Deo . quàm dum favoribus €9 beneficits delinitur.

nus enarratis, fifanz mentis es, abundé colliges, qu

àm neceffariz fint no-

bis immiffz à Deo tr

2

ibulationes , gguig dum nos premunt , a

d Deumim ]

-com?ellunt.

E

m

a

z

Adver[a ad-Deum ire compellukt.'

407

u

Vif qu

É

|

9. Pro coronidel'etrum in teftem adduco à Chrifto ad fe de navi evo-

t ul

^

catum , ut fuper marisundas ambulans, propiüs ad fe veniret: Domize, fi tu Mattb

demuminam

]

j

es,/jabe meadte venire fuper aquas s at ïpF' ait : Veni.. Et ecce, dum Petrus 14:28-

ia pcatmut

fecurà fuper maris undas ambulat, tandem ad ventum validum fubitó exur-

artttt i, n

gentem, & pelagi fluctus exagitantem , nor timere tantüm, fed & in maris

u m d

undis mergi coepit ; valiCitas enim venti. Petri latera qoaffantis, non modi-

M

iij a d

cum ej

us animo-injecerat timorem, timor diffidentiam , & diffidentiaipfi prz-

gnom a fsf

fens reprefentabat periculum, proinde. timens ac tremens,, velut naüfragus

Qs &OR

)

"

)

Chrifti opem impenfius imploravit : Domine falvum me fac.

Et quare , dices ,

WP

il h:

(

Chriftus permifit, utPetrus, priusquam ad fe veniret, tantum priüs fubiret

et i d

fubmerfionis periculum ? Et nunquid ficco pede, & non ni(i fedatis fluctibus

T

ad Dominum potuiffet pervenire ? Refpondet pulcherrimà S, Auguftinus : : 44gvff.

il

In Petro, inquit, communis omnium.nofiríim confideranda conditio eft , ut , i nos/€*- L 4.de

/

in aliquo tentationum ventus conatur fabvertere, velunda fubmergere, clamemus " crUm

u t

n

ribulatio, 14

aÀ Cbriflum. EtD. Ambrofiusin hunc locum : Petrus, ait, dum flutiuat , duyg Domini,.

;uefragilitstm:"

mergitur , fic pervenit ad Dominum:, oftendeus nobis , quód uonifi per periculum

Jnorum. . t

properatur ad Dominum..

ficisemm?

Quazrunt de reliquo Sacri Do&tores , an Claudia Procu!a uxor Pilati,

quz Virum pro tribunali fedentem admonuit : Nibil tibi , 8 juflo illi, fuerit 7Mattb. —

tj f"fm'ï

reverà ad Chriftum convería, & eternum (alvata? Refp. Lucius Dexter in 27» 19.

fU.

Chronico.

Anno. Chrifli 34. Cbriftlus salvator mundi reus apud Pilatum agi-

.

audet,

ationis t

tur ; Claudia Procula uxor Pi

j

lati admonita per fo"mnum[z'n Chriffum credit ,& fa-

lutey confequitur.

if ünüämm !

TM

Et quare hzc mulier gentiiis fofa inhocentianr Chrifti tutata eft , qua

J

'exinde Pilato in exilium Lugdunum acto, fidem in. Chriftum usque ad bea-

Jebrel 'NJ;QL'*-

.!

veratt , U^

tam mortem conflanter fervavit ? Audi ipfam loquentem : Aalta enim

pa[[a füm bodie per vijum propter eum. . Ecce , quiz aliquid delibavit de Do-

distt

minicaPafhone, Chri(tum ultró confeffa, & ad veranr fidem compulfa eft.

l pinguc,s gl

. Exquibus omnibus hactenus enarratisabundé patet, quàm verum fit

)

illud . Gregorii : Mala , que nospremunt ,ad Deum ire

E ïumï*:;?f

TM

1;

compellunt d€ c.

'5 fepum

j

ü,,

mls m:',?-lv'

e:

gtb ^

( Ui 4

u

*

j

f

J

E Jo

ht

j

!?

L0

Lal

! orini

1

(

fec

jl

a

CON-

)

408

485 )o( &t«

VM

-»-sa:»sæ»eä«?«'-sq»zæeþs««?—-&asæ&:aa»»?waäsæ&æ»?«w*eæ- |

lo Dei

V erigit

CONSIDERATIO LV. —

exag:'mbar T

feint

. De remittendis Injuriis , & diligendis Inimicis,

Qidum,

Q Mgs t

Pro Dominica 21. poft Pä-.nt.

adicurter

, acced

Sic & Pater meus cole[lis faciet volis , f non remffzïis

Attoofo r

Wrboris

unusquisque fratri fuo

Nrel

46 cordibus. "vefiris, - Matth.

lm nj

,18- 355

Vetdqt

Y,

mdepmmm

AL

Cerrimum quondam ac cruentiffimum pralium Davidem inter &

V, fï l

impium Abfalonem erat cummiffum , in quo non duntaxat co-

Qu Cf

tl

piz illiusrebelles Duce Joab erant proftrate, fed & ipfe rebellium

(

xangorem, Ü

Antefignanus Abfalon fugiens condenfe quercui capillis ad-

at bt

hefit implicitus , ibique à Joab tribus lanceis confoffus eft. Ft ecce dum

VCeland

hzc fiunt , & joab fupremus Belli- dux jam victoriam, & victimam habe-

bat in manibus ,.ut multitudini parceret rebellantium, & ne Rex fuis defti-

m af

l Cuplf

4

tueretur fubditis , buccinam inflari mandavit, ad cujus fonitum mox arma.

