tantüm omnia media ad faluté neceffaria $

í

verüm etiam vitam,gratiam& gloriam d te

fs

fpero :tu enim es (pesomnium finium tere

g

rz & inmari longé,à quo omnes nationes

Qu

bona fua ex(pe&tant & petunt. O liberalife

ndy

fime Jonatha , noftriamore ardens , inte

1'(aiu;7f

j

confidit anima mea. Da igitur pretiofam

!

Brati& divinz tunicam; da pulcherrima

charitatis & virtutum fupernaturalium vee

(

ftimenta s tribueetiam donorum Spiritüs

j

M

Sandiarma & auxiliagratie , huic Sacra-

mento propria; adde gladium , & arcum

Í

l

*

»

infpis

in Adventn.

107

ff

!d

infpirationum tuarum, ad hoftes univeríos

fortiter debellandos: quin & baltheo tuio

Il

me przcinge, quo tanquam milestuus de-

U

fignatus;fub crucis labaro firenué militem,

Im

D

&coronam lepitimé certantium obrineam.

V. uD EEARCITSA S.

f

. Amabiliffime Emmanuel! te mibi

nuncintimé praéfentem amo intime

D

& magis atque magisamare te defidero in-

i,

finité amabilem.

O fi dulciffimo & a-

t

morofiffimo corde M.tristuz te diligeré 1

?.(ïd?m

vel Seraphinorum amore &ftuantium in-

Wi

cendia fentirem ! Amore tui impulíus, of*

ii

culor in fpiritu amabiles pedes & teneras

j

manus tuas, ac benedi&ionem Bligito. Of-

culor divinuxm cor tuum , fornacem amo-

il

t

ris ardentiffimam , & ejufdem fcintillam

À

H

poftulo. Ofculor, i finis , facratifsimum

!

M

(s

Ostuum,& fpiritum tuum haurire defide-

ro. Ample&ortotum tenerrimum corpue

ículumtuum $ & ar&o amoris vinculo te«

,In.'

cum uüniri cüpio, Actu vicifsim , miaman-

m'mzl

tiffime Salvator, nonnega mihi ofculum

"

N

inftru&ionis per illuminaciones internas

'WVA'

& facras literasda mihi ofculum familiae

n

i

N

ritatis ; per converfationem internam t o*

NU

contie

r

icululz? amioigiæ per incrementum

nuutna

"

20$

Pof) Sacrum

l

nuum charitatis & pratia , peculiari&que

im

auxilia fortiter excitantia , adjuvantia &

extollentia animam meam, ad te füummum

M

gg']üf

bonum meum,

Denique ofculum mihi

qud

ücf

przbe beatitudinisaternz , quoEffentia

i

j

u

tua diyina animz mez jungatur & perpes

[

PX

tuó poffideatur in coelefti glotia. Amen.

n

:

Vll

Gratiarun attio , Oblatio.

il

Edemptor mi & Frater , totus de(idee

iil

l

T

rabilis , quantatua eft ergà me paupe-

u

rem liberalitas ) prabuifti mihi facrariffi-

Vr

murn corpus tuum cum membris omnie

p

bus: dedifti nobilifsimam animam tuam

la

cum poteniiis & thefauris (apientiz,fciene

tfpti

tiz, charitatis ,. virtutum & meritorum

t

tuorum : Ádoro , laudo, benedicote , &

Bot

gratias fummas referoz fed quid rependam

I

» amori tanto?Suícipe Domine univerfam

tht

»meam libertatem

3

.

accipe memoriam ,

quia

»intelle&um , atquevoluntatem omnem 2

atl

» quidquid habeo vel poffideo mihi largi-

v

l

» tuses 5 id totum reflituo , actuz proríus

LA

» voluntati trado gubernandum zamorem

m

s tüi folüm cum gratia tua mibi dena , &

l

N

[

Y

» dives fum fatis, nec aliud quidquam ul-

r

!

s ttd pofco, S. Jgmatius in libel. exercit.

hi

VII.

PETITIONES..

J

Lib;w,

28 vhdventg,

109

Á

Iberalifsime Salvator, & primogenite

Ti

L

omnis creaturz , vifirare jam dignatus

TU

escgenum Fratrem tuum , & in domum

uj

ejus defcendere: ütique ut in tempore op-

portuno aperias manum tuam & omni me

DN

impleas benedi&tione : effice igitur nune

id ; ad quod venifti.

h

I. Veniens in domum Zacharig , Joan-

Á

nem cognatum tuum mox à peccato origi-

lp

nali mundafli : fimiliter lava me ab iniqui-

iif

tate mea , & à peccatis meisetiam minie

Qs

mis , munda me.

TU

II.Eundem Pracuríorem tuum replé-

Jith

ftiSpititu San&o :ah! Spiritumfanctum

(

tuum ne auferas à mesíed Spiritum rectum

tl

innova in vi(ceribus meis !

j

IIJ, Ufumrztionis Baptifte tuo acce-

w

leráfti, ut Verbum Divinum incarnatum

T

agnofceret zilluftra quoque me , ut nove-

YUR

rim te , & affe&tus fentiam tuz beatiffimaze

lliy

prafentia.

Yiti

IV. Tantá nepotem tuum perfudifti l-

yurdt

titià , ut prz gaudio exultaretin utero: ah !

"

me quoque dignum efficescuiinfundas lz-

yni

titiz fpiritum , cum tantisjubilis, w extra.

mv

meipíum effundar & exirecupiam.

!

