eft in fchola aulicorum & polyticorum ! Chriftus , quia ipfa veritas eff,

tofet.

ipfa fimplicitas, ipfa finceritas , extremó cunctam faltitatem fimulationem &

AMdies|

duplicitatem odió profequitur ; fpiritus veró aulicus & politicus multoties

i iæmmggm

Je'.17,9- duplex cor poffidet , unum in ore, alterum in peCtore: Pravum efl, ait Je-

i

* $.

ag

remias, cor omnium

j $611

(crutabile; fed veniet profectó tempus, Ó falfi go-

ïlmangi i

litici! in quo omnes velirz manifeflabuntur fimubtiones & falfz juftitie:

f*

l

Wnty

H»thi;ff'

"10n^9?9i

eroL2mp

l':

f

Pf.27,8. Càm

us, ego juftitias judicabo. - Proinde aftendite à ferinento Pha-

M

£OTUT, QUO

d eft bypocrifis : nibil autem coopertum eff, gquoad »on reveletur it-

bï&m

Luc,12,2, Pf

quea

bfconditum, quod non fciatur.

&

$. Progredior pro dictorum confirm atione ad alia argum:

:nta ex fente

litarum,

Wfolym

SS.Scripturz petita. —/Egrotaverat

Abia filius Jeroboàm Regis Ifraé

V

D] Ó

VV

efe

ebat infirmitas , nec Medicus inregione huic ma

la

& quia in dies ingrav

ditijj: ]

mederi poterat , idcirco R

ex flatuit uxorem propriam, cui nomen 4no, fub

fiti fj

mutato habitu ad Prophetam Ahiam jam fenem amandare , ut ex illo co*

D)

"Inatis

ti adhuc fupereffet falutis fpes ac reme«

gnofceret, an filio graviter &grotan

u ; )

$- Re£-14: dium: Dixítque Teroboam uxori fu£

: Surge , £9 commuta babitum,necognos.

lt

p

al

z

VWf

fcaris, quàd fis uxor Teroboam. — Venit illa Regina, dep«

fitá vefte regali ple-

i arcus tl

Prophetam in Silo, cui & mu»

bejam induta fine comitatu, quafi ruftica ad

1 falü J

nera rufticana,, videlicer panes, placentas & vas mellis prafentavit. — S«d di-

uxor fe«

NIBnat [

rasloco bänedi.&iünis à divino VateexcepitDei minas, Ingredere

voUodm i

lm üm

]

De Hypocritis €&à. Pfeudopoliticis.

297

TAT

rüboam : quare aliam te effe fimulas? ego autem wiffus fum ad te durus nun-

.

as i.

tiu;, & poft aliqua-dura interjecta addit Prophetes

*

In ipfo introitu pedum

it, fortud

.

tuorum in.urbem worietur puer &$c. — Et quare Abias vates tam alþerum ac

(ignoyr

prorsüs inexorabilem erga hancReginam fe exhibuit *Refp. doctiffimusMan- Man/-to.

ET

fius: Uxor

feroboam fignavit , 0$ ;:e;:ræ[entavit-bjpocrz'z'fzs, qui viam Dei fidé 2

Yi eradd

;tr-3;4'

ambulant , coniva quos drvina excandefcit ira Qc.

ife

Rt hx gt

Domini bypocritz , Machiavellici , falfi amici & mali politici, ubi eftis

NU

cum veftra politica ? Ec quare alios vos effe fimulatis ? fimulatis enim fum-

"uliseatuti

mam mentis humilitatem & eftis arrogantitlimi; fimulatis prefeferrein omni-

nesiladt

bus miram corporis caftitatem,, & efbis cartialiBus concupilcentiis pleniac ne-

M extà

fandislibidinibus ; fimulatis jejunia & efcarum abítinentiam, & clam ventrens

1

t olto

cupediis faginatis 5 fimulatis Dei & proximi charitatem , & in utrumque

Diitit

;

€füs injurii ; fimulatis fidelitatem & amicitiam , & interim .odium invidi--

:

;;

i

P

hu)

ámque fovetis ; fimulatis extraordinariam liberalitatem ,.& interea erga pau-

,ärmccï;m;;a

peres creditores eftis duriflimii , &inopum fanguinem exfugitis ; (imulatis in

J

publico exactam juftiziam , & in occulto multa injufl& patratis.; fimulatis de-

TA

nique in omnibus vos piiffimos , & eítis iniquitlimi, non ab(imes apibus,

)hypott-

qu& mel ore prebent , & interim caudá virulentam infigunt aculeum. — O

, finon

Chri(tiani? itane czcutiunt vobis oculi ,:ut:non videatis ,:quomodo paffim

um

ánter vos dominetur abominandum hoc vitium:bypocrifis , quod moderno

vo feré omnem ftatum , Ecclefiafticum , Religiofum & fzcularem inficit.

r verttt

lat

AuditeS. Hieronymum : 7ere , inquit, monflrofa *es ft [peciem babere colum- $. Hïerom

binam 86 mentem caninam , profeffionem ovinam & intentiouem lupinam , intus Epift. $8

iiqs m

':'avümfäfi'ï !

e[fe Neronem , 86 foris apparere Catonem. — Q chimerz!ó monftra! Ó diabo-

p U

li mancipia : Ego auteim inifJus fiin. ad vos durus muntivs: Vg , v , vx vobis

y lii

hypocritz! Gerimina viperarum; quis oftendet vobisfugereà venturaira? quis? Luc. 3, g.

