paritionem , quá olim DEUS Moyfi paítori , in deferto oves Jethro paícenti,

T *W

,Exoä. a

inter horridas fpinas & pungentes fentes apparere dignatus e

it- Apparatuif d

Htl i

2.

Deus immenlz ma-

Ml

I

Dominus in flavuma ignis de medio rubi. Etquare, obíecro,

jeftatis adeó fe; humiliavit,.ut inter afperas & horrentes appareret Íp

jinas ? fi

AUs

fefe Moyfi .in magnificentiffimo .ac .regali .throno reddidiffet fpectabilem,

m

Ifa, 6, 1.

:prout .olim Tfaiz 'Prophetarum .Principi : Vidi Dominum fedentem fuper fo-

ittm excelfum G8 elevatum ;.non equidem ita obftupefcerem. — :Sed Deusinter

fpinas fedem .fu

:

1

TIRtr fne

am figat? .-guisäcr.ejcl,.e,xfet auditui noftro , .nifi vy;eritas Domini

hoc reveláffec?

la atj

Refp. "Theodoretus &alii , quód fecunda perfona in SS. Trinitate, nem-

þ!llfm ád.

Iaf Ofteo

peFilius DELin fpinofo.illo rubo.fe prafentaverit ,. qui fuo tempore in ter-

N

ram effet defcenfurus ,. & carnem noftram affümpturus,, ut à fervitute pecca-

lä(h Ws

lt

JExod. 3,

H

7^

;E; & x,diäbOIi nos liberaret; ideó ad ;-qufen,tunc dixit: Vidi affidionem pa

P

De Patentia.

291

bl

puli meiin ZEgspto ; & fciems dolorem ejus , defcendi , utliberem eum: — Quod

lu at

autem apparuerit' in rubo denfis fentibus horrido & nori in fplendidiflimo

MM

throno, voluit perhoc non'duntaxat nos docere in adverfis patientiam effe

quet g

neceffariam , fed & futuram generis humani' redemptionem ,. paílionem &

Gu

crucem ,. ita: Cornelius : Perbum Deiin rubo eft verbum Dei in cruce , quia Cornel..

utrobique inter fpinas. — Quam mirandam vifionem ubi: Moyfes conteripla- bic.

LUX T

tus eft;& nunc propius ad przdiétuni rubunt ardenteni & incorübuftuim acce-

debetentit

debat , juffus à DEO eít, ut citó calceos de pedibus exueret : Ne appropies Exod, 5 .

Yoraftmit

buc : folvecalceamentum de pedibus tuis... Etquare, dices, Moyfidemandatum — s.

lt d

uit, ut absque niota calceos de pedibus exueret',. & fic exalceatus & nu«

ipes ad. DEUM accederet? Adverte : Servus non eff

fymbolum,;

major Domino: (uo' , fifo. 13, 6,

arulintn,

ergo ipfe Dominus eratinterfpinas, quare nori etiam fervus? unde Moyfes:

vodie, t

in viaifta fpinis obfitanon fine vulnere in pedibus ad montem Horeb afcen-

dit ,. utfic ad majorem erudiretut. patientiam: immirtentem tribulationem'

m aclnt

patienterferendi, & nos unà fimul inftrueret, nonaliamiad Deuri & in coez

lum effe viam;,. quàniafperam & fentibus xrumnarum , paffionum, perfecu-

I patiemh::* *

Mdml lp

tionum &adverfitatum refertam..— S: Ambrofius; S. Ifidorus & S. Euthymius

intiunc.locum commentantur; ideó Dominuni in rubo apparuiffe, ut ubi

j ühlddllkhï

fpinarum abundantia;, ibi etiam confolationis prefentiam effe ,. non' enim:

pervenitur' ad' rofas: nifi per fpinas: ,. ad mel , nifi per' apum' aculeos,.

n t |

& ad. gaudia. nifi per/ adverfa..

Juvat hic etiam: audire. prafa-

r i

tüm: Cornelium ,, D EU M' in' rubo' illo: fpinofo' contemplantem ::

fs

Quid. bíc dicat Cbriflianus ? inquit', quid: Religiofus ? dicat. fané : Cim: Cbri- CorgeL..

| QU ffil£

i

T

il

fium in:cruce intueor' ,. g. lego : Cernis ,-ut in tote corpore fculptus amor ; Li- bíc,

W

l

"

l

bet. exclamare cum: Paulo : Quis- nos feparabit 3 cbaritate Chriffi?: Veniat tri-

n

bulatio , veniat auguffia ; veniat fames , nuditas ,. contemptuss certus fum , quia

j

i

meque riors ,. eque vita &9c.- poterit me feparareg$c.. — Dicat cum S. Ignatio;

,

f

irabüeml&

L

l

Ignis , crux , beffie , offium: confrationes ,omhia tormenta diaboli in rne veniant ,

ES

yt

j

1

£ani

é

m: uf Cbrifto fruar.. . O chara patientia', multis amara', fed tamen di-

*

z

"

;sCR /W M,L,

Íectis Dei fervischata:

E

quantum gloriz pondus in nobis operaris ? fed trans-

Dels Wä*lf

eamus ad alia;.

