Gi472
author: Dirckinck, Johann

t

-

R

s

IX

E

—— WIRRNG

P RPUNDNUT g

rE

AL IT RAR

TU .

ao MUa

-

a

ia a

h

M

—

— m

m

s r DP

r

i -

— M

xX

u

$*

i €

i IÉ R

T

x

VR ao a b M t

9!... Eu A La FR n A AT g -rt&.,ä

KF IIa ii iL nf uD Lv a Rn

d

lr

* i

MR R ADLO A t

—

hi

P

X f

Ts

"Ü

2 LE rA

l

»

M

w

i

wm.

He

Mi

&

:

t

mw

L

4

1

d

iE

d

?öuiïv, a d

quue od

Fidccipiene

p

Ea MU EE

C

r

x

UM uepov r at i»:

t a

um pv

Va E.

DOA

Édb

3

1 w

ld olb at

—

E

m il I

DI

»»

—— BÉÓááÀÁ ..w....l.!.,iln l*ä

x

N—

19

E

—

u

s

ss

EX

ia

N12«511982998 021

LELELE EEE TEUM

UB Tübingen

«54i

X*»—

*

N-

RPE

——

N

RD

ER

M ALÁAÁ—

Is

SSES

— ——À

PU CM LL UR RUL

—^

z CU

——

Z

5 N

-

.

I)

:

7j

N

L. 7

"o as

d

L

NS À b ,

7

(

E

r

"

2

Aj

&v

P

/,//

/l

?

P d-

Ag

E

——

—

--

E

(

f/

ih..

|

[v ]

—

-

«l

g

2

2272

«

í

N

&

'-';

p

es

C

N

;

—

i

;

lii

L

A

s

r

z

—H

[—7

N

TAV

EL

uumjili

H./

TTE

f

]

(

L«

m d

)

^

7

ä

OROLOGIV]|

(

- À

N

—

J

wazerdotalz

I MP

2

À

—

eJJeIl:L

.........

äl—ïïïl-lllllllll

il

AEESERETASHESHUR UET UE

7

;lïl;;;;;.llllllullllllllllll

N

IN

TTTE

—R

mim

r

—

—

——

P—1

x,h

OROLOGIUM

SACERDOTALE:

Sacerdotibus tam Eccel(i afticis ;

quam Rchgtoüs,præfcmm

eomyliis

Ordinem diei, & praxesindicans,

.Opera quotidiana exadé

fanctéque obeundi,

Conctnnatum: À

R.P.JOANNE DIRCKINCK

$,]. Sacerdote,

E ditio tertia, prioribus autlior,

PA

!

a

COLONIVv£

Apud Vrpua« GODEFRIDI MEU-

CHERI Bibliopolz.

Anno 1717.

€um Priyilegio Cefateo, & JApprobat. Superier.

NV

N

247 7,

UA

(6^

N

N

«N

[2—,

ATZ

/'

WE

NNSN *

Y

r

D2

l/ui,

1

Qul

N

É

SUMM.A PRIVILEG-II,

Go infrafcfiptus Societatis rsu pet

E

Provinciam Rheni inferioris Prepos

fitus Provincialis , poteftate mihiab Adme

R..P- noftro Michaéle Angelo Tamburino

Præpo[ito-'Generali ad idfa&tá , concedo

XMidue 'GopErRID: MEUCHER Biblio»

i.

polz Colonienfis facultatem ad decene

nium recudendi librum,cui citulus: Horo-

l

loginm Sacerdotale ,authore R. P. Joanne

Dirckinck. Eidémque jus Cerfarei Privi-

legii ufürpandi eatenus indulgeo , ut li«

cbrum huncnemo alius intra decennium

secudere, nemo intra S.R. Imperii fines

& hareditarias $, Caf. Majeftatis Provine

«ias importare aut venum exponere ati-

rr

deas 1ncujusreifidemhas literas manu

roprià fubfcriptas & Offciifigillo muni-

as dedi. Colonis Anno 17142 4- Julii.

PETRUS SCHMITMAN

ÓH

l

N

A.

T2

[j

"Ed

PRJE-

'Ziï

(

o)se

,

W

Ws ,

E

4

'&x,

z

m

275

C

p

-a

MR r EE

É

l

PRFATIO

li

ad Sacerdotes.

FæPQ,

At

«Vodl olim per Moyfe

n Sacerdotibus Legis

UrIt

Dominus :

Loquere

Q

antique mandayit

(

adSacerdotes, & dicesa

d eos: Sancti erunt

jl

Deo (uo, Levit. c.2x.. Idipfum potiori jure 4

«

Sacerdotibus Legis nova potula

t:taniim enin

umbra &

A

Sacerdotium vetus à noyo, quantim

Fl

£orpore , nox à die , figu

TA À veritate

difidet.

tj

Sacerdetes illi tbymiama

dv panes propofitionis

offerebant, taurorum, vitulorum ,

agnorum .

ii

LU

e» bircorum caries & [a

nguincin cruenté im-

amolabant : vos vero O Chrif,

feuundii Do-

hus

mini, non panes propofitiouis ,

fcd panem ,An-

Qily

animalium ,

ed Satraz

(

gelorum , non cavnes

Jefa. chiifi

tiffmam Caruem d Sanguinem

o

futi

Att

; Deo Omni-

Filii Dei, quali Agni immnacul

D

potenti ineru

enié [acrificatis.

