facitdifertas , aderitmihi , ut congruenter loquar,

Ticd us ej

ibus hd.c Divinïfïii'f)iünlll

2. Pulcherrima poffunt formari (ymbola ,

qu

ifíri ; 1

Sacrofanéte Ttrinitatis myfterium homini Chriftiano rationem habenti per-

W fotiy

belléob oculos ponitur. — Solem confidera radios in fubjectum fpecuium vi-

TP

L

brantem , & à fpeculo rurfus inaquam limpidam , ubi tres cernes Soles, &

tamen unus , idáémqueSol eft: primus i

nceaelo Patrem adumbrat , fecundus

LUE

D

m finemacula Dei majeftatis ,

&j imago boti-

TT

46.in fpeculo Filium , qui eff fpeculu

tatis ipfius ; &

tertius Spiritum Sanctum, qui à Pat

re , Filióque procedi',

t

trinuni Soli impones: Eff rameu unus,

Unde recté pro lemmate huic

T

Vis aliud non minus elegans de »S. TrisxdeSymbolum

? Arcum , feuiri-

m pacis &

POR

dem attende , quem Deus terminató diluvió Noemo in fignu

í

Widic

&i Divinitefferam den

o

n ampliàs inducendo diluvio in fuperiore a&ris re-

Em

Gen.9,13.gione corufcantem monftravit :

Arcum meum ponam iu nubibus, £9. erit. W-

g

Obferva: Arcus ille erat ( & ettam-

gnum faderis intev me 89 inter terram.

TDtie

num eft , quoties illum in coelo intue

.

mur) perfectiffimum Symbolum $5

| 4

n una iridetres diverix fpeciei vident

ür colores , Vi-

uhraï&;v

Trinitatis; ficutienim 1

f

delicet viridis , ruber &igneus ; ic Deus nof

ler unus eft in Deitate & natu-

Per col

oremautem viridem Ipes

Uaf

rá, & trinus in relationibus , feu perfonis.

Qu N

2. Cor.1,s. adumbrari folet; fpes noftra eft Deus Pater, ver& P

ater myzfäcordiarum í

(pem fuam appellat:

Turc

Deus totius confolationis , quem Vates Regius itcrató

CUR ff

Pf. 96, 9. Quoniam tues, Domine, (pesweagoc. . P

er rubrum iridis

colorem Dei Filius

rubrum eft indumentum tuum ,

tDto

Ija. 63, 2. przfignatur, de quo Ifaias ait : Quare ergo

a

. 88 veflimenta tua ficut calcantium in torculari?

Per colorem igneum Sanctum

in Deu-

Uonfá

terono-

n ii

f Es,up,iritum intelligimus, quiinigne Apofc,o!.is apparuit ohgdf,' quo etiam

W b |

-

"EE

:

-

De $88. Wif?ifdtif cMyfierio.

247

quadic fl

teronomio lqgimus: Dominus Deus ignis confumens efi.. Proinde ejusmodi

Bnitum a

jbia ad ts

arcui cxlefti non inconcinniter pro lemmate inícribes ; Uzo lumine Trinus.

Dez(t. 4

u um

Et fi lubet fortaffe aliud de hac,SS. Triade notare Symbolum, Ocea-

24,

num atteade longé profundiffimum ac maximum, & in pluribus locis nullà

us & db

bolide dimetiendum 5 quod vaftiffmum mare in duo alia fefe effundit, hoc

i, qua i

eft, in fiaum maris Rubri , & Mediterranei,

En perelegans Symbolum SS.

iaf

«

"Lrinitatis : Deus Pater Oceanus eft ommum gratiarum ac benedictionum,

r miltt

qui dat omuibus affiuenter , Q5 non improperat ; hinclemma : Dat Q9 redundat ; Jacob.1,s.

[o dicim tyi

qui Oceanus exinde fe fe diffundit in mare rubrum, per quod przefignatur

rinitgte cgïaän

Filius Dei, ipfe enim per mare rubrum Patfionis fuz traduxit nos in terram

aerit lst t

m

rectam ac deiiderabilem , undeàSponfa vocatur diledus mieus candidus Q Yu- Cagt, f

ver fl

)

bicundus , candidus propter innocentiam , rubicundus propter Pafhonem, &

IO,

um Q :

per mare Mediterraneum , quod eftmare medium in orbe noítro, denota-

tur SpiritusSanctus , quiaPatre , Filióque procedit, & qui inter utrumque

yi ial

medius eft quaG vinculum & amor ; cui Oceano uni & trino pro epigrapha

infribo : Trimus &6 Unus. jJuvat hic audire Magaum Aurelium Auguíli-

g hDd

tionem Ht

num: Totus Páter , inquit , in Filio €$ Spiritu Sando eff : totus quoque Spiritus g, 4g de

n p

$anBus in Patre eft 0. Filio ; nullus eorum extva quemlibet ipforum eft , quia fide adpe.

ves cerm

nemo alium aut precedit éternitate , aut/ excedit magnitudine , aut faperat jyug, lib,

umbl

poteflate. —Sed Patris 69 Filiieg Spiritus Sandi una eft Divinitas , equalis glo- 1, c, ,.

i, gt

ria , coeterna Majeflas 89c.

