Nidit aliquando Ezechiel Propheta in fpiritu elevatus ingentem quen-

Ezecb.37,

t d

damcampum, quiplenus erat mortuorum ofDbus: Erant aatem multa valde

iderai d

fuper faciem campi , ficcáque vebementer (9c..— -Homo Chri(tiane & peccator!

2.

j

aemïoþah;svä'

fifidem habesin DEUM , & nonopera, osaridum es & mortuum , ficcám-

os hbt

!

que vehementer : Sic 89 fides, ait S. Jacobus, fi non babeat opera, mortua Jac.2, 17-

Ü

1

$. Bernb.

mm ,;fl(j

ef. Supraquodpereleganter Divus Bernhardus: Quafi n0n babens animam ,

lum

u

Apfam dilethionem , qua vegetetur , €9 moveatur ad opera.

Epif. 42«

infurent

:

*». Horrenda erit illa fententia, rquaxh 1Ch:r'iüuä:üaminus ïomnium Ju-

rnon i

j

dex di(lrictifimus in fupremo judicio contra reprobos fulminabit : Difce- Matt.y,

-t

rl

/

dite a memaleditti inignem 4ternum. . Etnunquid, Domine, multi iftorum — 41.

ogpmmi [

reproborum (faltem qui ex Chriítianis erant) in te crediderunt? & hoc fi-

nedubios:quare ergo hic tullam fidei illorum facis mentionem ? Refp. S.

r

T

"

;.

Auguftinus : Nec increpat ,.quia in eum non crediderunt , fed -quià bona .

op

iera $, 4uguff.

ynat f

2

non fecerunt.

Unde & S. Joannes in Apocalypíi refert , quód Beatos in ]. 2e men-

TL

f

morte non fides, fed operabonafequantur ad premium adi

y

pifcendum zter- 25cio, c,

jl

)

num: Et audivi vocem de colo dicentem mibi : Scribe : Beati mortui , qui

If.

i» Domino moriustur. Amodó jam dicit. Spiritus , ut requiefcánt à laboribus

Zpoc, 14,

a

il

fuis; opera enim illorum fequantur illos. . Übi, obfecro, tunc Hzreticorum

I3.

y n3p^

fola & nuda fides ftabit? Ubi & Catholicorum tepidorum, qui nec frigidi

--

! 40.3, Yf.

j g

It

nec calidi funt? Potuiffent hi quidem bene agere , ut fidem fuam vivam vi

vis d2monf(trarentac comprobarent operibus , fed noluerunt miferi , ideo di-

u

' T

u

gni, ut exore DEI evomantur in infernum: Difcedite ame, maleditli, Su-

jl

pra quod $. H ppolytus Martyr gloriofiffimus fupremum illum Judicem ita

pog

1

if

pil

loquentem & exprobrantem inducit : Ecgo vas formavi , €9 adbefiflis al-

S.Hippol.

t

Ego ferram , mare Q6 omnia propter vos creavi, 86 vosiis insnei con-

A4. tr. de

1j

j

tumeliam abufi efis..— Difcedite à me operarii iniquitatis ,

non agnofco 0s confum.

n

alterius Domini operarifati eftis , boceft , Diaboli.

Poffidete cum eo tenebras (eculi,

g2a

atque

'mcum RT

Confideratio. X XXII. -

236

J

atque ignem , qui m

v

on extinguitur , 08 vermem , qui non dormit , ac jf:iieïevïem

dentium 6c.

Y

Quid ergo confi'ii in ho

c fummo negotio, ex quo noftra, enmitfum.

C

(üe falus pendet ? Audite dile&um Chrifti Difcipulum ita quondam juffü

Apoc. 3, Dei Epifcopo Lao

diceg Ecclefie fcribentem: Suadeo tibi emere à me aurum

19.

ignitum , probatum , ut locuples fias , 86 veftimentis albis induaris, ut non ap-

Excrhp

areat confufio nuditatistug;. Sed quid hoc aurum ignitum? Refp. Richar-

Rikb. à $.dusàS. Laurentio: Hocaurum , inquit , nempe fidei debet effe ignitum per chari-

Laur.l.31, tatem , probatum per tribulationem. — Et boc aurum emitur pretió defiderii, Qj

de laud. Ponorumoperum (exercitiö. " Voluitinfuper DEUS , ut Epifcopus illealbis in-

B. F.

dueretur veftimentisad omnemavertendam confufionem. — Et quid fibi vo-

]unt alba iíta veftimenta? Refp. veftes.albz caflitatem , vitz puritatem, &

n

catera opera bona defignant ; Ef veftimentis-albis induaris , hoc eft, inquit

J li

Cornelius ; innocentiá ,vite puritate , Santlis 69 puris virtutum operibus, Non

Cornelius

bicin Apo.

ergo hiclocum habet fide: fola fine operibus , & licét Apoftolus dicat: Ar-

bitramur juffificari bominum per fidem fine operibus legis , intelligendum eff de

Nnius

operibus Legis Mofaicz, prout ibidem idem Apoftolus infinuat, & non de

operibus Legis Evangelicz & Chriflianz. . Unde Chriftu: illi adolefcentiin-

m W

terroganti: Quidnam boni faceret , uit vitam obrineret xternamr, refpondit:

ag

tioner

AMatt.19,

58i autem vis ad vitam ingredi férva mandata. . Supra quód S. Cyprianus:

17.

