6, 71.fixerat, quód clariffimé patet ex Chrifti verbisà S Joanne citatis: Lnus ex

ii fe

J?-

vobis Diabolus eft ; dicebat autem Tudam Simonis Ifcbariotbem Q$c. .Opien-

ii

tiffime JESU ! an omnino divinitatis ac fupremz dignitatis tuz oblitus es?

Tülum

]05.9,13. $ub quo curvantar , qui portant orbem , nunc ipfe coram traditore fuo curva-

(eCederel

tur, qui jam pridem à Diabolo obfeffus erat: quz ergo caufatantz, & tam

Klugso

Adanf. in. infolite humilitatis? Reípondet d CtiffimusMapfiu::Ex quo poteris colligere,

UUTTY

Bibl.to.1.quanti Chriftus animam vel unicam zftimaverit , & etiamnum eflimet ; hine

Païlls, Mtio

tr. 7. difc.ut animam impii Tudz lucrari poffet , non dedignatus eft flexis genibus ejus

"ID C

lls

pedes abluere, eósque humiliter deofculari , ut vel fic ejus cordis emolliret

Jitüg,

duritiem ejusdue animam ab interitu vindicaret.

Ethoceít, quód etiamin

VOIUJm T

captivitate fua, chm nunc manfuetiffimus agnus ad cruentam lanienamef-

Matt.26,

fet raptandus , illum adhuc amicum appellaverit: A4mice, ad quid venifli?

i Tæüxum

ut vel fic eumreduceret, & illius animamad Dei imaginem creatam abater-

R

jo.

na perditione eriperet. |

RIX

O Curatores animarum , habemus bic formam , quam imitemur. Non

Hs

lii

quxfivit Chriftus Judz loculos, non Matthzi & Zachzi publicanorum pe-

mtcgr

cunias, non hominum favores & honores, fed animas , pro quarum obti-

Vür &

l

nenda falute nulli unquam pepercitlabori, imó neccruori, quem tam co-

lUfrum

J« Pet. f,piosépro illis profudit; hanc , inquarp, formam & nos imitemur? Pafcite ,

N

UET

2«

ln

ait $. Petrus Apoftolorum Princeps , gui in vobis eft , gregem Dei, providentes

volwg-

hi

non coaté , fed fpontanze fecutdüm Deum : —neque turpis lucri gratiá , fed

tarit,

De Cura duime nofire.

357

mdidi[fa. N

tarie , reque ut dominantes in Cleris, fed forme fatli gregis ex animo: 8$ cum

Df tofre

apparuerit Princeps Paflorum , percipietis immarcefcibilem glorie coronam. . Et

Moltstnilie

immen(am laborum veftrorum mercedem , quiajuxta S. Dionyfium Areopa- $. Dionyf.

uD t

gitam : Omnium divinaram diviniff/ma extat perfeio , Dei cooperatores effe in Areop.in

falute animartum ad feum Creatorem ; & juxta mentem S. Auguftini: Adajus cel. bier.

Q!

Wt

opus eft , ex impio juflum facere, quàm creare celum 89 terram. — Quibus SS. $.A

u -tr.*

[

Patribus adjungo & S. Joannem Climacum : Nullum , inquit, Deo munus à 32.infoan.

j

Qursit

nobis gratius offerripoteff , atque ciim animas illi ad penitentiam deduas confe- S.Jo.

f

Clim.

T

M h

ull«

cramus ; mon enim ejf tanti totus riundus , quantüim pretium unius anime , ille epift. ad

Chrftohi!

tranfit , bec imortalisefr ,& eterna.. Siigiturinore duorum, aut trium te- Poff. circa:

tüit homd/

flium ftat omne verbum, quo amore & ardore , quà curá & fedulitate nos finem.

à fordibus

oportet invigilare animarum f;luti? Quxramusergo nos primi Regnum Dei,

» demifiony

& juflitiam ejus , & cetera omnia adjicientur nobis.

. 7. A monteSion ad Calvarium collem tranfeamus. O luctuofuüm, ó

| quo hg

h, falnin

tremendum, Ó cruentum fpectaculum ; Accurre Oriens & Occidens , veni

Septentrio& Meridies , ecce pendet in crucis patibulo Deusac Salvator tuus

fosef fl

Áifmi, 9

Chriftus ; perforantur ei clavis ferreis venerandz manus & pedes ; fluunt ex-

m i g

inde quatuor orbis flumina, univerfam tert íuperficiem irrigantia, Inte-

TU

rim ludunt, & illudunt ei milites, & fpolia Regis jam viéti, ac in crucem

acti inter fe ludibundi dividunt, dum tunicam illius exteriorem coloris viola-

ye cittis: U

cei in quatuor diffecant frufta, jacierites fortem , quodnam quisque tolleret

m U

i tur o

fruí(tum , interiorem autem tunicam plaeuit fervari intactam, cui illajactá for-

te cederet in przdam , de qua ignominiofa veflium divifione dilectus ille Di-

,titorelr

a d

fcipulus ; qui ipfe huic aleatorum lufui przfens aderat, ita (cripfit :

AMilites Jo. 19,33;

ergo , cum crucifixiffent eut, acceperunt vefimenta ejus ( & fecerunt

d

guatuor

m

partes , unicuique militi partem ) && tunicam.

