lt Quingu f

J Du nl

d. C 19 8. 19. Laym.d c. 3. fub 9. &. Suar,de

(/)M 047,// (7,

Foto. [.4. c.9. s.10.

l drPapu f

In votis ;zxtis iterum attendendum eft , a

M/f!/igz'w;;)

defun&us ita voverit, utfiid, quod fuitper/o-

J mofi

84l« i voto,non potuiffet implere , (altem terte-

( Vif

batur implereid , quod fuit rea/e ? velanper/o-

um

hali impofübili non tenebatur etiam ad reale?

fs Stcunq'oj

Prieri cafu hres tenebitur ad rém preftandamg

LL

aen autem poftetiori,- Suarez. 4&. 4. c. ".

.,';!:b(mm'amr.

$. IL .

As v d

; ;Q&üï er 05!z;gafio Foti tollatur,.-

'.;rlxtias'üïw'mm

m v r

SUuMMARIA.

iplius O

£

»

" Votum tollitur quatkar modis. v

Wlide ii

z. Materia $oki defcit, quamdo mon eff amplius

n dompm j

de meliori boneo.

(fota ?

W"m) [ X

3.

Quotuplex fít poteff as Stipeiiorum irritaudi

"at

«-« Ipdireila potefl ate non attenditur,an $otum

Ut Cf

faperiori prejudaicet,E$ ibi dc FotisRclizie-

f. Rüllsi :

Jerum.

$

.

Vr ab i

Fota pupill! poffunt etiam poff pubertatem ir-

tHari,6$ Succ

Wüïari

i g

effor fuperior poteft irritart

Q It in Præjï

Saz Jhb /no

entcceffere emiffa-

..MA-

om) [0 11 i'z

p

| þf P'Oti!'

2497 .

ninevm lt

6. Maritia qu;z.litc; þogz"t irrigore $ts uxoru?

vites g

7. JAn uxór po[fit aliqua 9ota mariti irritart.

voti& ab at

8. Fotum irritatum anrefiezfcat c

(

D

ffate irritantus ?

f[/kn?e Pravte,?—.-,

, ld potüs r

p ,xelitteg

9. Qualtter , & 4 quo fiat commutatio

so:':j.

2

o gl d

10. Qualiter difpenfetur in$oto ?

L :

d. Quinque $otareferbata Pape , 6 quenam?

yifaeridint W

so, Vi

4z. Qua rationc poffít fieri difhenfatie inVatits

x

;,/'ä" f» Süm.

cum obligent ex jure Ditimo,

13. d Papa Valeat difpen[are im otis

/ä[cnntf; "

yena'ena'am di ?

bus Religionss , vel Clericatis ? -

à, qudlutfe

Uatuor modiíunt, quibus votum re&e & Y

valid? emiffum tolli poteft , ita ut amplius

g, t

ul d anmj

obligatorim non fit ; primo b sme£erza $oti dt-

"TO

fíciat ; Secundo , fí d /uperiori irritetur ; Tet-

tio f commutetur 5

h

wad m Pmu :

& anrmf .Sko?enti difhen-

,

Jtio concedatur.

Wz:'ä/l l'(' l/'

Materia voti deficit, quotiesop

*

sDEOpro- À

E

|

fhiffüm propter aliquas fupervenientes circum-

flantias illicitum ; aut etiam melioris boniimpe-

i meüäofw 1

ditivum , vel omninoindifferens, adeóquenoti -

Dn

amplius DEO gratum , vel denique prorfus im-

o*

g. vovifi non mtrare cer-

golïïbile.redimr; E.

gitdi.

tam domum propter periculum peccandi evi-

MJMM

ej? j

dl

tandum, fi ex poftfacto periculum ceffet, voto

J

deoblicaris ; voviftilongiores peregrinationies ,

yinm n

"

vel fatum Calibatüs ; aut Clericatüs fzcularis

::ienilf

gt

i

fed malles jam ingredi Religionem , non impe- -

m

dieris ab iflis votis, cuia omne votur poteft

|

4

mutari in votum Religionis, cum nullum votum

M

:!'W, [2

! pf/]

obliget in przjudicium meliorisþ & perfectioris

Atf

pfl

lm

Oni, 6 4; Vb'to

W,lf h : I N:

POFc&: E

/

358

Pars V. Caput L. $. 1L,

j

Poteftas irritandi vota aliquando eft fir/zuae — h fmnd

Jis , aliquando temporalis , quatenusfcilicet talia

tto, licitne

adefitconfe

votaà voluntate fuperioris, ftve is fpiritualis , (ive

temporalis fit, dependent. Eftautem prxno-

Arüc noh pote

r

tandum , quod ifta dependentia à füperioris vo-

tdlforem opin

luntate fit in duplici differentia , unaeft per fe&

tt Labsquejuf

fimpliciter dicta, in quantum voluntas voven-

trjure& pote

tis fimpliciter & abfoluté dependet à dire&tione

tdinem fubdj

& voluntatefiperioris, qualiselt voluntas Reli-

" Yerum, [eff

giofi refpe&tu fui Prxlati , c. f Relzgiofüus. de Ele-

nerím [crt j

&ioneinóf. ltemflu imptiberis refpectu patris,

F forert ftop

ts L Abba

vel tutoris. c.znuler 32. q.2. — Altera dependen-

tia eft fecundüm quid , & quafi per accidens, vi-

* fetconfen

delicetratione materiz , in qua alterius juri vel

"httdom ef "

poteftati prejedicatur, ut & fervus, filiusfami-

Shnt i

lias, pubes, conjunx , Novitiusaliquid voveat,

::orgsxones Bd

quód fine przjudicio & damno domini, patris;

