De Job commemorat [criptura, un"öd confurgens diluculó. offerebat bo- fob.1,5.

u quippiam.m

locaufta pro fingulis &liis fuis) dicebat enim: Ne fort& peccaverint filii mei, €9

ubiohocentu

beuedixerint Deo in cordibus fuis. Sic faciebat ob cuntlis diebus , hoc eft , quo-

á Gedaudia

ties convivabantur fili. — Ad quid, obfecro , tot holocaufta pro falute filio -

O. Inter-

dum p

tum oblata ? RefpondentInterpretes : Jobum utpote virum fanctum ac ju-

pret. bic.

acvicdines

ftum per ejusmodi illius zvi ceremonias & facrificia voluiffe filios fuos acna-

urimpolitié

tas ferió admonere ac corrigere, ne contra Deum aliquid cogitarent, vel

gitimerdi

peccarent, uthabent feptuagintaInterpretes ? hinc fanctificabat eos prapa-

ii Doni

randó nimirü illos ad fructus facrificii percipiendos, & Dei obfervanda man-

data:Vide , inquit Pinna , jvfli virierga filios eximiam curam ; Sautificabat Pinnain

jj a

erimmD

illos conjurgens diluculó; non diffevebat fandificationem,féd mox mané advecabat Ecc l.7, E-

ad facrificia pro illis oblata &&c. .O fiomnes parentes tam fedvlam filiorum f20!. 65.

: urcomqt

jmen 4

fuorum incorrigendo & admonendo adhiberent curam ! Et ficut parentes

^

i'f

jo3j.$

pianol

comparantur viti, filii autem palmitibus : Ego fum vitis,vos palmites ; p;1mites

autem funt amputandi, alligandi, corrigendi &c. | Ita & filii , ne in rete in-

voxinu]

cidant Diaboli ; £Melius eff , ait Ecclefiaftes ,2 (apiente corripi, quàm ftultorum

Eccl. 7,6.

p

adulatione decipi : talis enim fapientis correptio eft quafifal , vel nitrum mo-

n/ï

cumu f

!

äomm'»

i

rum, animzque eluens maculas ; Eft nux vel amygdalum , amarum quidcm

nj

habens corticem, fed nucleum fuaviffimum ; Eft abfinthium , oriamarum

ü

j

& guftui , aftftemocho fuave & fanum , dum eum purgat , ac confortat, Et

f

d

u^

M

hac caufa eft, quódipfe Dominus Chriftus nunc adcoclos afcenfurus fuos.

ATC 16,

priüs Cöïfexerit;&increpaveritApoi*coïos : Increpavit incredulitatem eorum,

rdf

p

4

..

& duritiam cordis, quia bis , qui viderant eum vefurrexi(fe , von crediderunt ; ,

.Gre

€

DOf«

"i

rislll

fupra quod S. Gregorius : Idcirco, inquit, Dominus tunc Difcipulos increpa-

i

bom.29.

j Agarl

T

vit, cim eos corporaliterveliquit , ut verba, qu& recedens diceret ,in corde aa-

Evangel,

:

j

p

dientium arBins impreffavemanerent. — Ejaigitur, quicunque tandem eltis Su-

|

periores , velEcclefüaftici, vel Szculares, vel Prxlati , vel Priores , vel Prz-

juert

y

z

po iti

gt

cefäï,

"

n

j

o

N

a

106

Confideratio XXFIII

DA

kb at

entes, vel Moderatores , velPra-

vitate indt

pofiti, vel Re&kores, vel Parochi, vel

r Ceptores, non eruübefcite detinquentes veftrós monere & corrigere fubditos,

fulomanit

$, Diony

j

tus fs i

alreopag.

quia nulluz opus, tefte S. Dionyfio Areopagita.ita placet Deo , ficut fraterna

reduttio,que ex cbaritate procedit, 9 fi &

qtànits Cl

: audiérit , lucratus eris fratiem taum

fere Dotin

89c. Hocfac, & vives.

z

ifüï';

E

i, Q

Vr

o

TTTI

"— À

t

uiesplland

E

$268

& orin

fbiadefiet

t

|CONSIDERATIO XXVIII

jubrat, p

tatttus :

| De Oratione Dcograta , & nobis füummeé neceffaria.

Qutet bro

Go ii

ib siam

Pro Dominica s. poft Pafcha.x

irm dj

&aorbo

Amen , dico voliis : Si quid petieritis Patrem inmominemte,

:

f, Deus :

1 Ef

Y.

t u

nf

On fineþecuhri ratione Sancta. Mater Ecclefía prxfentes Rogati-

onum dies inflituit, in quibus publicz ubique locorum in: Chri-

fitita,

ftiano orbe adornantur Procefliones , & decantantur Litaniz , ut

Bo o

riem populi orationem benignus Deus iram

LUE

perejusmodi commu

ala cunéta amovere , fruges tet-

QU .

fuäm àn

obis propitiüs dignetur avertere, m

--

r& confervare, famem depellere , bella extinguere;h

omines acjomenra fanos

füllisinh

fuam (finequa nihil ol

".

cuftodire, morbos contagiofos auferre, & gratiam

fumus, nihil fümus) ac denique vitam elargiri zternam,

En rationes , qua-

Wt

Et.quid d-

TRj

l

re Ecclefia hoc tempore vernali hos Rogationum dies inflituit.

publica

Wt

ts

co ? ejusmadi orationes publ

ice jam olim in veteri T'eftamento , ubi

t

ab Hebrzis tunc fidelibus inflitutz & ob

fcrf

urgebat neceffitas , fuerun

oÍ

vatz,

Confule librum ]

fne & invenies , quód ipfs flrenuiffimus ; juxta

Bd

acpientiffimus be

lli Dux Jofue & Seniores populi, convenerint, & pro

puot

ID

(cens a

dinflar

UM

ca neceffitate populi , ubi coreorum nimiüm abhofte pertime

. aquz fluidum, trepidans & lan

guidum factum eft, communes

ad Deum fibi

He "m

: gojue 7,6.