P mtïlæ

ï.«

/

j

(

j

3.. Ubi protoparentes noftri ferpentis aftu feducli in' paradio vetitum:

if

degaftárunt pomum, moxin juftam fceleris vindi&tam à Deo juftiffimo ma-

ji

i

]

j

)

u

y

lorum:vindice ad labores:, xrumnas , dolores & morteni' damnati funt', in

4

quem fineni: eos Cherubim: & paradifo eliminavit :: Ejecífque' Adam , && col- Gemn

:3,241-

Bïni

'(l.veriw M

locavit aníe

paradifumi voluptatis Cberubim , 86 flammeum gludiunr, atque'ver-

,

j

átilem ad cuftodiendam viam ligni vite.. Ad quid DEU S. Cherubim cum.

nSS.W

M

rl

flammeo gladió ad cuftodianrante paradifi januas collocavlt? Obferva.. . Pa-

r

radifus illeterrenus erat'typus: Pàradifi coeleftis & Regni zterni ; & ficut in:

J

"

ä

jgitt

l

!

at ine

!

]

ilum paradifum terreftrem poft Adami lapfum nemo' ampliüs: poter

irare ,

UVW ff

l

1

*

288

^

Covfiderstio XXXIX. —

f crüce am

Iw

m

trare , nifi per flammeum illum gladium , atque verfatilem , quem teäöää

P.*',C.f [/

j d

vel cujus curam gerebat Chetubim, ita quoque ad cocleftem & (empiteraam

t dedit d.

gloriam nemo poterit pervenire , nifi per aquam & ignem , per gladium

flammeum & tribulationes patienti animo exantlatas. Juvat hic audire $.

Wmor gujao

Rexgieïäf, j

3$. Bern,. Bernardinum Senenfem: Calu , inquit. mon recipit , nifi probatum , ideft mf —

w OC

To. 2. tranfeat per flammeum gladium atque verfatilei , qui Genefeos 3; pojitus eff ad

tine debent

Jférm. 66. cufiodiendum lignum vite ; fed hbec nullusfacere poteft , nifi qui partentiam babet

üeritate

4.c, 2, üinfuaftribulationes gladia

3 quip

jpe flamimeus atque verf;tüzsx tribulatto e]tajiz-

qQ,qm [

15 , 89 crucians antmawm 86 corpus.

b àterra usque adcat-

tefarin f

Nota eftilla fcala mirabilis , quam quondam Jaco

^

n

ib oporte

lum pertingentem vidit , per quam non f

M

üm Ange

li DEI deícendebant

tiom trame

Gen.og, &aícendebant, fed & ipfe Dominus hanc dignatus efl tenere fcalam : 7.dit

Qotendus

12.

Dominum innixum fcale. — Ad quid quxfo ipfe Dominus hanc voluit tenere

fonni n

$. Auguft. fcalam ?

ingens hjc latet myflerium ; audi 5. Auguftinus : Dominus , inquit,

in pi(rino

n

ndens , qui jam tunc in umbra fe Jacob

ferin. 79. fcale incumbens , eft Chriftus in cruce pe

t eundem in

Mf /17 f (!j

przfentavit, fcalam crucis tenens , viamque monflrans , quá fi

coelum , perquam vifionem Jacob mir& ad patientiam, & ut advería omnia

Uicítg

Wt f '

Cgrn.el,.

zquo & Ixto animo fuftineret,animatus eft. — Subintrat hic Cornelius : Crux,

10,

omnésque Cbrifliani in calum conf.en-

i ! '[)foï f)(!

ait , eft fcala 89 vita , per quam Cbriftus ,

1

)

M

( (

erunt , G8 in diés confcendunt.

Age,animem

i, audacterhanc fcalam alcen-

nqt

t

de, nequeenimtibi Deus aliam ad coelum viam :plinget,

guäm viam crucis&

E

ü

patientiz. -

:fqïï?üpiam

AR i

Q

4. Deeodem Jacob recenfent Sacr

* Pagin'æ ,quód propteramorem for-

h ä

tb

mofz Rachelis Labano per feptennium

ferviérit, & omnes paftoralium cu-

Tj

[f

h [

»

Ger. 29,

rarum & laborum zrumnas lto animo devoraverit: ferviam ribi pro Ract

F,,

f

18.

Sed in fine à Labano furpiter deceptus €t, ,

|

as

filia tua minore feptem anni..

(d

Gen. 29,

dum loco pulchrz Rachelis Liam

lippam illi in uxorem dedit: Non $i, in-

N

26.

dinis ,ut minores anteà tradamus ad u-

h* AT

EJ

quiebat ad Jacob , in loco noftro confuetu

)

ftias. — Non vacathic locus infigni myfterio.

Per [iam lippis oculis defor- ,

NI

mofa defignatur, pe£ -

Dwnkl

hn

mem, fed laboriofam , vita przfens laboriofa & lachry

r h(l Qj

pulcherrimam autem Rachelem vita beatain coelo 5 fi vi

s, homo Chriftiane,

habere in fponfam, nunc

UE

hanc fpeciofam Rachelem aliquando in altero feculo

n»m!

*]q

el]q]h

priüs inhac mortali vità tua Liamlippam accipe, & patientia

m cum illa habe;

0j 601 l

non enim moris eft, & confuetudinis, utante

labgre m folvatur merces & pre-

mium,

*

H 41l

IHi)

" t

Samfon non priüs favum melli: i

H

fftavit, nifi prius c,uni rugiente Leo-

D

Declinavit , ut videret cadaver leonis, 88 ecce, examen

W nt

Judic. 14,n6 egtegi? decertáffet :

0tf£-

n

ï

DUD

8

apum in ore leonis erat ac favus mellis, quem civn fampfiffet in mauibus c

*

*

deb

at in via. , Ita & pretiofiffimus orbis Reparator C

hriftus non priüs dul-

€y

Wt nlr

H h

cem mcl'lis favum-manducavit , nifi à mortuis jam rediviyus; & poftqua

j

l

la

[

n

«

:

"um

:

De Firtute Patientie.

