ait , figntficatur premittenda confe[fio, quam nos facere debemus eundo ad. Sa-

mb C

" cerdotem , qui fit Petrus , vuvfum qui it foannes , id eff, quigratiam G9 fcientiam

m

s

Ir. 40. C

muniComus,

9.

poffideat. En Anima Chrifliana , utrumque tibi neceffarium eft, & confef-

vdtonumeya

fio

I.Cor.11,

; & gratia, fi digné ad has divinas epulas difcupis accedere: Probet au-

;

- Jnpeutimc

LJ

tem feipfum bomo g$c.

Voluit autem pretiofiffimus mundi Redemptor Chriflus , ut pr

æfautis

t o

antequammfa

Apoftolis Hierofolymam ad parandum cxnaculum , & ultimam coenam ab-

AMarc.14, euntibus homo quidam vas aquz bajulans in vja occurreret : Ite in civitatem,

L

invidiim,volm

13.

88 occurret volisbumo, ampboram aque portans, fequisniui eum.. Et quid ,ob-

fecro,mitiffimus Salvatorper hoc indicare voluit , quia omnis Chrifti actio n0»

ii

lidln

B..Hlb.

ftra fuit inftructio? Refp..B Albertus Magnus : Z4mphora aque expiationiseft

M. de $$. confcientie mundatio per lacbrymas devotionis && compuntiionis, ut expiatus

od ed

UT

Eucb. dift . mundatus accedat , quiaccedit £$c. — Audis hoc bené , Chriftiane? Mundus effe

Wt

3. fr. 3. c, debes, & in animalotus, fi ad hanc Angelicam przfumis accedere coenam ,

At

z.

fecüs judicium tibi manducas Q6 bibis , non dijudicaus corpus Domini.

I.CO?.1I,

El

3. DeJofepho /Egyptiorum Pro-Rege commemorant *acre Paginz,

W.w

29.

quód fratres fuos tempore famis , ut fru&tus coémerent, nunc fecundo ad le

in /Egyptum redeuntes , non tam benigné falutaverit, quàm & lautiflimo ex-

Ll

]

mmRex()

ceperit convivio; fed antequam eos ad meníam, panemque manducandum

Gen. 43,

admitteret , voluit, ut primüm omnium pedes lavarentur: £t introdutlis in do-

24-

Vg

um attulit aquam , 86 laverunt pedes fuos. Ad quid ifta antiqua pedum, manu-

p

umqaue lotio,ante conyivium:Quem morem etiam in nuptiis Cananzis,in qui-

MTM

bus Chriftus aquam in vinum convertit , obfervabant Hebrzi, itaatteftante

M:MOI

fo«.& 6.Scriptura: Erant autem ibi lapidee bydrie fex pofite fecundüm purificationem ]u-

t flbiin

ut puri vie

d£orum. Sedcur?.Ob t:vr.eguen,te,s nimi;um loti,onesþ,ägua; Judzi ,

derentur

Rij

N

E

137

vlf

- DePreparatione ad $8. Communionem.

derentur panem manducare, ante menfam, imó & poft fingula fercula adhibe-

OU

uttett

bant : fed ad quid ifta legalis purificatio? Oblerva hic, prudens Lector, pul-

UMT

cherrimam typum, quomodo & qualiter difpofitus , ac ab omni forde peccati

TEU

purgatus ad San&tiflimum & vivificum SS .Euchariftiz convivium , quod tefte

Jàqua, t

Doétore Seraphico per convivium Jofephi non obícuré prafignatum eft, te

$.Bo n,kz;;

d

Oporteat accedere: Lavabo , dicebat quondam David , inter innocentes manus

X

rinCona

or' Chrlu:

qie25 , & dein fubjungit: Et circumdabo altare tuum , Domine. — Ecce priüs de

D 12.

monteSir:

*

ablutione corporis, & cordis mentionem facit , antequam ad altarefe confe-

Pf. 25,6.

&wpi t

rat ; & Petrus: Domine, non tantiim pedes meos, jed &$ manus €8 caput. — Supra

*

Jo.13, 9.

£ll * tIiU

quod pereleganter S. Auguftinus , & D. Bernardus apud Cornelium : Pedibus

?

Corn.

in

s Ditips

quibus terram calcaiíus , fignificastur terreni amores, fordes 89 defe&us , qui ,

du in terra ,ideft , iater res terrenas, converfantur , veluti pulvis , aut lutum

Jo- 13,7.

Vüs Dernii

seler

nofliris pedibus , id eft , affeibus, adberefcunt , quos abluere oportet per lacry-

1335 , €$ penitentiam , prefertim ante fauttam cummunionem.

lm

i tutdb.

Etnunquid ferpens , antequam comedit , autbibit , priüs venenum evo-

mit? O Chriftiani ! &ffote prqdcntes ficut ferpentes , & priusquam ad SS. Do- Mattb.

im j

mini Corpus, &Sanguinem deguítandum acceditis , venenum peccatorum 10, 16.

d &

veftrorum evomite : Rogo , inquit Mellifluus, ut audias pradentiam ferpeniis, S. Bern.de

a

fevpenusenim citm ceperit ire ad bibendum , antequam veniat ad fontem , evomit modo be-

us , Uf

omne venenum; imitare ergo &8 tu , chariffime , bunc ferpentem in bac parte , ut , ne viv fer.

antequam venias , ad foutem , ideft , communionem Corporis & Sanguinis Domi-

20

m Qd

ninoftri f Ef Cbriffi, evomas omne venenum , fcilicet odium , iram , malitiam,

[j i (

invidiam , voluntatem malam , 68 noxias cogftationes de corde tuo 88c.

