fuis && velle 68 perficere pro bona voluntate, becomnia ipfefecit , ipfe perfecit:

9 quia opera bona in confpetiu fuo nunquam e[fe permittit inania, fidelibus fuis,

irto

af

quibus operantibus prebuit virtutis fue favorem, tribuit dignam pro tanta opera-

atrtdy

Lione mercedem. Adbuc amplitis agende funt gratie Deonoftro s banc enim Ec-

el

eji

, du

iam , quam fecit nomini fuo confIrui , fecit etiam Santtorum Martyïum/re-

&l

liguiis ampliàs bonorari , €$c.

b

Huc usque S. AugufTinus, in omnibus ad noftrum propofitum , qui fi

jide V.

€fï'Jl,0 !

tunc temporum vixiffet, nihil aptius unquam de Ecclefia Biberbacenfi SS,

Crucifixo facrá potuiffet afferre in medium , & luculentius de illius zedifi-

ifgi-

fgerunt

catione dare teftimonium , utpote quz propri& ab ipfo Deo ex eleemofyna

piorum fidelium coepta, zdificata & perfecta eft, unde meritó pro infcri-

,

luorum'

ptione illi debetur hoc D

ys M*

! avidis :-4 Domino fatium eft iftud, 89 efl wirabile in

:

ïjg.alu I XT*O

Ls

oculis nofiris.

"

p

j2 !

d bonorem SSS. Cmcä;äi miraculoft i Biber-

bacb celebris Congregatio in[lituitur , quam Innocentius XI.

Hu$

*«

onu

Pontif-. Max. perpetuis jndulgentiarum tbe[auris

coxdecoravit.

ju l

On immerito in facris literis Chriftus JEfus & hic Crucifixus, fonti pu-

g l

N

;

blico comparatur: Z2 ila die erit fous patens Domui David &9 babitan- Zacb.ryx,

(li

XXXX

4ibus

RTD. Gintber Dominicale,

Relatio. de SS.. Crucifixo. tn. Biberbacb..

Sicut enim fons non fibi , fed aliis fluit:in'commodum:

tibus in Terufalem..

Sic & Crucifixus Dominu

s nofter, velut'fons publicus,. non fibi, fed toti or-

bi in bonum:ex. SS. Vulnerum:

canalibus faluberrimas: gratiarum. undas fub-

miniftrat, unde lemma: Patef omnibus..

bus:eft SS; Crucifixus Mi-

Talis. quoque fons:

publicus & patens omni

raculofus in Biberbach ,

cujus facra-effigies, cüm fanctiffimo Domino no-

Mont 1

(

ftro. diviná. providentiá Papz Innocentio: XL.à fervo quodam Crucifixi in-

digniffimo fummá cum fübmiffione-anno Chrifti 168 g.. menfe. Aprili offer-

retur, non tantüm fuaSanétitas hunc facrum Crucifixum fpeciali privilegiato

rofidelibus-in Chrifto defundtis feriá 6. cujuslibet hebdomadis'conde-

altarip

g

coravit, fed & prenominata.quinque S5. Martyru

m-corpora liberalitate ve-

P

ré paterná & prorsüs.infigni ultro- illi cum: literis: authenticis: conceflit, &

infuper Congrega

tionem.fub titulo:SS, Crucifixi inftitui voluit; quam mul-

In quibus-obtinen-

tis ac perpetui

s. indulgentiarum. thefaurus:locupletavit:

icis: prediétum Crucifixi indigniffimum & inutilem fer-

dis gratiis. Apoftol

vunr fingulariter. in il

la Aula Pontificia principali auctoritate fua adjuvit al-

ffimus. &: Sereniffimus Piinceps ac Dominus, Do-

[

t& prafatus. Keverendi

minus Alexand; Sigismundus tunc Romz prafens.(

Tit; ) quemDeus T. O.

t

M. in mUItOSFC.Qn[CKV-et-; annos.incolumem : ,. &. beatqm: eum. faciat.in terra

| ij

& in coelo, &c..

i

io" füb titulo:SS. Cruci£xi Salvatoris noftri

Efít autem hxc Congregat

H

tiii

in. fubftantia non alia, quàm: quz ante annos non multos i

n Belgio, &

hr

ha&enus. in- aliis Chriftiani. Orbis: provinciis erecta;, ac magno animarum

drity|

:ta fuit; ubi pii ac devoti Viri

cum. fra&u. & fpirituzli: emolumento inftit

dUOty

m mortem & for»

fit j

inter fe lioc inierunt pactum; quód ad impetrandam felice

tem has interfé velint: confervare pactr. conditiones:.

f

Prima eft; ut qui particeps-effe deíiderat fpiritualium gratiarum; quoti-

&impm

die femiquadranguli fpatium; feu per octavam !

iorg partem aliquod punctum.

MY

ieditetur, quo peracto,

& mylierium: de Chrifto. patiente: aut Crucifixo n

d

Deum enix&roget ::ut Confoederatorum: nominain

fuis vulneribus defcripta

f

fiderationem pre-

legere:

atque protegere dignetur;.in quem finem poft cori

Wl

catiunculami

llam-mox fequentem ex $. Auguttino fubjungat : 7Manus tue Do-

Cte

:

mine fecerunt n0s ,. e5c..

M

Secunda conditioeft, ut,quos; com

modé poteft;ad hujüs piiffiimi ac vere

llà alia eft

fj

fraterni paéti focietatem invitet.

