qua pravifis bonis , aut malis hominis operibus, vult eum complete,&efti-

$.Amb.

caciter, vel falvare,vel damnare: Fult enim Deus, ait$. Ambrofi

us , ones Jal-

cit.aCorn,

enies

Il

bic in Tim.

vos fieri, fed fi accedant ad eum ; ison . enim fic vult, uf ol

; falventur , fed

vult illos falvari, fi & ipfi velint. Ecceanime mi , penes te nunc eft, fivelis

:

falvus fieri ; fac ergo , quod Deusjubet,

& eris inter prxdeftinatos , & inler

Tl

illos paucos vocatos,

R.P.Cafp.

fdnm

Coronidem huic noftrz Confiderationi imponat Concionator quidafm

li

9

D09.2.

s, qui non multis ab hincannis in celebri quadam Italiz urbe in Domi-

f

ti

l

!

nicaSeptuagefime Cathedram afccndit , & fuper illa Evan'ge!ii v.crba:Mt;

fümhw

a

De Paucitate Salvandorumm.

127

jcaüra;dfäcm

funt vocati, pauci verà eletti, hunc difcurfum non finemotu , & fru&lu Audi- pof Pa-

OQnifom cond

torum habuit. Produxit is pomum rotundum: En inquiebat , mundi ty- /cLa.

ubu: u

pum : mundus ir quatuor eft divifus partes, dividamus & nos pomum hoc AMatr, 20,

p

in quatuor partes (quod & cultelló fecit ) prima particula , ajebat, eft Afías

ïäo

fed pars hzc eft gentilis, & pagana, abjiciatur ergo. Pars fecunda eft Zfríca,

lertia America , fed infidelis, &

imà quali

fedpariter idolis ferviens 5 abjiciatur.

j0an.3,

:Ubi, u)

idololatrica 5 abjiciatur , quia qui mom credit, jam judicatus eff. 'Te-

dfef, aol

neatur ergo fotüm pars pomi quarta;, hoc eft , Europa , & quot in ea

E

llas, quiy

funt veri Chriíti fideles? In Europa eft Britannia, fed Hzretica, abfcinda-

lrotnt, o

tuc (& particulam unamaabfcidit); eftSuecia,fedLutherana (abfciditalte-

exerefcanti

ii

1

!

ram);eít Dania & Norvegia, aft heterodoxa (abícidit tertiam) eft Hollan-

xpftorel:

dia, fed pariter Hzretica (abfcidit quartum) eít Saxonia, Boruflia , & fic de

oprie ht

cxteris Europz Provinciis hre(i infetis , ubi tandeu tot abíciffis particu-

TAU

lis pars minima de pomo remanfit : Ecce , inferebat, hzc refidua particula eff 7 uc, r 2;

s cutpulti

pars Catholicorum ; Ó vere pufillus grex !Et quot de iftis Catholicis putatis

32,

falvandos ! Quot fint inter illos avari, adul

teri, blasphemi ,perjuri ,ebrii , z. Cor.6,

bd Paudus):

invidi, fornicarit , molles , fures, injufti &c. An nefcitis, quód , quia talia

IO.

IT

águnt ,Regnum Deinon poffidebunt? Sed dicetis rnihi : Hi plerumque in $, Aj

uff,

morte agunt poenitentiam ? Verum efít, ait S. Auguftinus : Sed peniteitia, fer,

ym vt

$7.de

B ul

que à moviente petitur , timeo, ne 89 ip(a moriatur

; func enim peccata tna te Tegp, :

t

deferent , non t

ijfmngn

j

[—31

portam.

uila. Quid ergo Cdn!—ilii j Coþnrendite: iniYare per anguftam Luc, 33,

ines, I

45

pusquia

ROT us

lj

d

2 ReT

26

^

p

J

7

AE

ese

$O

W

ZH

2908

"um r

—

í

Seriptur

:

l.

(ed nl

: .'v' ;

j

CONS

R

A

ä&

O XI

dclicetdivim;

jj

DeKReditu aníme adDeum per Pocnitcntïam,

g, DP

&

qmbont

Confeffionem.

ndi Cmïlq*

Pro Dominica s. Quadragefimze,

nwmp)c:c,äï

/

ydiis,

h.

- Quis ex volis arguet tne de peccato t Taan. 8 46.

ij

Yo

enut

(

l

küm:wh

Enignus Deus, cujus mi[äm-tz'b;:er fuper omnia opera eius, olim 'piiifi?.me'Pf. 144,9-

anxit, ur Principes Ifrzelitarum , fiurbem quandam difcuperent op-

Yido

qud'

pognare , priu- ante bellum civibu: per cadüceatorum pacem offer-

rent,

[

$: hanc ceceperunt , falvi & incolumes fervaábantor omnes 5

J u

J

1geluvetbw

Nautem has pacis abjecerunt conditiones, cunctiillius g;gitggig'iifxss?læ »t

-

gue

128

| Conjïder:ktia XX

aorioorumar

Dettt, 20, piis mulieribus, &infantibus.jure belli interficiebantur : $j quando accefferi

Jrormyflcurt

10.

i n Babyot

ad expugnandam civitatem , offeras ei prüegim pacem, f receperit , & aperueris

tibi portas,

cuntius populus, qui in ea eft, fa'vabitur.

