pit iere ſtade.
e II. Benedicens attentè precare, ut ri-
fe te confiteatur, fructusque dignos pœni-
eift gentiæfaciat, milliésque Deum amplius
amet, & glorificet, quàm antk oderit,
d get inhonorarit.

U IIlI. Ins
.

478 Monita

III. In promttu habe motiva contri-
tionis, quæ opportund proponas: I. Pec- Iin
catum lethale eſt infnita quædam inju- Lui
yia contra infinitam Majeſtatem Dei. an
2. Eſt ſumma ingratitudo contra ſum- ſi
mu Benefactorem. 3. Eſt graviſſima Yent
contumelia pretioſo sanguini Chriſti ro
te effuſo illata. g. Eſt jatt ura aterne
felititatis, Animæ, cæli, Doi. J. Eſt int
turpiſſima macula, & faditas anima, 40
quæ diabolo ſimilem reddit; horrorém- jete
se cauſat in hora mortis. 6. Häc cul- n
paâ peccator meretur, ut in ipſo ſlagran- Ii,
zi crimine, cum fulmine & tonitru, ue,
inſtar Luciferi præcipitetar in infer- j
zum. 7. Reum facit peccatorem dar- i
zeris infernalis, caliginis terribilis, tej
ſitis & famis incredibilis, ignis inex- hein
zinguibilis, vermis conſcientiæ immor- ſalui
Zalis, futoris intolerabilis, deſperatio- un,
nis zmeffabilis; & denique totius atet
nitat 5 infelicis, & interminabilis. ung
I. BElice contritionempraæſertim eum pag
neris & rudibus, quarendo, uttum ſehu,
non d leant ew intimo corde, quòd Deum Sy,
tam

pro adminiſtr. Sacramentorum. 459

Zam bonum, infinitè amabilem offende-
rint, qui eos creavit, redemit, in ſan-
, Yuine ſuo lavit, coſervavit, & glorit
l azterna coronare paratus eſt. An non
] Jeris velint omnia, & ſingila peccata
emendare, & milties mortem oppetere
porins, qaam Deum denud offendere.
mn. V. Suh abſolutione magno affelctu cha-
ritatis, 2 & dnct, 6ons miſerationis,
u 2 Deoveniam, miſericordiam, gratiam
mé pete: & at defelctuas banitentium per
us merita Chrifti, B. V. & §h. ſupplean-
tur. Abeunti bend Precare: Vade ins
gin Pace, & jam amplius noli peccare.
YI. Brevem interrogandi methodum
v6 in promptu habe, ati & exempla con-
il zra ſingulas peccatorum ſpecies, loca
u ſeripturæ, dicta Sanktorum, remedia
ſalut aria peccatorum, quæ opportunè
e Paaitenti proponas.
0 TII. Ergafaminaspanitentes, pater-
nam potids, & ſpiritualem gravitatem
i Pratefer, gquàm familiaritatem: de
rebus ad confesſtonem non ſpectanti-
, bus non loquere. Crebrins confitentes

. U 2 breviter

460 — Monita
breviter extedi, oculos cuſtodi, mutu-
um aſpelctum fage, ut liberins confite-

Zeantur.
i

„

VIII. Ob ſtupiditatem, vel importa-
nitatem päenitentium, nullum tadii, 1
aut impatientiæ Kann oſtende, & ge-
ſtihus manuum abſtine.
IX. Tentatis, maximä, quâ potes, cha- cn
ritate opem fer; ſerupuloſooinſtrae; in ſn
proxima peccandi occaſtone conſtitutis
prudentia monita, & media præſcribe.!
Reltitutionem, ſi fieri poteſt, urge. Ve-
recundas, præſertim ſequioris ſexus, ,
perſonas, magnä dexteritate aaiuva, n
inchoando à levioribus, cogitationibus, 8
verbis, &. ... „
X. In penitentiis injungendis noli
eſſe vel nimis laxus, vel nimis rigidus,
ne aut peecata gradia vili penaant,
aut à Sacramentis abſterreantur. Se-
qui licet Cajetani conſilium l. Satisfa-
io: pœnitenti bene praparato, & 0-
biuſti animi, ſatisfactio, gqauam mey”- lin
tur, imponenda eſt: debiliter aulem
diſpoſitis danda eſt ſatisf altio parvu- V
Ia!, juxia debilitatem animi Hai, e d
Vat⸗

eur
,
4

pro Adminiſtr. Sacramentorum. 46 1

parvitas ignis ſundetur abppolitä paleiâ,
fl ne ſußfocetur appoſitis lignis magnis
deſuper. Arripere etiam quandoque
licebit DocCumentum Gerſonis p. z. pe.
in regulis moralibus. Tutius eſt eum
61 parva pœnitentia, gquæ ſpontè ſuſeißi-
tur, & veriſimiliter adimpletur, du-
cere confeſſos ad purgatorium, quam
cum magndbnon implenda, pracipitare
i, infernum.
N Poſt Confeſſiones auditas.
I. Examina te, & de admiſſis defe-
1 Eibus tuis dole. 2. Pro collata peni-
rzentibus gratia, gratias age, & nova
gratiæ auxilia expoſée per merita Chri-
lLi, B. V. Ss. Angelorum Cuſtoduem. 3.
Himilitatem exerte, memor ſententiæ
S. duguſtini: non eſt peccatum, quòd
I fecerit homo, quod non faceret alter
, homo niſi praſervelur ab eo, 4 qu
63 fatus eſt homo. g. Conare omnium
pec atorum auditorum obhliviſei. 5.
W Secretum en DBine ſenva, nec in
Wgenere quidem de auditis in Confeſſto-
ne loquére, niſe ſaumma cum éireumſpe-
4 Ctioue.
. UI 3 V. De

