, &8 dixit ei: Quia babuifli fiduciamin

f dilicatur 4X

Q

nonin Domino Deo iuo; idcirco eva

it y3rie Regis exercitus de -

Rege 5yrié ,

v

iotafortitudim

manu iua &$c. Et pauló poft: Stulte egi

fri,&9 pr

opter boc ex prafenti teumpore ad-

[

Videhic , acper

"s

T

ende, anime mi ! Quanti in-

automatibus

ver[nm ie bella confurgent eSc..

nonimmerito

n, unde recte Tobias : Omnia confilia

Tob 4,20 teifitfidelem habere & (equi monitoret

pudexi Led

iuain Deo permaneant.

E

nocte

teceftrium 4

7. Divesille, cuj

us q*uondäm ager uberrimos fructus tulerat, de

aQ CODCC

is abforptus fcularibus dormita

re non poterat , multa

intempefta , ubi curi

fructibusqueinfe-

t Deumqui

fecum de deftruendis & re

zdificandis majoribus horreis ,

oepit : Quid fa-

tümque pral

Luc. 12;

quentes annos reponendis

, penfare , trutinare & ruminare c

nus: Ib at

ciam, inquiebatintra fe, quia non babeo , quo

congregem frudius meos? "Tandem

17

ruam borreamea , &€ majota fa-

tyms. Cur

hancreífolutionem capetfit : Hoc faciam : Deft

J

funt mibi ,

&9 bona mea , &$ dicam

( qui

ciam , & illuc congregabo omuia , que naia

O

anin& mes : Anima, babes multa bona po(ita i

; annos plurimos,requiefce,comede,

*

ixit autem 1

lii Deu: : Stulte , bacnoBe ani

Comies

bibe , epulare.

Et quid accidit: D

qu& autem paráfii ,

cujus erunt ? O fulmen tremen-

(üln i p

mam tuam vepeiunt ates

fto gternüm fueritreprobatus ?

M. Higur

dum! Quz caufa eft, quod

hic divesà Chri

lius, quiaprater fe ipfum nullum alium

i? lt

$. Bafil. Obfervatin hunclocum. Divus Bafi

OR

bom.6. vwocavit in confilium, non Deum, non amic

os, noh prudentes monitores,

ne dubio illi de fubminit

lranda pauperibus elleemoly-

tbtododor

quos fi confuluiffet , fi

confilium de-

gchenne

m extingueret ,

t icere: B

na , qua D

eum iratum placaret , &

diffent : 5ic eff

ln

, fübinfert hic Chriüus

;qu jibi tbefaurizat , 9 uon eff in Deum

At

dives &c.

dam interScribas & Legi*s pcrïtOS' ter p/ore' Chrifti , i cat-

TM

Magna quon

n fälmem (

ne verfantis , ventilabatur controver

fia, quodnam primum ac maximum in

eri debe

at mandatum ? Multi, imó p

lures tuic erant, qui

Samueh

lege Mofaica cenfi

lare & offerre

r

ic fupremum mandatum efíe Deoimmo

WEl

exiftimabant primum

t fummus omnium co

lebatut

Au

u

facrificia ac victimas.y:

quibus proprié Deus u

V

Q

erb -& meliüs preferebant a

morem Dei & proximi, quià

BN

Dominus ; Alit v

olare fa-

nobilius effe afferebant Deum extoto cor

dediligere, quàm ei imm

pl filuüm 1

n

tiffimum Redempto

hT

N

W

crificia & victimas-.' In quem finem aliquando ad pieo

acceífit , im-

Ti

rem noftrum Scriba qui

dam , ut exhocfcrupulo fele enodaret

?

jux

(Hone fecurius

enf& ejus exquirens

confilium ;

quidnam hac in re &

ffimus Servator benigné refpondit : 44

di ifraél, Domi-

AMarc.12,

credendum , cui miti

w'f fäü::

nus Deus tuus Deus unus ejt.

Ubi mox fubjunxit :- Diliges Dominum Deum

19.

totaanimatua, &Gex tota mente tua, & ex to-

MU

tuum. ex toto cordetuo , 96 ex

ta virtute tua. «Hoc eff primum maudatum

fecundum autem fimile eftjlfi; Di-

tonr

andatum nout]ie

ïmmt) dl (

liges g

roximiuni tuum tanquam teipfum.

Majus borum aliud. m

hm

"

am rationem ac divinam refponfionem ubi legis ille D

octot

j

ij t

Hanc

fapientiffim

, Má-

:fübäöfs |

&X Ore Chri'

(ti intellexit ,illam fummopere coæmendaxïs- fubjecit ; Beie

T

De £ono Confilio fegtendo.

i

157

t uf i

ayu

gifler , in veritate dixifli , quia unus eff Deus, 9 non eft alius prater eum, Q9

i Regis t

ut diligatur.ex toto corde , €$ ex toto intelletiu , &G9 ex tota anima , Q9 ex

prifetitus

U

[

»;

li

totafortitudine ; & diligere proximum tanquam feipfam majus efü oumnibus bolo-

n Qu

W

cautomatibus 88 facrificus. Pulcherrimum ab homine Judzo refponfum , hinc

bias: Otti w

nonimmeritóà Chrifto laudatus eft: Non ei longé 4 Regno Dei. . Ex quibus

prudenti Lectori abundé & luculenter patet, quàm bonum , imó & quàm

s tulent, du

neceffarium fit in rebus prz(ertim dubiis, ac magni momenti , aut (alutem

non pottat, t

animz concernentibus , confilium à PatreSpiritoali, autalio homine Sapien-

,frdibug:

te, Deumduetimente exquirere , & non proprio inniti judicio, quod ple-

at copit: t

rumque przfertim inre propria fallit; plura.enim duo oculi vident , quàm

icuy s? d

unus: /Di, ait S. Ambrofius , bonum confilium , ubi eft Devverbum ; & S. Hiero- 9* Ambr.

