loites

Cr vin
☚
oe .
ne o⸗
enltes;
5, ⸗
con⸗
onler⸗

fℳ
6

ele⸗
gle⸗
0los,
ores,
pumn,
be⸗

ſto:

in Pentecete. 2331

neplacito: nunquid hodiedum manus
tua abbreviata eſt? aut non indiget
Ecclelia tua, jam ſatis radicata,
irrigatione hàc? Ecce Domine, Regna
integra, & provinciæ millionibus infi-
delium, & Hæreticorum ſcatent. Se-
lige, obſecro, & mitte viros Apoſto-
licos ad gentes haſce convulſas, & di-
lacera es, ne in opprobrium tuum in-
fernus animabus damnatis ultra opplea-
tur. O ſi indignus ego inter præco-
nes iſtos, & gloriæ tuæ inſtrumenta re-
cenſeri mererer! Evehe me, quæſo,
cum aliis plurimis ad tam præcellen-
tem virtutem, & humilitatem, ut di-
gnus efficiar, cui animarum zelum, &
gratias nonnullas gratis datas, ad con-
verſionem fidelium, & infidelium; abs-
que damno meo, communices.
I I.
N-? verò, Salvator mi, horum do-
norum præcellentia, occaſionem
vanitatis, & ruinæ præbeat, mitte Spi-
ritum Sanctum tuum de cœlis, qui in
omnibus nos dirigat; & totum hoc ædi-
ficium, ut ſapiens Architectus ſuper
firmam

Ante Sacrum

332

firmam Petram, non more Diaboli, ſu- wr
per arenam mobilem fundet. Solider, Rdt
inquam, illud in perfecta tui imitatio.
ne, & omnium vanitatum, ac viſibili-
um contemptu. O Divine Spiritus; niie
jamjam ad me in Sacramento cum Pa- da

tre, & Filio venture; pone te priùs ut nn
ſignaculum ſuper cor meum, cꝙ̈leſtes 5
ei virtutes imprimens, ac boſte eti. 0
am ut ſignaculum ſuper brachium, ad
opera heroica, fortitudinem tribuens. iit
Abſconde priùs ignem divini amoris in n
ſinu meo, per efficaciam ſanctiſſimi Sa- a
cramenti; ut poſt inde prodeat, ac ve-

ſtimenta ardeant, & luceant. Ne ve- n
Iut ſtatua Nabuchodonolor is, luteis pe- j
dibus, tentatione irruente, corruam:; 14
& comminuar. de
III. e
O Ignis, qui ſemper ardes, & nun- d
quam extingueéris! activâ PFuchari- 60
ſtiæ virtute conſume in me vitiorum i⸗

ſcoriam, ut luceam clarius, & luculen-
tias ardeam. Impelle me priùs ad per-
agendum cum eximia perfectione, &
fervore ordinaria; ac poſtmodum, ſi ad
glo-

eßds⸗
ri in
gi⸗
er⸗
e ⸗
e⸗
lm;

in Pentecoſte. 333

—,— „
gloriam tuam conduxerit, eleva me ad
ſingularia, tam quoad interiora oratio-
nis, & contemplationis dona, quàm
ad externa vitæ activæ opera: ut hâc
ratione gratiæ tuæ effticaciam, ſapien-
tiæ ſublimitatem, & omnipotentiæ ma-
gnitudinem in me demonſtres.

IV.
—O Divine Spiritus; qui primis Chri-
ſtianis tam ſublimem perfectionem
inſpiraſti, eosdémque ad illam aſſequen-
dam adjuviſti; præcelſas haſce Chri-
ſtiano, & vel maximè Sacerdote di-
gnas Virtutes cordi meo inſere. Com-
munica mihi fidem adeò certam, ut
Myſteria divina tam firmiter credam,
ac ſi oculis cernerem. Largire ſpem
adeò ſecuram, ut promiſſa divina ita
ſperem, ac ſi illa jam poſſiderem. Tri-
bue mihi fiduciam adeò firmam in ora-
tione, ut quod alias eſt ex mera gra-
tia, tam conſtanter, ac firmiter petam,
atque ſi eſſet debitum ex juſtitia. Con-
cede Obedientiam adeèò promptam in
rebus arduis, ac difficillimis, atque ſi
facillimæ eſſent, & jucunde. Præbe
pni-

3234 Ante Saerum

pœnitentiam adeo invictam, ut ma-
gno animo labores quoſcunque tole-
rem, alias intolerabiles. Imprime cor-
di meo effuſam miſericordiam, ſuccen-
de animarum zelum infatigabilem, &
charitatem amore tu omnia ſuſtinen-
tem, etiam tormenta, & martyrium.
FERIA V. °
Petitiones pro gratiis gratis datis
2 Sbiritu S. obtinendis.
—0 Divine Spiritus! ubi prædictis vir-
tutibus tam excelſis me, aliésque
inſtruxeris, & contra omnem vanita-
tis affultum præmuniveris, ſequentes
favores audebo confidenter petere, ni-
Xxus Chriſti meritis, & liberalitate tuâ
immensà fretus.
I. Veni Sancte Spiritus, & cum Pa-
tre, & Filio, ſub ſpeciebus Euchariſti-
cis me viſitante, largà manu dona tua
impertire. Da mihl, aliisque ſervis
tuis, inprimis Sermonem Sapientiæ;
quo ornati ſublimia, & occulta divina
myſteria alios rectè doceamus, & ex-
licemus.
II. Deinde, O ſancte Spirirus! lar-
gire