.0 abyff'usgratiavrum , donorum & omnium

tj Flhöq*le p

beneficiorum.

naf. in

Symb. :

pfum

3. Dic mihi fodes , quot columbas No&mus äiminutö , aC fandem fi-

jum: A[CUW;*E'

nitó diluvió ex arca emiferit, ut felix fibi nuntium ferrent fedatze tempefta-

ag

tis & pacis coclum inter & terram initze ? Refp. No&émum non unam , fed tres

ia fuptni

[

M

emififfe columbas , primam cum corvo , quz, cüm non inveniffet, ubi re-

j

j

TU

quiefceret pes ejus ( erat enim tunc terra adhuc limofa, foetida & cadave-

ribus plena ) fine mora ad eum reverfa eftin arcam.

Secundam expeéctatis

t

yum »y !

vltra feptem diebus dimifit , ut optatum ferret nuntium, an penitus cefsáf-

,1d€üïutwi0"

fent diluviiaque , quevevit ad eum ad ve[peram , portans ramum olive viren- Geh.&*xn

p

tibusfoliis. "l'ertiam denique poftalios ieptem expectatos dies amandavit,

qua non ampliàs ad eum rever(a eft ; ex quo Noé non obícuré agnovit ,

| m! /I,W

h

nunc tancem poft anni circulum cefsáffe penitus diluvii aquas, Deómque

Px

PL

CI

cum terra effe reconciliatum , proinde cum (uis fecur& ex arca egreffus eft,

0 J

& D'eo Salvatori fuo in ara recens extructa in füummam ac debitam gratia-

s

l]

! IHMQP!

rum actionem mundas immolavit victimas : Obtulit bolocaufía fuper altare;

odoratísque eft Dominus odorem fuavitatis €$c. — Ob(erva; omnia hzc facta

e

"t

I

f

funt illis in figura, fcripta funt autem propter nos; quid enim aliud per

g

mitatis

ues iflas pr?edi&as columbas nobis adumbiatum eít, quàm SS, Tr

Mylte-

248

Confideratio XXXIV.

Myltteriu

m? Per primam , quz non invenit, ubi in.terra limafa/, fordida

Verim

gidem mul

& aquofa requiefceret pes ejus , Patris períonam (ubaudi , qui non habitare

foletinmentibus impuris & peccato fubjectis; ipfe enim eft Deus non volens

of tf

Pf'f:f

Per fecundam Filium Dei intellige, qui poft cruentum Paffio.

at d

iniquitatem.

nis diluvium ven

itad arcam ( Ecclefiam fuamin monteSion congregatam) .

didigiti;deq

cum ramo olivz , pacis & victorig , annuntians nunc veré coelum cum ter-

giti:molamïe

ra per olivam Crucis effe reconciliazum. — Per. tertiam col

umbam, qu& non

lr potefas,

N

Ditvifimum

amplià

s inarcam rediit, fed in nova & nunc purgata terra habitare copit,

Noémümyque exarca feliciter eduxit, rect$ in umbraSpiritum

Sanctumfuif-

Q Chrilrane

dptos&ttuur

feprzfig

uratum fenties , ipfe enim fuá potentia, ardore & amore renovavit "

— faciem univerfz terre; unde

in Baptifmo. Chrifti in fpecie columbz appa-

tfebre d

£8c. Et

füroym,

AMattb.3,

rere dignat

us e(t: Vidit Spiritum DE defcendentem ficut columbam

X

jam à mundi primordio : Spiritus Domini fer

ebatur fuper aquas. - Arabica

t Vil

Gen ;

2. Biblia legit : Z/olitabat , quavü columba leviter [c alarurg a-.gitgtiog,e libran-

ferumin

do &c.

-

t Ícgun

o alias pulcherrimas deSS. Trinitatefiguras, 'Wi-

| 4 Predi&tis fubne&

Vi

.. ditquondamPincernaReg

is Pharaonis in carcere conflitutus ;er Íomnium

qlerhocf)

tes fe extendentem: Videbam coram me vitem,

Cen.40, vitem quandam in tres palmi

t of

*

inqua eraut tre: propagines.

Bonum omen, fubjungebat Jofeph tunc cum -

m omen : fres adbuc dies funt , pofi

pradicto Pincerna concaptivus, bonu

Fetienhus

quos-recordabitur Pbarao minifierii tui ,

&5 reflituet te in gradum priftinum.

gl

Per iftam feliciffimam vitem , unam & trinam in propaginibus , ha

ud obícu:é

Ut

SS, Triadem fuiffe przfignatam advertes , q

uz una eft in effentia, & trina

QUf t

Pincerna & carcere edu-

in perfonis , in cujus Myfterii virtute memoratus

"t ol

ii

Gus, & ämürte liberatus eft.

& genio fuo , licàt

iy h

hu

Cüm BalthafarRex lautiffimum agitaret con&,ivium $

za,g

à Cyro & Perfis obfeffus , liberaliter cum fuis Optimatib

us, indulgeret, ut

lüïüudü;

citum 5 ecce fubità

B

per hoc oftenderet, fe ne quidem Perfarum curare exer

manum Divinam & tres digitos hzctriaverba: Mane, Tb

ecel, Pbares in pa-

B n

uafi manus bomi- —

TWiam i

Das.5,f-

riete fcribentem advertit : /n eadem bora apparue

runt diziti q

- mis fcribentis contra candelabrum in fuperfi

cie parietis auleTeg

ie , && Rex afpi-

Toremg if

d fa&um eft ? audi Scripturam :

YCUft pre

ciebat articulos vnanus fcribentis, |Et qui

qunc facies Regis commutata ef , €9

cogitationes ejus conturbabant eum,

LT

compages renum ejus folvebantur , 89

bi

genua ejus ad fe invicem collidebantur.

Ad quid ifta infolita formid

0,0

Rex? hofliles non times exercitus civita-

ximehïC, ]

fcribentem formidas ? eja apprehen-

P

A

lr

tem tuam obfidentes, & manum iítam

de arma & (cutum, flringe gladium, diffeca manuim , aut falten

1 ttes iftos

m

f i

0s

( ünjs

n

!

tibifatales decurta digitos ; ut quid contrate fcribant amaritudines H

xVe:üm |

Wi li h

«D' Gl

p

De $$. Trz'n&atz'y AMyflerio.

249

| ïïmeta, i

^lerhm aliud híc latet Myfterium , & Rex nimio terrore perculfi

u

1$ n€

Qui non lg

quidem muftare audet, manus enimi(ta erat Divina, & tres in ea digiti Sa-

AUL

erofanctiffimam & cunctipotentem prafiguirabant Trinitatem, quzx Baltha-

L Crentum D

fari eternz -damnationis in pariete fcribebat (ententiam 5 iíti enim ficut tres

IOnCotprtgit

Àllidigiti ;de quibus Ifaias Prophetarum Princeps ait : Quis appendit tribus di-

Ifd.äO,ïZ-

t cedmor:

itis molamterre? Subintrathic Gloffa : $unt , inquit, tres digiti $5. Trizita-

lumbum, qu

tis poteftas.

Hinc non miror , quód Balthafar Rex facrilegus, cernens hic

m hbt

Diviniffimum & arcaniffimum Myflerium in umbra , adeó fuerit perturbatus.

i

O Chri(tiane Lector! hanc quzíó potentiffimam manum, & tres fcribentes

Y 4mmore ret

digitos & tu unà mecum expavefce, fcribent enim nobis aliquando , & for-

j colume

taffz brevi ah qualem fent

ggtiam,? ergo dum nunc tempus habemus , opere-

d

Eülumbf&m EGSQ

mur bonum.

y as d&

;

s. Vidit :if'iquanäo Daniel Propheta Deum quafi fenem. & antiquum

n gl »

dierum in throno Majeflatis (ux refidentem , cujus veftimenta & comx alba Dar., 7,

1Q.

erant ficutnix, de cujus facie fluvius igneus emanabat : Fluvius igneus rapi-

nitieigu

diísque egrediebatur à facieejus, — Mirabilis vifio, portentum ftupendum ! Et

itytus

quid per hoc Danieli infinuatum eft? Refp. Senex ille & antiquus dierum Pa-

VIOTULU

trem prefigurabat zeternum, quia ipfe eít plenus dierum , dum ante omnes

, i

dies & tempora ab zterno extitit , de cujus facie egrediebatur fluvius igneus;

j d

!

ii

per faciem Patris Filium Dei fecundam in hac SS. Triade perfonam intellige,

TM

qui eft facies Patris ; ficut enim, qui faciem fuam in fpeculo confiderat , fe-

ibus, hautt

ipfum.videt, fic Pater zternus in Filio fuo ; quem ab zterno genuit , tan-

quam in fpeculo feipfum contemplatur; & ab utraque hac perfona procedit

m at

tertia , fcilieetSpiritus San&tus , tanquam fluvius igneus rapidusque, quia ut $. Berg.

plurimüm in fpecieignisapparuit. Subintrat pro fenfu morali Divus Bern- lib. Med,

hardus : Et hunc Patrem 88 Filium c

um Santo Spiritu cognofcere , vita eft eter- c. x.

[

gemo

ii

8a, beatitudo perfetia

p

; fumma voluptas.

j inüà

Nota eftilla aurea flatua

, quam quondam Nabuchodonofor Rex ..ïegi-

jtttt

D ecfc lv

m

gi, & ineaabomnipopulo (u

£ ditioni fubjecto adorari voluit

Recufibant

impiam hancidololatriam tre

$

n

s Pueri Sidrach, Mifach & Abdenago ; quam-

q!

JJj

obrem juffir Regis in ardente

m fornacem mifli (unt, fed benignus DEUS il-

TLT

"T

lorum precib

$ exoratus mirum in modum eos tutatus eíl,

)d

d

JtP

lum in medio

dum per Ange . Dan. 3,

W

'(W,t

flammarum illos fervavit illzfos

: Angelus autem. Domini de-

49*

mlïbü

fcendit cum Az

aria &6 fociis ejus in fornacem , &6

Ad-

J i

nl

vertehic , anime mi!

excuffit flammam ignis

Jl

jj

mirabilem Divinz potentiz providentiam, qux in tali

actanto pericul

0 tres Sanctos iftos Pueros tam mirabiliter defendit, & econ-

(

l

tra Chaldeos t

!dzs f 512 W

Ortores & incenfores fuccendit.

Et quz cauía , dices, tan- $. Zepo

n

ti prodigii? Refp, SanGus Zeno

s$acramento. Trinitai

is tam potentis ele- ferm. 4.

j «

menti fubatha natuva efl &9c

Et $. Chryfoftomus : Edax ig

nis , inqui

t $. Cbï -

R. D. Giatber Domizicale.

li

infoft,

—

2;0

,*Cbn.[igief«gfio NX Y

'&Ieües Divi

in Pf. 96. in tribis pueris Santum 9 Divimum Ternavium veverebatim 88 trem

therezpo

ab aterno gehennzincendio liberari,, cole:SS..Trinitatetni.

g&kt;* [ Six*vi.sg.;

Idite, neg

6.. DeRahabconftat; quomodo exploratores:à Jofuein Jericho fübmif-

hdtrfle? N

Jofüe. 2, fos pezmurumr in funiculo:coccineo falvárit :Demifit ergoeor per funem defe-

; quodida

1j.

neftraidomus enim ejus berebat muro: Yta& Jeremiasope funiculi deprofundo:

1ts, Virgie

er.38,13: & cenofo lacu liberatus e(£zEt extraxerunt eremiam fünibus, 89' eduxerunt

fj Curdind

Eccl.4412- eumdelacu.... Ecclefiaftes. de funiculo triplicato? mentioriem facit*, quód non:

qit, Onnin

facilé poffit. difcerpi : Faniculus triplex: dificilt vuntpitur... Chaldeus hic ver-

tsado h

tit: Qu am pulcbri funt tres juffi in generatione', interquos eff pax [icut funiculus

fOtperventmi

fimbiie ex tribus cbordis;, quinom citó rumpitur..

Tehomde

$. Bafil..

Verüm S. Bafilius per ejusmodi triplicem füniculum S5. Trinifatem fübe

iwsars,

lib. .c01- audit: Trinitas, inquit', nou dirumpitur, 9 eft colenda in una 6 eternagloria,,

Wj r

tra £U0 eodem ungm & folam: Deitateur ubique circumferenss, ireuptas infciffa indivifi-

lh Veby

qiiufits-

bilis , adimplens emnia: , omnia; continens ,. omnibus exiflens: ,. creams , guber--

Ahirtimn

naus ,. (antlificans ,. vivificdns.. Hic Divinus Q9 maxime. admirandüs nexus non:

tT n

Hägo

dirumpitur ,. ut fcriptum eff : funiculus triplex.uon difrumpetur.. Hogo:Cardi-

WM ij

Cat, bíc. nalisperunam: chordam pradicti füniculi triplicati potentiam Patris:, per fe-

utymo»

cundam fapientiam Filii; & perttertiam bonitatem Spiritüs Sanéli accipit; quo:

Aft h f

triplicifuniculoligatus eft Diabolus, & homo .velut Jeremias.captivus elacu:

KIXit tNory

fniferiz & & lutofzcisextraétus.. Hic ergo triplex funiculus erit & nobis (a-

V ls

Jutis fignum;, fivivà fide in' eamr credimus', & mandata ejus fervamus ; ficut

Af

quondam füniculus coccineus domui Rahab: & exploratoribus Jofuz faluti

1033j j

fuit. Proindebene

x

dicta ü't,Saïïöïa—"creatrix.& gubernatrix omnium ,:San&a &

3

rf

individua Trinitas *

"j Tif

Exurgantlicétcontranos tres infenfiffim

i hoftes, Diabolus, munldüs;,

ET. Jitol

caro', peffima trinitas ; fed f Divinam ac SS. Trinitatem hanc devoté & hu«

ïïgïxualeærern;

militer invocabimus &adorabimus, illius: ope facili conatu' omnesinimicos

" rpRe 1

d

noftros füperabimus;per invocationem enim Patriscedet teterrimus Diabolus

I

W

T

«

àtentationé ; pet Filium mundus, quiaipfe eft, qtí vicirmundum ; & perSpi-

1

?

Revtlz Y; ritum San&um edomabiturcaro rebellis : Honora patrem meuin,dicebat quon-

il ll

frUS M

€. 3.'

dam Chriftus ad S. Brigittam,, dilige me, obedi Sando Spiritui meo; huic enim

M

Q

- Deotrino & uniomnis debeturhonor & gloria; — Et fivigenti quatuorilliSe-

h

ul

niores procidebantante fedentem in throno', & adorabant viventem in fzcula

Tl

m

5for1

4Apoc.4» feculorum, & mittebant coronas fuas ante thronumi dicentes : Dignus es , Dü«

II«

*Un[

mine Deus nofler,accipere gloriam; 6 bonorem,06 virtutem;quia tu credfti omiia,

Wi

fPinm

&5 propter voluutatem tuam erant , G9 creata fant... Ah ! quid nos mifellos,

lx nunnaver

3. Pefr. $, in hac lacrymarum valle intertotpericulaconzitutos ,. oportet facere? Hurni-

m

üihwh

E

69 liamini igzturþb'pgtentinïanu Deiu,

iil

itel

Qu

feró ,gd

U

l

uinque illz Virgines fatux', que ob defe&!um olei nimis

cocleítes

u

x

25rT

;De S$. Trimtatis AMyflerio.

corléftes Divini $ponfivenerunt nuptias , geminatis vocibus ac manibusau-

Vitmdi |

i

lz etherez pul(írunt fores : Domine , Domine , aperinobis. :Sed nonfuerunt Mattb.

"

2

exauditz , neque aliud ab illo.colefti Sponfo teportárunt refponfum ,.quàm?5: IT*

f0

j

l

!

l

^

'üein]cr:i

illud trifte? Nefcio vos.. .O vocemfanguineis deplorandam lachrymis : Nefcio

[ 4

'

v05; quodidem eft dicereac: Difcedite.à me in ignemizternum. |;Et quare,

tUl de

il

?

dices , Virgines illz à .gloria & :Regno .coelefli fuerunt repudiatz ? . Refp.

*Hug

0 *

ii

í

M

3

|

j

"

Hugo Cardinalis ,.quia tantüm bis Domine ,.Domine , clamárunt: Tertium, Card, bic,

t act, u

Qu

inquit , Doimine deefl ;nemo:enim poteft dicere : Dominus JEfus ,nifiin Spi-

; Codnrl

ritu Sancto,'hunc ergo Dominum.omiferunt , :& ideó ad coeleftes nuptias

/

li

7

dpor uj

h

non pervenerunt. "Difcite, ó mortales! à fatuis iftis Virginibus meliüs orare,

fi coelorum;Regnum:- vultis.obtinere ;:difcite,inquam ,:totam Sanctiffimam

E

ao Tb

i

nvocare, & honorare Trinitatem : Domine , Domine , Domine aperi nobis,

n du

Proinde memoria neftra femper przfentem habeat Patrem aternum 5 intel-

D

lectus Verbum;quod pro nobis Caro fa&tum eft , voluntas amorem noftrum

Spiritum SanCtum : Faciamus , ait D. Auguftinus , voluntatem Patris , volun-.5. Auguft,

jf d

admz'mndæs:!(;

tatem Filii ,voluntatem

atrad. 2a.

p

n

1

V

poteftás , una Mdjefias.

ápirit 725 Sanüi , quia Ti r,ïrz—itati;s Jäujas Auna voluntas , «un

n To.

1

us B

V

entiam Lt

— iSummoperé quon

dam Chriftus «Dominus fïllqiytjls?'*Cen'tufionis ,qui pr

AMattb,

its at

falute fervi fui. paralytici interceffit , commendabat :fidem.: Et fequentibus

atf

t

dixit : Non inveui tántam fidem in Ifraél; ex qua -occafione (.quia Centurio 9s 19*

;

ss a

ille.Gentilis erat ) pradixit gentium.converfionem & vocationem; Judxos

autem reprobandos ; proinde;ad 'adftantes .converfus ait : Dico autem vobis,

st

T

quód multi ab Oriente &6 Occidente venient , 8 vecumibent icum Abrabam , 69

lyraonu j

lfaac 85 Jacsbin Regno coelorum ,filii autera R egni &jicientür in tenebras exterio-

j

res ; ibi eritfletus 88 (tridor dentium.' ;.Fulmen hoc erat Judazis ex Abriham,

líaac & Jacob prognatis ,.quibus:non duntaxat Regnum *terrenum , fed &

T D

m hanc d

piritu'alecætern'äeæggïoriæin.;cælisrerat'promiü"um , nüncautem illis dictum eft,

Filii &átem Regriejicienturin tenebrasexteriores /hoceft ; in eéhennam. .Quz-

conatü'Om"ö?

n

Sim. Caf

jtetttiv

res hic , quare Chriftus.dixerit : Recitmbent cum Abvabaim , €9 lfaac €9 Jacob

Regno celorum ? Subintratliic Simon Caffianus : n Abrábam ,inquit ; Pater, ip ^ $« C- 12*

irmundüm; J

Tfaàc Filits;in Tacob &piritus Santus offenditur. -

:O felix regnum cum Patre,

d

Filio , & SpirituSan&o.

eternüm tegnare; 4d quod allufit Vates Jeffzus? 3a- Pf. 15,15.

yirhi i

tiabor , cim

o

vigeni u

»pavuerit gloriatua, Etinalioloco: Inel?riqbzmtut abubertate do- Pf* 35; 9«

E

mástues C5 torréntevoluptatistue potabis eos;

MULLM

g. Nunquam fe]

bf

erva

p

ftimodum,-prudensLecto

r ,-quö Angelglg,de tæ;

ente

löl'"

loB. Virginem in conclav

i fuo fedentem falutaverit, & Incarnationem Ver-

ff q:h'l'!"W(

::x

j

biannuntiàverit? Attentum.te effe volo. nteralia verba, quibus eam Pa-

5 !qu:'ä V

ranymphus-ille coeleftis allocutus eft, & hxc.erant fequentia

: Sbiritus; San-

j

Qus füperveniet imte; €9 virtus 4l

;"" GL3f.

!

iffimi obumbrabit tibi ; idéóque &9 quod na-

/

ei. Slfte hic gradum, & benehu-

i

fcetur ex-te San&um, "vocabitur Filius D

Í12

jus

!

uf

j nïmi

[

242

Con zdemtz'a:XXXlV zi

b

thundé d«

jus coeleftis Legati vérba pondera : Spiritus Santtus fuperveniet in te; En habes

unam in 5S. Trinitate perfonam : Er virtus Alrifimi obumbrabit. tibi; Habes.

Tenerabilis

gs & Unus

hic & perfonam Patris: quem Altiffimum nominavit : Ideoque &6 quod nafce-

tur ex te SanBum , vocabitur Filius Dei. . Ecce habes & Filium , adeoqueto-

apfivata, V

tam SS. Trinitatem ad hoc fummum Incarnationis myfterium cooperantem,

wnfugiunt

Et hoc eft, quod Angelus ille intemeratam hanc Virginem falutaverit per

gim Cf

Ave : quod verbum pariter SS. 'Trinitatem prafignabat; A. Alpha & Ome-

Irignurm cor

£3, qui eftPater xternus: V. Verbum incarnandum ; E. Emiffienem SS. Spi-

Confidera ]

ritüs ab utroque procedentis, Vide ex hoc, quormodo hanc fummé admiran-

ts fs

dam Verbi Incarnationem tota SS. "Trinitas operata fit, quia, utàjunt Theo-

Onyit, - Tr

logi , opera ad extra toti Trinitati funt communia:]üvat hic audire Conci-

Rs part

Concil.

lium Toletanum : Cim Spiritum Sandum fuperventurum in ea dicit , & virtu-

& Quanum

760i. 16..

tem Altiffimi , qui eff Dei Pairis Filius , obumbraturam eam premonuit , ejus-

MO

dem Filiücarnitotam Trinitatem cooperatricem e[fe monjfiravit , licet hoc fum-

Gu

mum incarnationis opus Spiritui Sanctoa

D

utamor nationalis Patris & Filii &c.

pproprietur, eó'quód ipfe -prïoccdat

i

Legejusi

[7 1717

9, Vultis pro dictorum coronide de hoc SS.'Triadis Myflerio argumen-

tf u

tain uno manipulo colligata ? Amicus ille pauper & mendicus fame ob ad-

tibus , tj

ventum grati hofpitis preffus, de nocte intempefta ab amico locuplete tres

,

Luc, 1 -panes petlit : Amice,commoda mibitres paues, quos etiam per importunita-

tem fuam feliciterimpetravit. Sed quid iftipanes? Refpondet S Augullinus,

Aug. fer« quódper di&tos tres panes non obícuré SS. Trias fuerit adumbrata : Cum au-

1e.de ver- 1em perveneris ,iaquit , ad tres panes , boc efl , ad eicum &9 intelligentiam Tri-

(

bis Dom.nitatis, babes 6€ unde vivas , €9 unde pa(cas; cibus Co- pauis eternus eft Pater ,

Q9 Filius, 88 Spiritus Sanus, O Chriftiani * Omnes nos fumus mendici,

ante januam magni Patrisfamilias ftamus mendicantes : Panem noftrum quo-

tidianuimn da nobis bodie ; Mendicemus igiturà Chrifto JEfu , & hoc Crucifixo,

fub cujus hic gratiofa umbra fedemus, ut tres iftos panes ( intelligentiam SS.

Trinitatis) nobis pauperculis porrigat ,

fedare anima.

quibus paíci poflimus , & famen

-

Ubi Chriftus quondam Judaos facrilegos flagelló

& templo elïmiïnaäit,

ad reliquos circumftantes., & tanto aufu attonitos dixit : Solvite templum boc,

Jo- 2; 19

&g in tribus diebus excitaboillud. / Subintrat hic S. Ephrem , quarein triduo?

curnon momentó aut in ictu oculi? Etrefpondet fibi 3. Pater: Ob Myflerium

qinitatis.

. Aliaviceveneruntad eundem pretiofiffimum orbis Redemptoreri tur-

bz plures, ut audirent verbum DEI, & fanarentur à languoribus fuis ; &

Mattb. quodmitiffimus JEfus ? mi/ereor turbe, quia jam triduó perfeverant mecm ;

rantibus

1j,32. poft quod triduum & æg:xosA.favnita.s ; & Fanitas ac fanis fame labo

äbun:

X

1

De 8S. Trinitatis Ayflerio,

253

t t n

bt ii s

abundé de cibis providi£, Sed dices, quaré r

riduum expeétavit? Refpondet F. Bedas

Venerabilis Beda propter Myfterium SS. Trinitatis, nefcit enim DEUS Tri- bíc.

"t hd

nus & Unus triduanos repellere clamores. — Proinde illi optimé faciunt, qui

Um, d ugt

in privata , vel publica neceffitate conftituti per triduum ad publicas preces

Ym COnptt

«ónfugiunt

mid enmim potentius , fübintrat hic pariter S. Ambrofius,

PTR

quam Confeffio 53. Trinitatis ? Davidem confulein necetfitatibus füis ad Deum

Pf. 66,7.

Y

triunum confugientem : Bezedicat nos Deus Deus noffer , benedicat nos Deus.

titonendt

Confidera hic tres $S. Trinitatis perfonas ; & fubjungit.

Et metuant eum

-

clommead

omnes fines terva.

Vide hic unitatem. — Abraham tres vidit, fed unum

ad.. Ce18,1.

ia, utaptT

oravit, "Triplicis fpeciei virgas, videlicet amygdalinas , populeas & ex pla-

hic aadire (

tanis partim decorticatas Jacob fuis ovibus in canalibus aquarum propotuit , Ge"'- 30,

« li Bd

ex quarum intuitu oves diverficolores conceperunt foetus. — Titulus ille in

3?,

p prémn

Cruce füper caput JESU affixus , tribus linguis erat fcriptus

Hebraice ,J0.19,20.

ib lt hr

Grece 89 Latine.

En ter Regem. Tribus quondam civitatibus DEUS in

qiiipkgi

Lege jus refugii attribuit : Zuzc feparavit Moyfes tres civitates trams Torda-

Deut. 4,

41.

nein ad orientalem plagam , us confugiat ad eas , qui occiderit molens proxi-

Prov. 39,

fylleroug

amum fuum —| .O SS. Trinitas ! tu. es illa triplex refugii civitas miferis mor-

jcos m t

talibus , tu es clypeus falutis omuibus [perantibus in te ; quis enim peccato-

L

yco p*

rum , licét miferrimus à te derelictus eft , qui in animo ferio,

r mpotá

ato confugit ad te ? unde finio

«com;ito & humili

cum Poé&ta.

niu p

dunbrqi- t

l

u

——

;

T

!]

| Gloria fit Pdiri , fed compar gloria CHZ&IS TO;

j a

s fumstt

paym i

Gloria Jit Santta Spirituique DE o.

V

luwszf

N

hh

(j

KX*Q ) 7

g

25 2)

-

:

g.

offifhs d

24

ADuss)

E

U

V

f

"]

w

xxy

V L

I

-cmpfo eü

[

)

J

E

o

ERN

xw-

t

VA

u

h

[

l

j

w

[

x:

Joit t

j

;

l"

l'.i

1

N

5

s qUä

rl

"

l

U: 1 -

N

D

(f

EX Z

!

a

J

BN ny

NUSN

W.

E

?

?

Va

P

f—

LL—ZL

Snác

M

ithi

L ls

— ERY —

yorbus

g

TL J

M

f

!]

o

li 5

CON-

254.

M .')02( d

aS91t 8l2 -M53t 6Eb ? -8393t 6807

R rpéc M o pdcoo

Scdfal

toóna magr

4"CONSIDERATIO XXXV..

SS. Patrüm

blios. hàc

De Reverentia , :

-

a

(rfiin

— "Sacramento.

quam debemus SS. Euchariftiz

i i pt

-

qua d m

;

. jJPro Dominica 2. poft Pent.

dmari con

1

Tulam B

Homo qui

dam f&cz't comam m4A

qguam » C Zfocmtkmuliar

looret,

Quam er

du UE

Vos tf

H.

5l

x

Tüm jr

Agnum.quondath,ad van Evoluptativs,& gïoriæ ,aucupfum non.tan-

4 [rgpm

tüm Principibus , fed & toti populo à minimo ufque ad maxi-

105 (ed &

mum adornavit convivium potentiffimus Perfarum -Rex Aflverus,

iþb. * .

Qu Critem

j

.ad quod cüm & Regina Vafthi , .ut oftenderet Rex cundtis popu-

lis& O

ptimatibus fuis ejus pulchritudinem , effet per fervos.vocata , renuit

8

qinib: f

illa ad Regis imperium venire , quapropter ob fuperbiam , inobedientiam,

mwa üïiïlih

- & maritic

^

ontemptum àthrono & thoro repudiata, & pro ea Eüherjin Re:

P

MT

ginam afcita eft : Fecítqueezmregnareloco Vaftbi &c.

$

DP

ll

l

I

-.1

|

Magnum etiam^hodie homo quidam .dives .

inflituit ,,clonviviu.n.l ,ad

m'fff,, ii

quod multos per fervos fuos juffit vocari 5 fed plures arrogantiam Va hi

fiily

Luc. 14,imitantes ad hanc lautiffimam venire coe

nam .detre&tárunt : Primus dixit é:

Fillam ewmi , 88 neceffe babeo exire, 89 vide

re illam , rogo-te , babe me excufas

RORT

IS.*

"n

D

'fum. Vide hic infignem hujus emptoris dementiam : Villam , inquit , 'e

ïäu)

m

&f

emiffe, & poftquam paratas pro ea exolvit pecunias

, primüm vadit a il-

j

prius hanc fpe&táfli

h

i

M

lam videndam.' .O mortalium czcitatem 1 quare non

!

Md

z

"g.

villam ? Alter dixit : Tuga boum emi.quinque , €9 €o prob

are illa , rogo t ,

Vij

(

babe me excufatum. Perpendehic cxcam hujus:hominis avaritiam , óum

hlü'k:

N

M

terrenis inhiat, & boves (nos luftrat, interi

m trapfiérunt dies falutis , &tgta-

i

ebïtc- Q

i

J

tia Dei cum eis , hinc.meritó à coena caele

fli.exclufus eft. — Tertius dixit:

-

Cj

Uxorem duxi , 89 ideo-son poffum veuire. Advsrte hic ífummam hominis 1n-

r

urbanitatem ; coeteri invitati fuas pretendebant excufationes : Rogo fe, Da"e

0?3771?. Ü

qme excufaturi , hic adftruit impoffibilitatems Non pofftrs venire : & quid te

ab hac coena impedivit? ln promptu càufa eft, homo libidinofus erat , carna-

lis, magis inhians effrznatis fuis amorib

As

"

,

US,kquäm;»delitiis coeleftibus nunquam

TU (

perituiis.

-

Sed

"Itee

M

X

lt ! QM

W

—

——

HH

A De Adoratione $$. Eucbdrzjiiæ;-

255

Sed apage cum his invitatis , quoniam indigni habiti funt , &t in hac

AN

coena magna & Dominica comparerent. . Coena hac magna juxta mentem

SS. Patrum Sanctiffimsx Euchariftiz typus & fimul

acruniextitit; & quid no-

bilius: hác^ ceénà?- Audite B;Albertum Magnum :

- Magna' ,. inquit' ,. dozia B. Alberg;.

u crt

Cbrifli in boc convi

vio', Corpus dedit in cibum', Sanguinem in potum

» Zni- M. diff.1,

mam iu' pretiumi ,. Deitatem id' condimentumi 8gc.-

O' ver& coena' magna, f, 1. c, 1.

quia à magno DEO'nobis preparata: Agite mortales ! ad hanc Divinif-

fimam coenam & vos invitati eftis ; nolite mihi dicere : Nom poffuri venire :

nullam hic gratami habeo'excufationenr ;5 omines vocati eftis ; proinde cui

Ti

Ab

u;

bonorem , bonorem , cui tributum , tributum ; adeft híc Rex univerforum:

Quam ergo reverentiam & devotioneni illi' exhibebitis ? dicam 3: attentos

vos effe difcupio:

2;- Cui bonorem, bouoveiri, re&ä*mbn*ef'gentiüm Do&torPaulus, Ve: ROU. 1 2

rüm ciii ma

jor debetur honor quàm Deo & homini Chriflo , qui ut immen-

7.

n

fam fuam erga'nos demonftraret charitatem , niom tantüm in: finem dilexit

o üig £

iM

nos, fed & tradidit femetipfum pro'nobis ; & dum iniqui illi machioaban-

.um Rex 14&1

tur Crucem , ipfeinterim i SS; Euchariftia fefe totumi illis tradidit ii cibum

k anar

&potum;. O!quantainhoc Divirio; my(terio elücet Divinz dilectionis am:

vosMVOMH:K*

plitudo : Accepit T Efus panem', €9 benedixit ,. ac

Mattb.,.

fregit , dedítque Difcipulis

26, 26.

y inobedit

uis , dicens : Atcipite Q9 mahducate, boc efi Corp

us ieum , quod proó vobis tra-

detur ; bic eft calix- Sangüinis qmei ,

-quiPro volit effundetur.. Adverte , nul-

Marc.14,;

D St&herä;

»

e

]

!

lus hit adhibetur tropus aut fig

ura; omnià verba clara fun

t: Hoc eff Corpus

jt ',comivi

'

tieum ,. quod pro vobis tradetur i bic

j

m:

eft calix Sanguinis mei , qui' pro vobis:f-

19.

arrogänlfä

fundétur , fed nonaliud Corpus prori

obis in Cruce traditum eft, nec aliüs e£--

qui bt

ii

fufus Saiguis,

.quàtm Chrifti Domini; ergo neceflario fequitür, verüm Chri- I*.qu.x 1

ftumi Deum &

bt

horhirem fub fpeciebus panis & viai ir SS; Euchariftia conti-

4v

vin, i*

reri;ac proin

deibidemi fumm6é effe lionorandum, colendüm & adorandum?:

M

Dignuus enini eff 49nus', qui accifüs efl,

accipere virtutem ,.Qg Divinitatem , eg

0C. fj

fapieatiam , e&fortitudinemr, &6 bonor

€

If,

d

em.-

", €8 gloriam , 89 beneditlioném in f&-

]

W dhamg()

eula fecülorum;. Cuibonorem; bonor

. Qui Arcam Dei:

,in qua Manna de coclo delapfum affervabatur

; flon

js sunti

debito: cultu:

-Yeneraba

i

3

ntur, miferà & infauflà morte periérunt.. Ozamy

Ti

i

hw

confule à-Domirio fu

bitanea: percuffüm riece ,. quia Arcami Divinam vel fe:

j

mel prefuümpfit teme

n

E

réattingere ? /rat/íi

que eft indignatiowe Dominus contra 2

Reg. 6;.

Ozati ,. 9 percuffit

eum fuper temeritate ,

^T MU i

j

j

Hinc difce: fübintr

L.

^

t hi

qui mortuuy eff ibi juxta' Apcam,..

7«

n

" &l

Corneltus, quantá'puritate & reverentia atceden.. Cor

nel..

fl 3

dunr fit ad S: Euchai

iftiamm ,. im

fj*

Arca, fed: cceleite & Divinum

qua non eft Manna terreftre', quod erat in Píc.-

J

1

, imó'ipfe Chriftüs Deus & homo;. . Proin-

gt

deir'hoc SS: Sacramenito cult

ulatriz, id eft, fupremo; quifoli Deo debe-

,

tur , e[tadorandus ; fides enim pr&fentia Filii Dei ia'carne , « necefTi

(as eun

-

ädoranï- |

s

256

;Ca;g/idemtio XXXF.

-

adorandifuntihvicem connexa. — Quam veritatem non agnovi

t tantüm , (ed |

qua eide

Trid. $5.

& pereleganter explicavit Tridentinum : Ilum eun

dem Deum , inquit, i boc

homo Chri

If

$5. facramento ade[Je credimus , quem Paier eterai

s introducens in orbem ier-

m omilus

Yarum dicit : Et aderent eum omnes Angeli Dei; quem Ma

i procidentes adora«

Dueigiturg

Cui,

Wondamd

verunt , quem deniquein Galilea ab Apoffolis adoratum

4

'Sc,riptum teflatur.

honorem, honorem.

ia i Surf

De eadem Arca Domin

i recenfent SS, P,agiäxæ,qubd ex mandato 'DEi

per feptem dies à Sacerdotibus info!

emniffima preceffione & concurfu totius -

t delertum

populi Ifraélitici per circuitum in obfi

dione & expugnatione Jericho fuerit

g fl

Prxibanttunc omnes Hebrzi be

1

Á

latores armati, quos feguebatur

portata.

tituns, &

Arca illa Divina cum Sacerdotibus bajulis , & fupremo . belli

duce Jofue,.

« æäï&m Y

Agmen claudebat vulgus innumerabile.

"Tandem (eptimo die à facie Arce

. fofue. 6,

tubis smuri ilico corrue-

p

[]

foederis , €$ omni populo vociferante , && clangeutibus

runt. Qmniahxc illis contingebant in figura.. A

rca, in qua Manna cón-

lii

fervabatur abfconditum , 5S. Euchariftiz typus fuit

,que per hanc eptima-

Atatem -

nam honori hujus Diviniffimi Sacramenti dedicatam

fepties in pluribus Ecdle-

dæf (ll*m

fiis in folemniflima pompaà Sacerdotibus Dei

& comitante omni

populo ote

Per Jericho cor-

N Donj

£hodoxo fummo cum jubilo exponitur, & circumfertur,

fubaudi. Ringa-

MT

ruentem hzrefin & omnem contrariam Satanz poreftatem

m lï)tmu; [

tur lic&t infelix hzrefis , velut quondam arrogans Michoi,

umhumilem Da- -

*

defpexit ; fed nihil

, fïmkm

ä-Reg- 6, videm Regem coram Arca Dei

]

ubilantem confpexit, &

"

I4.. efliciet omnis fatanica & heretica pervicacía, quia tanquam .

muri Jerichun-

z

Jtij

À

diffipeutur ini-

i

Pf. 67, 2. tini cam cun&tis inferni viribus concidet : Ex

urgat Deus , ]

Wg,

mici ejus, 89 fugiant , qui oderunt eum , à fac

-

