5$.7. Vil- dem fe uóffe Deum , fazii autem negant, — Subintrat hic S. Thomas Villano-

AN

a

la, fer. D. vanus : Quid eff , inquit , effe Cbriflianum , nifi difcipulum Cbrifli, de fcbola

(Uebaty

3.

Cbrifii, militem Cbrifliimitatorem Chrifli? Et S. Leo fruftva , ait , appellamur

Adv.

Vf

D

Cbriftiam , fi imitatores non famus Cbriffi. — Audis hoc, anime mi , Chriftum

Hj

if

.Leo f. 5 imitari debes,fi dici & haberi difcupis verus Chriftianus: & ne tipfum in hoc

denat.

f

) &ala

fummo falutis negotio decipias, Apoftolum monentem confidera : Qui autem

LR

Dom.

funt Chriffi , carnem füam crucifixerunt cum vitiis, &$ concup:fcentiis. Durus

Atj

Gal.s, 24.hic videtur (ermo, fed lon

d f

A

8e durius erit , aliquando audire illud fulmen : Ite

Aatt.2y ,iaalediti in ignem eternum,

à)

4l

3. Admi-

d

D.e vero Chriftanifino.

417

A. Mi

$3. Admiror,quoties attenta mente perpendo illud generofum ftrenuif-

fimi Beili-Ducis Gedeonis tentamen, quo egregios füos, ac fideles quondam

S hini d

r

II

probaverat m

tes, ubi inter tothominum millia folüm juffu Dei trecentos

i jl at o

ad faturum certamen contra Madianitas fibi refervavit, qui in fiti manu ad

sdicimpmkm&

os projectas lamberant aquas,, czteros omnes , prono ore aquam fluminis

| E aglniae]

bibentes , tanquam formidolofos & inutiles à fe dimifit: Et ait Dominus ad Judic. T,

Gedeon.in treceniis viris, qui lamberant aquas, liberabo vos , 69 tradam in

7.

a r

: Eb curadit

uanu tua 7Madians omnis autem reliqua saattitudo revertatur in locum fuum.

Enhictypum veri Chriftiani ad gloriam ele&ti: tle probabilis , ait antiquiffi- Orig. bic.

711777] m;s'e'ri.ä'«

mus Origenes , illeele&us efl , quipofteaquam aá aquas Baptifmi ventum eft , fle-

r ]

adecon o

üiad neceffitates terrenas && corporeas nefcit ; qui vitiis mon indulget , neque ob

peccati itim/pernitur promus, — Apagite cum ejusmodi pigris ventribus , qui

at d

fefetoto corporead vitz hujus terrenz commoda ac fenfuales demittunt vo-

li, & mj

luptates 5 alios elegitfibi milites Chriftus, quitemporalium bonorum aquas

rymas dl

nonpleno ore, utjumeatabibunt, (ed qui manibus tantüm id, quod necef-

j ( mj

fariumeft, lambunt , qui corporum fuorum , affectuum & paffionum Domi-

a t

nifunt, qui lucernas ardentes habenu inclufas , hoc eft, flagrantemin Deum 4dic. ?;

?70

& proximum charitatem , quilagenam fuam , hoceft, corpus mortale mor-

jtanm K

tificationibus frangunt. & fequunturDominum ac Ducem fuum,quocunque Jo. Clint.

roprio u^

iérit: Quod me videritis facere, bocfacites i(ti funt veri Chriftiani: qui Cbri- de inaai

a à p

fium , at Joannes Climacus , quantum bomiri poffibile efl , imitari ititur vev- Vite fuga

t dom a

bis €9 operibus , bic verus Chriffianus eft ; Et S2lvianus: Qui Cbriftiani nomi- $a vian.L.

Chiltannt

nis opus von agit , Chrifianus non effe videtur , nomen euim fiue aiuatque officio 4. de Pro-

iont delorote

fuonibiled. Etquid multis? ipíam Veritatem audite: Qui no fequitur me , vid. fub.

, precsieie

non efi me diguas, Oves fequuntuc fuur paftorem, umbracorpus (uum, fer- Matt.10,

qi, m

rum magnetem , &homo Chriftianus non fequatur Chriftum , à quo nomea

38.

aea; g

haxeditavit? Portate, inquit Apoftolus, Deum in corpore vefto: Ille, ait B. 1. Cor. 6,

) p

]vo, Deumportat , quiimaginem Deiveprefentat , ac Chriftum imitatur.

2Q.

'cumtumeliaum

4. Armigerille generofus & bellicofus dulcem fuum]Jonathan in quovis B.IvoCat.

a &qom

vit periculo fecutus eft, &ideo immortalem fibi laudem comparavit: Di- ferm. in

jyfians Ut

xítque ekarmiger fuus : Fac osimia

, que placent auimotuo; perge, quà cupis , e9 Pur

F.

;f.

ii

ero tecum , u'z'äiczqu.:e volueris.

yn 0

f

- Ethai viregregias Davidem Regem fuum, utfidem fuam in eum tefta- 1.Reg.14,

*Ll

(

ffonai

retur, non triumphantem , fed exulantem quoque & in omnibus adverfis fe-

7*

h

quebatur: Vivit Dominus , Q5 vivit Dominus Rex

Ti

, quoniam in quocumque loco 2.Reg.2f,

h "*df

f(w i

fueris, Domine mi Rex , livein morte, five in vita, ibierit fervus tuus.

21.