ä

vdiderunt a

Animz Chriftianz ! pacem h«die vcnio vobismittere, nongladium,

aarsomes

2,Cor. f, pro Cbriflo enim le

gatione Deifu«gimur, proinde nondurus, fed mitis venia

Dottni,ac nol

2Q.

nuntius, Et quid vobis ex parte Dei annun

:

tio ? Audite Verbum Domini:

nortem. fed vit

tifis delieh :

Exfpe&at Deus , donec mifeveatur vefvi.. . O infinitam Dei bonitatem!ó mi-

If3.39,18 (exicordiam immenfam ! Converiimini igitur . 69 agite Poznitentiam ab omui-

yats fs q

Ezcc0-18, ys intanitantibus veftris 88 non erit vobis in

ruinam iniquitas. Projicite à volis

tim & jf

[À

omnes prevaricationés vefiras , in quibus prevaricati effis, €9 facite

volis cor

Qoperatur

novum : €$ quare moriemini dumus lfra£l ? quia nolo mortem morigntisf dicit Do-

BI quis peccat

minus Deus,revertimini, €9 vivite.

tigst d g

ftum irruerent ,ut verbum Dei ab ipfo Ve.

Cüàm quondam turbz in Chri

jv

ritatis ore audirent impenfiüs, pretiof

(fimo orbis Servatori fecus ftagnum

j, d

naves : Et vidit duas naves ftantes fe-

fittentem -

Luc.g,3. Genefarettuncftanti, oblatz funt dux

»

cis flagnum ,in quarumunam defcendit

)

ag fedens docebat de navicula turbas,

Qu 6

$. Bon.

icus Bonaventura: Prima navis,in-

Supra quem Scripturz locum reCté Seraph

Titts u 4e

ferm;z.

quit , eff innocentia , fecunda parnitentia.

In prima vehebatur Chriftus cum

URTRN

bis at-

de Dom. $S.Matrefuain caelum, de quo hodiernum Evangelium : Quis ex vo

UET

[

4, poft

guet me de peccato? In fecunda navi oportet,ut nos deh

oc mari magno,

& fþa-

dtso

mur. Agite ergo: Pox

Pent.

tiofo hujus mundiad optatum falutis portum proveha

TT

50,8,46. turturis (in deferto ad Jordan

em commorantis) audita

eft in terranoftra;&

Nv d

Cant.2.

quid nobis infinuat ? Audite i

llis gemitum & fufpiria : Pormitentiam qgit'e";,

u Rf]pondi;

12,

appropinquavit enim Regnum calorum.

tj tf

S

s, cüm Iíraélite quondam in captivitate Babylonïca

Matt.5,2.

2. Bedictus Deu

mänu tUa ,hQ

deS. 7o, obplurimas

, ac graviffimas afflictiones effen

t valdé pufillanimes, & vix pre

mm: & ddä

confufione ob offenfam Divinam Majeftatem ocu

losad coeiumau derentle-

Bapt,

xit is Ezechie-

UE

vare, hac ratione illos ad meliüs in fe fperandum excitavit. Du

Babylonis , magnum

& fpatiofum,

gïtl'el]

lem Prophetam in campum Sennar, five

Dominus: Fili

"us e

mortuorümque offibus plenum , atque

refertum , ad quem

Htoftri

Deus , tunófli, ego

Ezecb,37. hominis putásne , vivent offa ifia? Cui Propheta : Domine

ffa enim funtarida,

mlin

Ws in

3*

quidem bic nullam vite fpeciem, & modum vide

*

0,0

N mvm :

j

z

potens es , apu

dte nullum eftimpolli-

UT

ficcáque vehementer, fed quiaomn

iterum Dominus: Vati«

bile verbum, hinc tu folus nofcere poteris. Ad

quemi

Tl in hi

cinave de offibus iflis & dices eis : Offa arida, audite verbum

Domini &dc. Etquid

"um (

tandem fi&um eft? Et propbetavi , ficut preceperat mibi

, g ingrelfus eft n eà

zechi

fpiritus; fteterántque fuper pede« fuos exercitus grandis nimis

valac.

W

onnitt

ffium aridorum

m

Non hic quzro fenfum litteralem, dum fub hoc typo o

j lllUd (

revivifcentium liberatio captivorum Ifraélitarum in Babylone; q

ui jam inte

jl

med! Iul

hominum

miortuos reputabantur , & quàm maxime univerfalis iila omnium

À

«cqnïo;rtut)ï

p

De -Pænitethid » €9 Coufalfione.

129

emortaüorum ante judicii diem refurrectio prxfigurabatur , fed fenfum hfc in-

A quido g

Cornel,

quiro myflicum, & fymbolicum : Per offa bec arida , ait Cornelius , puta per Ja -

bic.

ptri B.

d&os in Babslone quafi emortuos , intelligendifunt peceatores, quiper peccatum

perdiderunt animam€9 vitam . id eft ,gratiam divinam. — Agite, agite, Ó pec-

tt, notpi

catores omnes ! Ó offa arida , ficcadue vehementer, agite, & audite verbum:

s, fed miii

Domini , ac nolite amplius obdurare corda veflra; Ecce, mitiffimus Deus non

eYebunDo

1

mortem, fed vitam veftram inquirit , quantumcunque multa , & gravia perpe-

1 bonitatet

tráftis delicta : 4i enim jimpius , at Dominus , egerit pauitentiam ab omnibus £4.13, 1.

viibenti

|

peccatis fuis , que operatuse[t , && cuftodierit omnia precepta mea , 88 feceritju-

s. ii

dicium && juffitiam , vitá vivet , & non morietur , omnium iniquitatum ejus,

, Bfacit v

quas operatus eft, non recordabor.

