dium ante paffionem.Sed erras, mi Petre ; priüs.

4l

in MAI1D. Seabium ante meritum,gau

hj

Mi

híc ceriandum eít, &on p

ugna ufque a

d vitx finem perfeverandum , ante-

1

l

j äd Büem !

Audiin hunclocum & Theophylactum; Ve

Theopb.in quim pesveniat

ur ad gloriam.

"a(

bunc loc.

ro : Bonum eft nos bic e[fe,nam opurtet femp

er proficere,Co

H

Ü

l

ho

dixeris, inquit, cum Pe!

l

non permanere in uno

gï

aduvirtutis €$ contemplationis fed ad alia rranjire €8c.-

At at

q!

K

$ hac de re confule Virgines. quzabinitio quidem cum

fsf

Quinque fatua

i

Qfier u

accenfis lampa

dibus exiér

untobvià ponfo & fponíz, fed tamen in fine , quia

SOnOndeLn

Mattb.

leflibus fuerunt exclufz:Nefcio vos.O fulmen hor-

|

RVMH

oleócarebant nuptiis coe

hN

"

N

25'&4;4'

r:ndum!quo

didem eft dicere,quàm

nonagnofco vos,itein ignem zternurm;

A

tf

S.Cbrgfofi

*

f'p ra uodS

.Chryfo(tomus: Cum dixerit :inq

uit , nefcio vos uibil aliud quàm

X

*mj

!

apudCore

ebenna 99 into

levabilis cruciaius relinquitur ; imo

verà etiam gebenná ifiud ver-

N

|

|

]

bic,

méeritó roga

bis, quinque przdiéte Virgi-

W

NY

Dum gra*v

ii5 efl.Et quare, haud im

k

M

íto Judice contra fpe

m fuerunt reprobatz : Caufam affignat

li

nes fatuz à Chri

-

ET

Sciptura : Non fumpf

er

unt oleum fecum

,& hinclampades earum extingueban-

W

W

j

ogo, quod bac omniacontnngebant

in figura, móipfa

tur.

Hic advertas ,T

m BN

Veritas Chriftus hanc cotn

pofuit parabolam ad fideles fuos inftruendos. vt in

QM

d

Wi

j

m,cauteattendant. Ethinc Virgines illz

hoc puncto,

quod tangit xternitate

iU

ïmn

unt, quód ol

eum neceffarium non fecumin vafis fuis

lür j

I

q.

.5 valdé imprudenter eger

rintfed fine lumine & in tene

bris illi de noécle occut- -

Mif

in occurfü

fponfiaccepe

rerint; oleum il

lud fides viva,charitas per

fe&ta, & alia funt opere bona. fine

At

f

aia in ejusmodi virtutibus m

A

Óftri

quib? ad nuptias coele

ftes non perveniemus,& q

r

tuz ille Virgines usqs

ad finem vitz non perfeverab

ant ideo ad nuptias Agnt

N RUQ

d meritó omnes ftimulare

debet Chriflianos,ut hic

A

non fueront admiffz Quo

U

l

üa

mbant; & füb-

j

fl

üngulari:gr.axtendant, & dum

tempus eft, bo;nixs operibus incu

jungit

d.

e

,

d

De Peiy'ä'v.ef?int!?z ad Salutem nece]Jaria;

427

"h n .

jungit Veritas : ;gilateitague , non enim, qui beneincipit, fed qui pe:[evera- Matt.aj,

12,

verit usque in finem, hic falvus erit: Figilate / vigilite !

riores, qiapt

4

6, Ad montem Calvarium afcendamus.

rtquid audio ? heu blasphe-

f at m

^ mias harrendas in patientem in Cruce Filium D«: Pretereuntes blaspbema - 7Matt.27,

m friti,

banteum , movente:capitafua. Etcurpratereutes , & non flantes? Sta- 39.

p pf

- batviciffim ex adve-fo Centurio« idensautem Centurio , qui ex adverfoJta- Marc.Yfe

bat , & laudabat, ac:

*

nagnificabat Deum : Ver? bic bemo filius Dei erat ; pre- 32»

sftum t

tereuntes aotem ma

ledicebant, & conviriabantur Chritto : ab ! qui deffruis

buls igi,

templum Deitgc. Etquare prztereuntes & non flantes? Qbferva, qui ftat,

(dlta elrius

rem confiderat, prateriens.non curat, ideo Centurio fuit con verfus,quia fir-

iomir dra Lt

miter & ufque ad finem ftans in cofpe&tu Cracifixi JE(u , ejus contemplaba-

inscet t

turagonem & finem, & vifis tot prodigiis: & quód JEfus clamans expi«

oU u

ráffet,.agnovit illum plusquam hominem,venimque Deum effe. Addit Lucas, Zzuc, 22,

x veunm

quód &omnis tarba eorum, qui fiul aderant ad fpettaculum illud ,€9 videbant, 48.

ial tt. d

- Que fiehantt;percutientes petora/aarevertebautur. — Ecce quid faciat feria pa-

j

tientis & crucifixi J&fu. contemplatio; cmteriautem, qui erant pretereuntes,

Wil ante t

blaspbemabant eum. — Prxtereuntes funt illi , ait antiquithmus Origenes , qui Orig. tf.

; m

inflabiles funt, & citó declinantà via virtutis & falutis , nequein fervitio Dei 35.

foverndit

ufque ad finem perfeverant, & hi vità fuá blafphemant denovo filium Dei Mattb. . :

o

conttanter in Cruce perfeverantem , lic&t Judei peti&rint ; 5i Rex Ifradl eft, Matt.2$,

P

Fm* x

Wi

defcendat de.Cruce, ut nobis , ait S.Gregorius M. patientig virtutem demon- 4

p fome p

M.

