& calefactivi! Sic videmus, quód ignis feucalor niaturalis corpus humanum

ierant, o

tam diu in vivis confervet, donec tatdem deficiente hoc igne naturali &

NB

ipfumcorpus humanum & vita déficiat; Talis ignisin anima eítSpiritüs San-

ib du

€tigratia, quztam diu in omnibono hominem confervat , quamdiu Spiritus

Sanétus in eo habitat, quo difcedente anima pereatneceffe eft ; unde Ecclefia:

Z

TE

Sine tuo Notuine nibileftin bowiine,

il D

6. Olim przceperat DEUS, ut j

'.gn-is in altatri ,perpetüäö ard-ere.t-: Ignfisü,vig

5

autemin. altari femper ardelit , proinde hoc altare fummi Numinis fémper

3

12

m

dieac nocte fumans fpeGabatur , lento igne facrificium evaporans, ut fic Di-

vina Majeftas perenni fcrificii crematione & fuffitu coleretur.

Tl

Altare hoc,

,ï [GHOW L

homo Chiiftiane? cor tuur effe debet ; vz tibi , i hec Divina flamma perno-

ii o

xam mortalemin te extinguatur: Mentem , aitS. Antonius Paduanus , quam 4« 4nt..

u D

Spiritus Sandus i

nflammat,neci

jf

cu- Pad. ferm.

auis adverfitatis , nec flamma diabolice px:erfe

ii

/

tiouis confumere potefl,

«

E

Solet autem & ignis virtutem habere'ac-cxenfisam,ïdum & alterum Iumven

j

fine fui detrimento accendit, unde lemma : Lumen de lumine.

Item virtu-

Ed

tem habet illuminativam, dum tenebras difpellit, & poft obfcurz no&tis ca-

l DWW

liginem clarum diem reducit, quod quotidie in fole, tanquam infontelumi-

nis, intuemur, quo difcederite omnia languent, .O SS, Spriritus ! tu es ille

Qnmisïabï*?ï

ignis ardens & accendens, illuminans & illuftrans mentis humanz tenebras ;

at

Sicutignis, pergitidem Divus Antonius Paduanus, urit, purgat , calefacit , Idem fer.

$,

j

illuminat : Sic

"l

igrzomnriasäüaminat.

piritus Sanius exu?*it peccata, purgat cerda , torporem exfytit, 1. Pent,

u

Zonaras

j

. Decivitate Conftanitinopoli commemorat Zonaras , quod cum arcta

-.

^ Advafc

in vita -

j

obfidione premeretur, & per potentiffimam claffem navalem cinéta, cüm

u

R. D. Gintber Dominicale,

Ff

201 -

tbanafi,

À

256 :

7 Oafllerabia XXXI.

ntafa

ampliàs tot armatis hoftium navibus refiftere non poffet , &jam ad deditio-

luntaxa

nem cogi videretur , per Pfoilum infignemMathematicum mirandum in mo-

Al

dumab interitufueritliberata ; hic , cüm nonignoraret, quód radii fola-

Angelur

res sefleki & incompofiti effent potentiffimi ad ingentem: accendendum

thuribul

ignem, pl

ura fpecula rotunda exchalybe polito fibi fieri curavit, quz terfa

ie al

& combu

ftoria fpeculain facie folis in urbis moenibus & regione claffis ho-

fitquid

ftilis appendit, eo felici rerum fucceffu, ut per folem non duntaxat vaftiffi-

üm $.

mus ig

nis in. navibus exciraretur, fed & brevi tota claffis à voracibus flam-

dt, n

mis confumptain aquis interiret.

Tu, 6 Spiritus Sancte ! es illeignis con-

Deut, 4,

fitent

fümens; &illuminans: Domimus DEUS tuus igais confumeus eft , qui hofli-

24,

les claffes mundi ; carnis & Diaboli evertifti, idololatriam elimináfti, & cor-

g

]

& odl

da Apoftoloru

m vchementi amoris igne fuccendifti, ut, qui priüs ad vocem

Eraud

unius anc'Ilz trepidabant, nunc ut ardentes

leones in confeffu Principum ve-

3Q

fitatem , omni pofthabito vitz periculó , generose pradicarent ; Hic ignir,

$. Chr

quafiliguum: exufJit 89«

ignis

*

aitS.Chryfoftomus, mundi peccata,

Í

ó

ue farfum tendit

Tfn0.

foft, b

Ignis infuper virtutem habet elevativam ,-

empzerq

emor

2

amma quotidie Ípecta

mus ; proinde ejusmodi

quodin qualibetfcintilla & fl

ld

igni non incongrué pro lem

mate-inftribes : Nuagvam deorfwm. — lta eít,

atv

Sic mens noftra erga Spiritum

Sanctum fit parata:

nunquam deorfum.

p

Nunquam deorfum ad te

mporalia & carnalia , fed farfum corda. . - Eliam conf-

adifum elevatum : Ecce currus igneus, &6 equiignei

ptits

4 Reg. 2, derateincurrurigneo ad par

hies,

UT

diviferunt utrumque, & afcendit Elias per turbinem

in colum.

Spiritus Sarr-

[

&us animz fideli & auriga & currus igneus eft, quo me

d.igntc & ducentead

/

MWJ

cacletem paradifum fecuré poterit pervenire.

*

!]

