Exod.39, (tium plura debuit portare malogranata: Deor/im autem ad pedes mala puri-

AIQUd, at

22.

!

ca. Ratioeft, quia malum punicum eftfymbolum amoris in DEUM & proxi-

r

mumy; folet enim in vertice ,tanquam Regina geftare coronam, & ad ardentio-

tty me D

res folis radios cor & vifcera fua pandit, in quibus mirabili unione rubefcen-

VETCCUfam

tium granorum exhibet nobis multitudinem ; ita & Regina charitas eft con-

ftituta, corfuum foli Deo & juftitiz foli pandit , & proximo propter DEUM

$,Tb

Widtnter:

*352-penefacit : Ut breviter , ait S.'Thomas , omnium virtutum definitionem comyl.e-

Y "S'bomo

m

4:23*0«4. 3 - virtus eft cbaritas , quà diligitur DEUS 86 proximus,

tfli

Ui

J

Venerat aliquanco ad pretio-üfiï-mu-m Salv

atorem noftrum legis quidam

obtineret, & poflideret

Ltc. 10o.

peritus , quxrens , quidnam facere deberet, ut vitam

Cj

&ternam? cui Chriftus : In lege quid fcriptum eft , quon

10do legis ? ad quodlegis

26.

refpondit : Diliges

TSVegili

ille peritus, ut demonftraretfe in lege effe verfatum , mox

"i

Dominum Deum tuum ex toto corde tuo,Q$ ex tota anima tua, 9 ex omuibus viti-

la:

bus tuis , 88 ex omnimente tua : €€ proximum tuum ficut teipfum ,quam prec

ram refponfionem fapientiffimus Magifter fummoperé commendavit : Aeüt

[

Chari

re(pondifti,& pro majoriftimulo.ut utrumque hoc mandatum impofterumex-

——

—

1

acté obfervaret , adjecit: Hocfac, Q vives. — Siftehic , animemi , & mente at-

—

z

E-

nl f

)

", Qu

tentiore hxc Chrifti verba confidera: Hoc fac , &9 vives. Et nunquid duo funt

——

E—

At

pracepta charitatis, Dei videlicet &

proximi? proinde Veritas dicä!—? deb?i i

—

i

U (

fet; H&c fac , &9 vives?

-

-

i "

l

J

|

— De Amore Dei €8 Proxtimi.

377

tn. te

D

L

]

xda?mmqu

l

l

N

,

m 'Cajetanus, ideo Chriftum dixiffe Hocin fingulari, & non Kecin plu- Cajetamus

rali, quiaamor Dei, & proximiin fubftantia unum eft preceptum: Non dixit Dtc.

$CH t

TTTE

bec , fed boc, quoniam unum fine altero fieri nequit; & Dionyfius Carthufianus: Dionyf.

Licit duo fint cbaritatis precepta propter materiatem diftinBionem objetli, una ta-.Cartb.bic.

uxerfo cod

h lt votd

qmen eft cbaritas , quá Deus , proximtsque diligitur, — Juvat.enim hic pro fenfu

morali audire Hugonem Cardinalem , qui exiftimat, per hec verba mitiffi-

. flipgos

alumDemiis

mum Servatorem legis illi perito voluiffe exprobare, quód opera illius non

A

Hug.Carà

corcefponderent dictis; Quafi dicat.: boc doces, fed non facis , vis vivere vit

.

j inqunmus

m

lC.

g us

&terná , boc fac, 88 vives. Linde quód dicit Dominus:: re&e refpondifli , non tantü

ejusvefponfam laudavit ficut snultorum verba laudabilia funt , fed fatla vitupe

s, pl

& cordsdit

rabilia&gc. Ah!adquid proderit nobis in extrema illamortishora in lege Di-

vinafuiffe peritos , doctos &.eloquentesconcionatores, caufidicos &c, Si

generat Qläüüiüt b

i n d

boc preceptum cbaritatis ipfimet non obfervaverimus?

Dun. t

3. Sed pergamus ulterias. "Vidit aliquando Ifaias Deum T. O. M.in

d

throno fuo fedentem, &Seraphinos ei affiftentes, alternatisque vocibus illi

acclamantes : atfus , [anttus , /autius , &.quod fingulariter.notandum , erant

lfa. 6, 1.

s at

Tirin. bic.

mor imü (

illiSeraphinifex alis inftru&ti: Sex ale uni, &6 fex ale alteri, duabus velabant fa-

ciem ejus, &6 duabusvelabaut pedes, 69 duabus volabant. Singula hzcinnotant

js in at

T

aliquid , attentum.te effe.cupio. 'Duabus ais velabant faciem Dei & fuam

prareverentia, quianon audébant afpicere contra Deum ob nimium fplendo-

ssinDE

n

rem€ vultu Divino promicantem ; tegendo autem pedes , fuam teftabantur

verecundiam & imperfectum in Deum amorem ; duabus autem alis volabant:

Abl um

cina Qurti

Duziftz alz extentz, &volantes funt amor Dei & proximi ; ficut enim avis

uná duntaxat aláinftru&ta , volarenon poteft, fed neceffum eft , ut duas habeat,.

)ximO Prop!ä J

, ii

— ficnullus bomo, ait S. Bernardus,cum una ala poterit volare ad celum,quare?quia 9- Pern.

