ris, futurum Deo ; mibieratisflorem, Deo fene&iutem &&c« — O veré deploran-

4.de $.Jo.

? ( t

dus hominum ftatus , qui itatempus dividunt, ut Deo quidem infervire ve-

Bapt.

; tf

lint, (edtamen ut Diabolum non offendant , qui.cum peccatoribus pacifci-

tur , ut hodiernus dies fibi, craftinus Deo tribuatur. &t fic, fubintrathie S. An- $. Anti-

m Qs

tb

tiochus, dum lentefcimus, && cunthamur , plenum paramus Diabolo gaudium. — O ocb. bom.

audiat.

Chriftiani ! totam tempus à vobis requirit Deus, dura etiatn de omni mo-7. de pa-

mento , à vobis otiof?, autinutiliterimpenfo exactiffimam requiret rationem :rrir.

iptura:d

:

/

imumitd

Dico autem vobis , quoniam oraneverbum otiofum , quoá lucuti fuerint bosmines , Mattb.

reüdent ratiouer deeo in die judicii. juvat hic audire & S, Laurentium Ju- 12.36.

icere, K

eetati

"

flinianum: O Domine Deus,inquit , vite mee quot tempora effluxerunt , in qui- $. Laur.

bus fine fruttu vixi ! coram te quowiodo fübfifram ? quamodo ad. te levare poteroTuft. dein-

; t

Ü

faciem meam in ilo magno , 68 terribili examine , quando enumcrare jufferiscend. div.

T

1 1[ Müy[esy

omnes dies meos , quevens fruthum in eis Q$c. O-bone Jefu, & quid ego faciam ? am. c.6.

$. Prudens illa Thecuitis , .ut 'fuá blandiloquentiá iratum Davidis ani-

tj

1gum, quo Abfolonem fiiium ob perpetratam Amnonis cedem averfabatur ,

mmalumhtu

ml

amicé placaret , interalias rationes etiam hanc objecit : Omnes morimur , 66 2. Reg.14.

quafi aque dilabimvrin terram , que aon vevertuntur.

lta eft, vita hominum

14.

hu hn

fluxa & evanida eft, & aquz fluenti,ac dilabenti non abfimilis , omnes enim di-

o um

gt

labimur. & diffluimus in mortem, & quidem prscipiti curfu, velut flumen in

mare mortis, & fepulchri properamus ; Statque fua cuique dies , breve ac izre-

m

parabile tempus omnibus eftvitz , ;pröinde,rc,,&fc-ovidius;.:

voluit at

vt

Apfa quoque a]|iduo labuntur tempora wmotu ,

.-Oviä. If.

T l

Meí.

Nonfecus ac flusnens nequeenim con fllecjre umen

s

f

M

AVec levis bora poteft - fed && unda impellitur undz,

«t

Urgetur eadem'veniens , urgetquepriorem.

Tempora ficfugiumt pariter ;pariterque Jequuntur.

- Curergo, Anime mi, non meliàs infalutemtuamvvigilas, dum quotidie,

yiitt

&

.

Nun-

imó momentis fingulis mag

1s ,. mag

isque ad mare -guortuum decurris?

fjom

R. D. Gintber Dominicale.

quid

T

Cafg/ïderätia IIT.

qhuc n

quid confideráfti aliquando amantiffimum Redertiptorem tuum in amaras fo-

procrafh'n

Luc.

9.

lutumlachrymas , dum urbem Solymzam in Monte Olivario delongé afpe-

xit : Videns civitatem flevit faper illam ? Et quare, mitiflime JEfu, tam largas

Bg

4

l

igiilul

profudifti lachrymas, dum Hierofolymam conitemp

?

atus es? Caufam ipfe fub-

üpont i

jungit: Eü quód non cognoveris tempus vifitationis tue; Erant nimirum ingrati

100, Qu

illi Hebrzi jam per triennium , & quid ampliüs 3 Chrifto in via falutis ex-

culti , cernebant , ac flupebant, quz patraverat ibidem miracula, fed quia

t5, nud

t ad

noluerunt tempus vifitationis, & falutis (ux' cognofcere, ideo jufté cumfi-

culneainfructuofaà Deo deferti , ad hofle capti, vaftáti, occifi & everfifunt.

pf

Entypum tepide Chriftiane! tui finis & exitüs, fi tempus , quod ad falutem

fieim «

Qpl

tuam tibi benignitas Dei indulget , pariter cum Judais fine fru&tu perdis:

QU t

8. 7- Milvus, ait Jeremias , im celo cognovit tempus fuum ; turtur 69 birundo , 6

je-

Glnis t

ciconia cuftodiunt tempus adventís (ui; populus autem meus non coguovit judici-

umDomisi, Et nunquid & tu , ómi Lettor! unusex illiseris? Ab»

Yoy

filgo.

Pf. 94. 8- fitàte, ab(it: Hodie fí vocem Dowini audi£tis, noli obduvare cor tuum. Hodie,

Qiritudo

inquam , quia fortaffe craftinum diem nonampliüs videbis. Hodie, dum ad-

lsaf

huctempus meriti, & mifericordiz eft, forfitancras expirabit. Hodie, dum

ttror Fl

ulfat ad oftium cordis tui fanctiflimis fuis infpirationibus divina miferatio ,

j a

forté cras haud ampliüs redibit. |HoZie , dum (anus es, fortafle crás tibi in-

(in gforij

firmo, juxta mentem S. Auguftini, & infirma , hoc eft, nulla erit poeniten-

tia. Hodie, quiacras tempus forté non eritampliüs, fedaternitas. Olon-

Qu

titi,

ga, long ffima zternitas! & quàm pauci funt mortalium , qui ferió te con-

li?

fiderant ! Sic tranfeunt dies falutis , & quis eft, qui recogitat corde?

