$. Dam, Crucem appellat : Arcam, per quam à vitiis liberabimur &$c. Quod ergo illic

N

Opufc.6o. in figura, hic in figurató accidit. Cüm enim recentiores ParochianiBiber-

bacenfes, finito bello Suecico , prateriti eventüs aut obliti, aut ignari idem

1

antiquiffimum & devotitlimum Chrifti Crucifixi fimulacrum pluribus annis ,

füb memorato tecto ignominiosé finerent delitefcere, & fucceffu temporis

ltn

pueri petulantiores fub te&tum Ecclefiz afcendentes , eundem miraculofum

Crucifixum, velut equum Trojanum adhiberent, in quo equitare , variasque

IUCI

cum eo -lgfus folebant inftituere; placuit tandem divinz potentiz circa Fe-

&i

íftum

—

-

Relatto de SS. Ci"ltVCj/ïxal n 32'5575 dcö;

TN

ftum S. Jacobi Ap. Majoris, primarii hujus Ecclefiz Patroni horrendum de

coclo fulmen in' pretactam facram.domum uná & alterá vice immittere, quod

T

tamen fulmen fine gravi Ecclefie nocumento mox in auras dilapfum eft.. Ni-

s hi.

mirum monftrare hic fe voluit S. JacobusAp. & Zebedzi filius, quód non

til,

fruftra hoc nomen Boanerges, quod eft filius tonitrui,à ChriftoDomno acce-

y

Ti

perit &c.

fl

Nec minore terrot

e S Laurentius Martyr & hujus Ecclefix Biberbacen- Marc. :

; dt.

fis Patronus fecundarius in negligentes Parochianos animadvertit ,. qui an- P.

"

no Chrifti 165 z. in. natali fibi facro tempore Vefperarum de novo ignem de

coclo, & ardentes carbones (uos vehementiüs fuccendit, fulménque horrifi-

um

cum in turrim , combuftis ibidem ac confractis aliquibus ligneis trabibus ,

100

& poft hzc in Ecclefiam injecit, tribus à mortifero illo fulmine exanimatis

1

, t

-perfonis. Hic adimpletum fuit illud Vatis Regii : Ef intonuit de c&lo Do- Pfcs,

FA

fem

minus , Q6 Alt

ifji

iffmus dedit vocem fuam , graudo Q9 car'b'onesr ignis : fulgura 15,.

Ug

multiplicavit, €$ conturbavit. eos..

jl

V

:

m

CruciÉixus "T hauma

trimo

turgus B

iberbacenfis in.

(lit»

ob[curo tecli angulo queritur,imvenitur, C de novo n Ec-

20

elefra Parochiali fidelium vvenerationi exponitur.

ts ob

Ternz Veritatis effatum eft, quód nemo lucernam accendere, eámque

ls,

.fub obícuro modio collocare foleat, fed potiüs ejusmodi accenfam lu-

Ü

"

hm

eernam fuper candelabrum ponit, ut orines, qui in domo: funt lumen vide-

t

ant, & ad illius fplendorem laborent ac operentur ; Neque; ait Vetitas, acceg-

It£;

duut: lucernam, €8 ponunt eam fub-modio,

i

(5

(ed fuper candelabvum, ut luceat amni-f

fily

qu

Bus , qui in domo:funt , &&c.

(

Per hanc lucernam: Magnus Augüftinus Chriftum JEfüm, & hunc Cru-

cifixum iatelligit, qui priüs in privata vita fua quafi füb obfcuro modio ab-

titi

t

fconditus fuit ;.at poftquam tandem crucem afcendit, publicé fuper cande-

labrum collocatus eft, ut ibi pendens etiam in mediis tenebris toti terrarum or-

ud

bi, quafi lucerna lucidiffima, licét moribunda praluceret :

;5

Donus, inquit, $. 4ucufg,

illic

totus eft mundus, lucerng accenfio:Verbi. ef incarnatio, candel

abrum autem cru- ferm, 29,

cis eft li

d

£

um , lucerna.in caudelabro: lucens Gbriflus ia- cruce €$c.. Unde lem- de divers

ne

ma:.Non fub modio.

jeit

- fis.-

[If ,

.^ . Quid hic expectas, optime Le&tor? Én benigniffimus Redemptor tu

us

in hac facra & prodigiofa effigie fua à tempore belli Suecici usque ad noftra

Qs

f/]

tempora., quafi (üb obfcuro modio abfconditus latebat, Aít tandem ipfe

üe

lucernarm accendere voluit, dum trino fulmine Ecclefiam & turrim concufíit ;

€

&iterato gäandmev-hanc dyaaftiam Fuggaricam caftigavit; donec à parochia-

RIS

un

a

r

Relatio de SS Cr?zcijïxa r Bilerbach. :

*

nis damno fuo edo&tis juffu Illuftriffimi & Excellentiffimi D ynafte Maximi-

t

liani Fuggeri Senioris, tünc temporum intervallo Viennz in Auflria in Aula

M

i

.Calarea commorantis, de tecto fuerit depofita, & in tabulato ac fummitate

parietis Ecclefiz Parochialis S. Jacobi & Laurentii ad latus dexterum versüs

]i

f

meridiem ad venerationem expofita, quam primó pafferes alixque avicule

Y

antu fuo falutárunt, & inviferunt, dum in concava dorfi illius parte fibi ni-

fil

Pf. IG 3, 4.du.m invenerunt, in .

