- Szzj"pk'cienyv' in: celum , iagemuit..— Marc. 7. 34.

atone J

Is

katon : J

ao v

.E aquila' reipublicze volucrum pennataruni Regina recenfet ma-

j N

5. Auguff.

, gnum ac fuülgidum Orthodoxz Ecclefiz jubar Auguftinus ,. quód

Ir. 36. in

ixios at d

nom duntaxat irretorto: oculo: fulgentiffimum : Aítrorum' Princi-

homo C

pem & mundi oculum , folem contemplari ,. fed & proles füas

Jo.

fediqui

ex ungue in aére fufpendere , radiisque folaribus opponere foleat.

Quz

qui It

ergo inter illas folis radiantis fplendorem fixisexcipit oculis, hanc ut prolem

füam agnofcit legitimam ; qux autenr acie palpitaverit , iftam ,. ut partuny

fpurium abungue dimittit ,, & ad petram przcipitat, Simili feré modó De-

us T. O. M. filios fuos adoptivos probare affolet ; illos, qui firmé hunc Di-

vinum juftitiz folem per rectam intentionem ( omni4 ad Deum referendo )

contemplantur , ut filios fnos legitimos, &ad'zternam gloriam electos agno-

fcit ;; qui autem.in dirigendo: ad Deum rectam: intentionemi palpitaverint ,.

eosnon folum: dimittit inanes, fed & ad tartarunr ablegat. — Ex quibus pa-

tet , quód veri: & elecli Dei filii ex bopa intentione ,. quam fuis prafigere

folent operibus, prz reliquis fpuriis & adulterinis dignofcantur, — Eft autemr

re&taintentio fecundüm mentem D. Thomz Aquinatis non aliud quàm aGur $ Tb.r, 2

voluntatis , quo aGiones bominis ad finem fupernaturalem diriguntur..

: 13.-4.

Talisintentio recta: eft regula, fecundüm quam omnes actus noflros r

» 4d 3.

ad Deum, tanquam ad'ultimum noftrum finenm dirigamus ; & quemadmo-

dum artifices ,. archite£ti , ac prafertim. fi5ri murarii & lignarii in extruen-

do-zdificio femper füamregulam, & perpendiculum, velamuffim ad manus

habere folent, quzinftrumenta, ne vitium in ftructura committant;. fpiffi-

mé confulünt, & applicant ; ita & nos oportet in' aCtionibus noftris infalli-

bilem regulam acperpendiculum:, hoc eft, bonamintentionenr ad Dei nutum:

acbeneplacitum femper'applicare , & prefigere, ut in omnibus Rhonorifice--

tur , & laudeturbenedi&tus Deu: ; unde Paulus gentium: Doéctor :five man- X.Cor.xo,

3Ie«

ducatis , five Libitis', five aliud quid facitis : Omnia im Dei glariQm facite..-

L

u

/

328

Confideratio XLIV.

. £thoceít, quodin hodierno Evangelio Veritas. Chriftus nobis 3bundé

| 'mp!fx) l

infinsavit, dum in fanando muto & furdo priüs in coelum oculos fuos d Pa-

qceftadi

Marc. 7,trem levavit : &t fufpiciens in celum , ingemuit, Supra quod egregié B. AI-

341

Aarcdhat

bertas M. Docet nos,, inquit, ad celum dirigere intentiones noftras , cm ali-

apinte,

B. Albert.

quid volumusimjetrares Ia & Jofaphat quondam fecit, qui in gravi necelh-

M. bic.

dtera feca

tate conftitutus ad. afflictum populum peroravit: Cim ignoremus , quid. agtre

piaut, f

2 Par.20, debeamus, bocfolum babemzs re[idui , ut oculos noffros dirigamus ad te, de qua.

[/]

fs

I2« veritate & rectaintentione omnibus ad obtinendam ætæm*äm falutem per ne-

i

$ib ff

ceffaria plura in przefenti dilucidabimus.

-

L]

lat N

3. Ünprincipio , non zternitatis, non 2vl

j fed temporis, creavit Deus cae-

"M

- lum 89 terram , & intra fex dies omnia opera eorum, ubi Deus cunctaà fe

titm abyl

Ge1.1,19.creatalaudavit opera: Et vidit Deus , quod efet bonum, — Cüm veró veniffet

qu o

adcreationem hominis , quem produxit de limo terre ad imaginem & fimili--

Diauefo

tudinem fuam, ipfe folus à DEO remanfit Jlaudatus ; non enim híc addi-

C02 erul

tumeft : Vidit Deus, quod effet bonum. — Grande hic latet my(lerium , quód

but, (

omnia à Deo laudentur creata, & folus homo non laudetur? Refpondet ad.

OCOf

8- An)'

hancpulcherrimam quzítionem S. Ambrofius , quia pulchritudo & bonitas.

brof. l.

Tünduspy

aliarum rerum corporalium & animalium tota eft pofita in exteriori , & quod.

m Mi

Jufi. Virg

'in oculos incurrit, nonautem in perfectiori effe & intrinfeco, ac propterea.

ad Euf. c

Val

'eos ftatim laudavit Deus ; Atqui bonitas ,. perfectioque hominis non eft in

MU qnde

9.

ifto effe extrinfeco & apparente , fed in interiore , juxtaillud Pfal. 44. Omnis.

maö ihd]

eloria filiz ab intus, hinc homo laudatus non elt ab extrinfeco , fed laudari.

findug ,

debet ab intrinfeco , quod eft potiffimüm ejus intentio ; quidquid enim agant.

