parvulos babeam teueros; precedat Dominns meus ante fervum fuum , & ego fe-

o incdi a

quar paulativiin vefligia ejus. Et quare Jacob hunc fratris fui recufavit gratiam

Jetu d qi

& favorem ? g.quia Jacob tot edo&tus cafibus & experiéntiis optim& noverat

4

ul

fratris fui genium , & malum, fi cum illo habitaret , confortium ; ne ergo

rai pl

proles fuz adhuctenere ex Efau & ejus domefticorum familiaritate & ami-

citia fimiles impios imbiberent, & induerent mores , voluit vir prudentif-

T

fimus folus:nitinere cum fua turma progredi , donec ad optatum loeum &

dazetürint:

terminum pervenerit, Difceex bocrurfus, quomodo emnis converfatio pe-

t legümi.

riculofa cum iniquis & reprobis fit fugienda; binc femper focios bonos tibi pyoy, 12;

ii j

cunjunge , quia , fi fueris focius bonz converfationis, eris & virtutis :

&i

QO.

Datttuchid

cum fapientibus graditur , e(t Sapientis confi

iium»,fapiens erit , amicus [luiro-

ln p

rum (imils efficietar.

idolatune

Pergamus ulterius, — Mirabile quondam fomnium habuit Pharao EEgy-

Qrtio £U

ptiorum Rex : Putabat is fe ftare fupra ripam Nili ( qui turbidus & pinguis

vise lum

certis anni temporibus agros & campos impinguare, & feecundare affolet ) ex

;j

quo flumine feptem afcendebant boves, feu vaccee pulchre & craffe , que

in adjacentibus pafcebantur paludibus. ^ Paulb poítviditidem Rex ex eodem-

jj x

feptemgemino/luvio alias feptem emergere . vaccas , fed fcediffimas , macie

ni'ug('g 1 & U

gt vt

confectas , & vix offibus hzrentes , que mox pinguibus & faginatis bobus

i pf

cruentum indicabant bellum , & quia pinguiores in arena erant tárdiores , à

macilentis ad pilum ufquc devoratz funt: Devoraveríntque eas , quarum mira Q£941,4«

a g

fpecies 09 babitudo corporum erat.Et quis, obfecro,pensáffet, quód à vaccis ma-

cilentis pinguiores effnt fuperandze

J

n [cdt

,imó & devorand ? multó magis ego ju-

dicaffem, macilentas Àfortioribus & pinguioribus pervicendas ; verüm contra-

fuaAgäWW

^

rium hic accidit, quod Pharaoni non obícurum fuit iridicium de feptennio fer-

jiut j

]!

tilitatis & (terilitatis mox futurz , ubi feptem ante fleriles omnem annonam -

(epa n

precedentium feptem annorum fertilium abfumebant.

Hec & fimilia

"

Ob cc j

li

^

At

olimillis contingebant in figura, necà veritatis Ícopo aber:

abo, fi per pra-

0U. T,

B

IQ,

j4

Q

dictas vaccas pulchras & p

ingues homines pios & probos ac virtutibus pin-

r rm*

5 (p

r

1

gues , & per turpesac macilentas improbos , perverfos & (candalofos intelle-

xero , qui fi invicem familiaritate conjunguntur , virtuofi ab iniquis non

lii Jf P^

f

tantüm corruinpuntur , fed etiam

devorabuntur ; unde recté Sapiens.

Fili

i

Vf

vii , fi te laaverint peccatores

t pm[ ,

Recacquiefcaseis, — Et quid fequitur: Deglutig-

nd u

"us eum , ficut infermus viventem.

j 095

4. Olim mandaverat Deus , ut Hebrzi ad aratrum non fimul bovem &

afinum adhibere

nt: Voen arabis in bove fimul 89 afino.

Et quzfo, cur Deo

Deut. 22,

i

34156!"

j

adeó curze

fuit de nonarando in bove & afino? Quid fi vir pauperculus non

IO,

HCH

haberet ni

wsl

" ll

fi bovem & afinum ? Ratio eft

, àit Cornelius , quia eorum vires

y

R. D. Giniber Dominicale.

Uu

funt

pgm

sE R,

338

Confideratio XLV.

Wre, qu

Primá

funt inzquales, afinus enim affociatus bovi plus equo gravatetur. — Aliam

j &l

Etbol.2 3. rationem affignat Pinna : Bos , ait , juxtalegemanimal eft mundum, qui uti-

dsperia

liter cibis & facrificiis fervits afinus veróoimmundum , quod lex é Sacris arcet,

? $

hinc nullo modo unàfimul in aratro. conveniunt, ita , pergit idem Pinna, eff

Atationi.

5S. Aug.to. vitanda mala focietas : & S. Auguftinus : Cum malis bowinibus uulla tibi fit con-

worChn

tthomoi

A. f. 762 nexio, finon valeas , Domino miferante , eosab errore revocare,

Inter alia przcepta, qux Chriftus difcipulis fuis, ad prdicandum Ev-

fs2 À

AMatib. angelium nunc dimittendis , dederat, & hoc non poftremum fuit : E£ qui-

ipurver

10,14.. cunque nonreceperit vos , nequereceperit fermones veflros ; exeuntes foras de do-

lo atrii,

110 , velde civitate ,excutitepulverem de pedibusve[tris.

