prima no&te Dagon jacebat pronus in terra 1. Reg, f,

l

ante Arcam Domini. .. A(t cüm rurfus eundem Dagonem juxta Arcam DEI

lvt

collocáffent , majori cafu & ruiná illà nocte corruit , & confractus efl: Rur-

5

,

&l

f

mque mané diealtera confurgentes , àavenerunt Dagon jacentem fuper faciem

"

fuam in terra coram Arca Domini

caput autem Dagon , 6$ dug palme manucm

jus abfcilTe evant fuper limen.

Homo Chrifliane! fi péccas, quid aliud agis,

gun a

ngolef!

.fl

quàm quód Arcam Domini j

xta Dagon idolum ílatuas, quia, dum delin-

'

p

quis, creaturam aliquam Deo preponis, &illam utDeum tuum adora: ; &

"1

^

€cce,

if Fgü

"

quia doluifti in hac facra folemnitate Pafchali , abje&tus eft D;gon,

[

ju m

j

]

j /gratia DEIde novo in Arca cordis tui repofitaeft. — Jam noli ampliüs pec-

A

Car€ ,

156

Confideratio XXIL

care, noli redire fecundó ; & immundum hunc Dágonem , qui Vene&m

ddd

olim reprz(entabat, juxta mundiffimam Arcam Domini flatuere, nifi gra-

viore cafu velis ruere, & zternüm perire; O quar malé titrieo, ne pluri-

C0

bus accidat Chriftianis ; de quibus jam olim vaticinatus eft Jeremias Prophe-

ferem.g 1,t2: quaïvimus Babylonem , 8$ uon eft (anata s derelinquamus eaua.

[Dx?

9.

AMancíinus

. Vismemorabile de ejusmodi recidivo exemplum ? Paucis abhinc annís

accidit , quód fur quidam Hifpali in Hifpania in arbore fufpenderetur.

S.

l )

*

dijfert. 1.

3

Pertranfilt

à

| prandio Mercator quidam ? qui fufpenfum adhuc vivere, &

1

moveri advertit , proinde mifericordià motus , propiüs accedens equi ephip-

und. 1.

de Pa[.

pio infiftit, funem gladio prafcindit, & furem expanfisexcipit brachiis, fo-

l dicif (j

vet, & fibiredditum equi tergo imponit , ad lccum fecuriorem abduéturus,

Donm.

Et ecce, dum familiariter inter fe difcurrunt , obfervat patibularius ille , quód

Mercator ingentem auri , argentique vim fecum geftaret , cujus cupidineil-

i

I

lectus, & immemor beneficii & periculi , clam benefactori fuo pugionem

eripit , &fimul vitam ; cadaver in proximum dumetum afportat , & dives au-

[

Dij

ro in patriam revertitur, ubi ex hoc furto negotiari coepit. — Hac inter de-

cem elabuntur anni , ubi audacior fa&tus rurfus Hifpalim contendit, &Deo

t

n &

ficdifponente, in priorem carnificem incidit , à quo curiosé luftratus , agni-

tus, comprehenfus , &juflá fententià de novo ad atrociffimam mortem da-

d

mnatus eft. O anime mi ! erísne & tu inter ejufmodi recidivantes, de

-

m

quibus S. Paulus ait : Et pr

olapfi funt , vurfus renovari ad panuitentiams —

fipltin

Heörosgöc

Filium Dei , && oftentui babentes Q$c.

fl

vurfum crucifigentes

Erfine & tu?

T103

Tf

umj

WS 0

-»ä-äf)p( gege

Tl

fimi

Wi

Vf

LT

U gfer Ti

Sed

r

Md ,

l

-

?*ä*g

'd,qu;dl

"UÜtcc

CON-

Wln[um

AE3 )e( f

i

f

QU V

qu$ 955

&l» sj» alo

as5ásososcssssS58

eo

ato

E

e

Itt, nlv

æäæææ

" :

IT49, ne n

fs

&

CONSIDERATIO XXIIL -

- De Praparatione Animi contra Tentationes,

C Df

: füpender

dhoc v

Pro Fetïa 3. Pafchatis.

denseqit

pit bradin)

Et dz'cif eis : Pax vobis! ego jizmg nolite tz'merg, Luc. 24.36.

em abl

T

liriosilt g

Vj cupt

Ix populus ille ïfraäitïcus poft agnüm Pafchalem manducatum ma«

r o p

re rubrum tranfierat , & per defertum ad terram fanctam pro-

ytat, d

gredi ceepit, mox & varié inceperunt tentationes , quibus eos

Hecoi

Diabolus , caro & mundus diverfimodé inveflavére.

Nunc con-

ntendit, U

cupifcere coeperunt /£gyptiorum cepas ; nuncallia & cucumeres , nunc ollas

: Jofeai

carnium & cofurríces , nunc illis naufeabat ipfum Manna, quod tamen in

m m

Íe habebat omne delectamentum 5 proinde [xpiàs cogitabant , relictá hac

recidiii

in Palzftinam vià , ad priftinam fervitutis terram remea:

e: Et tedere copit Num. 2y,

pænitcnriam,

populum itineris 88 laboris &gc.

En anima Chrifliana fortis tux (ymbolum,

d

/j äc,

Exceffifti hoc Pafchali tempore à fervitute /Egyptiaca peccati & jugo Pha-

raonis Diaboli , atque exercitum ejus , hoc eít , peccata tua demerfifli in

rubro mari Dominicz PaíTionis , nunc lata iter ad terram fanéctam & defide.

rabilem ingreffa es ; fed cave, quia neque poft peractam feriam converfio-

nem tuam à tentationibus eris libera, proinde femper vigilandum tibi erit ,

& animus contra tentatiores przparandus; ita recté monet Ecclefiaflicus :

Fili, accedens ad fervitutem Dei , fla injuflitia 88 timore, 88 prepara animam Éccli,

z,.i".".

tuam ad tentationem. — Obferva : Prepara animam tuam ad tentationem ; ita

enim ftatutum & in divino Confiflorio decretum eft: 24ilitia efl vita borai-

uis fuper terram ; alia Grzca leCtio habet : Tentatio eff vita bowinis fupér ter-

ran ; nolis , velis , tentaberis ; und

-

g pugnandum tibi erit, & vimegdum,

aut xternüm moriendum,

Sed nolitimere, anime mi

, quia & ipfe Dominus pugriat pro nobis,

unde recté Preco 'Tarfenfis & ge

ntium Doctor Paulus : Tentatio vos non ap- 1.Cor.19;

prebeudat , xifi bumana;

fidelis autem Deus eft , qui non patietur vos tentari

13.

fupra id,q

uod poteflis.fed faciet etiam cum tentatione proventum,u

t po[fitis fufine-

re. Etheccaufaeft, quódhodie mitiffimus orbis melioris Rep

arator Chriftus

((

ulteriores fuftinendas

poft confummatam paffionem fuam difcipulos fuos ad

E

i2

o

!

158

Cosfideratio XXIII..

Bis-'!

«tauxium ,

tentationes nonnihil pavidos benigné ac paterné animadvertit : Pax tvo,

ego fum ,nolitetinere&8c. . 1ta & Jofeph quondam fecit , fratresfuos perter-

jt, quaid

Ge45, 4.,riro-s.com"c;igïi'ls: Ego fum Jofepb , frater ve[ler , quem! vendidiflis in Zgyptum,

; Veüm

Nolite pavere , neque vobis duram e[Je videatur , quód vendidiflis me in bisve-

qgonet, uteju

gionibus, profalute enimefiva mifit me Deusante vosin Zgsptum. . 'Hzc an-

sitloquefido,

fam nobis hodie prxbent , quomodo eenerosé contraomnes Diaboli ,mun-

di & carnisinfultus actentationes debeamus

tm, ( potiü

pugnare, Dequaveritate plu-

trotr, omais

ra in prxfenti,

2. Reécté Ecclefiatt

tnare olet,

Eccli. 9,

icus : Scito : quoniam in rmediä laqueorum 'ïngrediäris.

fumeledum:

20 Ubiadverte, quód nondicatSapiens: Vide, & confidera, fed fcito, vitam

s

at artofo (

tuam plenam effelaqueistentationum. — Laqueus in cibo & potu ; laqueus

Dudem, d

in fomno & vigilia; laqueus in divitiis & egeftate; laqueus in honore &

Tomeni, tey

vilitate5 laqueusin convivio &jejunios laqueusin eleemofyna & oratione;

i, D

laqueus in vitaEcclefiaftica & Religiofa ; 1aqueus in ftatu civili & militari;

Tunalicat,

laqueus in morte & ultima forte , ut non immeritó cum S. Antonio Magno

It t vaf

poffis exclamare: Domine , quis evadet bos laqueos? Javat hic audite S. An-

9777

$. Aug. in ti(titem Hipponenfem: Ignoras , inquit , quia in medio laqueorum ingrederis?

Pf 141. quid eft in medio laqueoruin? in via Cbrifli. — Et binc laquei, 89 binc laquei:

dtit. i

M niy

laquei à dextris , laquei à finiftrise laquei à dex!ris , pro/peritas feculi : laquei

& [iniftvis adverfitas feculi ; laquei à dextris , promiffiones s laquei à finiftris,

p Vs

m Prædä:) Il &

terrores, — Tuinedio laqueorum ingredere, à via noli difcedere , nec promif-

fio tecapiat , necterrorelidat, Proinde nonabfimilis es , anime mi , funam-

hd dos

AE o

|

buloni, quiin fune in aére fortiter tenfo ambulans , fingulis momentis vide-

Pf. 118,

tur exalto in przceps ruiturus; unde appofité Vates Regius: zmima tnea tit

Mp

109.

mauibus meis femper ; hoc eft, anima mea femper verfatur in tentationum

TM

periculo , quia ubiquehoftibus cinctaeft. Sedrefume animum, homo Chris

vl

4« Reg.6, ftiane, maeftumdue timorem mittez Noli timere, dicebat quondam Elifzus

"lnesabf

16.

Prophetaad miniftrum foum , ubihoftiles copias , ut Elifsum perderent, ad-

0

T

Wt

ventantes vidit: Noli timeres plures enim nobifcum funt, quàm cum illis.. Ef

TT

RI p

aperuit Dominus oculo: pueri, 86 vidit : $ ecce mons plenus equorum &5 cur-

Tuum igneorum in circuitu Elifet. 1ia & nos , fi in tentationibus noftris

.fugäm*agimr.

]

qu.

lh itm

mentis aperiamus oculos ; integros Angelorum exercitus ad ferendam nobis

f

1

D

Rup.Abb. opem paratos fpe&tabimus : Ef sos dicamus , fubintrat hic Rupertus Abbas,

VoQe Diabg

l.5 .c. 33« quoties ab inimicis vifibilibus feu invifibilibus circumdamur 5 dicamus , inguam ,

Wloret ;

in libros fidem babentes , (pem retimentes charit

ate Deo appropiuquantes : noli timere , 0

^ttyl

Re *

!

vffd Q]

anima , noli timere Ecclefia : plures eutz nobifcum funt , quàm cum illis, — Wo-

bifcum eff Dominu:, nobifcum eft Angelorum exercitus , nobifcum eft fpiritua-

4' Et Vultl

lis pugne princeps , € vittorieopifex , Spiritus Santus. . 1mó &ipfe Angelo-

ne KUI

- rum, &univerforum Dominus ; Chriflus JFfus premptum fe exhibet, utin

ii

l&(

num

u

ü

omni tentatione ,fi facrum ejus Nomen humiliter invocaverimus, benig

Va y

erat

Quomodo T&ütioniäit;' refifiendum?

159

: Pa

ferat auxilium , undead Difcipulos ait : In mundo preffur am bábelitis ; fed con- Jo.

16,33.

flocn,

fdite ; ego vici mundum.

:

LE

3. Verüm progrediamurulteriüs, & quia de tentatione loqui ceepimus;,

ET

. Ht

oportet, utejus naturam & proprietates pluribus dilucidemus. DEUS, pro-

priéloquendo, neminem tentar, infentator enim malorum e[f, neque vult mor-

ol t

Jac1, 13

tem , fed potiüs vitam péccatoris, quia ipfa bonitas eft, cui repugnat omne

At

malum , omnisque malitia ; dicitur autem fapius inScriptura, quod bonos

Il

W

tentare foleat, uti Abrahamum : Zentavit Deus Abrabams: item populum Ger.22,1,

) mgrr

i

:

füum electum : Zentat vos Dominus vefter, ut palam fiat , utrum diligatiseum , Deut. 13,

oti

l

l

an nom , intoto corde , €6 intota aniima véffta; .. Fentavit & Tobiam, Jobum,

3.

Davidem, & alios quàm plurimos Sanétorum , tum veteris, tum novi Te-

30 hottt

!

ftamenti , ut eorum virtutes orbi demonftiaret, perficeret, & aternümco-

8 ott

ronaret. Diabolus autem proprié teritat homines, ut eos ad peccatum &

j &m

[

'*f

malum alliciat, actandem incautos eternüm perdat ; quem tentatorem pef-

ol

fimum;, ac vaferrimum S. Petrus Apoftolorum Princeps leoni rugienti affi-

T

milat : Zdver(arius v

Q

lf ingrzif.

)

devoret. . Etquareleoniz.

dier Diab:ol:';sï ltangü;zmy*l-eq- tugiens circuit , quereus quem 1.Petr, y;

e:

Il

gi

:

lt

&. Leo vigilantia commendatur, & Diabolus in perniciem noftram

i [æcuh j

l

Mi

emper vigilans eft. " Leo femper eft famelicus, & vix cruentá fatiari po-

]

teft

pradá , ita & Diabolus plurimis paftus animabus non faturatur, unde

adh

i

hodie clamat :: Da siibi animas , cetera tolle tibi.

Leo horrendo fuo

Gen; 145

K f )mï

rugi

:

,»;

hominibus &animalibus terrorem incutit: leo rugiet , quis non ti-

2I.

ometin

mebit

e Diabolo ait Job Qui faBus eff', ut nullum: timeret./ Leo contor: 405 3,8,

J

tis incedit pedibus , in quibus quafi in vaginaungues fuos przfertimtem

tenidó

pore fob. 41,.

1

nivisabfcondit, ne ejus appareant veftigia ; ita & Diabolus fraudes fua

$, & 2(4-0

y hofo

tentationes abícondere affolet', uthominem incurium eó magis v

i

$

ncat , illa-

queet, acperdat.. Leo ad galli cantum & erectas ejus timet criftas, & vel

maximé tguis ardorem. formidat ? ita & Diabolus oratione, & facro pio-

m

rum cantu, fed quàm maximé figno S. Crucis, & igne amoris CHRISTI in.

a

fuganragitur; Leo adinftar venatoris in fylva circuit, ut vel vi, vel dolo

a p

incauta capiat animalia, quz non dumtaxat devorat,, fed: eorum offa denti:

quitt

If4:39,137.

bus comminuit juxta. illud Ifaiz : Quafi leo fic conirivit omnia offa mea;' ita

$. CDrs-

putts AW"

quoque Diabo!us, utpotentiffimus venator circuit orbem, quarens

quemY(. bom;.

SWHW;"

devoret :: Circutt , aitS. Chryfoftlomus , querens nou quem mordeat , vel

Wan- ^5. ad.

: noff,fff'*'w )j

gat , fed: quem devoret,.

pop-

d

Mmu

4. Et vultis luculentunr de hac veritate exemplum? Batavus quidam 7aume-

il i P ,

&

l

cum leone cicure paucis: abhinc annis diverfas Germaniz provincias: per- u5 89 alí

apravit , &. cüm tandem: acquifito: non' modico: zre Hagam Comitis &2 miemi-

T lt)

b

j

:g

in Hollandiam veniffet , illic quoque locorum in prafentia numerofi popu- 12, »e vi-

10

W

li.con- diffe buno:

i

160

bfgrionemlä confuetos lufus cum leone exhibuit, fed infaufto cum eventu s nam leo

"

gaemi,fü ietehä

wde clovum 4

cumi bec antehac domefíticus, & velutagnus maníuetus , nune fubitó in furorem ver-

leone Aug.lüs , patronüm fuum , ac nutritorem fortiter apprehenfum vehementi cum

av n

Vindel.

nifu in terram proftravit, & fcintillantibus oculis , apertisque faucibus illi

famíot, '

anuo

cruentiffimam mortem minitans , aliquantifper humi affixum tenuit. — Ro-

qantem faci

1677.

gabat quidem mifer, ut parceret vitz, fed incafsüm ; opem:exinde implo-

leraeit o

rabat circumílantium fpectatorum, qui leoni ovem & vitulum objectabant

s. - Smd

Wevinatacl

|

inprxdam , fed nequehocillius poterat domare furorem. . Interim confilio

in arena habito , jubetur venator, ut fclopetuin in furibundum exoneraret

m gpred

dutoríadlo f

leonem , cujus & frontem tetigit,^& glans plumbea cerebrum terebravit,

led eodem; quoque momento , quo 1

!

murtijut, jun

tronum in fruí(la dilaceravit.

ii

eo cadcbat; vi&ima, þ',ung fuum a

formm-lw.

!

Simile quid enarrat doctiffimu

: jefeþhus M:-;;;Gus dä le'orie:Mäg;ii Du.

At

Manf.

Tom. 4.

cis Hetruriz , qui Florentiz fuum nutritorem , cuth quo longo tempore fa.

p ao

miliarior fa&tus eft, tandem ob levem percuffionem in rabiem actus , uno

a.

ir. 92.

iaboli , leonis illius

momento diícerpfit , & devoràávit.

Ite nunc ; qui.

dutc, inguam,

difc, I7

tartarei, fuggeftionibus creditis , & ex hoc perpendi

:

, qualiter fuos tra-

fofriral a

Ctare foleat familiaresin fine ; cavete ergo ab hoc adverfario , & ejus nonac-

hn in f

.quieícite tentationibus: Alligatus eft , (ubintrat hic S. Auguftinus , tauquaim

Duid, at

$. Auguft

Vtreur, deri

erm.t

innexus canis catenis , & neminem poteft mordere , nifi eum , qui fe illi mortiferá

de Temp, fecuritate conjunxerit. — fam videte , fratres, quàim ftultus eff bom

oille , quem

ts con D

Metit, av

- €anis in catena po[itus mordet. Tu te ii per voluntates &9. cupiditat

es f cian-

li conjungere , & ille ad te non prejumit accedere. — Latrare poteft.,

/

otaere

N Q

omuino non poteft , uifi volentem; won enim cogendo , /d fuadendo nocet s mec ex-

t Pt g

x. Peir. $, torquet à nobis confenfum , fed petit.. Proinde recte S. Petrus : Cui refiftert

ET I

8.

fortes in fide, non quali quali fide , fed fide firmá ac viva , quz per charitatem

ï;ä.mbahdmn

operatur, & quz eít radix virtutum omnium, hac fides ferventi oratione, .

Jacob. 4, fpe & charitate roborata vincittentationes Diaboli: Refiflite , ait S4iiicobus,

Mfüllhäägï p

7*

Diabolo , €$ fugiet à vobis.

ATA i

f. Davidinfernalem

hunc hoftem per citharam i'ua'm 3 Saule expulit:

i, m(ïm&ï

x.Reg.16, Tollebat citbaram , 89 percutiebat manu fua, 9 refocillabatur Saul , 8 lenits

iO ais

babebat.

- 3*

Recedebat enim ab eo fpiritus malus.

Cithara hzc facra muficaeft,

ile caronyl

pia oratio eft, meditatio eft, mortificatio eft, Crux Chrifti eft, ait Angelomus,

fra il pra

quz remedia fiin tentationibus adhibes , recedet à te [piritus malus..

Ài at Jo.C

Jahel fortis mulier Sifaram Ducem ferreo clavo pertempora ejus ada-

I cità qu

| Jud.4,23

&o occidit, & ad infernum mifit: Tulit itaque Tabel uxor Heber clavum ta-

At i pati

" bernaculi , affumens

pariter && malleum; Q9 ingve[[a abfcondite , 8 cum filentiy

ifat . a

- pofuit fupra tempus capitis ejus clavum , percuj|mque 1nalleo defixit in cere-

180 te [ii

Ani-

U tl pe

brumusque adtermm. Sifarg hic, ait Comclxus,aDæmangm præügurgvit.

L0

e

Í

b

Quornodo Tenfzzfiäm'äzi ;r»g*'ïflenaïzml

Y61

Is

j

;

me mi , fi tetentaveritvariisfuis , ;prout affolet , fuggeftionibus; citó appre-

tMüters

: I»I&;

hende clavum timoris Domini, cum Pfalte declamans: Confige ïzzfmozfe;ruo Pf.

120.-

Vehettttio

carnes meas &dc. & fic eum;long? à-te.repelles.

J fs

camïum leonis fibi in via

Samfon , quiairraitin eum fpiritus Domini ,

( fenui, |

obviantem facili labore fuperavic: Zrrait autem Spiritur Domin

in yamfon , 6G ]ud.14, 6.

verde

dilaceravit leonem , .quafi .bedum in frufta difcerpens , nibil omnino babens in

hm dijd

"omans. Sifimili modo.leo Acheronticus pervarias in te irruit tentationes ,

-

]ntentm

Otte vincatac (ternat , invoca gratiam Spiritüs Sancti; X animosé hunc ten-

(dum exov

agrede

tatorem à

&

-

re , quiatali munitus auxilio eum facilé fuperabis ; hinc ap-

£.

r t

w

atuloram leonum Job.4,10.

pellaturin illo Jobi: Rugitusleonis , (9 vox leene , ES$ dentes.

honc tut

contriti fuut

A

, juxta. menfä:m .ffcpzu;ginta lnzetfpætum, Mgrmicoleon , hoc eft j

formica-leo.

