cem & amariffimos Pasfionis dolores; adeoduc nec tibi , Ó milector, aliud

ceclum pinget ;per afpera venies ad profpera, & coelum non aliá monetà,

k

r äWJw

uàmcruciferis venaleeft. Plurain prafentiarums.

Y

IG

h

2. Mitabilis eratilla vifio, quam: quondam habuit Ezechiel Propheta,

ubi perapertum coelum quatuor animalia,feupotiüs quatuor Cherubinos vi-

dit; quorum quilibet quatuor facies praferebat, videlicet faciem bominis

quafi primariam & eminentiorenr,cui à dextris annexa: erat facies leonis , à.

fc df

finiftris facies vituli, & fürfüm facies aquilz : Similitudo autem vultís eorutm , Ezech.r,,

, f -

fücies bominis, €9 facies leonis a dextris ipforumquatuor: faciesautem bovis &

IO.

pin

finiftris ipforum quatuor, 89 faciesaquile defuperipforum quatuor- — Quis , ob-

d o

fecro, hanc mirabilem expendens vifionem ron obftupefcat? & quid. dices,

m

l

a

per quadripartitam faciem nobis indicatum eft? Omisfis aliis D. Patrum re-

m

fponfionibus & explanationibus, pereleganter nobis infervit S. Bonaventu- $. Bornav..

p

ra,qui per diverfas illas facies diverfa redemptionis noflrz my fteria intelligit: i Pf.90.

T h

Cbriftus ait, natus eff ut bomó, forman fervi accipiens, & babitu inventus

letos -

eftuthomo. Paffus eff u& vitulus, dum fe ipfum inarca Crucisin cruentam

Qu lott

victimam pro mund;i falute obtulit. Refurrexit ut leo, quieftfortisfimus

j

animalium, & ad nullius pavet occurfum , in quarefurrectione de morte ,

conti

j

diabolo , & inferno triumphavit. — Afcendit ut aquila , dum videntibus Di-

fcipulis elevatus eftin coelum; & quemadmodum aquila pullos fuos adhuc in

i

nido hzrentes fuo volatu ad volandum provocat, juxta illud Deuteronomii :

J

l]

u

n

sicut aquila provocans ad volandum pullos fuos, &6 füper eos volitans, expandit Deut. 32,,

j

j

alas. . Íta pretiofisfimus orbis Reparator Chriftus hodierna luce in gioriofa

*

at

m

f

Afcenfione fua evolansad coelum provocavit dilectos fuos ad fimilem vola-

l

tum, & ad fui fequelam. . Unde non in nionte Thabor,ubi prius glorios&

h

»

p

"UA

transfiguratus eft, neque in monteSion, ubiultimam coenam cum Di(cipu-

leftem gloriam a(cendere voluit ,

jj

j

lis celgþravit*, íed in monte Oliveti ad coe

q

Cc 5

quia

.

E

LE

206

Confideratio. XXTX.

quia prius ibidem paffionem fuam inchoavit, fanguinem fudavit , & cohorti-

tdigut;'

bus militum feulttó prebuitligandum, atque ad mortem Crucis ducendum:

Chrfticol

5. Cyrill.. De monte Oliveti, ait S.CyrillusHiezvfo]ymitapus,in colos afcendit ; illic ma-

Quj a

Hierof.

ximum certamenincepit ; bic autem pofl ceriamina coronaeuseft... 1bi & pedum

qqu.Gr«

Catb 14, dum fvorum reliquit veftigia in petra imprefía, ut hec intuentesanimemur

jl

ad fequenda alacriter ejus vefligia,juxta illudS.Petri:Cbrifius paffus effpro nobis,

iri,cid

1.Peéf*,

r]

?^» volis relinquens exemplum, ut fe quamini veftigia ejus 8£c,

41

3.Magna quondam ob populum idololatrantem erat

ficcitas & Rerilizas

tmeliored

terrz ,ita ut per tres annos ac fex meníes nec unica quidem aqus (lilla de

A ene

coelo caderet ; tandem vidit Elias monte Carmelo orans nubem quandam

tQsinve

parvulam ad iní(tar hominis'de mari Mediterraneo in altumafcendentem;

du

Ecce , uubecula parva quafi veftigium bominis afcendebat demari, Et quid fa-

Max|

od

S,Reg.rg &um ? Audi Scripturam: Ecce, celi contenebrati fant , 88 nubes , QSven-

44

tus &5 fatta eft pluvia grandis. Quód hec & fimilia illis in antiqua Lege exi-

Qiore

ts Q

ftentibus facta fint in figura, Divus Paulus luculentó demonftrat teftimo-

Ü

I.Cor.10,nió, Quiergo, dices, per illam nubeculam, veftigium feu formam homi-

tl

II.

nis reprzfentantem , & de mari in coelum afcendentem , ac tandem totum

tutust

Orbem terrarum irrigantem prifignatum eft? m. Infignis Theologus Anto-

D Sno

tll |

nius de Rampelcgis , nihil aliud, quàm Humanitas Chrifti bedie de hoc

mari magno & fpaciofo hujus mundi fuperomnes caclos & Angelorum cho*

h. my

ros afcendens, & inDei folio collocata,ex qua nubecula fada eft pluvia grandis,

dj

dum Chriftus in diePentecoftes pluviam magnam gratiarum , hoc eft , Spiri-

Cueis

tum San&tum in terram mifitz Nubecula , inquit , afcendens de mari fuit bu-

Ahor

Znt. de

manitas Cbrifli, que de poenalitate fatkuwmm noftrg. iriquitatis afcendit ad calum

Qu

i

Ramp.de

femper affociata divinitati, 68 poftmodim in Pentecoffe faGa eff pluvia gvatiarum

Afcenf.D.

