Omnem ſpem meam in te colloco, &
quidquid poſſum habere boni, ſive ſpi-
ritualis, ſive corporalis, & in hac & in
Altera vita, id totum deſidero, ſpero, &
. volo

kote⸗
enpun

Vltl⸗

2 Triplex pietatis exercitium .

volo ſolum conſequi de tua manu, Deus Qratiss
meus, vita mea, & unica ſpes mea. enehc
Conſigno tibi hodie, & in perpetuum lulun
corpus, & animam meam, omnes po- aullimn
tentias meas, memoriam, intellectudh, Amo
voluntatem, & omnes ſenſus meos. rſei
Proteſtor me non conſentire, neque mne⸗
conſenfſurum unquam, quantum in me mote
eſt, in ullam rem, quæ fiat, vel cum tti en
minima offenſa tuæ divinæ Majeſtatis. etſed
Propono firmiſſimè impenderg omne (e
eſſe meum, facultates & vires meas ad lemeri
ſervitium, & gloriam tuam. Cricti
Paratus ſum ſuſcipere, quaſcunque ad- Mninm
verſitates paterna manus tua immiſe- pom
rit, ad dandum guſtum beatiſſimo cor- plhe ſe
di tuo. * llarn,
Vellem me totum, quantus, quantus deto
ſum, impendere, & procurare, ut ab om- Mm
nibus tibi ſerviatur; atque omnes ho- Mmder
mines te glorificent, & ament Deum lare
Creatorem ſuum. . l⸗
Gaudeo ſummè de tua æterna felici- W
tate, & exulto de magna tua gloria in ſene
Co1o, & in terra. m er,

Gratias

Ctiun Triptex Pietatis Exereitium. 6a
nn Gratias tibi ago infinitas pro innumeris
ema beneficiis, quæ mihi & toti mundo col-
ehetu lata ſunt, & indies inceſſanter à beni-
Onnnese Eniſſima tua providentia conferuntur.
telelni’ Amo infinitam Bonitatem tuam pro-
nen bpter ſeipſam, ex toto affectu cordis &ani-
eee mæ meæ, & vellem, ſi poſſem amare eo
ummm amore, quo te amant Angeli & Homines
ſlen juſti, cdum quorum amore conjungo im-
eri perfectiſſimum amoremmeum.
eromm Offero Divinæ Majeſtati tuæ in unio⸗
esn ne meritorum, paſſionis, vitæ & mortis
Chriſti Beatiffimæ ſemper Virginis &
nleig omnium Sanctorum, ex nunc pro ſemn-
imme Per, omnia opera mea, pretioſiſſimo ſan-
No Buine Jeſu Redemptoris mei lota & in-
Voluta. *
cuum Statuo omnino „quantum poſſibile
r eſt, participem me facere indulgentia-
ws“ rum, per actiones hujus diei, & illas ap-
rlun plicare per modum ſuffragii, pro anima-
bus purgatorii.
“ Volo etiam omne illud, quod poſſum,
i offerre in poœnitentiam & ſatisfaétio-
nem peccatorum meorum.
D d Deus

Ctin

626 Triplex Pietatis Exercitium.

Deus meus, cùm tu ſis infinitè dignus
omni amore & ſervitio, ſiquidem tu es,
qui es; doleo, quantum poſſum, maxi-
méè de omnibus peccatis meis, illaque

deteſtor ſupra omnia alia mala: pétô

humillimè veniam, faciéôque firmiſſi-
mum propoſitum nunquam offendendi
tuam Bonitatem in æternum. .
In vulnera tua me projicio, O Jeſu!
ibi me abſconde & defende, hodie &
ſemper; donec largiaris gratian viden-
di tui & amandi in æternum. Amen.
7 ESI, MAEIA, JOSEPHI.
Vobis, dono meum cor & animam
meam. 4

SB3 : e e et⸗
4 PRAXIS XVII.
Præparandi ſe ad ſanctam mortem.
Lemadmodum mundani iter lon:
Qenedne ingreſſuri, pro feliciori
progreſſu, itinerarium ſeu diarium con-
ficiunt viæ ineundæ, difficultatésque
Ppræviſas removent, ut ad terminum ſe-
curiùs perveniant. Ita æquiore jure Sa-
cerdos ex hoc mundo ad alium migratu-
rus,

