tus decrevit, fe, quamprimüm liceret, mandum , divitias, feculi voluptates, Z4at. à. $,

t autif

résque omnes caducas deferturum , unde domum reveríus fine mora opes Atbanaþo

; du

pauperibus di(tribuit , vitamque fanctiffimam ufque ad provectam ztatem in cozfcri-

( d

eremo ducens , thefaurum illum , de quo audierat , in coelo invenit.

ía.

mutà

Simeon Stylita, càm ex divina Scriptura hanc Chrifti audiret przlegi

REO

ym vitte

fententiam : Beatipauperes fpiritu , quoniam ipforum eft regnum clorum ,tanto 7Matt.s:3,

mox Evangelica paupertatis amore fuccenfus eft, ut € veftigio bonis omni- Vifa .

$ Chy

bus fe feexuerit, & in alta columna octogin'a annos affiduos eodem

pede 5im. 3tl.

Abotam

confiftens perdius & pernox facrz meditationi & orationi vacaverit, ut pro- &c,

ij

pter incredibilem ciborum & fomniaabllinentiam angelus & nonhomo, imó

& portentum Orbis diceretur. — Tantüm profuit Antonio & Stylite unicam

u ul

$. Scriptucz fententiambene animo ponderáffe.

Et nosquid facimus?

"o

.. DeGuerico famofiffimo ,juztaac pientiffimo Doétore Parifien(irecen- Aunal,

volonit

fentAnnales facri Ordinis "rzdicatorum,quód cüm aliquando in Ecclefiale

gl Pred.p.r.

audiret quintum Genefeos capitulum, inquoS. Scripturaliberos & pofler

05 1. 2. c,

uidngm

69

1ud,oble-

Adami enumerat . & poftfingul

os addit: Ef mortuusefl ; Et Tortuus efl : adeó

commotus fit animo, ut ecdem momento mundo valedixerit, & Deo pro vi-

j mþ gt

f

ribus per reliquum vitz curriculum infervierit, altàm fibiimprimens illud Sa-

pientis : Hoc eff teflamentum bujus mundi : Mortemorietur.

ha,

O cBariffime le- Eccl,

uX

&tor! obfervemus & nos hancleGionem ; hoc, inguam, & de me & de te :

2

1

brevi dicetur : Fixit tot ammos, &6 ecce, nunc mortuss

? D i

eff. Ergo dum tcmpu; ha-

Volumens

bemus, operemur bonum.

7. Etdic, quxfo, fodes, quale folatium olim habuerint inter tot cala-

j

um

mitatum fláctus fortiffimi illi Machabzi, dum invictá virtute cunctis fe ho

ftibus tanquam vslidiffimum oppofuerunt murum? Audi ipfos lo

quentes ?

j H

jafu$, (

Nos , ciim nullo borum indigeremus , babentes folatio fantos libros ,

qui funt

I« Macäg

iu manibus noftris £dc. — Ecce libri Moyfis & Prophetarum

in rebus arétiffi-

l, P

mis , ac feré de

f

12,9»

Mwm

P

eratis virisiilis generofiffimis fummo femper erant folario :

imó & auxilio, ut in omni tempore tum pacis , tum belii DEO T. O; M. fi-

umm&

um

deliffimé infervirent , mandata ejus exa&té obíervarent, & àlios liomines au-

xiliatores non quzrerent ; proinde in cunctis teprationibus, perfecutioni-

vmmm i

bus ac tribulationibus perftiterunt impenetrabiles , forriffimum S

S. Marty-

ï qgö !83

ribus, in novo te(tamento fecuturis , prxbentes exemplum

TT

; qualiter &

X XOQCOXCG 8

1!

/

!

.þd'mng'ïs de wL.eZ*ïione $. Scriptura.

Apfi pro fide, pro Chrifto & Sacrz Scripturz veritatedeberentpugnare, Le-

ge MartyrologiumRomanum , & pluribus in locis reperics, quomodoSS,

fifti

. Martyres mille potiüs voluerint fübre neces , quàm ut fanctas Scripturas

n

Á

AMarts- gentilibus traderent difcerpendas ; ita die 11. Februarii : In Namidia com-

Tif

m

rol, Rom,emoratio plurimorum Sandorum Marirum , qui in eadem perfecuiione (Dio-

11. Febr,cletiani) comprebenfi , cüm juxta Imperatoris edidum divinas ácripturas tradere

TORK

n

anoluiffent , graviffimis excruciati fuppliciis occifi funt.

Eja igitur , Sacerdotes Catholici , macti eítote hocftudio: An non vide-

T

tis, quódSectariorum noftrorum omnis in hoc defudet labor ac induf(tria , ut

q,

in fuis concionibus & diícurfibus non ni(i crepentScripturas,quas tamen mil-

LP

i

le erroribus habent dep:avatas?Pudeat ergo Concionatorem Orthodoxum &

paftorem animarum , cxteroquin fervidum & zelofum , fi in hac (cientia

UT

fcientiarum minüs , quàm oportet, fit verfatus , utpoffiteorum blafphema

T

W

ex mutilis & corruptisScripturz textibus detegere deliria. Sed magnum,

dices , hocopus eft&laboringens, femper ex facro Scripturarum fonte fua

d

D]

depromereargumentá; imó veró hoc viro ftudiofo opus leve eftac perju-

cundum; quid enim dulcius quàm meditari in mandatis Domini ? Audi Píal-

(f

[

&f. 118, ten: Quàm dulcia fauci^us meis eloquia tua , fuper mel orifneo , 8Sc.