289

Z

^

in

crüce amariffimum paífionis vel guílàifer. — 4tt illi o

!

t

l

£i

[

u£ ei partem p

1 qum t

(

p

i

ï

51(

j

1

m toptta

j

* f

N-

?'ä,

v

fawm mellis, && cum mandacáffet. coram

; , fumens veliqui-

42

fxs;

üi

';ï-.

edit cis.

;z

[ fi

MU

jupra quod antigiffimus Tertullianus :

»

';

f

£

4 ,inquit,

favos guflavit , alisdeus ad favum mellis 88 acetum feJe

;

9

£

T

£t

nm s AEC ante ?fïïülgfäg

at H

-

M

IJES.

n

H

ï

2f

vohatur, db

Rex glorie á

d H-; kü

useft falutatus , qu&m Rex Tudeorum pro

(74

í

5

jfus$ im cru- corona

fi

!

u

nuncj ügïglfl.g-(:s

fa. jj

Cc. O Chriftiane ! nondum advenit témpaus exaltationis

Bd zEa!

P

3

nunc det

À

i

H :'N' r(ïi

cod

V LÉ

ere laberes, dolores, cruces, p

4(1;

2421*

)nes,

&

£*

rui

lines,

Vi pftaium;

1e

:

14

adverfitates , perfecutiones , qus omnia, nifi velis perdere merce:

$2

ntu-

s.tribniatm Ü

am , cum patientia funt (uflinenda,

Audi Apoftolum : Patientia vobis

.

?

Pru-

Hebr.to,

r que a

neceJariaeft. , ut veportetis promiffionemi£c. / Audis

Neceffaria ejt.

$

Us teoportet tranfire per igncm & aquam,, & deinde in refrigerium. — Gra-

DEI delende

enere [

num frumenti , antequam farína & panis fiat, fupra menfam dominorum ap-

ponendus, multas priüs debet fuftinere mortificationes & moleflias.

Uva

j ov vt

nonnifi in torculari preffa dulce fübminiftrat falernum ; Aromata nonnifi

j Duriuit

in piftrino tufa amoenum fpargunt odorem ; auram , ut juflum invenia-

( inumt)

tur»in forna

w

(

D

€ ignis dehet probari ; ita & tribulationes , tentationes , &

quitu

adverfitates probant homini: patientiam, an ex Deo & é numero[

t5

J R VA.

f

leíli -

& uadeus

natorum fit : Patientía , ait S, Cyprianus, que nos DDEO 88 commendat , ee $ Cypr. T.

bic Cs

Jfervat , ipfaeft , que iram temperat , que linguam frenat ,qu& mentem guber- 4€ paties-

u d cæhmm

25

a;þzncfcäfäm ,

aat , pacem caftodit, difciplinam regit , libidinis iu

12:

eium frangit , tumoristid

violentiam comprimit, incendium

fimultatis extivgu

£&

:B

,co£rcet polentiam divi-

luäm v

bum , inopiam pauperiim vefove:, tuetur , in virginibus beatam integritatem , in

viduis laboriofam cafitatem : in conjus(Iis Q9 maritatis individuam charitatem.

.

") ïeramq"mï

Facit bumiles inprofperi:, in advevfis

J

f.

£j

ories,coutra u

£

H

d

j

uriam-8$ contumelias mi-

E

n Paüqüüu?f

fes.— Docet delinque

F3

:

f/

&

bus cith ienofcere , tentationes expugnats perfecutiones

&

iiga i

folera

!

y

d

» pafliones Q5 imart

e

yria confummat.

Hucusque S. Cyprianus ; & quid

^

( iïCfl

melius pgterat fcriber

À

n

&

Iu

i

h

7

L

H

:

) vitz morali, fed €

j

jl

de patientia tantoperé non ta

! dCdl!

v

politice neceffaria ?

j

f.Recordorhic Gedeonis üïmuäsGmä belli ducis , quo modo populum

"

cui

uum in vehementis(ima fiti & xítuin

ripa fluminis probaverit ; quiaquam

d ii

prono ore, u

t boves & equi potabant , ut formidolofos & gulofos rejecit ,

"

qui veró und

mb

r

Iiho

a, ut canes linguá folhm deguftaba:

&A . [

eparari jusfit , quia

n

T

neque ifli

"

Deo placebant, qui autem manu volá delibabant aquarum guttas,

siam u |

hos fibi t

anquam flrenuos & idoneos milites ad futuram pugnam contra

;n

r

Madanitas refervavit

:

Fuit itaque numerus eorum , qui nuda ad os projiciente Jud.7 ,.

p

amberant HQUAS , tYece

atl viri ; oxmnis autem reliqua multitudo flexo poplite

iberat.

. Et ait Dominus ad

M

"

n

/

j

edeon : n trecentis viris qui lamberunt aquas,

mhö

[

liberabo vos , &g trada

" in manu tua Madian.

Quod & factumelt; nam

j T.

V

jt j

i^

de nocte intempefta Ge

deon cum trecentis iftis viris fortisfimis in innu-

i^

I

meros Madianitas irruit, & clangenrbus tubis, lagenarum com

p!oiïa--

n

|

Mu a

ale

QOo

ne

R.D. Gintä;ï Domiaic

200

| Con[ideratio: X X X1X..

f

!

!

