Ili conſerva tempus. Ieſt 1. Statu-
toοσασMonvenientitemporecibum ſume;
& extratempusſine peculiari cauſa, ne
comede aut bibe. Pueri &- pecora edunt
ac- bibunt, quoties lubet: tu verò Sacer-
dos perfelctionis ſtudioſus, tempus con-
Kanter obſerva, quod ſemel tibi prafxe-
ris. 2. Conſerväa tempus, non nimium
temporis, non multas horas comeſt ioni ſa-
perfluæ impende; tempus enim ſic inuti-
liter teritur, operapia negliguntur, ſa-
nitas laditur, morbi accerſuntur, mors
acceleratur: præſertim in cœna, ut ſis
nocte levis, ſit tibi cæœna brevis; nimia
Jataritas divitis, non ſinit eum dormire
quietè. 3. Obſerva etiam locum; ſi quis
eſurit, domi manducet, loco conſueto,
non

494 —Praxts

non in templo, non foris. Semper ad
commune refectorium vadas, Jaadet
Thomas de Kempis lib. I. de diſcipt.
clauſir. c. 6. 4. Fuge, quantim botes
convivia ſacularium, præſertim praſee-
te altero ſexu, eäque nonniſi perrarò,
Juſtaque de causu adi: ita viri ſanéti
& prudentiſſimi ſuaaent. S. Hieron., Ep.
2. ad Nepot. Conſolatores potios nos in
mroribus ſazis, quuam cotzviväas in pro-
Beris noverint.
Lex V. Præſcripta à Chriſto Domino
Lucæ2 I.
A Ttendite vobis, ne fortè graventur
corda veſtra crapulà & ebrietate.
Ne nimid cibi & potus quantitatét &
varietate corpus graves, ſanitati o-
ceas, mentis alaeritatem hebetes, tégué
ad exequendummunuskuaum inhabilem
reddas: nam ex hac cibt, potüsque in-
temperantia ac redundantia oritar
ſtupor, languor, tædium, ſomnolentia,
ſeurrilitas, loquacitas, diſſolutio, im-
munditia, contentio, omnium virtu-
zum aeſtructio, humoram noxiorum col-
Uavies, omnium morborum ſeries, Tlez
deni⸗

e d
ellen.
ur, 1
4 r.
Nut3
vi,

piè prandendi. 49 5

denique mors acceleratur. Plares oc-
cidit gula, quam gladiuns. Ne igitar
ad plenam ſacietatem comedas; Jed
cum quodam adhuc appetitu ſurgas, &
cum S. Auguſtino, ad alimenta, tan-
nam ad medicamenta accedas, deé qui-
as non plus, qudm neceſſe ſit, apruäaen-
te ſumitur.

£●
Lex VI. à Deo lata Gen. 4. v. 7.
GUb te erit appetitus tuus, & tu domi-
naberis illius. Non ſequere appeti-
tum tuum, ut illi, quorun Deus venter
eſt: ſoed vince & mortifca appetitum
edendi & bibendi; ut non dominetur ti-
bi, ſèd tu illi pro libitu frænum iniice.
Cave quoque ne nimis delicata ſelteris,
& communibus non acquieſcas; ſed po-
zins amore Chriſti communia & viliora
elige. Cave etiam (ut docet S. Gregor.)
ne voluptatis illecebra, qua in via
edendi furtivè aajunct a ſapè ſubſequi-
zar, & nonnunquam praire conatar, te
2 prafxo ſcopo divinæ gloriæ abducat,
aut ultra neceſſitatis metas abripiat:
ſi enim & Auguſtinus &à alii viri ſancti,
gqyuoti-

496 Praxis
quotidie contra hanc concupiſcentiam

certärunt, quanto magis tihi adeò fra-

gili & ſenſuali certandum erit.
Lex VII. Data ab Eccleſiaſtico.
cap. 37. V. 32.
Noun avidus eſſe in omni epulatione,
& non te effundas ſuper omnem
eſcam. Inordinatum in quovis ettam
vili edulio eſtum &, avidizatem nimiam
cohibe: nec ita animum eſfunae, pati-
nisque immerge, ukt vel lelta ſupermen-
ſam non auſcultes, vel menten ſubinde
ad Deum non eleves. Nec plara aut ſump-
tuoſiora fercula cura aut appete, quàm
ſtatus tuus requirat nec eleemoſynas
pauperibus deia Ventri tuo & earni
inutiliter impendas, tibique ipſi nocéas:
nam in multis eſcis non deerit infirmi-
tas. Propter erapulam multi perie-
rant.
Lex VIII. ab Apoſtolo promulgata.
. FEphelſ. F. I18.
Nolite inebriari vino, in quo eſt luxu-
ria. Camangelica caſtitas Sacerda-
tem unicé deceat, &luxuriaeum velma
ximè deturpet : omns inprimis ebrietatis
oοορα

—
aßi
k en⸗
ec 4.
vim
ut
lme.
vele⸗
lnge
gual
nne

/
nni
t

In
Uitru

—

entian

uer.
,

fione,
Imnem
e
ton
r⸗
el.
nh⸗
luen
N
Ni
t

piè prandendi. 497

occaſionem vitare neceſſe eſt; ex ebrieta-
te enim accenditur libido, ut oleo affuſo
Kamma. Unde fuge ebrietatem ut peſtem,
nec alium ad ebrietatem induc: Licèt e-
nim honeſtas exigat, ſubinde hoſpitem
aut convivam ſuaviter invitare, ut
comedat, bibaätve ad offtendendam bene-
volentiam: illi tamer libertas omnis re-
linquendapſt, nece unguam ad hauſtus g-
quales, ſanitatésquc epotandas provo-
candus, multb minus cogendus Peéſmas
hic aluſus ſanitati nocet, Zemperauti-
am violat, Deo diſplicet: & ſand ſi de
ovini verbo otioſorationem exiget Deus 5
uantò magis de vitro otioſo, ſaperfluo,
imo noxio quid pluris eſt, verbum, an
vitrum?
Lex IX. à Salomone edicta.
Prov. Cc. 23. V. 2.
Tatue cultrum in gutture tuo. I. Cul-
trum mortificationis, ut nec in quat-
titate, nec in qualitate, nec in temporék,
nec in modo rectæ rationis præſeriptum
excedas. 2z. In qualibet refectione ternos
mor! ifßcat ionis actus Sö. Trinitati offer
aut Chriſto Domino, B. Virgini & S§. e-
Celo

