89 tunc ma!a, que füaferunt , replicant , ut eam fecum ad tormenta pertrabaut

bene Vi« co.. — "Tunc adimplebitur illud: Et nom intellexerant , quód ex omni parteillis

f Wod'*.ema

hoftnT

vendi.Jud. inflaretinteritus. — Etdic ; obfecro fodes, quid tunc optabis in vitafeciffe, vel

20,

L

omiffiffevellésne tunc temporum intervallo in obfervandis mandatis divinis

Davore

ita te extitiffe focordé? vellésnetuncadversüs pia monita ita te fuiffe in trans-

ttüi fort

verfum aétum ? vellésnetuncitararum te fuiffe in precibus , ita evanidum&

W quafg

inconftantem in bene coeptis, & propofitis, ita diffelutum in moribus,ita

. Nl

fenfüalem , &lafcivum in actionibus , itaDeiimemorem , & falutis incu-

i tem

rium &c.? quid ergo tunc feciffe optabis, ipfe fac conclufionem : Aut Dzo ex

UM

hoc temporis momento meliüs inferviendum, aut eternüm tibi, fi gratiarum

Csf f

i

l

D

negligis tempus, ardendum erit : fam enim fecuris ad radicffm aïboïun*zx ppfta

LETMT

Luc.«g,yæf

2

Em

efl. Elige, autin eternum arde.

Coronidem huic confiderati

oniimponat Ezechias Rex ;(]ui, cüm intel-

lu

Nting

4,Rt8.20, exit, vitamaDeo in medio annorum cur(u (ibi effe przcifam : Precipe domui

U. I.

tug : morieris enim tu, £O nom vives , ad parietem (hoc eft, tefleS. Gregorio

- fa.

M.ad humanitatem Chrifti JEfu, quiaib/e ftat poft parietem noffrum) fe humi-

liter convertit, & inducias temporisper ipfum àaDeo poflulavit, & impetra-

Minire e

^

S

Canb» 2:2* vit : Addam diebus tuis quindecim annos.

Waf

T'tite,

O benigniflime TE(u, 6 Amor crucifixe! inducias & ego rogo pecca:

torum miferrimus , antequam ad tuum tribunal rapior ; fateor, me hactenus

tempus

um

"s

d

De Alorte Peccatorum p:jïmzlz.

1O7

Millii, tempus falutis fepe malé impendiffe, (zpé te offendiffe, ó Summum Bonum!

lu i, verum ignofce fervo tuo, quia nen juftificabitur in confpettu tuo omrris viveus $ Pf.142,2.

Hf

impoflerün frecogitaäo tihi omues annos meos in amaritudine anime meg , & Iía.38,15.

tempus reliquum , quod adhuc miferatio tua mihi indulgebit , tibi foli , &

I Dlt nj

fiotes g

animarum faluti impendam.

Ita, ita fiat, ó mi JEfu ] aut emen«dabo mein -

gis, atj

melius, aut non ampliüs vivam-.

pullnum Jf

he xDre

S

d

t

26 aR

Es

£

II

$O2994qS

E.

:

i

SOO9

[rages quit

j

Af

Alteriüsli

i

; l

:

anpuina

Up.

,

- CONSIDERATIO XVI.-

/

j

gmvat;im

|

M

h

l

|

L

t

!

n

De Judicio particulari Animae.

ti rt i

a anime m

nem, k

Pro Dominica 2. Quadragefimze.

rertr con:

(ibus r

Et audientes Dijcipult , ceciderunt infaciem [uam , && tiMzze-

|

hum, acl

fünt valde. AMattb. 17, 6.

: Tar t

jptrpon egrf:.

T.

Mif p

ijdex m

Ihodiernaluce in monte Thaborzo in gloriofa illa pientiffimi Salvatoris

noflii Transfiguratione Difcipulorum animitanto terrore , & infolito

biein vlatt

dis at

pavore fuerunt perculfi, dum vocem Dei Patris, é nube ad inflar toni-

^c

Matt.1 7.

ia te at

trui fortiter quidem, fed tamen fuaviter refonantem, audi&runt : Ip/im

Budite; qualis obfecro, erit rerumfacies , anima Chri(tiana,quando folutacor.

.?,.f.

us d

ipm nmot

bt*

poris vinculis, ab omnibus deferta amicis, fola fupremo Judici Chrifto (iften-

da es zternami ab eo , & prorfusirrevocabilem acceptura fententiam? Audi

em, MU

l

BeatumEliamAbbatem, * (lilo ferreo intimo pectoris tuifinui illius verba in-

äonem:AU(D-r

üm tibh W

fcribe : Tres timeo res , inquit, umam, quando egveffura eft anima mea de corpore Biblietb.

fuo, alteram, quando occuvfurus fum Deo Tudici, tertiaw, quaudo coutra me ab P.Tom. g.

TIUL

illo ferenda eft fententia. . Oanime mi,fihecnontimes,actum efldete. Sed l.deComp.

& nullum hic datur effugium.Balaam ariolus,cüm quondam afiná fuá veCtus g, 4.

