erue & manum abícinde , finon xternüm velis perire.

J0.20, 24.

Thomam incredulum hodie confidera ;'qui non erat cum eis, quando

amaiofavol

venit TEfus. Videtuc.mihi Thomas, ficut columba feducta, de quo in fpi-

x boccnct

Ofee. 7, ritu vaticinatus eft Ofee Propheta: Et fatus efl Epbraim quafi cotumba feda-

&iLoth

II.;

Ga , nonbabenscor. Venerunt ad cum Difcipuli narrantes , Vidimus Domi-

nut.

u opt:

Quid ad hoc Thomas? Non credam. — Venit Maria Maggdalena, cui

v dchtart,

-]o.zo, IS.

:»D;ominus apparuit in horto annuncians : Zidi Dominum , & b«c dixit tii-

I.

ecafiones cot

Quid rurfüs Thomas ? Non credam.

Venerunt & caterzg pix mulie-

1€s de lepulchro revertentes, & eadem fauítiffima nova referentes; quid

qnit df

tenpurdi

ad ifta Thomas? Non credam.

O coiumba feducta, & à proprio colum-

qoadliena

bario longiffimé aberrans , atque ideo aucupis fibiló illeCta facilé capienda,

gitileteüns

nifi benigniffimus Dominus ejus mifertus ad SS. Vulnera & petrz forami-

&Cllus])

na eam invitáffet , ac de novo in fide folidáffer.

Vide ex hoc , atque pet-

tibus &duol

pende, quid fit elongare íeà Chrifto & bonorum focietate, & alias quare-

xiotocum t

S.Epbrem.re occafiones , in quibus vera falusnon invenitur: Fage , ait S. Ephrem, fcor-

tantdtrt

1

tom.1.g6c. pionem , cujus nofti flHimulum : fuge ferpentem, cujus exploratam babes perti-

Bigue,dnss,

ciem.

ui fecundo in eundem impegerit lapidem, cecus eft , aut mente capfus,

gt

Etde hac veritate, quomodo pravz fint vitandz occafiones , plura ad utili-

TOA

tatem noítram in prafenti Confideratione examinabimus.

ia

]uäz'c. 14;

2. Quis fortior Sam(one? à DEO erat deflinatus ut liberator líraélis

Id

6.

Leonem fibi in vinea occurrentem aufu prorfus generofo tanquam hxdum

jiit. s

judic. 14, dilaceravit; Afcalonitas triginta ob totidem promiffas findones trucidavit ;

fn,

I

L]

percentum & quinquaginta faces ad trecentorum vulpium caudas alligatas

fu. c. 15, Philiftinorum fe

getes fuccendit; mille de predictis Philifteis ruptis funibus

$ Ug

maxillà afini interfecit ; al

ia vice de iisdem Philifteis Gazz obfeffus , abla-

JUtfer qu

4.

D

facinora. Hic

](ld. Iga 3,'tl

s civitatis portis triumphavit: Mitto alia magnanima illius:

tl (

ditorbis , fammá cum ignominià tradi-

Ms

Jud.16,21, ergo talis ac tantus , cui vixfimilem vi

turin mortem, ligatur, exocu

latur, incarceratur , molam afinariam ut jumen-

(s

duabus domüs colamnis,& ipfe fub

Wïä lCe

N

tum trahere cogitur,ac tandem concuffis

mole zdificiiperit, Etquecaufa talis actantz ruinz? Refp. Occafio maia,

1d.14,7.quam cum Dalila ftolidó amatá non fugit: Defcendítque , €8 locutus eft mu-

Til

Vi

$. Ambr. lieri, que placuerat aculis ejus. — 'Unde re

&* Divus Ambrofius : Leonem , in-

,

fäfrä N l

lib.2.de quit, /üffocarepotuit , bofles ft0s declinare non potu

it, quia Dallam relinquere

A0 Ddl

pænit.

noluit. '"Tales funt , qui occafiones pravas &focior

üm perverforum fami-

"ts

denovo poft factam

liaritatem ,ac quàm maximé mulierum , non vitant, imó

ata, aC

( Ms

Pænitentiam ambiunt, proindeà DEO derelicti in majora ruunt pecc

^ dan-

Wïmms,(

d

-

De Occafione mala vitanaa.

lm -

tandem in infernum. O infenfaii ! Quid eff miferius miferó , ait S. Augu- $. Myoy

] .

f

dl etufod

flinus , 1on miferante feipfum ? 'Yales fimiles funt papilionibus, qui ad flam- ], r, co

He-

Inqun, o

mam accenfz de nocte candelz tam diu volitant, & circumvolitant, donec eff. 15.

v

aduftis , alis & ipfi in flamnia hxreant, & incineres redigantur. .O brevis

PC (

& damnoofa voluptas F. Propter fpeciem mulieris ,

ait Sirgcicïgæ , Trulliperiérunt , Eccl. 9, 9.

a, d qni

& ex Doc coucupifceutia quaji ignis a?jdgfcäfa:

TET

» m

Ad Loth quondam dictum eft: Im mohte falvum te fac , ne 89 tu fimul Ges, 19,

1.

i Magdit

pereas. Supra quod S. Gregorius M. Iu montem fugere eft peccandi occafio-

nes declinare, Ita Moyfes aulam Pharaonis fugit, ne in ea inter tot malas $, Greg,

B d

terg t

occafiones contaminaretur ; unde S. Paulus : Fide' Mos/es grandis fa&us ne- AM, 1. 5

gavit f effe filiu fili

& Pharaonis , magis eligens afffigi cum populo Dei, quiim AMoral.

teferenty:

temporalis peccati babere jucunditatem.