Wtembong, p

mariti, aut Monaftetii obfervarinen poffit.

li, v b

Igitur incaíü prioris dependeritix datur fupe-

:;r?;.grigrita(umn

riori directa poteflas votum (abditi irrisandi, &

* d

i l

E

annallandi, licét fibi aut poteftati fuz damno-

T M)baïg ?

j

lnl

fum non fit, quia voluntas inferioris effectum

p

l

xbm li

Aünem

n6n habet, nec à DEO acceptatür , nifiin quan-

Ü dltem Wfllü !

tum confitrm;ata vel tolerata eft füperioris au-

Afl

l lJCenmm l

thoritate, ut conftat ex //5. Nu. c. 3o. licét ve-

i ii

i

1Cere) q

Mnt

ró leges ud?ciales vetetisteftamenti poft adven-

m

"

tum Chriftü ceffárint , ut füp. c. . $. 1. z. j. di-

m

Ut

étum, quatenus tamen funt deobligatoriz, &

VW

a

w

« hi

t &t

favorabilesconfeientiis, re&té poteft ex iis Divi-

[ n

Otherie

nx voluntatis interpretatjo , an votum acceptet

4 Qv

W

T

vel non? defümi , & in c. z. Can/ 20. q. 2. dici-

Fab

RTT

tur, AMenocbe zon Hieet fotum Yotere , & fi f0«

ünüe

"n

5671'6,

De Votis.

$99

ï»( ;60 Ho

Imo valebir talis irti-

Ferit , frangendum er:t.

ab d friu

ario , licét ine jufta caufa fas,. quiaetiam hoc

quatemtsfcilïcïru

cafu de&icit confenfus fuperioris, fine quo votum

[veisfoirtudr

durare non potcft ; peccabit tamen juxta pro-

Burc

babiliorem opinionem fuperior falterm veniali-

ïentia'afnperierisl'!-

ter , fi absque jufta caufa votumsirritet, qiia abu-

yia, um

titur jure & potcftate , fua impediendo prom-

um volunti v

ptitudinem fubditi ad exhibendum DEO cultum

pendet à dire&tr":

&eell voluntar o

per votum , Leffius Ze Voto. dub. 10. 2. 17.

Interim licet Religiofus aliter quodeunque

gtf t

yotum vovere non poffit, nifi fub tacita con-

(s re!";e&uga!rra

ditione , i Ábbas toleraverit, quoad licentiam

M gt

tamen , feu confenfum fuperioris petendum di-

4 lt

fünguendum eft ; an Religiofus votum fecerit

ll

|qui at

in a&ione aliqua fibi licita & conceffa v.g. cer-

Á f."x'ïl-(j

r

tasorationes privgtim dicendr: velanin a&tio-

t

D

1

sdigid t

nequidembona , Religiofo tamen ex certa cau-

n donins p

faprolibita, v.g. peregrinandiextra Monafte-

r p l

rium ; prioricafu non tenebitur petere licentiam

n t

aur

y

Klït'

Pralati , fed de fa&to obligabit votum , usque

fabdt

]

J

"i

u

ü

ti

dum Abbate aliunde reícierite, vel per gene-

lat

ralem prohibitionem in Cazitulo irritetur. — AI-

. infer

tero autem cafu oblieabitur Religiofus ad pe-

surr, DI

tendam Íicentiam Abbatis , qui faltem ex voto

" i

,

Af

ii

F:

tenetur fácere, quantur infe. cft.

Nan.t 16 9

hi

Prxtereà communiter tradunt DD'quód pa-

i t

n

ul

ter vel tutor pofüit irrirare votaliberorum in im-

12

(IWT

"!

pubertate facta, etiam poftquam illiad puber-

?

dbl

tatem provenerunt , nilipeft pubertatem talia

d yd

*ota nova voluntate con&rmárint.

Ratio eft,

i

at

anot

quod parentibus atque tutoribus ( quo nomine

L

t

WM""

in dcfe&u pátris venit etiam avus paterpus , vél

i

in

jottts V

i

Éoo

ParsV. Caputl. $. II.

D

in defecu afcendentiüm mafculini generis etiam

"i

Itrottr, &

mater cuüm ad eam qnoque jure. naturali cura

stietit; il

|

f&lii impuberis fpectet ) detur fimpliciter pote-

t^ Kirorres

fias votz inpubertate facta irrirandi, ac m fi-

Rn ho

milibus atteridatur frimordialis natura obliga-

Wt f votum ;

tionis & qualiras agentis , dum actum fecit s

]^ adem e

demzdmodnm én c.ult. de Semtentia excom.

ütet] aliq u

percuffio Clerici facta 3 puero impubere abfolvi

1 Ytlitcomm

poteft.ab Epifcopo etiam poft ejus impuberta-

Mámper feria

tem , Navat.JAiaz. €- 42. ni. 71. Sanch. 125.4.

Us

o iage

Moral. cap. 30. 2. 14. Laym. d. L. cap. 7. n.u.

!

hu

H

1

XOr YOYe

"Iradit etiam Sanch. de Matrzm. lib. 9: iff. at

MM

quod votauxoris, qua tempore prioris matri-

ldüïboniö Gfry

monii poterat vir, vel, fi tànc erat impubes & in-

ts

nupta, patet atit tutor irritare, poflit etiam fucce-

dens maritus, utpotequi etiam in locum patris

"dTR

& tutoris fuccedat: idémque judicium fit de alio

ïimc

,. P &Ufem

euovis fuperiore füccedente in officio, ut poffit

m

irritare vota fub fuo anteceffore emiffa, tametfi

Jïïlmv

tss

vora fuerint de licentiaprioris miariti vel fupe-

:A'de

Matrig, 1

v

rioris emiffa ,. quia per hanc non potuit prajudi-

|

;

1 T fbl t

cari fucceffori- pari poteftate finc&tuto c. Zzzo-

"m Vöti ) fe

du

1uit de Elell.. Itàtamen ut hoc caíu Éat irritatio

Ca,)u

hmj

ex jufla caufa ; & hzc quoad cafüm primx de-

pendentiz voventisab ipfo fuperiore.