O verbaauro , & immortali cedro dignal

troriantis d

Et quis peccatorum hzc dulcia confiderans eloquia divina, non in fpem fe

erigat ad dignos poenitentiz fru&tus faciendos ? Obferva dignos penitentié .

umDeid

;

frui&us.

xoc (ecos g

3, Jacob quondam mirabilem fcalam viditàterrausque ad coelum per-

ja; n j

tingentem : P'idit in fominis fcalam ftantem fuper terram , && cacumen ejus tangen; Get . 28,

t dengnidit

celum C&c. — Scalahzc, aitSeraphicus Doctor , peenitentia eft, per quam poe- 12-5-Bor,

yra: Prima t

nitentes, ut Angeli ad coelum afcendunt , hujus gradus funtcontritio , confef. ftr. f* de

ytur Chrl

fio , & fitisfactio : hac incipitin terra , fed perducit ad celum , imó ad ipfum 42v.

: Qu [

Dominum, quem defuper vidit Jacob innixum,

ràn magW

Moyles.ope virgz uz multa, & ingentia patravit prodigia, quamdiu eam

yr, Agitt

manu geftavit, virga prodigiofa permanfit , fed ubi eam à fe projecit, in colu-

TE

brum verfa eft: Dixit ergo ( Dominus ) ad eum : quid eff , quod teues in mauu Exod. 4,

2.

Prewjuni !

Pua ? Refpondit: Virga , dixítque Dominus : projice eamin terram, — Projecit Q9

ve.faeftincolubrum. — Virga hzc , ait Oleafter , poenitentia eft, quando eftin Oleaffer

manutua , hoc eft

ii

,in opere, virgalevis & mitis eft, deducens te per mare ru- 2tc.

brum, & defertu

mhujus mundiiaterram rectam , & defiderabilem; fed fià

Janimes ^

um

te projicitur, vztibi, moxinferpentem mutabitur.-

u

ait

ellezi

David adverfim Philifleum prevaluit in funda €9 lapide. — Poenitentia, 1.Reg.x7,

aim &

us, eft illafunda & lapis, quá peccatum animz infultans , velut Go-

€0.

liath pro

flernitur

Pellez f.

! yet DOWEW

Jonas ia mare

projectuspergrandem illum cetum naufragio ereptus, & — 45 $.

inlittus (alvus, &i

f

icolumis eje&tus eft : Et. dixit Dominus pifci; 9 evomuit Jong.2,.

onam in aridam..— Pcenitentia, inquit, predictus Pellezius , eft cetus ille , qui

nullutt W

animam in hoc mari magno , & fpatiofo hujJus mundi naufragantem fe

Domïrus !

cur& ad

miit

Optatum falutis littus, & portum deducit.

"

IEZec

hiel quondam volumen vidit per manum c

ccleftem fibi oblatum, in

i n

?i /

quo nonnifilamentationes, & amaritudines continebantur,

fed poftquam juf-

vilii

j

uDei l

lud comedit, fa&tum eft dulcein ore ejus ad inftar fuaviffimi mellis:

Ef come

j

di illud , &$ fa&um eft in oremeo ficut mel dulce..— Volumen hoc , ait S. Ezecb. 3;

Jorfo

Au-

2»

L d

otij

Sä'

R. D. Gintber Dominicalg.

p

ii1o

Confideratio XIX..—

sbisoftende

Auguftinus.poenitentia eft, habens ab initio (uas difficultates & amaritudines,

Hierlolyma:

5 Aag.d': fed fibené de

guftaveris , vertetur tibi in mel & gaudium , Melius eft , inquit

10. Cbor-

&ficrahonor

i

dis.

citatus S. Antiftes Hipponenfis ,modica ama:jitudo; i faucibus , quam ætefnumf

qu&pne

tormentum in vifceribus C9c

. Etfiplacet ulteriüs progredi? In tabernaculo quo

ndanm MofsieoeHds

hamiriim J

tudahit v6;

labrum eneum , & intemplo Solymazo maresneum , iri cujus aquáinde lar-

arenam fbl

giter profluente Sacerdotes Dei manus, & pedes ante facrificium folebant la-

Ex0d.30; vare : Facies 96 labrum eneum cum bafi fua ad lavandune , ponésque illud inter

lngure f

aujmat 6

199

tabernaculum &6 altare, 8 miffA aquá, lavabuntin ea Aarom, 86 filii ejusma-

LeBlanc g, acpedes&gc. Labrumhoc eneum , aitle Blanc, & mare aneum , feu

j Pro

hauramus lu

in Pf. 16» fuüfile, quod Salomon in magnificentiffimo templo fuofieri curavit : Fecif qu-

$. 3- Reg* que Salomon mare fufile dc. — typus poenitentiz fuit, qua animam peccatri-

tzcont g

pratio, vl

7:23i

cem fordidam , & fuper carbones denigratam purificat, & Deo gratam reddit,

Zachatias Propheta falutiferum quendam fontemiin fpiritu pravidit , in

pan, t (

tdecnt, 8

Zacb. 13, quo fordes peccatorum perfe&té abluerentur : Ia die illa erit fons patens domui

1. Matf. David, 8$ babitantibus in Terufalem in ablutionem peccatoris. Per hunc faluber-

IWiny ts

Moierifn

79. I. f. rimum fontem;ait Manfius, poenitentia, & contrita confeffio adumbrata eft,

lu&isqueb:z!wz

747*

in quo fonteomnia noflra delicta per merita, & Sanguinem JEfu,, emundan-

Wt

tur, &abluuntur.

atica miferis , &infirmis a-quæ motum , & AngelumDo*

av (

Pifcinailla prob

[o. ;,4. minide cxlo defce

ndentem exípectantibus, miro: quondam folatio fuit: Ef

utlerero

lii

Tb. . quiprior defcendiffet

in pifcinam poft motionem aque , [anus fiebat , à quacunque

detinebatur tnfirmitate.