N

103.

S. Dominicus inclyti Ord.Predicatorum Inftitutor digniffimus pretio-

ài

K

i

(fit

Cornel, infius nihil in vita habuit quàm divinam Scripturam, cujus vetus & novum te-

Eacomio ftamentum affiduo veríabat, & publicé Romz interpretatus eft; hinc meri-

R,

u

$. Script. tóprimus facri Palatii Magiíter denominatus fuit, quz dignitas ia hodiernum

B

in Pent. usque diem S. Praedicatorum Ordini adhzfit. — S. Vincentius Fererius, qui

inhy

f

y

peragrans plures Europz provincias plüs , quàm centum bominum millia ad

d

Deum convertit, in omni hacperegrinatione fua non alium circum ferebat li-

brum, quàmfolaBiblia, ex quibus fuas formabat conciones, & Breviarium,

li

ul

exquoorabatadDeum. S.Carolus Borromzus quotidie unum capitulum

ni

Jl

ex S. Scripturaflexis genibus & detecto capite legere , ac meditari folitus eraf,

It g

nbll

€x quo factum eft , ut in tantum evaderet virum , cujus merita- & fanctita-

tem oómnis nunc ferra veneratur.

8. S. Paulus,ubi diffeminando verbum Dei magnam Otrbis partem per-

agráffet , & nunc Rome (ub Nerone [mperatore morti vicinus in carcere

*

detineretur , nonnifi in ftudio S. Scripture immori voluit, unde ad charif-

fimum Timotheum fuum fcripfit , ut fibi pallium , quo fehoneflé tegeret, &

veteris teftamenti libros , ac membranas fuas , feu libros recentiores à fe

2. Tim, 4,conícriptos transmitteret : Penulam , quam veliqui Troade apud Carpun ,

)

13.

veniens affer tecum , && libros , sinaxim?à autem membranas.

Ex. quibus

collige, quomodo S. Paulus etiam in carcere otium fugerit , & quàm im-

Dc Bfl

pensé facrarum litterarum ftudio fuerit deditus ; unde & "Timotheum

fummoperé commendavit , quód pari ardore ad ftudia divinarum littera-

rum

DE Te

6

Par«enefis de LeClione S. Scripture.

10055

rum incumberet : E£ quia , inquit ; abinfantia Sacras litterasnófli, que te poffunt 2 Tim,

)

criptun;

inftvuere ad falutem , per fidem , que eft in Cbriflo TESU* Omnis Scriptura divi-

If'

lia con.

nitàs infpirata; utilis efl ad docendum, ad arguendum , ad. corvipiendum , ad

it (Dit

erudiendum injuflitia quafi diceret Paulus . fubintrat hic Cornelius : Ego jam Corge],

k drtdin

morior , & ad martyrium tendo, nom amplibs me Doctorem audies , Ó Ti- Jjc,

mothee ! dolebis me fublato , perinde ut doluit Elifzus fublato in coelum

fionvde

Elia magiftro ; Sed age, animos refume , vice mieifacras Scripturas tibi relin-

lulra t

quo , quafidoctorem & confultorem, ut ineis DEUM Ioquentem & docen-

menrti-

tem audias : Crm euim oramus , ait D. Auguftinus , cum Deo loquimur ; quan-

doxum &

do verà legimus Divinas icripturas,D EUSloquitur nobifcum.Obferva hoc,quis-

T

quis es , ó mi Le&tor ! & filegis Scripturam , dic cum Samuele : Loquere , Do- s. 4uguft.

lulphen

mine , quia audit fervus tuus,

. fer.112. de

nogam,

Sed dices mihi , Scriptura fubinde valde obfcura & difficilis intelle

&u Temp.

fone o

eft, quod & S. Petrus ingenué fatetur , quzedam in ea captu effe difficilia, quz ;og;, IQ.

la pen

indocti & inflabiles depravantad fuam ipforum perditionem. Sed neque hzc r,

Reg. 3,

difficultas te 3lectione & predicatione S. Scripturz deterreat, invoca gratiam

10.

'AudiP[al-

Spiritüs Sancti , & dum lectionem aufpicaris , mentem ad DEUM eleva, 2, pet,

& dic cum Pfalte : Revelaoculos meos, Q9 confiderabo mirabilia de levetua; &

35

ïusprefio-

16.

Torutm -

aderit fine dubio benignus Deus & Homo Chiriftus, qui aperuit Apoffolis fen-

P. 118,

x m

fum , ut intelligerent Scripturas , ut vel perfeipfum , vel per interpretes, vel

I

per Ecclefiam, quam in tantonegotio femper oportet confulere , te abundé ,

yodtoufm

uc. :;4;

eris, QU

inftruat ; hinc nullo modo Spiritui tuo privato confide , (ed femper authori-

»miliz

tati & fenfui Ecclefie tein omnibus fubmitte,

E

Et hxc funt, prudensLeétor, quz te in hac Parznefr premonere vo-

ferebit

[C&'iüffüma

lui, utmajori cum guftu hunc Currum Ifraél $ Aurigam ejus pervolvas , quem

capituïum

potiffimüm ex S. Scriptura pro tuocommodo & animarum promovenda fa-

lute collegi, & compofui , rogans impenfiffimé benigniffimum DEUM, ut &

Jlitgs t

findit-

tibi,& aliis fiat verus Currus Ifraél 6 Auriga :jus, qui te ducat & vehat ad

coeleftem & aternam patriam, in qua mifericordias Domini in

'€ternum decantabimus,

riem p

f cafCCFe

/;»se;aæea—-?wmæ

Gep-2-4332t Sekb- ? 9230 968 7 -3923c Q6f »

d o

INDEX CONSIDERATIONUM.

