pater! vel alios cibos jube afferri huic filio tuo; an non vides, quód vix offi.

bus hzreat,& malefuada fame fit pené confectus ? panem inclamat venter in-

poiet, t

ymos t

anis? Verüm aliud hic latet myfterium. — Reclé pater ille; veré mifericors

teraduliit

& pius huic fuo filio de flolà primá, & annuló provideri juffit ; per ftolam

ervenitn

enim primam , feu primariam , & eximiam illam veftem (hoc eft, togam ta-

j Edl

larem , quz erat nobilium filiorum , & quá priósanteabitum fuum prodigus Tjriz, bic,

n

ille induebatur) indicatur gratiapriflina eu, ut vult S. Hieronymus apud Ti-

Corn':l;lvi:

rinum, gratiababitualis cum omnibus babitibus fupernaturalibus peccatori con-

[/] gt

verfo integra, imó nevis incrementis au&a. — Annulus, ait S. Chryfoftomus, eft

defponfationis infigne, & nuptiarum pignus, quo anima veré peenitens cum

samariti

a, Bu

Deo quafide novo defponíatur ; Vel prout vult D. Auguflinus: Zsnulus eff

ópiritís Santli pignus : gratia enim participatio figuificatur per annulum. Mitti-

htasperdcfef

biïem:quidä'

turautem in manum, perquam opera clarefcit,

O felix illaanima, qux hac

i

J

;

ftolá &annuló infignita eft! Audi proreflexione morali & foletio fuo Petrum

odl

j

Petr. Cef],

s upo

Cellenfem : O gratia gratiofa ! iue te ommia mala,tecum omnia bona: fite te,in-

Cit. 4 Ra-

quam,inauisuniverfacreatura. .O anima ! fiefuris gratiam , pulfa ad janaam

jnkduté

-

» pert. in

u v

fi pulfaveris , aperietur , fi petiéris , dabitur. | Pharao /Egyptiorum Rex Jofe

Aurifod.

pho nunc é tetro carcereliberato in fignum gratiz & fumma benevolentiz

af

annulum fnum tradidit : Tul/tque amulum demanu füa , 88 dedit eum in eum

»b Qïa; quü g?(«

ejus ; veflivitqs eum flolá byffin4, 69 collo torquem aureaus circumpofuit : fecitum

Gen, 14,

jca

j nf

a4.

Afceudere fuper currum fuum &&c.En bic pulcherrimum typum anime Deum

veréamantis, &annulo Divinz gratiz infignitz, atque cum Deo fuo defpon-

1i'ni$(üfjd5m

fatz! O quám facilé equitat, quem gratia Dei portat !

yinim d

4. Venerat aliquando Elifeus Propheta, poftquam filiumSunamitidis ho

.qC I^

fpitz fuz mort&um ad vitam revocaverat, in Galgala, ubi feva fames telluris

illius opprefferat incolas, & quia cum filiis Prophetarum nil efculentiad ma-

f$

E3

Aus

,-mhabU?f

J

.

38

Confideratio YT.

nus habebat, unum illorum in ageum mifit , ut herbas agreftes cfbllig—eret,&

exinde fibi ac pueris in ollagerandi pulmentü faceret,qui egreffus invenit qua-

genm

ambhor

fivitem fylveftrem,& collegit ex ea colocynthidas,quas domum reverfus mi-

vedelal

fitinollam, & coxit pulmentum, de quacoétione, cüm gufláffent pueri, ad

4«Reg. 4,

nta ff

4

Elyfzum fucclamárunt: Morsin olla, Vir Dei.

Et quid Elifzus ad hzc ? Af-

lomor,

ferte ,inquit ,farinam , quam cüm mififfet in ollam, fine mora omnis amator

uf hi

herbarum & pulmentiin dulcorem converfus elt: Et nonfuit quidquam ama-

fhittere

vitudinis ii olla.Res ftapenda! quomodo hzc modica farina hanc ollá mortife-

ram indulcorare , cibumgue potuit tam citó fapidum reddere ? Erat illacolo-

tifrag

lito&

cynthis feu cucurbita agreftis ex naturafua non tam amara,quàm & pernitiofa

ac veneno mortifera; ergo hzccuratio per modicum farinznen vi naturali,

&T

Dtiei

fed fupernaturaliac Diviná facta eft ? quid ergo perhoc modicum farinz no-

bis przfiguratum fuit, quia omnia olim facta funt in figura?

1

4

fütoy

T

Refpondet Guilielmus Abbas, hanc modicam farinam reclé gratiam

hereji

Divinam debereintelligi, quz omnes noftras amaritudines, tribulationes, ac

jinij

Guil, Abb. paíBones ipfamdue mortem indulcorare affolet : OlJa illa Propbetica olla ve-

L.

li.c.5.

fira eft,nil in fe nifi amavitudinem in dulcedinem converters , gratia Deioperan: eff

invobis&$c. Ethoce(ft, quodIfaac moribundus filio fuo Jacob pro fuprema

Mnpela

Gen. 27,

Pis) i 1l

benedictioneàDeo tam ardentibus votis precatus eft:Det ribiDeus derorece-

18.

lihocéít, prout optimà obfervat Rupertus Abbas , gratiam fuam , hecenim

cz'tmracmf

Rup. ADb

Tän

- creaturg rationali eft , quafi ros coeli impinguans animam , & margarita illa

^7*6.17. pretiofa

, pro qua Evangelicus ille negotiator vendidit omnia que babuit ,

ngmm

Matt. 3

Ti

emit eam. O quàm felix, Optime Lector! i hanc margaritam poffides,quàm

46.