Et prater has conditiones NB. nu

hj

ominis infcriptio , fuffi-

neceffaria. Nec requiritur expreffa admiílio, aut' n

(tgr

cit tua feria voluntas: VOLO:.— O amantiffime Lector, quid moraris? quid

IN

ml

Pf.76, T. dubitas? Dic cum'Vate Regio : Dixi; nunc copi 5 & fic eris particeps omni-

»UlOS

um bonoram:Confoederatorum Chiriffum . Crucifixum finceréamantium, co-

l

Luc. 195 lentium & pro poflibili imitantium : Hoc igitur fac , &9 vives,.

d

28.-

i

ORA-

..Relatio de suz,tvzggszQ in Bilerhach.

Iodum:

tot Of*

ORATIO PACTI.

las fb

rus M.

Ex S. Augultini Soliloquiis.

10 no«

Manus £ua , Domine , fécerunt-mos.: Manus , inquamy ila, que af

t i.

'Opera enanuum tuarum ue. de]picias :

ii of

elavis fupt pro ueobis ;

Vüuluera manuum tuarum , precor, .ut afpicias. — .Ecce , in Óa-

vll

s Condte

mibus tuis deferipftfà .mosy jDouine TEfu., dege ipfam fcripturam s

& fzz/vd 20f. Q lro;zcj jESLZ exaudi.eos. J4

tra vulngera tua ab-

P

eefi, &

fconde -mos : .ue permittas uos mquam à te feparari. .In bora

TE

qmortis rvoca .mos , ut.cum Santlis 4uis enifevicordias 4nas in ater-

obtinc

um cantare poffomus.. Amen.

lm fer

I vero laicus , '& inaffuetus ,'ut «ejusmodi 'breves meditationes de

jovtd

Chrifti paffione-facias , loco:hujus:pacti-Quinque Pater & Ave in ho-

us, D

norem.QuinqueSS. Vulnerum Chrifti quotidie (.fi-commodé fieri po-

x TO.

teft', aut faltem -in'hébdomade:femel feriá 6.) pro felici :morte ob-

It

tinendá recita ,& infuper piam :quandam :Crucifixi Redemptoris tui imagi-

,nem ,.fanquam publicum fpeculum,in quod .de die tu fubinde, & domeftici

j nl

tui infpiciant , in loco "honorato .in zdibus tuis.colloca , :ut fic Crucifixus

o &

femper ante oculos corporis & mentis.«tug ad amandum , colendum &

qarom

imitandum verfetur. :En fic iterum garticeps factus.es -omnium:/Confoede-

V

oti Vi

ratorum Chriftum Crucifixum.timentium: Particeps ego füm omnisn timen Pf v18,

N

(n aAl

tium te, €3 cuftodientium mandata tua.

* 3.

Ad:hanc ergo Confraternitatem , -quisquis-es , pie Lector , te humiliter

a

& impensé invito, que dignitate & antiquitate.cateris omnibus long? pre-

Q

Ti

flantior eft,quiaab illa omnes relique Congregationes; tanquam ab inexhaufto

q

u

gratiarum & meritorum fonte fuam originem tráhunt, dum ab ipfo pientiffimo

:

du

f

!

Jefu in Calvarie monte fundata, & proprio fanguine fübícripta ac confirma-

W ?i

t eft, cum hac infallibili promi(fione, quam:Redemptor tuus per os Ifaiz

T

"u

Prophetz edixit : Nunquid oblivifci poteft Mulier infantem fuum , ut non ii qfa.49,1y.

fercatur filio uteri fui? Q9 fi illa oblita fuerit,ego tamen non oblivifcar tui ; ec-

|ac vc?

ce , in manibus mneis defcripfi te.. Atramentum, quo nomen tuumiinibro vite

hujus SS. Confraternitatis Deus tuus & Homo'Chriftus confignavit , divinus

m

o li

cruor , & calamus ferrei fuerunt :clavi aclancea , .quibus te in ligno pen-

$

dens Salvator in manibus fuis, imó.& in.corde g'nfcripüt., ut femper ante

oculos fuos tui haberet memoriam.

jj

Prima , quz huic;SS. Confratern

itati fub titulo "Crucifizi JESU 'no-

er fuit : Stabat autem juxia erucem Toan. 19, .

QM.

men dedmit ; dolorofiffima Virgo & Mat

: uü 2,5',

XX X X a

-

P

Relatio de SS. Crucifixo in Biberbach. —

$. Bonav. ] £$U mater

ejus. . Cogitare potes, aitS.Bonaventura , quód ipfa prima fuit ,

in vita qzuæscrucem ü

doravit, €9c. Hanc Sanctifhmam : Dei Matrem longo: ordine

j

Cbrifti

fécuti funt SS. Apoftoli & Difcipuli Domini , Martyrum myriades , Con-

€. 82.

- fefforum agmina, Virginum chori , ac Sancti. & Electi omnes , qui uni-

verfi ac finguli SS. Crucis. Confratres &. Conforores fuerunt ,. fine qua ne-

. mo ad coelum venit.

Moveat te pru

dens Leclor, ut huic SS. Confraternitati nomen. quo-

h

que fubfcribas, quod olim Naamano Principi prediviti & potenti , fed

leprofo accidit ; hic, cüm ex aliqua indignatione falutiferas Jordanis aquas

recufáffet , in quibus juxta Elifei Prophetz monitum fepties fe deberet la-

vare, ut fic à foetofa corporis lepra mundaretur, tandem àfamulis, ut in Jor-

& Reg: 4:danem defcenderet, hifce verbis perfuaíus eft : Pater, fi vem grandem dixif-

K

I4.

fet tibi Propbeta , certe facere debueras, quantü magis ,,quia nunc dixit tibi:

Lavare $ mandaberis? Quibus verbis Naaman permotus ultró in Jordanem

defcendit, in' quo fepties juxta fermonem Prophetz fe.lavit.:. 69 reffituta eft

i

caro ejus ficut pueri parvuli, &9 mundatus eft.