:geref;

iorti i

CONSIDERATIO I.

Cyfl]üm 1

D

E Fine hominis , ad quem creatus eít.

Pag.

Iv

CONSID*'RA ! TO II.

j qUibUs

Uäm jm'

De Brevitate & inconílantia vite horranz,

8

prcufi

CONSIDERATIO IIT.

Vittert

r

De Tempore falutis bene & recté im yendmdoæ.

I6

CON-

ia

4223 Jo( f&f

CONSIDERATIO Iv.

De non d;fferenda feria ad DEUM Converüone,

A

De occ

CONSIDERATIO V.

inter mxfencordxam & juftitiam Dei ambulandum,

De bon

2$

CONSIDERATIO VI.

Conílo

De Gratia Dei anxi? à nobis quærenda

35

CON;IDERATIO VII.

De certa menfura à Deo peccatoribus definita.-

42

) pat

CONSIDERATIO VIII.

DeOR

Dc peccato mortali confiderato in fuis effc&tibus,

CONSIDERATIO IX.

$9

De peccato veniali in fe, fuisqdue effectibus conüderatoe

$7

UY

CONSIDERATIO X.

De Tepiditate & fomnolentia mentis & corporis excutienda.

64

D

CONSIDERATIO XI.

y2

Curj

Dæmon hominem paulatim ad majora peccata inducit.

CONSIDERATI!O XII.

Emendatio vitz procraftinara in fine periculofa,

78

Dd

CONSIDERATIO XIII.

Confcientia remordens ad peenitentiam nos fhmulatg

87

Exemplu

GONSIDERATIO X!V

De Cacitate mundanorum & peccatorum.

4

D D

CONSIDERATIO XV

De morte peccatorum peffima.

IOI

Dewy

CONSIDERATIO XVI.

De )UdlClO particulari animz,

107

D

CONSIDERATIO XVIL.

114

Dey

De fempiternis inferni fuppliciis.

CONSIDERATIO XVIIL

121

De exiguo falvandorum & Electorum numero.

D di

CONSIDERATIO XIX.

De reditu anim ad DEUM per panitentiam & Confeffionem.

127

De vi

CONSIDERATIO XX,

De debita preparatione ad SS. Communionem,

134.

Dewi

CONSIDERATIO XXI.

De refurcectione Domini, & noftra fpirituali.

141

Deqy

C.NSIDERATIO XXII

De cavendo relapfu in priftina delicta.

143

De fev

CONSIDERATIO XXIII.

De præparauonc animi contra tentationes,

1j7

CON-

Cur M

Ed

SSok

$49 (0) 89 .

CONSIDERATiO XXIV.

Àl

De occafione peccandi pro poffibili vitanda;

I65

CONSIDERATIO XXV.

J

De bono Exemplo Paftoris , & fubditorum (equela.

173

CONSIDERATIO XAXVI.

Confilium à Deo & Viro prudente etencämm

181

CONSIDERATEU XXVII.

188

u

De paterna: & fratern correctione: proimi..

"CONSIDERATIO XXVIII.

5

B Dratlonc Deo grata & niobis fummé neceffaria:

196

"CONSIDERATIO XXIX.

De afcenfu in coe! Vdm, per crucem ad lucem;.

204

CONSIDERATIO XXX.

li

De vg.wndo mendacxoy& dicenda: veritate.in omnibus;.

212

'*-»ne*'

CONSIDERATIO: XXXI..

Cur Spiritus Sanétus in figura ignis apparuit.-

CONSIDERATIO XXXII..

221

De Fide vera: à: Chriftiano: operibus demonflranda..

229

CONISDERATIO XXXIITI..

Exemplo:Chrifti magnx nobis curz fit zelus animarum;.

237

i

CONSIDERATIO: XXXIV.

De Deo trino & uno fümmé colendo, & amando;

)

CONSIDE RATIO XXXV.

45

fl

De reverentia, quam debemus SS. Euchariftiz Sacramento;.

254

CONSIDERATIO XXXVI..

1j

In via virtutis nor proficere , eft deficere..

263

CONSIDERATIO XXXVII..

De verbo: Dei audiendo ,. & opere exequendo;

1l

CONSIDERATIO XXXVIII

270

I

De dignitate & fructu:SS. Miffz Sacrificii:

277

CONSIDERATIO: XXXIX..

n

De: virtute patientix' & tolerantiz:.

28y

CONSIDERATIO . XL..

n

De vitanda hypocrifi, & falfa mundi politia;.

293

CONSIDERATIO XLI..

De cavenda detractione & indifereto judicio:

Tm

CONSIDERATIO: XLII

301

i

De reverentia,. quanr Deo in templo: debemus..

310

CONSIDERATIO: XLIIL..

1f

Cur preces: ;noftr (zp&.à Deo-non exaudiantur..

318

COv

X C OCC OCC

CG)M-

L

m

'ï- -

33 (0) £i$-

M—

COWSIDE RATIO XLIV

De -re&a intentiGie. operlbus noftris przfigenda.

327

-CONSIDERATIO XLV.

De vitanda malorum & pervezforum focietate.

335

ä

ä

CONSID'ERATIO XLVI,

De gratitudine, quam Deo debemus.

