pluribus primèò aggredere, deinde mi-
nus efſos 5 ſed paulatim, obſervando
tempus opportunum, & niſi neceſſitas
urgeat, ſuaviora potins, quam acerba
medicamenta adhibendo, qualia ſunt.
1. Oratioſervens. 2. Lectiolibrorum
biorum,

526 Converſatio

ziorum, de Iuferno, udicio, Kiterni-
tate. 3. Fiducia in Deum, Paſſzonem
Chriſti, B. V. s, Crebra Sacramento-
rum uſurpatio. J. Abſtinentia à pec-
cato, primò per unum, deinde duos,
deindé plures dies ad honorem Sd. Trini-
tatis, B. V. & . °. Propoftio pona-
rum peccatis debitarum; Exemplorum
& “ Hiſtoriarum Sacrarum.
V. Viſitaturus captivos e n te co-
gitando, Chriſto praſtari, quidHuia In-
arcerato praſtiteris in carcere eram
& viſitäſtis me. Matth. 15. Deinde bhor-
tare. I. Ut agnoſcat Provideutiam di-
vinam circa ſe, eique ſe ſubmittat, cu-
rétque, ut ſit in TWat⸗ gratiæ ut cum
frucltu carcerisſqualorem ſuſtineat. I.
Semper captivus ſit occupatus, ne
diaboli tenutationibus irrettatur, pro-
inde vel laboret, ſi poteſt, vel Libros ſpi-
rituales apios legat.: vel oret roſarium,
Litanias, aliaque. III. Muniatur con-
tra tentationesi quarum prima elſe ſolet
de moleſtia incluſionis, propone exem-
pla Ssanctorum, Martyrum, Religioſo-
rum, & commoda, quæ inde oriantur:
— ecuu-

—
Etern-
Ans
amerl⸗
le
TNe
4
ybm

ete
3 .
, er
lur.
imn .
tat,
en.
N/N
N.1 14
ruyt
M
t Af.
⸗

Sacerdotali. 527

Secunda ex carceris fetore, vinculorum
duritie 3 rurſus oppone exemplum Chri-
ſti &ſ Sanct orum, fœtorem inferni, præ-
mium Paradiſt. Tertia ex infamia:
huic iterum occurre- exemplo Chriſti, &
Ss. Martyrum nihiti faciendam bre-
vem infamiam apud homines, modò fa-
mam bhonam aäcternum nanciſoamur
apud Deim. Quarta oritur ex odio eo-
rum, quigiuſa ſunt incarcerationis: op-
pone e& ämplum Chriſti orantis pro ini-
micis: oſtende, hos fuiſſe inſtrumentn
divinæ jueſtitiæ, quorum intentio licèt
Ffortè fuerit mala, Dei tamen intentio-
nem fuiſſe optimam: denique vindi-
Ctam relinquendam Deo. V. Naſcitur
ex condemnatione ad mortem: ſed ex-
emplo Chriſti penitus ſe reſignet: non
mea ſed tun voluntas fat Magiſtra-
tus nihil faciet, nißi quod ab aterno de-
crevit Deus: & praſtat nunc benè præ-
aratum obire mortem feliciter, quam
voſtea forte improvisò & infeliciter.
W. Ante fatalem ſententiam frequen-
ter viſitetur, tentationes ex.iman-

tur, ad Sacramenta Panitentiæ & Eu-

528 Converſatio

chariſtiæ diſponatur: & ad exomolo-
geſin generalem de tota vita. V. Poſt
latam ſententiam inducatur, ut eam
velut de manu Dei ſuſeipiat, gratias-
que agat, quòd praviſam mortem piè
queat obire. VI. Die fatali rurſum
confiteatur reus, indulgentias lucre-

tur promittantur ſacrificia celebran-

da pro defuncto. In itu ad ſepplicium
prælegantur pii affectus & ationes.
Conſpectâ trabe fatali aut loch ſuppli-
cii, animetur exemplo S. Andreæ. De-
nique rogetur, num quid adhuc conſcien-
tiam gravet z num quæ tent atio impi-
gͤnet:! & verbis exquiſitis animetur ad
ultimamluctam, ut omnibus ignoſeat,
actus fääei, ſpei, charitatis, contri-
tionis, reſignattonis eliciat, Crucißixum
amorosè oſeuletur & pectori apprimat,
atque inter ſacrorum nominum inge-
minationem gladium aut laqueum ſu-

ſeipiat. VII. Poſt mortem a circumn-

Rantibus preces pro defuncto petantur,
& fant ſlexisgenhibus. Denique proſuc-
ceſſa felici gratiæ agantur: Cognati in-
viſantur pro ſolatio, quibus mors pia
& Chri-

Echri⸗
rimi
VI.)
am &
ation
r mi.
ortig
lenten
14 obſ
mmn,
ahte
uhnn
Muar:
minmng
nloru,
4 ul
Mrer ,
ieſari

am
lar⸗ 1

We .

Sacerdotalis. 529

—

ende & chriſtiana recenſèatur, precésgue pro
IH animä defunci ab eisdem rogentur.
W VI. Viſitaturus infirmos, cogita te
vmi Chriſtam inviſere, dicentem: Infirmus
la eram & viſitaſtis me, Matth. 25. Ex Vi-
9 Rtatione hac ſapè dependet aterna ſalus
mn inſirmi: ex ejus neglectu verò damnum
ie mortis infelicis irreparabile: quare
in libenter & diligenter viſita: & lequen-
in ria obſerr. 1 In promptu habe exem-
S. pla, dicii sanctorum, alingue inſirmis
ie, opportuna ; uati & librum ſpiritualem,
aut precum, ex quo preces aut documen-
unſin ta depromas, vel infirmo legendum re-
nit linquas: deinde adtit effigies Crucifxi,
teiii, numisma indulgentiarum, reliquiæ
eſr Sanblorum, quæ« ſubinde veneranda
ul vel oſeulanda porrigantur. Il. Què
Glifi⸗ bplures ſunt, quibuspropria ſanitas ua
rin neceſſaria s ob curam animarum, eò
n , majorem illius curam gere: hinc cave,
un , ne faciem ori decumlentis nimis pro-
1in zinque admoveas, halitümve mali-
1 gnum attrahas, & ne ager lecto aperto,
. iſi, calore Venenato te inficiat; neque Je-
u Junus facile accedas, quin ſaltem ui-
6, 2 Vi-

