pum , qualiter tecum ludat , & quomodo tibi illudat Princeps tenebra-

rum Diabolus , càüm te ad peccatum allicit , & incautum ac femicecum

inducit. Sic quoque proto- parentes noftros priüs callidus ille ferpens

TUl Qrin

Gen, 3, . Obczcavit : Eritis ficut Dii fcientes bonum 89 malum , & poft perpetra-

Vdltaadh

tum delictum, cüm rem & lapfum tam enormem confideráffent , obfervat

Procop

« Scriptura : Ef aperti funt oculi amborum. Supra qued Procopius : Omitis,

in bunc

egn'm

Phiterey

loc.

inquit, qui peccatum comwmittit , ?uajï cecus peccare exij?imatuti ubi

9l

L

]

H

De Cocitate Mundanorum.

97

Miwi

viderit , quafi antea obcecatus fuerit , quid dereliquerit , inquit : Non cerne-

bam, quid faciebam, | O anime mi? hic attende, hic ftans delibera, quoties

affectus proprii amoris tui , libidinis, arrogantiz , odii, vel aliz fimiles paf-

has Vl

fiones te folentexcecare, & quot lumina 1n teextinguunt ? Ah itáne obfcu- Rom. t.

l jacente,qui;.

vatum eff cor tuum infipieus , ut quevis palfio lumen mentis tuz obtenebret?

12.,

et dlis cui r

OLatUmm not d

Tunc primum dices: Non putabam , non cernebam &$c.. . O utinam non ferió

nimis ! subtrabit enim , ait S. Bernardinus , Deus gratiam propter demerita pec- 5.Bernar-

, Tawít

catorum , fubtrabit lumen veritatis , € judicii veri , Q9 defiderii boni 8$c.

Ain. To.3.

G lugibe li

fer.20.a.t.

& quid i

Exemplum capein duobus illis petfimis fenibus, qui quondamin hor-

C. T.

f content; b

to caftiffimam Sufannam ad flagitium follicitabant, de quibus Scriptura com-

entibus cortol

memorat : Declinaverunt oculos fuos , ut non viderent celum , neque recorda-

Datt, 13.

Qit matet,

ventur judiciorum juftorum. — Heu quid dico ? quid receníeo ? Nunquid et-

29.

urn fiolum :

iamnum hodie inter Chriftianos (imiles invenies fycophantas,qui amore car-

a ihniatutt

nis voluptatum , honorum, divitiarum , & vani fplendoris obcacati , pro-

priam nolunt videre, ac cognofcere miferiam, animzdue periculum , in quod

fe quotidie voluntarié conjiciunt , de quibus Propheta Regius: Oculos fuos Pf 16.11.

ilios infer

ftlatuerunt declinare in terram? O quàm damnabiles funt omnes illi , qui in-

affiduo ii

ter tot lumina, velut noctuz in meridie excutientes, verum juftitiz fo'em

yat, & d

non quzrunt, fed ad omnesadhortationes & infpirationes divinas cordis fui

fino Dlt

occludunt valvas , de quibus rurfus Vates Jeffzus ; Supercecidit ignis, 8 non Pj- 77« 9-

apiodun ;

j

viderumt folem, — Et qualis ignis , dices ? Refpondet $. Auguftinus : /gzis fa- 5-4ug. íc

m Gaton

perbie , ignisfumofus , iguis concupifcentie ,

ignisiracundie 5 QG non v

tdt*?ünt/ö-

À

eíe à of

lem; quem folem ? nogifium , quem tecum vident ($ pecora €d mufce , Q6 boni $

, malui lt

mali , quia facit folem faum oviri fuper bonos &6 malos s eff eft alius fol, de quo di-

defeet d

Quri fant illi: Et Jol non eff ovtus nobis , tranfiérunt omniaifla , tauquam umbra: Sap. v ;

n ïpü g

ergo erravimus à via veritatis , €$ juftitie lumen non luxit nobis, €8 folnon e[t or-

y d r

tus nobis; quare? nifi quia fupercecidit ignis, €9 noa videvant folem? Vicit illos

cencupifcentia carnis.

O miferi, qui ad ea videnda, quz ipfi volunt, linces

funt,fed . que Deum & animz concernunt falutem , talpz : Cecus , funt verba $.4ug. de

al ol

ll

ejusdem S. Augultini, non videt foveam , in quam cadit ; qui facit peccatum contrit.

J A

l6

videns €8 fciens , cocus eft , 9 precipitio fe tradit.

cordisc g.

r

y.DeB.Felice Fratre laico Cappucino referunt,quód,cüm "Romæ,q'uam Manf. ia

panis mendicandi caufíá perambulabat , aliquando mulierem illuftriffimz cu- Bibl.to.r.

frt P

i

jusdam profapiz offendecet, mirum in modum catello fuo abblandientem , & f. 133.

m«

'T

i

nunc ori nunc pe&tori (uo pre amoris teneritudine adftaingentem, fteterit in

il

j

platea ad hoc ftolidum amoris ípectaculum attonitus. Tandem vultu ad gra-

u

vitatem feriam compofito,& animo dolentehanc faeminam hifce verbis allo-

uj

cutus eft: Ebem quantó utilias amor ille, quo banc beffiolam profequeris , tibi

o

uþ' j

vemuaerandus foret , fi o cordis tui affedu Deum diligeres?

,mm)

l

N

Refert

^ R. D. Giniber Dominicale.

