ád te , & inquietuia eft cor noftrum , donecrequiefcat i te &c.

1 fandu,

$. Auguft.

ic La

g. Ageigiturliomo Chriftiane, quicurique tandem es , dives aut pau-

ConfejJ. 1.

per, Sacerdos , aut laicus , illuflris , vel ienobilis , age , inquam

FO LGIi

; -

mente attenta confidere , quod pro coronide hujus Confiderationis híc

ïsque'iæe ^

tibi fubjungo.

Unus eft DEUS tuus , qui te creavit , & haélenus con-

t, Kl

fervavit , fi huic non infervis , hoc ipío Diaboli mancipium es, Unus

Nulti ef

eft Redemptor tuus, DEUS & Homo CHRISTUS , & hic pro te cru-

gilmid

cifixus , fj hunc nori amias , non colis , nori revereris , actum eft de te;

i fwt, B

ó quàm flebiliter ridebit ir interitu tuo , fi Divinus ille Sanguis hüjïus

, Culin

mitifimi Agni toties pro te effufus defcenderit in corruptionem. — Unus

n

.eft Judex tuus, & quidem juftiffimus , qui, cim acceperit tempus , etiam )J- 74- 2

y, adquet

fitoris U

juflitias judicacit , quantó magis tua delicta ? & fi apud hunc Judicem

causá tuá excideris , quó ibis mifer ? ad quod judiciurn appellabis ? Una Mattb.

jit $, Cit

eft anima tua , & fi hanc perdideris , quid tibi. proderit in die ultionis, ! . 26.

Je&eï/is,f j

etfi univeríum mundum lucratus füeris ? Una eft mors tua , & fi hxc £/33.22.

mala fuerit , quia mors peccatorum pe[fma , vah quanta calamitatum vo-

i

| quondam,

rago te opprimet ? Unum eft coelum , ac. beatitudo xtema , qu

z à Boé-

U dutdS,

tio definitur ; Staíus bonorum omnium aggregatione perfeBus [ine admixtione

'

: i j

ullius mali , à quo fi exclufus fueris , ubi erit habitatio tua in zternum?

vonun, &

Una erit fententia , f1 non illa

Vemite benedidi , tunc certó audienda Matib,

(oniat

erit ( 0 tremendum fulmen ) ite maleditli.

Una denique erit zternitas, 2y.34.

m

aüt felix , aut eheu nimium' infelix. ;

y

qs n

, penés te nunc eft ; qualem velis Eccl. i.

eligere : Ecce , appofuit. tibi DEUS

ignem $ aquam , ut ad quodcunque

I7.

T

volueris , porrigas manum. — Ad quid moraris, anime mi ? dic cum Pf(alte:

Pf. 24. 4.

at m

Vias twas Domine , demonfva mibi , €9 femitas tuas doce me : & in alio

P/-760 I2e

,

loco : Dixi , uunc c&pi &c. O bone

JESU ! ita fiat , ita fiat ob glo-

ys n

riam Sacrofanfti Nominis tui : da mihi gratiam tuam ; & ecce

paratum cor meum : Dixi 5 nunc inci

Ií

1

J

li

piam , aut : non

f(

-

ampliüs— vivanis

l]

fimat

Q

; d

t

ij p

g

Vgniiïïmæ

T

jRtum

fb

CON: .

/f

8

;Canjz'dekatïia I7,

431 Bble 1 HH I EE 2492 : G2 902 OR MO GBIe

gtl

hs pund

41

CONSIDERATIO IL:

gunoap

r d

Jats

De Brevitate & ïnconf?täntia Vitae humansg.

hatndlc

Mi E C

Pro Dominica 2. Adventüs,

fteiam

efe

fitit,

Quid exíflis in D

ertum 'vf'dere" ]

Arundinem w;ntä 4gi-

futitq

Watam ? /Hmfz*/ä. "u le 7

li u

I.

d

B

Vispro'

I homie Chrifame, quid. eft wita ua Pefpondet Gasito

quond,

$ap. 11.

Guita roris antelucami , qu& defcendit in terram ; heu quid

Tiocie t

23.

vilius ? Quid eft vita tua ? Refp. S. Jacobus in Epiftola Ca-

Jàc.4.15.

ia

tholica: Vapor eft ad modicum parens , €9. deinceps extermina-

iitog

bitur.

uIl

Quid eft vita tua ? Refp. Jonathas ; Paululum mellis

QUi f

I.Reg.14. fellemifti, — Guflans guftavi in fummitate virge panlulum mellis , €$ ecce mo-

pisdoni

43-

rior. Quid eft vita tua ? Refp. Job patiens

Jela aranearum , qua , ubi

tite[;

Jo5.8.14. magria folicitudine ac labore ab aranca contexta eft, unius ancille fcopá

m

momentó disrumpitur, & annihilatur; — Quid eft vita tua ? Refp. Ezechias

Vüüiezdi

lfa

, 38. Bex: Filum, quod citó prafcinditur : Precifa eft velut à texente vita mea,

if

12

dum adbuc ordirer , (uccidit me, — Quid eft vita tua ? Refp. Jonas Propheta:

QOnfrar

]ou«.