TTE du

flraret,atque exemplo doceret fuo,quomodo in bene coeptis &in cunctis ad- 3Greg

verfis fortiter usque ad finem, qui folus coronatur, debeamus permanere ,70«2 I.Ín

viniioquit

gmen as

ádeo nondeícenditde Cruce. — Audi pro fenfu morali S. Auguftinóm: Quan- Ev.

vos.OfUlmenï'

"

timcunque bic vixerimus, quantumcunque lic profecerimus, nemo dicat : fuffcit $. Auguff.

enematt

J

mibi, juftus fàm..

iita dixerit,remanfit ín via, non ubi novit pervenire ; wonin Ff.96.

l

p

Q [

"m

dixerit: fvfficit, ibi befit Cac.

J lBu 7»4

Solosillos [íraZiitas mitiffimus orbisRepar

ator Chriftus fuaviffimo pane,

Ill eb(]lll

Ül

&

eomne delectamentum in fe habente, in deferto abunde faravir,qui in fame &

E

qxp

uf j

j

fiti,in zftu & labore Redemptorem (uum per triduum fécuti funt, qui autem

A qu

Qu

"

iplum per unum alterimve diem in ttinere (unt.comitati,reliquit inancs. "Tri-

J

,f

i

duum expectavitDominus.utillo:

LR

E

probaret animos & perfeverantiam.Quia

Marg.s.zg

v nf

u

- etce,jam triduó fuftinent me.Triduum eft via falutis noftrz obtinendz,dies pri-

&

ma incipieatium, fecunda proficientium. & tertia perfe£torum; durandi igi-

hin V

Eccl.2,16.

:

fur hic efl, aut zternum ardendum :2 bis , ait Siracides , qui perdidevunt fufti-

J fC

u n

m&cow

nentiam , 9 qui dereliquerunt vigs vetta: , 9 diverterunt in vias pravas, &9 quid

SGreg. M.

;ilit

facient,cim infpicere czperit Dominus? Quem textum explican:S.GregoriusM.

l. £. in

n*

d

m nb

ait : Suftinentiam perdunt, quibona que incboant,non confummant.Agricola non

ie Reg-Co

l

mvd'

W

metet egetem ,nifi prius laboraverit conftanter: Ecce Agrícola, ait'D. Jaco-

i

' uptl

j

[)

bus, expetfat pretiofum fruttum terre , patienter ferens, donec accipiat tem-

74200.-;,'

[

gt

u

nfirmate.corda vejira , ecce

.miu um

poraneum 69 ferotinum ; patientes igitur CFOteï-i $ co

P^

j ex 4*

H

i

428

Cosfideratio LVL -

udex ante januam affiffit « ecce beatificamus eos » qui. fuffinuerunt, Den

»

"

"diurnus nonlaborem incipientibus , fed euav confummantibus datu

s eftt

Matt.20; Voce operarios , &€ reddeillis mercedem. K Obferva 5 non dixit: Voca otiofos ,.

bl

(

g.

fed operarios, quilaborando usque ad vefperam perfeveraverunt,underedlé —

s.Bern.. Mellifluus : Incipientibus premium promittitur , fed perfeverantibus datur.

er.

7. Recordor hi pro dictorum coronideillius prodigiofz üatuæt,x*quahï

IT

6.demodo quondam Rex Nabuchodonofor infomnis viderat. — Erat hujus ftatux caput —

benevi- €x auro optimo , pectus & brachia exargento, venter & femora exare, ti-

biz autem ferrez , & pars ultima pedum fictilis & ex luto, quam flatuamtan-

vendi.

demunicus lapillus,de monte fine manibus abíciflus,& teltaceos rangens pe-

Atl

des momentó comminuit : Tunc contrita funt pariter ferrum , tefla , 45, ar-

Dans.2, .

fl

entum e$ aurum. — .Obone Deus l itáne tranfit hc gloria Perfarum, Grzco-

V

3j*

rum, & Romanorum, & quidnunc de.llis fupereit , nifi pedes te(lacei , bre-

:

viàChritto univerforum Judice, qui ett ille lapis fine manibus de montibus

eternisabfciffus, confringendi. Verümenimveróalium hic quazrofenfum,

To fmep

& moralem, — Perítatuam przfatam quemlibetpoffum intelligere Chriffia-

num,qui aureum quidem habet caput, dumaureum virtutum ponit initium, -

ptror (

MUET

Ricb.à5.

fed brevitepefcens, & dediein diem magisdeficiens , tandem in fine pedes

Sinodus

pid.üb.de

fient teffacei ac lutei, proinde nonincongrué Richardus de S. Victore :.Qþüs

fuam l

li

eräd.int'

deteftalile, inquit, & dignum confufione , quod inchoatur ex auro, €8 confum-

du

Ti

bom.c.23

matur in teffa €€ ferro. O confufibiles o.perafäos., quiin z'ni'tz'acoiwerftonis fue opus

l;

(mü ) W

* fluum incboant ex auro. €9 coujummant in luto.. Etnunquid.dicit Veritas : Nemo

meram ;l ln

Luc.9,2

, mittens manum [uam ad aratrum, 66 refriciensvetro,aptus eff Regno Dei.