:

Inis:

ne & inde effülgurantibus- lampadibus. adeó' Madianitas perculit , ut

a fad

fe ipfos. mutuá. cæc!e' in: caftris: trucidarent: ,. & quibus: IZQ. Millia cxfa

as2 Etnur

funr..

m aliahic

Omnia hzc tefte gentium: Doctorecontingabant'illis in'

figura: Quid

tierit. at hu

ergo,dices, per ejusmodi.militum probationemad aquas nobis infinuatum

ipitaputat

efít; Refpondeo ::multa fan&': Q'i pleno ore'forbebant fiümen , uttotum

Obferv.

patientes ,.qui pro coeletli gloria:

implecent ventrem, funt Chriftiani illi im

, Kapidi

obtinenda non multum laborare volunt,. fed potiüsgenio fuo-& ventri in--

Plil.5.

o meritus

I9'*di)igs:re.. fatagunt, de quibus Apoftolusait. — Qworum finis interitus, quorum

Dunidis, m

Deusventerefl, Qui autem genu flexo bibebant aquas , funt timidi;incon-

tnferatt

ftantes: , & vacillantesinbenecoeptis : Qui cim. dorine fluenta Dauriunt ,

RU UE

$.Greg.30 ait S. Grégorius, reBitudinem operim non infleBunt... Q'ui veró ftantes & me-

SurDawd

Motàl.33 nu volà potabant modicam aquam, fünt Cliriflianiilli, qui funr tolerantio-

ais ,

res,teimperant!ores, & expeditiores ad omnia certamina contra diabolum,

mundum , carnem, peccatum , jam.affueti folidà, & firmá: patientià, qui

(iubt:Eg

Origen.

m

omnia fuperant tentamenta ac tormenta diaboli,. de quibus Origenes : //le

hom.9.

robabilis , ille ele&us eft , qui pofteaquam: ad: aquas: baptismi ventum eft , fiedtt

Ámam,mo

'eftanhoc

ad neceffitates terrenas: && corporeas nefcit ,.qui vitiis. non indulget ,. neque o0

Enoremh

p

ccati fitim fleruitur pronus; — Et talem patientiam/ gentium Doéctor Páulus

lusl

nibus fignis ac miraculis przpofuit; unde ad Corinthios fuos feripfit : Si-

2.Cor.12, 915

?. Cof

12

na ZJi

joftalaift: mei fatta funt fupervos inomuiparientia:. Et d

einde primüm

lerantiam & patientiam quantitn extu-

Wt i

addidit :In fignis €9 prodigiis, Ecceto

Sa LQU'

lit Paulus2underecté S. Laurentius Jüftinianus : Sineferro, inquit, &5 flam-

bf "

tht

!

rent.5u-

ma Martsres e[fe po(fa mus,fi patientiaua veraciter in mente fervamusa uam fignis:

88 miraculis majorem effe patientiam, non d

/

abitemus..

at

flin.-de

"

de commemorat Sacra

"stoloen

virt. pat'.

6.De Davi

Scriptura, quod cüm nuncà facie

€. 2

rebellis filii Abfolonis fugamrapprehenderet, & nudis pedibus ac aper-

Uire

NT

to capite montem Oliveti afcende

ret; ei in via occurrerit Semei , quafi ra-

T

2 Reg.16, yidus canis, maledicens &allatrans Da

vid: Egredere, egredere vir fanguinum,

7^

&j vir Belia! 5 teddidit

tibi Dominus univerfum fangui

num. domfis faul , quo-

1 OFEEME

FT

Wi [

niam invafifli vegnum pro. eo, €9 dedit

Donminusregnum. in manamväbfalonmä

£ua , quoniam vir fauguinum. ess-

Magnafine du-

m

tui ; G ecce premunt te. mala

tht

bio hzc erat Semei protervia., calumnia & impietas , ac proinde morte

h

£*

S-

$£

z lapidis eruit, mittens eos.in Regem & ler-«

Pofïldere P

atrocisfimá dignisfima , quia

*

voscomites : undetam.i

nfolitamimpudentiam & maledicentiam admiratus

De p

Abilai, przdictum Semei: ad juftàm mortem depofcebat : Quare maledicat ,

Qf

canis bic mortuus Domino-meo- Regi ?vadam , €9 amputaho caput ejus. Et ec-

Y ufü Is

gSe.

Dimitte eum, ut maledicat

Un N

hi

Ui]S

«e, dum jam gladium flringit; audit àRe

e

DDaminus enim precepit: ut malediceret David.. . Unde obfecro, talis actanta

1 J

T

LT

ipfum loquentem hac de rein

Ü

ææimxiæszäag,e tantoperé potente ? Afud;ï

Pfalmis :

iDe Virtute ;?Pzzleenfiæe

291

Pfalmus : Ego autem ficut furdus.non audiebam , &5 ficut vutus won aperiens os Pf 37,1 40

D vt

$ 11 Mi

faum ; &6 fatlus fum ficut boumo.non audiens , 88 zon babeus in ore fuo redargu-

tiones ? Etnunquid hoc erat foverevitia;& fcelera fubditorum ? minimé gen -

tium, aliahiclatet caufa & myflerium,, quare Rex tolerantiffimus non peie

ii

^5 fobisine

miferit, ut huic impioSemei/& fubditq , imó cani impudentifhimo ab Abifai

caput.aputaretur.

t fümo, u

i ro ld

'Obfervat hic S. ChryfoflomusDavidem ,.cüm ita.à Semei maledicere-

nio fto

tur, & lapidibus peteretur, cogitáffe de peccatis fuis, quibus hanc poenam à

Deo meritus erat, proinde-omnia patienter ferebat: Czm maledidis, ait loco $.Cbrsf.

nir n

fanttimid;