Dagon impurum Philiftinorumidolum, & puriffimma Arca mundilfimo

:

hr

auro veftita , in qua dulce manna , SS. Euchariftiz typus, continebatur,, in una

T

". f

uondam fede morari non poterantz itulerunt.eam ( Arcam ) in templum Da- * F*£

9

,l at

gon; cámque farvexiffent diluculo Azotii altera die, ecce Dagon jacebat pronus

yeMundt

in terraante Arcam Domini. Homo Chriftiane! Dagon &idolum tuum , quod

ede t

adoras , fuperbia, avaritia , luxuria , invidia , gula , ira, & acediaeft &c.. Apa-

riti

ge cum his turpiffimis idolis , non enim in un

afede morantur Filius Virginis,

at

!

& filius Veneris , Chriftus, & Diabolus &c,

:

fecuno d

4- Recordorhic duorum illorur evnuchorum, quos Pharao ZEgyptio-

(j

rum Rex ob admiffa aliqua deli&ta carceri mancipari juffit. — Accidit , ut uno

aj

eodemque tempore uterque (omnium haberet ; pincerna fomniabat de vite:

m

Videbam coram me vitem , in qua eraní tres propagines , cr

€

cfe

cere paulatim in Gen.. 40,

Cdum', mä"-

gemmas , & poft loresuvas maturefcere, calicémq

ue Pbaraenis in manu mea ;

9.

l1

i

tuli ergo wvas , &5 expre[fiin calicem , quem tenebam , 08 tradudi poculum Pba-

n

n

d

caori , piftor veró fomniabat de corvis , panem & cibos, arte pifloriá przpa-

Tatos, fibi in caniftro füper caput füum clepentibus, que fomnia divinitus im«

dl

gi,Ul

yi!

. miflaubi Jofeph cum illis incarceratus, ac fuperiore fpiritu illuftratus intelle-

ii

Xif,

. A. D. Qintbc»r-üominical,e.

138

-Confideratio XX.

«

r. NoI

xit, mox pincernz ulteriorem vitam , priftinamque Regis gratiam , piftori au-

s adbuc dies funt , poft quos auferet

ts Ea

Gen. 40,

rem patibulum , & mortem prefagiit: Tre

18.

Pbarao caput tuum , ac fufpendet teia cruce , && lgcerabunt volucres carnes tuas,

Sanguti f

fon n mont

Unde , obfíecro , hzc talis, ac tanta diverfitas ? fi uterque- & fortaffe pari

';niï N f

itie

Pfionis

in Regem delicto peccavit, quare unusa gratiaar re

uitur priftinam, &

zcrræïalutef

ter in infami fufpen(us perit patibulo ? Nunquid ?ro menfara peccati-erit &

Deut.25; 31(

acarum modus? Verüm aliud hic latet mylterium.

hus plentit

P

inSS Ea

Advertit hic Cornelius à Lapide , quod innocent

iffimus Jofeph inter

usconítitutus , typus fuerit Chrifti JKfu in Cru-

tem iord

utrumque incarceratum medi

um Obf

Corn. bic. ce pendentis : f'ofép

.

b , inquit , inter duos cvaucbos eft Cbriflusinter duos latrones

mi

ttenscelum , alteviinfernumvelinquens. — Kupertus Abbas

gt hoc

crucifixus , uni pro

celhum

veró per Jofephu

m CHRISTUM, ut fupremum omnium Judicem, & pet

nus fuo ftatui reftitutus , & alter fufpenfus elt,

fere r

duos evnuchos, quorum u

duoshominum ordines, ide

ft, ele&torum exgratia, & damnmandorum ex ju-

modoih

Tif con

fütiaintelligit s &

quia pincerna fpem fuam in vite, que Chriftum adumbra-

itis vera ,

& in uva, feubotro , quem expreflit in calicem, &

tatDent

Jo- 153 1* verat : Ego fum v

per quem Chriftus

Evcharifticus non obfcur& prafignatus eft , collocaverat,

camPrzkwþf

curut itgt

hinc jam tunc in um

bra per Chriftum & propter Chriftum gratiam , & vi-

COTWI,- in tam meruit obtinere : C

briftu: , ait memoratus Cornelius , anima (;n£e Dotrus

weopoftda

nf r

Cant 43« Cypri ejï'pïæcipu(? in fanp

tione S$. Evcbariflie , que eff memoriale Paffionis ejus,

in ea enim bibitur Sauguis

Cbrifli fub fpeciebus ponis && vini. — Piftor autem incu-

lm

dum eum immundis

riép

anem fuum (frumenti electorum typum) tractabat ;

Qp hr

Ü

[upra caput in caniftro collocatum objecit dil

acerandum,

Teetiti

acrapacibus corvis

^

Enhic typum,

& umbramben£ , áut malé communicantium, Apofto-

lt

in fufcipiendam paraverant, reportárunt vitam &

tl T.

li, quiafe fe bene ad SS.Synax

*

vero mortem,

& damnationem zternam : Et. poft. buccellam in-

titstulro

]9-1 39 2'7'

gratiam, Judas

Hic verificatum fuit illud Veritatis : Neque mittunt

u g

AMattb. 9, troivit in eum Satanas.

vinum novum in utres veteres, alioquin rumpuntur uires,

&6 vinum effunditur ,

LU

17.

