proficere ſtuderet. S. Bernardus Ca-
ſtitate, longanimitate, ſuavitate, chari-
tate non fictà. Tract. de vita ſolit.
V. Solito ferventior oratio, recitatio
horarum, pſalmorum, officii aut Litania-
rum

& ad Spiritum Sanctum. 591

rum de Spiritu S. petitio 7. donorum,
& 12. fructuum Spiritus S. Eide Horolog.
Ssacerd.
. VI. Major conatus aſſequendi perfe-
ctionem.
VII. Maximi denique momenti eſt ar-
denter & frequenter per diem, v. g. ad
horæ ſonum, invitare Spiritum S. Veni
Jancte opiritus, vel: Veni creatorspi-
ritus, erigenda quoque ſpes, & deſide-
randaemagna dona; atque ut efficaciùs
ea obtineantur, addendæ corporis affli-
ctiones, flagellationes, cilicia, jejunia,
& lectus durior.
PK A XIS VIII.
Devotionis per o‿nvam Corporis
Chriſti.
I. Uolibet die meditare de S. Sacra-
mento.
II. Sæpids in die & ferventiùs ſolito
illud inviſe.
III. Diligentiùs ſolito refræna linguam
tuam ab omni peccato, in honorem S. Sa-
cramenti toties linguam tuam tangentis.
IV. Sæpiùs intra octavam & majore
fervore ſacram menſam adi.
V. In

592 Devotio per Octav. Corp. Chr.

V. Indies afflictionem aliquam, aut
caſtigationem corporis adhibe, v. g. di-
ſciplinam, ad placandam ſummam Nu-
minis Majeſtatem, ob tot irreverentias
SsS. Euchariſtiæ toto mundo illatas.
VI. Saltem ter in die, mane, meridie,
veſperi quinquies genu flecte versùs

quatuor mundi partes, breviter & affle-

tuosè ob tres cauſas. I. Ut petas re-
miſſionem peccatorum, quæ in iſta
mundi parte contra S. Sacramentum

perpetrantur. 2. Ut gratias agas Divinæ

Majeſtati pro beneficiis collatis medi-
ante Sanctiſſimo Sacramento, & Miſſæ
ſacrificio, tam vivis, quàm defunctis.
3. Ut commendes Chriſto Domino, in
Euchariſtia exiſtenti in ea mundi parte,
omnes neceflitates ſpirituales & tem-
porales vivorum & defunctorum.
VII. Sæpiùs communica ſpiritualiter
per octavam, exa ctiùs obſerva ſilentium.
minùs loquere de indifferentibus, ac
ſolito devotiùs ſacram hoſtiam aſpice,
flectendo eo loco, quo commodè videri
queat. S. Gertrudi revelatum eſt di-
vinitùs, toties augeri meritum, quoties

(um
Kiam

lnu⸗

olb
Uumn

I
Mryun
Il.
uC

ſte
alot

(uss
e. 1.
dor
VI.
tuari
Uutd
Gauc

r.
mn ut

n N.
Ctentin
ltas.
erice
eniß
etis de
in i

ZtuI

Ninna
eci⸗
M
oo,I
unn
tel⸗

1
lier
Civcn⸗
85 4 40
olee⸗
AA.

Devotio erga B. V. M1. 593

cum devotione ac deſiderio ſacram ho-
ſtiam aſpexeris. L. 4. in ſin. c. 25.
PRAXIS IX.
Colendi B. V. Deiparam & ad ejus feſta
Jeſe praparandi.
um B. V. ſingularis ſit Advocata &
Patrona, par eſt, eam quoque à
quolibet ſingulari devotione coli.
I. Praxis eſt, quotidie recitare roſa-
rium.
II. Praxis, recitare pié & ferventer
parvum B. V. Officium.
III. Kecitare Officium de Immacu-
lata Conceptione B. V.
IV. Recitare ſtellarium B. V. quoti-
die, id eſt duodecies duodecim ſalu-
tationes angelicas.
V. Recitare indies ternas oratiuncu-
las ad Patrem, Filium, & Spirirum S.
quas B. V. S. Mechtildem docuit L. 2.
c. 25. recitantibusque adfuturam ſe in
horâ mortis ſpopondit.
VI. Imitari exemplum S. Thomæ Can-
tuarienſis Epiſcopi; qui cùm indies 7. ſa-
lutationibus angelicis honoraret 7. B. V.
Saudia, in terris habita; B. Virgo juſſit
toti-

Devotio

totidem ſalutationibus coli 7. gaudia
Cleſtia.
VII. Ad imitationem B. Jordani in ge-
neralatu ſucceſſoris S. Dominici, quinos.
pſalmos recitare, initialibus literis Ma-
riæ nomen exprimentes. Scilic. M. Ma-
gnificat. A. Ad te levavi. R. Ketribue
ſervo tuo. I. In convertendo. A. Ad te
Domine levavi animam. Singulis autem
ſubjiciebar ſalutationem angelicam.
VIII. Recitare novem ſalutasiones
Angelicas, & in ſingulis meditari unum
ejus privilegiaum.
IX. Cums. Philippo Nerio: ſumptà in
manus coronà precatorià, ſingulos glo-
bulos tactu percurrere, & ad ſingulos
affectum aliquem elicere, B. Virginem
laudare, aut ejus opem implorare, v. g.
Mater Bei, ora Eſum pro me.
X. Habere altiſſimam æſtimationem
de B. V. eàmq; variis laudibus ac titulis
honorare, aut crebrò & magno guſtu
de B. V. colloquia cum aliis inſtituere.
XI. Ne prolixior ſim, in omnibus diffi-
cultatibus & dubiis ad B. V. recurre, nul-
lam iconem B. V. neglectam, aut loco
e minùs