462 Monita

V. De Adminiſtratione extremæ
Uncéctionis.
I. Rogariſubinde poteſt infirmus, num
ſet, quoa gravet ad uc conſeientiam, &
cum quo non aunſit ſubire vultum gudi-
cis, Vilmque inire æternitatis. v. g. in
materia juſtitiæ, inimicitiæ, Confeſſto-
nis attgra.
II. Excitandus infrmus 9a fiduciam
magnam, reſignattonem omnimodam,
deſideriumpatriaæ caleſtis, Caritatem
Dei.
III. Tradat & relinquat ei Cruci-
lxum, ut cum eo, adi aliis, ſe oc-
cupet.
Il. Conetur adeſſe morienti, ſe poſſt,
& ferventer oret, moribundoque aſſe-
kat contra dæmonem ealcaneo inſidi-
antem. Serviet ad hoc commen datio
Anima, aliæqué preces ex Agendis &
Libellis precum.
E. In morbo periculoſo, vel quando
inſirmus non putatur ſuper viclurus
Jaſſicit inungi anam partem. Pueris
tiam, poſt ſeptennium, juxta Lay man
aanda extrema Unktio.

Oratio

Cn

In

ſi
60
ce⸗

pro Adminiſtr. Sacerament. 463

Oratio poſt Inunctionem,
COmmendo tibi, amantiſſime JEstII
hunc infirmum jam inunctum, in
ſanctiſſima tua quinque Vulnera, ut eum
in protectionem tuam ſuſcipias, ab ho-
ſtium inſidiis defendas, & omnia tam
corpori, quàm animæ profutura con-
cedas.
De ansſtentia Parochi in Matri-
monii aditu.
I. AbPmone Sponſos, ut patelo antè con-
ſeientia labes expient, ne fortè
cum obice peccati, hoc Sacramentun
Iuſeipientes, propriä ejusdem gratia ſe
Polient.
II. Excita eos ad puram intentionem,
at conjugem accibiant in timore Domi-
ni, amore filiorum & auxilii mutui ad
aternamſalutem magis, quàm libidine
dubti; ne ſuper illos, ut in maritos Sa-
ye, poteſtatem obtineat dæmonium.
III. Hort are, ut amore non naturali,
carnali vel brutali: ſed charitate ſie-
pernaturali, ſpirituali & Chriſtiana ſe
compledzantur, guemadmodum Chriſtus
Eccleſiam.

U 4 I V

464 Praxis
IV. Exhortare ad ſidem ſervandam,

& onera matrimonii cum charitate, &
patientiä mutuäâ ſupportanda, donec
mors eos ſoparet.
V. Matrimonium Heterodoxi cum

Orthadoxa vel contrà, quantum poſſebi-

le eſt, diſſuade, ob plurima incommoda,

& maximè ob periculum perverſionis
in prolibus, quibus omnino vooſpicien-
dum, ſi aliter fieri nequeat.

HORA X.

De Studio & Lectione Sacerdotum.

OdRrva I. Peractis mand divinis of-
kciis, niſi cura paſtoralis ad alia
vocet, horam præcedentem cum hbac
Radiis, & diſeiplinis ſtatui tuo conve-
nientibus impende, ne otio diffluas, &
Pretioſam tempus inutiliter teras.
Obſerva II. Si Parochi aut Ecclelia-
ſtæ munere fungeris, concioni proximè
habenadæ vel doctrinæ Chriſtianæ popu-
lo claré & fructuosè proponenda ope-
ram navar attende lectioni, exhorta-
tioni,

ti⸗
4
/
Vo.

li

n.
64,
lin
ſun
0 4.
.

ey
rit⸗
le⸗

ole

ſnn

ſde⸗

legendi. A46

tioni, doctrinæ z monet Apoſtolus I. Tim.
4. Si pro ſacro tribunali Arbiter és
conſtitutus, Theologtam meralem per-
volve ; ut pænitentes in viam ſalutis
dirigere nöris.
Obſerva III. Si verò curd parochia-
li liber, Canonicatu aut Vicariatu gale-

deas ; ne tamen tempus otio, Ed atili,

pid, amas à, leltione tranſigas. Quau-
do legis, Deus tibi loquitur, quando
oras, cunm Deo loqueris, ait S. Auguſti-
nus in Pſalm. 85. Hinc Clericos horta-
tur S. Ambroſius L. I. off. Cap. 22. Car
non illa tempora, quibus ab Eccleſta va-
cas, lectioni impendas? cur non Chri-
ſtam reviſas, Chriſtum alloquaris, Chri-
ſtum audigas ? illum alloquimur, eum
oramus, tllum audimus, cum divina
legimus oracula. Luid ezobis cum
alienis domibus?
Praxis ſtudendi.
I. Studia & lectionem auſpicare, non
ex amore propriæ exiltimationis, cu-
rioſitatis, delectationis, nat uralis
propenſionis, aut lucri temporalis: ſed
Puriſimäà intentione gloriaæ divina,
U 5 a0

466 Praxis

ac ſalutis, Perfectionisque propriæ &
alienæ.
I. Difide tibi, confde Deo, & per
Chriſti merita ac Sanktorum batroci-
via, gratiam profciendi poſtula.
Oratio ante Studia.
I. Ad Deum Patrem.
„Mnipotens ſempiterne Deus, Pater
lumiis, deſidero nomen eum ma-
nifeſtare hominibus, eôsque ad co-
ghitionem, amorem, & laudem tuam
dirigere: ſed novi impotentiam meam
& omnipotentiam tuam; hinc adſtrin-

go me tibi, & incapacitatem meam,

capacitati tuæ infinitæ conjungo, per
Jeſu & Mariæ merita ſupplicans, ut lu-
men & gratiam mihi concedas, ea con-
eipiendi, ſeribendi & faciendi, quæ ad
gloriam tuam & animarum falutem
maximè conducant.
I. Ad Filium Dei.
Omine Jeſu Chriſte, fons inexhauſte
omnis Sapientiæ: tu inventor es
omnium; tu ſcis quidquid ſciri poteſt;
tu nôſti omnes tum naturæ tum gra-
æ induſtrias : quare per infinitam
Sapien-