felix, i hanc thefaurum invenifti , cujus unicus gratiz Divinx gradus pluris,

lm

Bnum a

2.Cor.4,*

. quam mille mundi, valet ; unde Apoftolus : babemus tbefaurum in vafis ficili-

'bus. . Dic . proinde cum Sponfa : Tenuieum,nec dimittam. Et quid erisfine

itmrjg

Cant.3,

P gratià Divina?Ficulneam á Chrifto maledictam confidera,

fl

^

Til

[

s. Ambulaverat quondam mitiflimus orbis melioris R

eparatdr..Chriüu,S

incivitatem Hierofolymam , & quia efuriit, videns arborem fici fecüs viam

V De

N

j

Matt.2t,

virentibus foliis turgentem,eam ad acceffit, (ed dum optatumin ea noninve-

nit fruCtum, ideó continuó ei maledixit : Nunquam ex te fruttus nafcatur ín

D

9

! UE

fempiternmmn. Et avefatta eft continuo ficulnea. — Quid, obfecro , peccavit hec

arbor ficiin Chriftum Dominum? An quia foliata quidem extitit , fed fami ac

Büümi

Marc.xi.

voto Chrifti prebendó frü&ctum non fatisfecit ? verüm nundum erat, prout $.

Dtodit

I3.

Marcus obfervat, tunctempusficorum. — Vel quia ficus arbor à Deo vetita

0 fuu:r

erat, ex qua protoplafti in paradifo comedentes , fe fuosque perdiderunt po-

Si

ObeCm

fteros; neque hzc ratio aliquid evincit, quódà Chrifto fuerit maledicta.

An quianotabat difcobulos & incredulos [udeos àd Chrifti predicationem

Wptac

Wie n

nullos bonorum operum ferentes fructus? ita quidem cenfet Cornelius, Sed

adhuc alia hic latet caufa & myfterium ; juvat hic audire antiquiffimum Ori-

mI[EI

g

gea em

E

De Gralia Dei querenda.

39

olligerer,&

genem, Janfenium , & alios, qui per hanc maledictam , & arefactam ficulne-

Ienlqu

teverosn

amhominem Chriftianum ac fidelem fubaudiunt, dum voluntarié in gra-

ve delabitur crimen, Deumque mortaliter offendit,(ine moraejusmodi ficul-

enpur a

adhec j

nea efficitur àChriftro maledicta; & quemadmodum arbor arefieri affolet, fi

humor, qui eam vegetat, fuübtrahitur; fic anima hominis, ait Janfenius,

Ts at

um

arefit bumore calefli ovatie fubtratio.. Ojacturamincomparabilem gratiam a-

Janf.c.31.

oU r

mittere Divinam !annon fummainfania eft, pretiofiffimam gemmam pro vi-J:921.

ratilcoo

tri fragmine , generofum caballum pro viliffima fiftula, & opobalfamum pro

TA

luto & foctente coeno commutare ? Et quid agit peccator ?

6 'Tales fuerunit protoparantes noftri, qui pro unico pomi morfu gratiam Gen.

Y vi ag

Sic

3,€.

f faringn

Dei,feipfos , paradi um , pofterosque omnes vendiderunt in mortem.

nimirum, ait Mellifluus, D4mon porrigit pomum, 8 fürripit paradifum,

Q gnit

"Talis & £fau extitit, qui deagro famelicus domum rediens pinguiffimam Gen.2 g,

hzreditatem,& jus.pr mogeniturz pro pulmento lentis commutavit: Ef alíif,

34

yyronts

povvi pendens, quód primegenita veudidifJet.

ia r

Tales fuerunt & Ifraelita, qui in deferto coelefle manna, panem illam

Deiogttus

Angelicum, omne delectamentum in (e habentem , peponibus , porris, cz-

E

A^

pro fu.

pis; & aliis feetentibuspoflpof

Num.i.

s dettt

vigv

uere : Znima noffra arida eft ,ui.

bilaliud refici-

e

ciunt oculi noft

3* & »8

ifi mauna &$c.

, lt

marpinti

"'T'alis fuit & Herodes Rex,qui pro lafcivo faltu filiz incefluofz dimidium 7!« 6;

Regni fui obtulit : Quidquid petteris, dabo tibi,licet dimidium Regni mei.

u hd

IOMCS:QUïE

— 'Kális erat & Lyfimachus Thraciz Rex , qui ingenti fiti defatigatus, eó

tandem auguftiarum redactus eft, ut unico aquz fcypho fe , totumque Re-

ids i

gnum faum hoftibus vendiderit , ubi expotá aquá exclamáffe fertur : Deos Plutarcb,

abl

imnortales 1que bec mea i

di

tquiäerislïi

'elicitas ! qui me vendidi , torímque regnum meum in apopb.

d

tantillo corporisoble&amento !

Regum.