Jdeóque inerità

eo fuo. Éran

tilli Pa-

]uln.

extgitur, San&i erunt D

i Dutes , 46 Judices :

tria che, Cropheta, popul

ec poteflate fu-

u

Vos, omnes illos officit dignitat

poratis, Chrifliipfius perfon

Am

fujlinentes. Vos,

j

lo Dei Patres Pa-

moye Tatïinchamm 9

n POPU

[£4/1771

3

W

PREEFATIO

erum eftis, Filiófque [pirituales in Chriffo Jefwe

[

p

per Evangelium gsgnitis. Vos Prophetarumin-

[

flat,jam cum Vate Regio canente, Deum in pfal-

terio laudatis ; jam cum Jona pradicante po--

uT

puli excidium prophetatis ;; jam cum Elia fa-

[

erificante, Ignem Divinum 6 celis interras,ver-

!

tf

lo confecrationis, evocatis-. Vos tanquam populi

Duces,verbo c exemplo eundem per feculi bu--

jus tempe[fates in terram promi][ionts , & in

ï;

portum falutis deducitis, Vos mortalium Judi-

ees à Cbriflo con[Hituti , damnationis. eterna:

vcos Celo affevitis ; vinculísque peccatorum ,

li

e ium innumeris , gravi[misque confivictos ,.

L]

verbo abfolutionis, aut folvitis , aut vin&los deti-

f

metiss. & quidquid folvitis aut ligatis , id liga-

i

gum aut folutum ceufetur & acceptatur iuce-

[;

lis. 4 non igitur vere de volis cecinit Tro-

pheta Regius:. Ego dixi Dii eftis , & Filiiex-

!

celfi omnes ? "Pfal.gx. Et an non Supremum

L

Numen tantá vos excellentia c pote[late con-

J

detorans equil[imo jure exigit : San&ti eritis,

l

quoniam ego Sanctus fum ? 4f in quo fan-

&itatem banc à vobis vequifitam,collocatam effe

arbitramini 549 in [ciertis & linguis ? Anim

li

zaptibus Cr ecflafibu, . , Anverà inprodioiis c

fignis $. Minimé gemtium : ifla enim a volis

/:

Deusnonexigit. Quid ergo? Non aliud fané ,

nifi cpera [acerdotalia quotidiata exatté,

per-

i

jecie & fandi peragenda. : bac [i praffite

ritis,

[

Ant-

PRAEFATIO:^

L

if

fanttitate defideratà: fulgebitis. | Ex frutkibug

eorum cognejcetis eos , ait Salvator in Evanges

Mj

lio : quemadmodumarbor ex fructibus ,ità bo-

'IHPQ-

li

mo ex operibus cognofcitur : fruttus veftri fa-

20

cerdotaliave[Ira exercitia [unt : bac fi perfecta,

j

fi fanéta fuerimt , fantkieritis ; implebitifque

.

71

veluntatem. . Domint Det

v£,

vi pracipientis

.

enu

San&i erunt Deo füo: id eff , fantki in cogita-

"

tionibus , fantti in fermonibus , fanái in affe-

J

tT

&ibus , converfationibus precibus;facrificiis,bo-

vis Canonicis , vefe&kione corporis : verbo.fantti

[

j

inomnibus totius diei actienibus con[uetis Quod.

ut obtineatur. efficacius , ordine diei [Labili ,

T

Q* piis a&ionnm induffviis opus eff.. Quas fi de-

[

fideretis : fi alia meliores non. [uppetant , ojfero

l(t«

n

demifsé eas, quastum 2 facris voluminibus ,

( S5. Patrum imonumentis ,tum etiam ex ,AJ -

i[7d

cetarum illuffrium. commemarüs. preferrm

Ti

RR. PT. Ludovici de Ponte,Leffi , Lancitii, Ca-

t

vaffey

aliorfamque in ufum meum concinnátams

etit

dotes tam Ecclefia-

cum verà alii quoque Sacer

Vi

ffici, quàm Religiofi in diver[is locis e

A$ expete-

iT

Jl

rents atqueis etiam m excitaret , qui poterat

n

sibi imperare , pr«lo fubjeci , ut pluribus Jfer-

hr

virem, C non taatim vivus, verim etiam n

ulverem jam rever[us , adhuc loquerez 4d *4-

Vd Ilr"!;l

cevdotes, ut $andti fint Deo fu. Verborum pha-

tf

leras & or&amenta prudentiores non requirentz

ii

tam pietas devotio)[antlitas gaudet þnglicibqs :

j

4

PREFATIO.

l!

fed qitotquot legere hac dignabuntur,rem ip[at

expendent,non verbas fru&um legent , nonfo-

lias flores carpent, nen pappos volaticos defide-

vabunt : c» fi quid gratum vepererint , id Deo

emnium bonorum fonti,ac poft Deum aliis : fi

quid verà minüs ad gu[tum e» inconcinnum in-

yenerint , id nibi, velim ,attribuant.Faxit Di-

——

vina Bonitas , uté» egoc 4lii complures be-

vologii bujus fonum, cum frutu audiamus , u-

l

dicem fequamur , omnia nofira opera in pon-

dereynumero & men[ura perficiamus s atque ità

Jeopum bujus libelli , id . eff , pevfechionom. &

fanttitatem facerdotalem in emnibus & fingulis

i

attionibus quotidianis elucentem , attingamus *

£ in ille die 4 fupremf) Judice appenfi in ftatera

lu

inus habentes inyeniamur.

