quibus Rex Cyruslocó refponfi tibicinem ad ripamlacüs , in quo pifces fer-

dipputt

vabantur , conttituit camhoc edicto , ut quantocyus ad fonitum tibiz omnes

^ üdponiatt

in lacu pifces faltarent, Verüm cüm nulluseorum ad faltum (e pararet, mox

iv at

lacum incidi ,& aquas per varios canales alió dirigi mandavit.

Et ecce di-

at temput

gnum vifu;& rifufpectaculum; dum pifces nunc fine aquis in arido verfantur,

i aluslot

omnesprof(ilire, omnestripudiare ,omnes faltare.cceperunt , ad quos Cyrus

menteinme

perironiam: Jam nimis feró res & falus veftraagiturs lufi & nolurftis (altare,

tis, quil

pacem.meam .& gratiam vobis obtuli, Ó cives! fed.eam protervé recufaítis,

volents Y

nunc perditio veftra ex vobis ipfis eft ; itomiles , & necinfanti, quem mater

ia

inuterogeítlat, parce. .Dictum, factum, intrapaucas horagurbs cum fuis

ais rj

incolis funditàs ferro'&igne deleta eft, exemplumque orbi dedit, ne fero ni-

anis.cum Jonibus ,& Phrygibus fapiamus.

*cm:gmuanï

/f;;,O;corvini dilatores ,.Ó irrifores Domini , quoties verbis praludit beni-

j

r

gniffimus Deus per Verbi Divini precones , Sacros Libros, Angelum Cufto-

dem , Confeffarios ,.bonas infpirationes&c. & vos flatisotiofi? Cantavimus Luc.7.32.

oing d

!f»v

yderitid

volis tibiis &6 non faltáflis ? Et quideritin.morte ac fupremis anguftiis ? Audite fo. 7. 36.

Verbum Domini : Quéretis me, Q9.non invenietis; (opra quod S. Gregorius $.Gregor.

m

, prOPWEï

Magnus : 'eniam non inveniet ,qui aptum veni tempus perdidit. Antiochum bom. 12«

Regem profine confule , qui , cümmaximisvifcerum doloribus torqueretur , in Evang.

.'jüïawsrm !|

.& intolerabili foetore.vermes 6 toto corporefcaturirent , criminum fuorum

immanitatem agnofcens ad DEUM humiliter confugit: Tuflum efl fubditum

[ d

effe DEO&Sc. "Sed quid-per hanc poenitentiam meruit ? Audi Scripturam:

f

Orabat autembic fceleftus Dominum , 4 quo non effet mifericordiam confecutu- 2. Macb.

« boni

"m

rus. Enim veró orabitis& vosaliquando , Ó peccatores inveterati, in mortis 9. 12«

l

rcat, fed feró nimis,

Mm (» :

Agone conflituti, adDEUM, .--ut vobisignofcat , & pa

L

-

2

quia

28

Confideratio V.

(um fbj

jo. 7 36. qu

iain peccatis veftris moriemini : nunc , nunc cum tempus falutis eft inrem

ve£

ftram vigilate, fruftrain morte remedium quafiuti , ah ! fruflra,

ulitat

Audi &

cto cts 6f 2fh eto efo chs cfo

cts

Gþäwäaäïw:s

h cfo cfs fo ho :

ol

i

D^g2

83

$o cfo

ii faup

EJ

G5 €A5 cX9 G15 qu9 C5 CX5 í5

2

Q49 &5 39 9 19 65 Q45 45 £ G9 GD GD

i ül:-ft*

QO

$1

e5 o

J

fttroccal

j

Q El

CONSIDERATIO V.

gita i

&

ritdoas

Inter Mifericordiam & Juftitiam DEI ambulandum.

& facin

Pro Dominica infra O&avam Nativitatis,

Qs hom

tir?

Ecce ,pofitus efl bic in ruinam , &O iu rqþzrre&-iünem multo-

N

Ym

unam h

rum in l[rall. Luc.. 34,,4

3.

proutlo

Oif ii

E Aquila recenfet Auguflinus , quód proles fuas in fäcic folis azden-

quiig

Sc Auguj*'

in IOanc

tis probare & ungue fufpendere foleat ; fi fixo & irretorto oculo

Mgclen

ir. 36.

.tremulos ac fulgurantes Phoebi radios intuentur , ut genuinas ac le-

limineag

gitimas agnofcit proles , fi veró acie palpitaverint, tanquam filios

dmprf

adulterinos ab ungue demittit , & ad petram allidit; unde lemma: Probat $

j

dtium p

reprobat,

n

Deüt. 32'

Aqu

ila fepiüs ín S, Scriptura Chrifti typus eft, Möyfen confule : icut

tütmC

iIe

aquila , inquit, provocans ad volandum pullos fuos , 3 fuper eos volitans , expan-

Ü Confi

dit alas fuas, €9 affumpfit eum , atque portavit in bumeris fuis. — In quoloco

ttkí

Propheta pulcherriiné a'ludit ad Chriftum JEfum , & hunc Crucifixum , dum

I'pude

expanfis in cruce alis, ac brachiis fuis, quafi fuper nos volitans omnia delicto-

quidem ef

rum ponderain fe ac humeros [uos fufcepitexpianda. Verümenim veró hic

!ïïtdiü &ir

obferves , rogo, quód hzc Aquila myllica ac divina in cruce unam prolem in

]Uxmxeml

facie folis probaverit,& dignam coelo invenerit,alteram veró cecutientem, ac

ff t

4. Auguft,

palpitantem àfe velut indignam in tartarum rejecerit: ipfa Crux , funt verba

$ Ye

in Joan.

