Gi473
author: Dirckinck, Johann

NI12CSI11957817 021

ILIINIIIIINNIIIIII

UuB Tübingen

% „ — AlIREII M.

HOROLOGIUM
SACERDOTALE,

SACERDOTIBUS, PRE.-
— ERTIM CHR ATIS
ORDINEM DIEI ,„ E L-
MODIIM INDICANS, OPERA
QIOTIDIANA SANCTE
emin* Ex CN 32½ enkein
Potiſimum H

à R. P. JOANNE DIRCKINCK,

&⁸ Societate ESu.
VENER. FRATERNITATI
S. KILIANI EPISC. ET MART..
.DD. PAROCHORIIM CIVITAT IS,

& ℳα4 % D10ECESIS HER-

OLENSISZ
N RkEt;
BKRO' PKHNA STPNEETe
OBLATII M. dN*
Cum Permiſſis er,,„„R
Herbipoli, ypis Marci Antonii Engmann,

Univerſit. Typogr. 1729. V

REVERENDISSTIMO,
A C
CELSISSIMO

S. R. I. PRINCIPI
AC DOMINO,

— DOMINO
CHRISTOPHORO
FRANCISCO,

D. G. EPISCOPO HERBI-
POLENSI, FRANCIA.
ORIENTALIS
DUCI, &c. & c.

DOAINO NOSTRO,
A C

FRATERNITATIS
S. KILIANI
PKKOIECYONI
CLEMENTISAAO.

ot h/

REVERENDISSIME.

A lione⸗
CELSISSIME
PRINGEP S, a

n
DOMINE DOMINE M
CLEMENTISSIM.
WDN
Orologium Aureum, quod Iluf.
TIBI, Summo Eccleſiæ Ill
Perbipolenſis Sacerdotihri- Alti
mitiarum loco offert ſub- Ae
miſſiſſima Fraternitas Parochorum 6
7 UDA. ampliſſimæ Diaceſis 2 ſine bn
motu utiqué maneret, niſi à CEL- een
SITIDI NE TUIA REVE- 44
RENDISSIMA pondus ſuum rei- n⸗
peret. Nil aliua exhibet pretioſa uut
bac machina, quaàm Ordinem illum i
dinurnum, quem CELSITUDO ,
TIUA inter graviſſima Sacerdotü, lu⸗
& eptri negotia ſtabili ſemper Ail
metho- A;

IM methodo obſorvat. Nemhe bac ä-
tione nova hac Confawaeratio, CE-
MENTISSIMA TUA Authoritate
g., nuher ereta, in periculoſo anima-
)rum regimine nunquam a debito def-
IINI ciet ordine, quamdid ab' inconihara-
ME Premplo, &; araentiſſimo Lelo
ERENDISSIME CELSI-
TUDINIS TUE, velut inaice diri-
Sétur. Reſervata fuit T UOGlo-
i rioſo Nomini ſacra hæc, ac dudum
kul eoptata Unio Cleri in partem I UA.
e Jollicitudinis vocati, quatenus ſiub
1E Dignisſino Capite perfectius
. Corpus efformaretur; Iqud ſub
6, cæaleſti Proteltione Magni Franco-
4 l niæ Apoſtolis tum quia is primus
REN Juit, qui obere potens, ac ſermone
n i in hac Diaceſi curæ Paſtoralis mu-
il nus feliciter obiGit: tum, quòd Sacra
en bæc Confratrum parentela originem
Th ducat à Communi eorundem Matre,
Aleilin Celeberrimo Soeominario Sancti Ki-
z n liani; in cujus bonum, ac decus
Ne 9 3 CEL-

immortalis JVLII Strenuus Amu-
lator, boc praſertiim anuno, tam
magna, ac mira oberaris, qua tota
tcerto poſteritas ſüummis ſomper præ-
comniis celelrabit; Iä quod inter tot
praclara gloriæ 1 UKX. argumenta vel
unicum mereretir, ut, acced
praſertim ſingulari ac quotidiano
PFraternitatis noſtræ cultu, Kternus
Sacerdos, ac Divinus Pontifex TE
Faeliſſimum ſuum Aajut orem in ſeros
annöos ſervet incolumem, in Eccle-
ſia, ac totius Patria noſtræ ſulutem
& Praſidium. Itaprecatur

REVERENDISSIM XE
CEILSI TIIDINIS TIIE

Humillima ac devotiſſima Tua

FäRATERNITAS S. K ILIA NI.

CELSISSIME PRINCEPS,

dol

58, BREVE APOSTOLICIIM,

Emu Q0

tH Sané iſſmus Dominus Noſter
tot

u. BENEDICTIS
ter Mℳα. PAPA XIII.

e, ternitati S. Kiliani Parocho-
N rum, & Sacerdotum Diœcefis Herbi-
ie polenſis plures Indulgentias perpe-
ternul tuas benignè conceſſit.

AtNH BENEDICTIIS PP. XIII.
Ad Perpetuam Rei Memoriam.

illten (* ſicut accepimus, in Eccleſia

duodecim Apoſtolorum Semina-
rii Sancti Kiliani civitatis Herbi-
polenſis una, pia, & devota Chriſti fide-
I4 lium Parochorum, aliorümque Sacer-
dotum tantùm, Confraternitas, ſeu Con-
. gregatio ſub invocatione ejusdem S. Ki-
liani canonicè erecta, ſeu erigenda exi-
ſtat, cujus Confratres quàm plurima
bietatis & charitatis opera exercere
conſueverunt, ſeu intendunt. Nos, ut
“Confraternitas ſeu Congregatio hujus-
K 4 modi