.ne€ füla dilettio Dei fime diletione proximi , nec fola dile&io proximi fine dilettioneJt'- 13 d

"

9oaáo 0€-

Deivalet ad conféquendam eternam beatudinem. — t quid dico ulteriüs ?

ne

gfion

- UViUtl-

Charitas eft vexillum,füb,quo virtutes omnesDeo debent militare,excu. ?

binett, &

"

[

jus vexilli una parte pro lemmate infcriptum eft: Pro Deo, & cx altera: Pro C?15:2,3-

ylo EggiSf, Ü

E

!

proximo; ad hoc enimallufit Spon(a , & Sponfus anime noftrz : Ordinavit ia

g iep

|

i.

(:

wecbaritatem. — .1n Hebrzo legitur ; exillum ejus fuper tme.cbaritas.

;tudff*j

iif

qlcw r

J

g

r

Charitas eft Regina illa adftans in chlamyde aurea ad dexteram Divi-

4.

ni Sponfi fui, & circumami£la varietate gemmarum , id eft, omnis generis

1d3-' Ummm;«

emelth^

virtutum , quatenus unicé placere DEO , eumque füper omnia diligens, &

proximum ficut feipfum, de qua David jam olim decantavit

: ddflitit Regina Pf 44,10.

; n

N

à dextris tuis in veftitu deaumt—o , circumdata varietate.

yuio ,

Bbb

3&

A, ,D,.. Gintber Dominicale,

Cha -

378

Confideratio L.

htonipfe

Charitas eft tunica illa inconfutilis , quam: Chriftus noluit , ut mili-

& profügu

Jo.59,24.tibus (ub cruce in partes fcinderetur : Dixerunt: ergo. ad invicem : nou. fcinda-

intr ilum

mus eam:, fed fortiamur deilla , cujus fit : inquatoga , fed'aliquo:modo difcisá

ticCtus «l

Chriftus quondamsS. Petro- Alexandrinorum Epifcopo: apparuit, eidue in(i-

i?

Brev. Ro.nuavit : 4rius veftem meam, quz eft Ecclefia , dilaceravit; Vide, ne & tu

MMtipt

a6. Nov.hanc Chrifti veftem, quz eft charitas fraterna,, dilaceres per diffenfionem &

1.J0.3,14. contentionem cum fratre tuo?. Qui mon diligit , manein morte..

i peruhat

fs itvicem.

Charitas eft. duplex annulus ita:fibi annexus, ut' unus fine altero effe

bt

non poílit, in quem finem DEUS Moyfi przcepit, ut inaltari thymiamatis

-

14 quibusi

duos ejusmodiaureos infereret annulos, quibus commodé in.via ad Palafli-

Ex-vaon

ts pugnas,

4- nam iila facraà Levitis geftaretur ara: Et duos: annulos aureos fub corona per

& Mutdh

Rab.bic. üingulala:era , ut mittanturin eos vcGes , &9. áltare portetur... Cor noftrum,

Chrfünni

ait Rabanus , eft vivunx illud: thymiamatis: altare, in:eo-enim affiduó ardere

dlate g

debet ignis Divini amoris, duo autem

em :vdum |

pretiofiilli', & afumci'annulliä,-jffunt. cha-

ritas DEl &amor proximi &c--

Toinjray j

(j

Cant,4ige

Hac eadem bina charitas fünt duo ubera fponíz, quibus anima äd&lï*s*-

DIl o

Jud. 16, nutritur, & (uftentatur. . Sunt dux columnz, quibus tota innititur Ecclefia.

gb

29

Sunt duo poli,, Ar&ticus &. Antaréticus , quibus fuftinetur orbis. Sunt duo

magnetes , qui cor hominis viatorisad Deum, & viciffim Deum ad.cor ho-

Htf

Gen.28, minis efficaciter trabunt. — Sunt a( enfus & defcenfus in fcala. Jacob quon-

u

12.

dam przfigurati ; per afcenfüm enim anima. diligit Deum , & per defcen-

hr It

J

U Petr. 4. fum proximum,

Proinde reéte S. Petrus : Aate omnia ,ait, mutuam invobis-

ET

8.

metipfis cbaritatem continuam babentes : & S. Paulus: Super omnia autem bac,

"BTES,

Col.3, 14- charitatem. babete,quod' eft vinculum. perfetlionis. — Ex ip(a veritas Chriflus:

Pï Oftq

TT

J0.13,35* In boc coguofcent omnes , quia. Difcipuli mei eftis , fi. dileBionem babueritis

l

"t

ad invvic en..

mhx Wll

4- Sanxitquondam DEUS legem , ut£ibi Ifraélitze non tam nominum,

Wonluw i

Ex.13,2, quàm & jumentorum füorum primogenita offerrent : Santifica tuibi ommt

I

ON

primogeuitum , quod aperit vulvam in filiis frael, tam de bominibus, quam dt

Htwceq

li

jumenti: ; mea enim fünt omnia. Et hoc quidem in memoriam & reco-

"Rf lro

gnitionem illius infignis. beneficii, quód in czde omnium primogenitorum

lt

in /EgyptointaCla fervaverit cuncta Hebrzorum primogenita. XExcepit au-

Tlb i

tem DEUS in hàc lege afinum; cujus primogenitum noluit fibi offerri, fed

MC

Ex, 1313 nt illiuslocÓ offerreturovis : Primogenitum a[ini mutabis ove ; quod, fi non rt-

demeris , interficies. Etquid , obfecro,, peccavitafinus , quód ab immolatio-

"tf

d l; )

ne & facrificio fuerit exclufus ? Nonne afinus animal eít patiens, & labori-

u

bus ac portandis oneribus affüetum : Nunquid hyemis tempore frigidiffimo

il

:

;

Qp

meatazem fuum recens natum in prafepio halitu íuo fovit, & calffccit

n

De Amore Dei €9 Proximi.

