quà diligentià ei hofpitium praparares ?

w

quá benevolentiá,quo honore eum excipe-

u

)

J

resiquà promptitudine & alactitate ome

ii

niatua , ad nutum ejus offerres? Et ecce ,

u

venitad te, fub fpecierum facratum vela«

N

mine, non Vienná, fed ex coclefti aula,non

Rex

d

243

Tempore Pafchali,

p

Rex & Ce(ar Romanorum , fed Rex Re-

LT

um & Czfar Ce(arum ,. caeli , terreque

lnl

unicus & fapremus Monarcha, coram quo

i

omnes mundi Principes, guttz inftar (unt,

T

velarenulz, qua eftin litore matis: Et hec

n

tanta majeftas venit adte homuncionem 5

utte mifellum vifitet , te pauperculum di-

j

tet , derelictum protegat , infinmum fanet,

Mif

ac triftem confoletur. Quá igitur prepa-

ii

ratione & gaudio , quà benevolentia &

al

l

charitate Monatcham hunc excipies? quas

i

grariasages? que& dona feres ?

ZAffetius.

jl

TR

Rex gloriz & fons amoris perperuit

&lv

quid agam paupet & inops, nisi ut

oni

me amore & honore tanto indignum pro-

WF— - fitear ,animam meam humiliem , ac des

I

|

l-

primam ; cor meum à maculis etiam mini-

l

j

mis emundare ftudeam;omnia mea & me-

"

ipum ad obfequium tuum offeram ac de«

ägmim:

j

dicem $ atque ex animo dicam; Domine

ut intres füb te&tum meti,

u

non fum dignus,

u

malé preparatum &adornatum ; (ed tan-

iur at

tüm dic verbo & fanabitur anima mea,bs«

b

ni(que ac donis tuis locupletabitur ?

:ammï&

Subjungi poffunt affcéinus virtutum. infrá

N

üizu!ajï

pojiu'.

N

Con-

264

"dinte Sacrum

)

- Cenfideratio 1l pro. Fería IJ.

i

,ïj-:mü

Salvator gloriofe 8 tu flatim à morte

ymi

Ó

poteftatem tuam regiam & . fupre-

gtl

mam exercuifti;quando ad inferos defcen-

J

dens,portas zreas & ve&tes ferreos confre-

uj

gilli: Legis antiquz Patres & Patriarchas

vifitans , omnes(olatio intimo replevifti ;

illos clarátui vifione beáfti , vin&os & car-

1

[ ;g[l

j

cere eduxifti , actanquam orci Triumpha-

u

-

tor eofdem in palatium coslefte atecnüm

*;amo j

recum regnaturos invexi(ti.

i,

Affecus.

J

i

Rexgloriz! ex animo tibi de hac vi-

qtim

&oria grátulor : congaudeo quoque

ss

& gratulor omnibus captivis tuis,per te re«

fitn

demptis » quos aícendens in altum in tri«

umpho tecum deducis , tuámque in iis po»

tentiam luculenté oftendis, O . Liberator

Sr

W

omnipotensloftende & in me,obfecro,po-

d

tentiam tuam ? defcende ad me in vivifico

MD'JS j

Sacramento: omnia obftacula perfe&tionis

s

&vitiorum repagula in corde meo difrum»

Ml

l

pe:infirmum vifitaz medftum folare: men-

:

tis tenebras difpelle: educ de cuftodia a

ni-

r

mam meam j & jucunde contemplationis 4 ;

i

À

dono eam illuftra

3

*

?

ut cognoícamte MA

|

diligam

|

[

Tempore Pafchalis

216$

f

diligam te, fidelitérquetibiferviam ;5 ac

tandem in celefteregu m tuum ,. tecüm

ln

T

aternüm regnaturus admittar.

Qs

"Affettus infrá poft confiderationes

ft"

nati [abdi poffunr.

Ti

Confideratio I/I. pro Feria LII.

pl

It

Princeps Regum terra'vitze & mor-

O

tl

tis Domine! tugloriofus refurgens

ii

animam tuam nobiliffimam , mortuo cor-

poriruo ruríus univifti : quatuor gloriz

dotibus , claritate , agilitate , fübrilita-

te, & immortalitate mirabiliter exornáfti

bt

fed hanc totam majeftatis tuz gloriam &

fplendorem , (ub fpeciebus Sacramentali-

u

p:mw

bus abícondis , neobtutus nofter debilis 4

gloria tua exczcetur,

gint

mnty

Ajfe&üh

Jer

Stapendum RefurrectionisDominis

jiny

O

cz & Euchari(liz imyfterium 1 Ego,

j

mi Deus , uttumque firmiter credo ; té«

lt

que propterea amore & laude profequor :

du

& obnixérogo , dum ad men(am Eucharie

um

flicam accedo , ingredere animam meam

j

cumgloriatua , ac ceeleftes proprietates

p

eidem clementerimpcrtirc;ut tecum quaft

t

refufcitatai ;; novitate vita ambulet, Rede

u

M

de ani-

"

266

e/dute Sacrum

de animam mcá

omnibus adverfis fupetio«

ii

rem , folidà inconcu(sáque patienria. Effi-

3j

ce eam immortalem;gratjá à culpis lethali-

Q

»

J

bus præfervativä. Fac eandem claram &

fulgidam bonorum operum glorid. Deni-

[

que animam meam fenfaalem , ad eam vi-

MS&PP:'