Credere fe in Cbriftum quomodo dicit , qui non facit , quod Cbriftus facere pa-

t

fianit.

Inc «t bo

$. Capri- cepi

t ? aut quomodo perveniet ad premium fidei , qui fidem non vult fervare man-

an. lib. de

dati

? Ejaigitut, Chriftiani & Catholici omnes , comprobate fidem veflram,

ii j

dam adhuc tempus eft, bonis ac fanétis operibus , quiaveniet tempus,

ii

unib.Eccl.

n .

2P6lT.1,

jnquonon poffumusamp'iüs operari: Satagitefrarres ,ut: -

d

per bona opera certam vocationem & eledionem

k

19.

: 1

Shiitun

chia-tis.

mï Jot

Mil

. )

;'O(. geb-.

QUi

MCM&US

$

Mil

! li

Mi

1 EIUT

l

iij ;

li

W Qub

BU

CON-

Notaedion

-—3 JoC gsie-

237

L

-4323: Ebl 2 -02 B69 24932 Bbb 130 16 Eb0« 2993 Gop. -

(tn, t

CONSIDERATIO XXXIII.

à qunir

MU n

Mi um

magna nobis

n:Ms N

Exempló ; Chriiici. j

animarum.

curæ fit chu&

t pri

putit d

P?roy'Fex'ï'a 3. Pentecoftes.

opuidd

E

Ego öäni.f,v-. ut vitam haleant , €9. alu

lz puriaa

(zdäzntz'z?s vädääd??'?;

yhoc dl

hm d

jüqn.- iOj 16.

Y.

yollgus &

veligenie

yinuat, t

NHnitus DPüs , unus in effentia & trinus in perfonis, cüm per immen-

fam potentiam fuam unicó verbó, Fiat, univerfam mundi machinanm

il adwieïg(;

Qu

& creaturas omines ex nihilo fui produxiffet, tandem fexta die ad crea-

tionemhominis defcendit , in cujus produ&tione flylum & modum im-

i s

i f

muíavit, dum eum non per verbum Fíaf ereavit , fed quafi confilió initó ,

ul j

hoc ve.bo ufus eft: Faciamus. 1ta enim habet Liber primus Genefeos :

Paciatius bominem ad imaginem Q9 fimilitudinem nofiram. — Et quare , hand

ste lum

yveniet t

immetitó interrogabis, DEus in creatione hominis dixit : Faciamus homi-

nem ,'& non F:at homo ?

fmïes,ut

" Refpondet S. Bafilius; quod per «2 Faciamus

'D"eus Pater fuum Filium $, Ea n

o

& SpiritumSanctum àllocutus fit quafi Collegas fuos , & ejusdem fecum na- Rup.Corn..

türz , potentiz , & operationis , & quafi deliberaret & con(ultaret, dixit: 89 alij bic

Faciamus bominem ad imaginem 85 fimilitudinem noftvam.

Ex quibus verbisin Gene/;

rerom confideranti patet , quantz fit dignitatis ac pretii anima hominis,

quia ad imaginem & fimilitudinem Dei creata eft : Confilio 55. Trinitatis ait $. Bernb;

Mellifluus , ad imaginem. & fimilitudinem fuam creavit te Creator tuus , quod c. 49. de

nulli alteriex creaturis donavit , ut tantó eum ardentisis dilig

eres , q,uqntö- mim- int. don.

bilis ab eo te conditum intelligeres.

Hoc non latuit ftygium & antiquum ferpentem, quapropter omnibus

viribus allaboravit , uthanc pulcherrimam Dei imaginem (animam hominis

in juftitia originali creatam) per peccatum foedaret & confpurcaret , non

^

abímilis illi fimie , de qua recenfet Marius Bignoni , qnód: celeberri«

Bignoniin

mus quidam piétor, cui nomen Buffalmacco , Bononiz in ltalia aftutiffi.

Encycolo-

mam quandamy fimiam in. xdibus fuis nutriérit , quez Dominum fuum

p«dia,

(O

Ggs

g)ine-

238

Confideratio XXXIII.

gpingentem imagines fzpiüs confiderans , & ipfa in abfentia Heri fui hanc

darnatio

artem pictoriam tentavit , proinde folicite miícuit.colores. & arreptó peni-

venimqu

cilló, quz pulchra & arti&ciofa erant in imagine , vel delevit , vel foedé de-

verborum

ftruxit. . Bilem hoc movit pictori acerbam , & quia explorare non poterat

diniut ad

hujus rei authorem & violatorem, difceffum fimulans, fe interim fub cor-

tina abícondit , uthuncnovum pictorem & deprehenderet, & condigné ca-

Nor

flgaret. Etecce, denovo adeftfimia, precingens (e femicinctió , & caput

DEO inte

fuum pictoris tegens .capillari, commixtis interfe fe coloribus , rurfus pin-

rtionii ;

gere incipit, vel potiüs confpurcare & fordidare imaginem , quód clancu-

qui t pro

lum advertens , & videns Buffalmacco , difrupiá prz indignatione cortiná,in

fahryti ,

conclave cum gladio irrumpit.

