& hic Crucifixus, in quo', & perquem

a

" u::nica noft

ra e(t falus, vita &

refurre&tio noftra, cui proinde cum

i

nk

Broc

Patfe & Spiritu

San&o fit omnis honor

jii

N

&.gloria,

ia

j

'/

(l

(LI) 2

CON-

268

' 'ä"/æ "*4!:0 xxxyi, v5

Dtoindt

9:509256:03250:9:60:025 )5

hmmoniacur

Thborin ca

CONSIDERATIO XXXVIL .

itlfno ocul

fralfmot

De mirabili vocatione S. Matthai

3

pö&;

V n in

- Evangeliítz,

li Gj

: non c

Pro Fefto S. Matthzi Apoff, ..

l, Quin «

'iditbominem

Jedentem in telonio , 2Hattheu

; nomiine ;

mlosSerig

jaut

&5 ait illiz fequere me,- Et Q/urgem'"/ecuiu.lrre/jl eum,

i

toff hus or

!

| Mätth."s MLA

À

imcndor

I,

(onemin r

Bercborius

I Berchorio,: vifo do&ïmm

io in d eferto ova

o credimus, Struth

lsin Evan;

lib. 7,6. 17. À

'fuain calido fabulo collocata, tamdiu fixo oculorem intue

Wi &*

tur obtutu, donectandem pullis intra ovorum finum reclufis

imolant

"

per efficaciam afpe&tüs fui impertiatur vitam, unde lemmabPi.

|

( W,j

- cinelli: Oculis vitam. — Plüs cfficaciz & virtutis oculi pienti(fi-

tl r

mi Salvatoris noftri Chrifti JE(u , qui unico obtutu labefcentem, imo

Ttzfmem «

Luc, . 'x,

L

iaml

Iietose

6I.

lapfum Petrum , ut afpexit, erexit: Es converfu Dominss refexit Pe

dj

trum y C egreffus foras flevit amare,.

Sic unicus pienti(Timi

JEfuintuitus Zachxüm in arbore üantcm.

^ Mi

& utroque extenfo ad ramos brachio Crucem fcu crucifixum forman-

TT Qu] di

tem ( prout obfervat Theophyla&us ) mirabiliter ad fe vocavit, &i

.1:-

Nacm v

i

j

alium hominem mutavit, ut non duntaxat malé parta reflitucret, ied

Atl

& promptusimpofterum, reli&tis temporalibus divitiis , viam manda-

"Atb

Luc, 195 torum Del currer

"

et: Sufpiciens. 3E"]ï(s. wd;: illum , G dixit 4d eum : /Za;þqggï

AT trtote

(

feftinans de[cende.

.

URT

Alia vicev

idit J Erüs turbam variis vexatam moleftiis, dcf;'tjigatam-

RLT

wl

& famelicam, & mox illius calamirati mifertus , omncm populum pa:

h

! &&d £0

Ül

W 'tto

. hibusac pifcibus abundé refzcit, & corum languidos acinfirmos curá«

Mattb; Y4, Vit: Er exiens yi

dit] :urþqm mnitam , & mifertus e[t eis , & curavit lg:zguidas £0*

Ültqi B

TM ,

*

Wn, D

14.

I

Ino

nec in Criceinter fuprema toræcäta cculi ]Efu,utquondam

l

0, tl

Gen,^7, r. octli laac & Heli caligaverapt; idco latronem in ligno pendentem,

u

Vï,mun

I.Reg. 5, Centurionem ex adverfo ftapteni & piam turbam ad cruentum fpecta-

'lüs tra

2

culum przientem benignis, licet moribundis & in fanguine patantí«

u

H

Luc. 43. b

£,

uqu

"

u:sï,chhs,-rcipcxit, & erexit :.Eergäzgtignzes peliora (ua revertebantur C

rOoIn*

) h

48.

um

269

De $. UMatthao Apoff,

u

ïProindevæld&ben& egïtPatcriH'e', qui Bliumffuuni lunaticum &

dxmoniacum ad Chriftum , cüm poft transfigurationcm de monte -

QU

Thaborin camipum defcenderet,adduxit, demiife cumrogans,quaten9 F. o. 5g.

benigno oculo hunc fuum calamitofum filium dignaretur afpicere:ALz-

:

;

".

RRU

H

Tit. Bofir.

u

iffer y obfecro te, vefpice in filium meu

"Supra quod egregié Ti:us Boftren.

in cat. $.

í

15 ; Sapiens, inquit, videtu? bic effe ad [alute.. Unde & Vates Regius: Afpi-

TLo,

iAl

ce in mie, C mifzrere mei ; & in alio loco : Faciem tuam illumina

fuper. [ervutt p y g.

twn: non enim oculi mitiffimi JEfu filiorum poflunt ir

]

tuer1 mife-

I132,

riam , quin corum tangantur commiferatione ? hinc Ru

oculos Servator

pertus Abbas p5 45j

Mi t

]

3

jantuas.

