no fibi demandatum fuerat ; ut nimiru

;

.m;,.dägnam l(aaco quzreret , & felige-

ret fponfam,.

E diud

Agedum anime mi, p

ari ratione-, acftudio animz tus ,-qua eft fponfa

u

Spiritüs Sancti , falutem cura , ac procura. & noli inhoc fummo falutistus

Eccl. $. 9, negotio nec momento moras ncétere ; fubità enim veniet ira illius , (9 in tem-

porevinditle difperdette. Noliteexcufare cum illis ingratis homuncionibus:

Luc.14. VAllam emi ; &6 neceffe babeo exire , 8$ videveillam : Tugaboum emi quinque , &

dgn

18.

eo probareilla: Uxorem duxi , &9 ideo non poJum venire ; noli,inquam, te cum

P

(

illis ob tua negotia excufare, fed audi potiüs & perpende Poétam : U/xor,

villa , boves ceelum claafére vocatis ; hoc & tibi continget , fi poft tot monita

(ii

& adhortationes cor geris imparatum & induratum. — David quamprimüm

V tl

facultatemà Rege Saulé accepit , ut cum Goliat

h fingulari certamine poffet

Latratuïgm

dimicare , absque ulla mora ad torrentem accurrit , ubi aptiffimos ad pu-

idmro

1.Reg.17. gnam lapides elegit , quibusarmatum fterneret gigantem : Elegit fibi quinque

T. Ma

49.

limpidiffimos lapides 8$c. — Ft cur tam citó ? Quia tunc,

dum erat pugnan-

Ita Abulenfis.

mqu ) qua]

dum , aptos illos tam citó non potuiffet invenire lapides.

u- Vi (

Pugna & tibi imminet homo Chriftiane! ex qua pendet at

erna tibi falus,

Qeüenüs ,

$. Auguft.

tunc ergo maturé tibi provide , ubi tempus eft: Quia penitentia;

Va

fer. ; 7. de

ait S. Auguftinus, que à moriente fantim petitur,

Meor

Temp,

timeo , ne &9 igfa moriatur.

Vr

*

DT

Wmm

-H )« f

RUT

V AEY)

Dünchr

UY

üüm

Win 4l

QDa,

CON

/

"d

2

«2 Jo(

7

1ra,quomndo

cts

h d

Gto zia

I5 3oct9-]

ss fo

888

&

&

G o5

$

Q5o5

DI

$866

"s

GQ

&

eoos

tusft, ut f

lr formoz

, Bolut D

CONSI

ER

ï

IIO XIII

LÀ

fe, & abuni

trat, t

J Confcientia rernordens ad

donchquj

pd&nit&:hfiam nos

yleremide,

ftimulat.

dpm feplit

i, quodit

Pro Domïnïca Sexagefimae,

st A s

Et aliud.cecidit. inter Jpinas , €9. finul exor£e Jpine fufo-

,qu d

»

3

ummo ohti:

caverunt ilud,. Luc. 8. $.

;ilas, at

3.

|homuncci

n u

" Agna vis eft confcientiz noftrz , quz- poft peccatum in DEUM

j inquarm, t

admiffum mox homini adverfatur , animum pravé agentis mor-

: Doum;

dendo ac ftimulando , eidue afliduó occlamando : Quid fecifti ? Geit.4.10.

quid fecifti ? "Falis conícientia afBmilatur cani , iteratis latrati-

fipolttoL 67

vid qumpit

bus peccatricem animam ufque & ufque monere non definenti,unde lemma:

certamin

Latratu&$ morfz. Horologio exteribs quidem fpeciofo , interiüs autem ob

affiduumrotularum motum nunquam quiefcenti, hinclemma : Nec móra, nec

pifimo:

Flegit jne

requies. Mari perturbato , & continuis agitato fluctibus , de quo I(aias : Impii, Ifz,57.20;

ym erat pugï'»,f

inquit , quafi mare fervens , quod quiefcere non poteft , unde lemma: Nec requies

ulla. Vipera , àproprio erumpente feetu peremptz : Sicut vipera , ait Petrus Petr,Ce]],

- AW"

ia L

Cellenfis , geneiricis vifcera nafcendo difrumpit , fic malitia confcientiom , de qua de pani-

oriturmmquam torquere defiflit : proinde iterumlemma:G gaentis vifcera rodit. by;, c.22,

1 pænitentia,

Herinaceo mille fpinis & aculeis horrido , quiá manu nudá innoxié nunquam

(f

tangitur,cui pro lemmate recté infcribes : Sitangis, pungit.Flagello,quod ani-

mumzreum toties flagellat,quoties de peccato perpetrato & offenfaDei cogi-

tat, de quo Poéta: Occultum quatiente animo tortore fl

agellum. Carnifici, etiam

!

contra imparatum peccatorem gladium vibranti : Nula pena, ait S. Profper, . Profp.

gravior eff quam mala confCientia in qua non babetur Deus,confolatio mon inveni- fent. 191.

íur.

Spinz denique mordaci & pungenti,ac cor hominis afliduis ftimulanti

puncturis , utiin quamcunque fe partem verterit , nullamrin veniatexoptatam

requiem. Expertum Davidemconfule, poft commiffum deliéctum fimili fpina-

faucium , hinc toties inter mentis afflictiones & terrores fufpiravit: Comverfis Pf. 31. 4«

fum in erumna mea,dum configitur Jpina.Supra quod leBlanc : Spina,inquit,coz- le Blanc

figens Davidem erat flimulus confcientie , ac vemorfus ob peccata preterita. — Et bic,

oc

( .