Et quid tu agis, inquit, mala beflia? fic-

mf

cine me ac meam excultam illudis imaginem? Rapiatte malus Dzemon ad

Vdtni

tartara; vade, & impofte:ümab hoc opere defifte ; & ficfimiam verberibus

a

fatis unctam dimifit.

admell

fictree

Hoc , inquam, fecit & malus :Dämon , fimius vaferrimus ,,-—qui De

Itt; )

imaginem (animam)per peccatum originale & fub(equentia delícta protervé

foondat

deturpavit! fed mifertus illius unigenitus DEI Filius per vitam, Paffionem

& Sanguinem fuum eam mifericorditer reparavit ; proinde & hodie fe of-

W. oj

h &OU

dpz

Jo. 10, 9.fert tanquam oftium omnibus pervium : Ego fum oflium , per me fi quis án-

troi£rit , falvabitur. Et ut magis fuum erga animas in peccatis depetditas

w

Y

D

declararet amorem aczelum, paulo pofi adjecit: Ego veni , ut vitam babeaitt,

&3 abundantiisbabeant. KHunc zelum pro polfibili imitenturSacerdotes &

ol

Quyd:

animarum Curatores omnes , imó & cunc&ti Ghriftiani , quia cuilibet dé

proximo fuo mandatum eít. -Plura de hac veritate fummé hoc tempo-.

M g

el

rum iatervallo neceífaria ; adju

íenti explica-

5

bimus.

5

vante Nümin? benigno, in pre

/

1 Mïdh

N

:

4. later aliamemor

abilia Sapicn-tiiïimifRegis-pro.v:efbi«a , quz o4r"bi Ui«

W

NT

verfo reliquit ponderanda , illud non minimum eft , ubi pracepit, ut proxi-

B

dh',x "

mo , fiforté innocens ad mortem raperetur , auttraheretur, exlegecharita-

Prov. 34,tis fuccurramus : Erse eos, inquit, qui daucuntur ad mortem : €9 qui tradun-

Ti t

lI,.

Qont

tur ad interitum , liberare ne ceffes.. Sihoc quondameratin lege(ancté cau-

tum , ut hominem à morte corporali,, fi per injuflitiam fortaffe ad interi-

lu

»

Tüe

tum raptus eft ( ut cum Su(anna accidit & aliis ) pro viribus liberaremus;

quantà magis charitas Evangelica jubet, ut anima hominis, fi à Demoni-

Tiod

bus , malis fociis , mundo , carne &c. ad fpiritualem raptatur mortem , ut

ks »pot

eam ab interitu pro omnibus viribus eripiamus: Quare hic fummoperé at-

"llonre

tendantomnes Superiores,Pa(tores,Sacerdotes,Religiofi,Predicatores, Con-

T

feffarii , Parentes , Przceptores ,imó & Chri(liani omnes, ut, fi cernunt ali-

W '[grmc

quem ad peccata mortalia currentem , periculámque illius eternz imminere

damna-

IT

aE

: - De Zelo Autmarum.

239

d

, damnationis , máturé illi obanimsz inzftimabile pretium fuccurrere fatagant,

| at

tve od

verámqueanimarum hic zelum demonftrent , femper illorum predictorum

verborum Sap

if 00 t

ientis memores: Erue e05' ,. q.*ui*duguntur ad mortem , €$ qui mz-

neri (0b

duntur ad interitum , liberave ne ce[fes.

st

Non imitémur hac in pa"rvt'e-'im'piüm fratricidam Cäinüm*, qui , cüm à

dindio, d

DEO interrogaretur : Ubi eff Abel, frater tuus ? Divinz Majeftati protervé Ger, 4, 9.

ibus, i

refpondit : Nefcio; mum cuftos fratris viei um ego ? En primum reprobum ,

1, 000

qui de proximi fui falute nihil curavit, unde przceps in defperationis ba-

yionecotti

rathrumi , ac tandem in profundum inferni de lapfus eftj & licét ei DEUS

mala bell'

intimáffet : 7ox fanguinis fratris tui clamat ad me de terra , abiit mifer parvi

alus Darmot

pendens , quód tam abominandumi fratricidii ícelus commififfet. O Chri-

m

ftiane ! noli cum hoc fcelefto dicere : Num cuftos fratris vüel fum ego? Quid

ad me illius pertinet falus ? Viderit ipfe, ztatem habet , non ignorans , quid

facereeum oporteat ? Noli, inquam, lioc dicere, & cum illo Legisperito quz-

ettims oU

rere: Quis eff meusproxitus? Ad quod ex fenfu &Doctrina Chrifli tibi re- Lauc. 10

j d

fpondetur, quód orünis liomo tibi fit proximus obvita humanz communio-

29.

i, P

nem, ob'creationem, quiaad eundem finemi , ficut tu, 3 Deo creatus eft, ob

ia &hüdlö M

Redemptioneni per Chriftum , qui omnes vult falvos fieri, & pro omni-

m

- buspaffus eft 5 obvocationem ad eandem gratiam & gloriam, & quía Deus:

;cacgtiS,dCPt'

viamdavit anicuique de proximo fuo. Proinde (i per aliquanv malitiam & Eccl, 17,

aüant

dato ftudió animz proximi tui' negligis, & fpernis falutem, eandem ali-

I2.

nurSa.ce

i

'i

1

quando à Deo audies fententiam :

ia d

yvuat ad me de terva?