r,
tld, S
Medim
Honer
lani
Nn
to
onen
Mile
amen
Deind
liten
lerſcre
Cehrd⸗
inn⸗

(On
gue,
Uyrs
entiz,

.
eCiger
ntt

r.
—

“ e

Etmil. i

kert

0lei

ieſ⸗

iite⸗

en.
Pl.
Ciwer

Præparatio ad Sanbt am Mortem. 627

tus, & iter æternitatis ingreſfurus, im-
pedimenta removebit, itérque ſuum di-
ſponet, ut portum ſalutis æternæ certi⸗
us attingere valeat. =
Ter L. ſeèu I. Dies lineris.
IN. principio morbi, cum Chriſto ini-
tio paſſionis, recurre ad ſanctam ora-

tionem & reſi ignationem: Pater, ſi poſ-

Ilbile eſt, tranſéat à me calix iſte, verun-
tamen non mea ſed tua Voluntas fiat.
Deinde exerce alias quoque virtutes. 1.
Fidem, ppem, charitatem. 2. Præſentiam
Dei. 3. Contritionem. 4. Patientiam. F.
Perſeverantiäm. Et cum S. Fulgentio
crebrò repete: Domine: modèò pati⸗-
entiam, poſtea indulgentiam.
Itineris Dies Il.
Onde teſtamentum: & reddatur cui=
que, quod ſuum eſt: anima Deo, cor
B. Virgini, corpus terræ, &c. Vide 1eſta⸗
mentum JS. Caroli Borromaæi.
Dies W.
8 vel conſcientiæ tuæ arbiter vel alius
amicus, dum Medicus probabile mor-
tis periculum adeſſe judicat, mortem
imminere tibi inſinuet; nuntium hoc
Dd 2 pacato;

*

62 8 Praparatio
pacato, promptôque animo accepta, di-
cens; Paratum cor meum Deus, para-
zum cor meum, cantab'o & pſalmum di-
eam. Pater venit hora, elarifica fili-

hora, finis temporis, initium æternita-
tis. Atque excluſis omnibus aliis nego-
tiis, ſolum invigila negotiis animæ. Et
ut alacrius moriaris, conſidera motiva
ſequentia. I. Mors eſt ſepultura vitio=
rum, tentationum, tribulationum. 2.
Spes propinqua videndi Deum, B. V.
88. 3. Voluntas Dei. .
Plura motiva & intentiones piè moe.
riendi, vide in Pharetra Infirmorum,
QColoniæ edita, Anno 1714.
S Dies W.
Sl infirmitas in vitæ periculum te du-
cat, muniendum te cures ſupremis
ſacramentis. 1. Exomologeſin inſti-
tue, quàm potes, diligentiſſimè, amotis
ſcrupulis & anzietate, cum fiducjia in
Dei miſericordia & Chriſti meritis. 2.
Viatieum accipe eum vivaciſſimâ fide,
1 Treve-

”U 2¾

*

—

Weytà ſp6n ardenti charitate, prefunda

Mentun

oei
wm tuuim, ut filius clarificet te. Vlnie te

Ntra
Adenn
tum D
nkioni
nleerie
nem,
ltion
N mon

niee

Olr⸗

16
lP
1 C
U
hinn
Udderk
Mi⸗

II)
ene

sd Sanbtam Mortem. 629
eé reverentia. 3. Denique ſuſcipe Sacra-
Aν mentum extremæ Uncñctionis.
Mnußr Dies V.
foif O — Ccure ſtrenuè tentationibus in mor-
ſl, te inſtare ſolitis I. Tentationibus
gteru, Ccontra fidem occurre orando, aures oc-
sms ecludendo, contrarios actus eliciendo,
e. cum Dæmone non diſputando, 2. Ten-
mon tationibus contra ſpem oppone Dei
ntt miſericordiam infinitam, Chriſti paſſio-
un nem, & veniæ promiſſionem. 32. Ten-
tationidus contra charitatem reſite,
ut monet Apoſtolus, I. Petri 7. Fortis
ièmo in fide, conſtans in elicienda charitate,
norun Dies VI.
¶ Urca finem vitæ hos proteſtationis
actus elice.
I. Proteſtor, quòd mori velim, ut ve-
ued rus Chriſtianus Catholicus, contritus
ent de peccatis.
II. Proteſtor, quòd vivere & mori
neis cupiam in vera fide, ſpe, charitate, cum
can invocatione SS. nominis I[ESII; &
Mariæ.
1O. HII. Proteſtor, me ob peccata multo-
ea ties meruifle infernum, ſed tamen fate-
e. . D3 or,

ræp aratio

or, infinitiss majorem eſſe Dei miſeri-

cordiam, iniquitate meâ, majora eſſe
Chriſti merita demeritis meis.
IV. Proteſtor, quèd ſalutis meæ

