nitas! ut quod reliquum eſt vitæ meæ
brevis, & inſtar puncti evaneſcit, id to-
tum in ꝗamore tui impendam. Da, ut mo-
dè incipam clariùs cognolcere, ferven-
tiùs amare, & laudare te in tempoôre,
quèò illud poſtea perfectius continuem
in æternitate. Amen.
V. Aſfelct us ad Omnipotentiam Dei.
FE RIA V.
I. Fides.
0 Potentiſſime Deus! Pater, Fili, &
Spiritus ſancte, qui me hominem
fragilem inviſere, & intimè mihi appro-
pinquare in Sacramento dignatus es:
excita me, robora me, ut in affectus
præſentiâà tuâà non indignos prorumpam.
Credo incomprehenſibile in Deitate
Unitatis, & Trinitatis ſanétiſſimæ my-
ſterium. Credo in te Deum Pattem
omnipotentem, & in ESUM Cariſtum
Filium tuum omnipotentem: & in
R5 Spiris

394 Ante Sacrum à Pentecoſte

& in Spiritum Sanéctum pariter omnipo-
tentem. Credo omnia admiranda, &
prorſus ſtupenda opera, quæ omnipo-
tentia tua tam in veteri, quàm in nova
Lege patravit, indiésque patrat, præler-
tim in hoc ineffabili fidei myſterio, &

inexplicabilis amoris Sacramento. Oſi

Gentiles, Judæi & Hæretici omnes idem
Vivaciſſimé mecum crederent *$

II. Wes.

IN hac Omnipotentia tua, mi Deus,
omnem ſpem meam & fiduciam ſingu-
larem repono: cùm enim tu omnia polſ-
ſis, nihilque tibi ſit impoſſibile: ſpero
omnipotentiam tuam in omnibus necel-
ſitatibus meis certò mihi adfuturam.
Confido eandem mihi peccatorum re-
miſſionem, pœnarum indulgentiam,
amerem tui eximium, gratiam effica-
cem, perſeverantiam finalem, omniâ-
que media ad ſalutem æternam neceſſa-
ria aut opportuna, liberaliter conceſſu-
ram. Hàâc omnipotentiaâ fretus, ſi con-
ſurgant adverſum me caſtra, non time-
bit cor meum; & ſi inſurgat in me
præli-

—
rlu
Ungue
es

oro
al ute
inat

CI
.
exalt
Den
ehen
nio,
iton
eind
E
ſne
than
(e
tenn

1
rommnſe⸗
randn
oniͦ-
minnon
o pren
ſero,
o. 0
nest
4

7

ni Den
mün
nnlrt
ſe/ en
el
itnemn
Crunm 1e
Letin
neft
,On
nec
S
lch
00 n⸗
iN
el.

ad Aaveltdom.

prælium, in hoc ego ſperabo: hoſti-

umque viſibilium & inviſibilium cu-
neos penetrabo ſecurus: quoniam t1
es protector meus & liberator Meles:
adjutor melss & redemptor Melts: illa-
minatio mea & ſalus mea, quem timebo?

I. Humilitas.
Cum Gerè Apoſtolus tuus monuerit:

Humiliamini ſub potenti manu Dei,
exaltet vos in tembore viſitalionis. I.
Petri y. Ego terræ vermiculus, coram
te Deo omnipotente animam meam hu-
milio, totusque ante thronum Majeſta-
tis tuæ proſtratus ac pavimento adhæ-
rens, te adoro, méque & omnia mea ti-
bi ſubmitto. Agnofco infirmitatem, &
fragilitatem meam omnimodam, nihil
ſine te valentem: revereor poteſtatem
tuam, ſumme jure de me pro arbitrio
diſponentem: ecce in manibus tuis,
tempora mea & omnia alia.
IW. Timor.
TRemo etiam coram te, potentiſſims
Deus, atque expavelco, dum ſtu-

penda opera tua conſidero, quæ us que
c. R6 modè

396 Poſt Sacrum à Pentecofte
modè peraris in cœlo & in terra: Ppræ-
ſertim in ſacroſancta Euchariſtia : ad
quam corde immundo accedere, aut fi-
ne debita præparatione appropinquare,
quis mortalium non perhorreſcaè? Non
timeo, nec tam terreor ab his ,qui ſo-
lum corpus occeidunt, & poſt hæc non
habent amplius, quod faciant: ſed val-
de, inſtar filii reverentidimi & aman-
tiſſimi, timeo te, Deus omnipotens,
qui poſtquam occideris, poteſtatem ha-
bes corpus, & animam mittendi in ge-
hennam; & in ipſo peccati momento
cum fulmine & tonitru, Gcut Lucife-
rum, deturbandi in infernum: ita ut ne-
mo quenquam de manu tua poſſit erue-

re. Quam terribilia ſunt opera tua
Domine! .

V. Charitar.
SEd & quùàm amabilia! exſtimulat enim
me ad amandum, quoque te omnipo⸗
tentia tua, quæ creavit me, conſerva-
vit me, dotavit & ditavit me omnibus
bonis, & donis tuis. Si igitur in Paren-
tes & Benefactores tanto feror amore;
in te Creatorem meum & Benefaéto-

rem

ten lu
wilia
Comple
Utation
tede
1e O
Perom
lelgere
Uere
enerri
in ſen
V.