modi majora indies ſuſcipiat incre-
menta, de Omnipotentis DEI mileri-
cordiâ, ac Beatorum Petri & Pauli Apo- an
ſtolorum ejus auctoritate confiſi, omni- ſngn
bus Chriſti fidelibus Parochis, alüäsque (inr
Sacerdotibus tantum, qui dictam Con- (Mli
fraternitatem ſeu Congregationem im- (e)
poſterùm ingredientur die primo eorum
ingreſsus, ſi verè pœnitentes, &
feſſi Sanéctiſſimum Euchariſtiæ Sacra- Die
mentum ſumpferint, plenariam: Ac it
tam deſcriptis, quàm pro tempore de- (Wer
ſeribendis in dicta Confraternitate, ſeu ante
Congregatione Confratribus, in cujus- Comn
libet eorum mortis Articulo, ſi veré (gen
quoque pœnitentes, & confefſſi, ac n
ſacrà Communione refecti, vel, qua- kri
tens id facere nequiverint, ſakem con- ort
triti Nomen ESII ore, ſi potuerint, hen
ſin minus, corde devotè invocaverint, ohar
etiam plenariam: nec non eisdem nunc, Eenor
& pro tempore exiſtentibus dictæ Con- eger
fraternitatis ſeu Congregationis Con- Qucr⸗
fratribus verè etiam pœnitentibus, & lbe
confeſſis, ac ſacrà Communione re- hzye
fectis, qui prædictæ Confraternitatis, e
ſeu Congregationis Eccleſiam, ſeu Ca- mge
Pellam

nce. pellam vel Oratorium die Feſto ejus-
niler. dem Sancti Kiliani 4. primis Veſperis
Apo⸗ usque ad occaſum Solis diei hujusmodi
Ornn. ſingulis annis devotè viſitaverint „ &
lisque ibi pro Chriſtianorum Principum con-
Con. cordiâ, hæreſum extirpatione, a0 San-
. ctæ Matris Eccleſiæ exaltatione pias ad
en . DEIIM preces effuderint, plenariam
„. iter omnium peccatorum ſuorum
Gartn Indulgentiam & remiſſionem mileri-
de Corditer in Domino concedimus. In-
de. fſuper dictis Confratribus verè pariter,
e u Ppœnitentibus, & confeſſis, ac ſacr4
fe ommunione refectis Eccleſiam, ſeu
rd Capellam, vel Oratorium huſusmodi
e. in quatuor aliis anni feriatis vel non.
feriatis, ſeu Dominicis diebus per me-
moratos Confratres ſemel tantùm etiam

ln, 1
1, .

enen eligendis, & ab eodem Ordinario ap-
ae probandis, ut ſuprà viſitantibus, & ibi-
Wend cdem orantibus, quo die prædictorum
innm id egerint, ſeptem annos, & totidem-
1100. quadragenas: Quoties verò Miſſis, &
5 C aliis Divinis Officiis in Eccleſia ſive Ca-

bus,

pella vel Oratorio hujusmodi pro tem-
ſvone!

pore celebrandis, & recitandis, ſeu
Congregationibus publicis, vel priva-
tis

tis ejusdem Confraternitatis ſeu Con-
gregationibus ubivis faciendis interfue-
rint, aut pauperes hoſpitio ſuſceperint,
vel pacem inter inimicos compoſuerint,
ſeu componi fecerint, vel procurave-
rint, nec non etiam, qui corpora de-
functorum tam Confratrum hujusmodi,
quaàm aliorum ad ſepulturam aſſocia-

verint, aut quascunque Proceſſion

licentia Ordinarii faciendas, Sanctiſſi-
mumque Euchariſtiæ Sacramentum tam
in Proceſſionibus, quàm cùm ad Infir-
mos, aut alias ubicunque & quomodo-
cùnque pro tempore deferetur, comi-
tati fuerint, vel ſi impediti, campanæ
ad id ſigno dato ſemel orationem Domi-
nicam, & Salutationem Angelicam di-
xXerint, aut etiam quinquies orationem,
& Salutationem easdem pro animabus
defunctorum Confratrum huſusmodi
recitaverint, aut devium aliquem ad
Viam ſalutis reduxerint, & ignorantes
præcepta DEI, & ea, quæ ad ſalutem
ſunt neceſſaria, docuerint, aut quan-
docunque aliud Pietatis, vel Charitatis
opus exercuerint, toties pro quolibet
prædictorum operum exercitio, Sexa-
ginta

Co.
etle⸗
eriat,
jeriot,
Grave⸗
Nra e⸗
smol,
loein.
adric
vuntam
ufr
od⸗
cohi
mpode
nDon⸗
ſem
tiovent
gimaabe⸗
jiunl
uem
ooruntt
lalten
ur guin
huln
ole⸗

ginta dies de injunctis eis, ſeu alias
uomodolibet debitis pœnitentiis in-
Prma. Eccleſiæ conſueta relaxamus,
præſentibus perpetuis futuris tempo-
ribus valituris: Volumus autem, ut
ſi aliàs prædictis Confratribus præmiſſa
peragentibus aliqua alia Indulgentia
etuò vel ad tempus nondum elap-
um duratura conceſſa fuerit, præſen-
tes nullæ ſint, atque ſi dicta Confra-
ternitas ſeu Congregatio alicui Archi-
Confraternitati aggregata jam ſit, vel
impoſterum aggregetur, aut quavis
alià ratione uniatur, vel etiam quomo-
dolibet inſtituatur, priores & quævis
aliæ literæ Apoſtolicæ illis nullatenus
ſuffragentur, ſed ex tunc eo ipſo nullæ
ſint; Datum Beneventi ſub Annulo
piſcatoris, die X. Maji MCCXXVII.
Pontificatùs Noſtri Anno Tertio.

Pro Domino Cardinale
Oliverio
C. Archi-Epiſcopus Emiſſenus.

Quatuor

Quatuor dies, quorum in præmiſſo Bre-
vi Apoſtolico fit mentio, à Con-
fratribus electi, & à Celſiſſimo Do-
mino Ordinario approbati ſunt ſe-
quentes: Feſtum S. Aquilini Pres-
byteri & Martyris, S. Brunonis,
F. Burcharct! & S. Caroli Confel-
ſorum Pontificum.