530 Converſatio

usdam antidotis contra fatorem mu-
nitus ſis, feneſtras aperiri, aul ex gra-
nis juniperi ſaſitum éXcitaricures. II.
da famæ & bonori tuo conſalen dam

non facilk cum agris ſequiofis Jexus,

glaus jianud, aut extiA aliorum con-
Ppectum loquere, ſed vel ſocium adhibe,
ui videré te queat, Vel ſaltem cura, Zeé
oſtium claulum, aut locus ohſeurus ſit;
atque tunt colloquiunm nou lo⸗ irs, Hu A
neceſſe ſit, prottahe. W. AgDem adi-
turus, Spiritus Sancti opem implora,
ti & intereeſſtonem Beata Virginis,
Sanécti Angeli Caſtodis tui & en, 1
uem, domum ingreſus, aqud luſtrali
zerge: infrmum & aaſtantés huma-
miter ſaluta, quaſtiones novnullas dé
morbopræmittez ſi patientem ſſe intel-
ligas, inferimu lauda, querelas verè
gtienter audi & e. VE- mſtrue iſirmum,

urt oficio faciat ſatis. Bige Peum per

reconciliationem, reſignat ionem, idu-
ciam. Erga Chriſtum pet electionem in
Magiſtruim, at Gpeculam patientia, in
Conſolatorem, Protec‿εοovwHn, Advoca-
tum. Erga B. M. V. & Iſanktos Pal,.
B v„eoz

—
en Ml.
ex.
ete V
lentas
unec
Nn

,S
N

,0

114

, lrt

OiN

iiftn
cee

Sacerdotalis. 531

nos per invocationem & imitationem.
Erga Medicum & Imfirmarium per fi-
duciam, gratitudinem, obedientiane.
Erga viſitantes per z«dificationem, be-
nevolentiam, gratitudinem. Erga ſe-
igam, per triſtitiæg & impatientiæ pro-
Iſeriptionem, reſignationem, meritorum
augendorum curam, tentationum dia-
boltcarum vict oriam, in rucem & pas-
ſionenz OLiſti fäauciam, rerumque ſa-
rarum Mam ad praſiaium &-ſolatium.
VI. di media kibi ſuppetunt; cibo, botu,
aliisque ſolatiis corporzlibus pauperes
refocilla, aut certé ab aliis Bleëzmoſz-
nam procura, nec minus ſpiritualia ſo-
latia oſfer; at ſunt ſacrificia, preces.

t variaque motiva patientig. VII. Ne in-

rmus otioſis & melanchelicis cogita-

Wionibus obruatur; ſuaviter ocoupetur
cogitationibus de Paſſtone Domini, va-

unf riis precibus, oficiis, litaniis, vel ſaltem
nf. ſaſpiriis, lelétionibus Piritualibus, ſüua-
un vibus, piis, ſed diſeretis & opportunis
„

l.
en

—
40

allocutionibus. In abitu ſiper infirmum
ora, Benedictionem ſacerdotalem im-

vertire, & aquä luſtrali aſperge. PIII.

5372 Converſatio

Si moertis periculum notetur, aut à Me-
dico intelligatur, eo ſuaviter & pruden-
ger denuntiato, infirmum ad confeſſio-
nem, Communionem & extremam Un-
Aionem diſpone, contra tentationem
muni, vatiosque altus virtutum ac
preces in promptu habe. IX. Poſt ſaſce-
tam extremam IUnctionem Iifirmus,
G, ecircumſtantiaæ patiantur, Yaledicere
poterit Conjugi, liberis, ami, & ad-
ſtantibus: agendo gratias P benefi-
ciis & obſequiis: offenſarum veniam
petendo, viciſſimque igneoſcendor Bro-
les conjugi commeéndando, quemaamo-
modum Ebhriſtus Matri Joannem com-
mendavit: proles ad timoren Dei, obe-
dientiam Eccleſiæ, honoren, Matris, Va-
zens & ſalutis curam hortando, ani-
mam ſaam eorum precibus ecommen-
dando, benedistionem eis dando; ac de-
nique omnihiss vale dicendo. AX. Lucre-
tur Infirmus indalgentias conceſſas öo-
dalibus nomen gZela & Mariæ in mortt
invocantibus, aut numiſma habenti-
bas: oſtende Crucifxi effigiem, tan-
quam c’ypenne contra boſt es, & ſtimulum
Zatien-

