25j

ima veritas, Credo , credo, credo, quid-

L

quid dixit Dei Filius; nil hoc verbo Veri-

tátis Verius,

[]

Accede igitur animä mea infirma: Ecce

i'

hicin. Venerabili Sacramento prafens eft

Wlm

Salvator & Medicus animatum , qui in

]i

momento ommnes fpirituales morbos ,

m

quantumcumque tepaces radicitus depel-

1

lere novit & curare, de quo olim tanta vir«

Lg!'

tusexibat & qui pertranfeundo fanabat

l

EE

omiücs, Creae,tange, fime, &íana-

T

beris:

lf

1I. Exercitium Spei c* Fidneie.

?q- j

Agna fuit Charitas Reginz Angliz ,

u

M

A que Conjugi fuo Eduardo venenatá

H

li

fagittà fauciato , venenum, exíuxit &

)

vulnere , Regi fanitatem , fibi mortem ace

cerfens, Atquantómajor tua , mi Jeíau

erga nos charitas effulget ? ut nos vivere-

ïüo.

y

mus , tu moreris 5ut nosfanaremur , rü ine

firmaris ; ut feptem capitalibus animz no-

!

firz vulneribus medereris , innumera fue

lr

fcipis vulnera & pretioäüima feptem bal-

j

l

j

nea fanguinis tui , adornas in antidota.Eae

démque in Sacramento reponis,ut ad vitz

j

medicamenta indies accederemus.

f

ucia ,

Accedo igitur cum firma fpe & fid

ji

nihil

2i€

nte Sacrum

u

nihil hzfitans: fienim totum corpus taunt

& fanguinem in paffione,tanto cum dolo-

re& ignominia dedifli in lyrrum& redem-

.

ptiónem noftram

.

: quidni eadem dabis

d

!

cum amore & benevolentia in remedium

J

(

Y

noftrum & medicamentum in fanctiffimo

i

Sacramento? Tu esillecalcftis Archiater,

quicontrahydropifin gule & intempe-

rantiz , in horto Gethíemani pretiofi fan-

guinis tui balneum adornafti , ut nos per-

M

fe&z fanitati reftitu

Citco.4av

zTee Àeee

-

doedte, 8

A

velguttá refpergi defidero, & protinus cu»

Mi

FDQ

tabor.Tu es divinusille Samaritanus, qui

D]

contra febrim Luxuriz ( quam olim nec

*'m[n

aqueum diluvii balneum , nec fulphureum

Sodomz reflinguere valuit incendium )

nonvini&olei , fíedf(anguinistui flagel-

&j

litione profufi , antidotum | praparafli ,

gt

.

quod in calice mihi offers Euchariftico

.

...XIPM

Accedam & (ümam , atque ab omni dein-

cepsgraviore paroxy(mo me immunem

fore confidam-

. Tues expertiffjmus ille Medicus, qui

contra vertiginem Superbiz & hypocrifis,

DN

arrogantiz & ambitionis , já&antiz & ce-

nodoxie , fanguinis tui in fpinea corona-

tione effufi praícribis alexipharmacá. Ac-

cedo

in Quadragefima.

237

cedo fingulali?um fiducia, & morbi

hu-

1Uf

J

jus vim minuendam & retundendam om-

[j

ninà fpero, Tu es ille Medicus praftanif-

mus , quicontra bilem & phrenefin ira-

bul

cundiz,(anguinis cuijin crucis bajulatione,

n

n

ex hamero ptomanautis,medelam præbes.

Accedo , & morbi hujus infultusrariores

lt

& mitiores experiar,

Tuesille Medicus

)ff-

emnipotens , tet olim à lepra emundans $

H

quicontraavariciæ & Simoniez lepram

?

cruoristui in. veftium violenta detractione

N

effufi remedium efficax adornafli ; Si vis

Vb

potes me mundare, omnéíque vel mini«

n

Tuesille

"Ó

-

mas etiam maculas abftergere.

il

A

peritiffimus animarum noftrarum . Cura-

tor, qui contra paralyfin acediz, fangui-

j

nis tui € manibus pedibü/que vi clavorum

N]

extorti, pharmacum confecifli , excita

li,

me ,ut vivá fide, certáque fpe illo fruar , &

/

i

fanitati plené reftituat.

(

Tudenique es omnium mal& haben-

Jj

tium refugium & (alus ,. qui contra vene-

numinvidiz , ab antiquo ferpente in orbé

qül

inyectum , aquz & (anguinis tui € latete

l

ls

facratiffimo cffluentis theriacam prapara-

«

fti. O divine Archiater , qui olim tara

[

prompté fanabas omnes morbidos & op-

T

pieflos

(

238

e»fute Sacruns

j

j

j

preffosá diabolo,nunquid hodiedum ma«

i

nus tga abbreviara eft? cum fiducia fingu-

Jariaccedam hodie, calicem falutaris acci»

j

il

('!

piam, & fanguinis tui potionem hauriam,

j

ad fru&us eos percipiendos, ob quos olim

eum effadifti, & in calice facro repofuitti,

(

Tantüm fupplico , Ó fpes mea & falus , ut

D

ejus pretium imihi fpeeialiter applices , at-

que ab omni infirmite me dimittas,

III. Exercitium Defderii

j:

(

Muiain te reperio , Salvatormi , &

O

1

ego non anhelem ad te ? fi. vulnera

qm 4f

mcea curari defidero , Medicus es 5 (ini»

du V

D)

mio labore efluo, fons es; fi peccatis o-

ml

neror , ju(litia es ; (i tenebras fugio , lux es;

J

li

fi cibum quzro;alimentum es:& quia inSa-

cramento totus es, ideo pro omnibus in eo

q

j

remedium invenio. $. 4mbrof,

'20(

Si vulneratusChirurgum ; fiinfirmus

Medicum tanto defiderio, & impatientiá

1

rantá defiderat : quanto defiderio, & im-

patientià me ad te anhelare neceffe eft, qui

undique vulnetor , totuslangueo, & in-

firmor ; ia utà planta pedis a(que ad ver-

lü

Y

ticem non (itin me (anitas?

