nem cunétis veteribus facrificiis Euchm-

jJ

fticis infinité pxæ&antcm. Suícipe illurà

La

cum omnibus ejus gramudmls cxcefï'bus,

laudis facrificus , & obfequiis infinite di-

D]

nit.tis; cum omhibus infuper gratiarum

N

attionibus Deatiffime Virginis Mmæ &

A

omniuni Sanctorum.

W

Utinam ego cum

omnibus hominibus , his & multó inflam-

d

matioribus affe&xbus nbxgrauas femper

cgiffem & deinceps agerem pro beneficiis

(

(

omnibus & fi (nguhs & graris , propterte ,

inteniffimé , & (iné fine, Amen,

)u

'

III.

Y

Oblatie Sacrificis nt e]? propitiaterium.

]

AUA

Venio przterea, Domine Deus meus ;

.la g'h

infinité jufle & mifericors , cumtremore

& pudorP pcccatomm tam pmpuorum,

quam totius n;undi pondere gravatus 5 üt

j

ï';

pro iis offzram facrificium propitiationise

hm ;

Sedó mi Déus ! quanta eft horüm fcele-

iU

rum muintudo ,tam olim. comm: liorum »

u

quam quæ nunc !TW&*(FJEHCL commxmm-

u

t

6

tur

198

Práxi bfär.emü

ii

&or t6t6 Ót

béteirárum ! quanta eft tnalitià

j

fingulorüm, quz omnibus mundi tormetis

D

F

sis, &&ternis inferhiincetdiis infra. cotis

gu

dignüm ple&untür! quanta eft illorüni

gravitas & enormitas ; qu& Deileges pef-

g

lu

fundant , Chrilli fanguinemn conculcant ;

FiliumDei rürfas in fernetipfis crücifigunt;

u

& ipfius Divih& Majeftatis quodatimodé

5

jugulüm petunt!

pin

ä

T

Horteo & expavefco ; dürii tnühduiii

T

propé üniverfüm peccatorüm dilüvio vee

Jntl]

M

lur innatántem & itnmerfüra intueot;

i

uot Regria vaftifsima & popalofifsimá

li&x

ä;

in África; Áfia & Ármeticain infidelitatis

D]

& idololatti c&citate palpatit ; ideóqué

i

iniminenfat ícelerüm voraginem inci-

em

t

&unt, & nunQtam eiergunt!Quot Regüid

& P'rincipatis ; Quor Regiones & Utrbes

jal

frequehüslira per Europaim in harefeos

ii

tenebris caligant ; ia fümma libettaie vit&

u

E

& laxitate confcienti$ degunt , ac proindé

p

in innümetabiliüm peccatorui —collue

n

Áf

M

Yiem prorbuntáin eadetb confenefcunt,&

Vi

(j

Velut jumenta in flercore füo computte-

; Vutt

M

fcunt ! Quotblafphemiis & perjutiis o

D

imen (an&urn tüüm per tottiim orbem te£a

| i

karutm profcinditur ? Qnotodiis & inimí-

Á

citiis à

Sactificiutis

i8t

lii

£itiis , quot veheficiis & homicidiis , quot

I

fornicationibüs & adulteriis; quot fraudie

1 u

bus&injuftitiis , quotfürtis & rapinis ;

li

quot arabitionibus & füperbiis , quotSa«

tramentorüm violationibus & factilepii8

Majeftas ttia infinita indiesirritatur;

E&erbatur & lzdicür /

ekas

i

n

Quinimo ipfumtegalc Sacetdotiüm iü

Clericis & Religiofis quibüfdatn ; ( quod

]

Veluti Sol in Ecclefiz firmaiüento radiate

N

deberet) quot , quantifqüe matulis obe

!

V

fulcatür

[]

Duin

acetdotiim alii füpere' .

bià&atbitioné , alii avaritià & fi& -

:

uloü"mjz

J

moniá ; alii fimulatione & hypoctifi

Á

n

alii crapulà & ebrietate & alii deni:

fl

L

que luurià & implüdicitid apertà vel

dv

óccultácontaminantur! Erhos interego

U

ipfe indignus famulus tüus, quot noxis &

mww

imperfc&tionibüs quotidie commaculor ]

j

Quantá inconitantià tibi fervio ! qüoties

peccata mea plango ; & moxcrürfüs pïana'

a:praiqi:

; d

genda committo , milliescadens, millieà

refurgens) quantà fegnitie pasfionum ings

W Dv

petüs domo; quaniá pracipitantià & ofcie

o

tantiá boras precé(que perfolvo ? quantá

tepiditate ad tremendum Miffz Sactifi-

i

ies

ii

€ium celebrandüm accedo | quot pret

Ó

fas

182

Sacrifcirm.

i

fas nobilisfimi temporis horas otiosé& ine

fructuosé impendo ?

Quàm intenfo igitur doloris & com-

pun&ionis afcta , hec mea , alienaque

peecata; numerum arenz maris æquamia P

plangere , quàm largo perennique lacry-

marum profluvio eadem deplorare , qui-

li

WA

bus poenitentie operibus expiare diu no»

&üque me oportcter ? Verüm fcio , Do-

mine ,omnium mortolium lacrymas , etfi

D

maria omnia & flumina füperarent , n&

n

quidem unico peccato digne eluendo fufz

T

ficere. Doleo nihilominus de omnibus &

fingulis , magnis & parvis, propriis & alie-

l

4

nis peccatis,idque non pramii intuitu, nec

fupplicii metu , fed ex puro amore tui.

