tatis f labovis : excitate gu[ln divino &

TT

Jpe pramii : Unn(quifque. enim mercedem

accipiet fecundum [uum laborem.

';i'dwcji. !

Hl Impedimentum diffidentia de gratia

ii

vocationis divina cjr nimius ad vires pro-

«t

prias rejþe&m. Dicat Sacevdos cum Zfyo-

iT

ffolo: Deusoperatur velle & perficere :

Bd l

omnia poffüm in eo, qui me confortate

LU

DEDE

IV. Impedimentum metus mo rbi , alte-

ri£fve periculi corporalis aut fpiritnalite

LT

Ex-

,)

j

Sacerdotalit,

49

u

Expendat diflumChrifti: Donus Paflor ani-

7

n

mam [aam dat pro ovibus (nis; & vita qua

7

ropter charitatem periculo exponitur,per

7!!15;

charitatem mlius confervatur: novit Deus

Í th

ge protegere in periculis, ut Abrabam in

iU

Chaldaa, Lothum in Sodoma. &c.

M

V. Vapedimentum laboris flevilitas. Sed

Wi

excita te meditatione hujus : ReddetDens

mercedem laborum Santlorum [uorum :

T

reddet autem , non fecundüm proventums

d. Plán-

[ed fecundiim laborem uniu[cujnf.

m

14 , inqmtS.Bernard. ad Eugen. rigajfer

IN

euram; d tuas explevi[h' partes : fantsn-

jl

crementum, ubi voluerit dabit Deus 5 ubs

177

forténoluerit ,tibi deperibit nibil

Il

Periculaquoq, cavenda duo, Primum;,

j

at zelui in amorem fen[ualem. ( viium

um

ydrvana ex efculentis pocue

gula defletiat

ami

lentis recreatiuncula quarantut

,quod vile

I

nimis c abjetbum efl.. Alevum ne affctius

ulatim degeueret in

ydqm

smitio Spiritnalis pa

imir

]

carnalem. Sepe videt

ut effe charitas, d ef

magis carnalitas, ait

Thomasde Kempis lt

"

PC 1 $. Hoc p:riculumgmpbicä depingit B.

tac.16. Quomo-

"tngela de Fulginio ,2n vi

il

do paulatim amer evad

at fen[malis,cre[-

cat,obnubilet, excacet, adparva inducat,

W

]

;

Ac

)

Wv

iil

4986

Conver fatio

,,/yl,

PU

ac deinde in majora . peccata precipitet,

D)

lV. Motiva zelum excitantia,

,uff

:

J L Xcita nonnuanquam in te flacceffetem

[/

jl

xelum confideratione motivorum

,

l

u

eternorum , quorum primume[h, gloria

jim

j

miaxima Dei. o gaudium quod in convers

yn

M

M

fione animarnm Des f Angelis creamut.

pl

f;'

AMagnafeflivitas Deo, bumana falus, in-

lyfll,(,dl;,!

quit Origenes, C&j Inerum Creatoris , falus

,,,;;mnl-

ercaturá,ait $, Hweronymus Quodfi vel

;JJ;XW:P L

unicam animam laboribus tuis damnatie

I:Jlf«""'f" |

oni ereptam adcelum dirigasyquis capiat,

gt

quantainde Deo gloria accre[cat $ major

n

fané,quam ab omnibus mortalibus in bac

E

vita pracise Deo parta fuerit:. quidquid

u

enins omnes in bac vita praflitére , finitum

m

€f , quod vero anima illa per te adjutain

PT

colo pre[labit,eternum eft - frniti autem ad

t ais Cn

infinitum nullaeft proportio. Taceo quod

gt

impcdias, aterna, qu& aliàs in Deum evo-

:J!,Sïniü!ä

mnifet,maleditia; [ammoque eam benefi-

guniij

€to afficias, dum illam ab sncendiis aternis

g, t

liberas, j aternisincolo delciis , ganu-

n D

diisque beas.

vpitu

1. Motivum alterum efh pretiofiffimus

Jef" Chrifhá Redemptoris noflri fanguis pro

vmm'iu;wi;

2uml

vitini

anima 7uali6ct effefus.Quantum pret

1nde

T

Sacerdotalit«

497

jnde valorem un

ius anima aftima. Hac eff

Pt

5

ait . Bernardus

n

$ola anim& dignmi 0

de[umitur ex prerio 5.

lfs

etenim valor rerum

sam [anguanid

Ht

binc aniwam ag)pe!lat dig

Chrifti compenfationem., Qui

sigitur labor

j h

li,

durus vidert d

cbeat?

Icbritudo anima , de

)I [

Ht Adotivum pe

rina Senen[is : f

1 /üfllr.y,n

ua dicere folita $. Catha

uiscam 'vidcret,þpo[er,

centiesin die pro

ni, l

eA imortenm OPPHC?'CI.

uijt

er gaudium & læti-ï

17

IV. Motivumi prat

& Gloriam , quam

tiam 5 complacentiam

u

totá 4t€

ruitate in animá

7Majeflas divina

il n

m dirctlá babebits quan-

717

sflaper te ad celu

tam &ternitatem reanno

t in te inde per to

WW

exulmtio?quamnima

dabit latitia, gloria,

,f:nimm

fua authors ,

c tibivelat

illa Deo falutss

ulïmn

o,eternum repen

d:tgmtes!

MM

Deiinfleument

*

Pra

xis Conve:zfationis.