379

Annon i

lot udn

pfe DEI Eilius hujus jumenti opera uti voluit,.dum 4 eladio Hero-

dis profu

gus fugit in /Egyptum , & dum in virili xtate.tanquam Rex Sion

VCR

[uper ili

um fedens , vectus eftin Jerufalem ? His:tamen non obílantibus

rejectus eft afmus

Mattb, |

liquo olb

,« locó illius DEO :ovis :immqlari debuit ? Mutabis

pponit, eq

0ve ?

i, $*

u Vi od

p üdedonr

Ratto eft, aitdo*&ifïïnäus*Manlïus,cquia?D'E;US aüdhorret ejusmodi pa-

latl

cis perturbatores , qualis eft afinus , vult enim Deus , ut in.charitate mutua 7MAnf. ia

nos invicem diligamus , fed afinushuncordinem perturbat,dum pellem fuam i^l.to.r.

umus n t

fubminiftrat , ex qua conficiuntur tympana, belli & diffenfionum inftrumen.- ff« j« ifc.

naltan i

ta , quibus utuntur milites ad cedes ,.ad homicidia ,.ad Tapinas -& ad cruen-

7*

odéinviul

taspugnas. .Apage ergo afinum à facrificio , humilis.ovicula Deo prepla-

Qureas f

cet: Mutabis ove. Et quare.ove? y Quia ovis fymbolum eft veri & eleci

etur, (ucnd

Chriftiani in fupremo il

étaiueovesa dextris.

to judicio ad dexteram fupremi Judicis collocandi:

od

«Ovis infuper in proximi

utilitatem fe totam impen- Mattb,

pj :

dit , dum illi lac :&.carnes in efum ,

lanam autem & pellem in veftes

füb. 2?'. j3

miniftrat ; proinde meretur.egregiu

m effe fyaibolum , .& figura hominis

Chriftiani proximo ;fuo pro poffe:b

enefacientis

?

*

yifs at

qni.ergo fe talem exhibet

moribus.oviculam , 'Deo fe.quotidie in facrificiu

m offerens ,.& proximo in

ota intiut

neceffitatibus conílituto ;fubftantiá fuá fuccurre

n5 ,'is fe demonflrat oyem

ad ccclefte ovile przdeftinatam.

ümDeum j '[Z',

Kthazc caufa eft , quare'Chriftus-Dominus ,.cüm

sin a

bem

"Apoftolos fuos in or-

Jeuti , &Fe"i

terrarum ad convertend

as gentes ablegavit,eos.ovibus affimilarenon du-

bitaverit : Ecce i

ego ,mitto vos

Mattb,

i, miai

ficut .oves in.medio luporum. :Supra quód

IO, 16.

uper m

egregié S. Chryfoftomus: Erube

cant

,inquit , qui qnafi lupi adve

rfarios fitos

profequuntur , cim videant luposinnu

meros àb ovibus

$. Chra-

a veria

fuperari pauciffimis.

Et

ofl. bom.

«erté quousque fumus oves,

, facilé/bofles vinc

imus: cum verodn naturam luporu

»/

ddiun ?

tranfimus ,

tunc (uperamnr ,:tunc.enim null

34.. in

um anobis à paffore patrocinium adeft,

Mattb,

quinonlupos ,.fed oves pafcit.

| non je nm:;

$« JObfervemusmodó alium & non inc]

, ul

egantem conceptum.

Vene-

tat vice quàdam mulier quzdam paupercula

, pluribusque gravata debitis ad

M

Elifeum Prophetam ,.quz cüm non haberet ;

| memomm

.ex quo creditoribus, in domum

T

fuam irruentibus , duosdue filios

in aliqualem debitorum fatisfaCtionem ar-

at pum

ripientibus, debitum exfolv

]i

fivit refugium , ut in rebus

eret , apud dictum Prophetam unicum fuum quz-

Ogcmla

(

adeó defperatis opiatam ferret opem:hanc cüim

n

vidiffet Elifxus , ex.ea quafi

vit

"!

mi ? at illa : Non babeo ancill

, quidnam.adhuc refidui bonorum haberet do-.-

1;0014

UM

a tua quidquam in domo meai nifi parum o-lei,4'

T

quo ungar. .Quo audito.

P

,inox Elifzus pezcepit, ut vafa non pauca À vici-

e

l pgi 4

nis fuis nllutuö peteret ,

& acciperet , quz per infigne miraculum recenti &

temp(][ ff g.u

z

]

opti-

o f i

386

Confideratio L.

sDu&

optimó oleó füerunt adimpleta, dum infundendo femper crefcebat oleuny,

donec tandem omnia vafaimplerentur ; ex quo: oleo vendito & debitoribus

tivos !

fuis abundé fatisfecit , & domui fuz in longa tempora provifionem fecit.

No

Et quare , dices, memoratus Prophetahuic egentiflima viduz non de auro, &

dmben

argento ad folvenda debita providit? cur oleum multiplicari voluit?