[

$i tam folicité panem quotidianum

quaro , inventümque quotidie fgmos ut

[

humi-

in Quadragefrma,

239

if

humidumradicale , quodcalor nativus

^

abfumit, nutrimerto continuo reparetur;

h

cur non long&avid.üs panem hunc fuper-

]

fubítantialem ambic; «ümaninia meaa*

morem proprium infe habens , continué

virtutem ejus depafcentem, (umme illo in-

j

digeat , utfrequenti panis hujus cocleftis

d

fumptione rcftauretur.

Quemadmodum defiderat cervus. ad

fontes aquarum ; ita defiderat anima mea

ad te Deus :deficio enim , nifià te reficiar:

j

vires amitto , nifi à te fuflenter, debilis

ll

fam ad refiftendum , nifi à te conforter;

[

VAruitenimeor meum , quia oblitus [um

:

semedere panem meum. Palm, 105,

IV. Exercitium Humihtatis.

"D

v

Ed quomodo «ufim appropinquare ad

Jte, O caleftis Samaritane? Egoenim

h)

fum homo ille mifer& miferabilis,qui def2

«t

cendensab Terufalem in Jericho,inciditin

Ifh

latrones infernales , à quibus defpoliatus

qUi

donis ülpernaturalibus,&plagis lechalibus

Il

peccatorum acceptis , femivivus relictus

u

cft. Cujus cicatrices. & reliquias ete

Sed quà

iamnum quancóque experior.

Ti

confugiam mifer ; nifiad Patrem miferi.

cordiz ? quó confugicm zget , ni(i ad Me-

J

dicum

LJ*'

&20

"dnte Sacrum

n

dicum vitz2 Tuenim dixifti , noneffe

g

opus valentibus medico , íed maléha-

bentibus.

p

Confugioigituradte , O Samarirans

qul

mifericordiffime ! ut vulnera & cicatrices

a

Ata

peccatorum meorum fanes : ut vinum fan-

0i

guinistui pretiofi , & oleum Mifericordiz

infundas

.

.

77

ut gratiz tuz jumento meims

ponas,& in domum tuam me deducas,cu-

q

vátt

rámque mei femper habeas. Confugio ad

E

te , tanquam egrotus ad Medicum , ut per

[mmeb.s

Sacramentum hoc falutare » tangamte, &

Virtusà t exeat 4 ut mihi appropinquans

um|

omnipotentiam tuam ex(eras , & dexte-.

(10(0,1 [

p

ram Majcftatis tueg in me extendas ,

atque ab omnibus infirmitatibus . ineis me

DT

liberes.

vlnd

O humillime Samaritane quis unquam

älml

Medicorum adeà (e abjicit .,' & ad quof-

cunque etiam viliffimos homunciones efe

JJ(M

demittit?ó Amorimmenf(e ! amor infini-

)

y

te? quouíque fammam Majeftatemin ftu-

]

pendo hoc Sacramento deprimis Demifi-

"IW

ftite olim, n i Redemptor , ad pedes pro-

e

VN

Di

ditoris Judz

.

(ed demitt

te ediam nunc

W

ad pedes H ereticorum :

ó horror!demit-

hn

tiste, Ó dileQüonis exceffus ! ad oratotSue

perbo-

$n Quadrageftma.

24F

td

perborum & avatorum ; tot helluonum &

|

j

[

li

ganconum indigné re fufcipientium. De-

mittis te ,Ó abyflus amoris! ad pedes Ma-

"

gorum & Sagarum, Veneficorum & ftri-

N

gum , quigraviffimé quandoquete inho-

Mi

norant , & malitiosé abutuntur,

]

O Amorimmenfe! ficcine oblivifceris

Itl

fumm Majeftatis & Celfitudinis tuz? id-

m

que propter paucas animas tibi gratas , ut

al

easreficere , tecümque intímo amoris vin-

N

culoconjungere valeas? atque ctiam pro-

wl

pter me hominem minüs gratum & pecca-

i

torem $? Oquasgrates rependam amori

db

tanto £. quoufque ego viciffim me demite

t

tamamoretui ?. Ad pedes fervorum tuo-

TM

tum , ad pedesomnium mortalium. Sal-

vator humillime , per demiffionem tuam

M

ineffabilem & diviniffimi hujusSacramen-

T

ti virtutem , concede mihi raram hanc hu-

"

ruilitacis gratiam, Amen.

x

N-

citio

Ye

UERELA.

