ejus amore vioriamur, Ho

ff

cmagnum illud Ecclefie Orthodoxx lumenS. Gre-

gorius Magnus.

J vaO f:w',ï

":-

Ó

R. D. Gistber Dominicale.

r

$. À

146

Confideratio XXI.

eontattptt

. Afortiffi

mo Samfone ad No&mum tranfeamus, — Cüm hic ceffante

hd at

vinümque labore fra&tus ad refocillandas

diluvio primam plantáffet vineam,

iib €

vires plus aquó guftà

ffet , virtute

hujus prxftantiffimi falerni, antehac ab

duntaxatinebriatus, fed & fenfibus ligatus , ac corpo-

ifipatitr ,

ipfo non cogniti , non

af b

re nudatus in tabernaculo

procumbens , pratereuntiun ludibrio expofitus

»

&

i

la exercereterram , plantavit vimeam , bibénsque

ib

pf

eft: Copitque Not v

mgï'ica

(1 lia

6cn.9,20-

vinum inebriatus eff.,

85 nudatus iutabernaculo fuo 8c. Viderat hoc forté Cham

uvenili niotus impetu patrr inebriato, nudato, ac

& Ob

filius petulantiffimus , &j

fomnó oppreffo protervé illufit; ideo, & nec im

merito à patre evigilante

Tuflguam 7

9.2 ;.—

maledictus ett: Maledi&ius Chbanaam , fervus fervorum erit fratribus fuis; Ca-

wdodna

teri au:em duo filii Sem &]aphefpaïiiahoneüä corpus paternum operientes,

yilis sb

defideratam à genitore fuo impetrárunt benedictionem : Benedicus Dominus

ibl

- Witonemy

Deus Sem , fit Cbanaam fervus ejus €6c.

S. Auguftinus pereleganter hancfiguram C

hrifto JEfo crucifixo, & ho-

J

$. Aug lib.

die 3 mortuis refufcitato accommodat : Y£ im tempore iracundie fattus eft

Taiaman

2. contra

reconciliatio, Chriftusin

SS. Paffione fua factus eft propitiatio pro peccatis nü-

tumindig.

yauft.

E

i

ai€

diluvium plantavit vineam 5 Cliríftus poft di

luvium

1

ris. Noépoítuniver

Bd

Item àe fux P:ffionis Ecclefiam. No$& vini vi

rtutem non agnofcens , inebriatus ell,

Bul t

nus humanum calicem amariffimz

C*W'C»'z' Ch:iftus faucius & ebrius amore ergage

M nf

Paíflionis ufque ad fun

dum epotavit

No& nudatus in fabernaculo dor-

ipomitiam

(tus omnibus veftimentis privatus in cruce obdormi-

miens procubuit, Chri

.

Verbisadnor

vit. Noé à proprio &impio

filio illufus eft, Chriftus àSynagoga & ele-

m Cf

- &is olim filiis in cruce irrifus.

No& à profundo fomtio excitatus , myfle-

o dutm

caci & ingrato filio ma

ledictionem, piis veró natis

Vs

riumqdue agnofcens pro

benedictionem impertit

us eft , Chriftus hodie tanquam crapulatusàvinot

MO q

em fcele(lis, devotis vero animis largiffimam

fepulchro furgens malediétion

pglamzuum

benedictionem & gratiam eft elargitus.

No8 denique fecundüm nominis

RTA

uietem &

€n.,29:

fui ety

mologiam,

folatium fignificat, unde Lamech pater ejus:

"ii

labitur uos ab operibus 89 laboribus m

anutm nofirarum iu terra , cui

VM!;'H f

Ifle confo

mam fuam refurrectionem

maledixit Dom

inus: Chriftas hodie per gloriofiff

univerfum genus humanu

m eft confolatus, & quietem acg!oriam nunquam

L

*

mabus non inlimbo duntaxat , fed in purgatotio

iltg

terminandam omnibus anti

tum temporis exiftentibus benigniffimé contulit,

Et ficut Reges in die in-

t

tivos in libertatem folent afferere; fic tefle S.

1 dirn

augurationis fux cunéctos cap

Anfelmo Chriftus Rex Regum hodie omnes animas in limbo & igne pur-

TIorfem

in Eluci-

dario.

ante captivas non tam à peccati labe abfolvit, quàm fecum in partem glo-

Dtlécut

rix duxit, nullo penitüs in purgatoriiflammis derelicto ; ad quod pulcher-

fàquoqu

rimé allufit Zacharias Propheta : Emififfi vintlos tuos de lacug&gc, — Quis mo-

gt

Zacb.9,

dó defperet anima Chriftiana, càm pientiffimum fuum Redemptorem ho-

Widere

ntem

!

a

dicà mortuis refurgentem , tam benignum, tam munifxcum ac cleme

W,f

«on

^

:

h'ï47 |

- De Rgfizrräf?z'oääe Domint.

lam , Hipponenfium Antiflitem :

In $. A4ug.in

t hcefrs

contemplatür ? Audi Doctorum Aqui

fer-Pafch.

dreoclin

bac die , ait , peccator non de

bet deindalge

ntia defpevare ; fi enim latro paradi-

a

meyeatur veniam Cb

ri j

tianus? €9 fiilli Dominus, cnum crue

l, antehz

fum meruit , cur non

eft , anultó magis buic smiferebitur ,

cium Tefurget ; nam fi

QUFV

cifigeretur , mifertus

Brio d

pal:

onis bumilitas bomiui b

2

yc pe eftitit , confitenti refurrectionis gloriam , quam

l

"

? largioreni

u folet effe ad preftandum leta vittoria , quàm abdi-

vatt,

i

tribuet pofcenti

ocfott (v

ta captivitas.

