meritó rogabis, conjunguntur flellz & gladius ? Refpondet Richardus à S.

ts ubl du

Viétore: Stellz in dextera Chrifti ad confolàationem noftram funt ; & utfpem,

K enm db

& quidem quàm maximam in' Chriflo & in illius meritis , ac cruenta ejus

vitaaoftn,

Paffione concipiamus (ideo enim natus, & paffuselt , ut falvaret genus hu-

wenflor dedit

manum, hinc nunquam fpem obtinendzx' falutis noftrz xternx deporiamus

ntititu d

Beceffe eft ; (ed oportet; ut &timorem Domiini fpeinoflrz infle&tamus, hoc:

b futà t

enim fignificat ille gladius de: oreIjei & hominis €hrifti promanans ::5tellis , Ricp, à $.

inmon N

inquit , ingerit fpem , eladio timorem , ut cum fpe ac timore viventes cautos fe yjg. ag

onderenoi

babeant, ut timore pesnas fugiant; fpead premia animentur.

Audis hoc ite- Sylveira:

us : f

rum,.anima Ch:iíliana? lubet, pergamus ulterius..

I5

7. Ubi Chriftus meelioris. Reparator orbis aliquando paralyticum in:

erlpemiitt

xelefun

le&to jacentem ,. & fibi- oblatum, tum: inanima, tum incorpore fanavit, ex-

odoren

prefs& afferuit;: Confide fili, remittuntur tibi peccatatua; per quod: Chriftus,AMattb. 9;

2,

(v, ln

quia filius Dei , dicto paralytico ( feucontrito; feu attrito?) remiffionem pec-

catorum, &gratiam etiam (ine Sacramento contulit , quam poteftatem nul--

lo Ht

li gaimr (u

li hominum; neque ipfi S; Petro; aut ulli Pontificum: conceffit; — Audie-

bant hocnonnulli'Scribarum, & quia putabant Chriftum non effe DEum ,.

fidcto n

TT

fed merum hominem;, ideo de blafphemia'eum arguebant:: Hic blaspbemat.:

Sed.mox refolvithanc obje&tionem mitiffimusSalvator: Ut auten (clatis,quia

yoligit

ny

filius bominis babet poteflatem in-terra. dimittendi peccata ( tumc ait paralstico )

furge, tolleledum tuum, €9 vadein domumtuam; — Hic (e fiftat fermo meus,.

ul ol

PT

dum attentiore mente perpendo aterng Veritatis verba : Quia Filius bori--

nis babet poteflatem interra: dimittendipeccata; Et quid hoc eft ? Nunquid

(s ii

« & ol

Filius bominiseandem habet poteítatem irrcoelo: dimittendidfleccata?" quare

ergo dixit: Rilius bominis babet

moxawum*

etiamin caelo *

potefiatem in terra dimittendi yrecca'ta« 2 Curnon:

gk,Qmï ng

q

bomm Unh

Obferva hic, anime mi

,quomodo femper inter fpem &'xhetUna tibi:

T

fit ambulandum : Refpondet

| [00(1 P

dma

u

Theophylaétus: - ide , inquit ,.quód in terra Tbeopb..

l]

dimittit peccata : dum enim f&

itmus in terra, peccatanoftra delere poffumus ;-poft- ap. $.Tb..

ol r

wl

quam.vero à terra tollimur-

,nonm valebimus: confiteri, clauditur eniin janua.in Caiena,

emp [

quy

C

hi

ollige-hinc metum ,. inde: fpem/in Divini Numinis bonitate collocandam..

ii

Proinde fpera in'eum , dum fpiras :

Mon'ü hj

: Qui timet Dominum , aitSiracides , nibil Eccli.54,.

trepidabit, 86 nom'pavebit :

! Quoniam ipfe eft fpesejus... En'rurfus, quomo-

16,

Ilgit !

p[w

do fpes & timor in'S. Script

Ura conjüngantur.

üvat hic audire'S. Cliryfo-

yi

flomum ;

queinadmodum , iaquit, quercus altins demiffis radicibus nullius ven- g Cby

f

tiviribus f'evaiur, ita: auimam Divino confixamtimore nullis tentationumi v

en- lom. 5 3.

Hs eveilet, clavis enim affi

xum effe amplius eft, quam radicatum effe : idcirco

in- in Toan,

je 0f

t ijius]

quii Propbeta:

Confge timore tuo carnes rieas : ita $. tu configas quafi'clavo:

"

quodam, 68 adbereas,

n

"

Ddd x

$, Olim:

-

398

. Confideratio LII.

$8 Olim ma'ndavcratDeus ,ut Hebrzi manducantes agnum pafchalem

Ino&

;Exod.rzz, baculos in manibus tenerent : 5ic aurem comedetis eum ,venes vefiros accin-

l

lI.

]

l

K, Latto

getis, 89 calceamenta babebitis in pedibus , tenentes baculos in manibus , &5 co-

hiliato ad

medetisfeftinanter. Coeterüm quód ifra£litzilli calceos induere juffi fuerint,

fignum-uiteorum libertatis, hactenus enim in duriffima fervitute ZEgypti-

B ingent

tDNinam i

-àca , velutabjectiffima.mancipia nudis incedebant pedibus , ad labores & ad

opera duciffima adítricti, nunc autem adinterlongum & laboriofum in Pa-

wm, Sed

w Dortini

-]e(linam accin&i , jubentur, ut homiaes ingenui & liberi calceati incedere,

itad lod

Quareautem dices,baculum in manibus gerere debebant, dum Lhafe man-

[]

Aatatine

Gen.23, ducabant ? Subintrat hicGregorius Niffenus

L]

Baculus, quo fuftentamur,

!Og

5

10 r

fpes eff, & hoc innixus baculo Jacob Patriarcha rapidiffimum jordanis flumen

(ecurus tranfibat.

