tres fortiffimi milites, & utfuam in eum fidem ac promptitudinem proþarent

Biomiiact

ipío infcio , per medies hoftium cuneos penetrantes , hanc eiaquam attule-

tisde pulpito

ruat: At ille noluit bibere , fed libavit eam Domino. — Et quare, dices, Rex

temploram (

aquamiítam tantoperé priüs defideratam non bibit? Refp. Eucherius & alii,

hatleronfr

t vedtut

ut militibus fimili fiti laborantibus bonum & forte prxberet exemplum:

Eucber. Vicit , inquit , naturam ut fitiens mon biberet , $ exemplum de fé prabuit , quód

Cateron

bic.

oumis exercitus difceret fitim tolerare. Scilicet in vulgus manant exempla

Dotins n

3. Reg. 1,regentium : Domine mi Rex, dicebat quondam Bethfabee ad eundem Regem,

OertSant

29.

in te oculi re/piciunt totius Ifrael. — Idem hoc dicere poffumus ad Superiores

frnz, nf

omnes tum Ecclefiaflicos , tum fxculares : /n vosocali refpiciunt omais populi ,

fhtamos h

v£ vobis, fi malum przbetis exemplum ! Ubi Jeroboam Rex Ifrael legem

þïöümul:(æpi]

2 Par.12,Dei prevaricatus eít, poftfe univerfum populum ad idololatriam traxit: De-

Nl

i.

reliquit legem Domini , 88 omnis Ifratl cumeo. .O Europa? 6 Africa! 6 Ame

|

qu ; D

*

Vr

rica! confiderate, qux & qualia damna per ejusmodi mala Superiorum ve-

[

Ml j

ftrorum exempla fint in Ecclefia Dei fecuta ? 'Unde obfecro, tot hzrefes,

; *

Íchifmata , fectz , fcandala &c. nifià malo regentium exemplo? Et nunquic

C il

EKccli. 10,qualis Re&or eft civitatis , tales $ inbabitantes in ea? Perpende mores &pro-

!

!

—

n

p

penfiones fubditorum, & reperies , quód ut plurimüm ab exemplo ejusmo

A

"n Ci!, 8 lni

Rectorüm, quibus fübjecti (unt, illos habere foleant; proinde non incon-

Wtj Mowt

$.25.Vill.grué Divus Thomas Villanovanus : Magnus Predicator Rex ; p

fu profi cit ?Eïz

dom. 19. bó Q$ exempló , quim omnes mundi Predicatores.

w:&e)(ifld

Arca Domini ad flü-

Fs

pof.Pent,

.. . Cüm Jofue invictiffimus belli Dux olim cum

Ol

men Jordanis veniffet, priüs Sacerdotes cum Arca foederis pr

cedere jufüt,

Jof. 35 3. & dein ad populum converfus dixit : Fos quoque confurgiie ;

] fequimini

Ien[ionemw

Ifraél pet

p cr:jmg,ü

precedentes &gc.

Sic facili conatu & omni depoGito metu omnis

Vitotes &

Jerdanem prodigiosé divifum duce Arcá Dei & Sacerdotibus pr

xeuntibus

ficco pede pertranfiit.

En rurfus perelegantem typum, quem lequantur

ID con

Conc.

l

ho (tij)

Chriftiani omnes : Yibil eff , (unt verba Concilii Tridentini , quód alios ma-

Trid. de. gis ad pietatem 88 Dei cultum affidut inffruat , quàm eorum vita Q3 exemplum,

fltgpen "

jl

Cleric,

qui fe divino minifterio dedicárunt, Audi Poétam Chriflianum:

Tffand

V

morib,

Verba movent , exempla trabunt ; binc optimus ille efl»

kidos

:

Qui re cum verbis fe probat e]Je pium.

Lj f

! Qedcoa

U

De Exempla bono vel «nalo.

177

fridajs

Gedeon contra Madianitas pugnaturus trecentos milites fuos tubas fo-

N

nantes & lampades ardentes in manibus habere voluit, quibus ho(tes de no-

iaf aniig

€te confunderent, & infignem ab eis viétoriam reportarent, quod & factum

eft. Tenuerunt finifivis manibus lampades , 9 dextrsfonantes tubas , clama-fudic, ^,

| hm

veruntque : Gladius Domiai €$ Gedeonis.

Per tubas iftas lonantes Evangeli-

20.

b d n

cam przdicationem Sacerdotum fubaudi, de quibus Ifaias Propheta;: Clama, Ifa, «8, r.

ns gt

ne cejjes , quafi tuba exalta vocem tuam, G9 annuntia poyulo imeo fcelera eorum,

titudinemrd:

8 domui Jacob peccata eorum.

Sed non fufficit Concionatori clamare ver-

Inc daqune

bis de pulpito, nifr & accenfam lampadem manu teneat, hoc eft, bonorum -

t quate, u

exemplorum & virtutum fplendore fulgeat , unde pieniiffimus Salvator : Sic jragep, h

p. Buchernt

luceat lux veftra coram bominibus , ut videant opera vefiva bona , 88 glorificent

I

beret exri

Patrem ve(irum , quiia celis eff.