UE fpirimalis (abtilitatem extenua , utom-

lu

ni terrenorum amore diffipato ,. eternafo-

ï:v'vc':'/fä

lüm ac cccleftia querat & (apiat.

ao

. Coufideratio IF. Feria P.

m i

U, Redemptor mi , poft reíurre&ios

i t

-

.nem tuam diverfis vicibus & figuris

E

Difcipulis tuis amantiffimis apparere dig-

a

natus es, loquens cum eis , per quadragin-

quti

ta dies, deregno Deis arcanatua eis ape-

qui

riens ; vulnera tua tangenda offerens; cum

tf

eis manducans , aliófque favores cis exhi-

n

bens, & auxilia magna promittens , utin

b

fide , fpe , & charitate eos ftabilites,

Lï;füm,*

Affctbas

lm

Redointe , fperointe, amote Deus

lt

A. omeus , & demffiffime obíecro , ut &

:

mihi, in hacfacra Communione, adquam

nj

[

me praparo , fpiritualiter te manifcftare

n

digneris. Age mecum familiariter ; & lo-

qüere de regno Dei : revela mihi abícon-

4

a par-

dita à Sapientibus mundi & apert

vulis ;

Tempore Paftbali.

s

269

J

vulis :admitte me ad favum mellisEu

cha-

jl

tiflici ; alió(que favores amicis tuis pizfta-

n

rifolits , mihilicétindignobenigné exe

Miv

hibe. I. Mesftum meconfolare » UütcCon«

T

folatus'es Virginem Matrem, eianteome

nes apparens.

&. Abíterge mihidoloris

I

tl

lacrymas, eafque in gaudium converte,ve-

lii dile&z Difcipuletuz Magdalenz,

3. Erigeme dejedtum, afflidümque , ut

n

Petram Apoftolum tuum peenitentem,

ii

I)

4. Aperimihi fenfum Scripturarum ,&

]

fiatin mecorardens. ,. velutin Di(cipulis

D)

ME:

euntibus in Emmaus , ut cognofcam & di-

ligamtein fra&ione panis. $. Permitte , ut

T

tangam vulnera tua facrofan&ta & in fide

M WU

i

illuminer,cum Thoma& Apoftolis.6 Prz-

emihi partem pifcisaffi , & favum mellis

N

y

Humanitatem fcilicer & Divinitatem

d

tuam , cum guftu fingulari in iis) at Difci-

pulis ad mare Tiberiadis, 7. Denique mi-

onid

i, ficurin monte Oliveti quingentis Fra..

,

tribus ; elevatis manibus ceeleftem bene-

i

gl

di&tionem impertire , & cor meum tecum

»Mkw

in caclum rape,

1 )&ïo

Confideratio F. Feria .

j

j

Excalipotentiffime! tu devi&is ho-

Ts

"m

R

ftibus tuis , Mundo; Morte , Carne ac

m

M a

Dzmo-

268

Znte Sacrum

u

Damone,victor in coclü confcendifli , un2

F.*,.lfl

deveneras 5 captivam ducens captivitae

frot

tem , fimülque corda Difcipulorum, Ibi-

m

démq;in throno gloriz confides ad dextes

'ud

ramPatris, noftrrum agens Advocatum,

vAffttlns,

vt

i

Dorote ,laudote , óRex Regum &

Domine Dominantium ! & peto fup-

(

pliciter

*

» defícende & ceclo & &folio regni

iincor meum illüdque grae

q

tui , ac ven

tiz taz armis efficacibus ita muni,ütMun-

ii

ml

dum & Carnem , Mortem ac Dzmonem

us

generosé devincat j ut poftmodum afcen-

[ra

denshincincodum captivam ducas ani-

mam meam amoris compedibus ; & con-

NT

ver(atio mea fit in coelis , ubi tu esadjutor

t

& protc&or meus, cum ea firma fpe & fi-

tv

t

ducia , quodíuo tempore eodem íim

aícenfürus , & tecumiin alia glorie fede

collocandus.

AOf

Confiderat

ío

VI.

Feriá Vy.

r

Rex gloriofïfïïme,]efu Chrifle ! tu

O

EU.

inthrono M»jeflats cuz. (edens ad

dex:eram Patris, totum coclum empyre-

qu

um (plendoristui radiis velut fol illumi-

Il

nast Tuomnes Angelorum & Sanc&orum

*

*

Tu

i

cheros preíentiá tuá honoras

totam

269

Tempore Pafcbali.

J

totam cocleflem patriam affabilitate, &

nl

pulchritudine immensá mirific& recreas:

Tuomnes Beatorum ordines Divinitatis

]

d

lg

& Humanitatistuz vifionebeatificà jue

3

cundé (atias , omnibüfque bonis ad ater-

nam requiem & feliciratem convenienti-

l)

j

busabunde reples.

v fetlus,

I

rcgni

Coli Re&or amabilifïïme!gäüdeo &

T

exulto animitusin te ? gratulor tibi de

MU«

omnibus bonis tuis, & inexhauftis divitiae

*

m

rum theíauris

z

humillimeque obteftor

vt

te ,( qui immenfi fplendoris tui radios fpe-

lfl

cierum Sacramentalium candidá nube

OU

obumbras, & visüs noftri debilitati attem-

J

j

peras , atque in Hierotheca Altaris , velut

q UOs

pl

in throno gratiz tefides)ut prafentià

que tuá nos orphanos ac pauperculos

ho-

ii

Q

l4

nores; mentes noftras caligantes caele-

H

,

ftium illuftrationum radiis perftring:s

nos aridos deliciis coeleftibus oblectes;nos

[/

hü(ffm

rudes & imperfe&os fapientiá, juftitià atq;

.

actandem in coelefti

r

fan&titate exornes

3

w

regno tuo zterná beatitudine nos corones.