ll

l

hn*gs efïzdl

pofuerunt vi&tores milites, & paxinter utramque partem compofita eft : Ce-

S

M

nen

zaRgg.Ig,

cinit autém Toab lucciná , 86 retinuit populum, ne perfequeretur fugientem Ifradly

[:

[

Anima Chriftiana ! Hodie Deus & Homo Chr-

Mma

h

voleus parcere multitudini.

i

tfis !

ftus inter tot moderna Chriftianorum bella, contentiones ,lites & inimicitias,

1l few

quibus mertales miferi feipfos perfequuntur , Evangelicam tubam exaltat, &

i.

ii if me

infonat, utab omnivindicla, odio & perfecutione nonabftineamus tantüm,

Dj ähq i

t

Q

fed & ut unusquisque proximo ac fratri fuo illatas ex animo remittat injurias »

Mattb, Íecüs minatur judicium feveriffimum , interitum & gehennam : $ic & Pater

a "M

N

(sf

18,1f.

meus cceleflis faciet vobis , i nou remiferitis unusquisque fratri fuo de cordibus

! hW

h

vefiris... Convenit igitur , ut ad fonitum hujus buccine , & ad vocem ht*

n m

W

AMattb.g

jus Archiflrageti ac fupremi Ducis humiliter obtemperemus: Ego autem , ait

? eadem Veritas , dico vobis , diligiteinimicos vefiros , benefacite bis, qui oderuut

Bdl ]u

e

| One Iy,

r

v05; orate pro perfequentibus 8$ calumniantibus vos , ut fitis Filii Patris vefiriy

UEV 1

qui folem fuum oriri facit fuper bonos €9 malos. . De qua ,veritate Evangeli-

U;(eh

ca plurain przfentiarum adjuvante Numine dilucidabimus. — Attenti eftote.

Omc

aui

, Se(

M (

um

De Ipjurüs remittendis &&c.

409

d

2. Saul

Iraélitarum Rex primus, quia Deo inobediens extitit , factus

eft juftó Dei judicióenergumenus ac damoniacus : à quo mali

gno fpiritu per 1. Reg.16,

LV

vices exagitatus mirum in modum delirare, infanare & fu

rere coepit : &t

14-

exagitabat eum fpiritus nequam. — Ad hoc malum levandum , initó confilió,

ftatuerunt Aulz Proceres , virum quendam in Regione & terra I(rael effe in-

.ïmmibis. |

quirendum, qui mufices apprimé peritus fuaviffimá cithará fuá & pfallendi

aite Regis exagitati temperaret furias.. In quem finem ablegantur nuntii,

qui difcurrentes perfylvam de longé dulcem quendam fabaudiunt citharz fo -

num , acceduat propiüs , & juvenem reperiunt rufis capillis , oculis czfiis, &

nüt n

formofo vultu fpectabilem , Davidern nomine , ovium fuarum gregis fub

opaca arboris umbra curam habentem , ac Deum omnium bonorum fontem

fiflj li

fonorá vocelaudantem , quem exfhegis Procerümque imperio ad aulam in

urbem invitant. Paucis ; fiftitur Regi , prehendit citharam , ludit , pfallit,

& Rexabsque mora meliis habere coepit , dum mania & melancholia atque

iide promanántes an

gores & animz paffiones non duntaxat minuebantur ,

fed & Íp

I. Reg.16,-

iritus malus ab eo rece(fit: David tollebat citbaram , & percutiebat

3

Durier i

maut fua; €9 vefocillabatur Saul , && levins babebat, "Undetalis ac tanta vir-

gor donttxt

"

tus cithare hujus Davidice ? Ad quid formidabat Diabolus hujus citharz

]ob.41,

t ifcos

clangorem , quifaus eft , ut nvlium timzeret ?

244«

qi o

Ratio prima eft , quia muficanaturaliter exhilarafhominis mentem , pel-

d n

litqu

emelancholiam , qua Demonadtorquendum hominis animum ut plu-

m

rimüm uti affolet; proindehomo Chriftianus, fi Demonis tentationes evade-

redifcupit , ànimia caveat melancholia, quia humor ille Diabolo opportu-

g ho

nitün tV*

nitlimus eftad hominem invadendum , eámque ad invidiam , odium , & de-

Íperationem &c. incitandum. Hinc & Ecclefia in Officio Divino muficam

origold i.

!;,

!eru?,ifwm

j

& cantum adhibet , ut fideles ad devonitionem & (Gnétamatitiam , &ad Deo

j

]

1. O.M. totis viribus inferviendum excitet: fervite Domino in letitia. Ra

P[. 99,2.

; m

htcs&xmm»f

tio fecunda & allegorica eft , quam atfignat Angelomus , quia per dictam

citharam Crux Chrifti prafignata eft, cujus virtute & meritis Chrifti in car-

tom ^

bümümb

sm&

ne aliquando, hoc eftpoft mille annos venturi ,

malus fpiritus. à Saule pulfus

if

eft.

Tertiam rationem & ad noftrum propofitum peracommodam fübmi-

A

i

niftrat Cornelius foiritualis , inquit, citbara eff fermo lenis 89 blandss: nam Ectl. 6, s.

n

ul

verbum dulce , tefte Ecclefiaftico , multipiicat amicos , 8 mitigat inimicos, — En

fuir j

w

t

anime mi'fiinimicos tuos tibi vis reconciliare, blandé eos alloquere.

