ex vita & ex gloria fempiterna : 'ifitabo fuper omues , qui complent domum Do-

*

D

Sopbona, i pE foiiviquitate & dolo,

Lj

*

H

Wuum

&. Huicinfelici Regi Antl

ocho abjungo alium & fcelerum & i)ocharuni

*

i

Y

]

:

PA

Q

b hofle Cyro obfideretur , prafifus

focium. Balthafaris cft , qui; càm a

Süiai)m

fuis viribus mrliibus & urbis tmunitionibus lautiffimum convivium ador-

PTR

navit, in quo mille appareba

nt Principes ac Optimates, ut fic offenderet fe

0 Chrif

- Perfas urbem obfidentes non metuere, imóneccurare. FEtecce cum unus-

(fum y er

üm fuam biberet ztatem, & Rex jam temulentus menfz af-

quisque fecund

lgülf tis 4

deret:In eade

m bora apparuerunt digiti, quafi mauus bominis fcribentis con-

rf

Dan.g.j- fi

ira

candelabrum in

Tuperficie parietis aule Regies &5 Réx afpiciebat articulos

Wt pj

mands fcribentis. — Tunc facies regis commutata eff , €$. cogitationes ejus cou-

Fineg

gusbabant eun , £6 compagesenum ejus folvebantur 86 genua ejus ad. feinvicem

qua Tffe

collidebantur , €$c. — Etquid tibi accidit trifte, Ó mi Rex? ergo crapula jam

LET

evaporata eft quireadeó omnibus contremifcis artubus? quin imó apprehen-.

de auma , Ícurum & gladium , & fecamanum iftamfatalem , qua tibimortis &

&ler-

De Re*öereüïik Tempäf exbibenda,

317

Tufertns

eternz damnationis in pariete fcripfit fententiam, — Ad quid ifli tres digiti ?

t anr

refumeanimum , moeftumque mitte timorem.

Verum enim veró aliud híc

AO v

latetmyfterium. — &. Lyranus per manum iftam (cribentem & tres e

*ot, ii

jus appa-

rentes digitos SS, Trinitatem fuiffe prxfiguratam : Scribens , inq

uit, eff Deusr.

nofom otr

''an-

. Pater , manus Filius , nam per Filium omnia operatur: Osmnia pe

r ipfum fa£a li

e

J i

funt. foaun, 1. — Digiti Spiritus Sau&us ; unde dicitur :

Exod. $. -Dioitug

lius Og

DEI eff hic. — Et quare, dices, ipfa SS. Trinitas huic temulento Regi mor-

1mcn[z Dl

tis & xternz damnationis fententiam in parietem fcribere voluit; Maze, Tbhe-

1 at at

cel, Pbares? Caufam fübjungit Scriptura , quia prophanaverat facra vafa au-

juod p

rea & argentea, quz afportaverat Nabuchodonofor pater e

jus de templo;

Mexiiom d

quod fuit'in ferufalem , ut biberent in eis Rex , & Optimate

$ €ejus, uxores«

i? Qwa*

que ejus & concubinz: Infultabat , ait S. Hieronynius , va(i

$ templi Dei, g

m

fiatim ultio.coi

ff

um (

ecuta eff ; u.ndïn'godgæ convivio peremptgg eft Balthafar 2R

Babylon capta.

jent, L

9. Íte nunc

facrilegi , ite Ecclefiz DEI violatores , ite faerorum cone

temptorcs ! Affuerus Rex ubi Amanu

V

6 a?

idit fuper le&tulum Efther Reginze

$ mujap

corruiffe, mox irá pércitus exclamavit:

$:

tiam Reginam me prefente vault o

|primere indomo? proinde illum fine moraad crucem condemnavit.

)EO'oprpt.

Perhane

*

Efther Affueri fponfam prafignata eft Ecclefia Sponfa Chrifti

fummi Regis ;

-v& illi; & «ternhm ve , qui lianc Re

ginam præfgmpferit dchoneflare , &

jí m at

templum DEI prophanare !

Nadab & Abihu Aaronis , fummi quondam in

1 Mv

wf'egeþ'S:i'cer'dot"i*s filii, cüàm

isont

aliquando Sanctuarium fuiffent in

greifi , ut fuperaltare thymiamatis adolerent

incenfum , & DEUM 6

at h

bi ac populo:redderent placabilem;, fubitó igne coelefti

i, af

afflati interfe&ti funt : Fgreffiisque ignisà Domino devoravit eos.

Et quid (haud Levit

immeritó: qures) hi duo Aaronis filiiin DEUM peccárunt?. n

.I0,

;mPW d

fterium fuum exercebant?

unquid mini-

2

1

.nunquid DEUM pro fuis ac populi

delictis vole-

bant placare ? cur ergo tanta cum -feveri

tate fuerunt puniti ?

jund PW.?

quia offerebant coram Dom;

. Scriptura,

(jtr P

no'non ignem facrum & de coel

o lapfunz,, fed:

ignem prophanum & alienu

m , quod eis vetitum erat.

O quot funt de f3..

| conkïiï*ium P

é&to Chriftiani , q

uiin Ecclefia DEI inm

y o&ïïmdegi

thuribulo. cordis fui non ignem (a.

crum , fedalienum &prophanum DEO

offerunt !