' Coufideratio .XI V

98

tunt at

Finet. iu

Refert Finetide viro quodam Nobili , quod , dum canem fuum perdid

(

yri, ufunt

reflex.Spi.fet,dies noctésque infomnes acfine cibo & potu prz doloris vehementiacon-

fini! nolieit

Dom. 1. fumpfeiit , mittensinterim fervos per civitates & pagos , pervillas & caftella,

qa, inDoc g

ut hanc beftiam adeó fibi dile&tam ubique locorumiinquirerent, in quem fi-

tarte Negn.

poj?(ïpipb.

nem & publicari juffit , quód inventori decer aurei inpramium forentex-

;

if mocue

folvendi. Verüm cüm nu'libi fuiffet repertus canis , eum coecus amator ama-

nvitatii

ris lachrymis deploravit , & velut fiiium in veftepulla duluxit, Item de mu-

lm meat bt

liereprzdivite & vetula commemorat , quód feli fue domeftice , quam infa-

r vilde

no amore deperibat, quingentos florenos in teftame

nto fno-legaverit, O cx-

autemneg!exa

cimortales! quid agitis? quid amatis ? quis ita vos falcinavit , ó infenfati Ga-

wjum. O

latz; quare intenfiore amoris affectu unam beftiam, quàm ipfum Deum,fum-

f& t uonda

mum veflrum bonum diligitis? O bruta non homines !

d

*

di exczcatis &infanis aniato-'

o detent

Verüim enim veró , ad quid irafcorejusmo

vfom, lv

ribus? ah quantó magis cxcus eft omnis peccator? Sedeciz Regi in I(raél in

ii

bello capto mox Nabuchodonofor Rex ambos oculos erui juffit , & fic vin-

la nolte con

J

]CT- 3 9' 7'

&um in Babyloniam in cavea abduxit : Oculos quoque Sedecie eruit , &9 vir-

h Cæff[l

xit etm compedibus , ut duceretur im Babylonem. — En typurn peccatoris à

t duoillice

Diabolo capti , exczcati , compedibus conftricti , & in fervitutem raptati

luumimpert

omni morte acerbiorem.O miferrime peccator ! dumipfam tuam non cernis,

iityefed

1.Reg.3

,j, nec perpendis

zternam animz jacturam. Heli, quia oculiejus caligaverant,

N

non poterat videre lucernam Dci.

Et tu oculos habes , & non vides, quidfit

titqd

offendiffe Deum , gratiam ejus & caclum perdidiffe? ah non vides?

f,

it,i

€

d expertus eft miferi

atk , dum

Ts

6. Samíon propriam fuam nonvid

Til

utroque privatus lumine velut jumentüm circa molam trufatilem tota die cir-

Prtlofms

]t/td.JG.

cumire, laborare , & concurfare coaétus eft: Et claufum in carcere molere fect-

tvf

21.

runt.. O peccatores, quid agiti

s? an non advertitis, quód ad inflar ceeciSam-

[lentes flationefru-

D Undä Cum

fonis in circuitu ambuletis, & nihilo feciüs in eadem perfi

ürmofs

ftra laboretis ? quos , obíecro , hactenus in via virtutis fecifti: progreffus ? an

itatin

Pf. 1i. 9. non v

erum eít, quod de vobis David quondam vaticinatus eft: Impii in cir-

"m

ulant,ad inftarpeffimorum illorumSodomitarum,qui ofium demüs

Gen.19. Cuitu amb

Bof

I

II.

Loth conabantur quidem effringere,

(ed czcitate fubitaneá percuffi, & in cir-

Wil

An

cuituambulantes omni conatu ac lab

ore illud invenire non potuerunt : Híc,

Wm

inquitS. Ambrofius , oftenditur , quia ceca eft omnis libido ,

& quod eft ante fe ,

demp

At

nonvidet. Heu! quot ejusmod! pravaricatores in morte coeli oftium quz-

Pl

.rent , quod tamen invenire non poterunt ; tunc clamabunt miferi: Laffati fu-

Sq.f.7

WU f

mus in via iniquitatis , & perditionis, €9 ambulavimus vias difficiles , viam aw-

"n i"geïïli |

tem Dominiignoravimus.

Ifraélitz illi, populus Deofemper ingratus , pott-

"Is inte

üs eligebant fub duriffimoPharaonisjugo duriffimam fervitutem,quàm opta-

anam !

Num, x1«tá frai promiffionis terrá, quz melle & lacte manabat: Quis dabit nobis 4

Y 1

xcitá-

Hägo 'm me

4. — vefcendum carnes c.Et alig tempore novum contfa Deum &Moyfen e

runt

De C'a)czft*äte A2:Mundanorum.

99

!

"

Ab futm

l

D

Á

;

runt murmur: Cur edaxifli nos de /Egypto,, ut moreremur in folitudine? deeft Num. 1.

( &

l

panis , non funt aque : amima noftra jam naufeat fuper cibo iffo levif

[50.