SIc 1-Reg.25-

£,

'ff»

/

Abigail Davidem in cedem Nabal fui mariti ruentem blando , & leni fer- 7 udic. 8,

qis: H

mone mitigavit.

3.

17

f

Sic Gedeon Ephratzorum jurgia amico & fuavi fermone

0di

jn'

fopivit.

Sic Davidfimili(uada & cantu malignos Saulis fpiritus dulcoravit. 2-R«g:16.

j/

Difcehomo Chriftiane, fiinimicum ani

anl

J

j N

i.c'fthar"am. Sed pergamus ulteriüs.

mum lucra'ri eupis , fimilem Eulfam 23«

Je'

A

-

R. D. Giniber Dominicale,

F ff

3. Olim

41&:'

Confider atio. LIV..

3.. Olim.mandavit Deus, ut altare fibi fieret.ex. lapidibus infe&tis & im--

TT

L iDuvidin

Exod.20. politis., quos ferrum non tetigit : Quod fi-altare lapideum feceris mibi , non: .

2$5

4dificabisillud de fetis lapidibus : fi. enim.lavaveris. cultrum fuper. eo , polluetur.

tiflum f

nuilisunqu;

50fueo. 81

Etinlibro Jofuelegitur: Taunc edificavit.-7ofuealtare.Domino:Deo Ifraélinmon-

Dnidadoi

te Hebal; led quale? Altare de lapidibusimpolitis, quos ferrum:non.tetigit. — Et

E

tufmáp

Bare nullus.malleusaut ferrum in ere&tionealtaris olim in: Lege poterat ad-

W ctitaten

hiberi ? Non hsclitteram quaro , fed myfterium.; — Refp. Ifidorus, Origenes

Ifidor..

ttfam

apud

& alii, quód per ejusmodialtare quilibet intelligatur.Chriftianus, qui fibi in

V edif

Corn.

corde fuo Deo przparataltare exlapidibus, quos ferrum non tetigit :. Ferrum

mfüioreliq

Exod, 20,pugn4 , ait Origenes; ferrum belli, ferrum litium , procul.cum hoc ferro ! fed

Vif curif

25«

oportet , ut talis.Chriftíanus femper fit pacificus , mitis ac quietus, facilé pro-

ximo.remittens.injurias, & Dei honorem in omnibus unicé.quarens , hic

gtf

Orig.

*

NOrtiy

bom. 9.in Domino. altare. conflruit. fine ferro, in.quo

)

uge ei offert facrificium laudis &

U exan)

falutis:

jofueo.;

EX

Caterüm: miror; cur.in veteri Lege Deus preceperit; ut judicia foren-

H Y

Amof.g,. fianon in.urbe,, fed in porta inflituerentur: Odite malum , ait per Prophetam

IW/IM j

ij*

Amos. & diligite bonum., €€ conftituite in porta judicium.. Et quare in-porta

Rtdisdoni

civitatis olim ferebatur judicium fuperlites, ac populi:contentiones ? cur non

VR

in medio.oppidi; quemadmodum nunc moris eft; ut ejusmodicuriz feu do-

IV

mus judiciales plerumque in: medio:civitatis extruantur? Refp. S; Gregorius

htl

$. Greg..

Magnus- Qaateniis in urbe concorditer viverent', €6 difcordes. minim?.intvarent,

memi, "

7M. À. 21. Ecce, Deus pa

cis Deus eft; & nondiffenfionis, proinde noluit.utlites & jurgia;

fi-

Wt y

Mor.c.15.0dia & inimicitiz inter cives vigerent, &fi quid fortaffe ejusmodi evenit;

;uriwnþþgfm

ne mora lis in porta finiri ac componi debuit : Confiituite in porta judicium..

De. Jofeph ZEgyptiorum: Pro - Rege referunt SS. Litterz, quód;, cim

f lia

Wntcm (

ipfinatus effet primus ex Afeneth uxore filius, eum non alio nomine, quàm

T

Gtn .41,. Manaffes vocari voluerit: Vocavítque nomen primogeniti Mana[fes... Et quare,

T

dices, Manaffes, & non Abraham, Ifaac, Jacob &c: — Rationem ipfe fubdit

t

blblhn dl

SI.

Jofephus, quia Manaffes idem eft, quàm.Oblivio : Oblivifci , inquit., mefecit.

CA

Deus omnium laborum meorum, & injuriarum à perfidis quondam fratribus mi-

Npyee

hi illatarum, & ignominiz à Putiphare mihi.inuftz', dum nimium credulas

uxoriadultere prebuitaures, & me innocentiffimum; & ne quidem fcelus co-

R

W& N

gitantem per triennium duriffimo carceri mancipavit; his tamen non obítan-

tibus exanimo omnibus meis ignofco inimicis & bonareddo pro malis; Au»

AU yy

$. 4ug Jer. diamus in hunclocum S.. Auguflinum: fofepb, inquit, pro fratricidii crimim

168.de impis 89 inimicis fratvibus fuis nomodii awaritudinem, fed. cbaritatis dulceditem

MT

J It Jd Q

'Tempd

repenfavit : ofculabatur enim fingulos , && per fingulos flebai ggc. — Juvat & hic

S.Oypr.

deaudire S. Cyprianum: fofépb, ait , venundaius à fratribus fuis , non. tauinm

1

bon.pati- pa! ienter igno[cit, fed 08 gvarvita frumenta venientibu: largiter & clementerim-

o

ent.

patit« . O fiomnes Chriftani hoc illuftifimum imitarentur exemplum!

lg

4. Sub-

p

A

De Injuriis remittendis &c.