Magni Aurelii Auguftini,, fj attendas, tribunal fuit , in medio enim Judice con-

WW

tï. 31'

flituto , unus , qui credidit , liberatus . alter qui infultavit , damnatus eft.. Et

ti lïlllmkg&

probat & reprobat ; Mifericors efl, fed & juflus.

qUOd Reg

Luc.2.34«

Et hoc eft,quod hodiejuflus Simeen deChrifto vaticinatus eft: Ecce,po-

JOtnàyi

itus efl bic in vuinam ?2 invefurreBionem multorum in Iffatl. Adverte : Invuinam

$. Ambr. €9 refurretlionem.En juftitiam & mifericordiam ejus ! Non efl, ait S.Ambrofius,

mmbihhr

in Lucam quàd vobis tantim per filii Dei , tanquam Salvatoris benignitatem abblandiami-

UT

bic.

gi , (cd oportet quoque illum ut diftrictiffimum confiderare Judicem; &cau-

g

ADa

—

ii

De Jhþricbrdzlz 9 3ilji*ifzkll

79

us elne

ln

fam fubiungïi: Quia jufforum iniquorímque merita difcernet , && pro noflfrorum

qualitate fadorum Tudex verus && jufhus aut fupplicia decernet , aut premia.

Audi & Dionyfium Carthufianum: Feruntamen , inquit , non umformitey ve- Dionsyf.

h

i

E

W

1

l

irit , feu pofitus eft ia ruinam 88 refurredionem , quia inruinam reproboruin eff po- Cartb. f«

fitus occafionaliter 89 indiredin refurreGionem vero eleGorum caufaliter Q9 dire- bic.

ü& Ethoceít, quodin przíenti demonilrare conabimur. — Spiritüs Sancti

!

gratia illuminet fenfus & corda nofira.

2. De Ezec

hiele Propheta narrant 5S, Pagïnæ, quód Cherubinum vide-

julandun

rit duas prxfeferentem facies , unam hominis , alteram leonis : Facies bominis Ezecb, ,

&9 facies leonis. Bone DEUS, quàm admirabilia funtifta ? & quomodo fa-

IO.

[5,

cies hominis & facies leonis lin hoc Cherubino in eadem fede poterant mo-

rari ?

17 ff

Adverte: Cherubinus hic ;oïans Chrifïum JESUM adumbravit pofitum

in ruinam & refurrectionem multorum, qui pariratione duas facies induit,

unam hominis , alteram Leonis ; homínis, inquam , induit faciem , dum,

prout loquitur S.Auguftinus, paffus eff fe teneri ut bomo ; non enim tenevetur n

ifi $. Augu;?f.

homo , aut videretur nifi bomo , aut crucifigeretur, aut moreretur ,uifi bomo,

in in Pf. 63.

de fofis at

qua benigniffima facie fufcepit Zacheum in ficomoro, Matthzum in teloni

9,

iretorto d

Magdalenam in convivio, latronem in patibulo , Thomam in cznaculo, Sau-

lum in campo, adulteramin templiatrio. Econtrario faciem leonis oftendit,

:gcnuimsackn

tanqun i

dum profanatores templi flagellavit , €jecit , eliminavit , & urbiSolymze eX«*

a. Pt

cidium przdixit &c.

Penes tenunce

ft, amic& Lector , qualem aliquando faciem poftobitum

coni: d

tuumin Chrifto Judice velis videre. — Fide illi, & non fide ; fide, inquam ,

lus n

& confide fortiter in immenfa illius mifericordia , quia miferaiiones ejus fu

Per Pf.144.9.

, g

h

omnia operaejus. — Verüm ne nimium fidas , & fic teipfum decipias

, largiüs

[

u

& impudentiüs in ipfius peccando mifericordiam, audi Pfalten: 4

yeirufi,

ifericors

Pf.x11.4.

ommadd

ij

quidem eft & mi/érator Dominus , fed €9 juftus.

Proinde fecuriffimum eftin

']

!]

menim

medio & inter utrumque, hoc eft, mifericordiam inter & juftitiam ambulare,

um od

juxta exemplum & normam memorati

i

cantabo tibi , Domine.

Jeffai Vaus: Mifericerdiam 88 judifz'-um Pf.100. 1.

*

at

jr, n

Vi

3. Verüm progrediamur ulteriàs, De fapientiffimo Regüm recenfent

u

Annales Regum, quód mirz artis & elegantiz thronum fibi fieri curárit: Fe-

J

jy u

TTTE

cit enimRex Salomon tbronum de ebore qvandem,88 veftivit eum auro fulvo nimis,

quod Regium tribunallocó fedis duabus manibus , intra feinvicem implexis,

usel

]

j

adornávit: Et due manus binc atque inde tenentes fedile. Mirabilis thronus, fed

3. Reg.10.

l

i

mirabilior in altis Dominus , qui etiam per hunc thronum & duas rma-

[2

p

19.'

4 n

j

nus , hinc & inde Regis fedile tenentes , fingularen: adumbrare voluit con-

j

j

ceptum ; &

9 ldn l

(

tenebant 2

quidfunt du?e il manus , qua Salomonem judicium feren;em

Id

t

D5

Pex

$4

Con[ideratio VTIT.

AMatt.t2.