O Chri-

$.

i Vehemtni

rvl d

(tiani! nolite imitari hunc populum ingratum, ut potiüs, velut talpe excz-

catz, inboc mundo eligatis ollas carnium & fenfuales ve(tros appetitus , fed

FD i u

tmium formy

quarite Regnum Dei, & juftitiam ejus: Qu«rite Deminum , dum inveniri po-

CCCUS aRT4UOrgg

teff , invoca:ie eum , dum prope eff.

roasrerat

Invitatiilliad nuptiasregales, quas Rex filio fuo pa

ieav€.kdt*

Ecce prau- Ifa. $ g. 6.

ovit, flemdm

*

ditm meum paràvi , tauri i &3 altilia occifa [ant , €8 omnia paraza: Venüe a

elücz, quni

nuptias ; valdeinurbano & crudo modo has Regias afpernati funt delicias : IJi Matt.22»

odegartri, (

4-

autem neglexerunt , €9 abiérunt , alius in villam faam , alius veró ad Negoiiatio-

vit, oinfenfi

nem /aam.

O czci , ftolidi & inurbani ! fi Rexifte ad duros vos vocáffetlabo- -

iplum Duumjr

res , ut quondam Pharao Ifraélitas , non equidem veftram demirarer cscita- Exod. .

tem & dementiam, tuncenimveró (altem aliquam habuiffetis excufandi vos

IQ.

t Acinfanisty

caufam , (ed vocare ad delicias , ad fuptias, & conviviaregalia homines tam

jeegi nl

;

:

imineritos , hoc excufari non poterat. O Chrifliani! voshzctangit parabo-

ajult, &

la,nolite conformari his:ngratis civibus,&terrena przponere caeleftibus &c.

'eal u üff, æï

7. Cxterüm plurescecos Chriftus Dominus illuminavit,inter quos fUe- jrogg. 9.

um pecct

runt duo illi ceci , quibus Capharnai in domo fua attactu manüs lumen ocu-

fervitulertug

2

lorumimpertit. Alium cxcum in Bethíaida curavit, qui , ciim ab initio ad- 3j

rc.8.

x tbart nontt

hucimperfeclé videret, homines velut arbores contemplatus eftambulantes.

eus clgat

Alium ànativitate cecum fanitati reftituit dum linivitlutum fuper oculos ejus,

imonvides g

eumque ad natatoria Si'o8 mifit : Albiit ergo , 88 lavit , Q9 venit videm.

PIU' ]0. 9. 7-

onvidts

res fimiles czcos f;navitbenignusDominus ; Verüm inter hos omnes à Chri -

emfeiae

flo illuminatos famofiffimus extitit hodiernus Bartimxus Timzi filius, quem

gtlemtott

pretioiffimus Servator prope Jericho iliumin;vit. Erat autem hic Bartimzxus, $. Augafr.

at

obfervatS. Auguítinus, pribs in felici ftatu, & bonorum fortunz profperitstel. 2. de

dinflrcr

abundé cumulatus , fed per fortunz ludibrium à felici forte dejectus, notiffi- confenfu

lenes u

mz & famofz miferiz exemplum , dum non (olüm cxcus, fed & pauperrimus Evang.

jfisqnge

effe&tus ad inftarBelifarii panem fecüs viam fedens mendicarecoactus efL.Hic — c. 65*

Tl

ergo Bartimzus , cüm ex ítrepitu tranfeuntis turbz obferváffet, & ex eaco-

, ul

d

gnoviffet, JEfum Nazarenum perillam femitam tranfiturum , fuperiore lumi- —

ne illu(tratus non ceffavit clamare: 7Efu fili David miferere mei.

iaf

Luc. 13.

vtl

Pau(a hic paulifper,amice Le&tor,& pezpende clementiam mitiffimi Re-

38-

f potut

l.

:;

EL

demptoris tui , qui ad vocem hujus czci mendicabuli non longiüs in via pro-

greffus eft, fedadventum ejus inilloloco benigné exfpectavit, O quamalius

o uf gi»

l

iil

J

i

:]

eft nunc mundi ftylus! ità quondam Trajanus Imperator, cüm in bellum

cum ingenti exercitu progrederetur, & nuncà foemina vidua multis cumla-

À j

"

,

chrymis interpellatetur , quatenus adversüs filii fui percuffores juftitiam ad-

d ingräïPS!

0;

minillraret , ut erat naturá admodüm clemens, cum univerfo exercitu fuo ul-

Ut J

,

m

trapgö in medio campi conflitit,nec ante cum copiis fuis progreffus eft, ql.!ä

yi i

j

La

DJ

a.

H

&

*&ngfen&ï; |

w

300

Confideratio XIV.

ää

r

T

2

L

£l:cle vidus jus dixiffet,quod fine dubio ingens humanz benignitatis exetri-

plum fuit. Sed quódipfe Deus immenfz Majeflatis , orbisque Redemptor

Chriftus advocem unius hominis cxci & mendiciin medio viz & turbarum

(

dbRE V

T2

m omnem humanam excedit

conflterit, ut opem ferret indigenti, hoc eqt

mifericordiam &admirationem : Quid tibivis faciam? qui non divitias, au-

Marc. 10.

