& ſuperexaltet eum in ſæcula.
Benedicite Sacerdotes Domini Do-
mino: benedicite ſervi Domini Domino-
Benedicite Spiritus, & animæ juſto-
rum Domino: benedicite Sanéti, &
humiles corde Domino,
Benedieite Anania, Azaria, Miſael
Domino: laudate, & ſuperexaltate e-
um in ſœcula.
Benedicamus Patrem, & Filium cum
ſanécto Spiritu: laudemus, & fuperex-
altemus eum in fæœcula.
Benedictus es Domine in firmamen-
to cœli: & laudabilis, & glorioſus, &
ſuperexaltatus in ſœcula.

—

pſalmus

—

ictntia
heel

e

etiche

elent

Het,

Do⸗
winn,
ulo⸗
1,

llel

ee⸗

1C

perel⸗

Uben⸗
1s,

S

Poſt Uiſſam. 16 5

Pſalmus I50.

LAudate Dominum in ſanctis ejus:
laudate eum in firmamento virtutis
ejus.
Laudate eum in virtutibus ejus: lau-
date eum ſecundum multitudinem
magnitudinis ejus.
date eum in ſono tubæ: laudate
eum in pſalterio, & cithara.
Laudate eum in tympano, & cho-
ro: laudate eum in chordis, & organo.
Laudate eum in cymbalis benè ſo-
nantibus: laudate eum in cymbalis ju-
bilationis: omnis ſpiritus laudet Do-
minum.
Gloria Patri.
Deinde repetitur antiphona.
Trium puerorum cantemus hymnum,
quem cantabant Sancti in camino ignis,
benedicentes Dominum.

Poſteà Sacerdos dicit:
Krie eleiſon. Chriſte eleiſon. Ky-
rie eleitohn. Pater noſter. Y. Ft
ne nos inducas in tentationem. Ne.
Sed libera nos à malo. y. Confitean-
tur

766 Gratiarum Abllio

——— — —

tur tibi omnia opera tua. N. Et San-

cti tui benedicant tibi. y. Exultabunt

Sancti in gloria. . Lætabuntur in
cubilibus ſuis. y. Non nobis Domine
non nobis. N. Sed nomini tuo da glo-
riam. v. Domine exaudi orationem
meam. B. Et clamor meus adte ve-
niat. v. Dominus vobiſcum. &£ Et
cum ſpiritu tuo. ,
Oremis.

DEus ,qui tribus pueris mitigâſti flam-

mas ignium: concede propitius,
ut nos famulos tuos non exurat flam-
ma vitiorum.
Actiones noſtras, quæſumus, Domi-
ne, aſpirando præveni, & adjuvando
proſequere: ut cunéta noſtra oratio,
& operatio à te ſemper incipiat, & per
te cœpta finiatur.
Da nobis, quæſumus Domine, vi-
tiorum noſtrorum flammas extinguere;
qui beato Laurentio tribuiſti tormen-
torum ſuorum incendia ſuperare. Per
Chriſtum Dominum noſt rum. ꝶ. Amen.

ORA-

X
6
in
nen

amn⸗
ius,
gann

nni⸗
ndo
lio

e⸗

4 Il⸗
nere⸗
en⸗
Det
men.

Poſt Miſſam. 167

ORATIONES

OPPORTINFTNOTE SACERDOTIS.
Ante Celebrationem, & Commu-
nionem dicendæ.
Oratio . Amhroſii Epiſcopi.

DiFE DoiNICA.

Qlmme Sacerdos, & vere Pontifex
₰ Jeſu Chriſte, qui te obtuliſti Deo
Patri hoſtiam puram, & immaculatam
in ara crucis, pro nobis milſeris, &
peccatoribus, & qui dediſti nobis car-
nem tuam ad manducandum, & ſan-
guinem tuum ad bibendum; & poſui-
ſti myſterium iſtud, in virtute Spiritus
ſancti tui, dicens: Hæc quotiescunque
feceritis, in metè memoriam facietis:
rogo per eundem ſanguinem tuum,
magnum ſalutis noſtræ pretium: rogo
per hanc miram, & ineffabilem chati-
tatem; quâ nos miſeros, & indignos
ſic amare dignatus es, ut lavares nos
à peccatis noſtris in ſanguine tuo: Do-

Ce me ſer VvVum tuum, quem inte r CXte-
ra dona tua etiam adl officium ſacerdo-

tale

168 Gratiavum Acdkis.

tale vocare dignatus es, nullis meis
meritis; ſed ſolà dignatione miſericor-
diæ tuæ: doce me, quæſo, per Spiri-
tum Sancdtum tuum, tantum tractare
myſterium eâ reverentiâ, & honore,
eâ devotione, & timore, quibus opor-
tet, & decet. Fac me per gratiam tu-
am ſemper illud de tanto myſterio cre-
dere, & intelligere, ſentire, & firmi-
ter tenere, dicere, & cogitare, quod
tibi placet, & expedit animæ meæ.
Intret Spiritus tuus bonus in cor me-
um, qui ſonet ibi ſine ſono: & fine
ſtrepitu verborum loquatur omnem
veritatem: profunda quippe ſunt ni-
mis, & ſacro tecta velamine. Propter
magnam clementiam tuam concede mi-

hi Miſſarum ſolemnia mundo corde,

& purâ mente celebrare. Libera cor
meum ab immundis, & nefandis, va-
nis, & noxiis cogitationibus. Mu-
ni me beatorum Angelorum piâ, &
fidà cuſtodiàâ, ac tutela fortiſſimâ, ut
hoſtes omnium bonorum confuſi diſ-
cedant. Per virtutem tanti myſterii,
& per manum fancti Angeli tui, repelle