1

&

1

quand

O'Aïït*ïqiuufn dierum , hoc eft

Htj

7. Danielvir defideriorum vidit al

NI

19 DEUM Patrem in throno igneo Majeftatis fuz

refidentem, £ fluvius

Dan.7,

Econtra

in novo Teílamento

Wie

igngus vapidá:que egrediebatur

à facie ejus.

UUR

vidit S. Joannes eupdem fluvi

um à throno DE! & Agni procedentem non

Ef oftendit mibi flyvium aqua vite

fuin

ampliàs igneum , fed cryftallinum ;

Íne

l.

fplendidum tanquam cryftallu

n , proced'e"

tem de fede DEI 89 Agni. . Quzrs

hic haud immeritó , quisnam

hic vit fluvinus fuerit , nunc igneus , nunc cry-

Sut

ftallinus,

;

us

Rup--äb :9'

.Ruperti

s Abbas perutrumque hunc flavium intelligit Spiritum San-

&F

bic.

&umnà Patre & Agno, hoc eft, Filio procedentem ; flu

v

ius igneus eft, quia

?

ie ejus exarfit,

fitj

corda hominum congelata fuo ardore accendit ? Ef ignis 4 fac

Pf. V^9: dumvidelicet Chriftus aícen

ditin ceelum , hoc eft, ait Hugo : Ex74 fe ar-

um

li qui

Hugo i^. &t dumforas prodiit afcendente Chrifto Spiritus . Sanétus : Ef carbones "'ug-

cenfi funt ab eo, id eft Apoftolurum cordaabillo Spiritu quafi ignea reddi-

gt

taíont. "Eftautem Spiritus Sanctus & fluvius aqux periucide & cryftal-

MUS (

frigerat & miti-

liaz ; quia mundat & lavat fordida mortalium pectora, re

^w.

gat

—

,

i 7

De ZMiffione Spiritus Sencit. |

227

at dedo

gat affectus , cujus fluminis i

m

nduminme

duntaxat, fed & gioriz, felicitatis & voluptatis fons eft uberrimus..

«;ple,t.z)s latificat civitatem DEI ,.dum non gratix PM.;,;.*

d atf

Aliam vifioneta habuit dilectus Chritti Diícipulus, dum quadam vice

d.

Angelum conípexit antealtare ia confpe£tu Deiin coelo ítantem & aureum

thuribulum habentem.: £t accepit Augelus tburibulum , €9 implevit illud de

Yi ue

[ej

Apoc.8,$.

ne hf

igne altaris,

6 wuifit in tervam , €9 fada funt toniirua , 09 voces Q9 fulgura.

Etquid hoceft? quid,obfecro ;bic later myfterii ? Adverte ; Per hunc Ange-

a vl

ondusde

lum S. Ambrofius Chüttum Dominsm smagni confilii Angelum fubad-

dit, nunc ad coclos affumptum & Spiritum Sanctum Paracletum in terram

lgb

DA

mittentém; Zngelasitaquéeft Cbrifius , tharibula, d eft , corda. Difcipulorum $.Ambr du

nl QV

de igue altaris , 1d ejt , de Spiritu Santlo iuplevit , quando poft Afcenfionem fuam c-8. 4poc.

ia calum decimo die $piritu Santto miffo de celo corda Difcipulorum implevit.

yisdut

Etaudizíunt voces , id eft; DE[laudes, filgura quogue &tonitrua, dum

Prindpin

de coclis in montem Sion Divinus ille in Apo(tolorum coetum illapfus eft

rl

ignis & fingulorum capitibus linguz fpecie infedit, .O quis enarret uber-

rimos advenientis Paracleti fructus & eflectus? Corda Apoltolorum Divino

Áarn

inde u

emore fuccendit, adverfus omniatormenta, ipfamque mortem eos firmavit,

folidavítque,linguam ad omnem fermonemerudiit,& inalteros viros omnes

jut. lil

A8.2,q1.

n llf

mutavit, ANunc palàm & intrepidé concionatur Petrus , ac prima vice tria.

z

& pauló poft duinque Hebrzorum millia ad Chrifti fidem convertit, qui

l ln h

. Gregor.

priüs ad unius ancillz vocem inatrio Caiphz trepidavit : Certé , fübintrat

M. bom.

reus,äf?*f*ï'ï*'

-

hic $. Gregorius M. ifle ipfe paftor Ecclefie, ad cujus facratiffimum corpus fe-

5

p

3o4n EU.

c&dUCCf;*

demus, quanta debilitatis , quanteque formidinis ante adventum Spiritás fuerit ,

ancilla ofliaria vequifita dicat s una enim wmulieris voce percuffus ,. dum mori

enm ,

fimuit , vitam negavit.

ed vir ifte tantz formidinis qualis poftadventum

A

rüs Sanli fuerit, fcimus. - O Chriftiani! confiderateex hoc, quantüm

m

"

T

"

isopus fithoc Diviniffimoigne, ut pari modó mentis noflrx illuminen-

D Ti

tur tenebrz ad declinarda confueta peccata, & utinamoretamin DEUM,

quàminproximum magis accendamt

*

ir;adjuva hic ;ios,;ö Spiritus alme Deus,

jm i^

finetuoenim Nurmine nihil eftin homine,

qi U

$. Visplura & divería de Spiritu Sancto argumenta

'ac conceptus ex

p ,numäf'

Sacra Scriptura petitos 7 attendas przbeaures. Ubi Angelus , qui Gedeoni

apparuit, DEO in petrafacri&cium ob:ulit, ignem per virgam fuam, ex va-

ISmmSä

Plü

lida petrz: collifione produxit : Afcendítque ignis de petra &9 carnes.azymos- Jtd.6,21-

gt

q j

T

que panes confumpfit. Per hanc petram S. Gregorius Chriftum intelligit:$. Greg. -

!

j [[W

uem alium, inquit , figtat petra, nifi eum , de quo per Paulum dicitur : Pe- M.3.M0ny

1

tra autem erat Cbriflus ; Afcendit autem ignis de petra hac m yílica, quando 17.