343

CONSID ERA TIO XLVIL

Major habenda cura animz, quàm corpóris.

3j1

CONSIDERATIO XL VII

Memoria mortis fzpiüs nobis ingerenda.

3$9

CONSIDERATIO XLIX.

t

De humilitate animi, & fui ipfius contemptu.

367

CONSIDERATIO L.

"ATf

M

De dxhgendo Deo, & proximo propter Deum.

CONSIDERATIO LI.

De timore Dei ad falutem obtinendam neceffario. :

$84

CONSIDERATIO LII.

Spera in DEum, fi vis falvari.

392

Y

CONSIDERATIO L.

!

|

Advería, qus nos premunt, ad DEum ire compellunt,

409

CONSIDERATIO LIV.

j

De remittendis i injuriis, & diligendis inimicis.

408

W

CONSIDERATIO LV.

R

Chriftrum imitari debet Chriftianus , fi vult effz Chriftianus,

4l

-"CONSIDERATIO LVI.

AT

K ]hu

De perfeverantia, quz fola in coeptis coronatur.

422

Dute f

-CONSIDERATIO LViI.

des

Judicii finahs memona omnibus fuadetur Chnü:ams

429

fio

m

WORO

SN

ANS

öi

7

d

o d

!

4

y

-

SES

£

)

z

i

D

N

7

l

ss

wO

NG

N

$

2 )

z.

L

x3

(

47

ES

»,y-

NN

NN

4,9x

f

AC

SANSN|

R

(6

l egt |

i

NSSQ

"m

U/fm l

a

Qtlfs

4 E

Wmm«

Aiflo

N J

CON-

ilux D(

h

k

H

b

)

T

:

bhbkbbdibili

e3a

E

:

t

A

LA

iA oed Cs

N

Y

?if

&

3*2!

g

ä

BN

TIFMETITPPII

').

K ;3

35

- CONSIDERATIOI.

à!

n

. -De Fine hominis : äd ,qücm creatus eft.

[j

Pro Dominica t, Adventüs,

Nl

4

Refpicite , €9 levate capita veftra , quomam 4ppr01;z'ägu4t

2

Redemztio v:jim. u 31 29

I

P

2

9

(Po

On: poffum cabere , quare fapientiffimus Ecclefiafles ita

d

:

4 ferib nos admonere foleat , ut ocul

os noftros in capite

Fs

n

Eccl.23.

9 geramus : Sapientis , inquit , oculi in capite ejus, . Et quis

J

1

A

unquam mortalium, 6 Regum prudentitfime !oculos fuos

4

|

in tnanibus aut pedibus , in ventre, vel calcaneo habuit?

NSN

NEUS

e

E

2

Adverte anima Chriftiana , non loquitur hic Sapiens de

o;ulis

H

Corpor

is, & de capitecorporali, chm abundé conftet, etiam homi-

nem fltultum fuos in capite geftare oculos , fed loquitur híic Ecclefiaftes , ut-

"

pote fuperiore lumine & fpiritu illuftratus, de oculis cognitionis, quos vir

prudens & falutis fuz amans jugiter in capite fuo, hoc eftin DEO , & Salva-

9

tore fuo Chrifto JESU habeat , tanquam in ultimo fuo fine, ad quem creatus

eft: Omzi:s , inquit Laétantius, fapientia bominis ia uno efft , ut DEUM cogio L. Fir.

Jcat , & colat ; boc Chriflianorum dogma , bec fententia eft.

libde falfa

Et hoc eft, quod in Sacro Evangelio nobis hodie infinuat ipfa Veritas Sapientia

n

Chriftus , dum inter alta monet , ut. reí

piciamus , & levemus capita noftrain c, 30,

coelum, atque ibidem Regnantem , velutultimum noftrum finem, ad quem

creati fumus , mentis attentiore oculo intueamur ; Refpicite, €9 levate capita T.uc. 41;

veftra , quoniam appropinquat redemptioveftra. Etinalio locomoneteadem

29.

Veritas: Hec eft autem vita eterna , ut cognofcamus te folum D EUM verum , 88 o

an.17.

quemmififi TESUAM Cbriflum. O Chriftiani ! Usquequà claudicabitis in duas

3.3. Reg.

partes? fi Dominus eft DEUS, quare non féquimini eum ? Plura de hac verita-

18. AI.

te, ex qua omnium zterna pendet falus, in prefenti occurrunt tractanda:

Quiex Deoeft , verba Dei audit.

Joan. 8.

ON

R. D. Gintber Dominicale.

Á

2, Recté

47.

-

asss

J.

2

i Caiyj'ïdekät;'a I.

Hebr.15.« .

