Tranfiad mercatores & cives, ad opifices & agricolas, ad fnihtes & fa-

23.

TT

uT

tellites, ad divites & pauperes , ad fervos & pueros , perluftra illorum agendi

i f -

modum & vitam , & quidin omniftatu reperies nifi mendacia & fallacias, per-

onemilu:

bidem n

juria & jurgia , imprecationes & blafphemias : 'Tollat me hic & ille , fiam

czcus , terra meabforbeat, mille me rapiant Diaboli, morte peream (übita-

Üie mxc)

neá , fi hoc vel illud verum non eft, & tamen heu! nonnifi mera fünt menda-

Tune pl

cia, Ethoc inter Chriflianos? O fan&ta Veritas!ubi modó eft locus tuus ?

T

Chrifto recens inlucem natonon erat locus in diverforio : fic & tibi etiamnum L. 2, 7.

7 fmþi*w

accidit & bona Venias ! omnes tibi occluduntur

portz ! alæ mifera , cogeris

exulare : Corruit ia platea veritas.... Vis probam?

l/4.59,14.

tl o

4. Venerataliquando mitiffimus JEfus in patriam & civitatem fuam Na-

"

tes, !

K ]

"

zareth , ubi erat nutritus & pluribus annis in laboribus educatus ; ibi ergo die

[ e Pæmqu.

quodam Sabbati fe contulit in Synagogam , & facta oratione petiit à Mini-

vnunttá

ftro Synagogz Scripturam , qui illi tradidit Librum Ifaize Prophetz, quem

nondntét

aperiendoillico in hunc locum Dei nutu duécludue incidit : Spiritus Domizi/f4. 6t,Y.

vtl «

fuper meipropter quod unxit me; evaugelizare pauperibus mifit me, f(anave contri- L4C.4,18.

1 CffC fäïlï

tos corde , pr&dicare captivisremiffionem , QG cecis vifum , disiüttere confraBosin

l

is u

remiffionem , predicare anuum Domini acceptum 99 diem retributionis. Etcim

; j i

plicuiffet Libruni , Miniftroque dediffet , Judzis ex hoc Scripturz loco ad

oculum demonftravit , feillum verum effe Meffiam à Deo Patre orbi in falu-

1 (gnommiii

tem quondam promiffum , & nunc fubmiffum ; & ubi pluribus illis often-

nf

dit argumentis , nullum Prophetam in fua patria effe acceptum . repleti funt

[alem'.'qü?

omnes fürore , &5 furrexerunt , && ejecerunt illum extra civitatem, &6 duxe-

ujd Vldeb!.*u

runt ijum ufque ad. fupercilium montis , fuper quem civitas ilorum erat edifica-

j ,Caipï?ï

fa , ut precipitarent illum , ipfe autemtran(iens per medium illorum ibat, Un-

de, obfecro, ille furor Judzorum in JÉfum? & quid peccavit manfuetiffi-

j

yuti

mus Agnus in conicives fuos? Refpondeo caufam hujus tumultüs & indigna-

ö d,cgnjigm

tionis non fuiffe aliam , quàm quia illis incredulis & ingratis civibus verita-

j J j

tem emphaticé praedicavit, eosin concioneredarguens perduo exempla, Vi-

duz in Sarepta, & Naamanni leprofi ab Elifeo' fanati , quamr veritatem ubi

iil

j ii

audiérunt , punctos fe effe exiftimantes, mox ftatuerunt urianimiter, Chri-

fed JEfus in-

"

ftum eliminare , eumdue ut blasphemum in faxa: pracipitare ; -

*

vifibi-

Eumi[!f,ïf:

' T[dnl

216

- Coufideratio XXX.

vifibilem fe faciendó tranfiens per mediumillorum ibat, decebat -enih';'aä.

mf Jl

huc aliis predicare Evangelium , & tandem ex l'atris decreto Hierofolymg

lar, om

óimon

crucifigi, & non in Nazareth prxcipitari. —£a, fubintrat hic Simon Catlia-

fepinad

Caff.l.g

^ nus , etiamnum hodie faciunt illi Chriftiani , qui veritatem , redrimque fer-

teneram

LJ

| Jontur?

$.T.

Vill.

monem 88 dulcem reprebenfionem.ejiciunt extra vaentes, Q9 Cbriftum &9 omue,

(is Chri

tr.deAdv.

quod retfum eff , de je ipfis pracipitant per fuperbie montem. O. quàm bene in

hancrem &in modernum fzculum citatus Divus Thomas Villanovanus: Q

deume

Dom.

noflri feculiperditionem ! ó mundipe[imam corruptelam ! o mundum meudacits &

dentibu,

Adulationibus pleniffimum ! non eft veritas in mundo ; non eff , qui loquatur ve-

] confp

ruim cum proximo fuo. — Quidquid bodie vulgus loquitur , fraus Q$ adulatio eff,

t

docuerunt enim linguas füas loqui mendacium; in bac fcbela exercitati funt , in

feipnr

bac edo&li , ut difcerent fallere, vaeniiri, adulari, exigua attollere , ex tumulis

dul

montes facere , ex culicibus elepbantes. — Hec civilitas , bec affabilitas; 86 in-

Wt,i

guetu

urbanuse[t , quisquis fallere 69 mentiri non novit. — $i quis verax, fi quis fidelis

&9 probus , ruflicus &9 fiupidus reputatur. — Hxc Sanctus ille Archi - Praful,

ts

Etpro noftristemporibus quid melius?