A

- Qui à ferpentibus olim ignitis in

deferto «rant percuífi, per afpectum

UIl 2.X,

o t

ferpenus xnei in Crüce erecti (anabantur: Quem crim percuffi afpicerent , f/a-

m d)

mabantur. Serpens hic zneus Chriflum in.Cruce fufpenfum prafignavit ;

9.

. eïno

oji, lt

hunc, inquam , afpice , fi (erpens.iafernalis tibi parat in(idias ac tentationes:

A

1c áà

pud

p IT

Nonte pigeat , ait Mellifluus , videre ferpentem in patibulo yendentem,, fi vis vi-

CO.

, &

Bdere Regem in folio refidentem.

*

*

.

Go

1*

1

jn armis &*-fortïituäine fua ».cm;zfid

ente,

fünos, l

- Dayid, cuma

liatn g

igante, i

tentaretur , elegit fibi quisque linpidiffimos lapides de torrente , quibus inítru- 1-Reg.17,

ifeiiam

&us contra Phiiiftzum animosé proce(lit , & eum feliciter debellavit. Si — 49.

M(m 16!;;

tetentat , anima Chriíti

[X

^v

,immanisille & Stygius gigas , fuge ad SS. Quin-

ii

que Vulnera Crucifixi Amoris tui , quibus infallibiliter 'hofkm tuum íter-

] Ote)fl,[æ'

-Mätth.ih

jyntdit

nes: 'ade Satanas tunc reliquit eum Diabolus.

-

IO.

6. Sed jam alius hoftis pulfat fores 3 & qui

snam ille eft ? an fortaffe

us : Qu

r i

Hatnibal ád portas ? Minim&, fed Aman eít, quem magnanimaRcgina Efther

in convivio przfentem palàm coram Rege Affuero accufavit: Zofris E ini- Eflber. 7,

rieti qui

*

micus nofter pefmus ife eff Aman.

&d quam inopinatam accufationemi

iK

Aman, quiafe reum agnoverat, quafi fulmine ictus obítupuit, & obmutuit.

Hic,inquam, peffimus hoítis Aman ad portas eft.

Et quid dico ad portas ?

MU

"

imo jam in domo noflra eft plus dico,intra nos ipfos eft Et quid multisPÁman

Ti

M

ifte caro noftra;concupi(centia noftra é(tveré hoftis pelfimus,quó enim ma-

(

qwhu

jora illi pratf

titeris beneficia,eb fiet deterior, & inteinfalentior: Amicus ingra- Jo. Clim,

j

de me-

fus , ait Jo. Climacus,, &g dolofuscaro eft ; €9 i foveatur , amplis ledit; pro- gr.

5 mu!wl

inde citó cum hoc hofte ad Crucem & ad patibulum : Sufpenfus eff itaquemor.iiju-

ftput

ün

[

Tl

Aman ii patibulo , quod paraverat Mardocbeo. Caterüm Mardochzus idem riarum.

J

irilt

figaificat , quàm amara contritio, Aman veró idem cft , quàm apprimens ;

| g u

fi ergo te fifis vult Ofprimere tentationibus, & (enfualitatibus caro peffi-

.'

T

1 Cruc;

ma , eíto generofus Mardochzus , & hunc Amànum fufpende i

W l2

ngim

. R. D. Gintber Dominicale,

,

162

Confideratio XXIIT.

ates caro at

$. Auguft-Domini noftri JEfu Chrifti juxta mentem & exemplum S. Auguflini: Cünr

Adunual. me pulfat aliqua turpis cogitatio , recurro ad vulnera Domini mei 7 Efu Cbrifli,

vre, lbjuga

c.22.09. Qdad vifceva mifericordie ejus-, uec alibi efficacis remedium veperiotc. — Au-

pliulsplebst

23.

hiatuconta

diamus & Apoftolum : Qui funt Cö:*igi',öinäjait , CAYRCHL j:a:n« crucifixeraat

Gal.$, 24. cum vitiis && concupifcentits.

s aators

..

élitarura Dux , cum ireprxlio quinque fübitzg-äil

iniireparvulo

Jofue magnus ille Ifra

fet , & vivos captiváffet Reges Gentiles, eos fine moraomni poflhabito re-

gl m matt

ib dracts ad

]0]:10,24-8

fpectu crüci affigi juflit : Jte, & ponite pedes. fuper colla Regu ifforum. ..

*PH'CZ!

f ítque fofue , && interfecit eos, atque-fzg[pendit fuper quinque ftipites. Ob-

trocemoriens

ferva

híc , Lector prudens , quia hzc omnia in veteri lege illis fa&ta funtin

« T usgniobo p

v« ad etempl

figura ,nobis autemad inftructionem & correptionem ; per hos quinque Re-

gesantiqui(Iimus Origenes recté quinque fe nfus noftrosh

umános fubaudit,

taionetr, qua

abf

. quorum quilibet nos tentat, & fuper nos regnare difcupit. Sed quid cum

Orig.

illis agendum? Refpondeo : citó ad crucem, & ad patibulum : Quinque Re-

UTR

bom.11. g

es , aitcitatus Au&torantiquiflimus , quinque fenfus corporeos indicant , vifum ,

gfizm. (

m ,tattum , 88 odoratum ,iftos debes inceffanter perfequi , (ubjuga-

fup. Iof- auditum , guftu

famíon,

re, premere pe

de , mortificare , €9. in crucem Cbrifli denique agere &gc. — Ev fic

Auger n :

victor in omni tentatione evades.