INSTRUC-

li

«€(9)S0

INSTRUCTTIO

v

) Mj:-

PRZ/EVIA

il

! il li

De perfetlione operum

lii

Jacevdotaliumne

Ms

(41])

22 Acerdos Chriftiane, priufquam

It

:

ä ad preces particulares omnium

m

D

P

22 diei horarum defcendam, moni-

.

b

ut

i.

tum, rogatümque te velim

igri

ternas , quas przimitto, praxes quafi genee

7f

ralesomnibüíque operibus convenientes;

ii

anté probé penetres atque perfpicias, I,

(

Methodum docet omnia opera quotidia»

jittá

na bene peragendi,pro Neomyftis prafer-

tim& incipientibus.II.Modum traditoms-

nia diei exercitia perfedté , imó perfe&iffi-

mé obeundi , pro Sacerdotibus in vía vir-

tutum diutilis exercitatis ac ferventioribus.

II Induftriam exhibet afpirationum &

precum jaculatoriarum , quibusopera &

occupationes externz potiffimum anie

mandz,elevaudzque (unc, Convenit enim;

ut Sacerdos in ftatu adeó füblimi & excel-

lente collocatus, in omnibus operibus fuis

precellens fit, & modum operandi fupra

l

vulgusattollat; qui füpra (zculares om-

Yet.

nes diguitate & poteüatc emil

A5

I, PRAXIS

36

Prasie

[

I

PRAXIS

,

Opera ordinaria bene ;*erdgmd'i.

,

N omni opere attende, & obferva po-

tiffimüm hac triazobjectum,finem,mo-

me

du

T .

qua fi 'bonafuerint , agesbene ,

quidquid agis.

L. Allabora , utobjectum;materia , feu

res , quas agis , femper bona (int ;ac Deo

e

placeant : namut docet S, Ambrofius

L

Qui ad officium Ecclefie vocamur , talia

debemus agere qua placent Deo L. 1. off,

c, ; 7. Ildque exemplo Chrifti Domini , di-

;

[

cenis Joan. 8, Ego qu« placita faut eifa-

cio fempere

Í

ll. In omni opererefpicefinem , &

!

ftude,ut finguln , prmiísáà intentione bo-

nà perficias : Sive manducatis,[rve bibinis,

Jrue aliud quidfacitis ,, omnia in gloviam

|

Deifacite : monet Apoftolus 1. Cor. 10.

Finis autem triplex eft, alter ab altero per-

ä

fectior ; namopetari ex metu paenz eva-

!

dende , fervorum eft: ex fpe prziniimer-

kn

cenariorum?$ ex amore , ut placeas Deo,

Filiorum. A4 hoc poftremum itaque fem-

|

per collima :ut enim docet S, Chryfoft. l,

':

j

de compun&. 5i o»nino dignus faeris ali-

:

quid agere,quod Deo placeat, d aliam ad-

E

bnc,

perfetld operandr.

FE

buc,pratev bocip(um,quod placere merus-

[Himercedem requiris,uerü wnoras , quan-

NPU'

tum bonut fit placere Dea-

g

IlI, Conare quoque;nt modus operans

t

di bonusfit : re&té enim ait S. Cyprianus

de fingul. Cleric, Saz&bum non efb , quod

l

agitur [antium;nift [antlé , quod [antiam

(

eff peragatur. l. igitur (emper. (isin gratiá

f

Dei &charitate fupernaturali przditus ;

)[E[u

aliàs opera tua merito vitze zternz carent,

[lorfl

H. Acwende ne operiadmiíceas peccatum;

li,di'

meritum & valorem ejus defttuens, aut

imminuens. III. Obferva omnes circum-

D

ftantias requifitas,Perfonz , loci; tempo-

r

ris &c. Bonum enim caufatur ex integra.

o

caufa , malum autem ex quoliber defectu,

777

utcum Theologis docet S. Dionyf. de

(]

-Div.nom. c. 4. IV. Operare, pramiísá

,It

quadam & corde tranquillo fuíceptá deli-

,

[l

beratione, ac maturojudicio ; utfuadet

Tid

S.Bernardusl. 3. deConfd. c. q. Spiritua-

g

lis homo, omne [uum opus trina confidera-

T

tione praveuiat; primo an liceat,deinde 4

n

deceatpoflvemó an expediat:nam etfi con-

(OHI]I

fhet in chrifliana utique Phiofaphia , non

j

decere nifi quod hicetynon expedive ifiquod

T

decet Cj licet , nom continub tamen , omne

li

é

quod

Praxit

8

quod licet, decere aut expedire confequens

erit. Hac igitur Prudentiz virtus decer-

M

nat oportet, dictétque quid agendum ,

omittendümve fit ; & ne erretur, V. Prz-

latorum ac Superiorum quoque volunta-

;

tem & approbationem require ; hi enim

dati funt, tanquam divinz voluncaris in-

terpretes» quos fequendo non aberrabis

i

innuente Scripturá: Qusvos andit, m au-

ü

dit.Luca 10.

h

IV. Praclicé autem loqnendo ; bene

operatiua perages. 1. Si Gngula Ooperaexe

[

j

terna itainflitues , quomodó fpestante ;

f

velcertó fuperventüro Superiore; quem

times , velcui placere quaris , eadem per-

agetes. 2. Sifeceris eo modo , quo fieri

vellesà curz tuz commiffo , prefertim

fiis modum , hocopus bene peragendi , à

te requireret, 3. Si tam exacté faciesca ,

quz debes, pro Deo ; quemadmodum

mundani pro mundo , prafertim opifices

fua elaborant. 4.Si opera interna ita per-

[

ages, ut perageres, fiiis finitiscertó te fcie

y

res moritutum, n oznibus cogitationibus,

locutionibus,five aBibus tuis,dic tibi:Irune

ageres.fi hane [cires pró certo noviffimmam

'u')i

eite tua boram S.Bernin form. hon. vit.

hi

. AL PRAXIS

perfetà operandi,

15

4

It,

PRAXILS

d

lin,

Opera [na perfecià feu modo yerfettiffimo

1I P[Zl

exercends.

lum

Acerdoriin ftadioac ftudio perfectio-

jtr

ni$, plufculum pr

ogteílo,excellentior

d

(j

paulatim quafi per paffus & gradus,via in»

T

tranda eft,& charifmata meliora emulan-

n s

dafunt; ut indiesad. perfectiora & perfe-

&iora indefinenter afpiret , donec apicem

j

erfe&tionis ac fan&itatis confcendat ; il«

T

i

[6)

s imitans, de quibus fcribit S, Gregorius

Anlty

Nazian. otat. 1.in Jul. Qui nullum afcen-

ï(lfm

süs & Deificationis modum feu terminum

! RCI'

agnofcebant.

Jf

$. L. 7Motivaperfetié operands ape

J

expendenda.

m

I. Voluntas Dei per. Apoftolum pro-

Wi

mulgata : Hec eff veluntas Dei fanthificas

od

tie ve[Ira, 1 T heff, 4. Ipfe Deus Deut, 18.

voluntatem füam declarat? SantH effote ,

pirïcö

t PCI'

quoniam ego fantlus (um . Fa Chriftus Do-

tl

minus.Matth. $. Effote perfe&li ficut Patev

JIIIM

vefler celeflis. perfetlus eff. Ec . Petrus

idit

Apoft. 1. fua Epift. c.1, Secundum eum.qui

vocavit ves [antium , & ipfrin omti con-

W

jl

ver[atione [anili fitisEt Ephef. . /mma-

u

enlati

Praxit

14

enlati in con[petka ejus, Dhil, 1, féris fine

querela & reprebenfioné. QuaSacerdoti-

businagis , quàm aliis conveniunt.

l::ri

D

II. Pofcit hoc. creatio noflra, quà ad

imaginem & (imilitudinem | Dei conditi

W

fumus, cujus perfe&a funtopera.

*

L

III. Hocrequirit. Incarnatio Verbi

(í

quia;tefte S. Auguftino ferm. 1 ?. detemp,

Deus factus efthomo ,

ut hoino fieret

[

Deus: ícilicet per Chrifti Dominiimitae

tionem & f(imilitudinem $ quod poriffr-

D

müm Sacerdoti ; Chrifti perfonain fufti-

nenti convenit,

Mi

IV. Hoc exigit mors Silvatoris, eo fine

V

Obita, st exbiberet. Eeclefram non baben-

tem maculam aut rugam , fedut [it [antia

( immaculata, Ephet. 5. Cujus Sacerdo-

tes,inter membra pracipua recenfentur,

V. Ho« docet recta raiio: homo enim

mediocri bonitate contentus , & non ad

l

perf-&ionem ac fanctitatem omnimodam

a(pirans miniaüs pmdenrer agit: nam pro

|

corpore quarit(emper meliora, veftes ,

cibos,potum , habitationem & alia om-

nia; proanima tamen fua , non quarit ei

magis profutura in zternum. Án non hec

^

cæcitaf eft & (tultitia 2

VI, DCf

1

perfette opevandi.

if

VI. Denique poftulat id ; ipfe fatus &

Lj

munus facerdorale , proríus divinum- Qu

facerdotem dicit , augu[Horemproris[que

u

divinum infinuat virum , ait S, Dionyf,

od

Areop. de Eccl.Hierarch. e. 1. Cujusc fli-

cium eft, utícribit S.. Gregorius Nazian.

R

Derficare homines ,& ad vitam quandam

tty

divinam elevare. Quidni igitur ipfe priüs

! fifiii

elevetur ac Deificetur ?

Is

Concladecum Gerfone : 3. p. tract. de

oili

myft, pract.induftr, 4. Mala , itaque, eft

il

ifta vox multorum , fufficit mihi vita com»

munis: ficum multís falvari potero , fatis

Jiid

eft: nolo merita Apoftolorum, nolo vola-

ltt-

re per fumma , incedere per planiora cons

nl

tentus (um. Verus enim amot , ut loquitur

o

S. Laurentius Juítinianus de cafto Con-

[,

Duüb. c. z. graduimo contentus non eft;ad

a

altiora femper nititur , &ad perfectiora

n

indefinenter concupifícit attingere: dicens

d

tj

cum Apoftolo,quz retró funt oblivifcens ;

n PIO

ad anteriora extendens me , profequor ad

J

T

ipfum deftinatum bravium fuperng voca-

TU

tionis Chrifli Jefu. Noli ergo degenerare ,

d

Ó Sacerdos ! à pracelfis cogitarionibus Fi-

jl

liorum DeisIto,ut Seneca ait , conrra opi-

nionem vulgi, ficuc. ftella , ab occidente

1n

! )

16

"

Praxit

in orientem: & metire actiones tuas mae-

J;

Ü

gná menfurá Magnorum & Heroum,

[

r

)

$. IL Praxisipfa perfetie operandi

Confiflitin hocut 1. perfectiora obje-

€a, 2, Perfe&iorem intentionem. 3. Perfe-

D

Ciorem operandi modum ampleüaris. I-

taque

L

I In omni occafione bene operandi ,

ï:l')

feu ultró oblata, feu quafita, quantuin

potes, & quantum licet , obje&tum perfe-

"

étius elige, & quod € duobus bonis melius

l

& Deo graríus judicas , arripe. Sic v. g. ce-

]s

teris paribus , longior oratio breviori; ma-

gu

jor eleemofyna, minori ; jejunium ar&ius ,

J

[

laxiorigopus difficilius;facilioris amor ini-

micorum,dilectioni amicorum ; le&tio SS,

;[

Patrum & Hiftoriarum facrarum , lectio-

ni profanorum , pro Sacerdotibus , ante-

ponenda eft,(ic quoque perf. &tius cft opus

& majus meritum parit , inquo eft major

vi&oria repugnantiz naturg,quàm in quo

eft minors pracellit major noftr! morufi-

catio & confüfio minori ; major reprcfTio

humanorum refpectuum, judiciorum . &

crifium, níinorismajor utilitas , durabili-

tas, ftabilitas opetis, minori, &extenfio

utilitatis ad plures perfonas , loca, com-

E

munita-

Md

P

perfetlé operands.