gite
uo
n
H
I
te
nari
li

T
ſun
in
tel
lan⸗

eon
ler

t M⸗
e tol⸗
nec⸗
Uelen

n,E

inen⸗

,.
ℳ

5i⸗
sgue
lta⸗
entes
eni⸗
etut

1 N-⸗
ili⸗
l
is
4,
win
,el⸗

⸗
re

„ .
in Pentecoſte. 22 5

gire quoque nobis Sermonem ocientiæ,
quo magnalia Dei, ex ipfis creaturis
tanquam manuum ejus cribus dedu-
Ga, hominibus aptè perſuadeamus.
III. Tribue nobis quoque, O Bea-
te Spiritus, Gratiam fidei, quâà ordi-
narios fidei articulos, veritates mor-
talibuseritè perſuadeamus.
IV. Præſta quoque (ſi ad gloriam
tuam, aliorumque ſalutem expediat)
famulis tuis virtute excellentibus Cra-
tiam ſanitatum, qua infirmos ſanitati
reſtituant: atque ita plurimos conver-
tant, & in fide confirment.
V. Concede etiam (ſi ad gloriam
eonducat) Operationem virtutum is-
dem fidelibus ſervis tuis, ut ea per hos
velut inſtrumenta prodigia patres, quæ
mundum faciant: omnipotentiam tuam
obſtupeſcere: infinitam majeſtatem tu-
am deprædicare.
VI. Infunde prætereà nonnullis. ſi re-
dundet in Gloriam tuam, Gratiam Pro-
phetiæ, quà futura in bonum alienæ ſa-
lutis certiſſimè revelent. VII. Mitte
quàm pluximos viros Apoſtolicos ad va-
rias

336 Amnte Saerum

—

rias gentes hæreticas, barbaras & in-
fidelitatis tenebris oppreſſas, eosdém-
ue dono, & Gratid Linguarnm in-
Anc, ut ab omnibus, de negotio ſalu-
tis agentes intelligi valeant: Q ſi illis
annumerari mererer.
VIII. Ad æc ſegrega viros alios in-
ſignes, iisdémque Gratiam aoslretio-
nis Dpiritunm elargire, ut pro ſalute
Pproximi, arcana, quæ in corde cjus
geruntur, aperiant.
IN. Prædictis denique, O Spiritus
Sancte! adjungere dignare Donum in-
terpretationis dermonum, quo res ob-
ſceuras Variis modis à te revelatas de-
clarent, ad majorem agnitionem, lau-
dem, & amorem ſanctiſſimæ Trinitatis,
Amen.
Oratio ad Chriſtum Dominum
Pro impetrando ejus Spiritu. .
—0 Salvator mi! quemadmodum Fli-
as in Paradiſum raptus, pallium, &
ſimul cum eo ferventem ſpiritum, eumq;
duplicem Eliſæo reliquit; ita tu in cœ-
lum aſcendens pro hareditate Eccle-
ſiæ tuæ, & cuivis ejus juſto pretioſiſſi-
mam

—

am
Araris
Unutn
enhei⸗
fia
Ius
Proxi
tr 0
U: 8
nis:
digne
ron
fiürum
Norur
Nuſn
Eholns
kein
A⸗
norem

Gin
edsten
in
Nihliin
Olis

Asin
Nei
10 ſlve
le e

Pitu
mn 11.
ez ob⸗
1s Ce
n, lin
iraris,

„
n A.
nn
Puing⸗
locc⸗
eck⸗
NolM⸗
Mun

in Pentecoſte. 337

mam carnis tuæ veſtem in ſacramento-
altaris reliquiſti, ut ejus ſumptione
unumquemque alterum quaſi Chriſtum
efficias per ſimilitudinem. Obſecro te,
ut fiat in me Spiritus tuus duplex: Spi-
ritus ſcilicet amoris Dei, & amoris
proximi: Spiritus exercer li opera vi-
tæ activg, & opera vitæ contemplati-
væ: Spiritus mortificationis, & oratio-
nis: Spiritus faciendi, & docendi: de-
nique Spiritus gratiarum, & virtutum
in proprium meum commodum, & gra-
tiarum gratis datarum, in commodum
aliorum: ita ut per efficaciſſimam ſacræ
hujus communionis virtutem fiat diſ-
cipulus, ſicut eſt Magiſter ejus; eaque
faciat opera admiranda, quæ ille fecit
ad ſolam, & majorem Magiſtri ſui ho-
norem & gloriam, Amen.
FEKXKIAA FI.
Petitio Cparitatis ad Patrem cæleſtem.

Okater æterne! Quid juvat, ſi linguis
hominum loquar & Angelorum,
charitatem autem non habeam? nun-
quid ero velut æs ſonans, aut cym-
P balum

378 Ante Sacrum
balum tinniens, cujus ſonus non vivus,
ſed mortuus alios excitat ad faciendum,
quod ſonus indicat; iplum verò loco
non movetur? Quare gratiam tuam co-
pioſam mihi infunde, ut æmuler cha-
rismata meliora, & adhuc excellentio-
rem viam, quam demonſtrat Apoſtolus,
ingrediar, viam ſcilicet divinæecharita-
tis, quæ omnium virtutum, & graria-
rum vita, & anima eſt. O Sacramen-
tum amoris! confer mihi hodie te ſu-
menti hanc gratiam: ut diligam te, Do-
mine, virtus mea, & diligar à te, tibi⸗
que loli placeam, Amen.