T TNumeft,ó coleftis Medice, & omni»

'minj:v

i

potens Thaurnaturge ! quodvehe-

menterflupeo 5 dequo meritó conqueti

wi

A

mihi videor, fed me capere non poffe pro-

fiteor. Medicina corpori: & fanguinis

u

£uiinfinitz virtutis, in Sacramentototies

»

)u

L

mihá

242

"nte Sacrum

fanitati non

äïh[lu"

mihi applicatur ; & ego tamen

u

reftituor ?. fimbria veftimenti tui femel ta-

: at

c&à Hemorthoiffam illicó fanat5 & in. me

n

(acrauffima caro tua & fanguis pretiofiffi-

al

masidem non praítat, Ubi obfecro , de-

»ai

fc&us refidet ; utique non in Medico, aut

: u

medicamento; fed in zgroto. Lingua mea

tremendo nimis Jefu (anguine toties rube-

|

Ícit 5 & tamen in vitiis fuis inolitis mordi-

!

[

cus perfiítit , gulam non freenat , delicias

w

non fpernit , loquacitatem & lubricitatem

li

noncorrigit. Manibus meis toties fandif-

f

fimamembratuacontingo , & meatam

tim

arüm mortifico , fenfualitatéfque eorum

tnil

tam fegniter domo, Ah ! non tuá , fed meá

nigt

culpás & quidem maximá hzc accidunt ;

ó Tefu ! I

n primisenim fruítra medicinam

ln

adhibeo ,

i

1à noxiis cavere & abftinere te-

(1ti

nuo:deinde carné quidem tuam manduco,

Dl

fed aliud efürio : fanguinem rzm haurio j

fed aliud fitio ; nimirum Ztvitias, honores,

lmo

ità

voluptates,& commyoditates proprias, Des

b

nique vix ihtras fub te&um meum, & ego

u

inutbané moxexeo , mentemad alia di-

! [

verto , tantubque Hofpitem , non , ut pat

eft, excipic/& vracto ; atque hac ratione

| tf

h

ebfifto , fie Virtutisinfinite medela in me

.

vim

n Qnadragefima.

243

11

vim fuam exerat..

Tange mehodie Salya-

j

[

toramarntiffime , ac fumpto vivifico Sa..

L

cramento, virtusateexeat & gratia, quá

il

defe&us hofce ferió corrigam , ac poft

t

N

toties (ampta efficaciz infinitz antidota ,

U

tandem fanitatem conflantem eflicacitec

AUL

obtineam. Amen,

U

WUR

Oratio ad B. . Mariam,

il

(

Olorofiffima Virgo Maria , qua Filio.

D

Qu

tuoCrucifixo (üummo cum amore ad.

T

flitifti; humillimétedeprecor , ut mihi

[ue)

facrificanti affiftere digneris , quó facrifi-

A0

cium hoc ineruentum in commemorestio-

«

nem illus cruenti ita peragam ; ut copiofos

il

Inereate

utriüíque. , frudus | confequi

(

Amen.

ht

Oratio ad $. "4ngelum Cu[fodem.

m

j

J

Dfis mihi ó fan&e Angele mi Cuftos !

2X

o

cum omnibus Angelis Chriftro pari-

enti famulantibus$ Anims mez casnacue

w

lumávitiispurgate ac virtutibus exor-

m

z& zïx

nate 5 ut dignum reddatur , in quo puriffi

Jl

musnovz legis Agnus fpiritualiter facrifte

cetur$. & cum guílu ac fructu comedatur,

j

Amene

x

LU2

Qratie

24

$ub Sacre

r

Qvatio ad Santium bodiernuwe.

Loriofiffime Sancte N. obfecrote,

j

hanc mihi à Chrifto patiente gratiam

L [

exora ; ut Dominicz pasfionis myfteria ,

y

in Miffz facrificio adumbrata , eá devo-

f j

tione ac mentis teneritudine commemo».

j

rem , quáeuin terris degens eadem comz

ypl)

memorafti. Per eundem Chriftam Domi-

(i

num noftrum, Ámen.

1l

L

SUB SACRIFICIO.

jl

J. Imginare tibijam Horium Getbfe»

t

mani , jam atrium Pilati , alids montem

mcngi

Golgothait, in qua fa erifivess te vero veluti

l

;//z:/

variis morbisobnoxium intuere stalémque

n

l

*-

p

te fub introitm agnofze., Jf

b confiteor palam

;-m'mge

prajïtare

-Sub Kyrse àoSS/Trimtate pit[cti-

ym

cordiam

Q mmiferiarum tearum nmecdilam

I

expofce.

iflola d Ewangelio , exemplo

fii

JI. $ub Ep

PT

Aliorum morbidorum

à Chnflo [anatos

r

!

j

YAum ,

mcurationis eertam concipe 5*

onntp otentie,qua

tj

f«b Credo fidem excita,

nti& , qua mi

lle remedia nóit ;

polfit.(apie

M

Jlonitatis,

qut opi:ulari ardenter velit.

JlI. Sub Offertorio && Prafatione cogita

Pm

[

Celeflem AMedicum

fe accingevesfeflinare,

alexi

h

sngredi Hie roþljmi,aä cenficienda

Pbar-

.

in Quadragefima,

24j

J

barmaca contra taa patbimata.

T0f

JV. Sub Elevatione bonora. adora.

4

Medicum propter nectffitatem tuam : *

i,

corporis ac fanguimis eus pretiofi. imedica-

T

menta tibi applicari pofiuia.

V. Sub JAgnus Dei , ut tuortm & totius

d

ID

Jaundi peccatorum morbos tollat ferven-

|Dun

jer pete , c ab Domine non fam digaus ;

cum. Centurione indignum te agnofce. &

)

rofitere , incugjus Domum immundam

)

IGctEf i

1

celeftis Mediens defcendate

divine Medi-

t

VJ.Sub Communione te 4

nu,medicamenta

um

co tangi, C ipfiéi[met wa

Sub Colleciis peff

ii

applicari tibi per[uade.