39

Confideratio XIIL.

1oc eft, quod hodierna luce ipfa Veritas Chriftus in Sacro £vangelio infi-

4 Dwi

(üs confifus

Lüc, 9. $, nuat: £t aliud cecidit inter fpinas, hoc eft, prout exponit Lucas Burgenfis :

in terrami feracem fpinarum ,. quz-eft mala

giuem obí

& p&sïrtuïþat& emävfci.en»z';a , de qua

"

plura hodie occurrunt confideranda.

Liqum cotr

dc;m ihïo!itam .ä*ï(im *beyn.evko-

& Etecce

2. Miror, quotiesattentiore animo confi

lentiam & utbanitatem, quam olim David Rex erga militem:& fubditum -

Dbefecundut

fuum Uriam oftendit, dum ilífum nan duntaxat excafliis ad fe in Aulam

frütushomin

per Joab fupremum Hebrxi exercitüs Archiftrategum vocavit, fed & con-

fad quod

ereniur , cum eo communica-

ae d fubità

filia bellica , num omnia recté in.caftris a

2. Reg. 1. Vit, ac denique ad propriam regalem men

;

a

m adhibait , lautiffimeque tra-

tifrieoict

I3.

avit : Et vocavit eum David , ut comederet coramfe , && biberet. — Ad quid,

Wtetus? qi

obfecro , tanta civilitas Regis in fubditum & militem ? nüm illius comili-

tetonloevtn

to , aut Regni focius factus eft? Zideie , & admiramini fratres , fubintrat

DN

u dfenji

$. Chry- hic S, Chryfoftomus , Rex militem timet' , €d formidat fubditua ! Caufam

foft. in

hujus formidinis affignat idem Os Aureum : Coa/cientiam peccati fui timuit,

Ht Ellno

lipavony

prefat. innovetat quippe Rex ille Jeffeus, fe ob adulterium , cum Bethfabea uxore

Pf. $.

Urie commiffum , effe reum , hinc miris agitabatur confcientiz remorfibus

Ài quid

animi perturbati fluctibus :O 4 qüamorave eff , pergit. idem Doctor Aureus,

Ihorom

à confcientia fua accufari , baberéque banc accufatricem perpetuó urgentem , cla-

fo IRC Pemm

mantem , 69 fcelus comunemorantem. — Vide bichomo Chrifliane, ac perpen-

AC n

de, in quantàm miferiartum voraginem uria brevis, momen

*

w

tanea.& !þurcg

mQUit, rïibllkl

voluptas te poffit conjicere.

U dl

Olaus M.

. De urfo recenfet Olaus, quód mellis fit avidiffimus , & quia in re-

bonapoj]ideat,

lib. 1g. gionibus Septentrionalibus

, pezfertim in Ruffia apes, ut plurimüm in f./l-

l

bifl. Sept. visad cavas arbores meliificare affolent , ideo generofo conatu, ut melle po-

A UL

6. I4.

tiatut, arbores confcendit, & ecce , dum prxdz inhiat , interim lignea cla-

r tn

vaferreis & afperis circumdata cufpidibus , ex altiori ramo à venatoribus

- fufpenfa, dum ab afcendente urfo agitatur , in caput ejus ingenti vi deci-

Wt

E m

j

dens , miferum gulonem & f.

irem in flagranti occidit, proinde haud incon-

T

V

grué ejufmodi urfo pro lemmate affiges :

Emptadolorevoluptas. Enhicty-

inhiantis,, & coníci-

pum habes peccatoris momentanez & fenfuali voluptati

le Blanc, entiam fuam commaculantis:: Hoc ipfusi , ait le Blanc , faciumf- deliciarum

At g.

littq,

in Pf. 3. 1. amatores , mel querunt, ferreos flimulos &9 cufpides véperiunt , quibus madens-

u

v. $.

tur. EtMarcus Tullius : oluptas malortm omnium mater , relinquit enim

Of

(

poft fe peífimam filiam , malam confcientiam , mortis ftimulum, & acer-

(Onie

biora felle germina, .O miferrime peccator , quó ruis ? ubi pudor? ubi

CXäg

ll

í

Deus? an non fentis , imó audis ia te fimilem oblatrantem confcientiam!

. Ad quid, obfecro, foves colubrum in finu , peftem in corde, mórtem in

r

h

Letra

corpore , infernum portatilem in mente , Megeram crudelifimam , & fi.—

orbenc

guid ejus pejus excogitari poteft, in animo?

À

3' D4-

De wkfäz'entid femordente.'*

89

) Brngdos

3. David ad

jungo potentiffimum Babylonix Regem Balthafarem , qui

As Bu

fuis confifus copi

is & munitioni urbis , ut oftenderct , fe Cyrum & Perías

Mceta,

civitatem obfidentes, ne quidemi curare, nec eorum formidare vires , lau-

tillimum convivium Magnatibus

m tam m

vit.