)

l

ff mlyc

l

Elifzus in agro ab El;a ad fequelam vocatus,fine mora omnia terrena de-

feruit, &alacrianimohunc fuum Ducem fectatus , &ut Magiflrum imitatus

ícii

!

lÜ

jl

d

eft: Pivit Dominus , 89 vivit animatua , quianon derelinquamte. "Tu fi verus 4. Reg. 2

ii

€ffe de(ideras Chriftianus , audi vocem Magiftri tuiad meliorem te vitam &

-^

2

j

!

i

R. D. Gintbgr Douiüinicale,

Ggg

írugem

il

3:

r

Confideratio LV.

418

frtertt

2

Matt.16,

frugem vóc

antis *

Qu

uivult pojï'üe*v:nire*, abueget femetipfum. Facisne hoc?

maum i

lum? in quo? O quàm pauci, ait Mellifluus, O Domine TESU,

y, reducetm

2

abnegas te ip

$. Bern.

ire volunt , cum

tamen ad te pervenirenemo fit , quimolit. O quàm pauci!-

qumexcam:

De Petro recenfet Sacer Codex,

quód Magiftrum fuum in monte Oliva-

v? Qanm

eï"z- 2 Il

nunc ad Annam & Caipham duceretur , par-

in Cant«

rio Àatellitibus captum , cüm

i Ndemp

tim examore , partim ex curi

ofi

tate delongé fecutus fit , ne velut ejus Difci-

là Malcho, cuipriüs iv horto autem amputa-

;'s;m;ræterivi

ulus comprehenderetur, ve

&

1o, te il

deretur: Petrus autem fequebatur cum a lo

H

€

ge:

Subintrat

Com C

Matt.26,verat, agnitus pro

j$. . hie5. Ambrofius:

Petrus , inquit , fequeäamr)üamfinam à longe ,tton eum ne-

Ponis Mef

? illum fui[fet fecutus. — O quot Chriftiani fünt etiamnum,

gaturus , fi proxim

vbundi J Q

qui in.hoc ftrenué

Petrum imitantur, dum Chri(tum non proximé, fed àlon-

Mu i

frigidi nec calidi (unt , nec formales Hzretici, nec boni

g&fequuntur , qui nec

ijb t r

Catholici, feu neutraie

s: credunt enim, qux fides orthodoxa illis proponit,&

Qd at

Gen. 27,

tamen ea, quz credunt, non

faciunt, ücvoxquid&im* : 'vqx.ïacob e, Ied Ià-

um pie

22«

aus , manus funt Efau.

4

puieomd

:

, multa hic conquirere argumenta, cürm res fole meri-

Sed quid opus eft

Itàisaltis C

diano clarior appartat : An

non videmus , &audimus quotidie oppreffiones

imocotci

dolos Aulicorum,fraudes Mercatorum,men-

-

P

auperum, in juftitias Judicum,

i nf

d

acia opificum , blafphemias m

ilitum, perjuria ruflicorum ? quid' dico de

QChifi

Iteriis , facrilegiis , detraQionibus , inimici-

furtis & rapinis, homicidiis , adu

Cfb v

tiis,ebrietatibus & c

omeffationibus czterorum de grege Epicur

corum? quid

lufu & luxuria , quibus orbis plenus eft? an non ifte

mpbra&ieüis.

referam de luxu ,

1

H

Á t8, gt

1.fcetor deterrimus Chiiftian

i

(mum long? latéque occupat ? O i»fenfati Galata,

tirin if )

Gal. 3

non obedire veritati, ante

quorami oculos 7 &fus Chriftus pre-

quis vos fafcinavit

?

Ht t

criptus eft , in vobis crucifixus !

:

Et hic fit ille Chriftianifmus, quem pretiofil-

nfÓ Sanguinis pretió redemit. Et

Waudtn

(imus orbis Redemptor tantó, ac tam imme

taliliis , (e&ator bonorum operunr , pro q

zo dedit femet-

Jii.2,

24.hicfit ille populus accep

us,.u

t eumredimeret abomri iniquitate , & mundaret [ibi po-

"l

ipfum j Efus Cbriff

?

fed utram de facto

lii

ulum acceptabilem

P

Otempora ! O mores ! Olim erant,-

dens & Chriftiane Lector, fit judicium.

f r

fidt, peneste, Ó pru

RT

. Recordor ult

eriüs Petri, dequo pauló ante mentionem

feci. Hic ubi

u

mCaipha Pontificis devenitjn va-

. delong& Chriftum fecutus tandemin atri

Vil

At

s incidit , proinde ad unius

ancillz vocem ,ne caperetur, Chri-

Matt.26,rias tentatione

ile&us Chrifti Difcipulus,quódPe-

Mi

2«

ftum negavit :

Non iiovi bominem: Subdit d

hl

17. trusad alia fervorum interro gata:Nunquid && tur

Dijcipulus ejus es? re(ponderit:

fo:18;

Supra quod eleganter S.AU-

fltn lihe

Non fum.Obferva hic prudens Lector : Non fnn.

Jnfrp (

uftinus : Petrusait , cim fe negat ejus Difcipnlum , n

egat Cbriftum. Ex quibus

Difcipulum eftz ; qua-

!fnt (

facilé colliges , quod idem fit & Chriftianum & Chrift

h

LT

$. Hieron.re ergoanime mi,

tamtepidéobfervaslegem Chrifti ? Qualis eff , ait S.Hiero»

ut pro nibilo babeat ejus imperium ? auf

"

lofjs

|

ad Celan

nymus, illa coufeffio , quefic Deo credit,

uonmodo ex animo 9 vere dicemus ; Domine, Domine , fi ejus , quem

Dominum

tium ep. d

€

Frater

l4

—-

onfitemur , pracepta contemnimus 2

p

419

De vero Chrifliauifzmo.

