o DEI? Ergóne filii diaboli eftis? Quie

$o.8. 47. b

x Deo eft,verba D.Elfau'dif ,propterea

Siergon

U

0s n0n auditis, quia'ex DEO non eflis. — Argot& & ben&

H

Q utinam non fimilis farinz homi

nes etiamin hac noflra civitate repe-

T bren.4x 34

rirentur, qui potius fcurrilibus fabulis & figmentis diaboli,, quàm verbo

Dei audiendo funt intenti? vie Siom lugent , dicebat quondam Jeremias , eó:

g

uód non fint , quiveniant ad foleumitatem.

Quid nunc diceret Vstes ille fan-

Qisfimus: fi fubindein templo plures canes ,.quam v

erbi Divini probos au-

ditores cernetet ? Quid , inquam , diceret, i nunc videret, quod Veibum

Dei,aut plurimüm fine ullo fructu przdicetur,càm hic dormi

at , alter gar-

QUi

riat, hic cireumfpiciat , alius rideat, alter venuftiores fexüs alterius facies

Idj

Qrfcim

confideret , ille cumrcane ludat, aut; nefcio , quid'aliud agat? O Chr,i—f-ki'ajni E

t

quousque grav

icorde ?

lp

- Dicite , quar

e JEfus non aliam, quam cru

cis ne*cem'el'cäit "W.

Au-

t

]

hedra Chrifti erat, ubi ultimam concionem brevem

ll M

guftinus , quiacrux cat

mtan

tüm verba erant) fedtoti mundo faluberrimam fe-

Uf

quidem ( quia fepte

$. Augufi.. cit ; lignum crucis ,

inquit , ubi fuerunt fixa membra morientis , etiam caíBe-

Afoj

s

*

per quam; licét brevitfimam concionem plurimi

lt f

Trad.119dra fuit Magiftri docentis

in foan.

auditores fuerunt converfi ;

Et percutientes peora fuarevertebantur.. |dem

Wtm

etiofisfimus orbis Redemtor in cruce clamans expirare vo-

WQ 'U

Luc.23,48 Dominus ac pr

luit :7Efus autem iterum

clamans , voce magna 'emifit fpiritum. Cur , qua-

WMB

- Cum clamorevalido ? g. quia

E

AMaátt.27 fo, clamans, & prout obfervat S. Paulus

h

jo

Verbum erat , ideó clamans expiravit ,ut fi

potentem aculeum per hunc

,quomodo & veibum

(än'qug'

Hebr.5,7:clamorem validum in omnium cordibus relinqueret

Dei libenter audire, & prompté exequi debeant.

O anime mi!vis fcire,

Qülnn

an in numero illorum fis, pro quorum falute ],Efüs in cruce moriens clama-

ltb

joan.5;

vit, & Patrem.

rogavit ?Audi ipfam Veritatem :4men, amen dico 'vobis,-

bir.isf,

24«

Prn)

quia , qui verbum meum audit, babet vitam

N

&iernam,

Cl

huj i

h

j

]

UET

,

i

i

r

s(m(

l

. CON-

n

$23 XC3E C 3489

227

i nttn

andadelot

TU

hd

CONSIDERATIO XXXVIIL

d popam

ulumyz

- De Dignitat*eï & Fru&u: SS. Mitfie Sacríficii.

iaf t

-

j gra!ius*a

Pro D*qminica: $. poft. Pent,

i lt

jl t

8 ergo qfäfsjmünuyf'tzlum gd'Alidre öäc M-a;th. $.23.

E

quin [

orets . à

Iveffa legis antiqus fuerunt facrificia, inter quze cel'cberi',i'mum.iillu;f

asl

erat,quodjuge vocabatur,quod fingulis diebus mané & vefpereDeo

jnipott

- T. M. publicis populi impenfis immolabatür ; erat autem hoc facri-

quii Vlt

- fidumAgnus immaculatus, & anniculus , qui pro populi faluteuna

Exod, 29,

jat, At

cum fimiola & vino Deo in odorem fuavitatis offerebatur : Hoc eft,quod facies

38.

valnird

in Altari, Agnos auniculos duos per fingulos diesjugiter &$c.. Per quod

j'uge fa"*" Co

rn. bíc.

T

erificium Cornelius. &aliirectejuge facrificium Chritli in Eucharifti

a intel-

ligunt,. quodin Ecclefia Orthodoxa omnibus offertur diebus , & usque ad

g;tJ&.S |

finem mundi offeretur, de quo vaticiniatus eft Malachias Propheta : 4b or-

Malacb,

j

tu usque ad occafum magnum eft nomen meum in gentibus,

I;1I.

o i

&9 in oinui loco fa-

d

crificatur , && offertur nomini nteo oblatio munda.-

Offerebatur autem cum

Agno illo legali & (imila, & vinum, per quod fignificabatur , quód Agnus

; if

|

ii

ille incontaminatus & Divinus nonfolüm in altari crucis pro noftris, toti-

(l

lil

|

j

usqdue mundi peccatis voluerit occidi: Oblatus eff ,quia ipfe voluit', (ed etiam

i

Ifa' f 3:779

r a

in ipfo jugi miffz facrificio nobis reliquerit Sacramentum Corporis &Sangui-

nis fui ub fp

7 Cut,'

écie panis & vini , quo anima noftramirificé alitur, confirm atur,

i

[

& roboratur;

i

Eft autem hoc SS. Miffe factificium latreuticimr

lr

eur

!