H

rum & argentum, neque alia hujus [zculi bona , fed vifuüm tantummodoó pe-

Domine , ut videam ; quafi diceret , ait Janfenius : Domine, da inprimis, ut

Janfen. in tiit:

bunc, loc. vide

am , boc eft , per fidem cogno[Cam te folum verum Dewn , €$ veram veritatis

viam , quà ad te perveniatur &c.

fed filius fucis ,qui

Dut

hi d

O felix cxcus , nonjam filius Timai , hoc eft, cxci,

fuo exemplo omnem illam turbam , qux non minore czcitate mentis, quàm

"N

ille corporis laborabat ,. ad credendum in Chriftum, &ad Deum laudandum

Luc. 18.

permovit ; Et fequebatur illum imagnificau: Deum , 6 owmis plebs , ut vidit , de-

43*

dit laudem Deo; Utinam & vos, ó mundani & czci peccatores ? permoveat

Qd

ad cognofcendum impofterüm meliüs Deum , finémque ultimum , ad quemr

Q

creatieftis, . Etdicite,, obfecro , qui hactenus intenebris peccatorum & ca-

u

citate cordis ve(iriambüláftis, qualem mercedem exinde tuliftis,aut impolte:

bes.

rum feretis ? Refpicite, quxfo, przclarum illud prezmium ,

quod mundus,

Solomnesho

caro & Dzmon vobis ob veftram fervitutem promiaunt ? Quis unquam

puit, (

1.[0.2.1'7. mundo de

ferviit, &ab eo deceptus non eft: AMundustranfit 9 concupifcentia

piomatu T

Gal. 6. g.ejus? Quuid àcarne mercedis e

xÍpectatis nifi corruptionem &interitum : De

uid à Dzmone premiorum fperatis ? heu nibil

rb

Matt.2 . carne metent corruptionem ?

DN

i.

aliud , quàm tormenta xterna: 1

bunt bi iu füpplicium etermum 8c.

f& hr

liió mortales omnes ? quid, inquam, confilii , qui ha-

'uidigitur conf

QUdtgus

Sopbon.1.Ctenus ambuláfiis ut ceci , quia Domino p

eccavi(lis ? Venite, obfecro , fed in

animocontrito & humiliato ad verum ju

ftitize folum , qui eft Chriftus Deus

tüit i PI'OH

H

e

(ali lepunt

Pf. 33. 6. nofter : Accedite ad eum, R6 illuminamini,g6

facies veftre non confundentur. De

atem

fuamagnoverit , ubi filiquas cum

olet ;

Luc. 15. filioprodigoconftat, quód tunc cxcit

f d 1

porcis manducare coaétus eft;O miferi

! fatis hactenus demundi filiquis com-

i

P.

j ite, qui expanfis in Cruce

(qus:

ediítis, furgite cum illo prodigo, & ad patren

übi: l Orbi

brachiis vos exfpectat, utin gratiam recipiat.

-Ah quid moras neélitis? En

illumina ocules

VM

Pf. 11.4.

caput habetinclinatum ad amandum. O Domine JEfu

Wsm

eorum ,ue unquam obdor miant in morte , ne quando dicat ini-

NT

|

micus eoTUIm : pravalui adverssis eos!

Bä:mis P&Eï

l

D deqq

d« PWO

Wtitg; C

!Wu:mj; D

TIft or

- CON-

IOE

3

Gobe

eo «s lo

st

ts

st

pf

E

sis

e59 ex$ Q9

$68

Es

eS

ä'ä

d aj

ROA

$8

&

d

:

DI

&

C EI

iäqucRedcmpw

Vi ub

I

hompmomqee

CONSI

DERATIO XV.

non Qs

De Morte þecäatorum peffima.

tantummoly

1t, d

& vermuli

Pro Dominica 1. Quadragefimaze,

&d fs hi

Du&us ell

in defertum à Spiritu , ut tentaretur. à Diabo-

s

if ments, qi

m zl-lzztt/y. 4. I,

Jeurp laudaniy

Ís

plds, t

orts! D

" Od'iemü»m Chrifli cum Dim:;xbolo- duellüm non abfimile duello Soíis

Jüum, al

um nubibus , ipfum ubique cingentibus , extitit , cui foli ,.cum

pectaorütio

ejusmodi nubibus tenebricofis pugnanti, recté pro lemmate inícri-

Jíisautiy:

bes : 4olvit , duin vidit ; ita, inquam, & Chriftus, verus juftitig

?, quodmur

Sol omnes hodiernas Dxmonis tentationes , velut atras mubes in momento

HU

diffipavit, folvit, & vicit : Et projeGus eff draco ille maguus , ferpens autiquus, Apoc, 37

i t u

qui vocatur Diabolus , €$ Satanas.

9

y &intertum;

Ex quibus nunc hoc argumen

tum formo: Si antiquus i'lile*Serpensi, &

[peralis':"neusi

infen(iffimus generis humani hoflis ipfum Dei Filium, orbísque Redempto-

t m

rem Chriflum, qui peccatum zon fecit , nec inventus eft dolus in ore ejus, poft x, Petv. 2;

, cor(di

22.

*

quadragenarium jejunium in deferto triplici infeflare tentatione non abhor-

. Obfecto,'

ruit, profe&ó nec mihi, nectibi parcet tartareus ille coluber; quia m—ilitiajoþ., 7p

dC

(alii legunt, tentatio) eff vita bominis fuper terram.

of

Solet autem peffimus ille tentator cumprimis calcaneo hominis infidiari

? ubifiqu

juxta illud Veritatis zternz: Et tw infidiaberis calcaneo ejus; de quo & Vates Gen.3.15.

yndifigh

,

Regius : Ipfi calcaneum meum obfervabünt; &in alio loco hanc quaftionem P/-5 . 7.

egpands 1

fibi, & orbi proponit * Cur timebo in die mala ? & mox fubdit : Iniquitas Pf. 40. G.

yoras f It

ealcanei 11ei circumdabit me ; & quodnam , obfecro fodes ! eft illud calca-

!iüuminaucula:

neum , cui Diabolus tanto, ac indefeffo ftudio infidiatur?