ET.

in nundum;quia privatus extiterat per quing; millia annorum 9 altra , 69 fic ma»

Wü

defa&a corda fidelium tali pluvid germinaverunt velut campi fruttus fuavitatis ,

Q

€$ odoresgratos Deo, quibus mediautibus redditi fumus ad Salutis patriam,àqua

^

prius exules fueramus,

[

De Elia recenfet ulteriüis Sacer Codex , quód , cüm curru igneo in cce-

Aljtlj

4'Reg",7" lum.

raperetur , Elifeo ad eum in raptu fucclamanti: Pater mi ! currus Ifrail

dium

I12»

eg aurigaejus, pallium fuum, feu meloten ad fui memoriam & ad fingulare

pulr

folatium hujus fui delectis(imi Difcipuli demiferit , & fic afcendit. Elias per

&2 Ü

turbinemin celum. |. En rur(us perelegantem typum hodierni Afcenfus Chri-

trdy

i

fti Domini in caelum: . Elias per currum fünit elevatus in coclum ; Chriftus

ln

per Crucem , quz eft currus Chriftianorum, quo vehuntur in coelum Elias

DUM

per turbinem afcendit in Paradifum ; Chriflus per tucbinem pasfionis ad tam

4ti

ifmenfam gloriam evectus e(t.Elias exhoc mundo diíceffurus peramanterEli-

ffbüm

Luc.24, Íxovaledixit,ac benedixit ; Chriftuse

levatis manibus fuis benedixit eis , €9 fere- -

Wi

W

folatium.

$9.

batur it cælym. Elias candidum fuum pallium Elifzo jn fubfidium &

Vv

reliquit;«

!W]

x

—

Em

De Afceufione C/ör)ffz' t cejum.

l 07

X otor, |

re'liäuït; Chriftus fub candido pallio feipfum in SS. Euchariftia omnibus

ücendiy

Chrifticolis,ac dilectis hidelibus in peculiare reliquit folatium. Ecce, ego vobif- 7Matt.38,

tl

w

eura fuui omnibus diebus ufque ad confummationem feculi,' O diem felicem! de 20, .

pl :

u4 S. Gregorius ita feribit ; In bac folemnitate, inquit, deletum eft Cbiïügïa'S,GregOTe.

Vfemy -

hum noftre damnationis, immutata eft j

m

eutentia nofir& corruptionis,illa enim "d- AM.bom.

LJ

tura, cui dithum ef, terra es Q9 in terram ibis, bodiein ceelum ivit.

4. Recordor hic Jacob Patriarche nunc pleni dierum ex

fïoc rrnc..mfmlö,adz

t

N

meliorem vitam difcedentis , & Filius Jofeph , Fphraim & Manaffe, pater-

ul

né benedicentis , füuper quos manibus traníverfim pofitis Crucem fecit, &

mquia.

endent

eos in vetitate Crucis , quam przvidit , benedixit : Quiextendens manum G1* 485 —

dexteram pofuit fuper caput Epbraim minoris Fratris,finiftram autem fuper caput 14*

Buli

AMana[fe, quimajornatuerat , commutans manis, Umbram & figuram fpe-

m

- éá(ti hodie in difceffu CHRISTI ex hoc mundo in coelum adimpletam ; de

as

-quo refert Lucas : Benedixit eis, Q9 ferebatur in ceclum.

Sed quomoedo dile-

Luc, 24,

n feüime ,

€tis fuis benedixit Difcipulis, ac primis fidelibus ? Scriptura obfervat, . Ele-

j

n * *

valis manibuss ergo Crucem fecit,homo enim ambas elevans & extendens

ndrtot.—

'manus Crucem format. ; Íta jam olim in Lege veteri benedixit Aaron fum-

od

1nüs Sacerdos populum Kraeliticum: Et extendens manus ad populum benedi- Levit. 9,

Xit ei.

jie 0 s

Ita& CHRISTUS Dominus plusquam Aaron in hodierno abitu ex 22-

orumo B

hoc mundo ad. Patrem benedixit fidelibus fuis : Cbriffus, ait DidacusStella , Didac.

UiagW

elevavit manum , &9 fatló fuper eos fignó Crucis,benedixik eis. Et quate fignum Stella. im

T 75F*'

Crücis fecit, & volneratus eis oftendit manus? Ut videlicet , pergit idem Luc. de

T

AuthorDoCtiffimus juxta ac pientisfimus , offendereteis , quàd illa vulnera ^fcenf..—

TL EE

afportabatin coelum, ut eortimn oftenfione pro eis fup

licaret ad Patrem i..ac per

j

j

'"boc offenderét , quód , qui fanguinem pluerat per vu

nera illain fupplicio Crucis ,

Y i

proib/a eadem, ranquam per meritoria

ff

effunderet (ublimatus in.ceelum,

iuffrumenta abundantiam Spiritís | &ay&i

,

rinil

ss

Aícendit autem Chriftus inmeridie,

& fumptó prandiöin cæIümf Re- Marc,i6,

sumibentibus: illis undecim apparuit. K Et pauló poft : Poffquam locutus eff eis,

14.