Talis fuit & Juda Ifchariothes , mercator interomnes peffimus, dum-

ao

ipfum Dei filium 30. argenteis in mortem vendidit ; At illi conflituerunt ei tri-

AMatt.12,

ii

lf«

] ü I]OBIW

gintaargenteos.(Hoc aft,juxta computum Cornelii, 12.florenos.) Vahinfani-

amnullisunquam fzculis auditam! Pete furcifer abominande milliones , pete

"T d

g

regna, peteimpetia,imó omnes mundi pártes , & nec ifta omnia ad condi-

gnum fufficient pretium, quia Chriftus precium eff finepretio. O maledicte

j i

proditor!ó Deicida omnibus diris devovende ! quare infernus non dilatavit

nl Pmmf"

os fuum, &tevivum devoravit ?

p

Sifleanime mi ! fruflra indignaris Ifchariotha Chrifti traditori; Et dic »

dideutt

obfecro, candidé, an non orbis univerfus plenus eft ejusmodi Tudz fratribus,

ri makdi j

qui pratio longé inferiori pretiofiffimü JE(um & gratiam ejus divinam, füper

ii

omneaurum & gerhas xflimandam vilitlimo peccati oblectamento venduni?

*

'omcüuscsq

heu miferam mortalium fortem : Lus vecit in mundvm , dilexerunt bominex J 9- 9« 19-

fimyt"

ïæ

magis tenebras quamlucem, — Ah miicri . O infenjati Gaiqfx! quis vos fafc

ir?-'

L-l.- 3 To

j

,ää

áo

Confideratio. VT.

vetit: M

vit , non obedire veritati , ante quorum oculos JE

Sus Chriftus prefcriptus eft, in

0 Chrifl

:

as, & videbis, quomodo

volis crucifixns ? 'Tranfi per ambitiofas Magnatum aui

qutiiDe

Chriftum, ejusque divinam zftiment gratia

m. Petrus velfemel in aulam ve-

"

Frí

gatorfactus eft: Non novi bomi-

Matt,26, nit, & mox ex fideli-fimo difcipulo Chrifti ne

hum : d

-

T2

mem. Traufi percamera: Officialium, per tabernas mercatoruta , per zdes

Cl

Politicorum , per officinas artificum, per ca

ftra militum, per plateas civium,

m &i

' per agros & campos rufticorum,imó & pertuguria mendicabulorum,

& vi-

ddeenar

ionem Gra-

debis, quàm vili ubique pretió apud pleramque hominum condit

m , à

tiaDei xílimetur : unusquisque peccando ait S. Antiftes Hipponenfs , amimatm

S.Aug.in

futetm t

fuam (addamus nos &gratiam d

ivinam)Dtiabolo vendit , accepto tanquam pre-

tremendi

Exp. ep.

ii hominum, usquequóo gravi corde?

ad Rom,

tio dulcedine temporalis voluptatis. O fil

f ard

Unus , inquit Doctor Angelicus, divine gratie gradus, vel minimus unniverfis

femay

$. h. Aq.

muudidivitüs, 9 tbefauris long? preftat, cim divinitatis fit quedam participarto,

figidel

124,q.I13

' divine nos confortesnaturz (prout loquitur $. Petrus) efficiens. Et vos morta-

dmhoi

4.9.ad. 2.

i verbo , auc opere peccaminofo

z.Petro I

les miíeri, uná foedà cogitatione , uno turp

litdi

' etiam abjectiffimo tantum thefaurum mille mundis przfi

antiorem profundi-

L]

birampi,»'i

tis. ac perditis? tantíne xftimatis GratiamDEL pretium il!uq fineomni pretio?

80 M*

Ah tantine ?

QO eryan

. De Samfone fortiffimo illo Nazarzo orbi notum e

ft, quomodo unà

fltpttlor

afini maxillá mi!le Philiftzos proftraverit, portas Gaz« urbis in monte afpor-

Mipeatu

tárit , leonem ferocem quafi hzdum difcerp

erit; per vulpes captivashoftium

c tantus lu&tator, cui fimi-

gï&(ilm 3

fegetesac vineas fuccenderit &c. — Hicergo talisa

m l

lem orbis non viderat, ubi infomno detoníus aure

am ezfariem perdidit, una

Dotis i

? Rajit (Dalila) fe-

ud.16, (imulvires omnes, feipfum,ac ipfam denique vitam amifit

C0 av

I9,

ptem crines ejus.

€GS ceepit abigere etm , Q8 à fe vepellere , ftatim

enim ab eo forti-

quomodo, ob-

OTde();]

tudo vece[fit (&c. Res ftupenda,& omniu

m digna admiratione!

*

Wl cor

Íec.ro, omne robur Samfonis in feptem c

apillis poterat effe abíconditum ?ito

nl'quo.f t

nunc potentiffime athleta, qui priüs falvum

faciebas populum Ifraél ; ito, in-

ü«.qmmo,

confide, -

quam, & ulteriüs in fortirudine tua

mmæqum]

$.Paulin.

Subintrat hic S.Paulinus, qui a

fferit . quod per feptemSamfonis crines,

Sanéti dona fuerint adumbrata. q

uá gratià dl*

D

in Epift.4. Gratia Dei, ac feptem Spiritüs

ad$eve- viná per peccatü amifsá , debilis ac impel

lisuno momento factus eft, illà au-

"v

TUl«

(uperior extitit: Ita mobis , ait

tem priüs folicité confervatá, omnibus hoftibus

dUl i

idem S, Paulinus , violatá Cbriffi gratiá , ut illi inc

isá comá , boftis illudet , au-

fneli

ndis mo

lis velut afinos deputabit 96«

feret oculos , mittet in carcerem , €$ verte

Dortanr

Nide hic anime mi, ac perpende , quom

do cum gratia Dei & Chrifti omnia

Econtrario /fire gratia Dei, al

,Pf"dio li

Pbil.4,13. poffis : Omnia poffum ineo , qui me confortat.