5

nl

quo pullos fuos folebant fgyere : £t pafjer inverit fibi,

Du

Abi ponat pullos fuos.

d

Non fuffecit quondam Moyfi candelabrum aureümi in tabernaculo in

a

- Auftrali parte erexiffe, fed & illud cum lucernis fuis in partem Borealem op-

m

pofitam collocavit , ut menfam auream, in qua panes propofitionis erant,

KT

undequaque fuo jilluftraret fulgore : Camdelabrum in Auffrali parte erigatur.

N

.Num.-g,r.

Hoc igitur p'ræcjpe,. ut lucerne contra Boream e regione refpiciant ad menfam

b

pauum propofitionis.' «Cui candelabro aureo omnibus in menfa Domini lu-

cem abundantiffimam fubminiftranti lemnia adjicio: 17f luceat omnibus.

Ij

b

Chriftus. crucifixus , prout diximus , lucerna ardens, & crux candela-

ff beopb. bru

meft. Ita Theophilus Patriarcha Antiochenus : Candelabrum, inquit, Crux

V

Dor

ZAntiocb. Cbrifli eff, que totum muudum fulgore fui luminis illuftravit&dc. Diü hoc no-

l.1. Com-ftrum myfticum candelabrum, S. Crucifixus Biberbacenfis , poftquam de te-

Wi

ment. in- &o repofitus e(tàn

du

fummo Ecclefiz tabulato, hoc eft: Ab.anno 165 y.usque

Evang, anannum Chrifti 168 r..extra hominum conípectum pepeadit,fed demum

hd

y

divinz Bonitati placuit, hoc candelabrum fupra ipfammenfam Domini, in qua

quotidie non panes propofitionis, fed & 4

píe Panis vivus, ,gui de coelo

defcendit, offertur,.cum honore collocare.

j

Tn hunc finem ad honorem Crucifixi JEfu novam quoddam facellum,

& in eo recens altare erectum eft,in quo anno 168 1. in fefto S. Andrex Ap.

prima vice ad honorem Crucifixi Redemptoris noftri plura facra fuerunt ob-

lata, & cum tanto, quod mirabile eft, rerum fücceffu, ut füb idem tempus

]

feptuaginta perfonx .comparuerint , quz fub juramento coram teftibus ad

hunc actum requifitis & prxfentibus , fideliter depofuerunt, fe per merita

hi

& fidem firmam in Chriftum jEfum & hune Crucifixum à periculofis cor-

porum rupturis , dolorofis calculis , arenis & lapidibus, morbisque graviffi-

QW

mis, fine adhibito alio medicamine humano, fanitati ex integro fuiffe refti-

ïm

tutas. Quz res ubi ad Reverenditffimum ac Celfiffimum S. R. I. Principem

(j

Q

ac Dominum, Dominum Joannem Chriftophorum Epifcopum Auguftanum

&c. &c. delata fuit,fua Celfitudo clementiffimé mandavit, ut legitimum &

l

Quj

authenticum inftrumentum hac de re .conficeretur, & totus actus cum aliis

exhibitis beneficiis legitimé cum teftibus & jurató examinatis , à Reveren.

T

il

di(limo OflïcioAuguüano revideretur, & pro majori robore propria Reve-

ren-

4l

ï

L

d

Relatio de SS. Crucifixo 12 Bilerlach.

Yf«

LAdi

rendiffimi D. D. Vicarii fui Generalis manu confirmaretur, que.d& fa&tum ,

revifum & approbatum eft.

Titals

Hec & fimilia alt

X

fatum Räv&ændiäïæ*;u&ü ac Celfiflimum S. R. T.

'ersüs

é prx:

Principem & Epifcopum Auguftanum permoverunt , at ipfe [epiüs huc Bi-

icul

bi ni.

betbachium veniret , & Crucifixum Redemptorem fuum in hac antiquiffi-

ma & miraculofa ftatua devotiffimé veneraretur , qui miram femper animi

Ll

confolationem in contemplanda hujus . Crucifixi facie, quia fingularem fpi-

rat devotionem & amorem, haurire vifus eft ^ Unde etiam clementi(limé or-

lo it

dinavit, ut defuper pretiofum Baldachinum, feu thronus principalis ex villo-

!l OP.

fa purpura, aur

eis ornamentis intertextus, proprio zre conficeretur, fub qua

&t

incruentum DEO T. O. M. (acrificium ip(e (epiüis-hic obtulit

, & quó ad

rf

vixit, devotionem & honorem S. Crucifixi & verbo, & exemplo in fua

Illaftriffumus verG & Excellentitfimus S.

Itj

ampliffima Dioecefi promovit.

n lu-

A.

R. l. Comes, ac Dominus, Domínus Antonius Jofephus Fuggerus, Comes

Ó

in Kirchberg & Weiffenhorn, Dominus in W/afferburg, Biberbach, X óllen-

Vdel

borg , Gablingen, N/elden , Róttenbach , Gottenau , Reinhartshaufen,

W/ald &c. S. C M. Camerarius, non tantüm huic loco infignem 5. Crucis

r

( 0-

Dominicz particulam in igne quondam illzfam cum Monítrantia dono reli-

(ele-

quit, fed & in honorem Crucifixi JE(u pretiofam aram fieri curavit, & infuper

hanc Ecclefiám candelabris argenteis , aliisque donis locupletavit.

