatus eft: Die ««

1

tem tertio dt-

: Chriftus pro humani generis

lationem liaac

aL

vatis oculis, vidit loctsn procul, .. Ex quare vol

uit Deusimmo

a

UT

*

obedient

iz aQus

G&WQ-WV(!A

tanto tempore differri ? INanquid meliüs, & majoris

Deoin gra-

* I

fuiffet,i mox in paterna domo p

oftaccceptum mandatum.

r nomfn Sam

tisimum holocauftum à genitore

(uo fuiffet facrificatus 2

Refp. anti-

hi

Ilos dicsAbraham mire fuerit in anl^

T fl g

quisfimusOrigenes, quod pertresi

uj

mo cruciatus, ataue intercain coptinua fuerit agonia: P

er triduum, 10*

T

; .*

W

N d

WH

kinr;l

"

Qrig. bic, quit, «mbnlat AAbraham , ut pev totatm yim'cogz'mtionibm,di/cerpamr;

dNj

E a

"u

83

De rerbó Chrifi iu Cruce fertit,

Ouetum

Et Alcuir.us : Quatenis lougi- 4//5;5, bic,;

gente pracepto s illinc filii. affectu, veluctante e.

Hain. per triduum itev pro-

Dlipmws

mdine tempovis teutationis etiam augeretur incrementum,

Leratotl

senditur, & per totum . triduum crejcentibus cuvis paterna vifcera eruciantur. Sau-

mriindroma.

ciabat autem quàm mexime patris animum illud filii colloqui-

liorBya vt

um ; Pater mi! At ille refpoudit : Quid vis fili ? Ecce , inquit , ignis C ligna » bi 05 2,7,

ores r

"

'

efl viima bolocasfti? Maluiffet cnim ipfe pater potiüs mori, & imrmola-

undecain

j

ri, quàm ut immolaret filium.

*

L]

; Nerum.

hacomnia continge

banti!.!is infigura, Obferva, anime

Yc at

oloroliimuni

mi; per triduum duntaxat perpeífus eft Abraham hos animi augores

fcd affli&tisima Mater JE(uper tringinta tres annos,etiam abillo tem-

TT

ii

pore, quo D.Sime

on ip(i przdixit : Eccepofitus e[f bic in fignum, cui contradi-

*

cetur,fimiles menti

scruciatus,imo incomparabiliter majorestulit. A-

Luc.va, 34

jfi D

abl

braham folüm per triduum portabat in manibus ignem & gladium: Dolo-

rofisima Virgo autem affiduo in corde fuo divini amoris portabat

Juit o^

ignem, & usque ad montem Golgathzum fulminantem Simeonis gla-

dium , qui virginem & ejus animam non tantüm pertranfiit, fed & in-

Lem u

Jjb

timé penetravit; ac tunc prafertim, quando interfuit lu&uofisfimo illi;

& cruentisimo fpe&aculo, in quoFilius innocentisfimus à fanguinariis

qoluit li

n D

iftis tam indigna pro homine indigno in Crucefuftinuit, Cum Sara,

$.Aug. de

licét fecundüm mentem S. Auguftini fuerit conícia futurz filii necis,

Temp. fer,

At lfï:

"I il

Deus in tantum difpenfavit , ut non debuerit intereffe filiiimmolatio-

15s

pi; (ed cum pienris(ima Matre JEfu nullaà Patre coclefti difpenfatio

Cno t

:i-bus,äif

|

fa&a eft : Vidit enim fuum natum morientem, de[olatums dum emifit fpiritum, Au-

mgmfj

gebantur autem fummoperé virginei pectoris dolores

, quod Filius

fl

proximus morti nullum cum ipsa colloquium, ut Abraham cum

gtl

laac , inftituerit, fed folummodoó paucula hzc ei verba infinuaverit :

jj Bul

Mullier , ecce Filius tutis,.— OO verbum lu&tuofum, & penetrabilins omni gladio 0,19,46,

g^

ancipiti, & pertingens usque ac divifionem anima , ac [piritus , compagum quoque 46 Tjoby, 4413

medullarum.|. Juvat hic audire apem Clarxvallenfem S. Bernardum :

T

An non , inquit, tibi pls quam gladius fait fermo ille vevera pertranfiens animatm » . poyy, jer.

jjum

q l

Q pertringens usque ad divifionem. anima C [piritus $ Mulier ecce Filius tuus, — O

I4, de Stell,

commutationem ! $oames tibi pro f E(u traditur , Servus pro Dominoy Difcipulus

detih

Qu

Quomodo

jl

pro Magi[ivo, Filiis Zebedai pro Filio Dei , bomo purus pro Deo vero.

"ll

non tuain affeduofi]imam animam

pertranfires bac auditioy quando C* no[tra lickf

! [l

ferrea. pettora vecerdatio: fcindit

yiu

gt

3. Olimmutavit Deus nomen

Sarai conjugisA brchz Patriarchaä

r

" M

in nomen Sata: Dixit quoque Deus ad Abrabam : Saraà uxorem. tuam non Gen. Y7s

40

d

?

