En typum pec-

ofeciuspat

cati venialis femper magis ,

magisque hominem in majora pericu-

qumd-ecx*f

la przcipitantis ,

ac tandem ad interitum difponentis , quod in im-

etoliicim

pio Chrifti Traditore fenlïm à levioribus delictisad majora devoluto hodie

B du

luculenter apparuit , dc quoS. Ambrofius; Unius , inquit, delio cuntlorum o amby,

anerita quatiuntur &éc.

ferm. X1I.

mSod'm u

Verum eít 5 peccatum veniale Chriftum pxennfïïmum Redemptorem'

ncncu'O n

noftrum non iterum in crucem agit, fed amen eum offendit, confpuit, & fu-

Egrgb "Ti ^

premam ejus vilipendit ma;eftatcm ; gratiz divinz omnimodam p&uram

Goq vt

non facit, fed eam valde minuit , & fanctiffimz Dei voluntati protervé re-

gmptt

fitit; Ammam non quidem ætcmum damnat, fed eam in grande damnatio-

nis periculum conjicit &c. -

Verbó: tantum malum eít, quod long;/ffimo

ufgpfm Vati

u)

,qu La

etiam intervallo omnia hujus mundi mala antecedit ,promde haud immeri-

rentcsexh

tó vel inhac, vel in alteravita in igne purgante exquifito caftigatur rigore,

)

at

Confideremus plura de hac veritate in præfentl

Si (alutem veftram amatis,

gt

atténtas prxbete aures.

2. lta eft, & minima fubinde non mvmme nocent.

Parva fcintilla

nunf u

gotes!

qmagnum fæpe excitavit incendium. . Una minutiffima arenula ccul'um

&i t

offendit , & ad lachrymas cogit.

Una aque guttula , fi ingreffum per

ff

[

d

Re-

PU

navis rimas invenit, conglomerata tandem navi caufat interitum,

mora exiguus psfcxculus navem mercibus onuítam per maris unda: plenis

yurm n

st

volantem velis inzmedio curfu fiftit, unde lemma: 4 sodico non modicum.

areus

u

qurti

d

Unus lapillus prodigiofam illam Nabuchodonoforis flatuam contrivit, &

annihilavit : z4bfciffus eff lapis de monte fine manibus , €9 percuffit jiatuam Dam 3.

(mu

p

34«

àn pedibus ejus ferreis $ fitlilibus , €9 commmmt £05.

Nunquid par-

vuli

f pW'

R. D. Gmtber Dominicale.

(!

$8

Confideratio IX.

vuli mures villas & cunétos Philiftinorum agros devaflarunt : Ef ebulliérumt.

pins&?

hm tam |

I Rïg f*

v

vilie , 66 agri iu medio Regionis illius , 66 nati funt mures , e$ fada ejt cenfufio

mortis ag in civitate ? An non viliffime mufce & (ciniphes univerfam

Wt per o

m

Exod. 8.

ZEgyptum extremé defatigárunt: Fati funt fcinipbes in bominibus 69 jumentis:

7*

ovmis pulvis terre verfus eft in fCinipbes per totam terram /£gypti? Sponfa.illa

Myfsta

admlup

dilecta ob devaftatam à parvulis vulpibus vineam in amaras querelas profu-

Cant, 2..

fa eft? Capitenobis vulpes parvulas, que demoliuntur vineas , per quas vulpes

h quod

Curt

Yf.

parvulas recté peccata venialia adumbrantur; unde Lopes : Capiende , in-

quit , funt vulpes parvule , que demoliuntur vineas, quia non capte crefcunt ,

tll

Lopes

thedientia

epift. in

& nocumenta ingerunt multa€c. Et quiddico? unum punétum in Scriptu-

licat. ra, fi non recté col

locatur, omnem noflram fidem Orthodoxam invertit,

tiut pere

Exp

futummo.

Marc.16.

NB. Surrexit non. Eff bic. Una rotula & flofculus nivis, fi per alta mon-

tium cacumina in fubjectas devolvitur. valles, magis magísque per extra-

Qu

fumptionem cadendo accrefcens,domos,villas & cattella folet obruere.Scor-

Vi

Amy: j

pius leviffimo venenati aculei morfu hominem interficit, Quid vilius , quàm

ititdu

mellis guttula? & tamen ob hanc deguftatam dulcis Jonathas damnatus efl

detiur

1. Reg.14. ad mortem: Guflans gufiavi in fummitate virge , que erat in manu mea, pau-.

Átujn i

43

lulum mellis , 88 ecce , morior.

Nunquid flumina magna vides parvis de fon-

Em r

tibus orta? Danubium maximum Europz fluvium confidera , qui centum

populos & magnas alluit urbes , donec Euxinum irrumpat bisterno flumine

Hqi

Ttrfery

Pontum. Rediadillius fontem ; parvafcaturigo fuit. — Quid refero de pul-

Tf voln

vere nitrico? An non ih minimo vis maxima, dum fortiffima munimenta,ur-

UT

bes, & caftella uno evertit momento? &c.