Z'ofwe veró fcidit veffimenta faa, 89 pronus cedi il

( fen

placandü preces effuderint.

interram coramarca D

omini usq; ad ve[pevam, tamipfe,quim omues Senes Ifrath

Itel

mue pulverem füper capita fua £5 dixit Tofue : Heu Domine Deust9c.

U f

miferu

EHunc cnmmun

em orandi modum imitati fant & €xteri Jfraélitz , a6

IH li i's :

ica cala-

Htp

ZT

v proíertim cives Beth-ulien[cs, qui ob metum Holofernis in illa publ

' fnitaté

De Zäfeccjä?fzzte &Virtute O*?"d.fi)ü,;ïlï :

I97

leritores v

j

imitate induti ciliciis , & cinere afperfi unanimiter Dei opem inclamárunt :

totrigtrtl

li

r

.:

juditb. 4

l

i

,

Et clamavit owmis populus ad Dominum inflantid magná , & bumiliaverunt ari-.

Qu ,J

h

Ü

qmas fias in jejuniis 89 orationibus , ipfi €9 mulieres eorum : g induerunt fe Sa-

8.

i tri f

F

H

j

i

cerdoies cilicis , & infantes proftraverant contra faciem templi Domini, €9 al-

fare Domini operuerunt cilicio, f& clamaverunt ad Dominum Deum lfraél unani-

miter. Quid de Machabais enarro ? Cüm Heliodorus à Rege Seleuco

u

ad expilandos templi Solymz thefaurosHierofolymam veriffet,convenerunt

& cives in unum , ac publica fupplicatione Deum deprecati funt, quatenus

fibi adeffet, &locum fanétum protegeret : Alii etiam gregatim de domibus con- 2- Macb,

U

l

fiuebaut , publica fupplicatione obfecrantes pro eo, quód in contemptum locus effet

venturus : accinttedue taulieres ciliciis pedus per plateas confluebant. — Univerf

3:18"

* od

autem protendeates manus in calum deprecabantur. | Obferva hic, prudens]e-

&or, antiquisfimum in publica fupplicatione modum acufum , quem meri-

à

tó etiamnum imitaritur Chriftiani , ut fimili ratione, & püblica oratione

iram divinam placere fatagant, ut ejusmodi publicas calamitates belli, famis

1 t

& morborum , quibus hactenus inceffanter eramus presfi, & vix non oppref-

fi, Deus à patria noflra benigné dignetur avertere : Oratio bumiliantis fe, Eccl.3g,

ait Ecclefiaflicus , nubes p

enetrabit , €9 non di

JCedet, donec altiffimus a,äüiciat. 2

De qua veritate plurain przíenti tractabimus,

Cüim lii Iacoïä tempore famis$ in Zigyptum dfcfgendiiïþ'änt",ütibiden'f

íi przfemesläiä:

parató argentó (ibi & familiz neceffaria coémerent frumenta, coram Jofe-

y lcorum ?

pho ZEgyptiorumPro Regemirumin modumhumiliati unanimi voce dixe-

qnontir Limniï

o

runt : Nos erimus fervi Domini noffri, & profltati ufque ad terram adorave- Gen.

4459«

runt eum , fefe infimoes illius fervos profitentes.

Unde ,obfecró , tanta hü-

ao

j

militas in his perfidis fratribus ? f paratà pecunià fibi voluerunt compzrare

"i

'frumenta , quare tantopere fe humiliarunt ? Caufa erat urgeris fames & an-

(í qu

NI

fv

nons caritas, que illos philofophare, & ad tam humiles preces confugere

)

t

docuit: Obtulerunt ei munera , tenentes in vüanibus fuis 6G adoraverunt proni

mn li

lh

interam. Q Chriftiani ! Tali quoque humilitate & animi contriti demif-

TM

fione oportetnos hoc calamitofo belli& famis temporeaccedere ad thronum

us i

UL

Lj

à.Par.3o,

gratiz divinz, ut mifericordiam confequamur in tempore opportunno : Cji

,

; [lrt0' $^

!i

iguoremus , dicebat Tofophat in ejusmodi publica necesfitate, quid agerd de- M

vtl

If

H

beamus, boc folàm babemus tefidui , ut oculos noffvos dirigamus ad te , DEUS,

x

i^

lp)

Hoc & ego vobis dico, Chriftiani! An non videtis przfentem Ecclefiz ne-

g

yp

cesfitatem , regnorum in Chriftianitate perturbationemi , morum iri populo

4

/)

corruptelam, & quódomnis refrigefcat charitas , ac fuperabundet malitia?

0i

j

r

m

u

Hinc meritó bec patimur, qia peccavimus in fratrem noftrum ]Efum , qui tan- Ger. 42,

p

j

ta nobis przflitit beneficia; Et quid cum Jofaphato habemusrefidui, nifi ar.

ien

ut pra;riïer 9culos noftros$ dirigamus ad Deu

m Patrem mifericordiazum, &

jhj

ii

Bb s

Deum

-

-

t

198

u a;zjiäerd;ia XXFTII.

Deum totius confolationis, ut per merita &Sanguinræm " ientisfimi Filii fui;ac

Redemptoris noftri placatus optatam Chriítiano orbi ferat opem,

Ubi Ezechias Rex Ifraélitarum , vir in tuendo Dei cultu zelofisfimus

jt, fubjun

ii E

blasphemiasRabfacis in obfidione Hierofolymz ad populum loquentis audi-

n Difp

' vit, ejusdemque litteras de tradenda Regi Sennacherib urbe accepit, magná

dim ii

cum fiduciá in hac publica calamitate ad templum Deicum fervis fuis fe con-

[iambabus

tulit, ubi litteras blasphemiis in Deum líraelitarum refertas coram Domi-

A-REg.1T9 no ex andit: Et oravit in confpedu ejus, dicens : Domine Deus Ifraéi eS$c. Et

quorodo:

Ij

molemtetr

quid fequitus? Protegam urbem banc, Q9 falvabo eam propter David fervum me-

; fi0n Y

um Etecceeádem noéte ab Angelo Domini in caftris Affyriorum interfecla

Dto liparé.

S. Bo

funt centum & octoginta quinque milliavirorum, — Tanti valoris & virtutis

* extitit pia, humilis ac devota Regis cum fubditis oratio : Oratío, ait S. Bonae

tempopalu

lib

PTO

ventura, iram Dei placat, peccatorum veniam impetrat, tentarionis impetum fe-

profet

quodpero

Relzg 6

dat, vitia cordis expellit, in periculo liberat, 4 periculis defendit , d/fficultates com-

oliranos

66,

plauat, familiaritatem Dei confert €9c.

(indis al

De Philiftzis recen(et primus Regum liber , quódinter alias pacis con-

Áptitahri

-

ditiones cum victis Ifralitis etiam hanc iniérint , ne impofterum fibiarma

Iair

'x.Reg.

13, cuderent* Caverunt enim Pbiliftim , nefort? facereniHebrai gladium aut lau-

dMtmaus

19.

ceam. Et quid factum eft ? C/mque veuiffet dies prelii , non eff inventus enfis

tonedre

&g lanceain manutotiuspopuli. Quomodo ergo illum capitalisfimum hoftem

fori ncef

fuperárunt, fi non habuerunt gladium ? g, Samuel & omnis populus oravit

Dabsc

ad Dominum, & ipfe exaudiebateos, dum fine ferro & armis populo fuo de-

Hugo

dit vi&toriam : Oratio, ait Hugo Cardinalis, eft fcutum anima; ficut enim miles,

igitr]hy

Deo , t

Card.i

a dumeftinbello, non debet amoverefcutum iita bomo, dumeft in bac vita, qua u-

Nüts (

litia eff, non debet à fe amovere orationem,

Pf.6;.

Clblk; W

4.Dum quondam Angelus feptuaginta virorum millia per funeftam pe-

Wüotell

ftem in Ifrael intremiffet , & jam jam manum fuam fuperipfam regiamci-

Vislurs

vitatem Solymzam extendiffe

t, ut eam pariter /per hanc diram luem difper-

T

deret , obfervat Scriptura, quod benignus Deus fuper afflictione po

pult mi-

Ri

^. Reg.24..

fertus , percutienti Angelo dixerit: Sufficit numc, coutine manum tuam, Hs-

reo hic attonitus ; videtur enim , quód Angelus hoc preceptum Domini non

EM

1

J

-N'xö

! flatim adimp!

everit, fedin cedehominum diutiüs perfeveraverit, quia Da-

Md

'1

|

vid pauló pofteundem Angelum de novo vidit adh

ucin maéctando populo

z

um cedeuten

fed D

perfeverantem: Dixítque-David ad Doiinum , cim vid

*

iffet Angel

LApnum

ego iniquà egi,iffiq

u oves funt , quid fece-

,

populum : Ego fum , qui peccavi ,

E

V5 Cj

l

runt ? vertatur , obfecro, manus £ua coutyra me &5c.

t quare Angelus ille.

non ftatim hoc accepto mandato ; Sufficit nunc , à cxde & plagahominum

Qdfocit

S. Aribrin ceffavit, & Deoimperanti obediit ? Ragponem asfignat S. Ambrofius, quia

mffïlis tl

ETA

buscloc, Angelus illefciebat:licét Deus velit agnofcere, nontamen velle , nifi roge-

ll Yoe

tur; unde quàm primüm David pro falute populi oravit, & lïolocaufta obt

P.

it,

"It o

Mam,amu

Rsf

Dä 0?4!7'0776 tolis mecelJaria.

| 199.

jpet,

lg zf

lit, fubjungit Scriptura: propitiatus eft" Deminus terre , €S. cobibita eff plaga

ab Ifraél. Ecce, Deus vultorari, vult rogari, vultcogi. Proinde re&téfece-

:

mhoqueng

*

DEU

runt Difcipuliilli duos, i

n villam Emmaunticam cum Chrifto peregrinantes ,

»

dum dilectiffimum ho

fpitem &vitz focium JEfum ad fe in hofpitium , qua-

Vervisfuit

" Et coégerunt illum. Et 146 24

ts coramDut

fiambabus , utita dicam , manibus attraxerunt ;

ui fubjacent univerfa , & qui tribus digitisappendit

29.

)u f

quomodo eogi poterat ,.c

*

molem terrz? Advertean!

ma Chriftiana ; Cotgerunt illum przcibus.& oratio-

? Dini r

ne; nom vi, non armis , fed preces erant armatz , qux etiam omnipotenti

Sriorum n

i valonis t

Deo ligare folent manus; prout Moyfes fecit , dumiratus Deus deliriquen-

Exod.32,

m à facieterrz voluit delere: Dimitte me , ut irafcatur. furor meus

IO,.

Ordti, $t

tem populu

conira e05

89 deleamreos. Per qua verba fatisluculenter oftendit DEUS ,

Atiors i

jj ifata

quód perorationes San&torum & fervorum fuorumr, ne fecundüm demerita:

noítranos puniat, pofht det'n&i : Qa]i:viä*us effet Dominus ,. ait Hugo Car-

0

dinalis; dicit : dimitte me ; quia'Santti Juisorationibus Q9 de[ideriis teneat eum , ne P

nterdisqu

d.iím

ámpecc

atoribusfuam exerceat juftitiam.

*

Gtn.32»

1poHcrumf:bi::

Enqmirandos bonz orationi

s effectus :Ligamen eft, quod irati Numinis:

i laditt d

ligat manus ; Scala cceli eft ,. perquam nos oportet usque ad Dei thiégm

COT

confcendere ; Clypeus eft falutis, per quem inomni, tum animz tum cor-

gitalislimumho;

poris neceffitate ab- hoftium: infültibus proteg/mur: Catena eft, per quam

Yns popl

Diabolusconfttingitur , & tanquam canis rabidus, ne nobis nocere poffit,al-

rmspoputi

ligatur ; '"Thymiama eít fuaviffimumin aureo cordis noftrialtari incenfum,&

inu; at

Deo , codlodue gratiffimum: Lapis eft , perquem David adhuc puer pafto-^

jü ho

ricius fuperbum ítravit gigantem :Murus denique eft & ante' muraleinvin-

cibile ; & quemadmodum urbsaliqua contra hoftium affultus fe defendere

J

Jía pert

M

l:ï'

non poteft, nifi mocenia habeat, vallaac propugnacula, quibus hoftenarceat,

eripfanr

ac depellar; ita quoque'anima Chriftiana, fi oratione fatis munitanon eft, $ J.Chbryf..

: diram )ucmfïä

facil& hofti infernali cedet in predam & poteflatem : Preces,. (unt verbaS, bom,30..

"

BOidhure

joannis Chryfoftomi; na

i

gnxafuut arma , magna fecuritas » magnuus tbefaurus,

T titth

maginus portus; eg refugiilocus 89c..

4

*

j.. Vidit aliquando S..Joannes 1

nnumeranr turbanr e')? omnibus genti;-:

um o

n r

bus , & tribubus,, & populis, & linguis; flantesante thronum Dei & incon-

fpe&tu Agni cum flolis albis & palmis, gratias agerres; & laudantes Deunr

!

i A

W

& Agnum ; & ecce cüm: Chriftus feptimunr aperuiffet figillum; advertit'di-

[d

lectus Chri(ti Difeipulus z Fa&un eft filentium im-ceclo: : quafimedid bora2 Ad

jcot]l

;

?

quid lhoc infolitumimcoelo filentium ? Nunquid' omnes Sanctí & Electi Dei

Aþoc.?', n

F quarc

l

1j

in ceelís gloria: fine ceffatione laudant Deum ::sedenti in tbrono 09 Agno De-

N pJ

JUQN

$, Af

Ti

neditlio ,. &$. bonor 89 gloria ? nunquit omnes Cherubim atqueSeraphimin-

j

ceffàbili voceproclamant, Santtus;Sandus , Sandus D'ominus Deus Sabaotb ?

[l v

J

bl'

Nunquid omnes Angelorum: & Sanctorum: chori Deo T: O. M: afiduó ju-

& ol

utem Qs

Apoc. $,

bilant , atque decantont: Dignuseft 4gnus , qui occifus cfry accipere virt

12»

givini-

R—

209

l

Ca?zjïdcmtio XXFTI,

iquam col

divinitatem , Q9 fapientiam & fortitadinem , Q3 bonorem €9 aloriam, eääeneäi-

Gionemin felula. feculorums Quareergo S. Joannes vidit, & audivit, quód

- [ancenitep

per mediam horam in coelo faétum fit altum filentium ? Obfeivat in hunc

hatutamfiri

$. Aæg. in

Scripturz locum Magnus Aurelius Au

£*

&

"u

ifünus ; Celam inquit , ed meiá

Denaues frt

buucloc. boráaufcultabat orationes Santtorum in terris, qux communis & devota pia-

wiforeperfe

rum mentium oratio interris Deo & Angelis ejus long& gratior fuit, quàm

T ouisi

mailla oblidi

Lud.B

]or, omnis mufica totius cceleftis Curiz ; NaJZla , ait Ludovicus Blofius , preffas-

um dedere f|

de inflit.

tior oratio eff, quam ut quis petat gralilfimam Dei volumtatemin f , eg .iZ? orini-

bus aliis fieri.

i

mis?!ngr:äz

fpirit, c.8.

jun: rj

Jacob quondam miràbil

em fcalam à terra usque ad coelum pertingen-

tem vidit : Zzgelos

uoque Deiafcendentes & defcendentes per eam. — Ad qud

patrismd, 85

Gen. 28,

"9? ifte a(cenfus & de

12

cenfus Angelorum ? in hac afcendunt Angeli , ait Melli-

tonfugit; o

fluus , Cornelius & alii, ut preces noítras & opera bona Deo offerant; de-

t od Dotri

Communes

fcendunt, ut vicisfim variamunera & benefi

»

ciaà pientifimo N umine'nobfs-

deferant,

i

[utis decant

Daniel quondam Antiqu

um dierum ,hoc eft. Deum Patrem in t;hrono

i

Alft,lnguj

Dan;sz,»

tjb

atis fux refidentem confpicatus eft, & millia millium üniftvabant 6i,

L2

P ies milliescentena vuillia affijebant ei. O grandisfimum Angelorum Deo

trimafidtisty

Hebr. 1

7 Beedhi

, &miniítrantium & affiflentium numerum! qui oumes funt adminiftratori fpi»

I4.

vitus in minifterium miffi propter. eos , qui bereditatem caplent falutis. — Supra

*

Ati n o

Wif

$. Augu . quodS. Auguftinus : A4gnofco 1

nquit, ingenteu nueruni cubiculariorum Dél,

fed ut magis adjuventno-

p Dutig:

ferm. de

non tamen puío eos illic ade[fe, ut arceant fupplices,

trie um

ftras orationes ; oratioenim jufli, pergit idem San

&isfimus Ecclefiz Doctot

*

Lemp.171

atio , && defcendit Dei miferatio,

9

Md

89 ferm.1.

clavis eff coeli, afcendit prac

*

dom.in

6. De Davidexrecenfet Regum liber fecundus , quó

d roft Sauiis necem

WUrOpire cce

docuerit; expertus enim etat,

Nltig qgy

0&. Pa-

ad regnum eveéctus , Ifraclitas artem fagitrand:

quód regui antérceffor Saul & exercitus illius maximamà

.

Philiftzis flragem

V Hfeni

fibe,.

majorem

AU

Anf1o

per tela & fagittas acceperint ; &ut 1

3

mpofterum in vibrandis telis

b

capefferent, & haberent notitiam,

atque hoftibus fuis ma

jori cum virtute

m

J

metam exerceri

lat

i

AReg. 1,

poffent refiftere, pris milites fuos in hoc telorum lufu ad.

[

voluit: £t precepit , ut docerent filios Tuda arcum &c, — 1ta q

[

:ondam in m-

BLT.

h

i.

tandi inftrue-

fula Majorica.& Minorica , ut filii à prima etate in arte jacu

Ts t

rentur, parentesillorumin arboribus & tectis domorum panem & jentacu-

j

lum, vel aliud obfonium collocabant,ur, fi comedere vellentfilii ; famerm-

Tij 85?

«jue depellere , priüisfagittà ab arcu. emifsá illum panem vel cibum attinge-

rent, & dejicerent,.

Sic factum eft, ut in optimos evaderent fagittarios.

TTnno f '

dic, quzfo ,homo Chriftiane ! quid aliud eft oratio , quàm ejusmodi arcus

*

& fagitta, quam in altum & ufquein ccelum dirigis ? fi igitur panem quoti-

liliy ;

dianum , (ividtum &ami&tum , fioptatam pacem, fifanosannos , ac *

üm:ne'(,

nique vitam zternam vx.sr in coelo qþtincre, gxcr;e te in hac .Palæüf?.3 mcga,

i

gt

m

-

m

-

De Nec&fta*te Dmtian'ïs é3 Vz'riz*zie iitis.

201

$ rl

ad quam collimes, fi.ipfe Deus & SS,Cor JEfu , huc tende animum & vires,

lit, at

hunc emittepreces jaculatorias & ordinarias ; felix fi hanc metam attigeris ; Gloffa .

Obf

r

or, t

Ars autem (agittandi fpiritualis, aitiGloffa Moralis, eff exercitium orationis , quo

it iil d

Demones fortiter. depellantur , in cujus figura dicitur Exod. 17. quód Mo)fe in

bunc. loc.

monss d

oratione perfeveraute Amaleciteà filisTfraélfuerunt debellati.

bt griitr i

Et quis ignorat defottiffima Judith ? Cüm jam jam Bethulia in ar&tiffi-

jcts Blf i

mailla obíidione,qua ab'Holoferne cingebatur, feditioni & poteflati hofti-

iaf o

um dedere ftatuiffet, fola illa mulier fortis generos& reftitit & quibus ar-

Juditb.g

mis? Ingrefa eft oratovium fuum , $ induens fe cilició pojuit cinevem fuper caput

*

al codum p

fuum : €9 profternens (e.Domino, clamabat ad Dominumn dicens : Domine Deus

hu r n d

patrismei, €$c. INequecontenta hác privatá oratione, ad publicam quoque

]ud.S. 23,

du Anpel d

confugit; proindeàSenioribus.& populo petiit : Vihil aliud fiat nifi oratio pro

*

ona o d

mead Dominum Deum neftrum. Etexaudivit mitifhmus Deus & Judithz, &

communes populi preces;hoftisenim àmuliere victus & victoria nunquam

tifimo Xuti

$. Auguft.

fatis decantanda reportata eft. Supra quod egregié S. Auguftinus : Orationis

Arte , inquit, Tuditb fan&iffima,cujus precibus patuit celum,arma vitlriciafa

bri- 2.258.0€

m Pa

nifm v

tavit ;quibus adver[a confligetet , ut pavefcentesviros famina vindicaret. — upi -

aum Mp

enim a[fiduisorationibus pulfatur ceelum, potentia femper calcatur armorim.

um i

7. Ezechias Rex, cujusjam priüs mentionem fecimus , ut à Deo magis

afflictione probaretur ; & perficeretur, in morbum lethalem incidit, ad quem

Jfa.38, 1.

l

miífus eftIfaias Propheta, ut ei mortem brevi imminentem. indicaret : H4c

u a

dicit Dominus: Difpone domuitue , quia morieris tu, €$ non vives.

Adquod .

trifte nuntium Ezechias ad parietem templi , ne przfentibus Aulicis lacrymas

fuas videretur oftentare, fe convertit, & inanimo contrito & humiliato De-

if',mus.Efd"Zp*

ill

Yil

umrogare ccepit: Obfecro, Domine , memento , quefo , quomodo ambulaverim

W

dcol 0

coram.tein veritate&€ in corde perfeto , Q9 quod bonum eftin oculis tuis , fece-

j

rim. Etfüevit Ezecbiasfletumagno; Ecat enim tunc Ezechias juvenis trigin-

ulb fi

[kl]z

tanovem annorum ,proinde morsilli eó videbaturacerbior , quia non habe-

v

at

bat filium, quem regoni I(raélitici relinqueret hzredem, — Et quid fequitur?

(ris.0/

f

Ü

Hec dicit Dominus Deus David patris tui : Audivi orationem £uam , €8 vidi la-

yfudot

erymastuas ecce, ego aajiciam [uper diestuos quindecim annos. — Hic perfifto

a

i

Ü

j

totus attonitus & extra meraptus.Qüid.hoc eft , Ó bone Deus ? priüs per -

tte

d

lfaiam Prophetam pienti(imo huic Regi infinuáfti: Difpone domui tue , quia

u

morieris , 88 non vives;.. E nunc dicis : Ecce, egoxadjiciam fuper dies tuosquim-

? chcüf6 !

!

decim annos; Et nunquid verum , imó veriffimum eít, quod tu, mi Deus,

Ve[ (,bum

omnino fis immutabilis non phyficétantüm , (ed & moraliter,ita , ut exani-

L

mirinconftantia aliud vellenon póffis,quàm quodfemel decrevifti? hinc apud

[UB

cmsnwuu

Malachiam ipfe ais : Ego enim Dominus, € nonamutor. Quareergo hic , mi

Maldcï

j

il

glrur

Domine! (in humilitate cordis meiloquor ad te, cum fim, pulvis ïf&cini,s,& 316*

|fanes

g !'

peccatorum miferrimus),quare; in

quam, hic tuam mutá(l fententiam ?

ij

c

X. Cor-

ucp

. -u R'D', Gintber Dominicale.

—

g

1

202

"Confideratio XXVII.

9.

Ri. C-ornelius , quód fit duplex vitz periodus, una ànatura, alteraà

€orn.bï'c.

: c

Deoconítituta: hxc femper eftcerta & fixa , nec augeri aut minui poteft ; il-

tentis

la3DE O breviari vel ampliari poteft; & de facto in'Ezechia ampliata efl,qui

kuratu

aliàs, fi naturam & caufas naturales fpectes ; certó debuiffet mort , proinde

Qhia V

àDeo p«e;:ihg»;ns.mirac!»!ïum—fan'a'ïzrg-efä; ur mutaret fententiam, quodbe-

B n

- neficium Ezechias perotationém fuam impetravit: Otiusit inquit, Eufebius,

tills :

Eufcb.de Ezecb ias flatim à-

;)ominOO.r—a-:ienibys [uis , ut mutaret fententiam, quatim jz'þi- ;iä:

It

rat

monfï?erg dixe

jteo

$. Vide hic, Anima-Ch

riïfïïivana ;qduid apud Deum humilis & de&ofa

ibant

Perorationem idem Fzechias impetravit , ut fol, mundi ocu-

pofïä! Oratio.

Onc

per decem gradus retrog

rederetur : Jüvocavit itaque Ifaias Propbeta Domi-

P

lI.

pum , &$ reduxit umbram

per lincas, q,ulz'þus,ja??z. dg/äenfierat in borologio Acbazä,

u

Yetror

fum decem gradibus,

«m Lothin immenfo illo Sïbäomæ incendio :urba;:m Segor,

AW

Per oration

hi

- qux rariterad rogum jam erat deílinata ,fervavit immunem ? Ecce etiam ín

..

: C0/7/'2

21Ie

boc fufr epi preces tuas

,«t non fabvertam urbem ,pro qua locutus es.

Per orationem

Regina Efther univerfum Hebrzorum populum jam ad

D

nienam deílinatum, ab interitu liberavit? Fade , dicebat illa Efther ad Mar-

Efib.4,16, la

» 3

do

clixum , &9 congrega oumes fudeos

,quos in Sufan vepereris , 86 orate pro me,

Per orationemtlias coelum cláufit,

&aperuit,ot copiofas ac foccundas fiti-

&

3 lh]

enti terrz fominiffraret pluvias : Elias autem a/cendit in verticem Carmeli,

(uam inter geuua (ua ; fatía eft pguvia grandz's,

* ]ä'xtusj

BAR pronus in terram pofzit faciem.

n

42

Per orationem Jo(ue folj

am ad occafum properans in medio curfu fletit:

Verbo: Oratio juftorum orbem haéte-

':wign

Solcontra Gabaon ne movearis $6;

H

hu

nus füftentavit, & etiamnum fuftenrat uni

verfum, qui aliàs jam pridem pro*

n

ob.9

^

,13 ï)teï tam

^

"

enormia mortalium fcelera periiffet ; unde lob ait: $u^ quo curvan-

Supraquod Divus Hieronymus : Porfautes orbeun,

W

$.Hier.in. fur, qui

*

portabant orbem.

lt

inquit ,

Sanüi veH intelliguntur , quia g

loria meritorum fuorum magui &6 po-

queft.

ud Deugi; bi ergo cordis bumilitate adinterveniendum pro peccatos

Hebr.

tentes funt ap

ribus in confpe

Cu ejus funt incurvati : Ita Sandi, qui porta

qu

"

i

?z-t munduim, dum;u-m,

Mr

nepe

reat, orationum fortitudine fuftinent.

*

Et hc caufa eft, quare Deus Enoch

:

. qui bonus femper inrer malos vi-

fti

i

- xit,aboculis aliorur mortaliürm eripuit: £f non apparuit , quia tulit eum Do-

[

Gen.f,2

4.ims. Ratioe[t, quia Enoth dilectiffimus Deo fuit : Qui fuis fe interce[Jos

Manf.T9.

nibus, àit Manfi, apud D'eum interponens,manus ejus fortuer . ligatas. tenebat y

iiw;,*

3.Ir. $ 8*

ne mundur in maligno pofirum jam tunc univerfali caftigarer diluvió. . Et.

l

bf r

6&5?*3;5?&39*5 hraptus , & rpáradifumtrarislarus eil, moxdiluvium orbidnai

timafum eft: Finisumtterfu tarmis venit coram me. Hinc recté & appofité S.fo:

!f

j

W.

ben;äjïg

nn

€

-s Climacus : Oratfo, inquit , fivim, feu efficaciám ejus fpecles, mtfndi ganfeï-:

vl

Clim. Gr. , ajio ej?, Dei tgcgncifiätibä p::'opitïatia peccatoyum Q9c,

39*

-

ii

| '9"&

PA

i

: De-NeæjEmæ Omtz'onfs C2 Virtute iWius.

203

Ut d

9. Cüm vita noflra CHRISTUS in cruce pependit, omnia. elementa

ii pote]

'

'

]

tunc erant parata ad (umendam de peccatoribus vindictam : terra à funda-

nplatdy

mentis ;mota & concuffa eít, petrz fciffe (unt, monumenta aperta, fol ob-

1

j

1

Ü

fcuratus, tenebrz facte funt (uper univerfam terram, & tota mundi ma-

YU , u

, u

china videbatur.tunc diffolvi. .. Et quid interim patiens, ac moriens JESUS ?

af

Í

1

ad orationem pro mere fuo folito confugit: ZE/usautem diccbat : Pater dimit-

Lu.zxg,s.qg

vt f

ha

n f

teillis -Et quid per hanc orationem impetravit, quam tefte Paulo cum cla-

more valido ac lacrymis dix t ? Subjungit Apo(tolus : Et exauditus eff pro

Hebr., PT.

n d n

Jua veverentia , Patrem enim coeleftem per illam placavit , mundum jam col-

labantem ab interitu confervavit , homines redemit, peccatores cum DEO

y muo

reconciliavit Angelorum ruinam reparavit , mortem & diabolum devicit, o prisou

ryltiDs

iil

a^ cocli januas aperuit : /mpetravit , ait S. Hieronymus , quod petiérat Cbri-

€

ftus , mutáque ftatim millia de Tudeis credideruut 88c. O quàm potens , quàm -

-p.ad(!ods

vb

-efficax erat hxc pientisfimi Redemptoris noftri oratio! O nos felices , fi cum

h

:

hacoratione Crucifixi JESU & meritis illiusintentiones & orationes noflras

MT

conjungimus!fic non poterit effe cepulfa,4i pro nobi

s loquantur totamoris

pulunyt

smü.gnï.a,,ac fanguinea illius merita,

NMher d

jonas deutero piícis & de profundo máris oravit ad'Do-minum,& Sxau-

funito

ecuntd

ditus eft, quia &guram, ut ait Hugo Cardinalis,Domin'cz Pa:fionis pra fe tu-

p n

T

lit: Deventre. inferi clamavi, $ exaudifiivocem meam dc.

:,

E

i Ajonæ 5,3.

Ananias , Mifaé] & Azarias de fornace ignis ardentis orabantad Do

t

| gmzf

oUl

n

num, & in immaniillo incendio fervabanturillefi : Ceciueruntin iedio cami-: )an.3,2g

n

mo iguis ardentis colligati

; 89 auibulabant in nedio flamme laudantes Dewm , €9

f

Ucuedicentes Domino Qác.

pnd [

qui d2

Caftifimam Sufannam; cüm innocensad mortem daceretur : orantem

T

exaudivit DEUS : Exclamavit autem voce ma

gna $vfanna , €9 di.?cit DEUJ D

T. 134

magniu?*"

&terue , quiabfcenditorem es coguitor 8Gc,

42.

D ul

Elifzus , càm hoflilem Regis Syrie exercitum fibi & patri appropin-

quantem vidit, orabatimpense Dominüm , ut omnes milites percuteret cz-

.

citate, & (inemora exauditus eft: Hofles veró defcenderunt ad eum ; porró Eli. 4-

Reg.ö,f

d)

ht

feusoravit Dominum, dicens: Percute, obfecro, genteim banc ceciiate. — Percuf-^ 18. ^

rþ; t*mm

fitdue eos Dominus, ue viderent.

n

Centurio orat ad Dominum : Domíne ,.

j

'p&uer meusjacet in domoparaly Mattb.g,

ticus,

mali torquetur ; & mox aud're meruit: Ego veniam ,& curabo eum ,

6

l

b

Ad eundem orbis Salvatorem clamat Chananza mulier : Miferere mei, Domi-

n

ne , fili David; filia meamaléà Damonio vexatur.

Etlicét abinitio repulfam

Mátt:if,

(s

paffa, ut fideles illius magis probaretur ; rediens tamen fecundó actertió ,ac — 22«

jl

mparavit, optatam à Chri

ifto opem

præ[grgim- dum ex humilitate (e cani co

Ec3

'oþtinuit:

Dd

E

EX

204

Con[ideratio XXIX-

«eo,

obtinuit: O mulier , mangaa eft fides tua ,fiat tibi, ficut vis-. Clamat denique-

liaefl,c

Luc.23, incrucelatro : Domine , memento mei ; & à benigniffimo JE(lu mox audivit:

4

Amen, di-o tibi : bodie mecum eris in paradifo, O Domine ]E(u !lcl.amklamusr

us hoiti

& nos ad te : Domine, memento noftri £9c.

*

usturff

Tigï'iïdiüf

iradmi:

69969925927 05 o999ee2

ss

fünas 3

fio redi

Qs ! H

CONSIDERATIO XXIX.

Wgnuri

fltiar

De Afcenfü in codlum : per crucem ad ïu.cenfn,»

ER

N

Pro Fefto AícenfionisDominicae. -

en

CUf

Et Domimus quz'd'eijfus; po[Iquam locutus efl eis » a[Jum-

H

i

li

ptus eftin co

lum. & fedet à dextris Dei. M'ar;, 16, 19«

üipt

I.

ij

;

qui

n

Iror , dum attentó animó perpendo , quód olïr;1" Ifaac P"atriar&hæ

Í

nilrs

locupletiffimus filium fuum Jaco

b unicé dilectum, velut quem-

jrin.

dam pauperculum peregrinum ,

« Ml

li paftoricio habitu indutum ,

hi

T

M

ló munitum in Me

fopotamiam , & ad terras tam

f

folodue bacu

remotas amandaverit , ut iri

Haram in cognatione fua optatam fibi quareret,

u

& feligeret f[ponfam ; in.quo periculof.

i

o itinere, cüm poft folis occafum pi«

[

iffimus juvenis in campo patenti fup

er

duriffimum leétulum (quia ex lapidi-

t

Gen.28;

ret, fcalam feper terram flàntem, & ca-

l

19

' buseratdifpofitus) fomnum capeffe

Tandem polt expletos labores

tif

cumen illius coelum tangens confpexit.

benedic&tione locuple-

tduth

lurimos & fponsá & divitiis, fed multó magis divina

Ym

Gen. 325

tatus in baculo (uo tranfivit fordanem, & qui folus qu

on

dam & patria exiérat ,

dT

XQ«

nunccum duabus turmis ad eandem terram patriam,

& ad Ifaac optirnum pa-

t

i

trem füum, tunc adhuc viventem, cum gaudio reverfus eft.

s Filius præfïgna?

Ti

R

Per hunc Jacobum recté Chriftus unigenitus Dei Patri

fido)

£

tus eft, quem in Incarnat

ione Pater épatria fua coeleiti (ineullo comite pror-

df

fus inermem , pauperem, ac peregrinum in hanclacrymarum vallem

ablegaa

Iï[d:

vit : Ecce ego : mitte me, ut ibi fponfam Ecclefiam quzreret, ac feligeret.

fa. 6,8«

Tacob fcalam illam prodigiofam vidit , & ipfum Dominum innixum fcalz5

Ácey

n

lUm,&

fed hic myfticus Jacob Chriftus Dominus nofter hanc coeli fcalam non vidit

ret in

tnsf

tantüm , fed & ipfe eam afcendit , ut nobis manfionem & loïcum;pafra

hd

coio,

Á Djä Afcenfione Chrifli t coelumm.

165*

Tat lts

celo, Quiavado parare vobis locum; (calaautem ifta tefle S. Auguftino non70.14,2.

tox auli

alia eft, quàám Crux Dominica , Crux , inquit, fcala coli eff , per quam Cbri- $. 4ugufi.

J cþm;mss

ftus bominem lapfum levavit ad Patrem. . Reverfus eft autem Jacob cum dua- fertu.79.

bus turmis :In baculo meo tranfivi Tordanem iftum ; 9 nunc cum duabus turmis Gen-32,

IO.

regredior. — Per duasittas turmas, quas fecum hodie Chiiftus in. gloriofa fua

& admi:abili Afcenfione inpatriam cosleftem traduxit, & Angeli, quorum

dl

ruinas implevit, ubi de torrente i via bibit, &homines, quos Sanguine

fuo: redemit,, & de limbo eruit, fübaudiuntur 5 ita S; Thomas Villanova- s

.

0ti as

N

nus : His duabus turmis , inquit ; Angelorum fcilicet Q9 auimarum flipatus , yzpam.

agnus ille $ acob revertitur in patriam fuam ,qui in baculo Crucis fug quondam cosc. 1 de

m

folitarius mundi bujus Jordanem tranfiérat... Ex quibus agnofce, homo Chri-

afceuf.

ftiane, quód Pater coeleftis neque dilectiffimum Filium fuum JESUM ad im-

menfamillam ceelorum gloriamadmittere voluerit;nifi poft exantlatam Cru-

