Di

Quain terribilia íantopera tua Domine!

F. Charita,

d & quàm amabilia l'exftimulat enim

SE

me ad amandurm, quoque te omnipos-

tentiatua, quz creavit me ,. confervavit

"a

me, dotavit & ditayit me omnibus bonis

lil

&

ad Adwhmm.

37$

Dl

]

& donis tuis. Siigitur in Parentes & Benee

li

factores tanto feror amore; in te Creato-

rem meum & BDenefa&orem fummum

quanto amore rapiar? fi auxiliatores & ad-

]

jutores diligo : tenoa comple&ar ar&tiüs,

t

à quo in omnibus cogitationibus,verbis &

aCionibusjuvor & dependeo plusquàm

40

umbra dcorpore ? O Deus omnipotens

H

diligo tefuperomnia, & millies ampliüs

T]

diligere te defidero : fed cum fine te , nihil

T0

poífim facere, tua me juvet omnipotentiay

!

"

:

uttenerriméamem tehíc, & ibiin Patria

l

ä(ü

9

in fempiterna fecula, Amen,

(f

FI. Affzdus ad Sapientiam Dei.

fs

FOEREA WE

Altitudo divitiatum Sapientie od

iSlEOf

Yi

I.O

Scientia Deil quám incamprelom-

d

fibilia [unt judicia ejus , C inve[Hgd

u

biles via eju;! Rom, 1 1.]ta attonitus mirae

7hig

tur Apoftolus, intertium cclum raptus :

Es

& quomodo non caligabunt ad tantam

YTH

Sapientizlucem , oculi renebris affueti

homuncionis? Videmus tamen nonnulla

a

veluti per fpeculumin enigmate, & per

n

eaquzcondita (ünt , ad Conditoris noti-

f

tiam afcendimus.

Quantopere enim ó

p

fublimiffima DeiSapientia cffulges in re-

bus

l

376

Poft Sacrum à Pentecofle

n

buscreatis & operibus naturalibus, qua

Nl

omnia in numero , pondere & meníura

difponis; omné(que illocum partes , offi-

cia, inclinationes, perfc&tiones , & facul-

taies ordinas; torümque univerfum — ftu»

g

pendá adeà harmoniá & concordi difcor-

diá (apientiffimé diftribuis temperas &

gubernas. Difpone, .obíecro, resanimz

mez ; ideo enim ad me venire dignatus esz

f

auge ineanumerum bonorum operum,

pondus ferventium affectionum , & men-

f

furam taarum gratiarum : mihíque-.con-

bun

cede men(üram eonfertam , coagitatàm

l O&L

& lapercffluentem , híc gratiz, ibi gloriz;

fwum

ut in 2ternum,cum amoris pondere , fine

numero, & fine menfura te diligam.

c

IL, . Oalüiffima Dei Sapientia ! quàm

MAUR

deinde admirabiles funt adinventiones

N

W

tüz in operibus fupernaturalibus pratiz;in

Redemptione, Incarnatione , aliiíquein-

Auz,Dajrïi:;w

numeris ac prafertim in Sanctiffimo Eu

chariflig Sacramento » quod invenifti , uc

Ele&os tuos , à peccatis vitiííque eruas, &

ad culmen virtutum promoveas, O;infini-

ta Sapientia! tu nofti mille vias & modos,

ut finestiios aflequaris , ad me eripiendum

L.

àmalis, &ad ditandum bonis gratiz &

gloria;

4d eddeentume.

PU

gloriz.quae mihi de(ideras. — Eripe me de

] TJI

tl

laqueo venantium,; de poteffate tenebra-

x

rum, e vinculis peccatorum & paffionum

T

mearutn ; ego enim omnem fiduciam in te

nl

colloco, ficut in hisiita & in omnibus aliis,

ii

etiam quz aliás defperata videntur: ubi

enim ego nullum remedium invenio , Sa-

pl

Wl

pientiatua reperit innumera.

Concede

PTR

mihi, utinveniam modos amore tui me

mortificandi, virtutes ftatui meo tam füb-

h

H

limi conformes exercendi

)

ipfamque

i

g

"]

T

perfectionis przcelíe metam atingendi.

:

Amen.

N

J

IIf. O Deus magne confilio; & incom-

r1'g.

1

prehenábilis cogitatu ! quis cognofcet oc«

. t

»

]

culta Sapientiz tuz,nifi tu ei manifeitave-

! quïm

ris? Quàm mirabilis fa& eft (cientia tua

ex me,confortara eft, & fupra me elevata»

scuucnfs

f

& non potero ad eam aícendere : ecce e-

nim,Domine,tu omnia nofti,que in me la-

tent : tu dinumerafti non tantüm omnes

gHJOEL"'

greffus meos, & capitis mei capillos j ve»

TUf

M

rüm etiam omnes annos;dies,horas & mo-

menta vitz mez : tu dinumeraíti omnes

(

m-

imaginationes &cogitationes,omnes locu»

TO

tiones & aCtiones,omnia defideria,propo-

npitndcz

.

fita,confilia;ftudia,opera bona;mala,adia-

:

j g[ältli

phora,

gw:iz,

378

Pofh Sacrum à Pentecofle

phora,praterita, prz(entía & futura, — Ac

/iM

Af

proinde metuo & erubeíco, Domine ; ob

commiffa tot per culpam meam mala ; l-

))A-Jy

,

tor & gaudeo Ob tot per gratiam tuam per-.

actabona. O fi notum mihi £aceres fiaem

meum, mihi incognitum, tibi perfpectum,

jn

ut ferventiüs tibi fervirem ; & tempus bre-

[

a

ve quod reliquum eft, fru&uofiüs impene

derem ! Quàm cauté mihi deinceps ambu-

landum eft coram Sapientiatua ,' omnia

[pectante & (ciente ! Quám folicit& obfer-

vandi oculiilli;qui lucidiores fuper folem,

confiderancomnes vias hominum !

