De |nimabus purgantibus,

369

i d |

cotoná gloriz coronatum in altiffimo glorizfuz thronointerAngclo-

dl

rum myriades videbunt regnantem ? O immenfíum, 5 incffabile gau-

droptt

dium, videre Deum, & poffe frui Deo in xternum ! Tunc. aitdilectus

ho l

ille Difcipulus,femies ei erimus, quia videbimus ewm, ficut ff " Vunc incbria- Y.3o4 3.

erantill

bantur Electi ab ubertate domástue.. Tunccornoftrum &caronoftaex. Pf 15,5,

ultabuntin Dcum vivum. "Tunc fwlgebunt jufti. ficus fol in Regno Patris eo. P( 83. 8.

tet t

digh i

ruw, luncgaudium Beatorum , ait Angelicus, erit pevfecte plexum & [uper- Matib, 13,

i r

lenum. "Tunc exultabit $acob, & latabitur Hfrael,/ O Chriftiane,fi vis effe

435.

pin, nl

tunc Lírael, id e(t, videns Deuin,nunc cito Jacob, certa & labora cum P/f,r3, .

p ha

I:

illo : jacob fervivit pro Racbel feptem annis,& xamen Liam Hippam prilis de Ces, 49,

buit acciperein uxorem. Liaillalippa vita prafens eft, Rachel decora,

2 G-

x

; agl

wiltnaui

vita futura & beata in ccelis. 5ergo deletat mentem seagnitudo premiorum.non $, Greg fer.

]

'

deterreat cevtamen laborum, ad wagna quippe premia perveniri non poteft . nifi per 2*4,. in Ev.

7

ningrclïafmüa

magnos labores/opportuné ad rem loquitur Magousille Gregorius. ]u $. Aug. fer,

vat etiam hic audire S, Auguíftinum:; Tasra, inquit , eff dulcedo futureglo. de Beat,

vinfti

lmangW

vie, ut (5 tina gutta in infernum defluevet, totam damnatorum amaritudinem dulcora- cgl,-

vet.. Quisergo tali Demino , actanto rerauneratori non libenter in-

nMiniltd

ferviat ? Quis non libenter cuncta (uftineat advería , ut ad illam opta.

hdu

p u

tiffimam patriam, & immarcefcibilem coronam perveniat? Elias ex

hoc exilio ad coeleftem anhelans patriam,non horruitequos igneos,&

TT

r u

currum igncum ,fed mox generofo animo iliam afcendit currum , in

quotap

tus eftin paradifum : Er afcendit Elias per tarbinem in celum : Au-

gtl

4" Reg. 2.

nmomlfs (

dis, anime mi, X intelligis, per turbinom ?

II,

in buscló

dit i t

ï?NMPW

- CONSIDERATIO XLIL.

fcf ff (W'F

. De Animabus in Igne purgante adhuc

vl

. luentibus,

tG 1

nhl'

(

".

Pro Fefto Animarum.

amM

gcm [

» .Sänäd ; &ï falubris

e8i Cogitatio , pro 'DefunBis exorare ,

li

| mlm j

ut à peccatis fokvantur.. 2. Mach, ) 4, 46,

lo

Y,

(

i

Eþhtc nonus -Ifrae?itäfum ]u

dex,cüm ingru&ntc bello votum fe-

en

W[gf)ll'

ciffet;ut.fi ipfe vi&or ex cruentàá rediret pugna, cum,qui primus é

domo fua cffet occuriurus , DEO T. O. M. in fignum grati

l

(Mlln

i

pztlä

animi velletimmolare; viétori domum venienti prima occurrit

i [þmäþ'

j

unica fiia, Saila nomine, quam pater quafi voti reusimperterri-

u

q) 3

; tam

3;0

Confideratià. XLI.

tam DEO fíacrificavit, & corpus exanimecum ,r;:fe&o capite in"roge

deuod a

collocavit, ubiin holocauftum concrematum eft, cinercin urnam illa-

tih: Dies en

to: Exindemos intrebuit in Ifrael, & con[uetudo fervata. ef, wut po[t anni circulum

39,

qulfi igi

conveniantin unum filia Ifrael.& plangant filiam $ephbte Galaadita diebus quattor,y:

(lemea prc

Si jam olim virgineus Ifraelitarum chorus tanto cum lu&u memo:

ulti&cabit

riam & anniverfarium fuz dile&z Jephtiadis folebat celebrare, quantó-

Doon?

magis S, Mater Ecclefia folemai cum ritu ac lu&u celebrare debet me:

tedecivitat

moriam piorum Manium in Chrifto defun&orum, fed adhuc à coele-

fandem acci

fti patria exulantium, &in igne purgante, quia nihil coinquinatum in-

ttefole

trabit in Regnum ccelorum, detentorum ? Proinde meritó poft fcftum

QUjtstmbra

Omnnium San&torum hodierna die inftitutum cft fctum commemo-.

Alpoc, ^ 1.

