lio minore No&mi refect Scriptura, quod optimum pä-'.;

um N

6. DeCham fi

Citàs f

rentem füum, cum eum poftdiluvium poítexcultam vineam in tabernacu-

Düfi

lo ebrium dormi

entem ac nudatum vidi(fet , proterve & petulanter illufe-

ilius nuditatem

ftatiibus deridendam propofuerit : Quod cim

Ü litg

22. rit , atque

Ggæ.g,

vidiet Cbam pater Cbanaa

n , verenda fcilicet patris. fui effe nudata , nuntia-

En typum genuinum omnium detractorum,

a!iquzn.d('

vit duobus fratribus fais foras.

Vi

calumniatorum, & fufurronum &c.

proximorum foorum defectusnon [al-

ue propalantium , & quid tandem il-

"tf

lio difcretionis obtegentium , fed ubiq

lis eveniet ? paucis dico : eadem male

dictio, quam Nc& de fomno evigi«

Ifüey

ftere fo

lans in filium hunc fuum immorigerum fulminiavit : Aaleditius Cbanaani

& dü

&6 c.

Qufols

z I

fideratis pïurä & Sacro Codice teflimonia ? Michol conf-ïde:ratc fi-

egi fuo proterve & publicé detrahen:

Itf

liam Regis Saulis Davidi marito & R

Y faLt.anj-,

Ws

tem: cüm enim improceffione publica illum ante. arcam Dormi«c

Regia indutum vidiffet , non abhorruit nec

Vr

tem , & folo ephod fine vefte

2, Reg. 6 Regig Majeftat

i detrahere 5 Ef €

ereffa Micbol filia Saul in occurfum David ait :,

uit bodie Rex I[ratl , difcooperieus fe ante ancillas fervorum

s

ao« - guam gi

oriofus. f.

faovum ,

ag nudatus eff , quafi nudetur um

us de fcurris ? Obferva, anime mi

) J!mtm

foemina illa impudens Regi tali ac

Uj CU

"afi

anus de fcurris ; quid

impudentius

tanto poterat ob

jicere, & ad aliorum aur

es devolvere : Quafi anus de. fcurriss

A h

V db

Ex quibus àbun

de.colligo , quod detractio neque intimis parcat conan-

güineis ,necamicis , nec domefticis ,

imoó nec Summis Pontificibus, Impera-

qmtacw

Sed posnam luit infelix illa mulier;

| l,/m';: TE(

toribus, Regibus, Principibus;&c.

lcitur. Miclol filie $aul mon eft. natus filius

ufque in diem 1mortis jue , quod

$tf

- flerilitatis da-

j

lt]py

$. Ambr.

fumtnum in antiqua illa lege erat conjug bus opprobrium «

ait S.. Ambrofius , 4202 €didit fobolem

ftgty j

lib. 4- €p- mnata,

"

gl y ne fugerb*as crear

e*t,öf

fibi fimiles detractores.

il

39.

Et &lubet progrediult

eriüis, vobis in exemplum propono Core, Da-

jis to*

mmm ;l

than & Abiron cum omni fubftantia fua , uxoribus , liberis ac tentor

táque

De Detratlioue &c.

307

M Ti

táque £amilia ia confpe&a totius ]fraél à terra ábforptoss Difrapta eft ter- Nutit. 16

và fab pedibus eorum , & aperiens os futm, devoravit iDos. Et quid peccá-

21.

iU qida

Mp hus

runt miferi i(ti, quod in eosadeó ira Dei defzviit? Refp. Illos omnes , qui

modenmtite

Moyfifervo Dei famam & honorem injuft& denigraverunt , horrendo fuif-

yquAmtur.

feca(tigatos fupplicio, inter quos & predicti nominantur rebelles, Deo &

m p

Düci ft0 Moyft injurii, impitque detractores. — Nota hic, anime mi, paenam

murmurantium & detráhentium à terra abforptorum in deteftationem tan-

Atotus d

J valita

ti criminis, & in exemplum modernorum detráctorum , qui pauló poít eos

adinfernum fequentur..— .O lingua detrahens? quàm graves olim lues pae-

us a

nas ? fi frzno equos domare poffumus , fi naves modico gubernaculo, fi

ritfttu:

omnia animalia domantur & domita funt à natura bumana , & quare lin-

[

guam nullus hominum domare poffit? Ó inquietum malum! 7n ipfa benedi- Jatc. 3; 9-

yl ff

P

n

mnd

Wi

"

cimus Deum €9 Patrem , 89 in ipfa maledicimus bomines , qui ad fimilitudinem

Dei fatli funt: ex ipfo ore procedit benedittio €5 maleditlio &9c. .O lingua!

us

Ó lingua?

yeit : 0

7. Nonficpretiofiffimus orbisSalvator Chriftus, non fic. . Venerat is

? Md

aliquando, cüm vicos & caftella docendo tuibas falutis viam obiret , ad ci-

m detit

f

vitatem Samariz, ubi laffus ex via in meridie juxta pureum fedebat: 7£fusJo. 4, 6.

ii

u

4f

ergofatisatus ex itiuere fedebat fic fupra fontem , mittensinterim difcipulosin

X d u

de o

urbem, ut papem & cibos coémerent, quia volebát. ut viatóres pauperes

facere folent, juxta illum puteum prandere, & aquam ex illo bibere.