Sed & timorem Dei idem indicat , & denotat baculus.

quoodo-

eft in manibus

Wyonif

Elig. Nov.lta Eligius Epifcopus INoviomenfis : Baculos , inquit , necefje

apud Pac-teneamus , ut in cunBis, que agimus, timorem Dei vivi pré ocu

lis babeamus,

écer

onfolata funt i

æcrïffd(

ciod. in Io,unde.Re&té Vates Regius: Virga tua 89 baculustuus, ipfa mec

per virgam correctionem & timorem Dei falutarem (ubaudi , &

per baculum

Mmm;ö*,

Pf.i2,4. -

T

(pem firmam in Deum, qux nos inter tot,ac tanta fuftentat pericula, & quá

$.Profp

Titm lum

€* velutbaculó fuffulcimur; hinc xfc&ö,S.Pro[per; Deus fic timendus eff , ut- ad

hat

inPfalmos.ipfum confugiatur.

9. Ita Abraham

, inclytum Patriarcharum decus, femper, inter fpem &

m D.

inr &f

Rom. 4, metum ambulare confueverat , de quo gentium Doétor Paulus : Qui conira

18.

fpem ia /Dem credidit , ut meritó pater fidei & (peiap

pelletur,

Urzceperat

LT

AC U m

Gtn.22,2.3utem ei DEUS : Tolle filium tuum unigenuitum, quem

diligis Ifaac, €9 vade in

terram vifionis ; atque ibi offeres eum in bolocauft

um gec.

Ecce.quot verba, tot

RUT

4n animo concidit? an mente

gladii& hafts ésquid autem ad hoc Abraham?

T C

perturbatus eft ? an querelas contra DEU

M movi

t? minimé gentium, fed

EOR

ei diceret : Pater mi , ecce ignis Q

"

Mi

contra fpem. in (pem credidit ; & cüm filius

? fuaviterei re

(pondit : Deus providebit fibi vi-

x()üfml

ligua : ubi eft vidima bolocaufti

D

l

Gimam bolocaufti, fili i.

En

inconcuffam fpem , quam Abraham in DEUM

l

habuit; &timuit Abraham Dominum, unde Angelus ad eum : Nu

nc cogio-

Tl

emi,et-

)

Ai , quod times Deum.

Hoc illuftre exemplum & tu imitare, anim

Fs

N

iam in rebusarduis,fperain DEUM,omnia enim potes in €o, qui te co

nfortat;

"s

! meg

Pf.144, junge huic fpei tue falutarem Dei timorem ,

ápfe enim voluutatem timentim fe

LT

19.

faciet. Audis:timentium fe?

Wi

Tf

Simeon fanétus illefenecio

firmiffimam femper fpem per omnem vitz

um li

fuz curfum in DELIM habuit, & eó majorem , quó magis decrepitaa

ugeba-

Wmmm

»

1

if videret

L4c.2,25.

tur in eo ztas , fperabat enim firmiflime mon vifurum fe mortem,u

AR &j

Cbriffum Dowmini, Sed & timorem Dei fuz fpeiconjunxit, unde ulteriü

s deil-

ïg(!

l:

(l Il

[

Y

Tc

lofacre perhibent paginz: Et boso kijïe jufius &ä timoratus,

Imo

m,kd Q

P s

o

De Spe C Aetu.

399

turepddan

Vrf r

Imó &non juftus poterit [perare ia Domino : Sentite de Domim in boni- 3ap.1,1..

taie.

aiu, a

Latronem in Crucem poenitentem confulamus in animo contrito, &

yere n

humiliato ad Chriftum crucifixum exclamantem : Dominememento mei ; ecce Luc.23,

Nvile Bgys

fpem ingentem hujus malefsctoris in Chrifticrucifixi merita, ubi fefe torum

24o

& bbors d

in Divinam illius, quem Fiiium Dei agnovit, refignavit voluntatem & boni-

oriofum nl

tatem. . Sed que caufa'impulfiva hujus: flupenda converfionis ? Refp. Ti- Eccl 1,27

caeatxted

mor Dotmini expeliit peccatum , ubi DEUS timere didicit , peccare defiit,

dum Dem:

L

hinc ad focium blasphemantem dixit :- Neque tu times DEUM, qui in eadem

!j

'1'

TMM

T

damuatione es?

(j

men

tni f

J

J

ro P'roliÀxum quando fermonem Chriflus Dominus inmonte habuit , 744if.5,r.

RATU

quomodo mortalcs omnes prudenter & fan&lé vitam debeant inflituere , fi

ad.promiffum Patris Regnum velint pervenire &c. — Cui fermoni, ut tan-.

»

:

(j wacbi

pcalidum

demfaceret finem , proepilogcadjecit : Omnes autem , qui audit verba mea Mattb.7,

bac , && facit ea; affimilabitur viro fapienti , qui' edificat dovium

st

fuam fuper 24*

j p

petram; &6 defCendit pluvia, Q6 venerunt flumina , 69 flaverunt venti , €g irrue-

Eri(UfJ TU

Yunt in domumillam , 89 non cecidit. : fundamentum enim erat fupra petram.

uj f n

Virom iftum fapientem & tu imitare , quisquis es homo Chriftiane , & fu-

per hanc petram, qui Chriftus eft, omnia tua opera zdifica ; in ipfumfpe-

ratum fpiras, quia non deferit fperantes in fe ; ipfum quoque time , fed fa-

vr n ii

lutari & filiali timore: Timenti enim Dominum bene erit in ex

'auïus:chmn;

tremis , 69 in die Ecclyy,rg:

UM

defunionis fue benedicetur.

Cazterüm pluvia, venti & flu

mina fupertein

hac vita irruentia, funt adverfitates ac

il

tentationes ,tumà Dxmone, tum à

T

earne , tum à mundo fuggeftz, (ed neque hfc tu cede malis , quia fidelis ani-

6000

onadic t

ma in Chrifto petrá folidata neque fimilibus obruitur adverfantium flu&ti-

bus ? Ego, ait Deus ad Abrahamum

'

gna nimis.

» €go proteGor tuus fümi ? 8 merces tua ma- Geuxg, ts

urnis!

u

Econtra, pergit eadem Veritas Chri

i P

Y

ftus : flulius domum fuarn füper ave- Mattb. .

ha i

a2 dificat, & defcendit pluvia , 89 ve

uerunt flumina , 89 f]

Ia

f

irruerunt in domumillau, $ cecidit , es

averunt venti , Q6 2-7

um M

?

fuit ruina illius magna:. — Supra quod

mme l

h*t

sgregiéStengelius de Judiciis Divinis :

Adverte , ait, iisdem fluminibus, plü-

t

j

J

Ti

viis ,. ventis utraque domus concutie

batur.

j J

Domus Sapientis ftetit ; ftulti

collapfa eft. — Quis caufa lapfà: ? non venti,

non flumina; non pluviz ;alio-

,

guim: etiam domus fapientis corruiffet.

Caufa igitur fuitarena;in quado-

mum fuam ftultus edificator malé funda

vit;non cecidiffet , fi firmmum fur-

;

damentum pofuiffet,

Quid igitur confilii inretantimomenti? Non fuper

, d

ii

)'ï!'

arenam zdificare , id e(t

; füper creaturam , inquit , Salmeron; quz inftar are-

g

nz eft (lerilis. fl

uidaaclabilis

, nec fundamenti foliti vicem fubire poteft , ac

aj

proinde neceffarió i

rruentibus tentationum ventis & undis cadet , ac prola-

bctur, fe

H

d: gmnem [Bem falutis;-tuæa[uger petcam, id eü,,Chxiüum cOllocatgf

400

dutitifur

& xdifica , atquein timore & amore illiusjugiter perfevera ; üg velut cautes

Mnient

Marpefia inconcuffus in.omni periculo.confi(tes.

ipreto(

.;

Qaret? p

fa ofo ts of cfo es ebb cfs cfo ao efa sb cio chs

$5 cfs tfo if cs

]

&55

$85

«9 o5 v€955]o95

e

2585

yees hr

noqt, d

!

vim nf

ï

- CONSIDERATIO LIII.

hp

m D

:

u cete

Adverfa, quae nos premunt, ad Deumire compc'll«un.t;.

l

fün homil

ProDominica 2o. poft Pent.

Ti a

Alüt ad eum, €à rogabat eum, ut defcenderet , €9 [anaret jiiz'r

?

l

nj 1

um ejus ; incipiebat enmm amori. Joati. 4 47. -

Ditin d

£.

UM

Cquis crederet , ;hiü quotidiana probaret experientia, quód herbe

f Lt

amariores plüs ad hominis confervandam, reparandamque profint

W) ij

(alutem , quàm dulces & guftui humano peramoenz? plus prodett

abfynthium, & rhabarbarum infirmo

ftomacho , quam melambro-

Mfofdlüh

fium & faccatus dulciffimus, unde plerumque Medici ama

ras, & non dul-

llzt, &

lato adverfa de-

"ts De

ces folent infirmis propinare potiones, ut per contraria & pa

bifcum in fananda zgrota ani-

perditam recuperentfalutem. — 1ta & Deus no

ln

aagere affolet: Ego enim,

inquitipfe , Dominus fanator tuus ; Chaldzus

V f

26.

Cgil;;

Quia ego Dominus AMedicus tuus; qui

dum nos ab infirmitate anime

N l

N

dper amaras , & multas adver-

;

M ; (

1

curare difcupit, non per dulces potiones, fe

f05.5,18.

fitates adfe nos attrahere confuefcit, unde re

& pientiffimus Job : Quia ipfe

TR n

vulnerat, medetur, percutit , && manus ejus fanabunt.

:;Multa quondam benigniflimus Deus populo

D

fuo..,el?:&o prxítititbene-

-piezstavid;

4

dó, per mare rubrum ficco pede tra-

IE, alïCT u

[

ficia, eos à fervitute /Egyptiaca liberan

ducendó , coelefti manna pafcendó &c.

Mitto fexcenta alia; histamen non

E mm

Pf. 105,7. obítantibus populus ille ingratus nec flocci melior factu

s eft: Non fuerumi

3'&(

memores multitudinis mifericordie tu ; proinde eos duriüs tr

actare flatuit, at-

à

ïüoml

verfitatibus agi-

que variis plagis , ignitis ferpentibus , cruentis bellis & ad

UH [

Pftj,4. tare: Multiplicatg funt infirmitates eorum ; & quid fequítur?

poftea accelera-

&flfoni

verunt, & (ele converterunt ad Dominum Deumfuum. . Ex

quibus dilucidé

l

ï ïd [ 7!'1;

patet, verum effe i

ire compellunt.

llud Magni Gregorii: VM[AIIQ, qu nos premunt,qad Deum

f

L

Similem faciem & hodie in facro Evangelio fpectavimus , ubi Regu-

lus quidam, homo potens & dives , famá miraculorum Chrifli commotus;

ij

n

itatu

40I

Adverfa 4d Deum ire -.COmpel'!sz.

ficwdtants

flatuit ipfum Chriftum perfonaliter accedere: A^ íit ad eum , &6 rogabat eum , u£ fo. 4, 47-

defcenderet 89 fanaret filium ejus, incipiebat enis1 mori, " Et quarenon Legatum

ad pretiofiflimum.orbis Redemptorem mifit,q'ri pro falute filii morientis foli-

á

citaret? unde , quzfo, tanta actam infolita humilitas in gentili Regulo, ut ad

!

»

ii

pedes Chrifti ultró feabjiceret? !n promptu caufa eft , mala, que ipfum pre-

AManf.bic.

mebant, ad Chriftum ire compellebant : $upplex , ait Do&tiflimus-Manfius ,

coram Chrifto fe profternit , urgentibusenim nece[fitatibus , dum morsillis ob ocu-

Ll

los ponitur , omnem Magnatesfaftum €8 arrogantiam deponuut , omnitimque re-

d

fpetluum bumanorum per tribulationes effciuntur tmmemores, Ex quibus ab-

0ry

undé licet colligere , quódtribulatio.ad Deum nos ducat , (i percutientis ma-

num humiliter agnofcimus , & econtravita moilis , faufta & delicata nos zter-

nümperdat, Plura in prafenti.

t

2. Quis non obítupefcat, dum mente attenta confiderat.miferabilem

állum populi Judaicilapfum ac cecitatem , durn relictó Deo , coeli terreque

Domino , fummo benefactore fuo vitulum ex auro conflatum cultu latriz

H

Exod. 32

adoravit , & pro vitulo cum vitulo vitulatus : Hi funt Dii tui , Ifral ,

qut

te eduxerunt de terra /Eggpti? Unde.obfecro , tanta hujus populi demen-

4-

jt, q !

Deut. 32,

Vamq

FV

tia & perverfiras ? Audi Moyfen rationem & caufam fübjungentem : cras-

A

fatus , im

pinguatus , dilatatus , veliquit .IDEUM fatorem fuum , 89 rece[fit

323 Phl! "

a m

à DEOfalutarifuo. ;Encüm benehuicpopulo fuit , incepit deliciari , ludere,

faltare, & exultarein rebus peffimis ,.càm interim illi imminebat gladius &

Wt & n

d:

du

j

vindicta Dei ; proinde neceffárioó multis adverfis ; ac tribulationibus erat

(

compellendus , ut iterin Paleftinam coeptum non in otio , voluptate & libi-

44f

i

a

dine,, fedintimore & amore Dei, & in obfervatione mandatorum Divino-

r

rum profequeretur. [ta prorfus etiamnum agunt mortales miferi ; cüm in

( J

[

pace funt, dum arrident fortung bona , dum bene illis et, pari modo DEI

yui

optimi benefactoris fui affolent oblivifci ,& fenfim ad omnia declinare vi-

It

j (u

tia, - Davidem confule & Salomonem filium ejus, de.quibus Mellifluus ? sa- $ Berz. l

D

piens David, (apiens Salomon, fed blandientibus nimis fecundis rebus, alter ex par- 2.de Con- -

(o ptæülfl

ii

te , alterex toto defipuit. Hinc opuserat, utacerbó flagelló uterque excitare- fid,

müxco r

hisli

turad Deum impofterüm magis amandum & colendum.

h

li

3. Raphacl fidiffimus Tobie dux, comé:que vie inter alia huic dile-

s

M

€&ofi

u

Oi

nb

fi

tinerum focio fuafit , ut de exenterato pifce cor, fel & jecurad phar-

i

maca fi

bi neceffaria refervaret, Per jecur & cor incenfum , fugatum eft

j

Dzmonium, perfelautem Tobias

MM

let adu

n

(enior vifumrecepit: Fel., ait Angelus , va- Tob.6, 9.

"m

jl

&

zendos oculos , in quibus fue

rit albugo , €$ fanabun ur.. Et quidaccidit,

EX qulbll$

cümtandem ad patrium fol

um reverterentur;

Tunc fumens Tobias de felle pi- Tob. 11,

fcis linivit oculos patris fuis 9 fuftinuit quafi

dimidiam feré boram , €9 copit al-

13«

&Ugo ex oculis ejus, quafi membrana o'vi,

Nlmus !

Ui

egredi:quam apprebendens Tobias,traxi

:

"

R. D. Gintber Dominicale.

Bee

bt

(Lr

402

* ïCmy[ïa'emtio : LII.

"4

tht cil

Et qüomddo, dices, am arifïïmu.m pïfCis

ab oculis ejus , ftatimque vifum recepit.

|mto, hur

fel excecatos poterat Tobiz fenioris ill

uminare oculos? quid amarius felle,

rb m

lzfis magis noxium ? Non hic litteralem qua-

& confequenter quid oculis

i

fdagillie

ro fenfum , & quid de hac m&

dicina .di,fputem» Medici? Sed: ad: pfgpo[i;'um

a

$]

tiinpenfi

Cern. T0. meum adduco in medium S. Bern

rdinum : fribulatio , inquit, eff amarum

I.

el, quo oculi Tobie viri jvfti ad Dei cogniiionem fuerunt illuminati. |Enho-

fidgit

E

findmpla

$. 8. 4. 2- mo Chriftiane , hoc

fel tribulationis & nobis neceffarium. eft, ut cecutientes

losad Deum fummum Bonum magis, magísque cogno-

migto

noftros adaperiat ocu

vj d

Cornel.in (cendum. . Juvat hic audire Cornel

ium : Fel , ait , eft amarities perverfitatis Q9

cé&catos,eo difcu[fo ape-

Tdowhu

Tob. 6, 9- tvibulationis,que oculos inenti

sinelle voluptatis terrene ex

hr c

rit , ut videat peccati turpitu

dinem , gebenne atzocitatem , 'vz'zctun's,' pulcbritudi-

Veipe

nec , Deibonitatem , cali gaudia &6c ..

Nux arbor nonnifi percuffa fcuges difpenfat.

Olea crebris percuffio-

etrban,

Tadref t

nibus redditur foecundior. Vitis , que non circumfoditur , & amputatur,

Rofa inter fpinas & cepas fit. fragrantior,

tl vin

non apta eft ad ferendas uvas.

didipo

Cithara nonnifi do&tá manu pulsá fuavem folet

reddere fonum — Torcular

Granum frumenti gelu & aítu per-

WE

dur premitur, dulceemittit falernum.

ficitur, undelemma : /Effu , plagísque.

Ita & nos mortales fumus conftitu-

usj

um

ti, dum vix ullum fincere virtutis & ver

z paenitentiz fructum referimus,

ac períecutionibus bene contufi;.

LUTOTT

nifi multis preffi calamitatibus , morbísque

T À

S. Augu[t. hn debene & recté de fe S. Auguftinus : Percufj

m

LÀ IO.

iftt cor meunzverbo t;'m , Q ama-

vi te &óc.

qUæ[() ) Obj

Conf,6,6.

yiï?;lm' maris modó vos äut

o, ut ex illa cognof&at*is; quomo-

4- Adab

Et nunquid audiftis de Jona

m lum

do in veritate judicia Dei fint abyffus multa.

titcomm

]

ftiffimo criminum vindice ad Ninivitas, ut eis pradicaret

Propheta àDeo ju

?

"t

poenitentiam , ablegato:

Ft quia hic Vates vel potentiam Regis Sardanapali ,

Orem|

arum hoftilitatém erga Judxos

vel magnificentiam urbis Niniv& , vel incol

UE

extimefcebat ; vel quia

prafumebat per has Dei minas

( qualis & ipfe erat )

feriam cives ad. poenitentiam convertendos , & fic

, g

& prxdicationem tam

t H

lfüm à mundo irridendum , inconfultis arbitris

ipíum , quafi Ptophetam fa

Tilini

per mare Mediterraneum fugam in T

harfis paravit, quem fine mora infecu-

N AW

am in pelago excitans, íta ut navis

tus eft Deus , ventum validum. & procell

Nitydy

ex alluvione flu&ctuum periclitaretur conteri.

Interim Jonas ad interiora na-

(ecretiorem defcendens , ut remorfum [o-

Vi

Vis, quafi ad locum tutiorem &

N

piret con(cientiz, inter medias vite, mortísque via

s gravi dormire fopore

:fff?(/fæ (

riculoà nautis ingenti me-

dides

copit. Verim ingravefcente magis magisque pe

tu perculfis excitatus fortémque cum eis mittens ,

folus reus iftarum äalami.lj

Fidme

tatum inventus eft; quapropter, prout ipfe pedit, in mare iratum pracipi«

mpeï Nb

tatus fine mora à ceto, quem przparaverat Dominus , deveratus eft. Hic

UT ted

Carcere in-

L

d,emqm inobediens ilie Vates in ventre þglenæ , velut in vivo

cluius,

-

*'"'fcigiræ

X

403

/

Adver[a 44 Deum tre compel'unt.

mifïrmdmpi[m

clufus , culpam fuam agnofcere , & levatis ad coelum manibus in animo con-

"

2

d

trito, &humiliato ad Divinas ceepit confugere miferationes : Càm anguflia-

Jone.2,8.

Q aminus f

!

z

;

retur in me auima imea , Dominirecordatus feim. . 'Ecce quomodo non deliciz ,

It u

d ad o

i

f

M

fedanguftiz Jonaminobedientem ad Deum redire, eumque de profundo ma-

ris impenfilim& invocare compuletzunt; Ita , fübinfert hic Cornelius , Deus

Cgrnel.'

k f as

1Co

u En)

fuos redigit ad arBa ,ut eum invocent , 89 invocantibus illico ade[t, 98 opitulatur.

Ofee11,4.

f ut t

Hicadimpletum eft illud , & etiamnumhodie, imó quotidie Adimpletur, quod

-

prxdixit Dominus per os Ofee Prophetz : In funiculis Adam trabam eos: in

pR

vinculis cbaritatis. Et quenam , dices , funt illa vincula charitatis ? Refp.

ie p

n

Trado inhunc locum : Fanicali funt dolores; illis enim qu

a

tsj

i funibus bomo at Cornel.

Gatur , €$ conftriugitur. . Et CorneliusàLapidein petfona Dei: Ego, inquit hi

us

]

Tfradlitas per dolores $ afff Giones , quos ab Adamo parente fuo bereditárunt , ad

me trabam , qui funt meierga illos amorispienora, — Audishoc, optime Lector?

us f

fi adverfa te premunt , non irati , fed amantis Numinis funt pignora , vult

yr, p

enimin vinculis charitatis te ad fe trahere; quam veritatem optimé agnovit

us f gt

dile&ta Sponfa, proindepetiit àSponfo: Trabe mes pofl t

ecurremus in odorem Cdnf.1,3.

jum l5

. Bern.

unguentorum tuorum. — Supraquod egregie Doctor Mellifluus: Trabe me jin

s ll

quit ,goft te , quia fatiis mibi efl , ut«ne trabas, ut fcilicer vim saibi qualemcum- J€Y - 21.

s n

que inferas , autterrendo-mivis , aut exercendojlagellis,, quàm parcens án meo me!?. Cant.

vijun i

tepore fecurum derelinquas,

ibus bv gcm:.

TM

$. Defideratis plura ex facris Paginis petita Argumenta ? Manaffen,

quzfo , obfervate I(raélitarum quondam Regem potentiffimum , fed nunc

fummé humilitatum, fummé anguf(tiatum.

Erat is ob idololatriam & alia

of t

j axdlis

plura commiffa fceleravinétus in Babyloniam.traductus, ubiin carcere , &

, Ut ds pW;

inter vinculà ac compedes tandem fapere.didicit , & Deum Dominum ac

Creatorem fuüurn meliüs, quàm pauló ante inter regales agnofcere delicias.

ii 0

Q d

Audiamus Scripturam : Qui pofiquam coanguftatus eff , oravit Dominum Deum ?- Paral.

n

Juum , &9 egit ponitentiam valde.coram Deo patrum fuorumz deprecatíísque33, Y2

srene

eft eum , €$ obfecravit intentà ; & exaudivit orationem ejus , reduxitque eum

ao

erufalem in Regnum fuum , Q9 cognovit Manaffes, quod Dominus ipfe effet Deus.

Ecce , quomodo , calamitates nos

l

(ine m W

,phiäo(ophar? faciunt , & ad Deum ire

as

'

4

compellunt.

nas ?

ii

"Vultis alinm & non ab';äïmiliem videre Regetm? Nabuchodonoforem at-

u

Jj

5

i

tendite de Regno fuo propter füperbiám , aliáque fcelera expulfum ,.à fub-

" O[m/f

ditis derelictum, in beftiam commutatum , & poft feptem annos tandem in

«tl

nauts D

gradum & dignitatem priftinam reftitutum.

Et quare hzc omnia venerunt

(

oUS l

fuper Nabuchodonofor? Refp. ut ex tot afflionibus emendatus ad fe, & ad

jcin

PI

Deum rediret , vitàmque impofterüm homine & Rege dignam duceret: ,

45

ais

f

Nuncigitur ego Nabucbodouofor laudo , 8

fi

co , €9 glorifico Regem «

34

lí

*

:

magnEi:

ee 2

guia *

Ü qie

d

404.

Confideratio LIII.

quia omnia bpera ejus vera, $ vie ejus judicia , €9 gvadientes in füpäräia*pote(ï

pïiteä&xo "

bumiliare. Videexhis iterum, animem:, quomodo-in veritate hujus vitz

anmarurm ,

l

"prafentis miferize & tribulationes ad Deumnos foleant perducere ; hinc recté

(int, nec n

Pfal.6, 3. Vates purpuratus: In die tribulationis mee Deum exquifivi. — Adverte

in die

lne, Dot

tribulationis mez, non in die deliciarum &c.

.x

1 quormod

Fiium prodigum confideremus. — Quamdiu is inter opes*f & feculi hu-

tloeat, uti

jus verfabatur delicias , parüm Dei & optimi parentis fui memor extitit ; fed

ii pïcöaa

ubi validá fame regionem devaftante extremé egere coepit , nec ampliüs ha-

Vanimadifc

lutatoos D

beret filiquas , qu;bus inanem repleret ftomachum , ad fanam tandem men-

tem rediens , fapere didicit ; unde f(uam agnofcens miferiam & inopiam ad

tioocmig

Dwritut Dl

Luc, Y$, pa:rem reveifus humiliter delictorum: veniam rogavit : Pater peccavi &6c.

IN

Suprà quod egregié Nyffenus : Noa priis , ait, redrt-ad priffinam felicitatem,

Voditwa

Ngj.'!raü.,-qz-:am in fe rediens rentirei opprimeniis erumne prafentiam. . Ex quibus colli-

D

de orat.

ma Chriftiana, quàm neceffariz fubinde nobis fint vexationes , ten-

" at

ge,ani

tationes , zrumnz; perfecutiones & adverfitates , ut ad Deum, à quo per

Itf X

LUXTU L

peccatum cum P'rodigorecedimus, nos denuó compellant. Verüm perga-

1

mus ulteriüs..

flttnty

.6, Olimin Lege marnidaverat Deus, fialiqua inter conjuges de admis-

mm'umdefq

fo adulterio orebatur füfpicio, nec maritus delictum uxoris per teftes pro-

t & i

bare poterat , juffus is erat , ur àd tollendam perpetuam zelotypiam uxorem

T d

(Dnt € (

fufpectam ad Sacerdotem duceret , qui eamariflimas cum mille maledictio-

" nibus parabat aquas , quas fi uxor fine detrimento & corpore illzfo epotas

Detionem

Waf tj

:

vit , innocens habebatur; fin autem mox poft potionem malé babere czpit,

Mum.$, & conflato ventre femur computrefcere , adulterii rea ceníebatur : Erírque

Fhto. .

tf

27*

mulier tm mzaleditionem , &6 in exemplum omnipopulo &gc. - En pulcherrimum

typum, quomodo Deus dileCtas & electas fuas probet animas, quibus non

Büeint

DT

dulcem fed amariffimum propinare folet hauftum tribulationum , ut eas fic

robatas eternüm poffit beare; & dignas fe invenire — Secus: repudiabit,

Wi

Sic Exechiam Regem per ejusmodi amaritlimum hauftum probavit , & ad íe

peilebam)&t

& , quia morieris-tu , €£ non vives. Et quid, que-

"i Dtgs

Jfa- 38; 1-atitaxir : O fpone domui tu

in medio vieg curfu vitz filum illi

Ío., peccavit pientiffimus. ille Rex , quód

Is

UM

$.Hitf. — effet prxfcindendum ? Refp. S. Hieronymus : Ne elevaretur cor Ezecbie poft

bic.

«ncredibiles trium:bos 98 vitboriam , infirmitate corporis ui vifitatur , 86 au dit fe

moriturum,in qualethali xgritudine totis viribus fe ad Deum convertit , no-

H ) gïlbi t

támque illud Canticum adíupremi Numinis laudem compofuit , quo etiam-

.747;7 (l

[ d l

UE

38, 10-num utitur E«c

lefia: Ego dixi : in dimidio dzerum' meorum vadain qd. potías

i:nfeïieäc;

Sic probavit tres illos pueros , Sidrach, Mifach & Abdenago, quos Na-

po-

MA

buchodonofor Rex, qpig f-tatuaxgn auream , in qua adorari voluit , non

pite

ltin l

ï

Mi

-

Adver[a ad Deum ire compellunt.

4oy

trfmefig

plite flexo venerabantur , 'infornacem ardentem mitti juffit , ubi in medio

iate hr v

flammarum , càm adhuc incerti effent, an ex flamma ab Angelo eripiendi

cere; t d

effent , nec ne , unanimi voce laudabant-& benedicebant Dominum : Bene-

Dan. 3;

diduses, Domine, Deus patrumno[flrorum Qóc.

Videex his, atque confide-

25.

Advc:t*e-'.'x&xü;:

ra, quomodo Deus electos fuos plerumque ab initio in tentatione relinque-

ys f f

refoleat, ut ipfum magis invocent, & invocatus poffir fuccurrere. — [ta va-

Ectl. 27,

oor extittid

fa figuliprobat fornax , €$ bomines juflos tentatio tribulationis , ut ex toto corde

[]

Y m

& animadifcant ad Deum füum in adveríis confugere; uride recté Moyfes:

1 tandem a

Tentat vos Dominus Deus vefler, ut palam fiat , utrum diligatis eum, an non,

Deut. 15,

p inpand

in toto corde 89 in tota anima veftra; & ut ma

jus calcar adderet, mox fubjunxit:

2«

i a

Dominum Deum vefirum fequimini , 89 ipfum timete ,

&9 maudata ill.us cuftodite,

jum r

Q9 audite vocem ejus ; ipfi fervietis , €9 ipfi adbarcbitis.

broibu

veryton, f

7. Ceterüm mirantur SS. Patres, facrarümque Litterarum periti,

qua-

jupm, 1

?e Jofeph Jacobi Patriarchz filius, licét innocentiffimus & caftiffimus

, pef

Vera f

duorum tamemannorum fpatium in compedibus & in fqualido carcere

fue-

tit detentus , antequam ad confpectum Regis /E

gyptiorum perveniret, efque

fomnium de feptenniofuturz fertilitatis

& Ílerilitatis

ex vifione feptem vac-

aurs de at

carum & fpicarum explanaret? Caufani hu

; p t t

»

jus biennalis carceris S. Augufti-

nus afbignat iftam, quia Jofeph magis in I

rincipe Pincernarum , cui libera-

tionem € carcere vaticinatus eft

5

fillt mieii

quàm in' Deo tunc temporis fperavit, ut

liberationem (ut ex obícuro illo e

agaftulo à Rege impetraret : Tantzm me-

ye ilb

mento "zi , cimn bene tibi fuerit ,

Gen. 40;

|e habere d

08 facias mecum mifericordiam , €6

fuggeras

l4,

Pbharaoni , ut educat me deiftocar

cere ; quiz f.rtó fablatus fum de tevra

Hebreo-

ebatuc : D

yum , €$ bic innocensin lacum miffus

fum.

Et quid tandem evenit? cüm fatis

n ld*

fuperdue in compedibus effet hum

iatus: Humiliaverunt

, Q^

in compedibus pede; Pf. 104;

L]

ejus , ferrum pertranfitt animam ejus , majori cum intention

e &

lacu fuo fufpira-

ionin, t 9

vitad Dominum(malaenim,

qua ipfum premebant , ad Deu

" ;epudïif:":

pellebant) & exaudivit eum

m magis ire com.

Dominus-in tempore opport

uno : Oblivifci me

mart, t^

fecit Deusomnium laborum me

orum, Q

Et UMJZ

limus : Tanquam diceret ei Deus,

portet , ut & hic S. Auguítinum confu. $. Zug.

as auxilium

inquit, zf magis 2 me

; quàm ab bomine debe. fer.ga. de

yfici

oftulare : fine ulla enim dubitatione credend

u

T

tione fandi

j

ofep

bnon

m eft , quód pro cafliga- Temp.

permifit Deus Magiffrunr Pincern

arum ,ut in mente babe.

7;]WF

'in W

li

vet: , quod ei fanius

J'ofep

b , quando de «

q t

quia etiam &5 ipfe To(ep

arcere dimilfus eft , fupplicaverat, — pg

b , quamvis fan&

us tunc , fine peccato efft

j€ non poterat ,

POMU

qW le j

ideo tanto tempore f,

uitin carcere claufas ,

ut ineoim

ü) Pom

pleretq—r

» qu0À fcriptum ef :

"n

Ego quos amo , ar g.üo ? &9' quos diligo , caffigo.

bdcnagO,qu?ïï

8. A Jofepho ad fratres ejus tranfeamus.

Cüm ingravefcente fa-

mein/Egyptum ad co&mendum frumentum de

ícendiffent ,

j Vollliti :j &L

Eces

optime illos

ag

——

n

406

: Cmijïdemtib LHI.R

fe ipfis manif&.-' :

9.froc

agnofcchat]ofeph tunc ZEgyptiorum Pro-Rex . noluit tamen

ftare, fed duriüis illos tra&tans, & exploratoresregionis vocans, quafi de prodi-

a, utlü

tione fufpectos omnes tradidit tribus diebus.cuftodis ; tum demumincarcere

um

Gen' 41;

confti:utis aperti funt oculi eorum : ;Meritó bec patimur , quia peccavimus in -

krfuper)

A.

fratrem noftrum, videntes anguftiam anim4 illius , dum

deprecaretur nos , Q mon

atem, &

audivimus ; idcirco venit fuper mos iffa tribulatio. .E «quibus unus Ruben ait :

|

ais mergi

Nunquid non dixi vobis : nolite pe

ccare in puerum., €8 non audijfis me ? en $an-

trpejus n

diebat Jofeph , & licet magnem cum his fra--

trprelt

guis exquiritur. *Omnia hzc au

tribusfuis haberet commiferationem & amorem , ut lacrymas cohibere non

Qf oper

hrftos

poffet , ideodue faciem ab eis nonnihil avertit , ut erumpentes abftergeret -

*

lacrymas , nihilomin

X

1s tamen afperis verbis & nonnifi per interpretem cum.

(omerfion

is tangeret, & per ejusmodi tribula-

qd Donin

ilis loqui voluit , ut ulcus eorum tmiag

Vide

u

tionem pleniüsad Deum & agnitionem fcéleris fuicommitfi reduceret.

rbrdoo,

do mala, qua fratres jofeph preme-

ex hisatque perpende , animeqi jquomo

itdiqio n

Perer. bícbant, eosad Deum & ad fe ipfos tedire compellebant.

Tribulatio , ait Pere-

tCrihur

p- 22. €8 rius, docet nbs cognofcere Deum , nosmetipfos , noftrámque fragilitatem, ac

4

Y

UM

eq.

deniquevanitatem mundi, omniumq

ueéjus operum & bonorum. . Proin-

Mp

Pf.82,16. derecté impiis &t difcolis Vates Regius imprecatus e

(t: Imple facies eorum igno-

um

qUt Virum

miniá, Eäguærent Nomen tuum , Domine.

job.21,

O quot etiamnum funt , qui ducunt

in bouis dies fuos ,. R3 in punto ad

t ad (|

13.

dunt ? Balthafar , ubicum Optimatibus fuis gaudet ,

& lxtatur,

N

—

I0CO,

inferna defcen

ex improvifo ei .manus de coe!

o mortis & zternz damnationis fententiam

lirs Cnydi

Samfon nonnifi in finu amatz Da- -

Dan. $, inparietefcripfit : Mane, Tbecel, Pbares.

7 confgq]

i.

lilze fude.captus , oculis privatus , & Ph lifteis tradi

tus e(t: At illa dormire eum

l j

Hebrzi illi, qui in

J8d.16, fecit füper genua fua , & in fivu fuo reclinare caput e$c.

ii

9.

deferto contra Deum & Moyfen murmuran

tes carnes ap

petierant , cüm ad-

* norten

erminati funt : A4dbuc efce eorum

Pf 77,34. huc conturnices effent in ore e

orum , ext

Htuly,

(

erant in ore ipf

forum; 89 ira Deiaf

m*.t'ï(äh(üe

fc,endit fapeï €05, &"ä occidit pingues eorum ,

eletios Ifraél impedivit.

'dum fatur & ebrius in menfa fedet, ex improvifo le-

qdfbg

Dives ille epulo ,

|

Luc.iä,n. thali

ta&tus catarrhó expirat : Mo

rtuus eft auteim dives , &6 fepultus eft inin-

am panis intinctam por-

fermo. judz foliin ultima Coeria Chriftus bucell

Jo-13, 26. 'vexit: Ef cim intinxiffet panem , dedit qude Simori Ij

variote, &t quare foli

de favorem in-

Didac.tit. Yadz hic favor fingularis factus eft? Refp. Didacus : Uni fu

3«4.3.0.9. ftintli panis porrexit ; imà nunquam bomo perdit

us majori vei

- bere affigitur À

Ex quibus omnibus hacte-