11 potefla

'lï.fe'g

u Wlfäris

- In altero gutem caíu , quando tantüm per ac-

ceidens, & ratione materix voventis voluntas de-

Vler g lerj

pendet à fuperiore , votum abiter fuperior irrita-

f*r.end

BIN

z€ non potceít fuiinferioris , quàm quatenus 1

u Norse

Iia,m &

1 &c f

fibi, vel reifuxz damnofum ef... $ Undef v. g.

d

"t lx

pote(

uxor longam peregrinationem , jejunium , aut

elecmofynam de bonis dotaljbus voveat ; nom

f':ï TOR Ced

Qür- v

valebit

N

Ü

UTO

!» Vosis.

6ot

.l 51 IL

foliiguéd valebit vottim , nifi füb tacita conditione, fi vie

eir n permiferit , imo licét marirusfemel affenfum de-

v pl derit, & uxori executionem voti (ui aliquamdius

,iniand, t2 permiferit; nihilominis ex poft fa&o fententiam.

dids n d- mutare & votum irritare poteft, e. manifzffume.

p

^

fv

[

i

kb 23 4. y- eadem eff ratio de filiofamilias, fi poft

, m

d inidi i, pabertacem aliquid voveat,. quod in detrimen-

o i

Pubasemä tum , velincommodum patris cedat,. v. g. fum-

ptuofam peregrinationem, abftinentiam à carni-

Poü €jï15

TNEO &

134 bus, eleemo(ynas ex bonis patris, &c. fecusatue

p L ifb

P B.

tem eft, (ruxor voverife donationenr facturam

]

J

f

,

rin. b P

1

Ecclefia de bonisfuis receptztiis ; aut Gliusfami-.

lias de bonis Caffrenfibus , in talibus enim bonis

yre ?r'xorïs r.['z:

Ms

non Btprzjudicirm maxito , vel patrí , càmple-

m cnt.ï'mF

It

no Jure (pectent ad voventem , & confequenteg

4 POI

gw'gmin-

votum circa eairritari non poteft. DD. mox ci-

[

IMi, &hzc fententia

lie

, jion

quoad uxerem f:anquarm

A

fíao, P

tutior fuaderi poteft. -

tuno

T

f

t cmlfa)

Iterim valde probabile eft ,. quod d

Ocet San-

|

u

,gig a

| ehez de Matrzm. L. 9. difp. 59. num. a.5 fKédq-

uxorem fubdi marito. nen tantüm quoad ma-

n mn&m

"n

Dra

teríam veti . fed etiam quoad. volantatem , vig

ln

Zte o

t

r

.enim Caput eft mulieris,. Z EpZef. y. & Mulier.

hoc ee t

D

10

jcinp"

! eft (ub viri poteflate. Gez. ?. videtàrque DEUS

€a de caufa mulieris voluntatem fubdidiffe viro j

figdre

f(U

quia mulier eft levis, imprudens, & facilis i

gl

p

oti i

«

' emirtendis votis, ideóque poffe.maritum omnia

Wm

j

p

, vota uxoris etiam continentix , t1on petendi de-.

jitum ; &c. ficutpater filii impuberis irritare ;

s.

!

ita enim hzc poteftas Marite Nwm. 3. Gimpli-

]?

, 'un

" €eiter conceditur-; & confirmant dióta SS. PP.

ney

qo . n c. moluit : 0. fén. 55 q. j. D* Thom. z. z.

f j (

C

44

" MaN:PARO cg.

5302'—

Pars V. Caput 1. $. H.

9. 8$. art. $. ad 3. ibi : nullum $otn?a religioff

Demum.hre

eft firmum,; nif fit de confenfu pralati ; nec uxo-

i itátum,

vis, nift fit de confen[u Piri. lmo ulterius putat

Sanch. 4./. ».16. quód matitus poífit. irritare

rl patts fübje

^55 CODVehitm

vota uxotis conftante matrimonio emiífa, fed

*

.

Qu ia

olt, velg

&ollata in tempus diffoluti matrimonii

zempore emiffi voti voluntas voventis fübdita.;

j"»ïs'.'

n fenper.

*'t fimplicem

€fimarito. Eteod, ". g. difp. 29. m. 4. 6 féqd

"- Stund)

wuod maritus poffit irritare vota uxoris, etiam

&e (ua licentia emiffa, quamvis peccet irritando

MPD j m

fine caufa. Divortio tamen facto ex caufa adul-

«:,aqäfqzzafn:hpoz

"Ntndmerito |

teriinulla poteftasirritandi eft. Z. 4/ff. 55. ». $

'