Jgnis alieuus ait Corneliu

je m

k

'eff quevis cupiditas, que igni facro , id eff ,

cbaritatt , eft contraria ; cbayi

tas

enim eft ignisécalo miffus, d anime à.DEO

inditus ; ignisveró alienus eft , cjgs

niint

jmbfn

anima ardet irá., avaritiá , l«xurid Qóc.

u

iulil g

Apage hunc ignem.

j

Finem huie noftte confi

derationi faciat pifcatio

Petri & Apoftolorüm,

j

ii f

de qua rcfert Lucas , quód per totam. noctem labo

1qi

j

rantes nihil coepering ;

j

aft ubi ad verbum Domini. retía fua duxerunt in

altum , ingentem pi-

T

V

fciummultitudinem.coeperunt

24

p

M

,& nerete rurperetur, pifcesdue evaderent -

iumï

R3

ln -

u

)

/^à

318

- iConfideratio XLIIL — —

Luc.$,7. Anuuerunt fociis , qui erant inalia navi , ut venitent , 6d adjuvavent 6os;- (Ob-

ginidela

hlet; UHI

[erva: Aumuerunt. fociis.. 'Et quare non clamárunt ad tam prodigiofam pi-

dl

icufim

fcium captarum ,:ut focii fibi venirent in auxilium;? cur muti hic facti (unt

:

JDionyf. .. omnes

? &. Dionyfius Carth. Pre reverentia JESU, qui aderat ; non audebant

tlf

;

quii

Cartb.bic. loqui. . Si tàlem .reverentiam erga- JESUM-habuerunt Difcipuli in navicula

hr foii

pu

iiios al

Petri , quid nos in navi ;tengpu 3 Q*-bi;iden:»xïjïf;SUSä -p-ræfenscftm?- : Prþ;gd&. refpe.

€us, refpéctus!

"

ditboctü

p^

£

:

;

ini, q

&to ofe cio $ts

iáoiiisaeissad

ch db cb

G5 G5 &5 O5

sE

&

B

v5 do o5cO U

&Dublic

tione fua

- CONSIDERA TIO XLIII. -

grádum.

vt

fecindi

Cur Preces noftra fepé à DEO non :,cxauäiätuf;

n'isopen

!I)/?/ä jd

-Pro ;'Dominib—a XO. pofi Pent.

fii s. iq

j;eDzzo;Hämz'kes.eg/Z*enderunt n wkTemplum » "ut . orarent s zmw

lg

djunt,

Pharifeus , & alter Pullicanus, - Luc. 18. IO

titinorg

I.

Wf attóg.

Tühri t

d Braham Patriarcharum :Princeps .ac . decus: , Lu-f foedus fuum .cum

laltoj

: DEO .de impetrando hzrede & filio fanciret , illi in gratiarum

u [Uüm

Waleon

actionem vaccam triennem , & capram trimam , & arietem anno-

rum trium , turturem. quoque & columbam in victimam obtulit.

t Qj

Et ecce dum hac facrificia in honorem DEllitabat , advolabant volucres

Sfpräpesg

rapaces, invadentes & vellicantes victimas. 'Et quid ad hoc Abraham? ba:

WPPONUJ

culum & flabellum apprehendit ,. quó aves illas przdatrices & facrilegas ab-

las & Tij

egit , ne illas facras.& DEO T.:O.'M. dicatas vi&timas macularent, & di-

ib Til

Geit,. 1 , lacerarent: Defcenderíutque volucres fuper cádavera , 88 abigebat eas Abvam.

iI.

-Homo Chriftiane!Siad facrofané&tum te confers miffz facrificium, ubi uni-

Onfmma

genitus DEIFilius pro.peccatis;totius.mundi DEO Patri quotidie olffertur;

t Vg

velfi ad horas, Canonicas , aut,aliam faciendam orationem te componis, at*

Atne

tende , ut Abrahamum imiteris ,& ejusmodi .vellicantes aves & mufcas, hoc

Ti

üftg

e(t , curas carnales & feculares ,. omnesque diftractiones pro viribus abigas ,

LT

T

mentemdque ità-recolligas .utnihil in oratione & obfervatione ad Deum te

S.Gregor.poffit facere diftractum. ^; S; Gregorius - Magnus ille Pontifex & Doétor

MR

V l

M. lib.16. Ecclefix moralis , peg. prdictas aves circumvolantes , àdemone immiffas

L

:

4Mer,c.19,hominis cogitationes malas rect3 intelligit , qui dxmon nunquam ma-

Wg;

$5

P -

De Oratioue , cur non exaudiatur.

It w ().

re af-

)

'

gis videtur effe occupatus ,quàm cum homo ad DEUM preces funde

prolipic

l

folet; ut illarum poffit impedire fructum' & falutare

m effectum : Sepe, ait

Yi if

[

i

|

l

J

!

Sanctiffimus Pontifex; in ipfo oratioris facrificioimpor

1b t0t q)y

tunz fe cogitationes. inge-

runt,qu& bocrapere , vel maculare contendunt;-

Unde' Abrabam cim' ad occa-

cipditad

fum folis facrificium offerret , infiftentes

aves, ne oblatum facrificium raperent ,

fludiose abégit.. Sicnos cim im ara cordis

| ia

*

r

bolecaufium Deo'offerimus , ab immun-

Y

dis boc volucribustuftodiamus , ne malig

n

x

i fpiritus , e&

M

piank., quod.mieusnoftva offerre fé Deo uti

liter fperat.-

perverfae cogz'iatianes ra-

:

DX

;

;

