bus permanfit, fomnolentiá, & otio

victus, notum illud cum Bet

híabea adulterium , & innocentis Uriz homici-

l

idiem , &9 de-

a.Reg-1*- dium commifit : Accidit , ut furgeret David de flrato fuo poff mer

Düram «

l*

ambularet in folario domís vegie , viditque mulierem lavantem fe €c.

DETT

min

Quis unquam majori prxditus erat

fottitudine,quàm Samfon? Jeone

vinea obvium in frufta difcerpfit ; Philiftzos ingenti plagá percuffit j mille ho-

"ufhno:

l

ftium uná afini maxillá trucidavit ; circumfeffüs urbis Gazz portas zreas alpor-

——

feri,

tavit, & ligatus funes ac catenas, ut filum , difcrupit &c. Hic ergo talis ac tantus,

TW d

qu

"

De Tepiditate expellenda.

76

antum g

qui nullis vinci potuitlaboribus , nullis labectari difficultatibus , in otio captus,

16.

licetnere, Q

füperatus, ligatus,& exczcatus eft? 4:i/Ja dormire eum fecit faper genuafaua &9c.

]udi:.

9.

hetia: lr

Quis Rege Salomone fapientior, cujus imm

enfam fapientiam (tupebant

j ntationdlt

omnes?hic càm jamfenio effet fractus , turpis idololatra fsctus,& f Abulenfi,

t Bpumm;

& aliis credimus, eternüm damnatus eft. Et quz obfecro , caufa tanti lapsüà ?

Veetbi nb

Refp. Otium, & tepiditas inbene coeptis ; quamdiu enimlaboribus , ftudiis ac

Regni curis , & prafertim in zdificando, & adornando magnificentiffimo tem-

busl/rfzïl,quipag

plo diftentus fuit , vitam fanctam duxit, fed ubi rorpere, & deficere coepit:

rPro At

Depravatum eft cor ejus per mulieres , ut fequeretur Deos alienos.

3.Reg.x I.

En exitum defidix , & finem tepiditatis. O anime mi! tunon es fan&tior

4.

tegrifanteit

erm of

Davide , nec fortior Samfone ,nec prudentior Salomone, fi flatu leviffimoCe.

j hhqua

dri dejiciuntur , quid fiet arundini? Fuge igitur tepiditatem, fuge animilan.

amdfem O

guorem , fuge fomnolentiam , ne tibi contingat , quod Epifcopo Laodicez

fs qui:

quondam dictum fuit : Quia tepidus es , &8 nec frigidus, mec calidus , tncipiam 4poc, a.

te emovereex oremeo. O quàm pauci hanc veritatem ferio perpendunt! Et (i

16,

ficis, gt

j Aegumit

juxta effatum Jeremiz maleditius ille , quifacit opus Domiuifraudulenter , alii Jerem 48.

legunt negligenter ; quid fiet de te, animalanguida, arida, & infructuofa? An

IO.

s Jofeph t

eeggad li

non omais arbor , que non facit fru&um bouum , excidetur , 89 in ignem wüittetur? Mattb.

Vide, qualis arbortu fis, & an bonos, vel malos geftes fructus.

19.

: o

faxhicCot

$. Etfiulteriüs placet progredi, dic, quare Pentapolis ab igne confumpta

& cum fuis incolis funditus everfa eft? g. Ezechiel: Hecfuit. iniquitas fodotm, gzecb.16,

dul

is Eccun

fuperbia 88 faturitas panis , €9 abundantia $. otium ipfius , Q9 filiarum ejus.

46.

Notaotium.

"-

vrtert :M*'

NU

p

;Cur Ninive civitas illa magna & trium dierum , cui miferatio Conditoris

]

]

,

Ob faCtam poenitentiam priüs tam benigne venizm indulfit; pauló poftà Chal-

ommotttt

tio anin,

dais capta, fuccenfa, & everfa eft? Refp. NahumPropheta , hoc exotio , tepi-

ditate & negligentia Poftorum accid ffe: Dormitaverunt Paftores tui &$c, Ex Nabum.3.

TO

I8.

quorum fomnolentia Superiorum & populus univerfus depravatus, & tandem

jin: ii )

àDeo, malorum vindice jufliffimo , derelicus eft.Hoc habet malum Superio-

ifiratt.

l]

rum exemplum.Qua caufa eft,quód Babylon à Cyro, Lais à filiis Dan, & Tro- Judic. 18.

qrput

'

[

ja à Grzecis (int everfz ?an non fomnolentia Principum , Paftorum , civium, in-

T

fs g

m

j

J

colarum? Cur Balthafar Rexurbem , femetipfum & populum perd:dit : EZ-

j ii

l

h

dem noe interfedus eft Baltbafar Rex Cbaldeus ? cau(a erat illius temulentia & Dan. f.

yo6,01

omnolentia.

3o.

j

omoe

QuareHolofernesà Judith deceptus , & capite truncatuseft? audi Scri-

a

pturam : Porró Holofernes jacebat in ledio nimia ebrietate fopitus. — Sifara Belli- Juditb.13.