AIEI

v i.

4. SubneCtamus pluraargumentaex antiqua Legepetita, — Dicite;qua-

1 David in SacraScriptura Vir.fecundüm cor Dei appellatus eft: Inveni Da- 48. 13;

Qf mij, vt

22«

t lutr

via filtum 7 efe fecundum cor eum ?:Fortafsé quia deGolia infignem illam,, &

nullis unquam fzculis fatis decantandam reportavit victoriam : Prevaluitque 1.Reg.17,

tf

$0.

ionxretigit. |

David adversis Pbilifteum ii funda 8& lapide? Aut quia arcam Domini fole-

mniffimá pompá ex domo Abinadáb in domum'Obededom , '& ábinde in Si-

Se t

lous, Og

oncivitatemfuam tranftulit: Ef David, €9 omnis domus Jfrael ducebant. ar- 2. Reg.6,

cam teframenti Domini in fubilo 89 in clangore tube ? Nel.quiatantumzélum &

15.

anus, gt

curam zdificandi.templi habuit ,;pro .cujus fabrica 2400. Milliones Salomo-

ntetgt m

m hoct.l

nifilioreliquit:: Ecce , ego in paupertate mea preparavi impenfas domíls Do- 2-Par.22.

mini , auri talenta centum illia , 88 argenti anille-millia talentorum? Minimé

14..

i n

gentium , fubintrathic S. Bernardinus 'Senenfis, fed quia immemor injuria- J. Berr

j grtti

rum inimicos fuos fincera charitate dilexit, & odientibus fe, ac calummianti óenenf. de

crfcumud

bus ex animo ignovit ,'imó & benefecit , ideo virfecandüm cor Dei appella -paffor.c.x.

t

l

tus eft : Diligere enim inimicos, ait Mellifluus ; magis Divinum eft ,quàm buma- $.Bern.tr.

atj

N

mum. :Semeiconfiderate irá &furore excecatum ,'& Davidi maledicentem :de Paf

ia lp

,).

AMittebátque lapides contra.David &gc.. :Saulemattendite., cujus implacabilem 2.Reg.16

;

tqurcinp

cordis duritiem mira tandem ch

5.

aritatefregit , vitàmque infenfiffimo hofti (uo

yiones? Q

donavit : Propitius fit mibi-Domi

nus, nefaciam banc:rem 88c.

'Pofteros :ejus- 1. Aep.24.

ol b*

dem Satlis:cogitate , quibus & pgott

mortem:parentis:benefecit: Nanquid fu-

7«

d.5 P

pereft aliquis de domo:Saul., ut faciam

cum eomifericordiam:Dei? Vide ex his;ani-2. Reg.9»

s n

memi,

3.

quàm jure meritó David in Scriptura vir fecundüm cor Dei fuerit ap-

jf

pellatus

: Nibil.ita . Deo asfimilat ,:funt verbamemorati S. Bernardini

, ficut in- $- Bern.

Jsmodi u

juriam fibi facientibus indulgere.

- Sen.to. 2.

mj

$. Recordorhiczelof(iffimi vatis Elize ,tem

pore ficcitatis & fterilitatis ad fer. 5 0.

gz; QU

torrentem Carith fe ab(condentis ,

.& quotidie .à corvis pane & carne pafti: 4. 1. c. 4.

"

Corvi quoque def.

erebant panem & carnes mani, fimiliter panem 88 carnes ve[veri, 3. Reg AT,

(ijue

u

&5 bibebat detorrente &gc.

"O quanta eft benigniflimi Numinis in fervos fuos

L

jonem f cl

clementia& providenti

a, dumetiam corvi, licét voraces, malígni & inhumani,

j nf

Eliz Prophetz mané ad

prandendum , & vefperiad cenandum panem , & car-

sumi

nem apportabant! fed pergamus in difcurfu-noftro,

Páuló poft, cum Elias

, n

"ls

,':;

furorem &

potentiam impiz Jezabelis declinaturus , i

n vafliflimum perrexis-

K

fet defertà

m , fedensi

bi fübterunam fpinofamjuniperum , & mortem fibi fe-

u

ftinam exoptans

ynonam

pliüs à corvis, fedab Angelo fübcineritio pane, &

oni

aquz poturefeéctus eft: p

opr

Fojecit fe , €$-obdormivit in umbra , $ ecce Angclus3.Reg.19s

r [

j

Dominitetigit eum , 86 di

xit illi: furge 89 comede. Etcum & fomno f: leváffet,

j*

"

vidit ad caput fuum dictu

mpanem. & vasaquz ; comeditigitur, & bibit, &

i d

]uHï ]

ambulavit in fortitudine

illius panis Angelicis manibus preparati , 4o. die-

bus& 4O0.

Mj' mïl

'Elias ad t

noctibus usque ad-montem Dei'Horeb, Et quare, dices, priüs

[

g

orrentem Carith fedens à corvis pane & carnibus , & fub junipero ab

F

2

1 3P 07

E

412

Confideratio LIV..

ipfo Angelo fapidiffimo pane

& aquá refectus eft? Pulcherrimam rationem

fritam&

ao Eva

Atanfi. i (übminiitrat Jofephus Manfi

Congregationis. Oratorii. Romani Presbyter:.