a, 6 at

nymus: Confammat« fapientie eft, adomnem fatku pveferendó confilium , nibili^ Pf. 45.

lhona vti, À

facere , quod feciffe paniteat,

Hier.ep,

noyupifty

$. Caterüm (zpius hactenus miratus fu

m, quare Reges & Principes, i.adDem,

Comites & Illu(tres ,imó & i

jrule, buct

píi in Ecclefia Dei Przlati plerumque hunc ti-

? Q füna r

tulum in publicis fuis litteris adhibere &

przfigere foleant : Nos Dei gratiá

n füeritrqu

&dc. LtquareNos, & nonego, cüm unafit pei

fona regnans ac imperans

vofüm nl

fübditis? Ratio eft , quiaejusmodi Si

nonfíolus hoc vel

Jpertor per hoc infinuare difcupit , quód

eydentes t

illad decretum, aut legem feceiit, nificum prudente deluper

upeibus d*

habito doctorum virorum confilto ? proinde ejusmodiRegentes per ve N05 vo-

lunt dicere: Ego & Confiliarii mei pro bono publico hocftatuimus &c. — 4d

Arifote-

,Eg r ff! !

res maguas conjiderandas, ait Ariftoteles, aliosad confitium adbibemu,

nobis ipfis

diffidenies, quafi minis ad eas difpiciendas ac judicandas idoneis.

lesl.3. de

Si hocin tempo-

moribus

yo t

ralibus ac rebus tranfitoriis , quid ergo in fpiritualibus , & xternam anima no-

flrz falutem concernentibi

Is ?

um a n

Samuelubi vocem Domini de nocte tertib fe vocantem audiérat, fine

yes lt

ia*

moraad Heli Pontificem pro capeffendo & fequendo confilio bono cucurrit: r. Re

* f5

Ecceego , quia vocáffi me.

Imitare & tu , anime mi, hocilluftre exemplum,

9.

s umf .COM

& Deum ac Scripturam piu

mque adhibe & elige Confeffarium , aut Patrem

Dti &Wf

fpiritualem

» Qui tibirecta, fana & utilia fuggerent confilia! tales enim fide-

TL

les monito

re

sungunt & pungunt, quod Chrftus cum Photina muliere Sa-

Aff Rcä;fïï;

maritana fec

odäfcr; «

collaudavit :

i, dum eam priüs , antequam moneret, ac cortigeret , nonnihil

Bene dixifti: Non.babeo virum , & exinde (uaviter ac placidà eam /€* 4» 17-

T lï

1

corrigens fu

jl

j

bjunxit : Quinque enim viros babuifli,

€9 nunc quem babes , non eft

m

lj(

J

vir tuus: que bonum àm

plexa confilium poft hec vitam fanctam duxit, &

j ]i

tandem pro Chrifti f

y

de cum duobus filiis Jofepho & Victore Martyr occu-

gt

buit : econtra adolefc

ensille dives , qui confilii capaffendi caufá ad Chriftum

g m

h

venerat, dicens: Ma

i

W d

vifler bone, quid boni faciam,ut babeam vitam eternam? Cui Mattb.

j mïï/

mitiffim

us Servatorhoc fuggeflit confi

r

lium: Sivis perfetdus effe , vade 89 ven- 19, 16.

b gtS

i

86 a pauperibus

& babebis tbefaurum in caclo, 86 veni, fequere me.

de quf babes,

Aad2

Sed

pyo: o

188

Confideratio XXVIH.

Hodit

Sed quia adolefcens ille Evangelicum hoc confilium , licét ceteroquin pius,

virtuofus ac legis obfervantiffimus fuerit , ipfo fa&to fecutus non eft : Cim au-

tdicen

diffet autem adolefcens , abiit, erat enim babeus multas poffej]ioues , à gratia divina.

sélorem p

defertus inter ipfas divitias & feculi voluptates tandem miferé periiffe credi-

jía, d

tur , quod fequentia Chrifti verba abundé indicant z Zen dico vobis , quia

^

gn coritüt

dive: difficile intrabit ia reguum coelovum ; €9 iterum dico vobis : facil

U5 eff came-

finom dur

lum per foramen acís tranfire , qum divitem intrare in Regnum calorum. Quid

nadifo elio

ergo confilii in re tanti momenti ? Audi pro coronide fapientilfimum Ecclefia-

njin 6f

*

Cur nortll

Eccl, 37, (ticum : Cor boni confilii fl'atue tecum.

Qu exttd

T auoebb- ? 90 CEE- -0 bb 293 BePe t H

E6 7-MEPH-

um

caligunt

ftom t

CONSIDER ATIO XXVII.

hh.

UM

De paterna & fraterna corre&ione proximi.

u n

resfuifent

Pro Dominica 4. poft Pafcha.