Et

du (

&cce , dum hzc fiunt, venitad eum mulier ex civitate, Photinanomine,cum

qua folusTongum mifcebat difcurfum , inquo eam docuit Deumadorandum

of contid

in fpiritu & veritate. f£que effe promiffum orbis Meffiam. * Hzreo hic at-

;ub

[e t

toriitus , quaremitiffimus Dominus huic facro difcurfot difeipulos faos non

a Doti (l

voluerit effe prefentes , fed omnes interea amandaverit in civitatem , ut ci-

»

qi a

bos pro prandio co&merent? Et nünquid utius proillo facro collegio fuffe-

m

W

Ciffet ad comparanda vi&ui neceffaria? quare ergo dimifit omnes ? Refp.

7:

"L

Salmer.

Sa'meron , ut pudori ejus folitudine confultum effet ; loquebatur enim Chri-

*

f

a, 1

ftus cum muliere il4 Samaritana plurà mentis arcana , proinde converfurus fo. 4. T.

den

20.

hanc peccatricem noluit Apoftolos effe prxfentes, ne coram illis manifefta-

jf m

f6 déberet mulieris flagitia, prefertim de materia lübrica , ut difcamus,

" s parca[ wr!ly

quanta cum cautela de proximo debeamus fermocinari , ne illius tangantur

fu.

fi

vitia, fed ut femperejus ftudeamus confulere honori & pudori: I/t pudori $. Hier. in

fojr Ul !

ejus folitudine confaltume[fet. — Grande vitium eft , fübintrat hic Hieronymus, F. 142-

ii

"f

detrabere fraivibus , tacere gton po[fe ; circuire cellas, aliis detrabere. — Ego-

g

peccator fum , ifte peccator eft. -Quid ad te? teipfum confidera , ne cadas.

W

gtl

uid in alterius ruina exultas ? uunquid fi ego cecidero , tu flabis ? licet vuina

)

mtea fit , vuina fratris timor tuus effe debet , non exultatio.

T

f

30 AAU'

P mm

l

Qq 2

308

Cmg/ïderat'io XLI.

$. Audite, quidhac inre Jofeph ZEgyptiorum Pro-Rexfecerit. Cüm

fits, qu

fratres nunc fecundó cum Benjamin frumenti in ZEgyptum caufa defcende-

r

rent , & optimé eos J.fephagnofceret , fe tamen ipfis non manife(laret, an-

tequàm eos ad colloquium fuum familiare admitteret , cunéctos priüs Egy-

No

in aula fibitanquam Pro- Regi affiftentes, foras egredi jutfit: Prece-

(tegiim

äcnuæf :!rpt iOS E

pit, ut.

egrederentur cuntii foras, Q6 nullas inteve]fet. alienus aguitioni mutue,

pdoret

i0 faéto nonampliüs fe poterat cohibere Jofeph,. fed elevavit vocem cum

hrdidos

fletu, quam audiérunt /Egyptii, om nisque domus Pharaonis , & dixit fratri-

&hono:

bus fuis: Ego fum jofepb. | Etquate dices , Jofeph pracepit , ut omnes priüs

& dle&t

Vatorei

ex cubili fuo egrederentur /Egyptii , antequam fratres fuos in.gratiam reci-

peret? Neque ia hoc folo erat contentus mitiffimus Jofeph, fed mandavit

(lum at

doren

infuper , ut egreffis /VEgyptiis fratres.fui propius ad fe & ihronum fuumac-

cederentz Accedite , inquit ad me... Et quid, obfecro, illis in aurem dixit?

ttgü Mi

Adverte primam vocem:. Ego fum jofgpb, etiam Zgyptii , qui foris flabant,

us

attoniti audiérunt ; verüm nunc aliud fecretum fratribus voluit intimare ; &

pitdn

quodnam illud ;. 4d: quos ille clementer : accedite, inquit ,.ad me. — Et cim

n

acceffiffent prope ; Ego fum , ait , fofepbfrater vefter ,. quem vendidffisin £gy-

ligum

pium. Etquare,obfecro, Jofeph hic nullum mortalium voluit prazfentem?

fs

. Rup.Abb. Reíp. Rupertus Abbas :

. Quia. non - alienis communicanda.erot domeflici noti-

Tonidem

l;9.im c.1r.£ia fce

leris.

Et Lyranus fupr

aillud : Accedite ad me €$c... iflud., inquit ,vo-

L hanc (

eis dicere fubm:ffe , &6- ide. fecit. eos propé- venire, ne gyptii audirent

G?ng; LNY. le'bat

U

bic.-

proditionem , quam ft

cerant , 99 fic eos defpicerent. .. Collige exhoc , prudens

Leétor, quàm cauté olim

J feph procefferit,.ut famam & honorem fuorum

fratrum , licet proditorum apud ZEgyptios , confervarer,. — Sic & tu age cum

fratre & proximo tuo, fi peccaverit forte inte, corrige eum.inter te ipfum

folum, &defe&tus ejus non a'iis manifefta.,, ne ei apud alios ,.rem & defe-

Jás-4, 11. us ignorant

es, detrahas., && fic famam illius minuas, quia, qui detrabit

vatri, aut qui-

judicat fratvem füum , detrabit. legi , 86 judicat legem. — Si au-

- tem judicas legem ; mon-es fadtor

legis, fédjudex. — Unusefl legislator & judex ,

tu.autem quises , quijudicas proximum?