TOi ol

S. Gregorius Nazianzenus, fumusviva cadavera. " Efau confider

a, À benedi-

&tione & gratia paternareprobatum, & quamvis cum lachrymis perditü pri*

Rn

mogeniturgjus & benediétionem patern inquisiffet, non tamen ampliüs ín*

Mil

venit:

l]

— DeGratiaDei querende! -

4

(l

venit : Non ürvenif peuitentie locum , quanquam cum lacbrymis inquistfet eam, Hebr. 12,

O Chriftiani! cavete, ne cum Efau inefcati ob viliffimam peccati illecebram

17.

ois qum

e

|in aulumt

gratià Dei, hzreditate coelefli , & jure filiorum Dei excidatis

b

-

»

FruftràlugebatSamuelSaulem Regem à Gratia Dei

de

fertum & repro- I.Reg;xäg

Vor t

9

batum : U:quequo tu luges Saul , càm ego projecerim eum. — Cave , & homo

uy, poad

Latéts .

Chrifliane ! qui ha&tenus toties gratixDEI tibi oblatx reftitifti,ne te impofte-

rüm, & in xternum deferat.

Convivz illi, quos divina gratia, & mileratio

ylorum &

ditionem

ad coenam magnam invitavit , quia protervé oblatam illam repudiárunt gra-

tiam , à Deo jufté deferti hac rigidiffimá condemnati funt fententia: Dico

venfi, u

autetm vobis, quia nemo virorum illorum, qui vocati funt , guflabit canam. O r uc,

I4,

olgam

tremendum fulmen, à coeleflis gloriz coena non duntaxatzternóm excludi,

) grar t

244

imu; t

fed &ardere in igne gehennali in perpetuum! Divitem illum epulonem con-

fule in atrociífimis illis tormentis jam abannis mille & feptingentis unicam r c ve.

y partir

frigidz ftillam ad cefrigerandam linguam fuam poítulantem,quam tamen nec

23.

Brvos t

dum hodie obtinuit,nequein xternum impetrabit.

Utere ergo hodie , dum

epeamti

licet,diviná gratiá te ad meliorem frugem excitante, quia forté cras non redi-

yrefm prOfUFuCr

bit ampliüs.

--

eomi

8. Moveantte den

ique, Ó Anime mi? ad hanc'inquired'dam & folicità

confervandam gratiam divinam, Aulicorum,mundanorum, [zcularium,cof-

; uottodtt

mopliilorum & politicorum ftudía, affiduz cure ac innumerabiles, quibus

n mottéi

Magnatum, Regum, fuorámque Principum & Dominorum aucupari folent

piistoi

gratiam 5 qui tuncdemum fortunatos fe effe arbitrantur , cüm ejusmodi hu-

or at

manam gratiam, & fort& mox perituram, non fine fummo, & animz, & cor-

g perdoli

poris incommodo adepti funt, non abfimiles pifcibus, qui, dum hamoine-

(pui)

n

fcato avidé inhiant, feipfos perdunt.. Prudens Leéctor! Vifitauna mecum in

a

orbe dominantium aulas, & qui videbis? Híc cernesnovos.Amanos, Ó quàm.

quomo

bellà comptosAlomodiflas inAnti- camera fuiRegentis ciucumftantes'Supe-

:*fcondimm-'vL

tilquot modi formarum.ceremoniarum,complementorum! Vide,& confide-

sl

ra,quomodo omnes fui Principis obfervent nutum , quomodo corpus incli-

nent,quomodo genuairicurvent,quomodo femper eundem dicantP(a]lmum:

(

m ONM

Placebe Domino. Et quidtandem folet evenire ? Aman flat inatrio. dixiique Efiber 6,g

"h

]

l

"Rexsingrediatur. — Ethoc quidem bene, quid autem poftea? Sufpendite eum,

Anpatibulo, - O gratia humana, quàm fallax es:; Vide ulteriis , quomodo in

fro

aulis novi Achitopheli, ut apad Abfolonem fuum gratiam inveniant fuis ver-

t

UT

W!ï ,/

fipellibus laborent confiliis,quitamen in fine nonaliam cum Achitophele re-

j

2. Reg.17,

portant mercedem.quàm laqueum & interitum : Qui difpofita domo fua., fuf-

Cl

penudio interüit, Wide infüper, quomodo duo illi Miniftri Regii in aula Pha-

23.

raonis ob levisfimum delictum detrudantur in carcerem, & unius horz fpatio

it MMD"'

deri, n

Dd

perdant, quod per.omnem fibi vitam gratix Regis merebant : His ita geffis , Gen.40,r.

dj

Accidit , ut peccarent duo Evnuch

L

mino

1405

li

R. D. Giutber, Doiminicale,

i pincerfza Regis:ägg;pti 5 piflor, do

«

Ü

Coufideratio VII.

"o

pharao (nam alter pincernis praerat, alter pi]ïoribus)

um

füo siratisque coutra eos

ievocal

qifi

4

t eosin carceremt$c. En gratiam mundanorum*

Comitum, Baronum,

Itenunc , qui Regum, Principum, Marchionum,

[ummum.

Tan

Prenobilium, Nobilium, & Divitum gratiam quzritis , & gratiam econtra

confidere in Princip

ibus : in filiis bomi-

viis, t

P/-145,5, D6i

negligitis , audite Davidem : Nolite

ftorum àDomino , cujus gratiam fi

«yeque

num,

in quibusnon eft (alus : Salus autem ju

habes,omnia poffi

des : Propitius fit mibi Dominus (diceb

at quondam Naboth

g, u

ad Regem Achab, cü

mab eo extorquere voluit vineam) ste dem bereditatem

fevindi

Hoc illuftre exemplum imitare & tu, Anima C hriftiana!

LOV

patrum meorum tibi.

fione esconftituta divinam perdendi gratiam,dic cum

"Quotiescunque in occa

ndig

]

Naboth : Propitius fit aibi Dominus

,

ne dem beveditatem tibi, O Sathana, Ó mun-

qijgi

B.Re.g-ZI Li

de, o caro! quam Dominus meus

JEfus , & hic Crucifixus ,tanto ,actam im-

p

o mihi promeruit ; hzc Gratia divina erit mihi illa

tet qu

menfo Sanguinis fui preti

bonuny

ftellalucida, qux in agone meo,

& in umbramortis deducet mein terram re-

Ctam,ubi in zternum Deum laudabo.

(n, lo

),

Mto i

Werunta

$5509 9009 C OOO OSOSOS

f Popu

puulir

CONSIDERATIO VII.

flstem:

gi(uï,^ptf

odem eo

De certa menfüraaDeo peccatoribus dcfihita';

frefei

DiO.;

Pro Dominica 2, poft Epiphaniam,

fs

& mni

Et impleverunt eas wque-ad þtmmum Jo. 2.7.

Nofus,

Io

E

Ttfent

"Enfura , càm plena eft redundat ,

& fructus , 6 maturus e(ïþ, fua

U

Vide, & confi

dera vas aliquod fictile, &

Tif

. fponte de ramo cadit.

M

in dolio aquis fuperimpofitum ; quamdiu illud vacuum, aut 1e-

AT

miplenum. eft , non ab aquis mergi, fed eis fupernatare affolet ,.

UM

& jam huc, modó illuc inc

linatur ; verüm cümaquá, vel alio liquore imple-

Jaiy

dfundum defcendit, & ab ipfis abforbetur aquis.

tum fuerit,fine mora u:quea

As

En typum peccatricis animz, nunc huc , nuncilluc ,quia forté peccatorum

Cl

.,'»

menfuram à Deo definitam nondum implevit, fefe ad pracipitium, & interi-

Y

tum inclinantis; vertm ubi tandem ad certam peccatorum menfuram à Deo

füft ori

le effe poteft)

ipfi definitam (quod unicum peccatum mortale, aut etiam venia

yum ve-

EUCIT

m

*Mait.zg,-psrvcncrit,ium illudaterng Veritatis : Ef vos implete menfuram pat

22«

jïrorm

RE

De certamenfura päcäktoiäin defrnita.

43

autin altera

Athtr hts

Afirorum &&c. fine dubio aut inhac vita mortali per varia flagella,

djfoan.2,7.

irrevocabiliter -pe:p.etfxis caftigabitur fuppliciis : Ef impleverunt eas usque a

Iu Barong

ummum.

vafiam t

E

'Hancob caufam juftiffi

mus omnium Arbiter DEUS fingulis regnis,pro-

ngulis hominibus, ac

winflir ln

inciis., regionibus,, civitatibus,, & pagis , imó etiam fi

CUj gt

!

E

confequenter & tibi ó candide Le&tor!

certam quantam

conflituit menfuram,

jondn N

erum adimplé:unt , infallibili-

|

quam , dbiper determinatum delictorum num

um b

ier vindicem Dei manum experiuntur, undeSa

piens tOrmnia in menfura Q9 nu- Sap.Y " É

L4

nim-a(hriüia

De qua gravi

(fima veritate opitulante Spiritüs

mero&9 pondere difpofuiffi.

yatam d

San&i gratiá plura in przfent

ioccurrunt dilucidanda : Audite me, qui /e*quim*inqi, Ifa.51,1.

uhana, 009

minum,.

quod juflum e(f, &6 quaretis Do

nio,icttit

2, Quid vi

des Jeremia P

ropheta Altiffimi! quid vides? irgam vigilan- J** L, TT«

3. erit d

íem ego video.

Bene, inquit DEUS , Pene vidifli , quia vigilabo ego fuper ver-

vi-

neintermd

bo meo,ut faciam iljud.

Quid ulteribs vides Jeremia? Ollam fuccenfam ego

O

deo., hoc eft ollam ferventem, ebullientem, & igne

m furoris efflantem.

vifio miranda! Etquid evenit?pauló poft;ubi Judzi fcelerum fuorum adim-

plérunt menfuram, RexNabuchodono

(or Hierofolymam, & regionem ever-

Ul

pulümquein amaram duxit captivitatem Dabylonicam, Fuit ergo vir-

;ïiT,.pO

ga illa.

fimilisoftento , vel cometzfunefto, qui bellum, peftem, famem & va-

V

flitatem regnot

(ra&litico portendit. Perollam autem füccenfam recie intelli-

d Cornelium obfervat Hieronymus Prxdo; DEIpetus Cornel,

gitur, proutben£ apu

bilem coqueus , fervens ex,

quo ebuliit ifte furor , €9 flatusindignationis DEL,

bic.