Vetmmui

2'h

rationis Animarum per univerfumChriftianumOrbem obfervandum; -

d Bána

ut unanimiter in illarumconíbiremusauxilium Aniinarum,

j

Pientiffimum, juxta ac patienti(fimum Jobum à Sathana nunc to«

has

n um

to corpore peffimo ulcere percuffum,& in fterquilinioin fummis dolo-

Ton potert

ribus fedentem tres przcipui vi(itàrunt amici,ut cum in tanta calamita:

utis(üba

4ob. 25 1* te confolarentur,de quibus Sacra Pagina commemorat Cumque. elevdf-

Wisnone

fent procul oculos füos,non cognoverunt eum, C exclamantes ploraverunt , fciffisque

klmpcria, [

veflibus fpar[erunt pulverem (uper caput f[uum in celum, i federunt cum eo in tevrá -

iil ol

féptem diebus, C feptem nottibusy & nemo loquebatur ei verbum ; Videbant . enim do-

df

lorem e[fe vebementei, O Chriftiani! Levate hodie oculos veítros , imó

poriüs cos deprimite in profundamillam purgatorii abyffum,ibi vide-

LU LT

igngdcwm

bitis noa Jobum aliquem, fed chari(Timos parentes, amicos ,& benefa*

TU lr

&ores veftros inter crudeles flammas fepultos ; confiderate, dolorem

Ttiles

eorum effe vehementem , quiaignisille ad tempus purgans idemeft,

"

mtpc:j(

$. Aug. fer.quod iguisin zternum crucians : Eodem igze, ait D. Auguflinus , purga-

|

j

RUFT

41. de

tur elethus , r cruciatur dainnatus, — Ergo currite velociter, & miferis iilis

Suencblis,

opemferte, quia manus Domini non ferrea , fed ignca tetigit illas,

qüiadivinig

Al

4. UbiProto.Parentes noftri ob admiffum in DEUM crimen ex

amoenisfimo paradifi viridario fuctunt eliminati , obfervat Scriptura, -

lm

pidi

) N

quód mox ad ingreffum tllius terreftris paradifi Cherubinus fucrit otdi-

natus,qui flammeo gladio.atáae verfatilihomines ab ingre(fu illius pa-

It vifi

e hac

€en, 3: 24 rad36 arceret: Collocavit ante paradifutm Cherubim, c flammeum gladium, atque

tll til

T

verfatilem, . Ad quid obfecro,ilic gladius ignitus, & veríaulis ante por-

2

Wliüm,

tam paradifi ?

Rüp, Aöä'

Refp, Rupertus Abbas in hunc locum, quód per lammeumillum -

Wmuc t

MO](M

j 3- inGen. gladium re&te ignis purgatoriifubaudiri. dcbeat , ut , qui ad ceeletle n

€. 13.

afpirant paraditum, prius per ignem illum purgantem traafeant: Famn-

Bol

i

. Cor. $.. meum gladium,inquitatque veratilem ante peradifum e[Je collocatum, ut quisunque

13,

i "

deim'ep; gdminendz' þm; illuc , tran[eant per examinatorium . ignem,

t hoc eit,

4

tj*

Wi

" De CAnimabus purgantibus,

3!I

piti t

Va

ad quod allufit gentium Do&or Paulus, « Ugiwcujusque opus manifeþum

erit: Dies enim Domini declarabit, quia imigne vevelabitur :, Et. unimcujusque opte

nl

«

C

quale fit, ignis probabit... O bone DEUS! Quid de me erit, quando ignis Pf, 14; ;

t

ille mea probabit opera ? Parce Domine, ah

ludummo.

parce fcrvo tuo, qgia ron

:

juftificabitur in confpe&u tuo omais vivens,

Df u

ö.

- DeJona Propheta refert facer Codex,quód pera&á inNinive concio-

redett

'

ne de civitate egreffus contra Orientem federit , ut videret finem, qui

dhic ial

tandem accideret civitati ; & quia circameundo, & prxdicando fub ar-

quisdtmi

dente fole, & ipfezftu laborabat;ideo fibiumbraculum xdificavit , fub

o polida

cujus umbra nonpnihil à laboribus quicfceret, Vcrim mox paravitDeus

| COR

vermem;qui virentem percuilit hederam.quz fine mora exaruit,& deci-

dit:: Er càm ortus fuiffet fol.precepit Dominus veuto calido C urenti : Et percu[Jit fol

?bfervandum

ut,

fuper caput jonas& effuabat, & petivit anima [ue, t moreretur, &c.

3

jone.4, -3.,*

j3n4 nutt i

n! fummam Jonz impatientiam , dum cxiguum folis ardorem

(ummiido

pon poterat fuftinere.fed potiüs optaveritfeftinam fubire necem,quàm

ta C

diutiüs fub atdente federe Phoebo. Sed ad quid ifta enarro?O mi Jona!

Cumpt i

Solus non esplures nunc habes focios;qui,fi illis promitterentur Regna

en, [l

& Imperia, nec per unum quidem horz quadrantem digitum ardenti

a a

candelz poffent inferre,& tamen iíti delicatuli magnis quotidie paífibo

idut ab

adinfernum properant, QO popule ftulte &infipienss Urinem faperents Deut, 52,

velito d

ec noviljUna providerent.

Auditelfaiam, | Quis poterit de volis babitare cum

290

jgue devorante : Quis babitabit ex volis cum ardoribus fempiteruis?t Sunt & aliiimo

Ifa. 331 144

084

k

quàm plurimi,qui nec horrent,nec formidznt purgantesignes , unde in

jtc, D

1

veniales noxas quotidie ruunt, nec ferió ftudent,qualiter & lcves cxcef-

05 !

d

fus (int periculofi, & ad graviores fternant viam, O Chriftiane ! Per fa-

flinus !