Erat autem tunica incoaufutilis ,

defuper contexta pertotum. D

figi gt

ixerunt ergo ad invicem : Non fcindamus eam ,

fed fortiamur de illa, cujus

fit. Amantilhime Jefu! Crucifixe Amor! quare

uj ods «v

voluifti ,

uttunica hactua interior

d quöd r

, que totatextilis fine futura erat, & tibi

quondam pueroà Vi

rgine Matre facta & texta eft, crevitque tecum ( ut olim

n mien:ï

, üd qm u

Hebrzorum veftes per 40. annos in deferto peregrinantium) quare, inquam,,

:

rion voluifti, uthzc tunica X militibus fcinderetur in partes ? Veftistua ex-

ff credti

;

teriorin quatuorpartes fciffa eft , ut quzlibet orbis plagain hoc luctuofo te.-

amento fuam haberet partem; fed tunicam hanc inconfutilem fervari volui-

l;m]ffm l

it

i integram at

que illzfam, éitque adhuc hodie Treveris , ubi religtosé affer«

ublr(JW'

vatur , &vifi

tur.. Etnunquid ó p

ientiffime Jzfu 'omnia tua membra corpo--

u

ris fuerunt fauciata? Caputobj

ecifti cruentis fpinis , faciem fputis , genas co-

jri, (

u

laphis , aures opprobiis,, collu

m ca'enis & funibus, manus & pedes ferreis

'!

clavis , dorfum flagellis , & div

,m:fchf

qnti

iniffimcm pectus tuumcrudeli lancea , & ve-

22

ftem tuam inconfutilem volu

ifh confervari illafam.

(l

jl

if

rr

RY N

Grande

E rRSoe

v

358

Coufideratio. XLV1I.

Grande hic latet myíterium 5confulamus SS. Patres & Interpretes, S, A-

,ä,g 8'?8"*(

S. Atba- thanafius per tunicam iitam fidem veram & Orthodoxam fubaudit: Velum

naf. ferm.templi , inquit ,fciffum eft , tunicavero Strvatoris ne a mititibus quidem feifJa eft ,

;gie Cruce. fed manfit integra : €Manet.enim Evangelium femperintegrum., cuminterim di[ji-.

UC

pentur umbr2. S. Cyprianusobfervat,hocex fingulari & Divina obtigiffe or-

dinatione ; dum enim pretiofiffimu: Redemptor.nofter omnibus ultró fefe

expofuit tormentis,(olam tamen iflam tunicam placuit effe integram, quiafi-

M

$. Cypri- gura& typus fuit pacis ac concordie fuorum &delium: Hoc unitatis Sacramene.

. lib..de tum , bocvinculum concordi& infeparabiliter coberentisoft enditur &9c. Corne-

Unit. Ec- liusà Lapide per eandem tunicam iaconfutilem Ecclefiam Chritii intelligit ,

clefie.

quam fcindere non licet, €8 i fcindas , (Cbifma facies. . Sed ad propofitum no-

lt ,

Cornel.

ftcum optimé infervit Avancinus & alii,.qui per di&tam veftem interiorem di-

l.

bic. A- lectam & fideleni animamfubaudiunt corpori Chrifli penitus adjacentem,pro

vancim. qua,utabinteritu fervaretur, ipfe pati, fauciari , crucifigi & mori voluit:

bic.

O anima , fübintrat hic S. Auguftinus, erige te, tanti vales; & 5. Petrus;

h?l Aü

c€

g4fl. Non corruptibilibusauró Q9 a

L

ïgem*d redempti eflis, fed.pretiofo Sm;guine-Domini

(

inPf. 102. nofiri TEfu Cbrifli.

r

T. Petr. £,

8. Coronidem:

huic Cbnüdera.tion'i imponatPropheta ille ,ahonymu's.;

I8.

lt

:

qui.obleve delictum , quódcontra mandatum Dei panem in domo alterius

f

mendacis Prophetz comederit ,àleone fuffocatus.; & morfu interemptus elf,

f9€mxmaui

]

quem tamen leo iíte non aufus eft devorare , fed (letit juxta cadaver,€jus,.

dal [

3. Reg.13, quafi cuftodiens illud : Non comeditleo de.cadavere , nec lefit afinum.

Cxte-

E

28.

Hf ncg

rüm miratur S. Ephrem, quód ferocitfimus illeleo non devoraverit corpus

Wl

S.Epbrem.hujus à fe occifi Prophetze ? & fubdit: Leo bic $atduam fignificat , non cur at

( reddg

cit. 4 $.. corpusinanime s auima gratiorillierat , quam cadaver.. . Etita e(t: Damibi ani-

Vil

Eufl. de. as , clamat adhuc hodie infernalis ille leo cum Rege Sodomorum : D4

Qrate

Rofar.

mibi animas , cetera tolle tibi; ipfe.enim , quantum fitanimz pretium , pra-

Exbort. viffimé novit.: Et quid multis? ipfam pro dictorum confirmatione audiamus

Vi f

Pm.gmaflb?

41.

loquentem veritatem : Qvid prodeft , inquit , bomini,, fi mundum univerfum

Va

Gen.14, lucretur , anim& :!J;er'öyitæ deirimentum patiatur ? aut quam dabit bomo cotmmu-

2I.

Vcri!an"gdf(l'

tationem proanimafua ?

Et fi mundum univerfum & omniail'ius bona crea-

Wi fm

t

)

I

E

-Matt.16,t3 dederit ,;in comparatione ad animam nihil valebunt , quia nulium &i

264

WO' di

üc

P

pretium in creatis, quo illam poffis redimere, . Hac ferió co-

"

Wt (

gita, Ó mi Lector ! & dum adhuc.potes , in falu-

Qire

tem tuam vigila,

: QïOiUi |

i

L

(rz

ltqr

P

Aubvit?