Xg.ui poteft perdere , 89 liberare ;

9. Imitareproinde Difmam ;-i"ätr'one'm bonum , cüm alterum latronem

Hefmam à.finiflris in cruce pendentem , & Chrifto pientiffimo Redempto-

Luc.23;

ri noftro detrahentem audiret, fine mora acriter in. eum inveóctus eft: In-

49.

crepavit eum dicens : Neque tu times Deum , quód.in eadem damnatione esi

88 nos quidemjuflé , nam digna fattis ecepimus.; bic veró.nibil maligeffit. Hoc,

inquam, exemplum-& nos imitemur 5 fi proximum noftrum ab alio audi,

mus diffamari, promptéilliusdefenfionem & excufationem innos fufcipia-

mus , illi&sque caufam , prafertim fiinju(lé diffamatus eft, propriam repute-

Imnus$

R.D.e

d

m

De Detracltone Cóc..

3C9

tterit; (

[ T

itius , quia fumus, utait Apoftolus , imvicem membra , 88 fi quid patitur unum 1.Cor. M

membrum , compatiuntur omnia membra,

26,

hais

Bo

Noverat fine dubio incarmata Patris Sapientia & Veritas Chriffus fa.

UTR

erilegi impiilimi Jode machinationes, qux & quàm horrenda contra fe in

aggitioni D

pectore coqueret facinóra, histamen non ob(tantibus cum aliis difcipulis ei

Va OT

fordidos pedes abluit , & diviniffimo epulo eum refecit , ut fic famam illius

1s, Gd

& honorem apud cateros Apofítolos , quamdiu erat poffibile, tueretur. Hoc

NU

& dilectus Chrifli difcipulus in ultima coenafecit ; cüm enim mitiffimus Sal-

s ingninr:

vator ei foli aperiret , quisnam futurus effet traditor, altüm ille tenuit filen-

h, ld a

tium ac figillum : Hoc autem nemo fcivit difcumbentium., ne predictum tra. J0.13, 28.

hronun (s

ditorem proderet, & fic aliquo modo charitatem proximi Izderer, . Difce

j it at

ergo , quisquis es, Ó mortalis homo , linguz tuz parcere , eámque in difcur-

i Ton u

fibus refrznare, ut non canis inftar proximum invadat: Vade, ait Esdras , Esdr.4, p

voluitntts

pondera mibi pondus ignis. 1gnis ifte lingua nottra e(t: Et in labiis

ejusignis Prov. 16,

N

ardefcit ; & S. Jacobus: limgua ignis eft , utiverfitas iniquitatis ; hanc igifür 27.

vudijac

linguam , priüsquam erumpatin verba detractoria &c. bene ponderare debe- /ac. 3, 6,

Vo]ui[.piïfäïlfä

mus , juxtaillud Sapientis : Verba autem prudentium ftaterd ponderantur.. Co- Eccl iry

at od

ronidem huic noftrz Confiderationi imponat Vatesilleregius, univerfoor- — 28.

j at

bi hanc quzftionem proponens:

Quis eft bomo , qui vult vitam , diligit dies Pf. 3313»

ul us

videre bonos? Et refpondet fibiP

ropheta: Probibe linguam tuasm a malo ,.

&5 labia tua ne loquantur dolum. — Hzcconfidera, &

TT

honoremiu

vade in pace,

f& d

um rl

l

jios, t W

E

—

em»

x X:x

P* -

€

aX

h

NG

gt gt

K

M

6

il ^

CUA

"m

«

x"l/'

Bw À

(l

UR

; groximm-

A

//-

nnnnnn

m

u

E.

m»

g

! d

——

?

if

goht

—— MÀÀ

——

—

LC

—

d

« ——

j ]HVfaUS

j dwwwm

iil

il

julo 4

n

005 (U[G

(

" rg?mü

j

R, D. Gintber Domizicale;-

CON-

Qqga

4IO

482 o GB-

«

74333t Bbb 983: Bbb 2 1822 06b2 323 ER

?'"&;8 w *

frftus qu

ites, totd

s ex put

.CONSIDERATIO XLIL -

undumE

multo min

De 'Ruevcrentia, ciiuam Deo in Templo dcbemüs.

Ui« - 3.

i compti

Pro Dominica 5.90&. Pent.

iorefe

inum,

Domus »ea domus .Omtz'o

.

nis efl , vos 4utem. fecg/lis Jam

Ven

tsl

Wwset,i

J.

tümpr

ttt, dit

Efpectum ego hodie quaro , fefþe&üm. Aman primus Aule Mi-

tjhi i

nifter apud potentiffimum Perfarum Regem Affuerum ne quidem

lodirn;

ï]iber. 9.

A.

latum unguem à fuo refpectu receflit : Quid? d'cebat: Cundli fer-

Dei ub D

vi regis , qui in foribus palatii verfantur , fietunt. genua , 89 adorant

i5 d

ane (fic enim preceperat eis Umperator) & folus Mardocbeus mou fietlit gent,

Qortst.

neque adorat ine ? Ego docebo illum refpectum & punctum honoris , aut

Ws

hunc mihi deferat , aut pereat cum gente fua : Statímque in Sufan pependit

AT

edidum, Rege 8$ 4man celebrante convivium , €9 cuntiis gud«is, qui in urbe

N

erant , flentibus Q9c. . Hoc fecit refpectus vanus & inanis.

li

Refpectum meum & ego guzro,

G

d

icebat quondam Saul licetà Deo -

Qf

Venerat ad eum Samuel, incre-

ttfünyc

ftiffimo Ícelerum vindicejam reprobatus.

