tanquam juftiffimus o

minium arbiter neceffarió (ut ita dicam) ejusmodi rem-

Juvat hic iterum audire Salvianum : Certe, inquit, Salv.de

munitatem d

publicam punire debeat.

pifcis à capite putrefcere incip

it , €9 qualis Rex,talis grex, Regis enim ad exem- ** ovid.l,

Medorena

ponitur orlis ;

orbido autem capite nibilfanum eft, nequeullum — 7*

us Domtit

plum totus com

4e Chrlloc

emninomewbru

m officio fuo fungitur, ubi, quod eft principale, non confiat.

D

Lucülentum

de hac veritate fubminiftrant exemplum Regum libri; cüm

m o an

enim RexSedecias cum Aulicis fuis ac Regni Primatibus à recto falutis trami-

t« Onfgtt

tedeclináffet , malámque in confpectu Domini feciffet , mox etiam fubditi

ahaut lt

hunc fuum Magiftratum , quafi laxatá habená, fecuti funt; ex quo evenit ,ut

lum tei

&Rex &grex poft cruentam plurimorum ftragem , incenfo templo &utbe

dxl od

Z.Par.g 6,

^

E

Hierofolymitaná in captivitatem Babylonicam abducerentur: Fecítque malum

I.

gc vitz

m oculis Domini Dei fui; &poft pauca interje&ta addit Scriptura : $ed &g uni-

;f

ver[i Prin

P

cipes Sacerdotum €$ populus prevaricati funt. Ex qua fceleum. com-

rnguntur.,, h

letà men

(ura tandem totius Regni everfio facta eft: Ecce, inquit Amos Pro..

405,9,9 |

heta , oculi Domini Dei fuper Regnum peccaus , ut conteram illud àfacie terre,

: per w'wcï*

O felixilla Respublica , felix Provincia, felix Regnum , ubi multi funt viri ju-

lii eji

fli, propter quos (xpiàs Deus nobis folet parcere, prout patet inSodomis,

h:

&fi vel folum decem juíti fuiffent inventi ,in gratiam illorum illud miferabile

Vfl

excidium fuiffetimpeditum : Non delebo propter decem.. Hinc patet, quantoin Ger. 18,

]

j

i

J

]

pretio haberi de

beant juíti, quia funt bafes & columnz reipublicz.

"

;

39«

a

perad hanc definitam menfuram,imó ex integro eam com-

/ 2.Juvant infu

, 0qi

plere folent peccat

a fubditorum,ac membrorum reipublice, quod Deus T.O.

cugge;;üfw;f

M. tunc Abrahamo infinuavit, quando ipfi

& femini ejus Palaftinam , feu ter-

:exdoribui,

r

ram Amorrhzorum optimam ac longé fertiliffimam poft aliquot annorum

)ron

--

2

traéctus promifit tradendam , ciim videlice

:

t Amorrhei menfuram fcelerum

*

.

gcordbt

0cO

fuorum adimpleverint proi

vnd*e'adï Abraham

dixit : Nec dum enim complete funt Géit.1 5

stin d

Ml

iniquitates Amorrbeorum 99c..

I6.

j

n ii

Supra quod Cornelius

*

à Laþide : Nom ergo levia putemus etiam peccata Cornel.bíc

( n

[

',l

qü

arod,

q*uia—*

addunt aliquid ad bunc cumu

lum , quantó magis graviorapopuli

z , perjuria, odia, rapinz , ebrietates,

qwan

deli&a; ut funt quotidiarx blasphemi

g J

(

iracundiz , fuperbie , contemptus Divin

orum , oppreíTiones pauperum , de-

invidiz ,

l

traCtiones , avaritiz, ufqræ; difcordiz, male filiorum educationes,

inenaa-

(j

48

| Cm]ïaïe)?zz?ia FH

mendácia, calumniz , injuflitiz , & quä&x maximé tot foedisfimz libidines , ac

du huj

contra omnem naturam impudicitixz exercitz hunc cumulum & menfuram

ufiunt

perficient? O popule ftulte & infipiens , hzccine reddis Domino acDeo tuo,

Chriltom

qui creavit, & redemit te? an ergoó mirum ac peregrinum nobis videatur fiDe-

d dico

usrempublicam ac Provinciam noftram inceffanter publicis affligit. & conte-

()bone F

rit calamitatibus?An non ipfe peccator fibi parat,quod patitur? Felix ille,cujus

Adve

delicta Deus citó inhoc mundo caftigat, per hoc enim peccatorum cumulus

hi, vel p

foletdecrefcere , ubi econtrario magna Dei ira prxfüumitur , cüm poenam

ieligen

peccatori differt , acdiffimulatDeus, donec peccata ad certum terminum

fifanoft

&ad fummum pervenerint. Antiochum confule à Perfepoli fugatum & ma-

inrmenf

ximis vifcerum doloribus à Deo percuffum, ita ut cum foetore intolerabili

&55 Patr

é languido corpore vivivermes fcaturirent, qui, cum poft fuorum criminum

fs

agnitionem Deum pro falute fua oraffet, ob completam fcelerum menfuram

WT

i.MaCb.

non ámpliüs à Deo, ju(tisfimo fcelerum vindice exauditus, fed infaufta ac mi-

r

ferrima morte extinétus eft: Orabat autem bic

9,13.

fcel.ejïuf Dominum,à quo non e[ef

tümplet

mifericordiam confecuiurus,

tüm acje

Verüm objiciet mihi nón nemo mundanorum illud Ecclefia(tici : Pec-

Eccl.5,4.

