Pofk meditationem $. Ignatius in libello:

h

FExercitiorum docet triplicem orandi mee-

J

y

thodum ,meditationi affinem s. facerdoti--

l

þ*:g)

!

sibdus ovandis

ér

L

But;qui vel varietate deleantur , velin-

li

genio ad alia myfleria meditanda defhitue-

fily:

untur ,perutilem.

DT

Primusoran

di-moäus,.

Verfatuv bic orandi moduscirca deceuz

?.K.Dm

Decalogi pracepta, aut pracepta Ecstefay;

Ál

antpeccata capitalia, aut potentias ani-

tf

me , autdenique.cirea. $« [en[ns.Praxis:

"

*

expeditaeft bac

; jn;m

1. Statueinprafentin Des, ataue ova

lngia

Bonem preparatoriam prauitte, quágrae

ag

tiap po/inle;permta-dttï/?mldi Q emene

ja

sandi. 2 Expende v.g.primum Decalogs:

preceptum , fpatio csreitév trium oratíoo-

p

AUUY

num Dbmiritarum , acdi[iee ,. quid boc

st

praceptum contineat , quiia te obfervatume

n

batlenus antoiolatum: , déquetran[gre[--

i t

fronibus dolovem intimum concipe , fub»

du

jentld'oratione Dominicá. Deinde progre-

j

deve eodem mede: ad praceptum. [eeune.

liaci

dum ,C tertium ac religua , illi pracepto:

ais

inbarendo dintins,quod [spiuses tran[gvefc-

fns«. Praxin exemplo declavos

Ptimo Decalogi precepto' marndat:

jl

Deus : Ego fim Dominus Deustunus , non:

4

labebisDeot alienos coram mezquo exigit, ;

utipfum folum,Deum,Dominumyac füm-

kcuä""

L

? 7,

1nunme!

éi

Trplee

mum Bonum noftrum agnofcamus , ame«

n

mus & colamus. Ego veró quotics juftiffi-

[

mum hoc Dei mei mandatü, pravaricatus

b

fum] dumipfofpreto , creaturz adhzfi ,

(wk

(

eamque plüs colui & amavi; quàm Deum?

Ó quàm doleo Deus meus! utinam te fume

/

mum Bonum meum,te fpiritum pulcherri-

[

mum , przftantiffimum , nobilifsimum &

perfe&ifsimüfaper omnia femper amáífem

D

ij

& coluiffem rebufqsomnibus pratuliffem!

hi

"Alterá praceptiparte vetat Deus » idoía

adoranda fculpere. Et quotiesid tranfgref-

hii

fus fam/quot idolà in corde meo fculpfi &

[7;

fabricavi? Idolum meum aliquando fuit

ls

propria excellentia , cui fervivi perambi-

at

u

tionem & fuperbiam : idolum meum fuit

l

Iflilfm

proprium judiciá , cui fervivi (übinde per

contumaciam : idolum meum fuit volurie

Af

!

tas propria , cui fervivi per inobedientiam?

idolum meum fuit venter & gula,cui fervi-

li

j

vi pet ebrietatem & crapulamsidolum mee

/khm

um fuit voluptas catnis , cui fervivi pet

luxuriam, Denique idolum meum fuit ira«

| mï

cundia & quacunque paffio inordinata,

cui fervivi, cujas obje&um colui & adora-

vi per effervefcentiam aut. concupifcenti»

hi

am.Dolco,mi Deus, cx animo,dc fpirituali

[

ac

suodusorandi.

TUf t

hacidololatria mea , eamque damno,fub-

liil

mifïäque gratiam flagito ; exterminatis €

FTTT

templo cordis mei idolis omnibus;te fo-

m

lumDeum verum& vivum unicé deinceps

ln

€olendi & adótanidi, Amen. Pater nofler,

amtn

Secundus orandi modus,

puliri

Refricatdper aUnm fidei Dei prefentis

fsl

guemorid , recitatÁd, oratione praparata-

Fandin

viésaggredere otationem Dominisam ali

tll

dmve t in eju[dema verba aut fenfu quoljs

TET

betinbare, quamdiu varia figntficationes,

Jimilitudines,gufhus fáritnales, mote [á, piá

uf

fjl

& affetinsincidunt: qua abfoluto , idem i

Wil

fequentibus fatlitandum t nec anxié tranf-

nb

€urretidá ad alia, fi i uno dewotio offlnat ,

fl

licét in paucnlisverbis boraintegra adju»

i

snenda foret; quo cafa , reliqua nv fim ab-

hvolus

fovuntar.

jentun

Prasis exemplo declarata,

at

Pafler nofler, "Tues veré Pater nofter ;

lia

Creator nofter, Redempror nofler , & bo-

jl

tiotutn omnium largitorstu enim nos corie

vt

didifti & nibilo ; tu venundatos fub pecca»

$

Yl

to,ab zterna morte vindicafti

*

tu bonis

Val

omnibus naturz & gratiz nos ditáfti, Qu

esin celistubique quidem es per effentiam,

-

esitt-

p

præfcmiavm&po:cmiiam; (ed in ceelis

fapet

éx

r:pim

füper pccuhan ratione per gloriam * ibice

ii

manifeftas Electisiibi perfedté cognof(ceris:

l 1ll

& amaris, benediceris & glorificaris;, ibi:

p

regnas Lctrmmphas in fecula, SantI/fices:

iMl 1)

tür nomen iiimquidquid es&nominaris,

LU

fan&ificetur in hominibus s mottelesome

[ 1

ries ,teindies magis mwquue cognoícant;:

ament»timeant, laudent & benedicant, in'

]

omnibusmundi Kegüis:&Provinciis;ufqs:

p

Dd

ad con(ummationem feculi, 442 veniat Kee

M

gnmn ttmm:rmnum granæ,xennum virtue*

tum , per quod in me , omniümque cordi-

(

busregnes Gcregnuim

[o3

gloriz-coelefliszexu-

W

let regaum Dxdboh Maündi , Carnis , &c.