Dominus

$. Auguft,

g. S. Auguftinus , quód peroleum charitas intelligatur, per quam no-

necefari

ionà

fer. 206- n ris poffumus fatisfacere debitis ; oleum enim omnibus fupereminet liquori-

de Tt'. pus i cumillis mifceatur, fic charitas cunctis virtutibus, fi cum illis compare-

fehütit

1.CuL

fislocu

tur : Major autem borum eft cbaritas. — Si virgines ille fatux hoc oleum. habuif-

12; 13.

fent íecum,non in ternum fuiffent reprobatz : Non fumpferunt oleum

ptanto

A«attb.

/?cum j

kform.

hoc eft: non habuerunt charitatem Dei , & proximi.

f2;4

Ethoc eft , quod olim Deus Angelo illi vaftatori , nigro i»nüdent.;equo,&

gma

Itj

ftateram in manu habenti , mandavit , ut vino & oleo parceret , & non ea deva-

Apoc.6,6. (taret : Vinum Q oleum ne leferis. Etquarehoc? g. Cornelius pervinum, &

qumd

of

oleum defignari eminentes in charitate & mifericordi, qui enim Deum fuper

4f

omnia diligit , & proximum ficutíeipfum, Angelumillum vaftatorem, idefti

fünqnid

$tella in. Diabolum timerenon debet.: 4mor , ait Didacus Stella, rubrica eft , qua cogno-

c. 10, Lu- fcuntur oves Chrifii , 66 à grege Demonis diflinguuntur.

R, Qu

€4.

6. Caterüm inveftigant SS. Patres caufam & rationem, quare dives ille

!

Epulo in morte fua in punéto ad inferni barathrum defcenderit ; de quo D.

tufo

&W

Luc.16, Lucas fcribit : Afortuus eft dives, 89 fepultus eff in inferno? Et quare pecca-

inah'isqu;

2X

vit ille dives ? fort& quia induebatur purpurá & byffo, & epulabatur quoti-

dinrj

die fplendidé? an fortafsé aliena rapuit, aut fubditis malo prafuit exemplo:

Tij

Aliam zternz ilius damnationis caufam adítruit Doctor Angelicus, quia

Mif

'

amorem proximi non habuit, & confequenrer nec ipfius DEI ; nam qui

Tif

proximum diligit propter Deum, hoc ipfo amat DEUM , imó moagls amat

iif

Deum , quàm hominem , juxta tritum illud : Propter quod unum quodque ef

Hf

tale, 88 illud magis eft tale..— Objectum igitur formale dilectionis proximi

M

debet effe ipfe DEUS ; fed nullum habuit dives ille damnatus fimilem amo-

nl

rem , dumenim Lazaro proximo fuo , in extrema neceffitate conftituto,

N N

non fuccurrebat : Qui jacebat. ad januam ejus , ulceribus plenus , cupiens Ja-

LT

turari de raicis , que cadebant de menfa divitis , €$ nemo illi dabat : per juftam

Vetons

confequentiam fequitur, quód ne ipfum Deum amaverit, qui hanc Legem

lais Iy

$. Tbom. de diligendo proximo dedit : Noz reprebenditur dives , ait citatus S. Do&tor,

rf

ep. de €r- quàd alienarapuerit , fed quód (ua non erogaverit &9:.

Attendant hic divites;

WTI ;' /ä/ü

Prin. $« 4- contra quos idem San&tus ulteriis declarnat : Mínis Deum diligunt , qui pli-

$. 7-

raab eo recipiunt , j minis ab ejus offenfa fe cuflodiunt : && quantà majorem

Ri

terramab cotenent , tantum mims fervitium eiexbibent, Q divites , in amo-

Wsl

Íf

il

De Amore Dei €8 Proximi.

38r

1 Dei & proximi & futurorum focordes , audite fulmen ab ore Veritatis con-

'enerdas

ito & dbbigda

tra vos vibratum.

provitom l

hugnontum

Non ignoratis,credo,quodaliquando adChriftum venerit adolefcens qui-

j lal

dam bené nummatus , ut ab illo vcritatis Magiftro viam falutis inquireret , cui

Dominus paucis refpondit, obfervationem mandatorum Dei ilii optimé effe

itr, p

neceffariam , fi velletingredi ad vitam ; & cüm inftaret adolefcens , atque per-

fectioraà Chriftopoftularet, ei fuggeffit , ut& opes fuas pauperibus diftribue-

upteaad

ficumis

ret, utin coelo thefaurum nunquam deficientem obtineret;quo audito abit tr$-

ftis locuples ille juvenis, quia multas habebat poffetliones; ex cujus difceffü ca-

: hoc o

farui nj

ptavit occafionem mitiffimus Salvator contra divites hujus feculi valde diffici-

le formandi argumentum : Amen dico vobis, quia dives difficile intrabit in Re- Mattb.

gnum celorum. Etuthanc irrevocabilem fententiam adhuc magis exaggera- I 9, 23»

groinfüti

ret, adjecit : Et iterum dico vobis : Facilis efF Camelum per foramen acils tranfire,

vett, d

uàm divitem intrarein Regnum calorum, Stabant hic attoniti; afflicti , & quafi

fs pv

extra fe rapti Difcipuliomnes: dicentes lez; ergo poterit falus fieri? Verüm

g enm Duti

ad quid turbati eftis- optimi Difcipuli Domini ? hoc vos non tangit fulmen;

yudon,

nunqnid reliquiftis omnia , & Magiftrrum veftrum fecuti eftis in omni pauper-

lia u

tate, opum &rerum mundanarum contemptu ?

fl

lW

y!