Ti

dum 4c fmflijï-

Xuurus ad conver[an

,

Dint

I.E

iam implora;

ii

mmium,Spiritü:S.gmt

igat,ve

ba fnggerats

A

gt linguam tuam di*

auditores moUveat ,

quo [copum tibi prefi-

Dein

[ill ) äl',

xun obtineas.

de fs z,elo animarum

nece[[e non erit

d amore Dei afInaveris ,

nam ex AUune

vmi";"

ri$ *

fuggerere quidloqua

dantia cordis es1oqui

tur:d mjufque ne-

ce[itas

Wï

4

hi

488

Converfatie

,j,,unmh

ceffitas [piritualis opportunitatem c anz

fam dabit , aus infiruendi

; ui' WM.

4Mt confolandi,

aut Animaudi,

?,M,,',,är-g

j

l. Siinffruthurus fis vel Patremfami-

g t

lías , vel Matremfamilias,vel fvenes aus

preros,facile fengulis AptA documentA ine

yinl

eulcabis v.

£* de fervanda inter Conjuges

jj

cbaritate,

j/

l

paces patientia, curd dome[li-

l

?'" m(dl

€0THTB , amotione (candalorum £. pro.

f,ïU m

Al

libus verh explicando myfleria fidei, hboy-

(

Mm

tando ad timorem Dei ,borrorem peccati,

um

bonorem Parentum

,fugam prava Societa-

sipiit

/5, cyc.

n

IIT. Siconfolaturus fjs pauperes afflitios

jf

eb damna tezmporalia ,. vel mortem cha-

;Wft(mh

YOrÁ4m.

Faria

pro confolatione. propo,

f.'um(v'm)?ü

net. 1 Nibilfine voluntate Dei evenire,

;,mj'mïill

Onmnia à Deo optimo Patre in nofirum bo-

um me

num ordinari, 2. Deur tobur daturum,

FTTT

necpa[furum nos tentari aut effigi

fupra

hyfin

Virei3 ExemplumChrifli patientis

( S4n«

TT

ornm.s.Prapni eternum promo

nmenta-

l

tea tribulatione.,

5-Tribulationes effe figna

'immmp!i*

pradeflinationis.s.Omnia Adver[a leviora

effe inferni tormentis toties

ipdn

prometitis, 7.

m

etHce.&. Recuru

Nullum in mundo effe ab[G,

tss

rendum ad vulnera Chrifhi, ad B. F', cc.

(Uidatn

/F. $i

!

Sacerdotalit.

415

lmm

IV. Si exeas curatum morbos [piritnae

Af

les , vitia C peccata- Neceffe eft 1. More

medicorum prim cegnofcere morbum.ab

Il

/1. More $. lgrm:ii

l D

infirmo fe aperiente.

Mi

ula , technisci

propriss armis boflem jn

LT

rfis, 1. Ipjam

frandibusin ipfum conve

WCIV,]«

mo rbomm/þzri!nuhum

vadicem evellere

l M(;;

ude. I^. l/flar medici movbum infetso-

6'(, f:&

rem éplaribus primi aggredere , deinde

ïdll J iü

minuisifeflos , [ed panlatim; obfervando

d

tempusopportunum , & nifi neceffitas ur-

n

gmtfna*uiompatiü: quam acerba medica-

menta adhibendo,qualia [unt.Oratio fev-

]

qens. 24 Letlio lzbrommpiamm,dc Infer-

Jj

no, Q«dicto, ezEternitate.g. Fiducia in De-

WPh

um ; Paffionem Chrifli, B.F. a. Crebra Sa-

LUA

cramentorum u[mpatio. $. AbfHinentia 4

w

peccotos

primó per uni,deinde duos,detn-

Il

de plures dies ad bonoremSS-Tvinisatis, B.

il

!

ll

F. crc.6. Prapait:'op

enarum peccatis de-

[

!]

bitarum , Exemplorum

& bifloriarum fA"

1

t£rarum.

T

Jl

V.Vifitaturus captivos excita te coyie

I)

hi

tando Chriffo praftari,quidquidIncarcera-

ii

to pra[literiss n carcere eram c vias

MM

Ut 4g-

me. Matth. 15. Deinde hbortare.. d.

9

i

cafe ,

n

mo[tat Providentiam divinam cir

l

Xj

£iqn6

u

"

495

Conver[atio

WWJFIL'

]

eique fe f(abmittat, cureturó, ut fit in flatn

jl

[

454(0

ratia , uteum frutiu carceris [qualorem

i

m

n

I

fuflineat. 1. Semper captivus fitoccupa-

;J(",,,MF |

z45 , ne diaboli tentationibus irretiatur,

j p

roinde vellaboret fi poteft , vel Libros [pi-

, H;M/!W 1

vituales aptos legat ; veloretro[arium,Lio

W!N !

tanias,alidque.1l]. Muniatur contra tentae

at fi

zionesyquarum prima e[fe [olet de moleflia

anclufionis, propone exempla Santiorum

m

AMartyrum , Religioforum , t commoda

gin j "

qua inde oriantuy : Secunda ex carceris

jil g!W

j

fetoreyvinculorum duritie vurfms oppone

vipinjlh

exemplum Chrifli &* SanBorum, fetorem

j pwmm

inferni,pramium Paradif- Tertiaexin-

,-»'z'.WA x

famia:buic itevum occurre exemplo Chri-

fli, e& SS. Martyrum , nibilifaciendam,

njn(fti?l

ii

brevem infamiam apud bomines,modb fa-

"

:marm, bonam aternüm nanci[camur apud

st

Deum. Quartaoritur exodio eoram qui

t

canfa [unt sncarcerationis: oppone exeme

rr:um?!grx!!

plam Chrifii orantis pro inimicisz oflende

miimi

bo: fuiffe inflrumenta divina jufhitia, quo-

t ii

rum intentio licét fortéfuevit mala , Dei

m nf,gnm

lamen intentionemfm]e oprimam : dem?;,

vinditlam velinquendam. Deo. F, Na[a-

[j

"ln

puv ex condemnatione ad mortem : fed exe

'i*m'.äïü!m

emplo Chrifhi penitus fe refrenet $ non mea

i

€

Sacerdotalis.