jf

6 Et vuluis adhuc plura & folida argumenta? En füum poratus, ut vo-

bis & veftrz alutiinferviam. — Ficulneam iftam confiderate virentibus £oliis ,

gt

fed non fru&ibus turgidam , cui Chriftus paul^ ante paffionem fuam, Je-

rofolymam cum difcipulis petens , in via maledixit : Et videns fici arborem Mattb.

ymenti Qïf :

!

f

iil

0i

MWl

unatü fecis viain , venit ad eam: €8 nibil invenit in ea, tiifi felia taniàm , gg 4L. I9«

(t

non

xJ1

ait illi: Nunquam ex te fru&us nafCatur in fémpitermum. — Et arcfatta eff con-

tinuà ficulnea. O mifera ficulnea ! quid peccáíti, quód tali ac tanto ana-

ofren AW'

yt r

thematis fulmine ab ipfo Summo Pontifice .Chrifto fueris perculfa & per-

t

i

cuffa ? Prateribant altero die di(cipuli: Et viZentes mirati.funt , q«omodó

9s

li

TbI

!

Is

continuó aruit.; Et quid , ob(ecropeccavitifta ficulnea ;quia , ut obfervat S.

qM

ï

AMaYC 14

lt f

Marcus : Non euim erat tempus ficorum? Hic atrigite aures omnes hypocti

tz , falfiamici & P(eudopolitici, per hanc.enim maledictam ficulneam vos

jl

"

"

Abt:le;zj;

j

defignati eftis : Nou invenit , ait Abulenfis , nifi folia , fcilicet exterto:em appa-

in bunc

&entiam fanclitatis 69 ideo maleditli

n

T

"T

funt in etermmm , ut. fruBus afferre no

j

PO

! :io,cuæ,

R. D. Gint'ber Dominicale,

NGgess

Confideratio XL.

doi

erd-itis Judais & hiy-

pedopol

| poffint.

Loquitur hic füb typo maledictz ficulnea de p

inos fe :

ocritis tunc temporis interval

lo exiftentibus, fed non mi

nores de factofunt,

eciem fan&litatis babent . &6 viriutem non ba-

d laada

$. Ber. de quibus S. Bernardus : Qui fp

dplorant.

erm. 10- bent in mente.

O iterum vz, vz , v ejusmodi

hominibus , qui humiles

fed fine defectu ; patientes , fed fine

qim pau

incena — effevolunt, fed (inc defpectu; egeni,

&Nethat.

Don.

cruce & tribulatione ; obedientes,

fed fine coarctatione;

pacnitentes , fed

fine afflictione ; virtuofi , fed fine labore ;

fanéti , fed fine folida & con

84 V*

füummata virtute ; Ó portenta ! ó monftra ; fic & corvus albus appatet ,

iformofi

fed avolans fe ipfum

cüm temporehyemali in arbore fedens nive cooperitur ,

Proinde non abs

itpfeudo

.prodit, quod idem fit , ac permaneat nigerrimus corvus.

K

la contra noftri temporis mores hic locum habet: Irri-

guft.Lipft

e Jufti Lipfi quere

i?

Cc£91.2.

tamus

, inquit , quotidie magnem illud Nomen

, && quafi puniendi juft cauft

Cedete

Quando luxus , faftu:

, libido major , impunitior :

OW

ïPo 6.

non fint , damus novas.

religio paffim nun

c in ore, improbitas in corde ; ver

ba pietatem fonant , fadiaam-

VO

bitionem , avaritiam ,necinuno alterove, fed apu

d quemcunque ordinet, etalemy

N

&s, d

jexum.

O Deus ! quid hoc?

Tl If,

plem !

7. Etnondumcreditis huic veitati

? audite ab ipfo damonio teftimo-

At il

nium. Poftquam ingratiffimi Nazareni Chriftum concivem (uum duxerunt

pn a.

usque ad fupercilium montis, fuper quem

civitas illorum erat zdificata , ut

mitiffimus Servator tranfiens per

Brdltm

eum ex fümmo in imum pracipitarent ,

t ; Vadg

medium illorum ibat, & defcendit mox in Capharnaum c

ivitatem Galilza ,

Erat autem ibidem homo ha

bens dz-

Qrtbusi

ubi in Synagogis docebat turbas.

V alomt

Luc. 4;

monium immundum , & exclamavit voce magna : ó

ine , quid nobis & tili

Saatius Del.

Hoc

Qul : $

84

T

ESU Nazarene ? venifti perdere nos ; fcio tu qvis fis ,

Hebmn, |

eít Dei Filius, quem à tot millenis an

nis exípectavit or

bis univerfus,, quia

d hoc Chriftus ? £t increpavit iPim

U

ipfeerit expettatio gentium.

.

Sed quida

"if

Gen.49, jJEfus , dicens :

Obmutefce

, €9 exi ab eo, S. Marcus addit : Ef comminaius

Et quare,hoc ? nunquid damon ille veritaten

t

10. — eff ei , dicens : Obmutefce.

Fb

|

Marc. 1,in Synagoga palám edixit, quód fit santius Dei?

quare ergo Dominus- in-

TUf en

af.

crepavit eum, imó & minasaddidit , nifi taceret?