Mfitit

& gravitate noxarum men(uram fuam à

prafertim in illos, qui & numero,

Y

DEO , jul

ü

(fimo fcelecum vin

dice definitam, complérunt: Et impleverunt eas Joan.2,7.

ufque ad fammum.

')O Anima Chrifliana.

! hicattende , & virgam iftam fuper te vigilantem , S.4mbi« f.

17'7'

& minitantem , ollámque fuccenfam femper expavefce: Priziinquit S. Am- in Pf.38.

brofius , Deus híc penitentibus exbibet virgam corredionis

,quam fi nolint , im -

peuitentibus vefervat ollam gebemne, — Neque dicas mihi : Miferatio Domini Eccl. f, 6,

tums CR]

magnaeft, multitudivis peccatorum meovum wiferebitur. Sed audi, quid fequa-

M

tur: 7Mifericordia, &g ira ab illo citó proximant, &9 im peccatores refpicit ira ejus.

luod f

Luciferum confule ob unicum peccatum 6 coelo intartarum fulminatum,Cai-

icuult Aüik

num, Saulem, Jeroboam, Pharaonem, Abfalonem , Achab , Antiochum,

j P

Jezabel , Athaliam , & innumeros alios , ubi malitia, & menfura culparum

vouort!

:

adimpleta fuit , eternüm reprobatos; non ergo adjicias peccatum fuper pec-

at

catum,/biltenim veniet iraillius, &6 in tempore vinditde difperdet te.

t

CcafOlkj

Ecc.f.9«

M

Vis probam genera

liffimam? dic, quareuniverfali diluvio totus terra-

gtf

rum orbisà Deotam horrendum in modum fuerit ca

ftigatus ? Obfervat fcri-

i

m de-

]gdfe )

I

tura : dum omniscaro corruperat viam fuam ; tandem completà fceleru

xc

eptis

genus humanum (o&o e

u

finità menfurá, Divina Nemefis pniverfum

»

perfonis)

I

44

- Confideratio. V.

erfonis)per cataclysmum extinxit ;ubi ad rem noflram peculiariter funt ob- 4. | norim

Getn.6,13. (ervandaifta Scripturz verba : Finis univer(e caznis venit coram me : vepleta ejt

tusell, 2

NB. terrainiquitate à facie eorum, €9 ego difpergam eoscumterra. — Nihiltunc

Dotius.

proderant juíti No&mi przces, nihil gemitus innocentium , nihil lamenta in-

terGenti

fantum, qui ne quidem peccare poterant, fed & hi omnes rapti à Deo celeri-

eiumintt

$ap.4, Y1- ter, ne malitia lao tempore mautaret intelletium eorum. Ecce,cüm men(ura ple-

tferiunc

na eft; redundarefolet. / Caveproinde, Anime mi ! ne impollerüm in grave

: i put

péccatum ruas, fortaffe erit ultimum, tuámque complebit menfuram.

atorum

3. Progrediamur ulteriüs, Finito diluvio, cüm homins denovo coepif-

Ü

fent multiplicari, coeperunt & de novo multiplicari, & accumulari peccata,

xemSon

donec tandem vefana libido & clamorSodomorum ac Gomrrhxorum usque

Fechiam

in coelum, imó usque ad confpectum Altitlimi afcenderet , ubi obfervat Scri-

foeriatis

'ptura, quód ipfe Dominus tam impio peccantium clamore excitatus dixerit:

t

Gen. 18,

Defcendam, &9 videbo, utrum clamorem, qui pervenit ad me, opere compleverint.

20.

ff

Q uid ais.Domine?nunquid ante omnem experientiam omnianoviítiab xter«

pateulu

Hebr. 4,

no? nunquid omnia nuda $ aperta fünt oculis tuis? cur ergo ipfe more dubitan-

Tenfüra

I3.

tium Judicum cominus rem vis infpicere, & de facinoreinquirere?

lub

Adverte hicin Deofingularem procedendi modum, dum fein omnibus

lunicomy

humano loquendi modo accomodat, an videlicet hi populi jam ipfo actude-

Qntos

.Sälvian;

finitum à fe peccatorum numerum ac menfuram compleverint ; Offendit , in-

&teobt

de vero — quit Salvianus, quaminvitus puniat etiam graviffimos peccatores , dicens,, quod

us G]

judicio €9 clagmor Sodomorum ad fe afcenderit , boc eft dicere , mifericordia quidem mea mi-

füttot

htl

providen- bifuadet, ut parcam , fed tamenpeccatorum clamor cogit, uf puniam ; quia

hin

&i n

SiaDel.".1, menjuranoxacum cormpleta eftjhocenim zquitas requirit & officiumjufliJu-

Qu

$. Cbryfo. dicis , nefceleranon maneant impunita: Feflinat. , ait S. Chryíoftomus, Dei

iltes a

0. 25. ultio, n bomines in peccatis obdermiunt , ídque non tantüm ex jufitia, ut eos

fapulom

n Genef.. puniat, fed etiam ex uifericordia , we gravinspuniat , quos previdet , fi diutins

p caf

fupesfint « qvavinis peccaturos, ideóque acerbins puniendos.

p u

4. Irrefragabilem hanc veritatem per plures Scripturz conceptus adhuc

meliüs dilucidabimus.

