
Daminm Deni tuus igüi; con(umens efb.

h

Deut. 4.

(

"

Ipopulus & Sacerdotes veteres jubente

i

i

Deo, tridui fpatio rantá curá przparans

di fa&te , ut per Moyfen legem obtinerent?

D

lu[]

Santlifica illos badie ci cras, lavéntque vee

bt

ffimemafimd-*þmparmi in diem tertium:

*

G

f

D7 177X qm' tetigeri

tmontemorte toortetur s

u

ïr!

lapz'dibm opprimetur ,ant confodietur jae

eulis, Sacerdotes quoque qui accedunt ad

Dominum [an?ifmmmr, ne percutiat eos»

ül

n

"N

Exod.19. Quantá diligentiá,quantà devos

üone & virtute fe difponere ac fanctificare

Pülr

debebit Nova Legis Sacerdos , ut nonles

UA

geu,

$n Pentecoffe,

29t

gem , fedipfum Legislatorem infinite

majeftatis fafcipiat?

Su[piria per diem.

y

Dominus in igne veniet. Ifaí4. 66.

Lampadesejus , lam

flammarum. Caz:. 8.

pades ign;s atque.

If

' VeniSS. Spiritus, reple tuotum corda fi-

h

delium,& tui amorisin eisignem accende.

Pro compofitione loci , cogita tein Cos--

naculo , inmiedio Apoftolorum & Diíci-

l

W

pulorum Spiritum S. in forma ipais lufci-

|

pientium , preces fundere , aut ad aram fa«

cere,

nj

ANTE SACRIFICIUM.

jj

Pro feptem hebdomadis diebus,

anu-

P^

DIE DOZ4INIC A.

1.

"A5fellus Fider.

W qui

Filii Dei altiffimi, in hoftia fancta, &

E);!qül "

j

benedi&ionis calice , credo te pres

j

t

fenseffe Verbum divinum , Verbum vis

j

vum ,zternum , infinitum, quod egreffüm

ii

eft, egreditur, & egredietur in ecerüum ex

TT

ore Patriszrerni manens eriam intra ips

m

füum cum omni divinitate : Verbum omnie

j

Av

potens , per quod omnia fa&a funt & con-

[

fervantur, Cüm veró tu, 6 Dei Verbum !

dixeris

j

N2

292

nie Sacrum

j/

dixet

is Joan. 14. Ego in Patre , e Pater

21

in me e|ls ac proinde, ubicunque eft Filius,

iwjäpllh

ibi quoque fit Pater: credo etiam in augu-

jjjv, Wi

(iffimo Sacramento , adeffe Patrem ater-

A

num , quiintrafeip(um Filium fuum ge-

Es

nerat , quem (emper generat , fuàmque illi

j

divinitatem communicat ,. & fic. dilexit

n

mündum, ut Filium fuum unigenitum da-

du

ret , utomnis qui credirin eum , & fide vi-

j

várecipit, non pereat , fed habeat vitam

gternam: Cüm autem nulla Períona divi-

;Jiï'bït

naab aliis feparari valeat; credo quoquein

em

E

hoc myfterio prefentem effe Spiritum fan-

hi

Qum;qui Patrem & Filium ob nature uni-

^

tatem comitatut

4

quem Pater & Filius

:;wbpfh

3

mutuointer fe amore exardeícentes fpi-

[

rant, & aternüm (pirabunt.

Quáigitur

iif

q

przparatione & puritate , quo conatu &

1

fervore ad (an&am,adorandamque Trini-

M

tatem (nícipiendam me difponam ?

Ifttl

UI

]. Petitio Puritatisad Patrens cocleffem.

aj

Pater coeleftis,a&tus purifsime,mun-

da meab omni inquinamento care

(

l

D

nis &lpiritüs , ut mundus in confpectu

tuo compaream , & purior ad fontem om-

[

Al

nis putitati

s accedam., O fi cum omni pue

bilis

m

A

ntate , qu& fragilitati humans pofsi

eft ,

3n Pentecofle,

25j

Àil

eft , facrofan&um Filii tui corpus & fan-

Or-

!

Il

guinem fufcipere valerem. O ficum c

5

J

pore puro , cum intelle&u puro , memorià

4sQ

purá, voluntate purà , intentione purá, af-

1

fedu puro , ad oblationem mundaam acces

)

)

derem , pur& ad gloriam tuam , & ob nul-

i

lum alium refpe&um 5 atque ad Angelo-

rum & omnium fan&orum puritatem

n

0

afpirarem 1 Sed ecce co:li non funt mundi

VA

in confpe&utuo , quantó minüs homo ,

T

qui bibit quafi aquam iniquitatem 1 effan-

n

"

W

1

l

Mi

de igitut fuper meaqnam mundam Spiri-

tüsSan&i , & mundabor & fuper nivem

T

felf«

ealbabor. O Pater noffer qua esin ais !

)

ego fu perbiz nzvis coinquinor:SanfliHve-

sl

zur nomen tuum , quod facit humilitas. A-

vatitiz maculis inficior, 4dveniat regnuum

i

14um , quod pauperibus Spiritu promitti-

"T

tur. Invidià impetor : Fiat voluntas taa fice

msïmi

.