Sudendi 467
Sapientiam tuam obteſtor te, ignoran-
tiam meam doce, tenebras diſpelle, in-
tellectum illumina, voluntatem inflam-
ma, ut cognoſcam, ſeribam, dicam, fa-
ciam maximè ad laudem tuam & ani-=-
marum ſalutem profutura-

III. Ad Siritum Ssanctum-
RDRA mihi Domine, ſedium tuarum as-
ſiſtrécem Sapientiam, mitte illam deæ
cοσ1âs ſanctis tuis, & à ſede magnitudi-
nis tuæ, ut mecum ſit & mecum labo-
ret, ut ſciam, quid acceptum ſit apud te
Domine Deus: ſenſum enim tuum quis
ſciet, niſi tu dederis ſapientiam, & mi-
ſeris Spiritum Sanctum tuum de altif-
ſimis?
Deus qui corda fidelium, &c.
Tot tibi ſint laudes Jeſu, quot gram-
mata ſcribo, vel lego.
II. Spiritum cum literis, virtutene
eum ſeientia non ſolum conjunge, Ver
rüum etiam antepone à ideouα devöotior=
nis eXercities primum locunz kemplsr
que optimum aſſignar nam cientiargua
ro virtute deſpicitur, per vintutem

FPoſ-

468 Praxis

voſt modum melins invenitur,; ut ait
S. Bonaventura.
IV. Duo extrema cave: nimirum
primè propenſionem nimiam ad ſtudia,
& inordinatum excellendi appetitum,
cum diſpendio virzutis, devotionis &
Janitatis, deinde nimiam aoque & in-
diſeretam propenſionem ad pietatis ex-

ercitia, cum detrimento ſtugtorum

virtus enim & ſeientia gemina ale
Junt, quibus viro Apoſtolico & anima-
rum zelatori volandum eſt ag prædi-
candum &y laborandum pro gloria Dei:
ſant velati luminare majus & lumi-
nare minus ad mundunm diu, noctüuque
ikluſtrandum: ſunt veſtes duplices, Hai-
bus à muliere forti, Præſidibus ſeilicet
& Paſtoribus, domeſtici Eccletiæ muni-
endi, contra frigus malitiæ & igno-
rantic.
V. Inter ſtudendum mentem ſubin-
de ad Deum eleva, intentionémque
renova. Finitis verè ſtudiis, ſucces-
Ram breviter examina, de defectibus
dole, de feliei ſucceſſu Deo gratias age,
jusque gratiæadſeribe: conatum tunm

er

4

„
al
ut
1L

et,

na,
inſ
inn
K

?

irr

di,

tn,
O⅓.

Gir⸗
e⸗
u:
4ℳ
et
4.
li⸗
M
.
li⸗

t

N

70
le⸗

/

ℳ

ſtadendi. 469

per B. V. S§. AngelumcCuſt odem, caterosqué
Patronos Chriſto Domino offer, gratiam
ulteriorem expoſce, ac denique conelude:
Tot tibi ſint laudes Jeſu, quot gram-
mata legi, vel ſeripſt.
VI. QLuantaſit ſtudii & lectionis uti-
litas expertus Eunuchus Act. 8. 1. Wai-
am in curru legens, & in itinere à Phi-
lippo bawizatus, ac fide chriſtiandâ im-
butus. Expertus F. Auguſtinus L. 8.
Confeſſ. vocem audiens: Zolle lege: kol-
le lege- legit: Non in commeſſationi-
bus & ebrietatibus, non in eubilibus
& impudicitiis, & . & per lectionem ad
morum emendationem animatus eſt.
Expertus eſt S. Unatius, gqui legendo
vitas Sanctorum e milite mundi, Ath-
leta Chriſti evaſit; Taceo innumeros
alios. De antiquiſſimo illo ſeriptore
Origine Presbytero (qui nomen Ada-
mantius ob nungquam fatigabilenz
in ſeribendo, legendoque naturam, ab
invincibili adamauté invenit) refert
S. Hieron. Epiſt. 15ö. ad Marcellam:
eum nunguam oibum ſine lectione
humpſeſe, nunguam iniiſſe ſomnum,
U 7 niſi

47 Praxis

niſe unus e Fratribus ſacris literis per-
Jonaret, hoc diebus egiſſe & noctihus,

ut lelbtio orationem exciperet & ora-
tio lectionem. Luaid nos tale un-
quam fecimus? quos ſe Vel ſecunda ho-
ra legentes invenerit, oeitamas, &

manie faciem defricantes continemus

ſtomachuns? & quaſe poſt multum lar

borem, mundialibus rurſamonegotiis

ocoupamur. Pratermiito prandia,
aibus mens ouerata premitur! Pu-
et dicere frequentiam ſäalutandi,
quâ aut ipſe ad alios pergimus, aut ad
nos Vententes cateros exſpectamus’z

deinde itur in venba; ſermo teritur;

lacenantur abſentesz vita aliena de-
ſcribitir, & mordentes invieenm, con-
IJamimur ab invicem. Hac d. Hiero-
nymuas. Quag utinam in zullo Cleri-
corum, Religioſoruümve hodieduim 1epe-
rirentun! .
VII. Si quæris Clerice, quales tibi li-
bri legendi? Reſpondeo
I. Cum Salvatore noſtro: Serutami-
ni Seripturas. Joan. y. quod confirmat
D. Hierozy)mus epiſt. 2. aad Nepot. &. S.
Divie

Dos

bi

le,
toe

r4
Cor

u
E.

