Veuas tindens, ora.
OO JEstI dilectiſſime! per glorioſum
corpus tuum miſerere mei, & paſce me:
per ſacratiſſimam animam tuam milſere-
re mei, & beatifica me: per ſanctiſſimam
Divinitatem tuam miſerere mei & ſal-
va me. Subjunge
Ave verum corpus, natum
De Maria Virgine.
Verè

un
ok
len
Mmt

lyo,
lini

—
Gico⸗
rles
Oresl⸗
Ominer⸗
Tecer
Lateri
“
esi
Hen
rumt
r mk
Mi⸗
olli
a 6
Pnels⸗

iete

fobon
eme
ſlre⸗
wam

l

ete

Audiendi Sacrum. 4²

Verè paſſum, immolatum
In cruce pro homine,
Cujus latus perforatum,
IIndâ fluxit & ſanguine,
Eſto nobis præguſtatum,
In mortis examine.
O JESII! O pie
Fili Mariæ, Miſerere nobis.
Ad Evationem Calicis ſacris ter pe-
Aus tundens ora. .
OJEs amantiſſime! per pretioſiſſi⸗-
mum Sanguinem tuum, milerere
mer & lava me; per ſacroſancta vulnera
tua miſerere mei, & ſana me: per dolo-
roſiſſimam mortem tuam, milſerere mei
& vivifica me.
Sabnectte.
Salve nobilis & pretioſe Sanguis, de
vulneribus Domini mei JESIl Chriſti
profluens, & peccata totius mundi ab-
luens; ablue, ſanctifica, & cuſtodi ani-
mam meam in vitam æternam. Amen.
VI. Memento Defuncltorum.
Præaæter animas Parentum, Fratrum,
Sororung, Amicorum, Benefabtorum,

aliorumve tibi Secialiten commenda-

orum,

4²6⁶ Praxis

torum, Domino g Eſa Chriſto, in Vulne-
ra quinque ſacratiſſema, commenda ſe-
entes Defunktorim animaz.
JESstI mitiſſime! in vulnus ſacro-
ſanétum dexteræ manus tuæ com-
mendo tibi animas Fidelium Defuncto-
rum liberationi proximas: ut quod il-
lis deeſt, hujus Sacrificii virtute, & me-
ritis tuis infiniti valoris ſupplea easque
ad amabiliſſimum conſpectum tuum
protinus admittas. II. In Vulnus ma-
nus ſiniſtræ, commendo tibi animas,
ſuffragiis vivorum maximè deſtitutas, ur
hujus Sacrificii efficaciam & milericor-
diæ tuæ abundantiam expertæ, beatitu-
dine æternâ citiùs donentur. III. In
Vulnus Pedis dexteri commendo tibi
animas, diutiùs purgatorii pœnis crucia-
tas, ut abbreviatis doloribus, ad æterna
gaudia citiùs volent. IV. In Vulnus
Pedis ſiniſtri commendo tibi animas,
quæ in vita)Elum & Mariam ferventiùs
dilexerunt; ut citiùs liberatæ, amorem
inchoatum in via, conſument in patria.
V. In Vulnus denique ſacratiſſimi Late-
ris tui, oommendo tibi animas, illuſtrio-
rem

e

—

Ne.
nlit⸗

ion⸗
.
wotl⸗
ehel
ibb
ls :
nimas
Ctas
gicor
eatit⸗
UN
60 thl
tulr
Net⸗
Gulous
inas,
entiis
oremn
trin
late
Ho⸗
relnh

Audiendi Sacrum. 4²7

rem ſanctitatis gradum adeptas, magis-
que te in cœlo laudaturas, ut Sanéto-
rum & Angelorum Choris inſertæ citiùs
cum iisdem te glorificent, ac benedi-
cant in ſæcula. Amen.

VII. Praxis Communionis ſpiritualis.

5. Ad Agnus Dei, illad cum Sacerdo-
te ora gl er peltus taunde, & contritio-
nem de peccatis cordis, oris, operis elice.
2. Fervens, Chriſtem Deminumin Sa-
cramento ſuſcipiendi, deſtaerium erci-
ta ; dicens: Deſidero te millies, Mi E-
SI quando venies? me lætum quande

facies? mé de te quando ſaties?

3. Ad Domine non ſum dignus, Agno-
Jſce indignitatem tuam. 1. Ob ſum-
mam & infinitam Dei Majeſtatem. 2.
Ob maximam tuam vilitatem. 3. Ob
innumeram peccatorum multitudinem.
Eamq;trind pectoris tunltone profiteré.
4. Sdacerdote Hoſtiam ſacram ſumen-
te, deſiderium Chriſtum Dominum ſu-
mendi, téque ei intimè aniendi renova,

& corde ferventi ſuſpira:
Cre-

4²⁸ Praxis
Credo in te, O Suprema Veritas!
Spero in te, O æterna PFelicitas!
Amo te, O infinita Bonitas!
Revereor te, altiſſima Poteſtas!
Adoro te, immenſa Majeſtas!
Gratias ago, O ſumma Liberalitas.

Suhjunge Oratiunculam JS. Lnatio
olim familiaremn: Anima Chy i ſan-
Rifica me. & c.
IX. Sub Benedictione Sacerdotis, ve-
lut à Chriſto in cælunm conſcendente re-
verenter Benedictionem accipe. Et ſub
Evangelio S. Joannis pro Beneficio Incar-
nationis gratias age, cor taum ad Cbri-
ſtum erxeipiendum offer, lumen a Luce
Mundi ad tenebras tus diſſpandas pe-
te, rediturum ſao témpore gudicem ti-
me, & gratiam ejus quaſi Unigeniti A
Patre, te aliquando viſarum ſpera.
D E VISITATIONE
Venerabilis Sacramenti.