I.WWW ,

homines , intentio judicat omnes. — Ex quibus luculenter patet, rectam &

Ia i

fimplicem hominis intentionem effz radicem ac fundamentum bonitatis , per-

| Wl

fe&ionis & omnium actionum humanarum apud Deum aliquid fuo modo

u

lií

VSIT

promerentium,

us dile&z fuz fponfz intimavit;

j

! ä&m em

Et hoc eít , quod Divinus ille Spon

'

1 kï

Nw

;9. Vulueráfli cor meum , foror meafponfa,vulneráfti cor meum in uno oculorum ti0-

Viaforeg!

Cant.4

Tum.

.

? Adverte; Jaculator, ut

1

Et quomodo dices , iu uno oculorum tuorum

fand; Q

meliüs ac certiüs fuumattingat (Ícopum, finiftrum oculum

claudit, ac felum

U Cerm

fed & ne hinc in-.

dexterum aperit , ut non tantüm intenf(ior reddatur vifus ,

Vr s

de cumíclopeto aut fagitta vagando à meta przíixa aberret.

Non abfimili

hsde]

üce

modo Sponfailladilecta , hoc eft, fidelis anima finiftrum ocolum erga mua-

Diribue

dana, terrena & illicita occludere debet, & folo dextero ad fcopum fuum,

m

hoc eít , ad cor Dei collimare , quod fit per veram , fimpliccm, ac rectanm

! blCac

"Vg

!gd

mentis intentionem , omnia videlicet opera fua ad hunc ultimum finem diri-

qu/,

gendo , unde ait dile&tus : Zaleráfli cor meunzin uno oculorum tuorum. En

"It !

Itf iy

ntionem

dgp

AMattb.6

anima Chriftiana habes hic modum , quomodo in omnibus inte

M

»tuam ad Deum referre debeas , & fi oculus tuus ( hoc eft intentio tu

3) fzzerit

T

"a 3&]

22«

lrïkm&

Fmgqu

00l "

Dewrec'?d Iutenktoge.

119

Vobis ul

fmplex , totum corpus tuum lucidum erit, quod enim eft corpus fine anima ,

siusd

hoc eft actiotuafinebonaintentione, — Juvathicaudire primum Venetorum

m

u ,a dd

Patriarcham S. Laurentium Juttin. — Omnes.Chyiffi fervi , inquit, Deo placere $. Lau-

cupientes, primordia diei &9 attionum comentur confecrare Altiffmo , quateausYent. Juff.

gl n

cétera fecutura opera à fuo uon declinent principio. Quapropter mox ut fomno evi- lib.de difC.

i, ib

gilaut , femper cor fuum erigeredntendant ; prima vox , prima cogitatio, pri- cap. 10.

at a

mus affedus Divinam vefonei laudem , ignitam ad Deum dirigat fupplicationem ,

Lotem r

&9 illi fe fincero.corde permittat , quivalet potenter de imminentibus periculis li-

berare. Veiüm pergamus ulterihs in Thefi noftra.

atj u

ets cutdr

3. Poftcreatum.coelum & terram , cüm tenebrz adhuc effent fuper fa-

ciem abyffi, placuit SS. Trinitati eodem adhuc die producere lucem , fine

y ver v

qua omnia creata & creanda manfiffent invifibilia: Dixítque Deus: Fiat lux, Gn- 1, 3.

m i

Etquzfo fodes , qux utilitas.fuiffetin mundo fineluce? tolle folem , & omnia

in d

czca erunt, hominesque , quafi talpz inter atras caliginis umbras oberra-

(lerim,

bunt. Collige ex hoc, anime mi, protefenfum moralem , quod enim ma-

ii

crpcofmus, feu mundus magnus ef! fine luce, hoc eft & microcofmus , id eft,

tüdo &t

mundus pirvus, qui efthomo , abfquerecta intentione

; ita quoque ait do-

«t , dv

Qiffimus Manfius, ni(i

opera noftra à rectaintentione &in fine bono lumen M

nf. fo.

oW

accipiant tenebrofa, infruGtifera , imó-& (xpius tenebris infernalibus digna 2* f"« 37-

mitis u

erunt; underecté moaet Apoftolus , dicens; Z

ojiciamus ergo opera £enebra-

7

[

rum, e5 induamur ayma lucis; ficut in die boneff amb:

lemus , non in come[[a- h9- 13

tionibus Q& ebrietatibus , non in cubilibus 86 impudicitiis , non in contentione 88

12í

udenti

emulatione ; fed induimini Dominum

Z Efum Chrifium , ad quem femper noftra

afet, It

.. : U

Mt

L

dirigatur intentio.

:

2

m bon

iui

De preticfiffimo orbis Salvatore recenfet D. T.ucas , quód inter alia di-

fcipulis íuis mandaverit . ut ]

jqiil

umbos fuospreeingerent, & lumen in mani-

bus geftarent : Sint lumbi vefiri pracintli, €$ lucerne ardentes'in manibus ve- Luc. 12,

N

Onræ Qub

firis.. Perquodincarnata Patris Sapientiain(inuare voluit, ut

fimus tanquam

3j*

viatores femper expediti ad iter in c

celum, & ad bona opera, quia adhuc

1 i

grandis nobi: reílat via,

Sed quod etiam requifierit , ut ardentes in mani-

buslucernas tenere

du

mus,non utigue de materialibus!

ocutus eftlucernis, quz

d& ngl

inclara & meridiana luce nobis effent inutiles, fed

potius locutus eft Chri-

J

w

ftus de lucernis moralibus , hoc eft ; dere&taintenti«

ne, quam femper noftris

operibus & actionibus prefieamus. juvat hic audir

j

qne

eLyranum: Lucerna , Lsran.