En peccati venialis typum & umbram; vz tibi , fi eó devenifti , ut non

fl

lmicum a

ampliüs venialium noxarum curam habeas, dum enim liberé eas admittis ,

de diein diem majora fument incrementa,, ac tandem ad mortalia, imo ad

Vulti

i, ubj

$. Auguff. infernum te difponent : NuJum peccatum , ait S. Auguftinus , adeó parvum

üach»Reggj;

devera&é eff , quod non crefcat negletum, — Et in alio loco: Minuta plura peccata , fi

falfapen. negligantur , occidunt. — Noli illa contemuere , quia minora funt ; féd time ,

"ros (

c. $. Idem quia p

lura fünt ; quotidiana fünt ifla , que dico , fed tamen peccata funt ,

fer. 1.

non funt levia, quia plura, quia verü quotidiana 88 plurima , tim

enda eft rui-

ha

Eft tantüm

"I filo

Dom.4. na multitudinis , etfi non maguitudinis. Noli proinde dicere :

uadr.f. peccatum veniale; audi Fcclefiafticum: Qui fpernit modica , paulatim deci-

Wi

W&m

$76 Ec- det.. Una gutta divinz offenfz, ait Gerfon , efl major omni offenfa con-

cli. 19. 1.tratemporalem Principem , quiaifte momentaneus, ille vecó Princepsater-

90316 Y

Üf

nus ; Quinimó przftat mori potiüs mortales omnes, annihilari Angelos,

mundümque interireuniverfum, quàm unica veniali noxá fupremam often-

fdl i,

^i

di Majeftatem divinam ; rationem affignant Doctores , quia omnia tum An-

gelorum, tumSanctorum merita non valeot, necfufficiunt ex condignoa

N r

minimum peccatum veniale expiandum, nifi accedat pretium , & valorSan-

-

guims

De Peccato veniali.

$9

B dil

!tl

guinis & Paffionis Chrifti JEfu crucifixi, Et quid tu ad ifta, homo Chriftiane,

dum tarn levi de caufa tot hactenus perpetráfli venialia? O quot millia for-

1334

j

hes univefs

[

taffe. per omnem vitam tuam ! & rides? ac parvi pendis? O incaute!

3. Verüm progrediamur ulteriàs. Dic anime mi, quare Maria foror

! 6 m

pti? porh

ia

Moy(is tam abominanda corporis lepráà Deo punita eft: Ecce Maria apparuit Num. Y2«

IQ.

querehs o

candens lepra , quafinix. Refp. Quia murmuravit contra mitiffimum Moy-

Yet quas vj

fen, quod murmur venialem non exceffit culpam.

Cur uxor Lothi fubitanea morte à Deo correpta, & in ftatuam falis mu-

: Cipinit

aapta crfat

tataeít: Ver(a eft in fiaiuam [falis? Refp. Propter curiofitatem & levem in. Ger. 9.

obedientiam , contra mandatum Angelorum excitato flrepitu ignis, & cla-

46.

lum inct

doxam iniet

fnore pereuntium poftfe refpexit, in quo

juxta Cornelium , & 'al,.os levem

tantummodó culpam commifit.

fiper um

sque p« et

- Quare Moyfes & Aaron , virià Deo ele&ti, & tanta confpicui fan&ita-

tte ab ingreffu Palz(tinz fuerunt repudiati : Dixitque Dominus ad Mosfen && Num. 10.

;tobruerc.chz

I2«

d o

ZAaron : Quia n credidiflis mibi , ut fantificaretis me coram filiis Ifraél, non

introduceiis bos populos in terram , quam dabo eis? Cavfa eft, quia venialem,

Tas du

TOA

& exiguam in Deum ponebant fiduciam , dum aquam vivam de petra durif-

"

fima in falutem populi debebant producere: Nuuquid de petra bac vobis po-

s as (

:

terimus aquam elicere?

v

r1, qui

:

Et quis, ob(ecro . non timeat? non cohorrefcat? dum audit Davidem

ysternolt

xdreferod

viramfecundàm cor Dei obleve arrogantiz crimen , quia populum nume-

ratum voluit , trium-dierum peftilentià correptum ; /mmifit Dominus pefti- 2.Reg.24.

y rl

Ij.

lentiam in Tfraél de man? usque ad tempus conflitutum , €$ mortui funt ex po-

pulo à Dan usque ad Berfabee feptuaginta millia virorum? Et tantam ftragem

t anl'm 1 uzf

':-

?*

unicum .caufavit peccatum veniale ? ah tantam ftragem!

'Vultis-plura? Oftendit Ezechias Rex pientiffimus jux:a , ac fanctiffi-

noratia;!

u

mus ,.ubipoftreverfionem umbrz in horologio convaluit , Legatis à Mero-

U5 , alt

dachRege Babyloniz de recuperata fanitate congratulatum miffis, omnes

N

; plunt

Jj

t

^

lit: Ecce

thefauros fuos regios , & mox abIfaia aud

dies venient , $ auferen- 4.

Reg'AZOa

i runf) i

Iur omnia , que funtin domotua, $ que condiderunt patres tui ufque in diem

17.

Mu (

banc, inBabylonem : non remanebit quidquam , ait Dominus. Et quare , dices,

;, ln

Deus tantopere huic Sancto Regi iratus eft? Refp. Menochius & a!ii Inter-

"UL

pretum in hunc locum . Eze: hiam hic tantüm venialem admififfe culpam,

|

al

dum exvana gloriola Babyloniis thefauros fuos Regios monftravit. Ecce

m o

f

i

quale damnum nobisinferat unicum veniale peccatum ; unde optimé S. Do-

l[O

Pri

j

rotheus : Longé melins eft

8$ corpus tuum , 86 omn/ia corporea perire, quam

abl

IMQ

&di auimam in ve etiam minima.