498 Praxis

gelo Cuſtodi, vel quinis ſanctis Cbriſti
Tulneribus conſeècra, modicum quid pa-
lato magis arridens, ſenſaalitati ſiab-
trahendo, aut viliora eligendo, &c.
3. dtatue etiam eltrum in lingua tua,
nec ſenfualitaten prodas, eibos & con-
dimenta nimium laudando, nec contra
malé praparatos murmurando, nemini
detrahendo, caryendo, contsmnendoz
loquere en, quæ Sacerdotem decent.
Lex X. à S. Paulo data ad Phil. 4. v. .
Odeſtia veſtra nota ſit omnibus ho-
minibus. Præcipuè ſuper mentam
in edendo, bibendoque modeſtiam, de-
centiam, civilitatem ſerva; indecori
nihil admitte, oculos, manus, linguam,
Jenſus omnes cuſtodi, ut nemini offendi-
culo, omnibus adifßicationi exiſtas:
gquemadmodum enim nolbiles bent edu-
cati & moribus & liberali agendi modo
2 ruſticis facile diſcernuntur, ita &
Saceraotes à Laiceis modeſtiä, e& mo-
ram gravitate alſtingui oportet, Et
naone odo Angelus qee ſsinnm aut Sanktus
b eν*l ad nos redux oozederet, ita &
tibi, oSacerdos, coemedenaum, qui ſan-

Ctus

erp

han
?ð
cin
ten
ſe
Me
leni
tS
er⸗ 4 4
n
e
uh,
en
inß,
lidi
.
c⸗

—
yhti
4 -
.
Gl
te
P⸗
öl
rlnz
i.
N.
in
1 le
dec
,1A

1

.

tiè prandendi, 499
Aas & Angelus Domini exercituum es,
Malach. 2. V. 7.
Lex XI. ab Apoſtolo eodem com-
mendata Hebr. 12. V. 2.
HOſpitalitatem nolite obliviſci. Hanc
Chriſtus Dominus noſter Lacaæ 14.
explicat: Cum facis prandium aut ca-
nam, noli vocare amicos tuos, négué
fratres os neque cognatos, noeque Vi-
einos divites: ne forte te & ipſi reinvi-
tent, & ſiat tibi retributio. Sed cam
facis convivium, voca pauperes, debiles,
claudos, & beatus eris, quia non ha-
bent retribuere tibi: retribuetur enim

tibi in reſurrectione uſtorum. Naps

iuͦt &. Ambroſius docet: eſſe hoſzitalem
erga eos, qui vemunerari poſſent, eſt
Egnum avatitiæz; ſea erga egenos eſſe
liberalem, eſt actus charitatis. Guum
multi dictam legem negligunt! tu ſal-
tem aliquid & cibo meliore, pauperi aut
infirmo ſubmitte. Si non paviſti, oc-
cidiſti, inquit idem S. Ambroſins. J.
Gregorius Magnus indies duodecim
auperes menſxæ adhibebat. S. Ludo-
Vicus Galliæ Rex 120. S. Hedwigis &-
Eliſa-

500 Praxis

PEliſabeth goo. S. Bernward. Epiſeopus
Hildesh. roo. Videut vet in ano ſaltem

Cbriſtam paſcas.
Lex XII. à Davide propoſita.
Pſal. 67. V. 4.
Jua epulentur, & exultent in conſpe-
tu Dei. Iuter epulandum Deam
Ppraſentem, te ſpect antem, obſervantem
verba, geſtus, bolos; & Se. omnes
numerantem ob oculos pone, & non fa-
l.eε eρπιπ bomnmittes. In facie pran-
deatur Authoris, monet S. Cbryſoſt omius.
Atqut hoc eſt mediun efficax ad leges
rædictas ag amuſſim ſervanaas. Ha-
jus verò Dei praſeutia refricabit memo-
riam ſacra leéctio, vel ſeripturæ divinæ,
vel alterius pii Authoris; ut dun cor-
Pus paſcitar, und & mens reficiatur.
Dam comedes, non totus comedas, docet
S. Bernardus, ſéd attendas lectioni; non
enim eſt rationi conſonum, famulam, id
eſt corpus, delicatö Paſci, & Dominam
(Canimam) eſerire. MWeoque Sanlt us
Hugo ſemper aligaid ſaper menſam legi
arabat, & ooorrenten praclaramn
Iententiam, bis térve ſubinde repeten-
dam

„I
ſan

lel

Nat
Men⸗

E/

u

lun

nhe.
eℳN
ten
nnes
.
NM.
M
M⸗
ne;
G.
tN.
Goctf
5n
t
a
Gen
,
ℳ
.