Ti

Quid'ergo confilii in retantimomenti, ex qua nobis omnibusaut beata,

r

aut infelix pendet z'ernitas ? Vaccas illas imitemur , que arcam Dominié

[

1'(1U€

ï

Wt

terra Philiflinorum in terram Ifraél traduxerunt (ignofce homo Chrifliane,

Ü

BISET

Job.12.7-

quód ad vaccas te remittam , ut ab illis viam veritatis & falutis edifcas: Ni-

n

nnürm

mirum. interroga jumenta , ait pientiffimus Job, 88 docebunt te.)-De hisin-

i

mïï 1

1.Reg.6,

uam, vaccis loquitur Sacer "Textus : Ibant autem in dire&um vacca per vi-

12»

j Q

R

am,qu ducit Betbfames, &9 itineve uno gradiebantur pergentes Q9 mugientes ;

Dm»&

ln

&5 non declinabant neque addexieram , neque ed fimijram. Et nunquid vie

ehe d]f(u

tulos habebant domi inclufos & mugientes ? & hoc fine dubio, quia Scri-

ü?g

pturaafferit ; quomodo ergo poteront eos deferere " ibant tamen, quó Deus

r

d

1

€as vocabat. Has,inquam;, vaccas & tu imitare, quisquis es, Ó Chriftiane!

: WWH

perge vias tuas, quas tibrDominus demonftrat, neque declinans ad dextram,

!

neque ad (iniftram hujus mundi immundi. neque refpiciens retró; aut flans

in via virtutum ; fed perge , perge in directum portans arcam Domini , hoc

Wi

C

:

ää

"m

eft, dulce jugum Evangelicz legis,atquete ipfum & volunratem tuam cum

U

Te

!

vaccis iftisin gratum Deo immola facrifiium. — Eftofidelisufque ad

!

Qu

K

JPQC* ?3»1

,—3 Q.

mortem; Q9 dabo tibi coronam vite..

L

m

. CcON-

— Ü

$935 ) '-ï? * 3169

419

Tutttf, Dengs

"433 Bbb 7392 0687 1898 GB-2 -93 2bb-1 -92 BC - 092 Qp

QOtbus as d

X o oofs

Nerunt u

CONSIDERATIO LVII.

ibtrditr

jofe(htue, v

us

].gdicii' Hïnal'is—Mcmorïaf omnibus fuadetur Chriftianis.

(emon t

d

Pro Dominica 24. poft Pent,

quamfatut:

lat

1 idebunt Filium bominis venientem in nulibus coli cum :Vir..

T

LA

af um G

lstl

à futg imulta €9 /lfdj«?/fdfe;- Matth. 24, 30.

ynbus atl

lo

m um

On fine peculiari caufa, & ratione Sancta Mater noflra Ecclefia fu-

intdigen s

| periori fpiritu illuftrata annum Ecclefiafticum cum fupremo in-

itum pl I

choat judicio, & cum eodem finali judicio ejusdem anni claudit

vdem ii

. periodum ad demonflrandam cunétlis fuis fidelibus maternam

de . r

fuam-

follicitudinem , quomodo omnes cupiatin Chrifto falvosfieri, & ut

s n at

declinentà tualo, ac faciant bonum,, iliádque fupremum, quod nemo ef-

arojoni u

fugere poteft , judicium , femper ante oculos fuos habeant, & tanquam

dict Vs

Ietam , ad quam omnes actiones collimandz , fibi przfigant : Memorare Eccl.7, 46

| m D

in omnibus operibus tuis noviffma tua , Qd in eternum non peccabis, — Verum

sommbussurbgt

quidem eft , quódin privatojudicio inpuncto mortis ariima noflra fecun-

T g

düm füa merita, vel demerita finemora & inictu ocu'i à juftiffimo Judice

- horo r

Chriflo vel ad vitam , vel ad mortem judicari foleat ,

fed per hoc juflitize

»&faluziscd!fca;,q

Divinznonfit

quodammodo fatis , quia omues manifeftari oportet antetribu.

2.Cor. f,

dntit ^

nal Cbrifti

» üt ref:

erat unusquisque propria corperis ,. prout geffit, five bonum ,

LÀ

v

e malum, per

m u

b

quod univerfale judicium zquiffimus omnium Arbiter

MT LM

€us & homo Chriffus omnibus fuis creaturis rationalibus jufliie fuz ma-. —

, b

nifeftare di(cupitzquitatem: Ut

efgo pateat omnuibus, ait S. Antonius , quüd 9* 4ntom.

Princeps $. Rex omnium

l£ dmef qu*üï

retribuat omnibus

feculoyum Deus jufliffimé mandum gubernaverit, qg Summ,

nttme

4

100.

fecundim ea, que gefferu

nt incorpore, premiumvelfappli Tbeol.

[qhn

l

cium, g6 integ

raliter

E]

q

u

TAR

[UISCS N

TT

qium in fine mundiggc.

oad*aniæameä Corpus ; ideo.nec,ejlärium? eft futurum judi-

A E,$. 2

eclinansa

M L

ts petto" .

