ti Cogitationes meas intuente, cor & renes
weit Perſcrutante, & expeditam habente om-
nipotenzam, quàâ mox vindictam de pec-
Gehestt Catis mels ſumere valeas? .
ſg Accedo itaque ad te, Domine, cum.
em timore & tremore, ex conſideratione
Griz6 Magnitudinis tuæ infinitæ: ſed & cum-
ScN„F ĩ amore & gaudio ex conſideratione boni-
* tatis immenſæ; ac libens Pareo, licèt in⸗
,omni dignus ,quia tu jubes, & vis me ad my-
eter⸗ ſteria tua accedere. Suppleat ergo tua
Abein Majeſtas, quo caret mea vilitas: & quod
mea non habet parvitas, tua compenſet
etin Immenſitas, Amen. Z
immes Ill. Conſiaeratio, & Ahectus de In-
nkasn mutabilitate Dei.
emia F E KIA III.
le I. Obeus immutabilis! Tu initio ter⸗
ram fundſti, & gpera manu-
vogt enmn kuarum Sunt cæli: ipſiperibunt, 158
m autem permanes, Denati licut veſti-
e 2 men-

364 Aute Sacrum à Dentecoßte

montum veteraſcent, & ſicut operto-
yium mutabis eos, & mutabuntur; tn
autemidem ipſe es, & anni tui non den⸗-
czient. Plal. IO1. Omnia verò creata,
cœlum & terra. mare & omnia, quæ in
eis ſunt, mutationibus obnoxia ſunt:
homo præſertim, qui nunquam in eodem
ſtatu permanet, ſed omni anno, menſe,
die, horàâ, momento mutatur, & mutat
conſlia, decreta deſideria, amores, &
mores. O inſtabilitas mortalium! O
mutabilitas, & vanitas rerum omnium!
Sed tu DomineDeus meus, ſemper idem
iple es, ab æterno in æternum, immu-
tabilis in natura; invariabilis in attribu-
tis: omnis enim cogitatio, omne con-
ſilium, omnis voluntas, amor, odium,
complacentia, diſplicentia, gaudium,
felicitas, quæ modò in te ſunt, ab æter-
no quoque fuerunt, ac in æternum é-
runt, absque ullà variatione, acceſſione
vel imminutione. Quam veré igitur
per Prophetam dicis: Ego Dominus, &
non mutor. Malach. 3.
II. Reſpice, Anima mea, augaſtiſſi-
mum Sacramentum, & invenies in eo
. hunc

UuneD
em.
los
ſeecate
Wram
tar, i—
Ta⸗ g
Uspe
temn
Watu
tur,
un,,
Nengt.
Peen
lence
Uinie
Pgie
kabil
8 hor
nbon
ra
tum,
tenm
Meam

t

—
t ent
Ntj,
vwrei
1OC
1
otin
enen
Km
nores⸗
um
Umnlu
erſe⸗
1, inni
attſte
mne c
olſoc
1 Are⸗
Gc

ad Adventuw. 36 5

hunc Dominum Deum tuum immutabi-
lem. Hic quemadmodum mundum, &
cœlos creat, genus humanum delet,
peccatores punit, & non mutatür: na-
turam humanam aſſomit, diriſſima pati-
tur, in cruce moritur, & non mutatur:
ita quoque è cœlo deſcendit, ſub ſpecie-
bus panig & vini exiſtit, ab hæreticis con-
temnitur, à judæis & Gentilibus blasphe-
matur, à fidelibus juſtis, & injuſtis ſumi-
tur, non conſumitur, non mutatur; ſed
in ſimpliciſſima identitate, & primævo
ſtatu, ſoper omnia ſemper perſe-
verat. Credo Domine, & obſtupeſco.
III. O Numen immutabile ſub ſacro
ſpecierum involucro latens! quàm gau-
deo de hac ſtabilitate tua, cui nihil addi,
nihil demi poteſt: tu enim es unicumre-
fugium & aſylum meum, ad quod in-
ſtabilis ego, & omni momento variabi-

lis homo pro firmitate, & perſeverantia

in bono recurrere valeo. Accedo igi-

tur ad te in hoſtia ſacroſancta abſcondi-

tum, petéque ſuppliciter, ut inſtabilita-
tem meam ſtabilias, & mutabilitatem-

meam quodammodo immutabilem red-

Q2 das

366 Ante Sacrum à Pentecoſte

das. O quoties ab Exomologeſi, aut
Synaxi ſacra, aut animi renovatione
meliora propono; & paulèò poſt in vani-
tates, & intemperantias priſtinas rela-
bor. Confirma me Deus in hac hora,
in omni bono; ut nunquam deinceps in-
ſtar ſtulti varier, aut velut luna muter;
ſed ſicut ſol in conſpectu tuo aꝑsque ec-
clipſi conſtanter refulgeam, utin gratia
tua us que ad finem perſeverans in perpe-
tuas æternitates te deprædicem, Amen.
I. Conſideratio, & Aſfectus de
Tlernitate Dei.
FERIA IV.
I. les mei ſicut umbra declinave-
runt, & ego ſicut fanum arui:
zu autem Domine, in aternum perma-
nes. Pl. 107. Es enim ipfe æternitas tua,
quæ eſt interminabilis vitæ tota ſimul
& perfecta poſſeſſio: quis ad te non an-
helet? Tufons es omnium bonorum in-
exhauſtus, æternùm fluens, & dulcedi-
ne tuà Paradiſum cœleſtem æternùm-
irrigans; quis te non deſideret! Æterni-
tas tua eſt dies unus, ortum & occa-
ſum ignorans; eſt unum perpetuum ho-

lie: el
titum,
Dris m
let T
Gionu
bonor
quoh
reper
tholi
derire
Il
damh
Lterni
entun
ti t
1, ſe
Uolite
tre S
ue
Ktern
lend
Mree
ck
mia
elit