T

effumptus eft in celum. . Et quate, dices , in meridie & poftfumptum pran-

dium-? Adverte:In meridie Adam primus: per inobedientiam , fuperbiam &

m

: üngü!?u

galam-paradifum fibi & nobis claufit, inmeridie Adam Secundus clave San-

T

'ét» Crucis eum denovo nobisaperuit. Inmeridie Adam primus.manus ad

H(US('W

fractum vetitum, & ad lignum (cientiz boni.& mali extendit ; In meridie

i Chfln')

"AdamSecundus palmam Crucis afcendit, ut apprehenderet fructus ejus, &

n D

nüüc iü-meridie fumma cum gloria & Majeftate obfequio & Angeloru

»

Pbil.2,8..

T.

& animarum Sanftarum comitatu ftipatus ecelum ingreditur, ac qui priüs

a

fe bumiliavit , 8 fa&us efl obediens ufque ad mortem . mortem autem Crucis ,

,Eä I

propter quod 6 DELS exaltavit illum , 9 dedit illi nomen , quod. eft fuper omne

(glzfium

monen, ut án noüne. TESU omue aena fletatur coleflium;tevreflrium 8 infer-

g

SOrüys, Eä oisnis lingqa ;ozzjïfeam', quia Dominus noffer 7 Efus. Chrifus in g.;g--

x

m

208

wayïdemtio XX'I ? CU

ria eft Dei Patris, .Quid tu adifta, Ó delicate miles? Qui fine Cruce,fine

celum

menid

fudore ,finelabore , fine tribulatione , fine bonis operibus ad regnum vis

pervenire xternum ? Quid tu, inquam, ad ifta ? Si fic oportuit pati Cbrifium,

] aclabo

Y incao

Luc. 24,

89 itaintrarein gloriam fuam : quomodo tu ad illam pertinges ?

26.

Obfervat autemS. Lucas in Apoftolorum Actis , quod poft admirabi-

df, d

ditn

jem illam gloriofiffimi Redemptoris noítri A(cenfionem in coeium mox duo

Angeli , humanam fpeciem & veftimenta candida induti, Apoftolis & pri»

ind Fd)

Tantit

mis fidelibus apparuerint, non ut tam confolarentur illos, quàm & repre-

henderent, quódtam diu poft Chrifti Afcenfumin monteé illo Olivarum re-

6dj

dumn

manerent, & fixis oculis, poítquam jam Dominus fedem fuam in coelo pa-

ravit, adhuc in coelum intuerentur: Ecce , duoviri adfliterunt juxta illos , qui

AG. , 11.

", t

(

$g dixerunt: Viri Galilei , qui fiatis afpicientes in corlum ? Et quare (quares

Á

haud immeritó) Apoftoli & primi Chriftiani à duobus iftis Angelisin aére

EOW S

h

fe illis reprefentantibus , fuetuntreprehenfi , quód diutiàs oculos in coclum

11

levárint, ac abeuntem fuum amorem contemplati fint? Et nunquid

il

iider

amor filialis hoc fecit , quo.ad fuum abeuntem adfpirant thefaurum? Et quis,

obfecro, híc Difcipulorum admirationem & animorum motus exprimat , aut

TT

dim

mente concipiat? Stabant quafi attoniti omnes, & juxta mentemMelliflui plo-

tabant pr Ixtitia inenarrabili , neque ampliüs prz tanti prodigii ftupore fe

Vect

fütur

ipfos poterant capere ,hinc ftabant quafiextraferapti. kt tamen reprehen-

duntur? & quare hoc?

I

folvamus ;quæüio-nem»,.»o.pcfrt'et , ut ad montem Tha-

I TUD

Priusquam hanc

borzum tranfitum faciamus.

Niditibidem Petrus Dominum fuum mirum

t

in modum clárificatum,ejusd;

faciem ad inftar folis refplendentem, & ;jux-

frit

taillum Moyfen & Eliam apperentes , atq;

cum eà deexceffu futurz paffionis

Qf

sifione Petrüs adeo fueratsecreatus , ut mox

tria di-

fiy

colloquentes; ex qua

[cuperet zdificare tabernacula , Chrifto un

um; Moyfi unum, &Elíg unum;

fuüi tabernáculi & fociorum Difcipulorum prorfus immemor:

- Non enim , ait

à

fciebat Petrus,

- Marcus , friebat quid diceret. 'Et quomodo

, inquies, non

t? Aut prz dülcedine hujus

* quid diceret? An forfan delirabát,, aut ebrius era

trus propterignorantiam

vifionis'rationis inops extitit? Quare ergo hic Pe

Naàn enim fciebat, quid diceret

? Obferva: 'Retrug.,nimiä

arguitür & corripitur,

t

aïöm $ &

adhuc in hac vita & la-

praproperé fuam eternam quarebat felici

chrymarum valle conftitutus, cüm tamen t

errahec fitlocus exuii,pafhonum,

debuiffet loqui de laboribus, de

ä

certaminum & «rumnarum; priüs igitur

Cruce,& generis humani redemptione

antequá loqueretur

deperpetua met-

b

-

&l

CCdC &m

anfione, proinde non -imm-?-fiïþ' a

;;—[?ngaqg-eäi;üg-jxep:chen us €

Non enim f(ciebat, quid diceret.

"

lUR

^ Ecceanime mi

!