Atque

Usqué

hi duo fuerunt ille David

fmum

A

& Qbededom , qui reduxeruut. arcam DEI cum2, Reg.6.

nqui

Benedi&;ien.e«,

colo

$. V.

S. Crucifixus miraculofüs in Biberbach olim

vt

B

218

4&;/'6&2;5, nunc bonoratus de die in diem emajora sni-

]t o«

feris smortalibus exbibet beucficia.

npus

Ecté Vates regius S. Crucem ligno fruclifero juxta fluenta aquarum

x 4l

verit

A plantato comparavit: Ef erit famqwzm ligaum , quod plantatum effPf. 1,g.

fecs decurfus aquarum , quod. frutium dabit fuurmn in tempore fuo, - "Tale vi-

[

or-

tlignum eft Crucifixus thaumaturgus Biberbacenfis fecundüm nomen &

viff

omen , dum juxta decurfus aquarum plantatum in tempore oportuno de-

i

dit fru&tum (uum , dum videlicet annis fequentibus, ubi honor illius augeri

1pem

ccepit, miris tum fpiritualibus tum corporalibus beneficiis incepit clarefcere,

Qurm

n&

Sic nimirum DEUS nos vifitat , prout illum colimus : quamdiü enim hic anti- $, Th. d.

quiffimus Crucifixus contemptus , neglectus & ignobilis permaufit. nullamis bym de

alii$

mortalibus miferis beneficium przfítitit.

Verüm càüm populus Chriftianus $. Sacr.

)teno

ad hanc falutis arcam copiofior confluere ccepit, & pientiffimum Redempto-

leyt»

zem fuum in hac effigie faa majori cum devotione venerari , mirum dictu!

ren

R.D. Gintber Dominicale.

X XX

quam

ais

m

"

Relatio de SS. Crucifixó in Biberbacb.-

tyh

qtiäm'-:beneücium ac liberalem mititfimus Salvator ab hoc tem

:j

giendis beneficiis hic fe fe exhibuit , & etiamnum . exhibet..

pore in cjar-

dndi

Venerunt comprimis quamplurimi: parvuli ,. & adhuc veniunt juxta

W

j í

Marc.1o, Chrifti monitum : 4inite parvulos venire ad me , à parentibus & manu & cur-

M

140

ru ad hunc coeleftem Medicum adduGli, ut in periculo(is corporum rupturis ,

l

o

ramicibus, fafcinationibus , aliisque: neceffitatibus optatam medelam inveni-

[

rent. Et ecce vix parentes votum [uum ad pedes Crucifixi perfolverunt:

"m

AMattb.

Sanati funt pueri in illa bora. Sic in. veritate adimpletum: fuit. illud Davi-

(l

ij

i(

8,13.

dis: Ex ore infantium €9 latentium perfecifti laudem.

M 1

N

Pf. 8, 3-

Venerunt , & adhuc veniunt juvenes & virgines, viri & mulieres ex

VN

u

omni Germaniz parte ad bunc divinum Medicum. confluentes , qui fimili

t

corporis onere, vel cxcitate, epilepfia,, paralyfi , furditate aurium, lingue

duv

impedimento; aut aliis corporis laborabant. infirmitatibus: & ecce dum vota

Quen

fua Crucifixo Servatori fuo folvebant, auxiliatricem. Dei. manum . mirabiliter

Q

Pf. 106,.

expert: f[unt: Et Dowimus fanavit cos..

EU

Venerunt; & adhuc veniunt fenes ac longzvi ad hunc falutiferum gra-

20.

du

tiarum fontem, qui pluribus annis graviffimis ilium rupturis, diuturnis cal-

fno

culis & arenis ,. aliisque inteflinis: cruciatibus ,, morbis , lepra , hydropyfi,

i

!

Philtris., incantationibus,. & maleficiis fübjecti: erant ;; & ecce , dum per ve-

ram exomologcfin. mentem fuam à peccatis enoxerant , fidémque vivam in:

N

Luc.6,18.Crucifixum JEfum excitant, fubitó. (anabantur. à: languoribus fuis.

(b

Venerunt quoque Nobiles , & dignitatibus primariis ,, tum Ecclefiafti-

14

cis, tum fxcularibus fulgentes, qui pluribus annis erant Enterocelici, vel in-

!t

tolerabilibus. calculi doloribus fubjecti, aut aliisinteftinis vexati infirmitatibus:

lt

Euc.6,19.&c. . Et ecce , virtus deillo exibat, &9 fanabat omues.

dl

Job. 5,3..

Venit denique ad hanc falutiferam gratiarum pifcinany multitudo magna

D

lanouentium , cecorum ,. claudox-um,aridoram-*,.expe&änrium» aque motum. Et

It

I (

ecce, Angelus ille magni Confilii, qur defcendit de coclo , ut falvum faceret

J

genus humanum, dum movit hanc medentem & probaticam pifcinam, in-

firmus , qui prior defcendiffet in pifcinam

poft- motionem aque , [anusv jicbat ,4

quacunque detinebatur in[irmitate.

