dere? Hoc ſi neglexiſti, pudore ſuffun-
dere: qui alios mundaſti, forſan im-
mundus ipſe, alios ſanctificaſti, forſan
profanus ipſe, aliis viam ſalutis oſten-
diſti, aberrans ipſe Paſtor & idolum
abominatio in loco ſancto.

tee
e⸗
ell.

Per.

elen
le⸗
ſin
cire
e
zur
di
am
Col
umn
he⸗
enn⸗
Ge⸗
no⸗
tel⸗
un⸗
in⸗
ſin
el⸗

„

.

meditandi. GT
Colloquium &- petitio ad Chriſtam.
O KRex Regum, & Domine dominan-
tium, qui me ad præœcelſam regiam-
quebPresbyterii dignitatem evexiſti, con-
cede, ut vitam eomunere dignam inſti-
tuam, Regis inſtar omnibus vitiis, & paſ-
ſiogibus meis dominer; Sacerdotum an-
tiqhorun, Patriarcharum, Propheta-
rum, & Angelorum ſanctitatem & puri-
tatem æmuler, perſonâmque tuam ita
ſuſtineam, tâamque perfeétis moribus
exornem, ut omnes videntes laudent,
& glorificent Deum, qui dedit talem
poteſtatem & dignitatem hominibus.

Punctum III. De ſanctitate Sacerdotali.

ENene ulterius & infer, quantam
tanta poteſtas & dignitas vita
Janctimoniam exigat, ſe enim &. Pe-
trus I. Ep. c. I. velit omnes Chriſtia-
nos in omni converſatione ſancto eſſos,
gquauntò magis requiret, ut regale Sa-
cerdotium ſit gens ſancta, ut ſoriptum
eſt, Sancki eritis, quontam ego Sanct'as
Num. Cum verò hac ſanctitas in puri-
zate à vitiis, & in excellenti charita-
7 tis »

62 Praxis

zis, aliarumque virtutum graducon-
Iſtat. Requiritur 1. puritas à pecca-
Zis lethalibus, Sacerdos enim peccato
lethali fædatus, monſtrum eſt abomi-
nabile, & diaboli mancipium: foris
Agni immaculati veſtes induent, & in-
145 lupi truculenti formanes gerens 1
AWe en; orpus & animam Curiſt oal-
iſimo, & propriun, corbßis & animam
Luacifero, alios per Sacramenta emun
dans, & ſe ipſum peccatorum ſordibus
conſpurcans, hoſtes Dei Deo reconcili-
ans, & ſe ipfam Dei inimicum conſti-
tuens: denique Chriſtum Dominum pec-
catis denub crucifgens, & paulb poſt
Crucifixum Patri manibus adhuc cru.
eutis præſentans. 2. Requiritur pu-
ritas 2 pecxcatis venialibus praſertim
deliberatis: pulveres, & arauearum
telæ tolerandaæ non ſunt in calicibus,
maltò minus in Vaſis & calicibus Vi-
vis. 3. Puritas à Paſſionibus indomitis,
ut Sicerdotis animi limpid iſſema inſtar
aqua pellacidi & radtis cœleſtibus in
oratione recibiendis idonei ſiut, non
velut mare fctibns agitatum turhbu:
lenti.

niti⸗
ar
in
on
u

meditandi. 63

lenti. 4. MWodeſti & gra vitas, in α.-
compoſitione totius corporis, janckta
cunm odore boni exempli. Vos eſtis lux
munai, Math. S. eigo implete offici-
um, & lucete. Vos etis ſal terræ ergè
ecatores condite, putores extinguite,
coduptores arcete. Vos eſtis boputli
amuſſis, & regula; vos forma, popua-
lus cera: Ergo facti forma gregis X
animo (1. Petri p.) iltaum bene fſor-
mate & fingitt. Jj. Caſtitas Angeli-
ca, hanc exigit oratio, pPlalmodia, Sa-
cramenta, ipſe præſertim Agnus imma-
culatus, & caſtiſſimus Virginis Filius,
quem toties tangitis & ſumitis: ne
duplici ſeelere, altero contra bracep-
tum Dei, altero contra votum vel pra-
ceptum Eccleſiæ maculemini. 6. Tem-
perantia, ob ſanitatem conſervan-
dam: In multis enim eſcis non deerit
infirmitas, qui autem abſtinens eſt,
adjiciet vitam. Eccli. 37. Deinde ob
caſt itaten defendendam: Nam, dum
venter ſatietate extenditur, aculei libi-
dinis excitantur. S. Augaſtinus D. de-
nique

64 Praxis
nique Sacerdotalia officia ritè obeuk-

da, abfſolutionis, conſecrationis, pradi-

ecationis. An non confuſio & ignomi-
nia eſt Jeſum Chriſtum Crucifixum,
pauperem, & eſurientem fartis prædi-
care corporibus, & jejuniorum doctri-
nam rubentes buccas, tumentiâqug ora
proferre? z. Liberalitas in paupires.
DQuod de patrimonio Chriſti ſapereſt,
Cbriſti membris egentibus aſſtribuen-
dum eſt. Nam S Bernard. Epiſt. ad
Fulte. Duidquid prater neceſſarium
victum & ſemplicem amikctum de al-
tari retines, tuum non eſt, rnapina eſt»
ſacrilegium eſf. 8. Denique araens de-
votio & charitas.
Pro affebt u excita in te deſiderium,
a0morem & zelum pradictarum virtu-
zum, & in colloquto easdem ferventen
Kagita. .
Cokloguium ad Chriſtam.
Ava me, Jeſu amantiſſime, & ſangui-
ne tuo à peccatis meis munda me;
atque imple, quod per Malachiam c. 3.
de te promiſſum prædictúmque eſt: Et
purgabit filios Levi, & colabit eos quaſi
aurum,

zun
renr
au
mit
on
cen
or
Gi⸗
A

—
hent⸗
reli⸗
non⸗
Kum,
Prele
locht.
l td
Piren
ercti
ueß-
.1
riuß
e.
11 7

iu,
Uirtu⸗
Vente

npul⸗
, me;
ne.*
guul
tan,»

meditandi. 65
aurum & argentum, & erunt Deo offe-
rentes ſacrificia in juſtitia. Purga me ùt
aurum, à voluntariis exceſſibus, etiam
minimis; cola me quaſi argentum, ab
omni paſſionum ſcoria, & omnium ſa-
cerdotalium virtutum gemmis me ex-
orna, ut in juſtitia confummata & ſan-
Gtitete perfecta ſacrificium offeram,
Amen.
De tribus modis orandi.
Poſt meditationem S. lnatius in li-
bello Exercitiorum docet triplicem oran-
di methodum, meditationi affinem z ſa-
cerdotibus perutilem.
Primus orandi modus.
Verſatur hic oraudi modus circa de-
cem Decalogi præcepta, aut præcepta
Eecleſi«g, aut peccata capitalia, aut
potentias animæ, aut denique circa y.
Jenſas. Praxiz expedita eſt hac:
1. Statuete in praſentia Dei, atque
orntionem præaparatoriam præmitte,
quà gratiam poſtules peccata deteſtan-
di Sg. emendandi. 2. Expende v. g. pri-
mum decalogi præceptun, Gpatio circi-
ter trium orationum Dominicarum,
ac

66 Triplex

ac diſice, quid hoc præceptum conti-
neat, qui à te obſervatum hactenus aut
violatum, déque transgreſſtonibus do-
lorem intimum concipe, ſubjuncttà ora-
tione Dominicà. Deinde progredere eo-
dem modo ad præceptum ſecundum, &
tertium ac reliqua, illi præcepto inhaæ-
rendo diutius, quod ſapins estrans reſ-
Jus. Praxin exemplo declaro.
Primo præcepto Decalogi mandat
Deus: Ego ſum Dominus Deus tuus,
non habebis Deos alienos coram me: quo
exigit, ut ipſum ſolum, Deum, Domi-
num, ac ſummum Bonum noſtrum agno-
ſcamus, amemus, & colamus. Ego verò
quoties juſtiſſimum hoc Dei mei manda-
tum prævaricatus ſum; dum ipſo ſpreto,
creaturæ adhæſi, eamque plus colui, &
amavi, quàm Deum? O quàm doleo De-
us meus utinam te ſummum Bonum me-
um, te ſpiritum pulcherrimum, præſtan-
tiſſimum, nobiliſſimum, & perfectiſſi-
mum ſuper omnia ſemper amâſſem, &
coluiſſem, rebuſq; omnibus prætuliſſem!
Alterà præcepti parte vetat Deus, idola
adoranda ſculpere. Et quoties id trans-
greſſus

greſ
ſol
lu
Vivi
lumn
ſery
lum.
Fivi⸗
lit⸗
taten
Volo
am.
Cun

UI

ſen
ſi
da
ter
On
V
A

ti⸗

Ne

modus orandi 67

greſſus ſum! quot idola in corde meo
ſculpſi & fabricavi: Idolum meum ali-
quando fuit propria excellentia, cui ſer-
vivi per ambitionem & ſuperbiam: ido-
lum meum fuit proprium judicium, cui
ſervivi ſubinde per contumaciam: ido-
lum meum fuit voluntas propria, cui ſer-
vivi er inobedientiam: idolum meum
fuit venter & gula, cui ſervivi per ebrie-
tatem & crapulam: idolum meum fuit
voluptas carnis, cui ſervivi per luxuri-
Denique idolum meum fuit ira-
cungia⸗ & quæcunque paſſio inordinata,
cui ſervivi, cujus objectum colui & ado-
ravi per efferveſcentiam aut concupi-
ſcentiam. Doleo, mi Deus, ex animo, de
ſpirituali hac idololatria mea, eàmque
damno, ſubmiſſéque gratiam flagito, ex-
terminatis è& templo cordis mei idolis
omnibus, te ſolum Deum verum & vi-
vum unicè deinceps colendi & adorandi.
Amen. Pater noſter.
Secundus orandi modus.
Refricata per abtum Fei Dei praſen-
tis memorid, recitatag, oratione præ-
Zaratorid z aggreadere orationem Do-
minicane

68 Triplex

minicam, aliämve, & in ejusdem verbo
aut ſenſu quolibet inhære, quamdiu va-
riæ ſignificationes, ſimilitudines, gaſtus
Pirituales, motusque pii& affectus inci-
dunt: quo abſoluto, idem in o&uentibus
acltitandum nec anxit transcurren-
dum ad alia, ſi in uno devotio aftuat,
licèt in pauzulis verbis hora integr gad-
Jamenda foreti quo caſi, reliqua curſim
abſolvuntur.
Praxis exemhlo declarata.
Pater noſter. Tu es verè Pater no-
ſter, Creator noſter, Redemptor noſter,
& bonorum omnium largitor: tu enim
nos condidiſti & nihilo; tu venundatos
ſub peccato, ab æterna morte vindicaſti:
tu bonis omnibus naturæ & gratiæ nos
ditdſti. Qui es in cœlis: ubique quidem
es per eſſentiam, prœſentiam, & potenti-
amz; ſed in cœlis es inſuper peculiari rati-
one per gloriam: ibi te manifeſtas Electis,
ibi perfectè cognoſceris, & amaris, bene-
diceris, & glorificaris, ibi regnas & tri-

umphas in ſæcula. Sanctificetur nomen

tuum, quidquid es & nominaris, ſancti-
ficetur in hominibus; mortales omnes,

t

te in
amer
inon
I8s I

vemia

regn,
Nlm
Hore
Mone
NM.
lu⸗
dine
ſar.
hoe
Veei.
exi
ſcn
dala

1
Nya,
cun
1an,
e/

,erto
u/
G;
ntili
GPreh
gal.
n

no⸗
oſtet⸗
1 enin
Gatos
Caſti:
005
idem
tenti⸗
einni⸗
beye⸗
Eti.
en
nctl.
nnes;
e

modus orandi. 69

te indies magis magisque cognoſcant,
ament, timeant, laudent, & benedicant,
in omnibus mundi Regnis & Provinciis,
usque ad conſummationem ſœculi. Ad-
veniat regnum tuum: regnum gratiæ:
regnum virtutum, per quod in me, om-
niumque cordibus regnes & regnum
glor & cœleſtis: exulet regnum diaboli,
Mundi, carnis, & c.
Modus hic orandi mirificò mentem
illaſtrat, aſfectum excitat, & dulce-
dinem in ſingulis partibus latentem gu-
Ktare facit multoue fortße melius eſt,
boc modo ſemel orationem Dominicam
recitare, quàm vigeſies curſim & oum
exigudattentione. Ita orabat S. Fran-
iſcus Seraphicus. Hunc modum orandi
valde commendat S. Inatius- & facilè
alilis quibusvis hymnis, pſalmis, & ver-
Eliculis accommodari potéſt.
Tertius modus orandi.
Peractä oratione praparatorid, & fide
Praſentiæ Dei excitatd, orationis cujus-
cunqut voces, velut ber ſingulas reſpi-
randi vices transmitte, non diutius im-
morandouni voci, quùàm duret reſpira-
. tio 3

70 Pragis

tiozexpendendo interim vel ſignificatio-
nem vocis, vel gerſonæ, ad quam oratio
dirigitur, dignitatem vel propriam vili-
taté vel poſt em utriusq; diſferentiam.
Praxis exemplo declarata.
Ave, ex toto cordis affectu, ſalve, gau-
de, lætare. Maria, Domina, Kegina,
Stella maris. Gratid plena, plenafide,
ſpe, charitate, humilitate, omnibusque
virtutibus, mare gratiarum. Dominus
tecum, per gratiam, incarnationem, &
amicitiam ſpecialem. Benedictatu in
mulieribus, ab omnibus illarum maledi-
Gis libera, omni benedictione cœleſti
repleta. Et benedictus frult us ventris
tui, benedicatur & laudetur ab omnibus
Angelis & hominibus, Patriarchis &
Prophetis in æternum. Sancta Maria
Mater Dei, & Mater noſtra amabilis,
dulciſſima, amantiſſima. Ora, inſtan-
ter, efficaciter, indeſinenter Filium tu-
um dilectiſſimum. Pro nobis peccatori-
bus, indignis exauditione & veniâ; ſup-
plicio & pœaà digniſſimis. Nunc, ut vi-
tam emendemus, & ſanctè vivamus. Et

in hora mortis naſtræ, ut ſanctè moria-

mur, Amen. HORA

641

—

fentin
,0retil
Ci
ptiiſt
7
egal
deplen,
nce,
lsgu
em
tuin
cellell
entni
nnibis
his
Maril
joltn.
Ct
,ſon⸗
Ut ⸗

orandi ad horæ ſonum. 71

H OR A V.
PRAXIS.
Orandi ad horæ ſonum.
Ave Maria & c. O Deus (*) propitius
eſto mihi peccatori! (?*) reſtecte ad pec-
cata commiſſa)
Omnipotens fauſtam donet mortali-
bus Zoram. Et fidelium animæ per miſe-
ricordiam Dei requieſcant in pace.
Renova aßfeltum examinis partieularis,
Perfeltionis ſtudioſßtor addere poterit
ſequentia, quæ omnes neceſſarios affeltus
ad Deum & divina comprehendunt.
I. Benedicamus Patrem & Filium cum
Sancto Spiritu, laudemus & ſuperexal-
temus eum in ſæcula.
2. Expurga nos omnipotens & miſeri-
cors Deus ab omnibus culpis, pœnis, &
peccatorum reliquiis.
3. Converte quàm plurimos à vita
impia ad piam, & à pia ad apicem perfe-
tionis.
4. Fac nos, mi Deus, vivere & mori
ad amuſſim perfectiſſimæ ſanctitatis.
F. Ad laudem & gloriam tuam diri-
gantur omnia noſtra verba, cogitationes
& opera, in odorem ſuavitatis. 6.

62 Praxis orandi ad horæ ſoönum.

6. Agimus tibi gratias miſericors De-
us pro omnibus beneficiis tuis maniteſtis
& occultis.
7. Domine, miſerere omnibus, pre-
ces meas deſiderantibus, præſertim ami-
Cis & inimicis.
8. Omnes Sancti & Sanctæ intercedite
pro nobis. *
9. Adjuva nos, omnipotens Deus, in
omnibus neceſiſitatibus animæ & cor-
poris.
18. Et benedictio tua † ſit ſuper nos
ſemper, præſertim in hora mortis.
Hoc dicendo crucis fgnum xprime cum
tenero affeltu & reverentiâ erga cru-
cem Chriſti, & fi’ducid erga liberalitatem
divinam, quæ ob merita Chriſti Cruci-
kExi omnia nobis gratiæ dona largitur.
Haæc primà ſpecie videntur multa ſed
qui contraxit habitum, & benè memo-
riæ mandavit, celerrimè ſine jacturd
temporis expedire poteſt, praſertim ſi ſit
lus.
Quando perfectus eris, addes etiam
exemplo §. gnatii & S. Borromai bre-
viſſimum conſeientiæ examen de hora
traaucta. PSAL-

Lute,
val.
ſor
una
min
deh,
um
lihi
traxe
tes
mun
hece
rer
eraj
Non

t

1

— .*
tsDe-

hitels

Me
mannl⸗

colte
4

els⸗ 1
co⸗

et 008
,
Neℳ
,*
mn
CCl
i
1 4
tAi
en⸗
i

MR

etian
iln
PAl.

223) 0 (802 73
PSALTERIUIM ECCLE-
SIASTICHM
Iin Horas Canonicas diſtinct um.
§. I.
De obligatione Sacerdotum ad
penſum Horarum.
TV hominibtzs omnibus debitum in-
cumhit, Deum religioſis obſoquiis
colendi, ſelegit tamen Deus ex his no-
nmillos ſpecialiter, & per Eccleltanm ad
Jacram hanc funbétionem ſtabiliter obe-
undam deputavit ; ut tottus Eccteſeæ no-
mine & vice, horarium penſum, velut
debitum à toto corpore miyſtico tribu-
zum, perſolverent, & bona donäque cæ-
leſtia Reipublicæ Chriſtianæ ab eo impe-
zrarent. Duplex enim munus Sacerdo-
Zes vi Ordinis ab Eccleſkta obtinent, pri-.
mum ſacriſicandi, alterum pro Eccleſiz
neceſſitatibus, per officium divinum, de-
precandi: atque hinc oritur, ut licèt Sa-
cerdos ſit in peccato, &z ex propriis meri-
zis preces ejus pro illoſt atu impetratoriæ
on hut z oratio tamen eius, ut eſt à
Vublico Miniſtro, habens adjunct as pre-
D 6 6

74 Praxis orandi
ces & merita Eccleſtæ eſt apud Deum im-
yetratoriaz quia nititur meritis, & ſan-
Citate BEccleſtæ, ad quam Deus reſpicit.
Iäeoquesacerdotinon legitimée impedito,
absque gravi peccato non licet horas,
aut notabilem eavum partem intermit-

tere.
§. II.
De tempore Horarum.
PkRopheta Regius, Licèt regni totius ne-
gotiis diſtentus, ſepties tamen in die
laudem dixit Domino Pſ. 125. Tres pueri
cum Daniele in precibus celebrandis ob-
ſorvärunt horam tertiam, ſeèxtam, &
nonam ſed Eccleſta (ut docet S. Opr.
ſub finem orat. Domin.) pluribus à Deo
benefciis exornata, quàm olin, dpnago-
ga, ſeptem orandi tempora ſervanda
Natuit. K. Clemens L. S. Conſtitut.
Apoſt. c. 3 4. ordinat.: Preces veſtras fa-
cite diluculo, tertiâ horâ, ſextâ, nonâ,
veſpere, & in galli cantu. Diluculo
ratias agentes, gquoiztam illaminavit
nes Dominus, expulsd notte & inducto
die. Tertiàâ: quoniam illà horà Domi-
nus ſententiam Pilati accepit. Sext:
gquoni-

nn.

Cpo

Neo .

orar
,r

n.
idt
puert
,6
1r.
40
Ne/.
nds
Ptu

irßlr-

Nond
neu
nrui
llt
Domn.
ertl:
ul-

Horas Canonicas. 75

quoniam tunc Crucifixus eſt. Nonâ:
DQuontam omnia commota ſunt Cruci-
Exo Domino: Veſperegratias agentes,
gud dederit nobis diurnorum laborum
requiem. In galli cantu, quoniam illa
tempore nunttatur adventus diei ad
e*Xerc-enda opera lucis. Antiqui noctu
Jurerunt, & bhodiedum multi viri
Religioſt, ut (gquemadmodum ſcribit
in Regulis fuſ. alſput. S. Baſilius) imi-
tentur Dominum noſtrum, qui ſæpè in
oratione pernoltavit, & recogitemus
cum noctu natum, & per Angelos Pa-
Iſtoribus annuntiatum. Alii Ningulis

Paſſtonis Dominicæ myſteriis horas di-

Verſas attribuunt.
Hac ſunt ſeptenis, propter quæ pſalli-
mus, horis:
Matutina ligat Chriſtum, qui crimi-
na laxat;
Prima replet ſutis : cauſam dat Ter-
tia mortis:
Sexta Cruci zectit 5 latus ejus Nona
bipertit;
Veſpera deponit 3 tumulo Completa

reponit.
D 2 §. III.

76 Praxis orandi

5. III.
Cauſæ inſtituti Officii.
ARgnat eass. Bonaventurain opuſcu-
lode ſex alis Seraphim. c. §. Prima
eſt: Ut Eccleſia militans imitaretur mo-
rem TWriumphantis: in qua Haias Vidit
Seraphinos, alterum ad alterum la-
mäſſe, Sanbét as, Sanlt us, San us. Cum
enim Chriſtus realiter ſit in Sanc: iſſimo
Altaris Sacramento. a«quum eſt. aet ſint
conſtituti Miniſtri, qui ejus praæſentiæ
aſſiſtant, ejusque laudes decantent. Il.
Ult eſſet perretua aivinoryame beneficio
yum memoria, laus & gratiarum altio.
Benedicam Dominum in omni tenmpore,
emper laus ejus in ore meo. Pal. 3 2.
TIII. Ut erationis exerelttium, maäaxinmä,
qud poſtsfrequentiä continuaretur; es
quba miſeriæ & neceſſetates, tam om-

munes, qunm privata ſi⸗

ut continuk.
Ir. Ut plebs, gas par em ſcit. barumque
delzctatur hoc exereitio oravdi & lau-
dandi Peum, ei alueſzat, accedens ad
Becleſtam conſtitutis horir. V. Quia
1d ſpectat ad Eccleltæ Catholicæ, & Re-
ligionis Chriſtianæ decorens: ſi eninm

. . Genti-

6en
lau
u
t 0
du

Horas Canonicas. 37

Gentiles conveniebant in tenaplis ad
Iaudandos, & adorandos falſos Deos,
multò magis eſt rationi conſent aneam,
ut Chriſtiani conveniamus ad laudan-
dum Deum verum. Si etiam Antiquz
Legis Fideles, ſaas gquoqué inz Piagogis
s habebankt ; muültö ma-
gis) ſtum eſt, ut Chriſtiani in Temblis
zonveniant, Deümgue laudent. Hec
Doctor Seraphicus.
Offerimus autem laudes Deo in die
Jopties, ad obtinenda ſeptem dona dpiti-
tüs Sancti, adverſus ſeptem Spiritus e:
quiores, & ſepten, peccata capitalia, &
ginm venialia, in qua ſepties in die cadet ju-
47. ſtus, præcavenga, & deprecanda, per
ſeptem hebdomadæ dies, ac per ſeptem
orationis Dominicæ petitiones, aliosque
Pſalmos & HMymnos.
§. IV.
Modus Pſallendi aut recitandi Officium.
NExX David Pſal. 46. quinguies rebe-
tendo, Pſallite: inſenaat relte lal-
lendi modos: Pſallite Deo noſtrorpfallités
auiß Elallite Regi noſtro, plallite . quonianr
D 3

Cti. onmiusas

Gg Praxis orandi
omnis terræ Deus, Pallite ſapienter.
Itaquét
I. Pſallite diſtinctè quoad vocem, ver-
ba non abſorbendo, non truncando, non
transponendo, non pracipitando, aut
nimium feſtinandor loquimini enim
cum keége Rkegum, & Domino Dominan-
tium.
II. Pſallite Attenté, quoad memori-
am, attendendo vel ad verba, vel ad
Jenſum, vel aa Deum. Quomodo enim
2 Deo audiri te poſtulas, qui te ipſum
non audis“ ait S. Oyprianus.
III. Pſallite Intelligenter, quoad in-
telleltum, ut ſenſum verborum intelli-
gatis, myſteria cognoſcatis, & latente
in eo ſpiritu fruamini. Serviet ad hot
lectio Iiterpretum Pſalmorum, Dionyſti
Carth, Bellarmini, Lorini, LeBlanc. &ö e.
IV. Pſallite Ardenter, quoad volun-
tatem, non tepidè &- oſeitanter, non
Jſomnolentè, ut monet S. Bern. Serm. 47.
in Canticas Moneo vos, inquit, Dile-
Aiſſimi, purè ſemper ac ſtrenuè divinis
intereſſe laudibus, &c.

V.Plal-

coy
do
nete
cul

r/,
Don

tiu/

M.

in

ln

mmin

ccen

t
tu⸗
u
te⸗

—

enle⸗

,d.
ſ,i
,ℳ
nin
el
4

,

uri⸗
A4
nin

Mn

dir.
eli⸗
fentt
Ihur
. G
lur⸗
nun
1,
Il.
Ni

Horas Canonieas. 79

V. Pſallite Keverenter, quoad totius
corporiscompoſitionemalternatim ſtan-
do & flectendo; non interloquendo line
neceſſitate, non ſubridendo, nagando,
oculis e⅓aαaͤzando; ſed Seraphinorum mo-
re ſummà cum reverentiä & tremore
Dominum Deum exercitaum laudando.
Adguod conducent ſequentes conſidera-
tiunculæ.
V.

§. .
Motiva ad piè Pſallendum, vel oran-
dum Horas.
Um ante recitationem, vel cantam
ſubinde pauliſper exſpect andum eſt
in choro, animum collige, aunumqué ev
Jequentibus motivis aliquantulam ru-
mina, ut ad ferventius Pſallendum ac-
cendaris.
Motivum I. Author.
OKeii Author eſt ipſe Spiritus Sanlt as:
ujus numine afati Viriankti ora-
cula edidére, ex Juibles officium confla-
tum eſt. Hinc illad legens vel cautans,
numinis ipſius verba, Vocésquae efferre
te cogita i quibus ſi mens non reſpondeatzs
Jèd temerè huc, illac evagetur, quaſi
D 4 trita

320 Praxis orandt

rita & inutilia mali Poëtæ carmina
recitatet, patet, gravem Deo injuriam
inferri.
Motivum II. Materia.
Meria Officii ſant Pſälmi, HEynini,
oraktones, lectiones, nucleus, &
medulta ſaeræ Scripturæ, at flores ſele-
iſm d. Patrume quaæ modo altiswa
5. Trinitatis, Intarnationtr, & pPuſſto-
nis miſteria proponunt, modò ſalutaria
itæ monita sradunt ; modb in fidei,
Bei, &) charitatis actus erumpunt-.
DQadm igitur indecens eſt, tam alta,
ZHam ſantta, minori attentione tracta-
re, qudm profana, negotiave ſacularia!
Motivum III. Finis. .
PInis gutm Spiritus Sanctue, & Eccle-
ſia in Officii Divini inſtitutione in-
tendit, eſt Dei gloria, & noſtra neceſſt-
zas, atque etilitas. Cogita igitur WMa-
Jeſtatem divinam, tun, propter infini-
tam perfelctionem ſauam, tum propter
Hummanm liberalitatem ſuam nünquam
Jaßficienter ab ulla creatura laudari
Peſſe. &lorifcate Dominum, quantum-
cumque poteſtis, ſupervalebit enin ad-
hus

S⸗,

N .
an,

1
ker

1

her

— 5
ſs
/n

,
i1
ſcei,
punt.
Al 11,
lt
Nnat

Nill-
eit⸗

inin.
NMNR
1 ,*
4Ge
fR.
zat
ℳ

Horas Canonicase 3*½
buc admirabilis magniferentia ejusr
Eccl. 43.
Motivum IV. Neceſſitas.
Ogita, quanta ſit multitudo, & ma-
*gnitudo neceſſtatum communinm &
privatarum, miſeriarum corporis &
animaæ, morborum, hareſum, peccato-
ras, calamitatum, perſecationum,
zentationum, periculorum, quubus tota
per orbem terrarum Eccleſia militans
involvitur, & penè obruitur. An nou
bac jure fervorem orationis exigunt?
Motivum V. Utilitas.
Eende, quot in pia attentäque ofbk-
cii perſolitione actus fidei, ſpein
charitatis, religionis, gratituainis,,
aliarüumque virtutam exerteasz'acpro-
inde quot gradus gratiæ & gloriæ at-
quiras, quot charismata, dona & au-
ilia tibt alitsque compares.
Motivum VI. Dignitas.
Cöonkgera , gquanta dignitas ſet por
Puli totius nomine velut legatum
mitti ad Divinam Majeſtatem, de ne-
gotiir graviſſimis tractaturum, nut de
aternahominum ſalute, deliberatione
5 orume

82

eorum è captivitate diaboli, de ereptione
eX l ernis Orci incendiis, de obtinendo
regnocæleſti, de eximendis animabusè
carcere ſlammarum purgantium. An
non par eſt talis legationis munere, ſum-

mo ſtudio, diligentiäque perfungi?

Motivum VII. Felicitas.
VIe, quanta ſet felicitas tua, cupra
tor aliis, ſæularibus mundi negotiis
implicatis, pen gratiam vocationis tua
conceditur & pia voluntas, & prom-
pta facultas agendi, & loquendi cum-
Divinà Majeſtate, prote, aliisque de-.
yrecandi, Angelicosque choros imitan-
di, laudando & glorificando Deum.
Motivum VIII. Jucunditas.
DWiee gquanta, antma Deum amanti
Juacunltas ſet, in conſpeltu Ange-
lLorun pſallere, & cum jubilo cordis „
«cum nſtratione mentis, cum inflam-
mationé Voluntalis, Qætum alleluja to-
ties cantare, Deumque um ſolatio &-
eriltatione benedicere &- glorificare.
Guſtate & videte. “

Praxis orandi

Moti.

Yl
141
tonr.
CuN
d⸗
im⸗
M.
uuti
ge.
t, 4
.
,
19,0
ore⸗

oti

Horas Canonteus.
Motivum IX. Præſentia Dei.
Ecordare te verſari in conſpeltu
Numinis, corda ſerutantis, LEngu-
la obſervantis, omnia judicantis, &
pro meritis, vel remunerantis, vel pu-
nientis. Si itaque ſola Dei praſentia
& aſpectus propter ſummam Numinis
PDivini excellentiam, ſIummam exigit
reverentiam: quantoò magis ſe vel Ma-
Jeſtas illa te alloquitur, vel tu vermi-
ulus illam?
Motivum X. Exemplum Beatorum.
Pkevone tibi ſapins fervorem inexpli-
cabilem Civium cæleſtis Hieroſoly-
mæ, Deum ſinè pne laudantium Beati
qui habitant in domo tua, Domine; in
ſæcula ſaæculorum laudabunt te. Pſalm.
83. Hos amulare.

Motivum XI. Contrarium Damna-
torum.
Abbrehende vivaciter tot millena mil-
Iin Damnatorum, & Diabolorum
die & nocte non ceſſare Deum maledice-
re, blasphemare, & execrari. An
non aquum foret, nos mortales tan-

84 Praxis orandi

tam mephitim devotionis fragrantidi,) I.
& orationis incenſo ſuſfamigares tiſt
Motivum XII. Malitia Peccatorum. Da
Imiliter condi ſume tot millia Ethni. W
corum, Zudagorum, Hareticorum,
aliorumque mundi peccatorum, qui eo W
tempore, quo tu Plallis, Deum graviſ- 1
ſemée oſfenauunt 4 mprseston, G ‚ . Ge

ramentis, blasphemiis, aliisque lin- 1
guæ à Gehenna inflammatæ ſeclerilbut. ih.
An non aquiſſemum foret, ut has Nau- „
minis offenſas & injurias dtprecar lut
& oppoſitis laudibus, ac benedictioni-⸗ ea

lus pro viribus comtenſare ſtudeas? u⸗
. 1,
Præſtanda ante officium Divinum alias- n

que orationes vocales.

IL. ANie orationem prapara animam
nam, ne ſis dlealſ: homo tentans, ig
Deum., Eccl. 18. Unde ſi peccati ou- nee⸗
Jusdam gr a Lioris conſeietia te redarr- lur
guat, contritionem elices non enim eft e

Tpecioſa laus in ore peccatonise, Ne aur- B
dias illad Plal. 1g. Peccatori dixit De- 1.
m», Hare ta, enarras juſtitias menss ſ,
II. Rö- e

te
rins
.
A.
1.
Me⸗
e 1
Ga.

Horas Canonikas. 8 5⁄

III. Excita deſiderium quäàm ferven-
tiſſimè laudandi Peum. PBenedicite
Bominum quantum poteſtise major e-
nim eſt omzi lauae, Eccl. 43. Zuväar
bit, ſi tempus ferat, conſideratio'alicu-
jus molivi ex antedikckis.
III. Proteſtare coram Deo, omnes
odrrentes diſtractones & evagatio-
zes animt, conktra Voluntatent tuans
Zibi eventuras.
IV. K. Angelum Caueſtodem tibipra--
Jèntem compellaz aliosgque Carlites ac
creaturas ad Deum tecum glörifecan-
dum invita, dicens: egnigsre etni
num mecum, & ealtemus nomen ejus
in idipſim Pſal. 33.
V. Statue te in præſentia Dei: quod
variis modis fieri poteſt. I. Si conci-
pias Deun, tanquam Spiritum per om-
nia dißaſam, omznia implentem & in-
tuentem. a. DNi concipiatur, tanquam:
Lux immenſa, intimé nobis præſens, &
cum omnibus theſauris ſuis in cordis no-
Kri centro, & animæ fundo reſidens.
3. Concipi poteſt velut in cleſti ſolio
ledens, luce infinitä circumfueſus, &-

96 Praxis orandi
innumeris Angelorum Myriadibus»
quomodò apparuit Danieli, a,
Haiæ, & aliis. Proponi poteſt ob ocu-
los Chriſtus Dominus in humana ſpecie,
vel ut crucifixus, vel ut Zudex in nu-
bibus cæli. Et coram illo te humillimè
proſterne ad eum tanquam praſentenn,,
IPpectantem, & audientem Zotse o, io-
nem diriger ac velut cum maximo rin-
cipe tractaturus azccede, auxiliumque
ad munus orandi dignt obeundum po-
ſKula.
VI. Forma intentionem puriſſeimam,
perfectiſſimam, & Jablimiſſimam, at-
que éX praxibus gquatuor ſubiunctis
unam elige, aut ſi varietas te delectet,
diverſis anni temporibus, modoò hanc,
modò illam uſarpa.
Ps GE Sses E E EsE-
INTENTIO I.
Ante Horas. Canonicas.
Ad Matutinum, & Laudes.
OfIero Tibi humillimè, O Sacroſancta
Trinitas! hoc officium ſervitutis
meæ, velut quadruplex ſacrificium, ex
puro

Pure.
rum
ſacri

rem,

fſtum
hum

Tunn
mihi
luts
aren
peec
tum
Ven
imp
miin
Gou
us
tie

mun
min
NIS

Ge

,
tin
l e⸗

Sein
ir
lint
nt

7 i.
.
,,.

tenn,
,.
ri
det,
Muc⸗ 1

Horas Canonicas. dy

puro amore amicitiæ in te Deum ve-
rum ac vivum, & quidem I. Velut
ſacrificium laudis, ad ſummum hono-
rem, & gloriam tuam, ad infinitum gu-
ſtum, & beneplacitum tuum. II. In
humillimam, & affectuoſiſſimam gratia-
rum actionem pro omnibus beneficiis,
mih;, & omnibus creaturisunquam col-
latis, & conferendis per totam æterni-
tatem. III. In ſatisfactionem omnium
peccatorum, & negligentiarum mea-
rum, omniumque hominum tam vi-
ventium, quàm defunctorum. IV. Ad
impetrandam gratiam efficaciſſimam
mihi, & omnibus mortalibus, ut te
quàm perfectiſſimè cognoſcamus, ame-
mus, colamus, & glorificemus ad imi-
tationem Sanctorum, & Angelorum.
COratio ex Breviario.
eri Domine os meum, ad benedi-
cendum nomen Sanctum tuum:
munda quoque cor meum, &c. Do-
mine in unione illius Divinæ intentio-
nis, &c.
Ad Primam. III. VI. IX. Veſperas,
& completorium, pradictam intentio-
Snm,

8 — Praxiz orandi

nem breviter renova hoc modo: Offe-
ro, O SS. Trinitas, Primam ad laudem

& gloriam tuæ Divinitatis: in gratia-

rum actionem pro omnibus beneficiis:

in ſatisfactionem pro omnibus pecca-
tis: ad'perfectiſſimam impletionem di-
vinæ tuæ voluntatis, Amen. Velbre-

viſſimè Offero ad intentionem oente-

dictam.
INTENTIO. II.
Pro tempore quadrageſimali.

D' Matutinum. Domine EStI, in
unione illius orationis, quam in-

horto anguſtiatus Patri obtuliſti, & tor-

mentorum omnium, quæ paſſionis tuæ

nocte pertuliſti, offero tibi hoc matu-
tinæ laudis obſequium, ut illud acce-

ptare digneris in compenſationem tot.

blasphemiarum.

Ad Primam. Domine EsuI, in

memoriam ſputorum, alaparum, con-
vitiorum, & illuſionum, quas initio
diei pro nobis pertuliſti, hoc oris &
vocis noſtræ obſequium ſuſcipere ne

dedigneris, ut Patri æterno gratum ſit-

in unione tui amoris.

Ad.

le,6
cepe

Mör!
No
6,
16

m
lis
in
ni
ne

—

e.
uten
genn
efeie
hecck
enc-
e⸗.
e

Horas Canonicas. 99
dAa Tertiam. Domine EslI, in me-

moriam acerbiſſimæ flagellationis, &
ignominioſifſimæ coronæ, te modè ora-
re, & adorare cupio; & hoc ſit obſe-
quium ſervitutis meæ, quo te Regem
æternum agnoſeo, & profiteor.
Ad sextam. Domine ESstI, in me-
mosam crucis acerbæ, quam bajulaſti,
& in qua te Patri hoſtiam obtuliſti,
hoc laudis ſacrificium à nobis ſuſcipe-
re, & Patri offerre digneris, ut ſit ac-

ceptum in oblationis tuæ unione.

Ad Nonam. Domine JESLI, in me-
moriam cordis tui tribus horis in cruce
anguſtiati, & poſt exſpirationem lan-
ceà aperti, offero tibi precis, & amo-
ris obſequium, ut cor noſtrum jungere
digneris cordi tuo, amore inſeparabili.
Ad Veſperas. Domine EstI, in me-
moriam capitis tui languidi, & corpo-
ris tui plagis undique affecti, è cruce
in ſinu Matris depoſiti officium oratio-
nis ſuſcipe, & tibi acceptum ſit in unio-
ne dolorum Matris tuæ.
Ad Completorium. Domine EstII,
in memoriam unctionis, & ſepulturæ tuæ
. ſacræ:;

90 Praxis orandi.

ſacræ, accipe hoc extremum officium
ſervitutis & orationis noſtræ diurnæ, &
ut tibi gratum ſit, conjunge cum la-
crymis, quas tibi tuncobtulerunt devo-
tæ animæ. –
INTENTIO III.
Tempore Paſchali.
Mutinum offero ad honorem &sSII
Chriſti Redemptoris mei gloriosè
à mortuis reſurgentis. . .
Laudes, ad honorem Chriſti, Pa-
tres à limbo liberantis, ac de mundo,
carne, & diabolo triumphantis.
Primam, ad honorem Chriſti 40.
diebus diſcipulos inſtruentis, & loquen-
tis de regno Dei.
Terkiam, ad honorem Chriſti ad cœ-
los aſcendentis.
Sextam, ad honorem Chriſti, Spi-
ritum S. mittentis.
Nonam, ad dexteram Patris ſeden-
tis, & in cœlo regnantis.
Veſperas, Advocatum pro nobis apud
Patrem agentis.
Completorium, Venturi Judicis.

INTEN-

Echon
N
um
bere⸗

Ori&

.

Horas Canonicat. 9
INTENTIO IV.
Reliquo anni tempore.

Officium totum cedat ad guſtum, &
beneplacitum Divinæ Majeſtatis.
In unionem. Dominicâ. Oratio-
num & affectuum Chriſti Domini. Fe-
rià G. SS. Angelorum. Feria III. SS.
Patriarcharum. Feriâ IV. SS. Apo-
ſtolorum. Ferià V. Martyrum. Fe-
rià VI. Confeffſorum. Sabbatho Vir-
ginum & Viduarum.
In gratiarum actionem pro benefi-
cio, I. Creationis. II. Redemptionis.

III. Vocationis ad fidem. IV. Juſtifi-

cationis. V. Vocationis ad ſtatum.
VI. Prædeſtationis VII. Glorificationis.
Iin memoriam Myſterii. I. Reſurre-
ctionis, & aſeenſionis Domini. II. Na-
tivitatis. III. Vitæ privatæ. IV. Præ-
dicationis. V. Uitimæ cœnæ. VI.
Paſſionis. VII. Sepulchri.
In deteſtationem& pœnitentiam pec-
catorum. I. Superbiæ. II. Avaritiæ.
III. Luxuriæ. IV. Invidiæ. V. Gulæ.
VI. Iræ, VII. Acediæ.

Ins

92 Praxis orandi

In impetrationem. I. Septem virtutum,
runn Theologicarum, tum Cardinalium.
.Septem donorum Spirits Sancti, &
3. Septem operum milſericordiæ.
In aeprecationem. I. Pro cultoribus
SS. Trinitatis. II. Pro amatoribus ani-
marum Purgatorii. III. Pro cultori-
bus Nominis JESI. IV. Angelosum.
V. SS. Sacramenti- VI. Paſſionis Do-
mini. VII. B. V. & S. Joſephi. Vel
I. Pro Pontifice. II. Pro Epiſcopis.
III. Eccleſiaſticis. IV. Religioſis. V.
Conjugatis. VI. Viduis. VII. Vir-
ginibus. Vel I. Pro Regibus & Prin-
cipibus. II. Animabus Purgatorii. III.
Exiſtertibus in peccato mortali. IV.
Infdelibus & Hær eticis. V. Pro Pa-
rentibus & Cognatis. VI. Pro afflictis
& inimicis. VII. Pro Agonizantibus.

S. VII.
Præſtanda ſub ipſo officio.

I. vOnare devotionem, attentionens;
intentionem actualem vetl ſaltem
virtualem continuare, aut aliguoties
renovare, præſèrtim ſub Gloria Patri.

ltt

nil
lue

m

A 6.

60

—
Aliun.
i,

Orns
ll⸗
Aor⸗
tun
De.
. Vir⸗
I
IV.
r.
gics

gbus⸗

enn
leß
l

5-

Horas Canonicas. 92
II. Excita ſubinde fduciam, quöd
inf allibiliter impeträatiuras ſis ez, quæ
petis, modò recte oraveris. Piducia
autem hac innititur potentiæ divinæ,
guz poteſt opem ferre. Sapientiæ, quæ
mille modos jzvandi novit. Bonitati,
quæ vult ſucoeurrere; & infallibiti pro-
iSont & veracitati ac ſidelitatt di-
vinæk, quæ nequit Falere. Quottes
autem promiſet? Matth. 7. Lucæ II.
Petite, &re accipietis, quaxrité, pulſa-
te, &-c. Quis igitur difidat, ſi reltè,
E cane ferventée Piduciä, perſeverantid-
gue oraverit?
III. Ad pronuntiationem zonnullo-
ram nominum ſapins occurrentium,
v. g. Deus, Dominus Alleluja; &c,
con venientes aſßfeltus elice, ſeilicet ado-
rationis, timoris, amoris, laudis,
ratituadinis, reverentik. Ad voces
verò: Nos Homines, vel miſerias hit-
manas indicantes, excita affeltus hu-
militatis, contritionis, compaſſtonis.
Aut attende ad ſenſaum literalem, aut

Piritualem, & Davidem in Pſalmis

bracuntem in affectus ſegaere, üt e-
er

94 Praxis orandi
det S. Auguſtinus Conc. 3. in Pſal. 30⸗

cuùm ait Pſalmorum aſfebtus nos ex-

primere oportet; timere cum timet Pro-
heta, amare cum amat, laudare cuùm
laudat, plorare cum plorat, poſtulare
cùm peſtalat, mentem ad Beum eri-
gere, dum ille ſe erigit, nosmetipſos
detrimere cum ile Sſrimit. ollac
obſervando non erimus ex illis, de qui-
bus ſeriptum eſt: Populus hic labiis me