Si Scriptura iffirmaret , quód perverfiffimus ille cacodamon oculis hu- Jer.9. 21.

dxati(:i-

manis fterneret infidias , quia a/Cendit smors per feneffrás; vel auribus huma- Eccl. 28.

nis, de quibus monet Siracides: Sepi aures tuaspinis ; vel ori, de quo Pfal-

28

Pf. 38. 2.

tes : Pofüi ori 1160 cuftodiom ; vel guftui, aut palato, de quo S. Innocentius

Tetius : G«la paradifum claufit ; primogenita Efau vendidit ; [Lg/þendü piftorem, 5.Innoc.3,

decollavit Baptiflam 86

Vei denique aliis fenfibus humanis ,per quos , ve- 4£ Con-

fem.

lut per portas patulas facilé ingreffum ad cor hominis invenire aífolet Sty-

N3

gius

1uund,s, ,

()

i

102

Confideratio XV.

gius ille przfligiator, non equidem demirarer tantam illius folertiam , fed

ljpaortint

quód anguis ille fubdolustanto labore;ac fudore hominis infidietut calcaneo

hoc enimveró caperenon poffum; & quid per hoc calcaneum adumbratam

filit, eorul

fuit?

l, etalis

Albin,

w, DoGiffimus Albinus : Diabolus infidiatur calcaneo noftro, quia ex-

NecJu

Ruifmum,

apud

tremum vite nofrre acrins oppuguat : & S. Vincentius Ferrerius: Calcaneum ,

Cora. in

inquit, que eff ultima pars corporis , fignat mortem ; & Diez : Calcageum ej

ududir

DT

Gen, 5.15, PAtlIane vita exbremum , calcanei iniquitas peccata funt morientis i imp oxaitea-

$. Figc, f(* . Engenuinam caufam, quare vaferrimus ille humani nominis hoflis tan-

Nf

patblfm.

Fer.f.1,de furore, & dolo homini peccatori , dum paulatim ex hac vita mortali il

$.Petr, ad migrandum eft, paret infidias, non enim ignorat , quiaex illo momento tota

u vf

f2 Et molrt

h

Finc,

pendet zternitas ; unde monet Angelus Apocalypticus : Defcendit Diabolus

Diez conc, 4 vos , babens iram maguam , fciens , quia modicum tempus babeat. - Age

Neco

T at

2; DOn4. igitur , quisquis es, ó mortalis homo , & para te, dum adhuc tempus eft, ad

um

adv.

^hocluctuofum, & proríus inevitabile certsmen horá; qua non putas . cum

lumint: B

16j conl

Apoc. 12. peffimo hoctentatore ineundum, dies enim Domini ficut furin nocte veniet,

2

& cim dixerint

pax , 8$ fecuritas , tunc repentinus eis fuperveniet interitus, Si

j

fapiens es , attende.

Necco

2. The:UI f

2. DeUria referunt Regum Faíti , quód mortis fuz litteras ipfe fecum .

iepinguifi

Drite Vi

in fine fuo portaverit: Scripfit David Epiftolam ad foab , mifitque per manum

I2.

Urie. "Tu,quisquis es , optime Lector , pari ratione mortis tuz litteras ubi-

finfermeníen

t

lfa. 38. 1.

quelocorum tecum defers ; Quia morieris tu, && non vives ; itaftatutum, ita

Dan. 6.

decretum. — Delege Perfarum olim di&tum fuit : scito , quia Lex Medorum,

N«oy

pielioa, ne

Ir.

atque Perfaruwi efl , ut omne decretum , quod conflituerit Rex , non liceat ummu-

tari; fed multó minus hecLex mortis immutari poterit , audi Apoftolum:

T Doferit

Hebr.

9. Sfatutum eff bominibus femel mori; poff boc autem judicium. ^ Audis : Statu-

Rnl icejs «

2

tum? quomodo ergo morieris tu Anime mi? quando? ubi? quomodo? an

Mts f

Eccle.9.1. in gratia, vel odio Dei, quia nofcit bomo , utrum amore, vel odio dienus fit?.

! ie v

Accedit , quód gratia finalis non cadat in meritum? ah quomodo morieris

W.

Kccle,4 1. tu? oterribile momentum mortis , ex quo una dependet zternitas ! O mors

PIiO iïluBalm

I.

quàm amara e[t memoria tua bomini pacem babenti in fubflantiis fuis! qug enim .

T D

cum pace , & amorepofhdentur , hzc non fine dolore avelluntur.

DUTOM

Non hicjuvat, autobfltat fapientia humana.

Salomonem confule, qui

Ms

3;Reg. 4.. etat fapientior cuntlis bominibus 8$c. & quid fequitur? . . . Et mortuus eft.

Til

QUE

31.

.Nec formz gratia , aut venuftas, — Abfolonem interroga : Porró ficul

2.Reg.14, Abfolon , vir won erat pulcber in omni 1/rael, Q$ decorus nimis : à vefligio pe-

3' VCJ

l

ln COmm

2j

dis ufque ad. verticem uon erat in e

E

o ulla macula ;E quid deinde? . . . 8l

: qmortuus elr.

Rttto

Necro

T

us fit

bur corporis. ,.Samfdnem cónfidera fortiffimum virorum , & vel

! Vide

[

tque.

is [l

De Morte Peccatorum pe[fama.

