& porrò offerrem! utinam idem mecum
præſtarent, præſtitiſſent ſemper, ac de-
inceps præſtarent Sacerdotes omnes,
omni poſſibili devotione, purè propter
te usque ad ſupremum vitæ halitum,

1 2 IV. Obla-

198

Praxis offerendi.
. IV.
Oblatio Sacrificii, at eſt impetra-
torium.

LEgatione quoque fungor, O ſupre-
ma Majeſtas, & ab Eecleſia tua
mittor, ut medius ſtem inter te Deum,
& Dominum noſtrum, ac populum tu-
um, & pro tot, tàmque gravous e-
jusdem necefſſitatibus ſubſidium, ac
miedelam hoc Sacroſancto ſacrificio im-
perrem. Quanta enim eſt abyſſus mi-
ſeriarum mearum, & omnium, pro
quibus hoſtiam pacificam immolare

mihi incumbit? quanta eſt multitudo

concupiſeentiarum, infirmitatum, in-
digentiarum, tentationum, tribulatio-
num, & rumnarum animæ, & corpo-
ris: quibuscum indies colluctamur,
tàmque diuturno tempore, ex quibus ta-
men aut beata, aut miſera tot anima-
rum pendet æternitas?
Licet autem populus tuus omni ſola-
tio, & auxilio ſe indignum profiteatur,
& meritò exaudiri non debeat, propter
peccatorum ſuorum multitudinem, &
enormitatem; memor tamen promiſſio-
nis

Vic
nit
t
ciſe
An
ina⸗
den

e
dm

„

ro⸗
Vir
ſig
Aut

ofen

Sacrificium. 199
nis Dominicæ à Salvatore ſuo in ultima
anſte mortem nocte ſibi factæ, quà ſpo-
pondit omnia à Patre cæleſti impetrar-
da, quæ in nomine ſuo peterentur; me
aliôsque Sacerdotes ſubordinavit, ut
non ſolùm preces fundamus, verùm
etiam ſacrificium pacificum offeramus,
optasimque ſolatium impetremus.
Ad has igitur tam innumerabiles, gra-
viſſimâàsque miſerias propulſandas, om-
niaque ad ſalutem media impetranda, of-
fero divinæ Majeſtati tuæ in hoſtiam pa-
cificam, dilectiſſimum Filium tuum IE-
SIM Chriſtum Redemptorem noſtrum
in ara præſentem, unà cum infinitis ejus-
dem meritorum theſauris, Beatiſſimæ-
que Virginis, & omnium Sanctorum;
tam pro me, mihique commiſſis, quam
pro omnibus aliis fidelibus & infidelibus
vivis atque defunctis, Amen.
Subjunge memento pro iis, quorum
ſingulariter memorem te eſſe oportet;
aut pro guibus ſecundarid Sacrificium

„

offeres à häc ſimilive methodo.
M E ME NTO.
In ſpecie autem offero, amantiſſime
I 4 Deus,

200 Memente
Deus, hoc pretioſiſſimum ſacrificium-
quod vi impetrandi infinitâ pollet, pro
ſequentibus.
I. Memento, Domine, FEccleſiæ Filii
tui Sponſæ, omnibùúùsque & ſingulis ejus
Filiis gratiam copioſam infunde, fidem &
vitæ lanctimoniam in iis auge, juſtos in
gratia tua conſerva, peccatores g.l ve-
ram peenitentiam converte, ac totam-
Eccleſiam tuam per zeloſos Apoſtoli-
côsque vires inſtrue, rege, perfice, di-
lata usque ad conſummationem ſæculi.
II. Memento etiam, Domine, Summi
Pontificisnoſtri N. Cardinalium, Archi-
Epiſlcoporum, Præſulum & Paſtorum,
ut ſtatui ſuo ſublimi convenienter in om-
ni ſanctitate & juſtitia vivant; oves &
agnos ſibi commiſſos, tanquam Paſtores
boni, oratione, verbo, & exemplo fi-
deliter paſcant; & à lupis infernalibus
ſollicitè cuſtodiant.
III. Concede quoque, O Domine!

gratiam efficacem, omnibus Sacerdoti-

bus ac Clericis, Canonicis & Vicariis,
Diaconis. & Subdiaconis, ac præcipuè
Confratribus noſtris, ut Clericali digni-
* tat

ati
Vita
ſob
dol

toa
din
lar
tot

ſtii
rutn
miu
ſort
rel

i
ral

tibo
Am

e
Wih

S

e
s
Eend
orn
Otaln
e
umn
Not
Oromm
no.
Nes
ACore
Nner

ore
erklt⸗
ahe
Ee
,
t

Vivorum. 2 0
tati dedecori non ſint, nec ulli viæ pra-
vitate ſcandalum præbeant; ſed pii, caſtis
ſobrii, & ſancti ſint Deo ſuo, & non
polluant nomen ejus.
IV. Effunde etiam copioſum gratiæ
tuæ rorem, ſuper omnes religioſos Or-
dines, ut per exactam votorum & regu-
laruig ſuarum obſervantiam, velut per
totidéêm gradus, ad omnis perfectionis
& ſanctitatis culmen aſcendant.
V. Miſerere deinde Imperatoris no-
ſKtri N. Regum & Principum Chriſtiano-
rum: Acatholicos ad veræ Eccleſiæ gre-
mium potenter revoca; Catholicos tuâ
forti gratià dirige, ut fubditis ſuis benè
præſint, in pace & concordià mutuà eos-
dem conſervent, de hoſtibus Eccleſiæ
triumphent; & ipſi ſic per bona tempo-
ralia tranſeant, ut æterna non amittant.
VI. Adeſto quoque, Domine, Paren-
tibus, Fratribus, Sororibus, Affinibus,
Amicis, Benefactoribus, Superioribus,