&9 ambo confervan-

&g utres pereunt , fed vi

nummnovuminutresnovos mittunt;

n

uter inveteratus pe

(fimus Judas extitit, & idcirco vetus jlle

tur. Ejusmodi

48.1,18. homo fufpenfus crepuit inedius,

€9 diffvfa funi ownia vifcera eju

;, quia indigné

A

N

irgines in fe fufcepit; Cateri ve-.

ts Qüxkl

Angelorum panem , & vinum germinans v

ro Difcipuli Domini , & €

lecti omnes , qui

ad SS. Evchariftiam digné fufci-

il

ntutres novi , & mundi, quinon rumpuntur,

ed

athne

piendam rité parantur , fu

nfervantur in vitam eternam ;

unde Ecclefiain hymno : Mors eff malis, vi-

n

s3brvilla. co

er. de $$. f

bonis , vide, paris fumptionis qa

üm fit difpar exitus. — Audi, & S. Thomam

lt Chr

Villanovanum : Oporteft , inquit ,

accedentem mundum ge(are cor ab om

ne;&fme

Eucb.

malitia , €8 mundutia corpus ab omni lu

xuria , ut fit þnäm corpore 5 fpirifu.

Vthtint

l

Procul abfit omnis livor , omne odium , omnis ambitio , omnis illecebra :

Sandum

hu

it pedus , inquo Santium Domini recondendum eft , ficut fcriptum lggimus: ;an-

J

&i eritis , quia Sandus fam Dominus Deus vefter, Caterüm

| j. Non

De Pf(zþdmtiöne 4d S$. Communionem.

:139

It nir

- s. Non fine peculiari caufa facri inveftigant Doctores , quare Dulciffi-

DT

mus JEfus hoc Sacrofanétum, ac Diviniffimum Sacramentum Corporis , &

165 Gd

Sanguinis fui non alio in loco, quàm in monte Sion inftituere voluit? cur

&forofes

non inmonte Thaborxo ,ubi transfiguratus eft? aut in monte Olivario, ubi

Paffionis initia & finem dedit ?velin monte Calvarig , ubi tanquam in medio

t r

) ptcatuin

terrz falutem omnium propria morte operatus eft? Verhm nullus exhis monti-

bus pientiffimo Servatori placuit,ubi ultimam adornaret coenam , & fe ipfum

15 ob

in SS. Euchariftia in cibum, & potum fuis preberet fidelibus , proinde mon-

i i

'tem Sion elegit ; ut ibidem memoriale omnium fuorum relinqueret mirabili-

d

i

um. JObfervahlc prudens Lector: Sion idem eft ac fpecilatio, aut contem-

upertus

plátio , hoc enim in Scriptura *5 $ion indicat , ad infinuandum , quàm ne-

ceffarium fit Chriftianis omnibus , utfivelintad SS. Communionem fe con-

Jiicen, d

fufpet

ferre , priis ad montem Siom a(cendant, & attentiore mente (peculentur , que-

t

Rn

modo in hac facra & divinacoena fe velint gerere , qualem animi praparatio-

um 4ür

nem, contritionem ,confeifionem &c. premittere , mentemqueab omni pec-

d d.

catilabeimpofterüim puram fervare? Quando federis , aitSapiens , ut. comedas:

Pzäþz). 22

I.

, aol

cuim Principe , diligenter attende , que appofita junt ante faciem tuam , 88 flatue

gm'iam,*

cultrum in gutture tuo ; que verba doctitfimus Cornelius Evchariftice menfz

nbl

perappofità applicat ; inhac enim menfa, ó homo Chriftiane ! efficeris convi-

t Dj

va Chrifti fumni Principis, igitur diligenter attende, quz appofita funt ante

j autttt

faáciem tuam , ut tanti epuli pretium,, ac dienitatem zftimes , reverearis , &,

vum ii

ut par eft,humiliteradores. Poneetiam cultrum in guttere t'io,cultrum vide-

dilacet

Á

U

licet difcretionisacfidei,qui enim indign&Chriftum manducar,gladium in gut-

ture fuo ponit, quo fe ipfum jugulat , & quantüm infe eft, Chriftum de novo

IiU.th A[-U

n d

crucifigit : 'Tandem poftcummunionem obferva, quomodo & impofterüm

utaris cultro mortificationis ad refecanda vitia , males confuetudines & paffio-

i hd

nes tuas : Statue , ait Hugo , cultrum in gutturetuo, ul juguletur fcilicet vetus Hugo bic

jb

i

apud.

m if

t

bomointe, ac novus, idef , Cbriftus vivat.

j

Í

i

1

O bone Deus! quàm multi funt hic imbecilles, & qoàm dormiunt hic Corg,

J tl

j

//^

W

!

.