Elias per corvos aluit Dominas,, injurias ulcifc

ci querebat Pro-

Aasincolisf

Bibliotb. ng;do ; in.quit,

iminente e

to. 2. fY-pbeta, Definque,

ut calum quafi ferreum populo illiclauderetur,campi 89 agri ffe-

tis ne minitaa quidem defcenderet pluvie gutta,

ipadubivid

3f. dic.. vilitateminduerent , anuíique mul

tiflioston

VL AO. rovaverat: Ajï vUe

ràó Angelum ei fubmifit Dominus, quando ad mortem ab impia

s , licét elementis precipere potviffes , ut de impia muliere viudi-

ts li igm'sc

ezabele impetita

Sam fumerent , elegit tamen potins

if cujt

fugere,, Deíque omuem injuriam jibi illatam

imad verb

reniittere.

Quod & Job feci

—^

ffe legitur , qüi non Chal'd'æös-faut' Sabzos ob tempo-

arieadi

du

ralium bonorum jà

&uram, nec Dzemonem iftarum calamitatum caufam & au-

&orem , nec liberos immorigeros , aut uxorem

litigiofam , vel Giniftram for-

rj

i

3'95- I,2L tunam incufavit

, fedomniain voluntatem Divinam rejecit: Domínus abfiulit ,

. ac calumniantibus , haud

NhemW

animitüs ignofcens omnibus fibi nocentibus ,

etïeöat,&n

ignorans, prout obfervat Divus Auguftinus ,ure pilum quidem auferri poffe þnïe

Deivoluntate.

Dd

[

Hoc & Moyfes fecit vir m

i'tz]]im&s faper omnes bomines , quimoräban—tar i

fUj

fum lapidare conanti non omnem dunta-

Vr r

terra , dum ingratiffimo populo fuo ip

xat injariam remifit, fed pro illo apud Deum fefe e

flcaciffimum interpofuit

tll

fesauiem orabat

5

£xod. 31,

mediatorem , ne propter demerita à facie tezr deleretur: o*

a

?.emibus&

Dominum Deum fuum dicens: Cur , Domine , irafcitur foror tuus contva p

opu-

XI.

lum.

lum tuum ? &8c.. Etquid fequitur : Placatíi:que eft Dominus , ue faceret ma

| (uod:

uid dico de Aarone? cum orireturin populo feditio , & tumultusin ca-

*ïï,&wmpk

W.

ftris Hebrxoruim contrafe & fratrem increfceret , atque hanc ob caufam plaga

ii

ftiffimo fcelerum vindice immiffa, in populum defzviret, &

us B Dey

ignis, àDeoju

quo 14 millia & 7oo. fine

moracombufta & incenfa funt ; quid ,inquam , Aa-

um lo

ltionem quafivit?Audite coeli,qux loquor,

W;lucuïiþ,

ron fecit? qualem contrainimicos u

& audiat terrd verbaoris mei ; Aaronoblitus om

nium injuriarum in mediam

UT

devaflare inceperat, ultró fe immifit , ubi thy-

R

multitudinem, quam jam ignis

Wum; 16,miamaofferens , 69 flansinter mortuosac vi

ventes pro populo deprecatus eff ,

i OM&UO,

|

JEfu in Calvario monte flantis

lt

48-

plagaceffavit. En pulcherr

mum typum Chrifti

inter vivos & mortuos €xp

anfis in Cruce brachiis ad. Patrem pro inimicis de-

MT

&.Seraphicus:O verbum

O

Luc.23, PI*C

antis : Pater dimitte illis.Supra quod eleganter Do

totius

dulcedinis , 89 venie ! Pater ignofce illis ? Ó verbum totius amoris 9 gratid,

WX& j

i

dl

$. Bonav. bo

die mecum erisinparadifo. Rejpira numcin

fpem venie, anima , quantumcunque

Et

]

spro Domini Deituive[ligia fequi uon abborres.

t dini,

tr.delign. peccatrix ; fitamen patienti

vit.

quenam funtilla veftigiacunétis

imitanda , & fequenda Chriftianis?zaudi S. 'e-

Hf

x Pett.

5,trum : Qui cum malediceretur,nen smaledicebai ; cüm pateretur, non comminaUd»

20

tur s paffus eft pro nobis , vobi: velinquensexemplum ,ut fequamini vefiigia ejus.

ljxiidg, El

&. Venerataliquando pretiofiflimus orbisServatorChriftus cum duodecim

i

^

AO :

on m;m

um Md

Apoftolis [uis )in' civitatgm Samaritanorum; ut ibidem ab irinere laffus n

olpi -

m

De Injuriis remittendis Cóc.

413

itam mond

hofpitiam & panem cum obfonio inveniret ,quàm & incolisilliusloci Legem:

Etacce dum ad pertam accedit, abingratiffi-

Tani Pt

gratiz & Evangelii pra dicaret.

(i u n

misincolis fores ante ejus occluduntut faciem , & ne quidem hofpitium noéte

n

imminente ei conceditur, cujus funtorbis & fines terrz : Non receperunt eum ; ^" 5* 3.

atc. 3.

ent ii

quod ubi viderunt Jacobus & Joannes , ut oftenderent fe effe Boarerges , hoc

17,

r d d

eft, filios tonitrui, mox cupiebant Samaritas affiari fulmine : Domine , vis, dici-

?