die;:

le
gel 1
Noreron
Rinven
lins ket
Hae hort
enceſsſ⸗
amun
Absqven
ro ge
Sinpe

D, ANE⅓

9

NHN
. N
1e
ti
Ott n
eron
oruimt
Oeli
Lenun
Peent
Lorer
unho⸗
die

ad Adventumn. 3387

die: eſt æternum nunc, nelciens præte-
ritum, & futurum. Ah! quis & tené-
bris mortalitatis hujus ad te non aſpi-
ret! Tu Labyrinthus es omnium perfe-
Gionum, omnium gratiarum, omnium
bonorum, donorum & theſaurorum; in
quo humanum ingenium exitum nullum
reperit. O ſi nos ipſos in hoc Labyrin-
tho licebet amittere, & exitum non re-
perire! H
II. Anime mi, jam perges ad offeren-
dam hoſtiam, in qua tota hæc continetur
æternitas: conficies & ſuſcipies Sacra-
mentum, in quo reſidet æterna Sapien-
tia, æterna juſtitia, miſericordia, boni-
tas, felicitas, quam in cœlo aliquando
poſſidebimus cum æterna ſatietate, qui-
ete & gaudio: quà igitur fame & ſiti,
quàâ ſanctà impatientià ad bonum hec
æternum anhelare & feſtinare par eſſet?
Et néônne ad æternitatem hanc dignè ſu-
ſcipiendam æterna meritò requireretur
præparatio ac ſumma perfectio? & ſemi-
horula præparationis longa mihi aut ni⸗
mia videretur? Aſfſiſtite mihi ſancti An-
geli! opem ferte ſancti mei Patroni, ut
A 4 quod

368 Aunte Sacrum àa Pentecoſte

quod non expleo in tempore, fervore &
ardore ſuppleam.
III. O Beata .Æternitas! quanta feli-
citas eſt te in Sacramento ſuſcipere, &
bonorum tuorum æternorum participa-
tione gaudere? In hac cœleſti commu-
nione, me amore cœleſtium & æterno-
rum ſuccenſum, fac, obſecro, Hujus vi-
tæ miſerias non tantopere dilig re; hoc
exilium non tam ægréè deſerere; ſed te
Vitam interminatam, vitam beatam fer-
ventiùs deſiderare & amare: fac me cla-
rè cognoſcere, aſſiduè deplorare, ſtu-
diosè devitare ſtultitiam generis huma-
ni, quæ momentanea oblectamenta, ho-
na, regna, imperia tanti æſtimat, eâque
æternis, ac nunquam perituris deliciis,
bonis, regnis, & imperiis cæcè anteponit.
O Deus æterne! ego tibi de tua æterni-
tate animitus gratulor: omnia bonatua
interna intimè tibi faveo, externa pro vi-
ribus procurare deſidero; ut ab omnibus
ameris & lauderis in perpetuum. Deniq;
à quo æternitatem ſubſtantialem in refe-
Ctione ſpirituali aceipio; ab eo quoque
XVitam æternam ſpero, juxta promiſſa:

ui

Aui,
ltern⸗
. 0

Nſe

—

ſettorel

uunuſc⸗
pere,
erich
liconmr.
teht⸗
Nobe⸗
6 kezt
je; ſelt
ramf
eimed
rare, ſ
righum⸗
gent 1
eil⸗
Nepont
Uutem
bomt⸗
Nnpr 1
Omnibu
berg
hinne⸗
uegt
Gnlil

. ad Adventuum. 569
Dui manducat hunc panem, vivet in
katernum. Joan. 6.

V. Conſideratio & Aſfectus de Owni-
potentia Dei.

F ERIANV.

nipotens ſempiterne Deus, quem-
admodum natura tua Divina eſt in-
finita; Tta quoque potentia tua unde-
quaque infinita eſt: quâ poôtes, præter
jam creata, alia & alia producere ſinè fi=
ne: alios cælos, alios mundos, Angelos,
homines perfectiores, & perfectiores in
infinitum: Subeſt enim tibi, tum volue-
ris poſſe. Sap. I12. Tu potes omnipoten-
tiæ tuæ virtute creata omnia annihilare,
reproducere, tranimutare, elementa
confundere, ſolem ſiſtere, mari & ventis
imperare, panem in corpus, vinum in
ſanguinem convertere, morbos curare,
mortuos ſulſcitare, atque hæc omnia po-
tes per teipſum, ſine difficultate, ſine ex-
empl ir extraneo, ſine materià, aut temn-
poris mordg. Deus! quaàm mirabilis
eſt potentia tua! demiſsè eam revere-
or, & profundè adoro. Extende, quæſe,

vo Ante Saerum a Pentecoſte

in me, potentem dexteram tuam, ac
perfectiorem & perfectiorem indies me
effice, ut tibi evadam gratior, & adtre-
menda myſteria tua peragenda dignior.
Tranſmuta me in virum alium, annihila
veterem hominem, & reproduce novum,
impera ventis paſſionum mearum, ut in
anima mea, ptæſertim divinis intenta,
Hat tranquillitas magna.
I. Huic omnipotentiæ tuæ, mi Deus,
veluti fundamento, præcipua fidei no-
ſtræ idogmata innituntur: ut de crea-
tione, conlervatione, & gubernatione
Mundi. In hac fundantur myſteria In-
Carnationis, Neſurrectionis, viſionis bea-
tificæ, ac præcipuè Venerabilis & admi-
rabilis Fuchariſtiæ, quæ ſtupendum eſt
miraculorum compendium. Et licet ea
intellectûs noſtri tenuitas non aſſequa-
tur, ſuppoſità tamen omnipotentiâ, ſa-
pientià, & verbi tui veracitate, haud
Bravatò aſſentitur. Credo itaque Do-
mine, omnia KRelig'onis noſtræ myſteria
à te nobis revelata, & per Eccleliam
tuam propoſita: quia tu digniſſimus
es, cui loquenti fides adhibeatur, &
creda-

