7. Toto Confeffionis C introitls tem-

pore perfifhlamus ad pedesVirginis, elicitd

contritione quàm poffamus veberentiffis

[

má.ad id invocatis Davide, AMagdalená,

Panlo c? Augu[lino ed4ue ponitentium ca-

H 262 pient

dibus collacavi

?.

ijz'mmClima:m,fzi: 4n gr4«

8. Dum ACCCEmHs Iram ofculaturi,

u

L

319

ia Pentecofte.

ur , nt fuisofculis

j

uni Magdalena innuitem

tanis In Mo[f « in-

L

doceat nosofclum Chari

oforum Orauum

lj

troitu z'mplaremus Religi

Patriarchas Dominicum

præfem'm & Be-

lh

nedicium.

j

etur Deus , ut

I)

9. d Kytie elei(on ro

menti noflta imprimen-

jl

mifereatur noferi,

do aternitatem at

erce[frone $. Ephiem.

/gp.

advocttts

7

lo.Ang

elorumChori aniverfi

Gloria in ex

celfis,

(

tur , dum incboatur

do illa verba;

T

precipuo. affettu profequen

autem dici-

Gratias agimni ubicdycDum

1

50*

l

mus fefcipe deprecationem. mojsra »

Itj

qen I/'z'vginispo]lwlemr.

11, Ovationesrecitemus qu

àm devotisfi-

i

^

, ac fi perfonam Virginis ageremus, m

nomine Ecclefie [upplicavete

auiborem in-

n

12, Ad Epiflolam [atis ef,

ut dotirinam eam ^

m nebis in-

vocare,

antinos Püp.»tle.

Lj

finlpat, tum circuml

13.Dum petimis B

eneditlionem Evan-

'/

H

u$ ad i[atam

Jl

elium recitaturi, confugiam

[»]

vent Labia,

l

hs

r Chernbim, u noftra perper.

bis

ocanm "o

lg

invocato etiam $. "Antonio,q

i populo docilitatem impetret ,

qná ip[e

TU

autem ,

olim obedivit Evangelio- Patronas

qll

; illud

Evangelium vecitatnr , erit i5

l

i A

O 4

14*

[

fcripfits

320

Sub Sacro:

14» Ad Ctedo vira nofla offeratur ala-

eriter Domino pro fidei confelf;one, implo-

^

v4to auxilio Patrum 85. Nicena [ynodi.

"

1 f.Duim Hoflia offertur,offerantur pa-

viter cim illa Sanguis Je[u, Maria Latrye

l

sne, Angelortum Tb]miama,dr Saniloruns

pretvofiffmi Cineres. Cum Auguflino au-

Á

J

zem eliciatur a&hns confequenda à Deo ves

1

9sie pro meritis Chrifis.

J

16, Dum aquavino infunditur,gaudea-

h

mus allap[um olim Verbura in Firginis fi-

num, quorum nempe Chriflà & AMartris

n

merita pro converfjoue mundi univerf, of-

ferantur Patri, opitulatoribus 7Monachis

ll

fantlis Cenobis Lerinenfis,

17. Infpiritu Humilitatis, Dazje/ zo-

bifcnm ovabit. Veni f[antlificator , vecitabis

f:m

D

uv in ceenaculocum Difcipnlis e AMulie-

ribus [kn&i:, quibus illapfus eft Spiritus

Dormins.

[j

18- Dum digiti abluuttur invocabun-

u iterum Santli Penitentes Patronino-

firi, emifid contritione ardentiffimá.

19-s7dderit $.Gregorius M, dicentibus:

Suícipe fan&a Trinitas,

e/!ngelas Allogue-

mur (j implorabimns,

CEm verJi ad pepu-

Iu dä;img; :Orate Fr

L TTR

20. Prá-

in Pentecoffe.

iT

li

20. Praefatio evit in laudems irearnati

J

Ferbiquod Regem noffram animo propene

liffimo profitebimur , implorato $. Hieros

Fi-

2?3m0.

hr

ir.— Teigitur, gobifcum snchoabit S.

n

"ttbanafius "Trinitatis. obfequentiffimuss

[

ZMonicaprofequetur. Memento, qua [an-

f

ificare potuit quos Domino commenda-

vit. Commmunicantess advocabit Naziane

7

zénum [anthorum preconens eximium,

i f:.

Hanc igitv oblationem, Bafilius offeret.

(I)j

22. Inchoaturi, qui pridie quàm patee

I

retur, z4poffolos omnes ade[fz precabimur,

'(!/J ]

eum Principibus,ut gallicá «tamur phrafr,

Janguinis d* regninempe "AbrabamI[aacs

MI

acob , Davide ,doacbim, ^Inná,fe[epb

l

Gabriele precati,ut inter eosSacerdotes ad-

"a

legamur , quos fsb Chrifius Eucharifiam

hi

snfhituturus pre[cripft : ejusdem Domini

ratiarum atlioneoblata Patri.

)

23.Pofl confecrationem offeremusPatri

lh

bofhiam spro collatis domis inaumeris Bea-

tiffima Virgini, cujusmomen inflantifiad

l

?oj?n/aäimzs,oj?

rendo pro augmento glo-

Porré

n

vie ejus,Unigenito, Vitam noftram.

bofHid , quod etiam de calice ditum velim,

w?ll

JMagdalena Qv Angelus cuflos deferent Vir-

m

$:

gi li,

$ub Sacro

3213

gini,ut à Virgine efferatur Trinitatisin bo-

locauflnm Divinitatisyin gratiarum atlio-

nem pro beneficiis conge[Hs in n (j inno-

"

firos,videlicet inSS. Patronos,cf in eos quos

!l

mobis aut commendatos aut commi[fos ba«

M!