,

imus, ut ignis defcendat de coclo, €8 confumat illos :

Ad quod mitiffimus Salvator:

mpima!ierwrm

j hr

Nefcitis , cujus fpiritís eflis; 88 comverfus increpavit eos, Quidhoc,mi Domine!

olim ad verbum Eliz ignis cceleftis duos quinquagenarios ab Ochozia Rege4- Reg. r,

IO.

a ob )

Samariz ad ipfum capie

ndum fuübmiffos,cum fuis affeclis (inemora confumpfit:

Quantà magis , ait S. Hieronymus, ad conteimptum Filii Dei in impios Samarita

, $.Hier. ad

madnd

,X fri

debet flamma fvire ? Sed.alia funt Dei , alia hominum judicia; proinde Chri- Algafiam

ftus hos duos Apoftolos merito increpavit: Nefcitis , quo fpiritu ducamini , P15-q-3-

Duiud

moiit,

nonenim vindiCtam. aut victimam, fed mifericordiam , & indulgentiam meus

*

etfectat, & requirit animus, & ut diligatis invicem, ficut dilexi

v0s ; Imo, & ini-

Mattb. f;

vujni

micos veftros diligite & benefacite his , qui oderunt vos:In boc cognofcent om-

44*

i, gt

nes,quia Difcipuli mei effis , fi dilettionem babueritis ad invicem. Obferva.prud ens,j 0. 13y

Lector, In boc, nonin fide veftra, non in fpe, non in patrandis prodigiis ,nonin

3j*

gsam

expellendisDzemonibus,fanandis zgris,refufcitandis mortuis,autin converten-

imum i«

dis gentibus &c.fed in boc:fi diledionem babueritis adinvicem (gc. Ettu quid ha-

st

bes?

iug t

Quod non docuit duntaxat mitiff/mus Dominus , fed & ipfo demonftra-

yu i

)

vit,& complevitopere. Ad montem Calvarium afcendamus. O cceli obftu-

, mmulmsm!ï

pefcite! & quid audio? imó quid video ? ecce, pendet in cruce vita noftra Chri«

* QD Cäum W,s

ftus, & Deusinligno pro homine indigno, ah vermis ,.& nonhomo, oppro-

lum de[ævitü'f

brium hominum & abjectio plebis :Cmnes , inquit ipfe , videzte: , deriferunt

Pf i, P.

yid, n

"

()

me , locutifant labiis, &6 moverunt caput.

Etipfe € contrario quid fecit? totus

cel

(

amoreerga ingratiffima hzec capita incenfüsPatrem füum coeleftem impenfiffi-

gaum n

mé deprecatus eft : Pater dimitieilliss O Domine JEfu!ó amor crucifixe ! qua- Luc. 2$

n

W

re , obfecro, non priüs ini crucemoriens fanctifimam Matrem tuam zxterno

34»

juh

'Jl

u

Patrirecommendáfti, vel faltem tutelee dilecti Difcipuli tuieam commififti?fic-

cine magis tibi cordi erant peccatores & inimici tui, quàm ipía afflictiffima

pf

Genetrix.tua ? IYta fan& eft ; ideó in cruenta illa Miffa, quam in ara Crucis.

r

(

pablicé pro omnium filute celebraverar ,, primum memento non pro SS, —

gf »

j m

Matre.fua , fed pro inimicis , crucifixoribus ac peccatoribus facere voluit; Pa«

anm

j

ib

ter. dimitte illiss & ut excufaret hoftes fuos capitaliffimos , illonámque im-

;nondü

rinueret culpam , adjecit : Quia nmefciunt , quid faciutt ; & quod magis

i

Hebr.g y7.

;nfä Jc

um

adhuc ftupendum , hanc primam ad Patrern petitionem fecit cum clamore

j

valido , €$ lacrymis , prourbene obfervat gentium Doétor Paulus , &2 exau-

j

ejïlgm )

ditus eft pro fua.reverentia..— Q anima vindicativa!accede propitis ad. cru-

s

Ó

quidnam de cathedra Crucis

u

(

Gfixum Redemptoreim tüunt ; ac gerpcn'df'ff

35

iorens

m

y

X

as

414

aConfideratio LIP.

motiens doceat; accede , inquam , ad dulciffima ejus vulnera , & ex illisfus-

Jottius j

viffimum manfuetudinis mel exfuge, ah difce ,. velexhoc , fi non in pecus de-

generá(tiinimicis tuis.graviffimas condonare ,. & remittereinjurias ; ideo enim

Kut;al

j0.19,30.

ait S. Laurentius Juftinianus ,& caput inclinavit ;.Et inclinato capite.tradidit

EM

fpiritum , utinimicis ultimum pacis preberet.ofculum. .O mortales. omnes,

Pf. 45,9.

Mattb

$

venite &6 videte opera Domini

,qu& pofuit prodigia fuper terram.Ecce quomodo

.

:

UP pluit fuperjuftos , & injuftos.

:Supra quod eleganter Gregorius Naz. .Camja-

(

4

$.Grepor.

Deris, inquit, emulus ejfe Dei pluentis fuper juftos 88 injuftos; non memineriscom-

ANaz in te-

munis bujus pluvie, quá fegetes nutriuntur ; fedillius pluvie fanguinee ,quá à Pas-

Chrf

trafticbis.

fionis nubilo Dominus inímicos animosfibi emollivit , 89 :Patri reconciliavit.

$0.6,61.

7- Sedobjicietnonnemo: Durus eff-bicfermo, 89 quis potefs eum audire?