hn

Peccaverat quondam Saul, dum in delendo Amalec

ts

d

conta Dei mandatum optimam fibi prxdam refervavit, & quid illi accidit tri-

ID

3 .Reg.16, fte? Audi(e ntentiam: Dixfque Dominus ad Samuelem : Us

quequi luges áaul,

I.

cümego projecerim eumn ? Ó ire

mendum fulmen,projici à facie Dei! Ó tremen-

hvm

W*.l

P/.50,13. dum faülmen

: Ethoceft, quod Vates Regius toties impenfiffime rogavit; Ne

Ddb

p*ojicias me à facie tua.O miram Divinorum

cum inobedientiz deliéctum inRe

judiciorum abyffum ! ergo uni-

Conff

ge Saul coeterorum adimplevit menfuram

peccatorum? Ita eft; & tujfordide p

&UO |

midas, quód ho«

J

]

eccator,audeas adhuc peccare?an non for-

ts

f

ie gdhuc Cquis Ícit) menfura peccatorum tuorum fit termi-

nanda ?

Ulato

Vs fan

Qnam filium Juda Patriarchæ confidera, qui, dum vel femel fe polluit,

lüïp

DT

mox

iif

De certa A!Menfura peccatorum definita.

45

rlerfuntg

moximprovifa & peffima morteà Deo malorum vindice ad tartarum ablega-

Ht

tus eft, zternas ibidem hujus turpiílimi fceleris daturus poenas : Percuffit eum C€"- 38;

^. Nhity

Dominus , eó quod rem deteftabilem facevet.

O quod etiamnum, non dico in-

1Q.

i lm

ter Gentiles & Paganos, Barbaros & Scythas,fed quod maximé dolendum

E]

iDe (

etiaminter Chriftianos & Orthodoxos, & utinam non etiam inter N. N. funt

menfor

reperiundi, qui hoc abominandum contra naturam vitium non minüs curant,

crümmgme

ac fi (putum in terram projicerent ! vz illis , & zternüm vz!fi aliquando pec-

[ucam.

catorum mení(ura erit finita.

:

eRovO Q

Quiddico de Rabface Regi

$ Afï"yriorun; archiflratego ? qui cüm civita-

J

i

hular x

l

tem Solymzam obfideret, ftans ad maenia vel femel contra Deum & Regem

TOU U

M

Ezechiam blasphema & contumeliofa quedam verba locutus, ubi mox te-

obfervat i

meritatis fug poenas dedit, dum eádem nocte Angelus Domini in caftris Affy-

jtatos duej

riorum centum octaginta quinque virorum millia percusfit : Cmque diluculó 4* 68 18.

cünplar

farvexiffet, vidit omuia corpora mortuorum &gc. Valdeblaspheme & perjure & — 19

vovilabat

pone uiteriüs os tuum in ccelum , Ó miferrime! quid tantem de te fiet, cüm 4 ^6£-19,

more db

. 3)-'

menfura tua erit completa?

'ere:

Rabíaci fubjungo Achan, virum aliàs ftrenuum, fed femel unum fur-

feinomi:

tum committentem, dum in expugnatione Jerichuntina pallium coccineum,

wipfo ii

ducentos ficlos, & regulam auream clam furripuit, ac foffa humo Operuit; &

t:Ofmil;

ecceobunum hujus militis peccatum univerfus Hebrzorum exercitus confu-

NU

fus , & ipfe Achan lapidibus obrutuseft: Dixit Jo/ae : Quia turbafli nos , ex - Jof-7,25-

videm u

turbet te Dominus in die bac, lupidavitque eum omnis Ifrael , €$ cun&a , que illius

pusian ; &

erant,igne confumpta funt.

ficiump

Quis ignorat, quod ob unicum, & quidem leve Davidis peccarum (ut

*EOR(JmUï)M

plures autumant Interpretum) dum ex aliqua arrogantia & mentis elatione

jj

populum fuum numeratum voluit ,juftiffimus Deus Regnum ejus fviffima

peíte cafligaverit , ex quaintra triduum feptuaginta hominum millia inter-

yidu, ia

empta funt : Hec dicit Dominus, trium tibi datur optio ; elige umum G.

An non fervus ille Evangelicus , qui pauló ante gravifTimi debiti,hoc

3.Reg.24,

mpid

I2.

Jendoit

eít/'üecem millium talentorum relaxationem à Domino fuo impetravit, cüm

denovo unicum peccatum in confervum fuum admifit, mox omnem gratiam

Liliaccd

& favorem Regis perdidit : Et iratus Dominus, tradidit eum tortoribus 88c.

Vide quisquis es,o homo ! ex his allatis Sacrz Scripturz teftimoniis,quo -

Matt.1 8,'

34-

Durm

]

li^

IOgM j

modo velunicum peccatum plenam tibi menfuram àDeo przdefinitam poffit

conftituere, quá completá infallibiliterreatus poenarum fequiturjtaut in hoc

um1 [

P

kvitmmi

T

fzculo vel temporalis gravisfima poena, vel inaltero, heu zterna tibicerto

,cgznnaafüï'

certius immineat : 7ta ut tali peccato (fünt verba S. Ignatii Societatis JEfu $. enat,

n "

Fundatoris) velfemel commiffo , detrufi multiin infernum 8$c. — O bone Deus !

lib.Exerc,

quis hanc confiderans veritatem non ex animo contremifcat ? Quis, quxfo,

d [gpoll

bv

juftisfimum noxarum ultorem,

r

|

impofterüm adhuc peccage, & Deum fuum,

E

offende«

46

Coufideratio VII.