Et quid. muliis ? Et fi bomines tacuerint , lapi

des clamabunt , dum tem-

Luc..19,,

à

4

plum: recens. zdificatunr, & omnes parietes ejus pleni funt votivis tabulis ,.

diverfis. hifloriis ac beneficiis , inter quz anathemata & multa ex argento

elaborata: in choro.fpectantur; quz beneficia ( NB. non vocamus miracula )

adeó nun« bic in generetantüm perftringimus, quiailla jam paucis abhinc an-

nis exSuperiorum permiffu in. idiomate Germanico legitimé examinata, cenfa

U

& approbata in typo: cum emblematis evulgavimus.

Et quid. dubitas, amice Lector, de vittute hujus SS. & 'Thaumaturgi

M :

julier-

Af

Crucifixi ? An non olim unicus attactus fimbriz ve(?imexu;i. Chrifli n

culam

:

| Relatio de 88 Crucifxo 12 Biberlach.

culam à fanguinis fluxu, quowducdecim laborabat annis; uno fandvit momen-

n eir:

1

to : 5i telizero tantiim veftimentum ejus, falva ero? An non fudaria & femi- Mattb.

cin&ia S. Pauli quoscunque fanabant zgros, & ab obíeflis malignos ejicie 9, 2o.

I j

bant fpiritus : Ita , ut etiam fuper languidos deferrentur à corpore ejus füd.ria

&ur.

A. 19,

& femicintlia, Q$ recedebant ab eis languores, €9 fpiritus nequam egrediebantur ?

pturis,

Annonumbra S.Petri ( & quid vilius ? ) quoscunque infirmos reftituebatíani- ^"

iQvent-

Vunt?

tati? An non pallium Eliz aquas Jordanis bis divifit, & Prophetis viam fic- A48. j , 12.

«am per undas ftravit? Taulitque Elias palium fuum , £$ involvit illud , &j per-

l Dui-

4- Reg. 4

cujJ;t aquas, que divife funt inutramque partem i 89 tranfierunt ambo per ficcum?

t *

[ereget

An non Moyfes per virgam fuam,tantorum prodigiorum operatricem, viam

E

univerfo populo Iíra&litico per mare rubrum in Palzftinam ílravit, & eàdem-

!xod. 14,

j ii

I

.

Angu

virgá aquas ex duriffima petra fitienti populo produxit: Percuffit petram, 09

P//77,20.

fiuxerunt aque ? An non Elifeus puero fuo Giezi baculum fuum commifit ,

ff v

quem fuper mortuum filiumSunamitidis poneret, & (icillam advitam revo-

abilid

caret: Et pones baculum meum [fuper faciem pueri (dc.. An non denique offa4- Rtg- 4

arida Elifei.jam pridem defunctialium mortuum in fepulchro per folum atta-

I9.

mp

1is d

um ad vitam revocárunt.: Quidam autem fepelientes bominem ,viderunt la-

4. Reg^

trunculos, €$ projecerunt.cadaver in fepulchro Elifei , quod cim tetigiffet offa

I32,41.

0pl,

&lifei ,. revixit-bomo, 89 fletit fuper pedes fuos.

X V«

vum n

Si hzc & tanta potuerunt efficere off1 arida Prophete , virga Moyfis,

baculus Elifei, palliumEliz , umbraetri,, füdaria Pauli, & fimbria veftimenti

efalt

Chrifti &c. 'Quid,obfecro virtutis non habebit SS. Crux Chrifti JEfu , pro-

prio illius-purpurata & fanctificata fanguine ?'De qua Ecclefia: /m qua falus

v i«

tatbur

mimdi pependit , in qua Cbhriflus triumpbavit, $ mors mortem faperavit in eter-

num ? lgitur & tu, qui hzc legis ,.cum fiducia magna ad Chriftum JESUM,

& hunc Crucifixum accede, & experieris ,fi qua corporis aut anima necef-

»magna

y H

fitate laboras , ab hoc Crucifixo Amore tuo in tempore auxilium oportunum

non enim impoffibile.eft apud DEUM .omne verbum , fi tu veré es difpo-

aceret

fitus.

, 1t-

$. 'VI.

d.

! tcm.

, uodnam Benehctu

mfit omnium maximam,

yulis ,

quod Chrifius Crucifixus tbaumaturgus Biberbachiü

gento

operari disnatur.

l)

À AUlta quidem Chriftus

( d-

olim in monte:-Golgothzo coram ingenti ho-

:enfa

minum multitudine pendens in cruce patravit miracula, de quibus fa-

criScriptores aliqua enumerant: Quód tenebrz facte fint fuper terram, ve-

if

lum templi fciffum,:terra infolito motu concuffa, petrz difruptz monimen-

fa mortuorum aperta &c. tec & fimiliapredigia multafacta funt in mor-

""

X X X 2

t€

am

Relatió de SS. Crucifixo in Biberbacb,

«

te Chrifti. ^ Sed quares , quodnam inter tot ac tanta miracula fit omnium

maximum?

1

1

of

&. Cbr3-

&R S.Chryfoftomus: Quod

latronis mientem perwer/äm voluerit þammu-

d

foft. bom.

tare, & hunc jam fumantem infernititionem per veram peccatorum confef-

"

de latro-

fionem ac contritionem ab interitu revocare, & falvare: Majus,inquit S. Au-

Ü

t.

guftinus , opus eft, ex. impio juflum facere, quàm creare caclum 86 terram ; & S.

l

)

$. Auguft. Gregorius Magnus : Majus eft miraculum

*gesc.gmrem conuertere, quäm carne

i

tratd, 32. mortum fufcitare.

m

Nunc, ft

Á

[

ubet, am

ice Lector! ad thaumaturgum' noftrum Crucifixum

(

l

in joan.