—

credat
Uibus
lll.
ilſime
ind
ranri⸗
(clo
epe
num
ſcia
Potel
(o
donſti
Kreli
Onnip
Dor
Mn
osl
Inds
As
N
Ehr
ſior
lunt
Ponn
Don

e
—
tvam, 4
lpcies ne
Kalne⸗
ucſenon
, Aniri
Lonorun
tumn
Sirtennt,
4
mies
dein
de C
etnatet
lert D
ſonbben
Kaln.
db
Nſceten
aCeolr

entit, ſ,

te,in
ele⸗
kert
celen.
Minni
tur, N

credatur, quidquid de ſtupendis ope-
ribus ac prodigiis tuis nobis revelas.
III. Et quis non credat tibi, O poten-
tiſſime & veraciſſime Deus! licet alta
& intellectůs noſtri exiguitatem ſupe-
rantia reveles; ſi vel ea, quæ indies in
cœlo, & in terra operaris, admiranda
expendat, quis non ſperet in te, ſi ad in-
numer ilia in omni vita accepta bene=-

ficia reflectat? quis non fidat tibi omni-

potenti, promittenti, & volenti? cum-
que de tua promiſſione, & voluntate
conſtiterit, cui de omnipotentia ambi⸗
gere licebit? Venio itaque ad te Deum
omnipotentem in Sacramento Altaris
abiconditum, cum leprolo dicens:
Matth. 8. Domine ſe vis, potese immun-
dus ſum, ſi vis, potes me mundare: infir-
mus ſum, ſi vis, potes me ſlanare: tepi-
dus ſum, ſi vis, potes me accendere.
Gaudeo quòd omnipotens ſis ac poſſis⸗
& gaudeo quòèòd omnipotentia tua con-
ſtituta ſit in manibus benevolæ tuæ vo-
luntatis: quidquid ab hac proceſſerit,
bonum erit atque utile mihi, tibi verò
Zlorioſum, Amen. “R

. C 1v

372 Ante Sacrum à Pentecgſte

— —
VI. Conſideratio, & Ahectus de orom
Sapientia Dei. entie
FERIA VI. .
I. DOQmine Deus meus, tu omnia no- (ili
ſti: tu ſapientia tuâ ingnitâ cogno- uibis
ſcis, & comprehendis teipſum, Perſo- dem
nas divinas, & per fectiones tuas infini- &
tas: quarum cognitio infinitam intel- tenet
Iectùs tui capacitatem latiat, inhito te imce
gaudio replet, téque beatum reddit. ceim
Hâc quoque Sapientiâ tu4 cognoſcis ali,
omnes Angelos & Homines, illorum nu- ſeni,
merum, cogitationes, affectus, deſide-· arn
ria, gaudia, locutiones, propenſiones, en
Potentias, ſcientias, artes, gratiam &α n
gloriam. Eàdem Sapientia cognoſcis mæ
omnia viventia, & non viventia, omnia bus
animantia & vegetabilia, quadrupedes, ned
volueres, piſces, plantas, flores, herbas, em
eorúmque numerum, virtutes, operati- tu
ones & proprietates, quæ mortalium ſee

nemo aſſequitur. Atque hæc omnia ſie,
noſti per teipſum, ſine pecie, vel imagi- iit
ne, ſine magiſtro aut conliliario, ſine I

libro, ide, vel exemplari, quibus non
indiges; divina enim eſſentia tua eſt looo E
horum

—
N

nneno⸗
Reonno⸗

. Deno

intni
mn ine⸗
ſchion
rell
Cgroit
rum
Gelle
nſionei
inn
nul
Ghete,
Pelbeg
gen⸗
alin
i
lngge
0, Me
1s von
o/
Myun

ad Adventum. 3 72½¾

horum omnium. Verè, Domine, Sa-
pientiæ tuæ non eſt numerus.
II. Summa verò hæc & incomprehen-
ſibilis Sapientia tua, mi Deus, cum om-
nibus ſcientiarum theſauris, ad me ru-
dem & ignarum venire dignatur, panis
& vini ſpeciebus velata; ut animæ meæ
tenebras diſſipet, ignorantiàamque me-
am cogditionis tuæ radiis illuſtret. Ege
enim (libens cum Salomone fateor)
RKultiſſemus ſum virorum, non didici ſa-
Zientiam, & non novi ſeientiam ſan-
dtornum. Proverb. 30. Et cum Socrate,
hoc unum ſcio, menihil ſcire. Hinc Sa-
pientiam tuam tantopere deſidero, il-
lam æſtimo, illam præpono regnis, & ſe-
dibus, & divitias nihil eſſe ducoô in com-
paratione illius. Veni Domine, & do-
ce me cognoſcere & facere voluntatem
tuam: doce me, nôſſe & ſcire te: néſ.
Je enim te, conſummata juſtitia eſt, &-
ſcire juſtitiam & virtutem tuam, ra-
dix eſt immortalitatis. Sap. 15. 2.
II. Da mihi, Domine, ſedium tua-
rum aſſiſtricem ſapientiam, mitte illam
de cælu ſanctis tais, & à ſede magni-
G C7 tudinis

974 Ante Sacrum à Pentecoſte.

tadinis tua, ut mecum ſit, & mecum la

boret, ut ſciam, quid acceptum ſit avpud
te, Domine Deus Da, ut nunquam
ad hoc legam verbum, ut doctior, &
ſapientior videar hominibus; ſed ut glo-
riam tuam, & ſalutem meam, aliorùm-
que promoveam. Doce me terrena
deſpicere, prælentia faſtidire, æterna
quærere, æterna ſapere, honores fuge-
re, ſcandala ſufferre, omnem ſpem in te
ponere, nihil extra te cupere, & ſuper
omnia ardenter te amare. Zhom.
Kemp.