*

eadém rati

o pugnat pro priori

naftra Largpmento;uþï

D

enfumin

-diïferr'uimps,gqödöpo-üoli* Qiutiqs,quäm.opäygeþat:

:pofl Chgiüi AK

E2

EE

De Afcenfione Chrifli in celum.

209

rf

coelum intuentes , à duobus Angelisfuerint correpti : ;ri Galilei, quod no-

ftpnun

ii Cj

men idem fignificat , quàm Traniuigrans ,non hzrens , (ed pergens in virtute

aclabore pro sterna obtinendagloria; nonen m fufficit oculos habere defixos

in coelo , & interim pigras inter le convolvere manus , fed laborandum nunc

d sdrri

eft, dum tempushabemus ad operandumbonum, — Juvat híc audire S. Ar-

f 0 d.

chi-Prxíulem Thomam Villanovanum : Via, inquit, celorum patet, 89 ja-

$.75 Vih.

r.de

folsiy

nua paradifi aperta eft.; quid ergo flatis? Tanta vos gloria m

anet, && flatis? conc.

i&

Tantum vobis premium vepofitum eff , Q9 beretis ? Talis vobis corona provaittitur, afcenf. D,

U

&$ defidiofé pugaatis? Hbcidem & vobis dico, Ó tepidi: Chriftiani ! pugnaa-

nincls -

dumnunc eft, & laborandum pro aterna gloria; Otiofis non dabitur mer-

vadi.

ces, & promiffusà patrefamilias denarius.

vare (

6. Celebris ac magaificus fuitille triumphus, quem quondam RexPha-.

npelti

r2o Jofeph Jacobi Patriarchzfilio decrevit, & adornavit. Erat prius ille Jo-

3 (

L

feph, licét innocentiffimus , omnibus fratribus fuis odio , &ideo in cifternam

TT

abillis projectus, & viginti argenteis Ifmaelitis ia fervitutem venditus 5 ex-

um

?

inde in /Egypto per annos plures carceri mancipatus , ferreifque compedibus

pritia

utlatro.conítriétus.

Tandem ille Jofeph (quis unquam credidiffet? ) una die

(elio

ab imo in fummum eveétus eft , cui /Egyptiorum Rex , quia fomnium feptem

j hp

vaccaram & fpicarum illi prudentiffimé de feptennio fertilitatis & fterilitatis

futurg explicavit, fplendidiffimum flatuit & adornavit triumphum.

n

Ecce,inquiebat Rex ad eum nunc de carcere eductum , conflitui te fuper Gen. 41

t j :

41«

univer/am terram /Egypti , tulítque aunulum de manu fua , €$ dedit eum in

n tt

man ejus; veflivitque eum ftold byffiná , 88 collo torquet aureum circumpofit,

finllf &l

fecitque eum afcendere fuper currum füum fecundum , clamante pracone , at

n

omues coram eo genu fleterent , 88 prepofitum eunm fcirent univerfe terra ZEgg-

mgxm;

ptivertitque nowen ejus , 6 vocavit eum lingud. gyptiacá Salvatorem mundi.

f

j

O quàm miranda hzc erat metamorphofis ! pro fordido & fqualido habitu in-

tif

gan t

dutus eít Zolá byffimá, pro fervili vinculo donatus eft torque aurea , pro an-

É

w us

i

nulo ferreo decoratus annuló regió , & pro tetro fqualore adeptus eft ditiffi-

rgdlm hw

mum &amplifimum imperium , & qui priàis erat abjectiffimum mancipium,

gt

J

nunc in triumphali & aureo curru, Gbftupefcentibus omnibus, circumfer-

turut Rex , acvelutalter Pharao imperió potentiffimus. Superi ! quis un-

at

! vtl

quam hanc expe&táffet rerum mutationem ? Vide ex hoc, anima Chriftia-

na; quomodo

l

gloriam femperpracedat humilitas, & quàm verum fit illud

bori"

li

Veritatis : Qui

fe buwiliat , exaltabitur.

Aitad quidifta enarro ? altiàs attollementis oculos, quifquis es , 6 mor-

al

,hm[üsï

talis homo ! & exhoc figurante difce cognofcere figuratum. — Jofeph ille nul-

lum alium prafignabat , quàm Chriftum JEfum Dei , hominifque Filium,

,,gnwa

)

pribs peromnem vitam humiliatum, triginta argenteis in mortem venditum,

j

& in l'aff;one velut virorum noviflimum reprobatum; fed nunc tandemin

j

niuf

qi

R. D. Gittber Dominicale.

glorio a

2rO

. Confideratio .XXIX.;.H

gloriofa Afcenfione ^1a extulit caput ,

dum fuper omnes creaturas , Ange-

war t

sàczleíti Patrefuitexaltatus. — Juvat hic audire Cornelium:

Jomint

lmumque choro

gtcoe

Coruel.

jofepb , inquit

5

id eft , Cbriflum , exaltavit Pater dicens : Hic eff. Filius meus

huuot;

bic.

dilettus. Stola

byffina eff gloria corporis , qua veffitur ejusimsocentia. Annulum

ttiüs À

dedit , quia ignovit Pater.

