fz;cn

'

cervus S. Huberto , cerva S. ZEgidio , canis S. Rocho.

Mitto quàm plu-

f

f. 40

limj;

$,im

rima alia cbvia exempla , quibus anneéto graviffimam Seraphici Doctoris

f Wf?fïa l

S. Bonav. fententiam :.Si fic canis Duminum fuum at pro pane modicos i fic equus pro

!

eit. a

modico bordeo : fi fic cfinus pro pabulo 88 femos quaativm ille à molis amandus

D

l

Y

|

'Jil(;em g

JManfio

exifit , qui Carnem fuam dedit nolisin cibum , Sanguinem in potum , vitam in

P

:

M

S

qo. 2. Tr. meritum, €9 fe totum

ï

in premium ? Cur e:*gg n9n facit bomo rationalis , quo

go.dic. auimalirutum facit ?

10Q, H 12»

oj$g. Ager

De Gratitudimie i2 Deun.

347

O tti-

t ia Diittus

- f. Ager Benefactori fuo gratus eft, dum ei pro gran..ulo vel unic

cies ,. fexagies , imó- & centies gratias agit : /4lia autem ceciderunt in tervam

Mattb..

U

bonam , &6 dabant fruum ; aliud centefimum , aliud fexagefimum , aliud trige- 133 9

NI

Jimum, — Arborhortulanofuo pro labore & plantatione grata eft, & in tem-

nes um d

pore ei optatos fructus refert 5 fi non refpondet voto , fucciditur, & in

sel

ignem mittitur: Ormais arbor, qué non facit fruüum bonum , excidetur.,- j 4Mattb.7,

fifis i r

in ignem mittetur. « Vinea fuo colono grata uberes in autumno afferre fru.

19g.

ilo, ii

&us affulet ; fin minüs, maledicta erit ; Expetlavi,, ut faceret uvas, 8 fecit )9« 51 3-

labrufcas ? Et-nunc oftendam vobis , quid ego faciam vinee mea : auferam fe-

, Veiphitc

tümguelou

pem ejus , 9 erit in direptionem &óc.

Colligite ex hoc mortales omnes , qua-

liter Deus ingratitudinis detefletur-vitium : Novem ubi funt ? Interrogavit L£ 17;

Timc p

17.

od

hodie de decem mundatis leprofis mitiffmus Servator Chriflus ; moderno

tempore. quarere & rogare nos oportet : Mille. & mille, & decem centena

puóundusd.

millia ubi funt? Tot á me receperunt beneficia, & in-dies accipiunt ; Et. 202

Seua £a

j Comumeaus

eft inveutus , qui rediret , €$ daret gloriam Deo? O portenta ingratitudinis!

Viri illi leprofi ; recepta fanitate , omnes , uno folo excepto , abiérunt, &

g

tj i

ad Benefactorem fuum non ampliis reverfi funt, En ex decem vix unus

Deo gratus eft; & hc eft moderna mundanorum facies, quó plura à pien-

ofa,imtis

u

vor ofor o

tiffimo Numine receperunt:beneficia , eó. minores illi referunt grates , de

2. Timotb.

quibus recte Apoftolus in Epiftola ad Timotheum : Hoc autem fcito., quod

qudd,

in noviffiis diebus inflabunt tempora periculofa ; eryunt. bosmines fe ipfos aman- 2» i»

gt

fes , cupidi , elati, fuperbi , bla[pbemi , parentibus non obedientes , ingrati,

dollorate

Jceleffi , fine afeione , fine pace , criminatores , incontinentes , inumites fine

as X Eccleä:,l;

atl mmm

Benigaiiate , proditores , protervi , tumidi , && voluptatum amatores magis

quiu D babeutei

fpeciem quidem pietatis , virtutem autem ejus abnegane

ts t bos devita, - Vide ex his , stque perpende ,. quàm graphicà Àpo-

QO Chrftod

ftolusmodernorum hgreticorum , pfeudepoliticorum, ingratorum & ma-

n WU

J

D

lorum Chriftianorum ftatum defcribat : Er bos , inquit , devita , qui Deo:

j;, (

& benefactoribus fuis reddunt pro bono malum: Retribuebant mibi mala pro

Pf34,124

m hi !;j'

oris.' Ego,ait, Chriftus, dedi illis vitam; ipfi milii mortem; ego hono-

em, ipfi contumeliam 5:ego medicinam , ipfi vulnera &c. . O popule in-

atl

"

g od

grate & infipiens : Heccise reddis Domino ?

6. Etdic, obfecro, Sodes, quare in veteri teftamento à Deo omnes pi-

6.

g.

fces à facrific

*.[CO: lepüs ' ,

io, &ab omni oblatione fuerunt rejeCli ; pafferes , turtures, co-

lumbas , imó & piloscaprar

I

m Deus accepit ? Et pilos caprarum , fponte pro- Exod.3j;

0

yint

w

2,2.

r

jl

pria cunda tribuentes Qgc, Sedpifces nunquam admifit ; fortaffe quia exaquis

m

extracti, mox agonizari incipiunt, & fic inutiles ad facrificium reddebantur?

n

W

"

fl qm

LL um

Hic quidem fenfus literalis et , fed aliud. hic- latet myfterium. — Obferva:

"

UT

M.

pilces funt proprium hominum ingratorum fymbolum , dum fuos nunguam

Mil lnf

|

j

j

agnofcunt benefactores , (ed fugiunt ab eis. — Sic funt pleraque ingrata ho-

AX2

minum

l

348

Conjïdemfiü XLVI, |

!