Pifcinahzc , aitS. Thomas Villanovanus , ubi infan-

T

yilla fer.

AT f

de feria 6. gaine A

gniomnes noflrz curati , ac fanari poffünt infirmitates, poenitentizSa-

crament

1m, veramdue confeffiunem non obfcuré prafigurabat : Hec illapifci-

f r

poft.

itnesfüty

Dom.1. mafalubris,imqua q

uicemque £groius, quacumnque infirmitate lotus fuerit , procul

N

dubio curabitur , €9

| Q"Nngeturfl

Quadr.

fanabitur , pifcina fcilicet lacbrsuiarum 86 poenitentie..

l'etrus in orepifcis, quem juffu optimi Magiftri fui hamo ex mari attraxe-

Tnf

Poltnine

Matt.17, rat, morretam invenit, quá pro Chrifto, & fe tributum exfolvit: 'ade ad matrt,

46.

eg mitte Damum,88 eum pifcem, quiprimus afCenderit, tole, 6 aperto ore ejusin-

Ti A

Mf

venies ftateren, lum fumens,

daeispro 11€ £5 te. Pcenitentia & fincera oris con-

feffio, ait S. Ambrofius , eftillamoneta ,qua debita tua apud Deum con

tracta

li

Vps nj

$. Ambr, potetis folvere: Nom otiofé , aithic $. Do&tor, didracbma in ore pifcis inventum

4

Anljc fen(

l

inbunc —.€ft ex orcenins tuojuftificaberis , etenim pretium noftre immort alitatis eft uoftra

loc.

confef]io..

r

darpäfret,dm

Naaman Syrus Princeps fortiffimus , juxta ac ditiflim

us fed turpi lepra

NOton d

infeétus , ubi juffu Elifzi Prophetz fepties in Jordanis flumine fe abluit , fubitó

Amerit

UK hün

4. Reg- f» ab omni lepra, & foetore mundatus eft: Et reffituta eft caro ejus, ficut caro pueri

i4.

arvuli, &€ mundatus eff. O Chuittiani ! quid agitis " quare in fordibus peccato-

Mntpue

rimgls

ram , & focdiffima leprá computreícitis? Ecce aquas Jordanis faluber

VODIS

FunluuS

-

De Ponitentia , & Coufelfoue.

331

s&amari'tuä::: .vobis oftendo : Lavamini, mundieflote. Sirem grandem vobis dixiffem:1te J/a, 1, 16,

Romam,

Md

- Hierofolymam , & anguineaà Chrifto relicta vifitate veftigia ; Ite

-

Hs QU d

& facrahonorate Apoftolorum limina ; Jejunate per integrum anni fpatium in

tionem , fed

aqua & pane &c. &c. faltem aliquam poffetis pretendere excufa

U

lavaminiin Jordanis , hoc eft, poenitentiz flumine : Et Sanguis 3 &f« Cbrifti 1.j0.1,7.

tfoviquard

emundabit vos ab omnipeccato; quam facileremedium eft hoc ad obrinendam

frcium ol

zternam falutem : Penitentia , (ubintrat hic magnus Aurelius Auguftinus,

.

)Gnäsqüe'iUudiä

languores fanat , leprofos curat ,

$. Aug.

Vmo;r.tuos fufcitat , fauitatem .auget, gratiam

s'liibn daPæa

i, & f

canfervat &c.

Qrüre 4ntun,

$. Progrediamur ulteriüs , exumbrafigurarum majorem

ihüjus-verisatis nit,

QUravit: Bo

hauriamus lücem, & eruditionem, Olimin lege przcepit Deus, filfraéli-

tzcontra Gentiles egreffi erant ad pugnam , & in civitate expugnata, aut in

anitam

Xtogritntt

przlio , velin campo captivam comprehendiffent fpeciofam mulierem innu-

R

ll

Z

L.I

pituprantt

ptam , ut,fii

am captivam optarent ducere in uxorem , prius illi cefariem

Deuf.2t

raderent, & ungues circumciderent: i egreffus fueris ad pugnam coutra ini-

i fonspa!em!::

IQ.

. Derhoncl

micos tuos , g tradiderit eos Dominus Deusin manu tua , captivósque duxeriss

85 videris in numero captivorum mulierem pulcbram , €$ adamaveris eam, vo-

f0 adumua

luerísque babere axorem , introduces eamin domum tuam , que vadet cefariem,

| ]Efu,cmuni

89 circumcidet aaguesQdc. — Ad quid, ob(ecro, infolite iít ceremoniz ? quare

captiva , & pulchra illa mulier, ut in uxorem ab Ifraélita duci poffit, jube-

At

am hao

tur radere crines, & przícindere ungues? Subintrat híic Liranus : Per banc ma- Liramts.

lieremjnquit, fignificatur peccatrix anima , que pulcbra diciturvatione imaginis, bic €9

UMT

vanus, U^

fed captiva ratione criminis , hanc Deus & Sanguinum Sponfus Chriftus fpon- Corm.

fam ambit, fed radere debet priüs cx(ariem , hoc eít, ut praterita per poeni-

; panit

tentiam, contritionem, & confeffionem deponat delicta, & ungues id eft. oc-

:H

cafiones futuras peccandiffibi precidat ; fic anima illa peccattix de novo Chri -

quas uj

],i

!