Torques aurea fignificat doteszloriofas corporis. Po-

at calc

fuit eum fuper currum , quia. o

muia dedit in manus. — Anteceffit preco foannes.

lcani

m toti ZEgypto

, id eff , mundo. Dedit eijudicium 86 no-

Baptifla. Prepofuit eu

terS8,

men, Salvator mundi ,

ac fponfam Ecclefiam. — Hzc Cornelius , & optime. Di-

bisvid

fcite hic mortales omnes,

quia venit poftlaborem quies, poft nubila Phoebus,

lint, f

ofttenebraslux, pofthyemem zftas , & cruentam pugriam optata viéloria.

$. Auguf- Audi hic pr

o tuo folatio & Sanétum Auguftinum : Zriumpbat , ait ; vidtor

trjumy

m

lib. Ce*- [mperator ;

&d non viciffet , nifi pugnaviJer ; 69 q

cü

L

uantó: majus periculum fuit in

t

fe[j- 8.6 3- pv elio , tantà majus eft gaudiu

m in t:fiz:m])bo.-

J!«i

at tempeflasnavigantes , mi-

j

natírq

ue naufragium , omnes

futura morte paliefCuni ; iranquillatur calum 8j

]

mare ,

95 ex ultant nimis, quoniam timuerunt nimis.

4Eger eft charus , Q6 ve-

h Dui

m

y

na ejus malum ve

nuntiat ; omues , qui eum falvum cupiunt , egrotant fimul aui-

; -

noudum ambulat priflinis viribus; 66 fit tale gaudium , qualo

fs

imó : fit eiredt,

tsl

non fuit , cim an

fea faluus &9 fortis ambularet Q9c. — En hic faciem exantlata

tribulationis, & quomodo

per afpera veniatur ad profpera, & per Crucem

fé: ]

w

adlucem.

O felices nos!fi

hic cum Chriüqcompatimur,q.uia- veniet tem.

onglorificemur.

.

li

pus, ut & cumillo c

T

7, Exquibush

actenus enarrati

s facilé capio & illam pulthe;riämarh pa-

&us Dominus Apoftolis fuis à Jericho pergens Hiero-

s

rabolam , quam Chri

^ us

Luc« Y9:folymamin via propofuit:

Homo quidam Nobilis abht in regionem longinquam,

3l.

reverti Q$c.

Homo ifte Nobilis C hriftus ipfe fuerat;

Qp

accipere fibiregnum , €9

J

$.Bafil.in:- $. pafilius : Cbriftus

; inquit , mobilis eff , non folüm fecundüm Deitatem,

:

"

n , ex femine David fecundim carnem exortus.

W

ft

d etiam fecundim genus buman:

Catena.

Hic abiit inregionem long

inquaá

m , dum de calo in hanc lacrymarum val-

Q,Wm

ftram operaretur falutem , defcendit ; nunc deni-

!

lem, utin medio terrz no

que confummata paffione de

morte redivivus revertiturin regnum fuum cae-

q

prer.ó comparatum ,

ut ibidem tanquam Domi-

(

lefte immenfó Sanguinis fu:

X

nus univerforum accipiat po

ffeffionem ac Dominium 5 ó quanto omnium An-

dio ! Attende hic , quifquis es : Hic 'Efus ,

N

Aïg.x,l Ie

gelorum & Electorum cum gàu

hu

N

qui aff amptus cft àvo

bisin colum, fic ven

iet , quemadmodum vidiflis eum euntem

incalum. Veniet,

inquam , & revertetur in tetram ad judicii diem, ut mi-

Ttor

nas füas five talenta tibi diftributa cum lucro recipiat; vz tibi, fi híc negli-

ens & fomnolentus fueris inventus, & minam tuam fine lucro &non au-

lu

g

&kam in fudario repofuifti : N- gotiamini, dum venio.

li

In hac triumphali Chrifti Afcenfione adimpletum fuit illud illuftre Ifaig

lmþ(

e for-

[

vat,icinïum : Quis eff ifle , qui venit de Edom; tindis vellibus de Bofra? ifi

mo/us

fa. äa, I

De Afceuftoue ;C/J?g'/ïiiin celum.

211

s. p

mofus t flola fua , gradiens in multitudine fortitudinis (2« ? Ita adventantem

AOrneju

Dominum fuum pofI devictum Satanam , mortem & peccatum alloqueban-

P Bw

tur cocleftes Spiritus; quibus orbis trimphator Chriftus refpondit : Ego , qui

loquorjaflitiam, €$ propugnator fum ad jalvandum, — Ad quod refponfum ul-

Oi .

terius Angeli:.Quare ergo rubrum eft indumentum tuum, €9 veftimenta tua fi-

H t

cuf calcaniium in torculari? Ad quod rurfus pretiofiffimus Salvator: Torcular

'.

itim B-

calcavifolus , && de gentibus noneftvir mecum. ^ Per ittudtorculat communi-

Ayin]

ter SS.Patres Chrifti Paffionem & Crucem fübaudiunt , per quam fibi & no-

tl

bis victoriam peperit , hoítesoccidit , & morte fua mortem omnium , fi ve-

t d

lint, fupetavit; idcirco purpurafcentes vulnerum cicatrices , quafi trophza,

TE

triumphaascoelointulit. Sedcave, peccator, fite nonemendaveris , feve-

ram ultionem dehec Sanguine fuo pro te tam .

lar

*

:

giter effufo requiret ; Dies

iil j

lfa-33.4-

pf

enim ultionis in corde meo.

i

8. Pro diétorum coronide agglomeremus adhuc aliquaargumenta.Cüm

u )

TAT

David.de cxde Goliz Philiftziut victor gloriofus ingrederetur civitatem So-

*anrjimul p

lymzam, occurrebant ei turmatim ex aliis vicinis oppidis juvenes & virgines,

"

J

fenes cum junioribus , cives ac imulieres cum tympanis & fi(lris , aggratulan-

(lun,

2 n

tes ei tam infignem victoriam, chorosque ducentes , & lzto animo cántan-

I.Reg. 18;

tes: Percuffit saul mille, €$ David decem millia.