:

Wi

pocrita ille fuit di

abolus, ficut fuitAab-in'itio'

In promptu caufa eft : Hy

Qs

fuüb hac enim fpeciofahypocrifi

juratus ille Dei hoftis protoparentes noftro$

Áitrii

in paradifo feduxit, & nunc de novo Chrifto adul

ari vult, ut aliquod van

Af

gloriz defiderium in pectore illius extitaret ; fed noluit pati hunc antefigna-

lLal

9Qj

Cornel.-

num omnium hypocritarum pientiffimus JEfus, proinde eum ejecit, & in

DT

bic. in

tartarum mi(it. Unde recté Scholiaftes apud S. Chryfoftomum: Obmutefce,

MM'C- iJ ait ,

laus mea fit filentium tuum s non me laudet vox tua, fed tormen

ia tua5

atulor.,

Wf

Umv

Aj

ena tua laus mea eft ; non quia

laudas , gratulor , fed quia exis gt

ulici &

(f DW

Tæigs linguas digþolic;ïs etiamnum habent« moderni hypocrire , a

,pee-

De Hypocritis & Pfeudapoliticis.

299

tsl

fpeudopolitici, amicitias loquuntur, & vindictam intus in pectore coquunt,

defidnan

fervos-fe appellant paratiffimos , fed obfequium ut praxftent , longe ab eis

Fa et t

eft; laudant in faciem, & poft tergum maledicunt ; Ó crocodili ! Devorant

, qit

9 plorant. Heu!quousque nunc rerum facies & mundi ftatus devenit ? O

quàm pauci funt modó , de quibus potes dicere, quod olim Veritas Chriftus

ies, l

J0. 147

uten

de Nethanaéle effatus e(t: Ecce ver? Jfra£lita , in quo dolus nou eft.

e odb

g. Venithic mihi in mentem regius ille Princeps Abfalon, comptulus

as p

volanshit

& formofulus , omnibmque oculis gratiofus ; (ed videte, quàm bellé nove-

rit pícudopolitiz leges.

Affe&taverat hic rebellis Princeps patris jam fene-

roinde t

fcentis regnum , & quid non molitus eft ? quas fraudes & technas non exco-

um hd

gitavit ? Fecit (ibi currus & equites , & quinquaginta viros , qui eum prz-

nj if

cederent ; & mané confurgens flabat juxta introitum portz civitatis , ubi

ii

omnem virum , qui habebat negotium in judicio regio expediendum ad fe

]

vocabat , benigné audiens ejus caufas ac rationes , ac demüm illi adblandi-

rl

ens, & manus ejus exofculans dicebat: Quis me conflituat judicem fuper ter- 2 Reg.1f,

ram , ut ad me veniant omnes, quibabent negotium, €9 jufl judicem? Ó verfi-

4«

m

pellem ! Et quid accidit ? ubi follicitavit populum & corda virorum Ifraél,

atque illorum affectus fibi conciliavit , fub fpecie fingularis pietatis & reli-

j um

i al

gionis ab optimo parente licentiam petiit in Hebron proficifcendi : /adam,

89 reddam votamea , que vovi Domino in Hebron Q9c. — Dixitque ei Rex Da-

g t

vid: Vade in pace.. O impium & execrandum politicum ! quis te non

um G

omnibus diris devoveat: Et ecce , dum hzc fiunt, ipfo authore & mediato-

go hd

xe adornatur contra Davidem & Regnum horrenda rebellio , & conjuratio

[l.id HObIJ 6

populi : Statim ut audieri;is clangorem buccine , dicite : Regnavit Abfalen ín

u D7

Hibron. Af quis tandem hujus fpeciofe duplicitatis finis extitit ? ruina

undr

populi &interitus illorum Ducis , dum in arbore pendens à joab tribus lan

j

ceis confoffus interiit , & impiam animam in Orcum efflavit. Hic nimirum

"4

Eccl.2,

eft exitus pfeudopoliticorum & hypocritarum: e duplici corde (9c. — Hypo-

3

4

p

crifis, aitS. Petrus Chryfologus , eft fubtile malum , fecretum virus , vene-

etr.

D) o

num latens , virtutum fucus, tinea fanctitatis, moneta falfa. que intüs ferrea,

.Cbryfol.

exteriüs veró deaurata eft, lignum putridum , & cariofum nocterelucens , &

ferm.7.

cm fwt

M

quafi res pretiofa apparens, de die veró ejus vilitas & corruptio proditur:

Mattb.

siceritin confummatione feculi: exibunt Aageli, €9 feparabunt malos de me-

13,49»

[

)UO iF

dio juflorum , && mlttent eosin caminum ignis ; ibi eritfletus 89 flridor dentium.

T. 1, 17.

Intellexiftis hec omnia 6 hypocritz? Ó femi-athei? ignofcite verbo: duro

l 3m€f15

ld

a gg((l[,

nodo durus quarendus eft cuneus : Jncrepa eos dur? , ut fani fint .

()mi

9. De Cuthzisrefert Scriptura, quód ex Affyria translati in Samariam

d mmenm f

non folàm verum Deum i1fralis , fed & (mul deos Affyriorum coluerint :

y

Vide hic & admi- 4- A*2 17,

il

ms gm-

j

Et ciim. Dominum colerent , diis quoque fuis ferviebant,

&are

EL

TT

;

P

2

,

iE

3606

. Confideratio XL.

