4. Et quid dico de tribus animz potentiis ? ibi memoria, imaginatriX

ufdfmom

* illa facultas nihil lecum volvet nifi triftia , nifi amara , nifi omnia truculenta:

Dtotm

SGP- )-' 8'

uid nobis profuit faperbia? aut divitiarumjatlantia , quid contulit nobis? trau-

|

Waf

icrant omnia ia tanquam umbra €$c.. En vaniffimarum voluptatum, ob quas

Wim:icb

an.ima periit ; luctuofas imagines. . Ibi intellectus ex confideratione

neg/ecit

lïïmïmabü

t€mp07

s

l a

.

De Panis mfern.

117

ditts h, b

temporis gratiarum & peccatorum commifforum , per confcientiz vermem

lelicti Üf

atfiduó rodetur , vellicabitur , & lacerabitur : ermis enim illerum uou moritur. Marc. 9.

Adrantem i

Ibi voluntas nihil ampliis ex fuis votis ac defideriis obtinebit,fed omniaibunt

43-

t d tlj

incontrarium , ruen:ue in peffum ; unde plena erit amariffimá defperatione,

r ag

nec finem malorum , nec remedium , nec levamenullum perfpiciens. Omnis Job. 20.

T

dolorirruet fuper eum &jc. — O abyffum omnium miferiarum, calamitatum & — 22.

ETU

poenalitatum ! & hocpati peromnem zternitatem , quamdiu Deus effe Deus

V0 rapt,

perget ! ah quis crederet auditui noflro . nifi Veritas Domini hoc reveláffet:

m clamordy

Et ibunt bi in fupplicium ternum. — Et hoc propterunicum peccatum mor-

Matt.2 .

iszeplunu:

tale? Ó abominanda res peccatum mortale ! & tu Chrifliane audes adhucpec-

»

46.

culi ol in d

catorum numerum augere, tüne Chriftiane? ah tu?

aC Lortony

Sta hic , quisquis es,, fla , inquam, fi falutem tuam amas, & attentiore

il .

mente perpende,quàm acerbos fecum fructus trahat unicum peccatum mor-

Demonts li

tale. Dic, & relponde mihi candidé : Eítne homo, qui ignis fupplicium

a, neutt

per unum diem pro acquirendis univerfis hujus mundi Regnis ac thefauris

c, Vipratis

difcuperet,fuftinere? O quàmciró inigne ejusmodi revocaret pactum ; & ta-

taratdammnd:

men,heu nos miferos, cxcos & infenfatos , dum quotidie mianifeftiffimo nos

m uiverir

periculo hujus feviflimi ignis femper ardentis , & nunquam confumentis,

pro unica mellis guttula, pro una fpurciffimavoluptatula , prolucello levis-

R p

t, hugult.

fimo,pro exiguo honoris puncto exponimus?! Ó cecitatem humanam fangui-

néis omnium lacrymis non fatis deplorandam! Et dic , obfecro fodes, qua-

rblentie, & t

ties Deum tuum, omnium bonorum fontem per lethalem noxam offendi(ti 2

if tombi:f

itcendi d

fed quia pretiofa fuit in confpectu Domini adhuc anima tua , ideo noluit eam

ftatim xternis deputare fuppliciis , ed delinquenti fpatium ac tempus poeni-

Vem , D

x1D. n

tentiz permifit,uttandem ad teferib redires ; caveigitur,neimpofterum Divi-

náabutaris gratiáac

u f

patientiá , quia fubito veniet iraillius , 69 in temporevindi- Eccl.g. 9.

antctt /amy

Ua difperdet te.

- $. Venio ad poenam damni. . Cüm vita noflra , qux eft Chriflus Deus

yorsnit

yacdit, !

nofter,in cruce mortua fuit, mox creaturx omnes turbate; & concuffr funt:

H

fum obtantifacinoris indi

fl qül W

Velum templi fciffum eft à fuumo ufque deor

gnitatem A/aft.2,

& innocentiffimam Chrifti necem : Tenebre fatl e fünt füper univerfa

m terram ,

um &ignmf

i

ferindani

quia in candelabro crucis extincéta erat illalux , quzilluminat omném homi-

nem venientem in hunc mundum ; Terra motaeff, & univerfa mundi machina*

(yceonu

concuffa ob (celus in Dominum fuum commiffum : &6 petre fci[fe funt, üt cor-

i g j

da noftra faxis duriora (cinderentur ad poenitentiam : Monumenra aperra funt,

atl

ut demonilraretur per mortem Chrifti mortem omnium effe fuperatam.Ver-

Xit, MM

o

Uk J

bo :totum hocuniver(um in nece Salvatorisnoftriconturbatum,stque com-

motum eft ; undeilud S, Dionyfii Areopagitz: Zut Deus natave patitur , aut

j5

mundi macbisa difJolvetur : Sed unde, obfecro, talis ac tantus nature lu&us, &

oaun a

itrationabilium ac infenfibilium creaturarum pavor?

ao

u

P 3

Refpon-

118

Confideratio. XV'1I.