í M)M

)

Spiritus San&ug in igne ab eodem Chrifto in coelum affumpto Dilcipulis

i

vaiífus eft.

jj j

»

j

o

u

Ff 2

Dun

j

gil

c

*

C o;g/ïdemiio- XXXI.

22 8

Dum Chriftusin monte Thaborzo transfiguratus eft , apparuit quoque

if B

nubes candida ac perlucida, qux Chriftum Eliam & Moyfen obumbrabaf,

Brgudta

.de qua vox Patris intonoit : Hic eff Filiusmieusdiletius, | Per hanc fplendidis-

Qu juptr p

Qrig.tr.3-

fimam nubem gloriá & majeftate plenam , tefte Origine, przfignatus eflSpi-

Spintusta

bïc.

ritus Sanctus ; ita Cornelius : Spiritus Santius apparuit in nube , Pater in voce,

reivfcere

fcantis &

Filiusin Divinof;lendore. Divesille Epulo fedens nunc in flammis gehennz

ignisà patre Abral

amo impenfisfimé hanc gratiam fligitaverit, ut de finu fuo

t grata

abam , mitte Lazarsm , uf

flortepec

$ —Euc.

16, Lazarum fibi (ubmitteret in folatium : Pater zibr

24

intiugat extremum digi

ti fui inaquam , && refrigeret linguam meam ,quia cru-

: ligratian

Et quare , dices , infelix ille infernititio inloco tore

cior in bac flamma.

URH

mentorum petiit , ut vel digitó min

imó.inaqua intinctó relevaretur atdene

Barrad.t. dis(ima fitis ? Barradius per hunc digitum fübaudi

t.Spirtum Sanctum : 4p-

4.6.7.

ellavaus , inquit , Spirifum $a2

Sum dextere D'E " digituam.

Habet dipitus bác

U

m ad confolandain maximam. ^ Hinc & Ecclefa de illo

calefti aquá intintius vi

Luc.1:1, cantat:Digitus paterne

dexteregc.: Et Chrittusiple: Siin digito DEI ejicio

D

AQ.

Demonia 89c,

9. Czterum m

itetur orbisuniverfus infolitam Sam fonis fortiiudinem,.

dum ruptis vinculis uná afini maxillà mille Philiftzorum occidit; per 150.

£aces ad caudas trecentarum vulpium alligatas Philiflzorumr fegetes füccen-

T

port& fóres curn poftibus fuis & fera humeris

dit; Gazx circumfeffus ambas

impofitas ad verticem.

mont

is portavit ; in templo Dagon concutiens

ceps, & tria hominum millia momentó obruity

t

duas domtüs columnas prin

Leonem obvium fine hafta., & gla

dió inermis aggreffus ,fola manu appre-

]

henfum dilaceravit, & plura alia fortitudinis infolitz

monumenta reliquit.

]

tionem asfignat

Sedunde, quzfo,tales

actante corporis & animz vires ? Ra

J

: Irruit Spivtus Domini in

Samfon &$c. in cujus virtute hoftes fuos

Vrl

Sjud.14 6. Scriptura

! fi vis hoftes tuos,leonem & leznam,

füperavit, vicit, debellavit.

Animemi

Wma

domefticum, quotidie te infeflantem,

feliciter fu-

n

x Cor.10, ac przfertim hoflem tuum

L3.

perare, 1

nvoca gratiam Spiritüs San&ti, quin

on patietur te tentari fupraid,

ltttiy

fed faciet etiam cum tentatione p

roventum, ut po:fis fuftineres

li, !

$: A::gy,fi,. q«od potes

iritum tmaundi bujus ,8. accipits

AMaànc.27: Ejice Spiritum:

diaboli., ait S. &uguftinus, €9 5

IeS

Juvathic audire & S. Laurentium Joftin

ianum z Datur, inquit,.

$. Latr.

Spiritum Dei..

iles, innocentes repleat.

'Gnon

Juf.

de fa—- Spivitus SanBhusinprefenti, ut juftifi

cet impios, roboret dcb

djuvet, cufrodiat patientes,eradiat dubios, in-

H?rch

ciculo a- - pietate, doceat igaaros, pugnantes a

qior.c.6. re!!z'gentesiüuminet;,,amantesfu'ccenäätf

Tl

W

il

. Coronidem huic noftrz Confääïergïäoni impæhat'magnusil!eijphetxa

itn.

Ezechiel, cui aliquando Dominus oítendit campum amplisfimum ficcis &

—

il

atidis mortuorum osfibus refertum ,ad

quem hzc vox de coelo delapfa eft:

Ts

thaug

mgb; 37« ili bominis , putásue vivent o[fa ifja Ad quod Propheta : Domite DEU

n.O fe-

d

r d

De Aiffione Spiritis $.