ſpem fundaverim potiſſimum in ſangui⸗

ne Chriſti efficaciſſimo, & B. V. Mariæ
patrocinio potentiſſimo.
V. Proteſtor, quòd nunquam con-
ſentire velim Dæmonis tentationibus,
& confirmo voluntatis Divinæ diſpofi-
tionem tam cirea animam, quàm circa
corpus meum., *
Dies VII. .
LD Enique varios devotionis actus tem-
pore mortis exerce. „*
I. Abdica te aliis negotiis, & uni ani
mæ ſaluti intende. 2. Frequenter ſi-
gno crucis te muni. 3. Accende cande-
lam benedictam, quæ ſignitficat, iplendo-
rem fidei & ardorem charitatis, & quòd
moriaris tanquam ſervus fidelis, accens4
lucernàâ exſpectans Dominum vocantem
ad nuptias. 4. Geſta manibus palmam
benedictam, in ſignum victoriæ de inimi-
cis & ſecuturl triumphi in coœlis. ſ

—

Rnd
(urifi
g.
leſn an
liten
Wn pol
enmor

. A amor

andiDe
Hlre,

umn ſi
1 5

ita 0

as

An

ad sanbzam Mortem. 631

ine Statue ante oculos imaginem Chriſti
ond Crucifixi & B. M. V. & S. Angeli Cuſto-
dis. 6. Cura prælegi commendatio-
sm nem animæ, paſſionem Domini, vel alia
eiſti tempori congrua. 7. Pete, ut ſi
N non poſiis mori velut Martyr fidei, ſal-
tem moriaris ùt Martyr amoris, moriens
ν ex amore & deſiderio videndi & glorifi-
nt Ccandi Deum. Et in hoc actu opta ex-

pirare. Hæc eſt pretioſa mors Sancto-

nc rum: ſpirare amando & amare ſpiran-
do: rgctenda ad extremum ſæpiùs
verba Chriſti morientis: In manus
tuas commendo ſpiritum meum, &
tlG ſancétiſſima ES U & Mariæ

noming.

F 1 N I 8.

INDEX —
HOROLOGII SACERDOTALIS. Daxie

PKRaxis opera ordinaria benè pera- fun
gendi. pag. 7 haxi
Praxis opera eadem perfectiſſimè i
obeundi. 10 * ari
Praxis precum jaculatoriarum. 22 ,9
Praxis pie ſurgendi. 28 Max;
Praxis perſolvendi preces matuti- yij
nas. 31 & 37 yex
Praxis formandi intentionem 40
Praxis meditandi. 7 Tat

Praxis eadem exemplodeclaratan ger
ditatione de poteſtate, dignitate, & an
Sanktitate Sacerdotali. 52 & ſeqq. Mxie
Praxis orandi triplex. 65 & ſegq. Lel

Praxis orandi ad horæ ſonum. 71 ar,
Praxis devotè pfallendi vel recitan- lur
di horas. 73 Dexi
Praxis orandi ad trinum campana pul- axi
Jum mane. 96 meridie. 502 n.
Leſperi. — 139 e
Praxis de Sacramento Fenitentig. 97 axg
Praxis excitandi dolorem depecca- e
tis venialibus. 106 6
Praxis excitandi contritionem de i
geccatis mortalibus. 115 1

74%

1ND EX.
TAIII Praxis eadem ad imitationem alio-
. rum verè pœnitentium. 127 & ſeg-
) Praxispraſtandorum ſub & poſt con-

ſſaonem 143 & ſeqq.
3 — R reſeſtendi tentationibus præ 4
u cippuè carnalibus. 146
Praxis præparationis remotæ ad ſa-
⸗0 erificium Miſſa. 148
G Fraxis praparationis propinquæ ad
Ssacrificium Miſea 149 & 153

dæ diebus ante celebrationem vel
comunionem dicendarum. 167 & ſeqq.
Praxis orationum poſt celebrationen
vel communionem dicendarum. 179
Praxis Wrena quadruplex WMiſa
Sacrifßicium. 185 & ſeqg.
Praxis faciendi Memento. 199
Braxis præparandi ſe ad Sacrifici-
„sam Ti tempore Adventüut. 206
E gratiarum actio. 221
. Praxis praparandi ſè ad Sacrifici-
um Miſſæ temhore Nativitatis. 230
W E gratiarum abtio. 243
Praxispraparandiſe ad Sacrificium
D3 Mliſſe tempore Qaadrageſimg. 251
* & gratiarum actio. 26

. Praxis orationum pro ſingulis hebdoma-

INDEX.