Studendi. E 471

Divinas ſeripturas ſäpiis lege 3 im
nunquam de manibus tuis ſacra depo-
natur lectio; diſce, quæ doceas. Ama
ſcientiam ſeripturarum, & carnis vi-
tia non amabis. Nam ut ſeribit Apo-
ſtolus 2. Tim. 2. Omnis Scriptura di-
vinitùs inſpirata utilis eſt ad docendum
quæ ſalutaria, qua« noxia) ad arguen-
dum (Ororem, falſitatem, hareſtz) ad
corrigendum (malé dicta, falta, cogi-
tata) ad erudiendum in juſtitia faei,
& operis) ut perfectus ſit homo Dei
(divino obſequio devotus) ad omne o-
pus bonum inſtructus (ad ſe, aliosque
Juvandos) Si hoc, inquit S. Chryſoſto-
mus in hunc locum, Timotheo ita ſeri-
bit Apoſtolas, quantò magis nobis ditta
utare debemus. Indies igitur aliquid
lege; ſi indies manl unum, veſpert al-
terum caput à Codice ſaero legas, biennio
toto Biblia facilé abſolveris.
Reſpondeo 2. Pervolve Scripturæ ſa-
eræ Interpretes, Hugonem Cardinalem,
Cornelium à lapide, Tirinum, alios-
que: Chriſtus eninz, non ſolum di-
xit, legite, ſed ſerutamini, ut ſenſam
H legitie

472 Praxis

legitimam, & genuinam ſignificatio-
nem reperiatis. I primis vers ſtude,
ut pſalinos indies cantandos vel reci-
tandos clarius intelligas, intellelt osgue
majore devotione, nec pſittacorum mo-
re pronunties: Lege eorundem Inter-
Ppretes &. Auguſtinum, S. Brunonene Er
Piſèopum Herbipolentem, Bellarminum,
Le Blanc. & alios. .
Reſpondeo 3. Perlege I. Decreta Pon-
tificum, Concilioruns, Canonum. 2.
Caſus Conſeientixæ, aliosve libros Theo-
logicos. 3. Libros de honeſta Clerico-
rum vita. g. Aſceticos varios de Per-
fectione, de fuga vitiorum, de vir-
tutum ſtudio. S. Hiſtoricos ſacros,
Saliant annales veteris Teſtamenti,
Baronii novi Teſtamenti, Eulebii, & .
Item Sanktorum, aliorumgue viro-
ram virtute aſtrium res geſtas con-
tinentes, ut Saurium, Bolandum, Ri-
badeneiram, &c. Hac ratione tempus
optime falles, animumque otioſis, vanis,
impuris cogitationilbas liberum, ſanktis
cogitationibus atque aßfectibus replebis,
& cor ad imitationem Sanctorum in-
fKlammabis. Re-

Sʒ

⸗

Studendi. 73

Reſpondeo g. Libros hæreſt vel laſci-
viâ aſperſos, ſuſpectos, prohibit os, velut
fontes immundos bibere recuſa: ſed
tantum eos tract atus aſſume legendos,
quorum fides & puritas nota eſt: non

neceſſe habes autfum in luto quarere,

cùm tanta proſtet praſtantiſſimorum
voluminum copia. Imè ne quidem pro-
fanos acgoliticos à ſtatu tuo alienos, &
manibus conſécratis indignos lectione
dignare; ne vel tantillum temporis pre-
tioſe, minus frubtuose elabatur.
Ante omnia autem dies Dominicos ac
feſtivos ſtudiosd pietate, pioque ſtu-
dio tranſige: Convivia, ſimpoſia, ſc-
cularia negotia graviter remove z ut
tantò melius hoc Deo debitum tempus
colloces, vaces, & videas quàm ſuavis
ſit Dominus. Obſerva diem Sabbathi,
monet Ssanctas Augiſtinus, non car-
naliter, at Judaæi, qui otio abuteban-
tur ad nequitias: melins enim utique
totâ die foderent, quaàm totä die ſal-
tarent. Conc. I. in Pſalm. 32. Finis
enim horum feſtorum dierum, & fru-
Ktus eſt. I. Fidei & latitiæ ſpirituale

augmele

474 Litaniæ

augmentum. 2. Conſcientiæ emacula-
1t. 3. Bonorum operim exercitatio.
4. Sacrificit oblatio. S. Benehkciorum
Divinorum comniemoratio, & gratia-
rum aäbclo. 6. Sanktorum deprecatio-
nis pro nobis impetratio. J. Eorun-
dem vitæ lectio, vel auditio, imitatio,
& meritorum communicatio.
Ante prandium opportund reNitantur
Litania de omnibus Sanctis juxta leges
& morem Een, Fraternitatis S. Kiliani,
ut mediante Patrocinio Sanktorum ob-
tineatur vinculum anitatis, & frater-
næ charitatis inter Clericos præſertim
Curatos.

K Vris eleiſon. Chriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon.
Chriſte audi nos. Chriſte exaudi nos.
Pater de cœlis Deus, miſerere nobis.
Fili Redemptor mundi Deus, miſerere
nobis.
Spiritus Sancte Deus, miſerere nobis.
Sancta Trinitas, unus Deus, milſerere
nobis.
Sancta Maria, ora pro nobis.

