dren
ſizu

precum jaculatoriarum. 25
In aſpeltu rei deformis.
iba,· Abominabiles facti ſunt, ſicut ea, quæ
dilexerunt, Peccatores.
eRon Caſu intuens quid indecens.
erang Averte oculos meos, ne videant va-
M mitatem. Pfal. 118.
einn . Audiens referri grata.
S Benedictus Deus! Ephelſ. r. grata-
ns d. larc, gaude, gratias age Deo.
teldit Audiens ſuaven muſicam.
ef. Sihæc in exilio, quid erit in cœlo? &
hæc homines, quid Angeli?
Guſtans cibos ſapidos.
e Guſtate, & videte, quàm ſuavis eſt
eCun Dominus. Pfal. 33.
1060 Aiciens hortum amanusm.
ne. Exorna me Domine floribus virtu-
tum, lilio caſtitatis, violà humilitatis,
muDN rOsà charitatis. .
ima ne⸗ Sentiens frigus, vel eſtum. ..
Exerce actum patientiæ. Benedicite
molu frigus, & æſtus Domino.

—
⸗

In tentatione.
ie. Malo mori, quàm fœdari. Eſto mi-
trimn hi Domine turris fortitudinis à facie

inimici.
B Mmgre-

26 1 Praxis

Ingrediens templum.
Adorabo ad templum ſanctum tuum,
& confitebor nomini tuo.

Tranſiens Cæmeterium.
Da requiem cunétis, Deus, hic &
ubique ſepultis.
Cernens cœ&cum, claudum, agrum?
baretiecum, Zudaum, &.
Compatere, gratias age, pro fide, fa-
nitate, integritate, & cogita: Cur ille &
non ego?
Videns Deum laudari, gaude; audiens
Deum offendi, contriſtare in ſpiritu.
Intuens mundi vanitatem, & pompam,
deteſtare. WVanitas vanitatum, & omnia
vanitas. Denique cum S. Bonaventura
in Stim. amoris c. 10. ex qualibet re ad
Deum laudandum occaſionem ſumere,
& aſcendere facilè poteris: Cùm videris,
inquit, aliquos in prælatione temporali,
cogitabis hoc eſſe factum ad Dei magni-
ficentiam oſtendendam, & ſic in eis Dei
potentiam collgudabis. Cuͤm autem
videris alios ſcientiæ inſiſtentes, in eis
Dei ſapientiam commendabis. Cùm
veròô

precim jacalatoriarum. 27

verò videris alios temporalibus nego-
tiis inſiſtentes, in eis divinam laudabis
providentiam. Si aliquos videris cæ-
teros judicantes, divinum judicium ti-
me. Si pœsnas inferentes, divinam ju-
ſtitiam cogita. Si Prælatos remiſſos,
Gdivcham miſericordiam commendabis.
Si inſiſtentes operibus charitatis, divi-
nam Bonitatem laudabis. Si calorem
habueris, recogitabis Dei Patris nimi-
am charitatem, quâ Filium ſuum vo-
luit incarnari, & pro omnibus crucifigi.
Si frigus habueris, ab omni æſtu mile-
riæ refrigerium anhelabis: & ſic per
ſingula diſeurrendo, omnia potes, & de-
bes reducere in laudem & magnificen-
tiam Creatoris. Vide Card. Bona in
via Compendii ad Deum prolixiùs
hæc tractantem.

28 Praxis
HOROLOGII
SACERDOTALIS
HORAIV. MATTINA.
Tprimum evigilas, excitari te

cogites: vel ſuavi Vocé 8. Angoli
Cuſtodis tui, te ad laudandum Deum

evocantis & inſuſurrantis. N. durge

velociterz vel terribili tube ultimæ clan-
gore intonantis: Surgite mortui, venite
d gudicium: & Conſilium Ecclehßaſti-
ci ſequens: Horà ſurgendi non te trices.
c. 32. tempus ve nohile ſomno ſuperfluo
iranſigas: tempore enim nihil pretioſius,
nihil Zelerius aut brevius: Etgo dum
tempus habes, operare bonum, & quod-
cunque poteſt operari manus tua, in-
ſtanter operare; quia nec opus, nec ra-
tio, nec ſapientia, nec ſeientia erunt
apud Inferos, quò tu properas. Eccl. 9.

PRAXIS SURGENDI.
Evigilans, mox offer cogitationam
ackionum tuarum primitias, & in
aſſelt us ferventes erumpe: Deus, Deus

meus ad te de luce vigilo: cor meum
caro

ejn

r,

preeum matutinarum, 29

caro mea exultaverunt in Deum vivum.
Sitivit in te anima mea, quam multipli-
citer tibi caro mea. plal. 62.
Gloria Patri, qui creavit nos: gloria
Filio, qui redemit nos: gloria Spiritui
Sancto, qui ſanctificavit nos. Benedi-
ſit ſancta & individua Trinitas, nunc,
& ſemper, & per infinita læcula Kcu-
lorum, Amen.
Dum ſurgis.
Formato ſigno Cruc,s, dic: In nomi-
D Domini noltri IESsII Chridi Crucifxi
urgo: qui me pretioſo Sanguine luo re-
geirri me benedicat, regat, cuſtodiat,
& ad vitam perducat æternam, Amen.
Dum veſtes induis.
Sacerdotes tui, Donine, indnantur
juſtitiam, qui promiſiſti- Sacerdotes
ejus induam ſalutari, & ſancti ejus exul-
tatione exultabunt. Pſal. 131.
Ad Deum Patreme.
Fac me: Pater æterne; exuere vete-
rem hominem cum actibus ſuis, & in-
duere novum, qui Jecundam Deum cre-
atus eſt, in Jach tia & Iani üate veri-
tatis. Ad Eph. 4.