1½

piè prandendi. 4 501

dam juhebat, ita ut oculi ſapins lacry-
mis duleibus innatarent, nec ipfum
tantum, verum etiam aſpicientes piè
aſſiceret. Idem S. Carolus Borromaæus,
aliiqué quam plurimi omnis conditionis,

um fructa, gaſtuque ſingularit praſti-

terunt: ſi verò tibt lectionis opportuni:

tas deſit, piis ſaltem, hrevibusque eon-
ISideratiosibus aut affeltibus animum
bpaſcez; nunc ex ſaavitate & efficacia
cibi aſeendendo ad Conditorem, nunc
mentem elevandoad cyanam nuptiarum
Agni, natee zonnulla ex pradiltis fer-
culis ſpiritualibis deguſtando.
POST MENSAM.
J. Memor Divinæ liberalitatis gra-
tias age; benefactoribus vivis grattam,
Defunktis requiem precare, alacrius-
que Deo tam in te liberali ſervire ſta-
Iue.
II. Sab Martyrologio, ſi quod ad men-
Jam legitur, Deum in Sanct is mirabilem
Jſpice, lauda, magnifica, Sanctis ultrè
gratulare, eorum patrocinio te com-
menda, imitari eos deſidera, coronäm-
que ſimilem exopta.
III. De-

502 Praxis pie prandendi.
III. Demum intimä devotione, atten-
tione & zeverentiä gratiarum actio-
nem perſolve, & Dei profaſam benefi-
centiam agnoſeens, fiducid faliali in ſenu
Vaternatjus providentiæ conquieſce!
IV. Diſeute breviter, qui tempore
menſæ tégeéſſeris: ſe deliqueris, veniam
Pete, conatum offer, dé novo propone,
alacrius conſueta exercitis perage,
nunquam de cibis conquerere, viliſſimis
etiam ob peceata tua indignun, te ju-
dica: nec lautiora uimianz erxtolle: hac
enim Ssacerdotem ad delicias cæleſtes
anuhelantem dedecent.

—cͤ
A e e eeEe⸗

HORA VIII.
Oratio ad trinum Campanæ pulſum.
I. Chriſtus factus eſt pro nobis obe-
diens, uſque ad mortem, mortem au-
tem Crucis. Ave Maria. II. Propter
quod & Deus exvaltavit illum, & dona-
vit illi nomen, quod eſt ſuper omne no-
men: Ave Maria. III. Ut in nomine
JIEstI omne gena flectatur, cœleſtium,
terreſtium, & infernorum. Ave Maria.

Qi

holt

nic
ec
1is

Ch

n

⸗

—

tt
ilſt⸗
e

Relaxatio Animi. 50¾

Qoi paſſus eſt pro nobis; milereatur
noſtri.

Oremis.
DEus qui pro nobis Filium tuum Cru-
cis patibulum ſubire voluiſti, ut ini-
mici à nobis expelleres poteſtatem; con-
cede nobis famulis tuis, ut reſurrectio-
nis gratiam conlequamur. Per eundem
Chriſtumg ominum noſtrum. Amen.
Vel commodius ad lacran das indal-
geéntias AS. Pontiſtce Beneditto XII. con-
celſa, adhiberi hic poterit alia praxis
borandi ad trinum campane pulſam de-
Ognata infra horaà VI. veſpertind.
RELAXATIO ANIMI.
um à menſa ſtatim graves Joeriosque
labores aut ſtudia reſamere, ſani-
tati virilbüsque corporis & animi non
condacat; relaxationonnullaz, aahihe-
ri poteſt, quæ animis jagiter ſtudiis,
Erecilaisqut ooupatis non minus neceſ-

Jaria ſæpé eſt, quam cibus corporibus.

Ab Ariſtotele LE. I. Rhet. c. 39. enume-
rantuy haæc: relaxatio, instermiſßſio, lu-
di, quies. Ordinariè magis con venit
Zuies cum aliquo coloquio jucunad pio;

*

504 Relaxatio

& jucundo; & erit relaxatio honeſta,

utilis & amaæna,
I. Finis Relaxationis.

T. EInis ad quem recreatio animi diri-

genda, eſt nova alacritas & robur
ad labores mentis & ſtudia peragenda
ad majorem Dei gloriam. II. Matua
inflammatio in ſpiritu; charitatis fra-
ternæ conſervatio, in ſervigio divino
lætitia, III. Zeli animarum excitatio,
rerun ſpiritualium major cognitio, &
acquiſitio habitüs, cum proximo colloquia
Gpiritualia miſceendi.
II. Materia colloquii.
RREm uæ adducuntuy incolloguium,ßut
bonæ. J. Quoad ſubſtantiam, at
ſunt res omnes piæ, cleſtes & divinæ.
II. Vel bonæ ex fine, ut ſunt adiaphora
ſeu indiſferentia, bond intentione prola-

ta. III. Et bonæ quond modum, ut es,
quà par eſt, cautela, modeſtid, reveren-

tid, ſerenitate, moderatione vocis, ac
corporis totins compoſitione proferantur.

Hujusmodi præcipué ſunt. I. Myſteria

Fidei, Veneſicia atvina, juſta Dei judicia;
. opera

hera⸗
n
omm
Girata
liari
Medi⸗
ſecxa
eſtix
mnii
Il

Pomn

me
li
Ultenti
ali
yena,
i,
am e,

ni 1
?
lir

i⸗ er,

—
S

niirt.
dler
leuit
uyen
Glfr.
6 Giin
ii
Mm

N,
Riuntt
gnn
N
ℳi
ever .
ei 1 16

Animi. 505
opera naturæ, gratiæ, gloriæ, pramia,
& ſupplicia. 2. Exempla varia & ſpecu-
la omnis perfectionis, dicta, facta, co-
gitata ex vita Chriſti, B. E. Sanctorum,
aliarumque perſonarum illuſtrium. 3.
Media ad triplicem viam perfectionis
NVectantia, induſtriæ & praxes vitia
exſtirpandi, virtutes inſerendi, & in
omni perf&ione proficiendi.
III. Media obtinendi loquelam
Spiritualem.
Pkimam eſt, Solida rerum divinarum
meditatio, Il. Multaſaeræ ſeriptu-
ræ & librorum aſceticorum lectio. III.
Sedula in concionipus & lectione menſaæ
attentio. I. Crebra doni linguæ ſpiri-
tualis petitio. V. Solers annotatio, &
preparatioadpia colloguia: ſienim Filii
hujus ſaculi res varias conficiant, ſil-
vam rerum ourioſarum conquirant, ad
Facunde diſertéque de re quàvis mun-
danà diſſerendam; quidnt Sacerdotes,
& Religtoſi, tanquam Filii lucis, Fi-

liis ſaculi non cedant, inindaſtriis ſpi-

ritus & aternæ ſalutis? VI. Ante om-
nia verò juvabit intimus ardor rerum

X VPiri-

506 Relaxatio

Spiritualium, & fervens proprii alieni-

que profect us in iritu deſiderium nam
t Salväator, ait: Ex abundantia cor-

is os loquitur. Matth. 12. Et hoc quis-

gue ract at, quod bibiti atque ut D. Pro-
Ver ſeribit: boc loquuntuar quique, quod
diligunt 5 & delelctahiliter audiunt,
quoa aſſzäuts cogitationibus volvunt.
Lib. 3. de vit. coöntemyl. c. 6& IIl. Deni-
que plurimum confert continis e erci-
tatio. Fabricanno fabri fimus.
IV. Exempla Sanctorum jucundè
colloquentium.
(rmo veſter, monet . Paulus ad Co-
) Loſſ. 4. ſomper in gratid ſale ſit condi-
zusz Idà eſt, non ſit inſulſus & inſipidus,
Jed ſapidus & gratioſas; Jucunaè pru-
deus, & prudenter jucundus. Magi-
ſter häc in arte excelluit Chriſtus Bo-
minus: quàm amana 1s, quàm ſanlta
e& divina colloguia cum Matre ſua
beatiſſima, & S. Zoſepho in Nazareth
miſeuerit? quàm mualta & admiran-
da eis revelaverit? quàm ineffabili
lermonis dulcedine eos recreaverit?

iA

quaàm amabili divinæ charitatis fam

—
7

Hä e
jnit⸗
Aba
llui
4,.5.
ſotin
o, 4
Nus 6
ka
nus.
SMat 7
hile
t nan
Niſin
isd.
nilit e
lei. R

—
len
.M
tia h.
r
4 D. Prl.
uecui
lecn

19o1ℳ

ℳN
1

n

Animi. 507

mä eos ſuccenderit? Magiſtrum hunc
imitatiſint ſancti Diſeipuli.S. Antonius
Abbas maximè gratioſas erat in col-
loquiis, ut refert Nicephorus: L. §. c.
46. J. Baſilius erat in cætibus jucunduas,
feſtivus in narrando, arguatus in jocan-
do, ut ſèribit &. Gregorius Nazxianze-
nus Orat. 20. n. 95. De TWhoma Moro
teſtatur ta Sscriptor Thomas Stapleto-
nus ut vir erat prudentid ſuavis, mo-
ribus ſéverus, conlilio altus; ita guoque
erat in vitæ converſatione mirè ſuavis,
lepidus & facetus. S. Inatius Lojola,
ut narrat Maſfkius l. 3. vitæ c. 12. Re-
miſſtonis causd de rebus ita ſoriis, mo-
leſtisve ſermones habebat jucundos. Ji-
militer S Martinus Ep. & alii complu-
res. Hos imitari conare.

V. Quini fontes dulcedinis & jucundi-
tatis in colloquiis adhibendi.
UInquid fons de eodem foramine
emanat dulcem & amaram aquam,
quarit S. Facobus Ep. c. g4.? In ore ho-
minis id, prö dolor! erebrò nimis acci-
dit, dum jam dalcia, Deo broximoque
V 2 g1

508 Rel xatio

grata, jam amara & ingrata debromit.
a verò ne tibi contingat, aperi ſéquen-
tes fontes dulcedinis, amaritudinis
claude.

I. Traécfatio rerum ſpiritualium de

cœlo, & cœleſtibusz; de vita Chriſti &
Sanktorum dulcis eſt 35 non quidem
mundanis, inſtar febrieitantium, Pa-

latum infelctum habentibust, quibus.

hoe mel amarum videtut abſpethium:
Sacerdotibus piis & Religioſis, qui

guſtäürunt, quam ſuavis ſit Dominui.

De dilectis dulce loqui.
II. Varietas delectat, & rerum, &
perſonarum quibuſcum ſermocinamur:
NHinc nè eandem ecrambem ſapius reco-
quas: nee cum iudem ſemper agas, Al
partieularis amicitiæ ſuſpicionem eſfu-
gias. Weque iisdem de rebus, nec in
omni tempore, nec ſimiliter delect amur,
inquit Tullius L. 1. Officiorum.
III. Recreat interrogandi, ré Gonden-
dique viciſſitudo in colloquto. Unde ne
nimium ſermonem protrahas, aut ol-

cionatorem agas : audi quoque libenter
alios.

m.

luii⸗
r.
unt,
ſoru,
fiaru
elu⸗
cun,
e,
N.
lenhen
lentu⸗
d
f
eti
dun,
urai,
Ul

t

Avimi. 109

e. alios. Jt collocutiones, quæll iones &
ee 2 eſponſiones prudentes, & ſodalium in-
geniis, moribus, ſtudiis aecommodatæ

Eut, jucunditatem admirabilem adfe-
I Tunt.
en . Delectat quoque in tempore hone-

ſtorum, religioſorumque jocorum at face-
Uili ziarum prolatio, quam prudentta mode-
M’st petur, & girtus regat, à S&. Thoma dicta
(e avni ,ab allis urbanitas, à Gra-
in. cis Butidpelia.
, V. Exhilarnz denique & excitat ſao
mi tzempore & locojucunditas à muſico con-
centuorta. Mulica lætificat cor. Eccli.
n, 40. Præſertim piæ ſanktæue cantiones
inaf E& aſfeltuoſæ melodiæ, ad quos hortatur
Gunt, Apoſtolus ad Epheſ. 5. Loquentes vobis-
metipſis in Pſalmis, & hymnis & oanticis
Jpiritualibus, cantantes & pfallentes in
, cordibus veſtris Deo.
α VI. Quini fontes amaritudinis à collo-
quiis proſcribendi.

bo 1. V. Tranda in converfatione buman
tetrica moroſitas, ſeu ruſtici-
aGS Zvas: gquam explicat Ariſtoteles, inqui-
I ens: LQui autem neque ipfi quiaquan
4 6 X 3 ridi-

5I1O0 Relaxatio

ridiculi dicunt, neque alios dicentes
u animo patiuntur, ruſtici ac

duri ſunt. Itaque in voce, vultu, ge-

Nu, & totius corporis compoſitione, non
inordinata triſtitia, ſed ſpiritualis la-
titia, non mundana levitas, ſed mata-
ra gravitas & ſacerdotalis modeſtia
reſplendeat. Caveant hic ſibi Melan-
cholici, & ſaltem libenter avxanaau-
diant ab aliis, audenntesd alii
latentur, nec invideaut, aut Dneſtam
voluptatem ab urbanitate fluentem
impediant.
TI. Cavenda contentio & altercatio,
quà zihil amarius, atpote quæ omnem
Jermonis ſuavitatem corrumpit. Hinc
reltè monet S. Ambroſius E. I. off. c.
22. Abſit pertinax in familiari ſer-
mone contentio: tollit enim pacem, con-
cordian, & ſocialem amorem fraterni-
zatis. Vitandi igitur omnes inordina-
ti motus animi, ut impatientiz,
Juperbiæ, contemptüs aliorum, in-
vidia, temerariæ ſuſpicionis, item inter-
pellatio, reprehenſheo, correctio, extenu-
atio &. & tamen contrarig fueris ſen-
tentia,

7

—

lutiti

Mh /
ſt eti,
wnnu,
vdu
mmnihe
UIl.
e i
bti,
le
aliga,
l
W.b
leſales
len a ⸗
ieng
ur lor
V.
ſſe
lelati
r t̃
hver,

0

—
licent
iei
6
e,
lile.
1mnA.
oces
Mln.
En1
ℳ
hygfn
Mte

ertot i
oſp
1.,7˙
li
en
7O
i
enie
1
Niuf
ttit
ri:
renli

Animi. FI fr

tentiæ, licebit rationes modeſte proferre,
non victoriæ reportandæ, ſéa veritalis
indagandæ aut illaſtrandæ amore: lice-
bit &iam diſeursüs promovendigratid
nonnulla opponere. Die aliquid contra,
ut duo ſimus, dicebat Aſſentatori in
omnibus aſſentienti Seneca l. 3. de ira.
UI. Eliminandæ quoque è reœeatio-
ne diſputqgtiones ſpeculativæ de rebus
ſubtiliſſinre, ſeve naturæ, ſive artis, ſive
etiam afinitatis, qui animos ſtudiis
fatigatos amplius fatigant, & inten-
dunt, quos relaxare oporteret.
II. Proſèribendi ab animi relaxatio-
ne ſales ac joci illiberales, ironiæ pinget-
tes, ac ſarcaſmi mordentesrlicet enim per
haæc riſus ercitetur; is tamen, qui pungi-
tur loco jucunditatis amarorem ſentit.
V. Denique excludendum quiaquid
familiare colloquium injucundum red-
dere poteſt, ive in factis, ſive in diltis.
Veluti in Pact is immodeſtia, levitas, cla-
mor, cachinnus, ſingularitas, ſolitudo.
In verbis adulatzio, laus propria, narra-
tio propriorum geſtorum ad ſatietatens
T 4 audien:

712 Relaxatio

audientium, ſourrilitas, nimis effuſa
lætitia, aimia in loquendo libertas.
Poſt remò non nimium relaxatio protra-
hatur: omnium enim rerum ſatietas eſt
& tadium; ſicut & in comadiis , Vena-
tionibus, ſeſſtonibus, ambulationilbus,
ita & in colloquiis.

VII. De aliis recreationibus & Ludis.

T. Udus triplex eſt. I, rs erden, 4
Fortuna. Il. Totus pena Rs ab' in-

dultria. III. Mixtus. Luſum tria

Jucundum reddunt, quies à ſeriis, pro-
penſio ad luſum, & victoria. Ludus
Boneſtus modeſtüsque nihil peccati ſean-
dalive continens, Clericis Religiosisque
aenegandusnon eſt: nam ſine co manca
ab omni hominum génere recreatio exi-
RNimatur.
I. Ludus totus pendens à fortuna eſt
alea-um, qui Clericis & Religioſis
Per varias leges Pontificias & synodalts
prohibitus d.
I. Ludus totus pendens ab induſtria
& arte eſt luſus latrunculorum ſeu
Ichacchorum,; qui cum capus & inge-
. nium

6
lberu.
nnnr.
etug
,delt
joche,

EL;

Pi

ℳ
n i-
i, .
l
ti
inict
ti

3

ely
NN

i
n/

Animti. . 512
nium contentione ſtadioruvm feſſum an.
plius fatiget, à recreatione ablegatur
à multis, cum Cajietano Card. 22. g. 16.
ſeribente: Luſas quantb magis indu-
RKrioſus, tantò minns quieti rationis
Jſenſuumgque con venit: ided abſolutè lo-
quendo ludus ſehacchorum peſſimus eſt
in or dine ad ſinens ladi.
UII, Lütus mixtas eſt trudiculorum;
quibus ig menſa panno ſtrata globuli
eburnes ber portam trudaendo mittun-
tur: item ſphariſterii, pilæ & alii partim
ab induſtria, partim à fortuna penden-
tes, & motum aliquem corporis aaujun-
um habentes, ob quem tanquam va-
letudini tuendæ ſalutares à Celſo, Ga-
lenoque judicantur.
W. Obſervandæ leges ladi: nec anui-
mus nimium immergendus: vitanda
contentio: imitandusque Theodoſtus
Gothorum Rex, de quo ludente ſeribit
Sidonius: Patienter exſpelktat, in bonis
jactibus tacet, in malis ridet, in neu-
tris iraſcitur, in atrisque philoſophatur
l. 2. c. 2. de agric.

X 5 V. Ad

714 Converſatio
V. Ad extremum arcendkx à ludis cho-
reaæ & ſaltus præſertim cum altero ſoxu,
qui vel maxime Clericos & Religioſos
dedecent, nec ſine laicorum ſesndalo in-
Ititunntur. S. Franciſeus Saleſius in In-
rroductione ad vitam devotam ſceribit,
choreas fungis ſimiles eſſe, inter qJuos,
qui videntur meliores, non hilum va-
lent. Orainarie enim S Ta-

nitas, lUuxus, inepta lætitia Krofuſio,
compotatio, amor, nox, pericauddſe ſand
conſiliarii, & magiſtri perverſi: hinc
niſe cadere velis in hoc labrico, memor
fragilitatis tuæ toties impugnataæ, uti-
nam in victæ, Aſta fage.

„.. 3 e Se e e e e. e e e
·E : AAeESEES-

HORA I. vel II.
CONVERSATIO SACERDOTALIS.
I. Quibus hæc converſatio incumbat.
Nor Jotum ouram animarum géren-
es, Vernzpi etiam Sacerdotes ſim-
plices cooperari oporteret ad ſalutem
a mas, em, gasoa keſte S. Chryſoſtomo,
perein, omeinimn diviniſſimun, eſt: ne-
Tue ilas occaſio & tempus deeſſe Teeite
Zve

14
(on

man
Mo.
ſitiy
imi,

itu,
tyy,

latio
rudi
fum
e
,
Weij
ut;
n

Sacerdotalis. FIy
ſive domi, ſive foris, praſoͤrtim ſi négo-
zia ſzeularia vitaverint, juxta Aboſto-
li doctrinam 2. Tim. 2: Nemo militans
Deo, implicat ſè rebus ſacularibus. Idenz
eſt intelligendum de Religiofis vitæ aclti-
væ aut mixtæ ex inſtituto ſuo addikctis;
Concionatoribus, Confeſſaritis, &.
Siigitur à prandio eirca horam pri-
mam vgl ſocundamexire & cum proxi-
mo con 'rſari vacet & liceatzi con ver-
ſatio Mec inſtituenda eſt, non ad tembus
nimis pretioſum fallendum- ſed ad Opi-
ritualem proximi utilitatem, & Jalur
tem animarum; vel per modum viſi-
tationis amicorum vel inſtructionis
rudium, vel converſionis Acatholico=
rum, vel reconciliationis diſſaentium,
vel conſolationis afflictorum, captivo-
zum, infirmorum, præavidendo & Præ-
meditando, quä viä, quibus diſcurhkibus,
aut mediis intentum fructum ſpiritus-
lem referads.
II. Qualis eſſe debeat converſatio
Sacerdotalis.
I. Converſatio ſit innocua & ſanlta⸗
ad animas Deo lucrandas directa; pe

gus

7F16 Converſatio
qud agatur ut plurimum derolnm Giri-
1Dnalibus, vitentärque detractiones, la-
Rones charitatis, aliive lin guad Aefeltus.
II. Sit prudens, ut ujusunque ſtatüs
hominibus ſermonem prudenter attem-
Peret s nullum verbim imprudens exci-
dat nec de rebus etiam ſacris ad ſatie-
tatem vel nauſeamtractet: ſed more S.
P. Ignatit, ſermonis initia Au

dat, ſili reſervet extrema: ArPatris
Friaerici bpee exemplo, ſaltem in iſceſ-
ſu, ſè aliàs occaſio deſit, Pinm & præme-
ditatum aculeum, non ſene fructu, alte-
rius cordi infigat.
II. Sit amabilis & grata, qua ani-
mos deleltet, devinciat, atque ad fru-
Aunm referendum diſponat.
W. Sit ſeria & gravis, at Sacerdotent
decet. muter ſaxulares, nuga nlsga ſant,
in ore acerdotis blasphemig: ai: ſanctas
Bernardus.
V. Sit angelica, ut volebat S. P. lna-
zins: & quidni, cum Sacerdos Angelus
Domini eereitaum ſit, in onverſatio-
ne, Familiaritate cum Deo, prudentid,
ſanädtitate, affabilitate & bäénev'lontis

₰ g=-

—
e
ſue
1.
mi⸗
luntf
latera
elr
lentin
nin/
utara
Eigere
“
huche
labace
livel
1, hahe
54

4

llzan,
diſcne

Sacerdotalis. 517
Angelos imiteturz praſertim in punct is
nenke D ſequentibus.
Gidhe. 7. Quemadmodum Angeli, quando
ou“ boeomines cuſtodiunt & miniſtrant , noss
Alee ! deſiſtunt à conſpectuDei; ſed ſemper vi-
geni dent faciem Patris, qui in cœlis eſt; ita
lſe. Sacerdos agens cum proximo, mentem
m crebrò ad Beum elevet, per puram in-
con in ac preces jaculatorias: non

mi enim mas ignis amoris divini, quam
M natardlis identidem ad centrum ſaum
ene Zendere debet.
9,te 2. Sicut Angeli non niſijuſſi & miſſi A
Deo deſcendunt, miniſtratum proximo:
“ ira dacerdos non exeat adconverſandum,
Aßr niſe vel per ſuperiores ſuos, quos Dei lo-
co habet, juſſus vel per inſpirationes
nlen divinas motus, . .
len 2 Angeli etiam quando proximomi-
ſuin niſtrant, nihil de fervore charitatis &
viſione beatifica deperdunt: Sacerdos
.. ita curet ſalutem alienam, ut non perdat
4 Propriamz nec deperfectione charitate,
Gr aliave virtute quidquamamittat; nec
latii, Gpir itualta devotionis exercitia conſue-
i ta omiltat,
Ar v 7 4 usne.

518 Converſatio
4. Quemadmogum Angeli Cauſtodes
hominum commiſſis ſibi clientibus, eu-
ſtodes regnorunz ſuis regnis, civitatum
IJuis civizatibiss advigilant nec alter
alterius oficio ſe ingerit: ita Sacerdotes
quoque animal'us ſebi à Dei commiſſis in-
vigilent, nec alterius officio ſo immiſce-
anl.
5. Sicut Angeli æquè diligenter & li-
benter uiſtts, vili mendieckulo, at-
gque Reégi potentiſſimon ita verus Relator
animarum, ſine acceptione perſonarum,
què promptè auxiliatur omnibus.
6. Qüzemadmodum Angeli Ubentius
adſunt, juväntque magis jſolatii & opis
indigos, ita rénuus operarius auxilio,
Jlatio, conſilio prompius adeſt egentio-
ribus, qualer ſant par vuli, rudes, pau-
Peres, agri, afficti & ſemiles.
7. Veluti Angeli amore Dei ſuccenſir
ſimul ardent zelo animarum, omnésque
homines cupinnt ad zalam perducere:
ut rebelliam, Angelerum ruinas reſtau-
renk ita Sacerdos Apoſtoliocus delide-
Tat ou vertere & cœlo inferre quotquot
poteſt: ut ſuadeb'at S§. Angizſtinus dicense

—ͥ,K
liama
em l.

l. 4
Clent.
ien,
Wam
ſet
irer
axi,
liem

Geriſ

mmmtte
nle⸗

VVOE
,

Sacerdotalis. 519

Si amatis Deum, rapite omnes ad amo-
rem Dei,

§. Angeli Cuſtodes usque ad mortem
Clientes non deſèrunt. Imiitetur Zelo-
tes, ſuisque adſit usque ad mortem, ad
quam piè obeundam eos diſponat: nec
ceſet laborare pro gloria Pei, quamdiu
Vires ſuptetunt, De⸗ cum Elia igneo
charitatz eourru rapiatur in calum,
ExempoChriſti ſuos in finem diligat.
9, Angeli elfdem alacritate & lætitid
per ſealam gacob aſcendunt & deſcen-
dunti Sacerdos Apoſtolicus, eäâdem
promptitudine per orationem, medita-
tionem, Ded. Gpiritüs exercitia ad
Deum aſcendat, qua ad proximum ju-
vandum deſcendit.

70. Angeli ſemper in pace &' gaudio
degunt, quocunque eventu impettarba-
biles, ſolä voluntate Divind contenti.
Obſervet hoc dacerdos, ſ laboribus ſtre-
nuè impenſis fructus zon reſpondeat, de
Pramio tamen ſuo certus ſit.

III. Ime-

720 Converſatio

.— — . —
III. Impedimenta zelum retardantia

& pericula.
I. Impedimentum zeli animarum eſt
nimius quietis, ſolitudinis & orationis
amor. Hunc deſiderio & amore ſalutis
alienæ tempera: cogita tibi, aut Petro, 4
Domino dici: Petre amas me? paſee oves
meas. “
IIl. Inpedimentum, eſt horrqu diffcul-
tatis & laboris: excita te guſ Wivino
& ſpe pramii Unusqutsque enim merce-
dem accipiet ſecundum ſuum laborem.
IUII. Impedimentum diffdentia de gra-
zia vocationis divinæ & nimius ad vires
proprias reſpectus. Dicat Sacerdos cum
Apoſtolo: Deus operatur velle & perfi-
cere: omnia poſſum in eo, qui me con-
fortat.
I. Impedimentum metus morbi, al-
teriusvebericuli corporalis aut ſpiritua-
lis. Expendat dictam Chriſti: Bonls
Paſtor animam ſuam dat pro ovibus ſuis:
& vita, quæ propter charitatem periculo
exponitur, per charitatem melins con-

Jervatur: novit Deus te protegere in
bperi-

leriet
fum
N.
NMde
lt
ſuru
pove
Muj
A ,
evj
lge,
ſlin,
der
¹ n,
Ultig,
knti
rant
Ate
auh⸗
dice,
vllit,
H
gela
4,
eſ⸗
iue
ui

—

Gentin

tmng
int
Mni

ſeſ⸗
en.

r⸗
ANR.
AℳNℳ*
H ⸗
neco

ſ
N 1
i.
inl
her ℳ
nR
⸗
.

Sacerdotalis. 221

periculis, at Abraham in Chaldaa, Lo-
thum in Sodoma, & c.
V. Impedimentum, laboris ſterilitas.
Sed excita te meditatione hujus: Red-
det Deus mereedem laborum Ssanctorum
ſuorum: reddet autem, non ſecundum
proventum, ſed ſecundum laborem uni-
uscujusque. Planta, inquit S. Bernard.
ad Eugen. riga, fer curam, & tuas ex-
pleviſt Hartese ſand incrementum, abi
volueidt, dabit Deus: ubi fortè noluerit,
tibi nihil de mercede peribit.
Pericula quoque cavenda duo. Pri-
mum, ne zelus in amorem ſenſualem &
vitium gulæ deflectat, & vanæ ex eſcu-
lentis & poculentis recreatiunculæ quæ-
rantur, quod vile nimis & abjectum eſt.
Alterum, ne affeltus initio Spiritualis
paulatim degeneret in carnalem. Sapè
videtur eſſe charitas, & eſt magis car-
nalitas, ait Thomas de Kempis l I. c. I5.
Hoc periculum graphicè depingit B. An-
ge-la de Fulginio, in vita c. 16. Guomo-
do paulatim amor evadat ſenſualis,
reſcat, obnubilet, excacet, ad parva
induacat, ac deinde in majora peceata
præcipitet.

Converſatio

IV. Motiva zelum excitantia.
I. EiTeita nonnu,gaam in te flacceſſen-
temzelum, conſideratione moti-
vorum aternorum, quorum primum et,
gloria maxima Dei & gaudium, quod
in con verſione animarum Deo, & An-
lis creamus. Magna feſtivitas Deo
Saumzane, faluäs, inquit Origenes, & lIu-
cram Creatoris ſalus creaturg, ait S.
Hieronymus. Quod ſe vel un m ani-
mam laboribus zuis damnat, Di ere-
ptam ad cwlam dirigas: quis capiat,
quanta inde Deo dunte zoteler- ma-
Jor ſank, qudm ab omnibas mortalibus
in hac vita praciet Deo parta fuerit:
eiaquid enim omnes in hac vita pra-
Pud, Rnitum eſt, quod verò anima il-
lLaper te adjuta in cæœlo praſtabit, ater-
num eſt; ſiniti autem ad infinitum nul-
la eſt proportio. Taceo quòd impedias
aterna, gqug alids in Deum evomuiſſet,
malediba ; ſammoque eam beneficio af-
Fecizs, dum illam abincendits aternisli-
berazs, & zgternis in cœlo deliciis, gau-
diisque beas.

II. Mo-

I.
u
i
M/

gi⸗

lin
ſen
enſat,
iger,
.
li⸗
ſunte

Eeny

IN.
iri
lamn
1, n,
llel
Cerni
tulta
lean
1o te

0

Sacerdotalis. 2723

UI. Motivum alterum eſt pretioſiſſe-
mus Jeſis Chriſti Redemptorisneſtri ſan-
guis pro anima qualibet eſfzuſus. Quan-
tum pretium! inde valorem unius ani-
mæ æſtima. Hac eſt tota animaæ digna-
tio, ait S. Bernardus: etenim valor rer
rum deſumitur ex pretio ; hinc animam
appeltat dignam ſanguinis Chriſti com-
pentationenm. Quis igitur labor durus

H 6
III. MWivum pulchrituds animæ, dé
qua dicere ſolita S. Catharina benenſis:
quis eam videret, ſi poſſet, centies in
die pro ea mortem oppheteret.
IV. Motivume prater gaudium, &
latitiam, complacentiam & Gloriam,
quam Majeſtas divina totäâ zternitate
in animä iſtäà per te ad cwlum directä
habebit; quanta in te inde per totam
aternitatem redundabit lætitia, gloria,
exultatio? quas anima illa Deo ſalutis
Juæ authori, & tibi velut Dei inſtrumen-
to, aternum rependet grates?
V. Praxis Converlationis.
1. Ebkiturus ad converſandum ac fru-
Aifcandum, Siritüs ö. gratiam
implo-

Converſatio.
124

1 irigat, ver-
ngun m diriga ver-
. nguam tua rer.
Wn se H moveat 1. g .
at, au nta YiG
, a, Aee, Pregu, gele,t.
Te em & amore De l,
n d loquaris:
zlo anima . rero heidehaaru:
ane, ss, loquitur?
nen, asisSge rezen er ⸗ gen.
Ge⸗ uizu neceſſitas Ruei aut inſtru-
teni, tem E& anſam aabi r S
tunitate, . .
rua, »aut conſolandi, aut de- er
U. Si inſtruclturus Fa Wane.
. .Y , .
, el Matre 3et, ge
di halta Ffacile Sasli, aee:
venes ata inculcabis v. g Se nti
ente uges charitaté, , Ss e tun
EI,te, 7 domeſticorum, an sa,
, , F ain, ugeknizen Dei,
den, St, ,hortandoa ,one ke:
Tuer ,“ peccati, honorem
orrorem õ
in brava Societatis, S. e. .
Eg Si conſolaturus Räitace. eir Ri,.
4 damus temporalia, Mies,,.
Tar, Varia pro conſo eine Hr
zoneen Nihil ſine ozee e⸗
oon,, onis 2 Deo opti
e ara bonum ordinari.
in no

robur

Wur
ri⸗
n
e
ibu

yele

wwvin,
nerit
uecr.
0,

n,
ler
ye
rbl
Mre
ul
onv
ual
na
lri
ei
tem
ge
nen
1,0

Diin
rneni
hlmn
Ng40ℳ.
.
4 ir.
guli⸗
Nllr
.
l
jtür.
er.
ſennh
ve Den
ente

ſe
6ℳ*

, .
orin
le

Sacerdotalis. 72 5

robur daturum, nec paſſurum nos ten-
tari aut affligi ſupra vires. 3. Exem-
plum Chriſti patientis, Sanctorum, & c.
41 Pramium aternum pro momentaned
tribulatione. y. Tribulationes eſſe ſigna
prædeſtinationis. 6. Omnia adverſa
leviora eſſe inferni tormentis toties pro-
meritis. z. Nullum in mundo eſſe abs-

que cruce S. Recurrendum ad vulne-

ra rG ad B. V. & c.

IV, Si exeas, curatum morbos ſpiri-
tuales, vitia &0 peccata. Neceſſe eſt,
More medicorum primè cognoſoere
morbum ab infirmo ſe aperiente. II.
More S. Ignatii propriis armis hoſtem
jugula, technis & fraudibus in ipfſum
converſis. III. Tſam morborum ſpiri-
tualium radicem evellere ſtude. ILV.
Inſtar medici morbum infeſtiorem d