491

'lälügly

fed tna voluntas fiat:

7Magifiratus nibilfae

t Deus:

WW

ciet, nifi quod ab eterno decrei

li

reflat nunc bené praparatum obire mor-

WH

quàm poftea forie improvisb

tem felicster,

lhj

c infeliciter. IF. Ante fatalem [ententiam

tentationes eximane

Á

frequenter vifitetur,

LU

c Eucba-

tur,ad Sacramenta Ponitentit

lil

e» 4d exbr)molage]in gt*

riflia dzüanatur:

fia

geraleza de tota vita.

V. Poff latam fentens

utearm velut de mant

] ii

tiam inducatur

?

hu

nod pr&-

Dei fu[cipiat , gratidsque agat

!Il

^m

lfa.

V, Die

vifam mortem prb queat obire.

f"*l

atali tuv(um con[fiteatur veut indulgen-

Ml

tias lacretur, promitmmmfkcri;ïcin cele-

funilo, In itu ad fepplicinm

branda pro de]

vElus i* orationes. Cofi-

præ[g antur pii af

he fatals aut

loco [ipplicii » Afii-

z

üie[l;ä tra

metav exempla E Andrm. Dem'g:, ragemr

J !;X.' |

Mp

num qui

dadbuc con[cientiam gravetnum

e verbisexqut 5 ti4

qua tentatio impugnet:

animetur ad ultimam luttam

, 0mimóus

" I/ij Iu

ignofcat , attus fidei ,

ti, charttattts

lI

hiciat Crueifis

contritionis» Hjigna:ionise

T B/i

üeri appri-

MU

xum amorosé o[culetuv & pe

y Y

;

imter facrorum ngominum ingte

i

i

mat, atd,

minationem lg/adium An

t Laqueum fnfci-

mfla;&*þu:

T

pt. RA Pofl mortem A GT eu

PH'CCS

m

P

Convt atio

n

preces pro defuiflo petantur b fiant flexis

j m

g:m'bm'. Denique pra[üccejfufelwigmrig

ghmrmmh

agantur ; Coguati invifantuv pro folatio ,

n

quibus mors pia & chrifliana recenfcatur ,

grecésque pro anima defuntlà ab eifdem

"

m ,»*?xil 1

rogmtur.

PL

F. Fifitaturussnfirmos, cogita te Chri-

u

uz!lif )

!

flnm imvifere , dicentem : Infirmuseram &

viíitaftis me, Mattb,z $, Ex vifstatione bac

j rfilm H

i

fepé dependet aterna falus infivmi x ex ejns

;

!

qmw

negletin veró damnum mortis infelicis ir-

!,Wm j l)f;

'rj;,ljspillll(l«

reparabilezquare libenter cf* diligenter vi-

gf

fitascr fequentia ob[erva.I. Iu promptu ba-

be exempla,ditlaSantlorum ,aliaque infir-

iajb

misopportuua yuti d* librum Viritualem,

ii

aut precum , ex quopreces aut documenta

dv

ij

depromas , vel snfirmo legendum reline

quas ; deinde adfit effigies Crucifizxi , nume

ujdnrtülgu,ii

mifma indulgentiarum , veliquie Santlo-

n

rum »qua (ubinde veneranda vel ofculan-

wfifin

da porrigantur. IT. Quo pluves [antquibus

AUA !

propria [anitas tuaneca[faria eft ob cuvam

dnühm

animarum , eümajorem illius &uram gee

ij

re: binccave ne faciem ori decumbentiy

vt

T

nimis propinque admoveas , balirsemve

LT

l,fmüm

malymum attrabas ,(j ne &ger leclo apere

LT

h

30 , calore venenato te. inficiat ; neque

n

)

w,)xl

IDl

jej^z

)

Sacerdotalis,

4$$

hi

jejunus facilé accedas, quin faltem quibuf*

r&llflfm

dam antsdotis contra. fewrem. munitus

nf

fs » feneftra

5 aperiri AH 6X grani:junipa-

Ij

ri feffitum excitari cures.lit.

Mdfumæ e

h

bonori tuo confulendum non facilà cum. a«

gris fequioris fexsis , clausáanná ,aut cate

lii

ira aliorum. con[petbum loquere ; fcd vel

lUtl

facium adbibe ,| quividere tequeat , vel

2771

faltem cura ne fhum clau[um , aut locus

lii

,

H

4Iqne tunc colloquium non

ebfcurus fic

m

longius quám neceffe fit, protrabe. IV. e/£-

)J(['J*'»

gnum aditurusSpiritisSantli opem implo-

W//uþ

rTA, uf interceffionem Beate Firginis ,

n

Santli AngeliCuflodis tui G infirmi:quem,

ii '

domum ingreffus aquá lnflvali afperge : 1n7

n

frmumó adflantes bumaniter faluta,qua-

TU

fliones nonnullas de morbo pramitte 5 fip4-

N

tientem e[[e inteligas ; infirmü lauda , qut-

T

telas vero patienier audo ( F. Inflrue 1n-

*Ufrukf

firmum st officio faciatatir,. Erga Deum

nthmnïf

per reconciliationeth , refignationem, fidu-

TT

ciam. Erga (.hr:]?um pe* ele£lhionem 1n

W!,H

Mugiürum,ac/þeculum patientia,m Con-

Wi

folatorem, Protettorem , "Advocatum. Ev-

n

ga B. M. V. ( fantloi

Patronos pev 1nvyo-

lp

cationem ( imitaiionem.