17

1

fnunitates ; quàám ad pauciores, Si dubi-

tes, quodnam fit perfectius ,. illud elige

iij

10

M

quod Chriíto defpe&o , paffo & crucifixo

a

l

conformius effe deprehenderis ; & ex quo

àn|

major Deigloria & lausoriatur.

1I. In fineeligendo , non qualicunque

contentus efto ; fed omnibus a&ionibus

tj

LOAU

tuis ,tam externis quàm internis perfe&tif-

fimum przfige : operando fcilicet ex moti-

) Perf:«

vo perfc&iffimo chariratis (upernaturalis ,

m

Dei propter fe pure diledi ; ejüfque folius

'.g- ld

II,IE'

beneplaciti & veluntatis , delectatienis &

[

guítüs , amicitiz & benevolentiz. Quan-

do quis operatur, non ut ipfe placeat Deo,

OC IT

0

M

fed quia placetei Deus , velquia placet

o

Deoquodoperatur , ut docet $, Bernar-

dus,is eft amor Sponíz, quem Sponfo no-

!]

ftro ceclefti debemus.

oyi

Deindejuverit & amplioris erit chari-

m

tatis , formare intentiones altiffimas, fub-

ngi

limiffimas , univerfaliffimas , intendendo

oni

)[u"aïd

fummam Deigloriam , fummum, infini-

n

tum , ternum ejusgufítum , & beneplae

citum. Proximis omnibus optando omne

rabilvt:

& füummum bonum: exemplo Chrifti Do-

(

[l

mini , orantis , morientis pro omnibus, &

volentis, omnes homines fieri falvos , (an-

T

&os

18

Prasis.

m

&os ac perfectos.Et confilioS. Pauli.r.rim.

j

2.obfecro igitur. primüm omnium, fieri

IN

u

j

obíecrationes , orationes , poftulationes,

gratiarum actiones pro omnibus homini-

l3

bus: pro Regibus & omnibusqui in fubli-

mitate fünt.

Wi

D

Tertió laudabile quoque eft. plures

conjungereintentiones , ut quafi plurium

.'5'.';

5

ualitatam & virtutum gemma coalefcat :

|

[*

^

preluxére in hoc viri fan&itate infignes:

multisunum adduxiffe fufficiat R. P.Mar-

Ti

n

tinum Stredonium S. J. Provincialem in

Bohemia , & vaticinio de felicitate Domüs

D

Auftriacz celebrems hic,ut legiturin ejus

E(.f

vita cap. 1. folebatintentionem peraddi-

D

tionem aliarum intentionum perficere, ut

D

ferventior & illuftrior in confpectu Dei

comparetet 2 quodin otationis & come

|

munionis paradigmate fic declarabat. O-

randum tnibi nunc eft ex obedientia ;o0b«

»f

fequar , ut fim Ofediens : (ed & orabo ut

Deum confitear » Fdelis, 2. Ut abeodem

falutis auxilia obtineam. Sperator. 3. Ut

ad eundem diligendum fuper omnia in-

J

flammer, Z4zater. 4. Uteundem adorem

& colam , Religiofas. $. Uteum Patrem

recognoícam , pzus Filius, 6, Ut eidem

L

Dae

perfetcte opevands.

19

Domino fübjiciat , fervus natus.. 7. Utei

m

N

ratias pro beneficiis agam ,grarus Cliens.

lU

Ad Sacram communionem aditurus , aje-

Oi

bat: Accedam SS. Euch:riftiam, 1. Ut pa»

Vi

ne vitz animam meam vivificem, 2.Utie-

norantiz mez à prefenti Sole Juftitiz lu-

p

men mutuem.3. Ut concupifcentiz ardo-

lii

res ex'tinguam.. 4. Ut malitie mez duriti-

IT

em;ejus bonitate expungam. 5 . Ut mihi &

.

l

Bu

proximis vivis remiffionem peccatorum

o

obtineam. 6. Ut fidelibus pié defun&is ad

li

vifionemDei, quám primüm obtinendam,

Domt

praftem fuffragiume Similiter alia opera

u

inceprurus intentiones cumulabat , exifti-

Al«

mans non fine rationabili fundamento ,

tot fe in unoactu virtutes Deo oblaturum 5

T6,U

| D

quotei fanctas intentiones adjeciffet.

(

Quartó intentionem tuam , cum inten»

TU

tione Chrifti Domini, Beatiffimaz Virginis

& aliorum San&orum, conjunge, obedi-

;

'abo [!

entiam tüam cum ejusobedientia, humi-

«

liatem cum humilitare , patientiam cum

patientia , chariratem cum charitote , Ia«

)l

bores ac dolores cum doloribus. Chrifti

pit

T

uni. Hoc fibi gratiffimum effe Deus mul-

timodá revelatione S. Gertrudi demon-

puc

firavit ; ut refert. Blofius. Hoc imitatus

ld

b

eft

Praszis

]

:fïR. P, Lud. de

Ponte l. 2. vite c. $.

[

Idem praftiit. R. P. Stredonius, qui

»

tanquam praftantiflimus Chryíopceeus

1!

operum valorem ampliabat inaurando ea

& aurea reddendo unione meritorum

l

Chrifli , & charitate : ut quidquid ageret ,

)

i

exhac fornace divini amoris eliquatum

produceret. Denique opus peraétum , la-

borem & fatigationem fuam ,in mare mae

[])

gnum laborum & fatigationum D.N. Jeía

"i

Chrifti , velutexilem guttulam injiciebat,

D

eiqueomnium fanétorum , qui funt , fue-

D

runt, erunt obíequia adjungebat , atque

ita Divinz Majeftati humillimé offerebat :

M

[perans fe hàc. Divinà Chryfoposià vile

Ííuum plumbum,in aurum præüantim-

mum tranfmutoturum.

II. Modum operandi , & duobus, plu-

?

ribüfque bonis, femperelige perfe&tio-

rem. Hujuímodi modos varios affignat

(

R. P. Nicolaus LanciciusOpuft. 3.c.9.

Primnuswmodus eft , ne ullam actionem,

quafi cafu aut ex confuetudine, fed exime*

periovel influxu alicujus virtutis peta-

L|

gRS-

L

Secundaus moc

lus perfe&tiüs operandi

eft, ut certum tempus affignatum non ha-

l

;

bentia ;

j

lll

perfec'?ä operandi.

sf

[

bentia,faciasquantocyus, Quicitó dat,

g

bis date '

m

i

Tertins eft , utoperatua cum fervore

ILrt

quàm maximo peragas , id eft cum inter-

nis actibus valde intenfis & ferventibus,

i,

äüi(üü

&piritu ferventes, 1, Cor, 12.

l

Quartus perfecté operandi modus eft ^

I

l

"]

AC

ur functionesDeo, aut Superioribus debis

tas,cum maximá, quá potes,reverentià ob-

W

Q

eas: v. g, preces períolvas , non fedendo

"

aut ambulando, fed flexisgenibus , quod ,

II

ceteris paribus, majorem reverentiam

i

ftji

pra fe fert.

Exemplo Chriftiin horto o-

rantis & aliorum San&orum.

1 vll

Quintus moduseft , ut adriones, occu-

nril

pationes, fun&iones tuas & minifteria ex-

equatis juxta normam praícriptamà Sue

,

perioribus , qui Dei funt Vicarii.

slb

Sextuseft ,. ut omniaoperatua , cum

ngnu

cclefti quodam decore , virgineà mode-

(I9l

ftià, & (incerá, non fucatá » omnium cor»

n

potris membrorum compofitione tam pue

|eri

blicé qudm privatim peragas. — Spectacu-

s

dum fatli [famus mundo, ZAngelis & Howmi-

nibus , 1. Cor. 4. Ipfe inceffus, motus; vul«

KTAU

tus, fermo , filentium quandam decori fa-

ol

&ti przferant dignitatem , monet S- Hiee

WW

rony-

22

Praxit

(

ronymusin c. 2. Titi.Eo modoorabo, vel

2j

cibum fumam , quo Angelus vel San&tus

a

quifpiamé ceeloreduxid perageret : ira

proponebat fibi R. P.Ludovicus de Ponte,

V

1-2. vitzc. 3-

ii

Seprimus clt , hilariter pro Deo omnia

e

.

agere

Hilarem enim datorem diligir

Deus. 2. Corinth. 9.

Oilavus ell, tam perfecté agere fingu-

la, utoperatio refpondear cognitioni ,

quam babesdemodo illud opus perfe-

J

€&te exercendi, Hoc curabat D. Aloyfius

h)

nofter , ut mentis (üz lumen fa&is equa-

ret. l. 2. vite c.7.

. Aonuseft, ut opuscum Ch

B du

&orumque exemplo coníentiat. Deus

Verbum eft imago; in qua nulla eft macue

E

la, ei omnibus viribustentandum eft,ani-

mam fimilem efficere , docet S. Clemens

Y

Alex., l. 1. Ped. c. 2.

Decimuscft , waditus à Div. Thoma

Opufc. 62. deDiv, mor. Diligentiam in-

quit , apponere debemus, ut fingula ope-

[ gg

ra noflra , quantum unquam meliüs pof*

fimus, faciamus ; exomni virtute D. N.

D

il

jJssu Chrifti , & cumomnidefiderio

Ll'm

triumphantis & militantisEccle(ig , &

fub

perfelie opevandi,

2

Yi

fub nomine Creatoris : quafi tota falus

| fj

noftra , & omnis laus Dei , & univerfitatis

R rd

uilit2sex uno opere dependeat : quafi

de]oo

nunquam adid opus rever(uri, neque

aliud poflimodum fa&turi. Qnod & Chrie

BOont)

ftus Dominss commendavit B. M. Mag-

1 dij

dalenz de Pazzis p* 1* vitz cap. 10.imae

ginare omniaopera & verbatuafore ul-

tima.

t fmga

[m

Finio has methodos perfe&é operandi ,

; p

j

(d

adjectà , auctarii loco , doctrinA R. P. Lu-

Al

dovici de Ponte, tradit.l. a. vita c. 2. cupie

ensipfüm Deum in operando imitari , e-

'i:æqaa'

jüíque perfe&iones &

proprietates. quo-

dammodó fe&ari

.

.