220

Paftiqum

:

l.'

nófi. EtterumDominus: Ecce,ego intromittam in vos Spiritum , €d vivetis.

t oburnb

l

-E

(

Et quidtandem factum e(t : ££ ingrelJus ef in ea Spiritus , Q9 vixerunt, fletersnt-

anc ld

l)

X:

^

que fuper pedes fuos, exercitus grandis nimisvalde. | Et qualis, obfecro, fuit ille

ipnutusel

Ü

T&;

Spiritus tam potens ac veliemens , ut ad illius ádventum mox offa hxc arida

BO

revivifcerent? Obferva hic pulcherrimum typum Spiritüs Sancti omnia vivi-

Iottis ochty

ficantis, & etiam offa arida, ficcaque vehementer, loc eft, peccatores ad vi-

lt utde(rb

tam grat/a refüfcitantis. O Spiritusalme, affla & nobis Spiritum vitz , ut à

At Lttin

morte peccatorum refurgamus,daSpiritum

Tont f

gratig,ut juflificemur,& tandvem-

itio iixtt

da gratiam finalem, ut xternüm falvemur.

evarelur t

*****:&ct&ä***************?ä*****'*fk****2**************'

Sendum i

Bobl

L Edj x*ï,g

CONSIDERATIO XXXII.

digito Did

DcF ide veraà Chriftiano Operibus demonftranda.

s fortitttt

Prö- Feria ». Pentecoftes,

yciti t

vt

TA

Quiuon credit; jam judicatusefl. . Joan. 3, 18.

gon tont

LP

vonentit

Enerantaliquando ad fapientiffimum Rege

m Sälomon'cm du mu-

J m

lieres, de filio vivente & mortuo, cuju:nam effet inter feacerrim&

meata t

litigantes, & quia deerant teftes , aliáque indicia & probationes, hinc

ionemld

ingenti vocibus & clamoris contentione prafente Rege & Proceri-

ul

j

buséertabant, Audiens hanclitem prudentiffimus Monarcha, ut exploraret,

in quamatre verus ac rpaternus refideret erga filium vivum affeétus juffit

ao

itällïffflkimä

gladium afferri ,& prolem viam in duas partes fecari : Dividite, inquit, irfan-

ieng p

temvivum in duas partes , €6 date dimidiam partem uni , 08 dimidiam partem al-

3.R?gï»æ;ï

:

of

feri.. Sed moxnaturalis afectus & compaffio veram matrem indicavit;pro-

n )W T

indeSalomonhanc equiffimam tulit fententiam : Dare buic i

j

nfantem vivum,

ml 'Tu

€9 non occidatur, bac eft enim mater ejus,

-

nm f

Ti

ul

Homo Chrifliane ! 'T'aliscontentio etiamnum eft inter Orthodoxos &

u

'u

Eixreticos , de fide viva & mortua ; contendunt hi, certant &illi : Filius:

t

meus vivit , 89 filius-tuus mortuus eft.

Sed Sapientiffimus Salomon, imó,

7

qui plus quam Salomon , Chriftus Dominus ore virtutis & verbó vit

z jam AMatt. r25,

pridem hanclitem & caufam pro fua Ecclefia Catholica fupra petram

funda-

424

1

sllkW

j

Í

ta decidit,in qua fola vivi ac veri filii, quia Matcreunétorum fidelium eft.funt 74

attal«xïää,

pf

i

inveniendi, czteri, quia fide viva & formata, qux per charitatem operatur, in

TR.

jj

j

r

j

Chriftum & Ecclefiam non ;xedüm ; habcnfïlr,

El

&funt ut filii mortui : Qui Gal.y, 6;

9H j 003, ;3&

:

x

—

230

Cajzg/ïdeijätia XXXII. :

nonu credit , aät'hodic veritas , jam jäzdicdæiöus' eff. Ratio eft, .quia fola fides

TAT

viva eft humanz falutis initium, bafis virtutum omnium, petra & funda-

wnez arel

mentum, fupra quod xdificata e(t Eccle(ia , ac radix omnis juílificatio-

fodum, a

nis, fine qua imposfibile eft placere DEO ; fi autem bona non habet ope-

ra , mortua efi in feinetipfa, quam veritatem catholicam evidentibus pro-

Bige.

?4;.2, v.

AUX

babimus argumentis.

Attenti. eflote, tepidi Chriftiani , quorum falus hic

tias, quod

unicé quzritur, — Aderit DEUS , ut congruenter & in..s:ommgdum veílrum

loquar.

goorerert

2. Cümpientiffimus Orbis Salvator Chri(tus pauló ant

e $S, -,Psïïïon.egn

df &

fuam , hoc eft, ante Parafceven die tertio in Civitatem Hieroíolymam con-

p ais

tenderet, in via , uthumanam demonítraret naturam & infirmitatem, efü-

qutdur

htext &

riem fentire occeepit , proinde videns ficulaeam fecüs viam plantatam, &

virentibus foliis turgentem , ad eam propiüs, ut fructum ex illa optatum

a

decerperet , acceffit ; verüm fpe fruftratus , cüm nil nifi virentia& inaniare-

g

domos!

periffet folia, indignatus infructuofz ficuizeló prorfus infolitó-maledixit:

tUf tent.

Matt.21, Nunquam ex te frutius nafcatur ia fempiternum , in qaam Divinam impre-

19.