65

offendere

audeat , cüm fortaffe proximum, quod commiffurus es delictum ;

facelebt

tibi omnem gratiam Divinam tollet, & re&à ad tartarum viam flernet ? Hec

S.Bafil. in

wiignie

Pfal.33.

fime, fubintrat hic S. Bafilius , Qaj.boc.timo,ï.e,.corr,eytus,,anïma—ni,.ä.pe—cc.a.t.o,rm

ubdh n

concupifcentia tanquam freno veprit

*

£.

us, mar

j.Solentautem juxta mentem

fuperibs memorati Salviani ad hanc men-

fistiimt

furam complendam principaliter concurrere, Deique vindictam in Regna &

wautiatt,

Provincias potenter accelerareEcclefia(ticorum vitia,quandoDeus illos,quos

(ad at

adaliorum corre&tionem pofuit, confpicit de fe dare exempla pravitatis ; quó

enim fanétior eorum flatus eft , eó gravior etiam , atque damnabilior eft illo-

laqam

publicar

rum culpa ; neque Deus provinciam , utbem , pagum, & communitatem ali-

quam graviore poená poteft affligere , quàm fi malé moratum Rectorem aut

fs«

p tot

Paftrorem praeffe finit, cujus contagiofo exemplo facilé reliquus Dominicus

qtttitot

rex inficitur, Certé cüm Sacerdotes ac Pontifices Judzorum de Chriíto co-

m

Matt.27.ram Pilato Romano Judice fucclamárunt? Crucifige, crucifige eum, mox omnis

&nNe

23.

populus pravum eorum exemplum fecutus eft: Dicunt omnes: Crucifigatur.

fedechn

ZAit illis Prafes :

uid enim wali fecit ? At illi magis clamabant dicentes:

Tunc füu

Crucifigatur, 'Obone JEfu F'ergopravum Sacerdotum exemplum te in Cru-

& g

cem egit,& populum ad eandem Crucis mortem poftulandam duxit'O quàm

fl

bené Sanctiffimus Antiftes Hipponenfis ; Nilil , inquit , eft in bac vita, €$ ma-

od

aut Presbyteri offició ; fed nibil apuá

$.A ugu]ï.

xim? boc tempore facilius 6 lautius Epifcopi,

€9 al

(s

tf r

Deutm inferius 89 triftius, 69 damuabilius, m eodem non probé funguntur,

A

Epif.28.

fcandalo funt.

pittimer

phett, o

Heli fummum quondam Sacerdotem in Lege confi

derate , per cujus fu-

Ofeli

pinam negligentiam;peffimámq; exemplum non duntaxat duo fllii ejusOph-

li, pro

ni & Pbinees miferrimà morte periérunt,fed & populus Irael graviffimà aflli-

&l vel f

&ione & bello contritus unà cumArca foederis in poteftatemPhiliftinorum re-

cio verbum in Ifrael, quo

adium

1.Reg,3, dactus eít: Ecce ego , ait Dominus ad Samuelem , fa

tl

lT.

quicunque audierit,tinnient amba aures ejus: in die illa

füfcitabo adverfum Heli

1l

omnuia, que locutus fum füper domum ejus; incipiam & complebo. .O quoties

Dl

Ií.24,2.

evenire folet, quod Ifaias de fuo zvo commemorat ; Et erit ficut populus , fic

Sacerdos. Quod patheticé S. Do&tor Melifluus illis adaptat Sacerdotibus, quí.

ET

S.Greg, Vitamdeguntlaicorum, — Audi, & perpende inhanc rem & Divum Grego-

M.bog, rium Magnum, qui de fuo tempore ita de ejusmodi pravis & focordibus Ec-

!:a&us |

UOmm;

37. in

clefiaflicis fcribere non abhorruit : Quantó mundus gladió feriatur , afpicitiss

Evang.

- quibus quotidie percuffionibus inteveat populus, videtis : cujus boc,ui[i noffro Sacer-

TT

dotum peccato agitur ? nos pereunti populo auttores mortis exiftümus, quie[fe

MI

P Wüj |

debebamus duces ad vitam; ex noftro peccato populi turba proftvata eft. quia noftrá

faciente negligentiá ad vitam erudita non eft. Usque huc Magnus ille Grego-

dC]i&:, |

Aendio

rius de fuo xvo; quid denoftro & moderno fzculo fentiendum , peneste, 0

prudens Lector, fit judicium.,

titione

6. Sed

us

s

De certa tenfura peccatorum definita.

47

vesdeld

€. Sed & Magjiflratus politicijuxta eundem Salvianum , virum in Eccle-

flernet ?j

;

- flaceleberrimum , & auctoritatis graviffime,ad hanc complendam menfuram

infigniterc

oncurrunt, ut Deusnunc hanc , nuncillam provinciam per cruen-

i at

ta bella, ma!

efuadam famem, fzviffimam peftilentiam , horrendos terrz mo-

Ladhanc m

tus, maris & fluminum

inundationes,aliáque fexcenta flagella toti commu-

nitati immiffa vehementiffimé caftiget, dum per eorum negligentiam, conni-

m

ventiam, avaritiam & injuftitiam frequenter peccatareipublica ingravefcunt,

us as t

ravitats; t

&ad numerumin arcano , Divinóque confilio definitumafcendunt, ut Deus

aboredlt

