liceat; agnoſco tamen, & deteſtor mali-
tiam meam, execror peccata mea, ſum-
méeque de iis doleo, quòd ſummam bo-
nitatem tuam offenderim; emendatio-
nem firmiſſimèe propono; ac te ſuper
omnia diligo; Domine tu ſcis, quia
amo te.
. VEN A II.
Ad Exemplum Eilii prodigi.
I. Pater amantiſſime! peccavi in
cœlum, & coram te: jam non
ſum dignus vocari filius tuus; fac me
ſicut unum de mercenariis tuis: ego
enim ſum ille inobediens, & perfidus,
qui contra mandatum tuum concupi-
ſcentiis meis abſtractus & illectus abii in
regionem longinquam, in regionem
umbræ mortis, ubi funes peccatorum
circumplexi ſunt me, & pericula inferni
circumdederunt me. O quàm doleo! O
Pater mi! Ego ſum helluo ille prodigus,
qui ſubſtantiam meam diſſipavi; grati-
am tuam perdidi, charitatem amiſi, hæ-
reditatem cæleſtem dilapidavi. O quàm
erucior! Ego ſum refractarius ille privi-
gnus, qui Patrem optimum malitioſè
F 5 deſe-

1 ½ Dolor

deſerui, ſummum bonum graviter offen-
di, in Benefactorem maximum ingratus
inſurrexi. O quàm abominor perfidiam
meam!
II. Fateor, O Pater! indignus ſum,
qui vel oculos in cælum levem: verun-
tamen quò fugiam à facie tua? ubi me
abſcondam ab ira tuaènunquid non Pser
meus es tu, cujus miſerationes ſe conti-
nere non poſſunt; cujus pietas nequit
concludi? Ego verè licèt filii nomine

indignum me reddiderim, agnoſco ta-

men non alium Patrem, præter te Domi-
ne. Quare ad pedes miſericordiarum
tuarum curro; ante thronum gratiæ tuæ
procido; & per paternum cor, ac viſce-
ra milſericordiæ tuæ veniam flagito, &
remiſſionem peccatorum meorum hu-
millime imploro.
III. O Pater piiſſime! O miſericordiæ
abyſie! miſerere mei; ignoſce delictis,
parce pecoatis, explica paterna viſcera,
& meé ſi non ùt obedientem filium, ſal-
tem ùt pœnitentem famulum, in gra-
tiam recipe, ac ſtolam primam & gratiæ
veſtem redde, annulum indiſſolubilis
amoris

An

tie⸗
ad
ter

texrt

inke
terr
bor
hie
lp
con
tlun

tod
rur

lee
Une
u
cte⸗
A
tot
e,⸗

ſcH

1.

ſene⸗
H .
il
i⸗
vons

de peccatis lethalibus. 13

amorisreſtitue; oſculo pacis, & amici-
tiæ immerentem dignare ! mihi enim tibi
adhærere bonum eſt, & ſtatutum firmi-
ter, nunquam amplius à teſeparari in æ-
ternum, Amen.
n VENA III.
Ad Exemplam Mariæ Magdaleng.
I. ) Magiſter mi; Rabboni dulciſſime,
& amantiſſime! ah! quam me
pudet ac poœsnitet toties peccâſſe! Te ego

intelix deſerui, fontem aquæ vivæ, fon-

tem gratiæx, & gloriæ, fontem omnis
boni, torrentem voluptatis: & fodi mi-
hi ciſternas divitiarum, honorum, vo-
luptatum, verè ciſternas diſſipatas, quæ
continere non valent aquas. Jugum
tuum ſuave, & onus leve mandatorum
tuorum excuſſi, ac ſeptem Dæmonio-
rum ſervituti me ſubjeci. O quàm do-
leo, & averſor ſtultitiam meam! quèd
unquam deſideraverim aliis placere,
quàm tibi. Quàm erubeſco, quòd vilem
creaturam magis adamaverim, quàm te
amabiliſſimum meum Creatorem! O ſi
tot lacrymis, quot Magdalena, peccata
mea deflerem! Sed ubi lacrymæ? ubige-
F 6 mitus

*

132 Dolor
mitus, & ſingultus? ubi ſenſibilis illa
cordis commotio, & compunétio? Novi
quidem, O Domine, ſenlſibilia illa cor-
dis vulnera ad contritionem neceſſaria
non eſſe, quæ potius in voluntate, pec-
catique propter Deum tam amabilem of-
fenſum, ſolidà deteſtatione conſiſtit: ne-
que enim omnes tam profluos lacryma-
rum imbres, tam ſenſibiles cordis mo-
tus in promptu habent, niſi tu dederis:
opto tamen, & hoſce doloris mei teſtes,
& tu nôſti, Domine, quantopere eos
deſiderem: in quorum defectu, culpas
commiſſas ita deteſtor, ut vel ſanguine
vel morte tibi Deo meo tam bono illa-
tam injuriam cuperem abolere.
II. Propono etiam firmiſſimè vitam-
meam omni vigilantiâ poſſibili emenda-
re: malo vitæ, honoris, & bonorum
ja cturam facere: potiùs omnes mortales
etiam chariſſimos, & potentiſſimos of-
fendere; potiùs omnia, mundi, purga-
torii, & inferni tormenta, usque ad diem
judieii, imèò in æternum ſuſtinere; quàm
denuò majeſtatem tuam infinitam læde-
re. Cupio etiam bona, & membra mea,
pecca-

o⸗
i
el⸗
.
ne⸗

6*½

no⸗
is:

6,
05

s
re
Ur.