0 fudito.;

&. Obfervemus ad rem noftram mirabilem quemdam conceptum.

atte engl

Poftq:

im mundi melioris reflaurator Chriítus divinitatem fuam non tam

2

riu s

)er da£

L

rinam , quàm per variaf

u[

iperomnem n

aturam facta prodigia difci-

iffimam hanc Theologiam primus omnium

OT opern

pulis fuis abu

ndé manifeftavit, alt

f

AMatt.16.

Ui Dus

k

tS, Petrus: Ti es Cbriftus Filius Dei vivi.

Per quam con-

p

ublicé profeffus e

(*

*

16,

feffionem merut!

taudire: Tu es Petvus ,

€3 fuper bauc petram «dificabo Eccle-

of d

liam le&tionem, & quidem dein-

fiammeam. Pauló poft Chriftus Dominusa

a fr

ftanti amaritfima Paffione ac morte crucis difc

ipulis fuis propofuit , nepoftea "

llarent:

pny (

tam indigna de Filio Dei &

hominis audientes ,ac videntes in fide vaci

*

spoltdli

Exinde cepit 3

Efus oftendere difcipulis fuis, quia oporteret eumt

re Hierofolymam, Matt.16.

2le

ineorir

&8 mulia pati à $

enioribus 88 $cribis , €9. Principibus Sacerdotum €9 occidi, €9

em at

tHoc cüm Petrus audivit , ratus talem ac tantam Crucis

Lertià dievefurgere.

bermaculot

ignominiam Filio Dei minüs effe dignam , ill

um feorfum retrahens , hifce

bi boc. Quid hic exfpectas

ice obdt

verbis admonuit : Abfit 4 £e Domine, non erit ti

upog d

anima Chrifliana ? Optima hxc erat Petri intentio, & neutiquam culpanda;

itatos,

correcta tamen eftà Chrifto , & quidem duriore , quàm expectaverat modo:

Vade ,teponebat Chriftus , vade poft me Sathaua , fcandalum mibies, Obo-

(ig vt !

yylatosit

ne JESU!

quid hoc eft? Pauló ante Petrum dilectum ac fideliffimum difci-

41*

olumtuum in vicarium & univerfg Ecclefiz tuz p

i

rem digniffimum ele-

nelgi*

a

gilti: Tu es Petrus ; €9 füper baucpetram £dificabo Ecclefíiam meam, & nu

nc,

g o

ubi optimam intentionem monendi quzfiérat , illum Sathanam appellas:

Vade poft me Satbana. O tremendum fulmen?

-

&

Wt n W:ä

rl

Refpondet S.Hieronymus , re& fuiffe Petrum à

Chridb increpatum,

n

-& Sathanam feu adverfarium appellatum , non tam , quód ex humano timo-

d m p[]fgdfiïa

1

re Chrifti formidaverit paffionem, quàm multó magis , quód de relurreétio-

atl

L

z'

z

h

ne diviniffimi Magiftri fui tertid die poft- exantlatam paflionem & crucis

t lh

j

M

mortem futurá dobitaverit , ac minüs digné fenferit ; quemadmodum de

otift

?

perfecutione Chriftique morteperceptá Petrus ingenti triftitiá fuit repletus ,

jj

"n

ita quoque, cüm huncipfam Dei Filium glorios à mortuis refürrecturum

g

Ju

[

audiebat , debuiffet rurfus admittere peculiare folati

um, & animitüs de tan-

,Ü

E

, pa[fionem Domini for- S. Hieron,

t

tagaudere gloria: Humano quippe timore perterritus

midabat , &$ quomodo audiens multa pati 69 occidi time

bat , fic audiens:

*

3

j

&5 ætïz q.3.4À ,

f demtïf

148

Confideratio XXI.

AMolafiam tiá die refurget , gaudere debuerat. — Quafi diceret Chriftus: O Petre ! nog

tii lTudel

]0.12,24. vi$ , ut granum tritici cadat interram , ut multos fructus afferat in (ui refur-

ioisceffcitav

J0. 1 5, 1 re&tione? Non vis , ut vitis vera circumcidatur , circumfodiatur , lacryme-

if

tur, patiatur, & fructus exinde reddat optatos ? Non vis , ut fol juflitia

ilor pecaa

eclipfin patiatur , imó penitus ad tempus occumbat, ut lxtiorem poftea or-

u Mjuvan

bi referat zternitatis diem ? Nunquid dies fepelitur ia no&te, & refurgit?

ii &

Nunquid arbores, virgulta & plantz omnes moriuntur & refurgunt? Sic

i

x

"uoq

ue oportet Filium hominis pati , mori ,

d

& tertia dieà mortuis refurgere,

68 ita intrare in gloriam fuam.

'äöäW

29

7. Oanima Chriftiana, difce ex hoc novam hodie concipere fpkm &

(

animum ítrenué pro CHRIS l'O , ccelo, & falute tua pati & laborare, quo-

niam his omnibus digna eft illa felix , quam exfpectas , refurrectio, — Et

D

AMarc 16, nunquid cum fanctis mulieribus TESUM queris Nazarenum crücifixam? Et

6.

cur Angelus addidit crucifixum, & fic gaudium cum dolore miícuit? Sub.