7[2 ml li

Dux annon in.fomno à Jahel clavo per tempora adacto interfectus eft: Qui

4-

temf (

w

foporem morti confocians defecit , && mortuus eff ? Nunquid Isbofeth Saulis filius Judic. g.

ol

i

infomno ab inimicis ininguine percuffus interiit? Qui dormiebat fuper firatum

21.

r

f

effi

fuum meridie: &9 oftiaria domíls purgaus triticum, obdormivit ; ingv

i fünt autem 2. Reg. e

" g

bab e$

j*

þx

domum latenter afJumentes fpicas tritici , €9 perczä[!brunt etin in inguine Rec

Basna

g "

um

68

C big/fdemtio X.

Tob.2.11. Baana fratres ejus , 88 fugerunt. — Tobias Senioran nonin fomno hirundinum

(hnioneqt

ftercore excacatus eft? Contigit autem, ut quadam die fatigatus à fepultura, ve-

glolbrn n

nipns in domum fuam , jad áffet fe juxta parietem', & obdormiffet , 69 ex nido bi-

1

jseft, du

TU

ndinum dormienti illi calida

mnolentusyn

cacus g&c.

fiercora. inciderent fuper qculos ejus , fieretque

a at

Nonneoperaritilli tepidi , & tota dlein foro ftantes otioü' à Patrefamilias

ian put

"Mattb.

20. 6.

increpati funt: Quid bíc flatis tota die otiofi ? hic , inloco tam periculofo , & ple-

Aihustoler

no tentationibus ? hic in exilio , in quo non habetis manentem civitatem? hír,

ponpla p

1.Petr, f- ubi Diabolus,tanquam leo rugiens circuit,quevens,quem devoret?bic,ubi opusDei

g.

DOTL

operandum, aut xternüm pofteaardendum ? & vos nihilo feciüs (tatis tepidi &

j

U

confapi Cif

Luc. BUf otiofi? Creatifümus, ait Lucas Burgenfis, mon ut inutiles fize fru

Iu vivamts , (ed

? Du

genf.in - ut laboremus, nec itobis folis, fed imprimis Creatori&$c. Audishoc? & facis?

vtv

AMattD.

. 6. Chrifto pretiofiflimo Servatorinoflro aliquando prafentatus fuitho-

Q

20 6.

mo manum babeus aridam , hoc eft, erachium , quod convulfione nervorum &

AMattb.

ificunta

atrophià laborabat , unde ex defectu alimenti exaruit , naturalique modó incu-

lat D

12.IO.

rabile factum eft; ad quem hominem mitiffimus JEfus : Extende manum tuam;

ftmplnd

€9 extendit, 09 reflituta eft fauitati ficut altera. O tepidi, O pigri, Ó fomnolenti

Gattobis

mortales! vos ejusmodi manum habetis aridam, quam torpefecit acedia, con-

Corn. bic.

aof &t

traxit avaritia, arefecit inertia: 44anum dexteram , ait Cornelius , babet aridam,

ümghta

quieam ad Deum per orationem ,ad proximium per mifericordiam , ad feipfum per

Paters ts

bona opera ,quibus fibi merita 88 premia in caelis accumulet , non extendit. Quid

NI

igitur confilii , Animemi ? Extende manum tuam , & operare ; excita te ipfum,

hat

fta fuper te ipfum; vince teipfum ! tantate manet gloria, tantumque repofi-

Al

tum eft praxmium, & adhuc hzres dubius, & ftas otiofus ? O ignavum pecus!

4012j

.

ignofce verbo, non pluris es ftimandus, fitepidus es.

-

Mifiss

. Servus ille, qui unum duntaxatà Domino fuo acceperat talentum

/AMaidé

que exnegligentia & defidia defodit in terram , abeodem Domino rationem

Qu

iPtde

AMattb.

exinde exigente , acriter exceptus & caftigatus eft: Serve male &6 piger ($c. &

ETRT

a$. 26. paulopoft: Iuutilem fervum ejicite in tenebras exteriores:illic erit fletus & firidor

Bu

30. Apoc. dentium. — Audis hoc, homotepide & Chriftiane ? Hoc collyrio inunge oculos

[

U

tuos , ut videas, quantate torpentem, & in via falutis ftertentem maneat poena.

!

Inis)

3. 180

d

j 1

—

J

O fi fcires , quàm pauci dies & horz tibi adhuc fuperfint ad zternitatem, fine

.

M

N

dubio majori cum fervore vitam tuam tam flaccidam , tam torpidam emenda-

T&'x'ïg'm

Luc. 19.res, & merita meritis accumulares, O

*

Düch

oculis tuis ? Abfit,

pie Lector!an & bec a»bfcondita funt ab

]

)l

4-2.

Pf

QuareS. Petrusà Chrifto Domino pra aliis Difcipulis in monte Olivario

l'thvj(

AMarc.14. increpatus fuerit: imon dormis?non potuifti und borá vigilare? Caufam fubjungit

Dd

Ls

S. Hieronymus, Robertus Holcot , & alii, quiajam tunc Dominici gregis Pa-

.

$. Hieron.

ieui

ftor , & Rectorerat defignatus , unde dormiente illo , & reliqui Difcipulie

jus

£9 Rob.

exemplum fequentés , in fimilem tepiditatem , & torporem delapfi funt; à

tilig

Holcot.in

A r

x

äri*-

um um

De ff äpidimte excutienda.