Samfían tot perpeffas contumelias prius morinon voluit , ni fe vivens ulcifce-

,fudic 1 6,

8.

retur de inimicis fuis : UlcifCar.mede boffibus-meis s fic & ego ;inquies ,non an-

:tea morte claudam lumina ,:nifivindictam.de:hofte;fumam. :O Chriftiane!

ld

fi tamenhoc nomine dignus es, an ignoras,quód apicula; dum ültionem quz-

rit , & in manu infigit culeum , fe ipam interficiat? :Et Samfon nunquid de ho-

Job.18 ,.

li

ftibus fe vindicans , & ipfe vitam perdidit ? & tu vindicative , ficcine pet dis , ait

UT

. job,animammeam infurore tuo ? :Quidfacilis eft , remittere hic injurias ,&

7/fa.33

W

10

;14. inimicos amore profequi, quam ibidem babitare cum ardoribus fempiternis?Et

It |

nunquid in:hodierno audiíti'Evangelio irrefragabilem illam .b ipfo Veritatis

Mattb,

Ml

Rntefrnie

;1 8, 32.

ore prolatam fententiam : ferve nequam, omne debitum dimifi tibi ,-quoniam:vo-

titongel

gáftime; nómne ergo oportuit 89 te mifereri confervi tui , ficut 0. ego tui amifertus

Jum ? Et quid fequitur: Et iratus Dominus ejus tradidit eum tortoribus. — .Sifte

"f;aüione

TOItopro

'hic, quicunquetandem es;homo Chriftiane ! & attentó mentis oculó confide-

ira 70 ferve nequam. .O bone JEfa:! Judam Ifcariothem-impiiffimum tradi-

Ts f i

Mattb.,

l:g

torem tuum,cum ad mortem Crucis tradereris, amicum vocáfti: A4mice,ad quid

/26, 30.

venifti ; led'hunc iinvidum ac infidelem fervum .nequam appelláfti? Subintrat

W d

$. C, rg-

Wl

hic S. Chryfoftomus : Veré, inquit, bíc videre licet , quantum malum fit injuria-

fofl. bom.

vüm 1on remifio,quoniam cim decem viüillia talenta confump[ij]?t,non vocavii eum

fs

27.íinGe- malum

lil

i

zgrim

Aef.

, fed nunc ,-quia confervo crudelis fuit &&c.

UM

:DeMoyfe commemoratScriptura,quód virgam fuam in'terram projece-

ü[mæmx

Exod.4, atit,qux absque mora ver/a eft in colubrum,ita utfugeret Moyfes.Sed ad quid fu-

3«

uf

Wtj

gis, virfortiffime? coluber, reponis, efthorridus , crudelis, venenatus, & quis

tale nonfugiat portentum? Age,refumeanimum, moeftámque timorem mitte,

t

&["Püï&r'

& ad Domini imperium fortiter apprehende.caudam ejus, & convertetur de

novo in virgam : Dixítque Dominus: Extende manum tuam , 8 apprebende cau-

Vieros

Tri

UT

dam ejus-Extendit 8 tenuit . versáque eft.in virgam. Anima Chrifti Sanguinete-

dempta? fi inimicus tuus videtur utcolüber;mordax,crudelis, & venenum mil-

NT C

lium calumniarum contra te ex orefuo evomens ,:tu ne cede mális, fed con-

li enla

N

W!ga

Tl

ara exempló Chrifti & San&torum ejus animatus audentior ito, fufficit , quo

Htbf

iDomi- |

.DelL njuriz'ys remittendis. &9c.

41j

Md

Dominus jubeat; utinimicum tuum diligas, & ex animo illi ignofcas : 4m- Diez.f.6.

t de

pofi Cin.

Is o

plettere , ait Diez : inimicum:tunm:, €S.cernes ,. quód fit'virga $..

et

6fo ets

cfo

cfs élo «tv cfo djo. sto «fa cio cis efo cfo c$3 odS of ifo ofo

b at ii

e5e5o09

ssssi

e39 G G9

"&

2$

qortales t

vcequm

CONSIDERATIOLYV.

N (s

Y mertdt

Vi d

Chriftum. imitari debet Chriftianus , fi

atl

Chriftianus..

yukeaæ

if

TT

Pro Dominica 22. poft Pent;.

m a

. QOvl

sz]uy efl Imaga

bec ,. 9 füpeäþfgvtio ? AMattb.. 22.2 r5

mülionmqt

nl

Ictores, fiegregiam voïünt delineare & adumbrare imaginem , eámque

(cine J

vivis exprimere coloribus, fzpius prototypon & exemplar, quodillis

hicingrias;

propofitum efl; infpicere affolent; juxta. quam ideam; fi feconformá-

!;femþiteïni:;ï

rint, & ftudios& imitati fuerint', fimilem tandem artificiofam expin-

$uoYe

gent effigiem.Imagohominis ChiriftianiChriftus eft; quem pro viribus omnes,

tii, at

quicunque fálvi fieri difcupimus , imitemur, proinde fzpiüs in illius vitam,mo-

! ö,fllïvmijüïä

(

1es , actiones & légesin EVangclio'*abï ipfo latas , oculos noftros convertamus,

torfart

f

fiàvero propofito & vita eternanon velimus. aberrare,. Ipfe; inquit S. Am-

N

$.4mbr;.

f ob

brofius, eff imago Dei Patris, quifemper eft, €8 eratin principio, imago efl ,. qui

l- 6. c.7.

vilfimum t

dicit : Pbilippe, qui videt me, videt: 9 Patrem meum:. Hanc, inquam; imagi-

xuam.

At At

lar

;

nem , velutpiétor ad imitationem (xpiüs , infpice, 89 fac fecundim exemp

? Exod.