I. Laudabiliſſema conſietudo Venera-
bile Sacramentum aliquoties interdiu
viſetandi praclarum eſt inter alia me-

dium, magnat caum Deo familiati-

tat em

t

1

Mu⸗

i

Se,
er⸗
ben
ninn
e
T
nin,
Vt,
ati
Ut,
Jua

1
Ge

—
gel
8
1

tns.
Otei

1
te⸗
Eeli
uter.
.
1ℳ
.
t .
ni6

4.
3.
0
Ne

audiendi Sacrum. 4²9⁹
tatem conſèquendi; at experti D. Tho-
mas Aqiinas, J. Franciſcus XMaverins,
S. Franciſeus Borgias, J. Aloyſius, alligque
Sancti quàm plurimi.
Il. Sunt quoque hujusmodi viſßtatio-
nes & officioſæ ſalutatibnes, conteſt atio-
nes honoris, & amoris erga Chriſtum
Regem zmabiliſſimum, & liberaliſſi-
mum⸗ Amantes enim libenter ſunt ſe-
mul, libenter invicem collogquuntur,
Joſöque mutud viſitant. Unde ſi Chri-
RKum ames, eum quandoque per diem
viſita, slloquere, ſaluta, obſequia offer,
neceſſitates propone, gratiam poſee; pro
beneficiis gratias age, praæfertim commu-
nione poſt remà, & pro proximè ſequen-
te dignius adeunddà auxilium exora.
Toto die Rex tanus, & amicus integer-
rimus te exſpectat, humanitörque in-
vitat: Venite ad me omnes, qui labo-
ratis, & onerati eſtis, & ego refciam
Vos. Matth. II. Tuque venire recuſes?
quantainurbanitas?
III. Proinde ſi opportunitas ferat;
templum adi; ſi occaſio deſit, vultum
& cer ad &. Euchariſtiam dirige, & ſe-
quentes

4³⁰ Praxis viſitandi

quentes ſalutationes in certa diei tem-
ora divide.
Praxis I. per annum.
SEPTEM SALUTATIONES
Vulnerati Animarum Sonſi
7JESII CHRISTI.
SAlve infinité millies, O Salvator mi
— Orucifixe ESLL Chriſte! Tues verus
ille Samaritanus (Lac. 10.) & 2xpertiſ-
ſimus animarum Medicus; miſerere mei:
ecce enim anima mea infirma, & variis
morbis obnoxia eſt: præbe ei ex ſalutari
ſacrorum quinque vulnerum tuorum
apotheca, efficacem roſei ſanguinis tui
medicinam, ut ſanitati reſtituatur, &
ad vitam convaleſcat æternam, Amen.
Pater noſter.

II.
SAlve infinité millies, O Salvator mi
Crucifixe ESII Chriſte! Tu es Ma-
giſter bonus (Joan. 13.) & Doctor
omnis veritatis, miſerere mei; ecce enim
anima mea rudis eſt, & ſcientiæ ſancto-
rum ignara: fſuſcipe illam in ſacram
quinque vulnerum tuorum ſcholam,
ut in ea ſtudeat, & humilitatem,
as patien-

Nti
Chan
ae

6
Gus
ut
lemn
ole
ſenl

gui

Ann

ine

ery

—

jeiten.

N

vaoran
efenmh
heii
genel
rie
ſlvtetl
voruen
cis tul
tot,
Ame.

korn
5 Nr.
Podtor
zerinn
nbo⸗
ctan
n,
ten 5
Nien⸗

Venerabile Saeramentum. 4 1

patientiam, obedientiam, pietatem &
Charitatem à te ibidem addiſcat, Amen.
Pater noſter.

III.
SAlve infinitè millies O Salvator mi
Crucifixe jeſu Chriſte! Tu es facun-
dus ille advocatus ( Noan. 2.) & me-
diator apud Patrem cœleſtem; milere-
re mei: Ket enim anima mea coram ip-
ſo legitimè accuſata eſt: exhibe ad de-
fenſionem ejus, irrefragabiles ſacrorum
quinque Vulnerum tuorum probatio-
nes, ut ſententiam benignam obtineat,
Amen. Pater noſter.

IV.
SAlve infinité millies, O Salvator mi
Crucifixe Jeſu Chriſte! Tu es com-
munis Redemptor univerſi generis hu-
mani (1I. Cor. 1.) Miſerere mei: ec-
ce enim anima mea degit ſub viliſſima
mundi, carnis, & Diaboli ſervitute, re-
dime eam paratâ ſacrorum quinque vul-
nerum tuorum monetà, ut ad optatam
Filiorum Dei adoptivorum libertatem
pervenire valeat, Amen. Pater noſter.

V. Salve

Praxis viſitandi.
V.

432

SAlve infinitè millies, O Salvator mi

Crucifixe ESII Chriſte! tu es gene-
roſus ille Heros, & Bellidux (MWaiz
75.) Eccleſiæ militantis; miſerere met:
ecce enim anima mea vexillo pri-
dem tuo ſe ſubdidit ; ſed prorſus in-
ermis & malè munita eſt: muni eam,
obſecro, victorioſis ſacrorumquinque
vulnerum tuorum armis; ut viriliter
certet, & gloriæ æternæ coronam repor-
tet. Amen. Pater noſter.
VI.
S4Alve infinitè millies! O Salvator mi
Crucifixe EStII Cbriſte! Tu es can-
didus & rubicundus, electus ex milli-
bus animarum piarum Sponſus: (Matth.
25.) miſerere mei: ecce enim anima
mea tibi placere intimè deſiderat; at
ornatu & decore caret: orna igitor il-
lam pretioſiſſimis ſlacrorum quinque vul-
nerum tuorum cimeliis, ut ſic exor-
nata tecum in ſempiternum deſponſari
mereatur. Amen. Pater noſter.
VII.
Gàlve infinitè millies, O dalyater mi
ru-

—

tor i
esgele⸗
ere ſtel
llo r⸗
Clesi⸗
ni ein,
MiN
(ie⸗
repo

6orn
e
atl.
8 ie
ſenn; 17
ge,
lein⸗
e
hnin
.

r

4
Crc⸗

Venerabile Sacramentum. 423

Crucifixe ESLII. Chriſte! Tu es Paſtor
bonus (Joan. Io.) qui animam ſuam
poſuit pro ovibus ſuis; miſerere mei:
ecce enim anima mea velut ovicula
errabunda fame perit: dignare eam in
ſaluberrima ſacrorum quinque vulne-
rum tuorum palcua reducere, ut benè
refecta, nunquam ampliùs in hoc mun-
di deſert Mieficiat, Amen. Pater noſter.
SEPTEM SALHTATIONES
Filiales B. V. MARIg.
Tangaam Matris bpulchræ dilectionis
Singulis Cbriſti Salutationibus
Hubjungendæ.