; & concubinis fuis in Aula Regia adorna-

Et ecce , cüm inter mille

O

ptimates fuos temulentus federet, & qui-

tem & u

libet íecundüm fuam biberet ztate

s d fe nl

m, in eadem hora apparuerunt digiti , quafi

manus hominis fcribentis contra candelabrum in fuperficie parietis Aulz Re-

awit, fed

| &9 . Coffimnt

gie ad quod in folitum fpe&taculum adeó Rex cohorruit , ut immutatá fa-

D

a'H. 5 1 GQ

ciz & ubità excu(sá crapulá compages renum ejus folverentur ,

N

&$ genua ejus.

gtf

ad fe invicem colliderentur.

Quid agis Rex potentiffime? ad quid híc pavor

led, Ài

infuetus ? qui hactenus null

um mortalium , imó nec ipfum DEUM metue-

dios commi

reconí(ueveras,

quare modum ad confpectum unius manüs in pariete fcri-

fs bt

bentis , toto corpore contremifcis ? fi

cruentos draconis , aut feri leonis ,

ibditue ! Cat

aut efferati urfi vidiffes un

gues , mox ab illis, ad inflar petulantium puero-4' 28

9

a fs

rum Elifzo quondam illud

entium , difcerpendus , juftam fortaffe tam info-

y Bsbf

liti pavoris poffes caufam pr

ztendere, (ed manusu

nica, imó tres digiti dun-

entia n

taxat , quid nocere tibi poterant?

»Dodbrlut

In promptu eaufa eft , fubintrat híic -dQ&ifïïmüs Angelus (Pacciochcliusmcczoca'

p at

Rex ifte peffimam fuam confcientiam graviffimorum fcelerum fibi confciam i . T.

la,

ac ream timuit ; proinde re&té Do&orum Phoenix Auguftinus : inter oxines, 1.l5 14.

inquit , tribulationes bumane anime aull

zen;anea r

a ef major tribulatio, quàm confcien- $. 10.

tia delitlorum; & Div. Chr

yfonomus:jggi fibi malà confcius , etiamfi omuium - 4"guft.

y, lrgit?

bona po[Jideat , ownium t

amen eft wiferrimas.

in Pf. 45.

lum

4. Luculentum de hac veritate teftimonium nobis exhibent

$.Cbrs-

ytü, t mu

Scripturz

Cain, ubiinnocuum fratrem

fuum Abelem furcá ruftica in agro occidit , (i

-

ff jer. 1.

qerm 1

fuper Ep.

10 ! Ve;?;[?)fl

R€ mora tanto conícientiz remorfü agitari ceepit , ut in nullo mundi loco

ad Rom.

1

impofteràm tutus (ubfiteret, proinde identidem hoc animo volvebat : omnis

us ipett ^

igitur , qui invenerit me , occidet se.. Q

jiodc

j

impie & execrande ! quis occidet m

te ? Quis? an P'ater Adam ? vel

Eva Mater? nullus enim alius mortalium

iuti, 17

tunc temporum interval!

sontis

o in terra extitit inquilinus ? An befltix fortaffe,

aut bruta animalia ? /e4

[/7

if 167

terre.

terror vefter ac tremor fit. fuper cu-n&a animalia Qeä-9, 2.

TU

tM

"

Obfervathic Procopius Cainum poft pezactam cedem fraternam tan-

i,

£0 coni

f

cientiz flimulo, & intus in animo improbo flagellante tortore fuiffe

hmumms &

exagitatum , ut, fi vel folàüm oculos levabat in coelum, Deum juftiffimum

J gb

u

"

fcelerum vindicem & Superos extrema fibi intentantes exiftimaret.

Si afpi-

m

ciebat terram , ab hac

propter innocuum fratris-hauftum fanguinem mox fe

otdCy n

bat.

feabforbendum penfa

Si anjmalia occurrebant, iterum timor & novus

gdifiol

pavor , ne ab illis in frufta difcerperetur, "Verbo nullibi locorum hic (cele-

!^

ftus

3. D. Gintber Dominicalc

go

Confideratio XII.

ftus.tutusftetit... Hochabetmala & rea confcientia, de qua illud Sapientis :

vt illorut

AE

Prov. 21, Meiins eft babitare.in terva defevta , quam cum muliere rixofa..

nagne l

ahitur dlud:

r2

Etheccaufá eft, quód David Rex,.de quo: pauló ante/ mentionem fe-

denti confc

cimus,, toties ad DEUM vota fua ingeminaverit : Libera me de fanguinibus ,

Pf.51, 17*

gorus apa;

Deus , Dets , falutismeeedc. — Ubiadvertunt Sacri Interpretes , quod oculis

Davidis, fzpiüs pallida Urig' umbra , fanguine afperfa , & torvo afpectu

iutía acctj

lt ilt,

fuerit obverfata, hsnc lugubrem ingeminans ad Regem vocem : Quare t

occidifli? hinc tam ardentibus DEUM oravit , & exoravit votis, ut ab hoc

6. Mi

infefto liberaretur fpec&tro : libera me de fanguinibus , ait le Blanc, id eft ,.à pc-

lod pient

Le Blanc

na &6 vindidia, quam de me petit fanguis Urie &)c. O anima Chriftiana! cave

f hum

in bunc

loc.