&. Adhoc Argumentum D. Chryfoftomus, Difcipulos ideo fuiffe per- . Chrg-

«m u

(eert; P^

culfos & perturbatos , quia dile£tionem Dei & proximi in fe habebant , & /off. bic ím

in aliis quzrebant hinc fummoperé dolebarit hujus divitis adolefcentis abitum, Mattb.

mibgn

dum rectà cum divitiis fuis properabat ad interitum : Propter perditionem alio-

eulb t

rum dolebant ,aitOs &ureum,quortm omnium cbaritate jam afficiebantur QO qua-

lo pr

zi d

fi Magiflrorim ac Patrum vifcera fufceperant.

Difcite hic non tantüm proxi-

mi infirmitati compati, fed & illi modo quocunque poffibili fuccurrere : Qui 1. Job. 3.

pl D7

babuerit fubflantiam, ait dile us Chrifti Difcipulus, 89 viderit fratrem neceffita-

17.

M Imoms

!

w

tem babere, 89 clauférit vifceva [ua ab eo : Quomodo cbaritas Deimanet in eo ? Et

, um

fubdit: Filioli mei, non diligamus verbo neque linguá , fedopere 89 veritate. O

(i iif

hat

quàm longéabfunt moderna tempora ab ejusmodi charitate ! Penfa fingula , &

os 047

N

repenfa , optime Lector 'an non modó verificetur illud Veritatis: Et quoniam Mattb,

ecel

m!c [[]F;Ux

abundavit iniquitas, refrigefcet cbaritas multorumi, Et quid tandem fiet, quando 24, 12.

lur, "

i

venturus eft fupremus ille ac diftrictiffimus Judex, quifecundàm ópera chari- Mattb,

il

j

tatis nos judicabit? Tunc refpoudebit illis, dicens : Amen dico vobis : Quamdiu 25,4$,

,j Q

non feciflis uni de minoribus bis , nec mibifeciflis. — Et ibunt. bi--in-fujgplicium &ter-

ï

num ; jufli autemin vitam eternam:

)

iab

g H

D

y

. Hic fübfifto , & volo:, anime mi ! ut una mecuni attenta mente

;

d um

'

hri-

perpendas ilud: confideratione. dignum rcfpyon

f9m , quod olim C

3

ftus

Ü jne ,

382

Confideratio L.

ftus fubdolis Pharifzis , eum cum Herodianis affociatis miniftris tentantibus,

dedit, ubi ex ipfo, utin proprioeum caperent (ermone , percontati funt: Num

i qudem

liceret cenfum dare Czfari , an non ? Fuit autem hzc Chrifli refponfio &

V Chryofto

argumentifolutioadeó Divina & mirabilis , ut tentantes adverfarios ; füb ovi-

ninum char

napelle lupirabiem tegentes ,non.tam confunderet j

quám & nobis infignem

lm amore

AMattb.

praberet infltructionem 5 Offendi:

, inquiebat, smibi numifma censís ; at illi

itamque hj

22,19.

obiulerunt.ei denarium : ad

quodulteriàs mitiffimus Salvator: C.

ujus eff imago

tarias ed

b«c €9 fubfcviptio ? dicunt ei

AMattb.

; Cefaris. . : Manetergo , reponebat Chriftus, (la-

Igpis QUfett

tutum, firmum atque juftum: Reddite

3

que funt Cefaris , Cefari, €$ que fuut

tiiis venit :

22, 37.

Dei, Deo. (Ofítupendamab Ore Veri

tatiscefponfionem!

uidais,Domine?

Nsaccenda

an ordinemamoris invertis ? Quis magis .confiderandus , D

EUS, an Caz(ar?

g vdit,

S.. Amvr.

annonprimum ac maximum mandatum in le

K.

ge: Diliges Dominum D EUM

oubitrg

£uum ex toto corde tuo. . , Exinde?primüm.ädjicitur;; Et proximum tuum,

&t f, n

ficut teipfum ? Etfi Cafareft proximus nofter ,.cui debemus tributum, quia,

ls p j

prout obfervat S. Ambrofius , ab hoftibus nos defendit, & vitam.noftram pa-

. g

catam facit; quantó magis primum tributum debemus DEO ,a quo habemus

Vf guiin

omnia ? proinde, mi Domine( loquor pulvis & cinis in humilitate cordis mei)

UT

. multó magis dicere debueras : Reddite

ergo que funt Dei , Deo, & exinde;

w

&9 que funt Cefaris , Cefari?

DeLanu-

Ingens hiclatet myfterium , fupra quod egregie De:Lanuza: Vult , án-

za in Me- quit:

dulla

Cbriftus prim Cejari, Principi tuo, ptoximo tuo , patrituo , vicino tuo , 88

cuilibet (atisfacias , quod illis de jure , feu precifa teneris obligatione : deinde ma-

Cedri Li-

bani D.

neris tui erit Deoex iis, quefuper/ünt , folveret$c. .Ex qua doctiffima & ve-

ritima refponfionefatisluculenter intelliges, quo a

ffectu DEUS urgeat, &à

I7.

nobis exquiratamorem proximi , dum etiam proprium honorem & amorem

Pent.

Rom.

ejus dilectioni poftponit! unde & gentium Doctor Paulus ait: Reddite ergo

e

13; omnibus debita : cui tributum , tributum : cui vedigal: vedigal: cui timortin,

timorem , cuibonorem , bonorem. — Neminiquidquam deboatis

s

» nifi ut ?nviqem

diligatis :Jgui;enimïdiligityproximum : iggem ,i!?gplezgit.