Alve infinitè millies, O Mater gra-
tiæ! amore te complector tam cor-
diali, ac S. oannes Filius tuus adopti-
Vus te complexus eſt, cuùm à Magiſtro
ſuo Crucifixo audiit, Ecce Mates tua!

& ille te ex ea hora ſuſcepit in ſuam.

Permitte, O Mater amantiſſima! ut
ego quoque te, & tu viciſſim me ſuſ-
cipias, quò ego tuus, & tu mea ſis ex
hoc, nunc, & usque in ſæculum, Amen.
Ave Maria.

II. Salve

praxis viſitandi

II.
SAlve infinitè millies, O Mater gratiæ!
amore te prolequor tam filiali, ac
Stanislaus lervus tuus devotiſſimus te
roſecutus eſt; cum ejus ardens amore
pectus linteolis madidis refrigerari de-
buit, dum te in Matrem ſuam tenerâ
devotione commotus nominavit. Nô-
ſti Domina, quòd Pater meuse & Mater
mea dereliquerunt me; quaré O Mater
dilectiſſima! aſſume me, ac permitte,
ut ego ſim Filius tuus, & tu Mater mea,
ex hoc nunc & usque in ſæculum, Amen.

AvVe Maria.

44

III.
SAlve infſnitè millies, O Mater gratiæ!
amore feror in te, adeò ſincero, at-
que Alphonſus famulus tuus fideliſſimus
in te latus eſt. dum exclamavit: O Ma-
ria! ego te plùs diligo, quàm tu me.
Et tu viciſſim dixiſti: erras Alphonle,
ego te plus diligo, quàm tu me. Ah!
Mater amabiliſſima! ini mecum ſimile
certamen amoris: ut ego deinceps ſim⸗
tuus, & tu mea, ex hoc nunc, & us que

in ſæculum, Amen. Ave Maria.

Uueo⸗
hern
taw

Mat
meri
omn
mein
htn
ne nl
de I⸗
On
Un
Ue
Ellns
10r.
Nütte

ltad

—
gene
Flal,i
tobs
imn
eti 6
lenl
i. N.
Een
0
venmit
ter i.
Ane

celo⸗/ 4
3lnn
1I
e
pton⸗
t
Un i

4

ees D
N
4

Venerabile Sacramentum. 435

IV.
SAlve infinitè millies, O Mater gratiæ!
tam ſuavi tenerôque amore tu lan-
gueo, atque mellifluus Encomiaſtes tuus
Bernardus, quando tam devotéè te ſalu-
tavit; ut tu viciſſim eum ſalutare, & la-
Re virgineo refocillare dignataſis. Ah!
Mater amantifſima, hæc gratia ſuperat
merita reea; id ſolum flagito; ut tu in.
omnibus meis neceſſitatibus refugium
meum ſis, quo ego tuus ſim, & tu con-
ſolatrix, & Mater mea permaneas, ex

hoc nunc & usque in ſæculum, Amen.
Ave Maria.

V.
Alve infinitè millies, O Mater gratiæ!
amore in te rapior tam ferventi, at-
que Carolus Brigittæ, familiaris tuæ,
Filius in te raptus fuit: dum omnia mun-
di tormenta ſubire maluit, quàm per-
mittere, ut honori tuo vel minimum de-
cederet. Ah Mater pretioſiſſima! non
abſimili amoris tui zelo corripior: hono-
ri tuo bona, ſanguinem, vitam, corpus,
& omnia conſecro. Tu es mea, & ego
ſum tuus, ex hoc nunc, & us que in ſœcu-
lum, Amen, Ave Maria. VI.

Praxis viſitandi
VI.

SAlve infinitè millies, O Mater gratiæ!
tam ardente tuè amore flagro, atque
perfectus ſamulus tuus Arnulphus, cùm
omnium Cœlitum alpectus ei non lape-
ret, niſi & gloriam tuam videret. Ahl!
fuaviſſima Mater, quid eſt in cœlo aut
in terra, poſt Filium tuum, quod exhi-
larare me valeat, niſi tu ſola? Tuus ſum
ego, & mea es tiu, O dulcis Mater! ex
hoc nunc, & usque in ſæculum, Amen.

Ave Maria.

VII.

SAlve infinitè millies, O Mater gratiæ!
amore te completor tam conſtanti,
ac Bergmannus juvenis angelicus te
complexus eſt, dum te Matrem ſuam;
vel in ipſo mortis agone cecinit. Ah!
Mater dilectiſſima! ego ad ultimum us-
que halitum te diligam. Supremum ver⸗
bum meum ſit ſanctum nomen tuum,
in hoc tui amore, dulci fruar ſopore: ſic
tu dilecta mihi, & ego dilectus tibi, ero
& eris in æculum, Amen. Ave Maria.