TT

! Caterüm mirantur SS. Patres, imó orbis Chriftianus , quare Chriftus

qs matut t

Dominus tam fero fuam inchoaverit predicationem ; erat enim tunc, prout

eadeundemtt

umusad t

'obfervat Sanét. Lucas, incipiens quafi annorum iriginta ? Adverte, Anima Chri- ,gc

03,2;0

ftiana,, nihil docuit Chriftus , quod ipfe priüs non fecit; prius docuit pertri-

piciuntomnisp-*ï

ginta annos labore & exemplo , deinde tribus ultimis annis verbó & exem-

m Rexftd

pló (imul: Cepit 7E:U3 facere &$ docere.

Subintrat hic S. Chryfoftomus: Ag. ,.,i:'

lourart t

Nibil ,inquit , Dotfore f

igidius , quiverbis duntaxat pbilofopbatur : neque enim g, Cbya .

db ao

boc Dotloris eff , fed byftrionis 88 bypocrita : ideo

que Apofioli prius vite exem-foft bic

mol; Sopttu

jlis docebant , deinde verbis, quin potiits ne verbis quidem erat o

bcro, 0

.

pus , cim clama apud Cor-

rentopera. Tanta visin eftbono virtuofi hominis exemplo

nel,

(empk), j W

6. Tollevirgam, dicebat quondam DEUS ad M:

*

»

endc more i

yfeh ; €9 conerega po- Num.20,

pulum, tu&9. Aaronfrater tuus..— Et quid (equit

ur? Loquimini ad petram co -

8.

ao

ram eis, €9 illa dabit aquas, — Obferva hic, Lector prudens; priüs DEUS

roinde P

przcepit Moyfi, ut ad eliciendam ex petra aquam manu virgam apprehen-

deret, & exinde, ut loquereturad petram. — Et nunquid fufficiebat fola lin-

R:MW"M

d

gua ad aquam iftam populo fitienti producendam : loquimisi ad petram

L]

r Doro!

Non litteram hic , fed myfterium inquiro ; per virga

m iffam & manus ex-

[f

f

n p

f

tenfionem operationem inrellige ac bonum Sacerdotum, imó & laicorum ,

sfurrith

j

prafertim Superiorum exemplum : deinde ad petram, hoc eít ad rebelles pec-

f at

catores & legis divinz pravaricatores

LI

te converte : Loquimiri ad petram , ut

jotiis

p[iEUf'

& ipíi convertantur , & vivant

LI

Ilius Do&oris , ait Mellifluus Bernardus , $* Bernb.

no

libenter audio vocem

»mlqc

)

, qui non fibi plaufum , fed mibi plandum moveat. |. eyoin Cant.

1fin

)

Lurturem exbibes , f

gemere doceas ,9 fi perfuadere vis , gemendó id magis q« m Inper ia

tii

il

j

declamandó ftudeas

oportebit ; ex

erDa : .

emplum fan& tum in aliis multis, tum velmaxim"

ox tur-

la

boc in negotio verbó eficacius eft.

Ad domum Zachzi tranfeamus.

hii M'

Et quid audio à Chrifto Veritatis ore?tüm &9c.

Quia bodie (alus domui buic fa&a eft. — Et quare

R. D. Gintber Dowinicale,

-dgm-ui, & non fo

chao?

li Zà- Luc,. 19,

p

1

9

-

ille cubicula

178

ng/idämtia; XXF.

chxo

9

? Obfervat hic Cornelius , Didacus Niffenus & alii , quöd d

mdeformi

&vovebant o

exemplum fui heri omnes quoque domefüiciia Chriftum: crediderint , &

st foapat

poenitentes juftificati & fanctificati fint.

Tantiàm potuit unius Superioris

exemplum.

4

s; quàm

cudeles & i

Regulusille , qui filium füum moribunduni, &j

am janr animarm agen-

taitorum

tem domi reliquerat , &ad Chriftum veniens impenfifimé eum rogavit, ut

tudelitas? ]

in domum fuam dignaretur defcendere , priusquam filius tam dilectus more-

retur ; ubi miraculum tam infigne confpicatus eft , filium fuum füpernatu-

[mos Sylve

[

hiddant, u

rali Chri

fti juffu & virtute fanatum : Credidit ipfe €9 domus ejus tota.. Et

? Adverte: Dominus domós illius przibat exempló; hinc

trempliore

! 0': 4» j?-

quare domus tota

tonfam occid

fecuti funt & cxteri, Chriftum DEUM omnipotentem ac mundi Salvato-

$ b2

Dion.

rem , qui vitz necísque haberet dominium, fideliter credentes : Ex virtuofo,

ait DionyfiusCarthufianus,89 exemplari vita Superiorum dependent profetius t

ilb

Cart. in

X

Contirban

falus inferiorum.

Quando b

epiff. 1.

Petr. $.

Quxrunt Sacri Doctores, quare Chriftus Dominus voluerit à Joanne

u f(f ] WI 1

jESUS à Galilea in Jordanem ad. foanuem , ut batizaretu

TU zj

Mattb. 3, baptizati : enit

13:

ab eo ? Et nunqui

dipfe erat San&tus Sanctorum , qui peccatumnon fecit, nec

Itb i

facere potuit , quare ergo baptifmum petiit? Re

(pononem ab ipfo audia-

*

voluit enim exempló füó

ao

'

mus : Sic enim decet nos omnem juflitiam implere ;

Wtj

omnes ad fui allicere fequelam ; unde recté hic Cromatius : Noz ergo fti cátt-

Cromat.

nt. impleret omnuem juffitiams

VN

in bunc

fà bapt

izari Dominus venit , fed caufá noflri,,

T dntnlo

- enim , ut quod q

uis docet alterum facere , prior incipiat :

oftendens ,

loc.

juftum eft

ituam.