Hzderacitó quidem crefcens, fed mox decidens & arefcens : &t leratus eft

16,.

i!UflS pOI

' fonas fuper bedera letitid magnás 89 paravit Deus vermem , €8 percuffit bede-

lilimz UJU

ram, Q$ exaruit. Quid eít vita tua ? Refp. lfaias Prophetarum Princeps:

LU

Qnnis caro faenum , && omnis gleria ejus, quafi flos agri , exficcatum eft fanum,29

Vfa. 40.6. cecidit flos. — Quid denique eftvita tua? Refpondet hodie ipía Veritas Chri-

Htf

.fugGCCm, :

ftus : Arundo inítabilis & labilis

uid. exiflis in defertum videre ? arundi-

nem veutó agitatam ? Supra quod Paulus de Palatio : Omnes vzortales , in-

Matt.11, quit, qui ex Adam nafciur , arundines fumus , 8$ ut Deiverbis utar , fumus ca-

pcccatomm

lnl

7.

Mi

lamus quaffatus &c.

O miferamhominum fortem ! hodie homo eft, & cras

Ifa.42.3. non comparct; fic nimirum tranfeunt dies falutis, & non eft. qui recogitat

corde ; infantia tranfit inter crepundia , juventus inter levitates, & utinam

Wi oj

i

D et

non inter libid'nes, reliqua ztas intec vaniffimas rerum curas. .O mortales

Joau.g. 4. omnes attendite : Ecce : vezit nox , quando nemo poterit operari, & quid tum

'htigne

M 0n

Gal.&. ro. temporis intervalló operabimur , quando cum tota xternitate nobis erit col-

lCb

quä non

Lvc,12, lactandum? Ergo 4üm tempus babenus , operemur bonum , quiaborá ,

49.

"lb

pitatis ;

AQ

9

De Bre'vifdk; 65. Iacouftantia Vite.

p

putatis, Filius bominis veniet, .Plura dehacveritate, ex qua nobis &terna fa-

lus pendet, in przfenti dilucidabimus. . Aderit Deus. ut congruenter loquar,

|

2. Vox prima receus nati infantis, non rifus , fed ploratus eft , ita Re- $ap.y,ge

gumSapientiflimüs:Et ego, inquituatus accepi commamem a£rem,g8 in fimiliter

fatiam decidi terram , QO primam vocem fimilem omnibus emifiploraus. . Et cut

plorans naícitur infans? fi Lirano & alis,imó & experientiis credimus, fo-

lent mafculiin nativitatefua vagitum ab A , & fcemellg ab E. aufpicari: Cla- s.,qug.liþ.

tiaitt E. vel A. quotquot nafcuntur ab £va? Refp, S. Auguflinus , quia talis in- 2 1. de Ci-

fans jam tuncinortu füo prafentit, ac pevidet , fibíque, licét nefciens , pro- yif,c. T 4.

phetat, quàm breves acvani fint dies homin/s, qualesque erumnz impofle-

DT

rüm in mundo fibi (int perferendz ; proinde non rifu, fed fletubanc lucem fa-

lutat, ut (ic mortalitati demonftret humanz , quàm miferandus ac veré de-

plorandusft hominum (latus :O cere boximum , quantum eft in vebus inaue?

Vis prob3? Chriftum pientisfimumRedemptorem tuum confidera, in amaras

( p

quondamlachrymas effufum,cüm Lazarumamicum fuum nunc difcuperet à

49.11.33

n

morte revocare ad vitam: Türbavit feipfum,€9 lacbrymatus eft 7 Ffus. Econtra

Epida

infolito gaudio affufus eft,quando inaudjit;Lazarum effe hac mortali vitá fun-

s eatena

Gum; Lazarus stortuus eft,, Q9 ego gaudeo. Quidhoceft , mitisfime JESU,

lolum mb

quare gaudes in morteLazari amici tui, & doles in ejus cefufcitatione? Ó quàm

du

paradoxa funt iíta! Refp.Rupertus Abbas, quód Chriítus Dominus in refufci- Éup.4b.

, Qu liïf

^

J

tatione Lazari cecté fleverit, eó quód hunc amicum fuum$ limbo, hoc eft,à 4 10-im

anclle W

H

[

portu & flatu quietis, ad falvandos alios paucos ipfum oportuerit denuó re- J 0"

eí Ezet

vocare ad vitam, & quidem vitam tam miferam,tot animz periculis, corporis

t tb

infirmitatibus , ac millenis zrumnis , fallaciis, curis,laboribus repletam, . E-

qs Prop

contrarió gravifus eftJE(us deLazari morte, quia per hancfeliciterad xternz

g ha

falutis portum appulit,ubi deinceps.nullum ampliüs ipfi erat pertimefcendum

5

?.

pf

anime naufragium : Flevit 7Ffus /(ubiatrat híc DionyfiusCarthufianus,Laza D'o"Car.

yn n

vum, non quia mortuus fuit , fed quia ad bujus vite erumnas , que fime peccacis non !^ buttc

T

agitur,fueratrevocandus, — Cyuisergo amet hancvitam , fragilem, miferam, '9C

Veris U

fugacem, fallacem & evanidam ! Quid tantopere, ait S. Ambrofius , vitam

$ /fmfïï;

UE m

iflam defideramus, in

quo quanto diutiis quis fuetit, fanto majore ontratur favcina

d

:

bono

müi'fä'ö ] J

peccatorum.

j hii

3. Miror (candidé £iteor) quoties Pater noffer dico , dum quartàm pe-

mort. COZ.'Q

) Cüw &CGS

titionemin hac orationeDominica confidero:Pazem noffrum quotidianum da

Liuc.11,3.

j

tiobis bodie? quidais,ó Domine! Danobi: bodie? nunquid etiam craftino die

$, & Uti

(f

indigemus pane ? nunquid etiam poft menfem & annum ? cur non addis ia

j

(

oratione: Pazemnoflrum quotidianum danobisbodie, Q3 omni tempore vit ?