Y

ZModas bic srandi mirificàmenter illu-*

jlnzt .qjïääum excitat ,.cf dulcedinemin'

N

Jfingulis: partibus latentem guftate facit s

m

L

ll

m.c:ltag2 fortaffe melius eft, boc madaj"emel

erationem Dominicam 7661!61?0,7"801 Uis

A

£gefiet cm[m ej"cum ex:gua A Atientione: Jta-

l

orabatS,Franci[cusSsraphicus. Hanc mo-

dum orand: valde commendat S. Jgnatius:

($ facilà aliis quibufvis hymnis, p[alnsis ,

Q verficulis accommodari potefh,

Tertiusmodus orandi,

ï :

Peratlaoratione præpamtarm » & fide:

[

pm/&:mæ Dei excitaté,tvationis cujafcuns

|

Á

dite voces,velnt per fingulas ve[piradi viees:

suodut ovanali..

éz

fiam !iva:

d

äahfïnitle , "on dintius immorando uni

lii

veci, quàm duret ve[piratio 5 expendeka'w

snterim vel frenificationem vocis , vel per-

dul

V

fone, ad quam oratio-dirigitur,dignitatem.

at

vel prapriæm vilitatem vel

poftremé: utrie

u[ane diffeventiam.

um

Praxis exemplo declarata,.

tlcu

«dvt , extoto cordisaffe&u, falve, gau-

It

D

de,lztare, 442ri2, Domina,Regina,Stella:

matis, Gratid pleza;, plena fide , fpe ,cha-

tv

ritate , humilitate, omnibü(quevirtutibus;.

peri

| fhmü'

mare gratiarum. Domzinut tecum , pergra-

tiam , incarnationem & amicitiam fpeciae

IHU, d

lem. Bezedi&la tuin mulieribus, ab omni-

wille

busillarum maledi&is libera , omni benee

j

dictione ccelefti repleta. Et beneditius fru-

ifi

&ns ventris tui,benedicatur& laudetur ab:

i [

omnibusAngelis& hominibus ,.Pátriare

p

chis& Prophetis in zternum. Santíia MA«

vl

ria Mater Dei ,& Mater noftra amabilis,

Buca

dulciffima , amantiffima. Ora., inftanter..

. Igrmm,

efficaciter, inde(inenter Filium tuum dile-

| P[a(m:,

éiffiai: Pro nobis peecateribus »indignis

(

exauditione & veniá ; füpplicio & poená

digni(Timis. Nwzc , ut vitam emendemus:

jj

& (anctevivamus. Etinbora mortitto-

uiit

firo., utfandtà moriamur. Amen. -

j

HORA:

66

Praxis orandi

m

um

ID!

i

f

HORA V.

Glh

PRAXIS

W«

Orandi ad bore fonum.

[

!

Ave Maria &c, O Deus ( * ) propitius

!

l

efto mibi peccatori! ( ) reflecte ad pec-

f

pI

cata commiffa?)

l

Omnipotens fauftam donet mortalis

bus horam.

E:fidelium animz per mie

nii

fericordiam Dei requiefcant in pace.

T.

D

n

Renova affctium examinis paviiculavit.

Perfetlionis fhIndiofiov addere poterit fe-

f

quentia» qua aomnes nece[favios affecius ad

",

/

fá

Deumtf£ divina comprebendunt.

1. Benedicamus Patrem & Filium cum

DT

hi

San&o Spirita , laudemus & fupercxalte-

ia

j

mus eum in (zcula.

inh

An

l

2, Expurga nos omnipotens & miferi-

cors Deus ab omnibus culpis , ponis , &

Ht(//

peceatorum reliquiis.

LT

Wa

3, Converte quàm plurimos à vita im-

piaad piam , & à pia ad apicem perfetio-

R

!W

his.

W

r

4. Fac nos , mi Deus, vivere & mori ad

|

|

i

l

|

amuffim perfe&tiffimz fanctitatis.

j. Adlaudem & gloriam tuam dirigan-

tur

l fl'u",'"l;

«d hove fotum,

67

Beesemi,

tüt omnia noftra verba , cogitationes &

opera , in odorem fuavitatis.

!

6. Agimustibigratias mifericors Deus

!If

gro omnibus bencficiis tuis manifeftis &

occultis,

!) p

7. Domine , miferere omnibus, preces

D

meas defiderantibus , przerrim amicis &

inimicise.

EE n

8. Omnes Sancti & Sanüzintercedite

MPHD

pro nobis.

PWS.

9. Adjuvanos , omnipotens Deus , in

vt

omnibus necef(sitatibus animie& cotporis,

pj

1€. Erbenediciotua f fifupernos

th

femper ; przfertim ín liora mortis,

!

Hoc dicendo erucis fignum exprime cum

Jimcy

teneyo affetbu (j reverentia evgacrucem

kpersxaï:w

€hrifHi, i fiducia erga liberalitatem divi-

fiam , qua ob merita Chrifli Cracifixi om-

d

n?

tiia nobis gratia dona largitur,

Hac primá [pecie uidentur multa ; [ed

Fæms j

qui contraxit babitum , tf bene memorie

TU

mandavit, celerrimé fine jaHura temporis

jl

l

expedire potefl, prafevtim fi t (olus-

j

Quando perfetkbus erit, addes etia exeme

t

plo S. Jgnatii c S.Borromaibreviffimum

1

eon[cientie examen de bora tradnila.

lnmö

PSAL-

,I

o tb//mr,/l*dl AIOP VEZHZAT 172 9.