AL

j

inquit , bíc accipitur prointentione re&a; includit enim

Iumen fidei & ardorem bic.

r

charitatis , ad uodum lucerne. avdentis,

[phccm!

Sicut Iucerna in alto pofita illuminat

e2, que fant in douo materiali , fic intentiorea, ea que fiunt €8 difponuntur in

gl

domo Ecclefie ,

o

fj

n

69 etiam in domo confcientie ; quis enim poffet dijudicare , an

hzc velilla actio effet bonaac meritoria, nifi recta intentio ad Deum, velut

T

)

Adultimum finem ordinata,faceret bonam? bona quidem eftoratio cum elee-

R. D. Gintber Dominicale.

Tt

mlcfynïæ

339

A

: Cfanjïdemtz'o XLIV. .

mofyna & jejunio &c

(ed fire&ta non influit intentio, quid apud Deum va-

J Alb

Siautem $al evanterit , in quo condietur ? nequeinter-

Luc. 14,

lebunt? Bonum eft fal..

EU

ram , neque in fferquiliniu

m. utile eft , fed foras mittetur.. — Qui babet aures au-

qum (ii

34*

fal bonam intentionem intellige, fine quo omnia

diendi, audiat. Per hoc

Jebuftatu

opera tua apud D

eum erunt infipida & inutilia , &

.adïnihilumz valent ultra ,

dexter oci

nifi ut mittantur foras &c.

tmt, ut]

4.. Moyles qus

mdiu virgam

füam fïupcndbmm*p*mdïgïbrum"operatrif-

Demmorat

& in coelum levavit, virga.eadem. prodigiofa perman-

cem , nmianu ienuit,

[cpenitds

fit ; aftubii

llam À fe in terz

am projecit, mox.in harridum anguem mutata

itrathict

eff ia colubram. — Huic virgz Mofaicx: non: abfimilis eft noflra:

2

E.x'a'i' 3 2:

elt : EF verfa.

diu eam tenemus in manibus, hoc eft, in opere &

Diabolos,

r

mentis intent!o ; quam

edudet

dDeum re

fcrendo, manet , & man:bit virga prodigiofa .

actione ,. omnia a

W*mv

& operanoftaa cocl

efti premio digna; fin autem eam interram incurii abji-

yaun,

lium finem terrenum, velob applaufum, aut refpectum

cimus, & proptera

Hinc non immeritó à dulciffi-

tibadls

humanum agirmus ,

manebit virga venenata;

fir, u

nfailla dilecta in Epithalamio com parata eft ejufmodi vir-

moSponío fuo Spc

quida

Can t.256. g - $i

cut virgula fumi..

Supra qnod ad propofitum noftrum peraccommodé

Ua f

dus ÀS. Vi&tore :. 7

'gule , inquit , comparatur Spon/a propter intentio-

Ricb. à s. Richar

p9

m

Vi&. bic.. nis puri

tatem 9. proficiendi velocitate

M

€ eadem Sponfa. commemora

t Scriptura, quód aliquando dilectum

Q'Ji [ dext,»

fetoqun

füumicandidum & gubicun-d

um; atque electum ex millibus ex eo commen-

ere foleat: Caput ejus aurum optimum. — Et

DURT

Cant.5,11. daverit ,

.quód caputaureum hab

uomodo;, qu

zres, caputSponfi

poterat effe aureum ? an fortaffe, quia cefa-

Uptaqu

ries illius fuit aurea., aurei

(due infperfa ramenti

s? an quia come illius fue-

W'f, rf&dl'l

llius aureo erat redimi-

runt fulgidz,

&inflar auri fpeciofz ? an quia caput i

n

tum diademate

? Verüm hicinquiro rationem moralem. S.Antoninus per

d

$, Anto»

am & reétam fubaudit intentionem : Caput enim de-

W f

ut illud aureum ver

lag

nin.p.4.. €?P

at intentionem ; quia ficut.

caput. eff principium corporis ,

ita intentio prin-

tito:m-n-4-*'

?

liquod finere&taintentione. Hinc David ait:

ii

cipium.op

eris, nec valet opusa

Pl Dm

!

Oculi mei

femper ad Dominum;, quonia

mipfe evellet delaqueopedes meos.. Su-

Pf'2'4-a —j*

.

&

us Hugo à S. Viétore: Oculos, inquit,.ad Domi-

tsl

pra quod a

pP

ofite przdi

ïnän(m

Hugo à $.

num:empey

Babet , quiper intentionem

ad amorem Dei dirigit omue , quod agit ;

yid. bic.

quia. iala: a&lio effe mon poteft , cujus

l ïapicm

cujus nimirum pe

des à laqueo. evelluntur ,

, Sbræis

amor: Dei origo ef..