Dind
nies
Collo
ſt, 8
ſalt.
lolet
ſegt
comm
Gid
inpe
Aü

ön In
Uila

Dhorn
nrl
Un
Cer 4
Donn
Unn
XI
AB
tutes
tin
dis
lune

erga B. V. M. 79 5

minùs honeſto aſſervari patere. Andro-
nicus Imperator parvam B. V. ſtatuam
collo appenſam geſtabat. Idem præſti-
tit, & omnibus Diceceſis ſuæ incolis
luaſit S. Carolus Borromæus. Franciſcus
Toletus Cardinalis templa B. V. dicata
frequentabat, & ibidem celebrabat, ſibi
commiſſos B. V. commendabat, & quid-
quid apud eos effectum vellet, à B. V.
impetravit. S. Carolus Borroma &us, &
alii je's nabant Sabbatho & in pervigi-
liis in pane & aqua. Alii Sanctos de fa-
milia B. V. impensè colebant, S. Joſe-
phum, S. Annam, S. Joachimum: alii
ſingularem erga B. V. amorem & devo-
tionem inſtillabant. Nullum erat in
Hungaria, Bohemia, Carinthia, Stiria,
Carniola Sodalitium B. V. in cujus al-
bum Ferdinandus II. Imperator nomen
ſuum non referret. Vitæ cap. 7.
XII. Ultima & omnium optima praxis
& B. V. gratiſſima eſt, imitari ejus vir-
tutes, puritatem, humilitatem, obedien-
tiam, vitam exemplarem, in omnibus di-
Stis, lactis, moribus circumſpectionem.
Tunc enim veraciter Sanctos colimus; ſi
eorum

596 Devorio

eorum vitam converſando imitamur. S.

Laurent. Juſtin. in feſto 88. omnium.
P K A XIS X.

Colendi Patronum anni, menſis, nos

minis, Parochiæ, Templi, Altaris.

Uemadmodum Tobias junior, it
& quilibet Sacerdos, qui ad hæ-
reditatem paternam capiendam, & iter
in cœlum dirigendum mittitur, indiget
vitæ comite fideliſſimo, qui eum in hac
peregrinatione ducat, doceat, defen-
dat. Quis verò erit ille? Ad aliquem
Sanbt orum convertere, ait Job. C. 5.
ut igitur hujus S. Patroni tutelam ob-
tineas.
I. Ultimo die anni vel menſis Deum
roga, ut talem tibi Patronum deſtinet,
ob cujus interceſſionem vult profectum
tuum augere, & ſuas tibi miſerationes
elargiri. .
II. Sanctum tibi in tutelam deſigna-

tum cum debita gratiarum actione,

tanquam à Deo deputatum devotè, &
reverenter ſuſcipe. Et primâ occaſio-
ne neceſſitates tuas ei expone, & com-
menda,

—

nur
non.

Denn
elire
lenn
Nian

leſgr⸗ .

e 4
eenh⸗
lor
galin

erga S. Petronum. 797

menda, & inſtar acob, cum eo non
brachiis, ſed precibus luctare, nec de-
ſine, donec benedictionem conſequa-
ris.
III. Sanctum tuum tutelarem quoti.
die minimùm bis, mane ſcilicet, & veſ-
peri ora, ut proteckione ſuàâ tibi afſi-
ſtat, & I. ad meditationem rerum cœ-
leſtium lumen impetret. 2. Deſide-
ria & preces tuas Domino, cui ſemper

adſtat, srepræſentet. 3. In neceſſitati-

bus, tentationibus, & periculis ſuccur-
rat.

IV. Obſequia, quæ in honorem cœ-

leſtis Advocati præſtari poſſunt, ſunt

ſequentia. I. Diem feſtum ejus jeju-
nio, vel abſtinentià peculiari præveni.
2. Vitam ejus, aut ſaltem partem lege.
3. Sacrum celebra. 4. Meditationem
de Sancto inſtirue. 5. Selige pecca-
tum aliquod, à quo illo die, aut per
octavam abſtineas. 6. Virtutem, quâ
Sanctus protector tuus maxime Deo
placuit, per ejus interceſſionem &
Chriſti merita pete. Tempora autem
petendi ſunt in colloquio meditastionis,
in

798 Praxis Diem Sacerdotii annuum

in fine examinis, poſt Sacrum, vel Com-
munionem. 7. Virtutis illius tot actus
elice in feſto, aut per octavam, quot
Sanctus vixit annos. 8. Gratias age
Deo pro benefſiciis naturæ, gratiæ, glo-
riæ Sancéto illi, & per illum aliis, col-
latis. 9. Singulis Diebus aliquid, quod
corpus domet, aut voluntatem fran-
gat, ſuſcipe. 10. Non tantùm propri-
as, ſed & communes Eccleſiæ neceſſi-
tates, aut Parochiæ, Patriæ, goms,
Sancto commenda: & quod inter omnia
præcipuum eſt, Sancti virtutes imitare.
Hac rationebPatrono tuo cliens perquam
gratus, dilectus, & protectus eris.
PKRAXIS KXlI.
Diem ſuſcepti Ordinis, vel Sacerdotii
vel primitiarum annuum pik cele-
brandi. .
6! antiqui natales ſuos, quibus ad mi-
ſerias ſuas, & mortem nati, non ſi-
ne lætitiæ ſignis celebrabant, quod de
Pharaone legitur Gen. 40. De Antio-
cho 2. Machab. 6. De Herod. Marci
4. Quantèò magis Sacerdos diem na-
tivitatis cum jucunditate celebrabit,
quà

. Ms

—

ud n
nem,
greſſe
Abrar
Fiviu
Cltion
men
NI
ller
Um

5
mus,

II

Ceradie
kenr
I
is in
I lerr
e in
1 0ce
Achi
Ur
i
hti
u

elC.
otali
ties i
tie,

ic gn

ple.
Porie .
OMI
vitare,
Eicban
is

uni
A

10
hon l.
d 6
eAnnn,
Llent
Einhi

viè celebrandi. 599

quàâ non ad vitam cum muſcis com mu-
nem, ſed ſanctam, & immaculatam in-
greſſus eſt. Cum ablactatus eſt Ilaac,
Abraham Pater ejus fecit grande con-
vivium Gen. 21. Matthæus die vo-
cationis ſuæ fecit Domino convivium
magnum in Domo ſua Lucæ y. Quid-
ni & nos die primitiarum, vel ordinis
ſuſcepti, tanquam in die ablactationis
à mundi uberibus, lætitiæ ſigna eda-
mus, F Hirituale convivium adorne-
mus? At quo pacto?
I. In vigilia illius diei, jejunio, aut
abſtinentiâ aliquâà, deinde corporis ma-
ceratione, & aliquà humilitatis & mor-
tificationis oſtenſione te diſpone.
II. Ipſo autem die meditationis tem-
pus in conſideratione tanti beneficii &
in ferventiſſima gratiarum actione, at-
que in laudibus divinis inſume: quòd
ad occupationes honorificentiſſimas, &
ad divinam familiaritatem ſis evocatus.
Hæc mente volvens, ad laudes Domi-
ni Liberatoris tui afſiduè canendas te
totà devotione converte, dicque illi:
Laudabo nomen tuum aſſiaukt, & col-
. auda-

6060 Praxis Diem Sacerdotii annuum

laudabo illaua in confeſſione, quia ex-
audita eſt oratio mea: quia liberafti
me de perditione, & eripuiſti me de
tempore iniquo, proptereâ confit ebor, &
laudem dicam tibi, & benedicau
nomini Domini. Eccl. 5I.

III. Exomologeſin inſtitues, atque

in eà de ingratitudine erga tantum be-

neficium, & de annis tepideè in ſtatu
transactis, te excuſa.
IV. In grati animi ſignum Sacrum
celebra, & cùm aliud non habeas, quod
pro dono offeras, Unigenitum Filium
Patri repræſienta. Et cùm hoc do-
num, beneficium acceptum longè
ſuperet, propter illud nova beneficia
confidenter pete, ut ſcilicet Deus, qui
cœpit in te opus ſanctitatis, illud per-
ficiat, & perſeverantiam donet.
V. Cùm verèò tu penitus inſufficiens
ſis, ad reddendas pro tanto beneficio
debitas gratias, B. Virginem, & San-
tos Patronos tuos roga, ut pro te De-
um laudent, & gratias agant. Idem
rogabis à Confratribus tuis. Nec de-
ſint feſtiva colloquia, quæ gratitudi-

ea
zeni
keninun
lunlges

.

Giatum.

(m

Moerr
Henert
t,ut;
tilur.
Il. 0
ſel corm
Munion
1o FII
eehte,
Cerman
egar
Celebr
onuet
um e

Utis⸗

N

lg,
,,,3
Ueri’
im
eng
lim
G
Gtunte

.„ (
ink

Praxis juvandi animas in purgat. 601

nem & ſtatûùs amorem ſonent. Sic San-
Gum, purumque ac Deo gratum cele-
brabis convivium; diémque hunc cele-
berrimum atque ſanctiſſimum ſanctè
tranſiges & gratias novas reportabis.
PRAXIS XII.
Juvandi animas in purgatorio.
Ffer Miſſæ Sacrificium pro defun-
ctis, præſertim ad Altare privile-
giatum. Quando ad alios fines legen-

. dum eſè, ſaltem ſecundaria intentio ap-

plicetur defunctis, & addatur efficax
Memento. S. Monica ab Auguſtino pe-
tiit, ut ad altare meminerit Monicæ Ma=
tris ſuæ. M. 9. Conf. C. 13.
II. Offer pro anima quapiam Sacrum
vel communiegnem prælercim die com-
munionis generalis conceſſo ab Urba-
mo VIII. Anno 16 34. quæ pietas Ro æ
Ccœpta, inde in Hiſpaniam, Galliam,
Germaniam, Poleniam, Belgium pro-
pagata eſt: Conceditur autem in Bulla
celebranti vel communicanti (ſi more
conſueto oret pro concordia Princi-
pum &c.) plenaria indulgentia, quæ de-
functis applicari poſſit.
Cc III. Ora

602 praxis juvandi animas
III. Ora pro defunctis: ſancta enim

& ſalubris eſt cogitatio pro defundis

exorare. 2. Mach. 12. Recita itaque Ho-
ras Canouicas, Officium B. V. Officium

vel officiolum defunctorum, roſarium,
pſalmos pœnitentiales, quos Sanctus
S. Bernardus pro Matre ſua Aleida
recitabat: vel plalmum Miſerere, vel de

Profundis, quem tempore menſæ cum
fuis orabat Thomas Morus Angliæ Can-
cellarius. Tranſiens cœmeterium, pre-
care defunctis requiem dicendo; dare-
quiem cunctis Deus hic & ubique ſepul-
tis; Ut ſint in requie propter tua vul-
nera quinque. S. Albertus Epiſcopus
Cameracenſis, requiem defuncétis ap-
precans, vocem audivit ſeu geniorum
ſeu Wanium reſpondentium: Amen.

IV. Omnia bona opera vel partem 4

ſatisfactoriam applica defunctis, e-
xemplo SS. Chriſtinæ, Gertrudis. Lud-
winæ, Thereſiæ, Alexandri VII. & alio-

rum.
V. Eléemoſynam da, vel procura dan-

dam pro ſolatio defunctorum. Eleëmo-

ua à morteliberat, & iſaleſt gqua Bur-
at

1t je
ſrlliax
latione

VI.
r 8
Nebat
Cng
ſurig
o col

re⸗

Nubis
1nion
rciar
6K
chrel
aro
erbil
ovien

in purgatorio. 603

gat peccata & facit invenire miſeri-
cordiam. Tob. I2. Hinc innumeræ fun-
dationes & c.

VI. Jejunia, cilicia, flagellationes of-
fer. S. Tetta ſoror Regis Angliæ jeju-
nabat pro ſolatio defunctorum: cilicio
ſe cingebat quidam Martyr in Para-
quaria: alii ſe flagellabant. Forti ani-
mo dolores & adverſitates tolerabant.
Ad preues, jejunia, eléëmoſynas pro ani-
mabus alios privatim & publicè pro
concione excitabant, libros de miſeri-
cordia defunctis exhibenda tractan-
tes, & imagines, quæ animas purgantes
repræſentant, diſtribuebant. Imitare, ju-
va pro viribus, tum quia tormenta ſunt
acerbiſſima, tum quia diuturna. Lu-
dovicus Imperator cognomento Pius
33. annis: Carolus M. Imperator tot
Eccleſiarum fundator ab Anno 814. ul-
que ad annum 824. in purgatorio cru-
ciatus fuit. De Innocentio III. Summo
Pontifice S. Ludgardi revelatum ſcribi-
tur, eum in purgatorio cruciandum uſ-
que ad diem Judicii. Eſto ergo mile-
c 2 ricors

604 Recolleltio .

ricors, nam Beati miſericordes, quoniam
ipſi miſericordiam conſequentur.
P K AXI S XIII.
Inſtituendi recollectionem hebdoma-
dariam & menſtruam.
Ota I. Recollectio Hebdomadaria
brevior eſt & inſtitui poteſt vel die
Gabbathino, vel Dominico, unius horæ
ſpatio, in eâque diſcutitur profectus exa-
minis particularis, præſens hebdomas
eum præterita confertur. Deirsle exa-
minatur, qui te geſſeris erga Deum in
charitate & devotionis exercitiis: erga
Superiores quoad charitatem & bene-
volentiam: erga teipſum quoad tempe-
rantiam, humilitatem, patientiam, re-
Ggnationem, & operum ordinariorum
perfectionem. Denique excitatur dolor
de defectibus, cum emendationis pro-
poſito & petitione gratiæ.
Nota II. Recollectio Menſtrua pau-
18 prolixior eſt, & pluſeulum temporis
requirit, diem unum aut ſaltem tres ho-
ras; ideoque inſtitui poteſt ultimo aut
rimo die menſis, vel primo Dominico
aut feſtivo die minùs impedito: atque
852 hæc

hrd

vel
mater
ni 6
nnlis
to tem

uhris

wedt
o

b

Pogret
felsse
lhokt
ſeriat
lerei
Mtz
dleh
IIS ſelen
Pendend
bint
ſirni
erg
Dcrene
ien. 1

encl

un
1.

Menſtrua. 605
hæc ante eam præmittuntur 1. Pridie
vel ipſo die recollectionis aſſumenda
materia aliqua recollectioni aut necefſi-
fati ſpirituali agcommodata: v. g. de ſti-
mulis proficiendi, de brevitate & pre-
tio temporis, de æternitate, de benefi-
ciis divinis, de virtutibus & vitiis, de in-

duſtriis cavendi peccata, & quævis alia

meditatio facilè huc trahi poteſt. 2. Le-
Rio aliqua aut conſideratio renovatio-
ni ſpirieus apta, ut de modo ferventer
progrediendi in via perfectionis, ejusque
mediis efficacibus ac motivis. 3. Ante
& poſt ſacrum ferventiùs inſtitutum de-
ſideria Chriſto offerenda; gratiæque &
benedictio enixè petenda.
Nota III. Ut cum fructu majore hæcx
recollectio fiat; per modum meditatio-
nis vel eonſiderationis, ejus finis ſeriò ex-
pendendus, qui eſt I. Continuus progrel-
ſus in triplici via perfectionis, ſecurior
migratio ex hac vita, & major gloria in
altera. 2. Major proximorum ædificatio,
incrementum gratiæ & gloriæ eorun-
dem. 3. Major inde emergens Dei gloria.
Expendi quoque poteſt recolleétionis
Cc 3 hujus

606 Recollettio

hujus dignitas ob fines adeò excellen-
tes: neceſſitas ob fragilitatem noſtram
ſemper deorſum vergentem: utilitas
& fuavitas ob fructus copiolos ſereni.
tatis conſcientiæ, gratiæ in vita, ſolatii
in morte, lætitiæ & gloriæ in æternitate.
Denique modus adedò facilis, qui ſine

temporis diſpendio, & tanto ſpiritůs

compendio inſtituitur: ſimulque opus
aliquod humilitatis, pœnitentiæ ac de-
votionis præmittitur: .

Praæſtanda in ipfſa recollectioné.

I. EXbende, quem menle elapſo profe-
Gum facere debueris, tanto Dei
amore, beneficiisque præventus; quem
verò feceris, ac I. Qun te geſſeris erga
Deum; utrùm magis eum diligas, quàm
præterito menſe, majore reverentiàâ in
ejus præſentia ambules, in omni actio⸗
ne, converſatione, recreatione. 2. Num
majore pietate, devotione accuratiore
& fervore obiveris ſacrum, meditatio-
nem, officium, preces, aliaque exerci-
tia. 32. Quomodo creveris in pro-

fectus deſiderio, in fervore & reſigna-
. tione.

—

tione
elce,
Il
Eri

Lext
werli

eos ſin
eumn
monttr
conol⸗

Ins.

benſe
ekcblan
I
Iserg
rt⸗
Uorerm.
Nelen
IV.

Eriti
omel
Kuim!
tarein
Drece
Altave

eni⸗

—
Etle⸗
Hohre
Ulis
lee⸗
eroltne
Pirn
ſean

“

4
t,
te⸗
gntolt
DL
ucn
e

Menſtrua. c6ov
tione. Si defectus fuerit, contritionem
elice, melioràque propone.
II. Rxpende, qui te menlſe elapſo geſ-

Eris cum proximo tuo, cum collegis

&α externis, etiam cum illis, à quibus
averſionem ſentis, vel offenſus es; num
eos ſincero & dulci amore proſequaris,

eumque ore, vultu, ſigno & reipsâ de-

monſtrâris, amicè illos alloquendo,

conſolando, compatiendo, opera cha-

ritatis« velut ipſi Chriſto, exhibendo;

benè ſemper de illis loquendo, defectus

excuſando, bona eorum laudando.
III. Expende, quà ratione te habue-

ris erga Prælatos vel Superiores; num-

præſtiteris iis I. debitum amorem & ho-
norem. 2. Promptam obedientiam. 3.
Reſignationem.
IV. Expende, quomodo curam gel-
ſeris tibi commiſſorum Parochianorum,
Domeſticorum, pœnitentium: exiget
enim Deus à te rationem, què eos pie-
tate inſtruxeris, qui ad obſervationem
præceptorum divinorum & Eccleſiæ ex-
eitaveris, ſalutis impedimenta & pec-
candi occaſiones removeris: omniaque
Cc 4 me-

608 Recolleltio Menſtrua.
meliùs menſe præfenti, quaàm ętapfſo
Ppræſtiteris.
V. Expende & inſpice teipſum, num-
melior ſis in præſenti, quàm menſe prge

terito. I. Quoad diminutionem pecca-
torum in numero & gravitate, 2. Quo-
ad paſſionum refrænationem. 3. Quo-

ad modum benè faciendi opera ordina-
ria. 4. Quoad fervorem in benè ope-
rando. Fy. Quoad minorem fugam ad-

Verſitatum, & ſenſum earum. &. Quo-

ad majus proficiendi deſiderium 7.
Quoad obſervationem rubricarum. 8.
Quoad modeſtiam exteriorem, in vul-
tu, verbis, veſtitu, converſatione. 9.
Denique quoad curam corporis, &
temperantiam in victu, veſtitu, habita-
tione, ludo, ſtudio, exercitio. Nec
omitte diſpicere, num propoſita in exer-
citiis, uti & in recollectione præcedente
concepta, executioni data. Denique
dolorem elice, denuèò propone, gra-
tiam pete; ac diſpice, utrùm materia

examinis particularis mutanda, & quæ-
nam menlſe ſequenti aſſumenda.

pRANXIS

—
ſi

n nut
eſennt
nlet
E
1ritr.
ene ⸗
game
ſom
tutn
inni
one,
d,d
,uhte
zinene
celen⸗
Dent⸗
mD

Praxis extirpandi vitia. 609

PRAXIS XIV.
Extirpandi vitia & peccata.

. ½ EXcita vehementer deſiderium &

certum vitium extirpandi pro-
poſitum, illudque crebrò renhova.
II. De vitii vel peccati illius dita-
te, damnis, periculis, mediis emendan-
di, meditationes & conſiderationes in-
ſtitue.
III. A Chriſto ùt cauſa exemplari

promerente & efficiente omnis Virtutis

& puritatis, gratiam flagita per alpirati-
ones manè, interdi, veſperi, in ſacro,
examine, præſertim in periculo lapsus.
Et Sanctorum virtute contrarià præ-
cellentium patrocinium implora.
IV. Juvat proteſtatio facta coram
Deo, B. Virgine, & S. Angelo Quſtode.
V. Vigilantia jugis & ſollicita atten-
tio ad ſeipſum præſervandum, pluri-
mùm valet. Attende tibi, ne incidas.
Eccl. 19.
VI. Viva memoria Dei præſentis,
excitantis ad ofſicium, intentantis ſup-
plicium, invitantis ad bravium.
Cc5 VII. Poſt

610 Praxis
VII. Poſt lapſum profunda ſui co-
ram Deo humiliatio, agnitio, depreca-
tio cum ſpe veniæ, contritione & zelo
culpam eluendi, emendandi, compen-
ſandi. —
VIII. Accurata peccatorum venia-
lium examinatio, affectuoſa confeſſio,
rigida expiatio.
K., Conſtans praxis recollectionis
horariæ, hebdomadariæ, menſtruæ. LI-
susque diligens examinis parti hlaris.
X. Fuga otii & occaſionum rélapsus.
XI. Afſidua mortificatio.
XII. Fervor in ſpiritu proficiendi, &
quodvis opus juxta induſtrias præ-
ſcriptas bené peragendi.
Denique examinandus conatus, ſuce-
ceſsusque bonus Chriſto offerendus,
cum humjili gratiarum actione, & pro-
poſiti renovatione.
G PRAXIS XV.
Aalipiſeendi Lirtutes
81 turrim perfectionis ſeriò ædificare
deſideres, ſequentia virtutis acqui-
rendæ media & inſtrumenta neceſſaria
ſunt ad illam perficiendam.

I. In

firn
ts
Cs
De 4
ll

e

iati
e
Chita
ſetiri
bies
IV.
eum
lnhot
e
larl.
V.
neſ
1 in
me
Denti
Dunt

—

lln
Genn⸗
6 l

Conſe:

Fenle⸗

onlenin

D
tue⸗
rs
reſipot

1Sre

ab
gena,

Adipiſcendi virtutes. 611
I. Inſtrumentum eſt cognitio virtu-
ti, cùm enim vitia non rarò larvam
virtutum aſſumant; ne erretur, vir-

tutis natura, proprietates, motiva,

actus, gradus probé cognoſcenda ſunt.
De quibus videantur Aà[cetæ.
II. Inſtrumentum aflequendæ virtu-
tis eſt ſumma ejus æſtimatio & appre-
tiatio, quæ ex conlſideratione ejus ho-
neſtatis, utilitatis, jucunditatis, pul-
Chritidinis & neceflitatis oritur.
III. Inſtrumentum eſt poſtalatio &
petitio. Quemadmodum Salomon pe-
tivit Sapientiam & obtinuit. 3. Keg. 3.
IV. Inſtrumentum eſt Diffidentia ſut,
eùm nota ſit nobis fragilitas noſtra &
impotentia, atque virtutis ſublimitas.
Tota itaque ſpes in Deo collocanda eſt:
Qui confidit in illo, non minorabitur.
Eccl. 2. O
V. Deſiderium ingens Virtutis: cům
hæc ſit gemma pretiofiſſima, & theſau-
rus incomparabilis, ornamentum ani-
mæ, fons ſaliens in vitam æternam.
Beati qui eſuriunt, quoniam fſatura-
buntur. .
. Cc6 VI. Ia-

612 Praxis adipiſcendi virtuter.
VI. Intentio actualis operandi NX

ne Virtutis. Cavendus omnis finis

præpoſterus & hypocriſis. Sed ſi credis,
crede ob authoritatem Dei revelantis;
ſi ſperas, ſpera ob Chriſti merira; ſi di⸗
ligis Deum, dilige Ppropter ſe ipſum.
Quamvis etiam plurium virtutum mo-
tiva utiliſſimè conjungi queant.
VII. Robur mentis & conſtantia in
quærenda virtute. Cor enim hominis
inſtabile eſt, quovis tentationis vento
agitabile; adeôque animus contra ditf-
ficultates armandus eſt.
VIII. Caura particularis de vitio vir-
tuti contrario extirpando, quod fit per
examen particulare, & per antè dictam
methodum extirpandi vitia.
IX. Aſſidua exercitatio virtutis. Vir-
tus ubi eſt, non eſt otioſa, ſed operatur:
nulla occaſio virtutis exercendæ omit-
tenda. Belli Dux occaſionem vincendi
hoſtem negligens, ab eo vincitur. Mer-
cator occaſionem lueri contemnens,
detrimentum patitur. Dum tempus ha-
bemus, operemur bozum, monéet Apo-

ſtolus. .

8

Triplex pietatis Exercitium. erz

X. Aſidua Dei præſentis, enque viva
memortia. Hœæc enim eſt expultrix vi-
tiorum, genitrix virtutum & parens om-
nis perfectionis: quæ per totius diei de-

curſum ad modeſtiam, humilitatem, pa-
tientiam, religionem, & charitatem ma-
nuducit.

PRAXIS. XVI.
Triplex nobile pietatis Exercitium.
. EXERCITIUIM I.
Iagentis meriti & eficacia, ſèns
PACTUM
Cum Deo ineundum, mant velin ſacro.

A“cerdos, modico labore, plurimum
mereri cupiens, hujusmodi pactum
cum Deo inire poteſt. Nempe quèd ad
certa quædam ſigna, v. g. ſonitum cam-
panæ, aſpectum cœli, tunſionem pecto-
ris, verba, greſſus, motus & c. (nam ſi-
gna pro placito aſſumi & multiplicari
Poflunt) velit & ratum habeat, quod-
vis opus bonum, & Deo gratum, quod
unquam factum eſt, ſeu hodie fit, aut
Cec 7 unquam

614 Triplex

unquam deinceps futurum eſt, aut fieri (o
poſſit. Item quòd toties velit ſeipſum ut

offerre Deo, dolere de peccatis, reno- Allc
vare propoſita, vota, Deum adorare (u
amare, laudare & c. i
Vim & valorem hujus actũús à contra- (hn
rio colligere licet: Siquis ſtatueret ſe- tG

cum quoties audit campanam, coolum e
reſpicit &c. toties ſe velle ratum habe- (
re, quidquid unquam mali actum vel hn
agendum eſt, optarétque ſe ejus eie par- gj
ticipem; quantæ is ſe culpæ obſtringe- me
ret? Hoc itaque ſi in malo tam efficaz I
eſt, quidni idem bono applicatum im- tiie
menſæ virtutis & meriti erit? ſed en (io
formulam hujusmodi pacti: Deis
O benigniſſime Pater milſericordia- (ic
rum! Ego confiſus de immenſa bonita- tom
tetua, pro gloria nominis tui, & ſalute mat
animæ meæ pactum quoddam tecum cole
inire cupio in hunc modum. 1t
Quoties cœlum ſuſpevero, vel pectus C
percuſſero, vel piam imaginem aſpexe- ong
ro, quoties horologium aut ſignum milſ- lie,
ſæ vel elevationis hoſtiæ percepero, ro- mMore
ſarium vel librum in manus accepero. ple
quot

pietatis Exercitium. 6IS

quot literas ſcripſero, quot verba pro-
o tulero, quot reſpirationes & arteriarum
,tnt pulſus habuero, quoties membrum
, „duodcunque movero, vel Dæmonem
me in quacunque materia, fidei, ſpei,
otu Charitatis, caſtitatis, patientiæ, humili-
eté tatis &c. tentantem ſenſero, nunc pro
Gl tunc declaro, toties me facere & exer-
6 Ccere velle, omni meliore, quo fieri po-

n teſt, modo & formàâ, actus hoſce ſequen-

En tes, liget fortè ad hoc mentem minus ad-
kige verterem. .
ent Toties, inquam, gaudeo & gratulor

tibi ex animo, mi Deus, ob infinitas per-
fectiones tuas, quòd ſis, qui es, id eſt,
Deus ſummè potens, ſapiens, bonus, mi-
geli ſericors, juſtus, ſummum Creaturæ ra⸗
anie tionalis bonum &c. Quòèd nullius egeas,
A utpote teipſo ſat beatus & ſufficiens tibi,
zen nadrs autem omnis ſufficientia ex te
it.
es Gaudeo etiam Domine propter opera
M bona, quæ unquam facta ſunt, fiunt in-
dies, fiéntque in poſterum, propter a-
morem tui: aliaque omnia, quæ fieri
poſſent ab iis, quos creâſti, & creare po-
tuiſſes,

min⸗
edi

nol
40
“
⸗

616 Triplex
tuiſſes, idque eâ, quâ poſſibile eſt, per-
fectione. 1
Gaudeo ob ea, quæ Dominus no-
ſter Jeſus Chriſtus, B. V. Maria, 88. An- n
geli. Patriarchæ, Prophetæ, Apoſtoli, ſenj
Martyres, Confeſſores, Virgines, omnés- (S.
que Sancti, & fideles omnes egerunt gtn
ad gloriam tuam, nee non ad amorem,
quo te æternùm proſequentur, & lau- ig
des, quas tibi in æternum dicent.
Oſffrero tibi omnia miſſæ ſacrific quæx ſaag
vel hactenus in Eccleſia peracta, vel de. jm
inceps uſq; ad conſummationem ſæculi
peragenda ſunt, idque animo adorandi
& laudandi te, uti Deum ſupremæ Ma-
jeſtatis, potentiæ, ſapientiæ, Bonita- 0
tis, & c. Item gratias tibi agendi, nee
non placandi te, & bona gratiæ, & et⸗
gloriæ impetrandi à te. . ari
Doleo de peccatis meis omnibus, & M
ſingulis ex anlmo propter amorem tutſf: neli
fpero de intinita milericordia tua veni- *
am, propono cum gratia tua non am- 16
pliùs offendere te in æternum. ſeis
Doleo quoque de tot peccatis à muu- i
di initio hucusque à quocunq; homine 8
com: i

4

E

=
=

nbs he⸗

Pietatis Exercitium. 617

commiſis, iisque te tam graviter offen-
ſum. Opto ex animo, ut compenſari
aliquatenùs meo ſanguine poſſent: uti-

„Nam vice cujusque peccati, ſingulis æ-

oſch
onmnek⸗
egenucg
morenn
Klr.
ehl.
er
ſelce
lecll
Crant
eN
oor
ens

ternitatis momentis mille tibi obſequia
à 8S. Angelis & omnibus Beatis defer-
rentur!
Dimitto ex animo, amore tu omni-
bus, qui me offenderunt, vel quomodo-
cunque læſerunt, & opto illis pro ſingu-
lis ofenſis à te peculiarem aliquam gra-
tiam ſeu beneficium. Et utinam nun-

quam ipſi tuam offenſam incurrant.

Iin manus tuas committo me, & om-
nia mea, præſertim finem vitæ meæ, ut
diſponas de me, uti re maximè tua, in
tempore & æternitate, quod tibi placu-
erit & viſum fuerit, fore ad majorem
gloriam tuam.
Poſtremò offero tibi, quidquid poſſum
melius & meliori modo, præcipuè verèò
vitam, paſſionem & ſanguinem D. N.
J. C. in gratiarum actionem pro bene-
ficiis omnibus corporis & animæ, quæz
hactenus à te accepi & deinceps acci-
piam præſertim pro charitate, quâ ab
æterno

618 Triplex

æterno dilexiſti me, & pro dono perſe-
verantiæ obtinendo, ut tibi inſeparabi-
liter adhæream.

Hunc ipſum actum quoad ſingula.

membra, aliaque his implicitè incluſa
toties ratum eſſe volo, quoties aliquod
& ſignis præſtitutis vel præſtituendis,
edidero; imèò tot vicibus, quot creatu-
ræ à te productæ ſunt, aut à te produci
poſſunt, quoties ſpiritum duxero, de-
nique quoties poſſibile vel imagmabile
eſt idipfum iterari ac multiplicari; at-
que hoc purè ob amorem tut, omnés-
que honos ac ſanctos fines, quos habuit
Chriſtus Dominus, B. V. Omnes Sancti,
aut qui ab ullo haberi poſſunt.
Domine, quod dixi, dictum, factum
gratum, ratumque volo, affectu, effe-
tu, fruétuque (quoad licet) maximo.
Si indies hoc paltum per tempus non
liceat renovare, renova breviſzime, at
Roguitur.
Gaudeo, Suaumme Deus, doleo, commen-
do, remitto.
Offero ſacra, preces, pactaque cunct a

EXER-

Pietatis Exercitium. 5 19
EXERCITIUIM II.
De pluribus finibus ſupernaturalibus

ſubordinatis praſtantiſſimo fini amoris
.divini artißciosé conjungendis: ſive

I Wegotiatioſpiritualis ac methodus, plu-

rimum merendi ac lucrandi.
DOmine Deus Sanctiſſime, & aman-
tiſſime Pater mi, in unione merito-
rum Domini mei Jeſu Chriſti, Sanctiſſi-
mæ Virginis & omnium Sanctorum, per
eorunsiem & S. Angeli Quſtodis mei
manum, & omnium Creaturarum no-
mine, non ſolùm pro nunc, ſed pro æter-
nitate, quantum in me eſt, majori, quo
poſſum, affectu & modo, quem ſcis me-
iorem, tibique acceptiorem eſſe, offe-
ro divinæ Majeſtati tuæ hoc opus (hane
moleſtiam, laborem, dolorem, crucem)
cum intentione .
I. Placendi tibi ſoli, te oblectandi, ti-
bique ſuaviſſimum guſtum dandi; quia
ob infinitam tuam bonitatem & perfe-
ctionem dignus es. Charitas.
2. Quia ſic ſpero, me per infiniram bo-
nitatem, amorem & fidelitatem tuam
obtenturum gratiam & gloriam. Sꝶ.

3. Quia

ryiplexk
3. Quia credo te hic præſentem eſſe,
poſſe & velle me audire, & exaudire.
Fides. dige.
4. Quia iſtà actione te honorare, tih
que ſervire cupio, velut meo principio
primo & fini ultimo. Religio.
5. Quia ſic imitari intendo meum &
tuum Jeſum, O æterne Pater; ſanctiſſi-
maâmque Virginem & omnes Sanctos
tuos. Imitatio Sanctorum.
6. Quia hoc modo reſarcire deſide-
ro ingratitudinem & injurias, quibus
ego cum aliis peccatoribus te offendi.
Panitentia & zelus bonoris Dei.
7. Quia hoc requirit obligatio grati-
tudinis, pro tuo amore & beneficiis
mihi aliisque præſtitis. Gratitudo.
8. Quia benèe operando evadere cu-
Pio pœnas purgatorii, multôque magis
inferni. Timor ſupernaturalit.
9. Ut actiones meæ juſtæ, bonâque
exempla ædificent proximum, illique
vel vivo vel mortuo proſint. Charitas
Fraterna.
10. Propter bonum, quod in Rem-
publicam Chriſtianam aut Religionem,
cujus

ciju
ier
1
o
zn
12
Munn
i
1
cere
14
nide,
dulss

—
enel

totie

t

chi

.
1

eun

Ceki

e

eſce
Hibis
lncdt

grac
E
.
e

Pietatis Exercitium. 6a.1

cujus membrum ſum, inde reſultat.
Pietas & Zuſtitia legalis. .
11. Quia operibus virtutum mereri
Vlo à te Deo meo gratiam & gloriam.-
Meritum. 5
12. Ut impetrem à tua liberaliſſima
manu auxilium, & favorem in meam,
& aliorum utilitatem. Impetratio.
13. Quia tali modo pro pœna pecca-
tis meis debita, Juſtitiæ tuæ ſatisfa-
cere dsſidero. Satisfactio, vel juſti-
tia vindicativa.
1I4. Quia ſic obedio, mi Deus & Do-
mine, tibi, ſanétisque præceptis, & re-
gulis tuis. Obedientia.
I5. Ut häâc monetâ operum virtuo-
ſorum ſolvam debita, ad quæ vel juſti-
tia, vel fidelitas aliis præſtanda me ob-
ligat. uſtitia, & fidelitas.
16. ut ſubjiciam me divinæ tuæ vo-
luntati, velut indigniſſimum, & egen-
tiſſimum propter peccata mea. Hami-
litas. .
17. Quia ſanctè operando reprimere,
& vincere volo inordinatarum paſſio-
. num

622 Triplex

num mearum difficultates. Fortitudo,
Mortiſicatio.
18 Ut labore & exercitio corporis
& animæ impediam, & vincam motus,
& cogitationes caſtitati contrarias. Ca-
ſtitas.
19. Quia hoc dictat vera prudentia,
ut quamdiu bona valetudo & tempus
conceditur, benè operer, méque virtu-
tum exercitio ſtrenuè excolam. Pru-
dentia. .
20. Quia rationi, honeſtatiq; con-
forme eſt, ut virtutes exerceam. Vir-
zus in genere.
Denique hæc ipſa præcedentia virtu-
tum motiva, propter quæ operatienes
meas perficere intendo, omnia offero,
ut tibi amabiliſſimo, & ſummo Bono
meo complaceam. Tu adjuva me, ut
cum gratia tua incipiam, proſequar, &
finiam omnes operationes meas ad ma-
jerem tuam gloriam, Amen.

EXER-

Pietatis Exercitium. 62 3
“ EXERCTTIIM III.
Alexandro VII. Pontifici familiare.

pod velut diadema à variis virtutum gem.
NN,h, S weis adornatum continens

zdA4 ACTUS VIRTIITM,
N quibus omnis actuum heroicorum,
& devotionum ſuccus conſiſtit, juſſu
Alexandri VII. Pontificis compoſitos,
I edemque familiares. Recita eos coram
“ Venerabili Sacramento; vel Crucifixo.
„Sunt alltem ſequentes.
Adoro te, ſanctiflima Trinitas, Pater,
V & Filius, & Spiritus Sanctus, tres Perſo-
næ, unus & ſolus Deus.
Dejicio me in abyſſo mei nihili
gen ſub conſpectu Divinæ Majeſtatis tuæ.
I Credo firmiſſimè, paratus mille vitas
I profundere, in conteſtationem omnium
eorum, quæ nobis in ſacra Scriptura re-
velaſti, & per Eccleſiam tuam credenda
. propoſuiſti.