CON-

"fïmuæ P (

íx—me

$33 )ö( a

: 359

QiStts )

fuboudi: n

- 13 9g 7392 669 2»-8*3-8 kb ? 430 6897 -5 880 295 G8j

a guau j

, t

CONSIDERATIO XI.VIIL

i agf

o uro

Memoria Mortis faepiüs nobis ingerenda.

initgat g

Juidoto gt

Pro Dominica I5. poft Pent.

i, (s

Chri a

lptopoze

Ecce ». defunchus qurekeädtur* , fülus umcus matris fue.

Qem anten

Lac7912.

jusadttet

j n L

Ye

s; N

Cce, inquit hiodie Evangelifta, ecce defuntus efferebatur. , filius uni-

iif u

cus qatris fue , quafi diceret : Perpendite , & confiderate, 6 mor-

tlf

. tales! qualiter mors improba nulli parcat honori , nullis divitiis , &

em n J

nulli hominum atati , dum etiamadolefcentem przdivitem , familiz

aduitt?

fpem,matrisvidux delitias & fenectuütis baculum lzethalifpiculo fauciatum ho-

TA

diead fepulchrom deferri curavit ; fic nimirumin feretro clauduntur omnia.

Et fi bocin ligno viridi ,in avido quid fiet ? Nullus hic poterit effugere, nullus fe Lac. 23,

iä]if nt.

ndworavem:i;"

excufare , nullus ab hoc jugo fe enodare ; omnes hic premit calceus , omnes

3l.

i P^

hoc veétigal debent folvere , omnes fecundüm hujus fiflule tónum faltare : Hebr. 9,

TU

M.ï.'f

xid:

Statutunr eft bominibus femel mori : poft boc autem judicium.. O homo! fumpte

27.

& formate de liumo, quides? viatortranfiens, mortis mancipium , & cor-

WPWL

ruptionis fpeculum. Hinc non fine peculiari caufa majores noftri folebant

ftatui

f

pingere, fibiquetanquam fpeculum proponerequoddam cranium , feu cal-

J

Il

"

j i j u

variam cadaveris cum hoc infcripto lemmate : Cogitanti vilefcunt omnia ; cui

g

n

veritatiadftipulatur & Divus Hieronymus : Facile , inquit , contemnit omnia, $. Hier. t

yinl

du

qui (emper fe cogitat effe moriturum.. .O felix ille Chriftianus ; qui cum Apo- 3. ap. ad

fi

ftolo dicere poteft :. Quotidi? morior; hzc enim mortis memoria eft unius Paulinum;

yt; Q

t f"

r

cujusque Chriitiani regula, lecundüm quam & vitam fuam inítituere debet , r.Cor. 15,

& dirigere.

3L

S Yi zlu

: Cacoilli nato pretiofiffimus orbis Redemptor lutó & falivá vifum refti-

tuit: Expuit in terram, &9 fecit lutum ex [puto , €9 linivit lutum fuper octilos 70-79: 6..

tjus. Et quare , dices, Chriftus Dominus in illuminando hoc ezco lu-

tum adhibuit? nunquid lutum fummé nocet oculis ? Et fiunicus pulvifcu-

lus obeft luminibus , quantó magis emplaftrum ex luto & terrz pulvere

formatum ? Obferva hic, anime mi ! ille, qui à mundi primordio homi-

(

nemy.

Ne€

569

Confideratio XLVI II

nem delatoformavit , hic prafato czco per lutum , ubi in natatoria Silo& e

tngfirtoi

lavit, mirandumin modum vifum reftituit, ad infinuandum polfteris, ut fem.

——

iretto por

per & originem & finem noítrum reuneamus recenti memoriá, quia pulvis

lt populi

fumus , &6 in pulverem revertemur : hzc (eria memaria ac meditatio cecos.no.

dedodhifi

ftrosilluminet oculos , ut cautiüs hlc agamus , & Deo noftro pro viribus in-

d. R5

$. Lau- ferviamus. Juvat hic audire S. Laurentinum juftinianum: O boná, inquit,

fgat, f

rent. Juft. mortis confideratio , quis , quanta per

te acquirantur emolumenta , valet intelli-

fitig Ob

de liga.

ere? quis poteff capere, quis propalare ? ttilis eft tui memoria ad fugandum

äale:();erä

vilé C. 4. Vitiorum exercitum 89 fugiendos peccatorumlaqueos. — 'lura de hac veritatein

jrtiqrita

Y

.

praíenti. Audite, & perpendite , qui tangit omnes &c.

*s

trim, id

2. Vates ille regius , ubi attentiore animo fua przterita confiderab

frinentem

deli&ta, & propterea juftam adhuc fibi inflare divinam indignationem, ut

ER

aliquo modo divinz (atisfaceret juítitiz, in cinerejacens, lugensque cibos

autäangu

fuos cinere folebat afpergere, & in tantos fubinde erumpere fletus ac lacry-

Pf. 101, mas, ut inter bibendum in potum (uum defluerent: Cinerem , inquit, tan-

h

KQ9,

quam panem inanducabam : $ potuia meum cumfletu mifcebam. — Ad quid Rex

faifret

ille , talis ac tantus cinerem unà cum pane folebat manducare ? Adverte;

L00 CUf

fenfus litteralis eft de pane fübcinericio , & myflicus , ut mortis fue breviim-

Wi 6

minentis memoriam femper ante fe & (ecum haberet , cinerem enim effe fe &

Ul f

pulverem probé cognofcebat,ideoque fetotumDeo in holocauftum preani-

Qttninoi

Hago bic. mi poznitudine usque ad cineres confecrabat: Cirerem , ait Hugo , tanquam

iaf

anem inanducat , demeuoria infirmitatis /üe reficitur; Atemento bomo , quia

Ut d

cinis es.