30 Praxis
Ad Filium Dei.

Indue me, ESII Chriſte Rex gloriæ,

albâ humilitatis tuæ, & purpurâ patien-
tiæ, ut impleam illud Apoſtoli tui: Ia-

diimini Dominum noſtrum g. EsuA

Chriſtum. Rom. 3.
Ad Sspiritum Sanctum.
Orna me, Sancte Spiritus, velſtu
deaurato ardentiſſimæ charitatis, & cir-
cumda me varietate donorum tuorum,
ut te ſuper omnia diligam, & magnalia:
tua ſemper deprædicem.
Ad Beatiſſeimam Virginem.
Contege me, O Mater miſericordiæ!!
fragrantibus Filii tui veſtimentis; ut tan-
quam electus Dei, ſanctus & dilectus,
induam viſcera milericordiæ, benigni-
tatem, humilitatem, modeſtiam, pati-
entiam, & caſtitatem: atque ita Patris.
cœleſtis benedictionem obtineam.
Ad S. Angelum Cuſtodem.
Muni me, Sancte mi Angele Tutela-
ris, armaturâà Dei, loricâ juſtitiæ, gale4
ſalutis, ſcuto fidei, & gladio Spiritũûs;
ut poſſim ſtare adverſus inſidias Diaboli,
& omnia tela nequiſſimi ignea extin-
guere. . Düum

ji

,

— .

orie
tier⸗
ly.
S

Feſkltu⸗
Kc.
orunmn,
Agollt

.
otoe
. Uttal⸗
ledt,
venint

Dütnh
4 exll

precum matutinarum. 31

Dum caput pectis.
Repelle à me Domine, Spiritum fu-
perbiæ & immunditiæ; & orna caput
meum coronàâ gloriæ.
Dum faciem & manus lavas.
Pie Pelicane ESII Domine, me im-
roundum munda tuo ſanguine. Am-
pliùs lava me, & ab iniquitate mea mun-
da me.

Exindè flexis genibus recitautur Li-
taniæ Lauretanæ in honorem Beatifi-
mæ Virginis Mariæ, Sauckliqut Shonſi
ejus Zoſephi, pro jugi Rage prote-
&tione, ac felici morte impetranad.
Vrie eleiſon. Chriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon.
Chriſte audi nos. Chriſte exaudimos.
Pater de cœlis Deus, Miſerere nobis.
Fili Redemptor mundi Deus, Miſerere
nobis.
Spiritus Sancte Deus, Miſerere nobis.
Sancta Trinitas unus Deus, Miſerere
nobis.
Sancta Maria, Ora pro nobis.
Sancta Dei Genitrix, ora pro nobis.
B 4 Sanéta

32. Praxis

Sancta Virgo Virginum,
Mater Chriſti,
Mater divinæ gratiæ,
Mater puriſſima,
Mater caſtiſſima,
Mater inviolata,
Mater intemerata,
Mater amabilis,
Mater admirabilis,
Mater Creatoris,
Mater Salvatoris,
Virgo prudentiſſima,
Virgo veneranda,
Virgo prædicanda,
Virgo potens,
Virgo clemens,
Virgo fidelis,
SSpeculum juſtitiæ,
Sedes ſapientiæ,
Cauſa noſtræ lætitiæ,
Vas ſpirituale,
Vas honorabile,
Vas inſigne devotionis,
Roſa myſtica,
Turris Davidiea,
Turris eburnea;,

— —

qou oad 00

SI

Domus

*

precum matutinarum. 73

Domus aurea,
Fœderis arca,
Janua coœli,
Stella maturina,
Salus infirmorum,
Refugium peccatorum,
Gonlolatrix afflictorum,
4DAilium Chriſtianorum,
Regina Angelorum,
Kegina Patriarcharum,
Regina Prophetarum,
Regina Apoſtolorum,
Regina Martyrum,
Regina Confeſſorum,
Kegina Virginum,
Regina Sanctorum omnium,
Agnus Dei, qui tollis peccata mundl,
Parce nobis Domine.
Agnus Dei, qui tollis peccata mundi,
Exaudi nos Domine.
Agnus Dei, qui tollis peccata mundi,
Milerere nobis.
Kyrie eleiſon.
Chriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon.
Ave Maria, &c.
B 5 Sule

qou &ad v

SS S

Doms .

84 Praxis
Sib tuum præſidium confugimus,
Sancéta Dei Genitrix, noſtras depre- N.
cationes ne deſpicias in neceſſitatibus
noſtris, ſed à periculis cunctis libera
nos ſemper Virgo glorioſa & benedicta.

v. Ora pro nobis Sancta Dei Geni-
trix: .. r. N.: N
. Ut digni efficiamur promiſſieSni- n
bus Chriſti. . zu
Oremus.
Ratiam tuam, quæſumus Domine,
mentibus noſtris infunde: ut, qui
Angelo nuntiante, Chriſti Filii tui In- u
carnationem cognovimus, per paſſio- “
nem ejus, & crucem ad Reſurrectionis “
gloriam perducamur. Per eundem Chri-
ſtum Dominum noſtrum. B. Amen.
y. Ora pro nobis Beatiſſime Joſeph.
MB. IIr digni efficiamur promiſſioni-
bus Chriſti. 1A
. Oremus. 4
GAnctiſſimæ Genitricis tuæ ſponſi, e
quæſumus Domine, meritis adju- lhi
vemur, ut quod poſſibilitas noſtra non Pe
obtinet, ejus nobis interceſſione done- en
tur. Qui vivis & regnas, &c. D

ni
Nos

n,
epre.
atlbos
liber
edicn
Celi

CSei⸗

mine,
Rt, gol
tuihn⸗
ſ⸗
Ckos
Ch⸗
nen⸗
pbert
ilton⸗
1

Hond,
r vol
lobe⸗ .

NS

naturalt.