2

Nlaas Rex Ammonitarum,

cüm validiffinum'exercitumcontra inco«

$e

dit ) (]na'l

las Jabes Galaad incampum

eduxiffet , & nunc fecundam expeditionem con-

tra Judeos paráffet , videntes Judzi ,.

quia viribus impares hoftili huic exer-

T fe

Ti r

citui non poffnt refiftere, unanimiter

decreverunt cum p'rædï&ïo Naas ra-

d-

tionabile foedus.& pa&tum inirez Dixerfatqueomn

es viri fabes ad Naas

Ut pi (

zæRng Y,

as?

r

i

Ad

beto n05 l-"æderatas;- &5 (erviemus tibi» . Verum quid ad hoc fuperbus Nà

gmdo: «

De retla Intentione.

331

A Deuy

Ad Lboc, reponebat, feriam vobifcum faedus,ut eruam omnium veflvm oculos dex-

LT

tros.

d as

Quzres hic, erudite Lector, cur.Naas Rex potiüs oculos dextros,

quam finittros petieriteruendos? Refpondet]Jofephus, ut hac exoculatione

n qo o

Im v n

Jebufitarum.omnes ad bellum redderet inutiles, in bello enim neceffarius eft

dexter oculus, finifter autem olim fcuto tegebatur , fed dextro illis opus

erat , ut hoftem viderent , declinarent, & ferirent..—. Et h2c caufa eft, ait

Yonytrtur.

memoratus Jofephus,, quód Naas Judzos dextro voluerit privare oculo, utJofepb.liíb.

digiucs

ag ts

fic penitüs fuo fubjiceret imperio. Verüm ahud hic quero myfterium. Sub 6, 4ntiq.

intrat hic S. Gregorius M. qui per dictum tyrannum'Naas diabolum fubaudit:c. .

fimilis lat

etitur

Diabolus, inquit, dextrum oculum, quo ccleftia & eterna intuemur ,eru- $. Greg.

ere [tudet zelicto folo finiftro , quo.carnalia.& peritura fpe&temus ; Lyranusbíc.

i p

autem per dextrum illumoculum re&tam intentionem intelligit , quam de-

m

h

piavare, imo tollere defiderat diabolus: Per oculum, ait, dextrum inten- Lyran.

, atf

i

|/

n ':

ymerto

H

tio ad bona fpiritualia , ser finiffrtum autem ad temporalia defi gnatur ; per *Eoclz'g'i- C

wïl*

tur, quód. Naas oculos dextros virorum 3abes querebat eruere, (ienificatur ,

TOE

'peraccott

quàd diabolusintentioues virorum in cbaritat

e fervientium querit.à bouis fpiritua-

libus totaliter avertere.

/ gragttri/z/:m

Videhic anima Chriftiana, -"fubti"limmum hoftis infernalis flratagema,

qunio

quifi dextrum.oculum , id eft, re&ctam intentionem innoflris operibus , cx-

tecoquin bonis, tollit,'facili conatu temporis nos in fuam rediget poteíta-

Ti

"T

tem; unde Deus ad Abraham dixit : Z7mbula .coram me, &9 efio perfetlus , Gen.17,1.

Supra quodS, VincentiusFerrerius: /lleambalat.coram Deo , qui quidquid fa- *

Finc.

;Ofläfïe: qmäï?

. comz i

j

cit , retta intentione pro Deo facit.

Fet.fer.de

ulj

M

$5.Trinit.

areo d

74

6. Ethoc eft, quod.dlim*Dcus»*in'ïeg;. mandaverit, ut omne primo-

C o

genitum fibi offerretur: Sandifica mibi owne primogenitum. — Primogenitum Exod. 13,

!

(/

u

illud , ait Rabanus ,. eftbona & reCta intentio, quam omnibus operibus no-

2.

v;[

ii

[

ftris ad Deum premittamus ; & Cornelius à Lapide : Primogenita, inquit, da- Cornel.

. fD

mus Deo, cüm ipfi primordia operum noftrorum offerimus, ut cedant in bíc,

"m

T

ejus laudem & honorem, utque ab eo profperentur , & benedicantur; quod

a

aut

f

fané nontantüm man?, fed & per diem fzp& in initio operis cuju:que vi-

i

qlwu

ri fapientes & pii faciunt. — Rationem fubjungit Aggzus Propheta, qui de

ii

)!

Hebrais fic quondam vaticinatus e(t: Seminá[lis multum., 9 intulijtis parüm

»jjgm[

4gy. 1,6.

&gc, — Quiaillis Judeis bona & reCta deerat intentio. — Sic & S Petro acci-

mmconlhl

dit, unde querelas movit: Preceptor , per totam motlemlaborantes nibilcepi Luc. f; 6.

jl

»elit

g

"us.

Sed ubiretia fua meliori cum intentione, & fub invocatione $S. No-

l )

Tj

minis JEfu in altum duxit: n verbo autem tuo laxabo rete ,maximam fele-

hl

w

l

&orum pifcium multitudinem conclufit. 1ta & nos faciamus ; ducamus in

u

altum retianoftra , hoceft, intentiones noftras, omniaopera ad Deum diri-

fi

j

f

l

PcrbUSI*

gendo, ac referendo, ficcopiofam omnium grariarum & beneficiorum di-

lt2

ving-

ET al

132

| Confideratio XLIV.

Prov.3,6.vinorum nancifcemur capturam : In omnibus viis tuis , ait Sapiens , cogita il-

m faci

àm do

Lyran.bic ]um , 88 ipfe diriget greffus tuos.— Supra quod citatus Lyranus : /Z eff , inquit,

- inomnibus op

eribus tuis diri

5

ze intentionem tuam adi

P

nf

; , id efl , opera tua, ad finem bonum.

fum , &6 ipfe :äriget greffus

Hin

tuo

" Ad hunc quoque finem collimavit ipfa Veritas CHRISTUS, ubi apud

tobusi

$ Lucam docuit, femper effeorandum; & nunquam in oratione deficien-

Domiao

)

Luc.18,r. dum : Quoniam oportet femper orare.

3 «2

nond.ficere.. Sed quomodo , dices,

qinque |

hocintelligendum: Oportet femper orare, &9 u0n dificere? Nunquid poflibile

$ füris,

eft;uthomo omnitempore ad Deum pofüt orare ? fi homini laborandum eft

gudium

manibus , fi ftudendum , fcribendum , comedendum, dormiendum &c,

gotiandu

& Auguft. Q''omodo er

go femper poterit orare? Refpondetur ex mente S. Auguftini,

iebat af

&

dilleho:mooret, quiimmom

nibus operibus fuis femper bonamac rectam

ip.Df. 34, 70

S.Chryk

2$

€rga

Deum formst intentionem; fi propter Deum laborat, ftudet, cantat,

lgt

fcribit, ambulat , fodit, arat, militat, manducat, bibit, dormit &c. — Ta-

ijunt,

lis intentio: licet opera fint adiaphora tantüm, feu indifferentia, ac natura-

umpof

lia, eítvirgula Mydz, quz omnia, quxcumnque tangit, inaurum convertit;

dit fu;:;

hinc prdiétus S. Antiftes Hipponenfis fuper Pfal.34.v.28. Etlingua mea

b

meditabitur juflitiam tuam , totá die laudem tuam , ita ratiocinatur: Vis,inquit,

ii

wedium femper laudandi Deum? quidquid egeris , bene age ; & laudáfii Deum,

DT

En, quid:poffit bona, jufta ac recta inteniio.

L

Dlendos:

. Sederataliquando Chriftus D

ominus po

fiapera&sni ín templo con-

Qu

eionem contra gazophylacium, quod erat communisarca, in quam pecunig

W?!em;

àpopulo Hfraélitico ad ufus templi , & alendos Sacerdotes ac pauperes con-

102 obl

jiciebantur.

Inter alios plures divites, quiaurum- & argentum copiofumin

Mi

illud mittebant gazophylacium , acceffit & paupercula vidua , iojiciens in

b cna li

caffam duo minuta , feu duos cupreos quadrinos Romanos, quorum quinque

Wl

vnum bajocum faciunt;. quam cum mitiffimus Dominus vidiffet , ad difci-

X.Wmmb

pulos & circumftantes Judzos dixit: Jmen , dico vobis , quoniam vidua bat

Märq*. 14.

pauper plus omnibus mifit , quimiférunt in Gazopbylacium. — Et quomodo, di-

43*

It v

ces , duo ifta minuta pluris apud Chriftum ponderabant, quàm ezterorum

lOnum

divitum cuncte aurez & argentéz oblationes ? nunquid eleemofyna major

F'ttioge

eft ex majori quantitate ? Refpondetur bic , Chriftum potiàs intentionem

mlle, 10

Rujus pauperculz viduz. quàm zs infpexiffe ; offerebant quidem divites cum

Mo

profufione aurea & argentea numifmata , fed non fine occulta arrogantia,

m'fæfüm

adeoque ex intentione vitiata , hzc autem paupercula ex optima intentioné

Ninl: v

mittens inarcam duo minüta, plusomaibus dedit, quiatotum, quod habe-

UM/JG zläl

bat, dedit, plus datura, fiplus habuiffet, linc fe rotam voluntati diving &

vlïïheffïm;

Luc Bofit. ejus providentie commifit : E4 magnitudine, ait Lucas Boftrenfis , &9 devo-

ngïndä.

inpuc.2v, Fione duosobulos, boceft, omnia , que babebat, obtulit, ac fi vitam propriam

Yen

]

üe f

ff

v

2

quid apudDeumomnipoten-

Wüqyi,

Frqnibü.o duceret. — Colligeexhoc, anims mi,

tem

De re&ia Intentione.

333

ii ij

. fem faciat , ac valeat bona, ac recta intentio, qui non tam penfat donum,

Mf g

quàm donantis affectum; unde & S. Gregorius Magnus :

jnipt

Deus ,.ait,.cor , $.Gregor.

i

non fabfianiiau penfat , nec refpicit quantum , féd ex quanto.

072. $ . i

Hinc fervus ille, qui tantum duo à Domino acceperat talenta, & ex r

vaug.

TU i

duobus iflis accepti

atione defo

s talentis alia duo lucratuseft, eádem laude & prxmioà

Domino donatus cft, ac ille, qui quinque talenta acceperat, & per illa alia

ml du

quinque fu

perlucratus eft, dum ad quem libet illorum dixit; Euge

,ftrve bone Azatt.2 fs

nquidpd

Q5 fidelis, quia fuper pauca fuifli fidelis, fupra multa te conflitua

m,intrain 21,

tilborndutt

gaudium Domivi tui.

jortedun

Et nunquid, quares hic, priors, qui quinque ad. ne-

gotiandum acceperat ralenta, & per illa alia quinque lucrifecit, majori de-

n $.

bebat affici premio alia, qui folummodó duo lucratus eft? Subintrat hic

yoramcit

$. Chryfoftomus: Ideó pari encomio & przm:o fuiffe affe

&os, quia qaöads' Chry-

d u

diligentiam ambo

pares fueruut ; proinde &€ eandem diguitatem Q9 mercedem na. ff bom,.

i &t

Hifunt. Videtrur(us ex his , anima Chriftiana

, quid fincera ac recta apud De. 41- f/4p.

tentia, t

um poffit intentio; hancenim Deus

fpectat , & ab hac aut premium pendet, Geaef.

dUFUf CO

aut fupplicium.

j Bu

Ezec

8. Videamus nuncé contrario, quid'mallx ac finiftra operetur intentio,

at st

hias licét Rex pientiffimus , quia Legatis Regis Babyl

oniz omnes fuos:

'ofte

nderat thefauros;, ab Ifaia Propheta audiit omnes illos

M ab

à Babyloniis diri-

piendos : Audi fermonem Domini: Ecce , dies venient ;

Q6 aufereniur. omnia , 4-Reg.20,.

n intempïo;:'

qu« funt in domotua , & que condideruzt patres tui

ufque in diembanc , in Ba-

16.

inqum d

bylonem; non remanebit

quidquaim , ait Dominus &6

c. Etquis, obfecro, hic

non obftupefcat, quod Rex tani fanétus , Deo (e

K pgupelif»'

n

mper obedientiffimus , ac

xum o

U.M

ob excellentes virtutes chariffimus, coi nullus fim

?

*

ilis

inter Reges Judainven-

tüs eü, nihil

[0]

d , 17*

fecius à Deo tam acerbé fuerit caítig

atus? Refpondet Vene-

3 UOIUM*?RF:

rabilis Rodri

quez, quiaia hacoftenfione thefaurorum fuorüm.vanam inten-

tionem habu

it, vanam

j Vidi[re!!æc:v

due gloriolam ; talis enim vana complacentia & finiflra

intentio , quz eft mier

itorum tinea, Deo fummoperé difplicet..

Cave pro-

r t

inde, quifquis es, n

€ ex dignitate, divitiis, do

actionum tuarumi íü

élrina , virtutibus., & felici

cceffu abripi tefinas, fed om

niaad Déum per bonam in-

j ærcæ;ij

tentionem referas

d

; cum regio Pfi]te exanimo decantans ; Vou nobis, D

0- PI:II'3795

anine , ronnobis ,

f d nomini tuo da gloriam.

yris i

f

/

"

Moyfesqu

!-:

"

amdiu, p.gnante interim Jofüe contra Amalec, manus füas.

incoelum levavi

t ,. Vitoria ex parte I

frael

ftetit , ubi autem laffas remittebat'

acul i

ii

1

H

manus , vitoria ex parte Amalec fuit :

tf

t

Cmque levaret manus Mosfes, vin- Exod.17,

( p

p

celat: 1frael , fin autcm paululim vemififje

t, fuperabat-Amalec.. En hic habes . z..

mï"m,qj

i

pulcherrimunt

ypum, qualiter intenuo

vO]JW"

(

Vi

noítra in coelum &.ad Deum fit di-

Ü

rigenda.

Juvat hic audire Didac um Ste

l[am pereleganter & appofit&. de.h

jf

Jeti

;

l

2€ Did, stel..

vl 'Il

I T

pïü

veritate d flerentem : jicut AMosfes

, inquit , com levabat manus ,. confegueb

[ri

in cap,

2/*

iur vidoriam Ifradl contra Amalec

pe

manas

D umom"'P (

, fic cim: bona o:

t i

ra;nojïra,:quk per

d II.Luc,

»

fignifi

234

: Ca;glïa'emtio XLIV.

LOT

fignificantur , levamus , 88 dirigimusin Deum, vidoriam de mundo, diaäolo',ü

carnereportamus ; fi autem eacin tervena divexerimus, laudem bumanam captan-

tes , && inanu glorie defiderio flagrantes , ab iniuicis füperabimur ; nam qui ap-

C

petitubumana glorie ducuntur ,C9 laudes bominum querunt , in Deumn óperanon

dirigunt : ideó Cbriftus in omnibus fuis aclionibusoculos levabatin celum, i

vjua-

re volens , ut in omnibusuoflris operibus intentionem elevemus in Deum.

Dc Y

- 9. Ín confirmationem hujus veritatis percipiamus , quid feptuaginta

duobus Chrifti difcipulis acciderit. Supererant pretiofiffimo Servatori noflro

adhucfex meníes vite, & quiatempus & paffio appropinquans ipfum urge-

bat, przeter duodecim Apoftolos , quos apudfe retinere voluit, ut vite fuz

effent te(tes, modumdue przdicandi, ac gentes convertendi addifcerent, ad-

R.

(ij

huc feptuaginta duos elcgit difcipulos , quos binos & binos in diverfas civi-

tates ac regiones amandavit, uthominum animos ad Meffiam fufcipiendum,

& ad veram peragendam poenitentiam przpararent, Tandem cüm peracá

predicatione , & patratis quàm p

a

l

urimis miraculis ad Dominum redirent,

|

Luc.10, €idue referrent gaudentes: Domine , etiam demonia fubjiciuntur nobis in nomi-

17.

fetuo , mitiffimus Dominus loco refponfionis eis exemplum .de.mi(erando-

[

Luciferi lapfu in medium produxit: Et ait illis : V'idebam Satanam ficut ful- .