O anima Chrifliana! fi rem grandem ac difficilem à:te poftularem, me-

NI

rito excufationem aliquam poffes pretendere ; fed chm rem parvulam à te

yetam , ut intra 24. horas naturales folàs minimum & unicum femiqua-

(

dranguli fpatium in- meditando aliquo puncto de Paflione.Dominica & de.

Crucifixo Amore tuo impendas, jure te excufare.ampliiis non potes , càür

nihil melios , nihil utiiius , nihil fanctius fit , quàm ícire & amare JEfum,

$; Auguff. & bunc Crucifixum: Nibil, ait S. Auguftinus, tam falutiferum nobis-eft , quàm

]

ï

ferm. 62-quotidie cogitare; quanta pro- nobis pertulit Deus Homo.... O quàm dulce tunc

ad Frat.ih erit tibi in morte, fi inter amplexus & inter SS. Vulnerum. ofcula hujus tui

eren.

Crucifixi Amoris poteris tradere fpiritum.

Age.igitur, quisquis es, & nunc

N

Eccl.9;10.

cüm-tempus eft, matur& in rem tuam vigila. Audi Ecclefiaften : Quodcun-

:

if

que facere poteff imanus tua , iufranter operarz.

Atque liec funt ; optime Lector, que tibi de origine & progreffu hu-

jus celeberrimz Peregrinationis SS. antiquitfimi & thaumaturgi Crucifixi in

1

i

Biberbacli.in. Dicecefi Atiguílana hic breviter infinuare volui , ex quibus fa-

[

Ifa..59, 1. cil& colliges , quód non fit abbreviata ianus Domini, ut falvare nequeat, ue-

que aggravatafit auris ejus, ut non exaudíat , €9c. "Tuinterimn, qui dexter ades.

Deus, etiam nofttisvotis propitius afpira &hos-noftros, quales quales cona-

j

tus & labores ,.pro-majori tamen.-SS Nominis tui Gloria, atque pro falute

animarum füfceptos, benigno oculo. refpice, Ob quem finem ad te pro

i

16.coronide cum Propheta regio hurniliter fufpiro: Deus virtutum, refpice de

Pf.73,

cxlo, €9 vi

d

z

£ , & vifita vineam iflam , €8 peyjcg- eam , quam plantavit. dex-

l

tera tue ,. €8o..

50 XO

P

Relatio de SS. ä 7 ZlCZ']ïäCO ia Biberbach.

1 f

Qtdine

C

Sequuntur facra Emlil?mam, que in Ecclefia

1l Uf*

"n

Bilerbacenfi SS. Crucifixo facra , binc €9 inde in fupe-

viori . inferiori cboro funt fpecia

deras

s. -

]

2

pda €$ confr--

* qu.

l , M

1« Á Gnus occifus ab orígirie rnundi curi leramate :

" Unus pro: omïïibkz:,'.

QU

t l

- Ap.I3, 8-.

2. Agnus Abelis cum

lemriiate': Primitie DEO'8 A4gho. Apoc. 14, 4.

| in]or-

3. Agnus Samuelis in fumma neceflitate DEO immolatus cum lemma-

tj

te: Deus non defpiciei. 1. Reg. 7, 9.

r il

4. Agnus Ifaiz feptem portans peccata mortalia: cum lemmate :: Languo-

dan

res nofiros ipfe tulit. I(a. 53, 4-

ia tj

f. Agnus.Jeremiz. d

u&tus ad victimam cum leminate : me eft , qui re-

dimat. Jer. 11, 19.

t

6. Agnus Apocalypticus à:24. fenibus humiliter adoratus.cum lemmate:

ml

Summo dignus bonore. Apoc. $,8.

Ti

7. Arbor vitz in medio paradifi cum lemmiate ;: Unde mors , inde vita,

t

Gen. 2,9.

;

;a&

9. Arca. No

émica in' mediis undig cum lermate : Nulla falus extra.

, Qu

| Efüma

Gen.6,14. Sic extra crucem nulla mundo falus.

TU

-.9. Coluniba No&mi poít diluvium ramum olive ferens cum lemmate:

£ tUX

Mundi melioris origo. Gen. 8 11.-

10. Arcus No&mo in nubibus coeli monftratus.cum lemmate : In feedera:

us

& o

veri. Genef. 9, 12;-

go/mn-

11. Agar prolem fab o

pacami arbórem projiciens cufn lemmate : Hac

tüta fub umbra, Genef. 21, 10.

M

12. Abraham filium fuum DEO in holocauftum imniolans cum lem-

n

mite : AffeBu , nón effeiu. Genef. 22, 107

ys f

.13. Scala Jacob, & per eam defcendentés Angeli cum lemmate ; Hac-

jf, It

ftmita caeli. Gen. 28, 15.

j ye

.14. Jacob cum baculo:

fuo Jordanémi tranfieris cum lemmate: Infirmum.:

cott

firmat. Gen. 22; 10.

?

: [a!ut;

MK

1

ubus ardens, & ïgcomb*üïüus. cum lemmate :

P?oba:ur ,10n le-

m

ditur: Exod. 3; 3;

16 Virga Mofaica niáre rubrum:dividen

i h

-

s cum lemmate : In virtute tug..