. Ethoceft, quod hodie Chriftus

in facro Evangelio de oratione Pharifzi

& Publicani proponitexemplum:: P

harifeus ingentem , pr&feferabat in ora-

A

|

tione fua virtutuni perfe&tionem ,

- quafi jam fummum San&itatis;a'ttigifï'et

grádum :. jejunabat fepiüs', hum

i-dormiebat ,

a

- decimas' perfolvebat ,' bo-

nafua egenisimpertiebatur, longo tempore in f:

cco & cinere fedebat , Deo

exaudt

fecundümi faciem gratiffimus ; & quid tandem m

eruit? cum his omribus bo-

riis operibus; ait S. Chryfoftomus; naufragium.

paffus eft, & Publicano hu-

milis:& conttita: criminum accufatio facta: eft

criminum remiffio' : Fene- 5 Cbryo

runt ,.inquit', due naves: babentes onus, a

mb& portum ingve[fe funt ;fed Pu-fofl. bom..

blicanus pulcbreis portum appulit, Pbarifeu

n d

;

sauteri naufragium perpeffus eft , ut 4-de verb..

aifceret', quaütum vialimi fif animitumor..

Difceex hoc, quomodo ac quali- /f4-

:l [0'

ter inorationete habeas , utpreces tuz à

Deo exaudiantür ;* imitare proinde

üonarrogantem Pharifzum fe ipfum poti

ü$ quàm Deum laudantem, fed hu-

miilem Publicanum prz verecundia; &

animi'contriti dolore , nec fupercilia

fua ad coclum leváre audentem .hinc fü

'fogdus (UW

&us fuutmi dicebat. :

mnia cunt fubmiffione

percutiens pe-

DEUS propitius efto mibi peccatoriz.

Vide híc , ac per- Lac. 18;-

las

pende orátionem quidemi verbis brevem , fed fenfu & efficác

j At

ideo Chriftus híc ex

:

ià magnam,quam

13..

prefit, ut nosdoceret niodum ad Deu

mbene & früctuo-

bt

sé précesfündendi,

quas fi

VolÀ

i& opportüno.. Qu veritas mihi hodie anfam

non ftatinrexauüdit , exaudiet tamen illas in tempo-

foc ntà

prxbet examinandi ulteriüs

caufas & rationes; quare fubinde

*

mitiffimus Deus

preces noftras non exau-

« t

diat;-habeo híc o

w

[

pus flabello Abrahami ,

quibus aves & mufcas circumgy-

T

rantes mentisd

ue evágationes dis

pfellämus;» Agite , remmagnam traéto , at-

Lbl fïm t

y

tentionem magnam requiro;.

xmüaum,

2» Venerat aliquandó ad'

pretiofiffimum orbis Redemiptorem in' hac

quondle Ü

nUnLu

niottáli carne vería

ntemi centürio quideni fectá gentilis:

, profeffione' veró

"E

miles ; homo; ut' paücis loquar ;

['[4. n

7)

egregius; & quia fervum habebat fidelem:

ul

fibi, fed nunc graviffima paralyfi

affixüm

lecto; & proximumletho ; ideó pro

yro V

illius faltte compaffione, & charitatem

itiü

g"

*

i

otus Dominümimpernsé rogare coc-

D !

pitzRoganseum, 89 diceus: Damine

?

puer meus jacet in/domo paralsticus; eg 'Mät?bf; g5

i

?&a]à totquetur..

Àd quam: infinuationem & primas preces^mitiflfimus DEI

j

g*

kiliuss

quam

j

.« Confideratio XLIII.

l

Filius fine morain proptia períona ad accedendum , & curandum iftum mfä-.

1 füscunce

ttacftdua

mum fe obtulit : Et ait illi 485ll5: Ego veniam , 66 curabo eum; quod tamen

ex fingularianimi hutailitate Centurio ille non permifit, indignum fe rep-

aic: Credo

tans , uttalisactaatushofp

es pedem in domum fuam infefïre;t : Et re/[aendens

IN

Ceuturio ait : Domine , non fum dignus 8c.

.

hm virgi

Ad Regulum in Caph

arnaum venio ,

ad eu ndem orbls S'ei;y.at"arefijl pre

yunict d.

falute filii fui ,Jethaliter tunc &egrotantis , accedentem, & demiffe eum rogan- -

tht omnia

tem, ut in propriá perfona dignaretur ad domum fuam defcendere, filiumque

od , exit

Jo. 4, 47. (num, unicum patris deliciolum & mortis faucibus eripere : Rogabat ewm , u

tf lampad

defcenderet , 88 /anaret filium ejus ; incipiebat enim movi. " Cuid ad hanc oratio-

édate ad

nem expectas refponfi? Nififigna &8 prodigia videritis , non creditis. — Et quare

t r

Dominushunc Regulum-increpavit? quare.ad domum ejus ire naluit , licet

tj

impenfiffim? rogaretur : Domine , defcende ,. priusquin moriatur filius meus?

[ Z'üäis, 1

ad fervum conturionis vifitandum ultró fe obtulit : Ego veniam, &5 curabo eun;

stlv

Regulum veró vix refp

onfo dignatus eft, 0;5 one Dcus 1 .quäng paradoxa fuqt

Ml

ifta, & mundiftylo contraria!