"n

m

gur decolocadentem.. Et que, obfecro, hxc refponfio? cur minas & me-

W

lum

tum damnationis eis injicere voluit, dicens: Videbam Satanam ficut fulgzzrde

cclocadeutem , quafi diceret : Videte, ne & vos fimili modo , prout evenit

tf cotm

Lucifero, gratiá, cceló & gloriá vobis preparatà , excidatis? Ratio eft, quia

libe p

Cornel, intentiohorum 72, difcipulorum nonerat ex omni parte pura: Zidetur, ait

VneCant:

bic.

Cornelius, aliqzid vase laudisQ offentationis eis obzepfiffes & licét venialis

[rns 1 !upu

hzctantüim culpa füerit , & vanitatis pulvis, quem Chriftus mox abfterfit:

*

a.

Ti o

fii

"u

iinc

2

li

lis, eos

In boc nolite gaudere ; gaudete autem, quod nomina veftra fcriptafi

u

Wofþr

n

tamen de re&ta & puraintentione , quomodo omnes a&tiones fructuosé ad

Vitte

Deum fint dirigendz , inftruere voluit. Habes hic exemplum , optime le-

Ulliæ(m c

€tor, vel auditor, quomodo omnia operatua divinz glqriæ,fubf-*ter-nas,,&

FOl

W?F l j [R:

fi quidem ex re&té factis humanz laudis titillatio tibi fubrepat , cogita, quó

nihil habeas, quod à Deo non accepifli; proinde omnia ad hunc ultimum

MT

finem tecum referas , neceffe e(t , ne audire aliquando debeas , quod olim a

ïdicerfu

Apoc. 3, EpifcopumLaodicenfem dictum eft: Incipiam te evomere ex oremeo,quia icisy

d

lil akm |

: 17. g

uod dives fum &8 locupletatus, 88 nullius egeo ,5 nefcis, quia tu esmifer &8 miftta-

ilis,8$ pauper, €9 ceecus, G9 nudus. Hoc&tuconfidera, animemi! quia Epi-

MULT

fcopu: ille , licet multa bona fecerit, & propterea fe divitem apud Deum affli-

L UT

l

márit,inventus tamen eft minüs habens,& quem Deus ore fuo effet evomitu-

V r

rus, quia in eo recta defecitintentio. omnia ad majorem Dei gloriam-referenv

"

Wa

"n

a

di , idcirco , fuadeo , tibi emere à me aurum ig

Ut

&t locuples fias.

uitum pz:oþatum,

lt

$d

CON-

At

"623 )o( GERe

335

i, d)

«äääæf?»-aääægþg&ï.äg*wg 53 58- -92

IWMMCJIM

1 M q*ui !

t Duriip

CONSIDERATIO XL V.

i, i

uD

De vi'tand'a: Malorum & Perverforum Societate; :

quit hgt

o Sertortt

Pro Dominica 12. poft Pent.

um t

oloit, u

Homo qzzidäm* defcendebat ab Seru[alem im Sericho , €9 in-

j addi[ccrc::::,

cidit in latrones..

ENG.IU.T0.

s ia d

ym d

Y.

ndum atf

jomimn t

E& fapientiffimus Siracides ; Qui tetigerit picem , inquinalitur ab Eccli, v5

T

ea ; &9 qui commuuicaverit fuperbo , induet fuperbiam. . ]ta Lucifer

I.

1um,dc»mämï

TE

. fuam fuperbiam cunétis fuis Angelis affricuit ; & Adamus eandem Apoc. 12,.

in. omnes fuos pofteros transfudit ; hinc tanta & Angelorum & — 9.

? g

hominumpromanavitruina, Sic videmus, quód morbidafacta pecus to-

um f

tum corrumpat ovile 5 quia communicat fcabiofo , eádem fcabie inficietur

9do, ?NUEtI

& tabe ; peftifer & bafilifcus ob transfufum fubtiliffimum venenum afpicien-

iM

do necant.. Et nunquid ofcitante uno'illicó & vicinus ofcitabit? Canis la-

[4

jw

u

JJ

trans , lupusululans, & leo rugiens moxalios excitabitadlatratum, ulula-

jp; KU

tum &rugitum. Difceproinde , quifquis es , ó: mortalis homo ! malorum

iflus o*

i l m Il

fubdolorum & difcolorum cavere confortia, quia fimilis illis efficieris ; hinc

optime vates regius : Cum fantio fan&us eris, && cum viro inmocente innocens

Pf'-I 7:26;;

v f

g r

eris, &9 cum eletto: eletius eris , $ cum perverío perverteris. Modicum fellis

bm,

um,OPï

ii ob

totumvini poculum efhicitamarum , & modicum fermentum tetam ma[Jam cor- x. Cor,

f

rumpit ; fic unicus malus, fraudulentus & perverfus focius, fi non cavea-

6.

[C?ü j q

gW ]

t

tur , plures poterit inficere; hinc rurfus Pfaltes: Comm

ifli fünt inter gentes ,Pf. Yog.,

j i

us €OYim-«

065 didicerunt opera eorum , €9 fervierunt fculptilib

3f*

]ebgäs !

V

Hodie Ecclefia in facro Evangelio hominem proponit viatorem , ab Je-

gt

474

rufalem in Jericho defcendentem, & in via inlatrones incidentem. Eftautem

f

"TL

j

inter Jerufalem & Jericho quoddam defertum, in quo homines tranfeuntes

x

j Wt

à latronibus fxpius fpoliabantur , & interficiebantur ,. ubi & Kex Sedecias

jteft

Jpcümf

profugus ab hoflibus quondam captus eft: ££ perfecutus-eft exercitus Cbal-

n müf

4 Reg.25..

[j

|4

deorum Re em,comprebenditque eumin planitie 7'ericho ; 6 omnes lïgllatbresf,qui

$.

| DCIEI

gt

erani cut eo., difper[i [unt , 88 reliquerunt eum.. Inhocergoloco & viator no-

MWI

T

fter & pradonibus captus,, veftimentis & pecuniis privatus , multisque pla-

(

g5

336

Confideratio XLV..

Luc.io, gis feré ufque ad necem fa

T.

1

uciatus eft: £t plagis impofitis abierunt feuivivo vélt-

q:0r9]

30.

do. Subintrat hic Lyranus: Per Jerufalem, fhquit, ftatus virtutis defigna-

Gatislui

tur, per hominem auiem d*efcgnd:e«;-tem'abjeruïai»,m- in j,ärich;) , Peccator

;srvulæb

"

indicatur , qui relicta virtutetranfit ad vitium , in latrones veró incidit, dum

u gaz.:la

feimmifcet perfonis fufpeCtis , mali: focits & perverfis.focietatibus, à qui-

Mavoren

bus tandem omnibus fpoliatur bonis & donis , & in anima ufquead moriem

fattis u

vulneratur, Dehocergo vitando

wnle

WU

iu£

periculofo ;Qnïq:ciozgäura in prafenti oc-

ï Viv

currunt confideranda,. -

t (rmil

2. Miror , quateolim Abraham Patriarchacum decus , .tamkfe*.vler& pro-

(mos [olü

hibuerit , ne filio (uo Ifaaco uxor de filiabus Chanangorum dareturin matri-

ferminum

monium ; in quem finem fervum fuum primarium , quem ut legatum hanc

tidlofucu

Gt1.24,3. ob caufam dimiferat , ad jurametitum co&git , uf non accipias uxorem filio meo

us

de filiabus Chananeorum.

Et quare , dices , fanétus hic Patriarcha adeó à

üm ag

Chananzis abhorruit mulieribus ? & quia ex tali confortio plura pravidit in-

fit

convenientia; Chananzi enim, licé: Deum ccelicolerent, idola tamenado-

PCI

rabant; hinc non immeritó Abraham timuit, ne ex confortio talis uxoris

ptíorm ]

& filius Ifaac paulatim ad vitiadefle&teret; unde redé inhunc locum Olea-.

Certsanp.

Oleaf. — fter: Nec daret juveni occafionem adorandi && colendi idola ; fi enim mulieri

edunia

bic. -

idololatt«e juntus fuiffet , in fuperftitiones facile prolabi potuifet. 'Ex quibus pa-

ET

tet, quàm cavenda fint & hzreticorum cum Cathol

k

icis conjugia, & cumime

ïþttmgcm

$.Cypri- piis acperverfis hominibus confortia: Mala converfatio , funt verba S. Cy-

,

an. de (in- priani , corruptionem feminat , cupiditatem concipit , lafciviam pafcit , nutrit

ATütntumi

gul. Cler. petulantiam , malus

Diclen:

focius perditionem feminat , G9 excitat IEEcatn ; que nun-

quam perpetráfjes.

[rintg),

De Sara recenfet Scriptutra, quód priüs apud maritum fuum Abraha-

Qïkni!'i Hpgx

mum non acquieverit, donec Iímaélem filium cum matre fua Agar & domo

ïxle»e,:lg;m» D

H

Gex.21, fuaejecerit: £jice ancillam banc , &5 filium ejuss non enim erit beres filius ancille

UM

IO.

cumfiliomeolfaac. Etlicét Abrahamhocverbum duré acceperit, in hoc ta-

tli il

" menuxoris füz intentioni, ita inftigante & dirigente Numiae . obfecunda-

N

vit , ut matrem &filium quantocyus é domo füaeliminaret. Et quid, que-

L

nl

fo, Ifmaél & matere

)

us Agar peccárunt? Obfervant Interpretes , quia Sara

Ml ägs Vi

ut prudens mulier przfago fpiritu timebat , ne [faac filius füus per malum

Ques

)8'

confortium & familiaritatem lfmaélis cum eo ludentis fupplantaretur, &le-

GU Qu

duceretur , atque ad colenda idola protraheretur , proinde Ifmaelem citó

QU

ab €o feparari, & domo expelli voluit, ut omnis abícinderetur peri;ulcf.&

h

2

lelyt

fi

*

. Cypr. perverfionis & offenfz Dei occa

10: Miraculum enim eft , ait dä&ü; S. Cypri-

Ill r j

loc. cit.

anus , inter incendia vel mon confumi, vel non incalefcere.

& Of

3. Jacobcüm apud Labanum expletá longá fervitt

ite tandem cum fa-

Y

T adh

L

amilia fua domum reverteretur , ab Efau fratre fuo , licet priüs ipfi offenfo , fed

äde

vita-

O(Hm

TU

nung reconciliato , humaniffimé exceptus, & ad domum paternam in

lj

tus:

4 mü l

ID.C

fM

De-vitanda AMalorum Societate.

337

ntfni&ïvkmä'»

tus : Gradiamur fimul , eróque focius itineristui, Sednon acquievit Jacob huic Gett. 33,

ts m

I2

fratris [ui petitioni, hinc e demi(s& excufans dixit: Nofli , Domine mi, quód

OA