Confideratio VI. Die Sabbathi,

l

jf

Coli terreque Monarcha!. Tuad

y

: dexteramPattis collocatusin gloria;

ny

d

n

M 3

metmor

M

270

"ndnte Sacrnn

smemor tuorüm , indeSpicitum Sanctum

q' i

inDifcipulosmififti ; quicosgratiz fu

m

u

.donisimplevit, eofdem in.viros alios com-

mutavit ; linguas igneas eis impertivit , ad

D)

loquendum magnalia Dei & predican-

tl

&t

dumEvangelilegem , inufitato fpiritüs

fervore; cum ftupore omnium,

Yl

h5 fletlus.

[c.

fie

Salvatot dile&tiffime ! adoro & benez

l

dico te: gratiafque ago pro tanto fa-

m

vore & munere; Veni, obfíecro, utnos

li

fubditostuos , inadmirabili Sacramento

ijir

w

vifites , & indeSpiritum San&um nobis

communices ; qui charifmatis cosleftibus

[

f((ä

.

nosrepleat

5

tepidosimperfedófque jin

[

j

viros ferventes & perfe&os convertat, cot-

Mi

:

J

da noflra amorisdivini igne inflammet ,

vt

o

quo de te fentiamus & loquamur , ut par

eft, ad noftrum & aliorum bonum, amane

v

tes & laudanteste ,. cum Choris Angeloe

DDHIP

rum , omhiümque cacli civium. Amen,

I

v ffetlus yariarum Firtutum

Vi

4

W

€onfiderationibus pracedentibus fubjune

€Hte

"d

L

»ESLD-E:8:

[

j Jesu, Reximmenfz Majeftatislcredo

Yn

delicias tuas effc cumFiliis hominums

qui

D

Tempore Pafcbali,

271

ir|

qui toties € coclefti (olio defcendis, & cum

lz

regno tuo ad,nos divertis , ut cum hominie

(I]e.

bus convetferisznam eo fine, velut alterSa-

i

lomon, ferculum tibi fecifti , (anctiflimum

Ícilicet Sacramentum , utin eo per Eccle»

w]

fiz Hierofolymam poffis circumferri , ita

utomnes videns,à nemine nifi oculis fidei

;

videaris,

"

In hoc admirando Sacramenti ferculo,

Iuf

oculis fidei penetrans video Humanitatem

Wt

tuam , tanquam cedrum Libani, ob ejus

Qu

füblimitatem, puritatem & incorruptibie

2uAUM

T

iitatem 5 quibüä illa exornatute Ibi cerno

lg

feptem columnasargenteas, feprem fcili-

u

cet dona Spiritüs

Sanái , aliafque gratias,

Ibi ad-

T

& excellentias tuas admirabiles.

t

vertoreclinatorium aureum , tünionem

n

T

h

fcilicet hypoftaticam , in qua quietem gra*

nj

tifïïmam repetis.lbi quoque intueor aícen-

j

fum purpureum, figna vulnerum tuorum

Á

gloriofa & memoriam poenarum ; quas in

1]

vita mortali tolerá(ti. .. Denique fub ifto

candido velo tec&tus manestu ipfe cceleftis

Mm

nofter Rex Salomon , accenfus & combu-

ftusamoreinteipfo , ob defideriumine

gl

flammandi filias Jerufalem , id eft ,animas

orde te

lu

vivá fidete afpicientes, & mundoc

recipientes,

M 4

Il DE-

q'll

272

dute Sacrum

II.

DESIDERIU M.

l'tfïl

Divine Salomon! hoc Sacramenti

fu.

ferculum eftthronus, à quo nos ve-

ii

lut Rexgubernas: eftthalamus , inquo

,[gcm

ranquam fponíus, infpiritu jucundé nos

i

recreas : eft menfa , in quo tanquam Pater

DUV

nos alis s tanquam dux nos protegis; tan-

PODC

quam paftor gubernas, tanquam Marter la-

UT

gl

&as. Quisadte nonanhelet ? quis toto

snentis affectu non accurrat ?

[

"m

)

,

O Vere Salomon ! devehere , obfecro i

;

i

i.

hoc nobili ferculo ad me, & in aulam COre

E

Ils

dis mei ingredere , ut ceeleftem fapientiam

zuam me doceas, Ingredere, ut velut Rex

j

J

me gubernes , velut (ponfus recrees, velut

S

:d]]]

Pater pafcas, velut Dux defendas, velur

T

Paftor regas , velur Mater lattes; egoenim

y

A

ET

hisomnibus fummé indigeo,

£tl

Veni igitur ,Ó Princeps gloriz / venis

if

janua cordis mei patet; fi placet, intra, &

IT

ponete , ut ngaculum fuper cor meum ,

ïlä"IWg

ut fignaculum fuper brachium meum; quo

uhïdï

Íimilitudinem virtutum tuarum mihi im-

IM?*

primas; ut & ego ipfe fim ferculum, in quo

f

binc inde per mundum deferaris:fim le&i-

W

€a , in qua quieté jucuudéque refideas.Di-

!

mp».

vina & corporalis pre(entia tua faciat me

u

lálle

Teémpore Pafcbali,

Y5j

tanquam cedram Libani,candidum inno-

m

centià , excelfum animi magnanimitate ;

It

fortitudine incorrüptibilem. Ex(true in me

|

]

argenteas donorum G virtatam tuarum

"W r

columnas. Effice me aureum tuum recliez

du

natorium jin quo molliter requieícas, Di(-

J

ponc in me gradus continuz mortificatio»

W[i J

nis: anteomnia autemtuipfe Rex meus ,

IQ

intrà me mane accenfus amore tuei ,ut &

ego fimiliter amoretui totus fuccendar,

ii

igniar, ac quodammodo deificer pec infi-

AO

]

]

nem ad te (1mulitudinem.