$. Cyrill.. intrat hic S. Cyrillus: Confidenter dicit : fcio , quia Crucifixum queritis , coro-

Hierof.

naenim efr Crux , non ignominia , cüm pondus sternz gloriz & refürrectio-

T

Caib. 13. nis in nobis operetur. Mardochzus non nifi bené humiliatus ad tantum

44////1/&:

Efib.6,11.

gloriz apicem afcendit: Hoc bonore condinus eft , quemcunque Rex volutrit

benorare. En plus hic quàm Mardochzus, CHRISTUS JESUS ufque ad

i *N;er alk:s |

mortem crucis humiliatus : Huriliavit femetipfum , fa&us obediens usque ad

d etulie

mortem autem crucis, — Ft quid fequitur? Propter quod && DEUS

'?bkilipp, mortem ,

exaltavit

illum 8$c.

i t

M

2g.

David non nifi devicto & percuffo Philiflzo urbem Re-

m

am triumphans ingreffus eft, cui occinebant populi: Percuffit $aul millia,

tGf

1. Reg.18, )

David decem millia, Plus;hic qguàm David , Chriftus JEfus, & hic cru-

QU

S

cifixus , hodie de Diabolo , morte & inferno trinmphans , cui cuncti Ange-

p(un'm)in hi

lorum accinebant chori , & Beatarum animarum aggratulabantur turmz:

"n

Exurgat Deus , €$ diffipentur inimici ejus; Supra quod S. Auguflinus : Exur-

.

lt t

Pf 67, 2

*

gat Deus , inquit , refurgat Cbriffus ; jam fatdium eft , vefarrexit Chriftus , qui

YP

ug.n

if

itio

bunc loc.

l

eft fup

er omnia benedidus in.fcula , 86 2

n

perf funt inimici ejms per omnes geues,

Vr

ficut deficit fumus , deficiunt.

L

Sed non fufficit, animz Chrifliane, quód ChriftusDn. à morte refur-

MT

rexerit, nifi & nosde morte & fepulchro peccatorum refurgamus. Proinde

l

yhy

w l

Coloff. 3, fratres mei adhortor vos omnes non meis, fed Apoftolicis verbis: /eitur fi

h W

A

I«

confurrexiflis cum Cbrifto, que furfum funt queritegdc. — Lazarus quidem ad'

11,45. Vocem Domini à mortuis refurrexit. — Lagare veni foras , (ed poft aliquot

L

jo.

annos denovo mortiin przdam ceflit. Caveamus nos à mortefecundaani-

of l

ä':'en.ïgz, mz. QO^benigniflime JESU tu es ille Jacob , qui in baculo crucis tranfiíli

Tordanem, & nunc cum du

sl enO!o

10

abus turmis & Angelorum & hominum regre-

V,

h

Dan. 6,

deris in patriam, | Tu esille Daniel, qui innocentiffimus in lacumleonum

ls

23

miffus es , fed nunc à Jacu leonum liberatus glorios de tuis triumphas ini-

fnicis,

Wünclu

De Rq?irre-äiäne Domtnt,

149

) Ptl

müci. Tudenique es ille Elifaus , qui poft mortem fuam mirabiliter pecca-

DT

€

Ul -

toris refufcitavit cadaver : projecerumt cadaver in fepulcbro Elifei , qued ciüm te- 4.R

tieiffet offa Elifei , Yevixit bomo. | Nos, o dulciffime JEfu! fumus ille male- a

£ j

w fi jj

faétor & peccator, fed nuncrefu(citati in (angoine, morte & refurrectione

w

tua

Adjuva nos ulteriüs , & iJumina oculos nofi

1 & IC[UIg'.*;

firos, ne unquam obdormiant Pf. 32, 4..-

in morte €$jc.

eürgu

d -

W*W?*W*ääa&?--?w»iää-ä»'&ä?»?«ääæ&äw?wääæäw |

opet p

Dorut, g

CONSIDERATIO XXII.

hum i

tjv

; Dci cavendo Relapíü in priftina Deli&a,

mifcuit d

Pro Fe-ria ?. Pafchatis,

quilt,r

& r

tUs v

Eadem £or4 rc;'grcy]i Jant in Terufalem. — Luc. 24. gä;

TU

4

J

J.

SUS uf

E Nter alias graviffimas plagas , quas Deus q;uon'rï"amlin' Oras /Egyptiacas |

ii uj

ad emolliendum duriffimum Pharaonis animum immifit, non minima

mi &2

illafuit , quód innumerabilibus mufcis totam illam regionemrepleverit,

ATTW

Nulla tunc erat inregno domus , angulus & loculus nu!lus (extra ter-

mwl ti

zamGeffen) ubi non impudentiffima illa ac mordaciffima animalcula turma-

s, &t

tim omnia foedaverant , atque corru

perant: Et venit mufca graviffima (id eft Exé $;

cundil

plurima)ín domos Pbaraonis , 86 fervorum ejus, && in omnem terram

gypti; 4*

uf

corrupt áque eft terra ab bujusmodi ma[cis &éic.

