tam graviter offendi. Chriftianu

Baptifimo fub Crucis vexillo adfcriptus ,.

ïqJ

Mundo, Carni & Diabolo abrenunciavi 5

U

(cd verbis non fteti , fidem fregi,te Ducem

j

1i

optimum deferui, atque iterum ad Diabo-

licaftra turpiter transfugi. O quàm me

Is

pudet/

Ego Sacetdos fum , perfonam tuam

fuftinens , &

veítimenta gerens zat eheu 5

ià tam nobDili depo

(ità , vilisfimi

per(or

h

manc

ipii, ac Sacrificuli Dzmonis latvam

!

malitiesé affümpfi. O quàm me poenitet ld

Ia

Templum Chrifti fum,& Sactarium Spiri-

tüs (an&i,cories À te mundotum,vifirarum,

j

offzffüm : & ego hoc gratiffimo Hofpite

T

ac Domino eje&to, illud in cloacam V ene-

n

tis ac

invenenatam draconum & bufo-

(

num infernalium fpeluncam converti, O

t

quàm

doïeo.'quäm erubeíco !

Dolor ob amiffam Celume

fä,ïw

Oelefte Palatium , eternum Dei Rez

um ,

gnum , Angelorum contuberni

n!ul?*"

San-

4

ü

o

312

Examen

San&orum omnium confortium, volupta.

i

tis Paradiíum, vifionis beatificae gaudium,

il ginllell

zternam Deitatis fruitionem & poffiffio.

j

nem, Coronam loriz immarceflibilem ;

gpu

j

/

bravium;jubilum, folatium , vitam inter-

t

Qu

minabilem , pro re nihili , pro quifquiliis

fl

dl

mometaneis,pro pomo putrido,ftolidi in-

al

li

L

t

ftar pueri,vendidi & ami(i.O quàm doleo!

Dolor ob Infernum promeritum.

A

f

j

Róquanta amentia! pro gutta mellis,

P

immenfum fellistartarei oceanum ac-

»'

"

lni

quifivi: pro brevi honore, zternum dede-

aol

cus: prolevivoluptate, zternum triflitize

ao

gt

aculeum : provili lente zternam famem

io p

& fiti : pro renullius momenti , zternas

tenebras ,eternos factores,conícientiz ver-

pf«

mes immortales, torrentes flammarum in-

ia

extinguibiles: nunquam defitura Dzmo-

xrdan

um

w

num tormenta , nunquam ceffatura dam-

pcccavi

dastma

natorum flagella & incendiasdeniq; dam-

nationem , maledi&tionem, ac defperatio-

gt '

Dem.nunquam terminandam. O quz ca-

J

citas! que vefania!à Deo Creatore & Sal»

t

V2tOI€ IneO,protervé me averti , & ad fal-

t

lacem boni apparentis umbram me con-

Ettum j

vetti: ideóque digniffimus fum,ó Deus !

BI

üt & in hac vita & in altera; tam in judicio

n

par-

!

Confcientia,

5713

t

W

particulari,quàm univetfali avertas faciem

ME"

tüam à me, & in aternum projicias me d

D&'pæfä

facie tua, atque in horrendam abyffum in-

urrflmg

fernalem me przcipites, O quàm doleo !

Dolor ex motivo Cbarvitatis.

[)mq'n

Ed vel maximé doleo , Deus meus , &

i

millies magis dolere defidero , ex gra-

[

nim

tuito amoretui:quia fcilicer offendire,quia

Al

lefi & contriflavi te fümmum & infinitum

T

Bonum meun ; quem nunc ex toto corde

[

fuper omnia diligo; idcóque peccata mea

s

fuper omnia mala (ammé deteftor, Pecca-

viin ceelum & coram te, Servator mi:pec-

AL

caviin omnipotentiam tuam,qua me cre-

avitj peccaviin patientiam tuam , quz me

peccantem afþexit : peccavi in Bonitatem

tiüülïfï-

Ti

l

tuam ;'quz me fic ab zterno dilexit : pec-

j«]

cavi in mifericordiam tuam , qua toties

iil

mihi pepercit: peccavi in Juftitiam tuam ,

d

q

z (upplicia zterna intentavit. O quàm

SS

doleo puré

amoretui ! peccavi non folüm

contra Divinitatem , fed & contra Huma-

7qqzrq

nitatem tuam,mi Redemptor; contra vul-

j

li

nera & tormenta tua, contra fanguinem &

yuin

poffionem tuam 5 contra crucem & mor-

tem tuam;quaz omnia contempfi, fprevi,

u,öihl

o

"

ij

conculcavis & quodammodo oftentui ha-

M y

bui $

fi

3T£

ExaAmen

r i

buisac quantum in me fuit , iterumte Fi-

n

lium Deijin memetipío crucifixi. O faror f

6 diabolica rabics! . Quis dabit capiti meo

,

;mzpt!"i"

aquam,& oculis meis fontem lacrymarum

etiam fanguinearum , quibus lugeam &

n

dcfleam inexplicabilem malitiam meam ?

i

ab!miferere met Deus,fecundüm magnam

;;;(fmh'lf!

mifericordiam tuam , & fecundüim multi-

m

tudinem miferationum tuatum deleini-

(

d

quitaté meam:& propitius efto mihi maxi-

ebahit

mojingratiffimo & fcelefliffimo peccatori!

Puntlum V. ad Spiritum fanilum ,

;;gopflifat

1

TR

AMalumsue fhga.

lx

)

Patris & Filii amor eterneSpiritusS.