;ä -

p

n

Z

2207

joi

,

»

N

À

m

NV

|

A

s

d

E——

Mi

—

E———

c

—

p

2)

—

v

z-—

—

z

E

i

j

E

z

—

|

r

iij

| Bmhæ

|

j

L

X&Xïä

IN

r,xjivtï

SW

hij

hi

!

&y

[

|

Vgl

[

7!)v

A

i

"e

7

li

p

"h

1*

l 4

" lz:: fgz Jiz ä?,ll-"lï dz)rz/)b; )yf;lwa

| n

!i(

L

Ed

E SA LTERIUM .ECCLE-

SLASTICUM

n Horas Canonicas diftintiums

j

$.

l,

z«De obligatione Sacerdotum ad pen-

l

Á

um Horarum.

Tfi ho

oinibus omnibus debitum in-

cumbi

1

» Deum veligiofis ob(equiis coo

Tendi , felegit tamen Dens exhis nomullos

Jfjecialiter , per Ectlefia ad [acram banc

fontlion£ flabiliter obeundam deputavit a

vttotiusEcclefia nominectvice,borarium

enfun velut debiti at010 corpore voy[Hco

iributz, perfolverent.cibona donaque cor-

Teflia ReipublisaChrifliana ab eoivopetra-

vet. Duplex enim munus Sacerdotes,viOr-

dinis,ab Ecclefaobtinent,primum facrifi-

candi , alterum pro-Ecclefia nece[fitatibus,

p* officium Divinum , deprecandi : atque

intoriturutlicet 'Sacerdaj-þt in peceate,

jgihm

P ex propriis meritys preces ejus pro 1lo

"n

flath impetmtoriæmnfm 5 oratio tamtu

ejus,nt cft à publico Miniflro babzs adjun-

i apu-d.Defi

ï'?;z; ,'.erec::ö' inevita Ecclefia,

izipetra-

70

Praxisorandi

émpetratorias quia nititur meritise? fane

)m'h

j ii

£htate Ecclefia , adquam Deus r(fbicit. [-

deóque Sacerdotinon legitimé impedito ,

um!l

ab[que gravi peccato non licet beras , ag

ulu[W

Ll

uotabilens earum partemintermittere,

!

5.

II.

t

Detempore Horarum.

[

L

Ropheta Regius, lictt vegni totiusnego-

h

ul

P

p

tiis diflentus , fepties tamen in die lau-.

F

dem dixit Domino P(.128. Trespuericuns

"

Danicle in precibus celebrandis oberudu

l

ln

u

j

vunt boram tertiamy[extam cy nonam:[ed

l

l

Ecclefia( ut docet $. Cypr- fub finem orat,

Domin.) pluribui à Dco beneficiisexornaa

Ti

ta,quám olim Sysanogav(eptem orandi tezze

!

m

"

Ü

pora fervanda flatuit-S.ClemensL,8. Con-

flituz. IApofh, e. 3 4.ordinat : Preces veftras

N

facite diluculo , tertiá horá,(extá,noná, ve«

W

M

!

fpete, & in galli cátu.Di/ucule gratias agg-

n

te1,qp0niams iluminavit nos Dominus,exe

ulsd noGle ci indutlo die/Tertiátquoniam

(

3À bará Dominus (ententiaPilati accepit.

h'"

Sextá: quoniam tuucCrucifixus ff Nonáz

Quoniam omnia commota [unt Crucifixo

A

Domine : Velpere gratiasagentes , qubd

T'M',!L

dederit nobis dinrnorum laborum vequie,

DT

In galli cantu ; 44niam illo tempore nua-

»Qlj;ia

tiatut

Kforas Cauontcat.

7t.

LTA

£iatur adventus dici ad. exercenda opera

If

Incis, Antiqui notlu favrexeruntgty hodic-

nj

dam multiviri Religiofi.ut,( quemadmo-

nf l

dum [cribit in Regulysfuf. difput. S. Bafili-

1

us)imitentur Dominum noftrumyqui ape

inorationepernotlavit , ci* recogitemus

n

cum no&lu natum , & per Angelos Paftori-

*m'mep

busannuntiata. lii fingulis Paffionis Do-

dl

minica myfleriis boras diuer [as attribusit,

xpun'm

H«« fant feptenis propter que pfallf'mu:

"J 05[!:!)

borisz

ia

Matutina ligat Chriflum , quicrimina

1777

laxat$

t

Prima replet fputiss caufam dat Tertia

T

mortisi

A

Scxta Cruci neGit 5 latusejus Nona bie

wl

pertit s

i

Vefpera deponits tumnlo | Completa

iij

reponi:.

$

Ui

7

Caufzin

.&it

uti

bfücii.

Wlu

wampr.

Sfgnateas $. Bonaventura w epuif-

A

Mrn

cnlo de fex alis Seraphim. c.8.Prima

Cmiþ(

efl Ut Ecclefta militans imitaretur morem

Triumpbantutin qua lfnias viditSerapbi-

u )*]nf

p n

805 ,alterum adalterum clama[fe , San-

T

&nus, Santlus , San&lus.Cm enim Cbriflns

li

realuer

2

Praxirorandi

vealiter (it4n Sanchiffmo 2Mitaris Sacra-

inj

smento ,aquium efh,ut frntconflituti Mins-

D

Á

M

firsquiejuspra[entia afffhant,ejufque lan-

/

des decantent, H. Ut effetperpetua divino-

i

rum beneficiorum memorialauscigratiae

W

um atlio. Benedicam Dowminum anomns

L

|

sempore , femper laus ejus in ove mceo.