Refpondeo, quia Dominum ac Creatorem fuum O. M. perdiderunt, à

gieelongatus

quo totum fuum effz patticipant , hinc indignantes in Judzos deicidas , & in

jin domo paf

peccatores omnes infilire volebant, ut eos de terraperderent, & in Tartara

do od pattet t

ablegarent, Ex quibus prudens Leétor, hoc tibi poteris formare argumen-

Moyftnminit

tum: 5i creaturz iítz. etiam infenfibiles tam amaré lugebant Creatoris fui

15 6014

difceffum , heu! quid erit, fi homo Chriftianus in judicio ab ore ipfius fupre-

Dulete maxi

mi Judicis & Redemptoris fui amantiffimi auditurus eft irrevocabile illud:

[ vifui

Difcede à me maledite in ignem eternum? Et hec poena damni & privatio Dei

Anima (

in inferno poena omnium poenarum longé maxima eft acomninó infinita,

Chrllang, q

quia bonum, quodamittitur, infinitum eft; & ficut vifio beatifica ac Divi-

f elermun

dhnetprobe

nabeatis mentibus fammum ac plané immenfum affert gaudium , quód in

&ternum frui poffint illa Divina facie , in quam defiderant Angeli inceffanter

ii

profpicere , quod gaudium omnes alias quascunque paradifi delicias etíamfi-

lov um

mul fumptas longiffime fuperat; ita damnatis nihil erit triftiüs , nihil afli-

Bonendum

$. Cbr3-

&iüs , nihil poenofiüs , quàm aterna privatio hujus Divinz vifionis ; Intelerg-

Atitilia

foft. bom.

lilis , ait S. Chry(oftomus ,

quidem paua eft gebenna , fed fi quis decem millia

8Irnítfeny,

24.in

ebennas ponat , nibil tale di

cet , quale ef à beata illa gloria ex/cindi , &$ odio

m

Mattb,

aberi à Cbriffo ; hinc Vates ille Regius unicé deprecabatur : Ne avertas fa-

QD emy

Pf. 26. 9.ciemtuam à me,

&in alioloco: Ne projicias me à facie tua..—..O bone JE(u!

Ninium afe

Pf. 0.13.hoc & ego unicé

deprecor: Ne

IK NosmO (

projicias meà facie tua, quó enim ibo fine

te, Ó mi JEfu? ah quó ibo?

Mirt ii

$. Senfit hoc quondam in umbra Abfolon rebellis ille Princeps , obfr-

iil

tricidium Amnonis per biennium patris facie privatus , qui tandem mori prz-

uf

optavit, quàmulteriüs dulciffimi parentis fui przfentiá fpoliari , proinde do-

Wt v

2. Reg. 14.lorem animi fui Joabo fupremo belli Archiftratego in(inuans : Obfecro ergo,

Tf wl

32.

ut videam faciem Regis , alioquin intevficiat me. — Senfit & impius Cain nunc

Qrtenda vos

ob fratricidium in terra profugus , quantum malum fità facie Dei projici;

Totzes mif

Gen, 4. hinc exterrore & furiate mentis angore exclamavit: Ecce, ejicis me bodità

7.36(7 lí

14, facie terre , & à facietua abfcondar , && ero vagus &6 profugus , omuis igitur ,

TRU &

.qui invenerit me , occider me.

Sen(it & Saul , quid fit projici à facie DEI,

at

i

atttr:

& ejus benevolentiá ac favore deflitui, nunquam ampliüs à benigniffimo Nu-

VT t

I,Rgg.xg.mine in gratiam recipiendus , unde Dominus ad Samuelem: U/squequó tu lu-

T füropyi

I.

ges Saul, cim ego projecerim eum? Senfit & Hierofol

yma cum tribu Juda to-

Wüetfinou

ties Deo fuo refraé

laria , quid fit deferi à Deo falutari fuo , quibus tandem hac

Pt i

4.Reg.24. Divina & decretori

aintimata eft fententia:; Irafcebatur Dominus coutra 7eru-

Uiid

20. falem , gà contra f.

ü

dam,

douec projiceret eos a faciefua, — Senfit & mendicus

"l fern

AMatt.22.ille , qui fine veíte nupt

iali in regalibus illis nuptiis comparere non abhor-

"Id

I3.

tuit , proinde fine omni

mifericordiaà facie Regis ligatis manibus ac pedibus

t

in tenebras exteriores D

í

ro

jectuseft. Senfit & filius ille prodigus , qui inex-

Xb

trema egeftate fua dehoc

Patris

P hgj

ï

unico conqueftus eft, quód à benigniü"lm.a,

facie

Pl

Q

De Pounis inferni.

II9

Mpl

facie elongatus vitam morte acerbiorem vivere cogeretur: Quanti mercena- Luc.e

&0S lo |

riüiin domo patrismei abundant panibus , ego autem bic fame pereo; fergam 88 — i

7*

Tett, & n

ibo ad patrem meum$c. — Senferunt & alii Ifralitz , quibus Deus iratus per

Orftrtag

Moyfen minitatus eft : Abfcondam faciem meam ab eis , 86 confiderabo novifi. Deut, 3.

ebant (s

ma eorum. . Et quantüm , obfecro, deplorabant Milefii difceffüm S. Pauli:

2C.

dboreiijy

Dolentes maximé inverbo , quod dixerat : Quoniam amplits faciem ejus non ef- 4Gor.2o.

Itrroc t

fént vifuri &Sc.

2if.