Qs mdori

Obfervahic , prudens lect

Of, ugri-üscl;t;»e öran&isdifcrepanfiam; Cewntu—-

t den

rio plenus fide oravit ad Dominum , credens firmiffimé , Chriflum effe Deum

Dirtofh

achominem, atque Metfiám Judzis quondam promiffum, proinde omnem

Va

fpem & fiduciam recuperandz anitatis inillo collocavit ; Regulus vero in fi-

Ilnioy j

Diony/. . de & (pe multum vacillavit: Acceffit ad eum , ait Dionylius Catthufianus , uom

QUaiyys

Cartb, incredens ,fed tentans , volens experiri, quis aut qualis effer, 86 quantum poffet, hine

unc loc. meritó à Chrifto reprehenfus, & alter viciffim à Chriftolaudatus eft :Amen li-

ide]

o vobis : noniuveni tantam fidem in [/fael.

'faco

Ex quibus collige, anime mi ! qualis

fides & fpes requi.ratau-r ad oratio»

"t

facoba, 6,0em

tuam , ut à Deo mereatur exaudiri & refpici : Poftalet autem in fide,

"l V

ait $. Jacobus,, xibil befitans s qui enim bfitat , funilis ed fluui maris, quia

hij

vento movetur 88 circumfertur ; non ergo cxifimet bomo ille , quod accipiat ai-

Ri

uidà Domino itahzfitavit quondam Hebrzi populi Dux & Legifer Moyles,

térint ,

Num. 26, ubi plebi rebelli ex duriffima petra aqoam deberet producere : Num de pe-

10.

Ws defe.

tra bec poterimus vobis aquam ejicere? hincibi in deferto morte punitus €t,

nec terram permiffus ingredi defiderabilem. — Sic hefitavit & Petrus , ubi

N (]'Jöd[

fupra maris fluctus ambulans ventum validum advertit , & jam jam in pro-

AMattb,

Tisperfeve

fundum mergi coepit,unde àChrifto audivit: Medice fidei,quare dubitáfliQuare

14,31. ffivisfruc

Ctuosé orare, priüs.ante oratiónem praparaanimam tuam , &g noli e[t

! Qk)ï&n(

£

lCtjy at

CC« 18» quafi bomo, quitentat Deums per orationem enim , quz fine vera intentione,

23.

"üon Rat

& fid

;

ecum faftidio & tepiditate peragitur, non tam DEUS placatur , quatf

Jtr- 485 ad

,-1101:

iram provocatur ; binc talis orans à Jeremia dicitur Maledi&us , qui fa

V Pro

roin : e

n

.Cii oþus Domini frauduleatur : Scptuagint,a ;gg.unt : megligenter ; p

id]

Pnus

T

lD'Gu

Oratio ctr fublinde non exaudiatur.

321

Y fa.

ptitis cum centurione humilia animam tuam , excitando firmam in Deum fi-

h quod

detii ac fiduciam ; dic cum Apoftolis: 4dauge nobis fidem, — Et cum patre lu- Luc.Y7,g

Q g.

AMarc. 9,

natici: Credo Domine , adjuva incredulitatem weam.

H! rg(,wudqll

3. Sed progrediamur ulterius. 'Non eft illa Evangelica parabola de

24.

decem virginibus , quinque fatuis, & quinque prudentibus, qux à fponfo

-Semu;tempa

peramiceé ad-nüptias fuerunt invitatz.

Et ecce, cüm medium filentium te-

ER

nerent omnia , & nox in medio fuo curfu effet , clamor fa&tus eft : Ecce spon- 7Matth.

viedfn

fas venit , exiteobviamei.

Ex quibus prudentes virgines fine mora cum ac- ?5 6.

hoeibit t

cenfis lampadibus ad excipiendum fponfum fefe parárunt , quz fine ulteriori

Jadbancor

difficultate ad cceleftes illas nuptias fuerunt admiffz.

Tandem venerunt &

uiis, g

relique virgines , pulfantes coeli januas , & clamantes : Domine , Domine

yo i *

aperinobis ; Sed nihil cum vacuisfuis lampadibus impetrárunt miferz : Zmen

yititjow.

dico vobis , tefcio vos.. O Domine, quare tam durus & afper erga has fatuas

amköcufw

extitifti virgines?

ua'mpmäazi'::

Ad magis elucidandum huncScripturz locum infervit nobis , quodidem

orbis meliorisReparatorChriftus enarrat de homine quodam egeftatis tempo-

um

re media de noctefores amici fui pulfante , & trespanes ad refocillandam ani-

xrillon D

mam ab eo flagitante : A4smice; commoda mibi tres panes , qui prima vice loco L461L, f*

roidd

refponfi ab illo patrefamilias accepit , quód non poffit furgere: & dare panes

oys vtl

defideratos , ne expergefaceret filios , totamque turbaret familiam. — Sed

Cäïtmflmwfn

quia importunus ille amicus & pulfando & clamando perfeveravit, tandem

panes, quotquot habebat neceffarios , ab illorecepit.

;uamumpo[::;-

g d

Sifte hic, anime mi! & confidera, quare virgines ille fatux de nocte

media cceli fores pulfantes à Sponfo fuetint repulfze, & hic homo importu-

quif:&ï

i

1

nus de media no&teimpulfando & rogando exauditus?Rationem affignatChci-

l

Cbrz'/ïopfv.

iij j

ftopherus Vega fequentem : Excluduntur , inquit , virgines , non quod ali-

eg. ia

UM

4

quid mali fecerint , fed quód in fua petitione 99 desrecatione mon perfliterint ; de-

;jp

d

buiffent enim conítanter in oratione fua perfeverare , fed, quia mox defpe.

cap.t1 Jud.