5

& cur

$.

gdil

Ji

Jti

II

vocalis Savai , fed Saram, . Ad. quid nominis iftius mutatio

if

Deus Sarai convertit in Saram 4 Adv

erte ex S, Ambrofio, Hiero. S.

Ambrof.

familie erat Domina & hoc Hier. apud

jhaff^ r

i

nymo &aliis: FHaé&enus $arai unius

ft Sara, hoc eft, abíolute Prin- Cornel,

T

i

uhï

nomen Sarai 'mdicat- , jam vero facta c

2

ceps

ilii

M

Confideratia Xt,

$4

ceps & Domina, dum Mater plurimarum gentíum , imó cun&atum

wtotdem fus

perl(aac filium fuum , quem peperit, fa&ta eft; ex eo enim natus eít

Mrenis : Conmtte

Chriftus (ecundüm carnem, qui eft Pater omnium gentium fidelium,

t Cj vicita

tiltere videreta

& Chriftianarum, harum etiam Avia, Mater , Domina & Princeps

Sarafuit, Proindenon $arai , fed Sara.

j

*

v Collige

À figuranteadfiguratum. Mu

tavi

t& Chriftus Dominusin Cru.

didima M

cejam jam moriturus dulcisimum nomen Matris in nomen mulic-

[crübiin Cruce:

ris , quod jam in nuptiis Chananzis illi priüs preignavit, ubi dixit :

|

At tiam pral

30. 2, 40

$, Aug.bic,

Quid mihi , & tibieft , mulier * nondum venit bora mea, Ecquz illa hora?

toltoEvangel

Horailla , ait S. Auguítinus, erat hora Pasfionis, ubi Chriftus pendens

tht quodad

in Cruce, eam denovo mulierem appellavit: Adulier , ecce Filius tuus,

dgato, Laure

Lyr. hic.

Ubi obfervandum , quód Mulierífit nomen, quod Virginibus, ac Ma-

ha etm r

tribus indifferenter competit : Noz dixit, inquit Lyranus, &j , Mater , fed

Bu lgt

Mulier, vocans eam communi nomine,ne ex teneritudine nominis materni, [i expti«

Xàt, u feri [

meretur, aggravaretur animus Virginis videnti. Paffionem Filii. .. Juvat |c u«

Mayots füc

job.Tauler, dire & piisimum Taulerum ad prezdi&um nomen Sarai & Sara pere-

monte haufers

t4p. 44

leganter alludentem : 7Mater, inquit in perfona . Chrifti crucifixi , »os

'iiam pre

tantum mea Mater , fed generaliter Mulier , ob ingentem fecunditatem tuam dice

timhdemusho

yis, quemadimodum olim Deus «d Abrabe conjugem dixit , quód non Amipliis Satdis

Ti tattytin

fed Sara diceretur, qui Matrem multarum gentium te conflitui, per bojce , quosmo

timas (l

dà pateris dolores, proles edes innumeras, erisque Mater omnium, quia per gratiam

lbt f jui

meam in me f[unt credituri.

Hos omnes , ceu proprios filios tuos, ininu matetme

j

At ml

gratiatue confovebis. — ltailluminatis

fimus Taulerus.

Tundo Ml

4. Sunt & aliz rationes gravisfimz ,

quare, pientis(imus orbis Re:

lm V,

EU

demptor

Chriftus nunc morti vicinus ss. Matrem fuam non Matrem,

bf

ts ,

neque Mariam, fed Mulierem vocare volueri

t? Refp. primo S. Joan.

ruci[u&ixmbi

S.'Cbryk[f- Chryfoftomus : Cur, 0 bone JE 9U, Matrem tuam erubefcis , qua tanta ie cum

wus,vEcre Mitri

ho,84.15]6 Jeyotione nutrivit , tanto cum a[fedku lactavit , tantu cumob[cquiis tibi. fervivit

MM

(ed ideo fa&wm e[fe avbirror , ne materno nomine Matri dolorem amplius exctá

re5 (F6,

* JAtbp

Secundó , ut multos averteretin

(ultus & injurias, quasalias impii

iil

Matri fuz intuliffent, i

Cehtum

Judzi , milites Pilati & plebs p

etulantis()ma

m

ex ore Chrifti crucifixi intellexi

ffent , eam efTe veram hujus Crucifixi

W

]

LU

um

'"Matrem; proinde,

ut tales amoveret contumelias,cam (impliciter Mu-

nbUs

t

lierem nominavit.

"Tertio, ne fuavius & affc&u filiali loquendo delica-

*

P'ots

N xEN

i]

tum cor Virginis rumperetur: Ayetaterna piumjal

t Baptifta Mantuants,

tj

ht

laceraret vifcera nomen : Quarto,utillar

n admoneret illius vati

cinii àSalo-

"

ttoy,

T

P'O'pa Yj1,

Ó

mone quondam pr«diéti? Adulierem

fortem quis invenier? Per hoc enum ta-

L ad.