WtpinT

pansillum , quódà Deo juffus delere Amelec, &gag Regi & melioribus ju-

mentis pepercerit, & fic propter inobedientiam fe ipfum jure regni priva-

M

1.Reg.1j,verit. Quid ad hoc Saul? At ille ait : Peccavi: fed nu

nc bonora wme coram

- Phttyy,

ut adorem Dominum

iif

l

30.

fenioribus populimei , 8 coram Jfra?l , ( revertere mecum,

n

"Deumtuum. Obferva , Le&or prudens ! Sed nunc bonora me cor

am Senioribus

TT hgm

populimei , & coram I/racl,' O milerum Regem? quamvis àDeoj

am effet

Honora me.

repudiatus , -ïefpe&um tamen

fuum &Pun&um honoris mordicüs defendit:

»

TY al an

Refpectum meum & ego quro dicebat olim Pharao ad pincernam &

UDta

Gen. 40, piftorem : Tratfique contra eos , «nifit eos in carcerem. Et quid peccárunt

m

.

ml"]f t 2l

2

contra Regem

? Refpondeo , quod propter i

nobedientiam aliqualiter Regis

füäbcaw a

Mü? G üf

offenderint refpectum, & quia aliorum, prout obfervat Cornelius, erant prz-

feQi , ne illorum peccatum aliis fubditis fieret in fcandalum & pravum

IT

étus hu-

t

i

exemplum , ideó finé móra ad carcerem condemnati funt, Orelpe

manus

Yo)

A

| ln

—

MR

j

E

De bonorando Tempio.

3II

fánus quantorum es caufa fcintilla malorum ! unde obfecro, tot

jurgia &

lites, tot duella & bella ; tot tamultus & infultus, tot proceffus &t

éceffus ,

Vl

nifi ex puro puto altüm rüentibus humianis impreffo refpectu? Hoc tangit

punctum honoris , hoc concernitrefpectum meum, connivére non poffum,

d

multó minüs ut cedam huic beítiz ? Quid? ego? ego cedam ? ita eft; Ce-

dam - - - non cedam : Quos ego - « - Siíte furorem , anime mi ; fed motos pre-

flat componere fiu&us, | ita mundus modernus & antiquus difcurrit de vanif-

fimo refpectu; fed alium ego hodie quzro reípectum , nion humanum , fed

divinum , & qualem illum? £vangelium audite , Evangelium confiderate.,

L feohi

Venerat hodie pretiofi(fimus orbisServator Chriflüs adOlivarium mon-

tem ,in quo,ubiregiam civitatem Hierofolyniam confpicatus & contempia-

tus eft, in amaras lacrynias folutus , ei brevi imminens excidium & interi«

tum pradixit : Et ingveffus in templum capit ejicere vendentes in illo , 69 emen. Ltc, z

95

tes, dicensillis: Scriptum efl : Domus mea , domus oráiioni: eft ,

vos autem fe-

rims b

l

ciflíis illam fpeluncam latronum;.

4f4

Intelligitis me, anima Chriftianz, qualem

jerum Y«

hodierna luce querzm refpe&tum ? Refpectum. templi , refpectum domüs

|cebat: Cun:i)

Dei , ubi Deus Euchariflicus habitat cum hominibus , hic

, inquam, refpe-

qui, "

&us apud plerósque Chriftianos aut

perditus, aut diminutus eft; proinde

u if

oportet , ut hunc hodie inquiramus. — Qui Zelum honoris Dei & Divinii

dun gt

templi ejus habetin fe , fuámque amat falutem attentas prxbeat aures.

"TU

2. Peccaveratquondam Angelus in coelo

; quia Divinz naturz appete-

fui p

bat fimilitudinem : Similis ero- Altiffimo.

l'eccaverat

& primus homo in 7fa,

I4,13.

|

terreftri paradifo ; eandem affectàns Divinitatem : Erif

is ficut Dij.

ii

EX qui- Genj5, ;,

r

bus reram confideranti patet , quód üterque, & Angelus

,&homo , fuperbiz

peccato in Deum graviffimé deliquerit. Videamus mod

: ï & m;,ïü[ibjlï

O utriusque poenam;

in Angelum mox fulm

inata eft irrevocabilis xtern2 damnationis fententia :

m

Peruntamen ad infernum detrabéris in profundum laci : & S. Petrus: Ruden- ]

[f:14, 1g.

g n

tibus inferai detvatos in tartarum tradidit cruciandos,

Econtra in Adamum

2.Petr. 2,

TL

primium hominem przvaric

atoremlonge benignior fententia lata eft, dum

g

)

Ti

poft admiffum ctimen Deus in medio paradifi obambulans ,eutm ad pani-

)

l

tentiam invitavit: 4Zamr ubi es? & quia fe reum agtiovit , culpam tamern

(

^

5m0[ ]

fuam palliare, & in foemiriam retorquere voluit : 7Maulier

?

quam dedifli mibi . Zugufl.

c. Supra quod S. Auguflinus : 5i Adam

u

fe non excufáffet , à paradifo mon ferm. 99.

921

)aq(m

exulff t ; proindefolo temporali exilio

fuit punitus: Ijïfecitque- Adam , & de $3.