Ettu, anime mi: qui plura fortaffe admifitti peccata, quomodo do-

TU u

les? quomodo morteminttantem &

jucïlicium»,cognüdgrasf nun

ccim tempus

^*

Ugj

&ft, in falutem tuam vigila, .

UT

Jofeph /Egyptiorum Prorex ,

ubi annum ztatis fue centeümum &

decimum attigit , & per octoginta annos continuos in Regno Zzypti

'wi

!

dominatus e(t, nunc moribundus fratres fuosad fe vocavit, quos ob fcelus

ätqm Xxmiw

perpetratum pavidos benigné confolatus eft , jufsítque , ut offa fua poftmor-

n y

tem iftam temporalem fecum in exitu Ifraél in Chanaan afportarent, Gillie

Ungm

locorum cumfatre , Avo & Abavo, tanquamin terra à Deo generifuo pro-

Vf

Gen, go, miffa , fepelirent: Afportateo[fa meavobifcum deloco ifo. Ad quid dices, Jo-

Bat, |

ephante obitum fuum tantoperé fratribus fuis offium fuorum curamcom-

42

'æSïQgiuS

Diez-

mendavit? Diez , ut mortis memores e[Jent , &6 quoties offa ejus afpicerent , dict»

flb u

vent : Hec funt offa potentis illius ac

€0nc, .

fapientis viri Yofepb. Quid de uobiserit ?nun-

uM

Oyfe

Dom. I)'o

vid 99 nos moriemur ?

ü.lu

Hoc & Moy(es poftea fecit,cün*i enim cum tribushominum millionibus ex

thei

N

Pent. |

JEgypto poftannos paucosad terram promiffionis egreffus effet,ut numero-

Ts

moto &

,.;ïüüïn?üm iUUUf populá quafi freno in mandatisDei obíervandis illo re

N

longisf

n

)

De Aemoria Aortis.

36t

atong i

longiffimo itinerecontineret , ante omnium oculos prædi&ä offa ]ofephiiyn

a poltris ul

Exod. 1$,

feretro portari voluit: Talit quoque Moyfas offa ofepbi fecum , ut haberet vide-

thort ii

licet populusilie, quod frué&tuosé in hoc ininere meditaretur : Nibil enim , te-

ediho rv

]diol.*igl. f*

fte do&tiffimo!diota, tamrevocat à peccato , quàm frequens martis memoria

droyo tb

&$c.

EtS. Antonius Paduanus : Sicut.ancbora navem retinet , ne in faxis fe

Cenieupd

Econ- ^''*

: O ii

frangat , fic moriismemoria vitam noflram vetinet , ne ruat

i gyecc:zta.

$. dnuton.

teuta, ul u

trario oblivio.mortis omnibus fceleribus laxat habenas.

Vaucm regium con

Päd.DQm

noria d

fule : Opertifant , inquit , iniquitate Qd impietate fua , €9 prodüt qua[l ex adi-

Epipb.

ade ho

peiniqvitas eorum ? Ec refpondet Gbi Propheta : Quia non eff rcfpedius morti

^

z

eorum , ideo tenuit eosfuperbia. — Si enim homines meliàs mortem brevi im-

Pf.72, 4*

vterita qutd

minentem ac noviffimafua perpenderent, non in tantam ia'quitatum voragi

*

Epbrem

ydignatus

nem precipites ruerent: Qui femper , ait S. Ephrem , mortis recordatur , rarà

e COWZP.

y, gt

aut aunquam peccabit.

ordis.

yt t act

um i

3. Scirefortaffe defideras , anima Chrifliana, quare mors pingatur os-

Mg, Ad Q'Jli'

fea , fine carne, fineoculis? fineauribus & plerumque cum falce? & quare

ducare ! o

non cum gladio aut £ilmine ? Qbíerva : Pingitur mors offea , quia dura

yoris oedrt

omnibus , & fle&tinefcia. Pingitur fine.oculis, quia non refpicit perfonam

yre m

ullius hominis. — .Pingitur fine auribus . quia furda precantibus , & mifereri

yocauflmpt

omnino infcia

Pingitur tandem cam£alce, & noncum gladio autfulmine,

4dugo,

quiaficut mefforin prato , vel agro.nulli parcitflori ,'herbz , velfpicz, quan-

tumvis alte , ita & mors nulli parcit honori . aut hominum ztati : Fata sma-

Eccl7.5.

(emento 25

cita, qu^

üent oyines; meiam properamus ad unam.

Proinde meliuseff , juxta monitum

Sapientis , ire ad domum ln&u: quam ad donum convivii; in illa enim fiis cun-

! Wnclcämg;ï

GBorzm admonetur l';c,mz'mgml, €9 vivenscogitat , quid futurum fit.

j t

Porró fummi? rüirandum eft, quare mortales miferi tam ceci exiftunt,

T N äï

j

&tque apertis oculis non videant , qualis fors.& mors eos maneat in futu-

at d

!