⸗
u

e⸗

de peccatis lethalibus. 133

peccatorum adjumenta, in pœnitentiæ
inſtrumenta convertere: delitiæ, & di-
vitiæ non vitiorum deinceps, ſed egeno-
rum alimenta erunt: rebelle corpus je-
juniis, ciliciis, flagris, aliisque poœnis
caſtigabo, & in ſervitutem redigam, ut
ſerium pœnitentis animum, & efficax

emen dationis propoſitum Deo meo ma-

gis demonſtrem: aut enim hie pœniten-
dum, aut ibi ardendum eſt.
III. Diligam te, Domine, fortitudo
mea, & in ſignum amoris, ad pedes tuos
amore mei crucifixos, ſupplex procido.
Ah liceat eosdem cum Magdalena tene-
re, liceat os ſacris admovere vulneribus,
& oſculum amoris pangere. Inveni,
quem diligit anima mea.: hunc ego ſtrin-
gam lacertis, amplectar brachiis, tenebo
manibus, nec dimittam, niſi benedixe-
rit mihi; dixeritque: Anima, remittun-
tur tibi peccata tua, vade in pace, Amen.
VENA IV.
Ad Exemplum Davidis pœnitentis.
Palwum guinquageſimum, per ſecun-
dum modum orandi, ſupra bagina
67. eplicatum rumina, inhærenado, &
1 F 7 inſi-

134 . Dolor

inſiſtendo ſingulis verbis aut ſonſibus:
quamdiu ad gaſtum ſpiritualem, aut
contritionem quidpiam occurrerit.
Miſerere.
Ego milſer peccator, ad miſericordiæ
fontem recurro, culpam agnoſco, rea-
tum intelligo, ideôque ſupplex rogo,
mi Deus, miſerere, miſeriæ meæ com-
patere, afflicto condole, Reo parce,
erranti veniam indulge, pœnitentem
in gratiam recipe, & priſtinâ charita-
te complectere.

Mei.
O Domine! ſubticeo nomen meum,
quod peccando delevi & libro vitæ,
& in mortis libro adſcripſi. Ne ergè
quæras, quis ego ſim, ne nomen meum
ad iram te commoveat: tantuùm Miſe-
yrere mei, confitentis peccatum, dam-
nantis culpam, quærentis milſericor-
diam; & propitius eſto mihi peccatori.
Deus.
Miſericors, & miſerator Domine: non
auſim dicere Deus meus, ſed tantùm
Deus. Deum agnoſco, meum quomo-
dò præſumere audeo? ego enim pec-
cando

86
4

pu
ſe

he 1
ℳ

rde
er
00o/
e1.
ce
tenm
lin⸗

geum,
vite 4
eg
geunt
M
.
iol⸗
Non⸗

e: 10
Crri
gomno⸗

1 ⸗
caco

de peceatis lethalibuu. 135

cando te perdidi, malum amando à
te elongavi: proptereà quaſi leproſus
appropinquare non audeo, ſed de lon-
gè ſtans, cum intima devotione clamo:
Miſerere mei, Deus ſecundum magnam
miſèricordiam tuam.
Magna vulnera, magnis remediis in-
digent, magnus peccator magnâ gratià,
magna miſeria magnâ miſericordiàâ
opus habet: ut ubi abundavit delictum,
ſuperabundet & gratia.
Quærant alii parvam miſericordiam,
qui ignoranter contrahunt culpam;
ego autem, ſicut graviter cecidi, ita
etiam ſcienter peccavi, ac proinde mi-
ſericordiam magnam requiro. O Do-
mine! milſericordia tua magna ſit ſu-
per me; quia non tantùm magna eſt
ſuper cœlos miſericordia tua, ſed &
miſericordià tuâ plena eſt terra-
PEt ſecundum multitudinem miſera-
tionam tuarum aele iniquitatem meam.
O Pater miſericordiarum! multitu-
dini peccatorum meorum multitudo
miſerationum tuarum reſpondeat. Ne-
que tantùm tege, ſed omninò dele
ini-

136 Dolor
iniquitatem meam, quam ſ(cripſi, è li-
bro conſcientiæ mex, e libro ſeu me-
moriàâ tuâ. Sonet vox tua dulcis in
auribus meis: Ego, ego ſum ipfe gui
deleo iniquitates tuas propter me, &
peccatorum tuorum non recordabor.
Iſaiæ 43.
Amplius lava me, &c. *
Ah! lava me, Domine, ego enim,
qui nutriebar in croceis, & in purpu-
ra divinæ charitatis, amplexatus ſum
ſtercora, ſeu peccata infamia: & in lis
velut upupa aut ſcarabæus me volutavi.
Obſecro igitur, ampliùs lava me. La-
va pedes affectuum depravatorum: la-
va manus ab operationibus malis: la-
va caput à cogitationibus iniquis: la-
va corpus à corruptione carnis, lava
oculos meos ab aſpectibus inverecundis.
Effunde ſuper me aquam mundam
(Spiritûùs Sancti) & munda me ab om-
nibus inquinamentis carnis, & ſpirits,
ut partem tecum habere merear.
Laeoniam iniquitatem meam ego
cognoſco. .
Dum tentatio pulſaret, dæmon faſci-
naret

er

rA

tus

nꝗ
lut
mil⸗

tangs

in

de peccatis lethalibus. 137

naret, caro titillaret, ſpecies aliena
me deciperet, excœcatus fui, compre-
henderunt me iniquitates meæ, & non
potui, ut viderem: peracto autem
ſcelere, aperti ſunt oculi mei; & ec-
ce, iniquitatem meam ego cognoſeo,
& quanta ſit ejus malitia, penſo', quan-
tis Gonis me ſpoliet quantis ſuppliciis
obnoxium faciat, quàm graviter Deum
lædat, perſpicio.
PEt peccatuns meunm contra me eſt
lomper.
Quam juſta judicia tua Domine, qui
mox ſceleſtos ultor à tergo ſequeris.
Peccavi, & mox veccatum meum con-
tra me eft, velut larva horrenda ſem-
er, diu noctuque me territans: con-
tra me eſt, velut accuſator iratâ facie
in reum frendens: velut miles arma-
tus in inermem inſiliens, velut fera im-
mani rictu in prædam involans, ve-
lut Draco horrendis ſibilis, & ſpiris
miſerum circumplicans; velut carni-
fex crudele ſupplicium ſemper inten-
tans. Ah eripe me Domine, & libe-