Ita Jofeph in occafione lubrica fibi Hebr, 11,

| proptio d

abadultera ad fcelus fubornata; potius fugam gloriofam , quàm carnis ele-

2

[À

iclt

it illecebras : Qui relido in manu ejus palió fugit, & egreffus eft foras. — ItaGen. 395

&purtt

& Chriftus Dominus inlege nova voluit, ut poftexfaturatam quinque pa-

II.

Toc, ii

nibus & duobus pifcibus Hebrrxorum multitudinem Apoftoli fine mora ad

, al

alium locum transfretarent ; Et. fPatim covgit difcipulos fuos afcendere navim , Marc, &j

Sphit:

gt precederent eum trans fretum ad Betbfaidam , dum ipfe dimitteret populum.

4f*

a uj

Etquare , dices , Chriftus tam citó ablegavit Apoftolos fuos, imó compu-

aub gt v

lit , & co&git eos afcendere naviculam ? Refp. Cajetanus : Cavebat illis à Cajetam.

confortionocturno mulierum , quz fecutx erant JEfum, & ab eo non tam in bunc

,S, pl

eisdem panibus ac pifcibus multiplicatis , quàm & verbo vitz erant refecte ; loc, Jo,

atl

unde recté Trithemius : Melius eff ,inquit , occafionem fugere, quàm incanté Tritb. lsJ

aqund

perire«... EcHugo Cardinalis : Occafione; Jpeccatorum , ait , faciunt ruere in in- de tent.

:

dones It

fernum.

Relig.c.1o.

Hugo

d

s

3. Urgeamus hoc argumentunr.. E»gredii;tur' Dina filia ]äcob &Liz,

Card. füp.

dumcirciter quindecim effetannorum , inSichem civitatem , ut in fefto fo-

T

Hier. O AE

lemniillorum Gentilium videret fcerninas ac virgines fibi cozvas, & ornatu

jf

fuoamictas, Etquidaccidit? Sichem filius Principis Hemor, ubi illius fpe-

! qonitia

1

(ciem , vultüsque gratiam confpicatus eft, vehementer & perdité eam adama-

yriamul

D

umn-"&&'?*ii

te cospit , hinc eam rapuit, & infami ftupró foedavit : Vi opprimeus Firgi- Gen.

nem. Enpeffimum finem occafionis malz non declinata ! quod proh do-

2

"

. OCCJ,WFL

lor' etiamnum hodiein noílris videmus regionibus ,dum hoc tempore ver-

*

à lp 'P

y

nali liberé virgines cum juvenibus egrediuntur ambulatum ; egrediuntur,

j

inquam , Penel

opes & regrediuntgr Helenes 5 exeunt virgines & fevertun-

jl

tur meretrices.

sl

qu

o

polm»*-'*

Cóüm Moyfe du:*& cunctus Hebræorum populus ex /Egypto ad terram

promiffionis, melle &lacte manantem , egredi voluit , Pharao quidem /Egy-

Ti

í WL

cU

ptio-

168

Confider atío XXIV

d hoc fet

- priorum Rex, tot 3DEO caítigatus plagis, in hac petitiönlc.confenüt',

feä

ànnt , lat

Exod. 10, pecorum dimiffionem neutiquam concedere voluit: Oves tantim veftre 09 .

g vitator pX

2

armenta temaneant : Cui Moyfes auda&terin fagiem : Cumtfi , inquiebat, gre-

P'opulo c

ges pergent uobifcum ; non remanebit ex eis uugula.

Et quare hoc? nunquid

jjt, neilot

omnia hxc illis contingebant in figura ? As.f?:i homo Chrifliane, & ex hoc-

fiüro ettamii

pro te (enfum moralem accipe. -SihocSacrotempore de /Egypto & feru-

CT

tute diaboli-egreffus es , atque viam mutando.mores in meliores ad ter-

ram fanétam ac de(iderabilem feliciter inchoáfli , oportet, ut & cuncti gre-

ii feumenta

ges perganttecum , &ex eis.necungulà remaneat in /JEgypto.

Audis hoc?

umequefcrmc

utoris? M

nec ungula , hoceít, omnes remeandi occaíiones , przfertim pravas, a(fue-

A mdatüm

tas ac lubricas debes tollere, & relioquere , fi non in priftinam relabi vis

fspetoc

miferiam , actandem in gternam damoationem; Non remanebat ex , eis üu-

quiis u

AMendoza gula. Tolle caufam , & cffectus non fequetur : Abfcindat, ait Mendoza,

A

in 1. Reg.pæ,nitens non peccata folivm , fed 68 affetlus , propenfiones &8 occafiones ad illa.

fumptaga

-Hebrzosillos, qui vituum aureum conflà;unt , & adorárunt, Moyfes .

Metom fefe a

defcendens de monte non tantüm occidit, fed &varripiezs vitulum , quem ft- :

Suridolft

Exod.32,

A2Q.

cerant , combuffit , &9 contrivit ufque ad pulverem , quem fpas[it in aquam. .E

Mitarity

quid ifta perditio? & quid intér metalla omnia pretiofius ;mijöf? Et nunquid.