Vperiff

cavi; & quid mibi accidit trifle ? Sed audi, mi cofmophile, quid mox addat

icdotg

Sapiens : Altiffimus eff patiens redditor ? Audis hoc, & audis bené : Patiens

faudia f

4

|

vedditor ? quibona & mala tua exactisfim& ad libram juflitiz examinat, utte

^

4

Ü

hgs,

aut przmiet, aut puniat eternüm 5 & (i poft admiffa peccata tua te hactenus

hi !zibifg

ä

non flatim punivit , cave & expavefce, longanimiter enim expectando tar-

&il

li

Ifa.XA,tg.

ditatem fupplicii gravitate compenfabit, ac tunc przfertim , quando tuaadim-

il d

pleta erit delictorum menfura, quod per unicum fieri poteft peccatum.' Uni-

Gen.3,24.

z";fl

L

Gen,19,26,

cum delictum admifit Lucifer, & menfüramimplevit. Adamobunicamno-

xame paradifo eliminatus eft, . Uxor Loth oblevem curiofitatem fubitaned

ä. jj

morte mulctata, &in ftatuam falis mutata eft..— Ananias & Saphira ob uni-

cum mendacium repentina nece funt caftigsti &c. Et quotpeccatorum plau-

ftra tu homo Chriftiane , ha&tenus jamimpléfti? O fi guttam Chriftiani San-

guinis fub pectore.alis tuo, difce , futura de te formidare judicia, & perfe-

riam vit emendationem evertere íÍcelerum menfaram,ne medio hocrepleto

2.Macb,

eternüm pereas; Elige proinde cum Eleazaro fortisfimo illo fene prés pre»

6,7.23.

iitti iniifernum, quam impoflerüm voluntarium committere peccatum,

8.Coronidemhuic noftrz Confiderationi imponat mitisfimus orbis Ser-

vator JESUS , qui , cüm per totum diem jejunus in templo docuiffet popu-

lum,(uüb vefperám in montem Olivetanum fe contulit, ibidem in oratione

ad Patrem pernoéctaturus,

Et ecce, cüm egrederentur de civitate Difcipuli,

qui priüs ab illo excidiu

m templi & urbis defolationem audierant , ut euma

commife

rationem , excidique revocandam excitarent fententiam , admiran-

4m

P

1

49

De certa AMenfura peccatorum.

tll

dam hujusSolymzi templi fabricam ac magnificentiam oflendebant : Et ac- Matt.24:

m m

ce[ferunt Difc

ipuli ejus , ut oftenderent ei edificationestempli. — Sed nihil movit

l.

inoacDtt;

Chriftum hec templi magnificentia

,proinde illis refpondit:idetis bec omuia?

Sidentr [

Amen dico vobis , non relinquetur bic lapis fuper lapidem , qui won deftruatur.

ipit &t

O bone JEfu! quid templum & lapides peccárunt? cur illi deftruantur ?

? Eer ln

Adverte anime mi ! hic fingulare myfterium , omnia enim, qua facie-

Aotün Cundi

bat , vel permittebat Chriítus corporaliter , juxta mentem 5. Auguftini, etiam

, Q p

liter, quz devaftatio templi exinde fub Tito & Ve-

tUR termur

intelligenda funt fpiritua

fpafiano fecuta eft , cüm ingratiflimi Jud

&i plenam peccatorum fuorum facie-

fapitumtr

bant menfuram. Proinde perhoc templumjuxta mentem Doctoris Angelici,

toreintolr

& SS. Patrum reété fubaudiri poteft quilibet bomo Chriftianus , de quo Apo-

OtUr critn:

2. Cor. G.

ftolus : 7/os eflis templum Dei vivi, quod templum mytticum tunc deflruitur,

I6.

*rom metlut

cüm homo peceatum mortale voluntarié admittit, ibi de hoctemplo egredi-

dinfalua

tur Deus cum fua SS.gratia, & non aliud ei remanet , nifi devaftatio , & poft

migum/

adimpletam fcelerum menfuram , perpetua defolatio. | Qualis erit tunc re-

rum facies, fite flertentem occupaverit rep

entina & improvifa mors ! femel

ccleflo:?

hic periiffe, eternüm periiffe eft. .O mifer ! fí cognoviffes

88 tu , &d quidem Luc. 19«

42.

uid mord

in bac die tua , que ad pacem tibi ! An forté , optime Lector! hec quoque ab-

s hene

, quo hxc

fcondita funt ab ocilis tuis? O fape, dum licet, & hoc momento

examinit, i

legis, ad meliorem redire frugem fatage :

uis enim , ait Cornel

ius , vipe- Cornel. ín

i tua te lh

vam leibiferam manu ferat , 86 non faiim excutiat ?. Quis peftem in corpore Eccl. $. 6.

pednd

i

alat : Quis boftem capitalem intra menia ferat ? Quis cadaver vermibus bor-

[

]

v

otu

"

ridum domitoleret ? Quis demonem in mente geftet ? Peccatum letbale eft

eccatum

um

vipera , eft pe[tis , eft boflis, eft cadaver , eft Demon : illic ergo,

s oburiatt

ui illud féniis , totissviribus excutias. Hoc

ate D

fac, & vivss,

vuphia

eccatonimp

yChilan

L

»

l

J

.:

.