!

multi!heutimeo, ne pluribus hoc tempore, ubi charitas refrigefcit, & Chri-

drot

"

ftiani utplurimàm labafcunt, illudaccidat, de quo Michzas quondam vatici-

] QW y

m'a?ïï

natus eft: Tucomedes , £9 noa faturaberis ; tuféminabis, 88

non s:etess tucalca- Micb. 6,

jij

4m

14*

ndp

bis olivam , 88 non ungerisoleo. — Quidjuvatfingulis feptimanis, imó quotidie

ad hanc pretiofifimam Evcharifticam menfam accedere , fi intérim vita non

npt

iib

emendatur in melibs ? Sed unde hic abufus & defectus? in promptu caufa eft,

Jj

multi Chriftianorum ( & utinamnon etiam Sacerdotum ) ex nera confuetudi-

j

f

( ab d

ne, & (ineferia preparatione, ac gratiarum aCtione SS. Communionem fre-

quentant , hinc optatus non obtinetureffeCtus : Comedunt , €$ non faturantur 5

J

L 4

[

feminant , €& nou metunt ; calcant olivam, &6 nonunguntur oleo...O tempora lo Aug.

|tt:

$9 mores ! Aädife&AS.;-Auguf*cinum-,: Jn Cbrifli cor

pore ,inquit; vitanofira c01- fey. z. de

j !

z

Fj s temp.

j

4

140

Confideratio. . XX.

vellimentétt

fiftit , ficutipfe Toan.

€. Mutet ergo vitam , qui vult accipere vitan , &t finon

L

mutat vitam, a

d judicium non. accipiet vitam.

Audis hoc ? & bené.

fürum ittt

v in napt

6.'Progredior ulteriüs. - Ifaias Prophetarum Princeps vice quadam cq-

lim'apertum , & ineointer Angel

orum Myriades ipfum Deum in magnífi-

gt m!pïia

centitfimo throno fedentem conlpexerat ; cui Serapl

uni, &

3

Angeli alternatis

", rot

*

a

(s

vocibus illud trifagium acclamabant : Sasdus, Sant

45, Saudus; & dumhzc

Ü

|

juii

jatris

fiunt , unus ex dictis Seraphinis, qui de fupremo funt Angelorum ordine,

fe lat pïiz

H

carbonem qüendam ignitum de divino altariforcipe aurea apprehendit , quo

n n

cumis frul

Jfa. €, €.

polluta Prophetz purificavit labia ; Et volavit ad wae unus de serapbim, Ggin

manu ejus calculus , quem forcipe tulerat de altari &$c. Et quare Seraphimil-

vlttspoft

tfimos: Cf

le catbonem igneum non nudis atirectavit manibus ? fortaífe quia manus ejus

prüna ilia poterar adurere ? fed Spiritus erat, quicarnem , & offa non habe-

n,qui t

hryditeterm

8. Juflin inbat ? Refpondent ad hanc queftionem S. Juftinus, S. Damafcenus , Petrus

rejp. ad q. Cellenfis , & alii , ideo Seraphinum illum ignitum carbonem , feu potiüs

durili

44. carbunculum , gemmam omnium pretiofiflimam non nudis attigiffe mani-

Wpiits, |

s. Da-

bus , quia ty

pus erat Sacratiffime Euchariftiz , ubi in veritate Deus , &

C/k dlïþüäfüj

hodermo (

mafc.l. 4.homo Chriftus

diligentibus feignis confumens : Aanum fübtrabat Serapbim,

de fide c. inquit Cellenfis , q

uia manus bujusmodi manum aliam non admittit , quam fo-

Dtt : 41

O Chriftiani ! f1 fopremus ille Angelus, velumbram SS.

14, Petr.liusdextere Dei.

n d

Cellenf. dé Euchariftiz tantá tracta

vit reverentiá , quo honore, & amore nos oportet

fpetanq

1. intereffe SS. Communioni , in qua

Chriftus femitur , recolitur memoria Paf-

ffonem

parib.c.

Cornel.

fionis ejus, mens repletur gratiá,

& futurz gloriz nobis pignus datur ? Hício-

tlerc tj

bic.

getur Sacerdos , [übintrat hic Cornelius,, qui puras , & fervens

debet efje, uf

Tanfonen.

"Serapbim ,ut co?

pus Cbrifti, in Euchariffia ab altari capiat forcipe , que biceps

Quedtgrefo

baritate ; vel gemina legis perfeioue , puta dileBione Dei , 89

Vr e Qp

eft, ideft , fide && c

proximi ; ilüdque tra

dat i(aie , id eff , peccatori confefo , plangcnti Q9 vent-

QUORem nter

vrabundo.

ägüa:i Qonf

Jofep

h, priusquam ex carcere , ír quo per triennium commioratus eff.,

Vlntrgu;

ante confpe

&um Regis Pharaonis admitteretur,ut eifomnium de feptem vac-

W dj 4l

cis, & fpicis explicaret , prius tonfus , & abjectis fqual

lentibus , ac dilacera-

*F)& [Up

Gen.41, tisveftibus, eleganti ornatuamiéctus eft: Protinus ad. Regis imperium edu&um

DIDT

24-

de carcere Jofeph totonderunt , ac vefte mutata obtulerunt ei, — Anime mi!fi

D

vis digné comparerein confpe&tu Regis Regum JEfu Chrifti in SS. Euchari-

ftia exiflentis , tonde pribs capillospravorum habituum, & vitiorum tuorum,

Abfalon,, quia femel tantàüm in anno tonfus eft, infaufta morte periit, dum

20R eg. 38 ,

crines prolixiores illi fuerunt in laqueum, & interitum : Adbefit caput ejus

quercii , 89 illo (u/penfo inter coclum 8 terram mulus , cui infederat , pertranfi-

9.

vit&&c. 'Tonde,tonde, homo Chriítiane, capillos tuarum patfionum , defi-

* deriorum carnalium, & terrenorum &c.