Precum matutinarum. 3 5

Nos cum prole piâ benedicat Virge
Maria.
Sabjunguntur tria Pater noſter, &
tria Ave Maria in honorem J. Tri-
nitatis pro augmento Fiaei, YPei, &
Charitatis, pro rectitudine Cogitatio-
nug, Verborum, & Operum, ac pre
lumine, gratiä, & benedictione ſuper-

P R AXTS
Perſolvendi Preces matutinas.
Si commodum ſit, viſita Venerabile
Sacramentum; ſin minaus, ale aram
domeſticam, ardenti corde in ſequentes
erumpe affectus.
ORATIO I.

Ad Sanctiſſimam Trinitatem.
Sdis gratus. V

ADoro & veneror te, O Sandtiſſim
Trinitas, te glorifico, laudo, bene-
dico, ac totum me ante thronum Maje-
ſtatis tuæ humillimè proſterno. Tibi
gratias ago, pro plurimis, maximisque
beneficiis tuis, creationis, conſervatio-
nis, redemptionis, ſanctificationis, vo-
lul B 6 catio⸗

3 6 Praxis

cationis ad veram Eccleſiam, atque ad
ordinem ac ſtat⁴s Sacerdotalis dignita-
tem, aliisque innumeris, & nominatim
pro hac nocte tam feliciter transactàâ.
Quot eheu! mortalium millia etiam hâc
nocte in infidelitate, hæreſi, aut peccato
lethali ad Inferos rapta æternùm perie-
runt? & cur non ego? Miſericorkias
Domini in aternum cantabo. Benedi-
cam Dominum in omni tempore, ſempen
daus ejzus in ore meo. Plal. 33.
O'RATIOLII.
Ad DEIUIAM Patrem.
Cor offer.
O Ulementiſſime Pater! Ego me Tibi
cum corpore & animà, cum ſenſi-
bus & potentiis totum offero, & ad om-
nem nutum ac beneplacitum tuum peni-
dus conſigno. Ecce venio, ut faciam,
Deus, voluntatem tuam: ſive me ire ju-
bes ad lucem, ſive ad tenebras; ſive ad.
quietem, ſive ad labores; ſive ad folatia,
ſive ad acerbitates; ſive ad vitam, ſive ad
mortem; ſive per aquam, ſive ger ignemg;
ſive per infamiam, ſive per bonam fa-
mam: Deus meus, volui, & legem tuam

in
niſ
we,

or

AAe
duit

tior⸗

F

nir⸗

natin

Sate,
mhie
eccat
hpeni⸗
orkie
euedt⸗

ben

nnlell.

ocn
npent⸗
iann
de ſe j.
ſen
golech
lne⸗
1 nenß

nann 1r .
1

we

precum matutinarum. 37

in medio cordis mei ita defixi; ut non
niſi juxta eam, quies & motus, & omnia

mea diſpenſentur. Domine, quid me
vis facere? Act. 9.

ORAT IO III.
Ad Dei Filium.
Opus diſpone futurum.
OlESuI amantiſſime! aſpirante te, fir-
miſſimè propono, omnia mandata,
& judicia juſtitiæ tuæ euſtodire. Statuo

hodiernàâ die ſancte penſum horarum-

periolvere: ſanctiſſimum Miſiæ Sacrifi-
cium ſanétè celebrare: omnia denique
& ſingula, in nomine tuo faciendo & pa-

tiendo, ſacerdotis ſancti officium adim-

plere. Vias tuas, Domine, demonſtra

mihi ; & ſemitas tuas edoce me. Pſ. 24.

O.RATIO IV.
Ad Spiritum Sanltum.
Vita peccatum.

Sllccurre mihi obſlecro, O Divine Spi-

ritus! qui fragilitatem meam nolti.
Adeéône cœcus ero, & ſublimiſſimæ di-

Sênitatis ſacer dotalis obliviſcar, ut in vi-
tiorum ac peccatorum ecloacam me præ-
cipitem, & ſuis inſtar volvam in voluta-

B 7 bro

38 Praxis
bro luti; præſertim peccati hujus M. tan-
topere tibi diſplicentis? Abſit hoc à me,
Domine. Tu precor titubantem corro-
bora, qui ſpopondiſti: &aper aſpidem &-
baſiliſéaum ambhulabis, & conculcabis
Leonem, & Draconem. Plal. 90.
ORATI. O vV.
Ad Sanctos Patronos.
. Ssubſidiumque pete.
ASuſſtite mihi, hodiernàâ die, fideliter,
O ſancti Patroni mei! Tu præcipuè
Mater mea, & Advocata mea Sacratiſſi-
ma Virgo Maria: & Tu mi ſancte & fide-
liſſime Angele Cuſtos, cum S. Joſepho,
S. Joanne Baptiſta & Evangeliſta, S. Pe-
tro & Paulo &. cæterisque Divis Tute-
laribus & Sanétis hodiernâ luce celebri-
bus. Vos pericula mea in lucidiſſimo
Divinitatis ſpeculo clarè cernitis; vos
fragilitatem meam néêſtis; vos hoſtium-
meorum multitudinem, potentiam, & fe-
rociam non ignoratis. Proregite igitur
me, obſecro & adjuvate fortiter: non
enim ſolùm mihi eſt couuct atio adverſus
carnem & ſanguinem; ſed & adverſus
Principes & poteſtates tenebrarum ha-
rum. Eph. 6. 4 Com-

lxre
die
tüs
tibie
oſ
Em
nex
limn
taor
Oper
lunn

4
At
hoci
Rr in
Einen
lem
ten
en
ce

l,tal⸗
Ame,
orro⸗
nG
li

elter.
cipus
tatil⸗
Khce⸗
Nepho,
3 5 le⸗
lue.
eleb⸗
Ulo
8; 10
okion⸗
ke.
te Eiun
er: M
grli
e
ℳ .
M⸗

precum matutinarum. 39
Commendatio ad B. V.