.Per hunc Salomonem CHRISTUM JESUM fubaudi: Et ecce pl&s bic:

Deiadurml

24.

Blaac. in-

quàm Salomon ; per duas manus hinc & inde fedile tenentes , mifericordiam

nlem, Ani

ejus & juílitiam a

nofce: Due veró manus , inquit le Blánc, binc atque inde,

Magdalena

Pf. 49.

du funttentores,

;

v.6.

incjaftitie , inde mifericordie. — Hinc attende, quisqui: es,

doit, noi

Chriftiane Leétor, vel Auditor! EcceScripturau

bique mifericordiz DEIju-

lim; imit

ftitiam adjungit fociam ; noli pr

oindede mif: rationibus ejus nimium tibi ab-

blaniri, & vitz libe

u pe

riori relaxarefrznum, netibi contingat , de quo te mo-

fiie ilhus

Eccl. . €. net Ecclefiafticus: Ne dicas , mif.

feratio Dominimaguaefl , multitudimis peccato-

rum miferebitur ; m

gidemin

ifericordia enim €8 ira ab illo citó proximaat , 89 in peccatores

demdup

refpicit ira ejus.

fhga Jeri

4. Defideras plura ejusmodi argumenta & conceptusé S, Scriptura ;p«c-

, &

fitos? Dic, quare DEUS in veteri Lege fuperiorem & inferiorem lapidem

Mib

Deut., 24. molarem oppignorati

6.

prohibuerit: Non accipies locó pignorisinferiorem 85 ja-

m

periorem molam ?

ïncæloap

firdnis:

ftitia

&. Rabanus, quod perunam molam mifericordia, per alteram veró ju-

Dei defignetur; Sicut enim mola fuperior & inferior ita fibi neceffarió

qm, oNe

Rabaa.

l. conjunguntur, ut una fine altera inutiliter habeatur ;

ita , fubinfert citatus

ncordiz-Dc,

1. in Eccl. Rabanus , in peBore peccatoris inceffanter debet fpes 98

formido conju

»

3

i , quia

Q hn

€.19. fruftra mifericordiam fperat , fi non etiam juflitiam time

LURT

at—v;k frufira juflitiam me-

t throt

tuit , fi non etiam de mifericordia confidit.

Q rl

Dic ulteriàs, quare dilecta illa Sponfa, cüm aliquando fub falutifera

QUmodoe

Crucifixi Amoris fui umbra placidé quieverat , pedes Chrifli , f(anguinum

Cant. y. Sponfi, ferreis clavis fuffixos , coluranis marmoreis affimilaverit : Crura

V atbier

I$.

toni;ruaind»

illius columne marmoree , que fundate funt fuper bafes aureas?

li üyy

. Rupertus Abbas , quód hzc duo Chrifti crura ;mifcr-icqrdiam/f&fiu-

i fc gï(

Rupert. — ftitiam defig

nent : Crura illius , inquit , vie funt illius , fcilicet mifericordia $

4bb. bic. judicium

a five mifericordis Qd

Wpfnrmþ(

s

veritas , þcuf ait Pfalmifta : . L.!nifve,rfi,pæ Domisi

Vity :

apud Cor- mifericordia && veritas.

M l

Ü£ei.

Hinc poenitens Ma.gdilena-hon unum , fed ,ambos.;Ciuriüivpcdes & dex-

& t

trum & finiftrum amplexata eít, eosque amaris lacrymis , deintimo cordis.fi-

[ m

nu ob offenfumDeurm promanantibus,lavit,ac pretiofo nardi pi(tici unguen-

m

Luc.7,38.to inunxit , ubi in pedemifericordie ((untverbaS. Bernardi) reperit Magda-

LUM

i

fo. 12. 3. lena falutem : Remittuntur tibi peccata , at poft tantum beneficium acceptumjudi-

$. Bern, ciuminflat , neobi

"

x

gratitudinem pes mifericordie ipfius beneficii pondere fuffocet

ngfret i

ferm.6. in peccatricem.

Tl

Cant.

$. Ethzc caufa eft , quód optimus illeSamaritanus. oleüm;& vinum .in

UR

Wt tsl

Luc.1o. Vulnera Jerichuntini illius viatoris , à latronibus lethaliter fauciati , infuderit:

34

"I ae

R

infundens oleum 89 vinum , ut per oleum mifericordia , & per.—vinumjuf;fitif

el

VRR

w

. De Z&fïz;;zf&ärdzz 8 jyjiitid.

31

[

Deiadumbraretut. ltaSimon Caflianus. . Collige ex hoc pro te fenfum mo- $igios

ulericudin

il du

ralem, Anima Chrifliana , ecce pedem utrumque pientiffimi JESU poenitens Caff. l. g.