2. Re&& Apoftolus : Non babemus bic manentem civitatem , fed futs:?

4.

jcispe

14.

raminquirimu:, Exul, quamdiuin exilio vivit, votis afhiduis ad dulces pa-

h nbl

trixlaresafpirat. Ifraelitas confule ; in- exilio. quondam ,. & in captivitat

T

Babylonica per

feptuaginta annos fedentes ;'ac miferam fortem faam quoti-

forli

Pf.136.1

. die amaris deplorantes lacrymis : fuper fiumina Babyloris illic fedimus , €9 flevi-

^ 4

o r

mus, dum recordavremur tui Siou. Etquate nos exules

£

A

dlii Ev inI

idV

lacryma-

p'ranc' |

fnto a

rum valle non. pari affectu ad DEUM, & cccleftem illar Sion fufpiramus,

X

cider

quam nobis Crucifixus JESUS immenfo Sanguinis fui pretio reparavit? heu

^

*

d«0

nos mileros , quare!

nhoc mundo , óquàm immundo ! cum filio prodigo ven-

itresm fuum

& d

Luc, 15*

tremac mentem inanibus replemus filiquis : Et cupiebat implere ve:

US eft finis

z

t

1'60

de [iliquis, quas porci manducabunt , €$ nemo illi dabat? DEUS , DE

fU

nofter, & qüid plura requiris? Audi S. Ignatium Societatis JESU Fundato-

fs

rem gloriofiffimum , juxtàac digniffimum, qualefundamenturn omni Chri-

10

&.Ignat.iit tiano exercitanti pofuerit: Creatzs , inquit , eff. bomo ad bunc finem , ut Do-

Qu

)

princip. |mivum DEUM füum laudet , &c vevereatur , eique ferviens tandem falus fiat,

1 at

$9. Exef- O quàm fublimis, quàm nobilis, quàm pretiofus eft ille finis ! & nunquid

e!

&i

citioruvi« infernusparatus eff Diabolo &6 Angelusejus ? ícd prote, 0 homo Chriftian

tj

Matib. — 3DEO paratum eft coelum , nifi tu ipfe tibi voluntarié pares infernum. .O

li

2$5. 41 immenfa bonitas Divina ! quis talem ac tantüm Dominuin non zflimet ? norr

x,'.(cre, !

diligat non omnibus viribus illiinferviat ?

H

Jii, a

3. Diverfas quondam vi&t

mas de mun

disanimalibus fibi DEUS in Le-

fri

Lev, 1. 1 geimmolari voluit, boves & oves . haedos & vitulos , capras & columbas ,

fed noluit mitiffmus Dominus , utfibi ab aliquo gallus

PU

pafferes & turtures ,

li

gal

linaceus , feu gallus domefticus in vi&timam & facrificium litaretur.

Et

ïüïnïgu

quare hoc, miDomine? annoni

pfein difputátione contra Elihu miram gal-

od

li operationem commendáfti: Qais dedit gallo intelligentiam , ut perinde, ac

fob. 38.

Vif

j

26.

fiintelle&u prxditus foret , horas noclis diftinguat? an non gallus jacentes

excitat, & fomnolentosincrepat? Petrum confule ad galli cantum refipifceni-

3

ïfæplau'(

tem, & admiffum delictum amaris deplorantem lacrymis?

crificio rej*eäun;l*g

lg

'

Jonn à S.

Refpondet Joannesà S. Geminiano , ideo gallum à fa

LOm

uiaSymbolum effe folet hominis duplici corde przditi, qui DEO & Dia-

R

Gem. l. 4. g

ole, Chrifto & Belial, ccelo & niundo fervire difcupit, & finem fnum non

infolo DEO ponit: Gal/us , inquit ,

emusa ocalum inferins deprimit , €6 alterum

üg'xï:;

Matf..6a

Tl

in atra dirigit.

Apage cum ejusmodi gal

lo, non enim DEO poffumus fervire

24-

z:,2it 5tephanus Barrad. . Eff ia corde nofiro ,

lt

Stepb.

& Mammonz : Unicum Regna

unum tantummodo Dominum

babeat , unumzz Monarcbam DEUM , ad quem,

Barrad. l.

oftrum creati fumus : Ego fum A88 O,

M

r

tanquam ad ultimum & unicum finem n

d

rincipium Q9 finis , dicit Dominus , ext

Chüüu

.

f. 9-

alius finis.

.3 quem non elt alius DEUS , nec

p

l

€. 237

At

4. Ad

gygc,x.&

L:

u^

De Fine Hominis.

3

. f fit

4. Adhuncultimum & unicum finem fuum etiam in mediis Aulz de-

liciis peculiariter refpexit pientiffima Regina Efther, qui in hac mortali vi-

dks

D ia

a nihil aliud refpiciebat , imó nil aliud inquirebat , quàm in folo Deo fuo

flEb. 14.

3um qtui

vivere, & latari ; Tu/cis Domine, neceffitatem ineam , quód abominer fignum

I

Lj

fuperbie &d glorie mee , quod eft faper caput meurg ——-— Et aunquamiatata

i, Mfri

aclitrme

f

ancilla tua , ex quo buc tranilata fém ufque in prefentem diem , nifi in te.

f

1

Hzreo attonitus , dum talem ac tantam virtutem in mulie

re fragili ac labili

]

gramus,

parat: f

confidero , dum jam tuncin umbralegali agnovit DEUM omnium bonorum

effe Oceanum , & finem univerforum , ad. quem omnia referantur neceffe

g.

vt t

eít. Etnunquid confideráíli , aut vidifti aliquando providum , rerumque

expertum Navarchum, qui priusqusmin littore maris carinz folvit vincála,

EUR

U Fav

nunc in peregrinas , ac remotiffimas abiturus oras, relictis cetzris omnibus

feculi negotiis , fibifinem ac portum fecurum ftatuit, in quo tandem inter

omri t

totventorum , tempe(tatumque injurias navim fecurus poffit appellere , alio-

qt, uD

n t f

quin velüt czcus & infanus in. pelagi femita quaqua verfum oberrabit , & .

in varios fcopulos , voragines , vorticofos gurgites , certumque impinget,

! g ul

Chrdtar

& incidet naufragium : Non entim , ait S, Auguftinus , red curritur , fi quó

currendum eft , nefciatur.

:

um (

ó homo Chriüi,ahe"! fiin hoc mundo recté vi-

Aümet t

Audishoc, quisquis es,.

were, ac tandem beaté mori defideras , ante omnianecefle eft , ut Z cognitione

"

finis , ad quem cceatus es , initium fumas; nolis, velis, per mare magnum €9 Pfal. 103

"

IUl

fpaciofum mauibu: hujus mundi ambulandum tibi eft5 ne.ergo in vartas ten-

M^

y ol

tationum Charybdes , Syrtes & Scyllas, ac tandem in ipfum «ternz damna-

jiqn d

tionisbarathrum incidas, pari ratione neceffe tibi efít, ut fecurum portum,

iarttu

l

j

——

finemquetutum tibi prefigas , ad quem omniaftudia , conatus , labores, &

i

/

Opera dirigass fedhic finis ultimus , ac unicus falutis tux portus , alius non

z

J

[ pefin &

€ft, nififolus Deus, fiquidem Unfver/a propter femetipfum operatus eft Domi- Prov. 16.

j

4«

mus, jJuvathicaudire Alvarez de Paz. S. J. quàm profunda, ac fapida con-

m

témplatione hanc veritatem explicet: u Demine, inquit, escivitas, in quam Alvarez

tendimus ; portus , in quem navigamus; ledus , in quo quiefcimus ; baculus , quo dePaz.l.3.

10 reiea"'."'

fuftentamur; bedera arborem , qua füfltentatur , & iu altum crigitur , mille ramis part.3 de-

DEO &D»

quafi bracbiis laäj??ilzgit, quia fiara ab illa perfedionem Q9 . ereBionem accipit. cae. 9.

g foonm

Ego igitur omni amore , quo po[Jum , te ample&i volo , quoniam fine te nec ad contem-

hus

&

momentum(ubfflo. Cm igitur te meum ultimum finem po[federa , tunc bea- plat. 8o.

fusero. — Ofelixillaanima, quzomnibus viribus eó allaborat , ut adhuncfi-

"TU

nemtendat. Sedpergamus ulterius.

J

$. Adhuac feliciffimum obtinen

dum finem mandavit Deus & Homo

n/80

i

Chriftus quedam , ut fierent , alia autem , ne fierent, feveré prohibuit ; im-

]

j

illi ado-

peravit cumprimis , ut mandata DE! exacté cuftodiremus ; unde

iam , ut AMattb.

Aefcenti deultimo ho« fine (ào roganti: Maäi]ï;r bone , quid boni fac

babeam 19« 18

p

d

Á.

C'onjïdemtfä l.

babeam vitam eternam ? vefpondit : $i vis ad vitatm ingredi , ferva maudata,

ui: d

modofr

Econtrarió prohibuit omne peccatum , quod (olum hominem ab hoc feli-

ciffimo fineexcludit : 4men , dico vobis , quia ommis , qui facit peccatum,

Conte

ühar

foan.

9. fervus eft peccati , fervus autem non mauet in domo in eternum , fed cum

34.

canibus & impudicis ejicietur foras

Mp

$

E Qz/:þn.iam , qui talia agunt , Regnum

Qu

Gal.5.22.Dei non cenfequentur.

isquis es, Ó Viator V!' attende , ac cfel'ib'cm, quam impo&&rum

;

5

irtod

Hic, qu

viam velis tenere , neceffarió. enim tibi unum «ligendum eft , ut vel fub

dmo il

Ut ,

optimi Regis ac Ducis tui Chrifti JESU Crucifixi , vel fub irati & juftiffimi

tuorum fcelerum vindicis imperio vivas ; & fi amor , atque infinita illa

i iil

E

gloria , qux te expectat , non te ad ferviendum Deo trahit, trahat te fal-

tem metus zternx damnationis; juftus enim eft Deus, qui etiam dilectiffi-

m

mos amicos, fi rebelles & reilzfe Divinz Majeftatis fiant, fine omni con-

R

troverfia damnabit, Agite igitur , Ó mortales omnes : Aefpicite , & levate

Iu

L

^

j

Luc.2t.

capita vefíra, quoriam appropinquat redempiio vefitá; aut Deo ferviendum,

dittat

28-

aut zternum erit ardendum.

Eligite, dum tempus eft,

itpud

6. Et ut hanc veritatem, ex qua pendet una falus noftra , magis ani-

t hor

mo valeamus imprimere, adid, quzío attendamus , quod nunc enarro: fit

il

v

n

oyfes^ NB. (non zternitatis , fed iemporis, hoc eft primo die)

nf

Gen. 1. 1.principio , ait

creavit Detscaclum 88 terram ; & quid inde? Secundo die ex nihilo fui pro-

PTR

Wien

duxit firmamenturm ; tertio mare & aridam cum herbis ac plantis ; quarto fo-

^eo*

lem & lu:

*--bl

14f

n, flellasac planet

dd,

quinto pifces maris & volucres pennatas;

l&min

. fexto

*

reptilia , beftias, ac tandem ipfum homirrem, ubi Scriptu-

Bttont

Gen.1.3L.ra fubjungit: Fiditque Deuscuntia , quafecevat , £ erant bona valde. — Etquo-

UT

mbdo bona, haud immeritó fubjunges, càim folus DEUS fit bonus?

Atsrely

$, Hieron.

