perfe&té obeüdi. $, Vota,propo

Affztus V. Spei & oradionis. Ab hoc

djl

l

|d

Rege liberaliffimo pro te aliifque varia pe-

te. r. Emendatíonem hujus vel illius defe-

ul

Gs. 2, Vi&oriam tentanionis, 3. Adeptio-

j

Jw!u

nem certz virtutis, 4. Converfionem cer-

mchäix

a

torum peccatorum ,aut heterodoxorum,

61

Z5

þL'xDi.'-

IJ S(M"l.

35 ByvsvtL. Praparandi fe ad fe/? d

g;y'iidspi[

.Liberationem certarum animarum &

lbgmililal

(073

purgatori

,Ulnhisp

PRAXIS VII,

;tilh[ä[f !

Praparandi fe adfeflum Pentecofles m

:;':z:enon'n

ad Spiritum Santium.

of

Rima &optima praparatio eft animae

I.P

purgatio & puritas; quz quó màe

;m?!älmu

P

jorerit, eó majora SpiritusSanctus dona

gt

infundet, Minue ergo peccata prafettim

magls deliberata.

N

^

"

]

II. Praparatio altera eft accurata lin-

uz cuftodia , ne eá Spiritus S, qui in for-

; Mi

ma linguz apparuit ; offendatur. — Cave

digit

g

ergo à detrattione , contemptu aliorum,

contentione, ja&tantia.

al

IIl. Decem diesinter feftum Afcenfio*

3(*2(?5,&

nis & Pentecoftes cum Apoftolis e recol-

giia

lige, autexercitiis fpiritualibus vaca , fi

TT

pertempuslicet: aut faltem attentiüs &

us

diutius infifte meditationi rerum coeles«

M

flium, prafertim beneficiorum divino-

at

[

D

rum, exemplo Apoftolorum» & B, V.

IV. Majus & frequentius exercitium

T0

virtutum przcipuarum , quibus oble&tatur

n

Spiritus San&tus , valde bona eft difpofirio

,

ad Spititum S. S. Gertrudisà Deo intelle-

l'.biägenï

xit L.4«c,38, Quatuor virtutibus animam

;mml

Præq

D

]i

J

ad Spiritum Santhum.

PL

n

przparari ad SpiritüsSandti (uíceptionem,

puritate,humilitace, uanquillitate & con*

cotdiá , fiin his proficere ftuderer. S.Ber-

]

nardus Caftitate , lónganimizate, fuavitae

te, charitate non fi&, Tract, de vita folit,

V. Solitoferventior oratio, recitatio

horaram , pfalmorum;officii aut Liraniatü

All

de Spiritu S, petitio 7. donorum , & 12*

ll

fiu&uum Spiritüs S. Vide Horolog.Sacerd.:

VL Major conatus affzquendi perfe"

é&ionem.

VIL Maximi denique momenti eftar-

(s |

denter & frequenter per diem, v. g.ad ho-

"

r2 (onum, invitare Spiritum S, Peni fantte

sni,erigen-

Spirims,vcl : Veniereator Spirit

p

da quoque fpes ,& defideranda magna do-

!Tïiv'xi

na,atque ut efficacilis ea obtrineanturs: ad-

W

dends corporis afflictiones,flagellationes;

miüswfc

cilicia, j?junia,

& lectus durior.

I

AXIS' VIIL

T

qïrrba

Devotionis peroflavam corporis Chrifi

[

Lf ^wWUolibet die meditare de S. S2cra-

tuüentoe

lz*.r'ml |

lL. Sepiusin die & ferventius olito il-

lud invife.

inguam

IlI. Diligentiüs (olito refrzna !

tuam ab omni peccato, in honorem S

. Sa-

T

nüu$.

l

crapsenii toriee linguem tuam Iange

Z6

lV L Sæ-*

n

Corpoxis Chrifi,

Auuma

IV. Sapius intra o&avam & majore

» PRA

fervore facram menfam adi;

"

V. Indies affli&ionem aliquam; aut ca«

li

ftigationem corporisadhibe, v, g diícipli«

'38. I ün,

nam , ad placandam fammam Numinis

Maje flatem , obtotirreverentias SS, Eu-

l P][[OM;Pi

chari(tiz toto mundo illatas.

!ggahridtw

p

VI, Saltemter in die , mane, meridie, &

vefperi quinquies genu fle&e versiis qua-

;j;ms,rtcil

iO

tuor mundipartes, breviter & affe&aos&

d

ob trescauías. 3. Ut peras remiffionem

pec catorum, quz in ifta mundi parte con-

;;ionc& |

T

tra S, Sacramentum perpetrantur. z Ut

gratias agas Divinz Majeflati pro bencfi-

ial

ciis collatis mediante San&iffíimo Sacra«

vb

f

mento,&Miffz (actificio,tam vivis ; quàm

defundis. ;, Ut commendes, Chrifto Do-

Y

K

n

mino in Euchariftia exiftentiin ea mundi

xXM

n

M

|

i

pitte , omnes neceífitates. fpirituales &

temporales vivorum & defun&orum.

ET

i

VIIL Szpius communia fpiritualiter per

oGtzvam , exa&tiüs obferva filentium , mi-

f:i:

ifs',

nüsloquere deindifferentibus ,. ac folito

ml

devotilis (acram hoftiam afpice, fle&endo

[

€o loco,quo commod videri queat S,Ger:

i

trudi revelatum divinitus,toties augerime-

d

ritum;quoties cum devotione ac defiderio

A

fa-

Cor ur;'J, Chrifii.

J4r

Wg

facram hoftiam afpexeris.L. . infin, c. 2 .

PRAXIS IX.

i

Celendi B. V. Deiparam C ad. ejus fefja

n

fife praparanas.

hi

ümB., V. fingularis fit. Advocata &

J

C

Patrona,par efteam quoque d quo-

libet fingulari devotione coli,

1

I. Praxis eft,quotidie recitare tofariums

"

II, Praxis,recitare

pié & ferventgr pat-

:

vum B. V« Officium.

IlI. Recitare officium de Immaculata

m

N

t

Conceptione B, V.

n

IV. Recitare ftellarium B. V. quotidie ;

j

id eft. duodecies duodecim falutationes

lts

angelicas.

Q

V. Recitareindies ternas oratiunculas

t

ad Patrem , Filium , & SpiritumS. quas

und

B.V.S.Mechtildem docuit L,2.c. f j. reci-

nl

tantibüfque ad futuram fein horá mortis

"

j

fpopondir.

VI. S. Thomz Cantuarienfis Epifcopig

qui cam indies 7. falutationibus angelicis

J

honoraret 7.D.V.gaudia in tertis habita,

IJ, Vitgo jusfit otidem falutationibus coli

a

u

7. gaudia ceeleftia

VII.B. Jordani in generalatu fuccefforis

wgm

] ini-

L

S.Dominici, quinos pfalmos tegitare

tiali-

"

$42 Praxis 1X. Colendi Deiparam,

j

tialibus literisMariz nomen exprimente$,

;:adabah:

Scil. M. Magnificat A. Ad te levavi.R.Re«

tribuc fervo cuo. I, In convertendo. A. Ad

:Kilf[x 3 B'

jjülilï)&a'

te Domine levavi animam. Singulis aütem

'vjhls IH[

fubjiciebat (alutationem angelicam.

t

Mi

VIil,

Kecitare novem

falutationes

J

. fdnt

Angelicas & in fingulis meditari unum e«

imp

jus privilegium.

Jb

IX, S.Philippi Neriiz (umptá in ma-

nuscoroná peccatorià, (ingulos globolos

jai C

fs

ta&tu percurrere , & ad (ingulosaffectum

;ä;P:mal

aliquem elicere, B. Virginem laudare, aut

ejusopem implorare, v, g. Mater Deiora

l 1 üP. 71

MT

]e(um pro me,

X. Habere altiffimam zftimationem

g:arimn

de B. V. eámque variis laudibus ac titulis

u

honorare , autcrebró & magno guftu de

Ti m

d m

B. V.colloquia cum aliisinfütuere.

XI. Ne prolixior fim in omnibus diffi-

D

cultatibus & dubiis ad B. V, recurre , nul-

hb

lam iconem B. V. negle&tam aut loco mi-

uj

niüs honefto affervari patere, Andronicus

I

Imperator parvam B. V. ftatuam collo

ii

appcnfam'gc&abat- Idem preftitit; & o-

d

mnibus Diocefis fag incolis fuafit S. Ca-

iti)

rolus Borromaus. Francifcus ToletusCar-

N

dinalis templa B. V. dicata fregentabat-

E

& ibi-

IN

& adejusfefla fj þræpamndi. 5343

:

& ibidem celebrabat, fibi commiffos B. V.

commendabat,& quidquid apud eos cffe-

'As

&um vellet, à B. V. impetravit. S,Carolus

D

Borromzus,& alii jejunabant Sabbatho &

in pervigiliis in pane & aqua: AliiSanctos

l

de familia B. V. impensé colcbant;S. Jofee

"p

phum, S.Annam, S. Joachimum: alii

fingularem erga D. V. amorem & devotio»

ll

À

neminfüllabant, Nullum erat in Hunga-

ria, Dohemia, Carinthia, Stiria , Carniola

0?8

N

Sodalitium B, V. in cujus album Ferdinan-

dus II. Imperator nomen fuum non refere

AUL

ret-. Vitz cap. 7.

XII. Ultima & omnium optima praxis

& B. V. gratiffima eít, imitari ejus vite

tütes , puritatem , humilitatem obediene

N

tiam,vitam exemplarem , in omnibus di-

Gis, fa&is , motibus circumfpectionem,

JJ

Tunc enim veraciter San&os colimus; f

d

eorum vitam converfando imitamur $,

(

Laurent. Juftin. in fefto SS.Omnium,

PRAXIS X

ock;r

[

Colendi Patronum aani , men[is, nominif,

M

Parochia , Templi, Aliarise

SA ü'

Uemadmodum Tobias junior, ità &

quilibetSacerdos,qui ad hareditstem

eelum

paternam capiendam , Giter ir.c

diri-

L

*44 Praxiscolendi Patronum

p

dirigendum mittitur ! indiget vitz comire

.j:ocldeZü

geiti

fideliffimo, qui eum in hac peregrinacione

ducat, docear,defendar.

Quis veró erit

sinif

ille ? 444 alquem Santlorum convertere;

a

at

ait Job.c. $. utigitur hujus Santti patroni

tutelam obtineas.

g

I. Ultimo die anni vel menfis Deum

a

toga , ut talem tibi Patronum deflinet, ob

yeftct

ml

cujus interceffionem vult profe&um tuum

augere & fuas cibi miferationes elargiri,

fgri

II San&um ribi in tutelam defignatum

jcdton

l

cum debita gratiarum a&tione, tanquam à

3tcOn0

Deo deputatum devoté & reverenter fu«

at

:.

]

Ícipe, Et primá occafione necesfitates tuas

Md

"

Áisin

ei expone & commenda , & inftar Jacob,

sinti

€um eo non brachiis, fed precibus lu&are,

r

nec de(ine, donec benedictionem confe-

J

!

us

i«

uaris.

RUO

III, Sané&um tuum tutelarem quotidie

':':mpmp*

minimüm bis,mane (cilicet & vefperi ora,

t

ut protectione fuá tibi affiftat & 1. Ad me-

wl

MA

0()

ditationem rerum cceleftium lumen impee

i

tret. 2. Defideria. & precestuas Domino,

b

cui íemper adftat, reprafentete3, In neces-

od

firatibus , tentationibus & perieulis (uc-

M

currat,

"i

IV. Obíequia; quzin honorem cccle-

ftis

LT

/

l]

anni ,tenfis ,nomsnit.

745

li

ftis Advocati prz'ftari poffunt,(unt fequen-

tia. r. Diem fcftum ejus jejunio velabfti-

£l

nentiá peculiari preveni.2, Vitam ejus aue

i

falem partemlege. 3. Sacrum celebra.

4.Meditationem deSanco inftitue. f.Seli-

n

ge peccatum aliquod,à quo illo die,aut per

octavam abftineas, 6. Virtutem, quáSan-

Ti

&us Protector tuus maxime Deo placuit,

'I*M

pet ejus interceffionem. & Chrifti merita

pete. Tempora atitem petendi (unrin col-

loquio meditationis, in fine examinis, poft

Sacrum vel communionem, 7. Virtutis il-

lius tor atus elice in fefto aut per octavam,

quotSan&us vixitannos. 8, Gratiasage

Deo pro beneficiis naturz, gratiz» gloria,

A

ï

San&oilli, & perillumaliis, collatís; 9.

(

|

Singulis diebusaliquid , quod corpus do-

met,aut voluntatem frangat , fuícipe. 10.

Non tantüm proprias, fed & communes

Ecclefiz necesfitates,aut Parochiz,Pacriz,

:'

DomüsSanc&o commenda: & quod intet

iif

omhia przcipuum eft, San&i virtutes imi-

tare,. Hacratione Patrono tuocliensper-

iO

quam gratus, dile&us & prote&tus eris,

i

POROA XIS- XD

Diem [ufcepti Ordinis vel Sacerdotii , vel

j

primitiarum pià eclcbrandi.

$i

i

$46 Praxii Diem Sacerdotisaumuum

[

lal

5

antiqui natales fuos , quibus ad mife-

Sl

al

rias & mortem nati , non fine latitiz

aelli*

D

fignis celebrabant, quod de Pharaone le-

g

itur Gen.40. De Antiocho 2. Machab.6.

qin t

De Herode. Marci 4.Quantó magisSacer-

uj

dos diem nativitatis cum jucunditate cele-

qiils j

brabit,quá non ad vitam cum mu(cis com-

«s M

munem,fed fan&tam & immaculatam in-

bt fh

greffus eft. Cüm ablactatus eftIfaac , A-

limlg

brahamPater ejus fecit grande convivium

Gen.a1. Matthzus die vocationis fuz fe-

:galkudinc

!

lais

cit Domino convivium magnum in domo

& W

T

jl

fuáLuce 5 ,Quidni & nos die primitiarum

lii A

vel Ordinis (ufcepti , tanquamin die abla-

ékationis àmundiuberibus , lztitiz figna

Vi

a, t

edamus, & fpirituale convivium adorne-

&u Bl

mus? At quo pacto ?

l. In vigilià illius diei, jejunio , aut ab-

u

ftinentiá aliquà, deinde corpori$ macera-

PT

tione & aliquá humilitatis & mortificatio-

hs qi

nis oftenfione te difpone.

vt

II. Ipío autem die meditationis tem-

pusin confideratione tand beneficii & in

fv

fervenuffima graciarum adione, atque in

;::'ndnpmx

laudibus divinis infume: quód ad occupa-

;,B-Virgine

tiones honorificentiffimas & ad divinam-

Hac mente

v') U!Pl

lt

fgqxiliarira:exxs fis evocatus,

vol-

!

pié celebrandi,

$47

Ü

volvens, ad laudes Domini Liberatoris tui

(

affidu& canendas te totá devotione con-

T

verte, dícqueilli $ Landabo nomen tuuns

h

A[fidue cf collaudabo illud in confeffiones

4

uia exaudita efhoratio mea: quia libe-

r

vA(Hi me de perditioue: &f eripuifHi me de

At

tempore iniquo , propterea eonfitebor. ey

D

laudem dicam tibi qfv benedicam nowsini

!

Domini. Eccl, $1.

W

—

III, Exhomologefin inflitues, atque in

ea deingratitudine erga tantum benefi-

1;3:-

4

cium , & deannis tepidé in ftatu tranía-

i

Gis , te accufa.

Md

T

VI. In grati animi fignum Sacrum ce-

du

lebra ,. & etimaliud non habeas , quod

d

pro dono offeras, unigenitam Filium Pa-

tri przfenta,. Etcüm hoc donum , benefi,

cium acceptum longe fuperét , proprer

illud nova beneficia confidenter pete, ut

fcilicet Deus, qui cocpitin teopus fanctie

tatis , illud perficiat , & perfeverantiam

donet.

V, Cüm verótu penitusin(ufficiens fis,

ad reddendas protanto beneficio debiras

gratias, B. Virginem & Sanctos Patronos

tuosroga , utprote Deum laudent, &

atrie

gïatias agant, Idem rogabis. à Confr

[]

bus

!

PrAxi

1 javandi animas

.542

bus cuis, Nec defint feftiva colloquia; qua

i

p

N]iciu

giaritudinem & ftatüs amorem fonent,

,Ul

SicSan&um , purümque ac Deo grauim

celebrabis convivium , diémque hunc

agl

nE

celeberrimum atque fanctiffimum fancté

;]f;ldf ]

tranfiges & gratias novas reportabis.

PRAXIS XII.

yqn u

nl

nuands animasin purgatario.

I.

a

F fer Miffz facrificium pro defun-

, &is,prafertim ad altare privilegia-

ingutn

tum, Quando ad alios fineslegendum eft

';-:*d's:U(l

n

faltem. fecundaria intentio applicetur de.

j

functis, & addatur efficax Memento.S.o-

sii t

nica ab Auguítino petíit, utad altare me-

gt

«pnrdt

miaeritMoniczMatris (uz.L.9.Conf.c.3.

Il. Offer proanima quapiam Sacrum

'«,özlaaizbo[

vel communionem praferrim die commu-

jl

L

nionis generalis;cenceffo abUrbano VIIL,

Anno 163 4. qu& pietas Romz carpta, in-

ii

dein Hifpaniam, Galliam, Germaniam,

ldl

Poloniam; Delgium propagata eft : Con-

TT

ceditar autem inBulla celebranti vel com-

LU

municanti, (i more confueto oret pro con-

fl

cordia Principum &c, plenaria indulgen-

BH

tia, quz defunctis applicari posfit,

Jini,

D

1

III. Ora pro defan&is : fan&ta enim &

Mi

irr]

falubris eft cogitatio pro defun&tis exora-

u

I€» 3.

in purga'orioe

$49

21

ze. 2. Mach. 12. Recita itaque Horas Ca-

i

nonicas, C fficiun B. V, Officium vel offi-

n

ciolum defun&orum , rofarium,pfalmos

pornitentiales,quos S. Bernardus pro Ma-

i

E

trefua Aleidarecitabat ; vel pfalmum Mi-

fcrere, v«l de Profundis, quem tempore

meníz cum fuis orabac Thomas Morus

í

Angliz Cancellarius. Tranfiens caemetes

rium , precare defundlis requiem dicen-

U

de; darequiem can&is Deushic & ubi-

que fepuldis ; Ut fint in requie propter tua

vulnera quinque. $. Albertus Epifcopus

Cameracenfis , requiem defunáis appres

d

cans,vocem audivit,feu geniorum feu Ma«

W

h

nium refpondentium: Amen.

t

IV. Omniabona opera vel partem fa-

tisfadoriam applica defun&is , exemplo

SS. Chriftinz , Gertrudis.Lydweinz, T he-

]

rcfiz, Alexandri VII. & aliorum.

V. Eleémofynam da vel procura dan-

()

dam pro folatio defun&orum. Eleemo[yne

ï

u

"

à morte liberat , C ipfa efl qua purgat peccam

Ü

r[

t4 C f acit inpenire mifericordiam. Tob.12.

?

Hincinnumerz fundationes &c.

j

VI.Jejunia, cilicia , lagellationes offer.

S. Tetta foror Regis Angliz jejunabat pro

íolatio defun&orum: cilicie feintcingebat

n

qui-

"

L

Praxis juvandi animas

i

quidam Martyrin Paraquaria : aliife fla-

p

gellabant. Forti animo dolores & adverfi-

gt

tatestolerabant. Ad preces, jejunia, elec-

gilik

mofynas pro animabus, alios privatim &

japaa

publicé pro concione excitabant,libros de

mifericordia defunáis exhibenda tractan-

ggügnaïiw

quitdi

tes,& imagines,quz aRimas purgantes re«

prafentant, diftribuebant. Imitare, juva

ro vitibus , tum quia tormenta funt acer«

o

u M

À

iffima,tum quia diuturna.LudovicusIm-

zi

rator cognomento Pius; :.annis: Carolus

s

M. ImperatortotEcclefiarumfundator ab

il

Anno $14.ufque adannum & ? 4.in purga-

torio cruciatus fuit. De Innocentio III.

1;::10 ]u

"

Summo P. ntifice S. Ludgardirevelatum

L

:-æiiro;alql

TT

eft, eum in purgatorio cruciandum ufque

ITH

ad diem Judicii. Efto ergo mifericors:nam

EBeetz mifericordes » quoniam ipft mifericor-

m

diam confequentur.

i

PISACIS XIT

3 d

lnfbtuendi recoll.Gt0nem . bebdomadariam

TU

- & menfiruam.

W FE(CZ(H,

'

Ot4I. Recolledio Hebdemadaría

xl

lP

brevior eft & inftitui poteft , vel die

A000

Sabbathino,velDominico uniushorz fpae

i f

tio, in eáq; difcutitur profc&us examinis

VO

particularis , prefenshebdomas cum prz-

t

tcrita

n purgatorio,

j;t

téritaconfertur. Deinde examinatur , qui

tegefferiserga Deumin charitate & devo-

tionis exercitlis : erga Superiores quoad

charitatem &benevolentiam:erga teipfum

i |

quoad temperantiam , humilitatem,pati-

,

i

entiam,refignationem,& operum ordina-

Uä!'i-

riorum perfectionem. Denique ex itatur

dolor dgdefeGibus ; cum emendationis

n

4t

propofito & petitionegratiz

I

Nota 11. Recolle&io Menftrua pauló

d

prolixior eft,& plufculum temporis requis

rit,diem unumaut faltem tres horas:ideóq;

inflitui. potcft ultimo aut primo die men-

i

!

fis,vel primo Dominico aut feftivo die mi-

u

nüsimpedito:;atque hac ante eam premit-

tuntur j. Prid e velipfo die recolle&ionis

üxUïqu

RUM

affumenda materiaaliqua recolle&tioniaut

Huïj(i'«wï' |

neceffitati fpirituali accommedata : v. g.

l

de ftimulis proficiendi,de brevitate & pre-

]

tio temporis, deaternitste , de beneficiis

7)

divinis , de virrutibus & vitiis, deinduftrüs

cavendi peccata, & quzvis alia meditatio

if

facilé huc trahi poteft.2. Lectioaliqua aut

coafideratio renovationi fpiritüsapta , ut

de modo ferventer progrediendi in via

d

perfc&ionis , ejüfque mediis cfficacibusac

motivis. 3. Ante & poft íacrum ferventiüs

UM

ü

infti-

m

318

Recelleclio menflrua,

i

a

inftitutum defideria Chrifto offerenda $

»

gj

gratieque & benedi&tio enixé petenda.

l o

Notal|.Ut cum fru&u majore hzc

,Egnf.h

recolledio fiat ; per modum meditationis

um

vel confiderationis , ejus finis ferió expen-

«t

d. ndus;qui eft ». Continuus progreffus in

mfili!o [

triplici via perfe&ionis, fecurior migratio

at

ex hac vita, & major gloriain altera.2.Ma-

,deffäm

jor proximorum zdificatio, incrementum

g

gratiz &glorie eorundem. 3. Major inde

jqxndc,(

emergens Dei gloria.Expendi quoque po-

:.;wnmon

teft recolle&ionis hujus dignitas ob fines

guncum

adeó excellentes:neceffitas ob fragilitatera

qfent

noftram (cmpcr deoríum ücrgentcm : utie

,:mcproü

litas & fuavitas ob fru&us copiofos fere-

nitatis con(cientiz , gratiz in via , folatii

gl

in morte , lztitiz. & gloriz in eternitate.

imbo.

xtunt

Denique modus adeó facilis,qui fine tem-

u

poris difpendio,& tanto fpirit^s compen-

dio inftituitur: fimálque opus aliquod hu-

n

militatis , poenitentiz ac devotionis prag»

mittitur.

z

:;lyilldt,(

Preflanda in ipfa vecolleione.

w

Xpende, quem menfe elapfo profe-

t

'E

&um facere debueris ,tanto Dei a-

ERY

Ilynj

more;beneficiisque przventus;quem veró

n 5l«

d

'fcccris,ac 1. Quítegeffzriserga Deut

uüm

Preflanda in ipfa vecolletione,

5$2

"i

d ! |

trüm magiseum diligas, quàm praterito

menfe, majore reverentlá in ejus przfentia

t |

ambules,in omni a&ione,converfatione s

7

recreatione.:, Num majorepietare, devo-

D

tione accuratiore & fervore obiveris fa-

ibl

crum,meditationem, officium, preces,ali-

aque exercitia, 3. Quomodo creveris in

UM

profe&tüs defiderio, in fervore & refigna-

jj

tione.Si defectus fuerit , contritionem eli-

J

!

ce,melioráque propone.

lL. Expende, qui te menfe elapfo geffe-

!

|

[r

riscum proximo tuo , cum collcgis & ex-

ternis,etiam cum illis,à quibusaverfionem

TY

fentis, vel offenfuses; num eos fincero &

]i

dulci amore profequaris,eümque ore,vul-

li

"

tujfigno & reipsá demonttráris, amicéil-

nit

losalloquendo . confolando campatien-

i

do, opera charitatis, velut ipfi Chrifto, ex-

(

hibendo; benefemper deillis loquendo ,

q«U«L

defectus excufando , bona eorum laudan-

do.

"

IILExpende,quá ratione te habueris er«

l

ga Przlatos velSuperiores;num praftiteris

iis i. debitum amorem & honorem. z.

üwff

Promptam obedientiam. 3 .R efignationé.

1V. Expende, quomodo curam gefferis

tibi commifforumParochianorum,pome-

Aa

D

ftico-

h

;f4 Preflanda in ipfa

.

recolle&lione .

M

"

fticorum,peenitentium:ex

igec enim Deusà

Ll

i

g

terationer , quieos pietate inftruxeris ,

od

uj ad obfervationem przceptorum divi-

gt

norum & Ecclefiz excitaveris , falutis im-

emonr

edimenta & peccandi oceafiones remo-

yiind

veris : omniaque meliüs menfeprafenti ,

vial

4

quäm el

apfO præ&iteris.

g d

V. Ex

pende & infpice teipfum , num

(rlo

[]

Árit

melior fisin prafenti, quàm menfe prates

rito. 1.Quoad diminutionem peccatorum

nl

in numero, &gravitate. 2. (&oadpafüo-

W

num refrenationem.3. Quoadmodum be-

st

ne faciendi opera o

rdinaria. 4.Quoadfer-

p

vorem in bene opet

ando. ;.Quoad minos

P

hr

adverfitatum ,

& (eníü earum.

rem fugam

m

ficiendi defiderium.

6. Quoad majus pro

ul

ZT

7

uoad obfíervationem

rübricarum. 8.

a |

uoad modeftiam exteriorem , in vultu ,

n

xerbis , veftitu, converfatione, 9. Denique

tht

uoad curam corporis,&temperantiam in

Tnem.

vi&u, veftitu habitatione ,ludo, ftudio ,

k

exercitio.Necomitte difpicere , num pro-

ab

ofitain exercitiis , uti & in recolle&tione

precedente concepta , executioni data.

lPoRlapfu

al

Denique dolorem elíce , denuó propone,

EAT

gtatia

m pete; ac difpice;utrüm materia ex-

at

aminis particularis mutanda, & quanam

meníe (cquentiaffumenda.

PRA«

]

Braxis XIII.

$1

ij

PR.AXIS. XIV.

d.

Extirpandi vitia (* peccata.

:m&x- |

1. Y^ Xcita vehementer defiderium & cer-

l

"

tum vitiumextirpandi propofitum ,

]u

illüdque crebró renova.

II. De vitii vel peccatiillius fceditate ,

damnis , periculis , mediisemendandi ,

d 'I

meditationes & confiderationes inftitue.

j

t

l

IlI. A Chrifto utcaufa exemplari,pro«

u

merente & efficiente, omnis virtutis & pu«

titatisgratiam flagita, per afpirationes ma-

,F.ü?a-

né ,interdiu , vefpeti , in facro , examine

»

'|

prafertim in periculolapsüs. Et San&o-

"

rum virtute contrarià pracellentium pa-

if.:mm.ïi

trocinium implora.

i

IV. Juvat proteftatio fa&a coram Deo,

B.Virgine & S.Angelo Cuftode.

a

- V. Vigilantia jugis & folicita attentio

d

ost

ad feipfum prefervandum , plurimüm va-

let. 4ttende tibi , neincidas. Eccl. 1 9.

il

i

V1. Viva memoria Dei prafentis , exci-

W

vantisad officium, intentantisfupplicium,

invitantisad bravium.

]

d*

o

VII.Poftlapfum profunda fui coram

J

Deo humiliatio, agnitio, deprecatio cum

Ípe veniz , contritione & zelo culpam e-

luendi, emendandi,compenfandi.

r

Aa2a

VIII,

u

s

L

Praxis adipifcendi virtutes.

aj

VIII Accurata peccatorum venialiuv

P

examinatio, affe&tuofaconfeffio, rigida

jj

expiatio.

n

J

1X. Conftans p raxis recollectionisho-

zln&mn

rariz , hebdomarie menftruz. Utfüfque

al

.'diligens examinis particu'lari-s.

gn M

X. fugaotii & occafionum relaþpsüg

..

XI. Affidua mortificatio

tlifrum

XII. Fervor in fpiritu proficiendi , &

quic

quodvis opus juxta induftrias prafcriptas

an

gt

bene peragendi.

Deniaue examinandus conatus,(uccef-

ginih,

fü(quebonus Chrifto offerendus,cum hu-

a

gupt

miligratiarum actione ,& propofiti reno-

yatione.

«dli,

PRAXIS XV.

s

Adipifcendi virtutes,

zïtwuiam*

Lantmt

turrim .pe,rfe&ionis ferió adificare

SI

T

defideres,fequentiavirtutis acquiren-

[/] Civ?

dz media & inftrumenta , neceffaria (unt

»;Eypucnfl

yumm]

ad perüciendum.

L Inftrumentum eft cognitio virtutis ,

drfima

cümenim vitia non raró larvam virtutum

srin

affumant; neerretur: virtutisnatura, proe

zO

prietatesmotiva;a&tus , gradus probé co-

LA

EU

nofcéda funt.peq uibusvideanturA(ceta.,

JLInftrumentum affequenda virtutis eft

fum-

Sitü,quc

Praxis adipifcendi virtutes.

557

Al

fumma ejus effimatio (f appretiatio,quz ex

n

conf(ideratione ejus honeftatis,utilitatis,ju-

cunditatis , pulchritudinis & necetfitatis

I)

1

oritur.

III. Inftrumentum eft poffulatio feu pe-

|

titio. Qemadmodum Salomon pctivit

h"&

[

Sapientiam & obrinuit. 3. Reg. 3-

IV. Inftrumentum eft. D/fidentia fui ,

j

cüm nota fit nobisfragilitas noftra & im-

t

'Tota

potentia , atque virtutis fublimitas.

itaque fpesin Deo collocanda eft : Qui

confidit in illo,non minorabitur Eccli z.

V. Defiderium ingens virtutis : càmhac

fit gemma pretioüfïïma & thefaurus in-

comparabllis , ornamentum animz , fons

faliens in vitam aternam. Deatiqui efü-

riunt, quoniam faturabuntur.

VI. intentio attuali; operandi ex fine

zö,E('«."»i

virtutis. Cavendus omnisfinis przpoftc-

ïl(il []

rus & hypocrifis Sedfi credis , crede ob

authoritatem Dei revelantis;fi (peras,fpera

Yi

ob Chrifti merita ; fi diligis Deum , dilige

(

propter ipfum.ouamvisetiam plurium vir»

tutum motiva utiliffimé conjungi queant.

m?.ï;f'-"

VIL. Robur mentis & covlantia in

sin»

quazrenda virtute Corenim homini

o

gita-

l

ftabile eft , quovis tentationis vento a

Aa ?

bile;

j

$48 — Praxisadipi[cendi virtutet,

;1;6057 f

bile; Adeóque animus contra difficultates

armandus eft.

gtl

jriit

VIII. Cura particularis de vitio

'virtuti

4n EZ

contrario extirpando, quod fit per examen

intil

particulare, & per anté dictam methodum

" m

extirpandi vitia,

5-,[üxmii

IX, A4ffidua exercitatio virtutis, Virtus

g

ubi eft ; non eft otiofa, fed'operatur : nulla

" AU

occafio virtutis exercendz omittenda.Belli

gjigüt,ü

Dux occafionem vincendi hoftem negli-

j

gens ab eo vincitur. Mercator occafionem

gin )

lucricontemnens , detrimentum patitur.

Dum tempus babemns, opevemur bonum,

o

Aifey

monet Apoftolus,

« qi

X. Affidua Dei prefentis , edqueviva

iil

snemoria. Hecenim eft expultrix vitio-

gt

rum , genitrix virtutum & parens omnis

perfe&ionis: qua per totius diei decurfum

dul

geilud

ad modeftiam,humilitatem,patientiam re-

us

Jigionem, & charitatem manuducit.

PRAXIS XVI.

aiin

d

Tyiplex nebile pietatis Exercitium.

gt

EXERGCITIUM L

zudm

"s Ingentis meriti & efficacie , fem

bou

PACTUM

yulis

gt

C»m Deineundum » mane vel $n (nero.

Sa-

l

Primum pietatis Exercitium — 559

Í

]

Acerdos , modico labore , plurímum

mereri cupiens , hujufimodi pa&um

DI

cum Deoinire poteft.Nempe quàd ad cer-

At

ij

ta quedam figna,v. g. fonitum campanz,

tunfionem pectoris , ver-

ls

afpe&um ccli ;

ba, greífus , motus &c.

( nam figna pro

i

placito affumi & multiplicari poffunt) ve-

lit & ratum habeat,quodvisopus bonum ;

Ul

l

& Deo gratum , quod unquam factum eft,

| mdþ

feu hodie fit , aut unquam deinceps futu-

TR

rum eft , aut fieri poffit. Itermo quód rottes

at

velit (eipfum offerte Deo, dolere de pec-

catis , renovare propofita , vota, Deum ad-

LT

orate , amare, laudare &c.

7!

Vim & valorem hujus actüs à contrario

IN

n

colligere licetiSiquis ftacueret (ecum quo-

Wl

ties audit campanam, caelurn re(picit &c.

dcwf"

toties fe velle ratum habere, quidquid un-

i

quam

mali a&tum vel agendum eft , opta-

ij

rétque

fe ejus effe participem ; quantz is Íe

culp

x ob

(tringeret? Hoc itaque fiiu malo

tam c

fficax eft, quidni idem bono applica-

M

tum immeníz virtutis

& meriti erit ? (ed

en formulam hujufmodi pa&ti :

O benigniffime Dater milericordiarum!

us de immenfa bonitate tua, pro

Ego confif

inis tui , & falute animz mez

M

gloria nom

pa-

k'

Aa4

hii

$o

Primum

age

padum quoddam tecum inire cupio in

hunc modum.,

w D]

gt

Quoties coclum fufpexero ; vel pectus

3Jff'im.&

percuffero, vel piam imaginem afpexero

L]

sbet

quoties horologium aut fignum miffz vel

a d

elevationis hofliz percepero, rofaritim vel

librum in manus accepero , quot literas

501Filhls,

fcripfero , quot verba protulero, quot. re-

du

«'.lübffsxv

fpirationes & arteriarum pulíus babuero ,

ln

quoties membrum quodcunque movero ,

304

vel Dzmonem me in quacunque materia,

fidei, fpei , charitatis, caftitatis, patientiz ,

u

l

]

huniilitatis &c. tentantem fenfero , nunc

'

protunc declaro,teties me facere & exer-

":* (

i

i

l

l

AADUS

À

]

cere velle ,omni meliore , quo fieri poteft ,

modo & formá , atus hofce fequentes, li

gt

cetforté tanc ad hoc mentem . minüis ad-

ld

verterem.

d

Totiesjinquam, gaudeo & gratulor tibi

u

ex animo, mi Deus , ob infinitas perfectio-

ET.

nes tuas, quód fis,qui es,id eft,Deus fum-

p

mé potens, fpiens, bonus , mifericors,ju-

DI

ftus, füummum Creaturz rationalis bonum

ii

d

&c. Quód nulliusegeas , utpote teipfo fat

beatus & fufficienstibi , noftra autem o-

"m gl

mnis fufficientia ex te fit,

EE

Gaudeo etiam Domine propter opera

ïr)m qw

Qe

Pietatis Exercitium.

6T

[

L]

bona que unquam facta fant;fiant indies,

fientque in pofterum , propter amorem

:

tui : aliáque omnia,qua fieri poffent ab iis,

Mi

quos creáfti, & creare potuiffss, idque eá ;

quà poffibile eft , perfectione,

fl

Gaudeo obea ,

uz Dominus nofter

Al

Jefus Chrittus,B. V. M^ria , SS.Angeli,Pa-

M

triarchz, Prophetz , Apoftoli , Martyres ,

li

,

Confeffores , Virgines , omnésque Sanci

WU

& fidelesomnesegerunt ad gloriam tuam,

nec non ob amorem quo te arernüm pro-

M

fequentur, & laudes quas tibiin eternum

dicent,

j

ts

I

Offero tibi omnia miffz facrificia , qux

v |

vel hactenusin Ecclefia pera&a , vel dein-

-

ceps uíq3 ad cohfammationem feculi per-

ii

agenda funt,ídqueanimo adorandi & lau-

dandite, ati Deum fupremz.| Majeftatis:,

Iulom |

potentiz , fapientiz , Bonitatis &c- Icem

iil

gratias tibi agendi, nec non placandite; &

tj

bonagratig & gloriz impetrandi àte.

a

Doleo de peccatis meisomnibus & (in-

J

gulis ex animo propter amorem tui: fpero

11

deinfinita mifericordia tua veniam , proe

"n

ponocum gratiatua non ampliüs offen-

dere te in zternum.

Dolco quoque de tot peccatis à mundi

:eroïiï

ini-

Aa j

hi

tex

Primum

ij

ii

initio hucufque à quocunq; homine com-

miffisjiisque te tam graviter offenfum. O-

, n

p d

to exanimo , ut compenfari aliquatenus

du

meo fanguine po(ï'cnt: utínam vice cujüs-

que peccatl, fingulis zternitatis momentis

mbllan

j

mille tibiobfequia à SS. Angelis & oinni-

bus Beatis deferrentur !

fl

"

J

Dimitto ex animo,amore tui omnibus ,

gvb

lþlm l

H i(q

ui me offenderunt , vel quomodocunque

Ti

v

leferunt , & optoillis pro fingulis offenfis

àte peculiarem aliquam gratiam feu benes

P

ficium, Et utinam nunquam ipfituam of-

i, t

fenfam incurrant,

nitq

Inmanus tuascommitto me , & omnia

g,

mea , prafertim finem vita mez,ut difpo-

i

nas de me;uti re maximé ttia ; in tempore

n

& zternitate , quod tibi placuerit & vi(um

DL

[

fuerit, fore ad majorem gloriam tuam,

Poflremó offero tibi , quidquid poffum

du

melius & meliori modo, pracipué veró vi-

TE

tam , paffionem & fanguinem D. N. J.C.

hj

UE

in gratiarum a&tionem pro beneficiis om-

nibus corpotis & animaz;qua hactenus d te

) anrih

accepi , & deincepsaccipiam, prafertim

mäind!ilp

pro charitate , quá ab aterno dilexifti me ,

Wif

& pro dono perfeverantiz obtinendo , ut

ijniw

tibi infeparabiliter adhzream.

tl

Hunc

-

Bietatis. Exercitsums

ies

lt

Hancipfüm a&tum quoad fingula mem-

wf

]

bra , aliáque his implicié inclufa touies

J

2l

ratum effe volo, quoties aliquod & fignis

Aj '

prattitutis vel praftituendis , edidero; imó

It

tot vicibus, quotcreaturz, àteproductz

lr

funt, aut à te produci poffünt , quoties

fpiritum duxero,deniQue quoties poflibile

1]

vel imaginabile eft,dipíum iterari ac mul-

(

lfj

14

tiplicari ; atque hoc puré ob amorem tuí,

Á

N

!

omnéíque bonos ac fanctos fines , quos

J5

n

iM

habuit Chriftus Dominus, B. V. Omnes

Ui

Sandi, aut qui ab ullo haberi poffunt.

Domine quod dixi , di&um , fa&ura

j

gratum , ratümque volo , affe&u , effz&tu,

uv

fructüque ( quoadlicet) maximo.

N

j

Si sndies boc patium per tempus non li-

u

ctat renovarerenova breviffimé,nt fequi-

Wt *

inur.

Gaudeo,Summe Deutsdoleo, commen-

UL

do , remitto 2

)

J

facra precespatlad, cuntla probe,

N

Oferg

XERCITLIUM:

at

De . plaribus finibus fapernaturalibus

ii

fubordinatispreflantiftimo fini amari: di-

]i

vini artificiose conjungendis . fjve Nege-

d

J

il

tiatio [piritualis ac metbodus , plurimum

merendi ac lucrandr.

Aa é

Donmi«

k

l

$64

Secundum

Í Qmal

Omine Deus Sanctiffime , & aman-

L'd

]

tiffime Pater mi , in unione merito-

[

jj

rum Domini mei Jefu Chrifti, Sandiffimz

j

Virginis & omnium Sanctorum, per eo»

lec'l

rundem & S.Angeli Cuítodis mei manum,

& omnium Creaturarum nomine, non ío-

») FIO

st

lüm pro nunc , fed pro zternitate , quan-

iU

ii

tum in me eft, majori, quo poffum , affe-

pl

j

&u & modo;quem fcis meliorem , tibíque

[

J

i

acceptiorem effe ; offero divinz Majeft.ti

J

tuz hoc opus (hanc moleftiam, laborem ,

1

idli

dolorem,crucem ) cum intentione

1. Placendinbi folite oble&tandi , ti-

IT

bíque fuaviffimum guftum dandi ; quia ob

1. HO

m (

infinitam tuam bonitatem & perfe&io-

m

Il

nem dignuses. Charitas.

n

(U]

2. Quia fic fpero me per infinitam bo-

nitatem, amorem & fidelitatem tuam ob-

"u.Qüi

ticDto

yenturum gratiam & gloriam.. $pes.

aM