Et quare , dices, vo-

ficanda

]uit Chriftus, ut Apoftoli fandalia fua excalcearent, & ea inter fe colliderent,

ftmim

atque p.lverem ex illis excuterent, dum vel ipfi, vel do&trina eorum à Ju-

Ws

dais , vel gentilibus non fuit recepta ? Refp. omi(fis pluribus aliis rationi-

0f

Cajet.bïc.

bus Cajetanus : etantur , inquit, difcipuli vel minimum pulverem ex inimica

&denre

terra fecumveportare , ne vel in pulvere commuuicent cum infidelibus &9c. — Per

1770

quam pulveris excuffhionem Veritas illos & nos docere voluit, quàm cauté

hk: LCC?C

ac follicité vitare debeamus omnia confortia mala , utni

hil'c'um iil.i);s-. commu-

"i ifrm

ne, &nequidem de pulvere eorum habeamus.

NI

Difficile quondam praceptum, fi folam

litteram conüd*eranius-, nobis

Muf

Mattb. — dedit incarnata Sapientia, ubi juffit : $i autem mamus tna , vel pes tuus fcan-

$d

18,8.

dalizat te , abfcinde eum , &$ projice abste; bonum tibi efl ad vitam ingredi debi-

Mi

lem vel claudum , quam duas manus , vel duos pedes babentem mitti in ignem

ata at

&ternum ; 89 fioculus tuus fcandalizat te, erue eum , &9 projice abs te : bonum

dftdoy;

tibi eff, cum uno oculo in vitam intrare, quàm duos oculos babentein mittiin gebeu-

nam ignis. Et quis , obfecro, hoc facit? aut quis unquam hoc fecit , qui fi-

( Ctoy

itteraml [

bioculos propter datum , vel acceptum fcandalum eruiffet, aut manus ac pe-

des refecuiffet ? Obferva , anime mi , non hic attenditur littera , fed fpiritus,

Mb

ïghlS N ; !

qui vivificat ? voluit itaque per hoc docere mitiffimus orbis Salvator Chri-

ftus, quomodo nos oporteat fugere . cavere, ac vitare omnes malas focieta-

Tüfei

tes , fufpectas prafertim alteriás fexüs familiaritates, imó & amicorum , qui

az/orm*m

nobisloco membrorum funt(unde dicimus : Hic mihi oculus meus eft, ma-

Vf

nus mea dextera eft &c.)confortia fi nobis obfuntin via falutis confequenda:

'-1'52 !gl : 0

m

$.Cbrg- — Non bac de membris dítka funt , ait Os Aureum, fed de amicis ac mecefJariis;

UM

foft. bo:m. quos quafi membra nobis conjuntlos ducimaus ; nibil emim ita perniciofum ac pef

ij

t d

ffmg[amt i

€o. in

ferum , ut confuetudo pravorum hominum ac converfatio.

1

AMatib.

f. Quisfide & charitate in Chriftum firmior S. Petro?cui

dictum eüf

J

" glme

Atottb.

$upra banc Petram «dificabo Ecclefiam meam &$c. — Et tamen talís ac tantus

max.m en P

16,18.

Apoftolus ad vocem unius ancille Chriftum negat ; Non novi bominem; &

( Y

Mattb.

cüm ab alia ancilla & circumftantibus ad ignem miniflris urgeretur plufcu-

CnSq

26,72.

m

lum quid fecit? Cepit deteflari, 9 jurare , quia non noviffet bominem. O

Mastb.

Petre

26: 35'

d

De vitanda «Malorum Societate.

339

Petre, quid agis? pribs dixeras : Etiam fi oportuerit mori tecum , non te ne-

Nüstor, M

àbo ; & hic non amplius d.vinum tuum agnofcis Magiftrum ? imó & repli-

Yundum, i

catis perjuriis acjuramentis. Vitam negas, pro quamille vitas debuiffes ex-

|lexefcs n

ponere? 5i audiifíes illa Pilati verba: &cce bomo , aliquam faltem trinz tuz

r d a

negationi afferre potuiffes excufationem , quia pretiofiflimus orbis Redem-

iif

ptor Chriftusadeó tunc flagellis , flagris , pinis , vulneribus erat cruentatus,

A u

ut homo in homine effet querendus? Quz ergo caufa hujus tam miferabilis

pradndt

lapfüs? Refpondet, &obfervatS. Lucas , quód'etrusin medium muitorum

uc. 23

mum : H

& perveríorum miniftrorum cuneumfe immmiferit: Accenfo autem igue in me-

$5*

vtb d

dio atrii , circumfedentibus illis, erat Petrus in medio eorum.

Ecce brevis &

t quare s

fuccincta converfatio ac focietas cum impiis & blafphemis fatellitibus hanc

intet f£c

W»JLVF

j v

firmitfimam petramuno przcipitavit momento; fupra quodrecte Divus Am-

$. Ambr.

yhema eortt

brofius : Ex boc, inquit , didici cavere colioquia ac focietatem perfidorum.

lib. 10. in

Aorbxs at

'Offerebatur aliquando.Chrifto Domino hemo quidam czcus & mutus, [ ucam,

pupdtn o

Ul

; '

& deprecabantur eum, utilli manus imponeret, & fanaret eum : Ef appre- Aarc.