Praxis

vVenerabile Sacramentum. 4372

Praxis II. viſitandi Venerabile
Tempore Advents:
N Mmina illuſtriora benefcia, qualia
Jſunk. I. Klterna Dei dilectie &
preædeſtinatio.z. Creatig. 3. Conſerva-
tio. z. Redemptio. 5. Juſtifcatio. 6.
Vocatio ad ſtatum. 7. Glorifcatio.
Laudes & gratiarum altiones ſub-
Jungt. 9
Braxis III. Tempore Nativitatis
Domini.
Eende ſiptem Chriſti Domini viſi-
tationes : quarum I. Fact ain cat
natione. 2. I2 Viſitatione S. Eliſabethaæ-
3. Nativitate. 4. Ii Purificatione.
5§. In fugä in WRgyptum. 6. In. varid
prædicatione. z. In deſéenſi ad Lim-
um. Exerce virtutes Theologicas, &
beneficia his praæſtita viſitationibus,
tibi quoque coieferri in tuis viſitatioki⸗
bus roga. Ut ſuprdà.
D Praxis IV. 6
empore Sebtuageſimk.
I. VEnio 43 te in Aercbfam , Rex ſu-
preme, cum Virgine Matre primo-

genitum ſuum ſiſtente & offerente: &
13 liber-

438 praxis Liſetandi

libertatem meam, velut primogenitam,
ad omne beneplacitum tuum ſiſto & of-
fero, ſuſcipe eam in odorem luavitatis,
& gratià tuà perfice.
II. Curro ad te, Magiſter optime, ve-
luti Magdalena, ut ſedens ad pedes tu-
os audiam, quid loquatur in me Domi-
nus: loquere ergo, Domine, quia audit
ſervus tuus: Domine, quio me vis
facere?
III. Feſtino ad te, cœleſtis Medice,
velut alter Paralyricus, qui ſine ope gra-
tiæ tuæ nee manum nec pedem merito-
riè movere valeo: Domine, ſi vis, potes
me ſanare.
IV. Accedo ad te, divine Archiater,
tanquam Centurio Evangelicus. & cum
profunda reverentia ac humilitate ado-
ro te, demiſséq; obſecro, ut animam me-
am tot febribus, quot concupiſcentiis

Eſtuantem refrigeres: tantùm dic ver-

bo, & ſanabitur anima mea.
V. Recurro ad te, Omnipotens Thau-
maturge, quemadmodum Ceæcus ille

Evangelicus, & cum fiducia clamo: JPE-

SII

Ubr
giro,
ſir b
Utate
nita
e!
VI
ſitie
Dei
lam:
Qui
w
FII
Dlt
Cund 6
m
m
Mror
(quad
vener

Uultenr

genitum,
iſo
Uapitet

tine,
hebetl
mebon
gin
6 e

Mecie
Cegn
merico⸗
botel

rchieten
8,Konn
atenn
mamne
iceni
herer⸗

ölhn⸗

Elus
0: 4

Venerabile Sacramentam. 439
SI Præceptor milerere mei, nec aliud re-
quiro, niſi ut videam mundi vanitatem,
visæ brevitatem, gloriæ & ponæ æter-
nitatem, propriam vilitatem, tuam lub⸗
limitatem. O noverim me, noverim
te!
VI. Appropinquo ad te, O Doctor ju-
ſtitiæ! ſicut Legisperitus ille, ut viam
Dei in veritate me doceas, & viam ve-
ram ad vitam æternam commonſtres.
uid faciendo vitam æternam poſſide-
bo? Diliges.
VII. Confugio ad te, O Afflictorum
ſolatium, & delolatorum aſylum! &
cum Chananæa clamo: JESII Fili Da-
vid miſerere mei! petéque velut catel-
lus micas, quæ cadunt de menlſa Domi-
norum, reliquias ſcilicet devotionis,
quas veri filii & devoti famuli tui, in uſu
venerabilis Sacramenti deguſtant. O
guſtem & videam!

Praxis V.
Tempore Quadrageſima.

UIſui eſſe queunt 7. profuſiones Jan-
guinis Cbriſti: vide ſupra.
1I 4 8EP-

440 Praxis viſitandi

„°EbPT EM PE TITIONES
ORATIONISDOMINICEZ.
I. Domine EsLI, & in cœlis fulgens
in gloria, & hic in Sacramento la-
tens velut in umbra, ut noſtræ debili-
tati conſulas. Agnoſco immunditiam,
& peccatorum meorum multitudinem,
& erubeiſco totus, Sed tu es Sanct ifica-
tor meus, qui me, totumque mendum in
momento ſanctificare vales: ah! ſancti-
fica, ſecundùm ſanctam voluntatem tu-
am me & omnes mundi incolas: ut à
Solis ortu uſque ad occaſum ſanctifice-
tur laudabile nomen tuum.
II. Tu es Rex Regum potentiſſimus:
exſcinde igitur in me, meis, totéque
mundo regnum carnis & diaboli, tàm-
que latè patentem, ac maximæ orbis
parti dominantem eorum tyrannidem
opprime. O adveniat Regnum tuum,
ſuaviſſimum ac ſanctiſſimum, ut velut
Rex unicus & ſupremus ab omnibus,
ut par eſt, colaris, ameris, & adoreris.
III. Tu es Dominus Dominantinm,
abſolutus & independens omnium Mo-
narcha, mi EsII, abſolutiſſimum in
omnes

—

mne
laben
Noſtr.
Ein
mni
W
nium,
Palſto
Verho
e
ment.
6

Lugt

lend
ſceli
tur.
ſtere
Lj⸗
Ealae
VI.
ece e
Mi ei
zles,

lurke

bor

—
NS
I04.
en
entoh
bebl
ncitlun
tudinen
iifr.
nlnn
u⸗
tem n
U!

Cifce

Cwos
iC
ltln.
7 Otbis
itenn
tuum,
feln
Gibus,
eri.
,tiußt
n N
Humn
les

Venerabile Sacramentum. 441

omnes & proprietatis & jurisdictionis

habens Dominium. O fiat, abnegat
noſtr4⁴, voluntas tua, ſicut in cœlis ita
& in terris, in me, de me, per me, per
omnia & in omnibus.
IV. Tu es Proviſor univerſalis om-
nium, mi JEstII, & Paſtor bonus, tu es
Paſtor animarum noſtrarum, paſce eas
verbo voæ, & Sacramentorum virtute:
paſce corpora, ut ſint gloriæ tuæ inſtru-
menta: Panem noſtrum quotidianum
& ſuperſubſtantialem da nobis hodie.
V. Tu es Redemytor noſter & veniæ
Largitor. Ecce quot milliones hor-
rendorum ſcelerum à Fidelibus & In-
fidelibus audacter & protervé patran-
tur. O parce Bonitas! ignoſce, mi-
ſerere; quia neſciunt, quid faciunt:
& dimitte nobis debita noſtra, & fac ut
ea lacrymis amaris eluamus.
VI. Tu es Protector noſter mi JESII:
ecce enim innumerabilibus hoſtium tur-
mis circumcingimur, adeò tamen fra-
giles, ut minimo tentationis vento, ve-
Iut folia, commoveamur. Sed unde no-
bis veniet auxilium, niſià te? aſſiſte iat-
5 que

442 Praxis viſttandi

que gratiàâ tuâà & protectione defende,
ut nunquam tentationi fuccumbamus.
VII. Tu es denique Liberator noſter,
ad quem confugimus, ut à malis omni-
bus nos eripias. Et quidem in vita præ-
ſente, libera nos à malo culpæ lethalis,
quod malum ſuper omne malum eſt: in
altera verò libera nos à malo pornæ æ-
ternæ, quod terribilium omnien terri-
biliſſimum eſt, Amen.
Praxis VI.
Tempore Paſchali.
Recole ſeptem Chriſti Domini abpari⸗=
Ziones indicatas ſuprd.
Praxis VII.
Tempore Pentecoſtes.
Chriſtum Dominum in Templo viſi-
zans, accede ad illum jam l tanquam ad
dolem, radissque ejus te expone, ut illa-
reris.
I. Aliasaditanquam ad lnem, aut
Iiigiaum cor tuum incaleſeat.
MII. Tangquam ad Zordanem, ut cum
Naamano laveris & munderis.
IW. Tanquam ad ſpeculum Virtutum,
at defelctunm maculas cognoſcas, & ab-
ſtergas. 7.

F
lſti
xv.
utan/
ae
.
ſerre⸗
ultt.
vyo b.

iias,

1
lentia⸗
en
cklos
tent

41 ey
ar,
Vjmni
1; e
, au
etiti
lete

—
etende,
Ns.
4 nſen
8oln⸗
vitupee⸗
kethal⸗
gelt,
ene.
nten

, i⸗

1Ar
A 1 6
NtNℳ
,ℳ

6ℳ
1

Venerabile Sacramentusem. 4

V. Tanquam ad Fontemo Aqua Viva,
ut ſitim cupiditatum reſtinguas.
VI. Tanquam ad Arboreén vitæ, uk
vitam ſpiritualem conſerves, & ſub um-
bra ejus requieſèas.
VII. Tanquam ad Magnetem, ut
ferreum cor tuum attrahat & ſibi co-
pulet. Et in ſingulis viſitationibus,
pro bencio ultimæ communionis gra-
zZias age, pro ſéquente gratiam poſeé.
Praxis VIII.
Poſt Feſtum 88. Trinitatis.
Templum ingreſus, per fdem vivam
in præſontia Chriſti te ſtatue, Omnipo-
tentiam ejus expende, & audi dicen-
tem: Data eſt mihi omnis porteſtas in
cœlo & in terra: ac confidenter pete, at
potentiam ſuam in te exſerat, & a ſep-
tem peccatis catitalibus te liberet. Ali-
2s expende parumper infinitanz ejus
Charitatem, quam non ſolum demon-
NRravit antehac degens in vita morta-
li 5 ſed hodiedum oſtendit in vita glorio-
Ja, dum tamdia te exſpectat in Ara, ut
yetitum aliguid venias, & obtinezt.

Pete itazue ſeptem Virtut ers, Ires
T

Theo-

444 Praxiz viſitandi

7. beologicas „ & quatuor Cardinales.

Aliàs pauliſber rumina infinitam ejus
Sapieztiam, & dic- Domine tu omnia
néſti: omnia nuda, & aperta ſunt oculis,
ſcerutaris enim renes & corda: Oblſecro,
quid vides in Sunamite, in anima mea?
I. Et primo quidem, dum mentis ocu-
los in me conjicis, O ESII Omniſcie!
quid vides? Vides, me ex mipſo eſſe
umbram, inane, nihil: ſi enim manum
tuam me tenentem laxares, mox in a-
byſſum nihili, ex qua per te educéctus ſum,
relaberer. Quàm profundéè igitur me
coram te humiliare, quàm demiiſsè de
me ſentire debeo?
II. Quid vides in anima mea, O per-
ſpicaciſſime Benefactor! uno velut ob-
tutu cernis beneficia omnia, à primo
Creationis meæ momento mihi exhi-
bita, quæ ſunt innumerabilia. Quas
igitur grates me referre par eſt, quod
hoc nihilum meum ſic dilexeris, extule-
ris, beneficiis cumularis?
III. Quid vides in libro vitæ meæ?
velut in membrana accuratiſſimè de-
ſcripta & depicta omnia peccata mea, &
delicta

1

klti⸗
Undo⸗
WV.
jrrter
IUa ten

mhe
mnente

ne!
V.
Ulos
Meiit
nen
t
lud
ate)
ineſfe⸗
emene
VI.