Franc.

ufd ul

Refpond:t ad propofitum pulcherrimé Francifcus Coflerus , ideo factum

!

Coft. $.7.

,'01,,'5 eritf0

ut fic Chriftus brevitatem vitz noftrz, ejusdemque inconftantiam ac vanita-

bbï*iy qaaüfl

tem ob oculo: poneret,bodie «nim

non

inExp.bu-

R. D. Giatber Dominicale,

pctimus,:qqia cras fort& hac petitione.

eri

U lqtc:ig ;

ym!b.

Io

Coufideratio 1.

tiproi

erit opus.

Et dic, obfecto, fodes ! quid de tempore vitz tus jam prætäriæ

ifantia

tibiadhuc

(upereft repones : Nibil. quia non eft ampliüs, fed fait,

üid

taflin

j

de tempore fataro fperas ? necannum , nec menfem, nec feptimanam , nec

nuljtept

diem, nec horam , imó necunicum tibi quadrantem, & momentum poteris

elusque

Vi

v

s, tuum eft, hoc fi negli-

polliceri.Ergo unicumtantüm inftans,quo nunc vi

titis Bct

Eccl j,18. gis, nonamplibs peromnem zternitatem redibit.

Vide ergo, ne impie agas

tl t

multum, 99 noli e[fe f altus , n& moriarisin tempore nou tu

9 hoc eft, proutex-

qulatu

ponit à Lapide: Sine gratia Dei Q$c.

D

4. Progrediamur ulteriüs. — David Ifra&litarum Rex & Propheta, ubi

quiada

aliquando attentiore mente hanc brevem & inftabilen mortalium vitam , ac

drgitus

Pf'93,3- incertum exitum confideráffet , hanc orbi quaftionem propofuit? Usquequix

p per

peccatores gloriabu

ntur ? Etpoftnonnulla interpofita fibi ipfi his Vates Regius

N

refpondet : Dozec fodiatur peccatori fovea. — ltaeft, hic finis mundanorum

fiitin

eít & Gmulinteritus.

Jami,

- Dicite,usquequo foperbi,, & faftu turgidi cum Amano gJ

oriabuntur :

]

iflb. 3, 2 Cuntlíque fervi Regis flettebant g

enua,8ó adorabant Aman ? & refpondeo:Donec

x

Quidco,

fodiatur peccatori fovea. Usquequó potentes hujus fzculi ambulabuat ia

Qul veni

mirabilibus fuper fe, &usquequó n Majeflate & Gloria potentiz fuz gloria-

t

buntur cum Nabuchodonofore: Quis eff Deus, qui eripiat vos de manu mea ?

(nnaor

Dar.g 15 Etrefpondet Pfaltes : Donec fodiatur peccatori fovea.Usquequó blafphemi &

i g

perjuri cum impiiffimo Nicanore in coclum ponent os fuum ; Ef eg

;

o potens

MUU

2. Macb, fim füp

er terram &&c? Audi refponfum? Donec fodiatur peccatorifovea. Usque-

f

quo avari

&injufti fupriment pauperem, ut quondam fecit Rex Achab cum

innocenti(fimo Naboth : Da mibi vineam tuam 89c.

in promptu adeftre(pon-

m

If—a S"

(

3. Reg.215 fio:

Donec fodiatur peccatorifovea. Usquequo ebriofi gurgites, & helluones

cum

U

22

divite Erulone ventri ac gulz vacabunt: Ef epulabuntgr quotidiefplendide?

fitjz D

Luc.16,19, Redde refponfum : Donec fodiatur peccatorifovea.Usquequo mu ndani inhia-

i

bunt pecuniis, przdiis,frugibus,novis edificandis domibus, horreis, cum illo

tUt

divite Evangelico ; Hoc faciam , deffruam borrea mea,Q9 majorafaciam ? O mi-

"o

i

feri! quantüm ivero falutis tramitte aberratis jaudite , quid in utramque vo-

fj?,

ld

bis aurem occinatVates Jeffeus ; Donec fodiatur peccatorifovea ; & finondum

wkum Im

huic Prophetz plenam habetis fidem,audite ipfamVeritatem : Stulfe bac note

"o

animam tuam vepetunt à te ; que autem paráfti , cujus erunt ? Usquequó mu-

Z[æ 3, 16.

lierculze, & filie Sion,ut cum Ifaia Propheta loquar, elevatz erunt , & ambu-

|

J

&

P0

Jabunt extento collo. & nutibus oculorum ibunt inftar gruum & cygnorum,

d*: & C()nf

imó & bafilicorum, ut fuo libidinofo afpe&tu & nutibus incautos interficiant

u füur

A.Reg. 9-

viros,ut quondá fecit impia Jezabel deptngendo oculos fuos ftibio,& ornando

'Uluto

,

caput faum,& refpiciendo per feneftras &c ? Refp. Donec fodiatur peccatori fo-

20.

"bt

]E?)! I

vea. Ite nunc mundani & mollicelli,qui ducuzt in bonis dies f10:; & quid fequi-

tur ; Et i pundo ad inferna defcendunt, 1te nunc Libiäino[i de grege porci, &

lz C

j'og.;x,

cum

II

De Brevtiate,CÀ Incon]lzntid Vite.