Quid fecifii ? vox-þz'ngzginisä fratris tui cla- Gen.4,10.-

s h

g

3. Mignam curam habuit Eliezer, ut Ben& fuó f'üh"g'drewr offició, quod

ei Abriham ob acquirendam filio fponfam commiferat, qui licét ab itinere

M T

oppidó fcffus , juxtaac famelicus, nullam tamen prius panis buccellam de-

guftarevoluit : Non'corzedam , donec in domóÓ Bathuelis conjugii tra&atum Ger. 24,,

ii

flabiliret, & audiret : En Rebecca coram te. eft , tolle eam , €8 fit uxor filiiDo- jie

m [egCC

minitui. Siitacordi fuit fideliffimo färvo)Abrahami-»impoümml'-'ne'got'ium v

""T

A

D

quantó mzgis Curatores animarum , imó & omnes veri ac finceri Chiiília-

lgt

nicurare debent, ut negotium animz fuz & aliarum fue curz commiffa-

0 ult

j

m j

rum cordi femper habeant, & earum sternam' faluten pro omni poflbili

ol

beif

modo procurent? Apage ergo hic corporis commivditates , difcurfus inuti-

(j p

1I$;

les ,,potum G&'efcaur, & alias quascuniquerecreationes. donec aniniam pe-

at j

riclitantem à via perditionis reduxeris, & Chrifto: JESU' tanquam: novam

í

fpon

l

cíurf j

N

fam lucratus fueris', dic p*goindä cum:Eliezer :: Non' coniedam:, donec lo-

g

((

j

quar fermones meos &c..

[

T

J

q

- Jofue invi&tilimus ac pientiffimus (acri Belli dux , antequam civita-

us

240

Confideratio- XX XII.

4 pænite

tis Jerichuntint adornaret obfidionem , duos víros exploratores in abfcondi-

uit, & f

toin urbem mifit, quos Rahab in domofua benigné exceptosrefecit ; G cüm

Eraon

Jerichuntini rern odorati illos armatá per(squerentur manu, cauté & folit-

l

cité eos occultavit , ac tandem denoécteintempelta fecuros de moenibus ope

u com C

ies confü

funis dimifit : Q«i exploratores , ut fe fe huic fue benefa&trici exhiberent

?

vimilit

gratos , fignum eidederunt, ut funiculum coccineum de feneflra appende-

ndtocilü

]ef. 2, z r

ret, ficdomum & familiam non communi civium ruinz involvendam. 4f

Divmam m

illa refpondit , ficut locuti eftis ,

ità fiat : dimitténsque eos ut pergerent , appen-

üedelidor

dit funiculum coccingum in feneftra. — Sed ad quid, Ó Rahab ,

tam citó hic

Cenumcte

funiculus coccineus pro figno ? Adhuc tempus eft, nondum enim Jofue cum

Quit; du

exercitu (uo Jordanem tranfivit, nec dum civitatem Jericho obfidece coppit;

"it;e [

Longa hzc inter interjacet mora; & tu nihilo fecius hunc coccineum de

"

v

? Refp. Baeza : Novit fapteus mulier , quod religa-

W,

Batzat.3-feneítra appendis funiculum

a, d

14-C.17. tio funiculi ad. feneflram erat füe (alutis medium ; ideo-

non diftulit : nullum

. Audis hoc? nulla mora interponen-

&lcquo

$. 7-

eftimavit aptius tempus , qum prefems.

da eít, quanido poteris lucrari & falvare animam.,

Si Rahab tam follicita

fitiptdt

Qu ttrum

fuit de confervandaanima fua , quid tu moras nectis de emendationevite, &

modo lbor

Ex.23,4. deconfervatione hujus, vel illius animg ? Si occurreris , ait DEUS, bovi inimici

]

üenffmy

tui, aut afino

erranti , redac ad eum ; quanib magis animam à via veritatis &

fQCOä- f» falutis toto caelo aberrantem? An

nefcis: Qui coaverti fecerit peccatorem ab

Rentt.

20.

errore vie fue , falvabit auimam ej

us d morte? Et i anima plus eft quàm.

Id

que tale, 66 il-

CUntür,

mundus, imó quàm ipfum celum, propter quod enim unumquod

Ti rndidt

lud magistale, coelüm enim pro

pteranimam creatum eít; penía ex hoc im-

d facis , fianimam reducis ad frugem : Orttri-

BWþm

$. Dionyf.menfum quoddamlucrum, quo

Watfer v

4reop.c.3 um , ait S. Dionyfius Areopagita, Diviuarum D

iviniffima extat perfetio , Dei

ttmim

de celefli cooperatores effe n falute ani:mrum ad fuun Creatorem,

Hierarcb.,

Ptl

Wi

4

.. Sed proh dolor! multi de fa&o funt in Ecclefia Dei, qui majerein

ln

Y

yentris

(ui, divitiarum , honorum, voluptatum & Ilatás rationis habent cu-

OWW

D

INe Crc T

ram , quà

mut fuam & proximi procurent aut promoveant, animz falutem,

Achitophel majorem domüs & familiz fuz

curam geífit , quàm propri

dmene

(uas divitias hzredibus non

animz fuz, maluitque eternüm perire, quàm

Cf

' Albiit in domum faam , €$ civitatem fuam; &5 difpofitá domó

fuá

tidery [

3. Reg.17,relinquere.

23. . fufpendio interüt.

*

Abfalon comptulus ille acformofus, ne aureos fuos perde-

lh ( MWM

llos,é

quercu pendulus exfpiravit,& rectà inOrcum delapfus eft:Cím-

'u'll)' [[/m (

9.

que.:;ngr

effus faiffet mulus f(ubter condenfam quercum Q$ magnam,adbajit caput ejus

Ilj

nercui s

eg ilio fufpenfó inter caelum 69 terram mulus , cui infederat , pertvanfivit.