. $. Ethoceft , quod Chriflus poft Refwre&ionemrfuäm Petro infinua-

vit, dum nunc abiturus in .ceelum eum in fuum in his terris defignavit Vi-

carium , ;ut füb uno paílore,una ac vera usque ad finem mundi regeretur

Joà1,15.

Ecclefia.. Cim ergo prand fent , dicit.Simoni Petro 7 Efus Simon foannes di-

. ligisme plis bis ? Dicit .eizEtiam Domine, tufcis, quiaamo te. — Dicitei: Pa-

fce agos meos; quam animarum & ovicularum fuarum.curam pientiffimus

L

Dominus Petro triná vice inculcavit : Pafce agnos meos

[L]

Pafce oves meass

:C.orne"l.'

ic.

& quare tertio ? fortafsé prout obfervat Cornelius , ut Petrus triplicem Chri-

Et

fü nþgationem triplici ac ::onftantiæünceri amoris profeffione expiaret ?

0C

um

; De Amore Dei €9 Proxigi.

ls tb

383

Onfg fV

hoc quidem verum eft ;. fed alia quoque híc fubeft ratio , quam affignat

hrf ol

$. Chryfoftomus :Quia Petrus;,. inquit.majoremJomnibus Apoftolis in Do-

vririos, i

$. Cbry;'

minum charitatem oftendit , à quo'ardente erga Deum & hominem Chri-

0ft. bom,

1&nobisinflgfsa

ff ; d

ftum amore neceffario. &. charitas in: proximum derivari. debuit , quam

87. in 7o.

utramque hic Chriftus peculiariter Petro commendavit ; hzc enim fancta

Or: o j

charitas. eft ignis: ille ,. qui in altari cordis. noflri: jugiter ardere debet:

at rf

Ignis autem in altari femper ardebit. — Hzc. eft ille ignis, quem Filius ho- Lev.6,15;

NT

minis venit mittere in terram , & quid vult , nifi ut in omnium pectori- Luc.12,

uid as :

bus accendatur ; Hzc eft illa arundo aurea, quam S. Joannes in manu An-

49.

DUSaG

geli vidit , quá muros & portas coeleftis Hierofol

ymz dimenfus eft : Qui A4poc. 21,.

t Dompm JH

loquebatur mecum , babebat menfuram , arundinem a

uream &jc. Si vis fcire,

Ij.

1 proxmmfw,

anime mi , menfuram fanétitatis & perfeclionis in' homine ,. hanc chari--

Vr

tatis virgam in: manus- fume , quia perfedio Cbrifliane vite , ait Doctor

Ditam z

Angelicus , attenditur fecundm chbaritatem. Hxc eft funiculus ille coc-

EO,aquli

eineus , qui in funefto civitatis Jerichuntinze excidió: domum Rahab con-- ?* 7?-p.1.

miliatecordet

q-12.4.6..

fervavit immunem; ' Hxc denique eft illa pretiofa Margarita ,

»,:, Dt, N

pro quaoportet expendere omniacum illo Ne

gotia -

fJofue2,18..

tore Evangelico' , ut comparemus eam &c..

- Mattb,

13, 490&

avl

jfuo, t

pilincit

j dodit

NX

t(^7:

z

SN

il /—-

QUEX

£

DEU

d

A N

E

D E3]

Z

R. NN ,2

$x

( i

onorum

m

CM

v U

PA

. À

jus :

g

—

r u m

— À —

a f

SS

Q/

] (Il l

[

Q

.

P.

(dit

f

A

PELL

n

A

52*

4i

L 1- 7:

(e

l

(

(y

22

COUNN

-

gar N

II]

— Ugf

'ertis i

u o 3

W.

i

!

li

$o J

]Txi

l

10 W.

curat

i

t

j

r n

!

[»

H' ol CXPI

CN., :

384

«2 2o( f&&-

gquodt

Gf» elo cv ofo d. ha c» cfo cfo efo eho ofo ofo dv

$

CEEIUD

$2

$&

Q15 G25 Q5 649 19 G45 O5 CA5 C5 ,5 Q9 GX5 G15 89

&

&

$$22

jes, &l

Bu

$

-

P ]j

N

NSIDERATIOLI.

ilytem: J

tàmlo, &

Wde &l

üntertium

De Timore DEI ad Salutem obtinendam

;

neceffario;

imus m

t Dy

310, n hodi

ProDominica 18. poft Pent,

Vdens myrac

T d

Fidentes autem . turbe , timuerunt 2269 kgïorgïcafvemnf

At De

DEUAL — Alatth. 9. 8.

canda;mqæe,

1.

Mul

nf

Ob prxclariffimum humane -t'olera-nti& fpeculum fingularem 'humanz

Tl nl

mortalitati proponit quzftionem , .ubi tandem vera ac folida fapientia

ffob.28,

in orbe fit reperienda : Sapientia , inquit , ubi invenitur ? &5 quis eff le-

li hp]dgm u

12

MT

cus intelligentie ? t refpondet fibi Job ad prvpofitam quzftionem: $a-

M [pe&g

pientia non invenitur in terra fuaviter viventium , nam qui luxum & volupta-

farinamolitur

tes fe&tantur, longs funt à vera fapientia, Neque invenitur in aurifodinis,

QU &gnpr

&quibus pretiofum illud etfoditur- metallum.: Nor adequabitur ei aurum.

