homism venientem in hunc mundum,
illumina me: Loquere Domine, quia
audit ſervus tuus.
III. Tranſeamns uſque Bethlehem, &
videamus hoc Verbum, quod factum
eſt, & audiamus, quid loquatur in no-
bis Dominus.
Orationes praparatorias recita, &
Sdacrum celebra, jam veluti in ſtabulo
Bethlebemitico ad præſéèpe Domini, co-
ram Beatiſſemä Virgine, S. goſepho, An-
gelis, Paſtowibus, Tribus hegibus; alids
velati i templo Hiereſolymitano coram
J. dimeone & Anna.
ANILE SACR IIM.
I. Hamilitatis Affectus.
AA Nima mea, tranſeamus usque Beth-
lehem, & videamus hoc Verbum,
quod factum & incarnatum eſt; & au-
diamus,

232 Ante Sacrum

diamus, quid loquatur in nobis: nam
ſtabulum eſt gymnaſium, præſepe Ca-
thedra, Infans Doctor Juſtitiæ, non tam
verbo, quàm exemplo clamans, ut di-
ſcas eſſe mitis & humilis corde.
Magiſter humillime! quemadmo-
dum in ſtabulo natus, infantili ſpecie,
omnia magnalia tua contegendo, Altiſſi-
mæ humilitatis perfectionem docè*; ita
ſub ſpeciebus Euchariſticis majeſtatem,
potentiam; & ſapientiam infinitam oc-
cultando profundifſimæ humilitatis le-
Rionem altè inclamas.
Utinam velut diſcipulus capax docctri-

nam hanc benè apprehenderem! doce

me oblecro, mundum, exemplo tuo, con-

temnere, honores fugere, magnos &

magna declinare; doce me velle late-
re, humilia eligere, dona tua abſiconde-

re talenta mea non jactare, ut in humili-

tatis ſchola ſit diſcipulus ſicut eſt Magi-
ſter ejus.
II. Fides.
Divine Magiſter! ſcimus quia verax
es, & viam Dei in veritate doces: do-
ce me, obſecro, vias tuas & veritates tuas:
ſed

—

ſed

:
Aut
Ver
un
E
En
e⸗
Pin
inr
Ne
1obr
ine
dor
dere
Cba
d
ſad
ſe⸗
elſe
(ee
dept
con
. üte

e,

ol⸗

e:
de⸗
pile
-

i

145.

ſed

in Nativitate. 234
ſed in primis doce me credere. Fides
ex auditu eſt, inquit Apoſtolus, auditus
autem per verbum Chriſti. Ecce audio

verbum tuum; audio promittentem,

Joan. 6. Panis, quem ego dabe, Caro mea
eſt pro mundi vita: & Caro mea verè
eſt cibus, & Sangiis meus verè eſt potus.
Crede Domine tibi loquentis quia tu es
primâ Veritas. Audio quoque promiſſa
implentem: Matth. 26. Accipite & co-
medite: Hoc eſt corpus meum, quod pro
vobis tradetur: & credo firmiter, quia
tu es ſuprema Veracitas: ne verò rei
novitas, & beneficii magnitudo fidem ſu-
peret: myſterium Incarnationis tuæ Eu-
chariſtiæ myſterium confirmat. Quem-
admodum enim credo, Verbum carnem
factum eſſe per hypoſtaticam unionem;
ſic & credo, panem corpus tuum factum
eſſe per tranſubſtantiationem. Et veluti
credo, corpus tuũ in utero Virginis con-
ceptum eſſe, Spiritu ſancto obumbrante,
conjunctione omnium mirabiliſſimâ; ità
pariter credo, panem converſum eſſe in
corpus tuum, verbi tui omnipotentis vir-
tute, con verſione omnium Prodigiouſt- -
ma.

2 4 Ante Sacrum

mà. Credo Domine infallibilibus verbis
tuis, adjuva incredulitatem meam, ut vel

ſanguinis profuſione conteſtari valeam.-
III. Deſiderium.
Oeſu deſideratiſſime! doce me, ar-
denter deſiderare te: doce me eâ
charitate, & devotione, eo fervore,
& deſiderio anhelare ad te, quo ſan-
ti Sacerdotes, aliique devoti famuli
tui, ad te anhelârunt. Et quomodo
non vehementi concupiſcentiâ ferar in
te Domine! Ego enim ſum cœcus, tu
lumen: ego egenus, tu theſaurus; ego

famelicus, tu cibus: ego rudis diſcipu-

lIus, tu Magiſter ſapientiſſimus: ah!
doce me deſiderare, & amare, quære-
re, & invenire te. Tu tantopere de-
ſide ras viſitare me; & ego non anhe-
lem ad te? Cur, obſecro, ſacra menſa
tua ſtrata, paratâque ſtat, niſi ut acce-
dam? Cur ad eam toties invitas, niſi ut
veniam, comedam, & bibam? Om-
nes ſetientes, inquis, venite ad aquas,
roperate, emite, comedite, venite,
emite absque argento, & absque alla
commutatione vinum, & lac. Haiag S,
Com⸗-

ler
de

o
lo⸗
ndr
Iis

nen
in
gu⸗
l
Uib

lpu⸗
4
re⸗
e⸗
hbe⸗
el
el⸗
ut
N⸗
ℳ
te,
ℳ
N
M⸗

in Nativitate. 23 5†

Comedite bonuns, & delectabitur in
craſſitudine anima veſtra. O libera-
liſſime Salvator! ſitio; da mihi hanc a-
quam, ut non ſitiam iterum. Efſurio,
da mihi hunc panem, ut non appetam
ampliùs cibum, qui perit; ſed qui per-
manet in vitam æternam: Deſidero
unicè unc cibum, eminenter bonum,
& eminenter pulchrum: Quid enim bo-
num ejus eſt, & quid pulchrum ejus,
niſi Frumentum Eletctorum, & vinum
W Pz Virgines? Zachar. 9. Præ-
e igitur mihi hoc frumentum; ut
frumentum Chriſti ſim, & inter Ele-
Gos numerari merear. Propina mihi
hoc vinum, quod ignem libidinis
non ſuſcitet, ſed extinguat; non Vene-
ris, ſed Virginitatis amorem inge-
neret. Offer mihi hoc cœleſte lac,
quod animam meam nutriat, & impin-
guet, ac dulcedine ſuâ ità alliciat, ut
ablactatus à lacte, & avulſus ab ube-
ribus mundi, terrena omnia faſtidiam.
VI. Spes.
Enio ad te, O Spes mea Jeſu! ut fi-
duciam meam augeas, ut ſpem fir-
mam,