Bu

Il Merus reverenttalie,

dul

] E(ther Regina, & conjux cateris plus

j

adamata , Regis Affueri majeftatem in-

jv

tuitainterram corruit pcn& exanimis 5 quo

gwim

metu , quà reverentiá mihi ad te acceden-

dum erit, quem video non qua(i Angelum

d

Dei , fed ve:& Angelorum Dominum ?

m

Ecce venit Dominator Deminus , d quii

TO

poterit cogitare diem adventi ejus,eo quis

m

flabit ad videndum eumiMatth.5 quis non

Yl

corruat prz timoregloriz ejus ,. quisnon

um

exanimetur 2

ínid

O Rex infinitz Majeftatis,ego fané om»

(l

nipotentiam , excellentiam & glorian

tuam fümmam confideráus , totus payeo ,

xfatielff

[

M ;

&

a

d Sacrum

& contremiíco :. nam fi Ozatangens Ar-

"n

m

cam , Euchariftiz figaram , mox percuffus

interiit ; quomodo ego carnem tuam ,. vi«

vamomnis fan&itaus Arcam ,. aufim ore

m

meoimpuro taügere ?

Ifraélitz terrore perculfi, non aufi fu&re

d

montem Sinai fumantem accedere , utle-

il

gé obtinerent:& quomodo aufim ego pec-

M

cator ad montem gloriz tuz , ad omnipo-

Ws

tentie Sacramentum appropinquare ,

u

& Legislatorem meum , cceliterrzque

pi

Monarcham fufcipere? Non auderem cer-

x

té , ó Domine , nifitua juberet Majeftas ,

j

& blandá voce invitaret Bonitas,

Quia

Vi

J

ergo dicis: Venite ad me omnes , qui labo-

M

j

.

ratis & oneratieftis & ego reficiam vos

M

ecce venio,ut reficias me:quia dicis:Sinite

"i

j

parvulos venire ad me: ecce adfüum , ut me

;

j

facias veré parvulum humilitate & ; inno-

l

centiá , tuí(que moribus fimilem reddas,

l

i

IF. Contemplatio Pulchritudinis. .

M

!

Chrifli Domini,

Gredere itzque Anima , tanquam

u

vera filia Sion , & nolitimere: fed vivae

Mq

fidei oculisafpice & contemplare Regem

Salomonem in diademate , quo coronavit

eum Divinitas , tanquam — Materfua ,

dDP,

in die

Tempore Pa/cäah'.

i

h

in die defponfationis & lztitiz cordis

ejus,

n

h

quando gloriofus furrexit à mortuis: Vide ,

ut anheles & defideres; contemplare, ut

l4

ames & gaudeas.

M

Ecce híc in Sacramento auguftiffimo

Ul

eft Sponíus cuus cccleflis , verus Salomon;

Rex pacificus & mundi pacificator , Rex

! F«.

glorizinfinite , fubillacortina & velo

p

f

fpecierum latens: erga hunc affe&um ex-

cita. Credo , Domine mi, Rex fapienti(fi-

d

me , & cum tota cccleftiaula adoro , laudo

na

& benedico te sffectuofiíTimé.

1

,Ecce hic eft Jefus Nazarenus Rextuus;

Qua

totus floridus , totus (peciofus , totus ama-

v

bilis, propter paffionem mortisglorià &

N

honore coronatüus; accurre,propera, üt

N

eum debito cum amore , honore & reve-

t

rentiáexcipias, Honoro , amo & revereor

r

te , Rex incl yte.

ï[;ddza

Eccehíceft gloriofiffinia anima ejus

I

cum potentiis,& gloriofum corpus ejus cá

eaintegritate , pulchritudine & mijefta-

Hq'lim

te , quá fulget in ceelo empyreo, cum do*

]i

tibus quatuor glorio(is , quasin die refut»

M

rectionisindait: occürre, venerare , ame

T

ple&tere, Ecce venio , (aluto, veneror , &

müu

amplector te, ó Rex gloriz!

Hic

P

Mé

Itute Sacrum

256

:VO

" Hicfuntomniaimembra ejus ; caput,

[

oculi, os, collum , manus , pedes , tantá

i

elegantià & decore , ut omnium intuen-

rium corda rapiant.

Accedo Domine mi

gu

bl

amabiliffime , curro , feftino , ut rapiar &

ar&to amoris faedere tecum uniar,

m

Hic denique funt fignagloriofiffima

m

!

quinque vulnerum , quz tanquam quin-

idli

que immenfi fplendorisfoles mirificé re-

DI

fulgent,& celeftium gratiarum radios evi-

brant- Appropinqua , anima mea , ut illu-

u

ftreris;. O quis mihi dabit pennas & vula-

wj

W

bo & appropinquabo Regi meo; ut ab co

illuminer , accendar, & unuscum eo fpi-

fiti

/

ritus efficiar. Amen,

fl!(»

fJ

I

ii

V.Su[piria amorofa ad uniontin cumChri-

If

flo , qua finis efl Sacramenti amabilis,

EU

l, RexRegum, &DomineDominan-

n

tium ! anhelo & feftino adte, ut

nl

amore recum indiffolubili conjungar , in

ïm;?r//*

te quodammodo tranfmuter , & intim&

a

unlar.