"i

rum. Videnthiquotidie alios , irnó notos & amicos , triflem fuübire necem,

ytolad

:J

& unum poft alterum ferri ad tumulum ; & ipfi interim , non ignorent febre-

T at

vi fecuturos, ferió & cum fructu de.morte propria, & noviffimis non ca-

pog

U

i

gitant. Oinfenfati, & genus absque confilio! P'roinde.tectà prafatus Pfal-

TO

f

tes regius pro-ejusmodi falutis fuz incuriis Deum folebat deprecari : Confti. Pf. 9, 2«

m

tue, Domine, legislatorem fuper eos. t qualem legislatorem, dices , anime mi?

if

Wn !

Wf?

,

an Moyfen , aut Eliam ,aut alium ex Prophetis? Minim& gentium , fed mors

T

j

eftillelegislator, quem.pavere debent amnes peccatores terrz, quia , quafi

J

"

Monarcha eft mundi invincibilis , cunétos orbis incolas fuperans; & fibi fub-

"T

jegans. Hunc, inquam, legislatorem mortales timete , & dum tempus gra-

T

fs

n

tiarum affulget , in veftram falutem eftote vigiles , tela enim pravifa minüs

E

van(mdl

!l

feriunt.

h

*

R. D. Gintber Dománicale,

Z

n

üsc

362

Confiderati: XLVII. —

t bi (

ic. 14,. :

De Samfóne recenfetScriptura, . quód im ore:occifi à fe.leonis dükemï

p

8.

mellis favum invenit: £t ecce, examen apum in ore.leonis erat ,.ac favus mellis ,.

t prelen

d concu

quem cim.fümpfiffet in manibus;. comedebat in'via.. Perleonem hunc , prilis:

anfderatio

Samfoni.in.viainfidiantem:, re&té mors defignata eft, de: qua: Vates. Regius ::

fmutti m

13/.' 7:30..Nt quandovapiat , ut. leo . animam mean :.dim. non eft ,. quiredimat , neque qui:

EITITUNT

alvum faciat, Leo hiccrudeliffimus omnibus mortasibus, confequenter &

S.Aug.. tbi,optimelector, fingulis momentis ftruit infidias :: Mors te. ubique expeat ,

£. Jod

lib. de5pi- (übintrat hic Sanétus. Auguftinus ;; quid: igitur' in' re: tanti: momene

Al ypet

vit. €9.

ti, exquo pendet xternitas confilii?: Zu fi fapiens es, pergitidem SS. Pater;.

cvindia

auima.. eam:quoque ubique. expellabis, nunc ergo cüm.fanus es ,. ac valens:viribus ,.

iiologéin

fzpiüs per feriam meditationem cum hoc ferociffimo congredere leone,nunc,.

ia áni

velut alter fortiffimus Samfon: cum hoc moníftro frequentiüs:decerta , nunc:

Nlntu;

ill*1s dolos & technas.confidera impenfius, quomodo capitaliffimum hoftem:

Ut

tuum tandemin füpremoillo agone poterisdevincere &c. — Et hzc frequens:

Tit,

mortis.memoria te prafervabit à peccatis , ac tandem in fine', cum de.hac:

Aotütene

vitaad judicium erit tibi migrandum; dulce mel in:ore tuo fubminiflrabit ;.

ftuli n

Rt ecce.in ore.leonis erat favus mellis.. Jüvat hic audire S. Bafilium : Beata;

Tl ete

$. Bafil:

inquit; ilJa. anima , que die:nofique nil.aliud. curat , &5 animo ver(at quam:

D

bo.ad-

quo patto.in magno illo die, quo creaturacomnis ad f udicistribunal fiftetur:, rerum:

faWRCgis;&

bort. ad.

! inviageftarumrationesreddat,,.

*

nus Deus cjüondäm infinuare volüit invi&lis--

DN

Baptifm.

4; Ethoceft, quodbenig

T ine

fimo juxta ac pientiffimo Iftaélitarum Duci Jofue: Senaifli , inquiebat ad il-

Jofue.. .

Ieglu]gm isz

st

lum; €9 longevus.es, terráque latiffma derelidia ef, que necdum forte: divifa.

'Pm;ndcprædn

Abulenf.

efl.&gc;. Süpra quod. doGtiffimus Abulenfis : Ecce', ait', Deus: Jofue fuam:

LUE

bic q. 2.

. propofuit; fene&tutem & ztatem jam profectam , ut.eó impenfiàis ei mortis:

"st mil

inculcaret memorianr, & ut inconfideratione tanrpropinquz mrortisnullam:

ulb

amplius.in dividendaà ill;terra interponeret:moram ;.fed eamin füniculo di-

Atl

10

ftributionis fecundüm xquum & jusinter tribus «qualiter diftribueret', que:

Infy

feria. ejusmodi- mortis.memoria.non finit ,. ut'alicui.inimico fiatiinjuflitia;,

d

Yi

AL

Eccl;. 28; unde Sapiens : Memento movi[f|morum:, €9 define inimicari..

.

6..