, eó quàd foli Deo,

od

tanquam primo principio & ultimo fini noflroin fummum & fupremum

lmï[m

cultum; in conteffationem immenfz ejus excellentiz & ma

jeftatis, & noflrz

j f

debitz fervitutis foleát offerri;

mor;tüs

1

l

Eft Propitiatorium pro peccatis & poenis de-

j

bitis, quia eft idem Sacrificium,

quod olim pro falute:noftrain Ara crucis

[

(

peract

um eft, folá ratione offerendi diversá, quód in hoc miffe facri&cio

Chriftus incruenté immoletur, qui in ara crucis femel feip

fum cruenté ob-

tulit..— Eft Eucbarifficum pro amnibus beneficiis,, donis &

bonis nobis col-

latis , aut conferendis ab ipfo Deo , ut fammo berefact

ore 5 Euchariítia

- enim,quodett grecum nomen;,

idem eft Latine, quàm gratiarum attio. Eft

orum fpiritualium ,

quàm & temporalium,

CO

denique lmpe(ratoz:iym tam bon

M

3

unde

/

278

..Ca,zg/ïcïem;tia XXXVHI. —

unde & peccata rité difpofitis remittit, & Divinz gratiz in nobis canfataug.

ttieDot

us vis.non duntaxat viventibus , fed etiam mortuis prodeffe fo-

3. Macb. mentum, cuj

M cobili

let , ut & illi(uo modo peccatis folvantur.

ls Bellat

- [ta Machabzorum ;iibey. 2.Cap,

12. verf. 46.

Dd

noflri um

Evigila igitur, a

nime míi ! & exfurge in fþ,cm magnam ; perhocenim

fortalib

1,0:2,2.

diviniffimum facrificium & placabilem aram & culparum tuarum , &poe-

&majort

narum , quas promeritus es, poteris obtinere remiflionem ; Ipfe erim efl pro-

tirngs ,

pitiatio pro peccatis noffvis, non pro noftris autem tanidm, fed etiam pro totius

-

Trident. mundi;unde & S, Synodus Tridentina docet: Hujus quippe oblatione placa-

.—g.(

f

e[[-a2.c.2 tus Dominus, gi'.atiam &6 donum poruitentie concedens , crimina &6 peccata etiam

Egypi

ingentia dimittit.

Et hoc eít munus tuum, de quo hodie Evangelium , juxta

vl De

Y Qu !

mentem D.Bonaventurz, mentionem facit; munus, inquam, tuum omnium

. long? praflantiffimum Deo, fupremo univerforum Domino przdiétis qua-

lit m

"inari

IHdem. feff.

tuor modis humiliter offerendum , in quo $5.Sacrameuto,ait prafata Syno-

dus, Salvator noffer divitias divini fui erga bomines amoris velut . effudit,

m

22« I.

Plura de hac veritate & SS. Miffz Sacrificio in prxfenti examinabimus. — Si

Tote f

m-

prudens es, attende ,

*

Ts h

& difce hoc aqxguüiüïmum,r'n.y;«üi,e,rium ïæüim:axe i

penfiüs.

"It quo

Quàm gratam Divinz Majeftati fuerit facrificium.

, quod juftus Abel

fici non

inii & debits fub-

t r

Gen.4,4. jamàmundi primordio ei in recognitionem fupremi dom

ZAbulenf. jectionis fuz obtulit , abundé facrz declarant li

3

Et refpexit Dominus

litAgtus

(ubintrat hic Albulenfis , erit

fomifs

bic.

ad Abel, €9 ad musera ejus,. Quantó magis,

Deo acceptabile fac

I Prælïlf

potenfh

rificium Chrifti in Euchari(lia ,;quo;d Abel boc.

U

gnabant, & przcurrebat facrificio ?-

fui- ex arca cg;e:fï"uä efumox

kgah's DE

No£&,ubi terminato diluvio cum omnibusus

Tgny

in fignum debitx graritudinis & fervituds D

eo fe

rvatori fuo Aram in pa--

Gen.8,20

imaliailii in bolocauftum lita-

: Mm[)g

' tenti campo extruxit, in qua plura munda an

b

vit : ZEdificavit autem No? altare Domino ; €$ tollens d

e can&is pecoribds?j

I)

eff Dominus

rk

"A

volucribus mundis , obtulit-bolocaufta fuper altare : Odoratisque

du

odorem fuavitatis , 9 ait ; Nequaquasm ultra maledicam terre egc.

humanoiratum adeó pla-

hr

crificium ex vitulis,ovibus & avibus Deum generi

care, & tranquillare potuit, ut maledictionem usq;

ad finem mundi coérce-

Wæg

H

ret. Quiddicemus deillo diviniffimo facrificio, in quo Patri caelefti unige-

nitus ejus Filius

L

molatur ?

pro generís humani falute cllu;ot.id(ie o,ffer—:»u:, & incruenté im-

W m!/&r

DavidIfraélitarum Rex , ubi vidit Jerofolym

—a-m civitatem fuam ;ragiam

m

M

, breviffimo temporis intervallo ob graviffimam peftilentiam in coemeterium

effe redactam, ob tantam fubditorum ftragem commotus animitüs , flatuit

V i |

3. Reg.243

vid al-

n

Q Ubï

2j

xo eorum falute publicum offerre ,faqrificïum : Et «dificavit ?bi.pa

: fare

"

^il

j!

—

De Sátrificio Miffie.