[€X :qüi) Cün

per vineam (efe conferret, ut populo ffráélitico, tunc in deferto acin tentoriis

m t

moranti,malediceret, Angelum Domini cum gladio fulgente in ar&tiffima via

£,

, Il U

fibi obítantem invenit,cujus

[

ulminantem r

homphzam neutiquam poterat

!11.22,

ti:f)fïïümi iïï'ï

declinare, erat enim in ar&titudine duarum viarum pofitus,ubi nec progredi,

UIZVif [ r

neccum afina retrogredi valuit : Stefit 4

n

:

gelus in angfzjïizs duarummaceriarum, — 24

TI

quibus vine cingebantur Eä C,

"

ii

O 2

O anima

-

gi, [

108

Confideratio XVI.

4,DtR

O anima mea in arcto pofita es, & per ar&tam viam tibi ad falutem &

v fomofif

Mattb.7. vitamxternam migrandum : Ar&a via eff, que ducit ad vitam ; nulla tatione

suyritiderm

hic fulminantem judicii particularis gladium , quem tibi pariter minatur An-

d

g£lus, proteris effugere. Olim à lofue quinque civitates refugii erant deno.

hus exhibel

ironais ma:

Jof.21,36.

minatz; Bofor in folitudine , Mifor- &$ fafer , G8 Tetbon,& Melpbaal ,in quas,

fi reus confugir, protectionem inv

EY

en

it, & vitam confervavit ; verumenim-

geqem Sin

Gei.6,14- veró nulla hic amplius erit in judicio refuügi civitas, nec Arca falutis , ad

ttieot, um

imuitadrmo

Gen.g,11. quam & in quam fe recipiat peccator, nec illa redibit columba pacifica, qug

vire(centem olivz ramum (pacis & mifericordiz Divinz Symbolum) tibi fe-

wtat, t

üervet,

X necpreces neclachryme valebunt, nec excufatio admittetur &c, Audi

H

ubam & Pradicatorem: Horrendum eft , inquit, incidere in manus Dei

Verom

vivenítis.

Chiltoqdi

foenti Qu

O qvam felix igitur eft illa anima , quz bic -malturäin' rem & (alutem

Toorte füer

3.Gregor, fuam vigilar, fibique in hac vita judex eft ! talis lzta Judicem fuftinet, &

fltmordyt

M bóm. c€üm tempus propinqux mortis advenerit, de gloria retributionis hilarefcit;

33.in Ey- €contrario anima impia aperire Judici pulfanti non vult, quz exire decor-

tmtia pett

i,

üng.

pore trepidat , & videre eum, quem contempfiffe fe meminit, Judicem for-

Nevar

midat: Sinormetipfos dijudicaremus , uiique von judicaremur: nuncteipfum

Qu quar

1. Cor.11, judica, & audi, quid fpiritus dicat ulterius.

pQ f

13.

?. Re&éintegerrimus ille Anglie Pro - Cancellarius, & glorfofus pro

Vits v l

juftitia Martyr'Thomas Morus mundum huncuniverfum magno cuidam cat-

d evnds

ceri aflimilat, in quo innumeri rei & malefactores ob admiffa ac perpetrata

rtonm

contra divinam Majeflatem demerita funt inclufi , ex quo carcere unus polt

N*inprg]

alterum, etiam cüm minimeé de hoc cogitat, per Divinz juflitiz Miniflros

ETFU

a.Cor.g, adttibunalfupremum & judicium particulare citatur,, u£ referat ausquisqut

Mücite em

IO.

propria corporis,8 prout geffit, five bonum, frve malum.

-

A. anin

Perglegantem de hac veritate nobis Sacr» Pagin fubminiftrant f;güräm;

V ftin

quzfo anime mi ; pone tibiob mentis oculos carcerem illum ZEgyptiacum ,

E?

in quo innocens Jofeph , & pincerna regius cum piítore fimul erant iaclufi;

tee.

Jä

ex quo carcere tandem unus ad patibulum, alter ad honores priftinos. &

NT

Ml

Gtet. 49 tertius ad Regnumuniverfum gubernandum exi&runt; Dixítque rurfus Pba-

.4!.,

ra0 ad Tofepb : Ecce, conffitui te fuper univerfam terram Zgypti.

NU

Diez '02--

BU Y

Diomoez-

Talis rerum ordo & facies nobifcum erit: Alii ,inquit , Diez, àcarcere

vite exeunt ,ut fufpendantur in patibulo iuferui , aliiut olorificentur in calisQ9c.

Uongbie

ggudr.

mdefe ;

Dies illa fuprema dijudicabit omnes ; ah quanto cum tremore exfpectabis,

anime mi , fententiam illam decretoriam , qua& in zternum non amplius mu-

mmcjg

tabitur , & adhuc te peccare delectabit? cur non exclamas cum patientiffi-

43j

L

Deu;(

feb.19,1. mo Jobo : loquar in amaritudine auim

& me& : dicam Deo , uoli " condt-

Winare.

Wa

3,De

E

i

.Iog

ape

De Judicio particulari dnima.

M t d

| 3. DeRege Sinenfium refert Fernándus , quód juxta fuum tribunal du- Ferrandus

Àlem; nl

os formofiffimos ephebos adítantes habere foleat, unum ad dexteram , qui /4endes.

Paritet t

manu viridem ramum (mifericordiz typum) aureo filo & micantibus unio- Pintoin

p

nibus exhibet ; alter ephebus pari ornatus pretiofo veftituad figniflram regii fHo itine-

Mibl

tribunalis manu fua gladium ftriéftum , & humano cruore flillantem tenet, rarío cap.

