gam, ac poſt toties ſumpta efh&ciæ in-
finitæ antidota, tandem ſanitatem con-
ſtantem efficaciter obtineam, Amen.
Oratio ad B. V. Mariam.
DOloroſiſſima Virgo Maria, quæ Filio
tuo Crucifixo ſummo cum amore
adſtitiſti; humillimè te deprecor, ut mi-
hi ſacrificanti aſſiſtere digneris, quò ſa-
crificium hoc incruentum in comme-
morationem illius cruenti ita peragam,
ut copioſos utriusque fructus conlequi
merear, Amen.
Oratio ad S. Angelum Cuſtodem.
ADũs mihi, O ſancte Angele mi Cu-
ſtos! cum omnibus Angelis Ohri-
ſto patienti famulantibus; Animæ meæ
cœnaculum à vitiis purgate, ac virtu-
tibus exornate; ut dignum reddatur,
in quo puriſſimus novæ legis agnus
ſpiri⸗

in Quadrageſima. 265

Ppiritualirer ſacrificetur; & cum guſtu
GH ac fructu comedatur, Amen.

un Oratio ad Sandi um hodiernum.

oe Gorioſiſſime Sancte N. obſecro te.
r hanc mihi à Chriſto patiente grati-
am exora; ut Dominicæ Paſſionis myſte-
NH ria, in Miſſæ ſacrificio adumbrata, eâ
e devoticqne ac mentis teneritudine com-
nr memorem, quà tu in terris degens ea-
nen dem commemorâſti. Per eundem-
Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.
SuB SACRIFICIO.
eu. „. Imaginatt tibi jam Hortum Geth-
Jemani, jam atrium Pilati, alias mon-
ne Pem Golgothaum, in quo lacrifices à te
e er veluti variis morbis obnoxium in-
n Dvere; talémque te ſuib introitu agnoſce,
ele Jub confiteor palàm profitere. Sab Ky-
rie 2 §Ss. Trinitate miſericordiam, &-
e. miſeriarum tuarum medelam expoſce.
ſche TI. Sub Epiſtols, & Evangelio, exem-
an Plo aliorum morbidorum aà Chriſto ſa-
e natorum, ſpem curationis certam con-
et cipe & ſub Credo pdem excita, omni-
potentiæ«, guæ poßit, Japientiæ, gJuz
M milte

Pi⸗

—

znet,

266 Sub Sacre
wiilte remedia nbörit, Bonitatis, qua opi-
zulari ardenter velit.
III. Sub Offertorio, & Præfatione co-

gita Cæleſtem Megieum ſe accingere,

Jeſtinare, ingredi Hieroſolyzmam, ad
ezonfieienaa alexipharmaca contra tua
pathimata.

IWI. Sub Elevatione honora, 2 adora
Medicum propter zeceſtatem nam:

&, coerporisacſanguinis ejus pretioſ, me-

dicamenta tihi abplicari poſtula.
V. Sub Agnus Dei, ut tuorum & to-
tius mundi peccatorum morbos Zsllat
ferventer pete, & ſub Domine non ſum
aignus, ecum Centurione inaignum te
aganoſe, , & proſitere, in ujus Domum
emangam cαleſtis Medicus deſcen-
ädat.

I. Suh Communione te aà divino

Medicotangi, & ipfiusmet manu, me-
dicamenta abplicaritibi perſuade. Sub
Colleltis poſt Communionem prohonore,
& amore tanto, gratias age, && 4
Sacro eum cantico trium Püuerorum

lauda.
VII. I

itec⸗
ee
r
6141

,
A.
Ge-

96
. l
,,
Dmu

ſ

,
ſe. N
ſone,e
1

in Quadrageſima. 267

VII. In Recolleltione eosdem aſectas
dontinua ; Medicumque cœleſtem quo-
dammodo ecircumduc per corais tui ho-
Pitale, partes aftectas oſtenae, rogans
ut omibus externis & internis animz
morbis medeatur.
0% POST SACRIIM.
E eos erumpe aſffectus, quos eliceret
inſermas plurimis morbis ravatus, &
depoßitus, ad veniente tot ias mundi pe-
ritiſſimo, benigniſſimsque Medico.
AFFECTIIS.
Ad Chriſtum Animæ Medicum.
l. Alzas Fiei, & Spei.
I1. VEniſti magnus de cœlo Medicus,
quia magnus in terra ſacebat æ-
grotus. Benedicta ſit hæc ineffabilis
miſericordia! Adoro te mihi nunc inti-
mèpræſentem, potentiſſimum Auxilia-
torem, afflictis omnibus olim tam mira-
biliter opitulantem. O ccœleſtis Thau-
maturge! tu potens es in ſermone; tan-
tum dic verbo. & ſanabitur anima mea.
Tu potens es & in opere; ſi tantuùm te-
tigero vivâ fide, & fiduciâ, ſalvus ero.
NM Credo

2⁵2 Poſt Secrum

Gredo Domine, te id poſſe, credo quo-
que te id velle, tantùm adjuva me, ut
ex parte mea nihil deficiat, & ſtatim ſal-
vus, & ſanus ero. .
II. O Domine! in miſeros & infirmos
omnes beneficentiſſime! ego debilis, &
languidus à te plenam animæ ſanitatem.
me obtenturum firmiter ſpero: oſi enim
morbos corporales olim tam promptè,
& expeditè curabas, haud dubiè multèò
promptiùs hodiedum animæ infirmita-
tes magis noxias, & periculoſas de-
pelles.
III. Hæmorrhoiſſam duodecim annis
fuxu ſanguinis laborantem, ſolius fim-
briæ attactu extemplèò ſanâſti: pretioſi
corporis. & ſanguinis tui contactus à
Huxu vitiorum meorum me non ſa-
naret!
IV, Paralyticum triginta octo annos
habentem in infirmitate ſua; ſed homi-