279

is tl

serodgl

- "fare Dowmino. &6 obtulit bolocaufla pacifica : && propitiatus eft Dominus terre

: Bell.to.z,

-&9 cobibita eff plaga ab Ifraél. Supra quod egregié Eminentiffimus Cardina

X IOZ-CO 3! de

mlihcr.,z,up,

lis Bellarminus:Si, inquit , illa facrificia, qu& tautüm refpectu SS. Sacrificii

facrif.mif-

noítri umbra & nuda figura extiterunt, tam infignesà Deo gratias & miferis

f&.

iptrous

mortalibus beneficia poterant impetrare ; quandó xquius eít, ut imiles,imó

at

& majores à Patre xterno fperemus gratias ac dona , quando ei in miffa offe- -

Doerind

,

|

u

-timus ; &.fa;si: camus dulciffimum Filium JEfum ?

digtotto

p

]v

7

j

/

M.

20 $. Càm Amge—!us ille vaftans in nioclis medio omne primogenitum

B ntcaa

JEgyptiorum percuteret, intactas illorum Hebraorum domos religuit, qui

ngdiut, t

juffu Dei prius agnum immaculatum & maículum immolabat, & de fangui-

um onni

ne ejus ad evadendum percufforem utrumque poftem illiniebant : Tranfi- Exod. 12,

p pedidic

bit enim Domisus percutiens /gyptios ; cíimque viderit fanguinem in. fuperli-

23(

t 5;7)»

minari €9 in utroque pofte tranfcendet oflium domís ,& non finet percu[[orem

n o

ingredidomos veftras , €8 ledere, i hoc o'im in umbra, quid nunc in ve-

minabimtus

ritate & lege gratiz ? Per quem agnum legalem adumbratas füit Chriftus

$.Leo fer.

n allmart

JEfus hic Crucifixus & Eucharifticus, ita S. Leo, S. Cyprianus & alii $S. Pa

tcum, quos hic citat Cornelius : Immolationem,inquiens, illius Agni JEgy-

7-de pa[ji-

one,

y j

ptiaci non minüs exhibuiffe typum facrificii Euchariftici , quod fit in miffa

quam facrificii crucis ; in utroque enim facrificio Deo offertur , & immola-

$. Cyprian.

j fcdehie ï

ecana.,

ypcit Duf

tur Agaus Dei, fed modo , prout dictum eft, diverfo; quiergo devotoani-

mo miffz intereft facrificio , una cüm Presbytero offerente Deo Patri otini-

Afl

gdhOCW

potentibunc immaculatum offert Agnam , de quo Precurfor Domini: £c-

ce Agnus Dei , ecce , qui tollit peccata mundi.. Et quemadmodum , Anus ille

j?. 1,ag.

legalis DEO accepritfimum fuit facrificium , ita & longé excellentiori modo

; ;g(üsiï&'-'

ipfe Agnus Divinus DEO Patri in miffa oblatus , erit facrificium omnium

-

(uo Af

li

gratifmum , per cujus virtutem ab Angelo vaftante erimus immunes, &

)()POCE

u[hm

"anime noftrz, imo & zdes noílrz hoc pretiofo Agni cruore illinitz mille

gt

Fu* i[«

replebuntur benediétionibus 5 I/Jo te

mpore, ait Orator Aureus , quo Agnus $. Chryf;

;;ql/l

prW

Dei pro te immolatur , cum $acerdote ovames

incorporee virtutes pro te interce- fertm.de

S]f"xt

dunt ; & Concilium Trid. Per facrificium mi

&

$

4

]

fieri , ut oifericordiam confequa- Eucharift,

raum ?

mur 69 gratiam inveniamus in tempore opport

uno.

Ttid. fe[..

mundl (

!

:

— 4. Venerat aliquando ad Chriflum Dominum Mulier quzdam Cha- 22.6.2.

il

n

nanza, impenfiffime eum rogans, quatenus filiam fuam ab infernali demo-

&mUU

fmc«

ne miferé vexatam , beni

gné dignaretur liberare: At il/a venit , eSadoravit Matt.1 $5

y

[!

eum diceus ; Domine adjuva me. . Nerüm multoties hec foemirra repulíam

ay.

u

paffa eít, que tamen non deftitit, neque fpem abjecit, fed fortiüs rogan-

T

mclel »

do inflitit, ut pientiffimum Dominum in fuam partem flecteret , & opta-

(

amm,(üs !

w*p

tamab eo obtineret opem : Qui reípondens ait : Non eff bonum fümere panem

47

!

filiorum &9 mittere cqnibus.- Vide hic , & confidera anime mi , quomo-

LU

230

Coufideratio XXXVI'Ii; :

ad thæb

do & qualiter Chriftus ha

nc mortificaverit Gentilem, Et quid illa

cüm cani àDomino affimilaretur

? At illa dixit: Etiam,, Domiue ,mam 69 ca- — R

H

f Corpo

telli edunt . de micis, que cadunt de menfa Domi

norum fuorum. . Quafi dice-

nabum d

ret: Agnofco, mi JESU! vilem meeffe canem X i

ndignam , cui panis cum,

um

jun atina

filiis przbeatur; proinde tantüm micam gratiar

flagito, quz de menfa tua

t Hotoj

Manf.to. cadere(olet. 'Et qualis hec menfa ac mica

?RI

. do&titfimus Manfius : Mice

3-". 48,

aplüsh

.qu& cadunt de menfa Eucbariftica.

fünt multa beneficia €9 gratie Dei, pro-

100 atopl

. inde , qui funt.Chrittiani devoti ,

quotidie hanc.menfam altaris , in qua

potefluem

dfc,9.

lli famelici circumftant,

panis confecratur Eucharifticus , non aliter, ac cate

fs quond

ut decidentes ab illa gratiarum micas ad animz cor

porísque utilitatem col-

Wdicexhibe

, Difcip.

ligant : Qui mi[Jam audivit , ait eruditus Difcipulus

, profperabitur in illa die

Qwl

fäï.q.S.

n laboribus ,in artificio , in emptionibus , in)perggrinati

IN

H

anibzfs ,t&8 Dominus

M

confortat eum in corpore Q6 anima.