à me,

me,
irit
diæ
imm
Cont
deres

R’
ioni
mite
me ten
No
mulos
tiones
Caſlite
luds
Valen
dis C
quam
corpe
ifuce
lebra
Mitun

—

ls eis
iſerieo⸗
er Gn

trachne

honone,
oor
Kmr
ee⸗
CTn-.
, Cvl
e mel.
r e⸗
GUre
Onen
anen
Propet
edenm
cote⸗
bera
is
,7
lut,
lſen
lne,

Obportunitate Sacerdotic. 165

à me, & à cunétis ſervis tuis, duriſſimum
Spiritum ſuperbiæ, & xenodoxiæ, invi-
diæ, & blasphemiæ, fornicationis, &
immunditiæ, dubietaàtis, & diffidentiæ.
Confundantur, qui nos perſequuntur;
pereant illi, qui nos perdere feſtinant.
Feria ſecunda.
RkS Virginum, & Amator caſtitatis,
integritatis, cæleſti rore benedi-
Gtionis tuæ, extingue in corpore meo
fomitem ardentis libidinis: ut maneat in
me tenor caſtitatis corporis, & animæ.
Mortifica in membris meis carnuis ſti-
mulos, omnésque libidinoſas commo-
tiones, & da mihi veram. & perpetuam
caſtitatem, cum cæteris donis tuis, quæ
tibi placent in veritate: ut ſacrificium-
laudis caſto corpore, & mundo corde
valeam tibi offerre. Quantà enim cor-
dis contritione, & lacrymarum fonte,
quantâ reverentiâ, & timore, quantàâ
corporis caſtitate, & animi puritate
iſtud divinum, & cæleſte ſacrificium ce-
lebrandum, ubi caro tua in veritate ſu-
mitur; ubi ſanguis tuus in veritate bibi-
tur; ubi ima ſummis, terrena divinis
H jungun-

Orationes pro

unguntur; ubi adeſt ſanctorum Ange-
lorum præſentia; ubi tu es ſacrificium,
& Sacerdos, mirabiliter & ineffabiliter
conſtitutus?
Feria tertia.
Q dignè hoc celebrare poterit, niſi
ru Deus omnipotens offerentem fe-
ceris dignum? Scio Domine, & verè
ſcio, & idipſum pietati tuæ confffeor,
quia non ſum dignus accedere ad tantum
myſterium, propter nimia peccata mea,
& infinitas negligentias meas, Sed ſcio,
& veraciter ex toto corde meo credo,
& ore confiteor, quia tu potes me facere
dignum, qui ſolus potes facere mundum
de immundo conceptum ſemine, & de
peccatoribus juſtos, & ſanctos. Per hanc

omnipotentiam te rogo, Deus meus,

ut concedas mihi peccatori hoc ſacrifi-
cium celebrare, cum timore, & tremore

cum cordis puritate, & lacrymarum fon-
te, cum lætitia ſpirituali, & cæleſti gau-

dio. Sentiat mens mea dulcedinem bea-
t'(imæ prælentiæ tuæ, & excubias ſan-

QRorum Angelorum tuorum in circuitu

meo.
Feria

—

e-
Cun,

bNua

tt,
enl⸗
et
ſeon,
Intun
me;
ſio⸗
gedo,

acee

vdon
Ac
haw
eus
ſacrh
lenl,,
Cion
nher
ias n
rculi

Mi

Opportunitate Sacerdotis. 171

— — —

Feria quarta.
EGo enim, Domine, memor veneran-
dæ paſſionis tuæ, accedo ad altare
tuum, licèt peccator, ut offeram tibi
ſacrificium, quod tu inſtituiſti, & offerri
præcepiſti, in commemorationem tuf
pro lalute noſtra. Suſcipe illud quæſo,
ſumige Deus, pro Eccleſia ſancta tua, &
pro populo, quem acquiſiviſti ſanguine
tuo: & quoniam me peccatorem inter
te, & eundem populum tuum medium-
eſſe voluiſti; licèt in me aliquod boni
Operis teſtimonium non agnolcas, offi-
cium ſaltem diſpenſationis creditæ non
recuſes, nec per me indignum eorum-
ſalutis pereat pretium, pro quibus victi-
ma ſalutaris, dignaris eſſe redemptio.
Profero etiam Domine (ſi digaeris pro-
Pitius intueri) tribulationes plebium,
pericula populorum, captivorum gemi-
tus, miſerias orphanorum, neceſiitates
bperegrinorum, inopiam debilium, de-
ſperationes languentium, defectus ſe-
num, ſuſpiria juvenum, lamenta vidua-
rum.

H 2 Feria

Orationes pre
Fenia quinta.
+I enim milereris omnium Domine, &
nihil odiſti eorum, quæ feciſti. Me-
morare, quæ ſit noſtra ſubſtantia: quia
tu pater noſter es, quia tu Deus noſter;
ne iraſoaris ſatis, neque multitudinem-

172

viſcerum tuorum ſuper nos contineas.