—

tie,
edic,
Uelei,
tern,
eys:
fruc,,
lnhaP
ia
Gone
. uan,
ec ey
enc,
eter,
Apieer
lpdi⸗
l
ext rey
leſani

nt
G 11/,
Cendi
one
t
riz,
7 een,
G . 4

—
8t4N.
rhr
ſt.
onfeſr
tun
gtiones
uten,
lte⸗
rvtn

geleee
enin
lo:
enale
Uven
er
orodh
1 1,
6 i
11

1
4

Sacerdstalis, 133

patientiæ ac fäucie. TWrage cereum be-
nedictum, quo æager proteſtetur, ſe mori
velle in fide Catholica, & ſperare lacem
æternam per Chriſti merita, qui eſt lux
vera: denigue ſé eſſe paratum & in-
ſtructum, inſtar Virginis prudentis,
lampade ardente oles Charitatis, a
obviandum Sponſo cæleſti. XI. Inchoante
agone, recita: Proficiſcere anima Chri-
NRiana, aAsqut preces & affeltas, do-
nec exſzi'et moribundus, II. Poſt mor-
tem, ora: ſubvenite Sancti Dei, &. quæ
hahes in Breviario. Deinde maſtos
Amicos conſolare, eis vitæ brevitatem,
mundi vanitatem, benè morientium fe-
licitatem in memoriam revoca. Ad
extremum ad orationes, eleemoſynas pro
defunclo offerendas hortare, & ipſe Sa-
orificia ac preces promitte; téqué ad re-
ligiosè vi vendum, & ſanctè moriendum
excita, Hæc & ſimilia vide prolixè in
Agendà Herhipolenſiy nec non in Inſtru-

tione practica P. Lohner integro libro

exbpoßta. Utere quoque Phareträ üfir-
morum, plenä ſagittis eleltis variorum
aße tauum pro zggris & moribundis, ypo
vulgatä Coloniæ Aano iyI, N.

534 – Converſatio

NB. Haâc occaſtone ſicut & in aliis
viſitationibus pium elſet in praxin re-
Aucere, ſalutationem ordiri ab invo-
cato Nomine g Eſa, quod facientibus We-
dulgentias Too. dieranz conceſſit Six-
tus V. & confirmavit Smus D. N. Bene-
dictus Papa AIII. prout ſequentis De-
ereti teuor exhibet.
IND ULGENTIE
Pro ſo invicem ſBalutantibih. dicendo,
Iaudetur JESS CHKRISTID, & re-
ſpondentibus Amen, & pro invocanti-
bus Ss. Nomen JES&IUIS, & MARIA.,
aut Litanias B. Maria Virginin
rreritantibus. =
A Lias ſan. mem. Sixtus V. Bullà,
quæ incipit, Reddituri, edita die
II. Julii anni I1787. Univerſis Chriſti
Fidelibus, qui ſe invicem ſalutantes
dixerint SIA LODATO GIESV'

CHRISTO, & reſpondentibus Amen,

aut in ſæcula, ſivè iralico, ſivè latine,
vel quocunq; alio idiomate id exprel-
ſerint, quoties id egerint, Indulgentiam
centum dierum, & illis, qui Sanctiſſi-
Pe, mum

—

Mü

ſoteit
igin
ſerint
ore
Corde
IAR
lam
(aori
Girore⸗
Wpoſt
Uuden⸗
Nomen
ocent

—

in

Gnnn
li

.

Sacerdotalis. S
mum Nomen JESIS, aut MARIE de-
voté invocaverint, Indulgentiam vigin-
ti quinque dierum conceſſit.
Iis verò, qui præfata agere conſue-
verint, ſi in articulo mortis conſtituti,
& ore, vel ſi non potuerint, ſaltem
eorde Sanctiſſimum Nomen ESIIS, &
MARIE invocaverint, inſuper plena-
riam Indulgentiam adjecit.
Easdem Indulgentias tribuit Prædi-
catoribgs, qui inter prædicandum Aß-
ditores hortati fuerint, ut modo ſupra
expoſito Sanétifſimum Nomen jEstIS
laudantes, ſeſe in vicem ſalutent, & iderm
Nomen JEsIIS, & MARI. devote in-
vocent, cæterisque omnibus, qui hanc
ſalutationis formam uſui eſſe curave-
rint.
Recitantibus tandem Litanias Beatiſ-
ſimæ Virginis MARIL bis centum dies
Indulgentiæ dedit.
Cùm autem Sanctiſſimo D. N. BENE-
DICTO Papæ XIII. humillimè ſuppli-
catum fuerit, ut omnes, & ſingulas In-
dulgentias ſupramemoratas eonfrmare

dignaretur, Sanétitas Sua, audite voto

Z 4 Sac.

736 Lelbtio

Sac. Congregarionis Indulgentiis, Sa-
erisque Keliquiis præpoſitæ, hujusmodi
precibus benignè annuens, easdem In-
dulgentias Apoſtolicâ auctoritate con-
firmavit. Datum die 12. Januarii 1728.

L. G ard. Picus Præfectus.
Loco † Sigilli.

Raphael Coſinits de Hiero-
nymis So‿οëâaiaοαâρσιa

— 359 629: L18-—52 66--3 66²*
HO R A III.

Veſperas & Completorium

Canta vel recita, juxta praxin ma-
nè horä quintaâ præſceriptam, Iubjungt
lelzionen, libri ſGiritualis.
Lectio Libri Spiritualis.
TEckio haæc orationis germana ſoror,
adjutrix, & ſielſidium eſt, Sö. Chry-
ſoſtomo, & Auguſtino teſtibus, ſpiri-
zualis animaæ cibus & eimenidz .
inc

—

.
nE

Atte,
ue
ut 4.
thue
ſaue
N.
guem
Nimn

“,

A,

unt,
.. l
rier
ſe
ene
Monet
du 4.
lay/
Il
lemne
Utehe
Vn;
un,

—
iis,
usno
8enlr.
te col⸗
tüin

6.