&uluil

cationem ficulneailla , mox fubtracto omni humore, qui prius animabatar-

borem , inictu oculi , delaptis foliis, radicitus arefacta eft: Et. arefadia efi

tedpollolt

Wif im

continuo ficulnea. .O mitifli me]JEfu! quid in te peccavit infelix hzc ficulnes;

1

1 m

nondum erat ficorum tempus , quomodo ergo illos poterat progerminare

|

AMarc.X1,

n

t f n

L

i2.

fru&tus ? quare ergo arbori i

nfonti maledixifti : ja.mknan ampliüs in g;;gï-n.um

ex tefrutum quisquam manducet? -

:

Ti fern

Chiftiani , 'fed »[6-

Hifttits

O animemi ! En habes hic typum hominis quidem

lidis virtutibus ac bonis operibus deftituti, qui fide fola, nuda & mortua

W. as

H Rn

Oris.bic in Chriftum contentus vitit:ita antiquis&mus Origenes : Ficus fulíata , in-

notat fideles , qui babent fol.a profe[fionis fidei fed cae

ADemon

apudCorn. quit, fed carne: ficubus,

Beda bom, !'€nt folidis virtutum frucibus , ideoque à Cbrifto matedicentur.

Juvat bic audi-

i

re & Venerabilem Beda: Arefecit , ait , Dominus arborem maleditló , ut bomi-

Wsd

l

711." * ua-

df w

drag.to

m. n"es

bec videntes, five audientes multó magis intelligerent , fe fe Divinó condem-

nandos efJfe judició., fi absque operum frutu de plaufu tantum fibi veligiofi

Aff

7.

ferimonis velut de fonitu €$ tegumento blandirentur viridantium foliorum, . Et

N

nunquid Dominus jam olim per Prophetam Ezechielem ligno vitis com-

?

Nübis &

Ezecb.xs. minatus eft :

Quid fiet de ligno vitis ex omnibus lignis uemeorum :

Et pauló

XIt &U

I.

poft ait Vates Divinus : Ecce, igni datum eff in , efcam.

Et cur igni

ura.vir,

in efcam ? Refp.

Quia non fecit fru&ium fuum ; & quia neque przci-

fum erat aptum ad aliquod opus , ut ex illo paxillus , aut aliquid aliud

tde fer

€buerum

fabricaretur , hinc juftó DEIjudició igni confecratum eft. Hoc lignum vi-

tis tu €s, homo Chrifliane , frigide ac tepide, qui DEO tuo in vinea

Ui i

m

Ecclefiz optatum non afférs fru&tum bonorum operum. & quid tandem

W,.Cx-'

Wt £

Mï": D

fict dfä te ? Audi Veritatem : Omnis arbor, que nou facit frudum bonu:

Y

Wtism

ci 'g-

/

P

s

l, qui

j

N

À

- Fides Op;eriäzzs probanda.

231

.:

n

, p

^

L

cidetur, €9 in

hem vüittetur, — Si vis, Lector prudens , lemma pradice fi-

j

1

(

u

L

ïl

?

. €ulnez arefa

4

£, aut viti infructuofz adjicere, reété utrique infcribes :aut.

mmris jl

a non hod

i

früctum, aut i

gnem ; aut DEO inferviendum,. vel xternàm . ardendum,

Elige.

euideuy

ä

quonm i

3. Obfervamus in

rem noflram pferclegan*tCm äguram. . Recenfet Ne&-

toroduni

tpias, quód cumlfra&lite pofttotacceptas clades & excidia eandem beni-

gaiore rerum facie afpirante Jerufalem civitatem fan&tam difcuperent rez-

qnte 5, d

dificare, & jamjam operi manus admoviffeut , omnes laborantes gladió fti-

pati, armis inftructi ad hoc opus grande perficiendum comparuerint. . Et

trololyman:

nferittem:

quid factum eft ? una manu filii fra&l tenebant gladium , ut hofti in infidiis

latenti , & fubitó irrümpenti fortiter in omni occafione poffent refiftere,

i pntr.

medigd

alteraautem manu laborabant, tractante: & difponentes lapides ,cementum

jrentl t

& quidquid ad fabricam eram neceffarium ; fic cicatricem muri reficiebant,

domos & moenia zdificabant , & unafimul hoftem ab urbe , quoties afful-

infolio m

y Divitan

tum tentavit, armata manu propulfabant : U/na manu (I(rael) faciebat. opus, z-Efä&*ef

&g alterá tenebat gladium, Perarma & gladium fidem fubaudi,itaatteftan- 4-17-

prus znimäg?

( D

te Apoftolo : I omnibus fumentes fcutum fidei , in quo poffitis omnia tela ne - Epbef. G.

qui[fimi ignea exti

nguere ,&9 galeam falutis affumite , &9 eladium Spiritíis, quod

13«

vfalic

eat u-

eff verbum DE!. VPer manum autem laborantem opera bona intellize ,

uz , i cum fide conjungantur ,. fine dubio ad coeleftem Jerufalem nobis

my/i;ir inf

viam fternent fecuriffimam,atque manfionem in coclo parabuntperpetuam.

*

4Edificantes , ait V.Beda , gladió accinguntur venes , qui bonis infiflunt operibus

C.

Et5. Jacobus in Epiftola canonica :

Quid proderit, inquit, fratres mei ,."fac.

; nuds d p

fi fidem quis dicat babere, opera aute

: Fü"ff'"f

" nen babeat ? 'Talis fides fine operibus

J

eft Demoniaea : nam & Dzmones credunt,, & contremifcunt. Er nunquid

f fiti

fervus piger, defes & otiofus à Chrifto damnatus eft : Serve male

uv

etäþzggï ggc.— Matþb.-

Quid prodeít, fi arbor-florem fert & non fructum? Quide

ft corpus fine 25.26.