Luc. Yj,

i lr

cum prodigo vivendo lu

xuriofe inturpiffimo voluptatum ceno innatate, ac

3.

fubftantiam veftram diffipate.Ite invidi canes, irati leones , feroces tigres , pi-

i, (

Luc- 3 ,76 :

Ifhdntm, t

gri afelli; ite , ite genimina viperarum

,gentes adulterz; ite delicatuli, itecom-

ptulijte peccatores omnes. & vitia vitiis fine rubore,fi

ne dolore accumulate;

QUCT DOl

fedusquequó gloriabimini in iniquitatibus veftris; usquequó in Deum infa-

Atocíng-

E

nietis ? Eccelata eft (ententia : Dorec fodiatur peccatori fovea. hic peccatorum

ts

finiseft, & poflea infernus; O momentaneum , quod delectat! O zternum,

dl, ptue

quod cruciat 1 Omnisconfurm

ationis vidi finen

leberrimo flumine recenfentSacrz Paginz,

,Pf-rgsf*

;. De Jordane Palsftinz ce

Prophn,

quód ad adventum arcz foederis in fuo curfu, licét aliàs rapidiffimo attonitus

iU Vif

& quietus fleterit,ubi ex una parte ad inflar montis intumefcens liberum po-

htU

pulo permifit tranfitam , ex altera veró parte aquz illius feftino curfu decur-

Vate hp

fofue 3,

rentes in mare mortuum effundebantur: Qu2 autem inferiores erant, in mare

16.

T

folitudimis (quod aumc vocatur mare mortuum )defcenderunt usquequó amnino de--

L

I

ficerent.

gïor'xaöunwr

En hic cur

fum mortalium,finem & exitum hominum omnium;tandem,

ofdeo.Dut

quid dico tandem?brevi;adhuc minüs,Ó deplorandam noftram fortem! in ictu

bolabuttt

oculi venitur ad mare mortüum, quod omnes devorat,omnes confumit, nullü

feforgió

reliquit:Omne: morimur,objectabat mulierilla fapiens Regi Davidi in faciem:

du

Qunes imorimur , €8 quafi aqua dilabimur. Audite inhanc rem Divum Grego-

2. Rtg.14,

) o

rium, Magnum illum.ac Moralem Ecclefiz Doctorem, ita de hac veritate dif-

14.

Brenpie

ferentem : Ubi efl ,inquit , potentia A[Jueri , quiregnavit (uper centum viginii fe-

$. Gre r;zr-

904 U

ptem provincias2Ubi vittorie 89 triumpbi Alexandri Magni ibi divitie Cra ji.vel

x Adhibot

Salomonis?ubi lafcivia Cleopatre,vel Amnon?ubi fortitudo Herculis, veiHcdoris?

M.üb.14.

à4oral.

yadetrdtt

MM

ubipulcbritudo Helene, vel Abfolouis?ubi glovia 6€ magnificentia J«iii Cefaris,vel

5,&3161]

J

f

]

ES

M

r

Augufti ? ubifama fapientie Ariftoteles, Pytbagore , Socvatt: , Platonis ? Ubi elo-

j

l

otidäfþ'f/?(!dï

1

queitia Demoflbenis, vel Titi Lívii, Tullii 69 Maron;s ? Tandem p. ftpaucain-

yonité

terjecta idem fan&tiffimus EcclcfizPaftor &Doctor tremendam illam fubjun-

yras t

git (ententiam,quam olim Baruch Prophetain ejusmodi vanos & mundanos

tucimut

14

fulminavit prevaricatores : Exterminati funt, &9ad inferos defcendertmt , ( Barucb.3,

um

aliilocó eorum furrexerunt. Ite nunc peccatores rerrx , & Deum . juftifimum

I9.

. Rfrot

H

^

veftrum , juxta ac diftrictiffimum Judi

n

t Cf

m de novo peccatis veftris ad vindi-

Ftif!'tfii(ö"w'

&am provocate; Et /citote, quod pro omaibus bis adducet vos Deusinjudicinm. — Eccl.12,9

6. O fihanc veritatem agnofcerent mortales omnes , absque mora cum

1

gequo f

Jnt ,

&

fuperbo pavone, vifa pedum deformitate, flellatam caudam demittereni.Vi-

n morif

de, & confidera formofam Reginam Eflher, quomodo perfj;edtá hac veritate

sineit

caput fuum cum pretiofo unguento & pulvere odorifero, fed cineribus & lu-

J

to,velutoptimis aromatibus perfundat: Prouagueniis varüs cinere , 9 flercore

Eftber.14,

1,'0,&'om4

24

"

implevit caput, 8 corpus fuum bumiliavit jcjunüs. t quid noftre rmodernaz da-

micella? O,O ! Vide, & intuere Juditham viduam long? fpeciofiffimam,quo-

al

modo

egcponäm

432

Confideratio. AL

|((00 fuditb.9,. modolocó ftybii, ceruffz & purpurz cineres &cilicium adhibeat, Tuditb ig-

Ü /wlzm

grejja eft oratorium juum , Q9 inducas f& cilició pefüit cinerem

nculur

fuper caput fuum,

€9 proffernens fe Domino, clamabat ad Dowminuw &&c..

itnpat

Vide, ac perpende Sionidas illas, ante hac incroceis acpretiofis dapibus

piumm.

enutritas, quomodo nunc tempore transmigrationis Babylonicz nimbo ci-

Buceiti

ybfen-Z)

nereo fefe perfundaat, atque humilient : Cenfper(erunt cinere capita fua 8gc,

lO.