(uprtt?

4* Agglomeremus prohacveritate magisdilucidanda adhuc plura ar-

o

t

l

gumenta ex SacraScriptura petita.QuzruntSacri Interpretes,quale peccatum

I[

"m

fuerit viri illius lfraélitz , qui in die Sabbati lignf! aliqua collegit ,

& in caítra

]0((&

z

| portavit ,

1;&2

d

p

60

- Confideratio 1X-

portavit, qui hancob caufam fine mora , ita jubente Deo , vivus lapidibusà

, i

Num.1s. populo obrutus eft: Dixitque Dominus ad Moyfen : Mortemoriatur boso ifles

wWerit c

obruat eum lapidibus oumis turba extracaftra. — Vide hic & confideraanima

queducc

.äï-

Chriftiana , quàm feverée , ac rigidé Deus pracepta fua velit fervari , qui vir,

efioer

licét ob tantillum opus , quale erat ligna colligere , juxta S. Ifidorum Pelufio-

di B

tam venialem culpam non exceffit,

[vent?

pocná ramen mortis ad aliorum exem-

plum affectus eft,

Dv

Huic non ab

fimile eft, quod in Levitico de Nadab & Abiu, Aaronis

u

. fummi quondam Sacerdotis filiis refertur, qui in alieno igne non & ceelo mif-

tit t

fo, thurificantes mox à Deo, igne caelefti, qui quafi fu'men eos afflaverat, oc-

initi;

Levit.10. cifi funt : Egrefffsque iguis à Domino devoravit eos , 89 mortui fünt coram

lt,anit

2

Dom:uo.

An fortaffe hi duo fratres in hacihurificatione lethalem commife-

alot,

runt culpam? Refp. Abulenfis &^alii, eos tantüm deliquiffe venialiter , dum

Qomm

ex inconfiderantia,vel ignorantia profanum adhibebant i

gnem,proinde tem

w

porali hic morte puniti funt, ut sternam evaderent.

ln j

&mjl

« Quod & Ozz Arcam foederis fuffulcire conanti accidit , qui absque mo-

2.- ng- 60 ïa

fubitanea neceà Deo cafligatus efl: Iratá:que ef Dominus contra Ozam, Q9

lii

7*

percuffit eum &9c.

Ubi advertunt graviffimi viri , & facrarum litterarum pe-

li, m

riti, Ozam tantüm levem commififfe noxam , quiaarcam Domini cafum mi-

&Dod

nitantem manu tenere, de fe actiolaudabilis & rebigionis plena videri pote-

Qit, d

rat , punitus tamen eft, quia minore, quàm par erat, reverentiá Arcam il-

Pif,|

lam attigit.

Quod & Bethfamitis evenit, qui ob curiofam, ac minüs re-

pruden)

verentem Arcz foederis infpectionem repentino interitu é veftigio fuerunt

pvf

z. Reg. 6. affecti ; Percufit autem de viris Betbfamitibus , eà quód vidiffent Arcam Domi-

torde d

I9.

ai ; 8 percu[fit depopulo feptuaginta viros , €$ quinquaginta milliaplebis, Item.

t od

quod accidit Prophetz illi Anonymo , ob venialem culpamà leone , jubente

3. Reg.13. ac permittente Domino, interfecto: Tradidit eum Domiuus leoni , 8 confregit

mettþgs;

26.

eum.

Et quis ignorat, quód ob unicum mendacium Ananias & Saphira in

TM

4G. $- 1- poftlerorum Chritlianorum exemplum inftantanea fuerint morte cafligati?

lni lt

Luc.16. Lazarus mendicus pauperrimus ob leves quosdam defectus fummaiinedia,

Vr

20

plagis & ulceribu: afflictus ? Zacharias S. Joannis Chrifti Precurforis paterob

O ofr

Ltc,1.10. levem incredulitatem ufulinguz privatus ? &c.&c, In quibus omnibus ac fin-

Id

gulis non nifilevis culpa obfervatur, ac fuiffe videtur. Vide nunc,anima Chri-

LY

ftiana, quàm malé tuz faluticonfula: , fià gravioribus quidem te abftines pec-

N

catis, fed in evitandis venialibus focors inveniaris; Audi, & perpende, quid tibí

Luc.I

DT

' NMeritas dicat: Quiíin modico , inquit , iniquus eff , 85:';*: majoriiniquus eff ; hinc

fhultg

19.

S. Juftinus fcribir, Chriftianos fui xvi maluiffe mori , quàm velunicum facere

Driter

So Bern'

mendacium, Otempora!ó mores! quàm pauci nunc funt , quiattentiore

Ytijfe

intelle&tu hanc perpendunt veritatem : Homo timoratus , afferit Mellifluus ,

fer. de

*

Iiien

VE

terribilius 86 borribilius ipsá gebenná

]

udicat in re lev

tinoy

offendere, — Et tu

Wïmq vultum omnipotentis

—

b

;l.yl ce-

» optime Lector, quid agis?

f*

t

De Peccato veniali.