óo

Tehitundie

M

Chriüo nequidem hoc nomine Petrus , quod priüs confitenti impofu

efa't, Sapient,

fed folüm antiquo nomine Simon, quod idem eftquàm maroris auditor appel. '€. 82«

URCETUM

latus eft, dum Prafulis nomineindignus cenfetur, qui eft Paftor tepidus ac fo-

UOT

mnolentus,neque ad devorandas Dominicas oves alio feveriore lupo opus eft,

quam fimili Paftore & Superiore dormitante, — Audi S. Gregorium Magnum:

f a

S.Gregor, :

|

Nullum puto;inquit, fratres chari[[mi , ab aliis majus prjudicium , quam à Sacer-

M. bom.

xriculoo d

t

dotibusiolerat Deus , quando eos , quos ad aliorum corredionem pofuit , dave de fe

T citate:

Y

17.inLuc.

J

?

exempla pravitatis cernit : Quando ipfi peccamus , qui compefcere peccata debui-

.

Pbicublony

;

ii al

1

l

i

mus ,nulla animar um lucra quevimus , ad noftra quotidie ftadia vacamus , terrena

concupifcimus , bumanam gloriam intentá mente captamus 8gc.,

.

A vitum

7. Duo1

lli Angeli,qui poft Chriftiin coelüm Afcenfionem inm

þonte Oli-

hoc R f

vfentatus lii

vetiin veftibus albis apparebant, Apoftolos attonitos, & diutiüis caelum,quàm

oportebat , intuentes, hifce verbis reprehendebant : 7iri Galilei

Ohe reronn.

» quid flatis Ador,1;

ajpicientesia celum ? Ad quid , quafo , hec increpatio? An non ju

ftam habe-

II.

liquemolbi

bant Difcipuli caufam fixis in coelo oculis abitüt dulciffimi Magiftri fui con-

Ttde st

templandi ? Subintrathic S. Thomas Epifcopus Villanovanus, quód non fuffi-

r o fonu:

ciat nobis coelum afpicere, & in facro otio immenfam illam contemplati glori-

cit acedi t

am,nifi & bonis operibus nos reddarhus dignos ad cceleftem illam obtinen-

üs, hod

dam glorram, atque tempus illud breve, quod nobis adhuc fupereft, & quod

i t ff

Pater in fua pofuit poteftate, bene impendamus : Viri Galilei , quid ftatis ( ob-

megtmi (

ferva prudens Lector , Galileus idem eft, quàm transmigrans, aut viator) vole-

»exciate

bantergo hi duo Angeli juxta Cornelium dicere : Domum redit

e, 69 ad munus Cornel,

tumque x

Apoftolicum , quod Cbrifius vobis demandavit , ac Spiritís Santi

adventum vospic

comparate. Etcitatus S. Antifles : O viatores ! ü peregrini ! an nef,

[^

igmvumpm*i

itis , quia Ga- , Tbog,

lilei eflis ; An ignoratis , quia ex prafenti feculo quàm citiffim? tv

ansmigrabitis ? yzl) a.

elenn

Quid ergo flatis? Quid beretis? Ex boc vite vefftre momento omnis

eternitas veflra Conc.t. de

ynmino at

aependet, 86 fiatis ?Et tu ftas anima Chriftiana ?

ii

re in virtute , fit deficere? Et adhuc ftas ?

Anignoras, quöfi non profice- Adfcenf..

vitundi

Eunuchus ille /Erhiops,feuAbyffinus(ubi nuncImperii clavem tenetPreto

g m qu

Johannes) qui regio quondam thefíauro Reginz.C

andacis prxerat , cüm Jero-

gt

folymam veniffet , utibidem in templo DEUM v

erum , tanquam profelytus

UM

in fpiritu, & veritate adorarat , in viaanimigratiá capitulum ;3. Ifaiz Prophe-

ym t

tz legit, quod totum de Chrifti agit Pa(lione, nterim,dum hzfitat legendoEu-

nuchus,de quó Propheta hoc criberet,S.PhilippusSpiritu San&to per internam

ia

infpirationem,& locutionem duétore ad illius currum fe adjunxit,à quo in fide

lmeU(e (

Q

-;

Orthodoxa inftru&tus Ennuchus finc moraBaptifmum flagita

vit : Ecce aqua , AG.g.

M

quid probibet me baptizari? Adverte Anime mi ! Eunuchus ille

nec momento

36."

Zau(AmW

D

m

i

acquievit , ubi Chriftum JEfum verum DeiFilium agnovit , ut per Baptifmum

T

inillius gratiam rediret;& tu tepide Chriftiane, in corpore, & tepore confumis

j Dlrklp

k

J

üfUFI

dies, menfíes; & annos, Ecce fons Salutis, faliens in v

jtam &ternam, in SS. C

Or-

à

de

u m

60

Confideratio X.