:|

Áif

minum capita, que Divina non agnofcunt beneficia , p'rc-)inäe-v ratro Deo gra-

|

t B

Petv.Blef. tias agunt : Nibil eft , ait Petrus Blefenfis , quod adeó provocet indignationens

dnocenti

'p.G-

6. a6 Altiffimi ficut ingratitudo , ipj& eft enim ma-lo-zfum pro-—vomtio: » beneficiorum exi«

$u, al

Gualfer. nanitio , extevminatio meritorum.

x

De Chriíto recenf:

et S. Lucas, quoó

d cüm äïiqu&anäo in regionem Ge-

tijronum

tinfid

rafenorum veniffet, ei vir quidam jam à multo tempore habens dzmoni.

um occurrerit , & licét obfeffus ifte ferceis ftringeretur catenis & compedi-

qpatet e

frpetuar

bus, ruptis tamen vinculis agebatur in defertum. — Interrogabat autem il-

Luc.8,30-]0m TEfus : Quod tibi nomen eft ? at ille dixit : f;gïo (Legio autem fex millia

Ntripral

fim non

continet ) Et rogabant Chriftum dzmones , ne imperaretipfis , ut in abyffum

Qfforem

przcipitarentur, fed ut liceret ipfisin proximum porcorum gregem ingredi:

koperi

Et permifit illis : Exiérunt ergo demonia ab bomine Q$ intraverunt in porcos: 5

t

impetu abiit grex per preceps i flagnum, Q6 fuffocatus eff..— Et quare, dices,

dzmones fupplicárunt, ut ipfis liceret in porcos invehi , cur non in boves

licco

& oves? cur non in tabernas mercatorum , hofpitum , opificum? cut non

Mp,S,ï

€ünom

s. Csril.i4 aulas principum & tribunalia judicum ? &c. Refp. Cyrillus, quia immun-

1.

UET

di Spiritus amant immundos , ac przfertim hormines ingratos , prout funt

lidinonyn

porci femper ingrati, non enim refpiciunt, unde glandes veniunt, & quód

Qs m

ab alto de quercu illis efca decutiatur , fed femper humum & coenum refpi-

ciunt : fic funt homines ingrati , qui beneficia Divina , unde veniant , non

T d

LU

3. Clemets erpendunt , nec propter ea Deo gratias agunt: Ejusmodi animam ingratam

Papa lib aitS, Clemens Papa, malas po[fidet demon.

Pïk'mg.

y.Reco-

X*O*ingr;

gnit.f.1o1.

7 .Adconfirmationem hujus veritatis füBjuhgamus alios conceptus non

Q0d dene

Viotra t

minori ponderatione dignos. Poftquam pretiofiflimus orbis RedemptorSy-

rophoeniffz filiam à demone liberavit, adductus ad eum fuit homo quidam

M Ms

furdus & mutus; & deprecabantur eum amici ac vicini, ut illi manus impo-

Ti

Marc- "; neret, & (anaret : Et apprebendeus euva de turba feorfum , mifit digitos fu.o*s in

A*ïi! Q&m

33*

auriculas ejus ; 66 expuens tetigit lingeam ejus ; 88 fufpiciens in coelum , inge-

f

muit. Etquid, quzfo, ifte gemitus , ó dulcifime JEfu? quare adeó con-

Fl

Qu dedi

doluifti hujus furdi & muti hominis miferiz ? profundebas ab oculis lacry-

Diomn.

. mas, forté quia homo ifte typus erat peccatoris obftinati & contumacis? 4d

Wnibus

Ntis C

Caïï'b.þïc oftendendum , ait Dionyfias Carthufianus , quim difficilé fanaretur anima fpi-

lifiïig

$.Gregor. ritualiter mortua. ^ Aliam rationem fubjungit $. Gregorius Magnus, ideon-

D eng

i

M.apud gemuiffe Chriftum, càm huic furdo & muto auditum & linguz ufurn refti-

&

^; QUi

Nuzam. tuit, quia previdit, quód ifte ingratifmus homo fuo tempore nequiffimá

omi

At

lb

P

bom.34- linguá fuá nune (anatá, cüm aliis impiis Judzis effet exclamaturus: Crucifige,

XW*-

6. 7. 1. 17 Crucifige eum ; hec íarnma, & vix unquam audita hominis ingratitudo dul-

uT

ciffimo Salvatori no(tro (u

[piria, gemitus & lacrymas excuffit :.Et fafpicieus

Dtü

T

hm:

in calum , ingemuit,

Ad

De detz'tucz'z'iæ i Demmn.

349

Adforum Caiphe (ummi quondam Judzorum Pontificis nos confera-

lt Don

( indigna:icm

fnus, Etquidvideo? imó quidaudio? Refonatin aula quidem ftrepitus , &

D

innocentiffimo Agno, qui peccatum non fecit, nec eftinventus dolus in ore

ejus , à fervo quodam nequam graviffima alapa impingitur: Uvus affiffens ri- Joau. 1g ^

nifirorum dedit alapam 3Efu. — Exat autemhzcalapa armatá, ut videtur, ma-

22.

itftfonmt

hi m

nuinflicta, Chrifto non tam poenofa, quàm & ignominiofa, quod etiamnum

apparet ex vultu fanéto, quem mitiffimus Redemptor velo S. Veronicz in

tenis u

EL p t

perpetuam rei memoriam impreflit , quod aliquoties Romz in Bafilica S.