!

lutem animz tuz rogo te,ut omni ftudio etiam minimas caveas culpas,

vimifris?

quia divinis certas es oraculis, etiam verbum otiofum purgantibo mul-

vt il

&atü iri lamis : Ille purgationts ignis,ait S, Auguftinus, durior eritquam quid-

|M m

quid pote[l in boc feculo penarum videri at cogitari.aut fentivi Eo!poenam fenfu. $. Anguft,

as

3. Sed przcipué confideranda eft poena damni, quz eft carentia di. fetm. 4. pre

m

vinz vifionisqux animasillas infelices fuperomnem modum affligir, Def-

)

«l

Etde hacícribit $, Chryfoitomus : Decem millia quis proponat gebennartum

T d

aibil tale eff» qualé eft, beata. eloria. excidere, K Et hic cruciatus eft omnium $. Chryfoft.

ia

gravitlimus animabusin purgatorio exiftentibus, vcl momento carere Pom. 1 3. i

diviná ac beatificà vifione, nam fpes, que differturs a ffligit anmimam,

M ttl,

J

mgummüm

Abfolonem confule,qui , licetmediante Joab in gratiam Davidis Prov. 15;

ækj?!"

chis fuetit receptus,& ab exilio revocatus;cüm autem intellexiffet:Fa-

I2,

ul

!

du

eiem meam non videat, adeo contriftatus eft, ut mori potiüs optaret , quàm ?- g. 14

diutius vivere,& non videre faciem patris fui ; proinde in has prorupit

24«

Hmüwm

&i

,

r

Voces ; Obfecro

]

/

eceidat me,

Wgo st videam.rfafiem Regi-s j .guäd fimemor eft iniquitatis mea

"

31X

Confideratio XLII,

Umbram äudïüï , anime mi! Finiti enim ad infinitum nulla e£

Mi&h m

defiderio anhelant , & fufpirant ani-

um

proportio,dum longé majori cum

ft0, taft

mz illz purgantes ad videndam fac

iem Dei,in quam defiderantÁnge-

ft exilium videre faciem patris fui;

qüentet jn

li profpicere,quàm olimAbfolon po

quificatum

In hac enim vifione fruitiva DEI confiftit unica,

& formalis illarum

$. Berub.

ttndico t

bom., in f. b

eatitas : T enim dulcis, ait Melliffuus, ef Dominus JESUS . guflantibus eum

faavis ad amplettendum,:

5

t brevis ejus abfentia. fit doloris maxiui.

iuz fl

ivitate Babylonica perannos feptuaginta de-

Ventnt

lfraelitz illi in capt

tenti, quoticsre

cordabantur

Sionis, ín amaras' prorumpebant lachry-

ltibus f

BuminaBabyloniz fedentes fuum lugebant,& deplora-

t eipls

Pf. 136,

p mas undejuxta

2

[

bant exilium, dicentes: Super flumina Ba

lonis illic fedimus.ce flevinis: : Dum

Yoitde 2 no

vecordaremur tuiy Sion.

dices,Hebrzi ifti captivi tantoperé fuam

$

fiau ergo,

Et quare

itetibuy $

deplorabant calamitatem ? Fortaffe,

quia nimirum erant defatigati ex

laboribus in lateribus faciendis ? Aut, quia muros Babylonix tam am-

l de &i

plos cum fu

is munitionibus debebant exftruere, & ficut jumentum

Atlium, nj

? Vel faltem ob animi dolorem, ex tot actantis colle&um

tifrum (

agros colere

hlocef

zrumnis? Se

d nihil horum Ifraelitas illos captivos ad letum poterat

commovere ,

Aliam fubjungit caufam Vates Jeffus : Cim recordaremum

Ümvit.d

tltm lo

tui,Sion, erant enim longi(fimo terrarum tra

&u feparati ab amantiffima

quam dulci(fimam patriam

tfarite

fua Jerufalem , civitate perfe&i decoris,

fuam, quia videre, & illam intrare non licebat,

amari(fimis d.cplangc«

| ,üuï-,qai i

V ais

bant lachrymis,

Collige cx hoc,

anime mi; do!brem & moerorem An—i&mafüm illa.

tamandi

rum à ccclefti Jerufa

lem exulantium,dum non duntaxat feliciffimáil-

Nati (ord

láà terráà carent, perpetuo ]

3€te & melle manante , fed & fammo Bono;

'tttin v

(c DEUS, in cujus vifione,

& fruitione unicaillarum confi-

NOUTR

quod eft ip

ftit beatitudo, & xterna felicitas ,

unde hujus ncgatio & carentia.eas ve«

d ff.äïæj&ä f

Pf.41, 5.

hernentiffime afHigit : Quando veniatm »

fuífpirabat quondam in arumnis

mmuum |

f,

46

fuis Propheta Regius, & apparebo ante

J

iem DEI ?* Et quia moram patie-

"ts d

batur videndi hoc füummum & immenfu

m Bonum, fubjub

fo]

2ebat : Fuee

T. f

Uli ef

vunt 1nibi lachryma

mex panes die ac nodle : Dum dicitur mibi quotidie ;

"If conf

i

JDEUStuus: Hecveoot

dataus fumy, r effudi in mcanimam meam * Quoniam :z;&n-

tior

fíbo inlocum taberna.

culi admirabilis, usque ad domwum DEI,

4. Mortuus eít pauperrimus Lazarus,

& portatus eftab

Á n*g'cïi'i;s in

o, & à Dzmonibus fepultus

Whtm "

finum Abrahz : mortuus cít& dives Epu

!