jolat

Vide. & contemplare Regem Achab modo prorsüs infolito fefe humi-

t Q

liantem ; $cidit

veflimeata fua

e

dgj

2

operuit cilicio cai

n

3 RE2 dormiyi

uem fuam , jc—;juna'vitque ,t8$

t in facco, & ambulavii deimiffocapite &9c.

dierit:

Vide, &attende Rezem Ifra&) per murum civitatis in obfidioneneSama-

tiiom.

ri& transeuntem,quomodo prz animi amaritudine & vehementi cordis dolo-

«t du

4: Reg- 6

* re fua Regia fcindat, ac dilaceret veftimenta : Viditque

39«

omis populgs cilicium,

quo ve[titu: evat ad carnemintrinfécis Ggc.

jïcutfä

Videtandem, & animadverte, quomodo Philiftzi arzäm captivam -cumx

wl

i. Reg. ,

g Votivis donariis per urbes circumducant,, ac publica fupplicatione & venera-

p

tione honorent : Circumducatur arcaDei Ifrael gc.Et quare hzc omnia?

tilgra

RefpondetScriptura. — Fiebat enim pavor mortis in fingulis urbibus. Ecce

mule j

Pf.101,10 quomodo brevitas vitz, & ifninens mortis

aciat.

Davidem conífule

periculum homines philofophare

D us

» qui cinerem tarmguam pauem manducabat , & quare

lunctim

hoc? Ut jugem, inquit Hugo , infirmitatis fuz , ac mortis brev

iin.—üamkis , aut

9

forte ex improvifo irruentis memoriam ante oculos haberet,

Biator(

.Exod'. 25,

20.

De MoyfeScriptura cornemorat, quód vitulum illum anreumà populo

jj

priusin defertoadoratum,in minutum pulverem contriverit,& fic contritum

ts

in aquam fpargi jufferit, quam aquam exinde, hoc pretiofo

miftà pulvere, po-

iluyig

pulopotum

prabuit: Deditque ex eo potum filiis Ifratl &Sc.

Cur? Ut vel ex

Julrjs)

hoc ,ait Angelus Pacciochellius , difcerent (apere , ac noviffima providere,

tll

quódhomo,cum fit pulvis & cinis,non contraDeum factorem faum recalci-

ln

trare debeat, — O miferi vaníque mortales ! ut quid fug

acibus inhiatis bonis

"3

VikCue

deliciis. vol'uptatibus honoribus ftultitiis?quxnam, obfecro, efthxc deme

fl*

E

$. Augufl. tia, tanto ardore & affe£tu inherere terrenis & mox perituris rebus? Ouidc

Un-

Htree

Couf.1.6. Gamur.fibintrat hic S. Auguftinus, reli4

&

fpe fculi, conferre nos totos 'ad. qu&-

€. 16,

rend:m Deum, £ vitam beatam ?

"fhtm

V.

7. Pro confi: mationediétorum revocemus in memoris

,quomodoDeus

G. 2,7 primuim hominem creaverit: Formav

it igitur Dominus Deus bominem de limo

W

J

fj

" Lerra, 69 iafpivavit iu faciem ejus fpiraci

lumvite, .Et cur (haud immeritó ro-

Tatus.

CC

gabis) Deus primumhominem ex]

uto,& non ex auro , ar

balfamo , & aromatibus , aut ex al

gento, gemmis,

Ille

ianobi

ltore.materia formavit

?& ad quid

infpiravitin faciem ejus fpiracu'um vitz ?

Refp. Meilifluus

A5 t

ideo factum effe , uthomo hominem fe e

; Procopius & alii,

MT

ffe meminiffet, id

eft, de humo fum-

Ge7,3,2- ptum; & pauló poftin terram,

& fepulchrum reverfurum.

Quiapulvis es, ä 4

mff Co.q

De Brevitate, € Inconflantia Vite.

13

^ fu.

ip pulverem reverteris, Quod autem in faciem hominis Deus infpiraverit fpi-

lt Mm,

raculum vitz , fubjungit in hunc locum Procopius: Spiraculum exiguo viget

kempore, &j deinde abit.O vitahumana plané mifera & inflabilis! cujüs princi-

of hg

pium mortis initium eft ,neque prius incipit augeri ztas noftra, quàm minui; J. Berz,

tutylo (

H&c vita,ait memoratus Mellifluus, quá vivimusmagis mors eft, quam vita, nec fer. 17.

ilfun g

Jimpliciter vita, fed vita mortalis. — Et divus Hieronymus: Facilé contemuit f. 89.

ofefe hu

ouinia, qui femper cogitat fe effe moriturum.

$. Hierom,

LUITNI

8.Ethzc caufa eft,quód DeusJeremiamProphetam in domum figuli aman-

4d Paulin,

daverit : Surge, &9 defcendein domum figuli,ut inidem & fnam & omnium mor- in Ep,

onendni.

talium originem, vitz finem , & mundi vanitatem praefens iniberetur. — Ft

Cordidoh

ecce dum figulus ille vas primum confregiffet , fubjunxit DEUS : Nunquid

Je.18 2.

"

mlgs al

ficut figulus iftemon potero vobis facere domus Ifrael ?

Hoctibi applica,quisquis es, 0 homo Chriftiane " ficutenim figulus ifte

plivam a

vafi à fe formato non fecit injuriam, dum illud confregit difipavit , & in

ne &venae

ignem mifit, itanee DEUS tibi ullam poreít facere injuriam , etiamfi te defe-

jmnig

rat, gratiam fuam fubtrahat, confringat, disfipet, aut omnino , tanquam vas

hi, Tet

inutile in gehennalem fornacem mittat ; humiliare igitur fub. potenti manu

Dei &time eum,

hilofgt

qui poteft 69 animam &j corpus perdereiu gebenam. — ltadico, /31g5,;

s

fat &qut

hunctime,

10328.