1. Pitepeln?

Fraternotiillius Prodigi, ubi exagro in domum paternam reverfus, fra-

irem faum immorigerum, & nuncélonginquaregione, ne fame conficere-

O Dwtiw t

tur, reducem à dulciffimo patre tam lauté traQtari vidit , ad huncfuum geni-

) quimurd

torem exclamavit: Ecce tot annis fervio tibi , & mandatum tuum nunquam prg Luc. Yj,

mutmonte(

29.

terivi? O anima Chriftiana! potésne & tuhoc dicere Chrifto JEfu, pretiofif-

f

Y tttrs

fimo Redemptori tuo : Ecce, tof amuis f

ervio tibi, €9 mandatum tuum nun-

qevet u D

quam pr&terivi? O utinam! Ó utinam hoc nunquam contigiffet , fed maló ti-

o t0ttn m

meo, ne in pluribus nocens inveniaris.

j ïsngä; Vi

Cüm Chiflus Nazarethi in patria fua aliquando demonftráffet, fe verum

dugt n

effe orbis Meffiam , nullámquein patria fua acceptum effe Prophetam , indi-

Ri [ont um

gnabundi illi cives unanimiter furrexerunt , Q9 ejecerunt eum extra civitatem , Lttc.4,29.

proxi

&d duxerunt illum ufque ad fupercilium montis, fuper quem civitas ilorum erat

s Herti

&dificata, ut precipitarent eum. — Vide hic, & confidera fummam Chrifto à

lyoilispumt:

concivibus illataminjariam , in quire & ipfe Demon manfuetior videri po-

T jacobz;l,;du;;-

terat, dum pientiffimo Salvatori folummodo fuafit : Mitte te deorfum , illi

Mattb.4,

L]

autem vi eum deorfum volebantprecipitare, O monftra!civesilli, qui prz

timrer t

omnibus aliis Chrifto debeban: effe devin&li, & in quo unicé tanquam in glo-

oridieoppreu

riofifimo concivefuo poterant gloziari , primi poftimpium Herodem in ejus

Meratonm t

necem confpirácunt.

L

m quie

O Chriftiani moderni , languidi & tepidi , imó neutrales, audite verba

sronibus Jf

oris mei 5 vos , vos ,inquam, per ingratos illos Nazarzos haud immeritó ad-

*

ii

umbrati eftis, Juvat hic audire zelofiffimum quendam «vi noftri Scriptorem:

TU mnvt*

Eb res , inquit , bodie devenit , ut qui à Cbrifto maxima beneficia accipiunt , fint Paul.$eg.

p

o Og

maximi illius hofles ; maxime confpicui dignitate, bonore, divitiis,

noblilitate . fer

od

ULH

OQ!O!Dom.3.

nti

j

'

alííque celidonis , bi Chrifrum ut plurimnm impudentiffim offendunt.

W'ï

Non audeo p!us dicere.

: uadï.

n

Qis

d

6. Ad Davidem generofiffimumDelli ducem,antequam ad Regium eve-

1

p

i

heretur [olium , nuntius quidam poftinfelicem ftragem ,in quaSaul & Jona-

[

]

77

thas occubuére, vefle coníciff3, & pulvere confper(us caput, anhelo curfu ve-

nerat, humiliter in terra proftratus ante eum , ut futurum Regem adorans, &

,; feduttü

19f

-:ï,

Diadema Saulisà (e (prout a(ferebat) occifi , & armillam de brachio ejus illi

sionemé

offerens ; ad quem David: I/zde venis? - - - && quisnam estu ? Qui refpondit? 2. Reg. 1,

aj

Filius bominis advene Amalecite ego jam. — Ad quem rurfus David? Quare

I4.

aM

70n timuiffi mittere manum tuam , ut occideres Cbriftum Doviini?

T

us

Homo Chriftiane! mmdevenis ?.& quisnam estu? Nunquid à Chrifto No-

iif

,

| e]üä

"a

men habes , quód (is , & appelleris Chriftianus ? Nomen JEfus , ait Sylveira: $9lv. in

Salvator fibiretinuit , ($ nobis Nomen Chriftus communicavit ; uude credentes Matitb.1,

iT

Iagjmï

(

;9

didi funt Cbrifliai, Si ergo Chriftianum te ore & linguá profiteris , ubi q. 8.

u

unt opera tua? 5í filii 4brabe efiis (perftringebat quondam mitiffimus Re- fo. 8, 39»

i

[j

o funt

(/), 4l

demptor ingratos & incredulos Judaos) opera Abrabefacite. Ubierg

jutl

vEB 2

opera

Jf

j u

i

420

Coufideratio: LV.

totDerr

operatua , fi Chriflzàus es? Quare Legem Deicontemnis, & de novo fal-

| ïAa

iem, quanrum inte eft, Chriftum per peccata crücifigis? Nunquid meritó

Dioin defet

«um Davide tibi objicere poffum : Quare non timuifli mittere manum tuam,

- QU

ut occideres Cbriftum Domini ?

Sed quid tandem fiet de te? Aud:, & auribus

- hr genu

percipe.

lintimif

j.zmas

Propheta vix fceleratis Ninivitis predicavit þænyitentfam : Et cre-

guunt qui

diderunt viri Ninivite in Deum , &€ predicaverunt jejunium , 88 vefliti (ant fac«

d a

cis &9c.- Et quid [equitur ? Et vidit Deus opera eorum , qui conver]i funt de

OREZIU

via fzamaia: &6 mifertus eff füper malitiam , quam locutus fuerat , ne faceret

tity glomz

eis , &6 non fecit:

Hoc Ninivitarum poenitentium illuftre exemplum ipfa Ve-

angite,

ritas Chriítus incredulis ac imposnicentibus Judxis , qui aliter credebant, ali-

Ál Vird

Matt.21, ier faciebant , emphatice propofuit: Ziri Ninivite , inquiebat, furgent in ju-

EC 77

le

dicio cum generatione ifla , (9 condemnabuut eam , quia peniteutiam egeruut in

i bl

prædicarione jon«.

Et ecceplus quàm 7onas bic. .O Chrifliani! Ó Catholici

nf

tepidi &luridi , qui nec pifcis, nec caro eftis, quid aliquando devobis fiet?

'elano Ror

qoàm meritó timere debers , quód ab Ethnicis & Mahometanis in judiciofi-

f diiat

tis accufandi , & condemnandi , quia inter tot falutis occafiones & perfectio-

|

A

[

nis Chriflianx media nihilominüs tam impie vixiflis, cüm fan&tiorem vitam

Í

Ttendrum

inter tot conciones & ipfi gentiles egiff:nt, fi in dockrina & Chriftiana reli-

|

|

LT

Luc. 12, gione fuiffent nati, educati & inflcu&ti : Ile autem fervus, qui cognovit vo-

I

thtvf

r

47*

luntatem Dowmini fui, €$ non preparavit , €9 non fecit

fecundim volun;atem ejus,

QU tilov

l

vapulabit multis.

Audis hoc, Chriftiane?

t hr

i

& 08

7. Venerataliquando ad pretiofiffimum Redemptorem noftrumScriba

ttinnhng

quidam, feu Legisperitus, qui ejus predicatione, miraculis ac populi ap-

LT Do

plaudentis concurfü motus , ab eo períit, ut in numerum Difcipulorum fuo-

MO

D

rum reciperetur, ut fub tanto l'—s.picntiæ Magiítro ad omnem difciplinam a€

Vlied

AMatt, 8, fapientiam erudiretur: Az/agiffer , fequar te, quocumque i£ris, cui Chriftus non

m hiét

aliam dabat refponfionem , quàm fequentem : Vulpes foveas babent , Q6 vo-

9.

Jiid. Pe- hucres coli nidos: Filius autem bominis non babet , ubi caput reclinet, O bo-

?Wm i

luf.l.1. ep.ne JEfu! quare huncScribam non aliis tuis affociátti Difcipulis ? eece para-

f Q

27.

tum fe exhibuit, quocumque i&ris, ad te fequendum. — Refpondet Ifidorus

i

*

j mälä

Pelufiota : Maluserat Di/cipulus: vulpem fub ove gerebat : notum fieret Magi-

L WWW

firo, fi fidé ageret, Proindeubi Chrifli refponfum de paupertate & Evange-

deïon,

lica perfectionefequenda percepit , filuit, & fpe fruftratus, quia honores, di-

ij

í

gnitates & opes fperabat , ab oculis illius fe fubduxit.

:

|

O Chrifliani fucati, ingrati, & pfeudopolitici, qui magts punctum hofio-

ris mundani , quemadmodum Scriba ille, quàm honorem Dei quaritis , qui

vitia vitiis quotidie accumulatis , & fenfualitatam veftrarumac paflionum ift-

domitarum fetvi eftis ; Chriftiani inquam,ah Chtiftiani,nomine potiüs quàm

yfes &

16 & facto, quid vos ad ifta P ó fimiz ! Pharao ZEgyptiorum R..c)':,:ub:i Mo

Aaro:/l

mET

De vero Chriffiamfmo.

42

& demnfi.

Aatort D'ei mandata eireferebant ; utpöpulumlfraäliticum ad facrificandum

uv mj

Deo in deferto liberé dimitteret, refpondit : Quis eff Dominus, ut audiam v0- Exod, s.

n t

2.

cem ejus , &g. dümittam Ifral ? nefcio Dominum. — Obferva hic, prudens Le-

Audj, at

€&lor , genilis erat Rex ille , & idololatra , fi (civiffe:r Dominum , procui dubio

illum timuiffet , & obferváffet,

Sed quid ad ifta Chrifliani moderni , qui co-

tentim: Bv

gnofcunt

quidem Dominum , & tamen eum non timent, necprout decet,

gratitudinis! Panlum orbis Pre&coneniau-

$oifitiqmt j

f

xítimant & adorant ; Ó porteniain

j o

J

iil

dite: $i enim cognovi(jeut (loquitur de Hebrais & gentilibus) munquam Do-

I L] Car. 2,

fugtat, t f

minum glorie crucifixiffent. . Et vos, quid agitis? ah Chr'fbani! aures am-

8.

emplunii

bas arrigite, & falminantem in vos fententiam à diftrictiffimo fcelerum ve-

x credtnd

fltorum Vindice excipite z Zmen , dico vobis * Tolerabilius erít torre Sodomo- yragr. 20,

rum & Gomorrbeorum in die judicii &c.

H

3 f

2

H

f

jughum u

$. Evigilate itaque, dilectiffimi!

evigi

late, & in animum inducite, quöd

(honi du

non fatis fit Chriftianum effe nomine, fed & oportet, ut re ipfa firis , ac

ydo dv .Htl":

Chrifliano homine dignam vitam agatis: Agnofce, o Cbrifliane , ait S. Leo $.Leo Pa-

iansim juditi.öï

Papa, dignitatem tuam , &6 diving confors fatius nature , noli in veterem vili. Dafer.1.de

ia

tatem degeneri coaverfatione redire, — . Memento , cujus capitis, && cujus corpo- Nat.Dom,

néliorem Vl

ris fis membrum ; vewinifcere , quia erutui de poteftate tenebrarum translatus es

x Oranot

in Dei lumen 86 Regnum.. O grandisdignitas? fi ergo Chriftiani , Chriflum

i mgnam'vq?f

ut Patrem veftrum agnofcitis , officium filiorum adimplete; fi ut Creatorem,

qui ex nihilo vos ad imaginem & fimüitudinem (uam produxit , fervite illi ,

m at

ut fideles creature ei in omnibus obedite; fi ut Regem veftrum , quem Ju-

dxi noluerunt agnofcere , fübditi illius eftote in cunctis, qux requirit àvo-

ji a od

bis; fi ut Dominum veflrum , fervite illi in lztitia cordis veflri ; fi ut Re-

demptorem , qui proprio vos 5anguine à peccati & Diaboli jugo redemit,

)ifciput'orum?if'

q dicpiti

grati illi eftote , prout decet Sanctos ; fi denique ut judicem , cujus przpoten-

ti manui nec vivi, nec mortui poteritis effugere, timete eum, ita dico , ti-

, u Chhr?

mete eum , auditeipfum tonantem : Zimeie eum, quipoteft && animam &9 cor-

Matt. 1o,,

"T D

285

lt P

pus Perfere in gebennam.

Finio cum'Moyfe , qui, ut populum Hebrzorum per paenas ob peccata

u

j t!^

jl

àDeo infligendas terreret ,. & vicif&m bonis virtuti promitlis eos animaret, -

vpot

UM

in concione quadam hzc illis propofuit : En propomno in confpeG u veftro bodie Deut, Il

ol

j

eult

l

benedidionem 89 maledidionem ; benedilionem , fi obedieritis mandatis Domi-

265.

(

ni Dei veftri, maledittionem, fi nom obedieriiis P$c. Hoc & ego vobis

i

facio , O-Chriftiani! en benedictionem , en maledictionem,

kligite ,. G ite in pace»

n

ü r

J

ov

o

ml[l*ïpoï

j

cxuth

Ggg 3

^ CON-

422,

3 o( Gbbe -

&f5 cfs «* cfo

$

"TTTTTTTT:

v3

$d

EUK

$25255

Q e9co5u»

Ghöäöäggæï

qur, die

yiveflime

yiisad f

htad f

" CONSIDERATIO LVI.

hn &

$ Vidit

De Perfeverantia, qua fola inbene coeptis ;ic:oronatuh.

Mt doryl

at f

ProDominica 23. poft Pent,

Ym innmr

Dotins D

Accefit retrb , €9 tetigit. fimbriam. veflimenti ejus.

infnt, f

',(Wdttb. 9, 20.

ebogm vi

3.

iprems,

d enm [rg

Oab ;fupxiemus-?Belli -duxcüm quondafh -c'ivitateni Rabba Ammonitarum

ttlamper

Metropolim obfediffet , ingentem à primordio hujus obfidionis ab illis-

Cbl lum

2.Reg.11, -

Gentilibus & idololatris cladem paffus eft: Egrefsíque viri de civitate ,

bellabant adverfum 7oab , 88 ceciderunt de populo fervorum. David , 86

Wt d

I7.

Vr

mortuns eft etiam Urias Hetbeus. . In hunc finem Joab nuntium ad Regem

FT. Detven

Davidem, in Sion tunc morantem , amandavit , ut hanc infauítam ei refer-

ret (tragem , & quidnam impofterüm in caftris foret agendum , imperaret ;

Cilint gf

Cl n

ad quem David: H«cdies Toab: Non te frangat bec res, varius enim eventus

TR

eft bellis nunc bunc , 88 aunc illam confuwmit gladuss conforta bellatores tuos

adversts urbem , ut deftruas eam , quz civitas exinde, quia Joab cum exer-

BU

citu fuo fortiter in obfidione períeveraverat, tandem capta, devaílata, &

& d.

Wtl

funditüs evería eft , civesque atrociffima morte trucidati.

AU tence

Job. 7, 1.

Anima Chriftiana! an non militia eff vita bominis fuper terram : Pu-

, Ccarnem , pec-

i

gnandumigitur eft, & in pugna contra Diabolum, mundum

verandum,quia virtus bo-

Ü Nf

€atum,& paffiones proprias ufque ad mortem perfe

fm jl

Hföc. 25

' ni operis perfeverantiaeft; Effo fidelis ufque ad mort

em , €$ dabo tibi coronam

IQ.

vite.

dó diu noctüque pervicos

& plateas di:edtum fuum

MT

SiSponíà quxren

ffet: Paululàm cum pertran[iffem eos,

oAf

Cant.3, 4. non perfeveráffet , nunquam eum inveni

RUT

inveni, quem diligit animamea. Si Paltorille bonus q

uxrens per fylvas &loca

deferta aberrantem oviculam non inlabore perfeverá

(fet)non.eum reperiffet:

la

r Evangelica Drach-

U

l,

Luc.15,4- Vadit adillam ,que periérat , donec inveuiat eam. Si mulie

f D]

mam perditam inquirendó , affe&ta tedió mox ceffáffet, nunquam eam cum

!

Luc.1 f,8.tanto gaudio inveniffet: Quérit diligenter , donecinveniat. Si hodierna H&-

M

?

morrhoiffa,qua annis duodecim fl

uxum Sanguinis perpeffa eftjinveftigando,

Jl'fm

Pj

io

D] Do

LT

t

& fequendo]Efum non perfeveráffet,ab abominando illo fanguinis profluv

non fuiffet curata: Acceffit retró , 9 4etigit. fimbriam veflimenti ejus ; &

Tij

7

a

o

" quate ;

m

De Perfevemntia ad Salutem nece[faria.

423

vh

A

1

i

M

dices, fimbriam? Obferva, omiffis aliis, rationem myfílieam : Fim-

quare,

bria veftimenti ex

tremitas eft, & denotabat jam olim períeverantiam fummé

nobis ad falutem neceffariam; ita ipfa atreftante Veritate: Qui- pe

"gyvwvVsvrvw

vfíomiovAT O.

Exod. g,

II

vit ufque ad finem , bic falvuserit, . Dequa veritate plurahodie occurruntdi- — 25.

lucidanda & perpe

ndenda..

7Matt.19,

.s*comnatc*

dam Jacob in patenti campo , ubi proficifcens Mefopo- — 22,

2. Vidit quon

tamiam durum fibi le&ulum ex pregrandi lapide paraverat, mirabilem fca-

]am à terrz finibus ufquead coclum protenfam , fummísque fcale gradibus

ipfum innixum Deum. — Et Domirum imixum fcala diceutem fibi : Ego fum Gen. 28,

Dominus Deus Abrabam €$c. — Et quare, dices, Deum non vidit in medio,

3.

e/limenf)r* h

vel in &ine, fed in fummitate liujus fcale? Refp. S. Hieronymus. — Ideo Ja- $. Hier.

cob Deum vidit in fummitate fcala , & noninejus &ne, vel medio, ut in- Ep.10, 24

telligeremus, non fufficere bene coepiffe , fed bene confummáffe : per gra- Far.

dus enim fcalz indicantur virtutes tum incipientium, tum proficientium,

bbaAmmtint

tumetiam perfectorum ; primus autem gradus eft humilitas, virtutum ormini-

soblionidi

umftabile fundamentum , fecunduspoenitentia , & fic de cateris virtutibus

qe t d ciqita(:

omnibus difcurrendó,(ed gradus fupremus, cui ipfe Deus innixus videbatur,

eft peifeverantia in bene caeptis, fine qua impoffibile eft, ut poffimus ad

unium d NE

Deum pervenire : Quid enim prodef , ait Mellifluus, Cbriftum fequi , fi non $. Bern;

wadundttt

contingat conféqui? Eftfi viveres fine ullo delicto , ac in fumma cordis inno-

Ep. 253.

Cndum ) imwml

centia tot annis, & quot vixit Mathufala: Et fadli funt omnes dies Matbufa-

Gen05)27'

TA

la nongentifexaginta novem amni; Et fi ultimó vitz momentó , adliuc , vel fo-

ii ht

lum cegitatucontra Deumrunicum admitteres voluntarium peccatum lethi-

jj Jobat

ferum , dico , actum eft dete, & xterna falute , quiain finecorrupifti, - Pro-

indebenigniffimus Deus ífummopeté rogandus eft, ut nobis in hoc vitz fta-

:apta,deval'ilta,,f

n

dio currentibus non gratiam finalem , qux in nullius hominis cadit meritum,

l;ungWW

deneget.

!

mgamm

Et nunquid bene incepit Saul, de quo primus Regum liber comme-

aavit

morat ; Ef non erat vir de filiis ifra£l melior illo.

Et in alio loco dicitur: Fi-

Ts

lius unius anni erat Saul,cum regnare cgepiffet , hoc eft, tamrinnocens & pu-

e R:;g. 9;

jl

tus , ac fifuiffetunius dieiinfans.

Et ecce tális ac tantus vir ah quàm malé j, m

rui

Jl

finivit , dum fubitó ex optimo evafit peffimus, & non regrio duntaxat &vi-

elg i5,

j

[j

tà, (ed & zterná gloriá privatuseft. Proinde re&té Cyrillus Alexandrinus. Csril],

qu

Saul, inquit, cz»m parvus effet in oculis fuis ; Dux fuper Ifrael conftitutus eff , Zlex., in

t 0 eu

jj

04H.C.231.

a EU

gchc

enm vero in fuperbiam elatus efr , à Deo abjetus && veprobatus.

quiq

uf

Bené incepit Salomon , cui ipfe Dominus apparuit per fommium notte, ,

diceus * pofiula, quod vis, ut dem tibi. Et fequitur: Dilexit autenz Salo-

Mi

H, mVCl

j

mon Domimumtoc. Etquidtandem factum eft? Cümque jam effet Senex , de- ?. geg. 1 1,

)dü

d

non imi-

v

oli

Bgüm

;l

|

pravatum' eff cor ejusper mulieres, uf fequeretur IDeos alienos, Ffinc

probabi-

j 1j

ti

"

424

Confideratio LVI.

probabiliter.exiftimant S.Chryfoflomus, 'Cypriänus ,Auguftinus , & plures

P

alii viri gravif&imi, à Cornelio hiccitati , eumfuiffe eternüm reprobatum. -

Bene incepit Judas, dum ad Apoítolatis apicem evectuseft. Bene Ter-

-

Wi

t

tullianus, bene Origenes , & fivis.rem attentiore confiderare mente , plané

-Mitricius ref

|

j

innumeri alii;inter quosforté & tu,Lector prudens,aliquos nofcesvel focios,

vel condiícipulos , qui bene incipicbant, fed íuo temporein via virtutis laba-

dl

V n

fcentestandem pe(limà in &ne periérunt. — Sic nimirum multorum eft inci-

l

$. Greg. pere, períeverareautem paucorum ; underecté S. Gregorius M.

tlpg

Afon,igquit,

no Chrila

44. inPf 1, fufficit incipere , nifi fiudeat quis in bono opere perfeverare.

|

anwdfco

[ 6.