Chriſte Fili Dei vivi! qui dixiſti:
Ignem veni mittere in terram, &
uid volo, niſi ut accendatur? mitte,
quælſo, in hac ſacra Communione ignem
hunc divini amoris in frigidum cor me-
um, ut accendatur, & ardeat. Com-
munica mihi tam ſublime charitatis ſu-
pernaturalis donum; ſine qua omnes aliæ

gratiæ ſine merito, & mortuæ reputan-

tur: Si ezim habuero prophetiam, &
noverim myſteria omnia, & omnem ſei-
entiam

—
Dnos
cſencvn
er ſoe
toamne
bſerchr
deſenen
Co
ehIm
4 Grnt
eramer.
tel⸗
te, Do⸗
e, ir.

ich
citte
eire
Mrme.
Con⸗
eelt
testſe
tpenn⸗
,/7
t

in Pentecoſte. 239
entiam, & habuero fidem, ita ut mon-
tes ransferam ; charitatem autem noz

babuero, Ezihilſum, quia in nifiilo, in

peccato remaneo. Ablorbeat me igi-
tur, mi ESII, vis melliflua amoris tui,
ut amore amoris tui vivam, & moriar,
qui amore me dignatus es mori, ſed
nunc vis, & regnas in ſæcula, Amen.
O Divine Spiritus! ignis amoris ad cu-
jus incendium Pater in Filium, &
Filius in Patrein mutuà dilectione eli-
quatur: in hac ſacra Euchariſtiæ percep-
tione infunde, obſecro, animæ meæ te-
pidæ genuinum Dei& proximi amorem,
qui ſolus Filios Dei à filiis diaboli, Di-

fcipulos Chriſti à diſcipulis mundi diſcer-

nit. Hoc pretioſo amore obtento dives
fum, eo remoto in inopia, & miſeri4

permaneo: S eaim diſtribuero in cibos

Vanperum, omnes facultates meas, & ſi
zradiderocorpus meum, ita ut ardeam,
chaiit atenz autem non habuero, nihil

mihi prodeſt, quia in peccato hæreo,
etiamſi proſim aliis, quorum neceſſita-
tibus ſubvenio; & licèt corpus ardeat,

P 2 cor

340 Aunte Satcrum
cor tamen alget. Quare O Sancte Spi-
ritus! vinculum, & nexus amoris inter
Patrem & Filium, hoc me tecum amo-
re conjunge, qui omnium vitiorum ſit
interitus, operum verò fanctorum prin-
cipium; qui omnes virtutes ſecum col-
ligatas adducat, & tanquam Regina om-
nibus imperet: hunc amorem ſi dederis,
dives ſum ſatis, & nihil ultra didero,
Aen .

1BBATHOUOU.
Orationes pro obtinendis eſfectibus di-
2 vina charitatis.
ODoOraio l. ad Deum Patrem.

0 Infinita Chatitas, Deus meus, &
omnia! diſtribue gratias reliquas
pro libitu, cui volueris; hanc mihi præ-
ſtia cæteris majorem, ut perfectà charita-
te perpetuè te diligam. O Pater gter-
ne, una cum Pilio infinitum ſpirans amo-
rem, qui eſt Spiritus Sanctus! infpira
mihi, licet indigno, ſpiritum tuæ dile-
Gtionis, per quem agam in utilitatem.
propriam, quod per gratias gratis datas

agerem ad utilitatem alienam. Obtine-

am in hac ſacræ Iy naxeos frequentatio-

de h

Non
Larn!
hom
Deo
ece
adia
Cu
ſand
tibrn
tom

4

r

—,—
Gedp⸗
sorer
menn.
unk
mprio
unectl
ono
ed
ederh

ler,

N.

hlpte⸗
untt⸗
reter⸗
Nne⸗
ſtenn
Enn
Nin⸗
t⸗
e

in Penteroſte. 341
ne hunc ſpiritum tuæ charitatis, quæ
proprium habet donum linguarum, non
carnis, ſed ignis, non linguarum ſolàm
hominum, ſed & Angelorum; quo cum
Deo mee loquar in pfalmis, & hymnis,
ac canticis ſpiritualibus, cum gratiarum
a ctione, alisque tenerrimis affectibus;
cum preximo verò loquar verbis amore
iancto accenſis, omniumque neceſſita-
tibus, omnibus omnia factus, me ac-
commodem. Z
OODratio II. ad Filium Dei.

Mantiſſime Redemptor, qui amicos
& EErvos tues is te credentes, &
charitate perfectà te diligentes, magna
imè maſora, quàm tu ipfe præſtiteris,

facturos prodigia promiliſti: Ego, Do-

mide, relinquam hæc admiranda aliis
dignioribus: unum ad ſacram Euchari-
ſtiam acceſſurus peto humillime, do-
num ſcilicet, & affectus charitatis divi-
næ: hoc enim donum & ſuum habet
donum Sapientiæ, & ſcientiæ ad myſte-
ria divina penetranda, cui- enim ea ma-
niteltas, nili amicis tuis? qui verò ſunt
amici tui, niſi charitate præditi? hoc do-=-

342 Ante Sacrum
num per gratiam tuam nunquam exci- lu

det, veluti Prophetia, ſcientia & lin-

guæ; ſed incipiet in hac vita & æternùm ſin
permanebit in altera. Hoc donum cor lin
meum carnali in ſpirituale commuta- ſdn

bit, optatà metamorphoſ, & miracula 8
ſpiritualia non deerunt „incredibilia iis,
qui non diligunt. Mundus enin magni e
faeit divitias „charitas autem ſpernit:

mundus ambit honores, charitas fugitꝰ n
mundum quies, & proſperitas delectar,
charitas in labore & adverſis exultat; U
mundus ſanitarem, & vitam longævam G
atnat; Gharitas ipfrmitarem amplecti- on
tur, mortem mon timet, vitam & ſan-
guinem pro dilectis profundere non re- iit
cuſat. Hæc & non alia ſigna, ſacrat iſſi-

ma corporis & ſanguinis tui percepriQ in
anima mea edere dignetur, ut gloriam
tuam in hocmundo propagem, & lau-. i

dem coram te Deo meo & Angelis exi- un
miamreportem, Amen. IE e

Oratio II. ad Siritum Sanuctam.
Beatiſſime Spiritus! tu ardor es im- ne
WWVmenſus, quo Pater, & Filius mutuos è
in amores efferveſcunt: tu halitus es. n
. quo