M.

collocavit ante paradifam voluptatis Cberubi

m &5c.

j

N

Deumimmortalem! quid Gen.. 2,

tam

hoc eft? fi fimile delictum , quare non fimilis.p

:

cna5nunquid pro mezfura — 24*

[

li )üæ :

peccati erit Q9 plagarum modus ?

quare erg

Go

f

o Angelus acerbiüs, quàm homo Qe

ut. 2 5',,

gndä i

caftigatus eft? Refpondet ad hanc pulcherrimam quaftionem S. Petrus Chry-

Ze

[pe&

effe de-

nf r

folggqs,rationem ex diverfitate l'o.cqgumi,-ubi- uterque peccaverat,

jumeri-

312

á

Confideratio Xnt

:

fumendams homo in terreftri delinquit paradifo , ubiDeum ;;.ræfcn-t-em non

-N

: Wbuit m

viderat, fed Angelus in coelo , hoc eft, in templo glóriz, & in confpe&tu -

vommiltte

ápfius Altiffimi non abhorruit peccare, & fic coelefte remplum fuo ícelere

contaminare , hinc nullo afyli jure gauderepoterat, nec fpem veniz impe-

P

o dnelep

S.Cbryfol. trare: De celo cadit , ait citatus. S; Chryfologus, in caleftibus qui deliquit,

goeris hu

ferm. 26. defperatus diabolus panam incurr

it,quia in ipfis Dominantis ocalis offendit ,

.

Q9 excufatione caret , qui facinus i

pfo Tudice tefte committit s aut quam de-

fürmapret

&derto jej

fenfionem fperat , quem teffimonium Couditoris accufat ?

Cl

Ex quibus abundé patet , qualis ac quanta fit peccatorum noftrorum

enormitas , dum ín facie ipfius Dei prz(eniis in templo peccamus , quia tem-

t diabol

liitd;

plum Dei fan&tum eft, Dei fteuctura ett, Dei xdificatio eft: Unde Vates Re-

Pf. 28, 9. gius: In templo ejus omnes dicent gloriam.

Idcirco non immeritó exclamavit

mudima

ipfe DEus innitebatur, & Angelos

Qul o

Jacob , ubi in fomno fcalam vidit/, cui

Gen. 28, Dei afcendentes & deícendentes per eam: Ve

ré Dominus eft in locoiflo , &9

K

I6.

inquit , locus iffe 1 non ef bic

Yildf

ego nefciebam ; pavéusque , quàm terribilis eff ,

S. Doétor Mell'fluus conüi-

[ fw))g

aliud nifi domus Dei $ porta celi ; qua verba

$. Bern.. derans , & Ecclefiis Ort

hodoxorum aptifimé applicans , ait ; Terribi

lis plaué

t Cäfäm

deles viri inbabitant , quem - Angeli

m.wdfs, h(

ferm.6.de locus 8 dignus omni reverentia , quem f

dedic.

SanBli frequentant , quem fua quoque p

r efe

ntiá Domings ipfe dignatur ; proin-

Ut g

Ectcl.

de hic habendus eft refpectus, reípe

Ctas.

BDb

.Sa'cerdo-

MUL

3

uàm gravi quondam poena

Deu: Heli in lege fummum

tem & duos filios ejus Ophai & Phinees corr

ipuerit , fads luculenter facrz

TEUM T

d venturum eft duobus filiis tuis ,

LOT

z. Reg. 2, perhibent littere : Hoc au£em erit fignum , quo

MU

Opbni €$ Pbinees in die uno m

orientur aumbo 88c.

Et quid in Deum peccá-

runt Pater & Filii ? Refp. quiain

facie tabernaculi, ubi Arca Dei przfen: erat,

Pittols v

latis facri&ciis infolentias;

deliquerunt,dum varias ibidem inftituerunt cum ob

As

Erat evgo peccatum puerorum grand

.

e nimis coram Dom;no;

*

& quia Heli ni-

n A

mis leniter hos filios fuos corripuit, 1

deó & ip(e eádem mortis poená affe-

! ï(mum |

Cj

l

€tuseít, Difce ex hoc indomo Dei,

ubi non Arca faederis , fed ipfe Deus

Deorum prsfens eft, cauté ambulare , & Deo ibidem

pro omnibus viribus

Bj

afolentiz, rifus , confabulationes , compreftio-

dürum

m

infervire ; ab(intillic omne: i

nes , mutui przfertim alterius fexüs

afpectus &c. quia horum omnium erit

Dit Àn

1. Cor. 3, everiffimus viadex Deus ; $i quis aut

em , ait Gentium Doéctor Paulus, fem-

. Supra quod S. Antonius Archt-

;7.

plum Deiviolaverit , difperdet i;fum Deus.

anif,

Epifcopus Florentinus: Perdet auimam fuam ad iofer

os judicando. .O hot-

H&t()mm |

rendum fulmen!

j

Uf in fæ

Quj

It (

De Heliodoro conftat ,

quia in depofita facra juffu Regis in fc.mplö

n

L

- Hierofolymitano involavit, quódab Angelis feveriffimé fuerit caftigatus,

D

tfeci

$. Macb

U

.flagellatus: Apparmuerun: duo juvenes virtute decori , optimi gloria , fpeciosique

.

Untsäg .

26. ,amiäu, qui circumfteterunt eum , €9 ex utraque parte flagellabant fine iniermy*

R*D.Gu

—

'

- De bouorando Temple.

313

yetenten

. fione .mulfis-.-plagis:verbemnm.g - Et cur, quzío, Deus in dato.cafu Angelo

s ad-

&i cotrd

hibuit mimítros , qui in impium Heliodoraüm animadvertere

:

E

nt ? Quarehanc

Yor o at

commifTionem non tradidit demonibus ? -

[

m naigt)

: 4. Priusquam banc enodemus quzítionem , »öpoxf-tet pro interim alium

noninelegantem confiderare , & dilucidare conceptum. - Cüm tentator ille

bugilii

IT

generis humani,hofti: Quecapitaliffimus diabolus in asfumpta humani corporís

forma pretiofiffimum orbis Redemptorem Chriftum poft quadragenarium in

it; at qumï,

deferto jejunitim triplici tentatione aggredéretur , obfervat Scriptura, qubd

;Md ttä;

torut tUt

Chriftum fuper faftigium , feu fummitatem templi flatuerit : Tuxc affum pfit

amus, quit

eun diabolus in fanBam civitatem., €8 flatuit -eu-mfu/)er pimnaculum témpli , gg ^i*

: UndeYats

dixit ei.: fifilius Deies, anitte.te deovfum , quare , dices , infernalis demon.

mit f

m

Y

qerto t

num Salvatorem.non introduxit in templum ad eum xibid.em xc'nht:m—

dum: cum eum fupratempli flatuit pinnaculiim ?

3

L

hu

TL

3Refp. S.Bafilius, diabolum non aufüm fuitfz ipfum ingredi templum,,

ut illud fuis prophaaaret tentationibus , fed Chriflum foris tentavit , 1€ alii

"T LU

$. Bafil.

Melidon

inde (umerent fcandalum; ita S. Bafilius: Non

audet , inquit, diabolus tenta-

B

re Cbriflum in Ecclefia. ubi

coqmmumis conver(io poterat fcandalizari 8c.

jt; ferbi

tu audes, homo Chriftian

loc.

ipit , quit l

e ,.quod nonaufus eft diabolus? tune homo Chri-

fliane ? ergone ill

um vitiis tuis non abhorres contaminare locum , in quo

i d':gmtur;pik

ipfe Deus habitare folet cum hominibus , & cui millia «nlHium 88 decies millies D 41 7:1C«

centena milliaaffiftant Angelorum? Qrvid eft , quzri

d

Z

t Jeremias Propheta , quàód ^^ 1 TA

ri ; IUCUknm u

dileus meusin domo mea fecit fcelera multa:

In illa, inquam, demo, dequa

David : In con/peBlu Angelorum pfallam tibis

adorabo ad templum fanthum tuum,

Pf.137,1.

( dnbuie

TOA

89 confii ebor nominituo ? Quanto ergo mag,

isnunc credendum eftinnumeros V? ^

in templis noftris effe przíentes coe!eftes fpiritus , ubi Creator omnium &

aput

Angeiorum & hominum inthrono Euchariflico ver& & reiliter re(idet ; «

, uinti

prefidet? Et ounes Angeli fl abant in.circuita tbroni , €9 cecidei

4 8097

tbroni in

unt in confpetu AP9c. 7,

II.

qu

facies ,fu.as; & adoraverunt. Deum. |.O Chrifliani:

! hoc non vobis

morts

Ó

cordi fit?

'döf l$, [C

l 1pfä

Ex his pramiffis coïïigäs ,anime mi!

quare olim Deus impium Helia-

YO Omm wh(

M

dorum fscrofan&i te

none :

fed per Angelos v

mpli fui facrilegum prophanatorem non per deemones ,

oluerit caftigari, ratio eft, ut ex hoc ; & per hoc magis

oun

pateíceret orbi ei

Tormitas patrati fceleris &

FJJIJSu

commiifi ,

facrilegii in templo Solymzó

otot

Angeli enim Ecclefiis

prxeffe affolent , funtdue feveri & jufti pro-

5 M

gonu

phanatorum Kcclefiarum vindic

es ; hinc non poterant ampliüs fefe inhibe-

I€, quininfceleratum

| ]UJWIM

involarent , & inveherentür Heliodorum , eumque ex-

quifitis torquerent ,

& flagellarent plagis. |Et quid dico? Si ipfe Dominus

E

ff

s

(us fibi fecit flagell

um ex funiculis, & vendentes & ementes é tem

pli atrio

, (ucfll

d

i /

iminaret : Zwferte

ifla binc , && nolite facere domum Patris mei , domum nez [9« 3. 16.

VU

I (

gotiationis &Sc.

Jh

I

j

Quid ni & An

gelidomum Dei tutabuntur, & vindicabunt?

2

/j

R, D. Gintber Dominical

€o

r

Hinc

- Confideratio XLIE

S,Fin- Hiunc apparet ,. (ubintrat. bic S..Vincentius Berr

sss pl

m

pparenter

cent.Ferr. (DEO) , qui tangit Ecclefiam (uamz-

ferm.5.de:

j.. Czterüm fzpius hactenus.m

iratus fu m, quate-CHrimiä'-, värf':m:tlf

Kepali

incarnat.,. $

mus Dominus notam iftam adulteramin flagranti depretrenfam , & .à Phari- .

as &t

fmthron

2e1S

accufatam , tàm benigné defenderit atque'in foro foli- coram populo;

3

& in.foro. p

oli.coram: DEO- abfolverit:

Vübant,

" quod paret: ex-illis.verbis::. ïadæ-ä

httorto 0

Jo. 8, 11.jam.amplius noli. peccare.£

[

9

imile quid enarrat Divus Luca

s; de. Puäïïcaho 'ad iliérowabe Phar:fæa

]

o pudor

d templum Solymxum afcendente;. Stabat. Pharifzus ille inter

fioibusn

quondam.a

'^*-primos prop

& Altare , cervice erecta ,. & oculis ad- coelüm intentis: orans , &

NS, a

fuis meritis.dicebat : DEUS., gratias-ago tibi, quia: non fum ficut

pettis al

Luc. 18; €onfidens in

lI.