P TUTIT

Elephanti adbellandum pigri ac tepidi , ut animentur ,. & acuantur

- 1 H;cDaH; 1.

3. Macb. ad prelium , fanguis uvx & mororum oltenditur : £t elepbantis oftenderunt

ii u n

6,34. fanguinem uve Q9 mori ad acuendos eosin prelium. — Si contra te, animemi,

t Din

imminet tentatio qualiscunque , ac prefertim carnis , & fenfuale prelium,

(006, i

cito oftende elephanti tno (corpori) fanguinem uvz & mororunt, hoc eft,

lii É]

Sanguinem & Vulnera Chrifti JEfa Crucifixi , & exemplum 55. Martyrum

iüis vitas, omnémque fanguinem vo.

Atf

ejus , qui ne fe contaminarent , mille po'

AUR refenne

luerunt exponere.

Dic proinde in fimi

li occafione cum S. Bernardo : Deus

'edl, quQ

meus pendet in patibulo, €$ ego vo!

aptatioperam dabo? Vel cum Jofephoin-

"tndum

« Gen. 39; nocente: Qgömcd'oe

rgo pofjum boc malum facere, 88 pec

care in Deum meum?

'Adami proto-parentis noflri ab Eva in perniciem to-

r

9.

9. Recordor hic

Ge

1. 3,6.tius generis

humanifeduéti : Dedítque viro, qui comedit.

O pomum acer-

! Difcant hic viri nos

B

bum, ex quo adhuc obftopefcunt pofterorum dentes

credere Evz , hoc eft, ait Didacus Stella, carni fuz , periculofas illecebras, &

MOR

füave venenum propiranti, atquead pomum , feu malum prohibitum .à quo

l ïdinisqw

$ Hierom. omne malum in mundum venit, invitanti: ZJemento femper , ait S. Hiero-

g:lw&arm

ep

.ad Nep. nymus , quód paradifi colomum de poffeffione fua wmulier ejecerit. Fuge , fuge.

: mb

^

Jofeph , quia ZEgyptiam illam Putipharis uxorem quotidie fead virium

*

TDlntit r

f

provocantem generofo animo rejecit, à Deo mirum in modum exaltatus,

( D

Gen. 39, ufque ad regale folium eveétus efl: Qui relitfo in manu ejus pallio fugit , !

T fiteg

;

s volu-

": [

H eg*CJTf*s efiforas. JEgyptiailla follicitans ad turpi;azdinem & fenfuale

"ge of

gtates

E.

Quomodo ff emdtionfäzzf refiflendum.

163

: Mpvf

ptates caro tua eft; hanc proinde teoportet contemnere , cafligare , morti-

rf

ficare , [ubjugare & fugere, utita dicam, àteipfo. Et quemadmodum Ie-

tss

pufculus plebs invalida , à venatoribus agitata , ad fua recurrit antra & latibu-

fum u

la ; itatu contra retia infidiantis Demonis ,mundi & carnis , fuge ad 55. Vul-

ll

Q

nera Salvatoristui, ín quibus foraminibusoptatum reperies auxilium. — Vel

tingue l

!

)

1

Ü

imitare parvulos , dum nigrum caminarium confpiciunt, mox cum gemitu

ini pofua

l

.'

|

':

a

ad finum matris fuz recurrunt: fic& tu, ubi infidias à Diabolo teterrimo

| nguxn

l

if

;

tibi ftructas advertis, fine mora ad Matrem tuam dolorofam , quam tibi in

'['

:

h

r

['

n

"

crace moriens Jzfus in Matrem legavit: Ecce Mater tua , recurre , fub cu- 70.19.51.

l

Yi fa;h

Lu

jus gratiofo pallio ab ejusmodi infeftationibus tutus-eris: Difce bic, fubin- Cornel. im

losq

L

Qu

trat ad exemplum dicti Jofephi innocentis Cornelius à Lapide , nu/lam ten- Gen. 39,

mánosl

!

I2.

tatioueur, quantacumque ea fit , effe infaperabilem, téque inexcufabilem fore ,

N

1

fi ab eatefuperari finas , cm oumem , equé ac Jofepb , per Dei gvatiasm fuperare

lum: Quig

polfis 66 debeas s prefertim fi jugiter m

u

emor fis eternitatis $ eterna gloria , vgl

du

-

gebenme. Certa pro &teraitaie.

njeiqi

Samfon , quia dilectz Dalilz fuz nimium faciles prxbuit .aaures ;ab ea

g :

turpem in modum fafcinatus, dementatus, deceptus, captus & exoculatus

eft : A illa dormire eum fecit fuper genua fua, Q9 in (inu fuo reclinave caput. Judic.16,

tr, d

HacDalla abblandiens caro tuaeft, ait memoratus Didacus Stella, fi eam

I9.

atb

diligis, eíque nimium credis , perdet te : 5i fecundim carnem vixeritis , mo« Rom. 8;

i te, d

riemini, Etnunquid cum Chritlo pretiofifimo Redemptore noftro duo la-

13-

fnbde

l

'v' l

trones , fueruntcrucifixi: Tunc crucifixi funt cumeo duolatrones , unus à dex- Matt.27,

TOR

tris , €9 unus.à finiffris ? latro dexter , inquit Hugo Cardinalis , caro tua eft,

38-

m 55 Mf

hancoportettecrucifigere, ut cum dextro & poenitente latrone aliquando Hag.

gt

Latro autem finifter mun- Card. ín

audire merearis : Hodie mecum eris in paradifo,

-Jeruni

dus eft, qui Chrifto crucifixo infultare necdum hodie ceffat, proinde etiam Marc. 15,

.an j

hunc mundum immundum cum Apoftolo debemus crucifigere : Mibi mun-

A

pir uv

dus crucifixus ef , €9 egosmundo. Audishoc, anime mi?

G4l.6,14.

nperi

0 pomumi?

8. Ceterüm fzpiüs ha&enus miratus fum,quáre S. Paulus Doctor gen-

ant K

tium, & vascleQtionis inter tot decumanos labores & curas Apoftolicas ni-

Yasil

hilo feciusà propria carne fuerit tentatus , ut fubinde concupifcentiz motus,

e

Cor. I 2

ohibie!

libidinfsque fentiret tentationes : Datfus eff mi

bi flinulus carnis mee , an- 2-

gelus Satane , qui me colapbizet ? Rogavit quidemille iterató Deum , uthanc

7

,

M U mgf

molefliam à (e amoveret carnis tentationem.fed non aliam,quàm hancà caelo

obtinuit refponfionem: su/gcit tibi gratiameas nam virtus ininfirmitate perfi-

(it lal

ymen

ciiur. Deumimmortalem! quare talis actantus Apofltolus in oratione fua

!

n

[

jj

l

]

j

[

J

non fuit exauditus? g. Quia hxc tentatio S. Paulo data eft ad eum humi-

liandum: .Ne magnitudo revelationis extallat me , nihilenim caftas mentes ita

fj

!

vli"

jf

p

ro-

|

humiliare aífolet , ac carnis ftimulus, qui illas non frangi

't, fed potiüs :

A

bat;

364, ;

fCa&g/idgrätia XXII.

Ac'cäü-ilt, wburnong

bat ,& continet, utin timore & remore falutem fuam operentur.

les carnis fuggeftiones viris juf'tis non.fint.caufa ruime, (ed fti-

afuits, quo

quod fimi

mulus virtutis, &

lapis Lydius, quo probatur puriffimum verz virtutis au-

roter, ratr

vis: Artipi

rum;

fic enim placet Deo , ut-continuis virtutis &t mortificationis atibus

folidam,

à

& inviétam lucrentur continentiam:, && coronam in. coelo immar-

wj frt.

x

ce

ä

1

.

.

)

:

et

*

Et quemadmodum.etiam generolo equo calcar (limulum ad-

ï

fortiüs & animofiüs currat. ita- omnis tentatio D. Paulo, & cateris

dit, u

| s

virisfanctis calcar füit, ut animofiàs in victute pergerent, quia virtus in in-

&

itate per

i

4€

itur, &crefcit adverfis ; Vafa figuli probat fornax , & bomina

(

Éccl.27; firm

íffimius Ecclefiaftieus , & in alio loco; Qui non ef

6

jufto

s tentatio , ait fapienti

À fcit ? Jn quem egregié S. Gregorius Magnus : Nemo , inquit,

Eccl 34,9.!

entatus , qui

M

3

ires. fuas in pac

e cognofcit., fi enim. bella defunt , virtutwm experimenta mon

$. Greg. "

iles eft , qui fortem fe in. pace glori-.zt.aer.x Neuno fcit ,

M.lib.23.P

rodeunt; improvidas m

*

|/

u

ffecerit , nifiinter advería , cim e

uüim adfunt profpera , cerim. virium

Moral. :

quantimpr

ïææüä:

K

- documenta non po[funt.

Feriamur paternis perturbationibus ,. ut. , quantum

£l 1 80

)

pr»ojicimus M

gno[camus.

9-)

ian

dolfaa- Patriarcha nunciorti vicinus TacoBum filiumfaum,

4

K ütlp"

ternam & u

Itimam à pientiffimo patre fuo obtineret benedictionem,

lorum ad feaccedentem advertit, ad eum dixiffe fertur: Ac-

Gen. 27,

in ca'igine ocu

On f

cede buc , ut tangam te , fià mi , es

probem , wirum tu fis filius meus, . lt

2Zt1.

dd

ue Deus filios fuos adoptivos , quos hzredes xternz gloric lu vult

coni

fi

cedc buc',ut tangam te , fili mà , per varias ten-

.O

tituere , probare affolet : A4c

fbl

(

l

titiones Sat

ng,mundi & carnis , per diverfías tribulationes , anxietates ,ad-

|

rl

verfitates , odia &

c. 89 proben , utrum tu fis filius meus; fic Jobum tetigit &

H

ni tetigit me 7 fic Tobiam : Quia acceptus eras

Iu f

jab.1o;21.

probavit: Qvia mamus Doni

4

"m

Deo , nece[Jefvi

t , ut tentatio p

obaret te. SicPetrum mare c.]cantem, & feré

fiftorisid

"Tob. 124

fic Apoftolos, cüm motus magnus

1

. (ubmerfum :.M

odic« fidei, quare dubitáfli :

ïmïac';es? Qu

ita ut navicula operiretur flu&tibus :

uid timidi eflis?