V. Deno prophetia illum exornáfti , &

J

Jnox

116

Poft Sacrum

!

[

i

mox ipfoopere prophetavit & innuit prz»

fentiam Salvatoris, tollentis peccata mun-

ii

:

di.Concede mihi, ut perfe&té ribi (erviam ,

:f

I

opfïribüfqueprophetem , te€ Agnum Dei

j

eífe , qui vitam & falutem mundo tribuas.

VH Elifabetham Precurforis tui Ma-

I

trem Spiritu (ancto afflá(ti , atque ad agni-

D

tionem & laudes fan&iffime Genitricis

"

4l

hI

tuüz excitálti,

Obfecro , reple me , excita

me &omnium cordafidelium ad — Virgi-

p

v

nis Matris tuz przconium,

n

VII. Denique quemadmodum beatum

hh

Baptiftam tüum vi vifitationis tuz , ad vi-

80j

tam fan&tam , abftinentiá , peenitentià &

j

contemplatione mirabilem ducendam ro-

hd

boráfti ; ita & mihi eju(dem temperantiz ,

il

E

poenitentiz , orationis , aliarüimque vire

z

(

tutum conftantem effe&um imprime, ut

novis vifitationibus & gratiis dignus effi-

hum

Ciar. Qui vivis & regnas &c.

LU] ;HIA

Hymnus Beneditlio,

"7D Enedic anima mea Domino, & omnia

quz intra me nomini fan&o ejus.

.....

Benedicite appetitus & . memoria mea

L:

N

Domino ; laudate & faperexaltate eum

l

in fecula.

!

Benedicite intelle&us & ratio. mea

(j

Do-

I!

in Advenig,

I1í

lfpl

Domino

.

T

?

laudate & fuperexaltate eum

in fecula

Ti

D

Benedicite fpm'us & VOIUH['RS mea

1j

N

Domino ; laudate & fuperexaltate eum in

Wi

W

fecula ,

Benedicite corpus & . omnia offa mea

Domino ; laudate & fuperexaltate eum in

TU

fecula,

[

Benedicite vene & arterie, nervi &

T

omnia membra mea Domino ; laudate &

fuperexaltate eum in fecula.

k*'

]

Benedicite fenfus & potentie mez Do-

z,'».h

mino 5 laudate & fuperexaltate eum in

j

fecula,

Vg

Benedicite omnia opera. Domini Doe

.

Finti,

mino

3

laudate & fuperexaliate eum in

Qu

fecula.

Ms

Ubi femiboram , aut faltem bora q44-

5110) i

drantem vecolleflioni dederis , Beneditkio-

mem pete dicens : Recedoád te. paululüm ,

mi Jefu , fed non finé te ; at non direittam

m

te , nifi benedixeris mxhx , ÓBenediá&e in

1

fæcula !

ij

M:hx indigniffime creature fuz bene-

!]

dicat Ommporens Deus Pater, & Filius, 8c

Spiritus San&us , Amen.

)

(j

Oäj&rw boc tetnpus à Sacropretiofiffi-

l

9m"72 5

D

312

zdnte Sacvum

mum,aptiffimimque effe,ad omnia dona à

m

1 W

Salvatove præ/ime impetranda : idedaue

[ ,M-l[

non feflinandum ad letlionem , fcriptione ,

alidve etiam fpiritualia: quid Libri te do-

L

&

cebunt, quod ab boc Mag:flro non difees u-

auit

berizs 9 Propone ei neceffitates tuas , b

particula boni doni non te pratereat.

Lil

Il

[j

vl

IGNIS. ET LIGNA AD

ViCTIMAM HOLOCAUSTI EUCHARISTICIe

lu

Seu

TOA

DA

Confiderationes d Mffetius

Pro Miffz Sacríficio, à Nativitate Domini

ll

UI

I

ad Quadragefimam,

CHRISTUS MAGISTER.

D

Magifter vefter unus eft Chriftus,

AMattb, 23.

n

m

Confideratio excitatorid,

hnj

Alomon Regum fapientiffimus Teme

S

plum Majeftati divinz magnificentiffi-

;'m(ïgn

mum feptem annis condidit ; ranto fplen-

M,Ml

dore & elegantiá , ut nihilin eo reperire-

.

Em(nä)

tur ; quod auro puriífimo non tegeretur

3

ut Árcam foederisin eo collocaret,Et. ego

templum Dei füm ,in quo non Arca, fed

Arcz Dominus collocabitur: quibus igitur

l

Vi[lüf

$n Nativitate.

$13

üd'm)

virtatum czlaturis & figuris ?. quo auro

lm

charitatis & illud mihi adornandum erit ?

lflwzi,

quomodo illam inTemplum hocintrodu-

17

cam , qui vix mediam devoté novi expene

.

i

dere horam

Pl

& utinam vel femel digne

mediam ?

LR

m "I

Sujpivia per diem.

L. Magifter bone , quid faciendo vitam

zternam poffidebo? La4c418. Doce me fa-

cere juftificationes tuas.

NU

II Lux vera,qua illuminas omnem ho-

minem venientem in hunc mundum , ill-

mina me: Loquere Domine, quia audit fer-

frai

yus tuus.

ll. Tranfeamusufque Bethlehem &

N

videamus hocVerbum;quod fa&tum eft, &

1

audiamus,quid loquatur in nobispominus

Orationes praparato riai vecita , ct $a«

li

evum celebra,jan veluti in flabulo Betblee

t

bemitico 4d prafepe Domini ,cora Beatif-

fb

fima V ivgine, $. fofepho, Angelis, Paflori-

n

bus, Tribus Regibns;aliàs veluti n templo

gt

Hærofä/;m'mno corá $.Simeone eá* 74nHd.