Hoc eft, quod Deus T. O. M. olim i'mlie*ge* mandavit,ut ini v& ftium Sa.

sanpo

cerd

otalium

€

:

xtremitatibuspluraappenderentur tinüfíabula, ut eorum foni«

i

j

tus velàlongéà

populo perciperetur,quando Pontifex.ingreffüs;aut egreffüs Exod. 2g,

j

gf

eftSanctuarium

jji mala

33«

: Deorfum ver ad pea & ejusdem tunic

d

æ)per circuitum qua

»

perke

(

Confideratio L&Iï.—

439

panica facies, ex byacintbo 89 pigrpmïzz ; 88 cocco bis tino, miftis in medio tm;

fjfv

tinnabulis&$c. — Erantautem in hac tunica aliernatim fita & mala panica &

fiatit quant

tintinnabulaaurea, quorum S. Hierorimus feptuagintra.duo mala punica &

tuftut o

totidem numerat tíntinnabula.Sed ad quid, obíecro , tot tintinnabula? Refp.

jarett

antiquiffimus Origenes , quód per dicta tintinnabula recté defignetur prxdi-

ilbitin

catio Sacerdotalis ; debebant autem appendi in extremitate veftimenti, ad inl-

BI

4

dicandum, quód przcipuum przdicationis Sacerdotalis argumentum effe

n

!

debeat, monere de extremo die & judicio finali,univerfo orbi imminentibus;

inti

ff

hzc, inquit, rintinnabula fepius fonent in ore , in corde, inacdione, imo &

tl hor

in veítitu & ornatu Sacerdotis ,ut de hac veritate affiduo moneat, urgeat ,

1 titquocom

& excitet populum, ut Deurm timeat , revereatur , mandata ejus obfervet,

ab fpulo

Orig.bom. &fic debité ei in hac terrainferviendó tandem falvusfiat: De extremis tem-

r

9. inExod. poribus, ait citatus O

Á

igenes , Q9 fine mundi numquam fileas , fed inde fémper

| hr

M ;

fones , inde difputes & loquaris , fecu

ndàm eum , quidicit : Memor efto novi[i-

Vr tf f

1morum tuoium, 9 non peccabis. Agite, animz Chriftianz, non de lana ca-

af od

prina hic resa

Y

gitur, fed de xterna veftra falute ; aut ferio hic poenitendum,

1

AMatt.24.aut xternüm |

vobis e

:

rit ardendum , non datur hic medium : Coclum 69 terra

Atb r

Va od

3j*

tranfibunt , ait hodie Veritas , verba autem mea non prateri

bunt ;'Tunc videe

Ua n

"

bitis Filium hominis venientem in nubibus cocli cum virtute multa & maje-

"

ELUTIT

ftate, quod quàm verum fit, ex fequen

tibus argumentis kad;m;g,lgm. paieb;;gg

o 7"?"&,?7)11;1

n

Si falutem veftram amatis, attendite & perpendite..

2. Horrenda & miferanda erat civitatis Hicrichuntinz fa

j

j

cies , quando

UIUUT

"

cula ad tubz foni-

V o

muri ejus & moenia , turres & xdes , valla & propugna

*

tum fubító fuerunt everfa , & (olo & quata, cxtera autem cum uni

verfis in-

Fütstrfroe

RR a

colis in ore gladii occifis in pote

(latem ignis tradita,de quo tremendo excidio

jofue 6,

o vociferante , &6 clangeuti-

Muncol

l0e

Sacrepapinz itacommemozant : Igitur omii popul

i

"MOf ln |

29.

bus tubis, poffquam in aures multirudinis vox fonitiisq

ue increpuit , murillico

P

2

itatem, Gd interfecezunt. omui

a, que erantinea á

Sdiom

corruevunt:Copertntque civ

d

viro ufque ad mulierem , ab infante ufque a

?

d fénem; - - - uxbem autem &9 ommnia,

lï"msamc;

fpectátti, Hzc, & longe crudelior

if h

T n

qua erant in ea, fuccenderuut. Uinbram

M

in extremis illis temporibus erit rerum facies , quando

diftrictiflimus ac fu-

M At |

Proinde nonincon-

j

h

premus emnium Judex & Aibiter Deus eft

v-.gntur'us .

grué per civiratem illarn Jerichuntinam mun

düs hicimmundus przfiguratus

E

N

W

N

m

.eft, qui poftinnumeras clades tan

dem igne conflagrabit univerfus ? [gris án-

ln

-W?S:;f-

teipfum precedet ; ubi ad terribilem Aogelicz tubz fonum : $

j

n

u?giï e mortui,

XanfeS

9 venite adjudicium, omninó, & totaliter defolabitur.

i

E

*

Gl

Ingens eratBenjamitarum clades,dum undecimHebrxorum tri

bus con-

lii

Wi

Cm]um

trà hanc unam , & minimam tribum.(ut abominandum illud crimen àquo-

j

damillorum in Gabaa perpetratum vindicarent) cruentiffimum bellum gere-

W

!]

lus re-

bant,in quo his miferis ex pmfïi"parte&eopiis »miliïaribus cinctis, nec ul

4upip

V ll

d

d

H

De jzzdz'.'cio Um"vler,&lä.

431

as

,

fugii, aut'exitüs patebatlocus, Ettunc demum ,obfervat Scriptu;ra, vide-

X ia p

o m p

|

runt in quantam fe fe precipitaverint calamitatum voraginem : Ingravatfém-

judic.ae;

que eft bellum contra filios Benjyamin , €9 non intellexerunt , quód e

fünnddoe

x omni parte 3.

defignetyto

illis inflaret interitus. Sicerit in confummatione fzculi , ubireprobis ex omni

Velliment, d

parte inftabit interitus : $u?ra , ait S. DoctorSeraphicus, erit Tadex aufferus $, pogay,

€9 iratus ; fubtus patens infernusintus confcientia remordens : extra mundus ar- Cogp,

argomenut 1

xb

4leus s À dextris peccata accufautias à finiffris Demonia terrentia , circa illa bon

*

! Theol.c.

Zingeli in inferna jropellentes €$c..— O. miferandam peccatorum fortem!

Ó 17,

iadion, i

J o u

funeflam & horrendam nimis fcenam, quz inillo lu&tuofo die reprefentabi-

tur,in quo commovebuntur omnia fundamenta terrz , ut fuos reddant mor-

g d

: Doastdi t

tuos ac fepultos, quiin momento ad vocem Archangeli refurgent, fed difpari 1-Cor.1 $,

forma & exitu, uam omues quidem refurgemus, fed non omues immutabimur.

vf

i, Ht

3, Et tunc apparebit fignum Filii bominis in. callo

Et quale, dices, hoc 121£.24,

Mariont;

"

fignum erit ? Refp. S, Chryfoftomus & alii; Hoc fignum erit ipfiffima Crux 30.

i

lt

M

M

!

pretiofifimi Redemptoris noftrijin qua confixus, & pro omnium falute mor-

hjc at

y. Qd

tuus e(t: Cracem folam, inquit, non reliquit in terva , (Intellige, dum orbis uni- $- Chrgf.

veríus ante judicii diem conflagravir) fed fecum eam levavit ad celum, &8 ide0 Pom.de

at Tacve

(

yermu &U

cumipfaveniet. EtS.Ephrem : Santia Crux , ait , rurfus in confummatione Cruce

Jeculi , cium fecundus illuxerit Domini Salvatoris adventus , primó cum gloria Lafrone,

ädgqgump:m:.

ingenti, €6 Angelorum exercituwm infinita multitudine apparebit in coelo , ini- $-Epbrem,

qicos quidem terrens ac vexaus , fideles autem illuminans , atque letificans, ad- 'ib.de ver,

nt

i

ventimque coleflis Imperatoris annuntians €$c. — Et quemadmodum Angeli Peniten-

tU

| J x l"*'

omnes noftros colligent cineres & offa arida ad futuram corporum Refurre- tia. c, 3,

ycur n

&ionem, ita quoque omnes $5. Crucis particulas hinc inde inorbe difperfas

at

in unum colligent, & conjungent : & fic Crux Dominica fole , luná & (tellis

AA

plendidior in coelo apparebit , & ranquam uophezum Chnfti & caufa vi-

M

n m

nl

oriz fidelium ante Judicem pracedet, impiisin terrorem & condemnatio-

1f

ut

nem, juftisautem ad fummum folamen & gloriam nunquam ampliüs finien-

u

!

dam, proinde recté Ecclefia : Hoc fignum crucis erit incaloyciim Dominusad

u

)

judicandum venerit.

;]an&l [jqi*

Elegit autem item potenti(limus Salvator no(ter & Judex integerrimus

proindt

non alium pro hoc finalijudiciolocum . q

uàm vallem Jofaphat , ibi íuum col-

H

!

yros

j

locabit trbunal

judiciarium: Congregabo omnes gentes , 86 deducam eas in val-

umvef(ü

3

em Jofapbat,86 difceptabo cum eis. — Et quare vallem J

ofaphat ? Refpondetur:

7081.3, 2.

J

p

€x mente SS Patrum, hanc vallem effe jxta Jerufalem & propé Olivarium,ac

&alvarii montem ,quilocus cenfetur effe medius terrz, in quoChriftus, juxta

bü tv

goruti

vaticinium Jeffzi Vatis,perPaffionem,mortem & afcen(ionem fuam omnium

alutem operatus efl: Deus autem Rex nofler an'e (ecula,

jl

udfl'lmcnat

Ea

peratus eft (alutem Pf.73, 12,

pl

in medio terra ; in. illo ergo loco univerfale conftituetjudicium, ubi

Ju-

j mut

u,a

ii

i

dex ile diftrictiffimus, juxta ac «quiffimus cum ABgelis & Electis fuis

€ Hïüif

432*

Confideratio LJi.

omnibus non in ipfam qvidem defcendet vallem, quía ficà tothominum mil-

10]

]

If

Qwr

lionibus judicandis videri non poffet ; fed threnum Majeflatis fuz in a&re &

fil

VM

h

li |

!

in nube lucida ac gloriofa collocabit. Etobfervat hic Zacharias Prophe-

r'. De Day.

,Zacb. 14..

ta ; Et fcindetur mons Olivarum ex media parte ad Orientem $ ad Occidoi-

vent Sarz

4«

fem , preruptó grandi valde , € feparabitur medium montisad Aquilonem , 89

as at ag

snedium ejus ad meridiezn ; &fic per modum Crucis fiat planities maxima, ia

& Sdunde

qua excipienturjudicandi ; Preruptó grandi valde,hoc eft, maxima voragine,

5

|

yetz us par

& aperto hiatu profundiffimo exfcitfione montis Olivarii patefcente , per

N

CMIGS

quem hiatum reprobi omnes in judicio confiftentes, dehilcente terrá,mit-

P ^

i

me lfa.

tenturin Tartara,

O cafum herrendum aciu

-

H

*

p

"

i

l

ï

gendum,nulüuïsqu?ggeæät

X

IN

100 n

i

pretio redimendum!