H

jl

utincalo i iuterra

quod promittitut

ul

mifericordibus, Libidine impugnor : P«-

gj

nem noflrum quotidianum da nübis bodie ,

.

yo l

ut confortet debiles

3

& (enfus coeleftes ;

terrenos reprimant. Itáinfeftor : Dzitte

)uk?ifm

gt

nobis debita no[lva, ficut d* nos dimittimus

A

debitoribus noflris , quod promittitur mie

tibus,Gulà tentor: E£ze nos indncas in ten-

á

2

N

»

i |

tetio:

294

zdnte Sacrum

.

pj

"

z4:i0H€9D

.

quá primi parentes proftrati

i

funt. Denique Acediá opprimor : $e4 //be-

vanosásalos &à periculofo in rebus di-

(i

vinistzdio , quod omnium malorum cft

,

Mi

origo. Ámen.

n

1II, Petitio Luminis,ad Filium Dei,

n

Sapientia Patris,Lumen deLumine,

J

p(ür(x

O

& Lux mundi indeficiens ! illumina

N

!

!

me , ut cognoícam te , & charitatem, quá

J

"

dignaris venire ad me , intelligam , quo

r

me extremà induftriá prepare, O. Author

yi

)

& confümmator fidei J'efu! illumina me in

ï,Uxm

fide ; utin omnibustentationibus refiftam

D]

AL

fortisin fide diabolo $ qui ab incredulis ri-

m

zoetur utleo , afortibusin fide u1 vermig

,

contemnitur,S.lüdorus]. ;.de fummo bo-

[/7

noc. f.

Di

Illumina mein fpe, Prote&or meus &

|

Ign

clypeusomnibus fperantibusin te , utab.

guni

undem in fpe & femper ex(pe&em ac defi-

cli

deremte füummé defiderabilem: tü. enim

]ien

esSpesmea à juventute mea,P(5lm.go, Tu

u

es Spesomninim finium terra, Plalm.64,

j

Illamina me in charitate , ut diligam te »

lf

Domine , & noxia fenfaum blandimenta n

amoretuirefpuam , 6 Deus meus & om-

Qu

nia ?

29$

jn Pentecofhe.

]

nia

! &cumfamulatua Gertrude excla-

|

mem animitus : l.2. c. 66.

dul-

O amoenitasomnium colorum ,

Ll

.

», coromni

um fap

orum , dele&tatio om-

([uavis amcenitas ample-

,,nium fonorum,

fupereflluens abyffus

,xuumintümorum ;

l

mhnicrea

turz praeligo ;

divinitatis: Teo

il

dele&tationi abrenun-

» propter te omni

dverfitati obvio; in his

m

, 65 pro t€ omnia

em requiros

jqi

, omnibuste unicum laudator

P

3

tecun

Yi affe&tio

n

»lIuanime mez vita

N

N

viadoris

amatotii conflata.

, cordis mei,

finete cendit

i

!

, Uünamin omn

iy ad quod

.

aturinanimata, üt 1 te

,,anima mea

,redd

li

hs

&iffimo amoris

vinculo

3»V

ivida, tecum at

ttj

, Colligata permaneate

[

IV. Petitio cbaritati

sad Spiritum $.

!

amor increate &

Divine Spiritus !

iszternz ! ecce ego

fU j

Ignis dilection

"

M

(ab Euchariftico ve*

',L

tepidus anhelo ad te;

M 1]

lamine latentem , ut tot

us accendar à te,

amore fpirituali ;

fl

j

(

Diligam te Domi

ne,

dio habeam , omnes

U

Ti

quo om nia peccata o

Á

& te unicum bos

n

imperfe&tiones fugiam ;

l3]

num meum omnibus cre

atis anteponam.

"

[eparobili,

i

Diligamte Domit

1e amote in

ione & affe&u te

]

quo femper in cogitat

j

4

Ptæ-.

H

$96

vAite Sacrhm

prefentem habeam ,. don

[

ecin regno tuo

facie ad faciem te videam,

Diligam te Domine

,amore infatigbili,

quo nunquam à contem

platione perfe-

li

.&Eonum tuarum ,

nunquam à defiderio

perfe&i amoris tui

; & ftudio bonorum

l

operum defiflam ,

donec inzternitate te

inveniam.

sidi

Dili

gam te Domine amore incontami-

ï;ädmsi

nabili

» quo quidquidin mundo eftcon-

i g:adx

ccpifcentiz abjiciam

ii

; Ut me à feculo hoc

immaculatum cuftod

dity

iam , donecad puri-

tatemincreatam perv

eniam.,

um

Dili

gamte Domine amore dulci & in.

Ti

fatiabil

i

j

nifi Boni

quo nihil me fatiet , nihi] dele&teg

taszterna , quam in omnibus

fri

qu&ram, donecin coclo apprehendam.

ü,q

)

ho

Diligam te Domine , amore libero, quo

A Y

fles meos contemnam;,omnia cum füme

d

!

ma fpiritüs

ibertate perficiam , donec ad

I

libert

atem Filiorum Dei conícendam,

NI

i

Diligam re Domine,

Md

amotre infeparabi-

li, quo nullísadverfis c

edam , &unum

i

alzti

quodammodo tecum efliciar

, &ccum A-

AU

poftolo dicam:

"w

ritate ?

Quis me feparabit à cha-

n

j

O Veni fandte Spiritus , reple tuorum

m Il

corda

d/rgmzj

in Pentecofte.

297

0ll)

corda Fidelium , & tuiamorisin cis ig-

nem accende!

n

FERIA

ID

K

1. Sufpiria ad impetrandum Spiritum

sU

Santium ,eju(gque Dona.