I$ ecomm

Neque in abyffo maris , ex qua eruuntur pellucide gemmz , uniones &

WTtto

BU

snargaritz : Abyffus dicit : Non eft in mes €$ mare loquitur ; Non eft mecum,

e adindos & extremas orbis partes te con-

km EQQP&& x

Neque in alio mundiloco,licétusqu

A [rgm &

tuleris : Non conferetur tin&is Indie coloribus , nec lapidi Sardonicbo preti

ofifji-

Dordiso

ilf

mo , vel Sappbiro &$c. Ubi ergo ,

& in quo loco invenienda eft fapien

tía?

dU

ria adhuc interjecta

P

i

Unde venit ; &9 quiseft locusintelligentie ? Tandem poft va

folüm & coclo dari , non auró

Mütürinn

concludit patientiffimus Job, fapientiam veram

W

säsn

fs

f

gob. 28, emi,illamdue fapientiam confittere in timore DEI: Ecce timor Domiu

i, ipfa ei

28.

äummW

fapientia; Q9 recedere à ma?qs intelligentia,

"t

!

Pf.110,9.

tl

Prov. 14.

Ita eft : Initium [apient:iæ ; ait Vates Regius, timor Domini, & Regum

7

27.

fapientiffimus : Timor Domini , fons vite.

O filutaris DEI timor!Tu es ra-

(

S.Bern.tr.dix, ex qua vita noftra promanat 5 ità Mellifluus

: Tinor Domini radix efl,

QI.'S D

W

de7.donis &9 cuftos omnium bonorum; 'Tu es frenum , quod Paffiones noftras domat.

rel qU] 0

ópir. $.c.1. Timor Domini odit malum; calcares & ftimulus , qui nos facit currere viam

E m

prov.8, mandatorum DEI , pedagogus es, ait $. Pachomius , qui in Lege pietatis

1h Dörm

Qu

gf

13. nos infiruit fuper decem millia predagogorum ;5 bafis ac fundamentum €35,

V r

fupra

D. G

ä.gacbong

De Timmore Dei.

38

fupta quod totum virtutumno(ílrarum zdificium conftruitur ; pignus deni- ín fua ve-

r

j

i

quees, & fignum aternz beatitudinis: Beatusvir , quitimet Dominum.

gula.

Ex quibus collige, anime mi! quám neceffarius fit nobis Deitimor ad Pf/Y1r,r.

falutem : Sapiens timet, ait Salomon £9 declinatà malo: fj vis ergo declina-

Jl

Pr'0V.14.

reà malo, & in zternumeffebeatus: Téime Dominum. In timore Dominiefto

6.

totadie ; & licét fan&tus fis, time Dominum , & imitare S. Paulum, qui,

Prov. 13.

yendam

licét in tertium ccelum fuerit elevatus, fibitamen & de falutefua tiiebat,ac

8.

corpus fuum caftigabat, ne aliis predicans reprobus efficeretur, audiverat

Pf.33.10.

enimillud Davidis: Timete Dominum omnes Santliejus. Proindenonimme-

ritó, in hodierno Evangelio commendatur pia illa Hebrzorum turba, que

videns miraculum , quod Chriftus cum paralytico fecerat, Deum timere,

Mattb.9.

venerari & glorificare ccepit : V'identes autem turbe timuerunt , €9 glorifica

LÀ

glæäww&

verunt Deum. De hocergo falutari timore Dei plura hodie occurrunt expli-

canda; in quem finem cumRegio Palte vos omnesinvitoChriftianos : Zeni- P33- 11

te,filiiaudite me, timorem Domini docebo vos.

2. Non fine peculiari caufa benignus Deus olim in lege filiis Ifrael

vmilrem 05

pracepit, nelocó pignoris, fi debitor forté eousque miferiarum fuiffetreda-

" [Ullda JPK

us lapidem molarem fuperiorem aut inferiorem acciperent: Non accipies

Deut. 24,

i g

loco pignoris inferiorem €9 faperiorem molam. — Ad quid ifta prohibitio: Si

.

m u

fenfum fpectas litteralem, ifte eft, quia fi duo ifti lapides molares, inter quos

j lum

farina molitur, darenturin pignus, & vita molitoris & aliorum periclitare-

enitur i auqfc;:

tur egenorum; per molam enim vivit molitor, &operá illius molz etiam

aliis decommunitate fuppeditatfarinam. '"Verüm enim veró ego hic fen-

jyuallt!

mvx *

fum tropologicum.& moralem inquiro, in quem finem juvat audireMora-

gemmæ

nl

hi

MU

lem Ecclefie Do&orem S. Gregorium Magnum, qui per fuperiorem mo- $. Gre-

il

lam fpem, & per inferiorem rimorem Dei intelligit, inter quos duos lapides gor. 33.

as 05

"

m

morales optima molitur virtutum farina ; hos ergonon in pignus alteri tra- 7Moral.

ii

j o

damus, fpesenim in DEUM & timor Domini fempererunt in nobis, tum in

9.

at

J

Tl

vitatumin mortead obtinendam falutem neceffariz virtutis; unde recté Jef.

feus Vates: Beueplacitum eft Domino fuper timentes eum , 69 in. eis, qui fperant Pf. 146.

i«b d]U-nO'

II.

j2

fuper mifericordia ejus.

Supra quod przfatus S. Gregorius: Inpeccatoris pe-

ore, inquit,ince[fanter debet fpes 65 formido conjuugi , quia incaffum vaifericor- $.Gre-

diam [Devat, fijuflitiam non timeat , €& inca[fum juflitiam metuet , fi de miferi- gor.lib.

1.

cordia non confidat.

z;-MO'

,! Wu

"

uis non mitetur , anima Chriítiana , quód ex tanta Ifräälitaru-m mul. ".

D jum

u

ol J

n

titudine, qui olim ex /Egypto egrediebantur, folüm duo viri, fofue & Ca-

f

leb, ad terram promiffionis à DEO fuerint admiffi, czteris omnibus, quia

fioté'

qu

contra Dominum murmurabant , in folitudine pereuntibus? Et

uidem,

"s

r

quód Jofue concernit, nulla me fubit admiratio, figura enim ipíius Ch

, t

"j

:

íu

.

i

R. D. Gintber Dominicale.

CAC

X

i

386

Cbn/ïdemtia 2258

fli & nomine & fa&o extitit, ad.cujus imperium etiam ipfe aftrorum Rex &

4 k

lm eum 1

mundi oculus, Solprompté obtemperavit.

Sed.quód & Caleb focio ejus:

hzc gratia

extraordinaria acciderit , meritó animus meus in admira-

poltecaert

t omaese

Nüum.14, tionem rapitur? Caufam aliquam affignatScriptura : Servum meum Caleb,,

us eft me, inducam interram banc,quam circuivit : 89.

fb

A4

qui plenus alio [piritu.fecut

femen ejus po[fidebit eam.

Et quare, obfecro, Caleb?. Textus Chaldaicus ra-

dudaptco

tionem addit: Quiainipfo timor Dosini erat perfetius,.ideo ad terram pro-

Vi tem H

lia D

miffionis , quz typus erat futürz patriz cceieftis ,. ceteris murmurantibus:

omnibus exclufis, cum Jofue folo à DEO erat admiffus.. Vide ex hoc, ani-

mopria uxo

fitia elem:

P/-18;10. me mi !Quomodo timor Domini (antims permaneni in feculum feculi ; &inalio:

Ms i

Pf.24.

14.loco : Firmamentim eff Dominus timentibus eum.

3. Oportet autem tres timores diftinguere ;; primus eft illorum, qui

tv V

j

rzterculpam nihiltiment;. & hic efttimor filialis, atque perfectorum. Se-

$t Nomm

cundus eíttimor peccatorum, & eft ille,. quo fola timeturpoena, appella«

utroque mixtus eft, quó videlicet & cul-

.V'&C?(um, [

turQue fervilis. — "T. mor tertius ex

Pf.: 10,9: pa & poena

*

timetur . hinc dicitur izitialis ,.de quo Pfaltes :: /mitium fapientie

-lhlfr decu

Mulltetiji,

Eccli28.timor Domi

ni; Ft Ecc!efiafticus :: Qui fine timore.eft , mon poterit juflifi-ari, &

Eccl2;5, inalioloco; Beatus , cui donatum eji Dabere timorem Domini. Adexempla

frmd

us

At v

2j»

Scriprurarum tranfeam

»

Szpiüs opportuné

"& importuné tentata fuit innocentis Jofephi cafti-

Q d

E

tas & quidem à lafciva hera fua,, quz injecerat oculos ( qui ordinatim funt

in amore duces ) in formofiffimum hunc juvenem, tunc vigefimum fepti-

furda

QUnfr ts

mum ztatis annum agentem; fed ille relictá ei chlamyde fugit, velinquens

Gtu39.9. ei hanc graviffima

m fententiam animó penderandam :

uomodo po[J.m boc

Alinte D

? Sifte , . mi Jofeph; verbum ad

malum facere , €9 peccare in Deum meum

?

À]lo

te habeo : quid ais ? quomodo po[fim boc malum facere:

Et nunquidliber eras?

Ql

.

?

g, OCa-

OGfav..in ergo po

terashoc malum patrare !. curergo dicis: quomodo poffum

hnE i&

fed.non po[Jum ; fieri euim nou poffe videtur , ut qui

fj W; (C

Eccl.1,27. vianus ? Non dicebat ,nolo,

Deum timet, in eum peccete.

Ecce Jofeph prater culpam nihil timuit, timor

MT

ni odit malum, & plenitudo fapientia eft timere Deum.

Eccl1,20enim Domi

Jofeph

adjungo caftiffimam Sufannam a

d fcelus quondam inhorto fol-

Wos ts

licitatam, qua mox

ámpuris iftis fycophantis fubjecit :: AMelius eff mibi absque

D

hi

as

Dan.13,

Unàáe,

23*

opere incidere in manus veffras , quàm peccare in confpedu Domini.

xghwrw

quzfo, tanta conftantia in vafe fragili ? g S. Chryloflomus: Quia timebat

ll g

hw

$.Cbrgf-

eum, quem nibil latebat, — Vide hic rurfus, atque perpende, anime mi? quà

mlm' QUi

)

bom.de

ratione timor Domini cuncta fegere peccata, & long& à fe fenfuales pro»

$ufanna.

W LIT)

D

ulfet tentationes , ac carnis tumultus: Tizor, ait antiquiffimus Tertullia*

VOf

Tertull.— Qus, fundamentum eft falutis; timendó cavebimus , cavendó falvi erimus. Au-

li

L

lo

lib. de cul- « hoc ?

N

£u fom..

lii

C;lc

4.Pro-

dlü's 1g

De Timore Dat.

387

Af torm dl

4. Progredior ulterihs.

Miratur orbis infolitam Jobi conflantiam,

Clb o g

um eum nalla poterat frangere calamitas , nulla fuperare tentatio, nulla

fileus i

1

;

T

;