Tancea i

1are grandem Cuthaorum ftultitiam , & ideo Hebrzis Deüm fólum colenti-

bus . quafi anathemata , fuerunt exofi; O vefpertiliones /Efopici , qui cum avi-

i JBlun

tüstotun

bus propter pennas , quas habent. aves effe volunt, & cum muribus mures,

quiacorpore muribus funt fimiles.

Tales funt moderni Politici , qui hzre-

Pt winti

ticos cum Catholicis conjungunt, & fic fidem & fimul rempublicam evere

wufvant

tunt, dum cum Catholicis catholicé , & cum fizreticis hirettce loquuntur,

Chrilian

cum piiscafté , cüm.impiis & impudiois impudicé, | .O. chamzleontes blin-

m,&Í

gues ! adulantes prxfentibus , abfentes autem lacerantes.

Tales antipolitici:

i, prdl

fimiles.funt Caino: fub fpecie fraterni confortii Abelem fratrem in agrum.

EE

Gen. 4, 8 invitanti : Egrediamur foras : cámque effent in agro., confurrexit adveríüs

2.Reg 20, eum , &interfecit. Similes Joabo officiofiffimé Amafam falutanti : Salve , mí

9.

|

frater , interim fimulato amiciffimo amplexu lethale ei vulnus inflixit. — Si-

miles HeroditribusSS. Magis cultum, & adorationem recens nati Salvato-

AMattb.a, ris fuadenti: /re &d interrogate diligenter de puero , 86 cixim inveneritis , renun-

8.

tiate mibi, ut 06 ego veniens adorem eums interinv impius hypocrita & vulpes

D

ille Divinz illius prolis machinabatur necem & interitum. — Similes Judz

Mattb..

lfchariothi amicitiam füummam . erga. Chriftum fingenti : A4ve Rabbi ; 88

26,49.

ofculatus.eum., interim dedit affeclis fuis fignum , ut JEfum caperent , dolo te-

nerent, &occiderent, Similes Pilato innocentiam Chrifti publice atteftarri z

Ài dz]f

Ettc. 13.

His tamen non obítantibus eum con-

. Nullam.caufam imortis invenio in eo.

li

22.

demnavit ad mortem, Similes Judzis Pratorium. P'ilati ,. ne in Paf:hate

-

J0.18,28, contaminarentur , intrare recufantibus : Ipfi non introiérunt in. Pretorium , uf

non contaminarentur , fed ut mauducarent. Pafcla; interim fine fcrupulo ma-

nus fuas in.innocentiffimo Divini À

Mre

AMattb.

gni fanguine cruentárunt . Sanguz'sx ejas

27,2f. .["P" n05, eäfüperþlios no]ïïss &2c.

Iumy

.

,b

O:hypocritz

ó. Pharifi " 6 Sycophiantz ! Ó Antipolitici ! Ó Athei!

(j(lu)?;

extremüm nunc vos.alloquor.: Chriftus quondam cunétis Electis fuis octo

qi

f

Mattb.$, promiüit , & alfignavit beatitudines : Beati pauperes fpiritu , quoniam ipforum

ts

3*

eft vegnum colorum 8c.

Ih vos autem oéto fulminavit maledictiones : /4

u

N

W

l

volis $cribe €g Pbavifei bypocrite. — Legite , obfecro vos, fi falutem veftram

Wgt; j

amatis , menteattentiore capitulum S. Mattlixi vigefimum tertium, incipi-

Qdor

Jit r

endo àverfu 13. ufque ad verfüm 29. inclufivé , ubi oCties-incorruptus ille &

,Mattüo r

juftitfimus Judex hoc trifle v , vz in- vos intonuit: /e vobis $cribe & Pba-

UPE

2*3:-13"

rifai bypocrite , per quod'vx omnibus pfeudopoliticis non:duntaxat grave

Milam

füpplicium fceleribus imminens , puta mortem & excidium , fed & gehen-

nam intentavit;

O'igitur.infelices hypocritæï:, infelices uf oGo , ita.os. DO«

wrtemuk

mini locutum eft.

[

mcu;am

Quid igitur reftat, nifi, ut:omnem düplicitatem; fülfitatem, fimulatio*

mm ! 067]

nem , pleudopolitiam & hypocryfin deponamus. atque in corde vero acfin-

Hp

KT

l

«ero. DEO. & Salvatori.noftro. Chrifto JEíu infezviamus , qui- ideà. crudeli

mïma,u

Lan-

; De Hypocritis ( Pj?uä';þalitfczï. :

30f

ohum a

Lancea in cruce pectus fuum aperiri- voluit, ut pateret omnibus in SS. Cor-

Idl um

de JEfu nullam unquam fuiffe duplicitatem , & fimulatioriem , íed quód po-

Qruribut t

tiüstotum cor fuum , prout loquitur. Doé&tor Seraphicus, nobis tradiderit:

olti, ia

Pr& nimio , inquit , fui amorisfervore.voluit lanceá fuum latus aperiri ,

ut de-

$. Bouao;

.

homo " f/im.

mpublct s

monfiraret , quod-tibà tradidit cor fuum. — Hoc fac & tu, quisquis es,

amor.,

eutte lu

Chrifliane, depone omnem dolum, mendacium , fimulationem & duplicita-

al

iem , & oli amorituo Chtiíto IE(u.crucifixo configna cortuum jüxta illud:

Tats ag

Eli , prePe mibi cor tuum..

rov. 23,

tatrem 04f

6,

B- 1-HE H Eb T-BSDUCCRR -

Vurexit d

74931t Geb- 2393 66b 2-893t

me-.æz:;g

s i ;

m

cens t

jlb

i

- CONSIDERATIO XLI.

irmari

1 'pocrita&'filï

De cavenda Dctra&ione , &indifcreto Judicio..