Juij

6. Hanc veritatem Ó quàm innumeri fünt experti , & etiamnum pró.

M s

dolor ! quotidie perpetuo animz cum damno experiuntur incauti mortales ,

Cbufg gB

Rom. 2-5- qui tempus falutis fuz de die in diem differentes , tandem fecusdum duri-

Reg

Mf C

tiam &6 impaniens cor tbefaurizant (ibi iram in die ire , 99 revelationis ju-

n

fti judicii Dei

Pharaonem /Egyptiorum Regem confíule , hominem in-

Vs Pr

duratum , & nec verbis , nec prodigiis flexum , qui, cüm nunc cum uni-

verfo exercitu fuo in mediis maris involveretur fluctibus , ferio nimis jactu*

i m

ljaaï.öpo[l

ram temporis & Deum , tanquam juftiffimum fcelerum ultorem agnovit:

Ex.14.25. Fagiamus Ifratlem , Dominus emim pueuat pro eis contra nes.. — Ecce nunctan-

mmdig

W

dem Deum Dominum vocavit, quem toties prius per Moyfem monentem

Exod. $. contempferat: Quis eft D'ominus, ut audiam vocem

)

ejus , &6 dimirqu'(fmäl?

f&f ]

PT

nefcio Domiuum , 88 /(vn?] mon dimittam.

Talis fuit & Baithafar Rex Perfarum , qui cüm tempus , edendo, potan-

UR

tl»bi Iraf

do, faltando, jocando & laxuriando confumit, interim in pariete contra can-

delabrum divinam manum conípicatur fupremam fibi mortis , & interitüs

ul

ln

Dan.

, kribentem fententiam : Manze , Tbecel , Pbares, ubiper «o

Mane ipfi mors per

2j

ïbecel judigium ?

& per Pbare; infernus erat prafignatus , in quem eadem

a. -

I9

De Tempore Lene impendenda.

It a

adhuc nocte prxcipitatus eft,;.. O profundam foveam ! cave Ó peccator &

iomu

procraftinator , ne & tu pariter in illam incidas.

, m ln

Etquiddico de Jezabel Regina? fpeculatur ifta fe ipfam in fpeculoin-

imipkl

figni illutionis Magiftro , ornat fe ftibio & purpuriffa, nunc capillos aureos

fhirum Id

difponit in circinum,, nunc depingit genas minio , nunc oculos inungit.

ftibio, nunc aptat monilia & armillas, inaures & gemmas, annulos & mi-

Vi fa

K, d i

tras , nunc currit ad feneflram , ut videat , & videatur à prztereuntibus ;

interim adventat Jehu Regni Ifraelitici emulus cum armata manu , ex cu-.

o f

1 Cevett

jus juffu maledicta illa per eandem feneftram in fubjectam pracipitatur

od 4d u

plateam equorum ungulis conculcanda, & à canibus devoranda : Ef pre- 4. Reg. 9.

fru&up:

cipitaverunt eam , afperfusque eft /anauime paries, && eguorum ungule concul-

33*

caverunt eam.. En!t&inem comptulorum & mundanorum, qui pretiofittimum

$ hii

optoni d

falutis tempus ejusmodi ftolidis. confumunt. vanitatibus 5 ubi nunc eft illa

Jezabel? Itáne fortuna fuas mutat vices ? Priüs hzc erat in fummz gloriz

[liseríe

faftigio , nunc.in infimo fordet fterquilinio.

Priüs Urbis decus , & pul-

TT

chritudo , nuric fquallor & £ztor. — PriasRegni Domina, nunc canum efca,

odin, m

(

Priüs àRegni Proceribusadorata, nunc equorum ungulis conculcata. Priüs

Thàt,

,

'

vina t

M

j

i

ï

terror Eliz & Prophetarum , nunc ludibrium univeríz terre : Ah ! ficciae .. Reg,.

'

feparat amara imors ? Nonc de illa verificatur illud Apocalypíeos : Quaz- 14. 32.

fie crásti

'

tim glorificavit fe , 68 in deliciis fuit , tantum date ei tormentum. — Et visne Apoc. 18.

erit p

tu fequi , anima peccatrix , qua fine frzno mundi diligis vanitates ? ÀAh

r

4

i. 0b

mifera , revertere ad te ipfam : Ut quid. diligis vanitatem , 88 qu«ris men- Pf. 4. 3.

j fb

dacium ? Ecce-nunc tempus acceptabile : Écce nunc dies falutis : Offium $. Eph-

ürde?

positentie , inquit S. Ephrem , apertum eft , feflina peccator , antequam occla- vem. bom,

at

datur , ne tibi aliquando contingat, quemadmodum illis fatuis Virginibus : de pora,

oyuti t*

Claufa eff jsmua, — Ubi fübintrat S. Leo: Nom emim dormieniibus provenit Mattb.

