honorat, cor aevutem eorum longè elt A
me. Matth. 15.

S. VIII.
Præſtanda poſt peractum Officium.

I. Ommiſſos defectus breviter exa-
mina, & contritionem elice, at-
Ge expia recitatione Pſalmi: Laudate
ominum omnes gentes: vel oratio-
nis ex Breviario, Sacroſanctæ, & in-
dividuæ Trinitati: quam devotè poſt Oof-
fiecium recitantibus Leo X. defeltus &
culpas in eo perſolvendo humana fragi-
litate contrabtas indulſit. De bono
verò ſucceſz gratias age.

Iro

.
o e

et M

rele

un
I.
ii⸗
M
eg⸗
i6 N
A

un.
ℳ.
1d.
odare

Gult⸗
A.
)
.
.
ſig⸗

on

c.

Horas Canonica»- 9 5

TI. Offer Sanctiſſimæ Trinitati per-
actum Oficium, cum meritis Chriſti,
B. V. & omnium Sanktorum; ac utere
oratiunculä, quam, ut refert Bloſius
in Monili Spirit. &. 3. Chriſtus J. Ger-
trudem docuit.

. 0 RATI O.

BOne JEStI propitius eſto mihi pecca-
tori: ego tepidum, diſtractum, &

imperfectum ſervitium meum commen-

do mellifluo cordi tuo emendandum &
perficiendum, tibique ipſum offero ad
ſalutem omnium, in unione illius at-
tentiflimæ orationis, quâ tu Patrem
oràâſti & laudâſti in terris. Reſponde,
quæſo, ſatisfac, & ſupple pro me ple-
niſſimè, Amen.

Finio cum dicto Paludani: Oficium
ob præviſa impedimenta anticipare,

eſt providentiæ: debito tempore orare

Ohicium, eſt obedientiæ: poſt debitum

tempus orare, eſt negligentiæ.

HORA

96⁵ Praſtanda
FH O kkK A VI.
PRAXIS

mank, quando Chriſtus reſur-
rexiſſe creditur.
I. Regina Cœli lætare; Alleluja.
Ave Maria, &c. %
II. Quia quem meruiſti portare; Al-
lelaja. Ave Maria, &c.
III. Reſurrexit, ſicut dixit; Alleluja.
Ave Maria, &c.
v. Gaude & lætare Virgo Maria;
Alleluja.
y Quia ſurrexit Dominus Veré,
Alleluja.

Suhjungitur oratio Paſchalis. Deus,

qui per Keſurrectionem Filii tui, &c. Abit,

Conſuetins alii ad trinum campanæ pul-
ſum mane, meridie, & veſpert flexis ge-

zibus orant pro luerandis indulgentiis

à moderno S. Pontifice conceſſis Angelus
Domini, & c. qui orandi modus habetur
infra ad horam! I. Veſpertinam.

Orandi ad trinum campanæ pulſum

M

liemm,
.1).
lermin
tur ge
mugur
Ubith
Mor

um qe
Lreni
alci
Nava
nor b
Eer

DE reae,

ante Confeſſtonem. 97

DE SACRAMENTO

POENITENTI.
. CAL IIT I.
. §⁵. I.
Monita.

Naitum I. Sacramentum pæni.
te⸗A tentiæ eſt Fons ille, à Deo Eccle-
liaæpromiſus per Zachariam Prophetam
lelh &. 12. Fons patens habitantibus Jeruſa-
lem in ablutionem peccatoris. Si igi-
Mni 7ar delicto aliquomaculatu⸗ ſis, accede.
r, ablae. Ne tardes converti ad Do-
minum, & ne differas de die in diem;
ſubitò enim veniet ira illius. Eccl. 5.
peu. Monitum II. Elige Conſcientiæ tuæ
i d. Arbitrum ſtabilem, eumque magis pi-
i, um, doct um, prudentem, cordatum, &-
Iſtrenuum. Eligis in morbis Medicum ex-
eri Vertiſſimum, in litibus Ad vosatum con-
e, Hultiſimum, in navigatione periculosd
r Navarchum peritiſſimum; & animæ
äzmeorbes, controverſias, ſalutem minus
erxperto Medico, Fudici, Gubernatori
iI sredest

Ferer

5E Woni⸗

9⁸ Praæſtanda

Monitum III. Electo huiusmodi Arbi-
tro, velut Chriſti Vicario, totam con-
Neientiam tuam aperi; & effunde ſicut
aquam cor tuum; at monet ecleſtaſti-
cus: qui abſcondit (extenuat, palliat,
colorat) ſcelera, non dirigetur. Prov. 25.
Monitum IV. Ed contritioni ama-
ritudine, doloris intenſione, peopoſiti
fermitate conſiientiam emacula, quà

zaulè poſt moriturus, & Zudiei onmni-

ſcio ſeſtendus id faceres: & in particula-
ri expende emendationis media & occa-
ITionum ſugam: & at cordatum emen-
dandipropoſitum aemonſtres in gravio-
re delicto, pœënam de teſume, aut in te-
lapſu ſamendam ſtatue, orationem, je-
junium, eleemeſynam, cilicium, diſei-
plinam, duriorem cubationem, &c.
Regnum cœlorum vim patitur. Matth.
1I. Caſtiga corvpus, & in ſervituten
redige cum Doct ore Centium.
Monitum V. Peccata tua ſapins ex*
pia, ſi non alternis diebus, ſaltem ſemel
zterümque in hebdomade, per ſingulas
enim exomologeſes auges gratiam, ob-
Sines robur contratentationes. Negue
“ tantum

lant.
las,
aect
criß.
anee
vel
guie
LE.

1
loe
ong

nel

e.
Hul
ſen⸗
Dete
lua
⸗
nd
dun
rii
dal
1t,

P,ℳ
N

1
9
49 .