Ti & pv

Anima Chriftiana ! Dic, quefo, de quo magis dolebunt animze illz

(Commimo ii

Chriílianz, qux quondam ad hunc finem creatz funt, ut Dominum Deum

0 beatfcuu]

fuum eternüm videant , ac perfruantur , quàm finunc ob demerita fua à facie

gaudium, ei

illius reprobz in ignem projiciantur zternum , qui paratus eft Diabolo & An-

Angeinef

gelis ejus , in quo im etermum non videbunt lumen ? O quàm borrendum eft in- P,48.10.

[l delicits r

ciderein manus Dei viventis ! ubi notandum eft, quód non dicat Apoftolus : Hebr. 16.

eiltüs, d

Horrendum eft incidere in manus Dei omnipotentis, jufti(Timi, fortiffimi &c. — 31.

Viftonis: r

Sed viventis,ad demonftrandam longam, longiffimam & infinitam poenarum

f us d

xternitatem, quiaego füm vivens , ait Dominus , ín

fecula feeculorum , babens Apoc. x,

; af N

claves ntortis &9 inferri ; & quis extorquebit has inferni clavesépotentiffima — 18,.

ür; N at

manu Dei femper viventis? [lle, qui quondam ad tempus claves ad arcam

j Obor]

Noémicam affervavit : Et inclufit eum Dominus de foris, Nec Angelo illas,

qD n Wi

nec Noémo concredidit : Ne No , ait D. Chryfoftomus , videns

generalem Gen,

bominum interitum dolore conficeretur , & Ang

elus mifericordiá motus fuos.

7.16.

e r

clientes intam horrendo cataclyfmo naufragantes in arcam intromitreret; in

quamjuftiffimus Deus , ac Judex diftrictiffimus etiam claves inferni fibi (oli

tndtmmury

yjari prtd

refervare voluit , ad demonftrandum omnibus, quig in inferno nulla eff ve- Deut.32.

ni: Olv

demptio , nulla, nulla, ah nulla! O aternitas inferni quàm tremenda , quàm

29.

mpiusGtt

horrenda vox! óabyílus omnium miferíarum , quàm parüm te confiderant

fiie D t

mortales miferi : O utinam faperent , &6 intelligerent , ac noviffima providerent !

7.Sed proh dolor!plures nunc funt in hoc fzculo conftituti

prout quon.e

; tj m

dam incurius & crudus Efau.

j , Oi ï'

Venit hic aliquando defylva feffus & famelicus

Mid fg[gfieDf

ad zdes paternas , ubi Jacob fratrem fuum pulticulam ex lente, à matre para-

n

tam , manducantem confpicatus eít , ad quem Efau: Da mibi de cotlione bac Gen.

2p

v lg

rufa, quia oppidà la(fus füm. N erüm Jacob, qui jam priüs ex matre intellexerat,

30.

jb

quód ex fingulari difpofitioneDivina jus primogeniturz ad fepertineret: Ma-

n

jor ferviet mimori ,pro hoe pulmento audacter

petiit: ende mibi primogenita

tubusti

/

L

l

!

tua.Et quid famelicus Efau ? ventrem virtuti , e

gini (

l

/

]

Ícam honori, & gulam benedi-

|

l

&ioni paternz , imó Divinz pratulit :

Et fic accepto pane &6 lentis edulio come-

onfir r

j

dit &6 bibit , 88 abiit , parvi pendens,qu

yec i

dem evenit ? cüm Ifaàc infirmus lect

04 primogenita vendidiffet. Sed quid tan-

ulo decumberet

; ejusque jam caligarent

í K d

m

oculi, Jacob matris fuafo veftibusEfau valde bonis &

od

j qulnf

odoriferis indutus pater-

l

nam benedictionem przripuit , quod ubi Efau intell

exit : Irrugiit clamore ma- Gen. 277.

gj

gfo; quaf lo crudelis, cui przda erepta fuit.

Adver-

34-

120

Canfideratio XVTI.

Adverte , anime mi , bic peculiare myfterium, Efautypusreproborum

D LEDDI

eft, qui pro viliffima gula , honoris punéto , carnis fpurcilima illecebra,

& pro quolibet peccato lethifero Diabolo coeleftem hzreditatem fuam &jus

primogeniturz divendunt : Hoc enim , ait Cornelius , ef? jus primogeniture

(

Chrifi 88 Corifliamorum , quàd -Cbriftus unigenitus eis fta morte && Sanguine

comparavit.

O quanrüm exinde cum Efau plorabunt miferiin inferno, dum

videbunt, quód tam turpi & viliffimo pretio Deum & hzreditatem fuam

: Deexi

Hebr. 13, cacleftem perdiderint;; |De Efau refert Apoftolus : Won invenit poenitentie lo-

i

cum, guamquam cum lacbrymis inquififfet eam. — Ex(i omnes damnati in lat-

gilfimos fletus obincomparabilem hanc jacturam folverentur;non tamen per

omnem zternitatem nec micam ampliüs Divinz gratiz impetrabunt 5 unde

t

S.Bern.in recte Mellifluus: Quid profuit , inquit, mortuis inanis gloria, brevis latitia,

.medit.

mundi potentia , carnis voluptas:, falfe divitie , magna familia , 08 mala concu-

J

pifcentia? ubi rifus? ubi jocus? .ubi jatiantia? de tanta latitia q

uanta triflitia?

fofl tantam voluptatem quàm gravis miferia? O «ternum ve!ó i

gnis zternus!