ceteri bomin

*

um ;rap

tores ,injufli , adulteri ; velut. etiam bic publicanus... Pübli-

Jatorin

canus auteim.

ftabat ad oftium templià long& pavidus; faciequein terram de-

hdem

jecta ;; neq

ueaudebat fufpicere in-coelum , fed.confitens:peccata fua , .percu-

Offm

tiebat pectu

s fuum; dicens : Deus , propitius efio mibi peccatori.; Brevisqui-

dnnoflr

dem oratio;

(ed efficaciffima; quia defcendit bic jufificatus in domum fuain , Pha-

J*

rifzusautemcum omnibus operibus: fuis reprobatus;, & sternum damnatus

Tetitito

! & quz caufa;, quód przdicta adultera in

eft.. Oquàm:paradoxa funt ifta

t

temp

lo ; & notusillePublicanustam citó à Deoin gratiam

5

:

D

fueäntrecepd 5 &

Ts

&écontraP

harifeus zternüm rejectus ?:

At n

Relictis aliisSS. Patrum refponfio

nibus ; aüïignofo.lün;movdö iftam ; .q;]iäz

Qs ,

Pliarifzus ifte-jactabundus- in ipfo templo.coram Arca Dei & Propitiatorio:

Bertham,

peccavits ubi fe

potius emendare, & peccata (uahumiliter confiteri, & emen-

OY

dare debuerat;,

hinc jufto Dei judicio: reprobatus: eft', ubiadimpletum fuit.

tl s

uliez autem:przdicta &

Pf:108/7: utnd: Teffz

i Vatis : Ef oratio-ejus-fiet. in peccatum: ; m

Ul

Puüblicanusnu

llo modo in-templum peccaverant; fed:potiüs in' animo con-

W&, J

trito & veré Hiumiliato.ad divinamr confügetunt mifericordiam, à qua: & de-

W&Me.

li&torum veniam & gratiam meruerunt recipere.. Collige:ex hoc; quo ani-

W ngï

mofitfrequen

tandum templum:, quod eft locus refugii afyli & propitiationis,

a

2;. parah.- staipfa veritas

DEUSad Salomonem :Aüdivi orationem tuam , & elegi locum

&l vt

um facrificii :: Si claufero: cadlum.8 pluvia nom fiuxerit', &5

- Tr

7, l2s-

iftum wibi in-dóm

mandavero 8 pr

cepero locufe , ut devoret-terram, €8 mifero-pefrileutiam itt

dR f

nzmeuya ; conei

x

'fas autem populus mzeus . faper quosinvocatum eft ttomie

n illf

populu

meum d

eprecatus mefuerit ,. 9 exquifiérit. faciem:

vteam-,.€6- egerit: pomiteu-

TEUM

tiam à viis /üis pe[ffmis : Q9 egoexaudiam de colo , 8 propitius er

o peccatis. eo-

'llorum

&g'aures mee

rum , 65 fanabo teryam:eovum ; oculi quoque mei erunt: aperti ,.

Cftente.

erettead adovationew ejus , qui inloco ifto oraverit ; elégi enim; C9 fan&ificavi

locum iftum ,.ut fit nomen meum ibi in fémpiternum ,

V

Q9 peïm'nnea;ït-pcuïi mez ,

s9t TE ibi cundis: diehus..

gmUäc&h

L

|

6, Vidit

d

iDe bouorando Templo.

31

iij

^76, Vidit aliquando Prophetarum Princeps Ifaias Deum in templo (ibi [/4.6, Y«

apparentem quafi magnificentiffimum:Regem ac Judicem in fplendidiffrmo

Rhi,v&rämihi

ac regali Solio refidentem & Serajhim ei acclamantes : San&tus, Sanétus, San-

,

€tus, & ea qua füb ipfo.erant ,. replebant templum: Seraphim autem Divi-

qum n

numthronum tanquam.aulici ftipantes , .aliis.fuis ob-vultum DEI facies fuas

Yvels: Jl

welabant , pre ittima reverentia ,-ait/Cornelius ,.qu0d tantum divinitatis jubar

Corn. blc.

irretorto oculo afpicere non poffent , ut exinde difcamus ,quo facrotimore ,:ca-

p

fto pudore & reverentfa ad DEUM in throno "Euchariftico refidentem in ora-

atl b

tionibus noftris debeamus accedere.Aliam caufam fübjungit doCtiffimusMan-

VMenti r

fius , quare prdicti Seraphini faeiem fuam velaverint : Ab/condebant , inquit, Marf.10.

hi f

penuis alarum oculos fuos , quafi erubefcentes de ábominationibus ; que coumiite- Itf« 20.

!bücmiusl' P L

'bauturin templo; de quibus abomipationibus fuséreferturad Prophetam Eze- difc. 15.

yinti

«chielem : Ingredere , 68 vide abominatioues pe[[nzas , quas ifti faciunt bic Qgc, Ezeco. 8,

ul t

[

'O fifimileshaberemus.oculos ,.pruüt memoratus Ez

À

echiel, ;qualcs,- quzfo,

9.

fpri; bt

An noflris templis cerneremns abominationes?