T

o.Recordor hic illius caci

nati quem,qu'ond*arm pientisfimus orbis Re-

parator Chriftus mediante luto illuminavit : Expuit in £erram , 69 fecit lutum 102-9, 6»

epmi p

fuper oculosejus. — Ad quid , obfecro ,ad illuminandum hunc czcum mitisfi-

ficcontitl

mus JEfus lutum adhibuit? An non lutum naturá fuá potiüs obceecat , quàm

ipahre p

illuminat hominem ? Et quid magis contrarium oculis,quàm lutum, terra &

y Ua

pulvis ? fiunicaarenula oculum hominis perturbat, quid ejusmodi lbteum

y pronidt

emplaftrum? Lyfimachus ftrenuisfimus Belli Dux ubi quondam inconfpectu

(gom d

Alexandri Magni cum leone in arenam defcendit, pugno terrenum pulveiem

shiats t

colle&tum in ocülosleonis injecit, &fic facili.conatu optatam ab hoc obcz-

hat

cato, licét fortisfirno beftiarumRege victorid reportavit. Sic corvus,& aquila

us Qu

pulvere ex alis excuffo cervi oculos obexcare affolent , quem exindein prz-

cepsruentem facilé inpredam trohunt. His nonobftantibus Chriftus lutum

otos of

adhibere voluit, ut cxco nato vifum reflitueret, & quare lutum ?

r

omodobo

Obfervaanime mi cum

.

^

3

: pieniiffimo Huffzo Principe : Memento, qu&fo, Tob. Yoy's,

j d

quod ficut lutum feceris me, 86 in pulveremreducesme, | Ex luto ,inquam, for-

matus €s5 : Memerio ; ed & lutum hoc,fi confideras,vifum tibi mentis debet :S"Cbüfofæ

mmen'rörp-

0, gemml;;

reflituere ;ideo fabintrat hic Os aureum, ad reftituendum czco vifüm Chri- 20m.89,

i*

g ag

ftus luto uti voluit, t ionfolàm vifum corporis ,fed & animz daret : ;f zer i? J

£

lu:um ceenens ognia ejasmodi bona luta effe exiftimaret.../. Juvat hic audire &

Pusiq

rl

dhormo

Gloffam interlinearem. — " Ecce Collgrium, inquit , quo utgitur gedié bumanum,

4 illud.

fcilicet cogitatie fue vilitatis, quód ex lutofa&umäjït,!ft per eam fuperbia,qu

rpulvis f &a

P

14.

Confideratio lIl. -

Lad,

excecavit curetur, juxta ilud : Memenio bemo,quia pulvis es 88 in pulverem ve-

u benti

verier&. — Quid ergo fuperbïs— terra & cinis ? hodie es in fgura,cras ii fepul-

(),021)

tura; hodie cum Holoferne in deliciis,cra: cum illoin fuppliciis ; hodie cum

pusz m

RegeAntüuocho in gloria,cras pariter cumil'o in gehenna; hodie cumBalthafa-

AI0S

re in epulis,cras cum illoin poenis fempiternis.

O brevis voluptas!olonga

slhocr

&ternita:!Cogitanti hzc vilefcunt omnia; & utinam ferió apud te,o anime mi!

Wa

1

i

I6. Finem huic confiderationi imponant I(raelitz, cum quibus Philiflei

L

victores, ut eos fub jugo fuo , ne rebellare poffent , diutiüs continerent,, hoc

gtl

quondam pa&tum iniére, ut nullus Hebrxzorum in Regione fva arma cuderet,

u

3 Reg.13,

autgladium , vel eafem , aut haftam pararet: Caverant enim Pbiliftiim, neforte

hi&

19.

facevent Hebrei gladium aut lanceam. — Et tandem fucceffu temporis, & novi

fiaisfo

ingruentis belli quid accidit? Crim

à

*

foistsfe

65 lancea in manu totius populi,

que vengfent dies prælü,noy eft ?nvgnfu; enfis

fs

O anima Chrifliana, immi

net & tibi przlium , heu periculofom nimis,

Toymi

ex quo zterna tua pendet falus;przliandum tibi erit , nolis, velis ! cüm morte,

Quidi

Diabolo,peccato, inferno,imó cum tota «ternitate! non poteris hic effagere:

Trit

Urtt

Hebr, 9,

Statutum eft bominibus femel mori, poft boc autem judicium. - Q'iid ergo confilii

l

It &

27,

inre tanti momenti? nunc érgo cüm tempus eft; de armis ipiritualibus tibi

Y vf

provide, & quxnam illa ? Fac Exercitialgnatiana, fi prudens es, & falutem

tl

tuam amas, & illa fufficientia tibi fubminiftrrabunt arma , utere fæpiüs ONA

iM

Sacramentis , ora & labora &c, &c, homini prudenti fcribo,

NStote

(f u

uf ac ta

r foyjy

Citmod

CONSIDERATIO III.