4

Bu

f& aoflr

Arguet mundum de peccato , de juflitia , €9 de

r

'ulii;iäg

-

tum pote

Joann. 416. $.

]

nzceiïmapl'u

L

vtf

Ye

1

Ecié monet Reäum fapientiffimus : Qui aljicit dgäiþlänam , defpicit.

Ts

Prov. 15,

if

32.

animam fuam ; qui autem acquiefcit increparionibus , po[Jeffor eft cor-

1j

di. Ex quo fequitar, quód paterna aut fraterna erga delinquen-

qimrom

tes corre&tio fit fummum animz bonum , quia hominem docet,

Vid

correctionem ac

s

illuminat, & in virtutis femita perficit; qui veró ejusmodi

diíciplinam defpicit & odit , fe i

pfum defpicit& odit, & mag

nis paffibusad

]

; proinde quod eff aratrum agro ( utor verbis

Vil

Cornel.

cternam properat damnationem

Corneliià Lapide) furculos borto , lima ferro , lixivium pammo ,

fornax auro, pt-

p

bic.

den capiti , carminatio lino , tritura tritico , frenum equo, ca

uterium vulner,

Dilis i

eó vitiis addido.

verempl

pharmacumfebri, virga puero, boc eft difciplina bomini carnali,

fit & confuluit

Hinc & ipfa Veritas Chriftus nobis non duntaxat fraternam fua

QOrrpant

corre&tionem , fed & particulazi preceptó eam przcepit , quia eftact

us chari-

lierb (

te frater

DUEIS

Matt.18,tatis, & ad proximi emendationem ordinatus : 52 autem pe-ccaverit in

atus eris

I$.

tuus , vade , €8 corripe eum inter te €ó ipfum folim : fite audiérit , lucr

*

"at f

$. Augufl. fratrem tuum Q&c.. Supra quod S. Auguftinus ; Si negligis corrigere, pt]

0r faäu;r

lm'nege D(

ferm. ^€ eseo, quipeccavit. Klicattendant Superiores negligentese ,

Ml

Verb.

At i

Dom.

Hodie

P EEE

.

- De fraterna CorretLione.

189

c ts

Hodie inSacro Evangelio Chriftus Dominus poft fuum ex hoc mun-

tüstotelt(

do difceffüum Sanctum quoque Spiritum non tam paraclitum ,, quàm & cor-

ii

rectorem promifit : Et cjm venuerit ille, arguet muudum de peccato , de ju-

s vl

flitia, && dejudicio. Etquare, dices ,ad hioc odiofuni exercendum officium

fien dco

non conflituit mundi correctores Angelos & Archangelos ? Cur non Cheru-

of

binum illum , qui gladió ignitó atque verfatili proto-parentes noflros & pa-

Gen.3,34,

;numcælorum.;

radifo eliminavit zejecítque 4dam :89 collocavit anteparadifum voluptatis Che-

ventimum d

rubim, 8 flammeum gladium atque ver[atilem ad cuffodiendam viam lignivite?

2.Reg.24,

Cur nonillunz Angelum, qui tempore Davidis Ifraelitis peftem inflixit: Cim

'390&"9»!93&

que extendiffet ssanum fuam Angelus Domini fuper Tevafalem , ut difperderet Gos

eam &Sc..

uare non Angelos illos , quiSodomam fubverterunt, Z:gyptios

p

caftigárunt , & Heliodorum multis plagis flagellatum , in fella geftatoriapo- 4 47 u

NU

fitum &templo eliminárunt ? Refpondet ad hancquzftionem doCtiffimus Jo-

3. 265

fephus Manf. Ut modum intelligamus , quocum corrigendus , QG emendandus ef

AManf.To,

sundus , fcilicet in fpiritu, im amore , in cbaritates spiritus SanQus emim merus

I.IT. 18g.

£ prou

amor €9 mera bonitasefl , Angeli autem , ut miniflr divinz juftitiz , correcto-

difc. 7.

res fuiffentlongé acerbiores , ut ex predictis figuris & exemplo abundé patet,

Ex quibus collige , prudens Lector; qualis effe debeat paterna & fraterna cor-

;

re&to noftra,ut nimirum fit fale prudentiz condita, & ex vero amorein proxi-

, 0i [

mum procedat ; de qua Evangelica veritate Chriftianz Reipublice fummé

neceffaria plura hodierna luce occarrunt confideranda & dilacidanda. — At-

tentum te effe cupio,.

2. Miror, ac fimul pud

ore fuffundor, ähm* þræfens intueor feculum,

moresque Chriftianorum;quàm muti effe foleant & elingues, dum proximum

| /!] (i Iiüdm ! 'l

y, nf

à via falutis aberrantem adviam vitz zternz deberent reducere ; & contrario

quàm promptiexiftant ad dilacerandam alterius famram , & propalandos pro-

m p "

ximi defectus; in qua adhibenda fraterna correctione nom abfimiles fumus

à ho

canibus rabidis ac furore percitis , os quidem ad mordendum habentibus,

odi core wv

fed non ad latrandum , dum fures noftris infidiantur zdibus.