Crand

. Refpondet ad propofitum D. Hierogymus : Ir eo, quód à fio officio Q6

ín Pfalm.férvitio nonvecedan! ; fcrvitium ill'orzim laus Dei eft , ideo creaturz iftz bonz

Uiig, t

348. 3. dicuntur , quoniam omnia ferviunt DEO , faciuntque verbum ejus , atque ad

thnmimz

finem fuum, ad quem à Dco creatz

heiant.

funt , magno«impetu tendunt, & an-

1

/Solem, fereniffimum aftrorum principem, fi!

ubet , attende , d& quo

T

D

Eccl. r.6.E

cclefiaftes : Oritur fo! , && occidit , €9 ad loctum füum revertitur &c, ubi

X

u

pro'-ro

revertitur textuslegit Hebratcus : Anbelzt, hoc eft, fumma aviditate,

W&r

[

N

concitatione rapidiffima, & ardentitlimo defiderio fertur in illum finem , ad

h

j |

quem à Deo creatus eft; aliás non fol, tfed monítrum effet naturz, fi alium

08

finem inquireret. Perpende luminare minus, feu lunam, quz nunquamim

fuo curfu quiefcit, aut ferias agit, fed difiribuit annos & menfes, & illum

U

finem, ad quem à Deo produéta eft, exactiffió adimplet. — Intuere , & nu-

Ài

Barucb.;. mera flellas, fi potes, tum errantes , tum fixas, de quibus Baruch : Stelle

l

"T

Ioca

Ü

34

autem dederunt lumen iu cuftodiis fuis, €9 letate funt : vocate funt , 69 dixe-

m,mq

runi :

[

a

De Eine Homtnuis.

)

1 tUordtn,

vunt : Adfürius., Q9 luxerunt ei cum jucunditate , qui fecitwwillas &c.

Enquo-

b hocfil.

modo finem fuum adimpleant orbes coeleftes omnes.

L

| t

Contemplare infuper omnia elementa

Lj

[gnem , quanto impetu evolet

s fedom

ad fpheram fuam : A4£rem , quàm miráagitationeà quatuor mundi plagis or-

ag

bem perflet univerfum : Terram , ad fuftentandum hominem, & pecora uni-

verfa enutrienda fuos defideratos progerminantem fructus ; 4quam denique,

tl

quomodo omnia flumina à mari, ceu ex fonte fuo promanare foleant , ac

, Uf d

denuo illuc , tanquam ad finem fuum revertantur : Omnia. fumina intrant

Eccl. z, 7.

&f

in ware , &6 mare non redundat ; ad locum , unde exeunt flumina , revertun-

infnia d

tur , ut iterum fluant,

hat te d

Ecceanima Chrifliana, omnia obediunt , omnia ferviunt Deo, omnia

i at

exac& faciunt verbum & voluntatem-ejus , finemque attendunt , ad quem

Offini («

creata funt ; & folushomo Deo , ac Redemptori fuo Crucifixo fiat rebellis?

BAU

Incra[Jatus eft dile&us , ait Moyfes , &9 recalcitravit, ingraffatus , inpinguatus,

Dälit. 22.

du

dilatatus , dereliquit Deum fatforem fuum , €9. veceffit à Deo falutavi füo.. .O

I$

impudentiam ! Ó ingratudinem intolerabilem ! Ad quid, obfecro, ó mor-

talis homo ! dedit tibi DEUS memoriam, nifi ut tantorum , quz ab eo re-

frigsde

- emm:l

cepifli , recordareris beneficioruur ? Ad quid. intelle&tum , nifi ut illum

n

u

pumy

cognofceres , quis , qualis , ac quantus fit DEUS , & quàm dtgnus omni

hio Rifte

amore ac honore? Ad quid voluntatem, nifiut eum amares, ac pro viribus

$ uitt

ipfi infervires ? Ad quid creavittead imaginem & fimilitudinem fuam , nifi

resptnnid

Ut eam in te exprimeres ? Ad quid tibi hactenus tot praftitit beneficia!, nifi

ais

ut te tanto benefactori cxhiberes gratum ? Ah quoties peccanti tibi pepercit,

j W

quoties ex inferni periculis eripuit, quoties teà toto coelo errantem in viam fa-

lutis reduxit? Tantumre ergo benefactorem adhuc peccatis tuis offendes ? Ó

U;; iil

execrandum ingratitudinis portentum ! Vis iterum , fi forté cürtz es me-

TT Wt

moriz , ut aures tibi vellicem : Creatus es, inquit S. Ignatius ,'ad bunc finem,

S.Tenat.in

i, grqüüä

ut Dominum Deum tuum laudes, ac reverearis

Exercit,

fihecnon facis, actum eft dete.

i e'iqfle ; ferviens tandem falvus fias;

i,

fpir. ab

7. Miror, quaré pretiofiflimus orbis Sal

Qatar Chriftus legem fuam

luitio.

nde 1 dC ()UO

Evangelicam non-ab alia re , aut materia , quàm ab zterna beatitudine in-

T

choaverit : idens autem 7ESUS turbas , afcendit. in montem, 68 càm

, nl

accefferunt ad eum difcipuli ejus , &6 aperiens os fuuza docebat eos, dice

ni: Beati

fedifjet , Mæf*t. jl

f Hnümrd

pauperes fpiritu , quoniam ipforum eft Regnum calorum &c. - Etquare non in-

jf

RL

€hoavit Chriftus przdicationem fuam , ac legem Evangelicam de neceffaria

quAt

m

morum reformatione , peccatorum gravitate, p

:

cinitentianon differenda, de

ul

morte & judicio , inferno & «ternitate ? &c. &c.