. de JESUS tibi apertus eft ; & tu recufas hic in. Aqua , & Sanguine Aghi

il a

S. Anfel. baptizari , & à tuis lavari peccatis ? O lignum aridum , inclamat S. Anfel-

(orneliusa

in medit. mus , €9 inutile, eternis iguibus dignum , quid refpondebis in illa die , cim exi-

ii fDl

u

getur à te

ifque ad idum oculi omue tempts vivendi tibi impenfum , qualiter

dv ltis.

fuerit expenfum ?

spltam er

8. MatiaM

agdalena felix illa poenitens , ii&ät à Judzis, eam obi imma-

idus Cot

turam Lazari fratris mortem confolantibus, in caftello Bethania effet circum-

Afl (omn

o.1r, Qàta, ubiàMarthaSorore clam, & in filentio audivit : 7agifler adefl , &$ vo-

firprior

ag. catte, absque ulla mora, remotis omnibus aliis negotiis, de loco furrexit, & ad

liguoref

JEfum amorem fuum properavit: /fa ut audivit , furgit citó , && venit ad eum.

fugdurif

Quoties te, anima Chriftiana , inpeccatis flertentem hactenus vocavit dulcis

"

Magifter JEfus per fuas SanCtiffimas infpirationes , facrorum librorum lectio-

quiziofmis j

torm, &

nes, conciones, adhortationes &c. Magifler adefl, $ vocat te, & tu, anima te-

dautt

pida, furdá aure ejus pertranfis monitiones, & tota perflas de pectore (omnum;

'.

tog]

s

virtj

Ah mifera, an nefcis , quód in utramque tibi aurem inclamat mitiflimus Re-

Luc.19. demptor acSalvator tuus JEfus: Negotiamini, dum venio , quia negotium nego-

D.

«

[5

Qu

13.

tiorum eft, imó omnium maximum falutem tuam , dum adhuc tempus eft, fe-

duló operari. Juvat hic audire S. Laurentium Juftinianum , quomodo no-

$. Laur.. (tram deploret focordiam , & tepiditatem : Heu , inquit , quam mortalium eff

Jufl.de iftlaplangenda conditio . deteftanda caecitas, infelicitas fugienda. Abutuntur per-

vita folit.verli bomines naturalibus bonis; venie tempus otiosé converfando confumunt. Ofi

Der

Cap. 10. agnofcerent , quanti eftimandum fit , quod fine confideratione amittunt, Ceterum

uid pretiofius tempore? Quid quefo , illefruiuofius ? Quid carius ? quid excel-

|

e

ntius? quídve amabilius : fed prob dolor ! penà ab omnibus uibil babet

?

-f

ur pilius,

nil tradatur innutilius , nilinutilius po[fidetur.

Oforius de

Notatu dignum eft, quod Oforius Author grav

iffimus de Siculo quo-

siculo

L

Nuntio,

damnuntiocommemorat, . Eratisad Dionyfium Siciliz Regem, tunc in Ita-

liz finibus commorantem , à Regni illius Proceribus przgnantibus litteris

b

n

amandatus , ut quantocyüs Rex Regno periclitanti opem ferret , ni illud vellet

ab hoftibus preoccupandum Etecce, dum nuntius ille ex itinere laffus ac fa-

il

melicus affum vitulinum comedit, & fub arbore indormit , interim lupus, car-

nis affz odoie ille£tus accurrit , & farcinam tabellarii, in qua carnis reliquiz

uni cbm litteris recondite fuerant , infylvam afportat. Evigilattandem de lo-

mno infelix nuntius , farcinam cum litteris anxius inquirit , difcurrens per tet-

qua denfa & per invia multa , ubique a&rem lamentis implens , & raptori

omnia dira imprecans ; verüm incaffüm omnia ; interim hoftilis exercitus

/

Siciliam occupat, & in uam redigit poteftatem.

Í

Ite nunc fomnolenti , ite tepidi , ite Superiores , Paftores , Parentes,

] rl

Patresfamilias , & mortales omnes; ite , ite, & veflre ignavix ac

tepidita-

odi

Qd ace

tig fructus confiderate impenfiüs.. Heu quot miferi mortalium ejusm

idià

üQgtie

-s

De Tepiditate excutienda,

7I

Cl

defidiá & animi languore victi Regnum perdunt eternum : Ormis tepor , ait Corzel in

du $, A

Cornelius à Lapide , oritur ex eo . quód bomo non fatis confideret , &5 eftimet . 4poc. 3.

M dit, d

uis fit-Deus? qu && quanta fint. ejus promiJa Q9 mine ? Interea tranfeunt/4-

76?2[?"! T

;

dies falutis, & cum eis gratia Divina , aclupus infernalis , quiin perditionem

Cornel, ín

noftram femper vigilans eft , optatam nancifcitur predam. — Certé exiftimat

&mo m

dictus Cornelius à Lapide in Proverbia, Ecclefiam Deinon minüs perdefidi- ^ 9V. 12:

nia ff

hat

am, fomnolentiam , & iafcitiam Paftorum , quàm per crudelitatem tyranno- ?*

rum prioribus feculis fuiffe afflictam , dum fenfim ob eorum tepiditatem &

Pf. 79 14.

colunert

languorem tot hzrefes hanc pulcherrimam Chrifti vineam devaftárunt : Et

& nai da

EP .f0140

Is vocit du

fingularis ferus de;)qjlus efleam. ' Eja Chriftiane , quisquis tandem es: Surge ,

ibrorum d

qui dormis , 88 exurge a mortuis. Surge ótepide & fomnolente à morte pecca-

torum, & vitiofz tux confuetudinis , & illuminabit te Cbriflus. — Ecce, dies

&tuanitu

eftnuncgratie, &Soljuftitie Chriftus illucefcit tibi, furge, & evigila à vi-

xCorefomr

Rom, 13,

t mitimusd

tio ad virtutem , amorte ad vitam : Hora efijam nos de fompq furgere &5c.

k

II.

cfo ets cfo fa r cho cfa ch cocfoicfo

lo cdo cte cfo

cfs cfs ch cfo co ao

ts ifv cfo of cfe

e

negotiumm

s

5 O0 Q9 02 039 e 56

'.