VaVit Vg

per quem Sinenfes juftitiam adumbrant : ambo illi adolefcentes fedile Judicis 163-,

C Aret h

tenent, cum inreos proferenda eftfententia, ut fic Judex illius Regni horum

intuitu admoneatur , nein aliquam magis deflectat partem, fed xquali paffu

lombapui;

Symbolun j

procedat, & utrumque , hoc eft, & mi

fcricordiam & juflitiam in judicando

mittetgr !

obfetvet.

Vaidert i m

Verüm in hoc judicio , in quo anima nunc corporis vinculis foluta , à

Chrifto judicanda eft , non amplius erit nifericordix locus, dum omnis cle-

mentia cum vita exfpiravit , talis enim quisque à Deo judicabitur , qualis in $./fuguff,

tinrem tl

voicem lr

morte fuerit inventus : Quoniam ,ait Div. Auguftinus , qualisin die ifto

uis- ep. 8o. ad

dbttonis s

quemoritur , talis in die iflo judicabitur ;; & Melliluus Bernardus : Stabunt Hefycb, -

l

It, quratti

omnia peccata. contra infelices peccatores, dicentia : tu nosegifli, operatuafu- SBernard

qu: €Sc.

de Confid

ninit, vt«

Nec verebitur

Tur; Bonct)

kuiusqmam faciem hic juftiffimus Judex : ufliffimus , in-

quam, quia necullis muneribus, aut verborum blanditiis, aut perfonarum

re(pe&tu flediitur ; nunc quidem gravantur pauperes , folíque difcerpuntur

s, & ghriai

viles ac plebei , qui omnia onera & tributain pace & bello geflare debent ,

mugno z

fed grandes & divites fzpé vivunt immunes , non abfimiles fucis , qui retia

deifiacpt

aranearum cum fonitu difrumpunt, viles verb mufculz in eis hzrent, & ara-

jo cat(ere ub

nez in prsdam cedunt ; fed alia fors eritinillojudicio , in quo Divinz ju-

ræ-jumtiæ V

flitiz gladius eos cum Agag per medium fecabit , ubi corpus eorum olim tam I Reg.1j,

rfetal Mu

delicate enutrium, nunc fectidum ac putridum tradetur vermibus devoran-

33.

dum , anima veró igni gehennali illic cruciandain zternum, ó miferam re-

rum metamorphofin 1Erit & Judex ille omnifcius, quia omnia nuda 88 aperta F ebr. 4,

yaiiframe

lum

funt. oculis ejus , ipfa quoque fcrutans corda 89 renes Deus. — Potentiffmus, .. 33*

quianemo de manu ejus poterit quemquam eripere, & qui, poftquam occi- P/7,10»

efimuleitt

onorts pm?mo

derit, poteflatem habet mittere in gehennamignis. . Tremendus, quia terri- L0 125*

Ti

n

i

bilis apud omnes Reges terrz , coram quo cocli contremifcunt columnz , &

Dix?

f

,

j

curvantur, qui portant orbem. — Supremus denique, apud quem, ficausá ce- $05.9,13,

J

pc'l.

cideris , ad alium Judicem appellare non poteris. Nuncconfidera, anra-

?Uil

D !CZ, li

"

tionabile fit ,t3lem ac tantum Judicem quotidianis peccatis tam protervé of-

jf

fj

fendere, ah quis hicnon paveat 2non omnibus artubus contremifcat ? Q Do-

emordl

mine JEfu ! confige timore tuo carues meas, àjudiciis enim tuis timui,

"a

:Pf.142.2,

T ]i

4.5i Adam proto - parens nofter unius fibi nox« confcius adeó immi-

as a

nens Dei jadicium formidavit, ut prz horrere aufugiensinter denfiffimas pa-

g

o , ob- Gt!.3 , .

radifi arbores fefe occultaret : &t abfcondit fe in me)a'ia ligni; quomod

3

fecro,

/

—

3

IIO

Confideratio XVl. —

i

qoes diledh

fecro,tu ftabis, anima peccatrix , in cónfpectu i"upïcmi]udïici..s tot miüenäs &

l

millenis obn: xia peccatis ?

tilantibUs o

Si quondam populus ele

&us, cïmi Ueusinmdme Sina ?nter tubarum :

ebt, ernit

)

fonos , fulgura & tonitrua legem promulgavit,tanto terrore perculfus eft,ut

Exod.20

(urinquam

18.

, pre nimio pavore pene exanimaretur : Cuntíus autem populus videbat voces 8

cndelabrutr

lampa

Uv b., V

J»;

R

fonitum: buccine , montémque fumantem , e8 perterriti ac pavore

Jtoe, Thcd

cencuffi fleterunt procul. , dicerte; Moyi : loqueve tu nobis, Q6 audiemus ; non lo-

ivorem ml

quatur nobis Dominus , ne forte moriamur.

Quid erit anima mea , quando

^

vmulidere

poílegreffum tuumé mortali co: pore prima

vice videbis Principium rerum.

& Hominem , & olim crucifixum pm;»terk

qna C

omnium, Alpha & Omega, Deum

ptiom rati

homiaem, de omnibus diQtis, factis, & co—giïatris exactiflimamà te rationem.

trepationer

exigentem ? quid erit?