Pitim d

boc effe o:mnem jufi

Et hzc caufa eft, quód Ecclefia Dei quotidieSan-

KY

&orum fefta in Marty

rologio celebrare foleat, ut eorum exempló animati aó

&us imitandó proficiamus. -

T0 firum:

altioraafpiremus , & tota virtute eorum a

ïlmï ! [meff

7. Occurrit hic mihi

( ut ex contrariis juxta fe collocatis veritas elu-

Vi

.

luebatur purpurá & byffó, & quotidie

cefcat magis ) divesille epulo , qui inc

homo atheus & Epi-

epulabatur fplendidé,

atque in cura ventris , tanquam

Pt x

ponebat felicitatem

; ad quem & Lazarus mendicus

Tiatijs Cüïï

cureus fuam unicam

dio deflitutus v&-

abjectiffimus & vicerib

us plenus, omnique homanó prafi

Ht

Ait, utin mi

feriis fuis & fame extrema optatam inveniret opem : Cupí

eits fa-

a ld

Luc, 165

dabat. Qcrudelem

Pobig

turaride micis , quecad

ebant de men(a divitis , €€ uemo illi

gauj;

ZI:

hominum inhumanitatem FO bruta, non homines !uemo i

lli dabat ,ah nemo?

dijo

A0H

Non ditiffimus Epulo, qui nec afpectu quidem hunc miferrimum dignaba-

"d

Cujf

tur mendicum 5 non illuftriffima & arrogantiflima conj

-

ux , cujus delicatis

a

$ St

oculis & auri

bus ulcerofus hic leprofus non modicam caufabat naufeam ;

fim le

non cater

i convivz illuflres & adulatores aulz , quibus egentiffimus hic ho-

le

Idinth

muncio acrem movebat bilem ; Non famuli , aut fervi, qui verbis, &toft

N

lh

etiam verberibus à

palatii foribus hoc vivens cadaver abigcbant ; non an-

De exemplo bouo vel smalo,

179

cille cubiculariz , pediffeque & culine miniflrz, quz, ne ipfis ab homine

& di , i

tam deformi & exulcerato crearetur mephitis, illum execrabantur, & diris

It credid

!

"l

devovebant omnibus , cenfentes eum , quafi percuffum à Deo , tanta ob in-

1lt us NT

gentia fua pati Ícelera; non cacule & agafones , fzx aule infima, qui pluris

canes,quàm Lazarum habebant: Ef nemo illi dabat. .Ah nemo? unde, G

1 r at

crudeles & impii homicidz! fi 202 paviffis, occidiflis. Sed unde, obfecro,

jme em Iu

n

tantaiftorum aulicorum , palatinorum & dome£icorum inhuminitas , tanta

stam lts

l

crudelitas? In promptu caufa eft, fubintrat in huncScripturz locum doctis-

$3lveira

um fum

Í

fimus Sylveira: C2 Dominus familie effet avarus , omnes ejus fervi avaritie

El

cinLuce

Bo (

I

À

fludebant , ut nullus ex eis pauperivel micam daret. Enmun

diftylum, & mali?!

Hugo

teibit cxny

j

f

j

exempli exemplum; audiHugonem Cardinalem: A2alum exemplum , inquit,

Card. ín

) ac mund

non tam occidere dicitur , quam corrumpere.

edentes: Bu

8. Ab aula hujus divitis epulonis, cujus nomen erat Nicenfis , ;prout'Pf- 36

ait Euthymius , ad aulam regiam Herodis nos conferamus. Etquid video?

Md

conturbata funt omnia, Rex & Regina , aulici & plebei , Scribe & Pharifzi,

nus voldti

quando ab oriente Magi duce ftellà venerunt Hierofolymam inquirentes :

Ubi eff , quinatuseft Rex Tudaorum., vidimus enim flellam ejus in oriente , 8 Mattb.a,

amnen ,UA

2.

venimus adorare eum ? Et fubjungit Scriptura : Zudietts autem Herodes Rex

ceatonim

turbatuseft , e9 omnis Hierofolyma cuinilo. — Ceterüm quód Herodes hocin-

(ionem

expc&atumnunt-iüm.animö;prorfus perturbató & perplexó à Magis audi&- Correl.

uit enym ao

rit , non equidem miror , quia homo erat Idumzus , ambitiofus, & regnibic.

arius:h'onergol;

Judaici , quod per fraudem invafetat, cupidiffimus retentor ; in quem finem?

du m P

ne aliquando ab hoc regno deturbaretur , omnes legitimos regni hxredes

i ii

partim doló , partem aperta vi occidit ; & quia nunc nato Meffia hzrede

fs ii

legitimo , &Rege Judzorum idem regnum Judzz fe perditurum metuebat,

ideo mirum in modum exadventu Magnorum confternatus eft : 89 qaid mi-

P[Q&CiamU5"

rum , fübinfert bic S. Auguftinus , fi nafcente pietate turbatur impietas? fed $. 4uguft.

collocarlsm'

quód etiam omnis Hierofolyma cumillo pariterfwerit conturbata ; in admi- ferm. de

Ti

rationem me rapit infolitam. — Ad quid , quafo

, ifta populi confter- /1oc.

natio , ubi Salvator eorum. Dux ac Legifer manfuetifimus in lucem

s juro ii

uf

natus eft ? Rex ifte , ait Fulgentius

; non venit Reges pugnaudó fuperare,S. Fulg.

e'l

"

fed ut in eum muudus fideliter. credat

[L]

Proinde gaudere debuiffent omnesjer. z. de

J

fiio d

juxta illud Angeli ad Paftores effatum :

i o

(j

Nolite timere, ecce enim evangelizo Epi. Luc.