Pfalm 33.HIUt oratiouisexercitium ,ma-

[

ximá quá poffet frequeniiá continavetur 5

L

o qnàüd mi[eriecinece[fitates,tam commn-

.

1

nes, quam private frat continua. IV« Ut

W

plebssque parum [cat, parumá, delettatnr

P

l ]

boc exercitio orandict laudandi Deum,eí

li K:;

A[fue [cat,necedens ad Ecclefram confHtutis

l

[/7)

horis. V. Quiaid peblat ad Ecclefia Catbo-

h

lice , && Religionis Chrifléana decorema f

D

enim Geutiles conveniebant in templis ad

Ms

laudandos & adorandosfalfos Deos,multà

'rij

magis eff ratíoni con[entaneum , ut Cbri-

D

fliani cenveniamns d. laudandum Deum

l

l,

L

Verume $i etiam AAntique Legis Fideles ,

li

fuas quoque in. Synagogis congregationes

Mil

"Ml

bebebant $ multo magis juflum efo.uiChri-

^l

|

flüiani in Templis conveniant , Desmque

| t

| daudent.Hac Dotlor Serapbicu:.

n

ul

Offerimus autem laudes Deo iu die fepe

n

Santls,

[

ll

ïie.f,fd jä-tincndai(&p:? dena [iritits

adver-

JHoras Canotscas.

Mi

78

edver[ss feptem [iritus nequiares qj-

hii

fép-

Hem peccata capitalia , & venialia ,inqua

W,!illhlu

TM

dfepties in die cadet juflus »precavendasew

: deprecandayper [eptem bebdomada dies ac

M.

LT

gperfeptem orationis Dominice

petitiones ,

"nio/gue p[nImos C bymnos,

f

$

V.

(l

Modus p(z.arll.end

iaut recitandi

TT

Officium.

A U

70

Ex David P[alm, 46. quinquies vepe-

tendo, P(allite ; infrm

j

Alíh

at retle p(allendi

modos : PfAllite Deo nofto|, g/4llita

j pfal.

Á JM)

Jite Regi nofhro

Wi

» pfallite : quopiam omnis

"terre Deus, p(allitefapieuter. Itaque

iU

l. Pfallite Diftin&é 2uead vocem,verba

nui)

ton ab[orbendos uon truncando,non tran[-

whm

ponendo,non preespitando

X niminmfe-

»;us,m:'

fHinando:

loquimitii enims cum Rege Regum

Ui

& Domino Dominantium.

n

À. Pfallite Attenté , quoad memoriam ,

MN

attendendo veladuerba , velad [enfum ,

zgztim:'

elad Deum.Q uomodo enim 4 Deo audi-

T

i tepoflulas , quite ipfum mon audis 2 ais

m

$. Oyprianus,

]

a

IIl PfaliiteIntelligenter , qpoad intel-

Jl 4!!':

Vettum , utenfum verboruna intelligasis ,

j

myfleria cognefcatis ch latente in eo fpirite

lii

jfraa-

74

Praxisorandi

" nAmini, Sevviet ad boc lethio Interpre-

inm P(almorum.DionyfiüGartb.Dellarti-

h

ni , Lorsti , Le Blanc. c?c.

Elt

j

IV. Pfallite Ardenter, quoad volunta-

tem ,non tepid? & o[citantev , n fomno-

h

]entà ,ut monet S. Bernard. ferm. 4'].. in

3ï l

Cantica: Moheo vos , inquit, Dileciiffmi ,

i

Wi

pnré femper ac firenué divinis intere[fe

Jaudibus €*c.

L

n

V, Pfallite Reverenter , quoad totiui

carporis compaji:ionem;al:eman'mjlando

& fiecélendo 5 non interloquendo fing necef-

fitateynon fabridendo,nugando,oculis eva-

gandos fed Seraphinorum more fumma

[/

u

cum veverentia ? tremore Dominum De-

Wl

wm exercituum laudando. d gs:0d condus

D

sent fequentes confideratiunenla,

I

[

M

SI

V.

l

pie pfallendumxvc"loran-

Mqtiva ad

um Horas.

Um antevecitationesa , vel cantum

ia

D

fubindepaulifper exfbetiaudnm efl in

€horo , animum collige , unumque ex fte

)

quentlbu-: motivisaliqnantulum rumina,

[/

wt ad ferventins p[allendum aceendarste

Pflf,

Modvum

Mi i

9N

f

Horas Cononicas,

7j

MotivumlI. Author.

(j

Fficis Author efo ipfe Spiritus Santius,

*

2

D.

ij

cujut numine afflati Pírà fanthi ora-

r M

cnla edidére, ex quibws officium conflatum

eft. Hinc illad legensvelcantani , numipis

frm. /

.

spfiusverba , vocéfqueefferre te cogita

)

li

1717

quibus fi mensnon re[pondeat 5 fed temere

buc , illuc evagetur ,quAfi trita j inunlt'þ

I

mali Pocta carminarecitaret , patet, gra-

gman

E

"

Vem Deo inyuriam inferri,

T

!

Mctivum II. Materia.

ij

à "teria Offcii (untp[almi,bymn: "

lil

* * -orationes ,letliones nuclens cf me-

m

dullafacre Scripthm » Acflores felc&iffimi

ii

SS.Patrum:qua modb altif[maSS.Trivi-

u

tatis , Jncarnationis cj paffronis mj/lerigl

propouunt ; modbfalutaria vite raonita

tradunt ; modiin fidei , [peá & charitatis

aius erumpuut. Quam igitur indecense[h,

[ott

tà alta, tam [an&la , minori attentione trae

Hare,quam profana, negoti&ve fecmlaria!