:

:

is n«o(tri appellat fexeffras falutis , &pæ;e(ztes, mifericordi.f in cap, 6, .

r

OA4Thi,

Etqui

d dico ? Nunquid hodie unicus oculorum öbihtüs, quo pre-

tiofifimus orbis Redemptor Matthzum ad menfam pecuniariam fe-

dentem afpexit: Publicanum in 4poftolum , corvum in columbam,

lconemin agnum,ferrum in aurum, & peccatorem terrenis immerfum

ioin dl

lucris in Évangeliftam convertit : V idir bominem fedentem in telonio,Mattha- Mattb.9.9.

aculoramis

um nomine, C* ait illi: (equere me. — Et furgens fecutus eft! eum' ? Ingens miracu-

lum, & piané mutatio dextrz Exccl(i, unde audet dicere S. Do&orAn-

gm fiotm t

yondclr

elicas : uflificationem impii majus opus effe , quam celum C terram . creare. $. Th.1, ^.

ts octipto

Plura de hac miranda vocatione, & Chrifti fequela; quam usque ad 4. 113 4.9

bt

vitxfinem con(tanter tenuit S, Mattheus Apoftolus &E

x

vangelifta,-

hodie nobis occ

pain "a

urrant p'br'pcgägnda ,*&:utinametiam pro viribus imi-

tanda,

. Mirabilis quondam erat vocatio Elifai, filii Saphat divitis agri:

If 2

pont u

"um

n

colz, qui duodecim boum jugis fuos confüeverat colere agros; ad

t

quem cuüm veniffet El

ias Prophetes, ut eum ad fe fequendum vocaret;

Ü

QVOCWH'

J

fuique inftituti partici

Reg. .I 9.

at

A

pem faceret : Mifit pallium fuum [uper illum, qui flatim 3-

relictis bobus cucurrit poft Eliam, — Etut animi (ui mon(traret promptitudi-

*9. .

jtis, n

jj

""L

nem ,extoto corde Deum fequendi, & vocationi fux illicó correfpons

deridi: Tülit par boum, & ma&avit illud, Cv in eratro bowun coxit carnes, C dedit

f Gt

nj

populo, & comederunt.. Bone Deus! quare Elifxus, aratrum (uum corfte-

yelts

u

E

g?lllum

git;, & ad coquendas carnes adhibuit? Nunquid alia ligna erant ad ma-

a

x

nusin agro * Refp. Cornelius : Elifzus, quia feftinabat, & ge(licbat illi. Cornel; bic

o al

coó fequi Eliam

i

/

j

——H

j

», idcirco ufus eftaratro pro lignis ad coquendas carnes

i

boum. Dediter

í

gotypum & exemplum nobis, ut Deivocatonem il.

licó, refolate &

j

ul

j

conftanter fequamur, Audiàmus & Abulebfem: Eli- Abalenf.

ij

(

jj

It

[zus;inquit.nihil voluit Gibi reliquum manere in fzculo, ut liber & cx-b/c.

r

Qu

peditus tran(iret totusad Dominum : idcirco atatrum & bóves con-

fumpfit, qua in re exemplum dedit Religiofis, utidemfáciant,.——

E

&

"

? ldl

J

em hodie perfc&e àdimplevi:

t M.a't;*

;;'

hn 1—! 'perelegantem typum ; qu

thzus

j

(LI)5

270

Can/&'demio XXXVII.

thzus, homo dives & telonarius Cafareus' Capharnai ad littus maris

amusficf

fcapmus fua

Galilzz, ubi naves & merces appellebant, ad menfam pccuniariam fe-

dens;

ubi cüm tranfiret miti(fimus orbis melioris Reparator Chriftus,

ii fequ.

de:ö-;ä 9.

Vide

Afpond

cejus benigné mifertus, eum ad fui fequelam vocavit ; Sequere me.

i, fed m

hic, & confidera fuaviffimum €or. JEfu, dum Matthaum publicanum,

cim k Aod:

& apud Hebraos infamem peccatorem non duntaxat ad gratiam , fed

ctiam ad fuam vocavit familiam, ac intimam amicitiam , & Apoftola-

puca non:

tum. O! quoties nos vocat Deus ad meliorem vitam : Ecce , ffo d

W (cila,

Apoc. 3;

AO

effium, & puljo: fi

quis audiérit vocem meam , &* aperuerit mibi jantam, intrabo

tinquodM,

*

ad illum. & canabo cum illo, & ipfe mecum, & nos auré furdà pertranfimus; &

tontderabii

dcts lal

noncuramus vocem Dogint ?

Et fuvgens fecutus eff eum.

Et ficut Elifzus Eliz & cater

is amic':isïac

gt

ib

vicinis fecit grande convivium, ita & Matthzus,qui & Levi ( erat enim

Lut.$ 29- binomius) fecit Chtifto, ApoftoEs, publicanis ac vicinis convivium ma-

tem (ecuti

Ial

gnuim, ut diem natalis (ui, quà Ch'ifto natus eft, cum gaudio celebraret,

& exinde liberiore animo, reli&tis omnibus, Chriftum fequerctur, Juvat

I Rn

Hippare

hic audire propria illius verba, quz quondam S, Matthzus ad S. Brigit-

»,Rev. «.. tamdixit:Volentas mea talis erat eo tempore ( telonii ) quàd. neminem defrau-

Wi quäm (

339.

dare volui, fed defiderabam invenire viam , quà fepararem tme ab officio iffo, & toto

t hf

corde adbarerem Deo foli.

Pradicante igitur amatore meo $ESU Chriflo , tune

Vaftri f

iuflammabatur . ficut. ignis verbum vocationis fue in corde meo, fic. dulciter fapue-

" nee

runt verba. fua. mibi, quód de divitüis & honoribus non plis cogitabam , quam de

MT

paleis , imb imibi magis flere placuit , & gaudere , quód Deus meus tantillum € tan-

4 Yeni

ttum peccatorem vocare voluit ad gvatiam.