Erga AMes

"m

dicum d Infirmarium per. fiduciam ,

I

7

gmmu-

i

giri

494

Conver[atis

wl p

n

gratitudinem, obedientiam. Ergavifitane

m

tes per adificationem , benevolentiam ,era-

unll

u

ntudiiem. Erga [eip[um , per tri/iit:z e

g

rj

impatientia profcrsptionem , — refignatine

1] m

nem,meritorum augendorum curam, ten«

MH'"*

tationum diabolicarum villoriam,in crau-

j tf

g

cem j paffionem Chrflifiduciam ,verfme-

J"W

que facravum u[um adprefidium cb folae

!z;;vg,ltllï

unm. VL Simediatibs fappetunt s. csbo,

g

pate alüfd, folatiis corporalibus, pauperes

;Jr[läfml

refocilla , aut certé ab aliis Eleémo[ynam

hum

procura,nec minït:jbiritua/ia-ü/f:tm' cffer

gin ((40

ut [snt, [acrificia, preces, variad, motiva

M

patientia, II Ne infirmus otiofrs t mt-

du

lancbolicis cogitatiombusobvuaturs fnavi-

*

zer occupetur

.

cogitationibus de Paffione

at

Dominivariis precibus,officiss.litaniss vel

T7TUT

n at

faltem [spiriis, lefionibus fpiritualibus,

fauibus , piis, fed difeveuis ct epportumis

uj ]

allocutionibus. — [n abitu fuper anfirmum

r fr!!tj

ora, Beneditiionem [acevdotalem im perti-

&u, (-Läa

re (f Aquá lpftzali a/];erg:. FHI. Si mortit

u f!:

periculum notetur , aut 4 Medico intelli-

L

£atnr , eo fnaviter C prudenter denuntia-

n

TT

to, infirmum ad conf-ff.onem, Communios-

[ j*:ml

nem q extremarm Untisonem difpone, con-

gTA tehtationem muni , varic[a, atlus vira

ü, M&l

IBIBITD

Sacerdotalis,

49j

It

gutum ac preces in prompttt babe. 1X. Fofk

"W'«f'ä

fufceptam extremam Untlioncm Infirmus,

| mj'lfl.(:

fi circum lantia patiantur , valeditere po-

!f

"5

teritConjugi liberis,amtcis ( ad[lantibus:

furmïm

agendo gratias pro beneficiss dj obfequiss :

HM n

offen[arum veniam petendo , viciffymque

^l

ignofcendo : proles conjugi commendando,

! C;*?l

quemadmoduim Chriffus Matri?mnnem

Ils )

commendavitiproles ad timorem Deiybe-

puy

dientiamEccle/ïæ,banonm ZMatris,pacem

LL

P [alutis euram bortando , animam [nam

eoruta prenbu: commendando ,beneditlios

"

L

nem eisdandos ac denig, omuibus valtdte

m ,

cendo. X. Lueretur (nfivmus Indulgentias

4l

conce[fas Sodalibus nomen fe[u. & Maria

QU

in morte invocantibus , autuumi[ma ba«

J

bentibus : offende Cracifixi effgiem , tan-

t

quam clypeum contra bofles , G flimulum

H

patientia a« fidncia. Trade ceveum bene-

t

ditium,quo ægerprate/lemr [é morivelle it

w/:l,';-

fide Catholica , e& [perare luceno eteynam

nl

per Cbeiff merita, qui eff lux vera : denid,

fe effe paratum c infirucium, inflar Vir-

TU

ginis predentis lampade ardente oleo Cba-

mll

ritatis , adobviandum Sponfo celefli. XI.

7

Incboante agone,recita: Pi oficifcere anima

T

Chrihana , alidfque preces Groffetius,

donec

[

j

496

Conver[Atio

p

denecex(pire: moribundus, XII.. Pofh mor-

p

!

tem , oraifubvenite SanthiDei (ic. qua

pl "

babes in Breviario. Deande mof[Los Ami-

n

co1 conifolare, ess vita brevitatem, mundi

)W lft!tft

vanitatem,bene morientinm felicitatem

inmemoriam revoca.

m

d extremum ad

Nvüldlmnül)

orationes e/cemaüna:pra defun&lo offeien-

ïfl:allïu 4'

das bortare , cpfe Sacrificia ac preces

u

promitte $ teá, ad. vrcligiost vivendum (

f

fancté moriendum excita. . Hac c& fimilia

vl

vide prolixein inflruthone prailica P,

aacurdt

Lohner integro libro expofita, Utere quod,

ij

Pharettá Infirmorum, plena fagittis eleétss

ii d

variorum affeciuum pro agrisct moribune

di:,gypo vnlgatá Colonia nno 17 14.

Wmm

H O RA

III,

[

, qur|

L

Vefperas & Completorium

m

Canta vel vecita juxta praxin mat bo-

ID

rá quintá prefcriptam, [abjunge le£lionem

xumi

h'briäu ritualis.

witlthrin

Lectio Libri Spiritualis.

!

1

£h

EBlio lec orationis germana [oror,ad-

II

L

werix e f»bfidwm : eff SS. Chryfofla-

m

mo && Auge[hno teflibus. (initualis amma

£ibus i nutrimentum: binc eam Timos

Wil

"-ü fxmbäri

[

]

Attenae lcéhons.

smeo fnadet AApoflolus

j H

1. um

Saceydotalis.