Cupio omnia pro viribus emendare, &

contrariis virtutum actibus compenfare ;

)

cum fpe veniz apudte Patrem. Mifericor-

h"

J

diarum : quam ut fine ullo infinitz juftitis

D

tuz przjudicio przftare poffis;en in com-

penfaionemtotinjuriarum , cümaliüd:

pretium fupper oullum , offero ribi di«

lectiffimum Filiumtaum Dominum no«.

ftram Jefum, Chüftum in hoftiam

placa-

[

tionis digniffimam & fufficietitiffimam ».

[

pro meis& totius mundi péccatis ; und

eum omaibus ejufdem " lacrymis , labori-

bus;

Praxisofferendi

123

bus , opprobriis & fanguinis effufionibus

li

infinite dignitatis , uti & cum lacrymis &

Uv

meritis omnium poenitentium & Saná&o-

rum,

Utinam nunquam te Deum meum

infinité amabilem offendiflem , nec offen-

derem pofthacin zternum ! Utinam cre-

briüs, ferventiüfque divinam hanc propie

! ju'

if

tiationis hoftiam obtuliffem & | porró of-

ferrem

1

*

]

ütinam idem mecum przflarent ,

praftitiffent femper, ac deinceps prarfta-

i

rent Sacerdotes omnes , omni poffibili dee

n

j

votione , pure propter te ufque ad fupre»

mum vitz halitum, Amen.

n

IV.

Vi

Oblatio Sacrificii àt eff. Impetratoriuw.

j

N

: U

Egatione quóque fungor, Ó faprema

L

h

N

Majcftas ; & ab Ecclefia tua mittor , ut

medius ftem interte Deum & Dominum

d

M

noftrum ac populum tuum,& pto tot,taris

j

Y

que gravibus cjufdem neceffiratibus fub-

')Jr'?w j

fidium ac medelam hoc facrofanc&to facri-

1C0L

jl

Ecioimpetrem. Quanta enim eft aby(fus

miferiarum mearum, & omnium, pro qui«

büs hoftiam pacificam immolare mibi in-

u'm'

cumbit ? quanra eft multitudo concupis

n tj

I

fcenüarum, infirmitatum, indigentiarum ,

I

tentátionum , tribulationum & erumna-

h

rum

jl

l

h

184

Mmze'n'?ä

Jl

tum nimz & corporis: quibufcum indies

tollu&tamur , tamque diuturno.tempore j

i]

u

|

ex quibustatnen aut beata aut tniferá tot

j

animarürn pendet &ternitas?

ï

J

ff

Licétautem populus taus omni folatio

j

ii

& auxilio fe indignum profïteatur , & mes

titó exaüdiri non debeat » propter peccas

toruim fuorum multitudinem !, & enormi«

ljt

tatem ; memor tamen promilffionis Domi-

J

hice d Salvatore fuo in ultima ante mors

PU

tem note fibi fa&æ,quä Ípopondit omnia

[j

à Patre ceelefti impetranda, quicin nomie

M

W

nefuo peteréntur$ mealiósque Sacerdo-

NT

Y

tes fübordinavit, ut non folüm preces funs

f

damus,verim etiam facrificium pacificum

":;.(zf(?fi

offeramus, optatümque folatium impetre»

TAU

mus.

t

Ad hasigitur tam innumerabiles , grae

yu

um

viísimá(que miferias propulfandas » ome

tl

niáque ad falutem media impetranda , of-

foon

fero divine Majeftati tuse in hoftiam pa*

4

lh

cificam , dile&ifsimum Filium tutim Jee

i

fum Chriftum. Redemptorem noftrum in

:3&':[m

ara pre(entern , unà cum infinitis ejufdem

taloi

meritorum thefauris , Beatifsimzque Vire

T

ginis & omnium San&torum; tam pro me,

m:h

mihjque commiísis ; quàm proomnibus

aliis

'or.'.'mp

Yivotumi

Ài

185

aliisfidelibus& infidelibus vivis atqu

e de-

h

funétis, Amen.

tll

Subjunge Memento ptoiis , quorum

l

fingulatitet memotem tee[fe oportet ; aut

W

ro quibus fecandatió facrificium offeres ;

;&L*.*

f

Ác fitnilive methodo.

.'lr'ïiï'

MEMENTO,

t

In fpecie autem offero , amantifsirme

Juti

Ts

Deus , hoc ptetiofifsimum facrificium

quod vi impetrandi infinità pellet , pro fe«

Wi

quentibus,

N

L. Memento , Domine , Ece'efiz Filii

m

tuiSponíz , omnibü(que & fingulis ejus

ii

Filiis gratiam copiofam infunde , fidetn &

m'mm

vitz fan&imoniaminiisauge , juftosin

np'tut'

gratiatda conferva , peccatoresad veratn

peenitentiam convefte, ac. totam Ecclee

)

fiam ,tdam per Zelofos apoftolicófque vie

th D

tos inftrue , tege, perfice , dilata uíque ad

uhi

€on(íaümmationem feculi,

funp

IL. Memento etiam , Domine, Suinmi

wn

Pontificis noftri N. Cardinalium , Archi«

intit

Epifcoporum, Prefulum & Paftorum , at

flatuifüofüblimi convenientet in omni

t

fan&titate & juflitia vivant $ oves & agnos

m&i*&ï'

mm

ibi commiffos, tanquam DPaftores boni ,

?:oomïigi

eratione , verbo , & exemplo fideliter pa«

l

fcant j

184

Memekta

st

Ícant; &dà Lapis infernalibus folicité cu-

| :giftris

ftodiant.