Non enim in juſtificationibus naſtris
proſternimus preces ante faciem tuam;
ſed in miſerationibus tuis multis. Aufer
aAnobis iniquitates noſtras, & ignem.
Sancti Spirits in nobis clementer ac-
cende. Aufer cor lapideum de carne
nofſtra; & da nobis cor carneum, quod
te amet, te diligat, te delectetur, te ſe-
quatur, te perfruatur. Oramus Domine,
clementiam tuam, ut ſereno vultu, fa-
miliam tuam, ſacri tui nominis officia
præſtolantem, aſpicere digneris;, && ut
nullius ſit irritum votum, nullius vacua
poſtulatio, tu nobis preces luggere,
quas ipſe propitius audire, & exaudire
delecteris.
TFeria ſeèxta.
Ogamus etiam te Domine ſancte Pa-
ter, & pro Spiritibus fidelium de-
functo-

S==
E

i
ine⸗
guo
lan⸗
Ne

—

de,
M.
i
let
inenn⸗
inens
g
llam
loler
nenn.
al⸗
Carne
gnl
e e⸗
mine,
l, ſi⸗
VAC
gee
Nend

ehn
e⸗

Opportunitate Sacerdotis. 17;

functorum, ut ſiv illis ſalus, ſanitas, gau-
dium, & refrigerium, hoc magnum pieta-
tis Sacramentum. Domine Deus meus,
ſit illis hodie magnum & plenum convi-

vium de te pane vivo, qui de cælo deſcen-

diſti, & das vitam mundo, de tua carne
fancta & benedicka, Agni videlicet im-
macati, qui tollis peccata mundi, quæ
de ſanco, & glorioſo Beatæ Virginis
Mariæ utero eſt aſſumpta, & de Spiritu
Sancto concepta: ac de illo pietatis fon-
te, qui per lanceam militis, ex tuo facra-
ti imo latere emanavit: ut exinde refe-
cti, & ſatiati, refrigerati, & confolati
exultent in laude, & gloria tua. Peto
clementiam tuam Domine, ut deſcendat
ſuper panem tibi ſacrificandum plenitu-
do tuæ benedicktionis, & ſanctificatio
tuæ divinitatis. Deſcendat etiam Do-
mine, illa Sancti Spiritũs tui inviſibilis,
incomprehenſibilisque majeſtas, ſicut
quondam in Patrum hoſtias deſcende-
bat; qui & oblationes noſtras corpus, &
ſanguinem tuum efficiat, & me indignum
Sacerdotem doceat tantum tractare
myſterium, cum cordis puritate, & la-
H 3 eryma-

174 Orationespro

erymarum devotione: cum reverentia,
& tremore; ita ut placidé ac benignè
ſuſcipias ſacrificium de manibus meis ad

falutem omnium, tam vivorum, quàm-

defunctorum.
Sabhbatho.
ROSο etiam te Domine, per ipſum-
ſacroſanctum myſterium corpopris,
& ſanguinis rui, quo quotidie in Eéeleſia
tua paſeimur, & potamur, abluimur, &
ſanctificamur, atque unius ſummæ Divi-
nitatis participes efficimur; da mihi vir-
tutes tuas ſanctas, quibus repletus bonâ
conſcientiâ ad altare tuum accedam; ita
ut hæc cæleſtia Sacramenta, efficiantur
mihi ſalus & vita. Tu enim dixiſti ore
tuo ſancto, & benedicto: Panis, quem
ego dabo, caro mea eſt, pro mundi vita.
Ego ſum panis vivus, qui de cælo deſcen-
di. Si quis manducaverit ex hoc pane,
vivet in æternum. Panis dulciſſime,
ſana palatum cordis mei, ut ſentiam ſua-
vitatem amoris tui. Sana illud ab omni
languore, ut nullam præter te ſentiam-
dulcedinem. Panis candidiſſime, habens
omne deleétamentum, & omnem ſapo-
rem

Fern
in
dul

ani
dlen
dro
tall

entin
“
es
guin

ler
ori,
Eelet
Ur,
Diri
Uwi.
pon
m; 1
lantu
ion
nen
V
eſeen⸗
ee
Un
e
oNN
ta⸗
Aben
o.
en

Opportunitate Sacerdotis. 17

rem, qui nos ſemper reficis, & nunquam
in te deficis: comedat te cor meum, &
dulcedine ſaporis tui repleantur viſcera
animæ meæ. Manducat te Angelus ore
pleno: manducet te peregrinus homo,
pro modulo ſuo, ne deficere poſſit in via.
tali recreatus viatico. Panis ſancte, pa-
nis ve, panis munde, qui deſcendiſti de
cælo?, & das vitam mundo, veni in cor
meum, & munda me ab omni inquina-
mento carnis, & ſpiritůs, Intra in ani:
mam meam, lana, & munda me interiùs
& exteriùs. Eſto tutamen, & continua
ſalus animæ, & corporis mei. Kepelle
à meé inſidiantes mihi hoſtes: recedant
procul à præſentia potentiæ tuæ, ut fo-
ris, & intùs per te munitus, recto trami-
te, ad tuum regnum perveniam: ubi
non in myſteriis, ſicut in hoc tempore
agitur, ſed facie ad faciem te videbimus,
cùm tradideris regnum Deo, & Patri, &
erit Deus omnia in omnibus. Tunc enim
me de te ſatiabis, ſatietate mirificâ, ita
ut nec eſuriam, & ſitiam amplius. Qui
cum eodem Deo Patre, & Spiritu Sanéto,
vivis & regnas per omnia ſæcula ſœculo-
rum, Amen. H4 Alia

176 ODirationes pro

Alia Oratio aute Miſſam.
A Dmenſam dulciſſimi convivii tui, pie
Domine [EsU Chriſte, ego pecca-
tor de propriis meritis nihil præſumens,
fed de tua confidens miſericordia, & bo-
nitate, accedere vereor, & contremiſco.
Nam cor & corpus habeo, multis crimi-
nibus maculatum, mentem & linguam
non cautè cuſtoditam. Ergo O pia Dei-

tas! O tremenda Maſjeſtas! ego miſer

inter anguſtias deprehenſus, ad te fon-
tem milericordiæ recurro, ad te feſtino
ſanandus; ſub tuam protectionem fugio,
& quem Judicem ſuſtinere nequeo; Sal-
vatorem habere ſuſpiro. Tibi Domine,
plagas meas oſtendo, tibi verecundiam
meam detego. Scio peccata mea multa
& magna, pro quibus timeo; ſpero in
miſericordias tuas, quarum non eſt nu-
merus. Keſpice ergo in me oculis miſe-
ricordiæ tuæ, Domine ESII Chriſte,
Kex æterne, Deus & homo, crucifixus
propter hominem. Exaudi me ſperan-
tem in te, miſerere mei pleni mileriis, &
peccatis, tu qui fontem miſerationis
nunquam manare ceſſabis. Salve ſalu-
taris