Sedan'etiam econtra ux&faliqua vota mariti,

t l

! praj

N

iritare valebit? &. Affirmative , in quantum

V poelos

€a uxore in jure fue conjugali, quod habet in

p t

ut

lt

fitàtum 1

&orpus miariti ; velin bonis fuis przjudicant ;

t

f; maritus voveat longam peregrinationem , &

nuk) CUiPrf]

j

diuturnam abfentiam, donationem cx bonis do-

n

"Ub atf

|

.trimonio,ve[ ^

salibus, & (imilia. Sanch. 4. /. p. d;ff. 42-

Unotarten caíujura propter pu

blicam necef-

' mm Wt

fftatem Chriftiani populi derogárunt poteftati

* 0 lgttkml

TR ho

xoris, quatenu» fcilicet maritus przter uxoris

z:ïïäa Tufir 1

a(fenfum polfic liberé vovere peregrinationem

t

Hierofolymicanam pro terrz fan&tz redemptio-

4 f('mPUsCO

me , f nimirusm in ea qualitate fit , ut vel ipfe

n

'nc[)n]u i v

enilitare; vel militesfecum ducere; aut fuo con-

Q

£lio militancibus adeffe poffit. C. ex suita 9. $-

ianq

(idby

' xïmo Q&

penultimo. b.1. fimiliter juri mariti vel uxoris de-

!j Quoq

f

xogatum eftin votoreligionisante matrimonium

It i

confammatum 4. z. de Conerf. Conjung. ltem

*är'ofa&a

Qp f

xlatoin voto religiofi ad firi&tiorem erdinem

" bl

"Uflem

|

lElJdlCag

it,

&ranfituri c. Zicet. de Reguz'.»ir, $

anch. 4. Zi/fp- 3-

n

Desum

'WS $t

"Hl.

4?. I,ï.

E

De Votis,

603ï

ilum tl vt

Demüm hic quxritur , an revivifcat yotum

j

u

.ï"

femel irritatum , poftquam per niortem mariti A

, 1mo n

vel parris fubjectio ceffavit ? In hac quaftione

natas pl

yrimoo em)

atis conveniunt DD. primó , quód votum »

Religiofi , vel impuberisá przlato vel parte ir-

iï;- Tuatt

ritatum fensper irritatum maneat, quia ifti ha-

fitas voyt

bent fimplicem & dire&tam irtitandi potefta-

ij i

r vota n

tem. Secundó, quód votum à muliere fa 4um,

antequam in matrimoninm tranfivit, vel à fer-

jmyis pecc

st i

voantequam itr poteftatem Domini venit , pof-

xfa r

fitquidem à marito vel domino interim irritari *

d a

quatenus fibi przjudicat, poftquam vero con-

ia m

....

jugium vel poteftas dominica ceffavir, vorum

ii

ä[maïlïï& ) my

'J

j

incipiat, utpriüsobligate ; quia non fuit fim-

quit P

h

niyug?&i,

pliciter irritatum , fed tantüm refpe&u di&z

D li l ïx

D

poteftatis, cui prajudicavit. Sedia tertio dif-

vinátiote

j p

fentiunt , anfcilicet votum, quód uxor conftan-

a n

nacond

te matrimonio, vel filius jam pubes, dum adhuc

4bl

in poteftate patris éerat, emiit, aeque irritatum

wvm ?uälc

fuit; obliget iterum , poftquam mattimenium

[

^

l äerog

unt';T

aut patria poteftasfoluta eft, — Affirmativa (en-

t m

w

tentia tutior eft , dumimodo votum fueritin om-

ortt p

"

nevitz tempus conceptum , & non prxcifé ad

( inà

ftatum conjugii, vel certos aunos, qui jam ela-

ji

Uihf&[t Lt?

pf funt reftri&tum, ut fi uxor voverit fe totá

quP

lu erex

vità aliquot diebusin hzbdomade jejunaturam,

&c. Ratio efteadem , quzin precedentiarticu-

( C m

atu

lo, quod fcilicet irritatio voti conftante matri-

n

yisante

h

monio factanon fuerit fimplex , & totalitertol-

JUW/ n

lens obligationem voti, fed folüm $n quantum,

Af

u

prajudicavit.

Innocentius zz c, Sgr.

j ln

1 .l

iptum . t

I0.323. 96.

"

w

Leüius— 4': Vete. dub.

Cca

Quie

Éca4

ParsV. Caput 1. $.1I.

Quia tamen etiam pto contrario fünt nom

tthtos fbem

pauci DD. cumPanorm. Zz4. c. Scriptura , & t

Gm GJperioris 0

quidem. de Conberf. conjugat.Sanch. d. 1.5.diffe

60DD, )

39.9.36. ideofortafhs Epifcopus in tali voto

lorró norine

ad cautelam difpenfare poterit, nam quando eft

ï.wPonzir'ex , il

cubium , ari res egeat difpenfatione , poffe Epi-

'untm Epitoy

fcopum difpenfare , veldeclarare , quód nonfit

Autdo Corfef

opus difpenfatione , tradit Garcias 4e Beueficiise

Qlrle il coms

perte 7.c. 2. 2.16.

Eltintg ,

Per commutatienem tollitur obligatio voti, fi

wllid, j (iod

1j

id , quodante eratpremiffumin aliud opus bo-

num, & DEO gratum commutetur. . Ad hanc

At prudenri

commutatienem duo princpaliter requiruntür ;

?EFFH Yotum Btor

n.äft

1 UO votum

fcilicet caufa 65 fuperzoris autboritas z caufaeft

;Eraot)zjg, W

CConh

vcl difficultatis, vel utilitatis ; 4ffeeuliatir, fipro-

"tf tre

ale

pter paupertatem , debilitatem corporis; pericue

lum frequentiis omiffionis , alissve circumftan-

'n d CC

tias ditficilis fit voticxecutio z ime levior ctiam

u.äacdzmcäariæt

,

Ut Ebf

& C0f

difficultas füfficit , fi votum in puerili xtate ex

"ais

Tefit t

facilitate pot&is quam arbitrio difcretionis emif-

fum fit , « 2. b.t.. Caufa vero utiliiatis efh , fv

ï;cgä'xsrc.ïx&ens, :

ia

vovens pre opere DEO promiffo aliud Ecclefiz

u iWl (j q l()(h

ht aïUl') yg

vtilius, & DEO gratius praflare paratus fito»

j jC'

T 2" jþe

W

«uarvis autem authoritas fuperioris non requi-

rat, fi opusin qued votum commntatur , ma-

MIUT.