Praxis præparandiſé ad Sacrificium e
ASliſſæ tempore Paſehali. 284 6.
gratiarum abtio. 308 Fx,
Praxis praparandi ſe ad ſacrificium D
tempore Pentecoſtes. 316— i,
& gratiarum actio. 346 hl,
Praxis praparandi ſe ad Sacrikci- i
uae WMiſſoæ à Feſto S. Trinitatis ad “ð
dAaventui. . 375 lan
& gratiarum altio 379 Meri
Praxis praparaniſe ad ſacrificium ritß
, 2
pro feſtis B. E. M. 40⁰S
& gratiarum actio 412
Praxis devoté audiendi Sacrum. 419 erie
Praxis viſttandi E. Sacramentum. 42;8 Mxi
Praxis ſalutandai ſepties per diem tnnn
B. FE 433 Myxj
Praxis fructnosè audiendi erbuns iun
Dolt. 446 J
Praxis. Fuctuost concionandi. 44 8 N
Praxis adminiſtrandisaeramenta. 452, Pi⸗
Praxis excipiendi Confeſſzones. 456 Ho,
Praxis Studendi. 464
Praxis recitandilitanias omniumsan. yxi
A orum juxka leges & morem Ven. ln
Fratern itatis F. Kiliani. 474 exie
Praxis ſobriè & pit prandendi. 448

INDEX.
Praxisvelaxand, animum & inſtituen-
Li colloquiu poſt menſam. oa & ſéqq.

Praxis converſationis Spiritualis. I4

n Praxis Viſitandi Captivos. 526
Eraxis Viſtandi infirmos. 529
6 Ledalgentie pro ſe invicem ſalutantibut
r dieendo : Laudetur gEſus Chriſtus,
16 & reſpondentibus Amen. Conceſſæ à
Ssmo. D. N. Benedicto Papa XIII. 534
Praxislegendilibrum ſpiritualem. 536
Praxi recitandi Vyeſperi Roſarium cum
AU Exainine Conſeientiæ ad normam
IIYen. Seminarii Herbipolenſit. 541
49 Praxis Examinis partieul. 442 & ſoqg.
I Praxis ſé Deo divisq. Iub nost em piè
commendandi. 569
Fraxis pité, & honeſte eundi cubi-
tum. . 568
INDEX HOROLOGIOHI.
Raxie ſe præparandi ad Feſta
1 Domini eomnibus ejus Feſtis Com-
4 munis. . 571
,H Praxis præparandi ſe ad Feſtum

NDativitatis Dui. 573
Praxis piè tranſigendi dies anteci-

nerales. 576

INDEX.
Praxis affect uum tempore Quadara-

CCàecſimæ. 779
Praxis devotionis ante ſépulchrum
Chriſti Dni. 581

Praxis devotionis erga Chriſtum
Dominum à morte reſurgentem.587

Praxis a sd Je ad Feſtum

Pentecoſftes. . 589
Praxis devotionis per Ost avamu
Corporis Chriſti. 591
Praxis celeadi Deiparam ,„ 593
Praxis colendi PFatronum anni,
menſis, nominis &. 59⁶
Praxis diem Ordinis vel primitia-
rum piè celebrandi. 598

Praxis juuandi animas in purgat. 601
Praxis recoligendi ſè quot menſibus,

aut hebdamadis. 604
Praxis extirpandi vitia. 609
Praxis adipiſcendi virtutes. 610
Praxis peragendi triptex pietatis
exercitium. 613
Praxis praparandi ſè ad ſanétam
worteém 62

2 (0) 8

ℳ ** AHREIM

HOROLOGIUM

SACERDOTALE,

SACERDOTIBUS, PRE-
-— 5ERTIM CHRATIS
ORDINEM DIEI, ET

MODIHM INDICANS, GPERA
CHIOTIDIANA S ANGTE

AG FRICTII
JRoemin OBEUHNDI) nſſein

Potiſimum Concinn mam

à R. P. JOANNE DIRCKINCK,

*E Societate ] ES u.

VENER. FRATERNITATI
S. KILIANI EPISC. ET MART.
.Db. ROCHORINMI CIVITATIS,
.S HER-

LPNSIS2 . 4
⸗ EE EE *

OBL ATIIM. N—
Cum Permiſſa saperiorum

Herbipoli, T ypis Marci Antonii Engmann,
Univerſit. Typogr. 1729.

—

1

O Salance Q

Focus

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Copyright 4/71999 VxyMaster Gmoh wwwW. yXymaster. com

₰△