X

T

anima , nux fine nucleo, lampas fine oleo, paleafine tritico,& homo Chri-

p

;;f "J

anwmf!

*

ftianus in fua lege i-qüru&u-s fine b-onïs operibus ?

g f"

Non fine cauía inveftigant SS, isa«t-res! ration

em , quare illa columna

Vl

nubis & ignis ,

quz tanto tempore populo líraelitico per defertum pralu-

];gnü

l

P

r!

tiorut

xit, & ufque ad ducatum fortifimi juxtaac pieniiffimi belliD

ucis Jofue per-

E[ ( ]g

Es

duravit , inipfo ingreffu in tezram Chananzam fobitó difpar

uerit, quam ex-

)

J

li

inde terram defiderabilem melle & lacte manantem Ifraglit

? armata manu

m

i

li

H)S'

debuerunt expugnare : Nunquam defuit columna nubis 8dc. Cur er

go tunt Exod, ra-

gl

defuit , cüm Hebrzi Palaflinam ingreffi (unt ? Hec omzia contingeba

At illis in

22.

n

(

figura; Perhanc columnam populo prxlucentem,eümque ad Palzftinam du- 1.

Cor.1o,

md g

centem, fidem veram,orthodoxam & Catholicam, quam Chrftus docuit, &

6,

WIIW

nmy

,,äm

c i

emnes San&itcmqerunt,re&ä; fubaudies , que fola hominem Chr*iüianu

-

Es

?

'2?35 :

Coufideratio XXXI.

tenere i

ad coeli portam pérducit ; fed adverte , ipfa fides dux noflra & vie comes

usquead fupremum vitz noflrz halitum , non intrat coeclum , quia ibidem

E7

t.C0I.13; fides noneritamplius, cum Deum facieadfaciem videbimus, fed fola ibi' re-

Wt eju

12.

gnat charitas. ltaque ad expugnandam hanc ceeleftem Palzftinam nunc,

ais a

i non ais

dum tempus gratiarum affulget, manus adhibende funt, & bona opera fa-

cienda, qux in merítis & fanguihe Chrifti JESU, unde valorem habent , in-

quod cordt

tingamus , fecüs terram illam defiderabilem non videbimus , multó minu$

lgni, (

2« Pel'-T, ) rrabimus, unde S. Petrus : Satagitefratres, ut per bonaopera certam vefiram

I

L]

vocationem 68 eledionem faciatis : Vis plura ? dic , cut olim DEUS electum

0 quo

populumfuum in.manu'Moyfis & Aron duorum fratrum ex /Egypto in

tontradicun

Num. 33,

terram defiderabilem voluerit traducere : Egreffi funt de Zgypto per turmas

p M

1.

án manu Mosfis && 4aron ? Supra quod pereleganter antiquiffimus Origenes;

Ms

o

Ori

.de 4dexeundum ergo de Zgypto utraque manus nece[Jaria e[:, ut fcilicet invenia-

bocleco. tur ia nobis non folàm legis , fideíque cognitio , fe

& etiam aduum , operímque

mu, d

fimulcum fiderequiruntur. Audis , & capis hoc?

Kitis

perfelio. — Opera, opera

idcirco quinque illz Virgines fatueà cocleftiSponfo fuerunt exclulz ; quía

pataus?

Cormunt|

Zátt. 25, nonhabuerunt oleum in vafis fuis: Nom fumpferunt oleum fecum , id eft, pro-

Se

utillumScripturzlocum exponuntS. Auguftinus, Hieronymus , Hilarius &

tll

m

alii plures SS. Patrum , non habuerunt bona opera , fine quibus mortua &

extinctaeítfde: ; undeDydimus : Fidesjinquit, mortua,non eff fides,ficut bono

ia

MM

bic in$a

c, mortuus,non eft bomo , & Melliffuus: Credis , ait ,in Cbriftum? fac Cbrifii opera,.

S.Berub, ut vivat fides tua.

Et quid hominem poft mortem fequitür ? Audi dilectum

DT

r

DUET

(erm. 24. Chrifti difcipulumin utramquet

r

ibi aureum occlamantem; Opera enim iüorgm

Cant.

fequantur illos.

DOnpote

Floyo

Apo

C

*

4. De fil

io prodigio nunic peenitente, & pr& anguflia famis ad fe de-

^ I ;41:

nuo revertente recenfet Lucas, quod, cüm in am

antitlimi parentis foi am-

UT

humiliter rogáffet, ipfe pater

RT

plexus ruiffet,, veniámque delictorum fuorum.

ümque

mifericordiá & naturali affectu motus fuper colium ejus ceciderit, ill

Ul

lentiz & amoris fignis

Tl t

paternó dignatus fit ofculó ;fed neque his benevo

contentus pater,poenitenti infuper filio pretiofiffimum in digirum aanulum

mifit, tanquam fecuri(fimum certi ac pri

ftini amoris paterni arrham : D4*

f

ffime ? an deliras ? fi-

L&c. If,

teannulum in maunu ejus.

Quidagis , pateramanti

BD

lius tuus fummé famelicus non annulum ;petit, fed ut ventrem i

nanem, &.