(; SWHHD !

71

f E'ro'Daminiba S. poft Pent.

apin,

Yooblcato

Hic difamatus eft. apud

ium , quafi Afipd[ft Doua ipfius

bntihus u

Duc;16..t.

j,nin lu

4

TU

T.

fie k

Mmenfus DÉus , qui omnia fuaviter ordinare in füum finemaffolet, no-

at : f

. luit quondam fibi in facrificium fermentum ,. & mel offerri : Vec quid- Levif. .

. quam fermenti, aut mellis adolebitur ínfacrificio. Rationem atlignat-do:

2I.

f oliticiï?fäic;ï

T nve

32 WwÀw

&iffimus Oleafter, quia utrumque, í

matur , mali odoris eft; nihil Oleaff..

i db

autem thagis Deo diíplicet in homine, quàm , fi malze famz & odoris (it; Pfc.

gaedidiut

proinde jubet Deus per: os Siracidis :.Curam-babe de: bono-nomine, boc enim Eccl, 4 1.

ag1s permauebit tibi , qua mille-tbefauri pretiofi 89. magni. Ex.quo infert

1f.

; fprem W

Doctor Angelicus; & concludit: Asferre alicui famam-valde grave eft , quia $.15.2, a.

(q tertiur

inter rei temporales videtur fama e[fe pi etiofior-, per cujus defedum impeditur4-73:4: 27.-

jacom

bomo à iuliis benz-agendis; — Accedit.

fi

"

paffu ambulent;

quód juxta jura henor & vita 1n. gari«

ii

m

D)

Anna pientiffima illa Samuelis mater., cüm ab Heli Pontifice cre*dere;

Lum 1 (Cd &

"Ti [

j

iur temulenta : Usquequo ebria eris ? digere paulfper vinum , quo mades; mul. 1. Reg; 1,,

tam curam adhibuit:, ne famam bonam apud Sacerdotem perderet : Nequa-

I4,.

quam , Domine mi ; xam mulier infelix ego f(am , vintimque &8 omue, quod inebria-

(

fj

UL

(P

re potef-, non bibi , fed effudi animam meam: in confpetiu Dommini... Jadith.

o*

fortiffima;illa. heroina.ingentem famx- & boni nominis fui curam. per-

"

j*

QfOnenaài

MT

01

- Coufideratio. XLI.

fuditb.8,omnem vite curfum gerebat , unde teflatur de illa Scriptura : Erat. bec ia

8.

omnibus famofiffima; quoniam timebat Dominum valde , nec erat , qui loquere-.

hu fu? :

L

tur deeaverbum malum.

Hzc cura famz omnibus quidem incumbit Chri-

ftianis, fed quam maximé Superioribus, Pralatis , Paftoribus , animarum cu-

:

Boc i

ram gerentibus , viris Religiofis , uttota fubinde religio malé audiat ob infa-

fatres med,

Rom. 12,miamunius mali Religiofi &c, — Proinde recté Apoftolus : Providentes, in-

aper hoc.

17.

quit, bozanon tantüm coram Deo , fed etiam coram bominibus. . Et hinc in

isprelum.

jure cautum eíft , quód ille in

iio, ve

juftus & crudelis ceníeatur , qui famam &bonum

nomen fuum negligit. -

(r(luso,

Mu Da

Et hxc caufa eft , quód hodiernus Villicus , qui apud Dominum fuum

diffamatus eft , quafi diflipáffet bona ipfius, omni modo allaboraverit, quo-

mninfyl

quietyei

Luc46, 3.modo bonum nomen & honorem adhuc poffetretinere : Quid faciam, quia

Dominus meus aufert àme vellicationem?& licet non adeó juftus fuerit ac domi-

ütqdl

EX

no fuo injurius , famz tamen fux curam habuit, non ignorans, quód hac

l

perditá omnia fint perdita. O quàm crudelis eft igitur ille Chriftianus,

[ttirm

ÁijtDo

qui indifcreto judicio proximi fui famam lacerat, ejósque bonum nomenar-

l

hi,

!u

S- üc 220

rodit ! & quid de facto communius ? Hoc fpecialiter vitio , ait S. Thomas

t Maf |

W

4.73.a. 2. Aquinas , periclitatur totum

genus bumanum. | EtS. Auguftinus: Maxima pars

$. Aug.fer. generis bumani indifcreto. ju

dicio ad reprebendendum prompta & parata e[fe

mtmety

hm

l

302.4de probatur, càm tamen non ita fe velit ab aliis judicari , quomodo vult alios ju-

f ha

i

iemp.

icare. Cui fententiz etiam fuübfcribit S Hieronymus; 7anta , inguit, Pu-

ui procul ab aliis vitiis re-

o

n

$. Hier, adjus mali libido mentes bominum invafit , ut etiam ,

cell ePJq,.

cefferunt , in iflud tamen quafi in extremum diabo

.

l

laqueum incidant. Pro-

nonvultpn

in

U

de opus eft, ut plura de hac veritate tractemus ; qui habet aures audien-

-

i. &

di , audiat, utfe impofterum emendet &c.

2. Reclé Sapiens : 2 detratlione parcite lingue , quia ficut [crþcgs li-nf-

t

W

s.aP-ï:! I,

Q

guá fuá venenosá & trifulca trina uno morfu infligit vulnera, ita lingua de-

W Y

Md

£rahens , tanquam ferpens virulentus tres una vice fauciat , fe, cui detrahit, &

audientem , unde lemma : U/no tria vulnera morfa ; proinde parcite lingu

j

à detractione , cujus officium eftlaudare Deum & proximum , quare ingens

Dnt a

fit linguz injuria , fi homo eá ad viruperium DEi, vel proximi abutatur,

Mts?

M

1 j

Epulonem confui

ite , olim quidem divitem, fed nunc miferrimum , & etiam-

Mi

"ll

Luc. 16,

num hodie inter tartareas flammas exclamantem :

Pater Abrabam , miferert

24.

mei, Q5 mitte Lazarum , ut intingat extremuim digit

i fai in aquam , ut refri-

Maldonatus ait , fuiffe,

fiomusg

geret linguam smeam , quia crucior in bac flamina.

gdm f( llj

hunc Epulonem in vita infignem detractorem, ideÓque ardentis fox &

pes-

V üdire

fimz linguz adhuc hodie perfolvere poenas1 cujus opinionis & Corneliusà

d ]

:

Cornel, in Lapideeít: Laxabat , inquit , lingue maledice frena in Lazarum e5 Deum ,

"Ui

Sap.1, 11 in uirumque dur? , fed duriis in. feipfum defeviens , unde pofitus u gebe

*ngm

IN

x

De Detm&z'ohe (Sc.

303

Lt

1 dl

lingue fuæ; ardenti pet

üit güttam aque , nec impetravit , quia Lazaro negavit

micam panis.

inumi s

, Aimangot

Hoc idem monet S. Jacobus Apoftolus : Nolite detfabere alterutrum , Jac.4, 1x,

autar o

fratres mei.. . Ubi obfervandum, quüd omnes Chrifti fideles fratres appellet,

Protidntu

utper hoc admoneantur, ut fraterno fefe invicem diligant atfectu, nec ul-

h, Wi

lus przfumat fratri fuo detrahere , quz detractio eft alienz famz injufta vio-

ial

latio , vel denigratio , ita Doctor Seraphicus. Abfit ergo hoc ab humine

Chrifliano , quia verbum, tefte Mellifluo , leviter volat , fed non leviter vul-

Jortinum u

nerat — Dav:dem cenfiderate, cürn quondam Saulem inimicum capitaliffi-

borvert,t

mumin fpelunca Engaddi latrantem inveniffet , clam ad eum accedens , non

Qdfv

MM

quidem lethal'ter eum fauciavit , vel occidit , fed folummodó oram chlamy- -

as oent t

dis ejus abícidit , cujus factipoftea , cürn rem attentiore animo perpendiffet,

orys, u

eum fummoperé poenituit: Pofibec percuffit cor fuum-David , eo quód abfci-

ile Cudu.

diffet oram cblamidis $aul. — Et quare , dices, David adeó indoluit, quód au-

I.Räg.zä

)u u

fus fit Domini fui & Regis Saulis veftem confindere ? & nunquid jus ha-

, (

bebat , ut talem ac tam infeftum hoftem & medio tolleret ? Refp. Doluit,

quia Majeftatem regiam temeravit , quod illius confcientiam exinde vehe-

; Muf

T. parafsff

menterpupugit. . Veràm non fenfum híc litteralem, fed moralem inquiro ;

fübintrat hic $. Gregorius magnus , qui in dicto cafu per Davidem detracto -

j u d

tta,inqu'u,l-

rem fubaucit , dum proximo fuo furtivé oram veftimenti , hoc eft, hono-

rem prefcindit, & amputat , ubi quidem ejusmodi detractor & calumniator

1b d i

iidat 7

non vult proximum fuum interficere, fed recenfendo defectus ejus occultog

]

boni nominis honeftate illum denudat : Non volunt

; àit citatus S, Doctor S.Gregor.,

t

Moralis , occidere., libenter tameu oram cblamydis praci

dunt , boc efl , bonorem, M.3.part

vejiem fi non lacerant , divrinuunt,

Et quot funt tales in aulis & cauiis , in Paffor.

choro & foro

f

i oppido & tugurio, in officinis & culinis , in tabernis & 44mon.r,

$

p

cavernis , in fa

lo & folo ?

Q

qui poteft , quia rozus 1« Job. $,

mundus in maligno pofitus eft.

quot fup—t t;-alas- ! dicag :

(Ui dCFfahïlïa

19.

TO

3, Dicmihi Sodes,

T46]

quare olim à Deo Ifraäïitæ in deferto ignitis fue-

4 *

n, Q

runt caítigati ferpentibus:

uaiiobrem mifit Dominus in

populuta ignitos fey- Nut, 21j

fm(lfm

buit

pentes ? Moveth

anc queftionem S. Bernardus :

Quare , inquit , 2 /erpentibus ,

6.

perieruni ? & refpondet Mellifluus , qria fe

rpens venenofus eft , €$ omnis , qui S. Berm,

murmurat , venenum diaboli babet

ia lingua :

[f)füm ! mgtffï

u

tionibus & detraétionibus in D«

quia ergo illi Hebrei murmura. ferm..

47*

l u

um & Moyfen peccárunt, ?