Non femel tantüm in anno, fed

ofe h

feptimanisfingulis, & fi fieri poteft, gun&is. diebus. Item. muta cum J

velti-

De Preparatione ad SS-Communionem.

141

0. g

veftimentatua fordida, & induere veftimenta jucunditatis, & pollitiorem va-

bent,

riarum virtututm amictum, ne tibi accidat, quod quondam infelici illi con-

& qudm

vive in nuptiis regalibus evenit : 4mice , quomodo buc i'(zträjïi , non babens Mattb,

m i m

vefiem nuptialem?

22, 12.

ngsli d

7. Prodigusille nuncad fereverfus , & ver& poenitens ad menfam dul.

ij; Q du

ciffimi patris fuj priüis niort fuit admiffus , qnàm de novo veftitus : Citó: profer- Luc. 15;

Plorom r

22

te ffolam primam , & induite ilum , 88 date annulum in manum ejus , €$ calcea-

xehendt

meuta in pedes ejus.

O mi pater, da potiüs huic tuo famelico filio panis , aut

itaplin)

carnis fruftrura ; Annon vides, quód prz malefuada fame vix offibus hareat?

re Stngir

vefles poftfaturatam famem illi adjici poterunt. . Non , inquit pater, veré mi-

AAE

tiffimus : Citó, cicó proferte flolam primam&&c. Et quare hoc? Refp. Syl vei- $9lveira

of nonli

ra , quód flola prima fignat gratiam , annulus bona opera, & calceamenta jiC.

fcems h

humilitatem ; Vitulus autem faginatus , inquit Cotnelius, eft Chriflus in Eu- Corzel,

m, fj

chariftia , juftos equ& , acpeccatores poft poenitentiam carne fua pafcens , & B

atigiea

faginans. . Homo Chriftiane ! En rurfus hic formam habes , qualiter debeas

ritte Dei,

efle difpofitus, fi ad SS. Menfam Eucharifticam difcupis accedere. — Et fi in

NT

hodierno Chriíli triumpho Difcipuli afinam quoque fuis adornabant vefti-

Tittl g

mentis : Adduxerunt afinam , 88 pullum , 68 impofuerunt fuper eos veftimenta Mattb,

vel um

Jä:g, 85 eum defuper federe fecerunt : Afina , ait Gloffa interlineatis , animam a1; 7.

16 nos (f

in peccato conftitutam prafigurat , hanc poft peractam & veré contritam con-

t ftem

feffionem & tu vario adorna virtutum amictu., & non dedignabitur fuper eam

;datrifi

à

*

federe Orbis Triumphator Chriftus , imó & cum Patre & Spiritu S, veniet , &

j ii

manfionem apud te faciet ; O dignitas immenía ! ó amor infinitus ! Deni-

que imitare follicitam Martham , ad quam cum Chriftus divertiffet, officiofá

'N' f, qw"

lii

charitate curavit , ut menfa tanto hofpite digna flerneretur, & quia cernebat

fororem inter tot negotia otiantem , & ad pedes Chrifti fedentem 5 ideo ex

mg,enri?'f*'

fingulari confidentia ad Chriftum converfa dixit : Domine ! non eft tibi cure? Ltte«. X0,,

p

quod foror mea reliquit tue folam miniffrare? Quid dicis Martha, folam ? nun-

49e

[ (eþïm

quid & alias ancillas ad manus habebas ? Refp.

lveira : Cogitabat Martha

fecum, fe fupremam Majeftatem domo excepi

; ideototaerat intenta,,

T

utilli eX emnibus viribus inferviret&c. Anima ! fi accedas ad

gritt

menfam Eucharifticam , fac fimiliter , & vives,

' hn

") hyr

j

ye p

juj at

i, f "Wï

affïlonüm;üï!

n i^

V

Y c

d

T

$3

CON

142

—2 Jo( p

;

ancrefu

-$333t 88E- ? -4d03- G6$- 2339 t B6 ? -2633t 8bg- ? -3952t Gbl

js adt ,

sint, quo

CONSIDERATIO XXI. -

!

[

piam j

üibenenotatg

ä

De Refürre&ione Domini , & noftra fpirituali

degcoram ]

àni, 6 poj

. Pro Dominica *Rcfurre&ionis,

nl

Sþrrexz't , n0n e[l hi.

sjicmtemp

. Ecce locus , u&jjqþerunt kezz'm.,.

ipotidoum.

4Marc. 16. 6.

P

rdari Hl

l

J.

M

ORE

lu

Eccl., g.

: E&äx Ecclefiaftes : Orifur fol , 88 occidit , &9 ad locum faum reveft?i.-

1 m

tur. Solifte allegoricus eft Chriftus Deus nofter, ortus in nativi-

ts p

tate , occidens in morte , & ruríus ortus , ac velut renatus in re-

piit as

$. Cbr3-

furrectione.

Ita Divus Chryfoftomus : Ortus eft , inquit, nelir

dfoptre r

foft. bom

oljufitie Chriftus, de $. Maria fecundim carnem yeritus : Oriens quippe nomen

[

oowtria

eft illi; occidit veró , quando poff crucem ad infera defcendit , && ad lecum fuum

ur, d

de Turtu-

A

Ye Tom.;.

Yevertitur ipfó dicente: Chm exaltatus fuero , univerfos trabam ad me.