Adberens quoque Domino meo , ver-

htgulinis:

ba ejus ardentiàs capiinfigere cordi meo, que nodte C die,

quafi cibum fuavi[fimum

ktindemí

af

qu[lando cogitabam. — Hzc S. Matthxus ad B, Brigittam de fua conver-

fione, cüm Malphi ad ejus fepulchrum oraret.

I czo

at aliquando Chriftus

Natenum.:

3. Sed progrediamur ulteriüs. Ambulab

Dominus non animi gratiá, fed ut ad fcqu

elam novos feligeret difci-

Wotiferer a

& ftans in littore viditSimonem Petrum,

pulos, juxta mare Galilzz,

tu tömyg

& Andrcam fratrem ejus mittentes retia fua in mare,

ad quos cum hac

AVit (a

dixiffet: Veritepeft me ,- faciam . vos. fieri pifeatores. bominem ; €cce

35 Dur |

JMatb,4:; pauca

19,

p'omptiffi

mum illorum animum : 4 ;lij continuo reidis retibus fecuti

1511 ia j

Jent eum,

«ttranfte

Ven

it alià vice idem mundiServator Chriftus ad idem maris lit-

RUT

tus, & ad emporium opulentum , totiusqué Judzz celeberrimum, hoc

il fïuücr]

eít, Capharnaum, ubi invenit Matthzum, non retia in mare mitten-

LU Vcrrc,

tem, ut pifces ceperet, fed utcomprehenderet aurum & argentum , a

"n

Adatitb. 9,

tclonium fedentem ; ad quem hzc duo tantüm cffatur verba : Sequere

9.

ur fuum

WLLT

me 5 & quid accidit ? Süïgcnf jäiui:uujï éttih, i Slc umbra fequit

CQTPUSQ

. De $, UMaMtbes Apsff, vb Evang,

274

al lo d

corpus, (ic ferrum magnetem, fic palea fuccinum , (ic pullus gallinam,

Vcunianum h

fic agnusfuam matrem.. Stahic, & penía, Le&or prudens, quisinhac.

qrator Cb

Chritti fequela (it majorem affecutus laudem , meritum ac gloriam ?.

CM

^Refpondetar ; Utramnque hanc vocationem fuitfe plané mirabi-

ft ubl

lem , fed majori dignam xítimatione & merito $, Maithzi; Petrus

qpratm

enim, & Andreas, & filii Zebedxi mox in fimili vocatione fequentcs;

2 &Al

pauca,& non nifi vilia reliquerunt: retiaenim illorum jam jam erant

T

paffim fcifla, unde illa reficicbant, proinde modici fuére valoris. Ve-

i jmum at

rüm, quod Matthzus reliquit, aurum erat pretiofum , & hocin valde

pcmanfimm&

confiderabili quantitate; & quemadmodum arbor, (; paucas habet ra-

dices, facili labore & conatu evellitur de terra prxilla , qux profundas

yterls !t

jam egit radices, (ic alii Apoftoli, quia vilesac paucas, in hoc mundo

( eti

habuerunt radices, & modica poffidebantbona, faciliüs Chriftum vo-

ig cotmyn t

cantem fecuti funt ; fedMatthzus in thefauris & divitiis accamulandis

udio cclt

jam radices egerat , proinde majore híic opus erat ftimulo: Zadix exbu

I. Zi!t, d.

quocuu i

omnium malorum eff cupiditas. . Ex quibus rerum con6deranti fatis lucu-

9,

215215.9]

lenter apparet,quód majus fuerit miraculum converfio & vocatio Mat-

geninen d

thzl, quàm czterorum Apoftolorum pifcatorum. . Collige ex hoc,

anima Chriftiana, quód Chriftus non Matthzi facculcs, fed animam

ii

Es Gf

quzfierit ; ic prima tibicura fit, falvareanimam tuam,& illorum, quo-

; dükim/f'W

ram tibi peculiaris cura commiffa ett:

omous, quisque ducet in celum, eà erit beatior,

Quà plures focios , ait D, Chryfo- Hom. 4o.

[:'tdbtmï qI'W

'/üp. epc Ii

gntilun

4. Venit hic mihi in mentem Filis Timei Bartimeus cacu , quem

* 44 Cor.

ynio h

Augufítinus afferit,quód priüs fortunz bonis affatim fuerit cu

mulatus, 44arc. 10,

fed tandem fua fclicitate deje&tus in magnam inciderit miferi

am,dum

46.

juit W?; d

cxcus fa&us in via publ

k fug COW

ica fedens panem mendicare fuit coa&us. Hic,

inquam, czcus, cüm à turba prztcteunte aure bibulá percepiíTet, Jefum

jf

j C

Nazarenum mox in Jericho venturum ; Clamavit dicens : $ESU Fili Da-

j

vid, miferere mei, Increpabant autem illum turbz,

uttaceret: Ípfe ver

- 98.

[digrt

multo magis clamabat: Fii David , miferere mei.

Et quare, dices, adeó

)oncmp

wf

goy if

[

clamavit czcus ille Bartimxus , quó magisobftrepebat turba ? Ref P. Luc. Bu

[

m

Lucas Burgenfis: Obferva vigilantiam bujus, quüd, fnulac. audiverit adventan hg,

d

hat

tem turbam, [Ine mora clamaverit,ut forté elaberetur 3Efus Tericho. Audis hoc?

jj j

Cüm tranfit JEfus, & te Vocat ad meliorem ac perfeétiorem vitam,(ine-

D

j

mora audiendus eít, nc forté elabatur, & fecundó non redeat, & (ic tu

j n

M

|

illius frufteris gratiá,

errimu

Adverte,; prudens Le&or,hic (ingularem conceptum. . Cüm mi-

at p

tiffimusDominus ad penitentiam convertere voluit notam illam mue

m

tf

DL

q/!//f

lierem Samaritanam, nominePhotinam;obfervat Evangelitta; Fariga- feb..

