profteznere miferia, — Expofuit quidem Dominus univerforum petenti Sata-

n o (

ngomne: ejus poffz(fiones ab inim'cis diripiendas ; & Job perditá hacomni

r

fubítaniiá (uá permanetimmotus, -Omnes ei una die interempti funt filii,

ktos Cs

abacta pecora , predia fuccenfa,, & edificia folo zquata ; & ftat Princeps

Jeo al r

ille in terraHus , nunc paupertimus, ut.cautes Marpefia. Dxmon denique

is turru

obtentaà Deo facultate eum toto corpore peffimo percuffit ulcere,cui etiam

propria uxor infultabat, ut ejus labefactaret animum. — Et quid multis? O-

.

s Vil

lum p

mnia elementa , imó & ipfe infernus in. ej

us confpirabant perniciem , &

animus Jobi permanet infractus ; £ifratlus labatur orbisimpavidum ferient

TT

ruing. "Uadeobfecro, tanta conítantia in hocviro , quiaiz omnibas bis non 70b.1,22;

] perfeäomj?g

peccavit $o5, (ed potits ad omnes ejusmodi infultus in.Dei laudes prorupit:

Sis Nomen Domini beneditlum! Q virum ineffabilem , nec labore & dolore

xtorpenh

vi&tum, nec morte viacendum ; & quomodo, quzfo , potlibilefuit, quód

quöwde]ka W

inter decumanos hos adverfitatum fluéctus inconcuffum fervárit animum?

"]

Audite tilii hominum ipfum loquentem : Semper, inquit , quafi tumentes fu- 705.31,

ii jj

per me flattus, tim-i Deum.

'Et hic ipfe timor Deianimz mez , velut flu-

23«

wii, M

&uaati navicule, fuit anchora fecurilfima, neruerem, & in inferni prz-

cipitaret abyffum, ;Proindere&té S.Laurentius Juftinianus: Timor ,inquit, $- Latr.

yenis t

ftabilem reddit gratiam, ficut ancbora ftabilem aavim facit. ancbora namque eft 7uft.lib.

[quiordit

011dus timoris, Eccetimor Domini innocentíam ]obi non tam confervavit, de perfe-.

gc gl

quàm & inter medias perfequentium procellas firmavit, folidavitdue.

Di- verantia

icgt

fcetimere Deum, fi vis veaire ad Deum.

0030

yonidf "

À jobo ad tres p

1102

d vt

os in fornacem Babylonicam miífos tranfeo. Et

fwh)m i

n jo

quid video? quia nonadorabant (latuam, quam Nabuchodonofor Rex eri-

m !

M

gijufferat, ex mandato illius fiae mora à Chádzis in ardentem caminum

110

r*

miffi funt; (ed mox ad illorum preces adfuit de coelo Angelus , qui non

n

ti M

duntaxat ignem excuffit, & ad latera fornacis removit, afl etiam in eorum

fr fl

li

m

refrigerium auram levem ac rofcidam excitavit , quz ignis vim reftrinxit,

qu

j

pueros refrigeravit, ac miré recreavit: Etfecit mediumfornacis quafi ventum Dam.3,

nalü

M

Res mira, ac ftapore plena,quód

jo

lu

roris (lantem,?9 non fezigit eos omnino ignis.

ii

I

ignis omnem foam agendiperdiderit vim & a&tivitatem! Et qua caufa tan-

j

M

ti prodigii? g. Doétor Seraphicus,quód timor Domini hanc extinxerit flam-

Xlofrus:

0if

mam, quia przfatii(ti pueri fan&ti magis Deum , quàm Regem & ejus ti-

PU

mebant fupplicia: Timor Doriri, inquit, eff ficut veutus, de quo Da. 3. quia $, Bonav,

chx

t

J

fornax omnium defideriorum carnalium temperatur , &2 refrigeratur per Dei Diet. Sal.

100

yiqu'

ïlm d

timorem. — O Chriftiane! Si Demon infernalis, velutfuperbus Nabuchodo: e,32,

Afj

um

T

nofor, per varias (ugge(tiones ac tentationes in fornace cordistui fuccen-

&it libidinisignem; Tunc cede malis, fed contra audentior ito 5 quia ficut

Ccé3

aqua

m t

388

Cou[ideratio ih

mus, Deut

aqua extinguit ignemr , fic timor Domini omneavertit, & extinguitpecca-

gnet, DE

$. Aug. in tüm ; Fera fevit , fübintrat S. Auguflinus,, DEum time ; Serpens. infidiatur ,

6, Etvis

Pf(31. Deum time;

Homo te odit , Deum time: Diabolus te impugnat , Deum time,

tfimo para

Tota enim creatura fab illo eft, quem j,ubäris; timere.

ordiae Cheru?

mum, quimd

$. Ab igne ad aquam, & à Babylonica ignis fornace ad abyffum ma-

ris me confero. Etquid rurfus video ? Heu tempeltatem validam,horren-

o exa

dam , inopinam & mare ventis rapidis agitatum, atque Íurgentibus, & intu-

imlir, V

1tmus a

30n4* Lf "mcfcentibus procellis horridum z Dominus autem wift ventum magnum in

mare, 89 fada eft tempeflas magna in mari €9 navis ( ubi Jonas Propheta ve-

puanum uf

Atit

püactepidi

heb

&ij

t ) periclitabatur conteri. Ingens hic erat metus omnium navigantium.