Von

;

nifefte DEO gratiusfit, ut (i vovens vellet Reli-

;

1

2

n ünoula Yo

gioncm ingredi. c. 4. À. £. velfi voverit, fe da-

3;4

;r l Boter

turbm Ecclefie certz , & deinde velit dare pau-

periori & magis mdigenti; quia in fimilibus

Dtniqy

* di

'!

cafibus non tam violatur votum , quàm anctius

j libevql

ii

u JAEX Y

& pleniusredditur ; (itametidubium fit quod-

l iingp

Kam.opus omnibus confideratismelius & DEO

l Q ED[(C

Op.

3

aeCCEEiUS

UW Henm

13

De Votis.

$oy

contratio t

m

acceptius habendum , tunc authoritas & arbi-

fd,c. t

4)V

trium fuperioris omnino intervenire debet , c.r.

D

& ibi DD,. 5. t.

;4t.$ancn L

n

PCC

pu )

Porró nomine fuperioris non tantüm vemit

tert, namqu

S.Pontifex, fed etiaminferioresPralati Jurisdi-

-

enfaront; )

l

&ionem Epifcopalem habentes. Ipfi quoque aii-

darare, Qu

quando Conteffarii , vel ex Jubilzo , vel aliunde

Gartias 4 hnj

grivilegium commutandi vota obtinent.

[

Ef tamenin commuitioze obíervandum , ut

iaroblipatio m«fj

opusillud ; in qiod fit commutatio , moraliter,

min al prt !

& arbitrio prudentis viri aliquo modo zquiva-

Interim nihil ob-

sueu AU

leat pet votum promiffz. .

stot

sj

ftabit, quin votum reale commutari poffit im

:A',QRV'LW

aihuriu t

!

J

perfonale, vel econtrà,licétplerumque convehe-

n

iufin

mentius fit , utreale in reale, vel etiam perfona-

at O

lein reale commutetur, quia ordinarié onera

E

f Effrï/i n

fealia etiam charitatem ergaproximum, veluti-

litatem Ecclefie concomitantem habent , niü

j imelevionm:

j z

perfonale faerit corporis affli&ivum , & certis

il if' ?W

peccatisrefiftens , quoód proinde-expedit , ucii

;io lo ;"

[

1

ul

|var v

L

f

aliud fimile quod vovens perficere poflit, con-

"

.wml'g() 1

vertatut - v. g. jejunium inorationes quotidia-

*rzülrf

po

nas, &c Ia fpecie autem de coamutatione vo-

torum , qux à Confeffaras Git cempore Tubilei &

i?

n W

qualiter fingula vota commutanda fint , valdé

Ü 'corr.»m umfï

)n

;l'

r

utiliter legi poterit R. P. Gobat. Ze duplici Ju-

| Wvgngvf i

bileo.

E WW!

"

jinde w

1:91

Denique per diffen/ationem extinguitur vo- 1

i

M

tum, íi fubexiftente causá ejus obligationem ,

1

) T 1? :

Pontifex vel aliusPrxlatus-etiam inferior Juris-

)*UR'/

f, at

di&ionem Epifcopalem, aut fpeciale privilegiuna

[/! u)

rr'llr

Y

habens remittat , caufx autem difpenfandi re-

mwmf ju

zw d

Cc 3

E

6$o6

Pars V.- Caput I $1

cenfentur, fi votutn ex minoridelibetatiote , ut

Suttt antem

ita, metü, xtate puerli, velaliquaanimi per-

!^ inqubys

turbatiene non tamen auferente prorfus mentis

Q x Bof

-Judicium emiffüm fit ,. ut deinde difficulter ob-

t otel : wimis

Áervari poffit ; aut fialiqua magna, & publica

t lL Votum j

utilitas per difpenfationem obtinenda fperetur

ULLT

veluti fi unicus hzres alicujus Principatüs vel in-

fübrum TY. s

Ésnis familix votum caftitatis fecerit ; &c. &

" regringnd;

.hzc difpenfatio plerumque neceffaria eft in vo-

hyy. r!/ dny

tis majoribus , quz propter dignitatem trateriz

Wa

nonrecipiunt aliquam zquivalentem commuta-

Ttümcim huj

tionet* ; in minoribusautem magis commutatio,

"It eritet, &

quàm difpen(atio locum Habet ; quia obligatio

"s if ff

DEO facta debet omni meliori quo poteft mo-

*Dfottéte ton «

do impleri , unde &in ipfa difpen(atione circa

A lt i. i

,vetà minora áliquod faltem opus bonum voven-

tiloco voti peragendum injungitur.

i fatoen fnt r

t 10 tri

É

Porro in votis difpeníare non tantum poteft

"a Iy ptnui

8. 'ondifex, fed etiam inferiores Prxlaci Jurisdi-

i'.ïi)

tTt r

dtionem Epifcopalem habentes, videlicet Lega-

*ritontisg

i)

sus Ponti&cisin Provincia fue Legationis ; Epi-

N

fcopusin fua Diccefi ; Capitulum fede vacan-

ii

t )

lag i

tc , Pralatus exemptus cum fuis fübditis, Ar-

ifa

lat

b)

M

.tbiepifcopqs.cum fubditis fuorum fuffraganco-

W

1 Viütim Üored

rum nonquidemfemper, & ubique, fed fi qua-

D

j

W

BLona9

Wt mgma

.f per appellationem adeatur denegata difpen-

u

fatione à fuffragenco, vel dum a&u Provinciam

"n mlms &f'

vilitat, quiaextraappellationem & vilitationem

lf

"IT f

Archi -Epifcopus in fubditos fuffrageneorum re-

J

Tetüm (

D

ii

gulariter Jurisdictionem non habct , c. Fenere-

DRRT

MÉ f

Á ibns.7,. de Sententia excem.