Davidis, me ince[Jeret Semei, peccatuim à.me commiffum vevocavi in wemoriam , inPf.. 382«

confiderans, quàd propter ipfumnaledi&isappetor., €9 punior , 69 reg!á. expulfus

n fontila

fugá cogor me faluticonfulere. Hocfac Xtu, quisquises,homo Chrifliane!

iveolutoi

Siut David malediceris, lapidibus opprimeris , aliísque fexcentis cbrueris

qi (unt tol?g:

miferiis , dicin cordetuo : Parientia ! quiamerai : Gebult » idybab8 eete

.

nà contald

m -

tmà pl

(d:utbt: Ego fepiás lethaliter offendiDeum meum, Bonum fummum,

menfum/& infinitum ; ego-toties actoties perpeccata mea meritus fum ge-

ibus (f

hennam, mortem & damnationem zternam &c, — Quare ergo non patien-

mj t

terferam hoc verbum mordax , hanc irnjuriam,hanc calamitatem , hanc per-

p

u

.v

!

f

fecutionem,hanc egritudinem;imó hanc ipfam mortemtemporalem ? Nun-

T

quidjuftus eft Dominus, & re&tum judicium ejus ?

Sosluos t^

7. Confideremus modó thronum ,quem fibi Regum prudentiffimus

priisig

4

curavit,ut in.eo non tam magnificentiflimé fedens videretur,audiretur & re-

tümqi

fponfa daret, quàm & fuorum fübditorum lites ,.ut judex decideret : Fecit 3. Reg. t0,

m hia

etiam Rex Salomontbronum de ehore grandem , 88 veflivit eum auro fulvo uimis.

I8;

Circahunc thronum duos grandiores leonesex puriffimo auro elaboratos &

fi

Y

fufoscollocavit,quialeo eratinfigne tribüs Juda,ex qua ortus efl David &Sa-

od ii

M

j

lomonfilius ejus ;.& quia fex gradus erant, per quosadillum regale Solium

; i

alcendebantur, voluit idumRex , ut duodecim leunculi flantes fuper fex gvadus.

i, t

j5

bincatqueindecollosarentur. "Etcurtot,dices, leones hunc mangnificum

irhit

Ht

f

!

adornabant & flipabant thronum ?. Pulcherrimam rationem affignant s l- $y!veira

T

pI

veira : A4d regium fbronum , inquit, mon aftenditur , nifi multo certamine ! Matt,

iï;;

nmanmä:*f

cum leonibu:. — Yuanimemi, (i vis afcendere ufque ad coeleftem thronum, 20; 22.

,. M

ii

[ "

oportet te priüs hiccum leonibus & adverfitatibns decertare ;& in patieniia

p

poffidereanimam tuam

K

:Quoniam per multas tribulationes oportet nosiutrare A. 1 4«

g t M

in Regnum Dei.

2I.;

j

1

hc

TL

De pientiffimo orbis Salvatore recenfent Sacri Scriptores ,. quód,

u

ji

cüm crucis pa

['QW

p

Imam in Calvario monte plantatam nuncafcendiffet, Judzo-

4

/

l

M

rum vocibus fzpiüs infligatus fuerit

, quatenus crucem rurfus defereret ,

J

un

& ab illa defcenderet : Si Filius Dei es , defcende de cruce, — Et iterum Matt.257,

&

f, D

!

yh

SilRex ljrail eft , defcendat ^nunc de cruce , &9 credimus ei,

l

Oo a

Q piemiäg AO.

qun o

-

j

—

f

"ï'gþ

Confideratio XXXIX.

me ]n&ü tÓ amor ctucifixe! r En bona & fclicia fero nova : gens iffa per-

verfa &

incredula Judeorum,gens adultera 'a:qu perarum vult tandem in

(5

"g'frv

te, tanquam Mefliam ADEO

muuu

im credere;doCtriam tuam amplexari, &

Evangelii fe&tari l eges hoc unurm obüaz um,eä:mmïum Défcende de cruce.

Oftul tiffimi Jadzi, QH lii tenebrzrum ! quid. dicitis ? quid infani poftulatis?

-)/ (xïþ-*'«n ^

ut Filius Dei defc:

endatdecruce

io aà

baqwca ifilio, utinam faperes, ac

D

noviflima provideres.

ldeo JESLUS

& nunc à vobis in crucem -umfcnyfus

priüs Patris fui eterniin coclo fi

3u

reliquit, utin cruce pro falute univerfo-

f

ï

yum ïï'*()ä'ä*ïe!üf C!'UX enuU ï—') non

i dedecus , fed folium g;mxæ fuit , ita at-

.,xbit

-sm"

eixe 10:D

0TRInus

-u'

^ :

i&

" Audi & confidera auteam

3'rnf?f teft

ä g4vii à lígno.

omi: Si filius D

EI es,d /?fnae de Cruce , nata ideà venit,

Ailend

J(;euie,jarj lïg V*ariï!j Chï gx)üi

ut cri ucifigeretur pro nobis.

Cui fan&xa Do&ori adjungo & do&tiffimum Sal-

W

macronem ..

Raban. 1.

Si Chriftus , inquit bic non perfeveráffet in tormeutis? Quis Cbriflia-

nis 19

;n;

U s

"s oper 'bus? Aud.amus & Rabanumuin h inclocum commentantem:

7.in

AMatib

Si eniur tuic de Cruce de[uenderet nimirum znjximmel/ïir cedens, virtutem uobis

patientie nou demonftravet. fed expe eclavit paululum, toleravit oppropiia, irrifio-

nes fuftinuit, fervavit patientiam.