Petri prafens non fine gemitu fpectavi 5 ad quam acceptam iniquiffimam ala-

0 auten t

pfs, u

pam noningemuit duntaxa£ Chri(tus, fed & juftas contra impiiffimum per-

eufforem querelas movit : Quid me c4dis ? O pientiffime J ES U ? hactenus

ngeguy

Serinfi p

femperin paflione tua altum tenuifti filentium : ZEfus autem tacebat , & fi-

cut agnus maníuetus ductus ad victimam , non aperuifli os tuum

, lg

hiccon

j;quare ergo

, Cür t n

queftus es, càm hanc immanem à fervo P'ontificis accepiíli alapam ?

opifcun:

Reíp. S. Chryfoftomus,quód hunc colaphum Chrifto inflixerit fervus quidam,

€ui nomen Malchus , cui pauló ante mitiffimus Deusin horto abfciffam à Pe-

rl gt

iro auriculam reftituit, & fanavit; hanc ergo fummam fervi viliffimi i

ngri, p

ngrati-

tudinem noluit diffimulare Deus , & homo Chriftus , fed juítas cont

ra eum

; veniunt, 4

UL

querelas movit: Quid me c4dis? Juvat etiam hic audire verba S. Chryfofto-

$. Cl»ry.'

mi : $ervi nomen , ait , meminit Evangelifla

3

quoniam magna res erat , non fofl. bom,

unde vt

taniim , quód eum curaverit, fed 88 quod paul

j ainan ag

9 pof effet ab eo alapaum acce- 83.in .

piurus.

!

.

AMattb.

O ingrate mortalis!

,

quid aliud a

gis,cüm peccata peccatis accurmulas, quàm

quód de novo Chrifto fimilem ala

pam impingas? Siluit mitiffimus JEfus ad

gloscott

verbera & tlagella, ad fpinas & cl

avos , fed ad alapam iítam non fi

yps t

luit, quia

fumma Malchi ingratitudo ei os

aperuit ?

uid me cedis ? O peccator ! &

nunquid & tibi mitiffimus Salvator hoc

[]

idem objicere poterit? Quid me ce-

"T

dis? quiin perpetuacharitate dilexi te

.

3

| qui inter nobiliflimas creaturas te con-

j,

j u

fiitui 5 quite abinteritu peramar

iffimam Paffionem meam in Sanguine meo

j

redemi;

qui in Cruce moriens tibi Matrem meam legavi: Ecce Mater tua,

TA

omnibus viis tuis :

qui dedi tibi Angelum cuftodem ab ortu nativitatis tuz , ut te cuftodiret in

p

?

- qui largitus fumtibi parentes Chriftianos., ex quibus na-

T

fcereris Chriftianu

$,

tifariam errantem tot

nonSaracenus, nongentilis, non Judzus; quite mul-

; gt

ies per internas infpirationes revocavi ,& in viam (alutis

'

as g"

reduxi ; quite poenitentem toties recepi, & ab inferni barathro , ficut Loth

W lingU? UUIE.(C

de Sodomis , Abraham de Chaldzis , Noómum de diluvio , & Jonam de ven-

«

) fet

[

treceti liberavi; quitecreaviadeternam gloriam & fui fruitionem

in coelo 5

hzc quanta fint , cogita: Ettu me cedis?

j

j

3. Deeodem pientiffimo mundi Servatore recenfet vlteris S, Scriptu-

exiuæ

211

13 , quód ante crucifixionem , dum interim terebrabatur , & apparabatur

Xx23

Crux,

—

3

350

Confideratio XLVT.

Crux , ejásquefoffa, & infenfi(fimi Judxi porrexerint vinum felle amarica-. -

;

$8

AMatib,

tum : Et dederunt ei viuum bibere cum felle mixtum , 089 cüm guftaffet n0luit

27,34*

bibere. — Et quare , amantiffime JEfu ! hoc vinum myrrhatum , acerbum &

felle cortuptum noluifti bibere? fortaffe quia majorem in cruce volebas pati

(

fitim , utnobis mortificationis & gulz refrenande vivum dares exemplum?

Re(pondent Interpretes , quia Chriftus fummoperé extremam adverfabarur

Maj

Judzorum ingratitudinem , dum pro vino fel amariffimum ei dabant, pro-

Jfidor.

inde noluit, bibere : Pro vino fel, ait Ifiderus Clarus , 85 myrrbam 89 acetum

Clar.

ei porrigunt ; bocprofertil

iterra, quam tof axxos poffederant s pro ingentibus

Orat, 41. Vineis , Q5 f

uaviffimis vinis, que terra illa protulerat , rependunt tanto. Mune-

vatori.

Et

l

hzc fumma Judzorum ingratitudo , & noflra Chrifto patienti fuit

poenofiffima. Nonita eum percufferunt flagella, non itala

ceráruntípinz, non

Ita S. Antonius :de bo-

$. Anto- 'ita transfixerunt clavi, quàm noflra logratitudo.

mina.p. 1/o,(loquiturin perfona Chrifti) que pro te patior ; ad tecl

auio , quiprote mo-

cdm fit

D

füm. tit,. vior ? vide plagas , quibus afficior ; vide clavos , quibus confodior : t$

Vetbi,

3. C.9.$. s. Fanttus dolor exterior, plu

s tamen crucior , quod te ingratum experior.

o

H

ffe

perhibe-

d

Caterüm fzpiüs Chriftas Dominus in hac vita mortali flevi

«

tur ; ac tunc przfertim, quando in fuprema vite hora fe à Deo derelictum

tatardi

Matib, conqueftus e(t : DEUS, DEUS meus , ut quid dereliquifli me ?. que verba

N

ponatyr.