O virtus fan&iflimi Sacramenti !

I

me &te ,resadeó diftantes , nontantüm

t

combina , fed ex duobus unum eflice

*

.

t

nam Firtus Euchariflia eff nnitas. S, Au-

[Miwnl

guftin, (crm. 9. de diverfis,

Es

mmvüh

Il

G

Tempore Pafchali.

277

7)

II. O virtus nobiliffimi Sacramenti , me

In

vivum Chrifti membrum effice

.

)

imó é

l

duobuscorporibusac mentibus , unum

;

uodammodo fiat individuum : nam Z;r-

us Enbariflie efl individuitas 5 quá effz-

i membra Chriflifumus , quem accipi-

ii

zus. Tertull. lib. deorat. c« 6.*

j

IIL, O Virtus praftandiffimi Sacramens

e

ti , definam , per te , effe qui um , caro ; uc

:

in carnemChrifti tranfícam.£izis enim bu-

D

j Sacramentieft , utin carntm Chrifli

D

tranfeamns. S. Leo Epift. 2 $.

LA

IV. O Virtus potentiffimi Sacramenti !

transforma me in te : Fizii enim Excbari-

2

fHtefh , utin Chriflum traniformemur.

(u

S. Paíchafiusl. de corp, & fang. Chrilti,

V. O Virtus diviniffimi Sacramenri !

i

Deifica nos , & effice. Ut fmus ficut Chri-

jntus

flussquoniam Chriflns quoque ficut uos:ef-

iij

ficiamur Dif propter ip[um y quoniam ipfe

u)

quoque propter nos bomo fatins e[f. A

[j

Greg. IN2z, orat, I, in nat,

l

ntti

'

VL. O Virtusdulciffimi Sacramenti,

ul

fac, obfecro, st non tantam per facram fy-

[i:

naxinChrsfliferi,fed & concorpereitt cou-

M

fanguines Chri[li evadamus.S. Cyril. Hie-

ro[ol, catech, 2. /ncommunjene enim fia

"

M 7

anie

273

hnte Sacrm

»

nu0 Costinuationis o mixtionits /ïmi eM

j

At

duabus aquis vel cevis liquefattis . wna.

[

)

S. Cyrill. l. 10,in Joan.

VII. O faaviffimum Sacramentum /in«

ii

"

ferar in te velut oleafterin bonam olivam,

i

IT

utfructusdulces & |divinos proferam:

n

nam /n [aera commtione eft unio in[itio.

[7/

tris , c infitio [pivitnalit.S. Dionyl. Areop,

de Eccl. Hierarch. c. 3.

(g

j

, VIII. Denique ; càm teflibusiifdem SS,

Patribus, in hoc amoris Sacramento ,. re-

u

periatur 50 ignitionis,ó vittus cfficaciffi-

TR

ma Diviniratis & Humanitatis Chriffi, age

brur

í

in me , occupa me , transforma me , veluti

igniä ferrum! quemadmodum enim ignis

J

i

ferrum primó per calorem difponit , dein-

deper propriam fubftantiam illud infor-

n

T

mat , ac denique transformatin feipfum ,

propriam ei virtutem & operationem

ln

u

communicans ;Sic quoque tu , ó Ignisdi-

m

vine, óCarboEuchariflice , primó me-

diante conta&hutuo animam meam difpo-

lais

ne producendo gratiam ; deinde propriam

-WP W

ü

€i divinitatem.communica $ ac demuni to-

tam eam in teipfum transforma , operae

tionum divinarum virtutem conferendo $

ut ficutferrum, naturam ferri retinens ,

o

Tempore Pafchali,

179

/hj

comparet tarnen ut ipnis , & agit üt igniss

If

ficegoquoque propriam naturam retie

néns, & perintimum illapfum naturam

]

divinam recipiens , non compaream ,

agamque ampliüs ut creatura;(ed tanquam

Z

La

Deus aliquis , greffus & mores divinos de-

!

h

monítrem & exhibeam. &. P, Fincent,

Car4ffa de devot. erga SS. Saeram.

fUiJ.

Oquandohocfiet, Deus meus & om»

nia?&

M

ui poffibile eft ; ut non ftatim fiat?

qui pos

;

bille eft; ignem infinitum in fe re-

Mh

*

cipere, & non ardere ? tolle teporem, tolle

*ljm,zal

frigus & fiec. O fiat igitur / fiat!

n

Oratio 1. Pro affifientia B. M.V,-

MaterDomini &Virgo gloriofa mi-

npt

O

n

hi facrificanti hodie asfi(tere digna-

j

re$ &apud Filium tuum gloriofisfimum

promeintercede , utillisfimiles amoris

(dy*m,

UR

& devotionis, gaudii & exultationis affe-

&usin corde mcofentize merear ; quos

Mgnkiv

r

tuFilium tuum redivivum primó afpiciens;

& eundeminfacra Communione primó

nifo

y

recipiens perfenfifti. Per eundem Chri«

j

xoprizm

ftumDominum noftrum.

n

Amen,

)

OW'

j

| z:üwj:

O:atio

v

280

Sub Sacra

j

Oratio 1. ad S$. ZA4ngelos.