Moyfes ex maffa illa aurea poterat cudere pecunias , & fic fubvenire indi-

HOE& .a(

gentibus? ad quid vitulum iftum aureum in minutum contrivit pulverem,

hgümx i

Oleaft. in & (parfit in torrentem? Refpondet Oleafter: Adverte pradentiam & pieta-

cammmm

buncloc. tem Moyfis : priüs in idolum, quàm in peccatores fzvit, ut peccati radi-

d

cem extirparet, & omnem pravam tolleret peccandi & relabendi occafio-

LE

nem , nonenim fufficit deftruere idelum peccati, fed & omnis circamftaa-

E

tia & occafio deflrui debet.

R ? Mf

u

m

Todidoly

4. Vidit quondam Saralíma&lem filium Agar JEgyptie ludentem c

Ifaac filio fuo , ex quo lufu prudens illa mulier prafago fpiritu mox colle-

d fii

ÓQ

git hanc focietatem inter utrumque non ampliüs eífe colerandam 5 & ut

Mtyan

preícinderet ejusmodi proximam conveniendi & ludendi occafionem, ad-

15 ütocf

Abràham maritum fuum acceffit, impens& eum rogans , fj nonimperans, ut

anc

filium Ifmazlem unà cum matre füa é domo eliminaret: Ejice ancilbau

FU Ponien

p

m

qudem

9.

8 filium vjus.

Etquid peccavit Agar, quód unà cum filio-

(uo fuerit ejec A:

[

!

Wæovin&

Del(maéle advertunt interpretes, quodlfaacum illuferit , vexaverit , imo

perfecutus fit; & ne füo tempore ab illo omninó fupprimeretur, voluit Sà-

Vs n

* Bafini

ra , utimpofterüm ab illius confortio fepararetur , ut omnis peccandi tollere«-

tur eccafio; Agar autem plures lites cum $ara Domina fua hAbuit,-Pm?n*

I Otcaf

de ambo recté $ domo Abrahami ejecti funt.

Verüm hic non litteram, !€

'ï(Ubilc&p

Beffeus in fenfum moralem inquiro. Refpondet Beffeus : Nox fufficit Ifma£lem , 00€

Ws

culil

Íta elt;

R«D.g

-multi

æad.«äc- ejïä. filium peccati eijcere , nifi g matrem , boc eff , occafionemexpellas. —

-

^

De Occaftane mala vitarda.

169

o C

li

[

W

multi hoc tempore Pafchali delicta fua confeffi (unt, fatisfactionem adim-

1

1

TT

(

plérunt , lavárüntque flolas fuas in fanguine 4gui ; fed.quid hzc omnia, fi 4poc. 22;

l

Ti ingi

J

ä

non vitatur peccandi & relabendi occafio?

14.

Populo quondam Hebrzorum Pafcha celebranti fevet$ DEUS prohi-

Xre hoc um

tidane, &

buit , neillo tempore panefermentato , fed folüm azymo uterentur, quem

le Foyptutie

ritum etiamnum hodie omnes obfervant Judzi: Septem diebus azyma come- Exod.13,

Q meliors d

datis ;-in die primo non erit fermentum in domibus veffris : Quicuasque come-

If.

derit feymentatum , peribit amima illa de lfra?l.

Et quare, dices , voluit Deus,

,ü & n

ypto, Aulit

ut neque fermentum illo tempore Pafchali domi remaneret, & hoc fub poe-

t praras, d

nafnortis? Refp. Pellezius &alii, ut omnis occafio & anfa peccandi contra

hoc mandatum divinum prariperetur: tolleoccafionem, & peccatum non

prtinam r

patebat x d

fiet ; experto crede Vati regio , [zpiüs Deum impenfiffimé roganti: Fiam ini- Pf* 118,

quitatis amove à ne,

e

dat, zi M

hY

- Samuel cüm pop

ulum prevaricantem ad veram ac feriam poeniten-

occafonesaäih

tiam peragendam cohortaretur, non przcepit , ut pectora percuterent , ad

adorannt, Vi

terram fefe abjicerent, in lacrymas erumperent, jejunia continuarent , &c.

4.

vuitidum, i

"

Sedut idolafua, quibus ha&tenus adhzrebant , abjicerent & confringerent:

LI

In toto corde veffro revertimini ad Domintm , auferte Deo

"

X

D

salienos de medio ve- 1. Reg. 7,

eadro? BL

[fri.&)c.. . Et quid fequitur? Servierunt Domino foli.

*

E

Lj

Hoc & Jacob Patriarcha , ut idolis fuam expurgare

t familiam , feciffe

r fubveni:

onriit puré

legitur, dum Deos aureos Labani non confregit folüm , fed & in pulverem

adenan d

comminuit,, ac füb arbore infodit: Dederunt ergo ei omnes Deos alienos , quo: Ger.

$3.

jt, u at

babebant , €8 inaures , qu& erant in auribus eorum ; at ille infodit ea fubter te-

4^

rebintbum. | Et quare Jacob Deos illos aureos non in alium & meliorem

relibendi t

convertit ufum? cur non membra illorum & inaures pretiofas diftribuit pau-

Xittis ci

peribus ? Refp. Angelus Pacciochelius , ut omífis effet precifa eccafio ad- Pacciocb.

orandiidola. Et Cornelius àLaa

?

j

pide in hunc locum: e, inquit, quod fu-in Jonam.

(l

pereffet vefligium idololatrie ,

d

itque fuis ejus execrationem ingeneraret , difce- Cfï"el-

fs t

rentque omues idola abominari , quafi anatbemata.