VII. Conſideratio, & Aſfeltuas de
Bonitate Deii.

S A B B A T H O.

I. E6o ARtendam tibi omne benum, aje-
bas olim Moyſi, Deus optime, ma-
xime; omne ſcilicet bonum naturale,
morale, & communicativum. Inpri-
mis reperio in te omne bonum natura-
le: nihil enim tibi deeſt ad perfectio-
nem naturalem pertinens: quidquid
bonitatis diſperſum eſt in Angelis, Ho-
minibus, cæterisque creatis, hoc omaſ
altis. E

7

elt in
colles
i
uunt
regl
an
zligr
firme
cacil
nun
1
onm,
Eltes
ist
Uiizrr
Ker
1e 8
itire
jacir
dinen
at el
onne
(an
Mae

nO

.
uun /
t
hngten
Cior,4
durge⸗
Aore⸗
tenren
,Nen
E
pen e
n

*“

ne,⸗
ute

Noke.

NA.
ſcto.
dn
8 1 1.
e

ad Adventum. 375

eſt in te perfectiſſimè & eminentiſſimè
colletum. O ſtultitiam mortalium!
qui umbram ſectantur, ſolem relin-
quunt: particulam ambiunt, totum
negligunt; guttulam captant, mare bo⸗
nitatis infinitumprætereunt. Doleo, me
aliquando fuiſſe de eorum numero, con-
firmet me Domine, vis admiranda effi-
caciſſin Sacramenri, ut in poſterum
nunquam eò ſtultitiæ prolabar.
II. Tu quoque, mi Deus, es omae
bonum morate, quod eſt juſtitia & ſan-
Ritas: tu enim juſtus es in omnibus
viis tuis, & ſanctus in omnibus operibus
tuis: radix, origo, exemplar, finis, regula,
& lex æterna omnis juſtitiæ. & lanctita-
tis. Sancti tui habent aliquam à te ſan-
Gtitatem; ſed non omnem: alius enim
juſtitiam, alius prudentiam, alius fortitu-
dinem, alius temperantiam, humilitatem
aut charitatem. Tu verò O Deus! es
omne bonum, omne juſtum, omne per-
fectum & ſanctum. Quanti igitur te æſti-
mare, quantùm diligere te debeo? ſi æſti-
mo & amo ob fidem eximium Petrum
Apoſtolum, ob charitatem ardentem
113 Paulum

176 Ante Sacrum à Pentecoſte

Paulum, Brunonem ob ſilentium & ſoli-
tudinem, Franciſcum ob humilitatem &
paupertatem, Carolum, & Saleſium ob
prædicationis fervorem. Ignatium & Xa-
verium propter obedientam &animarum
zelum: quâ æſtimatione, quà dilectione
te complectar, O omne bonum meum!
diligo te Domine, ſed dum accegand te,
hoc epulo ſacro ita amorem exdita, ut
in verbis non ſiſtam; ſed reipsâ juſtitiam,
perfectionem, & ſanctitatem conſecter:

ſic enim jubes: santti eritis, quoniam

ego ſanbtus ſum. Levit. 11.
III. Es etiam, O Deus, omne bonum
communicativum, & diffuſivum ſui, imò
ipſa benignitas, & beneſficentia: veluti
vas ſuperplenum ſe continere nequit,
quin effluat: ſic tu, optime Deus, omni-
hus bonis redundans, & infinitam pro-
penſionem habens te bonaque tua com-
municandi, continere te nequis, quin ea
liberaliſſimè profundas. Ex hoc infinito
Bonitatis Oceano profluunt in primis
velut quatuor Paradiſi flumina, quatuor
gradus boni naturalis. 1. Efle corpo-
nm. in cCslis, ſtellis, elementis, lapi.
. ðð QA¹

mun
conte
os
1 G
(ri
(mor.
bunnn
es
Hum
uand
nin
keer
wiral
cnti
(rde
i
(oc
lne
Dan

k
m el
itnend
lehunch
unANr
niemman
llellen⸗

enn

dun
NNiur

tiin
ecke
ni

n
velut
Gold⸗
mo⸗
ncocr.
Uinet
lin
ins

ad Adventim. y

dibus & mixtis. 2. Virta vegetativa in
arboribus, floribus & herbis. 3. Vita
ſenſitiva in animantibus, volucribus,
& piſeibus. 4. Vita ſpiritualis in An-

gelis, & Hominibus. Profluunt de-

inde quatuor alii excellentiores com-
municandi modi: nam prioribus non,
contenta fuit divina tua Bonitas, ſed
alios atque alios excogitavit: nimirum
I. Gratiam ſupernaturalem, quæ nos
divinæ reddit naturæ conſortes. 2.
Gloriam cœleſtem, quàâ ſimiles ei red-
dimur. 3. Perſonam bilii Dei naturæ
humanæ communicatam, quà fratres
ejus efficimur. 4. Divinitatem, &
Humanitatem Chriſti, communicatam
in ſanctiſſumo Altaris Sacramento, quàâ
intimè ei conjungimur. O quas gratias
referam Bono infinito, tot, tàmque
mirabilibus modis ſe nobis communi-
canti? quàm æquum eſt, ut ex toto
corde, ex tota anima, atque ex omni-
bus viribus te diligam: ut totum id,
quod à tua Bonitate accepi, in eàddem.
ſine fine diligendà occupetur? O Ani-
ma mea! Ecce, ego oſtendam tibi omne
bonum