ℳN
“
Ga

NN

ANSE

, 6
MN

N,
.
t

04

9
, 4

ante Confeſſtonem. 99

tantum confitere labes, ſed & Iabeca-

las, ut eb purior ad puritatis fontem
accedas : ſi enim Sacerdotes Moſaici ſa-
erificaturi quotidie ſe lavahbaut in vaſe
aneo, exſpeculis multerum confelto, ut
vel minimas labeculas abſtergerent,
quia faciendum incumbet Sacerdoti N.
L longè diviniora tractaturos“
Monitum VI. Sacerdos anguſtioris
conſeientiæ, miſericordiam Dei ol oculos
ponat, ſéque ad fduciam excitet. Se-
mel ſieſpiravit David, dicens : peccavi,
& ſatim Deus peccatum tranſtulit
Ingemuit, & pectuspercaſſet Publicanus
multis oxriminibus obnoxius, & citò de-
Noendit juſtificatus in domum ſuam.
Decem millia talenta debebat ſervus ne-
quam, qui procidens rogavit eum, &-
omne debitum dimiſit ei. MWulier in
adulterio deprehenſa ſtetit tremens,
dum accuſaretur, & confuſis adverſa-
riis, à damnatione eripuit eam. Mag-
dalenæ pœnitenti omnia ſcelera remiſits
ita, ut miraretur Phariſaus. Latro in
cruce uno verbo emollivit viſcera eus;
& ſtatim Paradiſi Mes- effelctus .
. 2

IOO0O Præſtanda

An non miſerationes ejus ſuper omnia
opera ejus? igitur: ſentite de Domino
in bonitate, & facite fructus dignos
vaænitentig.
Monitum VII. Laxioris verò vitæ

Juſtitiam Divinam expendat: & aſpi-

ciat I. ſragem Angelorum, qua tot my-
riades ob unicum peccatum cælazn in-

fernum deturbatæ; non attentä eorum

multitudine, pulchritudine, laudibus
aternis, quibus Deum affeciſſent, aut
blasphemiis in aternum ſecuturis. Vi-
deat Adamum cum totâ poſteritate ob
pomi eſum b Paradiſo ejeltum, jure re-
gni caleſtis ſpoliatum, innumerique
mala inde ſecuta, bella, peſtes, mortes,
velut divinæ juſtitiæ executores. Con-
ſederet cataclysmum, exceptis octo ho-
minibus, totum orbem aguis ſuſfocan-
tem. Sodomam & Gomorrham cum
viris & fſaminis, pueris & animantibus
ſulphureo igne deletam. Core, Dathan,
& Ahbiron, ob murmur contra Moyſen,
& Aaronem, terrä dehbiſcente abſorptos,
& vivos in infernum praæcipitatos. Et
ad tantam aivinernm judiciorum abyf-
Jum

—
lun

tin
tut
6
ine
cog
α
let

o⸗

he

—
innil
Dunkr
t

No
64
r

Nr

eM.

ℳℳ00.
, ℳ
1 V
ne
er
,4
eorte⸗
6.
Kohe
er
G,
uthe
lt
ℳ
u

ante Confezſſionem. 101

Jum expaveſcensdicat: coeſze Domine
zimore tuo carnes meas, à ju

iciis enim
zuis timui. Ta terribilis es in conſiliis
ſuper filios hominum: ſed tamen juſtas
in omnibus viis tuis, etiam dum unan
cogitationem, anum dictum, facltumvet
lethaliter malum, licèét momentum tem-
por non excederet, aternis inſerorunn
incendiis plectis.

§. II.
Examen Peccatorum.

PRemiſi oratione, & pelitione lauminis
ad cognoſéèendapeccatna, mente bper-

curye ro. Præcepta Decalogi, Pracepta

Ercleſtæ, peccazs enpitalis, ſenſiss cor-
bvis, dies ab altima exomolegeſi
zransackos, & diei horas ab ortu diei

ad occaſum, loca item, & perſongs

cum quibus converſatus es, & facile
in numerum & notitiam peccatorum
devenies. Memoriæ gratiä brevem

attexo cat alogum.

*; Cogi⸗

702 Præſtanda

Cogitationes. Verba. Opera.
Acedioſ. Adulatoria. Acedioſa.
Ambitioſäa. Aſfeltata. Avara.

Aark. Amara. Curioſa.
Blasphemæ. Ambiguan. Fraudu-
urioſ. Centemptiva., lenta.

Dubioſe cir- Contentioſa. Guloſa.
cafidem. Contumelieſa. Hypocro-
Fraudulen- Exaggeratoria. kica.

7g. Filta, frau- TWediſereta.
Guloſa. dulenta. IWijuſta.
Invida. Zactabunda. Wobedien-

Wacundæ. Imprecatoria. tia.
Luxurioſct.: Inpaudica. Imordina-
Marmara- decanſiderata. ta.

toriæ. Imſtigatoria Libidinoſa,

Odioſaæ. ad malum., Otiogſaz.
Otioſa. Iracunda. Partialia.
Puſelani- Irriſoria. Prodiga.
mes. Jurantia. Praæſaump-

Suſpicioſ. AMendacia. Zuſaz.
derupuloſa. Mordacia. Quaſtuoſa.

Superba. Otioſa. Sacrilega.
Temera- Superba. Temera-
ric. suſurratoria. ria.
Vang. Vana. Vana.