—
mn eſc
ln
Pierpin
nunn
oimmute⸗
reent
Plris
n
ben
gfigt
Belectn
eRulin
fktr
non
erehl
enit
. glyin

in Pentecoſté. 43

quo ſe afflant: complexus es, quo ſe a-
mant unio, quâ ſe netunt, nodus quo

ſe ſtriogunt; obſecro, & obteſtor te in-
ſtantiſſimè; dum in hac ſacra Synaxi cum

Patre, & Filio deſcendis in me, & man-
ſionem apud me facis, accende me, &
affla me, complectere me, necte & aſtrin-
ge me tibi, ut totus charitate divind in-
famm Rus, tecum unitus, ac unus ſpi-
ritus eſfſectus ut inſtrumentum gloriæ

tuæ elever ad maxima in Ohriſtianis te-

pidis, hæreticis perverſis, & infidelibus

excæcatis perpetranda. Hocfine, velut

olim Apoſtolos, primésque Chriſtianos,

per timorem me purga, liquefac per pie-

tatem, per fortitadinem conſolida, per
conſilium ad cœleſtia mentem eleva, per
ſcientiam exorna, per intellectum illu-
mina, per ſapientiam dulcedine reple.

Veni Sanctespiritus, & tui amorisignem

in nobis accende! Veni ο Charitas! & to-
tum me poſſide. Regna in me & Chari-

tas! gratia gratiarum, virtutum regina,

operum ſanétorum principium, radix
meritorum, fons ſaliens in vitam æternaâ.

Hoc unicè oro, hoc peto per JESstIN

344 Antét Sacrum.
Chriſtum, qui Enem & SWiritum
manangandum & bibendum nobis
Præſtitit carne veſtitis 3 conpus ſeilicet
& Sungainem ſunm. S. Ephrem. de
Nativ. Dei cap. y. 581
Oiratio ad B. E. Mariam.
O Virgo gratiofiſſima, charitate &
Spiritûs ſanéti donis pleniffima!

hunc mihi à Filio tuo omnis cHaritatis

fonte favorem impetra, ut ita me ad
hoc ſacrificium peragendum, & Spiri-
tum ſanctum recipiendum præparem,
quemadmodum tu ad Spiritum ſanétum
in Pentecoſte, & Filium tuum in com-
munione fuſcipiendum præparſti, ut
ſimilem quoque charitatis fervorem
obtineam. Per eundem Chriſtum Do-
minum noſtrum.
Dratio ad S. Angelum Cuſtodem.
O Sancte mi Angele Cuſtos! afiſte
mihi ſacrificanti, juxta aram cœ=-
leſtis incenſi, plurimis Cherubinis &
Seraphinis ſtipatus; quò cogitatione
Cherubic illuſtratus, divinorum my-
ſteriorum ſublimitatem cognoſcam; &
charitate Seraphicà ſuccenſus eadem

tractem. Amen. Sa.

Prun
4
neli
6 Slch
temn

.
tne
Per
1 e
i
aEN
na
ig o
Pi, u
rvoren
noh⸗

enn
N
(c⸗
“
itoe
n.
N;
ezlenn
.

in Pentecofte. 24 7
Oratio ad Sanbtum hodiernum.
(sancte N. ſignis & prodigiis in vita
& poſt mortem editis clariflime?
impetra mmihi, obſeero, effectus charita-
tis admirandos, ut dignior effeiar ad fu-
mendum & tractandum omnis charita-
tis fontem, omnis boni plenitudinem.

Amen. “
OußBe"SACRIFICIO.
Roga Chriſtum Dominum, ut juxie
Promiſzonem ſaam mittat Spiritunz
Ianltum, Jui te Veluti olim Apoſtolos in
alium virum commutet nam Siriu,
Kanktns, teſte S. Ovyryſoſtonzo in acf, s
Hom. t. ad quoscunque acceſlerit, eds
pro luteis aureos reddit. Erant A.
antè infirma mundi, ex dæmonam ſub-
Jectione vanè gloriabundi, de maioratu
contentioſt, Iratundi, volentes fulmi-
na mitti in civitatem, Friſzitia & ti-
wore pereuſſi, Fagä aut negatone Chri-
Ri inquinati &‿νσ. Aſt acceyto Spiriti
S. ſtudiis planè contrariisimbuti, munz-
do ſibiqué mortui, zelo & Deo pleni, &-
ab ubertate gratiarum caæleſtiunim gquaſe
muſto ebrii, ſal terræ, mandi Tei
P 5 narin.

346 Sub Sacro
naria. Similem immutationem tut
Ragita. Ad initinm Sacri, debilita-
tem taam confitére, tepiditatem agno-
ſee, & dole. Deinde ignem Spiritus S.
ignenlque éjuidem proprietates expoſce,
ut püurifekris & purifces, iltlamineris
& illumines, accendaris & actendas
corde & lingud igned, eihil deſigerani,
nihil logaens, tſt De6ennn.
POSTSACRIFICIIIM.
Oratio I. ad Deaum Patrem.
Pater æterne! què potuit ulteriùs
charitas tua pervenire, quàm ut ip-
ſummet Filium tuum diledtiſſimum &

unigenitum nobis donares? quid à te

ſperare non poterimus, qui pretiofſum
adeò donum mundo largiris, non ſemel,
ſed millies, ut omnes ad ſacram menſam
accedentes ejus queant eſſe participes?
Qui ſummum Bonum nobis donas, quo-
modo alia minora negabis, quæ à Te
petimus, ut iisdem tibi, tanquam Filii
benignifſimo Patri ſerviamus? Si enim
Filüi hujus ſæculi, cùm ſint mali, nêrunt

tamen bona data dare filiis fuis, quan-

tè

tos

til
tis

ni
non
tent
ſon
Nen

tln

—
ite
,64
H
6
rrent
ri
gereth

,
hMteti
n 1.
un
on
ere
tehen
epent
⸗
I
4 Ni
lenn
Enn
dn.
4 4

in Penοατ1ι.

tò magis, Pater noſter cœleſtis dabit
Spiritum bonum petentibus eum?
Oratio II. ad Chriftum Dominum.
Verbum omnipotens! Verbum ca-
ro factum, quod olim verbo ex ore
tuo procedente morbos curabas, mor-
tuos ſuſcitabas, peccatores converte-
bas, tranſmutabas corda, eaque donis
tuis replebas: mare tranquillabas, ven-
tis imperabas, dæmonia expellebas, ho-
ſtes in terram proſternebas, omnia de-
nique verbo tuo ſubjecta tenebas. Quid

non ſperem à te, quando cum omnipo-

tentia & bonitate tua in Sacramento ab-
ſconditom, & velut incognitè ad me
venis, ut familiarius mecum agas, eâque
in anima mea præſtes, quæ dum in ter-
ra verſareris, efficisbass
Oblecro te, per viſcera miſericordiæ

tuæ, verbo interno & gratiæ tuæ elfi-

cacitate me ſpiritualiter infirmum ſana,
mortuum ſuſcita, peccatorem conver-

te, commuta voluntatem, animum tran-
quilla, tentationes reprime, dæmones
repelle; ut omnibus hoſtibus meis de-

triumphatis, in pace deinceps vivam,

67½ P 6 e

248 daoſt Sacrum

atque in ſanctitate & juſtitia ſerviam ti-

bi omnibus diebus. Tantùm dic ver.
bo, & ſtatim omnipotentiam tuam in
his omnibus experiar. Amen.
Oratio III. ad Spiritum ſankzum.

Sancte Spiritus, infinita Bonitas, &

Amer immenſe, fons ſanctitatis;
ſanctifica, obſecro, domum iſtan, quam
ingredi & viſitare mode dignatus es.
Effundo coram te animam meam im-
perfectam, ut tuâ eam ſandlitate perfi-
cias: patet tibi malitia corcdlis mei, Bo-
nitas tua eam corrigat: tu nôſti tene-
bras animæ mezæ, dic, ut in ea fiat lux, &
ſtatim illuſtr abitur. Tu vides teporem
meum; ignis ille tuus divinus me exſfli-
mulet: jube in me quod volueris & ſta-
tim, quod juſſeris, perficietur. Qui cum
Patre & Filio vivis & regnas in læcula.
Amen.
Oratio Il. ad Patrem.
O Pater Aterne! Pater luminum, à

gquo omne Eturn optimum, & om-
ne donum perfe

optimum per excellentiam eſi Filius tu-
us; & donum perfectum per excellen-
““ tiam

—
fame
mo⸗
eli
um,
tate
dat
un⸗
gua
r
amd
repe
eſe

um deſcendit: datum

ean
c⸗

uid
hun
znim
ecit
Conſe
nee
lns
lic

fümti
Re er
Gan 1

un.
nisd
Gins
Guen
Ntlse⸗
m in.
lel⸗
ei o
Ptene:
Gd
olen
eili.

“
icun
ech

in Pentecoſte. 4349

tiam eſt Spiritus Sanctus, qui in ſanctiſ-
ſimo Sacramento unà tecum me vilita-
re dignati ſunt. Quas gratias tibi refe-
ram, Pater ſupreme, pro infinita chari-
tate hac, quæ ad dona infinita mihi dan-
da te permovit? Dediſti mihi Filium tu-
um, qui ab intellectu tuo procedit, tan-
quam rbum tuum. Dediſti mihi Spi⸗-
rixum Sanctum, qui à voluntate tua ficut
amor tuus procedit: quid tibi Domine,
rependam pro donis adeò pretioſis? ac-
cipe, quælo, intelleétum & voluntatem
meam cum omnibus actionibus ab eis
procedentibus, ut omnes ad gloriam tu-
am cedant in æternum. Amen.
Oratio V. ad Filium.
Redemptor amantifſfime qui dixiſti:
—ignem veni mittere in terram, &
quid volo, niſi ur accendatur? imple
nunc obſecro deſiderium tuum in hac
animæ meæ terra, ad quam deſcendiſti,
excita in medio ejus ignem hunc, ur
conſumat, quidquid in ea terrenum eſt,
méque elevet ad, id quod cœleſte eſt. O
Ignis conſumens! conſume in me, quid-
quid tibi diſplicet, & capacem effice
s P 7 lucis

cœleſtis ignis, ut perfectè in eum trans-
formatus, ignis munus exercendo, pro-

ximos à peccatis purificem, lumine ve-

ræ doctrinæ eos colluſtrem, & flammis
Charitatis ſuccendam, eorúmque ded-

deria in cœlum levem, & cum Deo per

unionem veri amoris conjungam, Am.
Onatio I. ag Siritam San hum.

—0 Spiritus viræ! conſervans in Electis
vitam gratiæ, quâ⅛ reſpirant, & con-
cupiſcentiæ ardorem mortificant, cu-
ſtodi in me, obſecro, ſpiritualem vitam

gratiæ, & vitiorum flammas tempera:

inſuffla quoque ſuper interfectos, id eſt

peccatores per univerſum mundum, eos-
demque ad vitam revoca, ut mecum lau-
dent te in ſæcula.
O ccleſtis Favoni! purgans & ſepa-
rans bonum à malo, perfectam ab im-
perfecto, pretioſum à vili, granum à pa⸗
lea: Veni, aſpira, purga, ſepara, a malo
remove, ad bonum impelle, & velut ven-
tus amoenus ſuavitate Ipirituali me reple.
O Carbo divine! velut ſol novo lumine

velut ignis cœleſti calore, velut Magiſter,
4 doctri-

lIucis, ardoris, agilitatis, & activitatis,

ſntd
Leie
Men
S
e

IVItard
niran⸗
done
nine.
Kamni
le Eel
Deoge
n,
Sn

E Ne

,
nVran
mpen,
081 ſe
Umneo⸗
Umlau

Xlenr.
d igr
nat
m
argen
. eple
vvmmine
boctri⸗

in Pentecoſte. 23 51
doctrinà ſacrâ, velut Medicus ſanitate
perfectä me bea: & quemadmodum
Apoſtolos & Diſcipulos Domini repentè
in viros alios commutàſti; ita me in mo-
mento ex timido audacem, ex imbecilli
fortem, ex ignaro ſapientem, ex invido
charitate ferventem, ex ambitioſo hu-
milem, ex imperfecto omni perfectione
præſtanm efficere dignare; ut hac ra-
tione mutatus, nihil velim, nihil cupi-
am extra te, ſed te plenus & intern4
præſentia tuà ſatiatus te fruar in vità,
metâà, & patriaã. Amen.
I. Teſtimoniam Patris aterni.
KRes lunt, qui teſtimonium dant in cœ-
*lo Pater, Verbum & Spiritus San-
us, & hi tres unum ſunt, ait Diſcipu-
lus, quem diligebat IESIIS. 1. Zoan. F.
O bPater æterne! Tu devotè communi-
canti teſtimonium internum dare aſſo-
les præſentiæ Filii tui in Sacramento,
& excellentiæ panis vivi, dum omni.
potentiâ tuâ facultates animæ corro-
boras in Divino obſequio, renovaf-
que hic teſtimonium, olim in Baptiſ-
mo & Transfiguratione à te datum:
Hic

32 Peſt Sacrum

Hic eſt Filius meus dilelctns, in quo mihi

bend comptlacui, ipfam audlite. Da te-
ſtimonium animæ meæ de præſentia Fi-
lii rui dilecti in ſacra Euchariſtia, ut hoe
admirabile Trinitatis inventum, hooſa-
lüberrimum Deitatis confilium, hoc in-
effabile Amoris myſterium, hoc Omni-
potentiæ prodigium, Sapientir area-
num, Benitatis abyffum, vivaciſiimè
credam, firmiſſimè ſperem, ardentifſimè
conçupiſcam, & omni honore & cuku
poſſibili diligentiſſimè proſequar. Cor-
robora animæ meæ facultates in tuo ler-
vitio, & gratid tuâ mihi aſſiſte, un Fillum
tuum aſſiduè audiam, eum cum amore
ſuſcipiam, velut Magiſtrum auſeulktem,
velut Ducem ſequar, nec deſiſtam, do-
nee aſſequar. Amen.
Ile, Trſtimontum Filii Dei.
T quoque, Fili Dei, teſtimonium da-
re fſoles præſentiæ tuæ, ſacrum Syna-
Xxin adeunti, dum Sapientia tuâ infi-
nitàâ eum illuſtras, agenda edoces, ré-

novaſque hic teſtimonium, à te olim in

terris degente de temeripſo datum: Ege
IJam via, veritas &ͤ vita. Egoſum via,

er
lum
e .
ſe
ln⸗
cra
ela
ler⸗
hi
Veri
Vit,
enmn
.
I

um
ſte⸗
ise;
u
As⸗
Unn
Med
ne
e
ir

—
No i
Dare
einke
orhe
toet
hoeſt
00

ℳN.

cſin
Ne
(N
voler
Ele
cott
em
1

os.
r.
81⸗
lünf

in Pentecoſte. 313
per quam ad perfectionem, & ad cœ-
lum ambulandum eſt, ne aberretur.
Ego ſum veritas, cui credendum eſt,
ut ſolatium & quies inveniatur. Ege
Jum vita æterna, quæ ſperanda, & pro-
curanda eſt, ut beatitudo obtineatur. O
Jeſu! eſto mihi in hac Communione
ſacra, , Veritas, & Fita: eſto mi⸗
hi via, per quam ambulem: eſto mihi
veritas, in qua requiefeam: eſto mihi
Vita, & beatitudo, in qua æternùm gau-
deam, Amen.
II. Teſtimonium Spiritus Santii.
E tu Divine Spiritus, im animam in-
greſſus, Bonitate tuàâ teſtimonium
das præſentiæ tuæ; nunc enim tanquam
columba innocentia, & puritate, quam
efficis, ac gemitibus, ſensisque tene-
ris excitatis, teſtimonium præbes: nunc
tanquam ignis, ferventibus amoris, ac
zeli affectibus accenſis, & te, & Dei
Filium intimè in anima præſentem eſſe
atteſtaris. O Sancte Spiritus! oſtende
nunc obſecro in me ſigna tuæ præſen-
tiæ: velut columba innocentiâ & pu-
Htate mentem exorna; gemitus, tene-

374 Pgoſt Sacrum.

rôsque ſenſus in me excita; ac velut in-
finitæ activitatis ignis ardore charitatis
& animarum zelo me totum inflamma.
Trium enim teſtimonium unum eſt,
tendens ad unionem charitatis inter
Deum, & hominem, ut per intimam

familiaritatem unus fiant ſpiritus. O

fiat! fiatꝭ

I,. Teſtimoniunm Spiritäs ſänginis,
. —E6 AAä.
TRes quoque ſunt, qui teſtimonium
dant in terra: Spiritus, deinde San-
guis, & Aqua, quæ ex Domini mei La-
tere profluxerunt; in cujus ſignum a-
qua vino miſcetur in calice. O Spiri-
tus mei Salvatoris, teſtimonium præ-
be prælſentiæ Domini mei, dum tui ſi-
militudinem nempe Spiritum Chriſti
mihi communicanti communicas. (
Sanguis, & Aqua Redemptoris mei,
lavacrum mihi perfectum conficite, ma-
gnam animæ puritatem, & cordis fer-
vorem concedendo; ut tanquam Leo
ignem ſpirans ab hac menſa divina re-
cedam factus diabolo terribilis, Sacro-

e

—
reurt⸗
hurlteik

fammne

ine
tionn
ns⸗
.
G

noniu

ednn
peil⸗
u 1
Gin
n Pr.
i

O

ad Adventum. 355
fanctæ verò Trinitati amabilis. Per
Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.
Veni Sancte Spiritus, & emitte cœ⸗

I6 NIS ET LIGNA
AD VICTIMAM HOLOCAISTI
EHCHARISTIICI.
Sixve ðUMU
Cenhiderationes, & Affellus
Pro Sacrificio Miſſæ à Feſto 88. Tri⸗
nitatis usque ad Adventum.
Conſideratio excitatoria.
Currunt multi ad diverſa loca, lon-
gâàque itinera, ac permoleſta ſuſeipiunt,
ut Sanctorum ſacra Lipſana, &oſſa in-
tueantur, venerentur, & exoſeulentur:
& ecce tu præſens hic in Altari Deus
meus, æternus, infinitus, immenſus,
San cus Sanéctorum, Creator omnium
& Dominus Angelorum: & quam te-
pidè, quäm exiguâ fide, devotione; &
fervore, præſertim lucri temporalis ſpe
non

356 Ante Sacrum 4 Ventecoſte
non affulgente, à nonnullis Sacerdo-

tibus ad te curritur: cum tamen in.

credibili deſiderio, inexplicabili fame
& ardere ſublimiſſima hæc myſteria fre-
quentanda forent, in quibus non ofia
alicujus Sancti, ſed Sancti Sanctorum
ofla, Corpas, & Anima cum tua Di-
vinitate tremenda luſcipiunsir, &
manducatur.

Suſpiria per diem.
Terribilis eſt locus iſte, hic Domus
Dei eſt, & porta cali. Gen. 28. .
Quantà igitur puritate, ac devotio-
ne adeundus Sacerdoti?
O Deus immenle, æterne, infinite ſ cæli
cælorum te capere noz peſſant, gquanto
magis domus hac: Jd reſpice ad ora-
kionen, ſervi taui, & ad preces éas Do-
mine Deus menus. 3. Reg. 8. 27.
Millia milinum, miniſtrahant ei, &
decies millies ezztena millia ahſiſtebant
ei. Dan. 7. 10. Hos inter ſtabis ad
aram, ſed quo tremore, & timore, a-
more, & fervore 2 “

Ima-

at
Niin
Dei 4
ri;
itib
,
.
e Si
am
n

Cen
N
fione
ſ

Domg
.

evt

4n⅓⅔

.
.
1 6
ehn
l⸗ 41
Nre,

ma.

ad Adventum. 47
Imaginatio loci. B
Sacium celelrabis ogitans te verſa-
ié in ipfa c&leſti aula, goram infenita
Dei AMajeſtate, cirecunſtantibus innu⸗
meris Angelorum, & sanct orum exer-
citibus Deum laudantihus, ac tantum
us amonem, & ademiſonem ſtupenti-
bus. Alids ſacrificabis veluti in won-

te Sinaidcaem Moyſè, aut cem Abra-

bham in monte Moris, aut in Hores
cum Elia.

CHRISTIIS EIICHARISTICLIIS
DIIS ABSCONDILFTUS —
HOVSE ANTE SACRIIMA. £
Conſiderationes, & Aßeltus
pro VII. Hebdomadis diebus.
L. PIE DOAIINICA.
De lufßnitate Dei.
I. MAnus Dominus, & laudabilis ni-
mis, & magnirudinis ejus non eſt
finis. Pſalm. 1 r, Magaus Dominus,
coram quo tanquam momentum ſtate-
ræ eſt orbis terrarum: cujus compara-
tione mare gutta, aſtra puncta, cæœli
atomi, ereata omnia tanquam nihil.
H Deus

358 Ante
O Deus infinite! verè magnitudinis tuæ

Sacrum à Penteceſte.

non eſt finis: quidquid enim in te re-

perimus, infinitum eſſe non ambigimus:
ſubſtaatiæ enim infinitæ attributa con-
gruunt, quæ ſunt infinita; quemadmo-
dum igni infinito calor infinitus oom-
peteret. Ac proinde veluti ſubſtantia
& natura tua elt infinita, ſig potentia
ab ea indiſtincta infinita eſt: Gc ſapien-
tia eſt infinita, bonitas eſt infinita, ju-
ſtitia, miſericordia, pulchritudo, ama-
bilitas, ſanctitas eſt undequaquęæ intfini-
ta. O quanto repleor ſtupore, dum
iſthec meditor! Adoro te cum tremo-
re, & exultn cum timore , mi De-
us, & cum amore gaudeo, te adeò ma-
gnum eſſe, & incomprehenſibilem co-
gitatu, ut vel ipſi Cherubini, & Sera-
phini nequeant te comprehendere. O
ſi vires meas omnes ſaltem imgende-
rem in te diligendo, ſquidem ad com-
prehendendum non ſufficio!
II. Sed magis attonitus ſto, dum ma-
gnum hune Dominum, in exigua laten-
tem hoſtia per fidem intueor, & in par-

vo orbiculo, in mica minima, totam

infini-

ln
tliun
ſeDe

ej

jnac

de,
ſeo⸗
teſt
ſubr
tis .
Cene
hone
en
in
Ehen
ot
nd
e
h
tuan
cut
g

e

d

Ginis
jo te
pbgenn
hutac
enacne
ns con
ltnn
enn
Gine
lo, N
elate
ten
nN
Ledn
em 60
ASerr

ad Adventum. 59
infinitatem abſcondi cerno. Quis mor-
talium aut Angelorum hæc capiat? Ec-
ce Deus magnus, vincens ſoeientiam no-
ſram. Jôb. 32. & verè lucem habitans
inacceſſibilem. I. Tim. 6. Credo, Domi-
ne, quia tu dixiſti. Sed fimul obſtupe-
ſco, & hunc amoris & humilitatis ex-
ceſſfum ig finitum non capio.
III. Quantàâ igitur, G magne Deus!
ſubmiſſione & reverentiâ, mihi vilita-
tis abyſſo ad abyſſum Majeſtatis acce-
dendum erit? certè infinitæ Majeſtari
honor & reverentia deberetur infinita:
at cùm hæc facultatem meam excedat,
an non ſummAâ, quàâ poſſumm, ad te adeun-
dum erit? quanto deſiderio me ferri
oportet in te luper omnia deſiderabilem,
in quo infinitè eſt, quidquid poſſum con-
cupiſceré, ut mihi ſit bené? quantů
charitate te complecti par eſt, propter
infinitam Bonitatem & excellentiam
tuam, omni laude, glorià, veneratione,
cultu & obſequio infinitè dignam?
quanto zelo me æſtuare decet, & procu-
rare prô viribus, ut mortales omnes te
cognoſcant, ament, & laudent quam
Bn! perfe-

36ü0 Ante Sacrum à Pentecoſte

perfectiſſimè in tempore & æternitate?
Revereor te, 6 magne Deus! quantum
poſſum: delidero te, quantum poſſum:

amo te quantum poſſum: zelo honorem
tuum, quantum poſſum: ſiverò id non

ut par eſt, facio, da ut faciam: ego enim
id ex toto corde deſidero.
I. Oratio ad B. M. E.- pro aſſſwntia.
Bſecro te, glorioſa Domina, à Filio
tuo dilecto, hunc mihi favorem ob-
tine; ut ſicut fecit tibi magna qui po-
tens eſt, ita idem ſuâ Potentiâ me con-
fortet, luâ Sapientiâ me illuminert, ſuàâ
me perficiat Bonitate; ut eundem Filium
tuum debità charitate in Sacramento ſu-
ſcipiam, omnſque poſſibili devotione
laudem. Qui vivit & regnat in ſæcula.
Amen.
II. Oratio ad SS. Angelos.
O Sancte mi Angele Tutelaris, cæte-
ique Angeli ſancti, qui ſtatis in
domo Domini, & in atriis Domús Dei
noſtri, in conſpectu Throni & Agni,
ſummo cum ſtupore, amore & reveren-
tià: Aſſiſtite mihi hodie, méque excita-
te, ut ſimili ſtupore & amore, reveren-
. . tià

2

—
i,8
Aivin

menh
es ey
lon
on
Mumne
noc-
ltäte
Pe
her

e

—

ernitate
Guunn
hhohin
honoren
iddet
6od Cin

i

Crend

gul 6
me .
ger, 1l
Ennol
7otiot

aäd Adventum. 361

tiâ, & devotione ad aram conſiſtam, &
diviniſſima hæc myſteria peragam.
III. Oratio ad Sankctum hodiernum.
0 Sancte N. aſpectu beatifico jam fru-
ens, Deique Majeſtatem, Poten-
tiam, Sapientiam & Bonitatem facie ad
faciem contemplans, tuâ, quæſo, inter-
ceſſion& ita hodie cœleſtia hæc Sacra-
menta ſuſcipiam atque tractem; quem-
admodum tu, ſi in terras redires, eadem
ſuſeiperes vel tractares. Per Chriſtum
D. N. Amen.
II. Conſideratio & Affectus de Inmen-
ſitate Dei.
F E K I A II.
IJ. O Deus immenſe! tu es ubique, &
absque termino in omnem di-
menſionem quodammodo diffuſus: tu
es excelſior Cœlo, profundior inferno,
longior terrâ, latior mari: tu omnem

complecteris locum, omnem excedis

numerum, omnem tranſilis infinitatem;
tu omnem dimenſionem, omnem æter-
nitatem, omnem multitudinem, omnem
perfectionem imaginabilem longiſſimé
ſuperas, & in infinitum excurris. Verèe

QC igitur,

362 Ante dacrum à Pentecoſte

igitur magnus es Domine, & laudabilis
mmis; & magnitudinis tuæ non eſt finis!

da mihi intellectum, & ſcrutabor mira-

pilia tua, & magnalia tua.
II. Tu verò, Anima mea, aperi ocu-
Ios fidei, & videbis in hoc admirabili Sa-
cramento totam Numinis immenlſita-
tem, quam debes revereri: cornes hic
immenſam Bonitatem, quam debes dili⸗
ere: reperies infinitam Majeſtatem,
uam debes adorare; ſupremam Sapi-
entiam, cum quàâ potes converſari; di-
vinam Omnipotentiam, cui potes confi-
dere; immenſam lætitiam, in qua potes
exultare. Credo Domine hæc omnia
firmiſſimè, & adoro te, amo, ac reve-
reor te Deus O. M. & undequaque im-
menſe.
III. O Magnitudo omnem menſuram
excedens, cœlum terràmque implens!
uanto cum tremore, & reverentiâ ad te
adrepere par eſt exilem terræ vermicu-
lum; quantâ animi demiſſione, & devo-
tone, quanto fervore, & deſiderio ad
ſummam Majeſtatem excipiendam præ-

parare ſe debet vilis homuncio; pro cu-
jus

2
„

. ad Adventum. 28;

udeb jus præparatione tota non ſufficeret æ-
metfoit ternitas; quomodo auſim, Deus meus,
bormir diſtracte preces fundere, oſcitanter cele-
brare, peccatumve aliud committere, te
i per Immenſitatem mihi intimeprælente,