Magiſtris, & Confefflaräis meis, omni-

bus que mihi à te commiſſis, ac in preces
mihi commendatis; ut hanc vitam, ſe-
cundùm voluntatem tuam, ſobriè, jaſte

1 F

202 Memento

& piè tranſigant, & pro beneficiis mili
præſtitis uberem in cœlo mercedem re-
cipiant.
VII. Subveni præterea omnibus affli-
Qis, ægris, captivis, exulibus, tentatis,
itinerantibus, & toto orbe terrarum.
agonizantibus; ut eos gratia tuâ adju-
vées, ſolatio recrees, conſilio diri gs, de
omnibus neceſſariis provideas, & ad
optatum æternitatis felicis portum per-
ducas.
VIII. Reſpice etiam oculo benigno
tot milliones Ethnicorum, Turcarum,
Judæorum, Hæreticorum, Schismati-
corum, & Atheorum, in præſentiſſimo
æternæ damnationis periculo verſanti-
um; & omnium illorum milerere: gra-
tiâ tuâà efficace eos præveni, veræ fidei
radiis eos colluſtra, timore tuo eos-
dem confige & amicâ quâdam violen-
riâ ad Eccleſiæ tuæ ovile intrare com-
pelle; ne tot animarum, JESII Chriſti
Filii tui ſanguine redemptarum, myria-
des æternùm pereant, & in opprobrium
vuum infernum repleant.

I

n
Tr

ine

hen
K

ſert

lenn

elnid
uun
anl
Her.

engn. *
nun
zemn.⸗
iſine
Pn⸗
eige
1 ee
wo e
doer⸗
te n
Crti
nſie
Obrid

Vivorum. 209

IX. IIterius, Domine, ignoſce ini-
micis meis, quia neiciunt, quid faci-
unt, pro malo, quod mihi optant, aut
inferunt, omni benedictione ccœleſti
eos reple, eosdémque non inter ini-
micos, ſed amicos tuos peculiarifſi-
mos numerare dignare.
Succurre quoque omnibus fide-
libus defunctis, præſertim iis, quibus
magis obſtrictus ſum. I. Parentibus,
Fratribus, Sororibus, Amicis, & Be-
nefactoribus. II. Animabus aliaàs diu-
tiſſimé in purgatorio attinendis. III.
Animabus liberationi proximis. IV.
Animabus ſuffragiis vivorum maximèe
deſtitutis. V. Singularibus Jeſu, &
Mariæ Cultoribus, & maximè Deum
in cœlo glorificaturis. Per ſanctos An-
gelos Cuſtodes earum illas ſolare, flam-
mas tempera, poœnæ tempus abbrevia,
ut tormentis hiſce citiùs ereptæ con-
ſpectu tuo amabiliſſimo æternum per-
fruantur.
XI. Denique etiam, & in primis, mi-
ſerere mei Deus, minimi famuli tui,
omniaâque ad ſalutem, & perfectio-
1 6 nem

204 Memento

nem ſtatús mei requiſita, clementer
indulge. Et quidem I. Intimam Pp
nitentiam, & plenam omnium pecca-
torum meorum remiſſionem, & indul-
gentiam. II. Robur, & auxilium con-
tra tentationes, præſertim maxime me
infeſtantes. III. Perfectam judicii, &
amoris proprii, eæterarumque PAlio-

num mortificationem. IV. Vum
mundi, & omnium vanitatum ejus con-

temptum. V. Fidem vivam, Sapien-
tiam, & illuſtrationem intellects in
rebus divinis. VI. Spem, & fiduciam
firmam, in paternam Dei providentiam.
VII. prudentiam in medio, vitatis ex=-
tremis, ſemper attingendo. VIII. Ju-
ſtitiam, & voluntatem ſuum cuique
tribuendi. IV. Temperantiam, & ſo-
brietatem exquiſitam, ad normam ve-
terum Sanctorum. X. Fortitudinem,
& magnanimitatem in aggrediendis ar-
duis, & animum heroicum in quibus-
cunque adverſis. XI. Sinceram inten-
tionem, uni Deo in omnibus perfectè
lacendi. XII. Fervens deſiderium, &
udium veræ humilitatis. XIII. Do-

Pri

amn
char
lem
Giv
NW
erſ

Mttl

ign⸗

Vivorum. 205

num Caſtitatis Angelicæ. XIV. Invi-
ctam in contumeliis, & perſecutioni-
bus patientiam, & manſuetudinem.
X. Afſiduam Chriſti Domini in agen-
do, & patiendo imitationem. XVI.
Indifferentiam omnimodam in officiis,
negotiis, locis, juxta Dei, & Superio-
rumgoluntatem. XVII. Plenam pro-
priæ voluntatis reſignationem, & cum
divina conformitatem. XVIII. Since-
ram, & inflammatam Dei, & proximi
Charitatem. XIX. Zelum inlſariabi-
lem, & infatigabilem augendæ gloriæ

divinæ, & procurandæ falutis alienæ.

XX. In fide, charitate, ſtatu, gratiam
perſeverantiæ finalss XXI. Ardens
patriæ cœleſtis deſiderium. XXII. Re-
ſignatiſſimum, & ſanctum ex hoc mun-
do egreſſam, & absque purga-
sorio, ingreflum in cœlum.