In

en.
44

ante Confeſſtonem. 103
Za Sacrificio Miſſæ examina, utrum

dLeliqueris defectu debita e-srien’, „

examinis, contritionis, devotionis, at-
tentionis, reverentiæ, obſervantiz ia-
briearum & ceremoniarum. Utrum
defectus commiſſus, in tempore, loco,
paramentis, corporalibus, lumine, mi-
nisro, lapide conſeècrate, mappis, in
materia panis, vini, aquæ, in obliga-
tione celebrandi pPro Arszi. Utrum
gratiarum abtio diſtralta, perfunkto-
vis, nimis ſuccincta, ménsque mox ad
alia negotia aut colloquia deflexerit.
In horis Canonicis, nam deliqueris
omiſſene permutatione, Zransboſitione,
d'ſtractione, decurtatione Sylabarum,
feſtinatione, defeltu reverentiæ, at-
zentionis, decentia ſitüs, convenientig
loci & temporis s interpoſitione fuahula-
rum, &c. omiſſione reſtitutionis partis
fructuum ob neglectunm Oficvium.
In Adminiſtratione Sacramentorum.
IItrum ſincers fuerit intentio gloriæ
divinæ, e&r ſalutis animarum, ak verè
lucri temporalis. UItrum ſacra Eucha-
riſtia diſtributa cum debitareverentia,
E 4 Kcορρ

104 praæſtanda

devotione, Promptitudine, oculorum
uſtodia: atrum particulz vel boſtia ex
negligentiä delapſa, & in tali caſu ri-
bricæ ſervatæ. In confeſſtonibus exoi-
iendis utrum defeltus contigerit in ſei-
entia, poteſtate, prudentia, modeſtia,
interrogatione neceſſaria, vel NRaperſtua,
is, ſtructtone, libertate, monitione ,6.¾
vitate vel rigore, olſervatione Sigil.
i, &. Denique, an in caſibus di Sa⸗
libus, absqué covſilio Doctiorum ,„ vel
inſpectione librorum, cum dubio abſol-
Teris.
In cura animarum diſzice, nunm defe-
&1 as Paerit in zelor cura ſalatis anima.-
rum tibi commiſſarum, in adminiſtra.
ione Sacramentorum, ſublatione ſcan-
dalorum, & peccatorum gravium, in
erplicatione doctrinæ Chr’ſtiane, in
om iſſzone conctionum, vel piæparaktione
in reconciliatione diſſdentinnm,, in Ce-
lebratione Miſſe diebus ſeſtivis, velpro
defunbis aet Vivis, in, commuzione
zin ven, pore Paſchali, col-
Lattone ertremorcem dacramentorum.
Wam aeaeris malum eXuäiun, ira,
odio,

leg⸗

Pia

5
leß
I

—

runn

ig

1t
l
i

i

el

.

l⸗
.

in

ℳ%

10-
n
.
.

ante Confeſſtonem. 10
odο, avaritia, ebrietate, laxuria, 4
loquiis pravis, ſtatutorum Eccleſiæ au
Pialatoraum transgreſſione. Denique
num defelctus fuerit munditiei in tem-
plo, ſacriſtia, Hierotheca, Altaribus,
Reliquiis, corporalibus, Purificatoriis,

1 Ae⸗ veſtibus & vaſis ſacris. Item

in Maa luſtrali, ehrismate, aliisque ad
dſas ſacros neceſſariis, ad qua ex Officio
obligaris,

Fontes Lacrymarum.
Seu conſiderationes ad excitandum
dolorem de peccatis.
TLyleèt contritio & dolor de peceatis do-
–num Dei ſit; ea tamen ex parte no-
Rra etiam adhibitis contkiderationibus
& precibus procuranda eſt: duplicem
proinde fontem ſubjicio, primum propec-
catis venialibus, alterum pro lethali-
bus, ut varietas juvet, & per ſeptenes
hebdomada dies ſerviat.
FON Ss I.
Lacrymarum doloris, & amoris ex con-
ſideratione peccatorum venia-

liam profluens.
E 5 VENAL

1o s Praefanda

Natura peccati venialis.
I. Expenae: Peccatum veniale eſt
quædam offenſa Dei, eſt culypa, reatus,
niquitas, impietas quædam, quam
Deus aquiſſmus rerum gſtimator odite
odio ſunt Deo impius & impietas, Wod
non ſolum de mortali, ſed cum yropor-
tione etiam de veniali peccato intelli-
gendum eſt.
II. Prima odii hujus divini cauſa eſt,
contrarietas, repugnantia, oppoſitio quæ-

dam Dei, & peccati cujuscungae cum

enim Deus ſit ſanltitas eſſentialis, &
Nprema puritas z nullam etiam mini-
mam ferre poteſt impuritatem , longè
minus, quaàm ſol tenebras.
II. Hinc oritur, quòd peceatum ſit
unicus & implacabilis Dei hoſtis, & ſo-
Ium ilag malum, quo deſtrueretur, ſ
doſt,ni poſet: ſatinsque foret ex mente
Doct orum, totum univerſum annihila-
ri, quàm vet ,zicum verbum otioſum
Proferri majorn, enim momenti eſt mi-
nimum Creatoris malum, qquaàm maxi-
mum crealurg.

fe⸗

ole
da!
le,
Be⸗
nih

viſl

Den
inn

li

n
An

h,
in
gi
S,

en

ante Confeſſtonem. 107
Ahfeltus odii, & doloris.
Qlns igitur odio, anima mea, pec-
☛◻D cata hujusmodi proſequenda; quo
dolore expianda! quo ſtudio præcaven-
da! cùm præſtet Angelos omnes interi-
re, univerſos homines damnari, omnes
Beatos cœlo ejici, omnes creaturas in
nih fum redigi, quàm unico peccato le-
viſſimo Deum offendi. Deteſtor, mi
Deus, omnia hæc peccata mea, propè
innumera, & intimè doleo, quèd toties
aliquid tibi diſplicens perpetrârim.
VEN A II.
Macula peccati venialis.
I. Peccatum veniale eſt macula ani-
mæ, deformans, & defædans pracipu-
um ac pulcherrimum opus Dei, ſeilicet
animam juſti: eſt velut alcus in venuſt a
facie; eſt velut lutum in candida veſté:
eſt ſeabies & ſanies purulenta ſtoma-
chum aliis movens: quà ſi mund ari eſſet
in tua poteſtate, nunquid ſtatim ve Les?
Il. Tanta autem d hujus maculæ fæ-
ditas, ut ſi, per impoſſibile, et in ani-
ma Chriſti Pomini, privaret eam vi-
ſione beatifcd, & humanitastem jus
cælo exsluderet. UI. Imo

108 Præſtanda

II. Imè ſi praæditus eſſes virtntilbus, e
meritis Beatiſſimæ Mariakirginis omni-
uinmque Sanktorum, atgue ex hac vita
decederes und ſolum beccati venialis
maculä fadatus, eumqite per totam æ-
zernitatem retineres, ue gusan, aamit-
erâ ad cæleſten, gloriam. Ludm
elenata gqualitas! „
Aheltus.

Xhorreſce, Anima mea, & cavene

unquam voluntariè ejusmodi macu-
lam tibi affrices: adeò enim hæc Deo
diſplicet, ut ſi vel per unam, omnium
hominum peccata impedire, omnes pec-
catores ſanctificare, omnes damnatos
coœlo poſſes invehere; Deus tamen
Ppropter effectus adeò præftantes in ad-
miſſionem vel unici peccati venialis non
Præberet aſſenſum. Admirare & dole
de tua in his negligentia.
V. E N A III.
Malitia peccati venialis.
Malittam peccati hiijus e&†—qo col-
lige, quòa Chriſto Domino; muz aiſſmo
nm,nis puritatis ſecul adverſetur, ac
dicliceat, magnocgi Keterit, E& pro ei
aelen-

0
5.
4

det

e
er

ſan
fai

MM.
N

1
oa

—
ele
Amni

Cnit

wene
nael.

Der

polumn

ohel⸗
nite
tawnen
1 a0.
Snor

4 Al.
Hin
,
14

M.

.

ante Confeſſionem. 109
delendaà ſangiinem pretioſum ſuderit:
ut ſeilicet echiberet ipſe ſibi glorioſam
Eccleſiam, non habentem maculam,
neque rugam. Eph. 5.
II. Tauta deinde ejus malitia eſt, ut
omniuns Martyrum ſanguis, omnium
Confeſſorum lacryniæx, & punitentiæ,
omeium Sanktorun merita, & heroica
IFaeinora, per ſe ſolz ſampta, on ſint
Jußicientia ad mungdandum ab anica
Veniali labe.
III. Ne ergò mireris, Sanctos tanta
cſos eſſe cautelà, tantaä ſenſuum cuſtodiä,
zam accurataà præſentiæ divina memo-
zid. ae in omnibus operibus, & verbis
circumſpect ione, & Vigilantiä. N. Zoat-
nes Baptiſta quantus ſanctus? in utero
ſanbificatus, & tamen in eremum ſe-
ceſſet 3 Ne levi ſalten maculare vitam
famine poſſet. Loco affestüs, deſiderium
imitanai Sanct orum, circumſpebtionem
excita, & attende tibi.
VENA IV.
Ingratitudo.
J. Conſidera ingratitudinem taam
erga Peum, qui omni momento novis,
E 7 noTis-

IIO

Præſtanda

novisqué beneficiis te afficit, & tu loco
gratitudinis, tantum peccatorum venia-
lium numerum reddis, qui per Vitæ de-
curſum fortè aſcendit ad quinquaginta
vel centum millia. O quale chaos!
II. Deinde ingratum te exhibes Chri-
ſto salvatori tuo, tum propter tot api-
lia gratiæ, quæ tibi promeruit, ac ſem-
per oſfert; tum propter alia beneſcia in-
numera: & tamen vide, num ſit crea-
tura in mundo, quam toties, & tam
audaclter offenderis? iaque ex leviſſimis
cauſis,
UI. Ingratum denique te oſtendis Si-
ritut Sancto, cujus templum, quod es tu,
pulveribus, & aranearum telis at be-
Kiolis deturpas z3 saque leviſſimis de
cauſis, ſumptä ex rebus minimis occaſio-
ne, ſeilicet prepter reſpectum humanum,

commoditatem corporis, ſenſualitatem,

gloriolam. Quantum dedecus! Dole,

& Pudore Sußandere quòd res ades viles
votins, quaàm Deum curaveris; & de-
inceps peéccatorum odium, ſoduld morti-
Rcatione ſenſualitatum demonſtrare ſta-
Suc.

VENA

1.

wes

tra⸗
nuit

1

lnt

ti
aufe
iel
um
/

nit 4

emn

nit
tii

vVyo⸗

gui
dote
tan
den
a,
ſea

4
euit⸗
ed
83)

ante Confeſſtonem. 111

VENA W.
Effectus peccati venialis.
l. Peccatum veniale cor hominis rei
creatæ afigit, à perfelto Dei amore re-
trahit, dum charitatis fervorem immi-
nuit, & uanionem aſffectuoſam anima
cun, Deo ſummo Bono ſuo impedit.
6. Deinde obſeurat intelleltum, vo-
luntatem indurat, in virtutum exerci-
tio alacritatem, in cultu divino guſtum
aufert, quemadmodum humor vitioſus
in lingua gieſtum & delectationem cibo-
rum. Operabona minus Deo grata, mi-
nus meritoria reddit.
II. Denique peccatum veniale diſpo-
nit ad mort ale, veluti agritudo ad mor-
tem, & potio occulte venenata diſpo-
nit paulatim ad interitum; tum gra-
tiis divinis ponendo obſtacula, tum dæ-
monis inſultibus aditum Pazetaeizne 5
qui animam reperiens debilioren, ut-
pote ordinariis gratiæ præſidiis deſtitu-
tam, facile eam evertit. Unde gra-
vem cujusdam Clerici aut Religioſi rui-
nam audiens, eam non ſubito accidiſſe
seredas, ſed ſenſim, à peccatorum veze
SS ium

1II2 preſtanda

liunm negleltu: ſizut trabs à vermibis
Paulatin eveſa, onere impoſeto, tandem

lam oculi caſtodi.
VENA VI.
Pœnæ hujus & alterius vitæ.

I. Expende pxæxnas in hac vita ob twe-
niale peccatum à Deo inftictas. Moy-
Jes & Aazron, licèt magni Dei amici,
tamen ob difigentiam, terræ promiſſe
ingreſſu excläſe ſant. IIxor Leth ob ca-
rioſetatem oculorum in ſtatuam ſalis

Domini tangens, morte ſubitaned caſti-
gatus eſte quis non pavent?
II. Bethlamitarum quinquaginta mil-
lia cum leptuaginta Piin ipges populi,
aram curioſzns intuentes, repentinä mor-
ze extincti ſaut. David ex vanitate
Jubditos umerans, ſeptuaginta millium
hominum excidio per peſtilentiam mul.
Aatus eſt. Ezorſias Rex in theſauris
Juis vané ſebi complacens, amiſſzone bo-
gorum, honoris, valetudinis, & Vitk
Punitus eſt. quis non horrent?
UII. Poſt

repenté corruit. Dole, & te ut pupil-

converſa. Ova cum irreverentia ar-an

II
600 a
udie
onm
Fit,
aber
ere,
a

er,

ertui
cele
Ita de⸗
Gine
ul ,
luant
1 (el
15 /,
eN

ſoyi

4
iſej

nihur
Inll

1
ℳ/
lt,
niſe
.

AN

nil⸗
pult
nnr.
nitett
ℳ
l.
e1
Sifs

⸗

ante Confeſſionem. 113

II. Poſt hanc vitam verò, in judi-
cio particulari, auſteriore vultu à Chriſto
Judice aſpicieris, ad beatifeum Dei aſze-
At‿νuu, & amplexum non ſtatim admitte-
ris, ſed ad purgatorii ergaſtulam aman-
daberis. Ubi expende- Si aulicus tanto-
Fere apprehendit, quòd à Rege jubeatur
ex abla faceſſeres ſ, Nautz tam agrè
kferat, quèd peracta navigatione longd
Portai appropinquans ſubitä tempeſtate
vepellatur in Oceanum: ſi Filius nolilis
ita percellatur, quòd ex longinqua pere-
grt:natione redux loco paterni materni-
que amplexus compingatur in carcerem:
quahkto lact & mærore repubſam ex au-
Ua caleſti, à portu felicis zæternitatis,
ab amplexu divino amabiliſivio tu fe-
es? Dole itaque, & cave tibi.

VENA VII.
Ignis purgatorii.
1. Apprehende vivaciter ignis bpurga-
torii fiammas eſſe longè acerbiſſimas,
omnizque MWartyrum tormenta, & car-
niſtcinas multis Paſſebis ſuperare: eſt
enim idem ignis juxta zonnullorus
Jenten-

1I4 Praſtanda ante Confeſſionem.

Jententian, qui damnatos & daæmones
eruciat, licêt diſpari modo. .
II. Deinde pauciſſimos eſſe ſeias, qui
absque purgatoriis pœnis rectä evolent
in cæœlum; at patet ex Dialogis . Grego-
zii, ex hiſtortis Eccleſeiaſticis cortiſſenis,
& benè probat Bellarminus l. 1I. de a-
miſſ. gratiæ c. 13. Luomoad igit la-

borandum eſt, ut ſis & zumero pauco-

rum.
III. Noveris denique paucos eße, qui
parvo tempore, purgatorio detineantur,
aliquos terte compertum eſt, uasque ad

diem judicii ibidem permanſuros, uti de
odam magno Prælato S. Lutgardi re-

velatum eſt, etſi is fuerit valae benè de
Eccleſta meritus. Surius in vita. Quaàm

ergèò ſtupida es anima mea. ad futuras

gnas tam acerbas, qua Zam acrem ha-
bes ſenſam præſentiunm, centies minorum!
ſi poſt verbum otioſam, poſt mendacium
jocoſum, poſt vanitatem aut curioſeta-
tens mox eſes comburendus per carnifi-
cem, nunquid abſtineres?“ agnoſee igi-
tur tuam in gravioribus ſuppliciis pra-
cavendis oſeitantias e dole, pave, &-
save. FONS

.
—

ehone⸗

ℳ 6
1e
L Glg
ei
,N

ℳ

e
untN
/
N
i.
Nn,
ſotm
Gnk⸗
r
iſſt
Arl .
i/
M:
108

36) 0°(* 1II7

FONS II.
Lacrymarum & doloris ex conſidera-
tione peccati lethalis profluens.
Sacerdos graviore = delicte,

quod Deus avertat, foöorte macula-
tus ſit, hunt fontem aaeat, atque ut
abluatur perfeitins, conſideret aliquan-
tuline peccati gravitatem, ne objicia-
zar ei, quod Deus olim per geremiam
c. g. locutas eſt: Nullus eſt, qui agat
pœnitentiam ſuper peccato ſuo dicens:
Quid feci?
VENA I. DOLO RIS.
Ex conſideratione peccati, ùt eſt of-
fenſa Creatoris.

TWeredere, Anima mea, penetrale men-

is tuaa s alque aut majore compunga-
ris dolore, expende, & oggere tibi ipſi:
Luid feci? Ah! quid feci contra Crea-
Dovenn meum, qui tanta pro me fecit?
ipſe me ex nihilo crxeavit, & ego ipfſam
Pro nihilo offendi. ipſe me ad imaginem
& ſimilitudinem ſuam fecit; ego ima-
ginem illam delevi, & Daæmon’s ſimili-
tudinem indui: ipſe mihi & animæ meæ

Potentins & corporis ſonſus largitus eſt 5

65

116 Dolor

ego tisdem abuſus ſum, it eum exacer-
barem; ipſe denique mundum hunc ele-
gantem pro me condidit, & ego, quan-
tum in me fuit, eum totum contra Con-
ditorem converti. Quanta malitia!
Affectus doloris.
PEccavi, Deus meus, peccavi! ac gra-
viter Divinam Majeſtatem tuam of-
fendi; ſed vehementer contriſtor, & ex
intimo corde nunc doleo, atque affli-
gor, me infinito dolore dolere non poſſe,
quèòd te Condirorem meum amantiſſi-
mum liberaliſſimumque exaſperârim;
pro bonis mala rependerim; donisque
tuis, in opprobrium tuum abuſus fuerim.
Ah! quomodo te placabo? quid fa-
ciam, ut debita tanta diſſolvam? Eece
me totum offero tibi ad ſervitium per-
petuum; corpus & animam; vitam &
omnia, mille etiam vitas, ſi haberem.
libens oblarurus. O Deus propitius eſto
mihi peccatori!
VENA II. DOLORIS,
Ex conſideratione peceati, ùt eſt offen-
ſa Patris
Qus feci deinde contra Patrem mer
„ um

—
vMer⸗
Nel.
.
ltie

Neht⸗
1e ⸗

64

i.
le,
oric
in;
lsgue
erini
Lece
e⸗
n
eren.
Usekt

D

M.

Pater! peccavi in cœlum, & coram te;

de peccatis lethalibus. 117

um amantiſſimuges, qui tanta mihi be-

neficia praæſtitit? qui voluntarib ver-
bo veritatis me genuit; qui etiam
non pebereit Unigenito pro ſic genito,
E& cum illo omnia donavit, SSe quæz
in terrie, ſve quaæ in cœlis. Et ego
viciſſim quid feci? inſtar Filii prod'gi
Pasrem deſeruni, probono malum reddi-
di, odium pro dilectione, obedientiam
denegavi, monita ſprevi, mandata
contempſir verbo, ipſe patrem ſe exhi.
buit mihi; ſed ego me Filium non vi-
ilſim. Quanta protervia!

Aßeltas Pudoris.

ET quâ fronte attollo oculos ad vul-

tum Patris tam boni, tam malus Fi-
lius? pudet indigna geſſiſſe genere meo;
pudet tanto patri vixiſſe degenerem, pu-
det deſeruiſſe paternam domum, dila-
piĩdaſſe ſubſtantiam, eſſe paſtum ſiliquis,
converſatum eſſe cum porcis. Confun.
dor, confundor audire: Si ego Pater,
ubi eſt honor meus? ubi amor? ubi ti-
mor? ubi reverentia, & obedientia? O

118 Dolor
jam non ſum dignus vocari filius tuus:
fac me ſicut unum de mercenariis tuis.
VENA III. DOLORIS.
Ex conſideratione peccati, ut eſt offenſa
Redemptoris.
. Qa id feci contrakedemptorem menum,
qui tanta prome fecit, & ſcſtin aits
Luid gulæ meæ intemperantia feci v'niſi
Redemptori meo fel, & acetum denud
prepinare? Quid meä ſuperbiä, niſt e-
jusdem eaput ſpinis iterum pungere?
quid feci proprio met amore, niſi lances
latus ejus Dhesze * quia concupiſcentils
meis, niſi dorſum ejus ſlagellis lacerare?
quid pravis actionilus, & deſideriis,
niſi pedes eius, & manus clavis transfi-
ere, meisque peccatis iterum crucifi-
gere Filium Dei?“ Quanta crudelitai.
Aſzeltus Amoris.
Salvator mi! éſtne ullus homo in
mundo, aut beſtia, quam adeò gra-
viter, tam ſa pè, tam protervè offende-
rim, atque te? prô⅛ pudor! quàâ ratione
reconciliabor Tibi? Ecce ad pedes tuos
mei causâ vulneratos cum Magdalenâ
proſterno me, veniàmque peto huxi.
m

tan

A

—
td

tis.

.

Cſen

r
1,

.

e.
ere⸗
tl
At
Nriin
uß.
cifr⸗

de peccatis lethalibur. rII9

. . — —
limè: utinam cum illà amoris, & dolo-
ris laerymas profunderem! & nunquam

ampliuùs peccarem! Amo enim te, Re-

demptor amantiſſime purè propter te,
quia bonus es, quia Deus es, & omni
amore digniſſimus. Oblſecro igitur te,
per cor tuum lanceâ transfixum, & 2-
mosis vulnere ſaucium, transfige me,
Vulnera cor meum amoris tui vulnere
tam valido, ut ardentiſſimè, & con-
ſtantiſſimè deinceps te diligam, te quæ⸗
ram, te intendam, & à te non ſeparer in
æternum, Amen.
VENA IV. DOLORIS.
Ex conſideratione peccati, ùt eſt offenſa
Domini.
Ql feei contra Dominum menm?
contra Monarcham infinitæ WMa-
Jeſtatis? Lſe eſt Deus, ultionum Domi-
nus, Judex juſtus, & ſortis, terribilis
in conſiliis ſuper filios hominunm ides-
que ſuper omnia timendus. quipeſtquam
occiderit, poteſt corpus, & animam er-
dere in gehennam, & ego vile manci-
Pium, abjectiſſimus ſerdus Pprevi, of-
FTendi, irritavi impiè Deum, Pe
kans

120 Dolor

num meum; dicens in corde meo, non
reqquiret: qui tamen requiret omnia us-
que ad noviſſimum quaarantem requi-
ret, & retribuet abundanter facienti-
bus ſuperbiam: requiret 4à redempto
ſervitium i honorem, & gloriam ab'eo,
uem plamavit. Domine! ſi Rei læſaæ
Majeſtatis capite plectanter , quocbup-
plicium Divinam Omnipotentiam con-
temnenttum ertt.
Affettus timoris.
Xhorreſco, Domine Deus magne,

& omnibus artubus contremiſco,

recogitans, quòd tremendam majeſta-
tem tuam auſus fuerim offendere vilis
pulviſculus, levi flatu mox diſpergen-
dus, & minimè recolligendus. Paveo
Gehennam, paveo judicis vultum ipſis

tremendum Angelicis poteſtatibus.

Contremiſeo ab ira potentis, à facie
furoris ejus, à verbo aſpero, à ventre
In feri à rugientibus præparatis ad eſcam.
Quis dabit capiti meo aquam, & ocu-
lis meis fontem lacrymarum, ut præve-
niam fletibus fletum, & ſtridorem den-
tium, & pondus catenarum prementium,
S ſtringen-

ſtrin
tion

ſun
reis

4 ½
nen
tre
ſan
De,

,Is
1.
46
e
e
o

6

ℳ
ℳ½α

AS
gen
Veo
bs,
:
ete
Am
hel⸗
.
gen
ſunn
el⸗

de peccatis lethalibus. 121

ſtringentium, urentium, & conſumen-
tium. S. Bernard. Serm. 16. in Cant.
Quæ tormenta omnia prorsùs debita
ſunt peecantibus in Dominum talem, &
reis læſæ tantæ Majeſtatis.

VENA V. DOLORIS.
Eyx conſideratione peccati, ut eſt of-
V * fenſa Dei.
LQee feci contra Deum meum? pec-
cavi, & tibi ſoli peccavi, Deus me-
us Primum principium, & ultimgmfi.
nem meum deſerui. Peccavi contra Pa-
trem, Filium, & piritum Sanbtum,
qui in ſaum me habitaculum elegit, &
Jankficavite Peccavicontra Sa e,
Dei mei bonitatem, quæ tot benefeciis
me cumulavit: contra ecjus charitatem,
quæ me gratis dilexit: contra miſeri-
cordiam, quæ gratuit mihi peccata
remiſit: contra omnipotentiam, guæ in
omnibus me adjuvat, tonſervat, & ſae-
Rentat: denique contra omnes ejus per-
fectiones peccavi, eas conculcando, ut
propriam meam, & perverſam ſequerer
voluntatem, O iniquitas! ⸗

F Aßfe-

S *

122 Dolor

Aſfect us Pæœnitentiæg.
XNAIIſerere mei Deus, & ſana animam

meam, quia peccavi tibi: non a-
vertas faciem tuam à me. & ne declines

in ira à ſervo tuo, propter delicta mea
me deſerendo, & æternùm me repro-
bando: agnoſco culpam, iniquè egi, fa-
teor, ſed pœnitet & pudet peccàâſſœ non

propter pœnam temporalem aut æter-

nam, ſed purè propter te Deum meum,
ſummum, optimum, maximum, quem
ſuper omnia diligo. Exitus aquarum

deducant oculi mei, & lacrymis, ſi fieri

poſſit, etiam ſanguineis genas rigent.

VENA VI. DOLORIS.
Ex conſideratione peccati, ut eſt
læſio ſu.

Qaan2. autem exprimam, quid fe-
erim contra meipfum? Animam
enim meam cutpäoccidi, gratiaque, &
charitate ſpoliavi; Dei amicitiam per-
didi 5 cæleſtem hæreditatem amiſis; me-
ipſum diaboli mancipium reddidi &
reum perbetui carceris infernatis con-
ſtitni. Quis unguam majori ée f
34 abs-

1
60.
K

depeccatis lethalibus. 124
babuit, quàm ego me ipfſam! Quis un-
uam crudelior mihi inimicus extitit,
guam peccatum meum? miſerum me!
guid feci? & quid faciam, at amiſſa re-
cuperem, & damnareſarciam?

Aßeltus Reſignationis.
Dleo ex intimo corde, mi Deus, &

ideò ſolùm, quòd te infinitè ama-
bilem offenderim. In punitionem ve-
rò & ſatisfactionem aliqualem pro pec-
catis meis, accepto ex hoc momento,
quidquid adverſi per tuam providenti-
am mihi accidere voles, illudque lu-
bens, volens perferam: accepto labo-
res, & ærumnas, morbum, & mortem
corporalem ad nutum, & beneplacitum
tuum. Domine hic ure, hic ſeca, mo-
dò in æternum parcas.

VENA VII. LOLORIS.
Ex conſideratione peccati, ùt eſt læſio
proximi.

Qlck. denique feci contra meos proxi-
„ alios fortè injuſtitiäâ non-
nulld affecis aliis honorem imminui:
aliis exemplo haud laudabili fui: aliis
F 2 ir 4

124 olor
irà, aliis invidid nocui. Denique Ec-
eleſian, matrem meam contriſtavi, ju-
Rtos afixi, Angelos pacis an plantctum
provocavi, & creaturis uſus ſum contra
communem Creatorem. O quid faciam,
ut omnibus faciam ſatis!

Propoſitum emendationis.
O Domine cum gratia tua vitam nte-

actam corrigere firmiter ſtatuo: ſi-

quid aliquem defraudavi, reddo: veni-
am erratorum à te & ab omnibus poſco,
mihi ignoſci cupio; quemadmodum,
& ego omnibus perlibenter ignoſco;
pro læſis à me, preces ad Deum fundo:
ætorem vitiorum meorum, boni exem-
pli ac virtutum fragrantiâ depellere ſa-
tago: Tantuùm miſerere mei, Domine,
quoniam infirmus ſum . ſana animam
meam, quian peccavi tibi. Pſ. 40.
Categoria malorum è& radice peccati
lethalis pullulantium.

Si tentatio vehementior tepulſave-
rit: aut Caro, Mundus, Diabolüsvete
aliquando proſtraverit z ex hoc, quod

ſubte vo, Alphabeto literam aliquam
. aut

depeccatis lethalibus. 12

aut titulum ſeriò expende, vel prohor-
rore peccati excitando, vel dolore.
Peccatum mortale, opere, verbo, vel
concupiſcentiäperpetratum, tanta gra-
vitatis eſt, & malitiæ, at eam nullus
hominum, & Angelorum, ſèd ſolus De-
us perfecte cognoſcere valeat: eſt eninms
slulterium, quo anima fiaem Deo da-
tam in haptismo frangit: eſt apoſtaſea,

ſeu defectio à parte Dei, & tranfitus ad

bartes diaboli.
Barathrum eſt aternæ damnationis,
& infelicitatis.
Contemptus eſt bonitatis, & pulchri-
tudinis infinitc.
Deſtructio eſt omnium bonorum gra-
tiæ, & gloriæ.
Expulſio eſt Spiritus Sancti ex anima,
& diaboli introductio.
Fœditas eſt animæ tanta, ut erea-
tura univerſa eam perhorrelcat.
Gelu & frigus eſt lethiferum, ignem
charitatis extinguens.
Hoſtis eſt Dei capitaliſſimus, quo ni-
hil odit magis.

F 3 D Ineo-

Dolor

Inobedientia mandatorum Dei eſt:
Iinjuria Regis æaterni. Inominia Chriſti,
quä de novo quodammod Barraba poſt-
bonitur, aut pro re nihili venditur.
Lepra eſt, imò latro aninæ, & la-
gqueus diaboli, quo homines velut aves
incautt caviuntur, & mactantur.
Mors It animæ, quam ſolas Deuspo-
teſt ſæſcitare. Macula tam infamis eſt,
art ſolo Chriſti ſanguine queat ablui.
Malum certa ratione ltamn, gquia
privatio Boni infiniti.
Nox eſt animaæ, caligo, tenebræ ARgyp-
tiacis denliores, quil as homo ita excaca-
tur,: ut pracipitium non videat aternum
Origo 5, omnium malerum tempo-
ralium & aternorum.
Privatio gratiær proditio in Deum,
qua homo arcem mentis ſuæ Deo tollit, &
mn poteſtatem diaboli transfert.
Quadriga Laciferi, quâ tot mortali-
um milliones devecti ſant, & devebun-
tur ad orcum.
Rebellio adversus juſtiſſimam Dei
voludetatem, & lalæ AMajeſtatis divinæ
realus.
1 . Sacri-

12,6

M

1 ,

j

/

M
eet
ℳ

ven,.

Deunt

t

de peccatis lethalibus. 127

Sacrilegium, quo violatur templum
Dei, & in fanum ac ſpeluncam diaboli
convertitur.
Transgreſſio divinæ legis, & Vran-
nus ob yntereſin.
Venenum, virtus, & vulnus anims
mortiferum: Vita non amplius Deo,
ſod qiabolo.
Zizania ab inimico ſuperſeminata in
faſeiculos colliganda, & mittenda in
ignem aternum.
0! quæ peſtis! quæ malorum ilias?
conſidera, trepida, & formida.
3SGGErES⸗Gi Ees⸗
F O NS III.„
Lachrymarum Amoris, & Doloris,
Poœnitentis animæ, ad imitationem alio-
rum verè pœnitentium ſcaturiens.

WVENA I.R‚.
Ad exemplum S. Petri Apoſtoli fluens.
I. ) Uis dabit capiti meo aquam,
oculis meis fontem lacryma-
rum, ut fleam die, & nocte, ac peccata
mea deplorem: O Magiſter mi! O JEstI

bone! quid feci? quaàm ingratum me
PF 4 tantis

128 Dolor
tantis tuis benef ciis exhibui? quoties
propoſui, imò quoties ſanctè promiſ,
potius in carcerem, & in mortem ire,
quàm te Dominum, & Magiſtrum me-
um peccando deſerere? & tamen receſſi
àte, pravam ſocietatem non fugi, pec-
candi occaſionem adii, & cheu! cecidi
& ſi non verbis; at ſactis te negavi, oum
rei ereatæ te poſtpoſui; idque non ſemel
tantùm, fed iterùm iterümque ac ſæpiùs.
II. Heu; infelix ego peccator, quo
nunc me vertam, niſi ad te Præceptor
amantiſſime, cujus miſericordiæ non eſt
numerus, cujus bonitatis, & clementiæ
infinitus eſt theſaurus? Procido igitur
pudore plenus, ad pedes tuos ſacratiſſi-
mos, veniam, & gratiam humillimè ex-
orans. Ne, oblecro, avertas faciem
tuam à me, ſed reſpice me illis miferi-
cordiæ oculis, quibus reſpexiſti Petrum,
& ille converſus, ac pœnitens flevit
amarè.
III. Oſi cum Petro poſſem indeſinen-
ter flere! Oſi ſanguineis etiam lacrymis
peccata mea eluere liceret! Verùm cùͤm
id arido, & petra duriori cordi meo non
. liceat

lie
ti⸗

nei
OI
ar

ſun
ſie
en
gll
ſoe⸗
teg

cir
cir
Det
gui
ant
kedh
. (ci.
gann

de peccatis lethalilus. 129