[:o nuncani-

rilo

Ó cruciatus xternus! xternümardere, & nunquam confumi.

mamea peccatrix , defcende vivens in infernum, & proba, utrum habita-

Quare

Domit

1fa.33.14. te poffis cum igne devoraute , 88 avdoribus fempiternis : quàm fatibs ergo nunc

Veteat

eft & fuavius Fonte purgari, quàm igne. ". Quisquis igitur peccato lethali vel

gtf

49.9-4« unico obftri&tus es , matura poenitentiam , quía venit nox , in qua nemo poteft

operari, Finio hancconfiderationem non meis, (ed Chriíli verbis , que inti-

DI

li nnonin

Matt.10. mis cordis noftri medullis oportet ftylo-ferreo infcribere: Nolite, ait tímere

28,

- €05 , qui occidunt corpus , animam autem uon pofJunt occidere : fed potins ti-

r

Aete eum , qui potefl &$ animam 9. corpus perdere in gebenuam.

ll

Jta dico, hunc timete....O fi nunquam hec

DLTM

animÓ exciderent,

Busint

WWW, &te

"tpof

-j (c) fbf-

um

glmuü&äg(

'&por

flscmm

Tenjend

Nf (

"o c

MO audï[

"u f

U

CON

N

603* X:( 30 X 3169 —

I3Ei

Jottttptn

Talma d

aeteteleletokteteletatetelekejeletetak L************************ä*ä

ihttn funl

Ju r

nttt d g

-CONSIDERATIO XVIII.

etininfam

herediam

Dïcïcxiguo Salvandorum, & Ele&torum Numero..

i p

5 damdtl

Pro Dominica 4. Quadragcümæ..

FUrsDon t

petrabunt;

| Sequebatur eurm wmultitudo magna , quia videlant fisna

g, hr

j, m

| 50/27271. 6, i.

2 quunta s

T.

J oignistet

Ogito, & recogito, nec tamen fatis cogi;are & recogitare poffum,

ROL

a, ütrum hi

quare homo Chriftianus , qui à Deo in hunc finem creatus eft , uf

Domino ac Deo fuo hic in vita inferviat , eüámque laudet ac re-

Vatiüsgi:

veccalolli

vereatur , ac tandem xternüm falvus fiat , his tamen non obflanti-

i quo m

"

tibus zternz falutis & finis füi tam parüm memor vivat , imó magnis quo-

ierbis QU

tidie paffibus in interitum fuum currat? O gens absque confilio 8€ fiae pruden- Dyeut. 32

yoie, at

tia! Annon anniant ambz aures veftre, dum ab Ore veritatis hanc veris-

28^

fimam & irrefragabilem percipitis fententiam: Intrate per anguflam portam, Matt. ;

quialata porta, 89 fpatiofa via eff, que ducit ad perditionem , && multi funt , qui

13.

d

intrant per eam : quàm angufta porta, €$ avda viaeft,que ducit ad vitam ,(

(

pauci funt, qui inveniunt eam ? S. $ ucashabet: Coutendite intrare per anguflam g,T uc.v3,

portam, & textus Grzcus : Agonizate, hoc eft, fummas & extremas exerite

24

vires, ut poflitis per hanc anguftam portam & arQ'am viam intrare ad vitam.,

Ettamen eheu! quàm pauci mortalium inveniunt eam, & fi hec eft vox zter-

n£ Veritatis & fapientiz , cuc quzfo, non ferioanimam noftram falvare fata-

gimus?Sedaccidit nobis, pro.dolor! quod arboribus tempoze vernali innu-

meris propemodüm floribus onufltis fzspenumeró folet evenire , ubi fucceffu

temporis velper pruinam, vel pergrandinem, aut ventorum furias deperdi-

tis ejusmodi floribus vix tandé unus altérve maturus fructus in autumno eft

inveniendus, Entypumfalvandorum , dum omnes quidem ad ialüvem

Atatt.20,

vocatifunt , fed paucifuntele&i , quiapaucivocationifug , &grati Dei

16.

excitanti cooperántur usque in $nem.

Etnunquid hodiernaluce in Evan-

gelio audiflis , quodmagnahominum multitudo Chriftum orbis Salvatorem

fecuta fit , ut viderent figna, ab infirmationibus fuis fanaretur ? quam mitiffi-

mus Setvatorabundé quinque panibus , & duobus pifcibus fatiavit. Sed quid

g

evenit? tandem reliquerunt ipfum folum: Fugit iterum im montem ipfe folus J0. 6, 1X

puus

R.D. Gintber Qominicale,,

122

üfwäïdämtia XFIII.

riüis volebantipfum facere Regem, & pauló poft in paffione ejus ad Roma:

y, r fut

]0:19:15* num Judicem clamárunt : ToHle, tolle, crucifige eum 5 Sic incipere multorum

glo*r

ijca!zsfae:

e(t, perfeverare paucorum.

O mortales omnes, arrigite aures , & preparza--

gitatcorde?E:

ciex ho

te corda veftra Deo , plura enim opitulante diviná Spiritüs Sandti gratià de

hac veritate, & falvandorum paucitate, ex quaomnium noürümfa-!us pen-

terdi p

det, in przfenti dilucidabimus.

.Üm

€lem.