À

u

A

d

K A

M

23

yedio

1

H

[

l: ^

xM

N

N

l

l

10

AA

m

z

£

axwæ

i

.

"s

ä;

—.

s[,musorb!s

S

;

p

gin

—

i

*

"

docuta

W

i

i

idemin n

l

'

iria D

n

!

j

L

J

;

G

L

f

R. D. Gintber D—on;iniealeo

CON-

4

50

-$43 )o( 8b

UUR

-pHiXfH-1HpxfMeT-HPafe 7- ) fbpel

pisfbbe

vintiat di

ia

- CONSIDERATIO VIIL -

qubolant

uj, Dlur

De Peccato mortali confiderato in fuis cffe&iöus.'

vt

uprela

Pro Dominica 3. poft Epiphaniam.

qfri, at

.

Domine, pzzär "eus

"

jacet in domo paralyticus , 65 "ale teä

yoecjnta

:

nilis inb

uetur. /Hmftlr. 8. 6.

qusttg

I.

A

u

Eccator exiftens in mortali , fïrh'ilis eft Samfoni funibus & catenis fer-

thofen

iftinorum fervitutem abducto:

fitis (

reis ligato , & in amariffimam Phil

Judic. 16.

Quem cim apprebendiffent Pbf

m , flatim eruerunt oculos ejus , 89

paierd

duxerunt Gazam vintdum catenis.

Similis eft viatori Jerichuntino

dl

2l

x

Luc.10

. defcendenti in Jerufalem , & incidenti i

n latrones , qui etiam defpoliaverunt

gunanoi

4

fémivivo relitto.

Similis palmiti à vite fua avul-

pette, v

30.

eum ,&9 plagis impo[itis abterunt

memtant

fz &abícifle : Omnem palmitem ia me uon f

erentem frucium, tollet eum. — Si-

fpo. 15

" milis membro mortuo à vivo corpore

fuo decuffo: Von exbibeatis membrave-

putgete

Rom

. 6.

Bw

fira arma iniquitatis pecc

ato&&c. Similis hodierno paralytico in domo Cen-

13

turionis gravifTimis cru

ciato doloribus, qui feipfum ampliüs juvare nonpo-

fant, &

ine Chrifto Verbo vitz priftina fuiffet reftitutus falu-

Sed

terat, nifhtàDeo & Hom

Mattb.g. :

Domine, puer meus jacet in domo paralsticus, &9 male torquetur.

Gtort.oh

TWfutg

6.

O peccatum mortale, quàm gravis es paralyfis, quàm crudelis latro,

quàm fevus tyrannus ! ah quantüm torques animam hominis ! O venenoie

Niculp

afpectu hominem incautum infanabili toxico inficis , &in-

bafilifce, qui folo

p

mento; (

terficis,undelemma ej

usmodi bafilifco recté affiges : A/piciendo necat. O ignis

Nn t

jol;»lg r.

ufque ad perditionem devorans , G omnia era

dicans genimina, & ficut ignis

*&Wd

]acob. I.

currens in cuniculis, feuutvocant, mineris, uno momento , dum erumpit

N

e

montes & col!es, caftella & oppida, edes & turres deijcit, vaftat, pracipi-

fal 0

Pf177

7

tat: ita peccatum , crim confummattum faerit*; generat mortem. .O grando in-

fenízy

feflus, omnes fimul virtutum plantas uno percutiens inftanti : Occidit in grai-

e(?,ergo

Deut. 32.

dine vineateorum. — O draco peftilens, de quo Moyfes: Fel dracomum vinum

Itdeinf

31*

Gen.3.15

eorum ; €$ venenum afpidum infanabile! O lerpens nove & antique , qui et-

m

iamnum infidias paras calcaneo hominis: E£ tu infidiaberis calcaneo ejus !

titmde

Ezecb.18.

nime mi , quareaccedis ad huncanguem ; virus afpirantem tartareum : Ani-

UET

ip(a uorietur? Fugs , fuge, & quafi à facie colubri fuge

DI

Eccl.a1,2. 8 qw;eccavem 1

PeCWf

ïit]angw

L

a

De Gravitate peccati äortdlz';;

T

llud , fofipiet te: dentes leonis , dentes ejus , inter-

Ht

eccatum , &3 fi accefferis ad i

tatem Scarlatinus egregio emblemate

cientes animas Dominum.

Quam veri

mbravit, dump dem homunis pingi curav

it faperafpidem & bafilifcum

adu

cu

Vil

ambulantem , & capita eor

um conterentem

m infcripto: Premat, ne peri-

fenti : Atten

dite me , 88 obftupefcite , 88 fuper- Job.21.5.

maft. Vluradehac veritatein pr

CR — ponite digitum ori veflro .

quantu

m malum fit unicum peccatum mortale , ac

it , dereliquiftis , &9 oblii effis Creatoris

]2eut;53,

vos prxfertim ,qui Deum ,qui vos genu

18.

arrigite aures,

vefiri, attentas

uondam ac horridum mundo exhib

uit fpe&acu!um Adoni- Judic, 1.7.