2f

N

j

quod tibi monftratum eft in monte ; quo

senim Deus predeftinavit; debentcon--

4

| m;/!lm

j

[

formes fiertimagini Filii fui; hine recté antiquiffimus Origenes: $em

t

lu

per ait5 g,

mO

$.

gft 2010

intueamur imaginenz Dei , ut po[f/mus ad. ejus fimilitudinem veformari:

9

Ethoc eft; quodhodieinSacro Evangelio ipfa. Veritas Chrifti tacité in:

L

E

finuazevoluit; dumr numifma censüs petfit; & tentatores fuos intérrogavit:

o

nm.zerramP*fï

bo n

IN LA

Cujus efFinzago bec €9 füper/criptio? Ubtadverte ; quód Dominus miniftros il:

C..I. Gem;.

los, & hypoeritas nonexaliqua ignorantia interrogaverit;.cujus eft imago;

is,vgqenat

m

*

Mattb.

qtl

t

M

& füperícriptio; utpote cujus oculis omnia nuda & aperta funt; fed potiüs , ait

22, 20..

od

Salmeron, ex difpen(atione ad fignificationem ; quia iomo ad imaginem & fi--

falmer. in:

/ 'J

militudinem Dei creatus: eft ; fic oportet; ut & Creatorem fuumac Salvato:

!W ,só

unc loc,.

Chr

$

,

(

rem Chriftum tanquam regulàni; imoó tanquam finem füum ; ad quem crea-

y

tus: eft, affiduó refpiciat ::$i creationis noflra , übintrat hic S, L;eo Papa:ím- ^g

'llSs&Ven

fellipamus exordium ,. inveniemus, bominem ideo ad imaginem: Dek conditum

d

I

vflg

» Jerm.1,dez

fHCIf!*þ

ut imitator e[Jet fui autboris , &$ bunc naturalem effe füi generis-dignitatem; u

; jejuno;.

t

foi(

j

in

! C'-wäïdemtio LV |

s Adtni

"n wobis quafiin quodampeculo Divise bovitatis forma refplendeat, Agite'Chá-

ab Duc:

3. Ber-

ftiani! non fine peculiari caufa hoc facrum nomen forud eftis : Chrfliani , ait

j

kiverat t

i

ii

£

iv

nard. lib. Mellifluus : à Chrifto nomen acceperunt ,

^

9 oper pvelium eft , ut ficut funt bere-

danrum cet.

jent.

des nomints , tta fint imitatore: fanditatis.

De qna veritate hodiei

mïpræfentiae

adus ln

rütn pluraexaminabimus. — Süfalutem amas , aufculta.

ikts, tang

2, Ingens quondam populi Jíraliticifuit lztitia, cüm & captivitate Ba-

l

m t ftett

bylonica liberati , fub Duce Zorobabel in Judxam patriam fuam redeuntes,

3 Madi

z, Efd, 3. Jerofolymis novum templum Deo T. O. M. xdificabant : Et concinebaut in

l

itypum v

E Ie

bymnis €€ confefione Domino; quoniam bonus , quoniamin &ternutm ifericor-

dia ejus fuper [frael; omuis quoque populus vociferabatur clamore magno in lau-

nOngenas,

al ff

dando Dominum , e0 quód fundatum e[Jet templum Dyomini, Sed econtraSenio-

res populi ac Sacerdotes Domini , qui rem attentiore ponderabant intellectu,

iaf

'-;ïilmcmperf

. ubi obfervárunt , qued fundamenta novi rempii magnitudini , & majeítati

tt;diose

templi prioris neutiquam refponderent , in lamenta & lacrymas effufi funt:

'nMoOtt

Piurimi etiam de Sacerdotibus && Levitis, 09 Principes Patrum Q9 Seniores , qui

i "güulambï

viderant temp

lum priis, cim fuudatum ejer, 6 boc templum in oculis eorum , fie-

li

"t u ute

'

bant voce màgna.

V

J

Adverte myfílerium, Per templum illud Hierofolymitanum Ecclefiía

"

n

L

!

i

iif

Chríftianorum prafignata eft , à Chrifto JEfu fundata ac proprio Sanguine

b

fanctificata, Sedeheu!quàm ditlimilis eít moderna Ecclefia à ptimitiva, &

i:Q'g&d t

il

s

r

quam diflimilis populus Chriftianus ab eo, qui quondam extitit, dum adhuc

,

Sanguis Chriftiin membris paimorum calebar , & ebulliebat Chriftianorum?

M

Mp i

)

Illi, qui obiter duntaxat modernorum Chrifticolarum infpiciunt devotiones,

totilorum conteíTiones facramentales , facras communiones , preces iteratas,

lj ;

péregrinationes remotas, & alia [excenta illorum bona opera, mirabuntur,

*ü"tïïmedigm

& exultabunt de ranto fructu , quo Sancta Mater gaudet Ecclefia; fed quid in

Mitüpnee

Ti

lege Evangelica, acSS. Patrum Scriptis magis experti funt, & perfpicaciore

V0 D

;

ingenio ea expendunt opera, flebunt voce magna , quia obfcuratum eft aurum

. Adtni

optimum [olidz ac verz pietatis, & refiigelcente charitate Dei & proximi ,

Vr

refrigeícant & catere virtutes, neceffeeft, Olim primis Chriftianis Chriftus

"m

40.4,32.

fempererat incorde, ore, & opere, quorum cor unum , &6 anima una trat,

[

D) t

|

Tit.1, 16.jam multi, imó plurimi vix nomen Chriftiani merentur , dum confitentar qui-