103

Yiiettades

folo nomine terribilem, qui leones domuit, hoftiles Philiflxorum cuneos

-

UT adünn

fudit, eorum fegetes fucceridit , circumfeffus urbis Gazx

:

&c. ille talis, actantus quidtandem? . . . £t mortuus eft,

portas afportavit

Jud. 16,

1 tüjnt, i

Nec furisprudentia,aut peritia, Achitophelem cogitate, virum con-

o

fultiffimum, de quo Regum Annales : Confilium autem Acbito

0* Cl

pbel, quod dabat z.RegZxG,

Iez : Crlcaum

in diebus illis , quafi fi qu

tuus eft.

"

is canfuleïet Deum : Et quid ulteriüs ? . . . Et mor- EU

Ttir d inftt

Vorminis holty

Nec favo

t Principum , Re*gum aut Magnatum. . Ammanum fpeéctate

C Vil od

gratiofiffimum , & Regi gratiffimum : Cunüíque fervi Regis , qui in foribus

^

lo morment

palatii verfabautur , fledebant genua , €9 adorabant Aumman ; & quid in fine?

T AAN

..Os Et mortuus efi.— -

Drfcndi D

pu babut, !

Nec fortitudo bellica, aut vigor Martius. Alexandrum M. orbis terro-

rem , & domitorem mentis veftrz oculis objicite, de quo Machabxorum vo-

huctempud,

x p c

lumina: Et filuit terra in con/petiu ejus, velut fi canes coram leone, aüt mu- 1. 7Macb.1,

res in confpeé&tu felis filere affolent; & quid

32*

furinnodtit

Atandem evenit?,.. . Et mortuus

nijat ia

eji.

Nec corporís obefitas , aut voïuptas ; Agag Regem Amalecitarum pen--

jtteas pl

fate pinguiffimum , qui cüàm nunc àSamuele in frufla effe concidendus , &

Divinz Juftitiz in viétimam anathematis facrificandus , tremens ob fulmi-

nf jc w

nantem enfem , & imminentem mortem exclamavit : Siccine

tis tog t

féparat amara 1.Reg.15.

mors?

32»

jf

Va Ler M

Nec opes, aut divitiz, nec palatia, aut przdia, nec epülæ, aut vefles

pretiofz , nec dignitates, authonores, necullapoteftas, quz eft fuper ter-

n ld

ram, poterit te à Lege mortis liberare.

Divitem illum Epulonem, cui no.

,iudi Al

menNicefis.contemplare in medio epularum catarrho fuffocativo oppreffum:

f Md-!?!«ïl'i"

Mortuus eff autem && dives , €9 fepultus eft in in

b qui

iferno ; Ó profundum fepul- F yc, r6, |

chrum! ite nunc divites , & voluptuofi ; ite delicatuli, & mollicelli; ite cf-

22.

d o dignm?.

foeminati , & ignava ventris , ac Veneris mancipia ;5 tunc enim veró cumim-

yonoto t

pio illo Balaamo optabitis : Moriatur anima mea morte juftorum , 66 fiant no- Num. 23.

' glcrnitasï u

vijima mea borum fimilia: Ó ftalti, & tardi corde ad credendum! vivite po-

IQ,

iij qu

tius nunc virájuftorum .. fi defideratis habere pretiofam mortem Sanctorum,

eJontut

f

nonenim conveniunt, in vita fuiffe lupum, & in mortea

gnum : Magnza eft Bellovac.

onemeo

j

j

l

H

l

F-

fatuitas, ait Bellovacenfis , imó dementia deteflanda

, poft malam vitam fperare Spec. -

;

g gt

L

bonam mortem.

v

M ort.p.,

Itog

.3. Venithic mihiin mentem Goliath , carnalís ille truncus, de quo Scri-

IOZIdw.!.

ini:í

r

ptura commemorat, quód ex lethali vulnere à vibrato Davidis lapide in fron-

jj "

teaccepto , non indorfum, fed in faciem fuam quafi flupidus , & exanimis

collapfus fit: Ef infixus eft lapis in fronte ejus , &8 cecidit in faciem fuper ter- 1,Reg.17.

8

49.

u vl

E

ram, Videtur omninó , quiaictus lapidis tam validus fuit , ut frontem , ce-

aciem

rgbrümquc ejus-lterebraret , eum potius debuiffe retror fum , quàm inf

fuper

1O4.

Coufideratio XV.

ftatea

faper terram cadere ; ita quondam Heli, fractácervice, retrorfum & non ia

1. Rev. 1. faciem cecidit : Cámque ille nomindfjei 4rcam Dei,

lum vid

gfcidi; de fella vetror[um

»

fmotmMe

Igl

juxta oftium , 9 fratis cervicibus mortuvs efr.