eft ininferno; Ó profun

dum fepulchrum

*.

| & ecce vir in iumtormep-

; Pul(h(

UT

torum locum dives ille,

(ed nunc infortunatiffimus, deícendit, moX

furis&incffabilibus tum at

dentiffimz fitistum gchennalis incendii at«

"üttifcay

de elevans. oculosfuos in t

ormentis , Vidit

Wer

doribus cruciari czpit ; un

Nd

Lst, 16,

finu ejus, & ipfe clamans dixit : Parer

At

Atj

pT

Abraham de lang& & La?;arqm in

TAlanm

kD,

N

—

*

-

i

De CZnisiabus purgantibus.

hll

Z:ibrabam, mifeveve mei,co mi::eZazarumg ut .-m;ngmxmmm digiti fui in xaqud»nlz,

difiant

st refrigerez lingtam meam, quia erucior inbac flamma, Scd miferrimoilli da-

Bdetahg

mnato, tanquam Deiinimico,ctiam unica ifla aqux guttula,quamtam .

jempitii

ardenter in flammis petierat, denegata eft in peenam Talionis ; ubi

Z

*

d

verificatum eft illud

: Per que quis peecat, pev bec & punietur , & qui prius

Sdpol I';)I 7.

Iguämibusm

mendico egentiffimo micam panis negavcrat, nunc defiderans unicam

i,

aquz ftillam nil impetrat: juffu es Domine. & vecium judicium tuum.

ipgiud

- , Verumenimvero lopgeé fcliciores funt animz purgantes , & in ar-

pdax

dentibus flammis jacentes; licét enim graviffima fuflineant tormen-

i

n

ta, & fe ipfas juvare non poffint ; poffumus tamen nos illis fuccurrere,

f

proinde à nobis f(ammis gemiribus unicam flagitant guttulam. Intin--

antopetit

gamus ergo, Chriftiani chan(Iimi , cxtremum digiti in fontibus ac

n detgat

vulncribus Salvatoris, ac prafertim.in divini(imo Corde JESU , &

illis de Sanguine pretiofiffimi Redemptoris noftri feramus optatum :

onig hd

t juma

auxilium , nihil enim magis . illis prode

meritorum Chrifti crucifixi applicatio.

&, quä.m Däv'i-üi Säffnäüäüis &

otíscolt

feun p

- Ethoc eft , quod dile&us ille Chrift

idisiptlts dirdafola Bahntes"

I

obfervavit, dum vice quádam turbam magpam ftolis albisamiétam ad

mmuri

i

*

jb amati

D

j

ceeleftem gloriam introéuntem cenfpicatus eft, & cüm quafitum effet:

M

Qui funt hi * C unde venerum ? Refponfum ab uno de Senioribus accepit :4

jmgm

poc.'z,l 4.

Irui

f

'

P

|

i

]

Hi funt; qui venerunt de tribulationesagna , € laverunt flolas.fuas, & dealbaverunt

e45 in Sanguine Agni, Cxterüm do&tiffimus Pineda per hancturbam ma-

goam candidi(Iimis ftolis condecoratam, & in Sanguine Agniab omni

mimahlmïü'

M

peccati forde dealbatam re&é purgantes fidelium anitnas intelligit ;

3t,f€li(imm2€'

f

illz enim veniunt de tribulatione magna, quando à poenofo & ignito

um

q

purgatorii carcere per Sanguinem Divini Agni in 55. Miffz facrificio

illarm

liberatz,& à noxis dealbatz, nunc ad coeleftem & fempiternam gloriam -

at

mmæï l

admittuntur trumphantes ; De'tribalatione , ait Pineda , venerunt purgatoriis pised, i

O laverant flolas [uas in Sanguine Agni.qui percipitur in. altari pey Evcbariflia [a-

mounp

l

bune lö;.

)

h

vifidum. Et hzc eft caufa, quód Sacerdos in 55, Miffz facrificio. Ho-

gt

i

iam confecratam pauló poft clevationem in tres partes dividere fo-

1

uutill

cat: Rationem affignat S. Chryfoftomus ; Ties, inquit. partes boffie s Cpyy

foft.

EWM

fiunt. à Sacerdote in altari.

P

T

vima ad defignandum , quod boc facrificium . offeratur feym * 7, i

4d bonorem DEI C Santtorum in celo , fecunda ad (alutem viventium, ter

j

ggch

J

5:"4415 qs« 'qzikdffg.l :

t

in calicem mergitur , ad liberationem purgantium in-purgaterios .

^

"LU

$. Pulcherrimah

icmi

hi occurrit quzftio;jam olim in

facra Divibo-.

T ul

minici familia inter do&os ventilata, ap meliusac fru&uofius fit orare

7!

,fccndlh

& facrificare pro vivisian pro mortuis?Erant,qui cum Bertrando fentie- Hifori, s,

Ji

ant, expedire magis; orare & facrificare pro vivis, utpote defalute fua Domiyic;

qd

&i

r

JUui

sterna periclitantibus,qu

Z

adhuc lu. . r, , r,

T

u

àm promor-tuiss

r

n iggc;-purgantc

d

AD. Gintk:r Feff.

E

T4

.ï

3

* ,X4

Confideratio XLI.