!

fto jungeturfponfa: Et [ponfabo te mibi in /empiternum.

Ofe42,19.

J

e ial

rté virgo jam alteri de-

noat d

Idem fapientiffimus Deus in legefanxit, ut, fi fo

fponfata in civitatevim ab alio nequam paffa fuiffet, & priüs non clamáffet,

N IL

rea (tupri , & mortis cenferetur: Si puellam Virginem defponderit vir , 88 inve- Deut. "P*

T u

nerit eam aliquisin civitate , £d concubuerit cum ea: educes utrumque ad portam

2j

i n

civitatis ilius, 8 lapidibus obruentur ; puella , quia non clamavit , ctim effet in ci-

jDeon t

vitate; vir , quia bumiliavit uxorem proximi fui, £$ aufereswalum de medio tui.

u)

ii ff"

'

Non híc fenfum quzro litteralem , quia (i ejusmodi puella exiftens in civitate

.rtaliwisgäää?

clamáffet , domeftici , vel vicini fine dubio accurriffent, eamque liberáffent , fi

veró non clamavit , hocipfo videbaturrea, & confentiens delicto, hinc lapi-

lusr (edm

f(h

dibus meritó cum mosho obruta fuit.

l

Ethic , inquam, fenfus litteralis eft ;

du

edi

afthunc non inquiro, (ed myíticum:Refpondet Angelus Pacciouchelius quód Pacct-

j mf u

perhanc puellam rect? anima peccatrix intelligatur, vzilli, fi nonclamet, & oucb.iuIo-

fb

€

odi anima aétum eft,

nam.

;pweccat*a fua Sacerdoti confiteatur, de ejusm

K2

Lupus

132

Coufideratio XIX z

(Confcfü

Lupus , ut ovem capiat , priüs guttür illius apprehendit , & invadit

ftrangulando , ne mifera clamare poffit , & clamore fuo excitare canes, vel do-

- (hrilumin

J. 4nUf. me(ticos , ut fuccurrant: Lupi , aitS, Ambrofius

, ovium guttur invadunt , ut d-

E

£

qUmgisen

c.10.i? fü)flrangulent, Enftratagema Diabo

li , lapiilliusin

rnalisà vera poenitentiz,

voreslcquum

Luc-Ro"i- & fincera peccatorum confeflione ani

mam impedientis : Orea

10, IO.

utem confe(fiofit

loeusSacet

ad falutem;'Et S. Auguftinus: Anima decora nou eft , nifico

Afeffa fuerit faddita-

ümi, hocn

$. Aug- " tem. — Hinc fponfailla: Nigra fum , fed formofa , nigra per p

eccatum, formofa

diri, dice

Pf. 103« perconfeflionem: Confeffio 89 pulchritudo in confpetlu ejus.

Cant.1,3-

t Jucerdotis

6. Verüm audiamus majora. Mirantur, & haud immeritó :55. Pafres,

Pf. 95, 6- quare mitiffimus orbis Servator Chriftus p

pan, &dd

effimum fuum traditorem proprio

115 Bonave

nomine dignatus fit alloqui, chm maafuetiffimus hic A

gnus ab iftolupo fan-

a, H

Luc. 22, guinario in mortem infenfiflimistraderetur inmicis: 7u

da , ofculo Filium bo-

(48-

du

minis tradis ? O-Domine JEfu, quomodo poffi

bilefuit, ut crnentam hanc be-

m gl f

ftianv tam benigno alloquereris affatu? Et quare hocinfandum , &unfameno-

menaffumere poteras in os taum

VU t

? Adverte anime mi , Zudas idem fignificat,

nmdy i

$.. Cyrill. quàm Confeffio, ideo ait S.C

yrillus Hierofolymitanus, Chriftus Dominuspro-

Catecb.2- ditorem fuum proprionom

ET.

ine appellare voluit , ut citó peccata fua confitere-

k tus

tur, & fi veré poenituiffet; fine dubio ingratiam fuiffetreceptus. Et haec caufi

kitoarin

'S. Pa4-

eft, obfervat S. Pafchafius, quód pretiofitfimusRedemptor duos Judas in Apo-

Hioltny

ftoloselegerit, Nonvacat myfterio , inquit , duos fuiffe iuter Aboftolos nomin

Wihnn:

fehaf. lup.

ud vocatos, ut in una daretur norma bené confitentium, 89 in altero mali confi-

Tut, Y

Y

;

Evang. tentium. Ftqualis Judas tuvis effe ,homo Chriftiane ? Nunquid Thadaus?

usvat

hd

Facopera ejus.