Vanj

fam.
Nn
Iidür
tem.
ana

—
Ajvan
an
onnri
tool⸗
Oblee⸗
maner
ntiot

Gniie

ſch
mmerun
orir
usſ
turt
nibta
0
Jut

no
Uemnt

el
E
eytle⸗

gee

Venerabile Sacramentum. 447

delicta juventutis, & provectæ ætatis, &
religioſæ converſationis. O quàm con-
fundor & erubeſco!
IV. Quid vides in decurſu vitæ meæ
præteritæ? audio reſpondentem: vita
tua tepida eſt, inconſtans eſt, jam me,
jam hoſtem ſequens. O baſis & firma-
mentum meum, in omni bono confirma
me!
V. Quid vides in phantaſia mea? O
Salus mea! meras chymæras. Quid in
appetitu? cupiditates inordinatas. Quid
in memoria? ſpecies rememorativas va-
nas. Quid in intellectu? ſpeculationes
infrucktuoſas. Quid denique in volun-
tate? Velleitates millenas, & millenas
inefficaces. Ah! ſi vis, potes me illicò
emendare.
VI. Quid vides in cogitationibus meis?
Vanitatem. Quid in verbis? jactan-
tiam. Quid in factis? voluntatem pro-
priam. Quid in oculis & auribus? cu-
rioſſtatem. Quid in guſtu? ſenſualita-
tem. Quid in corpore? infirmitatem.
Sana me, Domine & ſanabor.

T 7 Vll. Qic

446 Venerabile Sacramentum.

VII. Quid vides in morte mea? Ade-
rit brevi; quà horâ non putas? Tu Do-
mine nô³ſti annum, diem, horam, mo-
mentum obitús mei. Tu nôéſti locum,
morbum, modum, quo extinguendus

fum. Tu cognoſcis, qui in judicio tuo

ſubſtiturus, quam ſententiam acceptu-
rus, ad quem locum alterius vitæ deſti-
nandus ſim. Ah! moriatur auma mea
morte Juſtorum, & fiant noviſſima mea
horum ſimilia. Wum. 23. Cùm veneris
judicare noli me condemnare.
3 : e
HORA VIII.
Verbi Divini Auditio.
Ominicis, feſtisque diebus aunquam
negligenda verbi Dei auditiot am
enim melliftuns Poti, Mim. 1. e dep-
tuageſ. inter praædeſtinationis & ſala-
tis ſigna numerat. Qui ex Deo eſt,
verba Dei audit, inquit ipfa veritas.
Joan. 8. & S. Chryloſt. hom. 22. in
Gen. ſeribit: quemadmodam corpora-
lis cibi avupetitus indicium eſt bonaæ va-
letudi-

1
udin⸗
cxri⸗
Mian
Win:

D

1 4
er
mgu⸗a
verh
gar 4
Deinge
e,
Pirtt
Uinet,
degt; .
e Dm
Il.S
vultit
ompo,
n
n,

,
—
ene A⸗
Tue
an, M.
liloenn
Pventn
ciot
Necent⸗
r tile
wanet
ln
ehei

/ 4
rei
1.
De⸗ D
Gnt.
N0.
ℳ

Praxis audiendi Concionem. 447
letudinisz ita deſiderium ſpiritualis
doctrinæ, manifeſtiſſimum eſt argumen-
tum animaæ bene habentis. Excita igi-
tur in te orexin, ſe es careas.
Praxis audiendi Concionem.
IL Ante Concionem, animus à Vitiis
& perturbationibus expurgandus, ut
tanqua nitidum ſpeculum imagines
à verbo divino per Concionatorem il-
lapſas elarè & perfeltèé in ſe recipiat.
Deinde excitandum dehderium er con-
cione profßciendi. Denique imploranda
iritüs ſankti gratia, at mentem illa-
minet, voluntatem emolliat ac permo-
veat; ac cum Ssamuele dicendum: loqué-
re Domine, quia audit ſer us 1alts.
II. JSub ipsà concione?, habitus corporis,
vultusque ſit ad attentionem decenter
H oculi non vagabundi, ſeèa ad
Eccleſiaſten convert: audita non aliis,
ſed tibi applica, non verborum elegan-
tiam ſed ſpiritum, non ſubtilitatem
ſed veritatem require, pPerſua Sſimunm
babens Deum per Concionatorem loqui.

Qui vos audit, me audit. Lucæ Io.
III. A

448
III. A Concione, gratias Deo age
pro inſtruct ione, & pro viribus audita
exequiſtatue. Quæg audiſtis, cogitate,
quæz manducaſtis, ruminate: enim
eritis animalia munda, ait S. Auguſt.
Conc. I. in Pſal. 103. Exemplo B. M. E.
quæ conſervabat omnia verba hac in
corde ſuo. Beati, ait Dominus, qui au-
diunt verbum Dei & cuſtodiczet illud.
Lucæ II.
Monita & Documenta
Pro Concionatoribus.
I. Lecto Evangelio, de quo concionan-
dum, templum adi, Chriſtämque Eu-
chariſticum tanquam Conſiliarium op-
zimum conſule, ac demiſsé roga, ut in-
Ppirare dignetur, quid auditoribus tuis
ntiliſſemunm, quid ve à te Populo propo-
nenaum deſideret.
II. Ubi thema ſelegeris, conceptum
Jormaveris, variaque aa rem coblege-
ris & diſtribueris; interroga te, quò
collineas? quid intelletui Auditorum
cogitas perſcadere? quem affect umex-
citare in volantates quia vis, ut de-
inde auditor agat, aut vitet? guilus-
. . ve

Documenta

le ha
ta
/
UII.
atio⸗
reri⸗
niine⸗
iit et
mili
in mo
lſare
orit,
en it,
IV.
fect
orir⸗
Mi
lerie,
liengl
tur.
7.
unſee
ſengtu
ne h
git.