7*

ial

bendens eum de turba feor(im , maifit digitos fuos in auriculas ejus &jc. — Adverte

33*

volit g

hic , Lector prudens, fingularem agendi modum , quo Chriftus ad fanandum

idcum d

hunc infirmum ufus eft : Et apprebendens eum de. turba feorfim. Et quare,

rogabis , illum hominem non in prxfentia totius populi curavit

, & quare

onfidetao. ^

feorfim?

j, tb p

Simile quid accidit cum alio czco à Chrifto illuminato, qui prima vice

abitomig

]

homines , velut arbores ambulantes confpexit, quem mitiffimus Dominus Marc.

8;

t 1

extra Bethfaidam eductum , & ab omni turba femotum fanitati reflituit : Et

wl

23.

apprebensá manucecieduxit eum extra vicum Qdc. — Et cur, obfecro , ambos

^

at

hos cxcos non przfente populo , fed feorfim (anavit ? Ref

litteram , ut van

pondetur quoad

vum ol

am gloriam & plau(um hominum evitaret , & quia cives

iifmi at y

N

U

|

J

l

Bethfaidz indigni ezant , ut hocviderent miraculum , dum tot aliis vifis ejus

y r

ieti, M

fignis non in eum credebant; — Vermalium hicad propofitum noftrum in-

j ïahalü»

S.Hieron.

4

$ 0f

quiro fenfum & explanationem ; Educit, ait D. Hieronymus : Cbrifius pec-

.

m

catorem extra vicum, id eft , extrafocietatem malorum : Corrumpunt enim bo-

& amic

I. Cor. Ig,

Ü

nosmores colloquiaprava. — & Dionyfius Carthufianus: /n boc, inquit , datur

T

inteligi , quód eos Deusà vitiiscarat , C falvat , oportet prava vitare confor-

l

Ü

Dionj;f.

1

]

ii a

tia, atque à cormunibominum , per latam perditionis viam ambulantium , con-

Cartb.

verfatione difcedere. — Proinde , qui Deo vult adhzrere , fuzue confulere

j ia

zternz faluti, neceffarió à malis fociis& mundi tumultu fe fe

ferm.2.de

quefltret: Opus

Dom. YI.

i j

efl , ait Salmeron , ut fi

e

.

Jj

i

&1

T

aretur à turba , id eft , ab oFcajione peccandi, cujus tna

poft Peat.

peth'(Uï

maxima eff pars , mala focietas.

jalmer.

"

't

m !JA'

J/

6. Venerataliquando ad pretiofiffimum Redemptorem noftrum adole- to.6. tr,

*

i

hi

fcens

30

UL

ii

quidam optimz indolis & integtz vitz , impenfiffimé r

ogans , quate-

iftt

u[gflc

Uua

ntus

ii

N

349

Confideratio XLV.

:

—fuppïe*x &

tim Aqui

nus & ipfe ad fequelam talis ac tanti Magiftri admitteretur, hinc

AMattb.g, obfequens rogavit; Domine, permitte primum me ire, &6 fepelz're patrem me-

af

r

Wt , 101

AI,

um , cui novo difcipulo fequelz feverioris & fanioris cupido mox in hacpe-

ice mali

titione repulfam dedit: Dimitte mortuos fepelire wmortuos fuos. — Adverte hic,

quomodo Chriftus hic in voce zquivoca alluferit ? Dimitte mortuos fepelire

pu Sicf

4?

mortuos fuos , ubi mortuos corporaliter , & mortuos fpiritualiterintellexit;

jotlexorta

H

fe

quele Chrifti candidato parentum

i, quiboni

proinde hic non prohibuit adolefcenti

1

ie

fuorumcelebrare exequi:s ; hoc enim ex

58

ge divina-& naturali juftiffimum

Weitiqu

m habea

effe videtur , fed non permifit intereffe fpiritualiter mortuis , hoc eft, perver-

Imitar

fis amicis , agnatis , fodalibus , fociis , contubernalibus , in quorum confor-

tio periculum illi erat , ne fe illis immifceret, & eádem animz füz , conta-

Mertumf.

vtl

S.Pa[cbaf minaretur ; ita 5. Pafchafius : Non ut ab officio patris filivm revocet , fed ui à

€

Sic

l. 5. ia

confortio moriuorum eim fecernat.

m&xmr,

Aatib.

Speculum licet purifimum velunico oris a

fflatu obducitur 5 ita & ani-

s;

ma, licet fancta , pura &innocens per blanda pravorum amicorum & focio-

B lnis

ifb

rum alloquia obfufcatur. Cum leprofo cummunicare , eftiepram indue-

Luc.17, re, undeleprofiilli decem de longé fteterunt , quià Chrifto petebant opem;

a(

12,

fuge ejusmodileprofos , & fta a longé ab eis , qui enim amat periculum,

Di , d

od

peribitinillo.