à quolibet p

eccato. , ac prafertim lethali., ne tibi confcientia tua ob offen-

o mf

fun DEUM & innocentiffimum: fanguinem: Chrifti

JESU à.te effufum, tri-

gustu, v

ftem illum leffumoccinat: Quare me occidifli? Dic proinde in omni peccandi

At

occafione.cum Socrate Philofopho : Tantipenitere nou emo..

tb

^. Defideratísne plures éScriptura petitos conceptus? Fratres Jofephi

talief , atj

Damonio v

attendite , nuncinZEgypto tempore famis ar&tz traditos cuftodiz , ut juíto

Dei judicio. crimen mortis Jofepho quondam fratri intentatz, & projectio-

t m er

nis illius inveteremcifternam , ac venditionis- Ifmaglitis factz, luerent::Tía-

-

lltols j

didit ergoilloscuffodie &c.. in quo obfcuro carcere, quia calamitas philofo-

r con

GUb B r

phare facit, mox prima no€te ad. fe reverfi graviffimam hanc culpam: caepe-

runt agnofcere : Merito, inquiebant ad fe invicem, bec patimur , quia ptc-

qua hts

Gen. 425

Res ftupenda , interim à Jofepho fratre ven-

tlj g

cavimus. im fratrem: noffrum.

.21.

dito elapfi jam erant anni viginti tres', nec ulla hactenus fata fuerat de il-

Tif

lo memoria,, & tamen mensillorum, quia non-ze&li fibi confcia;,. nil nifi p

ADr nf

nam commeritam,, & vindicem DEI manum przfagiebat : Nunquid non di-

int!ca

xivobis , ita czteris fratribus in carcere. conftitutis przcinebat Ruben;, m

Woinferno

uid non dixivobis, nolite peccare im puevum , && nom audiflis me , en fangyis

"ii

Vide , & perpende bic , obfecro prudens Leétor , quanta

? Yul

$. 1fid.

ejus requiritur..

fit pravz confcientie vis r Quamvis ,

fant verba S. Ifidori Hifpalenfis ,. but-

Ti d

Hä u-l-

E Y

mana judicia [ubterfugiat omnis , qui mal? agit , judiciu

m tamen confcientié f

"t

de $ummo:

effugere non poteft..

Wt

Bono. C«

C

26.

Regem Antiochum Epipfanem confulamus , qui"aud"ic;ns fuos à Juda

czfos, ex meerore concepto fine mora graviter egrotare coepit, in qua lu-

Ufid()hm

Y

prema infirmirate confcientia rea hunc fceleftum Kegem mirum in modum

exagitavit, dum ei in memoriam omnia quondam in vita commiffa fcelera

Mpf

révocavit :Nunc vero , fufpirabat ille mifer, reminifcor malorum, qua feci f

qas t0p ]

1.7Mà

erufalem , unde9 abffuli omuia fpolia aurea Q$ argentea , qua erant in ed,

$, 12.

mifi auferre babitantes Tudeam fine caufà ; cognoviergo, quia propterea invt-

fs n[]pti

merunt me mala iffa : 89 ecce pereo triflitid. magná in terra aliena, — En ty"

.Widior

&

pum

De Conjcientia remordente.

otY

t il p

gum illorum , qui malá laborant confcientiá, O quot mortales fimili.tono

l.

in agone füfpirabunt : Nanc reminifcor malorum , que feci 8Sc. — Hic verifi-

Pf. 41, $.

Ite fhentonm.

cabitur illud Regii Vatis: Absffus abyfum invocat , abyffus videlicet remor-

L

dentis confcientiz abyffum invocat damnationis zternz , hinc re&té 5. Gre-

S.Gregor.

Fetts, quitc

gorius Papa: Quid prodeft , inquit , fi omnes bomines te laudant , 89 fola con-

fcientia accufat ? omnia

fup.Feech

, & tnod

"

poieft f-zgg-creeb-amqpræter cor füum , a fe ipfo non poteft

boti. 10.

recede..re 89c,

N

VOCem : Qanï

tt votis, u d

.:6. Adnovum, fïpdacet,'Te&amcntumtfanfeamus.- "Venerataliquan-

Jlanc, df

do ad pientiffimum orbis.Reparatorem Chriftum mulier quzdam Chana-

ma Chrftn

nza, humiliter rogans eum , quatenus filiam fuam .demoniacam & à Dia-

nta tüa 03

bolo malé agitatam , ac vexatam liberate , & priftinz fanitati reflituere di-

ate efiulm

gnaretur , proindeprocidensin genua magno affectu ad Chriftum clamavit:

; omi p

Miferere mei Domine , fili David, filiamea malàà Demonio vexatur. Subin- Matth.

um

trat híc & S. Aug. Rabanus .& alii , quód omnia, .qux Chriftus fecit corpo . 15, 22.

tus?Frts j

raliter , etiam fpiritualiter fint intelligenda , proin , per hanc filiam malé à

cufloda, i

Dzmonio vexatam reclé animam peccatricem peccato pollutam , & coníci-

yate, & p

entiá malá exagitatam fuübaudiunt. |.O quantüm vexat & cruciat infernalis

ille hofpes ejusmodi miferam animam gravioribus .deli&tis ream , & mal&

i, lt

y ais p

gravatam confcientiá? unde €hriftus nen fine caufa Judam Diabolum vo-

Jo. 6,7t1

cavit: Et ex vobis unus Diabolus eft ; caufam affignat doctiffimus Valudier,

anc ailpim

quia Judas jam :tunc temporis , in inferno cruciantis & lancinantis confci-

alud. in

patímt du

ofepto f

entizfuit, & quemadmodüim Diabolus in omni loco infernum circumge- cap.6.To.