äfh& l

Sande Angele Tutelaris , vóíque ó

f&ülnd

BeatiSpiritus , qui ad fepulchrum

J

Domini piis mulieribus in albis apparue

iftis: adefte mihi hodie ad aram facienti, &

gmpon

n

Je(um Nazarenum devoté quzrenti ; do-

lia

cete me , ut Chriftlum viventem inter mor-

*

yn

tuas mundi creaturas non quzram

3

fed

ï, MA

eundem gloriofum nuncin fanctiffimoSa.

nl

cramento , ac pofleain ccelefti paradifo

cum inimoanimi mei folatio reperiam .

lm

Per eundem Chriftum D. N. Amen.,

hdye

(f

Oratio III, ad Santlum bodzevnum.

Sané&te N. hanc mihi àRegeSan&o-

um

Ll

rum omnium gratiam obtine,ut Age

um huncPafchalem , amoris igne to-

lag

ftum, cofervore & guftu comedam & ofz

hLM !

feram , quotuolim in terriseundem fum-

a,l

páfti & obtulifti.

Atque hoc coclefti

upty

phafe confortatus ; ad terram promiísionis

d

alacriter & feftinanter tranfeam.. Per eune

Vi

&

dem Chriftum D. N. Amen.

SUB SACRIFICIO,

iay,

E

I. Sub Introitu ; Agnoícetealiquando

fuifferebellem , & perduellionis reum

(ï'ï];mm

contra Regem tuum : dole & veniam hue

VuQn

Vg

.nlxiliter-.pcte:

3

Il. $45

Tempore Pafchali.

283

II. Sub Confiteor.. 'Tereum palam pro-

"

fitere , & dum te inclinas, tanti Regis con-

fpectu indignum te judica.

TUf

]

IlI. $45 Kyrie, Veniam & mifericor-

M

diam poftula.

l

IV.Sub Gleria. Regem tuum ad tuam ,

jl

aliorümque rebellionem abolendam | na-

tum lauda & glorifica.

H

"]

V. Sub Epi[lola &* Evangelio. Audi ,

f

quid mandet, aut requirat Imperator tuus,

W

& quomodo te ad fui imitationem inviter,

"

& ad pugnam contra hoftes fuos alliciar,

LU

Offer tead fequelam : & fub ejuslabaro

j

Sacramentum dic,

A

/

I

(j

TU

VL, Sub Crede.. Fidem tuam profitere ,

Redemptorem, Ducem; Judicem agnofce,

NURH j

nté

Vil, $ub Prefatione cumpueris He-

m

brzorum , Regem tuum Hierofolymam ,

cum pompa & plau(u intrantem , comita»

r [G'Jt

Q

re, applaude & hofanna accine.

hii

VIII. Sub Canone c* Elevatione. Apice:

Jefum N. R. l.. crucifixum & cum Mun-

do, Carne, Dzmone pugnantem , adora

cum , lauda, fubjice teilli , dum eum füpra

qundo

rl

caput tuum elevas.

IX. Quoties altare ofcnlaris, Regituo

Wgnimh»a

ofculum da , & collum, caputac fangui-

nem

f

282

- Poft Saerum

n

nem ptoipfius honore offer ad martyrium.

iil

X. Sub Pax Bomini: lntuere & vene-

[

r

rare gloriosé refurgentem & de hoftibus

fuis triumphantem.

XI. Sub Communione :amplectere Do«

minum tuuam fefe cibi unientem.

l

1l

XIl. Swub Benedihione $ Imaginard

x

iil

aícendentem gloriosé in regnum faum , ti-

p

il

bíque & aliis przfentibus benedicentem,

Ti

XIII. $ub Evangelio S. 2oannis, cogita

Qen

rediturum judicem, & exacturum rationes

cenerofitat

A eteChp v

]etno v

el pufilanir

"t

1jAt

atisin pu-

(ium

gna fpirituali hujus vitze decurfa peradta ,

viil

I

ut legitime certantem coroner, .vel negli-

gentem puniat,

L

POST SACRIFICIUM

J

|

[

Affectus & petitiones ad Chriftum

Regem gloriz.

t

Chri[lo Regi in domum cordis tuirecepte

at

TAU

sllos elice affetlus , quibusfamnlus excipee

ret Regeyn,domit ipfrus intrantéznt (nnt.A-

Xb

doratio , bumilitatio,dolor de offenfis. £r4-

]"nbom

Laráü athio pro beneficiis, oblatio [eu dona-

mlümü

tio,ac denique landatio,qui effetlus tamen

[

|

emnei ab 4more profici[ci debent, f conti-

ü U

uuo Amort condiendi,eo modo,quo famulus

j

h

tenerri-

Tempore Pafcbali,

283

j

enerrime Dominum vel Regem amans,fi-

[

miles eliceretergareceptum in domum f«

lu

m,

ha

4m Rege

2

J.

Unio cum Deos

T

Dominus meus & Deus meus! jam

teneote ó Bonum inzítimabile! jam

ägIMR

habeote ó Bonum faper omne bonum !

'm,nl'

ó Pulchrum faper. omne pulchrum, jam

It

poffideo te! ó defideriorum meorum finis;

'

wgm

jam affecutus fum te , tenui nec dimittam,

N

[I

!

O quám bonum mihi eft adharere tibi

yh

N

Quid mihi nunc eftin celo , &àtequid

Il

P"ï&'-x

volui fuper terram ? dz&icicin me cor & cae

TA

ro mea ; Deus cordis mei & pars mea Deus

inzternum !