,

ld

& qi$ e5 Q5 9

r

QUE TOXOOIOO EO

x

"

99 59 G5 C5 06

d$c8

-fenpat

quotmodi:

— CONSIDERATIO XI.

a morttr:

dhtnio)

ponfam.

p

i, QU

Da:mon hominem

jinducit.

aulatim ad majora paccata

TM

| baþeturaifiï

:

ProäVDomihïca-G. poft Epiþhaniam.

x

le i

L]

k'.

4

[ ( n

onZ m

174

mum

:

.Quidäm eft omnibus [eminibus , ciim au-

vuntus In

fem creverit , majus ef? ommibus oleribus ,. €9 fit arbor.

iib

elfo

' Mdttb 13.32.

ml

"

am t

u

"

l

ii

j

l.

|

;

J

]

l

,

n

l

us

[ pff

Eää Mellifluus : ,Taþntæ j inqþit« , aftutie eft ferpens.antiqjuus. » ut bo- S Bern.

(6, i

minem Deum timentem non mox invadat fuggeflione aperti fGeleris, ^0« 3

|d

fed primim paulatim reftringitvigorem jufte- difcretionis , qui au- Jem- Jer.

fiij a

Quis Davide innocentior: 3* 79J7-

tem 1:»0dica fpernit , paulatim. decidet.

T Pmmel

Perambulabam , aitipfe, in. innocentia : cordis meiin medio domís meg ? Et Pent.

quid accidit ? Unicus incautus & lafcivus Bethfabez afpectus eum adulterum Pf.100.2,

Ti

L]

*

c, anima **^€$ 1I.

ul

W

d«

- &homicidam fecit

Viditque mlierem. lavantem fe &gc, : Vide hi

Chriftia-

2.

. Confideratio XI.

3ob. 41. Chriftiana , & confidera , quomodo balitus ejus , hoc eft Dzemonis , przzna.s

: r!?äeham.

1z. . ardére faciat. Non dicit hic patientifimus Job : ventus , turbo , Aufler,

L bichitusi

i AÀquilo , Eurus &c, fed balitus leviffimus à faucibus Diaboli emiffus (ub.

m

inde homines etiam timoratos priüs ad culpam levem , & exinde ad gra-

J

tminflris, f

Jac. 313.

vem , ad mortalem , & tandem ad infernum pracipitat ? Kcce quantus

vngcitilum

iguis , quam magnam [slvam incendit !

JRT Gale

imahic;nra

AMattb..

Et hoc eft , de quo hodie Evah'g'eïiüm': Simile , inciuit Chriftus : eji

ifecundo db

13. g3. Regnum calorum grauo fimapis , quod accipiens bomo , femiuavit in agro io,

ueleie a pr

quod minimum quidem eft omuibus feminibus , chm autem creverit , majus

nisinciditl

omnibus oleribus , 89 fit arbor. .. Per quod granum finapis non incongrue ali-

tri i ]FJ

qui Doctorum peccatum veniale liberé contra Deum admiffüm fübaudiunt,

[roeimadan

quod quidem in zítimatione & ore hominum minimum videtur , & venià

w

dignum , quia veniale eft , cüm autem crevent , & iterum iterümque

commifíum fuerit , tandem jufto Dei judicio hominem delinquentem , &

li äiemmneg

iütcomfty

illud contemnentem ad majora difponet , & ideo majus erit ( quia mortale)

aof f

omnibus oleribus , & fit arbor, in qua non volucres coeli ,- fed inferni ha-

tl adertre

bitabunt, & in ramis ejus nidificabunt ; quam veritatem hodierna luce

Wi Comel

pluribus & evidentiffimis argumentis ex Scriptura petitis , Deo aufpice,

D

dilupidabimus. ;

(Cmtp;

IUSäR'&pïo «

4

2. Ezechiel Prbphäfa du&us eH äiiquahdo à viro ad aquas fenfistwïiä-xac

LT

paulatim profundiores; primó duétus eft in aquam usque ad talos , fecun-

d

'

dó usque ad genua , tertió usque ad femora & renes , quartó jam exce-

QEnSmort.

debant aquz hominis ftaturam , & tandem apparuit torrens profundilli-

BH d.

Ez.47. $. mus , qui non poterat transvadari : Quoniam intumerant aqua. profuudi

| Sgnus, vj

torrentis Q$c. - Hanc immanem aquarum abyffum ubi Propheta confpica-

Tito od

tus eft, noluit ulteriüs progredi , & tam manifefto fe vitz exponere pe-

trum f

riculo , fed cumi bonà venia fui ducis , qui Angelus fuerat , retrogreffus

utfimac

3. Petr.

eft. Ita , fübintrat hic B. Petrus Damianus , Angelus Satanz cum ho-

Tl u

Dam.in mine agit , fenfim ac paulatim à minoribus delictis ad graviora , ac tan-

MURTN

expofit.

bujus loci.

dem ad enormia eum inducens peccata, donec menfurá (celerum adimple-

lt

tà illum in inferni barathro fübmergat: De parvis, inquit B. Damianus,

lm

&6 planis aquis ad intransmeabilem profundi torrentis plenitudinem pervenitur.

qi Whimu

Et quid vilius à plerisque cenfetur hominibus, quàm mendacium jocofum?