"bemus s in [atisfatlionem fcelernm no[lto-

rHm,( impetrationem quinque gemmae

vrum, nempe Nominis, Honoris, JAmorit,

Keligiofitatis atquee/Eternitatis 1 qni affe-

f

Gusfrequentifimi erunt ia teta Miffa,

1

24. Calix offeretur ii[dem dedudloribus

n

in bhonorem Dominica Incarnationis df

L

pasfronis : quo depofrto , rogabimus Mag-

[/

dalenam, ut in eo diluat fcelera nofhra, jo-

[/

anuem Chryfoflomum ut c? hnguas nofiyas

& Luditorum nofhrorum anres perfundat

eruore fanilo. Monicam ut quos commeti-

datos cupimus immergat calici.Odilonem,

(m

nut purgantesanimas Chrifli eruore vefri-

geret, Jgnatium deníque ut Societatem ci

!

L

l

damumpræcipuä quam incolinius sta fan»

[/

£nuini Dominico immergut,u'f non emergat,

Exinde, ac [i e[femusFrgo ipfa Beatiffima,

MM.

h

eadem pror[us reverentia fidecbaritate c&

pane dixarim divinitate,.ve[piciemns , of-

n

feremustrallabimus FMium Dei cy Deum

mofirum.

i

aj Quat-

in Peutecofhe,

27

h

.R fu. Quando meminerimil Satrifico-

yum Abelis , Abrahami d AMelcbifedech,

h

/s

confundemur quad illi tam vihbus bofhits;

J

tam mire Domiuo litavetint , cámnofltra

h

frigefcot oblatio, quàtamen Dei Filius im-

molatur i propterea implorabimus eorum

]

"

Atrücinium.

[

26. Cüm dicetoss , Jube hoc. perferri

h

per manus S. Augeli , Cuffods. ezdngelo

|

vitlima contradetur,

L

27. Enuntiantes , Peripfum &c, zme

i

plorabimus S. Ambrofium,rtr[um precas

bimur Hilatienem, Martinum, Augu[li-

li

num , ut nobis morituris adeffe velint.

lil

--

uandaprawz:'ztiamm * Omnishonor &

Á

gloia —Firtuffone fHatuemus immolatá

Chriflo omni gloria noffrá,ynunquam nos te-

I

te[fuvos ab bumilitate prapoþn' ( cordis

I,

I

noftri.

28. Pater rio

fler recitatuvis adftabunt

nj

J

n

)

nobis SS.Cyprianus d"Cbr]]ä/agus,qM ora-

7

tionem Dominicam interpretanifuntseam

VK"

autem recitabimus quo affeliu eam recita-

h

^

tam fuiffe cenfendum efh à B. Virgine, cim

J

[

primoeam recitavit c& ultimo.

j

poff Li-

J

29. Càm ofculamur pateuam ,

//tïgi-

ibeta nos./maginemr Beatsfamam

nens

L

L ]

$ub Sacro

nem Eilii cunas & fafciolas exofculantem,

l

3o. Dividentibus Hofhiam [nper cali-

ll

cem,nobifcum erunt eum 5. ]gnatio Santli

[

eBeati noflri quibus commendabimnspae

cem Societaris,unionem ( fervorem : di-

p

suitteude pæm'm[am 1n calicem gratula-

N

[

bimur Beatiffima Firgini Verbum infu-

amzexercebimus autem nog in iis athibus

Il

[

J

eraffellibus ,. quos ip[am exercui[fe non

ul

slubium eff .dum Verbum concepit.

p

D

31. 744 Agnus Deiinterceffore S.Joane

W

ne Baptifla Chriffum precabimurnt nnife-

veatur nofiri tollende d nobis , quodinvi-

l

[

Jum magiseft Firgini in nobis.

" H

32. S. Masdalena,dum recitamus ora-

di0nes ante communionem ,. aderit nobis,

ámo nobi[cum recitabit quarum primam

l

ut exaudiatur deferemus S. Gabrieli , fe«

y

eundam 44nna d& foachim cf Pofepbo, tev-

ziam Beatiffima Vargini. Panem caleflem

4AGCIpiemHus implomndo Centurionem (

€bry[oflomum,qui aureas optabat. in Sa-

eerdoiibus dexteras, Dum Hofliam tene-

!!

anus, Virginem imaginabimur Filium [u»

[

[

m completlentem. $. Magdalenanobif-

enu veniam à Deo petet.

l

vád primum Domiue non fum dignus,

P

AtT 6

yc-

$n Peutecofle,

32j

LR

patraterum. iv feenlo [celesum : ad fecun-

[j

dum admifforum in relgsane criminum:

W

ad tertium admiffarum pof? f[acerdotium

h

|

negligentiarum atque defetbuum.Tum in-

b

euroati eliciemusatius 5 ques fnprá dixi,

lb

bolocanflo, contritionis rc» . Peterus Au-

f

sem nomen Virginis ex quo aycana Serip-.

li

turarum in nos vedundent , quibus impiu-

Ll

guetnr d cor & lingua no[va.Petemus Q*

pedesex quibusflnant religiofitas d atere

jd

nitas. HofHam porriget nobis diebus oleme

ll

nieribus Beutiffiüma Visgoyin ferialibus 8.