3. CumLoth cum uxore fua & duabus filiabusé Sodomis egrcderemr,

tf

& ignis caele(tis univerfam devaftaret ac cremaret Pentapolim , praceperunt

Gtri. 19, ei duo comites Angeli: Noli refpicere pofi tergum ; a(t uxor incauta clamore

W oate,

Dd od

17.

pereuntium & ftrepitu ignis fulphureiexcita, ubi partim ex curiofitate mu-

liebri, partim ex dolore ob res deperditas poftSodomam refpexit , fine mo-

m p

V Deovi

-,

rain ftatuam fal

is commutata eít: Re

itlinem

flatuam falis 8$c.

[päcie'ns;qu.,e uxcr ejus poft fe , verja eft iu

AAdvert.e : Sod&ma eüþf?atus damriandofum &

Wic.es,-gla"g

Et quare in ftatuam falis?

damnatorum ; i aliquando anima Chriftiana, ex hoc damnabili ftatu per fe-

btatin d

BEU

riam ac veram poenitentiam egreífa es , noli poft factum ferium propofitum

refpicere poft tergumtuum , fed perfevera conftanter in bene cep

us ufque

TM

u

Wltumy

$.Ifidor.l. ad &nem vitz : Non eft beatus, ait S. Ifidorus Hifp. q

ui bonum facit

d

ui

-

|

1.deSyno- inceffabiliter facit. — Qubd autem uxor Loth in ftatuam falis , & non in

.»f.e'dïa

Vi dagy

a -

. tj

nyu.p.

tuam marmoream , zream, ferream &c. verfa fit, hanc pulcherrim;

2135

tionem affignat S. Profper: Uxor Lotb, ait, Salis ftatua effetba, fuó' e:

ló

Mutreet

te re«

ET

& Profper. fatuos condivit in propofito fano , quó t-nd«nt proficientes , noxia curiofita

.Lde pre-

&ro non débere vefpiceres. Juvat hic audire. & 5. Augu(tinum: Qvid , inquit,

"m ls

di. &g

VUf

E

figaificavit uxor Lotb? eos qui in tribulatione retrofpiciunt , &9 fe a fpe Divine

L

promiff. c. promif[Ionis averiunt : €9. ideo fatua falis faia eff , ut admonendo bomines , ne

if

16.

M

itg

boc faciant , tanquam condiant cor eorum , ne fint fatui.

t

Svlgüg.lib.

Hocexemplum de uxore Lothi & Chriftus in nova

lege nobis inculca-

IT

N j

wa

M

1. quéeff. vit: Memores eflote uxoris Lotb , ne videlicet poftegreffum de focietate ma-

N

Evgng.

lorum denuo retro re(piciamus.

Quid enim prodeft militi , fiante pugnam

Qu

*

*

Qüte

quo 4 34.

egregie (e feexerceat in armis, & imminente cruento certamine mox 1

nfu-

Qp

l

Luc. 17, -gam fine viétoría fe convertat? Quid juvat curforem in ftadio pro bravio

0i

m

325.

currere, & in medio curfu, antequam perveniat ad metam , deficere? Sic

blles&&

x. Cor. 9, currite, ut comprebendatis. Quidlaudis confert ArchiteGto, fi edificii fun-

M

24.

damentum ponat , & nonad eulmen fabricam perducat ? Nunquid talis me-

W Mify, [

Luc

.14, ritó audire debebit illud Veritatis: Hic

p

bomo cepit .fïdyäcare T ..no,þ., pv.o';.u.;it

fm

3 of' confammare? Audi Poétam:

[pef Q

llpi

Q

Prind-

J

7 'Gmt

—

De Perfeverantia ad Salutem nece[faría,

425

QUATET

teprabiun,

Principium nibileft, fi non vis tangeve metam ;

. Premia dat fivis, principitimque nibil.

lb DT

m u

?

4. Nemo eít, qui igaorat, quàm infignem contra Goliam David puer

paftoricius re

t

portaverit viétoriam: Prevaluit David adversim Pbilifleum in 1.Reg-17,

aofvel[oc

funda €9 lapid

$9

viavatuis fb

e. Etquid fequitur ? Cmque gladium non baberet inmanu Da-

vid , cucurrit, €9 fietit fuper Philifleum, 83 tulit gladium ejus, €9 eduxit eum,

yltorm d

Mi

preciditquecaputejus, — Ex quibus Scripturz verbis fatis luculenter advertes,

homo Chrifliane! quód ad haac victorie palmam obtinendam , utpluri-

müm Davidi contulerit, lapis & funda vibratusi, quigigantis terebravit caput,

ottis egredem;

eümque quafi (tupidum & exanimem in terram corruere fecit — Hoc tamen

Jim, p

p i d

non obílante, non fit in fcripturaaliqua mentio, quód fundibularius & vi-

&or David fundam fuam autlapidem in anathema, & trophxum fufpende-

ex coroinuud

rit,(ed folàm glasdium, quo fceleratum Philiftzi caput detruncavit, hunc ,

rdpoi lm

inquam, Deo victoriz auctori confecravit, & in tabernaculo in memoriam

pj m

& gratitudinem fufpendi curavit : Ecce bic gladius Goliatb Pbiliffeiggc. Et1 Reg.it,

quarc;-diccs,;gïadius,;& nonlapis cum funda in tabernaculo involutus pallio — 9.