Mira profectó . & nonlevis hze

y'ünu D

plagafuit, tum hominibus , tum jumentis mole(tiffima, & eó gravior, 449

importunior. Sed quid per hanc plagam & mufícas nobis infinuatu eft ?

i u

um p

X S.Gregorius M.quód per hocimpudentiffimum mufcarum genusaon im- $. Greg

meritó inconftantes , inquieti ,ac infolentes mundi . carnisque fe£tatores de- M. l. 18,

notentur ; ficut enim mufca prorsüs inverecundum & inconítantiffimum ani- Zforal..

jmt*

qy. 1

mal eft, quz licét manu aut flabello à facie abigatur, mox tamen , omni

28.

pofthabito refpeCtu, in priftinum redire locum affolet ; ita homo recidivus,

asl

inconftans , animalis & carnalis , licét hoc facratitfimo Pafchali fefto per poe-

s o

j pOR lg

nitentiam conícientiam fuam 3 peccatis expiaverit, pauló tamen poft facti

fui propofitiimmemor , & veteri peccandi confuetudine , aut occafione ille-

"T

&us , de novo ad priftinum vitiorum habitum redire folet, & fit »ecidivus ,

t r

miun

quiaureos Confeffario montes promiferat ; Recidivantes is peccatum.,ait Hu- Hugs

£0 Cardinalis , negant Chriftum pa(Jum fuiffe. O fülmen tremendum!

Card. im

i Et nunquidwggdi;ïis hodie in Sacro Evangelio , q

uglïter mitiffimus. 0117; Pf 5$

3

'xiumPh*ïi?

]

—

1;0

C onj'ïäerdtio PXXH.

Tioac pudatia

bis SalvatorChtiftus in duos illos difcipulos,in Emmaus fe conferentes inve.

'ayfsentinc

Lutc, 24, Gus fuerit, dum ipfiinter alia dicebant : Nos autem (perabamus , quia ipfe ef-

21i.

fet redempturus Ifratl ?

uid ; obfecro , dicitis? itáne frerabamus? ergo de

dis,eidi, &i

fa&to non amplius fperatis in CHRISTUM Redemptorem? ergo periit fpes -

Ti &cbo A

veftra? O inconflantes infide & ben& coeptis! proindemeritó à Chriftoda. — tullafote

riüs increpati eflis: O flulti, €9 tardi corde ad erederidum ! O quot funt defa-

] ogutiperamm

&to Chriftiani, qui hac Sacra hebdomade omnem Chrifto fuo promittebant

i dignu p

fidelitatem , confitebantur peccata fua , dolebant f« offendiffe DEUM, tan-

s Duid,

quam fummum, , infinitum & immenfum Bonum; reficiebantur exinde di-

Meinavit, TOX

viniffimo Epulo , Carne & Sanguine Unigeniti Filii D'ei & Marix ; lacry-

h: lt g

mabántur cum Petro amare , cüm in die Parafceves in concione audirent,

* Es

que , qualia, ac quanta & quàm indigna pro homineindigao amantiflimus

git, quno

J8SUS fit perpeffus. .O miferi ! ficcine cecutiunt vobis oculi , ut futura

foent ls

non przvideatis? ergo hodiejam iterum itur in antiquam fylvam , mores-

,

[2

ütxum, qix

Luc. 24,

d

ue priores? O fulti (verbo ignofcite, non enim alio

»

&t

ulo vos poffum infi-

i cerde ad credendum.! Plura de elapfu & de ejufmodi

TU numerum]

a.

gnire) oftulti, €8 tará

Qtpim unirerm

recidivis, quàm odibiles, imó & damnabil

es coram Deo fint, in prafenti

confideratione examinabimus.

Si ex Deo eftis , verbum Dei audite.

AE n fere

: lgiftre: p

2. Ita et: Demon lauguebat , melior tunc effe volebat s Aff ubi comva-

tufil; D

luit , manfit , ut ante fuit. — Quamdiu durabat diluvium , animalia etiam fero- -

ciffima , utleo, tigris, pardus , urfus, lupus, &c. pacificé in Arca No&mi-

L 95( Diun

ästaïltomnes Wt

cacum agno , c&terisque habitabant animantibus ; Aft finito univerfali illo

cataclyfmo , moxad pri(tinamrediécuntferocitatem. — Diluvium eruentum

Wiavirorumü

B

Pf. 68,3.

pro falute omnium his elap(is diebus fuftinuit in paffioneDominus : Peuit

in altitudinem maris, & texpeflas demerfit eum. — Arca Crux eft, in quapet

M

eum

f

alvati fumus , & ficut extra Arcam nemo falvabatur , ita extra Crü-

-t d

n

cem qulla poteft effe falus mundo.

Sed jam, jam , dicünt moderni, tepidi

PAU

T

^

Cant;z,n.&recidivi Chriltiani , jam, jam tranfierunt bzc omnia: Tmber abiit , Gg re- -

Dits

ceffit. Xrgo & nobis aliárerum facies induenda eft, priftinz funt queren-

à

ï* ii Á

N

Sap. 2, 6. d corporis obleCtationes & occafiones , & quid mults? Fruamur bornjs, que

ri-

Wi

r

funt , & utamur creaturá. — 1ta fenfim & paulatim relabuntur miferi ad p

U

NU

fer.2,36.ftina vitia, ac fi minimé ea planxiffent : O anima Chriftiana ! Qgizm vilis

ada es nimis , iterans vias tuas? Quz haétenus nutriebaris in croceis , ergo

"

W

"

amiterum tibi defipit

ii

'

)

i

"

j

-

Num. 21,nunc iterum poftPafcha amplexari vis flercora? Ah:

J

I

j*

ceelefte illad & Divinum manna quo haétenus alimentata es: Itáne placet

Rdþondem

Num. 1 mitari ingratos illos Hebreos, qui jam vicini Pale(tinz occlamabant: Ati-

ma noftra jam nau

»

feat fuper cibo levifiimo? Et in alio loco : Récordamur pi-

M

)

|

fcium , quos comedebamus in /Egypto gratis ; in mentem nobis veni

unt cucuO - p o

"r r

Deut, 31,tres , $ pepoues , porríque j'€8 cepe 9 allia s anima woftra arida eft , nibil aliu

t

fis

28- refgici(tnt oculi noftri "ii Mama ? O ingratiffimi Hebrei ! Gens absque;fa": hi

" düdjr

De cavendo Relapfu. —

1j

vt flio ab prudentia , utinam f/aperent , ac noviffima providerent ; ita quondam

I ni) "Moyfeseosincrepavit. Sed irafcantur alii Judais, ego potiüs irafcormoder-

!

lmiw. nis, tepidis. & «el

abentibus Chrifticolis , qui vix diguftato hoc diviniffimo

"x Manna&cibo Angelorum , mox refpiciunt ZEgyptum , & ollas carnium ce-

malarum confuetudinum:

biül; pe &allia fostentia priltinorum peccatorum , &

quim Og

eus viperarum ! quis demonftravit vobisfugere à ventura ira 2 Facite

ergofru-

ia.

Matt.b. 3

w — Cham dignum pæn;z'tentiä.« Audiílis? fed pergo ad al

f DEU -

3. David , ubi regiani purpurarm infami adulterio & homicidio con-

vtor eit

Y Miriz

taminavit, mox à Deo correptus per Nathan Prophetam audire meruit &

debuit.: Filius , qui natus efl tibi , morte morietur. — Notate hic, quód Deus 2,Reg.12,

tclone 4j

14.

non alio fupplicii genere pro tunc temporis Davidem delinquentem cafli-

O amoid

gaverit, quàm quód filius recens natus immatura morte ex hac niortali vita

geili, u

um

fueritfublatus. Progrediamur ulterius.. Idem Rex, ut exactam tam fub-

ditorum , quos in aciem poffet.deducere , & militum in armis exercitato-

yospul

rüm numerum & notitiam haberet , Joab exercitüs fui Ducem & Archiflra-

li&

teg»m univerfam circumiire voluit regronem , ut in cunctis tribubus non tam

) nf

luitcum faceret, quàm & certum populi numerum in tabulari confcriptum

Dciaudtte.k

Regi afferret : Dixítque Rex ad Toab Principem exercitís fui: perambula omues 2.Reg.24,

"7/2(!"' *

2

tribus Ifrael à Dan ufque Ber[abee , 86 numera populum , ut fciam numerum

impfutit

cus &dc. Dictum, factum , Joab lu(lravit , examinavit , numeravit, &

æmmg

notaviromnes viros ad bellumaptos , atque interra Ifrael invenit octingen-

inW" — ta milliavirorumfortium , & interra Juda quingenta millia pugratorum , id

wih" eff. adpugnamidoneorum. Sedquid hic exfpectas homo Chriftiane ? Au-

Dun" - difententiam : At feptem anais veniet tibi fames in terra-tua , aut tribus men-

XOT — fibus fugies adverfarios tuos , & illi te per[equentur : aut certé tribus diebus erit

U — peflilentiainterra tua 8c.

Res flupenda , qua haud immeritó in admiratio-

017 nem mos rapiat ; & nunquid pro menfura delitli erit 89 plagarum modus? & eut, 2g,

w hocfinedubio; fiergo hic David exaliquo vanitatis affectu populum nume-

[j

at — ranslevem culpam (prout plures autumant interpretum) non exceffit, cur

um - igitur tam atroci peftilentia & morte tot millium fabditorum fuit punitus?

um* . Econtrarió ubi graviffimé per adulterium & homicidium in Deum fuum &

Qu hominespeccavit, quare tam levituncmulé&ta

, morte videli—;et unius inno-

,nm centis infantuli fuit

correptus ?

n

^

f

f

Í

:,.

Refpondent Sacri Doctores, Davidem à jufliffimo Numine & fcele-

T

rum omnium zquiffimo vindice ideo tam feveré pro hacfecunda vice fuiffe

chzmsb

al

L

punitum , quia poft correptionem à Nathane factam & poft tam humilem

n

peccatorum fuorum confeíffionem : Peccavi Domino , denuo ad vo-

2.Reg.12,

jl

3.

W. mitum reverfus eft, & in fuperbiam , vanamdue gloriam delapíus.

zrfdäf !

r'

$. A4uguff,

&)*'

;» Juvat þic audire S, Auguftinum : Pepulo

numeraio , inquit; peccatum

l,22. C0-

[

claticg

152

Corfideratio XXII.

fra Fauft, elationis ejus fic puniré placuit Deo , ut eundem numerum minueret morte tulto-

etolors t

.€.66, TUWm, cujusinultitudine cor Regis fuerat fuperbió pertentatum B6c. — Et in alio

w rerbi feve

loco: Ianisefl paznitentia , quam fe

quens culpa coinquinat ; nibil profunt lamen-

|

V d faic

fa, fi replicantur peccata , nibil valet à malis veniam pofcere , 88 mala denuo

Semel, (

S.Gregor,iterare. — An nefcis , aitS. Gregorius M. quüd leviter veniens recidiva febris oc-

iides n u

M. boin, cidat? Et tu ó homo! imagine Dei infignitus , torque , gratiis ac beneficiis

Apujtofttut

35. in

à Creatore tuo cumulatus , ubi hoc Sacro tempore divinam gratiam per pae-.