L.

46.

ff

"n

tus ex itinere (edebat fic faprafontém, En! venator animarum zelofiilimus

j

anc

ü

un'

272

Confideratio. XXXVI,

-

hanc lupam fedens exfpe&tabat, Sed ubi ad frugem reducere voluit

üptutria

Matthzum , locupletiffimum publicanum àc telonarium Cafíareum,

suMs y tll

illum exfpc&tabat, fed per modu:n tranfeuntis vocabat:Cim

Mattb,9,9, hon fedens

j fdum

tranfivet inde

jE[us,vidit bominem fedentem iu telonioy Mattbaum nomine, & ait

r

illi, fequere me 5 & furgeus. [ecutus. eff eum,

& lafecut

bferva hic duplicem Dei & hom

inis C'hriüi 'Yocantis modum,

Nindpctm &

1

Photinam exfpe&ans exfpe&avit, fed apudMatthzeum publicanum in

tium (copu

telonio fedentem pertranfiit , quaíi per tranfennamillum ad fe vocan-

ulris Philtt

Didac.

do : Sequereme; Audi pro doGtrina morali Didacum Stellam fuprailla

Montit, qu

Stella in

Verba: C tranfiret inde $ Efus ,3a difcurrentem : Tuac enim tvanfit $Efus, &

M

iniranfitu peccatorem videt , quando eum vocet per internam in[pirationem, non f4»

Jfecutus.

Luc. $.

cit in eo imanfiouem, donec in[piratio opere impleatur.. Et paulo poft fubjungit,

f antiper

additqueaculeum? Sicut Mattbeus,inquit , fequens f[uo convivio detinuit il-

wtiontem

lum , difcamus detinere JEfum , ne pratereat, — Veilliss juxta quos iterum atque

w nyit Dii

iterum JE[fus tranfit , €& non detinetur! Ah! quoties [orte apud te travfiit,

ln reinmau,

anime mi, monendo, in

*

f

pirando , docendo &c. &tunon dletinuiüi

la fecutuse

eum ? quid ergo fictdete?

ii io m

.. $. Venit aliquando a

d Chriftum Dominum dcvotüs qmdamju,-

tpez i ce

Marc, 10,

venis, genu flexo adorans eum acrogans : 7Magifler bone., quid. faciam , st

A Yenit, ut j

vitam Aternam percipiam ? Ad quem beoignus Dominus :. Precepta qófti

I7.

tatsrefcere

At ille: AMagiffer, bac omnia ob[ervavi a juventute mea. JEfus autem intui-

V Mj

tus eum blando ac fuavi vultu, manumque cjus apprehendens, & arri-

- dens , quia dilexit etm, adillum dicebat ; Unum tibi dee[l ; vade, quæïczmquef

Vs

AO femperan

— babes , vende, & dapaupevibus ; & babebis the[aurum in celo. & veni , & [equ:;:g

^ dummja

me, Perquaverbadi&tum adolefcentem ad perfcétionis viam; tuique

Füfe, qejpr

fequclam blandé invitabat, fed mifer, cateroquin bonus juvenis;occule

to laborabat & tenebatur animi morbo, quia fuas amabat poflcí(fIiones

"t ffumi

Wicum : ii

ac divitias , hinc contriflatus in verbo abiit mevens , & prout obfervat anti-

":d"mï, Um

uiffimus Origenes ex Evangelio Hebrzo S. Matthzi : Cepit dives [cal-

Matth. 19: , eve caput [uum , & nou placsit ei. ..v Tum Eu conver(us dixit, Simoni Difd-

22.

i Vi

pulo fuo fedeati apud [e: Simon fili jon«, faciliits efl, camelum intrave per foramen

Cornel. bies ,.2 quam divitem in Regnum colorum. — Vide ex his, quàm difficile avari

m ? utde

ET

ac divites fuas rclinquant opes, quibus quodammodo in hoc fzculo.

funtagglutinati , apud quos ctiamn

?

;

G etrun

um verificatur -illud»'Vcritatis ; Uli,

ii deffipüm;'

Mattb. 6,. euim eff tbefaurus tuus , ibi efl cor tuum, .

N

2t.

Ex quibus colliges genero!um ac

Plane Beroicam $. Matrhaj anis

k O Yeit

4

Q

mum , dum ad unicam Chrifti vocaotis vocem: Sequere me , cunctas

Luc, $»48. opes, ac poffesfiones fuas reliquit. contempfit, ac pauperibus diffribuit,

irati )

B. Petr,

n

ü&mn e

& pauper pauperem fecutus e(t Ch'iitum : Aelidis omnibus fecutus efe eum, .

433

::fe,fafiem "m

Dam. fer. — At;;ü' An hanc rgm P:c/trum Damianum ta difcurrentem ; 44os ut yoc

15

lm WiI e]lusq

M

aamm

De $, Matibao wApofl, - Evang.

273

du w

uf C

iis fe Salyatoris audivit Imperium , non cunctatus efl , nou fua difponendi queftrit I. de $,

inducias , won amicorum. communicanda confilia , fed illico divitias [previt , carna Mattb,

ts Votabdin

1 u

lium affedtuum nexus abrupit , f:cq'ue/fqlutus poft Chrifià vefligia latus & impiger

:

properavit.

6. lta

fecutus eft armiger fuum ]onatham, fervus fideliffimus fuum

30f od

Principem, & miles fuum Ducem,qui fuo Domino per przruptos pe-

publicanumt

trarum fcopulos contendenti comes adhafit individuus, & cum eo in

m dv

caftris Philiftinorum ingentem edidit flragem : Dixirque ei avmiger futs : Y, Reg.14.,

ellamlpa

Fac oninia y que plakcent AHito Lho j perges quà cupis , G* ero tecum yubicunque YO« — 7.

vinafdtt

dueris.

ii n

- ]ta fecutus eft Ethai Davidem Regem funm, cümà facie Abfolonis

pol uj

fugam arriperet, & in exilium, relidtà civitate Solymá, flens & plorans

TY

per montem Olivarium cum paucis fuorum contenderet: Vivit Domi- 2, Reg. 1 f

quos um &

nu, & vivit Domiuus meou Rex : Quoniam, in quocumque locofueris, Domine mi . 21.

pul t t

Jiex, five in morte, [iveinvita, ibi erit fervus tuus.

non deit

- ]ta fecutus eít eundem lIífraclitarum Regem Siba, qui in di&o exilio 5. Reg. 16

Regi íuo cum duobus afinis , ducentis panibus , & centum alligaturis

l,

Jlusquiümï'

uvz paffx, & centum maífis, palatharum & utre vini oneratis in occur-

,quifn

fum venit, ut Regem profugum abitinere laffum , & domefticos ejus

: Juigut

comitesreficeret : Dixitque Siba ; Oroy ut inveniam gratiam coram tey Domi-

as a

ne mi Rex.

/

vendas t

Plàs S,Matthzus,qui Chriftum Dominum ac Regem fuum gene-

yuli m

rofo femper animo tum in vita, tum in morte fecutus eft ; in vita qui-

b L

n

dem, dum relidtis omnibus (urgens fecutuseft eum ; & quidem in fumma pau-

Lut, )'; 49.

js at W

pertate, q«i priüs abundaverat auro ac divitiis ; in fumma humilitate,

uyenis o

dum feipfum in Evangelio vocabat publicanum, hoc eft, peccatorem

apldie

publicum ; in fumma obedientia, cum Paulo dicens: Demine, quid me Age;,

9) 60

ov

vit fatere? Undeusque ad ultimostetrz fines Evangelium przdicandi

:

ynit

nf»f

causà penetravit, ubi & vitam fuam Deo confecravit, .O anima Chri-

«j du

ftiana ! Vis & tu fequi Chriftum ? En! vocat mundus, fed in quem fi-

intt

vj

u

nem ? ut decipiat 5 vocatcaro , fed cur ? utfoedet; vocat demon , ut

"T

perdat, ac curritur undique, ait Stella. Vocat Chriftus , ut falvet, & $zella. i

T

od

paucifequuntur, Siquisvult pof me veuire, adhortatur nos Veritas, abze- Luc, 9,23,

get femetipfum, — . Obferva

d anätü:

peculiaria Chrifli verba ; 5iquis vuir, quafi nul-

lus hoc velit, at rarus.

2

7. Addomum & officinam figuli nunccum Jeremia deícendamus,

Mat

Et

qi, d

p

eui przcipit DEus , ut operaillius attentiore mente perpenderet,

yd

j

quid fa&um eit? Ecce ipfe faciebat opus fuper votam. C dilfipatum eff vas, quod fer, 18, 4-

T

ipíe faciebat de luto manibus (uis : conver(usque fecit. illud vas alterum, ficut placue-

1at in oculis ejus. utfaceret. 1n

myfíterium, Vas primum fu-

La

gens hic latet

Mm)

per

R. D. Giniber Feft,

Canädar)tio XXXFH.

274

woluetit:

perrotàm confra&tum , ex quo luti fordidi frufto ngïus ïe/Hc&endo &

uiDuces, d

circumgyrando rotam exinde pulchrum , novum & honorificum vas

apetiofa'

'confecit, denotabat tunc temporis Judxos, tanquam vas figuli,confta-

ii afferg

&os, & in captivitatem propter delicta fua disperfos,quos tarnenDeus,

ts Cf

'fi dignos paeniteuiix fru&us egerint , paratus erat tanquam vas gloriz

m quii

& honoris de novo in gratiam recipere; & fubjungit Dominus ad no-

V par.

fttam do&rinam ac falutarem DEI timorem in nobis excitandum:

ii

Nunquid, ficut figulus ipfe, non potero vobis facere , domus Ifrael, ait Dominu

:

—51'?

liaoquef

ecce ficut lutum in manu figuli, fic vos in mauu mea, domus Ifradl,

itvas

m a omni

Ét quid dico? NunquidMatthzus ante fuam converfioncm er

irz, vas fordidum;vas Domino iautile? Sed vide potentiam Creato-

hn i qus

ia; Unde p

ris acSalvatoris tui,dum ex eodem luto & vaícignotiniz contecit vas

]

gloriz, vas ele&ionis,vasin honorem fibi & univerfo orbi terrarum:

ialtos qui

tuonon

[

Convyer[usque fecit illad vas alterum; ficut placuevat in oculis ejus, tit. facevet : Un-

llfïïl

DI tettam.

B, Petr,

de re&é de illo B. Petrus Damianus : Inter omn»es, ait, plan? Santios, qui cüte

^

;;

þbcräatinirepi(

Dam, fer. lefli gloris de triumphato mundo viforie titulos intulerunt, B. Mattbaus mibi vide-

de S, £Matts tyuy infionis atque confpicuus , & quemadimodum inter eos dignitatis obtimere primae

Af myl

10 Pt inpent

tum, atque ut clariiis dicam, nemo pofl. Chriffum eft , cui magis debeat (anda uni-

yer[alis Ecclefia : tam quod mundus vivit, bec eft caufa, quia lux. nobis Evangelica

Id 03

"of

corufcavit. — Ecfubdit:; quiaipíe tayquam dux vexillum. fequeutibus. prat

-

ul'ft y

fuoque exemplo , ut. [cribevent , incitavit,

,

à

tv

ibteorumy

G'eh, I^,

$, Ad Abraham quondamà Deo di&tum eft : Egredere de terra tua, &

Wit, & Neniy

l,

de cognatione tua, C de demopatris tui, & veni interram , quam detnonffrabo tibi,

Mire hicDeus exercitavit obedientiam,& acuit fidem Abrahz,dum vo-

m um o

AUfer!mpen

luit,ut prompté in omnibus obediret,Deumqoe vocantem fequeretur,

qu

Otstoferit h

od & fecit ftrenué, dum pcj totam exinde vitam in Chanaan peree

grinatus eft.

«

Piüs fecit

S. MatthzusApoftolus &Evaugcïi&aChriüi,düm ad duo

g dtian

9, Dame

Mattb. 9,. Salvatoris noftri verba; Seguere me, non tanturn parentes, amicos , do»

z.

mum, divitias, patriam, opulenti(fimum vetigal, commoditates, &

debant )

9Datij

cuncta mundi oble&tamenta, fed & fe ipfum reliquit, ac fincfacculo ac

pera in terram alienam, barbaram ac remotiffimam.imó ad usque ulti-

?h dracopi

, ts

mum terrz profc&us eftfolüm ut Chriftum lucrifaceret, & animas er*

.

tantes do&trinà ac fanCtitate vitz ad coelum reduceret.

"s g

ïlih iïïfïdtbg

Judith, vidua illa Hebrza & vitz (3nétitate & rerum geftarum gloriá

infignis, ubi populus ex fpoliis Affyriorum ditatus, eitanquam victrici

i« W ïm tf

0"[651

gratoanimo pretiofiora offerebar, omoia ilfarefpuit , imó & eorum

judith. 16,

oblita eft ; Perro Judirb univer(a vafa bellhca Holofernis qua dedit illi populus e

äfïacis

&duxi

23.

to

?

tl cüm

j

conopeum, quod ipía fuftrulerat de eubiliipfius, obtulit in anatbema oblivionit,

oíos

hic attonitus, quare prudentiilimailla herojna nihil -iiiorqm preti

rum

l

um

L

-2-7 $

De $. Matibao Apoj/jf. e Eäd;lä.

vt

rym voluetitacceptare, & apud Íe retinere ? & nunquid Principes , ac

ODorifcumy

belli Duces, dum vi&ores ab acierecedunt , ejusmodi trophza prafer-

i fpuicu

üm pretiofa'tin obtentz victorie memoriam in domo fua rctinere &

follicité affervare affolent ? Refp. Paulus Arefius DertonenfiumEpifco-

ortamaDa,

a Va

pus : Confultits fore , reputabat prudentif[ima mulier, à fe omnem. occaftonem au. Arefins

Jomintsadie

farre ifius, quod in Holoferuis exercitu geftusn erat , ut uunquam ei vanam gloriat dj(r, ,

is exctandm

vel feperbiam pavare poffet, vel blandientium vecordaretur verborum, amoroforum. ". 17.5,

que. affcikuum , quos 1li. Holofernes exhibuerat. :

"

t d Dom.ir.aæ'!f*

. Iita quoque fecit S. Matchzus, qui uno tempori

smomento ob amo-

rem JEfu omnia terrena ac pretiofa reliquit , omniumqve divitiarum

erxoncmaraw

3

eta-

tentia C

fuarum, & quas adhuc corradere poterat, oblitus obtulit in. anatbema ob.

livionis ; unde poft Chrifti Afcenfionem docuit cumprimis Hebrzos &

phrafles.

inke conlt

Palxftinos, quibus & facrum Evangelium primus linguá Hcbraicá fcri € 99r, in

ob tentt

píitut quo non potetat pervenire fermone , fcripto perveniret,hinc 1

nta..

s t fini

omnem terram exivit fonus cjus, Exindein/gyptum profe&tus efl,ubi

i at

liberéacintrepide Chriftum cfferatis illis gentibus predicavit.ac multa

Atlhas m

Jl

hominum millia ad agnitionem veri Numinis & fidei orthodoxz lu-

jf ii

men per ingentia prodigia convertit, Tandem usque in/Fthiopiam pe-

; deiuil ,fanä;f?

netravit, ubi ab EvnuchoCandacis Reginz,olim à Philippo baptizato,

y nb

hofpitio receptus eftin quo loco Ecclefiz thiopicz fundamentajecit,

gt

Presbyteros & Diaconos conftituit, quotidie ad populum concionem

habuit, corumqQue infirmos, quacumque detinebantur infirmitate , cu-

TT

j

ravit, & Regium filium Euphronomen à mortuis fufcitavit, ipfumque

s df

^

Regem cum omni familia baptizavit, O felix ille,qui ita annos fuos ac

Arahz dU

Í

labores impenditin adipifcendaDei cognitione,illiusque amoreém cor-

ptermfegut

qu

dibus inferithumanis, non enim.tefte $, Dion

,

:i[

yfio Areopagita , ma]US & pj j

y Chanaati

Opus ct, imo, omniam divinarum divinifima extat perfedlio, cooper

faluteim animartm. ad [aum . Creatorem.

:

4(:07:; efe- in Hier'frfb'ï

3

vf um amg

9, Danicl vir defideriorum immanem dra

conem; «quc'm ut Deum-

ts m

u

l

colebant Babylonii, maffà piceá adipein pilis mixta interfecit : Tülit ry ap,.

T4.

ergo Daniel picem, &* adipem , C pilos, & coxit pariter , fesitque ma[[as, C dedit — ,

6

chadi

Il

in os draconis. ? diruptus efl dvaco.

:

l l

0i

' qRIC

. San&us Matthzus Apoftolus,invocato SS, nom

ine J E(u, & üghof. Pez;r. de-

Crucis fa&o,duobus horribilibus draconibus;à quibus arte magicá po- w 1. g,

puli infciebantur,ultró obviam venit,quibus prcepit,ut nulli ampliusy, roo,

mkï

1 GCRZW

(

Docerent creaturae:£t continub fene cujusquam leftone per portam utbis egve[ft faut , 2 o2

u

. Moyfes Dux ac. Legifer populum Hebrzorum de tenebris &gy

yn

,

puacis eduxitin lucem, & per mare rubrum in Palaftinam, quibus in

x

p;ü(lö(,,

L

"

/

deferto.cüm ob murmurationem à ferpentibus ignitis infeftarepntur,pro.

Wj 4!1

]

uem chm pereu[fi afpicere

T.

, P

j

figuo zneum Ícrpentem crexit, q

:

:

-

Num, 53

(

n

(Mm) 2

Neitoeten

,

5

——

MU n

276

Con[ideratio. XXXVH-

S. Matthzus Apoftolus & Evan gcl'ixüä E gyptios & tïithiolpes €tene-

;:trocinium 1

ÁMis 1 , bxis infidelitatis, & ex umbra mortis mirabiliter ad fidem adduxit,quos

yrettem

Hift, Apoft,

à venenatis ferpentum morfibus lzfos,folo Chrüifti iavocato nomine

tiigam pto

curavit, eisque pro figno non ferpentem zncum, ícd qui pet ferpen-

Immipet

tem illum zneum praffiguratus eft, hoc eft, Chriftum JEfum, & hunc

ii quaod

Crucifixum erexit. Audi protua Do&rina & folatio S. Auguítinum:

l; tuncenim

herumdabunt

$, Aug, in, Fratres, inquit, ut z peccatis f[anemtr, Chriflum Crucifixum intueamur , quomodo

Joan, . 6.: qui intuebantur ferpentem eneum in deferto, non peribant morfibus ferpentum,

cpericulc

Ts At (

16, Zacharias Propheta filius Jojadz Pontificis à Joas ingratiffimo

Rege, quia veritatem tpfi predicaverat , quód dereliquerit Dominum

derit , M

ac Deum fuum , immani facrilegio in loco facro inter templum & Al-

hawinterce

2. Par. ^4. tare holocauftorum occifus eft : Er son eff recordatus foas Rex mi[ericordie,

2*,

quam fecerat Sojada pater illius [ecum; fed interfecit filium ejus qui càm moreretur,

CURU VR tMTEES Vr

pers m

ait : Videat Dominus, & requirat. Quam indignam necem & ChrittesDo-

Mattb, ^5. minus ingratis Judzis obje&avit ; Ur veniat f[aper vos omnis. [anguis juflus,

CO.

3j*

qui effufus eff fuper terram, à fanguine Abel jufli, usque 4 [anguinem Zacharia fili

"

Barachie, quem occidiflis inter templum & altare,

D:Prot

Hocidem S, Matthxo Apoftolo eveni

t, ubi enim viginti duosan:

nosin /Fthiopia in affiduis laboribus complevit, non guftando car-

nem, fed herbis ac leguminibus folüm vi&itans, & totusin animarum

falutem effufus,tandem intra templum & Altare , jubente impio & fa-

crilego Rege Hirtaco, à miniftris regiis fub Miffx finem, ubi immacu-

Mtgg 4

latumAgpum Deojam immolaverat, & ipíe Deo grata virginitatis vi-

K

&imaimmolatus, & lanceis confoffus eft. Caula hujus neciserat, quia

Hirtacus Rex Iphigeniam virginem regiam, quam S.Matthaus priusà

morte refufcitáffe fertur , nunc per votum fponfam Deo facram, viad

Of

&t

Ambr.:

matrimonium fecum ineundum rapere fatagebat;cui S. Apoftolus ani-

hàbt

mo & fermone intrepido reftítit: Gravi caffigatione dignum fore fervum, qui

ïemp

$pinol, boc

feft.

auferret Regi cenjugemy, & quoniam Iphigenia fpon[a [it $Eu Regis , Terum omnimm

Y

Donmini E[um inimicum babiturum, quia talia dirimeret [ponfalia. Sacrum ex«

(ip

inde corpus ejus ferrez arcxinclufum eff,atquein mare projcétum.fe

i Mi

Deo mirabiliter protegente, urna iila ferrea natans fupra maris undas

ml, T

&l

omnibus vifa eft, ex quo miraculo plures gentilesde novo ad Deum

Vip pa(c

vivum & verum converfi funt.