Q

Exquibus omnibus hactenus enarratis collige patientiam

m tibi fummé

t

tum quoad moraï ia,tum etiam quóadpolitica effe neceffariam. — Imitare

W

proinde Reginam ! ühe

quz eüm non vocata ad Affüerum Regem ingref-

il c

fïl t:fï?.?

, t&rr' bililejus '::gecju percu. !fa , femel atqueitecum q !ab exanimata

W, t

corruit, cui Rex i in fignum g'amv & benevolentix auream fuam virgam ex-

duawnqm

Eflb.1g.

tendit , imó & collo ejus impofuit: Tulit auream virgam , eS !lDJüHï/üPfï col-

fvr.;, m

hmz ejus que accedens ojw'*a:*a eft fummitatem virga ejus,

Hoc,

inquam,

EfD,5,2. &

illuflre exemplum & tu immitare, homo Chriftiane! fi te vmmt Ueus varii$

At OF»nd

tribulationibus , fi contra te virgam furoris fui extend

t , fitepercutit, fi

hhm. an

MM

eandem virgam collo tuo imponit, nc defpondeas animu »m fed contraat-

1

v us

TU

omnes adverfitates tuas tmu-

XO'. Lxm.d ä

dentiorito, virgaaurea eft, non ferrea.

q

roinde erige te cum

tabit in aurum Gm imurm, prcmn!m & purgatum.

u

Eflher, €9 accedens ofculare fummitatesm virga ejusatque ad omnem pati-

j

rïdï

n

Luc. 21,

entiam te difpone: £t iu pamnmfveäwa flidebitis animas

UMGY

vVeliras.

19.

Numd

f æl

n

r

my

?

C

ü

i

LUITT,

ä&

X

v

Vs

5

Ta

LE

li

ii

J

A!

T

æm l

E

j

ïg;g;

CON-

P

j M

N

$

O** 4

C 3* XC 69

i

v N

ignry.

$

;'H?

sfg

:

VOR

$

$WE

z

i

$

Ivl urirs

2esecé

*

|

aat

L .ïlrh

'4.

t

CONSIDERATIO XL.

,

Ann pIOfïäf;'s;'

"um

TUctm ol

De vitanda hypocrifi, & falfa mundi politia.

xo fv

wmmm

, Pro Dominica 7. poít Pent,

' Confidern

um i.

Aftc;?za'zite üfalfis Propbetis , qui veuiunt ad vos in veflimentis

h doifmur

«

)Q

VM

L

(b

:::::

eoiumyinirin[ecus dzzm? fu;*:(t lupirapaces. M. aï;i;h.;? s.

i COTl

Te

uen, st

( o;gro;z:;;

On fine pïe't:uïizrï caufa in veteri quondam lege cygnusà DEO tan-

quam immundum animal tam à facrificio, quàm ab efu (ne illius

sexind

carnibus vefcerentur Ifrélitm) repudiatus eít : Hec junt que de Levit.11.

«diun. d

avibus comedere non debeiis , &O vitanda [unt vobis : Aquilam 89 1 f,19.

u At

grypbem , cyguum &9c.

Ratio eft, quialicét cygnus niveis ac candidiffi-

mis contegatur plumis , intüs tamerr nigerrimam pellem fovet : Prob!

betur, Orig.bom.

aä"&

E

ait antiquiffimus Origenes, inter alia animalia cygnus Ifaél , qui , càüm albusfit in lib.

'vng

foris, iutusnigeriima carne cooperitur,

Cygnus hic fymbolum fuftinet homi- Num.

U

nis hypocritz & l/feudopolitici, ita Deo infervientis , ut tamen diabolum

m H

TM d

te Vi

T

non offendat , proinde foris candidus, intusin animo nigerrimus eft : 4ji-

(

f

Aa! 6f

t/':

um , pergit idem Origenes , fic folent bypocrite babere, qui dumcaflitatem ex-

n

mnm [Ed q

serius predicaut, inids tebervima tabe luxurie macuiantzgr,

ngC'rf

f

(

Otempora ! ómores ! oportet nos hic clamare cüm Eminentiffimo S. R.

yj

gC

P. CardinaleBellarmino : Nolo bic effz Cbam

8 verendapatrum detegere , fed Gen.9,22.

quiaresipfa clamar , & mundus ejusimodi falfis fratr'bus plenus eft, neceffa.

[ d

Mattb.

sium eft, ut & ipfi perftringantur : 2

vobis Scribe : ait Veritas Chriftus ,

Pbarifei H

X

j

jpocrite , quia muudatis , quod deforis e[f , calicis &

aulem.pleut effis vapiná 95 immunditiá.

RS paragþdis? intgs 3325«

Ci"

u ho

Talis pfeudopoliti

&hypocritá fimilis eft Vertumno , de quo lem.

a: Formas inutatur imomnes ;fimilis Scorpioni , qui amplexatur

; Ut perdat 7

hmilis Afpidi, qui mordet in filentio ; fimilis Bafilico; qui afpe

&u & halitu

mortem infe:t ;fimilis Upupe , quz pulcherrimis decorata, pennis nidum.

inte: ftercora collocatsfimilis Chamzleonti omnes calores ex vicinis objeétis

(

RC

Em

Á

294

«Confideratio XL.

imitanti, preterquamalbum, undelemma: Soiztz non indait album ; fimilis

Ü

Jarantulz, que fub luce & ftcliato corpore lucem tegit; fimilis alez, quz

vits fand

uó plura fuperiüs exhibet , eb pauciora inferius numerat.