O fi hodie vidiffemus :n-

T*

v

veniet i

greffum Chrifti JEfu Filii Davidis in coeleftem Terufalem poft devictos hoftes

Íuos ad Patris folium afcendentis , & in occurfum huic victori optimo maxi-

mo univerfam fupernorum fpirituum Curiam,& beatam illam civitatem Jeru-

at

oens D

falem ruentem, ac applaudentem , quid, obfecro , penfáffet mens noftra? Et

" w

quis eft, qui ineffabile hoc gaudium poreritverbisexplicare, vel mente con-

li

U

$. Laur,

cipere? Jn bac die, aitS. Laucentius. Juflinianus , tota civitas caleflis Terufa-

: Jp[ef

I

lem vofis coronata eft , refperfa odoribus , floribus redimita , ornata monilibus, de-

Juft. ferm.,

p D

.

corata gemmis , auró depitia, £9 circumquaque fepta cantoribus; ad

eo uf pet

de ajcen.

u

2010.

faruf U*

o'nesvicos Q9 plateas , atque fuper ipfius muros duicifon? laudantium perjirepe-

a

Yent voces, Obftupuit, & attonitus hxfit S. Fulgentius Epifcopus , ubi ali-

od

qUando Romam triumphantem, & füperbiffimum triumphi apparatum vi-

dit; & quid dixiffet , fi hodiernum fpectáffzt Filii Dei in coelum ingreffum

um

ac triumphum ? unde in has voces non fine profufis devoté lacrymis pr

orupit

n

Quam fpeciofa potefi effe Terufalem cacleftis , fi fic fulges Roma ter

reftris?

Et fi in Suriusin

Jf

boe /2culo datur tanti bonoris.

J

dignitas diligentibus vam'tatem:qua

lis gloria & bo- vita.

us

(

femv i

nor preftabitur Santlis diligentibus veritatem !

Paftoriilli bono congratulabantur quon

-,

dam amici ob inventam -per,äi-

(f g

tam oviculam , & mulieri ob repertam drachmam amiffam : Hodie , ait S.

$. Epi-f

s

ámma

Epiphanius , Chriftusingéntigaudio triumpbans evem bumane nature bumeris

de afcenf.

impofitam Patri obtulit e$c

Proinde & amicosac vicinos fuos, id eft, An-

Luc.15,6.

uürel[af?

; quia inveni ovem meam,

gelos conlvocavit , dicensillis : Congratulami:;i mibi

) ,]jg J

P

qu&

]]W)

212

Confideratio X.XX.

quá perierat.

O Chrifte JESU ! o Amor meus , Deus & omnia ! Ovis illa

b ofqu

perdita & ego fum , quam tot annis fummo cumlabore quzsiíTi , ac tandem

p C

in Cruce reperifti 5 nunc poft confummatam Paflionem , Paílor optime!

E

i $.

nunc, inquam , veniens domum & mei miferrimi recordare peccatoris a

&

i

Ilf5

nonfinas me xternüm perire , quem tantó. Sanguinis pretió rcdemjüi &c.

lii a

€y

2«

vtbl

**æ o ?*--Saaggä« *«

(;

& adt

ii quiä

CONSIDERATIO XXX.

Veria

Date

De vitando Mend

àcio, & dicenda Ve

t

| ritgte in

Vi

anibus.,.

D«

Pro Dominica 6. poft Pafcha. -

A

Idl

Mi

Ego mittam 'volis à Patre S.pz'rz't*ium 'verz'taät'z's*.þ Jo. 16. 2;6;

N

-

a

T

fi

Thi

Iferpens ille infernalis & antiquus effpater mendacii , juxta illud Veri-

Itf

fo- 8 44-

tatis : Mendax eff & Pater ejus , profectó Eva eft mater mendaciorum,

(it

| quz i paradifo mentiendó vix non Diabolum fuperavit ; quid proin-

W

de mirum , quód etiamnum inter Evz filios tot reperiantur mendaces,

jl

quia prol«s fequitur ventrem & matrem , & plerumque filii: matrizare affo-

[

Bellar-

lent: unde reé&te Bellarminus : Mendacium ,-inquit , eff primum ordinarié pec-

ji

min. in Pf. catum acluale , quod pueri committunt. — Et Jeremias de hoc hareditario pec-

hus

; $7-

cato afferit : 4 propbeta usque ad Sacerdetem , cundi faciunt mendacium , &

It

Ter. 8.10- Ofeas z Maleditlum 89 mendacium inuudaverunt. Hujus abominandi vitii

"i

pht

O/e44, 2- gravitatem agnoverunt , ac execrati funt & ipfi Gentiles ; unde Periander

üfCi

Ethnicus, Corinthorum quondam Princeps, ut mendacium fubditis redde-

$tani-

judi

ret exofunr, inter alias leges etiam hanc dictavit . Quisquis , aut vir , aut

u

buvfl. in mnulier in detrimentum alterius mendacium dixerit . jategri menfis fpatió lapil-