: i od

ftare folet ,. itaïpefïïmus,judas & quilibet peccator in mortali conflitutus in

y(cia, nit

conícientiafua infernum quendam circumfert portatilem. .O anima Chri-

ftiana! cavefis à peccato mortifero , cave à mala conícientia , cave ab hoc

: N

nebit t

vivo inferno : Infernus

guidqm , áit S. Bernardinus .

, & carcer anima rea eft $ Be-

confcientia.

nard. fer.

jf ,

ens Ledtt

p Vultis plura dehac veritateteftimonia? Confiderate, quzfo, mecum, 4-// "mpé

mendicum illum impudentem, qui fine vefte-nuptiali ad.nuptias quondam B- 7*

y p

n a

tegales interalios invitatos hofpites & honoratos convivas in aulam regiam

penetravit , quem ubi Rex , dum luftrabat hofpites , inter.alios convivas lauté

cenantem confpicatus eft , peramice intetrogavit ,.quare ipfe in ruftido &

lia al

lurido habitu , ac.fine omni nuptiali indumento in :tam fplendido apparere

echl t

r

convivio non erubuiffzt ? A4mice , quomodo buc intráfii , non babens vefteim Mattb.

m

nuptialem ? Cyuid hic refponfi? fortaffe titulum paupertatis pratendit quód 22, 12,

j n

!

(

)(

alias non habuerit veftes , nec cenfum , quo fibi nova comparare potuif-

yalümmv QII ]

fetindumenta, vel quód àfervis Regis non domi, fed ruri ad ejufmodi re-

T

gales nuptias fuerit invitatus , proinde nec tempus habuiffe fibi cjusmodi

i[ p "d

j

fplendidioribus providendi veftimentis? Sed nihil

borum repofuit mendicus

M 2

ilie

itaseoo:

02

- Confideratio XIIT,

ille inurbanus ; quinimó , prout facer obfervat textus , ne quidem muffita-

jigim

n

l

J

|

re aut verbulo (e e excufare aufus eft, proinde ad quxfítionem altum filen-

—2

qam p

tium : at ille obmutuit ; & quid fequitur ? Ligatis manibus &9 pedibus ejus,

i

hn t i

snittite eum in tenebvas exieriores ; ibi erit fletus 88 flridor dentium. — Parciüs

i

d*

ifitat,

Rex magnificentiffime ! audiatux & altera pars , antequam condemnetur,

ht

nqm g

fedlata eftfententia , quia obmutuit, ideo reprobatus fuit, caufam affignat

|

ünnt hic

$. Gregor. S. Gregorius Magnus , quia tunc oume ceffat argumentum excufationis , quaudo

m'd

aminle

M.bom. teflis confcientiainius animam accufat; ipfa confcientia rea hunc virum redar-

!

4t, uror

38. in

guit , & reum proclamavit, proinde non potuit invenire , quod Regi in (ui

um u

Evang.

excufationem reponeret : Quaudo DEUS, fuübintrat hic S. Auguftinus , fu-

Cfm

$. Augu,ü

A ff (olet

. dex evit , aliusteflis quam confCientiatua non erit :.mtq jdicem juflum 89 con-

fub.Pf 37. fcientiam tuam noli tim

ere , nificaufam tuam.

at

8. Recordor hic illatum poenarum & calamitatum , 'quas patientiffimus

& i

quondam Jobin Idumza perpeffus eft, dum Dominus univerforum Diabolo

uyo lr

petenti omnes illius pofetfiones diripiendas expofuit. — Venit igitur primus

Àudi Cor

fatalis nuntius referens , quód Sabzi irruentes boves & afinos tulerint, atque

tiantg,

Job.1, 15* omnesfervos gladio percufferint, ubi fubjunxit : Et evafi ego folus , ut nut-

uttijti? v

tiarem tibi.. Pauló poftvenit & alius durus nuntius recenfens ignem de coelo

lmb enmo

lapfum oves, puerosdue confumpfiffe , cui. fuz narrationi addidit: Ef effugi

PtoChrily

ofolus , utnuntiaremtibi. Etecce illo adhuc loquente accurrit tertius in-

AL ecfrnm

á

auftus nuntius , annuntians , Chaldzos invafiffe camelos , fervosque omnes

AUs Og

percuffiffe gladio , ubi pro epiphonemate ad

jecit: Et ego fugi folus , ut an-

hod o

nuntiarem tibi. Mox adeft & quartus infelix tabellarius narrans , quód 6

LT

regione deferti vehementiffimus irruerit ventus , & concuífis quatuor domüs

AU m

angulis omnes liberos domus cadens. opprefferit, cui fax narrationi eandem

adjunxit cantilenam : E£ effugi ego folus , ut nuntiavem tibi.

Adverte hic , pru-

Atyma d

dens Lector, unus femperconfumptis czteris omnibusremanfit nuntius , qui

Weü, [

Ditz.D'8- infaufta hzc Jobo referret : Nuntius ifle, ait Diez, & Antonius de Rampe-

Pent.c. 2- Jogis, eftremorfus & vermisconfcientiz , quiin homine peccatore confum-

Wa «d,

ptis omnibus in judicio remanere affolet, non folüm , ut damna poft perpe-

mma

tratapeccataannuntiet, fed & poenam aternam fceleribus debitam ipfe fta-

L:

MarC« 9»102t , ac decernat ; unde Veritas Chriftus : Vermis eorum non moritur , &$

49-

ignis aon extinguitur , & Bivus Bonaventura : Tria , inquit ,. funt in judicio :

S. Bon4"- teflis , tortor , judex , fic in mente bominis teflis confcientia , qu& accufat ; do»

im.Pf.82- lor, quicruciat ; ratio fudex , quijudicat.