em non habentem, qui eum, motâ per V

Apngelum aquA, in pilcinam mitteret, e
veſtigie ſanâſti; & mé ſpirituali tot an-
norum paralyſi laborantem, & homi-
nem præter te non habentem, curare
recu-

in Quadrageſima. 265
reculabis? Ah! mitte me in pretioſi ſan-
guinis tui piſcinam, & animam meam.
infirmam ſanitati reſtitue.
V. Mortua reſurgit Filia Archi- Syna-
gogi tactu corporis tui, dum ejus ma-
hum tenens ais: Puella ſurge: & quo-
modo non vivam ego, non tantùm tan-
gens, ſed & manducans carnem tuam,
& ſanguinem tuum bibens? præſertim-
cùm tam diſertè promileris: Luai man-
ducat meam carnem, & bibi meum
Gacainen habet vit am aternam.
Joan. 6.
II. Actus PFiducic.
1. 8I tanta vis ſub veteri Lege erat ir-
figura, quanta in Legis novæ figu-
rato erit? Elus carnis Agni, & ſanguis

ejus domibus aſperſus Amorte præſerva-

bat Hebræos, cüùm omuia .gyprti pri⸗
mogenita perirent: & rua, O Agne Deil
caro & ſanguis ſacratiſſinus me à mor-
te tueri, & vitam ſpiritualem: confſervate
non poterit?
II. Si tanta virtus erat in Imbra, quan-
ta in veritate erit? Manna cibus erat
medicinalis, & à morbis comedenter
M 3 Ppralel-

270 Daoſt Sacrum

Ppræſervabat: Noz enim erat in tribuhus
eorodoo inermus. Plal. 104. Quid igitur
non efficies, Odivinum Manna, millies
efficacius! quos morbos quantumvis
inveterates, & radicatos non abiges?
III. Manna illud antiquum, licèt mor-
bos curaret, à morte tamen, & ſene-
ctute non præſervabat: Patres enim ao-
Iri mandueaverunt Manza, P. mor-
zni ſant: qui verè manducat hunc pa-
zvem, hoc novum Manna, vivet in ater-
zunm.,. O Manna cœleſte à morbis vi-
tiorum libera me: à ſenectute, torpore,
& tædio virtutis me præſerva: ac deni-
que à morte, tam prim4â peccati, quàm
ſecundâ æternæ damnationis potenter
me defende. =
IV. Omnia hæc ut obtineam fuaviùs
certiùsque, O verum & divinum Nectar,
& cœleſtis Ambroſia! excita me, reerea
me, deguſtem in ſpiritu ſuavitatem tu-
am, quæ in hoc Sacramento tanquam
in fonte plenariè latet! ut ſpiritu tuo
hauſto, & deguſtato, omnia terrena
deſipiant, omnia carnalia in amaritu-
dinem mihi convertantur. O Sanguis

len
un

ken

en,

ume
ma!
ite
ir
Ri
culi

—

zehut
ror
müles
tunms
gest
nor.
lene⸗
in/
l,.
6
Hdle
N.
rhore,
genl⸗
gum
tentel

aris
echnn
etle! .
.
lam
1 100
erkent
Mritn⸗
us
dtt.

in Ouadrageſims. 271
pretioſifſſime! lava me à peccatorum
maculis, ſana me à paſſionibus inordi-
natis, fanctifica me virtutum cimeliis!
O Sanguis nobiliſſime! illumina me fi-
dei vivacitate, eleva me Spei certitu-
dine, accende me divinæ Charitatis
igne! O Sanguis efficacifſime! fortifica
me menanimitate patiendi; inebria
me deſderio Martyrii, abſorbeé me ab
omni eſſe creato, in totum eſſe increa-
tum Dei, Amen.
DQud i devotienem protrahere li⸗
beat ſive per tempus liceat, more claudo-
rum, & mendicorum defelctas ſuos
oſtentantium, ut ad commiſerationem
Sectatores moveant, quodammodo cir-
cumduc cæleſtem Archiatrum, per ani-
maæ tuæ noſocomiaum, morbos tuos ſpi-
rituales oſtende, medelam expoſoe at-
que ut Eliſæus mortunm Sunamitidi
Filium reſaſcitatarus, os ori, oculos
aculis, manus manibus apphoſuit 3 ſie
cC tu à membris Chriſti; membris
fuis applicatis ſanitatem,
& vitam ſpera.

M 4 o

Poſt Sacrum
ORATYIO AD MEDICuINM
COELEESTENA.
O CeEleſtis Samaritane! ecce, quot
plagis peccatorum faucius, quot
morbis vitiorum afflictus decumbo!
Domine, ſi vis, potes me fanare: nam
ecee languent aures, & oculi mei curio-
litatis vitio, ſana me, & averte, g vide-
am vanitatem. Languet lingua & 8
gulæ, & vitioſæ loquacitatis morbo: ah!
pone cuſtodiam ori meo, ut non delin-
quam in lingua mea. Languet cor me-
um amore proprio, & corpus totum pec-
cati fomite, tolle utrumque à me. Lan-
guet anima fuperbiæ, iræ, & concupi-
ſcentiæ febribus; illas, obſecro „ rore
gratiæ tuæ exſtingue. Languent manus
ne ſtrenuè laborent pro glorià tuâ; lan-
guent pedes ne conſtanter ambulent in
viis tuis z confirma me, Domine, in hac
hora, & ſtatue pedes meos tanquam cer-
vorum, ut alacriter viam mandatorum „
& conſiliorum tuorum curram „ donec
comprehendam, & videam facie ad faci-
em in cœlo, quem nunc abſconditum
adoro, & veneror im auguſtiſſimo Saera-