61

Vitus pb

;.DeAbfolone recenfent Sacra Paginz, quód denfam ac rutilantem nu-

ürifur hg

triérit cefariem , quam quotannis , quia eum gravabat , tonderi voluit, eám-

Coniderng

que ducentis ficlis illuflribus , ac nobilibus domicellis ad capillaturam fibi ex

ITA. Qu

ea faciendam expeditam vendidit: Ponderabat capillos capitis fui ducentis fi-

2. Reg, 14,

(idorum P

clis; Et quid tandem anno recurrente accidit , cüm comz de novo fuccre-

26.

(daliorum ens

fcerent? Audite rurfus fcripturam : A4ccidit autem , uf occurreret Ab/olon fer-

vis David , fedens mulo : cfímque ingreffus fuiffet vnulus fubter condenfam quer-

& Abiu, li

cum 86 magnam , adbefit caput ejusquercui: €9 illo fafpenfo inter caclum 88 ter-

enonécebr

vam ,mulus , cui infederat , pertvanfivit.

O infauíte comz! non comza , (ed

05fv

]

laquei , quibu: rebellis Princeps fibi proprium adfcivitinteritum. | Sed rogo

t futt

L]

te, anime mi , altiüs nuncarrige mentis oculos.

Per capillos iftos multipli-

(haler conpi

catos , Sacriinterpretes venialia [ubaudiunt peccata , qua nifi fzpibs per an-

eveniditr

numincidantur per veram ac feriam confeffionem ac mortificationem , fem-

per magis magísque fuccrefcent, & eó tandem te difponent, ut cum Abfo-

em,prontt

lone in mortalia incidens , infernali fufpendaris patibuló , eternüm ibidem

L,quidba

cum illo cruciandus : Nen: dicat in corde fuo , funt verba Melliflui Doétoris , $. Berz,

r CO uN

l.via funt ifla, non curo corrigere , non eft magnum , fi in bis maneam veniali- fer. 1. de

£ litterarut

bus , minimísque peccatis , bec eft enim , diletiiffrmi , imponitentia Qóc. — Audi conv., s.

yomini calt

& Doctorem Gentium , ita emphaticé ad Romanos differentem : Qvia , in- Pauli,

Jena vidip

quit, càm cogaovi(fent Deum ,unon ficut Deum glorificaverunt , aut graias ege- Rom, 1.

vetentia Arat

runt. (NB.Loquitur hicApoftolus primario de Gentilibus & hujus fxculi

2l

g, ac m

prudentibus , qui naturali ratione poterant agnofcere Deum , imó & plures

Lveligodt

agnofcebant, quem tamen non ut Deum colcbant, adorabant, & ex toto

t At

corde diligebant , proinde pergit; Propter quod tradidit illos Deus in defide-

niliagdis /

ria cordis eorum , in immunditiam , ut contumeliis afficiant corpora fua in fé-

pl

metipfis , €8 tradidit illos in paffiones ignominie 9c.

s at

O tremendum fulmen ! quando Deus hominem relinquit juxta defide-

rium cordis, & effrznatarum paffionum , ac concupifcentiarum fuarum :

snas d

j

j or d

!

;

"

,

Ibunt in adinventionibus füis.

O tremendum fulmen! & quis eft, qui hanc Pf. go,

L

]

veritatem attentiore animo confiderat, & non totus cohorrefcat?

uis, qug-

13.

has [

ls

gzlcri

l

l

l

]

fo noftrüm eft, qui cognitum Deum hactenus condigné , velfaltem pro viri-

i

"

,

bus glorificavit? Quis illi debitas, aut pares beneficiis gratias egit ? Quis

s onm

nunc,ämmici

illius bonitatem nulio unquam veniali offendit? Sifteigitur, anima mea! &

1

y

r

noli ampliàs voluntario , crudo , ac deliberato peccato veniali Deum tuum

qiea

p

I

offendere. Et licét in flatu naturzlapfz fine veniali vivere non poffimus,

multüm tamen intere(l diícriminis éx affectu, & deliberatione venialia ad-

n

elunom

mittere, quàm ex fragilitate humana & inadvertentialabi. "Tale peccatum

p

veniale liberé fatum , lepra eft animz inhzrens ; ulcus foetidum eft, mentem

fify

qm

inficiens ; fcabies eft turpiífima, quz hominem Deo, & Angelis exofum facit ;

f

l

carcinoma eft tabificum , pulcherrimam Dei corrumpens imaginem ; malum

j 9f

denique e(tfummo duntaxat malo minus , quod Deus T. O. M. fummopere

H3

avet-

p

IF-

Ó2

Conf[ideratio IX.

Y

averfatur , proinde illud vel

in hac, vel in altera vitaexquifitis caftigat tor-

afpdona

mentis.

mum veflis

6. DeS. Joanne dilecto Chrifti Difcipulo refert Sacer Codex , quomo-

fiterore p

do vice quadam viderit cceleftem illam Jerufalem, in qua lacerna ejus eft

qancdlam

Agnus, cujus (iruCtura ex jafpidepretiofo , platez ex auro puriffimo , funda.

vj Relp.

menta ex gemmis ; & omnilapide pretiofo ; & duodecim portz ejus & duo-

decim con(tant magaritis &c.

firmoper

Tandem ubiaureo:calamo longitudinem &

u, R

latitudinem , opes, (plendorem, gloriam, claritatem & felicitatem hujus civi-

tatis gloriofitfimz defcripfit , adjecit fententiam ftylo ferreo memoriz no-

jj qiatm

q9)fi,in

Apoc. 21. ftrz , & cordiinfcribendam: Non intrabit, inquit , in eam aliquid coinquinatum.

2/7.

Sta hic, & perpende, quisquis es, Ó mi Lector: Non intrabit in eam aliquid

jum, vel l

Nosagitnus

coinquinatum ; ex quibus verbis abundé, & luculenter patet , quantum malum

manusin l

fit inoculis Divinz Majeftatis, vel unicalevis culpa , quafi adhuc coinquinatus

wo d

Gerfon. ' ceelum minimé intrabis: Oportet , inquit Gerfon , quemlibet ita mundum ante

atb

10.2.f. introitum paradifi e[fe , ficut fuit in innocentia baptifmali.

Et hoc eft, quod

d C

253. ChriftusPetro,cüm lotionem pedum fuorum recufaret,in Czenaculo fatís rigi-

t D

$0. 13. 8. dé infinuavit: 5i mon lavero te , nou babebis partem mecum. — Ubi S. Cyptia-

De?)

$. Cgpr. nus,S.Bernardüs, & pluresalii , peri(tam pedum lotionem peccata venialia

wide &

tr. de Ab- intelligunt,quibus coinquinatus nemo inillud beatitudinisRegaum ingredie-

t Bo

lut. ped.. tüv 5 Venialesigitur culpas , ait Mellifluus , nemo contemnat , aut parvi peudat;

Ctint hi g

impoffi^ile eff enim cum eis falvari , impoffibile eas dilui , nifi per Cbriftum T Efuw..

Et quid, obfecro , amarius eft, quàm ignis purgationis, de quo Cefarius

fuomonnih

f porr

Cef. Art-

Arelatentis: /Je purgatorius ignis dnrior eft , quàm quod poffit peuarum in boc

lat. bom.

f&culo aut accidere, aut fentiris & S. Antiftes Hipponenfis : /lle purgatorius

dm pl

Yeusefl

G. $, Aug. ignis durior eft , quàm quid poteft in boc feculo penarum videvi , aut cogitari, aut

fer. 41. de féentiri, Ex qua poena fenfüs,prudens Lector,

peccati.venialis gravitatem col-

li, ideo

$5.

dtm admy

lige. Etquid dico de poena damni? quantüm ingemuit Princeps Abfolondum

Adis hoc

patris offenfi gratiam quidem obtinuit,fed quia faciem ejus prxíens,& coràm

ums & Tü

intueri prohibitus e(l,potiüs vitz fuz jaéturam pati voluit,quàm dulcis paren-

Mmarchag

2, REg. 14- tis fui afpecta ulteriüs fraudari: Obfecro ergo , ut videam faciem Regis , quód fi

32.

U j ye

memor eft iniquitatis mee, occidat me. Qruid ergo dicemus de illis purgantibus

ts

$.Tb. A4.animabusob unicum forté peccatum veniale à facie Dei longo temporeex-

in 4. dift. clufis,ac feparatis,quz pana damni,juxta mentem Angelici Doctoris, maxima

Ntu]

Pt

J

20.4.2..q. eff ponarum, que in purgatorio reperiri poffunt. Quibus omnibusattenta mente

le

cornífideratis, dic anime mi, an adhuclubet fine rübore , (ine numero , finedo-

"550

hi

lorecontra Deum voluntarié peccata venialia committere? Audi S. Hierony-

S'.H:'eron.:mum.:» Leve, ait, nunquam ef Deum etiam in exiguo contemnere , qui nontau-

QUs v

D &

in regula tàm ad qualitatem refpicit , fed etiam a4 perfone contemptum : major eft enim

AMonacb, contemptus , potentiffimum .quendam

m]mblhu

^ de

nam privatz conditionis offendere.

Regem, quàm rufticum, aut;per.foþ-

R

MO «

^i

j h()c h

7. Davidk ,cüm facili conatuRegem Saulinimicum fuum-capitaliïfimq

n

Nügrib

De Peccato bem'ali.

63

Miscifit t

in fpelunca Odollz potuiffet occidere, folüm ei oram chlamydis , feuextre-

Coler as

mam veflis Regiz partem prafcidit, & tamen ob levem hanc actionem ingen-

titerrore poftea inanimo percuffus eft: Percuffit cor fuum , eó quód abfcidiffet x .Reg.24.

ilocerm ii

oram cblamsdis $aul. Ad quid,& quam ob caufam Davidem hujus fa&ti poeni-

2j.

uriftmo, r

tuit? Refp. San&tius ; quia David fidelis erat & pius , ideo exiftimabat Ixfam Sand. in-

Yorteejs d

fummoperé fuiffe Regiam Majeftatem , quam Deus ad Regni culmen defti- buzc. loc.

ongitin)

náfei. Etquid nos adifla? Si Davidem hujus minimzlabis ( fitamen labes

Iatem hj

fuit, quia hunc fuum hoftem , animamíuam quzrentem , jure poteratinterfi-

20 füemmonad

cere) fi,inquam , Davidem minims bujuslabis poenituit , quia in Regem im-

p od

pium, velleviffimé manum mifitlymbum veftis Regie przícindendo , & quid

Jl i d

nos agimus cum Chrifto Domino, Rege & judice noftro?-Ah quoties miferi

quantum t

manus in illum mittimus? & finon per peccata lethifera illum rurfus crucis li-

'uc coinqun

H itn du

gno affigimus, per minutatamen & venialia liberé admiffa; ei plura quotidie

addimus vulnera: Et func , fubintrat hic $. Bernardus , leve dixeris , quo offen-

$. Bern.

Bhoced g

ditur Cbriflus? unde ad Dei tribuna

|fer. 29. in

vnaculo r

*

l pertrabi debes ? cm borrendum fit incidere in

*

Cant. 1.

manus D'ei viventis.

Ui5 Qu

De Pharaone Rege ZEgyptiorum commemorant Sacrz Paginz , quód

ucata v

uná die , & pincernam , & piftorem conjecerit in vincula: Accidit , ut pecca- Gett.40.I,

«grumiupti

rent duo Evnucbi , pincerua Regis Zgypti , €9 piflor Domino fuo. — Et quid pec-

u pani

cárunt hi miferi? Obfervat Lyranus , & veteres Rabbini, ambos in fervitio

UT

fuo nonnihi! fuiffe incuriofos, & negligentes ; dum enim pincernaRegi au-

dequoCri

reum porrexit vini poculum , mufca inadvertenter irrepferat incalicem, &

H pentanimid

dum piftor pro more panem offerebat,in eo ealculus (alii volunt capillus) in-

12

ventus eft: quia ergo circa Regiam Majeftatem hanc commiferunt negligen-

,nutcogiani

tiam ,ideo rigorofiàs caftigati funt; fi autem circa perfonam privatam ean-

saatatit

dem admififfent incuriam , neuter fuiffet carceri mancipatus , aut occifus.

s A

Audis hoc , anime mi? Aliud eftpeccare in Regem , aliud in perfonam priva-

12(605,& Ü

tam, & rufticam; & nunquid, vel manum levare contraRegem , & orbis

anditi

lf?ï

/

!

Menarcham capitale meretur fopplicium ? Quantó ergo magishomo pecca-

cittt ngm

tor, qui veniales injurias , & offenfas Deo illatas ampliàs non curat , merebi-

H

p

turignitum illum carcerem , de quo non exibit,donec folverit usque adulti-

ngo o

mum quadrantem? Pr«fiat , ait devotus quidam Afíceta, omnes bomines mo- Laur.

r

joäïoris,muri

ri , annibilari Angelos , && mundum perire unive

fum , quàm unico peccato veniali, Keppl. in

Jusattcntamï,ä

verbo aliquo otiofo , /apremam offendi Majeftatem.

4ac,. lum.

um

O Domine JEfu! quis eft, qui hec formidanda juft

ïtiæ tuz exempla,

Conf. 8.

Audi

fet

quibus noxas veniales punire foles, recté ponderat, & tefumm Majeftatis

j

.Deum , & horum omnium diftrictiffimum Judicem nontimeat? O quàmin-

, ql

mj

I

tolerabilis effet illaimpudentia, fi filius patri fuo diceret: Sine pater, & dilecte

genitor, ego quidem non crucifigam, non occidam te,abfit hoc à me filio tno;

cufti MP

.;

fed hoc faciam ;iteratis &quotidianis te contumeliis, injuriis, fputis,plagis &

L

u

i

anctum

lcapitzliiü

!

T

verberibus afficiam,ut quond»vam pueriGentiliumRoma in foroSyllaS

Ca l-

64.

Confideratio X. -

Caffianum Martyrem, & pzdag^gum fuum juffu impii Tyranni minutiffimis

às Jicobt

graphiorum ictibus confodiebant.Quanam , obfzcro , in patrem hzc effet di-

yundonmi

lectio ac veneratio?O Chri(tiani!& q'iid nos facimus?Nunquid toties, quoties

t d

animo volentepeccatum veniale perpetramus, amantiffimum JEfum,Domi-

axilts ho

num ac Patrem noftrum fimili plaga afficimus? Ft hocfit amare Deum fuper

fnfpmin

. "Malacb. omnia? ah nos miferos & infelices ! Si ergo ego Pater fum , ubi eft bonor meus?

culoditum

1.6. — Etfi Dominusego fum ,ubieft timor meus? O miJE(u! habes hlc in me confiten-

tind gat

tem reum, peccavi & fuper numerum arenz maris multiplicate funt iniquita-

decupio.

tes mez ,non tamen defpero , quia major eft mifericordia tua, quàm iniquitas

3sT

mea ,ablue me ergoin Sanguinetuo, & da

gratiam , ut non ampliüs te faltcm

ofnem r

voluntario venialt peccato offéndam.

Tuerintre

ertnt ett

D

fuoconfi

CONSIDERATIO X..