N

JESU Nazarene! flos de radice Jetfe,

M

O

luper quem , viunionishypoftatice

neceflarió & connaturaliter. requietcit

Tif

Spiritus Domini , cum feptem donis fuis

QDv

in gradu excellentiffimo 5 difpone me

u

przveniente gratiá tuà , dignümque me

ii

effice , ad quem divertas, tecumque Spiris

tum San&tum adducas;qui (eptem fua cha-

Mi

rifmatain gtadu eminente mihi commue

nicet.

:

i

QT

Veniat,ob(ecrojin me Spiritus Sapien-

T

ti4! quo divina & zterna profand& con»

T

templer, &fíecundüm ea de omnibus re-

&e decernam & judicem.

ln

n

Defícendatin me Spiritus Scientis! quo

n

temporalia , & modum illisbené ad fala-

1fÀ

li

tem utendi cognofcam.

J

fT

Requiefcatin me Spiritus Iatelleás !

n

quo obícura intelligam , &in ady:a Szri-

A

li

pturarum penettem.

Hibitec in mespiritus Confiliiquo om-

qont

nes meas & proximormnu&wnes honeífté

Itruat

ff

"

ditigam.

N j

299

vante Sacerpm

Irruatin me Spéritas Fortitudinis! quo

j

1

advería quavis , etiam martyrium, propter

te Deum meum libenter fuftineam.

g

at

Regnetin me Sppirizus Pietatisfeu Re«

0i

ligionis! quote Deum meur ut fümmum

i

Parentem (ummáreverentiá colam : pro-

ximis veró tanquam Fratribus omnem z-

u

3l

quitatem & benevolentam , unius Dei

f

ccmmunis Parenris causá exhibeam,

u

Denique configat & confirmet me 5p;-

vitus T imoris Demini! nonfervilisfed fi-

lal

dinot

lialis, omnium virtutum fons & decus ; uc

(utim

Spiriu Sanctorepletus Sacerdotalia mu-

nia fan£té peragam 5 (emper ex fpiritu co-

ia

Aitiza

gitem,exípirituagam , exfj piritu loquar

lii z

magnalia Dei.

//. Su[piria ad Spiritum SanHlum,

Eni Sancte Spiritus, Legislator opti»

me , Legemtimorisfervilisin me de-

le , &legem charitatis divinz omnium £i»

UM

delium cordibus in(cribe,

ial

It

Veni ,OSpiritus veritatis ! & omnem

veritatem me doce ; detege fallacia mundi

T

principia;vana.carnis blandimenta & dia-

"

boli nociva mendacia

b

uttua amplectar

il

fancta dogmata.

O füat repenté de lo fanus! qui me ,

to.umque

(

Áf

in Pentecoffe,

299

lq.

pR

totümque mundum percellat , atquee ve-

terno tepiditatis ; ac peccatilethargo nos

i

eXxcitet,

j

n

O Linguaignea 1 defcende fuper me ,

W

IE

& velutcarbone ignito lingitam meam

r

tange , utà viriis purgata velde Deo , vel

cum Deo ardenter fempcr quUQtllï:

7

Veni , Ó Divine Auffer $ perfla hortum

animze mez, & fluent virtutum aromata,

j x

kf

5 Venhl Ó Spiritus vehemens! totàmque

domum mentis mez reple: concupifcenz

Q

tiarum mearum ardorem tempera : imper-

lum

P

.

JH

fe&ionum paleas exfuffla

& cymbam a-

nimz mez ad portum perfectionis & fe-

hgt

licis eternitatis füuaviter.& efficaciter di-

tige.

J

Veni ,ó ignis & flamma divini amoris !

)W(ïl:

hW

& omnium mortalium pectora fuccende ,

il

M

J

purificer à te , ut purificem aliossilluminer

àte , utilluminem alios; accendaráte , ut

accendam alios: ideo enim de coelo mitte-

OMI

nund

tis,I & quid vi

s nifi utaccendamur ?

FERLA Hl.

1

lfgf.üïï

S!»!B)irid pro impelrandi,c 12. Frutlibus

Sþirit»?: Saath.

I.

hd

Osalsator diledtisfime! mihi mox in dul*

0[;.':)":

6

cisf1-

"Iute Saerum

ciffimo Euchariftie Sacramento intime

g

LPJ

conjungende: Tuarbor es cocleflis paradi-

gl

fi adferens fru&tus duodecim per menfes

I)

fingulos, 4poc. 22. Ego veró fum oleafter

!

inurilis ac fterilis ; quare inftantiffimé ob-

[

g

fecrojinferar in te, velutin bonam olivam,

Il

ut fructus bonos & copiofos proferam,Tu

/

nl

vitis , nos palmites: tu oliva fru&tifera , nos

fteriles: tuarbor vitz , nosmortis propae

)

»

il

gines: ah inferar in te , uniar tibi , ut auxi-

lio & favoretuo fructus novos & recentes

lh

i

roducam ruis non abfimiles : tu enim di-

slb

jl

sl

xifli: Qui manducat meam carnem & bi-

bit meum fanguinem 5in me manet,& cgo

yoli

ineo, fann. 6-Manducem igitur te,ut ma-*

neasin me & fimus uterque unus fpiritus ;

ht

quemadmodum ramus infertus eft unus

|

cum fuo flipite.

A

II

1

Fecundiffima vitz arbor ! in medio

10

Paradifi feu Ecclefiz plantata , mox-

h

que in corde meo, mediante Sacramento

t

T

amobili plantanda profer in me , & fac ut

N

T

ego tecum proferam duodecim fru&us

Spiritüs :ac

V

Primó quidem in hac facra Commu-

Ab

fidi

nione excellenter ezumpat C/arii4i ; quae

me

3jot

in Pentecofle.