272

Ermn
Kra
er
Tn
m
4
Er,
ie⸗
un
n
4
ent
E,
Pere
nh
ſte
El
I
n⸗
y
Ghr

iin Quadragelma. 27
“ III. Suſpiria ad ſacros Chriſti
VVDaiomini pedes.
„ OlEsll expertiſſime Animarum no-
ſtrarum Medice! ego debilis, & in-

d firmus ad Pedes tuos ſacratiſſimos pro-
n Kratus, eosdem in ſpiritu exoſculor, ac
m ber illos pedum, id eſt affectuum meo-

rum vitioſorum, ſanitatem mihi conferri
unicè deſidero

a L. Hi enim ſunt pedes illi ſpeciofi, qui
dſr per pagos, & oppida judææ, & Galilææ
indefelsé circuierunt, ut Evangelium
e annuntiares, infirmos quæreres, & 1
nIlanguoribus omnes perſanares: per eos-

em igitur, O IESII! & me inirmum
eh ſanitati reſtitue.

d II. Hi ſunt pedes illi potentes, qui un-
i das, & maria, velut aridam calcàrunt,

W per eos, O EStI, obſecro, fac me gene-
e roſe animo aquas tribulationum hujus
A* vitæ percurrere; & tentationum pro-
cellas absque interitupertranſire.
tim, III. Hi ſunt pedes tui amabiles, O Jeſu
e quos Magdalena devotè oſculata fuit, la-
d. rymisrigavit, capillis terſit, & unguen-
fun t pretioio perunxit. Ah! ad eosdermm
n. , admid-

127 Poſt Sacrum
mitte me, atque intimum mihi pecca-
torum meorum dolorem impertire; ut
& ego illos lacrymis abluere, omnium-
que virtutum unguento illiaire va-
leam. “
IV. Hi ſunt pedes tui benigni, mi JE-
StI, ad quos Chananæa & Leproſi pro-
Eidentes ſanitatem recepére. Ah! mi-
ſerere mei: leprà ſpirituali inficio?;mun-
da me:; inordinatis concupiſcentiæ mo-
tibus agitor; fluctus compone, & ſani-
tatem animæ meæ infirmæ quantocyùs-
accelera. M
V. Hi ſunt pedes tui, mi EslI, olim
Gruci clavis affixi, copioſum diſtiljantes
ſanguinem, in animarum noſtrarum ale-
zipharmacum. Ah! vel ſtillulam mihi
applica, & affeétus meos inordinates,
quibus velut pedibus ad illicita ambu-
lo, crucifge, languorem excita, tepo-
rem diſſipa, acediam ſana, ut ſemitam
virtutum tuarum alacrins decurram.
Amen. =
TIV. Saſpiria ad ſacroſanktas
LChriſt Domini Manus.
OIEsu delideratiſſim e! à Pedibus tui

Adl
en
d
e⸗
1
(i
ele⸗
“D
Pur
1
tors
dene
Gbe
to
umn
Em
mel
Ulu
. geht
Kterl
ll
uss
kole
jexi
Uai

—
eer.
fez
hnd⸗

te NE

E
ſpr.
n
Hgnon.
Ee⸗
ho.
vefis

olen
ſantcs
ale⸗
mihi
osr
pbu⸗
ſene⸗
am
Ham.,

„

iiuie Duadragelma.: 27 5
ad ſaeroſanctas manus tuas afcendo, eas-
démque amanter in ſpiritu exoſculor:
ac ger illas manuum, id eſt operationum
mearum emendationem efffagito.
I. Manus puriſlimæ Domini mei!
toties in oratione ad Patrem eœleſtem
elevatæ; obſeero, mihi ſpiritum gratiæ
& pregim concedite! ut orans, manus
puras ſemper in cœlum elevem.
FH. O Manus thaumaturgæ mei Salva-
toris! quæ olim farcophagum contin-
gendo Filium Viduæ ſuſcitaſtis; quin-
que panibus multiplieatis, quinque mil-
lia hominum fatiaàſtis; cœcä nati oculos
lIuto illitos aperuiſtis; mulierem adter-
ram incurvatam erexiſtis. Ah tangite
& me: mortuus fui, reſuſcitate me; fa-
melicus ſam, paſcite me,; cœοοας un,
illuminate me; ad terram terrenaque
depreſſus ſum, erigite me, & ad cœleſtia,
æternaque me attollitre.
III. O Manus liberaliſſinæ! quæ cor-
pus & ſanguinem Redemptoris mei Apo-
Rtolis in eibum & potum animæ por-
rexiſtis: hane mihi, quæſo, præſtate
gratiam, ut divinam hanc eſcam paril
N 6 cuN

276 PBoſt Sacrum.

cum Apoſtolis affectu & effectu re-
cipiam.

H. O Manus beneficæ! quæ poſt tot

miracula patrata, poſt tot beneficia affli-
Sis præſtita, cruci tandem affixæ, San-
guinis pretioſi balneum effudiſtis. Ah
manus meas;, toties ad illicita extenſas
munchate; opera manuum mearam im-
perfectionibus plena purgate, déſideria
mea inordinata cruci afhgite; ut vo-
biſcum Chriſto confixus ſim cruci, atque
in eadem vivam & moriar.
V. O Manus glorioſæ! vulneribus
veſtris velut rubinis & ſtellis radiantes,
Thomam Apoſtolum ex contactu fide
äluſtrantes, & Charitatis igne accenden-
tes, ac denique in aſcenſione ad cœlum
plus quàm quingentis Fratribus benedi-
centes: Et me incredulum, obſecro,
in fide roborate, tepidum in amore per-
ficite, ut benedictionem coœleſtem pro=
merean.
E. uſpiria ad ſacratißimum
4 Chriſti Domini Eataa.
A Manibus ad Latus tuum ſacratiſſi-
mum tranſeo, Kedemptor amantil-