17

Exod. 7; 30,-

I* Coólummna: nubis- & ignis cum lemmate: : Inumbrat. 9. illuminat.-

Xxod, 13, 22;-

XXXO0C2

13. Lie

?

E-

'Relz)fimde SS. &r&cyïxo in Bz'ber'bäc"b.

48. Lignum amarum aquas amaras indulcorans cum emmate: 4 ligmo

viv]

,Aulcefcit amarum. Exod. 15, 26.

19. Virga Aaronis ficca & florens . cum.

lemmate : Germinans þg'erminabit.

li

Num. 17,7.

3 w

20. Moyfes .expanfis & elevatis «manibus «ictoriam .obtines .cum lem-

|

mate: Elevat , €9 diffipat. 'Exod. 17,8

*

i

21. Botrus à

duobus viris in ve&e.poxjtatusï;cum:

lemmate: Dulce pondas

u

fuflinet. Num. 13,24.

22. Petra à Moyle percuffa , & abundantes fubminiftrans aquas cum

Tk

lemmate: Dives in omnes. Num. 20, 11.

23. Serpens aneus in

palo exaltatus ;cum,l)emmgte;: Afpicientes vivent.

N

"Num. 21,.

24. Scutum Jofue

k;in pertica -exal

tatum , ;,cuhïiif:mmäte,: [n . boc | gloria

u

&8 vidoria. Jofue 8,26.-

25. Funiculus coccineus Rahab de feneftra fufpenfus cum lemmate : In

fl//

cocco una falus, Jofue 2,21.

26. Samfon leonem .dilacerans ,.cum lemmate : ,Rugientem ,exanimat.

lt

.]ud. 14, $.

(

27. Sam

fon duas zreas portas A,äc-fGazazafportanS in.montem cum lem-

lil

"

mate: Infernum [poliat. Judic. 16, 13.

u

28. Samfon duas columnas fuper humeros in;modum crucis portans.cum

(hri

demmate : Portantem portat, Judic. 16, 29.

dul

29. Samfíon-4nter

duas .columnas ,mortuus .cu

m lemmate : ,Morienäo

4

D |

triumpbat. judic. 16, 30.

4(

30. David Deo vi&timas pacificas in bello & tempore pefti

s offerens

li,

cum lemmate: H&c vilima placat. 2. Reg. 24, 25*

J

31. Mulier Sarepthana duo )li'gnaä.coll'igens ,,.cumilemmatc,: Affidis

fia

j

lehi

unica rebus. 3. Reg. 17, 10.

lil

cens fecuré , cum lemmate : H«c mibi fola

32. Elias fub junipero quie

m

quies, 3. Reg. 19, 4.

$

agj

.33. Job toto co

rpore 'kpe.rcuiïus Mulc,cre;pci,ïimo cum lemma

te: Sauciat.

€9 fanat. Job. 16, 1 .

g

34. Viator Jerichuntinus , ,

cui Samaritanus ,vino & olco-;meäetur cum

lemmate: Vulnus vuluere curat. Luc. 10, 34*

25. Atbor Danielis .diverfa fub umbra fua protegens an

imalia cum lem-

1nate: Non eft bac futior umbra. Dan. 4, 7

36. Ezechias egrotans , .& in folario A

chaz folem ad gradüm X. re-

ttogredientem fpectans cum lemmate : In boc figno falus €$ vita. 4 'Reg.

'go, lII

*

37.—]0-'

Relatio d'e S$. Crucifixo tn Bz'äeräacä.'

"]

37. jonas in mare miffus , ne alii perirent cum lemmate : Peream, dum

e

4!igno .

vivant, Jonz t, 14.-

.

38. Fons Zachari

g patens ombibus: cum lemmate: Jatis omnibus unus,

fitali

Zach, 13, 1.

:

fl

39. Arca feederis ab

Oz temerä*'atta&äïmm I'em'mat; : Ne tange , peri;-

lis. . 2. Reg. 6, 7-

*

,

]

40. Cervus cateri

s junioribus' in? undis: prenatans: cum lemmate : Ij

p

exemplum.. ]Joan. 13,.1$-

41. Pelicanus- ene&tos pu

a CR

llos fuo proptio fanguine vivificans cüm lem-

mate: Ut vitam ba»eant. Joan. 10, 10.

*

42. Gallina pullos fuos fub alis fovens, & à milvo'prote

ge

ns cum .lem'-"

Mitu

mate

»l

: Fovet , atque tuetur.. Matth. 23, 37.

2

. Aquila cateris per a&ra. pr—ævrol"ans:cum*f*lcmm'atef : Provocát ad'vgn

] glofm

landum. Deut: 32; 11:-

n* M

44. Elephas, cui botrus expreffus exhibetur'cum' lemmate : $anguis ro-

bur adauget.. 2. Mach. 6, 34..-

4j. VPalma gravi molari depreffa , & refurgens cum lemmate : Inclinata

At

refurgo.- P[al. 91, 15:-

46; Sokaltiffimus in' meridie ad fe trahens atomos:cum lemmate : Exal-

y ht

tatus trabam;. Joan? 12; 32--

47. Pifina probatica quinque habens' porticus, &c.. cum lemmate :

t

i

Omnibus una:falus. joan. $, 2.

n

48.. Oves: arietem: per: aqua$

fäqucntes:? cum lemmate :: Mens omnibus

Varia

una-fequendi. Joan.-10; 4.

- 49:. Malus: granata* ar

bor' cum^ apertis? quinque? pomis: & icmmate:

Offc[m

$ub arbore malo- fufcitavi te- Cant, 8, $--

$o: Solarium: extra! templum ,. in' quo? pictus' eft' Chriftus: Crucifixus

i [

fplendore circumdatus; de cujus corde proéminet'culpis ferrea, monftrans

diei horas cum:lemmiate Ecclefiz :: Fulgét cracis moflerium.. 1ta' eft : Ful-

mlbz rüh

get myfterium 5: quia boc' figmum crucis erit'in calo', càm Dominus ad ju-

j

dicandum venerit:. — Quid'ergo^confilii ? Nunc maturé fuge ad: crucem, utz

« fMl

iandem poíli venire ad lucem..-

iU cum

ul ht

j

m

PARE-

9j

p

4289 (o) 6209

il

;

?

ESIS .

vola

'.

dei

Ad

qud

iv

DÀ

* Chriftianum Le&or

m , SS. Scripturz &

piorum librorum cultorem.

ftt

luen

!

(iis

Scrutamini Scr

«

pturas, C5 ile funt , que teftimouium perbi-

. Lent de sme.. Joan. 5; 39.

M

poti

1

l.

e

C(?gïl

Ó

Thil in hac terra Unigenitus UE

ïFil,iüs & homo *Chrifïus- aut egit,

V

aut paífus eft, quod prius in veteri teftamento per umbras figura-

ftil

rum , aut vaticinia Prophetarum non voluit prefignari, ubi rerum

(

ponderanti mira fané , ac ftupenda utriusque teftamenti patebit

concordia , dum utrumque de Chrifto agit, & luculentum de illo perhi-

j

lt

bet teftimonium , illud quidem de Chrifto VELATO, hoc autem de RE-

AU. 10, VELATO ; unde S. Petrus: Huic omues Propbeta teffireonium perbibent , ve-

miffionem: peccatorum accipere per momeu ejus ommes , qui credunt im eum.

M

43:

Qub

Quam Scripturarum veritatem ac concordiam & ipfe melioris Orbis Repa-

hEO

rator Chriftus in prima fua concione, quam Nazarethi in patria fua concivi-

&lg(l

bus in Synagoga habuit , miro ardore propofuit , dum publicé ab eis Sa-

«

Luc.4,v7, cram Scripturam petiit : Et traditus eft illi liber jfaie Prophbete. — t revolvit

T$ (

Jfà. 61,1. librum , invenit locum , ubi fcriptum erat : Spiritus Domini fuper me: Propter

quod unxit me , evangelizare pauperibus mifit me , fanare contritos corde

predicare captivis remiffionem , &9 cacis vifum , dimittere confra&os in ve-

$00

miffionem , predicare amnum Domini acceptum , &j diem retributionis. — Et

Vam'

l

cm plicuiffet. librum , veddidit minifiro ; €9 fedit, Et omnium in $ynagoga

hia

oculi erant intendentes in eum ; Copit autem dicere ad illos : Quia bodie im-

&i

j

pleta eff bac Scriptura in auribus vefiris.

Hoc & mitiffimus Dominus Difcipulis , in villam Emaunthicam fecum

t

J

l

L

ambulantibus, infinuavit, & quia Scripturz teftimoniis de Chrifto prefagiene

ii

tibus non plená fide crediderant, eos duriüs etiam ad doctrinam noítram

v

increpare ftatuit: O ffulti, €9 tardo corde ad credendum , in omnibus que

Luc. 24,

A

2$*

locuti funt Propbete ! Et incipiens à Moyfe, 88 omnibus Propbetis, interpretaba-

tur illis in omnibus Scripturis, que de ipfo eraat.

Quod & in alio loco Ju-

]

n. )v,

-dais incredulis & difcobolis oftendit : Serutamini Scripturás, & ille funt, que

Iu

870;

9.

teffimonium perbibent de wae.

Qgibus yc,xbis Z]Eterna Veritas fine dubio nos

ad

^.

Päränfejïä de ü&ianeæ $. Scriptzz;æï

ad fedulam SS. Scripturz le&tionem, *eius.delnäqLïe predicationem adhortarí

voluit, lucerna enim efít illa ardens , quz non fub modio, fed fuper can-

delabrum collocata univerfe prafulgere debet Ecclefiz: Nemo lucernam ac-

Mattb. g,

cendit , 9 in ab/condito ponit , ne

que [ub wodio ; fed fuper candelabrum , ut qui 33.

^

ingrediuntur , lumen videant.

2.. Olimantetabernaculi fores expofitum erat lucidiffimum quoddam

fpeculum , in quoSacerdotes ingredientes non tam maculas fuas coram ia-

tueri , quàm & emendarepoterant: Fecit €9 labrum eneum cum ba(i fua de fpe- Ex.38, .

jl

culi. Speculum hoc nulli fallax facra Scriptura eft, ita D. Gregorius

Megnus : Scriptura facra, inquit , meutis oculis quafi quoddam fpeculum op- 3. Greg.

pouitur , ut interna facies aoftra in ipfa videatur , ibi feda , ábi pulcbra nofiva lib. 2.

cognofcizmus.

[n hoc pellucidum fpeculum càm S. Auguflinus , tum tempo- 440r.c. 1.

ris adhuc Manichzus , vel femel oculos conjecit, & caíu in illa Apottoli

I epi,

verba incidit: Non im comeffationibus & ebrietaiibus €$ impudicitis , non in Rom. 13,

f

r$.

j renum

contentione G9 emulatioue , fed. induimini Dominum 3ESUM Cbriflum 88c.

repenté à vitiis, hxrefi & coeno carnis extractus, ac in virum optimum

patebit

juxtaac fanctifimum mutatus e(t.. Tantum potuit unica facrz Scripturz fen-

p

tentia bene animo confiderata.

dN*

Hzc facra Scriptura eft turris illa David, quz ex infuperabilibus pro-

i, t

pugnaculis fupra firmam petram eft zdificata: Et mille clgpei pendent ex ea , Cant.4,4..

ir a.

quibus fcutis Ecclefia Dei contra omnes fuos boftes , puta Gentiles, Paganos,

wiS Rep&-

Hxreticos & omnis generis Sectarios fe fe proomni tempore defendit. Imó

nv

& ipfe Dominus , ait Juftus Epifcopus in Cantica, cüm in deferto tentaretur,

T

ex hacturriaemaproduxit,cüm diabolum prolatis ex facraScriptura teftimo-

v

niis ufquequaque devicit: Scriptum efl : non tentabis Dominum DEUM tuum Mattb.4,

put

n

vOo

7:

j anti

Hzc facra Scriptura.eft thefaurus ille abfconditusin agro Ecclefiz , pro Matf.13,

t t

quo omnia funt exponenda; unde SS. Martyres in primitivaEcclefia potiüs

44

"

vitam , fanguinémque voluerunt exponere, quàm ut SS. Scripturam genti-

w

bosadcomburendum traderent, ita atteffante Romano Martyrologio fecun-

"T2

do die Januatii : Rom; inquit, commemoratio plurimorum $9. Martsrum , Martg-

quifpreto Diocletiani Imperatorisedit&o , quo Sacri Codices tradijubebantur , po- rol. Rom.

n f

tiiis corpora caraificibus . quàm (antia dare canibuswmaluerunt.

Unde etiamin2. Ja&.

ag

Ecclefiaprimitiva hic fan&tiffimus Codex ftatim juxtalatus SS. Euchariftiz af-

nofrat

fervabatur, addemonftrandum, quanto inhonore divinus ille liberà Chri-

ftianis haberi debeat,

i qu

WMW*

3. HacS.Scriptura eft epiftol

a digito Dei adnos exarata, de quacàüm

xo Jl*

Aod Regi Eglon mentionem feciffet: Z'erbum Dei babeo adte; moxbhic ,licét Jud.3,20.

2 d

: Àmpius & crudelis tyrannus dethrono fuo venerabundus furrexit , ut con-

no

»]0

R. D. Qz'n.tbgr Dminical;.

COCQCC

P

| dignáà

—

Par«nefis de AVLB&)I'OWB S. Scriptura.

tit l

(tte n

dignà reverentiá & honore hoc verbum Domini exciperet ; audi rurfus S,

S.Gregor. Gregorium Magnum: Imperafor cali , ait , Dominus Angelorum Q9 bominum

u

|

1uial

l.4.ep-84- pro vita tua tibi epi(tolas fuas tv

ansimittit , 9 tu illas ardenter legere negligis ?

ad Tbeo- Quid enim-eft Sacra Scriptura , mifi quedam epiftola omnipotentis DEI ad fuam

ili

li

creaturam 2

dor.

Hzc infüper Sacra Scriptura quid aliud eft , quam pharmacopolium

fl

abundans diverfis & optimis medicam

P

t

ntis , ac alexipharmacis pro quibus-

hii

visanimz morbis ac vulneribus curandis ? Pons eít, ex quo omnia catera,

lits,

& S5. Patrum volumina, ceu rivuli fuan: traxerunt originem.

Aurifodina

qii

;

eft pretiofiffima , pluribüsqueauri venis inflruéta, ex quibus puriffimum per-

UMT

Cant.4,4. fe&tionis Chriftianz aurum eruitur.

Armamentarium denique eft, in quo

li

S. Cbry-. omnis armaturafortium. — Juvat hic audire 5. Joannem Chryfoftomum : Ma-

W

foft. conc. gna , inquit, adverfüs peccatum muritio eff Scripturarum lettios magnum pra-

qui

3. de La-

cipitium , profundum baratbrum Scripturarum ignoratio , ea res vitam eorruptam

(er]

&i

earoe

invexit , boc furfunr, deovfum mifcuit omnia: Omnium fane medicinarum tbe-

furus divine Scriptur funt.

O qvàm bene hic S. Chryfoftomus! rem , ut

i

opinor , acutetigit. Loquatur, ut mittam alias orbis provincias ac regiones,

Iip

folüm noftrainclyta Germania , quare iri tot; ac tam diverfas abierit fectas ,

114

1l 4

& & gremio Sancte Matris Ecclefiz Catholicx prioribus infauftis duobus fz-

culis magna ex parte fefe fubtraxerit? Sipredicto . Chryfoftomo & pro-

&zcera

prie credimus experientiz, non alia hujus ac tanti pracipitii caufa fuit , quàm

$cripturarum ignoratio; ea res vitam corruptam invexit , boc furfum , deorfum

f

l .Reg0 I 37

llj

22«

mifcuit omnia.

Hinc factum eft, prout olim incuriis Ifraélitis accidit : U ,

ciim veni(fent dies prelii , non fuerit inventus er[is t$ lanceatgc. — O tempora

üii

veré mifera *

fermi

4. Audite hoc , quzfo , Ó Clerici! ó Sacerdotes DEL & verbi divini Prz-

N

]

dicatores. Audite, inquam, & confiderate, quomodo hicpernitiofus S. Scri-

Áv

pturez neglectus non minima caufa fuerit tot hzrefium & fectarum, qua

RTT

; adhuc hodie fanguineis non fatis poffunt deflerilachrymis. Et quid,obfecro,

fuli

etiamnum hoc xvo haretici magis clamitant quàm Scriptura , Seriptura?

rj

quafinonnullos Catholicorum paftores per hoc velint infigniter confunde-

Wt

r

re , traducere , ac fugillare, q: ód aliqui rariàs in facris fuis difcurfibus Scri-

T

Zach. 11, pturá, ut poteomnium fcientiarum Regina , utantur: O Paffor , &5 idolum !

me

!

quid juvat talis predicatio Evangelii fine Evangelio? quid concio fineScri-

dj

S.Gregor. ptura? Qui ad vere predicationis verba fe preparat , fabintrat hic iterum S.

li

1.38.Mor. Gregorius Magnus , meceffe eff , ut caufarum origines à faeris pagiais fumat , ut

Af

i

G.; 14-'

om;e quodloquitur , ad divine au&oritatis fundamentum revocet , atque in eo

iT

&d.ficium locutionis fue firmet ; (ecüs fruftra & incaffüm laborabit , quidquid

ilat

extra S. Scripturam,aut genuinum ejus fenfum iv medium protulerit ; concio

enim fine Sacra Scriptura , quantumvis docta, nervofa & ad omnes eloquen-

tie

-

L

z

; .Pdræzze;y/i; de Lectione $. Scriptur«e,

tie leges elaborata , quid aliud eft, quàm palea fine grano , cortex

Yi .

fine nucleo , lampas fine oleo , flos fine fructu & corpus fine anima ?

DT

Aures dumtaxat ejusmodi titillat oratio , cor autem non movet, I[gitur

Jo-$,39.

U

f

crutamini Scripturas, ait Veritas Chriflus, €9 ille funt , guge teflimonium

id fum

perbibent de me.

Olim mandavit Deus, ut Sacerdos in pe&tore pretiofum rationale,gem-

polium

mis auroque diftinctum geftaret: Rationale quoquejudicii facies op

ere polymito, Ex.zs,xsf

quibuy

byacintbo 69 purpurá , coccóque bis tinto €9 byjfo retoria.. In quem finem,

(tid,

dices, hoc rationale in pe&tore Sacerdotis? i. S. Hieronymus: Icirco, in- 9. Hier.in

ifodini

quit, in facerdotis peore rationaleeft , €9 in rationali dodrina & veritas poni- Malacb.

ümptr-

tur , u difcamus , Sacerdotem do&um effe debere , £9 preconem Dominice verita-

It quo

tis, potentem exbortari in dotlrina fana, 86 eos, qui coutradicunt,arguere. Quee

n

omnia fine fingulari ftudio & fedulaScripture lectione & connotatione,quid-

i jnt-

quid digai infiguris;hifloriis,prophetiis & (ententiis illic occurrere poteft,Sa-

tupim

cerdos torpens, & (zcularibus curis implicatus vixautnunquam efficiet: non

r -

enimillihie cura de bobus & ovibus , de equis & vaccis , defervis & ancillis,

fer, u

deagro & frumento przfcribitur , fed ut ex ore ejus fcientiafacra , vera & fo-

guonts,

lida poffit requiri : Labia Sacerdotis cuflodient fcientiam , & legem requirent Mal.2,7.

k feths,

exoreejus, Proindetalis Sacerdos,quiinhocfummo negotio iners eít, me-

hus -

rito timere debet illud fulmen:

Quia fu.jc,z'en,tiam repulifli , repellam 1e, 1 Ofe« 4,6.

| &Pïo'

Sacerdotio fungaris mibi , 89c.

t,qit

$. Mirabilem quxftionemDeus olim Job dilecto fervo fuo propofuit

du

folvendam , quisnam videlicet gallo gallinaceo tribuerit

intelle&tum : Quis Jo5.29.56,

jit: 1l,

dedit gallo intelligentiam ? Et nunquid , mi Domine!

tu ipfe hanc galloindi-

difti intelligentiam, ut optimé curfum temporis agnofceret , & juftá ac de-

a

terminatá horá de nocte intempeíta nunc fortiüs, nunc fubmiffius clama-

vim -

ret , atque in vigilia ultima noótis ad inflar horologii domefticos à

;5 r

fomno excitaret, proinde canit Ecclefia: Gallus jacentes excitat , 88 fomnuo-

If quæ

lentosincrepat ; gallus negantes arguit, gallo canente fpes redit ; &9 falus egris ve-

-

b

.

funditur? $. S. Gregorius M. qu

9)

d per gallum clamantem verbi Dei predi-

. Greg. ;;

Ob(ecwi

!i T

cator intelligi debeat, hic ,'ut peccatores inveteratos à periculofo delictotum P-Poff-c.5.

jfünde-

fomno excitet, non folim fortitercum Apoftolo clamare debet: Hora eff , Rom. 13,

gsScti-

jam nos de fomno furgere , fed & infuper intelle£&tum habere debet ;.hoc eft,

Il.,

aol

oportet illum effe in S. Scriptura verfatum quz fola, quia ÀASpiritu Sancto

ineSCfi-

dictata , intelle&um illi acuit , & idoneum reddit verbi divini przconem,

TUf 9»

hinc Pfaltesait: a4irabilia teftimonia tua , ideo fcrutata eft anima meas decla- Pf. 1 TAH

TP ii

ratio fermonum tuorum illuminat , €9 intelleum dat parvulis. 1mó nec intel-

j in

le&üm tantummodoó tribuit, fed & (pem firmam zgris ac miferis mortalibus

jdquia

adaternam ac beatam obtineadam vitam

miré accendit: In facra Scriptura , Hugo.lib,

ait

;on'CiO

JOOCOCX 2

-

u

À

Par.ene[is a"*eQ Letkione S. Scripture.