.

ttboanit

Si Efther ad unius regi

s Aflveri irati vultum adeó expavit, ut colore

ia $

in pallorem mutato , laffa & femimortua inier pediffequarum manus in ter-

addaoha

ï'ïEjïber Ij

Jo

' ram collapfa fit: ingreffa igitur cunta per ordinem offia, fietit ante Regem , ubi

ut ditrin

J

ille refidebat uper folium Regni füi, indutus veftibus regiis , auróque fulgens Q9

Chrilli Doi

o pretiofis lapidibus 5 erátque terribilis afp

e&u , cfimque eleváffet faciem , €9 ar-

OC

dentibus oculis farorem pettoris indicáffet , Regina corruit ,&9 in pallorem colore

050&1

mut afo, laffum feper ancillulam reclinavit caput. — Entypum animz tux; fi fe-

tol g

"rius unius hominis mortalis & irati vultus huicReginz tantum potuit incate-

tit funri

re terrorem; quomodo,tu anima mea,tot delictorum rea coramimortali Re-

mf g

gum Hege comparebis , accuratiffimam ei rationem de otnnibus cogitatis &

tihmi t

$.Hieron, aCtis , imó & non factis redditura ? Audi. D. Hieronymum, £go ait cundis

——

Qe tundlr

ep.ad Flo- peccatorum fordibus inquinatus, diebus ac no&ibus operior ,cum tremore veddere

Tor ij

. Tent.

noviffimum quadrantem ; fi talis actantus Ecclefis Doétoradeó hic exhorruit,

Qunqutf

- quo loconos, mi Lector, ftabimus? quid dicemus? quid faciemus ?

D

ticii [

:. De Davide commemorant Regum Annales, quód tantus eum ri

got

DtiïAnn

ac frigus invaferit, utfenilia eju

s membra nullis ampliüs ftragulis aut vefti-

3.Reg.x,1

b

it. Qoidtrifle

ï','ümmd

bus potuerint caleferi : Cmque operiretur ve(tibusynon calefiel

/4

Wotilbus

huic Ifraélitarum Regi ancid,it? & qus caufa erat hujus ac tantifrigoris & per-

QRl

petuz trepidationis?

raque Gloffa, Abulenfis & alii ,.quä)d caufa hujus affidui

Refpondet ut

RORRT

tremoris & frigoris extiterit illa vifio , quà cl

ará die Angelum percutientem

&um atque flammafitem gla-

i

fupra civitatem Solimzam confpicatus eft flri

2. Reg.24, dium vibrantem , & populum f

xviflimá peftilentia ferientem: Cámqgue ex-

lorm ,

l»erderet eam 9.

ffüïa [

161.

tendiffet manum faam Angelus Domini fuper Serufalem , ut di

^

David ex intuitu unius Angeli vix non exanimatus fuit. Daniel,vit

lüg. n

defideriorum, ubi Angelum vidit, hecquidquam ampliüs habebat virium

Nl

Dan. 10, (ed prz pavore feré emarcuit : gacebam confter

L4

m a

natus fuper faciem meam. — Jo-

annes

Md

7

ke.

EN

De jzzä'z'mafäriiczglqri Anime.

lil

5 tottifes

"annes dilectus Chrifli Ditcipulus,ubi A-ngeium illum Apoca!ypzicum , Ícin-

1 fnlet t

l

!

j

tillantibus oculis formidabilem , ex cujus ore gladius ex utráque parte acutus

Apoc, t,

tptrti

lsed

?

exibat, eminüs confpexit, tanto terrore concuffus eft, at ceciderit ad pedes

tüdebat us

i'

j

g;

ejus íanquam mortuus. ^ Balthafar Rexad confpe&ctum unius manüs, contra 4*

Mi atj

candelabrum apparentis , & in fuperficie parietis paucula verba (cribentis:

AManue , Tbekel , Pbave: ,adeó extimuit . ut facieintermedias delicias foedé in

y

TET

Dau. f,6.

livorem mutatà , comipages renum ejus folverentur , &9 genua ejus ad fe invi-

Óa me,quai

cem colliderentur.

ncipium r

Ananias & Siphira, cüm ad S. Petrum Apoftolorum Prin-

cipem & Chbrifti in his terris vicarium citarentur , ut ob defraudatum agri

um

amaterati

pretium rationem redderent ; ad tam [erium Petri vultum & gravem illiusin-

crepationem adeó perculfi fuére, utanimi moeerore & pudore ingenti fuffufi

amboanimam exhalarint ; A4udiens autem Ananias bec verba ,cecidit, Q6 ex-

4lor.5,5

parit,ut u

»iravit &$c.

m tyanusinit

Milites ifti, qui in horto Gethfemani Chriflum capturierant,

ad duo hac Salvatoris noflii verbula: Ego fum , tanto turbati funt horrore , f0.18,6.

(l Begem,ai

ut abiérint retror[um, €8 ceciderint in ferram ; fic & milites fepulchrum

H

aoj

Chrifti Domini noflri cuflodientes : Pre timoreautem e

att.28;

f fuim ,

]

us exfgrrz'!*i fünt cuflo- M

des, C5 factifunt velut moríui.