Dy

r

S. Greg.

Biberbacenfem redeamus ; de quo dico, quoód intec omnia beneficia, qux

hactenus Deus hic miferis & egris mortalibus exhibuit , omnium fummum,

ü&aä

lc 30 Mer'

il

ac long& maximum fit, quód rot hominum millia ex unico pio ac devoto afpe-

£ 17»

W

&u hujus- miraculofi Crucifixi, fingularem amorem & pietatem erga omnes

fpirantis, tam benigné, uti fperamus, à peccatorum coeno ad meliorem fru-

t

gem reduxerit , & ad fe converterit, qui omnes & finguliunanimi ore & vo-

ce depredicant , quàm benignum atque przeftabilem Deus & Homo Chri-

li

hr

ftus, & hic Crucifixus, in hoc Sanéto templo fuo fe peccatoribus poeniten-

Accedit, quód peregrini hic adven-

IlbL

. tiam ver& agentibus exhibere foleat.

lIt

tantes quotidie plenarias poflint lucrari indulgentias; prout nuper

Clemcns

p

XI. Pont. Max. nová bullá hanc gratiam confirmavit.

Caterüm videntur hic mihi devoti Peregrini ficut pi

Íces 'maæis : Facies

u

x

un

Y4.

bominis quafi pifces maris, qui facili modo de nocte intempefla ad accenfam in

navi capiuntur lucernam,, dum de latebris fuis turmatim & coacervatim ad

Q

h

Jurren: exeuntes, pifcatoribus vigilantibus cedunt in predam, unde lemma:

Feuiunt ad lucem. Lucerna, prout diximus , Chriftus Crucifixus eft, ad

u)

quam nrondi lacem in candelabro. crucis:Biberbachii expofitam, turmatim

quoque homines in tenebris peccatorum & latebris , velut pifces maris la-

tentes. ,. confluere: affolent , ut non tam lucem videant, quàm & gratiam

h

ac mifericordiam à Deo confequantur.

Sic ad Davidem quondam, càm in fpelunca Odolla moraretur, pïurimi*

afilicti, & in anguftiis conftituti convenerunt, ut ab illo in fuis miferiis opta-

pem. reciperent oportunam : Convenerunt ad etum omues, qui

LReg; 22, tum folamen&o

z

erant in anguflio

confiituti, Q oppreffi ere alieno, €$ amaro auimo, &8 fsttus

u

eff eorum Princepz, En genuinum typum Chrifti JEfa Crucifixi, ad quem af-

flicti & amaro corde, & qui «re alieno delictorum preffi funt, coacervatim

U/

odl 2,13.

huc properant, ut ab hoc Filio Davidis, qui benignus &8 viifericors efl, patiens &

mult& vaifericordie €9 prajtabilis fuper malitia , in amaritudine anime fuze

LT

olatium.

& debitorum obtineant remiflionem..

Wif

optatum . ft

j

AMarc. —

O

im. multos: vidimus in. primo ingreffu in hoc templum intra fe

E

16;3e

j2 Et

A

qufpimmcs, ac dicentes ;. Quis revoluet nobis lapidem ab oflio monimen

ecce,

Relatio d-'e-vSS. Crucifixo i Biberbach..

Iuf

ecce , vix devoto & contrito animo hanc thaumaturgam Crucifixi Salvato-

ris fui afpexerunt , & contemplati funt effigiem , ubi mox in alios ac me-

T

liores commutati funt, quibus accidit, quod Petro quondam in atrio fummi

on&d.

Sacerdotis in fimili fer& caufa evenit: Et converfas Dominus refpexit Peirum, Luc. 22

I.

) At

€9 egre[fus foras , flevit amaré ; unde lemma: Ut a/pexit , erexit.

&

In hunc finem ad excolendam hanc laboriofiflimam vineam à Superiori-

Md

bus ordinati funt fex Sacerdotes fzculares : Homines , qui tradiderunt animas A. 15.,

fuas pro nomine Domini noftri 3 kfu Cbriffi , & qui pro gloria & exaltatione 26,

firum

Crucifixi JEfu, ac falute animarum promovenda nulli parcunt labori, qui Ve-

,qu

nerandi Domini Petrini à Reverenditfimo D. D. Ordinario omnes bac pote-

ftate donati funt, ut poenitentes etiam à refervatis poffint cafibus abfolvere ;

Qun,

n

ubi per anní fpatium numerus confitentium G.communicantium Peregrino-

VN

rum füpra quinquaginta & plura hominum millia ordinarié folet excurrere,;

»in

Ex quibus prudenti rerum zítimatori ( quia fl'ultus non intell;get bec )fa-

P//9f, "..

o

cile patet, quanto labore & ftudio hic locorum in cura animarum admini-

(

J

ftranda fit defudandum ; quibus Venerandis D. D. Sacerdotibus & Crucifixi

U

fervis pro folatio dico, quod quondam S. Dionyfius de animarum Curato- 5-Dionsf,

ov

xibus enuntiavit : Omnium divinarum diviniffima extat perfettio, Dei coopera- ?€ €4t.