—

in Quadrageſima. 277

ſime! illudque in ſpiritu reverenter ex-

oſculor, ac in eo refugium quæxro.
I. In hoc amabili Latere cor reſidet
ardens inexplicabili amore noſtrè ex quo
velut fonte inexhauſto, omnia in nos bo-
na uberrimè promanant. O Cor amans
mei ESI! cor meum tepidum flammis
tuæ dilgectionis accende, & copioſo gra-
tiarum tuarum torrente me replere
dignare. D derr
II. Hoc ſacrum Latus lanceà militis
apertum eſt, effluxitque continuò ſan-
guis & aqua. O Salvator Crucifixc!
aperi cor meum timoris & amoris di-
vini lanceâ, ut omne vitiorum virus ef-
fluat, & amor intret eum timore filiali:

Sanguis tuus roleus languidum ſaner,

aqua puriſſima immundum lavet, ab
omnibus inquinamentis carnis & ſpi-
ritůs. õ
III. Hoc dulce Latus, hoc amabile pe-

Gus dileco Diſcipulo mollis inſtar lecti

extitit, ſuper quo in ultima Cœna ſua-
viter recubuit. O utinam in nulla re
mundi, ſed in ſolo ESU Corde requi-

eſcerem? bO

27 Poſt Sacrum 4
IV. Hoc Latus glorioſum Thomas
dubitans acceſſit, manum inſeruit, ac in
fide reiurre dionis Chriſti ſtabilitus &
in Magiſtri ſui charitate ſuccenlſus fuit.
O ſacrum Latus! eſto mihi fornax a-
moris: permitte, accedafn ad te, tan-
gam te, illuminer in te, accendar à te,
nec manum cupiam movere, re Do-
mini mei & Dei mei permortus a-
more. 4e
V. OQ Deſiderabile Latus! Chriſtia-

norum omnium in omni anguſtia & tri-

bulatione ſecuriſſimum aſylum: Eſto
mihi in domum refugii, in tutam con-
tra omnées hoſtes viſibiles & inviſibiles
immunitatis arcem, in qua locum ſan-

ctè vivendi, & ſanctè moriendi ſecurum

inveniam. Amen.

V. Suſpiria ad Sacroſanttum
Caput Chriſti Domini.
ALatere ad Caput tuum veneran-
dum venio, mi] ESCI, illudque cum
ſenſibus tuis externis, & internis ad Sa-
lutem noſtram operandam adhibitis,
in ſpiritu reverenter exoſculor, a0

ſeg
I.
tort
cſt
Dla
hon
geie
hiun

ori
Ille
Ker
Mitin
igter

CGm
füle⸗
II
eVn
fur⸗
lesn
Verd⸗
ban
eſe t
4 Non .

omn
delt
te
t,
4
e ud⸗

r e .

8 Ro⸗
tus 1

jfilia⸗

Etrl.

o

con⸗

biles
ln⸗

Grurn

lan⸗
bic
6 ⸗
tis, 17

in Quadrageſima. 179
ſenſuum meorum medelam efficacem
requiro.
I. O Caput ſacratiſſimum mei Salva-
toris, ſpinis perforatum, arundine per-
cuſſurm cum ſummo dolore & ignomi-
nia! ah! capitis mei languores ſana, ut
nunquam peccatorum meorum ſpinis
deincegs te pungam, ſed virtutum om-
nium rofis te coronem.
II. O Caput propterea exaltatum! ac
gloria & honore coronatum, & ſicut
mille Soles in cœlo radians per totam
æternitatem; ah! quando impones ca-
piti meo coronam gloriæ; ſim ego nunc
inter chariora membra tua: ſim inter
illuſtriores juſtos tuos; ut aliquando
cum iis velut ſol in regno Patris tui re-
fulgeam.
III,. O Facies Chriſti amœna! bolim
ex nimio noſtri amore velata, cæſa, con-
ſputa, & adeò deformata, utneque ſpe-
cies neque decor in te permaneret: nunc
verò ſpecioſa præ filiis hominum, in
quam defiderant Angeli proſpicere, ſpe-
cie tuâ & pulchritudine tuâ in æternum

non a ſatiandi⸗ Oſi & ego amore tui ge-
nRas

280 Poſt Sacrum.
nas meas darem vellentibus, & faciem
meam non averterem à conſpuenti-
bus in me! O ſi coram te ſemper in
ſanctirate, & juſtitia ambularem; &
nunquam voluntariè, vel minimum ti-
bi diſplicens admitterem! O ſi æter-
nùm cum Angelis, & Sanctis tuis fa-
cie ad faciemte contemplari valerem!

IV. O benigniſlimi Sal vatoris mhei O.

culi, uno aſpectu Matthæum, & alios
ad ſequelam attrahentes! ah! me quo-

que benignè reſpicite, & ad perfectam

imitationem pertrahite! O piiſſimi o-
culi, in reſuſcitatione Lazari, in cura-
tione ſurdi & muti, in inſtitutione
Venerabilis Sacramenti, aliisque preci-
bus toties in cœlum elevati; Docete me,
oculos meos, tam in oratione, quaàm in
Sacrificio, devotè in cœlum elevare:
& in omnibus operibus per rectam in-
tentionem in cœlum reſpicere, atque
unicum Dei guſtum, ac beneplacitum
ſpectare! O miſericordes Oculi, in præ-

ſepio, in aſpectu jeroſolymæ, & in cruce

lacrymis perfuſl ah; lacrymarum tam
pretioſarum me participem reddite!
date

ſnn
nd
u
els
Une
Mi⸗
On

gloriam.

in Quadrageſima. 281
date ſiccis oculis meis fontem lacryma-
rum, quibus totius vitæ meæ malè trans-

actæ peceata amarè defleam, & perfe-

tε deleam! O oculi ſummè tremendi!?
in extremo Judicio damnandos aſpectu
terribili veluti fulmine perculſuri: nunc
benignè me reſpicite donando gratiam,
ut turns blande annuendo vocetis ad
V. O Aures benevolæ Domini mei!
ſemper orantibus patulæ ac benignæ; in
Paſſione tot convitiis, contumeliis, &
blasphemiis oppletæ: ah! precibus tam
meis, quàm omnium Fidelium ſem-
per ciementer patete; nobisque con-
tümelias, & detractiones ſine offenſa.
patienter & libenter ſufferendi gratiam
concedite. Amen.
WIl. Saſpiria ad reliqua 5. Chrifti
Domini Membra.
I. O Eingus melliflua, & Guſtus mei
Redemptoris, fame & ſiti, felle &
aceto, me᷑ amore, cruciati! ah! omni-
um ſenſualitatum mearum culpas mihi
indulgenter condonate, & temperan-
tiæ perfectæ virtutem mihi imprimit

282 rFoſt Sacrum
II. O ſacrum Os Domini & Doctoris
mei! Tu olim Evangelium annunciaſti;
tu peccatores convertiſti, tu Magcdale-
nam abſolviſti, atque in judicio ulti-
mam contra reprobos ſententiam, in-
ſtar tonitrui, contorquebis: ah! con-
cede mihi ſecunduùm Evangelium tuum
VIvere; exemplo tuo ex ſpiritioprædi-
care, animâsque convertere, peccato-
rum meorum, etiam occultorum indul-
gentiam & abſolutionem mihi imper-
tire, atque in die Judicii tremend, pro-
latâ felici ſententiàâ, cum Benedictis in
Paradiſum me evoca.
III. O Humeri patientiſſimi, grandi
Crucis pondere gravati & vulnerati!
omnem meam in adverſis impatientiam
depellite; atque ad cruceem undecun-
que immiſfam alacriter portandam me
animate, & fulcite. O Humeri Boni
Paſtoris; qui ovem perditam, (id eſt
humanum genus) tanto labore quæli-
tam, & denique inventam in ovile co-
leſte reportàſtis: ah! & me ovem per-
ditam, ſed revertentem, & pœnitentem
ſuſcipite, cœlôqueiinferte, Angelicis cEα⅞⅜
tibus cum gaudio illorum aſſociandam.

len
dos
un
no
Kab
de
tur
car
Cen
Lemn
E

9 On
.

—

Coris
Gili
vere⸗
Uli⸗
n⸗
(o-
tNUN
“
Cal⸗

6Nl.

pper⸗
o⸗
Nisin

nd
tatik
tiarm
ecun⸗
6

N-
onl

elt

el⸗

ere
lent
⸗

in Quadrageſma. 283
IV. O Corpus ſacratiſſimum mei Re-
demptoris pro me fatigatum, vulneri-

bus conciſum, veſtibus nudatum, ac

tandem cruci affixum, & præ dolore
mortuum. Ah! debile corpus meum ad
labores, & vulnera amore tut ample-
ctenda conforta: nuditatem meam, vir-
tutum, tuarum chlamyde contege:
carnem meam cum vitiis, & concupiſ-
centiis crucifige; ut omnibus creatis
demortuo, mihi vivere Chriſtus ſit,
& mori lucrum.
V. OQ Corpus glorioſiſſimum Regis æ-
terni ! tertiâ die à mortuis reſurgens, cœ-
lorum Regiam conſcendens, atque ad'
dexteram Patris ſedens, in ſumma Maje-
ſtateé, & gloria: obſecro ſuppliciter, Hoc
miſerum corpus meum, poſt vitam in la-
boribus, & ærumnis transactam, in die
noviſſimo ad vitam meliorem reſuſcita:
illudque configuratum corpori claritatis
tuæ infer in cœli adyta, ut tecum regnet
glorioſum, & immortale in ſæcula, Am.
Subjungatur- Anima Chriſti ſan Ctifica
me, & petatur Benedictio. Benedicat me
omni benedictione ſpirituali in cœleſti-
bus JESuS Chriſtus pro me crucifixus.

2 4 Ante Satrum

IV.

IGNISET LIGSNA
AD VICTIMAM HOI-OCAISTI
EUICHARISTICI. 4
Sive
Conſiderationes, & Aßeltus
NLempore Paſcehali.
CHRISTIS REX GLORIA. Mhal. 23.
Orationes prapvaratoriæ recitandaæ;,
Sacrumque celebrandum, cum imagi-
natione loci, iam ſepulchri Domini glo-
rioſi, jam cubiculi, in quod Salvator
intravit januis clauſis 3 jam caſtell
Emmaus, c.
Suſpiria per diem uſurpanda.
I. Eccekex tuus venit tibi. Matth. 17
II. O Princeps Regum terræ! Apoc. 1
Adveniat regnum tuum! mSDN
Dominus meus, & Deus meus. Zoan.
260. .
III. Mane nobiscum Domine, quo-
niam adveſperaſcit. Lucæ zg.
Conhideratio excitatoria,
Si Nero Cæſar Romanorum, QCyrus
Medorum, & Alcinous Phæacum Rex
“ aliique

1

—

e
D
ebo
le,

deu

6
1
e .

1
le
lgus

Tempore Paſchalt. 28
alitque Indi, Arabes, & Sabæi, domus
ac palatia, auro, argento, electro,
ebore, & gemmis radiantia ſibi exſtruxé-
re. Quale palatium, qualis Regia
Regum Regi, & Domino Dominanti-
um, ad nos venturo, adornanda erit?
quo charitatis auro illuſtranda? quibus
“ ſei, devotionis, & reverentiæ
gemmis condecoranda?
ANTE SACRIFICIIM.
Covſideratio I. pro die Dominica.
Nime mi! Ecce Rex tuus venit ti-
* bi manſuetus, & humilis, totamq;
Majeſtatis ſuæ infinitæ gloriam ſub ſpe-
cierum Fuchariſticarum velo abſcon-
dit, ne tu excæceris, & opprimaris à
gloria ejus: occurre illi, ut ſubditum
decet, munda domum, adorna thala-
mum: te, tuâque omnia offer ad ob-

ſequium: ſi enim modernus Romano-

rum Imperator longo itinere Vienn4
ad te viſitandum veniret, quanta hæc
foret dignatio? & quantâà gratiarum
actione digna? quâ replereris admira-
tione? quàâ diligentiâ ei hoſpirium præ-
parares? quàâ benevolentià, quo ho-
nore

2986 Ante Sacrum
nore ecum exciperes? quàâ promptitudi-
ne, & alacritate omnia tua ad nutum
ejus offerres? Et ecce, venit ad te,
ſub ſpecierum ſacrarum velamine, non
Viennâ, ſed ex cœleſti aula, non Rex
& Cælar Romanorum, ſed Rex Re-
gum, & Cæœæſar Cæſarum, cœli, terræ-
que unicus, & fupremus Morcha,
coram quo omnes mundi Principes
guttæ inſtar ſunt, vel arenulæ, quæ eſt
in littore maris: Et hæc tanta Majeſtas
venit ad te homuncionem; ut te mi-
ſellum viſitet, te pauperculum ditet,
derelictum protegat, infirmum ſanet,
ac triſtem conſoletur. Quà igitur præ-
paratione: & gaudio, quâ benevolen-
tiâ, & charitate Monarcham hunc ex-
cipies? quas gratias ages? quæ dona
feres?

dAheltus.
0O Rex gloriæ, & fons amoris per-
— petui! quid agam pauper, & inops,
niſi ur me amore, & honore tanto in-
dignum profitear, animam meam hu-
miliem, ac deprimam; cor meum à ma-
culis etiam minimis emundare ſtudeam;
inls omnia

ſer

W

ten
cu

—
tol.
nurom
41 te,
e,nol
nkher
Ne⸗
terre.
tenn,
ees
let
tr
ehr.
itet,
Mhet,
Nre⸗
len⸗

.„

Cont

Pek⸗
Uin.
hu⸗
na-
im;
gia

Tempore Paſzhali. 2987
omnia mea, & me ipſum ad obſequium
tuum offeram, ac dedicem; atque ex
animo dicam; Domine non ſum di-
gnus, ut intres ſub tectum meum, ma-

le præparatum, & adornatum; ſed tan-

tùm dic verbo, & ſanabitur anima mea,
bonisque, ac donis tuis locupletabitur
Sabjongit poſſant affectus virtutum
infrd poſiti.
Conſaeratio U. pro Feria II.
O Salvator glorioſe! tu ſtatim à mor-
te poteſtatem tuam regiam, & ſu-

premam exercuiſti; quando ad inferos
3

deſcendens, portas æreas, & vectes
ferrcos confregiſti: Legis antiquæ Pa-
tres, & Patriarchas viſitans, omnes ſo-
latio intimo repleviſti; illos clarâ tui
viſione beâſti, victos è carcere eduxi-
ſti, ac tanquam orci Triumphator eos-
dem in palatium cœleſte æternuùm te-
cum regnaturos invexiſti.
Aßzeltus.
( Rex gloriæ! ex animo tibi de hac
victoria gratulor: congaudeo quo-
que, & gratulor omnibus captivis tu-
is, per té redemptis, quos aſcendens in
. altum

288⁸ Aunit Saerum

altum in triumpho tecum deducis, tu-
Amque in iis potentiam luculentè o-
ſtendis. O Liberator omnipotens! o-
ſtende & in me, obſecro, potentiam
tuam: deſcende ad me in vivifico Sa-
cramento: omnia obſtacula perfectio-
nis, & vitiorum repagula in corde meo
difrumpe, infirmum vilita: ſtum
ſolare: mentis tenebras diſpellé: edue
de cuſtodia animam meam; & jucun-
dæ contemplationis dono eam illuſtra;
ut cognoſcam te, diligam te, fideli-
térque tibi ſerviam; ac tandem in cœ-
leſte regaum tuum tecum æternum
regnaturus admittar.

Ahectus infra poſt conſderationes
„1

ſignati ſubdi poſunt.
Coußiaeratio UI. pro Feria MI.
O Princeps Regum terræ; vitæ, &
mortis Domine! tu glorioſus reſur-
gens animam tuam nobiliſſimam, mor-
tuo corpori tuo rursùs univiſti: quatu-
or gloriæ dotibus, claritate, agilitate,
ſubtilitate, & immortalitate mirabili-
ter exornàſti: ſed hac totam majeſtatis
tuæ gloriam, & ſplendorem, ſub ſpe-
ciebus

.„

Uicne⸗
ienl
e⸗
lebus

Zempore Paſehali. 289
ciebus Sacramentalibus abſcondis, ne

obtutus noſter debilis à gloria tua excæ-

cetur.
0 Stupendum Keſurrectionis Domini-
cæ, & Euchariſtiæ myſterium! Ego,
mi Deus, utrumque frmiter credo, té-
que preptereà amore, & laude prole-
quor: & obnixè rogo, dum ad menſam.
Euchariſticam accedo, ingredere ani-
mam meam cum gloria tua, ac cœleſtes
proprietates eidem clementer impertire;
ut tecum quali reſuſcitata in novitate vi-
tæ ambulet. KRedde animam meam-
omnibus adverſis ſuperiorem, ſolidâ in-
conduſsâ que patientia. Effice eam im-
mortalem, gratia à culpis lethalibus
prælervativâà. Fac eandem claram, &
fulgidam bonorum operum glori4. De-
nique animam meam ſenſualem, ad eam
vitæ ſpiritualis ſubtilitatem extenua, ut
omni terrenorum amore diſſipato, æter-
na ſolum ac cœleſtia quærat, & ſapiat.
Conſideratio Il. Feria II.
Tu, KRedemptor mi, poſt reſurrectio-
nem tuam diverlſis vicibus, & figuris
N Dilci⸗

290 Ante Sacrum

Diſcipulis tuis amantiſſimis apparere 1

dignatus es „loquens cum eis, per qua-
draginta dies de regno Dei; arcana tua
eis aperiens; vulnera tua tangenda offe-
rens, cum eis manducans, aliôsque fa-
vores eis exhibens, & auxzilia magna pro-
mittens, ut in fide, ſpe, & charitate eos
ſtabllitares. „.
Achfeltus.
Redo in te, ſpero in te, ame te Deus
meus, & dewiſſiſſimè obſecro, ut
& mihi, in hac ſacra Communione, ad
quam me præparo, ſpiritualiter te ma-
ifeſtare digperis. Age mecum fami-
liariter, & quere de regno Dei: reve-=
la mihi abſcondita à Sapientibus mundi,
& aperta parvulis: admitte me ad fü-
vuin mellis Euchariſtici; aliosque favo-
fes amicis tuis præſtari ſolites mihi li-
cèt indigno benignè exhibe. I. Mœ⸗-
ſtum me conſolare, ut conſolatus es
Virginem Matrem, ci ante omnes ap-
parens. 2. Abſterge mihi doloris la-
crymas, eaâsque in gaudium converte,
veliti dileétæ Diſeipulæ tuæ Magdalenæ.
3, Erige me dejectum, afflictumque,
ut

.
„

1

1
Nut
e⸗

efr⸗
Z
tetol
ęR
Ne
IE
11 .
Ne
ont
ere⸗ K.

l⸗
1

NH
N..

.

Yempore Paſehali. 291
ut Petrum Apoſtolum tuum peœniten-
tem. A4. Aperi mihi ſenſum Scriptura-

rum, & fiat in me cor ardens, velut in.

Diſcipulis euntibus in Emmaus, ut co-

gnoſcam, & diligam re in fractione pa

nis. y. Permitte, ut tangam vulnera
tua lacroſancta, & in fide illuminer cum
Thomg& & Apoſtolis. 6. Præbe mihi
Partem piſcis aſſi, & favum mellis (Hu-
manitatem ſcilicet, & Divinitatem tu-
am, cum guſtu ſingulari in iis) ut Diſci-
pulis ad mare Tiberiadis. 7. Denique
mihi, ſicut in monte Oliveti quingentis
Fratribus, elevatis manibus, cœleftem-
benedictionem impertire, & cor meum
tecum in cœlum rape.
Conſideratio V. Eeria F.
R F= cœli potentiſſime! tu devictis
Choſtibus tuis, Mundo, Morte, Car-
ne ac Dæmone, victor in cœlum con-
ſcendiſti, unde veneras; captivam du-
cens captivitatem, Gmulque corda Di-

ſcipulorum; Ibidémque in throno glo-

riæ conſides ad dexteram Patris, no-
ſtrum agens Advocatum.

292 Ante Sacrum
Aſßſectus.
A Dero te, laudo te, O Rex Regum,
& Domine Dominantium! & peto
(uppliciter: deſcende & cœlo, & lolio
regni tui, ac veni in cor meum; illud-
que gratiæ tuæ armis efficacibus ita mu-
ni, ut Mundum, & Carnem, Mortem-
ac Dæmonem generosè devinat; ut
poſimodùm aſcendens hinc in cœlum-.
captivam ducas animam meam amoris
compedibus; & converſatio mea ſit in
ceœlis, übi tu es adj
meus, cum ea frma ſpe, & fiducia,
quèd ſuo tempore eodem ſim aſcenſu-
Ius, & tecum in alia gloriæ ſede collo-
candus.
ConſideratioV'I. Feria DI.
O Rex glorioſiſſime, IESCI Chriſte!
tu in throno Majeſtatis tuæ ſedens
ad dexteram Patris, totum coœlumem-
pyreum ſplendoris tui radiis velut ſol il-
luminas: Tu omnes Angelorum, & San-
Sorum choros præſentiâ tuâ honoras:
Tu totam cœleſtem patriam affabilitate,

& pulchritudine immensâ mirifice re-

creêas:

utor, & proteétor

cea
iini⸗
deat
hon
ſer

egonh

Ehen
Eo
U
tam.
Oten.
t;
CloN
mord
ltin
tectot
ucien
tenll⸗

lo⸗

rſe⸗
ſelen
men
lt
8
vors
taren
e 1e
(reas

Teulpore Paſchali. 293
creas: Duomnes Beatorum ordines Di-
vinitatis, & Humanitatis tuæ viſione
beatificà jucundè ſatias, omnibusque
bonis ad æternam requiem, & felicita=
tem convenientibus abundè reples.
Ahfectus.
O Cœli Rector amabilifſime! gaudeo,
☛M & exulto animitùs in te: gratuler
tibi de omnibus bonis tuis, & inexhau-
ſtis divitiarum theſauris; humilliméque
obteſtorte, (qui immenſi ſplendoris tui
radios ſpecierum Sacramentalium can-
didà nube obumbras, & viss noſtri de-
bilitati attemperas, atque in Hierothe-
ca Altaris, velut in throno gratiæ reli-
des) ut præſentiâ quoque tua nos or-
phanos ac pauperculos honores; men-
tes noſtras caligantes cœeſtium illuſtra-
tionum radiis perſtringas; nos aridos
deliciis cœleſtibus oble tes; nos rudes,
& imperfectos ſapientia, juſtitiàâ atque
ſan ctitate exornes; ac tandem in cœleſti
regno tuo æternà beatitudine nos coro-
nes M
Conſideratio àI. Die Sabbathi.
0 Cœli terræque Monarcha! Tu ad
H N 3 dexte-

294 Antet Sacrun

dexteram Patris collocatus in gloria,

memor tuorum, inde Spiritum Sanctum

in Diſcipulos miſiſti; qui eos gratiæ
ſuæ donis implevit, eosdem in viros ali-
os commutavit; linguas igneas eis im-
pertivit, ad loquendum magnalia Dei,
& prædicandam Evangelii legem, inu-
itato ſpiritús fervore, cumaſtupere

omnium.
A9hectns.
O Salvator dilectifſime! adoro, & be-
nedico te, gratiasque ago pro tan-
to favore, & munere: Veni, obſecro;
ut nos ſubditos tuos, in admirabili Sa-
cramento viſites, & inde Spiritum San-
Rum nobis communices; qui charis-
matis cœleſtibus nos repleat; tepidos
imperfectésque, in viros ferventes, &
perfectos convertat corda noſtra amo-
ris divini igne inflammet, quo de te ſen-
tiamus, & loquamur, ut par eſt, ad no-
ſtrum, & aliorum bonum, amantes, &
Haudantes te, cum Choris Angelorum,
emniumque cœli civium, Amen.

„

tbi
Men
ln

fie

ſoe
a
Re
cor
kur.
led
Fi
fiun
tca
16.

orn,
l
“
esin⸗
1 De,
⸗

lone

Abe⸗
Olun⸗
eeton
idr
1dar⸗
hit

Tempore Paſe hali. 297
Affectus Variarum Virtutum.
cunß derationibus pracedentibus luß.
Jungendi.

I. FI DES.

OIsu. Rex immenſæ Majeſtatis

credo deli icias tuas eſſe cumn Filiis
hominum; qui toties & coœleſti ſolio de-

ſcendis & cum regno tuo ad nos diver-

tis, ut cum hominibus converſeris: nam
eo fine, velut alter Salomon, fereulum
tibi feciſti, ſanctiſſimum ſcilicet Sacra-⸗
mentum, ut in eo per Eceleliæ Hierolo-
Iymam poſſis cireumferri, ita ut omnes

videns, à nemine niſi oculis fidei videaris.

In hoc admirando Sacramenti fercu-
lo, oculis fidei penetrans video Huma-
nitatem tuam, tanquarn cedrum Libani,

ob ejus ſublimitatem, puritatemn, & in-

corruptibilitatem, quibus illa exorna-
rur. Ibi cerno ſeptem columnas argen-
teas, ſeptem ſcilicet dona Spiritũs San⸗

cti. aliasque grati as, & excellentiastu-

as admirabiles. Ibi adverto reclinato-
rium aureum, unionem ſcilicet h aypoſta-
ticam in qua quietem g gratiflimamrre ſe-
ris. Ibi quoque intueor aſcenſam pur-
N 4 pure

296 Anté Tacrum

pureum, ſigna vulnerum tuorum glorio-
ſa, & memoriam pœnarum, quas in vita
mortali toleràſti. Denicue ſub iſto can-
dido velo tectus manes tu ipſe cœleſtis
noſter Rex Salomon, accenſus & com-
buſtus amore in teipſo, ob deſiderium-
inflammandi filias jeruſalem, id eſt, ani-
mas vivà fide te aſpicientes, &gnundo
corde te recipientes.
II. DESIDERIIIM.
0 Divine Salomon! hoc Sacramenti
ferculum eſt thronus, è quo nos
Velut Rex gubernas: eſt thalamus, in
quo tanquam ſponſus, in ſpiritu jucundè

nos recreas; eſt menfa, in quo tanquam

Pater nos alis: tanquam dux nos prote-
gis; tanquam paſtor gubernas; tanquam
Mater lactas. Quis ad te non anhelet?
quis toto mentis affectu non aceurrat?
O Vere Salomon! devehere, obſecro,
hoc nobili ferculo ad me, & in aulam-
cordis mei ingredere, ut cœleſtem ſapi-
entiam tuam me doceas. Ingredere, ut
velut Rex me gubernes, velut ſponſus
recrees, velut Pater paſcas, velut Dux
defendas, velur Paſtor regas, velut
Mate

lte

—
i⸗
lorin
oen
lele
CN.
iumn
,e
Unen

penti

nos
5; In
vode
ven
fote⸗
ldam
Ger
nat!
ſee,

lann

ſogr⸗
el
dnſ
Do
elot
t

TJempore Paſchali. 297
Mater lactes: ego enim his omnibus
ſummê indigeo.
Veniiigitur, 6 Princeps gloriæ! voni!
janua cordis mei patet; ſi placet, intra, &
pone te ut ſignaculum ſuper cor meum;
ut ſignaculum ſuper brachium meum,
quo ſimilitudinem virtutum tuarum
mihi inprimas; ut & ego ipſe ſim fercu-
lum, in quo hinc inde per mundum de-
feraris: ſim leética, in qua quietè jucun-
déque reſideas. Divina & corporalis
præſentia tua faciat me tanquam ce-
drum Libani, candidum innocenti, ex-
celſum animi magnanimitate, fortitudi-
ne incorruptibilem. Exſtrue in me ar-
genteas donorum & virtutum tuarum
columnas. Effice me aureum tuum re-
clinatorium, in quo molliter requieſeas.
Diſpone in me gradus continuæ mortifi-