(s ld

& l

Ad hanc quaftionem doctiffimà refpondet do&iffimus Cajetanus

j

QUE

h

ul

i

alias vocatus Thomas de Vio , patria Cajetanus ,S, R. E. Cardinalis : In atio Cajetamn,

Q9 ex finein c. ,

Jl;

,

nibus ,inquit, primum principium eft finis , quia finis gj? agendi vatio,

aüioais AMakt,

L

M.

60

Caþþde?atia I.

aionis tatio fumitur ; & propterea TESUS legem Evangelicam incboat à beati-

falti

tudine , quam conftat attionum G9 laborum nojtrorum ormium finem e[fe.. O ani-

ipyf

maà Chriítiana!vide ex his , atque confidera , qualis fit finis tuus, ad quem

(qui

creata es, atthimirum DEO tuo nunc in tempore pro viribus infervias, ac

idt,

tandem eternam confequarls falutem & beatitudinem. — O quàm fan&tus,

gl Lau'

quàm pretiofus, quàm infigais eft ifte finis ? Ad boc, faübintrat hic S. Lau-

r

4

rent.,

rentius Juftinianus , plafmatus eft bomo, ut proprium

agnofcat Autborem ; agno-

]*

j

Juft. l. de fcendo diligat, atque diligendo fic vivaé, ut quandoque io fruatur ipfiusque ineffa-

fü

contempt. bili feuitione beatus exiftat. — Ofimortales omnes hunc attenderent, & confi-

friai

mundi c.1. derarent finem, quàm paucizternum perirent, Sedeheuquàm multi etiam-

1 NG

num funt Chriftiani (ae dicam Orthodoxi) qui ab hoc fuo finelongitlimé de-

[

fftus

Pf. f2. 2.

clinant , de quibus Vates Regius jam olim vaticinatus : Corrupti funt , &

Q

qi

tft , qui fatiat boaum. — .Caufam

ttit

abominabiles fa&i funt in iniquitatibus ; non

fübjungit idem Propheta Regius : Non propojuerunt DEUM ante confpedium

d

füum. - Eccehicrerum cardo volvitur, dum enim finem ultimum, ad quem

j

t

creati fumus , non agnofcimus , fed in rebus vili(fimis , ac tranfitorüs hu-

(52

S.Gregor. jus mundi collocamus , à Deo de

;

ficiamus nece

ffe e(t: Genitus äs, ait S. Gre-

dj

Niff. or. 2. gorius Niffenus , at DEU videas , nouut.pemdüm.volqptxatq.s coqfe&efis fed

«f u

tj

ii

in ibomin.ut vitam ccleftem agas, — Audis hoc?-

procr.

8. Cxterum videntur mihi p

lures etiamnum mundani, ut quondam,

I

0te

10 df

jl

filiiilli Prophetarum , qui aliquando lamentabili ploratu , & ejulatu auras, &

aures Elifzi replebant : Heu beu heu Domine mi ! Et quid vo:

bis accidit tri-

üas

s l

Reg. 60

fed

u

4f/

$*

fte filioli mei? An fortáffe totius orbis inftat interitus ? Non , reponunt,

j

accidit , ut caderet ferrum fecuris in- aquam.

En miferiam ac infaniam ho-

at

e

i ridendam ; & quid dico ridendam ? corrigo me , plané lu-

minum plan:

*

&t f

gendam , imoó

nec fanguineis fatis deplorandam lacrymis ; ah nos mifcros!

|o

W«

ftulta , modica , tranfitoria , futiliaac puerilia plangimus , & finem animz non

D

inquirimus , ad quem à Deo creata eft.. O infaniam * heu quot miferis

hu

lu

lim viatori Jerichuntino , qui de-

lo«

Luc. ro.mortalibus etiamnum hodie accidit , ut o

*

WT

40.

"" (cendens ab Hierufalem in Jericho , incidit in latrones. Quoties videtur

Ti

cunt ad mortem ? Et nunquid

Prov. 1

- bomimi via jufla , novif/ima autem ejus dedu

I2.

via peccantium complanata lapidibus , €9 in fi

ne illorum inferi &$ tenebra 9

? Homo Chriftiane : Duc in altum ; creatus

es ad coeleítem Jerufa-

Eccl. 31. p9« :

II,

lem ; & tu declinas in Jericho

? Dedit tibi Deus animam nobiliff;imam , &

u hanc gemmam omnibus mundi thefauris pretiofiorem projicis ante por-

Luc! i. 40 ;

os? Pauló minüs minorátus es ab Angelis, & tu fieri vis fimilis beftiis a€

jumentis infipientibus Factus es, ut Deum contempleris , & cum eo in

xternum in coelo regnes , & turepishumi-? Quis alius, ait S. Auguílinus,

$. Auguft.

de . Civit.

nofter eft finis , nifi pervenire ad regnmm , cujus nullus eft finis? & tu vanifiimos

alios tibi ponisfines , voluptatum , honorum , divitiarum , comtmoditatum,

m

L22 6. 9.

N

ulti«

^ a du Hbl

?

Ml

l"eu Om'

ftultitiatum ? quare non quzris illud bonum , quod eft omne BONUM?

Ego ofleudam omne bouum tibi, quod folum poterit explere defiderium tuum, Exod.33,

, qu

fertis,

O quàm bene citatüs 5. Antiftes Hipponenfis : Fecifli , inquit, nos Domine

t9.