—

Den i
aulit
ogitate
4 7
Augll
1. A,
ir 5
i

.

innat⸗
e
unß⸗
1,.
GN
yir

N
olie.
ſe,
Ai
M
8. .

audiendi Concionem. 449
ve hæc mediis aſſequi paras! hac in
tota compeſitione ſemper ſint aute ocu-
los poſita.
III. Propoſtum tuum ſolidis & claris
rationibus proba, quæ potiſſimum è ſacris
literis deſamenda, SS. Patrum teſtimo-
niis confirmanaz & declarandæ addi-
tis etiam cauſis & motivis efficacibus,
ſimilibusobparabolis, uti Chriſto Domino
in more poſitam, & exemplis præſertim
Jacræ scripturæ. Ut intelleltus Audi-
torum plént convincatur, judicétque
rem ita ſè habere, nec poſſe aliter eſ.
IV. Perſuaſo & convitto intelleltu,
affelctus vebementes ſubjunge, jam a-
moris & proſoècutionis boni, jam timoris.
odii & fuga, aliosve accommodatos ma-
teriæ, ut Auditorum voluntates ad fa-
ciendum vel omittendum inflammen-
Iur.
V. Nunquam imparatus cathedram
conſcende, ſèd ommni diligentid te ad di-
cendum para. Qui ſint labore aſeendit.
Te honore & frultu ordinariè deſeen-
Il.

vI. Mo-

4 50 Documenta
VI. Materiam Auditoribus aptam,
E& ad captum ſelige; ac de materid pro-
poſitâ ſapils meaitarer ſolet enim tunc
Deus apta ad intelleltum illuminan-
dum vel voöolantatem permovendam
ſuggerere: affeltum verò in auditori-
bus excitanaum prius in te ſuſeita!:
quod &- Ciceroni aliisgque antiquis O-
ratoribus aſitatum fuiſe, m felici
Jacceſſu legitur.
MIII. Exhortare praripuè ad agendam
vitam homine Chriſtiano dignanz, ad

vitia exſtirpanda, ad virtutes inſeren-

das ; ad Pœnitentiæ & BEuchariſtie
frequentem & pium uſum, ad opera bo-
na, orationem, Zejunium, eleemoſgnam,
aliaque pietatis exercitia zelost & fer-

venter excita; ſapiſſimè nonnibil de

quatuor neviſſemis & aternitate inter-
miſeens, quo nihil ad motum ſolet &ſſe
emicacius.
VIII. Stude eſſe mſtrumentum ocum
Deo conjunetum, per puram intentio-
nem, per familiaritatem cum Deo in
oratione, & conare ipſe exercere virtu-
tes, uas aliis comimendas, & vitia ecx-
ir-

e
De
II.
ctu.
lita

n
gue

Nut
I.
rim
¾
le,
Urii⸗
ger
epren
,
Mc,
tnim
erhe,
yem

a

—
erie
Hintu
mirir
tis
lie
n
ſgi
,n

l
MI, A
er.
rili
tle
ſi
⸗
0 4
/
zintn
r

n ℳ.
w. .
en.
.

pro Concionatoribus. 4 51

ſtirpare, quæ aliis diſsuades. Nam turpe
AI. Doctori, cum calpa redarguit ipſam.
IX. Habitus & geéſtus corporis ſi mo-
deſtas & gravis, Vox rebus accommo-
data: inter docendum ſodatior: inter
movendum ad affettus concitatior: at-
que ubi non eſt opus, non nimis elevetur,
aut deprimatur.
X. Abſbine à rumoribus, & novis pa-
ràm certis in concione zarrandis: uti
& à facetiis & ludicris riſun, moven-
tibus neque minus à verborum leno-
ciniis, vel aſfect atis, adulatoriis, &
exaggerationibus nimiise ac denique à
reprehenſionibies Principum, Prælato-
ram, ac WMagiſtratnnm in particulari,
iſe cautè & valde prudenter- has
enim plus obeſſe, quaàm prodeſſe docet
experientia. Ta, formare poteris ma-
Jorem & univerſalem, illi pli minorem
& particularem ſubſument.
XI. Spem omnem, & ſiduciam in Deo
colloca, hominibus blacere ne qukre, Va-
nam gloriam fuge, ſoli Deo honorem
tribuee ſi fructus labori non relponde-
t, animum ne deſponde: Deus præ-
mium

4 ⁵2 Monita yo.

mium tuum metitur labore, non fru- I
An, qui ab ipſo ſolo dependet. 196
XII. lpſo denique die vel pridie Cu- III.
cionis aliquod mortificationis, aut Ba- eſer
nitentiæ opus Deo offer, pro frulcza ium- I,.
petrando: aliquod temporis Patium y.
orationi tribue ad ſpiritum excitau- ſant,
dum; toto etiam praparationis tempore, ehi,
ſapè ad Chriſtuns in Euchariſo'a recur- batri
re: ſisſpira per diem ſapias aa Deum, ſe.
ad B. V. ad SS. Angelos Cuſtodes Aau-di- II.
torum;, gratiaämque eficaciter dicendi
exora: Pete, & accipies, quare, & 1
invenies, pulſa, & aperietur tibie alio- ihia
quin nihil eris, niſi embalum tinni- viſan
ens, & gs ſonaus.
ð
HORA IX. R
Monita pro adminiſtratione Sacra- es
mentorrunum. .
I. Monita pro Baptiſmi adminiſtratione.
I. Si, Sacerdos, peccati gravioris ſis
reus, conſitere, vel conterere antegaan
baptizes, néve novum grave deltctum
committas,

. Mate
N
lur ho
ihue

II. Tar. lihi

pro Adminiſtr. SaDcramentorum. 453
II. Tardeè, diſtinctè, & aſfect uosè om-
via & ſingula pronuntia.
e III. Ceremenias omnes in Rituali
Grß praſcriptas exacte obſerva.
6“ IV. Patrinis officii ſui partes inculca.
u V. Aquam baptismalem vertici in-
etits fantis tertiò infunde, & in librum Pa-
rochialem baptizati, Parentum, &

te . .
ziu Patrinorem nomen referre non negli-

Cé. . .
ℳ II. Monita pro collatione Confir-
mationis ab Epiſcopis.
e, I. Hoc Sdacramentam, juxta praxin
id Eccleſtæ, nzon conferendum pueris an-
ts teé Aſcm rationis.
II. Adultiores, ſi veccato graviore
infecti ſint, prius conſeientiam expient.
III. Suſeepturi hoc Sacramentum,pri-
s de ejusdem valore, & effectilbus in-
dar ſtruantur. .
W. Aaſtet Patrinus, antè jam con.
D Rrmatus.
m O V. Non negligatur, aut vili penda-
eli zier hoc Sacramentum tam efficax, tan-
m zique aſtimatum etiam in primitivd
Eccleſiä,
è UIl. Pro