497

P*]hlr.

d. Timm. .. Huic itaó, indies flatuto tem-

U 0(. m

ore femiboram aut. (altem quadrantem

üfm ,5];

olidum tribue y atá, ut majore eam frutin

^

snfHituas , (equentia [ervare [atagte

li

4 Letlio bac aféetica , non fit feflina,

["Ml,,

uemadmodum biflorias legere confuevi-

Wü"ffh

mus, (ed tarda,diflintlaquieta, d attentas

imitanda gallina,qua bauflis aliquot aqne

MW

Al !

guttis mox caput in altum erigunt , d 3n

7l

cmlum [nfpicinnt,

Al

II. Dsrigenda le&io ad boc , non ut da-

DT

&ior, fed ut (antlior evadasz ut non difcas

H

lil

precise ,. alidfve doceas : fedut ipfemet in

It

l

virtutibus proficias. Ità wonet $. Bernar-

dus:fi ad legendum accedat , non tam qua-

rat (cientiam , quam [aporem & gu[lum

voluntatis,

j

II. Nonnimismulta uno eodemá, tem-

vtl

pore legenda , nec multa pagina und vice

It

.

pereurrenda

.

multa enim lt&iafatigqt;

neg,tam reficitinteriorem animam quam

frangit fenfimQ, c ingemium bebetat, st

docetidem $. Bernasdus,

Quemadmo-

im,ff

dum multa cibieenm modica maflicatione,

jn

sngefMo , nutritioni obefh,

35

IV. Lesendi fantLibri,ut [aadent SS.PP.

1]

ton difficiles i* f(nbuiles , fedfaciles, non

qui -

ii

n

Letlia

bmS

498

)

pl

[

qui curiose pa[canz intelletlam, fedquipid

snfiamment affettuns,

p

m

F. Denid, adfrutlum e letlione veferene

gt

dum,multum facit,ante lethonem implo-

ïg;zczwül

rare gratiam divinam Qj cogitare , fieut ia

[

oratione nos loquámur cum Deo ,ita in pios

;:Cäifu

(

vum librorum lethone, Deum loquinobif-

"N

eum: dicendum igitur ante ledlionem cum

;:;;fïliinm l

Samnuele :loquere Domine,quia audit fer-

Vs tuti: pnjl tandem gratia agenda pro in«

,bf

firntlione c Inmine s viré[3ue petenda pro

g, p

Z

dlecierum adimpletione.

Aedion

HOORA

IV Gc-V.

od

vamnolruz

Studium etlio,fcriptio, veluts mane ad

boram X.expofitum efl,aliave occupationes

)u

nece[faria aut utilespro cujn[que officio.

ifim t

HOR

*

vt

TT

Dnsabushoris [Indio impenfit,aliquantue

lum re(pra, ne nimis din adlaborem ftu-

4014

diorum incumbas.. Recitaripo(funt Rofae

il

ri4 , aliave parva officiayaut precespro di-

nl

verfitate anni , temporum. ant dierut

wl

INanc lege, nunc oraynunccum fervore la«

ET

bora:frc erit bora brevis.fre labor ipfe levite

ndltam

P-R-ASXULS

«'sflff:'mdw

Orandi ad trinum campana pul[nur,

af

tempore ve[pertino.

"u:mm;gimam

1. Ángee

*

Libri Spiritualit,

429

hii

1. Angelus Domini nuntiavit Maria.

Ave Maria.

w'ï(va&

2. Etconcepitde Spiritu fan&to.

Ave

^

Maria.

uzl;.«,

3-

Er Verbum caro factum eft, & habie

tavitin nobis.

Ave Maria.

Oratio,

i:lvmn-,

Gratiam tuam , quafíumus Domine

lj

mentibus noftris infunde; ut qui Angelo

Til;ïq 1.'[

nuntiante , Chrifli Filii vui incarnationem

] l!!ilf'ï

cognovimus , per paffionem ejus & cru»

cem , ad re(urrectionis gloriam perducae

l

mur,

Per eundem Chriftum Do-

"

minum noftrum. Amen.

!

T |

HORA VII

r

3

j

A medio feptime, vel borá feptimá «4

olavam cena ei relaxatio animi nonnul-

æ M!m

lajjaxta praxes ad horam XII..XI,fignatas.

J

H O4KR 4 lls

(

Recita litanias de omnibus Santlin idg;

a

utcum majore devotione peragas:proftere

T

ne te coram fanttiffimaTvinitate,sn calefa

":vw.')'

regno, eircumdatá innumerá multitudine

Hh'fm

Ange/armiz cSantlorum,cum iliseandem

ub initium fupplex adora , pre beneficiis

Wï

£ratias age.pro te,a/a'l'fg;, veniam.gratiamy

!

perfeverantiam,gloriam,unico quafi gemi-

IMeNS

M

j

j

i ,/////

,

Hl l:l

, M!"

l

il

i

g

—

J

,MIJP

L

I

þan /

äïc

scd?VFrdt

W "i

j J]*

3

:

UL

jl

o

l ]WP

JJHI

yip

I

iil

OGIU.

"

MH

N

1

wwl

andn)

x

*;

A

i

:;

)

l

lum

s

Á

E

SN

;

,5056

]

y m

N

ia

[2 2 ds À and

a

z hd

ernite.

