per ambula , femper pr

ofice , femper afcende; noli in via remanere , noli reíro-

fup.lfnz.

cedere . no4 deviare.

Remanet , quinonproficit ; reirocedit , qui ad ea revolvi-

tj glori,

pottaratr

tur , unde jam abfcefferat ; deviat , qui apoftatdt. Wirgines illz fatuz, quia

5

ant oleó , à Divino Sponío reprobate (unt; Claufa eff janua,,

o, don

Matt.2 j ,in fine care'

:

10.

nefcio vos.

Per quodIncarnata

Sapientia omnes fuos erudire voluit fideles ,

m Pattt

d,fiadzternas Agni nuptias velintperveni-

"(

eosdue prematuré monere, quó

Pa t

re, ffzmper invirtutibus non tàam p

roficiant , quàm & oleum charitatis ac bo-

ligentifhimé confer

T& Yoc

norum operum ufque ad fupremum vitz exitum di

yentw

piema

ZApoc.

21,20n eni'm' aliquod coinquinatum intrabit Regnzzfmz caelorum..

«, obf

17.

QO tetur

6. ]'acob-,; dequo priü

«

smentionem fecimus : paülö ante obi*tu;n 'f'üu;nw 3

iuffit, quibus non tampaterné benedixit , quàm

Tiümobti

omnes filios fuos convocari

d net

& polteris eorum bon

3 , vel mala, qux illis effent eventura, prophetavit:

atrem veftrum.. . Cum igitur ad

aob

Geh'. 49; Congregamm

i, €g audite , filiigacob, [frael p

fitri s].

z

filium fuum

Ruben primogenitum , fed immorigerum veniffet , eum jure

ae clariffimis verbis praedixit :/Non crefcas ; quia

d) p

rimogeniturz [poliavit, eid

afcend:ffi

cubile patristuis ad Jofep

hum autem filium morigerum dixit : Fi-

mandavm

íus accrefceis..

BoneDeus! quàm diffimilis eft hic

Wrefentem

lius accrefcens fofeph , fil

benedicendi modus! De uno v

aticinatur Jacob : Non crefcas , & de altero,

Dinige

!

üs fuis in longitudinem dierum, pro-

ilappgriwit1

ut crefcat nontam infe, quàm &in fil

- jnde bis dixit z Filius accrefcens 7ofepb

, filius accrefcens. — Omnia haec illis

UM

Ruben illos fignificat , qui

&

i

factainfigura, fcripta funt autem propter nos.

t

i

l

sz

Chrifti quidem per fidem funt filii, fed propter

teporem;,

menti: duelanguo-

Mi

fitis ac virtutibus ; hinc meri-

D

N

Y

À

rem non crefcuntin bene coeptis, bonis propo

to cum Ruben , tanquam

filii immorigeri primogenit

urá , feu jure coclefli

hi

illi indicantur , qui accre-

LT

privantur hereditatis.

.E conitrarió per Jofeph

f.

u

fcunt quotidie in virt

utibus, & devirtute trani

eunt in virtutem , donec vi-

imni opere bono

QU ii

Pf. 83; 7-

deatur Deus Deorum

inSion ; de quibus & S. Paulus ait: Ino

f/udificantes , 89 créfcentes, EtSapiens: Zuflorum femita., quafilux fp

lendens ,

fs

€ol.1,:10.f:

.N

prov. 4, [p'9t r.-d

it, 8 crefcit u/que ad perfedam dietm-

18*

DI

Et quemadmodum am.oraa fenfim crefcit , & pedetentim intcndïtür

ufque ad perfe&tum diem , undelemma : 4enfim lucidior ; & ficut Luna no-

LU

"]

l

va femper magis , magisque folet accrefcere, donec tandem fplendore luo

adimpleat fuum orbem ; hinc lemma : Perfedum crefcit. in Qrbem ; Ita

"i

W

POHVC!*

s

i

De-Profettu m ü&täti&ui

267

g

converfatio an&i juflorum eft adinftar aurore , vel Lunz , dum eoram ju-

. Cl

flitia & fanctitas femper ac fenGim crefcit: Donec afpiret dies , 9 inclinentur Cant.247.

tulum voli

umbre. S. Furfium virum mire fánctitatis confule, qui aliquando raptus Cornel. ia

Yofcendt

in extafin Angelos vidit fibi occurrentes , & lzto concentu fibi occinentes: Pro". 4,

18.

pullis i

lbunt de virtute in virtutem , donec videatur Deus Deorum in Sion.

Erige te,

te, Wi

ó Anima Chiliana, & totis viribus pro immarceffibili illa corona & zter- Pf.103,7-

n tl

.

na gloria, dum adhuc tempus gratiarum affulget, labora, non tefpiciendó

poftaratrüm, autpoftSodomam cum uxore Lothi , fed viá rectà proceden-

FATTAU

7Matt.13;

gf ij t

do, donec venias a

d illambeatam Patriam , ubi jafti fulgebunt ficut fol in Rf'—

Voluit Hüäm

gno Patris eorum.

43*

velintperit

7. Czterüm non fine peculiari caufa illuminatiffimus gentium Doétor

hacitt4

Paulus viam quotidiani profectás & perfectionis cuidam ftadio , feu ut Ro-

t. Cor. 9,

m

t2 vocant, carfti ad acquirendum bravium deflinato , affimilavit : Omnes

quidem currunt , fed unus accipit bravium; fic currite, ut comprebendatis. Et

24-

dic, obfecro, Sodes, (1 quis in medio curfu gradum fifteret, nec ampliüs

conaretur ad prefixam currere metam, an talis optatum premium & bra-

tenhitum t

endn,e

vium obtineret: Minimé gentium , fed oportet, ut in curfu femper profici-

at; donec terminum attingat: Sic currite,, ut comprebendatis.

4 proïflffäïlll

ün i

Abraham fingulare virtutis & perfectionis fpeculum hic nos oportet in-

tueri, ad quem olim Deus: Ztmbala coram me, Q9 efto perfedus. — Et quo- Gena,r.

jfet, euti

modo perfectus? Relp. quia citó & (ine ullatergiverfatione fecit omnia, quz

atj

mandaverat ei Deus , (emper in virtutis femita proficiens, Deumque femper

rürt dixit:g'?

if d

prafentem, & operum fuorum infpeCtatorem fibi prefigens ; unde quando

Dominus eiin Mambre juxta tabernaculi fui fores in ipfo fervore diei feden-

i,7&de u

ti apparuit , ubi tres vidit, & unum adoravit, finemorain occurfum illorum

m dut t

cucurrit , Sarz conjugi interim prxcipiens : Accelera, tria fata fimile com- Gen.18,6.

3

Qnriir

wilfce , €9 fac fubcinericios panes , ipfe veró feflinavit , Q9 cucurrit ad armentum ,

st

89 tulit inde vittlum tenerrimum

&5 optimum , dedítque puero , qui feftinavit ,

d

Q coxitillum. — Ad quid , obfecró , ifta feflinatio indomo Abrahz? Tota do- Hilde-

pus;

uj

Ts , ait Hidebertus , feffinat , tota fervet obfequio , nibil negligenter fit in domo bert.

jufii, & Origenes: Nullu; piger , inquit, eft in domo fapientis. Formam hic Epiff. 6o.

ur, 97

"

habes , anime mi ,

)',

quomodo te oporteàt fervire Deo , & in omni virtute Qrig. bic.

ts dor,e»:;

cum Abrahamo proficere

,imó & cum illo feftinare ad majores quotidie pro--

o ?

fectus, quoniam tempus

breve eft.

lt

aþ fflmü*

Cüm electus Dei populus ex /Egypto egrederetur inPalzflinam,

Anul-

lam moram interpofuit

itineri , fed omnia debebant fieri feftinanter : A-

u

j

gnum Pafchalem manducaver

unt cum feftinatione: Comedeti: fejïinanter:g eff Exod.12,

n

"L

enim Pbafe (id efl, tr

anfitus) Domini.

Cum celeritate trajiciebant mare ru-

lI

g

[l

(

l

brum, Pharaonem à tergoinítantem formidantes ; & licét hoc mare rubrum

j

m

ex circiter leucas latum fit , illud tamen tres hominum milliones, in quibus

M

"U

Ll123

& multi

lt

268

Confideratio. XXXVT.

& multi pueri ac puelle fuerant, unius noctis dimidia fþatio*'dtacurrer'unf-:

etim al

: Exod. 14,

Et ingre[fi funt filii lfrael per medium ficci maris €£c.. . Supra quod egregià D.

D.

z2.

Ambrofius : Zranfeundum eft , inquit, boc mare ivipioré , vix tranfitur à vi-

n

E

S.Ambrof. gilantibus. — $i quisautem dormiverit , tra

gumentis l

fire non poterit - þdr demergjtuï:,. ut

ferm. 4. in E gyptius , cujus &9. anima 9 corpus intertite

girendt g

Pf. 118,

ii ir i

23*

Accedit, quód populus ille Iíraéliticus per deferfum ab una ad alterani

tranfiérit manfionem , donec tandem poft 4o. annos ad terram promiffionis

NT

u E

pervenerit, Sic& ieoportet Anima Chriftiana, ire de virtute in virtutem ,.

anhlardu

&ab una ad alteram pervenire manfionem, ut per variarum virtutum exer-

citium-tandem ad terram promiffam venias & ad montem Sion , ubi Deus ha-

het m

tenfumo

Heb1a. bitabit cum hominibus : Curramus , ait S. Paulus , ad propofitum nobis certa-

fumind

men , afpicientesin Autlorem fidei , && confummatorem 7 Efum ,;q:aiprogojitöþbï

hm

gaudió fuflinuit Crucem Q9c.

it Chni

$. Pro di&iorum coronide adhucaliquacoacervemus argumenfälö- Sa-

quog

lomon Regum prudentiffimus pretiofiffümum fibi juffit parari thronum,

uem.duodecim ad latus ftipabant leunculi aurei gradatim afcendentes: Ef

Ts

3. Reg.10, 3

uodecim leunculi ftantes fuper fex gvadus binc atque inde, duos autem majo-

AQ,

res leones exauro puriffimo conflatos , tanquam cuftedcs fuicorporis juxta

fedile fuum: in füramitate gradum voluit collocari : £t duo leones flabant

u

juxta manus ingulas. — &d quid., quafo, tot leone;? Refp. Leo eftSymbo-

jum.vigilantie, undeapertisindosmit oculis ; & fortitudinis , quia ad nul-

lius pavet oecurfumr; Adverte ,animemil utramquehanc virtutem ille cole-

"

re ,. imó & habere debet, qui aliquando coeleftem thronum difcupit con-

fcendere Nunc,nunc vigilandum : V/idete, vigilate, $ orate. . Nunc,nunc

Maàr?.13,

33»

cum leunculis , feu pailionibus confligendum , non-enim coronatur , nifi qui-

. legitimé certaverit.

Nunc , nunc gradatim , & de die in diem , de virtute.

T

'2- Tïm(

2;

in vistüterh proficiendum : Fratres yiei dilei, ait Apoftolus , ftabiles effote ,

m

88 immobiles , abundantes in opere Domini femiper , fcientes , quód. labor vefter

1 .Cm:'.rz *

Proinde nulla dies nobis tranfeat finelinea.

Con-

$8^

non eft inanis ia Domino.

fideremus,quódnec ipfe fummus mundi opifexDeus quiefcere voluerit,quo-

ufqueopusfuum die feptimo creandó, diftinguendó , & ordinandó comple-

t

vit, dies autem feptimus Sabbatbinus & quietis eft, — Et nunquid de Chri-

fto dicitar: Et 7 fus proficiebat fapientid , & etate , €9 grati4 ? Et quomo-

Luc.2,52»

*

do, dices , proficiebat, qui àprimo conceptionis inflanti plenus erat gratiá,

du

6 £9 de cujus plenitudine nos omnes accepimus,, & gratiam pro gratia? Obferva,

]0" Iïa: 1

Evangglifta per zé.proficiebat non aliud infinuare. nobis voluit, quàm conti-

TM

nuum , quem in vita noftra fpirituali , & in omni virtute procurare debe-

Ti

rnus , progreffum, & profe&tum ; Chriftus enim in omnibus noflrum pro-

mll'andal

sorypon & exemplar fuit , quem imitari deben: Chrifliani omnes j nenio

BUSe[]

enimn

De?r'ofeä'u n Virtutibus.

269

d

enim mittens manum fuam ad

d)

DEI.

Aaratrum,leg 'refpic—iergs retro., aptus efï.vReguoLüc.g-,öæä

torjturi

Ex quibus omnibus haétenus ex Sacrz Scripturz fontibus adduélis ar-

gumentis faris fuperdue liquet , quomodo in hac mortali vita pro aterna ac-

iemzrgjtuf,,m

quirenda gloria fit laborandum, — Non hic licet in circuitu ambulare; nam -

odl

impii in cireuitu ambulant ; Supra quod recté Mellifluus : Qui in circuitu am- Pf. 1, 9.

bulat , proficifcitur quidem , fed nibil proficit; v bomini , qui fequitur bunc cir- $. Bern,

t promidr

cuitum. . K contrarió femita juffi , ait [faias ,

r

C It vit,

"ea eff , retlus callis juflis ad fer.12.fup.

AULUO (

-

ambulandum. |Q-mortales miferi , & in bonis propofitis, ac bene coeptis Pf.quiba-

, Ubi Deuis

heu nimiüm inconftantes: fíc flulti effis, ut cim fpiritu coeperitis, nunc carne bitat.

t as ct

confummemini? O confufibiles operarios , qui in initio converfionis opus ve-

iil

ftrum inchoá(tis ex auro , & nuncconfummatis in luto ! Ambulate ergo,dum Gal. 2;3.

lucem.habetis , 89 Deus omnis

gratie, qui vocavit vos in eternam [uam gloriam 1.Petr. z.

in Cbriflo 3 Efu, modicum paffos , ipfe perficiet , co

nfirmabit , folidabitque ,ipfi /10.

ppoti (

aran t

gloria Q6 imperium in fæcu'la«- f4culorum , A(men'.f-

V[cenort

s aUfetn t

jcorpois t

o d t

ao d

CONSIDERATIO XXXVIL

* quiz i

sumilet

Vþ*rbo DEI audiendo, & Opere exequendo.

y difupt t

e. Ngm;.'fäï

J Pro Dominicag. poft Pent,

vt s

C turbe irrüerent in eum , ut audi

" deto

frent verhum DEÉ

$, abüö CW?

"II

?

t Áinen. J

r

;eVO&Wi&

7*v

1

Ira. vis füccini eft, quód electica virtüte calefa&lum , per

" halituum emiffionem de long? ad fe paleas attrahit.Sed lon-

jgil i

' g& major vis Chrifli in his terris quondam ambulantis- fuit ,

jpe

dum nom duntaxat viles paleas ;

fed & ferrea peccatorum pe-

&

j g(güml

[

€tora. ad. fe fuaviter tràxit :

1

1

ubicunque enim mitiffimus Redemptor , five

| m;oblew

l]

in Synagoga;, five intra , five extra urbis mcenia vel in ipfis. morabatur

J m Coml

Il qU

defertis , femper ingenti hominum turmá ftipatus fuit 5 cujus divini fucci-

!

ni mirandam virm attractiv

am confiderans S. Lucas. hodie emphatico ver-

nonfum pw

bo: ufus. eft;

C tarbe irruerent "in. eum;

Obferv

ato : Irruereut ; 88 p uc.

[

Ll5

quis

f*

j at

*

270 :

iC'On]ïderdtia XXXVlIl.

immeritol

quis ebfecro , non miretür hocingeris populi defiderium, dumomnhibusla-

ubd null

borabat viribus , ut ejus frui poffet przfentià? fi monetas aureas acargente-

ius: AMol

fi boves & ovesigne toftos, fi pannos & fru.

as fi panes & vina pretiofa,

ufatetut

menta., atque alia in populu

m illum diftribuiffet utenfilia , prout Anno

furtiad Maenum in folenniffima coronatione

hd ex mart

1711. Menfe DecembriFranco

tàebant J

Caroli Sexti Imperatoris Auguttiffimi ,

juxta ac Potentiffimi fpectavimus,

atio noftrum fubiret animum: fed

duncSt

nulla tanti actam infoliti accurfüs admir

«t in lp

quód turbzillz , rebus pofthabitis ommib

E

us , infame & fiti, in gelu & aflu

us chariflima *

iif tnodi l

Chriftum fecutz fiat, neque ab ej

oluerint feparari ;pïæ.lïen-

barchited

tia, hoc equidem fatis ..dcmirar,i non poffum.

fentis ha

T Ws

- "Caufam foübjungitS. Lu

cas: Ut audirent verbum Dei. Ecce, in quat-

Dei. Sedó tempora! ó mores! Confidera , ani-

to pretio tunc fuerit verbum

! R*eäjo

memi, hoc carnalefeculum , & quid vide

bis ? multos quidem Chriflianos

ftore (uo verbum Dei audientes ,

Atl

in Urbibus & pagis ftatutis temporibusà Pa

WP

fed paucosexi

ilius auditioneemendatiores 5 laudant hi

mundani divina elo-

4

O Chriftiani

p/ll! t'f? quäï,

quia, probantq

ue meliora , fed re ipfa fequuntur deteriora.

frommgd

nec frigidi , nec.calidi! Qui

djuvatturtures , (ita quondam argumen-

Ut

$. Auguft. tepidi ,

ova fuanon ab(quelabore & dif-

ferm.219. tabatur Magnus il

le Aurelius Auguitinus) fi

f

& exinde ea deferentes , permittant refr

igerari ? Ad quid

de Temp. ficultate pariant ,

lii (up

juvat apiculas, fiinc

arpendis & col

ligendis floribus folummodo tempus te-

f!bikm "fj

rant, & ex illis optatum mel no

n confician

t? Ad quid juvat hominem, fi

& ftomachus easnon valeat retinere? Pari

LUV

neceffariis quidem pafcatur efci:

LE

E]

Vil x

modo &ratione quid j

uvat Ver

bumDei audire , fi

defideratum exinde non

imx cibum ia

UY

percipis fructum, nequem

elex his floribus conficis, nequean

uj

corderetines? Ruminandum, rüminandum v

erbum Dei eít ; itérum dico,

lud animal in lege

&inculco: RKuminandum Verbum Dei eft, hinc fclàm il

M

mundum zítimabatur , quod div

ifam habeébat ungulam , &

cibum rumina-

"r

Y

bus , comedetis,

Levit.11,bat: Omue, quod babet divifam u

nculam , €9 yuninat in pecori

e

Ut Oj

Él 9

^

&

d

li charitatem , Dei vi

delicet & proximi ,

Per divifam ungulam binam fubau

tionem & maílicationem-

& per ruminatio

nem verbi Dei di

gnam pondera

diunt verbum Dei ,$ed h

ocfolum non fufficit , nit-

Wa

Luc. 11," Beàti ,inquit Veritas , qui au

£9 non auditores

28.

fi cuftediant illud , & S. Jacobus:

Eflote , ait , faoresverbi ,

ate, ex qua falus

noflra pen-

Jacob. 1, tantàim , fallentes vosmetipfos. De qua verit

22

det , plura inprzfentiarum dilucidabimus 5

r

üm

audite.

fi.ex ,DEO' tï.(*tis ; vverba' DE

Wt

NI

n

2. Attonitus hreo , quoties attentá mente confidero mir

andam d-

1mus i€-

ld

lam Solimzi templi ftru&turam , cui edificando Regum fapienti

"tte

od hauc

'ïïdra

ptemannos cum immen(o propemodum chefauro impendit; & qu

immét-

d

;De Verbo Dei Opere exeggzehdo;

271

VO

l

"

i'mme'ritö rerumi ponderanti infolitum , imó & im þäüïbile videtur , illud eft

A r

:

M

]

J

quód nullus malleorum ictus in extruendo hoc magnificentiffimó fuerit au-

punmot

j

f

l

ditus : Malleus ,& fecuris , Q9 omne ferrameutum non funt audita in domo , cim 3. Reg, 6,

&dificaretur. .Et quomodo, dices, hoc poffibile fuit? an non templumil-

7

, prou i

14 COORdUS

lud ex marmore folido erat extru&tum ? & hocfine dubio ; ergo , fubjunges,

M

j

A

j

*

debebant lapides malleis , fecuri & ferro poliri , & quadrari ? Adverte, quid

j ii

at

inhuncScripturz locum Ínterpretes communiter refpondeant, quód vide-

licet in lapidicinis. & petrofis montibus , ubi faxa exfcindebantur, omnes

agl

ejufmodi lapides ita priüs fuerint dolati , quadrati , ac ad debitam menfuram.

bpiri p

ab architectis coaptati, utpofteain extruendo templo nil opus fuerit inftru-

mentis malleorum & (ecurium. « Fateor, appofite

:

| quöadï?i-tteram ,fedmy-

Fice,

fterium hic ac fenfum myþüi'cumainguiras.

lr

Rgfþondkf peraccommodé ad intentum noftrum S. Bruno, QUöä per

ien Qu

hoctemplum Hierofolymitanum fine malleo , fecuri & ferramento conftru-

iDei at

&um nil aliud , quàm Ecclcfia Dei fubaudiri debeat , qug à Chrifto , qui Matt.12;

qdani d

plus eff quàm Salomon, non vi gladii, ftrepitudue armorum & inftrumen-

42.

torum bellicorum , fed fola verbi divini virtute & predicatione erecta ,atque

n

fuündata eft: Merito , funt verba dicti S. Brunonis , in domo Domini, quando $. Bruno

Qelot 1

edfficata eft , malleus aut fecuris aut vox ferramenti auditanon eff , quia Ecclefia ferm.4. de

jeuri AU

Dii, que per eam figuificabatur ,non ferro , fed lingua edificandaerat. Enmi- laudekccl.

glb

ràbilem vim & efficaciam divini verbi, per quod Ecclefia non folüm erecta,

a ho

& hactenus confervata, fed & noviorbes abidololatria ad agnitionem veri

T

Numinis converfi funt; Ferbum Dei , ait Hugo Cardinalis, tribuit «eris me- Hugo

n a

dicinam , cecis lumen , f.

z

/

melicis pauem , fitibundis viuum , iufrigidatis ienem , Card. im

m

impuenatis clspeum , defolatis medicinam 89c-

Pf. 5 7-

j i

3. Cum Jofüe invi&tiffimus Ifraélitarum archiftrategus urbem Jeri-

"EUA

ii

chuntinam füz poteftati & ditioni difcuperet fubjicere, non ferreos arietes,

jyr, 0

ut olim Komani , non validiffimas baliftas , & catapultas , ut quondam

(!

i W :

Macedones, necimmania ex xre fufa bellica tormenta, prout nunc fieri af-

;I(m

folet , ad expugnandos illius munitionis &urbis muros adhibuit, fed tubas

ml

tantummodó aliquas, ad quarum fonitum fine mora Jericho collapfa, cum

ll

Ü

j

incolis fepulta, & cumomnibus zdificiis folo zquata eft : Jgitur ommi popu-

Jofue

;

]i

lo vociferaute , 86 clangentibus tubis muriillico corruerunt Qc.— Quis quzfo

y

20

(

"

mortalium hic nom obflupefcat infolitam harum tubarum Sacerdotalium

d

M

if

virtutem , ad quarum fonitum & clangorem urbs univerfa unico proflrata

€fï momento?

1

j xrand

Adverte homo' Chriftiane ; Cïmni.a- hzc illis quondan; contingebané

j

m !

P

infigura. Jofue typus JESU & nomine & omine extitit, qui cum Apo-

/

&

[

Ítolis

L

272

— Confideratio XXXi.

ftolis ac'Predicatoribus non vi, ac ftrepitu armorum , fed (olá Evangeli

d

r, D!

Divini verbi tubá totum terrarum orbem, perJericho prefignatum , fub-

5, ounnes.

jugavit, idololatriam evertit, & regnum Priacipis tenebrarum extirpavit. Ju-

zoPhyäaciu

V

at in hanc rem audire S. Auguftinum: $icu£ , inquit, tunc canentibus tubis

confoeveri

$. Auguf. "

fer106.de

muri illic ceciderunt , ita Q9 nunc oportet , ut civitas muudi, id. eft , fuperbia

fitoradg

cum ais turribus , avaritia fcilicet , invidia atque luxuria fimul cum populis, id

| Bene.,füb

Temp.

eft , omnibus concupifcentiis malis affidua Sacerdotum in Ecclefia taceant , fed au-

phylacium

.

diant Dominus di

.

C

; ol us

l

entem: Clama , ne ceffes , quaji tuba exalta vocem -t,ualm ,89'

annuntia populo meo fcelera eorum Q9c.

*

:

*

Thelaris

4. DeEzechiele Propheta refert Scri

ptura, quód à Spi*rit-uzf)ominiä;lip

»Oïsml

quando in ampliifimum campum du&tus fuerit aridis mortuorum oflibus un-

wnedto

üc»

Vr

dequaque refertum , cui imperavit Dominus , ut etiam his marcidis &

Eztcb.37, catisoflibus accalvariis verbum Dei predicaret: Vaticinare de offibus ifiis ,

-

v

u ert

o

Res ftupenda ! ad quid , & in

(emuleri

dices eis: Offa arida , audite verbum Domini.

quem finem Vates ille Divinus offibus aridis ac ficcis cadaveribus, animá ,

'tntmy,

intelle&tu, auribus ac omnibus fen

Gþus carentibus verbum DEI !prædi;ca;ï[

Q [e

13;

debuit ?

ttm, dun

Obferva hic grande

myfterium. Perhzc offa arida, ad DEI uc,ribum

UR QUO

ac prsdicationem Ezechielis pauló poft revivifcentia , hujus [xculi peccato-

iLl

res adumbrati funt, qui ob commiffa in Deum deli&a, velut offa arida &

du r

Ezecb.rg, ficca cadavera mortuorum in co

nfpe&tu Dei habentur, & funt; anima enim,

froet

4*

que peccaverit , ipfa morietur.

Et ecce ftupendam Divini verbi potentiam,

LURT

ad cujus predicationem ipfi quoque mortut refurgant :

Ecce tibi, ait doGtif-

il info

Manf.To.

nimirum

defuntiorum offa

4. ír. 83.

imus Manfius , que verbum Dei parat miracula ,

Popen

revivificat , & revirefcere facit , atque ex frigidis cine

vibus integros armar exer-

Wattünin

difc, 13.

fpi-

citus. Etficut vitanoftra (inerefpiratione non fubfittit , ita quoque, ut

UT

ritualiter vivamus , neceffe eít, ut fpiritu verbi Dei (uftentemur, fine quo

Vtden

jo.6, 64. viva fumus cadavera; unde Veritas : Verba , qu& ego locuius fum vobis , fpi-

b*üw

3&

ritus &€ vita funt.

a

Davidem con

(ule, à via falutis longiffim aberrantem , quem unica,

Qu

fed gravis concio ad poenitentiam reduxit: Et dixit David ad

Natban : pec-

fthy

2, Reg.12,

12.

cavi Domino. - Sardanapalum illum lafcivum & effeminatum in Ninive cum

LBIT.

omni populo unica verbi Dei predicatio ab interitu liberavit : Et pervenit

jone3; 6.

Tifin !

verbum ad Regem Ninive £9c.

Magdalenam notam illam peccatricem unica

Chriíti concio compunxit , i

lluminavit, & ad falutem reduxit , proinde in-

í

Luc.10, pofterum fedens fecus pedes Domini audiebat v

&

erbumilliusgóc. Quisunquam

39.

obftinatior popul

us, quàm per

fidi Jud&i, qui

velipfi Filio Dei non parcebant?

StoCo

Sed ubi velfemel verbum Dei à S. Petroin die Penteco

[tes audiebant, illumi-

m

448.2,37- nati , &.converfi funt: His autezi auditis , conipuntii funt. corde &$c.

VOtfo

H]si*f; ml

.RIDI

p

De Ferto Dei .Qüjeke exequendo.

373

M r

s. Defideras plura.de hac veritate argumenta ? Obfervat pulcherrimé

matum , j

'5. Joaunnes dilectus ille Domini difcipulus, quód Chriftus plerumquead ga-

[

[

zophylacium in templo iHierofolymitàno verbum DEI Hebrzis predicare

n

confueverit : Hac verba locutus ejt 7 Efus in gaz&p?:ylacio , docens in templo.

-(70.8,20;

il df

Et cur ad gazophylacium?,Quid commune habent pecuniz cum verboDei ?

tUt pj

Bene , fubintrat.hic antiquitlimus Origenes, Choaftus Dominus ad gazo-

Orig. i.

apud Cora-

tctnt

phylacium verbum Dei-predicavit , quia gazopbylacium feu potius gaza funt

s

Yocet o

diviri ejus- fermones. Unde & regius Vates verbum Dei omnibus mundi

Pf. 118

-'

Thefauris pratulit : deo dilexismmandata tua f«per aurum &6 topazion.

ituDonti

Olim mandaverat DEus inlege, ut ad tabernaculi fores labrum sne-

127.

m of

um exfpeculis mulierum appenderetur , in quo ingredientes fe fe priüs in-

ais J

fpicerent, & maculas in corpare ,fi quas habebant, detergerent: Fecit &9 la-

1*35538,8;

lufnif

brum eneum cum bafi fua de f[peculis mulierum. Et quaze , dices , de fpeca-

3dqii,

&'*I:

1

lis mulierum & non virorum? Obfetva ; aliter vir , aliter mulier in fpeculo

vetbis, a

fe contemplari folent; Vir.obitertaniüm in fpeculum intuetur : Cozfidera-

Zac. i,zä.

npH prædm

vit enim fe, ait S..Jacohus , €9 abüt,téflatiim oblitus eft qualis fuerit Mulier

autem ,.dum fe ornat ,& comit , foliciié in fpeculo fefe con(iderat , ut fic

s DO

omne , quod feedum eft, cotrigat, & abflergat. - Ita, fubinfert'Cornelius Cernel.bíc

J

À Lapide, debet effe conftitutus verus Chriftianus, qui fpeculum verbi Dei as-

gfuf ülü Jf/;äää

fidue & follicité hic infpicere debet , ut juxtaillud moresfuos depravatos re-

]s at

formet, & quod fcedum.eft, abítergat : Eloquia Domini , ait Caffiodorus,

Caffiod. in

hi pott

ne[ciunt. cum aliqua forde mifceri. — Jofephum JacobiPatriarcha Filium con-

BDpf.1 1,7-

fidera, in flore juventutis, &in medio nationis prave atque in prxfentiffi-

TUELA

at

mo periculo ob leenam domeíticam conítitutum, quid ipfum confervavit

r d

incontaminat um? Audi Pfaltem : Eloguium Domini inflummavit eum. — Jahel Pf. 104

quoqüh j

fortiflimailla mulier Sifarz Tfraélitarum hotti, in papilionibus dormitanti,

20.

emu, i

clavumferreum per tempora adegit , & terrz affixit , quifoporem morti con-

focians defecit, &5 mortiusefl. — Sifara atteftante B. Alberto Magno , humani /42.4, 2 r.

T L

generis hoflis diabolus eit, per malleum ac clavum verbum Dei fubaudi , B. Zlbert,

quod vires diaboli frangit , & enervat: Verberat, inquit ,.ad cordis contritio- M. in

"T out Wi,

1 i

l)

nem prcipue fermo divinus ifle eft uzalleus , quo Zabel perforavit tempora Sifa Luc.6, ro.

t 5 Jabel enim afcenfio DEiinte

rpretatur, 86 fignificat eam, que aliins pre cete-

g

at j

"

ïif in verbo Dei afcendit, 86 diabolo.caput perforavit CGc.

j

« n

QU

6. Quöd Gedeon ürgnuïiïimus Hebreorum.dux olim Madianitas per

quf;Prm

h

turbarum vocem mirumin modum de nocte intempefta conífternaverit, ex

uIgul

(

;7

Sacro Codiceliquet; Sedfi rem attentiore animo perpendimus , etiam lam-

gn/

i

pades ardentes in lagenis abfconditas adhibuit, quorum exinde fulgore &

de;

[ (

judic.7,

corufco lumine hoflilem illum exercitum penitus eliminavit, — Tenuerunt

fdt h

firiffris. manibus lamp

ades && dextris fonantes iubas €&c. — Et quidhoc ? Per.

j

R. D. Giutber Dominicale.

Mm

tubas

5.Dt

-

:5

Confideratio AXXEFTE

*Dic.ha

Rup.- 1. qubas ait Rupertus Abbas p

rxdicationem verbi Divini intelligimus , per lam-

ito Dei &

la; unde veritas: Sió luceat lux veflra coram bo-

in fudic. pades bona opera & exemp

sad Theí

6. 11.

winibus , ut videant opera veftra bona ,

89 glorificent Patrem veftrum ,quiin ca-

aribus $at

fi non opere correfpondeat, omnía

Mattb $, li efi. . En effectum verbi Dei auditi ,

tis actipis

I

$

tranfierunt cum fono tubz : erba mea

fant ignis, dicit Dominus apud Jere -

venatores in obfcuro nemore media de

tam igend

ffere..— qngiam, & quareignis ? Attende:5i

T

hs deferas

23: 2'9'

nocte ignem fuccendunt grandio

L

em , mox ad eum aves , proutipfevidi,

Qeritin dje

aioribus arborumi ramis fedentes Creato-

türinatim advolant, ubi in propinq

tt 000 10

rem fuum diverfo vocum modulamine, velut (i dies adeffet , laudari inci-

d

hus Dd [

^

piunt

,'.'—

;pi, econtra, apri & urfi ,

leones & tigrides.. vulpes & taxiac fimilia

P

ji

nocva animalialongé ab 'gnear

dente & lucente diffugiunt,

negï?.gentiä

Vety

En difcrimen inter animas electas ad reprobas.

Anima fidelis , que

UT

DEUM fuum unicé ac fiaceré quarit , ad verbi Divini igaem etiam in me-

diishujusmundi tenebris (ucceafa

mcum gaud.o venire folet , ut difcat exin-

quepofhr

um luum laudare , venerati , ac pro vi-

80 tcef

demagis, magisque Dominum ac De

ribus ipfiino

blervandis Divinis mandatis infervire , non ignorans

quódho-

demes, f

fit, «t Dominum Deum fuum laudet , ac reverea-

T mit)

mo ad hunc finem creatus

tur, eiqu

? f2

x ,Sh

rvienstaadem falvus

fiat , quam veriratem S. Ignatius , J. Fun-

hrtipgt

Econtrarió illi homines

Pt

dator fundamientum hominis Chrifti

ani appellat.

folo nomine Chriftiani, qui moribus

lupi, vulpes, leones,tigrides , urfi, apri

IT

P

fimilesque beftie funt , Divini verbi

lucem fugiunt: Non veriunt ad lucem,

ï'ïï'.m&m

Jvfï&;lO.

ra eorum ? - Aüt fi

fubinde ad hunc ignem accedunt,

ts

uinon aïguantär-oþe

éidra

non celefiunt, eo q

aód ad alia objecta fe vertant, neintus illuminentur;

vel (ic verbum Dei audiunt ,.ac fj ad

illos non pertineret

O monfira

E

& verba ac legem Chrif?i non

LAURTTR

- Chriftianitatis ! Chriiïiänum fe Xprof'ïïeri ;

curare,

yO(erauc[

7. Hujuscemo

di verbi Divini auditores mihi videntur , ut quondam

OPNUH] X

Urias Hethzus, cui

David litteras propria manu & Sigillo Regio munitas

l'affend

dedit, & eas ad Joab

4

LY

1m fupremum belli ducem,

tunc Rabbacivitatem Am-

8 fcripfit David

Wa : (;gw

a. REg.11;

monitaram obfidentem deportaret j

Fatum eft ergo mane ,

Wi i

Urie, — Qd Urias ad haslitteras?

W

Ij

Epiftolam ad Toab , wifitque per manum

latus fuerit fuerit felicitate : Un-

ttim

Nond bio, quin fibi deta

li ac tanta congratu

N

urrebat in vita , mihi indigno hic favorregius , &

de , amabo, ita fecum difc

ratia tam infolita ? HeriRegis conviva ,

imó & focius in epulando & po-

tanlo fui , craftina luce , quis dubitat ? a

d altiorem inter.primos militig

b],ome

WWJZR

ftrategos promóvebor gradum , ho

cenim, & nihil aliud m hipra(agiunt iftz,

j

quas mecum defero , Regiz Itterz &c. O miferande ! quid penfas ? mor-

N D!Vm

tem , non vitam portas ; introfpice paulifper pec tranfennam Regis litterás ,

M

N

& quid invenies? Ponite Uriam ex adverfo belli , ubifortiffmum ejt prelium,

E

i

€9 derelinquite eum, ut gercujïi:s intereat,

Dic

&

De Ferbo Dei Oþ&re exeqz,ze;'fza"a.

274

AJDichomo Chrifliane! quid verbum Dei aliud eft, quam epiftola , di-

mot, p

(dtt o

gito Dei exarata , & ad nos per Pradicatores miffa & explicata ? Hinc Pau-

lusad Theffalonicenfes : Adjuro vos per Dominum , ut legatur epifiola bec

x.ïhejïïf,

m a

X*

Jotdegt u

omnibus Santlisfratribus. — QQuoties ergo conciones audis, toties à Deo lite-

n

ras accipis , easqdue tecum domum deportas, utin eis videre queas , quid-

more m

nam zgendum, quidnam committendum fit ; Sed v« tibi, fi contra te ipfum

has deferas litteras, neque opere verbum DEI compleas, non enim tibipro-

roitotei

edentes (f

derit in die ultionis adiiffe miffam venatoriam , & verbum Dei neglexiffe,

$. Auc. de

aut non in opus redegiffe : Non qmings reus erit , autS. Auguftinus, quiver-

i, lls

verb. A-

Btaniac

buys Dei negligenter audierit , .

m

quàm ,ill,e, qui Corpus Cbr'ti',äi in teyram cadere pogoli fey,

negligentiá fvd periniferit.

130

N erbüm objiciet hic nonnemo:Ego äpfoþinx Iege doctus fum , Biblia

m fddi,c

em ellnite

Sacra & aiia fpiritualiaad manus habeo volun.ina, ex quibus me quando-

M

que poffum confolari, verbáümque Divinum , velut ex fonte delibare, quid

ergo neceffe eft adice, & adire conciones? Audi bone vir, quisquis tan-

k i

yorans qu-

dem es , refpondeo tibi in forma: Et nunquid Davidinlege doctus fuit ? 2.Reg.12,

I.

h uam

imó multó doCtior ac fapientior quàm tu , quia Spiritum Sanctum in pluri-

uius $.*

bus bábuit preceptorem ? Hic tamen ac talis vir, finonaudiiffet Nathanis

aib ll t

Prophete concionem , ejusque falutariamonita , imó & increpationes pati-

gt

enter tuliffet, (ine dubio xternum periiffet, hinc toties in Pfíalmis decanta-

vit: Lucerna pedibus meis verbum tuum , €9 lumen femitis meis, quód enim Pf, 118.

gt r

g at

lumen viatorià vero tramite aberranti in tenebris eft, hoc David ob nota 1oj.

/

delictaàtoto coelo declinanti verbum Dei fuit.

usillutité

e: O mffï

.. Sed Concionator , repones, fine floribus & fine(ale eft

,nec de"lp&a-t,

i f

necmovet audiorem? Et quid inde? Nunquid etiam corvus crocitans &

"ff i

voceraucus tempore famis Elis Prophetz panem in deferto attulit 2qué

bonum acfanum acfiillum columba candida, vel No&mica tuliffet? Veritas

J

J YOf

H

j

hic attendenda eft, & authoritas legislatoris , non verbord ornatus, aus leno-

:

3.Reg.17,

1

civimi'cä'*f

cinia: Corviquoqué deferebant ei panem 8gc.

e

o

Sed turpe eft, urgebis nlteriüs , fipropria culpa Doétorem redarguit:

; gt hat

multi enim dicunt, & non faciunt ? Q»xfo , neque hoc teanxium reddat.

Àn non Samíon ex foetido ore leonis dulce mel collegit : Etecce examen

judic.igu,

r

.

A

vomgwiu*

apum in ore leonis erat ac favus mellis? An non idem ex arida afini mandi-

il

J

bula fontemvivum in falutem fuam profilire confpexit : Aperuit itaque Dc- Jud.15,19;

| epll!äü

i

'ï!

, prif

f mih

'

miuus violarem dentem in maxilla a[ini, €9 egrefTe fant ex eo aque , quibus baufti:,

refocillavit Spiritum : Q9 vires recepit ? Hoc fac & tu, 6 Mome! óZoile! &

j

glul"b*

Pr0v.1,5,

u

j;m

verbi Divini contemptor, audi Sapientem : 4udiens fapiens , fapientior erit,

du

f

AMaffen. l.

Mi j

$. Incidit hic mihi ad propofitum , quod Maffenius de Concionatore

ynm

j

quodam Italo commemorat , qui, càm Bononiz

gefi 2:argut.

wv

&

Mm 2

in Italia, per guadxa

mam

b

2176*

Cb;gfzqfemïzo'—XXX VIT.

LL

Fontem | mamabínitioin concionibus fuis paucos numeráffet auditores, eis tandem

repugnan-

infinuavit, quod elapsá nocte fibi diabolusapparuiffet, qui miranda de hoc

fiüm-ä: 30'

& altero mundo narráffet, de quibus omnibus fe cra(tina die pro: concione

(0

di&turum. Resmira ; Altera. die civitas fer&tota ad templum hujus Prz-

dicatoris affluxit ; Tunc concionator ferió vultu & gravi voce ad populum:

D

Sape , inquiebat, ha&tenus verbumr DEIexplicare: vobis conatus fum, pau-

ci femper adfuiftis ; Nunc quia demonis figmenta vobis annuntianda perce-

d pinis, ft

equent;sfimiadeílis ; ergone verbum diaboli eft vobis gratius ver-