AE

tores effe in falute animarum ad füum Creatorem , enndem enim finem & (co- Hierar-

pum talis Sacerdos. pius , doctus ac zelofus cum Unigenito Dei Filio. habet , &Pi4«

Fidtt

qui non ob aliam caufam in mundum venit, quàm querere , &9 falvum fa-

Luc, 1 9;

m

cere , quod perierat. — Audi pro folatio S. Joannem Climacum : Nau/lu; , in-

IO.

inal

quit, Deo munus 4 nobis gratius offerri poteft, atque ciim animas illi ad poni-

$. 7 047.

Q

tentiam dedudas confecramus : non enim eft tanti totus mundus , quàm pretium

Clim. e [ d

:ft, il

unius anim ,ille tranfit , bec immortalis eft 89 eterna,

Ad Paflo-

m

$. VIl.

765; CÍrcih

jl

^

finem..

'

d x/)onoremn Crucifix

i Redemptoris noffri Bi-

E

wrift

a

berbacbii magnificum templum exfiruitur.

n

jAvid Rex pro futura domo Dei zdificanda maximam & plané immeri-

u

fils

fam auri vim- praeparavit, quam filio fuo Salomoni,;ut hanc Domum

zdificaret, in morte reliquit: Ecce eg0 , ait , in paupertate mea. preparavi im«

i

vatift

peufas domís Domini , auri talenta centuta millia, 89 argenti mille millia ta-

lentorum, eris verà &6 ferri non eft pondus ; vincitur enim numerus magnitudi-

J«

[ut

HeGc. Pretiofa hec erat paupertas, quam Rex David. filio fuo Salomo-

ni fucceffori pro exítruendo templo: Jerofolymitano reliquit ,. que omnia

Ü (C

faciunt bis mille & quadringentos milliones aureorum , cui ingenti the-

?l

fauro Salomon quoque de fuo non mi

norem. fummam addidit 5 fic

XXX23

d

opus

-

Relatio de SS szcg'/ï&þ in Biberbach.

"opus hoc feliciter coe

duéc&tum eft.

ptum , & .igma feptem annos ad optatum finem pef-

Wj

W

Verüm quid dico :de templo Biberbachii ad honorem fummi Dei &

[AI7

twjt

Crucifixi JE(u preparando, dum hic locorum ab initio, dum fundamentum

Cefar.lib. erat locandum , vix aliqui floreni aderant? Quid igitur-confilii ? Audi bone

(ngf

i

9. cap. 8. Vir, & admirare ftopendam DEI providentiam. De apibus narrat Czfarius ,

Q

quód ad honorem SS. Euchariftiz à foemina in alveare projecte , mirando

j

iht

quodam artificio elegans facellum cum oftio , turri, tintinnabalis, feneftris ,

cruce & altari ex cera coníltruxerint &c. 'En typum in erigendaEcclefia SS.

f

Crucifixi in Biberbach expletum ; quod enim iilic Jaborioíz apes ad;hono-

dim

rem Sacre Euchariftiz fecerunt , hic ad.honorem Crucifixi Domini fui de-

t

AMarc.12, votiPeregrini & plerumque pauperes, adhanc .c.cleberrimam,peregrinationem

Nb

N

42.

undique confluentes, explerunt,qui ere íuo minuto :cum paupercula illa Vi-

q

«ua in gazophylacium :miffo,majori ex parte hanc :inüign»em.E,cclefiam quo-

dammodo à fundamentis -erexerunt.

Primum lapidem in hac Bafilica pofuit die 16. Maji anno 'Chrifti 1684.

lj

li

ipfe Reverendiffimus ac Celfiffimus S.R.1. Princeps ac Dominus, Dominus

jJoannes ChriftophorusDei & Apoftolicz Sedis gratiá Epifcopus Auguftanus,

bgm

cum Reverenditlimo & Sereni(limo .Coadjutore fuo D. D. Alexandro Sigis-

mundo, Comite Palatino Rheni , Bavariz ,?]uliæ ; Clivie & Montium Duce

SSI

&c.&c. Et Illuftriffimus ac Excellentiffimus S.'R. I./Comes, ac Dominus

Á

Dominus Antonius Jofephus Fuggerus,hujusloci Dominus acPatrenus tem-

Qu

poralis , qui hunc pium «onatum fua liberalitate egregié adjuvit. ^ Superett

N

modo, ut hanc myfíticam noftram arcam ( S5. Crucifixum thaumaturgum )

Ào

de humili facello 1n ,n,ovum,temiplumd, & in Sanctum San&torum transfe-

-

Talmnus.

li,

«Cüm Salomon Rex fapientiffimus tnagnificentiffimum templum fuum

Drur

compleffet , & omnia neceffaria ad folemnitlimam translationem Arcz Foe-

D

deris przparáffet, ut per manus Sacerdotum à Tabernaculo in monte Sion

m

u

zdificato,in novum templum & inSanétum Sanctorum .cum folemni pom-

pa transportaretur,fic priaseandem Dei Arcam jam in procinétu ftantem al-

lg

i

2,. Pár. 6, locutus eft: Nunc igitur confurge , Domine Deus, in requiem tuam,tu Q9 Ar-

ca fortitudinis tue, €dc. :Quo fermone completo, Sacerdotes Domini Arcam

E

!

4

]zti in humeros fuüfceperunt, illámque de civitateDavid maximo cum jubi-

lo & totius populi letitia in Sanc&tum San&torum intulerunt ,.ubi tandem fe-

dem ftabilem invenit, quz priüs fub pellibus, tentoriis & papilionibus in de-

l

ferto , in bello & in omni itinere populi Iíraélitici habitare debuit, juxta quam

it]

& urna aurea cum Manna ;collocata eft.