Dei obié:unt, & de falute fua (em-

Q&Mm

entibus,quia pizillz animzin gratia

piterna,licet nunc ad tempus

patiant

ur,femper certz funt, Huicopi-

urcepit:

di&us , ex eodem facro Otdine vir reli-

j priro,

nioniffe fortiter oppofuit Bene

vurit, dont

giofiffimus, afferens , & per

plura confirmaus argumenta , quód oratio

meritoria , qux à

Chriítianis pro defun&orum

Mrationetm

illa longé magis exiftat

animabus purgantibus,

quàm pro vivis offertur peccatoribus, quam

üum laudis

gne quo

ddam problema magis dilucidavit.

Toaiteni

veritatem per infi

unus fanus,robuftus,

tetce mo)

Sunt, inquicbat,

ante templi fores duo mendici,

& integer viribus , qui ,

licét laborando panem lucrari poffet, ex dcfidia

i perele

luribusque obnoxiam vitiis ; alter

iificium

tamen vitam traducit inertem, p

mendicus reverá pauper eftmembris non dunt

axat deítitutus ac plenus

infotetrz

ulceribus,& inftar Jobi in fterquilinio, defertus ab omnibus, nequeipie

tuntitc]afr,

potens cft , ut fe adjuvet, fed ali

orum piorum Chriftianorum exípcéat

tütio, fed

i cui nunc

mendicorum priüs eleemofynam nos

tiitorfma

& rogat auxilium

Uique debili;

oportet elargiri ? Sano

anzgro? Refpondebat Bertrandus:

iudire $

edi&us : Debiles funt defuncti , qui fe ip[os juvare nequeunt.

Ergo

i

n aima

ad quod Ben

illis prius fpir

itaalis eleemofyna eít porrigenda: Iíti emim funt in purga-

Vr vl

torio catelli ifti miferi famelici,

quifub menfaDomini fummo cumde-

Duid

tisitlacum

Manb. Ij»

fiderio cadentes exfpeCantmicas: Nam €* catelli edunt de micis, que cadimt

4 1

demenfa Dominoraum [norum,

Iti funtille Lazarus plenus ulceribus, prz.

E

1 devo

umj

acentes, & nec micam

foribus divitum quctidie fplendidé epulanti

Rtanjt, ]

Luc, 16, panis unicam obtinentes: Et nem

o illi dabat.

1fti fant ille Jofeph, inci«

vt

- fternam veterem mi(li ac detrufi,

ad quam ingrati fratres fedentes,maa-

Vefhio ia

21.

ducabant panem cum latiti,nullà prorfus fr

atris fui captivi & angultia-

Nitporta

ntque eum in ciflernam veterem , que non babebat aquam

V. Bdeny

Gen. 577 , ti habità curá: Miferu

144

&c. Ifti funt Paralyti

cus ille miferrimus , qui propter graviffimam pa

MliDye

ad Chriítum veniens adjuva-

Vi omm

raly(in fe ipfum moverenon poterat , ut

& charitate, proinde inlc&o

retur , fed alieno opus habebat adjutorio,

Pmï (s H

mitiffimo orbis Servatori prafentatus eft, ut ab co fan

aretur,àquo X-

.

M g.

$1

llorasm fidem, 4it

Mare, ? corporis,

& animz falutem accepit : Cim vidifet 3Efu

LILUT A

$*

paralytico : Fili,

dimittuntur tibi peccata tua, l1(ti denique

fant ille claudus

bintroéuntibus demille

. 1 Hl

ad portam templi fpeciofam fedens, & opem a

es. Clau-

A CUCUI

Adter.3,5. flagitans : Z ille inte

ndebat in eos , fperans s fe aliquid accepturum ab

Cüm dc

S.Petro Apoftolorum Principe adjutus €

ft: In No-

WWCQQD

Hebr. 9, dus illemendicus à

percu Is

4 .

mine $ Efu Chrifti Nazaveni f&

rge, Vade, & facfimiliter,dona pau

fs.

illis manibus SS. Nomen

JE(u, SS. Vulnera, Crucis merita,

Sapgut-

'i':I"f"Hdcit

4

nem pretiofisfimum , fine quo non fit remi[fio , &c.

Mon ill

6. Revertor ad Jonam ,fed nuncin marem

iHum*,-& à ceto abfor-

"D hafen

& SS.Nomen ejus hu«

ptum.in quo mox anguftiz cum adDeum redire,

pe

iif

1

militcrrin'vocarc compulerunt, proinde pulchro carmine in aby!ic

4

/

o

De j/nimabus in Purgk:aria.

31$

t

lagi, & in medio ventris balzpz Deur laudare , & impcnüsümö invo-

lu Mi

care caepit: Er oravit jonas ad Lominum Deum . [uum de venive pifcis. Verüm jona 2,5.

Ordtenn:

nec primo, nec fecundo die per orationem fuam à Deo aliquid impe-

Ya,qiti

travit, donec tandem die tertio votum fecerit, quód fine mora poft li-

to duv

berationem fuam ex hoc vivo carcere viétimam pacificam, & facrifi-

citobu t

cium laudis in templo Hierofolymitano Deo T.O. M. veliet offerre:

ycidatt

Ego autewm in voce laudis immolabo tibi.quecumque voyi, reddam pro (aluteDomino.

s (inus o

^

|

;

J

Et ecce mox fequitur ; Et dixit Deminus pifci ; C& ovomuit $onam in avidam.

lj

j

pf

;

:

En ! perelcgantem typum híic habes , quid incruentum posfit efficere

sam viürzd

M

Sacrificium pro liberatione animarum ex purgatorio, qua hactenus in

[

Mitutu i

h

abyffo terrz intertottormentorum flu&us velut in quodam ceto fuc-

inibus at

runtinclufz. San&a quidem, & bona eft oratio cum eleemofyna , &

ioratuti^

jejunio, fed lummi, imó infiniti valoris eft SS.MifTz facrificium , in quo

eeimou

divinis(ima Hoftia DEO Patri offertur pro falute defun&orum, ]Juvat

híc audire S, Bernhardinum: 2iffa eff , inquit , majus bonum , quod. po[fit 5« Bernh.

dus: o

rutiui

fieri pro animabus , propter communicationem corporis Clriflis nam una Milfa e[f *9P. 4.

j

^

l

fufficiens evellere omnues animas de purgatorio.