Matt.1 4 faétus eft in mari,

Sic vinitor purgat pal

mites : Ego fim vitis vera , vos palimites : per quod often-

WWäm f

*

ylactus , quód per tentationes & affli-

T

wv

E.

t£..8, 9

it. difcipulis Dominus ,. ait Theopb

fertiliores erunt , ficut per purgationem palmites;

Sic agricola pro-

Ti

420. €tiones

0. 15, 2. Pat, agitat, flage

llat, & ventilatinarea triticur , quando adhuc eft (ordidum,

Fs Cf

tum , unde $. Joannes dilectus Pracurfor

yäeOPbo

& nondumfatis politum ac proba

Domini:; Cujus ven

tilabrum in manu fua ,. 89 permundabit aream (uam ,

10b

)

bíic.

'gabit tríticum

fuum. in borreum , paleas autem comburet igni inextingui-

lg f

Maff- 3'3 d

E

li.

^ gricolaille & ventilator

Chriftus eft omnium diflri&tus Judex, ven-

DO Cl

12

tilabrum illius eft judicium, in quo omnes- noftras cogitationes , verba

opera.examinabit, & veniilabit ; area eft Ecclefia j triticum fünt pii ac juffi

mnd;!li&äf ,fel

per variastentationes probati , proinde digni, ut congregentur in horreum

ICBI?-

guum ; ideft, in zegnum coclorum 5.vpale,a funt impii & rep.obi, qui

üont-

nustaafmda

4

szan&aä dentatiomibus æyfäz?ey?äggn-

165

:nl'df. AQ (

tionibus non refittebant , fed ficut gquuwä & mulus fuas explérunt voluptates

Lt (d)

fenfuales , quos comburetigni inextinguibili, hoc eft, ig ne gehennz. Qua- Epbef. 4,

Vere v

proptér , fratres cliacifhimi , ziolife locum.dare díabolo ; rebftiteilli, & fugietà ^ 27.

Icatons d

hef. G

vobis : Accip

ite armaturam Dei ,. ut quj'i:is r*q[i]ïerel in diemalo , 8 in omnibus Ep

it colo r

i

At famydn;

gerfeäi flare..

(s

^ulo, B

RH TH-T HDALEH 2 DI TTR T FTH

YU Virtur

, M n

"CONSIDERATIO XXIV. .

9co; Qj

zM m

tperima

De Occafione peccandi poffibili vitanda.

W N

"

- Pro Dominica in( Albis,

, C

M

ï/)ämd*s 4utem unuus ex duodecim , qui

dicitur Didymus ,

410nm erab cum eis , quaudo vent j

m m

r

| E.. jmm 20.

benedidtt

;

y

LÀ

silfe fert

filus n

On fatis eft corifiteri tempore: Pafchali , Vel'*þe"r annum fxplus fua

delif£ta , atque animitüs de eisdem ob offenfam DET dolere , fed

! gïogiæ lt

j p

oportet, ut & occafiones peccandi, ac denuo: relabendi pro pof-

fibili devitemus. — Qàid juvat, fí cum uxore Lothi iti temporede Gez.-

, atl

pum t

Sodotma &flatu damiationis egreffus es ;.& pauló poft iterum poft tergum

46

.

tüum refpicias? quid juvat ,. fi pertranfitó mari rübrÓ viam ad terram pro-

TU e;!if,

cammd

miffionis inchoáfti, & nuncrurfus.cum Hebrzis ad ZSgyptias carninm ollas Exo

d.19,

anheles ? Quid juvat, fi maríumad aratrum miififli ,. & hodie de novo retró

p notu

refi

P

icias ,.ac novas vel antiquasinquiras peccandi occafiones? Qui ba&äafcä Ísuc;

ij ii

venenatum non fugit afpectum, quid mirum eft,fi ab eo infioatur? Qui

-5,25

od

incuriusaccedit ad ignem, ab illo utIzdatur, neceffe eft ; 96 qui teticerit picem, gc

t &,

tl.13;r.

s

inquinabitur ab ea;'hinc fapientiffimé monet zterna Patris Sapientía.& Ve-

ritas Chtiftus : Effote ergo prudentes , jïcutjäarpk'm'es. Et quare ficut ferpentex ?

u d :b

AMait.10,

Obferva: ferpens videns , vel audiens incantatorem ,. mox aurem unam cau:

1'60'

dl

dàobtürat , & alteram terrzaffipit , ut incantitoris non audiat voces , can-

n

tilenas & fiftulas, & fic inr&te incidens przda illius fiat.

Imitare & tn ho-

j

IN

mo Chriftiane, hoc preclarumexemplum ; obturans aures tuas, fife niova:

l

cx,l'-f

& mala peccandi offert occafio;.| Audi veritatem ;

Q. 0d fi oculus-tuus dexter Mait. ei

ye

Jandalizat te , erue eum 89 projice abs te; expedit enim iibi, ut peveat unum mem-. 39,30..

"

brorum tuorum;quim totum corpus tuwm mittatur in gebemam.Et fi dexterama-

y j

pereat,

p

æusfuag'/äündalizat t?' /a,lzfcz'ndeveam, &5 proijce abs te ; 'eygcg(edit enim tibi, ut

3

unuuds.

i

T

us

166

-ng]ï deratio ,XX! F.

unum membvovum tuorum , quim totum corpus tuum eat in gebennam. — Ocu-

PSDS

'ms, umj

lus tuus eruendus , & manus abícindenda , mala peccandi occafio eft, &

quidquid animztuz faluti poteft effe offeadiculo ; hunc, inquam, oculum

gmacceie G

difis, as &