. 2. Crudeleq

bezec,infamisille ac

(anguinarius tyrannus,dum feptuaginta Regibus ac Dy-

C ubl

dum fummitates amputandas curavit,

naftis in bello devictis manuum ac pe

ie viros , tanquam canes

fimelicos fub menfa fua voluit

- quos magnz profap

i

il

II

ferpere , ut reliqu'as ciborum , quas

projiciebat , colligerent. Horridum,

ator, grávi ac voluntaria noxa tu-

inquam,actragicum fpectaculum. O pecc

tantó enim miferabilior es, quó

j &caienisfa

um offendis Deum , agnofce miferiam tuam ,

mporis momen

to,quoinDeum

gtem d

minüs tuam ipfecapis miferiam , dum illo te

gailoi

graviter de

linquis , non duntaxatRegni coele

ftis hereditatem , fed & dignita-

dus impofterüm fan-

j Jerdhut

temfilii Dei ad

optivi plüs quàm regiam amittis , traden

us tuis co-«

guinario illi ac tortareo tyranno , q

uiamputatis manibus ac pedib

y dj

& non fa-

iavitetudt

get t

e, velut canem fame

licum peromnem zternitatem circumire ,

memtantüm,

(ed & ipfam (heu! quid magismiferum

?) quamdiu Deus erit,

lt u !

(t homo eíTe miferior?

i unat

atigehennam.

O truculentum tyrannum, an pote

Hic verificabiturillud Jeffzi Vatis: Peccator videbit , 88 irafcetu

r , dentibus fuis - 111-9.

o jndomd

peribit.

! frem

et , €8 tabefcet : defiderium peccatorum

io

uv

Sed dicethic mihi nonnemo, cur à I2eo

juftiffimo fcelerum vindice pec-

,reftiti

«terna? An non pro Deut. 2f.

catori ob mortalem culpam vel unicam poena ftatuitur

2«

queltt.

*

? Nunquid poena debet effz proportio-

s dl

Pecllu

i

menfura pe

ccatierit $ plagarum anodus

natà culpz ?

fi momentaneum quid peccatum eft, unóque committitür mo-

is ! Ovene&'

e&titur zeterná? quomodo conveniunt momen-

NU

mento; quare ergo paená pl

^um & xternitas ? Brevis voluptas,, & fupp!

icium nunquam terminandum ?

Pf. 118

m

?

Nunquid jgffus es, Domine , 96 reäumjuäiciam tuum :

&té unico deli&g) mor. 137-

u &Wä

Omiffis ,quas adítruunt Theologirationibus , re

nl

ius quis peccat , q

uó major eítof-

tali poena debetur aterna , quia tantó grav

tlf

fen(z perfonzdignitas,fed dignitas offen

[» períonz

infinita eft,quiaipfeDeus

(

(ecundüm quid) infinita efl, ac pro-

eítergo & peccati mortalis culpa(faltem

TEUM

jnde infinito digna fupplic

io. O anima Chriftiana,co

llige velexhoc, quantum

TA

j

lï'i

--

,'.

malum fit vel unicum lethale & inft

intaneum peccatum ; audi virum graviffi-

Yi

:

mum de ejus gravitate differentem : 5j quis peccati

minimi mortali gra

vitatem Stani-

£ bonitatem, non e[Jet ve- burft. de

jum

- perfetié cognofceret , 69 Dei fimul offenfi M

i

eftatem ,

NI

)

bementia doloris , toto covp

ore fuda- Cbrifto

T

nain corpore toto,que non aperiretur pr ve

ceren

t eum Pat.c. T«

"T

zet fanguiuem , erigerentur ei pre borrore omnes

in vertice capilli , defi

l

F

*uäes,ä. lI

$2

Confideratio VII.

vires, finderetur pe&us , 86 corrumperetur. frangerenturcofta ; denique impatiem

nifitatu

doloris pre ejus immenjitatevepente corruerer in terram exanim

fuifente

Et tu tamen audes peccare & quidem mortaliter?

(ratürigó

3. Etut magis hanc capias veritatem , imaginaretibi, an

»ime mi! quafi

jopitp

hocipfo temporis momento adhuc przíentem videres miferabilem illam ftra-

cordatio

gem, in qua Lucifer nobiliffimus cácli Princeps, & cum eo infinita propemo.

um fü

dümAngelorum multitudo pleno & effufo impetu adinflar fulminis ex füpre-

Áirente

mo cocl: faftigio ad ima ufque tartara deturbentur, zternis inferorum fuppli-

orones a

Luc- Io.

ciis, quamdiu durabit aternitas , cruciandi : Videbam , ait Veritas , Satanam

erercitu

I8.

ficut felgur de cele cadentem, O luétuofam rerum metamorphofin ! priüs fe-

Angelu

reniífimi Aulz ztherez Principes,nunc momento feediffimi Demones ! quid,

a at

quafo , fecerunt hi nobiliffimi Angeli ? quz caula hujus ac tantze ruinz ?

intit

Audi, & mirare. Totaillorum culpaunius momenti cogitatio fuit, ob

j

Ifa.14-14.quam momentaneam fuperbiam : Exaltabo folium meum , nunc aternis cruci-

L

Mlina

antur & torquentur fuppliciis. O Deum immortalem! fi equiffimus Judex

Qucfet

2. Petr. 2. (ita graviffimé argumentatur Apoflolorum Princeps) Augelis peccaniibus non

ftbarba

4-

pepercit , fed vudentibus detratios ex fümmo coelo in tartarum tradidit crucian-

lüintu,

dos: quantó minüs homini , abjectiffimo Satane mancipio parcet , fi contra

abloliam

eum per peccatum rebellis fiat? Etfiunica noxa fola cogitatione apprehenía

mrii, N

formofiffimos coeliPrincipes potuitin deformofiffimo: & horribiles Dzmo-

Topa pat

nes commutare, quanta, obfecro , erit animz tuz deformitas , quijam à tof

dhems.