*

9. Quid ergo confilii in re tanti momenti ? audi , quid Petro acci-

derit , cui benignus Dominus poft trinam negationem non alium monito-

rem , quäm.gaäum-gallinaceum fubmifit, qui tunc ftans in columna Porphy-

retica , quz in rei memoriam etiamnum Romz in tempio S. Joannis La-

sezanenfis.affervatur , Petro tammirabile canticurm cecini t, quod nemo me-

Jiüs

De Confcientia remordente,

93

* quidm m

liàs quàm ipfe tunc in atrio Caiphz prafens poterat intelligere , unde-cüm -

(onem aitüm [

poftaliquam paufam gallus idem canticum repeteret, Petrus quafi fulmine

1 $ piut

tactus , in fe non tantüm reverfus eft , fed: & memor verborum Chrifti

du b

Vf Condete

egre[as foras, fievit amaré , quem exinde fletum per omnern vitam , ac prg- Mattb.

fertim cüm gallum vidit , vel ejus vocem audivit, produxit.

it, cfin d

inquirunt. hic Sancli Patres ,

Cæterüm 26; 3.

quare. mitiffimus Dominus , qui neminem,

Yalfatot qa

quantüm in fe efít, vult perire, fed ut omnes ad frugem ac poenitentiam re-

fhonc vmd

deant, Petro pofttrinam ne

gationem non alium monitorem, quàm gallum

» quod hgt

gallinaceum fubmiferit?

$ Aupulina

$. Laur.

Caufam hujus affignat S. Laurentius Juflinianus ; quia gallos

fymbo-

s

Jufi,lib. de

m f $a

lum effe folet & typus remordentis confcientiz ,

hominem poft lapfum

In

Cbrifli

peccatum identidem ftimulantis : Vóme fi bene egeris, recipies, f n autem ma-

agonec,9..

as patel

le , f'atim: in foribus peccatum aderit ? O- moleftum , fed

& fidum gallum;,

—

iverforum Di

cui pro lemmate infcribes : Negantem arguit , vel fi ma

Gen. 4, 9.

gis: Jacentem excitat,

Cornel.

Vent igtur t

Audi Cornelium à Lapide : Hic gallus , inquit , cuiqu

e à Deo datus ,

eft füa

bic in

nos tuleit,

con(cientia ,

qu& quoties quis peccat., ei occlamat , dicítque , cuy tantu

" fcelus

AMattb,

L folu, :

comuittis? cur Deum offendis

» fe ledis,, 86 periculo gebeme exponis?

Nunc ad

encignetmdit

temihi fermo eft, homo Chriffiane , dic,

obfecro : ah quoties & nos cum

s addidtz 2

Petro Chriftum negavimus ?

UM noftrum

quoties non novimus hunc Dominum ac DE.

aecurmit «t

? ah toties fcilicet , quoties.pcccatum mortiferum commifi-

N

mus. Opeccatores omnes, quiin eadem paleflra Petri. commil

'tones eftis,.

»fici fu.

hodie fivocem hujus galli cantantis ( hec eft, confcientiz veflrz

occlaman-

; narats, 0*

tis) audiéritis , nolite obdurare corda veftra.

Petrus.per amaras & fer? af--

fs quaturt

fiduas lacrymas veniam & gratiam à benigniffi

mo- JESU impetravit, dum im

garmationi t

aceto poenitentiz improbum hunc vermem (

malam confcientiam ) fuffocavie,

Pid'*(me hlluq

Lacrymz dolentis Magdalenz tranquillam ei

mentem & confcientiam ob

ti *s

eyanfit n

muerunt. . Davidislacrymas Deus inconfpectu fuo p

ofuit.

Lacrymz Ma-

wonis Mi

natfis rogum gehennalem à peccatis füccenfüm extinxerunt.

: O felices la. 9. 4fug. de

ecttot

eryme , exclamatS. Au

guftinus , per quas peccatorum incendia

f

Q anima Chriítian

extinguuntur, J 058 Pa-

daton

y

j

a!fi.hos fecuta es errantes,

fequere & poeniten-

fa9il C 6

tes , & tuam excole confcientiam, dabi

t illa de novo.

y ddinn r

"

jr o n

Numinis amores , & poft hanc mortalem *

vitam zternam,

U") ffmt W

"l

P qill fí

ut M

"R3 JOF kb

[um m0n

A

on à

ii

Ommna

h

TM

Joanm:l'

quM ,

M 3

CON-

94

-M3 )o( $5$

6fs of «fs cfo cio cis

-

fs ofo (s d cho

vt lts

C RE

AR CA5 Q5 GAP C25 CA5

æs*a

Q9g» o

ab aæmææææ

25 Q5 I$ i& G.

ETE

jr, adeit, t

5 Mirs

CONSIDERATIO XIV..

tibus la pe

Qu cervom d

De Cacitate Mundanorum , & Peccatorum.

f (nom ad

ia has coll

ProDominica Quinquagefima.