Ad te nunc me verto,pientiüimc*]EflJ,quem in hac devotiffima & mi-

;a;ülofa Imagine humiliter veneror & adoro : Honor enim imaginis in fuum

T€-

^

;

ReZJZl*o dev $$. Crzzcg)ïxa:in BzZerädcb.

l Wt

refertur prototspon : Ad te , inquam, me verto, Ó Amor Crucifixe! & iisdem

Df

te verbis alloquor, quibus olim Salomon Arcam fuam affatus eft: Nunc igitur

oU

cen/urge ; Domine Deus, in requiem tuam, 98 tu arca fortitudinis tue , C9c.

b

Surge, inquam, mi Domine, de bhumili facello tuo. & vili habitatione,, ha-

ari,

&enus cum Arca habitáfti in tentoriis & tabernaculis, imó fub nudo codlo,

r

in agro, in horreo, ia ftabulo, in fimo; & denique füb obfcuriffimo tecto ,

wlis,

ab heterodoxis illufus, ab inconomaftygis rejectus, € regione expulíus, pro-

TM

fcriptus, proculcatus, & vix non omninó contritus , à pueris immorigeris, ut

ho

olim Elifeus : Afcende calve, (ub: te&to ludibrio habitus, & ab omnibus qua- 4. Reg. 2,

Q de-

draginta annis, & quid ultra dereli&tus: Nunc, nunc tempus eft, mi Domi- 25,

]0ne!t

neDeus! qui aliàs abjecta & infirma mundi foles eligere, ut & tu aliquán-

iil

do in hac tua facra: effigie fuperiüs afcendas : Amíce . afcende fuperims , & Luc, 14,

1gU*

quó magis hactenus in: bac ftatua tua per varios cafu: humiliatus es,eó nunc ro,

majóri tibi erit gloriz przterita humiliatio , ut videat Otbis univerfus, quod.

1584.

EzechielPropheta de SS. Cruce exaltanda.vaticinatus eft, hic quoque Biber-

MT

bachii ad literam & amuffim effe adimpletum : Quia: ego Dominus exaltavi Ezecb,

n

liguum aridum..

175 24«

Ita, ita, pie Lectorl in veritate cum hoc humili ligno, hoc eft, cum

E

^

^

Sigi-

u

SS. & Miraculofo Crucifixo faéctum eft. — Afcendit tandem hac Arca Domini

Ynrnps

Anno 1694. in fefto S. Andrez Apoftoli ab humili loco- & facello fuo in re-

t

quiem fuam , ubi à Sacerdotum corona cum jubilo fpirituali & Ecclefiz hy-

upere(ï

mno : Pexilla Regis prodeunt ; Fulget crucis myflerium Q$c. in San&tum Sancto-

qum)

rum , hoc. eft: in. prineipalifmum Ecclefiz locum fub cupulam in fuperiori

choro: deauratam , & in hunc finem eleganter per varia Emblemata adorna-

as

tam, translata e(t ; ubi: nunc fub pretiofo throno ex: villofa: purpura aureis or-

Y

J

namentis intertexto, in confpe&tu totius populi refidet; qui priüs ne quidem:

in abjecto angulo fecuram fedem. ac quietem poterat invenire * Sic nimirum

a

Ej?bo 6, 96;

"N

(

bonorabitur , quemcunque Rex voluerit bonorare.. Et ficut quondam juxta Ar-

eam Foederis Domini aurea urna cum Manna collocata. füit; ita ad hanc my-

1 pom

fticam Arcam SS. Crucifixum thaumaturgum ceelefte Manna, id eft: SS. Eu-

a 31

8

chariftia inaurea urna & in fplendido tabernaculo, ut à populo Chriftiano ado--

Arcn

setur, repofita eft cum hac epigrapha : Híc Deum adora:

« VBE.

) ]ubl

m

i*

De Solemni Confecratione Tämþli SS. Crucis

quam

in Biberbach, €8. de Translatione SS. Quinque Martyrum Ro--

manorum » Valentiat , Ludovici, Fortumati, Laureati

IT«

E Candide V: t€$ Mi

j

Oftquàm Rex Salomon Aircam Focderis Domini, prout dictum efï;'ih San-

"

P.

&um Sanctorum intulit , & altare eneum zdificavit , in quo pacifica &

Q

Relatio de SS. Crucifixo in Biberbach.

UE p

t

holocaufta Deo offerret , ad i

pié

m denique magnificentiffimi templi fui in-

0.f

mis maétatis & oblatis victimis Deo (uo

augurationem defcendit, quod pluri

:

|

ii

3.Par.7,5. confecravit, de qua dedicatione ita textus habet: Ma

Gavit igitur Rex Salo-

h

etum centum vigintimillia,

€8 dedicavit

mon boflias boum viginti duo millia, ari

h

d

domum Dei Rex 88 univer(üs populu:.