Denique idem (acrum corpus Saler-

Aulim

nur translatum eft,ubi in hodiernum usque diem magná fidelium ve-

Q

n

neratione & hominum concurfu colitur , cujus civitatis civibus fzpiüs

hw

in neceffitatibus, ac extremis periculis fingulari fuit przfidio,prafertim

IT TS

Bagati,

cum aDno 1544, die 27, Julii Ariadenus Barbaroffa Turca, & pirata

TMM

To. 1. l. ^. truculentus,cum ingenti claffe Salernum venerat, cam civitatem mari

u

QRC n

tani4

64 , 12 'adjacentem deprzdaturus aut vaüatqrus; verüm , quia Salerni

mm& m

patro-,

goe

M i qen

De $. Matibeo Apofl, À Evang.

£72

uhiöpe: t

pafroc'inium S. Matthzi confugerant , fereno ceelo mox graviffima

Md n

l

[

exorta eft tempeftas, q

uz claffem Turcicam conftegit, & reliquias illius

OCO Dott

i

in fugam propulíavit,

quiptfupt

Immipet & tibi , anima Chriftiana, tem

Em &

'pe/üas valida ; actunc prz-

fertim, quando anima tua abhoc fuo mortali corpore erit diffolven-.

t'€, 29,

Aupding

da ; tuncenim veró magna tibi inftabit tribulatio , quia venient. dies in te;

tiin, t

é& circumdabunt te inimici tui vallo, & coanguflabunt te undique; non poteris

43-

u£, 16, 9.

fepem,

hanc periculofam effugere tempeftatem, proinde dum tempus eft ; Fac

aingalim

tibi amicos , ut cum defeceris , vecipiaut tein eterna tabernacula.

'Talis amicus

erit Domnut

tibierit S, Matthzus Apoft. & Evang. fi virtutes illius imitatus

fueris,

templundi

& ejus interceíTionem devote invocaveris &c,

Jecimjnità

r j

- r

——

Mi i at

SOC-3906dECX— POG-3o ECC2 BOX BOC 9065 DOGaS

& Chii

)ERATIO XXXVIIL

ir fitg wl»

J .CON

:

t ia

; & Patrocinio S. Michaclis

igint duot

De Protectione

Archangeli,

pulin à

p n

Pro Fefto S,. Michaelis

ntcimpio&iæ

A'Iichzz&l "Archang

ele, veni in. adjutorium. populo DEL

g, Ub ii

3

wirginiit?

Ecclefia in Brev,

n

I.

at

Olent Monarchz, & hujus fzculi Pr

ïncipcs duplicis differcn'tiæf

; facram t

Mpoflo

habere Miniftros,qui ipfisinferviunt, & ad mandata exequenda

femper funtparati, Suntcumprimis, qui illisin Aula, & Re-

jf [

gia curia quotidie obfequiofi aífiftunt, thronum ejus & latus

TU a

Sunt &

i Y

ynn

l

ftipant, ac camceralia & alia fimilia attendunt cfficia.

umn[

Ü

l

alii Miniftri ad bella parati, qui ad Regni defendenda mittuntur forta-

projd

litia, & fiquidem imminet bellum , ipfi generofe fe hoftiopponunt ;

) n

J

)owäd )

utin pace & ordineconferventur Provinciz & populi.

"

Aulam modernam Potentisfimi , & Auguítisimi Imperatoris no-

ftri Caroli VI, infpiciamus,cui Miniítri aulici fedulà inferviunt curá

i

fadiut"

av

Majeftatem fui Monarchz demisfi(fimé venerantes.& jusíis obfequen-

m

tes ; & ex altera parte Miniftros habet, ac Duces generoíos ad quavis

ldiprm

(di

bella & przlia contra immanis(imum Turcarum Imperatorem, alios-

Pd

f

q

ue Regnorum holtes paratis(imos; lInter quos przeminet Serenisfi-

j

Dux ac Princeps Eugenius; cujus gene-

j

jemiit^

fk

qus &- Invi&disfimus Sabaudix

l?O um

(M.lm): 3

278

Confideratio. XXXFIu,

rofum animum, pietatem ac vi&orias miratur orbis univerfus, dum

T

nuper, hoc eft anno Chrifti 1716. die $. Auguíti, Solimanni numero-

V0 CU Cl

fiffimum exercitum gloriofiffime devicit, & profligavit. Mitto alias

(t,K pecu

vi&trices ejus palmas & vi&torias &c.

um iqu

Altius erigamus animos,

Ita quoque

Tfupremus' totius univerli

Crteator & Monarcha DEVS in coelefti fua curia & Regno , cujus nun-

quo haX

Q cptnm

quam erit finis, duplicis differentiz folet habere Miniftros; primi funt;

lr idum

Dan.",10.

qui affitunt ei femper in ccelo, de quibus Dauicl ; Milliamilliusm miuiftraw

Md

bant eiy & decies millies centena millia a[iflebant ei,. Aliiautem Angcli poten-

AA poc, 15,

tes virtute funt deftinati ad preliandum cum Dracone magno;habente

ütequesqu

3.

1t Wtl

capita feptem, cujus cauda trahcbat tertiam partem ftellaram cacli &c,

Heb. 1, 14.

dutem qu

Et hi Angeli funt adminifiratorii fpiritus, in minifterium wiffi propter eos,qui ha-

UR

reditatem capient falutis.

Inter quos caeleftes milites , & Angclos Cufto-

dcs noftros fupremusarchiftrategus, & Priaceps ett 5. ArchangelusMi-

Mitice

dcdat,necfp«