"i

*

acuerunt lig. demodo-

4 il

f

guas faas ficut ferpentis

; ideó perignitos ferpentes puniti funt.

hic audire S. Hi

. Juvat etiam bene viv,

entt L

eronymurm ; 3erpens , ait, €9 detrador «quales

Junt quomo- Pf.139,4.

(uto

luvi

do enim ille occu

It mordens , venenum

inferit s fic ifte clam detr

abens vzm;. pe- $. Hieron,

j

" eg D!Wo

üori; fuiinfundit in fratvem , & nibil b-q

þet à ferpente Tinus,

in Alcui,

(M!

Wä

i

Jpoxfus

]

394

Cosfideratio XET.

Sponfus ille coeleftis non fine peculiari caufa dile&tz fux Sponfz pre-

Tzïcs

(Cunt. 2, cepit, ut vulpes adhuc teneras & parvulas in vinea fua caperet :

Capite no-

- |edhantu

1j.

bis vulpes parvulas , que demoliuntur vineam , nam vinea nofira ftoruit. .. Et

ttgunt, f

l

quare non mandavit , ut vulpes grandiores caperet? fortaffe quia annofa vul-

Nc notrit

pes, cüm fitaftutiflima, vix laqueo.capi poteít , parvulze autem utpote in-

Md mellis

experta. facilé poffunt decipi, & capi? Sed aliud hic latet myfterium. Der

taffolenti

ejusmodi vulpes parvulas & petulcas derractores & fufurrones iniclliguntur,

hi, &not

qui demoliuntur-vineam Ecclefiz ; & quemadmodüm vulpes parvz fummo-

lum ercit

per nocent vitibus in vere miro odore.florentibus , dum earum, flores de-

tibus, q

carpunt, vellicant , & arrodunt , terrámque juxtaradices (uffodiunt, ut vites

TWovenerat

neceffario deftitutz humore arefcant , ita & vulpinis detraétorum ac fufur-

fdeis e

$. Bera. ronum linguis proprium eft flores

.virtutum jn proximo.(no , quafi in vité

i ) W W

er.63. inny(ticaarrodere, vaftare , devorare: P

e[ima.vulpes , aitS. Bernardus, eff oc-

Cant.

MUU

cultus detra&tor Q9c. & Cornelius à Lapide

: Parve vulpes , inquit, junr de-

1?6??! 69,

vineas , id eff, catus &ó focieta-

Corn, in. tratores G9 furrones , equé ac adulatores , qui

" 1ih,

&

imcrot

nt.

F.2, tesdi[Jociant , ac fidelium animas fubveriunt

O peffimz vulpes 4 digng, uf

Átr (q

V.

1. capiantur, Stradantur diabolo,

Veris

T.

4. 'Etvultis plura dehac vetitate argumenta, quam exofi apud '«Deum

üttm s

&homines, fint detr&tores ? audite me.

[In Numerorum libro legitur ; qua-

tfmefe, (

liàs Deo grata & accépta,

liter Maria foror Moyfis, virgo & Prophetiffa , a

f. 5

N;"m 12, nihilefeciüs turpiffimá leprá fuerit percuffa:

Et ecc

e, Maria apparuit canders

DWM R 9

lier tam fancta , quód ex den-

fIyte

10. leprá,quafimix. Etquid, obfecro, peccavitmu

Daty

te lepra fuerit correpta , & ab hominum 'ha

bita

tione.& conviétu feparata?

Ttge d

criptura , quia mitiffimo fratri

Reípondet ad hanc quzftionem ipía facra $

fuo Moyfi cum Aarone detraxit, unde hanc p

oenam ab ipfo D«o vindice,

T

tllco

xfente audire meruit; Qua-

tuncin columnanubis ad introitum tabernaculi pr

"

L

t ergo non timuiflis detrabere fervo meo Moyfi : i

ratisque contra ens , abil.

mqux 1

L

hzc detractionis , mur-

Ex quibus collige, anima Chriftiana,

quàm congrua

qui

Pyy

l

murationis & indifcreti judicii poena fuerit ;

ficut enim lepra , fi (emel ho-

L[/] I9 i

rpit, donec totum corrumpat

-

minem inficit , femper in carne ulteribs profe

&l d&fn&

corpus, ita & detractio àc murmur totam congregati

onem , coetum , famie

ffa&avn :

$. Epb-

hr

em: Ex teterrima , ine

liam & communitatem inficit ; proinde rectà 5. Ep

hij

rem. de

uit , Marie Propbetiffe lepra docemur , quà

m grave

ac deteflabile vitium fit

3norbo

atur , velut fpeculum quoddats

Tl drgn

obtreBatio, — Corpus, quod leprá infeum ceraeb

[

lingug

fuit anim£ , que non perfpiciebatur , cujus indicabit maculam.

Ex illa cartis

L

.corruptioue patefadum e[l , quomodo bominis detva&koris corrumpafur animi

IQ (m "

nam ficut illa defecerat à fratre fuo : itaQ ipfa proprium corpus defecit ut «X

(Wuat

Wt

Jfemetipfa cbaritatem add;]'ag;;g.;.

T

^X ale$

W l

1 (

um

De Detrackrone &3c.

o5

X um

'*fäïcs detractores

fimiles funt Scarab&is , qui non fforibus aut rofis

Iu CJ»*(ITI l

delectantur, fed'fiercoribus : [ta detraCtoresflores virtutum in proximo noa

fra fs d i

tangunt , fed , fi quendam detectum deprehendunt , quafi immundi fcarabzi

ia anmint

hoc nutriuntur fcetore.

