tusSpiritüs fan&i 5 que &cordano&ra

Nl

clemmenterexpurget ; & ab omnibus tuee

atür adverfis,

Deusqui corda fidelium (an&i Spmtus

iluftratione docuiftis da nobis in eodem

f

"

Spiritu recta fapere,& de ejus (cm per cons

folatione gaudere.,

MJ

hr

"Confcientias noftras , quæfumus Do-

h

mine, vifitando purifica : utveniens Do-

minus nofter Tefu'Chriftus Filius tuus pae

—

)ü

ratam fibiin nobis inveniat manfionem.

:

I)

Qui tecumvivit & regnat in:unitate Spi«

ritüs fat &i Deus ; per omnia facula fæcu—

lorum. Amen.

| d

GRA-

Es

Hj

«6 (.151) [*

li

Wt

IN

GRATIARUM ACTIO

M

:mhcl

poft Miffam.

[

I

Amiphona.

tD

Trium puerorum cantemus hymnum;

Toriy

quem cantabant San&i in camino ignis;

ii

benedicentes Dominum.

ii

OUU

Qua antipbona in feflis dnplici,äüs tan-

N

i

tim duplicatur dv tempore pnfchq(zaddi-

i

54

*

:ufïinf'?f'i Allf:luja,f :

Canticum triumi puerorum

f

X

Dan. 3*

TUS

fmntt

Enedicite omnia opeta DominiDomi-

no,

fzcula.

- laudate & fupfärcxalta;e eumin

quïummü

Benedicite Angeli Domini

Domino,

gtl

j )

Benedicite cxli Domino,

(upetl

HGS

Benedicite aquz omnes ,. qus

manfrlo

!]

cxlos fant. Domino : ben;dicit; omnes

n

i

viitates Domini Domino.

j

Benedicite fol & luna Domino : benes

dicite ftellz celi Domino.

(

Benedicite omnis imb

er & ros Doml-

no:

G 4

1f2

Gr4tiarum Atlio

202 benedicite omnes S

Wi

piritus Dei Dg—

l

minOo

J

Benedicite ignis& zftus Domino: be-

nedicite frigus & zf(lusDomino.

k

Benedicite rotes & pruina Domino:

19

)

Mü

benedicite gelu & frigus Domino.

Benedicite glacies & nives Domino

.

[]

]

li

benedicite noctes & dies Domino;

if

Benedicite lux. & tenebrz. Dominoz

benedicite fulgura & nubes Domino.

f

t

Benedicat terra Dominum: laudet &

fuperexalteteumin facula.

dU

Benedicite montes: & colles Domino :

h

benedicite onmnia germinantia in terra

Domino.

AW

Benedicite fontes Domino : benedicite

b

Maria & flumina Domino,

lil

g

Benedicite cete & omnia qua moventur

in aquis Domino : benedicite omnes vo-

u

lucres czli Domino.

lul

Benedicite omnes beft

tinij

Domino :

ie & pecbra

27

.benedicite filii hominam Do-

l

mino.,

A

Benedicat Ifrael Dominum : laudet &

t

N

fuperexaltet eum in fzecula,

W

Benedicite SacerdotesDominiDomino:

benedicite fervi Domini Doinino.

G&ïi!l

Bene-

-poft. Miffam.

13

ub

Benedicite Spiritus & anime juftorum

Domino: benedicite Sancti & humiles

m

cerde Domino.

IN

J

Benedicite Anania Azana,Mn(ael Do-

"n

mino; laudate & fuperexaltate eum in

Ízcula.

1Nf

J

enedicamus Pattem. & Filium. cum

lj

fancto Spiritu : laudemus & faperexalte-

mus eum in fzcula,

Donit

TUf

Benediduses Domine infirmamento

lil

czli:& laudabilis & gloriofus &(uperexal-

tatus in fzcula.

as

Píalmus 150.

1 Lt

Audate Dominum in fanéts ejus:

laudate ceum

in firmamento vu'tuns

vt

C]US.

Laudate eum in virtutibus ejus :laudate

k

eum fecundüm multitudinem magnitudi-

j

nis ejus.

Laudate eum in fono tubæ : laudate

d p

eum in pfalterio.& cithara.

Laudate eum in tympano . & choro;

u)

laudate eum in chordis & orgino.

Laudate eum in cymbalis beae fonan-

u

tibus : laudate eum in cymbalis jubilatio-

Ua

nis: omnis pirjtuslaudet Dominum,

Gloria Patri.

I

y

Gj

Deinde

154

i« Graniarum vAEiio

y

! Deinde repetitür mmphona

le

Trium puerorum cantemus hymnum,

uemcantabant Sancti in cammo xgms,

M

jj

benedicentes Dominum:

n

LA a

Po[lea Sacerdos dicit:

Yrieeleifon. Chriftecleifon, Kyrie

eleifon, Pater nofler. Y. Et ne nos

inducasin tentationem, s; Sedlibera nos

malo.' Y. Confiteantur tibi omnia opera

tua.

Et Sanctitui ^ benedicant: tibi;

(

y". Exultabunt Sanái ingloria. g. Lze

tabuntur in cubilibus füis; Y. Non nobis

[

Dominenonnobis, ; Sed nominituo

dàá gloriam. Y. Domine exaüdioratiónem

/

meam, z. Etclamor meus adte veniat,

Y . Dominus vobxfcum- h Et cum (pirita

tuo.

N

T

Oremnn

r

l

Eus qui tribus pueris mmgafh Bime

L

N

amp

D

masignium : concede propmus,ut

[A(, Fï[l*

nos famulostuos ; non exurat flamma vie

W

tiorum,

[

Actiones nofiras, quzfumus Domine,

J

efpirando przveni &adjuvando profee

vb

|

(]UEI'C ut cuncta noftra oratio & operauo

dtefemperincipiat , — & per te caepta fi-

!X

niature

Da

u)

pof Mifam.

n

Án

Da hobis, quz(umus Domine,vitio

tum

j hïr*-

noftrorum flammas extinguere j qui beato

ATU

M

Laurentio tribuifti tormentorum fuorum

incendia fuperare,. Per Chriftum Domi-

li

num noítrum. g. Amen,

A0

ht

)

i.

hi

il

-(I)R ATIONES-

ij] Q

jat i

Opro

TIn

OPPORTUNITATE SACERDOTIS

Nandi

Ante celebrationem & communionemf

| d

dicenda.

t

Orario $. vIEtmbrofii -Epifcopi.'

4l

Dis DoniN1CA.

"

cumly'm

Umnte Sacerdos & vere Pontfex Jef

J Chrtfte , quiteobtulifti Deo Patri ho-

"

i

fliam puram. &cimmaculatam in ara cru-

J d

€is, pro nobis miferis & peccatoribus : &

at

qui dedifti nobis carnem tuam ad mandu-

candum, & fanguinem tuum ad biben-

WJMG

dum; & pofuifti myfterium iftad , in vite

j

tute. Spiritüs fan&ti. tni , dicens ; Hzc

ii

quotieícunque feceritis in mei memoriam

w

ficietis : rogo per eundem Sanguinem

"um , magnum falutis: noffce preium :

[

G 6

rogo

1f6

Orationes pro

p

rogo perhanc miram &ineffabilem cha-

ritatem 5 quá nos miferos & indignos fic

mm'

amare dignatuses ; ut lavares nos à

ii

j

peccatis noftris in fanguine tuo : Doce

m

mefervumtuufn , quem inter cztera dona

"

tua etiam ad officium facerdotale vocare

[

*ï

dignatuses, nullismeismeritiss fed íolà

'x'm

dignatione mifericordie tuz : doce me

quaío, perSpiritum fan&um tuum, tan-

MW

i

tum tracare myfterium — eá. reveren-

:l

i

tiá & honore ; cádevotione & timore ,

uibus oportet. & decer.

Fac mepet

ratiam tuamfemper — illud deranto my-

: di

flerio credere & intelligete , fentire

! fni

p

& firmiter tenere , — dicere & cogitare;

quod ibi placet ; & expedit animz mez,

D

Intret Spiritus tuusbonus incor meum ,

n

quifenet ibifine fono , & fine. flrepitu

i,

verborum loquatur omnem veritatem:

tili

profunda quippe funt nimis , &facro

T

te&a velamine,

Propter magnam cle-

I

mentiam . tuam concede mihi Miffarum

lal

folemnia mundo corde & purá mente

L

»"

celebrare.

Libera cor meum abimmun-

L

Q

[

dis & nefandis , vanis & noxiis cogitatio-

i

t

nibus, Muni me beatorum Angclorum

piá& fidà. cuftodiá ac turclá forriffimá ,

h

[ 1

i

Oppänun;late Sacerdotis,

157

ii

utheftes omnium bonorum confufi dif-

m

cedant.

Per virtutem . tanti myfterii, &

It u

er manum fan&i Angeli tui , repelleà me,

Tonn

& ácundis fetvis tnis, duriffimum Spi-

d

ritum fuperbiz & cenodoxiz , invidie &

TY

blafphemiz, fornicationis & immunditiz,

ij i

dubietatis & diffidentia.

Confundan-

" dita

tur qui nos perfequuntur 5 pereantilli , qui

D

nos perdere fefünant.

Lt

Feria fecunda,

Lt

xVirginum & Amator caflitatis ,

RE

31

&integritatis ; calefli rore. bene-

la

di&ionis tuz , extingue incorpore meo,

:

fomitem ardentislibidinis: ut maneat ia

lr

me tenor. caftitatis corporis& animz.

us

Mortifica in membris meis carnis fti-

g mit,

sulos , omné(que libidinofas commo-

d

tiones , &damihi veram & perpetuam

l v

cafliratem , cum cateris donis tuis; qux

' j &':Iï

tibi placent in veritate : ut facrificium

p;gllim []

laudis cafto corpore & mundo corde va-

jl

leam tibi offerre,

Qlamä enim cordis

j[i IDfM

contritione & lacrymarum fonte , quantà

M

reverentid & rimore, quantá corporis ca-

I

u

ftitate & animi puritate iftud divinum &

Tj [vg'..ii&'

hr

czlefte facrificium celebrandum , ubi caro

tua ja veritare fumitur; ubifanguis tuus

T .

G7

]

159

C Orntiane:þvo

in veritate. bibiturs : ubi ima: fümmis, terz

l

rena divinis junguntur j. ubi adeft (ancto«

jt

rum Augelorum prafentia ; ubi: tues (a«

crificium & Sacerdos; :mnirabiliter & inefz

fabiliter conftitatus?

[ Mi

. Ktria rertic-:.,,

i

Uis'dignä hoc celebrare po

terit, mfï

ta Deus omnipotens offerentem fe-

ceris dignum ?. Seio Domine , & veré

Ício , & idipfum pietati tuz confiteor, quia

j

n

non fum dignus accedere ad tantum my-

ftérium, propter nimia-peccata mea ,. &

]"

!l

infinitas negligentias meas,.. Sed fcio. &

]

[

H

veraciter.£x toto cordemeo credo , & ore

confiteor. ,. -quia tirpotesme facere dig-

ï

num , qui folus potes facere mundum,de

L

immundo conceptum femine ,. & de pece

:

catoribus :juftos. & fanctos,

Per hare€

J

omnipotebtiam teropo Deus meus , ut

tii

L

concedas :mihi peecatori - hoc (acrificium

celebrare , .cum timore & tremore , cum

ü

cordis puritate & lacrymarum fonte , cum

f:

J&E;

latitia fpirituali.& calefti gaudio. .Sentiat

E

dmens mea dulcedinem beatiffima prafene

tie ru2, & excubias (anctorumAn

&uorum in circuitu meo,

gelgrum

!

F:riu

O-ppmunitat? Sa.cerdo [71

"

TT

Feria quarta,

(1!1&0.

: Göenim,

Domine ,. inemor venera

m

ltl

d- paffionis tuz ,.accedo. ad alrare

")

tuum , licét peccator , utofferamtibi

facrificium ,. quod tu inftituifti. & offerri

przcepifli , in commemorationem tui pro

falute noftra.. Sufcipeillud quefo , fum-

t

me Deus, pro Ecclefia fan&tatua,. & pro

tf

populo quem acquifivifti fanguine tuo: &

x'

l

quoniam me peccatorem , interte & cune

l

dem populum tuum medium effe voluifti;

m

W

licétin me aliquod boni operisiteftimo-

i l

nium a0n agnof(cas ,. officium faltem dise

|

L

ii

peníationis credite non recufes , nec per

f(

meindignum, eorumfalutis pereat pre-

u

tium , pro quibusvictima falutaris , dig-

Jf

/

naris efle redemptio. — Profero etiam Da-

t

du

mine ( (i digneris propitius intueri) tri-

d

GLU

bulationes plebium , pericula populorum,

captivorum gemitus, miferias orphano»

3

at

rüm , neceffitates peregrinorum, inopiam

0f

debilium , defperationes languenuum.,

y n

defe&us fenum ,. fufpiria juvenum , . la»

menta viduarum.

il

Feria quimta,

;gt'lm

7U enim ^nfererisomnium Domine,

ngelcwï

JL Guihil odifli eorum; qua fecitti.

li

Memoe

160

Orationes pro

Wi

Memorare , qua fit noftra fubftantia : quia

MM

tupater nofler es, quiatu Deusnofter ;

ne iraícaris fatis , neque multitudinem

)l

vifcerum tuorum fuper nos contineas,

n

Nonenim in jufüficationibus noftris

i D

profternimus preces ante faciem tuam ;

u

fed in miferationibus tuis multis.

Aufer

D

4 nobis iniquitates noflrras , & ignem

i

fancti Spiritüs in nobis clementer accen-

ln

de, Aufercorlapideum de carne noftra;

m

& da nobis cor carneum, quod te amet, te

"

N

D

u

diligat,te delectetur,te fequatur;teperfruae

tur. OramusDomine;clementiam tuam, ut

ü

A

fereno vultu,familiam tuá , facritui nomi-

]u

nis officia praftolantem, afpicere digneris,

V

& ut nullius fitirritum votum , nullius

p

u

vacua poftulatio, tu nobis preces fuggere,

ul

h

quas ipfe propitius audire & exaudire de-

i

ecteris.

l

Feria fixtd.

T

Ogamusetiam te Domine fancte Pa«

Vi

R

ter & pro fpiritibus fidelium defun-

1l

&orum, ut fit illis falus , fanitas, gaudium,

D

& refrigerium, hoc magnum pietatis Sa-

cramenturm.

L

Demine Deus | meus, fit

illis hodiemagnum & plenum convivium

i

dete panevivo, qui deczlo defcendifti,

D

&

161

Opperinnitate Sacerdotis,

t

& das vitam mundo, de tuacarne fancta

l;

& benedicta, Agni videlicetimmaculati,

m

qui tollis peccata mundi, quz de fan&o &

m

gloriofo beatz Virginis Mariz utero cft

ii

alfumpta, & de Spiritu fanQlo concepta:

u

ac deillo pietatisfonte, qui per lanceam

li

militis, ex tuo facratiffimo latere emana-

g

yit: ut exinde refe&ti & fatiati ; refrigerati

((

& confolati exultencin laude & gloría tua.

ii

Peto clementiam tuam Domine ,. ut def-

Wt

cendat íuper panem üibi facrificandum

du

plenitudotuz benedi&ionis , & fanáifi-

u

catio tug Divinitatise

Defcendat etiaià

Ti

Domine, illa fan&i Spiritüs tui invifibilis,

ii

incomprehenfibili(que majeftas , ficut

li

quondam in Patrum hoftias defcendebat;

T

qui & oblationes noftras corpus & fangui-

hgg(

j

nem tuum efficiat, & meindignum Sacer-

dotem doceattantum tra&are myfterium,

cum cordis puritate, & lacrymarum de-

vt

votione, cum reverentia & tremore 5 ita

l Mb'

ut placidé ac benigne (ufcipias facrificium

uUl

de manibus meis ad falutem omnium,tam

"

vivorum , quàm defunctorum.

W'

Sabbatbo.

nl

Ogo etiam te Domine, per ipfum

i

R

(acrofanétum myfterium corporis &

alle

162

Orationes pro

!

Jf

fanguinis tui , quo quotidie n Ecclefia tua

j

paícimur & potamur , abluimur. & fane

g

&ificamur , atque unius fumma Divinita-

i

tisparticipes efficimurs da mihi virtutes

[

MS

tuas(an&as, quibus replctus boná con-

!

fcientià :ad altaretuum | accedam ; ita ut

Wt

bacczleflia (acramenta, efficiantur mihi

D

m

falus. & vita.

'Tuenim- dixifti ore tuo

U

i[]]

fan&to & benedi&o ; Panisquem ego da-

Ego

[

bos caro mea eít, pro mundi vita.

fuin panis vivus. , .quidecalo defcendi,

(

D

s

:

:

Si quis manducaverit ex hoc pane,vivet in

i

aternum,.:. Panisdulciffime ,. fana. pala»

tum Cordis.mei, ,. ut fentiam . fuavitatem

(Má

nj

amoristui, .. Sanaillud ab omnilanguore;

[

uc nullam prater- te fentiam. dulcedinem,

l

Panis candidiffime , : habens omne dele«

D]

Gamentum , &:omnem faporem ,. qui

)

nos (emper reficis, & nunquam in te defi«

€is; comedattecormeum, & dulcedine

l

faporis tui repleantur vifcera anime mez;

" f

Manducatte Angelusore pleno : mandu-

L1

M

!

[

cette, peregrinushomo, pro modulo fuo;

ne deficere poffit in via , tali recreatus via-

M

tico.

Panisfan&e, pavis vive , panis

ul

li

munde., qui.defcendifti de.cxlo, & das vie

nda

(s

tam gïundo , veniincor meum; & mu

ine

O/;par:mnimte.äacarda:i;.. : 16.

ii

i

me abomniinquinamento carnis & fpiri-

L

tüs. Intrainanimam meam , fana & mun-

i

da me interius & exterius,

Efto tutamen

jj

&continua falusanima & corporis mei,

[

Repelle à me infidiantes mihi hoftes:

recedant proculä prafentia potentiz tuz,

l LU

ut foris & intus perte munitus, re&o tra«

IU

Itl

mite , ad tuum regnum perveniam ? ubi

T

non in myfleriis, ; (icht.in hoc tempore

agitur, fed facie adfaciem te videbimus,

U

cüm tradideris regnum Deo & Paui, &

erit Deusomniain omnibus, . T'unc enim

me de te fatiabis, fatietate mitificá , .jraut

n

nec efurtam & fitiam ampliüs.

Quicum

T

codem Deo Patre & Spiritu fan&o , vivis

jn

T

& regnas

per ompia facula (æculgrum.

"

Amen.

E

m

s dlia Oratui

a-akte A2ffam.

li

t

D meníam dulciffimi convivii tui;

J

](

À pieDomine]Jefu Chrifte; ego pec-

Ti

cator de propriis meritis nihil pre(umens,

fed de tua confidens mifericordia & borw

mute

nitate, accedere vereor -& contremiíco,

IuW;

"

A

y

W

Namcor &corpus habco, multiscrimie

ï!L

nibus:-maculatum., mentem. & iinguam

H&M

nen cauté cuftoditam. ' Ergo. Ó:pia Deiras!

O:tremenda Majeftas ! ego mifer inter

IW:

I]

angu—

!

164

Oratione: pre

r

anguftias deprehenfus, adtefontem mi-

fericordiz recurro , adte feftino fanan.

Il

E

dus; f(ubtuam protectionem fugio , &

[

quem Judicem fuftinere nequeo 5. Salva-

torem habere fufpiro.

Tibi Domine,

]

plagas meas oftendo , tibi verecundiam

"

meam detego, Scio peccata mea multa &

;/m

magna , pro quibus timeo ; fpero in mife«

"

ricordies tuas, quarum non eft numerus.,

2

l

Reípice ergoin me oculis mifericordiz

tuz , Domine Jefu Chrifle, Rexaterne,

N

Deus & homo, crucifixus propter homi-

nem.

Exaudi me fperantem in te , mife-

Tl

il

rere mei pleni miferiis & peccatis , tu qui

Íontem miferationis nunquam manare

D

,

cefbis. Salvefalutarisviétima , pro me

E

i

!

& omni humano genere , in patibulo crü-

"

|

cisoblata. Salvenobilis & pretiofe ían-

T

guis, de vulneribus crucifixi Domini mei

LU

Jefu Chrifti profluens, & peccata totius

a,

mundiabluens, Recordare Domine crea-

un,

turz tuz , quamtno fanguine redemifli.

at

*

Pecnitet me peccaffe

)

cupio emendare

n

L

quod feci ; aufer ergo à me , clementiffime

)

Pater , omnesiniquitates & peccata meaz

[

ut purificatus mente & corpore digné de-

L

guftare merear San&à Sanctorum, & con-

"

cede,

Yj

Opportunitate Sacerdotis.

M

ecde , ut ían&a przlibatio corporis & fan-

iLih

guinis tui , quam ego indigrius fumere in-

M

tehdo, fitpeccatorum. meorum remiffio,

M.

firdeli&orum | perfe&ta purgatio, fittur-

pium cogitationum effugatio ; acbono-

p

rum fenfuum regeneratio, operümque ribi

T

placentium falubris efficacia , animz quo»

IQf

que & corporis, contra inimicorum meoe

Amene

J«

rum infidias firmiffimatuitio.

T

Oratio S. Thome AAquinatis.

ij

It

Mnipotens fempiterne Deus , ecce

X

Ó

accedo ad Sacramentum unigeniti

) llll"

Filiitui, Domini noftri Jefu Chrifti : ac-

J

ha

cedotanquam infirmus ad medicum vit;

TR

immundus ad fontem mifericordiz , cze

PW

cus ad lumen claritatis zternz , pauper &

bt

egenus ad Dominum czli & terrz.. Rogo

i lt

ergo immeníz largitatistuz abundantiam,

yodat

quatenus meam curare dignetis infirmie

VT

tatem , lavare faeditatem , illuminare cz-

Tineco

citatem , ditare paupertatem , veftire nu-

v

ditatem , utpanem Angelorum , Regem

goit

Regum, Dominum dominantium » tantá

gt

fuícipiam reverentià & humilitate , tantà

coprritione & devotione , tantá puritate

qua

& fide , talipropofito & intentione , ficut

p

Da mihi

expedic faluti animz mea.

uw,&f*"

D]

qu:(o,.

166

Orationes poft

uzío, Dominici corporis & fanguinis

E

non folüm fulcipere Sacramentum , .fed

Jj

etiam rem & virtutem Sacramenti. O mis

i

tiffime Dcus!:da mihi corpus unigeniti

LE

Fiii Domini noftri Jeíu.Chrifti, quod

I

Y

traxit de Virgine Maria, fic fufcipere, ut

[

corpori fuo myflico merear incorporari ,

& inter ejus membra connumerari.

O

l

Á

amantiffimePater/concede mihi,dilectum

ii

Filium ttum , quem nunc velatum in- via

j

fuícipere propono, revelatá tandem facie

n

perpetuó contemplari.-

Qui tecum

V

vivit &c.

,M

ol

"m

"T

oRATiONE

S

l

d

foü cclcbfa;ioncm & comniu-

z

*

A

. nionem dicendae,

171

SENSORTTTTO,

u

$. Thquk Aguiüdti:.

AE

P

Ratias tibiago Domine fancte Pater

"

.'

[

omnipotens- zterne Deus » qui me

peccatorem - indignum famulum . tuum,

Wu

nullis meis meritis, fedíolà dignatione

lil

mifcricord;æ.tuæ fatiare dignatus es ,.pree

:tiofo

Celebrationem dicende.

162

tiofo corpore & fanguine Domini noftdá

! gmmi

]

!

.Jetu Chrifti-

Et precor- uthec íancla

(ti

communio , non fit mihi reatus ad paz-

nam , (e.] interceffio (alutaris ad veniam.

fl

1l

Sitmihi armaturafidei & (cutum benz

an r

voluntatis,

Sit vitiorum meoruin evactie

0

atio , concupiícentiz & libidinis extermis

i 0

natio,, charitatis & patientie, bumilitatis

& obedientia, oimniüimque virtutum aug-

um

U i

mentatio : contra infidias inimicorum

i

omninm , tam vifibilium , quàm invifibie

lium firma defenfio: motuum meorum,

]

L

h

tam carnalium , quàm fpiritualium; :per-

fe&a quietatio : in te uno. ac vero Deo

amed

firma adbzio , atque finis mei felix con-

]

fummatio. Etprecorte, utadilludinef-

fabi:e convivium me péccatorem: perdu-

V

.cere digneris, ubitu cum Filio tuo & Spi-

1

ritu fan&o , fanis tuis es lux vera, fatietas

plena , & gaudium fempiternum , jucun-

diras confummata & felicitas 'perfecta.

]

PereundemChr.ftumDominum noftrum.,

:

du

Amen,

"dlia Oratio

VS. Benawventura.

TE

nv

Ransfige dulciffime Domine Jefu;

AE

medullas & vifcera anima mé&;(ua-

| aï.gmui

Inere,

;vilïïxr)o ac faluberrim

9 amoristui yu

4

awsöf,j

L

'weráà

168

Orationes pofl

verá , ferenaque & apoftolicá fanctiffim&

j

j

charitate , utlangueat & liquefiat anima

hus

mca, íolo femper amore & defiderio tui:

"

te concupiícat & deficiatin atria tua ,. cu-

j

Da ut anima

j

piat diffolvi & effe tecum.

D

mca te cfuriat panem Angelorum, refe&ti-

P'Lunl

onem animarum fan&arum ; panem no-

:

ftrum quotidianum fuperfubftantialem;

]

habentem omnem dulcedinem & fapo-

tein, & omne delectamentum füavitatis,

Tein quem defiderant. Angeli profpicere,

l

femper e(uriat & comedat cor ineum , &

o

dulcedine faporis tui repleantur viícera

Qaz

P

animz mez : te femper (itiat fontem vitz,

fentem fapientiz & (cientiz, fontem zter-

D

M

^

niluminis» rorrentem voluptatis , uber-

k'mg;:h

t

tatem Domüs Dei, — Tefemperambiat,te

quatat, teinveniat , adtetendat , adte

.fiaqu'm

perveniat , temeditetur, teloquatur, &

w

omnia opereturinlaudem & gloriam no«

lr

ministui, cum humilitate & diícretione,

krj

cum dile&ione & dele&tetione, cum facie

ARA

litate & affectu,, cum perfeverantia ufque

[j

D.

in finem : & tu fis (olus(emper fpesmea,

5

tota fiducía mea, divitiz mez , delectatio

"

snea, jucunditssmea , gaudinm meum,

FJCE:-&«'

mea,

quies &tranquillias mea , pax

fu2e

:

Celebrationem dicenda,

169

flnäimnj

faavitas mea, odor meus, dulcedo mea.

T

cibusimeus , refectio mea ,

refugium

ii

meum, auxilium meum , fapienria mea,

il

ortio mea, poffesfio mea, thefaurus meus,

us

inquo fixa & firma , & immobiliter fem-

1

per (itradicara mens mea. & cor menm;

1

Ámen.,

iil

RHYIMIUS

lp

Bf

S. TuowxxE,

i,

"44 (acram Eucharviflians,

Wh&

Dorote devoté latens Deitas,

mvägm

Qua (ub his figuris veró latitas,

t

Tibi fe cor meum totum fubjicir

M

Quia te contemplans totum deficit;

j n

Vifus,guítus, ta&us in te fallitur ,

um

Sedauditu folo tató creditur 5

i lt

Credo quidquid dixit Dei Filius,

MWI !

Nilhoc vetbo veritatis verius,

qhrinm

In cruce latebat fola Deitas,

[f

At hic latet (imul & humanitas ,

avl

Ambo tamen credens atque confitens,

T

Peto, quod petivitlatro peenitens.

(

Plagas, ficut Thomas non intueor ,

i ]

Deum tamen meumte confiteor,

Fac me tibi femper magis credere,

o

i^

In tc fpem habere, te. diligere:

i

Q memo-

170

- Praxisofferendi

!

Ó memoriale mortis Domini !

|

|

p

Panis vivus vitam praftans homini,

[ J

Przíta mez menti de te vivere,

u

E te illi femper dulce fapere.

| w.!mtii

Pie Pelicane Jefu Domine

* ;,',;'.wu

Meimmundum munda tuo fanguine ,

,l';'.lqil

Cujus una ftilla falvum facere

nl

Totum mundum quit ab omni (celere,

i

efa quem velatum nunc afpicio ,

DT

Oro fiarillud, quod tam fitio,

i

!

Ut te revelatá cernens facie,

Amen.

D

Vi(u fim beatus tuz gleriz.

h

Jinh

"W/'/är'

IGNIS ET LIGNA

jn

AD.VICTIMAM . HOLOCAUSTI

:'nn,:om

EUCHARISTICI.

L

DL

Sive præparatiö ad Sacrum , qua totius

At

anni decur(u fervire valet.

D

Dwerte l.QuemadmodumElias Pro-

f

Vi

pheta x elofiffimusHolscauflum t la-

'i. Mw,

naanie perfndinaqzä , 4€. deinde fu fs

fc'rz-fn/ibmprecibm, ignïä calo evosatit ,

L

i

L

qui bolecau[Inm cr ligna f(uccendit, 5 Rcg.

l

lï;w

;

ï

18. Jtàfervens. Sacerdos vitlimam [nam

[

n

quo-

»'h'f'm:,»

dacrificium.

17 .

li

quodammodó doloris c contritionis lacry-

mis anibviget,ac degnde precibus

,jlt/þirii: -

( meditationibus,

amotisiidevetiouis ig-

nem gratiá divin adjuns excitet. Eo fiue

u

DNM)

confiderationes nonnullas (ubneGlo,tanqu a.

ligna quada, que fi vivá fide apprebendan-

fhfl

Iur,Attenté vuminentur , atque it expen-

!j

dautur , ntintelletlus ea bene penetret ac

p:»]])i:iat,ac luceSpiritä:S.accedeme, "mei

sMufhretur y && ejn[dens [acro calore difpos

]

mente veluntas incale[cat.omnino confidam

-T nl

oreyut in mtditatione ekarde[oat dgnis s cjv

$aerificanseodem accendatar, Ex his igi-

IAA

par indiet,aut quoties adaramfatlurus £f,

foco tuo( memeoria c intelletter)unnm al-

N

terfmve lignum( eonfiderationem) eppo-

pe , Be paulatim ignisfervoris extingua-

ygmtu

fY 30415 ut aitSalomion Proverb, 6, Cüm

defecerint ligna, extinguitur ignis,

j

"ddverte [], d pietatems augendam

170

plerimum valere conspofjtionz vel imagi-

w

nationem lociv. g. tempore Adventás Do-

ht

,W ;Ijh

J

mf Naz avethaua , tempere Nativitatis

us

StabuliBetbelemiticin quo coram Beatif-

I(MM

fima P'ivgine,S. P ofepho innumer 4que J4n-

gelorum multitudine Regem [uum fipante

T l'll.'

l

L

celebres s orationes praparatorias, gratia-

H

[ d

172

Praxisofferendi

[

vum ABhionem , alia(que preces vecites.

"Aduerte lll Semper pramittendospfal-

mos preaparatorios ej orationes ex AMi[fali

velDinrnali,ab Ecclefia ordinatassquibus

| :E',üüü

! gt

abfolutitpro temporis oppor:unimteörl:a-

i

neplasito ex (eqmentibus nonnnlla addi po-

dj»'hi';

terunt. Pev diem quoque [nfpiria [em precet

/n)

jecnlatorias crebro emittere devotionems

promovetianimum ad igne divinum concíe

iendmm difponit , conceptimque diutitis

a

[

fovendum adjnvat. Chmque facrificiume

V

bocomnium totius. diei operum praci-

puum ,nobililKmum , praflantifinum ac

ELV

7

1

divinifimum fit , in eju[dem raparatione

[

W

[

c gratiarnm atlione adornanda merita

I

fs prolixiores.

Bj

PRAXIS

M

Offerendi quadruplex (acrificium , fubli-

Wz WW

mes continens intentionesindié(que u(ur«

D

LU

itl

pari poteft pro beneplacito,vel breviüs,vel

N

prolixiüs , üc fequiture

Wil

I.

"

ul

ii

Oblatio Sacrificii , quatenus e[] Latreuti-

j *

eum , df dirigitar ad cultum (5 gto-

n

riam Dei amm'Pat:n:i;.

Mniporens (empiterne Deus , omni

O

niífi»

(iig

honore, amóre & ?!?(equio dig

-

me,

173

Sacrificium.

IN

me , ego NN. indignus famulustuus ;

hyi

Sacerdos tamen ordinatus&conftitarus ad

] M!;h

immolandam tibi hoftiam laudis , coram

ii

te proftratus adoro , amo , laudo & bene-

D

dicote, atque ab omnibus Creaturis om-

bilite laudari , amari , benes-

ni modo pofh

uïiïp.

A-

W

dici & gloriücarifin& fine defidero.

777

gnofco praterea, Ó infinita Majeftas ! proe

Q

pter infinitam perfe&ionem tuam , infini*

tum ac fümmum tibicultum, amorem &

"T

honorem deberi : Verüm fcio, eum tibi d

ii

nulla pura creatmraexhiberi poffe , nec

1 Fmi*

T

uidquam inter omnia creata repetiri ,

717

quo divinz Majeftati tug. debitum. cut-

tüm, tanquam Creatori noftro exhibea-

st

mus. Netamenobligationi noflrz defi-

gus , & ut Filii tui voluntatem im pleamus

inter Sacerdotes plurimos àtoráà Chriftia-

M

y.

nitate velut 2blegatos, & ego famulus tuus

1

accedo ad peragendum Sacrificium . la-

treuticum , 5b ipfometFilio tuo , Domino

noftro infirutum & offerri preceprum j

uo nihil cibi poreft accidetegratius , nec

]yuu,"-

ullam poteft effe (acrificium laudis & ho-

j

noris excellentius.

J

. Hocitaque tam nobile Legis novz Sa-

11

d

eificium , &infinite dignitatis hoftiam

ex

jj

H 3

"

——

174

Praxi 0f2hndï

ex toto cotde quám dimisfisfimé tibi offe-

L

j

to,Summe Deus,fcilicet ipfümmet Unige-

M

"h

nitum Filiumtuum jefüm Chriflum Do-

y

l

minum&Redemptorem no(lmm,panis &

3

vini fpeciebus velatum,Quod facrificium,

RUN

cüm omnibus Abelis & No£ , Abrahze &

n

Melchifedech , totiü(quelegis natura fa-

f

crificiis millies fit nobilius , omnibus legis

il

Mofaicz vi&imis,hoftiis& holocauftis in-

t

v

fnité preflantius, Deus, non defpicies,

Su(cipe igitur hunc dilectisimum Natum

A .

tuum, tanquam — hoftiam infiniti valo-

[

tis,cum omnibus facrificiislaudis & ob(e-

[

i

l

rl

J

h

j

;':a

quis , quibusipfete olimelorificavitin

T n"(;m

terris ; unà cum meritis Beatisfimz Virgi-

iM

It

"'his , ac totius Ecclefiz triumphantis & mi-

liantis tin culram latria tibi foli debituni ;

in teftimonium divinz excellentiz & om-

W

nipotentiz tuz,in proteftationem füpremi

Dominiitui inomnes creaturas , abíoluti-

inq*luz

)

Wt

queinperii in vitam & mortem

*

L

acin fi-

p

gnum noftrz fubje&ionis & omnimodz

dependentieáte , quzlongémajor eft ,

li

il

quàm vel radii à fole, vel umbrz à corpo-

re , vel caloris abigne.

Atque utinam omnibus momentis vitze

mce , omni pofsibili devotionis affe&u te

[

amáf-

Skcrifciun).

175

ij n

u

amáfem & glonficáffem , eternümque

iif

deinceps amarem & glorificarcm! Utinam

"

quoque mundus univerfus& omnia regna

cjus fic te mecum laudarent, glorificarent,

"

U

& hocSS.Sacrificium Miffz offerrenc ! fed

i

!

1]

qpiainnumerifunt , velextta Ecclefiam

gU T

i

genrilitatis cxcitate percus(i 5 aut hzrefeos

hi :

'

tenebris involuti ; vel inttá Ecclefiam pec-

TU

H

catorum fordibus fepulti

U

qui vel te

k

non agnofcunt , vel agnitum , non üt

x

.

pareft , glotificant

,

3

fed. potiüs ore

ni»fü:m'üy

acop

erebla(phemant&(iöbdnomnt : in

l

i

rum omnium admitte-

fupplementum illo

:

ii

re dignare, Magne

Deus » hoc facrificiuni

*

k

laudis; non ram pet manus tmea

S q'u:ini

ii

Filii tui dileti , qui ut primarius offerens ;

j

immenfi amoris igne ardens , fe in holo-

p

cauftum omnino accenfum tibi przfentat;

I

"

"i

in quo tibii

nfinité cómplaces& delectaris;

I lb,

m vicelaudet & benedicat

ip(c te omniu

APE

pet infiaita rernitatis fecula, Amen.

[

]

Ti

Il.

j

MWI l

" Oblatio Satrificti , quatenus eft Eu-

übxh

!v& "

charifhiium.

Acéedo deinde , libera

lis(iime Deus , ut

o

gratias debitas aga

m,& facrificiumEucha-

a

tafita enirh multicudo

u

rifticum offeram

.

[

boni-

H 4

156

Praxis offerendi

bonitatistüz in profufa adeó collatíorie

H&

1

tot beneficiortiim tam gehetalium ; quárm

i

(j

)

fpecialium ; tam corporis , quám animz ,

tam tempotis , quàm aternitatis teperitur ,

x A1M

PA

acnullas intelle&us five humanus ; five

angelicus eam affequatar,

gt

u

MM

In primiselucetirmmenfa hec . benefi^

€entia tua in facratifsima Humanitate

h

Chrifti Domini Salvatoris noflri :

3

quan

f

tot Sapientiz & fCienti2 , tot virtut

um &

p4

fneritorum , tot gtatie & gloriz incom«

p

iM

»;iï

f

parabilibus thefauris.(upra' emnes Crea«

turas Coronafli 5 eümque in Patrem , Do«

gulmbm

€&orem , Ducemac Red

o

fubmlfïfïl.

cmptoreuj nobis

INtit

Elücet deinde eadem taa Bonitas ; il

tj

&loriofa Filii tui Matte , quam admitandis

"t

quoque gratiatum opibus ,adrirabili ele..

irum

&iofie , conceptiofie; virginitate , matera

w

nitate, & affümptione in coelos lionorafli ,

p

& nobisin Matrem & Pattonam fi

ngula«

£ern concef(sifli,

[

r

(

L

N

Ulteriüs elucet quoque Bonitasilla , ia

jl

ld' Y

cccleftibus Angelorutn exercitibus , omni-

N

d

báfque San&orum Patriatchatum , Pro-

phetarum,Ápoftolotum,Martyrum, Coti

fittiy

fel-fo'mm atque Virginum ordinibas 5 quos

u

W

yatiis ;

A^.

Sacrificiumi

9,»

Wl

variís , & inufitatis favoribus , pt&togari-

T

vis & gratiis przventos,feliciter ad tantam

n

in celo gloriam fublimáfti.

3

Neque minüs eluxitha&enus, & ho-

diedum elaceteadem liberalitas tua , . in

J

torà Ecclefia militante ; quamfide , fpe

71

charitate , facramentis , aliíque efficaci-

TUj

bus grati auxiliis excitas , adjuvas, & ad

gterna felicitatis bravium fuaviter & cfli-

j i

ftnd

taciter perducis.

bt

E inter hos omnes , ego quoque fervos

n

rum tuorum minimus , quot beneficiis fine

ij

gularibus , gratiifque eximiis d liberalifsie

iil

ma manutua cumularus fum ? Eminet in»

ter Cetera, creatio mea , confervatio, ree

"

demptío , juftificatio , przdeftinatio, vo-

t

€atio , ordinatio , donorum naturalium &

s

1

ti

li

i

j

fupernaturalium continua multiplicatio ,

k t

crebra corporis & fanguinis tui communi-

ghtti

catio, perículorum animz & corporis a-

g

motio , peccatorum condonatio , prote-

Go , gabernatio, aliaque innumera tum

nota , tum ignota beneficia; que omnia

ii

& (ingula quanti aftimanda fint , quis

h

m

Cherubinorum aut Seraphinorum , ne di-

cam mortalium ,affequetur. ?

rzeíertim

1

cüm profluant ex gratuita liberalitate tua ;

j

ex

u

Hj

17$

Praxis oferendi

ex infiniti amorisincendio, & adgloriam

&ternam , meamque perpetuam beatitue

i

dinem dirigantur?

1

Qaàm cordialis proinde;quàm fervens,

]

quàm interminabilis , protot , untifque

beneficiis , ab omnibus & fingulis gratiae

li

)!

rum atio , laus& benedi&iotibi deberee.

[l

tur fingulis momentis temporis & aternie

zatis * O fi mihiora & corda forent infinie

ta feraphicis affe&ibus eftuantia , quibus

te landare & gratiasagere valerem , quan-

topere exultarem?! & quantillum tamen

W

hocadhuc foret, ad eas laudes & gratia.

rum actiones , quz infinitz Beneficentie

!

tiuz protor rantifque beneficiis deberen-

Vür? quorum fingulorum eaeft excellene

D

tia,utnec pro mininorum ulla creae

wrra dignas referre pratias valeat,

Netamen animi ingrati labe notemur ;

Q

pro omnibus hiíce bencficiis omni quo

offüm & meo , & omnium creaturarum

[

n

posfibili sffzctu , te laudo , benedico , pra-

ii

tiasimmortalesago . & gere defidero , ex

puro amoretui , quào perfeQis(ime in z-

Ym

A

ternum & ultra.. Et ne coram te , Deus li-

beralisüime, vacui aPpareamus; ego, cete-

Ti

tique facerdotes zai legatione fungimur,&

totius

)

!

Sacnfz'uum.

179

l

It

Al

totius Chriflianitatis nomine accedimus ;

& in (acrificium Eucharifticum offeriimus

(

diving Majeftati tux unigenitam Filiüia

uium Jefum Chriftum , Deum & homi-