IU undt

lz. g

ticofffrmo

De Tepiditatc & fomnolentia mentis, & corporis/

excutienda,

hr de

V, quand

Cum dormirent bomines , venit inimicus. Mattb. 13.28..—

Yientibus

Pro Dominica $. poft Epiphaniam,

I.

n Scri;

&pltufen

Enignus Deus, licàt primum hominem in jufti

tia origïnäii creaverit,

u »»äqui L

eümque diverfis cumulaverit donis ac dotibus , noluittamen, illum

Gen. 2,

vitam degere tepidam , fomnolentam , & otio deditam , fed ideo po-

quinnqua,

LUftifer tj

Ijf.

fuit eum in paradifo voluptatis , ut operaretur , €$ cuftodiret ium. Ettü

Vetil iyjm;

[

anima pigra , tepida & fomniculofa exiftimas , te in otio,torpedine, virz come

Nfb

$. Cbyy.. modis , acin tuis voluptatibus falvandam? Erras, ah mifera ! erras : Ne fperet,

Wa

foft. bo.

ait Os aureum, quisquam coelum fe cum vita remilJavijurum, nequit euim fieri. Et

EWento,

Io. in

dic, obfecro , quid aqua ftagnans & otiofa progerminatnifi bufones & ranas,

ferpentes & viperas? Quid terra otiofa,vinea neglecta, &t ager non feduló ex-

mölü'(ghus i

Tbeff. c.5.

g

cultus , nifi fpinas ac tribulos , urticas ac zizania ? A&r otiofus,, finon affiduó

V, Qd

' agitatur , & perflat regionem , quid caufat , nifi peftes ac lues ? Viennam

confule Auftrix Metropol'm , de qua volattritum illad ? Zut ventofa , aut vt-

- genofa, quod anno 1679. & anno 17 13. abundé experta eft.Si folluna,& ce-

'PAUJUS 1

tf

tera coxli fideravel femel otiarentur , quod chaos , & quz perditio in hoc ori-

retur univerfo? [n domo ab incolis deferta ; quid aliud cernes , quàm noctuas

dum» (Gd l

& veípas, araneas ac mures ? Pari ratione tepiditas animi, & acedia corporisit

Obhinis|

Vr

1&(;0

Eccle. 35, homine Chriftiano omnia mala & peccata cavfat ; Azalitiam, ait Siracides, do»

h

22

cuit ofiofitas. Otiofus E(au amifit primatüs benedictionem,econtra laborio

T

m M

u$

li

aCm

n

-ADe Tepiattate expellenda.

titinutlfi

m rceft

fus Jacobnon duntaxat paternam , fed & coeleftem obtinuitbenediQtionem:: Gez. 27. *

ANon dormientibus , fabintrat hic S. Ambrofius libro de Cain & Abel , non otian-

g.

Qtolis eus

tibus, fed vigilantibus pollicentar premia, 88 labori merces parata efl.Et nunquid

Mattb.i

m um s

audiftis hodie in Evangelio : Càm dormirent. bomiaes , venit inimicus ejus , Q9

r n

fuperfeminavit zizania in medio tritici, && abiit ? En dum dormiunt vigiles , in- 13- 25

tf um

cuítoditum captat ovile lupus : fommolentia enim Paftorum,ait S,Ephrem, lupo- $: Epbr.

i rne o

t€ tre de ti"

t funtini

J

vumeft gaudium, — Plura de hac veritate in pra(enti tractabimus

&

jatentum

effe cupio, fi Deum & falutem tuam amas impenfiüs.

4 1nore Dei.

à quimii

i

xis

2. De Philiffzis commemorant Sacrz l'aginz ,

as doubs d

plb lu

omnem armorum ufum ademerint , omnesque fabros ferrarios in univerfa fu-

ftulerint regione: Porro faber ferrarius non inveniebatur iu omniterra /fra£l, ca- 1. Reg.18.

verant enim Pbiliflim , ueforte facerent Hebrei gladium aut lanceam. — Obfetva

I9,

EH

hic, prudens Lector, fingulare Philiftinorum ftratagema, ut Hebrzos fub jugo

fuo conftanter poffent retinere, omnem illis armorum ufum penitüs fuftule-

X

.runt, unde faCtum eft , ut czm veniffent dies pr&lii, nonfuerit inventus en(is &9

lancea. Et quid dico? nunquid & hanc ipfiflimam fraudem ac ftratagema per-

k corpt

niciofiffimum infenfiffimus humani generis hoftisDiabolus inEcclefiaDei cum

Chrifti fidelibus tempore Lutheri , Calvini , & aliorum hzreticorum füborna-

vit ,quando paulatim in Clericis dormientibus , tepidis , ac licentiore modo

ih.134

j

viventibus facrorum armorum ufum, id eft, meditationem , ftudium ,ac fedu-

lam $. Scripturzlectionem ,tantopere animarum Rectoribus neceffariam, in-

epitauferre : IInde , inquit Cornelius, orta

fuit bevefis Lutberi , & pofterorum Cornel.

i inafi qui

jus , 4qué ac prifcorum Hereticorum gc.

Cüminceperunt ifli otio torpere, bic,

uittam,)

qui tanquam expertiffimi fabri aliis rudioribus debuiffent arma cudere, & ad

a, dl

fortiter ejusmodi Se£tariis refiftendum (übminiftrare: Cim dormirent bomincs, Mattb.

ii d

z

venit. inimicus ejus , Q& fuperfeminavit zizamia im imedio tritici , €$ abüt. 13. 2f.

editt, L

!

Notentfibi hoc etiamnum Sacerdotes noftri , ac prefertem illi , quibusanima-

Verad

rum curaà Superioribus demandata efl : Res bec , aitS. Jo. Chryfoftomus , mon $. Cbyfoff.

TU i

de frumento, bordeóve difpenfando,

de bobus , ovibísque pafcendis , alitsque bujus- lib. 4.. de

puforesdit

modirebus diftabendis, fed de ipfos

7

et eorpore T Efu curando89c. Proinde re&té Sacerd.