III. Concedequoque , ó Domine !

lod

gratiam efficacem, omnibus Sacerdoribus

i

r

ac Clericis , Canonicis & Vicariis, Diacoe

W,

nis & Subdiaconis , ut Cleri-:alidigni-

tati dedecori non (int

3

nec ulli vitz

lii

ii

,

l

pravitate fcandalum prabeantsfed pii, ca-

Ei,Pädsl*

fli,fobrii , & (an&ti intDeo fuo, & non

1

M

polluant nomen ejus:

IV. Effunde etiam copiofum gratiz

180j

It

uuiz rorem, fuperomnesreligiofos Ordi-

tíaig

nes, ut per exactanm votorum & regularum

/

bl

fuarum obíervantiam , velut per totidem

u

J/

|

;

gradus , ad omnis perfe&ionis & fan&titae

f

tis culmen aícendant.

dn

l

V. Miferere deinde Imperatoris noftri

1l

M

N, Regum & Principum Chriftianorum ;

DI

m

Acatholicos ad verz. Ecclefiz gremium

Hi*.lï,j[.m

potenter revoca 5 Catholicos tuá forti gra-

tiá dirige , ut fubditis fuis bene przfint , in

f

Mu

pace & concordià mutuá . eofdem confer-

fb

vent , de hoftibus Ecclefiz triumphent ;

& ipfi fic per bona temporaliatranfeant ,

ütaterna non amittant, -

"G

L

VI, Adeftro quoque , Domine , Paren-

At

tibus , Fratribus, Sororibus , Affinibus

Amicis

Vivorum,

195

lt

Amicis, Bencfactoribus , Supetioribus ,

Magiftris » & Confeffariis meis , omnibufs

N

hr l

que mihi à te commiffis , ac in precesmihi

commendatis ; uthanc vitam, fecundüm

UM

voluntatem tuam, fobrié,jufte & piétran-

figant,. & pro bencficiis mihi praflitisu-

[

l

beremin ccclo mercedem recipiant,

lC

" VII, Subveni praterea omnibus aflli»

(

gt

&is , zgris, captivis, exulibus, tentatis, iti-

nerantibus , & toto orbeterrarum agoni*

"

oA

ij

zantibus; ut cos pratiá tuá adjuves, folatio

QU

a

recrees , confilio dirigas , de omnibus ne»

D

n

ceffariis provideas , & ad optatum aterni-

110

m

tatis felicis portum perducas.

Á

VIII. Refpice etiam oculo benigrio

tot milliones Ethnicorum , Turcarum, Jà-

msm;i

daorum , Hzreticorum , Schifmaticorum

J

& Atheorum in prafentiffimo zterna

:

"

damnationis periculo verfantium $ & ome

! gllüï

i

nium illorum miferere gratiá tuiá cfficace

eos preveni,verz fidei radiis eos colluftra,

szm;:!ü

P

timore tuo eofdem confige & amicá quá-

dam violentiá ad Eccleíiz tuz ovile intta-

TM

]

A

re compelle ; netotanimarum , Je(u Chri-

fti Filii tui fanguine redemptarum , mytia«

des aternüim pereant,- & in opprobrium

n P

tuum infernum repleant.

Dd

2

IX,UI-

18$

AMemento

IX. Ulteriüs, Domine, ignofce inimicis

[

tneis, quia nefciunt , quidfaciunt, pro

jt

málo, qued mihi optant aut inferunt, om-

gt

j

. fübenedi&ione ccclefti eos reple, eofdém-

hs

que non interinimicos ; fedamicostuos

'.mm

peculiarisfimos numerate dignare.

"

X. Succurte quoque omnibus fidelibus

defundis , przr(ertim iis, quibus magis ob»

1l

j

firictus fum, I. Patentibus, Fratribus , So-

j2

toribus , Amicis & Benefactoribus-1LAni-

,;:nezi

- mabus aliás diatisfimé in purgatorio attie

tV

nendis, IlI.. Animabus liberationi proxi-

n

mis. IV. Animabus uffragiis vivorum mae

:mrxq:i

ximé deflitutis. V. Singularibus Jefu &

!

' Mariz Cultoribus , & maxim& Deumin

,Jf

"

*.&celo glorificaturiss — Perfan&os Angelos

Mi

Cuftodes earumiillbas folare , lammas tem-

pet2; ponz tempus abbrevia;ut tormentis

um

hiíce cititüs erepte confpe&u tuo amabi-

W

ii

j

lifsimo z:ernüm perfruantur.

i

n

XI.Denique etiam& in primis,miferere

u

- mei Deus, minimifamulitui, omniáque

c«&

i

ad falutem & perfe&ionem ftatüs mei. re-

iilïæ

j

:

quifita, clementerindulge: — Ec quidem

W

l, Intimam panitentiam & plenam om-

D

mium peccatorum meorum remiísionem

xilium

&indulge.ntiafn. II, Robur & au

contra

'£

Fivorum.

189

"]

éontra tentationes, prafertim maximé me

j D

infeftantes. 1II, Perfectam judicii & amo»

WU]'

ris Ptoptii,cæterax*ümque pafïïonum niore

l

tificationem, IV. Verum Mundi &om«

]

'Ii

nium vanitatum ejus contemprum. V. Fie

)

dem vivam , $a

ientiam & illuftrationem

A

intelle&üsin re

À

usdivinis, VI. Spem &

u

&duciam firmam , in parernam Dei prowi»

jf

dentiam, Vil. Prudentiamin medio , vi-

L

tatis extremis,femper attingendo, VIIT. Jue

]

fliiam & voluntatem fuum cuique tri-

i )

buendi.IX. Temperantiam & fobrietae

Wt

tem exquifitam,ad normam veterumSan-

wj:/uä

&orum. X. Fortitudinem & magnanimi-

PAria

tatem in aggrediendis arduis,& animum

hp

heroicumin quibuícunque adverfis. XI,

u

Sinceram intentionem , uni Deoin omni»

u,umfx?

bus perfeté placendi, XII. Fervens defi-

mDir

deriutn & ftudium verz humilitatis. XIII,

Donum Cafliriisangelice. XIV.. Invi-

ii

&am incontumeliis & perfecutionibus pa»

m

tientiam & manfuetudinem, XV. Afísi»

at

duamChriftiDomini in agendo & paniene

EX R&lm

doimitationem., XVI, Indifferentiam om»

juni?

nimodam in officiis , negotiis , locis juxta

Dci & Superiorum voluntatem. X VILPle-

uniüäqþï

M

ILI

m, &

p

nam ptopria voi'um:a:i? reíignatione

'cum

199

Preparatio ad Saerum

[ yum

eum divina conforinitatenrz XVIIT, Sincee

)

il

ram & inflammaram Dei & proximi cha-

j

ritatem. XIX.. Zolum infatiabilem & ine

lü[

fatigabilem augendz glorim diving , &

n

procurandz (alutis alienz, XX. In fide ,

dN

N

charitate , (latu , gratiam perfeverantiz fi-

y

ME

nalis, XXI, Ardens patriz cocleftis defide-

riam. XXII. Refignatiffimum & fandum

ex hoc mundo egreffüm , & ab(que purgae

torio , ingreffüm in caclum.

Qu

IGNIS ET LIGNA

Y

Seuconfiderationes & affedusad vidii«

h

mam Holocaufti Euchariftici , tem»

p

pore Adventüs , pro 'eprem .

hebdomadis diebus.

"

ANTE SACRUM,

Confideratio excitatoria.

J

"I'Onfidera , Anima mea» folennem itie

li

augarationemPrincipum hujus mun-

IT

di, ut ad Principum omnium Monarcham

rit& excipiendum animeris.Quo fumptu &

J

mognificentià equitum & equorum;; quo

N

fplendore nobilium & aulicorum ; quà

.

H

M

pompá curaum & rhedarum

3

j quo con»

lj

centu & fymphoniá muficorum; quo ftre-

pitu tubarum & tympanorum ; quo toni-

|

rru tormentorum & bombardarum, quo

luxg

]

$n " deentu,

Iot

ln

luxu conviviorum & epularum ; quo or-

lt

natu palatiorum & periftromatum 5 quo

d

plaufu cribuum & populorum excipiuntur

Reges & Principesterrarum , quitamen,

] .',&

li,

utpore mortales , tanquam atomi & pul-

vifculi terrz funt, fi cum Majeftate Dei in-

T

idi)

finità componantur? atque inde conclude,

fUR

quo apparata devotionis & precum , quo

ornatu virtutum , quà prapatationeani-

*P[Hgi'

mz potentiarum, quà magnificenti , non

i

exteriore,quam defpicit, fed interiore tan-

wlh&l'

tam Det-. Majeflatem excipere & traétare

) l]

par(it, Hancexpende, inter fe confer'; &

j

excitaberis.

" 6u[bivia per diezm.

I, Rorate cceli defuper & nubespluant

!

.

]'uf)cum

.

aperiatur terra & germiner Sal-

]

1

N

vatorem. J/ai& 47.

I Utinam dirumperes ceclos & de-

u

fcenderes : à facietua montes diffluerent,

[inr

Jfai. 64

Áinp

ll

III, Quismihidet, te Fratrem meum,

"r

:

fugentem ubera matris mez . , ut te inve-

d

]

niam , & deofculer te , & jam menemo

!

?,p(ïl]'

ciat. Cat. 8,

dcfpi

) Q;&iïlï'

CHRISTUS Fratet nofter:

!

qm

Mqttþ. 18. Joan. 10.

t

[

Conü;-,'

Ü

122

Preparatio ad daeruns.

ia

Confideratio & Affe&us T.

[

De Corpore Chrifts. Pro die Dominica.

agil'

Uis mibi det Te, per incarnationem ,

l;;rmmc

Md Fratrem meum ; olim in ftabulo na»

um

tüum & fugentem ubera Matris mez Beas

tillimz Virginiss jam verà bearum & gloe

l

jw

rificatum in coclis & ut inveniam te ig

auguftiffimo Altaris Sacramento , & deof-

U/

(

culet te , amanterfumendo 5 & cuviciffim

)d

oículeris meoículooristui ;; utquemad-

modum oículum incarnationis dedifti na-

fAUnt

turg noflrz , eidem hypo&aticä unitus (ic

|

in

ofculum mihiides reconciliationis & fans

t

&ificationis , corpori & animz mez inti«

tuna

ml

m& conjun&us : & jam nemo ampliüs (ive

Hominum, five Angelorum, me defpiciat,

al

obtot nzves & infirmitates , in quas ob

ul

abíentiam vifitationis tuz pronus ruo ?

n

Ah/ credo , fpero ; amo re Deus meus ;

&tl

Defideto te millies!

nay

Mi Je(u , quando venies?

ii

Et ofculum boc tribues ?

:

Quis mihi det temi Frater Emmanuel,

j

& in primis facratiffimum corpus tuum ;

D

non jam ampliüs in uteri virginalis clau-

|

Ji

l

ftto , fed (üb facrarum fpecierum velo de-

h

lite(cens non mortale , fed immortale ;

(

non

$n Advents.,

2

j

mon obícurum , fed (ole ipfo millies fplen-

Il

didius , agile , fubtile , gloriofum ; tantá

Wt

pulchritudine & elegantiá, utomnium in-

lts

tuentium corda rapiat! Credo, (pere , amo.

um

ze Deus meus:

LU

Defiderote millies!

D

Mi Jefu quando venies?

Vsl

Ut Frater Fratrem vifites *

iil

Confideratio & AffectusII.

kl

De 4duima Chrifés.

Feria II,

n

Uis mihi det , te Fratrem meum 6 Je-

hii

Q

Íugratiofifsime, & fan&ilsimam A-

Tm

nimamtuam , divinitatis folepenitus in-

Yl

dutam , cum gratia adeó immenía , ut in«

((

comparabiliter omnes gratiasexcedat ome

fj

nium Hominum & Angelorum ; tantá fa-

Q Ü

pientià & juftitid plenam , quantá decee

u

Animam perfonaliter unitam Unigenz Fi-

J

lio zterni Patris, quifol eft (plendoris in-

finiti in cujus przfentia omnos coeleftium

Hierarchiarum — Spiritus longe minüs

lendent , quàm ftellz in przfentia Solis.

"

é

redo, fpero , amo te , Deus meus.

Defidero te millies !

j t y

uïls th ,

Mi Jefu quando venies?

j

Ut veré me fandtifices ?

Confide .0 & Affectus

IlI,

p

L

l

»

I

Praparatio ad Sacrum

i

t

De Intellesln Chrifh. Feria IIT,

hl

Uis mihi det,te Fratrem meum,;ó Te-

il

[

*

j

«

Q

(ü Sapienrifsime

GC pe rípicacifsi-

l

j

munintelle&am tuum,in quo funt omnes

thefauri fapientie & (cientiz Dei abícons

:'.IW

divi-

i

diig tuenim non tantum intellectu

]iai;

l

no, verüaietiam humano lumine gloriz

illuftrato excellentifsimé vides divinam

i

Effzntiam , San&ifsimam Trinitatem , o*

mnéíque (cientias naturales petfc&i(simä

(

pof

ides : à quo omnis (cientia & fapientia

D

anat Hominum & Angelorum.Credo,

dim

(s

ífpero , a&mote Deus meus : Defidero te

i

Atl

millies! mi Je(u quando venies ? ut plene

du

me illumines €

Confideratio & affe&tus. IV.

m

De Memoria Cbriff. FerialV.

Uismihidert, te Fratrem meum &

t

Jefa omnifci

el& perfc&ä(simam me-

M

moriamtuam , quà tenes & clarifsime

Áj

cognofcis omnia praterita , przfentia &

fatura : omnia di&ta , facta, cogizata, bona

& mala hominum & Angelorum $ & mea

W

in primis deli&a , totius vite curticulo

commiffa ,ut punias, opera veró bona ut

-

mio affizias. O Anima mea! aperi ocu-

pre

los fidei :enip

(c (tat poft parietem noftiüi,

l

refpi-

i2 zddventa.

|

12f

refpiciens per feneffras ,

Id

profpiciens per

cancellos fpecierum facramentalium, onmis

U

nia penetrans etiam cordis intima, O Do«

mine / ne meminerisiniquitatmn noflrará

j)

antiquarum; citó anticipent nos mifericor-

diz tuz ; (i enim iniquitates obfervaveris $

v o

il

Domine, quis fuftinebit? Credo fpero,à-

mo te , Deus meus : De(iderote millies!mi

"

il y

(

Jcíu quando venies, meaíqs nexas ablues?

llv

Confideratio & Affe&tus Y,

ag'*:mïz

M

DeFoluntate Chrifli.. Feria — V,

Ánt

Uis mihi det, Ó Frater amabilis ! cum

gt

anima , voluntatem tuam , in veuera-

bili Sacramento quoque abíconditam ,

'

omnibus Sancitatis & virtutum the(auris

W.

refertifsimam , imítar fornacisardentem

mmg

amore Dei & proximorum 5 & mei in pri«

jnoo*

mis minimi & indigni Fratristui z atque

d

inftar folis , humilitatis & manfüuetudinis ;

n

patientiz & obedientiz , charitatis & mi-

a

fericordis radios lon gélatéque evibranté?

credo, fpero , amote Deus meus:Defidero

m

W

te rbillies ! mi fefu quando venies ! ut me

(W

NY

tibi afsimiles,

"Confideratio & Affe&us VI.

;?.n

(

« 4De Corde Chrifi.

Feria VI.

l 2

Quis

196

Preparatio 4d $acrum

gl

Uismihidet , te Fratrem meum &

(

amabile cor tuum , plenum thefauris

UT

caleftibus omnium deliciarum , quas

u

jibis ex copiofl(simo flumine gaudiorum

»

ss

Dei;uíquead fumimam faturitatem defide-

riorum tuorum , intanra plenitudine , ut

ii

rizi

quod fupere ffluit,replere pofsitomnes lx

(

titiá:O vinum,latificans cor hominis,lati-

-

tifica me! ó mauna ab(íconditum cum dul-

«edine immenfa, refice me! O mannacce-

mali

lefte, in quo funtomnces fapores & fuavi»

iny

tates poffibiles, ad delicias & folatia Jufto-

Qu

rum , recrea me ! O panis pinguis praebens

Wil

J !

iil

J

delicias chibus , nonvitiorum fuorum

li

mancipiis , exhilara & conforta imed Iudi-

1.,1:;0

gnum fateor eft hifce cupediis cor meum ,

Wa

terrena adhuc fapiens , & tepidé que fur-

/

Ü

W

fum funt , querens: (ed tamen, credo, fpe-

ro, amote Deus meus?; Defidero te ivil-

PII

lies ! Mi Jefu quando venies ? me lztum

uando facies *

Confideratio & Affe&us - VII.

^

De Divinitate Chrifh.

Sabbatho.

2

Uismihidet , teFratrem meum ; Ó

! A-dh

Jcíu diviniffime! Unigenitum Patris

.

,

t

Fiuminfinito noflri amore aftuantem

D

ó. propternimiam charitatem fic fe cxi-

nanien.

n

77 Adwkm.

227

s

nanientem , atque ad nos fratres dege-

H

neresac moribus diffimileste dimitten-

| qlhs

tem * Quis mihi det quoque eternuim Pa-

ARU

trem taum, Creatorem noftrum fic nos di-

ligentem ». uLte Filium fuum unigenitum

s

nobis daret , & tecum propter narutz di-

I)

n

vinz unitatem adhoc Sacramentum de-

i

Ícenderet ! Quis mihi deniquce det Spiri-

ndl.

tum San&tum, Paracletum, & Advocatum

DC

amorisinfinitiincendium , tecum & cum

"

1

Patre ad nos orphanos venientem & man-

Mu'

us

fionem apud nosfacientem ? O Abyffus

charitatis & mifericordiz ! ó exceffus libe-

a

1

TOU

ralitatis & beneficentiz ! Ah ! Credo , fpe-

.

d n

rO , amore Deus meus

.

Defiderote mil-

AYU

lies | mi Jefu quando venies : Ut mortuum

(

QUE

i

vivifices , & hominem deifices ?

vAffcilus virtutum , confiderationibü

s

"

pradichis indies (nbjungendi,

I.

FIDE:S.

n

Uis mihi det , Ó Jefu amantiffime ! ut

fide vivá te fucipiam , firmiffiméque

V

T

iV

credam, & íanguinem pro hac veritate

iM

u

ml

profandam , quód , ficut propter nimiam

charitatem , quá dilexifti nos , non repu-

taíti immensá Majettate tui indignum ,

j

cipere ; malerna vi

Ícera

æmhtl

jv

fgrmam fervi fuf«

fubi-

L"þ

I 3

158

Praparatio ad Sacrum

Itl

fübire , ac poftmodum in crucis ftipite ine

AT,

Jo

l

ter latrones animam exhalare , ut nosredie

meres; (ic quoque non dedignatus fis, for-

AU

mam cibi affumere , ad nos pauperculos

z;

[

gv

Fratres tuos defcendere,. interiora noflra

Ti

penetrare , efurienté(que pafcere ,ut donis

tuis celeflibus nosrepleres. — Ah ! credo ,

"n

hr

fpero ; amote Deusmeus : Defiderote

millies ! mi Jefu , quando venies? ut fidem

meam robores?

m

M.

II,

HUMILITAS.

"

N

Uis mihi det ,Ó Jefu humillime! cum

)

omnium San&orum humilitate , . ad

hoc Sacramentum & facrificium tremen-

) ha

«um accedere ?. fed quá fronte audeo ap-

La

propinquareadte , Fratrem excellentize

"

& dignitatis infinitz ? Ecce tu pulcher es ,

m

Dileéte mi, & cgo deformisttu mitis es &

Qs

egoferus; tulenises Jacob , & ego E(2u

pilofus, wuifque fan&is moribus disfimilis.

Ts

Tu pulcher es, dile&e mi , fecundüm

tj

Wi

T

divinitatem : quia fplendor es gloris Pa-

"

tris, CandorLucis eternz;,ozzezz pslchri-

thdinis rationemcyperfetHionem infinitam

Wi

à te ipfo ab eterno polfidens , fine ulla dimi-

[

Wutione AUt wariatiane;;xemplar »proto-

tndi-

91'007, fan; Qeanfa o,fn:ujnm prlehri

num

E

129

in Adventa.

l

t Ini

num creatarum ( poffibilium. / S. Dio-

I

njf. )

Etquomodo audcbit accedere ad te,

ET

formiustUm

braad Solem lucidis(imum ;

Ms

Q

mea dead fplendorem immenfum caligo ,

ad ignen.infinitum fumus.

A

Tu pulcher es, dile&te mi , etiam fecun-

düm Humazitatem , proptet unionem ad

|

(f

Verbum , &vifionem beatificam , atque

dj

fl

ob inexhauftos gratiarum torrentes ; fpe-

ciofus fo:má pra filiis homingm , tam re-

interra militan-

guantiun in cclis, quàm

N'

tium, Eiquomedo conjungetur cándori

M

u

fuligo»puiitati macula,malitia Sanditati

3[:, ti

O Frater caaritatis & liberalitatis immen-

[j

0

fz ! vel gutulam afperge ex immenfogta-

tiarum tuarum oceano, ut fordibus pecca-

j

torum & imyerfe

&ionum ablutis, dignior

hts

Radium

accedam ad bntem Puritátis ,

wl

m

conéede ex fpendidiffimo Sole,ut» fugatis

tenebris , in lumine tüio videom , cognot-

jl

cam,

amem telumen aternurm ; tibique

1]

quoda

mmodo alimilatus, & conjunétus

12

at. Credo ,

2

amore , illuftre prelion effici

fpero , amote Leusmeus.

Defiderote

jim

millies! mi efu qundo venies , & humie

yn

lem me facies ?

j

IIl

SPES.

um

I4

i

Qgis

]

266

Brapavatio ad Sacruni

".

M

Uis mihi dette Fratrem meum, tantá

11

(pe & fiduciáin Sacramento fufcipe-

Ic5 quantá vel ipfa Mater. tua. fandif-

bm[

fima, vel allns amicorum tuorum unquam

u

J

te fuícepit ! fed cüim ea dth;fïf':piHïxnä ta-

1j

menin effufisfimá behignitatezuá confida,

[mü

d

l

Quid enim negabisindigo & pauperculo

]

L

Frster ditisfimus & liberalis&áimus? Q Fili

d

Regisaterni? O Codleflis

T

Jonatha 2 quid

cgo non fperem d Te , (i David, fi amicus

al

tuusefle fludeam ? fienim Jonathas ex-

rjlülïiiu

fpoliavit fe tunicá fuá, deditqueeam Davi.

(l

di, & reliqua veflimenta fua; uque ad gla-

Ting

dium fuum & arcum füum

,& uíque ad

(lrin

baltheum

3 quid non exfpe&tibod te mil-

&m

liesditiore & liberaliore ? qii amore no-

u

"M

|:

firi ex(poliafti & exinanivift te , formam

AR

j

fetvi & cibi accipiens,ut no: virtutum tua«

[

zum veftimentis & armis &ornares ? Cre-

!

do, (pero, amo te Deusmeus :D.

efidero te

W

millies ! Mi Jefu

quandrcvenies, ut fpem

AS

meam corrobores ?

OU g

IV.

CHAEITAS,

Atb

J

Uis mibi det,reFrittem meum aman-

f

Q

tisfimuzm , in hocamoris Sacramento

ht

tam fraternäteneräqxe dile&ione com-

ple&ti , atqueullus imantium unquam te

D

€0IR»

(

Ín Aduenis,

Jat

m

complexus eft ?

uemadmod«am ammxl

[

Jonathz conglutinata fuit animz David ,

ii

& dilexit eumJonathas quafi animam fná:

um

fic&tu , divine Jonatha, cenjungere &

:

h

lt

conglutinare animz mz ; c'amque dilige,

hi

ftringe & ample&tere quafianimam tuam ?

D

indue e2m , obíecro, pretiosá gratiz tuz

(f

tunicá; orna eam pralaris vittutum tua-

!gi

rum veftimentis, donorümque celeftium

tnicy

armis; fi quidem tuesanima mez animz ,

la.

vitzque mez vita , per quam.fum & vivo.

W

Oficum Apoftoloin veritate dicerem ?

TA

Vivoego , jam non ego 5 vivit veró in me

ld

Chriftus: Gal. 2. Credo, fpero, &mote

[7]

Deus meus: De(idero te millies! Mi J £s u

n

quando venies? ut me amore vulneres! &

ia

me tecum conglutines!

TULNUA

Qratio , 4d B, V. Martam.

]

Pro ope &f affiflentia $n Sacre.

Vi

Sífte mihi facrificanti: beuignifsima

D

Mater , & Virgo Maria, ut Filinm

tuum unigenitum , quem puri(simis

vifceribus concipere & portare imeruifti,&

Y

ego mundo córde & caíto eorpore recipe-

(

re merear.

Per eundem Chriftum D. N.

Oratio !l. «d SS. Angelos.

y U

e Michael, S. Gibri

p

C—JD

[

Sllïn&e Archangel

I$

&U

fot

Sub Sacro

4

S.Raphael tüquein. primis S. mi Ange-

|

l

j

]le ; T'utelaris . ,. afsiftite mihiad aram fae

Cienti; cümqueme virtutibus & meritis

j

deffiturum videatis veftris me VllïU[lbUS

[ fum

"

& meritisexornate ; Dein hoc divino cone

pl

vivio fine vefte nuptiali comparens, velut

indignusrepellar,

E

L d

if

Qratio ad Santium hadaemum,

de quo Saerum celebratur.

,u»

"

!

[/ umv

Mpetra nuhx 6Sanc&teN. à RegesSandto-

I

rum ommum jefu Chrifto Domino.no«

I'WW ,

A

firo, uteá puritate , intentione , & atten-

L

tione hzcíacrofanda Myfteria peragam

& fuícipiam , quà tuin terris quondam

N

L

eadem peregifti aut fu(cepifti. Per eundem

Chriftum Dominum noftram: Amen,

dul

Agenda fub Sacrificio Miffz.

[

r

Maginare tibi vel domum INaxarethbae

L

[

"AU ,

ant S. Zacharie , c]ufdemque

(j

j

ISantlos zncalas alismve piunm locum , in

quotelebresciteto [acrificis tempore myfle-

W

Mi A

" w

ria vita Chrifhi in Miffa veprefentata me-

yc

sBoriArecole.

LU

4. Sub defcenfu ex altari , conff, dera Dei

npt

Filium de celis defäendentem in uterum

DT

Vargmu. H, Sub Introitu vf Kyrie , defide-

àü

FA2 À Pa:rslzm. HI, Sub Gloria , Cbri-

hi

finm

in Adventt,

163

|

[

]Mm natum. lV. Sub Collelis, agentem vie

^

tm privatam. V. $ub Epiflolaet Evan-

n

M

)

gc/w,Concionarztem-V/.S.äb()jl)rzari'o,M-

AU

belantem äpmpamntemfe ad ultimau

I

Cmruam d Crucem. Vil $ub Pr:ifmione 5

;'ngrc-dimtem Häcruf;l)lmam. Vil Sab

Elevatioue,erncifisum.SubCanont;paffa,

!

mortsumzpultum.IX.Sub Pax Domini,

Refurgentem. X. Sub Communione , per

a

gratuam cg'"præfmtmm Sacramentalem fe

1900

unientem fidelibus, XI. Sub Beneditlione ,

i

J

a[cendentem adcelos, Xil.. Sub Evauges

fl

lio S. oannis , venturum ]udicem.

ll

Sub confideratione borum my[leriorum,

I

eliciendi fant as fidei , (pei , charitatis,

1

bumilitatis,contritionis,compa[[ionis,gan-

dii,gmtitudini:,adamtiam's j glorificatio-

tmlbþ

tiis ,V. g. "dd Kyrie , ter À Deo Patrey ter à

Chriflo,ter ASpivituSantlo peteudo,at mi-

iv

i,

fereatur. Ad Glovia , ex animo Deum lau-

v/zrgv)':r

dando benedicendo, d*c. s 44 Evangelium

ii

& Svmbblam,/ïdem exerendo, ad fingulos

ertícnlos dicendo , Credo, Cum tota celefh

n !

aula ingewinando Santtus, Aute Con[ecra-

TU

tioness renou ando intentionem , eptando

l ,llflä'

& prafirendo 1ldam ,

quam Chriftus infhi :

Santlibabuére. Sub . Ele-

2

fums d poflea

16

VA ione

;n

io4

Pof) Sactum

|

vatione Chriflum Patri aterno offerendo,

b

Sub genuflexione Ghrifhum adorando , ai-

ue abomnibus creaturis adorari eum ep-

laium

14ndo. Sub Communione , intime ipfi unni«

j«

PU

vi de[iderando , cc.

fl

POST SACRIFICIUM,.

M

]

(9

/

l

[

"Abfolutisconfuetisorationibus ex 7Mif-

Ü

d

fali vel Diurnali , alifque privatis devo-

tionsbus , fi tempusferat , bi fimiléfve af-

li

fetius nfarpari quennt.

j

I.

EL D. E:S;

r

Domine ! ego fide firmá credo, &

qint

credidi;quia tu esChriftus FiliusDei

fii.0

t

i

vivi, quiin hunc mundum venifti: Tues

Creator meus , Salvator meus & Glorifi-

MM

l

cator meus, Tu Spiritüs San&ti operá con-

d

ccptus & natus es ex Maria Virgine , ideó-

lii

h

que Frater nofter es , imó primogenitusin

multis Fratribus. Tu es qui venturus fuifti ,

T

jamque venifïiMesüas&Redemptor mune

h

j

di , non aliura ex(pectamus. Tu idemille

1

modóin hoc amabili Sacramento me in-

vifere dignatuses, mez falutis & fandtifi-

t

cationisgratid. Denedic&tus, qui venit in

M

nomine Domini , Rex Ifrael! O fannat fal-

Wi

va me in excelíis,

m

l. ADO-

in Adventu,

Z2o

I!j

H.

ADORATIO.

M

Doro te devoré latens Deitas, & om-

nium hominum à mundi primordio

W.

7

adventum Mefsiz preftolantium adora-

tionibus, teadorare defidero. Adorote

Salvator mi , & omnibusillis adorationie

l

bus , quibusteincarnatum & Angeliin

celis, & B. Mater tua aderavitin terris,

r

hi

adorarete cupio. Quàm gaudeotor genü-

uf

flexiones , tot internas externáfque adora-

tiones,, tot capitis corporifque inclinatio-

nes , tibi exhiberitam regnantíin celis »

toin Sacri-

hi

quàm expofito in aris,aut eleva

L

hii

ficiis. O Jefu Frater amabilis

[

efto Do»

Ti

minus Fratrum tuotum , & cutventur coe

ram te Filii Matristug , adoréntque tefi-

jui

deles Ecclefiz Filii , unà cum Hareticis &

TT

i

Infidelibus!

vt

1H.

HUMILITAS.

nifid

Ed unde hoc mihi , ut veniat Dominus

& Deus meusad me? Dominus adíer-

TOV

tll

vum , Juftus ad Peccatorem , ad Cainum ;

jl

innocens Abel , ad Efan., mitis Jacob , ad

Á

iniquum,San&usSan&orum!Quama dig-

natio! veré Domine ,non fum dignus , ut

geu'v.'m

intres füb te&tum meum ; (ed quoniam tibi

m

idam, eju

fic placetimplere omnem jof

dem

7

hA

toó

Poft Sacrum

jl

TO

deim me participem redde. Utinam in ad.-

tUt

ventutno omniaidola ZEgypri, & mon-

flra vitiorum meorum corruanr. | Utinam

at

|

omais mons & collis (uperbiz humilietur;

& vallis, humilitatis gratiá repleatur

*

[

ut

E

(

fint prava in dirc&ta , & afperain viaspla-

nas,(ummáquelztitid ad me revertas,

IV, - SPES,

[/

in

u

U es, Domine , fpes mea; à juventute

T

ia

mea : tues(ummum bonum meum ,

quodíuperomnia & prz omnibus bonis

n

defidero , ad quod toto cotde, tanquam

vl

ultimum fcopum anhelo, Innixus huicin-

T

infallibili promisfioni tua : Qui manducat

alrij

L

hunc panem,vivetin eternum 7o47.6.non