T

f

i

gtfe; y

rárunt , àSponfo rejectzfünt, — Econtrarió homo ille & amicus egenus, cui?" ^ f* ^

"

FI

panis defecerat , conftantiffimé in oratione fua-opportuné , & importuné per-

93*

«

orte?

j

feverans ad votum exauditus eft. Ex quibus rerum confideranti abundà pa-

tet , quód Deus velit, utin orationibus noftris usque ad importunitatem fi-

vt &PCIIUSI "

T

ms perfeverantes, & maeno apud eum inftemus atfeétu , pulfando , cantan-

&

do , plorando , ureendo , dolendo , & quafi Deum ad dandum cogendo:

m

14

Terttl. L

[

He&c vis : ait Tertullianus ; Deo grata efl ; proinde nunquam cadamus animo,

de ovat.

licétnon ftatim, imó per plures aninos in orationibus noftris.non exaudia-

"

AMattb.

j

mur: Regnum enim celorum vim patitur , €8 violenti vapiunt illud.

U

j

.. 4 Proconfirmatione hujas veritatis alium ponderemus Scripturzlo -

11,i2.

T

j

T

h

j

cum. David I(raélitarum Rex , ubiculpam fuam ob admiffum adulterii & ho -

MU

micidii crimen agnovit , veniamdue à Deo per humilem confetfionem impe-

S5s

travit

R. D. Ginthber Dominicale.

E

332'

- Confideratio XLUL. -

licis-accepit; parvulum: ex Bethfabee.

imveller

tràvit , tnox trifte hoc nuntium. ab au

a

hros M

natum febri, aut alio corporis languore lethaliter decumbere.. . Quid hic agit,

im, P.

folicitus pater ? deprecatur Dominum. pro- parvuli: hujus- falute , orat: inftan-

tiffimé , & non fine lacrymis , jejunat rigide, humi cubar, nec. cibum capit

fite, o

tiDeus!

prz ani

miamaritudine, ut. fic facilius a Dco:vitam ulteriorem huic filio fuo:

Sedincaffüm omnia ;. dicenimfeptima ab egritudine, quz à Me-

1mpetret.

dicis critica appe!iatur, &

ordinarié zgrotantibus periculofioz effe folet., me-.

iy? Kcet

arvulus vitá exce

dit: Depwechtüisquefejl DavidïDaminümfpm parvulo.

2,Reg.Ax.

,moratus p

ftimam &

16

e9c.

Etq

uid fequitur? Mortuuseffpuer... Bone Deus! quare non exaudi(li

tiis rnate

tam humiles Kegis Davidis preces?

. nunquid. cor contritum. &. humiliatum ,

tfum ,

Deus , defpicies ?

^

Obfervah

ic pru

dens Lector;peculiarem Dävinæïbï'onitätiä—ïprvoviden'tiam;;

V, qui

i p

Parvulus ifte per illicitum amplexum: progenitus, filius. extitit.peccati, fce-

Diitione

é&um , fuiffetdue patri per omnem vitam opprobrio & de-

lerisque paterni.obje

Wnt, -

decori, quem omnes fubditi ,

.& forté extento: etiam: digito: notáffent : Ecce,

fise, u

bic illenotbuseft , quem Rexnofter ex illicito: tboro: progenuit 9$c:.. Ne ergoà:

(läa/fl?fm

tali fpurio-nom

^

en. Davidis. infamaretur ,. & fubditi-fcandalizarentur , Deus.

Wemorin

ilumimmaturàa

morte fuftulitin fümmum:bonum: parvuli , quia-accepta cir-

TU Dorf

cumcifione adhuc falvatus: eft,. & in.majus.bonum Davidis. ac: totius. R'cgnj-,.

saliumlegitimum:, & .longe prafítantiorem fi-

i

quia pauló poftbenignus.Deu

Qrorofm

lium , videlicet Salomonemil

lidedit- -.Ita pulcherrimé gloffatur Theodore-

cunfultum fuit fame €$ bonori DavidisQ&c.. Ef.

Ts

Theodor:

"

tus apud Cornelium : $ic enim

Hueo. Cardinalis: Exauditus, inquit ,. e

Toyimgn.

bic.

j? Rex. ad. utilitatem quia j,il:lu;.' mqlus;

n Zfïbtdæj

forfan

evafi[et e$c.

Hugesbï!:.

Omiferi mortales!

Jdicite,qþid—ï nlsnnun*»,cjuam*i'ri:oratibnibüsveü"ris.äDeo;

NIidorans

t 5 ille pro fanitate uxoris aut filio-

petitis.2hic pro corporis fui falute fupplica

lp

rum ; hic pro: confervandis: pecorib

us,a

lius pro frugibus : ifte pro familia

n

ficio.aut officio ; alius denique pro alia

& villa., alter pro impetrando bene

M

re & munere, inquem finem etiam vota.faciunt

', & ad loca facra ac remo-

Q

ta excurrunt , & tamen: à Deo. nihil accipiunt; Cur , obíecro , - bone De-.

n

us 'horum fupplicantium preces non femper foles. exaudire? quenam: cau-

Wacci i

Wdettn

(a tot irritarum orationum ? An non vera eft Chri(li promiffio ? Siquid pe-

Jo.36,23* viositis Patreminnominemeo: dabit vobis ? Audite à S. Jacobo fratre Domi-

Üj

.

nt refponfum : Petitis , inquit ,.