«

Tef.die lum in ore geflato ; non enim equum eff , loquendi libertate frui , qui in meu-

Ji,

28. April tiendo effrznis eft. ^ Or:bonum Numen! fi adhuc ifta lex inter modernos vi-

fat;

geret Cbriflianos , quis, quzío, fine lapidein ore inveniretur? Quid enim

Qu

magis in ore & more verfatur quàm mendacinm ? Hinc Píaltes ille Regius

[

Pf.115, 2- non fine peculiari caufa dixit : Omnis bomo mendax; & licét Propheta in ex-

!Hgm

. ceffu mentis hoc effatus (it , nihilofecius-mendacium adeb inter mortales

lus

olendum,

inyaluit, ut pauci 1b illo excipiantur imununes ; & quod fumms d

JH

€ó uíque

De w'tanäa d:endacio.

213

LOngil

eó ufque'devcln'tum ef'c; utnonamplius hocabominandum vitium inter ho-

d t

J Qþ[img!

mines curetur, hinc tot quotidie agglomerantur mendacia, Juvat hic au-

$.b Vill.

dire $. ThomamVillanovanum : Hoc tempore , inquit, zibil mendació licen-

Aor. d

C01C. 3 .de

iil

tiofius ; expende , quefo , temporum noftrorum malitiam , quando tam avid? men-

ádvent,

dacia audiuntur, €9 veritas cundis exo/a eff , €$ omnibusfaftidio, maximé Ma-

matibus.

W

Subdit exinde fanCtiffimus Antiftes : Non eff veritas in mundo , nom

eft , quiloquatur verum cum proximo fuo ; quidquid bodie vuleus loquitur , fraus

Pf. 4» 3«

&g adulatio efl. . O tempora, O mores ! Filii beminum usque quo gravi corde?

at quid. diligitis vanitatem , Q9 queritis mendacium ? Ft hoc eft, quód hodie

W

Veritas Chriflus inSacro'Evapgelio infinuavit, ubi dile&tis fuis Difcipulis ad.

Patrem in coelum iturus Spiritum Sanctum, qui proprié eft Spiritus verita-

C 1

0. 35,

tis, promit : Ego miitam vobis à Patre Spiritum veritatis: Quod anfam no-

9

bis prxbet plura de veritatis virtute & mendacii vitio diffcrendi.

ui ex

Deo efl , verba Dei audit,

2. Cüm pieritiflimus orbis Salvator Chriftus àperfidis Hebreis ad Ro--

manum Judicem Pilatum fuiffet adduétus , utab ipfotanquam lxfe Cafarez

T

Majeftatis reus propter affectatum regnum lfra&l ( prout illum iniquiflim&ac-

cufabant) ad mortem crucis condemnaretur, varias Romanus ille Jadex hac

Jo: 18;

foper re quaftiones cum Chrifto inftituit : Tu es Rex Tudeorum ? ad quod

N

niitiffimus Redemptor : A temetipfo boc dicis, an alii dixerunt tibi de me? Ec-

-

!

: 83*

ili

(

interjectisaliis repedit Judex priorem : Ergo Rex es tu? Et Chriftus : T di-

u

cis, quia Rex fümego. — Fgo in boc natus fum , && ad boc veni in mundum , ut

yilj

J

teflimonium perbibeam veritati, | Et ut haric veritatem ac virtutem famméad

fridi

iW

m

falutem neceffariam illi magis exaggeret , adjecit Chriftus : Orris , quieft ex

ii

veritate , audit vocem meam, — Perquod tacité Dominus Pilatum veritatis &

d

juftitie admonuit, ut veré & jufté caufam fuam decideret , nec criminationi-

ia

bus & importunis accofationibus Judeorum fe vinci fineret. Verüm homo

T

fl

illegentilis , qui Chriftum non aliter quàm hominem Philofophum, aut Pro--

!

and

hetam de veritate & fapientia more Philofophico fpecularitem confiderabat,

l;

i

j

d

utcitius hunc difcurfum & filum fermonis abrumperet, fürgens de fede fua

ii tl

judiciaria ad. Chriftum per tranfennam dixit :

wid efl Verita: ? Et hoc di-

UL

lii

cens non exípectans ampliüs à Chrifto refponfionem exivit ad Judzos, illis di-

jii

j

cens: Ego nullam imvenio in eo cavfam. — Expecta hic tantifper Prefes Roma-

ne, & ab ore Veritatis refponfum accipe.

Sed actum ago, abíit Pilatus, &

g

j

RUL

foras erupit ; & qug caufa hujus fubitanei & infperati diícefsüs ? In promptu

!]

T

caufa eít , quianaufeabat veritatem , hinc illam noluitnifi poft tergum audi-

lía.59,14..

J

T.

n

re, ubi adimpletum eflillud : Corruit ii platea veritas, 09 equitas mon potuit

ingredi, &6 fada eft veritas in oblivionem.

"T

A

Obfervant hic aliqui , duód Pila-

m

tus cum Chrifle Linguá Latin3, quia Romanus erat, fuerit collocutus : Quid

iba :

pb

efi Vcritas? Oiimqsuiüäyüe]udcxl vis audirean agram

ma fuper predictave

m

3

Quid

114

Coufideratio XXX.