Similis fepul-

mvefle

M.aff.23 chro dealbato , quodàforis paret hominibus fpeciofum , intus veró plenum

ficetiam

27.

eftoffibus mortuorum, & omni fpurcitia&c. , Attendite proznde ,ó morta-

eneitu

les omnes!! ab.ejusmodi faliis Prophetis, Pfeudopoliticis, Hypocritis & fa fis

itis f

Mattb,z, amicis, qui veniunt ad vosin vefiimeutis ovium, intriafecis autem

:

funt lupi rapá-

focritz.

L

ceé« Dequibus plura; & fifalutem tuam amas, attende,

Mrincipe

2. Sever? quondam przcepit Deus, ne Tíráélitze ve(tem.ex materia va-

(lispote

ürdorila

Lev.19, tiegata contextam intuerent: Pefle, qui ex duobus texta efl , non ándueris,

19.

fío ph«

Et in alio loco: Non indueris veflimento ,quod ex lana linoque contextum eft.

j'

Deut.12, Àd quid , obíecro, Deus adcó fedemifit , ut Judzis etiam masmdum fefe ve-

&my

»r. - fliendi pre(criberet, ac veftimenta.ex lana & lino contexta illis prohiberet?

ipl

Cormin — .Reíp.in hunc locum Cornelius : Veflem 89 lana Q9 lino contextam induunt ,

&ran

Lev.19, qui loquuntur pacem .cum proximo fao ,mala autem in cordibus eorum, Q

e

hypocritz ! ó pfeudopolitici !.ó falfi amici; an.non vos e

]

usmodi duplici

Mpiy

19.

]7

Greg. M. veíte ex lana &lino.conte&i eftis? AuditeS, Gregorium. M. effeim ex laua,

j t

lib. 8.

linóque contextam induit , quiiniocutione , vela&ione, qua utitur, intus falti-

(l

Mor.gx, litatem malitie operit 89 fimplicitatem foris inaocentie oflendit. — Sed maledict

firtfn

AMatt. 33, V0s à Domino, quibus toties in Evangelio Chriftus comminatus eít: 72

Ri

13.T4.

vobis Pbarifei , Hypocrite €9c.. .O quàm pauci funt modó finceri acveri

LE

Job.1,8. Jobirepetiendi, qui hoc infigneà Deo promerentur encomium : Homo f -

QU i

lex &$ ve&us ac timens Deum , £ recedens à malo! Supra quodegregié me-

ï?f i

Orig.l.1. moratus DoCt. O:igenes : /ü fiiaplex , inquit, aon fitus, non erat in illo du -

li c

injob, — plicitas,nonloquebatur aliud in-ore , aliud vero cagi(aäat.coräe. Etquidnunc?

Em

: dicat, qui poteft ? Pergo adalia.

Ral

Et quisnon miretur, quódRex ille, qui quonäam latiffimas filio (uo

"r

parabat nuptias, ad quasormnes peramicé invitaverat , folum illam mendi-

DUQS, W

At

cum, fine veíte nuptiali inregio convivio apparentem , tam fevere caftigave-

*

Bs

.tit, & ligatis manibus ac pedibus in exteriores tenebras .eum praceipitari JUs-

r

«Matt, 22, lerit? 4mice , inquiebat , quomodo buc intráfli , non baben: veftem nuptialem:

Adquid ,ebfecro, Rex ille potentiffimus hunc hominem amicum vocavit,

lli'iïïgg

quem .mox ad tartarum ablegavit ? quomodo amicus & reprobus?Et quis

'ijl,

hunc mirabilem procedendi modum attentiore mente confiderans non

L

$. Greg.

I "Mdec j

obftupefcat ? Afiranda eft , aitS. Gregorius Magnus, quod bunc €$ amicum

bom.38,

WM( l

in Ev.

vocat , €9 reprobat , ac fi apertiüs dicat : Auice, &6 non amice, « Et vefpondet

fibi ipfi przdictus MoralisEcclefi

-

x Doéctor: 4micus per fidem , €9. non amicus

ölü;m(ur

T

?er-operationem. :

V d

-

Hinc

j

&ädla

Md

De Hypocritis & Pfeudopoliticis;

295

ij -

Hincpater, qnod hypotrita fuerit, fingens in vefte lacera & obfoleta

ls det t

vit& fan&itatem, mundi & fui coritemptum, interim erat lupus rapax , qui ^. Zbr.-

Sitls i

in vefte fi&ta ovis videri volebat qualis minimé erat: Propterea , iubintrat ferm. 4.iu

CO D

hic etiam Divus Ambrofus, Iigatismanibu'z €9 pedibus in tenebras exteriores Dom. 2.

at n

expellitur , mon folinm quia peccatos erat', fed quia càmi peccatov effet , (antli- 4dvent.

Vocts

taiís fibi meritum vendicabat. — O' falfi fratres Y Ó pfeudopolitici! Ó hy-

j jumlgpmgi-

pocritz " attendite, qualis poena vos maneat. — Audite Ifaiam Prophetarum

If(!. 335

Principem coritra vos fulniinantem : Poffedit , inquit, tremor bopocritas , 89

4.

epmdet

quis poterit babitarede vobis cum igne devorante ? quis babitabit ex volis cum

ardoribus fempiternis ? fed pergamus ulteri

ü

Y

L dnz

i$, quia video ,. quödiüa- vobis:

rion placeant;.

TR

3: Venerat aliquando ad pretiofisfimum orbis Redemptorerü legis qui-

nl

dam peritus, & predicatione & miraculis illius motus inflanterpetiit , ut

ls t

^

& iple Chrifti fiezi poffet difcipulus? proinde Domino abiturm jam parauti ,.