Qd

$. Ad Chriftum patientem, & in Aula Caiphz protervé illufum mecon-

6'

Q9 te

fero. Magna fine dubio, imó & ferina fuit illa barbaries Judzorum , qua

fputa & phlegmata pi).tida & horrida in Diviniflimam Chrifti JEfu faciem

as

ab omnibus creaturis adoratidam intorferunt ; & exinde , prout obfervat S.

|

foembr

E

r

Lucas , eandem facratiflimam faciem fordidó pannó velárunt, ut eó liberiüs

Aim

Luc 22,

eam vexarent , illuderent,ac colaphis cederent: Ef^wvelaverunt eum , & ptr-

pus di

64.

cutiebant faciein ejus , && interrogabant eum dicentes , Propbetiza, quis efl , qui

Sion

- fe percu[lit ? Fuit , inquam , hc atrox,, imó atrociffima vilifimorum ifto-

i

rumhomuncionum in Chriftum Dei Filium audacia, contumelia ac ignomi -

NI

W

nia. Sedadquidimpiffimi illi fcurre faciem JEfu velaverunt ? Obiervat 5,

^

Hieronymus &alii, quia Majeffas Chrifti etiam in illis Paffionis tenebris ra-

)

*

[

diebat in vultu, quam impii illi Deicidz & mendaciffimi nebulones ferrenon

Ài ]W

poterant ; ne ergo Divini vultüsradiis , abinde promanantibus, abíterreren-

i0n

fue

tur, Veritatem illam Divinam , quztoties ipfos inconcionibus benigné cor-

^

^

rexit , ac eorumvitia improbavit, turpifl

1imo

veló obducere non abhorrué-

gl

li impii & exe-

L

re.. OChriftiani!ó filii hominum , quid agitis? Vos eftis il

crandi fycophantz , qui fallaciisac mendaciis veflris Divini

flimam folis

juil-

fivfo

5 ille, qui fe-

tiz faciem atrÓ ac fordidó veló difcupitis obducere; quafi ver

tium

cit oculum , non confideret: Audite-in hunc Scripturz locum Emin

entiff-

Tora.

Hugo.

. Card. Lic.

mum Cardinalem Hugonem: Velant , inquit , Cbri

ifii facierma , qui non peruit-

W

De

tunt fibi oflendiveritatem , neque peenarum, neque ju

dicii €$c. Sedperguntin

Tltor

li

mendaciis fuis, & à veritate quidem auditum avertunt , ad fabulas autem con-

Mi

Jerei. 9: vertontur ; Ó miferi , de quibus veriffime dixit Jeremias Propheta: Perifatem

L

f»

e age-

zon loqueutav ; d,ocuerunt enim liuguam fuam loqui me'ndac.iunf , ut iniqu

RT

—

jent,

P -

.De vzftïzmd'o AMendacio.

217

t tl

vent laboraverunt. .O miferi.Chriftiani! Si veritas fpeculum eft nemi

ni fal-

Bf

lax ,-omnibus fidum , nulli inimicum , quarein illo vos non confidera

tis? Si

Simon (j

Iegina eftSerenitlima, quz fgper omnia vincit, ac przvalet, cur illam non

t

veneramini? fi magnes eft, quare ad illum ferrea veftra pectora non attra-

ifum um

huntur ? Si gemma eít, & pretiofa illa margarita , pro qua mercator cocle-

qum

ftis Chriftus dedit omnia, ut compararet eam., quare illam non queritis ? Si

llanoyanii

9leum eft omnibus fupernatans humoribus , quare illud non maturé cum pru-

ml

dentibus Virginibus vobis comparatis ? Si lüium denique eft candore & odo-

ii bt

re confpicuum, cur ia illius edorem non curritis ? O infenfati Galate ! quis

Gal, 3; 1.

VDUT

vos fafcinavit wen obedire verita:i ? Ah quàm malé timeo , ne etiamnum hoc

Atj

temporum intervallo in plerifque Aulis, fi non etiam in caulis , verificetur

i, t

illud Ludovici Undecimi Galliarum Regis prudentiffimum effatum? In Zula

Allit: d.

68 , inquiebat, omnibus rebas abundo , exceptéá uná; & cum ab Aulicis ro-

y p

garetur, quenam hac res effet? Refpondit: eritas, — Tta eft , ó Sancta Ve-

Mdj

ritas, jam pridem in platea corruifli , &

.ped.am fregi(ti , quid proiade mi-

rum eft , quód adeó nunc claudices?

Jufutn u

6. DcS.Petro Apoftolorum Principe & Summo inhis terris Chrifli Vi-

(dnorum

catio recenfent facre Litterz , quod in nomine Sacratiffimi Nominis JESU

W

plura ac ftupenda patrárit prodigia ; Claudo ab utero m

atris fuz greffuüm &

rou o*

membrorum ufum reftituit: [n nomine T Efu Nazar

eui furge && ambule.

Tan Agn ä, 60

bitham prematura morte defuné£tam ad vitam rev

T

ocavit: Ef converfus ad cor- 40.9;49»

"D

pus dixit : Tabitba furge.

At illa aperuit oculos fuos; &$ visó Petró refedit.

Simoni Mago non duntaxat interminatus eft perditionem : Pecunia tua tecum

14&«8910;

j, (ui

fnont

fit in perditionem 8&c.