piravit: £

E*vang.

nitentiam invenifti , jam de novo audeas pientiffimi Numinis exafperare cle-

meipadopof

mentiam , & fectando pravas confuetudines poítliminib ad priorem relabi

fum, nefies

tepiditatem ? Qualem , ebfecro , poenam promerebitur malefactor ille ,

agiifimmi

qui femel , iterumque à clementiffimo Principe dimiffus, eadem poft di-

m p

S.-Cbry-

miflionem perpetrat Ícelera? Sanitate, ait Os Aureum, indignus eff , qui poft

aj um 8

foft. bom. curam femetipfum vuluerat :

n tmundari weretur , qui ffipfum Poji gratiam

Ab

2.de lapfu fovdidat.

g a

0.

" o 4. Visanima Chriftiana,ut hanc veritatem ad oculum tibi demonftrem?

mesitié

Bs zif

Paralyticum illum confidera, qui triginta & o&to annis ad pifcinam proba-

Onniom rl

ticam aífiduis cruciatus doloribus lecto jacuit affixus, quem mitiffimus Sal-

fobltpos

vator vite quoad corpus & animam fanavit , fed , quod bene confiderandum

i ofats

eft, eiinfuperhancadjecit comminationem, neimpoflerüm in priflina rue-

nb

ret peccata , nifi graviorem Dei vindicis manum , & «ternz damnationis fen-

t

Jo. y, 14.tentiam vellet experiri: Ecce fanss fattus es, jam moli amplins peccare , ne de-

Oi dt g

Lerius tibialiquid contingat. — O Chriftiani! furfum corda, ecce , hac Sacra-

Ti Ms

tifhimá feptimaná per finceram , ut fpero , ac contritam delictorum confef-

RCl

fionem ab infirmitate animz veftrz fanati, & à fordibus mentis in fangui-

".u'zer (üte

4fpoc.y,s. ne Agni Pafchalis, Chrifti JEfu abluti eflis : Qui dilexit nos, &9 lavit nosà

1 Bl

peccatis noffris ia $Sanguime fuo. — Mota eft vobis gratiarum pifcina, & inve-

Tnitum;

niftis hominem JElum, qui mifit vos in pifcinam facratiffimz paffionis fuz;

VUf Detry

nolite mihi dicere cum illo paralytico: Hominem: nonbabeo. En JEfum ha-

h

(tn

betis Deum & Hominem adjuvantem vos , quid ergo miferi ad vomitum

B

j

L

vultis redire? ecce fani facti eftis,

ï

)

am nolite ampliüs peccare , ne deteriüs

d

f-diton

$. Auguft. vobis aliquid contingat : Nibil profunt lamentá , ait S. Przful Hipponenfis , f

f

ferm.4.ad replicantur peccata,

A A

j

u

l

frat. in

NT

Servus illenequam, qui à Domino fuo veniam & remifïïïoncrä debito-

N

£remo.

rum impetraverat, ubi relapfus eít, nullam am

!

AMatt.18, iratus Dominus ejus tradidit eum tortoribus.

pliüs gratiäm invenit : —Ei

d

pfïCJIUm,

34-

Ementes & vendentes in templo Chriftus una vice verbis famüm Ca-

R,

Luc- 39» ftigavit afperioribus : Et ingreffus iu

templum , ca'pit ejicere vendentes inillo,

t )

O f

4f

€9 ementes , dicens illis :

Scriptum eff , quia domus saea domus orationis efts

|

E

v0s autem feciflis illam fp

eluncam latronum,

51 fcgit

Sed ubi Mercatores illos ; &

pmdlmm

empteo-

R-D.Q

4

47

| De L Uolipo Relapfu.

153

IT A

emptores com mercibus fuis in templo alio tempore invenit, eos non dunta-

RTM

"xat verbis feverioribus, fed & flagello caftigavit : Et citm fec

ä]&:tqaaji flagel- fo. 2,

ïPï'OfIIIIt m

$

i

falo d

lum de funiculis , omnes ejicit de templo 8&c.

"

*

", Semei,qui David Regt'in exilium fugi

enti priüs maledixerat , imó &

dlitafii

lapides in eum projecerat , quia exinde hujus ipfum poenituit facinoris :

is ac bendi

Agnojto fervis tum peccatum meum 9c, veniam deli&ti & gratiam Regis im- 2-Reg.1 9,

ritümpuy

petravit: Et ait Rex Semei: Non morieris: juravítque illi. Verüm cüth Se- — 2Q-

enutt

mei pauló poft inaliud peccatum relaberetur, ac fapientiffimi Regis tmanda-

priorem i

tum , ne fines videlicet civitatisSolymze transgrederetur, contemneret, per

:

)

ii duri

zquiffimam fententidm morte mulétatus eft; Reddidit tib

i Doininus mai

iiam 3-

Reg. 2;

edem jl

]

]

tuam in caput tuzn. — Tufit itaque Rex Banaj« filio jojaäæ, qui egrefJus per-. 44.46.

ni d. gi;

1

1

cuffit eum , 66 mortuus eft.

u p v

- Achab , quía innocentem Naboth ob negatam vineam lapidari fecit,

graviffimé apud DEUM deliquit, cui ad occeupandam vineam properantem

,

.