Obomina mea Sancta Maria! me in-

tuam benedictam fidem, ac ſingu-
larem cuſtodiam, & in ſinum miſericor-

diæ tuæ hodie & quotidie & in hera exi-
tùs mei, animam meam & corpus meum

tibi commendo: omnem ſpem meam &
coſolationem meam; omnes anguſtias
& miſerias meas; vitam & finem vitæ
meæ tibi committo; ut per tuam ſanctiſ-
ſimam interceſſionem, & per tua meri-
ta, omnia mea dirigantur, & diſponantur
opera ſecundùm tuam, tuique Filii vo-
luntatem, Amen.

Commendatio ad S. Angelum Cuſtodem.

&Ngele Dei, qui Cuſtos es mei, me
tibi commiſſum, pietate ſupernâ,
hodie cuſtodi, illumina, rege, guberna:
Et impetra mihi à Deo miſericordiam,
emendationem vitæ, veram contritio-
nem, ſanctum uſum Sacramentorum,
felicem mortem, judicium Dei particu-
lare mite & clemens, ac beatam æterni-
tatem. Saluta quoque ex me, omnes
Sanctos Patronos meos, inprimis beatil-
. ſimam

40 PraNis
ſimam Virginem Mariam, Matrem ac
Dominam meam, illique hanc ſaluratio-
nem offer: Ave Maria, & c. Denique ro-
ga omnes, ut pro me, ubi forſan inutili-
bus operibus occupabor, vices meas ſup-
pleant, ac Deum pro me laudent, Amen.
P3 Ss Se: S S E 663-
EXERCITIUIM SPIRITHALE
VERE AIHREIM;,
Seu methodas dirigendi actiones ſuas
purè ad Deum, & ſancificandi easdem,
& elevandioperationes etiam minimas
ad altiſſimum gradum meritorum, mi-
nimum ſomel in diz dicendum. Juxta
Exemplar Kalicum.
Lementiſſime Deus, Creator meus,
quemadmodum totus ſum tuus; ita
tuum debet eſſe omne id, quod procedit
de me: per te me creàâſti; hinc multis
titulis meipſum tibi in donum debeo,
cum omnibus actionibus meis, quæ nul-
lius erunt valoris, ſi in te tanquam finem
ultimum non fuerint directæ.
Ego igitur N. viliſſima creatura tua,
offero Tibi Bono meo infinito, in omni
moinen⸗

Per
kus
inc
tur⸗
Ch
Vin
run
tumn

n
Meo

eor
E
fne!
mmn
riam
fiit
n

ien
Onmn!

E

u

—

enn 10
ratio⸗
Uero⸗
uti⸗
lop⸗
Amen.

4E.

lſuas
dertn
irinnd
, M-
uutn

mels/
1szitt
focetit

mblis

gebed⸗
enl
Rfoen

1r tut,

DoNNI

onek

Precum matutinarum. 41
momento, me ipſum & totam vitam
meam, omnésque operationes meas;
particulariter autem illas, quas factu-
rus ſum præſenti die tam bonas, quàm
indifferentes, tam liberas, quàm na-
turales: & ut Tibi Deo meéo magis
plagant, omnes illas unio actionibus
Chriſti Domini noſtri, & Sanctiſſimæ
Virginis Matris ſuæ, nece non cuncto-
rum Spirituum beatorum, & Sancto-
rum omnium, qui unquam fuerunt;,
ſunt, & in omnem æternitatem erunt.
Tibi etiam conſecro omnes paſſus
meos, locutiones & verba, obtutus
& ictus oculorum meorum, motus
corporis mei, omnem cogitationem
& ſpirationem cordis mei, hoc ſolùm
fine & deſiderio, quòd vellem Tibi per
unamquamque iſtarum actionum glo-
riam dare infinitam, & amare te in-
finito amore.
Intendo etiam cum omni operatio-
ne meàâ offerre tibi corda & affectus
omnium creaturarum; perfectionem
& ſanctitatem Angelorum omnium,
virtutem Patriarcharum, Prophetarum
& Apo-

42. PEraxis
& Apoſtolorum; pœnas & dolores
Martyrum; pœnitentiam Confeſſorum;
puritatem & caſtitatem Virginum; San-
ctitatem Beatorum omnium; finaliter
Te ipſum Tibi ipſi, cum infinitâ per-
fectione & bonitate tuàâ: hoc autem

non ad obtinendam rem aliqua à te,

nec ut poſſideam propter hoc paradi-
ſum; ſed ex puro amore amicitiæ &
benevolentiæ, & ad dandum Tibi ma-
jus placitum & gloriam.
Nec ſolùm offero Tibi cor meum,„
voluntatem meam, intellektum meum,
me ipfam eo modo, quo Tibi magis
placet (id quod in unaquaque actione
mea facere deſidero) ſed etiam una
cum illis Tibi offero, & ad Te dirigo
omnes illas actiones, quæ ab omnibus

creaturis fient absque hâc directione.
Ulteriùs intendo Tibi offerre omnes
illos actus amoris, quibus, uti ſpero,

amabo Te per totam æternitatem; &
nunc liberé Tibi idipſum præſento,
quod poſteà erit absque libertate. Si-
mile intendo de omnibus actionibus
aliarum virtutum, faciendis tam per
me

t
gban
in
con
dlti
e
ln

ieen
I:

re
—
n
Me!
Clan

Win

ne
iger
lun
lu⸗

—

6Cores
ſorum
N;
nalien
de⸗
, auten
Hatnt
citied
ibimr

weum,
meug,

bi mie

alion

m N.

ii
eliore
ONNe
t her,
en;
ſeoto
b. 6
oribi
tun e
Me

fiat tua ſola voluntas, & non mea;

yrecum matutinarum. 42¾

me, quàm per alios quoscunque Bea-
tos in paradiſo. Et quia res omnis tan-
tò eſt excellentior, Tibique gratior,
quantèò eſt conformior voluntati tuæ,
in omni actione non ſolùm deſidero
conformare voluntatem meam volun-

tati tuæ; ſed intendo id ſolùm adim-

plerâ, quod Tibi placet, volens, ut
2
dicendo ſemper ore, corde, labiis &
Vità: Fiat Domine voluntas tua.
Dignare ſolum, Domine, mihi hanc
dare gratiam, ut poſſim ſemper ma-
gis ardenter amare te; perfectiùs ſer-
vire Tibi; purius operari ad gloriam
tuam; & taliter transforma me in te,
ut in te ſolo vivam, & tibi ſoli; &
hæc ſit mea hic in terris beatitudo, id
agere, quod tuæ eſt beneplacitum vo-

luntati, Amen.