MT

i

[

ia 6 . cAp. fnf dt

k

Gitet

Geo'g/iälu » m

*

Bunt W&&

DT

!

t4d

De Votg.

697

m

!]

[

^

noriddib

""Sunt autem quirque $ot& fpecialiter refcr—Ii,

l

li

velaiquud

Af feni, in quibus nemo prxter 8. Pontificem; vel

Cui is ex fingulari privilegio cenceflit , difpenfa-

ferett

: dl

re potelt : mimirum I. Potinn perpetue caffzta-

a

FUDJ

fs. IT. Votum ingrediendæ religionis. 111. Vo-

p m

em ob

tum peregrizandi Remam , Ícuad limina Apos

W

ftolorum IV. peregrimandi Hierofolymam , &

yjisi

)

V. peregrinandi ad S. Jacobum Compoffellam.

Qatis fettt

eneceftria du

Extra?. etf dominici ff2 de Penit. & remi[f. n

fer com.

rdigiatt iit

yalentenm commu':

"" Verum cüm hujüs:nod-i refervatio à commues

fii jure exorbitet, & Epifcoporum poteftati de-

ag

,

foget, odiof & (tri&é interprétationis cenfetur,

fibeo qui

b,E'L-

L

FOïf

ac proptereà non extenditur ad illa vota ; qua.

mïxmïl quo

licet habeant-ciim iíftis aliquam fimilitudinem

p dj

l

&on tamen funt omninó, ac in fpecie eadem.

( ff ()PUS

iningit

Quare non erit refevatum votum cafhitatem.s

"

fervandinon perpetuo, fed tantüm ad certos au-

m i

r5 , nec votüm non petendi debitum conjugas

y::P

n

s

le; velnon nübendi, aut non fornicandi ; nee

penteh v

votum fufcipiendr Ordines Clericales,nec votiiua

"o

j

conditionatüm (puta , fi convaluero ex morbo;

Cn;'fïïlïm *

ingrediar Religionem ) 4nte conditionis even-

£um

tum," Votum ingrediendi Religionem firicios

fï j

r

rem, utliceat ingrediminus ftriétam , vel pete

&

)).]uf;

manerein minusftri&ta, Votum poenale v. g,.

»r aent

gm

v

"

fi fornicatus füero , voveo

me ituzum Romam ,

dul

Hhma

etiam poft poenam commi

ffam DD, mox cie

riontm^

jil

tandi probabiliter 1on referv

a:um ajunt, quod

vosluttio

vototum-, qua

t

non habeat naturam aliorum

non

haoct

hi

dire&e funrex affectu erga rem

T

m

fimpliciter &

viait i Z

fed hoc fag

protaislan: & ob cultum Divinum ,

k

Cc4

d

Écg

Pars V..Caput T. $. II.

. 'ire&é ob averfionem. & deteftationem pec-

Mingits g

Cati,

weltdifenfare

Votum quoque peregrinaticnás Hierofolymi-

tpterfare Dy

1ànx nonnulli tantüm eo cafü refervatum pu-

tiÜceditr, N

tant, quo fa&um eftintentione fubveniendi tét-

F Ortnes per

t2 fan&z contrahoftes Chriftiani nominis , arg.

"telumáng. i

text. & Gloff. m ciex multa b.t.

*lb , acin|

- Denique in votis refervatis difpenfare '.poteü

"üreRonlicea

Epifcopus, quando eft impedimentum adeundi

TIum ey praí

S.Pontificem , & eft neceffitas accelerandi di-

"n ( g

fpenfationem; id; quod plecumque in voto ca-

uV::gmends, igim

ftitatis contingit," poftquam matrimonium jam

T Com

contra votum centractum eft , propter pericu-

9t tolatur,

lum quotidianz continentiz. In votisautem pee

50b obl

reprinationim impedimentum frequentius folet

u ?'undumcnto

efletanttim cemporale , ut preptérea potiüs ob-

"F Ym ex T

lationenr quàm difpeníationem requirant.

Sed & tunc Epifcopo difpenfationem conce-

rl

]

. &unt, fi fubfit dubium Juris aut fa&i, an votum

itinv

A

glïis [

in talibuscircumftantisobligatorinm fit. Item

:»uäex Wt n

ft votum refervatumi prius S. Pontifex itt aliud

.gogkxe there j

opus commutárit ; tunc Epilcopus ex rtova cati

;W feculim f

fa denuó aliam commutationem facere poterit ,

VIEtegt i t

neque eninralind opus; inquod coiutatio fa&ta

ï 3 ./1!0774[

607 lr?l)

eft , cenfebitur refervatum ex regulajuris, quod

Mrittgtiy : JQW'[

Jtrogatum Jfapiat natumm ejus in cujus. locum

W Momcäxfz':z

f'arrogatur , quia proceditcirca fübftantíalia fur-

*W;Pwr

V

£0gati , ut circaobligationem , non autem circa

)

Moini

accidentialia, fi ea fint ftrictx interpretationis &&

nmmrm

u

non extenidenda ficutieft refervatio, vid.. San-

Teti

amm mul

ehez: de Matrim.lib. g. difh. g. €$ feq. Lelf. 1.2.