Magdalena,, tanquanmicolumnas marmoreas fortiter tenuit , & lacrymis fuis. ( 38. -

*, quisi

abluit , non foli mifericordix Dei confidens , quin fimul & timeret ejus juíli-

tordie t

Imim tirg

tiam 5 imitare & tu hoc pulcherrimum exemplum : 4i fecuta es errantem , fe-.9. Ambr,

quere ($ paitentem ; Confide'in divina mifericordia ex totis viribus, fed & ju- 54 Tbeo-

dequies.

flitiz illius noli oblivifci , mifericors enim efl Dominus, fed & juftus , nunc dof. Imp.

ts a

quidem in vita mifericordia plerumque in peccatore fupernatare folet , velut

Mirptaim

oleum fuper cateros liquores ; hinc memoratus Samaritanus priüs oleum in

plagas Jerichuntini infudit, fed time, hoc oleum etiam flammam poterit con-

. Serptrug

cipere , & fzpiüs tarditatem gravitate poenz recompenfat Deus.-

orem hp

Mirabilis erat illa vifio, quam quondam S. Joannes in infula Pathmos

ferira

habuiffe legitur, ubi Deum T. O. M. inthcono Regio refidentem per oftium

inccelo apertum confpicatuseft, cujus fimilitudo & habitus erat jafpideus &

Jv

fardinius: Et qui fedebat , fimilis erat afpedtui lapidis Zafpidis & Sardinis. — Ad Apoc.q:3: ^

; (b d

quid, obfecro;, hic apparatus ? ty. Sylveira, quód per virentem jafpidem mife-

ricordia Dei , & perSardum rubeum , feuigneumjuflitia illius fuerit prafi-

ubinfe d

) od d

gnata, Inquem finemidemdilectus Chrifli Difcipulusin eadem vifione ad-

vertit, quód thronum DEI pulcherrimus & tricolor arcus ambiret , de quo

hn j

tamen throno horrifona tonitrua & fulgura procedebant : £t iris erat in cir- Apoc.4.f.

cuitu fedis. — Et de tbrono procedebant fulgura , && voces , 89 tonitrua. . Et

; ub i

i, angutt

quomodo conveniunt iris & fulgura ? Audi : [ris divinz clementix fymbolum

eft, ambiens thronum DEI & Hominis Chrifti in coeTo, per fulgura autem &

daverit ;

tonitrua inde promanantia reClé ejus juftitia denotatur ; ita prxdictus Sylvei-

3

ra. Juvat hic audire & S. Cyprianum: sicut, inquit, refrici debet divina clemen-

$. Cypri-

riordnd

]

tia fíc && refp

ici debet divina cenfura ; DEUSenim , ut eft indulgens, ita eft pra- an. epiff.

T

]

F mjrm

T

ceptorum fuorum exattor , && quidem diligeus. Paravit celum , fed paravit 88

taríarum ;

;erft j

paravit vefrigeria , fed. pavavit etiam eterna [applicia. — Quid vis?

nunc elige.

int

6. Pulcherrimam figuram de hac veritatenobis exhibent Sacrz Paginzs

[int

Jofephum innocentiffimum Jacobi Patriarchz filium confideremus, qui,cüm

gtirmo ( i

í

in cuftodia teneretur , & humiliarent compede: pedes ejus , inter pincernam

piliute?

& piftorem medius uni eorum concaptivorum falutem , &alteri damnatio-

rpl

n

nem przdixit : gefituíique (fcil. Rex Pharao) alterum im locum fuum , ut jeg,

macetpf"""

Ü

40.

porrigeret ei poculum , alterum fufpendit in patibulo, ut conjetforis veritas pro-

A21.

, j !F' i

0

aretur..

En hic rursüs perelegantem typum in Chrifto explendum, & fuo tem-

j

pore explctum, dum in cruce in malefa&tores medius unum in gratiam re-

j

f

cepit, alterum gehennz reliquit ; fupra quod. appofité Rupertus Abbas : Rupertus

j

, i

Quàm pulcbre , inquit , Tofepb duorum medius vindorum in carcere , &9 utri- Abb. l, g.

que

ii ducaes

32

in Gei.6. que foxnii fui proferens interpretationem congrvam : in boc quoque forma efi vel

mundod

L

umbra Salvatorisnoftri,qui duorum medws latronum; in cruce uiriquejuxta fidem

nem if

velmeritum fuum dignam dedit fententiam. Quanisim enim inteveft ? Illic Pbarae

r atl

decarcere viediante fofepb ,bic autem Deus de cruce mediante Cbrifto, unum affu-

Iqt, i

imnit , Q9 alium veling

j ,

uit , 06c. O anima Chriftiana, roga impenfiüs Crucijixum

Salvatorem tuum , ut te affüumat, & non relinquat.

at aia

gt il

Ex quibus hactenus enarratis , ut credo , fatis dilucidé intelliges illud

Hfa.11. 6, decantatum Iíaiz, quod de Chrifloin carne venturo prznuntiavit: Leo & ovis

tjricot

Pari

(imul morabuntur. — Et quid ove manfuetius ? quidleone ferocius? quomodo

ergo fimul in CHRISTO poterant morari? Per ovem , animal manfuetiffi-

tse]: B

quodhit

mum , CHRISTI mifericordiam , & perleonem ejus juftitiam fübaudi, De

T2. 5 3. 7- oveilla myltica dicitlfaias: Sicut ovis ad occifionem ducetur , &8 quafi agnus co-

d t

gt

:fa3018

ram tondente fe obmutefcet.En immenfam hujus diviniffimi Agni clementiam:

amamt

Expettat Dominus , ait Propheta , ut mifereatur veftri, non enim mortem , fed

Grandis eft hzcfine dubio Dei mifericordia; fed &

pitm [

vitam veftram inquirit.

tonoler

aliquando tanquam /eo rugiet ! Ó peccator ! &9 quis non timebit ? Si ergo illius

defideras mifericordiam , quare retines peccati miferiam , Ó quàm paradoxa

Mpeni

Ti n te

funtilla, mifericordiam petere , & interim ve!le in vitiis ac prava peccandi

Ricb. à $. contuetudine manere ! Verum eft, fubintrat hic Richardus à S. Victore , Cbri-