vitz tuz annis,non dico fexcentis, fed millenis ac millenis fcates peccatis ? Hie

müum |

fedens, fipotes, computa fumptus tuos , qualem poenami merearis ob toties

Otipoe

pfgg.wuofïenfum Deum ; nunquid & illud Davidicum tibi poteris applicare: Yif quia

fsni

Dominus adjuvat m , paulo minis babitáffet in Inferno anima mea? Vide ergo,

M mas

acconfidera, quantüm debeas infinitz mifericordiz & longanimitati Divinz:

hr f (

qbren. 3. Mifericordia Domini, quia non fumus confumpti.

n

22.

4. Adterreflrem paradifum tranfeo.

Eheu quid video ? Cherubinum

CIt) j

il

rhomphzáignivomá astque verfatili inftru&tum , quá protoparentes noflrose

iüm €Xfþ4

feliciffima patriía in exilium innumeris fcatens miferiis & xrumnis eliminat,

a

Et quid patrárunthi miferi ? Audi , & maturiore perpende intellectu: Adam

JWtent

fcemineá fractus perfuafione de fructu arboris fcientiz boni & mali comedit,

Putyg

Ergóneab uno malo tantum malum? ita, Ó mortales! hinc illz lachrymaz:

Bol

Ctn,3,24. Ejecítque Adam, Q5 collocavit ante paradifum voluptatis Cberubim, 88 fiammeuns

t

ladium atque verfatilem.

Res miranda 5 ad quid tenuit, & vibravit Cheru-

I

binus ille fSammeum

tDus

in exilium.

gladium , dum protoplaítos ab horto voluptatis .e;ecit

-

Qu

(hr

lo

$. Chbrs-

Obfervat hicS. Chryfoftomus.quód propter peccatum Adami befliz a

Jld qL

foft. fup. bruta in paradifo mox in rabiem acla fint, que Adamum & Evam , dum

d

ht,

P]ï g. imaginemDei perdiderunt , absque ullo dubio in mille frufta djlac.eräfïk

Al

Diogtur

ss

De Gravitate peccati mortalis.

$3

lenique Itf

nifi maturé ab Angelo & paradifi horto per flammeum &verfstilem gladium

^ U mir

fuiffent expulfi, Ecce, unicum Adami peccatum tot malorum ac poenalitatum

fcaturigo extitit ; fic videlicet, teíle S. Bernardo , porrigit Diabolus posmum, 08 $.Bern: de

Mi nl

furvipit paradifum. — O miferandam mortalium fortem !an non hxc unica re- gra4. bu-

bilemilhn

cordatio falutarem nobis incutere debet timorem,ut cane pejüs & angue pec- 1il.

fita Drop

Zatum fugiamus ? Et quid , obfecro , diluvium invexit, Pentapolim evertit , Ger. 7. 6.

lnitistrn

ferpentes ignitos in populum immifit , primogenitos /Egyptiorum occidit , Gem. 18.

e

ferorm Ín

omnes aquas in illo Regno in fanguinem mutavit , Pharaonem cum omnifuo

24.

erits, D

exercitu in mari rübro fubmerfit, defertum Ifra&litarum cadaveribus replevit ; Va 21.

hf r

Angelum armavit, ut populum peflilentià feriret , Bethfamitas morte fubita-

6.

Jemona!

nea caftigavit , hactenus usque in diem hunc omnis generis malain mundum Exod.1r.

n roite:

intulit , nónne peccatum ? Sic videlicet lapidem in altum mittimus , qui ma.

f-

ogilatioty

jori impetu cadet fuper caput noftrum. Íngemifcimus modó fub gravitfimo Exod. 7.

Kcaternistt

belli jugo; infanit Mars, hoftileagmen in patr'am irrumpit, omniafüsquedé- — 21.

qulimis j

que feruntur, urbes & pagi expoliantur . in vincula honceftiffimi quique ac £xod. 1

.4. ;

rpeccadn

in barbaram fervitutem trahuntur , templa DEO dicata confpurcantur, pol-

2;.

fadidit u

luuatur , agri vaftantar, plur'mi ad fummam rediguntur egeftatem ,verbo ut Vum. 21.

6.

arcet, lt

abfolvam uno , cuncta nobis minantur ruinam! fed unde tot mala ? Ne dicas

one apprt

mihi , Reges ac Principes hujus cruenti belli & cunctarum, quas modó Eu- 2-Reg 24.

mribiles Dit

ropa patitur , caufa & origo funt erumnarum. - Erras mi homo , &toto coelo

16.

s, uj

aberras , nam ipfe Dominus apprebendit Cyri dextram , quanos caftigat ; neque I- Reg. 6,

T peccatis:E

malum eftin civitate, quod nonfecit Dominus, omnium malorum caufa &

I$.

rearisoh t

origo eftpeccatum : Famem, inquit, S. Hieronymus, 86 peftem, 86 beftias pef- Iía.45. x.

fimas, €8 quidquid aliud malorum füffinemus in /aculo , propter poccata noftra ve- . Hieren,

lu M

« Videtg

niremanifeftum eft.. Nos peccamus , && à Deoflagellamur : caufam tollite , &9 biin cap.

. Ezecbielis,

Vil

non fequentur effeius,

;. De Nabuzardan fupremo Regis Nabuchodonoforis miniflro, & exer- 4-Reg.25.

8.

FOb

citü illius Principe referun: Regum Annales,quód captá Jerufalem non tan-

tüm exfpoliaverit , fed & fuccenderit templum Domini , & ejus ornamenta ac

entes nof'fr;:

hi d

divitias abftulerit &c. Vos effis templum Dei vivi fubintrathic gentiumDoctors 2. Cor, 6,

Etpeccatum committitis,quid aliud agitis,o Chriftiani! quàm quód Deitem-

I6.

L

vmaco

plum violetis,fuccendatis & deftruatis ? Ft quod majus bomicidium, a't S. Dro. $, Dro 70

ile lr

goEpifcopus Oflienfis , quam ut feipfum interficiat bomo? quoties voluntarieferm. de

€9 ex fludio peccatum perpeirat , ,qyid aliud , quam feipfum jugulat !

$5. Paf.

"d

i

atl

i

D

Et nunquid , anime mi! confideráfli aliquando arborem illam fici, viren-

tibus quidem foliis fpeciosé exuberantem , fed quia nullum fructum tulit, à

guiiit

Chrifto excommunicatam : Nun

quam ex te nafcatur frutlus in fempiternum? Matt.21.

Quid quzfo peccavit hxc ficulnea?

»

19.

i

l:fï

O anima peccatrix! tu es illà maledicta ficul

nea; quää primüm-enim

VL

^

peccatum lethale liberé, voluntarié & advertenter contra Deum , oprimum

dl

5

G 5

Patrem

m

$4

Confideratio VHI.

&

Patrem ac füammum benefactorem tuum com

mittis, eodem in(ïantï nontam

maotf.

hi audi

Deum fummé bonum graviter offendis , & maledic

tionem Divinam incurris,

Etfi haberes S; Pauli Do-

hia

quàm & omnia tua merita ac bona opera perdis,

éoris gentium merita, & cum eo milliones animarum ad fidem orthodoxam

dul

convertiffes ; Etfi omnes fobítantias tuas, torómque Principatum cum S. Ca-

rumpit

(

rolo Borromzo uná diein pauperum ufus diftribuiffes, Etfiin dimidio pane

f

F&

inditi

&aqua per omnem vitam cum Div. Paulo Eremita jejunáffes. — Etfi cum S.

, Francifco Seraphico cun&tareliquiffes pauperibus temporalia, & cum eo ob

uj q

moillo:t

eminentem vitz tuz fanctitatem quinque SS. Vulnerum ftigmata à Chriflo

dis, nun

crucifixo recepiffes. Etficum B. SimeoneStylita oCtuaginta arnis & amplius

mindis: j

fuper marmoream columnam in affiduapoenitentia fub nudo coelo ftetiffes,

Uigetu

Etfi denique folus Omnium Sanéctorum & ipfius SS. Deiparz merita tibi con-

gregáffes in unum 5 atque nunc velunicz cogitationi morofz &impurx ad-

ivpale

tament

. vertenter ,liberé ac voluntarié coníentires; dico, eodem momento omnia

Ezecb.18. merita tua funt perdita, deleta, ac mortificata: 9i autem averterit fe quftus d

D IT

24. juflitia fua , 9 fecerit iniquitatem , omues juffirie ejus , quas fecerat , nou recorda-

pracipita

Sipi

untur. Heuin quantam malorum voraginem nos przcipitat unum pecca-

tum mortiferum , & una breviffima ac momentanea voluptas!

flimuta

feitnim]

6. Aufcultefnus adhucmajora. Dicanime mi! An non Chriftus pretïo*-'

Tfnortuu

figttuis r

fiffimus & unigenitus Dei Filius pro nobis apud Patrem per amariffimam Paf-

fionem fuam abundantiffimé fatisfecit ? Omnino, inquis, quia apüd Dominum

plotemus

?jï 129.7.

mifericordia , &$ copiofa apud eum redemptio.

Sedaudi , & attentiore mentis

tum o

oculo perpende , quid dicam ; dum in peccatum mortale voluntarié ruis, tota

tetiCom

H

&

(ifrd x

- Chrifti JE(u Paffio in te perdita & evacuata eí

Mihi non credis? teftem

(morto

omni exceptione majorem S. Paulum orbis Preconem produco : Chriffus,ait

Gal. j. 2.ad Galatas peccatores , vobis stibil proderit. . . Evacuati effis à Cbrifto. . . 4

litt, (ui

m

grátia excidiflis. Quafidiceret : Nihil vobis proderit fanguineus ille imber,

quem pro veftra falute in Oliveto profudit Redemptor; NihiLintegra legio

UT

Drlim f

flagrorum ; nihilfpinz cruentz; nihil graviífimaCrux; nibil omnisSanguis per

SS.vulnerum canales in animarum falutem promanans ; nihil denique prode-

Camïäm&

jo. 8. 24.rit ipfa mors Salvatoris , quia evacuati effis à Chriflo , quiad gratia excidiffis,

dit, qu.

& per peccatum mortale Izfz Divinz Majeflatis rei fa&ti, velut infidi rebelles

üm imem

à Deo veflro ad capitaliffimum hoftem veftrum, Diabolum, transfugiflis, cu-

Ofte cap

jus nunc mancipia & fervi e(tis : Quia ounis , qui facit peccatum , fervus pec-

duein

catiefl. .O dira fervitus! Ó Horrendum malum peccatum! & quomodo pof-

fibile, Ó anime mi! utcum hoc ferpente venenofo , affiduó tuarodente vi-

"b! Con

x.Reg.zo.

fcera, dormitum eas , & toto profles de pectore fomnum? 7ivit Dominus, di-

cebat quondam David ad fuum dulcem Jonatham , 89 vivit anima tua , quia

L Cn

3

uno tantim(ut itadicam )gradu ego mórsque dividimur.Et tujhomoChrifliane/fi

Wfor

in mor«

"m

&

.De Gravitate peccati äortdlzk;

$$

Tnti nonin

in mortali vivis peccato , 'dic, quo gradu à morte & inferno dividaris? Juvat

(tamt i

hicaudire S.'Thomam Villanovanum ; Ecce , inquit , ardet infernus fub pedibus $, Tb p7, ,

$ 9 PadliDn

inbians , atque ad devorandam miferam animam apertus: && jam peccator ipfe fer. Dom.

m orthodora

deputatus

ejft ad lum ; 86 foliu pendet ex tenuifilo vite prafentis,quod tam facile

umb

TUtip

itur.

Et inifer ridet, comedit fecurus, €9 gaudet, neque eft fibi cura de remedio?

- deï'.

7. Sed neque hic fe fiftitoratio mea; plura adhuc, eáque infinita mala

n ditdiop

, Bfien

invehitin orbem horrendum illud & abominabile monílrum,peccatum mor-

tale; & quod fummé dolendum, illud eft, qubd animam àDeo O. M. acSum-

, R eomeni

;mataäChrliï»

moilloimmenfo Bono xternüm feparet, eámque fempiternis addicat fuppli-

omnem aternitatem termi-

r ao

ciis, nunquam , nunquam , eheu! nunquam per

ocedoetf

nandis : $i quis in me no

nmanferit, mittetur foras; &6 inignem mittent, 88 ardet.Jo. Yy. €,

dum, quód Veritas cxtera verbain futuro, fed 76 ardet

freitatbit

Ubi peculiariter notan

in prafen

ti collocaverit ; ibunt nimirum myriades & milliones annorum , ubi

efimpud

grtento ont

tamen ni

hil aliud de ejusmodi damnata audietur anima , quàm hoc trifte ; Zr-

det , ardet ,ardct.. O peccatum , in quantam calamitatum abyffum hominem

atet o

f

; t

pracipitas :

Et adhuc lubet peccare, anime mi?

Sapienti

ffimus Siracides prudentiffimum quondam nobis fuggeffit con-

tunum t

as

filium,ut mortuumac fatuum deplangamus: $upra mortuum,inmquit;plora,de- Eccl, 2;

vita) ejus; 89 fuper fatuum plora , defecit enim feufus. . Et qua-

Io.

fecit enim lux (

remortuum pl

oremus? Chriftus ploravit mortem Lazari , & plorando eüm àJo, r 1,5 ,

Chafuspt

mortuis refufcitavit,hoc nos facerenon poffumus. Ad quidergo mortuum

vaxfimit

ploremu

s? & quod adhuc magis mirandum , vult idem Siracides: $uper fa-

rpud Dur

tentiore o

tuum plora;

defecit enim feufus. — Et quis ille fatuus ac mortuus ? Refpondet ad

remCornel

*

;

ius,quód per ill

um mortuum & fatuum homo peccator,qui mor-

ntatenis

ranoxa

A^

^

Deum fuum offendit, debeat fübaudiri, qui non tam fatuus, quàm ;

eredis

tife

& mortuus coram Deo eft: Maximé , inquit, plorandi funt fatui , id eft pecca- Coyg, bj

yo; (

T

tores , qui in peccato moriuntur ; bi enim utramque mortem , €$ naturalem , & inEccl 22.

T CW'O

P

iritualem obeunt , ac ad mortem fecundam , puta ad gebenuam ignis , tranfeunt ,

I 0!/

yy ii

,::1

:

ec aà

b ea revocari po[Junt , fed. per omnem eternitatem in ea cruciabuntur. . O

lag

miferiam fanguineis lacrymis nunquam fatis deplorandam ! & tu rides,Ó pec-

mn'&SSAnäUïsï'

cator? Ludit tecum Damon , ait Geminiani , ficut catus cum mure capto lu- Genjin. L

t

il

dit , quemtatidem po(tlufum occidit, & devorat ; & tu rides ad proprium tu- . , ^.

y

um interitum ; Ah mifer , non abfimilis es illis Philitis , qui, dum cum Sam.

t

nhjl rd*

(one capto & czco ludebant , & ipfi tripudiando ruinà domüs involuti funt,

rani

f"

atquéin pun&to ad inferos defcenderunt : Concu/sísque fortiter columis , ceci- Judic. 16.

TN.

"u

20.

dit doxuus fuper omnes Priucipes , 66 ceteram multitudinem , qu& ibi erat 8gc. Sic

r uomwo

& tibi continget, O peccator ! Cim enim dixerint , pax €9 fecuritas ; tunc repen- 1-Tbe[J.s.

at

3.

ytuito

!

linus eis.

N

fuperveniet interitus.

t

j

g.Cu

mChriftus vita noftrainCruce cum morte duelló conflixit mirandó,

é flebant j(ed & Sereniffimus aftrorum Rex,& cum Ifa. 3 . 7,

l

non folüm 4zgeli pacís ama«rve

eo

j

Confideratio V11II.

$

:

4

eo omriis creatura ingemuit , ac indoluit; Luna videbatur quafi pr moerore

fanguinea , petrz fcindebantur, monumen:a aperta funt , uriverfa terrz ma-

cbinahorrendo motu concuffa eft &c. Caufam hujus infolitz & inauditz per-

türbationis naturz affignant SS.Patres,quia infenfibiles ifte creature Creato-

rem & Autborem (uum perdiderünt, idéó prz dolore quodammodó &ipfe

DPeP

Nabum, 1. Siffolute funt: 89 perre diffolute funt abeo. — Vah quid erit 5 anima peccatrix!

6

fi tandem perdes ipfumDeum,omnium bonorum fontem,amantiffimum Pa-

trem ac Redemptocem tuum , & ab eo feparata nunc rectà migrabis ad infer-

num! Ah quid erit? o acerba, Ó amaradamni peena! Et quid dico de poena

Ü

(

fenfüs? Dicob'ecro, homo Chrifliane, quo pretio vivusin ardenti rogo per

Marc. 6, unicam duntaxat horam velle: exuri? nul o , inquies, licéc Herodes fui Regni

i

23

mihilegaret dimidium, imó (i totus terrarum orbis mih! in pretium veniret &

praemium. Sedquidunica hora? Horam.conimutemus in quadrantem ,

dic, Sodes! éftnehomo in mundo, qui tantum ignis tormentum pro acqui-

At

rendo integro Regno vel perunicum quadrantem hore vellet fuftinere? Vix

bu

credo, quódtalis foretreperiundus. Ettu, o infenfate ! nihilofecius per pec-

Caf]

cata tua huic manifefliffimo zternz damnationis periculo te quotidie expo-

lp

Ifa. 33.

nis? AudiIfaiam Prophetam: Q»is, inquit, poterit babitare de vobis cumigue

po C

0 hr

14.

devorante ? Quis babitabit ex vobis cum ardoribus fempiternis ? Et adhuc lubet

cilenter

peccare, & Deum offendere?

*

*

ticria qu

De Loth recenfe

tScriptura , quó

d, cüm ante everfionem Sodg,,!xaæ cam

Ven

amicis fuis de prafentiffimo & corporis.& animx perdendz periculo nunc

ff

ipfis inftante loqueretur , illis quafi ludens & jocans vifus fit : Egreffus itaque

Ed

Gen. 19.

premam e

Loib, locutuseft ad generos fuos : Surgite , €9 egredimini delocoiflo, quia delelit

14

T0n f

- Dominus civitatem banc ; €8 vifus efl eis quafi ludens logui. O anima peccatrix?

lls An

non ludit,neque jocatur Veritas Divina, dum toties in Scriptura peccatoribus

TU pericu

fempiternum vz,va przdicit,fed certó certius damnabitillos, qui Legem Di-

eïiam Infe

vinam przvaricati funt, & impoenitentes, vel non ferió poenitentes ex hoc vi-

L in:hg

Matt 25 . t2 curriculo ad aternitatem migrárunt: Ibunt biin fupplicium eternum. Ethoc

M Uderen

46.

propter unicum peccatum mortale ? ita eft ? Quicunque autem totam legem fet-

At

?ac,z.lo. vaverit , offendat autem in uno , fattus eff omnium veus.

Videnunc, acmatu-

i

i confidera, quàm abominanda res fit vel unicum peccatum mortale, quod

Ti

Deus & homo Chriítus, licàt infinité bonus, infinité clemens , infinité miferi-

Oi

cors poená tamen punit zterná, & quis crederet , nifi hoc Veritas reveláffet?

Rom. 13. Quid igitur reflat, nifi ut abjiciamus opera tenebrarum, 08 induamur arma lucis?

12.

Torg ey

Imitemur Eleazarum,qui cüm ad peccandum à Gentibus tentaretur, animosé

VUlinten

2. Macb. refpondit : Premitti fe velle in infernum, quàmut libere, ac voluntarié in pecca-

AUs l

6.23.

tum confentiret.Hoc fac & tujhomo Chri(tiane, & hoc momento tecum

Tbl

aþuc, moripo

tiüs ac premittiininfernum, quàm ut in pecca-

M pedib

tum confentias.

Abi in pace,

CON-

[*

enic:

NI

$33 )oC Seb

5

fiptt men

cs cfe cfs

cfo efo af» at d cto cfo cfo cfs cfe of Ed

[

3

cs (fa

3&

QO5

c»awææ

wwwwwawwww

d

Q15 C

ææ

lf termom

*

itaudieye

"EC)N

SIDERATIO IX.

eatorg Cre

tnmodo &

De Peccato veniali in fe , fuisque effe&ibus con-

Ri pecar

antifimum

fiderato.

grabis d

Pro Dominica 4. poft Epiphaniam.

d dito d

idontirogog

Et ecce , motus maguus fatkus efl in mari , 1ta ut navicula

rodes fs

*

GLf vetutd

operiretur fluclubus. AMattb. $. 24

joadrantty

J.

umproaq

ff V

Arüm hodie abfuit, quin in inftabili maris elemento navicula flucti-

bus , ventis &tempeüatzbus conquaffata periiffet.