itcéam,

yit; tht

Cecus iquz'ddmc Jedelat fecus viam. Luc. 18. 3 j

Vide ic

X.

iaqila, q

Ecorvo recenfent, qui naturz proprietates in animantibus tetre

gubuvart

abyfün a

& pennatibus coeli fcrutantur , quód nullus cibus illi magis in de-

Hüenlie ob

liciis , quàm oculus humanus fit ; proinde cüm cadaver quoddam

de long? profpicit, mox advolans ingenti defiderio roftró oculos

Deury tj

eruit, devorat , ac depafcitur, Anima Chriftiana ! en typum corvi illius

imilud, qu

infernalis magno & indefeffo ftudio , folertiá ac calliditate humanis oculis

VMoftsingrat

infidiantis ; non enim ignorat inveteratus ille dierum & malorum , quan-

DIMI

If. $6. 10.

tum malum fit mundanorum & fecularium cacitas , fi in via xternz falu-

af Xenite

tis.cecutiant , de quibus Prophetarum Princeps 1faias .,;;Sfpeculatores ejus cad

Vinti f

05nes &Oc.

"

fhutetentmo

Ltuc. 18.

Hodie Evangelium de fimili cx

CO .,comme,mo,rat,: Cacns quidam fede-

3j*

bat fecis viaun ; ubi pereleganter obfervat S..Gregorius Magnus , quód cg-

. Cf

cus ille.non in via, (ed fecüs viam federit , quia à via recta , qux Chriftus

Ut onof

40.14.6.

Nm: qm: Cüf

eft : Ego fum via , &5 veritas , & vita , longiffimé aberravit , & deviavit.

O quot etiamnum funt ia hoc mundo immundo miferi mundani , qui

Pt tepof

mentis carent oculis , & adinflar cecorum ex uno in alrerum impingunt

Wi

Deüt' .;86

29

peccatum : Palpant in meridie, (icut palpare folet cecus in. tenebris. Audi

H

Vinc.

Brunum ita dehac cordis cxcitate modernorum mundanorum differentem;

Q

mäximxtgm

:

Brunus

uamdiu , ait , peccator fedet feciis viam mundi , nec peccatorum occafiones ca-

ælam&m

$.7

z

e du

vet , artibus fraudulenter utitur , fedatur bonores , voluptates €9 delicias bujus

"me

* feculi €8 carnis , non cogitet fe unquam ad Divine gratie lumen perventurum,

THcntantoy

df.

r

498-

nam per bas vias non ambulavit Cbriftus, fed Diabolus , 8 finis eorum eft mots,

T

f i

Q5 damnatio eterna &óc.

Recordor híc illius male

dï&icnis , quam Beus olim in illum fulmina-

Mialiorit

Rittantin

vit , qui ceecum in via errare facit , nec illum ad rectam femitam perducere

Deuft. ;3,7.

15

fatagit: Maleditfus , qui ervarefacit cgecum in itinere, && dicet omnis populus:

1 ln 1

[

Amen. Ne ergo hanc maledictionem incurram , in prafenti confideratio-

ï&inordi,

*

V

]

lil

. ne proviribus allaborabo , ut.ejusmodi cacos à toto coelo aberrantes , à

rectam

1

E EIoX

De Cecitate AMundano

VUH.

vil

m

1

d

rectam falutis femitam reducam. — Dominus , qui iluminat ccos , &6 erigitel

i- PfAAg,g.

fos , aderit , ut congruenter loguar;, & vos me, fi fani ellis , intelligatis,.

A

2. Mirabilem lu&tanrinter fe'aquila & ceryüs Eäb"ent*,-pügn;at* hic cor-

nibus , illa pennis ; fed audi: memorandam' aquilz folertiam & aftutiam;

L.catorum.

cum cervum eminüs acutiffimis oculis fuis confpicatur, non ungues aut ro-

flrum fuum ad' certamen parat, fed modiícá arená, aut pulvere, quem inter

alas fuas colligit, totam victoriam conficit ; Palverem , inquit Plinius , vo-

Plinoln IO;'

latu collettam , infidens cervi cornibus., excutit inoculos ejus, ora pennis verbe-

yans , donec in rupes precipitet..

0104.

)o

Vide hic, & confidera, anima Chriftianz, genuinum typum flygiz il-

lius aquile, quz mundanos , & quos fuosfacere difcupit, non armis & un-

mirmantbu

guibus aggreditur , üt eos adpeccatum inducat ,. & fic ad infelicis zternitatis

abyffum pracipitet , fed: modico' ac terreno pulvere eorüm cor & oculos

sill ag

Cv quod&,

mentis obczcat , ut verum lumen & intelligentiz folem non videant, nec

Deum ut juftiffimunractionum fuarum arbitrum attendant, neque immen-

rio roltot:

um coni?

fum illud, quod perdelictumamittunt bonum , confiderent. Hinc meritó

Moyfes ingratos Hebrzos fimili- cordis: czcitate laborantes metu novitfimo-

tehumanit

malorum, v

rum pungit ,. ut relicta Damonis fervitute ad Deum & à pravaricatione ad

TEU

feriam poenitentiam recedant :: Utinam , inquit' , faperent ,. 06 intelligevent ,

D?ut;- 325

at 4

acnovi[//maproviderent... Ofi nunctemporis , ubii

anit: mqndüs?-yhan'cï:coe

29»

gnofcerent-mortales veritatem L

400 quida

"

1

!