Similes funt vefpis ad alveare volantibus, & fi

Wt ulpitt

uid mellis multo labore argumentofz apes congefferunt , ejusmodi devora-

myieiun

re affolent vefpe predatrices. Similes noctuis, quarum oculos lux obfu-

qes incigus

Ícat, & nox tenebrofa illuftrat,

Similes ranis, quz abfente homine incon-

es panalnt

ditum excitant clamorem , eo veró prafente & infpectante filent.

Similes

qua gt

canibus , quiàtergo viatorem latenter accedunt , & pedibus ejus ex impro-

fodiunt, u*

vifo venenatum ia&igunt morfum.

Similes hyenz , qux mortuorum offa &

orom ac i

fepulchris eruit, ac devorat; ita & detractor nec mortuis parcit. Similes

jo, quiti

Íut, qui non pretiofis , fed immundis delectatur, & ideó inter immunda

Bernudusj

quoque animalia olim à Deo reputatus e(t: Inter immunda reputabitis gd Levif.1 H

T ,quHHWU

fuem &£c. . Sapraquod Hugo Cardinalis : 5us fignificat illum , qui gaudet effe. 4-£9 7.

ais

ín luto , ut eft detraior, qui femper in luto, id eít , in vitiis aliorum immora- H«g.

ups p

£ur.

O quàm turpe ergo eft, & quàm probrofum effz detractorem , & al. Card, bíc.

terius famz ac honoris denigratorem; & fi non remittitur peccaium, nifi

reftituatur ablatum , ubi ergo tales impii parebunt, cüm inter mille vix unus

d

ablatum reftituere foleat honorem ; Qualis ergo ftultitia eft aliorum vitia

Jhogtti

cernere, oblivifci fnorum?

g

$. Sed nondum fefiftithic (ermo meus; plusu'tra. — Miferat quondam

ais

DavidRex legatos fuos ad Hanon Regem Ammonitarum, ut eum fuper

7p

1&3; qu

öd.exfä

morte patris confolaretur, & amicitiam veterem , quam cum Naas defun-

conviälu [cæ

€to Rege & parente ejus priüs habuit , renovaret, confirmarétque. Et ec-

da m

cévix in terra Ammonitarum predictiadvenerunt Regis Davidis legati , mox

W

p a

inter aulicos Ammonitas exortum eít tacitum murmur & temerarium ju-

yiir

dicium, legatos iftos [fra£'itasnonamicitiam Regis Hanon, fed regni potiüs

*

Jf

ll

inquirere interitum; quapropter ad Regem venerunt :

Putas , inquiebant, 2. Reg.10,

a

otit/

qu4 propter bonorem patris tui mifc

rit David ad te confolatores , 8$ non ideo at

3«

j

inveflig

n

jj

iif

aret, €$ exploraret civitatem , €8 everteret eam ? Graviffima hzc

L

erat detractio, & eb

probrofior, quó indigniüs pofteaHanon iftos legatos

- gtf QT

W

tractavit :

g, &l

m

Tulit itaque Hanon fervos David , tafitque dimidiam barbe eorum,

UL

9 prefcidi

F veftes eorum medias v(que ad nates, && dimifit eos. — Obferva hic,

quàm

il

l t

grandis hzc fueritignominia, quam Hanon contra omne jus gentium

[

l

egatis Davidis ad fe confolandum miffis irrogavit. Et quid fa&tum eft?

jl ?MW qü

'4

p

David , licet aliàs manfuetiffimus , feveriffimam tamen hic ftatuit vindictam :

lf?,

idcirco (ine mora aciem in(lruxit , contra Ammonitas exercitum movit ,Rab-

yr

yat

bath civitatem eorum obfedit, & tandem armata manu expugnavit, quam

/W

Jmt )

cum Rege & fubditis penitàs evertit, ac folo equavit, & quod horrendum 2.-Reg.12,

eft auditu , populum quoque ejus adducens ferravit , 89 circumegit fuper eos.— 31.

fi

R, D. Gintber Dowinicale.

feira-

;

.306

C*onjidemz*io XLI. t

—

(

ferrata

carpeuta s divifitque. cultris., 88 traduxif ia typo laterum. . "Tantami

fare unica detrahens lingua ; Ólingua, modicum quidem

iib pel

ftragem potuit cau

unt mife

3, f» membrum , fe

d magnaexaltans: Ecce;

quautus iguis , quàm magnam falvam.

Jac-

univerfitas iniquitatis; O quot moderno tem-

iloyfi(en

iucendit ! & lingua ignis eff ,

aligat

porc,e

tiam inter Orthodoxos fimil

es reperiuntur detra&tores , qui Ammoni-

tis cru

Dci fuo)

deliores proximo fuo non veftes aut barbam, fed ipfum prxfcindunt

fIütaurn

honorem, quóhomini nihil charius , ninil gratius , nihil

*

: pretiofius effe po-

Vtriminis

tel. . Ve igitur ejusmodi detracloribus , de quibus jam olim vaticinatus

iitfema

: eft Pfaltes Regius : irun inj

uftum (gioffa legit detradorem) mala capientin .

P/: I39;

&5 deducantur in iufernum; ma-

h? f

IZO'

interitu ; & in alio loco: Erubefcant iapil ,

Oa ar

ant labia dolofa , queloquuutur adversis jufrum iniquifatem.