&& non accipitis , e0. quàd malé petatü. . Sic

Bs

Jacob.. 4

in

fans. cultrum. à matre petit, quo:fe fauciat ; fic eger i

n febri: maligna ad.

Ti d fj

2

frigidam anhelat: ,. donec recidivus fiat, & pereat 5 Sic homo: phreneticus

vincula zumpens libertatem: quarit'; qu& obtentá in-aquis fe fubmergit &c..

Al

]ta & nos miferi ex: coeca noftra voluntate. & concupifcentia: fpé: noxiaani-

|

]

Wt

m petimus., quz: D6 US. nobis juít&. & mifericorditer negat , ut per hoc

M

Güld LU

Nj

ma-

!

um

[ '*"*m

fumumam. [uam.oüanda.t;cl»ememiamv ac p:avi.d—:cn-t.iam " utp,o,t? : qux quis,

H

Oratio cur fepe non exaudatur.

33

Jer Bul

lum vellenon poteft, fed omnia fuaviter ordinat in fuum finem. Tta 5. Ifi-

'

dorus : Maltos , inquit, Dezszonexaudit ad voluntatem, ut exaudiat ad fa- S.Jfidor.

ï(þid jj

f

!

e

ute , uat j

]

hn'

lutem.

Proindeinomnanibusrebus orandum erit:Fiat voluntas tua, miDo — ^3

,ec du g

mine, non noftra cacutiens, perverfa & ignorzans voluntas , fed tua fiat, o fmmo

m boic l

mi Deus !

^ 0)!0.5.7.

udne, zl

o t

4. "Tranfeamus ad Aulam regiam fapientiffimi Salomonis. — Et Q*tliä vi-

deo? Ecce, Regina Bethfabee mater Regis cum fuperbo comitatu & ornatu

ts

Jare non

primam & publicam à filio recens regnante expofeit audientiam ; excipitur

talis mater, prout talem decebat filium , qui illi .de throno forrexit in oc«

; & hunia

curfum , adoravit eam fe'ipfi inclinando , & filialem exh:bendo reverenti-

am, quam & juxta fe ad.dexteram inthrono collocari voluit, Quibus per-

tatiä-providcj;

aCts , prout in aulis fieri affolet , ceremoniis, ad Regem conver(ía mater:

extixitvgeccan;;.

Petitionem , inquiebat , unam parvulam ego deprecorà te; me conf ndas faciem

3. Reg. 2,

mopprarie

2Q9,

r notfet

meam. " Etquideft, fiibjungebat Rex, quod à me petis, Mater? non enim

fas eft, ut avertam faciem tuam; ad quod Regina : Detur Abifag 3unamitis

ii N

Adonie fratrituo uxor. Fulmen hzc erat petitio in auribus Salomonis ; pro-

aliciretu

inde moxin Adoniam fratrem fuum hanc capitalem ferebat fententiam : i-

vit Dominus , — — quia bodie occidetur 4donias. — Et'quare, obfecro, preces

tac f

hujus Reginz àfilio non fuerunt exauditz ? .cur matri tam -dilecte:

ntiort

ejusmodj

T

probrofam intimavit repulfam?

;lef(aiur

Ti

Priusquam hunc S. Scripturz folvamus conceptum , & dilucidemus

r

myfterium, ad novum teftlamentum traníeamus oportet. Salome mater filio-

rum Zebedzi pauló ante Dominicam paflionem venerat ad orbis Salvatorem,

eumadorans , & petens ab eo : Dic, ut fedeant bi duofilii mei, unus ad dexte-

Onbus"ünä

ram tuam , Q9.unus ad [inillvam in regno tuo5 putabat enim illa mulier, Chri-

le.

g u

ftum poft mortem & refurre&tionem fuam illicó in I(raél regnaturum ; quid

"u h(f

p

ad hancorationem Dominus? non matri, fed filiis refponfum fert : Ve/cítís ,

s d*

quid petatis; & fic illammatrem & filios dimifit inanes. Et quare hoc, aman-

al*

tiffime JEfu , an non ipfe dixi(ti : Qmnia, quecunque orantes peti'is , credite, Marc.tr,

ha

g,5

quia accipietis , &5 evenient vobis? nunquid hxc mater Jacobi & Joannis opti-

24«

d

u

»y

mé de temerita fuit, dum«multas ad fuftentationem Apoftolicz tuz familiz

of

u)

fubminiftraverit eleemofynas? histamen non confideratis petitionis fuz in-

(

0b f

gratam retulit repulfam; Et quz caufa, quód Deus & homo Chriítus & ma-

LL

tris & filiorum fubornatas preces non exaudierit? Refpondet S. Pafchafius,

"od

r

quia dicta mater pro uno filio coelefte Regnum , & pro altero &ternum vz &

hofn

o

damnationem poftulavits ad dexteram enim in judicio ftatuentur jufti, & ad

W[gff ,

J

finiftram reprobi , hinc ipfa non intellexit , quid oraret , & peteret : Nan-

S.Pafcbaf.

cin

g

g

quid non audiflis , íubintratin hunc Scripture locum S. Pafchafius, quod, qui

FE[

Mattb.

M

f

à finifliris erunt , .mal;di&i erunt €9 reprobi ? idcir

co vos'vocavi de finiftris.ad dex-

x i

N

teram

14

324

Confideratio XLIT. —

terauni ,- ut fenper in dextris permaneätii': €9 quid tf

3

volautt

rurfus recurrere vultis ad finifftram ?