n

foannes Evangelifla. — Eretliffatim peti-

mus nomen Virginisignes amoris. plenifie

!

mum erga Patrem , Verbum Q Spiritum

lh L

fantlumscuiofferemus vitam ( omuiano-

n

fhras eliciendo atlus fupraditios bolocauffà

* |

Qc. Tum dicemus um $, Francifeo corde

U

tantum 1 Deusmmeus j emuia.

n

Q nteguam calicem [umamus per

T

manus boni Latronis, corde ad Deum cla-

wfd,r

mabimus: Domine fi vis, potesuse munda-

d

re 5 tria ab illo peteuuss [ Ut emundet de-

h

licla noflra.1.Ut fesoper [csamms & andea-

mus incboare vitam navam. 1l Ut doe

J

,

ceat nos extremas vita noffra horas pretioo

WA

Jasveddere.Rogabimus etiam &» 4Mi

cbqq-

D7

W

.

416

Sub $acro

lema,ut nosità diluaz,quomoado in exitn na«

"

[ira dilutos vellet.

Kogabimu: etiam $.

AMoyfinyut Pharaonem eum exercita (uos

ii

tentationes videlicet omues án. marivubro

L

!

divini cruoris demergat , non ne tentemmr,

fed ae ladamur.

!

( $4. Hauffo divinifámo [anguine elicits

mus atlas holecau[hi cjve« offevemus merita

[/

IAS' !

Chrifli, Vitginis, eedugclorum atque Sane

Éorum,pro ii qua f[ummiPontifices come

mendari Volunt : uté purgatorio ea anumá

r

libevetur,quam liberayé. gratiuseft Deata

Virgini.

[

35-Dum calicem porrigimus , invoca-

[

bimus fantlos noftros Tutelares pro pseitu-

Ml

ali fermone, nempe Honorauum, Benedi-

Gum , ScholafHcam , Aloyfium ci INN. t

M

Jinguas noflras re[bergant facvatiffimo fan-

i

guane (j latle Viroinis, iis addendo duosil-

M

los Chexubim ; quos Jfaias clamantesau-

L

divit. San&us, San&us, San&us, igvoca-

to eodem Prephetá c Cherubim qui labia

!i

ejus exu[fit.

N

36. Ad ultimam ablutionem rogabimus

$5. Maibabaos cum Matre tf 9. Patrem

[

toflrumsutlegem Dei cj leges noftras fcri-

bant inpellorenoflro, ci tuteutur.

/

37- Sump-

24 Pentec'o t.

7329

l

: ;'7- Sumptá ablutione tradatur pettus

Ó

nofirum cujlodiendum illi Chernb , quiad

li

,

cuftodiam paradifi prapofitusefl,eni addao

mus Collegas duos ex Patribus veteris Te-

flamentiseos quotidiit variando.T um lr«

o Beatiffiima pronobis gratias aget Ti«

!

li

nitati [antiffima pro tanto muntse, JIpfs

Firgini gratias 4gu£lrþbz:h cognata ejus

JJ

enna omnibus fantlis Patronis noftrisper-

li

fundente &i perungente AMagdalená divi-

t

num Chrifli Domini corpas.

D

38- Po(leommnnio tota etit pro libera-

tione «llius anima,quam jam Domino come

lh

mendavimns. Ad placeat tibi: offerentDea

]

facrificium nofleum $. Lucianus Martyr

h

e s. Phili/)pm Nerius , quorum Alter cá-

/

"

senatus (acrificavit in carcere,alter facri-

lr

ficaturus rapiebatur in calum. Dum be-

li

nedicimus populo, accipiemus beneditlsos

J

nem à Firgine.

7

29« Dum legimusia principio,premäi-

J

mur Chrifum Dominum e Virginem ,ut

n0s adraittant intcv illos beatos amplexus;

i

quibus altev alteri gunGius eft in primo in-

In

flanti Dominica Incarnationis. Gratias 4-

i

id

gemus pro beneficio , vecolendo defidev

Pairiarchayum: — Prophetarum ,. 8

»

aaäg

28

Sub Sacro

j

oannis Baptifle. e Joannis Evangeliffa.

40. Redenndo iu [acrarium invocabi-

muscum tribusPuerisSufannam dj Daniee

f'llï

]em , eámesie nt maliaus perire , quàm

L

peccares Quoties autem genufletlimns im

!

facro, optabimnus ut tetus mundus conuer-

tatar ad. Dosinum ,. (f SS. Trinitateza

adoret , oblatá ad id vitánoflrd. Quoties

dicimuiDominus vobilcum,divinam pra-

fentiam adfjantium mantibus compreca-

|

bimur.

]

In gratiarum atlione offeremus merita

|

Chri[Hi ejc. petemus nomen cc« eliciemus

[

&tcins doloris »c. . commendabimus nos

r

Deo ?.

Deinde ium pro munere,tuma

M

p'o expiatione atlionum noflrarum om-

nium offertmus Agno primarias atliones

ü

JMatrisejus nempe adbarentiam in Cone

L

n

ceptione , oblationem in Prafentatione,

l

blanditias cbaritatissn «dnnuntiatione,de-

[

Votionem, atque pietatem in. Nativitate,

[

sndiffeventiam in fuga, conformitatem in

[

Calvario, [itim in praflolatione Paracleti,

xelum in deteflatione peccantium : oculü-

rum mode[Ham,oris [an&itatem, gratitue

dinem cordis: Firginitatem,Hamilitatem,

CAU

]

Un:j*'ofmitnt:m, arqtiwg;m, mortifi

Bs

l,

zn Pentecaj?e.