$

itmi, Ba

Hanc gloriofiffimam Chrifti refurrectionem prafiguravit virga illa Aa-

us d

ronica , quz licét arefacta , unátamen noCte refloruit, & mirabiliter revixit:

uue&ms,quz

Num. 17, Sequenti die vegve[fus , invenit germináffe vitgam Aaron in domo Levi G$c. Supra

Vr aj

8

quod S. Do&tor Seraphicus : Firga arida, inquit, fvit caro Chriffi in 1morte

"m

$. Bonav.arida utique propte

5

r :

anguinis extractionem , 88 friritís emiffionem, ilg jozg aatcrzï

Vr

fer.3.de . gloria corporisvefurgeutis fignificatur : Refloruit caro meaSc.

B7

vefurrett.-

" Hanc refurrectionem prafignavit granum illud frumenti ; de quo ipfa

Notum,en,

jo.12, Veritas Chriftus : if granum frumenti cadens in terram mortuum fuerit ,ipfum

Ftig

)

24.

olum manet ; fi autem imortuum fuerit , multum fru&um affert.. Granum hoc,

h

$. Ber-

ait Mellifluus, Chrifti in carne refurrectionem indicavit : Moriatur gramum,

ls

nard. fev, 6 fürgat gentium feges : oportet pati Cbriffum , 86 fürgere à mortuis , 89 pradi-

d

:

U ts

1f. in

cari in nomine ejus peuitentiam €8 remiffionem peccatorum.

msdq&;:m,

Cant.

Hanc refurre&tionem in fpiritu przvidit Vates Regius, .

dum de pretio-

ii

Pf. 92, 1. fiffimo noftro Redemptore & inferni domitore cantavit : Dominus regnavit,

"It

decorem indutus efl;indutus efl Dominus fortitudinem 86 pv ecinxit fe.Supraquem

f

Dj

$. Aug. in S. Scripturzlocum pnlcherrimé cormentaturS. Auguftinus:I//e , inquit, qui fit-

[

4

beuS, (e

D

bunc.

tit antejudicem;ille, qui alapas accepitsille,qui flageBatus eft, ille, qui confputus eft

ll

W

li

]

|

l

Pfal.

n

H

^

Lf

ille, qui fpinis coronatus eft; ille, quiin ligno fvfpen/us eft ; ille , cuiin ligno pendenti

, l

W

infltatum eft ; ille , quiin cruce mortuus eft ; ille, qui fepultus eft ,'ilie refurrexit.

h

!

u

*

]

Dominus vegnavit. Seviant quantim po(funt : Quid funt fa&uri Regi r norum ?

i

I

/

ex q[

Præüg

'eccator ?

Domino omnium Regum? Creatoriomnium feculorum? Et tu qqid,

ane

*

De Ræzrrec?iaize Domini.

143

"A

Hanc refurrectionem ipfe Dominus (zpius dilectis fuis difcipulis , ag Ju-

d&is przdixit ,. ac prefertim tunc , quando increduli Hebrxiab eo fignum

Nl

petiérunt, quo (uam probaretdivinitatem , quibus locó figrii refpondit :.5o1. 9- 2; 13.

vitetemplum boc , $ in tribus diebusexcitaboillud, |Qus verba impii illi dei-

cide bené notárunt ; nam cum nullam mortis caufam poterant invenire, hanc

Matt.16,

piritul

denique coram Romano Judice produxerunt : Hic dixii : poffum deftruere tem-

61.

plum Dei , 8 poft triduum reedificabo ilud. — Enimpii & Ícelerati, hodie ad-

inipletum eft illud vaticinium : /Je auteu dicebat de templo corporis fui ; quodJ0* 2, 21.

myflicam templum per paffionem quidem & mortem crucis deftru&tum eft,

Jertt

fed poft triduum in refurrectione de fepulchro de novo rexdificatum. . Agite

Chriftiani : Hec eff dies , quam fecit Dominus , exultemus 69 letemur in ea , prz-

Pf. 11

24

.7,

fertim illi exultent , qui ver& cumy Chrifto furrexerunt , de qua fpirituali re-

N

[urte&tione plura inprafenti.

—

2. Cumpatientillimns

Jobinvictz tolerä&uiæ fpec;d'um' g'rafvi'fiïmis'cru-'

m fum v

, Qs n

ciatibus, opprobriis & ulceribus peflimisà plantapedis ufque ad verticem ca-

Vt refi

pitis faturatus , in fimo federet ,. & nunc humanis , terrenisdue omnibus

', Iu!

difcuperet valedicere , feipfum phoenici in nidulo- morienti aflimilavit : I2,70b. 29,

us p

nidulo weo moriar ; ficut palma multiplicabo dies meos..— Ubi adverte prudens

18.