154
0.
Rila
Giles
wira
kapt
t⸗

hebr⸗
ume
Eni
ac

1
a:
fltin
re, ant
Pinqund
ct! N
8, gi⸗
Drem
Ee
Gamr.
ppotens,
latent⸗
ac b⸗
monend.
1 Lrle
aurte⸗
Grere:
n O

tena
moe⸗
plertr
n oibos
Pel-
more;
SAhr
len

ad Adventum. 497

rem ſummum quanto amore rapiar? fi
auxiliatores, & adjutores diligo: te non
complectar arctius, à quo in omnibus co-
gitationibus, verbis & actionibus juvor,
& dependeo plus quàm umbra à corpo-
re? O Deus omnipotens, diligo te fu-
per omnia, & millies ampliùs diligere te
deſiderg: ſed cum ſine te nihil poffim
facere, Qua me juvet omnipotentia, ut
tenerrimè amem te hic, & ibi in Patria
in ſempiterna ſæcula. Amen.
PI. Aſfectus ad Ssapientiam Dei.
F E KI A VI.
I. Altitudo divitiarumsapientiæ &
Scientiæ Dei! quam incomprehen-
Ebilia ſunt judicia ejas, & inveſtiga-
biles viæ ejus! Rom. 1II. Ita attonſtus
miratur Apoſtolus, in tertium colum
raptus : & quomodo non caligabunm
ad tantam Sapientiæ lucem, oculi te-
nebris aſſueti homuncionis? Videmus
tamen nonnulla veluti per ſpeculum in
ænigmate, & per ea quæ condita ſunt,
ad Conditoris notitiam aſcendimus.
Quantopere enim, O ſfublimiſſima Dei
Sapientia effulges in rebus creatis, &
R 7 operi=

399 Poſt Sacrum a Pentecoſte
operibus naturalibus, quæ omnia in nu-

mero, pondere & menſura diſponis;

omnésque illorum partes, officia, in-
clinationes, perfectiones, & facultates
ordinas: totumque univerſum ſtupen-
dàâà adeò harmoniâ & concordi diſcor-
dià ſapientiffimè diſtribuis, temperas &
gubernas. Dilpone, oblecro, res animæ
meæ; ideo enim ad me venire eignatus
es: auge in ea numerum bonorum ope-
rum, pondus ferventium affectionum,
& menſuram tuarum gratiarum: mihli-
que concede menſuram confertam, coa-
gitatam & ſupereffluentem, hic gratiæ,
ibi gloriæ, ut in æternum, cum amoris
pondere, ſine numero, & ſine menſura
te diligam.
II. O altiſſima Dei Sapientia! quàm
deinde admirabiles ſunt adinventiones
tuæ in operibus ſupernaturalibus gratiæ,
in Redemptione, Incarnatione, aliisque
innumeris ac præſertim in Sanctifſimo
Euchariſtiæ Sacramento, quod inveni-
ſti, ut Electos tuos, à peccatis vitiisque
eruas, & ad culmen virtutum promove-
as, O infinita Sapientia! tu noſti mills
. . VIaeë

fas, &
Amet
lun ba
kicer⸗
fun de
Rſece
tooenin
loutin
r
6gon
tla do
mihi

Mortic

Ilini
eſe
dend
II
Cornn
ſere
ſient
Ma m
en
Nin
e

lir inon
Giſvonie
kcin,
eoltars
ſtopen
lilcor
Merl
esonide
Cinun
roto
Gtioron,
,
gnit
amot;
venln

Glam
Cllond
“
ige
Gilun
en
ore:
nl
iie

ad Adventum. 2392

vias, & modos, ut ñines tuos aſſequaris'
ad me eripiendum à malis, & ad ditan-
dum bonis gratiæ & gloriæ, quæ mihi
deſideras. Eripe me de laqueo venan-
tium, de poteſtate tenebrarum, vincu-
lis peccatorum & paſſionum mearum;
ego enim omnem fiduciam in te colloco,
ſicut in his, ita & in omnibus aliis, etiam
quæ alis deſperata videntur: ubi enim
ego nullum remedium invenio, Sapien-
tia tua reperit innumera. Concede
mihi, ut inveniam modos amore tui me
mortificandi, virtutes ſtatui meo tam
ſublimi conformes exercendi; ipſam-
que perfectionis præcelſæ metam attin-
gendi. Amen.
III. O Deus magne conſilio, & in-
comprehenſibilis cogitatu! quis cogno-
ſcet occulta Sapientiæ tuæ, niſi tu ei ma-
nifeſtaveris? Quam mirabilis facta eſt
ſcientia tua ex me, confortata eſt, & ſu-
pra me elevata, & non potero ad eam
aſcendere: ecce enim, Domine, tu om-
nia noſti, quæ in me latent: tu dinume-
räſti non tantùm omnes greſſus meos,
& capitis mei capillos; verum etiam
omnes

goöe Ante Sacrum à Pentecoſte

omnes annos, dies, horas & momenta
vVitæ meæ: tu dinumeraâſti omnes ima-
ginationes & cogitationes, omnes locu-
tiones & actiones, omnia deſideria, pro-
poſita, Conſilia, ſtudia, opera bona, mala,
adiaphora, præterita, prœſentia & futu-
ra. Ac proinde metuo & erubeſco,
Domine, ob commiſſa tot per culpam
meam mala: lætor & gaudeo & tot per
gratiam tuam peracta bona. O ſi no-
tum mihi faceres finem meum, mihi in-
cognitum, tibi perſpectum, ut ferventiùs
tibi ſervirem; & tempus breve quod re-
liquum eſt, fructuofius impenderem!
Quaàm cautè mihi deinceps ambulan-
dum eſt coram Sapientia tua, omnia ſpe-
ctante & ſciente! Quam ſollicitè obfer-
vandi oculi illi, qui lucidiores fuper ſo-
lem, conſiderant omnes vias hominum!
O Inſcrutabilis Dei mei Sapientia!
dum te conſidero, ac ſummam ignoran-
tiam meam tecum compono: confun-
dor, deprimo, & ſubmitto me, cum Vate
Kegio dicens: I jumentum fablus ſam
apudte. Pſal. 72. Et cum jeremia pro-
teltans: A, a, a Domine DPeus neſcio lo-

eis/
entot

J moßze

nten
bente
1is in

dus;
COrda
llo⸗
Dem
he
hir
Ulen
tem
dn⸗

ke
molnert
nnesine
nes locn
eti⸗ 6e
ne
1lunn
kkubeſcn
cle
wotye
OIN
mihiin
ventis
Cogre.
Cerern.
nbolen
irhe⸗
Lober⸗
net .
hunt
Beni
norn
ſr
TNe
ℳ.
pro.
t⸗
7

ad Adventum. 401

qui, quia puer égo ſiim. C. I. ded da mi-
hi intelleétum, & ſcrutabor mirabilia
tua: da mihi lumen, ut videam, & co-
gnoſcam te, ſicut & cognitus ſum. Da
mihi Sapientiæ tuæ radium, ut noverim
me; noverim te; oderim me, diligam
te; ut terrena cuncta faſtidiam, & cœle-
ſtia ſola deſiderem. .
O Fhs Sapientiæ, Verbum Deiin ex-
celſis! Si artes raras, & induſtrias, ſi in-
ventiones, & ſcientias diligo: quantèò
magis omnis artis, Sapientiæ, & ſcientiæ
fontem inexhauſtum diligere debeo? Si
libenter colloquer, & converfor cum vi=
ris ingenio & omni doctrinâ præſtanti-
bus; quantò libentius cum omnis inge-
nii & doctrinæ Largitore, cujus verba
corda accedunt & illuminant, mihi
colloquendum & converſandum erit?
O amabilifſima Numinis Sapientia, gau-
deo, quod infinitè ſis major, quam vel Se-
raphini vel Cherubini comprehendere
valeant. Hoc unum obſecro, per amo-
rem illum infinitum, quo ad me indi-
gnum veniſti, da, ut defectum cognitio-

nis, amoris excefſu ſuppleam: ex toto
corde

po2 Ante Sacrum à Pentecoſte

corde te diligam; tibi fideliſtimè ſervi-
am, & ad claram tu viſionem indeſinen-
ter ſuſpirem. Amen.
V I. Aſfeltns ad Bonitatem Dei.
S A B B ATHO.
I. Uaäm dives jam es, Anima mea;
habes enim & poſſides unum,
verum, & ſummum Bonum; imè ſolum
& omne bonum: quam igiter felix,
quàm beata es! gaude, exulta, jubila,
tantümque Bonum e, quâ decet, ra-
tione tracta. O Deus meus! tu es omne
Bonum naturale, omne perfectum, cui
nihil deeſt, quod naturæ divinæ perfe-
Stio exigit: tu enim es infinita, & perfe-
cta pulchritudo, dulcedo, lætitia, opu-
lentia, gloria, Majeſtas: tu es infinita,
& omni ex parte perfecta, Potentia,
dapientia, & Bonitas. Atque hæ per-
fectiones omnes jam ſeſe mihi infude-
runt: quantopere igitur gaudere, &
exultare, iisque frui debeo? Si enim-
creata pulchritudo, dulcedo, gloria,
quæ umbra tautùm eſt, ita cor meum
trahit; quantopere infinitæ bonitatis,
pulchritudinis, ac dulcedinis abyſius
me

—

ne ra⸗
honita
Aiäve
menlo⸗
Amor.
Knß

vito⸗
I.
Mnel,
Eih,
Wem
dumd
Endi
nci
ocen
ddio
Neck
lad
Me!
Gip
Onrn
eren
En
Mr
01
umn

e
imd ſen⸗
lndelner

,ei
mamer
es vno
mdloen
e N
et,
SSA
umn,
E hel
Cet⸗
ii, r
Gfolcen
Rentit⸗
Pr ſer
ſfode
1t;
enin
gorin
Den
tats

M
n

ad Adventum. 40 3

me rapiet? O ſtultitia cordis mei! qui
bonitatis guttam in homine, nummo,
aliäve re creatâ plus amavi, quàm im-
menſum omnis bonitatis Oceanum.
Amo nunc te, Deus meus, ſuper omnia,

& ſi fieri poſſet, perfectiſſimo, imdò infr-

nito amorè te compleéti deſidero.
II. Prætèrea tu, mi Deus, es quoque
omne eunm morale, id eſt, omnis ju-
ſtitia, puritas, ſanctitas. Unde ergo
hoc mihi, ut ad me peccatorem immun-
dum deſcendas? niſi ut me puritatis, &
ſanctitatis tuæ participem efficias.
Sanctitas & puritas ſubſtantialis! quæ
peccatum velut unicè tibi contrarium,
odio infinito proſequeris, pœnà infinitâà

plectis, bono infinito privas: da, ut il-

lud velut capitalem hoſtem tuum ſum-
mè ſemper oderim; ne tibi in æternum
diſpliceam. O Radix omnis perfectionis,
omnes imperfectiones meas erade! O
exemplar omnis virtutis, da, ut ad te
ſemper reſpiciam. O Regula omnis
puritatis, da, ut ad te ſemper dirigar! O
O Lex æterna ſanctitatis, da, ut tibi in
omnibus conformer! O Finis omnis ju-
ſtitiæ

4od Ante Sacxum à Pentecoſte

ſtitiæ, da ut ad te in omnibus tendam,
tibi conjungar, tuique particeps eva-
dam: ſicut enim rebus terrenis mixtus,
& luto creaturarum junctus coinquinor,
ita tibi, rebus que cœlleſtibus conjunctus,
purificor & ſanctificor. Tu es Domi-
nus virtutum, virtutes omnes cum ex-
cellentia infinita poſſidens; ah! miſerere
mei, qui tot annorum ſpatio quo tibi
ſervio, nec unicam perfectè aſſecutus
ſum. O Infinita juſtitia, me injuſtum
juſtitià imbue! O infinita Prudentia, me
imprudentem illumina! O infinita Tem-
perantia, me intemperantem tui parti-
cipem redde! () infinita Fortitudo, me
debilem corrobora! Oinfinita Charitas,
Miſericordia, Manſuetudo, (Tementia,
Liberalitas, omnibus hiſce virtutum
ornamentis me condecora, ut ſingula-
rem in me complacentiam ſemper repe-
rias.
III. Denique, Deus Optime, Maxi-
me, tu es omene Bonuen c-ommunicati-
Vum, & diffuſivum tui. Ipſa Beneficen-
tia, quæ rebus omnibus perfectiones
convenientes adeò profusè communi-
cas.

138; Il
pinime
umlit
Uenige
ibi
Viver
Ange
ona
pore,
in
Ange
enrie

lerire

loddr
Eemz
(rde
RN
(anmn
WIma
R
sxi
Een
min
dnol
Kud

tendn
ceps eſt
migu
vingin
6s Don
CU
lnſeee
eer
uln,
Gtin,
1Tenm
Ufvend
Udo,
Pirii;
enti⸗
Ttaton

ſrene

0

re*

i⸗
etr⸗
encen⸗
ul⸗
(45.

auaæd Adventum. 405

cas; mihi in primis ſervorum tuorum
minimo, & minimè merito, quàm lar-
gam liberalémque te exhibes? tua enim
Benignitas non contenta fuit largiendo
mihi cum elementis efle, cum plantis
vivere, cum animantibus ſentire, cum
Angelis intelligere; ſed inſuper adjecit
dona fugernaturalis gratiæ, & ſuo tem-
pore, u'ſpero, concedet præmia gloriæ;
in quorum pignus modò tribuiſti Panem
Angelorum. O quid reddam Benefi-
centiæ tantæ? quas grates tantæ Libera-
litati referam? Ecce Domine, cùm nihil
nobilius, nihil præſtantiùs reperiam,
quod rependam, quàm cordis mei amo-
rem; diligam te, O Bonitas! ex toto
corde meo; ob naturam corpoream,
quam mihi dediſti: diligam te ex tota
anima mea, ob donatam mihi vitam.
quà per illam fruor: diligam te ex omni-
bus viribus meis, ob communicatos mi-
hi ſenſus, & potentias, quibus utor, di-
ligam te ex tota mente mea, ob inditum
mihi ſpiritum & intellectum, quo te co-
gnoſco: diligam te denique ex tota for-
titudine mea, ob præſtita mihi dona gra-
S tcisæ

406 Ante Sacrum à Pentecoſte

tiæ, & futura præmia gloriæ, ob unio-
nem hypoſtaticam cum Humanitate, ob
communicationem Divinitatis, & Hu-
manitatis ſub ſpecierum ſaerarum vela-
mine. O Virtus corporis & Sanguinis
Domini operare hæc in me! O efficacia
Divinkatis in Sacramento latentis, per-

fice me, ut perfectiffimè diligam te:

Nonm enim oontingit aliguem peifici, per-
Ffecbtione hierarchicä, niſe per Diviniſſ-
mam Euchariſtiam. S. Dion. de cœleſt.
Hier. cap. 3.
Monitum I.
Ne verò ingratum te pro tanto Com-
munionis ſacræ beneficio exhibeas, pro
quo totà aternitate ſafficientes gratias
referre nequis, benefcii hujus magni-
tndinem ſapius per diem in memoriam
re voca, Jjam gratias agé Des Patri,
qud Filium ſaum unigenitum tibi con-
c ſerit: jam Filio, quòd te viſitare di-
ghatus ſit jam Spiritui ſancto, quòd
donis ſuis te repleverit. Toto reliquo
die animum non niminm ad exteriora
effande, ſed ſübinde recollige: oculos cu-
odi, qui Chriſtum ſpeciebus ſacramen-

talibus

alibu⸗
eele
lena ſ⸗
nphix
lenud
Munio

Opt,
junxe⸗
1. 09,
libern
Mam,
lereſar
iti

Vanite
yzu
iſtitgl
.
larit,
her,
i
e⸗
fayi
heyy
igte
Mien

e
—
,Obone
gitare
, Al
1
rom ten⸗

gonbuin
ehec
entis,
iemte
Diutß⸗
ſecull

kd Adaventum. 407

talibus tectum conſpexerunt z manus
quæ élevärunt ; linguan quc velut pa-
tena ſacra eum ſuſt inuit, os quod üéum
ſumpſit, cor quod ſuſcepit. Atque haæc
denub bona eérit ad inſöèguentem Com-
munionem prabaratio.
Monitum II.
Optingm verò erit, ſi ſequens ad-
Junxeris, & obſervaveris ſeptenarium.
1I. Omne peccatum ettam minimum de-
liberatum, & voöoluntarium cave. 2.
Memoriam à creaturis abſtrahe; de
neceſſarits ongruo loco, & tempore cum
Spiritus libertate cogita. 3. Senſus A
vanitate, & curiolitate cuſtodi. g.
Corpus in ſimplicitate, ſobrietate, &
caſtitate conſerva. S. Noxias fami-
liaritates, adhæſtones ad loca, oſcia .
alidve abjiee. 6. Super opera tua, ne
labaris, Jotlicite advigila. 7z. Peccatis
odio veriſſimè habitis, ſonſibus cohibi-
tis, afſfectibus domitis, virtutes univer-
Fas ſectare, & ad intimam cum Deo
Familiaritatem, & charitatis unio-
nem aſpira. Haæc fag, & Vives ; maxi-
moque frultn, az guſtu Sacramentum
indies fFrequentabis. Ab-

408 Ante Sakrum

APPENODIX.
Fro Feſtis B. Mariæ V'irginis.
ANTESACRIM.
Oblatio cordis.
—O Auguſtiſſima cœlorum Regina! in-
tendo dilectiſſimum Filium tuum
JESIIM Chriſtum corde & orealcipere:
ſed utinam cor mundum, cor Seraphico
& Mariano flagrans amore poſſiderem;
quam illud libens Regi cordium, in ho-
ſpitium & tributum conſecrarem? cùm
verò cor meum vitiorum & imperfectio-
num ſordibus contaminatum ſit, patere
O Regina cordium; ut illud precibus ac
meritis tuis prius emaculandum offe-
ram, què ad Filium tuum puriſſimum
ſuſcipiendum, eique offerendum, digni-
us efficiatur.
I. Offero igitur tibi O Regina Virgi-
num, cor meum impurum, variisque
peccatorum maculis ſordidum: humil-
liméque te precor, ut veram mihi impe-
tres cordis puritatem, atque ita cor me-
um mundatum, cordique tuo mundil-
ſimo

no
uücun
II.
cr 1
:
eni
ſiri⸗
meut
Mart
ſümn
N
üan
lam h
inc
n C.
dshn
ſeiun
II.
Kot
eu
lſice
Meun
fe
llimne
rn

pro Feſtis B. F. 409
ſimo conjunctum, velut Lectulum flo-
ridum, Regi Cordium offerre digneris.
II. O Regina Martyrum, offero tibi
cor meum immortificatum, paſſionibus
ſuis ac ſenſualitatibus ſubjectum; &
enixè obſecro, ut verum mortificationis
ſpiritum mihi obtineas; atque ita cor
meum mortificatum, cum omnium
Martyrun- cordibus, Jeſu Chriſti cordi
ſummè mortificato, velut caſtrum in-
expugnabile offerre digneris.
III. O Regina Confeſſorum! offero
tibi cor meum, vanitate & ſuperbiâ tu-
midum; ac inſtantiſſimè rogo; ut ve-
ram humilitatem mihi exores; atque
ita cor meum humiliatum, cum omni-
um Confeſſorum humiliatorum cordi-
bus humillimo Jeſu cordi, veluti præ-
ſepium parvum offerre digneris.
IV. O Regina Patriarcharum! of-
fero tibi cor meum obtenebratum, &
obſcuratum, demiſſisſiméque te precor,
ut fidem vivam mihi impetres, & cor
meum illuminatum cum batriarcharum
fide illuminatorum cordibus, illamina-
tiſſimo Jeſu cordi, velut cœlum illuſtre

adornare digneris. 5 V.

410 Ante Sacrum

V. O Regina Prophetarum! offero
tibi cor menm deſideriis mundanis im-
merſum, intiméque te obſecro, ut cer-
tam æternorum ſpem mihi obtineas, at-
ue ita cor meum, cum Prophetarum
cordibus ſpe bonorum cœleſtium ele-
vatis, cordi Chriſti erectiſſimo, velut
hoſpitium gratum conſecrare digneris.
VI. O Regina Apoſt olorum! Offero ti-
bi cor meùm, terrenorum amore infe-
um, ſupplicitérque te deprecor, ut
perfectam Dei ac proximi charitatem
mihi exores: atque ita cor meum, una
cum Apoſtolorum cordibus divino a-
more inlammatis, ardentisſimo Chriſti
Cordi, velut templum inauratum dedi-
care digneris. .
VII. O Regina Angelorum! offero tibi
cor meum, multis occupatum, variisque
diſtra ttum; & ferventiflimè ſupplico, ut
mihi cor liberum, cor expeditum, cor
GChriſtianum impetres: atque ita cor me-
um cordibus Angelorum unitis ac recol-
lectis, dum in hominum miniſterio ſunt
occupata, liberrimo ac perfectiſſimo Je-
ſu cordi velut hortum concluſum aperi-
re digneris. OKe-

—
0
las
Tei
mn
N
i
un
tir
leat

I.
legn
erei

pro Felſtis B. V. 411

—,aãꝓ
4 Ge O Regina Univerſi! hæ ſunt gratiæ,
lanis quas à tua Majeſtate ſupplex poſtulo:
accipe hocce cor meum, illudque lava,
nest munda, ſanctifica puriſſimo Filii tui ſan-
eun guine, ut omnino mundatum, ſanctum,
m ac Deificatum Redemptori meo, Filio
tuO præſentari & acceptari, paſci & ſa-
ene tiari, argari & poſſideri æternuùm me-
ii reatur. Amen.
elt SIB SACRO.
c I. Sub Kyrie Imitare ferventiſma
gi Beatiſſimæ Virginis deſiderig, ante
un, Verbi Iacarnationem elicita.
ne II. Sub Gloria, Laudaæ, benedie, &
U adora Chriſtum natum exemplo D. Eir.-
undet ginis in ſtabulo Bethlehemitito, aut Naz-
zarethanà Domo.
III. Sub Epilala, & Evangelio; ex-
cipe verba Chriſti, & conſerva in corde
o zao more B. Virginis.
, 6 IV. Sub Credo, exerce aczus Ekdei,
un ad imitationem B. Virginis, cui di-
ctect am eſt: Beata, quæ credidiſti.
Nom V. Sub Canone: elice ferventes a-
no Eus compaſonis, & reſignationis, do-
Loris, & amoris, exemplo B. E. Ran-
R eis ſub eruce. S8 2 VI.

ſerotiol

412 Sub Sacro
VI. Sub Communione, eà devotio-
ne, ac animi teneritudine, ani te Chri-
ſto, quà Beatiſſma! ngo, aut Verbum
illapſam ſuſcipiens, Aut àν manu S. Fo-
annis Evangeliſtæ communionem reci-
piens: eusque exemplo gratias cordia-
les Agéb.

VII. Sub Benediéctione, cαον, αο

aſfecta, & ſolatio Deipata Irgo, A fi-
lio ſuo ad cælos aſcendente, ultimam
z monte benedictionem exceberit. Eo-

démque affecta, & effelta opta eam por-

ulo impertiri.
—1POST SACRIIM.

Pſalterium Decachordum bPaudis, &

Lætitiæ, ſeu Canticum Magnifcat
à½ . . decantatum, à Sacer aote

poſt Celebrationem ſimilibus affelti- II

bus expreſſum.
Virgo Beatiſſima! quemadmodum
tu Verbi Incarnati vilceribus tuis
incluli inſpiratione, & ad Deum magni-
fcandum & in eo lætandum es ex-
citata, & in decem titulos eum lau-
dandi, ex ſpiritu erupiſti: ita & me ad
eundem Dominum magnificandum,
atque

—

IIbe
upo
05
de ir
neisi
Gum
eLem
let,
exult
1
An
ſntit
n,
l
le e
(unt
Der
0
Plim
Eeuun
irſ
unc
R
ncor

—
devufß
neC
Vere
“
enz
Dal

Alins
.
,

pro Feſtis B. V. 413

atque in eo gaudendum, interceſſione
tuâ potenti adjuvare dignare.
OQ Verbum Incarnatum! nunc quo-
que in amabili Sacramento viſceribus
meis incluſum, obſecro te, per benedi-
Gtam Matrem tuam excita me, ut ejus
exemplo, anima mea te dignè magnifi-
cet, & ſpiritus meus cum gaudio in te
exultet. 8⁹
I. Magnificat anima mea Dominum.
Anima mea altè & magnificè de Deo
ſentit, omni laude majorem eſſe agno-
ſcit; pro viribus tamen laudat Domi-
num, ejsque bonitatem, miſericordi-
am, ſapientiam, charitatem, rationém-

„ que ejus dominandi præſtantiſſimam,

quantum poteſt, extollit.

II. Et exultavit ſpiritus meus, in
Deo ſalutari meo.
O Salvator mihi intimè præſens; non
ſolum cor meum, & caro mea exulta-

* verunt in Deum vivum; ſed & exulta-
vit ſpiritus meus in te Deo ſalutari meo:

gaudium enim meum non in corporeis,
ſed ſpiritualibus; non in donis tuis, ſed
in donorum Largitore, non in Creatis,

414 Poſt Sacrum
ſed in Creatore, & multò magis in Jeſu
Salvatore meo totum colloco, ac de in-
finitis ejus perfectionibus exulto.
III. Luia reſpexit humilitatem an-
cillæ ſuæ, ejusque parvitatem & vilita-

tem non deſpexit. Ecce enim ex hoc

beatam me dicent omnes generationes,
ſive præſentes, ſive futuræ. Anima mea
exultabit in Domino, & dele Gabitur ſu-
per ſalutari ſuo: Eſlal. 3g. quia humilia
reſpicit in cœlo & in terra, ſuſcitans à
terra inopem, & de ſtercore erigens
pauperem, ut collocet eum cum Princi-
pibus populi ſui, reſpexit humilitatem,
& indignitatem animæ meæ; ancillæ ſuæ,
pro eâ redimendâ ad tanta agenda & pa-
tienda ſe demittens, & proprio eam cor-
pore ac ſanguine paſcens. Ecce enim
ex hoc tempore, ex hoc beneficio &
honore, ex hoc certo æternæ felicitatis
pignore beatam meritò me dicent om-
nes generationes.
1V. Luia fecit mihi magna qui po-
tens eſt, & ſauctam nomen ejus.
Magni Filii magnam Matrem effici-
ens; Maternitatem cum Virginitate con-

ing
uns
lens
kesz
Cn
Ge

nlI

extr
me
cce
1 ſa
Cra
Uubo⸗
Cum
Kolen
dnck
Erid
S
.
My
N
te De
lldr
1la
tm
Onmdl

Binſe
ecen
to.
ten
me
atiit
imere
ein,
hunt
lcien
“D
nP.
itar
le
Nle
emC
Ee enl
etco
ſclicn⸗
cent

pro Feſtis B. V. Ar

jungens, aliaque mirabilia in me ope-
rans, ac dona cœleſtia copiosè profun-
dens. Ego autem in Domino gaudebo,
& exultabo in Deo Jeſu meo: verè enim
&mihi fecit magna, qui potens eſt: & ſan-
ctum nomen ejus; nam ê faueibus Infer-
ni me eruit, & è peccatorum ſordibus me
extraxit: tot beneficiis & gratiæ donis
me cum Qlavit, fide illuſtravit, charitate
accendit, epulo cœleſti toties me pavit:
ad ſacerdotium regale, aliôsque per Sa-
cramenta ſanctificandos me evexit: Lau-
dabo igitur eum, qui potens eſt, & ſan:
Rum nomen ejus, cum quatuor Sanctis
Animalibus coneinens San tus, Sanfcts,
Sanctus Dominus Deus omnipotens, qui
erat, qui eſt, & qui venturus eſt. Apoc.
4. 8.
V. Et miſericerdia eius à progenie in
progenies timentibus eum.
Meritò ampliùs magnificat anima mea
te Domine, & ſpiritus meus in te Deo,
ſalutari meo, exultat: quia miſericordia
tua non mihi tantùm exhibita eſt, ve-
rùm etiam tot Electorum millibus, ex
omnibus tribubus, populis & linguis,
8 4 omni-

416 Poſt Sacrum

omnibusque nationibus, quæ ſub cœlo
ſunt, quibus exortus Sol juſtitiæ, lucis,
fidei & gratiæ radios diffundit, diffun-
détque ufque ad conſummationem ſæ-
culi, àprogenie in progenies, obſequen-
tibus & timentibus eum.
VI. Fecit potentiam in brachio ſuo.
Virtutem ſuam oſtendendo, non ſo-=
lùm in mundi creatione, gubehatione,
prodigioſa populi ſraëlitici ex 5Ægypte
eductione, cæterorumque Legis veteris
prodigiorum patratione; verùm etiam
in ſtupenda ac recente Verbi Divini In-
carnatione.
Arripe anima mea & hunc, Deum ma-
gnificandi, titulum: exulta in ſpiritu, &
delectare in Deo falutari tuo; quia fe-
cit potentiam in brachio ſuo, non ſolùm
in præd'ctis magnalibus; veruùm etiam
in inſtitutione ſummeè ſtupendi Euchari-
ſtiæ Sacramenti, quo hodie refecta & re-
creata es: Quare Benedic anima mea
Domi'no, & omnia quæ intra me ſunt, no-
mini ſancto ejus: nam diſperſit ſaper-
bos mente cordis ſiti: Omnipotentiam ſu-
am non ſolùm in miſericordiæ operibus,
ſed

—
nberd
,
Gltr
nemir
bſegte

n
Nonle
in
Eontn
Veiti
eti
vinih⸗

N.
imd
i ſ
hlohn
1 etin
ehent .
4 Ere⸗
1 mne;
ntho⸗
ſn⸗
nnſt
ios⸗ 5

.

1

pro Peſtis B. V. 477
ſed etiam in juſtitiæ ſeveritate manife-
ſtans, ſuperbos caſtigans, eorumque
machinationes diſſipans, & diſperdens.
VII. Depoſait potentes de ſede, & 6x-
altavit bumiles.
Magniſicat anima mea Dominum, &
exultat ſpiritus meus in Deo ſalutari ſuo:
quia depoluit potentes de ſede, præci-
pitavit Rciferum, Pharaonem, Nabu-
chodonoſorem, aliôsque ſuperbos, po-
tentes, nobiles humilians: humilem ve-
rò Virginem, humiles Patriarchas, Pro-
phetas, Apoſtolos aliôsque Sanétos ex-

altans.

VIII. Eſurientes implevit bonis, ſpi-
ritualibus, cæleſtibus, æternis: Divites
verò terræ filios, dimiſit inanes. Ideéô-
que lauda Deum tuum, & exulta anima
mea in EolI Salvatore tuo, qui & te co-
ronat in miſericordia & miſerationibus,
aereplet in bonis deſiderium tuum: ſe-
ipſum tibi eſurienti in epulum præbens:
Heæreticos verò, impiôsque opinione
ſuà divites, & eſcam hanc cœleſtem nau-
ſeantes, dimittens inanes.

8 5 I. Sa-

418 Poſt Sacrum

IX. Saſcepit Iraël puerum ſaum, re-
cordatus miſericordiaæ ſisa. .

Magnificat quoque anima mea, te

Domine, & exultat ſpiritus meus in te

Deo ſalutari meo, ob curam & provi-

dentiam tuam paternam erga nos, quos
ſicut Iſraelem puerum tuum, ſemel in fi-
lios ſuſcepiſti, ipſemet ad nos juvandos
accurrens per Incarnationem, &αalca-
tionem, & Sacramenta. Et licet noſtri
interdum obliviſci videaris, maturè ta-
men memor es noſtri, & recordatus mi-
ſericordiæ tuæ, medelam adhibes.

X. Sicut locutus eſt aa Patres noſtros,

Abraham & ſomini ejus in ſacula.

Denique magnificat anima mea te Do-

mine, & exultat ſpiritus meus in ſalu-
tari tuo, quia ſummè fidelis es in omni-
bus, quæ Abraham, David, aliisque Pa-
triarchis, & Majoribus noſtris promiſiſti,
& inſigni opere Incarnationis adimple-
viſti. Eris quoque porrè fidelis in omni-

bus iis, quæ Apoſtolis patribus noſtris

ſgꝑopondiſti; nec eorum Filiis ac poſte-
ris usque ad finem mundi deeris. Ideô-
que ſit
“ Gloria

—
R

11
nt
Ui.
gl
elnt⸗
antcr
edle
Hholt
Ure
Usn

ln,
teho⸗
lr⸗
hnli
ele
piali
me
MNe.
Nlri
ole⸗
d⸗
5

0dA

pro Feſtis B. E- 419
Gloria Patri, & Filio, & Spiritui San-
cto; ſicut erat in prineipio, & nune, &
ſemper, & in ſœcula ſæculorum, Amen.

.E3EESe⸗ 06 53 °2* Se: e 36 S.

PRAXIS
Devotè audiendi Sacrum.
I. Toe Bplum ingreſſus, &aqgaa laſtra-
li aſperſus, altugque contritionis elicis
to, mox flexis genibus Chriſtum Dor
minum in Sazramento venerabili ab-
ſeonditum adora, cum viva fide, ac
pietate dicens: Adoro te devote latens
Deitas, quæ ſub his faäguris verè lati-
tas, &6.
II. Tototempore Sacri modeſt am cor-
poris compoſitionem, cum internä, ex-
ternäque reverentiäpræfer, cogitans
te verſari in præſentia Dei, & innu
merabilium Aagelorum Regen ſuum,
Aulicorum inſtar ſtipantium.
III. Forma inténtionein cum Sacer-
dote ſackificaturoz jzrxta formam gqua-
draplicis Sacrificii, quam habes ſapra
pag. 156. vel brevius, ut ſegultur.
8 6 Inten-

42⁰ PraAxis
.p —
Imtentio. Vj.
Sacroſancta Trinitas loffero tibi hoe /
ſacrificium ad omnes illas intentio. ſil
nes, quas Filius tuus IBSIIS Chriſtus
ſacrificium inſtituens ſibi Ppræfixit; ad N
omnes quoque intentiones unquam à RX
ſanétis Sacerdotibus, piisque hominibus tepr⸗
ſibi præfixas. In primis verè offero tibi, Vre⸗
ODeus hoc ſacrificium velut treuti- ie,
cum, ad laudem, & gloriam tuam, tan-
quam ſupremo vitæ, & mortis Domino. Eelie
2. Offero quoque illud in Sacrificium. lelr
Euchariſticum, & gratiarum actionem neui
Pro omnibus beneficiis mihi ac toti Ec. mng
cleſiæ milit anti, & triumphanti unquam ſnen
conceſſis aut concedendis. 3. Offero leri
etiam idem in ſacrificium propitiatori-
um prò omnibus meis, ac totius mundi A
Peccatis. 4. Denique offero idipſum
in ſacrificium impetratorium, ut mihi, in,
eis, aliisque indigentibus, tam vivis,
quàm defunctis, omnia ad ſalutem æ-
ternam neceſſaria, & utilia largiaris.

Suſcipe illud obſecro in odorem Iuavi-
tatis, Amen.

I. va.

.
Gtſhite
teno
Chrie
Eit,4
Vgun
öminth
ſten
n,t⸗
Donin
fci
Cionen
toitte⸗
Uguen
Oleo
lino⸗
nunt
n

tiki
ndis
ten

nd

ſNe

i.

Audiendi Sacrum. 421

I. Varias Sacrum audiendi praxes,
ex ſutpradikbctis variis celebrandi modis
facilé confeteris.
Praxis I. audiendi Sacrum.
N Eſtecte animum ad pracipua fidei
noſtræ myſteria, in Miſſæ ſacriftcio
repraſèntata: v. ge ſub introita, &
Kyrie captivitatem Pakrvoenz in limho;
miſericghaiam Dei, & adventum Meſ-
ſiæ deſtacrantium., Sub Gloria in ex-
celſis Nativitatem Chriſtiz ſub Evan-
gelio Praædicationem; ſub Elevatione
crucifixionem, ſub communione ſepul-
Zuram z ſub benediltione ultima aſeen-
lionem in cælam: ſimulque convenien-
tes dictis myſteriis affeltus excita.
Praxis II.
AlLtera praxis eſt, ut non tantum ad
¹kdei noſtræ myſteria, & ceremo-
zias ; verum etiam ad verba, aut ſen-
Jaum verborum à sSacerdote prolatorum
attendas, congruosque ſidei, ſpei, cha-
ritatis, humilitatis, adorationis, gra⸗
tiarum actionis affeltus elicias.
Praxis III.
GW varietate delecteris: tempore ad-
8 7 veét-

422 Praxis

ventüs age cum Chriſto Domino, tempore
Jacri, tanquam cum Fratre, & affe-
Aus kdei, adorationis, humilitatis,
deſiderii, & amicitiæ exerce: ut ſuprà
Vag. 206. & ſeqgq. notatos invenies.
Praxis IV.

Empore Nativitatis converſare cum

Chriſto velut cæleſti Magiſtno, rogä-
que illum, ut humilitatem, pdäuperta-
tem, munai contemptam, incommodo-
rum amorem, caterarumque virtutum
erfectionem te doceat. Vide pag. 230.
.— Praxis V.

Empore quadrageſimæ feſtina ad

Chriſtum, velut ager ad medicum

omnipotentem, atque ut ere orationibus

de 7. Sanguinis Chriſti profuſionibus
quas repertes ſupra, exetcendo fiäem,

guòd poſſit, Spem, quia promiſit, & vult

te ſanare.

Praxis VI. .
T Pnmpore Paſehali, accede ad Saerzm,
tanquan, famalds obſequia ſia de-
laturus Regi gloriæa. Viae ſupra con-
Ederationes, & affeltus pag. aöbz. &
14

Praxis

5
N ſ
nat,
reda
,

1
li
n,
ale
4
eler
D

tett

llet⸗

ecn
5 lr⸗
ℳN
ynphir

tu

4
40,ℳℳ
wit
niu
0
0ℳ

.
h,
9

es

Audiezdi Sacrum. 4²⅜
Praxis VII.
7 Empore Bentecoſtes velut frigidus ad
l,nem infinitum appropinqua, petens,
ut ſcoriam peccatorum tuorum conſi-
mat, frigidum, velut ferraum, ignenm
reddat. Conſiderationes & affectus
uſurpa notatos ſupra.
Praxis VIII.
P. Egium Sö. Trinitatis, accurre
ad Chriſtum Dominum alſeondi-
tum, gerens te velut cæxcus, in præſen-
i Regis, quem liceèt non videat, tamen
everetur, & honorat. Expende at-
tributa divina ut ſupra.
V. Poſt Sanbtuas, commenda Chriſto
Domino in ſacratiſſima ejus Vulnera ſes
quentes, ad
Memento Vivorum.
O Amantiſſime ESI! in vulnus ſacra-
tiſſimum dexteræ manus tuæ, com-
mendo tibi, Pontificem, Cardinales,
Archi-Epiſcopos, Epiſcopos, Paſtores,
Sacerdotes, omnésque Eccleſiaſticos,
& Religioſos. In Vulaus ſiniſtræ ma-
nũs tuæ, commendo tibi Imperatorem
noſtrum, Reges, & Principes Chriſtia-
nos.

Praxis

4²4

nos. In vulnus dexteri Pedis tui com-
mendo tibi Parentes, Fratres, Sorores,
Cognatos, Amicos, & Benefactores me-
os. In vulaus ſiniſtri Pedis commen-
do tibi Ethnicos, Hæreticos & Pecca-
tores. In Vulnus ſacratiſſimi Lateris
tui, commendo tibi O JESII! corpus &
animam meam, vivens & moriens: ac
per acerbiſmimum dolorem & ſaguinem

pretioſum horum quinque vulnerum té

oro, atque obteſtoriſuppliciter, ut mihi
prædictisque omnibus gratiam copio-
ſam, charitatem perfectam, de hoſtibus
viſibilibus & inviſibilibus victoriam, &
felicitatem æternam largiri digneris.
Amen.
VI. Ad Elevationem ſacræ Hoſtiæ ter