4

i yalloremcoh*

i t

l

J

l

O bone TEfu, quid de me fiet, qui te toties oiï'endi, & ob mea demeri-

f»

J

tatot dignus fum infernis? Ab quid refpondebo tibi,cüm à me Villicoiniqui-

ympotutitu

Luc.16,2,

tati« fupremam exiges rationem : Redde vationem villicationis t«2 ? quid de

amiiond

njpus cogiti

me fiet ! Aedderationem de omnibus cogitationibus etiam minimis & occul-

tiffimi: de cunctis verbis otiofis , levibus , nedicam turpibus & obícoenis , &

m, Fpoat u

de cunélis actibus ? Redde rationem de tribus Animz tuz potentiis, de me-

tretmot pl

moria,intelle&tu & voluntate, quomodo eas impendifti ? Redde ratioem de

b hicenon

quinque fenfibus , vifu, auditu , odoratu , guítu & taétu , quomodo cos ap-

-

efis'

plicáfti ? fubjugát

u2 vicifli ? Redde rationem deobfervatione mandatorum

yantus m

Dei: An non tibi diéctum, & toties intimatum fuit : Si vis ad vitàm ingredi , Matt.19,

raguli ?

Ü

t

"

"

j

'

!

ii

l

Á

l

i

ferva mandzía ? An eadebiié obferváfti ? Redde rationem de feptem peccatis

7».

Ál

mortalibus, nunquid. in omnibus es nocens ? examina confcientiam de tua

yigoté a

occulta fuperbia &c. Redde ratiorem non duntaxat de peccatis propriis, fed

etiam alienis, de innumer s aliis tuis negligentiis , omitlionibus , [candalis ^

u

fenfualitatibus, amore proprio, mentis evagationibus &c. Redde rationem

fl

[

p st

de omnibus bonis infpirationibus & gratiis divinis oblatis, deufuSacramen-

lzmmämemæ

)

torum , Ó quàm tepidé adminiftrafti ; quoties confeffus es, & nunqua

em; C

"

fecuta eft vera ac feria emendatio ? Redde rationem de ipfis bonis operibus

n o

tuis ,an veràcum intentione & purá devotione ea teufti ? Ac tandem redde

' *'t' Damciw

Yaiionem de omni tempore, quo hactenus vixifli , de omnibus horis & tot

jit

p

l

,;

millenis momentis , quz tibi miferatio divina ad falutem indulfit &c. .O

bone JE(u ? Non intres in

"N

judicium cum fervo tuo , giia non jgjfïäjz'caäz'i*ur in Pf.1 f;z,ïa,

confgeäu tuo omnis vivens,

6, Q mor-

112

Co:zfäemtio XV ï

6. O mortales omnes, quid agitis ?jam cirati eftis ad hoc judicium , &

gggi:(graüffg

äiiüïl $. .(ü'

magnis quotidie paffibus ad iilud properatis tcibunal, de quo Apoftolus:

D

cl?,Anc vdlia

2. Cor.g,. Omnes nos manifeffarioportet aante tribunal Chrifli Veniet dies, & hora illa cer-

um

IO.

tó, & quis fcit , an hodie , vel hac nocte? Veniet, inquam, certó ; quàm cer-

Hebr.11, tó Deus univerforum Dominus Remunerator eff bonorum, tam certó eft,& erit

j Tut

f dicio v

I.

fudex vivorum Q9 mortuorum ; & tu. rides peccator? 0 miferrime €9 infipieus

wis, la à

Kemp. de peccator, (ubintrat hic devotiffimus Kempenfis , quid re/pondebis Deo, omnia

noftmilio

imit. Cbr. mala tua fcienti, quiinterdum formidas vultutm bominis irati ?

l.' .I.C' 24..

Chriftus eiim

quinaequ

Tunc adimplebitur illa parabola, quód Deus & Homo:

tíi, db

de tritico & zizaniis predixit : Simite utraque crefcere usque ad mejJem, &9in

texh! hiac]

4Matt. 13 rep

30.

pore me[Jis dicam meffori

bus : colligite primum zizania , && alligate ea in fa-

gv um

fciculos ad comburendum.

Animapeccatrix ! diu te hactenus exípectavit De-

T

us, ut dignos peenitentiz fructus faceres, fed quia zizanium permanfifti , nec

lii inqu

audiífti vocem Domini , & infpirationes ejus neglexifti , quid nunc reftat in

mum j

judicio, nifi ut cum aliis zizaniis, & peccatoribus

in fafciculþs alligata, mit-

Muaresum

tarisin igaem xtecenum ad comburendum.

Dodore)pi

st ut (

7. Tunc complebitur illud Veritatis : Simile eff Regnum celovum fageud

Vrdentem,

AMatt.13, vmij]k

in mare, 9 ex omnigenere pifcium congreganti,

quam , u impleta ejjet,

47.

vüni bonosin

vafa , 1alos autem foras

q$.eodi

educentes , Q9 fecis littus fedentes , elege

t N [Bdmi

miferunt ; fic erit in confumimatioue

fecu

li £dc. Mors pifcatoreftuniverfali &

& ípatiofum ; bomines quafi pifces maris;

s.

-HFWF- I; generalis, mundus mare magnum

At 9

14.

nullus hic poterit effugere:pifces boni i

(

n vafa colligentur (vafa , inquit

fas in domo Patris manfiones , qu al

ibi aterna

Tlortuos

Cornelius hic, notant diver

B

tabernacula nuncupantur) mali autem fo

ras mittentur,hoc eít, pifces putridi,

Videfis, qui hzc legis, aut au-

fpurci

, libidinofi , avari, rapidi , invidi &c.

*

dis , ut tu talis pifcis bonus inveniaris , ne1

n judicio tuo Particglari brevi ven-

turo cum pifcibus foetentibus mittaris foras.