Sancta

Srrr ———

—

Ulr⸗
ti.
ro

N
ie
,ll⸗
et⸗
in

00,
ele
6,

let

de

omnium Sankt orum. 475

Sanéte Matthia,

Sancta Dei Genitrix, ora pro nobis.
Sancta Virgo Virginum, ora pro nobis.
Sancte Michael, ora pro nobis.
Sancte Gabriel, ora pro nobis.
Sancécte Raphael, ora pro nobis.
Omnes lſancti Angeli & Archangeli,
orate pro nobis.
Omnes ſancti Beatorum ſpirituum ordi-
nes? orate pro nobis.
Sancte Joannes Baptiſta, ora pro nobis.
Sancte joſeph, ora pro nobis.
Omnes ſanécti Patriarchæ & Prophetæ,
orate pro nobis.
Sancte Petre,
Sancte Paule,
Sancte Andrea,
Sancte jacobe,
Sancte joannes,
Sancte Thoma,
Sancte jacobe,
Sancte Philippe,
Sancte Bartholomæe,
Sancte Matthæe,
Sancte Simon,
Sancte Thaddæe,

qou oad raO

*s

Sancte

476 Litaniæ
Sancte Barnaba, ora pro nobis.
Sancte Luca, ora pro nobis.
Sancte Marce, ora pro nobis.
Omnes ſancti Apoſtoli & Evangeliſtæ,
orate pro nobis.
Omnes lſancti Diſcipuli Domini, orate
pro nobis
Omnes ſancti Innocentes, orate &c.
Sancte Stephane, ora pro nobis. 9
Sanécte Laurenti, ora pro nobis.
Sancte Vincenti, ora pro nobis.
Sancti Fabiane & Sebaſtiane, orate &c.
Sancti oannes & Paule, orate pro nobis.
Sancti Cosma & Damiane, orate & c.
Sancti Gervaſi & Protaſi, orate & e.
Omnes ſancti Martyres, orate &c.

Sancte Silveſter, 10
Sancéte Gregori, S
Sancte Ambrolſi, —
Sancte Auguſtine, 5
Sancécte Hieronyme, S
Sancécte Martine, 2.
Sancte Nicolae, 2

Omnes Sancti Pontifices & Conſeſſores,
orate pro nobis.
Omnes lancti Doctores, orate pro nobis.
Sancte

e

8.

SSOSe eOρ

omnium Sankdkorum. 477

Sancte Antoni, ora pro nobis.
Sanéte Benedicte, ora pro nobis.
Sancte Bernarde, ora pro nobis.
Sancte Dominice, ora pro nobis.
Sanécte Pranciſce, ora pro nobis.
Omnes ſancti Sacerdotes & Levitæ, ora-
te pro nobis.
Omnes ſancti Monachi & Fremitæ, ora-
te gο nobis.

Sancta Maria Magdalena, S
Sancta Agatha, 2
Sancta Agnes, 3
Sancta Cæcilia, 2
Sancta Catharina, E
„

Sancta Anaſtaſia, *
Omnes ſanctæ Virgines & Viduæ, orat
pro nobis. .
Omnes Sancti & Sanctæ Dei, orate & c.
Propitius eſto, parce nobis Domine.
Propitius eſto, exaudi nos Domine.
Ab omni malo, libera nos Domine.
Ab omni peccato, libera nos Domine.

Ab ira tua, libera nos Domine.

A ſubitanea & improviſa morte; libera
nos Domine.
Ab inſidiis diaboli, libera nos Domine.
Ab

47 Litaniæ

Ab ira, & odio, & omni mala vo⸗-
luntate,
A ſpiritu fornicationis,
Afulgure & tempeſtate,
A morte perpetua,
Per Myſterium S. Incarnationis tuæ,
Per adventum tuum,
Per nativitatem tuam,
Per Baptismum, & S. Jejunium tuym,
Per Crucem & Paſſionem tuam,
Per mortem & ſepulturam tuam,
Per ſanctam Reſurrectionem tuam,
Per admirabilem aſcenſionem tuam,
Per adventum Spirits S. Paracliti,
In die judicii,
Peccatores, te rogamus audi nos.
Ut nobis parcas,
Ut nobis indulgeas,
Ut ad veram pœnitentiam nos per-
ducere digneris,
It Eccleſiam tuam ſanctam regere &
conſervare digneris,
Ut domnum Apoſtolicum, & omnes
Eccleſiaſticos ordines in Sancta re-
ligione conſervare digneris,

J

—

ouðO.

(I Sou vioq

Ssou Ipne suturod e .

UIt inimicos ſanctæ Eccleſiæ humilia-
re digneris,

—
—
tτ§1

ðð

Sutenn

SeSbbenesahese

=

omnium Sanubtorum. 479
Ut Regibus & Principibus Chriſtia.
nis pacem & veram concordiam
donare digneris,
Ut cuncto populo Chriſtiano pacem
& unitatem largiri digneris,
Ut nosmetipſos in tuo ſancto ſervitio
confortare & conſervare digneris,
Ut mentes noſtras ad cœleſtia deſide-
deria erigas,
Ut omedbus benefactoribus noſtris
ſempiterna bona retribuas,
Ut animas noſtras, fratrum, propin-
quorum, & benefactorum noſtro-
rum ab æterna damnatione eripias,
Ut fructus terræ dare & conſervare
digneris,
Ut omnibus fidelibus defunctis re-
quiem æternam donare digneris,
Ut nos exaudire digneris,
Fili Dei,
Agnus Dei, qui tollis peccata mundi,
parce nobis Domine.
Agnus Dei, qui tollis peccata mundi,
exaudi nos Domine.
Agous Dei, qui tollis peccata mundi,
miſerere nobis.
Chriſte

Ssou pnur snuutode.

☛n22

480⁰ Litaniæ

Chriſte audi nos.
Chriſte exaudi nos
Kyrie eleiſon.
Chriſte eleilon.
Kyrie eleiitoo.
Pater noſter, & c. ſecretò.
v. Et ne nos inducas in tentationem,
B. Sed libera nos à malo.
v. Lætamini in Domino &exultate
juſti,
B. Et gloriamini omnes recti corde.
Oremus.
Mnipotens ſempiterne Deus, qui nos
omnium Sanctorum tuorum meri-
ta ſub una tribuiſti commemoratione
venerari: quæſumus, ur delideratam
nobis tuæ propitiationis abundantiam
multiplicatis interceſſoribus largiaris.

¶ Oncede „ quæſumus, omnipotens
Deus, ut ſanctorum Martyrum tuo-
rum Kiliani, Colonati, atque Totnani,
quorum celebramus victorias, partici-
pemus & præmiis.
Q Mnipotens ſempiterne Deus, qui fa-
cis mirabilia magna ſolus; præ-
tende

.
amn,
Monn
Secdl
Pery
dand
conlon
Chrie

Ueun

ſhy

nemz
laten

rte⸗

nins
neri⸗
cione
,araln
Gtſem
ris⸗
votes
tul⸗
ubi,
re

ihr⸗
r.
Ande

omniam Sandkt orum. 4⁸1

tende ſuper famulum tuum CHRISTO-
PHORUM FRANCISCIIM, Epiſco-
pum noſtrum, & ſuper gregem ei com-
miſſum, ſpiritum gratiæ ſalutaris: &
ut in veritate tibi placeat, perpetuum ei
rorem tuæ benedictionis infunde.
Dkfende, quæſumus Domine, beatâ
MARIA ſemper Virgine interce-
dente, iſtom ab omni adverſitate fami-
liam: & toto corde tibi proſtratam, ab
hoſtium jugiter propitius tuere clemen-
ter inſidiis.
Dls veniæ largitor & humanæ ſalu-
tis amator, quæſumus clementiam
tuam, ut noſtræ Congregationis Fratres,
propinquos & benefactores, qui ex hoc
ſæculo tranſièrunt, beatà MARIA ſem-

per Virgine intercedente cum omnibus

Sanétis tuis ad perpetuæ beatitudinis
conſortium pervenire concedas. Per
Chriſtum Dominum noſtrum.
Divinum auxilium maneat ſemper no-
biſcum, Amen.
Sequitur brevis & ſeria mentis recol-
lelctio ſaæper defeltibus à tempore matu-
tino aämiſis cum dolore & propoſito
X tempus

4 82 Praxis

tempus pomeridianum ſanctius decur-
rendi, in quem ſinem deſervire poterit
methodus examinis particularis infra
bhorà VIII. veſpertinad.
Subiungi itidem poſſunt ſeptem Pater
Noſter pro ſeptem petitionibus in oratio-
v Dominica contentis & ſeptem Avé
Maria pro obtinendis ſeptem donis Spi-
rituùs Sae6ubti ad vocationem oericalem
ſummopere necſarils.

HO RA Kl.
Prandium.
Agenda ante Prandium.
U1 cum guſtu ſpirituali & merito-
rum incremento corpus reficias,
menſam ſpiritualem hictibiſterno: ocui
ternos wmiſſus infero triplici perfeltto-
nis viæ reſpondentes, ſingulos gquinis
ferculis miſticis inſtructss. Exhis in-
dies ante prandium & cæ nonnihil
deliba, præguſta, & rumina, & cibos

corporis etianz inſipidos inſtar aroma⸗

tum & conginentorunm, dulcorabit.

vLi⸗

MIS-

——.
llt⸗
teſit
ii

Pate
atin⸗

6ℳ

.

lit⸗
4 ſicß
:
. i.
Nni
irͤ
6
rMM.
1s

7

piè Prandevdi. 483
XMI SSII S I.
Promulſides & præguſtus myſtici.

I.
Conſidera te ob peccata tua innume-
ra indignum eſſe vel ipſo pane Filiorum,
qui toties te abjeciſti ad ſeliquas porco-
rum: ſi Gim famuli Herum gravins
offendentés bane & aquu mulct antur
quia ta Herum non mortalem, ſed im-
mortalen tZottes ofendens te meruiſſe
cenſes? Agnoſeer nanguam querere: Vi-
lioribus acquieſee.
11. *
Expende famem & ſitim Animarum
gnipurganti addiczarum, quam inter
cateras cauſas, etianz ob violatas kem-
Perantiæ leges perpetiuntur. nem ſi-
zim & famem intolerabilem damnato-
*ue, pr alertim divitis Epulonis, qui ala
linguæ aæſtum mitigandam, totâ ater-
nitate ver agukg güttulam obtinebit.
Cave à crapala & ebrietate, ac epulis
zimis lendidis, ze ſmilia promeresre.

X 2 1III.

4 84 Praxis

III.
Cogita, quem cibum, pot im q damnati

in iuferno commeſſationibus & ebrieta-

tibus ſuis meriti ſint: non alium ſand,
niſi picem & ſulphur; venenum aſpi-
dum & fel draconum, calicem iræ, &
eroris DPei. Quoties hac & tuaprome-
ruiſti; O ſi probè agnoſceres! quam ſir-
miter viltum licet enuiſzmdm , meri-
zum tuum excedere crederes,

IV.

Diſpice, quàm miſer ſit animæ ſta-
tus, quæ cibo ſpirituali saeramento-
rum, precum, virtutum, & gratiæ
Dei privatur: ac fame quodammodo
enecatur; quemadmodam qutſtrigoſt,
ust hominis emacinti corpus; fame con-
tabeſzit. Paſce tu crebro animanmn cibo
ſpirituali, ne cun Davide queraris:
uruit cor meum, gezta oblitus ſum come-
dere panem meum. Et pudeat te majo-
rem hactenus geſſeſſe curam corporis,
dTudmanima millies corpore nobilioris.

*

ule,
vxi⸗
ſuibi
“

ſec⸗

ienn
lien⸗
e.
Mu
tue,

riè prandendi. 48
— V. .
(üudm frugaliter ac temperanter
u comediſſe & bibiſſe te optabis ſub ho-
iſt zaz, mortis er jadicii particularis 5
nn quando de omni ſenſualitate, ſuperſlai-
0 tate & prodigalitate rationem ſtrictiſ-
6 ſimam Deoreddituruses? Buid reſpon-
debis diabolo, tot millenos bolos, tot
ilft millenos ſosphos ſuperfluos, imò ſanitati
WE noxios, te abſumpſiſſe arguenti? ex
quibus tot eleemoſpnas, ſe varciles Vi-
xiſſes, erogare potuiſſes? Time, ac de-
inceps neceſſitatem, non ſenſaalitatens
Vecta.
MISSIIS II.
Continens V. ſpecula myſtica.

I. Exemplum Chriſti.

Propone kibi modeſtiam, temperan-
tiam, gravitatem, mores, geſtus, ver-
bea, colloquia, documenta Chriſti Domi-
ni da, 5 qui bibere & comedere
lnt dignatus eſt, ut nobis exemplum prabe-
S ret: & quia varietas in ſpiritualibus
cquè ac corporalilus cibis delectat; jam
WM intuere eum cum B. Virgine & S. Joſeph
3 cibum

ant 3
—

486

cibum ſumentem;, jam in deſerto An-
gelis miniſtrantibus; jam in convivio
Caunæ: jam apud Matthaum, Zachæ-
um, Simonem, Martham prandentem,
aut cunz Apoſtolis ultimnm cænantem;
& ſanctos imitare mores, refeltio-
nem tuam cum illius meritorik con-
Junge.
II. PFxemplum Sanctogm.

Praxis

Aßice exempla Sanct orum, non tan-
zum Eremitarum, Pauli, Antonii, &.
ſed aliorum in omni ſtatu, & gradu3

quam modicè vixerunt quàn rigidè
Jejundrunt quot adinventiones gu-

lam mortifcandi excogitärant? Om-

nes propt vita Sanct orum hac teſtan-
tur: & tamen vitam longavam, ſa-
naämque duxerunt. Vixit S. Antonius
annos 1oS. 8. Paulus primus Eäremita
115§. S§. Jacobus Eremita Iou. S. Arſo-
enins I20.S. Simeondstylites og. S. Romu-
aldus 126. 8 Uaalricus Epiſeopus 1Io5. §.
Epiphanius 11 S. Ienumeros alios utrius-
que ſe xus, tenui victu & multis jejuniis
vitam ad 7o. So. go. annos protra-
hbentes, partim mirare, artim imi-
Zart.

Vor.

=
=
=
S=

tu 17
il,
n,
hen,
xa,

—
) A⸗
puivi
jthe⸗
uten,
pten;

Selti⸗

G.

t.
n.
0,
ull
rig
1es
4
N,
N
Hint
NNN
111,
n
ſ M
tr

piè prandendai. 487

tare. Qui abſtinens eſt aaiiciet vi-
tam Eccli. 37.

III. Eſcarum vilitas.
Expenae quam vile abjiectumque ſit,
edere & bibere, quod hominibus cum
brutis & vermibus commune elt: &
quid comedimus? herbas & fructus ex
terra, eissque pinguedine, provenien-
tes; deinde ferarum, volucraunm & pi-
Jeium cadavera, quæ in corporibus no-
Nris velut tumulis ſopeliuntur, atque
in ſordes & fimaum convertuntur. Con-
fundere, humiliare, & operare cibum
non qui perit, ſed qui permanet in Vi-
tam aternam. Joan. 6.

IV. Pauperum neceſſitas.
Vide indigentiam innumerabilium
mortalium, qui te lon & nnocentiores„
Deoque gratiores ſunt, & qui eſéas, quas
tu nauſèas, delicias rebutarent 3 aut
micas de menſa tua cadentes, ac bolos
canibus projeltos cum gratiarum actio-
ne reciperent. Agnoſee ſenſualitatem
zuam & corrige.
X 4 V. Me⸗

488 Praxis

V. Memoria fellis & aceti.
Intinge buccellam tuam in aceto Ruth.
cap. 2. Id eſt, ante ſumptionem cibi &
potus, vel ſuh es, recordare fellis &
acett, ac myrrhaæ Domini tui, quibus
in monte Calvariæ ad abolendos ſenſua-
litatis tuæ defectus refocillatus eſt. Tin-
Aura hac adhibita, cibos etiam inſipi-

dos dulcorabit ſuper mel & fadͤm.

M ISSII S III.
Bellaria Moyſtica.

I. Providentiæ Divinæ Conſideratio.
DQudm paternè Divina Providentia
tibi ab ineunte atate providit, atque
etiamnum providet, non tantum de ne-
ceſſariis, veram etiam de deliciis,
veluti ſollicitus atque tui amantiſſimus
Pater. Gratias age, redama, donisque
eiusnon abutere.
II. Divina Liberalitas.
DQuantaliberalitas Dei O. M, qui tot
sentena millia herbarum, plantarum,
arborum, fructuum cum tanta varie-
tate producit: item tot centena millia
nnimattium, voluerum, piſoium, quos
omnes

—

imne
lini
lela⸗
leb
nni
;
blal.
ite

4

mine
e
Unit
it
1 t⸗
ben,
ir
ent
vnt
jent
m
ebe
m
4

ſen,

—

Ruth.
ℳ*
N6*
u

ſet

.
i⸗
1.

uri,
te
den⸗

1
re
l⸗
ni
ℳ

piè prandendi. 422

omnes cibo conventente alit, ut kbibi,
aliisque hominibus in ſuſtentat ionem
cedant; quorum tot milhliones magnus
ille Paterfamitias indies paſcit: Oculi
omnium in te ſperanut, Domine, & tis
das illis eſeau in tempeore opportuno.
Pfal. 144. Cratias agé, & taut au Con-
ditoris liberalitaten lauda. .*

AII. Beneficentia Dei.