Soirk talis. 537
hinc eadm Timotheo ſuadet Apeſtolus e
Attende lectioni. I. Tim. g. Huic itar
que indies ſtatuto tempore ſemihoram
autſaltem quadranten, ſolidum tribue
atque ut majore em fructie inſtitaas
Jequentia ſernare ſatagé.
I. Lectio hæc aſcetica non ſit ſeſtina,

quemadmodum bhiſtorias legere conſae-

vimus, d tarda, diſtinéta, quieta,
& attenta : imitandk gallnæa, quc
hauſtissiliquot aqux Giettis nox oaput

in altum érigunt, & in ewlum ſisſpi-

ciunt.
II. Dirigenda leltio ad hoc, non ut
doctior, ſedut ſanctior evadas: ut non
diſeas pracise, aliosve doceas; ſed ut
ipſemet in virtutibus profias. Ita
monet Sanctus Bernardus: ſi ad legen-
dum accedas, non tam qu ras ſcienttam,
quam ſaporem & guſtum voluntatis.
1II. Non nimis multe auo eodénigae
tempore legendz, nec multapagine un
vice perourrendæ: multa enim leclo fa.
tigat; neque tam reficis interiorem ant-
mum, quam frangit, ſeuſimgque & in-
2 5 Yeni-

53 Preces

Cgenium hebetat, ut docet idem S. Ber-
nardus. Quemadmodum multa cibi,
eum modicä maſticatione, ingeſtio nu-
tritioni obeſt.
W. Legendi ſunst Libri, ut ſuadent

Sö. PP. non difficiles & ſabtiles, ſed faci-

les: noss qui curiosé paſcant intelleltum,
Jed qui piè inflamment aſfectum.
V. Denique ad fructum lectione re-
ferendum, multum facit, ante lectio-
nem implorare gratiam divinm &co-
Zitare, ſicut in oratione nos Loquimur
cum Deo, ita in pioram librorune lettia-
ne, Deum logui nobiſcume dicendumigi-
tur ante lelctionem cum Ssamueler loque-
re Domine, quia audit ſervus tuus : poſt
zandem gratiæ agendæ pro inſtruct ione

& lumine ; virésque petendæ gro leiteo-

rum adimpletione.
HOãkt A IV. & V.
Studium, lectio, ſerxiptio, velutimanm
ad horanm X. exboſitum eſt, aliæve occa-
pationes necelſariæ aut utiles pryocnjis-
gus offcio.
HORA VI.
Daabushorisſtudio impenfie, aliquan.

—
ulanm,

udio

lar,

ipyo
eru,
un fe

yn

1. 4,
(n
M
Nee⸗
Cun
R

01
Wem
ngel
Arne
Nori⸗

ia

—

1 . .
lte Ni
i ⸗

ſti
iltau⸗

Diurnk. 739
tulum reſpira, ne nimis diu ad laborem
ſtudiorum incumhbas. Recitari polſunt
Roſaria, aliäve parva ofieia, aut pre-
ces pro diverſitate anni, emporum, aut

dierum. Nune lege, nunc ora, nung

cum fervore laborar ſic erit bora brevis,

lllm Kc Labor ipſè levis.

.
ere 7
re M.
,N
G
1 ſn
ie
AR
,

4

timi
el
Hu

PRAXITS
Orandi ad trinum ecampane pubſam,
tempore veſpertino.
1. Anglus Domini nuntiavit Mariæ, &
concepit de Spiritu Sancto. Ave
Maria.
2. Ecce Ancilla Domini, fiat mihi ſe-
cundum verbum tuum. Ave Maria.
3. Et Verbum Caro factum eſt, & ha-
bitavit in nobis. Ave Maria.
ratio.
Ratiam tuam, quæſumus Domine,
—rmentibus noſtris infunde; ut qui
Angelo nuntiante COhrifti Filii tui In-
ecarnationem cognovimus, per Paſſio-
nem ejus & Crucem ad Relurrectionis
gloriam perducamur. Per eundem

Chriſtum Dominum noſtrum. Amen-

2 6 NB. Quz

540 Preces

NB. Qui maneè, meridie, aut veſpe-
ri ad pulſum campanæ prædicta flexis
enibus devoté recitaverint, & pro
Chriſtianorum Principum concordid,
hareſum extirpatione, ac Sanctà« Ma-
tris Eccleſiæ exaltatione pias ad Deum
preces eſfuderint, omnibus & ſingulis
iis Chriſti fidelibus vere pœnitentilus
E& confeſſis, ac ſacra communione re-
fectis plenarizs in ano die cujuslibet
menſis ad libitum eligendo onnium
peccatorum Indulgentias, reliqais verò
anni diebus iisdem Chriſti faelibus ve-
rè contritis, quoties id egerint, cen-
zum dierum Indulgentiam conceſſit
Sa&Aiſſimus D. N. Benedictus Papa XIII.
in Bulà, quæ incipit, Injunctæ nobis
editä I4. Septembris I1324.

HORA VII.

4A medio ſeptimaæ vel horâ ſeptim
and olcavam juxta praxes ad horam
1I. & XII. ſgnatas cana & wonnutla
animi relaxatio, quibus utiliter pro
temporis otyortunitate præmitti poſſet
Lectio

1
Crj

e
lmi
len
meri
Nro
gice⸗
gra⸗
ter,
N
Mobe
lm
ſim
ker
color
ben
glori
4
undi
ioniy
Hite,
ho
htie

—
tucf⸗
, ſ
6
lorii⸗
e N
AAs
s
ſtenti
jone ſi
NEN
M
NN.
t n
“

iti

e Ges

ſin
70
6ℳ.
iuN
r
i,

Vrſperting. 741
Lectio Thoma Kempenſis de Imitatione

Cbriſti.

HORA VIII.
Recita Roſariumn adg normam len.
Seminarii Herbipolenſis: & die qui-
dem Dominicà aguntur Deo gratiæ per

merita Domini Noſtri g ESII Chriſti

pro beneficiis praſertim eo die collatis,
dicendo Roſarium 33. Pater noſter, pro
gratia ad plenitudinem & vitam kg-
ternaz perveniendi.
Feria II. & V. aguntur Deo gratiæ
pro beneficiis, per interceſſionem Bea-
tiſſimæ Virginis Mariæ, dicendo Roſa-
rium gaudioſum.
Feria III. & VI. dicitur Roſarium
doloroſum.
Feriàâ IV. & Sabbatho Roſarium
glorioſum.
Additur quotidie Pſälmus De pro-
fundis: pro defunctis maximè alio au-
xilio deſtitutis, ſul⸗junctis duabus Ora-
tionibus⸗ Deus veniæ largitor. Et
Fidelium Deus.
Proinde inſtituitur Examen Conſei-
entia juxta modum infra tradendum

Juper

742 Examen

ſaper decurſum totius aiei penſando
ſeriò; quantum eo die quis profecerit,
dolendo de defectilbus admiſſis, & Pir-
wiem emendationis D ουi.-
piendo. 4
Denique Pt commendatio in ſacra
vulneraz Chriſti, dicendo s. Pater &
Ave, pro remiſſtone peccatorum, as ſen-
ſuunm internorum & erternzorum cu-
Kodid. Poſteà legenda materia medi-
tationi, pro die ſequenti, ejurqse ſab-
ſtantia memoriæ mandanda.
. Examen particulare.
DkRæclara methodus exſtirpandi vitiz
& virtutes inſeren di eſt Examen
articulare à S§. P. lnatio exactè tra-
ditum in Libello Ekxercitiorum; quod
non velati generate omnia ſemul vitia
perſèquituxrx, ſed unuzn particulare vi-
tznm, aut pürtem illius rvpugnandam,
aut Virtutum aligqizam aoquirendam,
aut alktionem er garzsc reforman-
dam ſuſeipit: facilins enim hoſtes vin-
cit, qui ſacceſſzvè, quàm qui omnes ſi-
mul aggreditur.
oa Praxis

—
enſatt
Ufelen
Gft

“
eter
A
AN
.

Roie
Ppins
Ce.
tn
o
N
r
lener
Nng
une

⸗

particulare. 543
Praxis Examinis particularis.

J. Manè poſt preces matutinas ßrmiter
Ktatue, hoc vitium, quod oppugnandum.
elegiſti, & maxvime te infeſtat, omni
diligentiâ evitare, eidémque reſiſtere,
& auxilium divinum efflagita.
II. Per diem aliquoties, V. g. ad horæ
ſonum, propoſitum hoc renova, act um vi-
tio contrarium, aut virtutis prafxa
elice: ac quoties impingis, mox dolorem
excitaspercuſſo (quod etiam clam altis
præſentilbus feripoteſt) pectore.
III. Poſt prandium, ſingulas horns per-
currendoexamina, qui te medio iſtodie
Saletn, ſi mal?, dole & meliora propone,
apſuum numerum annota: ſibene, gra-
tias age. Sbub veſperum rurſus exa-
mez inſtitue: defeitunm, aut actunm
virtugſorum numerum in libeko ad hoc
praparato ſigna, diem cum die, hebda-
madem oum heldomade confer, profe-
Ss rationes ini, & cura, ut numerus
defectuum indies decreſcat, virtutum
verèò ereſcat uxta adjettas tabellas.

2 PTæbula

544 Examen
Tabula Tabula
Vitiorum extirpandorum. Virtutum inſerendarum.
Dominica. Dominica.-—
*PFeria II. — Feria Il. — —
Feria III. — Feria III. — –
Feria IV. – Feria IV. — —
Feria V. – – Feria v. — —
Feria VI. — Feria V I. — —
Sabbatho. -- Sabbatho. —

I. Materia Examinis (abi maximè
moleſta, & magis in oculos ino rentia
prius mortificaris) dividipoteſt ſecun-
dam triplicem viam profeltionis. Pro
vidpurgativäeſt ſuſeipienda mortifica-
tio omnium ſenſuum & Paſſtonum 1I. Fu-
ga peccati lethali. 2. Fuga peccati ve-
zialis voluntarit. 3. Mortikcatio oct-
lorum. g. Aurium. S. Guſtäs. 6. Odo-
ratus. 7. Taltus. H. Linguaæ, & vario-
rum vitiorum ejus, mendacii, contem-
ptüus aliorum. 9. Vitiorum Phantaſiæ.
7o. Inteklectus. II. Ahppetitüs. 12. Vo-
Inntalis propricæ. 13. Sctperbieæ, 14.
varitik. 1S. Vang gloric. 16. Luxuria.
I7. Invidie. 1S. Gilz. 19. Iræ & impa-
tientig. 2zo. Acediæ., Pro vid ittamina-
Zi Ta,

4,
mmi⸗
2 He
Deum,
ar.
Aic

12.4
ſericl
tin.
Len
ſuet,
Mite
gic,
lit⸗
AMop;
Tinj
tati
1. bo⸗
Stam,
iin
Ne
id
110
lexrag⸗

—
Andenun

—

particularr. 45

tivaâ, ſervit exercitium, & acquiſitio
omnium virtutum, quorum. 1. Fides.
2. Spes. 3. Difidentia ſui. z. Fiducia in
Deum. S. Zuſtitia. 6. Religio. 7. Pie-
tas. S. Obedientia. 9. Gratitudo. 10.
Amicitia ſpiritualis. II. Humanitas.
72. Affabilitas. 13. Liberalitas. 14. Mi-
Joericordia. T5. Elemoſyna. 16. Pruden-
Zia. 17. Fortitudo. IS. Patientia. 19.
Jemperantia. 20. Caſtitas. 2I. Man-
Nuetudg, 22. Modeſtia. 23. Magnani-
mitas. 24g. Humilitas. Pro via Uniti-
äa, in quä intellectus, memoria, volun-
Zas cum Deo unitur. I. Agnitio propriæ
cacitatis. 2. Deſiderium cognitionis &
amoris Dei. 3. Cognitio & amor &.
Trinitatis. 4. Aeteérnitatis. z. infini-
tatis. 6. Omnipotentia. Z. Sapientia.
g. Bonitatis g9. Imnmenſitatis, immorta-
litatis, Veritatis, Fidelitatis, Zuſtitiæ,
Miſèricordiæ, Liberalitatis, Sanctitatis
&. 1o. Cognitio & Amor Iacarnatio-
nis & Humanitatis Chriſti. II. Cogni-
io & Amor Paſſionis Chriſti. 12. Ve-
nerabilis Sacramenti. 13. Bentzficiorum
Divi-

74 Ewamen

Divinorum. 14. Amor Dei. I5. Perfe-
tio operum quotidianorum. 16. Loque-
la ſpiritualis. 1. Contemptus omnium
zerrenorum. 1S. Cura exalta temhoris.
19. Operatio ex ſpiritu. zo. Coönformitas
sum voluntate Dei. 2r. Charitas proxi-
mi. 22. Praſentia Dei. 22. Amoroſai-
nazo ecum Deo. Ex his ſingula vittia &
virtutes in ſuos gradus & altus divi-
denda, & ununs boſt alterum vel exſtir-
pandus, vel inſerenaus. Inſpig? ſemi-
tan perfeltionss, Coloniz editane.
V. Conduacit valde ob negligentiam,

aut defectus coxwimiſßſos nonnullam ſihi

vænitentiam injungere, pæënamve inſli-
gere, ut hac ratione fortius pugnetur,
vel aniszus al pugnandumexcitetur, ai-
que adigatur.
VI. Qaoniam verd ſine ſpectiali gra-
tia Dei, zec minimum quidém Vitium
extirhyari, aut minimis vittutis all es
exereeri, aut gradus infimus acquiri
poteſt, propterea indies ſapins imbploran-
da divina gratiaz per ſuſpiria, precei,
opera Pa‿niente, Sacramenta, Patro-
cinia Sanct orum, in ea e,aten e⸗
aacs

—

ude⸗
Pen.
mee
Mun
ſibus
iti,
1X.
Dau

eft
.Lenle
INℳ
Penpuni
yni
46 e
ntrt.
Nirli
Aenfr

. .

m.
nrimn,
Neine⸗

orNE
t,N
,,

Partietelare, 747

ſtudes, excellentium, ac tamdiun uni in-
Eiſtendum, donec ita Viceris, ut raris-
mè cadas, virtutis verò intenſum ha-
bitum acguiſeverise proinde in Deenn.
ribus minuns diu, in diffcilioribus diu-
tins inhaærezdum erit.

,32 , l
BE s -

EXAMEN CONSCIENTI

Quinque Puncta complectens.
Pungtum I. ad SS, Trinitatem,
Solve Deo grates.

Mnipotens ſempiterne Deus, gratias
tibi immorrtales ago, pro beneficiis
omnibus, tam à primo vitæ momento,
ad hanc uſque horam in me collatis,
quàm pro aliis deinceps in omni vita
mea, totâque æternitate conferendis.
Gratias ago tibi, O Pater æterne! ob
amorem illum infinitum, quo ab æter-
no me proſecutus es, tam paternè de me
cogitando, & eligendo, ſtatuendo, &
Prædeſtinando, ac in tempore immeri-
tum prædeſtinando: præ innumeris aliis
longè melioribus ex abyſſo nihili me
extra-

7548 Examen

extrahendo, atque ad imaginem & fſi-
militudinem tuam creando. Præterea
mihi donando animam bonam, inge-
nium docile, memoriam, intellectum
& voluntatem, cognitionis & amoris
tui capacem: corpus etiam non man-
cum aut morbidum, non cæcum, non
ſurdum aut mutum; ſed integrum &
fanum tot oſſibus & nervis compactum;
tot potentiis ac ſenſibus inſtructum, ad
ſerviendum tibi. Tantam quqque re-
rum creatarum varietatem mihi offe-
rendo ad ſuſtentationem & recreatio-
nem meam, in cælo, aêre, terrâ & mari,
Angelum denique tutelæ meæ deputan-
do; per quem ab innumeris occultis
& apertis, corporis & animæ periculis
me liberâſti. .
Gratias quoque ago tibi, Salvator mi
JESII Chriſte, ob amorem illum infini-
tum, quo me proſecutus es, eò uſque;
ut pro me redimendo, humanàâ carne
veſtiri, in ſtabulo naſci, tam mira age-
re, tam dira pati, ac mortem crucis acer-
biſſimam ſubire volueris: peccatis in-
quinatum per Pœnitentiæ Sacramen-
. tum

lun t
ore
keeri
Denta
Ubili⸗
umre
Cr
itus
Uitum
etme
larn
6 30
ſonss
Cei
onn
ftae,
doriri
tæ 4
Dkln⸗
nmmen
IS lr
Poſhun
Ir ine
olat
omir

—
en l
Nrrtert
n, r
eleon

an

0N M
eI
gtun
5 1
lin
kun 1
el
e
1o
reatlo⸗

We.

entu
Ceclii
„,.
eicht

1 for
e
4 not
n
es
Zerune

10

Conſèientiæ. 5749

tum toties ablueris: eſurientem Cor-
pore & Sanguine tuo pretioſo toties re-
feceris; ignoranti tot morum docu-
menta, & virtutum exempla in admi-
rabili vita tua & delium ſervorum tuo-
rum reliqueris.
Gratias pariter ago tibi, O Sancte Spi-
ritus Paraclete! ob amorem illum infi-
nitum, quo me proſecutus es, quèd ſcili-
cet me Ppræ tot aliis, in peccato origina-
li extinetis, de poteſtate diaboli eripue-
ris; ad gratiam Baptiſmi & Confirma-
tionis perduxeris; ex Filio iræ, regni
cœleſtis hæredem inſtitueris; tot inſpi-
rationibus præveneris; Fide, Spe, Cha-
ritate, cæterisque donis tuis me conde-
coràris; ab hæreſi præſervatum Eccleſiæ
tuæ ſanétæ aggregâris; atque in ea ad
ordinem, & dignitatem Sacerdotalem
immerentem elevaveris.
Pro his itaque & aliis, notis ac igno-
tis ſummis beneficiis tuis gratias, quas
poſſum, maximas habeo, O Sanctiſlima
Trinitas! uti pro omnibus beneficiis

collatis Sacroſanctæ Humanitati Chriſti

Domini, Beatiflimæ Virgini Mariæ Ma⸗
tri

550 Examen

tri ejus, S. Angelo Cuſtodi meo, omni-
bus aliis Angelis & Sanctis, præſertim
Patronis meis, omnibus hominibus

Chriſtianis, Gentilibus, hæreticis & pec-

catoribus, omnibus damnatis & de'moni-
bus, omnibus etiam creaturis ratione
carentihus, pro quibus omnia ]EstI, Ma-
riæ, & Sanéctorum merita offero; atque
unicè opto, ut pro ſingulis hiſee benefi-
ciis, infinitæ tibi reddantur à me & ab
omnibus gratiarum actiones, a ratio-
nes, laudes & benedictiones per ſingula
momenta temporis & æternitatis. A-=
men. Z
Puncltum Il. ad Deum Patrem.
Pete Lumen.
Qater luminum! per charitatem tu-
am æternam erga me, obteſtor te,
mentis meæ tenebras diſcute, memori-
am renova, intellectum illumina, vo-
luntatem inflamma, gratiamque copio-
ſam largire, omnia peccata mea, dicta,
facta, cogitata, omiſſiones, imperfe-
ctiones, & negligentjias perfectè cogno-
ſcendi, deteſtandi, deflendi, confitendi,
mendandi, eoruùmque occaſiones S
PS211 cit

—

0,on⸗
raletin
Dpinite
PNe⸗
Geno.
ntone
0 ane
ebenet⸗
Ne
Grat⸗
ov 14

.

Conſoèientig. 551

eitè præcavendi. Aperi mihi, Domine,
oculos animæ, ut videam voluntatis
meæ inconſtantiam, carnis fragilitatem,
propenſionem ad malum, infirmitatem
ad bonum, pericula mundi, retia diabo-
li, ut cautè deinceps ambulem, vitam ſe-
riò emendem, injuriam tibi illatam repa-
rem, & gloriam tibi ablatam pro viribus
compenlſem.
Punttum II. Coram Chriſto Judice om-
niſcio, Mhiſtente hinc S. Angelo uſtode,
inde Diabolo accuſante,
Dilcute mentem.

Xamina à momento, quo evigilàſti,
uſque in præſentem horam, quas pri-
mas cogitationes evigilans admiſeris,
quam alacriter ſurrexeris, quàm ferven-
ter preces matutinas perſolveris, quàm
exactè examen veſpertinum pridie inſti-
tueris, qui te geſſeris in horis recitandis,
in præparatione, celebratione, & gra-

tiarum actione poſt ſacrificium, negotiis,

in refectione corporis, in colloquiis, in
converſatione cum proximis, in cura
animarum tibi commiſſarum, in morti-
kkIJcatio⸗

552 Examen

ficatione paſſionum, in reſiſtentia ten-
tationum, in omiſſione bonorum ope-
rum, in exercitio virtutum, in cuſtodia
ſeniluum, in obſervantia præceptorum
& votorum, in fuga & remediis pecca-
torum &c. Si quid delicti occurrat, do-
lorem elice: ſi nihil notabile acciderit,
Deo gratias age: atque interea erubeſce,
quòd poſt tot annos in ſtatu tam ſubli⸗-
mi & ſancto transactos, poſt tot medita-
tiones & examina, poſt tot esomolo-
geſes & ſacrificia, aliaque adeò potentia
ſupernaturalia media, tam parùm nihilo-
minus in ſpiritu profeceris, tam exiguam
vitæ emendationem oſtenderis, & fortè
nullum adhuc vitium penitùs extirparis,
nec ullam ſolidam virtutem perfectè at-
quiſieris: & cum religioſiſſimo Tho-
ma Kempenſi lib. 4. de Imit. cap. 7.
Ingemiſce & dole, quèòd adhuc ita
carnalis ſis & mundanus, qui mundo &

carni deberes eſſe mortuus, utpote in in
Chriſti ſortem adicriptus. Deplora,

inquam, quèd ſis tam immortificatus à

paſſionibus, tam plenus concupiſcentia-
rum motibus, tam incuſtoditus in ſen-

ſibus

Conſeientiæ. 53

ncn ten ſibus exterioribus, tam ſæpè multis va-
rune nis phantaſiis implicatus, tam multùm
cltt inclinatus ad exteriora „tam negligens
Ceytonn ad interiora : tam levis ad riſum &
Eispeeer diſſolutionem: tam durus ad fletum
Unt 40 compunctionem : tam promptus
Arein ad laxiora & carnis commoda, tam
gerctelg ſegnis ad rigorem, & fervorem :tam
tum ſ⸗ curioſus ad nova audienda „ & pul.
nele chra intuenda: tam remiſſus ad hu-
Ar milia &ebjecta amplectenda, tam cupi-
plent dus ad multa habenda: tam parcus
nrinlo, ad dandum: tam tenax ad retinendum:
eigum tam inconſideratus in loquendo: tam
8. n incontinens ad tacendum: tam incom-
ei poſitus in moribus: tam importunus in
des actibus: tam effuſus ſuper cibum, tam
an h ſurdus ad Dei verbum: tam velox ad
n quietem: tam tardus ad laborem: tam
Iude vigilans ad fabulas: tam ſomnolentus
mmul ad vigilias ſacras: tam feſtinus ad finem:
el tam Vagus ad attendendum: tam negli-
Dem gens in horis perſolvendis: tam tepidus
, fent in celebrando: tam aridus in communi-
ee cando: tam citò diſtractus : tam rarò
p Nr tibi benè Collectus: tam ſubitò com-
in A à motus

554 Eamen
motus ad iram: tam facilis ad alterius on
diſplicentiam : tam pronus ad judican- e
dum, tam rigidus ad arguendum: tam Uon,
lætus ad proſpera: tam debilis in ad- Ner
verſis: tam ſæpè multa bona proponens, de
& modica ad effectum perducens. His nba
& aliis defectibus tuis cum dolore & idar
magna diſplicentia propriæ infirmitatis ſenſ
erpenſis, diſcuſſis, deploratis, firmum rc
ſtatue propoſitum vitam tuam emendan- *

di, & in melius proficiendi. miſt⸗
pinbtum IV. ad Dei Filium. nento
Delicti veniam poſce. Uiet
Dolor de peccatis venialibius. euni
Kimpe

Onſtitucus ſum à te, Redemptor
amantiſſime, in eo ſtatu, in quo non .
ſoluùm propriam ſalutem & ſanctitatem 83
procurare, ſed reliquos quoque Fideles
werbo & exemplo inſtruere, illuminare,
& ad ſalutem & perfectionem perduce-
re deberem: ſed eheu! quàm parùm id n.
hactenus præſtiti præſertim hodie?
quot imperfectiones & negligentias,
quot peccata venialia rurſus commilſi? Den

quæ licèt venialia ſint, levia tamen eſſe
non

Conſcientiæ. 55.

non poſſunt, cùm te Deum O. M. offen-
dant, & pœnis acerbiſſimis, omnibusque
mundi tormentis longè gravioribus in
altera vita expianda ſint.
Doleo igitur, O JESsII dulciſſime!
quèd tibi, omni omnium creaturarum
amore & cultu digniſſimo, tantâ hodie
negligentia ſerviverim; & pro tot be-
neficiis tuis tot peccata rependerim.
Agnoſeo, & fateor libens miſeriam, &
malitia meam: nam omni ferè mo-
mento diverſæ peccandi occaſiones,
& tentationes ſubtiliſſimè ſe inſinuant:
jam curioſitatis, & loquacitatis, jam iræ
& impatientiæ; jam contentionis & æ;
mulationis; jam ſenſualitatis & vanita-
tis; jam diſtractionis & evagationis,
aliarumque innumerarum culparum, &
imperfectionum: & quoties vel negli-
genter reſtiti, vel omninò ceſſi, & victus
ſum.
Dolor ob pœnas temporales prome-
ritas.
DE his itaque, & omnibus aliis toti-⸗
us vitæ meæ peccatis in primis do-
leo, mi Jeſu, quia à juſtitia tua graves
Aa z hujus

756 Examen

hujus vitæ pœnas promerui; cum Da-
vide peſtem, cum Oza ſubitaneam mor-
tem, cum Ezechia valetudinis, bono-
rum, & vitæ diſpendium; in altera ve-
rè& vita longam ccrleſtis gloriæ, & vi-
ſionis beatificæ dilationem, atque acer-
biſſima flammarum purgantium incen-
dia, & tormenta.
Dolor ob damna ſpiritualia.
Dleo deinde, Redemptor mi, quèd
D

eccatis hilce tam leviter Lonſen-
tiendo, in graviora labendi periculo me
expoſuerim: diab
tum patefecerim; ardorem charitatis
imminuerim; intellectum obſcurârim;
voluntatem induraverim; guſtum,
alacritatem in virtutum exercitio ſu-
Rtulerim; meipſum multis gratiæ,
loriæ gradibus; te verò Deum meum
oblectatione, & complacentià infinitâ
privârim.
Dolor ex motivo amoris.
Dolee denique ex animo, misalvator,
quia tot, tantisque beneficiis tuis
me ingratum exhibui: animam meam,

ſponſam tuam, tot peccatorum macu-
lis

olicis inſultibus adi-

—
umn De.

Mol⸗
,bono.
tern ſe⸗

Conſeientic.,. 57

lis defœ davi; eàmque oculis tuis minùs
acceptam reddidi: unionem arctiorem
cum Divina Bonitate tua impedivi; vo-
luptatulam brevem, vanam gloriolam,
lucellum tenue, amori tuo, & Bonita-
ti tuæ infinitæ quodammodo prætuli:
atque adeò te non ex toto corde, ſu-
per omnia perfectè dilexi: quia partem
cordis, & amoris mei rei evanidæ ceſ-

ſi; multa tibi ſummo Bono meo dilſ-

plicenga perpetravi; & Maſjeſtatem
tuam infinitam ſæpiùs offendi. A-
gnus Dei, qui tollis peccata mundi,
miſerere mei: ego enim ex intimo cor-
de doleo, quòd ſummum, & unicum
Bonum meum vel in minimo offende-
rim.

Dolor de peccatis mortalibus.

9j. die aliquo peccatum lethale admi-
ſeris quod Deus avertat: hoc enim
in Sacerdote horrendam, & abomi-
nabile monſtrum foret) ſequentem con-
tritionis altum, ſingula expendendo,
quàm ferventiſſime elice.

A a 3 Dolor

558 Examen

Dolor ob dedecus & infamiam
contract am.

Cce, mi Jeſu, ego N. ſum ingratilſ-

ſima illa creatura, tot beneficiis à ½

te ornata, tanto ſanguinis profluvio re-
dempta, atque exaltata: & ego tamen,
verè ſervus nequam & rebellis, pro
bono malum reddidi, & nefandis ſce-
leribus Bonitatem tuam infinitam gra-
viter offendi. Chriſtianus ſum, in Bap-
tiſmo ſub Crucis vexillo adieript&, Mun-
do, Carni, & Diabolo abrenunciavi;