Jub Sacro à Pentecoſte

37

bonum, in ſacra ſcilicet Hoſtia abſcon-
ditum: ibi eſt omne bonum naturale,
morale & communicativum: quanta
tua eſt felicitas! quomodo non eva-
des ex malà tota bona, juſta, perfecta,
ſancta? accede, anhela, feſtina, totum
pande ſinum cordis, & accipies. Amen.
SUB SACRIFICIO. .
Conſiderationes varias, præ peratoriis
conſiderationibus & affectibus variis ac-
commoda; totéôque Sacrificii tempore
I. Compare jam veluti formica quæ-
dam aut vermiculus coram Numinis Su-
premi immenſitate; Et toto Sacrificii
tempore, te usque in abyſſum deprime.
II: Jam velut ſpongia parvula in va-
ſtisſimo Immenſitatis & Ilbiquitatis mari
immerlſa, interiùs Deo plena, exteriùs
eodem quaſi eircumfuſa, memorià præ-
ſentiæ Divinæ, ad omnem attentionem
& devotionem te excita.
III. Jam veluti folium à vento mini-
mo agitabile, ſeun homo omni momento
variabilis & penitus inſtabilis coram
Deo immutabili compare, & conſtan-
tiam in bono expoſce.

—

WV.
Unius

tate te
Rein!
dro
V.
lis, i
ſter⸗
divin
gita.
VI
Speen
VI

Peles
tla
verſa
Kibu
.

4

Non.
Onturne
n: Gun
Non en⸗
,herfehl
, trn
e An
Ke
Vatlön
tempo
ica
winise
Gaetifel
Gnine
.
eetlih
Ui N.
to

tonin.
vonend
Coln
oln⸗

IV.

ad Adrventam. 2759

W. Jam velut Hemerocallis, flos
unius diei, coram interminabili æterni-
tate te ſiſte, gratiamque roga tam ſan-
ctè in hac brevi peregrinatione vivencki,
uùt optares in æternitate.
V. Jam velut infans unius diei, debi-
lis, infirmus, pedibusque vix valens in-
ſiſtere coram omnipotentia aſſiſte, &
divini axilii robur ad omne bonum fla-
gita.
VI. Jam tanquam rudis & ignarus ad
Sapientiam infinitam accede, ac lumen
& ſapientiam cœleſtem poſtula.
VII. Alias denique velut mendicus
quiſpiam, aut ipſa potiùs indigentia, im-
perfectio, & injuſtitia, aut malitia, co-
ram inexhauſta Dei Bonitate, Opulen-
tia, Perfectione, Juſtitia ac Beneficentia
verſare, rogans, ut omnibus bonis cæle-
ſtibus affatim diteris.
POST SACRIFICIIM.
BGratiarum actio & affectus.
I. Ad Inufenitatem Dei.
DIE DOMINIGA.
1. GRatias ago immortales, Deus ma-
gne & infinite, quòd Majeſtas tua
immen-

380
immenlſa me terræ vermiculum, ex inef-
fabili charitate, vilitare dignata ſit: uti-
nam dignationem tantam dighis affecti-
bus, Charitatem tantam ſummeè perfe-
ctis, gratisque obſequiis compenſare va-
lerem! cùm verèò id vires meas ſuperet,
deſfectum meum Bonitas tua ſuppleat.
Credo in te, Domine, quia i es ſu-
prema Veritas:
Spero in te, Domine, quia tu es ſu-
Prema Fidelitas: .
Düligo te, Domine, quia tu es ſupre-
ma Bonitas:
Adoro te, Domine, quia tu es ſupre-
ma Majeſtas:
Benedico te, Domine, quia tu es ſu-
prema Liberalitas:
Religno me tibi, Domine, quia tu es
ſuprema Æiquitas:
Milerere mei, Domine, quia tu es ſu⸗
prema Benignitas:
II. Amo te, Deus meus, ex toto cor-
de meo, & ex tota fortitudine mea: ex-
ulto in te, ac ſtupore plenus in laudes
tuæ infinitæ Di vinitatis mihi intimè præ-
ſentis erumpo. (uia tu es ſumma el-
ſentia

Poſt Sacrum à Penkecoſte

exhhe
taſtevr⸗
isalehl

meperk⸗

Pfapere
bpplen

16“

tucsl⸗
elopte⸗
eonte⸗
nuc
li I
lesſ⸗
t0 (0⸗
genn l⸗

lules

egyt⸗
i el.

ſatia

ad Adventum. 381
— —– — —
fſentia, & ſumma vita: ſumma ratio &
ſumma ſalus: Ah vivifica & falva me.
Laudo te, revereor te, concupiſeo te,
uia tu es ſumma juſtitia, lumma ſapien-
tia, ſumma magnitudo, ſumma pulchri-
tudo. Ah! trahe me poſt te. Glori-
fico te, ſuſpiro ad te, & conjungo me ti-
bi, qui u es ſumma immortalitas, ſum-
ma incorruptibilitas, ſumma æternitas,
ſumma poteſtas, ſumma unitas, ſumma
& incomprehenſa Majeſtas, ſumma &
infinita Bonitas. Ah! horum omnium
me, imaginem tuam, quodammodo par-
ticipem redde.
III. Gaudeo, mi Deus, de infinita ma-
gnitudine, & perfectione tua. Gratu-
lor tibi de omnibus bonis tuis, & attri-
butis infinitis. Ætimo te, & omnibus
mundi, cœlique theſauris ac deliciis in-
finitè te præfero. Vileſcunt mihi com-
paratione tu omnia tranſitoria: omnis
mundi gloria, omnis voluptas & opu-
lentia, non eſt, niſi ſomnium, umbra,
nihil, reſpectu gaudii, gloriæ & opum,
quæ in te poſſideo. Delidero omnes
corporis animæque vires, ac facult tes
RIeS meas

382 Peſt Sacrum à Pentecoſte

meas ad gloriam tuam propagandam im-
pendere. Opto animitùs, ut omnes fi⸗
deles & infideles, juſti & peccatores,
æternitatis tuæ immenſitatem cogno-
ſcant, & infinitudinem Majeſtatis tuæ
adorent. Cupio medullitùs, ut mundus
univerſus Potentiam, Sapientiam, Boni-
tatem, Dominatum, Juſtitiam Milſeri-
cordiam, Providentiam & Gloflam tu-
am timeat, amet, colat, laudet & bene-
dicat in omne ævum. Amen.
Bkati qui habitant in domo tua Domi-
ne, in ſæcula ſæculorum laudabunt te,
Pſal. 86. dicentes: Sanctus, Sanéctus,
Sanctus Dominus Deus, omnipotens,
qui erat, qui eſt, & qui venturus eſt. .
Benedicta ſit ſanéta & individua Tri-
nitas, unus Deus: & laudabilis & glo-
rioſus & ſuperexaltatus in ſæcula.
Benedictus ſit Pater in ſua Potentia;
& laudabilis & glorioſus & ſuperexalta-
tus in ſæcula.
Benedictus ſit Filius in ſua Sapientia;
& laudabilis & glorioſus & ſuperexalta⸗
tus in ſæcula.

Bene-

Bene
onita
ſeren
hene
ſundo⸗
landat
in ſee
hen
n in4
Olnrid
Hdeb
in ſeel
bene
1oe
Ulis
K

—
adammin⸗
Onnezf⸗
ectore⸗
nn Cge⸗
lts tue
t Ultu
lam don
1 Mei.
loHanm
tben

zDont
bootte⸗
andns,
ipoten
Sel
Galti
A
,
gtenti,
ulte

jenti
eille⸗

heub⸗

ad Adventum. 382
Benedictus ſit Spiritus Sanctus in ſua
Bonitate; & laudabilis, & glorioſus, &
ſuperexaltatus in (æcula.
Benedictus ſit Deus in Donis ſuis, &
ſanctus in omnibus operibus ſuis; &
laudabilis, & glorioſus, & ſuperexaltatus
in ſæcula.
Benedictus ſit Deus in cœlo, & in ter-
ra, in Adgelis, & Hominibus: atque in
omnibus Beatis ac Sanctis Paradiſi; &
laudabilis, & glorioſus, & ſuperexaltatus
in ſæcula.
Benedictus Deus in Sanctiſſimo Alta-
ris Sacramento, in omnibus mundi tem-
plis, & aris; & laudabilis, & glorioſus,
& ſuperexaltatus in ſæcula.
Confitemini Domino, quoniam in ſæ-
culum miſericordia ejus; & laudabilis,
& glorioſus, & ſuperexaltatus in ſæcula.
Gloria Patri, & Filio, & Spiritui San-
to, & c. D
II. Acfectas ad Inmenſitatem Dei,
FEKIA II. SJWWð
I. —0 Deus immenſe! qui per immenſi-
tatem tuam es in omnibus creatis;
ſed nunc peculiari ratione es intra me in
augu-

384 Doſt Saerum à pentecoſte.

auguſtiſſimo Sacramento; quà felicita-
te me beas? quo theſauro me ditas? O
unicum Bonum meum! O ſummum
Bonum meum! O Adæquatum Bonum
meum! quas gratias agam? quæ dona
pro tanta dignatione, & beneficentia re-
pendam? ſuſcipe quidquid ſum & valeo.
O Divina lmmenſitas, tu in no manes,
& ego in te: ſum enim in te velut in lede,
fundo ae baſi me capiente, ſuſtentante,
conſervante, & undique ambiente; quam
ſecurus vivere valeo! Ego ſum in te ve-
lut pupilla in oculo, aut velut infans in
matris utero, cui illa eſt domus, lectica,
murus; alimentum & omnia: quàm læ-
tus & quietus eſſe debeo! Tu enim, mi
Deus, es domus mea., in qua vivo, ope-
TOr, ſemper commoror, & nunquam exi-
re valeo: tu es lectus meus, in quo re-
quieſco, extra quem requiem nullam in-
venio: tu es lectica mea, quâ geſtor,
quocunque mihi eſt eundum: tu es mu-
rus meus ſemper me circumdans, & pro-
tegens, ſine quo ſecuritatem non habeo.
Laudetur ſine fine tua erga me plùsquàm
paterna, & materna Providentia. O
Deus

Densn
Ir nun
meexh
tr me
ono
mans
ſum i
ne in
teim,
5ent
o 40
ſe enin
mlis
Kterdue
l. 0
Deinei
hri⸗
Nimme
nitis,
Imnca
nione
e din
egete
e u

— —
gul lelen
ne Citns
O mm
tum Poy
gvr A
efcentu
un E
eluiole
lenmnt
ente,uu
minten
tinbnnt
us, Eel
Ouinkt
enim
wo, 0he⸗
unc,
in on
0ulamn
01 elu
tlesth
sEpre
nloben
ligun

, De

ad Adventum 385

Deus magne & mirabilis, concede mihi,
ut nunquam te offendam, & ingratum
me exhibeam; ſed ſemper geſtem tein-
tra me per cognitionem, & amorem,
agnoſcens bonum, quo me afficis, & a-
mans ob amorem, quo me prolequeris,
ſum intra tuam bonitatem, transforma
me in egn: vivo intra tuam charita-
tem, T me inflamma: intra omni-
potentiam tuam ambulo, illà me, queœ-
Io, adjuva & ſiquidem totus ſum intra
te, transforma me totum in te, ut non
ampliaùs mihi, ſed tibi totus vivam in
æternum.
II. O incomprehenſibilis Immenſitas
Dei mei! ego non ſolàùm exiſto in te, &
verſor in tua immenſitate, ut piſciculus
in immenſo mari; verùm etiamtu in me
exiſtis, ceu conditor & conſervator,
nunc autem per ſacram Synaxin ſingulari
ratione es in me, velut Sol in cœlo, ut
me illumines; velut oculus in capite, ut
me dirigas; velut cor in pectore, ut me
vegetes; velut gemma in annulo, ut
me exornes; velut Rex in throno, ut
me gubernes; velut Paterfamilias in
domo,;