Wlofc

K ftm

. De Tempore Salutisbené, &re&té impendendo.

fifiz

Pro Dominica 3. Adventüs.

mitx&äd |

Tif

"p i

Dirigite viam Domini Cc. /jo. 1. 19. |

MeS

Tj

N

Eécte Siracides : Fili confefva te

mpus, €9 devita à malo ; ubi alii legunt:

D

LT

l

liccl.4i,23 :

' Filiebfervatempus, tanquam cymelium & gemam omnium pretiofif-

.. fimam,quam perditam per omnem zternitatem non ampliüs recupe-

l 65 fa

rabis: Videtefratres,monet Prxdicator orbis,quomodo cauté ambuletís,

)& fc

ef.

afiinfipientes , fed uf fapientes jvedimentes tempus , quoniam dies mali fant.

h tjr

T

j

.-)'i

nojt qu

ii :

O quid darent damnati, fi unicam adhuchoram (quemadmodum tu, Ó mi

lacri, &

LUa

Le&o;)ad faciendos dignos pocnitentiæ fructus haberent ; Ó quàma

lubenti

Wt

' De Tempore bene impendendo.

I;

TLT

u bentianimo omnia gehennz usque ad finem mundifubirent fupplicia. Et

tl

hodie u

tu, óanime mi! quàm malé fubinde applicas, & impendis tuz falutis tem-

pus? nunc, nunc dum tempus eft, thefauriza tibi tbefauros in calo ftabiles , Mattb.6,

ymalhi

zternos & inamiflibiles, qui nunquam veterafcunt : Quid patimur , Ícribit

L4 .20.

ttoltmy

ad hoc rnioftrum propofitum Juftus Lipfius, elabitempus 2 0 tbefaurum nom ul-

Lipf. pby.

Danitten!

ira reperiendum ! fiuit affidu?, 89 nobis affuit, quod unum avariter habere debe-J'otog.

pus Phil

L

imus, €9 null

4 merce, aut pr&ti

opermutare, llicotio, illic aled, illic comviviolo 31oico dif-

nerent,

perdimus, & quantum iu valetudine aut fomno?

et. ult,

fracudut

Audiamus hodie & magnum illum pientiffimiServatoris noflri Przcur.

Min w

forem,& verbo & exemplo nobis prxeuntem, qui ut tempus falutis , ac voca-

oris, n

tionis fux beneimperideret, non in virili aut perfecta vitz ztàte, fed-jam à pri-

ia

mis tenerx vitx fux annis antradeferti petiit, ut ab hominum coníortio re-

motus eó liberiüs ac fecurius Deo T. O. M, inferviret,proinde Legatos Hiero-

Ym nf

folymitanos liodie ad fe fubmiffos paterné monuit;Dirigite viam Domini &Sc. j08,1,19.

Com forta

quafi diceret : Saluti veftrrz, dum adhuctempus gratiarum & remiflionis eft,

hicefog

mature confulite, quia venit tempus, in quo non ampliüs poteritis operari,

70 CO

Agite & vos, quicunque tantem eftis mortales, agite, inquam : Dirigite & Peda in

imiibosd

vos viam Domini , & reétas facite femitas ejus , quia omnes dies,

ait Beda ,/^/5 pro-

M

velut ultimus tratanduseff, ..

verbiis f.

2. Miror fané , quareo

]

o

im Deus popuïö- fuo electo tot facrificia, tot Ie- 149«

ges,tot ceremonias przfcripferit ? lege Pentateuchuum, & plura, quàm fex-

l

l

centa ejusmodi legalia, ac moralia invenies przcepta. Ad quid, obíecro , tari-

m

]

tum ac tam grave jugum , de quo S. 'etrus : Quod neque Patres noftri,ieque

n0s portare potuimus ? Adverte Anima Chr:ftianas populus illeIfrélinicus.dum

A. 1f,16

J

ejusmodi àD«o recepit mandata,facrificia ac ceremonias legales obfervandas,

erat tunc temporum intervalló in deferto.atq; in via ad terram defiderabilem

lacte & melle manantem , quz terra infignis nobis erat typus cceleftis illius

fa.

patriz ac terrz promiffe,quamChriftus fuo labore & Sanguine nobis compae

ravit,& ad quamardentiífimo nos oportet afpirare defiderio.Voluit itaq; cle-

mentifbmusDeus per hoc demonftrare, ut populasille non tempus pretios

otio ac lufü in deferto per quadraginta illos annos confurmeret, fed femper

pro viribus Deo vacaret, atq; tempus falutis fuz bené &fruétuosé impende-

retita doGtiffimusAbulenfis : Ut per occupatioues varioram facrificiorum;e8 ce-

»

ALulenfz

TU

remonialium obfervationum otiofitas tolleretur

3

que multis malis fncrementum iri-

i Levit,

jf [C"l(i l

buit €8 fortentim. Audis hoc homo Chriftiane ? laborandum nunc eft pro cee-

jmsmupc

lo., & tempus falutis bene locandum : $i currite, inquit Apflolus , zf com-«1 Cor.9,

um :

prebeada:is , &ftere enim hic in fladio virtutis, & non currere, efldeficere & : 24.

T

regredi : Delicatus es smiles, fubintrat hic Orator Aureus, fiputas, tepoffe fine $.Cb

um!U-(.)

pugna vincere , fine certamine triumpbare. | Exfere viressfortiter dimica, airo- fev.

2]3]?

maläcn,

n

éiter inïgræ'lio— iffo concerta. — Confidera paGum ,couditiouem attende, m

ilitiam Mavtyr, "

i:ofce;fmag

16

Conflideratio . III.