Et hzc , vel fimilis ratio pugnat etiam pro folutione prioris argurhdnïï

UT

& conceptüs de Bethfabee Regina, quare in oratione fua , dum pro Adonia

tit, qu

ais

g. Reg. 2, Regem & filium Salomonem intercefhit: Detur Abi(ag Sunamitis Adonie fra-

29*

trituo uxor , nihil impetraverit, caufam fubminiftrat spfe Salomon: Poflula

Vi

Cornel.

ei Regnuim , fupra quod ita commentatur Cornelius : 5i pofiulas. Abifapdari

icidert:

M

nxorem Adonie , poftulas ei regnum ; ipfe enim ambit uxorem patris noffri Regi

jits foer

; bic.

tnlatwie

Davidis , u$ per eam quafireginam eievetur in cetudinem regiam, fiátque Rex;

.

þï

4f

fertim , quia ad boc ei kauxilian:ur Abjatbar Pontz'f:ïxv, &g 7oab Dux mili-

fteicui

tia e9c.

En genuinam cau

(am , quareSalomon preces matris fux non exaudie-.

10)

p

rit , quia ib , ipfidue matri & regno univerfo fummé fuiffent noxiz , ex his

enim nuptiis illicitis , & jure nature repugnantibus extortz fuiffent rebel-

Ti

u

liones , contentiones & bella cruentiffima ; hinc recté oratio Beth(abee non

fuit exaudita.

O Chriftiani; quid hoc calamitofo tempore in orationibus

f

noftrisà Deo petimus? flat pax in virtutetuaggc. . Et tamen interim pacem

lf

Deo non permittimus , non fervamus , dum eum quotidie per enormia pec-

Wi d

cataad juftam provocamus vindictam. | Verum eft, multz fiunt in regioni-

um

bus noftrisorationes , publice inftituuntur fupplicationes , preces adduntur

Adh

precibus , przdicanturjejunia, & eleemofynz commendantur largiores &c.

ii ,

His tamen non obftantibus conitinuant bella , accrefcit annonz caritas , & in-

Tij fam

geminantur fl;gella; Ó infelices nos ! peccati poenam fentimus , & peccan-

i. t

Q&ü"æ I3;

dipertinaciam non vitatmus 5 quid proinde mirum, fi & nobis dicatur: Per-

odb de )

9*

ditio tuaex teTfrails tantimin me auxiliumtuum. — Hic verificatur illud faiz:

, i ilijim

Jfa..1,

1. Cinn extenderitis manus veftras , avertam oculos meos à vobis: 88 cjm maltipli-

TL 0ffone

caveritis orationem , non exaudiam. Vis noffe hujus averfionis caufam ? Manus

mmm ! (l

enim vefira fanguine plena fuut ; & quali fanguine , dices? citó dico, fangui-

um 'mfcm] ]

neDomini noftri JEfu Chrifti, quem quotidie per peccata noftra crucifigi-

1

Hebr.6,6. mus: Rurfum crucifigentes (ibimet Filium Déi.

6. Nolotamen per fioc, animz Chriftianz, ut defpondeatis animum,

vivit enim adhuc gratiarum Dominus, qui non finet preces veflras omnino

ER

effsirritas. Audite cafum & factum prorfas admirandum. —Venit mitiffi-

Y

Idj

mus Redemptor JEfus in regionem Gerafenorum , ubi ipfi per defertum eun-

tivir quidam energumerus , qui ab integra demonum legione poffidebatut,

QUafeny

Ir im

ex fepulchris mortuorum o«ccurrit, qui ruptis vinculis ad Chrifli pedes pro-

cidens eum liberé Filium Dei altiffimi profeffus eft ; interrogavit autem illum

T t

F.

Luc.8,50 Dominus * Quod tibinomen eft ? ad quod diabolus primarius ex energumeno

refpondit: legio, lioc eft, fex milliademonum , caeperuntque mox hi dzmo-

n j

entur : Ef

Ltj

nesrogare Dominum , ut in gregem porcorum introire permitter

rogabant

Oratio cur fepe non exaudiatur.

i2

togabant eum , ut permitteret eisinillos ingredi. Et quid factum eft? Et per-

tifrt

qifitillis. — Exierunt ergo demonia ab bomine , 89 intraverunt in porcos ; 86 ius-

b pune

petu abüit grex per praceps in flagnum , 68 fffocatus efl. — .O pientiffime Do-

mine, q

It o At

uid hoc eft? v capio amplius hic prz admiratione tam iníoliti

li At

&veniüs.

- Videamus interim

I, & perpendamus , quid gentium Do&ori S. Paulo

lomor: Aj

ia d

i

acciderit ; dehoc recenfent facrx Paginz , quód vehementi carnis flimulo fz-

tris nj

piüs fuerit tentatus ; audi ipfam loquentem: Ne magnitudo revelationum ex-

2.Cor. 12,

UT

ï:

follat me , datus eft mibi flimulus carnis mee Atgelus $atane , qui me colapbi-

7.

zet.

Erobuit viroptimus juxtaac fanctiffimus ob importunum hunc & do-

ftdi D

mefticum hoftem in propriis vifceribus latentem ; in quem finem DEUM

v fon 6a

T. O. M.frequenterrogavit , ut ab hoc molefto ftimulo liberareiur: Propter

Y W:Wh u

quod ter Dominum vogavi , ut difcederet à me, ^ Et quid per orationem fuari

v fs

impetravit ? Refporídeo : Nihil , quia ab hac carnis moleftia & tentatione

liberatus non eft , fed folum hoc Divinum refpon(íum accepit : Sufficit. tibi

o Dl

v f onhon

gratiamea; nam virtus in infirmitate perficitur.