Ddl r

Vid.l.2. ftus agnus eft bonos redimendo , fed && leo malos puniendo, Botrus C» pri eft fed

Dj

in 4poc.3. & fafciculus myrrhz 5 quid dulcius Cypri botro, & quid amarius myrrha fa-

jtim «

Cant. 1. [ciculo ? Dominus eft, qui vivificat; fed & eft, qui mortificat ; candidus eft

Qu temy

12.Cé[ar. propter mifericordiam , fed & rubicundus propter juflitiam : Sic timeat , ait

Wf

4trelat,/— Cxfarius Arelatenfis , peccator juflitiam, ut qerat mifericordiam ; Sic de miferi-

Jf

0. 33« cordia coufidat ,ut tamen juftitiam contremifcat.

&

— —À

harfe;

7. Ad montem Taborzum teduco, Anime mi , ubi Chriflus quondam

fæfemäm

7Matt.Yy. transfiguratus efl: Et ecce, apparuerünt ei Moyjes P£. Elias cum eo loguentes,

ïm

l

U0

3.

Obfervat hic Origenes & alii, Moyfen cum tabulis Legis , & Eliam cum cut-

Ti

NI

ruigneo apparuiffe, inter quos medius videbatur Chriflus loquens cum eis

geba! dl]m

deexceffu , quem completurus erat in Jervfalem , hoc eft , deinflante Paflio-

Pv

ne fua & Mortecrucis, ut Apoftolis & nobis fcandalum &horrorem crucis

LOT

eximeret, ngrres'hïc,—prudens-Le&or,q-uare preuofiffimus orbis Servator

IU

CHRISTUS inter duos Prophetas medius apparere,& transfigurari voluerit?

Rationem affignat Petrus Blefenfis , quia Moyfes erat vir omnium man-

TWanifefts

fuetiffimus, & typus CHRISTI fummé mifericordis , pertranfüt enim be-

Sufpe[

nefaciendo omnibus,. — Econtra Flias vir erat zelofiflimus , féverus ac ju-

ii

tb &

ftus , & fic typus extitit CHRISTI, tanquam joftiffimi Jodicis , qui etiam

amplfüsnol

cüm acceperit trempus , juftitias judicabit.

Inter hos ergo Prophetarum

m fuam

Wl bol

Principes ap;aruit CHR?S'*I'US medius, ut mifericordiam & juflitia

munao

A

um

?e AMifericordia 65 Jufhitia Dei.

33

M farmag

mundo demonftraret,& quód fecuriffima ad zternam obtinendam beatitudi-

ipteirtrj

nem via fitinter mifericordiam & juítitiam , & inter fpem & metum ambula-

d i

e

re; Juvat hic audire doCtisfimum Angelum Pacciochelium : Plzrimi hominum, 4,5,].

Yil m

inquit, z. exiremis ver(antut , medimque deferunt; aliqui folam mifericordiam Paccio, ia

gz

xth;Cruc'H-*

fperant

9 od

penitusin illa confidunt , unde eveuit,ut prefumtuose cadant.£9 pere- qyag. ig

ant , alii aim:s timidi funt, 88 folinm juflitis viaovem pv oculis babent , €$ bi vedi-

fonam.

& intdigel

guntur in defperationem , unde mediá vitá , iauquam tutiffimá incedendum inter

ibl

wifericordiam &6 juflitiam Dei.

Pari rationeidem mitisfimus orbis Redemptor à 5. Paul

o petra apþella-

YUs ? Qutt

mal at

tus eft : Petra autem erat Cbriftus. . Nerüm adverte, & altiüs menti imprime, I.Cor.10,

4*

mlbl ]

quod hic obfervat Didacus ftella: Lapisiinquit , pofituseft initinere , 86 offen-

Did.Stella

dit iter ; tu fiámpingis in ilum , tibi imputabitur ,qeia ex malitia tua ; vel negli-

$ uj

mi t

gentia provenit. Attendeigitur, quisquis e$: ne ibi Chriftus ob mifericordi- 1 Lutc.2,

imfmortem, :

am fuam toties tibi oblatam. &toties àte reje&tam . ac. f retam aliquando in

ericora;

petram fcandali, inlaqueum & in ruinam 6at ; petra enim , aut filex ignem

non folet emittere nifi percuffa , aut percuffus ; Ita & Divinz Juftitizigpis in

hi? g

quim p

hacpetra myllica (Chrifto) tam alté abfconditus eft . ut nullam juftitiz flam-

mam in te vibrarefoleat, nifià duritia cordis tui obftinati , & toties in prifti-

; praa p

na delictarecidivi fuerit provocata : Qvantumuvts , ait 5. Auguftinus , multum

; Vidor d

$. Auguft.

U ü PH !

prafumere debeamus de mifericordia Dei , non tamen neoligenter debemus timere

boim. 30.

juflitiam ejas , cum juflitia enim tejudicabit, qui cum mifericordia te redemit:nam

m'msmynhzu

yat; a

quód tempore peccamus , €8 parcit , non ef negligentia , fed patientia ,mon ille po-

m: J

tentiam perdidit, fed nos ad pamitentiamrefervavit. Teneamus evgo juflitiam,cu-

jus mifericordiam defideramus.

ULL

8. In exemplum ulterioris confirmationis illam adduco adulteram, quam

Pharifzi quondam in flagranti deprehenfam Chritto in atrio templi docenti

vllv

prefentárunt,rogantes, ut fententiam edicezet, an fecundüm Legem Mo yfis

am d

lapidibus obruenda, vellibera effet dimittenda :fed quid ad hoc mitisfimus

Rpanott

JEfus? fe inclinans deorfum digito aliquos caraéteres in pavimento te:rz pin-

:ogits cum

gebat.dum ad accufatores rev converfis:Qui inquiebat fize peccato ef veftrím, Job.8,7.

deinfntt

primas inibam lapidem mittat. Res ftupenda! Quid ais Domine? ergo reus &

v

nocens ab illo duntaxatjudicandus ac puniendus eft, qui fine criminevivit ?

$

fed quis fine peccato eft? i dixerimus, quoniam non peccavimus, mendacem fa- 1,70.1,10.

a

ys Ol'bis

ciemus eum,e5 verbum e

süguräfll"du"ï

jus non eft

innobis. Cur , obfecro, mi Domine, hictam

manifeflé faves peccatoribus?

^

Iraft

]

jqum

Sufpendejudicium, prudens Le&or, Chriflus non favet híc peccantibus,

fed eis & clementiam & judicium indicat ; proinde mox addit : 7/ade , &9 jam

$j

qmü/

ampliss noli peccave ; pro hac vicete ia animo contritam in foro foli & inforo

ditis

"

poli abfolvo , fed noli quafi fuslota ad luti volutabrum, & quafi canis ad vo-

pogi

gO

fia?

l/

mitum redire;pro nunc mifericordiam tibi offero , fed cave, fi denovo ani-

j

E

mam

r

R. D, Ginther Dominicale.

34

Coufideratio V.

fOvetall,

incidas zternx dam-

mam tuam maculá tam foedá fordidabis, nein judicium

inerquetr

REedain

niam mifericors && pius eff inquit V. Beda, preteritarelaxat :quo-

fitito

nationi:: æa

bunc loc. niamjuftus ejt

iB juftitiam diligit, 69 ne amplinsjam pecces, interdicit.

füitts)rei

Et hzc caufa eft, quód C hri

ftus à Davide dicatur, Speciofus pre filiis bo-

Yl utint

Pf-44:3-- minum, ubi mox fubjungit : 4ccingere gladió. tuó fuper femur tuum potentiffime.

Vorepori

de: Cof

Ecce,quomodo hi Pfaltes mox mifericordiz Divinz juftitiam comfceat : Ne,

rout loquitur Pinna,aut folius mifericordie confideratio defides , aut. falius jufli-

ftto

Ül

L

1

pPrima

tie pufillanimesfaciat.Hxc duo in Chrifto Divina attributta, mifericordia vi-

wl ia

Eibol.65.

delicet & juflitia , funt duo illi Cherubini fupra Arcam quondam foederis

y

D

"

W

D

N

Exoá. 18.:

collocati,quorum unus alterü refpiciebat : Refpiciebántque fe mutuà verfis vul-

»

tibusin propitiatorium. Sunt dulce Manna & virga in eadem Arca contenta &

18.

affervata : In qua urna aurea babens Manna,£$ virga Aaron, que fronduerat £6c,

Sunt propitiatorium, fev gratie thronus, & fimuloraculom, quod eft trib

u-

Hebr.94.

nal juftitiz & veritatis : Utrumque latus propitiatorii tegant. , expandentes alas

Exod. 25 , 66 operientesoraculum. Sunt columna nubis & ignis electum Dei populum

20.

ducens in Palzftinam & terram defiderabilem, perpetuo melle & lacte ma-

nantem ; nubis inquam, columna eft miíericordia , quia ab zftu irz Diving

nos protegit, fed columna gnis Divina eftjuftitia,quiaDeus tuus,O peccator,

Tmi

Exod. 13,ignisconfumens eft: Dominus autem precedebat eos adoftendendam viam , per

A.

diem in columua nubis , €8 ver noem in columna iguis, ut dux efjet itiueris utro-

&

Luc.2,34.

quetempore. — Qyoid nunc vis , Amice Ledtor, app rehende, nam pofitus eft bic

in ruinam 89 ve[uvvet

1 1;:; 25 gv

iUR

;

m anno Rägni fui 19

9. Pro dictorum coronide confideremus Davide

lts

ztatis 4 9. turpiter cum Bethfabea in adulterium & homicidium Uriz prola-

mm

pfum (adverte híc, anime i, ut nec tuz fenitati, nec atati fidas) & quia tan-

(àtni

torim fcelerum malitiam ex NathaneProphetaagnovit,ad (zreverfustantam

bon

Le Blanc

bic.

lacrymarum vim fingulis noétibus ob offenfum Deum profudit, utlectus

WSperva

(zpius totus immaduerit lacrymis. Audiamus ipfum loquentem:Lavalo

Vsanten

Pfil.6,7. ejus

per fi

ngulas notteslettum meum, lacrymis meis frratum meum rigabo. Ia alio lo-

Pf EOI,

co dicit idem Vates Regius : Cinerem tauquam panem manducabam , 8 potum

u

IOTI,

meim cum fietumifcebam. Ymónon lacrnmztantüm , fed rivi aquarum flue-

mïminqu'm

obfecro,

Pfal.118,

bant ex oculis ejus ; Exitus aquarum deduxerunt oculimei.. . Ad quid,

*

m&mw d

)

(

16.

n

Davide talis ac tantus fletus ? an non à NathanePropheta intellexerat:

B

(

z.Reg IIl.

Dotminus tranffulit peccotum tuum : Quid ergo tanto dolore deflet , quodjam

M

3

pridemipfià Deo remiffum erat? Ita & S.Petrus peccatum negationis Chrifli,

NUTT

licétjam dudumremiffum, amaris tamen lacrymis pertotz vitam flevit, adeó

ij

€m1

bt ex affiduo ploratu oculos quafi fanguine afperfos haberet.!ta & DivaMag-

m

Ufic

dalena , licét ab Ore Veritatis audliffet : Remittuntur tibi peccata , non tamen

anerit,

Litc 7,19:ceffavit pner omnem vitz curfum delicta fua deplorare,

O bone Deus'uübi

*ülfpiritu:

noftrz funt lacrymz? ubi vera & fincera poenitentia ? Caufam hujus affidui

fletás,doloris & poenitentizaffignant Patres, quia Sancti ifti & Electi optimé

novee

De Afifericordia €9 Juflitia Det.

35

noverant, quod (ecueiffima ad coelum via fit inter mifericordiam & juflitiam,

B lm d

interdue metum & ípem incedere... In quem finem & Ecclefiafticus ait: De-Eccl. f, g.

tareiaxat:ïa;

propitiato peccato noli effe fine wetuynon quódDeus offenfas remiffas(icut ho-

lil

mines) revocare , iterumqueilli imputaret foleat, qui eas commifit , fed quia

L

f€

(fs p f

vult, ut in timore & tremore falutem noftram operemur : Certé Paulus Ap. ait

AM.lib.G.

M tj

f

S. Gregorius M. jam ad tertium coelum ofcenderat, €9 tameu adbuc trepidans di .

m comi

r

Aind

]

cebat : Cafligo corpus meum , &3 fervituti fubjicio , ne forté aliis predicans, ipfe €P- 22«

A

reprobus efüciar.

Adbuc timet , quijam ad calum ducitur , £$ jam timere nou

nalericor

vult, qui adbucin terra converfatur,

gondam f

AebgetetetokoletetekoleetetoletoledoketotojekatefelefotoToekolekoletoletetototetelelatafelot

muiu n

Areacontet

w[ronduemt :

CONSIDERATIO VI.

.quod dl

expndatt:

m Diui

DeGratiaDeianxié à nobis querenda.

vlle & lt

allu i

Pro Dominical. poft Epiphaniam.

A o p

Et non ürvementes , reg

deiom t

rej funt i jemfa:(em —,'ïeguz'renfas

dfet ii

£im.. Luc.2,45.

j

To

namptlt

Elr,:

Iquis magni pretii annulum , aut gemmam pretiofam , vel ícripturam

o Ri l]

jum Ure f

1

£3

magni momenti perdit, nulli labori autinduflriz parcit, donec rem

tam charam , fibique tantoperé proficuam inveniat.

Paftorem illum L0 1554*

ii t

ferereit

bonum confule,unam oviculam dilectam & amiffam per montes & ru-

rofudi

pes,per valles & dumeta, per fpinas & (ylvas inquirentem, necpriüsà labo-

zeceffantem, donecinvenerit eam. Nec minore follicitudine & induftriá Mu-

quenteti

l übO-' !

Ti

lierillaEvangelica drachmam amiffam inquifivit,dum lucernam accendit,do -

0?(

mumdque everrit, ubiquelocorum, &in cunctis angulis nobilem illam drach-

il

um j

r u

[)

mam inquirens, donec tandem pari animi cum Iatitiaillam repererit: Quérit Luc.13,8*

( QU

0

diligenter, donec inveniat.

l

Quiddico deincomparabili mentis anxietate & inquietudine , qua ho-

hat n h

:ac?ki, j

j

die pretiofiffima Dei mater cum $. Jofepho JEfum duodennem per triduum

amiffum inquirebat ? Quoties ingeminavit cum Sponfa:Surgam , 9 circuibo Cant.3,1.

üegäïl

a

um

l^

civitatem per vicos &6 plateas,queram ,quem diligit anima 1nea €6c. donec tan-

dem hunc dilectiffimum thefaurum fuum in templo in medio Doctorum in-

n &U

venerit, quis dicet, quo animi cum gaudio? Tuncin veritate revixit deno-

i,

bi, dum filium fuum Jofeph

ho p

uf

?f

-gyfo"'fpiritus, ut quondam illius Patriarcha Jaco

E 2

per

yat

hij

j

4l

36

Confideratio V [.

afihuncft

pertotannos deperditum, denuo incolumem ,totique /Egyptoimperantem

Gen. 46,

u5 Pudla

30

confpicatus eft: dixitque pater ad ïojäpb: jam letus moriar , quia vidi [1ciem

*

H

yoicqui

Íuam.

O mortales!quoties per peccatum,& ve

lunumlethiferum perdimus]iä—

Woactuur

qtobis:

- fam, omne Bonum noftrum ! ah quoties illius gratiam, quz tanto Sanguinis

profluvio , uteam nobis mereretur , ipfi conf(litit , proterve abjicimus, vili-

um jonu

pendimus, negligimus & tamen, heu nos miferos , toto proflamus pe&tore

4K

$.BonaV. f(omnum ? audite Seraphicum Do&torem : Perdit bomo bovem , €8 folicit eum

040 m

Sed

fer-2.565« Qw evit ; perdit equum , 69 son quiefcit ; perdit ovem , €9 poft eam vadit:

nipienti

atuseltu

MAag94i- perdit bomo peccando Cbriff um, 69 quiefcit ; comedit , bibit , 9 non querit : Plu-

ra de hac veritate, & quàm anxié à nobis gratia Dei fit quxrenda, in prafenti

Bannolü

Mitdite

Apoc.2,7. confideratione exponemus : Qui babet aurem, audiat, quid fpiritus dicat.

