pié prandendi,

452

TT

W

Ub te erit appetítus tuus, & tu domina-

S

berisillius, Non fequere appetitum tu-

Il L

uin,ut illiiquorum Deus venter eft : fed vince

Mi

1Fr

& mortifica appetitum edendi C bibendi ; u

T

ten doininetur tibis fzd tu illipro libitu fra.-

numinjice. Cave quoque ne nimis delicata

Duu N

fecteris, & communibus non acquie[cas 5 fed

potidis amore Chrfli communia c viliora eli-

VUf

j

ge. Cave etiam ( ut docet $« Gregor.) ne vo-

éuptatis illecebra , qua in via edendi fuvtivà

TT

adjunila [ape fabfequitur , && nonnunquam

Qu

piaire conatuy, te à prefixo fiepo divina glo-

p

vie abducat , atit ultrA neceffitatis wetas abri-

Hl

piat : fl enim S. Auguftinus & alii viri fan-

i,

&i quetidie contra banc cencupi[centiam cer -

nj

térunt, quanti magis tibi adeb fragili d

r

[en[zmlz certandum erit,

VTRTL

Lex VII. Data eftab Ecclefiaftico c«

DL

.Vl

2-

11:],

Oli avxdus eiïïa inomni epulatione ,

Mi

IN

& non te effundas fupel omnem ef-

A

cam. Inordinatum in quovis etiam vili edulio

T

eflum & aviditatem nimiam cobibe : nec ita

i

animum effunde, patini[que immerge » ut vel

1 a

letla fuper men[am non au[cultes.vel mentem

fubinde ad Deum non eleves.. Nec pluva aut

*ïl

fumptuoftora fereula cura aut appete , quàm

fiatus

r

J

Praxis

"

4.!("*

460

D (";"J'J'*

i])

flatus tuts requivat;neceleemo[ynas pauperio

,-gfnl:", "[;H

bus debitas ventrituo &* carmi inutilitey u-

':j;,','uh,' 71

pendas,tibique ip[i noceas: nam in multis ef-

qinp

(s nen. deerit infivmitas; Propter erapulam

j

saulti periersnt.

gifà

Lex VIIL. ab Apoftolo promulgate.

Hl

j

J

l

Ephef. 5. 18.

TL

nju

Olite inebriari vino, in quo eft luxu-

[

;s;*'f»"lvïï h

N

ria.Czm angelica ca litas Sacerdotem

,;.,;,':!m'i |

sunic deceat ; c luxuria eum vel maximé de-

hï"[uhn(

107 pet sotnnen in prtriis occaftonem vitare ne-

um

ceffe eft : ex ebrietate enim accenditur libido ,

p

st oleo affufo flamma. Unde fuge ebrietatem

n

ut peflem ,nec alinim ad ebrietatem induc : li-

gt

l

€àt enim bonefl as exigat,fubinde bofpitem aut

W

i

"

n

convivam [uayiter invitare ut comedat bibát-

4

ve ad eflendendam benevolenriam : ili tamen

A

d

[

libertas omnis relinquenda ef! , nec unquam

)

ad bau[hus equales , fanitatesque epotandas

jn

I!

provocandus multà minds cogendis, Pefhrnus

l,

'I

bic abuus [anitati nocet , temperantiain vio-

ia

lat, Deo difblicet : f[anà fi de omni. verbo oti-

ä?'.all,thuzä

efo rationem exiget. Deus quantà magis de

p

]

vitr» oticfo , fapefluo , imo noxio?quid pluris

uU

ï

I

e[kl , verbus av vitrian?

LexIX. à Salomoneedi&a

D

AU

Proverb. 23. v 2.

& n

Sta-

h

4€1

pié prandendi.

Tatue cultrum in gutture tuo. I. Ca/-

WW

iïlm;'m

i inortificationisut necin quantita-

Ib

po , necin qualitate , nec in tempore, nec in

WW

modo recta r.ttiom'spm[mptum £xcedas. 2..1n

nü

alibet refelione ternos mortificationis: de

us

88 Trinitati effer.amt. Chriffo Domine ,

u

54

p.Virgini . $- Angelo C. vel q

sis fandis

din

Chrifli vulneribas confeera modicum quid ,

(

i

/l

alato magis arridens[enfual tati fubtvaten-

h

do,aut viliora eligendo, &?c.. 3. Statue etiam

W

p

cultrum in liagua tua,nec fen[nalitatem pro-

Al

das , cibos i cendimenta ntibitm laudando ,

[

neccontra. malà praparatos murmurando ,

ii

neinini detrabendo , carpendo ». contemneu-

ZT

&ent,

do s lóquere ea qua Sacerdotem de

D

4

T

Lex X. à S. Paulo data ad Phil. 4. v. $

AT

; K Odeftia veftra nota fit omnibusho-

minibus, Pracipué (uper men[am in

T

edendo,bibendóque modefLiam, decentiam, ti»

WW

T

yilitatem ferva indscori nibil Adinitte , cett-

n

los,inznus linguam.fznfas emnes cuflodi , ut

1] d

neinini offendteulo, esmnibus edificationi exi-

wl

oliles benéeduca-

(las: quemadinodum euim n

!

tià moribus & liberali agendi piodo A?un[licis

facilà difcernuntur jita G Sacerdotey à Laicis

r

4n

gui opartete

u

amodeftid ,ci* moril gravitate dift

néáus

t quomodo. Angelus quifpiam aut. 34

3

Pa

D)

PI

Praxis

1

462

16'

é celo ad nos vedux comederet, ita & tibi , à

Id

M

«J[&f

Sacerdos ! comedendum, qui [andius & Ange-

Ius Domini exeveituum es, Malatb, 2: v. 7,

!

PUL

l

l

ii

Lex XI, ab Apoftolo eodem com-

j

mendata Hebr. 1 3. v, 2.

',:1) ,'ïW

:

Ofpitalitatem noliteoblivifci. Hame

li

,M!!lvi

Chrifius Dominus nofler Luce 14. exe

-»5'

plicat : Cüm fadis prandium aut cenam, no-

W;JW (f; "

li vocare amicostuos, neque fratves tu0$, nt«

Jilïiïjgm j

que cegnatos, neque vicinos divites $ ne for-

j

té te c ipfi veinvitent, & fiat tibà retributio,

'j,'f"ä'ml

Sed cüm facis convivium , voca patiperes, de-

n

Viles, claudos, & beatus eris, quia'non babent

T

retribuere tibà : vetribuetur enim tibi in ve«

ul

furrectione 2uflorum, Nam àt $. Ambroftus

n

Avl

n

doct : effe bufpitalemerga qos, qui vemune-

m

vari poffunt , eff fignum ayaritie s [ed erga

gt

egenos effe liberalem , ef? actus charitatis.

ml

Quam imulti diciam legem negligunt! t fal-

uml

tein aliquid, à cibo meliore, pauperà aut infiv-

-:ümjuhh

110 fubiiitte, Si non pavifti, occidifli, inquit

At

idem $. Ambrofius. $. Gregorius. Magnus

DITT

indies duodecim pattperes menfa adbibibat.

Ti

5. Ludovicus Gallie Rex 320. . S. Hedvrigis

n

171

€ Eljfabetb 900.. . Bernyyard. Epifcop.

Hildef. x00. Vide ut vel inunofaltem Cbri-

I

n

fium pafcas,

i"llk;?i j

l

Lex

p? prandendi,

N

J

Lex XlI. a

Davide propofïza.

Mi

P(alm. 67. V. 4-

(hy

tentin confpectu

uw

Ufti epulentur & exul

1 Dei, Inter epulandum

Deuin prefentem ,

[

bo-

ij eclantem, ob[ervantem verba, gestus»

ulos

loi ; c» bauftus omnes nmevantem eb oc

xceffum comuittes. 1m

] »'.;. lt

gene, d* non facila e

boris , inonet $. Cbr)fo-

fatie prandeat

ar Aut

1 ff

omus, Aígue

boc eff medium efficax ad leg:s

Ml f«

ufin fervandas.

Haujtus verà

pradidlas ad m

vj

Dei prafentiave

fricabit memoriasm facra le-

JJ

m

M

£Hio, vel furiptura

divina , vel alterius p Au-

pii

afátun, uná r mens

7)

n

jl

jj

tkoris 5 ut dum corpus p

Dum comedes ,n0

n totus coiedass

LO

veficiatur,

d attendas leclioni, non

j

docet S. Bernatdus, fe

li

h

famulam , ide

enim eft v

ationi confontim ;

,

n

e

Dominam ( Atí»

(0TpHs ; delicatà pafci ;

n

mam ) efurire, 1deóque $4

n&us Hugo feuiper

hi

,€ otttire

aliquid fupev men[atm

legi cutabat

MT

ntenti4t ,

pis térve (ub-

ventem preclaram fer

ll

l)

bat , itaut oculi fpitis

j I

inde repetendam jube

lacr)'mis duliibtis

inn

atavent ,nec ip[um tan-

ltll

*

pR , vet

tm etz

iam a [picientes pie afhceret-

j

liig,quàm plu-

Mem, $.Carolus Borromens,a

2DR

vimi omnis conditionis,cum fraé

gufique

i

j lectignis op-

fngul

ari praffiterumt : fivero rb

Ti

brcvib:i[q:fe

portunit

45 defit. ; ;jiisla/t:nz ,

£onfi-

A

!

li

464

Praxis.

,J

confiderationibus aut affeibus animum

j

pafee , nunc ex fuavitate i efficacia cibi 4[-

n

eendendo ad Conditorem , uunc mentem ele-

-^T

vando ad vvnam nuptiarum Agni , "unc

j0

nonnulaex pradiclisferculis

[piritualibus

; m

deguflando.

POST MENSAM.

Jf

l. Memor Divina liberalitatis gratias

Mi

4ge ; benefalloribusyivis gratiam , Defun-

&is requiem precare , alatrifque. Deetam

j

in te liberali forvive fl atue.

ul

)

lI- Sub Mertyrolegio ,

( qued apud quef-

dam Re!

]i

giofos fuper men(amlegitur ) Deum

AcMal

Vs M

in Sandismirabilem fufpice , lauda , ma-

g

gnifica : Sanülis verogratulare , eornm p4-

[

trocinio te commenda , imitari eos dl

-

eþa'erq ,

Jl

€oroni Amque fnnilem exopta. -

l)

1IL Demum iniima devetione » atten.

tiore (j Tcyerextia : gratiavum aioncin

perfolve , e Dei pr

of

UL U

ufam beneficeptiam ag«

nofiens , fiduciá filiali in

finu paterma ejus

xUNUUM

previdentia conquiefce !

I AVIT.

lV. Difute brevitev qui tempore. men-

AMM

(

fa te gefferis z. fi deliqueris , veniam pete ,

tariji

conctunm offer , de noye propone , alacrids

f:'lk";ifl I

cen[ueta exarcitia perage , nunguam de (i-

u

TT

bis conquerere ,. viliftimis etiam ob peccata

L.

tüs

|

pà prandendi;

4ey:

ln

tua , indignumte judica : neclautiova. ni-

lirbiæ[.

miuim extolle : bac enim Sacerdotem ad deli-

'ti

cias cxlefles anbelantem dedecent.

N

HO RSA —IK

AU

Oratio ad triaum. Campane pulfum.

li

L. Chriftus fadus eft pro nobis obe-

[

diens, ufque ad mortem , mortem autem

Crucis. Áve Maria. KH Propter quodöc

0![1(..

AW

Deus exaltavitillum , & donavit illi no-

men, quod eft ínper omne nomene Ave

!

!

ïifh»'

Msria. IIf. Utin nomine ]cfu onine ge-

nu flc&atur,caleftium, terreftrium , & in-

')Sm,

fernorum. Ave Maria. Qui paffus eft pro

ln »

nobis; mifereatur no(lri.

J

Oremus.

T

Eus qui pro robis FiliumtuumCrucis

D

patibulum fubire voluifti, ut inimici

N

lh

t

à nobis expelleres poteftatem — conce-

de nobis £mulis tuis,ut refurrectionis gra-

j l;

htl

tiam confequamur, Per eundem Chriftum

Dominum noftrum, Amen.

ANIMI.:

n

RELAXATIO

Um 4 menfa fLatim graves [erifque la-

"

m

! bores aut flud:a ve(umere,[anttati viri-

li

bfque corporis & animi non conducat s ve-

laxatio nonnulla adbiberi poteft , que animis

NI

Vj

jugi-

l

Relaxatio

r 141

3l

il

n

jugiter fludiis, precibfgue occttpatis, non mi-

T

)

nis neccffaria fape efl , quàm cibus cerporibus.

i

T

Ab Ariflotele L. 1. Rbet- c. 59- enmmerantur

J

ul

bect velaxatio, intermiffio, ludi, quies, Or-

if IW

dinarié magis conyenit quies cu aliquo col.

i

l«quio jucundé pio , — & pié jucundos e$ erit

"U)w'f

J

[

relaxatio, bonefta, utilis » amana.

jl

Iul

I.

Finis Relaxationis.

ULL

Mil

1.f iInis ad quem vecreatio animi dirigen,

I

da, efl nova alacritas c» vobur ad Labo-

5 J

ia

ves mentis. é fludia pevagenda ad majorem

Deigloriam. 11. Mutua inflammatio in fpiri-

mET

"

tu s eharitatis fraterna con[ervatio , in feryi-

1io divino letitia- 111. Zelz aniinarum exci-

ial

tatio, rerum [piritualium inajor cognitio,

gt

acquifitio babitis eym proximo colloquia (pi-

vj

molid

vitttalia mifcendi.

v

Ii. Materia Colloquii.

Es que addutuntur. in Colloquium fiat

ET

bona, 1.Quoad (ubfl antiam; ut funt ves

T

atl

onines pie, celefles c divine, 11. Vel bone ex

fine , ut funt. adiapbora. feu indifferentia ,

dU

ifuln

bona intentzene prolata, 111. Et boua quoad

"i umt J

modums uteaquá par efi cautelá, modefliá,

At

veverentia , ferenitate , moderatione vocis ac

i

»

:';w

m

n

ZT

€orparis totius compofitione proferantur, H«

JV'-*.'G?: hi

gufiodi pracipué funt, 1. Myleria Fidei,

L

AA

8£7

d

[

Anïm 24

4^)

T

Beneficia divina, jufla Dei judicia, opeta na-

L

tara, gratia, glorie, premia & fapplicias 2«

L

Exempla varia d [peeula omnis perfcétionits

1

didla, fadla , cogitata ex vita Chriftü , B.V.

Sandorum , aliarímque per[onarum lu-

V

firium. 3. Media ad triplicem viam perfecios

nis fhellantia , induflria Qv praxesvitia exe

flirpandi , vistutes imferendi , d in omni pere

| iU

edbnne proficiendie

UW

III. Media obtinendi loquelam

MM

Spiritualem.

Rimum eft , Solida verum divinarutu mt»

P

ditatio, 11. Multa faera feripture c li-

Mif

brorum afceticoruin lectio. 11« Sedula in con-

cionibus d» ledione menfs attentioAV ,Crebra

1

"

r

doni lmguæjþäfizualispf:i'tin. V. Soler$ 4nnos

tatio, r praparatio ad pia eolloquria : fienim

Filis bujus feculi adverfaria confiiant , fil-

yam rerum cttriofarum conquirant;ad facun-

dé difertdque de ve quavis mundana differen-

dums quidni Sacerdotes & Religiofi tanquam

fl

Filji lucis, Filiis fecut non cedant, ininda-

fhite 01l

tl

n*

ftriis giritás e eterna falutis? V 1. A

nia ver) juvabitintimus ardor revum fpiritue

n

alium , & fervens proprii alienid, profettzs in

iil

fpiritw defiderium 1 nam ut Salpatov ait : EX

abundantia cordis os lequitur. Mauh. 12. 5$

j

96

uF

Vé6

[

l

248

Relaxatio

".,;;iy [

boc qui[ó ru&lat quod bibit; atá, ttt D, Profher

T L

firibuz Hoc lequuntur quique quad diligunz ,

um

€? delediabiliter audiunt , quod affiduis co-

TM

gitationibus volvunt. Lib. 3. de vit.contempl,

qylil

€.6. VI1I. Denique plurimum conferz conti-

11:5.»'»'1 ] M/g

nua exercitatio.F abricando fabvi fimus.

TL

IV. Exempla Sandorum jucundé

m

colloquentium.

djasl

Ermo ve[ler ,monet S. Paulus ad Coloff 4.

S

gpulog

femper im gFatia (ale fit vonditus.. Mdeft

"

non fit infulfus & infipidus ,. (edfapidus. c

jf M

gratitofüs , jucunde prudens , & prudenter

jl

jucundus, — Magifler bac. in. avte excelluit

Cbriflus Doiminus :quàm amena i5 , quam

iil

fandta . divina «olloquia cum. Matre. [ua

P

jl

bestiffima , € S.fofebo in. Nazaretb mif-

enerittquàm wulta & admivanda eis veve-

Til

laverit $. quam ineffabili fermonis dulcedine

vt

POTTUT

eos recreaverit ? quam amabili divine cba-

imudn

ritatis flammáeos fuccendert? Mafiflvum

bunc imitati (anci . Difcipuli. S. Antontus

, li

Abbas maximé gvatiefus erat in colloguiis ,

s

TT

ut refert Nicepborus: L« 8«c. 40. 8.. Bafilius

eratin. «atibus jucundus , fsflivus in nar-

if

vando , argutus in Jocando , ut firibit. $.

v.(,iilU,

Gregortus Nazianzenus Orat.20. n.9 $. De

[

Thoma Meroteflaturyita Syriptor Tbomas

L

Staple-

Antii:

449

Stapletongs ? t vir evat. prudentid fuavis ,

li

moribtis [eyerus , confilso altus ; ita quogue

erat i vita conyer[atione miré (nayis , lpi-

"7)

"

du: & facetus.S. Jgnat/us Lojela,ut narrat

W

Maffeius L. 3-vità c. Ya« Remiffionis causa de

:

vebus ita feriis , moleflifre fermones babebat

Ui

iuiundos. Similiter $. Martinusbp. . lii

complures. Hos imitara conare.

V.Quini fontes dulcedinis & jucundi-

]

tatisin colloquiis adhibendi.

Á

M (

Unquid fons de esdem foramine emanat

N

T

dulcem é amaram aquam, quarit $.

]

acobus Ep.c.4.?. 1n ore berinis id pró delor !

erebro nimis accidit , dum jam duleia , Deo ;

Il M

proximáque grata,jam amava Qr ingrata de-

LU

promit. 1d verà ne tibi contingat ,aperi feguene

AW

tes fontes dulcedinis ,atharttudinis cl«tde.

1. Tradlat;orerum fpiritualium de «olo ,

€ celeflibus 5 devita Chrifüi * Sandorum

m

[]

dulcis cft ; non quidem mundanis,m[lar. fe-

"i

Ill

l

bricttantium ,. palatum tnfeium babenti-

u

bus, quibus bocimel» amarum videtuv Ab-

vl

fyntbium; fd Saverdotibus pii d. Religtafis ;

LUE

qui guflárunt , quàm [uavis [ftt Domizus, De

dilec.s dulce loqui.

11. Varietas deletlat , & verum » C per-

fonarum. quibufcum. fermosinamur ; Hine

!

ï

n£

|

7

m(

pin

Rilaxatio

470

*UW

ne eatdzin erambem [apius recoquas : necum

L

di[dem [ewper agas , t particulavis amicttia

i 4'

f'fpicionem effugias.| Neque it(dei de ve$us,

i

nec ii oimnt tempore,nec finiliter deledlamar,

Ah LUA j

inquit Tulius L. 1- Offciorum,

,e i

11I. Recreat interrozandi, rfjþnndendfque

/;!

victffitudo ia collequio.. Unde ne nimitm fer-

il

l

4],

iil

goncd þ*'ö[ïd;);.zf Aüt concionatorem 4924$7

du (

audi quogte libenter alios,. $i wllocmiaws,

'Wf j

quafliones & vefponfrones prudentes , & feda-

Jhiuin ingeniis, mortbus, fludiis accommodata

iil

,::urqm

Jint, ucunditatera admabilem adferunt,

i ['r[)mlh !

lV. Deledlat aucque in tempore boneflos

eum, religioforímque jocorum a« facetiavum

dl

li

prolaro, quo prudentia moderetur C virtus

ittU

Yegats & . Thoma dla jucunditas, ab aliis

fil if I

urbanitAs,à Gracis Eutrapelia.

3j PU«

Bj w t

lf

« Exhilarat denique & excitat fuotemn-

pore & loco jucanditas à mufico concentt 0s

A nitn J

ta.. Mufica latificat cor. Eccli, 40. Prefer-

ARA

tim pie (andiaque cantiones £ affciuofa me-

W

lodie, ad quo: bortatur Apoflolus ad Epbef. f«

1l

Wuf j

Loquentes volismetipfis in P[almis , « bym-

n & cantuis fpiritualibus , cantantes

DAH

fallentes in cordibus veffris Deo.

"uv"., f"'

VI. Quini fontes amaritudinis à collo»

D "( ii

quiis profcribendi,

u.,:.,;m-

|

L V"

Animi.

47t

-,W

L.X 7 ntanda in cenverfatione bumana te-

L

trica morofitas.[ew vuflicitas : quam

explicat Aviftsteles inquiens ; Qui auttin nt-

ii

que ipfiquidquam ridiculi draimt, neque alios

dicentes equo «nitmo patinnturyruflici a« duri

h

unt. £taque in voce, vultu, geftu, & torius

h

corporis compofitione , non inodinata triffie

tia; fed fpiritualis latitia» non mundana le«

iM

yitas , fedinatura gravitas & facerdotalis

j

godefHia ve[pleudeat. Cayeant b; fibt Melan-

cholici , €r (altem libenter amena audiant ab

i"im

aliis gaudeántque quid elii letentuv, necin-

videant, aut boneflaim voluptatem ab utbani-

tate fluentein inpediant.

lm(

1l. Cavenda cottentio & altercatio, quá

YT

nibil amariüs s uütpote que omnem feimonis

faavitatem corrumpir. . Hinc vettà monet $.

ii

Ambroftus L.r.off.c. 2:2.. Alfit pettinax in fae

miliari [evmone contentio ; tollit enim pacetits

concordiam;c focialem asiorem fraterattatis .

hr

Vitandi igitavomnes inoidinati nioius anitiit,

Hl

f

ut impæn'mme,fupcrbiæ,wnzemptz?; Aligriti,

LiLd

invidia, tereeraria fnficionis , ttem interpel-

d

M

1

latio , reprebenfro,corredtio , extenuatio, .

5i tamen contrarie faeris fententia , licebit

[j4

rationes mode[lz proferre , non viitorie repor-

uflvande

;mda,[?d yetitatis indaganda aut il

gmm $

[

472

Relaxatio

iï?s;ff[i

amore : licehit etiam difcurus promovendi

gratid nonnulla opponere, Dit el'quíd contra,

i€'f;'x(1?' ]

j

at due [iinus , dicebat Affintatori im omnibus

affc ntienti Scneca l, 3. dcira.

yt [

1. Eliminande quoque & vetreatiene -

j l;!:f![,f

difputationes fpeculztiva de vebus fubtiliffi-

u

g

mis, ffve natsra , five artis , ffve etiam di-

vintitatiszQui animos (ludts fatigatos , am-

lt

plis fatigant , & intendunt , quosvelaxare

g

opartr 27

j

AV. Profiribendi ab animi - velaxatione

11*,;'!,'12(" Ü

fales a« joci iiberales , ironia pungentes , ac

eut p

farca fmiinordentes : licet enim per ba« vifus

g M

exitetur 5 is tamen qui pungttur loco jucun-

um

ditatis , amarovem fenctt.

IT

Af

V. Denique excludendum quidquid fa-

Tiilll'n

dli.'[

miliare. collequium in jucundum reddere. po-

ii

tefo, five in fadtis , ffve indiclis.. Veluti in

t uj

fattis immodeffia , levitas , clamor, cachin-

PT

nus, [ingulavitas, folitudo. 1n verbisedula-

tj

1i0,laus propria , narratiopropriorum . ge-

D

PTLT

fiorum ad. [atistatem. audientium , fcurri-

T

[tasnimiseffufa latiria , nimia in loquen-

n u

do libertas. Poftrremo non nimidm relaxatie

dl

prorrabotur omsium erim vevum (atietas eff

€? ted:iis (ieut ia comadiis, venatiomibus [es-

ii

vt

fionibus aubulationitus , ita Crin colloguiis,

lil

Vil,

Anim.

4

!hy

d

VII. De aliis recreationibus & Ludis

:73

Udus triplex eft. 1-Totus pendens à fertu-

177

L

na.1l, Totus pendens ab induflvia. MI«

Mixtus. Lufut tria jucundum veddunt. ,

Mty

quies a feriis , propenffo ad lufum , e vidlo-

ria. Ludus boneflus. smodefuus, nibilpecestti

HHML

frandalive continens, Clericis Ra!igiæ/ï:g; dés

ll g.

li

negandus non eft :nam fine eo mania ab omnà

bominum genere reeveatio exiflimatur.,

I--Luduüs totus pendens à fertuna eff 4-

A

learum, qui Clevicis & Religiofis per vasias

Z

UT

lege: pontificias & fynodales probibitus eff.

il. Ludustotus pendens abindufliia. &

T

arte eft.. lufus latranculagum. feu (chaccbo-

ruin quicü:sm caput & ingenium contentic-

ll

nt (fudiorum fefum amplitis fatiget , à vecre-

il :M-

atione ablegatur à inultis..mmCajetanoCard,

T

DT

nf

22.0.16. feribente, Lu[as qta

magzsindit

,l

/l'm"u;b

firiofus,tanto minds quieti vationis fenfuama,

convenit : ideo abfolute loquendo ludus fcbacs

j l."

chorum peffinus eft in ordine. ad. finem ludi.

J

1. Ludus mtxtuseft trudiculortan , qui«

lgt

bus in men(a panno flvata globuli eburaei per

:Lxxm'

pertam trudendo mittunturitem (bher fl'erii ,

l

pile & alii partim abinduflria partim à for-

tuna pendentes, & motum aliquem . corporis

Mh

vales

ad unclum Iaf;b:ntes, ob queim tanquam

tudi-

r

Relaxatio

4

dini tuenda falutaves à Celfo, Galenóque ju-

gt

"T

dicantur.

rf&["(!f(?iw

1V. Obfervanda leges ludi ? nec animus

nitidin immergendus ; vitanda contentio :

r M

imitandá.que Tbeodofrus Gothorum Rex , de

g

g

quo ludente fivribit Sidonius$. Patienter ex-

u

ffpetlat,in bouts jacbibus tacet , n malisvidet,

in neutris irafatur n utri(que pbilofophaiur,

gj

l, 2.. €. 2« de agrit.

gl

!

V. Ad extremuim arcenda à ludis cbovea

)

J

Mi

J

j

€ faltusprafertim cum altero fexu , quavel

maximé Clericos & Religiofos dedecent , nec

gt

/

fíne laicorum fiandalo inflituuntur. $. Frane

n

all

i,

cifeus Salefius in 1ntroductione ad vitam de-

votau [iribit, choreas fungis (imiles effe, inter

.;Lmligmin

quos, qui videntur teliores, non bilum valnt,

ht

i

rdinarià enim comitantur vanitas , luxus,

n

l

i

Lf)

ànepta letitia, profulia,competatio. ater,nox,

PT

periculoft fan con[iliarii, « magifiri pervtve

t

fi: hincnifi cadere velisin boc lubiito, memor

Fr;:'xnäl(m,;

fragilitatis tta toties impugnata, utinatn in»

m

vide, ifla fuge.

TT

ttü: f

H-O-R- A: .

TT

Examen particulare.

EL

J Redara metbodus. ex[flirpandi vitia &

il

yirtütes in[erendi eft. Examen partuu-

late

ul

Animi,

473

!zl?i!fïg.

lure à $. P. Vnatioexacte traditumin Lilello

Exercitiorums quod uon velutà generale om-

W

aia finul vitia perfequitur , fed unum patti-

eulare vitium , att partem illius expugnans

J

dams 4ut virtutem aliquam acquirendatm ,

!

aut alionem ordinariam veformandam fuf-

eipit ; facilids enim bofles vincit,qui fucefim

7

m

ye quam qui ownes funtl aggreditur,

Praxis Examinis particularis,

T

1. Man? poft preces matutinas fivmiter fla-

y T

tie , bocvitium quod oppugnandum elegifhi ,

n

|

er mnaxime te infeflat , omni diligentid eyi-

Af

tave, eidémque ve[ifleve, d auxiltum divinum

n

$

e]?lagim.

fur

11.Pe*

diem aliquoties,v.g. ad bore /bnüm,

T

propoftum bocvenova, attum vitio contrari-

.s..'wxvlz,

thi, agt virtutis prefixa clice : ac quotiesim-

!

pingis, mox dolgrem excita- percuffo (quod et-

h

jam clam aliis prefentibus fieri poteft )peclore,

L

1H.. Peff pranditim, fingtilas boras percur-

11]

i

vendo examina , qui teamedto ifle die gefferis ,

fimalé, dole & melicva propone; lapfuum nu-

s pas

Sub

Vierkm anneta ; ft bene, gratias age.

ve[ferum vt*[us examen irflitue, aefecuum,

aut aliutun virtaoforum numerum in libéllg

jj

&d boc prepavato figna.diem cum die , bebdo-

u

madeui cum bebdomade confer » profsclis va-

120n£$

yl

476

Exanefr

,'i]f,r!(il f'i-

tiontsini , €» cura ut. numerus defediuum

n d

l

jn'

indiesdecvefeat ,. virtutim vero evefcat ju-

glv

j

xta Adjectas t abellas.

jl

'Tabula

j n

'Tabula Vitiorum

virtutum

extrirpandorum.

inferendarum,

g

1/j

M;'«'.

Dominita —— —— —

Domintta —

W

FeriA Il, , — —— —

Feria II ——

Feria UI.— —

VTXZVA t s

,

j

Ferialy —— -—-

Ft4d 1V.— — —

d

FeriaV.——

"FOL U m m Em

agf

Feria VI.—-

Feria VI —— ——

dprunap

Sabbatbo ——

Sabbatbo — —— ——

I J

IV. Materia Examinis ( uli "maxiue

TET

molefl , &i magis inoculos incurrentia prits

mm

J

mortificzris ) dividi poteft. [ecundm tripli-

qui p

cein viam pevfectionis, Pro via purgativa ,

il

faféipieada mortificatio omnium (enfuum &

um d

Paffionum.1. Fuga peceati lethalis.2.. "Fuga

du

peecati venialis voluntarii. 3- Moartificatia

ia

octulorum. 4. Aurium. $.. Guflás &, Odorae

tís,7. Tatlás. 8. Lingua d* varierum vitio-

m-än»;

um ejus, mendacii , contemptüs alioruin. 9.

murdumn

Phantefie.io Irtelledíls.11, Appetitás 12.Vo-

J ii

L

i

nj

ii

iunt stis propria 15. Stiperbie, g. Avaritit,

(il

1f.Pané glotieYG.Luxturia: 1q. Invidie.g.

L:::':xmnn

]

Gula.A9.lre ( impatientie. 1 0. Acedie, Pro

J

!

L

via illuminativa, ervit exercitium e* acqui-

"TT

fitió amnium virtutum , quorum 1. Fides. 2«

Spes

Particulare.

477

$pts. 3. Diffidentia (ui. 4. Fiduciain Deum.

Á

li

g. fuflitia.a. Religio.7]. Pietas. 8 Obedientia.

- Gratitudo,10. Amicitie [piritualis. i. Hu-

manitas.12, Affabilitas- A 3. Liberalitas. 1 2.

f

14 Prudentia.

Mifericordia : $- Eleeimo

r

)'?14.

1 7.Fortitude 1 8. Patieniia. W 9-Teimprrantia.

20.Caflitas.zx. M anfastude. 22. Modeftiae

23, Magnanimitas. 2.4. Hsimilitas, Provia

x

Unitiva , in quaintellecius , meinoria, volun-

"-

m

tascum Desunitur.1. Agnitio proprie catie

" n

tatis.2, Deliderium cagnit?om's ( ainorisDer.

TT

3.Cognitie (j amor SS. Trinitatis 4« Étere

(tlu;'t

nitatis. s.Infinitatis.é . Omnipotentie ,. Sa«

T

pientia. 8 .Bonitatis.9- umen(itatis Imnmor-

Ti

talitatisVeritatis, Fdelitatis, juflitia , Mi-

i,

fT

1j

fericordia, Liberalitatis » Santlitatis £. 10,

AT

!I

Cognitia ci" ainor lucarnationis é» Humani-

tatis Chrifli. 1 1. Cognizio &* amor. Paffienis

£

Chri[li.i2.Venerabilis Sacramenti 13.Benefi

cioran Divinorum.i4 Amor Dei.1 g« Perfe-

i

n

7

n

TA

&io operam quotidianorum. 16. Loquela [piri-

!H

]l

tualis. 1 7- Contemptus omnium terrenersine

l

[

h

il

18.Caraexatla temporis 19.Operatio ex [pi-

ritu.zo..Conformims cum voluniate Dei. 2.1,

N l It

Charitas proximii.2 .. Pra[entiaDei.2 3. Amc-

r

rofa wnio cumDeo. Ex his fingula vitia ( vir-

Ul

1utes in fuos. gradus & aclus dividenda , &

unns

78

Ex4inen

pofl alterum vel exfHirpandus, vel inferendus,

An[pice fomitam perfedtionis , Colenia editam.

a

N

R

a

V. Conducit valdeob n:gligentiam , aut

Z

11

defeckus commiffos nonnullam fibà peniten-

'-'

tiam injangere , pendimye infl/gere , ut bac

vatione fortitispugnetur, vel animus ad pug -

nanduin excitetur atque adigatur.

V1. Queniam vero fine fpeciali gratia

Dei, nec ininimum quidem vitium extirpari ,

aut iminimus virtutis aclus exercer), Aut grau

dus infimus acquiri pote(e , propterea indies

fapius imploranda divina gratia; pev (ufpiria,

preces opera peuttentia, Sacramenta, patro-

cinia Santlorum , in ea virtute , cui fludes ,

excellentium , ac tamdiu uni infiflendum ,

J

N

N

donecita vicerisut varifrime cadas ; virtutis

b

verb intenfum babitum acquiftveris 1 proinde

9 4

in faclioribus minüs diuy in difficilioribus

v

diutits inberendum erit,

HORA

II

CONVERSATIO SACERDOTALIS.

I. Quibus hzc conver(atio incumbat,

On folüm curam animarum gerentes ,

IN

verim etiam Sacerdotes fimplices co0«

'f'Mn

perari operteret aq' falutem animnarum , quod

[2174

o

Áb

E ————4

——

LT

——

l

m

E

LT

Jï'/l A

E

[)

1 M

sl

WI.*&I.;

l

$:

!

!l

GRSUN

/llmi

N

—

E

Mil

—

Ak; n

——

E

—

T

".

Y

!

WL

DN

N

i

B-

N

SS

N

E

z

J

S

SE

m

L ZA

S

j

——

z

E

TA

A

SS

g;';'au&;;,

LSS

*

E

x

tU

/,vv

SS

iv

SS

CT

x 1

. rE

NNS

N

N

N

u

"

N

m

W

"

n

It

X

pudap ^

D

$

"

*

x l

Mlyrt

p

3

ijttH

ll

[

J

N

-a

SS

N

N

ï

f

NDI

i

N

"

K

N

Il

|

|

SS

SNS

s u

!l

l

ii

SSS

J

li

li

il

DOT;JZ."

27 7224 T0

TRU

.

z-

0fZ £2

y

WIEIHÁ MT , dup

'mlr«.gf»'u?

: Jüfmätg ?: jäz'tzllyrzwenhzr

eorda yg/lrn, Zuc. 27

ii 4

Wo.

480

Cenver[atio

Lffe S.Chry[oflosso,operum omnium diviniffi-

ssum fl : neque illis occa[ffo & tempus dee[fe

j

poterit, ffye demi, fiye foris, prefertim fi nego-

m v

um i

tig feculeria vitaverint, juxta Apófloli dodiri-

2418 2 Ti m.2. Kemo militans Deo implicat fe

IVIHILWW

rebus fecalaribus. Idem cf intelligendum de

m

Religiofis vita aitive aut mixte ex in(lttuto

i

f40 addictis,Concionatoribus , Confeffariis «

jj ii

&i tgitur d. prandio circa boram primam

gumalt

vel (eeundam exire & cum proxiino conver-

väi','gllblh

favi vacet co libeat :convev(atio bac in[lituen-

hl f

da cfl ,noti Ad tempus, nimis pretio[um fallen-

tini um

du , f[sd ad [iritualem proximi utilitatem ,

$u

é* (aslutem animaraum ; vel per modum vifita-

sfpiti

Lionis auicorum vel infiruciionis rudium; vel

L

converfionis Acatholicorum, vel reconciliatié-

dieniai

nii diffideutium, vel eon(olationis afflicterum,

captivorum, infivinoruss, pravidendo c pra-

t

meditando,quá viá quibus difcurfibus autue-

antrd,

diis intentum [rudum [Diritualeu referas.

w

IL Qualis effe debeat. converfatio

Sacerdoralis.

at

hii A

- I. Converfatio frt innocua, dv fandla , ad

u;uiu&qum

animas Deo luerandas diredia ; in qua aga-

Vi Á

tur u7 plurimtm derebus [Viritualibus , vie

äämmdwiml

tenturque detracliones ,. laftones ebaritatis ,

EL

«liiye lfnggæ defcctus,

n im!m(

1. $&

Sacerdotalis.

481

T

II. Sitpradens, ut cuju[cunque flatss

NU

milfi"g[

bominibus (ermonem prudenter attempe -

rets nullum verbum imprudensexcidats

M

tiec de rebus etiam facris ad fatietatem vel

lii

nau[cam tratlet: (ed more $. P. Ignatis fer-

!igfgm

monis initia aliis concedat,fibi referuet exe

lt

Mi

trema : j Patris Friderici Spee exemplo,

lh

M

faltem in difceffuyfi alids occafro defitpinm

Tur

( prameditatum aculenusynon (ine (rutln,

J

alterins cordi infigebat,

jv

Il Sit amabilis dx grata, qua animos

inji

ï!ü;'m

deletlet , devinciat,atque adfrutlum refe-

rendum d:ü;omn.

iaj

AV.Sit feria ( gravis,utSacerdotem de«

il

&

cet. Inter fecularesnuga,nuge fant , in ore

Sacerdetis blafphemia: ast [antlus Bernar-

jin,

du:.

p

V. Sitangelica, ut volebat S.P. [gnatius:

Y

&* quidni,eum Sacerdos Angelus, Domini

[/]

exercituum fitin conver(atione, familia-

ritate cum Deo,prudentia,f(antlitate,affa-

bilitate t benevolentia Angelos imiteturg

Ü

dl

prefertim in puniis fequentibus.

TT

l. Qgemadmodum "Angeli , quanda bo-

jj

mines cu[lodiunt f* minilvant; non defr-

T

ffunt ab affiflentia s fed femper vident fa-

eiem Patrisqui incelse(h; ità. Sacerdos

ag:m

W

49*»

Converfatio

o

agens cumproximo , mentem crebrà ad

ïm IIW !

Denm elevet, per puram intentionem ac

win

preces;aculzttarias: &on enim minisignis

u

amorisdivini, quàm naturalisidenndem

f:nmf:m

J

ad centrum funm tendere debet.

!

)

a. Sicut Angeli non nifi juffi && mif

i

Deo,deftendunt miniflratum proximo: ita

D]

Sacerdos non exeat ad conver[andum , nifi

sdpin

velper faperiores fuos,quos Deiloco babet,

um

j'ffasy uel per infpirationes dévinas motus,

gt

9. Ang'eli etiam quando proximo mini-

at

:/iramt , nubilde fervore charitatis c? vifro-

il

1

ne beatifïca dep:rdtmt: Sacerdos ita curet

t'.';mquofp«

falutem alienam, ut non perdat propriam,

dundt:

nec de perfethione,charitate , alid ve virtue

J

n

te quidquam amittat , nec [piritualia de»

votinis exercitia confueta omittat.

lal

yimi,

4- Quemadmodum AngeliCulodes bo-

TT

minum .commnffis fibu clientibus , cuffodes

nj

regnorum [uis regnis, eivitatum [misciui-

tatibus, advigilanty nec alter alterius offi-

um

€io [e ingerit.itaSacerdotes quoque amimnas

nurwd

bus fibs a Dei comm:[fis invigilentyntc alte-

mïumïfxm

rius officio fe àmm:[ceant.

A;'lf,

$- Sicue Angeli eque diligenter & liben-

hia

ter minilvant vili mendicabulo arqwkegi

";lf!þlf,fd

",

po:ent:!w'ma: stA Verus zelator animar

'iif'ü)?üngd

jn:

N

Sacerdotalis.

485

T

fíne acceptione perfonarum , equéprom-

H

té auxalietur omnibus.

W;lu;æ

6. Quemadmodum Angeli libentins ad-

lil

fwnt. juw'mque $ mag): folatii & opis indi-

l

got ita flrenuus operarius, auxilio,folatia,

Mn

confilie promptius adefb egentsoribus, qua-

D7

les funt parvuls, rudes,pauperes,egri,affli-

ii

&i c* fimilese

777

j

7. Feluti Angeli amore Deifuccenfi,fi-

d

mulardent zelo animarum,omne[á, bo mi-

nescupiunt ad celum perducere, ut rebel-

Smam:j.

[ !

lium Aagelorum ruinasve[lFaurent:lta Sa-

!l

cerdos Apoflolicus defiderat convertere e&

l

!

celo inferre quotquotpotefl ; ut (aadebat

h

$. Augu[linus dcens: Si amatis Deum,

ül

'

rapite omnes ad amorem Dei,

li

$. eagili Ceflodes u[3ne ad movtem

Imitetur Zlotes,

ufh!eïï*

Clientes uon deferunt.

n

fnsq, adfit u[que ad mortem, adquam pie

1

] f!rl!m

obeumdam eos di[ponat : nec ceffet laborare

/] g'l

vo gloria Dei , quamdiu vires [appetant,

donec cum Elia igneo charitatis curru vae

771

M l»'(f'þ

piatuv in calum.. Exemplo Chrifhi, fnos in

finem dz'l't;gat.

[)

Ilf

9. vIMageli eádem alacritate cj letitiá

i

"ll

per fcalam Jacob af'endunt ci» defcendunts

y

óacerdos AApo[lolic «s,eddem promptiradie

2

[ ]

yl

484

Conver[atio

.þï?md" |

ne per ordtionemymeditationemy. aliaque

;'p u

ts exercitiaad Deum a[cendat , qud

fþi ri

gunp

adpraximumjn'uand

um de[cendir,

;llüil L 'j

10. Zingeli femper in pace & gaudio de-

um

gunt, quocunque eventu imperturbabiles,

m

folá voluntate Diviná contenti. Obfervet

:me;/l.

boc Sacerdos , fi laboribus flrenué impenfit

,Ua

fracus non ve[pondeat , de pramio tamen

gj

jf*o certus fit.

;'JJ)M"W

III. Impedimenta zelum retardantía

hm

& pcricula.

dinri

]impedimentum zeli animarum eo ni-

mius quietis, folitudinis orationis AHIOrY,

punpin

um

Hunc defiderio (j amore fvlutis aliene

nhdp

sempera:cogita tibi , ut Petro, à Domino

dici: Petre amas me! pafce oves meas.

i

I Impedimentum ef borror difficul-

umj

jufunt