IV

L lmug VOf

Qu

£, 40. nb, r 3. Laym. /, 4 .

^

Swv do!pä. C. 10.

f. C'A,onnso 5?;,4*

'WJM i

*

DeT5t::.

85$

$

detefanunm h

Sed inquies, quomodo Pontifex vel EpifcopusE 2

goteft difpenfare in voto ,— cüim tamen votumze

xiicnis Ea

obligecex Jure Divino , inquo difpenfatio non

conceditur.

&. Jus Divinum aliquando obli-

ca rlonatp*

sonelübvetint

GQ

are omnes per fe fine omni prxfuppofits vo-

rilianinonta d

untatehumana , ut in praceptis Decalogi &

milibus , acin his verum eftdicere, quod di-

ul

E

fpeníare nonliceat, aliqnando antem obligat Jus

Vaf äLDenf ul

Divinum ex prxfuppofita obligatione humanz

ncdjn" enturi 4*"

Hmc El celerav»

voluntatis, & quám diu 1ffa durat , ut in votie

& juramentis; igitur fi ifta obligatio humana pet

lumquet t

iritationem , comrmutationem , aut dxlpen(a-

l mammomuw J

tionem tollatur, ceffabitetiam obligatio Juris

& ?muteï

Divini, qux obligationi humanz voluntatistan-

ia Inronata

2

WE

quam fundamento innititur , quia non aliteg

yum g

obligat votum ex Jure Divino, quàm quatenis

gt

valet & dutat, vid. Sanch. 4e Matrim. Jib. f

OIW ;cgum?ff/

dif 6..

fpend

ao t

Demiüm vulgatis eft controvcrüa,an fummus,

lSü

um&x a [

1

hi

. Pontifex pcihc in votis folennibus difpen(are

jjgradto i

adeoque efficere, . ut Religiofus profeílus poflit.

ss m

rursus ad (zculum redire ? Ratmncm dubitandà

j JFCOHLS [ hüw

, - facit text, imc. ctm ad Monafferium j in fine de .

qonfm läv

ffatu Monacbhorun, ubidicitut , quód abdicatio

UOU (OWU

proprietatis , fcw 6 caftodiacaflitatis ita fint

Ur z, i

CXWOUIM

n

regule Monacoali amnexa , ut contra eam uec

me/m[

*

unpmas Pontifex po[ft licentiam indulgere.

d fubPZh u

Nihilominus apud Recentiores & DD. cc.

j

(f gon W

i

£&ommuniüs recepcum eft, poffefummumPons-

u

yel

x:n'

tificem etiam in votis folenmbus difpenfaré; quia-

mato"

j

folennitas votorutm ceít tantüm Jutis pofitivi ; *

a

|

ln

,0:

)f

Tekts in €, unico. boctit. iné. er,; EURT Lend-

M

— fex

vf['

),;1:

"

FA

Cc5

[

6:64'*

Bars V. Cuput I1. -

i

fex tollat folennitatem ,. quz. eft jm*ï's— p—Ofitïvï

l fmwm

confentiente. maximé Religione & remittente ,

jusínum , quod habetin Religiofum , manettan-

J f"fmmm |

ln 5071(/1'4 ;

tüm votum fosplex , .in voto autem ffmplic:

quin Pontifex difpenfare poífit , nemo facile

hii

A rentum

dubisaverit ; ad text. /z . ci cm ad Monaffc-

rium.

Communis, & yera eft rcíponfio , quod

Mainga]ig

""ilü'w:ntur,

loquatut 77 fez/u compofito , qued fcilicet.non

l

offit difpenfari in votis f(olennibus-cum Religio-

Panestigl

a

d7

, ut maneatReligiofus , quia per talem difpen-

fationem ceffarent fübftantialia Religionis, non

f&f'ü,tmþü,;

TA

antem loquitur ibidem Pontifex z» /em/5 4;95/0 ,

& quód ftatus Rcli

ii

gionis totaliter ab aliquo telli

. tm"fjmbzmt

qon potfit.

,l- ui]mäü ,/21

Iin.

CA P'"II T p

a rlridigg

De g'uramentis.

LU d

Otis affinia funt Zwramenta , placuit pro«

i ftfi

V

pterea etiam de his breviter aliqua anne-

Mpf

€tere , omiffis tamen illis juramentis , quz in

tïtälïüüiio Uf ta

^

udiciali proceffü nfitata funt

^m

"s parlfmgd-præ-

|

J

4

Hj

Vi

ens inflitutum faciunt.

7 M )

*

suMMARJ&'

Hüm:m, ï

fr. Zurament

.

dj

" quiïd & quibus smodis -mf viïgräi:k

if

ffat.

Üpttg

3. hn licitum fit jurare.-

"i(i da,ï*

$8

u

3- Mttefatio fub fíde

B

n fít juramentum.

Sdctrdotlli, 806!7(: 5'-

:

i

m

Uthte

At

$- Juramentum debet babere 3. tomitesn.

imi;:?.*

'Ufïïcxr)[,

$- Veritatem,

*

,

"

& EXE

Mi

ïl , | 7042;;'::?:.

ïlemm

I Zf itiam,

"u

1 dic

p

De Wurementi..-

ét£

f jrs potor

4* Jiramextum : coptra jus quando Validum.

KmUUU ! 5. 7p oppenfum, a[fertor/um non eff neccffarió

om, fatttt-

derebonefla, &

qnaudo imeo cammitmtw

düttt /wg!i(fy

]

z'njzæ zia.

, IM00 [r

i

qo. jJuramentum rei indifferentis mom oblizat.

" ,*,/amgfc-

L 4l. Patlaintalida an , 5$ quando jurementa

dpoiny

ronfirmentus .

ued f

"

ï

V ia Juramenti aälz'gatia qualiter relaxetur,

g um Mi 13. Juramtntum reguiatur fecundum naturau

g talem t |

as , cut adjicitur , idd, pluribusexplica-

eligiani, 1 -

£ur.

in/:nudæi/"g H4. .lä-ïu:'ulz';z'säalia'u: » Won in$ali

TU

dft«r , ffat

cosntra jummmmm.

tj« Qui jurabit f2 foluturum, Av po[fit eome

« penjare.

J

té.. DeveftriBiont mentis , remiffiz?,

[ [Uramentum re&té definitur, : quod fit 226oca-

jf

L. tio DiGini tefiimonii ad fidem ditlis facien-

$ f T

frcu

a 4te

| dam , Ge] promiffonem firmandam. — Fit autena

traiqi

hzc invocatio non tantüm per verba coxtef/ztas

hxcnüi ) qu |

rja , (cu fimpliciter Zzfecatorza, ut tefl is eff miba

n

| DEUS; quam $er? DEUS 9i6it! fedetiam pee

verba execrateria , v. g. DEUS me puniat , fie

,

| me DEUS A juget : & fimilia, nam paruminte-

',,,k;m:äer ! ! reft , quomodo petatur, ut DEUS teftimonium

| faum declaret, Suarez de Religzoze cap. tz, n. g.

| Nequetamen requititur, quód aliquis explicite

,li,nobilh ! | DEUuM inteftem adducat, fed ad valorem Jue

ramenti fufficit, fi etiam implicite id &iat, ut fi quig

,comfffsi";mim 1 jutet per animam fuam , quia continet implici-

| tam execrationem; utDEUS animam puniat, nife

:diFW'

|Verumit; quod dicitut. Similiter fi aliquis m

ITl

Cc 6

þüci:ä

6:2^

,

Pars. V, Captt If.

pliciter dicat , /sro , fel per meum jur amentun

k L hum

Affirmo,tacité DEUM.inteftem vocare videtur,

Ittamen $ Do;

Quia hoc ipfum nomen & naturaiurarüenti ini-

jateerfe non

PORHI.

lbitamen bené monetSuarez. czt, /z5.

Is verba

J€.13. 9. 4.. Cümbhocverbum jwro in morali

ir1, dicitpat

eccceptione fitindifferens ad verum velfidtum

Wt T aSm d

juramentum, & plerumque qui talia verba pro-

lm autem

fert , necdumintentionem habeat actu jutandi,

tihe neceff

fed tantum paratum fe eíffe demonftret ad juran-

: Quarusr p

dim, ideoattendendaseffe circumflantias , ex

Tib ! Qu

quibus defumipoffit , quo fenfuilla verba prola-

(",Wm, Al

taínt, & (ufficienter cenfebuntur a&n jurato-

"rmitgt ? H

tia , fi perantecedentemfermonemjuramentum

"i&

petitum fit , vel finegotium, quodtra&atur;

" i".*?""*'w

juramentum poftulet.

P M MAB R

Item nonífolüm $erbis,fed & f/g$is Juramett-

J tette

'tum prazftatur; quód quidem fatiscertum eft cir-

n fächirrf:accz

caeos , quiloqui noa poffunt ,' verüim etiam,

t /ltrcrpqïti |

probabiliüsaffirmatur circa eos , quiloqui poffunt

cum Cov. 4e patlis i princ. n. 6. dummodo

i f ijt! KUT

"iif

talia figna fint , qux incommuni acceptione de-

LT

Clarent animum jurandi ,. ut fi ab aliquo petatur

juramentum, & isíecundum confueaudinem lo-

) ff hii

: 51 i

cicapiteaunuat , digitoserigat, vellibru m

1'T1tmcre uæm(

Evangeliorum tangat, lta quoque fi à fubditis

F aDüsee

bomagium feu juramentum fidelitatis & obe-

nf

BG tlntüm

dientiz exigatur; ufureceptum eft, ut(nguli

un

t

per manus porrectioném fe id praftare often-

lii

f li

W

dant,

Qu

Ae

2

:Quarum DD.. an licitum fit jurare?. cüm

M

Gb

LU

Chriftus Mattb, . exprefsé dixerit: — Nolite ju-

quod

vehä

mr: ,[:d fit fermo Fc/lf"», eff of , nom mon

I

-

auícub

h

!

De Turamentis,

613

u «'

autem bis abundantins eff , d malo eff.. Decla-

n ocare vt

rat tamen $. Pontif. z c. etff Chrzffus dejurejur.

jurare exfe non effe rem illicitam , ctim &apud

rajüraetm

touarer, d f

Sanctos verba juratoria reperiantur, mt z. «4

[

m )'uro )

Cor. r. dicitPaulus Tefegm DEUM zp$oco n ani-

verum vellut |

mam mtamyadRom.t. Teffis mibi ef DEUS,Ee,

didum autem Chrifii intelligitur de juramene

pliraliaverbz;f;: |

banduin

to fine neceffitate , aut rationabili caufa prxftito,

vonftretadjite

Quzrumt przterea, an juramentum cenferi

debeat, (i quis per frdem f/uam , aut bonorem $a

cumfiantia

if vera p

ctrdotalem ,| aut notabilitarisaliquid affirmet,

r d r

velpromittat ? Hujusmodi zamterpofitams [fdena

habere vim juramenti tenuerunt Felinus & Ab-

smipramtt

bas i c. querelam X, de Jurejur. arg.c. ad aures

, quitit

de bis , qua 9i metiiste cansA ftunt. . Vlbi habetur