N

Prodigusille, poftquamv

lp

exatio dedit illi intelle£ftum , & Fäfn'cs eunf;"æ—

"m honu

pere docuit , ege(tate tabefcens ftatuit ad

patrem fe conferre , moresque in

Qbl

meliores mutare , & fupplex delictorum veniam pofcere. — Etecce, cüm ad-

Rm: & dOI

huc effet de long$, illumque pater videretlacerum , fquallidüm, plorantem,

Ti

&i

Euc. 15, ejulantem, ac fame confectum, mifericordiá motusin amplexum ruit ? £t ac-

io,

" Dercbos

currens cecidir fuper collum ejus , g ofcalatus efl eum. — Et quomodo; obfecro,

"i s

mitiffimus pater hunc fordidum , & immundum porcarium, qui hactenus por«

Mgatavmum

cinam duxit vitam, ob foetorem contractum & hzreditarium ofculari , & am-

TIiftnjy

ifa.65. s. plecti poterat? Et quare non exclamavit cum líaia: Recede 2 me, non appropia-

h üllwaudg

$.Cbrg- que: mibi, quia immundus es ? Refpondet D. Chry(oftomus, quód os illud ,

UT

A

,ä

foft. bom.

.quod pater ofculatus fuerat , jam pulchrum erat perconfe(lionem : Pater pet-

ul

.in Luc.

m

u

cavitéc. Hinc etiam veniam , & gratiam ab illo meruit obtinere, Ofculatur

li

ov

Hugo de$. 05,jnquit Os illud aureum , per quod emiffa de corde coufeffio peenitentis exierat,

felix pcenitentia, exclamat Hugo de S. Victore

Düse

yid. fup.

Iu fola ceteris filentibus tbro«.

j

* Qürat

loel. f.

num gratie confcendis; David reconcilias ,

Petrum reflituis , Paulum iluminas,

W

13$.

Publicanum Apoftolorum inferis chor

l

Tl fe (

neu inferis paradifo &gc,

j

f*;

BOtlüs

AMariam de proftibulo junfgif Ebf;[to, latro-

Vfl

alll rm

Conf;f-

i EE ERERE

.

De Ponitentia , 68 Confeffone.

133

hmdit 1 :

Confeffio latronis apud Pilarum mortem illi tulit, (ed confeffio apud

tite ET

Chri

ftumin Cruce veniam, & mifericordiam. — Ita eriamnum fieri affolet,

Flurimoi

quó magis enim in foro fculari tua confeffus fueris delicta,eo majores & gra-

52

viores fequuntur paenz 5 fed confiteri Chrifto JEfu Crucifixo , & in abfconidi-

If at

to ejusSacerdoti , acPairituo fpirituali , locó Chrifli tuam confeffionem au-

of ff

dienti, hoe non mortem , fedvitam tibi conciliat fempiternam : Pide, nemiii Mattb.g,

Deccatüm f

dixeris, dicebat quondam Chriftusad leprofum mundatum, fed vade , oflende

4

L

ie Sacerdoti; & cur hoc? fi enimSacerdotiin foro interno tuam oftenderis le-

troerio

pram , & delicta, nemini dixifti, quia hlc manebunt abfcondita : Non debet , 9. Bonav,

traditorem v

ait S. Bonaventura, ab/Condere peccator miferiam ,ne abfcondat Salvator miferi- inPf.118.

nusabilloly

cordiam. Etutinam tali modo Ananias, & Zaphyra uxor ejus defraudatum

t fl Fa

agri pretium S. Petro Chrifli in his terris Vicario fuiifent in aures confeffi , non

Cruedtat hi

tam gravi fulminati anathemate fuiffent extin& ?. Cur tentavit. Satanas cor

dum, &

4d. f:;.

uum , mentiri te Spiritui santto ? non es mentitus bominibus

, fedà Deo ; audiens

hs idem lg

autem bec Ananias cecidit , 88 exfpiravit.

iflos Domi

7*

Et quid formidas confiteri delicta tua, que non horruifti perpetrare?

ccata (üa as

fi medic

otus, Bthrt

& Medico

o tuas oftendis occultas infirmitatés , quare non etiam Patri fpirituali,

à

4

inimarum ? No& fummo cum gaudio extendit manum fuam adap-

tdoossin

prehendendam vagabunda

poft diluvium in terralimo

millam columbam, quz , ubi requiefceret pes ejus,

hr p

fa, &luto ob(itanon invenit : 4ppreBenfam tulit in Ge

n. 8-,915

Tintero ml

4rcam, Entypum zelofi

,

Confeffarii ( qui non tam do&tus , quàm & religio-

Noqué Tui

uS, ac pius effe debet ) qui

ut errabundam animam,

fub typo illius columbze

adumbratam , in arcam coe

leftem introducat , nulli parcetlabori ac curz. Pa-

torem bonum co

, & m

gita,ovem

àgregefuo lanigero;imo àtoto coelo,;aberrantem,

ure, thorty

non baculo., aut fcuticá caft

igantem , fedbenigné in humeros fuos fufferen-

PITIORU

tem , acdomum portante

m:Et cnm invenerit eam , impomit in bumeros [uos

MC.14 .

gaudens; &

Midum, f

tum [Jerich

nunquid Samaritanus ille , veré berignus , & mifericorsfaucia- LA* I9,

lum

untinum jumento fuo im

pofuit, & illius, quantàm potuit, cu-

34«

gorodo, d

ram geffit ? Sic oportet,

tis agat , vinum & oleum

ut & Confeffaiius cum ejusmodi in anima vulnera--

m

uhadu

i

prudenter in plagas eorum infundendo, & jumen-

:

E

z

4

*

ymolulr t

!

toimponendo; & quod,

d

u

es,h

Saïm'er'o:i

tum àjuvando,

oc jumentum eft ? Refp. Salmeron : Jurmen-

TAT

quafi jrvamentum ,eó fignificat innocentiffmam carnem Domini,

fc infLug

quam a(fumpfit

; Ut eam facvificaret pro deliis noftris , 89

ys, qiit

in qua oaera omai—

(onem.

