guttula mortem homini accelerat ; unica pifcis fpina "Tarquinium Prifcum

]udïcäö li

occidir ; Unica acüs punctura Luciam M. Aurelii Imperatoris filiam neca-

UT

r

vit ; Unicus capillus Adrianum IV. Pont. Max. extenxit ; Unica mufca

^

j

Bl

[iji

peftifera Neapoli graffante pefte opulentum civem in horto fuo , ut libe-

riorem captaret auram , commorantem., pefte afflavit ,^& occidit. O

frituro ab

Epb.. 4.

Chriftiani ! Wolize locim dare Diabolo etiam in-mini

wloperbl

25

i

mi—sv,x*?prxigit" en;m vo-

Badien

bis pomum , & furripit paradifum.

bl

6. Sed pergamus in noftra thefï ulterius. Sæp-i'izs ha&än-us mifatu*s fum,

fmumhun:

ECClOZIuZ'

quare fapientiffimus Siracides, imó per os ejusipfe piritus Sanctus , nosfi-

ittclise

deliffime moneat, ut omne peccatum non fecus ac colubrum fugiamus: Qua-

Tium f

IDatet: Di

fi à facie colubri fuge peccata. — Cüt nóndixit Ecclefiafticus : Quafi à facie

immaniffimi draconis, ferociffimi leonis, aut furiofz tigridis fuge peccata?

uäwgnizä

Ah fortaffe allufitad illum callidum ferpentem, qui quondam Evam proto-

dÀ ol

parentem noftram in paradifo feduxit ? Adverte:Serpens in occulto mordet,

f'üritt o

& clam fuum homini inftillat venenum ; foletautem ex ferpente nafci regu-

wifeg,

lus , fsu bafilifcus , quifolo vifu, quos afpicit,necat. Juvat hic audire Dida-

le

Didac.

um Stellam Auctorem graviffimum: Per colubrum, inquit, qui inter anima-

me.yïlïä()m;

Stell. ia

VU it

^rle

fia

"

lia venenofa minus veneni babet , inteliigit bic

:

:

i*

icus parvium peccatum, à

!«'Ahm ff'*«ïlä

Cap. 3.

V Ri

quo fugere debes,| Quare? quia Ifaias dicit cap. 14:qu0d ex radice colubri egre-

Luc,

dieturregulus. Baflifcusinter reliqua avimalia venenof [JImus eft , 89 adcómalus

Oftt t

tl

eft, ut folo intuitu bomines inteyficiat, atque ideo per illum inteligitur gvaviffimum

emnitm peccatorum. Fuge igirur,apavvis 86 à prioribus peccatis graviflima oriun-

baDil-'US

tur. ' Sic videmus , quód ex minutifhimo femine fucceffu temporis ingens

litim,

excre[cat arbor : I umo grano , ait 5. Gregorius Papa, Paï'giïgjmifämims latet

um

$ Gregor- tota, quenafcituraefl , avborissmoles.:. Ig uno grano ( peccato veniali ,fi non

?üc F 10j

i 10b.33. emendatur ) latentfurta , perjuría , blafphemiz , fornicatiohes , adulteria , fa-

ja-

Nüinte

ciilegia, homicidia, & omnis generis mala ; & licét millena peccata ven

lia

ag

D«emon páulatim bomiuem [educit.

77

&fugereiihm

lia noft conítituant unum mortale , minuunt. tamen fummopere gratiam

Dtiores n

divinam , quá fubtractà , homo fine dubio in xterne damnationis ruet ba-

iuntmdegs

rathrum. . Et nunquid Judas , dum ad Apoftolatós apicem evectus eít, vir

F fetur u

erat timens DEUM? 5ed quia minora non curabat furta ac delicta , fen-

Tintst, &

fim ad fummam illam.,. quz orbi nota eft , pervenit malitiam & protervi-

Afl V

tatem.. - Quod etiamnum, proh dolor , in. viris à religione fua ,. aut fide

falicem WL

orthodoxa , apoftatantibus loculenter experimur, unde recté & emphaticé

ibusi lts

S. Aníelmus : Omnis ,. inquit., geligio monafiici ordinis funditus perüt , fi cu- 4. Anfel.

DUNTT

ftodia ejus per modicum culparum contemptum. paulatim -tepefcit, |Nota hoc de fimilit,

ip pttda z

tibi, Ó Clerice ! ó Feclefiaftice ! 0. Paroche! ó Religiofe ! imó & tu , 6c. 122.

ly pretum x

Laice ! fi paulatimae pedetentim flaccefcis , tepefcis , & deficis , nec am-

; Unerwe

plius minora curas dclicta, tunc proximus es ruinze & damnationi zterna :

iuiniom t

udició divinó, ait S. Ifidorus , in reatum. nequiorem labuntur , qui- diflinguere $- 1/id.lib.

toris filam .

minora juafatla contemnunt.

2. feut.

jj Ut t

C. I9.

7. Caterüm videtur mihi aftutiffimus Dxmon, ut quondam Satrapæ

o füo ,ui

Philitinorum, qui , cüm inviétum Samfonis animum expugnare non poffent,

& oolt

maturo habito confilio ad uxorem ejus venerunt , rogantes, quatenus ex vi-

rofuo perblandimenta & lenocinia explicationem problematis expifcaretur:

äoxrigit'cnim:

Blandire viro tuo , £6 fuade ei, ut indicet tibi, quid fgmjïcet problema. Hoc do- [ud I4.If.

lo & alia vice Philiftini cum Samíone ufi funt , cüm enim cernerent, fortif-

m tsl

fimum huncjuxtaac invictiflimum. Athletam mulieris amore effe irretitum ,

s Sandtus, n

ut facilits eum expugnarent , ac caperent , Dalilze uxori ejus egregiam pecu-

n fogamsd

niarum fummam polliciti funt , fihunc maritum fuum in przdam ipfis con-

fignaret : Decipe eum , 85 difce ab illo, in quo babeat tantam fortitudinem &c.

m QM(& il

Jud. 16.g.

ji fuge p

Qui cognitá roboris caufá infelix Samfon in fomno detonfus, captus, illufus,

m Evanp

& ab ho(tibus exczcatus eft : Quem cim apprebendiffeut. Philiftüm , latim

«erueruní ocuios

y ocouo mot

wtolerefecerunt.

ejus , &6 duxeruut Gazam vindum catenis , Q5 Cl(?szum ?n carcere

ente t

r hicadic

Simile ftratagema & Diabolus in. expugnatione animz noflre fæþä nu-

metoadornare & (übornareaffolet, dum eam non vi,

aut fubitó, fed pau-

f gt

um

latim , acplerumque per Dal

ilam, hoc eít, per carnem , ejusdue blandimenta,

ac fenfualem & proprium amorem à minoribus ad majora inducit peccata ,

; t

donec tandem eam ad aternz damnationis barathrum przcipitet, proinde

i. æad*ï&'ä

recté & optimé monet Apoftolus ; Nolite locum dare Diabolo , fuper qua ver-

ligiin u*

Epbef. 4,

ba Divus Hieronymus ita commentatur : Z4dverfarius femper in nos eft para-

27.

umf

at

tus irrinnpere , 86 cm locum dederimus ingreditur ; folet autem , antequam ve-

$. Hierom,

utiat , quedam jacula premittere,89 precurforem adveutíls füi facere cogitationem,

Epift. 4.

7 'm/gmmiïkï

'

banc fi nosin cordemoftro fufceptam nuisiérimus intrinfecus, Q9 crefcere fecerimus,

t vinial

j

h

i

ciun in nobis prolem (uam auttam viderit , 69 ip/c audebit intrare. Poteflas Diabo-

5es,gdulreriiui

a eft voluntate : Audis hoc ,ho-

li non in temeritate illius, atque jaG'antia, fed in tu

" chcm »'J

3

mo

Á

78

Cön]ïdemtia .

D

mo Chriítiane? Quid ergo in tentationibus das locum D

1

IU

d

abolo ,f: res & con-

fen(us.in tua funt poteftate?

$. Evam protoparentem no

ftram antiquus ille f'eq;ens non;:/i , fed fen-

(

Ecce typum

Gent. 3. 4.

fim ac paulatim ad peccatum induxit : Nequaquam moriemini.

& modum , quo etiamnum hodie hoftis ille inveteratus & capitaliffimus

humanum

fenfum.

genus , & pofteros Adami infeflat, non cogit , fed follicitat con-

Emcddai

Joab Belli- Dux innocentem Amafam non aperta vi , fed ofculando inter-

2. Reg. .. fecit: Salve mi frater; 89 tenuit dexterá mentum dmafe, quafi efculans eum,

20. 9.

Porro Amafa non obfervavit gladium , quem babebat Toab , qui percu[fit eum in

Q

latere , €9 effudit inteflina ejus in terram. — En (lratagema vaferrimi Diaboli

in primo tentationis affültu miré homini blandientis , donec ca

pta eccg,üog

ne eum inficiat , ac tandem interficiat.

Judai impii illi deicidz falfó Chriftum redarguebant, quód in Belze-

i

m

Luc. 11

bub ejiceret Dxmonia.

Belzebub idem eft , quod Deus mufcarum; quid

j

autem mufcá impudentius ? etiamfi repellatur . redire tamen folet ; & fi

die(

locum huic infernali das mufcz ; fiet tandem ex ea Draco , qui devorabit

fetre

linterofit

animam tuam ; ita dilectus ille Chrifti Difcipulus Diabolum appellare fo-

12, let: Ecce, Draco magnus , vufus &8c.

iniciem,.

Idem hoftis tartareus, cüm Chriftum efurientem poft quadraginta die-

u Qui

'Apoc:

rum jejunium in deferto tentare difcuperet , rem pari modó fenfim ac paula-

hiuratís

tim aggredi voluit , offerens ei imprimis lapides: Dic, ut lapides ifli panes

j apudi

Mqtt. 4^

g Cefriy

ant. Et quare non petit, ut ex lapidibus iftis Chriftus carnem affam,

$tella ig Velcapones, gallinas , & fimilia creáret ? Refpondet Didacus Stella : $i

Siilen

Luc. 4

D«mon te parva re capere po[Jit , non dubit pretiofam , à minimis enim inci-

pit, donec ad majora perveniat , & hominem incautum ad interitum prz-

Vs

cipitet , ac ipfá noftrà , dum ab initio non refiftimus, nos vincat ignavià;

n

Thonm

fic Chrifto tandem perfuadere voluit , ut fe ipfum pracipitaret : Mitte fe

Jl

deorfum86c. — Age igitur, quisquis es ; homo Chriftiane ! & fequere pru-

Kccl. a, dentiffimgm , quod tibi fuggerit Siracides , confilium : Non credas inimico

T t

Io.

tuoinetermum. — Inimicus hic tuus Diabolus eft, fi teblandisim-

Qofofo.

pofterüm tentabit fuggeftionibus , non credas inimico tuo in

tl ia

eternum. — Audis hoc? abiin pace,

Oftaturl

IUirint

TM

Ts vj

--!e!-ä(O)S-ä-'

Ihidus C

"Woec

UT

CON-

-9 )o( &bRe .

79

418bl ?-492:3 Cb

n?"w,ææ-'?wæ*æ"?--ääæ"

1 D

h00 ?i, Mi

, Brre W

CONSIDERATIO XII.

s (Lapitjs

fet folicigns

Emendatio vitze *procr*aïïihata in. Hn;:ï pcfi*cu**lof'a

d ofctlibis

Pro Dominica Septuagefimae,

Quaj fl

qu pera f us

afertimi D

szzidï þz'c ffatis tota die otiofi 1 Mdttö 20. 6. .

ht at

Í.

í

t, qudin i

EGté Regulz juris in 6to : Mora füa cuilibe nociva. j;xlium' Cäefä-

rem primum Romanorum Imperatorem confiderate , qui , cüm

1j vf

ïf

tamen t

die quodam ad Seriatum in Capitolio Romano congregatum fe con-

:0, Qui:

ferret,à fideli amico per litteras admonitus eft , ut faluti , fed nul-

la interpofitá morá confuleret, fibi enim certam à Senatoribus paratam effe

lum appelit

perniciem , & à conjuratis, quorum dux Brutus erat, machinandum interi-

tum. Quidagit Catar ? Libellum, at Plutarchus , fibi im Senatum eunti , ubi àPlutarcb

t quidrgiti

coujuratis interfetus eff, coujurationis feriem edifJerentem oblatum ,in finum con de ful.

iB fenfimacy

e

j lp

]

ecit, apud inferos fcilicet per otium ledurus, En:

s

i

dilatio modica, & mora exi- C«f.

gua Cafari vitam , & imperium ademit,

u camemi

(dacus At

jnirtis ent

Similem libellum monitorium , homo Chriftiane , tibihodie transmittit

Sancta Mater Ecclefia, monetdue ferio , utrelictá tepidá . ac fenfuali vitá tuá,

al intent

yy vind

in vineam Chrifli te conferas , atque in negotio falutis taz nullam interponas

moram :ito &6 tu in vincam meam ; & tu. Anime mi , ftas totá die otiofus ?

Ci mret j Mih*!

rf

Excufabant fe quidem illi operarii,; qui poftremó vocati funt : Qvia nemo Mattb,

Ju at

205 conduxit ; tuautem, qui Evangelicz legis,& vocationis tux non ignarus es,20,

4.

quo modo , & quaratione te excufare poteris : Quia nemo nos conduxit ? Cla. De

ut.223,

rcblzrïdisim-

votun

mat tibi inaures Lex per Moyfen: *i moratus fueris,reputabitur tibi in peccatum,

2I,

Adhortatur te hodieipfa Veritas Chriflus : Multifant vecati, pauci eletli: Con- [.uc,

k

tenditeintrare per asguftam portam. Fulminant Prophetz : F genti peccatrici,

24.

populo gvavi iniqvitate , femini nequam , filiis [celeratis Qc. — 'Tonant Apoftoli:

fa. 1. 4.

Sijuftus vix. falvabitur , impius €$ peccator ubi parebunt? Vociferantur verb

il. Petr-40

divini Przcones : Nifi peeniteniiam egeritis , omnes fimiliter peribitis.

Inftat

185

Angelus Cuftos. prout olimin valle flentium populum Ifraeliticum ,

ita & teLuc.

I 3.3.

nunc peccantem, & non poenitentem graviflimis verbis admonens:Noluifti au-

Judic.2.2.

dire vocem meam,cur boc fecifti?déc.lnterrogaipfam tuam conícientiam,& qui

d

—

*

tibi

(

8O

Cor ]ïdemtz'o Xlï.

$. Tb. Vil- cibi di&tat ? Audi S. 'Thomam Villanovanum : Zf pæm'tenäïïif, aut ardendum;

gu: B

la. conc. hic non datur medium. . Et tu ftas adhuc, tota die otiefa ?^ O Chrifliane!

i

vniDontito-

1. de judi- Ó procralinator

[L]

winquid. tinniunt tibi ambz aures tug ? /aut difpone te

ab Bt q.

cio.

ad matdram , ac feriam vitz enie

.hdaxioxïem , Aut pára te dd infernum,

(di w &5

Plura in prfenti,

fnicim lt

qurgout

Lev.

II.

Y. QuödStf.uthiQin Iegexräfe;'i -initeriïnuhunda—ar*ïirþx;aïia rcïp'utätüs;, &

135*

deninibde

à Deo nontamáà facrificio , quàm etiam ab efu hominumrrejectus fuerit , non

j

Qu

du

miror, quia (ymboluth ftolidi hominis eft , dum caput folum , licét grandis

gieexit, qu

fit corpore , imminente periculoin arena, aut in gramine abícondit , putans

Cintero d

ficàneminefe videri; cüm ipfe neminem videat, proinde recie illi pro lem-

&ipun :

mate infcribes : Subltm? non fapit. — En typum hominis munidani emendatio-

emendaton

nem vitx fuz de diein diem procraflinantis , & Deum intime fibi przfentem,

Pf. 58. 8. ac monentem non con(iderantis : Ktgixerant : 02 videbit Dominus , mec intel-

qu iï.o;c-'

r

liget DEUS facob.... Hinc pró dolor!tot feda, & abominanda flagitia , hinc

Tbeod. in tot exceffüs deteftabiles , hinc tanta ruina Chriitianorum , quia eblivio Dei ait

Qlietant ;

fsj«

Pf.49.23. Theodoretus, conciliatrix peccati eft , & foecuada omninm Ícelerum parens.

f

$.2b.Vill. Unde tanta tepiditasin orando, quzrit S, Lhomas deVilla Nova,tanta neglige

L

r

!

( ttt 4l

ht m

fer. de 3. tiainoperando .tam modicave[ifientia in vefift endo, nifi x bac Dei oblivioue ? O

AMicD,

Dt o

miferi mortales ! qui dies noctesquein vanis domorum, agrorum , pecunia-

rum, voluptatum , ftultitiarum, & caterarum rerum pereuntium. cogitatio"

T US

B

nibus infumitis, Deiautem veftri vix memineritis , nifi ut nomen illius blafphe-

Daàn. 13. metis, quiderit in morte, & cüm Dominus ad judicandum venerit ? Nemo

tütQ ltmpo

aQ.

tlonm

nos videt , dicetis cum duobus illis peffimis fycophantis , qui quondam caftif-

fimam Sulannam claufo oftioin horto ad turpiflimum flagitium follicitárunt.

i QUi

fri n

Luc.24. Nemenosvidet. O ftuiti, & tardi corde ad credendum! ergo qui plantatiit

z.

non confiderat ?. Mihi credite;

H

Qtndare.

aurem , non audiet , aut qui finxit ocalum ,

Pf. 93. 9. Erutiabit illi aliquando , càm venturus eft tanquam diftrictffim

us Judex,

Ws5

Y

AMaitb.

tlmdel

omnia abfcondita à conflitutione mun

di, quia uibil tam opertum, quod nonvevt-

13-3;. labitur, && occultum., quod non fcietur. Intelligite'bac , qui ob

livifcimini Deumi

fitiro]

EY

sl

mardendum. Nauta,fiventum

Ka

JAMatiD. autmatur

e

, &ferió

poenitendum, aut eternu

1O. 26.

obfervat favorabilem , fin& mora navim de.littore folvit, ac vela pandit , non

t tdttu

Ws

Pf.42.21. exfpectans , donec exurgantturbati maris irz , feiveantque fpirantibus &quo-

ra ventis : Et tu , infane dilator , tonc primüm dignos poenitentiz fructus fa-

'm'm

cere difcupis , ubi morborum flu&tus te infeftabunt , naufragium vitz immi-

pnar

Hug.

l. 2. nebit, & mens ob inftans judicium trepidabit? Suvfpeta , ait Hugo deS, Vi-

4

de Sa-

&ore , debet effe penitentia , qué fera venit ; po[Jibilitas optime probat , fi aon fa-

Dtftro

ClFJs flï

cram.p. — cis, dum potes , vanifefl? ojlendis ,.quüd non vis.

Tüit a

"t

*

2. Verüm progrediamurulteriàs , & notum illud Abeïis , & Caini facri-

M

D Bi

- ficiumattentiore mentis oculo infpiciamus, : De Cain agricola recenfetsScri-

y

ptura:

T

Emendatia procraffinata periculofa.

"ï, bt

ptura : Fatlum eff autem poft wultos dies , ut offerret Cain de fruBibus terré mu.- Gem. 4. 3.

i? O hi

MT

nera Domino.8$c & de Abel: Obtulit de primogenitis gregis fui, && de adipibus

eorum; Et quid fequitur? Refpexit Dominu

s ad Abel, €$ ad munera ejus, ad

| 06 0 n

Cain veró , &8 ad munera illius uontefpexit ^ Quidhoc e(t? &n refpectus per-

fonarum eftapud Dorinum? Sinon refpexitDeus perfonam ullius hominis;

iaïxa rc'p*uta"tm,f

quare.ergo unius (acrificium ratum & acceptum , alterius veróindignum, &

3beminabile habetur, ut refpiciatur? .

ejeCusturtt

oj

Sulvithanc quzílionem pulcherrime Doctor Mellifluus, dum accuraté

Jum, li

bl [

dbkondt

advertit, quód Abel de primogenitis , & primitiis Deo facrificium obtulerit,

.

Cain veró de trugibus j

am emarcidis , & obfoletis, & hoc, prout infinuat

t d ml

Yidoni emendt

Scriptura : Poff multos dies ; fuit itaque Cain typus illorum , qui vite fuze

ne [bi p

emendationem in longum tempus differunr, & randem , cüm rfirmantur,

aut in aliquo vis exi(tont periculo , fructus dignos poenitentig facere volunt,

utitur, 4

fed malé timeo, necum impio Caino früges pariter emarcidas , & obfoletas

av gt

funt verba memorati Doctoris Melliflui, quif. Berm.

ul abl D

offerant : Quid facitis juvenes ,

flores juventitis vefir2 offertis Diabolo , 88 fe

ces fenehutis vefire Dto ? fecurinscit. à

vfceerum pit

Manf.

yafattpt

effet cuim. Abel primitias Deo offerre juveniutis , dicende: Mane adftabo tibi , in

matutinis meditabor ia te. 88c.

T 4f 580.

D ob

De Jofeph recenfent Sacrz Pagine, quód matui$ & in tempore op. Gez, 4r.

Sronum, r

.

vntiüm gt

portuno fterilitati futurz providerit, non exfpe&tans, donec malefuada fa-

mesomnem terram repleret, E: tuanimemi, non vis tibi profpicere pro fu-

nen us !

im venti: i

turo tempore, & tota imminente zternitate? Qui olim primus, & feftinus

in pifcinam defcendit, dum ab Angelo movebantur aquz , fanus factus eft,

]O' fo 7410

j quondamd

à quacunque,dezineba.tur infirmitate , ceteris, qui tardiores fuerant , fru-

&om follaié

flra fanitatem preítolantibus, . Ad quid er.o tardas, homo Chriftiane, te

ugo qui f

emendare,actotum te convertere ad Dominum Deum tuum 7 En gratiarum

a Mi

pifcina SS. «. Vulnerum , & Sacratiffimi Cordis JEfo aperta tibi eft, cur non

iitiims P^

inillam defzendis ; Cujasveftrám afinus , aut bos in pateum cadet , 69 uou con- L4-14.5.

fl 4'!(0 nQW

tinub extrabat ilum? Ettu , Aaimageccatrix, dies & hebdomadas , menfes

Jl n

& annos (lertis in peccatis ? Que injuventute tua non congregafli, quomodo in Ecci.2. $.

Kai

fenetute tua invenies ? C) iàm (tultum eit fibi perfuadere fanétam mortem, fi

od

peromnem vitam DEUM offend.fti? Triticum folüm bonus ille paterfami- Matf.13.

;,fgiramibusïïä

lias inhorreum füum congregari, & affervari juffit , fj2

yt

E

em nil nifi ziza

fxia, 49.

jl

fpinas & tribulos peccatorum tulifti, ubi erit locus tuus?

j qum Vl!Mf

4« Obfervatenuacqusío; mecum confeff;ionem S.Petri & Darnonis,

j Hup^.

DePetro liquet, quód Chriftum liber$ & publicé coram aliis pluribus con-

d

feffus fit: Tu es Chriftus Filius Dei vivi.

Per quam publicam confeffionem Afatf.16,

meruit adhuc ante obitum fnum ab O:e Veritatis Beatorum numero ad-

l(?a

(sl

,

fcribi: Beatus esSimon Barjona. Hunc Apoftolorum Principem in publica

,a

j

R. D. Gintber Domiuicale,

con-

dl

yi

Canjïdemtz'a Xl.

82

Esamin

a tu es Filias Deis: &

quid h—ïccmï;

confeffione & Dxmon imitatus eft : Qui

iirimpo

Luc.4.41-

ftas? Et increpans nom finebat eum quuz.

—Qgre unius, & ngq ahe—r;ilus fu-

tülum requ

fcepta €

(t confeflio?

inía Judz.

ftionem S. Augufti

nus , quia Dzmon ex timore fervili , &

Refp. ad qux

vudonbus p

ex pavorepoenaru

m infernalium tunc temporis Chriftum,ut Dei Filium con-

tionem

feffus eít, Petri vero co

nfeffio pur& ex amore filiali proceffit: Unde feparan-

S. drg.

laudatur amor , damnatur timor.

Reral:'rfrigii:a

tur , ait hic

S. Do&or , ifte due confe[fiones ,

INOmpend

l. o.bom.

eterate? Tuncutique cum Dzmone peccata tua deplo-

41-

Audis hoc peccator nv

mjfum ;

rare defiderabis , quando non ampl

iüs erit tempus poaenitendi, quia virum

.

pf. 139.

Tunc pari

terocclamabis : 7u es Cbriflus Fi-

tqultis,

12.

injuftum ma

la capient in interitu.

i? Miferere mei , fed

non amplius erirtempus miferendi , cyim in-

M

prov. t, . lius Dei viu

Tunc cum Balaamo imo de pe&tore fufpira-

27

teritus quafi

tempeftas irruerit.

o a

- Moviatur animamed mo

*

rtejuftlorum ,

&g flant moviffimamea borum fimilia,

Jitjca

Num. 23.bis

lorum, mandata Dei obfervans, & maturé in

IO.

O (tulte! v

ive nunc vità jul

du p

rem , & falutem tuam v

igilans , & tunc in agone ab auditione mala nonti-

lontfoy :

durum babebii malé in novi[fImo.

:q

uia folüm cor

quf[fï)if,' 6 i

Eccl.3.27. mebis

eroboam

Ifraelitarum Regem confule, quen Deus var

iis, ac graviffi-

Wt rojti

mis caítigavit pl

agis , quia fecit. malum , Q6 non prparavit cor fium , ut que-

pintmo)

3. Paral.

Tandem &hincimpius Kex refipifcere voluit , dum uxorem

Senasr

12, 6.

veret Dominum.

fuam ad Ahiam Prophetarm ablegavit ,

ut habitu commutato , & depofità

od

orientis filifui rogaret, ad quam

vefte Regali , pieb

"

ejam induta pro falutem

Pm[ Ti

LA

Ahias ex Dei man

dato non nifi diras

fulminavit minas : Ego æütgm advte mifus

Ut md

3. Reg.14

6.

fum

durus nuntius €9c.

ftr ofcili

Talis & Ach

in miles Hebraeus extitit

,qui in furto Hierichuntino

Busproq

Iof.7. 4o, deprehenfu

s licétt

andem de peccato fuo poenituerit : Per? ego peccavi Do-

Qntibus;

!H

;

fraél , €9 fic feci &c.

Veniam tamen juxta Ruperium Abbatem;

Rup. Ab

p mino DEO .

it , quia confeffio ifta, & poeni-

Q:n

& alios Interp

retes nog ampliüs impetrav

Vff

l.1. in fof.

tentia nimis tarda fuit. E

n peffimos dilatz emendat

ionis fruétus : Tuuc,

C€.2t.

Qd

fubintrat hi« S. Antiftes Hipponen

fis , cilin venerit judicii tempus , corredionis

TRtttan

$. Aug.

[ up.Pf.50.

locus non erit, fed iantum damimationis ;

&g erit ibi penitentia , fed infru&uofa ,

D.

quia fera.

Á

amus. Cüm vidiïfetpefïïmus hic ;nerf

EX

d Judam Ifcariothem tranfe

T

cator, quod Chriftos Dominus ofcu

lo proditorio in manus inimicorum à

fuetus ad victimam Crucis raperetur,

at

fe traditus, tunctanquam Agnus man

(j Q

vehementer de tam gravi &

enormi cu

.

Ipa fua poenitere cocpit; itaque im-

nitum refcindere cupiens , triginta argenteos

QUi o

pi

um contractum cum Judaist

.

*

fitor,|

cipibus Sacerdotum reft

itui

t: Ponitentid duus vetulit triginta argene

|

- Matt.27. Prin

äesof

Íeos

Principibus Sacerdotum , & Senioribus diceus:

peceavi tradens þmguinem

qufum.

ANulch

h Àb

Exami-

2

83

Emendatio procraflinata periculofa.

& cutt:

Examinemus paulifper hanc Jude poenitentiam, .. Dic fodes, nunquid

ad veram peenitentiam, ac confeflionem fecundüm omnium Theologorum

| nqn dl

effatum requiritur contritio ; confeffio & fatisfacti

o? Has partes etiam poeni-

/l

l

it : Penitentia dudus: Sa-

Ktitorefem

J

i

tentia Judz habuit: Contritus fuit, quia poenitu

ï

"

àm, &cum dolore confeffus eft: Peccavi;

Sa-

üt Dei ln

V

cerdotibus peccatum fuum pa!

L.

li

l

tisfactionem debitam praftitit, ac bona injufto titulo acquib

ta , reflituit:

fit: n t

Retulit tri

ataareenteos. . Bonam famam Chrifto injufié detraCtam pariter

S ao

[:

ia

*

B

recompeulavi

:

t, dum ili'um publicé innocentem proclamavit: Traden: far gui-

Deccata tj

tendi, qiars

nemjuftum ; Q 'àce ergo expletis omnibus partibus ad veram poenitenuam

requifitis , nuiiam ampliàs apud Deum gratiam invenit ?

B/TT

:

miferendi i

Refp. Theophylactus, doluiffe Tudam p

cecipue ex eo, quód tam if Tbeopbyl.

t pedocii

!

A

À

á$ igrwminias híc.

dignam actionem quoad mundum commiferit; Non fereus 7:

fj

ia butm

fubfecuturas , fei

7

z

j

um vità fubduxit.

Et Hugo Cardinalis

Ponitentiá du- Hugo in

as & matr

V

»

l

um enorime ec.

Et S. Leo bunc loc.

Gus non propter amorem Dei , fed magis propter fa

X

rone mal f

Pontifex : Peccáffe fe doluit , veniam auiem ab eo, qui dare poterat ,

-mon re- $.Leo fer.

de pa[J.

quifivit ; fi enim matur& ad pedes Chiri

fti, tunc pro mundi falute patientis 9.

iaris iL qi

fefe projeciffct, ob ejus amorem , & o

ffenfam fincer& dolens , fine dubio à Do.

cor fs

pientiffimo Domino delictorum veniam impetráffet; hinc veniam defperans,

uít, domu:

& miferias majoribus accumulans , laqueo jugulum abrupit ,

& in arbore fe

to, &

fufpendit; & quia vifcera omnis pietatis exuerat , ideo jutlo

Dei judicio cre- ASor. f.

ogatt, ii

puit zedius , ac cuncta illius vifcera in terram non fine ftygio foesore effufa — 18.

Toup

2$

T

fuat, indigaus , qui malevolam animam per os, quo Chriftum fraudulen-

ter ofcülatus fuerat , in Orcum evomeret,

Horribile exemplum omni-

io Henci

bus procraftinatoribus, apoftatis falsó confitentibus , & indigne communi-

iU

] peccaz*i.

-

:

cantibus;

l

1]

perut;

Q anima Chriltiana! quoties & taü Deum tuum , amantiffimum Patrem,

fo ifh &f

acBenefactorem omnium maximum innumeris peccatis tuis offendifti, &

TU

cum Juda non triginta argenteis , fed viliore fortaffis pretio, ac vel unica,

mpus , u

momentaneá , fpurciffimá & abominandá carnis voluptatulà tradiditti , ipfo

, iif

proditore magis proditor, & tamen hactenus nullam veram condignam,

ac conflantem poenitentiam egifti ; ó Deum immortalem ! Q uid erit tunc in

«s i^

morte tua , ac íupremo vitz agone? heu mifera, quó fugies? Ad Judam de-

^.

U inimicc:m?

fperantem quondam dictum fuit : Quid ad nos, tu videris? l:áne 89 tu vi-

ruds t

pöf

deris , quando non ampliüs erit tempus videndi ? Ó malum: Tu videris !

p

t

J

Quid, obfecro, tunc te juvabit dicere Confeffario tuo: Mi Pater! peccavi ,

ll

faieor, habes confitentem reum , fed impofterüm ferio, ah ferio me emen-

i nf

ii

dabo , omniapeccata, & eorum occafiones vitabo, ita me Deus adjuvet &c.

f

? Au-

T

!

O pulchra poenitentia ! quid emendabis , quando amplius nonpoteris

Et S, Auguff.

di S, Auguítinum ; Zunc , inquit , peccafa fua te deferent , non tu illa.

fu

2

w

Canjäderatz'o XH.

84

fcininftitür

er.3. de tu prim

2

àm in agone conftitutus illa vis emeüdare ? Cur non modo ? cur

&xy

[

"

6

vt cnfet

verb. Ap.n9on

die , cüm audis vocem Domini vi-n-;üs- ad cor loquentem * ah cur

visefürgett

€.

no

Y

JG

&; Venit Bï-c mihi in mentem fdrtifïihiuï*s ^ille Samfon folo quþn*dam

dii;anma d

nomine terribilis , fed nunc miferrimus , excecatus & vinctus catenis , qui

"

; Mi

pau

lb ante leones domuit , portas xreas confregit, & hoflilem exercitum

inaudit8 fortiti

idine folus debellavit , modó à 'hil.fteis captus,, & czcus du-

irflius Bo

moiens, ub

citur, ut coram-eis luderet, & faltaret : Letantésque per comvivia , fumptis

Jud. 16.

r Samfon ,"&9 ante eosluderet , q«i adda-

J foprerm

2j

jam epulis , preceperunt , ut vocaretu

!Ews de carcere ludebat ante eos &$c.

O miferum Samfonem, lufum tam mi-

etguntut m

dens rooros

ferandum, tam lugendum , tam periculofum ludentem; Sic cattus cum mure

ludit, lupüs cum agno, milvus cum columba , vertagus.cum lepore; Da-

d i

moncum animas; €x quibus pr&miflis , Ó anima procraftinatrix ! non fequi-

sitdi: u

du

tur aliaconfequentia , quàmintéritus. — Arrigite aures, ómundani omnes,

qui carni, mundo, Damoni, vobis

ipfis ; ac'propriis infervitis cupiditati-

ptipi,

bus, audite Sc

ripturam , & quid Spiritus dicat: Fecertntque malum in cot-

Js Bo

jud. 3- 7-

& oblitifunt Dei fui, fervientes Baalim Q9 Aftarotb. — Et quid

lm fohn,

Lpe&u Domini ,

Ti

fequitur ? Iratáisque contra Ifrsel . D

óminus , trad.dit eos in manus Cbufan téc.

lli ! ó mundani ! ó ptocraftinatores , ad

(

jta , inquam, & vos luditis, Ó mile

inftar Samfonis captivi à Diabclo , nec propriam calamitatem , animaque

ftctoren

fütisrem:

imminens agnofcentes periculum , donec tripudiando, jocando , luxeran-

Ttli; t

do, epu

lando, potendo , otiando defcendatis in infeenum? Ducunt in bonis

fob. 21.

dies fuos , & in pundo defcendunt adinferamm.

amos df

3

-0 m)if**ramiam cjurmodi di-

latorum fortem!

v

Holofernus Affyriorum Dux , ut B«thu!

iam civitatem fu& fubjiceret

UOE

potellati, fontem primarium , ex quo

civesaquam haurire folebant , incidi

QOpore n

i i,

fïildfïb. 7.«

& fluentes undas alium in locum dirigi juffit: Porró Holofernes , dum circult

quod fons , quiinfluebat , aqueduum illorum à parte Au-

Wortard

6.

per gyrum , reptrit ,

t tnim

firali extra civitatem d

irigevet : && iucidi precepit aque. dutum illorum &&c.

112

4i

Diaboli, qui càm animam hominis ( per

tlv

En ftratagema ducis tenebraru

obfeffim Bethuliam adumbratam) fuz. difcupit fübmittere poteflati , ante

€0ntempu

Qs

omnia fontem vivum , & fluentem aque du&tum , hoc eft , DEI ubique lo-

corum prafentis memoriam in homuine eliminare fatagit, quá extinclà fa-

äüm'&gï

Ut

cili conatu animarm de peccato in peccatum inducit, ac tandem , dum pec-

D

à

f.

e

r dilfert vitz emendationem, in eternum damnationis barathrum

Quj

8. Pranc, cator mi

przcipirat : Zidete , ait

H

x$9 ROR

S.Fr

ancifcus Affifias , ne Dominum oblivioni tradatis,

an[ïïm

A. in fui:

opufc

ep. qui

i onmes illi , qui eum oblivioni tradunt , ab eo oblivioni traduntur ; & Hu-

]Ecmi$5

if. Hug.g9 Cardinali:

: Oblivio Dei , inquit, malitiofa.eff , & omnia parit vitia. Hinc

g

€

D]

Card. fu

j

fequuntur vitiacatenata , dum peccatum primum , (inon citó per peeniten-

) pfr

|

ä.,eecb.ö.

;iamdeiätur, i

anuam referat fecundo , fecundum tertio, tertium quarto ,&

1C

t p

'Emezzäzztiü procraflinata periculofa. -

85

: DO oj

fic in infinitum : Cave, prudentiffimà monebat Tobiss filium , ne aliquando 22.f. dÉ

quenktm ? d

oeccato confentias , facilé enim labi , & peccare potes, fed non ex propriis To5. 4, 6,

tuis refürgere viribus , per peccatum enim amittitur gratia divina, quà per-

on o qu

ditá, abima mifera huc illuc v

Vacilländg , & emendanionem differendo tota

n&s at

abit in profundum.

Vollem em:

—.7. Roboremus

hanec veritatem per alios Scripturæ locos , & coneeptuä.

ptus, &eni

Seba filius Bochri contra Davidem Regem, ac Dominum fuum fediuonem

F Go i

movens , urbem Abelam occupaverat, quam, ut ab hoc liberaret tyranno,

v p

Joab fupremus Belli Dux validoobíeditexercitu. — Et ecce, dum parantur, &

, lufum um

eriguntut munitiones ad moenia civitatis (olo equanda, mulier quedam pru-

iC Cfüt CUA

dens muros afcendit, & validá, quá poterat , voce clamavit : A4udite , au- 2. Reg.20;

dite , dicite foab , appropinqua buc, Q9 loquar tecum , qui cim acceffit ad eam,

26.

00 lu ]

natri k

aitilli: Tues foab ? 88 illerefpondit : Ego. . Ad quem fic locutaeft : Quarepre-

ynundani or

cipitas beveditatem Domini? Refpondänïqufa Joab ait : Abfit ,abfit boc & me;-non

feriis u

precipito, neque deinolior ; uon ftc fe babet ves,/éd bomo de monte Epbraim Seba,

Irit mitra

filius Bocbri

cognomine , levavit manum fuam contra Regem David : tradite il-

lum folum ,

:

recedemus à civitate. Etait mu

Afrtotd. Y«

-

lier ad $0ab : Ecce , cagä& ejus

as (j

qmittetur ad te per anurum Q9c.

tocrdtndtr.

. Quem, obfíécro, hic rebell

is Seba alium 'præ-fiignavit", quàm hominem

itatent , ao

peccatorem , qui toties contra Deum faum feditiofus , & divinz Ixlg Maje-

iocanáo, U

ftatis reus eft, quotiesillum mortali offendit delicto ? Et quid de ejusmodi

rebelli ; acfeditiofo peccatore, vitz fuz emendationem in dies , menfes , &

n2 ii

annos differente tandem fiet ? Sebz cives Abulenfes caput prafcindebant:

um quai

Qui abfciffum caput Sebe filii Bocbri yrojecerunt ad foab. — Sed peccator pro-

li

f

?

!

craftinator , nifi fpeciali diviná gratiá praveniatur , eternüm.cum anima, &

em fié f

l

corpore peribit : Exacerbavir enim Dominum.peccator ; fecundiia multitudi- Pf. Yo. 4,

ve o

of m

nem ire fug non queret. — Qu verba S. Augullinus deDeo, ejusmodi pec- $, Auguff.

catori tardanti, & quotidie magnis paffibus ad infernum currenti , applicat ia bunc

j i

du m

"

talis enim procraflinator graviffimé exacerbat Dominüm , ac Deum fuum , loc.

proinde nec ampliüs quzret ejusmodi impium dilatorem , & fegis divinz

mam r

1

F

i

contemptorem, fed prz multitudine ire fuz permittet eum in peccatis us-

qye pot

que ad mortem flettere ; Qui in fordibus eft , fordefcat adbuc , donec tandem Apoc. 22

jj D

adimpletà fcelerum menfurá eum damnet zterrüm , & hac punitio omnium

II.

fummaeft : Ibunt in adinventioxibus/vi: , 89 fecundiim muliitudisemire fue non Pf.g0.13.

(3ndcm1 de?.'

queret, O peccatores terre ! Ó procraftinatorcs! evigilate , veftramque im-

ytioni

MIO. 4-o

penfis confiderate miferiam,& periculum,in quod ultró vos peccando con-

ol

jeciftis ; auditeOratorem Aureum : omnia nobis duplicia , inquit , dedit Deu

$,.

e

Cbrs-

fradaih s

duos oculos , duas aures , duas manus , duos pedgs ; fiigitur borum alierum lada- fofi. bom,

a t-^

&vb

Íní

emco

igVéo

n4 e'-,r* : /

mur; Animam veró dedit nobis unicam ,

J

tur, per alterum nece[fi

fi 22.ad po-

ag

banc perdidimus , quénam vivenus ?

pulum,

$. De

tc,mmqüä"f

L5

ia

86

a»g/ïdemz'a XII.

g. De Eliezet fervo Abrahami primario refert Scriptura, q

'uomodol 'ä

Ó

U

i

Domino fuo in Mefopotamiam ad urbem Nachor amandatus fit , ut Ifaaco

dignam fponfam quareret , qui ubi tandem Rebeccam puellam formofam,

& officiofam ihvenit , qu« fuis & Abrah reíponderet votis , noluit Eliezer,

(

licàt , famelicus, ab itinere laffus, priüs in domo quiefcere, & cibum ca-

peffere , doneccommiffionem fuam , ob quam ablegatus fuerat , perfeciffet:

Conf

Gen.24, Etappofitus eft in confpetiu ejus p

anis , qui git : non comedam , donec loquar fer-

mones The05.

dmirarefingularem fidem, ac

35

Vide hic, Anima Chriftiana, &a

fedulitatem hujus optimi Oeconomi , & fervi Abrahami , dum fepofitis re-

bus, &curis omnibus , ad illud lolum totis viribus attendit, quodàDomi-