IQ

mecum Deo meo,cum füummoBono meo,

ij

cum Patre & Filio & Spiritu San&o inti-

j

mé conjungat.

j

ll.Deinde enafcatur in anima mea

nj

Gaitdium in Spiritu San&o, quod cor me-

[

um totum lxtificet atque contirmet.

il

III. Oriatur Pax , quaexfuperet om»

QUj

nem fenfum , pacificétque carnem & fpiri-

a

tum , & fpiritum meum cum Divino cone

Ill

ne&at.

ls

IV. Exfargat Pattentia , qug inlabori-

ni

]«

bus & tribulationibus exultet adeó , ut de-

sl

L

li

incepsin nulloglorier , nifiin cruce Do-

17]

"

mini noflri Jefu Chrifli.

Tj*

I1I,

1

N

:

Fertiliffima vitz cocleftis arböf ! me

O

arentem furculum gratiæ fucco ine«

VEU nE L ES UE csiF

2

bria , ut V.germinerin me Benignstas ,

"l

—

uz omnibus etíam hoftibus benefaciat.

Mi

T

VI. Propullulet Bozitas , que omnibus

1

me füavem & amabilem reddat,

— ÁÁ

(If

VII. Protuberet Lozganimitai, qua

advería quavis diu fuftineat & fperet,

i

VIil. Crefcat ZManfuetndo , qu& iram

fübinde effervefcentem. cohibeat, méque

yo

r

)

g"Z

exanimo mitem efficiat,

7

A

-

eduteóacrum

du

IV.

Atbor paradifiaca! (terili cordis meí

O

fundo committenda, palmitem ari-

dum gratig tuz rore irriga , ut IX,

JFides

quoque in me vireat , quà certiffimée cre-

dam , de hocpraferum fidei myflerio ,

quod Deusrevelavit, & meobtentarum

[

confidam quz promifit.

F

1n

X. Promicet 74odeflia , que omnesin

me exteriores corporis motus decenter

m

Ia

componat & moderetur.

un

XI Vigeat Continentia , quapaísio-

JCUUI]

num impetus intra legi[imos limites: con«

"

n

jl

tineat,

U

XIL Denique floreat Caffztas , qua cors

i

pus & animam meam angelicá

puritate

fan£&ificet,

ET

p

Ad exremum , O Jefa Arbor virz ro-

E

n

bili(sima !

et gratiam hujus Sacramenri

!

J

F

-

W

fructiferi , c

j

M

ementerindulge, ut fructus

M

i omnes, quos in me producere dzgnabä

ris, fani fint, recentes, diuturni ac copiofi ,

:.:'ä:flrg

j

quibus falus, renovatio, ac rcformatio fpi-

ritüs mei conftanter , ad finém ufque

vitz , confervetur & augeatur..

Amcl-l.

Mj

EERIA

n Pahtecq/?e.

303

EEATA F.

mt

Oratiom:pr o abtinendis virtutibus

"

veluti d:'j?m fetiotibus ad qTAtias

gratit datas.

]

I

f

d

f

I)

Ominve jetu Cl

Tiüe , potensopere &

D

il

Íermone tu po(uifti olim in Ecclefià

tüa primüm quidem Apoftolos , fecundó

Prophetas, tertió Doctores, deinde Vir-

$ll

J

tutes & eratias curationum , cæreräfque ;

dividensíingulis pro beneplacito : nun»

quid hodiedum manus tua abbreviata eft ?

1

aut nonindiget Ecclefia tua , jam fatis ra»

D]

dicata , irrigatione hác ?. Ecce Domine ;

( |

Regnaintegra & Provinciz millionibus

infidelium & Hzreticorum fcatent,

Se-

(

lige,obfecro , & mitte viros Apoftolicos

ad gentes haíceconvulfas & dilaceratas ,

neinopprobrium tuum infernus animae

bus damnatis ultrà oppleatur. Ofi indi-

gnusegointer przconesiftos , & glorie

i|

tuz infirumenta recen(eri mererer / Evehe

]i

mequzío cum aliis plurimisad tam. pre-

Qp

cellentem virtutem & humilitatem , ut di-

N

gnus efficiat , cui animarum zelum,& grae

tias nonnullasgratis datas , ad converfio-

nem fidelium & infidelium,abfque danino

1I,

"

Ihco, communices,

(I

n

304.

vute Sacrum

II.

n

E veró,Salvator mi, horum donorum

(

pracellentia, occafionem vanitatis &

.:if.ï [/

ruing prebeat , mitte Spiritum San&um

m

tüum de celis,qui in omnibus nos dirigat ;

a

& totum hoc xdificium, ut fapiens Archi-

qu

[

tectusfuper firmam Petram. , non more

Diaboli , fuper arenam mobilem funder,

D

Solidet ; inquam , illud in perfe&atui

;;':an'z

imitatione & omnium vanitatum ac vj-

M)

fibilium contemptu,

O divine Spiritus!

jamjam ad me in Sacramento cum Patre &

J

Filio venture ; pone te príüs ut ngaculum

)

1j

fuper cor meum , cocle(tes ci virtutesim-

gl

primens , ac poftea etiam ut fignaculum

zl

füper brachium, ad opera heroica, foititue

Ia

n

dinem tribuens, — Abíconde priüs ignem

divininiAmorisin finu meo,per efficaciam

dttun

fanctiffimi Sacramenti;: ut póft inde pro-

ETRU

deatac veftimenta ardeant & luceant, Ne

ia

vclat ftatua Nabuchodonoforis , luteis pe-

T

ij

dibus,tentationeirruente , corruam &

EU

comminuar.

d

IlI.

A

Ignisqui (emper ardes & nunquam

]

O

extingueris ? activá Eucharifliz vire

(

tute confume in me

viiorum íco-

Ll

"

ram,

in Pentecofte.

oj

tiam , utluceam clariüs & luculentiüs ar-

I

deam. Impelle me priüsad peragendum

M

cum eximia perfe&tione & fervore ordinae

ria;ac poftmodum , fiad gloriam tuam

"M

conduxerit, eleva meadíingularia, tam

l

quoadinteriora orationis & contempla-

d

tionis dona , quàm ad externz vitz activze

j

opera:ut hac ratione gratiz tuz efficaciam,

Vl

fapientiz (ublimitatem , & omnipotentig

qy

megnitudinem in me demonftres,

i

IV.

t

Divine Spiritus!qui primisChriftia-

njs tam fublimem perfectionem

DAT

I

infpirafti, eofdémque ad illam affequen.

llll

dam adjuvifti ; precelfas hafce Chriftiano

(i)

& vel maximé Sacerdote dignas Virtutes

W i

cordi meo infere. Communica mihi fidem

adeó certam , ut Myfteria divinatam fir-

n

miter credam , ac fi oculis cernerem. Lar-

i

gire pem adeó (ecuram , ut promiffa

W

divinaitafperem , acíi illa jam pof-

am&

fiderem.

Tribue mihi fiduciam adeó fir-

i

mam in oratione, ut quod aliàs eft ex imera

gratia tàm confláter ac firmiter petam,atq;

qlm

fi effec debitum ex juftitia, Concede Obe-

j

dientiam adeó promptam in rebus. arduis

j

ac difficillimis , atque fi facillimz effent &

h

jucun-

zdnte S?cmm

306

jucunda. Prazbe poenitentiam adeó invi-

J

Bol

&am, utmagnoanimo labores quofcun-

D

que tolerem, alidsintolerabiles, Imprime

cordi meo effüfam mifericodriam, fuccene

f

deanimarum zelum infatigabilem & cha-

l

AMI

4M

ritatem amore tui omnia fuftinentem , et»

I

iamtormenta & martyrium.

BERLA' Vj

[//

7,

..M!

Petitiones pre gratiis grans datis à Spi-

vitu $. obtinendis,

J

T

Divine Spiritus ! ubi przdi&is Virtu-

tibus tam excelíis me aliófque inftru-

m

&Ub

xeris , & contra oranem vanitatis afful-

lt

tum przmuniveris , fequentes favores au-

debo confidenter petere; nixus Chrifti me«-

äizgran

ritis , & liberalitare tná imraensá fretus,

j

]. Veni fan&e Spiritus , & cum Patre

Ti

&Filio , fubfpeciebus Eucharifücis me

vifitante , largä manu dona tria impertire.

dtin

ä

Da mihialiífque innumeris fervis tuis , in

1

Ilj

primis Sermonem Sapientie, quo ornati

W

) Ji

fublimia & occulra divina myfteria alios

recté doceamus & explicemus.

[

Il. Deinde ó fan&te Spiritus

*

largire

i

C;

quoque nobisSermonen Scientie,quo ma-

l

l

gnalia Dei , ex ipfis creaturis tanquam

n

manuum ejus operibus deducta ; homini-

busaptt perfuadeamus,

II

f

l

^

(

in Pentecoffe,

307

f

III. Tribue nobis quoque ó 'Beate

Spi-

(

titus Gratiam fidei , quáordinariosfidei

Ti

articulos & veritates mortalibus rité pere

(v

fuadeamus.

UE

IV. Prafta quoque( fiad gloriam tuam

! lY

aliorüimque falutem expediat ) famulis

uuis virtute excellenübus Gratiaz fanita-

1477 , quà infirmos fanitati reftituant ; 2t-

i

o

que ita plurimos convertant & in fide con-

firment.

Vit

V.Concede ctiam ( fiad gloriam cone

ducat) Operationem FVirtutum idem fi-

delibusíervistuis, uteaper hos velutin-

firumenta , prodigia patres que mundum

Áin

faciantonmiporenriam tuam obftupeíce-

(0N

Ie , infinitam majeftatem tuam deprædi-

care«

.

us |

W |

VI, Infunde pratereá non*nulllis » firee

g

dundetin gloriam tuam,Gratiar Propbe-

tie,quà futura in bonum alienz falutis cere

] [Uji :i;

jl Tl

tiffimé revelent.

r |

VIL..|. Mitte quàm plurimos viros Apo«

ftolicos ad varias gentes hzrreticas , barba-

ht

ras & infidelitatis tencbrisoppretfas, eof-

demquedono & Graria linguarmm in-

?'".Um'

i?

Ítrue, utabombnibus, de negotio Salutis

n

j

agentesintelligi valeant : O fi illisannus

li

merari mererer,

VIIL

dnte Sacrum

308

[

VIIL Ad hzc (egrega viros aliosinfignes,

ii(démque gratiam difcretionis (irituum

[

elargire , ut pro falute proximi , arcana ,

111,

B

quz in corde cjus geruntur aperiant.

Y

IX. Predictis denique , O Spiritus San-

&c! adjungere dignare Donsm interpreta-

[

tionis Sermonum , quo resobícuras variis

i

i

modisá terevelatas declarent, ad majo-

[

remagnitionem , laudem & morem fane

&iffima Trinitartis. Amen,

hii

Oratio 4d Chriflam Dominum

Proimpetrando ees Spirite.

]

: Salvator ii ! quemadmodum Elias

in Peradifum raptus, pallium & fi-

h

mulcum eo ferventem fpiritum tum du-

plicem Elifzo reliquit 5 ita ru in coclum af-

ais

cendens pro hereditate; " Eccle(iz cuz &

s

ya

cuivis ejus Jufto pretiofiffimam carnis cue

veftem in Sacramento altatis reliquifli , ut

ET

ejusfumptione, unumquemque alrerum

:(fgr&m

quafi Chriftum «fficias per fimilitudinem,

sl

xudn

Obfecrote , ut fiat in me fpiritus tuus du-

plex: fpiritus fcilicet amoris Dei & amo-

l

!

*

ris proximi

*

fpiritus exercendi opera vi-

tzacive & opera vitz. contemplativg :

nhï

fpiritus mortificationis & orationis : fpiri-

li

tus faciendi & docendi : denique fpiritus

gratiae

3n Pentecofle,

309

l

gratiarum & virtutum in proprium meum

n

commodum , &gratiarum gratias datae

L

)

rum ,in commodum aliorum

*

ita ut pet

efficaciffimam facre hujus. communionis

h

virtutem fiat difcipulus ficut eft. Magifter

h

ejus j caque faciat opera admiranda , qua

i

illefecit , ad(olam & majorem Magittri

j

fui honorem & gloriam, Amen,

i

PIORIM P

Petitio Charitatis ad. Patrem. celeflem.

I.

]

Pater eterne ! Quid juvat, filinguis

It

O

bominum loquar & Angelorum ,

d |

charitatem autem non habeam ? nunquid

T2

ero velutes(onans aut. cymbalum rinni-

:

ens , cujusfonus , non vivus , fed mortue

u

!

us , alics excitat ad faciendum quod fonus

indicat ; ipfum veróloco non movetur 2

i

Quare gratiam tuam copiofam mihi infun-

j

de , ut emuler charifmata meliora , & ad-

T

huc excellentiorem viam , quam demon-

zmq'

ftrat Apoftolus, ingrediar , viam fcilicet

p

diving charitatis , quz omnium virtutum

gt

& gratiarum vita & anima eft.. O Sacra-

mentum amoris ! confer mihi hodie te fu-

sti;'?ï'

menti hanc gratiam ; ut diligam te ; Do-

mine ,

4dnte Saerums

310

W

mine , virtus mea ,& diligaràte, tibique

foli placeam, Amen.

j

II.

«t

M

j

Chrifte Fili Dei vivi! qui dixifti: Ig-

O

n

nem veni mittere in terram , & quid

volo nifi ut accendatur 2 mitte , quafo ,

Sm'l

-dn hac facra Communione ignem hunc di-

n

n

vini amorisin frigidum cor meum , utac«

cendatur & ardeat, Communica mihi tam

Ü

1

fublime charitatis fupernaturalis donum $

fine qua omnes alz gratiz fine merito &

J

mortusz reputantur : Sienim babuero p"ra-

at

kFM:

pbetiamc-j-naverim m)//ieria 072HIACT 092«

nem fcientiam , cy babuerofidem , itaus

t

s20ntes transferamscharitatem autem uon

gmm h

babuero , nibil (a$2, quiain nihilo, in pec-

gt

catoremaneo. Abtorbeat me igitur , mi

Lïiqüäl

EX

Jefu , vis melliduaa amoristui , utamore

amoristui vivam & moriar , qui amore

A

ii

i

mei dignatus es mori , fed nunc vivis & re»

gnasin fecula, Amen.

d

III.

Divine Spiritus! ignis amoris ad cu-

(

jus incendiumPater ipFilium, & Fi-

Qm

lius in Patrem mutuá dile&ione eliquatut?

L.

in hac facra Euchariftiz perceptione ine

li,

Qiltig

fundeob(íecro animz mez tepidz ge-

nuinum Dei & proximi amorem , qui fo-

lus

in Pentecafte,

311

lusFilios Dei áfiliisdiaboli , Difcipulos

Chrifti à difcipulis mundi difcernit. Hoc

|

pietiofo amore obtento divesfum , eo ree

*

;|

nfoto »in inopia & miferia permaneo

.

f

l

enim diftribuero in cibospauperum omnes

N

facultates meas, c& [i tradidero covpusmee

(

um,itautardeam,charitarem autem non

u

babuero , tibil mili prodefl, quiain pecca-

"

to hzreo , etiamfi profit aliis , quorum ne-

yj

ceffitatibus (abvenio; & licét corpus arde-

W

at , cor tamen alget. Quare ó Sandte Spiri-

5?19-

zus! vincalum& nexus amoris interPatrem

1]

& Filium , hoc merecum amore conjun-

]

ge, qui omnium vitiorum fit interitus ,

ul

operaüm veró (anctorum principium 5 qui

u

omnces virtutes fecum colligatas adducat ,

u

& tanquam Regina omnibus imperet ;

Ti

hunc amorem fi dederis, dives (um faris,&

1

nihil ultrà defidero. Amen,

j

WW

Á

SABB AT HO.

Qrationes pro obtinendis effetlibus dyvina

charitatis.

Oratio.

J.

ad Deum Patrem.

[te

J

Infinita Chariras,Deus meus & om-

1

Y

nia

.

diftribue gratias reliquas pro

l*':!'

u

libisu , cui volueris ; hanc mihi prata

ccteris majorem, ut perfectà charitate per-

petuö

M

edute Sacrnm

$1*

:W

petuó te deligam.O Pater eterne,unà cum

Filioinfinitum fpirans amorem , quieft

r

sili

Spiritus Sanáus ! in(pira mihi , licérindi-

j;ïi,üilï

gno , fpiritum tuz diletionis, per quem

gt

agaminutilitatem propriam , quod per

n

u

í

gratias gratis datasagerem ad utilitatem

p

alienam. Obtineam in hac factz (ynaxeos

frequentationc hunc fpiritum tuz charita-

a

p

tis, quz proprium habet donum lingua-

d

rum, non carnis, fed ignís, non lingaarum

nbl

Íolàm hominum , fed & Angelorum 5 quo

j

cüDeo meo loquar in pfalmis & hymnis ac

ii

1

canticis fpiritualibus , cum gratiarü a&io-

i

Witng

ne, alií(que tenerrimis affectibusscum pro-

ximo veró loquar verbisamore fan&o ac-

du

ceníis ,omniümque neceffitatibus , omni«

nit m

uj du

bus omnia fa&us, meaccommodem.

Qratio II. ad Filiusa Dei.

ER

Manuffime Redemptor , qui amicos

uidi

& (ervos tuosin te credentes , & cha-

:;:zlialig

ritate perfectáte diligentes, magna , imó

uj

majora , quàm tuipfe przftiteris, factu-

d

ros prodigia promifiíti : Ego, Domine , re-

"t

linquamihzcjadmiranda aliis diginoribus:

:.«-:mg

unumadfíacram Euchariftiam acceffurus

T

pero humillimé, donum fcilicet & affe&us

h

Ü

charitadsdiving ; hocenim donum &

DA

fuum

3n Pentecoftes

35

f

fuamhabet donum Sapientiz & fcientiz:

n

ad myfteria divina penetranda , cuienim

il

ea manifeftas,ni(i amicis tuis?qui veró funt

Wt

amici tui,nifi charitate preditithoc donum

i

pergratiam tuam nunquam: excidet,veluti

i

Prophetia, fcientia & linguas fed incipiet

Jiq]

in hac vita & eternüm permanebitin alte--

if

ta. Hocdonum , cot.meum & carnali i

1g!l!'

fpirituale commutabit, optatá metamor-

AU

phofi & miracula fpiritualia non deerunt,

N

incredibiliaiis, qui non diligunt. Mundus

enim magni facit divitias, charitas autem.

a?nisz:

T

fpernit : mundus ambit honores , charitas

VW'

fugit: nundum quies & profperiras dele-

Ed

Gat, charitas in labore & adverfis exultatg

JiIlg

mundus íanitatem & vitam longevam

amat; charitas infirmitatem amplc&irur,

mortem non timet, vitam & fanguinem

nul

pro dile&is profundere non recufat. Hzc

& non alia figna , facratiffima corporis &

)&C"

T

fanguinis tui perceptiO'in anima mea ede-

li

MM

re digrlctllr ,Ut gloriam tuam in hoc mun-

K

f

dopropagem , &laudem coram re Deo

meo & Angclis eximiam reportem.Amen,

QU

g

O:atio II ad Spiritum fantlum.

s

Beatiffimze Spiritus! tu ardores im«

lou yn

meníus quoPater &Filius mutuos in

ammorces

Aute Sacrum

314

N

amotese

Éetvelcunt: tu halituses ; quo fe

afflant: complexuses, quo Íe amant? unio

uá fe ne&uur, nodus quo fe ftringunt,obs

Á

(ecro & obteftor te iuftantiffimé dum in

hacíacra Synaxi cumParre &Filio defcen-

disin me & man(ionem apud me facis;ac-

cende me, & affla me,comple&tere me,ne-

n

&e & aftringe me tibi , ut totus charitate

divinà inflammatus, tecum unirus,ac unts

fpiritus effedus ut inftrumentum gloriz

tuz elever ad maximain Chriftianis tepi-

dis, hareticis perverfis » &infidelibus ex-

j

czcatis perpetranda. Hoc fine, velut olim

Apoftolos, primófqueChriftianos , perti-

4:

]

morem me pürga , liquefac per. pietatem,

per fortitudinem confolida, per confilium

ad cccleftia mentem eleva, per Ícientiam

exorna, per intelle&tum illumina , per fa-

P

entiam dulcedine reple. Veni fancteSpi-

ritus & tui amorisignem inno

bisaccende!

1

Veni ó Charitas! & totum me poffide. Re-

gna in me ó Chariras!gratia gratiarum;vire

.f.'l

tutum regina ; operum (an&torum princi«

pium, radix merirorum, fons faliensin vi-

tamaterpam. Hocunicéoro ; hoc peto

per Jetum Chriftum ; qui /gzer Spiri-

um mandacandum- c& bibendum nobis

;

pr4 j»

in Pentecofle,

«

n

pre[hitit carne ve[litis

3

corpus fcilicet eg

fanguinem [aum, S, Ephrém, de Nativ.

Deicap. j.

Oratio ad B.V. Mariam.

,

Virgogratiofiffima, charitate & Spi-

H

O

ritüs fancti donis pleniffima! hunc

h

mihi àFilio tuo omhis charitatisfonte fa-

K

voremimpetra, utita me ad hoc facrifi.

Jj

cium peragendum & Spiritum fan&tum re-

cipiendum przparem , quemadmodum tu

à

adSpiritum fan&um in Pentecofte, & Fi-

"

lium tuum in communione fufcipiendum

u

praparafti , ut imilem quoque charitatis

112

fervorem obtineam.Per eundemChriftum

j

Dominum nofttum,

It

Oratio ad S. "ngelnm Cufladens,

i

j

San&te mi Angele Cuffos ! affifte mi«

Ti

O

hi facrificanti, juxta aram coeleftis in-

cenfi , plurimis Cherubinis & Seraphi-

nis (tipatus ; quà cogitatione cherubicá il-

luftratus, divinorum myfteriorum (ubli-

j

mitatem cognofcam 5 & charitate feraphi-

M

d

cà (ucceníus eadem traCtem. Amen,

w

Oratio ad Santium hodiernum.

M

i&te N. fignis & prodigiisin vita

i

1]

B-

oft mortem 'editis clariffime!

(l

impetra mihi, obfecro , effe&us charita

.

O a

Us

M

Sob Sacro

316

tisadmirandos , ut dignior €

fficiat ad (a-

-mendum & tra&andum omnis charitatis

fonter

n,omnis boni plenitudinem. Amen.

SUB: SACRIFICIO.,

A

l

Roga Chriftum Dominum nt juxta pro-

aniffionem fuamymittatSpiritum [antlum,

4ui tevelutiolim. ddpoflolos in alium vi-

um commutet: nam Spiritus fanttus, tefle

Í

S. Cbryfoflomo in acla Hom. 4« ad quof-

.cunque accefferit , eos pro luteis aurcos

.reddit.

Erant illi ante infirma mundi,ek

damonum [(ubjeclione vane gloriabundi,de

[7

najoratnu contentiofi , iracundi , volentes

[

!

fulimina mitti in civitatem , teifhitiá d ti-

more percu[fi , fugá aut negatione Cbrrfiá

[l

inquinati dc. e^d]e accepto Spiritn S.fhu-

diis plané contrariis imbuti, mundo fitá-

N

,

que mortui,celo & Deopleni, & ab uber-

2ate gratiarum caleffium qnaf mu[lo ebrii,

l

fal terremundi luminaria. Similcez im-

9]

anutationem tui flagita. Ad inttium Sacrí,

I

debilitatem ch fragilitatem tnam confitem

il

ve,tepiditatem agno[ce cj dole. Deinde ig-

&

nemSpsritisS. agned[que eju[dem proprite

datesexpofce, ntpurificeris epsrificesae

dumineris r illumines, accendaris & ac-

[

sibil

émda: corde. ( lirgguä igheá ,

defr-

in Pentecoffe.

317

T

defideran: ,

"

gibil loguens , vifi Deume

"Aut fi vari

ztas deleiletutere praxiPa-

li

tris noflri foaunis Pauli Oliva A. Societas

n

tis noflra Generalis, vel fi bac prolixior fity

lïü

nonnulla jnj?m' tH0 accommodatiore ex.cà

m

felige-

nj

Praxis Sacrificandi

il

u

P, N Joannis Pauli OlivaGeneralis Xf

[j

Societatif.

m

.

Adífolam & majorem Dei Gloriam

4de

""

i Statim poff

oblatumDeipara pettus,

ii

vocare fanchiffi

mum DominiPracur (orem,

"d

batur ad Cu[lodiam,

st petlori noftro illa

bnf!

omino viam &

damiciliunme

n

paraturus D

2. Zinteq

wam defcendatur in. [acrae

uj'!i-

A&hn fer'vemis-

rium,prami[fo contritionis

«uäer»

fimo,petere à quinque [antii

snoftris Tate-

Ti

crà Bernardo

laribus nomen Virginis 5

i

cipam,cä' 4 Pt-

qm'dem lacrymam u«namD

W

tro Damiano Dominici cr

HOris guttula;n

m/,;'i!-

bincit-

poflalare y qua dua gemma binc

!/(g'*;

fixa petlori gratiores nos pmj?abunt ven

FH!"

taro e/dono.

u

do manus abluimus , invocem-

$: Quan

Ul

AMaria

e/LEn

Csl

ptiacas

[]

tur A Mngdalma :

Pelagit»

3

"

318

Sub Sacro

Pelagia, TbeodorayTbais, Latro penitens,

David, Paulus, Anuonlinus, vixtis pra-

fertim craori Domini i Domina lacrymit,

interim atius contritionis eliciatur.

U

4« Induant nos [antla Mulieres, qua me-

rienti Domino adfuerunt ,

extrailis pe*

y

Firginem [acerdotalibus indumentis ; &

vnlneribus Salvatoris, — Porrüdum vefli-

ii

2247 ,4nimo concipiamus, qua ore proferi-

,

|

9*issuempe vobur contra tentationes,can-

dorisdefiderium, pudoris chflodiam, labo-

M

TM CHpiditatem, dominici jAgi non toleran-

tiatm modo,verzm etiam ambitionem.

$: Dum progredimur ad altare, memi-

nerimus quá. veverentia ci- Charitate ad

"

eunas Filii, Dei Mater accederet , tantam

villimam oblatura,

L

6. Irvocentur. Nicodemus cb fofepb,

eum [acrum corporals explicatur,