O bone JEfu ! veré judicia

tua abyffus multa; cur, quzfo , preces diaboli infenfiffimi ininiici tui exau-

n inenm p

r enort

difti, & dilectiffimum hunc Apoftolum tuàm,

affumpfifti , ne quidem attendifti?

qu»em ipfe in vas electionis

jutt n gt

vects u

Ad hanc quzftionem eleganter refpondet S. Gregorius Magnus: Paulus, $.Gregor,

inquit , zon exauditur , quia fi liberaretur à tentatioue , ei non prode(Jet ad falu- 7M. Hom.

yr lgt

m at us

tem; nam hxcipfa tentatio (anctiffimo huic Apoftolo ftimulus omnium virtu-

2(0

tumeuit, utin propria virtute & vitz fan&titate non confideret, fed folum-

d

o n

modo de Divino auxilio & infirmitate fua' sloriaretur : Libenter igitur gloria-

bor iniufirmitatibus meis , ut babitet in mevirtus Cbrifti 89c.

x

Econtra d&mon

fb

; üilll n l'*

in oratione fua à Chrifto, exaaditus eft , (vbintrat hic S. Auguftinus, ad vo-

luntatem , fed ad damzationem , dum mo

r.7 Àn ep.

j a V

:vc'kfu'bmerf? porcorum grege in abyf- f

» 1 081

j dio, Vf

um inferni przcipitatus eft.

quin at

7. Difceexhis hactenus adä*uää"-argufn,edïfis , quomodo impofterüm

ad Deum orare debeus, — Proexemplo tibi fit &domarus homo pius achone-

a

ftus , fed oculorum luminc privatus ; qui , cum de prodigii: S. Vedafti Epifco-

jaaen

$

Cmas w

pi Atrebatenfis audiffet, magno impetranda fanitatis defiderio accenfus ad

1»1

Vil titi

fepulchrum hujus S. Antiftitis adduci voluit, ubi Deum humiliter rogavit,

il

ia

quatenus per intereeffionem hujus Divi oculorum lumen & ufum fibi digna-

Pt

retur impertire,

Et ecce miraculum , in momento videt Adomarus, & lz-

)f prK

"

tus perfoluta gratiarum actione domum revertitur.

Chrd n

li

Sed pauló poft , ubi

u

r

rem attentiore mente perpendit , an bene vel malé oráffet, & an hic lumi- gxpitg.s,

um ufus ad falutem animz fibi expediret , de novo Deum ro

; d

gare coepit : Vedaft.

' moïh

1

U.Mi,Dem-ii.-:.e.2 inquicbat , bumiliter obfecro te , fi bec res faluti ani

m& me& mr Ep.

r

j

$3

855

af

nl

"

326

Confideratio XLIII. &c..

nis conducit , redeat pri(tina izfirmitas , meliàs enim mibi eff , cecum intrave n

a

regnum colorum , quàm duos oculos babentem mitti in ignem eternum. . Dixit,

5

& n puncto reditoculorum caligo & czcitas priftina. .O fortunatum Ado-

d

marum , cujusczciias & infirmitas «nagis ad aternam falutem, quàm opta-

ta corporis fanitas & oculorum ufus profuit, Difcite ex hoc,, mortales

omnes , quoanimo , & quaintentione ad Deum orare debeatis. . Dilcite

Den

imitari Abrabamum , qui ad montem Moria aícenfurus , ut ibidem ad Deum

-impenfiüs oraret,, & in holocauflum ipfum fuum offerret unigenitum, pri-

Qen.i2,;

* üs ad radices montis fervos fuos & afinum expe&ure juflit : .Exp,e&are bic

M

cum afino &$c. . Hoc fac & tuad orationem te paraturus , relinque prius do-.

mi tuum afinum & omnes curas fuperfluas. . Imitare in oratione Jacobum

per violentiam precum benedictionem ab Angelo extorquentem : XNon di-

mittam te , nifi beuedixeris mibi.

Sic & tu per preces tuas coclo vim infer,

E

í

A Vr

. ram violenti rapiunt illud. — Imitare denique pretiofiflimum Redemptorem

tuum in monte Olivario in faciem procidentem , & prolixiüs ad Patrém

Mattb.

orantem : Fiat voluntas tua &gc. — ita, inquam , ,& tu age, homo Chriftia-

26,42.

.ne, nonpetendo, quód«caro, aut mundusconcupifcit, fed quod

$. Augut.

ttuny

placet Deo: Fere, ait:

S. Auguílin. zovit rc&

SBOIT

0. 4.

e vivere , qui -

Gé novit orarg,.

A 49

Burtumab

IY

vinumjuhi'

fqntcmph[

?^

H

4

T5 qus

SSUN

W

i

á

///J

n

fiton f

Qgï-:.?

Vg

"PL

WT

A

N

!

M

2

NV

"It

j*

x»

Tl

—.-

i

?

3

$

Ti

Dtn

UET

OUf

"Deref

mccagä,

NU

"At

"tf

CON-

$3 )o( 8b

327

t r

T,. D

tunatym Aj

T n

"CONSIDERA TIO XLIV.

hàc, motis

yets. Dia

De re&a intentione operibus noftris pracfigenda.

idem du

nigettn

] Pþ'onminicaïlI. poft Pent..

n Expeïtauï

nguepat