264 (0) 9

. 17 IGNIS

Præparatio ad Sacrum
IGNIS, ET LIGNA.
Seu conſiderationes, & affectus ad
victimam Holocauſti Euchariſtici,
tempore Adventũs, pro ſeptem
hebdomadis diebus.
ANTE SACRIIM.
Conſideratio excitatoria.
COuſidera, anima mea, Plennen in-
auguratienem Principum hujus
mundi, ut ad Prineipum omnium Mo-
narcham ritè excipiendum animeris.
Quo ſumptu, & magnificentiâ equi-
tum, & equorum; quo ſplendore no-
bilium, & aulicorum; quàâ pompâ cur-
ruum, & rhedarum; quo concentu,
& ſymphoniâ muſicorum; quo ſtrepi-
tu tubarum, & tympanorum; quo to-
nitru tormentorum, & bombardarum;
quo luxu conviviorum, & epularum;
quo ornatu palatiorum, & periſtroma-
tum, quo planſu tribuum, & popu-
lorum excipiuntur Reges, & Principes
terrarum, qui tamen, utpote morta-
les, tanquam atomi, & pulviſculi ter-
ræ ſunt, ſi cum majeſtate Dei infinita
componantur? atque inde conclude,
quo

206

. min

Un

den
ere

lei⸗

M

n.
M⸗
etis
gi⸗
eno⸗
cur⸗
It 1
epi⸗
dto⸗
tum;
ton;
O⸗
r⸗
bes
Ud⸗
ltel⸗
ſnin
e,
uo

in Aaventua 207

quo apparatu devotionis, & precum,
quo ornatu virtutum, quàâ præparatio-
ne animæ potentiarum, quà magnifi-
centiàâ, non exteriore, quam defpicit,
ſed interiore tantùm Dei Majeſtatem
excipere, & tractare par ſit. Hanc ex.
pende, inter ſe confer, & excitaberis.
Suſpiria per diem.
I. Rorate cœli deſuper, & nubes
pluant juſtum: aperiatur terra, & ger-
minet Salvatorem. Haiæ g5.
II. Utinam dirumperes cœlos, &
deſcenderes: à facie tua montes difflu-
erent. Haikz Gα.
III. Quis mihi det, te Fratrem me-
um, fugentem ubera matris meæ, ut
te inveniam, & deoſculer te, & jam
me nemo deſpiciat. Cant. F.
CHRISTUS FPrater noſter.
Math, 25. Zoan. 20.
Conlſideratio, & affectus I.
De Corpore Chriſti. Pro die Dominica.
Q mihi det Te, per Incarnatio-
Rem, Fratrem meum, olim in
ſtabulo natum, & ſugentem ubera Ma-
tris meæ Beariſſimæ Virginis; jam ve

208 Prparatio ad Sacrum

rò beatum, & glorificatum in coœlis,

ut inveniam te in auguſtiſſimo Altaris

Sacramento, & deoſculer te, amanter

ſumendo; & tu viciſim oſculeris me
oſeulo oris tui; ut quemadmodum oſ-
culum Incarnationis dediſti naturæ no-
ſtræ, eidem hypoſtaticè unitus; ſic oſ-
culum mihi des reconciliationis, & ſan-
ctificationis, corpori & animæ meæ
intime conjunctus: & jam nemo am-
pliaùs ſive Hominum, ſive Angelorum:
me deſpiciat, ob tot nævos, & infir-
mitates, in quas ob abſentiam vilſita-
tionis tuæ pronus ruo ? Ah! credo, ſpe-
ro, ame te Deus mens:
Deſidero te millies!
Mi Jeſu, quando venies?
Et oſculum hoc tribues!
Quis mihi det te, mi Frater Emmanu-
el, & in primis ſacratiſſimum corpus
tuum, non jam ampliùs in uteri virgi-
nalis clauſtro, ſed ſub ſacrarum ſpecie-
rum velo deliteſcens, non mortale, ſed
immortale: non obſcurum, ſed ſole
ipſo millies ſplendidius, agile, ſubrile,
glorioſum, tanta pulchritudine, & ele-
gantiaà,

dan
Iup
U:

M

Els,

luns
Atir
I
eno⸗
ſr⸗
er

c
Pr⸗
te⸗
ſe⸗

gul⸗
hl
e⸗
Eel
Cle

ile, .

le⸗
4,

in Adventa. 20 %½

gantiàâ, ut omnium intuentium cerda
rapiat! Credo, ſpero, amo te Deus me-
us:
Delidero te millies?
Mi Jeſu, quando venies?
Ut Frater fratrem viſites?
Conſideratio, & affectus II.
De Anima Chriſti. Feria II.
Uis mihi det, te Fratrem meum O
JESLI gratioſiſſime, & ſancétiſſi-
mam Animam tuam, divinitatis ſole
penitùs indutam, cum gratia adeò im-
menſa, ut incomparabiliter omnes gra-
tias excedat omnium Hominum & An-
gelorum; tantâà ſapientià & juſtitia ple-
nam, quantâà decet Animam perſonali-
ter unitam Unigenæ Filio æterni Patris,
qui ſol eſt ſplendoris infiniti, in cujus
præſentia omnes cœleſtium Hierarchia-
rum Spiritus longè minus ſplendent,
quam ſtellæ in præſentia ſolis. Credo;
ſpero, amo te, Deus meus.
Deſidero te millies!
Mi JESII quando venies?
Ut verè me ſanctifices?
Conſideratio, & Affectus III. mo
6 De

210 Preæeparatio ad Sacrum

De Intellettu Chriſti. Feria III.
IIUis mihi det, te Fratrem meum O
JESISapientiſſime! & perſpica-
ciſſimum intellectum tuum, in quo ſunt
omnes theſauri ſapientiæ & ſcientiæ Dei
abſconditi; tu enim non tantúùm intel-
lectu divino, verùm etiam humano lu-
mine gloriæ illuſtrato excellenmlſimè
vides divinam Eſſentiam, Sanctifflimam
Trinitatem, omnésque ſcientias natu-
rales perfectiſſimè poſſides: à quo omnis
ſcientia & ſapientia dimanat hominum,
& Angelorum. Credo, ſpero, amo te
Deus meus: Deſidero te millies! mi [E-
Stl quando venies? ut plenè me illu-
mines?
Conſideratio, & affectus IV.
De Memoria Chriſti. Feria IV.
Uis mihi det, te Fratrem meum O
JESI omniſcie! & perfectiſſimam
memoriam tuam, quâ tenes & clariſſi-
mè cognoſcis omnia præterita, præſen-
tia & futura: omnia dicta, facta, cogi-
tata, bona & mala hominum & Ange-
lorum; & mea in primis delicta, totius
vitæ curriculo commiſſa, ut punias,
opera