'Tunc confummabitur illud, quo olim nobis in umbra fïe illo impuden-

tem nuptialem , przfignatum fuit, qui,

£ehomuncione, non habente vel

dum ia judicio ob ream confcientiam adinter

rogatoria obmutut, meritó à

manibus 89 pedibus ejus

AMatt.2

. Rege hanc decretoriam fententiam

accepit ; Ligatis

^» wittite eum in teuebras exteriores, — Et quid tu dices , ani

me mi, brevi, 4

13.

dici przfentanda

?Audi Jobum: &i

$05.9,3.

brevi huic Supremo Regum Regi & Ju

voluerit , inquit, contendere tecum , non p

oteris ei refpondere unum pro mist i

es ad hoc judicium jam funt pr-

& dic , obíecro fodes, an vefles tue nuptial

*

imma-

aratz ? an habes innocentiam pri

mam , veftem illam candidam &

culatam , quam perferas ante tribunal DEI? Eff veffis tibi conce[Ja pv

etiofiffi-

nguiiit

Ál

$a, fobintrat hic Paulus de Palatio, magno fumptu texta , lota eft in $a

A*gm !

P*"*x

IIj

De udicio particulari anime.

&

( oc j

Asui: graviffima eft injuria illam amittere, eo prefertim , quód ea vefte amiffa , Paul. à

& quo Aydi

nece[fe eft , le&uojd vejie , imb infernali vefliritSc. — Videnunc, dum tempus Pal. in

lies & hr

eft, ne veüimen

ntum ;nix;umSaþïggirge.ifiat in cgnjb-uihonem & in cibum Mati.22,

DC

ignis.

7

8.

Tunc verificabitur, quod jam pridem Sophonias de hoc animz no-

m cerod

nj $)

firz judicio vaticinatus eft: Et erit in tempore illo, fcrutabor Zerzalemin la. If2.9. f-

cerüis. lta Anno r029. fcrutatus eftDeus, juftus Judex abfcondita cordis Sop5. 1.

*gnd,ebis D

12.

notitfimi ill'us Doétoris Parifienfis, qui apud omnes virprobus habebarur;

qui in exequiis fuis publice & feretro proclamavit: 7ufte-Dei judicio accufa- Cornel. ia

l.omoChriüus;

tus, judicatus ; 8 damnaterfem. — O verbanunquamé memoria noftra amit- Eccl, 12.

t àd nj

tenda! hinc Duce S. BrunoneSacer Carthu(ianorum Ordo fuam accepit ori-

4«

$ aligtai

ginem, utinam & nos , mi Lector, feriam vitz emendationen.

us exipet

Tandem huic Confiderationi finem imponatiniquiffimum fudiciumPi-

m perta,

lati; iv quo injuftus Judex fedéns pro tribunali inloco edito innocencifi-

qud nuuc d

mum Jefum ad mortem Crucis condemnavit; Fgo Poatius Pilotus TESUM

ylos du

Nazarenum «craci adj«dico, quam feralem fententiam ( atteflante Seraphico

Doctore) pientiffimus orbis':Redemptor , 9 celi obftupefcite, flexis genibus $, Bonav,

excepit, ut fe Deo Patri fuo inomnibus ufque ad mortem crucis preftaret dePaff D.

i lm j

obedientem, — Ah dulciffime JESU! ego, ego hancfententiam commerui ; N. 7. C.

, dimimp

€go, ego dignus fum inferno , & reus mortis eternz ; en habes confitentem

.f i

reum, fedmi Domine , quid proderit mors tua & Sanguis tam copio:é pro-

orelluni

fufus , (i defcendero in eternam cortuptionem ; proinde Ó mi JESU, venio

squf pf

adte , non quomodo olim feffarus es in Sede Majeftatis judicare vivos &

ntür (14,/

mortuos, fed quomodo pro me à Pilato judicatus es ad mortem,

x

m

hic, Ó Crucifixe JESU, in wmbra alarum

eit pl

fperabo , þdoxe,c

Pfalc S 6.

z

haclegs d

.,tr,an/e'a; iniqutas' 89c.

r

J

V

gciloim

£j

E )0( $$

natum h*

jmitiut

ul

1

h8

lj

!

ne s ^

; äudl ]Oþ j

u

: j

"iinti

can"fü i

Y

R, D, Gintb:r Dominica'lc:.f

CON-

:

II4

-833 )o( &ä&

"4931 Bbb 2 -92 Eb T 1 P0 2490 2 EbP- 24032 408

it, feren

d inattrna

ipaíoad d

eitomort

CONSIDERATIO XVIL -

ia Bvan

De S/empitemi;s Inferni Fuppïi/ciis..

ilr, quicü

fccernitur

Pro Dominica IIT, Quadragelima.

i i V

niscomesef

Et fiunt novilima bominis. ilius p

*

tiniepolta

»' ejora prioribus. | Luc.

pquod p

11.26.

Y.