10«

gt*

Attendant hic fingulariter Confeffrii ,. omnesque huc impendant ner-

^

jj ol

v

vos , utoccafionem malam, ac prafertim proximam pro viribus eradicent,

nonittl

fecus poenitentem non abfolvant; nam occafio proxima inferni janua eft,

T

j

]

]t [

Stetit quidem Loth inter peffimos Sodomitas, Abraham Patriarcha inter

goit

Chaldzosinfideles , & Job in terra Hus inter Gentiles innocens, fed rára

f

U ex;ï'ffflff

hc avis in terra noftra eft, nigroque fimillimacygno: Fuge igitur, dilee Cant. H

refüï;

vl

Mil

j

mi , 9 affimilare binnulo cervorum fuper montes arosmmatum. — Imitare. lepufcu- . 14.

(

lum in occafione perdendi vitam à facie vertagorum infequentium adnotum

yid

j

i

fibi cubile & petrz foramen fu

fjl

gientem : Lepufculas plebs invalida , quicollocat prov. 36,

,o; It

in petra cubile fusn..— Aut fe

quere columbam , à facie milviperfequentisad — 26.

TA

C€a-

j

i R,þ D. /Gintbet" Demiaiïala.

41 "

ï1793

. C€on ideratio. XXIV..

cavernam maceriz volantem: columba mea i foraminibus petre , 89 iu caver-

vligenst

Cant. 2,

na macerie,

Recurre , inquam , ad Chriftum, & hunc crucifixum, petra

gutum (tc

14.

eft üármiffima, &utrbs fortitu

dinis ; fequere ovis errans paftorem tuum , di-

nyripiraca

fervus Dominum;,.zgrotus Medicum ,.

Jerichuntinus

nib b i

fcipulus Magiftrum ,.

Samarit

anum , Prodigus patre

m;, viator viam , miles ducem , mendax veri-

fagnfis d

& mors vitam. En paratus e(F, ut in Cruce intra 55.

Vulnera fua

Y woi Dott

tatem,

te prófugum recipiat ac protegat.

t quis fecurior locus contra omnes holli-

Ti D fervi

J

fonem hanc

um . & malarum occafionum incurfus ?

ftm vegavi

$. Confülamus de ha

cveritate & novum Teftamentum.. Veneratali-

li qudfa

orbis Redemptorem adolefcens quidam non in-

E!

uando ad pretiofiffimum:

d od

fimz conditionis., humi

litereum rogans , quatenus fein:

aliorum difcipulo-

Q: $i Q

Et ut liberior atque ab aliis fzculari-

rum numerum dignaretur fufcipere.

DNNTUN

E

bus. curis ac negotiis expedi

tior Chriftum

poffet fequi, hanc unicam àDo-

J lg

liceret adhuc priüs patrem fuum modó defun-

mino; petiit gratiam; ut fibi

B trdar

&um fepelire: D

omine , permitte me prim

üm ire, & fepelire patreum meum..

Mat!b.gï,*

ftimat Clemens Alexandrinus fuiffe Philippunr, qui , ubi

lum

2

Hunc juvenem exi

UH

audivit patrem: fuum: nunc vitá fu

nétum , à Chrifto: facultatem petiit eunr

?. Vene

fed non impetravit: 7£/as autem ait illiz

pro mo

re gentis tezre rbandandi.,.

quidu,

&j dimitte mortuos fepelire mortuos fuos».

Et quare mitiffimus.

Af d i

*

fequere me,

[

d

Salvator huic juveni

& difcipulo fupplicanti: non. dedit licentiam: patrem:

-

i [olcmp

füum . fepeliendi ? nunqui

d & ipfe jubet.:. Honora patrem tuum: &6 matrem

fsf

Exod.20;

e:

? Obferva,, hic Chrillum non mortuorum

i

2

I12.

tuam , ut fis longevusuper terram

um

damnare fepulturam, quod inter

infignia mifericordie numeratur officia &

.fed per hoc voluiffe infi-

Tütfng. D

opera; pro

ut de Tobia Scriptura commemorat,

W ts

nuare , ut omneri occa

Gonem fib£adoleícens i

lle prafcinderet denuo ad.

burmm

fzculum redeundi, qui jam ini

H

difcipulum erat affumptus ; unde. Mattheus

*

NURU

ait :: Alius. autem: de difcipul

is ej

us ait illi : Domine, permitte me primum ire

lium : Cuufa;, inquit , eff periculum,

Qd

Corn. bic

&9 fepe

lirepatrem imeum... Audi & Corne

! edemm

infidelibus te- immifceas , cum

isque converferis , efficiaris

Vettnyy

ne fi mortuis , id eff ,

iux AMatitb.

unus: ex, eis., ac moriaris: 1mft

ic^, fiasque infidelis. — Attendant bic , quicune

F* ial

quemanum: fuam ad aratrunr vel Statüs

Sacerdotalis vel Religiofi miferunt,

Bupere &

3regno Dei excludantur 5 proinde

ne refpicientes retro tanquanrnon apti

üpt Opafy

,omnis fofpiciofa vitanda.eft

occafio, — dufer ,.

inquit Sanct: Hieronymus, oc-

S.Hieron.

i

]

unt occa

MTM

fup.ep. ad

cafionem: bis, qui vo

fiomenz , nam occafio. furem facit & moaechum ,

Wotgne Q

Achab confule, & Davidem , & innumeros alios;, q

uos: novilti;.

ij

dlf Col-

6. Et adhuc dubitas ? ( columnz firmiffimz ceciderunt if occafione

Vif i,

eccandi ; & tu fragilis arundo firmam te exiflimas ? Petrum attende, Pe-

L 7

. trumconfidera. — Ubi alii difcipuli in captivitate Chrifli in fuga alió dilapfi

W

aü()nes

Matth.ö

^ (ant 5, Tuuc. di(cipuli osaes relido e0 fucerunt , folus Petrus ex fuga novum

Jl

Ublie

56»

.Xiecoi-

,

317ï2

De Occyïaäe máala vvitanda,

W, Minn

am

recolligens animum JESUM à fatellitibus captum , &ad Annam ac Caiph

crucfum x

raptatum fecutus eft : Petrus autem f:quebatur eum longéufque in. atrium Matt.26,

florentun i

Principis sacerdotum.