hi

j

n peccatorum noffrorum portaret.

l^

Agite tandem , quicunque eftis , Chriftiani !

din

'

&um tempus eft, faluti confulite.

agite, inquam, & vefïræf,,

n qui

Cervus, fi vulnus accipit , herbá dicta-

mnó fe curat shirando cxcos pullos

chelidoniá novit oculare, & tiomo pec-

zrerfsfknrr: "l

cator, ut fe divinz reftitu

;, DA

n o

at grati? , non exomologefin eligat?

uid eft , ait 5. Greg,

D

$. Gregorius Magnus

.. Confeffo nifi quedam vuln

/ü

ij (

d

erum rüptio ? quia peccati M. bops,

Virus falubriter qper-itur

f

if

e. - Voluit 38. in

(

infco?fc;üïþne ; q,usd p

3

;-erä' látebat in ment

quorndarg Evaag.

Dt.

124

"

-.Confzd&ati—a XX.

qbsurerit CO

quondam Deus, & HomoC

hriftus,ut fihomines jejunarent,caput qugque; in-

AMattb.6

us ttdem

L]

' ungerent ,faciem fuam lavarent: Tu autem , cim jejunas, unge caput tuum , fa-

Moyfiquon

ciem tuamlava.. Nonhíiciterum litteram inquiro;fed fpiritum , ac fenfum al-

«S- Vinc.

legoricum : Caput inungere, eft confcientiam fuam variis virtutum odoribus

wiapartnte

Ferrer.

t catiofrus €

exornare ; & faciem lavare , ait S. Vincentius Ferrerius , eft faciem animz,

ferm. die

hoc eft, confcientiam per confeffionem mundare. . Cum Chrifto Domino ad-

deri, i

Cin.

1 wsque,

ulteraillain flagranti deprehenfa , à Pharifzis proponeretur, ut in illam juxta

legem, quz in fimiles prevaricantes lapidationem decernit , ferret fententiam,

lictt [c deb

mitiffimus Salvator in atrio templi lapidibus ftrato , in pulvere aliquos chara-

itn, at M

Jo.8,6

t Pt

Diez $ab.

&teres formavit: 7ESUS autem inclinan: fe dearfam digito fcribebatinterra, Et

quare in pulvere terrz Phari(eorum fcribere voluit peccata ? Obferv : Scri.

g, (2

3. Dom.

FORT

uadr.

pturailla, ait Diez , quz in pulvere fit , facilé deleri poteft, hinc illorum pec-

$. Cbryf.in

cata in pulvere fcripfit , ut demonítraret , quàm facilé veniam obtinere poffent,

Vivus, gt

- fiveré vel

fs o

Pf. 26,

lent poenitere : Currite ad Medicum , ait $, Chryfoftomus , quando

ao

poieflis , ne cirm velitis, non poffitis. . Cuirite.

b

hihi

.

m'üie/g/'/z

- æ?»ææææ»æææm*?*m

Vütcipopur

1

"bt gt i

us (l

CONSIDERATIO XX. -

at pl

Cf o

! Dc debita Praeparatione ad SS. Communionem,

T

Wt

Pro Dominica Palmarum.

[ i

AUf Hjgduy

BenediClus , qui venit. im nemine Domint. AMatth. 21. 9.

TIDOStionrs

Ht fordi

I.

1 Ingdg

,5' 'UCharifHAm

S- Cbr .

AnBa Sandé. Ita'quondam u:u primitï&ta 'Eccieüa Diaconus e loce

h Ti

Wttg,

fofi. bom, '

fublimi conftitutus , magná voce, & manum in altum tollens, ad po-

61. ad

pulum Chriftianum, Sacratiffima Euchariftiá nunc reficiendum , ex-

1N '

0p.

clamabat : Santa fangé : quia fanBi funt , accedant ad. facra uylleria.

rl&elj

EAU

Kccl.18, EtficmonetSiracides: Ante orattonem prepara auimam tuam , £ noli effe qua-

"Ht lx

23.

fi bomo, qui tentat. Deum. . ( Tentatautem ille Deum, qui non paratusa

" anem

!

orandum accedit, necanimum à rebus terrenis , & fzcularibus avertit Cutis,

Q

Yi

ut eum totum ad Deum, & orationem transferat.) — Qualis , obfecro, eritte-

Titimrol

meritas non paratum , ac rité difpofitum ad ipfam accedere Sacratiffimam

(

Communionem , & manducare diviniffimumillum Agnum , qui femetipfum

ET

proomnium falute tradidit in Ara Crucis immolandum? Talis , inquit Apo-

tolus,

-

1.

De Praparatione ad $8. Commununem.

I35

Dutquoqus

ftolus, reus erit Corporis &8 Sanguinis Domini : boc eft , fabintrat híc D. Chryfo- 1 .Cor,1t

TUf

ftomus, eandem penam dabit , quam qui Cruci Chriftum affixerunt.