Moyfes ubi ipbenteDomino

fuper. montem Nebo de l

onginquo Cha-

ittil tl

U

nanzamr, feu. terram illam defiderabilenrà-Deo toti populo.Ifraelitico pro-

miffam contemplátus:eft; annum agens: centefimum & vigefimum piifiimé:

d

Diuse

Fl uj

in.Domino:obiit*, cujüs: corpus; abindé per Angelos translatum , in valle

Dtuf:34;.Moab fepultuin eft: Mortuus eff ibá Moyfes fervus:Domini in terrasMoab , ju-

Ü t

'!ïinürm. )

$*

bente-Domino , €9 fepelivit euurin valle terre Moab'contra Pbogor.. Et'quare,.

dices; Moyfes Prophetarum.Princeps:in:valle Phogor:terrze mandátus elt*

m | ch & im

Refpond: Cornelius;, Speranza &: paffim alii; in illa:valle Hebrai ä.".muli'ef.qi'-

i,

D

bus:- Moabiticis-.feducti. colebant. impium: idolum Phogor:,. feu impurifit-

'

-ïäiæ' eXCidil

jnam,.

l

mum Priapum , utigitur commodam. hvic Plagz: Deus pararet medic

voluit.-

iDe ZMemoria AMortis.

365

woluit ibi fepeliri Moyfen , 'ut-Heébreus populus.mortismemoriá & fepul-

elons li

turg prafentiá à.carnis avocaretur illecebris .& /illicitis voluptatibus ; nihil

,U fs

«enim concupiícentias .carnis ita fopit ,.ac mortis .& .cadaveris infpectio , vel

Onem lrv

confideratio : singalare, inquit Doétor Mellifluus,.contra omzuia maía remedium $. Bern,

qu Val

nf t

eft mortis memoria: & ficut.latrones timent., & fugiunt faciem judicis , fic vitia de modo

memoriam mortis.

"pivendi

X t

]

"1

$ $. Bo-

TT

"T.

i

E

fe tnti D

4. ;JoábfüpremusRegis Davidis Archiftragetus., ubi advertit Amafam

237.C.36.

:

n belli expeditione contra Sebam rebellem :iibi.à Davide effe pralatum , .ut.

ieta,

rgitidem N

'

|

ihanc vindicaret feu injuriam, feu ignominiam, Amafam, licét.confobrinum fu-

Mu

um dolosé in via publicá, infpe&tante univeifo.exercitu, occidit : Dixit itague 2 Reg.a0,

?

gredeat

foab ad Amafam.: Salve,mifrater, €8. tenuit.mavu dextra mentum Amafe ,quafi

.9.

mius d

ofculanseum ; porro Amafa non obfervavit eladium, quem babebat Toab, qui per-

X italifflmtm

«cuffit eum inlatere , 89-effudi inteflfina ejus in terram ,:nec fecundum vuluus ap-

i. Bw

pofuit , && mortuus eft , cajus cadaver , quia publicé ibidem;acebat in 'via, :iter

n Áine, cut

:

.totius.exercitüsretardavit.: Ecce , 'dicebantinter [e Officiales -& milites , ecce,

l

;

etooibma

!

«quivoluit pro Toab effe comes.David , in bello .ejus vicarius & .capitaneus :ge-

6 Balllum:

j

;

'nerális; eeee nunc confperfus fanguine jacet.in media via! quid illi profuit

aim tht

fuperbia & jactantia? quid voluptates & deliciz? quid . opes.& pradia? quid

ib

favorRegis & populi ? .Et.fubftitit omnis populus ad videndum eum. Quam

moram ubi obfervavit quidammilitum :dfficialis , ne:rebellio Sebz & adhz-

bmoutt volüïtin'&

rentium interim :magis , .& velut torrens acorefceret ( quiasmora fua juxta

regulam juris in Sexto cuilibet.nociva ) (ftatuiteam.in ortu fuo extinguere ,

yji n

T

proindeprzdictum Amafam amovit :de via in.agram , operuitque eum vefli-

mento.5 ne fubfifterenttranfeuntes propter'eum. — Vide hic, atque confide-

liï', DCUS;ZO j

yinpt

Ta, anima mi! quomodo confideratio hujus immaturz & infperate mortis

'

2 mgn'mi

]

Ducis Amafz univerfum populum potueritcommovere,, utnon duntaxatces-

nqi

í

"

| ais

wk?

Tarintà copto itinere, fed & à czde ac rapina áb(linerent: Ecce,, qui voluit

Qu

I(In

J

pro oab effecomes David. Hinc nonincongrué Didacus Stella: 7ita., inquit, 3tella de.

[iet

ao

Sapientis eft meditatio mortis ,

&5 .indiguus e[t confolatione in morte , qui mortiscontem-

n vita oblitus fuit,

ptumun-

) de K

w

6. Caterümmiratur orbis ,cur ad unicam Jonz concionem Rex Sar- 7^f 218

!

aol

danapalus cum Proceribus & utbe univerfa Ninive á vitiis ad virtutem ,& &

at

viainiquitatis ad viam juftiti$ fuerit converfus: Et crediderunt viri Ninivit

145

ad .

4 Jouz 5, s.

N

T

(

in Deum , 89 predicaverunt jejunium

» &j veftiti funt. faccis á majore usque

((

LUAl

wünorem. 'Quszreshic Lector prudens, quo argumento tandem commoti

min f

N

"7)

AUUri

fint Rex & incolz illius loci, ut absque mora , & fine fingulari , ut ita di-

cam , fundamento Jonz Prophetz inre tam gravi ( qualis erat Urbis & Mo-

r

vll

yti

narchiz: excidium ) fidem adhiberent ? 'Refpondetur «ex mente SS. Patrum

MU

?