ę

rut

ob
e
ſn
di

Ver
i
ti

in Adventi. 21 F

opera verò bona ut prœmio afficias. O
Anima mea! aperi oculos fidei: en ipſe
ſtat poſt parietem noſtrum, reſpiciens
per feneſtras, proſpiciens per cancellos
ſpecierum ſacramentalium: omnia pe-

netrans etiam cordis intima. O Domi-

ne! ne memineris iniquitatum noſtra-
rumeantiquarum; citèò anticipent nos
mĩſericordiæ tuæ; fi enim iniquitates
obſervaveris, Domine, quis ſuſtinebit?
Credo, ſpero, amo te, Deus meus: De-
ſidero te millies! mi EsII quando ve-
nies, meâsque noxas ablues?
Conlſideratio, & affectus V.
De Voluntate Chriſti. Feria V.
Qn mihi det, O Frater amabilis!
cum anima, voluntatem tuam, in
venerabili Sacramento quoque abſcon-
ditam, omnibus Sanctitatis, & virtu-
tum theſauris refertiſſimam, inſtar for-
nacis ardentem amore Dei, & proximo-
rum; & mei in primis minimi, & indi-
gni Fratris tui: atque inſtar ſolis, hu-
militatis, & manſuetudinis, patientiæ,
& obedientiæ, charitatis, & miſeri-
cordiæ radios longè, latéque evibran-
tem?

— 7

212 Preparatio ad Sacrum

tem? Credo, ſpero, amo te Deus me-
us: Deſidero te millies! mi Jeilu, quan-
do venies? ut me tibi affimiles.
Conſideratio, & affectus VI.
De Corde Chriſti. Feria VI.
Q mihi det, te Fratrem meum, &
amabile cor tuum, plenum the-
ſauris cœleſtibus omnium deliciaszam,
quas bibis ex copioſiſſimo flumine gau-
diorum Dei: usque ad ſummam ſaturi-
tatem deſideriorum tuorum, in tanta ple-
nitudine, ut quod ſupereffluit, replere
poſſit omnes lætitia. O vinum, lætifi-
cans cor hominis, lætifica me! O man-
na abſconditum cum duleedine immen-
ſa, refice me! O manna cœleſte, in quo
ſunt omnes ſapores, & ſuavitates poſſi-
biles, ad delicias, & ſolatia juſtorum,
recrea me! O panis pinguis præbens de-
licias regibus, non vitiorum ſuorum
mancipiis, exhilara, & confortame! In.
dignum, fateor, eſt hiſce cupediis eor me-
um. terrena adhuc ſapiens, & tepide,
quæ ſurſum ſunt, quærens: ſed tamen,
credo, ſpero, amo te Deus meus: De-
ſidero te millies! Mi Jeſu, quando venies?
me læœtum quando facies? Con-

len

in Ad veuta. 213
Gonſideratio, & Affectus VII.
De Divinitate COuriſti. Sabbatho.
Uis mihi det, te Fratrem meum, O
Quen diviniſſime! Unigenitum Pa-
bris Filium infinito noſtrè amore æſtuan-
tem; & propter nimiam charitatem ſic ſe
exingpientem, atque ad nos fratres de-
gene es ac moribus diſtimiles te dimit-
tentem? Quis mihi det quoque æternum
Patrem tuum Creatorem noſtrum ſic
nos diligentem, ut te Filium fuum uni-
genitum nobis daret, & tecum propter
naturæ divinæ unitatem ad hoc Sacra-
mentum deſeenderet; Quis mihi deni-
que det Spiritum Santum, Paracletum,
& Advocatum amoris infiniti incendi-
um, tecum & cum Patre ad nos orpha-
nos venientem & manſionem apud nos
facientem ?à O Abyſſus charitatis & mi-
ſericordiæ! O exceſſus liberalitatis, &
beneficentiæ! Ah! Credo, ſpero, amo
te Deus meus: Deſidero te millies! mi
JESII quando venies: Ut mortuum vivi-
fices, & hominem deifices?

1 dAhebta

214 R Praparatio ad S&a crum

Afeltus Virtutam, cowſiderationihus
Pradictis indies ſubjungendi.
I. F ILIDES.
Uis mihi det, Jeſu amantiſſime! ut
Ws vivâ te ſuſpiciam, firmiſſimé-
que credam, & ſanguinem pro hac veri-
tate profundam, quòd ſicut propter ni-
miam charitatem, quâ dilexiſti nos,
non reputàâſti immensâ Majeſtate t84 in
dignum, formam ſervi ſuſcipere, mater-
na viſcera ſubire, ac poſtmodum in cru-
Cis ſtipite inter latrones animam exhala-
re, ut nos redimeres; ſic quoque non
dedignatus ſis, formam cibi aſſumere,
ad nos pauperculos Fratres tuos deſcen-
dere, interiora noſtra penetrare, eſuri-
entéſque paſcere, ut donis tuis cœleſti-
bas nos repleres. Ah! credo, ſpero,
amo te Deus meus: Deſidero te millies!
mi Jeſu, quando venies? ut fidem meam
robores?
II. HUMANITAS.

Qis mihi det, 6 eſu humillime! cum

omnium Sanctorum humilitate,
ad hoc Sacramentum & ſacrificium
tremendum accedere: ſed quâà fronte
. audeo

1uch
cel!
ol
u
ho
lbe

dir
tris
ihr
exe
nin

v,

zu

e
in

⸗
en
Can
tor
wi
in⸗

et
lnt.
reſl.
.
n0,
1i

clii

ate,
lon
NNl
e0

ix Adventu. 21;5

audeo appropinquare ad te Fratrem ex-
cellentiæ & dignitatis infinitæ? Ecce tu
pulcher es, Dileécte mi, & ego deformis:
tu mitis es, & ego ferus; tu lenis es
Jacob, & ego Elau piloſus, tuisque mo-
ribus diſſimilis.
Tu pulcher es, dilecte mi, ſecundàùm
divinitatem: quia ſplendor es gloriæ Pa-
tris, C dor Lucis æternæ, omnem pul-
chritudinis rationem & perfectionem
infenitam à te ipſo ab æterno poſſedens,
fne ulla diminutione aut variatione
exemplar, prototypon, fons & cauſa om-
nium pulchritudinum creatarum &
poſſibilium. (S. Dionyſ.) Et quomodo
audebit accedere ad te deformitas?è Um-
bra ad Solem lucidiſſimum, mea ad te
ſplendorem immenſum caligo, ad ignem
infinitum fumus.
Tu pulcher es, dilecte mi, etiam ſe-
cundùm Humanitatem, propter unio-
nem ad Verbum, & viſionem beatifi-
cam, atque ob inexhauſtos gratiarum
torrentes, ſpecioſus formàâà præ filiis ho-
minum, tam regnantium in cœlis, quàam
in terra militantium. Et quomodo con-
junge-

—„

216 Praparatio ad Satrum

jungetur candori fuligo, puritati macu- on

la, malitia Sanctitati? O Frater chari-

non

US

tatis & liberalitatis immenſo vel guttu- coli
lam aſperge ex immenſo gratiarum iq
tuarum oceano, ut ſordibus peccatorum ge
& imperfectionum ablutis, dignior ac- ziſbz
cedam ad fontem Puritatis, Kadium miſl
concede ex ſplendidiſſimo Sole ut, fu- zolt
gatis tenebris, in lumine tuo Wäeam, mam
cognoſcam, amem te Lumen æternum, mumg
tibique quedammodo aſſimilatus, & e)
conjunctus amore, illuſtre parelion effi- eige
ciar. Credo, ſpero, amo te Deus me- eſt!
us. Delidero te mi ſeſu quando venies.
& humilem me facies?
III. S PES. G
Qi mihi det te Fratrem meum, tan- ee
t4 ſpe & fiducià in Sacramento a
ſulcipere; quantâ vel ipſa Mater tua Dũ
ſanctiſſima, vel ullus amicorum tuorum mlin
unquam te ſulſcepit! ſed cùm ea deſit; e
firmiſſimè tamen in eſfuſisſimà benigni- i
tate tuà confidam. Quid enim nega- ne
bis indigo & pauperculo Frater ditiſ- tern
ſimus & liberaliſſimus? O Fili Regis æ- Kan
terni? OQ Cleſtis Jonatha? quid ego 8

nacl⸗
. ni
lormn
tunmn
Atlo
ior 1.
adium
,⸗
e
muN,
,
ech⸗
1s M⸗
Febes

Ur⸗
cmene
er n
ori
enigte
egt
der
004

nn Adwventu. 217
non ſperem à Te, ſi David, ſi amicus
tuus eſſe ſtudeam? ſi enim Jonathas ex-
ſpoliavit ſe tunicâà ſuâ, deditque eam Da-
vidi, & reliqua veſtimenta ſua, uſque ad
gladium ſuum & arcum ſuum, & uſque
ad baltheum; quid non exſpectabo àte
millies ditiore & liberaliore: qui amore
noſtri poliaſti & exinaniviſti te, for-
mam ſervi & cibi accipiens, ut nos virtu-
tum tuarum veſtimentis & armis exorna-

à res? Credo, ſpero, amo te Deus meus .

Deſidero te milliesi Mi Jeſu quando veni-
es, ut ſpem meam corrobores?
IV. CHAKRITAS.
Uis mihi det, te Fratrem meum a-
mantiſſimum, in hoc amoris Sa-
cramento tam fraternà, tenerque dile-
QRione complecti, atque ullus amantium
unquam te complexus eſt? Quemad-
modum anima Jonathæ conglutinata
fuit animæ David, & dilexit eum Jona⸗
thas quaſi animam ſuam: ſic & tu, di-

vine Jonatha, conjungere & conglutina-
re animæ meæ; eàmque dilige, ſtringe

& amplectere quaſi animam tuam: in-
due eam, obſecro, pretios gratiæ tuæ
2H K runi-

218 Praparatio ad Sacrum
tunicâ; orna eam præclaris virtutum

tuarum veſtimentis, donorumque co

leſtium armis; ſiquidem tu es anima
meæ animæ, vitæque meæ vita, per quam
ſum & vivo. O ſi cum Apoſtolo in ve-
ritate dicerem: Vivo ego; jam non
ego; vivit verò in me Chriſtus: Gal. 2.
Gredo, ſpero, amo te Deus mei: Deli⸗
dero te millies! Mi Jzsu quando ve-
nies? ut me amore vulneres! & me te-
cum conglutines!
Oratio L ad B. V. Mariam.
Pro ope, & aſſiſtentiä in Sacro.
A Sliſte mihi ſacrificanti benigniſſima
Mater, & Virgo Maria, ut Filium
tuum unigenitum, quem puriſſimis vi-
ſceribus concipere & portare meruiſti, &
ego mundo corde & caſto corpore reci-
pere merear. Per eundem Chriſtum & .
Oratio II. ad §S. Angelos.