Communionem pro benorec amort tanto

wpaim-

-

gratias age , À Sacre eum cantico triune

erorum lauda.

wili

pu

F. lm Recolle&ione eofdem affetius

p

continua; Medicumque caleflem quodam-

,'q, 'fgm

modo circiiduc per cordis tui bofpitale,pare

165 affetlasoflende ,vogans ut omnibus ex-

(thät

internit atima movbis medeatur,

ul

dernis

POST SACRUM.

"m

Ineos erumpe 4

ffetius , quos elüteret an-

"U

j

frmmplurimi; mor

ki;gmwms,(y*depajz'-

145 , adyeniente totins mundiperitzjima 5

ii

beniguiffindque Medico

isi.!u!li'"

3

AFFEC-

fï'

—

246

Pof Saerum

f

4

AETIEPCTIOUS

j

1j

Ad Chriflum Animz Medicum.

jl

J. edilus Fidei , c& Spei.

j!

l, Enifti magnus de coclo Medícus ,

n

jid

quia magnus in terra jacebat egro-

UM

Q

tus. Benedicta fit hec ineffabilis mifericor-

hp

WUs

dia! Adorote mihi nunc intimé przfen-

n

tem, potentiffimum Auxiliatorem , affli-

Á

jl

€tisomnibus olim tam mirabiliter opitu.

o

H

lantem. O ealeftis Thaumaturgc ! tu po-

T

tensesinfermone ; tantüm dic verbo &

1

m,&i

fanabitur anima mea,

Tu potens es &in

q& s

W

opere; fitantüm tetigero vivá fide & fidu-

i

ciá , (alvus ero. Credo, Domine

teid pof-

fe , credo quoque te id velle, antüm adja-

;)giü(?

a

vame , utex parte mea nihil deficiat

?&

flatimfalvus & fanus ero.

rjnmtgül

vl

II. O Domine! in miferos & infirmos

glik

omnes beneficemiflïme!ego debilis& lan-

guidusáte plenam anime fanitarem me

xult

d

ebtenturum firmiter f, pero: fienim mor-

boscorporales olim tam prompté, &ex-

; am.!*

pedité curabas , haud dubi& multó prom.

u

priüs hodiedum animz infirmitates magls

;

T

noxias & periculofas depelles,

HI.Hemorrhoiffam duodecim annis flue

[

xulanguinis laborantem , folius fimbriz

attactu-

247

in Quadragefimae

fi corpo-

attactu extem pló (anafti : pretio

ris & fanguinis tüi contraétusá flaxu vitio-

rumaneorura me non (anaret !

IV. Paralyticum triginta o&to.. annos

AU.

habentem in infirmitate füa 5 fedhoumi-

m

nemnonhabentem, quieum , motá per

Á

tl

Angelum aqu

&in pifcinam mittetet, é ve-

p

nafti5

| ! ig]ï'

ftigio fa

&1me (pirituali tot annorutn

laborantem , & hominem prater

1

It

paralyfx

te non habente

m , cutare recufabis ? Ah!

p

wl

mitte mein pretioü

fanguinis tui pifci»

firmam fanitati

vl

nam , & animam meam in

reftitüe.

H

l

V, Mortu

arefurgitFilia Archi - Syna-

i

dum ejus manum

IN

gogi tact

u corporis tui ;

tenens ais : Puella farge : & quo

modo non

"m

fed &

vivamego, nont

antüm tangens ,

& fanguinem

manducans carnem tuam

'müm:?

tuum bibens? przfertim cüm tam

diferte

btlb

meam carnem

p t

promiferis: Qus manducat

babet vitam

e bb meum fangninem ,

m a

. 6.

&lernam. ]oan

x t

ll.

A&üus Fiduciee

lii

LC tanta vis fub

veteriLege erat in figu-

m

ato erit?

ra,qu

anta inLegis nova figur

(us carnis

Agu & fa

nguis ejus do-

m

zíervabar He-

.mibus afpcr(us à morte pr

braos ;

if

4

alllfi'!

248

Pof) Saernm

,]J.xgu

braos, cümomnia AE gypti primogenira

ul

perirent : & tua , ó Agne Dei! caro & fan-

guis facratiffimus meà morte tueri & vi-

vit

Ji

9

tam fpiritualem confervare non poterit ?

3

II. Si tanta virtuserat inUmbra, quan-

tain veritate erit ?. Mannacibus erat me-

Amh(

t

dicinalis, & à morbis comedentes prafer-

;

J

vabat;zez enim erar in tribubgus eorum in-

4l

firmns. Pfalm, 104. Quidigitur non effi-

cies , 6 divinum Manna,millies efficacius !