386 Poſt Sacrum à Pentecoſte
domo, ut mihi provideas. quaàm
gaudeo, quèòd tantum theſaurum habe-
am intra me! quàm exulto, quèd ha-
beam in me Patrem, Filium & Spiritum
ſanctum, cum corpore & anima mei Sal-
watoris, omnibusque divitiis ejus, quas
in me propenſiſſimà voluntate cupit el⸗
fundere! Pac me, obſecro, ideum ad
excipiendum, & ſtatim implebitur ſplen-
doribus anima mea, totAque illuminabi-
tur, ut cognoſcat te; dirigetur, ut non
erret à te; vegetabitur, ut creſeat in te,
Exornabitur, ur delectet te, gubernabi-
tur, ut ſer viat tibi; providebitur, ut ei
deſit nihil. .
HII. O Deus magne, non magnitudine
molis, quæ competit corporibus, ſed
magnitudine virtutis, quæ omnes exce-
dit ſpiritus! exſere in me immenſam vir-
tutem tuam, & miſerere mei: milſer ſum,
ſed habeo intra me immenſum Bonum,
quod me beare poteſt, & mœroré ab⸗
ſterſo, omnibus bonis cœleſtibus ſatiare:
ah! reple me! in tenebris verſor; ſed
habeo intra me infinitam lucem, quæ

me copioſiſſimè valet illuſtrare. Ah!
. t6⸗

—

enebra

ktorpe
1 Ka
Val
iusl dr
gandin
menlu
trabo:
Paupen
Intram
Chri⸗ 0
Neniuue
ſatl
I. 4

tuins
le
kerien
khi
Ulu 1
Onnni:
in

ule aag Adventum. 287

— . 5 7 —
Otenebras meas diſcute! frigoris languo-
Grumkte re torpeo, ſed intra me vivit ignis infini-
Guhls tus & ardor immenſus, qui me beatilli⸗
Ain me valet accendere: O flagrem peni-
mune tus! triſtitia obruor, ſed in me latet
vinf Baudium werum, & pelagus lrtitiæ im-
e menſum, in quod aliquando totus in-
orn trabo: (& quàm id deſidero! Denique
erfe paupertate premor; ſed regnum Dei eſt
umm intra me, id eſt, omnis boni, omnis pul-
um uts Chri, omnis delectabilis, & deſiderabilis
lating plenitudo, parata ſe in me transfundere,
Gbernt G ſui me participem reddere, Q fiat!
e. en fiat! .
nd rr. Aſfectus ad Inmmutabilitatem Dei.
Z FE R I A. III.
I. O0 Deus immurabilis! apud te non
“ eſt transmutatio, nec viciſſi-
tudinis obumbratio; quia ſemper idem
6ipſe es & permanes, & anni tui non
deficient. Apud te rerum omnium
inſtabilium ſtant cauſæ, & rerum om-
in nium mutabilium immutabiles manent
origines. Tu immutabilis es, mutans
in omnia; nunquam novus, nunquam ve-
MM tus, innovans omnia; ſemper agens,
R 2 lem-

3988 Poſt Sacrum à Pentecoſte

ſemper quietus, movens, & regens uni⸗
verla. S. Auguſtin. At ego & contra-
rio, quaàm inſkabilis, & variabilis ſum;
omni vento & aurâ inconſtantior? quare
accurro ad te, arctiſſimè circumple-
Gor te, uùt à te ſuſtenter & fulciar. O Kf
æterna Immutabilitas! ah! firma me
in te, move me ad te, innoo me, &
rege me per te, ut in omni bono ſtabilis,
& immutabilis conſiſtam.
II. O Domine jam habeo te mihi
intimè præſentem, qui es firmamen-
tum meum, & refugium meum: jam
poſſideo te, qui es totum & omne bo- noc
num meum: gaudeo te tibi ipfi infinitè uſe
ſuſſicientem eſſe, atque ex omnibus ndt
éreatis Angelis, & Hominibus interne Inin
nihil tibi advenire; omnibus demptis,
nihil decedere; imò minùs, quaàm ſi ſien
totias mundi Monarchæ ruſticana ham
periret calula. Da mihi, oblecro, h
ut nulli innitar creato, neque é0 inr
obtento exultem, neque amiſio con-

Unitat
tanſe
ſelie,
le, g

triſter; verbo, nulli adhæream, &
inſiſtam, niſi tibi: qui enim adhæret
labili, cadet cum labili, qui adhæret
tibi, firmabitur in ævum. III.

—

geldli
conn
bilson
tiontgon
ecunte
Ulcir 1
Prmen
Gofi

te
mammen
n:
nneb
iofi
vnnii
iotetn
Lewpen
Gurmt
ten
Cbleen
ne 6
o 4

ad Adventum. 289

III. Quare O primæva & increa-
ta Dei Immutabilitas! omnis ſtabili-
tatis, & immutabilitatis origo, &
caula: da, ut ad te aſcendam; tibi in-
hiem, tibi affigar! ut ſemper ſolidus,
& firmus conſiſtam. Da, ut tranſcen-
dam maris hujus fluctus, & mundi
turbines transvolem; nihil me move-
ant ille &broſæ voluptates, opes, di-
ghitates, honores, quæ in momento
tranſeunt. Non me terreant pau-
peries, morbi, ærumnæ, perſecutio-
nes, quæ in morte finiuntur. Da, ut
in cœlo ſemper habitem, in te vivam,
in te commorer; ut ibi fixus, imper-
turbatusque conquieſcam. lbi ſupra
omnium mutabilium ſpheæras, ſupra an-
ni, ſohisque vias elevatus, ex alto de-
ſpiciam hoc terræ punéctum, & vana
hominum ſtudia, vanos labores, amo-
res, honores, quaſi puerorum crepun-
dia, videam & rideam. O fiat! fiat!
IV. Affectus ad Eternitatem Dei.
F PRI A IV.
IJ. —O Deus abſcondite! Deus æterne!

qui modò ad me pauperculum, &
K 3 brevis

Poſt Sagrum à Pentecoſte

brevisævi mortalem te demittere digna-
tus es; unde mihi tanta dignatio? Tu es
æternum bonum meum, æternum prin-
cipium, & finis æternus; principium ſine
principio, & finis fine fine: quanto igitur
amore, & æſtimatione dignus es? Si enim
bonum diuturnius, magis eſt amabile, &
bonum centum annorum, unius horæ
bono eſt præferendum; quant epere te a-
mare & æ&ſtimare debeo, O æternum bo-
num meum? EÆ.ſtimo teé infinitè pluris,

quàm creata omnia, quæ tur intuitu

minùs, quàm ſtipula aut feſtuca ſunt re-
putanda. Amo te, Deus meus, atque
omnium Hominum, & Angelorum a-
morem complecti deſidero: unicéque
doleo, vel momentum vitæ meæ, ſine
dilectione tu effluxiſſe.

II. Quidquid in te eſt, Deus immor.

talis, prorſus æternum eſt. terna eſt
vita tua. Vivo ego in aternum, dicis
ipſe, Deut. 22. Da, ut & ego per te in
æternum vivam; & nunquam morte
culpæ & pœnæ moriar.
Regnum tuum eſt æternum: nam regui
zui non erit ſinis. Lucæ I. O adveniat,

me⸗

nedia

Wum
Creg

roe
M
me, g
E lnr
dap
a:
G,
.
Kioris
ne K
tuorun
Meomm

a
man
Non
.
icab
Mi
Nn ,
ljſ.
le:

e

ctecin
lon
rtnummpet
nind⸗
zntoipr
Gdien
zmebie
inslo⸗
sen
ernunt
ire
, Inrun
4 ſuot!
6,
lorummt
nie l

mek,

= .

Ceime
tent
M/ 8
pen .
In M.

Rſen⸗

ad Advenlum. 79

mediante hoc ſacro, epulo, in me re-
gnum tuum: exulet verò regnum mun-
di, regnum carnis & diaboli in æternum.
Omnipoteatia tua eſt æterna: nam
Poteſtas tua asgue in aternlemn. Dan. 6.
Ah! protege me, defende me, conlerva
me, guberna me, ac tandem lalva me,
& ſalvus ero in æternum.
Sapietia tua, & Bonitas tua eſt æter-
na: nam Sapientiag ud gie eſt nume-
rus, & Bonitalis inſßinitus eſt thelan-
rus: Tu ſcis, & vis ad ſalutem & perfe-
Gtionis apicem me deducere: rege ergo
me, & deduc me in ſemitis mandatorum
tuorum; & in viis juſtitiæ ſic curram:
ut comprehendam. ”ůl
Juſtitia tua æterna eſt: nam uſtitia
tua juſtitia in aternum. Plal. 142.
manens in ſaculum ſæculi. Plal. II1.
Non intres in judicium cum ſervo
tuo, quando etiam juſtitias meas ju-
dicabis.
Miſericordia tua eſt æterna: Quoni-
am in æternum miſericordia ejus. Plal.
13 5. Ah! milerere mei ſemper, & par-
ce: præſertim, cum veneris judicare,
KR 4 noli

392 Peſ! Sacrum à Pentecoſte
noli me condemnare. Ego enim ſicut
oliva Prult ifera in Domo Dei, ſoeravi
in miſericordia Dei in æaternum & in
Jacutum ſaçuli. Pſal. yI.
Denique, mi Deus, Pulchritudo tua,
Liberalitas tua, Sanctitas, Amabilitas,
Perfectio & omnia, quæ in te funt, æ-
terna ſunt: nam, Priusquam montes
feerent, aut formaretur terræz g, orhie,
4 ſacslo, & asque in ſaculum zu es Deus.
Pfſal. 89. 2. Recrea me, ſatia me, dita
me, & perfice me, ut unicè tibi pla-
ceam, & perfectiones ac miſericordias
tuas in æternum decantem.
III. O divina Æternitas! tu ſem-
per menti meæ obverſeris, tu ſemper
alté cordi meo infixa hæreas: tu om-
nium actionum mearum ſis regula: tu
omnia terrena mihi in contemptum
vertas: tu ſis mihi in omni afflictione
ſolatium, in omni tentatione præſidium,
in omni proſperitate monitorium, &
fronum: tu fis ſcopus amoris mei, toto
vitæ hujus fugacis tempore. O quàm
doleo! quèd tam ſerò te cognoverim,
tam ſerè te amaverim, O beata «.ter-
nitas!

—
Oltas!
las, di
leeſſe
& ege
AhI

Iitas
brer
tum
din
tibg:
qud
inare
2

o
X
fuc
Ding
excit
et
ed
Uli⸗
eri
omn
Hun

⸗

—

inn
Hemm

,66

twcotun
nabiins
ſon
i nt
Sgeti
Ge
e, 1
ibiſ
jcoralt

tu len⸗
en
ti0.
gdunn
enun
Pien
lcin
jum
ei U
r
hreun
M
isl

ad Adventam. 293

nitas! O quàm doleo tot vitæ meæ ho-

ras, dles, menſes, annos absque tui amo-
re eſſe elapſos. Tu ab æterno amaſtime;
& ego non redamavi, ſed offendi te.
Ah! da mihi ſaltem, O Increata rer-