Adverte & perpende , ficur arborad illam partem , a

d quam in vita pri-

f téncillomi

tam refpi

Eccl.1 L;.üS incl

inabat, cüm fucciditur, cadere affulet: Si ceciderit lignum ad Aufirum,

fendentem

aut ad Aquilonem ,

ibi erit ; fichomo , qui arbor invería non immeritó nun-

w o

Marc, $. cupatur: ideo bomiges velut arbores ambulantes , càm à morte fucciditur:

Demones

a

.

ordinarié ad illam partem cadet , ad quam 1n vita priüs inclinabat, feu ad

Auítrum (per quem locus Beatorum) (eu ad Aquilonem (per quem locus

tROj C d

n inte

1. Cot, 2. damnatorum denotatur) quia ergo Goliath, canquam animalis bomno non per-

fisconfien

14.

cipiens ea, que funt 5piriifs, per omnem vitam ad Aquilonem inclinavit, &

p :

velut pecus oculos , ventrémque in terra defixos habuit , ideb in morte non

O

fupinus , ubi ceelum poterat intueri , fed in faciem fuam collapfus eft, reclà

N

nunc ad inferos iturus : Cecidit , ait preclarus quidam Interpres, i faciem

qUamodo

Manf.To. fuam füper terram , quia nou conjueverat ad calum levare.

^

f0b Unuf

3. 7F. £6;

O

z

peccator! h

1C

ftans delibera ; dic, ad quam partem

tu cades in mor-

Aitomdus

3.difc,20. te: an ad dexteram, vel ad fini(tram? finunc meras fpinas in vitatua femi-

". $,

nas, quomodo in mortecolliges uvas ? fimera lolia, & zizania, quomodo

Aron[po!ialïä

CINTI

?

in meffe à te colligentbona frumenta? fi nunc in vita esEpulo , quomodo

Gal. 6. 8. in morte eris Lazarus ? Noli errare, que enim feminaverit bomo, hac 88 me-

DLT

ftm

Jtr- 2. 19. tet , tunc videbis : Quia amarum ef reliquiffe te Dominum Deum tuum; tunc,

*

lh .

quando fudabit frons , facies pallefcet, lingua tacébit , oculi frangentur , au-

Bl r

res ftupebunt, cervix languefcet, capilli orrefcent, frigefcent manus , pe:

UA Cerh

des rigebunt , pectu: palpitabit , & in toto corporeà planta pedis usque ad

fj

verticem non erit fanitas? tunc quando di(trictiffimus Judex , qui nec pretio,

.

Ttte jnte

[

nec prece ampliüs flectitur, ftabit ad.

)

anuam, fupremam , ac decretoriam

Odur

tibi dicturus fententiam, a

h miferrime! quó tunc fugies à facie irati Dei,

N

41moy

1. Petr, 4 quem toties offendifti? 8$ fi juftus vix falvabitur , impius 9 peccator abi part-

bunt ? & ubi tu?

il omife

Ig.

LU

4. Vis pro di&torura confirmatione alium

Scripturz locum ? Saulem

Ti d

confideraagonizantem ; he

uquantüm mifer ingemuit , dum mortem pre-

W'S,fu :

2. Reg.1 9.fentem vidit: Sta fuper me,

inquiebat ad Amalecitem, £8 interfice me, quo-.-

*Wlmdo K

Corn. bic, niamtexent me anguftie C3c.

Ad quidifteanguftiz : o Rex? audi anime ml

i

Saul tunc in Agone quafi inuno obtutu vidit omnia fua fcelera

,quz in vita

&

terfecerit,

ttQ

patraverat , ac prefertim, quódSacerdotes Achimelech injuflé in

4

:j

quorum umbra, & triftis mortis imago illi affiduo ob mentis ocu

los verla-

mnCVQS

adjuvet ,

T

At

Pf.12,14.bantur;

hinc quia à Deo derelictum fe vidit; qaoniam nou eft , qui

ideo miferandum in modum defperavit, & sternim perlit. E

t quid t

u hic

OH

iterum Ó Anima peccatrix, qux omnem vitam in (celeribus contrivifti? af

3 d

P//33.22.non qualis vita , finis ita ?. Ó triflis & fatalis echo:

L

!

audi Regium Vatem?

yïäæ, N

nis-

AD,

Ef 45« 4« Mors peccatorum peffima ; &i inalioloco: Univerfum jïratgm ejus verfafti i

rmif

P

De Aorte Peccatorum pejrma.

ïö;a

etrorum n

frmitate ejui Q$c. — Etquid, Oobfecro, tunc tibi proderit , fi oculos levabis in

1 d fdivivi

coclum? videbis fine dubio (ut quondamDamocles in menfa Dionyfii Syracu-

fanorum Regis) fupra caput tuum folminantem divinz juftitiz gladium ,qua-

d quavit

fi ténuifflimo filo fufpenfum, & nunc paratum , ut te confodiat ,fi ad dex-

ääfa*

teram refpicies, Angelum tuum videbis Cuftodem , ignaviam tuam repre-

Iignum 4

1

on itumedo:

hendentem , atque interitüm tuum amaré deplorantem : Cura vimus Babylo- ?"-79»?

nem ,&5 non eft (anata , derelinquamus eam,

$i refpicies ad finiftram, cernes

| morte t

indingbat

Dzmon:cs infernales , inftanter te accufantes, juftitiámque urgentes;fioculos

t (pet qaa

retrojicies ad preterita tempora , & peccata, heu quantus pávor mentem ob-

ruet? fi in te vertes oculos, ah qualis tremor,(celenimque patratorum remor-

alb

ynem ii

fus confcientiam ftimulabit ! 44alo undique clades, — 'Tunc verificabitur illud

ídebin mott:

Saprentis

In walitia. fua expellitur impius , (pevat autem juflus inmorte fua.

Prozf,. 24,

vllpfus d

O bone JEfu! quis tibi non inferviat?

$. Nunquam vidifti, anime mi, Epifcopam, aut Sacerdotem maleficum,

nreqs dj

quomodo foleant ab Officialibus Ecclefiaíticis degradari? Aaronem confide-

ra,ob unum leve peccatü,quia Deo incredulus ad aquas contradi&tionis exti-

;; tucd tt

tit,omnibus indumentis facerdotalibus ante obitum fuumfpoliatum: Comque Num.20,

g in vtl

"Aron fpoliáffet veflibus füis&Sc. — Sic etiamnum in Ecclefia Orthodoxa mortis

juafià, que

a.

eft, ut fi Epifcopus , aut Sacerdos capitis reus inveniatur, priüs ille foleat

iEPUlOy qa

omnibus Epifcopalibus, aut Sacerdotalibus paramentis indui, cui exindein

"MW: i

medium producto imprimis calix $ manibus abripitur,dein facer galerus, ca-

Dim tt*

fula, ftola , manipulus, cingulum , veftis alba , & humerale , imó & ipfato-

u rasgetti

ga;tum corona capitis, ac digiti, olim in confecratione facro Chryfmate per-

efcent m

uncti;acerbé raduntur, sícque abOfficialiFcclefiaftico ignominiose repullus,

traditur poteftati feculari, & ab illa carnifici., g'adio, aut fune , aut alio mortis

, um

genere interimendus ; lugubrehoc eft omnibu: intuentibus fpe&aculx*:m.

NI

O duri &indurati peccatores, quos nulla hactenus pietas, nulla le&tio,

4aut

!

fuulla admonitio, imó nec ipfe facrofacer Chrifti JEfu cruci&xi Sanguis emol-

pech" !

P

livit, ó miferi ! ululate, quia prope eft dies Domini , quz vos cuntis veftris

([a. 13, 60

Á

j

divitiisLhonoribus,deïicii-s',nobi!itat-;,iuri'bus omx*äbüsgprædiis,agris,armätis,

v |ocf

hortis, ca(tellis, edibus, recreationibus, conviviis , tnipudiis , venationibus,

!

j

ium m&]m

laíciviis, fupelle&tile, amicis &c. exfpoliabit, heu

5

heu! quid tunc fentietis mi-

at

feri, quando ultimailla hora appropinquabit, ubi vobis in terram alienam, ifi-

(

:

TL

cognitam & horrore plenar erit migrandum? tunc fugient ab avaro divi-

]

i

11

"

tiz, ab arrogante honores, à luxuriofo voluptates &c. verbo:totus mun-

[

t

yi

dus tunc vos deferet ; Nudi ia bunc mundum veniflis , nudi exibitis, « 'Tuncad-

implebiturin vobis,quod Chriftus quondam non fine lachrymis utbi Jerofo-

(s

fM

W

lymitanz intimavit : Quia venient dies in te , €9 circumdabunt te inimici tui Luc. 19,

, iv

T

vallo, $. circumdabunt te , €& coanguflabunt te vndique En typum animz

43:

l

[ con(m

veftrz, ac tandem miferandum ejus exterminium : Hc omnia , fübintrax híc

g

gglllm

R.D. Gintber Dominicale,

TT

j

/

m

; m

H

À

o6

Cafg/ïdekätia XV.

;

i msliots

S.Gregor. *

;.Giregorius Magnus,in merte contingent anime,que voluptatibus carnis fero

l-

i ignolce ^

AM.bom.

vi:tunc enim Demones undique eam cingunt,tentant, coanguftant, €9 ad tartara

É

.

tunc omuis illa lapidum , id eff. , cogitationum futarum confiradio

apoltrün ttó

39.vi &9 rapiunt

topus reiquu

Corm. im .di[fipatur,

eü quüd non cognoverit tempus vifitationis fue, quo Deus eam per Pre-

gimanum faluti

Luc.i9,43 dicatores, ConfefJarios, Magi[tros , 9 per internas infpirationes monuit , ut vi-

$. 4Aug.

tam emendaret, &3 (aluti fue confuleret $c. Et quid tu hic agis, anime mi? quid

fs gut hon

ferim.24. confilii in retanti rnamemi?AudiDivumAureäiumAuguüinum;Vz'fw: nüxc

Hs

g

de Verb.. benà ,ne moriaris male.

i

:

j

ls

Domnm.

6, Cxterüm cruenta, ac p

lan& miferanda fuit illa üragäs, quam tribus

Benjamin à cateris tribubus fuftinuit, dum ob unius, aut alterius libidinemad

Ü

üsque fere internecionem deleta & extinéta efl , in qua fanguinea pugna pee

*

k

4

jud.

10, culiari modo obfervandum,qued facer textus enarrat

ngravatiimque eft bid-

lum contra filios Benjamin, &6 non intelexerunt, quód ex omni parte illis inflart

3]*

interitus, O deplorandam hujus tribü: fortem ; Obferva animé mi! ralis

erir rerum facies hominum peccatorum , vitz emendationem, ac feriam poe-

nitentiam differentium, ac tunc demumin agonia, & fupremo conflictucon-

Tundetfar

ftitutorum , ubi illis cum totà aternitate,ac cum tot hoflibus erit pugnan-

dum;quot in vitaadmiferunt peccata , pugnam horrendam , ac lu&tuofam !

TUl

$.Bern.

tunc enim bellum ingravabitur contra illos exomni parte ; Tanc saaligii fpi«

ferm.68-. ii ait Mellifluus , opera füa requirunt , quando anima de corpore egreditur,

de 1od.