Audi Ifrael

*

g

& attende : Deus mandavit unicuique de proximo fuo. — Mandavit, inquam,

' E'ccl.l 17,

g

Superioribus , Przlatis , Paftoribus , Magiftratibus , Parentibus , Patribusfa-

e

M i

milias , imó omnibusillis , qui aliquam habent ac poffident fuperioritatenr,

| cautfïw,rfsï

vel temporalem , vel fpiritualem , ut ex juftitia fratrem aberrantem à lege

yi 697

corrigant, ac pro poffibili à via damnationis ad ovile Chrifti reducants czte-

M

N

ris veró Chriftianis, quia unum patrem habemus Deum & Matrem Ecclefi-

ygd

,

|

]

"LI

j

!

f

am, eodemdue pretiofo Redemptoris noftri Sanguine redemptifümus , ut ex

gt

charitate fratcrna proximi vitia, fi fieripoteft, corrigamus, | Etfiolim in ve-

li

j

!

terilege Deus fanxit : Nom videbis vobem fratris tui, aut ovem errantem , eg De*t. 22;

d.

(ottl

gfm

prateribis , fed reduces fratri tuo.— Quantó magis fratreny tuüm ab zterna

cretam correctionem ad Deum

(

|

falutis femita aberrantem Per falubrem ac dif

A43-

ienéris

190

C'oäz/ïdemt!cw XXVII.

tenéris reducere? Afinumlapfum , ac füb onere jacentem fublevare folemus:

fosillüd ven

Deut. 22, 3i videris afinum fratris tui aut bovem cecidijje in via, non defpicies , fed fublevabis

e

qres Oriri adi

.

cum eo; quidni &

nuidio at

proximum fub peccatijugo gementem ? Quomodo ttor erit,

9. Chry fübintrat hi

3. Chry(oftomus, fumma tnbumaniias $ ferina crudelitas , nosmou

[

l

n frumenta

fcfil. bom.

tauisun cura impendere bominibus,

quantum alii jumenti

&

2

nt , virtuter

boc eft, quod vitam

1. ad pop. noflram confuudit

; boceft, quod omnem oidinem fubvertit.

|

rüdentem co

Ethinc (unt ille lachrymz, quibus etiamnum no

ftram deplorare nos

Nettus, ab

oportet miferiam ; fi enim Adam primus generis humani parens, dum Evam

oriptiencn,

Dernharditus

coníortem fuam contra Dei mandatum pomum vetitum de arbore (cientz bo-

ni & mali decerpentem vidit, eam mox correxiffet, ac increpáffet , & ad feriam

soluitaiur, t

Cajet. iu

poenitentiam induxiffet, nunquam ad tantum przcipitium univerfura genus

od i

humanum fuiffet devolutum : In Poc , ait , Cajetanus , infingatur facilior adüu

Deleen

€ap. 3.

Gen.

mulieridatus ad perfuadendum viro , qui prefens neglexitillam cobibere.

Nglntem j

3. Heli fummus quondam in lege Sacerdos , licét vitam duxerit irrepre-

lst

henfibilem, & infignibus excultus virtutibus populum Ifraéliticum quadragin-

ficenm

taannis in juítitia & xquitate gubernárit, à Deo tamen feveré in hoc, & for-

[2 077

taffe etiamin altero mundo caíligatus eft , dum non duntaxat tota ejus familia

tieolitupr

uná die extincta e(t, fed & ipfe,prout multiSan&torum Patrum opinantur,ter-

b

du

1. Reg. 4,

nu

:

18.

m reprobatus? Cecidit de fella retrorfum juxta oftium 89 frattis cervicibus mor-

g, qi

tuus eff

.. Etquare, obfecro,Heli tantopere à Deo punitus eft? Juvathicaudi-

i boll]

$. Gregor. reS. G

li 4t-

regorium Magnum: Qvía, inquit , fal/a pietate fuperatus ferire He

L

2. parte lin

quentes filios noluit , ap

ud á:flrittum fudicem femetipfum cum filiis crudelidae

Val

Paft. c.

6. mnatione percuffit ;

binc namque divina voce ei dicitur : bonoráfti filios tuos ma-

futiat

gis, quàmme. — Audian

thocparentes & S.-u?pcriorcs nimium conniventes, &

pritmint

Jufté fibi metuant.

TReviemg

Exod. 4, ypie

Moyfes quandiu virgam fuam in manu tenuit, virga illa permanfit, af

Wonenem.

9

am àíe projecit, in horrendum ferpentem convería eft: Dixttque Do-

Wt d

füt, g

iinus : Projiceeaminterram. — Projecit , 8 verfa eft in colubrum , ita ut fugerel

AMo*fes. . Per virgam hanc Mofaicam virgam orrectionis & cotreptionis in-

200 df

tellige, qux Moyfi Duci inflar fceptri fuit, qua populum electum gubernavit:

f D

Pf. 44, 7. Firga direitonis,virga regni tui ; fed ubi à Moyfe in terram projeéta eft, mox

il n

'

inanguem mutatafuit. Enperelegantem typum, quando Superiores omnes,

Tietolanti

1

ac prafertim parentes,hac directionis & correctionis virga in fubditos utantutj

m Z;chmd

fiillam manu geftant vigilantes, & delicta populorum aut filiorum fuz cura

Ti and

commifforum paterné corrigunt , bené eft , virga permanebit florida, fiautem

T

illam ab

Alvarez

Jiciant & fubditos non corrigant , convertetur illis & fubditis in vene-

UY

nofum col

übrum : Hlisiinquit S. Bernhardus , comvertitur virga in draconeti ,

Wifidec

Jofepb. i.

qui leniter

IHufir.27.

corretti emendare fe nolunt.