Mortivum IIl. Finis.

(

Tinis . quem Spiritus Santius c Ecclefía

"m

X inOfficiiDivini inflitutione intendit,eft

ngm!i

Deigloria, e noflra neceffitas,atque utili-

j

145. Cogita igitur Majeflate divinam,tum

u

propter infinitam perfettiontm [uaw um

"

M

2

propter

256

Praxitorands

n

Prop!

evfammam hberalitatem [uam nun-

|

p

Ag:mmf

afficieuter ab nlla srtatura laudari

p

poff* Glrificate Dominum , quantum-

DÀ

Atl

i

£umque poteflis , f;ip; rvalebit enim adbue

admirabilis magnificentia ejus. Eccle. 43.

Morivuin IV. Necefsitas.

n

Il

Ogit2,quanta fit maultitudocir magni-

[/

C.

sdo nece[fitatum.communiumqQ prie

patarum ,vi[eriarum corporis j anima,

morboram,bare[um.peccatorum,calami-

|

fatum,per[ecutionum tentationum; peri-

ulovum » quibustota per orbem terrarum

j

[

Ecclefa militaus "nvolvitur & pene

[

obruitur, dn non bac jure fervorem orati-

)

guisexidunt?

Motivum V, Utiliras.

h

!

^ Xpende » quot inpia attent4que cfficsi

À. per[älmion;,,,a&mfdci » fpes;charita-

xis , religionis , grautudinis , aliarm-

l

que viriutum exerceas 5 ac proinde quot

radusgratia j gloria acquiras,quot cha-

ri[mata , doua ( auxilia .tibi alif';ue

$.

| ^

comp:ær,e

Motivum VI. Dignitas,

3

K A Onfdera , aquanta digmitas frrpopuli

[

12tiu5 nomine velutlegatum mitti ad

Divinam Majeflatem , dettegotiis gra-

'-vQFmi:

l

Elovas Canbticar.

, fmm

Qi];'mü tra

&aturum , utdeaterná bomi-

lii

num [alute , de liberatione eoram & capti-

) M!.'l!

vitate Diaboli,de ereptiene ex aternis Or-

DT

ciincendiis , deobtinendo vegno calefli ,de

il

U;i?nend;'s animabus à carcere flamma-

lU

rum purgantinm. JAnnon par eff talis le-

ï'rtmjr

gationis munere, fammo fludio,diligentidu

W*;u

que perfunmi?

UT

Motivum

V LT. Felicitase

T

]de quanta frt felicitas tuA,CHi pra tog

V

aliis , feeularibus zmundi negotiis im-

imp

Atl

plicatis , per gratiam Vocationis tu& cone

,d.lv

céditur c? pia volientas,c? prompta facut-

n

taragendi & loquendi cum. Divina Ms

aliifque deprecandi , A4nge-

jeftate, pro te ,

licefque Chorosimitandi, la

udande && glo-

i

rificando Deume.

Mortivum VIII. ]ucun'dïtas*.v

j

n

//]ii:& 5

quanta anima Deum Amantii

jnl ]

D

;

jumndi

tasfit , in con(pe&tu amgelou

,quw,.u

w'imvpfa*l.l:re, G cum jubilo cordis, cumm il-

lLA

luflratione mentis,cum inflammatione va«

luntatis , latum alleluja toties cantare »

Deumque cum folatio &* exnltatione bene

ditere d glorificare, Guffate & vidtte.

n

Motivum IX. Praf(entia Dei.

il

u

te ver [ati j con[petbu INu-

(l

RE cordare ,

D 5

guilito

LA

»$

Prasiterdndi

Y

minis ,éorda [crutantis,fingula ab/&-rwn*-?j

mqllil

tii , omnia jndicantis , e$ promeritis, vel

,ï"h

yemunevantis,velpunientis. $i itaque [ola

Wv

Dei prefenitia ej afpetiuspropter [(ammam

:;,,ivi

N

Y

INuminis Divini exellentiam , fummam

exigit reveretitiam : quantü magnfi vel

[

Majeflas illa te alloquitur ,vel.tn vVermis

éulusillam 2

[

-

Motivum X. Éxerplüm Beatorurii,

3

Ropone tibi (epiusfervorem inexplicds

bilem Civiumcealeflis Hierofolyme, De«

[

sm finé fine láudatitium 3 Beati qui habi-

tát in Doso tud, Dorinesin feeula fecnlo-

I

fum laudabunt te.píalm.83.Hós emnlare,

i

ff

[]

: Mqtivum XI. Contrarium Dame»

.

" fiatotum;s

r

Ppr:bmde viVaciter fot snillena mil-

A

lia Damnhatorurm f" Diabolorum die

( notienon ceffateDeum malediceve,bla[-

,l

phemate,co execrass. At non 4quum foret

03 mortales tata mepbitimdevetionisfrae

granti - órationisincenfo

fuffumigare?

Motivum XII. Malitia P

eccatorurb,

I!

Imilster cordi fume tot tnillia Etbnícte

S

rum , judeorum , Hereticorum ,Alio-

! H!j

ríámd,mundi pectatorum,qui eotempore,

[

qno t p[allisDenm gravilfime offendunt ,

!

imprem-

79

j

Hora: Canonicate

l 'H(Nb

u'mpremtianibu.f, [

uramentisblafphemiis,

^f

Gebenna inflammata [ce-

aliifque lingua à

Mij

leribus, 24nnon &4

uiffimum foret , ut bat

m

Numinisoffen[as c injarias deprecari, d*

1 rWMI

bus ac beneditlionibus , pro

op, efitis laudi

'/W [

viribus compen[are [Iudeus

HMny

5.

VI.

Präüanda ante Officium Divinum, aliáí-

[Uf]

ue orationes vocales.

qlibe

L Nite orationem prapara anima tHÁ,

]i

nt fis quafi bomo tentans Deum, Ec-

ii

cli. 1. Unde fi peccati euju[dam gravioris

Àj

con[cientia te redargnat ; contrionem eli-

tl

ees nóenim efh [peciofa laus $

"n OVGP'BCCAIO-

Peccatori di-

rist Ne audias illud pfal. 9.

itiasmeai?

xit Deus, quare tu enarras jufl

TM

L. Excita defiderium quám

ferventiffi-

Wi

soà laudandi Deum. Benedicste Dominum

m eft omni 77772

m

quantum pan[!i::majar eni

7 fm'

de Eccli.43.]uvabit, fi temp

us ferat,confia

tf

de vatio alicujui motivi ex anteditlis.

aigm!

III. Prozeffare coram Deo, omnesoceur"

tiones anim

(

ventes difiratbiones Ó evaga

.

bá eventutas "

n

contra voluutatem tuam u

m Ca[lodem ti

piprafen

n,m*

IV. $, Angelu

»

tem compella 5 ali

ofque Colites ac creatu

W!

rásad Deum tecum g

lorificanaum jnvs-

A?

D 4

W

v

£c:

Praxitorandi

t4 , dicets * Magnificate Dominum mt

64 ,U* exaltemusnomen

ejus in dip[um

Pfal.33.

V. Statne teinprefentia Dei zquodva-

7ii5 modis fieripotefh. y. Si concipias Deupy

j

Tauquam Spiritum per omnia diffu[ui,om--

J

t

i

niamplentemq* intuentem. 2 Siconcipia-

per , tanquam Lux iémrmen[aintimenobis:

prefens , c& eum opstibus tbe[auris uis im

] [

cordis noffricentro:

€& anime fundo refi-

dens. 3.

€oncipi poreff velut incalefls folio

fedeny lm

ceinfinitácircumfu [usch inmumes-

ris Angelorumy Myriadibus »quonmodoap-

L

parsitDanieli,s, Joanni, faiaci^aliis, Pro»-

pon pote(lob ocnles Chriffus Dominus im

HàAHA fpeeieyoelut eracifixus,

velut ju-

dex in nubilusceliEtcoram 3l

0

te bumil-

limeproflevne,adeum tanquam pra[entem

Jpellantem df* audiemtem tozam orationen»

dirige : ac velut cum. maxima

Prina'pe:

tratllaturus accede

» auxiliemque ad mu--

8us orandi dignäab'mndkm poflula. :

ä

Vl. Forma intentione

9X DUYI/IIATE

perfethifimam , c

fublimiffimam , atque

3

ex praxibus quatu.

or fa

bjuntlis wna'eligey

at ff varietaste delzt

e£y diverfisanns

Mmpotibus, modalbanc

-

2 madöfiüäïu/i;rpm.

INTEN-

p

$u

lii

lïNiT ENTIO E

ll?lüiyfh

Ante Horas Canonicase

?

n

d Matutinum d Eaudes.

Pfdle

^ Ffero Tibi Biumillimé óSacrofancts:

Álin

Trinitaslhoc officium fervitutis mez,

m/m';m

velut quadruplex. facrificium ,. ex. pus

hii

roamoreamicitizinte Deum verum ac

ff

vivim , &quidem IL. Velut facrificiun

i.

laudis , ad íammum honorem & gloriam:

hj

tuam » adinfinitum guftum & beneplaci-

Tl

tum tuum.. IT, In humillimam & affectuoe

Mi

fifsimam gratiarum actionem pro omni-

"'/'/1/0,0'

bus beneficiis , mibi-& ompibus creaturis

if

unquam collatis & conferendis per toram:

Iw

zternitatem,. 1. In fatisfactionem omnie

Mi

üm peccatorum & negligentiarum meae

fs

rum ,omniümque hominum tam viventie

A

um,quám defunctorum.1V. Ad impstrane

Pn'miy

dam gratiam efficacifsimam mihi& omni-

777

bus mortalibus , ut te quä'm-perfe&xmm&ï

!

cognofcamus, amemus ,colamus & glorie

Itl

ficemusad imitationem Sanctorumàc Ane

l]

u

gelorum.

jl

Oratioex Breviaria.

Lj

| Peri Domine os meum , ad benedicé

U

; A dum nomen fandtumtuum:: munda

-f

!

)

D

quo-

$2

Prasiiorandi

quoqtié coót meum , &c, Domine in unioe

fl

M

$!

|

ne iliius Divinz intentionis, &c.

w

J

Zdd Primam. l, VI, 1X. /'ejþerascä'

[!

Mi

A

Completorium præd:&am intentioneoa

breviter renova boc modo : Offcro , 6 SS,

ls

Trinitas , Primam adlaudem & gloriam

[

tuz Divinitatis:in gratiarum actionem pro

liM

omhibus benceficiis : in fatisfa&tionem pro

vt

:

ormnibus peccatis : ad perfectiffimam ime

Á

pletionem divinz tuz voluntatis.| Amen,

M

Felbreviffimé. Offero ad intentionem an»

cedictam.

P

u

Y

|

MU

INTENTtIO

)

)l

It.

[

Pro tempore Quadragefimali.

D 7Matutinum, Domine JESU , in

A

unione illius orationis,quam in horto

angufliatus Patri obtulifti , & tormento-

l

rum omnium,queD; ffionistuz no&e pet-

[

tu'ifli- , offero tibi hoc matutinz laudis

ob(cquium , ut illud acceptare digneris in

Compenfationem tot blafphemiarum,

dd Primam. Domine JESU,in memoe

riam fputorum , alaparum , convitiorum

& illufionum , quas initio diei pro nobis

(l

pertulifti , hoc oris & vocis noftrz obíe-

[

quium

Hor4: Canotícat,

53

Hfill[lmf.

]

quium íuícipere ne dedigneris , ut Datri

aterno gratum fit in unione tui amoris,

fjnj

"d Teriam. Domine JESU,in memo-

Atim

riam acerbiffimz flagel]ationis & ignomi-

ml

niofiísimz coronz ,te modó orare & ado-

! glamc

rare cupio s & hoc fit obíequium fervitutis

7üfmp.'0

mez , quote Regem eternum agnoíco &

100

rofiteor.

ATU

Ad Sextam- DomineJESU, in memo-

Aülfnv

tiam crucis acetbz , quam bajulafti ; &in

FD

quate Patri hoftiam obtulifti , hoc laudis

facrificium à nobis (ufcipere&Patri offerre

ml

digneris , ut fit acceptumin oblationis tuae

unione.

. 4d Nenám. Domine JESU , in memo-

]

riam cordistui tribus horisin cruce angue

lt

)l

ftiati , & poft exfpirationem lanceá apetti,

Yioto

offero tibi precis & amorisobfequium ; ut

o

cor noftrum jungere digneris cordi tuo,

1

amore infeparabili.

375]

eAdVefperas.DomineJESU,in memo-

Vi

riam capitistuilanguidi , & corporis tui

I

plagis undique affe&i, & crucein finu Ma-

pray

LI

tris depofiti officium orationis fuícipe ,

j

&tibi acceptum fit in unione dolorum

Matristuz.

Jnuïnq

did

1, in

d Completorinm, Domine JESU

v

Inemso,

H

Praxit or&uds.

3'4!-

memotiam un&ionis & (epultura tua (a

PLog

crz ,accipe hoc exiremum officium fervi--

tutis & orationis noftre diurnz , & uttibi:

ratum fit P COHJDDOC cum lacrymls,qua:.

übi tunc obmlcrun: devotz animz.

Ó

Eu i

[

[5 m

E

EINTENTIO Ilf

li

3

Tempore Pafcbals..

"tutinum offero::

ad honorénw

al

1

M

. JESUChriftiRedemptoris mei glo--

riosé € mortuisre(urgentise

Landes , ad.honorem Chrifti , Patres ài

:Cfl

ä

limbo liberantis , ac de mundo , carne &

J

diabolo trium phanus.,

Primam , ad honorem Chrifti 40;

diebus Difcipulos inftzuentis & loquentis;

de regno Dei;

Tertiam,ad honorem Chriftiad celos:

W

afcendentis,.

J

Sextam .,ad'honorem Chrlfh Spiritum:

L

$. mittentis,.

Nonam,ad dexteram Patris fedentis &:

in ceelo regnantis,.

|

Fefperas, Advocatum pro nobisapud:

Patrem agentis,

Cowpletorinm , Ventun jJudicis.

INTENe

JHoras Canonicas;

h

i

n —

od

ipmd m mredy

itiri

&rj

INTENTIO V,

"

üns,qm

Rel:qua anni tempore.-

il

v

Fficium totum cedat adguftum& bez

O

neplacitum Divinz: Majeftatis,

In uniomem. Dominicà. Orationum:

& affectuum Chrifti Domini. Feria II. SS..

Angelorum.Feria HI.S.]| Patriarcharum..

wgrm

Feria IV.SS. Apoftolorum. Feria V. Mar-

i

tyrum, Feria VI. Confefforum, Sabba-

to, Virginum & Viduarum..

hi

"Ingratiarum atlionem: pro beneficio ,.

t

I.€reationis, II. Redemptionis.lIf. Voca-

tionisad fidem.1V. Juftificationis. V. Vo-

q

eationis ad ftatum, VI. Predeflinationis:

VII. Glorificationis.

Ri

d MemoriamMyfterii. T. Re(ürrectio-

(eii

nis & Aícenfionis Domini. II. Nativitatis.

II Vitz privata.1V. Przdicationis. V.Ul-

Jf

timz Coenz, VI. Paffiozis. VILSepulchri..

In deteflationemqypanitentiam peccas-

t

torum.. l. Superbia. H. Avaritiz. 1II, Éa-

xüriz. lV. Invidie. V. Gulz.. Vl. Ita..

i

VI, Acediz.

Jn impetrationem. l. Septem virtutum *

um Theologicarum , tum Cardinalium..

J

;

D7

2 Septem:

86

Praxis orandi

j

2, Septem donorum Spiritüs San&i, & 3.

n

j

!

Septem operum mifericordiz.

"i

il

[U)

In deprecationem. 1. Pro cultoribus SS,

DI

"Trinitatis, II. Proamatoribus Animarum

l ï;w'

Purgatorii. III. Pro cultoribus Nominis

Jefu. IV. Angelorum. V. SS. Sacramenti,

1 --;jm

| Il

VI. Paffionis Domini, VI. B, V. & S. Jo-

fephi. Vel 1. Pro Pontifice. II. Pro Epiíco-

[77

pis.HJ.Ecclefiatticis.1V. neligiofis. V.Con-

"

h

jugatis, VI- Viduis. VII. Virginibus. Vel

L. Pro Regibus & Principibus. II. Anima-

"11

L]

bus Purgatorii. ILT. Exiftentibus in peccato

mortali.[V . Infidelibus &Hxreticis. V,Pro

n

IT

Psrentibus & Cognatis. VI.. Pro afflictis

n

& inimicis. VII. Pro Agonizantibuse

5.

VII

Preftanda fub ipfo officio.

I Onare devotionem ,attentionemyine

"

tentionem atlaalem vel faltem vite

hh

£nalem continuave,aut aliquoties renovae

re ,prafertim (ub Gloria Patri.

u

[

/1. Excita [ubinde fiduciam,quod infal-

libiliter impetraturus fis ea , qua petit,

modo retlé oraveris.Fiducia autem bec in-

[

nitituv potentía divine, qua pote(lope fer-

re,Sapientie, que mille modos jnvand:noe

fu

N

vit,Bonitatiqua vule[accurreresci* infal-

"

libili

Horas Canonicas,

8

1&],&]

libilipromiffions d* veracitati ac fidelitati

divina , qua nequitfallere. Quoties autem

Yf

promifit? Mach- 7. Luca 11. Petite & ac«

ii

cipietis , quarite » pulfate drc. Quisigitur

Nj

]

difidat , fi vetlà , fi cum fevvente fidacid ;

T

l

perfeuerantiáque oraverii e

M

4II.. d pronuntiationem nonnullovum

jD*

;

l

)

sominum [spius occurrentium,v. g. Deus,

VICOU'

Dominus , Álleluja €*c, conveuscntes af-

M

feclus elice , fcilicet adoratiomis , timoris ,

f

amoris ,landis ,gratitudinis , veverentite

(Q

"dd voces verà: Noss Homines,vel miferias

J

bumanas indicantes,excita affetlus bumi-

T

litatis.contritionis,compafienit. Ant atté-

de ad [en[ntn literalem , ant[iritualem ,

& Davidem in p[almis praeuntem in af-

fetlusfequere , tit faadet S. jMugufhinui

n

Conc. 3. in p[alm. 30. cia aittPfalmorum

wb

affs lus nos exprimere oportet;timere c&m

timet Prophetayamare cutn amat,laudare

pl

cgm laudat, plorare ci&m plorat, pofltnlave

cim po[flialat , mentem ad Deum erigere,

ii

r

IU

j

dum illefe evigst , nofmetipfos deprimere

cZvo ille fe deprimit. Hac obferuando von

etimns ex illis , dequibus fcriptum eft:Po-

í

:[1" /]

pn!m bic labits me bonorat, cor auttm e0-

rnm longe eff ame, Mauhe 15.

] ll,*'lw'

$ vitIe

]

Praxis orandy

[ 11

hi

$.

VIlI,

I

"

]

Praftanda poft pera&tum Officiumx;.

iL

Ommiffos defeus breviter examie

M

j

"4 , (f &ontritionem elice, atque exe

pievecitationePfalmi:LaudateDominum:

4

ormnes gentes :- velorationisex Breviarsio,.

N »-

Sacrofanótez & indiving T rinitati $ q4ans

devoté poft Offeium recitantibus Leo X.de*

n

Atl

ff&a: & cnlpas in eo- p:rjnl*umda bumana:

r

fragilitete contrathas induliit«. De;bono

verb facceffua gratias age..

|

1. Off« rSanüi,v/i)n;Trini tati perattuns

Officium.eum meritisChrifh, B,V. cf om-

]

;

nium Santlorum y ac utere oratiuencnld ,.

:

quam,ut refert Blofrus in 4onili fpirit, e«

j

[

3-,..AChnfim: $. Gertrudem docust.

OUR AT TI5OL

[

3!

One ]'e(u,pxopitius efto milii peccato-

B

izego tepidum , diftra&tum, & imper-

w

fc&tum fervitium meum commendo melz

liduo cordituo emendandum& perficien-

dum, tibique ipfüm offero ad falutem om-

!

nium ,in uuione illius atcentiffimz oratio

/ll

nis; quátu Patrem oráfti & l;udafti in ter-

ris.Refponde, quzfo, fatisfac , & (upple:

pro me pleniffime, Amene

Enie

JFovas Canouicag,

$

Finio cum ditlo Paludani : Officinm ob

It

previ[aimpedimenta antscipare,eft provi-

hi

deniies debito tempore orare Offcium , eff

obedientiat poff debitum tempusorare , eff

!qll! I

tb

negigehria,

us M u Vr od

77

HORA VI

WM

[

Praxisorandi ad trinum campane pulfue

hr

T

?

aob un

do Chrifhus refarrexiffe

creditar..

Y z-"'Egixia Coclilatare g alleluja- — Ave

- wMarla , &ce

Qnm

"m

Il. Quiaquem meruifti portare ; allez

ï//f

luja,

Ave Maria; &c..

L

III, Refurrexit

, ficut flixir $ alleluja

Ave Maria ,.&c..

Y'. Gaude & latare Virgo Maria 5 alle-

M

luja.

me."

& Quia furrexit Dominus vere , al--

[uid

]ïluja.

(

Subjungitur oratio Pa[chbalis:Deus qui:

per Refurrectionem Filiitui. ,. &c, ef/i

mane orant, Angelus Domini , &c. st

l

babes infra ad HoramVT, P'ejpertinam..

Tempore tamen pa[chali , ut

antà dsclume

H

DE

*

——

——

»

J

Z

7

Z

Z

a

SSS

SS

SSS

S

SS

SS

N

NS

NS

SS

N

S

SNN

^

A

M

/

7

NS

D

V

N

N

[

"

NS

^

'.!m

N

,

N

"

f

N

N

SN

N

|

n

N

N

N

|

/

U

N

[i"

MIN

]

l

- A

DNSSW

——À

——

$ — —

——

3

—

Em

A

r um

«t

——

EUR

, I

——

x

8

Qu :72,

E7

ob mf lf 2

6, .

Ü

4f (5i)50

[ ss

DE

SACRAMEQTO

M

—

"

POENITENTI/£.

CAPUT T

"

$

Monita:

