J0-11,44- circumftantibus dixit: Solvite eum , 82 finite abire.

amavit , dicens:

Luc.8,54. ne ffiliz Archifynagogi fecit: Ipfe.autem tenens manum ejus «l

if

Puellafürge , 8$ vever(us eft-Spirituséjus , .Q8 furrexit «continuó

eg ju[fit ii da-

"l

Temanducare, :Etquare ,obfecro , Sapientia illa incarnata.his,à Íe ad vitam

hd

inovam revocatis nullum falutare monitum;dedit,, quemadmodum priüs de-

T falefin

is in infir-

VOnlnder

Jo.j, 1

derat paralitico , qui ad pifcinam probaticam triginta & .octo ann

ne deterius

^ mitate languidusjacuerat: Ecce , fanus fattus ess jam noli peccare,

Ug

tibi aliquid contingat ? 'Refpond.S. Auguftinus: Quia pro Domino loqu

ebatur

Vi'rfätm' ,]

üi mortis amaritudinem jam

Eccl. 7,

mortis affedus , non enim indigetadmonitione,.q

EULU

e

aliquando .deguftavit. -;Manet igitur fixum .atque .conclu

*

(um : Zn omnibus

Lt

operi

abis. Finio cüm

I P

S$S.Au

guf. .c

bus tuis memorare noviffima tua , &9 in eternum mon pecc

v:—

L2.de di

. Auguftino: Eja fratres mei! ardenter defideremus propriam patriam; pere-

nf

0

fcg

rinationem iflam , quenos ab ea adbuc detinet , toleremus. .. Afcendamus 1p-

ab]e& !

(

'.c r c, P

"10 If

DT

ver fidei fimul 86 .cvucem , .nec.defit ancbora fpes noftré falutis ; extenaa-

l

us funes,, diverfas wirtutes , vela cbaritatis ; invocemus ven-

u QU

um projperum , Ferbum Dei &c.

W

M

M

u

ll

l

UI

l

Tj

esl[

fjb

p

":00 Egr

l

27

[

D

sfmaa?w

f

I M

D

CON

- )o( gtb

367

it morlj, l

uf

^Fio3t Gkb- 2--8993t Gl 213 t GR 2939 36 BOR 2382 : G -

t ; Bd

yuod a hs

CONSIDERATIO XLIX.

putarri

: t p

elo ztrmny

Dc Humilitate Animi',. &füi ipfius Contemptu..

;r:diemm,i!m;:«

mibilt, $t

Pro Dominica 16, poft Pent;-

(f m

Vade',, recumbe in novil]mo löqogz- Luc; T4u 10

modeai

ymà ?

,

J

j fu. o

onituti rehqq*.::

"]ratilem quo'ndäm" fcalam Jacob im fomnis vidit à fuperficie ter- Gzg.

28,

re usque ad coelum: pertingentem , per' cujus: gradus. Angeli.

I2

d &i

u dl

aícendebant;, & defcendebant , in fummitate autem hujus: fcalae

' viditipfum. Dominum: innixum fcalz;. Scala' hzc via: noflra: in

T. ii üfl

"RL

coclum eft', &afcenfusad perfe&tionem: — Ita S. Bafilius ;'gradus autem hu-

S'Ba—pln in :

jus fcalz funtvariz'virtutesy perquas nos oportet usque ad confpectuni Dei

PEÉ t.

g

confcendere j:verüm primus gradus in hac myftica fcalà non'eft'alius; quàm:

ycn M

humilitas; fine qua ad altiores gradus non perveniemus ;'audite Mellifluum : 3-Bern ib,

Virtutum , inquit;, flabile fundamentum. bumilitas eft ; (i/nutet ,.illa virtutum f-deCon-

n

M

aggregatio nonuifi ruina eff..

Ethoceft, quod toties in Lege gratiz verbó- & exempló fuó docuit ii

iE

m :/ "

catnata Patris:Sa

pientia:Chriftus:, qui. fibi humilitatem: per omnem vitàm in

U: Pap.

"

t

i

dilectàm fponfam & chariffimam amicam elegit, dum inter'dào jumenra in

P

abjecto ftabulo nafci , in vita & Paffioneexinaniri, & tandem in' Crücis pati-

E

/n

dam:;:i

j; xl

bulo inter duos latrones:medius;, tanquam-illorum coriphzus mori voluit,:

p /J/tl

unde Gentiun Doctor : Himiliavit femetipfum fatlus: obediens usque ad. mor-

n 0

femr, mortenz auteu2 ctucis.. Enperfecuflimum humilitatis exemplar; quem

P/:ilgzj;j. ;

mitiffimum Redemptorem noftrum1faias Prophetaram: Princeps rion dübita:

vit appellarezovi[/murnr:viroruuz, & Habacue Propheta tàni infolitaniadini:

Ifa; £5,5..

rans humilitatem exclamavit : Domine , audivi auditionemi tuam 88 timui; 1n

Habuc. 2,

Graco locotimui ,eft, extra me fa&us fümi..| Verbó auteni humilitàtemr do.

20'

cuit toties', quoties: d- hac: virtüte: przdicavit', quod fepenurmiero fec

it 5 Mattb.r,.

hincad Difcipulos dixit: Difcite àme; quia mitis fum &9 bumilis corde..

Su-

2

praquód egregi& S. Auguftinus : Diftite; inquit; 4 me; nou mundum fabricare,

J

5 aduguft..

noncunda-vifibilia eS invifibilia creare , non in ij

J

fo mundo mirabilia facere:;, 9

fer. 10.de?

moriuos fafcitáve ; fed quouiam mitis fam && builis corde.-

verb,.

(

368

Confideratio XLIX.

m

- Quam veritatem Chriftus etiam hodiernis demonftravit invitatis ; ubi

pracipus

enim hydropicum infigni miraculó in domo V'harifzi fanavit , circumflanti-

Itüs, um

bus parabolam propoluit de ultimo in nuptiis ac conviis captando loco:

Tiu; Cb

Luc. 14, Cum'wocatusfueris,æcumbeinnovä&ïmo:'aco. Ecce, quomodo humilis JEfus

IO.

ftitosEe

de virtute humilitatis loquatur, ut temninorem omnibus reputes; unde & ia

24attb.7, alioloco dicit : Intrate per angu(tam portam £&&c, nonpotes autem intrare per

jitam ed

i3.

anguítam portam, nifite humilies. "De quaveritate plura hodie in prafen-

l

ttarum explicabimus.

$uf

QU ad

2. Viditaliquando Nabuchodonofor Rex potentiffimus, equé ac fuper-

pitde fs

biffimus in femnis grandem quandam ac mirabilem ftatuam , cujus caput erat

,decæpit'

aureum , pe&tusargenteum , venter & femora enea, pedes ferrei & fi£tiles:

fitL a tg

Dan. 223;[0

tandem ab/Ciffus eft lapis de monte fine manibus, £8. percu[fit fratuam in pedibus

Juga,

ejus fereis && fidilibus, & comminuit eos ; tunc contrita funt pariter ferrum,

einati

tefla , s , argentum && aurum &9c. — Mirabilis cafus , portentum infolitum,

Queretur.

Etquare, dices , immanis hzcílatua tam fubitó diffipata, & in favillam re-

dacta eft? Refpondeo , quiafundamentó folidó caruit, erat enim tantüm ex

t nifiar

Weindi

luto ; hinc mirum non eft, quódad lapfum un'us lapidis tota machina, licét

ex pretiofis , validisque metallis fabricata , corruente bafi, corruerit.

o ld

Dl

Obfervà , anime mi , prote híc fenfum moralem : Bafis ac fundamen-

tum virtutum omnium eft humilitas, cui czeterz virtutes Omnes funt tribu-

lutg, [u7

FAcus,

tariz , & cui tota fpiritualis noflra flatua & conflructio innititur : Cogítas,

naim fabricam conftruere celfitudinis ? de fundamento pti-

AqUire d

$. 4uguji, ait S, Auguftinus , mag

fld'flä df]m

fer- 10. de s cogita bumilitatis , i boc ruinofum eft, totum xdificium ruinz proximum

verbisDo. erit, imó ut tandem corruat, neceffum eft: Fandamentum , ait Os aureum,

3nini.-

Plilofopbie Cbrifliane eft huwilitas , unde five jejunium . five orationem , five

|

3 At

Wi b

S.Cbrg-. eleemofgnam , fivecontinentiam, five quid aliud boi congregaveris,abqu bu-

foft.

militate defluit , 68 omnia pereunt.

L

Etina

lie loco eandem veritatem adhue

Rn pj

A

inquit , Pamilitate (uppos

9 i nüä& t

0. 4. in magis dilucidat Orator ille aureus : Unusquisque

Mattb. — fitá , tutiffime omnia alia fuperponit edificia; bác

vero fubdudá , etiamfi ad ipfum

0 jmm., "

fimul omnia fubfirabuntur , at-

H i

.

$. Cbry-. usque ceclum converfationis ublimitate perveniat ,.

!

foft. bom. que in finem peff/mum relabuntur.

Sic corruentibus duabus columnis , qui-

"n

M

l

bus omnis fuftentabatur Philiftzorum domus, cüm Samfon excacatus ante

ämenmm

A«.in

QU j

Matt,c.s. €os luderet , ac faltaret , mox & totum edificium corruit ; & ingentem

firi

gudic.x6, hominum multit/dinem oppreffit : Et apprebendens ambos columnas , quibas

29.

innitebatur domus , alterámque earum dexterá , & alteram levá tenens, ait:

; r

mäf[l&f;

Moriatur anima mea cum Pbil ff bím , concufsísque fortiter coluumnis , cecidit dee

f

Ms llp

er omnes Principes , d ceteram multitudinem. — En miferandum cafum

Erq,

fi deficit humilitas,

gt

It

3. Progrediamurulteritis. Rogavitaliquando Chriftus

-Dom'inus piíci-

M

Ti

Ptde

,E?Iqs.fuos , queme elï'ctccnfcrent ? diveifa hic erant diverforum judicia, du

n

-

"u

De Humtilitate Anunt.

369

EX

alii illum Joannem Baptiftam, alii Eliam , alii Jeremiam , aut certé unum ex

przcipuis Prophetis proclamabant ; fed coeteris felicior preemium hitc tulit Pe-

yit, crunfi

i aol

trus, dum ad quaítionem propofitam fuperiore lumine illuftratus refpondit:

Todo huni

du es Cbrifrus Filius Deivivi; ad quam feliciffimam refolutionem mox ei Do-

minus Ecclefiz regimen & claves cocli promifit: Tu es Petras , 89 fuper banc Mattb.

Ts undi

s du a

petram edificabo Ecclefiam meam.

16, 16.

r hk

Sufpendamus hic paulifper judicium noftrum. — Finito hoc amicabili dif-

m a

curfu, ad alia & triftiora tranfiit mitiffimus Dominus, dum fuos difcipulos coe-

AMaítt.16;

pit de fua premonere imminente paffione , & atrociffimá miorte Crucis : Exig-

ym, uj

12

jes fl

de caepit 3 Efus oftendere difcipulis, quia oporteret eum ire Hierofolymam,8$ mulia

pati à Senioribus €9 Scribis, 83j Principibus Sacerdotum, €$ accidi , $ teriia die ve-

m

furger

Non placuit hic fermo inauribus Petri jam ad'ontificatum futurum

Jui r

deítinatt, proinde Chri'tum feorfim , utfamiliariüs & fecretiüs cum illo 1o-

orfetom d

queretur, affumpfit, eidue candidà dixit non jurgantis auctoritate, fed amantis,

" & j fama

eat n u

& mulerantis affectu : Zbfit 2 te , Domine , non erit tibi boc ; quafi diceret : Hoc

valde indignum eft, ot Filius Dei crucifigatur, & moriatur; meliora Deus?

.to d

non accidet tibi, Domine, mors tam indigna & ignominiofa. — Er quid híc ex-

; um

fpectas anime mi :audi fulmen? Qui conver(us dixit Petro: Vade poft me Sa-

Wi

js r

le

tana , fcandalum mibi es, Qua(idiceret : Recedeà me, non enim es mihi in hac

a

o

i d

reamicus , fed Satan ,hoceft, adverfarius , & (candalum atque offendiculum.,

o 1f

Et quare, dices, Petrustam acerbé à Chriíto fuit increpitus ? O I!

etre! szäm

E

ii

fun j

Ü

fubità demon , quimodo Petraus eras?

W

H at OH

L

&. Adhanc guzftionem B. Petrus Damianus : Fa£um id ad confer'van-'s. Pef,

dam Petri bumilitatem ; erat enim nefcius (ecretoru

m Divinorum, & quód Dam lib,

'(emwth i

per tam indignam Chrifti mortem genus humanum effet redimendum :

In 4. ep. 92«

) i

quo nobis exemplum dedit

lil

; Pergit idem Beatus , ut, quosad bonoriscuimen at Fellofo ia

J

la

tollimus, fub difcipline m

agifierio vefrenemus , ut ne ipfi , lenocinante fafligio , fe Juditb, 1.

eiif

n

h

iä

in fuperbie tgranz

idem erigant, Et quis ignorat , quod S. Paulus confors Par&rt. 4.

"

d

S. l'etriusque adtertium ca

lum , hoc eft, Empyreum fuerit elevatus? hoc

Juf

j

tamennonob/ít

"

ante , & ita DEO permittente , paflus eftacres carnis ftimulos:

h em

u

Datus eft mibifi

g

U

imuluscarmis&Sc. Etquarehoc ? an non plüs ofnnibus labo- I-Cof-12,

.

gl

ravit Evangelium Chrifti cum. innumerabili an

imarum lucro per plurimas

,;ï

I!/'

'n

diffeminando provincias? Audi ipfu

m loquentem : Ne magnitudo revelatio-

yin

num extollat me , da

tus eff mibiflimiulus carnis mez, Angelus Satone,quime cola-

lii

T.

phizet ;

qin

per quam pudendam carnis tentationem & turpes phahitafias plus hu-

f

miliatus fuit , quàm per omnes alias , quas fuftinuit paffiones & labores , ma-

'E

ffi

luiffetdue quosvis alios perfentifcere dolores, quàm ejusmodi tentari miferiiss

proinde, anime mi , bumilia te in omnibus, & coram DEO in

hii

,

i

!4,

venies gratiam. Eccl.$,20.

]U

Aaa

40 ub'

jwcffü

3 D. Gintber Dominicale,

R

379

Confideratio: XLLX..

4» Subne&tamushuic veritatialiam; — Venit:vice quadam ad pretiofif-

fir m

medio ilor

fimum OtrbisSalvatorem Regulus quidamex Urbe Capharnao in Canam , ubi

Chriftus tunc temporis intervallo morabatur, rogans , ut fecum in Caphar-

devatavoc

naum defcenderet, & ibidem filium fuum lethali infirmitate- fatifcentem fani-

frimiti f

Jo. 4 47* tati reftitueret : Rogabat eum', ut de(cenderet', 89 fJanaret filium ejus ; incipie-

Tul? fne d

bat enium mori.

Verüum Chriftusrect

3

t c

itfioc iter, erat enim quatuordecim:

itt f pre

leucarum , ac proinde fatis longum & diflicile ; hinc fokàm ad Regulum dixit:

Wal vit

Vade , filius tuusvvivit.. Ali&vice acceífitad Dominum Centurio'quidàm, ro:

i &pre

gans impense, quatenus fervum fuum graviffimá paralyfi laborantem:cura-

ais Apoft

fncmelius

Matt.. S.ret, ad quem mox Dominus: Ego veniám , R£ curabo eum. — Et quis, obfecro,.

7.

hic non obftupefcatmirabilem in Chrifto procedendi modum: Ad regulum

W dicof

Vdoifos

S. Augu[T. vcnirerecufat , ad fervum veró fe conferre-ultró paratum fe offert? g. S; Au-

fer. 6. degufiinus-,, quia Centurio humilitate prece(fit Regulo , dicendo.fe indignum:

LY

ucro

Domine,, non Jum dignus ,. reddidit (e dignum;, noa in cujus. parietes., fed in

fOctntes

Cent..

cujus cor Chriftus intraret ; Magifter enim humilitatis amat cor humile , ibi:

Ntprims

^

- fedem fuam figit, ibi caput fuum reclinat, ibi manfionem facit, unde ipfe:

hml

Jf 66 2 aitapud.Ifaiam Prophetam : 42' quem: autem refpiciam.

aifj.ad pauperculum?

Ál

Humilem. ancillam:

er quem pauperculum Scriptura

^

humilem intelligit.

It (s

Luc.1,48-elegit Deus. ,. & eam . im digniffin

1

am Filii: füà Matrem deftinavit :- Aefpexif.

VU Bu

bumilitatem ancille fue : econtra divites dimifit inanes... Humilem-Efther ad

Nord

fb

Eflb.1,22. regale folium evexit; fuperbam veró. Vafthi- repudiavit : Que rcauit ,. 89 ad.

Eflb, 2, 9- Regis imperium venire contempfit ; E.

contrarió de liumili Etther dicitur: Que

QU qf

illius.

Humilem. Davidem puerum

placuit ei , €9 invenit gratiam in eonf; edu

paftoricium depofl- foetantes , accepit,

& in Regem Ifra£l per Samuelem in-

"

QCU OIUm ','

orihus : Et aif

augurari voluit, coeteris contemptis , & rejectis fratribus. maJ

g

1.Reg. 16, Dominus : urge , unge eum,

.

.

*

ipfeenim eft... Jacobhiumilem felegit fibi Domi-

.

A Mfm "

"T

tí, Efau autem hominem fuperbunr & arro-

nus , utjura obtineret primogeni

W*ï*-dttpeï

W

N

Rom. 9, gantemlo

ngàfe rejecit: 7acob dilexi, Efau autem: odió babui. — Humilisac

Tte

i

13.

contritus Publicanus de temp

lo defcendit juftificatus in domum fuam , Phari-

mimäï

(us autem fuperbus cum omni fucata fua juflitia à coelorum

Regno repulíus

W Atb

DL

&

Y

Luc,1g, €ft;adquod fubjungit Veritas :

i

ia oinis , qui fe exaltat , bumiliabitar ,

At

(

l

14

qui fe bumiliat ,exaltabitur. Kklincre

&6 profenfü morali S. DoGtor Seraphi-

hh

$. Bonav.. cus : Nibil, inquit , babeas bumil

itate preffantius, nibil amabilius, bac eft enim

^

V5

de precipuaconfervatrix , €9 quaficuffos quedam v

;

riutum omnium , £ uibil i,

d

ferm.

uno Comn-

quodnos ita &6 bominibus gratos $ DEO facit , quim fi vite meritó magni , u-

militateiufimifimus. - Audishoc, qui hxc legis 2

LT

/il l

feffore.

T

"us Ch

f. Czterüm fxp& intei- fe hancl'iagitaöant quzílionem Apoftoli , ubi

J

C, &hbem

Petrum fibi à Chrifto praferri videbant, dum pro illo folo didrachma folvit;

Chif

of

i IN

quinam eerum, in Regno coclorum Vidcïetqr efíe major : Quis Putas mal'

£

Qu

l

w

EEE

De Huniltate Animt.

371

X ad i

eft in Regno celorum? ad quam tefolvendam quaftionem Chriflus parvulum in

D]

o Qu d

i

medio illorum ftatuit (S.Marcus addit ,.eum Chriftum in ulnas accepiffe

)tum

gf Ma

rc.

dQ

elevata voce ad Apoftolos dixit: zmen, dico.vobis , nifi converfi faeritis , e9.

.9-

te ufcenenlo

ficiamini ficut parvuli ,:aon intrabitis in Regnum colorum. . Quid ad hoc Apo-

3

lm ii

ftoli? fine dubio fefe invicem.afpiciebant.admirabundi , cogirantes & mente Matt.x8,

n qpdunrd

inter fe prediéta Cbri(ti verba:ruminantes : Quid?.nos Apoltoli? nos ficut

3.

al

parvuli ? viri , quibus incumibit.docere.omnes gentes , ire in mundum univer-

enturoqiin

fum, & przdicareEvangelium, & nos:fimus ficut parvuli? Advertit has vel fi-

Ái hboratt

miles Apoftolorum cogitationes benignif&mus JESUS, & uteorum ulcus ad-

:; thuis,d:m

huc melius tangeret , fubjungit: Quicuaque ergo bumiliaverit fe ficut parvulus

odam: A

ifle , bic efi major in Regno celorum ; quafi diceret:: Dile&tiDifcipuli mei, hicin

fe ofeyot

parvulo ifto verum cernitis humilitatis exemplum: parvuli non invident aliis,

non primas ambiunt , ficut vos , fed funt humiles .& (implices,, candidi & in-

jcdo n

]

nocentes,hoc ergo oportet vos imitari infimplicitate & humilitate.; proinde

cujps p

!

1

»

a at

À

'.

non primum , fedinfimum locum quarite ,fi in via virtutis velitis proficere , &

f(

M

1

[

]

Colorum Regnumintrare, aliàs quidquid z«dificaveritis in mundo , fi nutet

nem fot, u

"

1

fundamentum humilitatis , 'breviffimo tempore corruet : Revertendum eff

.Sl Hilar.

1j ad p

igitur , (ubintrat hic S. Hilarius, a fimplicitatem puerorum., quia in.ea coljo. ?'*-

Humllcmä [

D

]

,

lv

ä

!

jl

Ü

cati , fpeciem bumilitatis Dominice circumferemus.

» dl

..T

K

7

70.9,6.

Bunknd

«Recordor hic illius.czci nati .quem Chriftus per lutum illuminavit: Ex-

puit in terram , €$ fecit lutum ex fputo , €9 linivit lutum fuper ocules ejus. Et

quid , quzfo, vifuimagis contrarium quàm lutum ? an non ab experientia

jj d

conítat , minimum mpulveris atamum ohfufcare vifum , pupillasdue hebetare

oculorum ? Refpondet Salmeron ; ideo Salvatorem noftrum-oculis hujos ce - Sa/tterom,

n

en

ci nati uperimpofuiffs lutum,, ut memoriamfinis fui femper.ante ocu!os ha- ?'€.

jus 407

j

n

beret: AMemento bomo, quia pulvis es; & Toletus: Advertunt , inquit, cau 19'e(Q$

eff d

(gi

-kc.

m

.i,

fam effe ,ut per boc induceretur bomo in bumilitatem , eft enim ex pulvere terza fa

em xwg

üs

Juvat etiam pro fenfu-morali hic audire S. Ambro(ium : 4i volumis,

$. Ambr,

j

ait,mentismoftre oculos (an

are, debesius lutum fper eos ponere, nempe confidevare *- 3.* Sa-

ydomum u

iil

noftram miferiam.fragilitatem

, imperfetlionem 8 peccatas.à cogitatione enim (Y4W.C. 20

M

fuiincipit Cbriffiana pevf.io.

al!üï )bü

n

'6. Appofité in mentem hic mihivenit Mulier illa Ghananza & Gentilis,

N

np!

fl

nl

qua à S. Marco diciturSyrapbænij]ä, ideft, exilla Phoeniciz parte , que per- Afarc. 7,

N"!us'

2 *

J

tinetad Syriam s hxc, inquam , mulier , cujus filia malé à damonió torque-

g

batur, ad Chriftum venit,:clamans , &impenfiflimé rogans. — Miferere mei, Mntib.

UL

" ,

Domine ,fili David!flliamea mal& à Demonio vexatur. — Obferva hicfingula- 15 22«

rem hujus Chananze prudentiam : non addidit in fupplicatione : Veni Do- Corel,

li

mine, & libera filiammeam à Dzxmone torquente , fed folummodo filiz fux b:c.

N

monem

^

malum Chrifto reprzfentavit,confidens inillius bonitate & clementia , filiam

(

nui

E

flygio inquilinoliberandam, "Verüm mitiffimus Dominus ad hanc primam

(Olo M

u

4

f

-

1nulieris

"

Aaa 2

pr: ( |

E

372

Cüiyïderdfiü XLIX.

mulieris inflantiam non refpondit ei verbum, voluit enim magis probarefi-

sitomfo

dem.

Sed non deftitit mulier rogando, & obteftandó pro filiz falute , ad

nfine, qu

cujus preces & Difcipulicommoti, Dominum deprecabantur ; Dimitte eam,

eum perda

quia clamat poff nos.

Verüm nequehoc Chriftr animum flectebat ad feren-

Paglinus,

dam ei opem, unde ad illam dixit : Non fum mifJos. nifi adoves, que periérunt

V, qufa

Douus I/ral , illisenim pafcendis ovibusfum miffus paftor & Meffias, His

i la, t

tamen non obftantibus pergit mulier illa Chanaaza, validiüs clamando , fle-

Mofaco

xi:que genibus Chriftum adorans ingeminando : Domine , adjuva me ; Sed de

B

novoà Chrifto repellitur mifera; atque ut magis eam probaret , & mottifi-

fparouus

caret, illam pungebat appellandó canem : Von eff bonum fumere panem fiio-

tils , quia

TU , U mitterecanibus. Etquid hic expectatis , amici ? audite à foemina gen-

bis refiltt

üliinfignem prudentiam & profundam humilitatem ?. 4 ia dixit . Etiam

W eolum

Domine ; Namt6 catelli edunt de micis , que cadunt de menfa Dominorum fuo-

ts w

Tun.

Non potuit mitiffimus Redemptor ad tam humiles preces ulteriüs dil-

fimulare.

Jhus g

Sedvictus ratione & oratione Chananzz quafi admirabundus ex-

Buj

clamavit: O mulier !magna efl fides tuas fiat tibi:ficut vis, - Vide bic, anime

Jieti, j

mi , perfectz humilitatis & orationis potentis ideam , quod utrumque, fi

* n

fingularem à3DEO flagitas gratiam , te oportet imitari ; agnofce te cum hac

Dömffm, /üllt

Chananza pari humili modo.coram Majeftate Divina velut canem indignum,

$ n

jat- X, 6. cui fruflum panis de menfa Domini projiciatur ; infta , fi te uná , alterave

103 Deo T.

vice non ftatim exaudiat DEUS in fide non hx(itante, nam qui hafiat, ni-

Tl

hil accipit, & eft fimilis flu&tui maris, qui à vento movetur, & circumfer-

Atngte

tur; obfecra in omni patientia, & in animo contrito & humiliato-, & ade-

S- Cb ry"

Ut t

rit votis tuis benignus DEUS : Meritó,, fubintrat hic S. Cryfologus:qu« fe

UAET

foft. ferm.

canem confeffa eft , in bominem commutatur : meritó adoptatur in filiam, leva-

11310m

WUttrfim.

Ltur ; 99 bonoratur ad men[am,,

Ts QUi mug

cit.

que fe füb menfa lau'da-biü bum-z'litate dijt-

Ti Wtsato

7. O fan&ta humilitas ! tibi debetur Regnum coslornm , & tu poteris

uWWmmï

àDeoimpetrare omnia.

Humilitas illius illibatz Virginis Nazarenz Deum

P'otongy,

de coelo in: terram attraxit , ut homo fieret, & mundum perditum immen-

Áitttiis

Jo. Y, Y4-(o Sanguinis fui pretio redimeret: Et. erbum. Caro fadum efl..— Hamilitas

Fgbyr

L1c.3,10. Precurforem Domini fuperomnesnatos mulierum extulit, qui fe indignum

Pf

reputabat , qui Chrifli corrigiam calceamentorum folveret, ideo à pientiflimo

W&üllïmu 3

Matib. — Sawatore audtit: Inter natos mulierum non fatrexit major Toanne Baptifla. Ha-

YXr,1I. gmiltas Regis Davidis & Aulicorum ejus iratum Deum placavit , & (xviífi-

P

L

'Nd

2.Par.21,mam peftem momento extinxit : Levánique David oculos fuos , vidit Angelum

lün ?

16.

li

Domini flantem intev calum 89 terram , 86 evaginatum gladizm in manus ejus, 05

mägfs Di

f

verfum coutra Terufalem : & ceciderant tamipfi, quàm majores natu ve[riti ci-

;

h.æc Wi

liciis proui in terram : & quid fequitur : Prace; itque Dominus Augelo , £9 con-

j ff

4;&

I

fer

vertit gladium fuzmin vaginam, Humilitas Jobum inter tot decumanos cala-

P

$ Q

mitaturfï

)

De Humüftzzte Aumi.,

375

Tutps pl

mitatum flu&tus cónfervavit : In omnibus bisnon peccavit Tob. — Sed & omnia J05. 1,22.

pro z à

infine., quz perdidit, ei duplicia reddidit, licét totus conjurans infernus ad

Xr; Dinrus

eum perdendum vires omnes impenderit : Poftquam fedit in flercore, aitS. $. Paul. i

flea d

Paulinus, temarideliit. — Conjumpférat tentatoris invidiam bumilitate perfe- Epift. 10.

QU u r

À , que faciliis fargere , quim dejici poteff , quia in fimo fedens , unde cadat, 4* Jevtr.

or as j

non baber , €& babet , unde confurgat , per eum , qui fufcitat de terra inopem ,

Jius dinzn

&5 de flercore erigit pauperem.

, Uj d

- Soli humilesà SapientiaDivina ad menfam invitantur coeleftem :5i quis Prov.9,4,

tobatet, lt

eft parvulus, veniat ad me.

Supra quod Lyranus , id eft , inquit, fi quiseft bu- Lsran.bic

t fumen p

milis , quia talis efl difvofitus ad fapientiam Divinam &c.

DEUS enim fuper -

IUd!lCäf 1j

bis refiftit , humilibus autem dat gratiam.

Sola humilitas eft tutiflima via

At b d

in ccelum , perquam Beatiomnesad DEUM afcenderunt, & in dies afcen-

Yfa Doniw.

l

1

dunt; undehumiles à Chrifto hanc habent premiífionem: Nolite timere pu- L4012,72

$precs d

AW

od

fiPus grex , quia placuit Patri veffro dare vobis Regnum : Et $. Auguftinus

:

. Aug;'.

Jer« 70 ad

ji al

Humilitatis paffibus , ait, ad coeli culmina afcenditur ; quia DEUS excelfus non

; Vil z

fuperbid , fed builitate attingitur. O beati igitur , qui funt humiles cor-/*^fres.

quod um

de, ipforum eft enim Regnum ccelorum : Beuedicite fandi 69 bumiles corde "- 3;

Domino , laudate , €6 fuperexaltate eum in fecula.

La

: zgmm V«

lut a

$. Nonequidemignoro , qualiaolim , & quàm fumptuofá , ac numie-

fiteui

rofa Deo T. O. M. facrificia , ac holocaufta immolárent Hebrzi ; De Salo-

i

b

J

mohe in facro Codicelegitur, quód fupremo Numini intra octiduum in de-

,nam Qu

"

ytur, &^

dicatione templi recens à fe extructi, immolaverit boum vigintiduo millia, 9 ?* Reg. 8,,

ovium centum vigintimillia£gc. quod fané honorificum ac regium erat facri-

34

& hum 9^

ficium.

Aliilitabant pecora centena,, feu becatomben DEO viétimas. — Alii

s o

TL TU

numerofum aurum & argentum mittebant i gazophylacium , & eó copio-

fiüs, quó magis volebant per ejusmodi munera honorare DEUM. — Et ecce,

dul ht

inter illos acceffit & paupercula vidua, & loco victimarum ,& pecuniarum

duo tantummodó minurain ciftam aream , in atrio templi in hunc finem ad

yoon, &'T

promovendum DEIcultum paratam, mifit ; & quid audlit ab ore Veritatis?

)

jris Mi J

furi Wï

Amen diso vobis , quoniam vidua bec pouper plus omnib

us mifit, qui miferunt im AMarc.v2,

"

gazopbylacium i omues enim ex eo ; quod abundab

at illis , miferunt : bec veró de

43*

TT

]

d

penuria fta omnia , que babsit , m

f

)

ä

j

it , totum vidum fuum.

Et quare, dices,

pretiofiffimus orbisServator Chriftus coram Difcipulis fuis, ftudió in hunc

i

sl

nem convocatis , tam infolutis laudum przconiis hanc pauperculam com-

TU

n

qi]

mendavit viduam:? & quid fint duo iftà minuta ,

viliffimum. oboli. pre-

m IZLQVIF J

:

tium- ? Dedit tamen plus czteris omnibus , quia. illius- facrificium cordis

jor h "

í

magis DF placuit ,

quàm cunéla divitum holocautomata;

i

Ratio. eft ,.

*nf If j

,mrü!

!

quia hze vidua reverà hur

z3

nilis erat cuticula , juxta ac pauperrima , pro-

'1

inde eiiam fecundür

ÀÀ

i

Wci )

J

íuam proportionem juxta mentem Doétoris Ange- 4.

Tb'.zv*, z.

((

à

!

lii pl

ic penfari debet , & charitatis & q.32.4. 4

Kf !

"i

u& cateris omnibus. dedit , quia h

rtol i

]

Aaa 3

fumma 44 3.

374

fï("onþdemtiö XLIX.

fummzhumilitatis affectus ; Deus enim humiliarefpicit , & alta.à longé co-

40

$. Lau- gnofcit , ac defpicit : Beatí igitur , fabintrat/hic;S. Laurentius Juftinianus,

rent. Jufi. pauperes [piritu , id eft , bumiles , non babentes inflantem.fpiritum , quoniam

(

- de bum.ipforum eft Regnum coelorum.

.

€. 23

9. Etnunquid juxta tri

tum illud .omnis :;Ch:iüixä'&io noftra fuit inflru-

Ex. 2f, .&io? Infpice , €9 fac fecundóm exemylar , quod tibimonflratum efl..— Refert S.

[ dl

40.

;Marcus , quomodo Chriftus ab energumeno integram Dzmonum legionem

N

ejecerat , quz ingreffa in porcos ,.eos in.mare pracipitavit , .& fubmerfit,

Eratautem vir ille , qui àtot obfeffusfuerat Dzemonibus , non immemor ac-

Jilge

cepti beneficii 5 hinc Chriftumimpofterim pro viribus imitari , & inter illius

AMarc. $, Difcipuloscomnumerarivoluit :.Cfaque afcenderet navim . .capit illum depre-

t

18.

cari, quià Demonio vexatusfuerat , ut effet.cumillo, Q$ nonadmifit eum. — Et

$. 4m- quzcaufahujusrepul(z? . S. .Ambzofius: Non nifi , ut jadantie caufa vita-

--

brofjin — retur , & fidelibus bumilitatis preberet exemplum.

unc lo-

Deeodem pientiffimo Salvatorerecenfet S. Lucas , quód,ordinarié fua

[

cum.

27

miracula non de die fplendente fole , /fed ingruente jam noéte , atque fic.in

Luc.4, tenebrisvoluerit patrare: Cim.auteim fol.occidi[Jet , oumes , .qui babebant infir-

hn

490.

fitl

305 variis languoribus , ducebant illos ad eum 5 at ille fingulis manusimponens cu-

"vabat eos, . Et quare , dices, Chriftus pleraque fua miracula.non de die fecit?

aften

$.Berm, .S. Bernardus: [deo citm fol occidiffet : curavit infirmos , ipfe enim , ut jadan-

ts df

cit.àFaubtiam evitaret , voluit in tenebris miracula facere.

T enem

ia Marial,

"TIransfiguratur .Chriftus

in monte, & cum Elia ac Moyfe colloquitur:

mümm

(U0atte

conc. 16, Et dicebant exce[fum ejus , quem completurus.erat in gerufalem. — Qualis , quz-

Luc.9,31.fo,

hicerat exceffus in Chrifto , .de quo ad invicem in gloriofa illa transfigu-

Ob o

Hugo

Excelleas Chrifti bumilitas,

BD fere

ratione colloquebantur ? g. Hugo Cardinals :

V, Oi

Card, bíc quá usque ad mortem grucis fe bumiligvit , ibi enim factus eft novifIimus si-

rorum.

iritoren

(O Chriftiane? fi hzc .cogitas , quid pro.te fecerit humilis JESUS , quo-

NiüþM ;,:

Jo-13, 15. modoaudebis impofterüm te extollere? No

n fatis fuit pientiffimo Redem-

^5j g

Vide, ac

ptori tuofierihumilitatis Magiftrum , nifi.etiam fieret exemplum.

P

perpende, quomodo proftratus ad pedes Apoftol

orum, fordidos eorum pedes

"t i

W

N &W xfï

lavare non dedignatus fit ; non latebat eum pro

ditoris perfidia, lavit tamen

U

& non fine lacrymis maledictos ejus pedes.. Ohomo ! pul

vis & cinis ! ecce

Md

7 D

Creatoruniverlorum.curvat genua ante pedes traditoris fui,.& tu pra'umas

tein aliqua re efferre? humilia te füb potenti manu DE

I, & te impofterüm

Odiip

; Pt

- non plus zftinies , quàm purum nihil, & peccatorum omnium mi-

ferrimum 5 roga denique mitifimum Dominum cumillo GxcO.:

Donine , ut videam c.

Sdnx,

uf

/;)(x.

l

"N u

Ws

— 83 o b*

37j

L ao

-133t8bb- 1--M93t 661 2--4992t G] ? 99 0897 99 t BR -

ts Jf

fpittm, z

CONSIDERATIO L..

) noftra fs

d d. Mar

De diligendo DEO , & proximo propter DEUM. -

2Inonum r

vt & :

. Pro Domínica 17, poft Pent..

, Don m

mitai, u

Dili;geff? Dominum Deum tuum de toto corde tuo , €9 proxi-

N

1

amum tuum ficut te ipfum. — Mattb.-22. 37..

tot d

jitati

J.

us

Pferte mibi gladium , dicebat quondam: Regum prud'äntifi'imus; 3. Reg. 3.

not , 40

dam duz matres de filio vivo & mortuo:coram regio: contende-

24.

jy ni bäbeir

bant tribunali : A4fferte mibi glad'um : qui cüm: effet allatus ; per

[

- fatellitem: proxim& adftantem ,. infantem' vivum: per medium fe-

cari juffit : Dividite infantem: vivum ; (ed. non permifit vera mater hujus fuz

n dmlke:;

j ([f/f qri, Wjï

prolis divifionem,, quia commota funt omniavifcera ejus fuper filio fao , pro-

inde Regem rogavit : Obfecro, Domine .. date illi infantem vivum ; altera ve-

r5 ficta & perfonata. mater clamabat: Nec mibi , mec tibi , fed dividatur. . Ex

Afl

W

, Qul

quo naturali verz matrisin filium amore & affectu Rex fapientiffimus abundé

W

cognovit veram illam , ac genuinam effe matrem , quz filium falvam &inte-

Jroh lt

ür

n C

L

j'

T U

grum habere voluit;. alteram veró effe repellendam, quz poftulabat:divifio--

nem;. Omnia becillis contingebant in figura: Der veramillam matrem fince-

ys f

ram amorem i D EUM. & proximum intellige',. qui unus amor'eft, nec

Y-Cor, 10;

;

dividipoteft ;; fienimamas DEUM,

II

amas & proximum: Hoc mandatum ba-

I. 0. 4,

;,humil."SJESüf'

beuu: à BEO

, u qui dilieit DEUM;, diligat €8 fratrem fuum ; per matrem:

p

períonátam Di

AI.

em hlm' l:

aboium;. mundum:, carnem fübaudi;, quos fi confulis;,. fuade-

bunt tibi , ut amor dividaturz:Nec mibi , zec tibi; fed amor verus unus eft;.

(

d*

] (

nec divifionem patitur ::Boza: mulier , fübintrat hic Paulus: de Palatio :

inte- Paulde

eftih

ii

grum ,non divifumvult filium, licet, qu& fematrem

fingebat, dividi filitm optaret; Pal.in e, ;

1gilii d

ita Deusintegrumcor nondi

vifum vult , juxtaillud : Prebe, fili, cor tuum mibi, Eccl.

n lüh

& hodiein facro Evangelio

: Diliges Dominun» Deum tuum: ex-toto corde tuo. Prov,

l

Nota : Extoto: cerde tuo ,

.non divifo..

23;

E,&ICI

u

26.

T ott!

W

Aattb..

cum»

j

"

Sanxit' quondäh*pï)eus legem de' animalibus mundis', quibus vefci li-

24', 370!

cerec, G. de immundis , quz comedi prohibuit ; & cüm ad volucres deve--

niffet ,. intezimmu

ndas omnium primam delignavit aquilam ;'Hec funt;,.que-l;ev.n;;rgg,,

&

(

376

Cabjïdemtio IZ

de avibus comedere non debetis ,

£ vitanda funt vobis: Aquilamgc. Rt qt*;iäg

i*l -Cäi(

eccavitaquila, quód juftis prohibeatur tanquam immunda? nunquid irre-

Orig. i» tortis folem confiderat oculis,& eft amica lucis inter omnes coeli volucres vo-

1i, quaam

t flb

Lev. 11. latu (üblimiffima? Ratio eft , ait antiquiffimus Origenes , quia ex mortais vivit;

habet enim duplex cor, & duplicem oculorum obtutum, unum coelo confecrat

Dd frt

wdcorit

confiderando folem & fidera , altero immunda in vallibus terrz , projecta &

m audire

z

foetida cadavera , quibus libentiffimé pafcitur, confiderat. " Sedapagete, im-

$. Aug. in

um Sevator

munda aquila , de qua S. Auguftinus afferit, quód fit fymbolum Dzmonis aní-

Pf. 123.

trelpondat

$. Bern.

marum predatoris. Cor ergo unum & mundum hodie inquirimus , quia

Itj btf

.joxtalemma Ariftotelis perfettus amor non cff nifi ad unum , neque eft conven-

fer. de 4

tio veritati , ait Mellifluus, & vanitati , luci ac tenebiis , fpiritui & carni,

gunponfr

feenf.

tl

igni & tepiditati : DEUS, DEUS folusà nobis vultamari, & cordis noftrieffe

Don.

viatifte

Hugo

abfolutus Dominuss & hic amor, quem DEO debemus,generat quoque amo-

rem proximi, proinde rectà Hugo Cardinalis : DileGio Dei in dileBione proxi»

t qat.

Card.in c.

$ .4d Gal.

mi contiuetur , quia non diligimus proximum , nifipropter Deum. — Dequaveri-

? 6

tate füummé ad falutem neceffaria plura occurtunt dilucidanda.

flrom(jg|

2.

uod fol eft inter fidera , adamas inter gemmas, aurum inter metallz,

AO

balfamuminter aromata , & rofainter flores, hoc eft, amor inter cxterasvir-

la

tutes.

Olim Sacerdos in Sancta San&torum ingreffurus in extremitate ve-

ClFm W»E*j dü