Difficile eft cum peftiferis agere , unde ab aliorum commer-

cio & habitatione diftinguuntur ; Ovis fcabiofa à caulis refecanda eft , pu-

Jülds g

tridum membrum , (inon refcinditur, totum corpus inficit; & quoties uni-

tidtdt: a

um ? hinc péraccommo-

URT

ca parva fcintilla neglecta magnum excitavit incendi

Je?em. 9; d& Jeremias Propheta : Unz

squisque , inquit , fe & proxim

o fuo cuftodiat , &9

tüy

4e

in omni fratre fao nombabeat fiduciam. Notahic: Non dixit Propheta : Unus-

DT

$. Bern.

tf

uisque fe cuftodiat à Diabolo , fed à proximo & amico fuo, quia fzpilfimé

ferin.| 60. i imicihominis domeftici ejus propter malam focietatem ac confortium :j

9Wf ob

ad $orO- . Lene vivere , ait Mellifluus , amalorum focietate declina.

tiin tig

TO

ftus ex urbe Caph

erriao , ubi priüs

7. Cbàm quadam vice Veritas Chri

Va

fifiam Jairi fufcitaverat in patriam fuam Nazaretl

i abüffzt, fa&o fabbatho in

Ti

audientes admirabantur iti

Ífynagoga eorum publicé docere coepit , ubi multi

PT ol

doctrina ejus , alii vero fcandal

izabantur , & fpernebant eum ; & fubditScri-

AMarc. 6, ptura : Non poterat ibivirtatem ullam facere , nif

paucos infirmos impofitis ma-

W

j*

nibus curavit. Et quid hoc? quid ais Evangelifta : Non poterat ibi virtuteim

H

: M

Ut

a qu& ia

Ils

u

ullam facere ? Ergoille, qui verbo uno coclum & terram , & omni

eis funt, ex nihilo fui produxit, jam in patria fua nullum poterit facere 1.

Wïjr?l Chg

gnum ac miraculum ? & quz potentia hujus omnipotentis Dei & Hominis

70'-?;1',"',751

17

Corti.bÍc. Chrifli ligavitmanus ? Refp. Cornelius : !llud Non poterat idern eft quàm mog

volebat , quia cenfebatnon decere , ut fán&tum daretur canibus, ac incredu-

riïaiïmcu ,

[

lis

o

b

üc Ic

1

iti

PIRI

q&tdex

tingratis civibus ; proin

m peffima focierate ac confortio

i (

$, 2b. 43. abüt, & aliisinlocis Evan

oeli

x/if

Y i&d

Tho-

diy

m

ö-"ikiü

impradica

Juvat hic etiam audire 5.

Müä,E

mam

De vitauda4 /if.ajamm Societate.

341

,hincwïuppkx&'

mam Aquinatem : Hoc quod dicitur : Non poterat ibi uZam virtutem facere , 3.p-q.

43.

lt p

non efl referendum ad potentiam abfolutam , fed ad id , quod poterat fieri congru- à.21.ad1.

0 for nb

enter , non enim congruum erat , ut inter incredulos operaretur miracula &8c.

i, Aduty*

Ecce mali illi focii ( cives ) Chriftoligabant manus , ne confueta faceret fi-

Ht wttus o

i

gna. Sicípine opprimebant bonum femen, ne optatos referret fru&tus: E£ Luc, 8,7,

ial tell

famul exort e fpine juffocaverunt ilud $c. — Ejusmodi fpinz funt focii perver-

ndiduo vt

fi, quibonum femen virefcens & crefcens in proximo fuo tandem extinguunt.

viurdi ls

Cave itaque anima Chriftiana , ne cum fimilibus pungentibus fpinis cornmer-

s od

cium habeas , fed longé ab eis fugias.

It quom d

Imitare Eliam à facie impiz Jezabelis , cüm ei minaretur mortem , in

anima l,

defertum fugientem : Tuzuit ergo Elias , 89 furgens abitt , quocumque eum fe-

3. Reg.19,

nv j

rebat voluntas.. Ad quid futorem unius muliercule adeo formidavit talis ac

3.

tantus Propheta , qui etiam coelo potuit imperare , ne terrz (ubminiftraret

pluvias: Vivit. Dominus Deus [fraél, in cujus confyetu flo , fi erit annis bis ros 3. Reg.17,

diciur al

l.

miconm d

&9 pluvia , nifijuxta oris mei terba? Et nunquid poterat de coelo evocare ignem,

ut Jezabelem devoraret , ficut alia vice duos quinquagenatios ad fe capien-

, du

dum ab Ochozia m;ffos igne coelefti cum so. militibus combuflit:5i bomo 4. Reg. r,

lo paciau

IO.

n a pcriadi

Dei fum , defcendat ignis de celo , €$ devoret te , €$ quinquaginta tuos? Re-

1

fpondet hic S. Ambrofius, quéd tantus Propheta nec furorem & potentiam $ Ambro

[

jorum (

ia d

Jezabelis , necipfam mortem meruerit, utpote qui fe ultró fub Junipero mor- /ib. de fu-

ji; gt

ti obtulit : Petfvit anime fue ut moreretur , 86 ait : Sufficit m'ibj Domine , tolle ga feculi

puad

animam meam ; fed timuitElias fecularem illecebram , & converfationis ma- c. 6.

ht

r

B

culofe contagionem ; ficutilli, qui aérem peftilentem fugiunt , nifi velint &

3. Reg.19,

n l aj $

V

l

j

ipfi fimili lueafflari, ita quoque Elias perverforum illius zvi hominum fo«

L

Á

/

M

ïl"

l

cietatem fugit, & omne conlortium vitavit3 noverat enim periculofum effe

[UOJ

qma

M

ovem cohabitare cum lupis, columbam cum mulvis , & germen juftitiz in

ng,CCOH

0i

j

medio iniquitfitis,

8. Etlizc caufaeft , quare Enoch ab hoc feculo nequam fuerit transla-

hamna, i

tus in paradifum : Ambulavitque cum Deo , &6 non apparuit ; quia tunc tem- Ger.3,24.