Sed & illius in coelum volatum conantis crura confre-

vj

git. . Ab Herode comprehenfus , ab Angelo à carcere & poena capitis libera-

H

tus eft : Et. Pctrus ad fe reverfus, dixit : Nunc

fcio veré, quia mifit Dowinus

P

lr

4ngelum fuum , && eripuit me de mauu Herodis

34

qud

» 86 de omni expetlatione rle-

p t

LisTudeorum. | Mitto quàm plurima alia,

qu2 fecit prodigia , inter quzillud

non prztereundum ,

j glbü»:rïs;.'.:

quódillius umbra miferis & xgris mortalibus apprime

fuerit falutaris : Ita &

t in plateas ejicerent iufirmos ,

& ponerent in letulis ac

; þcm'gnïï;

grabatis , ut veniente Petro

ai

faltem umbra illius obumbraret quemquam illorum,

&65 liberarentur ab infivmitat

ibus fuis &c.

Hic tamen ac talis univerfz Eccle-

uml ,

nam 0)'3r

fiz folicitus Patet ac Princep

$, ubi Ananiam & Saphiram uxorem ejus ob pre-

u qu

tium defraudati agri vel un

a vice fpecios& mentientes advertit, abíque ulla

foþc!

moraeosuno verbo

sT

proftravit , & morti tradidit: Nom es mentitus bominihus ,

fed Deo.

Audieus autem Ananias bac verba, cecidit 66 exfpiravit. O Deum

j

f

Ill

]

j

í

immortalem ! quismortalium bíc rigorém Sancti Petri confiderans non ob-

ftupefcat ?

| u

Quis hunc procedendi modum non demiretur? Si Ager ad Ana-

J

niam & Saphiram pertin

s

ebat, q

uare ob defraudatum m

^

3

Odicum pretium , &

/

unicum faétum mendacium tam feveré mulétantur?

j

hn

Ee

'aneæ:

R. D. Gintber Dominicale.

n$

Con[ideratio XXX.

d

TT

[nteraliasrationes , quas a

ffignant SS. Patres , & Scripturarum Interpre:

Wt

ges, & iftanon minima eft, ne me

ndacium peffiaium hoc lolium impofterum

27 H

Qdion

radices ageret, proinde hc'poena

in pluribus fidelium cordibus pullularet ; &

i v

ad terrorem novella Ecclefiz divinitus inflicta eft, u

t crefcente fidelium nu-

CRX

h

ceteri $ mendaciis Reipublicz

dent

meró meliüs fanciretur difciplina publica

hr

$. Aug.de Chriftianz fummeé noxiis abfterr

erentur : Dusi de preii quamtitate , ait S. Au-

hr

div. ftt- guftinus , mentiuntu

v Apoftolo , moxtem fibifa

Mitate mercati fust. - Ubi infu-

(af

aód Petrus ad Ananiam dixerit: Cur tentavit Satanas cor

I4. perobfervandum, q

.

Ti

Is

uum , mentiri te Spiritui Sango ? Et quare dicitur :

; quód Ananias Spiritui

fnoft

Sancto fit mentitus ? Ratio eft , quia Spiritus Sandtus eft Spiritus Veritatis ,

N

Jo.16,36- prout in hodierno Evangelio à Chrifto fuit nuncu

patus : Mittam vobis a Pa-

lp

mendaciunrautem quàm m

axim contrarium efl veri-

tre Spiritum veritatis,

Notent hoc fibi mendaces omnes,.

N

tati, & per confequens Spirit

ui Sancto,

UI

ir momentis

fingulis prorumpere in mendacia : Nunquam,

$. Áug. qui non verentt

lib, de

ait memoratus S

. Antiftes Hipponenfis,pro cujusquam temporali vita meutien-

€Qn

verfüum , quàm ut veniali mendacio

AMend.. c.dum eft ; imó praftat perire orbem uni

ectus. Ettutoties audes menti-

leprg

6.

offendatur Deus fummé bonus , fummé dil

Tutj

u

dantur ? Foris canes €8 venefici , 89

4poc. 32, r ? Àn ignoras , quód mendaces coelo excl

n

Ale

impudici , €8 bomicide , &5 idolis fervientes

y*y

£g omnis , qui amat , Q9 fa*ci&meæ

7

-

Wi

dacium. Audis hoc? Sed pergamus ad alia.

ore

p0pw

7. Cümpientiffimus JEfus gravif

(fimacruce oneratus, & toto corp

. feffus., fractusque viribus ad Calva-

"ipw

ex flagellatione & coronatione faucius,

T

riz montem tandem perveniffet , ubi fe fe Patri «

terno pro noftris & totius

f

!

m in ara Crucis offerret,

mundi deli&tisin gratiffimam & placabilem viétima

O

interim dum parabatur Crux & foffa , in qua hoc f

[e

num . triumphale erige-

n

ant vinum felle miftum:

retur , Judzi Chrifto non nihil quiefcenti porrigeb

X

/Mattb-.*

Et dederunt. ei vinum bibere cum felle mixtum. — O*

ferva hic, anime mi!in-

D

1

isenim erat, quó

d reis ad mortem da-

27,34*

auditam Judeorum barbariem ; mor

, tam fapore

quàm odore fuaviffi-

mmatis vinum optimum & arommaticum

: Date ficeram morientibus , 86 vi-

Prov. 31,

mum portigeretur, juxta illud Sapientis

l

L]

num bis , qui amaro funt corde; fed impii illi Deicidz a

d majus tormentum &t

bant, proinde cimi

i

ludibrium hoc vinumr Chrifto amariffimo felle corrumpe

mifcuit.

j

uftáffet , noluit bibere r qui in Cruce tamen Paffionis cali

cem , quem

Sed quzres hic,

il

ci Pater,, infalutem noftramufque ad foeces voluit ebibere.