(« 1$.

imfuntit

Áummod

- Danicl , ubi idolum Bel ,& draconem deftruxit, ab ingratis Babylo-

niisin lacum leonum miffus eft, ut à voracibus illis beftiis unguibus di-

T

gj ukcribvr;f"

Ícerptus devoraretur, in quo lacu usque ad diem feptimum indemnis

permanfit, Interca Habacuc Propheta in Judxa coxerat pulmentum,

« k

ll Jog

& intriverat panes in alveolo, ibatque in campum,ut ferret mefforibus,

quemin viaapprehenfum Angelus Domini in vertice, & in capillo ca-

; [M&ïngü

pitis portavit, pofuitque in Babylone fupra lacum in impetu fpiritüs

"T.

fui: Etclamavit Habacuc , dicens: Danuiel , ferve DEL, tolle prandium , quod qmi- Dan, 14.,

i b

d

;,

vvl

fit tibi DEUS. Quzres; quid perhoc prandium fuerit prefignatum, fi-

39.

quidem omnia in figura contingebant illis ? Refp. SeraphicusDo&or:

vj d

ndt!

Panes , quos Habacuc contriverat in alveolo , du&u Angelico trensmittuntur Da- $. Bonav,

uieli in lacum leonum. Hic efl panis Corporis Chrifli , qui cum pr

ferm.6, im

st

0 4efm;&i3 offer-

Cen, Dom,

j il

TL

tur , tunc in locum purgatorii transmittitur per effetum.,

7, FiliiilliProphetarum tempore famis collegerunt colocynthi-

fun

il

]

égnl

bw ii

das,& cucurbitas agreftes,quibus malefuadam fatiare cupiebant famem,

()i

fed cüm deguftiifent cibum tam infipidum , amarum, imó pesfimum,

yri

' j

quia veneno infectum, exclamárunt: 44orsin olla. Cui malo citó obvia- 4. Reg. 4,

wdjlfw:

aupcffü

vit ElifzeusPropheta : Affertenquit.farinam ; cumque tuliffent,mifit in ollam,C*

40.

j

mc[lul

S&ff

ait : Infunde turba, ut comedant ; & non fuit ampliis quidquam amaritudinis in olla.

Mors in ella , mors in olla , exclamant omnes purgantes animz , quia

j

non habent, nec aliud fentiunt, nifi amaritudines omni morte amario-

iU

«

e furoris

gtl

res5 fed potes, anime mi;indulcorare hanc mortis ollarn, & ign

M

u

Domini fuccenfam ,fi illuc miferis pauxillum farinz ;hoc eft;

Panem

fl

: ADgCQ

;;

i

(Rr) z

216

Confideratio - XL'(I,.

Angclorum omne dele&amentum in fe habentem, qui 'omnenj poena.

lus

rum amaritudinem in optatum convertet dulcorem ; unde non abs-

ts eltpot

mu,in q:

joan. 6, que (ingulari caufa in Miffa de Requie legitur Evaugclium: Ego fum

&T

panis vivus, qui de celo de[cendi , fi quis manducaverit ex boe pane, vivet i eternumm

trintem i

Tv5.4, 18, hunc inquam , divinum panem fuper fepulturam juíti conítitue , &

funibus, h

tibi inzte

Tob.4, 1O. premium. bonum tibi thefaurizas in die nece[fitatis,

Semper SacraSctiptura permagni xftimavit , & ut opus

.DEO £ra-

w m

j

tisfimum, hominique mortali proficuum ceffe dixit, fi quis cadavera

? itit

defunctorum honeftz mandáffet fepulturz, | Davidem confulamus,

'uyti ]B

|

qui , ubi intellexit; quod viri Jabes Galaad fepeliffent Saul. in bello

Mctatefo

occifum , eos fummoperé ob hoc fpeciale charitatis opus commenda.

hdu

vit, & Legatos ad eos mifit , qui nomine Regis fui illis gratias agerent,

G

Mifuetcln

2,Reg,2». &inlinuarent; Benedidli vos Domino , qui feciflis mifericordiam banc cum De»

fpdon, i,

$*

mino veftro Saul , & fepeliflis eums & nunc vetribuet vobis quidem Domisus tmifee

ifniin n

ricordiam , & veritatem , [ed & ego veddam gratiam , &c.

ldern charitatis

n fuiai

opus fummopere extulit Archangelus Raphaél,dumad Tobiam dixit?