Ti

[

1 '

- Potuiffet fine dubio hic Princeps regius gladió fuó , quó eratà latere pracin-

A

Vg

r v€-

n

Ü &us,üþi ipfi refecare crines; & ita feipfum à morte temporali & xterna pe

fatR

R' D.(

De Zelo €8 Cura auime.

241

x

ores dl

ram poenitentiam redimere; fed noluit , ait Al

varez, qgia crines pe(dere ti

fälvarezf'

refect;

muit, & fic corpus & animam perdidit.

1

) u l -

Et nanquid Abimelech plà: punctum

honoris , quàm animam fuam ha-

Jof. tluft.

demanibut

buit? cum obfideret oppidum Thebes , & ipfe turri munitiffimz, ad quam

P/

&i hn

cives confugerant, ignem lubjiceret: Ecce , una mülier fragmen mole de[zsperiud;c.' 9

d u

jaciens illifit capiti Abimelecb , €g coufregit cerebrum ejus.. Sed quidin hoc — ,,,

wolveyn. /

funefto cafa Abimelech? Num fortaffe de ma!é actis poenituit? Num gratiam

gt g

Divinam invocavit? Numanime fux memor à Deo juftiffimo fcelerum vin-

dice deli&torum fuorum veniam pedit? ninimà gentium, fed potibs, cümin

yb, noi

t enm j—o[uec;

cxnum & terram prolapfus jam animam ageret, armigerum fuum adfe vo-

; obf

cavit, eíque voce femimortuá przcepit: Evagina gladium tuum , &$ percute

n coccimtt:

ne fortà dicatur , quüd à famina interfetlus fim.

Ame;

n qint

En , plusgloriavana & pun&tum honoris apud Abimelech valuit, quàm

anima, decujus falute nequein vita, neqoein mortealiquam curam babuit,

y iiv

monmete

& lic quoad corpus & animam pertit,— .O Chriftiani! quid cum aranea ina-

nes captatis mufcas? Tabefcere fecifli, ait Vates Regius , ficut araneam aunimatn Pf. 38,12,

u

ejus; verumtamen vane conturbatur omuis bomo. "Widete & confiderate, quo-

vendaront

modo laboret araneahuc illuc currendó ,texendó & perficiendó fua reticula,

o

uütleviffimam capiat przdam , nunquam quieta eit, donec tandem deficiat,

extenuetur, & tabeícat. Hac funt mundanorum ftudia, cure & labores,

( g

temporalia quxrunt, & zternanegligunt, corpus curant , & animz oblivi-

j s «

u

|

fcuntur, non abfimiles Efau, qui pro vili efca & lentis edulio primogenita

j

M

fua vendidit , & perdidit: Et abiit parvi pendens , quüd primogenita vendidiffet. Gem 25,

Etvos, ó miferi mundani? pro vanagloriola, pro exiguo interefTe , pro mo-

34-

j

mentanea voluptatula , & pro quolibet peccato mortali primogenituram ve-

a

ftam animam nobiliffimam, ah pretium fine pretio , venditis Diabolo in igne

gehennali eternum crociandam? O filii bominum ! ufquequó oravi corde ?

$. Ad majoris ponderis , anime mi , procedamus argumenta, Et quis,

pri, qu

j t

hd

obfecro , noftrz poterat magis ponderare , & xflimare animz pretium, quàm

ionisl

ipfe Creator ac &edemptor nofter, Deus & homo Chriflus ? attentam aurem

Ts

Ti

& mentemrequiro, — Sedet defatigatus ab itinere mitiflimus JE(us in meri-

s

die fupra fontem, &àPhotinamuliere Samaritanahauflum aqua frigidz de-

«

j

T

41

|

fiderat: Da mibi bibere. — Subintrat hicHugo Cardinalis: Quafi diceret : Ci-

jo. 4. 7.

[ Lal

Hu go

d

p

to convertere , &$ mepotabis : tufitisad culpam , &8 ego fitio te ad gratiams tu

ure

;

fitis tuam damuationem , 89 ego tuam falutem.

Catd. bic.

u)d 0

*

ddi

l

u

]

Pauló po

ftex urbeadventant Difcipuli, ci

bosque appod»un-t-paratos ;&

)gd il

quia & ipfi ab itinere fefli optabant manducare , fed id facere ob reverentia

m

.j0.4, 31«

dul

//h

Magiftri non audebant , ideó officiosé rogabant eum: Rabbi manduca ; qui

4l

j

cp[?

bus manfuetiffimus Salvator :

E

$.

go cibuum hqbeo manducare , quem vos mefciti

t

j

3PCF !

R D. Gintber Dominicale.

24'2

d Oig/ïdäi*dfï'ö XXXIII

ffus Eu

£x qual

s hic erat cibus? Refp. S. Cyrillus Alexandrinus : Petditorum boná-

^

jigione, i

$. C;*j*ïfü.

"um convet

J

i

jo , horum enim JEfus efur

iebat falutem.

du foom.

$. C, 103.

Chriiftus, ut adhuc magis fuum erga

Idem mutiflimus orbis Reparator

Üives, cu

o perditas demonftraret affectum

& zcelum, parabolamil-

dvit? $t

animas in peccat

dimitten.

lam compofuit de

bono paftore, nonaginta novemi oves i deferto

qut 18

tam dià quzrente, donec tandetm eam invenerit : Ef

31 provi

te, & unam amiffam

;Lu.cgïsrag ;

veniens domum convocat ami

c0: 68 vicinos , dicens illis: Congratulamini vübi,

cunquep1

Ad quid , quxfo , dixit hic optimus

lionem!