Duantaelucet Dei beueficentia in ho-
mine ſaſtentando! quot enim benefeia
in quovis panis holo, vel cereviſi«, TVi-
nive hauſtu latent? quofies Divines
Bonitas ſuper eum ſolenm ſuun oriri fe-
cit? quottes frumentum & vinum
ut ecreſcerent, plavia rigavit à quàm
benigne ac providé hovwiines ſahordina-
vit, qui frumentum ſererent, mete-
rent, triturarent, wolerent, pinſe-
rent, & o. vitem plantarent, puſtina-
rent, foderent, uvas cokligerent, vi-
num exprimerent, reconderent, ad-
veherenzg, omnibhus vitam & vires
communicando? Gratiasage; & reda-
mar aeéc pro tot benefacties malefalta
repenae. X f IV. Po-

Pradxis

IV. Potentia Dei. =
Duanta reſplendet Dei potentia in
produbttione frumentorum, & arborum;
in qua eum prodigia & ã miracula quo-
tidiana ſint, admirationenn non habente
dum frumenti grana terræ commiſſa,
mortua & putrefacta, quodammodore-
SReiceitat & multiplicat; iisdémque tot
hominum milliones ſine labae paſcit.
quæ ſanb, teſte S. Augiſtino, miracula
majora ſunt, qudm quòa quinque ho-
minum millia olim paverit. Admira-
re & gratias age.
V. Cibus Cœlitum.
Quanta denique eſt excellentia, &
nobilitas cibi Elekhorum in cœleſti pa-
tria? cibus hie verè angelicus, cæœle-
Nis & divinus, omnem dulzedinem &
Naporen ſuavitatis in ſe continet om-
ne manna longiſſemt ſaperat,; nun-
guam tadiam parit ſed quò pläs come-
ditar, plus appetitur & eſaritur.
verb beatus, qui manducabit banem in
r ego Dei, abi Filias Hominis tranſtens
win’ſtrabit! Aad hunc cibum aſpira, ill
mhia, & Aa terrenis ſliquis affeltum
Obt.

490

abſtrahze. bler-

M.
ute/
ſM
ck⸗
ia
74
beyes
D

Lexj

—

/4

1,0
e
l
en 0
8 .
ℳ.
eG
. 69)
bler⸗

piè prandendi. 421
Obſervanda tempore Menſæœæ.
Menſam aditurus, velut mendicus
ante januam magniPatrisfamilias ſta,
demiſſis oculis, plicatis matibus, menlt
in cœlum elevatä, debitä cum reverene
tidò attentione, & pietate absque inae-
cora feſtinatione, conſuetam & Brevia-
vio Romano benedictionem præamitte, &
leges dHec=n lequentes, legibus Auo-
decim Tabularum apud Romanos longè
praſtantiores, obſerva.
Lex I. Poſita à Chriſto Domino Lucæ14.
Cum invitatus fueris ad menſam, re-
cumbe in noviſſimo loco. Quare
ſemper inferiorem locum, vel reipla, vel
hoc non liceat, ſaltem affectu &) 3de-
ſiderio occupa Omnis enim qui ſeè hu-
miliat, exaltabitur; ſi non in tempo=
re, ſaltem in aternitate.
Lex II. Data à S. Paulo 1. Cor. 10.
Ilve manducatis, ſive bibitis, omnia in
gloriam Dei facite. Ad cibum ſa-
mendum non velut jumenta ad fanvum
E& avenam ex ſenſialitate aut abpeti-
tu naturali accede, ſed corporis refectio-
nö ad unius Conditoris glortam refersut
X £ Joili⸗

492 Praxis

ſeilicet Beum honores, &us beneplacitum
Juaras, ei obedientiam præſtess vires
Sosveris ad ejus obſequium &v- propriæ
alienaque ſalutis ſtuädium inſtaures &
ossſé, vei. Hinc poſtquam conſediſti,
briasgaam mappulam rplices, cum Fo-
bo, antequam comedas, ſuſpira; brevi-
térque intentionem renova, dicendos
Mi) Ee, quot micas come o, quot
guttas bibo, toties ex animo te laudo,
& benedico; vel: Quidquid ſanguinis

eEx hac refectione acquiro, id omne

amore tuĩ profundere deſidero.
Lex III. Lata à S. Petro I Ep. c. 5
FKatres ſobrii eſtote & vigilate. Efto-
té ſobrii ut Chriſtianos, & vel ma-
rime Sacerdotes decet; quos non modö
Wupra brata, verum etiam ſupra alios
homines elevavit Deus: quö quis enim
Pplus ſe dedit cibe & potut, bratis;
quò minns & pareins, eo Angelis cibo
non egetibus evadit ſimilior. Itaque
vigilate, atque ad vos ipſos attendite,
voto menſa tzémpore, atque in omnihus
lkerenlis & ſeyphis, ne kemperantialeges
Tan sdtamint, & vel geſtilus &
verbis

lun

ru.
lem

Gie,

uite

arcel
nocx,
ſati
ule,
ci

—

titm
ni
hri
16½
uifi.
uſ
yeti.
“
g
lauch⸗
guit

OiNN

piè prandendi. 493

verbis, vel erapulâ & ebrietate Deum
oſfendatis: Quia diabolus (gaſtrimar-
giæ) circuit (præſertim tempore menſæ)
tanquam leo rugiens (præ fame) quæ-
rens (in primis Sacerdotem tanquam bo-
lun delicatiorem) quem devoret: cui
reſiſtite fortes in fide, charitate & tem-
perantia.
Lex I N Condita ab Eccleſiaſtico c. 4.