"

d

hj

:DeSimeoneSanco illo feniculo recenfetScriptura , 'quód in Spirituve-Luc.2,27.

ermum d

neritintemplum ,. ut in hocfacroloco.DEUM ac Dominum fuum -humiliter

slide ts

adoraret , & Chriftum infantulum cunctis gentibus defideratum inulnas fuas

feciperet ; nunc gx;ulti;ad?facraäfædcs veniuntnon in fpiritu Simeonis, fed in

quc;mttecf.;a,

fpiritu ambitionis; non propter Chriftum, fed propter'Lazarum ; non pro-

modö W&f

pterS. Amantium, fed propteramafium ; non propter Martham , fed propter

"T

Bertham , non propter Magdalenam , fed propter lenam ; Ó ternpora! ó mo-

Cünäten»&æ

ves ! Hicadimpletur illud Amos Prophetz : 7 ; qui opulenti eftis in Sion, in- Amos ,.

T

gredientes pompatice domum[rael.

:O mortales!ó Chriftiani! ergo domus

suen t

DEI fa&a eft vobis in lupanar &in theatrumvanitatis? Vide animemi, ac per-

ii t

pende, quá pomp3 ac fuperbiá potentiores;hujus feculihodie templum DEÍ

ingredi foleant? quomodo pedesffigant , ac quàm ridiculé ad DEUM orent?

jun i

gCXhOC: quü

vide modernas matronas , etiam vulgares , quofaftu & [yrmatís oftentatione

:ad Ecclefiam DEI veniant, ut reliquis contem

ptis ipfz folz pavones & pappi

jj

effe videantur ; & hocinter Chriftianos?

tuP ü 'kg [?

Tres illieges Gentiles , ubi inftabulo Divinum Infantem in prafepio,

i ml fww

D

y

j WW

autin gremio Matris Virginez recümbentem confpicati funt, fuperiore fpi-

l

ritu illuftrati , mox prono corpore in terram proflrati, eum ut Dominum

qoctit

dqni

DEUM fuum adorátunt: Et procidentesadoraverunt eum... O fammam Chri- ZMattb.z,

lI«

ftianorum confufionem! credimus eundem DEIFilium in SS. Euchariftiz Sa-

ii

Til

W"B

)eïf ]

n

cramento effe vealiterin templo przfentem , & tergum illi vertimus ? Ange-

vl

!

li circumftant Euchariflicum thronum attoniti, & nos ridemus, confabula-

1]

j*

mur, jocamur? & hoccoram in(inita illa Majeftate , in cujus nomine-omne

J

/

qu Hml-

genufle&titur ? & hoc

.coram fupremo illo Numine , fub quo curvantur . qui*iobag, 13

portaut orbem ?

Re-

63'

,R'rz

Confideratio XLII.

s

7. Recordor hic Regis Antiochi.à vermibus quohdam miferandum in

yerng d

vfomean

snodum corrofi, & cum foetore intolerabili in montibus infelicem animam

in Orcum expirantis, -Rogavit hic quidem à DEO peccatórum veniam,

ietmylt

doluit de commiffis fceleribus , vota infuper multa facra fecit, fi in tantis

ttntes dig

malis à DEO pientiffimo exaudiretur , & eriperetur ; fed incaffum omnia;

UNDT

Afattb.

mox enim fubjungit Scriptura :. Orabat autem bic fce!'eftus Domimum , à quo

jut, fon

non e[Jet mi

(éricordiam confecuturus, Et quare nullam amplius 4 DEO gra-

DEI df h

9; 13*

& hanc finalem impetravit ? nunquid immenía DEI bo-

tiam efficacem,

li aterr

nitas & pieras omnes il

los amplectitur peccatores , qui in animo contrito

td, Phare

& humiliato ad eum confogiunt ? nunquid verum eít , quod per os Eze-

I2 u

Ezecb. 18, chielis orbi promulgari juffit : $i auteum impius egerit paenitentiam ab omni-

quod fuit

p

bus peccatis. fuis ,7*'"2;5!2! oneratus efl , vitá vivet, 06 nen morietur ? Qlarexe:-

£

Qs

o Rex il

le nullam ampliüs à DEO obtinuit mifericordiam : Oraba; autem

a i

bic fceleftus-Domiuum , à quo non effet anifzricordiam confecuturus ? Caufam

E

.

ibylon

fubj

ungit-Scriptura , qui

à templum Sanctum prius fpoliaverat , & propha-

*

3

-"intravit. enim in. fantlificationem .cum fuperbia , €9. accepit a

ltare

4

z.. Macb. naverat

fetmptor

aureum., &$ candelabrum luminis ,

&5 aniverfa vafa ejus, && menfam propofi-

ttnuf

tionis €$c. . Proinde nullo modo mirandum eft, quód à3DEO ob prophana-

piwin)

tum templ:

;m , & vielatumSanctuarium tam:'horrendo fupplicio hic in vita

Her M

fueritcaftigatus , ac tunc

demum aternüm reprobatus. Et nunquid hodie

"n 1"1, U

.

^

Luc.19; !

nSacro Ev

a

ngelioaudiiflis: Et ingreffus in templum ca pit ejicere vendentes in

n

illo $ eme

;ites? Et quare dicit Evangeliffa : Cepit- gicere? Adverte mylte-

e

Nj

4*

usmodiEcclefiz violatores & faczorum contem-

I

rium5q

uemadmodum olim ej

4

Qundo

tores Chrflus , ut

juftiffimus judex à Patre conflitutus ejecit5 fic & hodie

CUM

multos fimilis farinz homines ejecit, & impofterüm ejiciet, ex gratia fua,

d iner