(

voli: gandium "n

aguum , quod erit omni populo , quia natus eft vobis bodie2, 10.

o

if

Salvator.,

)

"m d

|

Caufam hujus communis populi Judaici perturbationis affignant Pa-

forii

(

!

!

tres GL 5. ScriptureInterpretes peffimo hujus peffimi Regis exemplo ; qua-

gnj

lis enim Rex, talis & grex ; erant enim tunc homines fobditi cum fuo Re-

At CA

j

j

j

j

gecupidinibus , ac vitiis addictiffimi ,ambitiofi, vacantes commodis , & in-

dormientes deliciis , quia pax erat in univerfa terra , proi

ant

"

**

-

1)de non cogitab

" qulV

n

x

de

j

18Oo

Confideratio X&V.

$d

de adventu Meffiz , quód ille (prout Jacob moriens filiis ais przdixerat)

2

Q00909

G£'i- 49.. translató à Juda fceptró jam natus effet : Non. auferetur /ceptrum de uda,

iQ.

€3 dux de femore ejus , donec veniat , qui mittendus efl , €9 ipJe erit expetatio

CO

'entitm; hinc meritó cum impio Rege ,cujus exempla imitabantur , 4DEQ

$. G

"9- caftigati , & fe ipfos & regnum perdiderunt: Sep?, ait 5. Gregorius M. ex

]g/jo lä . 0(-u

lpa prefidentiu

i deterior fit vita fubjedorum , 85 mqla atiio prefidentis valde

in did, 15- noces. /abditis.

Finem dictorum facio.

Cþonfx1

C. l?l'

Cüm Pilatus videret JEfum ab Herode ad fe remiffum , alium & mani-

bus Judxorum eum liberandi modum adinvenit; in quem finem circumfu-

Diceädntc

fz multitudini & JEfum & Barrabam latronem propofuit , ut in illo Pafcha-

N

10 ,

Matt.2/7 te pro more unum eligerent liberum dimittendum : Congregatis ergo illis , di-

17.

xit Pilatus : Quem vultis , dimittam vobis? Barrabam an TESUM , qui did-

tur Cbriftus? Quis hic dubitáffet, anima Chrifliana , de liberando JESU, qui

tot illius populi infirmos curavit, panibus refecit , mortuos fufcitavit , &alia

Ti

fexcenta illis praítitit beneficia? fed alium fubaudio univerfz turbz clamo-

(inauj

: 0.18,49. rem : Non bunc, fed Barrabam, — Et quare obfecro , populu

s ille potiüs Bar-

giler

Matt.17, rabam , quàm JESUM petiit dimittendum ? Audi Evangeliftarn : Principes

i

20

autem Sacerdotum 86 Séniores perfuaferunt populis , ut peterent Barrabam , TE-

irie t

- Opeffimum illorum P'ontificum , Seniorum , Sacerdo-

fum veró perderent.

Bigit d

tum , Superiorum ac parentum exemp

.

lum ! przclamantibus illis : Crucifi-

atj

atur , moxomnes unant

mi voce fecuti funt: Dicunt omnes: crucifigatur, $

teifi

i Doid

vidiffet populusille , quódà Principibus fuis ac Senioribus patrocinium Chri-

fti fufciperetur , omnes quoque mutáffent fententiam 5 unde recté Joannes

WOf

Tritbet. "v ibhemius? Nibil jinquit, fic juvenibus nocet , quemadmodum prava exempla

Pa g

dejufl.Vil. , iovum. | .O Chriftiani omnes , bic , quafo , attendite, ut quilibet proximo

CUnifanog

Sace?d. C^ fio bonum prazbeat exemplum, quia cuilibet de proximo fuo manda-

utin lec

L

tum eft. . Finio cum S. Auguftino : Bxemplum prabete

$. Aug. in

Mi orod

bene *vipendä.

Pïïüï(&mw

Pf. ;o.

TM

ipulsty

I! diit A

ftiler, )

dui,

"ä'?:):oF Og

DEU

Ut p

Tn;, p

l

L—

Wigen,

"

Mj

m

-K3 )o( Sbt-

ISEK

&b ofv fs

afo «f cfe efs cfo efn oto efo sto cf» ab ate eja clo cfe cfo cfe

to i clo cfs cdo cis af

i i l

eroeeo2

Ü

&

Q9 3 Q15 GX5 QGX GA9 CAD

IQUIQOLOOROUE X AGOEJURJOROO!

d

&5s e5eoob ss

t Jtptrm jf

J ULLT

iitbaty

CONSIDERATIO XXVI.-

À. p

(io pjintis

Confilium à Deo & Viro prudente petendum.

form, al

T,

!

Pro Dom. 3. potft Pafcha.

Ym finem d

H

1&

jt, üt in ibl

;

Dicelant ergo : Quid eff-boc , quod dicit modicum ?. wefci-

]

]

l

z

mus , quid loquitur. jjoan. 16. 18.

pgsüem i

--

i

H

n 1530 i

I.