$. 2D0m.

», Quid eft Gratia Divina ? Refpondent Theologi , effe donum ex di- -

tecedr

g,

q. 10.4.2 vina benevolentia profectum, quam Doétor Angelicus definit , effe qualita-

tem , quaanima ad confequend3 beatitudinem fupernaturalem promovetur;

patr!y

bus ha

Sicut enim fagit:a per fe ipfam ad centrum fuum volare non poteft, nifi per

manum fagitrantisilluc transmittatur ; & quemadmodum calamus ex fe ipfo

i? Ver

fcribere non poteft , nifiper manumScribz dirigatur ; ficpariterad uitimum

d pius h

ttimprnm

noftrum finem, qui DEUS efL,ex nobis ipfis,tanquam ex nobis,pervenirenon

valemus, nifi gratia Dei nos indignos illuc dirigat, unde meritó Ecclefia : Tua,

lm

Teindog

inquit , 2os Dormine , gratia feuper preveniat , 89 fequatur , ac bouis operibus ju-

j

giter preftet effeintento:.

Tif o

Vefoite

?01 I ,9'

Hzc gratia divinae

ftilla lux,que illuminat omnem bominem venientemimn

unc mundum, Hxc eftilla aqua viva, de qua Chriffus ad Samaritanum:

deborl

0.4: 10- 4qua, quam ego dabo ei, fiet in eo fons aqua falientis in vitam eternam. Hzc eft

Dooqu

Fxod. 123, illacolumnanubis & ignis, protegens & illuminans, quz Ifraélitas per defer-

IITN

22.

(Uraüten

tum & vias àdmirabiles duxitín terram re&tam atque defiderabilem : qui eda-

Pf. 77,14- xit eos in nube diei, €8 tota notle in illuminatione ignis. Hzc eft felix illa coeli

foligar

Gen. 28, . fcala, perquam Jacob Angelos Dei defcendentes & afcendentes confpexit, 09

Crlenfen

PA

Dominum innixum [cale ,illamdue utráque manu tenentem, ut in afcenfu tam

m j

arduo homines afcendentes diviná gratiá fuá animaret, firmaretque. Hsc

ftlitei

QO vóne

3. Reg.1,3. eft pulchra illa Abifag Davidem fenio confectum ac frigidum cafté fovens ac

calefaciens, — Hec eft flola illa lota, & in Sanguine agni dealbata, quá ani»

EY

4p0C. 7, ma induta,atque condecorata ad confpectum ipfius Dei fecura accedit, Hsc

!j'lls H)ES((

A4.

eítilla Reginain veftitu deaurato flans à dextris Det, circumdata varietate.

Mcttln

Vfïäam;

Pf.44, 10* Hxc eftlucida illa oculi pupilla, quá przfente totum corpus hominis lucidum

LucA1;34ert, Eieceftillaveftis nuptialis,fine quafi inventus fueris , minimé aptus

lil Q

Maátt. 22« erjs. quiinregalibus nuptiis locum obtinea , fed ligatis pedibus ac manibus

1I.

AYt

mitteris in tenebras exteriores, Hxc denique eft ille thefaurus abfconditus in

j

D

lte(us

AMatt

eris,

1'*SOPP

44

.12: ggro corporis tui, finie quo nihil tibi prodeft , quidcunqqfue tandem habu

&fi

——

t

—

T

De Gratia Dei querenda.

i

IOifhyerte

&i hunc folum posfides thefaurum, fufficit tibi ; ita Deus & Homo Chriftus

QUO df

ad S. Paulum : Svfficit tibi gratia mea. Quantüm ergó laborare nos oportet 5 Cor, ; ;

»

Í

proacquirendo hoc pretiosfimo thefauro ? Quazrantalii fnum intereffe, me-

8.

perdinut

um actuum, frigidum illud verbum,qusramus nos gratiam Dei,& hzc fuffi-

Anto Sunputi

citnobis : Gratia Dei,inquit Apoftolus, vita eterna , & Petrus Blefenfis : Sum- Rom.6,25

Vjttus i

muim bonum in vita eft gratia Deiper JE(um Cbriftum.

Blef.fer,

T d

3. Recordor hic illius optimi parentis,filium fuum prodigum ,nunc de-

40.

sEf

nuo ad meliorem frugem & poenitentiam redeuntem, in gratiam & paternos

enm oull li

recipientis amplexus, qui cüm centones & dilacerata filii veftimenta confpi-

0 q..diï!;*:?ïü-

catus e(t,mox fervis fuis imperavit, ut quantocyus ftolam ei primam afferent,

.

Vda,inpi

& annulum pretiofum in manume

]

us mitterent: Citó proferte flelam priman,

P

TA

&g induite eum, &9 date anmulum in manu efus.

Ad quid tanta celeritas erat

^

ma

donum «t

neceffaria in procurandá filio prodigo ftolà pri

? Cito, citó proferteflolam Luc. 1«,

, tf quià

primam. Et quid annulus aureus in fordida manu ejus ? panem potiüs, Ó mi

A

I

^

ypromor