;eronlet

S. Paulus Timotheum hortatus eft: Attende letioni , exbortationi , &9 Dotlri- 1.Tim. 4.

n , hoc eft(cientiz Sacrarum Sc ripturarum: Scripturaenim , ait S. Ambrofius,

I3.

Iuïcs nl

eft liber Sacerdotalis, & S. Dionyfius : Subflantia Sacerdotii noftri : Underurfus Cornel.

quii

S. Paulus ad eundem Timotheum : Attende tibi , 86 dotvina ; infla in illis ; boc bic 1.Tím.

m,äa!

M fol,l,U

enim faciens , €6 teipfum falvum facies , 88 eos , qui te audiunt.Non igitur otian- 4. 16.

«diroit

dum, fedlaborandum híc eft. Si Paftroranimarum es ,Ovestuas tam immenfo

um

Sanguinis Chrifti pretio redemptas contra hzreticam pravitatem , & rabiem

ccdm

(f

A

tüeri, & cos, qui contradicunt, arguere debes. Si Concionatorem agis. in ca-

d r

al

Giton

f

thedra ut Magiftrum, & Doctorem ignorantiumte geras, juxta illud Malachiz:

«

ii

Labia Sacerdotis cuflodient fcientiam

, &9 legem requirent ex ore ejus:quia Angelus Mal.2.y,

Domini

R. D. Giutber Dominicale;

Nanagsó

66

Confideratio X. ..

Domini exerbïtuum eft. Si Confeffarius es, Medicum ægrotantium agïs anima-

ginulisv

Ll

ipritsl

s Hieron.,

rum, & Judicem, ubi oportet inter lepram , & lepram diícernere, & con-

Uig.

venientia quibuslibet peccatis przfcribere , & adhibere remedia : Idcirco , funt

Líc in

qmnes2hic

verbaDivi Hieronymi ,in Sacerdotis pe&ore rationale eft, 6 in vationali dotrina

ls cred

Malacb. 86 veriras ponitur , ut difcamus Sacerdotem doBum e[fe debere . €9 preconem Do-

Mp Otiu

minice veritatis , potentem exbortariin dorina fana&c. — V tibi, fiinhocne-

Ezecb.

gligensfueris, ' Audi Ezechielem Prophetam : e Pafforibus Ifratl , qui pafce-

lgnicuris

godifenh

24. 2« ban

t femetipfos&$c. | Lege ibidem , fi placet ulteriüs.

3. Miror, quateJofeph nunc potentiflimus ZigyptiorumPro-Rex patrem

Depravatu:

Ena

fütim ac fratres tempore famis ex Chanaan in/Egyptum peregrinantes,non fe-

cum in Aula fuaretinuerit, fed mox eos ad labores, & ut in terra Geffen curam

Duide, ne

drdejcon

Gen. 47. pecorum gererent , ablegaverit : Trade eisterram Geffen &gc. — In qua exinde

6.

Regionelíraélitx extruxerunt urbem, quam appellárunt Rameffem. O Jofeph

quom,

quondam

quid agis ? qualis hic eft erga patrem , & fratres amorac refpectus? quare non

Mitoos

eos in tuos Aulicos elegifti ? cur nullis eos ditáfti opibus , ofticiis, dignitatibus,

juta effat

cüm id facilé & fine ulla facere poteras invidia, quia totum Regnum in manü

ia erat ac poteftate ? Sed nihil horum voluit prudentiffimus Jofeph, nonigno-

hpuntagg

nonomm'saï

rans quàm lubrica, & mifera fit vita aulica, & otiofa, proinde eos ad labores jX

priftinam pecorum, &a

gri curam amandavit, ut fuo labore, & curá victum fibi

Ti quis

f Rt

pararent, & amictum.

O quàm illuftre exemplum ( fubinfert hic Cornelius )

L

haberit omnes

Przlati Ecclefiaflici ex humili loco ad altas evecti,

& electi digni-

&ülm Qs

jigeb

d.

tates. — Difcant hic nonfuos nepotes, & cognatos ex bonis Ecclefiafüicis ,&

Cornel. — patrimonio Chrifti ditare, & opes Ecclefiz in luxum convertere : Qualembi,

Notufim

Cur

Lic.

inquit, Chrifto Domino rationem reddent villicationis (ue in ultimo,Q8 magno mun-

didie ! Difcant & laici, imó univerfi non tepiditati, & fomnolentiz vacare,

0 fä&Am

^l CIpt

$. Att. P- (ed dum tempus eft,pro viribus faluti fuz invigilare : Ex otio erim , ait . An-

2. toT/-9- tonius , fequitur multiplex malum peccatorum,omnium enim tentationum , cogi-

lte& n

€. 14..3- tationum malarum , €8 inutilium fentina eft otium : Sicut fentina in navibusTeu-

n f

ita mens otiofi omnes fordes vitiorum.

! mam&IQ

pit omnes fordes corporalium ,

D

A. Vis prohujus verita

tis confirmatione exempla Scripturarum ? Davi-

y

dem , virum fecundüm cor Dei confidera, quamdiu is curis regiminis conve-

ftiGns

J

Q uY (

nienter intentus , & variis bell

is ac laboribus occupatus fuit , vitam fecundüm

. 6ómnes honeftatis leges compofitam duxit.

Verüim ubi focors, otiofus,& te-

UVT

Omnfey

pidus factus eft, domique aliis belligeranti