,

qi

d

Czcus & utroque lumine caffus , ác perpetua damriatus riocte falteny

fägnusu

l

füart cognofcit' miferiam.

Tobiam confule hirundinum: ftercore e

XCæca TOb.Z;IOB'

j ; qu

.'if

h

hi

tum , gui, cüm ab'Angelo Raphaéle peramicé falutaretur z Gaudiuum

tibi fit

Tob.g, 1.

AUE s

[emper , repofuit, qua ratione gaudere ergo potero , qui'omn privor]u

ce, &

rj munid,

p ;

morftifimam hic in tenebris vitam: ago : Quale gaudium mibi. erit ,

ui in

erum 1f

teuebris fedeo ,. & lumen cali non video ? Vide ex his , atque corifi

dera, quo-

N 1

smodo excus-fuam: agnofcat calamitatenis & tu' peccator czcus:

f

r Qu

1

J

maximé czcus: es , quia à toto caelo aberfas;

nec tuam ipfe agnofcis mife-

um (

ziam & animz interitam,. du pro viliffimo peccati pretio ,& pro üna mo-

"

!h 9 ddfv

n

mentariea voluptatula perdis Deum,, coelum , animam, gratiai

n divinam &

g p

pe

hzreditatem coeleftem', quz Chrifto JEfu mitiffimo Redempto

ri tuotanto ac

tam immenfo ftetit Sanguinis pretio ? Ó brutus homo

l'imé & ipfis befliis

beftialior Olim, qui i Apocalypfi

adorabant beftiam , nullam impofterm

fifi

It il

"

poterant invenirerequiem : Nec babent requiem die:

ac noe, qui adoraverunt Apoc. 14;,

mitit

befliam Q6 imaginem ejus... "Yales funt illi cxci

mundani , qui' füos Beftia-

IIe

oyülï

qm

j

u

les & inordinatos adorant, ac fequuntur appetitus , quorum DEUS venter

eft., & finis interitus, & vermis eorum., malz fcilicet: cenfcientiae, neque

"r

r

96

Confideratio XIV.

&opb.1,17, inhac, nequein altera vita ullam habebit requiem : Ambulabunt ut C& , áit

vt quaj

Sophonias , quia Domino peccaverunt.

ln d f

us propi

Aug. Pac-

3. Notatu dignus eft ille cafus, quem recenfet 'Matth-æus Villanus, &

Áaneste [olet

ciocb. i; €x eo Angelus Pacciochelius de quodam infante in cunis jacente , qui pro

nimaf cort

Jonam, moreíuoízpiüs plorare , & clamare confueverat. Mater aliis curis occu-

Torc prirur

pata, & diftenta pluribus domeftic slaboribus , adejus ploratum non accur-

titis! Subtr:

rit : rata hunc folitum pueri effe fletum atque clamorem. — T'andem finitis

utrum, f

negotis infantem revifura, cubile intrat , & quid videt ? Ó lugubre fpecla-

Fxempl

culum ! interim felis domeftica cunas infantis afcendit , & quid fecit? Ó in-

fidum animal! ambos pueri oculos eruit , ac devoravit, nec contenta his te.

edifbman

ftemot : D

neris ocellis , ceepit & cranium bujus vagientis pufionis dentibus corrodere,

.exquo cerebrum exhaufit ac penitüs abfumpfit.

Intervenit matet , & qua-

w d

lem arbitraris ejus fuiffe fenfum ac animum, cüm dilectum filiolum ab in-

POW

fida hac beftiaadeó deformatum, ac tam crudelem in modum dilaniatum con-

Iu tOlupig

picata eft?

priam nolu

It quotide:

Et quid dicö, anime mi? En ftratagema cati & felis illius infernalis ad

fatrunt z

perditionem tuam femper vigilantis , ac oculis mentis tuz affiduó infidiantis,

fettot lumin:

Ut té czcum reddat , & (ic eó facilits ad peccatum inducat, & demum a

o quecunt,

inferni barathrum precipitet. Samíonem confideza in finu Dalilz excz-

$8 udic.16,

Ocutust v

catum , & in fervitutem morte amariorem ab hoftibus abdu&tum : Q:em

tiderm [

2ie

cm apprebendiffent , flatim eruerunt oculos ejus , €9 duxerunt. Gazam vintdum

catenis.

petibimi

O miferum ac dementem! Senferat infelix ifte fefe à perfida ama-

"15 Qu

trice fua jam priüs effe deceptum, hoctamen non obítante, maluit illi infer-

I etioft

vire cum evidentiflimo mortis periculo, quàm ut has fuas defereret delicias,

d i

O cxci mortales ! adeóne vobis cxcutiuit oculi, ut veftram ipfi non videa-

BU

tis &ternam perniciem? O quantb melibs, quantó fecurius eít fervire Deo,

i g

quàm carni &c,

RC

4- Naas Ammonitarum Princeps viris Gabes Galaad oculos dextros

$, Reg.17, erui voluit, ut fic eos femicecos ad bellum rederet inutiles : 42 boc feriam

Qs

2.

wim*äïüe:

Vobiscum fedus , uteruam omnium veftrím oculos dextros, ponámque vosad

opprobrium in uuiverfo ljraél. Wiabes hic, homo Chriftiane, genuinum ty-

NY