1L Lesdatio.

N

JESU ! tu esipfe Rex meus & Deus

j

O

meus totus amabilis, totus defidera-

bilis , totusliberalis: cuenim (ubditorum

i

fanguinem nop: exfupis , moreRegum

u

terrenoruni 5 fed proprio nos fanguine

7 /;MM

pafcis : tu bona noftra non defideras j fed

futth

omniabonatua nobis communicas : tu

ll

1 i

fervitia ibiexhibita ,'nonparceéexiguo

m

ftipendio remuneras; (ed aterna beatitu-

linis pramio liberaliffimé compenfas, O

p

quis digué telaüdare poterit ?. Benedictà

j

fuw

f

fig

294 .

Pof) Sacrum

ficinfinita hec tua liberalitas!

ametur ab

g

omnibus tam profufa Bonitas.

jc;!.ïl!ï

II Oblatio fu.

jni

Ed quid tibi nuncofferam ; Ó Rex fecu«

lorum immortalis / protanto munere

I

&honore , quo memodó dignatuses ?

ii

g

quidrependam inops & pauper fervulus

donis tanto Re

Lo]

ge dignis deflitutus * quid

s

habeo nifi duo zra minuta , corpus fcilicer

i

&int

& animam , quz dedifli mihi ? Ecce illa li-

bens prefento:caftrum anime mes totum

ribi configno, claves offero, portasaperio,

N

S

D)

finum cordis pando , méque & omnia mea

D

Al

integré tibi fübjicio, lagredere & domie

narein medio immicorum tuorum , id eft

:;fcr(p:n

paffionum & vitiorum meorum , eofdém-

zi

tditn

que fi placet expelle. Libera me à fervitüe

te & jugotyrannorum iftorum , qui vin-

DI

culis peccatorum ime captivum tenent.Fu-

J'slm

giatàfacietua demon omnipotentid tuá

p

preculíus , & regnum ejus, quod confiftit

"s

in malitia. Fugiat mundus & tegnum ejus,

ubl

quod coníiftit in fallacia;Fugiat victa Caro

ET

r

LT

" moul

h

;

& regnum ejus , quod confi(tit in volupta-

t

tisillecebra ; nec unquam deinceps contra

W

D.

M

mepravaleant, O mundi & ftygis domie

ii

tor ] virtute hujus diviniffimi Sacramenti ,

g

implea-

Tempore Pdfäbali.

2j

"

impleatur in me , quod dixifti : Regnum

Dei intrà vos eft

3

.

adveniat hoc regnum

tuum & (emper in me vigeat. A(siftite nrihi

3

defcendentes ex aula regia, coeleftes aulici,

"d

Throni & Dominationes , Cherubini &

y

Seraphini , ceteríque Spiritus Angelici : ad

tri

Regem noftrum digne excipiendum ac

|

i

tradtandum me adjuvate , repiditaem

dl

meanm excutite, atque ad amandum & lau«

lil

dandum eum , mentem fuccendite.

YUUL

IJF. |Admiratio

i

I Regina Saba videns fapientiam Salo-

YU

motiis,tota admiratione defixa ,. non

Ht

*

.

habebat ultrá fpiritum

quo ftapore me

jl

repleripareft, dumadmirandam poten-

;n[ä':m-

tiam , fapientiam & bonitatem tuam. , in

f

hoc Sactamento manifeftatani & occulta^

i q*"'f'

tam intueor ? Rex (apientiffime, & plus

o

quàm Silomon 5 licétomnia magnalia tua

"

incomprehenfibilia , fümmá admiratione

j

me compleant; prz omnibus tamen nimis

uám admirabilem reddit. oculis. mentis

nl

UT

mez ,tanta fublimitas & tanta humilitas ;

tanta majeftas & tanta charitaserga nos

w

mortales, quà magnitudinem tuam infini-

yg'is &03?;

tam in Sacramento abícondis, immenfita-

mita«

d

tem quodammodo coatdtas , & '(uþlix

tem

j;;ii'

2$6

Poff Saerum

tem deprimis, ut nobifcum amore uniaris?

N

!

O veré (tupenda charitas/ ó humilitas pro-

|

[

funda nimis !

i

F. Humilüt:'a,

guit

Uisenim ego fum Ó Rex aternitatis !

;lemä

aacquz eft domus Patrís mei, urime

menía Majeftastua ad me veniat ?. quid

rzl'un;&

vtl

fum niít vile mancipium tuum , umbra ,

T

foenum, bulla, vitrum fragile? hincineffi-

bilem excellentiam tuam & vilitatem meá

st

perpendens totus confundor.,

Non fum

gt

n

ego fervus bonus & fidelis,, qusliserat Pe-

hi

trus Apoftolus , ceteríque devoti famuli:

D

tui , fed (am fervus piger & ignavus; & il-

letamien te à (e exire jubet , có quód pecca-

gitl

d

toríit: annon potiori jure ego dixerim :

zl

Exiàme Domine , quia peccator fum &

zi

peccatoram antefignanus? fedcümàme

recedere nolis ,imó mortem mineris , nifi

3

te manducavero, quidfaciam » . nifiutex

atuí

animo terogem : Mane nobifcum Domi-

IT

dj

ne ,quoniam advefperaícit, & nox vitio-

T

rum ingruit. Mane nobiícum pergratiam

fpecialem , per fingulatem affi(tentiam &

t

protectionem;atque conjun&tionem amo»

D

D

ris: ut cum Apoftolo dicere valeamus;quis

Itj

ld

nos V.(epanbit ácharitate?

FI. Spes

Tempore Pa[chali.

287

F.

EM

Spes & Fidacia.

Rex vivorum & mortuorum!qui re-

n

furgensà mortuis , multa corpora

San&orum refu(citafti , &ingloriz cuz

m

focietatem admittere voluifti ; quid non

W

fperem à te ? quomodo de felici & gloriofa

? g

refurrectione mea dubitare valeo ; qui pi-

W

gnusíalutiseternz toties accipio? quo»

i.

modo noncertusíim , quóddepofitum

3

a

meum fervaturus fisin illum diem $. cüm

TU

corporis&fanguinis tui attham | certiffi-

mam toties extradas, promittens infallibi-

Pf-ï

R,ï:ïï

W

liter refufcitationé in noviffimodo die, &

j

lt

vitam zternam?foan. 6, Credo, Domine ,

quóàd tu Redemptor meus vivas, & in no-

|

pm-

m

viffimo die de terra furre&urus fim, & in

carne mea fim vifurus te Deum Salvato-

um

ml

quuut

tem meum, quem velatum nunc afpicio,

Tunc fatiabor , cüm apparuerit gloria tua,

l

T

XU

i

Tl

M

Repofita eft hzc fpes mea in finu meo.

n

Prztesea , Ó fpes meaunica Jefu ! inte

confidiranima mea : & certusf'im , non

LURTA

vacuá manu , & abíque ftu&u ad me veni»

at

es: quis enim Rex pauperé vifitat , qué non

locupletet ?. tribues faltem indigenti mibi

Qd

p

eleemofynam Rege dignam; aut (altem

d

nonnullam tui efügiem aüt mnemofynon

M

relin-

j

n

228

Pofh Satrum

yl

relinques pto honorario, Et fi pedibus tuis

d

facratiffimisadvoluto fupplici , ftipem pe-

u

1N

tere confidenterliceat. Da mihi immorta-

litatem myfticam cum | perfeverantia. in

u

u

amicitiatua , nemorteculpz aliquando

moriar. Damihi impa(sibilitatem cum

s

heroica patientia , ne tribulationum causá

m

deficiam. Daclaritatem.cum fide vivá ut

tU

divina myfteriatua cognofcere valeam.Da

,:;:fes.l

agilitatem , cum obedientiz prom þtirudi-

T

ne , ut omnia precepta & infpirationes

*mng

tuas perfe&é exíequar, Da denique (ubtie

gt

lítatem cum abrenuntiatione rerum | car-

didi

nalium & terrenatum » ut (pirituales & die

Mil

vinasintime amplectar : atque ita in doti-

| f

bushifce gloriofis tibi fpiritualiter asfimi-

m

lerad gloria tuam. Amen.

a

FT.

Dile£Ho.

il

JESU Rex amabilisfimelomniAbfa-

niti

O

lone pulchrior , Salomone fapien-

ET

tior , Davide mitior , Samíone fortior

RTO

quamüm teneor amarete ? Amo te extoto

k

corde , quia creaíli me: amo te ex tota ani-

i"]uüst

[2

ma , quiaredemiíti me

*

amiote ex tota

äc'ïm;

mente , quia fané&tificafti me : amo te deni-

W

que ex omnibus viribusmeis , quia pretio»

focorpore & . (anguinetuo toties refecifti

o me,

Tempore Pafchalr.

289

tj

me, O amator hominum ! veré amor tuus,

fmp.

neceffe eft , ut fit infinitus , qui non folüm

TUf

adtanta amore noftri facienda & patienda

m

[

[À

te adegit

verüm etíam eó permovir , ut

v

pridie quàm patereris , inftitueres hocad-

um

mirabile Sacramentam amoris , Ut nobise

Ia

cum uíque ad confummationem feculi

[7T"

permanetes; & intiméte nobifcum con-

n

jungeres, O Amor infinite! cur egoarden-

wl

tiori dile&ione in te non rapior ? Per vul-

TR

neratua gloriofiffima obteftor te , vulnera

ii

mecharitate : & quia fine gratia tua fpe-.

Qf (

ciali diligerete nequeo,ut defidero,ad vul-

hls

nera tua velut amoris domicilia confugio.

j

O Fontes Salvatoris mei diflillatein me

At

gratiam aquz vivz , quz fiti vifibilium ex-

tinctá;ad amorem invifibilium me excitet,

O corpus facratifsimum , tanquam figile

;Ommabü

lá vulneribus quinque czlatum,pone te ut

vl

fignaculum fuper corpusmeum: obfigna

ne hr

pedes meos ut (emper in via charitatis pro-

fettt

grediar. Obfigna manus, ut (emperopera

"T

charitatis exerceam : oblïgna& latas ut

um

affcétus amoris tui & proximi indefinenter

ynit

proferam in tempore & aternitate ,

Amen,

u

i

h

N

IGNIS

edute Sacrum

290

p

[

n

IGNIS ET LIGNA

fyn

AD VICTIMAM HOLOCAUSTI

EUCHARISTICI

n

Sive

A

UT

11l

Confiderationes & Affc&us

AMUAM

u

Pro Sacrificio Miffz in Pentecofte , à Fefto

110

(

A(cenfionis Domini ad feftum

"

)

SS. Trinitatis.

A

Deus Pater & Filius & Spiritus

m

San&us ignis amoris.

[