!

de anima. &t Hugo , Qtliciquifi* docetur , veritas ; quidquid pracipitur , bonitas : quidquid

st

promittitur , felicitaseft: Nam DEUS veritas eff fine fallacia , bonitas fiue ma

1

d

' [itia , felicitas fine miferia.

w

Interroga quxftorem illum öarba?um"a&gemiïïem à Candace Ethäopum—

PT

. ReginaHierofolymam ablegatum, quid ipB profuerit lectio & meditatio fa-

rl

Crx Scriptura ; & inveniesin Aclis, quód unica fententia bene animo pon-

usd

dera'aillilumen fidei & &ternam procurarit animz falutem. | Legerat autem

tiqu

am ovisad eccifionem dutius eft ; & ficut

| 4.9,31. ille Quixftor exPropheta Ifaia: Tanqu

pupe

agnus coram tondente fe , finevoce , fic 1ton aperuit os fuum.... Et ecce, dum

attentiore mente hane fecum in curru revolvit fententiam , interim meruit à

cremoï

1

j

!

Deo illuminari , qui ei S. Philippum per mirabilem raptum fubmifit , àquo

f

.in myfteri's fideiinflru&tus facrum baptifma fufcepit. En mirandam virtu-

TY

tem , qug ex feria ac fedulaScripturg lectione promanat : /n bac , ait . Chry-

Wl

cbryfof.

oitomus , ig

norans inveuit , quid difcat ; contumax , quid. timeat , laborans

tf

fup.

tem vulneratus eft à diabolo , invenit. ibi cibos medicinales 09 fa-

Matitb. c, Premias quiaz

-

N

lutem per paenitentiam.

p

24

&« DeZacharia Propheta perhibetur, quód aliquando volumen , feuli-

MT

l

brum convolvilem (iàquo fceleratorum peccata zqué ac fupplicia illis pro

merito infligenda erant confcripta) in & , quafi avem grandem volantem

fmtAn

Zacb.s, 1. confpexerit ; Et ecce volumen volans.

Et cüm rogaretur ab Angelo, quidnam

tuie

id,obfe-

M

videret, refpondit Vates ille divinu: zego vídeo volumenvolan:. Etqu

lans? g.5 Gregorius : Qvid eff volumen volans, nifi Scri-

t

$. Gregor, cro hoc volumen vo

l. vg mo- ptura $

acra, que , dum de caleffibus loqvitur , ad fiperiora mentis noftra levat

r]bnsp

ralc CO' 6

Cui fan&tiffimo Pontfici confenti: & Rupertus Abbas , per

gieni

inteutioneur,

eundem librum volantem facram Scripturam fubaudiens , in' qua Dei

&il

lrii

confcripte fünt leges, & minx ac poon« przvaricantibus legem Dei im-

Chrifopb.minentes. — Juvat hic quoque audire Chr.ftophorum à Caftro: Volumen;

5€musl

àcCaffro ait, yolans dicitur ,

eó quód fupplicium femper immineat capiti fcelera-

1

S.Lin 12. torum , femperque in aére pendeat, Dei tantàm praftol

ans annutum , Ut

MT

:

Pmpbet. fibi

*

peccatores timeant

3

& caveant flagellum acerrimi vindicis, Hinc

ülbus (;

InEri

tó docet Magaus ille Aurelius Auguftinus, quód ille Chriftianus , qui

?VQI j (,äl

qiiu. $.

Aug

uft.. Sacram sfpernatur Scripruram , ipfum quoque Chriftum contemnat, accru-

t

2

£onc.1.i

ncifigat: Contempfit , ait , Tudeusin ligno pendentem , contemnis tuin coelo feden-

Ti

tem ; refiffis, quando divina ejus eloquiaconteunis 86 fic de novo illum crucifigis,

W

P[- 48-

Fateturque de fe candide prxdictus Ecclefix Doctor, fe millies in hoc fe-

dehm,f

culo facturum fuiffe anim naufragium , nifi ex lectione SS. librorum ab

Niator

531 12, interitu fuifferíalvatus, — Quod idem de fe ait Pfaltes regius : Nfi quàd lex

i.

2

W

tua meditatio meae(f ; in eternum non ?blivü",car juftificaiiones tuas , quia in ipfis

?

vivificáffà me.

'V is

-

2

P'drænejïs de Letliene S. Sþrz;t)fzeræ;

d

- Vis plura ejusmodi exempla ? Antonium M. tibi propono. — Venerat

itt j-

is fort&étunc adolefcens quindecim annorum in templum , ubi ex facro Codi-

ce decimum nonum capitulum ex S. Matthxo àDiacono populo Chriftiano

prxlegebatur; & cüm veniffet legens , ad illa verba: Si vis perfeius effe , va- Matt.1 9;

:h'io'pum-

de, vende omnia, que babes, 88 da pauperibus, €8 babebis tbefaurum in celo, quafi

2ZI.

tatio f

coelefti oraculo hoc fibi diéctum effet, ftans ibidem fuperiori lumine illuftra- Zitg $-

mopote