Qb

224

ij "m

F.Beda

vix prz famenoncontabefcentem optató cibó fopiat; proindefrucium pa-

3 ji

nis vel carnis illi potiüs porrige, & melius, quàm annulus aureus in manu

MHW 7

"äïäf

lt

hl

placebit ; Sed aliud hic eruendum eft myfterium. Adverte, animemi?Non

fruftra benieniffimus pater filiofuo ad frugem redeuntiannulum aureum if

ET

lfe

digitum mifit5 cau(am hujus my(lerii asfigaat Beda Venerabilis : Annulus ,

inquit, figncere fidei finaculum eft , qui manibus,hoc eft, operibus

3dmoven-

t

deüdgrat

DI

d

&uselt, non enim ü-dCä fola ad falutem illi .fufïïïit?qui aternüm

,

233

Fides Operibus probanda.

TART

manereindomo p*atr-iä fui, fed & operarequituntur. .. Tta gloffatur & Raba-

Raban. in

! quia d

nus : Zmnulus , ait , eft fignaculum fidei , 69 in Evangelio : Date annulum in

:

d ol

inanvm ejus , id-eft , O fidem in opere fuo; & Hago Card. F.

les in opere , eft allegoriis.

iflnanus

annulus ia anu, manus enim adlaborandum & operandum à DEO creata eft.

Bo od

kn non fatise(t habere fidem , nifi & vita fit fidelis , & opere illud compleat ,

m dbunt

quod corde credit, & ore confitetur: Vera fides eft , (unt verba S. Gregorii $.Gregor.

$ Daltogt?

:DO 20.

h

Magni*, qué in boc , quod verbis dicit , m»a.ribus nou contradicit,

*

v

in Evan C

DEU k

O quoties nunc Chriftiani

mädsmï moribus fuisOrthodoxa fidei fuz

6t o

cofitradicunt ! Verum eft, multi confitentur fe noffe DEum , fatis autem ne- Tif-1, 16.

;ï-pto p

gant. Ah quantüm emarcuit in ipfis Catholicis fidei vigor & fervor! ubi

m Orgei

eft charitas noflrain Deum & preximum, fine qua fides noftra mortua eft?

ufidti

Ubi amor in Crucifixum JEfum , quem magis quam. ipfi Judzi inhonora-

hum,itg

mus, & denovo crucifigimus? Dbi pietas noflra in orando, dum vix ipfi

is, i

fcimus, quidnam oremus, & quid per orationem noftram tam tepidam À Deo

yntegdity?

petamus? Libi digna xíumatio & honor 5S. Eucharifliz debitus? O quam

i ldt

dormiunt hic multi, dum moribus ac factis abundé demonílrant , quód in

Maïäcïi.i,

ims, o

SS. Hoftia Ghriíti prefentiam non credant, Siergo Pazer ego fum , ubieft bonor

tbus at

meus? 88 fi Dominus ego fum , ubi eft timor «eas? Et dic, obfecro , fodes!

e

iif

fiveraac Catholicafidein Deum credis, quomodo audis verbum Dei ? quem

früctum ha&enus in teproduxit ? Quomodo credis in eternitatem, quam vi-

wO

) Audiäl'fc?&«

liffimá ac momentaneá vendere voluptatula non dubitas? Quomodo credis

vitam zternam , quam vixcogitas? Quomodo judicium fupremum , quod

d

non poteris evadere? Quomodo inferni poenas, quas vites? Et hoccine eft

perbona opera (uam comprobare fidem , & vocationem. certam facere? Et

n

a

[

L

quid mirum eft f; juftiffimus DEus ob tam tepidam &idem & negligentiamno-

ftramà multis Regnis ac Provinciis fidem veram ac finceré Orthodoxam ab-

p

fa

d

ftulit, &in ultimas terrz oras transvexit ? Audi ipfam veritatem : Filiusbomi. Luc.t8,8.

iil

"T

nis veniens, putas , inveniet fidem in ,t,grm?

juf 3""'"353

f. Ad. fobo--randam hanc veritatem appofité infervit , ,quod de Tehu

jl

Rege perhibent SS. Scripturg, qui, dum in agro Jonadab belli Ducem fibi.

gn.dcïirli i 1.

obviam habuit, ad eum in curru (uo converfíus dixit: Nun

quid ef cor tuum 4-Reg.10,

retfum , ficut cor wmeum cum corde tuo? 88 ait Tonadab:. Eft.

ói eff , inquit , da

1j.

(idt

f

(ld

j

manum tuams qui dedit illismanum fuam : at ille levavit eum ad fein currum,

gufeu

Obferva hic , prudens Le&or ! Pari ratione tecum aget juítiffimus omni-

a

g

um arbiter DEUS , Nunquid. eff. cor tuumr redum , (icut cor, meum cum

jan

/|

corde tuo ? Si re&tum e(t? da manum, oftende opera , non folam fidem ;

jm

"

ma'ff

non enim hic diftrictiffimus Judex de fide, (quia qui non credit , judicatus Jo. 3, 12.

yl

n

äef)daä!

efl) led de bonis operibus univerfale judicium inflituet ; £f jrocedent , qui Jo. g, 19«

[2

Dona

j"

R D Ginther Domiuicale.

234.

*C*a;-g/idemtioXXXfïi |

letto ofe.

. bona fe(ceruni: : i'mefurre&ionem:vitæ',.g;;i pexrö«maläfeg*grunif,;inï*x'efum&iommz

Mf dlgm

judicii.

'.'

Noti.

O Haretici

e

-& tepidi: Chriftiani * ubi tunc fola fides veftra flabit?

i Paterf

Mendicus ille ,. qui in; centonibus fuis fine ullo: veftium ornatu ad regias

idovelpe

nuptias venire aufus fuit', ligatis manibus ac pedibus: tortoribus traditus.

(t; ad quem Rex : Amice;,. quomodo buc' intráff? non balens veftem nuptia-

lg opetm

'gintes,

I2

em ?

Et quare amicus vocatus: eíl? En typum: veftrz fidei : Vocatur aui-

10$, QU

, propter fidem infovmem: , que DEI donum eff ,. licet nou

Lyr.q

bic. cus , ait Lyranus

iiftmo:

f

vfficiat ad[alutem. — Per veftem autem nuptialem charitas , per opera bona

pus, quod

e demoní

trans fubauditur , qustefte eodem ï;yra;nov;ï Dividit inrgr'flios Tts

Iequitet ,

ni $- per ditionis.

i h

Auditis hzc , Ó SeCtarii,

& vos prafertim tepidi Chriftiani Catholid?

e

N

AMatt.25,

Non fufficitdicere : Domine , Domi

neaperi-nobis ,ficut quondam fatuz fuc-

clamabant Virgines , fed oportet , ut & oleum & lumen charitatis ac bo«

Va

YI.

J i

norum: operum. habeatis , fi ad' caeleftes nuptias defideratis: pervenire ?

ait S. Hieronymus hic : voce invocare, quem operibus negai?

lifidemh

$. Hierom.Quid prodeft ,

Que rehen

bic.

Sicut enim non

(üfficit, ut nauta oculos in: navi apertos habeat, quibus

imminens. pericu:

um vel previdet;, vel jam prafens intuctur ,. fed & opor-

. Supt

beatad laborandum & remigandum , ut per labo-

m dig

tet, ut manus quoque ha

rem etiamimprobumnau

fragii evadat periculum, aliàs in furentibus maris

?. B

flu&tibus & in profundo

fseti fübmergendus : Sic pariter non fufficit ocu-

lr il

us fidei , nifi & manus admoveas bonorum: operum :

$i Chriflianus e5

lil 'amem

Ss Cbïg" l

fo

. bom.

ait

S. Chryfoftomus ,. Cbiiffo credes fi Cïirijïo c;:edi;,

fer )ogem;mibir fidem de-

TOrobory

4

in

monjtra &8c..

Rebecca formofiffima, priusquami

n fþonfäm Ifäa-ci(.e!i'g&rätbr', pre-

Mduäibg |

Mattb

6«

T

tiofis inaucibus aureis & a milli: à fervo:

À

brahami: donata eít : Stw:ndï

LT

Gen.

€8 armillas pofüi: in manibus ejus.

47

^* itaque inaures ad. ornandam factem ejus ,

Tites

Et quid inaures iftze

& armille , non enim

fine peculiari caufa à Spiritu $,

Wt y

fine armillis dedecent

ilta in SacraScriptura notata funt ? Adverte : Inaures

refmio & aliis, fi-

it D

Sponfam C

hrifti ; inauresenim teíte S. Auguflino,

Qua

fii; DI

Quarefin.

ificant, uterque orna

tus in Sponfa Ch

riftt

io D 40' c-.g-'

em;, & armille bona opera fign

T

feu anima eft neceffarius ,. quia fid

es im Sponfa Chriffi inutilis $ moriua eft fine

Wa

operibus.

feä.T I.

incarne adventum juftus

liidn

Diu quondam optavit., & expeclavit Chrifti

glïf, üt

Simeon, & cüm tandem defideratus ille gen'ibus in

templo apparuit, Patti

ffimo illi feni Chri-

?R Qüo

in facrificium matutinum fe oblaturus,non fatis fuit pienti

"Rent

flum oculis vidiffe , fed 88 ipfe accepit eum in ulnas fuas , &6 benedi

xit DEUM.

lt

Luc.2,28-

fi & illum

f

U

En homo Chrifliane , non fufficit fie/cognofcere DEUM ,. ni

À

H

Áj

:

At

manibus & ulnis complectacis, hoc eff, bonorum operum exerci

tió ; qui

riftum

fllills D(

cmm prodeft credere DEUM, & interim 'v;vcre ut Ethnicum ? Ch

pleno

2

,:gæf

Fides Operibus comprolanda.

314

Atdmdi

pleno ore & linguá fateri ,

Matt.1o,

efi qme dignus.

fa&is autem ;,nefgarc? Qui non fequitur qme , nou.

38.

'

Vr veltul

Nota eíl.illa in Divinis ;Litteris devinea parabola, ad -quam—excfoïgh-

dam Paterfamilias diverfo. tempore diverfos con(lituit operarios , (ed tandem

Votfat d

atf

fa&to vefpere.nulli mercedem dedit , nifi qui in illavinea egregi? laboravit:

Voca operarios , £9 reddeillismercedem ; non:dixit: voca oiiofos , defides , ar- Matt.20,

tj

[/

/

l

hi ii

rogantes , avaros , libidinofos , blafphemos , invidos , gulofos &c. fed ope-

$.

Iarios, quo-exemplo omnaes.edoceatur Chri(tiani; ïqu,iöd*väfï-'a-gre coclefti &

mtd ; d

|

1

, t at

j

&quiffimo judice Chrifto nullam poffint (perare xternam mercedem, fi tem-

pus, ,quod miferatio Divinaillis ad falutem obtinendam.communicavit ,tam

ii v

nequiter , fraudulenter, otiosé & (inebonorum operumfructu invineaDo-

mini, hoc eft, in Ecclefia DEI, impenderint.

^

slisi C

yondam at