üedata

Cryfom

Iräbilem quandariæ vifionem dilectus ille Chrifti Dilfciipülusf- n d

108 Qdl

vo teftamento habuit , dum mortem . in equo pallido effufis ha-

Ilgett,

benis per orbem currentem ,.& poft hanc immediaté infernum

tilonemd

*

fequentem confpicatus eft : Et ecce equus pallidus , 88 qui fede-

fulte! ff

APOC-G'S'

bat fuper eum , nomen illi mors. — Resftrupenda, novitas inaudita ! olim inve-

tf i

Habo 3' 4"

teri lege mors pedes circumibat : Znfe faciem ejus ibit mors ; nunc in lege

Ttt perpe

gratiz & nova facta efteques, & cur hoc? adverte myfterium. Olim in

UT

rima mundi «tate homines plerumque pluribus centenis vivebant annis,

lumfum,

?

confule librum Genefeos : Vixit Adam aunis nougentis triginta , &6 mortuus

& r

efl.. VixitSethannis nongentis duodecim, & mortuus efl. — Vixit Enosan-

Gen. f- j*

V ur

nis nongentis quinque, & mortuus eft , & fic de cateris. protoparentibus:

& f

ex quibus facilé verum confideranti apparet , quód mors in tam longzva

Qütfnemf

mortalium ztate non opus habuerit equo , fed poterat pedes fuo fungi offi-

Wnr, a

Ccio

Merüminnovo Teítamento , ubi homines cceperunt multiplicari , &

Vttdemp

«tas eorum valdé minui , vifa eftmors in celerrimo & pallido equo per or-

b

Apoc.

6,g. bem obequitans : Ecce equus pallidus, 89 qui fedebat fuper eum , .Nomen illi

ermæ&m

Mors. Et quid fequitur? Et infernus fequebatur eum. O crudele fpecta-

N

culum!

Va0,

mu-

Ad enucleandum hoc myfleriumobferves oportet,quód juxta com

Re( |

niorem Patrum fententiam judicium particulare hominis in illo loco à Deo

g

peragi foleat , quo quis àmorte interventus eft, & quia Deus omni loco prz-

Ofrum

fens eft,absque omni moraanima illic locorum fupremam ac decretoriamac-

Infernus

cipit fententiam , ubià corpore feparatur , quod judicium inítanti peragitur,

PI0Di per

ità ut non raró, ubi morientis adhuc candelam ardentem in manu tenentis.

VT. n

poítremus fpiritus per objectionem fpeculi exploratur, interim jam anima

o

illius in inferni barathro torqueatur: Ecce,quomodo infernus mortem fequi

"r

ubfcri-

RTT

foleat ;;.A.Bt—.-jnfernus fequebatur elam. Cui verqitati(& pgtiggtiiïiq;u; Joþf

1 Fäpüt »

De Ponuis inferui.

IIj

pfit , afferens , quoód peccatores terrz exhac mortali vita , qux efl in(tar pun-

FM

&i , in zterna inferorum detrudantur fupplicia: Ducunt in boris dies fuos, $ fJ05.21.13.

AV

in punto ad inferna defcendunt. Va ergo illi homini, & xternüm vz , qui

peccato mortifero infectus ex hac mortali vita migrat , ubi fine dubio , prout

infinuat Evangelium , fiunt aoviffima bominis illius pejora prioribus. — Agite F,.uc. v r«

lIS,

26.

igitur, quicunque eftis mortales, dives & pauper, omnes in unum, nemo

hicfecernitur, communis enim omnium eítratio ; Agite, inquam, & juxta

illud Jeffei Vatis priàs per feriam ac devotam meditationem, dum adhuc

vita comes eít , iainfernum defcendite : Defcendant in infernum viventes , ne Pf. g4.16.

i, |

exinde poft mortem ad ilium tormentorum locum debeatis deícendere: fu- $. Bern. in

pra quod pereleganter Mellifluus : Defcendant, inquit;in infernum viventés ,ne Ep. ad

defcendant morienies , dolores ejus vevifant , ut borreant , 69 refugiant. ExS. Frat, de

Chryfoftomus : Nemo , ait, eorum , quigebennau ob oculos babent , in gehen- monte.

Ü

J

Jfcipuls

nam incidet: nemo gebennam contemnentium judicium effugiet €$c. — Quidhics. Cbr-

xlido «f

vis agere, Ó miLeétor? placétne hicpriüs in vitaperferiam rerum confide- foft. bom.

Tediate il

rationem defcendere in infernum, an primüm polt mortem? Ó nimium in- 2, in Ep.2.

i, at

faufte! (i hic in tuz falutis negotio moram ponis ; nunc , nunc , dum tempus agTbeffal.

udialolm?

affulget, in rem & tuam vigila falutem, & quz hic proponuntur, attenta

; nuncdà

erpende.

mente p

«om, Q

2. Quód brutum &Pecus; equus & mulus, oves & boves adíftabu-

lum.foum ; & ordinarium habitationis fuxlocum , etiamíi domus in mediis

s virebant d

M.

1, 61

n

f

& furentibus confiftat , & depaícatur flammis, magno imperu concurrere

. Vigtti

foleant, ut ibidem pariter cum domo comburantur , & igni ultró cedant in

yrotopirats

e&Ícam, non equidem miror, quia brutafunt animalia ratione carentia, ne-

in tam u

que finem fuum attentioreapprehendunt intelle&u ; fed quód homo ration's

capax, & ad imaginem Dei creatus, atque immenío Divini Sanguinis ly-

ss fuo gt

y muliid

tto redemptus, qui ideó in hac terra vivit, ut Dominum acDeum fuum in

vitafualaudet , ac revereatur, & tandem falvus fiat, magnis quotidie & acce-

idoequ r

leratis patfibus currat ad (uuminteritum & infernum , cujus ignis nunquam

ampliüs per omnem zternitatem extinguetur , hoc capere non poffum, nec

m

valeo. 'Et quid, obfecro , eft infernus?