Ante Sacrum

236

mam, ſolidasque virtutes me doceas.
Et quid non ſperem à te? O infinita Bo-
nitas! ut ad cœlum nos evehas; tu é
cœlo in ſtabulum deſcendis, ut ad con-
ſortium nos eleves Angelorum; tu re-
clinari non dedignaris in medio anima-
lium, ut voluptatis torrente nos refi-
cias in æternitate, præbes mang cœ-
leſte in hac peregrinatione, qno con.
fortati ad terram promiſſam, lacte, &
melle manantem, alacriùs tendamus.
Oſtende nobis, Domine, miſericordiam
tuam, & ſalutare tuum da nobis.
Plal. 84.
Concede nobis hoc manna divinum:
panem noſtrum ſuperſubſtantialem da
nobis hodie, corpus ſcilicet tuum cum
anima, & divinitate; ut, dum hiſce re-
ficimur, mores generoſos, & ſpiritus
tuos imbibamus, vitâmque deinceps
angelicam, ac propè divinam ducamus.
O Spes mea, & firmamentum meum!
hoc eſt, quod unicè deſidero, ſpero,
atque enixè flagito; ut, quemadmodum
cibus naturalis corpori ſuas qualitates
imprimit; ità hæc ſupernaturalis ali-
monia

unn
gtes
Ai-
gia

In Nativitate. 237
monia divinas virzutes tuas mihi im-
pertiat: & quemadmodum cibus, &
potus corporis generat ſpiritus vitæ;
qui operum naturalium ſunt principia;
ita cibus, & potus ſpiritualis Corpo-
ris, & Sanguinis tui producat in me
ſpiritus vitæ, non humanæ, ſed divi-
næ, in pirationes ſcilicet, & illuſtra-
tiones, à quibus opera cœleſtia proce-
dant, ut velut alter Elias, Cibi hu-
jus cæleſtis virtute confortatus, aſcen-
dam ad montem Dei Horeb, celeritér-
que pergam de virtute in virtutem, do-
nec ad earum culmen perveniam.
V. Obedientia.
O Magiſter, & Speculum perfedtiſ-
ſimæ obedientiæ! qui deſcendiſti
de cœlo, non ut faceres voluntatem tu-
am, ſed ejus, qui miſit te, Patris, at-
que etiam dilectiſſimæ tuæ Matris, cui
ſubditus fuiſti: quàm heroicam nos do-
ces obedientiam; dum ad verba Sacer-
dotis conſecrantis & cœlo te demittis,
& ſub panis, & vini ſpeciebus te col-
locas? Eſt ſanè hæc obedientia tua,
I. Ad nutum celeris; ita ut nec ad mo-
mentum

23 8 Ante Sacrum

momentum temporis adventum tuum
differas. II. Eſt univerſalis ad omnes
Sacerdotes etiam malos, ad omnem lo-
cum, & tempus ſe extendens III. Eſt
conſtans, & perſeverans usque ad fi-
nem mundi, absque defatigatione, aut
tædio, etiamſi ſubinde irreverenter, &
indignè tracteris. Obſtupeſci cœli
ſuper hoc.
O præceptor optime! deſidero, te
te intimè ſuſcipere in domum meam,
quemadmodum Martha, ut tibi obe-
diam, ſerviam, & placeam. Deſide-
ro, ubi te excepero, ſedere ad pedes
tuos, & audire verbum tuum, ut ſpi-
ritualem mihi refectionem velut Mariæ
ſorori ejus præbeas, & animam meam
in veram Bethaniam, id eſt, domum
obedientiæ convertas. Veni ergè Do-
mine; & in obedientiæ perfectæ diſ-
ciplina me inſtrue: Concede, ut obe-
diam Tibi, ac Superioribus meis obe-
dientià celeri, mandata non differendo,
ſed ſtatim alacriter exequendo: obedi-
entiâ univerſali in omnibus, etiam ar-
duis, nullo excepto, & absque replica:
obedi-

in Nativitate. 239

obedientiâ conſtante & perſeverante uſ-
que ad mortem, ut hàâc ratione in domo
mea, velut in grata Bethania cum gau-
dio permaneas. .
= VI. Miſericordia.
0 Redemptor milſericordiſſime! quo-=
uſque demittis te, ut mortalium mi-
Erii Gecurras; ut ignorantes doceas,
famelos paſcas, ſitientes potes, infir-
mos viſites, nudésqus gratiæ tuæ pa-
ludamento contegas? Neque hæc lo-
luùm præſtas mundi Monarchis ac Prin-
cipibus; verùm etiam infirmis mendica-
bulis, & quod magis ſtupendum eſt, pec-
catoribus; modò pœnitentiam agant,
cum gaudio apud eos manendo, qui an-
tè fuerant Demoniorum hofpitia. O
Magiſter bone! verè miſericors & pie!
emolli cor meum adamantinum, exi-
miàmque ei erga indigos commitſeratio-
nem imprime: ut ſicut tu opera mile-
ricordiæ exhibes mihi miſero in Vene-
rabili Sacramento; ſic ego quoque pro-

ximo meo egenti eadem exhibeam, quo

beatitudinem miſericordiam conſequar:
dixiſti enim: Beati miſéricordes, quo-
niam

240⁰ Ante dacrum
niam ipſi miſericordiam conſequentur.
Math. 5.