Vi fl

4. Caterüminfe£tatur prudentiffimus Salomon illos flagellatores anno-

Tl

cariüs

D& , qui tempore famis frumemum vel abícondunt , vel coémunt, ut

rurius

WMPQE

P

p —

d

De fraterna Corretiiene.

191

oj

rurfus illud vendere queant , ex qua ufura fzpibs malefüada fames inter pau-

li il

peres oriri affolet : Qui, inquit , abfcondit frumenta , maledicetur in populis ; Prov. ry,

um Quimirm,

Beneditlio autemyuper caput vendentiwm, — Supra quod Salonius : ///i , ait , ven-

26,

itacruddltg

dunt frumenta , qui verbum vite fuis auditoribus annuntiat , qui vitia corri- S2lom, bic

T IT

Is

'gurt , virtutem implantant , & Rempublicam , ne fame fpirituali pereat, per

;prudentem corre&tionem confervant: Nam ubi deeft corretlio , inquit B. Hum-

oftram d

bertus , abuudat peccatori corruptio; unde qui odit correionem , amare videtur

ni parens, du

j

corruptionem , propter quod , fi bíc non corrigitur , infuturo damnabitur, EtS. 9« Berm;

deanor

;

(

Bernhardinus : Qui vifits nutriendis parcit ; &6 favet , nec contriffet peccantium L. 2. f 29.

aepdi, i

voluntatem , tam non eft mifericors , quàm qui non vult cultedum vapere puero,7* 2« c. 3.

m ünüveru

ne audiat illum plorantem, 98 non timet , ne vulueratum doleat , velextinBum.

ml fait?

De Jeremia Propheta recenfent Sacrz Paginz, quód aliquando virgam

iam col

vigilantem , alii legunt virgam oculatam viderit :

uid tu vides Teremia ? 88 fey.

F. II,

vitim durertit

dixi : virgam vigilantem ego video.

Pauló poft videriem Vates divinus ollar

al u

fuccenfam, ferventem & ebullientem : Quid tu vides ? €9 dixi : Ollam fuccen- -

eyere n l

fam ego video. — Et quare Jeremias priüs virgam vigilantem confpexit, & ex-

taxattotzt

inde ollam igne fuccenfam ? RefpondetS. Ambrofius : Priàs Deus bic paniten- $. Am.

irot pl

tibus exbibet virgam corredioris , quam fi nolint , impocuitentibus v

ef

ervat ollam brof. inpf,

fradiycnitn

ebenne , qui veró hic virgá dire&tionis corrigitur, in altera abauditionema- — 3g.

usj

la, &ab olla iftainfernali non timebit; unde Vates Regius : Bonum mibi, quia P

f 118,71,

paitufitit

bumilidffime , & quarebonum ? fubdit rationem, ut difcam juflificationes tuas,

g a f

Etinalioloco : Difciplina tua ipfa me docebit. . Sic vulnerat chirurgus fuum Pf.17,

63,

urífi n

patientem , eidue venam fubtili ferró aperit ; ut putridum ac pernitiofum fan-

un n

inem inde extrahat , cui nihilo fecius mercedem folvimus , quia falubriter

is vulneravit. . En, fic zftimare & amare debes te errabundum prudenter

g

us

ii

4,

monentem , & cum difcretione corrigentem ; in hoc enim confiftit vera fra-

1

!

'

ternitas, charitas & finceraamicitia, ut fi quid reprehenfibile in nobis reperia«

"T

h

L

:

)

"

,'ll[?ï AUf , i

«»

L

i

1

tut , alteralteri ob fraternam correctionem & azternam obtinendam falutem

non abícondat.

j

j

f. De Elifzo refert Scriptura , q*'z.u;'modïo afcendenti ei in civitatem Be-

elcc?umg'"

1,3"

at

thel, ubi Rex Jeroboam priàs vitulum aureum , quafi idolum erexerat, pue-

ri petulantiffimi & idololatrarum filii occurrerint , illudentes ei , & facclaman-

opcitt

tes : AMf/cende calve , afcende ca'vei qut-ubr ejusmodi maledicas illufiones &

i 955

nf

infanias audivit, juftó religionis zeló , ut fervus & Legatus Dei commotus ,

4" Räg, 22.,

y fj

juftampunitionem ac vindictam à Deo illis imprecatus eft:

m M

Qui, cim refpe- — 73*

xi[fet, vidit eos, Q5 maledixit eisin nomine Domini.Et quid factu

m eft? Eereffi funt

st

,

/

j

j

duo ur(i de faltu,, &6 laceraverunt ex eis quadvaginta pueros,

. Et quare; dices,

tl

Deus jufüffimus fcelerum vindexad puniendos & devora

ndos ante orapa-

zentum filios crudeles-& immanes urfos immifit? curnon leones, aut draco-

: Hggem xï:ä

sfi-

nes? Re*äquggg ,in promptu caufam effe ; ?u,ia parentes hos immozigero

dog

/4

192

Cmg/ïdämtia XXV?I.

lios mn,rrutdecebat, corrigebant, urfus autem foetum fuuminformem non

: , A preptop

S. Am- tam lambit, quàm & corrigit , ita S. Ambrofius : Urfa, inquit, partus fuos

is el: Ht

brof. 1. 6. (lambendo? ad /ai effingit fimilitudinem , tu [ilios tuos infteuere fimiles tui nou

a, Videli

Hexam.c. potes? Unde & Cornelius in Ecclefiafticum : Hac de caufa, inquit, Elifzus

fristoerità De

4« Cornel. urfos immifit ia pueros mal? educatos , fibidue illudentes: Afcende calve, ut

Inoti David f

inEccl.5o, parentes , qui urfos in filiorum efformatione imitari neglexerunt, eorundem

mai) quaree

je

filiorum per urfos , velut lictores, laniatione puniret; à bove enim majori di-

(i: licéc Uav

Prov. 22, fcit arare minor; hinc & Sa

Bethébva viv

/

piens : Stultitia colligata in corde pueri, &j virga

Ife

difcipline fugabit eam.

& fubditis non

Cüm pienti

2

fh

lhimus Redemptor no

fter ad montem Golgothæum.inter la-

fedendo: prc

trones medius duceretur , ut ibidem in Cruce pendens tanquam in medio

Dus id f

terrz omnium noftrüm operaretur falutem , obfervat S. Lucas, quód turbi

.l,

v tf

Ltut. 23, multa populi , & mulieres , que plangeba;t , & lamentabantur eum , in hac

du us

ab

lu&tuofa via eum fuerint fecute; ad quas converfus mitiffimus Salvator di-

- timüctrboc

xit : Nolite flere fuper me , fedüper vosipfasflete , &9 fuper filios vefiros. Etquare

hi m

noluit amantiffimus JEfus jut mulieres tam indignam mortem ac paflionem

d da

uam deflerent? Cur potiüs voluit, ut fuper fe ipfos ac filios fuos amaras ef-

Mil redur

$. Anfel,. funderent lachrymas ? g, ad hanc. quaftionem S. An(elmus : Licét mulieres

gtv

de paff. D. iftx , quz Chriflum ad Crucis comitabanturnecem , fuerint pie mentes, fllii

jler il

tamen earum erant immorigeri ac petulantiffimi , dum in patientem , & jama

wiotes ,

imortem condemnatum JEfum lutum & lapides cum impiis aliis Judzorum

Wtv jins f

filiis ac (curris projiciebant ; hinc ad illas converfus fuafit meliorem puero-

Wi

rum correctionem ac difciplinam , & ut impios illorum mores magis , quam

Al n

Eccl.30,1.

feipfum ad Crucis mortemnuncanhelantem , deflerent? Super vos ipfas fletty

]

MDEOM

86 fuper filiosveftros, — O. quàm bene igitur fapientiflimus Ecclefiafticus : Quiy

üinuiig

:

inquit;diligit filius füum;a[fiduat illi flagella , ut letetur in. novilfimofuo. Et

nk

I

d

quemadmodüm Deus Pater dilectos ac fideles filios fuos multisfolet mortifi-

Utl

Pr0V. 3, care & perficere tribulationibus ac flagellis : Quem euim diligit Dominus, corri-

d

12.

pit , €8 quafi pater in filio complacet [ibi ; fic & fideles parentes hoc illuftre,

C d

Kpbef. 6,

imó divinum imitentur exemplum : Et vos patres , fubintra:

hic .gentium Do-

p JU b üïm&«;,

4«

ate illos in di-

Cor Paulus, nolite adiracundiam

provocare filios vefiros , féd educ

; inttt

Jeiplina & correptione Domini.

Of ;

6. Miror , & attonitus hxreo, quoties

Regis Davidis filios confidero.

?rinc;'m, g

Annon primosgenitus & patri dile&tiflimus fceditfimo inceft

u cuim Thamat

UT

5.Reg. 13;

forore (e contaminavit: Noluit autem acquiefcere precibus ejus

, féd. prevalens

di'MS Prig

14-

viribusoppreffit eam. — Abfalon filius rebellis Jerufalem ingrediens concubi-

At

nas patris fui, hoc eft, fecundarias uxores publicé violavit : Ti etender.unt ergo

"0 ad ol

2. Reg.15, zibfalontabernaculum in folario 8gc.

Salomon ut concubinis fuis morem ge-

&Pïnüfum

22.

reret, idololatra factus eft: Cumquejaim e[jet fenex , depravatum eff «or €jus pet

je-

nïmiæ, ii

3. Reg.t1, tulieres, ut fequeretur Deos alienos.. - Adonias , qu

P

"t

4«

i fuperbé regjnüm am

?at,

E.

st

Defraterna Corretlione.

103

fütmifore

fat, & preproperé audiit,non fo:im il[Ó excidit,fed & à fratre Salomone occi- 3.Reg. g

ja, i a

htj

us eft : Aifitjue Rex Salomo per manum Bananie filii Tojade , qui interfecit

22«

eum. Videliüc,acperpende.le&tor prudens, qualiter David in propriis filüis

Guf i

kes: Afttdi d

fuis fuerità Deo cafligatus. . Et nunquid, dices , vir erat fecundüm cor Dei:

Blexetunt :

Inveni David filium ?gj'ä, virum fecuudüm cor meum, qui faciat owunes voluatates

A&z

X«

!3'ST

Imeas ? quare ergó tam dure in filiisfuisà Domino punitus eft? Rationem au-

LDOe t nj

di : licét David vir pius ac fanctus fuerit. quiatamen priüs libidinosé cum

GUrde u

Beth(ab»a vivendó , & Uriam innocentem occidendó cunétis filiis fuis, imó

& fubditis non levefcandalum prxbuit , id-o ad filios corrigendos & repre-

Golgotheunis

hendendo: proríus inutilis ac ineptus fa&tus eil: Permijit, at Coraelius , hec Corzel.

hs fanquan d

1C.