Refpondet Veritas : Locus tormentorum , quemadmodum enim juxta f,yc. 16.

lt

;ll i

prxítaatiffimum & Chriftianum Philofophum Bo&tium beatitudo eft ftatus

29.

bonorum omnium aggregatione perfeétus , fine admixtione ullius mali; fic

somnilofïpy

infernus eft flatus malorum omnium fine admixtione ullius boni , in quo re-

d

fl t

probi per omnem sternitatem fineulla commiferatione torquebuntur: In- Hugo de

fernus , inquit Hugo de S. Vi&tore, eft locus fine menfura , profundus fine.fun- $ Y'i&.l.4.

ii

jf

do , plenus ardove incomparabili: ibi miferie , ibiténebra , ibi ordo nullus , ibi bor- de auima.

tor erernus , ibinulla (pes boni , nulla defperatiomaliggc. |Eheu! quilis eft ifte

lt

M

':

locus , ubi fletus & (lridor dentium, ubi umbra mortis , & nullus ordo, ubi

b

"

u)

[

j

Pa2

terr;

116

Cofideratio XVH.

Apoc. 21.terra miferie & tenebrarum, ubi fempiternvs horror inhabitat : Parcilfl/oram

ymons prat

dioroet

8-

erit in flagno , ardentiigne €9 fulpbure. O Chrftiani! 6 delicatuli! 6 molli-

celii! qui nec unius ardentis candelam per unius hore 'QUadr-antemx velmini-

holuntas C

gtontrariott

mo digito valetis fuftinere, dicite : Quis poferit babitare de vobis cum iene

. devorante? quis babitabit exvobis cum ardoribus fempiternis? & tamen adhuc

recfqem m

idrirtutt f

peccare ubet? Ó mifelli! oinfani! adhuc peccare? itáne? ah peccare?

3. Vultis, Ó delicatuli! unà mecum videre & confiderarepamam , quam

pænalitatum

vocant fenfás? Attendite, & expendite , antequam Deus vos rapiet, & non

gt ahdq

fit , qu: eripiat.

Ibi aures horrendis & rabiofis damnatorum clamoribus, ab.

Bribunt d

Vjet 0abott

ominandis blasphemiis , furialibus ululatibus, & innumeris replebuntur ma-

«u0ru uf

]erem.z

o, ledictionibus : Maledi&a dies , in qua nati fumus. — Ibi oculi olim in amore

14.

duces terribilibus fpectris & Dxmonibus deformofitfimis ac tortoribus im-

Stlic,

maniffimis cruciabuntur : identes turbabuntur timore borribili €$c. — ]bi na-

fitte gt

Sapo fc z.

res intolerabili foetore, & peftilentiffima mephiti, quam Dzmones & da-

vt Di,

mnatorum corpora , & quam maximé tot exhalabunt peccata, fineomnifi-

ptrünum

etorquebuntur ; De.cadaveribus eorum afcendet feetor &8c.. Ut proindenon

dioperet

Ifa.

24.5.

ubitaverit affzrere Doctor ille Seraphicus : Si unius duntaxat damnati cor-

b

S. Bona

v.d

de&tern, DUSI

nhuncmundumiadduceretur, mox totum hunc aérem & univerfum or-

feicuo hj

e«m

Jrotic m

fal. 9. 39*

peftifera lueinficiendum; & fi quondam Antiochus Rex luperbiffimus

nuncàDeo humiliatus , zec ipfefetorem fuum ferre poterat , heu qualem ab-

ia

2: MaCb'

fRis o

ominandam mephitim infernus, quz eítfentina omnis purnlentiz , & orbis

9:17?^ gidiffima cloaca, non exhalabit ? Ibi guflum ardentiffima torrebit fitis,

li Deomt

Luc. 16. Epulo

nem confule in fupremis tormentis & ineffabilibus incendii ardoribus

ii

unicam frigi

dz ftillulam ab Abrahamo humiliter flagitantem , nec tamen

iUnptenmy

de eamimpetrantem : Qzia crucior in bac flamma. | Supra quod D. Cyprianus:

feit r

$.Cypr

Ardebit , inquit , purparatus dives, aec erit , qui effuanti lingue flilam aqué

Va

afcenf.

Chrifli.

infundet &c. — Accedet fame: rabiofa plüs quàm canina: Famem patientur ut

Ll

cáües, ". O quàmiingratus erit ille cibus maledictus ,:de quo Moyfes vaticinia-

t Ven

pf.58.15*

Deut.32.

tüs eft: Feldraconum , vinumeorum , 88 venenum afpidum infanabile. ...Ibi ta-

Nütiten

3

&um totum fparfum corpore vehementiffimus pervadet ignis, qui damna-

L

torum corpora non tam inflammabit , & excandefaciet , quàm & igniti ferri

D

QUaint

Marc. 9.

inflar faciet fcintillare: /gnis , quinon extinguitur&gc. O miferandam homi-

num czcitatem, qui pro modica mellis guttula tantum fel'is Oceanum hauri-

DSST

4

Cncf

Deut. 32.

renonveretur , & quidem in zternum! O Geas absque confilio && fine prude

æ

tia; Utinam faperent , 89 intelligerent , ac noviffima providerent,

mf

28«