Obpportunitale Sacerdoti. 177
taris victima, pro me & omni humano
genere, in patibulo crucis oblata. Salve-
nobilis, & pretioſe ſanguis, de vulneri-
bus crucifixi Domini mei [EsII Chriſti
profluens, & peccata totius mundi ablu-
ens. Recordare Domine creaturæ tuæ,
quam tuo ſanguine redemiſti. Pœnitet
me oeccàâſſe; cupio emendare quod feci;
aufer ergo à me, clementiſſime Pater,
omnes iniquitates & peccata mea: ut pu-
rificatus mente & corpore dignè degu-
ſtare merear Sancta Sanctorum, & con-
cede, ut ſancta prælibatio corporis &
ſanguinis tui, quam ego indignus ſume⸗-
re intendo, ſit peccatorum meorum re-
miſſio, ſit delictorum perfecta purgatio,
ſit turpium cogitationum effugatio, ac-
Bonorum ſenſuum regeneratio, ope-
rümque tibi placentium ſalubris effica-
cia, animæ quoque, & corporis contra
inimicorum meorum inſidias firmiſſima:

tuitio, Amen.

OCratio S. Thom Aquinatis.:
OMnipotens ſempiterné Deus, ecce
accedo ad Sacramentum unigeniti
Eilii tui, Domini noſtri IEstul Cäriſki:
H. 5 accedo

178 Orationes pro opportun. Sacerd.

accedo tanquam infirmus ad medicum-
vitæ, immundus ad fontem milericor-
diæ, cæcus ad lumen claritatis æternæ 5
pauper & egenus ad Dominum cæli &
terræ. Rogo ergo immenſæ largitatis
tuæ abundantiam, quatenus meam cu-
rare digneris infirmitatem, lavare fœdi⸗=
tatem, illuminare cæcitatem, dare
pPaupertatem, veſtire nuditatem, ut te
Panem Angelorum, Regem Regum, Do-
minum dominantium, tantâ fuſcipiam-
reverentiâ & humilitate, tantâ contri-
tione, & devotione, tant4 puritate &
ſide, tali propoſito & intentione, ſicut
expedit ſaluti animæ meæ. Da mihi
quæſo, Dominici corporis & ſanguinis
non ſolùm ſuſcipere Saeramentum, ſed
etiam rem, & virtutem Sacramenti. OO
mitiſſime Deus! da mihi corpus unigeniti

Filii Domini noſtri EsII Chriſti, quod

traxit de Virgine Maria, ſic ſuſeipere, ut
corpori ſuo myſtico merear incorporari,
& inter ejus membra connumerari.
amantiſtime Pater! concede mihi, dile-
ctum Filium tuum, quem nunc velatum
in via fuſcipere propono, revelatâ tan-
dem

gen
tee

8) o (S00. 79
dem facie perpetuò contemplari. Qui
tecum vivit, &c.
P3 8 86⸗ Ee E eeei⸗
ORATIONES
Poſt Celebrationem & Commu-
nionem dicenda. .

„ ORATIO
S. Thomæ Aquinatis.
Ratias tibi ago Domine ſancte Pater
omnipotens æterne Deus, qui me
peccatorem indignum famulum tuum,
nullis meis meritis, ſed fola dignatione
miſericordiæ tuæ ſatiare dignatus es
pretioſo corpore, & ſanguine Domini
noſtri ESU Chriſti. Et precor, ut hæc
ſancta Communio, non ſit mihi reatus ad
pœnam, ſed interceſſio ſalutaris ad ve-
niam. Sit mihi armatura fidei, & ſcutum
bonæ voluntatis. Sit vitiorum meorum
evacuatio, concupiſcentiæ & libidinis
exterminatio, charitatis & patientiæ, hu-
militatis & obedientiæ, omniumque vir-
tutum augmentatio: contra inſidias ini⸗
micorum omnium, tam viſibilium, quàm
Hé invi-

180 Orationes poſt

inviſibilium firma defenlſio : motuum.
meorum, tam carnalium, quàm ſpiritua-

lium, perfecta quietatio: in te uno ac
vero Deo firma adhæſio, atque finis mei

felix conſummatio. Et precor te, ut ad
illud ineffabile convivium me peccato-
rem perdugçere digneris, ubi tu cum Fi-
lio tuo, & Spiritu Sancto „ſanctis t es
lux vera, ſatietas plena, & gaudium-
ſempiternum, jucunditas coniummara 57
& felicitas perfecta. Per eundem Chri=
ſtum Dominum noſtrum „Amen.
dlia Oratio & Bozaventurg.
Ransfige duleifſime Domine ESII.,

medullas & viſcera animæ meæ, ſua-

viſſim ac ſaluberrimo amoris tui vulne-
Tre, werA, ſerenaque, & Apoſtolicâ ſan-
Etiſſimàâ charitate, ut langueat & lique-
fiat anima mea, ſolo ſemper amore, &
deſider'o tu: te concupiſcat ,„& deficiat
in Atria tua, cupiat diſolvi & eſſe tecum.
Da, ut anima mea te eſuriat panemAnge-
lorum, refectionem animarum ſancta-
rum; panem noſtrum quotidianum ſu-
perſubſtantialem, habentem omnem-
dulcedinem & ſaporem, & omne dele-

Stamen:

—

Gar
ſide
riat
ſape
mnes
nih
tate

E

4i⸗

in
tn,
hl⸗

Celebrationem dicendlæ. I1.

tamentum ſuavitatis. Te in quem de-
ſiderant Angeli proſpicere, ſemper eſu-
riat, & comedat cor meum, & dulcedine
ſaporis tui repleantur viſcera animæ
meæ: te ſemper ſitiat fontem vitæ, fon-

tem ſapientiæ, & ſcientiæ, fontem æter-

ni luminis, torrentem voluptatis, uber-
tates Domus Dei. Te ſemper ambiat,
te quærat, te inveniat, ad te tendat, ad
te perveniat, te meditretur, te loquatur,
& omnia operetur in laudem, & gloriam

nominis tui, cum humilitate, & diſcre-

tione, cum dilectione, & delectatione,
cum facilitate & affectu, cum perſeve-
rantia usque in finem: & tu ſis ſolus ſem-
per ſpes mea, tota fiducia mea, divitiæ
meæ, delectatio mea, jucunditas mea,
gaudium meum, quies & tranquillitas
mea, pax mea, ſuavitas mea, odor me-
us, dulcedo mea, cibus meus, refectio
mea, refugium meum, auxilium me-
um, ſapientia mea, portio mea, poſ-
ſeſſio mea, theſaurus meus, in quo fixa
& firma, & immobiliter ſemper ſit radi-
Gata mens mea, & cor meum, Amen.

H.) RHYL-

Orationes poſt

RH YT MKLIS
S. THOMX.

Ad ſacram Euchariſtiam.

Doro te devotè latens Deitas,
Quxæ ſub his figuris verè latitas,
Tibi ſe cor meum totum fſubjicit
Quia te contemplans totum deficit.
Viſus, guſtus, tactus in te fallit e&r,
Sed auditu ſolo tutèò ereditur;
Credo quidquid dixit Dei Filius,
Nil hoc verbo veritatis verius.
In cruce latebat ſola Deitas,
At hic later ſimul & humanitas,
Ambo tamen credens atque confitens,
Peto, quod petivit latro pœnitens.
Plagas, ſicut Thomas non intueor.
Deum tamen meum te confiteor,*
Fac me tibi ſemper magis credere,
In te ſpem habere, te diligere.
O memoriale mortis Domini!
Panis vivus vitam præſtans homini,
Præſta meæ menti de te vivere,
Et te illi ſemper dulce fapere.
Pie Pelicane [ESU Domine,
Me immundum munda tuo ſanguine.

Cujus

Sacrificium., 183
Cujus una ſtilla ſalvum facere
Totum mundum quit ab omni ſcelere.
Jeſu, quem velatum nunc aſpicio,
Oro, fiat illud, quod tam ſitio,
Ut te revelatâà cernens facie,
Viſu ſim beatus tuæ gloriæ, Amen.,

B o ee G aeb⸗

IG NIS ET LIGN A.
AD VICTIMAM HOLOCAIISTI
. EICHARISTICI.
Sive præparatio ad Sacrum, quæ toti-
us anni decurſu ſervire valet.
Dverte I. Quemadmodum Elias
Propheta zeloſiſſimus Holocauſtum.,
& ligna ante perfudit aqud, ac deinde
fuſis ferventibus precibus, ignem èà eælo
evocavit, qui holocauſtum, & lignaſuc-
cendit. 3. Reg. 18. ltaà ſervens Sacer-
dos victimam ſuam quodammoad do-
loris, & contritionis lacrymis ante ri-
get, as deinde precibus, ſuſpirtis, &
meditationibus, amoris, & devotionis
ignem gratiäâ divinà adjutus excitet.
Eo ſine conſiderationes nonnullas r.
S Se ο

184 Praxis offerendi
necto, tanquam ligea quædam, quæ
ſi viväfide apprehendantur, atteute ru-
mintntur, at guss ita expendanturut in-
tellectus ea bene penetret, ac perſpiciat,
ac luce Spiritüs accedente, mens il-
luß retur, & ejusdem ſacro calore dif-
vonente voluntas incaleſèat, omninò
confidam fore, ut in meditationo ex-
ardeſceat ignis z. & ſacrificans eodem
accendatur. Ex his igitur indies, aut
gquoties ad aram falturus es, foco tuo
memoriæ, & intellelties) anum alte-
rumve lignum conſiderationem) ab-
pone, ne paulatim ignis fervoris ex-
tinguatur nam, ut ait Salomon Pra-
verb. J. Cum defecerint ligna, ex-
tinguitur ignis.
dAdverte Il. ad pietatem augendam
Plurimum valere compoſitionem vel
imaginationem loci: v. g. tempore ad-
Vvenius Domüs Nazarethank, tempore
Nativitatis Stabali Bethlehemitict, in
quo coram beatiſſima Virgine, . Fo-
lepho, innumer zgue Angelorum muülti-
zudive Rtgens ſunm ſtipante celebres s.
oraitos

ye
l/

N
ti
4

N

m.

Wi⸗
1

Sacrifcium. 2 18 5

erationes præparatorias, gratiarum
altionem, aliäsque preces fecites.
Adverte UWI. Semper pramittendos
pſalmos praparatorios, & orationes ex
Miſſali, vel Diurnali, ab Eccleſia or-
dinatas: quibus abſolutis, pro tempo-
ris opportunitate, & beneplacito ex
Jequtibus nonnulla addi poterunt.
Per diem quoque ſieſpiria, vel preces
Jaculatorias crebrè emittere devotio-
nem prowovet: animum ad igeem di-
vinum concipiendum diSoni, on*αvν
tümque diutius fovendum adjuvat.
Cümque ſacriſecium hoc omnium toti-
us diei operum præcipuum, nobiliſſt.
mum, præſtantiſſimum, ac diviniſſi-
muum ſit in ejusdem præparatione, &
gratiarum actione adornands meritè
Jumus prolixiores.

PR AX IS
Offerendi quadruplex ſacrificium, ſub-
limes continens intentiones, indi-
ésque ufurpari poteſt pro benepla-
cito, vel brevias, Vel prolixius, ut
fequicdcar.
I. Obla-

186

Praxis offerendi

1.
Oblatio Sacrificii, quatenus eéſt Latreu- 19

ticum, & dirigitur ad cultum, &
n Bei omnipotentis.
O0 nipotens ſempiterne Deus, omni u
honore, amore, & obſequio di- u!
griſſime, ego NN. indignus famulus 0
tuus, Sacerdos tamen Prainerus: &
conſtitutus ad immolandam tibi hoſti-
am laudis, coram te proſtratus adoro-:
amo, laudo, & benedico te, arque ab ib
omnibus creaturis omni modo poſſibi- in
li te laudari, amari, benedici, & glo- k
rificari ſinè fine deſidero. Agnoſco
prætereà, O infinita Majeſtas! propter ci
infinitam perfectionem tuam, infini-. a
tum, & ſummum tibi cultum, amo-
rem, & honorem deberi: Verùm ſcio, 1
eum tibi à nulla pura creatura exhibe-
ri poſſe, nec quidquam inter omnia &
creata reperiri, quo divinæ Majeſtati u

tuæ debitum cultum, tanquam Creato-
ri noſtro exhibeamus. Ne ramen ob- do
ligationi noſtræ deſimus, & ur Fili tui
voluntatem impleamus interSacerdotes 1
plurimos à tota Chriſtianitate velut able. a

gatos,

Sacrifßeium. 18V

tos, & ego famulus tuus accedo ad per-
agendum Sacrificium latreuticum, ab
ipſomet Filio tuo, Domino noſtro in-
ſtitutum, & offerri præceptum; quo
nihil tibi poteſt accidere gratius, nec
ullum poteſt eſſe Sacrificium laudis, &
honoris excellentius.
Hoc itaque tam nobile legis novæ
Sacrihcium, & infinitæ dignitatis ho-
ſtiam ex toto corde quàm demiſſiſſimè
tibi offero, Summe Deus, ſcilicet ip-
ſummet Unigenitum Filium tuum Je-
ſum Chriſtum Dominum, & Redem-
ptorem noſtrum, panis, & vini ſpe-
ciebus velatum. Quod Sacrificium „
cum omnibus Abelis, & Noë, Abra-
hæ, & Melchiſedech, totiusque legis
naturæ ſaerificiis millies ſit nobilius,
omnibus legis Moſaicæ victimis, hoſtüs,
& holocauſtis infinitè præſtantius, De-
us, non deſpicies. Suſcipe igitur hunc
dilectiſſimum Natum tuum, tanquam
hoſtiam infiniti valoris, cum omnibus
ſacçrificiis laudis, & obſequiis, quibus
ipfe te olim glorificavit in terris, unà
cum meritis beatiſſimæ Virginis, ac to-
tius

188 Praxi, offerendi

tius Eccleſiæ triumphantis, & militan-
tis: in cultum latriæ tibi foli debitum,
in teſtimonium divinæ excellentiæ, &
omnipotentiæ tuæ, in prorteſtationem
ſupremi Dominii tui in omnes creatu-
ras, abſolutique imperii in vitam, &
mortem: ac in ſignum noſtræ fubje-
tionis, & omnimodæ dependereiæ à
te, quæ longè major eſt, quàm vel ra-
dii à ſole, vel umbræ à corpore, vel
caloris ab igne.
Atque utinam omnibus momentis vi-
tæ meæx, omni poſſibili devotionis af-
fectu te amâàſſem, & glorificâſſem, æ-
ternumque deinceps amarem, & glo-
rificarem! Utinam quoquè mundus uni-
verſùs, & omnia regna ejus ſic te mecum
laudarent, glorifcarent, & hoc 88. Sa-
crificium Miſſæ offerrent! ſed quia in-
numeri ſunt, vel extra Eceleſiam gen-
tilitatis cæcitate percuſſi; aut hære-
feos tenebris involuti; vel intrà Eccle-
ſiam peccatorum ſordibus ſepulti; qui
vel te non agnofſcunt, vel agnitum,
non, ut par eſt, glorificant; ſed potius
ofé, ac opere blasphemant, & inhos-
14 norant,

Atl⸗

e
144.
el

Sacrifecium. 189

norant, in ſupplementum illorum om-
nium admittere dignare, Magne Deus,
hoc Sacrificium laudis; non tam per
manus meas, quaàm Pilii'tui dilecti, qui
ut primarius offerens, immenlſi amoris
igne ardens, ſe in holocauſtum omni⸗-
nò accenium tibi-præſentat: in quo ti-
bi ingnitê complaces, & delectaris; ip-
ſe te omnium vice laudet, & benedicat
per infinita æternitatis ſæcula „Amen-.
II.
Oblatio Sacrifieii, quatenus eſt
PEuchar ſticum.
Accedo deinde, liberaliſſime Deus,
ut gratias debitas agam, & Sacrifici-
um FEuchariſticum oferam: tanta enim
multitudo bonitatis tuæ in profuſa a-
deò collatione tot beneficiorum tam
generalium, quàm ſpecialium, tam cor-
poris, quàm animæ, tam temporis, quàm
æternitatis reperitur, ut nullus intelle-
ctus ſive humanus, ſive angelicus eam
aſſequatur.
In primis elucet immenſa hæc bene-
ficentia tua in ſacratiſſima Humanitate
Chrilſli Domini Salvatoris noſtri; quàm
—22 tot

v92% praxis offerendi

tot Sapientix, tot ſcientiæ, tot virtu-
tum, & meritorum, tot gratiæ, & glo-
riæ incomparabilibus theſauris ſupra
omnes creaturas coronâſti; eumque
in Patrem, Doctorem, Ducem, ac Ke-
demptorem nobis ſubmiſti.
Elucet deinde eadem tua Bonitas,
in glorioſa Filii tui Matre, quan ad-
mirandis quoque gratiarum opius,
admirabili electione, conceptione,
virginitate, maternitate, & aſſumptione
in cœlos honoràâſti, & nobis in Matrem,
patronam ſingularem conceſſiſti.
UIIterius elucet quoque Bonitas illa,

in cœleſtibus Angelorum exercitibus,

omnibusque Sanctorum Patriarcharum,
Prophetarum, Apoſtolorum, Marty-
rum, Confeſſorum, atque Virginum
ordinibus; quos variis, & inuſitatis
favoribus, prærogativis, & gratiis præ-
ventos, feliciter ad tantam in cœlo
gloriam ſublimdÜſti.
Neque minuùs eluxit hactenus, & ho-
diedum elucet eadem liberalitas tua,
in tota Eccleſia militante; quam fide,
ſpe, charitate, ſacramentis, aliisque
effica-

n
ſo

ien,
1.
lg,
,
lone
en,

Sacrifieæium. 19 1

effcacibus gratiæ auxiliis cxcitas, ad-
juvas, & ad'æternæ felicitatis bravium
ſuaviter, & efficaciter perducis.
Et inter hos omnes, ego quoque ſer-
vorum tuorum minimus, quot benefi-
ciis ſingularibus, gratiisque eximiis à
liberaliflima manu tua cumulatus ſum?
Eminet inter cætera, creatio mea, con-

ſervado, redemptio, juſtificatio, præ-

deſtinatio, vocatio, ordinatio, dono-
rum naturalium, & ſupernaturalium
continua multiplicatio , crebra corpo-
ris, & ſanguinis tui communicatio,
periculorum animæ, & corporis amo-
tio, peceatorum condonatio, protectio,
gubernatio, aliaque innumera, tum
nota, tum ignota beneficia; quæ om-
nia, & ſingula quanti æſtimanda ſint,
quis Cherubinorum, aut Seraphino-
rum, ne dicam mortalium aſſeque-
tur? præſertim cùm Pprofluant ex gra-
tuita liberalitate tua, ex infiniti amo-
ris incendio, & ad gloriam æternam,
eamque perpetuam beatitudinem
dirigantur?

Quhm

192 Praxis offerendi

Quaàm cordialis proinde, quaàm fer-
vens, quàm interminabilis, pro tot,
tantisque beneficiis, ab omnibus, &
ſingulis gratiarum actio, laus, & be-
nedictio tibi deberetur ſingulis mo-
mentis temporis, & æternitatis? O ſi
mihi ora, & corda forent infinita ſera-
phicis affectibus æſtuantia, quils te
laudare, & gratias agere valerem, quan-
topere exultarem! & quantillum ta-
men hoc adhuc foret, ad eas laudes,
& gratiarum actiones, quæ infinitæ
Beneficentiæ tuæ pro tot, tantisque be-
neficiis deberentur? quorum ſingulo-
rum ea eſt excellentia. ut nec pro mi-
mimorum ulla creatura dignas referre
gratias valeat.
Ne tamen animi ingrati labe norte-
mur: pro omnibus hiſce beneficiis om-
ni, quo poſſum, & meo, & omnium
creaturarum poſſibili affectu te laudo,
benedico, gratias immortales ago, &
agere deſidero, ex puro amore tu,
quâàm perfectiſſimè in æternum, & ul-
tra. Et ne coram te, Deus liberaliſſi-
me, vacui appareamus; ego, cæterique
. Sacerdo-

dace
toti
mue

hitv
Der
crit
tem
I

onm
D
and
hom
ubes
a
oimdil

—

Kr⸗
tot,
1,
E be.
5 .
3701
aſerr
anste
guar⸗
im u⸗
udes,
fwirr
nebe⸗
hgn
0 l.
lene

nore⸗

0n.

pbium
nuco⸗
e 10l,
El.
⸗
ige
erco⸗

Sacrificium. 193
Sacerdotes tui legatione fungimur, &
totius Ohriſtianitatis nomine accedi-
mus, & in ſacrificiaum Euchariſticum
offerimus divinæ Majeſtati tuæ unige-
nitum Filium tuum JESIIN Chriſtum,
Deum & hominem cunctis veteribus ſa-
crificiis Euchariſticis ingnitè præſtan.
tem. Suſcipe illum cum omnibus ejus
gratitudinis exceſſibus, laudis ſacrificiis,
& obſequiis infinitæ dignitatis: cum
omnibus inſuper gratiarum actionibus
Beatiſſimæ Virginis Mariæx, & omnium
Sanctorum. Utinam ego cum omnibus
hominibus his & multo inflammatio-
ribus affectibus tibi gratias ſemper egiſ-

ſfem, & deinceps agerem pro beneficiis

omnibus & ſingulis, & gratis, propter
te, intenſiſſimè, & ſinè fine, Amen.
III.
Oblatio Sacrificii ut eſt propitia-
torium.
Venio præterea, Domine Deus meus,
infinite juſte & miſericors, cum tremo-

re, & pudore peccatorum tam proprio-

rum, quam totius mundi pondere gra-
Vatus; ut pro iis offeram ſacrificium pro-
= pitia-

194 Praxis offerendi

pitiationis. Sed O mi Deus! quanta eſt
horum ſcelerum multitudo, tam olim
commiſſorum, quàm quæ nunc inceſ-
ſanter committuntur toto orbe terra-
rum! quanta eſt malitia ſingulorum, quæ
omnibus mundi tormentis, & æternis
inferni incendiis infra condignum ple-
Gtuntur! quanta eſt illorum gravitas, &
enormitas, quæ Dei leges peſſunèant,

Chriſti ſanguinem conculcant, Filium

Dei rursuùs in ſemetipſis crucifigunt, &
ipſius Divinæ Majeſtatis quodammodo
jugulum petunt!
Horreo & expaveſco, dum mundum
propè unive-lum peccatorum diluvio
velut innatantem, & immerſum intueor.
Quot Kegna vaſliſſima, & populoſiſſima
in Africa, Alia, & America in infideli-
tatis, & idololatriæ cæcitate palpant,
ideéque in immenſam ſcelerum voragi-
nem incidunt, & nunquam emergunt!
Quot Regna, & Principatus, quot Re-
giones, & Urbes frequentiſſimæ per Eu-

ropam hæreleos tenebris caligant, in

ſumma libertate vitæ, & laxitate con-
ſcientiæ degunt, ac proinde in innume-
rabi-

—
ſi
unt
un
nd
kurm
ci
que
fral
int
(got
ſei
ritat

Ce
ele
lece
odi
bi3
4
ra
Cont
impe
Uun

—

1
DIn
Ne.

Sacrificium. 195

rabilium peccatorum colluviem proru-
unt; in eadem conſeneſcunt, & velut

jumenta in ſtercore ſuo computreſcunt!

Quot blasphemiis, & perjuriis nomen
ſanctum tuum per totum orbem terra-
rum proſcinditur! Quot odiis & inimi-
citiis, quot veneficiis & homicidiis,
quot EniSatiaibus & adulteriis, quot
fraudidus & injuſtitiis, quot furtis & ra-
pinis, quot ambitionibus & ſuperbiis,
quot Sacramentorum violationibus &
ſacrilegiis Majeſtas tua infinita indies ir-
ritatur, exacerbatur & læditur!
Quin imò ipſum regaleSacerdotium in
Clericis & Religioſis quibusdam (quod
veluti Sol in Eceleſiæ firmamento tadia-
re deberet) quot, quantisque maculis
obfuſcaturi Dum Sacerdotum alii luper-

bià & ambitione, alii avaritid & ſimo-
nid, alii (imulatione & hypocriſi, alii

crapulaà & ebrietate, alii denique luxu-
rià & impudicitià apertà vel occult
contaminantur! Et hos inter ego ipſe
indignus famulus tuus, quot noxis &
imperfectionibus quotidie commaculor!
Quantàâ inconſtanti tibi ſervio! quoties
. 12 pecca-

196 Praxis offerendi
peccata mea plango, & mox rurſlus iur
plangenda committo, millies cadens, cun
millies reſurgens; quantâ ſegnitie pal- cor
ſionum impétus domo; quantâ præci- fai
pitantiâ, & oſcitantiâ horas precésque en
perſolvo: quantà tepiditate ad tremen- en
dum Miſſæ Sacrificium celebrandum ac- af
cedo! quot pretioſas nobiliſſineo tem- Do
poris horas otiose & infructuosè im- hol
pendo? ſf
Quqm intenſo igitur doloris & com- Mun
punétionis affectu hæc mea, alienaque indd
peccata, numerum arenæ maris æquan- ,
tia, plangere, quâm largo perennique g
lacrymarum profluvio eadem deplora- us
re, quibus pœnitentiæ operibus expia- In.
re diu noctûque me oporteret? Verùm u
ſeio, Domine, omnium mortalium la- en
erymas, etii maria omnia & flumina ſu- n
perarent, ne quidem unico peceato di- An
gnè eluendo ſufficere. Doleo nihilo- Co
minùs de omnibus & ſingulis, maguis ul
& parvis, propriis & alienis peccatis, ine
idque non præmii intuitu, nec ſupplicii Oom
metu, ſed ex puro amore tui. Cupio ie
emnia pro viribus emendare, & con- ne
trariis

turl
den
Prec

Sacrifeium 197
trariis virtutum actibus compenſare,
cum ſpe veniæ apud te Patrem miſeri-
cordiarum; quam ut ſine ullo infinitæ

juſtitiæ tuæ præjudicio præſtare poſiis,

en in compenſationem tot injuriarum,
chm aliud pretium ſuppetat nullum,
offero tibi dilectiſſimum filium tuum
Dommnum noſtrum Jeſium Chriſtum in
hoſtiam placationis digniſſimam, &
ſufficientiſſimam, pro meis, & totius
mundi peccatis, unà cum omnibus e-
jusdem lacrymis, laboribus, opprebri-
is, & ſanguinis effuſionibus infinitæ di-
gnitatis, uti & cum lacrymis, & me-

ritis omnium pœnitentium, & Sancto-

rum. Utinam nunquam te Deum me-
um infinité amabilem offendiſſem, nec
offenderem poſthac in æternum! Uti-
nam cCrebriùs, ferventiusque divinam
hanc propitiationis hoſtiam obtuliſſem,