Siíte hic Petre, in hocatrium pedem non infer, ah

"EL

I . Jercun

malé tibi tímeo , ne blc in fcyllam & charybdim incidas. Et quid dico?

B

j

i

, mendan

Kt ingreffus intrü fedebat cum miuifivis , ut videret finem. E quid accidit?

t255, Vlteni

—Non novi bominem, EtPetrus prius nullius fibi noxe conícius , & amore

Ontti O

Filii Dei fervidiffimus , ubi fe fceleratis infecuitCaiphz miniflris, & occa-

fionem hanc peffimam non vitavit, tertid vice dilectiffimum Magiftrum

. 'fuum negavit : Ef iterum megavit ciim juramento , quia non novi bominem.

um, Venni

Ecce, quid faciat occafio prava, fi eam maturé non declinas, qux fuo pon-

s quidam u

dere nonad unum, fed plerumque ad plura hominem incautum trahet pec-

diorom df

Cp*rneï.

je ab ais [

cata: Sic Cbrifliani nonnulli, fübintrat hic Cornelius , cam lapfi fuat in for-

]

nicationem , vel crapulam illicoeamiterant , 86 frequentant , cogitantesjam Lapfi 91C-

at Uncaf äþ

1

fumus , labamur iterum, 89 voluptate eadem fruamur , quia eadem confe[Jione

um od &

& peu:tentia fimulomnia abolebimus, « .O wuiferi , totó coeló aberratis! Huc

vt iav

- Petrum adeg

bilippum',.q,'ihl

& tu?

it oc'caüovmalaþ&v .in?pioruni v[ocietasþ,x, & tu firmior Petró eris?

RY

Yiatem gt ;

7. Nenerat aliquando Ch

räïïus un'i verforum'Dominus nec curru , nec o. 4, f*

F far t

equo vectus, fed pedes incedens, utzmollem expelleret fervorum fuorum

t quare riii

'vita , ad civitatem Samarig , quz diciturSichar, ubi ex itinere laífus , ficut

Jicentiam f

federe folent peregrini viatores debiles ac pauperes , juxta fontem prealtum

TR

potüs & refrigerii caufà confedit, interimdifcipulis commendans , utinurbe

ad vi&tum neceffariaco&merent, — Etecce, illis abeuntibus venit mulier Sa-

umerdtr t

maritana , Photina nomine, quz tandem & Martyr pro fide Chrifti occu-

Mart3-

« fioc (

buit, cujuscaputRomz in Bafilica S. Pauli vidi 5-cum hác, inquam, foemi FO^« 20;

cnderat

na mirabilem occoepit , & mifcuit fermonem , in quó eam decuit non dun "Marf.

db

B

/

'

taxat DEUM in fpiritu & veritate effe adorandum , fed & fe Meífiam effe

jtenzpl

)

,

otbiàPatre promiffum: Ego fum, quiloquortecum. | Et en, dum hac fiunt,

[4

QUil

i gericaü"

redeunt ex urbe Apoítoli pane'& vili aliquo ob

fonio provifi: & continuó Jo. 4, 26.

"

l

l;/:

venerunt difcipuli ejus , 6 mirabautur , quia cum muliereloquebatur. Et qua-

:onW/M /

n i

- re mirati funt, an humilitatem velhumanitatem Chrifti, quód cum muliere

paupere Galienigena loqueretur? Juvat bic audire S. Cyprianum, qui hanc

xdigil

jydanr

adpropofitum noftrum fubdit rationem : fafolitum fviffe Cbriflo feovfim loqui $. Cypri-

li

cum muliere , ídque boc fine , ut caflitatis 88 boneflatis omnibus fidelibus , fed an. cit. à

; Hiem")

;

od &

i

maxime Clericis , Sacerdotibus , Predicatoribus Q9 Religiofis daret exemplum Corn. bic

Subdit Cornelius textum Sapientis in medium adducens: De veffimento i2 Joan..

pvl

u

. procedit tinea., Q5 à muliere iniquitas viri, & ex eodem Sapiente: 4 mulie. Eccl. 42;

nj

Y3.

te faum eft initium peccati, Q6 per illam omnes morimur ; proinde ejusmo-

n al

Ü

'v

i occafiones viro etiam forti pro poffibili (unt vitandz ; hinc Chriftus non- Eccl. 25,

nfg 2]10

us e(t, unde miraban-

f

j

nifi in publico & patenti cum hoc fragili fexu locut

g

(

* x

tur

:33-

L

Confideratio Xfïïg

175

tur Apoftoli,

:quöd hic folus ad fontem fedens cam Photin£ mifcuerit (cr, E

monem.

Caterümmirantur SS, Scripturz Inte

'?P rgæ-g; quare ]acoä f;ugierrxs/Efau

)

CC

& vadensin Mefopotamiam, poft folis occafum non in urbe Luza , fed fo-

risin patenti campofuper durum lapidem voluerit indormire , & cüm à fo-

mno-furrexit , in quo DEUM fcale innixum & Angelos per eam afcenden-

De bono

tes & defcendentes vidit, urbem illam non ampliàs Luzam , fed Bethel ap-

&en. 18, pellaverit: Appellavítque nomen urbis Betbel, que priàs Luza vocabatur? Et

19.

quare, dices, non in hac urbeLuza quietem & fomnum captavit, fed potiüs

in campo , ubi fe ferarum & ingruentium tempeílatum , imó & latronum

- expo(uit periculis ? Refp. utoccafionem vitaret peccandi, erat enim hzc ci-

n m j

vitas Bethel gentilis, immunda & idolis ferviens, undeà Prophetis per anti-

CUI]E

phrafin vocatur Betbaven , id eft, domus idoli, vel iniquitatis ; hinc maluitín

campo fuper durum lapidem, quàm in urbe tam impia fuper dulcem cul-

citram dormire , ad inftruendumnos , quód fervos Dei non mollis, fed du-

4. Hieroit. zus le&tus deceat, & qualiter illis fugienda fit omnis. occafio mali : Mira-

At

cit.APelez. culum eft , ait S. Hieronymus , in occafionibus mon cadere , cim bomo ad cafum.

[G]

f.28f-

fit pronus.

Proin homini Chriftiano praefertim poít confefhionem omnibus.

ljlo

S.Cbrsfol.viribus fugienda eft occafio, qu& àS. Chryfologo vocatur Occafío fumanss

ff

fétimn.116. ficut enim candela recens extincta , &adhuc fumans admoto igne facillimé

reaccenditur, itaqui poft peractam poenitentiam non vitat occafiones &e-

fl

Bo af

riculofas familiaritates , equé facilé ad priftinam reaccendetur peccandi con-

agtfoty

fuetudinem.

Quid ergo confiit in re tanti momenti ? Dixi , &

m

T f i

pJer51, 64

nunc iterum ac denuó dico vobis: Fugite de medio

M Ch

Babslonis , &6 falvet unusquisque auimam

s

fs e

LTIUM

O nrc

EPT

Binoe

E

DI

Ri x h-

L0 Cuyip

(

Chfmm

D

Umbfäm fum

SOnfs te

ucif füftqy

Wülinfes

Vr

:

m

ffqm

F3

)!

!

|

CON

"R n

| F

R3 )o( QEfe

173

X mifeuuit

"

"

1

: Jitobfg

z

abeun,

EER.

K

,2

ä

ttirt, n

CONSIDERATIO XXV..

s ptr nl

tm, kv

Lata od

'Dc bono Exemplo Paftoris, & Subditorum (equelá,

Pro Dom. 2. poft Pafcha.

Leplant, li

m, imo &

]i, erat enim

E^

o fum pa[tor janus , 63 cogno[co oves meas , €9 cagngg.

A rophel u

i

jtatiss huncu

; gunt me w'meæ. ]04". 1O. I14.

^

ia foper n

Is

einonmoli, l

.octafo ul« d

Agnetem fequitur ferrum , fuccinum palea, fers pantheram , pi-

. ais

Íces minores majorem , apes fuum Regem, miles Ducem , oves

ofeffioneme

Paftorem , & (ubditus fuum Superiorem ; & quare nos non fe-

aturOcjt

quamur Chriftum , qui eft via, veritas & vita ? Gaudet aute

m)o. r4, &

ylrmoto ipnti

þientifü

mus Redemptornofter fpecialiter hoc Pafloris titulo utpote fi

bi pro-

vitat OC

prio ac fuaviffimo , proinde feipfum hodie appellavit: Ego /umpafor bonus

ndeturpaelt

-

; [0.10,14.-

nis & urfi

&5 cognofco oves meas , &9 cognofcunt me mee. — David paítor ex cruentisleo

ynenti ? iy/

faucibus raptas oves eruit: Percatiebam, eruebámque de ore eo-

L Reg.17,

dumdo

vum£c. Chriftus oves fuas non tantüm ex inferni faucibus eripuit , fed

Ts

in

& pro falute earum vitam fuam in pretium & redemptionis lytrum dedit.

Jacob paftor de fe ipfo ait : Die motiíque «ffu urebar

89 gelu , fugiebátque Gen. 3.

fomnus ab oculis meis , ne raptaretur , aut periret ovis: pl

us laboravit Chriflus

4-0 o

proovium fuarum falute , dum non primam , fed ultima

m fanguinis guttam.

pro eis expofuit : 7Mula tulit , fecítque puer fudavit 89

alfit. Moyfes oves-

fibicommiffas in ftu meridiani folis füb opacam arboru

m umbram in defer-

to duxit: Cimque mináff.

Chriftus Dux Paftorum

&t gregem ad interiora deferti , veuit ad montem Horeb. Éxod.a, .

omnes fibi coricreditas ovés ad falutiferam Crucis

umbram: fuaviter invitat : Venite ad me omues Qgc. . De

qua urmbra dilecta.ZZatf, r r ;

Sponfa teflatur : Sub umbra illius, quem defideravera

m , fedi, 8 frulus ejus. 2g..

dulcis gutturimeo, Paftor bonus oves fuas teneré fove

t, pafcit efürientes, po- Cant.2,3.;

tatfitientes, egrotas fanat,lupos fugat,

errantes reducit,& ante eas vadit, dum,

ad meiioraillas educit pafcua : Ef cum prop

rias oves emiferit , ante easvadit , 8 Jo.. IO, 45

ovesillum fequuntur.Hoc fecit & optimus PaftorChriftus;propriaCarne & San-

guinefuas nutriens oves , easdue confolidans , egras fanans , confractas alli-

CO&* gans, & errabundás reducens , ilis duein vig v'ïrttutïs bonó femper pracedens

exeme

174

rA aægüderätiö " XP.

N

yare t

exempló.Difcant htc Paftores omnes, & qui praffunt aliis, qqomodo pari ra-

- jretm, unà

tionetuis ovibus ac fubditis bonÓ exemplo praire debeant , ut eas ab interitu

ägva QO

!

A Tit. 2, & géhenna eonfervent immunes: Jn ormnibus te ipfem præbe.exempl-ur(; Lono-

t

&'Rïnæ) hioc

g.

rum operam CSc.

De qua veritate plura in prafenti.

-

a

^

Si prima ac pri

ncipalis rota in aliquohorologio bene ordinato re-

tAuguflius

(i autem flete-

lp fudnt q

&& ambulat, & cxteras minores facilé fecum trahetrotulas;

BRU

rit, totum opuserit inutile. Primum mobil

e & rota principalis in Repu-

i

dutatere (oa

blica Chriftiana funt Ecclefiaftici, Epifcopi, Parochi, Przlati, Rectores &

mim,ai T

Superiores, M

igiftratus Seculares, Parentes &c. — Si ejusmodi rota major

E

las

hu ad R

bene ambulat, & in via virtutis pre

cedit , fequentur & minores fubditz; f

É

autem hzferit, hzfitabunt & reliquz, ac tan

dem tota Refpublica diffipabi-

j ts

f gt Ut

tur. Ubi quondam Jacob virgas decorticatas ovibus in canali aquarum

Gen. 30,

expofuit ,

& illz fimiles variegatos.& diverficolores conceperunt foetus ; Po-

f um Q

quuYa s

18.

fuitque eas in canalibus , ubi

eff

undebatur aqua , ut cim venifent ereges , ante

oculos baberent virgas €$c. — Ita ,.

(ubintrat bicDoctiffimus Didacus Stella,

puir.

five malaimitantur.

*

Quand

fubditi majorum fuorum exempla five bona,

um cumor

I(raelitis quondam ex /Egypto ad terra

m defi

derabilem per defertum

debat ; ibantilli, quomodo &

hum

proficifcentibus columna nubis & ignis prce

l

ht d

Exod.33,quó movebatur columna , quando hzc fte

ter

at, & illi quiefcebant: Cernei-

ad oftium tabernaculi , ftabántque

:

tD -

lQO.

fibus univerfis , quod columna nubis ftaret.

1

;

J

isiuefi

v

ipfi C9c.

Talis.columna precedens quilib

et Superior fuis eft fubjectis ovi-

cul

(* in via virtutum pergent alacri-

tht doy

is, fibonóille przcedit exemp!ó , & ip

Ti

ter ; (iveró fleterit , & illz (tabunt mal

óill

ectz , & decept« exempló.

:

zorum Reges oppugnare flatuit,

fol

177

Quando Jofue quinque Amorrh

Jef.10,1 2,unius d'ei fpatió immotus ft

etit: Tunc locutus

eft Tofue Domino im die,-qua

]

1

!

Ti n

"

tradidit 4morrbeum , in conjpe

&u filiorum Tfrael , dixitque coram

eis: Sol con-

AAl

lia coeli fide-

tra Gabaonne movearis.

Qus

reshic, an tunctemporis etiam a

V d

rain fuo curíu fteterint immota

?

.

Ita refpondet doctiffimu

s Toftatus Abu-

Vitvet

ione à DEO his

-

Q

Jenfis, Cornelius à Lapide , &alli, quia ordo à mundi creat

ccelorum orbibus prafixus per inzequa

lem progreffionem fui

ffet perturbatus.

Wtl

virtutum exem-

Mu

i

Solquilibet eft Superior , fi hicbonó przcurrit , ac prelucet

S Eufeb.

pló , fzquentur & reliqua fi

derarpinora (uum Regem ; fi aute

m in curfu im-

V9 n

ait S. Eufebius

WL

Emif

motus Ílabit, nec illa amplius progredientur: Sicut ie ,

bom. ad. Emiffenus , valde admirandus atque laudandus ef , cujus curfu

s multorum pro-

qanin d

aü ep. : Et s-

'B08 Qupt

Monacb. fe&us ef, ita ille merità lugendus eft , cujus vita multorum rain

$. Aug. de Auguflinus : Quantirm , inquit ,

ad paftores malos attinet , oves

fuas occiduné

Vgl Eec

Sed progrediamur ulteriüs.

"t ari

paftor. c« malé vivendo , sialum exemplum prebeudo.

Á

4

3. Jofeph quondam mirabile fomnium

habuit, quod fratribus fuis enat-

Wt fery

ecim

len Eä;unam t9 Stellas uud

W&wg»:

Gcn.37.9.xrans : Fidi, inquiebat , per [Om'?i?m guajï $0

aq-

De Exemplo £ono fväl ma4lo,

175

Qttodo i

Morare me. Supraquod egregié Corncelius : Sol, ait, fignificat patrem, luna

oin

It, Ufeas hu

mátrem , undecim ftella indicant undecim fratres , Jofephum áliquand

hum

[Egyp

to adoraturos. En quia duo luminaria majora prxibant exempló,

& fteile;

hoc eft domeftici , illorum fecutz funt exemplum: 5enes , inquit $, 4uouff,.

y benc i

S. Auguftinus , deb

ent exemplaimitatione dignawiniftrare, exempla enim faci- fup.1.Cor.

lis (aadent quàm verba

4

6 4.

Jas; f auentt

xitcipdis n .

Ubi Sardanapalus

Rex Ninivitarum ex þ*rædi&at»idne*foxnæ* intellexit;,.

civitatem fuam Niniven pauló poft in condignam fcelerum poenam ever-

lat N

ysmodi od

tendam, ad DEUM ipfe converfus poenitentiam agere coepit : Ef perveuif fon, 5, 6.

tinores (übi:

verbum ad Regem Ninive ,

eg /ürrexit de folio ,. abjecit veffimentum fuum à

dit in ciuere, quod illuftre Regis exemplum fi-

Veubica d

2 &6 indutus eft faccó , &5 fe

? Et vidit DEUS ope-

in candi qu

ne mora univerfa civitas

(ecuta eít; & quid fequitur

mifertus eff Deus 8c... O'

cepcrumfætus:f

ra eorum , qui couverfi funt. de via fua mala ; 89

L

l]

quanta vis boni exempli ! Urius exemplo: , ait. $. Ambrofi

us ,. plurimi.corri- $. Ambf;

p t

untur..

l. $. fup.

masDidn t

itici ficco pede mare ru- Luc. c, 7.

j irmitantt

Quan

do Moyfes.Dux & Legifer p:)pu-ïï Ifzael

"

Brum? cum omni

eexercitu pertranfiit , exultans de tam profpero maris tranfi-

nilem pers

tu & hoftium fübmerfione in laudes & hymnos Dei totus effufus eft qua-

i, quat

propter l

ta & erata voce illud carmen epinicium intonare coepit z Cante- Exod.1 "

E

miefcebanf: l

mus Domi

t

emtali 13

no - giaria*-sä*enim*magmf*catus eff &8c.. Quod canticum ubi po-

pulus à Duce fuo pracinenteaudivit, mox omnts fenes ac juvenes,.imó & -

yis t ob

infantes adhuc ubera matruni fugentes juxta meritem S. Auguflini fecuti

yum pegt

fünt, eundem hymnum alacri animo ac voce perfonantes : Cantemus Do-

: fg.exemplo,k

mino ; gloriose enim magrificatus eff,equum 83 afc

enforem ejus dejecit in aare gSic..

at u

ftàre exemplum : unde Zzguff.-

Vide hic rurfus ,.anime mi, quid bonum pofhit prz

Dorir

idem S; Auguftinus :: Multztm provocant fübditos fa&a Pr efideitis ;

f&ä'-exnempla

liþ.-x . de

od

Civit.Dei

taxtó: digni

ora funt imitatione, quantó' excelientiora pietate.

.etiamaïizcü

n

!

4 In

veteri quondam Lege przcepit DEUS, ut ignis perpetuus inal- €-23.

imus

Toa

tari i Sacerdotibus nutriretur z Iggis autem' in altari femper avdebit , quem Levit, 6,,

D

I2«

crettote?

Wil

nutriet Sacerdos fubjiciens ligna man? per fingulos dies , 9. impofito bolocaufto

nf

fapet

defüper adolebit adipes pacificorum. — Quod hac facta fint illis in figura, &

If

d qitl

(cripta.fint propter nos,.non eft ambigendi locus ;- hinc re&té per iftum:

at

ignem psrpetuum S, Gregorius Magnus charitatis ignem in DEUM nun- ?*

Gregor:.

Zlï s EUI»

Sed quid fibi volunt

Cl

läæ

TT

quam in aliaricordis noftri extinguendum intelligit..

uf m

lígna quotidie àSacerdote fubjicienda? Refpondet ipfe fi

bi fanctiffimus ac moï?loC.I&*

Moralis Ecclefiz Do&or, quód per ejusnrodi fubminiftrationem li

norum

l IMH

4

T

l WM

bona charitatisexemplaPatrum , Sacerdotum & Supetiorum fubau

iantur ,.

j

je

per quz fervor priftinus,, & amor in DEUM & proximum affiduó confer-

N

i

jfat

vatur &augetur'^:: Tünc:vere , ait citatus S*an&hsPOntifüf, aliis.reda

praedi- $. Greg.-

yi

Camus ,

ng/ïäeä*dtia XXV.

: Cedeont

M. bom. camus, fi diBa rebus 6d exemplisoftendimus. ^ Nullum puto, fratres cbariffmi;ab

17. in

aliis majus prajudicium , quàm à Sacerdotibus tolerat DEUS , quando eoi , quos

untes & lamp

leconfünder

Luc.10. ad aliorum corre&ionem pofuit, dare de fe exempla pravitatis cernit ; Iqu;mdak

d. fouenut

ipfi peccamus , qui compefcere peccata debuimus e$c.

Erat David in przfidio , & fpelunca Odoliam , u

*

bi vehementi crucia-

ttuttq : Gl

vam pradicati

cheg.zgïbatur fiti ; proinde in hzc verba prorupit : O fi quis mibi daret potum aque

"r

de cifterna , que eft Betblebem... Audi&cuntforté hocingens Regis defiderium

o quif