ET

& tamen ex hoc, fi nullum (ibi homo facit fcrupulum, fiet paulatim men-

]U ex

P

dacium perniciofum , pauló.poít ejusmodi homo labetur ad juramenta

li

T0

S. Greg. perjuria , & fic contra

cto habitu perveniet tandem ad . infernum : $1 cura-

; of

44 lib.1o.re , ait $. Gregorius M.

"If fento:

pqrva negligf'mus , infibiliter fedadi audenter etiam

4Mert. c.9. majam perpetramus,.

"lUortaffe

R* Dl

Pro'ba—m' ?

. Demon paulatim bomimem feducit.

23

féftonis

jl

^

l,

1

** sPiobam defideratis ? Petrum attendite, — Venerat is in atrium Caiphz,

NI

h

—

ubi Chriftus ia interigre Aula à Concilio malignantium érat examinarus , &

:5

DESTM

qaiä'äïc-illa;ugä-eiïiar::;:--a;ngsan!ä

i

4

"ctrivultum obfervabat, videns eum non effe

C iil

/

é miniftris,fed hominem extraneum , pavidum ac m ente confternatum , inde

LUR u

conjecitillum effe affeclam JESU captivi; quare eum interrogavit : Et tu cum Mattb.

jüsu Galileo-eras? Quid. ad hoc Petrus ?. Vefcio, quid dicis,.. Vide & ob- 26, 69.

ferva híc; prudens Lector, primum officiofurn l'etri mendaciunt. ^ Tentatur

il Chri&us,:

isfecundó ab aliaancilla ,. c&m federet cum miniftris ad ignem, üt hac liber-

TU ff

tatefeíe à primapurgaretancille accufatione; Verüm hic in novum tentatio-

ütit , W.

nis incidit laqueum :Jdà ezm alia ancilla , & ait bis , qui erantibi : Et bic

It icongr

erat cim TESU Nazareno ? Quid hic Petrus ? videns , quód plures mini-

fom fübuudi

firoramad ancille hujus interrogationem concurrerent , validiere refponfo &

idetir, &i

arieterem effe purgandam ratus , negationi fecunde juramentum addidit ;

Tum ii

Et iterumgegavit cum juramento , quia nou novi bominem. — 'Tentatur tertió

Jinquenten

à circumftantibus.in atrio miniflris: Veré taex illis es , nam && loquela tua

t (quamati

manifeftuim te facit, — Quid hic rurfus Petrus? ubi advertit undique fe pre-

-fed nfani

mi, adextrema adaQtus , cepit deteflari, €9 jurare, quia non noviJet bomi-

y hodiem :

nem. Corneliusà Lapide itaillum anathematizantem inducit : Hzc faciat tii- Cornel,

4 Deo aj

bi DEUS , 88.bec addat, fi wovi ESUM ; terra mibi debifcat , fulmen me afffet,bic in

cclitesme perdaut , fi 4 ESU fim difcipulus &8c,... O Petre ! quantum jam muta- Mattb,

tus à teipfo es? nunquid pritis ab Chrifto monente & minitante audiiili:

(26,73.

squas n

negaverit me coram bominibus , negabo 66 ego eum coram Patre meo , qui ia ceTrs Mattb,

n

yd talot, 4

ef? Paulóanteinhorto acetrime defencifti Dominum tuum, ultró vitam obji- 16, 33,

wO ao

ciens morti, & nuncheu quantá ruinà primaria Apoftolorum columna colla-

l

i

us nt

pfa eít5-ó. cafum miferandum ! O Chrifliani , exclamat hic S. Gregoriüs

:

T

J

Magnus, videte , quomodo peccatum , quod pamitestiá.son deletur , mox fuo

hetatonj

i

;*i

pondere ad aliud tvabat. . Videte , & perpendite , quornodo Dxmon infernalis

x ao ]

S.Petrum fundamentalem Ecclefiz Dei Lapidem, im5 & columnam nonvi,

jt, u

fed (enfim ac paulatim dejecerit, atque proftraverit. Timehic . quisquis es,

ogtitt cdm

ne & tibi taliter contingat , fi fpernis modica, — Juvat hic audire S. Anfel-

mumHierarcham Cantuarienfem : . Nota , inquit , primó ait ; nefcio , quid di- $. Anfelm,

i,

li

erarma

l

"

cis ; fecundo cum juramento negat ; tertio capit deteflari, €8 jurare , quia nonbic. de. s.

novilfet bominem; per[cverare quippe in

] D

peccato , dat incremcntum fcelerum ] 3 Petro.

"

qui minima fpernit , cadit in majora.

a mez

'

yoiuft )

"u

: $. Admiranda quondam fuit ftatuailla Regis Nabuchodonoforis , cujds

caput ex puriffimo auro, pe&tus & brachia ex candidiffimo argento, venter

al

iij

& femora ex 2re folido, tibix ex ferro rigido , & tandem pedes exluto vi-

f

liffimo fictileserant. . Et quid tandem huic ftatuz prodigiolz evenit? unico

il «

momento moles iftain terram dejecta, fubvería & in pulverem redacta eft.

Anfortaffe tremendo icta fulming concidit ? An hunc Coloffum hoftiis fub-

ho

R. D. Gintber Dominicale,

K

vertit

menere

Confideratio XI.