63
1
ocne
danc
it
Sun,
i,
ayh
Mue;
un,
7 *“ .
umi,
nei 4
n, 2
Gliyen

ui,

(802 1

ore⸗
Col. ä
oo⸗ K ð
ſe 20,8 e A5S eſeAß
int. Ae ee e . A WEAEAES
nond,

ͤ+ 0 SACERDOTES.
C Cod olim per Moyſen Sacerdotibus

Legis autiquæ mand aVit Dominus.
Loquere ad Sacerdotes, & dices ad eos:
Sancti erunt DEO ſuo. Levit. cap. 2 I.
Mipſum potiori jure à Sacerdotibus Le-
Ols ovοopoſt ulate tantun enim Sacer-
dotium velus à novo, quantum amhrg
4corpore, nox à die, ,aa 2 veritate
diſſidet. Sacerdotes iti thymiama &
Panes propoſitionis offerebant, taur:
vam, Vitulorum, agnorum, & hirco-
vam carnes & ſangizinen cruentèd im-
molabant: vos verò O Chriſti, ſon Llncti
Domini, non Panes propoſetionis, ſod bar-
nem Angelorum, non carnes animali-
um, ſéd Sacratiſſimam Carnem & San-
geinem gESII Chriſti Filii DEr, quaſi
Agni immaculati, DEO Omnipotenti
PI. A ineri-

2 PRETFTATIO.

ineruentè ſacrificatis. Idesque meritèò
exigitur, Sancti erunt DEO ſuo. Erant

ilti Patriarchæ, Prophetæ, populi Duces,

ac Judices: Vos, omnes illos officii digni-
tate, & poteftate ſuperatis, Seriß ip-
ſeus perſonam ſuſtinentes. Vos, Woſe
Patriarcharum, in populo DEl Poscs
Patrum eiſtis, Filiosque ſpirituales in
Chriſto Es I per Evangelium gignitis.
Vos Prophetarum inſtar, JZam um Vate
Regio canente, DBIIA1. in pſalterio lau-

dutis; jam cum gona præadicante Popu-

li excidium prophetatisz; jam cum Elia
ſacrificante, Inem Divinum * cælis in
terras, verbo conſecrationis, evvoca-
tis. Vos tanquam populi Duces, Ver-
o & exemplo eundem per ſæculi hujus
tzempeſtates in terrain promiſſionis, &
in portum ſalutis deducitis. Vos mor-
talium Judices à Chriſto conſtituti.
damnationis aternæ reos cælo Aeritis
vinculisque peccatorum etiam innu
meris, ukr Sgisgee conſtrictos;
verbo abſolutionis, aut ſolvitis ,
aut vinctos detinetis ; & quidquid
ſolvitis aut ligatis, id ligatum aut ſo-
latum

S
☛☚£
—

—
erltd
r
Ducet
Agi
Mort
61
Aler i
violal
i.
celin
. U
11, d⸗
Ailihe
Uri 0
ſerti
a
ß,
. 9
t
L , 1
e

PREFATIO.

3
utum cenſetur, & acceptatur in cœlis.
An non igitur verè de vobis cecinit Pro-
Ppheta Regius“ Ego dixi Dii eſtis, & Fi-
lii excelli omnes? Pfſal. 9gr. Et an non
Supremum Numen tantä vos excellen-
Ziäâ & poteſtate condecorans auαiι ôoıuιäο
Jur dexigit: Sancti eritis, quoniam
ego Sanctus ſum? At in quo ſanctita-
tem hanc à vobis requiſitam, colloca-
tam eſſe arbitramint? An in ſeientiis
& linguis? An in raptibus & ecſtafßi-
bus? An verò in Prodigiis & lignis?
Minimè gentium: iſta enim à vohbis
DEUSnon exigit. Quid ergo? Non
aliud ſand, i opera dacerdotalia quo-
tidiana exacte, berfelct & ſankbtè pera-
genda: haæc ſi præſtiteritis, ſaunblitate
deſideratä fulgebitis. Ex fruczibus
eorum cognoſeetis eos, ait Salvator in
EVangeltos quemadmodum arbor ex
Fructibus, ità homo ex operibus cogno-
Neitur: fructus veſtri ſacerdotalia ve-
Rra exercitia ſunt: hac ſi perfelcta, ſi
Jancta fuerint, ſuncti eritis; implebi-
tisque voluntatem Domini DEl veſtri
Pracipientis: Sancti erunt DEO ſuo:

4. PREFATIO.

id eſt, ſancti in cogitationibus, ſankbti
in ſermonibus, ſancti in aſfectibus,
converſationibus, precibus, ſacrificiis,
boris Cauonicis, refectione corporis:
erho, ſancti in omnibus totius diei
actionibus conſuetis. Quod ut obtinea-
tur efficacius , ordine diei ſtabili σ
piis abtio nam induſtriis opus eſt.
Quas ſi deſideretis: ſEaliæ meliores non
Iuppetant, offero demiſßse eas, gaas tacm
àſacris voluminibus, & SS. Patrum
wmonumentis, tum etiam ex Aſcetarum
illaſtrium commentariis prgſertim RR.
PP. Ludovici de Ponte, Leſſii, Lancicii,
Caraffa, alioruüumque in aſjun menm
zoncinnäram; cum verò alii quoque
Sacerdotes tam Ecclefaſtici, quam Re-
ligioſi in diverſis locis eas expeterent;
at qué is etiam me excitaret, qui pote-
rat mihi imberare, prælo ſubjeci, ut
pluribus ſer virem, & non tantum vi-
vus, verum etiam in pulverem jam
yeverſus, adhuc loquerer ad Sacerdotés.
ut Sancti ſint DEO ſuo. Verborum
phaleras & ornamenta brudentiores
non reqairent: näm pietas, devotio,
ſancti-