«f

::

N

A

NI

itipulum

R

D

H

i

.:

lt Dit

4. Cüm fratres Jofeph nuncín JEg-ypto in cät&etem q.;codiicerentür. &

1

V, ( péct

. Ob perpetratum fcelus remordente interim ac (timulante confcientiá,non ni-

fi [eva fibi ominarentur,ad invicem dicebant : Em /anguis ejus exquiritur,

fix f

O Chriftiani mali, & tepidi ! hoc & vos aliquando diceus, ubi Redempto-

A alioo

j

rem ve(trum olim pro falute crucifixum , fed nunc ut juftiffimum Judicem,

i

l

j

m

ts p

cui ftri&tiffima reddenda ratio , ad judicium adventantem de longg attoniti

M

od

fpeCtabitis : En Sanguis ejus exquiritur , ubi unanimivoce, vel ipsá confcien-

jïïï*;, A Ro

Gen. 41, t£iátefle, dicetis: Merità bec patimur ,

:

AOIGS t

AI.«

quia pgc,cavimus in frqtr;em anlmm,; tdc,zr-

ï

L

,ä

;

[ï?ï

f

.(

ï

]

co verit fuper nos ifta tribulatio.

l

itr

Qie m

M

Ruben frat,mm:ill orum prim ogcvnit-,us'y ,& circa vendxtmnemjofephm-

RT

;:! u

I

^

i

)

f

i|

du

Gtil. 42, nocuus , ubieorum in carcere audivit lamenta, adillos dixiffe fertur: Nur-

22

u(m"' O m

l

quid non dixi vobis: Nolite peccare in puerum , &d 1on audiflisme ? Hocidem

VN QUE

t

M

tuncinj

udicio d

i

icent pii parerites immorigeris fuis filiis , Superiores , & -

MW

rochi fuis:

DAT

du

n

fubdítis & curz fux olimcommilfis, Concionatores fuis auditori-

!]

N

0It)

bus , confeffarii fuis poenitentibus &c. — Nunquid non dixi

voli: ; nolite pet*

N

- Fratres illi Ru-

ie

m

care, &9 non audiflis me ; idcirco venit faper vos ifta tribulatio.

beno nec verbulum ad ifla objecta poterantrefpondere, neque Jofe

pho polt-

i

dim

mali

u

j

Qdly

:

&a €os interroganti & examinanti nimio terrore perculfi. — Et quidvos

N

Ltuc.16,2.

Chriftianirefpondebitis Deo & homini Chrift

LTH

s

fe] :adv:han,c gqæüismcm * R

edde

li

rationem villicationis tu« ?

um

Efauubi primogenituráob vilis efcz gratiam & nunc et

iam paterna be-

V

E

T t

L

h

nedi&

:

ione privatum fe vidit , quafileoi

ratus animi fui triftitiam & furorem

u

Ge. 27 rugitu & valido clamore oftendit ? Auditis E/au fermonibus patris irrugüt ou-

/lf]

* 00

ï

34*

tnore magno. Heu! quid erit, quando peccatorin extremo illo judicio cernet

Tf

N&i

tj

" fenuncomnijure primogeniturz & hzreditatis zternz efte (poliatum, atque

i

æï]ol

nunc re&tà in Tartarum fibi effe migrandum : tunc'enimveró ejulabit , 6

s

: Mün

o

cüm Efau irrugiet clamore magno , quód ob viliffimam , &fpurcimmam

peccati voluptatulam corpus & animam, ipsámq; hareditatem fempiternam-

IT

U

u

] le:bl

'

De udicio lffzz'fz)ef*/äfzþ

5

433

QTE

-imó ipfum Deum perdi

flep

Vi wl

i

Audi Plalten Regium : Pe

bt

^

cator videbit 89 ira-

t ii

20n

Pf.111,9;

foetti , den*:bz:sþ fuis freiet , €9 tàbefCet ; defiderium p

evib

atorum peribit.

PTR

. De Davide jam fene, & nunc annum atatis feptuagefimum agente

ln al

recenfent Sacrz Paginz, quód ob rigorem membrorum fuorum nullis vefti-

ia Áginn

mentis aut flragulis potuerit calefieri :

Citmque operiretur ve[flibus, non celefie- 3-Reg.t,t.

il t

atv

bat. Sed unde hic infoääïus.ri.»gür actremor artuum? anfortaffe, quia majó-

rem vitz (uz partem in continuis erumnis, curis,laboribus & bellis, expen-

s atttt

thlkentelcis

dit, & fic vires fas exhaufit ? Aliam rationem hic affignat Abulenfis, &

utraque Gloffa, frigus 1llud. ac membrorum rigorem fuiffe exortum ex illo

nulüqtgwpiaf;

timore , quo Angelum Domini fuper civitatem Solimxam ftriétum gladium

contra populum vibrantem vidit, qui tremor ufquead mortem in eo perman-

em?oglïwe"m"?

fit: Dixítque David ad Dominum , cim vidiffet Azzge!izm cedentem populum :

2.Reg.2 .

Ego fum , qui peccavi Q5c.

: .-coï[ænü,nün b

í7.