454— Monita

III. Pro diſtributione S. Euchariſtie,
Oratio ante diſtributionem.
PRæveni, quælſumus, Domine Deus
noſter, & gratià tuàâ efficace om-
nes diſpone, per me cœleſti epulo ho-
die reficiendos; ut non Judæ inſtar, ore
ſacrilego, judicium ſibi manducent; ſed
corde mundo ſanctiſſimi Filii tui corpus
ſuſcipiant, & omnes hujus Socramenti
fructus copiosè percipiant. Per eun-
dem D. N. J. Chriſtum, Amen.
Inter diſtribuendum ſacram Commu-
nionen pia ſuſpiria elice: & quidem
I. Tempore adventüs, roga Chriſtum
Incarnatum, ut communicantes, quos
velut Frater viſitat, gratid, ſancltita-
te, & latitid ſpirituali repleat, quem-
admodam B. F. & S. goannem Baptiſtam.
II. Tempore Nativitatisora, ut Chri-
ſtus natus in consmunicantium cordibus
naſcatur, eëe velat Magiſter doce-
at, ac formet ad ſuam ſimilitudinem,
donis coleſtibus, & divitiis ſpirituali-
bus eos ditet, velut ſanctos tres Reges,

& Paſtores.

III. Tempore

r,
yim⸗
(,0.
lor 4
2
V.
Sun
utisa
lat

. lenen

17.

amitnn
Roria
elat,
larhe
Gonm
aie,

,
.
ſo⸗
tanrar
und
omni
Een

urſfu
en.
lne Ne
Ne N
t
lire
U
tlane

pro Adminiſtr, Sacramentorum. 45

III. Tempore Quadrageſimæ precare
Chriſtum patientem, ut corporis, & ſan-
guinis ſut ale ipharmaco, velut medi-
us omnipotens communicantium mor-
bos ſpirituales curet: ut Magdalenæ,
& Zachai.
W. Tempore Paſchali pete, ut Chri-
Rtus redivivus velut Sol infinitæ altivi-
tatis cons snicantium tenebras diſpel-
lat, & viam perſectionis, ac ſalutis

demonſtret, veluti Apoſtolis.

V. Tempore Pentecoſtesroga Chriſtum,
ctjus lampades, lampades ignis, lgue
ammarum, ut omnes communicantes à
ſcoria peccatorum purgatos inflammet,
veluti primos Chriſtianos,; Aut velut
carbo ignitus omniam linguas tangat,
& omnia lingua vitia conſumat, velut
Haiæ.
Oratio poſt diſtributionem.
Cipus Domini noſtri geſu Chriſti cu-
ſtodiat animas veſtras, ut non rever-
tantur ad volutabrum luti, ad ſerviti-
um Diaboli, ad pericula inferni; ſed in
omni ſanctitate, & juſtitia eas perficiat,
& perducat in vitam aternam, Amen.
IV. Mo-

Monita y

IV. Monita de auditione
Confeſſionum: D
Ante Conkfeſſiones. l
I. Cogita Sacerdos, qud ſis Judex, Fane
Medicus, Magiſter, Paſtor, Pater, Ja- umit
nitor cœleſtis, Miniſter Chriſti, inſtru- l
mentum Dei in animabus purgandis, il-
luminandis, & perficiendis. Hinc an-
tequam exomologeterium ines, exci- ſan
ta affectus profundaæ humilitatis, diff. II.
dentiæ tuæ, fiüduciæ in Deum, & Chri- an ,
ſti merita, zeli honoris Dei, & ſalutis lie

animarum, gratiäamque divinam enixè ſ
N

Ragita.
I. De
D
e, C

N. eine
De⸗ 9 rer

456

Oratio I. .
Q nipotens ſempiterne Deus, gratid
tuâ efficace mihi aſſiſte, & prote-
ge me, ut absque omni propriæ ſalu.
tis, puritatis, & tranquillitatis amitten-
dæ periculo impoſitum Judicis munus
perfectè exequar: ne mea negligentia, e ſ
aut culpa ſanguinis Chriſti efficaciam 11. 3
impediat, aut bonitatis divinæ influ- lonf
xum in pœnitentes avertat. Per inlie
eundem Chriſtum Dominum noſtrum, uet,
Amen., in
II. Ora-

pro Adminiſtr. Sacramentoruw. 4 57

— Oratio II. .
DIgnare, Domine Jeſu, hanc animam
languine tuo redemptam, per Sa-
cramentum pœnitentiæ ſic purgare,
,3 illuminare, & perficere, ut tibi perfe-
R ctε placeat, Amen.
oS.VTII. Excita antècontritionem, ut red-
itt dJaris inſtrumentum aptius, ad alios
i in ſangugzt Agni dealbandos.
III. Renova ſabinde vivan memori-
, am præſentis ſipremi gudicis: in cujus
Sl conſpelctu Judicis ſubordinati offeio fun-
geris, & injunctum miniſterium perfe-
1R = explere deſidera.
Sub ipſa Confeſſione pœnitentis.
I. Pœnitentem quemvis intuere, ve-
SN lut Dei imaginem, aternæ glorie capa-
A vem, Chriſti ſangaine purpuratam, ac
ri proinde magni aſtima, benignè excipe,
Deo reconciliare, & ad meliora promo-