329

fem,amorem (j mortem. Quádum reco-

/

limus , deteflabimur quidquid inhis deli-

h

quimus, Exclamabimns denique enm 8i-

L]

Lj

speone ; Nunc dimittis de. vefpuendo om*

nino omnia, contenti Deo noflro,

il

f

l

POST SACRIFICIUM.

i

Oratio l. ad Deum Patren

llj

Patetzterne !. quó petuit ulteriüs

L

charitastua pervenire, quàm ut ip-

]

fümmet Filium tuum

dilectiffimum &

Til

unigenitum nobis donares ? quid à te

fperare non poterimus , qui pretiofum

NI

adeó donum mundo largiris , non femel,

[

L

fed millies, ut omnes ad facram menfam

accedentes ejus queant effe participes?Qui

]

füummum Bonum nobis donas , quomodo

JJ

L

alia minora negabis, qua à Te petimus, ut

iildemtibi, ranquam Filii benigniffimo

n

"l

Patri ferviamus? Si enim Filii hujus fcculi;

T

7)

cüm fint mali ,' nórunt tamen bona data

LU

Ti

dare filiis füis, quantó magis, Pater no-

ftercaeleftis dabit Spiritum bonum peten-

l

tibus eum?

j

Oratio H.ad Chriflum Dominum.

I

Verbum omnipotens! Verbum cato

i

O

fa&um, quod olim verbo ex ore tuo

r

procedente. morbos curabas , . more

h

tuos

330

Poft Sacrum

!

tuosfüfcitabas , peccatores convertebas;

tranfmutabas corda, eáq; donistuis reple-

|,

bas : mare tranquillabas , ventis impera-

bas , demonia expellebas;hoftes in terram

rofternebas , omnia deniqueverbo tua

"

fubje&atenebas. — Quid non fperem à te;

qmndo cum omniporentia & bonitate tua

J2

in Sacràmento abíconditum , & velut in-

j

cognitó ad me veris,ut familiariüs mecum

Á h

i

2gas; eáquein anima mea przftes , qua

-

dum in terra verfareris ; efficiebast

Obfecrote , per vifcera mifcricordia

tuz , verbo interno & gratiz taz efficacis

[

tate me fpiritualiter infirmum fana , mor»

tuam fuícita, peccatorem, converte, com»

muta voluntatem,animum tranquilla, ten-

L

ut

tationesreprime , demones repelle

3

omnibus hoftibus meis detriumphatis , in

pace deinceps vivam , atque in fan&itate

K"

& juftitiaferviam tibi omnibus diebus.

gftsi

Tantüm dic verbo , & flatim omnipoten-

1

tiam tuam in his omnibus experiar. Amen,

H

Oratio III, ad Spiritum [antdum.

Lj

Sandcte Spiritus, infinita Bonitas &

Amorimmenfe,fons fan&itatiss(ani-

&ificayobefcro, domumiftam ,

qu:zm

sXeEÍ-

Áii

/n

jngrcdi & vifitare modó dignatus e

i

fundo

in Pentecofle,

32r

n

fundo coram teanimam meam imperfe-

h

&am, ut taá eam fanitate perficias : patet

1

tibi malitia cordis mei, Bonitas tuaeam

j

corrigat:tu noftitenebras animz mez, dic

utin ea fiatlux & (tatim illüftrabitut.

'Tu

B

videsteporem meum 5 ignis ille tuus divie

ll

nus me ex(timulet;jube in me quod volue-

Ud

ris, & ftatim quod jufferis perficietur. Qai

cum Patre & Filio vivis & regnas in fecu-

la, Amen.

u

Oratio IF. ad Patrem.

(

Pater ZEterne! Pater luminum,

a

Al

quo omne datum optimum,& om.

If y

ne donum perfe&um deícendit : datum

(

optimum per excellentiam eft Filiustuus

1

& donum perfe&tum per excellentiam eft

u

Spiritus San&us, qui in fanctiffimo Sacra-

à

mento uná tecum me vifitare dignati (unt,

Quas gratias tibi referam , Pater fupteme,

pro infinita charitate hae, que ad donain-

finita mihi danda te permovit? D«difli mi-

hi Filium taum, qui ab intelle&u tuo pro-

cedit, tanquam Verbum tuum. Dedifli mi-

"

hi Spiritum San&um, qui à voluntate tua

ficut amor tuus procedit: quid tibi,Domi-

ne, rependam pro donis adcó pretiofis?

accipe, quafo, intelletum & voluntatem

imeam

3-5 2

Poft Saerum

j

nieam cum omnibus actionibus ab eis pro*

cedentibus, ut omnes ad gloriam tuam cee

dantinaternum, Amen.

i

Oratio l. ad Filium.

ol

Redemptor amantiffime! qui dixiftiz

|9,

ignem veni mittere interram,& quid

volo nifi ut accendatur ? imple nunc

'l

obíecro. defiderium tuum in hac animz

mez terra , ad quam defcendifti , excita in

n

medio ejus ignem hunc , ut coníamat

l

quidquid in ea terrenum cft , méque ele-

[

vetad id quod celefte eft.. O Ignis confu-

mens! confume in me quidquid tibi difpli-

€ct, & capacem effice lucis , erdoris,agili-

tatis & aCtivitaris, cecleftisignis,, ut per-

M

fecté in eum transformatus; ignis munus

u

exercendo, proximos à peccatis purificem,

lumine verz do&rinz eoscolluftrem, &

flammis charitatis íaccendam , eorümque

defideriain caelum levem, & cum Deo per

unionem veri amoris conjungam. Amene

Oratio VI. ad Spiritum Santium.

O

Sgiritus vitz!. confervansin Eleclis

vitam gratiz , quà refpirant & con«

cupifcentiz ardorem mortificant , culto-

diin me , obfecro, fpiritualem vitam gra»

tjz & vitiorum flammastempera ; infufe

in Pentecofe,

$33

(

fia quoque fuper interfe&tos , id eft pecca-

tores per univerfum mundum,eoídémque

ad vitam revoca , ut mecum laudent te in

fecula.

J

ua

/O caleftis Favonie !* purgans & fepa-

ransbonum à malo, perfe&tum abimper-

lr

fe&o, pretiofuma vili, granum d paleaz

4

Il

Veni , afpira, purga, fepara, à malo remo-

«e , ad bonum impelle, & velut ventus a-

Ü

macnus füavirate fpirituali me reple. O

"

-Carbo divine velut ol novolumine;vel-

Ilv

!

i

-utignis caclcfti calore , velut Magifter do-

&riná facrá , velut Medicus fanitate perfee

Jln

€&tá me bea: & quemadmodum Apoftolos

Ü

& Diícipulos Domini repenté in viros a-

.

Jios commurtafti

B)

itamein momento ex

)

timido audacem , eximbecilli ferrem, ex

ignato fapientem ; ex invido charitatefet»

r

ventem, ex ambitiofo humilem,ex imper-

M

fe&o, omni perfedione przftantem effice-

1]

re dignare; ut hac ratione mutatus , nihil

velim, nihil cupiam extca te , fed te plenus

& interná prafentiá uuá fariatus te fruar ia

'

vita,metá & patrià. Amen.

(

1. Teflámonium Patris eterni.

U

Resfunt qui teftimonium dantin coe»

]

I

lo Pater, Verbum & Spiritus San&us,

j

-—

324

Poft Sacrum

& hitres unum funt , ait Difcipulus

quem diligebat Jefus. T. 7o4z. f« O Dater

zterne/Tu devoté communicanti teftimo-

nium internum dare affoles prafentiz Filii

tüiin Sacramente, & excellentiz panis vi-

vixdum omnipotentià tuá facultates ani-

D

ma corroborasin Divino obíequio, reno-

vaíque hic teftimonium, olim in Bapti(mo

& Transfïgurarione áte datum: Hic efd

Filius meus diletlusin quo waibi benà com-

placui, sp[(uma audite.Da ceftimonium anie

mz mez de prafentiaF ii tui dileGi in (a-

i

cra Euchariftia, uthocadmirabile Ttini-

tatis inventum, hoc faluberrimum Deita-

tisconfilium, hocineffabile Amoris IDye

fterium , hoc Omnipotentiz prodigium,

Sapientie arcanum , Bonitatis abyffim,

n

vivaciffimé credam , firmiffimé fperem,

ardentiffimé concupifcam & omni honore

& cultu poffibili diligentiffim? profequar,

Corrobora animze mez facultates intuo

fervitio, & gratiá tuá mihi affifte, ut Fi-

h

lium tuum affidué audiam,eum cum amo-

re füfcipiam , velut Magiftrum au(-

cultem, velut Ducem fcquar,

nec defiftam , donec aí-

h

Ícquar. Amen,

T T'E]Iig

in Pentecofte.

235

*

Ilj

. Teflimonium Fili Dei.

T

U quoque, F;li Dei, teftimonium da»

]

i

re foles prafentia tuz, facram Syna-

]

xin adeunti , dum Sapientiá ciá infinitá

JH

eum illuftras, agenda edoces , renováíque

hicteftimonium, à te olim in terris degen-

te de temctipfo datum: Ego fnm via, veri*

»

[i

tas f vita, Ego ftm via,per quam ad pet-

Ü

fectionem & ad caelum ambulandum eft;

l]«

neaberretur. Ego [ vetitas,cui credene

4

(]

dumeft, utfolatium & quies inveniatur,

I

Ego f& vita zterna,qua fperanda & pro-

D

Tf

curanda eft , ut beatitudo obtineatur. O

(h]

jetu! efto mibi in hac Communione facra,

J

L

Via,veritas t* vita: cfto mihivia , per

"j

quam ambulem : efto mihi vetitas, in qua

']I

requiefcam: efto mihi vita & beatitudo;in

"

qua æternüm gaudeam. Amen.

L. Tefimonium. Spirités [antli,

T tu DivineSpiritus , in animamin-

J

Jl

1]

E

greffus, Donitate tuá teftimonium das

j

I

praíentie tug 5 nunc enim. tanquam

Ü

columba innocentiá & puritate, quam ef-

ficis, acgemitibus , fensísque teneris exci-

tatis, teflimonium præbes: nunctanquam

ienis ferventibus amoris ac zeli affectibus

nie

Raccenüs &te & Dei Filium intimé in a

na

L

336

Pojf] Sacvtiu

y;:ïlini

ma prafíentem effeatteftaris. — .O Sandte

Spiritus oftende nunc obfecro in me figna

p

tuz prafentiz : velutcolumba innocentiá

qui

& puritate mentem exorna ; gemitus, tee

M

neró(que fenfus in me excita ; ac velut in-

finitz a&tivitatis ignisardore charitatis &

animarum zele me totum inflamma,

[/

Trium enim teftimonium unum eft, tene

)f

densad unionem charitatis inter Deum &

Hominem, ut perintimam familiaritatem

unus fiant fpiritus, O fiat! fiatl

N

IF. Teflimonium Spiritis Sanguinis

P

G udqua.

T

Res quoque funt , quiteftimonium

dantin terra.Spiritus,deindeSanguis

(

& Aqua, quz ex Domini mei Latere

profluxerunt; in cujus fignum aqua vino

mifcetur in calice. O Spiritus mei Salvato-

b

N

WU

ris, teftímonium przbe preíentie Domini

hW

V

mei , dumtui fimilitudinem nempe Spiri-

t

tum Chrifti mihi communicanti commu-

N

j

nicas, O Sanguis & aqua Redemptoris

D

mei , lavacrum mihi perfe&um conficite;

magnam anima puritatem & cordis fer-

vorem concedendo; ut tanquam Leo ig-

l

nem fpirans ab hac menía divina recedam

fa&us diabolo terribilis ,^ Sacrofantte

T

L

N

veró

[

4d Adveniuwm;

Otsi

veró Trinitati amabilis. Per Chriftum Do-

ih me'ug

minum noftrum, Amen,

It

Hymnus.

Mi s

Veni San&e Spiritus & emitte co:li-

(ys

tus, &c.

"

i,

IGNIS ET LIGNA

Dis

Ile:f*

AD VICTIMAM HOLOCAUSTI

EUCHARISTICI.

Yl

l

Sive

J

Confiderationes & Affectus

I

Pro Sacrificio Miffe à. Fefto SS. Trinitatis

VT

uíque Adventum.

Mi

Confideratio Excitatoria,

la

Currunt multi ad diver(aloca , longá-

uN

quaitinera ac permolefta fufcipiunt , ut

'.Wap'

Sanctorum facra Lipfana & offa intuean-

D

tur, venerentur &exof(culentur ? & ecce

!

!

tu prfenses hicin Altari Deus meus, z«

(CQmse

ternus, infinitus,immenfus, Sanctus San-

Mi

i

&orum , Creatoromnium & Dominus

"

i,

Angelorum : & quàm tepidé , quàm exi-

guá fide, devotione & fervore, prafertim

(EW,

lucritemporalis fpe non affülgente; à non-

d

nullisSacerdotibus ad te curritur:cum ta-

"

(v

men incredibili defiderio, inexplicabili

fame

539

Ante Sacrum a Pentecofle

fame & ar

dore füblimiffima hzc myfteria

't"lf!.l

lT

frequentanda forent, in quibus non oífa

,,nr,

alicujus Sancti,fed San&tiSan&orum offa,

u

Corpus & Anima,cum tua Divinitatette«

menda , fufcipiuntur, & manducantur,

Sufpiria per diem.

!

Terribilis eff locus ifle , bíc domus Dei

efh , i porta celi. Gen, 28.

Quantá igitur purirate ac devotione

adeundus Sacerdod ?

O Deus immenfe, zterne, infinite! ff

cali celorum te capere non po[[ant, quanto

IN

magis domus bact[ed refpice ad erationem

fervi tà, dradpreees ejs Domine Dens

mtuts, 3. Reg. 9« 27*

L

Millia millium miniflrabant ei , ci de-

cíes millies centeua rhilia. affiflebant ei.

Dan, 7. 1C.

Hosinter ftabis ad aram, fed

N

;

quo rremore & am

ote , amore & fervore?

,Hll

Imaginatio Loci,

l

W

Sacram celebrabis cogitans te vev[ari in

[

ipfa calefli apla,coram infinita DesMajeu

flate, cireum[lantibus innumeris ZAngelos

rui c» Santlorum exercitibus Deum laue

dantibus , ac tantum ejus amorem d de-

(ficabis

m f[ionem flapentibus- | ediiás facri

veluts

f

ad Adventum.,

319

n

if

veluti in monte Sinai cum AMoyfe,

anutcuos

"brabam in monte Moria ? Autin Horeb

Ind)

eunm Elia.

Ra

CHRISTUS. EUCHAR!STICUS

IU

DEUS ABSCONDITUS.

ANTE SACKRUA..

]i

Confiderationes & Affedus

pro VII, Hebdomadis diebus.

QO

A DIE DOAMINICA.

WE

De Infinitate Dei-

Mwll

Agnus Dominus & laudabilis ni-

Á

mis , & magnitudinis ejusnon eft

7/7]

finis. — Pfalm. 144. M3gnus Dominus,

Coram quo tanquam momentum ftatera

h

e[t orbis tezrarum : cujus comparatione,

L

A M

mare gutta , aftra puncla , cceli itomi,

1

creata omniatanquam nihil. O Deusin-

finite! vereé magnirudinis tuz non eft fi-

kmtd

nis : quidquid enim in te reperimus, infi-

nitum eíf? non ambigimus : (ubftantiz

/it

enim infinitz attributa congruunt , quz

/i

Á

funtinfinitas quemadmodum igniinfini-

W Ij

to calovinfinitus competeret. Ac proinde

m

veluti fubftantia & natura tua eft infinita,

fic potentia abea indiftindta infinita eft:

1

fic (apientia - ftinfinita , bonitaseftinfini-

n

«

Pa

tà,

ml

( ia

3

o Anme Sacrum à Pentecofle

mifericordia , pulchritudo ;

(

ta, juftitia ,

amabiliras, fan&titas e

ft undequaque infi-

[

nitde Oquantorepleor&uporc, dum ift-

Tl

hzc meditor! Adorotecum tremore, &

exulto cum timore, mi Deus, & cum amoe

ze gaudeo,te adeó magnum effe & incom-

prchen(x

bilem cogitatu , ut vel ipfi Cherus

|

5

bini & Serap

hini nequeant t€ com prehen-

dere.

O Íi vires meas omnes

faltem im-

[

r

enderemin te diligendo , fiquidem ad

m

comprehendendum non fufficio /

L

II, Sed magisattonitus fto, dut ma-

xigua latentem

gnum hunc Dominum, in e

hoftia perfidemintueor , &inparvoore

|

;'::E:;'l

DT

biculo, in mica minima , toram infinita-

p

g:ü),

"

"

j

tem abfcondi cerno. Quis mortalium aut

iat 2 Ecce Deusmas

Angelorum hec cap

nusvincens fcientiam mofhram.Yob.32. &

WUK

£

N

m

vere

Incem babitans inacceffibilem.1-Tim-

I.Orj

l

6. Credo, Domine, quia tu dixiftis Sed

u

fimul obítupefco, & hunc amoris & humi-

litatisexceffum infinitum non ca pio.

Ill. Quantiigitur , ó magne Deus?

fübmiffione & reverentià , mihi vilitatis

abyffo ad abyffumMajeftatis accedendum

eritt certe infinite Majeftati honor & re-

Lf

verentii deberetur infinita: at clim haec

facul-

ad Adventum.

24T

facultatem meam excedat , an non fum má

ii

lj

i

quá poffum, ad te adeundum erit? quan-

to defiderio me ferri oportet in. tefuper

dj

omnia defiderabilem , inquo infinité eft,

I

quidquid poffum concupifcere , ut mihi

Id

AUCOQ

fit bené ? — quantá charitate te compledti

par ef propter infinitam Bonitatem & ex-

(

i]

cellentiam tuam, omniláude, gloriá, ve-

(eIke

l

neratione , cultu & obíequio inGnité di-

Ts

gnam? quanto zelo me aftuare decet, &

imd

procurare pro viribus , ut mortales omnes

tecognofcant, ament & laudent quim

jl

lu

"

pefeciffimé intempore & aternitate?

i

AH

ii

Revereorte , ómagne Dcus! quantüm

[TOUt

frit

poffum : defiderote , quantüm poffum :

amo te quantüm poflum : zelobonorem

I

tuum , quantüm poffum : fi veró id non

T

goenim id

üit par eft facio, da ut faciam :e

o

w

ex toto corde defidero.

m

b

J. Oratia ad B. M.V. pro affiftentia.

j 4

Bfecro te, Ó gloriofa Domina àFilio

ht

O

tuo dile&o, hunc mihi favorem ob-

üne

H

ut ficut fecit tibi magna qui po»

,

bsus.*

tenseft, ita idem fuá Potentiá me contor-

T

tet,. fuáSapientià me illuminet ; ínà me

a

l

"

perficiat Bonitateg ut eundem Filium

u

tuum debitá charitate inSacramento fufcis

2

p

?

P5

pen

I

341

AnteSacrum . à Pentecofle

xj

piam, omníque poffibili devotione lau-

il

dem. Qui vivit & regnat in fecula« Amen,

ll. Oratio ad SS. Angelos.

P

San&te miAngeleTutelaris,ceteríque

O

Angeli (andti , qui ftatis in domoDoe

mini & in atriis Domüs Dei. noftti , in

confpe&u Throni & Agni , fummo cum

ftapore, amore & reverentiá: A(Tiftite mi-

£

:1

hihodie, méque excitate, ut fimili ftupore

& amore,reverentiá & devotione ad aram

confiftam ; & diviniffima hzc myl[teria

peragam «

111. Oratio adSantlum bodieraum,

i

Sandle N, afpectu beatifico jam fru-

O

ens,Deíque Majeftatem, Potentiam,

Sapientiam & Bonitatem facie ad faciem

contemplans, tuá quzfo interce(fione,ita

hodie cceleftia hzc Sacramenta fuícipiam

atque tra&dem 5 quemadmodumtu ,. fiin

r

terras redires, eadem fu(ciperes vel trattae

[«

res.. Per Chriftam D. N.. Amen,

u

11. Confideratio c Affellus de lzsmen-

fitate. Dei.

i

P^E-OR I

II.

I

Deus immenfe ! tu eg ubique &

abíque termino in omnem di-

menfionem quodammodo diffüfus : cues

D7

excel-

—

ad Adventum.

343

d

excelfior coelo , profundior inferno , lon-

hy,

iorterrá , latiormari : tuomnem com-

j

[

ple&erislocum , omnem excedis nume-

Etwqu:

rum, omnem tranfilis infinitatem 5 u ome

Il

nemdimenfionem , otiinem zternitarems

1f

omnem multitudinem , omnem perfe&tio-

10 Uf

nemimaginabilem longimmb fupetas, &

ftnj

inisméinitum excurtis,

Verbigitur, mas

t

nusesDomine & laudabilis mmis; &

&atam

magnitudinis ruz non eft finis! da mihi in-

a

M

T

!

telle&um , & fcrutabor mirabilia tua &

magnalia taa.

!f

ll. Tu veró, Anima mea ; apeti oculos

T

fidei, & videbis ia hoc admirabili Sacra«

"

mento totam Numinis immenfitatem,

(

uam debes revereri : cernes hic immmen-

Tj

fam Bonitatem, quam debes diligere : e-

Ldp'tfm

peries infinitam Majeffatem , quam debes

m

adorare ; fupremam Sapientiam, cum qua

;

[

potes converíati

; divinam Omnipotens

tiam cui petes co

nfidere ; immenfam ld-

Credo Domi»

h

tiam in qua potes exultare,

nehzc omnia firmiffime, & adoro te,amo,

ac revereor te Deus O. M. & undequaque

immenf(e.

que&'

mi

IIIl. O Maguitudo

omnem menfuram

p

excedens , cclum terramqu

c implens ;

Uan

äI.'i;'

P4

344

Ante Sacrmm à Penteco[le

quanto cum tremore & reverentid ad te

adrepere par eft exilem terrz vermiculumig

quantáanimi demiffione & devotiore ,

l

quanto fervore & defiderio ad fammam

1:(""»

j W.j

Majeftatem excipiendam przparare fe de-

bet vilis homuncio; pro cujus praeparatio-

'( r

ne tota non fufficetec aeterniras ; quomo-

| yl

doaufim, Deusmeus , diflradté pieces

| um

fundere , ofcitanter celebrare, peccatümve

aliud committere , te per Immenfitatem

mihiintimé prefente , cogitationes meas

D.

intuente, cor & renes perfcrutante, & cx-

peditam habente omnipotentiam , quá

Wi

moxvindi&am depeccatis meis fumere

[

valeas

Accedoitaque ad te , Domine, cum ti«

E

more & tremore, ex confideratione Ma-

l

m

J

gnitudinis tuz infinitz : fed & cum amore

bt

& gaudio ex confideratione bonitatis im-

D

meníz : ac libens pareo,' licét indignus,

IJO],WOD

quiatujubes & vismead myfteria tua ac-

D

D

cedere, . Suppleatergo tua Majeftas, quo

caret mea vilitas: & quod mea non habet

Est]

parvitas , tua compenfet Immenfitas,

Amen.

"7^

h

Confideratio e& Affetlus de Ymmue

tabilitate Dei,

D

FERIA

E

[e

ad Aventum.

345

Wl'la al !

FERIA IL

i

Deusimmutabilisl!Tu 2220 ?evr25»

I.O

Va

fundafli, e opera TBADHMUmO Lt

M

!

rum [unt colisipfi peribunt,tu autem per-

A

m Anes, C omnes ficut. veflimentum vete-

APU

vafcent, c ficut opertorium mutabis eoscte

h

Qu

mutabunturyth autem idem ipfe es de anni

d

tuinon deficient.Píalm. 10 1.. Omnia veró

m

creata coelum & terra, mare & omnia qua

Mraqen

ineis íunt , mutationibus obnoxia fünts

pl

homo præ(ertim,quinu-nquam in eodem

t d

flata permanet, (ed omni anno,menfe,die,

a,j

horá, momento mutatur & mutat,confilia,

n

decreta,defideria , amores, & mores, O

inftabilitas morcalium /. ó mutabilitas &

TO

vanitas rerum omnium Sed «u Domine

n

Deus meus, femper idem ipfe es » ab zter-

m

no in zternum, immutabilisin natur a5in«

Iu

vatiabilis in atcributis : omnisenim cogita-

D

tio,omne confilium,omnis voluntasamor,

iLl

odium, complacentia, difplicentia , gau»

15 (

dium, felicitas, quz modóintefunt, ab

Vi

zterno quoque fuerunt , acin aternum

al

erunt, abíqueullá variatione , acceffione

vel imminutione,

Quàm veré igitur per

u

Prophetam dicis: Ego Domiggs , cnon

mutor. Malach. 3.

D

P ;

II' RC[-

J

Ante Saerum à. Pentecofle

E

IL. Refpice, Anima mea , euguftiffz-

mum Sacramentum , & invenies in eo

huncDominum Deum tuum immutabi-

j

l

lem.Hic quemadmodum mundum & coc-

ii

loscreat , genus bumanum delet, pecca-

J

tores punit, & non muratur: naturam hu-

manam affumit , diriffima patitur, in cru-

ce moritur , & non mutatur ? ita quoqueé

cclo defcendit, fub fpeciebus panis & vini

cxiftit, ab hareticis contemnitur, à Judais

[

& Genülibus blafphematur , à fidelibus

"]

,

juftis & injuftis (umitur, non confumitur,

|1

pon mntatur 5fed in fimpliciffima idenii-

tate , & primavo flatu, fuperomnia fem-

per perfeverat, Credo Domine & obftu-

l

eíco.

D

l]. ONumen immutabile füb facro

I

fpecierum involucro latens ! quàm gaue

deo de hac ftabilitate tua , cui nibil addi,

k

nihil demi poteft : tu enim es unicum.reftte

NU

ü

gium & afylum meum , ad quod inftabilis

l

ego & omni momento vatiabilis homo

M

pro firmitate & perfeverantia in bonore-

currere valeo, Accedoigicur adte in ho-

ftia facrofan&ta. abíconditum , peróque

fuppliciter, ut inftabilitatem meam ftabi»

l d

Ti

lias, & mutabilitatem meam ; quodam-

modo

l

j

ad e4tdoentum.

347

modo immutabilem reddas. O quoties ab

;guüi[F,

m

Exhomologefi, aut Synaxi facra , aut ani*

mj

mirenovatione, meliora propono ; & paus

1 dte

]ó póftin vanitates & intemperantias pri«