277,47*

non fine fanguineis lacrymis &

ingenti clamore effatus eft : Cum clamore

(hllfeäuspl

Hebr.5,7. valido 9 lacrymis offereus. . O bone JEfu ? à amor crucifixe !

quid fibi vo-

Ea Chn

luitinufitatus hic clamor, & cruentz lacrymz , quas in agone

tuo luétuo-

n t

fiffimo profudifli ? an tibi hos gemitus immenfu

s ille dolor, quem patieba-

FOrpus j

ris , aut amor, quo ferebaris in genus humanum , exprefferu

nt? Refp. $.

$,. Ber-

AUs t (

Bernardus: Flevit Chriflásin Cruce , quia cim Paffio fua f

*

fficeret in vedemptio-

.

P celm

nard,

[4

"

aucorum; & quàm maxi

me flevit , ait

nem ommium , profuit in vedemptioncamn

Mp

m

Gpud. $. idem Mellifluus, quia n Chri

flo fuper ommes dolores exteri

$s , fvit dolor bu-

jmx l

En ingratitudo noftra Chrifto in Cruce mori-

Mi

BOonaven- gang iugratitudinis interii:.

£uram.

QU

enti expreffit lacrymas.

Quid igitur reftat,

anima Chrifliana , quàm ut ifn-

? Mortuus eft Chrifius,

Dui

ferm.6.in 5ofterum non nobis amplius , fed Chrifto vivamus

QUOd t

Parafce- ait Apoftolus , ut Q9 qui v

ivunt , jam non [ibi vivant , fed e1, qui pro ipfis mar-

, & beneficiorum Divinorum immemo-

Ve.2.COr. tuns eft. Non vivamus amplius ingrati

N

Eifr

$I$

res , non vivamus mundi vanitatibus , propriz vol

untati , & carnis illécebris,

-

i

ut zeternüm vive-

Vr

-- fed vivamus Deo & Chrifto JE(u filio ejus , qui pro nobis,

"Blün.

Eccl. 29, remus, mortuus eftin Cruce : Ne oblivifzaris : ait Syracides,

gratie Fideju[Jo-

2Q.

ristul, pofuit enim pro te animam fuam. Vroinde benedic anima mea Domino,s

n &ío

PfYo2,. omnuia,queintra me funt , Nomini fanto ejus. Benedic anima mea DOM?-—; :

r*mlofüm R

X0 , &9 nolioblivifci omues retributiones ejus Säc.ï

JM(

PA

54 gm

hlj

[

lj

CON

"f

;

-KM$ )o( S5$-

351

ll ao

o5 o

& o

$8

Gi$ese»]9o»

sb efs fs ehs cls

$56

QG5e9 315 G9 Q3 045 65 ((5 G9 G9 G5 G5 39 (5 Q39 05 95 Q5

cfs ofo cfo. fa. cfo ddo cjs cfo 6s cfo 6s fs fs cfo lo cfo s cfo

Vnjijit od

j

m vt ]

tite VOl d

CONSIDERA TIO XI.VII.

dars tl

tham d

T e at

. Major habenda cura Anim , quàm Corporis.

nl t

Pro Dominica I4. poft Pent,

nty priyri

drnt t

heidopttt

Aonne auima plus efi : quàm eJcat AMatth. 16.. 2 5

erirnn:

Ís

Antonis

li, q**iïm"ff

Gen. 1, f.

Nprincipio Deus creavit calum && terram, — Sunt prima Sacra Scripture

onfodior;käï?"vfi

verba. Sed jam hzreo hic attonitus , quód immenfus Deus effentià unus

p i.

fedperfonis trinus priüs coelum empyreum , & exinde primüm terram

ya d

ex nihilo voluerit producere,

Et nunquid hzc fabrica contra rectam

( ia

eratarchitecturz methodum , quz vult , ut priüs de xdificii füundamento dif-

yujim

u

ponatur , quàm utà tecto incipiatur? Hoc tamen non obfílante fummus Ar-

;f/f.'

(mni

chitectus priüs coelum ex nihilo , & deinde terram creavit.

Rationem affi-

ii ii

gnatS. Chryfoftomus , quia Deus coelum animz nofltrz deflinabat in habita-

| gt tueïu;a

culum, terram autem corpori & filiishominum ; & quia ariima pluseft quàm

i T

corpus , ideó prius de ftabili & perpetua animz habitatione providere volüit:

$. Chrg-

gf V

|

Deus , ait Os Aüreum , prater bumanum morem fuum perficiens adificium

-

" fofl. bom,

ifrom

DA

Va

prins celum extendit , poftea terram fübfteruit , priüis culmen , €9 poffea fun

2.in Ge-

p ii

damentum : Quis tale quid vidit ; in bominum fané operibus nil tale unquam

fuit , &6 vatio efl , quia animalon

-

teri

fz;;;,w

ge preeminet covpori 856. Ergó priüs coclum ,

wrio/

u

quàm terra quzrenda efl.

w

DeSalomone fapientiz

humanz oraculo, recerifet tertius kegum liber,

j

]u

j

"T

quód priüs Deo fplendidiffimum templum immenfis feré impenfis ac fumpti-

bus xdificare veluerit, antequam ad fabricam regii fui palatii manus appone.

a, qii"

j. Reg. 6,

D

ret: /Edificavit eam anuisfeptem ; domum autem fuam «dificavit $alomon tre-

38.

a

TM

decim anuis , €9 ad pexfedum usque perduxit. — Et quare tardiüs adificata eft

W

bi$;

If'mm

regia quàm templum ? nunquid Rex ille priüs indigebat domo ? & hoc qui-

) RT

ii

dem humanóloquendi modó verum eft; (ed omnia hac fa£ta funt illis in fi-

ss

0 gjï

gura, & Ícripta propternos ad demonftrandum nobis, priàs querendum ef-

[mea n W

fe coelorum Regnum , & qu:e ad'pecialem Dei cultum pertinent , quàm no- Afagrb.

j; m

ram temporalem habitationem , quzx cito diffolvetur.

Kt ecce, plusquàm 12, 24.

u

?

Salomonbic: quiidem hodie in S. Evangelio monuit, primam noftram cu-

ram debere effe de falute animz , qua eft verum templum Dei : Fos enim eftis

!

$evipluss

4958

Confideratio XLVII. .

diptcctl

&. Cor. 6, templum Deivivi, (ecundatiam de corpore, proinde dixit : Volite ergo folli-

E

171

citi effe , dicentess quid manducabimus , aut quid bibemus , aut quo operiemur?

Toindein

jfationes

AMatib. 6, bec enim omnia gentes inquirunt , fcit enim Pater vefter , quia bis omuibus jn-

13.

digetis: Querite evgo primum Regnum Dei 8 juffitiam ejus , Q9 bec omnia ad-

U TT

tültto)

Didac. jicientur vobis. Supra quod egregié Didacus Niffenus ad noftrum conceptum

Nif. D. - &propofitum : Prima , inquit , fit nobis anime cura , corporis accefforia. De

Bol n

KO priüs

4. Pen.. ftudio , quo animaz neceffaria procuranda, dicebat: Quéerite, q. d. magnam

$. ;-

follicitudinem , ingenii totam aciem in eam rem vertite; de corpore vero ait:

ilfrmus i

100 2ima

Nolite follicit efe. E. quibus collige, anime mi? quàm improvidi fint mifes

ri mortales circa animz fu* bona, dum majorem fubinde corporis , jumen-

IT

lt ubus

torum, przdiorum, opum & alimonii curam , quàm de falvanda anima fua

JMattb.6, gerunt. O miferi! nonne anima plus eft , quamefca? De qua veritate plura

Ti C

hn

af-

hodiernaluce occurrunt confideranda,

plia d

2. DeAriftotele nórunt Philofophi, quód Athenis quondam celeber-

ttim j

zimam erexerit fcholam , quam vocabant Peripateticam ,. hinc & Difcipuli

ejus appellati funt Peripatetici, hoc eft, ambulantes in porticu, & fecum in-

)

vicem philofophantes , ac ratiocinantes ; ad quàm fcholam nullus admitteba-

tur claudus , aut fegnis, fed homines perfpicacis , alacris & felicis ingenii ,

WYgt li

Ti

quirerum naturalium indagarent caufas. Plus quàm Ariftoteles erat Apo-

ftolorum Princeps Petrus , quià Chriftro ut Magifter Chriftianz Philofophiz

LT

Spiritum Sanctum Jerofo-

Tif fP

ts

conflitutus primam fuam fcholam poft acceptüm

lymis in porticu Salomonis inftituit , ubi prima przcept

a Chriftianz fidei fuis

Ogf r

llos fegnes & claudos , proinde

d)

Difcipulis tradidit; fed noluit habere inter i

L

M ,'

P

primó fanavit claudum : Et exiliezsffetit , Q9 am

bulabat : €$. intravit cum il-

Ü

[]

lis in templum awmbulaus , 89 exiliens &Q laudans Deum. Obfíerva anime

P

mi! Illeclaudicat, qui nunc in vitium, nunc 1

n virtutem inclinat, qui nunc

T col

laudicatio admodüm periculofa , & vi-

Deo , nunc Diabolo infervit , quz c

ä"mb

cina ruinz eft ; hinc Petrus primó claudum iftum curavit, ut indicaret, ne-

üis

N

minem coclo effe aptum , qui in via falutis claudicat , & in querendo ani-

fl

| — Matib.6,

mam fegnis invenitur, unde monet hodie Veritas:

Qgæïite prinum Iiggnm

32-

Dei , 86 juflitiam cjus.

&

Subjungohuic conceptui alium non minüs notatu dïgn&m.* A'enerat

aliquando mitiffimus Servator Chriftus in civitatem Capharnaum , ubi pro-

IgcndIS()

priam fibi conftituit habitationem ; & quia domus, in qua habitabat, pro-

erfm

L

pter adventantes turbas nimiüm erat anguíla , aperiebant, & nudabant tür-

lLjn T

bz tectum , per quod paralyticum quendam in le&tulo, velut vivum & fpi-

mgc "

qu mm

rans cadaver , jacentem , & à quatuor viris portatum , per fafcias & funes

Qr

ante pientiffimum . Salvatorem demiferunt ; & quia magna erat & populi ,

ht

D

4aiib.o,

j

li

F

& parg?iti.ci-üdes,.di.xit Chriftus ad agrotum : Confide , fili , remitiun

l

j

A.

P

De Cura Autme uoftre.

353

*

Vil u

l

tibi peccata tua. .. Non placuit hic fermo in auribus Sctibarum adftantium,

!qu[w

h

[

"

7

!

proinde intra fe moffitabant: Hic blafpbemat. — Sed videns JEfus eorum co

4 li um

ï

'

1

ïp

gitationes , mox hanc obje&tionem per miraculum folvit : U? auteia fciatis,

AMarc. 2,

J

3-

quia Filius bominis babeat poteffatem i terra dimittendi peccata (1unc ait pa-

Trncorpi

ralytico ) 4urge, tolle ledium tuum , &9 vade in domum tuam. — Et furrexit,

risaedtgs D

Rg abiit in domum fuam. — Benigniffime JEfu! quid eft hoc? cur huic paraly-

t Q ( mää'ä

tico pribis péccata dimifili , priisquam illum reftituere: fanitati? & nunquid

(oryt yerbai

infirmus ille hanc à te poftulaverat gratiam ; Minim? gentium: Corporis,

od

&on animz quzrebat falutem ? Refp. Salmeron: Ut doceat , quantó plus vefe- almeron.

corpori z

rat curare animam , quam corpus , & quàm pejus fit reccatum ommiirfirmitate. t.6.tr.14.

Qvayda À

Ex quibus facilé intel'iges, anime mi ! quali in pretio apud Deum & ho-

qu vt

minem Chriftum fit anima noflra,& quomodo ante cmnia huju: mundi crea-

ta bonafit quzrenda. — Audi S. Chryfoftomum : Omnia , inquit , zobis du- $. Cbry-

plicia dedit Deus , duos oculos , duas aures , duas manus , duos pedes ;

fi igitarfoft. bom.

borum alterum ledatur , per alterum neceffitate

dit nobis unicam

m cenfolamur : Animam veio de- 22.ad po-

, hi Dit

, fl bauc perdidimus , qaánam .vz'vemasj?

pulum,

ric, j

'

3. Salomonem omnium mortalium fapientiffimum confulamus. Pro-

qullas 3dmm;

baverat hicRex omnia hujus mundi oblectamenta, dum fe fe totum dedit

TU

ifipis t

hujus feculi deliciis, ac mundi voluptatibus?

Vadam €$ affuam deliciis, Q£ Eccl. 2, 1.

f'uar bonis,

Sed in his omnibus non invenit nifi vanitatem & afflictio-

1rilïäanæPhiïoio;r[

nem fpiritüs. Audite i

n du*

pfum loquentem, quid de omnibus fuis voluptatibus,

honoribus, obíeq

uiis , opibus & thefauris fenferit: Quid profuit fuperbia? aut Sap. 3, g.

(hilrci!

divitiarum jaanti

a, quid contulit nobis? tranfi£runt omnia illa

tanquam um-

& daudo'nïïa""'

"4. Ocurashominum,q

uantüm eítin rebus inane! Porró unum eft necef:

.f ii

farium , ut Deum quxra:

nus,&

animx noftrz falutem: Quérite ergo primim Mattb.6,

j 0al

Regnum calorum &9 juflitiam ej

d $,

.

j w g D

33*

M

citas

Ex quibus collige, anime mi, in quo vera animz noítre confiílat feli- -

lt u

; honingula, noninefca, nonin

potu , 102 efl enim Regnum Dei efca &$ pom.

D AM

potus ; fed jujtitia , & pax,

14,

ff qux

&9 gaudium in Spiritu $anto. — Neque confiftit

17.

in voluptatibus carnalibus

& len(ualibus, quia libidinis impetus momentó

" WW

n

tranfit ; éftque fimilis fenfi

u

um voluptasSodomz pomis , quz fi tanguntur,

|

ine mora in fcetorem , favi

ilam & cinerem abeunt.

Neque confiítit in col-

ligendis opibus & the(auris

j dg^

n

hujus feculi, que omnia Apoftolus arbitratus eft ppili

P

aph [

p,aLüh

ht

ut flercora , ut Chriftum lu

crifaceret,

Sed vera animz nof(lrz felicitas con-

.P-Bn

p

9

d

i

j

u

fiftit in querendo , & obtinendo ultim

o fine , qui eft Deus , unica noítra &

m,&"u

veraacaterna felicitas 5 & (icut omnia flumina , quia de mari exeunr, nun- Eccl. 1

u

7

quam in curfu fuo folent quiefcere, donec tandem ad fuam revertantur ori-

i

i |

ginem: ita &a

"

ppetitus animz noftrzin hac mortali vitain nullis bonis crea-

u

ul

AF

tis faturari ,

$

ac quietari poteft, nifi in fola converfione ad Deum, e

R. D. Gintber Dominicale

a

Yy

jü s. u£

[

)ih "t

ET

3$4

: Con[ideratio XLVII.

"

. M

dulcifruitione. Proinde zolite diligere mundum,neque ea , qua in

mrundä fuat ;

1 J0.2,15.

deozhom

m

fed diligite Deum ; quieft fons omnis boni , quies cordis noítri, ac animz

miim Regnum Dei , 66 juftitiam ejus..

gcms, qiii

noftrzcentrum:. Queritepri

Qidnunca

4. Interalia przcepta,

.quz Chriftus Dominus dile&tis fuis tradidit di-

fentis aX

fcipulis, qux & Chriftianis omnibus,ut ea obfervarent, impensé commen-

ts & prol

davit , non poftremum illud eft ; ut pru dentiam ferpentis imitarentur: Effote

1

Matt.1

Wt il

16.