Tudemo

Tob. Y*3. Quando orabas cum lacvymis , C fepeliebas tmortuos , €» derelinquebas prandium

[onofto

* 135,

tuiit , " mortuos abfcondebas per dien in domo tua , €r nodie fepeliebas eos, ege

; Nülumen

ebtuli orationem tuam Domino, Ex quibus patet, opus valde mertitorium

- ramics

effc, Deoque pergratum , fepelire cadavera mortuorum; quid ergo

ib

erit defun&orum curare animas, pro eis orare, facrificare; communie

. Wnm.q

care , jejunare, eleemofynas elargiti , hanc vel illam offerre mortificas

Ar at

tionem, indulgcntias lucrari, &c, imó juxta exemplum S. Gertrue

RT

dis, & aliorum San&orum , omoia fuabona donare opera, ut có citiüs

B

( Vendi

de purgatorio liberatz ad zternam perveniant latitiam ?

(0f60f Y

8. David gratus fuiterga claudum Mephibofeth Saulis filium,cum

Mriti r

quo fecit mifericordiam,menfamque fuam regiam ad dies vita obtulit;

Bttlo f

2 Reg9s7. Ne timeas , quia. faciens faciam in te snifericordiaum & tu comedes panem in mete

Mttringn

fa mea femper. - Gratiores etunt animz , quas tuáà induflriá & pictate €

purgaatibus flammis liberáfti, & przmiüfti in coelum ad coeleftes A*

«

gni dapes. . Gratus erat Jofue erga Rahab, qux per funiculum duos

exploratores Ifraélitas falvavitz Racbab verà meretricem ( domum patris ejtés

jof.625.

roltit,

C omnia.que babebat, fecit jo[ue vivere.C babitaverunt in mediolfraeluque in prae

fentem. diem , eo. quàd ab[conderit nuntios , quos miferant , ut. explorarent Jeriche,

ün :

ongé majorem gratitudinem crga te pr fe ferent animz illz purgan.

tes, quas ex luftrali igne liberatas in cceluin transvexi(ti3 ac tunc pra«

fertim fuam demonftrabunt gratitudinem , quarido Jericho, hoc eff,

corpus tuum deftructur,nein fimilem tormentorum locum venias, aut

citó ab illo expediaris,

Gratus erat Abdemelcch Jeremiz Propheta,

it;

q,mm in lacum cxznofum demiffum, cum fociis fuis fupibus cxtrax

E

De Auimiabus in purgatario, —

317

Ol p

Ex extraxertnt 'J'ermiam funibus , e* eduxem;:t eum de lacu., Purgatotium la- fer.38,13-

nb

cus eít non cznofus tantüm , fed &igneus, fulphureus ac profundisfi-

lum lp

mus, in quemimmeríz funt animz purgantes, donec ad ultimum qua-

ITTTITM

drantem debitum fuum apud Deum folvant, Imitare Abdemelech, &

li confito f

funibus, hoc eft, SS,Ro(ario, &c, miferas illas extrahe animas, & erunt

tibi in zternum pro accepto beneficio gratisfimz : Beatw, qui intelligit [u- Pf. 40 , Y;

TA

per egenum ( pasperem , in die mala liberabit eum Dominus,

[iqui lm

9. Imitare pro dictorum coronide exemplum pretiofisfimi Salva-

etm Contdm,

toris tui JEfu, qui cüm Lazarum amicum fuum à mortuis difcuperet re-

x d

fuícitare, folicité inqui(ivit de ejus fepulchro : Ubi pofuiflis eum ? Bonc]E- foas, 115

*

pusconme

fu ! ad quid interrogas ? nunquid omnia nüda & aperta funt oculis tuis?

34

prati &göïïg

$cifli, exclamat hic admirabundus S. Auguftinus , quia mortum fit , & ubi fit

1

,

dä Vgl

fepultus, iguoras ? Refp, S. Gregorius Magnus: Omnis Chrifti atio noftra fuit

ls a

inffruitio , unde ipfe ait : Exemplum dedi vobis , ut, quemadmodum ego feci , ita joan. 13 ;

Jdem

mlfi

C vos faciatis, V oluit proinde mitisfimus Dominus,ut & nosinterroge- . 1 $,

: TQbiä,äCïx

.mus de mortuis noftris amicis ; Ubí pofuiftis eum? ut fimili modo, faltem

pro noftro poffe , illis füccurramus. Vocavit autem Lazarum amicum,

liquia p9

ii t

qui tamen tunctemporis nondum erat in Paradifo , neque in inferno,

Jlde m

quia amicus Dei erat,& fic per confequens erat in loco tertio , hoc eft, Bonb. fer.€,

I

ait do&isfimus Bonherbajn purgatorio. Difce, memor effe amicorum pof? Dom.

tuorum , quia f4r

4« quadr.

a, um

T

&& C* (alubris eff cogitatio pro defun&if exorare , ut À pecca-

fenemti

tis felvantur.

2,. Macb.

Ü

Denique quzruntSacri Do&ores, quare ChriftusDominusin mor-. 12.,46.

plum i

pcra.ut q

ter venditus fit 3o.argenteis, qui faciunt juxta computumCornclii 15.

florenos : 4 illi conflisueru

iit ei 30. avgenteos ? Caufam hujus venditiopis Mattb.a6,

j

ls ff

Chrifti (atis luculenter declarat S. Matthzus, ubi afferit, quod Judà fu-

n

j

Ípenfó Saaguinis illius Divini pretio emptus fuctit ager pro fepultura

j vitz o^

it i WW

percgrinorum, qui Fierofolymam venientes ibi moricbantur : Confilio Mattb,a 7s

dutem inito ,emerunt ex ilis agrum fiouli in fepulturam perogrinorum, En! JE

r

r

j

" ad Cæ](uö !

fus pretium fanguinis fui applicat in commodum defup&orum,& ani- 5.C

myfeft.