,;;' g

-

Amlld

5

*

NI

r

I ]ïj('

dntnn

UT

Dwnït'*mptm Aalnnul gvn-hmr Bonum Af G'aL!r

d

)

N

jf

E Jq*

Leflio Libri Spiritualit.

fot

euexpofce : deinde Santlorum pevordi-

pem patrocinium invoca,ac varia [ub Li-

taniarum finem pro te & Ecclefia militan-

1e poftula, per Chrifi Domini , B. d $-

gmerita.

* A L. quadran

P

)e ad IT. examen particu-

late inftitue, defetlus commiffos, aut attus

virtutum elicitos in libello d boc prepara-

to annota , juxtapraxin notatam 4d ho«

vam l. Deindie pro fequenti die materiam

/

meditationis velege, eámque memoria vue

J

diter manda $. denique fi tempus fperfrt,

lege Mpitulum àlibello Tboma de Kempis

de imitatione Chrifá , nifi mane à Sacro

degeris.

'1

|

ed 1. «d II. quadrvantem di[cute con-

fecientiam. per examen genevale fingulas

diei boras. percurrendo (j loca in quibus.

ver[Aatus es.

E

ä

EXAMEN CONSCIENTL/£

Quinque Puuncta complectens.

Punc&um

I. ad SS. Trinitatem

Selve Deo grates.

Mnipotens (empitemc Deus, gratias

g]

O

tibi immortalesago, pro beneficiis

m

omnibus, tam à primo vita momento,

ad hanc uíque horam in me collatis,

quàm

Ui

$o2

Examen

;.ihbïmmi

quàm pro aliis deinceps in omni vita mea,

i

"d

toráque zternitate conferendis.

at

Gratias ago tibi, Ó Pater eterne! ob amo«

ii füqüi

remillum iufinitum , quo ab zterno me

P.

1 0

p

profecutus es, tam paterné de me cogitan-

do,& eligendo, flatuendo & predeftinan-

;«»:KSJ"?

do,acin temporeimmeritum predeftinan-

s m

jatuund

do;prz innumeris aliislongé melioribus ex

jf,'DIJ"iUUm [

abyílo nihili mei extrahendo , atque ad

imaginem & (imilitudinem tuam creando,

Praterea mihi donando animam bonam,

:;!:i:fngü

im)

ingenium docile, memoriam, intellectum

& voluntatem , cognitionis & amoristui

xRCUSGS

capacem: corpus etiam non mancum aut

ao d

morbidum , non cecum, non fürdum aut

u

worfr

mutumsfed integríím & (anum;tor offibus

& nervis compactam 5 tot potenriis ac fene

ia

fibus inftra&tum,ad ferviendum tibi, Tan«

r infp'm

tam qlquUC rerüm creatarum varietatem

f Cnrta

mihi offerendo ad fu(tentationem & recre-

Vr

ationem meam,in czlo,aéte;terrá,& mari,

T

Angelum deniquetutelz mez deputando:

tl

perqueo ab innumeris occultis & apertis,

TR

corporis & animz periculis me liberáfti.

J

Grztiis quoque ago tibi , Salvatormi

ij

l

Jesu Chrifte, ob amorem illum infinitum.

TU

quo me profecutus es; có ufques ut pro me

.[11!

Wita

-mr,

[Cdif

Confcientia.

$07

Bul

zedimendos humaná carne veftiri, in fta-

!

n

bulo nafci, tam mira agere , tam dira pati,

ZON

ac mortem crucis acerbiffimam fubire vo-

ts

Jueris: peccatis inquinatum per Peeniten-

T

tiz Sacramentum toties ablueris: efurien-

ïFizïf:ï:g»

rem Corpore & Sanguine tuo pretiofo to-

b

ties refeceris; ignoranti tot morum docu-

l

iü[ä::

menta, & virtutum exempla in admirabili

I

vitatua & fidelium fervorum tuorum reli-

uetis.

m Ev[:ll.

Grarias patiter agotibi, Ó San&e Spirie

tus Paraclete! ob amoremillum infinitrum,

quo me profecutus esquód fcilicet me pre

tot aliis, in peccato originali extin&tis , de

L

poteftate diaboli eripueris 5 ad gratiam

l

QU

Baptifmi &Confirmationis me perduxeriss

l]

ex Filio irz, regni coeleftis heredem infti-

tüueris $. tot in(pirarionibus præveneris;

Fide, Spe, Charitate , ceterí(que donis

tuis me condecoráris

H

,

ab harefi prafer-

vatum Ecclefiz tuz fan&z aggregáriss

4f

atquein eaadordinem, & digniratem Sa-

cerdotalem immerenrem elevavetis.

Prohisiraque &aliis , notis ac ignotis

fummis beneficiis tuis.gratias ; quas pos-

fum, maximas hibeo , ó Sanctiffima Tri-

COH 1tís

nitasluti & pro omnibus beneficiis

Sacro-

Examen

M

$04

L

Sacrofan&s Humanitati Chrifti Domin

l

"

Beatiffimz Virgini Mariz Matri ejus, S.

p

;;rïi[lllimun

AngeloCuftodi meo,omnibus aliisAngelis

g(g zmbuln

& Sanctis,prafertim Patronis meis,omni-

bus hominibusChriftianis, Gentilibus,ha-

gniil

reticis & peccatoribus, omnibus damna-

jhunpo

sl

tis & demonibus;ornnibus etiam creaturis

u

ratione carentibus:pro quibus omniassu,

Mariz, & San&orum merita offero; atque

T

Wa

unicé opto;ut pro fingulis hifce beneficiis,

infinitz tibireddantur dme& abomni-

gumonen

bus,gratiatum a&iones, adorationes, lau-

:jnpulenten

des & benedi&iones per (ingula momenta

asl

Amen.

tempotis & aternitatis.

vt q

Puntlum I ad Deum patrem.

iil

Pete Lumen.

empi

Pater luminumlper charitatem tuam

thryrtu

&ternam erga me;obreflor te, mentis

ztn n

mez tenebras di(cutes memoriam renoya,

auibjtr

intelle&um illumina, voluntatem inflam-

i

ma, gratiamque copiofam largire, omnia-

^m n

peccata mea,di&ta,fa&ta,cogitata, omiffio-

at py

nesjimperfectiones,& negligentias perfe-

iten

&é cognofcendi , deteítandi, deflendi,

"itutmj

confitendi, emendandi, eorümq; occafio-

" t

nesíolicit& precavendi, Aperimihi, Do-

:f:fmzdu's p

mine; oculos animz;ut videam voluntatis

mea

r

j

Confcsientia.

il

a

$oj

mes inconftantiam , carnis fragilitatem ,

1

propenfionem ad malum, infirmitatem ad

Mi

bonum,pericula mundi , reria diaboli ; ut

D

cauté deinceps ambulem, vitá (erió emen»

r«:nm,»; 1

dem,injuriam tibi illatam reparem,& glo-

LU

j

riam tibi ablatam pro viribus compenfem,

ij

Puntlum II coram. Chriflo ?udice em-

Il

nifzio, affiflente binc S. Angelo Cuflo-

(

de , éinde Diabolo accu[ante ,

ol

Diícute mentem.

MTA

Xamina d momento;quo evigiláfti, uf-

E

que in przfentem horam , quas pri-

mas cogitationesevigilans admiferis,quám

u

alacriter (urrexeris, quàm ferventer preces

if

matutinas períolveris , quàm exacté exa«

men vefpertinum pridie inftitueris , quí te

wmm'?

geflerís inhoris recitandis ; in preparati-

u

one,celebratione, & gratiarum a&ione fa-

crificiitin negotiis,in refe&ione corporis,in

colloquiis,in converfatione cum proximis,

in cura animarum tibi commiffirum , in

:

:

j

M

mottificatione paffionum , in refiftentia

i

jj

tenrationum;in omiffione bonorumoperü

in exercitio virtutum;in cuftodia (enfuum,

m;o:(;u.

j

in obfervantia preceptorum & votorum,

"

in fuga & remediis peccatorum &c.. Si

MA

quid delicti occurrat,dolorem elice:(i nihil

71

X

notae

Q

$o6

Examen

"

4

j

notabile acciderit, Dco gratias age : atque

ETA

j

interea erübeíce ,

uód poft tot annos in

ftatu tam füblimi & fané&to transactos; poft

giitit

j

tot meditationes & examina , pofttot ex-

g i

homologefes & (acrificia,aliaque adeó po-

gydh

tentia fupernaturalia media , tam parüm

sslb

nihilominus in fpiritu profeceris ,tam exis

uam vitz emendationem oftenderis , &

gt

forté nullum adhuc vitium penitus extir-

;,gd fzbuhs

sj tm

páris, necullam folidam virtutem perfe-

sdeendt

& acquifieris$& cum religiofiffimo Tho-

ma Kempenfi ib. a. de Imit.cap. 7.

adivtdi

Ingemifce & dole, quód adhuc ita car-

aaidi

nalisfis & mundanus; qui mundo & carni

Mdusrtn

n

D)

r

)

)

J

idmn

deberes effe mortuus;utpote in Chrifli for-

[

"

tem adícriptus.Deplora, inquam, quód fis

dl

tam immortificatus à paffionibus;tam ple»

dolms t

nus concupifcentiarum motibus, tam in-

tinyalpi

cuftoditusin fen(ibus exterioribus,tam fz«

nlm i

pe multis vanis phantafiis implicatus, tam

ticd

d

multüm inclinatus ad exteriora, tam negli—

ü

A;

l

N

gensadinteriorastam levisad tifam & dif-

Íolutionem : tam durus ad fletum & com-

d p

d.A!':mïJsï, i

l

pun&ionem ; tam promptus ad laxiora &

a

l

AA

carnis commoda,tam fegnis adrigorem &

il

li

li

fervorem:tam curiofus ad nova audienda,

ïr-iz, Va

& pulchra intuenda : tam remiffüs ad hu-

malia

Em

!

iM

Confcientie.

$o7

M

milia & abje&a ample&tenda,tam cupidus

ad multa habenda:tam parcus ad dandum:

tam tenaxad retinendum: tam inconfide-

hi

ratus in loquendos: tam incontinens ad ta-

MM

Pirura

cendum:tam incompofitusin moribus: tá

importuns inactibus: tà. effufus fuper ci-

Tl

»

N

bum,tam fürdus ad Dei verbum: tam ve-

N

E]

loxadquietem: tam tardus ad laborem

*

pulu )

tam vigilans ad fabulas: tam fomnolentus

t H

ad vigilias facras: tam feftinus ad finem ,

il

tam vagus ad attendendum:tam negligens

(

in horis perfolvendis:tam tepidus in cele-

L

brando , tam aridus in communicando

.

e.

tam citó diftra&tus : tam raró tibi bene col-

Jfüd

le&us:tam fübitó commotus ad iram : tam

iV

facilisad alterius difplicentiam : tam pro-

mj

nusad judicandum 5 tam rigidus ad argu-

n

endum:tam latusad profpera : tam debilis

in adveríis: tam fzpe multa bona propo-

nens; & modica ad effe&um perducens.

His & aliis defe&tibus cuis cam dolore &

magna difplicentia propriz infirmitatis ,

QD

perpenfis, difcuffis , deploratis, firmum

ftatue propofitum vitam tuam emendandi,

& in melius proficiendi.

Puntiam IF.ad Dei Filium.

[

Deli&i veniam pofce.

i

a 2

Do-

/

[ii

/

$08

Examen.

j

Dolor de peceatis venialibus.

"

Onftitutus fum àte , Redempror a-

".

mantulfimejin eo ftatujin quo non fo-

! mm L

]i propriam (alutem & fanctitatem pro-

a

curare, fed reliquos quoque Fideles verbo

j:ü CCCQH

& exem

r

oloinftruere, illuminare, & ad fa-

P

luren; & perf.&ionem | perducere debe-

«j

rem ? fed ebeulquàm parüm id ha&enus

gunni

praftiti prefertim hodiciquot imperfedtio»

jnand

nes& nc—gligemias, quot peccatra venialia

g

,

rücins commifitqua licét venialia fint , le-

j

«l

Wi

via tamen effe non poffünt, cüm te Deum

& p

O. M. offendant, & peenis. acerbiffimis ,

f

omnibüsque mundi tormentis longe gra-

um

?iff'i'

vioribus, in altera vita expianda fint,

I:IRgL

Doleo igitur,ó Jefu dulciffime ! quód

u

tibijomni omnium creaturarum amore &

j

cultu digniffimo , tantá hodie ncgligentiá

511

ferviverim & pro tot bencficiistuis. tot

AOX (

peccata rependerim. Agnoíco & fateor lie

dimolu

bens miferiam & malitiam meam

D

.

nam

ombi feré momento diverfz peccandi oc-

nl

ET

cafiones & ter t:tiones fübiüliffime feinfi-

nuzntrjam curicfitatis & loquaciratis , jam

d

2, du

ire & impatientiz ; jam contentionis &

L

!

a m ulationis; jam fenfualitatis & vanita-

ts

tis j jam diftrzctionis & evagationis, alia-

rüm-

h

Con[cientia,

02

M

H

rümque innumerarum culparum &imper-

fe&ionum : & quories vel n-gligenter re-

l

ftiti, vel omnino ceffi & vi&tus fum.

Dolor. ob panas temporales promeritas,

E his itaque &omnibus aliistotius vi»

D

tz mez peccatisin primis doleo , mi

Jefu;quiaà juftitia tua graves hujus vitze

WJ

posnas promeruiycum Davide pefte:

n»,cum

ii

Oza fübitaneam mortem,;cum Ezechia va-

AL

letudinis,bonorum & vitz difpendium; in

alera veró vitalongam coeleftis glorie &

vifionis beatifice dilationem , atque acer-

biffima lammarum purganuum incendia

& tormenta,

Dolor ob damna fpiritualia.

Oleo deinde , Redemptor mi , quód

M

»eccatis hifce cam leviter confemi-

R

endojingraviora labendi periculo me ex-

pofuerim: diabolicis infultibus aditum pa-

tefecerim 5 ardorem charitatisimminue-

rimjintellectum obícurárim 5 voluntatem

induraverimsguftum & alacritatem in vir-

tutum exercirio (uftalerim ; meipfum mul-

j

oriz gradibus ; te veró De-

tisgratiz & gl

ummeum, O

ble&tatione & cumplacenriä

infinitá privárim.

Dolor ex motivo Amoris,

Q2

Y 3

l

$1o

Examen

f

" m anf;

Oleo denique ex animo,mi Salvator;,

D

j

;:;:Jmu,w*

quia tot tantísque beneficiis tuis me

m

PIO

ingratum exhibui;animam meam , Spon-

L;('fga u

famtuam , tot peccatorum maculis defoes

j

davi 5 eámque oculis tuis mintis acceptam

(

"

reddidi: unionem arctiorem cum Divina

;:.:::Offfnd"

Bonitate tua impedivi;voluptatulam bre-

"

'vem,vanam gloriolam,lucellum tenue, a-

ii

moritui, & Bonitati tuz infinitz quodam-

i

j

modo prætuli . atque adeóte non ex toto

;giï:fïüi)w

corde, fuperomnia perfe&té dilexi : quia

t

'

partem cordis & amoris mei reievanidae

gt

ceffi ; multatibi fummo Bono meo difpli-

N

centia perpetravis& Majeftatem tuaminfi-

n

nitam fzpius offendi.Agnus Dei; qui tollis

m

peccata mundi,miferere mei : ego enim ex

(

intímo corde doleo,quód (ummum &uni-

i(l.;STW:i'

«

f

cum Bonum meum vel in minimooffen-

derime

ld

'."A:L&'eg

)

Dolor de peccatis mortalibus.

die aliquo peccatum letbale admifevis

aol

Sl

(quodDeus avevtatzhoc enim inSacere

artxtuu

dote , aut Religiofó borrendutm ci abomis.

nb

db

nabile mon[Irama fovet ) [equentem contri.

i

tionis atdum » fjngula expendendo , quám

.f.f:.*:r

f'*

ferventiffime elice,

t :I l

]

üam.

liq;l)liugtï

Dalgr ob dedecus d inf:fmiä' contra

Ecce

L

Con[cientia.

$0i

Cce, mi. Jefu, Ego N.fum ingratiffima

u

A.

:

ia creatura,tot beneficiisà te ornata;

'zm1s;f;1-

ranto fanguinis profluvio redempta;atque

m

exaltata:& ego tamen,vere fervus nequam

Ut

& rebellis,pro bono malum reddidi,&ne-

l

fandis fceleribus Bonitatem tuzm infini-

s(am, in