2. Quód ars pingendi, &

eff

dgiandi ab umbra ortuni füum ducat ,redés |

apuredu

Alex. in

fils od t

poft Plinium docet Clemens Alexandrinus , umbra enim licét fitinanis, &

Exbort.

evanida, corporis tamen realis, & (tabilis imago naturalis efl:fic omnes figu-

1t,i tomp

rx veteris Teflamenti , licét fint umbrz refpectu legis gratie , & Chriftiin.

f ftqunti

carne venturi, fuerunt tamen naturales imagines Chrifti tunc velati, & nunc

Á pjtusi

Solu]

in legenova revelati,& Doétrinz ejus Evangelicz ; & quid dixitVeritas Chri-

Luc.13.

ftus, cümde numero falvandorum à non nemine interrogaretur z Ait illis qui-

tylibus

—v?-,ü,

223*

dam : Domine, fi pauci funt , qui falvantur 2ipfe autem dixis ad illos : Conten-

tonadoryi

dite intrare per anguítam portam , quia multis, dico vobis, quevent intrare, 6

Mtentnt a

non poterunt, . Obonum Numen ! quis hanc audiens , & confiderens Evan-

jolus ]

Cotfaminduit

gelicam veritatem non toto corde contremifcat? quis non in timore, G tre-

"

nj

more (tudeat fuam operari falutem? Videamua modó fimiles umbras , & fi-

]

1

licfr

"uras.

-

Duii, 6

Gen. 6,12.

Dic, obfecro,anime mi ! quotanim:ze in univerfali illo cataclyfmo, dum

folotorde, e

etotis r

1.Petr.3,

oriris caro corruperat viam fuam ,in Arca Noémica fuerunt falvatz ? Refpon-

20.

det S. Petrus: 21 qua paucijid efl, atto anima falua fatie fuut per aquam, — Hcu !

Bory

tantüm octo ?

Tif

&en. 19,

Quotin lamentabili illo excidio Pentapoleos,

dum pluit Dominus fuptr

f Ri

'

eo nonnifi qua-

|

24.

Sodomam fulpbur Q& ignemye8 fubvertit civitates bas ? Refpond

D

!

- wj

tuor fuiffe fervatos , ex qui

bus tamen uxor Lotbi pauló poftin egreffuin fla-

i

MiChæas;

tuam falis commutata eft, Et ego non paveam :

Titirdog

n

aot ex tot centenis millibusinterram prom

iffionis ex deferto tenderi-

M ï ?gï F

l

l

quód folus

tibusad deftinatam pervenerunt patriam ? Refpondet Scriptura;

Et

mm& Wu !

ffitig

Num. 14, ^ ob . & Jofue, cxteris omnibus indeferto mortuis, & pereuritibus.

visne tu fequi?

L

US D

4ofue 2,6.

1 0fin exci

dio Hiericho, quahj civitatem Tofue cum arca circumeuti«

Ts i

do, & clamando expugnavit, incolumes fuerunt relicti?Refpondeo: folado-

.(älis DT

mus Rahab, cxteris univerfis gladio,& flamma interemptis,O crudele peoe

M]fdem )

culum *

:

ttjt D.

Et filobetufteritis progredi, Ifaianraudite, ffaiam confiderate, qui fi--

t füoner

deles in file conítantes, & ad xternam beatirudinem przdeftinatos paucts

igite' Ifg,

tanrummodo olivis in olea poftejus excuffionem remanentibus , & exinde

Wil

1u-is racemis in vinea poft fa£ta vindemiam reflantibus affimi'are non du-

4-D€

34934, 12. bftaviï': Quomnodo ji pauce olive, que reimanferunt, excutiantur ex olea , 9 zace:

T [æþf

De Paucitate Salvandorum.

123

It & d

mi , ciin. fuerit finita vindemia : bi levabunt vocem fuam, atque laudabunt, cám

Vr tl

elorificatus fuerit Dominus $9c, O horrendum fülm

en! & quis eft, qui reco-

quts, m

gitat corde? Ex quibus figuris abundé rerum confideranti patet, quàm pau-

3 d v

ciex hominibus fint zternm falvandi; ó Chriftiane Lector! ftude & labora,

Voftüm a

ut ex illis paucis inveniaris.

3. Cüm impius Abfalon exercitum rebellem contra partem-fuum in

[yor du

campum educeret, nuntius quidam ad.Regem David concurrit annuntians :

i if

Toto corde univerfus Ifrael fequitur Abfalou.Quóod David typus Chriftifue-

efLic ol

I,Reg.t fs

rit, in comperto eft ; & quinam corde perfecto Chriftum, ejusqdue Sangui-

Igc ^

atie, & C

nea fequuntur veftigia ? ah quinam ? & quid dico ? an non totus mundus ia ma-

1 0. 59«

ncoelati n

ligno pofituseff ? An non univerfus mundus Ifrael fequitur Abfalon?

dixi Venta

Solus Daniel cum tribus illis ele&tis pueris ex tot centenis Chaldezorum

retur: At

millibus inventus eft,qui ftatuam aureamà Rege Nabuchodoncefore erectam

visadirs C

non adoravit : Poft bec flatim ut audiérunt omues poyuli fouitum tuba & c. ado-

x

Daþ. 21

p a

raverunt flatuam auream &&c.

confidestt

is aureis non fe

Solus Tobias erat, qui ex filiis I(rael in adorandis vitul

n dmortd

'.:

contaminavit : Càm irent omnes ad vitulos aureos, quos Teroboam fecerat Rex

Tob.x,;'.'

jes umb

Ifraél, bic folus fugiebat confortia omnium , fed pergebat in Terufalem ad templum

Domini , €$ ibi adorabat Dominum Deum jfrail.

En quàm pauci ex

(qu

ïyfmc,)-

toto corde, ex tota mente, extotaanima., & ex totis viribus inferviunt? Es-

alra

"

N

netutalis, ó mi Lector?

taliat

:

Horrendum eft, quod ín utramq; nobis aurenm inclamat Prophetarum

j n

Princepslfais: Dilatavit infernus animam fuam, 9 aperuit os füum absque

Jfa,$ ,14.

ii D

termino. KHieremias autem : Zftendi, €9 aufcultavi,uemo, quod bonum eft, lo -

Hicr,8,6.

qdeo o

uitur , nullus eft , qui agat pamitentiam faper peccato fuo , dicens, quid feci?

Et Michzas: 72 mibi, non eft botrus ad comedeudum 5 periit San&us de terra . €8

)üänegfdïä*ïn'

Micb.7 .

Teliusin bominibus non efl, David pfallendo pfaliit: Doszinus de colo profpe

xit füper filios bominum, ut videat , fi eft intelligens, aut requirens Deum ? Ft

Pf;l??, MR

;cxdEfertqïfEf

i Q^

mox f(ubjugit: Omnes declinaverunt ,. fimul inutiles fa&ii funt ; non eft. , qui

faciat bonum , non eft ufque ad unum.

[mo ipfe Dei, & hominis Filius Chri

;ngfemm l

Luc.18,8.

ftus Dominus, & Judex nofler quid ait? Filius inquit, beminis veniens, pu-

tas, inveniet fidem in terra? O ttemendum fulmen!5tonitru expavendum!

Jjer.10,7e

auit

LsaGïegc

T

uis 10u timebit ó Rex geutium ? Quid-eft,fubintrat hic S. Gregorius Magnus

M- h()mc

,r ofi

fi ad fidem plures veniunt, 69 ad colefle Regnum pauci perducuntur ? plerumque

Qu

J

19.in E-

enim Deum vocibus fequuntur , moribus fugiunt. Proinde nos re&e, & falübri-

vang.

ter monet Apoftolorum Princeps Petrus: Quaproptewfratres gei magis fat-

onüdm"'qu

agite,ut per bona opera certam veftram vocationemfaciatis. Audis hoc? A4a-

190,.

edemmws Vli

gis fatagite.

.

entlbugi |

4. De pt

entiffimo orbis Reparatof& Chrifto recenfent Sacri Scriptores,

lii

6

. quód (zpiüs, dum in hoc otbe mortalis inter mortales verfaretur , folitus

j

2

fuerif

?

124

Conjiderätiö XVIIL.

Mattb. 9, fuerit naviculam confcendere,&illius ope ad alienas tranfretareRegiones,

ita

diemortal

scolefts um

23:

S. Matthaus : £t afcendente eo in naviculam , fecuti funt. eum difcipuli ejus ; 89

ecce , motus magnusfattus eft in mari , ita ut navicula eperiretur fuudibus. In

igumentur m

qujptonerta

alioloco idem commemorat facer Scriptor, quód ope naviculz in fuam civi-

ansfretavit && venit in civita-

evléaem Cat

Matib. 9. tatem fuerit transvectus : Afcendens naviculam tr

le

tem fuam

Item alio tempore , atteítante eodem Evangelifta, ubi Chriftus

fuginque p

uatuor virorum millia feptem panibus, paucísque pilciculis fatiavit, di-

Qrtqalas

Matt.x j , mifcá turbá afcendit in naviculam , Q$ venitinfines Magedan. — Etficin plu-

rf

ribus 5Sacrz Scripturz locis invenies , quód mitiffimus Salvator naviculá, &

frupta at

32*

hod cottm

non navialiqua grandiuti voluerit, de una ripa maris ad alteram transfretan:

A.

at of

di. Etquare,dices , non deambulando fuper aquas ibat , quemadmodum

aliis folebat faceretemporibus? & nunqvid fine navi poterat tranfire maris

r

p at

fluCtibus , qui imperabat ventis & mari , & qui populum Ifraeliticum ficco

uondam veftigio per marerubrum in Paleftinam traduxit ?

dirie w

$. Pet.

Refp. S. Petrus Chryfologus : Afcendit in naviculam , €9 transfretavit ;

Mürpfun i

f Eal

Cbrof fer.

89 quid mirum fratres Cbriftus venit. fufcipere infirmitates noftras , €9 fuas no»

O. Vide

bis conferre virtutes Q9c.

Alii Do&tores communiter refpondent, quód pet

futrrZg

luran

illam naviculam quam Chriftus confcendere confueverat , Ecclefia Dei fue-

gt Crfi

Brev

rit prxfignata, cujus naviculz ipfe erat, & etiamnum eft prudentiffimus nau-

ttii ITH

ufdigte

Ron.

clerus, crux malus, fldes cynofüra, fpes anchora, charitas remigium , ventus

Don. 19« Spiritu: San&tus, fluctus & proceliz perfecutiones ac tribulationes : Natis

P. qun

M

fitio

pof

Peut. enimin fltlibus , ait Cornelius ; eff Ecclefia , €$. anima in tentationibus,, qui«

Pt

Cornel, in bus acuitur

, 68 proficit, Paulus veró de Palatio ad noftrum propofitum redt,

Vr C ,

ianam, & paucitatem fil-

BLLT

Matib.8, & pereleganiter per eandem naviculam vitam Chri(t

244

vando:um intelligit , undeinfert, non navim, fed naviculam effe appellatam,

lg

i

t Dofhy

in qua Chriflus dignatus eft vehi, Audiamus illius verba: Sieut eleganti

1/,".

Paul. de

m dita navis eft vita Cbrifliana ,que ad portum falutis affert, ita borrende , 68

|

"d ]

Pal. in

lacbrsmabiliter dida navicula eft. — Utinam navis grandis , &6 uiminm capax

Mmerdm

AMattb. 8,

DP

J

Wt

fuiffet , fed navicula

ef , artta eft angufta eft , brevis eft , quia pauci funt , qui

Uafün

intrant pev eam.Agite mortales omnes, fi quis Chriftum fequi defiderat,opor-

8

M

40 il i

N

tet, ut & hanc naviculam confcendat,in qua pauci cum Chrifto , & Apoftolis

Ca[f. aptd ad terna falutis portum transvehuntur : ive ergo, ait Casfianus, cum paucis,

Venüme

h d"u

inveriri merearisincolo. NB. cum paucis,

DI

Cornel.in pt cim paucis eligi , 69

AMatt.20,

4. Coeterüm nonlevis momenti eft illa quxftio

,quam pertractant magni

Ri ii

H

i6,

li

quidam Doctores,ac Theologi lluminatisfimi,an ex Chrifti hdelibus adultis,

dp[

(nonloquor hic de Gentilibus Paganis , & Hxreticis,fed d

eHR

iX

omano- Catho-

tquid

hcis) an , inquam, plures ex illis falventur, aut xternüm damnentur?Sunt,

N Àn "

Suarez.de qui cumSuarezio exiftimant,majoremCatholicorum ad ultorum (de parvulis

L

d

Deo Trino hic fe«mo. non eft) partem effe falvandam , hac fuffulti ratione, quódin fine.

tia Dei

E

$junol, Vit& plerique Orthodoxi SS,Sacramenta fulcipiant, Sc ita expiatiin gra

5;603 L

ex hac

p

p

De Paucitate Saloandorum.

125

G

exhac mortali vita migrent,quibus favet illa Chrifli parabola;ubi à nuptiisRe-

ijfiptin

gni cceleftis unus folus, qui careba; vefte nuptiali, fuit exclufus, Verüm hoc

hr hi,

argumentum non fua caret difficultate,dam mox Chriftus inilla parabola lo-

calein du

-

|

Malt.22,

co epiphonematis fubjungit: Muléi/unt vocati,pauci vero eleii. Alii exiftimant

25

V twifin

medietatem Catholicorum effe falvandam,hac duéti rátione,quód Veritas af-

li ub C

ferat,quiaque prudentes virgines ad caeleftes Agni nuptias fuiffe ingreffas, &

^Matt. g,

2

z

Yulis lt

quinque alias, acfatuasreprobatas. Sed huic opitiioni reponit Cajetanus:

Cäjet: bï&'g

0. Ht

Parabola ifla, inquit , tra&at non de omnibus Cbriflfiauis ; nam multorum extrizs

|eatortyit

feca opera manifefià. funt wmala ; fed de illistantim, quiprofitentur fe fudere fa-

termlrndi

»

Gis ad continuum progre[fam versis pairiain caeleftem&Sc. — Aliicum SS. Jo-

quemadni

anne Chryfoftomo, Auguflino, Gregorio M. & pluribus aliis fentiurit , plures

at teaofte n

etiam ex veris Chrilti &delibus , hoc eft , Catholicis, ternüm damnari : Quof $ Chryfoff,

Ifraehicm

putatis,ait ad (uos Antiochenfes Cetholicos Divus Chryfoftontus , effe i bac bom.40.

civitate noflra, qui falvi fiant ? Infeflum eft , quod didurus fum , dicam tamen : ad popul.

l,)?fjtmsfref;:

&ton po[Junt inveniri in tot millibus centum , qui fal'ventur, quin, €9 de bis dubi-

f & o

fo.. Etcaufam fubjungit : Quanta enim in juvenibus malitia ? quaatus in feni-

$. Aug.l.5.

ondent, i

bus torpor ? quanta in omni j oj ulo injuflitia ? €9c.

EtS. Auguftinus : Ipfi boni

Cont.Cre«

, EceinDe

veríque Cbriff iaui, qui per fe ipfos multi funt , comparatione malorum, falforíun-

queitidem paucifunt,&9c. Quibus adjungo S. Gregorium magnum itain ali-

fcent. cap;»

udenifims

6.

amigin. t

qua fellivitate ad populum perorantem : Ecce , inquiebat, ad bodiernam fe-

bulitionei:)

!

flivitatem quàm multi convenimus ? Ecclefie parietes implemus

; fed tamen quis $Greg. M.

?

ertiin

|

fciat , qu&m pauci funt , qui in illo eleorum grege numerantur

*

Ecce enim'vox bom, 19,

emnivm Cbriftum clamat , f:d vita oxinium non clamat ; pleri

pr 0po

fttoni

que Deutm vocibusin Evang,

&paucii

l

!

4 fequuntur, moribusfügiunt. taeft. Esne & tutalis ? abfit.

|

J

6. Et quid dico de venerabili Sacerdotio? Ecce , pergitiderii Moralis Ec- /dem Do,

sdícag

"

y Siulti

i

i

Cdefix Doctor, & Chriifli Vicarius in terris: Ecce mundus totus Sac

erdotibus Y7.in Ev--

:

/

, plenus eft , fed tamen in me[fe Dei rarus valdeinvenitar

4 iib

Y

4

operator ; quiá efficium ang.

L.

. quidem Sacerdotale fufcipimus, fed opus off

cii non implemus? omines enim

que Pbilipp.z,

| Wim'n

:

fua funt, quevunt. &6 non que funt T Efu Cbrifli..| Obonum Numen!Si

falinfa-

As

7 T

i

j d

tuatum fuerit,inquo fa

lictur? Quid'eft, fi Sacerdotes funit corittituti, ut quon-

dam illi fabri li

gnarii ,quilicet Arcam No&micam extruxeritit, ipfitamen ad-

ilo, &A

ventan

manfio

te diluvio eam non funt ingretfi? Quid, inquam, eft, fi aliis coeleftes

ügqus,cäïü?'**

nes parare fatagimus, & ipfi illucnontendimus ? non abfimiles colui-

Wa

mnis illis trivialibus

erlü&l*'m

,qui viatoribusin bivo dubitantibus viam quidem morn»

l:

flrant fed ipfz interim inIoco antiquoperfiftunt iÁmobiles?O Paffor,89 idolum!

;Hdchbüffd'

Et quid dico de fuperioribus Szcul

Zacb. 11;

Romit

:

aribus , Magiflratibus, Laicis & ple-

Ii7.

beis ? &n non Veritas fancle afferit : Re

£

num calorum vim patitur., g Violenti Mg

| mncmll[

Tapiunt ifrud: Ubi funtilli violentiX(viol

nti dantur plures)fed obiilli violenti?

tt. 13,

I25

x

1 du

O quàm paucos nuncin orbe reperies,qui fibi pro Regno coslorü acquirendo

, P

viminferuntquinimó plerig; hominum,& ftatus conditiones fuis [catent vi-

ul

J

Q3

tiis.

m

--

126

Confideratio XVII. -

tijs, Confidera urbes, & vicos, aulas & caulas, tribunalia & *caüta,—ozfïïcïnas-&

- , pinuf p

n habuit

tabernas, fora & compita, naves & zdes, & in plerisque hominum conditio-

: ; mundi

nibus corruptiffimos inventes mores, atquein confeffionibu: Sacramenta-

libus vix efficax pro

i quatYor p

emendantur,

pvo,ütum, undelicet multi confiteantur; pauci tamen fc;iö

fdpars hac.

Corn. i

Verüm enim veró Cornelius à Lapide in hac celeberrima quaxílione re.

fdpuriter id

idololatti 5

Jac-Ep, c. fpondet cum diftinctione , & recté pro moderno tempore : Ubi , inquit , funt

2,V.13- jnfignes Magiltri, feduli & vigilantes Parochi, Páftores indefeffi , zelofi Con-

neitur aof

Patresfamilia

, qui à puero

fünt ver Chg

feffarii , jufli Gübernatores, Judices, Senatores ,

populum in fide, pietate, timore Dei, & bonis moris infltruünt , acfovent,

n

t (&particu

docéntque exemplo fuo etiamà minimis cavere peccatis,ne excrefcant in ma-

r a Dut

jora: ibi inquit Cornelius , plures funt falvandis ubiautem paflores funt fo-

a, ld at

mnolenti , ignavi, otiofi , bibuli , ignorantes, tepidi, & proprisz falutis incu-

catvts Bu

rii, ubi Gubernatores, Judices , & parentes mali, neceíle eít, ut & populus

Jisprsmini

fenfim ad omnia mala declinans , tandem in

pats Catboli

öfcf 4 9*

peccatis fuis computrefcat, &

pereat : Erit ficut populus ,fic Sacerdos.

*

flrardos A

Sed objiciet h

ic nonnemo :N

unqui

d verum eü,qüod Paulus Do&or

T fomica

1,Tin.2,4. £entium ad fuum qu

ondam chariffimum Timotheum fcripfit: Deus vult omts

UPU

ire,quam veritatem mox

DUtt agunts

bomincs falvos fieri , & ad. agnitionem veritatis ven

( i wden

aliá probat ratione, dum fübdit : Umus enim Deus , unus Q9 mediator Dei t

bominum,botmo Chriftus 7 Efus, qui dedit redemptionem femetipfum pro omuibus?

N

putar

Si ergo Deus fincere & veré vult, ut omnes falventur homines , & in huncfi-

nem ChriflumFilium fuum redemptorem dedit pro omnibus,qui & pro om-

nibus mortuus eft, quareergo maxima hominum pars zternüm reprobatur?

Ad hanc objectionem refpondent Theologi , quód Scriptura bic &in

fimilibus textibus loquatur de volitione Dei non abfoluta, fed conditionata,

fi nimirum & ipfi homines velint falvi eri, obfervando videlicet divina man-

(C

data , & gratiz divinz , ac vocationi fuz correfpondendo,bonümque ope-

rando in omnibus, ut voluntas Dei beneplacens adimpleatur. Eít ergo hac

Dd

Dei voluritas falvandi omnes antecedens tanthm, quz omnem bonorum, aut

malorum operum hominis pravifionem antecedit, fed altera eft confequens,