SAne Archangele Michael, 8. Gabriel,

S. Raphael, tuque in primis S. mi An-

gele Tutelaris, aſſiſtite mihi ad aram fa-

cienti: cumque me virtutibus & meri-

tis deſtitutum videatis, veſtris me virtu-

tihus & meritis exornate; ne in hoc di-

vine 6

Vine

ren

6
nor
ate
a
uo
ler

Mocn
Nint
glan
in e⸗
N N
611
0 e⸗
velk⸗

lrn
ilini
Ehon
nis
rel
nhe

ſr
Uibrie
pin
eunlt

e

voec
Ni

in Adventi. 219

vino convivio ſine veſte nuptiali compa-
rens, velut indignus repellar.
Oratio ad Sanctum bhodiernum,
de quo Sacrum celebratur.
IMpetra mihi, O Sancte N. à Rege San-
ctorum omnium Jeſu Chriſto Domi-
no noſtro, ut eâ puritate, intentione, &
atten ne hæc ſacroſancta Myſteria per-
agam, & ſuſcipiam, quàâ tu in terris
quondam eadem peregiſti, aut fulſcepiſti.
Per eundem, &c.
Agenda ſub Sacrificio Miſſæ.
TPMaginare tibi vel domum Nazxare-
thanam, aut S. Zachariæ ejusdém-
que sanct os incolas, aliumve bium lo-
cum, in quo celebres, & toto ſacrificii
tempore myſt eria vitæ Chriſti in Miſſa
repræſèntata, memorid recole.
I. JSub deſcenſa ex altari, conſidera
Dei Filium de cæœlas deſcendentem in ute-
rum Vivginis. IIl. dub Introitu & Ky-

rie, deſiaeratum à Patribus. IIl. Sab

Gloria, Chriſtum natum. IW. Sab Col-
lectis, agentem vitam privatam. V.
dub ? & Evangelio, Concionan-
tem. VI. Jub Offertorio, anhelantem

& praparantem ſe ad altimam Cæznam

K 2 &

220 Suhb Sacre

& Crucem. VII. Sub Prafatione, ingre-
dientem Hieroſolymam. VIII. Sub Ele-
watione, crucifixum. Sub Canone, paſ-
ſum, mortuum, ſepultum. IX. Jub Pax
Domini, Reſurgentem. X. Sub Commu-
nione, per gratianm & praſentiam Sa-
cramentalem ſe unientém fidelibus. XI.
Sub Benediéctione, aſcendentemgs ce-
los. XII. Sub kvangelio . Foannis ven-
turum gJudicem.
Suhb conſideratione horum myſterio-
yum, eliciendi ſunt actus fidei, ſei, cha-
ritatis, humilitatis, contritionis, com-
paſſionis, gaudii, gratitudinis, adora-
tionis: glorificationis, V. g. Ad Kyrie,
ter à Déo Patre, ter à Chriſto, ter à Si-
ritu Sanctopetendo, ut miſereatur. Ad
Gloria, ex animo Deum laudando bene-
dicendo, &. Ad Evangelium E& Sym-
bolum, fdem exercendo, ad ſingulos ar-
ticulos dicendo, Credo. Cum tota cæle-
leſti aula ingeminando sanctus. Antée
Cosſecrationen, renovando intentio-
nem, eptando & præfßigendo illam, quatm
Chriſtus inſtituens, & poſten Sanctiha⸗
babre. Suh Elevatione Chriſtum Patri

eterno offerendo. Sub gensferdene
chri-

I 6
Gor
oer
V
iir
E
N
ede
Ama
iuse
ti

gre⸗
.
t
9ar
e.
1N.
1
ce
vt⸗

=☛+

Hrin⸗
e
,layt
gort
,.

4

Heſe⸗
he

. el.

A
tir⸗
,
i
int
r

in Adventku. 221I

Chriſtum adorando, atque ab omnibiss
creaturis adorari eum optando. Sub
Communione, intime ipſi uniri deſide-
rando, &. .
POSTSACRIFICIIIM.
Abſectis conſuetis orationibus ex Miſ
Jali vò! Diurnali, aliisque privatis de-
votionibus, ſi tempus ſerat, hi ſimilésve
affelctus uſurpari queunt.
I. FIDES.
Obomine! ego fide firmâ credo, &
credidi, quia tu es Chriſtus Filius
Dei vivi, qui in hunc mundum veniſti:
Tu es Creator meus, Salvator meus, &
Glorificator meus. Tu Spiritũs Sancti
operâ conceptus, & natus es ex Maria
Virgine, ideôque Frater noſter es, imò
primogenitus in multis Fratribus. Tu
es qui Venturus fuiſti, jàmque veniſti
Meſſias, & Redemptor mundi, non alium
exſpectamus. Tu idem ille modè in hoe
amabili Sacramento me inviſere digna-

tus es, meæ ſalutis & ſanctificationis gra-

tid. Benedictus, qui venit in nomine
K 3 Domi=

222 Poſt Sacrum

Domini, Rex Ifrael! O ſanna! ſalva me
in excelſis.
II. ADORATIO.
ADoro te devotè latens Deitas, & om-
nium hominum à mundi primordio
adventum Meſſiæ præſtolantium adora-
tionibus, te adorare defidero. Adoro
te Salvator mi, & omnibus illis lora-
tionibus, quibus te incarnatum & An-
geli in cœlis, & B. Mater tua adoravit in
terris, adorare te cupio. Quam gau-
deo tot genuflexiones, tot internas ex-
ternasque adorationes, tot capitis cor-
porisque inchinationes, tibi exhiberi
tam regnanti in cœlis, quàm expoſito in
aris, aut elevato in Sacrificiis. O EstI
Frater amabilis! eſto Dominus Fratrum
tuorum, & curventur coram te Filii
Matris tuæ, adorêntque te fideles Ec-
cleſiæ Filii, unà cum Heæreticis & Infi-
delibus!
III. HII MILITAS.
SEd unde hoc mihi, ut veniat Dominus
& Deus meus ad me? Dominus ad ſer-
vum, Juſtus ad Peccatorem, ad Cainum
innocens Abel, ad Eſau mitis Jacob, ad
. ini-

ii
ulor
Nir
W
tam
Ui
P
kua
her
tisg

e

Lon⸗
Nrdo⸗
Gori⸗
Gord
M.
ztn
l
nsel⸗
5col⸗
hbei
tonn
El
Krunn
le
r.