[

quar

€

&amaricárunt .

: miniftri illi Satare optim*umæiilud vinum amariílimo felle corruperux?t'!-

wj

-

ly

S. Ifidot.

RefpondetS. Ifidoru:

s Pelufiota, quiäimpläcaäilï odió: Wd»ki oderant lin-

D

f

peluf. l.. guamillam, quam talibus ordinaverunt amaricari (aporibus; memoves enim erant,

"

Idj

qu ontam

damnatosillorum mores arguebat , fzpius illis veritatemin faciem ob-

11 bic.

P

m redar-

L

&udendo, mendacia eorum caftigando , & fceleratam vitam eoru

guendo

D;ïä*.»;zlz'tznda; AMendacio.

x.xzxg

-guendó, hinc lingua illa benedicta, & os Veïitatis in premium non aliam.-

m

M

tulit mercedem , quàm amarifflimum fel.

Vide hic , & confidera , quale

idro r E

. odium pariat candida & Sancta veritas ; ciim enim jam omnia Chrifti mem-

od

. bra vulneribus. effent faucia , & nunc manus & pedes ferreis ac trabalibus

*

s pl

effent perforandi clavis , voluerunt illi perverfi filii Diaboli , ut & lingua

u at

Chrifli alicujus animalis amariffimo felle amaricaretur ; unde queritur ipfe

Pf.68,2*«

Chriftus: Dederunt in ef[cam meamfel, €9 in fiti mea potaverunt meaceto, O

. Chrftiane! quid aliud agis , dum quotidie ex turpiflima confuetudine in

ti ia

m

mendacia prorumpi: , quàm quód denovo linguam illam Veritatis amariffi-

M Wi

mo felle & aceto potes? Si unicum voluntarium mendacium majus malum in

L

m tl

confpectu Dei., quàm omnia alia mala temporalia colle&tivé fumpta ; qua

igitur fronte audes, & audebis impofterüm mentiri? An nefcis , quód 5a-

mmde

piens dicit: Qs

vacesttut

, quod mentitur , occidit animam ? Aufcultemus pro .d;i.&;orü-m $ap. r,t e

confirmatione adhuc unum conceptum.

.

; t

3 N

[

& humana carne

Ji st

8. Primus infirmus , quem Chriftus in hac mortal

conver(ans , à corporali fua infirmitate curavit , erat homo leprofus : £t ecce, Matt.8,t.

enilimu

uf

lepro(as veniensadorabat eum , dicens : Domine , fi vis . potes me mundart;quem.

mitifhmus Dominus , utfuum in eum monfílraret affeétum, manu tangens

at

non à lepra duntaxat corporis , fed & animz fanavit : /olo ; mwndare. — Et

i,b

quare , dices , pretiofiffimus illeorbisRedemptor à defcen(u de monte, ubi

f

opulum Evangelicam Legem docuit , interomnes alios primó hunclepro-

& t

fum fanavit? cur non pribsmortuos fufcitavit , ut majorem fibi in gente tam

"

Ü

. 'incredula conciliaret fidem & authoritatem? Priufquam hanc folvamus quz-

vlrs l

ftionem, oportet , ut adhuc antiquum confulamus Teftamentum.

s d

Venerat Naamen Princeps Syrus locupleti(fimus , fed leprofus ad Elifz-

gumphaie QW

um Prophetam , ut illius confilió & operá à fcediflima corporis mundare-

gt

turlepra; qui eimandavit , utfepties fefe in Jordanis lavaret flumine. La-

m

vit is fe, mundatus eft, & retrogeffus.cum gaudio ad Ehfzum, ei in fignum

gratianimi regia przfentavit munera; fed noluit quidquam accipere pauper

gt V

. Hll&us, quia folum quzrebat Deum; quod videns Giezi fervus ejus, tem-

entibüï D

. pus opportunum fe ditandi ratus ,

poft Naaman cucurrit , & fpeciosé ei men-

d

titus eft; Et fecutus eff. Giezipoft tergum Naaman : quem cim vidiffet ille cur-

Áb -,Reg. $

"a

?

rentem ad fe , defiliit de curra in occur[um ejus, €9. ait: Reene funt omnia? $ — AT-

yt

;

ille ait : ReHé : Dominuseus mifit me ad te , dicens: Modó venerunt ad me duo

" Ti

adolefcentes demonte Epbraim ex filiis Prophetarum , da eistalentum argenti, 88

korfi

vefies mutatoviasduplices, - Quod flagitavit Giezi, liberali manu à Principe

"impetravit. Sed poftea quid accidit? propter mendacium illud tam fpecio-

m

sé fübornatum etiam Naamani lepram hereditavit : Sed Q9 lepra Naamen adb-

j W

ebit Libi, &9 femini tuo n(que in fempiternum. — Et egre[fus eft ab eo leprofus quafí

; üix.

filiihominum, ite , ite, & mendacia mendaciis cu-

í

J

ï;g nunc mxevndaces

Ee2

mulate;

j

) g !

p

-

220

| 'C"affz]z'zlemtia EXX

uT

mulate ; fed confiderate miferi,fquämfff-ædi/füm& lepräammamveüram con»

]

taminetis..

Nunc capio

; quare Chriftus didtum leprofum in--Leg'c Evangelica' inter

omnes . quós curavit infirmos , primó fanaverit. Rationem fubminiftrat

$. Chry- s. Chryfoftomus , quialepraSymbolum eft mendacii ; ficut enim lepra car-

foft. c- 3Y-nem hominis foedé variat, & commaeulat , ita & mendacium , dum perlin-

I.4 CO"'guam exterius falfum dicit, & tamen interiüs in mente verum apprehendit:

viniB.

Meritó igitur, pergit citatus Sanétus Doctor, primó omnium locó fanandus

£

fuit leprofus , quia ei , qui progreffüm vult

Pt

4

cere in virtütibus, neceffum

eft , ut priüs hanc curet infirmitatem fpiritualem.. O* Chrifte JEfu ! quot

l .

hoctempore funt ejufmodi leprofi , qui feediffimá mendacii leprá funt afperfi?

Extende , obfecro , manum tuam falvificam , & fana eos ab hac fpirituali

infirmitate, quiaunicum venialemendacium commaculat totum hominem:

2

'40.24 YO.

-

æicungue au

.

tem totam legem fervaverit , offendat autem in uno , fattus eft omui-

aMattb. 5,

um reus, qui

a fpernit Divinum Legislatorem , qui precepit * Sit autem fer-

37*

mo. vefler , efl,

efl ; non, non; quod autem bis abundautius eft , à mao eff.

S.Bernar- Proinde omniconatu

füge mendacium , quia mendacium, (unt verba S.Bernar-

dinust. — dini, caufa eft innumerabilium fcelerum €9 malorum. — Et Vates l(egi)qs:Pcr—

z. f-31-4«des omnes , qui loquumtur mendacium.

.

i

2. :.71'

Coronidem huic Confiderationi

- imponat piiffimus Rex Ezïechiä;-*, qui,

NU

Pf5 7-

cüm in morbum lethalem incidiffet , & nunc ei lMaias przdiceret : Difpone

fs

Ifa..38, 3-domuitue , quia morieris tu, CO non vives;

plenus in Deum fiducia ob ani-

IU

mum fibibene confcium , & quia mendax

inventus non eft, ad Deum Judi-

rj

'cem fuum oravit : Obfecro, Domine, memento quefo, quomodo ambulaverim co

Qln

vam tein veritate &8 im corde perfetto,

Videhic, ac perpende, qualem fidu-

simí

IPf. 42, 3- ciam in agone pariat , fuiffe

in vita veracem: O Domine JEfu

! Emitte l-

i

cem tuam e9 veritatemtuam ,

hoc eft, Spiritum veritatis , quem hodie Diíc-

i

pulis te miffürum promififtt

, ut in veritate & juftitia coram te ambule-

Rs&ï

mus, & fic tranfeam

us per ifta temporalia, ut non amit-.

: tamus aterna.-

"

b

t

li

6]j

Spir

L:

*

LT

D

P

j

H

d

!sll]ü

CON- |

od

m

22X

ygiïrainm»

igeltz r

viubrinis

ia

'CONSIDERATIO XXXI.-

; um ol

|apprde

: €ur Spirif;uä S-Janf*&üs' in figura Ignäs apparuig,,

loco hn

Dis, n

Pro Dominica Pentecoftes

l g

Ef apparuerunt iM djpert

r fantige

»

yac r

A. 2. 3-

il ,liquzce- t-amgudm. ignis.

am hormiY

Y,

hdu

N aut:m/q

Uis non mïrEtUr'miräBiiäa opera Dofhinï , quód eodem die Deus,

j i d

quo olim, poft O. dies à tempore agni Pafchalis immolati Moy-

(emi 'foü

fiin monte Sinai legem dedit , in novo quoqüe Teftamento

J

—

ul

iritum Sanctum ad Apoftolos in monte Sion congregatos

ablegárit. Fulgebat tunc , dum Lex Mofaica promulgabatur, totus mons

Fzedht

"

Sinai adinflar ignis fulgurantis , ex quo omnis populus ingenti metu per-

ert : L

cuffus eft : Tetus autem mons Sinai fumabat , eà. quàd defcendiffet Dominus Exod. r9;

u o

fuper eum in igue. — Ita pariter Spiritus Sanétus inter fulgura & tonitrüa in - 18.

m

fpecie ignis hodiein montem Sion defcendit, ut non tantüm ( prout eleganter

hat

obíervat Theophylactus ) oftenderet fe ejufdem nature cum illo effe, qui

elim fuper rubum in fpecie ignis vifus eft, fed'ut corda quoque fidelium heu £x02.3, 27

| at

T

nimium frigida ac tepida novo Divini amoris igne inflammaret, & univer-

j hOdl'C j

fam tezrz faciem fua pra

f

,

entiá & grati&renovaret; unde Vates Regius ; Emit- Pf. 103,.

1es Spiritum tuum , && renovabis faciem terra..

39»

| tcläïmb

—on'* dun-

(mii

. Notaeftillacolumna nubis & ignis, quz quondami Ifraélitas n

faxat de no&te & in tenebris illuminavit , verüm etiam per defertum fecurà in:

Palzftinam traduxit;cui columne recté prolemmate infcribes : Dux certa falu-

tis. Dominus autem pvacedebat.eos ad oftendendam viam, per diemin columna nu-

bis , 86 pernoHemin columna ignis,ut Dux effet itineris u

troque tempore. Quod EXod, 13;.

olim Hebreis hzc columna nubis

& ignis fuit,hoc omnibus fidelibus eft gratia

21.

Spiritüs Sancti : Columna igais,ait S.Drogo Epifeopus Oftienfis,per nofem ópi- « Droeo:

ritus Sanctus eft , qui fuper Apoftolos in igueis linguis apparait., qui

c&citatis noflre Ep. cit, à

ealiginem illuminat ,

& furfum erigtt , ut faplamusea , qu& farfum funt , mon que Manf.

üper ferram.. Et quemadmodum, columna ifta typica Ifraélitas in terram 2//C. 19..

defiderabilem lacte & melle manantem feliciter induxit; ita per Spiritum

-- Sanctum ducem,. co:ni.;emgïgev vitenoftrz tuti ad cocleftem pat:iam poffu-

M

1 u

E

mus

Re 3

b

222

;.ijïdän.zti o XXXI, V

foitavi

Pf.142,10. mus P.,ervenire : Spiritus tuus bonus , Domine , deducet me in :tþï*r,am;*r,e&a:m.-

us

Ita quondam David , & nos hodie rog«mus.

"

johrin

Samfon , ubi feptem capillos capiti

$ fui perdidit, mox omni fortitudi-

ttoi mc

Judic. 16,

ne fpoliatus eft: A: illa (hoceft, Dalila) dorugire exm fecit fuper genua fua , 69

j

in finu fuo veclinare caput ; vocavítque tonforem , 9. vafit (eptem crines ejus , &

qoni

I9.

$. Paulin. copit abigere eum , €5 à fe

repelleve : flatim enim ab eo fortitudoreceffit. S, Pau-

maSat

& feptem Spiritüs Sancti donain-

frio Sat

in ep.4.adlinus per feptemiftos crines gratiam Dei,

Severam. telligit, ^ Va nobis , fi nos deferat Spiritus Sanétus , fine gratia enim illius

tomult

:

(amus vivacadavera , econtrarió cum gratiá illius omnia poffumus in eo , quinos

findog

Pbilipp.4,

13.

confortat, De qua veritate plura in prxfentiarum tractabimus ; ac praler-

pilic

tim , quare idem Spiritus Sanctus hodie in formaignis voluerit apparere ; Spi-

Ws -

ritüs Sancti gratia illuminet fenfus & t corda noftra, ut ego congruenter o

Qu

quar , & vos me bene ad falutem veftram intelligatis.

DX

2. De fortiffimo Ifraé itarum. Duce Gedeon -ref'eruntifapræ Litterz,

Qys

Áiblat

quód cuilibet ex trecentis fuis felectis militibus , ubi contra Madianitas erat

pugnandum, tubam , lagenam & lampadem fubminiftraverit , quibus armis

frdg

du

infiructi contra immenfum illorum exercitum fcliciter pugnárunt ; cüm enim

fub medium noclis filentium tubarum clangor fortiter circa caflra hoftilia in-

QT

UT

fonaret, vafague ingenti fragore comploderentur, ac infuper ardentes tz-

iaf

dz fübitó apparentes , velutfulmen Madianitas adhuc füper faciem terrzfe-

Wt

cur& dormitantes confternerent , tantus fubitó terror iliorum animos perva-

|

fit, üt in fugam quantocyus converfi fe fe invicem protriverint , atque con-

tl

Judic. 7,

fecerint: DivifitQue trecentos viros in trespartes , £ dedit tubas in manibus eorum,

16.

lagenásque vacuas ,ac lampades in medio lagenarum ; & quid fequitur ; Omaiia

f

i

d

.z.'zf'ag,ue caftra turbata funt , &9 vociferantes , ululantésque fugerunt,

N

W

Omnia hzc illis contingebant in figura. Sed collige ex his,fprudtäh's

N

ii

Deum Patrem ub-

i.

Exod. 19,

le&or, pulcherrimum SS. Trinitatis typum. — Per tubam.

16.

áudi , qui quondam clangentibus tubisin montem Sinai

defcendit , ut legem

tuba & tonitru à

fi

fuam Divinam populo intimaret, cujus quoque vox, velut

J0.12,22. populo in templo audita eft: ezit ergo vox de calo; Et clarificavi, €9 ite-

pü

vum clarificabo. | Perlagenam teftaceam & complofam $. Gregorius Magnus

Chrifti humanitatem intelligitin Paffione & Cruce per tot vulnera confra-

Ya

Itf

&tam , & per lucernam ardentem Spiritum Sanctum , qui in die Penteco-

Jo. de

ftestanquam ignis de caelo delapfus eft: Convenienter , ait Joannes de Mat-

COng

er bydrias Salvatoris noftri bumanitatem intelligunt , quo in Cru-

QQet

Matta in

ta, nonnulli p

triumpbo

ce concuffo , &9 Lux Spiritus San&us effu.ffit.

Et ficut hzc lucerna in bello

N

contra Madianitas lfraélitas de no&te illuminavit , hoftes autem confudit,

D

COIC, 9«

atque contrivit; fic Spiritus Sanctus Divina amoris fui igne fidelium corda

d

rtit , eli-

N

miré illuftravit , & econtra infernalium Madianitarum caftra eve

minavit :

-

ag

t

De Aijfftone Spirits Sancli.

223

Jopon

shinavit : ideo ; ait S. Antonius Paduanus , miffus.eft Spiritus San&us in Apo- $. Ant.,

f

olos infortma iguis , ut eos calefaceret ad alips incendendos ;

quia qui nonardet , Pad-[evm,

Yi forini

101 incendit.

2. Pent,

peujo;t

3. Aliam, & non min

21*

z

üs elegantem audiamus figuram. — Cüm populus

fitts d l

quondam Ifra

&iiti

cus à Nabuchodonofore in Perfideni captivus duceretur, pri-

ifii, $h

maSacerdotum curafuit, ut ignem facrum, quem Deus primitüs Aaroni fum-

ndi dou:

mo Sacerdoti in primo facrificio dederat; inloco tuto iriter bellorum motus &

i eumi

tumultus confervarent , quem proinde facrum ignem in valle quadam in pro-

TM

fundo puteo folicité abícondebant , fpe freti , quod benignus Deus poít po-

l

81

puli & captivitate Babyloniica reditum hunc c aeleftem ignem effet refufcitatu-

ppan?

zus. Eteccepoítlongiffimumannorum tractum , ubi tandeni populus cum

mgrucnwä

pace in patriam rediit, & novum templum ac altare conftruere coepit, pri-

ma Nehemiz cura fuit, ut hic facer ignis in puteo abfconditus quareretur,

€ujus loco non ignem ampliüs , (ed: craffani aquam invenerunt , quá inde

u Lt

fublatá facrificium jam in altari paratum copiose afperferunt, — Et ecce ingens

Meinisc

prodigium , ubi tempus adfuit , quo fol fuper facrificium refulgere ccepit,

1 qn'&ïxsf

abíque mora luculentus ignis divinitus in altari apparuit , qui holocauftum

yn Q

ingenti totius populi cum jubilo abfumpfit: Et accenfus eff ignis maganus, ita

2. Macb,

fta ho

nt omnes mirarentur. - Quis hic non obftupefcat , qubd ex aqua craffaignisin b 22*

t at

altari fuccenfus fit ? Et quid , quzfo , magis fibi invicem contrarium , quam

cjem (

ignis & aqua ? quomodo aqua potuit tranfirein ignem ?

qittory

- . Obfervathic pereleganter S. Ambrofius, quód perhunc facrum ignem

d

cxlitbs datum , nihil aliud quàm Spiritus Sanctus fuerit prafignatus , dum in

T

fpecie igis hodie in die Pentecoftes de cxlo defcendens fuper Apoftolos fe-

AT d

dit, eifque corda & linguas quafi igneas indidit, ut univerfum orbem hoc

W,

igne fuperro accenderent , hominesque inftar aque craff frigidiores ac te-

$. Amby,

i li pl'U i

pidos pariter igneos efficerent : ]JJe igais , funt verba hujus Ecclefie Docto-

ris , typus Spiritils Sanci fuit , qui defcenfurus erat poft Domini Afcenfionem ,

libr.1.0f-

p Pa

"

$ rem

C. €, I4o

Y

j

y

iff

urus peccata omnium ; qui quafi tgnis inflam*mqt* animum ac mentem

y»

deleu.

"U

Ith

Non abfimile illud eft, quod fäpi*emifïïmo Regi Salomoni & omni po-

ij

d

puloirt dedicatione recens ex(truéti templi accidit, ubi pariterignis de coelo

À 0nü$ '

venit , quifpectante & admirante omni populo victimas fuper altare pofitas.

vjreat

inflammavit &abfumpfit, Letum hoc omni populo omen fuit Divinz re-

n

conciliationis ; unde corruentes omnes, in terram proni divinam Majeftatenr,

it

T ,;[!P

quz locum repleverat, ejufdue infinitany adorárunt bonitatem : Cfímique com- z-Reg.18»

rM

pléjfet salomom, fundens preces , ignis defcendit dec&lo , €8 devoravit bolocaufla

g

j

cut

fl

&g vilimas , &9: Majefías Domini replevit domum &c. — Eni rurfüs infignem

Spiritüs Sancti typunr, hodie ad preces primorum: fidelium, ac p

raíertim

J

um ^

i

'G&a?

$8. Deiparæ,.- tan*quanj ignis de calo defcendentis, & bolocaufta, hoc

everl" j ü

g

£

Confideratio XXXI

224

í

piacredentium corda non tam inflammantis , quám & ab omni peccati

iv

expurgantis. itaí.yranus & alii.

face fuc

4. Progrediamur ulteriüs.

Cümqr..zondä.m populus I&aälitivcus dxu in

nitincia

fide titubáffet , quifnam , ut verus Deus ac rerum omnium conditor effet

lumiaof

wimint

colendus, an Deus Hebrzorum, an veró Baalam idolum Pfeudopropheta-

3. Reg,2.1,

rum , Elias ad omnem populum congregatum aita voce exclamavit : Usque-

fenGum:

21. Q9

"

Ghari vo|

quà claudicabitis in duas partes? fi Dominus eff Deus, fequimmi cum; fi autem

fegg.

Baal , fequiminieum ? Et cüm popu!us fuper hac propofitione altum teneret

vincias

filientium, Elias duo altaria ex lapidibus erigi juffit, & duos fuperimponibo-

100 (aif

ves , unum ex parte Baalitarum , alterum ex parte Ifra&litarum , cum hac

iibrder

propofitione & conditione, ut fuper quamaram & victiniam ignis de coelo

füne um

defcendiffet , illamque devoráffet , ipfe quoque verus Deus ab omnibus effet

(v

colendus & adorandus : Optima propofitio , (acclamabat populus , quia mi-

Vhsgof

xaculó hzclis à Deovero erat decidenda.

Interim clamant Baalitze& eorum

f

Prophetz plenis faucibus : Baal exaudi nes ; fed non erat vox , nec qui re-

Q ae

fponderet ; & ut idolum illud Acheronticum ad vota fua flecterent, cultris

hitt di

quoque & lanceolisfe fe vulnerabant. Verüm incaffum omnia. "Tandem

ia

& Elias ad preces confugit, & ubi Deumverum & vivum'demifsé adoravit,

du

& illius opem imploravit: Cecidit ignis Doraini , &8 voravit bolocauflum , $

Mndus

ligna 86 lapides , pulverem quoque , &$ aquam , que erat in aque dat&u lambens.

Metuy

[

uod cim vid

if

[Jet omnis populus , cecidit ia faciem fuam , 9 ait : Don"ziw

&

ipfe eff Deus , Dominus ipfe eff Deus.

Quton

fhoiie Spiritüs S.

O Chriftiani! En pulcherrimam figuram hodie in Mi

Qiexc

adimpletam. Tuó Spiritus alme ! inquam , es hic facer & coeleflis ignis

iM

$. Cbrg. confumens, & mundans : Fervor Spirits San&i, at S. Chryfoftomus , tan-

tomo(

fofi. bom. quamignis ovmiaconfumit. Sed& mundat omnia : Vemo , inquit S. Lauren-

V

34.fup.ep. tius Juftinianus , mundatur à fordibus delittorum fine Spiritíis $. gratid. — Echoc

ij

84 Hebr.eít, quod Chriftus Dominus antePaffionem fuam Difcipulis fuis intimávit:

tisnimn'

$.Laur, Ignem venimittere in terram , 9 quid volo, nif ut accendatur ? Per quem ignem

M

J«f. de

communiter SS. Patres Spiritum Sanctum , ejufdue dona, videlicet charita-

fl

Triumpb. tis, fervoris, verizeli & fincerz devotionis intelligunt; hinc Ecclefia orare

€. I.

folet : Illo nos igne , quefas:us, Spiritus Santus inflammet , quem Dominus no-

Itf

gt

Ut

'

Luc.12, fier J Efus Cbriftus mi(it in terram , 89 voluit vebementeï acceudi,

Tl r

i

49..

$« DelfaiaPropheta recenfet Scriptura, quod, cüm vir pollutis labiis ef-

[

D

RUT

EKcclefiain ( &

o quód Oziz Regis ac Procerum, populidue peccata, tanquam Propheta

'mz:[ïäVigt-

à Deo miffus non fatis corripuerit , percalculum ignitum , feu ut habet textus

Effïïïgnis,

ii

m

j

lie Pent.

'l":

i

lif;

Hebraicus,percarbonem , vel prunam ignitam in labiis ob taciturnitatem fue-

Ü

j

Jfa. 6, 6.

rit mundatus : £t volavit ad me unus de Serapbim , && in manu ejus calculus , quezä

vcr.tg,:

li

forcipe tulerat dtal*'aïi&ä tetigit os meumEt quic,i;ho»c eft,per calculü?Ad-

-

Á

Ignis

;

*»

&L

4

r

De

224

J

lao Db Qu

20$ —

**Wcäi*fqlä:

Ignis vehementem habet purgahdigv-irtuz.em ; ficvidemus, quód ignis in for-

nace fuccenfus tanta vehementiá agat in paleam,uteam quafi momentó redi-

il

gatin cinerem; econtra aurum ab omni forde & fece terre purgat , illuddue

Condityrd

lumitiofum ac fplendidiffimum efficitidimo & a&iem r à pelte mundat , cüm

odorgd

enim in Graciapefltifera.qGondam graffaretur luea;plurósque Proyinciashor-

amav"it:üsgav

renáum in modum deva(laret ;H'pocratesMedicusin Regione ingentes ex-

[

citari voluit ignes, per quos peítilens ille a&r purgatus ,& aura falubris in Pro-

P

vincias de novo inductaeft, .O DivineParaclete]tu es hic ignis, animam

Ipitpan:

non tamaà peccatorum pefle purifican5 , quàm- & gratiam copiofam in eam

um ,un.

infundens : Tu, inquam, es ille pretiofus calculusignitus, qui amimam I'aig

jgnisits

tunc veré poenitentis ac contriti Velut aurum.ifi! igne probatum fplendidis-

$. A4mbr,

ortübt

fimam effecifli ; ita S. Ambrofius: Calculus bicignitus Symbolum erat Spiri-

l.x.deögzir;

i, qui

ts Sancii

gratie, que à peccatis Ifaie , 9 cujusvis panitentis animam purificat

halited

S.c' e

£9 fanttificat. — Deigneinfuperconftat,quód habeatvirtutem.confervativam

9r, gt