Ü

O

amo te ex toto corde meo,& in con-

H

ch:xuuni

teftationem hujuserga te amoris firmiffi-

tralt

l

mé (tatuo, cum gratia ttia , peccata mea e«

vdumti

mendare , viam mandatorum tuorum alas

m

Wi

T

criüs currere, fecundüm fublimitatem fta-

W

1

(

at

tüs mei,perfectiüs tibi impofterum fervire;,

&il

ac fubditos mihi commiffos meliüs inftru-

euftum

ere,& ad (alutem aternam dirigere, Pro-

LULT

pono firmiter & efficaciter decerno con-

Til

tra omnia peccata flrenu&pugnare,prafer-.

tiriui]

tim contra hoc N,N.pravos Socios decli-

?»äjïlxriojc

narejinimicis offenfam remittere ?. qua(-

Yl

cung; etiam minimas fcandali anfas remo-

ff

hi

1

vere 5

1

*h'r"l

Confcienia.

$1$

m

j

veregomnes peccandi occafrones evitare :

"

E

media hzc N.N.adhibere ; hanc mihi pee-

W'u

a;

nam;jejunium , orationem & eleémo!y-

l,w

nam,in verz peenitentiz fignum injunge»

Rl

re. Atq; ita ferió hec decerno,ut potids ome

i

nia damna (ubire,tormenta diri(fima fufti-

li

nere, (angainem profundere, & vitam ip-

li

fam amittere millies malim , quàm deli&ta

It i

hac denuó in confpe&uDei mei,& in cjuf-

Ti

dem deípectum perpetrare,

lia

M

"n

Sed unde mihi tam labili & inconftanti

J

lii

M

vites hzc propofita exequendx?velle qui-

Á

dem adpicet mihi,perficere autem non in-

venio. Ad te igitur,Ó divine Spiritus ! fup-

i

AE |

plex confugicz tu unica fpes & robur ani-

jl

ma mez;omnia poffüm in te,fi tu me con*

fortes conforta me igitur & corrobora , Ó

n U.ikg'

MU

Spiritus fortitudinislauge fidem , confir-

ma [pem, accende charitatem:&c qui. de-

difti velle, da & perficere per Chriftum

Dominum noftrum, Amen.

Jm'

Subjnngi po[fant quinque Pater G Ave;

((

tum pro. deliélis illo die admiffis, indul-

gentiis lucrandis,tum pro converfrone pece

catorum dj flatio fidelium defuntlorum ,

f

Jl

aut pro fadalitatescujus albo infcriptus ete

Á

!

Quadr áte ante nona,diem claude [equene

N

"1

X 6

Praxis

tibuspunclis,

[/

16

Preces

y H- AJ Cb)

Praxis fe Deo , Divi(que füb no&tem

j

pié commendandi.

MW

Oratio l. ad Deum Patrem.

spnni

Ane nobiícum Domine , quoniam

M

gquadi"

advefperaícit; cuftodi me ut pupil-

lam oculi , & (ub umbra alarum tnarum

jgpii

protege me, ne unquam obdormiam in

gpait

j,hodie,mrä

morte,& gratià cuà excidam.Credo in te, Ó

g t

infallibilisVeritas!Spero in tejÓ zterna no-

ftra Beatitas! Amo te Ó (ümma & infinita

al

Donitas;atq; ab omnibus puriffimé & per-

u

fe&iffimé in zternum te amari defidero !

;Iwm'gn'efu(ci

quidquid hodie in toto terrarum orbe per-

gt

z&um eftboni,id cum Fili tui meritis tibi

isz n

offero: utinam milliesillud augere & mul-

;:zm,ingrali

tiplicare potuiffem, Quidquid veró come

smyi

miffum eft malijutinam vel fanguinis pro-

um

dlb

fufione impedite Jicaiffer, Quidquid et-

iam hac nocte efficietur boni( przfertim à

iil

.....

Sacerdotibus & religiofis Famulis tuis lau-

:.'mz

ii t

des tuas pfallentibus & facrificantibus ) il-

lud millies augere & multiplicare exopto :

ämdy

quidquid veró ab omnibus peccatoribus

d

patrabitur mali;idipfum vel morte meá ar-

hn

(

!

tien

cere defidero. Salva nos Domine vigilan-

2uivdn.

tes , cuftodi nos dormientes, ut vigilemus

A t

c& Chrifto,& requiefcamus in pace Amen.

Rn

Ora-

[

h

Vefpertint.

7

M

Oratio Il.ad Chriflum Dei Filium.

l

Salvator amantiffime! in benedictas

,

manus & in facrofanc&ta vulnera tua

109.]4,

me,meos , & omnia mea hác nocte com-

.

Wt

mendo ; vota mea & üibi ferviendi propo-

Lmr n

fita;ac pia te quovis modo glorificandi des

J

]

fideria,unquam à me elicira,nunc renovo;

(

)

de peccatis hodie,totáque vitá commiffis,

expuro amore tui fumme doleo, & veni-

u

l

.....

am ac remiffionem humillim? flagito. Di-

l

í

"

gnare, Domine Jefu , cum Patre & fan&to

af

Spiritu benign fufcipere, & infinita pie-

)

tate tuà fupplere imperfe&um hodiernum

fervitutis mez obíequium; ad maximam

n

j

gloriam tuam,in gratiarum actionem om-

'ii.'ü (

nium beneficiorum,in fatisfa&tionem om«

n

ï*h

SPID-

nium peccatorum , pro omnibus, pro qui»

v

l

bus illud hodie obtuli, ad impetrandam

defun&is requiem,vivis gratiam, tibi per-

fe&é placendiin tempore & aternitate,

Amen,

í

( MU

feen

Oraito 1M. ad. Spiritum [autinm.

Divine Spititus! in finum fuaviffimae

Providentiz tuz ,me, meófque , ac

mundum univer(um protegendos; guber-

nandos& confervandos hac no&te &in

hora mortis commirto. O Spiritus purita-

tis !

l

&?

Y

f

;!3

Preces

ob[fffol ]

,

tisfomnia prava phantafmata, & vitiortim

y &'äl.lw

irritamenta, contra voluntatem meam effe

jhat]

ac fore proteftorz dignare nos fub alas pa-

jrinm

ternz protectionis tuz fuícipere, ab omni

"

malo cuftodire,tuzque fanctiffimz volune

uiigf U

tati femper & inomnibus conformare 5 ut

in te Vivere; inte morijin te centro noftro

:.mwafïE

]

"

eternüm quiefcere mereamur. Qui cum

(nt

Patre &Filio vivis & regnasin fecula fecue

lorum, Amen,

A

Ovatia lV. ad B. F. 7Mariam.

gnfsBaple

Amabiliffima Mater , gloriofiffima

ao

s Mi

Dei Genitrix & Virgo Maria/ per-

us

mite me obíecro füb cocleftis pallii cui

du

umbra latere & fub protectione tua hác

T

nocte fecuré requie(erestu enim es erisque

femper Mater mea gratioffima unice co»

T d

il

lenda,amanda,glorificanda,fim ego quoq;

&Donol

fervus cuus &filius peculiarisfimus, Móftra

te effe Matrem nunc , femper , eternüm: ó

feant

clemers!ó pia/ó dulcisVirgoMaria/Maria

LLIFUZ[E )

mater gratiz, Mater mifericordiz , tu nos

r t

ab hofte protege,& mortis horá (uícipe,

ET

hu

Oratio F. ad S. Angelem Cuflodem.

Amantiffime Angele Dei,& fideliffi-

t

O

meCuftosfqui me dormiente vigilas,

MA

&zgtänoäc mihi afliftere non gravaris $

:*;ümngx!?

«, advi-

Fefhevtiua:

$12

advigila, obfecro, ad me, totàmque do-

2l &Wm

mum hanc , & advería omnia, ac Damo-

nis infidias ab ea repelle. Dignare infuper

TA

loco mei fine intermiffione fan&iffimam

T

"u

"[rinitaremlaudare , & cras ftatuto tem«

)

lMi

pore me excitgre , ut ca ptatá tantifper qui-

Cj

ete,labores proDei gloriá alacriüs rcfume-

li Qf

te valeam.

li

((l

Oratio lV.

San&i Tutelares. & Patroni mei, S.

li

L

oannes Baptifta,S. Jofephe, S. Petre,

P

i

i

A

S. Paule, S. Joannes Evangeliíta, S.Ignati;

«v

Qu

S. F, Xaveri, S. Maria Magdalena; S. Ca-

D]

tharina; S.Barbara, S. Therefia, cum anni

& menfis hujus Patronis ; ceterí(que Ele*

&isDei dile&tisfimis,obfecro vos,me quie-

mniïqte

AU

fcente , fapplete vices fragilitatis mea im

benedicendo,laudando & fuperexaltando

Domino Deo noftro, mifericordias ejus

hác no&e & in eternum cantantess. gra-

tiaámque im petrate , in gratia ejus vivendi,

quicícendi , moriendi, & glorià ejuídem

zternüm perfruendi. Amen.

Petitio Benueditiionit.

Nos cum prole pia benedicatV irgoMaria,

Praxis honefté piéque eundi cubitum.

Cubicalum ingre[fus,te leddumá, aquá In-

g[;wcff |

ralà

41

"

$210

Preces

jl

firali afpergt , memorá, Dei c? "dngeli tus

y

prafentitdum decenterc verecunde ve[les

TL) PJ[C

exnitrecita Pfalmnm AMsfevere G de pro-

ag

fundis , pra defantlis uel notle ifha expbira-

;u(d(!mï

Ierisy aut [ placet, fequentes oratinnculas.

Sujpirinm 1. ad DeunlPatrem.

u!'!m d,f

j i

Omine Dcaus,Pater caeleftis,qui Ada-

:!,!MN.'B

mo poft lapfüm,tunicam fecifti pel-

gpuint

liceamjexae me veterem hominem & pres

tiosá gratiz tüz tunicá meindue ; quó o-

j

jnimh

mnium terrenorunt affedum ficexuam ,

gj

ur nudus nudum]zsuw filium tuum fequar

in via exilii, & con(equar in patria Paradi-

ypi [/

st

fi. Pereundem Chriftum Dominum no-

firum. Amen.

y um

Sujpirium 1. ad Deum Filium.

gmm

Omine Jefu Chrifle, cocleftis N oe,

m

amore noflri inebriate, & veftibusin

iuntt

paffione tua fpoliatejin poenam noftre im-

«nifl

pudentiz: per bunc amorem & ruborem

WL

taum fapplico,(ic gratiz vefte me contege,

BO

ut non incidam in confüfionem zternam»

(oron

Amen.,

NU

Sufpivium IIl.ad Spiritum Santium.

usl

Piritus fancteDeus,veflis gratie contee

xtor & artifex : quomodo erubeícam ,

"J'upemnm

dumanima mea vittutibus nuda fiftetur

m

Judicit

f*'-'ü YÓO£&,

f$zI

m

M(]

udici? indue me nunc obíccro togá poly-

Aly)

mità & variegatá donorum tuorum , ut

i

Vi

tunc non appareat confufio nuditatis

1

mez.Per Chriftum Dominum noftrum.

«*UIVIFHLM

Poft hac ad lefhum velut ad letbum, ad

fomnum velut adfratzem mortis te come

wa

para.Letlum intrans; dic eum piiffimo fa-

[

anne Bergmanno:Ecce foiteffis [epulchrum

1f

WUR

ingredior yvita incertus nec era[hinum certó

udü

TW

mili polliceri au[us. Deinde lateridextero

1

IM

incumbens, involntis decentev indufio ge-

nibus , cir decu[fatis ante petlus brachiis,

iflny

Jomnum operire dicens : in pace cum Deo

|

mw

(f bominibus àn idip[um dormiam b :e-

.

quiefcam

.

inmausus tuas Domine com-

171

mendo [piritum meum ; cum defiderio in-

timo toties Deum Cherubice laudandi, cf

N

Seraphicé amandi, quoties per notlem cor«

poris arteria falient.

I-OROLOGIOLIU'M

EXCITATORIUM

fsl

Coronidis Loco

HOROLOGIO

yffm,,

Sacetdotali ! appenfum,

ut

w,[

ll]

Ad varias pet Anni decurfum Devotio-

num Praxes excitet.

],J

Praxis

?

$ii

Praxis F

L.

«f

PRAX

IS

I.

xï;'mis, h

Sefepreparandi: adfeftla Ghriffó Domini,

ul

,;:fülïm'

omnibusejusfeflis communis.

[r7)

Uppono tanquam certum, dona fpiti-

$

tualia ac favores cacleftes eó liberaliüs à

j

dinli

Divina Majeftate conferri , quà majore

i

diligentiá anima pia fe. adea recipienda

AMuntn

difponits feftivis pra[ertim diebus, & é

contrà: nam, ütait Ápoftolus z. Cor. 9.

i,?:l id

Quiparcé feminat,parce cmetet.Unde &

zdaii Cl

ipía Ecclefia pracipuis feftis jejunium &

at

vigiliam pramittit, t jejunando, vigilane

M.

í

Q

do & orando nos ad feftum majori devoe

E

"

tione celebrandum præpar&mus. Omni-

apeun

tUb

l

Í

busitaque feftis Chrifti Domiui, fequentia

fervient,quz & feftis San&orum facilé ac«

uj

commodari queunt.

2 J

L. Singulari curá puritati conícientia

ayln

attende , ne forté labesaliqua » pratiis in

a iptnt

feíto dandisobicem ponat.

um

II Omniaopera, przfertim fpiritualia

dnd

majore diligenti , fervore & perfe&tione

atl

ob;.

b

II Plasfolito, orationi, le&tioni fpi-

tl

|

1

rituali , ac precibus jaculatoriis fefto con-

"rf

venientibus, infifle,

t

IV. Va-

Praxis l

iy

IV. Vatriarum virtutum actibus, fidei,

fpei, charitatis , humilitatis, alii(que velut

!"'M:;:i

floribus cor adorna, ad r;cipiendum fan-

L

&iüs Dominum.

V.Memoriam feftiinftantis, & gratia-

rum fefto die petendarum , fzpius refricaz

JE'Z

!

!

i

& opera humilitatis,ele&molynz corpora-

'5& [f;kfii

lis vel fpiritualis, ac peenitenti& exerce,

d)

VI. Meditationem de my(terio fcfli in-

ET

ftitue.

!

M

VII. Per diei decurfum exercitia pieta-

tis,in pracfentia Chrifti , prout feftoincie

dente proponitur , perage, cordis cubicu-

i

lum ei offer, confilia ab eo pete , benedi-

&ionem pofcesorationem fefti.recita.

VIIL O&o obfequia ipfi debita offer,

mfuï?:ï:.o

1. Sublimemdeipío & Deitate ejusatfli-

mationem. z.Summum honorem & ado-

rationem. 3. Magnam fiduciam , ob cjus

TAE

)

porentiam, fapientiam , charitatem , &

promisfionem, 4. Ardentem amorem , de-

| !lþ."rim;w):f

fiderando & perendo ut ab omhibus amce

j

tur, debire colatur, & hic amor reipía ex-

hibeatur, é. Imitationem perfc&tam pro

M

viribus, 7.Meritorum ejus applicationem.

*$. Oblationem fui omnimodam,in filium;

fezvum ac mancipium.

"

PRAXIS

$u

DPruavie 7

WW (j

at

PIRCASX-LS

II.

Praparandi fe adfeflam. Nativitatis Do-

Sg'Jlülif[iar

mini, tempore Adveutas.

j

gt

I. Onfidera (eu meditare in fingulisti-

tulis infrà pofitis, quá rationeChhri-

geiiil

Íftas incarnitus & natus ;; faerir.Eux;

gt

«t

via, Paftor &c. & in fingulis duplicem fac

»

nj

reflexionem. . 1. Quomodo fingulis iftis

titulis Dominus Jefus cibi & aliis praftite-

Mipr, ?

rit, & prefletfingulare beneficium , te

Lmor, ]

docendo,illaminando,pafcendo,regendo,

Psïarfumri

M

?

fostt

redimendo&c, 2. ngmodo tu non, ut

decet , refpondeas ejus doctrinz , illumie

IT

nationi;pabulo, &c.Eo fine ut te humilies,

ss Qu

doleas, emendationem proponas, gratiam

jnnpii

emendandi rogestdenique intimé compae

du

tiaris, quod.mulualii & ferd omnes mor-

sst

taleshis ejus beneficiis non . correfpon*

TT

deant. Quemadmodui ChriftusDominus

tUt

S.MariamMagdalenam dePazzis docuit;

if

f

ut gemeret inftar turturis & compateretur,

AOT

quod ipfe tam parüm fit cognitus & amae

QO

tus à Creaturis p. 4. vita c. 2 9.

li.

ET

Tituli autem funt hujufmodi. 1.

Chriflusincarnatusaut natus, eftexem-

j

Q

plaromnis fan&titetis, 2. Lax mundi liac

NI TTR

node illuminans Paftores. 3. Frater nofter

l

v.w[an&fc

per

tempore vAdomtéss

£2

l

er Humanitatem. 4. Veritas per imples

Irlvlfä:gg;.

tionem prophetiarum. $. Parvulus Filius

Virginis, Puer de Bethlehem.6. Agnus tol-

lens peccata mundi, 7.Dux. 8. Juftus no-

fter, fons omnis juflitiz- 9. Princeps Pacis

aununtiatz ab Angelis, 10 Non habens,

ubi caput reclinet. 1t. Mgifter nofter do-

) Hügbü

cens humilitatem, maníuerudinem. 1 2.Le-

li p

l

V,

gislator, Piftor, Admirabilis, Redem-

ptor , Salvator, Mediator,Advocatus. Sa-

mïa,ngaf

cerdos, Pater futuri feculi,

IlI, Citca hostitulos, exerce fequentes

vittutes.

1. Elice adtum fidei & corde ac

ore pronuntia 2 Credo firmiter & f[anguine

meo confivmare paratus fum;te effe verum

dU

Deum ( bominem , exemplar [autlitauis,

atque ita de aliis titulis, 2. Adora Profun-

dis(im?, 3. Gratiss age illi,quód homo fa-

;X

&us fit, & hác ratione voluerit effe exem-

nj

plar, Lux, Frater &c. 4.Dole, quód non

ï*vflffldü:

corrcfponderis exemplari &c. j. Offer ei

T5

munufculum aliquod, ut fieri amat Piin-

cipibus

& Hofpitibus magnis v.g.

il

Volnntatem nunquam peccandi, vota &c.,

T

"

€. Adjungendote Paftoribus, peteinftar

[0U^

mendici ,primb remisfionem peccatorum

u

quoad culpam & peenam.

Deinde vite

fancti-

pun

$25

Praxis 1.

gii

fandimoniam, 7err)perpetuum pro-

,PRA)

grefum in virtutibus.Q 4770 gratiam red.

ïjf'lzggm U !

dendi alios meliores. Q 2ntó pete gratiam

A

velauxilium;pro Ecclefia, Parochia, Prin-

uj

cipibus,mortuis, vivis. &c.. Gratias age

ib

humillimas Patri , Filio , Spiritui San&o

iib

pro beneficio Incarnationis admirabili.

.

LU

':HUZ:

Item B. Virgini, quód Chriftam pepere-

g;ipttc;

rit, la&averit, educaverit, S. Jofepho

Á

uód fervierit , Angelis, quód cecinerint:

Gloria in excelfis &Paftores advocaverint.

g

L

Paftoribus,quód adorárinttRegibus quód

muneraobtulerint.

Otlavo cogita, qua-

[ [iny

les cogitationes & affe&us elicuerit Puer

ï.

ii

de Bethlehem in przfepio ,— erga Patrem,

agl

Spiritum San&um, B. Virginem,S. Jofe-

phum, Angelos, Paftores, Reges: Iouo

f g

offer SS. Trinitati hunc puellum protuis &

stf

I

imy

mundi univetfi peccatis. Deeimó compae

n

!

tere Chiifto;pauperiem,frigus & alia fufti-

nenti, Undecimo oícularein fpititu. facra-

;

j

l

tisimos ejus pedes, manus, faícias, pra(e-

lii

pe; ftabulum. | .Dwodecim redama te fic

j

amantem , & reipsà amorem demonftra,

in[

imitando Dominum & Regem tuum po-

téisfimum, in quinis hifce vircutibus puri-

I

!

tate;humilitate, manfuetudine, fenfüum

i

[O L

D

Dies antecinerales.

$13

Ms

il

omnium

mortificatione

& charitate.

DAR AEX p5

HI.

"N

Pie tranfigendi dies antecinerales.

ümhomines mundani, hiíce diebus

C

i

plus libertatis affumant, & mundo,

ii

carni & Diabolo f:tviant ; Sacerdos fer-

!dj

vens acfinceré Deum diligens, obfervare

s.

l

Hwä*.,[

poterit fequentia,

T

I. Abftineà peccato, in quod fzpius

lttt

labi foles.

adswzr;;;

II. Augetempus orationis , faltem horá

dimidiàá.

tj

IIl. Lege Librum fpiritualem pauló

digciüis,

(

lV. Nováaliquà poenitentià corpus af-

s

flige vel antiquá longiore.

W

L

Y

V. Vifita frequentiüs

Sanc'üs[ïmum

t

Sacrameutum , & affe&tum compssfionis

"T

erga Chriftum demonftra, quód hoc tem-

E

*

folent enim

pore adeó malé tractetur

amici folatii causá fefe invifere,

VI, Quilibet horá elice affz&um dolo»

tis de peccatis hujus temporis.

VII. Saltemter in die profundis(ïmi

genuflexione adora Divinam Majeftatem

veríus quatuor muudi pattes: & hac amo-

tosá adoratione quodammodo compenfía

re itu-

j

)28

Praxis Hf.

tl

re ftude, peccata Mundanorum , qua in

"

1l

M

u

iflis partibus accidunt; dole, veniam &

ii

converfionem pete, atque ad hanc obti«

: D4gtus

1

nendam Jeíu merita & fanguinem offer.

m

Hac ratione S.MariaMagdalena deP:zzis

g

multorum peecatoruni COHVCIGOHCIU ob-

tinuit, C. IOf « Vitz.

dinont

VIII.

Opera bona ordinaria obidili-

Mb

gentiüs , perfe&tiüs & fervendiüs $ cüm

il

juspt

terviDiaboli frequentiüs Deum offendant,

lum

IX, Offer Sacrum ad placandumDeum

tot modis offenfum.

z du

X. Solito magis mortifica gulam, five

d

t

in quantitate , five in qualitate , quá roties

hoctempore Deusoffenditur,

.'r:;lqïh h

^

EU

XI.Sermones & colloquia de rebus di-

vinis cum am coinftirae 5 cüm toties Deus

zem.

offendatur impuris ferrmonibus.

p

XII, Cüm mundani otio indulgeant,

]

*

D

Vi

tempus utihiter tranfige

& prater hone-

J W

ftam recreationem , culpá vacantem, (al-

Íin

W Pl

tem partem aliquam temporis utili occue

a

d

pationi tribae,

D-RSACX ISS

IV,

:;i»jsvinml

L IF'tEUF

vffetinum G devotionum,tempore

.":ü(i [Y

Quadrare fima.

^

:'ii Wi

ma Virgo S, Birgita dixit. L.2

i

BEaFisG

ICcv,

tempore Quadragefima.

Wv

í:9

*

per cogitatio & cor meum verfabatur

*

h

idemque illiSan&ta imitandum fuafit.L.2,,

Y

:

]

€.26. Ettuidimitare hocíacro tem pore;

lngm

u

Quidam magnus Dei fervus fuis (epe in-

lii

culcabat: Non effimemsus ttos liquid fecif-

D

fedonec eüpervetiamus , ut jemper Chri-

fhm ipfa » Crucsfixum in carde no

ft.ro £e-

lzi

fhemns: S, Albertus M.aufüs eft a

fíztere ,

V

fimplicem paffionis Chrifti memoriam &

tf

meditationem plus utilitatis homini adfer-

(l

te, quàmfi annointegro in pane & aqua

jejunaret , ac Bagellis (e quotidie ufque ad

d gü.'?u, [

fanguinem cáderet , & píalterium totum

! g

quotidie recitaret. Rationem hujus reddit

J

P.de Ponte,quia pradi&a opera;etibona,

bbit

& valde utilia;(i nudé exerceantur,non ha-

n

Y

W

bent tantam vim ad parificandum cor à

vitiis , illádque virtutibus , & veritatibus

illuftrandum, & inflammatis divini amoe

ris affe&tibus, perficiendum , atque attenta

ï

& profunda paffionis Chrifli mediratio ;

[l uwi

M

quz omnia hzc efficít , atque ipfis etiam

"ponnitentiis vitam & fpirítum addit, /tad, ,

"

lh

l. Cole p:ffionem Domini & mortem

w — €jus fimplici recordatione , fed piá & af-

e&uosà , necíiat amorofa commifera-

A

tjone.

Z

Il

r

530

Praxis IW. Affetiuum

de tuo intimum dolo-

j

]I. Excita in cor

gum

rem;ob paffionem & mortem Domini tui,

;mlüüm

Hoc fuit exercitium Deatiffima Virginis ;

ut 5. Gertrudi revelatam, L. 5. c. 2.infin.

$t

div, piet. EtS. Francifcus , tefte S. Bona-

ventura , nemora replebat gemitibus , &

,u,quiinfi

ao

deplorabat altá voce , quafi coram Íe pofi-

:,S. ! NO

tam Dominicam paffionem.

llI. Gratiasage proimmenfo paffionis

ss

beneficio,

g

IV. Offer Chrifti fanguinem & merita

a

n.bsll

(

Patrieterno , pro peccatis hominutn, &

pro acceptis bencficiis,vel pro novis impe»

autpa

sX

trandis.

&il

V. Meditate paffionis Dominice m y-

fteria, Sit tibi Pefus in corde , & nunquam

It

$mago Cricifi xi ab animo tuo vecedat , ait

RUT

S, Bernardus. Hac fuit occupatio S, Mag-

atj

dalenz perS.Michatlem edocte 3 2.annis

d

in eremo, cruce pulcherrimá ad antri ofti-

i bim

um pofitá, Silv.in vof. aurea.

a u

Vl. Devotá mente & oculis afpice cum

IM

"um

mora aliquac figiem Crucifixi.Hoc Chri-

fiis docuit S.Gertrudem L. 4. c.25. infin,

M

div. piet,

o

VIL. Imitare virtutes heroicas Chrifli

l':i ) fw(

m pere

pauientis & morientisj re(ignatione

dl

fectam

"tempore Quadragefrua

$i

mufc»bl.

e&am; amorem crucis, afflitionis , con-

2]

fufionis, contemptüs, dile&ionis inimico-

rum, accufationis injuftz, aliarümque ad-

verfitatum.

VIII. Morere fpiritualiter. in Chrifto,

lismodisqui in cadavere apparent, 1, Noli

tal

cogitare aut loqui de rebus ad te. non fpe-

Gantibus. 2. Noli effe nimis folicitus de

L

n

temporalibus. 3- Noli appetere fpeciofas

fundiones, & honores.

» Eflocontentus

nl

[

fire omnes fugiant, fi ex

cludaris à conver-

1

fatione magnorum , üt cadaver. £. Sinete

Wi

tra&tari & occuparià Przlatis tuis, inftar

cadaveris,&.Non videas vel audías alienos

u

defe&us, fed inftar cadaveris oculos clau-

LLl

j

fos veneas. 7. Pro beneficio reputa, fiabí-

w:,(il:)z;r

que ullo refpectu tra&eris; quia cadaveri

^

ln

W

hac re non fit injutia , fed convenic illi fub

terrà abícondi, procul ab hominum con-

fpetu. Eadem ufarpari poffunt ante fe-

]

pulchrum Chrifti,

M

DRACIS

Devotionis ante Sepulchrum Domini,

O»fidera I

Qualis fuerit Chriftus

T *»'ï]

Dominus in fepuichro nobis reprz-

fentaius ;

fuit ornarus omnibus virtue

V

pte-

i

tibus fibi poffibilibus ; ;;ræc.iyuä his fe

niss

E

li

Wh

Praxis F. Devotionis

gt

M

D

humilitate , patientiá , obee

j

nis: puritate ,

dientiá , amore proximorum , amore Dei

;»'An [/

& devotionc.Et propone imitari.,

ET

Confidera II. Statum anime Chrifti ,

P

T

quem habuit, corpore in (epulchro jacene

te : eratenimtuncin limbo Patrum r.

qum

Dansillislumengloriz & vifionem beati-

ynm

ficam. 2. Reali præ(entiä eos confolans,

Pa

LE Benig

niffimé cumillis colloquens , &

gj

ca,quz p

affus, manifeftans. 4. Adducens

gidit

animam

boni Latronis , càm

que przdam,

H

i

Lupoinfernali in cruceereptam oftendens,

gt

$.Alia quoque illis

pradicans, ut ait S. Pe-

trus. 6, infernum

fpolians, animá(que &

ill

0

^

limbo educens. Gaude; grau'xlare »lauda ;

j

"

adora,gratias age.

ld

Omnia membra Chrifti

Con[idera 1.

QT

in íepu

Ichro jacentis , tangnam objectum

*;MVI(

imum Datri aterno ;

& hinc rurfum

E

grati(ï

Md

NI

1. 2au

de-24adora.3. gratias agc,4.oiïe'r te

ii

illi ad paiendum fimilia.Dole de peccatis;

MLA

n

1

ob qua cam indignétra&tatus eft. 6. Pete

UC

remiffionem peccatorum , pro quibus tan-

Jïüüpx

tum Patri zrerno pretium obtulit, 7. Pro-

FA

mitte morum emendationem. Deinde af-

'ftïim

ll

pice & perluftra fingula membra illa &

«onfidera , qua & quanta paffa inc à fta-

L

anit fepulcbrum Domini.

133

!

hs

bulo ad crucem; ofculare in fpiritu fingula

Vi

5(1

& przdictos a&us feptenos elice.

]

Confdeva 1. Quinque facratiffima

LZC.H

Chrifti vulnera & 1.fingula adora. 2.Gra-

l

n

DUNT

tias age pro dolorein illis tolerato & pro

fanguine pretiofo exiis profufo, 3. Pete

m

tuorüm & alienorum peccatorum remif-

KOM

fionem,4. Propone emendationem.; . Sed

potiffimüm in unione meritorum Chrifti,

g

W

:

M

offermanai ejus dexterz defiderium liben-

W j

ter patiendi adver(itares , fi. Deus his te

It

exercere p]acerer. Manui finiftrz malam

í]

opinionem de te, Pedi dextero defiderium

contemprüs interni ex finiftra opinione

j

[

à

orti- Pedi finiftco contemptum externum ,

& negle&um. Lateri. Chriftiimminutio-

]

nem fame vetbis & calamis factam $ abf-

"

que peccato tamen aliorum.

Confidera . Caput Chriftifpinis co*

ronatum & arundine percuffum 5 & (upra«

;

m e

d

D

di&os affectus elice,& fi cor habes, & ani-

W ,[(:

i

mos; offer tead patiendum — humiliatio-

D

nes , mortificationes , perfecutiones ,in

j

quantum non przjudicant gloriz divinz

j

lJ

11

& bono communi.

)

j

y, !

n

gl

Confidera V1. 1n animáà Chrifti à cor-

pore feparatá ; admirabile defiderium

no-

ii

Wl

ej

(ira

"

$55

Praxit V. Devotiotit

jnn

ftcze (alutis 3 pro quá, fiopuseffet, iterum;

at

iterüimque pro fingulis noftrüm pateretur;

jig

velut antea pro omnibus ; utrevelavit S«

';',»inoü [:

A

Drigittz L. 1.revel c« 1. Admirare , adora,

d

laudaabyffum iftam divinz charitatis,gra-

oD

tiasage proilla ; refigna te & offer ad o-

yaum a

mniajque agere & pati vales,de(cendendo

;Wj&'pa |

ad particularia amori proprio injucunda.

i

Confidera V1l. Solitudinem Chritti in

dl

fepulchro jacentis, quomodo dereli&tusab

ao

omnibus , nullus ei affiftat, omnes defe-

9

m

rant, cüm tamen Herodes & Pilatus ma-

quy

gnofervorum &aliorum comitatu ftipen-

ao

tur, Compatere Chrifto , vifita eum in fpie

d

ritu, affifteei femper, veniam pete , gra-

)

(

V

TSy

tias age 5 efto contentus, fi te deferi & ne-

fciri contingat : ac nominatim tibi,tui(que

;;.;mm lh

mortem felicem flagita. t. Ut moriaris in

I'dä[ümälll

gratia Dei- 2. Ut moriaris cum magnis me-

riiis , qu posíis Deum quám maximé in

exlo glorificare. 3, Ut moríaris facto mag-

h

W gl

no frucu, in quàm plurimis animabus,pro

quibus Chriftus mortuus eft. q, Ut moria-

m

N

ris inglorius & infamis ( citra tamen prz-

IM

judicium gloriz diving ; boni communis

',milmj

& offenfz Dei, ) ficut. & Chriftus infami

D

"

more

dul

:?gfte intez latrones ltanquam latro

tuus

T

ante fepulchrum Domini.

5

"

i

il :'t]

N

cuus eft, g, Ut moriaris (igeulla obligatio-

lü;ï*j;-;'

ne peenz in purgatorio luendz. 6,Uc mo-

EP'

"

riaris relico ingenti thefauro fatisfactio-

'*ïïïfjl

"

num , tibi non neceffariarutm , pro indul-

L

gentiis aPontifice difpenfandis.7. Ut etiam

lt

A

poft mortem Deum glorifïces per memo-

]

^

j

riam bonorum exemplorum in vita reli-

&orum,uti &per dodtrinam aliisrelidtam,

ini

M

per fcripta, impreffa,merita,

|

"

i.

M

4

t'uä

1

"

Confidera V.

Pieratem Jofephi ab

J

D

Wl

f«

Arimathza & Nicodemi, qui impetratum

T

J

)

li

àPilatocorpus JESU, & ligatum linteis

t

cum aromatibus,mixtara myrrha &sloés,

Gaude

fepelivéte in monumento novo.

mnükäiv

repertos effe aliquos de Chrifti fepultara

if gl?'

j

MM

ln

folicitos, contemptí(que refp:&tibus hu-

manis erga eum liberales.compsraus cen-

)!

tum libris aromatum.

Grauas illis refer

prohis obíequiis , eos pro hac pietate &

t 1

VA

j

ob(ervantiá laudibus effer 5 & imitari pro-

Ms

n

pone, abíque tefpe&ibus humanis Chrie

fbam trata, cjus gloriam pro viribus ia te

"

aliiíque pro

move.

þü'.mcdi-

PRAXIS VL

at

Devotionis & affctlts erga Qhrijfum Do-

r

minum ( vefuvgentem-

j

- Adorationis, AdoraChrie

!

I^

ï's

£ 4

íilug

ü

Alfe?us L

|

l

'"auM

$36

Praxi P. Devotionii

o

ftum refüfcitatum. . z, In divinitatecjus ,

.

.

,i][)gmiuio

tanquam Deum& creatorem

adora

00

ejus naturam divinam , attributa divina ,

fl Auth*

aternitatem s

otentiam , fapientiam &c,

2. Ádera Per

4

onam Chrifti ut diftinctam

j d:niqllö

j

à Patre & Spiritu S, 3. Adora candemut

qrintt

hypoftaticé unitam Humanitati. 4. Adora

,rin

Chriftum tam multapro te. aliííque paf-

fum. f. Ádora corpus ejus gloriofum ,. vul-

p

sf

neribus quinqueinfignitum.

gupito

"Affetbus I« Gratiarum a&tionis. Gratías

age. I. protul redemptione feliciter perae

;*;,rcmplh

éta & liberatione à fetvitute Diaboli , pec-

?änfl/.Oï

cati, & peenisinferni,2. Proliberatione

v(nho r

totanimarum & limbo & eorum vifione

ia

beatifica. 3. Pro tot apparitionibus B.V.

iibl

& Difcipulis, faclis, ut teftes effent refur-

zeGtionis,& nos quoq; in fide ftabiliremur.

daditta

4. Pro do£trinis

oft refurre&ionem , pro

a

inflractione Ec

clefiz relictis. Proinftitu-

!

d

N

tione Sacramenti peenitentiz , eotempo-

rein tuum & aliorum bonum peradta.

RUA

"Affetius HI.. Gratulationis; Gratulare

sism

Chrifto Regi tuo vriumphanti. t, de gloria

il

corporis & quaternis dotibus glotiofis , 2.

fl

It

De promeritis, obtentí(que morte fuá va-

loria

riis przrogativis , tefurrectione & p

J

cojs

1

'?fgd Chrifum ref;lrgeli[äï pny ^

j

cotporis ,impaflibilitate animz , dignitate

regiá , Dominio Univerfi , exaltatione no-

d

l

minis , fammo Sacerdotio, encomiis Pro-

l

tj

phetarum , Authoritate SupremiEccleüæ

iin

Capitis, denique poteftate judiciaria. 3.

Grátulare ei de multiplicifru&u in . Creae

taras , mediante ejus paffione & morte de-

] M:

tivato , ut fantliberatioà peccatis » dona

n

gratiz & gloriz. 4, Deadoratione Ange-

lorum & animarum San&arum. 5. De hos

l

nore latriz pet totum orbem exhibiro;per

facrificia , templa, vota , preces , bonao»

era &c,

T

Affetkus IV. Oblationis & gratitudinis,

u

TA

Offer. Chrifto refaícitatoin fignum grati

En BIU

animi & amoris pro beneficio redemptio-

!

nis r, voluntatem nunquá deliberaté pec«

candi morraliter aut venialiter. 2. Nunqu&

du 4

rubricas tran(grediendi. ; .Libe nterde fpi-

uotidiana

M

"

]i

Md

ritualibus loquendi, 4. Opera

vt

;

1ta»CrucesSe

jl

A