^

$ Mif

Recordor hic fo

N

fephi quon

dam /Egptiorum pro ;äRegis ,quitempore

Vettrindi

s (uis liberaliter frumenta ad neceffa-

fumimz egeflatisnon duntaxat fratribu

usj

'

rium vitz fuftentaculum diftribui , fe

d & inter.triticum eorum pecunias ,

Tdti, t

ndi juffit, quas ubi domum

pro illius pretio per(olutas , clam in faccis abfco

Itl

Gen.42.

£edeuntes invenerunt, attoniti & ftupefacti ad

fe invicem dixerunt: Quid-

Wil a

2g.

1

, quid agitis ? En longétibe-

nam eft boc, quod

fecit nobis DEUS?:O Chriftian

htl ag

ralior eft verus ille Jofeph Chriftus JEf

u

$,« 'hi;fEuchari[ïicus,,ubi.*mï.m,c-

nj

a

ltaris non tantum pecunias & vt*

dio tritici, hoceft , in SS. Sacramento:

t

12 neceffaria,fed & infinitum gratiarum t

hefaurum invenietis ; Quarite pro-

mllmübi i

Tridentinum , Sacramentum boc

inde, & invenietis: Salvator nofler , inquit ,

f Vis;

Pé

inflituit , in quo divitias divini fui erga bominesa

moris velut effadit :W—Q?gæri.tp

MT

ergo illum, dum inveniti poteft.

! lu

!

Progtediamur ulteriüs.

Cüm .benedictus Dei Filius , velut male-

M

ulneratus & mori proximus , breve ante

dictusinligno crucis penderet v

amm !

obitum fuumteítamentum conde

re voluit,hinc peccatoribus legavit veniam;

s

dfaciunt.

Latreni peenitenti Conil-

ld

Luc.25,

Pater remitte illis ; non enim fciunt ,qui

Joanni

34-

gnavit paradifum : Zmen

dico tibi : Ho

die amecum eris in paradifo.

Bs

commendavit affi

iétiffimam Matrem fuam: Ecce Ma-

$du

Luic, 2

3, dilecto difcipulo fuo

*

, vefles fuas diftribui voluit:

43;

^

ter tua. Militibus, qui

J

um cruci fuffixerunt

perunt ve[ftimenta ejus , €$ fecerunt quatuor part

es, unicuique 1militi par-

43"911110 !

0. 19.27. 4cc€

mendavit fanctiffimam

Jo.! 9,23.

tem €9

fumicam. Denique P'atri fuo xterno com

UUore ]

animam fuam : Pater , in manus tuas commendo fpiritum me

uin.

Et hzc

& perpende,

aT

Luc.23, dicens expiravitcum clamore valido, Siftehic, anime.mi ,

46.

quare moriens JESUS facrofanétum corpus

fuum nulli commendavit ? Et

pore fuo aliquam de-

TTf

nunquid tanquam teftator novi teftamenti etiam de cor

buiffzt facere mentionem , quomodo ac qualiter , & in

quo,loco,fuiffgt fer-

iam l

ET. mand;ndum ?

N

&.Do:

D

d

29I

De SS. Afffe Sacri cio,

WR

itt a.

ET Do4iffimus Salmeron , quia Chr.ïüuskjam in ultima ceena de hoc

E

Corpore fuo difpofuit, inqua prima muiffa illud fidelibus fuis reliquit, &

- Qiit

Salmer.

CUi pab

incibum dedit: De eo , inquit preclariflimus Salmeron, in cana nobis in pa-

flum animarum ivadendojam dijpofuerat , quando dixit : Accipite, && comedi-

to. tr. 46.

p du

Manfus: f

te: Hocefl Corpusmeum , quod pro vobis tradeiur.

Quia ergo in «ruce nulli

ampliàs hoc SS. Corpus fuum confignavit ,perhoc monftrare voluit, ipfum

nait Dpe

non amplius in fuafuiffe poteftate & dominio , quia cibus manet , & tranfit in

aats, ;

poteftatem & fubítantiamaliti. Et ecce illud ipfum facrificium, quod Chri-

jci crcumit

ftus.quondam in ara crucis cruentus exhibuit, nunc omnibus mortalibus quo-

eutilidem

tidie exhibet in miffa incruentus. Hzc quanta fint, cogitate, hzc in ftatera

MITTIU

cordis veftri perpendite , ut totus vobis figatur in. corde, qui pro vobis totus

», d D

eftaffixusincruce. | Hincdifcite, Ó laici, qua devotione ac reverentia huic

5$ Mitfz Sacrificio affiflere debeatis, — Difcite & vos cumprimis Sacerdotes

tis, qii

venerandi , qua przparatione & animi puritate ad hoc diviniffimum myfte

ri-

!

nenu du

$. Laur.

um vos dilponere debeatis : Vullus profeo , fubintrat hic S. Laurentius Jufti-

É Orutt pia'fi

nianus , valet bumane explicareeloquio , quam locuples fruus, quantaque ex J4ff-lib.de

as t

bujus oblatione , ac participatione Sacramenti fpiritualia exaberent dona, — Re. 09edient,

du

conciliatur quippe peccator DEO , juftus autem juftificatur adbuc , letificantur

D

u

J

4Angeli , cumulantar 1:rita , facinora remittuntur , augentur virtutes , tefe-

fltus u

tautut vitia , diabolimacbinamenta fuperantur , fanantur egri, eriguntur lapfi,

debiles.r.

£

aeuts

T

il

ocillantur , famelici fanantur , 8 fideles defundi effe&iu iflius. Sacra-

i Qu

[

1

mentiliberantur.

——

]

,,SaC'MW/f//lfll

6. Vis plura & folida ar

.

gumenta? Et nunquid verum eft , quod i-pfufn

Mattb,

l ejfä.'z" ] Qïn

0s Veritatis effatum eft : LJbicunque fuerit corpus , illic congregabantur 9 aqui-

le ? Et quale, dices ,hoc cor

pus eft, ad quod , tanquam ad predam generofz

g, t

€onvolent , & involent aquilz , ut illius v

e[cantur, & paícantur efca? g. S. Hi-

S» Hzlaro

án bunc,

JUS , w

latius: Corpus illud eft Cor

pus Chrifti à morteredivivi , qui univerfale infti-

st

tuet judiciam ineoloco,

ubi prius cadaver ejus pependit in cruce , putaprope "0

s

Jerofalemin valle

p

li

l

Jofiphat, ad quod nunc in coelis & peromnem zternitatem

arad' li , 1

gloriofam prafer

ümin die

judicii Ele&ti omnes , velut aquilz pennas affumein-

f

tes, advolabunt: 55

(uit

ntios,inquit , de volatu Spiritualis corporis aquilas wominavit ,

quorum congregantibus Angelis conventum faturu

m inloco paffionis oftendit : Et

m

iij

J mlh !F

digné illic clavitatis adventusexpettabitur , ubi uo

bis.gloriasm eternitatis paffione

f

n&ifmg

corporea bumiltatis operatus eft , 8dc, Hizec

S.Hilarius, Verhm Divus Ambrofius $. 4mbr.

jl

"

T

przdicta Chrifli verba de SS. Euchariftia & miffz facrificio accipit , ibi enim eft J 1. de a-

&

mtü

Corpus Chrifti , cui affiftunt aquil

fl

2, hoceft Angeli , Sacerdotes & SanCti , qui cram.c.2.

n

d

funt quafiaquila : Forma corporis,

ait, altareeft, && Corpus Chbrifli eft in-altari: $. Leo

uamd

aquile vos eftis, renovate ablutione,

Juvat hic quoque audire S, Leonem 6D46. $.

cfuf)ahq

Papam

p

f

Ubicunque , inquit , fu

erit corpus , ibà congregabuatur && aquile : 220"t.

R. D. Gintber Dominicale.

n

Circa

"

/

286

Canfideratio X XXVIIL.

apufe.5 8« Cifc-a Corpus Domini aqsile funt',

que: Spiritualibus: alis: circumvolant , videli--

Bob

munditiam amantes , mundum Corpus Domi«-

fis i nud

€. 4.

cet Angeli Sandi, Spiritus mundi ,

es

$. BonAU- p r perantes, Sä'præfenäesjiäeleäg

rotegentes; — Colligeexhoc, animemi hus

st a

s, dignitatem.&: prctium : ficut mare gut«

uftdepo;

Compend, - - €S. & incruenti Sacrificii fructu

gentuu- freliis, ficut:codlum Em-

TbeolUtt-,.. (ybjungitD

o€toz Seraphicus, ficut. Firma

lm erath

Sic miffa plena: eff w9fferiis:

Contremiícat hic Sacerdos lu-

tharflie l

l, 6. C 23 pgreum Angelis:

laicus fibi metuat; diftracté:

feris morta

ridé hoc diviniffi

mum.traétans myfterium ; Et

ipfisAngelicis Spiritibus. fummé ve-

! ficias At

& indevoté. tanto. affiftens. my&erio:,

Ql i

nerando:

l

Herodes quon

dam: Chriftum alba: vefte.indutum:protervé cum fuis il

; fepe eten

llum: Herodes cum. exercitu:fao , &9 illufit indu-

RT

Luc, 23:- ]ufit Palatinis ::Sprevit: autem i

|

il

tum vefte alba , & vemifit ad Pilatu

m: Cave, ÓSacerdos:mime ; & tu , Ó Lai-

VN

facias;,

ubi idem:Deus- & Homo:Chriftus fub'

fs.

ce diffolute, ne idemin: miffa

candida. panis- fpecie. pr

E

efens e

ft: Vigilàntiffimus ille Paterfamilias zizania,.

Tutts g

fu nefando fe fe u

liro ele&to immifcebant tritico : extirpari , evelli , era-

p

qua au

.

buri juffit.. Et cur hoc ? Subjungit:

dicari , 1

n faíciculos ligari; &i

gne.com

itin j

Zizania autem. Filii funt nequam ;: Per.

triticum Euchariflicum pa--

Mj

AMatt

p.. WVeritas: :

fe- hic indign& immifcent..

Thronum Regis'

LEU

nem.fubaudi..

2 illis; qui* fe:

?

*

À

^

15

(emper vigilantes:ftipabant

leones : Et duo leones flabant juxta

*"mpl&,quid

, Sapientiffimi

duodecim: leuuculi ftan

tesfuper fex geadus binc atque inde«

1

manus: fingulas

,

Aüfer

ujus &&candi

diffimumlettulum fexagi

ntafortes ambiebaut ex fortifJWmis; — Emv

Mif

ficio quàm $a

lomon , ubi ipfe Rex Regnum in thro-

Wi

1

cantogi 7; (ä

us hicin SS. altaris Sacri

.Attende hic. quis -

!

no fuo eburneo ; & inregi

ojéé&tulo candidiffimo prafidet ;

Vl

tiam bic. circum

ftànt; & latus.fummi Regis ftipant Leones'

MT

:

uis es ,. quia:e

, 89 ad bella dotiiffimi, ne'

& Angel

ifortflimi , ommes tenentes glqdios

*Cifsüet,

Dan:: 10; vindices

irteverentiam.tuam de

te fumant; & expet

ant vindictam : Intellige:

T'tinio

lls

ropter:

radu tuo:

b

verba bec, qu& ego loguor

adte; 89 fla in g

lt

l

7. Olim.Deus.legem

E

(fanxit,ut fi vel

Homo , vel beftia montem Sinai

TR

*ïxæg

fa

árus ut Moyfi legem traderet audacter

li

inquem

ipfe.Dominus erat defcen

s &immunes

M*'l*

&ixreverenrer

tetigiffet, fine.m

Ora

à populo tanquam facrilegu

d

avete,

neafcendatis in montem, nec t

angatis:fines

"l &

Ex0d.19;

$

düs lapidibus:obrueretur; C

illius.: Omnis , qui-tetigerif v10

ntem ,. vnorte-morietur :manus non:tangat eum,

Df/cmde

12

enunc temporis noninfurgunt omnes zeloft

Tm l

j

ed lápidibus opprimetur.. Etquar

(Eminudas beftiasac facrilegos earum ama-

Chriftianicontra illas in fen(atas&

i

1 Veto

tores; quiTemplum & Ai

tare Domini nefand

is fuis aufibus & libidinibus non

,US Cru

li ifti & comptule ad;tremendum

Vidim

abhorrent contaminare? Ad:;quid. comptu

& amoribus

fe (e confexunt. miffe Sacni

ficium ,. nifi.ut vi

dant ,.& videantur;.

ugf,gïm

fuis indulgsant?. O quàm

Q!Et. qqid.

l

longé cor eorumà quyEucþarifkicp e

!

iil QI

Bc

gg.gde illis 2

"t &

De $5. Mif Sacrificto,

287

tll

" "Bethfamitz , quia arcam «Domini ex.Philiftza redeuntem, & velamen-

Cs

itis fuis nudatam curiofius.infpexerunt , /fübitanea.morte à DEO puniti funt:

ia

Percuffit autem de viris Betbamitibus , e0 quodvidiffent arcam Domini: Et per- 1. Reg.6,

Ti vt

cuffit de populo feptuagintaviros, €$ quinquagintamillia plebis.Ecce, tanta quon-

19.

foukadima

dam erat hujus arca religio &aftimatio., .quia in .ea coelefte manna , SS. Eu-

xic r

chariftiz typus , continebatur ,;& quia fedes:Dei erat«& folium ,:ex quo mi-

t did

feris mortalibus.ipfum pi? invocantibus fuafolebat:conferre & elargiri.bene-

bas. fu.

ficia: 4rca continensmanna ,.ait'Cornelius,, :Yepréfentabat Eucbarifli

M

am,, quam Cornel.

qui irreverenter afpiciunt , && indigné fümunt , morte prefenti fepe

eye m

femper eterna punientur. — Auditis .hoc facri templi :prophanatores , & in-

Bihjti

.cruenti Sacrificii (acrilegi contemptores?

m;&m ) Ü

8. Vidit quondam Propheta Ezechiél.vatiasintemplo Dei fieri ábomi-

yno r :

nationes , & viros, qui tergum altari. vertebant ,.ac ramo áliquo odorifero

uf

nares oblectábant , contra quos ira .Dei fummoperé effervefcebat , unde.ad

a, u

prafatum Prophetam dixit : Converfi funt ad irritandum.me ; Et ecce applicamt.Ezecb. 8,

: hoc 28

17.

ramum ad uares fuas: Ergo 89 ego faciam in furore.: Non parcet oculus meus ,

udarilr

nec miferebor : Et cum clamauerint ad. aures meas voce magna , non exaudiam

hat

€o. .O Chriftiani ! fi tempore-moderno idem vates.divinus noftra vifitaret

d

;templa, quid videret fubinde ipfo duranteauguftiffimo Miffz Sacrificio , quàm

fimiles fieriabominationes, garritus ,ri(us ,.cempreffiones , ftultiloquia , afpe-

y lii

gxfaïfi Um?;,'

«&us mutuos libidinofos , taceo reliqua,. 'Et hoc inter.Chriftianos ? Si olim

enort ui

itam horrendum in modum illi Seniores Ifrael,'Sacerdotes & judices à Deo

At h?»f*

juftiffimo omnium malorum vindice caftigati funt , quia.doríum in templo

)

J

n

u

AAltati vertebant , '& otiofi odoriferum .olfacere folebant ramufculum ; quid

"

Wl

T

W.

',';

«e illis fiet,-qui nunc i pfi prafenti .Deo Euchariftico dorfum vertunt , & ne

prz nimio orationis fervore fcilicet deficiant ,'tabacum nitratum , & in pul-

ia

W

vilculos comminutum delicatis :naribus applicant! Ó fancta.oratio ! quis neget

j

qponten

€am coclos penetraturam ? &c.— .Quid.

€

h

*.dfïer-'ïk!.ïï-

u

i

d

multa?2

i, .quarit Jeremias Prop

eta, güO

mdcrei ;

ilettus meus in domo mea fecit fcelera.

Fs UP

9. Abraham.cim fapremo Numini cruentum áliquando litaret facrifi-

i

fþx

.ciu

m, wadvoïamesx, & inhiantes viéctimis aves baculo fuo & manibus amovit:

u

a

Defcenderíntque volucres,

faper cadavera , & abigebat eas Abrabam. | For- Gem.1it.

T nünt

mam hic habes , Ó Sac

li

umomnem

erdos-DEI ! quam imiteris ; nofcis enim omnia

Ü Scmmä

ifla veteris teftamen

3

ti facrificia , oblationes & holocaufta figuram fuiffe

lt

?

illius cruenti facrifi

dii , in Calvario monte;à Chrifto Sacerdote , & fimul

j

re-

ji

victima peracti ,

& fuper incruenti illius Sacrificii in cxna ultima à

t

am()t-

tiofiffimo Redem

ptore noftro inftituti : Hoc facite in meam commemovatto- p uc, 22,

naflmh

y

"em. Qooties ergo.teoportet , Ó Sacerdos , hocincruentum, ac planéDi-

IT

Ql*

vinum.offerre facrificium , & te Laicum illi affiftere, priüs obíscro , aves ,

culices & mufcas , id eft , curas & mentis veftrz evagationes fedulo amo-

Y C

Nn2a

Cs

Coufideratio XXXV. III.

3 84

$s

[JoIou

$5

x Reg.7,3. Vete , üt poffitis &rité accinéti (lare in. con

fpectu D—*ei:ve&lri, ; Preparate ?ordæ

vefira Domino.

Ídem San

ctus Pa.n;iarcha« ,'übi;ïtertib':it,ineris fui die ad thfönt:elïïf, Morla

CC

deveniffet, ubi fuper ftruem lignorum, tanquam. fuper

ligneum altare filium

locauftum immolaret, prius (ervos fuos & afinum

füaumunigenitum Deo in ho

ad montis radicem expectare jufbit , ne

facrificanübus., & orantibus fierent

date bic cum afino, ego && puer

Gen.22,4- impedimento : Dixírque ad pueros fuos : exye

iluc usque prop

erantes , pofiquam adoraveri

mus, revertemur ad vos, . Der

fervos paffiones tuas , & varios in varlis

afinum corpus tuum intellige , per

appetitus fenfuales

^

J

qui in hoc Divino- peragendo my

[terio fxpiüs mentem

] AMfretm

P

erturbare affolent ;. hos

, iaquam , malos focios cum Abrahamo ad radicem

[

montis,

(eu: domi pro interim expeétare

jube, donec hoc auguftithmumfit

facrificium : Expetlate bic cum afino.

|per

aétum, & oblatum

acob , ut ad

facrificanduny fummo DEO fe , univer

fam:q'uxc, domum

fticorum 1dola. abje-it : Abjicife deos

IU

Gen.355. Íua

m rit& prapararet, omnia priàs dome

4

.1

alienos , qui

án medio veftri funt , 69 munda

mini , 69 mutate vellimenta vefira,

3-

;

bel , ut faciamusibialtare DEO &c. — Hoc &nos

|

li

Surgite , 9

afcendamus in Bet

hi

faciamus , feu.

Miffam lecturi ,

feu audituri : Abjiciamus à nobis Idola,

itt, bf

Deos alienos

5

. & opera tenebrarum , hoc eft, vitia noftra pras.

vos habitus

*

& inordinatos affectus:

Qui eff , ait Oleafler , fum

n

"ttorerm

Oleaft.

ortet eum mundari intus Q9

Ts of

bic.

. DEOHitaturus , op

3

.: : " T

sxira.

Hoc fac, & vives.-

Trülan

UP

Mibl D

(

!

It

lijfma:bji-,;;

1

N

4

E

Vi

S

^

"gt

d

2*

ï/-

A

S

Ntrf

As

*

l

,

mum l

p g m

ERY

SUNe

1?;

2 o

,):

M

m

:

Ti

1

/,

-

ul W&

2

M

P

f

i

7

Ó)

Q 4

dcun

L:1 7

t

E

It

] ül]tf;

D

(P«Gä (6)&/

Tüntm f

NI jose

/gU'D5

i

ür latümm

o MR

damant

, ipitn

Mnina

n

Witgr

CON-

Wt

r,;'

MWI(

ln

Tl

l

f

fmlo;

E

dl

—

-..gs.g JeC 8&9- -

285

&fo cfs «f

cRoc]

&fo cls cfs cfo afs

Dupatini

B E

exn ei ex5 d5

bess

995 Q5 G9 G5 9

db

[QOROOIODISGIOO]

I5« Q15 05

ia odo cds efo

&

Q5

c

Q mnen l

eum du d

.CONSIDERA TIO XXXIX.

Vos [uos (

X orantt

. De Virtute Patïengtiæ & Tolerantia,

ijtt rguöïu

enit 08

Pro Dominica 6. poft Pent,

, du

jofipts t

Afereor fuper turbamn , quia ecce

jhamo dl

jam triduo fuflinent "t

caglili

ngchþzz&,cþt , quod mdzrzducent. Marc, 8. 2.

Ie

:i.veï(zmöïaïedog

j

On fiixe*peculiari cauf1 Beatus Job inviétz päfïe-htiæ fpeculum nös-

ad fcholam jumentorum & volatilium invitat , ut ab eis fo-

:

A

:

du

j öc. f

lidam addifcamus virtutem. ! /mterroga , inquit

.]umenta g Jo

b &T 2370*

s 19

docebunt te , &6 volatilia celi , 8 indicabunt tibi.

Et quid, ob-

fecro , beftiz acbruta nos poterunt docere? Ita fané multa ab il

lis, fi illorum -

vili al ]

aitentiore mente confideramus naturam , poffümus addifcere;

lcaüeïaW

Ita ipfa Ve-

j

ritas Chriftus, qui nosad ferpentes mittit, utab eis veram comp

4

rehendamus:

prudentlam :E'Rgfgpradfntesli(füt /Cïp(ütff- Sïlpl'a quod S.

Hieronymus : Mattb..

Serpentis ,ait, affutia ponitur in exer

plum , quia toto corporeoccultat caput , ut 10.165«-

illud,in quo vitavef , protegat.

Tta nos toto periculo corporis caput noffrum , qui 3. Hier,.

Cbri

mus

:j?u: e]ï",.cu]iodiqmu;, ideff, jdm integrom Säïinco*rrugtqmjrvare fiudea-

Mittit & eadem Veritas nos ad colu

mbas,, ut ab ipfis veram difcamus ,.

& fc&temur fimplicitatem :'Et fimplices ficu

t columbe. In quem locum D. Re- D.Re

ig,

migius : Simplicitas, iriquit, fine prudentia

facilé decipi p

&

otefi , 89 prudentia. pe- bic.

riculofa ef yifi fimplicitate temperetur.

Hinc columbz, licet (int fimplices,

tamen & prudentes funt, dum fine m

ora visá accipitris umbrá ad fua re-

deunt foramina & cavernas; funt' przter

ea fine felle, injuriarum inimemo-

res, finefuco, & licetorbe

ntut pullis fuis, ad eundem tamen-locum & Do.

minum folent reverti; . ta

& Chriftianos oportet effe canididos , fine felle,

injuriarum oblivifcentes;,

fiéta amantes;

moribus plgcidos; & (cfe invicem in charitate non

. Sapiens ad Leonem nos

ablegat;utab illo erudiamur in exercenda ani-

mifortitudine : L'eo, ait;

praquod egregié

fortifimus beftiarum,ad nullius pavebit occurfum.

'Su: Prov. 305.

Cornelius: Prince

psin republica , inquit , Epifcopus in dicicefi ,

30.

Abba:sin Monafterio , Redor

ip Collezio vel cong*egatione

leo. perfortitudi- Cornel..

((

nem t5 magnanimitatem,

uf coníra

feras , id eft , baretices , lafrones ceterósque bico.

fceleratos , rugiat 9 feviat,.

ng;

Je-

290

Coofideratio XXXIX.

alimelin 4

jJeremias ad milvum & alias voluctes nos.dirigit, ut ab.eis difcamus,

gtem appat

Jer. 8; 7. quomodo tempus falutis,noftrz debeamus .obfervare : Miluus , ait , im ceclo

cognovit tempus fuum : turtur 89 birundo €9 cicoria cuftodiérunt tempus adventus

lrono , v

«ceffariam,

Corit. bíic.

ui; populusautem meus non,cognovz't*judicäum Domini. In quem locum me-

dnoratus;Cornelius: Et-vos, inquit,.ó mortales ! non cognofcitis tempus , id eft,

quceti ,. it

epportunitatem poxnitendi

ilique ia

, Deum conciliaudi , ferendi bona qgemr,.gaibus &ter-

am gloriam metatis ?

*

wsefl dinun

'"Supra omnia autem no

bis do cïum,cr'!to:&:xæmplo;effk debet mitis ovicu-.

iebat, fs

br-fübeca

la, cui (zpiüsin Scriptura ipfe pretiofiffimus orbis Redemptor affimilatus eff.

Tfa. $3, 7- Sicut ovis ad occifionem ducetur , & quafi Agnus coram tondente fe obmutefat.

füt, ut db

*

AdvertelHic , Lectorprudens! Ovis infigne eft patientize fymbolum, cut re-

d a QR

tgoieDr

P/57, If..&t& pro lemmate in(cribes illud -Davidis : Noz. babet redargutionem. lta &

pientiffimus Servator Chriftus factus eft ficuthomo non audiens , & non ha-

falan

M

bens in ore fuo.redargutionem 5 non enim inaledicébat , cüm maledicere-

tur, nec,comminabatur , .cüm pateretur ; tacebat , .cüm accufaretut 5 re-

piltntrt

Lüc. 21,. gnittebat, cüm lzderetur , unde.docuit, quodipfefecit. m patientia vefita

ln

I9.

Óintm &a]

polfidebitis animaseftras. .. O.chara patientia] tu clavis es paradifi, tu panis &

Exod. 1 7: fal, þünevquïo in convivio.otmnis Cibü.,S.de;üPitj tu;lli,gnumv:j,lküd.;dplce, gUOd

urc g

2j.

aquas amaras de Mara fecit effe potabiles.

Junrid

Rn a

'Et hzc.caufa eft , quare Dominus:hodiernam turbam per .continnum

triduum fame permiferit vexari ,ut illius devoti populi probaret patientiam,

: gl

TU m

& quiaillos patientes invenit , illorum.quoque benigné .mifertus eft inopia:

AMarc. 8, Mifereor füper turbam ,.quia ecce jam triduo fuflinent me , quod.mihi anfam

Ql

2.

prabet plura imprzfentiarum de.virtute patientiz differendi ; & .dum hac

JltiE o

Pf. 36, 9. ago , & veftrami

mploro patientiam , quia /aflinentes jDQminum;s ipfi beredita-

M hdga

bunt terram.

&

À m"s-vmi

nïüdero.;miräiäilcmï illam ap-

N

2. 'Miror , imólupore obruor ,.quoties.co