Trä

Io. 14, €. fog.ial efl Veritas ? Muta parumper litteras ,8.:( habebis : ,Ejï fv,zfr : 'quz' adeft ;

Ipie enim hic vir dicit de (e ; Ego fum Veritas:. Sed noluit Pilatus audire ve-

| dce

iitatem , dum eam tanquam mortuum canem in platea jacenrem afpiciebat,

fhinum

1

unde per mera mendacia J/ita & Veritas ad mortem Cxrucis condemnata eff,

.| jfi,pi

O mendacium , tu latva es Diaboli; lepra petima, virus peziferum , mo-

Qrniurm

neta [puria , & ipfa Satanz fynagoga, quia inter omnia vitia focietati huma-

J ufionit

nz maximumiinferre foles detrimentum 5 proinde recté monet S. Ambrofius;

J pio Af

$. Am-. Cavete , fratres , cavete fratres mendacium , quia 9mnes , gui amant menda-

- bolimin

brof lib. g . cium , filüfünt Diaboli , non naturá , fed imitatione.

.

Tt

Hexame-

.3. Sed progrediamur ulteriüs

Jonas ubi,ci

vitati Ninive ex fþäciaü

tdltes,

rOon.

.. Dei mandato interitum pradicavit : A4dbuc quadraginta dies , &9. Ninive fub-

3 modun

J0u4.3,4. vertetur , poft obitam hanc Legationem , & peractam pr.ædic:ationem illico

ymt

de civitate egreffus , fedit contra Orientem fub umbraculo , ut ibidem inte-

CRCUS

ritum urbis ac populi fpe&taret przfens ; fed quia quadragefimo die nunc fr-

It f

nito effectum non vidit , & infuperadvertit, à benigniffimo Numine proptet

Q]

Jon4.4,3. peenitentiam Ninivitarum mutatam effe excidii fententiam : £t mifertus eff

(hrflo

Deus fuper malitiam , quam locutus fuerat., ui faceret eis , €€ non fecit ; 1d-

EUY

circo Jonas , prout obfervat Scriptura , afflictus eft afflictione magna, ita ut

[

magis fibi mortem , quàm vitam exoptaret.

Et nunc, Domine , tolle, quefo,

A

|

animam meam à me, quia yielior e(l mors, qaäm vita. Et quare, dices , hic Jo-

tf

nas adeó contriftatus & exacerbatus eft, ubi vidit, Deum, parcere poeniten-

qui

tibus Ninivitis ; Refpondit in hunclocum Theodoretus , & communiter alii,

hr

ideó Jonam Prophetam adeó fuiffe afflictum , nevir mendax in mundo habe-

l

p

retur; vidit enim oraculum fuum, quo civitatem predixerat evertendam,

m

nunc reddi vanum & fal(um, ac proindefe impoflerüm habendum effe falfum

lt

ac mendaciffimum Prophetam, hinc adeó afflictus eft,ut mori potiüs quanto-

Wj

D

Jbeodo- cyus optaverit , quàm diutiüs cum hac ignominia vivere: To/Je, ait citatus.

hi

ret.in

|

IN

W

Theodoretus , antmammeam vitá defyngi wialo, quam vivere cum ?g"omi"ïïï

bzmc loc, vereor, ne mendax babear.

^

W

Vide hic, ac con

horore a'bomi,natüsïät ]6nas vel unicum

d

fidera, quo :

mendacium, & ne in gente fua mendax videretur; Deumimmortalem I qua-

0f

liseftnunc mundi & rerum facies? Tranfi ad aulas Principum, & quid videbis,

h

nifi mendacia, fraudes technas & dolos? Petrus vel femel ad aulam Caiphz

!

Matt b

Principis Sacerdotum venit , & quid didicit? Cepit deteffari , Qäjurare;quöd

f/^

26,74.

non novi[fet bominem; David in aula Regis Saul pulfabat citharam , veritatis

D

J.Reg.18, fymbolmn, interim tenebat Saul lanceam , &sj mi[it eam :-putans, quod confiaere

ln

1O.1I. po[fit David cumpariete. Gratus erat Herodi & aulz ejus Joannes præcurfor

ftne

AMarc. 6,Domini,quamdiu Regem & Aulicos non arguit: Ef audito eo multa facitbat, eg

(iei

2Q.

libenter eum audiebat. | Sedubi concionatorille altiüs veritatis tubam inflavit:

:Udfä[

Non licet tibi babere uxorem fratris tuioemox mutato animo alia fententia fecutta

MMQ

eft:Ec mi[fo fpiculatore precepit afferri caput ejus in di/co;t& decoljavit eum in car-

eere.

Tran ]

n

De/witdnda c:Mendacio.

2Ij

; qm ddfjii

$ audrew.

Tränfi ad Magiflratus & Tribunalia, ad Confiliarios & Caufidicos , ad Ju-

dices & Officiales, Ó quot videbis & experieris mendacia? quot ejusmodi ho-

à dicid

dumnat d)

minum videnturfronte Catones, & corde funt Nerones , exteribis benigni,

jufti , pii , interiàs fevi & crudeles, verfuti , inju(ti ; deceptores , verfipelles &

&tm It

t hum

emnium frauduümarchitecti, Achitophelem attende fe omni tempori , oc-

cafioni & perfonis accommodantem , & nunc pia pio Davidi, nunc impia im-

Ambror

pio Abfaloni fubminiftrantemi confilia; & quid tandem huic mendaci Dia-

TM |

boli minifiro evenit? Difpofitá domó fuá fufrendió intertit , & eternüm perhit, 2. Reg.r7,