Iberando D

toos (f

Tafapientiffimus Deus, qui oihinia fuaviterin fuum difponit finer , or-

niverfe t d

dinavit , utin hac mortali vitain via falutis eternz nemo fibi dux & ma-

lus p

gifler fufliciens effe poflit, fed alterius, ac comprimis DEI & legis, &

Prov.g,y.

angelifam :

infuper viri prudentis indigeat fubfidio : Ne inmitaris , inquit Sapiens ,

vrant Barrda,

prudentie tug : in omnibus viis tuis cogita illum , 89 ipfe diriget greffus tuos.

m f

Et quis , obíecro , fapientior Salomone? fed quia re&ta à Deo fübminiftrata

vantibus -

nonadmifit , neque fecutus eft confilia, 4DEO derelictus in cana fenectu-

mnes;cmcijgawu

te infatuatum eft cor ejus , ut fequeretur Deosalienos, — Quis prudentior & (an- 3-Reg,11,

s atrodmat

€tior Davide ? Sed quia proprie innitebatur humanx prudentiz , per no-

4

T Ut

vem menfes in turpiffimo adulterii coeno excecatus hzfit, donecà Nathan Z-Reg-lþzg

godum j

Propheta & amico fideliffimo ad meliorem redactus eft frugem , cujus fi

9.

g,utqmïxberpwï

confilianon fuiffet fecutus, fine dubie aternum animze feciffet naufragium.

oximo o

Quis in lege magis erat peritus, quàm Saulus, poftea Paulus? An nonfuit

natur& prodigium , ftüpor gentium , Judaorum terror, fervus Dei electus &

lii prtbm

predeftmatus , ac vas electionis , ut portaret nomen JESU coram genti-

bus? histamen non obftantibus, miffus eft ad eum Ananias unus & 72. di-

fcipulis Chrifti, ut eire&tum fuggereret confilium , viamque doceret lalutis :

&t abiit Ananias , 86 iniroivit in domum ; €$ imponens ei Tanus ,

dixit, Saule A&. 9,17,

frater , Dominus mifit me

J Efus , qui apparuit tibi in via , quá ven

iebas, ut vi-

deas , €9 implearis Spiritu San&o &gc. Supra quod docliffimus Sylveira:

DRUS ,inquit, de celo vocavit Paulum ; tamen ut informetur de rehus agen- $3lv.. bic

dis , non per feillum inflfruit , (ed ad Ananiam mittit ; ut

Jeniorum confilia peta- 4* 13«

mus , necputemus, àfolo.Deo 2105 docendos.

Ex quibus paret , quàm periculofum fit velle effe fciolum, ac propriz iri

rebus agendis, przfertim qux zternam concernunt animz falutem, inniti pru-

dentiz, cüm virtus fine magiftro non addifcatur ; unde rurfus monetSapiens :

ue fis (apiens apad temetipfum , qui fenim proptia inniti

folent prudentiz , in fine £709,3,7,

(

3

æm:

E

182

Confideratio XXV.

Cornel. — tandem experientur , turpiterfe effe deceptos. Et hic fons eft, ait Cörne-

bitoreedoce

bic,

lius, omnium errorum ac hxrefium , quód fcilicet eorum auétores vifi fibi

Qbíerua, pf

fintprz aliis fapere, & Ecclefie Doctorumque fententiis noluerint cedere,

& credere; Quapropter vera & Chriítiana fapientia modefta eft & humilis,

qdos , nonh

u f if

atque feipfam ignorans & aliorum Sanctorum & Prudentum acquifcens

confils. Exemplum hujus veritatis hodiernum nobis fubminiftrat Evan-

um non €

fittone calum

j0.16,16. zelium , dum dile&i Chrifti difcipuli, ubi ab ore veritatis audiebant : 44o-

Qeum; etat

dicum , etiam non videbitis me &9c.

Inter fe habuerunt conferentiam,

TOings quxil

quidnam híc loquendi modus fibi vellet, & quid mitiflimus Salvator per

picatongli

hoc voluerit infinuare ? proinde prz diícendi aviditate , & quia grande fub

? Vul

hoc cenfebant fubeffe myfterium , modeftiffimé inter fe interrogabant:

uid eft boc , quod dicit modicum ? nefcimus , quid loquitur. — Obferva hic pru-

ff prodentu

Ts nequ

dens Letor, quomodo difcipuli illinon erubuerint confiteri íuam ignoraü-

tiam , ütà Magiflro veritatis melius in via falutis edocerentur, & ab illo fa-

Wt

num ac fecurum capefferent confilium.

Imitemur & nosillorum exemplum,

UPU

& fine confilio DEI , aut Legis , aut viri prudentis nihil grave in falute

p

70b.4,19. animz noftrz flatuamus : Confilium , ait Tobias Senior ad juniorem , /et-

Wt quid

per àfapiente vequire. — Owmmi tempore benedic Deum , 88 pete ab eo, ut viss

f ilo if

tuas dirigat , &$ omnia confiliatua in ipfo permaneant. Plura de hac veritate

Q quhor

At atguta

in prafenti confideratione.

Siamas falutem tuam , attende , & imitare.