"

Ü

']

n

[

v

poris intervallo omzis caro corrupera: viam fuam ; ne ergo vir tam fanctus il- Gen.6,12,

1

1 Jfavä

lorum pollueretur moribus , ab humana converfatione feparatus eft. — Difce

h

M

i

qn

[

malos vitare, fi eorum vitia & pravos habitus non poteris corrigere, Difce

j

"i

" s

cum fuperbis , avaris, libidinofis &c, nullum commercium habere , fi non

aptrti P

fimiles quoque mores & vitia velis induere. — Difce przfertim cum Jofepho

] On"fhä

[]J

(l)

Patriarcha à foeminarum lubrica familiaritate declinare , quia 4e veffimentis

Eccl. 42,

i

procedii tinea, 88 à muliere iniquitas viri.

Quod fuo zvo expertus eft Ne-

13.

f

"m

hemias , unde non finelamentis & lacrymis Judzos increpavit, quod familia

Hb

Et

2. Esdre

ritatem cum alienigenis mulieribus fecerint, eásque in vuxores duxerint

!

j

quidextili confortio accidit? Zidi , inquit , 71d20s ducentes uxores Azotidas.

13,23»

ass

j

)C'w[e

4monitida: , $ Moabitidas , Q9 filii corum ex media parte loquebantur Azo-

J

"

u3

lice;

jam

p

34

Confideratio XLV

ticé , & nefciebant loqui Tudaicé. O quot de facto funt, qui fimili Azoticà &

impuráloquuntur linguá ! Prodigum confule ad cuftodiam porcorum aman-

idd

Ltc. 15,. datum : Mifit illum in villam , t pafceret porcos; & quare porcos? cur non

Ir.

oves &fortaffe , quia porcinam vitam duxerat vivendo luxuriose , & devo-

rando fubftantiam fuam cum meretricibus ? &ita quidem eft, qui noluit pa-

fci pane Angelorum, nunc prx nimiafame petit filiquas porcorum. — O ftu-

pendam reram mundanarum metamorphofin ;

[

i

& quare filiquas poftulat?

,

Relp. quia exconverfatione & focietate cum immundis porcis & ipfe in fa-

me fimilem ciborum appetitum in fe habere fenfit ; cum quo enim quis ha-

bitat , ejusdem & mores induet : Cupiebat implere ventrem fuum de filiquis,

quas porci manducabant. — Vide hic, perpende attentiore mente malz conver-

T

fationis efficaciam : Graculus cum graculo, porcuscum porco &c. — Proinde

[/

Pf.17,26.

manetalta mente repoftum illud Davidis? Cum $antio Sandus erit ; 88 cum

perverfo pervertéris.

Quid ergo confilii in re tanti.momenti ? Tobias fenior & junior huic

noftrz Confiderationi addant coronidem. — .Cüm nunc Tobias juniorà paren-

Nfïm'.

te feniculo in Rages effet mittendus , ut pecunias , olim Gabelo fubminiftra-

Qnuy

tas, denuo ab eo reciperet, erat pientiffimus pater omninó follicitus, qua:

W

lem filio fuo inhoc remoto & periculofo itinere adjungeret focium; hinc in-

(

vocata priüs ope divina, filium in forum ablegavit, qui ibi, ita difponente

li, vt

Numine, inyenit juvenem fpléndidum, ftantem pracin&tum , & quafi paratum

Flv

adambulandum , & ignorans , quod Angel

t

us Dei effet, perhumané eum fa-

itlottref

Tob. f,j

' Jutavit, & dixit : Unde te babemus , bone juvenis ? & ille refpondit , ex fiiis

ttüm df

«ttr-

lfrail&gc. Et cum introduceretur ad domum paternam , pater omni

Ti

cumfpectione ufus eft, ut nomen , genus & mores ab eo indagaret , ne filio

LTA

malus itinerum adjungereturfocius. Hoc fac & tu, homo Chriftiane , gran-

W fömlïc;

dis enim adhuc tibi reftat via, non cum Tobia juniore in Rages , regionem

Wlter,

lorum, Proinde hic

'

Medorum, fedexhoc mundoimmundo ad regnum coe

lmw

n

i

So Lauro

piosac bonos tibi

felige focios, quia, ut ait S. Laurentius Juftinia

nus, 76*

r

Juft. de

erfatur.

Finio

ceffe eft , ut talis efficiatur bomo , quales funt , cum quibus conv

! OdQU&m

difcipl.

cum S, Joanne : societas nofira fit cum Filio ejus J Efu Cbriflo,

&5 bac

"i b

Mon.c.4.

fcribinus vobis , ut gaudeatis , £ gaudium vefrum

Nit, p

J

Vttat

Iitgflgg'

er fit plenum.,

MT

H Wlllldm

^. Vid

$33 )f( GbPn

UM lgo

l^

f

Wi

lg!

CON-

E r )öï Gige-

343

fesii iil

Datorum u

&

o

)

SEI

Q3 o5 $ d»os

ls elo chs clo elo

BO EEE d

v$5o05o5

&jo ajo cfs

&fo cib cdo clo cfo ido cfo cfa cf»

QO RO IQOIGOIOOIDCIOSTQS T

$8

pOrtts qu

yoriose, n

d qu m

CONSIDERA TIO XI VI.

jcoum, 01

lia

De Gratitudine , quam DEO debemus.

ords gt

quo ennqi

Pro Dominica 1 3. poft Pent,

m fum d

nente m

Non eft imventus , qui rediret , & daret gloriam Deo , mi-

orco&c 1

f Pic alienigena. Luc. 17. 18.

u t

T

enir Vj

NHnitus Deus poftquati coclum & terram ex nihilo produxit , & nunc

obus ii

cabeo li*

opus fex dierum complevit, denique ad creationem hominis , feu par-

ino folci

vi mundidefcendit, quem non ex elemento ignis , aéris , vel aquz, fed

x oj

'

[

terra plasmate placuit: Formavit igitur Dominus Deus bominem de limo Gen. -

7

yi iA

il

.E.*

Ierrg , videlicet corpus hominis, prout plaftz folent, in modum ftatuz vel

per fe, vel prout vult S. Au

:um,&qüäcpzr

guftinus & Doctor Angelicus, per Angelos de 5.4ug.8g

eus v

limo terrz fingendo & efformando, in quem exinde luteum hominem Deus ex eo$. 7h

i p

fenfim difpofitiones carnis & corporis humani induxit , ac tandem anim;

am 4q. 11. p.

rationalem infudit : E ir,?r/z';

m, p

bomo in animam viventem.

'avit in faciem ejus fpiraculum vite, $ fatlus eft 2.91.a.2.

p n

Et quare dices , Deus hominem de terra forma- ad 1.

vit? fortaffe ad humiliandum eum , ut ex hac prima fua origine difceret lu-

mOChrier,ä

n N

s

^

.!

jj

tum & terram fe effe, & in manu Dei, ficut lutum in manu figuli, verfari,

loro ;01

!

"

unde patientiffimus Tob : Memento, quod ficut lutum feceris me? Verüm ali-

fob. to,

f

l

l

"

]

!

am rationem affignat D. Ambrofius, afferens ideo hominem à Deo ex terra

—

!

U

T al

il

I.

productum, ut ex hac matre füa addifceret erga Deumi gratitudinem, terra

enim benefaétori fuo grata eft , quod cztera non faciunt elementa : 72

rïa, S' Ambï.

Ejll Qrit

inquit , paaca grana fpargenti plures fpicas veflittit : pro unica

giande viliffiga 4€ obitu

"L

procreat quercum vobuft

iffimam €5c Et doctiffimus Sylveira : Cur, ait : non potiu; f'atris,

de aére, velaqua

" fed deterra bomo formatus eft ? Et refpondet, ut ex

pritcipio 59lveira

gratitudinem fua

m difceret bomo

, terra a'cceptum/ämen in genere (uoiterum red. n Mattb,

dit.

Vide exhoc, anime mi,

quam Deo debeas gratitudinem: Quid melius, 3. q. 37.

ait S. Auguftinus Hipponenfis ,

&6 gnimo geramus , €5j ore promamus,, && ca- : dug.

lamo exprimamus , quam Deo g

ratias? boc nec dici

brevius , nec audiri letius , Ep. 77.

nec intelligi eratius , nec agifrudiuofius poteft.

(

AUdif

344

: Confideratio XLVT.

Audiflis hodie in Sacro Evangelio , quomodo àpretiofiffimo orbis me-

vfidinpl

at benei

liorís Reparatore Chrifto decem viri leprofi à foediffima lepra fuerint curati,

ex quibus unus tantüm, ubi fe prodigios& mundatum , ac in inítanti fana-

ttnet Apol

Dum; dum

Luc.17, tum vidit , ad Dominum regreffus eít : Et cecidit in faciem ante pedes ejus,

16.

Et bicerat Samaritanus : Cateri veró novem , qui erant gen-

Tusciplend.

gmtiaä agens.

te & religione Judzi , ut gratias Chrifto pro tanto referrent beneficio , non

ampliüs ad cum redi&cunt, proinde merito eorum fummam incufavit ingrati-

m (hante

$. Bonav. tudinem mitiffimus Salvator: Non efft inventus, qui rediret, 86 davet gloriant

Que Dei af

bicin Lu- peo , nifi bic alienigena : Supra quod Doéctor Seraphicus : In quo manifefte

Cant.

oflenditur Tudeorum ingratitudo , quia. cum efJent xovem , nullus ex eis vediit,

Ioreo

dioloco, p

fe folus ifie Samaritanus , qui unus evat eg /olu:: in quo inteliigitur eledio ger-

Omnes Chri

tium Q& reprobatio fudeorum. — Audiamus plura de hac veritate,

Toiturage

2. Minuto fenfim diluvio, &-Arcá in Armeniz montibus fubfiftente,

Chishancn

aperiens Noé feneftram , corvum dimifit, ut ex illo cognofceret, an peni-

d&mS.Augt

tus ceffaffent aquz , & in abyffum fuam, ex qua prodierant , fuiffent redu-

TUj Dogis

- &5 fed quiacorvus plura viderat circumjacentia cadavera, & efcá ille&tus ,

TUf fogy

Cen. 8,7. & libertatis fuz avidus ad Noémum in arcam regredi noluit: Qui egredieba-

LEUTTN

tur , €9 non revertebatur,

Proinde columbam dimifit; qux ad veíperas ad

Ls

notum hofpitium rediens , ramufculum olivz virentibus foliis in ore (ug

NI g

Noémo benefactori fuo , tanquaminfigne divinz obtentz mifericordiz obtu-

Ülttmyr

lit; hinc meritó à Deo corvus velut ingratus hofpes reprobatus , & inter im-

HH fs

Levit. 1 1, mundas aves reputatus eft : ,taudum eff vobis omue corvini generi; in fimilitu-

NI o

:Ig-

dinem fuam.

E contrarió columba à Deo electa eft, quia prout obfervat

UT

$& Cbrg-. S.Chryfoftromus, miram prefcfert gratitudinem , fub cujus etiam fpecie iple

t

foft. bom. Spiritüs Sanctus fuper Chriftum apparere voluit. Difce ex hac columba,

m

müïus, u

26, in

anima Chriftiana, gratitudinem in Deum & benefactores tuos, fuge econ-

IeWïüïl)md

Gen.

tra ingratos fimiles corvis , qui funt fymbolum reproborum : Nibil ita dif-

Fl

ii

$.Berm. plicet Deo , ait Mellifluus , prefertim in filiis gvatie , quemadmodum ingratitu-

T j

Y

f2

do; vias enim obfiruit eratie, — Pergamus ad alium conceptum.

dtny ? li

j

DD.6,

lia

De codem Noé& recenfet Scriptura , quód finito diluvio , ubi ex arca

; Qub

Pe(zt,

cum omnibus fuis erat egreffus , moxaram ex lapidibus conftruxerit, in qua

( ]f![

Gti,8;21 victimas & holocaufta Deo obtulit;Odoratíisque eft Dominus odorem fuavitatis.

Wlfdf [

- Kt qualis hic bonus odor erat, quem Dominus odoratus eíft? An non tunc

Wt t

temporis intervallo terra erat referta innumerabilibus, ac putridis hominum

U

[ l (0)

!

G animalium cadaveribus? qualis ergo effe poterat fuavis odor in tanto fce-

U Rerp

tore ? Refp. Os Aureum , quód gratus Noémi animus fuerit ille odor fua-

L

( t

vitatis ? qui Divinis naribus extitit gratiffimus, qui omnem mortuorum ani«

g

S; Cbr3-

. malium foetoremlongitfimé diffipavit : ide , inquit , quomodo animus offeren-

dj

hi

foft. o

EM

0nt, ti;

, fumum &9 nidorem 9 omnem , que inde nq/äitur , infuavitatem mu

ltá fra-

L

A

27.inGen.

l

ac(

grantiä

nj

st

i

De Gmtiti:dz'ne in Deum.

34j

m ofys .

grantiá implevit. -.Collige ex hoc , animemi, quomodo mens pro acceptis

3 Roennt r

grata beneficiis Deo fnmmo Benefactori noflro placere foleat ; unde recté

^

Pbil. 4, 6.

A infat

monet Apoftolus: Cum gratiarum aüione petitiones vefire. inuotefcant apud

1f p

Deun; dum enim pro acccptis-:beneüc-iis gratos nos Deo oftendimus , ad no-

hQU rntg

varecipienda nos difponimus.

d ao t

xincuavti

TR

V

3. Progredior ulteriàe, ''Widit aliquando jacob Patriarcha in fomnis

fcalam ftantem fuper terram ,. & catumen ejus tangens ccelum, Angelos quo-

, B n

que Dei afcendentes & defcendentes per eam, &9. Dominum innixum fcale.

Gen. 28,

j

18.

vll x

Etquare Dominus fummis fcale gradibus Jacoho videbatur innixus ? Dixi in

alio loco, perhanc fcalam fuiffe prefignatam Dominicam Crucem , perquam

ligtrióg

vt

omnes Chriíliani piiin coelum.confcenderent, & in . dies confcendunt ; Do-

minus autem innixus fcale eft Chriftus in cruce pendens, qui expanfis bra-

^

i|

jl

ontiyo

"

chiis hancnobis fcalam tenet,. & in aícenfutam gravi nos adjuvat. ltaqui-

|

gnofccrt

",lï?.'

demS.Auguftinus. | Verlümaliud bic inquiro myfterium, Refp. S. Bernardi- $- 4ugnff.

vant, fUb

nus : Deminus , inquit , ipnixus defcribitur f/cale , quafi defiderio flagraus ,

& ferm. 97.

NT

moflra bona opera acceptaré , 68 propter illa novas gratias multiplicare. . En * Ber--

quàm paratus fit Dominus, ut opera noflra bona & accipiat, & remunere- ?/4" d. t.x.

TT

qu d

turaliis beneficiis , fiei pro acceptis grati fuerimus : JVon enim , ait $. Chry- J* 63« i

foftomus , gravealiquid €$ onerofüm à nobis requirit , fed folm , ut teftemur, P! inc,

ys folisinf

&5 fateamur beneficia fua , & pro bisgratias referamus : non quàd ipfe bis egeat, $. Cbry-

e mifcricordfxa ;

jans, Euf

qui fuficentiffmus efi , nuliáque re indiget , fed ut nos difcamus Autborem bo- Jo/- bom.

norum uobis conciliares nam

IO. inG£-

j r n

cabinus.

Jic ipfum ad imajorem noftri follici(qdinem provo-

"€j.

uiuï pwgï [)3,';',':

j etat .ï:-;«;.