tcudmH

Regnum cecloruim , fed in mandatis Dei vigilantibus,

25. 10.

vt )

7. Mirabilem quondam vifionem Jeremias

Propheta habuit , dum ad

$. Leo fer.

honie!

munus Prophetiz àDeo deftinatuseít. — Viditisvirgam in coelo vigdantem, . Epipb.

nu n*

hoceft, minantem, & ad percutiendum paratam : Virgam vigilantem ego video. fer. 1.11.

jo niti

Pauló poft vidit & ollam fuccenfam , ac ferventem , ex qua ebulliit furor, &

oen 4

flatus indignationis Domini: OBam fuccenfam ego video. — Ad quid, obfecro,

o

ifta virga vigilans & minitans ? Et quid fibi voluit olla illa igne fuccen(a?

k

!l

Adverte Anime mi : Virga ifta vigilans celerem DEI fignificat ultio-

ii W*

nem, DEUS enim non illuditur, fed ad peccata tua diligentifhmé excubat,

:

ac vigilat , utea tander feveré plectat, & puniat, fi tempus falutis tux. ab eo

,dendO, püm

tibiprzfixumnuncin via negligas , ícriptum eft enim: Tempore accepto exau- 2« Cor. 6,

g o

D

,

divi te, €8 in die falutis adjwvi te. . Pez ollam fuccenfam mox . poft. virgam

2«

gt

Jeremiz apparentem recté infinuatur ignis gehennalis , & inextinguibilis, in

nfal-

" i

quem peccatores tempus falutis (ux. inutiliter terentes, ac negligentes i

z

j cy

ixbi-

20

Confideratio IIT..

-

libiliter mittentur , eternas ibidem poenas da:ur-iï ; ita S. Ambrofius , Ru-

um D,

Corn, bíc pertus Abb. & Origenes , quos citat , & fequitur Cornelius : Prigs , in-

j; M

in Jer.

quit , DEUS bíc peuitentibus exbibet virgam correBionis , quam

nolint.,

ii i o

Deut.

impoeniteutibus rejervat ollam gebeun2 , quam: veritatem & ipfe Deus

D u

41.32.22. per Moyfen confirmavit ; /gnis faccenfus eft in furoremeo , 69 ardebit u

2

ä-

qiü

que àd inferri noviffma.

Itenunc, qui tempus ad inferviendüm DEO deflinatum , & ad beatam

acquirendam aternitatem conceffumin jocis & lufibus , in comoediis & fcur-

rilitatibus , in otiis, & voluptatibus, inftuliloquiis & corporis recreationi-

(

bus ,initripudiis, &inordinatis defideriis, in odiis & litibus, in cubilibus &

impudicitiis , in crapulis & ebrietatibus prodigéconfumitis ; ite, ite , & quid

Lüc.7.zz. aliquando refpondebitis ad illud diftrictiffimi Judicis veftri

Venient dies,

D

Gal. 6. 8. quando defiderabitis videre unum diem Filii bominis , 86 nonvidebitis? Et nunquid

qu& feminaverit bomo , bec 68 metet? fiergo'nuncin vita mera feminaftis ziza-

Mattb.

nia , quomodo in vitz termino metetis triticum , quod folum in horreum

iagni ill

ius Patrisfamilias congregatur ? n tempore me[fis dicam mefforibus:

77

rimAm zizania , &6 alli

13. 39. Coljisitep

€

gaie eain

fafciculos ad combutendum , Iriticum

autem congregatein borreum meun.

8. Ad confirmandam hanc veritatem venit bic mihi in m&ntefm labo-

riofiffimus Jacob , qui, ubi apud Labanum focerum quatuordecim annosfer-

ln

vitutis, quibus fe pro formofa Rachele & Lia obligavit . explevit, maturiore

p

intellectu & judicio crefcente , & experientia magis edoctus ita fecum rationa-

Ti

ri coepit : Etquid eft, fi peromnem vitz curfum Labano inferviero , & inte-

Trin

rim mez oblivifcar familix ? uxores babeo, proles mihi funt numerofz, quás

BM

Gen. 30. utpateroportet füftentare:7uflum efl igitur,ut aliquando provideam etiam domui

t

30.

Ttorm

mes ; inquem finemrogote, ó Labane, ut cum pace me dimittas reverti in

patriam meam , & mez faluti & rei domefticz , ac famil

atb

iz providkcaim : u-

ftum eft igitur , ut provideam etiam domui qme«.

j tjm

Intellexifti hoc, Lector prudens? ita & tu tecum rati

onare : 'uflum eff

r

igitur , ut provideam domuimes , imó & animz mez , hacten

us infervíii mundo,

tntvia, t

& quid mercedis recepi ? non aliam, quàm Jacob , hoc eft,

lippieritem Liams

LURT

& quid impofterüm remunerationis ab ingrato mun«

C

*

lo fperare potero ? nil

nifi miferiam, contemptam, infirmitates, mortem, inter

itum, & tandem ignem

hn

gternum, qui paratus eftDiabolo, & Angelis ejus.

J

mundeimmounde : Zem

Vade igitur, & vale,

puseft , ut faluti anime provi

deam , quia temporis ja-

ODttjmoy

Jfa. $$« 6- &urairreparabilis eft ; quzram igitur Dominum me

um, dum adhuc inveniti

Benitenr

Mait?.3. poteft ; invocabo euta , düm propé eft ; & quia fecu

1O.

ris jam ad radicem arbo-

UT [

ris pofita eft, ut ab hoc mundo exfcindar, tempus

vite modicum, quod di-

d.

vinaindulget miferatio , pro honore Dei mei,

SummiBoni

, infiniti Boni, &

"Uttaudr

$, Berm, Pro animarum promovenda zterna falute pro viribus imp

At

endam , quía Re*

gniumi

EE

2l

De Converfione non däærmdzz,ï

brofis. 1

d

num Dei ,-»ättefïante Mellifluo , 2on dabitur btiaþs , fed in férvitute Dei fludio- ferm. $1.

i : Prij a

fiss Reguum Dei non dabitur vagantibus , féd pro Deo digne laborantibus; 4€ modo

Qqum j w

ui in bonis operibus funt pigri && tepidi, mon babebunt locum im Reguo Ueue vi-

& ipleDr

Déi. Audis lioc, atimemi? Et quid facis, & hoc in puncto te

v arddit

"

'refolvis ? Vendo,

quid ?

, &allur

modis

Jf tectais

- CONSIDERATIO IV.

I cobls]

If i i

: Fetiat d

- De non differenda feria ad DEUM

onverfione.

If m

feninafog

Pto Dominica 4. Adventís,

u in hortz

tam mj

tun , r

Parate viam Domini , re&las facite femitas eju;. Luc. 3. 4.

I

-

1 mbnrem b

fecim aol

Olent orbis Moriarchz , cüm in magnificamn aliquam urbem ingreffum

parant , priüs przcurforem pramittere , qui Magiftratui , & civibus

vit, mauit

non fam Regis adventum annutiet, quàm & neceffaria,, ac tanto

Afecamiitt

miero, & I

Principe digna difponat , ne exinde in loco illo inveniat , quod Re-

gix Majeftatis oculos poffit offendere. — Anima Chriftiana! Septimana hac ad

umeot, d

te veniet defideratus cundis gentibus , imó ipfe Rex Regum, & Dominus uni-

T

4882« 3

imittas d

verforum , in quem finem hodierna luce ablegavit Precurforem fuum S. To-

annem Baptiftam Zacharix filium, ut pararet viam Dowini , 88 retlas faceret

providömïlf

femitas ejus.

Sed quam viam ? Audi Evangelium : Zeuit in. omunem Regione

Lut. 3. 4.

V r uc,

3- 3.

fordanispredicans Baptifmum ponitentie in remiffionem peccatorum. 'Et

hzc

y : fini

erat via, quam Przcurfor ille Domini omnibus aperuit hominibus : Fenit 7o-

tb

níerin

.3.

annes Baptifta , predicausin deferto Tudea : Penitentiam agite, appropinquabit

i2

picitn L

enim Regaum calorum. Homo Chriftiane ! penes te nunc ftat falus tua, vita &

mors, paradifus , aut infernus ; Age, finon cum Sodoma & Gomorra,

[]

^

quinmi

fa&a funt in exemplum ignis eterni pornam fuflinentes , xternüm vis ard

ete,

i, Ed

omnirno neceffe eft, ut maturé ac ferió ad Deum te convertas, di

gnosque

ia temptt )

'

poenitentie fructusfacias. — Audiverbum Domini : Nifi

ponitentiam egeritis, p uc.

3dut

J

j

onues fivailiter peribitis. O fententiam cunétis mortali

bus non tam formi-

130 370-

radicn i

dandam , quàm & (tylo ferreo intimis pectoris medullis infcribendam , ad

um, t

cujus auditum tinniant ambz aures noftrz ; neminem híc excipit, neminem

ii

dum. Plura de hac veritate in

excufat veritas ; duf pornitendum , auf ard:en

"

$. 2D, Fil,

àn, 0^

3

m

22

-

Confideratio IV.

Jan. ferm.

prafenti ditucidabimus ; fi falutem veftram amatis , attendite; Aderit Deus,

utbené & congruenter loquar.

üfunrbus

1. dejudi-

Dumorar

cio.

2. Miroz, quoties perpendo, quód juftiffimus omnium arbiter Deus,

cüm orbem peccatis immerfum per univerfalem cataclyfmum delere flatuit,

k

j

CUTl

Gent.7.12. eum non uno momento , aut in ictu oculi, fed fenfim fubverterit : Faa eff

'

nidL a

Cajei,bic, pluvia fuper terram quadraginta diebus , €$. quadraginta noHibus. — Ad quid

[

ï

|

d o

tanta & tam longa mora ? & Cajetanus & alii , quód benigniffimus Deus

per iftammoram, & inducias miferis mortalibus fpatium adhuc dare volue-

IT

ritfaciendz poenitentiz , verüm quia induratiifli femper adhuc aliquam fpe-

IQ

rabant coeli ferenitatem : Cras , cras coelum ferenum erit : Cras, cras ceffa-

EOOWTS

Mfinem d

bunt pluviz : Crás , cras Sol mundi oculus mitiorem induet faciem?

Cras , crar inundantes in. Oceanum decurrent aque ; Cras , crasiráatum

Higginto

Numen rorfus terr fiet placablle &c, Sic miferi ifti , inani fpe fe ipfos

Cosfli

fallentes , tandem agglomeratis & intumefcentibus undarum fluctibus , imó

N

TCR

& ipfis coeli cataraCtis apertis , miferandum in modum periérunt, & extincli

funt: Confumpta eff omniscaro. Itenunc peccatores inveterati , quorum Deus

figtiat

W. Ul

converfionem non 40. diebus , fed 40. & ampliüs fortaffe annis jam expecta-

vit ; iteftolidi procraftinatores ; ite recidivi ;itecomptuli & mollicelli , & cum

fs v

ftitsa f

corvis veftrum cras cras ulteriàs crocitate: Cras, cras me ad Deum conver.«

tam, Cras , cras feriam & efficacem agam poenitentiam ; Cras, cras meab hoc,

CUR f

aut illo expediam fxculari negotio , ut ab eo liberius Deo meo poffimiinfer-

lgl

At

vire&c. — Credathoc Judzus Apella, ego noncredo. quia per multum cras,.

cras,tandem dilabitur etas

Ite tandem peccatores omnes , & putida iftorum

Ral

hominum cadavera poft tam luctuofam cataftrophem in unam maffm , &

TT COP

cumulum coligite, quibus hanc epigraphen ab Ore Veritatis mutuatam ma-

VL d

Autdo m

Luc.13,3. gnis affigo caracteribus : Nifi posnitentiam egeritis , omnes fimiliter

peribitis, :

;

L

UT

3. Adiluvio ad Pharaonem /Egyptiorum Regem tranfeamus , qui , cüm

variis, horrendisdue plagisà Deo juítiffimo malorum vindice ob cordis du-

Qinred

L

ritiam caftigaretur, & nunc tota regio à ranis innumeris , & magnitudine

deformibus , & foetore deterrimis devaflaretur, eoüsque compulíus eft, ut

üm»(rmic]

r

Moyfen & Aaronemimpenfeé deprecaretur , quatenus ab hac univerfali plaga

1

Edeo 1

* Regnum perpreces fuas liberarent: Orate Dominum , ut auferat ranas à me,

D

(

.

u

€$ populo meo , 86 dimittam

P

ulum , ut facrificet Domino : ad quem Moyfes:

Conflitue , inquit, mibi , quan

j

deprecer pro te? Qui repofuit: Cras, O infa-

Mi

! nj

niam , quare non bodie ? Cruciabant ranz ifte , juxta Cornelium & alios,

omnes hominis fenfus: Pifum fua deformitate: A4uditum moleftiffima coaxa-

I65 (noe

. tione:Gafhim,quia omnemEgyptiorum cibum & potum confpurcabant:0do-

ratum intolerabili foetore, & Ta&um, quia non in- menfas duntaxat & fedilia,

dl ]

us i

lecticas & culinas , fed &in ora comedentium profiliebant ; his tamen non

obílan-

De Comverfiane non differenda.

5 Adert ha

23

'obftantibus voluit Rex induratus, ut Moyfes non flatim Lodie , fed cras ad

1 aibitr D

Deumoraret : Quirefpondit , cras: O infaniam!

1 dder (j

. En faciem cofmophilorum & procraftinatorüm. — Dicite Reverendi

tent: Ral

admodüm Domini ( illós interpello Clericos , qui nec calidi , nec frigidi,

iw. Md Wi

fed tepidi ac languidi funt ) quando languorem veftrum & teporem fpi-

rtualem excutietis , & Deo veflro , cujus Miniflri eflis , ex tota cordis

grifimy D

huc darela

veflri latitadine infervietis ? Cras . cras.

Et vos Doriini Nobiles , illuftrior

u du

pars gregis , quando placebit fafttum & ambitioneni temperare., obfervare

Crar, o

|

ii

:

'

in omnibus exactam juftitiam , pauperum habere curami, hianc vel illam oc-

induet f

cafionem declinare, & exemplo bono veftris prelucere fubditis? Cras , Cf as.

"

:]

TIGUTN

Et quando vos Domini Judices, Do&tores Przfecti, Quaftores , Cancellarii,

ni f gt

Confiliarii, Senatores, Syndici, Advocati, Referendarii, Secretarii, Procurato-

res , Scribg & Cancelliftx leges ju(titiz exacté obfervabitis, & m

fludlibus,

d

unera fuper

nt, exa

;

4

innocentem non accipietis? Cras, cras.

Qüando vos Domini Mercatores &

ï,quorumDew

negotiatores, emptores & venditores ceffabitis ab ufuris & lucris illicitis? Cras,

cras. Quandovosgenerofi Domini Milites & Officiales à perjuriis & blas-

Trupd

Jlicel, &

phemiis, vos opifices à dolis & mendaciis , ruftici à cra

pula & ebrietate , pa-

rentes à mala.& fcandalofa prolium educatione , juvenes à 1

Deum at

ibidine, & pec-

um

catares omnes ab inveterata ac peffima peccandi defiíletis confuetudine ?

o polimit

Ah quando aliquando ceffbitis Cras, cras? & quare non bodie? quarenon

gt m d

hocmomento ; ex quo ( quis fcit ) forté xterna pendet falus veflra? O miferi !

putida lo

nolite ampliüis obdurare corda veftra, cras minüs ad poenitentiam & (eriam ad

Deum converfionem expediti eritis : 91 »oz es hodie, cras minus apiuseris, u

"-

A(] mämmæï

quotudtmm

vat hic audire Magnum Aurelium Auguflinum :

Q«ando corripit ? inquit ,. 4vpuff.

quaudo iutaris ? cras , inquis : Ecce quoties dicis cras ,

CY À5 , fatfTas es cor

UH

Ts

£ Ec.ferm

lt

ce dico tibi, cim facis voceu corvinam , eccurrit tibi vuina , uam ille corou:

, Cut- de ümga

jus vocem imitaris , exiit de Arca , 69 nonredüt,

Visne effe & tu talis corvas,

mis i

quinon redit ad Dominum ?

: ob od

4. Ad Abfolon venio, & quid video? ó Superi!fpectaculum horren-

L)

l

& ii

dum, crudele,lugendum, & quid accidit? Audi Scripturam

L)

lus

Adbefit caput 2.Reg.1g,

ejas quercui , && iljo («fpenfo iuter colum 88 terram , m

ulus, cui infiderat , per-

9.

unil«'erfäliPþHI

tranfivit : O fereniffime , fed eheu nimium infelix P

j ranan i

rinceps, c;uidagis ? quo-

]

modo tui ita oblivifci poteras

, ut non te ipfum à tam luctuofo & nfami li-

uetn MOF

beraresinteritu? & nun

j

quid à ramo quercus , cui inhxferas, mulo interim

1hf, )

fub pedibus tuis tranfeunte , te poteras expedire manibus , an non cri-

lo ial

nes tuos diffolvere , & nunquid gladio

m.

, quo eras ad latus flipatus,

tf o

tuam poteras prxfcindere caíariem ,

.ac tali modo te ipfum in optatam

y d

ij

j

afferere libertatem ? Neutrum . fecit

, Dheutrum potuit.

Interim agitatis

equis , curfuqgue celerrimo adventat Joab Archiflrate

gus. , qui.fine

«

js (f

,

;

hs,

6

b

mora pectus Abfolonis tribus confodit lanceis ( alii legu

knt tribus jacu

feu

*

assf

24

Confderatio IV..

feu fpiculis ) & animam Principis tam formofi , tam bellicofi in 'T'artarum

eficim

mittit : Tulit ergo tres lanceas in manu fua , 8$ infixit eas in corde Abfolon.

inultima

O Bonum Numen, quàm admirabilia funtjudicia tua ! Et nunquid tunc Prin-

fulentts p

cepsillein tantis conítitutus periculis doluit de peccatis fuis ? Nunquid an-

diumisc

te obitum ad Deum fe convertit, quia tempus poenitendi adhuc habuit ? Quid

fortis rf

dico de feria hujus Principis ad DEUM conver(ione ? fubintrat hic S. Au-

guílinus , nec animam , nec confilium , nec rationem de D E O & zter-

tirfunen

mllb

na fua cogitandi falute habuit, poterat quidem in arbore pendens ab ini-

wiac p

tio fe ipfum aut manibus , aut gladio capillos ramis quercüs implicitos

turmpr

diffecando juvare , fed juíto DEI judicio prz confufione inftantis judicii,

o C

mortis fecundz & zternz damnationis , quam meruerat , nec hoc , nec

alerum exequi potuit ,

fed vulneribus oppreffus infeliciffimam animam

S.Augufl. ia Orcum expuit.

Et pergit S, Auguftinus

Tuftum eft boc DEI judicium,

f611- $8.ut peccator , qui in vita oblitus eft DEL, in morte oblivifcatur 89 fui. O

"de Temp.peccator inve

terate & refractarie ! Visne & tu fequi Abfolonem in infer-

num ? Et placet adhuc feriam ad DEUM differte converfionem ? Nun-

&

quid qui in extremis tantüm divinam implorant mifericordiam , DEUM

puneran

magis irritant , quàm placant?

j. Vis hujus veritatis probam ? Abner confule Belli-ducem, qui pro-

TY

Ym a

pter Isbofeth Saulis filium, à fe ad regale folium füblevatum , & per caftra

fidumia

circumductum, graviffimnm quondam conflictum cum Joab , patres Da-

vidis tenente , habuit,

tfrat g

Demum vefpere cüm vidiffet Abner, rem & falu-

quia fru&w

tem fuam in angufto effe, à Joab victore impenfitfimé pacem flagitare ca-

A. Reg. 5.

pit : Vum uique ad internecionem tuus mucro defevtet ?

9pämte,ö-

29.

uid ad boc Joab? jam,

inquit , pacem rogas , cümtempus elapfum fit, & vires'in te deficiant , p:iüs

Ut

debuiffes inquirere pacem , nunc feró nimis falus tua & res agitur: Fivit Do-

CUny tj

Aff

minus , fi locutus fuiffes man? , receffifet populus perfequens fratrem /üum 8c.

Enhic genuinum procraftinatorum typum , qui tunc demum ad frugem &

Va tnt

dignos pznitentiz fructus redire difcupiunt, ctim de eorum vita & falute

Muf

Sa,eug.l.c.

actum eft : Erit tempus , ait citatus S. Antiftes Hipponenfis ,ím quo peccator

ii

UI

velit poenitere , fednon poterit , quiaquando potuit , noluit ,

velle , perdidit bonum poffe.

Qd propter mahfm

Wt

. Et dicite, obfecro, cur olim Deus pifcem & cygnum à facrificio tanquam

Cornel, ij Ó mundaanimaliarejecerit? &. Cornelius :In pifcibus hoc peculiare fuit,

HWW

mcum,ä-,

Levit. 1, Qu9 vix viventes ad templum adduci, ideoduenec immolari potuiffent;Pi-

(ces infuper mutifunt, Leo rugit , bos mugit, canislatrat , ovis balat, lupus

TUibroy

ululat , equus hinnit, porcus grunn t, columba gemit &c. folus pifcis mutus

Ones l

-

Hab.1. eít. Entypum procraftinatorum! Facies bominis quafi pifces maris, qui dum

I4.

in voluptatibus hujus fzculi, velut pifces mari innatant , ad omnem infpira-

ftt & Hl

tionem divinam & fcriam faciendam paenitentiam muti funt, idcirco nec ad

2-

l,

**

E

g.

De Converfione ton differenda.

*

t Tatm

trde Al

crificium laudis DEO T.O. M. in animo veré contrito & humiliato,przfertim

inultima infirmitate &agone, perfolvendumapti funt. Apagite hos malos &

3 tonc s

Nunqidas

faetentes pifces: Malos autem forasmiferunt. Parratio de cygno eft, qui licét Maff. 13. -

fit plumis candidiffimis , interiüs tamen nigerrimam tegit pellem, & folàm ia

48.

hbt (j

trnt i

mortis articulo conflitutus vocem levare, & cantum ciere affolet : Cygnus can-

tator funerisiofe fui.

O procraftinatores, qui tuncdemum in morte cum x y-

)EO a

endens i

gnoillud Davidicum Miftrere cantare defiderabitis, fed timeo,ah malé & meo,

nehzc poenitentia fera vobis non fit verà ac fincera; Conclufio enim fequitur

us impltt

(lantis jl

naturam premiffirum , & ordinariá vià mors echo vitz effc foiet , itaatteflan.

Yec hoc,

teþPO'c'ïa Chrifliano:

mam antur

DEL du

AMors fimilis vite s re[pondent äjtimd prz'mif,

"T ND

m in i

Vutaque qualis erat , emors quoque talis erit.

onam ? Ne

6. Perpendamus ad roborandam m:gis hanc vetitatem aliquem conce-

um , DEU

ptum Evangelicum.

A:boiem fict, inqvit Veritas Chriftus, habebat quidam Luc.13.6.

plantatam in vinea fua, & venit quzrens fructum in ea, & non invenit; di-

em, qupt

Xit autem ad cultorem vinez : Ecce anni tres funt, ex quo venio , quserens

&prai

fructum in ficulnea hac, & non in'unt : Succidiie ergo illam , ut quid etiam

p, pit ]i

terram occupat ? O bone [ESU! quid peccavit hzc ficulnea ? Refpondetur,

r g

quia fru&tum per tr ennium non tulit.

Et quid hxc ficulnea aliud denotat

gt t

quàm te, Ó peccator obftinate & tardator refractarie, qui non duniaxat per

sj

triennium , fed forté per omnem vitz curfum nullum verz poenitentiz fru-

fcant p

&um tulifti? quoties te amantiffimus JESUS vocavit ad poenitentiam. & f« Prov. 1.

us Vi

defpexifli omne confilium ejus ?

uoties per fanctas & crebras infpirationes

A

,rem /W cl

conícientiam tuam oblatranrem monuit , ut noncontra ftimulum calcitrares 3

d gt

€9 tu renuifli? Quamdiu expe£tavit, ut hec vinea (anima tua) faceret uvas ,

ii gt

u

69 tu fecifti labrufcas? Quid igitur in fine faciet diftrictiffimu: Judex vinez/2. g. 242

qu p

fuz? Quid faciet ficulnez tam infructaofz? Audinon me. fed ipfam Veri-

npt?

'ï"*

tatem per o: Ofez 'rophetx ad te loquentem: Perditio tua ifraél , tantvin- Ofe.13.9.

1040 inme auxilium. — Juvareego tevolui, fed noluifti. Porrexi , & exten-

fco

diincrucemanus meas, fed tu noluiftiafpicere. Defpexifti omneconfilium.

ecuduci

meum , & increpationes meas neglexifti, ego quoque in interitu tuo ridebo,

uf

)ot

!

quapropter fuccidite arborem, ut quid etiam terram occupat ? O peccatores

sbi

ii

j

omnes, qui de die in diem ve(tram differtis emendationem: intelligi:e bec, qvi Pfalm.79.

22

oblivif-imini Deum , ne quando vapiat , €$ non fit , qui eripiat. — Audian hanc

jrii, d

TIU

rem & Hugonem Cardinalem : T'nc (in agone,) inquit, augufte exunt vie Hugo

[

ygem 1

undiquereprobiss Superiis erit Tudex iratuss fübtus borrendum cbaos , à dextris Caidina-

i

peccata accufantia ; à finiftris ji

,

.

2

intus l-s Citatü.f.

R. D. Giniber Domiaicale.

finita demenia ad fupplicium trfzbenzia ;

urcns

26

— Confideratio IV.

füdsquö»

à Cornelio uvens confcientia , foris mundus ardens.. Mifer peccator deprebenfus quà effueies ?

in Pentat. latere erit impo[Jibiles apparere intolerabile. — $i queris , quis te accufabit : di-

yerveniet

f u7

co, q

;ód totus mundus , quia offenfo Creatore omuis creatura odio babeat offen-

d prien

dentem , puta peccatorem &$c.