Prov.t

2. Re&$ Sapiens : E/f via, que videtur bomiri juftra , novi[Jma autem

War n

LU

12

ejus deducunt ad mortem. — Proinde probo ac prudente indigemus confulto-

re & monitore , qui nobis in tot , ac tantis periculis conflitutis veram ac

AO f

Mil

rectam falutis demonftret femitam. — Similitudinem cape fis à viatore inter

denfas noctium umbras à vero tramite aberrante, & nunc huc, nunc illuc

Whfiums

anxié declinante, ne in foffam , aut in aliud labatur pracipitium , & fic vitz

Mp

extinguatícintillam. Inviaes, Ó Viator, quisquis es, feu ad fecilem, feu

"p

wï Y 51

eheu ad infecilem , milliesque infecilem aternitatem , non datur hic effü-

Eccl,.9,12. giendi locus; & quia bomo nefcit finem fuum , nec utrum amore vel odio

Is mw

Til

dignus fit, ideo inquirendus eft dux , comesque fidelis, cum quo tua con-

feras confilia ac negotia.

Dux ille & con(u

Itor optimus eft cumprimis ipfe

Saþiem l |

Rebecca ubi advertit in utero fuo parvalorum

Q d g

DEUS, AudiScripturam.

Gen,2j. collifionem, fine moraperrexit , ut confuleret Dominum. | Moyles in rebus

g:bat , ll

22.

fplicihus

dubiis pro confilioad Deum confugit. State, ut confulam , quid pracipiat

Num.8,9. Dominus devobis. David inter variaconftitutus difcrimina pro more fno a

D

& N

Vil

I.Reg,zg,Dominum recurrit , ut ab eo tutum capefferet confilium : Rurfum ergo Da-

4.

vid confuluit Dominum €$c. — En pulcherrimum exemplum , quod imitentur

lm

|

Jl

Superiores, Principes, Przlati, Magiftratus , Paftores , Parentes ,imó Chriftia-

*tyidel

ni omines, utin rebus arctis, dubiis & animx negotium concernentibus (z-

mækd& 1

pius ad DEUM per orationem recurrant , ut ab eo, tanquam fideliffimo con-

Ngport

u

m:mng Q

—l

De Lono Confilio fequendo.

183

n l. d

n

m ts

|

WH.V

l

i.

]

ï

fultore edoceantur: Revela Domino viam tuam , & /peva in eo; & ipfe faciet.

Pfal. 56,

; nolbermt o

ä

:

Obferva , ipfe faeiet , quod (ingularem monftrat emphafim , hoc e(t, nonAn-

jefti d h

l

1

gelos , nonhomines,non alias adhibebit creaturas , ut rem , quam petis, fa-

dentui 4

ciat , fed ipfe faci:t , & praflabit poftulata , qui eft omnipotens , & apud

ub

quem non elt impotlibile omne verbüm. - Sufannam confidera in propul-

"

.

(is auteu )

fatione calumniz ad DEUM pro confilio recurrentem, que flens (afpexit ad

Dan. I 39'

Vnt confasm

celum ; erat enim cor ejus fiduciam babeus in Domino ; cui mox benignus Do-

35*

(fmus Sird;

minus auxiliarem manum porrexit ; & innocenteny ab omni calumnia ac la-

pidatione liberavit.

& qii g

r fe intemi

3. Vult infuper pretiofiffimum Numen, ut & confilió ac Opär:ï viro-

Ob(erna

rum prudentum & piorum in traCtando animarum nofltrarum negotio uta-

flelbum

mur, fine quorum confilio nihil grave ftatuamus : Ubi enim non eft guberna- Prov,

I f,"

enur, &i

tor , ait Sapiens , populus corruet , falus autem , ubi multaconfilia. Etquis, ob-

I4.

sllorom t

ecro , non miretur, f attentiore mente perpendit, quódipía Veritas & in-

vl gavtà

carnata Sapientia Chriftus dilectos difcipulos fuos Íepiüs in confilium voca-

vetit, quidnam in hac , velillare effet agendum ? Quod fatis luculenter pa-

ad juniont

FTOL

tet ex illo infigni miraculo , ubi in deferto feptem panibus & paucis piíci-

l delc

culis quatuor hominum millia extra parvulos ac mulieres cibavit

J ESUSMagp;

ye, &rimitr

autem convocatis difcipulis dixit : Mifereor turbe , quia triduó jam p

erfeverant y

,., 32»

mecum ,& non babent , quod manducent , 89 dimittere eos jeju

nos nolo , ne defi-

ij nj

yüipemus du

ciantin via. . Ad quam interrogationem varié refpondebant difcipuli, rem

humana metientes ratione : Unde ergo nobis im deferto panes tantos , u

.

l fatu-

conflütotis V

i à n

remus turbam tantam? Pientiffime J ESU !

-ad quid Apoftolos tuos hic in

cenfilium convocáfli? an nonipfe fciebas , quidnam effes facturus ?

jc hi, t

giom

- Refpondet in hunc Scripturz locum D. Hieron

ymus , ideo Chriftum .5 Hierog)

fuos difcipulos convocáffe inconfil

ium ,ut omnibux Principibus, Rectoribus, ia bugc

s ad o

Pral

atis, acSuperioribus, tum Ecclefiafticis , tum laicis luculentum prebe- loc,

fon du

ret exemplnm, quomodo & ipfi patiter fineprudentiac maturo habito confilio ".

um at

nihil in utroque foro ftatuant ; Cbrifi

U5 , ait S. Vincentius Ferrerius ,.eterna $. ipnceg,

m n

Sapieniia quefivit confilium à Pbilipp

0, Gntamen i

m

pfe effet [implex , ut perlo | Ferr. f ,

cum à majori argueremur. — Cbriffus petiit confiliu

m ab bebete, quo non indi- dom.4,

qo

(oqr

geba*t .UL necmnos vereamur

- Moy

confilium petere pro veritate iuquirenda etfam 4 Qadr,

li

þmpliciäus;

im,

n

P Reco*rd'qrhïcMoyfïs Hebrzorum ducisac legiferi eorum, Viri alio-

l' |

4507

quinilluminatiffimi, &ab ipfo Deo inftructi,qui, nifi bonum prudensqne con-

Rffl(M

filium à Jethro focero fuo, lic£t alieni

gena & Gentili,fubminiftratum acceptás-

U

!

f

" qUO

Ü

fet , ut videlicetin dijudicando

populo tam numerofo non folus judicem age-

ts

et, fed &alios infuperidoneos Juftitiz adminiftros feligeret, qui partem one-

onceri

ris ejus portarent, fine dubio & (e & populum deftruxiffet, & brevi temporis

i

dul

0d cim vi- Ex.1g,

intervallo Ob'degþ'manos & affiduos labores confumpfiflet : Qz

14.

diffet

184.

Confideratio :XXVV I

diffe: cognafus ejus , omnia fcilicet , que agebat in populo , ait : quid eff boc,

nusagerc.' |

quod facis in plebe ? cur folus fedes , &€ omnis populus prajtolatur de mant

jins i, at

ufque ad vefperamn ? — — — Non bonam rem facis ; multo labore confumeris

Bonum:

&9 t2 , &6 populusifle , quitecum ef t$c. — Adverte hic , prudens Le&tor , quod

quiade!ebitD(

pauló poit fequitur : Quibus auditis Mo9/és fecit-omnia , que ei fugge[Jerat , 88

niiio inillo

eletlis viris firenuis de cundo Ifraél, conjfiituit eos Principes p

opuli, tribunos, Q9

toxofor g

/

centuriones , $ quinquagenarios , decanos , quijudicabant plebem &ec. — Videex

pecata tueed

hoc, quomodo nullus mortalium fibi folus in omnibus fapiat ; proinde audi-

quia huicpru

endi funt & illi , qui faniora fubminiftrant confilia , & licét fubditi fint ac

Optimumcon

conditione inferiores , fitamen quid meiius tibi fuggerunt , audi & fequere:

poftobitom p

$. Cbï?- Confiliariis , ait Sanct.Chr (oftomus , omnes opus babent , etiamfi Atoi con-

diär'&sgopuleht

foft. bom. ferripoffint , multa enim funt , que magi &5 admirabiles viriignorant, que tamm

t li

de ferend. parvi , abjetlíque fcire folent. Et nunquid

dntom viro

repreben- ^

Sepe etiam e[i olitor verba opportuna locutus ?

Tgnanteg

um felicier

þ!on.

Ita quondam Pharao /Egyptiorum. Rex Jofephum in fideliffimum, in-

adanti

timumque adhibuit confiliarium, quía bene & providé univerfo regno ob

pudprlen

imminentem famen , &annonz caritatem confuluit, fine cujus impofterum

dC prefetir

Gen.. 41, confilio nihil ampliüs decrevit, nihil arpliüs ftatuit: Placuit Pbaraoni con-

C confla:

87-

filium , && cuntlis miniftris ejus &Sc. Affuerus potentiffimus Perfarum Rex,

f dl

& tot provinciarum Domiaus nihil gravis momenti fine fuis agebat Confilia-

anm xfxi iä

Eflb.1,13. tiis: Jnterrogavit gapientes, qui ex more regio femper ei aderant , 89 illorunt

[uluspoj&tjibicc

cuntla faciebat confilió , fcienfunm leges ac jura majorum. — Jacob adoleícens

& Til

£i matris fuz Rebecce confilium non audilffet , vel ad tempus illud diftu-

4

l

ts

liffet , ad benedictionem paternam tam largam ac benignam & ad primo:

fervus Efau fratris füi

y

'

|

fat p

genituram non perveniffet , fed omni vitz tempore

tgpitof

N

4!

Gen. 57,debu

iffet permanere : Nunc ergo, fili mi , acquiefce con(iliis meis &$c. — QUi-

W. [äflt

8.

bus addo Ecclefiafticum : Fili , in

quit, fine confilio nibil facias , 89 poji. faium

P**X*wertit,

Eccli. 32, non panitebis,

T. O. M. Eomïnem de limo crea-

lts

24.

$. Etquid dico? an non ipfe Deus

fecuhimg |

Gen

1, 26« turus priüs inter tres SS. Trinitatis perf:

[o,

nas confilium iniit: Faciamus botnt-

ii

? Obferva hic fingularem loquend

nem ad imaginem 88 fimilitudinem nofiram

EU Q |

modum , in quo DEUS Pater Filium

fuum ac Spiritum San&tum , quat

flirii,

fuos Collegas & ejusdem fecum naturz , potenti

H

« & operationis alloquitur:

t Cornelius : Creemus hominem capacerit

flldwileaþg(

Cornel, i5 Faciamus &$c..— Quafi diceret , ai

difcat omnia

httor

Eccli. 32, €onfilii cum confilio , ut ipfe à nobis , imó à fui creatione

Dy

& i

P

agere cum confilio. Ethzc quoque cauía eft, fubintrathic S. Ambrofius.quare

Vg gt

$. Amby, potentiffimusDeus in creando mundo fex dies infumpferit , chm in momento

.s üt re(

Enarrat, Íexcentos , & plures poterat producere? Etrefpondet fibi Sanctiffimus Do*

a-

;H]] monimf

2. ia G. &*9r, Ut nos doceret, quand.o nihil xcmerö & fine delectu ac xconülio de

"

qns

A Diin

"ii Wbry

De Lono Confilio feguendo.

185

^,lil: QHW

mus agerc.- Hinc re&té Sa

Drjolt j

piens : ia ftulti t:eïfa in oculis ejus; qui autem fa- Prov. Y2;

piens eft , audit confilia.

1

Mto htre ag

udenLen

Bonum cenfilium dedit Loth generis fuis : Surgite, egredimini de lacoifto: Gen. 1

.9-

quia delebit Dominus civitatem banc. Sed quia iliud non funt fecnti , juftó Dei

14.

hus f

judició inillo Sodomz incendio periérunt. Beneconfuluit Daniel Nabucho-

)

Qpul, trja

i

!

le

"

donofori Regi Babylonis : Quamobrem, Rex , confilium zaeum placeat tibi, &$ Dan. 4.

Mebn , Y

peccata tue eleemo[suis redime , 88 iniquitates tuas mifericor diis pauperum. Sed — 24.

fipiat; nl

x lict obl

quia huic prudentiffimo non acquievit confilio, meritó in brutum mutatus eft,

Optimum confilium fuggefferuntfenes regi Roboamo Salomonisfilio , nunc

DAETES

oft obitum parentis ad regiumfolium evecto : Qui dixerunt ei : $i bodie obe-

3 Re'g.x.z,

£, i Mj

diéris populo buic , €9 fervieris , 69 petitioni eorum ce[Jeris , locutüsque fuerisad

figtoath u

eos verba lenia , erunt tibi fervi cundis diebus.

Sed quia hoc fenum ac pru-

dentum virorum confilium afpernatus juvenum confilia amplexatus eft

LI

X

magnam regni partem , & vix non omnia perdidit.

O quot regentes etiam-

num feliciter regnarent, fi prudentum parerent confiliis , fed quia plerumque

in fdelir -

& oniverío

adulantium fequuntur voces, fibi ipfis ac fubditis fuis accelerant exitium , &

—

À

apud pofteros infamiam nunquam delendam. Difcant hic omnes Divini Ver-

t cujs t

A

puuit Pb

bi ac prxfertim Patrum fpiritualium & piorum , prudentumque virorum fe-

&ari confilia: Sacra quedam res eff confilium , ait S. Bafilius , voluntatum unio, $-Bafil. i

(frmos Pett

fruttus diletionis , bumilitatis infigne. — E diverfo iutolerabilis efl faperbie argu. Ifa.c.1.ad

ia

D

mentum , exifiimare,,e uullius egere con(ilió , fed fibi uni attentum efJe ,

quqfi'ü- 26.

a adern,

folus pofjit fibi confilió decernere , queoptima fuut.

i

j Jibil

6. Talishomo , qui monitorem fuum fpernit, vel quem nemo monere

dteripus

audet, fimilis et equiti , finefreno & habenis equo indomito infidenti, &

1iïnam&3kf

per praceps in manifeftum rüenti exiium. — O peílis exitialis proprium ho-

enus EU

minis capitofi judicium , quiillud Machiavelli pro fua regula elegit : Sic volo,

filiis [

ficjubeo , frat pro vatioue voluntas ; o peftis exitialis , qua tot regiones ac po-

pulos evertit , & in tartarum ablegavit; & utinam hzec lues non etiamnum

frit W j

plurimorum fecularium & pfeudopoliticorum invaderet animos ; quid dico

fecalarium? quàm multi fibi videntur pii, jufti, devoti , finceri ac religiofi

miem d limf

pit E

animi,quos fiforté defe&tibus occurrentibus mones ,potius exafperare,

quàm

[

x dificare affoles,

Audiant fanatici illi monitum Sapientis : Fili , fine con- Ecc- 32,.

filionibilfacias , g

quo $

pofi fa&um non y-æn»itebis ; in via ruing mon eas, & non of.

24«

J

fendes in lapides &6j

C.

i

Vil lr

: 'n';f

u h

Recordot hic duorum Regum, quorum & Scriptura meminit , à via

i

Dei & falutis zternz longiffimé aberrantium ; Afa ille eft, & David, uter-

reatioff

u

cS At

que Rex líraélitarum , uterque peccator , uterque à Propheta moni-

tus , ut refipiceret , & ad frugem rediret, David Nathani fidelif-

rit, 0

l

fimi monitoris fuüi confilium audiit , & viciffim audire meruit :

(j n

Tian- 2.Reg.12,

1

fftulit Dominus peccatum. tuum.

Afía bonum confilium.ab Hanani Propheta

13«

'tu P (u

Domini fubminiftratum contemnit, &àDeo contemptus miferé perit : //enit 3,

;

Par.16,

RD Gin(tber Dominicale,

Aa

Ha-

7*

Confideratio XXF .

,

186

r inoti

ni Hanari Propbeta ad Afa Regem [uda.