[*

O Infcrutabilis Dei mei Sapientia! dum

teconfidero , ací(unimam ignorantiam

meam tecum compono ; confundor , de-

primo & fübmitto me , cum Vate Regio

dicens: Ut j«meutum fatbus [um apsd te.

Píal. 22. Etcum Jeremia proteftans :e/4,

100

4, a Domine Deus ne(cio loqui , quia puer

li

[7]

ego fam,c. 1. Sed damihi intelle&um &

Til

fcrutabor mirabilia tua : da mihi lumen,ut

Ml

videam, & cognofcamte , ficut & cognie

tusfum. Damihi Sapientiztue radium;

|

utnoverim me; noverimte 5 oderim me,;

l

diligam te; ut terrena cuncta faftidiam &

caleftia fola defiderem.

[9] Fons

ad Adventum.

379

l]

J

OFonsSapienuz, Verbum Dei inex-

T

cel(is! Si artes raras & induflrias, (i inven-

.

tiones & (cientias diligo

*

quantó magis

omnis artis, Sapientiz & fcientiz fontem

inexhauftum diligere debeo ? Silibenter

colloquor & converfor cum vitis ingenia

& omni do£triná przftantibus ;; quantó

libentiüscum omnis ingenii. & doctrinz

Largitore, cujus verba corda accendunt

p

& illuminant,mihi colloquendum & con-

Qd0d

verfandum erit? O amabiliffima Numinis

X ll*.f.ï

Sapienria,gaudeo, quod infinité (is major,

am!

quam velSeraphini velCherubini compre-

hendere valeant. Hoc unum obfecro;per

fi

i

amoremillum infinitum, quo ad meindi-

num venifti, da ut defe&um cognitionis,

T ä;-

D)

amoris exceffu (appleam ? ex toto corde te

VTH?"A

diligam ; tibi fideli(Timé ferviam,& ad clae

ram tui vifionem | indefinenter fufpirem.

Amene

;WIM'

]hg

VU — ffctlus ad. Bonitatem Dei.

S A BA TOBH O

limtt

u

L Uàm dives jam es,Anima mea; bae

TO

besenim & poffides,unum;verum

.

& íummum Bonum

5

imó folum &

j

diuc

omne Bonum : quàm igitur felix , quàm

beata es! gaude, exulta, jubila ; tantám-

ln

que

j^

380

Pofl Sacrum d Penteco[le

!

5

que Bonum, eà quà decet , ratione tracta,

Af

ï

O Deus meus!tueso;zne Bonum naturaes

3

|e , omne perfectum, cui nihil deeft, quod

P

naturz divinz perfectio exigit : tuenim es

d

infinita & perfecta pulchritudo , dulcedo,

lztitiayopulentia;gloria, Majeftas: tu esin-

n

!

D

finita, & omni ex parte perfecta , Potentia,

d

Sapientia & Bonitas. Atqs hz perfectiones

M

u)

(

omnes jam fefe mihi infuderunt: quantoe

UA

MT

pere igitur gaudere & exultare , ií(que frui

debeo?Si enim creata pulchritudo, dulce-

,(XW l

fiot

do,gloria, qu& umbra tantim eft, ita cor

1

meum trahit quantopere infinitz bonita-

aini

/

MUA

tispulchritudinis , ac dulcedinis aby(fus

me rapietO ftultitia cordis mei! qui boni-

30 [ic

tatis guttam,in homine, nummo , alíáve re

gtl

creatá plus amavi,quàm immenfum omnis

bonitatis oceanum.

fty

Amo nunc , te Deus

tl

meus, fuperomnia, & (ifieri poflet;per-

fediffimo, imóinfinito

*

'L'I.'.»m

amore tecom pl;-

&i defidero,

AA

IL Pratereatu ,. mi Deus , esquoque

emne Bonum morale, id eft,omnisjuflitia,

puritas, fan&itas. Unde ergo hoc mihi, ut

od

adme peccatorem immundum defcendas?

nifi ut me puritátis & fan&itatis tuze patti«

Mi

cipem efficias. O San&itas & puritas fub-

ftan-

v

]

ad Advenium.

381

tl

ftantialis ! quz peccatum velut. unicé tibi

Mf

contrzrium,odio infinito profequeris,pas»

l

W

uN

náinfinirá pledis, bonoinfinito privas:da

Wt

ut illud velut capitalem hoftem cuum fum-

me femper oderim;ne tibi in eternum dif-

WR

pliceam, O Radix omnis perfedtionis, o«

mnesim perfe&iones meas erade/O exem-

o:m,

plar omnis vittatis , da ut adte femper re«

H Qu

Ípiciam, O Regula omnis puritatis, da ut

vt

ad te (emper dirigar ! O Lex aterna fancti-

tatis, da ut tibiin omnibus conformer] O

hd

n

Finis omnisjuftitiz,da ut ad te in omnibus

o

tendam,tibiconjungar,tuíque patticeps

evadam: (icutenim rebus tertenis mixtus,

üüff Ib)U(l

& luto creaturarum jun&tus coinquinor;

ul

yliitt

ita tibi , rebü(que cocleftibus conjunctus;

Á

purificor & fan&ificor. Tu esDominus

vittutum, virtutes omnes cum excellentia

i

Is

Ws

infinira poffidens ; ah ! miferere mei , qui

ji

14

(

tot annorum fpatio , quotibifervio , nec

unicam perfe&té affecutus fum. O Infinita

juftitiayme injuftum juflitià imbue! O in-

Ü qumm

PA

finita Prudentia, meimprudentem illumi-

W^

na! O infinita Temperantia , me intempe-

rantem tui participem redde ! O infinita

ndtiïü N

Fortirudo, me debilem corrobora! O infi-

j

nitaCharitas, Mifericordia; Manfuetue

qu

do;

"

l

392

Po[h Satrum à Pentecofle

Pt

do, Clementia, Liberalitas, omnibus hifce

wl

virtutut ornamentis me condecora , ut

fingularem in me complacentiam femper

1

D)

reperias.

IlI, Denique, Deus Optime;Maxime,

tuesomze Bonum communicativum, &

diffufivum tui. Ipfa Beneficentia, quzree«

J

!

bus omnibus perfectiones convenientes

adeó profusé communicas. Mihi in primis

fervorum tuorum minimo, & minimé me-

j

rito, quàm larggm liberalémque te exhi-

bes?tua enimBenignitas non contenta fuit

largiendo mihi cum elementis eífe,

AUA

m

[

cum plantis vivere ,

cum animantie

u

nl

7

li

/

H

/

bus fenire , cum Angelis intellige-

n

ii

re 5 fed infuper adjecit dona fupernatu-

ial

ralisgratiz, & füo rempore, ut fpero con-

cedet pramia glorig 5 in quorum pignus

)

modó cibuifi Panem Angelorum.

O

]

quid reddam Beneficentiz tantz? quas

m

grates tantz Liberalitati referam ? Ecce

in hi

Domine,cüm nihil nobiliàs,nihil praftane

i

tilis reperiam,quod rependam, quàm cor«

'!Veeä.'u |

dis mei amorem; diligam te, ó Bonitas! ex

as

W

)

toro corde meo 3 ob naturam corpoream,

[

]

quam mihi dedifti : diligam teex tota ani-

DUTT

ma meajob donatam mihi vitam , quá per

Wt

am

i

?

ad Adventum.

353

Tl

illam fruor: diligam teexom nibus viribus

Wt

meis, ob communicatos mihi fenfus & po-

.

.

n

tentias, quibus utor

diligam te ex tota

mente mea, obinditum mihi (piritum &

um

intelle&um, quo te cognofco : diligam te

It

denique ex tota fortitudine mea , ob prz«

T

ftita mihi donagratig , & futura premia

OT

gloriz , obunionem hypoftaticam cum

Humanitate, ob communicationem Di-

lling

m

vinitatis & Humanitatis fub fpecierum fa-

WU

crarum velamine.

O Virtus Corporis &

QUE

Sapguinis Domini operare hecinme! ó

efficacia Divinitatis in Sacramento laten-

i d

)l

tis, perfice me, ut perfc&iffimé diligam te:

Non enim contingit aliquem perfici, perfe-

i LI?M?'

p

&ione bierarchica , nif per Diviniffimam

R

Eucharifliam. S.Dionyt, de cocleft. Hier.

mmpïgtï

cap 3*

J

l

J

Monitum I.

INe vere ingratum te protantoCommu-

u

nionis acra beneficio exbibeas,pro qmo to-

ïü'F(Z.QJJ'

tAateruitate. fuffcientes. gratias referre

mequis , benefició bujus magnitudinem

g

I

j

n

fapius per diem in memoriam . revoca;

)

jam gratias age Deo Patri , quod Filium

um

s

femm: unigenitum tibi conceffttrit: qam

i

i

Filie, quédte vifrtare dignatusfit : jam

i

l,

j

Spirie

384

Pofl Saevum à Pentecofle

Spiritui [antlo , quid donis [iis te vepleve- :1!11/;4?;

9:f. Toto reliquo die animum mon nj«

"

»ium adexteriora effunde , fed [ubinde

,

recollige : oculos cuflodi , qui Chrifium

l

Jpeciebus. facramentalibus teilumm. con-

hi

ul

fpexerunts mAnusqua elevarunt Iinguan

l

qu& velut patena [acra eum [uflinnit , o1

!

!l

quod enm [umpfrt,cor quod fu[cepit, Atque

[

bec denuo bona erit adin(equentew Com-

NIMTROUCIS preparatio,

Monitum II

l

Optimum verà erit, fi fequent adjunxee

vis G obfervaveru feptenarinm. 1.Omne

peccatnm. etiam minimum deliberatums

j

€ voluntarium cave, 1. Memoriam à

ercaturisabflrabe , deneceffariis congrue

loco d tempore cum (piritis libertate co-

£it4. 3. Senfus à vanitate ci curiofitate cue

u

fiodi« 4.Corpussa fimplicitate, fobrietate,

j

& caflitate con[evua. s. Noxias familiari-

tate s, ^ dbefjones adloca,officia ali&ve ab-

fice- 6-Super operatua, ne labaris,felicité

advicila-3. Peccatitodio veriffimé babitis

fenfibus cobibitis affztlibus domitis, virtu-

ges univer[asfeilave , et ad intimam cum

Mu

Deofamtliaritatem , d charitatis unio-

tevs a[pira, Hac fac j vives, maximóque

3J

fratin

-

!

pro Fefis B.V.

38;

Hm];)g.

frufin ac gufla Sacramentum indies fre-

LT

quanmbi:.

! MK!»

lui (bm

ltälu l

APPENDIX

Mp

Pro, Feftis B, Manrs Virgínis,

| th'w

ANTE

SACRU 44

Á

- Oblatio Cordif.

TT

Auguftiffima ceelorum Reoina ! in;

ÓO

* tendo dilectiffimumFiliim tuum Je-

J

um Chriftum corde & ore fufcipere : fed

ULUA

utinam cor mundum,cor feraphico & ma-

m

Al

riano fligransamore poffiderem; quàm

illud libensRegi cordium, in hofpitium &

T

tributum coníecrarem ? clim veró cor me-

TU

um Vitiorum & imperfe&tionum fordibus

ii

contaminatum (it , patere Ó Regina cor-

Vi

dium! ut illud precibus acmeritis tuis

i

priüs emaculandum offzram, qaó ad Fi-

ü,'fmr[wr

lium tuam puriffimum (afcipiendum, eí-

i

que offerendum, dignius efficiatur.

rj

I. Offeroigitur übi ó ReginaVirginum

sl

cor meum impurum , variííque peccato-

TU

rum maculisfordidum : humilliméque te

TU

deprecor, utveram mihi impetres cordis

n

purizatem , atqueiracor meum munda-

tum, cordique tuo mundifliimo corjun-

;w,mnfä!

(

&um,

Ante Sacrum

386

velu: Le&ulum floridum 1 Regi

&um ,

Cordium offerre digueris.

offero ribi

1 ul

Il. O Regina Martyrum s

cor meumimmortificatum , paffionibus

(ais ac fenfualitatibus (ubje&um ; & enixé

obfíecro,ut verum mortificationis fpiritam

mihi obtineas 5 atq

ueità cor meum morti-

artyrum cotdi-

ficatum , cumomniam M

(ummé mortifica-

bus, Je(u Chrifti cordi

to, velut caftrum inexpugna

bile offerre

digneris.

IIl O Regimc Co

nfe[forum ! offero tibi

& luperbiá tumidum;

il

JJ

cor meum, vànitate

ac inftantiffime rogo 5 ut vera

m humilita-

eum hu-

tem mihi exores j átque ita cor m

miliatum, ct

im omnium Confefforum hu-

miliatorum cordibus ,

humillimo J«efu

cordi, velutiprafep

ium parvum offerre

AW

digneris.

lslli

iV. O

Regina Patriarcharum Y offero

tibi cor meum obtenebratum & oblcura-

tum , demiffis(iméque te precor , ut fidem

vivam mihi impetres,; & cor meum illumi-

natum cum Patríarcharum fide illumina-

3

torum cordibus, illuminatiffizao Jefu cor-

di,velut coelum illuftre adornate digneris,

V. O Regrna Propbe:amm! offero tibi

Ccor

[

pro Feflis B.V.

mlhs

335

cor meum defideriis mundanis immer

fum,

M

r

intiméquete obfecro , utcertam ate

InOe

r

rum fpem mihi obtineas , átque itacor

PArlü

meum , cum Prophetarum cordibusí e

m

lm

bonorum coleftium elevatis,cordi Chiifti

VRUA

ere&is(imo, velut hofpitium gratum con-

Isl

fecrare digneris,

A

yrnm

VI. O Regina Apoftolorum! offero tibi

I

cor meum, terrenorum amore infectum,

iil

Ts

fapplicitérque te deprecor , ut perfectam

n

Dei ac proximi charitatem mihi exores:

Jlrrs

átque ita cor meum , unàcum Apoftolo-

rum cordibus divino amore inflammatis,

hum

iÉl

ardentis(imo Chrifti Cordi , velut teme

H]fil.Tl'.

E

plum inauratum dedicare digneris,

fl

VII, O Regina "ngelorum! offerotibi

lim i

d

cor meum , multis occupatum, varií(que

diftraétum ; & ferventis(imé fapplico , ut

t

mihi cor liberam , cor expeditum » cor

n

Chriftianum imperres.atque ita cor meum

v

Jlcr

cordibus Angelorum unitis ac recolle&tis,

At

T

etiam dum.| in hominum minifterio fünt

li

Til«

occupata , liberrimo ac perfedtiffimo Jefu

RoNe

Yute

cordi velut hortum conclufum aperire

4

) ï;mw

digneris.

4cum

u

O Regina Univerfi ! hz funt gratiz,

j

aCe

W

quas à tua Majeftate (:pplex pottulo :

cipe

J

Sub Sacro

il

338

cipe hocce cor meum , i

lládquelava,mun-

H Il

1

da, (an&ifica purisfimo F.l tui fanguine,

)

utomnino mundarum, fan&um,ac Deifi-

catum Redemptori meo, Filio tuo prefen-

zari & acceptari, pafci & fatiari, amari&

v['?f;lm;

Posüderi x

ternüim mereatur. Ámen.

SUB SACRO-

LSub Kyrie Jmitare ferventiffimaBeas

Tif

ziffma Virginis defideriayanieVerbi 1ncare

[

fuao

nationem elicita.

im',:u.a

II. Sub Gloriá, /4uda, benedic cf 4do-

m

rA Chriflum natum exemplo D. Firgimisin

l

flabulo Bethlebemitizo ant Naxaretbana

fl

Domo.

III. Sab Epiftola & Evangelio ; exepe

werba Chrifti i con[erva in corde tutoyma-

re B.Virginis.

IV. Su

b Credo exerce aBiusfidei , 4d

!

imitationem. B.Firginis, cnidiclum efh:

Beata qua credidifhi,

V. SubCanone: elíceferventes AGius

compa[fionis cve égnationis , doloris &

Amoris,exemplo B. V. flantis [eb. cruce.

VL Sub Communione , e4 devotionie

ac animi tenevitudine , unite Cbriflo, quá

Beauffima Virgo aut. Verbum illap[«m

g

iil

fefipiens, aut e mann $. j

oannis Evanges

lifle

389

p'o Feflis B.F.

jlm

[

lifa communionem reciptensiejusd, exem-

lagratim cordiales age.

ui[avg»;«

Id

VII, Sub B:nedictione, cogita 440 af-

X

fethu ci folatio Deipara Virgo , 4 F.lio fuc

adcelos aftendente ,ultiÉmam in monte be-

D ut

m

neditlionem exceperit. Eodémqut affctin

)

Q effelin optacam populo imptrtiri.

POST SACRUM.

)mjïmf;

fl

Pfalterium Decacbordum Laudis c Le-

titia ,fen Canticum Magnipicat 4 B. F.

ii d

decantatum, à Sacerdote poft Celebrae

tionem [imilibus affetlibus expre[[ame

)f

t

Virgo DBeatiffima! quemadmodum u

O

Verbi Incatnati vifceribus tuisincluft

"

í

^

infpiratione; & ad Deum magnificandum

|

j

!

i

& in eolztandum es excitata , & in decen:

titulos eum laudandi, ex fpiritu ecupiftisita

& mead eundem Dominum magl':i-lïcan-

Wii ,j

dum , atquein eo gmdendum,incercamo-

ii

netuá potenti, adjuvate dignare.

1717] u'j)r

O Verbunm Incarnatum! nunc quoque

inamabili Sacramento vifceribus meisine

A

clufüm , ebfecro te, per benedidam Mas-

TU

trem tuam , excira me, utejus exemplo,

!L MWW

anima meate digné magnificet , & fpiti-

gd]ïiþ)æ

",

tus meus curm gïllldi() in te CXU]IC[.

minume

J Magni/ïmt anima meaá Do

Anima

;nnilfvis

[]

j

320

Pofl Sacrium

Anima meaalié & magnifice de Deo

fentit ; omnilaude majorem effe agnofcit;

pro viribus tamen laudat Dominum, ejüs«

que bonitatem , mifericordiam,fapientiam,

chariratem , rationémque ejus dominandi

praftantiffimam, quantüm poteft cxtollit,

^

H. Et exultavit Jpiritus menus, in Deo

falutavi meo.,

H

O Silvator mihi intim& prafens ! non

^

IU

folüm cormeum & caro mea exukave-

Y

guil

runtin Deum vivum ; fed & exultavit fpi-

ritus meus 5 inre Deo falutari meo : gau-

dium enim meum non in corporeis, fed

fpiritualibus ; nonin donistuis, fed in do-

norum Largitore , nonincreatis ,. fedin

Creatore & multó magis in ]erm Salvatore

meo totum colloco , ac de infinitis ejus

perfe&ionibus exulto.

i.

nia refpexit bumtlitatem ancilla

74. (jüiíque patvitatem & vilitatem non

defpexit. Ecce enim ex becbeatam me di-

€entomnes generationes,ive pracfentes,five

futurz, Anima mea exultabit in Domino,

& delectábitur füper falutari fao $ P(21, 24.

quia humilia réfpicit in coclo & in tefTas

fufcitansà terra incpem, & de ftercore eri-

g?ns pauperemy;ut collocet eum curn Prin-

m

cipibus

321

pro Feftis B. P.

humilitatem

t

cipibus populi fui

re(pexit

ancilla fuz,

"Q

& indignitatem animz imez ,

redimenda ad tanta a

genda & pa»

WmllmltïJ

pro ea;

| äpif;'.«:):

tienda fe demittens

,

& proprio eam cor-

(cens. Ecce enimex

dini;

pore ac fanguine

pa

beneficio & honore,

[ n

hoc tempore ; ex hoc

ex hoc certo zternz

felicitatis pignores

N l

beatam meritó, me dice

nt omnes geneta-

vtl

tiones.

À Gl

IV.Quia fecitmi

bi magna quipoten eft

ed* (antum nomen ejus«

Q

am

Matrem efficiens

Magni Filii magn

Maternitatem cum

Virginitate conjune

p

nme OPCFEDS ,C

Áelinà

gens, aliaque mirabilia in !

ndens.

Ego

1 I/füjlu

dona ccleftia copiosé profu

J

autem in Domino gaudebo,

& exultabo in

!

AAE

& mihi fecit ma-

Deo ]efu tme

9: veré enim

lib t

gna ui poren

s eft & fancum nomen ejuss

ferni meeruit, & à pec-

n At

nam é faucibusIn

catorum fordibus me extra

xit: tOt enefie

fatm D

lavit,fide illu-

umu

p n

ciis & gratiz donisme c

accendit ,

ftravit , charitate

epulo ccclefti

Enrf!?fr-:

ad facerdotium regale,

D

l

!'0,

toties me pavit :

&ificandos me

!

n

alió(que perSacramenta fan

]

evexit: Laudabo igitur eum

qui potens elt,

1

du

tnor San-

& fanctum nom

en ejus,cum qua

|

|

gt

cinens Sandtus ,

San-

&isïAnimalibus con

&us;

ncum?;ïü

]

4

c»;æbg

321

Pof) Sacrum

&us, San&us Dominus Deus omnipotens,

9

quierat, quieft , & qui venturus eft,

APUG'- 4- 8'

V. Et mifericordia ejus Aprogenie in

progenies , timentibusenm.

Meritó ampliüs magnificat anima mea

te Domine & fpiritus meusin teDeo, a.

lutari meo, exultat : quia mifericordia tua

non mihi tantüm exhibita cft, verüm

etiam totEle&orum millibus , ex omnibus

ttibubus,populis & linguis, omnibüfque

nationibus, quz fub coelo (unt, quibus ex-

L.

y

ortus Sol, juftitiz, lucis,fidei & gratiz ra.

nj

dios diffundit,diffundétque ufque ad con-

[

fummationem feculi, à progenie in proge-

nies, obfequentibus & timentibus eum.

V Fecitpotentiam in brachio fuo.

Virtütem füam oftendendo , non folüim

in mundi creatione,gubernatione, prodi

giofa populi Iíraélitici ex. /Egypto edu»

&ione, ceterorünique Lcgis veteris prodi-

giorum patratione;verüm etiam in ftupen»

lu n

da ac recente Verbi Divini Incarnatione,

Arripeanima mea & hanc, Deum ma-

gnificandi titulum: exulta in fpiritu, & de-

le&are in Deo falutari tuo ; quia fecit po«

tentiam in brachio fuo, non folüm in prz-

dictis

pro Eeflis B. E7

323

W

Ri

di&is magnalibus 5 verüm etiam tri infti-

turione fummeé ftupendi Euchariftie Sa-

Ó

cramenti; quo hodie tefecta & recreata esz

4?10013,'1

Qlare Benedicanima mea Domino; & o-

TEU ]

mnia qua intra me funt nomini fancto e-

jus : nam difperfis [aperbos mente cordis

!t

f(* : Omnipotentiam fuam non folümin

UM

mifericordiz opctibus,fed euamin juftitie

UNDS

feveritate manifeftans, (up:rbos caftigans,

QD

eorümque machinationes diffipans & dis-

mb

erdens.

du

VI. Depofait potentes de [ede , c ex-

Mu

Altavit buwules.

Wal

Mignificat anima mea Dominum, &

51'npmga

exulrat fpiritus meus in Deo falutari fuo :

CUT

quia depofuit potentes de fede, precipita-

ijn,

vit Laciferum, Pharaonem, Nabuchodo-

atl

noforem, alió(que fuperbos, potentes,no-

i n

biles humilians : liumilem veró Virginem,

WO

"

humiles Patriatchas, Prophetas, Apoftolos

rb'sp:o;ftl

aliofque Sanctos exaltans.

Dlpeh

FIH. Efurientes implevit bonis , fpiti-

JEULUUS

tualibus , celeftibus, eterniss Dzvizres ve-

RUT

1ó terra filios, dimifit inanes.Ideóque lau-

i

daDeumtuum, &exulta anima mea in

i

Jetu Salvatoretuo ,| qui & te coronatin

p

mifericordia & miferationibus , acreplet

(

Rj

ln

P

Pofi Saerum

J

39

j

in boniis

defiderium cuum : feipfum tibi e-

furienti inepulum prebens ?. Hzreticos

veró,impiófque opinione fuá divites & ef-

cam hanc coeleftem naufeantes , dimittens

u

j

inanes.

Ls

4X.. Sufcepit Jfraelpuerum faum , ve-

P/

cordatus mifericordia fua.

Magnificat quoque anima mea , te Do-

mine , G&exultat fpiritus meusinte Deo

01

falutari meo ,. ob curam & providentiam

L]

n

tuam paternam , erga nos, quos (icut Ifra-

fl

elem puerum tuum femel in filios fufcepi-

üi,'ip(cmct ad nos juvandos accurrens per

d

Incarnationem , predicationem & Sacra-

AII.'I/JIW

menta, Etlicét noftriinterdum oblivifci

illd

st

videaris, maturétamen memor es noflri,

& recordatus mifericordie tuz , medelam

D] x'äh

adh;bes.

Tuw

A. Sicut loeutüs eff ad Pates noffros,

W,;&'flm

eAbrabam d femini ejusin fecula,

WIHM, /'!l

Denique magnificat anima mea te Do-

[7771

mine, & exultat fpiritus meus in falutari

.n(':gfu;'m

tuo,quia fummé fidelis esin ommibus, qu

ags.

Abraham,David, alii(que Patriarchis &

]u

M.joribus noftris promififti, & infigni

Ltj

opere Incarnationis adimplevi&i. Eris

lh

WUM

quoque porró fidelis in omnibus iis, quz

[/j7

Apo-

ro Éeflis B. F.

39f

finj;

Ápoftolis patribus noftris fpopondif ;

H?it'g;

—

nec eorumFiliis ac pofteris ufque ad finem

d

fnundi deeris, Ideóque fit

J dllïr

Gloria Patri & Filio & Spiritui fan&to j

ficat erat in principio, & nuric & Íemper;

IFW].

& in fæcu?g fæculorum. Axþexn.

um

[ m

Jtt ul

DRAXIS

TT

Ol

Devoté audiendi Sacrum,

nrltul

H Templum ingreffus; c aquá Iuflrali

lts

afpev[ns , adlisque contritionts elicito, mox

UTO ]

flexis gembnsChriffum Dominum inSacra-

n

mento venerabili abfionditum adora, cum

Tf

viva fide at pietate dicens : v4doró te de-

&i

vorelatens Deitas, qua [nb bis figuris veré

neddur

latitase (j'co

II.Toto temporeSacri modeflam corpo

n

ris compofitionem,

cum internayextertád,

77

veverentia prafer , cogitaus te verfariin

7207

prafentia Dei & innumerabiliusn . Angeo

vt

lorum Regem faum , Aulicorum in(lar fH-

Antium.

m u

us

II Forma intentionem eum Sacerdoté

Qu

FTU

1

]kcrafmmro ?

juxta formam quadruplicis

al

Sa«rificis, qnam habes [upra pag-

173. vel

u

brevius, ut [equitor.

[

Inten-

N

À

Praxis

398

il

Intentio.

d

Sacrofancta Trinitas ! offero tibi hoc

iM

7 (acrificium ad omnes illasintentio-

MVI,

nes , quas Filius tuus Jefus Chriftus

if

[)

l

T h

!

facrificium inftituens fibi prefixit ; ad o-

l

i

um

mnes quoque intentiones unquam à fan-

"m

&is Sacerdotibus, piííque hominibus fibi

In primis veró offerotibi , ó

prafixas.

1

j

Deus! hoc facrificium velut latreuticum,

adlaudem & gloriamtuam, tanquam fu-

:,'A"l,f;jlmgu

gt

premo vitz & mortis Domino, 2. Offero

quoque illud inSacrificiumEucharifticum

;Sivrj»;icrilli;

& gratiarum actionem pro omnibus bene-

ficiis mihi actoti Ecclefiz militanti &

lt

triumphanti unquam conceffis aut conce-

m

dendis.3.Offero etiam idemin facrificium

muilund

propitiatorium pro omnibus meis, ac to-

CT

tius mundi peccatis. 4, Denique offeroid-

ij

At

ipfum in facrificium impetratorium , ut

»'*Hä Al

iil

mihi, meis , alii(que indigentibus, ram vi-

vis, quàm defun&is , omniaad falutem -

ternam neceffaria & utilia largiaris, Su(-

M

[

!

T

cipeillud obíecro in odorem *f(uavitaris,

|

if

Amen.,

QU

A

D

I7. F'avias Sacrum audiendi prAxes, ex

fipradittis variis celebrandi modis facilé

[

eonfeceris,

p

Praxis

"udiendi Saceum.

327

PraxisI. audiendi Sacrum.

Qu

Eflele animum m!præu'pua]ïdei o*

fl

fira my[levia,in Miffe [acvificio reprae

r

fentata : . g. ub introita ( Kyrie captie

ii; u

vitatem Patrum in limbo, mi[ericordiam

VP

Dei c adventum. AMeffia. defiderantiume

Itl

SubGloria in excelfis Nativitatem Chriflis

O

H

[«b Evangelio Pradicationem s [ub Eleva-

Lt

tione crucifixionem , fab Communione fe-

JI(]U I

pulturam;[ub Benedithione ultima, e[ceu-

fionem in colum :þmälque convenientes

talli

ditlis myfteriis affeiius excita,

jb

Praxis IL

J

i

Il Y

Ltera praxisefh, ut non tantum 4dfi-

I QD

dei noflra m)']lerm ef ceremohias 5

Tlum

verzm etiam ad verba aut fenfum verbos-

TEU

rum áSacerdote prolatorum. attendass

qdkié

congruosd, fidei [pei,cbaritatis , bumilita-

ym, d

tis , adorationis, gratiarum atljonis ajfe-

j

&pns elicias.

j um

Ál

Praxis III.

; J

Ivarietate deletlerás : zempore Advetn-

TTE

t55 age cttm Chriflo Domino,tempore

Sacri, tanquam cum Fratre ; & afftlus fi-

dei, adorationis, bumilitatis, defideris

At

amititia exerceiut fnpra pag» 190« & fe

il

Hotatos inUenits,

Praxis

]u

7

398

Praxis

li

Praxis IV.

n

j

1

Empore Nativitatis, conver[are cum

j

] !

i

g

Chriffo velet celefls Magiftro,ro (dq,

illum , uthamilitatem ,. paupertatem,

L*'!W*

il

mundi contemptum incomtodornm Amos

pl

p

il

rem c&teravíma, virtutum perfestionema

TI

D

fe doceat. 'ide pag. 313.

Praxis V.

iil

Empore quadragefima feftina adChri-

H

flum, velut ager ad medicum ommis

h

potentemyatá, utere ovatiómibus de . San-

hi

guinis Corifh profufronibus, quas veperies

D

j

P48- 131.. exercezdo fidem , quod poffit,

]

Jpem;quia promifit, c* vult, te fanares

J

Praxis VI.

Empere Pafchali, accede ad Sacrum,

T

tanquam famulus obfzquia fua dela-

n v

"

turhs Regicloriae Vide fapra confideratioo

l

ha

ii

nes & affetinspag. zát. i feqq.

Ti

,

Praxis VII.

,

Empore Pentecofles velut frigidus ad

g

i

ignem snfinitum Appropinqua.petens

ut fcarsaw peccatorum tnorum con[umat,

frigidum velut ferrmm , igneum reddat,

A

Confiderationes ci

affetiu; ufurpa notatog

feprapag. 290« d [eq.

Di*

Praxis

"Audiendi Sacrum.

3929

Praxis VIII.

M

Oft feftum 88. Tvinitatis , accurread

w?lü,"i,

L

Chriflum Dominum ab[conditum .ge»

mym;:;,

J

vens te uclut caecus , inprafentia Regis,

(UTly

uem licetuon videat,tamen veveretur (*

Afl

bonorat. Expende attributa divina pag.

237« G ft43

commenda Chrifle Do-

F. Poft Santius,

Itl

mino in facrati[füna ejus ulnera fequeno

T

tes &

AMemento Vivorume

n

AmanriiffimeJefu/ in vulnus facratis-

!l !t

fimum dexterz manüstuz , com-

nj

mendo tibi, Pontificem, Cardinales, . Ar-

[l//il/t

chi-Epifcopos, Epifcopos , Paftores , Sa-

cerdotes, omné(íque Ecclefiafticos & Re-

Surn,

In Vulnus finiflrz manüs tuz,

ligiofos.

j

commendo tibi Imperatorem. noftrum,

jf

Reges & Principes Chriftianos, In vulnus

dexteriPedis tui commendo tibi Parentes,

Fratres, Sorores, Cognatos , Amicos, &

Benefa&tores meos. In vulnus finiftri Pe»

'g'//l/!ll

dis commendo tibi Ethnicos, Hzreticos

n,?rr(nr

dl

& Peccatores. In Vulnus facratiffimi La-

mttM&L

teris tui, commendo ibi Ó Jefu F corpus &

animam meam, vivens & moriensz ac per

Panmui

m Rï e-

aceibiffimum dolorem & fanguine

üefum

hi

hi

400

Praxis

üoíum: horum quinque vulnerum te oro

t

Jl

atque obteflor fuppliciter, ut mihipra-

(

dictísque omnibus gratiam copiofam,cha-

ritatem perfe&tam , de hoftibus vifibilibus

I

TL

& invifibilibus vi&oriam , & felicitatem

«ternam largiri digneris. Amen,

FH d Elevationem [aera Hoffia ter

,l

etlus tundens,ora.

O Jefa dile&i(fime! per gloriofum cor-

((

pustuum miferere mei & paíce mes per

facratiffimam animam taam miferere med

& fan&ufica me : per (an&iffimam Divini-

tatem tuam miferere inci & falva me,

1

D

UTUITT

f«* jenge,

Ave verum corpus natum,

J,yfæf'.'i!l

nmi

It

De Maria Virgine,

Veré paffum immolatum,

(

In cruce pro homine,

LT

Cujus latus perforatum,

Undá fluxit & fanguine;

Efto nobis przguftatum ,

)

In mortis examine,

O Je(u! Ó pie,

Fili Mariz,

Miferere nobiss

"td Elevationem Calicis facri ,. 1ei p

us tundens ora,

|

Vi

OJeía

"udiendi Sacvum.

41

n

Jefu amantiffimelper pretiofiffimum

"

UA

Sanguinem tuum,miferere mei & lae

vame; per facrofancta vulnera tua mife-

Y

rere mel, &íaname

.

.

P]

per dolorofiffi-

miam rnortem tuam , miferere mel & viyie

!

fica me.

hm

Subnactie.

Salvenobilis & pretiofe Sanguis , de

Tf

vulneribus Domini mei Jefü. Chrifti pro-

d

fluens; & peccata totius mundi abluens;

ftces

ablue, fanctifica & cuflodi animam meam

nl

in vitamazternam. Ámen.

liug

FIl, Memento Defuntlorum.

Prater animasParentum,Fratram,So-

rorum,vdmicorum, Bencfatlornm, alio-

rfmue tibi

céialiter. commendatorum,

Demino fefa Chriflo, in Vulnera quinque

facratiffima, commenda feouentes Defute

&ornum animat,

Jefu mitiffime ! in vulnus facrofan-

&um dexterz manüs cuz commendo

tibi

apinas

Fidelium.| Defun&torum

liberationi proximas: ut quod illis decff,

VN

hujus Sacrificii virtute, & meritis cuisinfi-

niti valoris (uppleas; eaíque ad amabilis(i-

N

mum confípectumtuum protinus admittas.

lL InVulnus manüs finiftrz,commendo

tibi

(

)

Ji

02

Praxit

)

AH

tibianimas , fuffragiis vivorum maximé

/

deflitutas, ut hujus Sacrificii efficaciam &

y,*.*'flü" [

mifericordiz tuz abundantiam expertz,

beatitudine zeterná citiüs donentur, III, In

ï;umrrïl]

TL

Vulnus Pedis dexteri commendo tibi ani-

T

mas, diutiüs purgatorii poenis cruciatas, ut

d

abbreviatis doloribus , ad &terna gaudia

citiusevolent. IV, In Vulnus Pedis finiftri

commendo tibi animas; qua in vita Jefum

nl

& Mariam ferventiüds dilexerunt $ ut citius

liberatz, amorem inchoatum in via , con-

famentin patria , V. In Vulnus deníque

facratiffimiLateristui,commendo tibi ani-

mas, illuftiorem fanctitatis gradum ade-

puas, magiíquete in ccelo laudaturas, ut

San&derum & Angelorum Chorisinfertae

citiis cum iifdem te glorificent, ac. bene-

dicantin fecula. Amen,

J

FIH. Praxis Cammnniarzifjgäirimalin

459514

$* Ad AgnusDei , jfl/pd cum Sacerdote

orayter petiustunde , qi contritionem de

peccatiscordis, oris, operiselict.

2. Fervens Chrifhium Dominum in Sae

j

eramento fafcipiendi defiderium. excitas

iMf