Ttentiones particulares pro ſingulis
Hebdomadæ diebus.
Intentio Die Dominicà.
I. Omnia offer ad honorem Sanétiſ-
ſimæ Trinitatis, ac præcipuè Eterni
Patris.

II. Im

44 Praxis

II. In gratiarum actionem pro omni-
bus beneficiis.

III. In ſatisfactionem pro omnibus

peccatis.
IV. Pro extirpatione vitiorum &
paſſionum N. N. N.
V. pro impetratione virtutus N.
N.
VI. Pro exaltatione S. Matris EReclo.
ſiæx, & Indorum, Chinenſium, Japo-
num, Braſi lorum, Turcarum, Tar-
tarorum ,„ aliorumque populorum in-
fidelium converſione.

Patroni, S5. Angeli.
Feria II.
I. Ad honorem Filii Dei, Redempto-
ris noſtri.
II. III. IV. V. ùt die Dominicà.
VI. Pro omnibus Fidelibus defun-
EStis, præſertim iis, quibus magis ob-
ſtrictas ſum N. N. ut liberati, i in morte
viciſſim impetrent m ihi plenarias indul-
gentias, vel celerem è purgantibus flam-
mis liberationem.

Patroni

I
non
I

inpri
lut.

precum matutinarum. 4 5

on. Patroni, omnes SS. Patriarchaæ &
Prophet.
nnid Feria III.

I. Ad honorem Spiritûs Sancti, nec
fun non S. Angeli mei tutelaris.
II. III. IV. V. ut ſupra.
N. VIPro toto Imperio Romano, &
inprimis pro häâc Patrià & Civitate.
bece Patroni, S. Angelus Cuſtos & Sancti
po⸗ Apoſt olt.
Tr. Feria IVI.
unw Ad honorem 88. Patronorum: 8S.
Joſephi, S. Joannis Baptiſtæ, Patro-
ni Eccleſiæ, altaris, &c.
II. III. IV. V. ur ante.
VI. Pro felici morte tibi, tuisque
enpt⸗ impetrandà.
Patroni, SS. prædicti cum Evangeliſtis
& Dileipulis Domini.
V Feria V.
L. Ad honorem Sanctiſſimi Sacra-
mo enti.
II. III. IV. V. ut ſupra.
VI. Pro Pontifice, Epiſcopis, Præ-
latis, & Eccleſiæ Paſtoribus.

ulun . . Pattro-

46 Praxisprecum matutinarum.

Feria VI.

I. Ad honorem Jeſu Chriſti cruci-
fixi, ejusque ſanchiſſimorum quinque
vulnerum.
II. III. IV. V. ùt anteè.
VI. Pro converſione Hæreticorum,
& peccatorum, & tuis quoque inimi-
cis.
Patroni, K. Martyres.

Sabbatho.
I. Ad honorem B. V. M.
II. III. IV. V. ùt Dominic4.
VI. Pro afflictis, tentatis, pericli-
tantibus, ac per totum mundum hodie
agonizantibus, præſertim pro cultori-
bus ſingularibus B. M. V.

Patronæ, B. Virgo, & SS. Virgines
Viduæ.

206 (9) 50

HE

MEDIO

Patroni, SS. Pontifices & Confeſſeres.

8 )°⏑(S80 47
— MEDIO QüINT ..
ρ. Horaria vel ſemihoraria meditatio.
NIIhil eſſe utilius meditatione tun
rucl. ad vitia evellenda wum ad vir-
agie Zates iuſenendas amorisque divini
ignem in nobis excitandum, conſervan-
dumqcg, S5. PP. keſtimonio E experi-
un, ent iâ quotidianä liquet. Concaluit
imi- Cor meum intra me, & in meditatio-
ne mea exardeſcet ignis, inquit Pro-
pheta Pfſalm. 35. Lnis, inquam,
bietatis, virtutis, amoris divini &
aternitatis. Et Doctor melliftuus Eu-
genium Papam ad meditandum, & con-
Ederandum cœleſtia exhortaturus;
i. Mentem, ait, purificat conſideratio;
die deinde regit affectum, dirigit a ctus,
or⸗ Corrigit exceſſus, componit mores,
victam honeſtat, & ordinat. Ut eon-
1Irà meditationis gefeltus, omnis fe-
er re vitii & imperfectionis, ruina &
deſolationis ſcaturigo eft: Deſolatio ne
defolata eſt terra,; quia nullus eſt,
qui recogitet corde, Lamentatur Fe-
remias c. 12. id eſt, qui meditetur
Peccata, noviſſima, divina, ater-
na.

48⁸ Praxis

na. Itaque cum Davide propone, mi
Sacerdos, in matutinis meditabor in
ze, neque molem negotiorum frivolè
prætende, non es occupatior Davide
regnum, Eugenio Eccleſiam, Ferdi-
nando II. Imperium, Saleſio & Borro-
mæo Epiſcopatum gubernantibus. IWi-
tare legis veteris Sacerdotes Levil. 6.
& ignem amoris divini in ara cor-
dis tui aſſiduè fove, eundémque in-
dies mané novo meditationum & af-
kectuum pabulo inſtaura, ne paula-
tim extinguatur.
Prauis meditandi.
Nota, Meditari ſeu mentaliter o-
rare, nihil eſt aliud, quam attenta
mente res pias & ſpirituales conſiderare
atque expendere: ut ex eorum conſide-
ratione pius affect us excitetur in volun-

tate & voluntate permotä homo decli-

net à malo, & faciat bonum. Hoc fine
adhibentur tres animæ Potentin. Me-
moria reminiſceitur, vel cogitat aliquod
miſterium divinum ex vita Chriſti,

aliud ve punctum ſpirituale, illudque 6

repraſentat, ac quafiproponit intellect ui.

Intel-

lnt
lir.
ubi
Jen
heec
bat,

Fri⸗
kaa
Ilidl
im⸗
F. ele
dtat

ori
ivol
wict
erdi⸗
ore⸗

.
1 . lſ.

41.
e in⸗

f. G

gulr⸗

ert.
tenti
erare
nice⸗
elt⸗
Cali
⸗
iſe
,
liis
M .
tel

meditanni. 49

Intellelctus deinde illud examinat, &
circumſt antias expendit. Quis, quid,
uabi & c. Voluntas denique è re Boreher-
yensd pium affeltum eltcit, v. g. oaium
peccati, amorem virtutis, bumilitatir,
Patientiæ, & . propoſitäque format.
En meditationem ſervanda. T.
Pridie ſub veſperum meditationis pun-
aαaI Iιwm*j P. de Bonte, Meyero, Avancino,
aliove libro lege, & obiter memoriæ im-
rime. 2. Sequentimane eadem puncta
relege, G&ffeltus eliciendos præavide. 3.
Sstatue te in præſentia Dei, eliciendo
actam fiaei, & cum Elia dicendo: Vivit
Dominus, in cujus conſpectu ſto.
II. Sub ipsä meditatione I. Flexis ge-
nihus recita orationem praparatoriam:
Actiones noſtras quæſumus Domine
aſpirando præveni, &c. aut Hymnum
Veni Creator. II. Deinde ſibjungenda,
ex mente S. gnatii, auo vel ria prælu-
dia, veluti diſpoſitiones præviæ, phan-
taſtam, intellectumque continentes, ne
tam facile vagentuir. Inprimo pralu-
dio percurritur breviter hiſtoria v. g.
Chriſti naſeentis vi Nakieniar. In ſe-
5 cunde

50 Praxis

cundo per imaginationem repraſenta-
mus nobis vel rém geſtam, vel locum, in
quo miſteriunz praæſens peractum eſt; v.
g ſtabulum Bethiehemiticum, aut mon-
tem Calvariz. Iz tertio rurſum peti-
tur gratia, propoſeta meditationis pun-
D.a cum attentione & fructu expenden-

di : ſingula verò praludia eircitos ſpa-

tio unius ſaluatattonis angelicæ abſolvi
queunt. IlI. Finitis praæludiis primam

meditationis punctuns memoria exhibet

intellelctui; intelleltus circa illad diſcur-
rit, rüuminat, éxpenadit, examinat cal-
Jſas, circumſtantias, effectus, aliaque
ad movendam voluntatem accomneoda-
ta. Poſt hac voluntas convenientes
materiæ vel perſönæ affectus excitat, ac
propoſita efcacia efformat. Atque ita
ad ſecuna aum, tertiumque punktumpro-
grediendum, idémque praæſt andum eſt.
Dadd ſein uno puncktoguſtus & devotio
gquæſita reperiatur, neceſsè non eſt an-
xiè ad alia transcurrere, donec guſtui
& devotioni feceris ſatis. IF. In ſine
meditationis inſt ituitur ucn. Vel

ad &. Trinitatem, vel Cbriſtum Domi-

X lodu,

(o

3*
i

o.

peti

.
.
r.
ſi
unmn
ibe
eur.
64*
la⸗
lttl
, ℳ

eita

15⸗

oti⸗

3

“
fre
el
uni.
.

4

meditandi. 51

num, vel B. V. &ö. in quo gratia petitur,
ea, quæ cognita ſunt vel ſtatuta exe-
quendi. V. Abhſolutä meditatione bre-
* Vis inſtituitur recollectio & eamen de
ſucceſſer utrum memoria, intelleltus,
voluntas officiis ſais perfunkta, an verò
deſn commiſſt, & dolor excitatur.
LPüudtina rariora, & veritates, affelctus,
propoſita breviter anunotantur.
Si meditariplaceat de aliqua §. Scrip-
turæ ſeztentia, dividenda eſt in tres
partesſingulag, expendendæ; & aſfeltus
Jubjungendi. Si verò meditari lube-
at de quapiam virtute, conſideran-
dam I. in quo conſiſtat, quinam ejus
Ppræcipui altas. 2. Quanta ejus ama-
bilitas, honeſtas, atilitas, jucundi-
tas, neceſſitas. 3. Exempla Chriſti,
B. V. Sanclt orum ,; Et ſubjungendi af-
febtus. In meditatione de vita cujus-
dam Sancti in ejus feſto⸗ 1I. Conſi-
deranda ejus vocatio, eleltio, do-
na, & talenta natura & gratiæ à Deo
conceſſa. Ubi pro affect u ſervit gra-
tulatio, gratiarum actio, & . 2. Sancti
cooperatio, éjusdem oratio, mortificatio,
C 2 2ſus

52 Praxis

uſus Sacramentorum, virtutum, & c.
Ahectus deliderium imitandi. 3. præmi-
um & corona in cœlis. Aßfectus gaudii,
Jpei, &. Pro praxi meditationem
unam annecto.

MEDITATIO.

De poteſtate, dignirate, & Sanctitate
Sacerdotali.

Oratio præparatoria recitan da:
Actiones noſtras, quæſumus, Domine
alpirando præveni, &c. Aut Veni
Creator Spiritus, & c.
Praæludium I. Percurre breviter ani-
mo hiſteriam ultimæ cænæ Dominicæ.
Præludium Il. Imaginare tibi cona-
culum grande ſtratum, in quo Salva-
tor cuin Apoſtolis duodecim menſæ ac-
cumbit, Corporis & ſanguinis ſui ſa-

cramentim inſtituit, & eosdem pote-

ſtate & dignitate ſacerdotali exornat.
Præludtium II. Gratiam divinam
effagita, poteſtatem, dignitatem, &
ſandktitatem hanc cum fruttu expen-

dendi.
Punctum

Gt.
mi.
Aij,
e

meditandi. 73
Punctum I. de Poteſtate Sacerdotali.

Eende hujus poteſtatis à Chraſto
collatæ circumſtantias. I. Quis
ille eſt, cui hac poteſtas conſecrandi, &
abſolvendi confertur? Eſt ille on An-
gelus aut Archangelus, non Cherubinas
autseraphinus? ſéd homo de bumo crea-
tus homo, inquam, qui quaſi flos egre-
ditur & conteritur, fugit velut ambra:
bhomo, folium, quoa vento rapitur, ſti-
pula ſicca, aquæ bulla, quam ubi is, qai
eam inflavit, animavitque ſpiritus de-
Rituit, mox ſpontè reſoluta evaneſcit.
DQuantahichumilitatis & gratitudinis
materies? 2. Quid? Hoc facite: ſed
quid? non vaſtam mundi machinam,
non globos cœleſtes, non ſolem, lunam
& häera; ſéd Corpus Chriſti nobhiliſſe-
muam, & ſangainem ejus pretioſeſſimum.
Hoc facite, ut ille, quém infiniti cœlorun
orbes non capiunt, parvocapiatur orbi-
culo; ut ille, qui regnat in gloria, inglo-⸗
rius quodammodo, ſiſtatur in aras ut
ille, gui venti & mare obediunt, & om-
nia, voci hominis obediat. Hoc facite:
Ue vanis & vinum transſubſtantietur,
C 3 longè

54 Praxis

longè majori prodigio, quäàm cuùm aquz
converſa eſt in vinum goan. 2. Aut
aquæ ſfluminum in ſanguinem, aut Vir-
ga Moyſis in ſerpentem ⸗ Exodi 7.
Duanta hic anſa admirationis & ſtu-
poris? 3. Ubil? In Aſia, in Aſrica, in
America, in Europa, in terra, in na-
ri, in aöre, in omni loco ſacrifc-as? &
offerri poteſt hæc oblatio munda. 4.
uibus auxiliis? Non magno molimine
aut labore 5 ſed linguæ & oris motu, ſed
quatuor aut quinque vocularum prola-
tzione (gquemadmodum olim cœli terræ-
que creatio) evcelſa hæc myſteria pera-
guntur. S. Cur? quo ſine? Ob glori-
am Ssanct iſſimæ Triadis, ob nimiam cha-
ritatem quà dilexit nos à ob impetratio-
nem veniapeccatoribus, augmentl gra-
tiæ juſtis, refrigerii animabus purgan-
tibus: gaudii & latitiæ Cælitibus. 6.
Quomodo? Quantaä facilitate, quan-
tà certitudine, quantà Sacerdotis au-
thoritate, hac prodigioſa myſteria pera-
untur, obediente Deo voci hominis,
non ſecus ac Zoſue imperio ſol & luna
Iteterunt. Joſue cap. Io. 7. Quando?
. Indies,

u
4ut
if.
.
i
.

Iri
ert.
.
.
tih.
e.
. ]
.
.
i
6
Co!

meditandi. 55
mdies, toto vitæ Sazerdotis tempore.
Imnò durabit hæc poteſtas in mundo sèz.
ad conſummationenz ſæculi. Subjungi
poſſunt varii affectas, vel fidet, velhu-
militatis, vel gratiarum actionis, vel
alii.
Aſfatus, & act us fidei, & gratitudinis.

Redo Domine ESII, & infallibilibus
verbis tuis firmiter aſſentior, te A-
poſtolis tuis, & eorundem ſucceſſoribus,
tam ſublimem admirandamque poteſta-
tem conceſſiſſe; quia tu es prima veritas,
fallere & falli neſcia. Amplector animi-
tùs Oecumenici Concilii, à Spiritu San-
Gto directi, ſententiam: ſi quis dixerit,
illis verbis: Hoc facite in meam com-
memorationem, Chriſtum non inſtitu-
iſſe Apoſtolos Sacerdotes, aut non ordi-
naſſe, ut ipſi, aliique Sacerdotes offer-
rent corpus & ſanguinem ſuum, ana-
thema ſit. Seſſ. 22. Can. 2. Hoc, inquam,
credo, teneo, amplector, & contrariam
heærcticorum opinionem rejicio, damno
& anathematizo. .