& interpretum , 'Ninivitas ideó:tam cito ad Deum fuiffe converfos , quia

)ho

otf,

Ü

Fz -,z z

"videbant

j

D]

s p

Con]idemtio XLIVIII. :

364

videbant in Jona przdicante quafi horridam & vivam mortis imagineni ;

dinifum

iergo v

dum enim 6 ventre pií:is liberatus ingreffus eft civitatem , & ipfe totus palli-

Aeiponder

dus , velut mortuus apparuit, przdicens civibus mortem & interitum: Ad-

buc quadragi

stadies, €9 Naive fubvertetur. Ad cu;usviritriftem confpectum

itm, quo

tümusmo

& mortis brevifibi imminentis confiderationem. cives illi quantocius ad De-

um converfi peenitentiam egerunt, & fic ipam mortem devitàrunt : Ef vidit

fiiuorte ,

Vi

i

kquc mut

Deus opera eorum , quia con

'erfi funt de via fuamala, €8 converfus eft Deusfa-

W, a

er malitlam , quam locutus fuerat , ut faceret eis, 9 non fecit. — Vide ex his,

fets , d

anime mi, atque perpende , quàm falutaris fuerit Ninivitis memoria mortis:

i, qih

Ppavo licét fuperbus & faftuofus, fi deformes fuos, nigerrimósque contem-

platur pedes , mox

fyrma fuumin gyrum flexum , acftellantem demittit cau-

ijuit

dam , unde rect?lemma huic aviimpones: Deformes oblitapedes. Sicmor-

ioS

tales omnes , licàt Reges ac Principes , Nobiles ac Divites facilé füuum ponent

Y tiorl

fupercilium , fifortem fuam caducam & vitam brevi morituram ferió ad men-

Óa

Afcan. i tem revocaverin:

: Tumefcit bomo: ait Afcanius Martinengus , /epe auimi , cor«

NoCte i

Gof

porísque dotibus ,

fortunz etiam muneribus turget , fed ubi ad pedes oculos demit-

Cia5 of

, €$ firidet,

AMarg.

tit , ad mortis terribilem memoriam ejus con(idevatione excruciatur

Iite, f

Antiochum confule , quem càm dirus vifcerum dolor & ardua inteflino-

&t, don

tibusdef

rüm tormenta apprehendiffent , ut de corpore impii regis viventes Ícaturirertt

licilimam mortem ac fortem fuam in fe redire

iltyor

vermes , pravidens nunc infe

Sed.

2. Macb.ceepit : Fuftum eft fubditum

ejfe Deo , &$ mortalem non paría Deo feutive.

m

fericordiam confe-

qlltm, fifm

$, 12-

fruitrahic

(celeftus orabat Dominum , à quo non effet m:

periit; & eternum reprob.tus eft : O infaufle! Jic-

cuturus ; unde in peccatis

-

&t

4.12,22 cine feparat amara mors?

Ubi nunc Herodes , cui populus acclamabat: Dei

It uj

non: dedit Dco , mox ab Angelo per-

. voces &g uon bominis? Sed quialaudem.

lt

cuffuüs , ac vermibus confumptusinteriit,

Ubi fcelerata ifta Jezabel, quz, ut

Aet of

inxit oculos fuo: ftibio , €9 exornavit

4. Reg. 9, Jehu R

egirecensinaugurato placeret, dep

68 refpexit per feneflras ingredientem Jebu €Oc.— Et q

uidaccidit?

tb i

89

caput faum ,

lis concul-

Juffu ejusde

ET

m novelli Begisde feneftra precipitáta,equorum ungu

d

a

àcani

ibus devorata eft, undein proverbium tranfiit : Heccii

eft illa

cata, &

At

ezabel? Ecce , qualis vita,

finis ita, mors enim eft Echo vitz ; Vive ergo bené;

lt j

UPU

dum tempus eft, ne moriaris malé intempore non tuo..

$. Recordorhic primi parentis noftri Adami , ad quem Deus inparadifo

W&ïeq"c "

i &6 maliue comedas, in quocuaque enim die co-

l,hd

Qt1.2,17. dixit: De ligno auten fcientiz bon

N ld

mederisex eo, morte morieris, Hoctamennonobftante, Adam deligno co-

i

UT

medit; unde & poenamrmoa tam mortis temporalis , quàm & ztern incurrif,.

l

V

MT

hoc enim fignificat hzc geminatio : Moríe morieris, Sed quid audio? Et fa-

G&ïIOS P] f $

m)m

um eft omne tempus, quod: vixit Adam , anui nongenti triginta , 89 mortuustJr.

Vl

, quód Adam.tanto tempore,.poit

MW

Si hoc verum. eft , prout verifimura eít.

admis-

.

De Afemoria dtortis.

365

Yots p

admiffum illud peccatum , adhuc in orbe fuperítes, in vita fuerit , quomo- $, Aucuff.

in quocunque die comederis ex eo , morte morieris ? lib.1 PU

V il totugd

do ergo verificatur illud :

Snmm

Reípondent Sacri Doctores

, & communiter Inrerpretes , quód Adam eo- vit, Dei

am actu mortuus fit, & quó ad Trin. bíc.

ilem cu

dem, quodeliquitmomento , quó ad anim

quontocus d

corpus mori inceperit , videlicet longa illa phthifeos, feu internz corruptio- £ ali.

dewart: Bo

nis morte , qua inter fefe continuo pugnantibus elementis & humoribus ,

feque matuó corrumpentibus , vix nati morimur, & ducimur ad interi-

"

oj t nj

du Vea

tum , ad inftar candelx accení

2, lingulis momentis fe;pfam magis confu-

mentis, donectandem extinguatur. — Beatus ergo , ait doctillimus Kempen- Tb.Kemp;

s fnetnur t

imósqu t

fis , qui boram mortis femper anie oculos babet , Q$ ad. moriendum fe quotidie l. 1,c. 23..

wem denida

difponit.

iapedt, V

L d

L]

Ageigitur, quisquis es , ho

mo: Chrifliane , & noli effe ftultus multum , Ecc77,18-

fsci lum

ne morieris in tempore non [uo.

Obferva : Yoii e[je flultus mulium ; Si ha-

um od

étenus parum ftultus fuifti , tranfeat , quia tempus i1llud elapfum ampliüs re-

ys,frint ?

vocare non potes , nifi per feriam po:nitentiam , ut cum Ezechiel hanc fa-

7/71 : 38,

du

cias refolutionem : Recogitabo tibi omnes annos. meos in amaritudine anime

Ije

du

me£ , ledinoli effe ftultus multüm , ut de die in vitz tuz differas emendatio-

pudui

nem , donec tandem moriaris in tempore non tuo, quia imparatos & virtu-

tibus deflitutos repentina invadet mors.

Econtrafummum bonum eft mori

ais lu

in tempore fuo , hoceít , quando homo ita vivit, ut quotidie moripotht , &

m

Í,

fic ingratia Dei paratus tranfit ad beatam immortalitatem : Bearas iJe fervus ,Luc. 3

a 00

|

!

V

tf

C).,V*v

quem , cim venerit Dominus, invenerit vigilaniem.-

27

yfecort

$. Et quid multis ? Ipfe pientiffimus orbis Reparator Chriitus fepiüs ,

"HU

MT

s accmi J

imó quotidià mortis fuz memor effe voluit : Cüm indignaren:ur Apoftoli ,.

quód pretiuni unguenti à Magdalena.non in paupetes , led in- Chirifti caput

r dbAfg

fuiffet effufum , eorum murmug memoria. moriis fuz fedavit : AMittens Matt.26,,

M &&b:'ï !

u a

enim bec uaguentum boc in corpus meum , ad- fepeliendum me fecit. — Alia vice

I2.

Til u

i

eis intimavit : Baptifme autem babeo baptizari ; €9 quomodo coarGor , uique Luc. 12»

F[q u

jove

monguilc

dum perficiatur ? Et iterum , Ecce afcendimus Terufalem ,. 889 Filius bominis

tradetur Principibus Sacerdotum && cribis Q9 condemnabunt eum morte &$c, Matt.zo;,

4 I Hf"uw 'W

p

Mitto alia plura Scripture -tefltimonia ,.. & folüm in apricum profero,

18.

' Vs

quod neque in monte Thaborzo , dum transfiguratus eft,, mortis fuz im-

memoreffe voluerit ,. proinde cum Moyfe & Elia nonalium difcurfum mo-

U.

emDe

nff

vit, quàm de morte fua brevi imminente. :- Ef ecce duo viri loquebanmï Lic.9.30;.

jodn

q;gfll

eum. ilo, erant autem Moyfes. G9 klias vifi in Majeflate ; 9. dicebant

d

,

j

Addmd

í

exce[fjwm] ejus . quem. completurus: erat in 7erufalem. Sed ad quid ifta

g

u

omnia ? Adverte : Omnis Cbrifli adio noffra fuit inflrudio ,^ voluit enim

T

nobis luculentum monftrare exemplum , qualiter & nos femper mortis

ub

nofirx memores vivamus ,. & quomode ejusmodi mortis memoria ad vitam

ii

"

- »

Stek-

;

866

Confideratio XLVTII.

"Apoc.

14 xsternamobtinendam.plurimüm. nobis conducat : Beati, enim mortui , quiin

13.

i

Dominoioriuntur. . Obferva.: Beati mortui , dicit dile&tus Chrifti Difcipu-

lus, quiin Domino moriuntur. . ;Et nunquid fuffeciffzt dicere : Beati, quiim

(

Rom. y,

Domino imoriuntur.? Pro refolutionehujus dubii adverte , quód vita humana

fit continua mors: /nfelix ego.bomo , quisme liberabit de.corpore mortis bujus.?

24,

:Ecce Paulus hancivitam noftram:mortis nomine appellat ;.Beatus.ergo iie,

DÉH

.qui quotidie.cum Apoftolo hic fibi moritur , ut exindein coelo.zternüm vivat:

$. Epb-

uotidi , aitS.Ephrem , diem exitís tuiexpeta , 89 ad ingrediendum illud iter

Yem. de

te parai quá enim borá minim? putas , veniet mandatum.borribile, $ o tunc

*

viía /Pi.

Amparatis!

til. c. g 1.

:9 . Coronidemrhuic.confiderationi imponat ipfe.mitiffimus :mundiRe-

lae,

«demptor Chriftus , .qui , .dum;hodiernum adolefcentemà morte ad vitam te-

fufcitavit , nullam ei inftru&tionem dedit , ut impofterüm.à peccatis abíli-

Luc.7,

neret , Deodue pro viribus inferviret , :fed .dedit illi matri fue. — Ia & La-

17.

zaro à mortuis revocato .nullum futurz emendationis monitum reliquit , Íed

l

Quod & in refulcitatio-

I