ploms
l
n .
9 7 15
in⸗

in Adventit. 223

iniquum Sanctus Sanctorum! Quanta
dignatio! verè Domine, non ſum dignus,
ut intres ſub tectum meum; ſed quoni-
am tibi ſic placet implere omnem juſti-
tiam, ejusdem me participem redde.
Itinam in adventu tuo omn'a idola .-
gypti, & monſtra vitiorum meorum cor-
ruant &ltinam omnis mons & collis ſu-
perbiæ humilietur; & vallis humilita-
tis gratiàâ repleatur! ut ſint prava in di-
recta, & aſpera in vias planas, ſummâ-
que lætitiâ ad me revertas.
IV. 8PES.
Pies, Demine, ſpes mea, à juventute
mea: tu es ſummum bonum meum,
quod ſuper omnia & præ omnibus bonis
deſidero, ad quod toto corde, tanquam
ultimum ſcopum anhelo. Innixus huic
infallibili promiſſioni tuæ: Qui man-
ducat hunc panem, vivet in æternum-
Zoan. b6. non tantùm omnia media ad
ſalutem necefſfaria; verùm etiam vitam,
gratiam, & gloriam à te ſpero: tu enim
es ſpes omnium finium terræ, & in mari
longè, à quo omnes nationes bona ſua
exſpectant, & petunt. O liberaliſſime
J K 4 Jona-

Poſt Sacrum

Jonatha, noſtri amore ardens, in te con-
ſidit anima mea. Da igitur pretioſam
gratiæ divinæ tunicam; da pulcherrima
charitatis, & virtutum ſupernaturalium
eſtimenta; tribue etiam donorum Spi-
rits Sancti arma, & auxilia gratiæ, huic
Sacramento propria; adde gladium, &
arcum inſpirationum tuarum, aq hoſtes
xniverſos fortiter debellandos: in &
baltheo tao me præcinge, quo tanquam
miles tuus deſignatus, ſub crucis labaro
ſtrenuè militem, & coronam legitimè
certantium obtineam.

V. CHARITAS. ů
0O Amabiliſſime Emmanuel! te mihi
nunc intimè præſentem amo inti-
mè, & magis atque magis amare te deſi-
dero infinit amabilem. O ſi dulciſſi-
mo & amoroſiſlimo corde Matris tuæ
te diligerem! vel Seraphinorum amore
æſtuantium incendia ſentirem! Amore
tui impulſus, oſculor in ſpiritu amabi-
les pedes & teneras manus tuas, ac be-
nedictionem flagito. Olſculor divinum
cor tuum, fornacem amoris ardentiſ-
ſimam, & ejusdem ſcintillam poſtulo.

Oſcu-

224

Oer
um,
An
ſeal
tecr
am⸗
oſel
inte
lum
inten
men
ie,
tand
man
Um.
iitu
Ia
No

dere
c
n
tua
.ti,

—

ecol⸗
tiolam
errima
alium
inci⸗

e,ue

n
holes
N
baro⸗
üne

Titi
inti.
ell.
1
nore
more
bl.
ebe⸗
Nmmn
,
u⸗

in Adventi. 22 5

Olſculor, fi ſinis, ſacratiſſimum Os tu-
um, & ſpiritum tuum haurire deſidero.
Ampleétor totum tenerrimum corpu-
ſculum tuum; & arcto amoris vinculo
tecum uniri cupio. At tu viciſſim, mi
amantiſſime Salvator, non nega mihi
oſculum inſtructionis per illuminationes
internas, & lacras literas: da mihi oſcu-
lum Aüliariratis, per converſationem
internam: oſculum amicitiæ per incre-
mentum continuum charitatis & gra-
tiæ, peculiariaque auxilia fortiter exci-
tantia, adjuvantia, & extollentia ani-
mam meam ad te ſummum bonum me-
um. Denique oſculum mihi præbe bea-
titudinis æternæ, quo Eſſentia tua divi-
na animæ meæ jungatur, & perpetudè
poſſideatur in cœleſti gloria. Amen.
VI. Eratiarum actio, oblatio.
Edemptor mi, & Frater, totus deſide-
rabilis, quanta tua eſt erga me pau-
perem liberalitas! præbuiſti mihi ſacra-
tiſſimum corpus tuum cum membris
omnibus: dediſti nobiliſſimam animam
tuam cum potentiis & thelauris ſapien-
tiæœæ, ſcientiæ, charitatis, virtutum, &
K 5 meri⸗

226 Poſt Sacrum

meritorum tuorum: Adoro, laudo „be-
nedico te, & gratias ſummas refero: ſed
quid rependam amori tanto? Suſcipe Do-
„ mine univerſam meam libertatem; ac-
„ Cipe memoriam, intellectum, atque
„Voluntatem omnem: quidquid habeo
„Vel poſſideo, mihi largitus es; id totum
„ reſtituo, ac tuæ prorſus volunta tra-
„ do gubernandum: amorem tui ſolum
„ Cum gratia tua mihi dona, & dives ſum
„ ſatis, nec aliud quidquam ultrà poſco.
Kuatius in libel. exercit.