dugnandorum

poft Ephod in di&tz victorie memoriam affervatus eft? Refp. Francifcus La- Fran.Lab.

abl o

bata: Quia gladius pugne finem iapofuit , non lapis; àlapide quidem initium, à f- 1. 4p.

ium yoy

gladio finem vittoria (umpfit. — Etpergitidem celeberrimus Autor, Sic , inquit, Conc.ver b

ye ais

quia perfeverantia

"

eft

Penfev.

i, quà finemoptatum .;confcguimur,ïd;?iüa eft , qug pretió

abetur , illa que in domo Dei fic fervatur.

PTOP- I e

jis, & 0l V

Et nunquid perfeverantia inter tot & quotidianas tentationes Jofephi

glcherimdt

vittutem accaftitatem probavit,dum Domina ejus fingulis diebus illi molefta

NI

fuit. — Mulier molefla erat adolefcenti, 88 ille vecufabat ? Perfeverantia an non U€'t- 39,

IQ.

wxücnriogïtgm:

Nehemiam intet tot adverfantium infidias roboravit,ut contra omnes gen-

w Qul

tium fubfafiationes,& quotidianos hoftium affultus deftructos Hierofolymz

4 le

^

ïJ;r,:g n

muros rezdificaret , atque perficeret, ubiTfraél uma

man fua faciebat opus , €8 1 Efd. 4

nxomdo hr

Alterá tenebat gladiumt$c. Nonne perteverantia Tobiam in bello & capti-

17;

vitate, ingratia Dei confervavit , confirmavítque : Immobilis in Dei timore 100«2,1 4«

(

o

perman[it , agens eratias Deo oinibus diebus vite fu& : Perfeverantia Eleaza-

(

rumin totac tantis tormentis animavit

,utmillieseligeret, atrociflima morte

1 hg 7

!

perimi ,

j

f

nunm.

quam leges Dei prevaricari : Refpondit cító , dicens: premitti fe vel- , Macb.

u

le in infer

Perfeverantia feptem illos fratres Machabzos toti orbi fpe

^

élabiles fecit, d

um nullis blanditiis, aut fuppliciis in przvaricationem Legis

6,23.

if H?.dfo !

at

etatt,

Divinz poterant à Gentilibus abduci.- Contigit autem 9 feptem fratves unà 2, Macb.

A

P&O (ïæd

ik

|

cum matre fua apprebenfos compelli à Rege €gc.

; NUf

qui

O quàmmulti nunc funt, de quibus gentium Do&tor: Sic ftulti effis , ut, Gal.6, 3

j

!

cnm

W :

fpiritu c(i)peritis,, nunc carne con[ummenmini ? Srudent quidem illi aliquanti-

Per carnis mortificationi, refrznationi fenfuum, ac defideriorum ; renuntiant

ad tempus vitiis;malis habitibus

nt,ini-

f

l

,paffionibus; jejunant, meditantur, ora

1nici$

R. D. Gintber Dominicale.

Cosfideratio LT. -

426

aptYerlas

.. Amicis indulg

eäz,' Cacramenta frequentant &c.At quàm diu? Tandem in N

"

ienusquein

tatione recedunt, & itur in antiquam

íylvam morésque ptriores, quia per-

f Adm

.

d

V horrend,

*ron* feverantia illis decft , que folaà Deo coronatur: Satagite j áit S, P'errus ,uf

1Q.

va veftra certanzoeftram vocationem 89 eleionem faciatis, Sub-

Mp , m

per bonaope

intrat hi« Gl

offa ; Certam facit vocationem , qui u bonis operibus P"WW&

Mumex.

A db

Audis hoc ?

j.Adnovum

Teflamentum ttanfeo. Petm/s,uäi Chäi'i'ïü-m»tmn,;sifïguäï

s aote

borzo vidit, & cum eo Moyfen cum tabulis legis , & Eli-

tumin.monte Tha

a Dig

àmin«curruigneo appa

rentes, exultans prz gaudio , & infolita ebrius volu-

,

m

Mqttb.

ttdu

)

/

tate exclamavit ; Dormi

ne, bonuim eft nos bic e[fe ; fi vis, faciamus tria taber-

qui

17; d

nacula , tibi unu

m, Mosfi &9 Elie unum,

Czterum unica hxc erat mica , ac

m &

acfruendo Deo omnes per-

ftilla refpectu coe

le(tis gaudii, qdbd.in videndo,

Es

-

o

tamen Petrus 1b

i jugiter manere optabat ; verüm multum

Atmiti

.Marclg, y

cipiubt Beati; &

i

;

aberrabat À Ícopo, unde 5.

Ka.

Marcus addit : Xon enim fciebat, quid diceret. — Et

AA

Í

P

d

i

:

f

Il;

fuo defiderio, velut delirans

fuit correctus ? Refp.

uare, dices, Petrusin hoc

"if

Corn; bíc.

Cornelius: Quia volebat

gloriam ante laborem , coronam ante certamen,

Afdar