"pru

dentes ficut ferpentes. Et qualis, !

|jaud immeritó rogabis, prudentia ferpen-

fecuram.

tis eft? Refpondetinhuncl

ocumS. Hieronymus,, quia in periculo amitten-

S.Hieron.

tlf

dz vitx toto tempore occultat caput, ut illud, in quo vita eft, protegat,

li, tnqu

bïc.q

atque confervet, pro quo tuendo totur corpus fuftibus & gladiis objicit.

puenta (pa

Ita & nos oportet proani m noítrz falute decertare, proqua c

Orpus & opes,

QU Qu

famam & vitam objiciamus ;5erpens infuper , ne voces & cantilenasincanta-

BU &Q;-.u

torum audiat , eísqueinefcatadecipiatur, & capiatur, aurern unamterre vel

it corpor

petrz affigit, alte

o^

ram cáudá claudit. . Hoc fac& tu, homo Chriftane ; ne

(as nj

cum ,adulatorum & malorum fociorum, in ruinamanimx

Sirenum;, meretri

le; jgi!e

tuz tibiabblandientium , audias voces ; hinc mature aures tuas inftar ferpen-

lii ditil

tis claude, imó & cum Ulyffe cer$ obdura. — De ferpente ulteriüs liquet,

tutim a

ranguftum petrz foramen , ftriiásque ejus rimae ferpere

quód fenefcens pe

liil 8*5?17.;;1:

foleat , ut veterem

fibi pellem detrahat, novámque inducat. Tu , ó homo

V

es animamtuan;, veterémque deponas homiaerr, per an-

tifinit duf

Chriftiane, ut fer

Dero

m viam tranf:

.

ire debes , quia lata & fpatiofa via eft, quz ducit ad perdi-

Matt. 7, gufta

H

iti

&

Oftrdi d

- tione

m, & mu

(unt, qui intrant per eam : ia euim, ait S. Auguflinus,

e[t , & virtute femper innovauda.

*

.dzzba,jïme;,

S.Aug..i..z,.

in calumaugufia

oscafus & rcru-m*'dïl:crï-

tonjio,

de Doür.

Et hzc caufa eff, quód David , nunc per vari

ódànimam fuam femperin mani-

]i UA, även

Cbriftian

4minacau

tior factus , de [eipfo teftetur, qu

bus fuis portaverit :

- Anima mea in manibus meis /emper.. — Et quid ais, Rex

Figticus

16.

animam tuam femper in maribus portaveris? Nunquid

tl n

]

l.118, psudentï

ffime ! quód

Pfa

anima tota eftintoto corpore, &t

otain qualibet ejus parte? Qiuare ergo ai-

U: n

109.

UOiv

feris : Anima mea in manibus mei

s? Refp. S. Doétor Mellifluus , ut eam

bant eripere , vigili

curá confervaret, & ne

OT

contra omnes , qui illam vole

il

creaturarumamore fafcinatus e

jusdem unquam oblivifceretur, & fic periret

?

icut qzmä

dn mauibus vo-

ARU

$. Bern.

eternum: Zuima mea , inquit , in manibus incis.

uT

ffris tenemus ; non oblivifcimur : fic nunquam o

blivifcamur negotium animarum

e7. 3. i

jus amo-

varum , 08 illacuraprincipaliter vigeat in cordibus nofjris, — Pro cu

fl i

Vigil Nat. "t9fi

re,

confervatione & falute ferrum & ignem, imó mille potiüs nos oportet

3

D.

qUæf 1.5 p[m:

fuftinere neces.

Ita fecerunt tres Pueri Babylonici , de quibus Scriptura:

'idem d

16, Refpondentes Sidvacb , Mifacb €g. Abdenago , dixerunt Regi Nabucbodonofor :

P

Dov.s

Non oportet nos de bac rerefpoudere tibi; ecce enim Deus noffer , queu colimus ,

M

gotejt eripere nos de camino ignis avdentis Q9c.

fc Ab

De Cura autme nofire.

355

Qu t

/ $. Abardente foinace Bab ; lonicaad infecnalem defcendamus. Et quid

video 2?hominem olimin terranobilem, potentem ac divitem, cui nomen Ni-

i, i

D

cenfis, guiiad!ze'b.eïurpurpu;f—,ï &g b3[f0 , && epulabatur quotidie fplendidié. . EcLuc. 16,

19.

dis fs

quid nunc agit in inferno? Cracior ,anquitipfe , iu bac flamma , & quidem tor-

a

mentis maximis &ineft

u

bilibus,ytum ob ardentiffimam fitim, tum.ob innume-

Ipeccomm

ia Dj

1

ros, & proh dolor, nunquamterminandos incendiitartarei ardores, Et quid

peccavit hic-miferin hac vita mortali? Refp. S. Chryfoftomus , eum animz

, prüdnals

füz curam.penitus neglexiffe; & prxíentibus tantim rebus ac voluptatibus

iptictoutt

$. Cbrs-

vita d

inhiáffz ; ideó jufló Deijudició ad hunctormentorum locum devenifTe : Quo-

£,

/9j;.

0m,

tidie , inquit; j;urparä induebatur , anima vero ejus araneis rej

erta erat : un-

s &l

am 1- &€ divi-

guenta. fpirabat , &6 fetoris plenus erat carnem faginabat aucillam , domin

quacurd:

autem animam f ame confeGam negligebat. — Tte nunc divites & avari,, ite gulo- /€ & La-

Vcantient

nes & e»ulones, ite immilericordes & injuíti; ite luxuriofi & voluptuofi, qui?479.

grem um

in corporeas duntaxat effufi eflis voluptates. ite, ite , & ulteriüs animas ve-

ormo Cs

ftras finitetabefcerefame. | Et quid tandem devobis fiet?.S. Jacobum audi-

im n

te : Agite nunc divites , plorate ululantes in miferiis vefiris , que advenient vo- Jacob.g g.

erttasitu

lis; divitie veftre putrcfadie funt , 86 veflimenta veftra a tineis comefla fuut ;

nte ueri

aurum &3 argentum vefirum evuginavit , Q9 erugo eorum in teflimonium vobis

t

eyit , Q9 manaucalit carnes veflras ficut ignis. — Tbofaurizáflis vobisiram in no-

i. m

viffimis diebus &Sc.

a

Vs omtr

Damon pro uni

ca ,anima'r-achJirenäa univerfum .offerebat mundum:

! (U2 dUC:'.'.'a'jFï

v

1

Id

Offendit ei omnia Regaa muudi , €$ gloriam eorum , 6 dixit : Hec omnia tibi Matt. 4,

, a" S-A1

dabo , fi cadens adoraveris me. Mercatorillecoeleftis pro thefauro in agro ab-

g.

fcondito, &invento omnem fuam przfentavitfubflantiam: Pre gaudio illius Matt. 13;

arus & ICIW Á

vadit , €$ vendit univevfà , que babet , 9 emit agvum ilum. Negotiator ille -44.

Ad

unkt"

Evangelicus pro unica obtiner

HX

a pretiofa margarita vendidit omnia , que ha- Matt.13;

t 4

u B7

li 4

buit, &$ emit eam. . "Thefaurus hic ab(conditusin agro corporistui eft anima

46.

od

iM

tua : Habemus autem tbefauruma iflum in vajis fidilbus s Margarita ifla pre- 2. Cor. 4,

jt :ïä'-tïï,-i

tiofa pariratione anima.tua eft, pro qua Chriftus negotiator omnia dedit , ut

7.

r Mdf /

j

compararet eam , non primam , fedultimam Sanguinis fui guttam : Vis fcire, $. Cbrg-

m

[

ï,»:

ait pradic

d

us S. Chryfoftomus , quantum fit pretium animarun noftrravum ? re- fofl. bom.

..'

fu.

"

7

l

dempturus eam Urigenitus nou mundum dedit , noun bominem , nou terram , nonin

Pf. 48-

il

3; [

i

ü 1

mare , fed. fuum pretiofum Sanguinem s quocirca dicebat Paulus: Empti eftis

/

n

jn?

pretió magnó. . Ettu, óhomoinanis & vanus ; quomodotu «ílimas animam

»WSJ

tuam ? qualem, obfecro , illius curam geris, ut eam falves eternüm ; An

l

n

M

f

SW

quaris primüm Regnum Dei , & juflitiam ejus ? Heu nos miferos, quousque

poflu

(

E

j of

tandem devenit miferia & infcitia noftra? pluris mortale & fragile corpus,

j

d

pluris pecunias & pradia, pluris equos & canes, pluris momentaneas ac

u

:

L

í

fpurciffimas zftimamus voluptates, quàm an/imamnoftram. Ef2u primoge-

Gen.2y,

l

1f W

nita fua p

.

s

ulmentó lentis v:endi,dit: Et fic accepto pane £S lenti: edulio,æam

34*

it,

Il

356

C onþdemtiü XLVII.—

dit, 9 bibit , €9 abiit ; parvi-pend'ens , q«od primogenita vendidiffet. Nos

tfi, r

quotidie pro viliffimo pretio,& voluptatula unms momenti animam noflram

iparuent

Diabolo vendimus , & parvi pendimus , quód primogenita noftra tantillüm

immen(am

vendidertmus ? Ej

v

a furgamu—s Q« quaramus primüm Regnum Dei & jufti-

qium: Or

tiam ejus.

jütt anim

6. Ad montem Sion nosconferamus.

Jfo.13; 4

Et quid video? $urgit 7E/us à

quá,e

Cwna , 88 ponit veflimenta fua , &6 càm accepiffet linteum , precinxitfe; deinde

Mribus

mittit aquam in pelvim , €8 ca'pit lavare pedes Difcipulorum. — Quigres hic , an

hii g

mitiffimus Salvator etiam fordidos Judz pedes abluerit? Refp. S. Aueufli-

RUE 5 d

nus , quód fic, quia Judas tunc przfens füit, ac proindeà Chriftolotus, Et

trnjt, b

quomodo , obfecro, univerforum Dominus adeó fe fe potuit humiliare , ut

um lat

ad pedes impiiffimi proditoris fui fe profterneret , eósque à fordibus ablue-

Oortit

ret ; Ecnunquid priàs Diabolus fimilem quandam à Chrfto demiffionem pe-

UT

tit, ut ab illo flexis coleretur & adoraretur genibus, pro quo obfequio illi

P.

Mattb.4y0mnia mundi Regna in donum obtulit : Hec omnia tibidabo , fi cadens adora-

tremend

$.

veri; me ? verüm moxà Chrifto ftygius ille ferpens repulfus eft : Fade fata-

Atptenti

na; fcriptum eft enim: Dommum Deum adorabis,, €9 illi f.li fervies. — Hista-

hrilus H

men non obílantibus Chriftus Dominus nunc in ultima czna flexis fe pro-

Itqtuo

fternit genibus coram Juda, in cujus corde jam Diabolus manfionem fuam

Ti hdu