:

bi demott

Klias zelofiffimus Prophetarum occurrit, & plurima ei mala àDeo vindice

ii p

omnium malorum infligenda comminatus eff, que tamen Achab humilian-

A..

muitifrm!

do fe & poenitendo amaré pro illo temporis intervallo feliciter évafit: $cí- 3.

Reg.zt,

confiden

275

dit veflimenta fua , €$ operuit cilicio carnem Juam , jejunavítque , 89 dormivit

impriti

demiffocapite. " Proinde deli&orum füorum veniamtunc à pientiffimo Nu-

amnuictit

mine impetravif z. Quia igitu? bumiliatus efr mei cavfa aon inducam malum.

fucct, t

Aft ubi de novo*Pfeudo - Prophetarüm vaticiniis credidit, & innocentiffi-

cce, hi

mum Michzam vera vaticinantent carceri inclufit , ad pugnam adversüs Sy-

dorümat

£0s procedens, in curru , Deo fic difponente, fagittá in incertum jactá, le-

ntis nj

thaliter inter pulmonem & ftomachum vulneratus miferrima morte inte-

g

rüt: Et linxerunt canes fanguinem ejus Góc..— Tte tunc. recidivi , & redite ad 3. Reg.22,

38.

(( ld

vomitum ; fedvz vobis , qui multiplicatis mala , qu emendare debueratis.

TL

Divum Petrum audite: 7Meliis, inquit , erat illis , non cogho/Cere viam jufli- 2 Petr. a,

j fiuri

tie ,quam pojf

H

ü

fanto maudato Qc.

guitionem ,rgtror[mgz converii , ab eo, quod illis iraditum e,&, 2L

?

jj

j at

f. Aaton [uümmus quondam inlegeSacerdos , ut populo placeret, cui

f

folus refiftere non aufus erat, Moyfe abfente graviffimum idololatriz fce-

lus admifit, dum vitulum aureum illis curavit in ardente conflari camino,

f

oncmdtbff

quem ingratiffimi illi Hebrzi cultu adorabant latreutico : Hi funt Dii , frael , £x0d.23,

qui te eduxerunt de terra JEgypti, Magnum fine dubio hoc fuit Aaronis

4*

peccatum, & propter metum in virum fortem cadentem , vix , velnunquam

excufabile ; & tamen ob tam grande delictum non legitur., quód gra-

ji af

d

viore poena fuerit affectus, quàm quód à fratre Moyfe fuerit iacrepatus?

jjnt

j

Quid tibi fecit pepulus , ut induceres fuper eum. peccatum maximum ? Sed Exod. 32,

j d !

fufpendamus paulifper noftrum judicium, Redit A

aron fecundó ; dum ar.

o "

U

aqua

.'

| R. D. Gintber Dminicalc.

154

: Cän]ïdleräti o XXIL.-

aqua juffu Dei ex petra fitienti. populo per virgamMofaicam effet producen..

da; ibi, quia cum fratre Moyfe nonnihil dubitavit,, quafi impoflibile.& im-

Rdetliia

probabile effet in gratiam populisamincreduli aquam ex petraproducendam,

sjedichonem

ob.hancunicam diffidentiam , quam folüm leve peccatum fuiffe communiter

i pitum p

arbitrantur Interpretes , ab ingreffu terrz promiffze prohibitus;, & exclufus

Micat necefe

Num; 22, eft ;. Nonenim intratit terram , quam.dedi filiis Ifravl, eó quód incredulus fue-

Sncens, 0

Et quare pro-hac fecunda vice Aaronà

23

rit orimeo ad. aquas contraditiionis,

Narigaver

Deo tam feveré caftigatus eft? Ratio efk, quia primavice exaliquo metu pece

firad Negion

caverat, neàtumultuante populo interficeretur, fed rediens fecundo.ex ali-

,

Brenergutm

qua. malitia, licét non gravi,, dubitando (cilicet de- bonitate & libertate Dej,

- o

quam toties antea. expertus fuerat ,. deliquit , dicebat enim:;.cum Moyfe:

: r d

Num de petra bac vobis aquam poterimus elicere ?Supra quod Hugo Cardinalis;

tss

Hug.

Cüm.omnibus aliis , inquit ,. Mosfes €9 Aaron fiducialiter egiffent , bic diffidenter

&iï,ïegia; N

Card. bíc.egevunt, 99 peccaverunt... Notent fibi hoc recidivantes , increduli , & in

Citcntur,

bené coeptis inconítantes , ut matur& inrem & falutem fuam vigilent, nifi à

pnítduef

Eccl.2 1,1. vera illa terra promiffionis xternum . velint excludi: Fili peccáfti 2 ait Siraci-

Vr fonrr,

des,, non. adjicias iterum , fed. de prifinis deprecare , ut: tibi dimittantur.. . Si

anima ttia ficut paffer erepta eft delaqueo venantium , noli rediread rete&

ao

Lipfius lib.Diaboli laqueum ; Cetere auimantes, ait Juftus Lipfius , ubi fémel offenderint,,

Vf

«.demilit. cavent ; non vulpesad laqueum , lupus.ad foveam;, canis ad, fugem temeré vedi«

A Gu

Rom,dial. bunt.; folus bomo ab evoin.evum.peccat vereiu eisdem;.. Jaugthic audire & D.

Mi 1

20..

Chryfoftomum , qui ut populum Antiochenum poft peractam poenitentiam

M

$. Chr3-. intimore Deicontineret , viamque fecuram ad coeleftem patriam.illos edo-

MH

foft. boum.ceret, eospro concioneitaallocutus eft: Quamveniam babebimus , quam de-

VAr n

x f .ád po- fenfionem , cim brutis fimus dementiores? Avicula namque femel capta , laqueo

NIUTT

gulum,, |

mox elapfa , &$ cervusin vete incidens, G9 effugiens, iterum difficile capiuntut ,

EM

nam.cuiquefit experientia cauiele magiflra;....Nos fepins quidem capti , in eadem

ts C

cadimus,negu

ebrutorum providentiam G9 folicitudinem nosratione decoraiiimis

9

tamur €9c. Audi & Poétam ::

R

—— Qui femel eft laefus fallaci pifcis ab hamo;

menla)-m

nf

lgt

ho

Omnibus unca cibis zera fubeffe putat,.

N

MT

j

6.. Oceurrit h?c mihi Pfaltes Regius ,. qui- ejufmodi recidivantes non

ïæloü&m

immeritó jumento in mola trufatili per totum.currenti diem , & femper ad

UT

Pf. 11,9.

jdem punctum, ubi incepit , redeunti zffimilavit.: Impii in circuitu ambulante

MLLT

frr Og

'Talis fuitSamfonis à Philiftzis capti, & mox exczcati circa molam convet-

NT

(:

[

U fun

'ud. 16; fatio : Ef duxerunt Gazam vintlum catenis , €G claufum in carcere molere ft-

(lï

ap, cerunt.. En trifte peccatoris femper in. eadem peccata ruentis fymbolum;

"n

m

dum femper ad idem punctum redit ,, & non ulteriüs , etiam poft factam.

((e!

0*

:

Ql d.

P. 82,14; exomologsíin in.virtute non proficit j pr oigde. idem Pfaltes ; Deus meus p

ut

Eäznanmd

-

De cavendo ,R&qujïz.

15$

atl

1

ait illos, ut rotam, "Etcurutrotam? Rota molendinaria , fi femper currit,

p

q

nunquam tamen in curíu proficit , fed (emper in eodem ftatu permanet. Ea

iproducu

lfecomy:

maledictionem tecidivantium. — 'O miferi] Novit Dominus viam juftorum ,€9 Pfal. x ,.

iter impiorum peribit. An nefcitis, quód ille, qui in virtute non proficit,

l itctils

Í

J

deficiat neceffe eft? Et nunquid fervus fciens voluntatem Domini fui , &

non faciens , vapulabit multis?

AC .

d vitelue

Navigaverat quondam benigniffimus Salvator Chriftus cum difcipulis ^ 47.

liogo m

fuis ad Regionem Gerafenorum , & cüm defcendiffet de navi , occurrebat

Seeunda.

T 371

illi vir energumenus fine veftimento, & peffime à Dzxmonibus tra&tatus ; hic

ubiJESUM confpicatus eft, mox ad genua ejus provolutus, & magna voce

f0 cum o

exclamans dixit: Quid-amibi € tibi eff , TEfu , Fili Dei altiffmi! obfecro te, ne.Luc.8,28.

?

lo C

metorqueas; ad quem mitiffimusServator: Quod tibi nomen eft ? At ille di-

TM

&it , legio ; & rogaverant illum'Dzmones . ne imperaret, ut inabyffum prae

inoredui ;

cipitarentur, Etquiaibigrex ingenspafcebaturporcorum , annuit Salvator,

igltt,i

permifitQue Demonibus , ut in porcos ingrederentur: Exierunt ergo D«mo-

TET

tiaab bomine , 88 intraverumt in porcos , Q6 impetu abiüit grex perpreceps i» fla-

dinitatt

quum , €5 f/ff;catus eft. Sed quare , dices, Chriftus Dominusintegram iftam

redieadt

D«moniorum legionem in gregern porcorum,& non in alia armenta jumen-

emdifr

torumablegavit? Ratio in promptu eft, quiaporci funttypus recidivorum.

p t

lta S. Gaudentius: Sues , inquit, femper immundi, €9 de fonte , vel de fiuvio $. Gau-

Hhcaulr

eXeunies iterum volountur in cenum. .. En genuinum recidivantium rypum , dent tr.de

jmpeniti

prafertim immundorum, qui porcorum mose viventes , etiamfi hoc facro Macbab.

rian t

tempore per confeffionem ac SS..Communionem à peccatis per S

anguinem

jimur, u

Chriftifunt abluti , pauló tamen poft, & utinamnon hodie, ad idem carna-

i gl

lium cogitationur ac voluptatum revertuntur cenum , proinde pari modo

fl

& rarione à Chrifto judicein gehennz precipitabuntur abyffum, de quibus

gapi, t

& . Petrus : Contigit , inquit , eis illad veri proverbii: Cauis reverfus ad faum 2..Petr. 2,

d

"voritum , €5 /2s lota in volutabro luti.

22.

7. Pro di&torum coronide audiamus ex S, Scriptura adhuc aliqua argu-

menta, eiquefolidiflima. Azotii Arca

mDominijuxta Dagonidolum fuum

,

collocabant ; fed quid accidit ?