74

sofuos

vertit & extirpavit exercitus " M

inimä*gl.e

ntium , fed

*

Mfcw'us eff parvus läþu de

þan. 2.

fisjicad

34-

monte fine manibus , €9 p

ercu[fit fiatuam 1

-

!

n pedibus ejus ferreis 0 ficlilibus , 68

Ms n4yes ,

comminuit eos : func. c.o.nirim

funt pariter ferrum , te

s.

fla es , argentum Q9 au-

terat caufare unicus lapillus?

Simiiferé

rum egc. Ettantam ftra

gem ac rul

nam po:

nt Chriftiani

,qui habent caput aureum, dum bene in-

hu; Chad

O quàm multi fu

MÉ

1

cipiunt, fed pedés

ex lu

to fi&tiles, dum malé tandem finiunt , quia pedetentim

lium contemptum de

ficientes , tandem unico tentationis

igma,

erculparum vena

fislorior,

lapilloinpedum fra

gilitate concuffi corruunt ,

& in peccatis fuis zeternüm per-

Iterius (exüs incautus afpectus pracipitavit?

titi femp

eunt ! Et quot , obfecro , unicusa

DUTTP)

fic nimirum à vifu venitur ad rifum , àri

fuad potum, à potu ad lufu

(u ad ufum, ab ufu & familiaritate ad tactum ;

& tandem ad actumi, En hic

hi fl

etiamqum

pionyf. ;

icet Coloffus in igne ge

hennali zternüm cremandus :

Qui fpernit 4n0dica ,

hufiani , i eff,

levia peccata, fucce[frve corruir ad majo-

l'tslmus, T

Caríb. in (ant veiba D. onyfini Cart

j

Eccl.19.1 ya, venialianamque minov

a difponunt ad venialia cr

affiora , && omria fimula

llum Ifraéliticum confüle, de quo Scriptur

a : fedit.

Áibpem

Xixod. 32. mcrtaliadc. Populum i

:

ftmentgt

6.

opulus manducare &6 f.

ü

rrex

erunt ludere. . Supra quod S. Gregorius Papa:

Vi g

d ludum impulit , ludus ad idololatriam traxit &c. . Et

S.Gregor. Efus , inquit , potsisque a

tgedereti

l.10..M0- nunquid primus Regum

Liber de Saule commemorat : 207 erat vir de filii

tamen

talis ac tantus vir, ubi in Divinis obfervandis

nv

ral.c.9. Ifral melior illo ? Hic

tf

1. Reg. 9« mandatis paululüm inobedi

ens effe cospit, fenfimin abominanda & horrenda

2.

donec tan

dem de falute fua zterna defperans miferrima

LTTI lia

delapfus eft crimina,

"ia i

$.Cbry- . morteimpiam efflárit anima

m, de quo Os Aureum: ac

fi paulatim , inquit,

, quousque in perdiriovis baratbrum fe ipjum

p l

foft. de

atque paulatim labens non ftetit ,

WOfte s

oþituSau— immijït,.

e

l

Occurrit hic mihi Sereniffimus Princeps Abfolon,

corpore quidem

hUfo i &

utriebat,

denormi

formofiffimus , fed animo n gerrimus, qui mirum in modum fuas n

fingulis , quia eum gravabant , tonder

i voluit ;

—

ïmmas, lh

& expoliebat comas quas annis

Wufo

i

& quia aureiac flavi erant coloris,

ideo à foeminis ad capillaturam ex eis ii-

bi faciendam , avidé fuerunt expetit 5

hinc pretium illarum ducentorum

mst qü

faciunt aureos , fuit zftimatum.

LT

ficlorum argenti ,

qui octoginta Romanos

jufto- parricida ifte mulo infi

dens , fugam arriperet:

Tüonfn

Accidit , ut in bello in

86 magnam , adbafit ca-

$lh

2-Rtg.18. Clmnqueingre(fus f:

dffet mulu: fubter co

ndesfam quercum

9.

lo (4fpenfo iuter cce

lum 86 terram ,umulus , cui infederat , per-

Qenfenis

put ejus quercui, eg i

qid b

tran[ivit.

O crine

s! ó laquei! :ed juftu

ses, Domine, & rectum judicium

peccat, in hoc & punietur.

Hzc autem illis con-

Yaj

$ap.11. fuum; inquoenim quis

los enim capillos

M fttey

17«

tingebant in figura , no

bis autem ad correptionem, per il

recté DoGtores peccata venialia fubaudiunt

,que multiplicata difp

ofitive ho«

. fubintrat hic Pro-

Mlete

JMas . 18*

minem ad mortalia , imó adipfum inducunt infernum : 72

phetarum P

rinceps !faias , v4, qzzi;tmbitis iniquitatem in funiculis vanitatum ,

Mi f

lg.

&

,quo-

'säfonu

£9 quafi vinculum p

lauftvi peccatum, Nunquam vidiftis, anima Chriftian

modo

Demon .þzmla,fz*m beminem jäducit.

75

d p

modo fuos reftiarii faciant funes ? A minutis incipiunt funiculis , quibus alios,

UPE

aliosdue adjungunt minores, ex quibus tandem craffa confurgit reftis, qui-

Af

bus náves , anchorz , currus, rotz, machinz &c,. ligantur, trahunturque.