4

jl

quos morbos quantumvis inveteratos &

i

"b

radicatos non abiges ?

hn

III. Mannaillud antiquum, licét mor-

boscuraret , d mottetamen & fenectute

d

stj

non prafetyabat: Parresenim noffri man-

ducaverant AManua C mortulfunt : qui

Qtdjfæ

nl

vcté mandnucat bunc p4nem , hoc novum

manna, vivet i2 &terzup.O manna cale-

imi

fle à morbis vitiorum libera me: feneétue

sin

mii

tejtorpore & tedio virtutis, me przferva z

n

acdeniqueámorte , tam primá peccati ,

quàm fecundázternz damnationis

p9

wäivim

tenter me defende,

il

J

IV. Omnia hac ut obtineam fuaviis

m

certiü(que, Ó verum & divin

um Neétar ,

j uN

& cocleftis Ambrofia !

excita me , recrea

J hih

Min|

me;

-M

ia Quadrageftmds

249

J

1ne , deguftem in (piritu fuavicatem $um ,

ln

que in hoc Sacramento tanquam infoote

(f

plcnariä latet ! ut fpiritu tuo haufto & de-

t

"

guftato, omnia terrena defipiant , omnia

carnaliain amaritudinem mihi conver-

u

dU

tantur, O Sanguis preriofiffime ! lava meà

Yi

peccatorum maculis , fana meà pasfioni-

n

businordinans , fan&ificame virtutui

tf

cimeliis! O Sanguis nobilis(ime f illumina

tqu -

me fidei vivacitates elevame Spei certi«

t

tadine, accende me divinz Charitatis ig-

ne ! O Sanguis cfficacisfime ! fortifica me

m

magnanimitate patiendi inebria me defi-

idüt

derio martyrii , abforbe me ab omni effe

I

"

E

ereatojin totum effe increatum Deil Am:n,

r

1

m

Q»fad |fi devotionem pro trabere [ubeat ,

PC

er tempus liceatymore clauderumQ men-

W

|

j

dicorum defettus [nmosoflentantium , utad

(nd

conmi(eratione [pedlatores moveaut, q:0-

dammodo circumduz. coleflem v4rchias

llæ(tm:

trumper anima tua mo[ocomium ,morbas

ii

tu05 [pirituales offende , medelam expofze ,

i p

atque nt Eh[aus mortuum Sunamitidis

Filium re[ufcitaturus,os ovi.oculos oculis-

D

£

»

5

7

manus manibus appofuitsfic d tu à

emea

Mit,

bris Chrifi , membris tmisapplicatis [ani-

tatem € vitam [pera.

Yi

L;

ORA

—

Pofb Sacrum

256

ORATIO 4A4AD AMEDICUM

COELESTE M.

l

Cecleftis Samaritane! ecce , quot pla-

nii

O

gis peccatorum faucius , quot morbis

vitiorum afflictus decumbo.

(s

Domine,

L

fi vis , potes me fanare : nam ecc?fanguent

aures & oculi mei curiofitatis vitio ; fana

mm

ül

zne & averte ne videam venitatem. Lan-

il

gnetlingua & osgule & vitioíz loquaci-

£

tatis morbo : ah! ponecuftodiam ori meo ,

z

h

ut non delinquamin lingua mea, Languet

,äck(s&

Vi

€or meum amore proprio & corpustotum

guorü

peccati fomite , tolle utrumque à me.Lan-

guer anima fuperbiz, irz & concupifcen-

gi:w,ä

[

ti febribus; illas, obfecro , rore gratiz

M

tuz exftingue. Languent manusne ftre-

nué laborent pro gloriá tuá; languent pe-

a

des neconftanter ambulent in viis tuis ;

b 5]!

confirma me; Domine,in hac hora, & fta-

a

tue pedes meostanquam cervorum,ut ala-

RI

criter viam mandatorum & confiliorum

dM

tuorum curram , donec comprehendam ,

lu

A

Y

& videam faciead faciem in celo , quem

nuncabíconditum adoro & veneror

in auguftiffimo Sacramento

PI L

l

Amen,

W

D

4l ii

j

in Quadcagefima.

2f

N

Il Sufpiria ad [acros Chrifis

.?

Do rm'nipen'es.

Jefu expertifimeAnimarum noftras

Q2

i

O

rum Medice ! ego debilis & infir-

21

musad Pedestuos facratiffimos proftra-

tus, cofdemin fpiritu exofculor , ac per il-

n

um

los, pedum , id eftaffe&uum meorum vi-

do ) [

tioforum fanitatem mihi conferri , unicé

defidero.

Q ls

]. Hienim funt pedesilli fpeciofi , qui

dhgi

[

per pagos & oppida Judez & Galilez in-

ag

defefsécircuierunt. , utEvangelium an-

nuntiares ,infirmos quzreres , & àlan-

n

nl

guoribusomnes perfanares : pereofdem

p

igitur , Ó Je(u! & me infirmum fauitati re-

füitue.

i gm'u;

yelts

II Hi funt pedesilli potentes ; qui un-

das & maria , velut aridam calcárunt : per

g

ha

eos, Ó Jefu! obfecro, fac megenerofo

y l

animoaquas tribulationum hujus vite

percurrere ; & tentationum procellas abí-

T

ol

ue interitu perteanfire.

dl

III. Hi (unt pedes tai amabiles , 6 Jefu!

éofculara fuit , la-

j

quos Mag lalena devat

cryisrigiit, capillis terfit, & unguento

vt

TO

pretio(o perunxit. Ah! ad eoídem admit-

teme, atque intimum mihi peccatorum

meo-

ul

*

212

Pof Saerum

g

meorum dolorum impertire ; ut & ego il-

los lacrymis abluere , omniümque virtu-

d

«

tum unguento illinire valeam.

;ä

i

IV. Hi funt pedestui benigni , mi Jefu ,

ad quos Chananza & Leprofi procidentes

i

0

fanitatem recepére.