J

Le&tor , quód Graca & alii communiter legant : Sicut pbeenix multiplicabo

TW

dies meos. Et quare ficut pheenix? Refp. Tertullianus, Ambrofius, Alber-

tus Magnus , & alii phoenicem femper fuiffe fymbolum & argumentum re-

wit ia

Yrdblitte

furre&tionis , quz licét redactain cineres , poft fe tamen quendani relinquit

pLeuds

vermiculum , qui naturd adjutrice in novam tandem revocarus phaenicem,

Qhrifi

Chriftum in nidulo crucis morientem , & de fepulchro poft fata refurgen-

tem pulcherrimé adumbrat , cui prole

2

neravivam. -

À

-

mmate recté. ipfcribes : Melius poft fu-

;ntik T

- Notumeít, quodScrip

tura de Jona commiemorat: Ef præþamvït Dominus jgk,g,

2;

i j

pifcem grandem , ut deglutiret 3onam : Et erat Tonasin ventre pifcis tribus die-

I,

] Gïanl'üïi:

bus, &5 tridusnodibus. Et quid fequitur ? Dixit Dominus pifci , €8 evomuit

gonam inaridam, | Septuagintalegunt: Et

precepit ceto , &6 ejecit fonam fuper

wrtllth"'

ficcum. . En perelegantem typum in Chrifto expletum, qui in mare pafí;o-

nis dejectus , tertiá die gloriofus à mortuis re(urrexit : Sicut 7

01145 , ait ipfe;

/Mátt.21 ,

fuit in ventre cetitvibus diebus , €6 tribus noibus ;

L

ànt

fic eritk Filius bominis in cor-

!,

de terre tribusdiebus , && tribus notlibus.

u

sl

De.Jofeph narrant Sacrz Paginz, quód taniquam agnus manfuetus à

!

l

|

;

fratribus , ceuferis lupis captus , veftibus fpoliatus, & in cyíternam veterem

y? l f

fuerit dejectus : Confeflim, ut perveuit ad. fratres fuos , nudaverunt eum tunica Gett-

! 37»

ii

g

talari, & polymita , miferintque eum in ciflermam veterem , que non babebat

23.

[

aquam , ex quatandem eductus ifmaelitis venditus eft, - Jofeph ille CHRI-

4l

UH

SIUM prafignavit , per tunicam autem , fey polymitam ejus. in fan

guine

MW

|

i

hzdi

qüld;

144

Conftideratio X XI.

hzdi intínctam , acvulneribus laceratam humanitatem ejus fubaudiamus , quá

rofosdo

1G Hieronytt

tunicá tunc Chriftus exutus eft, quando animia à corpore in cruce per mor*

. tem feparata fuit, — In cifternam quoque miffus eft, ubi anima delcendit ad

lspecilam qu

ilapma, q

S.Eucber

inferos , & corpus in fepulchro erat repofitum. Inde eductus Ifmaélitis ven-

* ditur , quia , ut ait S. Eucherius , refurgens Cbriflus à gentibus ompmibus fide

Qia Domrits (

lib.3. c.

u defa ii

35..

- commercio comparatur. — "'andem poftlongos carceres , & plurimas exantla-

tàs anguftias [ofephus in auzato ac triumphali curru fublimis , velut orbis

Qpidsacpagi

Gen. 41;

tur t nobisitt

43*

- Salvator exaltatus eít; Fecítque eum

afcendere fuper currum fuum fecundum , cla-

mante precone, ut omnes coraum e€o g

h

genu fletlerent , ä,prepafïmm effe f/cireit

] üdecolomm

üeven luxom

univerfe terre /Eeypti egc.

En perelegantem typum

Chrifti JEfu pretiaüüïmï Salvatoris noftri inha-

bt d li

btb

dierna gloriofi(lima refurrectione fuper omnes Angelos , ac creaturas univer-

fs exaltari, cui Pater omnia dedit in manus , prepofuitqne eum omnibus

i & n

Cnrjt, Cl

Gen, 41,

hujus mundi regnis ut digniilimümm Regem ac Salvatorem: Pocavit eum li-

4

quà /Eg»ptiacá Salvatorem mundi. Ceterüm ubi Jofephum in tantz gloriz

iif

AUf erego

collocatum folio confpicatus eft Jacob P'ater ejus, infolito repletus gaudio

Gen.. 46, exclamavit : f'am letus moriar , quia vidi faciem tuam. — Et nos quid agimus

ht qu

4 Hodie;

3o0, Chrifliani? Eamus & nos hodiernaluce cum]Jacob in occurfum huic noflro re-

divivo Jofepho Chrifto JK(u crucifixo, atqueex toto corde illi hanc de mor-

atb

; BR aof

te , inferno, mundo , carne & peccato gratulemur victoriam,

L)

3. Cüm populus quondam Ifraéliticus poft immola

tum 1

n plcnilunio

Faotgri:

agnum Pafchalem,& excuffum ZEgyptiorum jugum mare rubrum Moyfe Du-

P ht

ce , & virgz ejus adminiculo ficco pede transiffet, Pharao /Egy

ptiorum Rex

UM t

aperta populumDei inie-

€zco duéctus impetu in eadem maris (emita divinitis

ETE

quens & perfequens cum omniexercitu & equita

tu

(uo (ubmer(us , & in in-

erivj: OU

Quam ftragem ubi Moyles

Exod.14, ferno fepultus eft: Ferebantírque in profandum.

in laudes hu-

n in j

24.

ftans inlittore falvus confpexit, cum omni populo electo Dei,

L UM

decantavit : Cantemus Domnino, glo-

Exod,, 1j,

jus pientiffimi Numinis folutus , letavoce

' w[äre IN

l.

riose enim magnificatus eft , equum & afcenforem dejecit in mare.

Magna hxc

piov " 1

olimin

0i

erat viétoria , omnibusdue retró (xculis inaudita , in cujus memoriam

N

lege hoc Pafchale feftum inftitutum, & ut quotannis impofterümin plenilu-

QOl

nio celebraretur, mandatum e(t;— Verüm hecomniaill

is contingebantin I-

ftum fubaudi,

T Cs

" gura.. PerAgnum in plenilunioimmolatum & oblatum , Chri

Wf lftatx'

fer.1 x.fg, qui , quafi agnus &8 ovis non aperiensos fuuin in plenilunio , hoceft, in plenitu-

Wj Quj

Ifa, ; 3,7., dine temporis

pro nobis in Ara Crucis immolatus , & pro omninm falute

V es

[

atus eft.

Per mare rubrum cruenta ejus paffio defignatur , venit enim

A

Wien M

/

1n

altitudinem . maris. — Per- virgam Mofaicam tantorum miraculorum

D

.Jgp

"Itefys

operatricem SS. Crucem intelligimus , quá mediante verus ille Moyfes

! ïemogr

Chriftus DEUS nofler, Dux & legifer , in terram promiffionis lacte &

A n

xercitu

- melle manantem nos traduxit , & ftygium. Pharaonem cum fuo €

QV

p

-

inpro-

ID. G

u

-

De Refurreclione Domini.

145

Saudimy

inprofundo fubmerfit. Illis precedebat columna nubis & ignis , Chriflus , S.Hievox.

AC t

aitS. Hieronymus , bumani geueris columna eft , nubis quà homo , adumbra-it Pf. 95.

ia defant

; m

tus per illam queque nubeculam , quam Elias quondam confpexit: Ecce nu- 3.Reg.18,

becula parva , quaji veftigium hominis afcendebat de mari; & ignis qua DEUS: — 44.

dts omis]

Quia Dominus Deus tuus ignis confamenseft ; in cujus rei memoriam etiamnum Deut. 4,

Jtimas u

ab Ecclefia igais Pafchalis excitari affolet, & à plebe in omnibus feré locis,

242

Qis , vll

oppidis ac pagis fub medium noctis adinflar altz columnz ardentis accendi-

mf

tur,ut nobisin memoriam reducat tum veterumPatrum hodiernum ope prz-

af d

dicte columnz ex Zigypto in Palzflinam tranfitum , tum etiam, quód ho-

die vera lux omnibus illis it exorta , qui intenebris &in umbra mortis fede-

oris nofrit:

bant 5 ita lfaias : Populus , qui ambulabat in tenebris , vidit lucem magnam;lf4. 9, 3«

at Ut

baitantibus in vegione umbre mortisluxorta efl eis. — Ex quibus patet, quam

( eum ot:

Ixta & fancta fit dies hodierna, de qua canit Ecclefia : Inm refarretHiome tua , 5 Gregor.

Voctoil u

Chrifle , Celi 68 terra letentur , quia , proutS. Gregorius affirmat, bac eft fe- Naz.Orat.

n

ftiviras feflivitatum , 88 celebritas celebritatum : idcirco pariter cum Moyfe in 2. Pafcb,

repti g

laudes Dei exaltemus vocem noftram: CantemusDonino

Xglorios? enim magni-

jos qui

ficatus efl , equum && afcenforem dejecit in mare &éc.

mhuictü

4. Hedie adimpleta fuit pulcherrima illa figura, ubi fortiffimus Sam-

i hanc &

fonà civibus Gazenfibus circumfeffus , ac cinctus , circa mediam no&tem af-

l

furgens , clauías ac zreas civitatis porfas arripuit , easque in fublimem mon-

m

tem afportavit: Dorwit

ufque ad inedium noGlis , 86 iude confurgens , appreben- Jud. 16,5.

rum Moje

dit aiibas

porte fores cum pofiibus [üis 86 ferá , impofitásque bumeris fuis portavit

j yptioram

adv

erticem monutis. Ghriftus invi£tiffimus mortis & inferni triumphator poft

opluni

medium noctis à mortuis refürgens , tefte Vate regio : Inferni portas ereas Pf. 106,

netis,

coatrivit , $ veCes ferreos confregit; ex quo loco captivum l'atrum fenatum — 16.

non tam in libertatem afferuit

gl

, quàm etiam ineffabili omnium cum ju-

4 ib

bilo ad colles xternales reduxit.

Juvat hic audire Moralem Ecclefiz Docto-

v )uf

rem $. Greg. Magnum :

Quem , inquit, Samfon ibe fignificat , nifi Redem- 5. Greg.

B2

ptorem?

uid Gaza civitas s

*

3f

n WP

7

i infernum defignat? Quid per Pbilifleos nifi Tu- M. bom.

gt

dorum perfidia demonftratu

r? qui càm mortuum Domimnn viderent , eju

sque 21. in

7

d

lat inp:cr.ï

corpus in fepulcbro jam pofitu:,

U

, Ctfeodes illicó deputaverant , 8 eum , quia

or Evang,

gt

vit& claruerat , in

ir

J

erui clauftris detentum , quafi Samfonem in Gaza fe depre-

bendiffe letati funt.

ii

Samfon veró medianotle non folim extit, fed etiam portas

)ccl'l,!'";"C

tulit ; quia videlicet

Redemptor nofter ante lucem vefurgens , non foliim liber de

inferno exiit , fed qg

| Ommum :

ipfa etiam inferni clauftva deftruxit , portas tulit , 68 montis

IU , Mi[ i

verticem fubiit , qui

a refurgendo clauftra inferni abftulit , 8 afcendendo ceelorum

regna penetravit,

Hancer

T.

go refurrettionis ejus gloriam , fratrescbariffimi , que

f

priis demoufrabatur ex fig

10 ,&5 poft patuit ex fatto , totamente diligamus , pra

( il W?