N

via inveni ovem meau , qu& perierat.

: Congratalamial mibi? Nunquid mag

is dicere debebat : Congratulami«

forime)

paltoz

luporum erepta eft, hinc multó

Wi oU:

hzc enim perierat ,

& quia à faucibus

dovyit wti

dum : Refp. bic merhoratus Hugo Cardinalis : Mi

1

H

magis illi erat congratulan

bi dicit , non ovi : ex quo app

aret , quantim de bamim's"reparatiþng gaudä;zt ; 6

þ:e(mlï'&

Card. bic.

ejus eff.

Trsen

PTOPtCTC

a falus noftra gaudium

6

Progrediamur ulterius.

Venerat a

!iquandO'Chïiüus Dominus ad

nilen

Quem dicunt bo-

Duncdi

P

artes Cefa

rex l'hilippi , ibi 1nterrogabat Df ipulos fuos :

Matt.16,

e Filium bomini

: ? Diverfe hicerant & Difcipulorum & vulgi opinio-

D

14

mines eJJ

alii Eliam , aliz'jfe'?emiam.'x Et

nes: A;1

lli dixerunt : al Toannem Baptiftam ,

Wuit: j

us folüm cum his tribus viris fuit compararus? Cur non

Dorginus

qua

;e . dices , Chrift

cuminnocente

Abele, jufto Noémo; fidel

i Abrahamo , laboriofo Jacobo, ca-

Condli

al

iis x Propheris virtute & fantita-

^ fto Jofeph

o , manfueto Moyfe , aut cum

du i

te ac miracu

lorum glorá conípicut

s?

Reípondetur ex mente Cornelii &

oannes Baptifla

UC Qu

aliorum Interpretum , quia tres pr

di&tiSanctiffimi Viri: J

Int:

honort: Divin: & pro

movendz animarum faluris femperin

Elias & y:xemias

Chiiftus Joanai

CUM

vita fua fuerunt

(tad ofiffimi , juxta ac zelantiffimi ; unde

N

(antitate vitz & prxdicatione perfim

ilis; Elie

Baptft

$ videbatur in &tate,

'&thC Pal

tniracula & ardenuth

mum zelum , quia verbum illius qu

af fæ.-cula

Kccli. 48, propter

uia erat

fpeculum patientiz & charitatis , vifam

LT

I

avdebat ;

& Jeremig , q

j

C

1mmo €

xponenti periculo, ut aberrantem populum à

U

fuam (epenumero fi

Difceex his, animemi, verum Chri-

vitam falutis xternz

poffet reducere.

US,QX

m

: Dominus zeloíes 70

menejus. — Zela pariter

honorem Divini No-

Exod 34, (ti zelut

iclitantium : Oxnia , dicebat

Q

.

Inini$S ,

& falutem animarum prxfertim per

!

RUR

H

or, fuftineo propter €i

eBos, ut &9 ipfi falutem counjt-

:..,.Nïzm-,ï,

quonda

m Gentium Doct

Ecclrjäl

uantur , Qu e

ft in Chrifto J Efu , cu

m gloria celefi, Et quod przmium ex-

i9.

od oculas non vidit ;

nec auris audivit , uec in cor D0-

inde confecutus eft? Ou

,

dfpret

l] . Cor' 27

, qui diligunt illum , qui nimirum 7c-

I

".

minis afcendit,.,»quæ

üfa

Janthonorem Dei ,

& falutem proximi cordi habent. — Ergo

l I)

uxrant aliicum A

mano honores ac dignitates ; & quid

hic confecutus

quod para-

Mp

gr e 7:,

eft? Cum effet in fummo honorum apice : Sufpenfus eff ix patibulo.,

qu

Uj

X

axrant alii carnis füz i'lecebras vel potiüs a

bominan«

Num.

-zy,

merat Mardocbzo.

£

e$

filue

& quid fadtum eft? Quod o visiffet Plainz

*

7 2 : -

;las fpurcitias cum Zaimbri ;

Jiitis

*

*s

s

243

De Zelo &8 Cura anime.

filius Eleazari filii Aaron Sacerdotis [urrexit, de medio multitudinis, Q9 arrepto

editemls -

pugione, ingr

effus eft pofl virumin lupanar , &9 perfodit ambosQSc. — Quserant

alti füuüm intereffe

ac divitias , velutile in Evangelio à Chrito denominatus

cmogs n

nocte au-

i

dives, cujus ager uberrimos attulit fru&tus ; & quid inopinato de

EY

4

i, pb

divit? Stulte, bac noüe animam tuam reperunt à Tes que autem p

aráfli , cujus Luc. 1

z*.'

n defertodint

20.

erunt.? Supra quod egieg,

i& Cajetanus : Ecce, inquit, verà imprudens , quia

eam inendt

non providit fibi de necefjariis ad falutem anim e.

Quzrant deniquealii, quid- Cajetam.

1

us hisinvenient vanitatem & affli- Pfc.

ongrmläzmäntæi

cunque placet oculis eorum, & cum omnib

, d hi

&ionem Spirirüs ; porió unum eft neceffarium quxrere Deum , & zelari ho-

bt Cuit

norem ejus ; & per confequens etiam fafiüt.;mypro»ximi noftri , quiaipfe maa- Eccle. 17,

pod, t

davit unicuique de proximo fuo.

-

E

*

4

1'2.

x Cardin

. Etvuitis adhuc plura, eà

que validiffima aï&gumcnta : quäïlen:x zelutà

amrimgm;

pietiofiflimus Redemptor nofler circaanimarum noftrarum falutem demon-

ftraverit? Appropinquante jam Patfione afcendit pientiffimusDominus in Je-

i Dotir

rufalem , ubi per octo dies celebratur feftum tabernaculorum. Etecce, cum

nunc dies octavus & feítivitatis ultimus adveniffet , omnisque papulus nunc

: Quf

ub t

in templo effet collectus J

us zelomagno & vocefonora ad populum cla-

diifret

mavit: Si quis fitit , veniat ad me , €9 bibat €gc. Et quare benigniffimus/0. 7, 37.

moartc u

Dominus cum clamore valido hzc verba ad abeuntem populum dixit ? Refp.

jporio j

Cornelius , ut toti populo abeunti fui defiderium , ac de (ua religione fcru-

[ viriufei

pulum, imó ingentem aculeum injiceret , ut magnó zeló & ftudió , dumad-

2

; mente U

huc gratiarum tempus affulget, animarum fuarum quzreret falutem; hinc

i ln

J

dixit: Si quis fitit , veniat ad me, &6 bibat; nullam hic mifericors Dominus

ym h

excepit , omnes ad fe paterne invitavit, cunctis indifferenter (uabona obtu-

"m i

lit; & ecce immenfam ejus bonitatem: Idem gratiarum fons, SS. Cor JEfu

ye p

adhuc patet omnibus : Vemo evgo , fabintrat hic S, Auguítinus ; mifericerdie

atet nobis

j g

fempus perdat , uemo oblata vemedia Divine pietatis abjiciat ; jam p

fous mifevicordie , Redemptor nofler , toto bunc pedore bauriamus.

Ethancob/9.19,34«

" charitaizs,i

u p

caufam voluit etiam poft vitz obitum crudeli militis lanceá referari fibi pe-

&us , ex quo Sanguis & aqua hon mixtim, fed feparatim profluxerunt , in

m

j It

g D

quo etiam mortuus falutis noflrx zelum oftendit , dum immenfum huncthe-

(aucum nobis fubminiftravit , ait memoratus Divus Auguílinus, Sacramenta $- A.

Omm [

j

Ecclefie , fiue quibus ad vitám, que vera eft vita . uon intratur.

l ,PI

8. Pro coronide hujus confiderationis iafervit nobis,quod S.Matthzus i? Joame

p

-

de pretio Sanguinis Chrifti enarrat, — Cüm vidiffet Judas Ifíchariotes , quód

def j In

j

JEíus ad mortem crucis iniquiffimá fententiá cffet damnatus , poenitentiá du-

qw Ji

?lus non verá , fed coactá, cruciante & defperabundá, retulit triginta ar-

(

u

genteos Principibus, ut fic refcinderet contractum cum illis priiis initum;

] qui

j

fed quia Principes illi nolebant recipere pecunias; projecit ea$ proditor in

j

"N

t5 Principes aütem Sacerdo-

| pot

j

n

templur , & aþiens laqueó ex ficuíe fufpendi

Hha

f£um

: .

j

j

244.

Confideratio XXXIII.

tum noluerunt przdictos triginta argenteos- in facrum inferri erarium , hanc

1525

AMatt.27,

affignantes rationem : Quia pretium fangsinis eff- — Laudo in hoc , lic&t

6,

iniquiffimos, Sacerdotum Principes, qu od hoc pretium Sanguinis Chriflino-

CO

Juerint commifcere cum aliis pecuniis , fe

yd,; e;?aewnr-ï ex illis agrum figuliin fe-

» pulturam perearinorum.

DeDei

Hic ftà , & confidera, qu

isquis es, homo Chrifliane ! Scfsne, quid fit

etium animz tux? Refp. S. Auguftinus: Sarguis Cbrifii , qui te quidem po-

S. Aug. in pt

P/al.102. tui

ffet primá Sanguinis fui gutt ir circumcifione-redimere, fed dedit ulti.

1mam in Crucepreanimatua

; jam pretiumolvit , pergit idem S. Auguftinus

fanguinem fudi

t unicus Dei Filius. O anima, erige t&, tanti vales, — Et tu,

Funtei |

Ó homo inanis

& vanus, quanti tu eítimas animam tuam? Ergo hocpretium

hi

Sanguinis Chrifti , quod eftpretium fine pretio , vis mitterein carbonam, ad

D

ufuras, ad tuum intereffe, ad lufus, ad luxus;ad libidines , ad efcam & potum,

ad res viliffimas & iniquiffimas ? Ergo non pluris apud te valet anima tua?

Siccinó immenfum Sanguinis Chrifti pretium proculcas pedibus tuis?

Nautz illi,, cüm in mari mediterraneo , nunc decumanis fluctibus agi«

T

tato , devita & falute fua periclitarentur, mox ftatuerunt, & hanc fecerunt

nv'

X

refolutionem : Melius eft, fi merces, vafa & onera nofltrà quantumvis pre-

f tiofa pereant, quàm vita &anima noflra: Eé timuerunt naute , Q6 clamave-

t

lsf

runt viri ad Deum fà

um , £9 miférunt vafa , qui erant in navi , in mare, ut

allevaretur ab eis.

O chare Lector! fac hanc pariter refolutionem &

g

conclufionem, camque ftylo ferreo memoriz ac pecto-

wondi

ri tuo inícribe :

du

äftilrïmos

Omnia fi pereant ; Ahimamkrwre mementqgï

Vdq

nulo

ag

o

r

7f

L

//f

nf

i

p

(V

U-

b

k

W

£

z

Vs

RE

x*:*«

L. d

MUA a.

QUi

SS

phinos

WWx

N

iä

£z

c

s

E

hzcfi

:

:

ïgnimm :

eg

"€"an$

—

€—

Vtulos

if

lorc

Rhæ

2&11 [Qhu |

CON-

o( $&&

-

.:"

245

y 6f 6l cfvofo

-

ci» cie

tf

tiessascs

Q5e5Q59535 C

D

eS

T p

5

D

&

cho

d

oin f

punisCi.

O

gtf

CONSIDERATI

, N NA

XXXIV.

T Sie i

Dc Deo Trino; & Uno fümmé ciolgendg & amangïo;

Quité quity

te, d dl

Pro Dominica SS. Trinitatis.

hm $ pii

tti td, B)

Euntes ergo , docete omnes gentes , laptizantes eos im no-

Bol

tl ao

mine Patris , €9 Filii , €à Spiritus Sanchi.

| Mdttþg

289, 19.

ddram gt

t vist nf

I.

edibustiy'

.. Ccidit mihi hodierna luce, qu'dd' quondam Ezechieli Prophetz eve-

van d

; &bf

n't. Eratis per Angelunt ductus ad aquas & latere dextro templi

) quantutis

Á

Solymi largo impetu' promanantes, & fenfim , fenfimqdue pro-

nig, &

fundiores; primó traduxit eum Angelus per aquam ufque ad ta-

los,fecundó ab eodem coelefti Genio & comite pereandem aquam du&tus eft

TW

Á

re[oliimdi

ufquead genua ; Tertioufque ad renes & femora, ac tandem ad torrentem

profundiffimum, qui , ne fübmergeretur, ampliüs fuperari non poterat : In- Ezäcb.47y

j

tumuerant aqu& profundi torrentis , qui non poteft transvadari&$c. 1ta,inquam,

$*

& mihilodierna luce accidere affolet, quó magisenim cogito &recogito de

altiffimo'SS. 'Trinitatis myflerio , video fenfiri me deveniread'torrentem,qui

a

transvadari non poteft, imó potibs ad immenfum mare , cujus profundita-

tem nullus intellectus poterit perfcrutari, quod confiderans gentium Doctor

exclamavit: O altitudo divitiarum fapientie 89 fcientie Dei ; quam incompre- Rom. 115

benfibilia funt judicia ejus, €9 invefligabiles vie ejus I

13.

Delfaia Prophetaruni Principe referunt Sacrz Paginx', quód aliquando

vifíone plan$ admirabili Deum T. O. M. non folüm quà unumi, fed etiam

quatrinumin augufliffimo Majeftatis fuz folio refidentem viderit, & Sera-

phinos trifagió fuó eum laudantes , & humiliter adorantes. Interim dum

hzc fiebant , unus deSeraphimad eum volabat, qui carboneri vel prunam

ignitam aureo forcipe de altari'accepit, & labia hujus Propheta candente hoc

calculo aduffit : Ef volavit ad me unus de Serapbim , & in Thanu

g

us calculus , tfa, 6, 6;

quem forcipe tulerat de altari , 89 tetigit os meum. — Et quare Angelus ille la-

bialfaiz, Deunmrtrinum & unum , quafi Kegem & Judicem in illuftri & re-

gali folio wiidemi's*, ignito carbone aduffit? Obferva hic ex Cornelio, quód

iabiæ

(

246

Confideratio XXXIP, —

labia pezdi&ti Vatis non tealiter per prunas fuetint adufla , qu'a fic fa&tus fuit-

eronomio

fetblx(us & ad przdicandum inutilis, fed potiüs perillum ignitum carbonem,

gcoi calef

($5."Trinitatis Symbolum) purgata & párata erant illius labia ad Jaudandum

E&f

Deum, & fpiritu prophetico eum deincepsintrepidé Regibus ac pOpUliSþfæ?

M at

dicandum.

bolide dim

ODom

ine Deus , Unüs & trine! quid ego hodie pulvis & cinis , imb

nihilum dicam de te ? 422, Domine Deus , ecce nefcio loqui , quia puer f

«, ia (ino

ferem. 1;

Trinitatis:

6.

ego, quo trino fufpirio & lamento Propheta olim S5. Trinitati fuam confire-

rivoluitinfantiam. — Et quid ego? ah quid ego peccatorum miferrimus, &

qi datem

toties reusgehennz ignis hodie de tanto actam immenfo dicam myfteria?

quiOceant

Hs Ddi,

$.Diomf. quibus el

ogiis, quibus laudibus,quibus nominibus SS. Trinitatem celebrem?

fi

de Divin.nunquid juxta mentem S. Dionyfii magis caí

tó veneranda erit filentió, quàm

wO

BOMa'

lindy,

exili depreffz mentis celebranda eloquió ? Verüm enim veró,fi licet bulbutiie

infantibus ; liceat & mihi hodie faltem in umbra figurarum & concepruum

Qer mare

aliquid inlaudern hujus S$. Trin:tatis dicere..— Deus, qui infant

*

ium ling/uasü

DT