VII. PETITIONES.

Iberaliſſime Salvator, & primogenite
omnis creaturæ, viſitare jam digna-
tus es egenum Fratrem tuum, & in do-
mum ejus deſcendere: utique ut in tem-
Pore opportuno aperias manum tuam, &
omni me impleas benedictione: effice
igitur nunc id, ad quod veniſti.
I. Veniens in domum Zachariæ, oan-
nem cognatum tuum mox à peccato
originali mundaſti: ſimiliter lava me ab
iniquitate mea, & à peccatis meis etiam
minimis, munda me.

II, Eun-

=
E
2

in Adventu. 227
II. Eundem Præcurlorem tuum reple-
ſti Spiritu Sancto: ah! Spiritum Sanctum
tuum ne auferas àäme; ſed Spirirum re-
Rum innova in viſceribus meis?
III. Uſum rationis Baptiſtæ tuo acce-
lerâſti, ut Verbum Divinum incarnatum
agnoſceret: illuſtra quoque me, ut no-
veri e, & affectus ſentiam tuæ bea-
tiſſimæ præſentiæ.
IV. Tantâ nepotem tuum perfudiſti
lætitiâ, ut præ gaudio exultaret in ute-
ro: ah! me quoque dignum effice; cui
infundas lætitiæ ſpiritum, cum tantis ju-
bilis, ut extra meipſum effundar, & exire
cupiam.
V. Dono prophetiæ illum exorndſti,
& mox ipſo opere prophetavit, & innuit
præſentiam Salvatoris, tollentis peccata
mundi. Concede mihi, ut perfectè tibi
ſerviam, operibusque prophetem, te
Agnum Dei eſſe, qui viram & ſalutem
mundo tribuas.
VI. Eliſabetham Præcuſoris tui Ma-
trem Spiritu Sancto afflàſti, atque ad
agnitionem & laudes ſanctiſſimæ Geni⸗
tricis tuæ excitàâſti. Obſecro, repleme,
K excisa

228 Poſt Sacrum

excita me, & omnium corda fidelium ad
Virginis Matris tuæ præconium.
VII. Denique quemadmodum bea-

tum Baptiſtam tuum vi viſitationis tu),

ad vitam ſanctam, abſtinentiâ, pœni-
tentià, & contemplatione mirabilem du-
cendam robordſti; ita & mihi ejusdem-
temperantiæx, pœnitentiæ, oraxionis,
aliarumque virtutum conſtanten peffe-
tum imprime, ut novis viſitationibus
& gratiis dignus efficiar. Qui vivis &
regnas, c.
Hymnus, & Benedictio.
B Enedic anima mea Domino: & omnia
quæ intra me ſunt, nomini ſancto ejus.
Benedicite appetitus & memoria mea
Domino: laudate & ſuperexaltate eum
in ſæcula.
Benedicite intellectus, & ratio mea
Domino: laudate & ſuperexaltate eum
in ſœcula.
Benedicite ſpiritus, & voluntas mea
Domino: laudate & ſuperexaltate eum
in læcula.
Benedicite corpus, & omnia ofla mea
Domino: laudate & ſuperexaltate eum
in læcula. Benedi-

Ara,

in Adventu. 229

nd Benedicité venæ & arteriæ, nervi &
omnia membra mea Domino: laudate &
be. fſuperexaltate eum in ſœcula. .
r, Benedicite ſenſus, & potentiæ meæ
m Domino: laudate & ſuperexaltate eum
nir in ſæcula.

Gen Benedicite omnia opera Domini Do-
onis, min laudate & ſuperexaltate eum in
EAe. ſecula.
vibns Ubi ſemihoram, aut ſaltemhoræ qua-

Sd drantem recollectioni dederis, Benedi-
& ionem pete dicens: Recedo à te paulu-
lùm, mi JESLI, ſed non ſinè te; at non
un dimittam te, nili benedixeris mihi, OO
eA. Benedicte in ſæcula!
mei Mihi indigniſſimæ creaturæ ſuæ bene-
in dicat Omnipotens Deus Pater, & Filius,
& Spiritus Sanctus, Amen.
a Obſerva hoc tempus à Sacro pretioſeſ-
ein Jimum, aptiſſmuümque eſſe, ad omnia
dona à Sal vatorye praæſente impet randa!
neu sdeoque non feſtinanaum ad lectionem,
eun Jöriptionem, aliäve etiam ſpiritualia:
Quid Libri te doceblunt, quod ab hoc
me Magiſtro non diſces aberidus ?à Propone
aum ei neceſſitates tuas, & particula boni
A duoni non te pratereat. IE

230 Ad Sacrum

II.
IGNIS E I LIGNA
AD VICTIMAM HOI-OCAIISTI
EUCHARISTICI.
Seu
Conſiderationes, & Affeltus.
Pro Miſlæ Sacrificio, à Nativitai Do-
mini ad Quadrageſimam.

CHRISTHS MAGISTER.

Magiſter veſter unus eſt Chriſtus.

MWatth. 23.
Conſideratio excitatoria.
SAlomon Regum lſapientiſſimus Tem-
plum Majeſtati divinæ magnificentiſ-
ſimum ſeptem annis condidit; tanto
ſplendore & elegantiâ, ut nihil in eo re-
periretur, quod aure puriſſimo non te-
geretur; ut Arcam fœderis in eo collo-
caret. Et ego templum Dei ſum, in quo
non Arca, ſed Arcæ Dominus colloca-
bitur: quibus igitur virtutum cælatu-
ris, & figuris? quo auro charitatis &
illud mihi adornandum erit quomo-
do illum in templum hoc introducam,
qui vix mediam devote novi erhen⸗
ere

in Nativitate. 231

dere horam; & utinam vel ſemel dignè
mediam?
Suſpiria per diem.
I. Magiſter bone, quid faciendo vi-
tam æternam poſſidebo? Lucæ 15. Do-
ce me facere juſtificationes tuas.
II. Lux vera, quæ illuminas omnem