$50

$6

[2

-

: :læaïfum,guod jþq&vonäijïiï;*coudi:iozzem, quá acceffifHi ; militiam, cui nomeu

[

Qjus om

sordiam

. 8. Deeodem populo Hebrzo recenfentSacrz Paging, quódin abfentiz

finter.v

Exod. 32. Moyfíis opere fuforio vitulum aureum fibi conflarint,eumquein ara locatum,

4!0

ut Deum in deferto latriz cultu adorárint : Dixeríntque : Hi funt Dii tui

&nt, qu

us dv

Ifra£l,qui te eduxerunt deterra /gyptitóc. .O infaniam ttupendam ; ó cxci-

tatem inauditam! Et quomodo, obíecro, populus ille ele&tus, & tantümà

10M.|

M

Deo honoratus, ac amatus in tam abominandam potuit prolabi ingratitudi«

nem, ut Deum verum,Creatorem omnium, ac Benecfactorem maximum, à (e

&tthicto

madi

abjiceret? Deumillum, qui hactenus tot eum cumulavit beneficiis ? Qui ab

ZEgyptiaca fervituteeum tam mifericorditer liberavit? Qui per marerubrum

Tbf

O ftulti, nunc

ts hotrn

ilium ficco pede traduxit? Qui manna coelefti eum pavit &c.

Pfal. 163. utaverunt gloriam faamin fivilitadinem vituli, comedentis fazunn ; obliti funt

nt d

AQ.

tur,utho

Deum, qui falvavit eos, quifecit magnalia in /gspto , mirabilia ix. terra Cbams

terribilia in mari vubro &c.& quid fequitur ? Pro uibilo babueruat terram defide-

trdus d

Exod. 52, rabilen:.

O dementiam nunquam haCtenus vifam ,nunquam auditam

Criflmi

e

THt0,

Gaufam hujus abominand& à Deo defectionis fubjungit Scriptura: Sedif

populus manducare , 8& bibeve, 89 furrexerunt ludere.. En quamprimum in de-

Dd

Wt a

ferto populus tempus malé incepit infumere ,mox & coepit deficere , ac pro

Iuny

vitulo & cum vitulo vitulari.

Vide hic carnalium mortalium coccitatem ac

i

QU

iniferiam, ludunt, deludunt, illadunt , faltant& tripudiant , fecurique

deliciantur, &gloriantur in pecatis peffimis, interim imminet eis vindicta

ï

T quy

1 Deut. 52,

ütym

1$.

Dei,& inpun&to defcendunt ad infernum:/ncra(fatus eft dile&us,ait Moyfes, 9

vecalcitravit ; dereliquit Deum fattorem fuum,88 receffit à D eo falutari fuo. Col-

fD

B. quj

lige ex his pro te fenfum moralem , Anima Chrifliana , quantum malumfit,

pl

& jacturaincomparabilis, tempus falutis, quod tibi nunc Divina indulget mi«

$0.12,35.

feratio, malé & inutilitet perdere : Zmbulate , inquit Veritas , du lucem ba-

LLT

"ultuy

betis, ut non vos tenebre comprebendant. O quàm multialiquando cum Ani-

IN

nibale muffitabunt : Cum potui,nolui; cim volo , non po[fum ; poterat enim hie

«t &

Ti

ftrenuisfimus Belli- Dux facile aliquando Romam orbis dominam fub jugum

fuum mittere , fed occafionem ignavé negligens, dum exinde voluit occus

lt

pandzurbis occafionem ampliüsnoninvenit. Sicin extremis vitz tuz mo-

mentis & tibi continget, anima peccatrix , finon mature in rem , & falutem

x*)ïa(

tuam vigilaveris : Cj potui, nolui, cimm volo, son po[fin.

!

4. Scd pergamus ulterius.Venerant aliquando adSalomonisRegis fapien-

.lV(?l

tiffimijudicid dug mulieres de filio vivo , cujus effet. difputantes, &acerrimà

ll

jnter fe dimicantes (una enim illarum dormiens in eodem lecto cum altera

puerpera volvendo fe fuperinfanté mole corporis fui proprium fuffocaverat

I

filium)quid ad hanc lirem & contentionem fapientisfimus? Afferteinquit , mi-

g.

Re

Cu

: £5

bigladium; càmque attuliffent gladium coram Rege: Dividie, inquit infantem vi-

24

vum in duas partes, & date dimidiam partem alieri. — Abruinpo filum,non

mOme

Sc-avag*

M

enim hic litteram, fed alium inquiro fenfum,

p

——

as

De Tempore lent impendendo.

17

l;t,vcui It

$. Gregorius Nazianzenus , & alii perveram illam ac fidelem.matrem,

«ujus omniavifcera cüm nuncffilius effet dividendus , commota funt, mife-

Xin n

ricordiam Divinam , per.falfam veró matrem Sathanz aftutiam , & per in-

at lo

fantem vivum diffecandum tempus nobiliffimum , ac pretiofiffimum fubau-

diunt , quod unicé pro falute animz.noftre oportet.nos impendere , & nulla-

ijut Dit

hm ot

tenus dividere. '"Vult.ergo vera ac fidelis mater: Non dividatur , fed DEO

, G antni

T. O. M. & filuti anime totum impendatur ; econtra falfa mater inclamat:

Nec mibi , nec tibi, fed dividatur. Videbic & confdera diaboli f;llacias, fi

(ingatito

Virimumt

enim hic totum à nobisnon poteft obtinece; curat, ut faltem dividaturtem-

$ Greg.

cii ? Qu

pus, ita dictusS. Gregorius Naz. Dividatur , damibi, quod uunc fluit tempo-

NazOrat.,

CR