Is lpl

Simili feré modo homo peccatorà minimis incipit, & in magnis finit fceleri-

, dum bt

bus; Chaldzus híc vertit : , qui incipiunt paulatim peccata , augéntque , uf

squapetttar

erefcaut , €$ fortiafiant., ut vinculum plauftri. —En fingulare Dzmonis ftra-

tihico tntat

tagema, fen(im & paulatim animos feducentis ; proinde appofité S. Ephrem:

eccatis ac ?*

b-

us atérmn

Vos borior , inquit, obteflórque fratres , ut non folm à gravioribus

P

vitiis tempereiis , fedetiam ab illis , queparva apparent (& levia, que tauqua

qi 16 bom.

Ouspratiiz

. 1. de virt.

i ad lm

minimi ac nulliusmomentiferé ab bominibus negligi , [pernique folent , quafi nu

vit.

acum, i

la de fimilibns reddenda foret vatio , cim interim per ejusmodi nos fperuere

ii a

etiamquarat Diabolus. . Qmui ergo diligentid ác, cuftodia etiam in minimis il-

ücom d

lis dolos , atque infidias diabolicavete. . Nolitelocumdare Diabolo.

Epbef. 4.

27.

£ otri f

$« Caterüm non poffum capere , quare elim Deus populo fuo electo

fub poena mortis przceperit , ne per feptem dies tempore Pafchali panem

p epturid

Gregoris j

fermentatum comederet, fed folàm azyma , id eft, panem fine fermenro,

pirisi s

& hoc in memoriam illius, quia , càm populus ille I(raéliticus de /Egypto

TZLI

egrederetur , prx feftinatione tempus non habuit paftam ad coquenidum pa-

Exod.12,

d obfav

nem preparatam fermentandi: feptem diebus azyma comedetis ; in die primo non

erit fermentum in domibus veftris , quicunque comederit fermentum, peribit anima

j.

xl & hort

pents m

illius de Ifraél à primo die usque ad diem feptimum. | Ad quid , quxfo , Hebrzis

capitale fuit fermentatum panem diebus azymorum manducare ? Obferva hic,

aulatin, i

MUTITI

prudens le&bor , peculiare myfterium. — Per. fermentum illud pafliones

noftrz fübaudiuntur , quas nifi in fuis principiis à corde noftro repellimus ,

!

j

j

qrpote

]

fenfim in eo crefcent , & fic ex defidia noftra confortate tandem in vitia

!

& enormiadegenerabunt peccata, lta antiquiffimus Origenes : fed ne con-

a

a n

temnas , inquit , etiam[i parvam videris intra te fermentari malitiam , quia Oríg.

r l

modicumfermentum totam malfam corrumpit , 6 ideo ueque de parvo peccato bom. 25.

us à

negligas, quia ex uno generatur &g aliud ; Et fi unum peccatum admittítur , in Exod.

non mox per feriam

peenitentiam diluitur., brevi centena c;usmodi

i2,

!

d

n

:,

monfkra parturientur.

fog 4

Salomonem, virorum prudentiffimum confulamus, de cujus pietate re-

| Immaä

,

cenfentSacra paginz : Dilexit autem Salomon Dominum ambulans in preceptis 3. Reg. 3.

3.

g

David Patris fui; & ideo bis illi Deus apparuit : Dixítque Dominus ad eum:

«t yr

Exaudiviorationem íuam &gc. — Et quid pauló poftfequitur? Crímque jam ef- 3. Reg. 9-

st

jl

2.

fet fenex , depravatum eft cor ejus per maulieres , ut fequevetur Deos alienos. .O

"TU

;

cafum veré lu&tuofum , dum in fervitio paulatim czpit tepefcere, coepit & 3. Reg. t1.

] ii

4

l

deficere, donectandem Gentilium foeminarum infano amore victus ,ut ejus-

a h

modi fuis morem gereret concubinis, impius & turpiffimus idololatra factus

"

-

S.Profpe;'.

eft; Salomon elatus, aitS. Profper , iz fenio fornicatus mente &8 corpore , Doni

OP' PT dc

; Chnlmn !g

P

od

- Confideratio Xk.« «

10 noft o'

pradic. c. o ipfam deferente', malt obiit, — Difce hic cavere fæmirias;:&ïï?ugere;ïiääwm

d

confortia , etiamfi piz & religiof dicantur; non. enim prudentiores Salomoó-

divinafi ,

tuhran, :

ne , fan&tior Dávide , fortior Samfone , quos omnes dementárunt mulieres; &

) H

erat tmens

judic. 16. de Samfone quidem dicitur: At illa dormire eum fectt fuper genua fua , &gin

19.

Jiau fuo reclinare caput , vocavitquetoufovem , CO Yafit feptem crines ejus , &O ce-

fm d fam

g,

pit abigere eum , &9 à fe vepellere , flatim enimabeofortitudo difce[it. . Entibij

quomodo virtus & fortitudo talis ac tanti berois per unam fallacem & lafci-

Qrüodoxa.

5 Anfeimü

vam mulierculam confufa , atque proftrataeft , amiffis crinibus & ipfeSam-

Coranel.

Íon periit, ut DEUS, ait Cornelius, moneret ; capillorum , id-eff , rerum mi-

fult duj

bic.

nimarum uobis exatam curam effe babendam , à minimis enim pendent maxi-

10i,0 Cla

Thá.

Unica macula, que reperitur in gemma , totum ejus-pretium extin-

FOT

guit ; Unira arenula pupillam: oculi infeftat , & offendit ;' Unica-veneni

Ti inor