Deus ad caftigasdem adalterimn Dividis patris, unde 89 filii patris. fui libidi-

$, Luras, i

neim fecuti funt.Et quod fingulariter notandum elít, licétidem Rex David ex-

ntabatt t

aétam de ejusmodi filiorum libidinibus notitiam habuerit, eostamen nec mi

nitifums d

2.Reg.18,

nimó : erbó correxit: Noluit contriftare fpiritum Ameon filii fei , quoniam dilige-

£T

fisarjre 1

'

bat éum ; & de Ad

x.v"l

1ia fübjungitScriptura : Nec corripuit eum pater fuus

mortem a pe

3- E,e '-:1,6

aliquando dicens : quare boc fecifti ? Ratio eft , quia fe ipfam reum agnovit ,

Caffian, l.

flios fs at

&culpa redarguit virum. Proinde recté Casfianus : Oportet námqueillum,

dmas: Lidss

de Spir. in

qui alterius vulueri mederi capit, onmilanguoris morbó alienuw , fanunque fab

M. f.

erint p m

fifleze , ne illud Evaugelicum dicatur : Medice , priàs cara te ipfurm. O Sa-

P/al. 1oy,

1 parientem,

perores , Ó Parentes'! hic attendite , neillud audire debeatis : Ef immola

verunt filios f«os &8 filias (uas Demoniis. 'Hic, inquam, attendite, ut fitis

37*

npis dis

jit melorttj

ipfi itreprehecfibiles, fi alios velttis corripere ; Unde Chriftus ad ejusmodi

Vrores

indifcretos correctores,qui mulierem in peccato deprehenfam ad folitam la-

: r r

pidationem poftulabant

.

, refpondit: Qui fine peccato eft veftrfim, primus inillam

j Becdefuls

lapidem mittat.

7.Sed pergamus uilteritis,

Fornicabantur quondam Hebrzi cum Ma-

P

;mulisftr

dianitis mulieribus,colebantdue Beelphegor, id eit;Priapum, idolum nudum

& abominandum obamorem Madianitarum mulierum ,hinc juftó Dei judi-

j i

arentts D

ció ad viginti quatuor hem'num milliaà Moyfe Hebrzorum Duce partim in

at hia

patibulo velarboribus fuerunt fufpenfa, partim à Deoalio mortis genere de-

leta; inter quos prevaricatores nec principibus populi DEUS Juftiffimus

" "m

omniuni arbiter parcere voluit, hinc ferio Moyfi mandavit:

Tolle cundos Num 5 fs

cnü

Principes, €9 fufpende eos contra folem. 'Ét curPrincipes illius populi tam

dis fs

ignominiofa mortefaerunt caftigati ?

&, Menochius : Zubet , inquit , fu/pen- WMenoch,

gl d

di ipfos Principes , qui i

[/71)

1

jletati ilii faviffent , aut càim deberent pro officio , non

bic.

V;lw,æd

j

reftififfent.

Et hic modum corrigendi, quia Principes illipopulum Hebrzo-

ngre

(j

j5 ^

u

rum ad idololatriam & fornicationem proclivem non corrigebant, ideó ipfi

IFT

fafpenfifunt contra folem,ut facies eorum magis publicz exponeretur igno-

jns ls*

q

miniz , ad innuendum orbi univerfo , quód nemo oculum ,aut manum vin -

It

dicem fupremi Judicis, in(tsr folis radiantis ,

m

pofïï]t effugere ; ipfe enim etia

in

j pl

: '.R,fD. Gimber Dominicale.

ätu,!faacum f

194.

Confideratio XXV IT.

u

andocrefct

in fecreto peccantes aliquand

oin extremo judicii diead vifionemomni carni

ia tribueiat

p.Dam.

(cripturz locum fubdiditB. Petrus Damianus,

Cimign

roducet , unde recté in hunc

l.4.6p.15 , ideo hoc factum effe,quia culpafübd

itorumin Prepofitorumredu

wresilius reg

risadfcribitur..

i:zdai;f:;gggrobïi-a

h pbomnent

un, & quod

ab ovibus erratur, negligeutie Pafio

Samuelfidelis Prophe

ta Domini, ubi jam

fenex fePrincipatu füo abdi-

INocentes pa

càre , &univerfo populo,

ipfo quoque novo RegeSaule prafente , admini-

Hreidtimil

firationis füz rationem reddere voluit, prius integritat

H

is fux teflimoniumab:

Miluscorvus,

« Domi

10 , 8 coram: Chrifto ejus , utrum

1 Reg. 12; illo plebe petiit : Loquimini de mecora

lus Quia:

28

: f quempiam: calumniatus: fum , f op-

flios(uos de:

liovers cujusquam tulerim , au£. afinum

preffi aliquem , fi

de manu cujusquam mun

us accepi : &6 contemnam illud bodieve-

li, &parente

Quem fermonem ubi popu

lus attentá aure percepit,unani-

vuonte nf

ftituámque vobis.

mi voce refpondit:

Nos escalumuiatus nos,neqs oppreffflineq:

tulifli de manu ali-

licorenur,

ebatSammuel:Zeftiseff Dominusadverimm vos,

cujus quippiam.Bene eft,fubjung

De]o

&6 teftis Chriftus ejus in.die bac,qui

anoninveneritis in manuea quippiam. Ad qu&

Itf

lus:Teflis. Magnüffine-dubio hoc erat ac pror-

luediteir,

vocem fucclamavitomnis popu

fas przclarum de. i&ocentia: 5a

muelis àplebe te

ftimoni&. Sedaudiamus ulte-

As conivag;

I moxanfi prehendit,dictum populum de [uis

obf

rius.Hac capt

aoccafioneSamue

Íceleribus redarguendi,

& Dei beneficiaip

(isexhibita , ac viciffim eorum ine

U peteue

ftans,ut impofterü foli Deo

grat,itudine.m.refn

icandi, graviter populum:conte

t

ffimaDei vindi£tam experturum:5i timueritisD

otinuths.

fcirent, u

ferviret,ali- quingravi

eritis .

€9 /ervieris, €9-

audiéritis vocem.

ejus ,. (S.nom exafperaveritis os Domini;

Rv nimir

erat vobisfequentesDo

minum Deum vefirum:[i autem nou du-

q05,09 Rex,qui imp

-

t i

diéritis.oocem Domi

ni» fed exafperaveritis.

fermones ejus , erit manus Domnini fü-

T

Et tandem in

fine fermonis przfente

,Rege; utcorreptio hacpa*

£r vos €c.

Vrf ]

terna altiüs omnium mentibus inprimeretur

j illud. ful

men: adjecit: Quodfi.

"m incoy

Difcant hic Superio-

perfeveraveri

tisin malitia, 69 vos 68 Rex vefter peribitis..

trnty

resomnes,quomo

do/fe.gerere debeantin corrige

ndo proximo; priüs fcilicet

üttltam

bendo irreprehenfibiles:

illorum. benevolentiam captando:

, & feipfos prz

Cl

eiquicurata

liena corrigere, & 9. AÀm.

Mi

S.Gregor,

- Mumdüs, ait S. Gregoris, effe 2.vitiis deb

'eceris ab omni labe peccati,

decil

].7.moral.brofius.:

Nifi tu. inquit

,prins interiova: tua vacua

f

mm,amm " ]

erre- nediciuaus..

A te igitur pace

mincipe, utc

jm fuerisipfe

RW t

€,16.

non potes: aliis f

lioruxscordaamundare , J

S.Ambrof-pacificus ,. pacem a

liis feras : Qu

uomodo enim . potes. a

gili, g

dó poteris ejicere feftucam in o

culo fra*

& af

1.g in Lu- tuum: ante. non mundaveris ? Quomo

cam.C.6, tristui, iipfetrabemin oculo tuo no

n vides:: Hypocrita, ejice primmm. Wbïïm

PU Corre

L

Matt.7.5, de oculo tuo, 98 tunc videbis.e

jicere feftucam de oculo fratris tui.

lbdeätcm cum

uLIS

Gen,2 T3IO

8- Vidit aliquando prudens

Sara Ifmaélem filium Agar

Wuode

W

Ifaac filio fuo ,& mox à marito füo Abrahamo: petiit :

Ejice ancillam banc

—

W

i

Corn.bic. filium ejus.

Ftquid inhoz lufu ma:er & filius peccavit ,

quód Sara non tan-

tu

N

min

Iímaé'em , fed etiam in matrem: ejus ita. excanduerit?

x. Corneltus :

P

s

)W

Eà quàd. ipfa (Agar) filiifannas 89 petulantiam non compefcevet ,. neq

ue, prout

matrem decebat corrigeret, ideó timebat prudens Sara,nonfine pralago pl-

H

1

p—

-

De fäæzfei*nä Correckione.

195

rätu, Ifaacum filium fuum per hunc petulantiffimum puerum Ifmzélem ali-

Mendoza

*

quando crefcentibus odiis & annis opprimendum ; hinc crímen filii , aii Men-

viftonemont:

doza, tribuebat matri.

i I.Reg.r

D. Berus n

I.amnnot.

Cümigne coeleíti Pentap

olis concremata eft, univerfiquoque habita-

t

Id

fe. 3-

It

tores illius regionis eodem fulphureo igneperiérunt: Et fubvertit civiiates *

en. 19.

bas, & omnem circa regionem,univerfos babitatores urbium £$c.. Et quare dices,

Prinopato :

2j

innocentes parvuli iliarum civitatum eodem cremati & abfumpti funt igne?

le prelnte d

Efquid hi mifelli contra Deum peccárunt, vel peccare poterant ? Refpondeo:

t fostelimug

Malus corvus,malum ovum, ex nigro enim corvo non candida na'cetur co-

. Orfo t

lumba; Quia ergo Sodomitz & parentes eorum homines erant peffimi, nec

hia um

filios füos de admiffis corrigebant noxis, ideo , decernente ita joftitià divi-

demmamiludl

ná, & parentes & filii periérunt: Parvulis autem , ait Cornelius , Deus bené bac Corn.blc.

Vayrepcaiy

qmorte co

"

»

dicerentuy,

fuluit, ue fi fuperflites manerent . patriff arent, itáque eterais i—gnzbus ad-

petytlfidous

yurinsadptt