Hanc figuram tibi a-pp'licä, anima Ch&ääiana. fi talem ac tantum Re-

m n

gem, virum alioquin fecundüm cor Dei, adeó perculit unus Angelus ira-

mali

tus flringens fuper populum fulminantem gladium , quid erit, quando in

qielongdt

extremo illo judicio fpectabis non Angelum, fed ipfum Angelorum Domi-

: vdipitit

num, ac fupremum omnium Judicem Chriftum juftitiz gladium contra te,

& peccatores omnes vibrantem ? imó quód pluseft, de ore ejus procedit

o

*

la- A4p0c. 19,

?"'WW 3

dius ex utráque parte acutus. Et quis ille gladius? Refp. hic Rapertus Abbas,

Is5

Beda & alii: Gladius ifte omni gladio ancipiti penetrabilior & acutior, fen-

Qiionem

l W

tentia finalis eft, ex ore Chrifti promanans : Difcedite à me meleditli inignem

-

dl

fettüt;:

Mattb.,

&ternum. .. O miferabile, o tremendum fpe&taculum ! lingua illa Divina ac

22,14. ]

j uchW

benedi&ta, qua toties in vita illos invitavit ad veniam, toties remifit culpam,

$i

M20€

Sugetwï

jl

toties promifit mifericordiam: 7ivo ego, dicit Domiuus D

v UP .

nolo mortem Ezecb.

ao l

impii, fed ut convertatur impits à via f/aa,

*

&9 vivat, illa, inquam, lingua con- 55.

IIs

D

vertetur in enfem fulmineum: Difcedite.

7) f

i

f

6, Hic adimplebitur illud Joelis Prophetz : 7

[52

uxta eft dies Domini ia 29el. 3.

u

p

valle concifionis s Sol €$ Luna obteuebrati funt ,

€9 fielle vetraxerunt fplendo-

B

ïdi?»

,4

14.

l.

vem fuwm ; 09 Dowinus in Sion vugiet ,

&6 de fevufalem dabit vocem fuam ;

3

(lont "

Q9 movebuntur ccli&9 terre Qjc; V

aliis illa concif

Qu

ionis eft vallis Jofaphat,

'uibi concidentur, & perdentar improbi & reprobi

, juxta illud: Dominus ju- Pf.128,4.

u at Pill

ftus concidet, cervices peccatorum,

fi

Tunc quoque Sol & Luna obfcurabuntur,

& flellz non dabunt [pl

endorem fuum.,

Czterüm non agit hic Propheta de

qpi

fignis extremo

udmo |

& Stell

judicio przviis, fed de ipfo judicio, ubi de novo Sol, Luna

e obtenebrabuntur, & quafi fibi timentes à facie irati Judicis fe fe ab-

d

À

condent. Magnum hic latet myfterium.

i

h

P g

D

Haymo & alii in fenfu allegorico per folem illum obfcurandum Chri- Haymo ín

Iäma

d

i?; ftum

verum juítitiz folem intelli

git nuncin finali judicio peccatoribus & im- c,6, 4p0c,

f

lii

[

piis

. R.D.Giitber Domi?icale.

—

434

Confideratio LV IT.

2

i. a

piis obténebrat

i

dum,à quo miferi nullam ampliüs gratiam poterunt obtinere,

TYM:

08

MTA

li? Et

quia te

L

;us gratiarum effluxit. Per lunam,qus non amplius dabit lumen

ii

d«

iÜ

"n

li

íuum , idem

Haymo B. Virginem fubaudit, quz, licét pulchra ut luna, in

j

7

4

i

]

l

uflitr

calamitiofo tamen & horribili illo judicii die peccatoribus obfcurabitur, ne-

H

llorum falute intercedet, — Per ftellas San&ti & Ele&i Det

aattetftintt

que ampliüs pro i

»

ATU

defignantur, de quibus Toél Propheta: Ef ffell

-

retraxevant. fplendorum , ubi

a dipremi v

Föïï-ïnw-y nullus San&ctorum pro impio peccator

eorabit: Tauta erif , ait Doct. Seraphi-

li lt COr

S.Bonav. cus , $«dicis feveritas 89 infleibilitas, quod fl B. Pirgo €9 omues: Angeli , 6$

l

g

a mier, (

Sandi

N]

$ Sant genua flederent , G. cum lacrymis orareut þm. aliquo, qui e(fet

| Milot, quom

fal. Tit.9.im peccato mortali, Judex unon exaudiret eum.

icadireS, Da

€. I.

7. O bone Deus! fi potentifimus ille Aman, quia fe reum agnoverat,

[

Der

Wt futint.

vultum irati Regis Affueri & Reginz Eft

pre nimia confufione fuftinere

OTRT

c in convivio regio verba audiérat : Hoflis (

Eygbo:7', 7.

ampliüs non poterat , ubi hz

tb Domi

inimicus n

oj

",

W

ler peffimus ifle eff 4man; quod ille audiens; ääicö ob[iapzlit,.vultuwz

l/!f

imny d

Regis ac Reginé ferre non fuffinens.

V Quid er

Si Balthafar Rex, licét jam temulentus in menfa visá uriica manu ad pa-

n enemt (

rietem pauca verba fcribente, adeó exhorruit,ut omnibus me

mbris contre-

Á ld j

Dan. f,6.milceret: Facies Regis commutata eft , $ cogitationes ejus conturbabant eum,

OE

€8 compages renum ejus folvebantur, 08 genua ejus ad fe invicem coliidebantur,

irm i

Si Daniel Propheta, ubi Angelum fibi apparentem confpicatus eft, tan-

Ri

Dan-10,8to, & tam infolito correptus fuit timore, ut vix non animam exfpiraret: Ego

A. Mi

autem reütius

f

01

j »

] i

us vidi vifionem grandem bauc, 6 non remanfit in me fortitu-

J

Ff

do : fed£9 f

'ecies mea immutata eff in ne , C9 emarcui ,

non babui guidqgam'

MT

virium.

Wa df

;ectó Angelo , Chrifti ]udi(;is

Si Joannes dilectus ille Difcipulus confj

n

períonam gerente, tantá trepidatione & pavore perturbatus eft,ut tanquam

LL

4[0c.1,17 mortuus ad pedes ejusdem Ange

li collabcr-etur. : 89 camm vrz'dzjï&m eum , cecidi

Ti

aà pedes ejus tanquam wortuus.

NI ol

-Si ad unicam Regis quxftionem homo ll

epauperculus & mendicüs, QUi»

"ts Go

N

absque nuptiali veftimento in regalibus illis nuptiis apparere, & inter alios

DI Grewe

hone[tos convivas menfe affidere prafumpfit ; cüm ad tenebras exteriores

condemnaretur, nec unicum verbum contra Regis fententiam muflitare au»

N ngn

qüäm»

Mattb. — (us eftz 4mice , quomodo buc intráfti, non. babens veffem wuptialem ? Et quid

"i

22,21. fequitur: At iJe obmutuit.

3

I^

Si ipfe pientiffimus Salvator nofter & homo Chriftus , dum adhuc efftt

l)

viator, & in carne mortali paffibilis, in monte Olivario , appropinquante

Tl (f!lþ

Paffione & atrociffima Crucis morte , tantá formidine & mentis anxietaté

M

WW

obrutus eft, ut non oculis duntaxat , fed & omnibus membris fanguineas

fl

US !

Onmu

ï

4

2, profunderet lacrymas :»- Et faäu; eft fudor ejus ficut gutte fanguinis dgcurrcnth:

L

um

: De jf;zdicz'a Unverlali,

435

poferotobn, :

in terragm. Rationem affgnat Sylveira? Unde, inquit, tanta anxietas dolorum Sylveir;

íc.

lts d n

lena ? Et refpondet ipfe fibi: Reprefeutabatur nimirum inocentiff/mo A4gno,

h.

uodud tot 7udíces Q9 tv

]

J

i.

nalia trabendus effet ; inde tanto pavore, augore 89

pulnu l;

s Obf

dolore affligitur 3 defigna

i5 quis faturus fit timorgg anxieta: bouminum in morte,

cim aute tribunal feveriffmi Tudicis funt fiftendi.

a at

ent fel

W Vr

MTM

O Chríftiani mali & tepidi! quid de vobis fiet ? quomodo trátum Judi-

1

4i$s

fM

nere t* fi. co-

E

cis fupremi vultum & fulminantes illius oculos poteritis fc

lumnz coeli contremifcenr, quomodo labilis & fragilis confiftet aründo? fte

j t i

*XOonDC

nunc miferi , & adhuc

,'*ä./ vut

ata peccatis, & fcelera fceleribus accumulate ;

pro du

iudicium.

T

uvat

& fcitote, quoniam pro his omnibus adducet vos Deus in

J

J

x

hic audire S. Bernardum : Ze mibi mifero, inquit: cim venerit dies illa judicii, $. peyn

fe um m

9

sonfüfone t

88 aperti fuerint libri. in quibusomnes mei atlus Q9 cogitationes Domino prefen- a4, Me-

A

4

j

tande recitabuntur ! Tunc demi[[o capite pre confufione :

2a!e confcientie in judi- Jit, 5.

at

14

lit d

iij

h

ii

cio coram Domino ftabo trepidus & anxius, ut pote coumeuoraus fceleruua com-

"

mifa. meovum QSc.

8.

uid ergo con

fil'ii in re tanti momenti, quz omnium noftrüm zter-

u mv

nam cencernit falutem ? $, Ambrofius & Auguítinus, dum alternatim notis-

y as u

fimum illud ac pulcherrimum Canticum: Ze Deum laudamus componerent,

T

"

in quo nil nifi jubilus & gratiarum actio refonat, cüm tandem deveniffent

r1ïi€fïd (,)'«,'"ï.im;f,g

ad Chrittum Judicem : J'udex crederis efJe venturus , immediaté poft hoc fub.

jecerunt?fe.ergo quefumus tuis faimulis fubveni , quos pretiofo Saugviue vede-

onfpcts Üj

,n at

mifl. Sub quibus verbis; ubi in Ecclefia Dei decantantur, fideles omnes

hi

yajcinm

L

genua flectere, & Dei opem ac gratiam implorare affolent, ut Judex clemens

ac propitius ipfis effe dignetur.

Hoc & nos faciamus, anime mi, fxpiüs-

j i

que cum hog füpremo & vquifimo Judice de hoc colloquium inítituamus ;

O Domine $ Efu: Cim veneris judicare, noli me condemnare.! Per illud judicium,

d. Oi

quo apud Pilatum inique judicatus es,parce-fervo quo ! €5c.

us du

Imitemur hac in parteS. Paulum, qui, cüm adhuc Saulus fpirans.mina-

iif

rum & czdis in Difcipulos Domini à Jerufalem in Damafcum , quafiPrator

ftipatus fatellitibus proficifceretur , ut ibidem Chrifti Nomen extingueret:

j ao

fubitó circumfulfit eum lux-de coelo iif ipfo meridie, quz fuo fulgore ipífum

a« L

lolis fuperabat fplendorem , & cadens in terram audivit Chrifli vocem He-

] ntora e;rï:zx'ï'

braicá linguá ad ipfum de coclo loquentem , imó tonantem ; Saule, Saule,

AG. 9, 4.

tiati i

quid me perfequeris? Ad. quam vocem Saulu:: Quis es, Domine ? & cüm in-

n

Vi

!

tellexiffet: Ego fum Sefus, quem tu perfequeris , quafi fulmine ictus mox ex

ferociffimo lupo in manfuetiflimum agnum mutatus eft, dum fe fe totum

T.

u

d