II. Charitas.
ECece venio ad te, Rabboni amantiſ-
– ſime, & per cor tuum dulciſſimum,
ſuaviſſimæꝗque Matris tuæ te deprecor,
ut doceas me, diligere te, ex toto cor-
de. Extremum quidem fuit Rus a-
moris tui, quèòd naturæ noſtræ tenui-
tatem aſſumere, atque ad infantiles mi-
ſerias te abjicere dignatus ſis: at non
minus excellens eſt opus amoris, quèd
Corpus, & Sanguinem tuum, in cibum,
potumque nobis donaris: in illo ſiqui-
dem noſtram ſulcepiſti humanitatem;
in hoc largiris etiam divinitatem. Qua-
propter doce me diligere: doce me a-
morem tam eximium, amore compen-
ſare: cumque amor ſimiles aut inve-
niat, aut faciat; fac me, qualem deſi-
deras, virum ſecundàùm cor tuum, hu-
militate parvulum, caſtitate Angelum,
amore tui flagrantem Seraphinum. OO
ignis, qui ſemper ardes, & nunquam
extingueris; accende me, ut diligam
te ex tota mente, & ex tota fortitu-
dine, Amen. Oratis

Orat.
4
le a0
Dom
ch
le, a
um t
co, 2
Eln
lenr.

Moſron

AR
4
tdine
ochi
cecin
ean
tum
eice
m,u
üar

—

entur.

muntl⸗
mum,
Necok,
, el⸗
18 4
leni.
el⸗
non
A
godl

eidunn

ſcor⸗
gtem;
E
ne .
pen⸗
lnpe⸗
El.
nt⸗
elun,
hguen
lgenm
lltu⸗
,4tls

i Nativitate. 241

Oratio aa B. Virginem pro aſſiſtentia.

ASüiſte mihi, obſecro, O piiſſima Vir-

go Mater, doce me, eâ devotio-
ne ad aram accedere, quâ tu ad cunas
Domini accedebas; eâque reverentiâ,
& charitate filium tuum tangere, eleva-
re, ac tractare in Sacrificio, quâ tu e-
um tragtabas in ſtabulo Bethichemiti-
co, ac Wiazatechana domo, ut gratias
& favores tibi exhibitos deguſtare me-
rear. Per eundem Chriſtum Dominum
noſtrum.
Oratio ad &. Angelos.
Sſiſte mihi celebraturo, ſancte mi
Angele Tutelaris, cum tota multi-
tudine militiæ coœleſtis, quæ in Natali
Domini canticum gloria in excellſis
cecinit, & Paſtoribus gaudium magnum
evangelizavit: ut Verbum incaerna-
tum non pannis involutum; ſed panis
accidentibus tectum in ara inveni-
am, ut cum Paſtoribus magni hujus gau-
dii particeps efficiar. Per eundem Chri-
ſtum Dominum noſtrum, Amen.
Oratio ad Sanctum hodiernum.
Abeſto quoque mihi, O Sancte glo-
. I.

rioſe

42 Aatét Saecrum
Fioe N. & eficaci patrocinio hunc à na-
10 Salvatore favorem exora, ut in feſtis
hilce natalitiis eà mentis illuſtratione vo
luntatis ardore, & ſpiritualium gaudio-
rum abundantiâ, divina my'ſteria pera-
gam, quàâ tu in terris degens eadem per-
egiſti. Per eundem Chriſtum Dominum
noſtrum, Amen.
SIIB SACRO. ⁹

Sacrificium perage, veluti in antzo

Bethlehemiticocoram B. Virgine, §. Fo-
fopho, S. Angelis, Régibus, & Paſtoribuse
atque olſerva guomodo oculi & auimi
enpnium in Cbriſtum tanguam WMagi-
ſernm intenti, ut eœleſtem ſapientianm
ab' eo hauriant, Initare, & toto ſacri-
licii tempore defixis in Salvatorem men-
zis oculis, & auribus vide, quid agat,
& anjeutta, quid loguat uer iv te Domi-
nus ſub Intseitee, Gloria, Evangelio!
aliisque Ateſſck partibus, ac præſertim
ſahb Elevatione, & Cowmmunione, ac
poſted in recokleltioner ilta verè, Oua
inſpirat, onlér vain corde tao, & promp-
te exſlguerer tendunt enim eb oonD̃a, ut
n das velut alter heriſtus, euus ento-
nam

——
C ANe
alelt

oneſen

l
4 Helt⸗

en Ne.

winun
Gyf

ſe
ibus
nit
M
,ℳ
ſutt
e
4
Dem’
6
ℳ
6

in Nativitate. 24 3
nam ſuſtines, vitâ & moribus ei ſimilis,
us ſit Diſeipulus, ſieut eſt Magiſter ecius.
POSTSACRHM. .
Affectus.
I. Salukatio, Optatio, & Oblatio.
Ve Rabboni amantiſſime! Ave Ma-
giſter dulciſſime! Ave Domine mi
ESLIhriſte, & infinite millies ſalve!
O Divine Infans, amor meus & omnia!
quoô ritu te excipiam? quibus verbis te
ſalutabo? quæ ſigna benevolentiæ exhi-
bebo? quo amplexu te ſtringam? Oſi ha-
berem puriſſimum Matris tuæ pectus,
quo te exciperem! Joſephi æſtimatio-
nem, quâ te ſtuperem! Angelorum Can-
tica, quibus te glorificarem! Regum-
munera, quæ offerrem! omnium morta-
Iium obſequia, quibus tibi ſervirem: O ſi
haberem Bernardi tui oſculum, Franciſcei
fletum, Caroli charitatem, Saleſii ze-
lum, Catharinæ Senenſis deſiderium,
quibus amorem, gaudium, & affectum
meum conteſtarer! Verùm cùm nihil

horum in me reperiam, ſuſcipe omnem

libertatem & voluntatem meam; accipe
totum corpus & animam meam in poſ-
1. 2 ſeſlio⸗

Poſt Sacrum

———— —

ſeſſionem ac Domum tuam! ego enim.
illa, cum omni potentiarum ac ſenluum
familia, ad omne obſequium, & benepla- .
citum tuum promptus ſiſto.
II. Humiliatio, & LVaudatio. i
SEd unde hoc mihi, ut Salvator, & Re-
demptor meus veniat ad me? Unde
hoc mihi;, ut veniat Magiſter ad Hiſcipu-
lum, Dominus ad ſervum, Lux a tene-
bras, Juſtitia ad iniquitatem? Benedicta
ſit tam profunda humilitas; laudata ſir dy
tam fublimis charitas! ſuper exaltata g
ſit tam inaudita Bonitas! Benedictio, &
claritas, & gratiarum actio, &S honor, p
& virtus, & fortitudo Deo noſtro in ſæ-
cula ſæculonrum, Amen. Verùm quia
non eſt ſpeciola laus in ore peccatoris; 8
omnes Angelorum Hierarchias & cho-
ros ad laudes tuas depromendas invito.
III. Hymnis. ti.
BFnedicite omnes Seraphini Domini
Domino; laudate & ſuperexaltate
eum in ſæœæcula. .
Benedicite omnes Cherubini Domini
Domino; laudate & ſuperexaltate eum
in ſæcula.

Bene-

—
eniin.
oon
edl

1,
ENe⸗
Unde
i
leſe⸗
eil
t. ſ
Ants

0,

onl

lgle⸗
guin
0lis,
cho⸗
Ulo⸗

nini
ltate

e

ene⸗

z, Nativitate Domini. 24
Benedicite omnes Throni Domini Do-
mino; laudate & ſuperexaltate eum in
ſæcula.
Benedicite omnes Dominationes Do-
mini Domino; laudate & ſuperexaltate
eum in ſæcula.
Benedicite omnes Principatus Domi-
ni Doynino; laudate & ſuperexaltate
eum in ſæcula. 9
Benedicite omnes Poteſtates Domini
Domino; laudate & ſuperexaltate eum
in ſecula.
Benedicite omnes Virtutes Domini
Domino; laudate & fuperexaltate eum

in ſæcula.

Benedicite omnes Archangeli Domi-
m Domino; laudate & ſuperexaltate
eum in (vcula.
Benedicite omnes Angeli Domini Do-
mino; laudate & fapereNaltare eum in
ſæcula.
Benedicite omnes Angeli Cuſtodes
Regnorum, Civitatum, Hominum
Dor nino; Hucdate & ſüperexalcate eum
in ſæcula. Onmis Spiritus lauder Do-
minum.

L 2 ir

246 Poeſt Sacraum
IW. Adoratio, & Oblatio.
0O Salvator nobis nate, nobis date, non
jam pannis, ſed panis ſpeciebus in-
volute; adoro te Deum meum cum dul-
eiſſima Matre, & S. Joſepho Nutritio tuo
fideliſſimo, & ad ſervitium tuum me pa-
ratifſimum offero. Adoro te eum Pa-
ſtoribus Bethlehemiticis, faſciagg pan-
nos tuos veneror, pedes ſacratiflimos
exoſculor, méque in ſervum tuum per-
petuum & dilcipulum dedico. Adoro
te proſtratus cum tribus Kegibus, ac te
Deum & Hominem, Regem & Sacer-
dotem, Mesſiam & Salvatorem mundi
agnoſco & profiteor. Sed quid offeram
& rependam danti mihi ſeipſum & om-
nia? O dilectiſſime Bmmanuel! ex ani-
mo tibi offero, cum Angelis laudem;
cum Matre Virgine amerem; cum
Sanécto Joſepho obſequium; cum-
Paſtoribus vigilantiam; cum Ma-
gis aurum, thus, & myrrham, id eſt, bo-
na, corpus, & animam; cum Sanctis Si-
meone & Anna, rerum ereatarum con-
temptum, mortis ac tui facie ad faciem
videndi deſiderium. Suſcipe hæc cum
. San-

tiſ⸗
4
te
„
„9
„J0
yte
V
„
„7.
„6

—
1

err
ebos
Umtr
ftiotin
meſt
umd
Cine
per⸗
ACor
3 del⸗
Gacer
Clan
Lolb.
D
den
CN
cun⸗
htr
cE
lien
C
N⸗

n Nativitate Domini. 247

Sanctorum diétorum meritis, in odorem

fuavitatis. Amen.
O Dilecte mi! quàm paryvus propter
me, & vilis appares, tam in præſe-
pio, quàm in amabili Sacramento! ſed
quantò pro me vilior, tantò mihi charior,
quanog pro me minor, tantò mihi ma-
„jor es. Amo te Deus meus; quia tä
„es revera omni melle dulcior, omni
»Iabte nutribilior, omni luze eclarior, om-
„ni auro & lapide pretioſo infnitè mihi
charior. Cum verè valde imperfecta ſit
mea dilectio, O Magiſter amoris aman-
tiſſime, doce me perfecte amare te!
,Aeccendar totus à te, ut totus diligam
„te & nihil amem prater te, quod
non amem propten té. Diligam te Do-
mine, quoniam tu prior dilexiſti mé.
„Diligo te ex toto corde meo, ex tota
nima mea, ertata mente mea, exlo-

„ ta fortitudine mea, ex totis viribus

meis, & er intimis medultis cordis mei à
„ dque deſzderecont inuare omnibus ho-
„ris & momenkis vitæ meæ quia iis
n omnibus fruor bonis miſericordia tag:
L. 4 ſemper

248 Poſt Sacrum

» ſemper enim perirem, niß tu me rege-
» res ſèmper morerer, niſi tu me vivift
» cares : ſoèmper eſurinem, niſe tu me
» Puſosres: ſémper cæcutirem, niſt ta
„ we illuminares: ſicut ergo'nukta hora
„ el punctum eſt in omni vita mea, qu
tuo beneficio non utar; ſic nuklam de-
bet &ſſe momentum, quote non p'beam
in memoria mea, & te non diligam in
»»omni fortitisdine mea, O Domine!
»jahes te diligi: da, quod jubes, & jube
gasod Vis. S. Auguſtin.
VI. PETITIONES.
A Nima mea, ecce Dilectus tuus venit
+ ſaliens in montibus, tranfliens col-
les; atque etiam in te advenire non de-
dignatus eſt; ut velut amicus amicum
viſitet, velut Magiſter Diſcipulum illu-
minet, velut Rex opulentus pauperem
ditet: quanta dignatio! quanta Cha-
ritas! quanta feciſti animæ meæx, O
JESII!
Veniſti olim & cœlo in uterum Virgi-
nis, ut me viam arctam, vitàùmque ab-
ſconditam & ſanctam doceres: ah! da
ut apprehendam;

Veni-

E

tol

im
int
d
s
tien
d

e r.
Nß
uN
G
llm
ep
lunt⸗
en
i
in!

et
v
icucn
r.
erenn
1, .
ig-
lh⸗

Ul⸗

in Nativitate Domini. 249

Veniſti ex utero in ſtabulurmm, ut hu-
milixatis & paupertatis Evangelicæ amo-
rem mihi inſtillares: O₰£ ſae ut penituùs
imbibam!
Veniſti è ſtabulo in gyptum, utàte
tolerantiam incommodorum diſcerem,
A quibus tantopere abhorreo: ah] da
ut capjam!.
Veniſti ex 5Ægypto in Nazareth, ut
obedientiæ, & ſubmiſſionis exemplum

nobis præberes, Emice, precor, ur prom-

ptè ſequar te, & quidquid juſſeris, ex-
ſequar expeditè.
Veniſti Nazareth in Templum Hie-
roſolymitanum, ut culkus divini curam
habendam oſtenderes, & Patrem coœle-
ſtem honorares. Concede, quæſo, ut
imiter te, & quæ ſunt Dei, Beo'reddam
integrè.
Veniſti & Templo ad Jordanem, & à
Joanne Præcurſore tuo Baptiſmo tin-
Gtus es, ut puritatis amorem & pueni-
tiam doceres: Cor contritum, cor mun-
dam crea in me Deus!
Veniſti Tordane i in judæam & Galii
lxam, ut animas quæteres, animarumt
. 5. que

25F G Poſt Sacrum

que, & laborum zelum nos doceres: uti-
nam zelus domus tuæ me comederet!
Inde veniſti ad Crucem, è& Cruce ad
ſepulchrum, è ſepulchro ad Limbum, è
Limbo tandem in cœ lum conſcendiſti, ut
viam Crucis & mortificationis, contem-
ptus & doloris, unam rectàmque ad cœ-
lum viam eſſe patefaceres. ſi veſti⸗
giis tuis alacriter inſiſterem, & p angu-
ſta ad auguſta cœli contenderem!
Denique, mi JEsII, quotidie adhuc
quosdam quaſi ſaltus das, veniens & cœ-
lo ad Venerabile Sacramentum, nunc in
hac, nunc in illa Eccleſia; nunc ad hos,
nunc ad illos fideles; atque etiam toti-
es ad me miſerum & inopem, ut me di=
tes prædictasque virtutes me doceas-
Ahl! dita me, doce me, perfice me, ut
tandem cum Apoſtolo queam dicere:
Vivo ego, jam non ego, Vivit verò in
me Cboriſtus.
Sed Opræcepter amantidhme! quàm
meée pudet ignaviæ meæ! Magiſtrum adeò
excellentem audio, & in perfectionis
palæſtra tam parum proficio: tua tam
Kercicamorum exempla ante oculos
A cerno;,

cera
terit
i
neg
una
ool
e
dei
ver
iu
eie
E

*

W

resflle
gerer!
Cinet
Pbor
D
conter
AA
ſFel
ggt
Aine
tce⸗
Gubeft .
4 n
mec
Oce
neg
licete:
er. 4 i

in Nativitate Bomini. 271

cerno, & in luto vitiorum meorum in-

terim infixus hæreo: tot jam annos vir-
tutum tuarum imitationi ſtudeo“; ſed
negligenti4 utique meà, hactenus nec
unam planè & plenè aſſequor. Excita
obſecro languentem, & gratid tuàâà effi-
cace debilem adjuva, ut velhodie ſerio
perfeéonis ſtadium auſpicer, lectiones
verbo & exempk'à te præleriptas ſtre-
nuèe aggrediar, neque deſinam, donec
Scientiam Sanckorum perfecte calleam;
& omnium virtutum lauream adi-

pilcar.
P We E E Ee-

ILI.
AD VICTLIMAM HOLOCAUSTL
EUCHARISTLCI.
Conſzäerationes, & AeRus
Pro Tempere Quadragelſimali.
Conſederatio Excit atoria.
EXbende (i Chriſtus Sacerdos in æter-
num, & Sanctus Sanctorumtriginta
6 triumm

25y2 Anete Sacrum

trium annorum ſpatio, tam ad illud cru-

entum, quam ad incruerntum hoc ſacri.
ficium tantâ ſe ſolertiâ comparat, deſi-
derio tanto anhelat, & jamjam illud au-
ſpicaturus tot ritibus, & ceremoniis præ-
viis ſe diſponit, Cœnaculum grande ſtra-
tum intrat, Agnum Paſchalem mandu-
cat, linteo ſe præcingit, gam en pel-
vim mittit, pedes diſcipulorum bluit,
cum iisdem diſcumbit, panem & calicem
in manus ſacroſanctas ſumit, oculos in
celum attollit, gratias agit, benedicit,
offert, conſecrat, idémque Apoſtolos
facere præcipit: Quæ præparatio, quæ
induſtria, ſolertia, cura Sacendoti tot
imperfeéctionibus obnoxio, myſteria ſa-
croſancta tractaturo incumbet? Nego-
tiéne tam grandi horulam denegabit,
cùm: plhres quotidie horas levioribus
negotiolis, utiham non inutilibus addi-
cat ?. Ocum Saderdotibus & Epiſcopis
ſanctitate illuſtribus, noctes integras
orando inſumerem! O'ſi cor cum lacry-
mis coram Deo'effunderem! O'ſi in fer-
ventiſſimos omnium virtutum actus ex-
andeſcerem! atque hac ratione, ſicut illi,
admi⸗

ac

—

—

ludex.
olie⸗
.
Huda.
isrr.
ekrr⸗
Grnd.
e⸗
Pploit,
Aen

osin

eltei,

ololos

⸗ tr

Cer
n

8
os
ealis
Nelf⸗
gker.
el⸗
ni⸗

in quadrageſtmag. 223

admirabiles ac prorsùs ſtupendos hujus

Sacramenti & Sacrificii effectus experiri
mererer!

3 : : LesS ee⸗
AN TE SANIQR LI M.
Chriſtus Animarum Medicus, ſanans
omnem languorem. Matth. g.
Suſpiria.
Sana me, Domine, quoniam infirmus
Kum. Plal. 6.
Domine ſi vis, potes me mundare.
Matth. S
Si tantum tetigers Fmsyrinm veſti-
menti ejus, ſa a oro. Martli. 9.
BEece Domine, quenm, amas,in Rr e
Joan. LI.
J. Exercitinm Fidei.
JESLII! Veritas & vital fide firmà cre-
do in hoc admirabili Sacramento,
quod modèò ſulcipere intime deſdero’,
reipſa eſſe divinitatem tuam, cum Poten-
tia, Sapientia, & Bonitaté infinitâ. Cre-
4d0 iſtic verè prælſentem efſe ſaeratifhi-
mam Huùmaritatem tuam, CGum omni ſua
perfectione, & ſactitate, anima meum
. 7Z poten-

254 Ante Sacrum.
potentiis, cum membris corpus tuum,

verum, & vivum, integrum, &glorioſum:
& hoc iplum credo, quia tu fmma Ve-

ritas, & infinita ſapientia dixiſti: Hoc
ſt Corpas meum. Marth. = 66.
Credo itaque de hoc myſterio, O Sal-
vator mi! humilkter & ſimphiciter, quid-
quid tu nobis revelaſti, & per Ecgleſiam
tuam credendu propoſuiſti. Credè idem
illud, quod creditum, & prædicatum eſt
à duodecim Apoſtolis. Credo idem,
quod creditum, & conſcriptum eſt à
quatuor Evangeliſtis. Credo idem, quod
creditum, & doctum eſt ultra mille, &
ſexcentos annos à ſanctis Patribus, &
Eceleſiæ tuæ Doctoribus. Credo idem
quod creditum, & ſanguine confirma-
tum eſt ab innumeris tuis ſanctis Marty-
rihus. Credo denique idem quod reſta-
tum, comprobatumque eſt à tua Omni-
potentia tot miraculis, prodigiis, &&
ſignis. H
Fallant igitur, & fallantur ſenſus, quod
frequens eſt; obſtrepant & blasphement
Heæretici, quod deteſtandum eſt; ſcan-
dalizentur cum Capharnaitis Gentiies,

tamn
ES
nec
enti

cre

hoc
4
teht
d
iome
Aban

ele

r
ſinat
Eſ

hoe
Acer
Ulvere
mor,
nsan

in Quadrageſima. 255

& Judæi, quod deplorandum eſt: Ego

tamen credo infallibilibus verbis tuis, O
JESCI! quia tu dixiſti, qui nec falli potes,
nec fallere, utpote æterna Patris Sapi-
entia, & prima veritas. Credo, credo,
credo, quidquid dixit Dei Filius; nil
hoc verbo Veritatis verius.
Adcgede igitur anima mea infirma: Ec-
ce hic & Venerabili Sacramento præſens
eſt Salvator & Medicus animarum, qui
in momento omnes ſpirituales morbos,
quantumcumque tenaces radicitùs de-
Pellere novit & curare, de quoolim tan-
ta virtus exibat, & qui pertranſeundo-
ſanabat omnes. Crede, tange, ſume,
& ſanaberis.
II. Exercitium spei, & Fiducig.
MAgna fuit Charitas Reginæ Angliæ,
Qdquæ Conjugi ſuo Eduardo venena-
tà ſagittâ ſauciato, venenum exſuxit &
volnere, Regi lanitatem, ſibi mortem-.
accerſens. At quantò major tua, mi
ESt erga nos charitas effulget? ut nos
viveremus, tu moreris; ut nos ſanare-
mur, tu infirmaris; ut ſeptem caßitali
bus animæ noſtræ vulneribus meder

Ante Sacrum

256
innumera ſuſcipis vulnera. & pretioliſ-
ſima ſeptem balnea ſanguinis tui, ador-

nas in antidota. Eademque in Sacra-

mento re onis, ut ad vitæ medicamenta
indies accederemus.
Accedo igitur cum firma ſpe, & fidu-
cia, nihil hæſitans: ſi enim totum cor-
pus tuum, & ſangninem in paglionre
tanto cum dolore, & ignominiaâ dediſti
in lytrum, & redemptionem noſtram:
quidni eadem dabis cum amore, & bene-
volentia in remedium noſtrum, & medi-
camentum in ſanetiſſimo Sacramento?
Tu es ille cœleſtis Archiater, qui con-
tra hydropiſin gulæ, & intemperantiæ,
in horto Gethſemani pretioſi ſanguinis
tui balneum adornâſti, ut nos perfectæ
ſanitati reſtitueres: Accedo ad te, &
vel guttâ reſpergi deſidero, & protinus
curabor. Tu es divinus ille Samarita-
nus, qui contra febrim Luxuriæ (quam:
lim nec aqueum diluvii balneum, nec
ſulphureum Sodomæ reſtinguere valuit
incendium) non vini, & olei, ſed ſan-
guinis tl flagellatione profuſi, antido-
tum præparaſtis, quod in calice mihi
l. oflers

—
retoſt
1
Gre⸗
eunen

Een
nc
on
Genit
Mram!
behe⸗
nect
ento⸗
coe.

offers Euchariſtico: Accedam & fu-
mam, atque ab omni deinceps graviore

paroxysmo me immunem fore confi-

dam.
Tu es expertiſſimus ille Medicus, qui
contra vertiginem Superbiæ, hypocri.
ſis, arrogantiæ, & ambitionis, jactantiæ,
& gengloxiæ, ſanguinis tui in ſpinea co-
ronatione effuſi præſcribis alexipharma-
cum. Accecdo ſingulari cum fiducia, &
moerbi hujus vim minuendam, & retun-
dendam omninò ſpero. Tu es ille Medi-
cus præſtantifſimus, qui contra bilem,
& phræneſin iracundiæ, ſanguinis tui in
erucis bajulatione, ex humero proma-
nantis, medelam præbes. Accedo, &
morbi hujus inſultus rariores & mitiores
experiar. Tu es ille Medicus omnipotens,
tot olim à lepra emundans; qui contra
avaritiæ, & Simoniæ lepram cruoris tui
in veſtium violenta detractione effuſi
remedium efficax adornAàſti; Si vis, potes
me mundare, omnésque vel minimas
etiam maculas abſtergere. Tu es ille pe-
ritiſſimus animarum noſtrarum Curator,
qui contra paralyſin acediæ, languinis
tui

258 Ante Savrum

exorti, pharmacum confeciſti, excita

me, ut vivà fide, certâque fpe illo fruar,

& ſanitati plenè reſtituar.
Tu denique es omnium mal haben-

tium refugium & falus, qui contra vene-

num invidiæ, ab antiquo ſerpente in or-
bem invectum, aquæ & ſangumis tui èé
latere facratiſſimo efflaentis theriacam

præparâſti. O divine Archiater, qui
olim tam promptè ſanabas omnes mor-
bidos, & oppreſſos à diabolo, nunquid

hodiedum manus tua abbreviata eſt?
cum fiducia ſingulari accedam hodie, ca-
licem ſalutaris accipiam, & fanguinis tui
potionem hauriam, ad fructus eos per-
cipiendos, ob quos olim eum effudiſti,
& in calice ſacro repoſuiſti. Tantùm
fupplico, O ſpes mea & ſalus, ut ejus pre-
tium mihi ſpecialiter applices, atque ab
omni infirmitate me dimittas.
II. Exercitium Deſiderii.
Mnia in te reperio, Salvator mi, &
ego non anhelem ad te? ſi vulnera
mea curari deſidero, Medicus es; ſi ni-
mio labore æſtuo, fons es, ſi peccatis
Ohne-

tuiè manibus pedibusque vi clavorum

lx

ari⸗
ketn

n

te

—
aworur
,erch
loku

Ehwber
rien-
teind⸗
t
ien
,(ſl
ino⸗
ngi
een
stl
Pel⸗
diti
entun
te⸗

in Quadrageſima. 259
oneror, juſtitia es; ſi tenebras fugio,
lux es, ſi cibum quæro, alimentum es:
& quia in Sacramento totus es, ideo
pro omnibus in eo remedium invenio.
S. Ambhrof.
Si vulneratus Chirurgum; ſi infirmus
Medicum tanto deſiderio, & impatien-
tià tans deſiderat: quanto deſiderio,
& impatientiâ me ad te anhelare neceſ-
ſe eſt, qui undique vulneror: totus lan-
gueo, & infirmor; ita ut à planta pe-

dis usque ad verticem non ſit in me
ſanitas?

Si tam ſollieitè panem quotidianum

quæro, inventùmque quotidie ſumo;
ut humidum radicale, quod calor na-
tivus abſumit, nutrimento continuo re-

aretur; cur non longé avidiùs panem
3 8£ P

hunc ſuperſubſtantialem ambio; cuùm
anima mea amorem proprium in ſe ha-

bens, continuè virtutem ejus depaſcen-
tem, ſummeè illo indigeat, ut frequenti
panis hujus cœleſtis ſumptione reſtau-
retur.
Qemadmodum deſiderat cervus ad
fontes aquarum; ita deſiderat anima
mea

260 Ante Sacrum

mea ad te Deus: deficio enim, niſi à

te reficiar: vires amitto, miſi à te ſu-
ſtenter: debilis ſum ad reſiſtendum, ni-
ſi à te conforter: Aruit enim or me-
am, quia oblitus ſum comedere pa-
nem meum. Plalm. I05.
IV. Exercitinm Huamilitatis.
Gd quomodo auſim appropimuare ad
te, O cœleſtis Samaritane? Ego e-
nim ſum homo ille miſer, & miſerabi-
Fis, qui deſeendens ab Jeruſalem in jJeri-
cho, incidit in latrones infernales, à qui-=
bus deſpoliatus donis ſupernaturalibus,
& plagis lethalibus peccatorum accep-
tis, ſemivivus relickus eſt. Cujus cica-
trices, & reliquias etiamnum quandéque
experior. Sed quèò confugiam miler,
niſi ad Patrem milericordiæ? quo con-
fugiam æger, niſi ad Medicum vitæ?
Tu enim dixiſti, non eſſe opus valen-
tibus medico, ſed male habentibus.
Confugio igitur ad te; O Samarita-
ne miſericordiſſime! ut vulnera, & ci-
catrices peccatorum meorum ſanes: ut
vinam ſanguinis tui pretioſi, & oleum
miſericordiæ infundas: ut gratiæ tuæ
. jumento

99
Auar
ol

M

Gmn, .
11,K
,/

Unen
lgot
Ehabt.
jſer⸗
lbeg
⸗⸗
Dc.
gaue
Uler,
Nc
r!
en⸗
os
tier⸗
Xo.
GNe⸗
eum

in Quadrageſima. 251

jumento me imponas, & in domum tu-
am me deducas, curaâmque mei ſem-
per habeas, Confugio ad te tanquam
ægrotus ad Medicum, ut per Sacramen-
tum hoc ſalutare, tangam te, & Vir-
tus à te exeat; ut mihi appropinquans
omnipotentiam tuam exſeras, & dex-
teram Majeſtatis tuæ in me extendas,
atque ab omnibus infirmitatbus meis
me liberes⸗- J
humillime Samaritane, quis un-
quam Medicorum adee lſe abjicit, & ad
quoſcunque etiam viliſſimos homun-
ciones ſeſe demittit?; O Amor immen-
ſe! amor infinite! quousque ſummam
Majeſtatem in ſtupendo hoc Sacramen-
to deprimis! Demiliſti te olim, mi Re-
demptor, ad pedes proditoris judæ:
ſed demittis te etiam nunc ad pedes
Hæxreticorum: O horror! demittis te,
O dilectionis exceſſus! ad ora tot Su-
perborum, & avarorum; tot helluo-
num, & ganeonum indigneè te ſuſcipi-
entium. Demittis te, O abyſſus amo-
ris! ad pedes Magorum, & Sagarum,
Veneficorum , & ſtrigum, qui =
im

262 Ante Laerum

fimè quandéque te inhonorant, & ma-
litiosè abutuntur.

O Amor immenſe! ſiccine obliviſee-

ris ſummæ Majeſtatis, & celſitudinis
tuæ? idque propter paucas animas ti-
bi gratas, ut eas reficere, tecumque in-
timo amoris vinculo conjungere vale-

as? atque etiam propter me eminem

minùs gratum, & peccatorem? O quas
grates rependam amori tanto? quous-
que ego viciſſim me demittam amore
tu?? Ad pedes ſervorum tuorum, ad
pedes omnium mortalium. Salvator
humillime, per demiſſionem tuam in-
effabilem, & diviniſſimi hujus Sacra-
menti virtutem, concede mihi raram
hanc humilitatis gratiam, Amen.
V. QäFERLEILA.
LNum eſt, O cœleſtis Medice, & om-
nipotens Thaumaturge! quod ve-
hementer ſtupeo; de quo meritèò con-
queri mihi videor, ſed me capere non
poſſe profiteor. Medicina Corporis,

& ſanguinis tui infinitæ virtutis, in Sa-

cramento toties mihi applicatur; &
ego

t

li⸗
Nn,
Eln
ej

“
Wo.
Gn

Nu

coc

unk
Eitn
1b
DoX

—
Eun

Ufäe
uci

nust.

hgles
e e
mnien
Ou
D
wore
I 1
vith
nn K⸗
eka:
rain
0.

in Quadrageſima. 26¾

ego tamen ſanitati non reſtituor? fim-

bria veſtimenti tui ſemel tacdta Hæmor-
rhoufſſam illicò ſanat; & in me ſacratiſſi-
ma caro tua & ſanguis pretioſiſſimus
idem non præſtat. Ubi obſecro, defe-
Qus reſidet? utique non in Medico, aut
medicamento; ſed in ægroto. Lingua
mea treglendo nimis EStI ſanguine to-
ties rubeſcit; & tamen in vitiis ſuis ino-
litis mordicus perſiſtit, gulam non frœ-
nat, delicias non ſpernit, loquacitatem
& lubricitatem non corrigit. Manibus
meis toties ſanctiſſima membra tua con-
tingo, & mea tam parùm mortifico, ſen-
ſualitatéſque eorum tam ſegniter do-
mo. Ah! non tuàâ, ſed meâ culpa, &
quidem maximâhæc accidunt, O JEStI!
In primis enim fruſtra medicinam ad-
hibeo, ſi à noxiis cavere & abſtinere re-
nuo: deinde carnem quidem tuam man-
duco, ſed aliud eſurio: ſanguinem tu-
um haurio; ſed aliud ſtio; nimirum di-
vitias, honores, voluptates, & commo-
ditates proprias. Denique vix intras
ſub tecdum meum, & ego inurbanè
mox cxeo, mentem ad alia diverto,
tantum-

264 Ante Naerum.

tantumque Hoſpitem, non, ut par eſt,
excipio & tracto: atque hac ratione ob-

ſiſto, ne Virtutis infinitæ medela in me

vim ſuam exerat. Tange me hodie!
Salvator amantiffime, ac ſumpto vivi-
fico Sacramento, virtus à te exeat, &
gratia, quâ defectus hoſce ſeriò corri-