(

matum purgantium , & ideo ctiam poft mortem 55. latus fuum aperi c» s. Chiy.

fu

piciut

» jot

,lm!t l

ti voluit, ex quo, tefte $. Chryfoftomo , Sanguis flaxit in animarum prefí. folog, fernt.

,

. um purgastium. . Et tu quid impofterum facis pro animarum in

113.

'01/'

T

Itf

p

: Pürgatovrioæcxi&entium falute? quid?

lg

j

ii

u uii

l

il

ancüü

,

"

. 68 5oc & ,

c»UW

À

J

WF

n

u

j

j

(Rrj)ï4 3

d.

ii

us

Ga;z[id;raria X L!IZ.

Tilis

«mum Ge

diam Ch

»CONSIDERATIO XLI .

netur acce

otiofa morte S,

finobiita

De vita, & gl

patidum

fcopi luron.

—

-

ia d

licis, utal

- Pro Fefto S. Martini Epifcopi.

THIWTI

Nemo lucernam. accendit , &» in abjcondito ponit zfneqi-l;e

!

wkoperd

prompem

fub 10dio : fed fuper candelabrum , ut , qui ingre-

huju djlus

fotutem !

diuntur , lumen ideant, Luc. FET;236

:

I,

lunconfpic

Mput t

On fine fingulari caufa pretiofiffimus orbis SalvatorChriftus

il .

in hodierno Evangelio Viros Apoftolicos lucernz accenfz

ipumalign

coinparavit, qui non fub modio condi, fed alte in candcla-

) Ua

bro poni debeant, ut & alii, qui in domo DEI funt, lucefan-

&itatis. & fulgore virtutum corum illuftrentur: Neque accen-

Atrfer

thh. s ,

&qrodigiur

j

dunt , at V eritas , lucernam , C ponunt eam [ub modio , [ed (uper candelabrum,ut

lt qua

luceat omnibus , qui in domo funt.. "Talis lucerna primó fub modio pofita,

ilitesi

& exinde fuper candelabrum in domo DEI publice collocata, & exal-

tata,ut fplendore fan&itatis fux univerfa Ecclefia DEI omnibus pralu-

Auellsy

ceret Chriftianis , fuit S. Martinus Epifcopus Turoneníis, qui primó in

Vjuventat

m

m

juvenili ftatuin caftris Juliani Imperatoris Apoffatz militem egit,exip-

|

B dbl

"dein defertoMonachum, ac tandem in EcclefiaEpi(copum irreprehens

30405.73 So

fibilem, de quo verificatum fuit illud : Ille erat lucerma lucens, & ardens, ata

: lamidele

dens charitate & z:lo, lucens exemplo virtutum, quo & alios ad Deum

usper

Migity :

$,Laur, COnVertit : Magnus, ait S. Laurentius Juftinianus , erat Martinus animos

tito d

juft. ferm.etfi exiguus corpore

: qui celeffium amore fuccenfus jugi cogitatione ferebatur. in

de $,

DEUM. Plura ho

die de fan&isfimi V

A

iri hujus laucfibns occþrnqt ex-

i bfium

. ponenda & confideranda,

ttthoftes

4. Venerunt aliquando a

dS.Joannem Bäpti&am, in ripä]ordanix

Titatali

L

MU

poenitentiam pradicaptem, etiam milites, & quidem non pauci, qui

M

confcientiá moti & compun&i , abillo fan&isfimo Precurfore Domi-

Ltc.5,14.ni pctebant confilium, quidnam debeant facere, ut falventur ? Interro-

efat mdw

gabant autem eum C milites , dicentes : Quid faciemus & nos ? Audiebant enimt,

&m fur

Joannem in vitia detonantem,& gehennam eis minitantem ; quibus S.

lu

ldc v

mmgm

Praxcur(or: Aeminem concutiatis , neque calumniam

| [«ciatis , & ?sztgnti effote

E

X d

fhipeudiis veþi:.

: . "Talis

—

319

Dé 5, -W.gfiina Ep?/capa.

o

Talis miles, (icut Joannes przfcripfit, eratS. Mártinus,qui filius pa-

rentum Gentilium duodecim annos natus,clam & iníciis parentibusEc-

|

l

clefiam Chrittianorum acceffit;inftanter petens, ut Catcchumenis me-

[

reretur accenferi ; poítea fub Juliano Imperatore ad militiam ob gene-

tinj

k

ris nobilitatem affumptus, ftrepue in caftris & bello fe gerebat , (equens

predictum S, Joannis monitum : Areminem concatiatis , neque calumniam

faciatis, & contenti e[lote flipendiis veffris ; INon ergo inferebat moleftias ru-

fticis, ut aliifelentfacere milites,fed de flipendiis propriis vivebat ; &

t

J quia Caffra nomen habent à Caffo, caíti(Timum fe femper in mente, ver-

W - — bo&operdfexhibuit,virginitatemque perpetuam , tefte Pepino & aliis, Pepin. in

. per omnem vitam fervavit. O1 quàm alius eft nunc mundi immundi fer.de boc $.

X

.. hujus ftylus.praíertim inter milites,& petulantem acimmorigeram ju-

" ventutem ! Moyfes,ubi rabumillum ardentem, &in igne prorfüs illz-

)