ANTE SACRUM.

st

TEU

1. Humilitatis Affetius.

tti

Nima mea, tranfeamus u(que Bethle-

hem & videamus hoc Verbum,quod

r

fadtum

II4

"dnte Sacrum.

fa&tü & incarnatum efl;& audiamus;quid

-'««QIBIIF:

loquatur in nobis ; nam ftabulum eft gym-

';4';(!(. -g"'

u

nafiü,przfepeCathedra,Infans Do&tor Ju-

ftitiz, non cam verbo, quàm exemplo clae

m:?"'

raans,ut diícas effe mitis & humilis corde,

O Mac

"

[2]

ifter humillimelquemadmodum

in ftabulo natus, infanülifpecie ; omnia

magnalia tua contegendo,altifsinz humi-

1

litatis perfe&ioné doces;ita füb. fpeciebus:

nl

M

Eucharifticis majeflatem, potentiá & fapie

entiam infinitam occultando profundifsi-

z

ma hunmilitatis le&tionem alté inclamas,

.n:?hizm

W

gt

Ti

Utinam velut difcipulus capax doctriv

nam hanc bene apprehenderem! doce me

li

pbíecro , mundum, exemplo tuo, contem-

nere , honoresfugere , magnos & magna

declinare5 doce me vellelatere , humilia

eligere, donatua abfcondeie; talenta mea

»

J

non Ja&are , ut in humiliratis fchola fit dis

hTA

M

"

fcipulus (icut eft Magifer cjus,

/1,

Eides,'

Divine Magifter ! fcumusquia verax

es, & viam Deiin veritate doces: do-

W

ce me ,obfecto, vias tuas & veritates tuas:

M

fed in primis doce me credere.

Fides ex

auditueft , inquit Apoftolus , auditus

autém per verbum Chrifli. — Ecce audie

N

Yete

in Nativitate,

115

verbumtuum;audio promittentem, Jo, 6.

flg;

Panisqueego dabo. Caro mea efl promun-

l

divitát (* Caro mea vere e[ cibus, c& San-

guis mens veré eft potus.Credo Domineti-

bi lequenti,quia tu es prima veritas. Audio

ii

N]

quoque promitfà implentem : Matth. 26,

f

"Accipitecycomedite: Hoc e[] corpus memm,

"

AUj

quadpro vobis tradetur: & credo firmiter ,

as

!

quia tu es fuprema Veracitas; ne verórei

p

novitas & beneficfi magnitudo fidem fu-

ii

peret : myfterium Incarnationis tuz , Eus

IT

chariftiz myllerium confirmat, Quemad-

[U!

iif

modum enim credo , Verbum carnem fa-

ij

&um effe per hypoftaticam unionem ; fic

Qw

& credo, panem corpus tuum factum effe

gt

per cranfubftantiationem.Et veluti credo ,

n

corpus tuum in utero ,Virginis conceptum

Quitia

effe , Spiritu fan&o obumbrante ,conjune

i

étione omnium mirabiliffimà ; ità pariter

credo, paré conver(üeffe in corpustuum ,

verbi tüi omniporöris virtate, converfione

(j

emniü prodigiofx(simä.thdoDomine in-

ii

fallibilibus verbistuis,adjuva incredulita-

"

tem vel fanguinis profufione conteftari,

ol

J7JP

Defiderium.

D

AV

Jc(u defideratiísi me/doceme, arden-

O

ter

Á

(

Zdnte Sacrum

216

ter defiderarete : doce me eá charitate &

p

devorione, eo fervore & defiderio anhela-

.ifmm [

te ad te , quo tot fan&ti Sacerdotes , aliique

devoti Famulitui, adte anhelárunt.

Et

[

"

uomodo non vchementi concupifcentiá

[

W

erar inte Domine ! Ego enim fum ceecus,

tulumen :ego egenus, tuthefaurus ; ego

famelicus, tu cibus :ego rudis Difcipulus,

« Magifler fapientifsimus : ah ! doce me

i

defiderare & amate, quatere & invenire

te, Tutantopere defideras vifitare me 5 &

"

N

ego nen anhelem ad te2Cur » obfecto , fa-

[

db

cra menfa tua (emper flrata. , pararáque

ftat, nisiutaccedam ? Cur ad eamtoties

(

invitas, nisl ut veniam , comedam & bi-

(

bam? Ovnes fitientes, 1n4uis, venite ad a-

AT

quas, ptoperate, emite, comedite, venite y.

:'Tfpctc

TW

emite ab[2ue argento , i ab[aue ullá com-

seutatione vinady lac. laia f $. Comedite

nl

bonum.e deletabitur iu craffitudine ani-

i

ma ve(lhra. O liberaliffime Salvator ! fitio g

ittj

t

da mihi hancaquam , utnon fiti iterum.,

1

s

Efurio; da mihi hunc panem,ut non appe-

tam ampliüs cibum, qui perit ; fed qui per-

manet in vitam zternam. Defidero unicé

Ti

D

hunccibum , eminenter£boruns , & emie

n

nenter palchrum:Qnidenim bons ejns efh,

$n Nativitate,

217

ltl

eb quid pulchrum ejus,nifj Frumentum

E.

tl

Jeflormmy, c vinum germiaans Firgines $

.zhiquc

Zachat, 9. Przbe igitur mihi,hoc frumen-

i

tum ; ut frumentum Chrifti (im , &inter

li

Ele&os numerati merear.

Propina mihi

W

hoc vinum , quod ignem libidinis non fuf-

J

citet , (ed extingaat; non Veneris , (ed Vir-

nl

ginitatis amorem ingeneret, — Offer mihi

'dm

hoc ceelefte lac , quod animam meam nu-

ln

ttiat, & impinguet;ac dulcedine fuá ità al-

w

liciar, ut ablactatus à la&te;& avulíus ab u

tj

; terrena omnia faftidiam,

þeribus mundi

TT

P.

Spe;.

m

J Enioadte, O Spes mea Jefu! ut fidu-

117

V ciam meam augeas , ut (pem firmam ,

Idl

folidá(que virtutes me doceas,

Et quid

qHilty

non fperem à te ? O infinita bonitas! ut ad

i

caclum nos evehas; tu à coclo in ftibulum

(

deícendis , utadconfortium noseleves:

ilnd

Angelorum ; tureclinare non dedignaris

rl

in medio animalium, ut voluptatis torrene

[

te nos reficias in aterhitate; przbes manna

u

ccelefte , in hac peregrinatione , quo cons

fortati ad terram promiffim, la&e & tmelle

ani?ü'x

u

manantem, alacriüis tendamus.

Offende

Dd

ntobis Dominemifzvicordiam tuam,c (ae

i

latate tuum da nobis, Víal g4.

Concede

í

218

vedute Sacrum

stl

Concede nobis, hoc manna divinum: pas

(l

nem noftrum (uper(ubfïantialem da nobis

ju

hodie , corpus fcilicettuum cum anima &

j

divinitates ut, dum hifce reficimur , mores

-—

fl

M

w

generofos & fpiritus taos imbibamus, vi-

u

tà n que deincepsangelicam ac propé di-

vinam ducamus.O Spes mea& firmamen-

f

t&m meuml hoc eft, quod unice defidero ,

sst rsan

l

fpero atque enixé flagito 5 ut quemadmo-

w

damcibus naturalis corpori fuas qualita-

tesimprimit ; ita hac fupernaturalis ali-

D)

l:

monia. divinas virtutes cuas mihi impertis

| d

at& quemadmodum cibus & pouus cor-

jl

à ml

poris generat (piritus vita;qui operum na*

turalium funt principia;ita cibus & potus

EU

fpiritualisCorporis&Sanguinis tui produs

01

cat in me fpiritus vit , non humanz , fed

)

M

M

divinz; inípirationes fcilicec & illuftratio-

Y

nes,à quibus opera caleftia procedant.Ut

velutalter Elias , Cibi hujus cceleftis vit-

!

l:

tute confortatus , afcendam ad montem

[

Dei Horeb , celeritérque pergam de virtu-

^

teinvirturem , donec ad carum culmen

"

perveniam.

V.

Obedientia.

'm

J

Magifter & Speculum perfedtiffima

O

l

obedientiz !qui defcendi(ti de ceclo,

non

$n Nativitate.

$19

mP.

non u faceres voluntatem tuars, fed ejus ,

Ti

qui mifit re , Patris , atque etiam dile&tiffi-

ul

mgz tuz Marris , cui (übditus fuifti v quána

j

heroicam nos doces obedientiams dumi ad

yerba Sacerdotis confecrantisé coelo re

demittis , & (ub panis & vini (peciebus ce

collocas? Eft (an& hzc obedienria tuz,I, ad

.

i

nutum celeris

3

itaut nec ad momentum

d

remporis adventum ruum differas, II. Eft

il

univerfalis ad omnesSacerdotes etiam ma-

TT

los, ad omnem locum & rempusfe exten-

npmi'

dens. IILEft conftans &perfeverans u(que

[

ad finem mundi, abíque defatigatione aur

IQ

tzdio , etiamfi fubinde irreverenter & i-

pümï

dignétracleris, — Obftupefcire coeli fuper

r

»m&f.f

hoc

tj

O Przceptor optime! d

Eüdeto »te intie

mé (afciperein domum meam, quemad-

modum Martha , ut tibi obediam, (erviam

il

& placeamn. Defidero , ubi te excepero , fe»

us

dere ad pedes tuos , & audire verbum

T

tuum , utfpiritualem mihi refe&ionem

vclut Mariz forori ejus prabeas, &ani-

m'mcü'

mam meamin veram DBethaniam , ideft

domum obedientiz convertas. Veniergo

Domine; & inobediencz perfe&tz diícis

Ü

b

plina meinftiue; Concede, urobediam

K 2

Tibi

220

nte Sacrum

Tibi ac Pralatis meis obedientià celeri ,

J

mandata non differendos(ed ftatim alacri«

jl

ter excquendo : obedienuà univerfaliin

omnibus, etiam arduis , nullo excepto , &

iimi[l

abíquereplica : obedientià conftante &

pcrfevc rante ufque ad mortem , ut hácra-

tionein domo mea,velut in grata Bethania

E(

cum gaudio permaneas.

FI. Mifericordia,

u

Redemptor mifericordiffime! quo-

Ml

nl

O

ufque demittis te , ut mortalium mi-

u

feriis fuccurras , ut ignorantes doceas ,

A

famelicos paícas , (itientes potes , infirmos

!7

viites , nudóíque gratiz tuz paludamen-

€—

qu

tocontegas ?. Nequehac folàm praftas

,

mundi Monarchis ac Principibus ; verüm

i

etiam infirmis mendicabulis , & quod ma-

!

l

gis (tupendum eft , peccatoribus 5 modó

W

peenitentiam agant, cum gaudio apud eos

j

manendo , quianté fuerant Dzmoniorum

[

hofpitia. O Magifter bone / vere miferi-

]i

cors & pie temolli cor meum adamanti-

fi

num , eximiamque eierga indigos commi«

ferationem imprime : ut ficut ru opera mi-

W

fericordiz exhibes mihi mifero in Venera-

bili Sacramento ;fic ego quoque preximo

fï

[j

wco egenti eadem exhibeam ; quo beatie

tudi:

A.*ïï

22I

ia Nativitate,

tl

iU

tüdinem & mifericordiam confequar : di-

xiftienim : Beati paifericordes , quoniam

li

DN

ipfi mifevicordiam con[equentnr. Matth. $,

N

]

l

VIlI. Cbaritas,

lii

Cce venioad te, Cabboni amantifsi-

il

me , & per cor tuuim dulcifsimum;fua«

vifsimzque Matrisrug te deprecor , uf

doceas me diligere te; ex toto corde.Extre-

qilül

i

mum quidem fairopus amoris tul ; quód

nature nofttz tenuitatem affumere , atque

i,

"i

adinfantiles miferiaste abjicere. dignatus

Wj

I

Jy

lg

fis:at non minüs excellens eft opus amoris,

iE

Ü

quàd Corpus & Sanguinem tuum ,. in ci-

j

bum, potümque nobis donátis ; in illo f1-

quidem noftram fuícepifti humanitatem $

]

1]

in hoc largiris etiam divinitatem.Quapro-

[

pter doce me diligere$ doce me amorem

H[V j

tam eximium,amore compen(are:cümquc

amor fimiles aut inveniat , aut faciat ; fac

me qualem defideras , virum fecundüm

m

cortuum , humilitate parvulum caftitate

f

(li]

Angelum , amore tuí flagrantem Seraphi-

qu

num., Olguis qui femper ardes, & nune

quam extingueris | accende me, ut diligam

]

a

(i]

teextota mente , &ex totafortitudines

W

Amen,

K 3

Oratío

222

vP!ite $acrmn

|

Oratio 4d B. Virginem pro affiftentia,

i

Sffte mihi, obíecro, Ó piifsima Virgo

A

Mater , & veluti Magiftra Sapientig

p

doce me , eà devotione ad aram accedere ,

-

b

lH

quá tu ad cunas Domini accedebas ; eáque

Twutï

reverenti & charitate Filiumtuum tangee

re ; elevare, ac tractarein Sacrificio , quá

tu eum tractabasin ftabuloBethlehemitico

[

*oc P;]x; rvh;kïrn

ac Nazarethana domo, ut gratias & favoe

l

( h

LASAIL l

« deouftare merear. Der e«

[

undem Chriftum Dominum nofttüm,

M

Oratio ad SS. Mngelos,

Sfifte mihi celebraturo,fancte mi An-

í

[

4 gele Tutelaris , cum tota inultitudine

[

militiz cceleftis , quz in Natali Domini ,

[].

canticum gloriz in excelfis cecinit, & Pa«

Ji

ftoribus gaudium magnum evangelizavit:

ïll

ut Verbum incarnatum non. pannisinvoe

lutum; fed panis accidentibus te&um

in ara inveniam , ut cum Paftoribus mage

,w

ni hujusgaudii particeps efficiar, — Per

,l

eundem Chriftum Dominum noftram,

[

Amen.

-

Oratio ad SanSium bediernum.

j

A

Defto quoque mihi, Ó Sancte gleria-

fe N. & efficaci patrocinio hunc

à nato Salyatore favotem «xora

ine

l

feflis

in Nativitate.

223

li

feilis hifce natalitiis , eà mentis illuftratio-

ium gaue

Wirga

ne, voluntatis ardore & fpiritual

a

37

diorum abundantiá, divina mylte

ria peras

n terris degens eadem per-

gam , quáuri

eäfu ,

cgiíti. Per eun

dem Chriftum Dominum

t

noflrum. Àmen.

]?ü;ïg.

SUB

SACRO.

» gä

e ,veluti in antvo Betb-

T

Sacrificiis perag

lebewitico cora B. F.S.]ofep

bo,S. 4ngelis,

Á

bferva,quo-

Regibus, Pafforibus:atque o

M

modo oculi (& animiomnium in

Chriflum

leflem

tanquam Magift

rHIB intenti , ut co

ant. Imitare , ö. t0o-

tj

fapientiam ab co bauri

to facrificii tempore defi

xit in Salvatorem

Yi

de quid agat,

mentisocnlis cy auribus,Vi

ill,

an[culta, quid loquatur int

e Dominums |u

Wj

lii(que AMiffe

Jntroitu, Gloria, Evangeliosa

|y

as prafertim [ub Fl

evatione c&

ln

purtälms ,

ca in recolleclione:

illa

Commwunione,ac pof

i

nfe

rvain corde tuo P

D

vero,qua in(pivatsco

edunt enim eà omnia ,

prompté ex[equeve:t

h

utevadas velutalter Chr

iftus, cujns perfo-

11

nam [ahnes, vitd & mori

bus ei fimilis ,ut

eft

r ejus.

U

h

n Dtgi,;oþtls;s[;:ut

S

AC

g

Affe&us.

gl

1]

1. Salutatio , Optatio ;

ci Oblatio.

*

! Ave M ;gilter

(

. .Ave Rabboni amantiffime

dulcit-

:]

4

124

Pofl $aerupa

dulciffime ! ave Domine mi Jefa Chrifte,

] hji

& infinité millies (3lve 1 O Divine Infans

D5

,

s

amor meus & omnia !

quo ritu te exci«

»

A

ii

!l

piam ? quibus verbis te a

lutabo ? quz fi-

gna benevolentiz exhibebo?

quoam

plexu

te ftrin

gam? O fi haberem purifsimum

| Wi

Matristuz pectus

» quo te exciperem ! Jo-

Ti

fephi zftimatione

li

m , quáte ftluperem! An-

gelorum cantica , quibus te glorificarem!

R«gum munera , que offerrem | omnium

i

mortalium ob[equia

;quibustibi ferviremz

O fi babcrem Berna

rdi tüiofculum , Fran.

cifci fletum , Ignatii

filentium , Catharing

Senenfis defiderium

»quibus amorem,gau-

;x il

dium ;

& affectirm meum conteflarer] Ve-

[

j

rüm cüm nihil horum in. me reperiam ;

fufcipe omnem libertatem & voluntatem

[

]

méam 5 accipe totum corpus & animam

Ti

meam in poffeffionem ac Domum tüam ?2

egoenimilla, cumomni potentiarum ac

[

fenfuur familia ad omne obfequium &

beneplacitum tuum promptus fifto,

, Humiliatio cf- Landatio,

Ed unde hoc mihi , ut Salvator & Re-

demptor meus veniat ad me? Unde hoc

mihi ,

l

lum

ut veniat Magifter ad Diícipu-

; Dominusadferyum » Luxadtene-

bras ;

ín Nativitate Dominti

"

tj

bras, Juftitia ad iniquitatem ? B. riedicta fit

4j

sam profunda humilitas / laudata fittam

:

fublimis chatitas ! fuperexaltata fittam ins

J

audita Bonitas | Denedictio & claritas , &

N

gratiarum a&io , & honor & virtus & for»

Q

titudo Deo noftto in fecula feculorum, A-

|

h

men, Verüm quia non eft (pecio(a lausin

"AH'

ore peccatoris, omnes Ángelorum Hierar-

(l

chias & choros adlaudestuas depromen-

n

das invitoe

Itj

DL Hymunfe

lu

Enedicite emnes Seraphini Dominíf

n

B

Domino; laudate & füperexaltate eum

t

in fecula.

f

Benediciteomnes Cherubini Domini

n

Domino; laudate & (u—perexalmte eum in

z

£

fecula«

i

Benedicite omnes Throni Domini Do»

u

mino 5 laudate & füperexaltate eum in fe-

(

€ula.

n

Benedicite omnes Dominationes Do

*

tnini Domino

3

laudate & (uperexaltate

eum in fecula:

l

Benedicite omnes Principatus Domi«

l

n

hi Domino j landgte & (upe:exalmce euim

in fecula,

q

ts

Benedicite omnes Poteftates

Domint

Doimt-

K 5

hnl

226

Pof) Sncrum

Deminos laudate & faperexaltate eum in

;

fecula,

a

n

Benedicite omnes Virtutes Domini

a

Domino $ laudate & fuperexaltate eüm

infecnla,

[ j

| 4

!

Benediciteomnes Archangeli Domini

Domino; laudate & fuperexaltate eum

j

fj

in fecula,

Benedicite omnes Angeli Domini Do-

u

"]

mino $ laudate& (uperexaltate enm in

I)

fecula,

j

WX

Benedieite omnes Angeli Cuftodes

D

Regnorum , Civitatum &-Hominum Do-

[

smino ; laudate & füperexaltate eum in (e«

T

cula.Omnis Spiritus laudet Dominum.

JF. Adoratio , & Oblatio.

Salvator nobis nate , nobis date, non

jam pannis , fed panisfpecicbusine

n

volute ! adorote Deum meum cum dul»

qth

ciffima Matre & S.. fofepho. Nutritio tuo

i

fideliffimo, & ad fervitium tuum meé parae

y

tiffimam offero. Aderotecum Pafloribus

yl

Bethlchemiticis, fafcias & pannos tuos vee

,n"

neror, pedes facratiffimos exofculor, meqs

D

in lervum tuum perpetuum & difcipulum

M

dedico,

Adorote proflratus cbm tribus

L

Regibus, acte Deum & Hominem , Re-

)

gem

in Nativitate Domimi,

21

I

gem & Sacerdotem , Mesfiam & Salvato-

rem mundi agnofco & profiteor, Sed quid

Ti

offeram & rependam danti mihi feiptum

VU

& omnia ? Ó dile&tisfime Emmanuel ! ex

animotibioffero , cum Angelislaudem ;

]

cum Matre Virgine amorem 5 cum S. Jo-

TU

feph obíequium ; cum Paftoribus vigilan-

tiamscum Magis aurum,chus & myrrham,

DU-

id eft , bona, corpus & animam; cum Sane

Tl

&tis Simeone & Anna , rerum ctreatarumt

contemptum,mortis ac tui facie ad iciem

b

(

videndi defidetium.Suícipe hzc cumSan-

)

&orum dictorum meritis, in odor;m Íua»

W/fl

vitatis. ÀAmen.

J

F. Diletlio,

!

Dilecte mi

»

quàm parvus propter

M

me , & vilisappares, tam in prafe-

i

J

AII

, quàmin amabili Sacramento! fed

pio

j

quantó pro me vilior , ta

ntó mihi cariot ,

li

J

[

quantà pro me minor , tantó mihi z1aJor

"r

» €8. 7dmo te Deusmeuss quia t e1revera

j

y,omni melle dulcsor , omni latte nutribi-

i

»

» lior , omni nce clarior , omniauro c la-

nità m:bi carior. Cüm

3

,,pidepretiofb "Iþ

Wil

veró valde imper

fe&a fit mea dile&tio , Ó

ii

Magifter amoris amantisime , doceme

amare te! Acceudar 10185 À te,ut

j

» Päfe&ö

6

» 0045

2138

Poff Saerum

s tothtt diligam te cj nibil amem prater te ,

p

g

» quod non 4meim prepter te.Diliga te De-

fil

y) mine,quoniam tn prior dilexifli me.Di-

» I1g0 te ex toto corde mto , ex tota anima

AU.

3 ?H£A€X L0A mieDtE Tu6A , C L0 TA fortitu-

j

W

j

»,dine , aea,ex totis Viribus meis, Q ex im-

W

(fx'

ss tmis medullis cordis meis idque defidevo

» €ontinuare omtibus borisy mométis vi-

p

» l& gea $ quia iis ogsnibus fruor bonissui-

[r/

i

j

»fericordie tua:femper enim perire,nisi tu

p

» metegeres femper morererniu tn me Vi«

i

l

»» Vifitares; femper e[urirem,nis tu mepa-

» feeres:femper cacutirem ,nist tu me illu-

ór

ii

»minares ; ficutergo nulla bora velpun-

[u74

1f

j

» um e[h inomnivita mea,quo tuo bene-

t

s ficio non utarsfic nulliedebet effe momen-

» Ium, quo te non babes in memoria mea,

[

» C te non diliain omniforiitudine mea,

TAU

» O Dominel jnbes te diligé: da quod jubes,

L.;mcfi:

TT

5 C jnbe quodvis. S. Auguflin.

VL PETITIONES,

AUA

l

Nima mea , ecce Dilectus tuus venit

l

faliens in montibus, tranfiliens cole

les 5 atque etiamin teadvenire non dedi-

gnatus eftsut velut amicus amicum vifitet,

velut Magifler Di(cipulum illuminet, ve-

z

H

lut Rex opulentus pauperem ditet? quanta

digna-

an Nativitate Domini.

22

i,

dignatio !quanti Charitas! quanta fecifti

D

anima mez ,ó Jefu!

Dj .

Veniftiolim é cocloin uterü Virginis, ut

n

me viam atctam,vitàmque abfconditam &

m

fan&am doceres:ah] da utapprehendam

A

Venifti ex utero in ftabulum , ut humili-

LU

tatis & paupertatis Evangelice amorem

I

mihi inftillares :6 fac ut penitus imbibamf

Mj

Venifti ftabulo in £gyptum , ut àte

lh]

tolerantiam incommodorum difcerem , d

1]

quibus tantopere abhorreo : ah $ da ut ca-

W*

iam/

h

Venifti ex g

[o)

ypto in Nazareth,ut obe-

L

dientiz & fubmiffionis exemplum nobis

lfs

praberes,Effice, precor,ut prompte fequar

It

te;& quidquid jufferis, exlequar expedité,

l,

Veuifti é Nazareth in Templum Hiero-

Il

folymitanum , ut cultüs divini curam ha«

bendamoflenderes & Patrem ceeleftem

il

honorares. Concede , quafo ; ut imiter te;

& quz funt Dei , Deoreddam integré.

1

Venifti& Templo2d Jordanem , & à

d

Joannne Pracurfore tuo; DBaptifmo tin&us

,

es,ut puritatis amorem & peenitentiam

?

doceres: Cor contritum , cormuadum

creain me Deusí

li

"

Veniftié Jordane in Judeam & Gili-

K 7

læam F]

J

230

Pofh Sacerum

yn

laam , ut animas quareres , animarümque

.

ïmhl

& laborum zelum nos doceres

*

utinam

zelus domüstug me comederet !

41

Inde veniftiad Crücem , é Cruce. ad

f

j

fepulchrum , & fepulchro ad Limbum , &

1

i

N

Limbo tandem in coelum conífcen difti , ut

Niam Crucis & morrificationis , conteme

MW ]

1/

ptüs & doloris, unam rectàmque ad coe-

i

ul

lum viam effe patefaceres. — O fi veftigiis

d)

tui alacriter infiflerem s & perangufta ad

w

augulta cocli contenderem !

n

Denique mi Jefu qnotidie adhuc quose

—

dam quafi faltus das,veniens & coclo adVee

nerabile Sacramentum, nunc in hac, nunc

in illa Ecclefiá ; nunc ad hos, nunc ad illos

Ij

fideles ; atque etiam toties ad me miferum

J

K

u

& inopem , ut me dites predidáfque vir-

tutes me doceas.

Ah f dita me, doce me,

perfice me , ut tandem Apoftolo queam

(*

dicere ; 1vo ego , jam non ego , vivit verà

PIO J

3n me Chriflus.

hi

Sed ó Preceptoramantiffime. !

uám

lr

me pudetignavie mez ! Magiftrum adeó

u)

ET

excellentem audio , & in perfe&tionis pa-

leftra tam parüm proficio : tuatam he-

roica morum exemplaante oculos cerno

& in luto vitiorum meorum intetim - infie

;ii;g

xtt$

n Nntivitue Domni,

2n

7qU[ |

xushéreo : tot jam annos virtutum tuas

rum imitationi ftudeog íed, negligentià

li 1

utique meà , hactenus necunam plané &

plené affequor.

Excita obfecro languen-

|

tem, & gratiá tuá cfficace debilem adjuvas

"

ut vel hodie ferió perfetionis [ludium au-

V

fpicer , le&ienes verbo & exemplo te

(

prazfcriptas ftrenué aggredior , neque defi-

it

nam,donecScientiamSan&torum perfe&té

*

P

calleam

3

& omnium virtutum lauream

adipiícar.

u

-

-u--—--— —-

j

Ü

It

Iil.

D

IGNIS ET LIGONA

i

AD VICTIMAM HOLOCAUSTI

]i

EUCH ARISTICI,.

I

Sive

f

Confiderationes & Affe&us

il

Pro Tempore Quadragefimali.

Confideratio Excitatoria.

i

]

Q

: Xpende : fi Chriftlus Sacerdosin &tete

Ij

aum ,- & San&usSanctorumtriginta

"

trium annorum fpatio , tam ad illud

Q

cruentum:quàm ad incruentum hoc facri-

i

ficium tantá fe folertià comparat , defide-

u

no

zdhnte Sacrmam

141

rio tanto anhelat, & jamjam illud aufpicae

,I

turustot ritibus & ceremoniis praviis fe

(s

diponit , Cenaculum grande ftratum in-

trat, Agnum pafchalem manducat , linteo

q

fe precingit ; aquam in pelvim mittit , pe«

des difcipulorum abluit , cum iifdem di(z

cumbit, panem & calicem in manus facro-

fan&asíumit , oculosin ceelum attollit ,

D7

n

gratias agit ; benedicit , offert , confecrat ,

uag

i

idémque Apoftolos facere pracipit :

praparatio , qu induftria, folertia , cura

"lliï';nu 'I

Sacerdoti tot imperfectionibus obnoxio ,

u

myltería facrofan&a tra&taturo incumbet?

D

D7

Negotiónetam grandihorülam | denegas

bit ,'.cüm plures quotidie horas leviotibus

tll

negotiolis,utinam non inutilibus addicat?

l

O fi cum Sacerdotibus & Epifcopis fancti-

tate illuftribus ; noctes integras. orando

i

W

infümerem $ O fi cor cum lacrymis coram

Oi

Deo effanderem $1 6 fiin ferventiffimos

ity]

omnium virtutut aétus exardcfcerem! ate

&)

J

que hac ratione , ficut illi , admirabiles a€

J

proríus (tapendos hujus Sacramenti

W F

& Sacrificii effectus experiri

mererer f

TW

ANTE

'Án Quadragefima,

23$

ia

Tpen

J

ANTE SACRUM,

Iv

Chriftus. Animarum Medicus , fanans

1j

emnem languorem. Aarb, 4.

h

"

Bu

Sufpitia.

d

,

Sanawt ; Domine,

quoniam infirmus

l,

fum. P(alm. 6.

u

Domine ff vis , potes me mundare.

Matth. 8.

,

$i tantum tetitero fimbriam vellimctis

"

8i ejus , [alva ero. Matth, 9,

j

Ecce Domine , quem amas infirmatur.

uj

Joan, 11.

Jl

l

I. Exercitium Fides.

li

Jesu! Veritas & vita : fide firmá cre-

O

Ti

doinhocadinirabili Sacramento ,

Ij

quod modó fufcipere intim& defidero ,

[

reipfa effe Divinitatem tuam , cum Potene

if

tia , Sapientia , & Bonitate infinitá. Credo

iflic veré prafentem effe facratiffimam

Humanitatem tuam , cum omni fua perfee

&ione , & fan&titate, animam cum poten-

tiis , cum membris corpus tüum, verum &

vivum, integrum & gloriofum

*

*

& hoc

!

h

ipíum

efnte $acrum

234

ipfum credo , quia tu (ümma Veritas , &

infinita fapientia dixifti

.

.

j

Hoc ef Carpt(:

;:fïfäi

meum. Matth. 36.

Credo itaque de hoc myfterio, 6 Salvas

[

tor mi ! humiliter & fimpliciter , quidquid

Wi

ln

tu nobisrevelafti, & per Ecclefiam tuam

credendum propofüiíti.Credo idem illud,

ym

P

aui

quod creditum & pradicatum eft d duo-

"ii

decim Apoftolis, Credo idem quod credi-

tum & confcriptum eftà quatuor Evange-

liftis;. Credoidem quocï credirum & do-

m

mjba

étumeftultra mille & fexcentos annosd

h

fanctisPatribus & Ecclefie tuz Doctori-

l

bus. Credoidem quod creditum & fane

uine confirmatum eft abinnumeris tuis

j

u

fan&is Martyribus. Credo denique idem

ü

quodteftatum ; comprobatümque eft à

JTf,F

tuá Omnipotentiá cot miraculis , prodi-

]

]

iis & fignis.

il

j

Fallant igitur , & fallantur fenfas, quod

u

frequens eft; obítrepant & blafphement

Üj

Haretici,quod deteftandum eft; fcandali-

n

zentur cum Capharnaitis Gentiles & Ju-

N

dzi , quod deplorandum eft : Ego tamen

MIWM

credo infallibilibus verbis tuis , O Jefu !

[

quia tu dixifti , qui nec falli potes , nec fal-

[

lere , utpotc eterna PatrisSapientia , &

l

prima

in Qu adragefima.