Ah! miferere mei :

endm

lepráfpiritualiinficior; munda me: in-

erdinatis concupifcentiz motibus agitor ;

udi

flu&us compone & fanitatem animz mez

u

infirmz quantocyus accelera.

V.Hifuntpedestui » miJefu , olim

me

Cruci clavisaffixi , copiofum diftillantes

Jl&füh

fanguinem;in animarum noftrarum alexi-

Pm:n

Irril

pharmacum. — Ah ! vel ftillulam mihiap-

plica , & affectus meos inordinatos , qui-

siul

bus velut pedibus ad illicita ambulo,cruci-

L0N

fige ,languorem excita, teporem disfipa ,

mh'mgu

acediam fana, ut femitam virtutum tua»

dnth

rum alacriüs decurram.

Amen.

st

IF.

Su[hiria ad [acvo[antlas

T

Chriféá Domini Manus.

tht

Jeíu de(deratisfime / à pedibus cuis

W

ad (acrofanctas manus tuas afcendo,

iil

eaídémque amanter in fpiritu exofculor!z

tà

l

RR

ac perillas manuum ,. ideftoperationum

mearum emendationem efHlagito.

[

M

I. O Manus purisfimg Domini mei !

fttt

toties

e

in Quadragefrma.

E

].

tetiesin oratione ad Patrem cocleftem ele-

(/d

varg 5 obfecro , mihi [piritum gratie &

precum coacedite ; ut orans , manus puras

l

femper in coclum elevem.

W

IL. O Manus thaumaturge mei Sal-

Ms

vatoris ! quzolim farcophagum contin-

T

gendo Filium Viduz fuícitáftis ; quinque

i

anibusmuldplicatis , quinque mi:fia hoe

"

T

minum fatiáftis

5

cceci nari oculos luto il-

lito aperuiftis ; mulierem ad terram incur-

qin

vatam erexiftis.. Ahtangite & me , more

lo

tuus fui , refuícitate me; famelicusfum ,

um

paícite me 5 coecus fum , illuminate me ; ad

1'/11':;'7- à

terram terrenaque depreffus (um , erigite

Jlle

rtie, & ad coeleftia, eternáque me attollite.

QU

IIl. O Manusliberalisime ! quzcor-

i,

pus & (anguinem Redemptoris mei. Apos

I Q

ftolisin cibum & potumanimz porrexi-

ftisshanc mibi, quaíopraftste gratiam ,

J

ut divinam hanc eícam pari cum Apoftos

lis affectu & effe&u recipiam.

T

IV. O Manus bensfice. !

u

x po& tot

Á

d

miracula patrata,poft cot beneficia afll:ctis

hr

preftita , crucitandem affizz , Sanguinis

j

pretiofi balneá effudiftis, Ah manus meas,

toties ad illicita extenfas , mundate 5 opera

ii

manuum mearum imperfe&iombus plena

L 7

Pufgïf'e »

W

254

Poft Sacrum

purgate , defideria mea inordinata cruci

LA

affigite ; ut vobiícum Chrifto confixus fim

gum!i

3556"

cruci, atque in eadem vivam & moriar.

ä:(ülü

V. O Manusgloriofz ! vulneribus ve-

ftris velucrabinis & flellisradiantes , Tho.

g

mam Apoftolumex contactu. fide illu-

.

ftrantes & Charitatis igne accendentes , ac

V

l/

denique in afcenfione ad caelü plus quàm

quingentis Fratribus benedicentes, Et me

i

s

incredulum , obfecro, in fide roborate , te-

ei,l

pidum in amore perficite , ut benedictioe

s

nem coeleftem promerear.

jj

W

F. Su(piria ad facratiffrimum

Chrifli Domini Latus.

itya

Manibus adLaustuum facratisfimum

dl

tranfeo , Redemptor amantisfime !

j

ln

illüdquein fpiritu reverenter exofculor ;

acin eorefugium quaro.

z

I. Inhocamabili Latere cor refidet ar-

bt

dens inexplicabili amore noftri,ex quo ve-

Amoyr

lutfonteinexhaufto , oinnia in nosbona

r

uberrime promanant.. O Cor amans mei

1

Jefu 1 cormeamtepidum flammis tuz

Ti

dile&ionis accende , & copiofo gratiaram

üitj

tuarum torrente me [CP!C[C dignare.

'xxim'.am

]

II.Hoc facrum L itus lanceá milítis aper-

tumeít , cffluxitque continuó fanguis &

LT

aquae

in Quadracefima.

25$

t .

aqua.

O Salvator Ctucifixe ! operi cor

if

meum timoris & amoris divinilanceá, ut

omne vitiorum viruscffluat , & amorin-

J

tret cum timore filiali : Sanguis ruus. ro-

h

feus languidum fanet , aqua purisíima im-

13

mundum lavet, ab omnibusinquinamen-

T

tis carnis & fpiritüs,

(

IlI. Hoc dulce Latus ,

hoc aäabile pe-

Lnt

us dilec&to Difcipulo mollisinftar lecti

h

extitit fuperquo in ultima Ceena faaviter

dv

recubuit, O atinam in nulla re mundi , fed

in folo Je(u Corde requiefcerem !

F

IV. HocLatus gloriofum 'Thomas du-

bitans acceffit , manum inferuit , acin fide

T

refürre&ionis Chrifti ftabilitus & in M.

"

giftri fui charitate füccenfus fuit. O (a-

(;

crum Latus !-e&o mihi fornax amoris; pet*

mitte, accedam ad te, tangam te. , illu-

Áite

miner in te , accendar à te, nec manum cu-

1

que

1

piam movere , nifi Domini mei & Dei ei

x

]

PCIH!OIUS amore.

450

V. O Defidera

bile Latus! Chriftia-

jr

norum omnium, in omni anguftia& cribu-

du

latione , fecuriffimum afylum : Efto mihi

Wj

in domum refugii & in tutam contra ome

nes hoftes vifibiles & invifibilesimmuni-

[

n

di

[anu"

]

tatis ar'ccm , inqualocum fandé viyen

&

256

Pofl Sacrum

& (ancté moriendi fecurum inveniá. Ámen

a

F. Su[piria &d Sacrofantium

;l,'tE[H!

Caput Chrifá Domini.

,;-;f]iPl'O

Lateread . Caput tuum venerandum

ii

À venio,mi Jefu,illudque cum fenfibus

.;ugom

tuisexternis & interpis ad Salutem no»

d

ftram operandam adhibitis;in fpiritu reve-

'».W]]IH!H

renterexoículor , acfenfüuum meorum

-witli

medelam efficacem requito.

sut

L O Caputfacratiffimum mei Salva-

d

toris,fpinis perforatum , arundine per-

i;dis !

cuffiüm cum fummo dolore & ignominia f

E

ah ! capitis meilanguores fana ; ut nun«

N

quam peccatorum meorum fpinis dein«

m

cepste pungam , fedvirtutum. omnium

rofiste coronem.,

iirtfp':ü

Il, O Capu: propterea exaltatum ! ac

5Famhi

gloriá & honore coronatum, & (icut mille

al

Solesinceelo radians pertotam aternita«

il

tem ; ah ! quando imponcscapiti meo co»

;"i*'quepl

ronam gloriz ; fim ego nunc inter chario-

n

ra membra tua

*

[

fim inter illuftriores ju-

ï:ïïim'mf

ftos rios ; ut aliquando cum iis velut folin

f

regao Patris tuis refulgeam.,

Atity

III. O Facies €hritti ameena !. olim ex

]

nimio noftri amore velara, czfa, confputa

lnl

il

& adeó deformara, ut ncque fpecies neque

ii

d

[

v

[2 4

n Quadrage[frma,

257

hn

decorin te permaneret ; nunc veró fpecio-

fa pra filiishominum, in quam defiderant

Angeli profpicere , fpecietuá & pulchri-

A

tudine ruà in erernum non fatiandi.

O fi

"! &egoamore tuí genas meas darem vellen-

t

tibus , & faciem meam non averterem d

"^ confpuentibusin me! O ficoramtefem-

"! perin fanüitate & juftitià ambularem ; &

nunquam voluntarié vel minimum übi

i* difplicens admittere / O fizternüm cum

"" -Angelis & Sandtistuisfacie ad faciem te

nini! comcmplari valerem ?

U U

IV, O benigniflimi Salvatoris mei O-

li |

—

culi , unoafpe&u Matthzum & alios ad

x

[.

:

——

fequelam attrahentes f ah ! me quoque bee

nigné refpicité , & «d perfectam imitatio-

W^ nem pertrahire ! O püffimi oculi , in refu-

33 fcitationelazari , incuraüioneSurdi &

zmwg Mutijin inftitutioneVenerabilisSacramen-

]u

ti, ali/que precibus toties in coclum eleva-

r(duo

ti! Docete me, oculos meos, tam in oratio-

jj

'ne, quàm in Sacrificio, devoté in cocJum

y i

elevare : &in omnibus operibus per re-

&tam intentionem in coclum refpicere,atqs

ia

unicum Deiguftum ac beneplacitum fpe-

(

—

!

)j

&are !O mifericordes oculi , in prafepio ,

ii

ináfpectu Jerofolymz , & in cruce laery-

;icslï

[

Ini$

Poft Saerum

258

mis perfufi! ah ! lacrymarum tam pretio»

s

farum me parricipem reddite ! date ficcis

U

Jhlü

oculis meis fonrem lacrynarum , quibus

tonusvite mez malé tranfa&dz peccata

PI

amarédefleam , & perfecté deleam ! O

l

IU

oculi (ummé tremendil in extremo Judicio

nl

m

damnandos afpectu tertibili veluti fulmi-

ne perculfari ; nunc benigné me refpicite

Yif A

»

donando gratiam;ut tunc blandé annuen-

z

ii

do vocetis ad gloriaim.

Ji

V. O Aures benevole Domini mei !

li

3.

femperorantibus patula ac benignz 5 in

ü

a

Paffionetot convitiis , contumeliis & bla-

jl

J

fphemiis oppletz : ah ! precibus tam meis,

Jj

quàm omnium Fidelium femper clemen-

u

j

ter patete 5 nobifque contumelias , & de-

I

!

L.

il

tractiones fine offen(ía , patienter & liben«

W

li

ter (ufferendi gratiam concedite. Ámen.

J[LH

Z

Vil Su[piria ad reliqua 8S. Chriflá

p

Domini Membra.

al

L.f xLingua melliflua & Guftus mei Re-

X

: demptoris, fame & fiti, felle & ace-

x

!

ah! omnium

to , mei amore , cruciati

.

D

al

fenfaalitatum mearum culpas mihi indul-

iA

(t

um

gentercondonate , & temperantiz per-

fectz virtutem mihi imprimite.

l

1l. O facrum Os Domini & Dodoris

[

2

mel

e

in Quadragefima,

259

(

((l

mei! Tuolim Evangelium annunciafli ; tu

In

peccatores convertifti , tu Magdalenam

abfolvifti , atque in judicio ultimam con-

ul

tra Reprobos fententiam , inftar tonitrui ,

NI

contorquebis: ah ! concede mihi (ecun-

düm Evangelium tuum vivere ; exemplo

MI ;

tuo ex fpiritu predicare , animáíque con-

l44

yertere , pcccatorum meorum , etiam oc-

TM

cultorum indulgentiam & abíolutionem

mihiimpertire , atquein die Judicii tre-

!

mendá, prolatá felici fententiá, cum Be-

u

nedictis in Paradifum me evoca.

!&bl

'HII. O Humeri patientisfimi , grandi

Id

Crucis pondere gravati & vulnerati ! om*

(Ite

nem meam in adverfis impatientiam. de-

i

pellites atquead crucem undecunque im-

!

li

miffam alacriter portandam me animate

Qu

& fulcite, O Humeri Boni Paftoris! qui

2

ovem perditam , (id eft humanum genus)

tanto labore quefitam , & deniqueinven-

al

tam in ovile ccelefte reporráftis : ah! & me

M

ovem perditam, fed revertentem & poeni-

Qonim.

tentem fufcipite , ceclóque inferte, Ange-

l WM'

licis ccetibus cum gaudio illorum | affo-

ciandam.

j ?*.I'

IV. O Corpusfacratisfimum mei Re-

Düs'r

demptoris pro me fatigatum , vulneribus

p

concies

269

Poff Sacrum in Quadrag.

concifam , veftibus nudatum , ac tandem

cruci affixum & prz dolore mortuum. Ab!

debile corpus meum ad labores& vulnera;

lr

amoretui amplectenda, conforta : nudi-

tatem meam , virtutum tuarum chlamyde

contege : carhem meam cum vitils &

concupiícentiis crucifipe ; nt. omnibus

(

creatis mortuo , mihi vivere Chriftus fit ,

& mori lucrum.

(

V.O Corpus gloriofiffimum Regis z-

terni J rertiá die à mortuisrefurgens , .cae-

Qr

lorum Regiam confcendens,atque ad dex-

(

tetam Patris (edensjin fumma Majeftate &

li

l) /l

glotia : obfecro fuppliciter , hoc miferum

iil

corpus meum , poft vitam in laboribus &

[

J

arumnistranfaétam ,in die novifsimo ad

vitam meliorem refuícira : iliüdque conft-

I

n

A

guratum corpoti claritatis tua infer in ccc«

i

ladyta , uttecum regnet gloriofum &

Mi

immortale in fecula. Amen.

!

Subjungatur : Anima Chrifti fanctifica

|

W

me , & petatur Benedictie, Benedicat me

omni benedictione fpiritnali in cae-

ind

kftibus, £sv sChriftuspro

me crucifixus.

Wi

Iv.

iM(-sz)

lo ;

s]

Rs

-

o meems as* vrrxms uj

Il

IV.

r],

IGNIS ET. LIGNA

AD VICTIMAM HOLOCAUSTI

W

EUCH ARISTICI.

i

ij

Sive

Confidcrationes & Affc&us

í,

Tempore Pafchali.

12

CHRISTUS REX GLORLE, Pfal,33.

iv

li

Qrationes preparatorie recitanda , $a-

erámque celebrandum,cum imaginatione

"]

locijjam fepnlchri Domini gloriof jam cu-

stl

t

biculi , ingmod Salvatorintravit januis

clan(is 5 jam Caflelli Emmani. erc.

T

"

Sufpiria per diem ufurpanda.

iut

]. Ecce Rex tuus venittibi. 2422:b. 12,

n

1. O Princeps Regum tettz ! 4poc. 1.

Adveniat regam tuum !

vl

Dominus meus &Deus meus. fmn. 20.

j

lll, Mane nobifcum Domine , quo-

(

niam advefperafcit, Luce 24*

Confideratio excitatoride

Si Ncro Cz(at Romanorum , Cyrus

Medorum , &Alcinous Phzacum Rex

aliique Indi, Arabes &Sabari,domus ac

p2

Wr

atía

262

evdnte Sacrum

latia;auto, argento, electro, ebore & gem-

u

mis radiantia (ibi exftruxére.

uale pala-

g

tium, qualis Regia,Regum Regi & Domi-

;

no Doiminantium , ad nos venturo , ador-

gt

nandaerit?: quo charitatis auro illu(tran-

d

da? quibus fidei, fpei, devotionis & reve-

a

yn

rentiz gemmis condecoranda ?

ANTE SACRIFICIUM.

T.

Confideratio

I.

ro die Dominica,

Vi

j

Nime i .

$

[|

Ecce Rextuus venit tibi

u

j

d

manfuetus & humilis, totàmque Ma-

jeftatis fuz infinite gloriam fub fpecierum

gnins

Euchariflicarum velo abícondit , ne tu

DI

L

exczceris & opptimaris d gloria ejus

eccurre illi;ut (abditum decet, munda do-

ql

mum, adorna thalamum: te tuáque omnia

pumi

.

.

fienim modernus

offer adobíequium

hu

Romanorum Imperator longo itinere

nu,

Vienná adte vifitandum veniret , quanta

2880

hzcforetdignatio? & quantä gratiarum

nl

ln

actione digna?quá replereris admiratione?

n

[