auts jaciunt fortes , uttantorum caufam malorum , & hujus infolitz tem-

N

iU

peftatis deprehendant reum ;. verüm fors iila mox indicabat Jonam ineo-

vcfc ligu

dem periclitantem navigio, & qui culpam candidé agnovit , períit ipfe, ut

Siürindhne

1

locÓ omnium in iratum pelagus mitteretur; ToZite me, $ mittite in mare,,

(

(rtp r

89 ceffabit mare a vobis. Dictum , factam . Jonas fine ulla morain-turbu-

lentüm demergitur mare ab immani ceto devorandus. Interim fiftitur pro-

Éütrimy,

Qd rj

cella, aéris redit ferenitas, in gratiarum actionem Deo vivo & vero à nau-

tisimmolantur viétime, & Numen iratum placatur. Ad quid , qusfo, Jo-

Vi

nas contra feipfum protulit & edixit mortis fententiam ? Nunquid melius,

U ff

ET

imó & confulriàs illi fuiffer, fi altum de fuga fua in Tharfis tenuiffet filen-.

*

jon4 1,9-tium ? Ipfe reddat rationem , qui hujus fuit caufa tempeftatis : Hebrus,

Venn

[

inquit, ego fum,&€ Dominum Deum catli ego timeo,qui fecit mare 89 aridam £.

rgmes ei Qu

Eccetimor Domini, quem prophetaille, licet à facie Dei profugus adhuc in

pe&tore gerebat, eum animavit , & recordari fecit, ut tandem nullum am-

V. ij

liüs mortis formidaret difcrimen , proinde libentiori animo in horribili

VH tl

P

Zeno Ft- 2quoris barathro perire vo

luit, quàm ut DEUM novo aliquo offenderet

il

LO

|

P i,

ron.ferm. peccato : 70nu

as, ait Zeno Veronenfiss, timens Dominum , (pontaseum non ti-

Difceex hoc, qualiter timor Dei omnem alium

(&07 (

i

de Timor. met adire naufragium 8Sc.

S.Enbrem humanum excludar, & expellat timorem: Imquo, ait5, Ephrem;

nonef ti-

Vj

MW&M,

toif.z&.

mor Dei, omuibus Diaboli dolis patet, atqueinfidiis. Et Mellifluus; Timor Do-

S.Bern.

mini expellit peccatum : five quod jam admifJum

eff , five quod tentat intrare;

L Wä €Xerm

u

Ser, de di- &alioloco: Tota beatitudo eft timere Deum.

Et hoc eft, quod Scriptura de

Tobia feniore teftatur, quód filium fuum ab infantia timere Deum docuerit,

Mrm

verfisaf- -

ed. 9.

& abítinere abomnipeccato: quod & fortiflimus Eleazarus fecit , qui , cum

" Miltin

Deum inter ebullientem ex vulneri-

MTR l

]dem f.65 .in fumma feneétute cruentis plagis, ad

j

qob.1,10.bus cruoremingemuit, & dixit: Dowine,qui babes fanam fCientiam , mani-

*fgn

tf

2.Mach.. feffé tu fcis , quia cm à morte poffem liberari, duros corporis fuffinco dolores,

l'ä»ïaf lr J Q -1

6.30: fecundüm animam veró »ronter timorem tuum libenter bec patior. | Vide,quo-

"]

. Hiero-

UET j

$. H.icmmmodo,—San&a þimue:-inzDLJUM,. &tu quid facis? 7eravita efl, ait $

nymus:

De Timore Det.

389

.nymus, Deumnó[fe €9 timere... Et tu quid facis? Nofcisne, ac times , ficut i regula

X etnpin

Sepn af

oportet , DEUM ? Recollige te.

Monacb.

ANgtat, Duai

6. Etvisplura argumenta? Aureserige. Dum ejectus erat ex amoe- 2327«

niffimo paraditfi viridario protoparens Adamus, conítituit DEUS Angelos ex

ordine Cherubim ante paradifum, ut impofterüm ejus aditu non tam Ada-

mum, quàm & ejus poíteros prohiberent , ne i paradifi amoena ingrefli

ice dv

mvait

fruCtum exarbore vitze decerperent : Ef collocavit ante paradifum voluptatis Gen.

3,24.

Ad' quid ifte gladius

urgentbu r

Cberubim ,. 8 fíammeum gladium atque ver[atilem..

Quntum v

flammeus, atque verfatilis in manu Cherubim? z. Per iftum gladium prz-

lonas Proitt

figuratum fuiffs timorem Domini, hic enim eft gladius flammeus, quia fi fri-

gidi ac tepidi fumus, accendet nos ;; & verfatilis,, f perverfi [umus , con-

u nv

[

vertet nos.

Nupsiine

- 'Ubi tandem poft annum integrumi folaremiceffavit diluvium ; DEUS

icabat Jonate

veré benignus & mifericors cum No& & homine pactuni iniii de non am-

noit, pl p*

pliüs inducendo diluvio ;; pactique fui tefferam effe voluit in aére difco-

y, Gu

lorem iridem : Arcum meum panam in nubibus, 68 erit fignum focderis inter me Gen.9.13.

la m

&g interterram. — Ad quid arcus ifte? & quomodo fignum foederis DEUM

[nreimiay

inter & hominem? . Arcus iftejam tum erat, & etiamnum eft fymbolum

vivo & 02

clementi2 Divinz , & fimultimoris Domini: Arcus Dei, ait Doctor Melli- $. Berz,

d quiä qu

! Nuqi*

tus , eff timor Deis quamdiu timor Deiviguerit in corde bominis , tam diututus ferm, 39.