Occurrit hic mihi Nathan Propheta à benigniffimo Numine ad Davi-

dem miffus , ut hunc Regem non fine peculiari fubditorum fcandalo in adul-

(e r

terii & homic idii fcelere fordefcentem , ad frugem , & ad falutarem poeni-

qs

Mül! y

tentiamreduceret, Etquidfecit, ut & turpiflimo eum caeno , cui per no-

orum :

vem menfes inh&ferat , erueret, & à via gchennz in viam reduceret falutis

d

«ternz ? Audite modum: Ad Regem ingreffüs immenfa coepit enarrare, be-

pzura-

neficia ; quibus illum Deus haétenus per omnem vitz curfum cumulavit:

L

il j

Hec dicit Dominus Deus ifradl : Ego unxite in Regem fuper Jfradl , &$ ego

145 V

(

eruite de omauu Saul, &9 dedi tibi domum Domini tuí.

Et fi parva funt ifla ,

7Z*

u

J

fftll Od

adjiciam tibimulta majora : Quare ergo contempfifti verbum Domíni, ut face-

l

p d

res malum in conjpetiumeo? Hac & plura beneficia Divina, à Nathane obje-

« p

f li M

€tata , ubi Rex David attentiore mente perpendit , moxinalium & meliorem

t

'l IJWW

j

TW

^ominem mutatus eft , unde exintimo cordis finu, & profundo humilitatis,

u

Jv

compunctionis & charitatis fenfu exclamavit; Peccavi Domino. Et quia hic

j

f

(|

dolor ob offenfum Deum erat vehemens , in profufas fimul erupit lacry-

Nmmüi

Toa5 , gemitus ac fingultus , vocem illi intercipientes , utnon aliud

of-

Xx

gffari P

jj

j

j

R. D. Gintber Dominicale,

Íet,

ia

346

Con]ïäemtz'a XLVT. t

. À

fet, quàmi

Hlud peccavi Domino. O utinam mortales omnes ita Divina cót

3es,,fexgug;

templarentur bene

ficia, quàm citó ad meliorem redirent frugem,

n &

4. Et quid dico? Interroga jumenta , 85 dobebunt te, 69 vblatil-ia—cæli,

imm, h

Job.12,7.

pit &i op

d indicabunt tibi. . Cüm Tobias junior ad remotas regiones cum Raphale

Archangelo , fpeciem peregrini hominis induto , pro

feétus eft, obfetvat Scri-

gem mitt

tiprem mi

Tob. 6, 1. ptura, can

em ambos hos viatores fuiffe comitatum. « ProfeBus eft autem To-

bia: , 88 canisecutuseft eum.

Et cüm Iongo poft intervallo, receptis à Ga-

saflet

injas?

belo pecuniis , à Rages in patrium reverterentur folum , Scriptura ulteriüs

irín,t

commen'orat , predictum canem eos precurriffe in via, ltámque feniori To-

ittt Deus j

biz & Annz uxori ejus de adventu filii tuliffe nuntium : Tunc pracurrit ca-

TGäe-ï 1';9'

tvlie d de

nis , qui jim

ulfaerat in vias & quafi nuntius adveuiens, blandimento fue cau-

de gaad*ebæ:g

Haret hic mens atque fenfus , quód Spiritus Sanétus dignatus

Ms u

miliguby

fic hogus canis comitatum & adventum n facra annotare Scriptura; ad quid,

.

obfecro , tamlevis momenti

'circumftantia in facris Paginis commemorata eft?

( ia

Refp. D. Ambrofius : Canis Symbolum eft fingularis gratitudinis ; fi enim

fiidli

illi os nudum, tibíque inutile de menfz tuz analectis peojicis , rependet is

ibf

tibi hanc exfuccam efcam blanditiis , amore ac fideli cuftodia, imó & fi opus

Dmgrawse;

D) Num

fuerit , pro tua falute exponet periculo vitam; proinde non otiosé in S. Scri-

ptura & comitatus & adve

ntushujus Tobizcanis annotatus eft , ut confide-

(Ubus r

At

ratá hujus animalis erga hominem gratitudine, altiüs mentis noftrz oculos

ad Deum attollamus , quomodo erga hunc fummum benefactorem noftrum

lt 1 WP!J! |

S. Am-

gratos

nos debeamus exhibere, cii etiam beflie , ait citatus S. Ecclefie Do-

Mf i

crimen ingrati: ille inpertite alimouie fervant memoriam , tu

T

brof. l. 6.

&tor , refugiant

Hexam.c.

non fervas falutis

accepte ? Et dic Sodes, an aliquid unquam cariüs emptum

Vi Dj )

à

? cujus pretium fuit ipfe Deus & homo Chriftus in flatera

^

:.! h bOs a

4

eft, utanima tua

Crucis , pro te

fuffixus ; & tu, Vah ingratum caput inondum amas Deum

*

UM

omm.iüi;

benefactorem opti

mur, maximum? Interroga jumenta , &9 docebunt te.

Ven

N

thjäüä

Aulus

Leo, quia Androdus in fylva ei fpinam pedi infixam eruit, huic fno Be-

Wi d

predz fuübminiftravit.Lezna, quia

Gelliusl $. nefa&tori gratus per plures annos partem

.r*cn1,";n)ünm*ï

e.14. — Catuliejus cecinati àS. Macario oculorum 1

umine fuerunt donati , in fignpum

gratianimi illi plures oviutm pelles Ianatas obtulit.

Urfus gratus fuit S. Cor-

Ruffin.l.2.

^

1

6 D

Hifl . Eccl, biniano Epifcopo , Jupus

S. Norberto , agnus S. Frar

cifco, lepus S. Anfelmo,

Íts)

