cationis: ante omnia autem tu ipſe
Rex meus, intrà me mane accenſus amo-
re mei, ut & ego ſimiliter amore tui
totus ſuccendar, igniar, ac quodam-
modè deificer per inſignem ad te ſimi-
litudinem.

1

N 5 IIr.

19 Anté Sacrum.

III. Metus reverentiali.

Il Eſther Regina, & conjux cæteris

pls adamata, Regis Aſſueri majeſta-
tem intuita in terram corruit penè exa-

nimis; quo metu, quâ reverentiâ mihi

ad te accedendum erit, quem video nom
quaſi Angelum Dei, ſed verè Angelo-
rum Dominum? Ecce venit Lmina-
tor Dominus, & quis poterit cogitare
diem adventüs ejus, & guis Rtabit ad
videndum eum Matth. 3. quis nom
Gorruat præ timore gioriæ ejus, quis-
non exanimetur?
Q]D Rex infinitæ Majeſtatis, ego ſanè
omnipotentiam, excellentiam, & glori-
am tuam ſummam conſiderans, totus-
paveo, & contremitco: nam ſi Oza tan-
gens-Aream, Euchariſtiæ figuram, mox:
percuſſus interiit; quomodò ego car-
em tuam, vivam omnis ſanéctitatis Ar-
cam, auſim ore meo impuro tangere?
Iraélitæ terrore perculſi, non aufſi
füeêre montem Sinaifumantem accede-
re, ut legem obtinerent: & quomodo-
auſim ego peccaton ad montem gloriæ:
,ad omnipotentiæ Sacramentum ap-

Ve⸗
tll

. .
Cttei
niel
heelr⸗
e nti
ſeoron
ger
PMiN
Vitml
on
u/

Pne
g⸗
orls
ta⸗
o
C
6A
rult
b.
7000
rie
Ne
ro⸗

Tempore Paſehali.. 209
propinquare, & Legislatorem meum,
eli terræque Monarcham ſuſcipere?
Non auderem certe, 6 Domine, niſ tua
juberet Majeſtas, & blandâ voce invita-
ret Bonitas. Quia ergo'dicis: Venite
ad me omnes, qui labbratis & onerari
eſtis, &Q ego reficiam vos: ecte venio, ut
reficias me: quia dicis: Sinite parvulos
venire adme: ecce adſum, ut me facias
verè parvulum humilitate & innocentià,
tuis que moribus ſimilem redidlas.
W. Contemplatio Pulchritudinis
K6hriſti Dowiini.:
Gredere itaque Anima tanquam ve-
ra filia Sion: & noli timere: ſed vivœ

fidei oculis aſpice, & contemplare Re-

gem Salomonem in diademate, quo co-
ronavit eum Divinitas., tanquam Mater
ſua, in die deſponſationis & lætitiæ cor-

dis ejus, quando glorioſus ſurrexit' àt
mortuis. Vide, utanheles & defidéres;
contemplare, ut ames & gaudeas.

Ecce hic in Sacramhento auguſtiſſirno
eſtponſustuus Cœ eſtis, verussalomom:

Kex paéificus & mundi patificator, Rex

glori infinitæ, ſub illa cortina & velb-
N 6 ſpediee-

309 Ante Saerum

ſpecierum latens: erga hunc affectum
excita. Credo, Domine mi, Rex ſapi-
entiſſime, & cum tota cœleſti aula ado-
ro, laudo, & benedico te affectuoſiſſimè.
Ecee hic eſt]eſus NazarenusRex tuus,
totus floridus, totus ſpecioſus, totus a-
mabilis, proster paſſionem mortis glo-
rià & honore coronatus: accurie, pro-
Pera, ut eum debito cum amore, hono-
re, & reverentid excipias. Honoro, amo
& revereor te, Rex inclyte.
Eece hic eſt glorioſiſſima anima ejus
cum potentiis, & glorioſum corpus ejus
cum ea integritate, pulchritudine & ma-
jeſtate, quàâ fulget in cœlo empyreo,
cum dotibus quatuor glorioſis, quas in
die reſurrectionis induit: occurre, ve-
nerare, amplectere. Eece venio, falu-
t0, veneror, & amplector te, O Rex
gloriæ! * : .
Hic ſunt omnia membra ejus, caput,
oculi, os, collum, manus, pedes, tantâ⁴
elegantiꝗ & decore, ut omnium intuen-
tium eorda rapiant. Accedo, Domine
mi amabiliſſime, curro, feſtino, ut rapiar
& arcto amoris ſoœdere tecum uniar.

— r=

—

gui
gue
du
evt
in
8
Ut
eu

int
ti
mer

Unt

ethe

s.

mey
ſoo

li⸗
liade.

ne.

Atu
Gtl

g

o⸗
hono⸗
emnd

eis
ejis
Ema
rreo,

45 in P
3 VeH

Alo⸗
0et

Yul,
ntl
wen⸗
wine⸗
. Phr

Tempore Paſchali. zor

Hic denique ſunt ſigna glorioſiſſima
quinque vulnerum, quæ tanquam quin-
que immenſi ſplendoris ſoles mirificè re-
fulgent, & cœleſtium gratiarum radios
evibrant. Appropinqua, anima mea, ut
illuſtreris. O quis mihi dabit pennas,
& volabo, & appropinquabo Regi meo;
ut ab eo illuminer, accendar, & unus
cum eo ſpiritus efficiar. Amen.

V. Saſpiria amoroſa ad aenionem cum
Chriſto, quæ finis eſt Saceramenti
amabilis.
I. Rex Regum, & Domine Domi-
D nantium! anhelo & feſtino ad te,
ut amore tecum indifſolubili conjungar,
in te quodammodè tranſmuter, & in-
timè uniar. O virtus ſanctiſſimi Sacra-
menti! me & te, res adeò diſtantes, non
tantům combina, ſed ex duobus unum
effice: nam EVirtus Bachariſtiæ eſt uni-
tas. S. Auguſtin, ſerm. 9. de diverſis.
II. O virtus nobiliſſimi Sacramenti,
me vivum Chriſti membrum effice; imò
è duobus corporibus ac mentibus unum
quodammodo fiat individuum : nam
K 7 Vir-

30%½ Ante Sazrum .
Virtus Euchariſtiæ eſt individquitar,

accipinius. PBertulli lib. de- Orat.
III. O Virtus præſtantiſſimi Sacra-
menti, deſinam, pen te eſſe qui ſum, ca-
rO; ut in carnem Chriſti tranſeam. Fi-
nis enim bäaju,; Sacramenti eſto at in
garnem Chriſti tranſeamus. S.⸗ Leo
Epiſt. 15. S
IV. O Virtus potentiſſimisacramentil
transforma'me in te: Finiz enim Eucha-
riſtiæ eſt, at in Olhriſtum transforme-
mur. S. Paſchaſius l. de corp. & ſang.
V. O Virtus divinifſimi Sacramenti!
Deifica nos; & effice. It ſimus ſicut
biſtus , gaoniam Chriſtus quoque ſi-
cut nos r effictamur Dii Propien ipſune,
Moniam’ ipſe quvque propten nos homo
Nactus eſt., Si. Greg. Naz. Orat. T. in
VI. O Virtus dulciſſimi Sacramenti!
fac obſecro, ut non, tantäm per ſacram
ſynaxin Ohriſtiferi, ſoed * concornhorei
Eonſangiuinei UEbriſti ewndamust .

Cyr
. quà'eſfelti membra Ghbriſti Famus, guvm

mon
nix

vr
i

Bites .

GN
77
Orit

Ner
ſye

G i
Led

ti
r.
e⸗
lng⸗

ini
ut
,.
6)
im

Tempore Baſihali. 303

GCyril. Hieroſol. catech. 2. In commua-
nione enim kt unio continuationis &
mixtienis s ſicut ex duabus aquis Vel
ceris liquefactis ſit una. S. Cyril. l. 10..
in- Joan. . .
VII. O ſuaviſſimum Sacramentum!
inſerar in te velut oleaſter in bonam oli-
vam, t fructus dulces & divinos pro-
feram: nam I ſacra communione eſt
unio inſitionis, & inſitioſpiritunlis Se
Dionyt. Areop de Eccl. Hierarch. c. 3.
VIII. Denique, cuùm, teſtibus iisdem
SS. Patribus, in hoc amoris Sacramento
reperiatur uuio ignitionis, 6 virtus effi-
caciſſima: Divinitatis & Humanitatis
Chriſti, age in me, occupa me, transfor-
marme; veluti ignis ferrum! quemadmo-
dum enim ignis ferrum primò per calo=-
rem diſponit, deinde per propriam ſub-
ſtantiam illud informat, ac denique
transformat in ſeipſum, propriam ei vir-
tutem & operationem communicans:
Sic quoque tu; OIgnis divine, O Car-
B6-Buchariſtice, primo mediante con-
tactutuo animam meam diſpone pro-
ducendo gratiam; deinde propriam cli
. divit-

304 Ante Sacrun 3

divinitatem communica; ac demum to-

tam eam in teipſum transforma, opera-
tionum divinarum virtutem conferen-
do; ut ſicut ferrum naturam ferri re-
tinens comparet tamen ut ignis, & agit
ut ignis; fic ego quoque propriam na-
turam rerinens, & per intimum illapium
naturam divinam recipiens, non compa-
ream, agaâmque amplius ut creatura, ſed
tanquam Deus aliquis, greſſus & mores
divinos demonſtrem, & exhibeam. K.
P. V incent. Caraſfa de devot. eiga SS.
Sacram.
O quando hoc fiet, Deus meus & om-
nia! & qui poſſibile eſt, ut non ſtatim
fiat? qui poſſibile eſt, ignem infinitum
in ſe recipere, & non ardere? tolle tepo-
rem, tolle frigus & fiet! O fiat igitur!
fiat!
Oratio l. Pro aſſiſtentia B. MW. V.
0O Mater Domini & Virgo glorioſa, mi-
hi facrificanti hodie aſſiſtere digna-
re; & apud Pilium tuum glorioliſſi-
mum pro me intercede, ut illis ſimi-
les amoris & cevotionis, gaudii & ex-
ultationis affectus in corde meo lentire
. Mere⸗

karm

ſoh

othe. .

NKie.
kren
rite
8
n N
4hn

Np.

7, 0
vores
1.

om⸗
timm
vmm
eho.
rl

n⸗
⸗
l.
hni⸗
el
tire
e⸗

Tempore Paſchali. 30

merear; quos tu Filium tuum redivi-
vum primè aſpiciens, & eundem in ſacra
Communione primò recipiens perſenſi-
ſti. Per eundem Chriſtum Dominum
noſtrum, Amen.
Oratio Il. ad SS. Angelos.
—O Sancte Angele Tutelaris, voòsque O
Beati Spiritus, qui ad ſepuichrum
Domini piis mulieribus in albis apparui-
ſtis: adeſte mihi hodie ad aram facienti,
& Jeſum Nazarenum devotè quærenti:
docete me, ut Chriſtum viventem in-
ter mortuas mundi creaturas non quæ-
ram; ſed eundem glorioſum nunc in
ſanctiſſimo Sacramento, ac poſtea in
cœleſti paradiſo cum intimo animi mei
ſolatio reperiam, Per eundem Chri-
ſtum D. N. Amen.
Oratio I. ad Sanctum hodiernum.
0 Sancte N. hanc mihi à Rege San-
Corum omnium gratiam obtine, ut
Agnum hunc Paſchalem, amoris igne
toſtum, eo fervore, & guſtu comedam,
& offeram, quo tu olim in terris eun-

dem ſumpſiſti, & obtuliſti. Atque hoò

cleſti phaſc confortatus, ad terram
ð promiſſio-

306 Sub Sacro.
promiſſionis alacriter, & feſtinanter
transcam. Per eundem Chriſtum Do⸗
minum noſtrum, Amen.
SIB SACRIFICIO.
I. Sisbh Introitu,; Agnoſce te ali quando
fuiſſe rebellem, & perduellionis reum
contra Regem tuum: dole, & veniam
humiliter pete. .
II. Sab Confiteer. Te reum palam
profitere, & dum te inclinas, tanti
Regis conſpectu indignum re judica.

III. Sab Kyrie. Veniam & mileri-

cordiam poſtula.
IV. Sub Gloria. Regem tuum ad tu-
armn, aliorumque rebellionem abolen-
dam natum lauda, & glorifica.
V. Sub Epiſtola, &0ẽ Evangelio. Au-
di, quid mandet, aut requirar Impe-
rator tuus, & quomodo te ad ſu imi-
tationem invitet, & ad pugnam contra
hHoftes ſuos alliciar. Oftfer te ad ſeque-
lam: & fub ejus labaro Sacramentum
dic.
VI. Sub Credo. Fidem tuam profi-
tere, Redemptorem, Ducem, Judicem
agnoſe.

„» “ VII. ob

bi

utek.
De.

no
relldh
lann

Alam
un
N,
eri⸗
tll⸗

l⸗

u⸗
e⸗
n⸗
ntnt
gie
tc
rof⸗
em

Tempore Paſchali. 307
VII. JIizb præfatione. Cum pueris He-
bræorum, Regem tuum Hieroſolymam,
cum pompa, & plauſu intrantem co-
mirtare, applaude, & hofſanna accine.
VIII. Sab Canone, & Elevatione.
Aſpice jeſum N. R. I. crucifixum, &
eum Mundo, Carne, Dœmone pugnan-
tem, Mora eum, lauda;, fubjice te il-
R, dum eum ſupra caput tuum elevas.
K. Secie Altare oſeularis, Kegi
tuo oſculum da, & collum, caput,

ac ſanguinem pro ipſius honore offer

ad martyrium.
X. Juhb Pax Domini: Intuere, & ve-
nerare gloriosè reſurgentem, & de ho-=
ſtibus ſuis triumphantem.
XlI. Jub communione: Amplectere
Dominum tuum ſeſe tibi unientem.
XII. Sub Benedictiove: Imaginare
aſcendentem gloriosè in regnum ſuum,
tibique, & aliis præſentibus benedicen-
tem. ðèUB
XIII. Sab Evangelio S. Zoannis »
cogita rediturum judicem „ & exa-
Gurum rationes generoſitatis tuæ, vel
huſillanimitatis in pugna ſpirituali hujus

308 poſt Sacrumm
vitæ decurſu peracta, ut legitimè cer-
tantem coronet, vel negligentem pu-
niat. ie
POST SACRIFICIIM =
Affectus, & pertitiones ad Chriſtum
Regem glorieæ.
Chriſto Regi in domum cordis tui re-
cepto illos elice affectus, quibusfamu-
lus exciperet Regem, domum ipfius in-
trantem: ut ſaunt adoratio, bhumitlia-
tio, dolor de offenſis, gratiarum actio
pro beneficiis, oblatio ſeu donatio, ac
denique laudatio, qut aſffeltus tamen
omnes ab amore , eik, debent, & con-
zinuo amore condienai, eo modo, quo
famalus tenerrimè Dominum, vel Re-
gem amans, ſimiles eliceret erga rece-
ltun in domum ſuatn Regem.
T. Itnio cum Deo.
O Dominus meus, & Deus meus!
jam teneo te, O Bonum inæſtima-
bile jam habeo te, O Bonum ſuper omne
bonum! O Pulchrum ſuper omne pul-
chrum, jam poſſideo te! O defiderio-
rum meorum finis: jam aſſecutus ſum
te, tenui, nec dimittam. O quàm
bonum

—.——

een

In

flon

ire.
M.
t

Nen

.
Ne-
le⸗

eust
n⸗
vne
hl
110.
im
m

Tempore Paſehali. 309

— –
bonum mihi eſt adhærere tibi! quid
mihi nunc eſt in cœlo, & à te quid vo-
lui ſuper terram! deficit i in me cor, &
caro mea, Deus cordis mei, & Pars
mea Deus in æternum.
M. Laudatio.
OESII! tu es ipſe Rex meus, & De-
uo meus totus amabilis, totus de-
Kderabilis, totus liberalis: tu enim ſub-
ditorum ſanguinem non exſugis, mo-
re Regum terrenorum; ſed proprio nos
ſanguine paſcis: tu boha noſtra non de-
ſideras; ſed omnia bona tua nobis com-
municas: tu ſervitia tibi exhibita, non
parcè exiguo ſtipendio remuneras; ſed
æternæ beatitudinis præmio liberaliſſi-
mè compenſas. O quis dignè te lau-
dare poterit? Benedicta ſit infinita hæc
tua liberalitas! ametur ab omnibus tam
profuſa Bonitas.
III. Oblatio ſai.
SEd quid tibi nunc offeram; O Rez
ſæculerum immortalis! pro tanto
munere, & honore, quo me modò di-
gnatus es? quid rependami inops & pau-
der Eervulus donis tanto Rege dignis
defſtitu-

2 10 Ppoſi Sacrum

deſtitutus? quid habeo, niſi duo vra

minuta, corpus ſcilicet, & animam,
quæ dediſti mihi? Ecce illa libens præ-
ſento: caſtrum animæ meæ totum ti-
bi conſigno, claves offero, portas ape-
rio, ſinum cordis pando, meéque &
omnia mea integréè tibi ſubjicio. In-
gredere, & dominare in medio ini-
micorum tuorum, id eſt, paſſio-
num, & vitiorum meorum, eosdém-
que, ſi placet, expelle. Libera me à
ſervitute, & jugo tyrannorum iſtorum,
qui vinculis peccatorum me captivum
tenent. Fugiat à facie tua dẽmon om-
nipotentiâ tuàâ henciuſu⸗ „& regnum e-
jus, quod conſiſtit in malitia. Fugiat
mundus, & regnum ejus, quod conſi-
ſtit in fallacia. Fugiat victa Caro, &
regnum ejus, quod conſiſtit in voluptatis
illecebra; nec unquam deinceps contra
me prævaleant. O mundi, & ſtygis domi-
tor! virtute hujus diviniſſimi Sacra-
menti, impleatur in me, quod dixi-
ſti: Regnum Dei intrà vos eſt; adve-
niat hoc regnum tuum, & ſemper in
me vigeat. Afliſtite mihi deſcenden-
tes

—
10 .
nim
Um

Nl
1e.
ut

,S Z

ts
in
0N⸗
c.
Gre⸗
4
en⸗
(e5

Tempore Paſahali. 311

tes ex aula regia, Cœleſtes aulici, thronit;
& -Dominationes, Cherubini, & Sera-
phini, cæterique Spiritus Angelici! ad
Kegem noſtrum dignè excipiendum, ad
tractandum me adjuvate, tepiditatem
meam excutite, atque ad amandum, &
laudandum eum mentem ſuccendite.
Ir.., Admiratio.
8 Regina Saba videns ſapientiam Sa=
lomonis, tota admiratione defixa,
non habebat ultra ſpiritum: quo ſtu-
pore me repleri par eſt, dum admiran-
dam potentiam, ſapientiam, & honita-
tem tuam, in hoc Sacramento manife-
ſtatam, & occultatam intueor? Rex
ſapientiſſime, & plůs, quam Salomon;
licèt omnia magnalia tua incomprehen-
ſibilia, ſummâà admiratione me com-
pleant; præ omnibus tamen nimis,
quàm admirabilem reddit oculis men-
tis meæ, tanta ſublimitas, & tanta hu-
militas; tanta majeſtlas, & tanta cha-
ritas erga nos mortales, quà4 magnitu-
dinem tuam infinitam in Sacramento
abſcondis, immenſitatem quodammo-
do coar as, & ſublimitatem deprimis.
ut

312 Poſt Sacrum

ut nobitcum amore uniaris: O verè
ſtupenda charitas! O huſhilitas profun-
da nimis!
F. Humiliatio.
Q. enim ego ſum, O Rex æterni-
tatis! aut quæ eſt domus Patris
mei, ut immenlſa Majeſtas tua ad me
veniat? quid ſum, niſi vile wancipi-

um tuum, umbra, fœnum, bulla,

vitrum fragile? hinc ineffabilem ex-
cellentiam tuam, & vilitatem meam
perpendens totus confundor. Non
ſum ego ſervus bonus, & fidelis, qua-
lis erat Petrus Apoſtolus, cæterique
devoti famuli tui, ſed ſum ſervus piger,
& ignavus; & ille tamen te à ſe exi-
re jubet. eò quèòd peccator ſit: an non
potiori jure ego dixerim: Exi à me
Domine, quia peccator ſum, & peccato-
rum anteſignanus: ſed cum à me recede-
re nolis, imò mortem mineris, niſi te
manducavero, quid faciam, niſi ut ex
animo te rogem: Mane nobiſcum Do-
mine, quoniam adveſperaſcit, & nox
vitiorum ingruit. Mane nobiſeum per
gratiam ſpecialem, per ſingularem aſli-
ſtenti-

Lent
(or
cere
Char

las
tuæ
hon.
lo
4 ſaz
chio
eol
*V
uhan
Ultter
ndvi
haun
lenp
(ece
ez
enn
Tune
tha
weo,

6 .
Tempore Paſohali. 313
ſtentiam, &protectionem, atque conjun-
ctionem amoris: ut cum Apoſtolo di-
cere valeamus, quis nos ſeparabit à
charitate?
VI. Ses & Fiductia.
O Rex vivorum, & mortuorum! qui
reſurgens à mortuis, multa corpo-
ra Sancéoorum relſuſcitâſti, & in gloriæ
tuæ ſocietatem admittere voluiſti; quid
non ſperem à te? quomodo de felici, &
glorioſa reſurrectione mea dubitare va.
leo; qui pignus ſalutis æternæ toties ac-
cipio? quomodo non certus ſim quèd
depoſitum meum ſervaturus ſis in illum
diem; cùm corporis, & ſanguinis tui
arrham certiſſimam toties extradas, pro-
mittens infallibiliter reſuſcitationem in
noviſſimo die, & vitam ætternam ?2
Foan. 6. Credo, Domine, quòd tu Re-
demptor meus vivas, & in noviſſimo
die de terra ſurrecturus ſim, & in carne
mea ſim viſurus te Deum Salvatorem

meum, quem velatum nunc aſpicio.

Tunc ſatiabor „ cùm apparuerit gloria

tua. Repoſita eſt hæc ſpes mea in ſinu
meo.

Præte-

314. Poſt Sacrum

Prætereà, O ſpes mea unica ESII! in
te confidit anima mea: & certus ſum,
non vacuâ⅝ manu, & absque fructu ad me
venies: quis enim Rex pauperem viſitat,
quem non locupletet? tribues ſaltem in-
digenti mihi eleemoſynam Rege di-
gnam, aut nonnullam tui effigiem aut
mnemeſynon relinquens pro heorario.
Et ſi pedibus tuis ſacratiſſimis advoluto
ſupplici, ſtipem petere confidenter lice-
at; Da mihi immortalitatem myſticam
cum perſeverantia in amicitia tua, ne

morte culpæ aliquando moriar. Da mi-

hi impaſſibilitatem cum heroica patien-
tia, ne tribulationum causâ deficiam.
Da claritatem cum fide vivàâ, ut divina
myſteria tua cognoſtere valeam. Da

agilitatem, cum obedientĩæ promptitu-

dine, ut omnia præcepta, & inſpiratio-

nes tuas perfectè exſequar. Da denique

ſubtilitatem cum abrenuntiatione re-
rum carnalium, & terrenarum, ur ſpi⸗
rituales, & divinas intimè amplectar:
atque ita in dotibus hiſce glorioſis tibi
ſpiritualiter aſſimiler ad gloriam tuam,
Amen.
VII. Di-

tor,
(uamm
10to
tota
Exte
te d
gi
oties
Vre
le
ien
ttian
leri

nwiltat
ltenin
ege ⸗
en 1
Norni
Crolen
erles
ſtic
11;
Din⸗
atiel⸗
iam.
wvinn
D
hnn
Pir⸗
lenin.
e
uße
elnn
itl
tu,.

l.

Tempore Paſchali. 21 5
VI. Dilectio.
OIESII Rex amabiliſſime! omni Abſa-
lone pulchrior, Salomone ſapien-
tior, Davide mitior, Samlſone fortior
quantùm teneor amare te? Amo te ex
toto corde, quia creàâſti me: amo te ex
tota anima, quia redemiſti me: amo te
ex tota ente, quia ſanctificâſti me: ame
te denique ex omnibus viribus meis,
quia pretioſo corpore, & ſanguine tuo
toties refeciſtime. Oamator hominum!?
verè amor tuus, neceſſe eit, ut ſit infini-
tus, qui non ſolùm ad tanta amore noſtrꝭ
facienda, & patienda te adegit; verùm
etiam eò permovit, ut pridie quàm pa-
tereris, inſtitueres hoc admirabile Sa-
cramentum amoris, ut nobilcum usque
ad conſummationem ſæœculi permaneres.
& intimè te nobiſcum conjungeres. O

Amor infinite! cur ego ardentiori dile-

ctione in te non rapior? Per vulnera tua
glorioſiſſima obteſtor te, vulnera me
charitate: & quia ſine gratia tua ſpeciali
diligere te nequeo, ut deſidero, ad vul-
nera tua velut amoris domicilia confu-
gio. O Fontes Salvatoris mei diſtillate
2 in

316 Ante Sacrium

in me gratiam aquæ vivæ, quæ ſiti viſibi-
lium extinctà, ad amorem inviſibilium
me excitet. O corpus ſacratiſſimum,
tanquam ſigillum vulneribus quinque
cælatum, pone te ùt ſignaculum ſuper
corpus meum: obſigna pedes meos, ut
ſemper in via charitatis progrediar.
Obſigna manus, ut ſemper opoa chari-
tatis exerceam: obſigna & latus, ut affe-
Gtus amoris tui, & proximi indeſinenter
proferam in temporeé, & æternitate, Am.

hente
Uaran
tiner

1

fit/
vpr
date
19.
ne6
(ebe

òä o We We
AH ,e 25 10 9 5 2 8 D
8

IGNIS FET LIGNA me
AD VICTIMAM HOILOCAIISTI

EUCHARISTICI. De
Sive
Conſiderationes, & Afettus fan
Pro Sacrificio Miſſæ in Pentecoſte, à Fe- X
ſto Alcenſionis Oomini ad Feſtum r⸗
S8S. Trinitatis. ine
Deus Pater, & Filius, & Spiritus d
Sanctus ignis amoris. Ce
Dominus Deus tuus ignis conſumens eſt. Ni⸗
Deut. 4. Mui

861 populus, & Sacerdotes veteres ju- i⸗
. bente

in Pentecoſté. 1

— B = —
bente Deo, tridui ſpatio tantâ curâ præ-
parandi fuêre, ut per Moylen legem ob-
tinerent: Sanctifica illos hodie & cras,
lavéntque veſtimenta ſua, & ſint pa-
rati in diem tertium: omnis qui tetige-
rit montem morte morietur, lapidibus
opprimetur, aut confodietur jacalis.
Facczaaket qui accedunt ad Dominuam,
ſanctifidentur, ne percutiat &.. Exod.
19. Quant diligenti, quant devotio-
ne, & virtute ſe diſponere ac ſanctificare
debebit Novæ Legis Sacerdos, ut non
legem, ſed ipſum Legislatorem infinitæ
majeſtatis ſuſcipiat?
Suſpiria per diem.
Dominus in igne veniet. Haig 69.
Lampades ejus, lampades ignis atque
flammarum. Cant. §.

4 .
a Veni Sancte Spiritus, reple tuorum
ſte, , . .-— . . . .
corda fidelium, & tui amoris in eis
m ignem accende.

Pro compoſitione loci, cogita te in-
Cœnaculo, in medio Apoſtolorum, &
Dilcipulorum Spiritum Sanétum in for-
ma ignis ſuſcipientium, preces fundere:;
„ aut ad aram facere.
SS O 3 ANTE

Ante Sacrum

ANTE SACRIFICIIIM.
Pro ſeptem hebdomadis diebus.
J. DIE DOMINICA.
I. Aſfzelctus Fidei.
ili Dei altiſſimi, in hoſtia ſancta, &
benedictionis calice, credo te præ-
ſens eſſe Verbum divinum, Verbum vi-
vum, æternum, infinitum, quqgd egreſ-
ſum eſt, egréditur, & egredietur in æ-
ternum ex ore Patris æterni manens eti-
am intra ipſum cum omni divinitate:
Verbum omnipotens, per quod omnia
facta ſunt, & conſervantur. Cùm ve-
ròtu, O Dei verbum! dixeris Joan. 14.
Ego in Patre, & Pater in me eſt,; ac pro-
inde, ubicunque eſt Filius, ibi quoque
ſit Pater: eredo etiam in auguſtiſſimo
Sacramento, adeſſe Patrem æternum,
qui intra ſeipſum Filium ſuum generat,
quem ſemper generat, ſuâmque illi divi-
nitatem communicat, & fic dilexit mun-
dum. ut Filium ſuum unigenitum daret,
ut omnis, qui credit in eum, & fide viva
reeipit, non pereat, ſed habeat vitam
Xternam. Cùm autem nulla Perſona
divina ab aliis ſeparari valeat: credo quo-
que

318

158
to
Unni
Murit
l
cum
em
tone
Mune
tuurn
An⸗
.luI

—

IM.
ſebus⸗
4

nde⸗ 4
oteyne⸗
rbomti
gepth.
kor ine
Hense
ſnitate
Lomm
ue⸗
Ounl
nero⸗
oe
ino
Anorn,
helal,
liie.
tnu.
areh⸗
Eevl
Ptunn
on
hoo⸗ 7
gue

que in hoc myſterio præſentem eſſe Spi-
ritum Sanctum, qui Patrem, & Filium
ob naturæ unitatem comitatur; quem
Pater, & Filius mutuo inter ſe amore
exardeſcentes ſpirant, & æternum ſpi-
rabunt. Qui igitur præparatione⸗ &
puritate, quo conatu, & fervore ad ſan-
Gtam, adorandàmque Trinitatem ſuſci-
piendaim me diſponam?
II. Petitio Puritatis ad Patrem
cæleſtem.
O Pater eœleſtis, ac puriſſime, mun-
da me ab omni inquinamento car-
nis & ſpiritůs, ut mundus in conſpectu
tuo compaream, & purior ad fontem
omnis puritatis accedam. O ſi cum omni
puritate, quæ fragilitati humanæ poſſi⸗
bilis eſt, ſacroſan tum Filii tui corpus,
& ſanguinem ſuſcipere valerem. O ſi
cum corpore puro, cum intelleétu puro,
memoriâ purà, voluntate puràâ, inten-
tione purâ⸗ affectu puro, ad oblationem
mundam accederem, purè ad gloriam
tuam, & ob nullum alium reſpectum;
atque ad Angelorum, & omnium ſanéto-
rum puritatem alpirarem! Sed ecce cœli
⏑ 4 non

E eaele Sacrnnm,

non ſunt mundi in conſpectu tuo ‚quan-
t minùs homo, qui bibit quaſi aquam
iniquitatem! effunde igitur ſuper me
aquam mundam Spiritũs Sancti, & mun-
dabor, & ſuper nivem dealbabor.
Pater noſter, qui es in cœliz! ego ſuper-
biæ nævis coinquinor: dantiſicetur
o αι,, quod facit humilitas. A-
varitiæ maculis inficior, Advegiat pe-
Egeum tam, quod pauperibus Spiritu
Promittitur. Invidid impetor: Fiat
TVoliutas Eeeg, ſecut in.-ulo, & in terra:
quod promittitur milericordibus. Li-
bidine impugnor: Panem noſtrum quo-
tidianunz da nobis hodie, ut confortet
debiles; & ſenſus cœleſtes terrenos re.-
primant. Irâ infeſtor: Dimitte nobi⸗
debitanoſtra⸗ſicut & nos dimittimus de-
bitoribus noſtris, quod promittitur mi-
tibus. Guſâ tentor: Ezne nos inducas
in tentationem : qu primi parentes

proſtrati ſunt. Denique Acediâ oppri-
mor: Sed libera nos à mualo; & à peri-
culoſo in rebus divinis tædio, quod om-
nium malorum eſt origo, Amen.

III. Pe-

—

doen.
album
pet me
Kmun⸗
or. 0
oluher⸗
ien
e A
Git
M
ferra:
U
4ℳ.
glortet
osre⸗
i
ut⸗
Wnt⸗
fente
ni
hſel
Mon⸗

„

N.

in Pentecoſte. 221
W. Petitio Luminis, ad Filiunz Dei.
Q Sabientia Patris, Lumen de Lumine
& Lux mundi indeficiens! illumina
me, ut cognoſcam te, & charitatem, quàâ
dignaris venire ad me, intelligam, quò
me extremâ induſtriâ præparem. OAu-
thor & conſummator fidei JESI! illu-
mina me in fide; ut in omnibus tenta-
tionibus reſiſtam fortis in fide diabolo;
qui ab incredulis timetur at leo, à for-
tibus in fide ut vermis contemnitur. 8.
Ifidorus l. 3. de ſummo bono c. 5.
Illumina me in ſpe, Protector meus &
clypeus omnibus ſperantibus in te, ut

abundem in ſpe, & ſemper exſpectem ac

deſiderem te ſummè deſiderabilem: tu
enim es Spes mea à juventute mea.
Pſalm. 70. Tu es spes omnium finium
terræ. Pſalm. 64.
Illumina me in charitate, ut diligam
te, Domine, & noxia ſenſuum blandi-
menta, amore tu reſpuam, O Deus me-
us & omnia! & cum famula tua Gertru-
de exclamem animitùs: I. 2. C. 66.
„ O am nitas omnium colorum, dul-

„Cor omnium ſfäaporum, delectatio om-
5 „ hium

322 Ante Sacrum
,, nium ſonorum, ſuavis amœnitas am-
„ -Plexuum intimorum, fſupereffluens
„abyſſus divinitatis: Te omni creatu-
„Fæ præeligo; propter te omni delecta-
., tioni abrenuntio; pro te omni adver-
„ſitati obvio; in his omnibus te uni-
,„Cum laudatorem requiro; Tu animæ
, Mmeæ vita; tecum ſit affectics cordis
„Mei, vi ardoris amatorii conflati. Ulti-
„»hann in omni, ad quod ſine te tendit
„anima mea, reddatur inanimata, ut in
„ te vivida, tecum arctiſſimo amoris vin-
„cCulo colligata permaneat.
W. Petitio charitatis ad Spiritum 5S.
0 Divine Spiritus! amor increate, &
Ignis dilectionis æternæ! ecce ego
tepidus anhelo ad te, ſub Euchariſtico
velamine latentem, ut totus accendar
a te.
Diligam te Domine, amore ſpirituali,
quo omnia peccata odio habeam, omnes
imperfectiones fugiam, & te unicum
bonum meum omnibus creatis ante-
ponam.
Diligam te Domine amore inſeparabi-
li, quo ſemper in cogitatione & aflectu
te

ar

hol
Cm
noe⸗
leen

Ni
guo

—

tns n.
eblvens
crentt⸗
leellr.
1 Alrer⸗
teli⸗.
Npio
zunßh
I
tenit
tyorn
srir⸗

eate/
e et
aniiic⸗
ceoler

Gul, ,
Onnnes
gicvn
aune⸗

nete.
lin
4e

jn Pentecoſte. 22

—

— ——
te præſentem habeam, donec in regne
tuo facie ad faciem te videam.
Diligam te Domine, amoré infatiga-
bili, quo nunquam à contemplatione
perfectionum tuarurm nunquam à deſi-
derio perfe Ri amoris tuñ, & ſtudio bo-
norum operum deliſtam, donec in æter-
nitatege inveniam.
Dillgam te Domine amore inconta-
minabili, quo quidquid in mundo eſt
concupiſcentiæ, abjiciam, ut me alſæculo

hoc immaculatum cuſtodiam, donec àd

puritatem increatatmm perveniam.
Diligam te Domine amoreè dulci Kin⸗

ſatiabili, quo nihil me ſatier, nihil de-

lectet niſi Bonitas æterna, quam in om-

nibus quæram, donec in cœlo apprehen-

dam.
Diligam te Domine, amore libero, quo
hoſtes meos contemnam, omnia cum
ſumma ſpiritûs libertate perficiam, do-
nec ad libertatem Filiorum Dei con-
cendam.
Diligam te Domine, amore inſepara-⸗
bili, quo nullis adverſis cedam, & unum
quodammodo tecum efficiar, ac cum
O ⅓ Apo-

1Mẽ Ante Jacrum

Apoſtolo dicam: Quis me ſeparabit
charitate?
O Veni ſancte Spi
corda Fidelium, &
nem accende!

ritus, reple tuorum er
tui amoris in eis ig-

on
FERIA II. do
T. Suſpiria ad impetrandum Tiritum
Sane um, ejusque Donas

. 1
OESIHI Nazarene! flos de radice Jel-
ſe, ſuper quem, vi unionis hypoſta-

ticæ, neceſſariò & connaturaliter requi- Nen
eſeit Spiritus Domini, cum ſeptem do- mI
nis ſuis in gradu excellentiſſimo; diſpo- ln
ne me præyveniente grati tuâ, dignum-

que me effice, ad quem divertas, tecum- Unin
que Spiritum Sanctum adducas, qui ſep-

tem ſua chariſmata in gradu eminente D
mihi communicet.

Weniat, obſecro, in me Tpiritus Sapi-
entiæ! quo divina & æterna profunde
contempler, & ſeeundùm ea de omni-
bus rectè decernam & judicem.

Deſcendat in me Wiritns Kientig!
duo temporalia, & modum illis benè ad
ſalutem utendi cognoſcam.

Re-

Nrabe .

tvorunn
es

gvile
nene

Nh

Moce

Olhl.

tie!
I6al

Ne-

ju pentecoſte. 325

Requieſcat in me opiritus Intellelt as!
quo oblſcura intelligam; & in adyta
Scripturarum penetrem.
Habitet in me Spiritus Conſilii! quo
omnes meas & proximorum actiones
honeſtè dirigam.
Irruat in me Siritus Fortitudinis!
quo =lverſa quævis, etiam martyrium,
propter te Deum meum libenter ſuſti-
neam.
Regnet in me Spiritus Pietatis ſeu
Religionis! quo te Deum meum ut ſum-
mum Parentem ſummàâ reverentiâ co-
lam: proximis verò tanquam Fratribus
omnem æquitatem & benevolentiam,
unius Dei communis Parentis causâ ex-
hibeam.
Denique configat & confirmet me
Wiritus Timoris Domini! non fſervilis
ſed filialis omnium virtutum fons & de-
cus; ut Spiritu Sancto repletus Sacer-
dotalia munia ſanétè peragam; ſemper
ex ſpiritu cogitem, ex ſpiritu agam, ex
ſpiritu loquar magnalia Dei.
II. Sauſpiria ad Siritum Sanct am.
VEni Sancte Spiritus, Legislator opti-
⏑7 meS,

326 Poſt Sacrium

me, Legem timoris ſervilis in me de-
le, & legem charitatis divinæ omnium
fidelium cordibus inſeribe.
Veni, O Spiritus veritatis! & om-
nem veritatem me doce; detege falla-
cia mundi principia, vana carnis blandi-
menta, & diaboli noceiva mendacia; ut
tua amplectar ſancta dogmata. o
O fiat repentè de cœlo ſonus! qui me,
totumque mundum percellat, atque &
veterno tepiditatis, ac peccati lethargo
nos excitet.
O Lingua ignea! deſcende ſuper me,
& velut carbone ignito linguam meam
tange, ut à vitiis purgata vel de Deo, vel
cum Deo ardenter ſemper loquatur.
Veni, O Divine Auſter! perfla hor-
tum animæ meæ, & fluent virtutum
aromata.
Veni, O Spiritus vehemens! totâm-
que domum mentis meæ reple: concu-
piſcentiarum mearum ardorem tempe-
ra: imperfectionum paleas exſuffla: &
cymbam animæ meæ ad portum perfe-
ctionis & felicis æternitatis ſuaviter &
eſficaciter dirige.
in Veni

cenc
lon

cenc

—

enin
Ut

/

0
intin
Parad
Mena
lumn
il
in d
oi
Miter
Arbor
inſen
ore
be⸗

in Pentecoſſe. 227

Veni, O ignis & flamma divini amo-
ris! & omnium mortalium pectora ſuc-
cende! purificer à te, ut purificem alios3
illuminer à te, ut illuminem alios; ac-
cendar à te, ut accendam alios: ideo
enim de cœlo mitteris, & quid vis, nifi
ut accendamur?
FERIA III.
Saſpirta pro impetraundis 12. Fructibus
Wiritüs Sankti.

0O Salvator dilectiſſime! mihi mox in
duleiſſimo Euchariſtiæ Sacramento
intimè conjungende: tu arbor es cœleſtis
paradiſi adferens fructus duodecim per
menſes ſingulos, Apoc. 22. Ego verèò
ſum oleaſter inutilis ac ſterilis; quare
inſtantiſſimè obſecro, inſerar in te, velut
in bonam olivam, ut fructus bonos &
copioſos proferam. Tu vitis, nos pal-
mites: tu oliva fructifera, nos ſteriles: tu
arbor vitæ, nos mortis propagines: ah
inſerar in te, uniar tibi, ut auxilio & fa-
vore tuo fruétus novos & recentes pro-
ducam tuis non abſimiles: tu enim di-
xiſti: Qui manducat meam carnem G
bibir

328 Ante Sacrum

bibit meum ſanguinem; in me manet,
& ego in eo. Joan. 6. Manducem igi-
tur te, ut maneas in me & ſimus uterque
unus ſpiritus, quemadmodum ramus in-
ſertus eſt unus cum ſuo ſtipite.
II.
Qνρndiſſima vitæ arbor! in medio
Paradiſi ſeu Ecoleſiæ plantatz, moôx-
que in corde meo, mediante Sacramen-
to amabili plantanda, profer in me, &
fac, ut ego tecum proferam duodecim
fructus Spirits: ac
Primè quidem in hac ſacra Commu-
nione excellenter erumpat charitas;
quæ me cum Deo meo, cum ſummo Bo-

no meo, cum Patre & Filio & Spiritu

Sancto intimè conjungat.
II. Deinde enaſcatur in anima mea
Gaudium in Spiritu Sancto, quod cor
meum totum lætificet atque confirmet.
III. Oriatur Pax, quæ exſuperet om-
nem ſenium, pacificétque carnem & ſpi-
ritum, & ſpiritum meum cum Divino
connectat.
IV. Exſurgat Patientia, quœ in labori-
bus & tribulationibus exultet adeò, ut
dein-

munet,
telgte
mipln

nele
4 o⸗
raneſ⸗
ne,
Gecit

mm.
loo⸗
vitir

ne
cor

Ne.

tonn⸗
⸗
wino

Hoti-
. It
ein⸗

in Pentecoſte. 2729

deinceps in nullo glorier, niſi in cruce
Domini noſtri Jeſiu Chriſti.
III.
Fertiliſſima vitæ cœleſtis arbor!
me arentem ſurculum gratiæ ſucco
inebria, ut V. germinet in me Beni-
ghitas, quæ omnibus etiam hoſtibus
benefagiat.
VI. Propullulet Bonitas, quæ om-
nibus me ſuavem, & amabilem reddat.
VII. Protuberet Longanimitas, quæ
adverſa quævis diu ſuſtineat, & ſperet.
VIII. Creſcat Manſuetudo, quæ iram
ſubinde efferveſcentem cohibeat, mé⸗
que ex animo mitem efficiat.
IV.
O Arbor paradiſiaca! ſterili cordis mei
fundo committenda, palmitem ari-
dum gratiæ tuæ rore irriga, ut IX.
Fides quoque in me vireat, quà certiſſi-
mè credam, de hoc præſertim fidei my-
ſterio, quod Deus revelavit, & me ob-
tenturum confidam, quæ promiſit.
X. Promicet Modeſtia, quæ omnes
in me exteriores corporis motus de-
center componat, & moderetur.
XI. V.

7530 Ante Secrum
XI. Vigeat Continentia, quæ paſſio-
num impetus intra legitimos limites
contineat.
XII. Denique floreat Caſtitas: quæ
corpus, & animam meam Angelicâ pu-
ritate ſanctificet.
Ad extremum, O Jeſu Arbor vitæ
nobiliſſima! per gratiam hujus Sacra-
menti fructiferi, clementer inQulge,
ut fructus hi omnes, quos in me pro-
ducere dignaberis, ſani ſint, recentes,
diuturni, ac copioſi, quibus ſalus, re-
novatio, ac reformatio ſpiritús mei con-
ſtanter, ad finem usque vitæ, conſer-
vetur, atque augeatur, Amen.
FEKIA TV.
Orationes pro obtinendis virtutibus
veluti diſpoſitionibus ad gratias
gratis datas.

I.
Dine Jeſu Chriſte, potens opere,
& ſermone! tu poſuiſti olim in Ee-
cleſia tua primum quidem Apoſtolos,
ſecundò Prophetas, tertiè Doctores,
deinde virtutes, & gratias curationum,
cæterâsque, dividens ſingulis pro be-
neplacito:

nepl
tua
Lecl
ini,
ite⸗
telin

e,
lcos
oe
Eernn

u,
nez
Cenl
Cunn
ten
Cuns
drar
Vert
gue

N

Veni
in
Omn
ſin

—

a.
eello⸗