erit adiluvio Divine ultionis.

us

Venerantaliquando Difcipuliad pretiofiffimum orbis Salvatorem,enar-

mpdiais

rantes ei, qualia, ac quantain Nomine ejus patrárint miracula, inter que &

imn

illud commendabant: Domine, etiam Demonia. fubjiciuntur nobis im nomine r gc

il

j profugust

tuo. Audite Chrifti refponfum : Et ait illis: Videbam Satanam ficut fulgur

17

Andet nuliumi

de celo cadentem. Qualis, obfecro, eft bzc refponfio & verborum conne-

j anio in(hor:i

xio? Difcipuli recenfent, quz faéta funt in virtute SS. Nominis JESU per

vo 2l m

ipfos prodigia, & pientiffimus Servator illis refpondet de lapfu demonis de

(

m,f TU

«14

L

coclo? Caufam (ubjungunt SS.Patres, quia difcipuliilli feptuaginta duo tunc

y i of

ii

temporis nondum erant fufficienter intimore Dei fundati : Venialis fuit , Cornel,

,ipram :

ait Cornefius , becculpa &9 vazitatispulvis, quem Cbriflus mox abfterfit : pro-

bic.

Jirious

j

t

inde eis exemplum de lapfu Satanz in medium adduxit, utdifcerent nonal-

] ;enfat i

ta fapere, fed in timore Dei , licet fan&ti effznt, ac miracula patrarent,, con-

i

m

df

ftanter perfeverare: Nunquam, ait Mellifinus, eff fecuritas, Fratr

e$, neque in 9 Doyg.

m(:[CD

ebmuw

nl

calo, nequein paradifo multó minns ia mundo.

In calo euim cecidit Angelus (oym de

f M

fab pra(éntia. Divinitatisz Adam de

us

paradifo ,. de loco volupiatis ? fudas in

3

*

ligno ,fee- :

qa

»]

1undo , de fcbola Salvatoris..

Ha&c idcirco dixerim , ne qui fibi de loco ill

(iien

mï"*

ts fii-

n

j

blandiaiur , quia dicitur: Locus ipfe fandus eff. — Q«ia non locus bomines ,

fedp

ula.

j

bomines locum fanGificant. —

"L

1 Ji

! ïae[

J

N

al l

Ccc3

7

us

v 'F;

"

i

399 |

Confideratio. LI.

L

t Dilcipul

7. Quis non miretur trinum ilium , & plané miferandum $, Petrila-

uliun e.

Aattb. - pfum, dum vitam, ne moreretur, ter abnegavit : At ille negavit coram omni-

Atcul tcem

£t pauló poft (equitur; Et iferum nega-

26.70. bus,dicens; Nefdlo, quid dicis.

l quid, ob

vit cum juramento , quia non novi bominem. Et ecce, cam Petrusáà circum-

ftantibus adignem miniílis vehementoribus urgeretur ftimulis: Tunc capit

Chnflo audier

Vum ionocent

deteftari, &8 jurare, quianonnovi[fet bominem. — Et tertium lapfum, qui non

folàm nobis imperfeétishomuncionibus , fed & religiofis mentibus, imó &

t0d prodiior

& $. Chn

Sanctis inhac mortali carne adhuc verfantibus falutarem incutiat terrorem,

Et quafo , quare mitiffimus Dominus permifit, ut difcipulus tam dileQus,

*

.

Mouf, qi

f yepende,

quem univerfalis Ecclefiv deítinaverat pa

3 s

ftorem,Chriftum dulciffimum Ma-

tti r (ipte

giftrum foum ter abnegaret?

gm&xäx(m,uz jul

$almeron

E. DoétiffimusSalmeron, quiaS. Petrus triná vice gloriabatur , fe noï&/

LT

bic.

gegaturum Chriftum: primá & fecundá vicé in coenaculo: £tf omnes fcan-

ET

Mattb. — dalizati fuerunt inte , ego nunquam fcandalizabor.

Et tertiá vicein irnere

L

j

26,33.

versüs hortum Gethfemani« E!fi oportuerit me fimul commori tibi, non tene-

To 9009ug

dum.non in Dei timore ftabilis pet-

LL

gabo. Ideoin paenam prxfumptionis,

manferat, permifit eum Deus intrinam

labi negationem. . Advertit hic $.

odf

'

$. Ambr.

Ambrofius: Hec autem ia

eo fcriptafunt, inquit , us fciamus, neminem

iadare

ts

Líc.

fe deberes nam fi Petrus lapfus efi. quia dixit , etfi omues

(candalizati fuerint it

Ut w

te, nunquam fcandalizabor ; quis alius jure de fe pæ[umczr?

BU t

-I-Gor..xo,

Heu nos miferos , quó minus in timore Dei fumus perfecti, acfunda-

Ntoy.

12.,

tijeó majoribus cadendi periculis fumus expofiti; qui ergo exiftimat fe (ta»

Tidtaf

Pf.2,11. 1e, videat, ne cadat.

Proinde ferviamus Domino in timore, & exuitemus

MTM

S. Hitr. eicumtremore: Nolite, inquit S. Hieronymus, effe fecur

i; tranquillitas if

j

QU

ta

i

?

e didici , nil tam

IAMF

adHeliod. tempeftas ef.

Et fepiüs memoratus S. Bernardus: veri

$.Bern.

etinendam, 8$ vecuperan

dam , quim i omni

efficax ad gratiam promerendam, t

ferm.g4. tempore coram Deo inveniarisnon altum fapere, fea timeve.

Beatus es, fl cof

án Cant.

*

vatia, longé am-

fmünm m

tuum triplici timore repleveris,

ut timeas quidem pro acceptag

tempore ti-

P

Wfe4

T

AT]

plius pro amiffa, longà plus pro recuperanda €9c..

Pro omniergo

& licet vir el-

W

l

m |

meDeum: Verebar , ait pientifimus Job, oumnia opera vea;

T

fet , cui non fimilis erat interra, timebat tamen Deum in omnibus opert-

.

ft

!

vix umbraes , fi te cum Jobo vis

&l!m(

bus fuis. Et tu homo Chri

ianel qui

Ts

M

S 4ugl, comprare, quid agis? quomodo vivis? Fortaffe ,

ut cum S. Auguftino 10-

Ádien

.'*Ubnc

deovib. quar, ovem te putas, & bircum te novit DEUS?

[d dem

.B, IO.

X Sacr-ä Scti»

Iussa.

8. Prodictorum confirmatione adhuc unum, alterumvee

j

M

ptura depromamus conceptum,

Paratur Coena ultima , inquaC

HRISTUS

u

[n hac, 1*

ml

agnum &azyma, imó & feipfum in cibum tradidit & potum.

"BD

hunc

g.;uan'al coena inter alios difcurfus Divinus ille Magifler ac Dominusl

cum

De Timore Der..

391

ranmS

cum Difcipulis mifcuit fermonems 4men, dico volis , quia unus veftrím e Mattb;

tradiiurus eft.

Ad quam veridicam. Chrifti vocem omnes infolito erant. 26,2x,.

:egmt Q Q9

WepiU

perculíi tcemore , hinc fingulí interrogabant :: Nunquid ego fum, Domine?

u Petrosi t

Ad quid, obfecro , undecim illi Difcipuliadeó conturbati funt , cüm à

Mil at

Chrifto- audierunt: Uaus veflrfm me tradituruseft; Annon probé noverant

fuam innocentiani, quód neque animo conceperint, aut cogitaverint ejus-

m hgium, t

( nb

modi proditionem ?

h icotat r

&. S. Chryfoftomus: O beati Apoftoli ! facilis veflfra innocentia con- $, Chrof.

ttiflata efl, quàm penalis Tude audacia, que non eff confufa. — Vide hic, at- $er, , de

cipdtnnta

que perpende, quisqtiises ,.homo Chriftiane! qua ratione quisque de x-

um d

m

terna fua falute merito timere fibi debeat; & hxceft juftorum &Giirüpioru

fer.j. paQUZï |

conditio, ut jufti multüm fibi pertimefcant , nein aliquo effendant Deum ,.

egordu l

iniqui veró protervum fectantur Ifcariothem, qui folus ibidem non timuit:

yh: Hj

Ubi metus nullus, ait Tertullianus , emendatio nulla. EtSiracides: Simonín Toyg,up] [

Huc colli-

t r d

timore Domini tenueris te inffanter , citó fubvertetur domus tua.

de panit,

i

1

]

mavit quoqueS. Paulus, dum dixit; 7u fide flas , noli altum fapere, fed time;

atl

D

jm

Cap. 2.

nefcit enim homo , an odio vel amore dignusfit. Etquemadmodum na-

Eccl.27,8

i

vicula fponte fua in flumine deorfum deícendit, nifi furfum fortiterconira

a. :

yett

Rom.11,.

fluminis impetumimpellatur ; Ita homo fragilis facilé & ex natura fua, quz

2Q.

i, mm'w í

ad malum prona eít, ad. vitia delabitur 5 nifi per timorem Dei detineatur,

; ia

& furfum fortiter compellatur;. timor enim Dei remulcus eft, quó talis alli-

]

gatur navicula ;. clavus eft, quo folidatur; remigium efít, quo furfum im-

a o

pellitur..

XJTW[ i

jego*

Viditaliquando-S;Joannes Chriftum :: Et Je ore ejus aladtus titráquepar-

APOCO : I;r

l nmofä&

j

te acutus exibat. Etquid duplex gladius deore Chrifli? s. Clemens Alexan-

16.

V

l] u l Wl

drinus; AMOR & Timor. Significatur, ait, per boc Deum amandum 89 ti- Cley;, Ale;.

j

wendumeffe..1ta eft, amandus, & timendus eft DEUS ,

quod pulcherri. ] j firogg,.

0 hi

ffi

g,*[/]ff' li "

mum lemma Imperator Jofephus Primus : Amore Q9 tiuo

re, ex: una parte

zpäï]

w

tu

Pellicanum proprio crüore proles fuas enutrientem prafeferens, & exalte-

m !

ra parte aquilam Auftriacam fulmina in nocentes vibrantem..

[f JUI

ng

M

90

Finem huic Gonfiderationi imponat felix ille latro; qui: cur Chrifto

o

IN

I

crucihixo poft felicem obitum fuum paradifum intravit, ad quem mitiffimus

Ora mea, l

h

Deus: Hodie mecum eris in paradifo. — ) cceli ftupete ! latro ille paradifum r y;..

; d

n omiW

Qf

ingreditur, quimille meruit infernos? &quaz caufa hujus infperatz falu'is?

43

o;æl

U

SI

j

Adverte, timorem Dei habuit, ne

que tantüm. ait Cornelius, fetimer: Deum

ram

publicé demonflravit, fed & focium latronem ad eundem timorem exhorta.

tus eft:. Neque tu times Deum, quód in eadem damnatione es?. Obferva: Deum g, Ainlr,

2

r

dicit ,.perquod verbum, juxta mentem S. Ambrofii & aliorum $

j

s

5'. Pätrum b;c a udä

i

proinde timor Domini illi fa- Corgal,.

'J [

Clmüum&pcum & hominem confeffus eft .

pow

pientig-

n

7106 L

,

37

: -Can]ïgiemiio LII.

pientiz initium , & vitz felix finis fuit.

Tu fi vis pié vivere, & tandem

dioritcut

Malacb. beat$ mori , time Deum: Filius bonorat patrem , £9 fervus Dominum: Si evgo

tf

1$6.

Pater ego fum, ubibonor meus? Q6 fi Dominus ego fum, ubi efi timor meus?

yraur «

Dueurus

—H2-? -5 0:b-:-8308-? "M0 0b-: AMOReR-)- RO —

nj t u

trhortinms

r Sopli

1. Prowd

CONSIDERATIOLII.

imn, tac

titóu

Spera in DEum, & time DEum, fi vis falvari.-

TM

p

ProDominica 19. poft ':P;ent.

i d

Simile fattum . .

H i

e Regnum Colorum ',Hammi Regi.

n

A Dronte d

,Mqtt/ä. 225

Y.

titf i

I fides noft'm Orthodoxa, vauæ pez; charitatem operatur , eft quafi fir-

"m

miffima columna, & bafis , fupra quam falutem noftram tut& difi-

DEUTM

camus , fpes noftra in Chriftum paffum & crucifixum erit ficut an-

Atitier,

chora tutiffima , quz nos inter tot tentationum fluctus , quibus in

"N

Mebr.6.

ac vita quafi navigantes jactamur, firmat, ac corroborat: Firmiffimum fo-

"um at

180

latium babemus, ait Apoftolus, qui confugimus ad tenendam propofitam fíem ,

Pultnfeg,

quam ficut ancboram babemus , cui anchor pro lemmate infcribimus: !Infta-

gt

plilodle --

bilem firmat. — Sine fpe, aitdoctiffimusPhil

o, homonon efthomo. fed be-

Wi

Quv

ftia: fpes enim eft principium omnium bonorum, fine qua nihil bon

i fa-

bam.

li

Mf

ciet homo. Et nunquid fpes meffis alit agricolas, fpes lucri mercatores,

ld

i

fpes predz militem? Spes noftros

iminuit labores, fuffert molem, promo-

BU

lr

nnï

S-Gïe-

vet ftudia, confervat patientiam , folatur egros, & quidquid into

lerabile pu-

u T

ger. M. fillanimitas afferit, boc ei leve 88 facile [pes r.emun.cmtidnis offendit; unde rect

WMM

lib.1.

Tibullus Po&ta:

WMQMSX Y

mor.c.6.

Ws

Jam malafrniffem letbo, fed credula vitam

L 1] Q

Spes jvvet , & melius cras fore, [emper att.

17

Hzc fpes noftra Chriftiana & Theologica in Deum eft ftella Polaris,ad quam

M

velut nautz in tempeftate nos oportet refpicere, neà portu aternz felicitatis

UT

aberremus. Eítbaculus,qui quondam Jacobum Patriarcham confolatus e/;

S,K

Md

Gen.32

cujus ope fecuré rapidiffimum Jordanis fluvium trajecit: Im baculo meo trau-

me

fivi Jordanem.

Eít galea falutis , qua caput noflrum contra tentationes

Wj

hbl

10

hoftium

Itb

"Q

-

De LS]Je.Cö Jïetzz.

393

vt , & hn

hoftium incurfus tegimus & defendimus: Indutiloricam fidei &2 cbaritatis,gg 1. Tbeff. ï:

)om'm:-m:&i:qe

r

1

ucernafulgida, .& cujus fplendorem & ambulamus

8.

hia

galeam (pem falutis, — Eft

&operamur : Lucerna pedibus meis verbem tuum , in.quo.mibi fpem dedifli. Pfal, 118,

Ktt thefaurus abíconditus in agro .cordis noftti: Habemus autem tbefau-

IOf.

R

rum iflum in vafis fidilibus.

Eít gemma ac Sapphirus inzxflimabilis pretii , 2C0r,4,7-

«or hominis .confortans, :G.timorem temperans, .dequo Richardus Victo-

rinus: Sappbirus, inquit, quicclo fereno fimilis eft, coeleffium bonorum fignat Ricb.Vit.

fpem. . Proindeoptimé S.Bernardus fupra illa Davidis verba : 7u es.Domine in Apoc.

2]I.

)Lü.'

',

fpes taea , itacommentatur: $perent alii in divitiis fuis , alii n nobilitate , alii

fs

u

in aliisrebus, ego bec omnia avbitratus fum ut Jiercora; quoniam tu es, Domi- $,Bern.in

ne,ípes mea. Prateudat alter meritum, fuflinere fe jattet pondus diei &9. eftís, P(. 90.

jejunare fe bis in Sabbatbo dicat , elorietur fe non ^^. ficut alios bomines.

Afi-

Jbi autem adbevere Deo bonum .efl, €$ ponerein Domino fpem meam, szgc, tota

ratio exfpetlatianis meg.

Hs W

Verüm enimveroó non fufficit folüm fperare in Deum,

-»jfed & oportet ,

ut propter delictanoftra hanc fpem cum timore Dei conjungamus ; comes

enimfpei individnus debet effetimor Domini, qui cor noftrum cuftodiat, ne

efferatur arrogantiá , aut prxfumptuosá torpefcat fecuritate : Nemo, ait 9 Cbryf.

"m

Chryfoftomus, prefumat de meritis fuiss. nullus defperet de malisfüis. — Ethzc ín Pf.41.

yfiram a?

caufa eft, ut ingenu& obfervar B. Albertus Magnus,, quód in hodierno Ev. Mattb.

«uni ert

angelio univerorum Dominus ,:qui omnes ad coclefles invitavitnuptias, & — 22,2-

j ?

homo, & Rexappelletur: Simile fatum eft Regnum colorum bomini Regi. Di- B. 4!bert,

&iturhomo., ait citatus Beatus Doctor & Epifcopus , .quia.humanus, beni 4M.: íc.

at Ij

m

)

f

gnus & mifericors eft, in quem meritó fpemnoftram collocemus ; fed& Rex

fcris

nominatur, & quidem potenti(fimus,

Ti

,

quem ob.demerita noflra jufié timea-

n d

;

ie;:"

mus., dequa veritate plura dilucidabimus.

/

]

2. Miffus aliquando fuerat David, dum adhuc puer paftoriciusà patre

e u

fuo Ifai ad caítra iíraélitarum, ut fratribus fuis fub Rege Saul contra Phili-

Pb

"ii

m

ftxos pugnantibus panes & cafeos deferret; & cum in caftris exprobran-

t (l

tem audiiffet Goliathum: Eli

yid o

p

€

gite ex vobis virum , 6 defcendat ad fingulare 1.Reg.17.

A

certamen,omnesque Hebrzi illius immanis gigantis metuerentfortitudinem,

*

"

Hdlta j

ipfe folus.licér viribus impar, ad'hoc periculofum fe obtulit duellum :

uid,

inquirebat à circumftantibus , dabitz

v viro,qui percufferit Pbilifteum bunc , 83

/ii

tulerit opprobri

jl

um de ifradl? Et càm illi refponderent: Pirum, qui percuffe-

IV

rit eum , ditabit Rex divitiis magnis , & filiam fuam dabit ei , €$ domum patris

m]])fï

li

cadi

€jus faciet absque tributo in I/Tal , mox generofo accenfus fpiritu, & fpe tan-

g o

d

tí premii illectus, etiam rejectis armis regiis,, folo baculo, & quinque lapi-

ii J !

(oi

dibus, ac perá & fundi inftruCtus adversüs Philifteum in arenam proceffit,

10

quem primo lapide in terram proftravit, proprioque gladio ei caputampu-

j ii

tavit: Ecce fpes premii & honoris Davidi tum

næum

adhuc adolefcenti vigin-

ti

co[lm

y

!

R. D.-Gint'ber Dominicale,

394

Coufideratio LII.

vt

qbeop

p, tiannorum animum & calcar addidit, ut nullum form*idarewt—ixofïem, nul-

ifirico

lum recufaret periculum : Spes, ait Theophilus , fortiorem efficit animatn,

Yum&

[u P'.

qude il

Ep.à

— . 88 ad pericula confidentiorem Q$c. — Sihocolim inumbra, quantó magis, ani-

ROm.IzO

memi , nos excitare, &animare deber fpes illa ztera beatitudinis , ac

i um

premii czleflis nunquam terminandi, ut egregié &'ammose hk interris con-

iqum x

tra Tartareum gigintem, efusqueiníultus actentationes pugnemus.

u $u

Gen.29,

jacob pro acquirenda formofa Rachel quatuordecim fervitutis annos

a itupi

explevit , & tamen videbantur illa pauci diespre amoris maguitudime. — Affy-

iime De

20«

rii illi,urbem Bethuliam obfidentes , ubiraram formz gratiam . & pulchritu-

4 H

jUdit bo

dinem Jodith contemplati funt , ad feinvicem dicebant:; Quis contemnat po-

j 54

1Q;I Bo

pulum. Hebraorum , qui tam decoras mulieres babent, ut nou pro bis meritó pu-

guünis Qu

narecontraeos debeamus? Ecce fpes potiundi Rachel facob omnes indul-

Wt .

J

corabat labores , ut totanniilli pauci ac parvi viderentür dies , omne:que la-

vam filo

bores , uttotanniilli pauciac parvi viderentur dies , omnisque labor exi-

L

guus comparatus cum tali, labili & fragili premio ; & Aflyrii confpeQá

Itj r/za

Plus hic

pulchritudine TJudith de novo ad cruentam animati funt pugnam.

Ticnfojio,

quàm Rachel & Judith ; leva mentis oculos tuos, anime mr, in ceelum , &

Barmemo,,'a

illius immenfz gloriz pondus, ac coeleftis fponfz decorem confidera, de

Miugef

a in qUa canit Ecclefia: O fortenupta profpera , dotata Pairis glorid , refperfa Spoufi

Ecclefi

&& Oi

a Ci

vitas.

Et

mund (

bymn. de-

vati&, Regina formofiffima , Cbrifte jugata Principi, cali corafc

iaf

nunquid ob expeéctationem hujus formofiffimx Sponfe omnis tibilaborvi«

die».

] üee «

deri debet levis, & pugna facilis, ut aliquando

z

potiaris & fruaris fponsá?

poft vitz fqæ exitum hac optatá

ä lnürma&h

Ulïumque l

3. Pulcherrimam quzftionem nobis Wprop"onit Divüs Chryfoftomus,

$. Cbr3-

u ,61;115: W!

h

)

fa]i.inPf.

quare DEUS ezteraanimalia producere voluerit armata , cornibus , unguie

bus & dentibus munita , avibus fubminiftrans alas ad volandum, &aliis am-

107,14-

s ï;äm; h

mantibus velociratem ad curfum , hominem autem reliqueritinermem ? Bt

?nnmm I

l

refpondet fibi S, Doctor, quia Deusipfevoluit effe virtus hominis, &tuin

Itj

ühg

ipfo fperaret homo, omnemque fuam fpem in Creatore ac Salvatore fuo po-

n

neret, àquo folo bona zterna funt fperanda :In Deo faciemus virtutem.

i ?;äætemaä |

udith.fortiffimam-Hebrzorum heroinam confulamus. Ibatillaad ho-

n

UR

!

N

ftilia Affyriorum caílra obfirmato in Holofernis necemanimo. — Sed ubi ar-

Hnal

ma tua herois fortiffima ? cur pugionem non tecum accepifti , quo hoflis

lN

infenfiffimi pe&tus transfoderes ? cur non novaculam , quá tyranno tamitn-

h

t lPt

pio guttur pro barba abraderes ? quare prorfus inermis ad opus tam gran-

&j

de progreffa es? Adverte , armaillius erant premiffa oratio , & fpes ingens

Woamdl(

u

atque firmiffima in folo Deo auxiliatore fuo collocata, firmiffimé fibi pet-

nl

fuadens , quód non deferat fperantesin fe, unde itaDeum allocuta eít: Con-

«ï"&d |

5 uditb.

mea-

13.

jrnga t , Domise DEUS Ifradl . &9 refpice ia bac bora ad. opera manum

-

fumn,

| 1De Spe C& Afetu.

195

rm,,ut ficut promififti, Terufalem civitatem erigas : 68 boc, quod .credes per te

ektüho?ïem,nuï-

poffe fieri cogitavi, pcrficiam&9c. — En fpem grandem, quam mulier illa fortis

h d at

in Deum & in Deo habuit, f«d fpei fuz.& timorem Domini junxit , unde ul-

B mp z

teriüs de illa Scriptura: Timebat Dominum valde; nec erat , qui logueretur de

4

j

at

illa verbum qmalum.

Et heccaufa erat, quód talem ac tantam, nullisque'

ugftb 8,

EMi

unquam fxculis fatis decantandam ab hofte capitalifIimo reportaverit victo-

Vgnttus

ram. Situ,animemi,hoflesgtuos, prxfertim domefticum , quembene no-

( n

-—fcis,'äifcupis—vinccrg, fubjugare, mortificare , en exemplum : Sperain Deum,

j ltüm AL;

&time Deum.

tom b r

4. Hilc heroinz adjungo mulierem ex Cefarea Philippi oriundam,

Quis t

quam S. Ambrofius Martham appellat, que duodecim annorum fpatió fan-

yr plb

guinis fluxulaborans, omnem feré fubftantiam fuam fruftra Medicis diílri-

ycol m

buit. . Audiit hzc forté de adventu pretiofiffimi Salvatoris noftri , hinc no-

lis, o

vam falutis fpem concipiens , dicebat intra fe: Sitetigero tantim vefiimen - Mattb. 9;

tum ejus, falva ero. Et quid fecit ? Acceffit retyà , Q9 tetigit fimbriam vefli-

2Q.

vigtie l

t Afyri n

mentis ejus; guflabat enim Chriftus pro more gentis hyacinthinam in veíti-

meato fuo timbriam, quz ceeli (pem & Divinorum mandatorum adumbra-

ugnat, h

7i n calut.

bat memoriam , quam ubi mulier illa venerabunda tetigit, repentä fanitati

m confier

reftituta eft : Salvafatla efl ex illa bova.

Et quod fingulari obfervatione di-

gnum eft, Chriftus hanc mulierem filiam nominavit: Cozfide filia, fides tua

d pb

ancactth *

tefalvam fecit , quotitulo.nullam aliam feminam , fi Evangelium attentio-

re mente confulimus,, honoeravit, Et quare hoc ? Obferva: Mulier hxe

omais iU

TU

infirma &fpem & timorem erga Chriftum habuit, ac mira quadam ratione

utrumque conjunxit; fpem ,inquam , habuit : 5i tetigero tantim vefiimen-

fum ejus , [alva ero, timorem autem , quia acce[fit recià , non. ante faciem

ïvusWW; [

ccrnäbUS ! DU

Chníti propter imundiriem fuam indignam fe reputans , quam Dominus

alpiceret ; hinc-tantopere fublimata fuit, ut non duntaxat jEfus Dei Filius

qndif i^

in eam conjiceret oculos .fed & filiam nominaret.

Difcehic modum, quem

um'rimmi

imitariteoportet ,fi à Deo petis obtinere peculiare beneficium,fpera in eum,

j homini;

quia nullas foeravit ia Dosmino , €9 confufus eff , & quam maxime , dum bo- Eccl.2,11.

vt

na «terna & coeleftia fperas ; fed.&timeDominum , ac quamlibst ejus of-

TT viïfuteïj- |

fenfam folicité fuge; qui enim perfect Deum diligit, vehementiffimé ti-

f

us

met, ne in aliquo offendat dilectu

, hinc in omnibus fe exadtiffimé ejus

nïmo«

du

conformat voluntati.

Audis ? Fac & tu.

i

eplfh !

"v

$. Et fi labet ulteriis progredi, confideremus mirandam illam nubis

& ignis columnam, que quondam Hebrzis non duntaxat viam in Palafti-

ia*

dopü! W

nam oftendit, fcd & eorum caftraab xílu folis & incurfu exercitÓ: Pharao- Exod. 1 3.

atl

W

J

nis infequentis protexit , dum fub illa quafi fub velamine & umbella & am- 2 r,

if

debat eos ad oftend«ndam viam

bulabant & degebant ; ng?nu; autem prace

d 2

pe?

i m

'0[0

396

Confideratio. LIL.

LT

per diem.in columna m)bz's,eä per no&em in.columna'iguis ;: Singula hecporten-

dunt aliquid, attentum te effe.cupio;

Refpondent$. Gregorius Magnus.

ttiO ropib

(Eore: Stel

Cornelius &alii, quód per dictam columnam nubis & ignis nihil aliud fue-

sit prxfiznatum,quàm Chriítus JEfus.& hic Crucifixus; hic: enim eft colu.

tiderm qu

Mione eondi

mna nubis & ignis, nubis. quidem de die, hoc eft; in hac vitainoftra, dum:

fideles fuos gratiá fu$ obumbrat, protegit & adterram viventium dedücit;,

tanum, hin

Pf./:12- proind& meritoin ilium fperent omne: Chrilliani : Eetentur ommes, qui fpt-

«el; f

j9. 1456* yant in te , quiaipfe eft Duxnofler, qui de feipfo-ait:: Ego:fum via , veritas;

ttfpnifca

À

t$ vita. Sed& columna igniseft pernoctem,.hoc eft, in morte, & in for-

Ttit, ii

midabiii judicio , fiprecepta Dei non obfervaverimus, unde meritó illum,.

DO

Efäg,-IQ-. ut diftrictifimum Judicem à.Patre conftitutum; timeamus :: fimete: Domi-

f atima )

um omnes 3angiejuss hinc illeoptime: procedit, qui inter fnemactimorem

1 iC

falutem fuam: operans, hác duce columnáà myfíticá ad' coeleftem:tendit Pa-

MOR

Ti

$.Greg. ]lxítinam, ]Juvat hic audireppedictum S, K. Ecclefie Doctorem Moralem:

M. bom.. Hobreos, iaquit, per deferta gmdiem*es:columa igais in nete, Q6 columna m-

Waf

21.in E. pis preibatin die , in igne enim.terror eff, in nube vifionis leve blandimentum:

þ.

( Um, &gü

dies autem. viia. 'ufli, F$.nox. accipitur vita- peccatoris ; im die igitur. columna

'

UT

nubis monftrata eff. && ir. uotfecolumna ignis, quia Deusin judicio veniens per

lenitatis manfuetudinem blande juftos demultebit , peccatores autegper

iptjïitig,

TM

defiru&ionem terrebit... Proindefpera, & time.

OT

€.. Duos quondam turtures. Deus fibi.à m

atribus poftpartum pro pu-

Ptl g

]

!

E

Lev,12,8. rificatione offerri voluit :: Sumet duos turturesvel duospullos columbarum, u-

dU

Luc.2,24,1um in bolocauflum,9 altera

i pro jeccato, quod & B.Virgo & Dei'Mater cen-

Vfl

|

- fupauper & indiga feciffe leg;tur;

Sed quare; dices, Deus duos affc&tabat tur-

TU

Ü

tures , aut duos columbarum pullos? Obferva:. Turtures & columbz funt

Mrlon

il

volucres timidzs; quz: ad.vifam accipitrisumbram fine mora fugiunt, &ín

"o

cavernis füis fefeabfcondunt. Entimorem:;: ita & nos oportet fugerc omne

Vtit

peccatum; quia initium fapientiztimor Domini j fed & fymbolum funt tur-

&

Gen 9,1 x.tures, ac columbz optimz fpei:

cclumBam Noémicam confidera, pacis oli-

Á

4l

^

f

d. manus

vam,finitó.

diluvió; a

:

No&mi deferentem;, cui olivze ramo meritó

2

- pro lemmatein(cribimus :; Spes ai

teravita, Proinde femper fperandum eff

ffob.

12, . inDomino: Etiamf) occiderii inc, ait patientiffimus Jobsin ipfcm fperabo.

AW lings

Iyo

In: arca illa. foederis erant & dulce: msnua & vifga Aaronica: repon-

Id [

N

Hebr,904, ta;.

Per raanna:D;. Antonius Paduanus . fpem intelligit , & per virgam

lg

^

(bf

Üin

S. Anton.. timorem.D'ominis Né fpes;. in;;u.i

t prfumpiione: corrumpatur , 1de;beïtt*' timot

Dom.in- conjungi.

TTl

? (

ra. O.

Vidit aliquando- dilectus: i!l

€ difcipulus Chriftum Domihum.nudc,iü

TUl

l

/]fïn,

Epipls .

'coelis.regnantem feptem habere in manu ftellas, & de ore illius prodibat

j

44 d

gladius ex utraque parte acutus : Ei babebat in dextera fua ficllas feptem ,

Dvl

44poc. 1,

M

jücta

À

9.

"d l

Ó

EE

d

De Syeö 4Hetu..

397

hl fa.

8 de ore ejus gladius utraque parte acutus exibat... In quem finem, haud im-

«goriu n

