ieejus. — Sicut deficit fumus, d6*

ficiant : ficut flvit cera à facie iguis ; fi

c pereag

t peccatores à facie Déi,

jun

SUt

á.

T

Bcls

epulentur , €8 exulteut in confpetiu Dei,

&5 deletlentur in letiti

*

Cüm quondam magnificentiffimum t

emplum,à Sapient

iffimo Reg;: ig-

"If me

xdificat

um, Deo T. O. M. dedicaretur,

hlt ïllchg,

menfis impenfis intrafeptem annos

um eliet

L

& nuncà 5acerdotibus predicta Arc

bi

a feederis in Sanctum Sancter

.

mdlda

W

2. Reg. 8, introducta , refert Scriptura , quód at

bula implevit domum Domini, & non

P

iO.

9s51

wpleverat enim glo-

Di'mmus

poterant Sacerdoies flare , Q9 miniflrare propter nebula

ria Domini domum Domini. . Ob(ervanthic Jnterprete

s, nebulam illam fuil-

ütt Mg |

T

ntem, & ideo gloria Domini app

ellata €it;

X

Cajetat. (ecandidam , lucidam ac fplende

obtundebat ;

fl

li

£9 alii.

que Saceidotum miniílrantium oculorum aciem miré

-

hebetabat, & hoc ob reverentiam Divinz Maje(tatis fefe p

er nebulam illam

mffdele

(terium advertens

UM

oftendentis.. Quod ubividit prudentiffimus Salomon, m

em hoc Levit. 16 -

Nlifymenu

Forner.in clamavit: Dominus dixit , ut babitaret in nebula, dixit aut

Paradif. 13, Et quid , obfecro , przfignabat candida illa nebu!

a,in qu

3 olim habt-

t

s Hebronene

Pb

Evangel. tabat Deus cum hominibus? Refp. Reverendiffimus Epifcopu

fdängbc

Euchariftix ,

Conc. 32. fs Fornerus , il(lam nebulam fuiffe pulch-errimum typum S d.

A

Ü

gua.

"

N

b

De szz'tiz $3. Eucharifhe,

257

H

TT

E ttot

quia ibidem quafi candidanebula latet Divina Majeftas , ac ipfe Dei Filius &

, ia

homo Chriftus füb candidis panis fpeciebus abfconditus : Ecce, ego 'uobyc'um,MattB.

tons i o

fum omuibus diebus usque ad confummationem feculi. O grande myfterium! 28, 20.

proiltio us

Date igitur gloriam Deo fuper Ifrael , quia longé propiüs adeft nobis, quàm

iij

quondamHebrxis-: Exulta

»

dio tui Santus Ifrael.

iaitur , ;gäfquäa,babitatio J*ion,guäa magnus in me- Jfa. 12 54-

d ex mundti

—* 4. Hebrzisquondam in exitu ifrael de JEgyptoad mare rabrum, ac dein Exod.14

K concud

?

per defertum.usgue ad irnitroitum Palzfting,proficifcentibus columna nubis &

I9.

jne Jeidu:

ignis fideliffima dux ,'comésque itinerisfuit ; eratautem hzc columna illu-

j qui ia

ininans, & protegens Hebrzos ,confundens autem, & obnubilàns /Egypti-

hd d

08 , de qua Sapiens : Pr

y üea lt

ignote vie £c.

«

gptve;r quod izais ardentem golmmnam ducem ..babuermä $ap.18,3«

T

z

Dd

*

emi

nit & Vates Regius alterius columne nubis , in qua olim Deus

i qu Va

Moyli & Aaroni coram Arca

l

proftratis apparuit , eisdue fuam expofuit vo-

æwWW

luntatem : Imvocabant

Dominum, &6 ipfe exaudiebat eos; in columna. nubisloque-

Bf*980 7*

n

battur ad eos.

Contigitautem hoc'Moyfi , quando montem Sinai afcendit,

te omtif

W

[

eft

'

!L

'L'l

"

Xbi eiDominus in caliginenubislocutus

:Jam nunc veniam ad te in caligine puod,

15;

Bd

nubis , utaudiat mepopulusloquentem ad te,

& credat tibi in perpetuum. — Alia

!

m od

d

d

l

'

!]

vice locutus eft Deus in tabernaculo feeder

s , fed pariter in celumna nubis:

, dumun

h

r

Tngrejfo autews illo tabernacalum faederis , defcendebat columna nubi; ,

€9 flabat Exod,

i ia

ad offium , loquebatfir

33'.

d

que cum Mos3fe cernentibus univerfis , quód columna nubis

9»

m

fiaret ad offium tabern

:

,

Jj

TuMm fugmglz.

aculi ; flabàntque ipfi, 6 adorabant per fores tabernaculo-

j 6!

"m

:

Per utramque 'hanc columnam nubis & ignis

,in qua magni conïmiïi

ii ^

ille Angelus , imó i

píc Deus dux itineris & inftructor populi effe voluit , re-

TUf

»

&& juxta mentem

quorundam Interpretum adumbratus eft Chriftus JFíus ,

]fm&u

& hic Euchariftic

pxen*l

n

M*

us , ita le Blanc : Ibi, inquit, hoc eft, in SS. Euchariftia, re. plauc

y.d

iiftus loquitur

Sacerdotibus , ubi ver? eft, fed latens, & quafi fub nube

af SJHCWR

candida ,

. fub qua ejus abfcondita eft Deitas ; unde & Ifaias dicit

»inPf 89,7.

Dom l,

: Bcoe

)]fie 199 Y.

Dowiauus afc

endet faper nubemlevem. — E(tautem pientiffimus Redemptorno

-

lgt

[4l

]X

fler in SS.

Euchariftia columnanubis , quia , utcolumna illa veteris Tefta.

!)

fnenti -

, abhoftiu

bu m li

m incurfu nos protegit , defendit & adumbrat, atque in

)u

[)ïlþn

fideles fuos:

gratiarum.

imbreslargiffimeeffudit, Eft & columna ignis , eos-

d

dem fideles fuos beni

jl

ia

gïäm l

gné illuminans , mentes eorum frigidas igne amoris fui

[ pern

accendens & calefaci

ens, atque à fordibus purg

ans noxarum: Deus tuus igni:

fjf

j

con[vmensefi. OC

Deut. 4,

m

"] Leh[ll

& Salvator vefler in

hriftiani ! refumite animos ; (ijam olim in umbra Deus

240

ul

columna nubis & ignis adeo clemens & propitius po-

2 Om E,'

pulo fuo fuit, quidn

unc fperare poffumusà mitiffimo illo Numine (ub can-

;lnq

h

J

II

didanubeculain SS,

yft

ut

Euchariftiz Sacramento tecto , fi debita

á

"* veneratio--

h

R. D. Gintber Dominicale.

ne

m t

258

Cäig,äzïem"tia XXXV. a

1

*

Euchaqiüia:v

&

o

P

netanto

prafentes erimus myfterio ? Proinde re& &SDO

s

-

?

rAnge*'w""

lic elatz ce

hos vifitat , prout'illum: colimus..

.

adorant Do

a Arcam Dei inhcn;orätunt; eamqueyuxtaimpurumm-

$. Azotii, qui

Dunes

gon ftat

uerunt, à Deo juftiffimo-fcelerum-vindice gravitlimá & incurabili

Iyati, qui.

vata.eft- autem manus-Dowinifuper: Azotios, 69

plaga fuerunt percuffi :4ggra

pfman j

:akeg' 59

demolitus ejl eos.

Qualem,o

bfecro, poenam merebiturille- luridu

"

Chriftia--

Merebanta

nus , quiipfum Sanétum San

é

lorum in Sgcraïiü"ïma*-Euchariüia&aiïmdgbjtm

: Y

itinus, f

afficithonore ? & Sacerdos ille , qui indigné facrificat?. .. -

tosho(lasc

Balthafar Rex:; quia facra prophanaverat vafa', qu&'p

atet: xllmas

Nabu--

tetiydertu

chodonofor. de templo-Solymzo tranftulerat , à Deo graviffimé:correptus.

dpicimq

eft, dum Divina manus: ei-in. patiete: mortis. & interitüs-fcripfit fententiam:.

Vif

Dan.. "

Mane , Tbecel , Pbares ; ubi pauló poft (cquitur : Kádem: node. interfecius Ba

"8

?

Abafar Rex Cbaldaus.

E

£

Q

uid. tibi

:eveniet; homo Chri(tiane , fieadem temeri-

r

tate non vafa facra ,.

[cd. ipfum Sanctum. Sanctorum.in.SS..Sacramento reae

Tülatu

- liter prafentem fueris afpernatus £

Artat j

Filii Heli ,.Ophni, & Phinees , quia.

Sacrificia Domini indigné tra

iple

d.

l1 . ),Rïeg.; p/ F]

»

z

miferrima.morte. periérunt ::7n die.uno. morientur aribo &6

Wt eyr

Heli pater, quiamagis

honoravit filios fuos ,. quam Dominum;.

&

3.5

fs

Reg. 2

tanea. quoque. morte. expiravit.: Munc autem.dicit Dominus.:

- feny,

;.

boc à.ime : fed quicunque. glorificaverit me , g'

orificabo eumr:.qui autem contt-

30*

bit.poena , qui 1ndigné tra&tant:

4

n mnag'gw

mnunt.me., erunt ignobiles;

Qualiseos mane

þmïuscxc

Divinum facrificium , autcorde & ore polluto. fufpiciunt

95« Eu.chaniüiaäa--

Aim,

cramentum? Heu. qualis. poena *

m

6.. Gedeon clam cum Bhara.d

enocte intempeftà juffu Dei iri'ï caflra Ma--

[]?Heflum[.f ;

dian. defcendens , mirum.audiebat c

ujusdam Madianitz. fomnium: Pidi, in-

li

Judic. 7,.

uiebat is,, (ómnium:, && videbaturmi

bi quafi fubcinericius panis: ex bordeo vol-

L

Madian defcendere ; cfmque perveni[fet ad-t

abernaculum , per-

1)3.

vi &6 in caftra

Ad quod repofüit

wtä(ä m T

cuffit ibud , atqu

e [ubvertit, 99 terre fuxditus-cogquavit..

ïlm.; '

alter commilito & Ma

dianitz focius : Nom eft boc aliud , ni(i glad

ius Gedeoris,

f« conveniunt, panis & gladius ? quam inlo-

e)usamag

Et quomodo, dices, ifta inter

RUR

lita eft hec confequentia ? Refp..

"

Cornelius : Hic panis fuit typus Euchari-

MR

ones, czterosque hoftes quafi gladius fe-

ftiz , qux Madianitas., id.eft, Daerm

mdigni (

rit, & dejicit ; hic enim eft panis, qui

'de coclo: defcendit, & caftrahoftium

fj

fubvertit: Diciturautem gladius , quiag

ladió fe quis poteft defendere , aut

WW, j

feipfum interimere; ita & S5: Euchari

flia eft vita bonis, mors malis, panis

W;".! /?md

vita rité difpofitis, & gladiusimpiis , atqueindigne communicantibus. .

uondam. confpi-

TT

S. Joannesdilectusilie- Domini Difcipulus in.extafi q

! Difa

LL r

catus: eft tbronum ,.de quo procedebant fulgura , 88 voces , && tonitrua. . In

| ggaä.

--

throno Euchariftico refidetidemDeus & homo Chriftus..

Cave, Ó pecca-

mf]e&m

tor & contemptor, n« fimilia in te procedant fulgura & tonitrua; u

nde 53.

"u

Euc 4*

2De Cultu SS. Euchzrifiie.

259

x

i

Euchariftia re&t? appellari.folet Tremendum ac vivificum Sacramentum. Difcant

4

Qïfäägg]kus:ä

hic elatz cervices coram Deo'Euchariflico fefe humiliter demittere, & quem

æxiäï&'aipummn;-

adorant Dominationes ,Q8 txemunt poteflates ,'demifso adorare.

Panes propofitionis olim fupra menfam auream ac puriffimam erant col-

if r

locati, qui.& panes;facierum ,,.feu bifrontes:erant.appellati: $uper gtenfam

Lev. 24,

ii d

6

k li Q

puriffimam flatueseos , ut fit tibi panis in monimentum oblationis Dorini, Pra

Galai*insf

feferebantautem panes.iíti Sancti.duplicem faciem , quia utrinque, ait'Ga-

latinus , habebant cruftam , & non. in furno ,.fed in(trumentis aureis , ficat

lib. 10. de

hanila n

ZArcanise

nos hoílias confecrandas ferreis conficimus inftrumentis, pinfebantur, 'Ec-

æiþatcr-*illiusNä

ce mylterium :Chri(lus in SS. Euchariftia.fub fpecie:panis nobis propofitus

vadlime cut

duplic£m quoque prafefert faciem , .fuavem,& torvam ; (uavem probis , tor-

ff at

vamimprobis:: Mors-eft malis,-vita bortis.

ao ate us

47 Obededom Gethzus , quiain.domo fua Arcam Domini hamaniffi-

n at

fméexcepit ,.coluit , ac.veneratus.eít,.à Deo multiplicibenedictione eftcu-

É

SS m

2. Reg. 6,

mulatus : Benedixit Dominus Obededom. ( omnem domum e'jus.' ADixi.

,pet

lI.

Arcam fuiffe adumbratam SS. Euchariftiam , àn.qua :;non terre(tre manna,

ml

[/

fed coelefte & Divinum ,imó ipfe Deus'& homo Chriítus eftabíconditus; quá

at G

igitur.reverentià

,. animi puritate & .cultu.latreutico.erit.colendus ipfe Deus

'ym'muml & j

prafens. ..

mw,.' ]

áii

1

, fBetrus;.

dbi E&i-iagentiQ.þï[—*cju,mïïcaþtuta intéllexit,, ipfi um Dominum [a-

at

v

um in navicula effe przfentem , ob miraculum.tam infolitum facro horrore

"

i.uc. f,8.

r

perculfus exclamavit : Exi à me quia bome peccator fum , Domine.

[;LSS.-Euchzxitzï

Adam , ubi contra Dei mandatum deliquit ,:non aüfus «eft ampliüs in

,

confpe&tu Dei apparere , fed ingenti correptus timore coram prxfente Nu-

Gen,3,10«

ii

miaeinter fruteta:Paradifi (e.ab(condit :

V'ocem tuam audivi in.Parad fo., 85

linui,

ia

"Mu

utic t

lierilla, -;q'v».-iæ'.vtdt annis fanguinis fluxum perpeffa eft ,/non audébat

Ma:tb.9,

j

coràm in manifefto ad.Chri(tum accedere, fed acce[fit rétro & tetigi: fim -

j imo

E,

20

d [

briam veflimenti ejus ; dicebat enim intra fe.

: fi-tetigero tautüm veftimentum

tll

m

(I/

ejus , falva ero, .

'Vide hic ,atque perpende , Anime.mi'!qualem reverentiam

debeas exhibere.

m

du q

£0 tuo Euchariftico , & quàm (alutari in prefentia Chrifti

debeas coiripiitim

ore ,.ne-przfenteac fpectantetali actanto Dominoaliquid

js ub

i

indigni committas,

i

ol u

Audi S. Chryfologum : Audiant Cbrifliani, inquit, qui - Cbry/ol.

j

fr

quotidie Corbus Cbrift

iattisgunt, quamnam de ipfo corpore po[funt fumere me- ferm. 34«

li

dicinam

»quando muliertotam rapuit.defola Cbrifti fimbria (anitatem ; fed quod

otcfïd&"

nobis fle

n

?

d

ttm;efi ynulie

"m

qos

s

4

ï,df??v-ul,nereäne.dieinam tollit , 'nobismedicina ipfa retor-

ui

quetur in vulnus.

n

q

*

ul

y

inflec&t

Di(cant hic :-deli-C-"*'fBliiCbräijeäemþtere fuo Euchariftico utrumque

(

[

ere genu, ne magis videantur imitari Judzos ingratiffimos, qui uno

gt

Pf

ys. t

1

j

nixi poplite Chriflumprotervé confpucbant , illudebant, & ala

pig cxdeba

ntI:

Ef

l

KX2

& ggmml

li

160

Confideratio XXXV.

aut ei, dicentes: Ave Rex Judeovum, — Difcant

sobis Del

Matt.27,

.Et genuflexo ante eum , illudeb

29.

'eraffiorestrunci coram pretiofi

(fimo Salvatore ac fupremo Judice fua humi-

Angelum

liare capita, e&mque viva fi

deadorare, ac colere,

fi fimilem benedictionem

lm : Pro

& Muliere fanata à benigniffimo Numine velint.

giloqu

cum Obededom , Petro',

obtinere &c.

Difcant mortales omnes Deum , u

bi realiter przlens eft , de-

lbt credt

fed fides docet, quod Deus in 5S; Euchariftia reali-

toperfons

D

bito profequi honore;

O quàm puden:

nl

ter fit preíens , ergo d

ebito illum profequantur honore.

pipate

dum !quód beftiz omni ratione

carentes fabinde Euchariftico Numini ma-

u? &lice

ti patet ex ovicula S. Francifi

ci , & afino S.

liani! O 1

jorem €

xhibeant reverentiam (u

Antonii Paduani &c. ) quàm

ipfi homines Chriftiant ratione pr

aditi, ;Jw fidei

quebabeg

Orthodoxz lumine illuftrati.

O quàm pudendum!

t nofta

I

itiam dï:'te—rra*pmmi(äsw

gf ac

$: Moyle

s Hebrxorum Legifer & Dux, ut not

j

nis capeffe

ret ,.

duodecim exploratores ia Chanaan a

blegavit , qui explora-

UT

lofa ac munita, Etut

tenoir

rent , qualis €

ffet terra, quàm fertilis , quam lata, popu

ad caftra fua. redeun-

: fpecimenaliq

Ms

uod rarz fertilitatis poft quadraginta die:

bonam j

bfciderunt pal

mitem cum uva fua , quem portaverum

t in vete duo

tOnfegy

Nüm. 53,tesreferrent, a

dem fuiffe Botrumillum , quem à duobus viris

— n

24v

viri.

Ex quo pà

tet, pregran

Omnia'hzc illis contingebanr infig

ura, per uvam Corne-

tptrofi

Coruel.. . opusfuitportari.

hunc crucifixum intelligit : /va, inquit

, peudens in velde eft

ftcnnit

bic.

lius Chriftam &

*

id eff , Ben. Virgint,

fientem h

Cbrifluspendens in Cruce , bec

nata eft in terra promiffa

14. lrafentiunt & S. Augu

ftinus, S. Ambrofius,

1RQ ts

quam)

romi[it Jfaias c. 7. V.

us-Cornelius.

Verüm Cle-

$. Cyprianus

&alii , quos ci

tat , & fequitur dict

Q ho

mens Alexan

drinus per uvam illam Venerabile

fübaudit Euchariftiz Sacra-

ii

fa : Botrus Cypri dilettu:

meus mibi in vineis. Engeddi,

lülöpon,w

mentum , de quo & Spon

Teftamenta, qui prxibat,

Ga—;æizx;ï?'-

Duo autem viri hbujus uvz

bajuli duo prefignabant

Jotige

udeos adumbravit , qui fequebatur ,

Chriflianos ;

in quo obíervandum,

AUQCIOmm

a przcefferant' , terga v

ertiffe , adebque pa-

üj.m CB] W

udxos huic botro myftico , qui

rüm SS. Euchariftiam curaffe , un

de & dixerunt: Durus

eft bic fermo , &$ qui

Ül

Ü

m)

jo. 6;.61.

iani vero

Orthodoxi , qui fequebantur , & enamnum

Ql

h,

otefl eum audire? Chrift

D

fequuntur ,

euadem divinum

botrumante confpectum fuum gerunt, & my-

n

flerium inte

lkgunt, proinde Chriftum

in illo- prefentem humiliter adora

?lj

t,

Rmmku

ffe folet.

Ca

ro enim mea ver? eft cibus , 09 Sa

,

FOU

J*

.6,,$6: qui & du

lcis cibus ac potus e

É

meus ver? eft potus..

a vo-veré , non figurat

$, non znigmatice,

ed

( u

Q'bfew

yeré & propri&.

quia tot , ac tantis à Deo 'era'nt

H fgdbüïz

9, Ceterüm

Hebrzi in Lege Veteri',

ii

rvum fuum Moyfen loqueretur,

animaret pugnaturos , nu

triret famelicos, & inter 1

confolaretur afflictos,

*

o habitaret tabernaculo'&c. meritó

gloriari , ac dicere

losin caftris in propri

oterant:.Non eff alianatio tam grandis, que babet Deos ap

propinquantes fihi,

t

Mi nobis, Sedmodoin Lege gratia longé prgpinguior 1

in Offic. in ?Q

ut Dcu; noffer ad

[

De Culiu SS. Eucharifiis,

261

i, Ya

-*obis Deus in SS. Euchariftiz Sacramento ; illis quondam Deus folüm er folemn.

o ul

em bendl

Angelum loquebatur , fed nunc per realem, Divinámque Filii

Dei przíen- CorpCbr,

tiam : Propter boc fciet populus vneus Nomen meum in die illa ;

: quia ego ipfe lfa. $2,6.

imo Nutncd

quilequebar , ecce adfum, — Quis ergo , fivivafide credit( prou

t

decet quém-

r pan d

libet credere Chriftianum ) Deum ac Salvatorem funum inhoc $

?

S. Sacramen-

$ Bu

to perfonaliter prefentem non veneretur :

;

non honoret ? non adoret? Si er- Malacb,

. O qin p

go pater ego fum , ubieft bonor meus ? €G fi

Dominus ego fum , ubi eff timor me-

1160*

yilio Numti

us? & licet it Deus abfconditus , cui tam

Vs

n honorem , honorem.

O Chri-

andic, K

ftiani1 O Catholici! refumite animios , reverà non eff alia natio tam

randis

mue pad u

qu« babeat Deos apyropinquantes fibi, ficut Deus nofter adeft. nobis.

Ut pre-

ces noftras audiat , peccata dimittat , mala tollat, juvet afflictos ,

& omni

gratia ac confolatione nos in hoc Diviniffimo Sacramento re

m'tem w

pleat : Sacra- -

ii ii

mentum Corporis Cbrifli, ait Hugo à S. Victore

; dicitur propter fui excellen-

foxc ii !

tem virtutem Eucbariflia , id efl , bona gratia.

Hugoà $,

Quid ergo formidamus ad hanc

Vid.p.

j aftala

bonam gràtiarn, imó ad ipfum gratiz thron

urà accedeze, ut mifericordiam 307.

m

confequamurin tempore opportuno ?

,

Prophetaille A

uem ? udi

pocalypticus & dilectus Chrifti Difcipulus vidi

t aliquan-

I6,

4, t uvamüjü

do per oftium ceeli a

pertum viginti quatuor Seniores , quafi Sena

tOres ma-

gnificentiffimos , imó & Reges

l

II

viventem infzcula feculorum

potentiffimos in fedilibus fuis fedentes, &

à

i

"7

humiliter adorantes ; procidebant enim ante

faciem ejus quafi

humum ofculaturi ,

fjur, n

mittebántque coram throno Dei , ei-

gus W

que Regnum fuum , triumphos , viél

Orias ac coronas refereba

nt acceptas z

i bt

Dignus es, Dowmine Deus noffer , accipere gloriam, 68 bonorem,gg

virtutem Q&c,

Pauló poft, prout fequens infinuat caput, iidem

Seniores coram A

ZApoc..

3

st

gno, qui

II,

hmcntä, qm ï

j

proximus eratDeo, denovo procidebant, quos

millia millium fe

quebantur

f

Angelorum , quiomnes lxt$ voce conclamaban

£: .D'«igms

€,

j i

l

fà A'gnzt's, qui oc-

Apoc. y,

vcrtifï.c: d

:

1

eifus eft , accipere eirtutem , && Divinitatem ,

89 fapientiam

» &6 fortitudinem,

lf z'.'

85 bonorem , 88 gloriam , && benedidionem g

€. Enhíct

ypum habes, aninia

T

big W; v

Chriftiana , quomodo laudare , masnificare , ac b

E

antul

J

Wï

3

enedicere debeas Diviniffi-

l

fimum Agnum pro univerforum falute inrara Cruc

is occifum , & nunc viven-

gewn

sem in fzcula, & etiamnum nobifcum in. SS; Eu

mm aL

ego volifcum fi

chariftia prerfentem : Ecce,,

.

*

.

uti omnibus diebus usque ad confumim

ationem fecul

1

- Imitarepro

;;" :aæjt.: Irgi,

l

jj d

j

de quibus Veritas Chriftus :

Ubicunque fuerit corpus ,

. Mlic cog-

gregabuntur 88 aquile.— Supraquod'S. Am

brofius: C

Ó

Mattl;;

us Cbriffi eft in altari;

m

1

ag;zil: v0s tffisvenovate abiutione delili , juxta illu

j

: Renovalitur ui

24

3

28.

j t

$. 4mbr,,

!0 MM

i

aquilejuventus mea. Pf. 102, $.

de $a-

f3 CJIO'

k

eram.l. d

(Ü

cc;ztv

l

mlft' J

L

u

pij

u

j

Kk 2

CON-

l

2625

so-13 )o( $E. —

?

4

efe

: l.'

-

cto ofa fs dio cfo

6fs cfa cfs

6fa as &f Gtö &f cfe lo ddo chh

$fs cfs cfo ci».dt

[2

Ed

&

!

h

»SO9

e

ceo5 s5 9

» lnéhocc

QO m5 o2

$d

G5 o5 oS eo geosu5c9 um

gupgod t

cre potil

Mimudtort

. z.

X

l.

Siho

CONSIDERATIO:

: s

i

r-—

Quererido

tntoptre

In via Virtutis non proficere , eft deficere. -

h, r

quidet l

Pro Dominica 3. poft —:F.;cnä-

de

üs u

TRetorr

emmd.

Queiir dlgentr , do

nec. z'ny;hz';qh Luc 15. 8.

*

X«

mgiïi»ï

E

f

N

Cygnus äuantömagnsfa-

ttredee

Almä qüö(annoü*dr, €o & fr,u&uofïor. :

t n

nefcit , tantó fuavius canere confueícit.

"Cedrus femper crelcit,

proinde de illa dicitur;,;:quód nunquam

à

*

finatur ire in fenectam , ut-

dngids

Quttdem,

de pro lemmate.tulit : «emper flore 10vo.

Ita & homo .Chriftianus

tudio

Gdebet effe conftitutus, qui quotidie viam virtutis debetincipe

re, ( non ve-

eft regredi :

Tf

$. Bernb. Ut in illa deficere ; in hac.enim non progredi ,

il

ep.adF. F.

&or Melifluus , i2 eodem ftatu diu effe couceait

urj du

t femper proficienduim ,

homini 'Chriftiano ; f quo-

]&ximt'rum;

devita fo-.44

t deficiendum eft. .O quàm turpe igitur.eft:

ti nihil adjicit ! Non-

l,ad,ætat,,emfüngulis proficit momentis , & tamen virtu

lit..

. necervus annis fingulis.cornibus fuis unum.

?

ramum a

djicere affolet, & tu,

T

Et quid hoc eít, femper es-

Md

" Chriftiane, femperineodem ftatu permanes ;

$.Hier.adfe Joannem.in eodem.

? S. Hieronymum audi :

Qmne tempus ,

inquit , 47

Mi

ditio in

Ti

SSOWT ino

2

quo.te non meliorem fenferis , bo

R ag

.quono

nmeliorevafifti?

c 4jima peräz*ä[;"& ï(v)lgranäjs pf;r

Rn

entute fua.miro pla

t

Genini-

! LD; nïi'ïvc?;recahïicfaGfeminianus & 31»ii»,,'.-qüödï*in. juv

an. de E- n&ardore acfolertiá pinguiores pradari fole

"

at aves.; fed

quo tandem anno-

!t

:

[o,

lucrum fieri affolet ,;eó & 4e

C

WC?'??Plf'ïäv'iïOF:afc :pmfe&.&icr;hic.. predator & terror v

ïïuhnd:

Siriil. l.4. gnior redditur & ad predandum inhabili

T

hinc in. fenectute. fua. parvu-

lastantummodoó cogitur capere mufcas &

vermiculos, & fic mifer tandem

M

Gneris

Acie 380 ;

0b efce defectum fame perit , aliísque repaci

bus..milvis in predam cedit.

Ita proh dolor ! funt.;multi .etiamnum .Chriftiani,

.qui bene quidem inci-

UT

llis

ingratis & inconitan-

T

piunt , fed denique malé finiüunt , non abfimiles :

;Exod. 16,tibus Hebrzis , qui quondam Manna de c

celo .djü

lapfum prima fronte mi-

Áruli

D

15.^ r6 fufpiciebant : Manbu ? quid eft boc ? Tan

dem ejus naufed affeQti dixe-

If

Ah nos mifäþfosqx!

Num.21,.runt : 4nima nofira jam naufeat /'ygerxcibo ijïo leviffimo.

ant

efeipfclg;

"tf

T

o

De Profettu in Virtutibus.

265

[)

*

fl

fan& hoc calamitófote

m

.

wä&«*ä

:

Riporüm zvo'eo devenimus , de quibus jure metito di-

AMattb.

cere poteft Veritas Chriftus z'Et quoniam abundavit iniquitas ,

P]

Téfrigefcer cbari-

Z P] IZO*

N

|

l

tas multorum, quiautem petfeveraverit usque in finem , bic fà

lus erit.-

Si hodiernus paftor in inquifitione'ovis perditae defti

-

tiffet ,.fi & mulier

quaerendó' drachniam füam aniiffam nor continuáffet lab

orem; neuter rem ^

tantopere défideratam inveniffet ; proin conftánter laboran

i

dum eft pro coe-

1

lo, pro-Dei honore;.

B.

i

pro animz propriz & aliarumi proriovenda(4lute , &

»

quideni ufgue-ad fopremum vitz halitum; qui bíc deficit, monet S. Vafcha- 9'PA/cbaf.

fius; & ad alliora now currit',.ad' inferiora defcendit ; & S. Bernardus : Ia via) !" 4 oren

h

vite non prog?edi, reg

redieftl.. De quà veritate plura in prefenti fe offerunt ^**

examinanda.:. Si fal

? Bernha

"

tan iM

L

"

iïtem-tuä:m amas, þattþend;e',.- quia & te , Ó m1 Lector,

H

2.in Pu-

£

rif. B. F.

- Olim mäïrï'(kiä&räkakü $ , ütienisinaltazi f

X

:

emþcf*f'ardär&t'; quenin

u

m g

triré debebat Sacerdos:

PL

fubjicieni ligna mané per fingulos: dies. .SLF'GrLeg.O'ril-f Levit. 6,

us Magnusper hoc alta

; p U

re cor noftrüm intelligit,

in quo Deus vult ut ignis . .12«

*

divinz charitatis femper'ardeat ; proinde : quilib

et Chriftianus hunc ignem 7*

Greg..

u

ngmo Chrüïu

otidienutrire ftudeat, fi vult, ut in gratia D

ei & virtUtiEUS-pfoH&iat';"& TO as

emadmodum: corpus quotidiano reficinius

alimentó', ne pereat, ita.& ^/4?T- C.7»

( üsMgïm

oportet huic igni coelefti femelin altari cordis no

]: Mi

Bi J

flri excitato quotidianam fub:

miniftrare. annonàm :: Hic igiis ,

fübintrat hic Cornelius , lignis , id eff', exem- C?"el. in

i p

if

plis Patrunt; €8 preceprit dominici

t. 6,

niiam

j

$ quotidie fovendas 85 excitandus efl,ídque mc-

ihiLad

]ïül

n?, id eff, matutina oratioue g

meditatiene ( quod quam utile fit , utinam intelli-

16

gant ,& reipfa in praxiexp

G

l,

eriantur omnes, prafertim Ecclefiaflici Y

éffque in cor-

g d

dibus ele&oruminexti

inguibtlis, Sed'quomiodo in te?:

Ezechiel Proptieta; übi quataor'illà

y

1j , I^

;, I

4

myftica animalia confpexit exigne

j od

5

prodeuntia, & fingula cum quaternis f.

ciebus adinftar fulguris euntia, ad-

rAl

vertit', quód nullo-niodo retrogrado ,

aut averfo , fed rectiffimo ambula-

rentinceffu, nunquam.in'curfu fuo re

ttofpicientes : Ef uaumquodque eoru

f

coram facie fua ambulabat. ; ubi erat i

[1^

1I,.

nf

revertebantur- , cimn ambulavent:

mpetus fpiritus . iluc ovadiebantur , n

f"

En', forma hic tibi przfcribitur, homo:

^

Ü

& 1

Chriftiane; quomodo non retrogr

ado, autaverfo , fed recto inceffüfitam:

j kt j

N

li

bulandüm : Ibunt: , ait Vates Regi

us*, de virtute iu virtutem.:

Eliam imita: P/c 83, $.

e&Ule

:

j

re',.qui ad Angeli vifionem & monitum ; ubi fub'u

T

( m:fCH

mbra jüniperi-pane fub: 3.Reg.19,

i

cineritio refectus eft; non ampliüs acquievit,, done

cin fort'tudine cibr illius:

8.

1]

n

usquead' montem Oreb ambuláffet: Sponfus i

lle fanguinum;, veré candi-

yc 0

dus & rubicundus in- Cantico. à Sponfa

ov

(f

caprez , hinnulóque ceruórum: as:

Ca.nt.2,7o&

t

fimulàtus eft; faliensinÁmontibus, & tta

nfilienscolles:. Tu'illum pro pos-

|p

ifi fa.

i

fibili imitare; & ficutcervus in via virtü

.i

j

tümr' perge... Ethoceft quod David

*

3

1

"L

:

de feipfo:afferit: : Piauz mandatorum tà

orum cucurri..' Addit hlc S. Ambro-

&

Pf 1 r&þ

p

;

fius , ut bonusequus, boni enim equi

etianr

I25

hac nota eft Sä:fihdiseium, quód:

ftanss

—264

Co;;/ïderdtio XXXVI,

ftans curfum tieditetur , hinc pedibus terram pulfat, & impatienter tolerat,

&

finon poílit curfum perficere. T'ali anhelitu , vult dicere David, ego poftcon-

[taborgo.

verfionem meam viam mandatorum Dei cucurri, cim. dilatáfti cor meum , non

thoc ama

enim bene curritur , nificorde dilatato; cor enim coarctatum & coangufta-

Mbyfe &

tum non eíthabile ad currendum.Audis hoc,anime mi? Cor tuum dilatatum

tundano!

$. Auguft,

per mortificationem , fidem fpem, charitatem,ac cateras vírtutes : Cordis dila-

tl Arabicu

conc. 16.;

átio, inquit Sanct. Auguftinus , juffirie eft deleatio &&c. Sed pergamus ad alia,

ynus Petr

in bunc.

3. Jacob Patriarcharum decus, fed tunc temporis intervalló adhuc ju-

lnforffei

PL

venis; cüm iram fratris fui Efau declinaturus ex fuafu matris in Mefopota-

ioruus (

Gen. 28, miam proficifceretur , in viadenocte intempefta fuper duros indormiens la.

"u a(fxgmt

i2s

pides ipfum Dominum procerá (calá, & uíque ad coelum pertingenti inni,

qui d

xum eonfpicatus eft.per quam mirabilem fcalam etiam Angeli in continuo mo-

gyani;

tu & alcendebant, & defcendebant. / Ingens portentum , vifum miraumum!

t T

quz tamen omnia illis contingebant in figura, Sunt, qui pet hanc myfü-

D OPWII[

camfcalam Dominicam fubaudiunt Crucem , quz miferorum ad coclum fcala

tj

$. Auguji-e(t, — Ita S. Auguftinus : Dominus , ait , /Cale incumbens eft Chriftus ia Cra-

lg

fert. 79« ce pendens, — Sunt , qui pereandem fcalam Incarnationem Verbi & Chrifti ge-

Den

P

Upéri« — perationem ex flirpe Jacobi oriundam (ubintelligunt , ita Rupertus , Vata-

hii

b

1C.

blus &alii Sunt, qui hancipfam per fcalam beatiffimam ac femper inte-

o

meratam Virginem & Dei Genitricem Mariam prafignatam effe volunt, ut-

t g

$. Beran.

*pote quz eft ícala peccatorum. . ItaS. Bernardus : H«c, inquit, eff fcala 7a-

deB.11.5

&

jl

: cob , que duodecim gradus babet. — — — Per bosgradus afcendunt Angeli,

M

394-

fublimant bomines. — Sic difponuntur in.corde afcenfiones , fenfim perficiendó , 86

i ntur,g:i

pedetentim afcendendó, | Sunt denique . qui per hanc fepiüs memoratam fca-

DLIT]

r

i

. lamviam Juftorum & Ele&torum in coelum prafiguratam effe contendunt, &

3 u

Tertulli- optime in (enfu Tropologico, ita antiquiffimus Te:tullianus : Scala, ait, becef

hg

an.contra via, que jufti afcenfiones in corde fuo difponunt in cgium , cujus (calz gradus funt

Rn

4Marcio- variorum przceptorum & virtutum aícenfus , videlicet incipienrium, profici-

l

"em.

entium & perfelorum , quibus fe denique ipfe Deus in vertice unit : Zidi Do-

Áfniy

minum innixumfcale. Sedadhucunumverbum , anime mi ! Obfervat'in hac

i

elegantiffima figura S. DoctorMellifluus quód nemoAngelorum inillamyfli-

ca ícala fubftiterit , nullus federit, aut moratus fit , fed ambulabant omnes, &

i

$, Bernb.

Ilb m

quare hoc ? Audi, & perpende illius verba : Fidit , inquit , jacob inj cala Auge-

TTE

E

.lvi'.glffcendentes,*eg afcendentes. — Nunquid fiantem quempiam five fedentem ?auf

!

(

,ur: QUE

afcendas, neceffe eff , aut defcen

das.. Siattentasflare ? vuasuece[Jeeft.. Atinime

UT

pro certo eff bonus, quimelior e[fe non vult,86 ubiincipis uslle fieri melior,bi etiam

hh

fam P

$. Bernb. definise[[ebonus, — Audishoc? In bacvita , aitidem Mellifluus , inter profedum

:

(le

epii-a53.

86 defetium nibileff medium ;

uapropter hic Jaborandum eft,& finon p,roäcixs,

WHC ml'

neceffarió deficis , & quod hic negligis , per omnem zternitatem non ampliüs

Opeïdp

"i

Kcc].9,10,poteris recuperare;proinde quodcumque facere poteft manus tuq,injianteï

ACcor-

h

Ü,

*£,

4*

De Prgfeflzz ín Wïtzztz"äuy;

265

Hentr t

od

4. Recordorhic S. Petri Apoftoli in transfiguratione Chrifli in monte

Thaborzo à pienrilfimoDomino humiliter poftulantis , quatenus fibi liceret

/Q0 T

inhoc amzniffimo ioco tria xdificare tabernacula, in quibus cum Chrifto ,

L & ag

.

tuum du

Moyfe & Elia jugiter poffet permanere, & vitam quietam, atque ab omni

mundano ftrepituimmunem.ducere: Domine , bonum e(lnos bíceffe. — 'Tex- Matt.17,

s; Qs

4*

tu$ Arabicus habet ; Bonumreft , ut maneamus bic.. Nerüm nihil impetzavit

rgamia

bonus Petrus , nefclens , aitLucas , quid diceret. :Et quomodo nefciens ? Luc.9 33.

vvl d

risin Mel

An fortafle.in illagloria ut ebriusloquebatur, duminfolitó & cxlefti.gaudió

abforptus , feiplum capere non poterat? Ita eft.loquebatur ut mefciens ; Cau-

y indonmie

fam affignat S. Joannes Damafcenus: Non eft ,inquit, tibi bonum , o Petre ! $. Dama«

peringenlt

Ll ontiood

quàd Criftusibi moretur; nonenim obtineres claves Regni , nec mors abolita &f- fc.. bic

fet tyrami; ne queras ante tempus felicia, ut Adam Deifi

cationem.. Audiin hancapud Cor-

il mf

rem & Theophylactum: xe dixeris , inquit , cum Petro: Bonum eft nos bic effes nel.

j p ub

nam oportet femper proficere , 86 non

permanere in uno gradu virtutis , €$ con- Theopbyl.

m al

templationis

ftiane?

; fed ad aliä*lraäjïzQAu,dis;,,hocgö Clerice , Ó Religiofe, Ó Chri- Bic.

T

'edbi& r

De] onatha recenfet primusRegum Liber, quód folus.cum armigero

Jupr

caftra invaferit Philitinorum , & magnam inter hofles ftragem caufárit;

lag

Oportebat autem eum a(cendere per preruptas & altiffimas petras :

Afcendit X Reg.14,

j c)ü it

TE

autem Tonatbas 88 manibus 89 pedibus Teptans , €$ arm

I3.

iger ejuspoft eum.

qui

]H

Jüvat hic audire doCtiffimum Mendozam: Sonatbas, ait , viam arduam Mendoza

dul

dngrejfus , fed femper progreffus , exem

plum prabet iis , qui virtutis viam aggre- bic annot.

l]

E

( Pgrffff' j

L

[

l

/

'?r

iuntur , ut (emper progrediantur.

Hugo Cardinalis, Tota, inquit , vita 20.fe&. r.

!

juftorum eft afcenfus à converfo tota vit

a impiorum defcenfzseft Q$c. — Quid tu.Hugo

ff o

facis , qui hzclegis? an a(cendis , vel

defcendis? fortaffe neutrum de tedici Card. lifc,

poteft

lSïJWJ;J' |

; quid ergo erit in fine vitz? fac ipfe conclufionem, '& audiDoéto-

rem Angelicum : Qui,, ait ,

non fiudet ad proficiendum , eft in. periculo defi- $.1b. 4q.

s[caïg yi u,-*:':f.

ciendi : videmus

)]cnllum;fr

J

»en,i:jizy , quod , uifi remiges conantur afcendere , navis femperin 2. Cor.

ceunit 4

defcendit.

13.led.3.

! Obfawfmf l

$. Vis'hu

cohnfule , de

jus veritatis probam ? Saulem primum Tfra&litarum Regem

j

lo

quo facrz tellantur Pagi

nz, quódin omni populoIfrael nemo

g

illo melior fuerit: Ef eraf

?

;.

J

bonus; 8 non erat viy de fii

ei (Cis patri ejus) filius vocabulo Saul, eletkus &5x. Reg. 9,

(

T

iis Ifrazlwtelior illo.. Cüm ad Regem poftulare-

2

i

tur , quafivit latibu]a,

&in antris abfcondit (e, ne ad regiam eveheretur

] jve ffdm

ignitatem, — Verbo:

W( "'

phetavit Prophetis,

Spititus San&tus erat cum illo , unde & cum aliis pro.-

; nmbo

Ó

- Bt tamen ta!

is , ac tantus vir non duntaxat terreflri ,

i

fed & coelefti Regnó excidit. .

O cafum fummé deplorandum ! Et.vis foire ,

,

IOE["

jien

anime mi* tam miferandi lapfü

$ caufam? Audi Samuelem ei fententiam di-

centem: Stulté ezifli , nec cuftodift

cepit 1-Reg.13,

!

i maudata Domin? DEI tui , que pre

;'t,ib iO

I3.

n ll

(

R. D. Gintber p-ominicalg,

E

266

.Canjïdämtz'a XXX VI.

eonverfi

jam nunc preparáffet Dominus Regnum tuum fuper

tibi. - Quod finon feciffes ,

(it &f

lfraélin jem

piternum ; fed ue

quaquam Regaum tuum ultra confurget. — Collige:

uin. .

à

fquis es , homo Chriftiane, quomodo in coepta virtutum via tibi

ex his, qui

estafin

fit impoíterum ambu!

andum ? pergendum , pergendum , proficiendum,,

e eft: Semper adde, ait Divus Aurelius Augultinus, fem-

lunt devi

$. Aug. proficiendum quotidi

OAnimat