7

h

Ven

i

Njat
0
Siu
jen,
ttri
ut

aijre
in 7
cjam,
il
lerah
nibu

Ar

nIl.
rtiiß
eN
hue
N
erent
iſ⸗

tt 16
nd
erdut 6
eN

*

PRE,ÆFATIO. 5

Janctitas gaudet ſimplicibus: ſed quot-
quot legere hæc dignabuntur, renmn ipſam
Ixgendet , non verba z fructum le-
gent, non folia fiores carpent, non
pappos volaticos deſiderabunt. & ſi quid
l repererint, id DE omnium
Wvun ſonti, ac poſt DEUM aliis:
ſe quid verò minus ad guſtanz & incon:
innum invenerint, id mihbi, velim,
attribuant. Faexit Divina Bonitas,

ut & ego & alii complures horologii u-

Jus ſonum, cum fructu audiamus, ik-
dicem ſéguzamur, omnia noſtra oper
in pondere, numero & menſara perfi-
ciamus atque ita ſeopum hujus libelli,
id eſt, perfeltionenz & ſanbt itatem Sa-
cerdotalem in omnibus & ſengulis actio-
nibus quotidianis elucentem, attinga-
mis : ne in ilto die à ſapremo guadict
aphenſi in ſtatera minus haben-
tes inveniamur.

6 208) o (S6*
INSTRIHCTIO PREVIA.

De perfectione operum Sacerdotalium.

Acerdos Chriſtiane, priusquam ach

preces particulares omnium diei
horarum deſcendam, monitum,
rogatumque te velim, ut ternas, quas
præmitto, praxes quaſi generales, om-
nibusque operibus convenientes, ante
probè, penetres atque perſpicias. I.
Methodum docet omnia opera quoti
diana bene peragendi, præſertim pro-
incipientibus. II. Modum tradit omnia
diei exercitia perfectè, imèò perfe-
tiſſime obeundi, pro Sacerdotibus in
via virtutum diutiùs exercitatis ac fer-
ventioribus. III. Induſtriam exhibet
aſpirationum & precum jaculatoriarum,
quibus opera & occupationes externæ
potiſſimàùm animandæ, elevandæquè
ſunt. Convenit enim, ut Sacerdos in
ſtatu adeò ſublimi & excellenti colloca-
tus, in omnibus operibus ſuis præcellens
ſit, & modum operandi ſupra vulgus ar-
tollat; qui ſupra ſæculares omnes digni-
sate, & poteſtate eminet.
I. PRA-=

Wo
ve,
.
lie⸗
ui
Gehe
ſk
Ui,
ſunt
I.
Kide
lin /
riam
Cor.
Aere
Menr
Mam
ce
Mum
eth

.
A.
Hiun
a 1
n Giel
Hirum,

40 ſe⸗
exhibe
hrianunm
extenn

eril
coloe⸗
celen
lensr
es0

1N

.06) 0 (50⸗ 9
I. PRAXIS
Opera ordinaria benè peragendi.
IN omni opere attende, & obſerva po-
tiſſimùm hæc tria: objectum, finem,
modum: quæ ſi bona fuerint, ages be-
ne, quidquid agis.
Io Allabora, ut obſectum, materia, ſeu
res, quas agis, ſemper bonæ ſint, ac Deo
placeant: nam ut docet S. Ambroſius:
Qui ad officium Eccleſiæ vocamur, talia
debemus agere quæ placent Deo Lib. I.
off. c. 37. Idque exemplo Chriſti Domi-
ni, dicentis oan. 8. Ego quæ Placita
Junt ei, facio ſemper.
IHI. In omni opere reſpice finem, &
ſtude, ut ſingula, præmiſsâ intentione bo-
nâ perficias: ſive manducatis, ſive bibi-
tis, ſeve aliud quid facitis: omnia in glo-
riam Dei facite: monet Apoſtolus I.
Cor. 10. Finis autem triplex eſt, alter ab
altero perfectior: nam operari ex metu
poœnæ evadendæ, ſervorum eſt: ex ſpe
præmii, mercenariorum: ex amore, ut
pl ceas Deo, Filiorum. Ad hoc poſtre-
mum itaque ſemper collima: ut enim do-
cCet S. Chryſ. l. de compunct. Si omnino;
A 4 dignus

—

8 Praxis perfectè operandi

dignus fueris aliqaid agere, quod Deopla-
ceat, & alianz adhuc, prater hoc ipsum,
quod placere meruiſti, mercedem requi-
ris, verè ignoras, quantum bonuum ſit
Placere Deo.
III. Conare quoque, ut modus operan-
di bonus ſit: rectè enim ait S. Cyprignus
de ſingul. Cleric. Sanct um non eſt, quod
agitun ſanktum, niſe ſanétè, quod ſaze:
‿uam eſt, veragatur. I. igitur ſemper ſis
in gratià Dei & charitate ſupernaturali
præditus, aliàs opera tua merito vitæ æ-
ternæ carent. II. attende ne operi admi-
ſceas peccatum, meritum & valorem ejus
deſtruens, aut imminuens. III. Obſerva
omnes circumſtantias requiſitas, Perſo-
næ, loci, temporis, & c. Bonum enim cau-
ſatur ex integra cauſa, malum autem ex
quolibet defectu, ut cum Theologis do-
cet S. Dionyſ., de Div. nom. c. 4. IV.
Operare, præmiſsa quâdam & corde
tranquillo ſuſceptâ deliberatione, ac ma-
turo judicio: ut ſuadet S. Bernardus I.
3. de Conſid. c. 4. Siritualis homo, om-
ne ſuum opus trina conſideratione pra-
Veniat primè au liceat, deinde an de-
atal à

—

leat
con/
nin,
i
nen
Nire
tle⸗
erret
cnoe
legu
Vine
guen
1:
IV
er⸗
terna
elee
tine⸗
Pere
Vellen
ſis I
Eeeg
de
mund

K.

eon
NA
eli
un

perun⸗
ull
ln⸗
naſ
Grurt
fitee⸗.
iagnt

ein

Oblrnt
Perſ-
gim .
utemnel
en⸗
(O
ezent
garchsl
M,
ſonet
Ne
ℳ

„

perfeltè operandi. ⸗ 9

teat; poſtremò an expediat: nam etis
conſtet in chriſtiana utique Philoſophia
non decere niſi quod licet, non expedire
niſi quod decet & Liceti non continub ta-
men, omne quod licet, decere aut expe-
dire conſéquenserit. Hæc igitur pruden-
tiæ girtus decernat oportet, dictétque
quid'agendum, omittendumvefit: & ne
erretur. V. Prælatorum ac Superiorum
quoque voluntatem & approbationem
require: hi enim dati ſunt, tanquam di-
vinæ voluntatis interpretes, quos ſe-
quendo non aberrabis innuente Scriptu-
râ: Qui vos audit, me audit. Lucæ 10.
IV. Practicè autem loquendo, bene
opera tua perages. I. Si fingula opera ex-
terna ita inſtitues, quomodè ſpectante,

vel certè ſuperventuro Superiore, quem
times, vel cui placere quæris, eadem per-

ageres. 2. Si feceris eo modo, quo fieri
velles à curæ tuæ commiſſo, præſertim
ſi is modum, hoc opus bene peragedni, à
te requireret. 3. Si tam exactè facies ea,
quæ debes, pro Deo; quemadmodum
mundani pro mundo, præſertim opifices

ſua elaborant. 4. Si opera internai ta per-

A 5 agese

10 Praxis

ages, ut perageres, ſi iis finitis certò te ſci- 1.
res moriturum. I omnibus cogitationi- di
bus, locutionibus, ſive abtitus tuis, dic Chr
tibi⸗- itune ageres, ſe hanc ſeires Pro certo ſa
noviſſimam vitæ tuæhoram S. Bern. im e.
form. hon. vit.

. ⸗
Opera ſna perfeltè, ſeu modo perfe- i⸗
. *ſimo, exercendi. n

SAcerdoti in ſtadio ac ſtudio perfectio- qunn
nis pluſculum progreſſo, excellen- ..
tior paulatim quaſi per paſſus & gradus, lnng
via intranda eſt, & chariſmata meliora: mn
æmulandaſunt; ut indies ad perfectiora III
& perfectiora indeſinenter aſpiret, do- qiiz
nec apicem perfectionis ac ſanctitatis lels
conſcendat; illos imitans, de- quibus. Deßz:
ſcribit S. Gregorius Nazian. orat. 1. inm tane
Jul. Quinullum aſcensûs & Deificatio- Dün
nis modum ſeu terminum agnoſcebant. Wnti
. L. Motiva perfecte operandi daäbe .
epenaenda. iz
I. Voluntas Dei per Apoſtolum pro- Enm,
mulgata: Hæc eſz voluntas Dei ſanctif-- e
aatio vettra. I. Theſſ. 4. ipſe Deus Deut. erlot
I8 ‧¾ llent

—
dtele.
atuni
rotert
Bero

4
. fe

erkebie⸗
Acelen⸗
gani
melont
ecien
ret,
nctient
e obi
Nn. l1

eſfcan

olhn

Ulſt

Mum
ſn,
els D
1

perfeltè operandi-

T18. voluntatem ſuam declarat: Sancti
eſtote, quoniam ego ſanctus ſum. Et
Chriſtus Dominus Matth. y. Eſtote per-
fecti ſicut Pater veſter cæleſtis perfeltus
eſt. Et S. Petrus Apoſt. I. ſua Epiſt. c. 1.
Secundum eum, gqui vovavit, vos ſaun-
Ctae, &, ipſiin omni converſatione ſan-
AE, ſitis. Et Eph. I. Inmaculati inconſpe-
Ctu ejus. Phil. 1I. ſitieſene querela & re-
prehenſione Quæ Sacerdotibus magis,
quàm aliis conveniunt.
II. Poſcit hoc creatio noſtra, quàâ ad
imaginem & ſimilitudinem Dei conditi
ſumus, cujus perfecta lunt opera.
III. Hoc requirit Incarnatio Verbi:
quia, teſte S. Auguſtino ſerm. 13. de temp.
Deus factus eſt homo, ut homo fieret
Deus: ſcilicet per Chriſti Domini imita-
tionem & ſimilitudiagem; quod potiſſi-
mùm Sacerdoti, Chriſti perſonam fſuſti-
nenti convenit.
IV. Hoc exigit mors Salvatoris, eo fine
obita, at exhiberet Eccleſtam non haben-
tem maculam aut rugam, ſea ut ſit ſan-
Aa & immaculata. Epheſ. y. Cujus Sa-
cerdotes inter membra præcipua re-
cenſentur. V. Hoe

22 Praxis

V. Hoc docet recta ratio: homo enim
mediocri bonitate contentus, & non ad
perfectionem ac ſanétitatem omnimo-
dam aſpirans minus prudenter agit: nam
pro corpore quærit ſemper meliora,
veſtes, cibos, potum, habitationem &
alia omnia; pro anima tamen ſua snon

An non hæc cæcitas eſt & ſtultitia?
VI. Denique poſtulat id ipſe ſtatus, &
munus ſacerdotale, prorlus divinum.
Dui acerdoteni dieit, auguſziorem,-
Erorsuäsqgue divinum inſivuat virum, ait
S. Dionyſ. Areop. de Eccl. Hierarch. c. I.
Cujus officium eſt, ut ſcribit S. Grego-
rius Nazian. Deificare homines, & ad vi-
tam quandam divinam elevare. Quidni
igitur ipſe priùs elevetur, ac Deificetur?
Conelude cum Gerſone: 3. p. tract.

quærit ei magis profutura in æternum.

demyſt. pract. induſt. 4. Mala, itaque,
eſt iſta vox multorum, ſufficit mihi vira
communis: ſi cum multis ſalvari potero,
ſatis eſt, nolo merita Apoſtolorum, nolo
volare per ſumma, incedere per planio-
ra contentus ſum. Verus enim amor, ut
loquiturs. Laurentius juſtinianus de e.

den
tin

be⸗
ſi.
4)
lo
ol

r

dot
Gin
6
dede

—
Denin
non 1
nimno⸗
trtun
Tlion,
nemn
4 Ho
emnunn
tia⸗
tus,&
Vinun.
en,
u
rch.e!.
Crege⸗
ANr
(icn
fcetut⸗
h tt
ge
glbidn
otet,
nnet
. lan
mohl

ce⸗

1

Perfeliè operandi. 12

ſto Connub. c. 2. gradu imo contentus
non eſt, ad altiora ſemper nititur, & ad
perfectiora indeſinenter concupiſcit at⸗-
tingere: dicens cum Apoſtolo, quæ re-
trò ſunt obliviſcens, ad anteriora exten-
dens me, proſequor ad ipſum deſtinatum
biovium ſupernæ vocationis Chriſti Je-
fu. Noli ergo degenerare, Sacerdos!
à præcelſis cogitationibus Filiorum Dei;
Ito, ut Seneca ait, contra opinionem
vulgi, ſicut ſtellæ, ab occidente in orien-
tem: & metire actiones tuas magn4
menſuràâ Magnorum & Heroum.
H. II. Praxis ipſa perfectè operandi
Conſiſtit in hoc ut I. perfectiora ob-
jecta. 2. Perfectiorem intentionem. 3.
Perfectiorem operandi modum ample-
ctaris. Itaque
I. In omni occaſione bene operandi,
ſeu ultrò oblata, ſeu quæſita, quantum
potes, & quantum licet, objectum perfe-
tius elige, & quod è duobus bonis meli-
us, & Deo gratius udicas, arripe. Sic v. g.
ceteris paribus, longior oratio breviori;
major Eleemoſyna minori; jejunium ar-
Qius laxiori; opus difficilius faciliori;
amor

14 Praxis

amor inimicorum dilectioni amicorum;
lectio SS. Patrum & hiſtoriarum ſacra-
rum lectioni profanorum, pro Sacerdo-
tibus, anteponenda eſt; ſic quoque per-
fectius eſt opus & majus meritum parit,
in quo eſt major victoria repugnantiæ
naturæ, quàm in quo eſt minor; præcelit
major noſtri mortificatio & confuſio,
minori; major repreſſio humanorum re-
ſpectuum, judiciorum & criſium, mino-
nori; major utilitas, durabilitas, ſtabi-
Hitas operis, minori, & extenſio utilita-
tis ad plures perſonas, loca, communita-
tes, quam ad pauciores. Si dubites, quod-
nam ſit perfectius, illud elige, quod Chri-
ſto deſpecto, paſſo & crucifiæo confor-
mius eſſe deprehenderis; & ex quo ma-
jor Dei gloria & laus oriatur.
II. In fine eligendo, non qualicunque
contentus eſto; ſed omnibus actionibus
tuis, tam externis, quàm internis perfe-
tiſſimum præfige: operando ſcilicet ex
motivo perfectiſſimo charitatis ſuperna-
turalis, Dei propter ſe purè dilecti, ejus-
que ſolius beneplaciti & voluntatis, de-
lectationis & guſtùs, amicitiæ & bene-
volen-

um;
cra⸗
rdo⸗
der⸗
darlt,
ntie
chit
uſio 7
nke⸗
ino⸗
obl⸗
blitr⸗
mmitr⸗
ot⸗
Ori
lot⸗
olbn.

ungue⸗
Dribs
et⸗
cetes
ere⸗

beye⸗
Clen⸗

perfectè operandi. r5

volentiæx. Quando quis operatur, non

ut ipſe placeat Deo, ſed quia placet ei

Deus, vel quia placet Deo quod opera-
tur, ut docet S. Bernardus, is eſt amor
Sponſæ, quem Sponſo noſtro cœleſti
debemus.
Meinde juverit & amplioris erit chari-
tatis, formare intentiones altiſſimas,

ſublimiſſimas, univerſaliſſimas, inten-

dendo ſummam Dei gloriam, ſummum,
infinitum, æternum ejus guſtum, & be-
neplacitum. Proximis omnibus optan-
do omne & ſummum bonum: exemplo
Chriſti Domini, orantis, morientis pro-
omnibus, & volentis, omnes homines
fieri ſalvos, ſanctos ac perfectos. Et-
conſilio/ S. Pauli I. Tim. 2. Obſecro igi-

tur primüm omnium fieri obſecratio-

nes, orationes, poſtulationes, gratia-
rum actiones pro omnibus hominibus:

pro Kegibus. & omnibus qui in ſublimi-

rate ſunt.
Tertiò laudabile quoque eſt plures
conjungere intentiones, ut quaſi pluri-
um qualitatum & virtutum gemma coa-
lelcat? præluxere in hoc viri Hnetic
inſi⸗

16 Prages⸗

inſignes: &multis unum adduxiſſe ſuffi-
ciat K. P. Martinum Stredonium 8. J.
Provincialem in Bohemia, & vaticinio
de felicitate Domus Auſtriacæ celebrem:
hic, ut legitur in ejus vita cap. I. ſolebat
intentionem per additionem aliarum
intentionum perficere, ut ferventios&
illuſtrior in conſpectu Dei compareret:
uod in orationis & communionis para-
digmate ſic declarabat. Orandum mihi
nunc eſt ex obedientia; obſequar, ut
ſim Obediens: ſed & orabo ut Deum
confitear, Fidelis. 2. Ut ab eodem ſalu-
tis auxilia obtineam, Sperator. 3. Ut
ad eundem diligendum luper omnia in-
Hammer, Amator. g. Ut eundem ado-
rem & colam, Religiolas. S. Ut eum
Patrem recognoſcam, pius Filius. 6. UIt
eidem Domino ſubjiciar, ſervus natus.
7. Ut ei gratias pro beneficiis agam,
ratus cliens. Ad Sacram communio-
nem aditurus, ajebat: Accedam 88. Eu-
chariſtiam, I. Ut pane vitæ animam me-
am vivificem. 2. UIt ignorantiæ mex à
præſenti Sole Juſtitiæ lumen mutuem. 3.
Ut concupiſcentiæ ardores extinguam.
4. Ut

4
tat
Vir
am.

Pr
6
crll
men
obla
4 e

tenn
li⸗
tin
late
uti
dore
Wni.
mult

Urus

perfeltèà operandi. 17
4. UIt malitiæ meæ duritiem, ejus boni-
tate expungam. 5. Ut mihi & proximis
vivis remiſiionem peccatorum obtine-
am. 6. IUt fidelibus piè defunctis ad vi-
ſionem Dei, quàm primùm obtinendam,
præſtem ſuffragium. Similiter alia ope-
ra ohcepturus intentiones cumulabat,
exiſtimans non ſine rationabili funda-
mento, tot ſe in uno actu virtutes Deo

oblaturum, quot ei ſanctas intentiones
adjeciſſet. .

Quartò intentionem tuam, cum in-
tentione Chriſti Domini ,B. Virginis, &
aliorum Sanctorum conjunge, obedien-
tiam tuam cum ejus obedientia, humili-
tatem cum humilitate, patientiam cum
patientia, charitatem eum charitate, la-
bores ac dolores cum doloribus Chriſti
uni. Hoc ſibi gratiſſimum eſſe Deus
multimodà revelatione S. Gertrudi de-
monſtravit, ut refert Bloſius. Hoc imi-
tatus eſt R. P. Ludov. de Ponte l. 2. vitæ
cap. 2.

Idem præſtitit R. P. Stredonius, qui
tanquam præſtantiſſimus Chryſopous
ope-

18 Praxis

operum valorem ampliabat inaurando

ea, & aurea reddendo unione meritorum
Chriſti, & charitate: ut quidquid age-

ret, ex hac fornace divini amoris eliqua-

tum produceret. Denique opus pera-
Gum, laborem & fatigationem ſuam, in
mare magnum laborum & fatigatiowim
D. N. JESI Chriſti, velut exilem guttu-
lam injiciebat, eique omnium Sancto-
rum, qui ſunt, fuerunt, erunt obſequia
adjungebat, atque ita Divinæ Majeſtati
humillimè offerebat: ſperans ſe hàc Di-
vind Chrylopcœiâ vile ſuum plumbum,
in aurum præſtantiſſimum transmuta:-
vurum.
II. Modum operandi, é duobus, plu-
ribusque bonis, ſemper elige perfectio-
rem. Hujusmodi modos varios aſſignat
R. P. Nicolaus Lancicius Opuſc. 3. C. 9.
Primus modus eſt, ne ullam aétio-

nem, quali caſu aut ex conſuetudine,

ſed ex imperio vel influxu alicujus vir-
tutis peragas.
Secundus modus perfectiùs operandi

eſt, ut certum tempus aſſignatum non

habentia, facias quantocyùs. Qui ci-
tò dat, bis dat. Terti-

Sn

erfeltè operandi. 19
Tertius eſt, ut opera tua cum fervore
quàm maximo peragas, id eſt cum inter-
nis actibus valde intenſis & ferventibus.

Wiritu ferventes. I. Cor. 12.

Müuartus perfectè operandi modus
eſt, ut functiones Deo, aut Superiori-
busdebitas, cum maxima, quâ potes,
reverentid obeas: v. g. preces perlolvas,
non ſedendo aut ambulando, ſed flexis
genibus, quod, ceteris paribus, majo-
rem reverentiam præ ſe fert. Exemplo
Ohriſti in horto orantis, & aliorum San-
Korum.
Qüuintus modus eſt, ut actiones, oc-
cupationes, functiones tuas & miniſte-
ria exequaris juxta normam præſ criptam
à Superioribus, qui Dei ſunt Vicarii.
SeXtus eſt, ut omnia opera tua, cum
cœleſti quodam decore, virgineâ mo-
deſtiàâ, & ſincera, non fucatâ, omnium
corporis membrorum compoſitione tam
publicè, quàm privatim peragas. Soe-
&aρ ρum falti ſumus mundo, Angelis,
& Hominibus, I. Cor. 4. Ioſe inceſſus,
motus, vultus, ſermo, ſilentium, quan-
dam decori ſacri præferant dignitatem,
moned

20 Praxis

monet S. Hieronymus in cap. 2. Titi.
Eo modo orabo, vel cibum ſumam,
quo Angelus, vel Sanctus quiſpiam è cœ-
lo redux id perageret: ita proponebat
ſibi R. P. Ludovicus de Ponte, l. 2. vitæ
cap. 2.
Septimus eſt, hilariter pro Deo onia
agere: Hilarem enim datorem diligit
Deus. 2. Cor. 9.
Octavus eſt, tam perfectè agere ſin-
gula, ut operatio relpondeat cognitio-
ni, quam habes de modo illud opus per-
fe&d exercendi. Hoc curabat S. Aloy-
ſius, ut mentis ſuæ lumen factis æqua-
ret. . 2. VIræ C. 7.
Nonus eſt ut opus cum Chriſti, San-
Gtorumque exemplo conſentiat. Deus
Verbum eſt imago, in qua nulla eſt ma-
cula, ei omnibus Viribus tentandum eſt,
animam ſimilem ehieere, docet S. Cle-
mens Alex. I. I. Pæd. C. 2.
Decimas eſt, traditus à Div. Thoma
Opulc. 62. de Div. mor. Diligentiam, in-
quit, apponere debemus, ut ſingula ope-
ra noſtra, quantum unquam melius poſ-

ſimus, faciamus; ex omni virtute D. N.
JESCI

—,
Tii.
Malh,
c⸗
nebe
. Vite

nit
lligr
eler.
iro⸗
sper⸗
Ao⸗
EN⸗

Deus

N.

nel⸗
8,e

Ium
jamyln⸗
laoe⸗

perfebtè operandi. 21
JL.SII Chriſti, & cum omni deſiderio
triumphantis, & militantis Eccleſiæ, &
ſub nomine Creatoris: quaſi tota ſalus
noſtra; & omnis laus Dei, & univerlſi-
tatis utilitas ex uno opere dependeat:
quaſi nunquam ad id opus reverſuri, ne-
queg liud poſtmodum facturi. Quod
& Chriſtus Dominus commendavit B.
M. Magdalenæ de Pazzis p. 1. vitæ c. 10.
imaginare omnia opera, & verba tua
fore ultima.
Finio has methodos perfectèoperan-
di, adjectàâ, auctarii loco, doctrinâ R.
P. Ludo vici de Ponte, tradit. l. 2. vitæ
c. 2. cupiens ipſum Deum in operando
imitari, ejusque perfectiones & proprie-
tates quodammodè ſectari: Divinitatis
imitatio eſt, inquit, facere opera ſua
bona ſine turbatione, cum amore, ſine
quæſtu, cum magnanimitate, ſine præ-
ſumptione, parvi ea ducendo, licèt
ſintmagna. Proprietas Dei eſt, ſumma

occupatio cum ſummo otio: cum tran-

quillitate judicat. Proprietas Dei eſt
facere bona ex amore, ſine ſpe lucri à
ſuis creaturis. Diligam eos ſpontaneè.
Pro-

22 Braxis

Proprietas Dei eſt magnanimitas, pro
ſuis amicis facere magna, ac ſi parum fa-
ceret, & eis magna dona impertire, ac
ſi efſent exigua. Dat omnibus affluen-
ter. Quando ſic agitur, eſt imago Di-
vinitatis; & impletur illud Eccleſiaſtici:
In omnibus operibus tuis præcegens
eſto. In omnibus, magnis & parvis,
qualiacumque ſint: tantam enim perfe-
ctionem à Deo habet in ſpecie ſua, for-
mica, quantam elephantus, in ſua;
tantam paſſer, quantam aquila: tan-
tam trigla, quantam balæna. Dei per-
fecta ſunt opera. Hæc, Sacerdos Dei,
pro viribus imitare, & valdè in perfe-
Gtione ac ſanctitate proficies. Hic enim
operandi modus, eluxit in Chriſto, B.
Virgine, Apoſtolis, & aliis ſanctitate
illuſtribus.

III. PRAXIS.

Aßirandi ſapius per diem, ad Deum,

yer preces jaculatorias.

Abirationes hæ ſunt breviſſimæ
quædam orationes, ſunt ſuſpiria

ardentia, ſunt aſcenſiones mentis in

Deum

Der
cen
dis
cel

—

„ N
nh.
te, 1.
Auen⸗
gol
lulici:
egens
IVIs;,
hette⸗
ſor⸗
n ſoa;
⸗
eiher⸗
los Den
nete
Hicennn
tnd

.
t ſplin
wents

un

perfectè operandi. 2

Deum & motus anagogici, ſurſum du-
centes: ſunt affectus leu affectiones cor-
dis & deſideria ferventia ad Deum &
cœleſtia. Ut his coneris aſſueſcere, mo-
veat te
I. Voluntas Chriſti Domini dicentis
Luqꝙ&—S. Oportet ſemper orare, & non de-
hiceres Hanc autem orationis perpetui-
tatem per preces jaculatorias obtinebis.
2. Pxemplum Chriſti eaſdem uſurpan-
tis v. g. in horto: Pater ſi poſſebile eſt,
transeat à me calix iſte. Et in cruce:
Pater in manus tuas commendo ſpiri-
tum meum.
3. Exemplum Sanctorum; quibus hæc
orandi methodus familiariſſima extitit:
Sic orabat Judith: Confirma me Domi-
ne in hac hora. Thais à Paphnutio con-
verſa, edocta eſt repetere identidem:
Qui plasmaſti me, miſerere mei. San-
ctorum alii centenos, alii millenos in-
dies ejusmodi affectus & precationes
velut igneas amoris ſagittas, in cœlum
ejaculati ſunt.
4. Fruétus, qui inde exoritur, eſt aug-
mentum ingens gratiæ & gloriæ, eleva-
tio

24 Praxis

tio mentis à terrenis ad cœlelſtia, pur-
gatio animæ, progreſſus in virtutibus,
unio cum Deo.
5. Officium Sacerdotale, collectum
reqvuirit animum; qui ne per externas
oceupationes, itinera, negotia, allo-
quia, nimiùm diſtrahatur & velur ab-
ſorbeatur, per hujusmodi ſuſpir &
mentis pios motus recolligendus eſt.
UIus aſſiduus praxin faciliorem reddit.
Exempli gratià paucula innuere ſuffi-
ciat.
In aſpectu ſolis.
Conditoris pulchritudinem & maje-
ſlatem admirare & lauda, dicens: Quaàm
pulcher es dilecte mi, & decorus! Sol
juſtitiæ illumina me, accende me.
In aſpeltu cæli.
Quaàm dilecta tabernacula tua Domi-
ne! concupiſcit, & deficit anima mea.
In aſpectu ſiderum.
Quaàm ſordet mihi terra, dum cœlum
aſpicio.
In aſpectu rei delectabilis.
Delectaſti me Domine in factura tua.
Plalm. 91:
1

—

4
(lilere
.
Ave
nitate⸗

20
ene
le,g
D 4
ihe
hrhe

Gulk
Domin

4
krorn
tun, i
0lche
de