Divinitatis imitatio

, T

eft , inquit , facere opera fua bona finetur-

D

TO3Cle.

batione, cum amore , fine quaftu, cum

d

magnanimitate , fine przfumptione » par-

o

vieaducendo , licétfintmagna. Pro-

prietasDei eft,(ümma occupatio cum fum-

mo otio

L

r

Thos

cum tranquillitate judicas.

tiamt

Proprietas Dei eft facere bonaex amore ,

finefpelucrid íuis creaturis.

X

Diligam

€os (pontaneé,

Proprietas Dei eft ma-

ii

te]A

gnanimitas, pro fuis amicis facere magna ;

acfiparumfaceret , & eis magna dona

delit

impertre , ac fieffentexigua, — Dato-

M]l) 'kx

mnibus

Praxit

24

mnibus affluenter. Quando ficagitut ;

l

eftimago Divinitatis 5 & impleturillud

u

Ecclefiaftici

[

.

[

In omnibus operibustuis

M

pracellens efto. Inomnibus, magnis &

^

parvis, qualiacumque fint* tantam enim

[

U

perfe&tionemà Deo habet in fpecie fa. ,

formica, quantam elephantus , in ET

j?w

tantam pafler , quantam aquila ? tan-

[

[

tamtrigla , quantam balena. — Dei per-

fe&a (unt opera.

Hazc;

Sacerdos Dei ,

i

proviribusimitare , & valdéin perfe-

D]

Hic enim

|

Gione ac fanctitate proficies.

operandi modus, eluxitin Chrifto , B.

:,:

l

Vitgine , Apoftolis &aliisfandtirate. il-

LT

n

Juftcibus,

III.

PRAXIS.

Apirandi fapius per diem, ad Deum , p*

V

IN

preces jaculætarias.

| 4

'»

Spirationes hz,(unt breviffimz quae

[

dam orationes , fünt fufpiria arden-

U

tia , funtaícenfionesmentis in Deum

üy

& motus anagogici ; farfüum ducentes. $

Vs

(unt affé&us feu affe&ionescordis & de«

fideria ferventia ad Deum & ccle-

[

fia. Uthis coneris affuefcere , mo-

veatte

«,'4

lv VO-

preeum jaculatoriarum.

r

25

L. Voluntas Chrifti Domini dicenti

8

Ril

t

Lucz 8. Opertet femper evare (j son defi-

àpüil

cere ; Hancautem orationis perpetuitatem

per preces jaculatorias obtinebis,

mj

2. Exemplum Chrifti eafdem ufurpan-

delt,

itt

tis v. g. in horto: Parer frpoffibile efl trate

ftat À mecalixifle, Extin Cruce

»

L

Pa-

lt

ferinmahus tuas commendo

D

35€u.

'äziriwm

-

for

3. Exemplum San&orum; quibushzc

yi

orandi methodus familiariffima | extitit

C tl

Sic orabat Judith: Confirma me Domime

41

n bac bora,

t i

Thais Paphnutio convere

fa , edo&a eft repetere identidem :

Qui

plafmafii me , mifevere mei.

Sanctorum

alii centenos , alii millenos indieg ejufmo-

Wll

di affe&us & precationes vclut igneas a«

moris fagittas in ceelum ejaculari funt,

4 Fru&tus, qui inde exoritur , eft aug-

i quæ

mentrumingens gratiz & gloriz , elevatio

uurdt

. Dui

mentisáterrenis ad cceleflia , purgatio

animz , pr

ogreffüsin virtutibus , unig

t

cum Deo,

T22

f. Officium Sacerdotale , colle&um

T

tequiritanimum ; quine per externas

QR

eccupationes, itinera, negotia , allo-

iftrahatur& velurab-

guia ; nimiümd

It

B

Íorbea-

25

praxis

fufpiria &

forbeatut ,

per hujufmodi

kn

motus recolligcndus eft.

n

ientis pios

od

Ufas affiduus praxin

faciliorem reddi-c..

la innuere futt-

Exempligratià , paucu

j

£lat

D

Ja a[pe£tu [olise

majefta-

Conditoris pulchritudinem &

.

*

tem admirare & lauda,

dicens

(ll:im

decorus ! O Sol

ulcher es Dile&e mi , &

H

uftitiz il

lumina me ; accende me«

]

in ajþe&u cgzli.

ecta tabernacuia tua Domi«

Quàm dil

ne! concupi(cic.

& deficit anima mea.

ï'x

In a/þe&u]ïäemm.

uàm fordet.mihi tetra

dum co:lum

Q

a(picio!

In njþe&w vei delettalilis,

Die&afime Dominein faétura tuae

L

Píalm.91.

In a/þe&u rei defofmit.

J

Abominabilesfa&i funt , ficuteaque

z

dilcxerunt , Peccatores.

W

;:.:i,

Ca[n

greeum jaculatoriarum

24

Caf[n intuens quid indeceus.

if

du d

Averteoculos meos ,

ne videant yani-

m n

tatem, Píal. 118.

ueelá

"dudiens referri grata.

Denedicus Deus ! E

phef. z. gratulare ;

;gaude , gratias age Deo.

oj

"Andiens faavem muficam.

: Qu;'.

u 0

Sihzcinexilio , quid eritin coclo? fi

hac homines, quid Angeli ?

l

Guflans cibus fapidos,

; Dott

Guítate & videte ; quàm fuavis eft Do-

minus. Pfal. 25.

Dd

Afpiciens bovtum amenum.

'Exorna me Domine floribus virtutum ;

yelit

lilio caftitatis , violá humilitatis , rosá cha-

titatis,

li,

Sentiensfrigusveleftum.

aümü

Exerce adum pswüientiz,

Benedicite

frigus & eftus Domino.

h

In entatione.

(

Malo mori , quàm feedari. Efto mie

hi Domine turris fortitudinis à .facie

Animici.

B2

Ingre-

2$

Praxit

W

Jngredieni templim.

E

Adorabo ad templum fan&um tuum ,

:

;

& confitebor nomini tüo.

[

Ü

ï

Tvanfrens Cemeterium.

m

Darequiem cun&is , Deus , hic & ubif-

que (c pultise

"" Qernens cecum , claudum ,egrum y

bareticum ,dudanm ,

.

Oüdc F] (:"

Compatere gratias age » Pt

nitate » integritate ) & cogita :

.Curille &

W

Bnon €c

o

20

N

u

Videns

Deum laudari , gaude-, audiens

4

n fpirita, Ine

[

Deum offendi , contriftare i

dete-

tuens mundi vanitatem & pompam,

fare.

Vanitas vanitatum & omnia Va«

nitas. Deniqu

ecum S. Bonaventurain

16. ex qualibet re ad

Sim.amoris Cap.

fionem fumere &

Deum loudum occa

afcendere[facilé poter

is : Cüm videris, in-

aliquosin p

r latione temporali, co-

euit ;

&um adDei magnificene

git

abisho

c effc fa

fiendendam & ficineis. Dei potene

tiam o

uam collaudabis,

Cüm autem videris

alios (cientie infi

ftentes ;

in eis Dei fapien-

Cüin verà. videris

tiam commendabise

alios

29

precum jaculatoriarum.

»-1n

alios temporalibus negotiis infiftentes

eisdivinam laudabis providentiam:

Si

AVT (

aliquos videris ceterosjudicantes ; divi-

sinferen-

num judicium time. Si poena

n

SiPrala-

tes, divinamjuftitiam cogita.

lt

tos remiffos,divinam mifericordiam com-

aec

mendabis. Siinfi(tentes qpf:rib.us ch

^c3, Ia

atii DU

nitatem laudabis. Si

ritatis, divin

,

calorem habueris , recogitabis Dei Patris

h

nimiam charitatem , quà Filium fuum vo«

oüdt,d

luit incarnari & pro omnibus crucifigi,

Qu

Si frigus habueris , abomniaftu mi(eriz

refrigerium anhelabis : & fic per fingula

, u

difcurrendo, omnia potes & debes redu-

r l

cereinlaudem & magnificentiam .Crea-

i dit

toris« Vide Card. Bona in via Com-

u n

pendiiad Deum prolixiüs hac

m

tractantem.

NU

m

jl

E

pora]ï,i»

s

u ,.',;.hifï

pup?

m v

Dil

U »

L

P5

HO-

z

E CSUABA TAE

-

——

pu—À

u

SS

N

Tsl

1 Z

s

J

L

Z

7/,

i

N

i

QU

"i

[

l

'

,

N

^l

m

Z

ER

l

:?..

-N

Iv

——

"—

$s

N

E

p

Y

N

Q;ä

mj

T

j

E

$

äæv

J

1

L

llllmmy

L

;

r

&5

j J

m

.

/

2v

E

IN

Z

Z

z

N

j

j

l,

7

/

:

j

-

)

|

(

!

[

j

L^

Z

g p

E

E

——

r

///

/

// ,

!

Y

»

y

:

N

st

—

—— ——

:

£

E5

[

zx

i

—

uT

E

ao K U.

-

«it ( 31) gv

GII

HOROL

Sacerdotalis

HORA

IV.

Matutina.

9)

LT pri

maum wigilus,excimri te co-

vel fuavi voce S. Angeli Cu

d

8 gites

tead laudandum Deum

J1 flodistus,

A

euocantis

r in(nfurrantis-N.Sur-

ge velo

citervel terribili tuba ultima clan-

ore intenantis:Surgite m

ovtuá , venite a

ä

udicium s cf. Confihum

Ecclefia[hici fe-

632

N

queni ; Hosà fu

rgendi non te triCes»

N

anfi-

tempáfve nobi

.

le fomno fuperfinotr

Ite-

975

m nihil pretiofius; nibs

gasctempore e

lerinsaut bre

vius: Ergo dum tesmpus hu-

bes ,operar

ebonum , & Quodcunque po-

ajuiftanter operate ,5

teft operari manus tü

*

nec rati

o,nec fapiendia, nec

quia nec opus,

Ícientia eruntapu

d Inferos,quö u prope"

zas. Eccli 9.

Praxis

furgendi,

H

vogimtz

onum cr';'

Evigilans» mox offer

drinafectus

atlionum tmarum primitim,

Deus, Deus meu

sad te

ferwmek erumpe:

—

& cato med ex-

deluce vigilo : cor mmeum

Sirivitin te

ultaveruncin Deum yivum,

4

anima

32

Praxis

anima mea , quàm multipliciter tibi care

yii

mea. Pfalm.62.

Gloria Patri, qui creavit nos : gloria Fi-

lio,qui redemit noszgloriaSpititui San&o,

Dl

—

qui (anclificavit nos. Benedicta fit (anéta

a

W

& individua Trinitas, nunc,& femper ,&

perinfinita fzcula fzculorum , Amen.

H-r

f

Dum furgis.

Formato figno crncis, dic :1n nomine

(

Domini noftri Jefu Chrifti Crucifixi fur-

go:qui me pretiofo Sanguine fuo redemit ,

u

ille me benedicat,regar,cuftodiat,& ad vi-

!

tam perducat zternam, Amen,

f