ra me! D
2761

138 Dolor
Tibi ſoli peccavi.
Etſi in proximum meum ſcandalo, &
injuſtitià graviter deliquerim, hoc ta-
men pro nihilo ducendum, ſi cum offenſa
tui, O Domine! comparetur. Tibiſo-
li peccavi, quia tu ſolus mihi leges da-
re, tu ſolus judicare, & punire potes:
Tibi ſoli peccavi, quando te ſolo on-
ſcio, & inſpectore ſcelus patravi, ita-
que à te uno miſericordiam poſtulo.
Ert malum coram te feci.
Malum hoc coram te judice, Patre,
Benefactore feci: coram infinita ſapien-
tia tua, quæ me aſpiciebat, coram in-
finita charitate tua, quæ mihi indul-
gebat, coram omnipotentia tua, quæ
me tenebat. Heu quanta ingratitudo!

S S S ⸗ eb ee

ACTIS
Fidei, SGei, Charitatis, & Contri-
tionis aute Confeſſtionem tardè,
& conſideratè exercendi.
¶ Lementiſſime ‚& benigniſſime De-
us, qui pro infinita bonitate tua
non

de peccatis lethalibias. 139

non vis mortem peccatoris; ſed ut per
fidem, ſpem, charitatem, & pœniten-
tiam ad te Deum, & Dominum ſuum
convertatur, & vivat: ego miſer, & in-
felix peccator ante thronum divinæ mi-
ſericotdiæ tuæ humillimè proſtratus cre-
do, & profiteor quidquid divina tua Ma-
jeſtꝙ nobis revelavit, & Sancta Mater
Eccleſia Catholica credendum proponit:
quia tu es æterna Veritas, & infinita
Sapientia, quæ nec falli poteſt, nec
fallere.
Spero in infinita bonitate, & miſe-
ricordia Sanctiſſimæ, & individuæ Tri-
nitatis Dei Patris, & Filii, & Spiritũs
Sancti; in ſanctiſſimis meritis, ſacra-
tiſſimis vulneribus, doloroſiſſima paſ-
ſione, & morte Chriſti ESII. In me-
ritis, & interceſſione Beatiſſimæ Vir-
ginis, & Matris Chriſti IESII Mariæ.
& omnium Sanctorum. Propter hæc,
& propter infallibilem promiſſionem
tuam, ſpero beatitudinem æternam,
& mediaà te nobis clementer conceſ-
ſa, uti & remiſſionem peccatorum me-
orum: quia tu mi Deus, qui omnipo-
tens

140 Dolor

tens es, & ſumméè fidelis in promiſſis,
& infinite propenſus ad præſtandum,
quidquid promiſiſti, diſertè pollicitus
es per Ezechielem Prophetam. c. 18.
ſi impius egerit pænitentiam, ab om-
nibus peccatis ſuis, quæ operatus eſt,
& cuſtodierit omnia pracepta mea,
& fecerit judicium, vitâà vivet & &
non morietur: Omnium iniquitataum
ejus, quas operatus eſt, non recerdabor.
Ego idem miſerabilis peccator cle-
mentiſſimum Deum, qui me creavit,
redemit, ſanétificavit, qui mihi mul-
toties peccanti indulgentiſſimè peper-
cit, Deum ſummum bonum, quia ſum-
mum bonum eſt, ex toto corde, ex to-
ta anima, ex omnibus viribus meis
ſuper omnia amo, & ex hoc amore ſuper
omnia, deteſtor univerſa peccata mea,
& ſuper omnia dolenda doleo, quia De-
um ſummum bonum peccatis meis,
ſummo malo, offendi. Eodémque a-
more propono firmiter, & ſtatuo vi-
tam meam, curâ, & ſtudio ſuper om-
nia diligentiſſimo, emendare, ne ſum-
mum, & infinitum bonum amplius of-
. fendam,

—

— = —
— — — =ĩ — — - „—⸗

i

1on
.
ald,

de peccatis lethalibus. 141
fendam, & quæ contra ſummam, &

infinitam Dei Majeſtatem commiſi, in

amaritudine animæ meæ confiteri, &

corde contrito, & humiliato pœniten-

tiam agere. O Majeſtas infinita! O ſum-
ma bonitas! O Deus meus, & omnia!
tinam te nunquam offendiſſem: Doleo,
dolno ex toto cordis mei affectu, quòd
offenderim te Deum ſummum bonum,
qui me adeò dilexiſti, ut pro me ſervo
tuo viliſſimo mortem acerbiſſimam in
Cruce ſubire dignatus fueris; ignoſce

bone ESI, miſericordiam, & veniam

humillimè petenti; miſerere mei pec-
catoris, pro quo apud Patrem tuum,
vox ſanguinis tui interpellat.
Ignoſco, & ego milerandus pecca-
tor amore tuè omnibus, qui me unquam
offenderunt, & ab omnibus, quotquot
unquam gravavi, ſcandalizavi, læſi,
contriſtavi, contempſi, judicavi, ve-
niam humiliter peto, iisque pro viribus
ſatisfacere cupio.
Reſpice clementiſſime Deus in di-
viniſſimam faciem, ſanctiſſima vulnera,
acerbiſſimam Paſſionem, ac mortem
Chriſti

142 Dolor de peccatis lethalibus.
Chriſti ESII, in merita, & interceſſio-
nem Beatiſſimæ Virginis Matris Chriſti
JESI Mariæ, & omnium Sanéctorum
tuorum, propter hæc omnia, & propter
infinitam miſericordiam tuam milerere
mei. Quidquid unquam boni feci, con-
firmo, quidquid unquam mali paſſus
ſum, accipio de paterna manu tuao at-
ue hæc omnia unio paſſioni, & meri-
tis ESII Chriſti, B. Mariæ ſemper Vir-
ginis, & omnium Sanctorum; ut per
hanc conjunctionem tibi placeant: &
ſic placatus Deus meus, milerere mei ſe-
cundùm magnam miſericordiam tuam,
& ſecundùm multitudinem miſeratio-
num tuarum dele iniquitatem meam.
Ampliùs lava me ab iniquitate mea, &
à peccato meo munda me. Quoniam
iniquitatem meam ego cognoſco, &

peccatum meum contra me eſt ſemper.

Tibi ſoli peccavi, & malum coram te
feci, &c. Delicta juventutis meæ, &
ignorantias meas ne memineris Domi-
ne: Cor contritum, & humiliatum,
da mihi domine, & ne deſpicias il-
lud.
Omnes

— — -— — —, — —

4,
gie
64
he,

1

lo⸗

Chrh

orUun

ropter
lerere
,co⸗
lin
en
mer⸗
ir.
t her
n:
nei ſ⸗
tuam
ti⸗
pead.
21,
Gohan
60)
lenpen
tim 6

/

Domt.
atunn
cias 3

Nones

Praæſtanda ſub Confeſſone. 143
Omnes Sancti, & Sanctæ Dei, inter-
cedite pro me, & impetrate mihi miſe-
ricordiam Dei, contritionem, & remiſ-
ſionem peccatorum, emendationem vi-
tæ, bonum uſum pœnitentiæ, & aliorum
Sacramentorum, judicium Dei particu-
lare mite, & clemens, ac beatam æter-
nitagem. Adeſte, & auxiliamini mihi
ſemper, & ubique, Amen.
Præſtanda ſub ipſa Confeſſione.
I. Accede ad ſacrum trilbunal veluti
ad lavacrum ſanguinis Chriſti Domi-
ni, cum certa fäducia, te in ſanguine
Agni dealbandum, ac mundandum
longe perfectiuns, quam Naamanin For-
danis ſlumine.
II. Deinde jam inſtar Filii prodigi,
Jam inſtar Magdalenæ, & . Ad Ta-
cerdotis pedes, tanquam Eicarii Chri-
RKi procide, & Benédictionem pete.
WI. Subjunge Confiteor asque ad
meàò culpà ineluſivè, ſub quo breviter
altum contritionis renova! Deindein-
dicato ultimæ Confeſſionis tempore, bec-
cata tua confitere. I. Humiliter, ea
non excuſando. IIl. Breviter, ſuperflus
non

4

144
non narrando. HI. Sincerè, peccata

praſtanda

non palliando. V. Honeſtè, & clare,
Jufficienter explicando. V. Integreè, ad-
dendo numerum certum, vel ſi is neſcia-
tur, veriſimilem, ita ut nullum mor-
tale voluntariè omittatur: hoc enim
grande fore ſacrilegium, eonſtat.
IW. Denique conclade verbis r’qguis
ex Confiteor. Vel ſubjungi poterit: De
bhis, & omnibus aliis peccatis meis inti-
meè doleo, quòd Dominum Deum ſummum
bonum offenderim, ac ſirmiſſimè propo-
no emendationem, petoque ſalutarem
paænitentiam, & abſolutionem. Sub
qua, ocz animam tuam mundaripre-
tioſo gESU Chriſtiſanguine, ecujus me-
rita per Sacramentum pœnitentiæ tibi
applicantur, &! breviter actum contri-

tionis renova. Deus! propitius eſto

mihi peccatori. O guàm doleo, quòd te
Jammum Bonum meum anquam offen-

dTLerim.

Præſtanda poſt Confeſſionem.
I. Penitentiam akon, ab ipſs

Chriſto Domino injuncta ſuiſſet, libenti

KAns-

ſer

gu⸗

Ni⸗

voc

lam,
Bez
ms
conl
fbit
triti
Conl
rieor
iem

yr;
its

—

Nun⸗
Pt
. 5

9 .
1ei

n ll⸗

r ei

.
A
nri
nun
ep Gr.
terer
, N
lorifte
in
tirti
hllti
ic
dt

eln.
,
t.

poſt Confeſſtonene. 17y
nimo accepta, leviſſimämque reputa,
nt verè eſt, ſi cum burgatorii, aut in-
Jerni pæënis conferatur: ac proinde
guamprimum ſieri poteſt, eXplendaeſt,
Saiæque agenda pro abſolutionis bene-
Scio, pro quo Sanctzi etiam Patroni in.
vocazndi erunt.

18 Sabjunge ſequentem oratiuncu.
lam.: Sit tibi Domine obſecro meritis
Beat. Mariæ ſemper Virginis, & omni-
um Sanctorum grata, & accepta iſta
confeſſio mea; & quidquid mihi de-
fuir, nunc, & aliàs de ſufficientia con-
tritionis, de puritate, & integritate
Confeſſionis: ſuppleat pietas, & mil&.
ricordia tua, & ſecundùm illam digne-
ris me habere pleniùs, & perfectiùs ab-
ſolutum in cœlo. Qui vivis, & regnas
in unitate Spiritůs Sancti Deus, per
omnia ſæcula ſæculorum, Amen.

III. Denique tibi jam mundato à
Chriſto dicicogita: Vade, & jam am-
Plius noti peccare.

1

G VII. ALE-

146 Alexipharmaca
VII. ALEXIPHARMACA.
Seu media contra tentationes, præler-
tim carnales; velut totidem clypei
contratela Nequiſſimi ignea.
I. ◻St fuga. Fugite, ait Apoſt olus:
Fugileéndaſant itaque prava ci=
tas, aſpeltus liberior, colloquia perita-
loſa, converſatio prolixa, manſirum
Jola, lelt io obſexna, otium, intempe-
yantia, onvivia, ſaltus, attatctus etiam
mannnm alienarum, ac demum alia

quævis occalto.
II. Præſentia Dei. In omni tentatione
oox vivâ fide dic: Deus omnia cernit:
vivit Dominus, in cujus onſpectu ſto:
Zudex adeſt, qu: odem, quo peccabo,
momento velut Luciferum in Tartarum
præcipitere me poteſt. .
II4. Frequens celebratio pia Miſſæ
Sacrifcii, in quo Obpriſtum ſumis omnu
puritatis & ſanct ifat is fontem, Virgi-

num Ssponfam, qui paſeitur inter lila.
IV. Confeſſio crebra, eidem Sacer:

doti valde docto, probo, & prudenti fa-
6ta, in qua, ut mägis té humilies, mi-
nima etiam aperi, & bingula diſtinct

expli-

Inea
reye
nihe

len
1

tio
dive,
un
tio,
dh
GH er⸗
dania
V
Mrt
oris
Lemil
ruet
genn
dratj
uren
Utut
41 gu

um,

—
6).

Aſui⸗
is
ℳ
np
/

beéccatorum. 147

explica, v. g.. nunz primo momento re-
INiteris, an verò nec admittendo, nec

repellendo quodammodè cum cogitatio-

nibus luſeris, an denique voluntariè, &
plenè couſenſoriz.
V. Oratio fervens, ac frequens cum

Sngie ari in, Deum ſiducia, & proteſta-

Zto qdoρâdäiana coram divina Majeſtate,
dicendo, te malle mori, quàm ſadari.
Juverit etiam quotidiana commenda-
tio, & invocatio Beatiſſimæ E. irginis, §.
Angeli Cuſtodis, &. oſephi, J. Philippi
Nerii, & Franciſei Faverii, aliorüm ve
Ssancktorum caſtitate excellentium.
VI. Opera pœnitentiæ: qualia ſunt
ucſus cilicii, catenulæ, Ragelli, lecti du-
rioris, jejunii, orationis beractæ nudis

genibus, vel brachiis expanſis in modum

crucis, aute Crucifixi Effigiem. Hoc
genus dæmoniorum non ejicitur niſi
oratione, jejunio, & aſperitatibhus. Cor-
pus cum Apoſt olo caſtigandum, E& in ſor-
vitutem redigendum eſt, ne rebellet,
at que recalcitret. Certum habe or-
pas tunm eſſe hoſtem tunm ie,fenſ,ſſt.
mum, aternaæſalut, tuæ inſidianten c

CG 2 V: voln-

148 Præparatio

oinde omni induſtria domandum.
Poſt lapſun verò mox acerbam dete pa-
nam ſume, & ingenté zelo vindica, aut
ac ratione Deum ac Sanctos, quos antè
contriſtäras, exhilares. & & contra dæ-
mones, quos exhilaruras, contriſtes.
VII. Pum jam pulſari teſentis ent a-
tione in phantaſid, imprſo mox dordi
ſigno erucis, g EsI Minvoca: ut in eot-
de tuo ſit, né tentationi ſuccumbas, &
zum Auguſtino proteſtare: te malle mo-
ri quum fædart, & cutem mants om-
primendo, pungendo, conſtringendo,
aliave, quum Spiritus Sancbtus ſuggéret,
yatione, corpori dolorem infer, quo Vo-
lupt as retun datur, coutraria enim
contrariis euratl s. Reſiſtite diabolo
& fugiet à vobis. Facobi c. 4.
õ ...8336 re. 2. . 388 e
H O K A VII.
Sacrifciunz Miſſ.
Praxis præparationis remotæ ad Sacri-
ficium Miſſœæ.
T. PkRaparatio duplex eſt, remota, &

proxima. Praparatio remota A
ſacri-

—
gha unt.
Ceteft
Niitn
NAN
Njrit
er
telt
N
ind
ℳ ,0
Alent
tun
gabokn
,00 *

ad Sacrum. 5 149

ſacrificium conſeſtit in vita innocente,
& ſankta in con verſatione juxta perfe-
ionis Evangelica normam directä,
Fdei, ſpei, charitatis, humilitatis, ca-
Ritatis, devotionis, aliarumque ſoli-
darum virtutum ornamentis conſpicud.
II. Hanc verò vitæ integritat em ac
Janctitatem ut Saceraos aſſequatur,
fer Duter, & indefeſß paſſt‿nem Iua-
rum & vitiorum mortificationt indies
ſtudeat, & pradictarum virtutum
exvercitio ſe dedat ; propoſito velut vitæ
totius ſpeculo, & exemplari vitä Salva-
toris noſtri, cui in omnibus acltionibus
Je conformare, eodémque ſpiriti eas
animare nitatur, ut Deus ipte Sacerdo-
tem, quaſi CGhriſtum flium ſuum dile-
üum, cujus perſonam ſuſtinet, intue-
atur s non tantùm cum actu ſacrificat,
verumetiam, dum orat, canit, legit,
manducat, converſatur.

Praxis præparationis proximæ, ad
ſacrificium Miſſæ.

I. Ante omnia ſibi Sacerdos perſua-

deat, altum ſacrifizandi eſſe fjuntctionen

&S emi-

150 Praparatio

emixentiſſimam, ſanctiſſimam, divi-
niſſemam, ipſis angelicis Hierarchiis de-
negatam, ac proinde digniſſimam, ad
quam, licet vel ſemel tantum in omni
vita ebeundam, omnis labor, induſtria,
conatus, ſtudium corporis, & animi
pyer totam vitam impendatur , at-
que ita Deo O. M. bhabitatio S
tur. Hac autem praparatio prokima
in tribus ſita eſt: ſoilicet puritate con-
ſfeientiæ, intentionis rectitudine, & de-
votionis ardore.
II. Itaque conſeientia immunis ſit I. 4
peccato Dahat , ne Sacerdos judicium
ſibi manducet & bibat, inſtar Judaæ:
binc probet ſeipfum homo, ne ſit reus
corporis & ſanguinis Domini, at ſeChri-
RKum occidiſet, & effadiſſet ejus ſan-
guinen, at explicat . T homas à Villa-
nova Conc. 3. de Sacram. Altaris. II.
Conſcientia puraſit à peccatis veniali-
bus praſertim voluntariis, & paſſto-
nihus indomitis: exigit hoc Cbriſtus
Dominus, qui eſt primarius offerens, &
ipſa puritaz: euque de cauſa Diſeipulo-
rum pedes abluit, ut innueret, ſummam
requiri

Dot

M

ad Sacrum. rIYT

requiri munditiam, etiam a pedumz
ſex affectuum pulveribus. Poſtulat hoc

Jare oblatio munda, & hoſtia puriſſi-

ma, requirit denique Deus puriſſimus,
cui offertur, ad mundandam Eccleſtam.
ut Sacerdotes ſint colati & purgati quaſi
aurum, & quaſi argentum, Domino
offerant ſacrificium in juſtitia. Malach.
caρz.
IHII. Ietentio pura ſit, & finis quadra-
plex hujus diviniſſimi Sactifieit, ſöémnper
ſit ante oculos. I. Gloria Dei. Il. Gra-
tiarum actio pro beneficiis. IlIl. Probi-
tiatio, & ſatisf actio pro peccatis. II.
Impetratio gratiarum. De quibus in-
IFrà praxis prolixior.
IV. Requiritur denique atctualis de-
votio, & fervor ſanbta ſanbtè trattandi-
de quo & Bonaventura: Cum Sacerdos
fuerit totus alteratus, & divinus eſfe-
Auas, ità ut nihit niſt Deum videat,
tunc accedat. Et S&. foannes Damaſce-
nus: Ardenti cupiditate ad eum acce-
damus, demusque oreram, ut per divini
ignis perceptionem toti inardeſeamus,
Beique effciamur: zqduum enim eſt, ut
J 4. i5,

152 Preparatio ad Sterum.

5, qui ſacrificium ex flagrantiſſimo in-
Jniti amoris exceſſis Seßrus 4 Deo,
qui ignis confſumens eſßt, immolaturns y.
acceait, ſimili quoque devotionis igne
inardeſcere ſtudeat.
V. Hoc autem non obtinelbitur, nifi l
ferventibus orationibus, & profundis
meditationibus, quarum matezam
Scriptura diviva, SS. Patrum volami-
na, O& libri aſéetieiabundè ſappeditant,
quorum defedtum en, quæ ſubjunguntur

Jupplere poterunt. .
Petitiogratia. 0)

Excita me indies, Domine, & reno-
va virore gratiæ tuæ; ut ad ſtupendum
myſterium, & cæleſte ſacrificium pera-
gendum toties accedenti, nulla obrepat
vetuſtas, nulla ex conſuetudine negli- X
gentia ſuboriatur; ſed ſemper ità ma-
gnum, ità novum, jucundumque vi-
deatur hoc myſterium, ac ſi eodem die
Chriſtus primum in uterum Virginis de-
ſcenderet, aut in eruce pro ſalute mundi an
animam exhalaret. Per eundem Chri- N
ſtum Dominum noſtrum, Amen.

PRAXIS

es
e,
St

ſ

Atend
enGu
hpert
brepe
negt
n
gemnee V
bte⸗
nurt
1C

P R A X I 8
Præparationis propinquæ, ad Sa-
crificDium Miſſee.
Solet ordinarie præmitti præparatio
conſueta, quæ habetur in Miſſali,
vel Diurnali, atque ut ad manum
Oit, hic inſeritur.
PRE PARATIO
AD MISSAM,
.KPRO .
OPPORTUINITATE SACERDOTIS
FACIEND A.
Antiphona.
Ereminiſcaris, Domine, delicta no-
L N ftra vel parentum noſtrorum; ne-
que vindictam ſumas de peccatis no-
ſtris.
s Antiphona in Feſtis duplicibus
tantum duplicatur 3 & tempore Pa-
NVehali in fine additur. Alleluja: deinde
dicuntur ſequentes Pſalmi

6 5 Pſat.

154 Praxis Praparationis

Pſalmuas F3.
LIam dilecta tabernacula tua Domi-
QCCe virtutum! concupilſcit, & deficit Pe
anima mea in atria Domini.
Cor meum, & caro mea: exultave- 8
runt in Deum vivum. D.
Etenim paſſer invenit ſibi domum:
Et turtur nidum ſibi, ubi ponat pellos
ſuos.
Altaria tua Domine virtutum: Rex
meus, & Deus meus.
Beati, qui habitant in domo tua Do- 6 B
(
1

bent

mine: in ſæcula ſœæculorum laudabunt
te:
Beatus vir, eujus eſt auxilium abs te:
aſcenſiones in corde ſuo diſpoſuit, in val-
le lacrymarum, in loco quem poſuit.
Etenim benedictionem dabit legisla-
tor; ibunt de virtute in virtutem: vide-
bitur Deus Deorum in Sion. 1
Domine Deus virtutum exaudi ora- 4 3
tionem meam:; auribus percipe Deus M

Jaeob. nge
Protector noſter aſpice Deus: & re-
Ipice in faciem Chriſti tui. Ded
Quia melior eſt dies una in atriis tuis: 0

ſuper millia. Elegi Wt

ad Sacrifkcium Miſa. 1 55

Elegi abjectus eſſe in Domo Dei mei:
magis, quàm habitare in tabernaculis
peccatorum.
Quia miſericordiam, & veritatem di-
ligit Deus: gratiam & gloriam dabit
Dominus.
Non privabit bonis eos, qui ambu-
lan din innocentia: Domine virtutum
beatus homo, qui ſperat in te.
Gloria Patri.
Pſalmus Sg.
Enedixiſti Domine terram tuam:
avertiſti captivitatem Jacob.
Remiſiſti iniquitatem plebis tuæ:
operuiſti omnia peccata eorum.
Mitigaſti omnem iram tuam; avertiſti
ab ira indignationis tuæ.
Converte nos Deus falutaris noſter:
Et averte iram tuam à nobis.
Nunquid in æternum iraſcêris nobis?
aut extendes iram tuam à generatione
in generationem.
Deus tu converſus vivificabis nos: &
plebs tua lætabitur in te. .
Oſtende nobis Domine miſericordi
am tuam: & ſalutare tuum da nobis.
I97 G 6 Arudi-

15y6 Praxis Præparationis
Audiam quid loquatur in me Domi-
nus Deus: quoniam loquetur pacem in
plebem ſuam.
Et ſuper Sanctos ſuos: & in eos, qui
Convertuntur ad cor.
Veruntamen prope timentes eum ſa-
lutare ipſius: ut inhabiter gloria in terra:
noſtra. *
Miſericordia, & veritas obviaverunt
ſibi: juſtitia, & pax oſculatæ ſunt.
Veritas de terra orta eſt: & juſtitia de
cœlo proſpexit.
Etenim Dominus dabit benignitatem:
& terra noſtra dabit fructum ſuum.
Juſtitia ante eum ambulabit: & ponet
in via greſſus ſuos.
Gloria Patri.
PBſalmus FSy.
Nclina Domine aurem tuam, & exaudi
me: quoniam inops, & pauper fum-
ego.
Cuſtodi animam meam, quoniam-
ſanctus ſum: ſalvum fac ſervum tuum-
Deus meus ſperantem in te.
Miſerere mei Domine, quoniam adte
elamavi tot die: lætifica animam ſervi

.
enin

Unſe

tent

erun

Rtenn

l

nen⸗
gomn⸗
e

lani
tul,

tade

vone

ad Sacrifcium Miſſa. 157

tui, quoniam ad te Domine animam me-
am levavi.
Quoniam tu Domine ſuavis, & mitis:
& multæ milericordiæ omnibus i invo-
cantibus te.
Auribus percipe Domine, orationem
meam: & intende voci deprecationis
me.
In die tribulationis meæ clamavi ad
te: quia exaudiſti me-
Non eſt ſimilis tui in Diis Domine. Et
non eſt ſecundùm opera tua.
Omnes gentes, quascunque feciſti,
Venient, & adorabunt eoram te Domine:
& glorificabunt nomen tuum.
Quoniam magnus es tu, & faciens
mirabilia: tues Deus ſolus.
Deduc me Domine in via tua, & ingre-
diar in veritate tua: lætetur cor meum,
ut timeat nomen tuum.
Confiteor tibi Domine Deus meus in-

toto corde meo, & glorificabo nomen
tuum in æternum.

Quia miſericordia tua magna eſt ſuper
me: & eruiſti animam meam ex inferno-
inferiori.
6 7 Deus

1 168 Praxis Præß arationss

Deus, iniqui inlurrexerunt ſuper me,
& Synagoga potentium quæſierunt ani-
mam meam: & non propoſuerunt te in-
conſpectu ſuo.
Et tu Domine Deus miſerator, & mi-
ſericors, patiens: & multæ miſericor-
diæ, & verax.
Reſpice in me, & miſerere mei? da
imperium puero tuo: & ſalvum fac li
um ancillæ tuæ.
Fac mecum ſignum in bonum, ur vi-
deant, qui oderunt me, & confundan-
tur: quoniam tu Domine adjuviſti me,
& conlolatus es me.
Gloria Patri.

Pſalmus 115.
Redidi propter quod locutus ſum:

ego autem humiliatus ſum nimis.
Ego dixi in exceſſu meo: omnis homo
mendax.
Quid retribuam Domino. pro omni-
bus, quæ retribuit mihi.
Clalicem ſalutaris accipiam: &nomen
Domini invocabo.
Vota mea Domino reddam, coram.
2 omni

Dro

1
Cen

Dor

Per

—
5
el ,

tm.
ttell.

Ei

Pc⸗

4

efl.

1 Nl
nmn.
e,

ſom:
6

Honi

tnt
men

.
p

Ad Sacrificium Miſſa. 159
omni populo ejus: pretioſa in conſpe-
ſtu Domini mors ſanctorum ejus.
O Domine, quia ego ſervus tuus:
ego ſervus tuus, & filius ancillæ tuæ.
Dirupiſti vincula mea: tibi ſacrifi-
cabo hoſtiam laudis, & nomen Domi-
ni invocabo.
Wita mea Domino reddam, in con-
ſpectu omnis populi ejus: in atriis Do-
mus Domini in medio tui Jeruſalem.
Gloria Patri.
Pſalmus 129.

DE profundis clamavi ad te Domi-

ne: Domine exaudi vocem meam.
Fiant aures tuæ intendentes in vo-
cem deprecationis meæ.
Si iniquitates obſervaveris Domine:
Domine quis ſuſtinebit?
Quia apud te propitiatio eſt: &
propter legem tuam ſuſtinui te Domine.
Suſtinuit anima mea in verbo ejus:
ſperavit anima mea in Domino.
A cuſtodia matutina usque ad no-
tem: ſperet Iſrael in Domino.
Quia apud Dominum milericordia:
& copioſa apud eum redemptio. 1.

160
Et ipſe redimet Ifrael ex omnibus ini-
quitatibus ejus.
Gloria Patri.
Deinde repetitur antiphona.
Ne reminiſcaris Domine delicta no-
Rra, vel parentum noſtrorum: neque
vindictam ſumas de peccatis noſtris.
Poſteà Sacerdos dicit: &
K Yrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie
eleiſon. Pater noſter. y. Et ne nos
inducas in tentationem. à. Sed libera
nos à malo. v. Ego dixi Domine milſerere
mei. H. Sana animam meam; quia
peccavi tibi. ?. Convertere Domine
aliquantulùm. B. Et deprecare ſuper
ſervos tuos. v. Fiat miſericordia tua
Domine ſuper nos. . Quemadmo-
duùm ſperavimus in te. Y. Sacerdo-
tes tui induantur juſtitiam. . Et Sancti
tui exultent. y. Ab occultis meis
munda me Domine. HN. Et ab alie-
nis parce ſervo tuo. v. Domine exaudi
orationem meam. N. Et clamor me-
us ad te veniat. ?. Dominus vobis-
cum. H. Et cum ſpiritu tuo.

Praxis Praparationis

Oromusr

4 u

dar
t

qu

nis
un
ſonn
no

ſro
bi
Co
De
het
dr

ku
ſtr⸗
bo⸗

Ad Sacrifcinszm Miſcec. 16 ¼

Oremus.
Ures tuæ pietatis, mitiſſime Deus,
inclina precibus noſtris, & gratiâ
Sancécti Spiritůs illumina cor noſtrum ;
ut tuis myſteriis dignè miniſtrare, té-
que æternàâ charitate diligere merea-
mur.
sus, cui omne cor patet, & om-
nis Voluntas loquitur, & quem nul-=
lum latet ſecretum, purifica per infu-
ſionem S. Spiritůs cogitationes cordis
noſtri, ut te perfectè diligere, & dignè
laudare mereamnrr.—
Ure igne ſanécti Spiritus, renes no-
ſtros, & cor noſtrum Domine, ut ti-
bi caſto corpore ſerviamus, & mun-
do corde placeamus.
Mentes noſtras quæſumus, Domine,
Paraclytus, qui à te procedit, illumi-
net, & inducat in omnem, ſicut tuus
promiſit Filius, veritatem.
Adſit nobis, quæſumus, Domine, vir-
tus Spiritús Sancti; quæ & corda no-
ſtra clementer expurget, & ab omni-
bus tueatur adverſis.

Deus;

162 Gratiarum actio

Deus, qui corda fidelium ſancti Spiri-
tús illuſtratione docuiſti; da nobis in
eodem Spiritu recta ſapere, & de ejus
ſemper conſolatione gaudere.
Conſcientias noſtras, quæſumus, Do-
mine, viſitando purifica; ut veniens Do-
minus noſter Jeſus Chriſtus Filius tuus
paratam ſibi in nobis inveniat manſio-
nem. Qui tecum vivit, & regtt in
unitate Spiritus ſancti Deus, per om-
nia ſæcula ſeculorum, Amen.

0°22 9 2. 9. 33889. Ei e
. 2en e 3: 2 r. 56.

GRATIARHIM ACTIO.
POST MISSAM.

Antiphona.

Trium puerorum cantemus hymnum,
quem cantabant Sancti in camino ignis,
benedicentes Dominum.
—
tantum duplicatur, & tempore paſ-
chali additur iz fine, Alleluja.

Canti-

Quæx antiphona in feſtis duplicibus

I
Ve
Dene
de
l

eS
bene

min

ben

der
no

de

Poſt Miſſam. 16 2

Canticum trium puerorum.
Dan. 3.
Błnedicite omnia opera Domini Do-
mino: laudate, & ſuperexaltate e-
um in ſæcula.
Benedicite Angeli Domini Domino: .
Benecdicite cœli Domino.
Benedicite aquæ omnes, quæ ſuper
cœl& ſunt, Domino: benedicite om-
nes virtutes Domini Domino.
Benedicite ſol, & Iuna Domino:
benedicite ſtellæ c&li Domino.
Benedicite omnis imber, & ros Do-
mino: benedicite omnes Spiritus Dei
Domino.
Benedicite ignis, & æſtus Domino:
benedicite frigus, & æſtus Domino.
Benedicite rores, & pruina Domino:
benedicite gelu, & frigus Domino.
Benedicite glacies, & nives Domi-
no: benedicite noctes, & dies Domino.
Benedicite lux, & tenebræ Domino:
benedicite fulgura, & nubes Domino.
Benedicat terra Dominum: laudet,
& ſuperexaltet eum in ſœcula.
Benedicite montes, & colles Do-
Wino?:?

164 Gratiarum Aclio:

mino: benedicite omnia germinantia
in terra Domino.
Benedicite fontes Domino: benedi-
cite maria & flumina Domino.
Benedicite cete, & omnia, quæ mo-
ventur in aquis, Domino: benedicite
omnes volucres cœli Domino.
Benedicite omnes beſtiæ, & pecora
Domino: Benedicite fili hominurDo-
mino. .
Benedicat Iſrael Dominum: laudet,