2

3

1 fenfni

Moyfi quondamab Angelo Dei perfonam repr&fentante, & inter ve- 5, Chbrs-

ütum od

preta apparente dictum fuit: Ne appropies buc; folve calceamenta de pedibus foft.orat.

ficem a

tuis; curiofius enim , atque minus religiofé , quàm oportebat , ad rubum deEcclefia

do Domini

ardentenr, & incombuftum accedebat , proinde ab Angelo meritó prohibitus Dei,Tom.

ii

fuit, juffusdue , utfine mora fuade pedibus exueret calceamenta , ut divin y. Exod.

tretfenen

Majeftati fic debitam exhiberet reverentiam, ac animi fubmiffionem : Meri- 5. .

ealiquts

tà quideni, ait Mellifluus , adriraris Mosfes fante, €9. curiofis defiderasin- S. Bern.in

hatintm

tueri; Veruntanren folve calceamenta de pedibus £uis,e involucya pane carnalium c. 12.

Obf

cogitationum , fi accedere coricupicis ; calceamenta enim ex corio & pellibus Apoc.

|ciloung

animalium mortuorum funt facta, & denotant animales noftros ac fenfuales

btinertl

affectus , curas terrenas , indomitas paffiones , & malas relabendi confuetudi-

nes, quz omnia cum vetere homine deponenda, imó exuenda funt, fi digni

Qrmus, g

ad hocfacrofan&tum velimus accedere myfterium : Solve calceamenta de pedi-

3

bus fuis.

E

Ímitare igitur hodiernumi, Chrifto in urbem Solymsxami introeunti ob-

viantem populum, dequo commemorat Evangelium , quód veftimenta fua

exuerit , eaque in itinere , quo orbis triumphator Chriftus erat tranfiturus 2

MA

venerabundus ftraverit , ne luto , aut platez fordibus San&tus. Sanctorum

afpergeretut: Plurima autem turba firaverunt veflimenta fua in via.

Homo Mattb,

Chriftiane 'antequam accedis ad SS. Eucharifliam , oportet , ut

& tu tua ve-

TROfD

21; 8.

ftimenta, pravas videlicet peccandi confuetudines, inordinatas affe Cliones , &

priftina delicta non duntaxat lethalia, fed & levia deponas, pedibusque tui fub-

flernas Salvatoris , neillumide nóvo tuis afpergas fordibus. Alii avtem ccde-

baut rathos de arboribus, & flernebant in via, — Per quos Palmarum virentes

lil

/

ramos noríincongrue virtutes denovo impl

antandas fubaudies , quia jvflus ut Pf.91,13«

palma florebit.

. Hispremiffis , anima Chriftiana, veziet tibi Rex tuus man[ue- Mattb.

tus, &5 benedidus, quivenitin nomine Dowini.

Dequa veritate & praviaad 21, 9.

SS. Euchariftia

m digné & fructuofée recipiendam difpofitione plura in prx-

z

li

fenti tractabim

conus f

L

J

us» Sifalus animz tux tibi curz eft, attende , & pro viribus

|

,:1

imitare,-

tallesi!

!

[

n

ïv

2.. Nemo efft, quiienorat, quód panis extribus confici foleat , ex fariria

/

videlicet, ex aqua & igne. — Farina ex granis frumenti in mola conteritur, cui

d

T

[T

yii

admifcetur & aqua , quam exinde maffam calor ignisin fornace exoquit , & ir

1

ufualem panem perficit.ac componit. Tria hxc, ait S. Doctor An gelicus, ad di- $- Tbom..

o

avgmt Ü

gnam Sacratiflimi CorporisDominici fufceptionem moraliter requiruntur;per 0f* j 8. €«

u

farinam in miola contritam defignatur contritio;ut inanimo contrito, & humi-

2

Jl

a() j C(H |

qu

jf

"

liatoad hocSanétum San&torum accedamus.Peraquam lacrymofa, compun-

5

5a, vera ac fincera oris ac peccatorum confeffio, & per ignemDei,proximique

n

dilectio.

yl

I

L

ii

b

P

136

Confideratio XX.

dilectio. Et hzc caufa eft, quód Elias Prophetarum zelofiffimus, antequàm fa-

Atentur panel

melicus panem comederet, priüs à vidua Sarephtanaaquam poftulaverit: Da

wt:edadq

$. Reg.17 , mibi paululum aque in vaft , ut bibam; & cüm abiret illa, ut hauriret & fonte

deritmamty

IO,

aquam , clamavit Prophetapofttergum ejus : Zffer mibi, obfecro , €9 buccellam

pauis in manu tua;Per illum panem facri Interpretes non incongrue SS. Eucha-

prgitusad

DoctoreSeta

riftianrintelligunt prefiguratam ; fed premittendaeerat in typo aqua, hoc eft,

.compunéctionis & lacrymarum. — Audis hoc, anima Chriftiana ?

OPOït.üt X«

nus, a den

Quam veritatem, & mitiffimus orbis melicris Reparator Cbriflus non

obfcuré infinuavit , dum Petrum , & Joannem ad parandam in monte Sioniul-

iblutionecor

nt; &t

timam caenam premifit , in quafeiplum füb Ípeciebus panis , & vini fidelibus

Luc.22.8. füis erat communicaturus: £t mijit. Peirum && 70annem , dicens : euntes pa-

quodpereg:

quiutevm

ratenobis Pafcba. — Et quare, dices, hos potius , quàm alios Difcipulos ad

hanc facratiflimam adornandam coenam ablegavit ? Refp. Divus Bernardus;

(nrte,

$. Bern.

vlj p

4d comedendum pafcba parat Petrus claviger , id eff , confefJarius claves cacli ba-

fer. de

bens , & foannes ,id eft , gratiavite anime. Et Doctiffimus Salmeron : In qub,

i,

Pafcb.

Ftnun

$almeron