:ex:aminäuun::

& trans fretum eunti dixit : Magifler , fequar te, quocunqueieris, Seditigra-

Mattbp. $;

us . :

rum à píentisfimo Domino recepitrefponfum : £t dixit ei f Efus : Vulpes fo-

I9.

usmoli

veas babent ,. 68 volucres coli uidos;' Filius autem bominis zion babet , ubi ca-

Ve]ffïfl 53'3?'1

puí reclines; — Sic fpe fruftraturn dirmnifitinanem.. . Et quis , obfecro, hic nomr

tur, r p

obftupefcat', quod €hiriftus Dorbinus hunc fupplicantem noi'ad fuam ad-

miferit locietatem & fequelam ? Nuriquid notos, imó & publicos in gratiam

sitaus d

recepit peccatores , Matthxum in telonio, Zachzeum in fycomoro , Latro-

y n

nem in patibulo, Magdaleaam in convivio, adulteram in templi Atrio ? &

m Atf

cur rion: etiam hunc legisperittim taritopere illius affe&tantem amicitiam?

Jodegflfg?'?

Verüm aliud bit latet' myfterium: Doétor ille hypocrità fuit & rundi po-

n

LU

liticus, cujus Chriftus làtens ulcus infigniter detexit; dum eum vulpi dolofze

d

atfimilavit jfperabat enim , per hanc Chrifti fequelam rem foam fe poffe au-

gere, ad honores promoveri, & feculi lücra fectari ; fed non amat Veritag

ejusmodi politicos , imó nec pati poteft ejosmodi exofom hominun ge- Matt

.àg

2

ifirs tiol

er-

nus, proinde eos toties in Evange!io feverisümg;» anathematis fulmine p

13.

]no!

rinxit: Vé, v vobis ,. bypocrite ,. cüm tamerialioru

m peccatorüm vitia [ze- ó. Laur,

N

&ü

i

pius fub filentio vel abfcondir, vel disfi

mulavit: Hypocritarumi gentus, aitS, Tuflin lib..

j pre

$tl

Laurentius Jüftinianus , »lu;

quaia ceteros profecutus eft Dominus, eorumicau- de bumil,.

i

H

Zhh

teriataui pat

7

u

efäc;'twcenfc'ie.?:täa?

populis , atque etermum fuppliciuzi illos makere c.1 n

l *

V

vt

teflatus eff..

4.Et vis ulteriorem ho

lpv

US?E[QUD

jus veritatis probam ? Kevoca, filubet, in memo-

j

rianrdecem illas Virgines à

Oüf iif

,

l

folemnisfim? invita

Sponfo quoridam cclefti ad Regias Agni

nuptjias

U

Mv V

*

^

tà55 & ecce;cüm filentium tenerent omnia,& nox in me-

j

&io fuo curfi

À 5

iac

n

:ffet;venit decoclo clamor:Ecce, fpon(us venit ,. exite oboiagi ei,adïM ait. z yy

Q*

"

quam vocerm quinque virgines prudéntes fine mora fefe accingebant itinc-

ü,«& qgiaparams habebant ardentes lampades:, àfponfo adnuptiale lioc

p

gau-

Ws

Confideratio XL.

196

gaudium benigné fuerunt admif(e : Er que parafa erant , dntraverunt cum

€

nhoam :

]

fatuz , fed fi-

£oadnuptias,. 'Tandem veniunt-X' reliqux quinque virgine

li, &p

neoleo & lampade ardente , & quia janua coei

^

j

iam claufa ar

at , fores offi-

ttan d

$35

160

$e t*

Í

X

£

»

ciosé pulsárunt : Domine, Dowine, aper

.M.'Hi

n aliud à divino Spon-

yosds 1

fo audiérunt, quàm illud trifte:

N.

2

/cio vos, quodi

ïil

ïjï

emeft; Non vos agno-

»i

.)

àus: x

fco pro meis, ite ad diabolum , :e in gehenifam xternum ibi cruciandz,

ablant

f

&

ec

O bone JEfu ! quidhoceft? & quid , ob

ro , in te peccárunt hz virgines

Don

fatux ? & nunquid pari ratione il

ii

ul

p

)

atum virginitatis florem , ficut caterz

^

um veflr

priores,conferváruni! Quare ergo patens cceliporta coram oculis earum ob-

TA fner

ic

la

s fatuas.

fervata eít: Et claufa eff janua? Refp Joachimus Abbas, virgines il

Nusmirat

fuiffe hypocrytas , &ideO meritó à caelefti Sponfo regno cocle(li exclufas ,

fandis lb

quia lampedes quidem habebant, fed vacuas fine lumine & oleo, hoc eít,

Quyedis

di

TE

fine vera charitate & foli

s bonis operibus erant, ideó gratiam Dei finalem

ss

foacb.

Juvat hic audire citatum Abbatem ; Ha-

& regnum eternum perdiderunt.

1Í4.

$

Atque

Abb.in 3. bent , inquit, £9 bypocrite, que oftendani bomin

£U US

, ftd &on babent coram D«o,

pisc

"poc,

qui etfi babent lampades, ques accendant , oleum tamen iu vafis fuis cumlam-

[uliico

padibus non. affemunt ; fic plerumque tefia nucis vacua eff pinguedine nuclei, 09

Tque in

tamen in forma fpecie plenam fe adintegeum effe mentitur. — O hypocryta!ó

V me[.

E

f

[4

if politici , qui eflis bicordes & bilingues , hic attendite , fi non velitis

Chriani

zternüm perire; Ó quàm alius eft in fchola Chrifli'fbylus , quàm qui nunc

ftt g