Quis hic non miretur , quGdRex ille

fitüt

fapientiffimus, juxta ac opulentiffimus

recens xdificatum templum fuum non

b

alio modo, quàm cop

iofo mundorüm anima

lium fanguine Deo fupremo re-

d

U:

rum omnium Domino vol

uerit effe dedicatum : Et quid tantus cruor ad hanc

IX

templi confecrationem?

k

Refpondet ad quzftionem S. Auguftinus ,

quód templum Sälemonis

S'Au,güfi'. :

qui Chriftus eft,

ltüs

ferm.de figura fuerit verx Ecclefix Dei ,

" füper montem Sion,

fnt

&kdicat, xdificate , quam Eccl

efiam fuam De

us non folàm per fanguinem unige-

NY

niti Filii fui, tanquam

Agni immaculati ; fed & per copiofum SS. Marty-

gm

rum cruorem voluit confecrari,

hr

Pari feré modo & hzc Bafilica

Si parva licet componere magnis ;

confecrata & dedicata eft, dum

(th

SS. Crucifixi in Biberbach Deo T. O. M.

dumtaxat à Reverendiíhmo &

t f

anno 1697. die verb rj. Septembris non

libero Barone

jti

J

illuftriffmo D. D. Euftachio Egolpho Epifcopo Dioclen£ ,

H

à NVofternach , Reverendiffimi ac Sereni

ffimi Ducis & Epifcopi Augufia-

:

Bu

ni in Pontificalibus Suffraganeo , & Cathed. Ecclefis

Auguftang fummo

Ti

i NV o(tendorffen-

Prepofito &c. in prafentia Venerabilis Cleri & Capitul

JESU confecrata,

J

LU

fis, ac populi num

erofiflimi in honorem SS. Crucifixi

fed & pretiofo SS. Martyrum fanguine

irrigata & fanctificata eft, dum

tiu

]uj

videlicet quinque corpora San&torum €

hrifti Martyrum Valentini & Lu-

dovici cum proprio nomine ,

item SS. F

ortunati, Laureati & Candidz V.

fanguine pro Chrifto quondam etfufo,

Tun

V

ac Martyris cum proprio illorum

i

u

& adhuc in prefentem' diem rubic

undo & congelato , cum aliis infigni-

liquiis folemni ritu & pompá fuerunt

OR

bus viginti trium 55S. Martyrum re

ïjl

li

Wt

illata, & jn recens confecratis marmoreis &

deauratis altaribus ( quorumr

lio elaboravit celeberrimus pictor D.

Joannes An-

rk

10n

picturas artificiofo penicil

g

J

dreas XV/olff Monacenfis ) p

ublicz fidelium venerationi expofita : quibus

Rex Martyrum

Chriftus , & hic Crucifixus in princi-

SS. Martyribus ipfe

fo t

pe altari fub fplendido & pretio

hrono prafidet cum infcripto aureo ti-

tulo: Dominus regnavit à ligno.

!

Crucifixus Redemptor nofter, nuöc poft

Caterum mihi videtur hic

7

tam varios caíus in templo fuo Biberbacenfi in throno purputeo exa

ltatus ;

ut auondam Rex Salomon in fuo regio lectulo quiefcens, de quo Sponfa:

Cant.3,7. En letulum Salomonis fexaginta fortes ambiunt ex fortiffimis If-ael, omnes te-

MIDAR RETINESUE

oüiffimi €$c.

Per le&tulum Sponfi Divus Augufli-

S.Augufi.

4

neutes gladios 69 ad bella d

Di-

|draig.inus

S, Crucem intelligit ,

in qua Chriftus q.u.iefcit; & regnat in terris ;

cite

l

Relato de SS. Cm;fäc'o in Biberbach,

u It

Gite'in gentibus , qaia Dowminus regnavitä ligao, — Sic hunc Pfalmum legunt a55x;

0 (uo

70. Interpretes, D. Auguftinus, & cum eo feré omnes SS. Patres ,.ubi per Pf.95,10;

UE

fidi Judzi has:voculas: A ligze , nequiffimé eraferunt. Per fexaginta fortes,

hictvil

qui hujus div

iniSalomonis purpureum crucis lectulum ambiunt, SS. Ange Vide Tiri-

ex il

los, qui in hacEcclefia Biberbacenfimagno numero cum inftrumentis pafl:

o- num &5

i f10ft

niis Dominicez videntur, & cum fcutis, in quibus diverfa adumbrata funt Em- alies bic.

101

blemata , intelliges per cateros veró fortiflimos-milites omnes tenentes gla-

dhant

dios, & ad bella doctiffimos, pratactos SS. Martyres adumbramus, qui omnes

.

in veftita deaurato, gemmisque ornato, cum palmis ia manibus eorum Regi

Yons

Regum JEfu Chrifto, & huic Crucifixo,, velut cuftodig regiz inferviunt, &

i

i d

latus ejus ftipant. - 'Sic nimirum,qui olim (ocii erant paffionum , hic facti

Ut

funt & focii confolationum & honorum. — Juvat hic rurfus audire S. Augu-

*

S. Auguft.

ftinum ad propofitum noftrum aptiffimé-loquentem:: Priucipaliter , inqu

it

Mat

e

5 ferm.2s6.

gratias agamus Domino Deo nofiro , à quo eft.omne datum optimum, & omn

de Teup.

af

.donum perfelum ; 9 ejusbouitatem totá cordis alacritate laudemus, quoniam ad

m

con(irueadam iftam domum orationis,fidelium fuorum vifitavit animum, excita-

mo&

vit afftum , furrogavit auxilium,infpiravit necdum volentibus, ut vellent ; ad-

Darone

juvit bome voluntatis conatus, ut facerent : ac per boc DEUS, qui operatur it

uguih-