Ó Bone JESU ! quis fanz mentis hanc con-

hufepits

üdaseia

fiderans veritatem non totus cohorrefcat? quis fe noa emendet? quis fuam

adhuc differat converfionem? Et fi tu differs, qui hzc legis , credo, quód

" Jüïäf?r

actum fit de te.

&C

t onea

. Obferváfline aliquando , prudens Lector , quare Virgines illz fatuz

m &u

AMatt. 25.

3 coeleftibus nuptiis fuerint repudiatz ; 4men dico vobis , nefcio vos? O dura

Vagilratu

(ententia! Ó tremendum fulmen! Et nunquid , mi Domine , Virgines illx fa-

12,

Ü of

tux pari caífumonis dono, ac cxterz fapientes preditz erant? omnino, Et

ta ha

Apoc. 14

nunquid Zirgiues fequuntur Agnum in celo , quocunque ierit ? & hoc fine du-

Wa

4*

bio ; quareergo , reliquis in coelum intro&untibus, if ad tartarum ablegan-

adetun

tur? ObfervatScriptura , quia nimis tardé de oleo , hoc eft, de charitate fibi

quibosh

providebant : Date nobis de oleo veftro , quia lampades noftr extinguuntur ; [u-

vabaniur,

S.Hieron. pra quod S. Hieron: mus : Excefferat , ait , emeudi tempus , uec adveniente die

ilkopf

locus erit paznitentie , proinde &Scriptura addit : Noviffimé? ver veniunt

inbunc, judicii

licim inci

lo.

&j relique

Virgines : Adverté 70 Noviffim? , ubinon ampliüs erat tempus me-

mvl

rendi , aut p enitendi.

Heu quàm multi hic fe decipiunt , qui falutis fuz ne-

mncsng

gotium (omnium negotiorum maximum) de diein diem, de menfe in men-

N

l

trtotiam

G. 1.

, fem,imó & de anno in annos differunt, ah«miferi! an ignoratis , quód Pater

m m

Rom. 9. pofuit tempora in f«

a, & nonin veflra poteflate? Non enim eftvolentis, neque

fiünt perd

16.

currentis , fed miferentis Dei:

Exbortamur , ait Apoftolus , nein vanum grati-

! æ:emge:,'

a:Cor.6.1. am D EL recipiatis , ait enim , temipore accepto exaudivite. t Ifaias Propheta-

o u

Ifa. 49. $. rum Princeps: Iu tempore placido audivi.

ts €üm133

De herinacii foemina recenfent illi, qui naturze arcama fcrutántur, quód

difficultatem non modicam in partu prolium fuarum patiatur, proinde pro

r

Sï'ïäm:sD

poffibilihunc partum fuum differre fol:t,formidans femper fpinas & aculeos,

ü?nCm*e

quibus àfoetufuotransfigitur, — Verüm enim veró quantum detrimenti, fic

RUT

meticulo:& differendo partum, fibi inferat, abundé eventus demonftrat, dum

plerumque illa foemina , cüm tandem foetum in lucem enititur , propter acu-

-: :'Q"S;ä ;'

leos prolis , jam fatis maturos & intra uterum maternum obduratos , miferé

perire folet, unde lemma: Duw parío , pereo.

: 'f;":!.);g;;

Iaj

Fn perelegans hieroglyphicum hominis peccatoris vitz fax emenda-

tionem procraítinantis ; folet quidem ejufmodi dilator multa ac bona fovere

m

TDt0t

VUf n

Luc. X$.

propofita totum fe DEO dicandi & dignos poenitentis fruGtus faciendi, in-

«'ïi. Emm

I6.

geminans cum illo Prodigo : $urgam , &$ ibo ad Patrem meum 69c. — Ve-

At

ruin

27

De Comverfione non differenda.

T.

1üm quó diutiüs hanc fuam differt intentionem , eb mínus ad felicem partum

'a

tafdi: i

perveniet , unde Ifaias Propheta: V'enerumt filii v/que ad partum , €5 virtus non Ifa. 37. 3.

lh

eft pariendi, quia tunc mifericordie divinz indignus ille cenfetur , qui in vita

nf hancar

[ua fzpiüisà DEO sdmonitus gratix divinz excitanti aut obicem pofuit , aut

ht qis n

furdas eiaures prebuit: ambulate

igitur , dum 1ucem babetis, ut non vos tene- J0.12.33.

, Quib, g

bre camprebsxdant,..?

$. Coronidem huic noftre Confiderationiimponat populus, Senatus- Herodofus

due Jonenfis , quorum civitatem Rex Cyrus valido quondam exercitu obfe- lib. 1.

oie d

derat, & utfanguinihumano parceret ,in urbem caduceatorem fubmifit , qui

000 Qu

Magiítratui ac-civibus primó pacis olivam , aut fi hanc detrectarent , gla-

ligines i

ofmnino, |

dium offerret.Elegerunt hi poftremum,& aliquantifper generofo animo con -

tra hoftilesiafultus & affultus fefe defendebant.

'Tandem fortuná mutante

t hoc (n

vices Cyrum jam jam in fuburbio & militem-viCtorem in moenibus ftantem

ao ag

advertunt ; tum demum cives ea, quz pacis funt, humiliter rogare cosperunt ,

n chx'mte!.ï:

