ſed verbis non ſteti, fidem fregi, te Du-
cem optimum deſerui, atque iterum ad
Diaboli caſtra turpiter transfugi. O
quàm me pudet! Ego Sacerdos ſum,
perſonam tuam ſuſtinens, & veſtimen-
ta gerens, at eheu! perſonâ tam nobi-
Hi depoſitâ, viliſſimi mancipii, ac Sacri-
ficuli Dæmonis larvam malitiosè aſſum-
pſfi. O quàm me pœnitet! Templum
Chriſti ſum, & ſacrarium Spiritùs ſan-
cti, toties à te mundatum, viſitatum,
poſſeſſum: & ego hoc gratiſſimo Hoſ-
pite, ac Domino ejecto, illud in cloa-
cam

nun
u
Rern
lis
1os

—

iamn

rt

ekes

wiore⸗
Dtamen,
s, No
nes le⸗
taun g⸗
in
Mr.

Gchi,

lede.
Ue
erolnn
*“
s
ſeline
n

n
1 1
Gtd

Iem
Uicß

Conſeientia. . 759

cam Veneris, ac in venenatam draco-
num, & bufonum infernalium ſpelun-
cam converti, O quaàm doleo! quàm
erubeſco!
Dolor ob amiſſum cælum.
COeleſte palatium, æternum Dei Re-
gnum, Angelorum contubernium,
Sanétorum omnium conlortium, volup-
tatis paradiſum, viſionis beatificæ gau-
dium, æternam Deitatis fruitionem,
& poseſlionem, Coronam gloriæ im-
marceſſibilem, bravium, jubilum, ſo-
latium, vitam interminabilem, pro re
nihili, quiſquiliis momentaneis, pro
pomo putrido, ſtolidi inſtar pueri, ven-⸗
didi, & amiſi. O quàm doleo!

Dolor ob infernum promeritum.
PRô quanta amentia! pro gutta mel-
lis, immenſum fellis tartarei ocea-
num quæſivi: pro brevi honore, æter-
num dedecus: pro levi voluptate, æter-
num triſtitiæ aculeum: pro vili lente
æternam famem, & ſitim: pro re nul-
lius momenti æternas tenebras, &ter-
nos fœtores, conſcientiæ vermes im-
Aa 4 morta-

60 Examen

mortales, torrentes flammarum inex-
tinguibiles: nunquam deſitura Dæmo-
num tormenta, nunquam ceſſatura dam-
natorum flagella, & incendia; denique
damnationem, maledictionem, ac de-“
ſperationem nunquam terminandam.
O quæ cœcitas! quæ veſania! à Deo
Creatore, & Salvatore meo, protervè
me averti, & ad fallacem boni appa-
rentis umbram me converti; ideôque
digniſſimus ſum, O Deus! ut & in hac
vita, & in altera, tam in judiéio par-
ticulari, quàm univerſali avertas faci-
em tuam à me, & in æternum projicias
me à facie tua, atque in horrendam abyſ-
ſum infernalem me præcipites. O quàm
doleo!
Dolor ex motivo Charitatis.
SEd vel maximè doleo, Deus meus,
& millies magis dolere deſidero, ex
gratuito amore tui: quia ſcilicet offen-
di te, quia læſi, & contriſtavi te ſum-
mum, & infinitum bonum meum; quem
nunc ex toto corde ſuper omnia dili-
go; ideôque peccata mea ſuper omnia
mala ſummè deteſtor. Peccavi in e⸗
um

gben
Bonjt
tham
avi

Uitate
Volner
binen
demne
tenp
modd
e f
metip
dolic
ſam,
arur⸗
Pn
tſam
1s ſe
Wam

m inet
Deno
Uradem.
genige
e⸗
nnden.
IDe
porn
ni N
beber
ſolee
coe⸗
ntoſc
amabe

Conſcientiat. KNE
lum, & coram te, Servator mi: pecca-
vi in omnipotentiam tuam, quæ me
creavit; peccavi in patientiam tuam,
quæ me peccantem afpexit: peccavi in
Bonitatem tuam, quæ me ſic ab æter-
no dilexit: peccavi in milericordiam
tuam, quæ toties mihi pepercit: pec-
cavi in juſtitiam tuam, quæ ſupplicia
æterna intentavit. O quàm doleo pu-
rè amore tui! peccavi non lolàm con-
tra Devrinitatem, ſed & contra Huma-
nitatem tuam, mi Redemptor; contra
vulnera, & tormenta tua, contra ſan-
guinem, & paſſionem tuam; contra cru-
cem, & mortem tuam; quæ omnia con-
tempſi, ſprevi, conculcavi; & quodam-
modo oſtentui habui! ac quantum in
me fuit, iterum te Filium Dei, in me-
metipſo Crucifixi. O furor! O dia-
bolica rabies! Quis dabit capiti meo a-
quam, & oculis meis fontem lacryma-
marum etiam ſanguinearum, quibus lu-
geam, & defleam inexplicabilem ma-
litiam meam? ah! milerere mei De-
us ſecundum magnam milericordiarm
tuam „& ſecundaàm muhkitudinemm
Aa 53 milſe-

Examen

562
7
milerationum tuarum dele iniquĩtatem te

meam: & propitius eſto mihi maximo
ingratiſſimo, & ſceleſtiſſimo peccatori!

Eriſltn

Puncktum E. ad spiritum ſanttum, le, K
Maldmque fuga. P G
Deſme
O karrg: & Filii amor æterne Spiri:
tus S. amo te ex toto corde meo,

& in conteſtationem hujus erga te amo- un⸗
ris firmiſſimè ſtatuo, cum gratia tua

rare
ded

ant

Ha

peccata mea emendare, viam manda- l
torum tuorum alacriùs currere, ſecun- iie
duùm ſublimitatem ſtatus mei, perfecti-
us tibi impoſterum ſervire, ac ſubditos „
mihi commiſlos meliùs inſtruere, & D
ad ſalutem æternam dirigere. Propo- ſrte
no firmiter, & efficaciter decerno con- e
1

tra omnia pegçcata ſtrenuè pugnare, præ- veſe
ertim contra hoc N. N. prave .
ſertim contra l 9s ſocios nin
declinare; inimicis ollenſam remittere: 1.
quaſcunque etiam minimas ſ(candali an-
ſas removere; omnes peccandi oc- .

caſiones evitare: media hæc N. N. di
adhibere; hanc mihi pœnam, jeju-
nium „ orationem, & eleemoſynam, “
in veræ pœrnitentiæ ſignum injunge- le,

1 a

1.
8

e; Eolt
ertecd,.
ſobaren
Uete,

1oll⸗

n
,

Conſientic. 562
re. Atque ita ſerio hæc decerno, ur
potiùs omnia damna ſubire, tormenta
diriſſima ſuſtinere, ſanguinem profunde-
.re, & vitam ipfam amittere millies ma-
lim quàm deliéta hæc denuè in conſpeétu
Dei mei, & in ejusdem deſpectum per-
petrare.
Sed unde mihi tam labili & incon-
ſtanti vires hæc propoſita exequendi?
velle quidem adjacet mihi, perficere au-=
tem non invenio. Ad te igitur, O di-
vine Spiritus! ſupplex confugio: tu uni-
ca ſpes, & robur animæ meæ; omnia
poſſum in te, ſi tu me confortes: con-
forta me igitur & corrobora, O Spiritus
fortitudinis! auge fidem, confirma ſpem,
accende charitatem: & qui dediſti
velle, da & perficere per Chriſtum Do-
minum noſtrum. Amen.
Sabiungi piſſunt quinque Pater &
Ave, tum pro delictis illo die admiſſis
&indulgentiis lucrandis, tum pro con-
verſione peccatorum, & ſolatio Fdeli-
um defunctorum, aut pro Fraternita-
te, cajus albo inſeriptus es. Quadran-
de ante nonam, diens claude ſequen-
tibus bpunctis, A a 6 Pra-⸗

564 Preces

Praxis ſe Deo, Diviſque ſub noctem
piè commendandi.

Oratio I. ad Deum Patrem.

MAne nobiſcum Domine, quoniam
adveſperaſcit; cuſtodi me ut pupil-
Iam oculi, & ſub umbra alarum tuarum
protege me, ne unquam obdormiam in
morte, & gratiâ tuâ excidam. Credo
in te, O infallibilis Veritas! Spero in te,
O æterna noſtra Beatitas! Ame te, O
ſumma & infinita Bonitas; atque ab.
omnibus puriſſimè & perfectiſſimè in
æternum te amari deſidero! quidquid
hodie in toto terrarum orbe peracum

eſt honi, id cum Filii tui meritis tibi of-
fero: utinam millies illud augere &
multiplicare potuiſſem. Quidquid ve-
rò commiſſum eſt mali; utinam vel ſan-
guinis profuſione impedire licuiſſet.
Quidquid etiam hac nocte efficietur
boni (prælertim à Sacerdotibus &
religioſis Famulis tuis laudes tuas pfal-
lentibus, & ſacrificantibus) illud millies
augere, & multiplicare exopto: quid-
quid verò ab omnibus peccatoribus i-
trabi-

—

rabite

cere d
Rates

nce,

ya

0

Meme

nence

ſoſta,
en
Env
Acom
cled,
inet

. Cunde

ſiere
Uher

ſegl

m, In

nektie
ſecen
ld

ini

Veſpertina. 65

— . — .
Noce trabitur mali, idipſum vel morte meâ ar-
cere deſidero. Salva nos Domine vigi-
lantes, cuſtodi nos dormientes, ut vigi-
. „lemus eum Ohriſto, & requieſcamus in
qu pace. Amen.
wn Oratio I. ad Chriſtum Dei Filium.
Urmimt QOalvator amantiſſime! in benedictas
. Ce manus & in ſacroſancta vulnera tua
peront me, meos, & omnia mea hâàc nocte com-
Au mende; vota mea & tibi ſerviendi pro-
eH poſita, ac pia te quovis modo glorifican-
e di deſideria, unquam à me elicita, nunc
ult renovo, de peccatis hodie, totâque vi-
uln Là commiſſis, ex puro amore tui ſummè
doleo, & veniam ac remiſſionem humil-
Mert limè flagito. Dignare, Domine JEstI,
i Cum Patre & ſancto Spiritu benignè ſu-
“ fſcipere, & infinitâ pietate tuâ ſupplere
cul imperfectum hodiernum ſervitutis meæ
a obſequium, ad maximam gloriam tu-
tuel am, in gratiarum actionem omnium be-
wusſe neficiorum, in ſatisfactionem omnium
n Ppeccatorum, pro omnibus, pro quibus
illud hodie obtuli, ad impetrandam de-
i functis requiem, vivis gratiam, tibi per-
A a 7 fecte

N⸗

566 Preces

Amen.
Oratio III. ad Spiritum ſanktum.
Divine Spiritus! in ſinum ſuaviſſi-
mæ Providentiæ tuæ, me, meésque,
ac mundum univerſum protegendos,
gubernandos, & conſervandios hâc no-
cte & in hora mortis committo. O Spi-
ri us puritatis! omnia prava phantalſ-
mata, & vitiorum irritamenta, contra
voluntätcin meam eſſe ac foreoprote-
ſtor: dignare, nos ſub alas paternæ pro-
tectionis tuæ ſuſcipere, ab omni malo
cuſtodire, tuæque ſanctiſſimæ volunta-
ti ſemper S in omnibus conformare; ut
in te vivere, in te mori, in te centro no-
ſtro æternùm quielcere mereamur. Qui
cum Patre & Filio vivis & regnas in ſæ-
cula ſæculorum. Amen.
Orati 0 II. ad B. EV. Martanm.
0 Amabiliſſima Mater, glorioſiſſima
Dei Genitrix & Vi rgo Maria! per-
mitte me oblecro ſub ccœleſtis paſli tui
umbra latere & ſul b protectione tua hâc
nocte ſecurè requielcere: tu enim es

erisque ſemper Mater mea gratioſiſſima
unice

— —,—

fecte placendi in tempo re & æternitate,

Veſpertina. 567

unicè colenda, amanda, glorificanda, ſim
ego quoque ſervus tuus & filius pecu-
liariſlimus. Monſtra te eſſe Matrem
hunc, ſemper, æternum: O clemens!
O pia! O dulcis Virgo Maria! Maria
Mater gratiæ, Mater miſericordiæ, tu
nos ab hoſte protege, & mortis horà
ſuſcipe.
Oratio V. ad S. Angelum Cuſtoäden.
OAwantiſſime Angele Dei, & fideliſ-
ſige CQuſtos! qui me dormiente vi-
gilas, & totâ nocte mihi aſſiſtere non
gravaris: advigila, obſecro, ad me, to-
tàmque domum hanc, & adverſa om-

ree Dia, ac Dæmonis inſidias ab ed repel'e.
nnale;,

Dignare inſuper loco mei ſine intermiſ-

rG ſione ſanctiſſimam Trinitatem laudare,
Ur. G. . .
D&e cras ſtatuto tempore me excitare, ut

captatâ tantisper quiete, labores pro
Dei gloriâ alacriùs reſumere valeam.
Oratio I.
—0 Sanéti Tutelares & Patroni mei, S.
Joannes Baptiſta, S. Toſephe, S. Pe-
tre, S. Paule, S. Joannes Evangeliſta. S.
Ignati, S. F. Xaveri, S. Maria Magdale-
na, S. Catharina, S. Barbara, S. There-
lia,

768 Preces
ſia, cum anni & menſis hujus Patronis,
cæterisque Electis Dei dilectiſſimis, ob-
ſecro vos, me quieſcente, ſupplete vices
fragilitatis meæ in benedicendo, laudan-
do, & ſuperexaltando Domino Deo no-
ſtro, miſericordias ejus hâc nocte & in
æternum cantantes; gratiamque impe-
trate, in gratia ejus vivendi, quieſcendi,
moriendi, & gloriâà ejusdem æternùm
perfruendi. Amen.
Petitio Benedictionis. £
Nos cum prope piâ benedicat Virgo
Maria.

Praxis honeſtè piéque eundi cubitum.
Cabiculum ivgreſſas, te lectäümque

aquâ luſtrali aſperge, memorque Dei,
& Angeli tui praſentis, dum decen-

ter, & verecunde veſtes exuis, recita
ſalmum miſerere mei, & de profun-
dis, prodefancttis, vel nocte iſta exſpira-
turit, aukt ſe, placet, ſequentes orati-
unc elas.
Suſpirinns I. ad Deum Patrem.
Omine Deus, Pater cœleſtis, qui
Adamo poſt laplum, tunicam feciſti
pelli-

—

ellice
Kpre
ud 0
eruam
tum
in pat
lum!

—
Datrons
nih⸗
ete iee
hnd.
oDeon.
ocei
geſcen
Zrenchn

4
Vie

Pirom,
in
ut M
1 Gutr
5, etla
n⸗
raf.

Veſpertina. 569

pelliceam; exue me veterem hominem
& pretiosàâà gratiæ tuæ tunicâ me indue;
u omnium terrenorum affectum ſic
exuam, ut nudus nudum JESIIM filium
tuum ſequar in via exilii, & conſequar
in patria Paradiſi. Per eundem Chri⸗
ſtum Dominum noſtrum. Amen.
JSuſpirium II. ad Deum Filium.
DOmine JESI Chriſte, cœleſtis Noë,
amore noſtri inebritate, & veſtibus
in pailgone tua ſpoliate, in pœnam no-
ſtræ impudentiæ: per hunc amarem &
ruborem tuum ſupplico, ſic gratiæ veſte
me contege, ut non incidam in confu-
ſionem æternam. Amen.
Suaſpirium III. ad spiritum Sanctum.
Sbiritus ſanéte Deus, veſtis gratiæ con-
textor & artifex: quomodo erube-
ſcam, dum anima mea virtutibus nuda
ſiſtetur judici? indue me nunc, obſecro,
togâà polymitàâ & variegatà donorum
tuorum, ut tunc non appareat confuſio
nuditatis mex. Per Chriſtum Domi-
num noſtrum.
Poſt hæc ad lectum velut ad lethum,
sa ſomnum velut ad fratrem mortis te
so=

Preces

570
compara.,. Lectum intrans, dic cum 9e
piiſſemo quodam: Ecce fortaſſis ſepul-
chrum ingredior, vitæ incertus, nec cra- Hi
ſtinum certò mihi polliceri auſus. De-
inde lateri dextero inc-cumbens, invö-
lutis decenter induſio genibus, & decuf-
ſatis ante pectus brachiis, ſomnum ope-
rire, dicens in pace cum Deo & homi-
nibus in idipfuan dormiam & requie- Adn
cam: in maxus kuas Domine commen-
do ſpiritum meum: cum deſiaerio in-
zimo toties Deum Cherubicè laudaudi,
& Seraphiceè amandi, quoties ber no- bytt
Etem corporis arteriæ ſalieut.

A

,Rer

Praxis . 771

9 6e e ee⸗

HOROLOGIOLIHIM

. N. EXCITATORIIUM
A, ir Chronidis Loco
, H O& R O LOGIO

ip⸗
nui
NN
,
. ⸗
eNt.

.

Sacerdotali appenſam, at

Ad varias per Anni diſcurſum Devotio-
num Praxes excitet.

.eP K A XIS8 I.
Se præaparandi ad feſta Chriſti Domini,
omnibus ejus feſtis communis.
Uobono tanquam certum, dona ſpiri-
tualia ac favores cœleſtes eò libera-

liùs à Divina Majeſtate conferri, quò

majore diligentià anima pia ſe ad ea re-
cipienda diſponit; feſtivis præſertim
diebus, & & contrà: nam, ùt ait Apo-
ſtolus 2. Cor. 9. Qui parcè ſeminat,
parcè & metet. Unde & ipſa Eccleſis
Præcipuis feſtis jejunium & vigiliam præ-
mittit, ut jejunando, vigilando & oran-
do nos ad feſtum maſjori devotione ce-
lebrandum præparemus. Omnibus ita-
que

172 Praxis I.

que feſtis Chriſti Domini, ſequentia ſer-
vient, quæ & feſtis Sanctorum facilè ac-
commodari queunt.
I. Singulari curâ puritati conſcien-
tiæ attende, ne forte labes aliqua gratis
in feſto dandis obicem ponat.
II. Omnia opera, præſertim ſpiritua-
lia majore diligentiàâ, fervore & perfe-
Stione obi. .
III. Plus ſolito, orationi, lectioni ſpi-
rituali, ac precibus jaculator'j's feſto
convenientibus inſiſte.
IV. Variarum virtutum actibus, fidei,
ſpei, charitatis, humilitatis, aliisque ve-
lut floribus cor adorna, ad recipiendum
ſanctiùs Dominum.
V. Memoriam feſti inſtantis, & gra-
tiarum feſto die petendarum, ſæpiùs re-
frica: & opera humilitatis, elêemoly-
næ corporalis vel ſpiritualis, ac pœni-
tentiæ exerce.

VI. Meditationem de myſterio feſti
inſtitue.
VII. Per diei decurſum exercitia pie-
tatis, in præſentia Chriſti, prout feſto in-
cidente proponitur, perage, cordis cu-
icu-

Pevlun
edicti
ta.
VlII.
1 dubl
nation
lorari
dbeſus
lem, c
Urdent
tendo,
un 4
Uitatio
Uertor
tonen
Uum

1 ara
D

0
t
it
luplice

conleer
n gnd

nhei

Praxis I. 573

biculum ei offer, conſilia ab eo pete, be-

nedictionem poſce, orationem feſti re-
cita.
VIII. Octo obſequia ipſi debita offer.
1. Sublimem de iplo & Deitate ejus æſti-
mationem. 2. Summum honorem &
adorationem. 3. Magnam fiduciam,
eb ejus potentiam, ſapientiam, charita-
tem, charitatem, & promiſſionem. 4.
Ardentem amorem, deſiderando & pe-

1 tendo, ut ab omnibus ametur, debitè co-

latur, & hic amor reipſa exhibeatur: 6.
Imitationem perfectam pro viribus. 7.
Meritorum ejus applicationem. 8. Ob⸗
lationem ſuĩ omnimodam, in filium, ſer-
vum ac mancipium.

PRAXIS II.

Præparandi ſe ad Feſtum Nativitatis
Domini, tempore Aaventüs.

1. Onſidera ſeu meditare in ſingulis
titulis infra poſitis, quàâ ratio-
ne Chriſtus Incarnatus, & natus, fue-
rit lux, via, Paſtor, & c. & in ſingulis
duplicem fac reflexionem. I. Quomo-
do ſingulis iſtis titulis Dominus Köils
tibi

5—4 Praxis II.

tibi, & aliis præſtiterit, & præſtet ſin-

gulare beneficium, te docendo, illumi-
nando, paſcendo, regendo, redimen-
do, &c. 2. Quomodo tu non, ut de,
cet, reſpondeas ejus doctrinæ, illumi-
nationi, pabulo, &c. Eo fine, utte
humilies, doleas, emendationem pro-
ponas, gratiam emendandi roges: de-
nique intimè compatiaris, quòd multi

alii, & ferè omnes mortales his ejus

beneficiis non correſpondeant. Quém-
admodum Chriſtus Dominus S. Mariam
Magdalenam de Pazzis docuit; ut ge-
meret inſtar turturis, & compateretur,
quòd ipſe tam parùm ſit cognitus, &
amatus à Creaturis p. 4. vitæ c. 29.
II. Tituli autem ſunt hujusmodi. 1.
Chriſtus Incarnatus aut natus, eſt ex-
emplar omnis ſanctitatis. 2. Lux mun-
di hac nocte illuminans Paſtores. 3.
Frater noſter per Humanitatem. 4.
Veritas per impletionem Prophetiarum.
y. Parvulus Filius Virginis, Puer de
Bethlehem., 6. Agnus tollens pecca-
ta mundi. 7. Dux. 8. Juſtus noſter,
fons omnis juſtitiæ. 9. Princeps pacis
. annun-

—

nnunc
lens, n
loſterY
(ben.
nbilis,
r, As
ſren
III
tes vir
vorce,
er, G
ſimn,
eh, ey
ls
n.
cſ
genla
Pönon
1.Oer
fmt
nli,
letn
Eemiſio
ſbeen,

tempore Adventuüs. . zf

ſert annunciatæ ab Angelis. 10. Non ha-
ilm, bens, ubi caput reclinet. II. Magiſter
veimm noſter docens humilitatem, manſuetu-
,us dinem. I2. Legislator, Paſtor, admi-
z,Um, rabilis, Redemptor, Salvator, Media-
e, u tor, Advocatus, Sacerdos, Pater futu-
vengt Fi ſeculi.
e: III. Circa hos titulos, exerce ſequen-
Gdnd tes virtutes. I. Elice actum fidei, &
gliͦc⸗ corde, ac ore pronuntia: Credo firmi-
,An ker, &sanguine meo confirmare bara-
Mrun Zas ſam, teé eſe verum Deum, & homi-
ue nem, exemplar ſanctitatis, atque ita
gerem de aliis titulis. 2. Adora profundilſ-
ine ſnd. 3. Gratias age illi, quòd homo
e actus ſit, & hac ratione voluerit eſſe
u exemplar, Lux, Frater, &c. 4. Dole
e J non correſponderis exemplari, & c.
rn F. ffer ei munuſculum aliquod, ut fi-
eri amat Principibus, & Hoſpitibus ma-
n. 4 Bnis. v. g. Voluntatem nunquam pec-
D Fndi vota, &c. 6., Adjungendo te
Ne4 Laltoribus, pete inſtar mendici, primo
ger ve iſſionem peccatorum quoad culpam
Gnk, onam. Deinde vitæ ſan timoniam.
is YZerti perpetuum progreſſum in virtu-

ebeNn .
n . . tibus.

Praxis II.

57⁵
tibus. Quartò gratiam reddendi ali- xm t
os meliores. Quintò pete gtatiam vel iſce v
auxilium, pro Eccleſia, Parochia, Prin- unſue
cipibus, mortuis, vivis, &c. 7. Gra⸗ fentio
tias age humillimas Patri, Filio, & Spi-
ritui Sancto pro beneficio Incarnationis Nir
admirabili. Item B. Virgini, quòd Chri- (lüm!
ſtum pepererit, lactaverit, educaverit, In
S. Joſepho, quèd fervierit, Angelis, urni 6
quèd cecinerint: Gloria in excelſis, Erveng
& Paſtores advocaverint. Paſppribus, lte h
quèd adorârint: Regibus, quòôd mu- L
nera obtulerint. Octavò cogita, qua- Hi hoe
les cogitationes, & affectus elicuerit Pu- l
er de Bethlehem in præſepio, erga Pa- M) in
trem, Spiritum Sanctum, B. Virgi- II,
nem, S. Joſephum, Angelos, Paſto inig
res, Reges. Nons offer 88. Trinitati . N
hunc puellum pro tuis, & mundi uni- iere
verſi peccatis. Decimèò compatere Chri- V. i
ſto, pauperiem, frigus, & alia ſuſtinen- D
ti. Undecimé oſculare in ſpiritu ſacra- tenn
tiſſimos ejus pedes, manus, faſcias,
præſepe, ſtabulum. Duodecimè reda- enim ,
ma te ſic amantem, & reipsâ amorem
demonſtra, imitando Dominum, & Re- Iß le
gem

gencid
gtinmnt
niai
nc
,Ag
mnthn
nae
ngei⸗
excels
tti⸗
d m
tn gla⸗
gerdu⸗
enale
. Uis⸗

iene
Trintu

0d n⸗
eln
lien⸗
ſactr
ſos
telr

Diebus antecineralibus. pyy

gem tuum potentiſſimum, in quinis
hiſce virtutibus puritate, humilitate,
manſuetudine, ſenſuum omnium mor-
tificatione, & charitate.
PRAXIS III.
Piè tranſigendi aies antecinerales.
Cm homines mundani, hiſce diebus
plus libertatis aſſumant, & mundo,
carni & Diabolo ſerviant; Sacerdos
fervens ac ſincerè Deum diligens, obſer-

vare pcqserit ſequentia.

I. Abſtine à peccato, in quod ſæpiùs
labi ſoles.
II. Auge tempus orationis, ſaltem
horâ dimidia. “H
III. Lege Librum ſpiritualem paulè
diutiùs.
IV. NovA aliquàâ pœnitentiâ corpus
afflige vel antiquâà longiore.
V. Viſita frequentiùs Sanctiſſimum
Sacramentum, & affectum compaſſionis
erga Chriſtum demonſtra, quèòd hoc
tempore adeò malè tractetur: ſolent
enim amici ſolatii causâà ſeſe inviſere.
VI. Qudlibet horà elice affectum do.
loris de peccatis hujus temporis.

VI. Sal-

Diebhusantecineralibus
n ter in die profundifſimâ vr
e 11 uſt
genußexione adora Divinam Majeſta- iltem
. le
tem verlus quatuor mundi partes: & relhn
hac amorosâ adoratione quodammodo
compenſare ſtude peccata Mundanꝗd- ſa
4

rum, quæ in iſtis partibus accidunt: do-
Je, veniam & converlionem pete, atque Ppig
ad hanc obtinendam JESCI merita & lan-. D
uinem offer. Hac ratione S. Maria jjme
Magdalena de PazzZis multorum pecca- hadnr
torum converſionem obtinuitoc. 101. alt,
itæ. o
7 VIII. Opera bona ordinaria obi di- en
ligentiùs, perfectius & ferventiùs; Cùm kinen
ſervi Diaboli frequentiùs Deum oflen-. hen
dant. n
IX. Offer Sacrum ad placandum De- 4
um tot modis offenfum. 1, in
X. Solito magis mortifica golam, ſi ing
ve in quantitate, ſive in qualitate, quà din
toties hoc tempore Deus offenditur. innne
XI. Sermones & colloquia de rebus
divinis cum amico inſtitue; cùm toties
Deus oflendatur impuris ſermonibus. ver
XII. Cùm mundani otio indulgeant, e
tempus utiliter tranſige: & præter ho- i
7 neſtam

Tempore Quadrageſimc. 579

neſtam recreationem, culpâ vacantem,
ſaltem partem aliquam temporis utili
occupationi tribue.
. PKAXIS IV.
Aßelctunm, & devotionum tempore
gadrageſimæ. .
en BEatiffima Virgo S. Brigittæ dixit L.
2. lemper in meditatione mortis Fi-
6N Hii mei cogitatio, & cor meum ver-
ſabatur: idémque illi Sanctæ imitandum
A fualit. gL. 2. c. 25. Et tu id imitare
hoc ſacro tempore. Quidam magnus
Dei ſervus ſuis ſæpè inculcabat: Non
— ſtimemus nos aliquid fſeciſſe, donec es
perveniamus, ut ſemper Chriſtam ip-
Iſum Crucifvum in corde noſtro geſte-
oh mies, S. Albertus M. auſus eſt allere-
re, ſimplicem paſſionis Chriſti memo-
riam, & meditationem plus utilitatis
homini adferre, quàm ſi anno integro
in pane & aqua jejunaret, ac flagellis
ſe quotidie usque ad ſanguinem cæde-
ret, & pſalterium totum quotidie reci-
taret. Rationem hujus reddit P. Ludov.
de Ponte, quia prædicta opera, etii bona
& valde utilia, ſi nude exerceantur;
BbzZ3 non

780 Aſſfeltus

non habent tantam vim ad purificandum
cor à vitiis, illudque virtutibus & ve-
ritatibus illuſtrandum, & inflamma-
tis divini amoris affectibus perficien.
dum, atque attenta, & profunda pal-
ſionis Chriſtimeditatio; quæ omnia hæc
efhcit, atque ipſis etiam pœnitentiis vi-
tam, & ſpiritum addit. Itaque
I. Cole Paſſionem Domini, & mortem
ejus ſimplici recordatione, ſed pià. &
aflectuosâ, nec ſine amoroſa commiſe-
ratione.
II. Excita in corde tuo intimum do-
lorem, ob paſſionem & mortem Domi-
ni tui. Hoc fuit exercitium Beatiſſimæ
Virginis, ut S. Gertrudi revelatum.
L. F. c. 2. inſin. div. piet. Et Sanctus
Franciſcus, teſte S. Bonaventur, ne-
mora replebat gemitibus, & deplora-
bat altà voce quaſi coram ſe poſitam
Dominicam paſſionem.
III. Gratias age pro immenſo paſſio-
nis beneficio.
IV. Offer Chriſti ſanguinem & me-
rita Patri æterno, pro peccatis homi-
num, & pro acceptis beneficiis, vel
pro novis impetrandis. V.

ſepat
oc
Cherr
iur
VI
lum
Chri
1 i
Ul.
ſerled
Onlil
nicor
be a
IVIl
iom
1. No
le dor
nis
40)
lores,
lgian

—
Kundon
5
lamer.
etfen⸗
Unu
eptis
e
morten

Um*
Don
aticho

Gelaume.

tdls
ilk
Eefle⸗
u

64

E
bon,
cid

tempore Quadragelimaæ. 5981

V. Meditare paſlionis Dominicæ my-
ſteria. ſit tibi gfelus in corde, & nun-
quam imago Crueitxi ab animo tuo re-
Edat, ait S. Bernardus. Hæc fuit oc-
cupatio S. Magdalenæ per S. Michalem
edoctæ 32. annis in eremo, cruce pul-
cherrimâ ad antri oſtium poſitâ. SNilv.

in roſ. auren.

VI. Devotâ mente & oculis alpice
cum mora aliqua effigiem Crucifixi. Hoc
Chriſti docuit S. Gertrudem L. 4. C.
25. inſin. div. piet. G
VII. Imitare virtutes heroicas Chri-
ſti patientis & morientis; reſlignationem
perfectam, amorem crucis, afflictionis,
confuſionis, contempts, dilectionis ini-
micorum, accuſationis injuſtæ, aliarum-
que adverſitatum: .
VIII. Morere ſpiritualiter in Chriſto,
iis modis, qui in cadavere apparent.
I. Noli cogitare aut lequi de rebus ad
te non ſpectantibus. 2. Noli eſſe ni-
mis ſollicicas de temporalibus. 3. No-
li appetere ſbecioſas functiones, & ho-
nores. 4. Eſto contentus, ſi te omnes
fugiant, ſi excludaris à converſatione
B b 3 magno-

582 Devotio

magnorum, ùt cadaver. 5. ſine te tra-
ctari a Prælatis tuis, inſtar cada-
veris. 6. Non videas, vel audias alie-
nos defectus, ſed inſtar cadaverig
oculos clauſos teneas. 7. Pro bene-
ficio reputa, ſi absque ullo reſpectu
traéteris; quia cadaveri hâc re non fit
injuria, ſed convenit illi fſub terra ab-
ſcondi, procul ab hominum conſpectu.
Eadem uſurpari poſſunt ante ſepulchrum
Chriſti. .

P R AXIS V.
Devotionis ante sepulchrum Domini.
Cbelaera I. Qualis fuerit Chriſtus

Dominus in ſepulchro nobis repræ-
ſentatus; fuit ornatus omnibus virtu-
tibus ſibi poſſibilibus; præcipuè his ſep-
tenis: puritate, humilitate, patientiâ,
obedientiàâ, amore proximorum, amo-
re Dei, & devotione. Has propone imi-
tari.
Conſideraz I. Statum animæ Chriſti,
quei habuit, corpore in ſepulchro ja-
cente: erat enim tunc in limbo Patrum
T. Dans illis lumen gloriæx, & viſionem
2 beati-

4

keariſio
blans,
Oqten
I1s, ei
Ctücee
ſe
6. Ind
boec
Cora,
Con,
ti, in
eum
Uhere
Neins
kum ſi
uem ine
Niſone
tn de
komit

UUle

n ila,
Nla N
te in ſ
epteno

ante ſopulehrum Domini. 5N

— 2 3 Jr . 1-13 .
ecn beatificam. 2. Keali Pprælentiâ cos con-

lur e
Giasd
Caderer
o bene
reßeln
e no
tettii⸗
dnſel⸗
chre
1

enizi
Chnihrs
tennr⸗
8 Gir.
gtien
njin

ſolans. 3. Benigniſſimé cum Ulis col-⸗
loquens, & ea, quæ paſſus, manife-
ſans. 4. Adducens animam bonilatro-
nis, eamque prædam, Lupo infernali in
cruce ereptam, oſtendens, y. Alia quo-
que illis prædicans, ut ait S. Petrus.
6. Infernum ſpolians, animasque lim-
bo educens. Gaude, gratulare, lauda,
adora, gratias age.
Conſcera Ill. Omnia membra Chri-
ſti, in ſepulchro jacentis, tanquam ob-
jectum gratiffſimum Patri æterno: &
hinc rurlum I. gaude. 2. Adora. 3.
gratias age. A. offer te illi ad patien-
dum ſimilia. Dole de peccatis, ob quæ
tam indignè tractatus eſt. 6. Pete re-
miſſionem peccatorum, pro quibus tan-
tum Patri æterno pretium obtulit. 7.
Promitte morum emendationem. De-
inde aſpice, & perluſtra ſingula mem-
bra illa, & conſidera, quæ & quanta
paſla ſint à ſtabulo ad crucem; oſcula-
re in (piritu ſingula, & prædictos actus
ſeptenos elice.
Conſidera IU., Quinque ſacratiſſima
Bb 4 Chri-

5984 Devotis

— ——,,,——
Chriſti vulnera, & 1I. ſingula adora. 2.
Gratias age pro dolore in illis tolerato,
& pro ſanguine pretioſo ex iis profuſo.
3. Pete tuorum & alienorum peccato-
rum remiſſionem. 4. Propone emend-
tionem. y. Sed potiſlimùm in unione
meritorum Chriſti, offer manui ejus dex-
teræ deſiderium libenter patiendi adver-
ſitates, ſi Deo his te exercere placeret.
Manui ſiniſtræ malam opinionem de te,
Pedi dextero deſiderium conpemptũs
interni ex ſiniſtra opinione orti; Pedi ſi-
niſtro contemptum externum, & negle-
ctum; Lateri Chriſti imminutionem
famæ verbis & calamis factam; absque
peccato tamen aliorum.
Conſideraz V. Caput Chriſti ſpinis
coronatum & arundine percuſſum; &
ſupradictos affectus elice. & ſi cor habes,
& animum, offer te ad patiendum humi-
liationes, mortificationes, perſecutio-
nes, in quantum non præjudicant glo-
riæ divinæ & bono communi.
Conſidera I. In animâ Chriſti à
corpore ſeparatâ, admirabile deſideri-
um noſtræ ſalutis; pro quâ, ſiopus eſ-
et,

let,i
Krüͤ
dus;
Er.
lamn
le;
gere
ticu
C
in
s
s
Dilarn
Cotnit
ſoyr
er,
teatn
a,
temk
(Nratie

Gorz.!
tolern
prot⸗
pecceh⸗
let
N Unict
eiock
diacſe
Ohere,
en tenn
Nem ne
Anege
Nioven
9elle

iin
lunnd
Nhate
ſend⸗ .
ntg⸗

Drn

e

ante ſepulchrum Domini. 78 5
ſet, iterum, iterumque pro ſingulis no-
ſtrm pateretur, velut antea pro omni-
bus; ut revelavit S. Brigittæ L. 1. rev-
,C. I. Admirare, adora, lauda abyſſum
iſtam divinæ charitatis, gratias age pro
illa; reſigna te & offer ad omnia, quæ
agere & pati vales, deſcendendo ad par-
ticularia amori proprio injucunda.
Conſidera EVIl. Solitudinem Chriſti
in ſepulchro jacentis, quomodo dereli-
Gtus omnibus, nullus ei afliſtat, om-
nes deſerant, cum tamen Herodes. &
Pilatus magno ſervorum, & aliorum
comitatu ſtipentur. Compatere Chri-
ſto, viſita eum in ſpiritu, aſſiſte ei ſem-
per, veniam pete, gratias age; eſto con-
tentus, ſi te deſeri & neſciri contin-
gat, ac nominatim tibi, tuisque mor-
tem felicem flagita. I. ut moriaris in
gratia Dei. 2. ut moriaris in magnis
meritis, quò poſſis Deum quàm maxi-
mè in cœlo glorificare, 3. ut woriaris
facto magno fructu, in quàmplurimis
animabus, pro quibus Chriſtus mortu-
us eſt. 4. Ut moriaris inglorius & infa-
mis (citra tamen præjudicium gloriæ
Bb/ divi-

86 Devotio
— — —— — —— —
divinæ, boni communis, & offenſæ Dei)
ſicut & Chriſtus infami morte inter la-
trones tanquam latro mortuus eſt. 5.
Ut moriaris ſine ulla obligatione pœ-,
næ in purgatorio luendæ. 6. Ut mo-
riaris reliéto ingenti theſauro ſatisfa-
ctionum, tibi non neceſſariarum, pro
Indulgentiis à ſumme Pontifice diſpen-
ſandis. 7. Ut etiam poſt mortem De-
um glorifices per memoriam bonorum
exemplorum in vita relictorum outi &
per doctrinam aliis relictam, per ſcrip-
ta, impreſſa, merita.
Conſidera EUIII. Pietatem Joſephi ab
Arimathæa, & Nicodemi, qui impe-
tratum à Pilato Corpus EsII, & liga-
tum linteis, cum aromatibus & mixtur4
myrrhæ & aloéës, ſepelivêére in monu-
mento novo. Gaude repertos eſſe ali-
quos de Chriſti ſepultura ſollicitos, con-
temptisque reſpectibus humanis erga
eum liberales, comparatis centum li-
bris aromatum: gratias illis refer pro
his obſequiis, eos pro hac pietate, &
obſervantia laudibus effer; & imitari
propone: absque reſpectibus humanis
2 Chri-

/
Chric
tidus

Devot

De
4
te ej
adora
ta din

enti

Chriſt
10.
Unitar
Ktum
ſ. Ad
ribus
4
Crati
klieft
e di
2. e
bo &
tot 4

lickis

De)
bterle⸗
l .
e,
I o.
ſtiſt⸗
nf
Ulher
enhe
0OrukR
Nre

vi 4
inne
l.
itn
no
Hr

erga Chriſtun reſurgenten. 587
Ghriſtum tracta : ejus gloriam pro vi-
ribus in te, aliisque promove.

PK AXIS VI.

Pevotionis, & affectüus erga Cbriſtum
Dominum, à morte reſurgentem.

Afeltus I. Adorationis. Adora Chri-
ſtum reſuſcitatum. I. In divinita-
te ejus, tanquam Deum, & Creatorem:
adora ejus naturam divinam, attribu-
ta divena, æternitatem, potentiam, la-
pientiam, &c. 2. Adora Perſonam
Chriſti ùt diſtin am à Patre, & Spi-
tu S. 3. Adora eandem ut hypoltaticè
unitam Humanitati. 4. Adora Chri⸗
ſtum tam multa pro te aliisque paſſum.
5. Adora corpus ejus gloriolum, vulne-
ribus quinque inſignitum.
Affectus I. Gratiarum actionis.
Grarias age. I. Pro tui redemptione
feliciter peracta, & liberatione à ſervitu-
te Diaboli, peccati, & peœnis inferni.
2. Pro liberatione tot animarum èe lim-
bo & eorum vilſione beatifica. 3. Pro
tot apparitionibus B. V. & Diſcipulis,
faéctis, ut teſtes eſſent reſurreétionis,
Bb6

788 Devotis
& nos quoque in fide ſtabiliremur. 4.
Pro doctrinis poſt reſurrectionem pro
inſtructione Eccleſiæ relictis. Pro in-
ſtitutione Sacramenti pœnitentiæ, eo,
tempore in tuum & aliorum bonum per-
a R4.
Aßfectus III. Gratulationis. Gratulare
Chriſto Regi tuo triumphanti. I. De
gloria corporis & quaternis dotibus
glorioſis. 2. De promeritis, obtentis-
que morte ſuàâ variis prœrogatiws, re-

ſurrectione & gloria corporis, impaſſibi-

litate animæ, dignitate regiâ, Dominio
Univerſi, exaltatione nominis, ſummo
Sacerdotio, encomiis Prophetarum, Au-
thoritate Supremi Eccleſiæ Capitis, de-
nique poteſtate judiciaria. 3. Gratulare
ei de multiplici fructu in Creaturas, me-
diante ejus paſſione & morte derivato,
ut ſunt liberatio à peccatis, dona gratiæ
& gloriæ. 4. De adoratione Angelo-
rum & animarum Sanctarum. . De ho-
nore latriæ per totum orbem exhibito,
per ſacrificia, templa, vota, preces, bo-
na opera &c.

Ar.

ſilite
Ren
oques
6
4
1
Pere
ls deß
3 Ade
Verſior
hetere
marur

, 14,/9

2
P
5
major
Gona
Drelen

—

ur. ,
mn
Pro l⸗
tie 14
Ulſe⸗

tllre
1,R
Gotbes
htent⸗
s, Ee

minio

erga Chriſtum reſurgentem. 589

Aßfectus W. Oblationis & gratitudi-
nis. Offer Chriſto reſuſcitato in ſignum
grati animi & amoris pro beneficio
redemptionis 1. voluntatem nunquam
deliberatè peccandi mortaliter aut ve-
nialiter. 2. Nunquam rubricas tranſ-
grediendi. 3. Libenter de ſpiritualibus
loquendi. 4. Ogera quotidiana perfe-
ctè obeundi. 5. Vota, propoſita, cruces.
Aßfeltus V. Spei & orationis. Ab hoc
Regediberaliſſimo pro te aliisque varia
pete. I. Emendationem hujus vel illi-
us defectůs. 2. Viétoriam tentationis.
3. Adeptionem certævirtutis. 4. Con-
verſionem certorum peccatorum, aut
heterodoxorum. 5. Liberationem ani-
marum è purgatorio.

PKRKAXIS VII.

Praparandi ſe ad feſtum Pentecoſtes,
ſeu ad Spiritum sanct um.
I. PRima & optima præparatio efſt ani-
mæ purgatio & puritas! quæ quò
major erit, eò majora Spiritus Sanctus
dona infundet. Minue ergo peccata
præſertim magis deliberata.
B b7 II. Præ-

590 Præparatio ad Pentecoſten,

II, Præparatio altera eſt accurata lin-
guæ cuſtodia, ne eàâ Spiritus S. qui in for⸗
ma linguæ apparuit, offendatur. Cave
ergo à detractione, contemptu alio-
rum, contentione, jactantia.
III. Decem diebus inter feſtum Aſcen-
ſionis & Pentecoſtes cum Apoſtolis te
recollige, aut exercitiis ſpiritualibus va-
ca, ſi per tempus licet: aut ſaltem at-
tentiùs & diutiùs inſiſte meditationi re-
rum cœleſtium, præſertim beneficærum
divinorum, exemplo Apoſtolorum, &
B. V.
IV. Majus & frequentius exercitium
virtutum præcipuarum, quibus oble-
ctatur Spiritus Sanctus, valde bona eſt
diſpoſitio ad Spiritum S. S. Gertrudis
à Deo intellexit, L. 4. C. 38. Quatuor
virtutibus animam præparari ad Spirits
Sancti ſuſceptionem, puritate, humilita-
te, tranquillitate & concordiâ, ſi in his