C 4 Aßfe-

76 Praxis
Aheltus gratitudinis.
O Quanià „ mi Deus, me ingratum,
gratià & favore proſequeris, dum
Sacerdotali poteſtate me beas! agnoſco
beneficium, & ſummè æſtimo, plus enim
poteſtatis mihi indigno per hoc contuli-
ſti, quàm ſi univerſum orbem terrarum
cœlo invehendi copiam feciſſes, Plus
virtutis conceſſiſti, quàm ſi Tartarum
totum exhauriendi, & damnatos beati-
tudine donandi facultatem dediſſes. Ego
ſanè, mi ESII, memoriâà memor ero tui,
& in æternum non obliviſcar tanti bene-
ficii, quo immeritum affeciſti, dum in
Sacerdotem unxiſti, & inter Chriſtos
tuos me annumeraſti, elevans de ſter-
core pauperem, & collocans eum cum
prineipibus populi tui. Atque ut opere
ipſo animum gratum demonſtrem, pro-
pono: I. Quoties ad Sacrifieium me
præparabo, memoriâ memor ero præ-
parationis amoris & deſiderii, quo deſi-
deràâſti hoc paſcha manducare nobiſeum,
ut & ego deſiderio aliquo & amore ſue-
cendar. 2. Quoties ad altare accedam,
memoriâ memor ero doloriſſimæ paſſio-

nis

ene⸗

fike
ſter⸗
cuin
ene
No.
Nrt
Gelr
cul,
lul⸗
gam,
o⸗ 4

01s

meditandi. F
nis ac mortis tuæ, ùt prœcepiſti, & ne
oblivifcar, alba, quam induo, veſtem
tuam illuſoriam, eaſula purpuram, ſtola
& manipulus funes & vineula, altare
Golgotham, calix paſſionem, corpo-
rale lyndonem mortualem vivaciter re-
prꝗ ſentabunt. 3. Quoties ad aram con-
ſiſtàm; Miſſæ partes, vitæ tuæ geſta ac
virtutes cordi impriment. 4. Quoties
à ſacro gratiis agendis ſpiritum recolli-
gam, memoriâ memor ero tuĩ, & bene-
ficii hujus magnitudinem gratus agne-
ſcam, maximi faciam, omnique lau-
dum & obſequiorum genere compen-
ſare allaborabo.
Colloquium ad gESIIM BEuchariſicam.
O EStI amantiffime, per infinitam
charitatem tuam, quâ tantam mihiĩ
poteſtatem conferre dignatus es, obſe-
cro, continuam tantæ dignationis tuæ
memoriam in me excita, ſummâmque
æſtimationem elargire, ut iisdem ad cœ:
leſtia hæc myſteria debitè peragenda »„
elariſſimàque virtutum cuaram ſpecĩi⸗
mina imitanda ſuccendar, Amen.
.5 Pum-

78 Praxis

Punctum II. De dignitate Sacerdotali.
Couhaera, nanta ſit Sacerdotum di-
zgnitas; enim 1I. major excellentiä
regidâ, quæ mundana ſolum & terrena
eſt, illa verò ſpiritualis & caleſtis.
Quanthm aurum ſuperat plumbum,
tantum Sacerdotalis dignitas regiam
excedit, (inquit & Ambr. lib. de? ign.
Sacerd.) caum videas regum & Princi-
PVum colla ſubhmitti genibus Sacerdotum.
2. Praſtantior eſt Sacerdotio veteri,
quod ovvοs &œ boves immolabat, non ip-
Jam agnum immaculatum, Dei filium.
3. Nobitior eſt Patriarcharunm & Pro-
phetarum functtionibus, quibus nec ab-
Jolvendi, nec conſecrandi poteſtas con-
ceſſa unquam fuit. d4. Sublimior eſt o-
annis Baptiſtæ dignitate, qui baptizan-
doſemel Chriſti verticem tetigit, ſemel
aginnm Dei digito demonſtravit: Sacer-
dotes verò novæ legis toties eum demon-
Iſtrant, taugutet, elevant, ſumunt. J.
Excellentiot denique et Amngelicä, qui
ſidera & c&los movent, Sacerdos verò
haer um & cælotum conditorem, ideo-
que Angelus Domini exercituum nomi-
natur.

nli⸗
tM.
feri⸗
Nn i⸗ 2
.
.
.
e
.
nl
alere
nr.
6.
eNG
ilir.
mi-
.

meditandi. 779

natnr. Walach. 2. Denique ipſins Chri-
N.: Domini perſonam ſuſtinet, etus veſti-
menta gerit, &us nomine E& authori-
tate pronuntiat: Egote abſolvo. Hoc
eſt Corpus meum.

Affectus admirationis, exhorta-
tionis, pudoris.
O Veneranda Sacerdotum dignitas! in
uorum manibus velut in utero
Virginis Dei Filius incarnatur! O ſa-
crum & cœleſte myſterium, quod per
vos Pater, & Filius, & Spiritus Sanctus
operatur! uno eodémque momento;,
idem Deus, qui præſidet in cœlis, in ma-
nibus veſtris eſt in Sacramento Altaris.
O Venerabilis ſanctitudo manuum!
felix exercitium! O verè mundi gaudi-
um! Chriſtus tractat Chriſtum, id eſt,
Sacerdos Dei Filium, cujus deliciæ ſunt
eſſe cum Filiis hominum; & quod da-
tum non eſt Angelis, conceſſum eſt ho-
mini. Sacerdos enim hoc ineffabile
conficit myſterium, & Angeli confici-
enti ſibi quaſi famuli aſſiſtunt. Super
hoc tam inſigni privilegio ſtupet cœlum,
C é⁶ mira-

60 Praxis

miratur terra, veretur homo „ horrec

infernus, contremiſeit diabolus, & ve-
neratur quàm plurimùm Angelica cellſi-
tudo. S. Auguſt. wel potius Joan. Ber-
ſius in 4. Decal. præcept.
Verùm O anime mi! an non par eſſer
vitam, & mores tuos dignitati tant re-
ſpondere? ne ſit honor ſublimis, dit⸗
difformis, Deifica profeſſio', & illicita
actio! Si turpe eſt, Regem abjecto ſcep-
tro & diademate ſtabularium agere, aut
more brutorum vivere; quæ turpido
erit, Sacerdotio regali inſignitum vitam
degenerem inſtituere, aut inter pocula
belluino more verſari? An non *εquum
foret: te Patriarcharum fidem, Prophe-
tarum ſpem, Præcurſoris Domini tem-
Ferantiam, puritatem Angelicam, de-
nique ipſiusmet Salvatoris vitam, mo-
res, virtutes pro viribus imitari conten-