C0n

citeilii infinuare voluit, eam ipfam effe hanc fortem

Mulierem& gene-

UT

us & pcrmrba-

l

! UT

j

rofamMachabzam , nullis uaquam cafibus. adver(itatib

Md

tionibus fra&ta, Quinto,ut oftcadcret/fe affeétus omaes

humanos crga

tj

:

PQWDS

k

p

De Verbo Chrifli im Cruce tértis,

8$

1,iti ais

parentalem fuam exuiffe , &ad ccelum tendendo omnibus abdiciffe

I eodim u

terrenis : Commendabat, ait Ammonius Alexandrin us,JE(us Mariam geni- Ammon;

pentum n

tricem Craci vicinam Toanni Difcipulo Mulierem appellans, ne quid affectibus huma- Alex, in

Vomina &l

mis tribuere videretur, ui Patris celefls jam ageret negotium,

Harmoniá

'

$. Collige ex hoc, anima Chriftiana, qualis ac quantus fuerit dolor

Evangelica,

as Dominii

affli&iffima Matris Chrifti, cüm hunc dilecti(ffimum filium fuum tali-

s j ora

"

l

ter fibiin Cruce valedicentem audiret : M4ulier. — Eclicet tunctemporis

dtpnari

fuerit etiam przíens S, Joannes Evangelifta, nullo tamen verbo in fa«

Bqut i

'

H

J

.€ro fuo Evangelio deinternis hujus ss. Deiparz doloribus mentionern

bi Chadu pl

fecit, aut quod ad iftam valedi&ionem aliquid refponderit ; rationem

Mul iil

aifignat $, Laurentius Juftinianus : Vocem, inquit, emittere non valebat , 453* Lt*

|Virgiid

forbuerat enim cor iiiss triflitia nimietas, vocisque organum, C* lingga detinebat cf juf. dc

4gone

i,j

ficium, ne quid loqueretur ad Filium j 60 autem angebatur acrihs yintusque vocifera-

yiti r *

batur , quó foris loqui minis poterat.-

Chriff e. 11,

fiii - d

Maguus fuit 1lle dolor, quem Eva excruenta Abelis innocui filii

$n a

fui morte hauferat; neque dubium ctt, quin rci novitate ffeterit attoni-

ohriti u

t , feipfam prz nimio animi dolore non ampliüs capiens, nondum

lum o

enim ha&enus hominem aliquem mortuum viderat, nec ullam mortis

experta erattyrannidem, hinc pavor, moeror & lu&us, qui tandem in

*

" mm;bim

ii r

amaritfimas folutus eft lachryrnas : Ciosque effent in agro , confurrexit Caiu

Ge") 4, 8.

adver(us fratrem fuum Abel, C* interfecit eum, — Plüs in agro Calvariz, &in

p p D

y i, aR

Cruce, quàm juftus Abel incampo Damafci ; Evanon prafens adftitit,

'quaudo Abcl filius furcá ligneá ab impioCain trucidabatur ;(ed dolen-

J

jenti

(lmus 0!&"

uífima Virgo, & Mater JEluipfi cruentilfimz lanienz interfuit, quan-

do dulciffimus Natus fuit lagellatus , fpiniscoronatus, & clavis fcrreis

Vuam o^

jdp,prim

Crud fuffixus, ubi fupremna Unigeniti fui verba audiit: 7Mulier, ecce Filius fo. 19, 46.

tuis , Ecce Mater tua; Ó moeror! o luétus! quis eum potetit explicare?

jj

AdmiraminiaitProphetaHebrzus, & o

b

o

T

flupe[cite, quia opus [atum eft in dicbus Habac, 1,

vefiris , quod nemo credet, citm narrabitur. -

L]

[

LA

$. Jacob Patriarcha , ubi folüm veftimentum Jofephi dilcài filii

»

fui laceratum,& in fangu

ine hzdi intin&um confpicatus eft: scfisvefti Gen. 37.

yias, t

li

lus indutus ef cilicio, lngens filium f(uum multo tempore €rc. Sed affli&tis(imaVir

34-

yri i

U

go Filium fuum fuomet ve

ftitum fanguine,ac millenis laceratum vul-

nl

Jit

neribus morientem vidit , & fuprema hxc verba de fe ad S. Joannem

foamü !

promentem,Ecce Mater tua,ubi re&te illud Threnorurm de fe dicere pote-

fid

jl

Fat : Subverfum efe cor meum in memetip[a,quoniam amavitudine plena fum. Ldcirco Thren. 1.

il

u

egoplorans.C oculus meus , deducens Aquas,quia longe factus eft à me con[olator.

16.

(ili

u

tfi adeó commota funt vifcera illius Matriscoram judicio Salo-

li

M ([]ll

monis (tantis, ubi audiérat,

j

f

"

Filium fuum ex fententia judicis per me-

ol

dium gladió effe diffecandu

m, ex cujus dolore & lachrymis mox pru-

l

?tïW

*

c[rlm'

þ l

