Chriftiano majori ex parte fublata fit; queri tan-

1h iU

tum poteft , an error in illa conditione períonz;

fj

(tt

quz vilgo in germania bie feibeigenfcbafft vo-

conlfïau

catur , faciat impedimentum dirimens ? Tales

Zl

d

homines proprios feu £eibeiane / aliqui adícripti-

)

mdem l

cios (qui fcilicet glebz aut fundo colendo per-

d t

petuó adfcripifunt) veloriginarios, qui ex ad-

fcripti-

p

310

Pars IHI. Caput V. $. V.

fcnpncns nati funt, conicxut, Gail. £. fíng. . de Pj«

DNTIT

guorat. obf 8. 9. 1. ahqm fcrvosanonymos aps

14 Cndj

pellant , utpoté qui partim de fervxs , partim de

dant

adícripticiis partim de libertis participent. Zafi-

UE

us reff:am. EU

- 6$ confil, 19..54. 3. Sed quid-

[ T

quid fit de ftatu chorum hominum , certum

j SponJ

quodfervi proprxe di&i non fint , 1deoqne favo-

j?

re matrimonii probabilis videtur , ea qua de er-

17 KP 0

rore in quahtate fervili funt conftituta, non effe

1. u

ad ftatum iftorum hominum extendenda, arg.

u

eorum qui de adfiriptiis.docet Sanch. de Ma-

V. ff

irim. lib. 7. difp. 19. num. g.

! tj

SECTIO II

E G:u/;zö

la dy

De Conditione

SUMMARI A.

]tüt em

1. Conditio, Modus, Demonffratio, C'Aiyïl'o

atf

a. Quid fit Conditio?

2

1[3 0x OQUC !I[

3 Quid Modus ?.

. Differentia Medi &$ Conditionis-

Wn Coram

Quid fit Demon -/h'atro 2

"allilmm t

Quid Caufa ?

ts

Cond:tio fel Modus :antrd fübfantww W(

Vr r

arzmeoniz ildlud annullat.

tanmm

*

ä

Conditio $ modus turpistel nnpoþïäzhs 54-

ag

Á

s

bentur pro »50m Ad ]eöfzs.

F ofüng

$:

Tria bona fubff antialia matrimonit. .

Paf "

210

n condito coutra boma matrimonii J d 50—

nefla matrimonium in$alidet ?

Es

Y üt Cond,

21

* üf]gmm

RefolBitur argumentum. contrarium. .

lffurum

3a. Conditio $el modus impo[ftbzlis ]acz 641453

3111 [

mg';eöï us prefumitur.

1j- Su!

i

De Conditione.

311

13. Sed bec prefumptio eff tamen jurs-

pbf

9s anonynoi

14. Cenditiones turpes de praterito non in$ali-

dant Matrisnonzum.

NiS, patüï*-f*ï

aricpt )

1f. n fponfalia intalidentur per adjctlionem

conditionis turpis Pel impo[fibzlis.

16. Sponfalia confanguzneorum fub conditione ,

ym , at

N

fi Papa diþmþ;äerit : contralla Palent.

17. RefolGitur argumentum contrarium,

, aqitt

ituta; 1 "

a8. Quande Parochi & tefizum prefentia requi«

ratur ad matrzmonzum conditionatum.

mn&endä if

19, Sponfi utentes copuld nonvidentur reccdere

t m(þ./( f

4 conditione oppofitá.

a0. Caufa & Demovfiratio qualiscunque femper

l^

. babdur pro non 44]':&'4.

Ilf,

cüt omnes contraStus non tantüm puré &

[ À

SI

atfolutéjfed etiam conditionaté iniri poffunt,

" Mlb

ita quoáue fponfalia & matrimonium , quia ve-

ro Fodie, quando poít Conc. Trid. matrimoni -

um coram parocho & teftibus contrahi debet;

(

inauditum eft ,. id fub conditione contrahi, ideó

pratermittimus plurimas difRcultates, quasfuse

tractat Sanch. de Matrr. toto lib. g. & aliqua

tantüm , qua ad ítelle£&tum Canonum & pra-

li f],;n!inm ,

xin maximé circa fponfalia conditionata defervi-

j imPVW?

re poffunt ; atingemus &c.

Prafüppono , fponfalibus poffe aliquid adjici ,

t!rl'lw

i

l;-(l

b

vel ut copZitoznezi velut modum, velut demon-

y iil

firationem, vel ut caufam , quz omnino inter fe

"

71

differunt.

Nam corditio eft ,. cüm aliquid adjicitur fü-

gf,,gltlllï' .

pr

fpendens contra&tum,nec partes anteilliuseven-

qum

j

"

312

Pars IT. Coput V. $. V.

tum obligare volunt)& e xplicaturper /þïartiqulhlam

flntdy:

fí » v. g. Ducamte fi mille dederisin dotem..

Pa

Modus efcadjectio oneris , ad quod poft conr-

Sonos mj

tractum volumus alterum obligare , & ordinarié -

litficadus

exprunitur per conjunétionemz/, v. g. Duco tej.

t occide

ut mecum mercimonia exerceas.Differtà cordi- -

- Dejur

tione, quod modusnon füfpendat obligationem

Wltimas

1

- principalem, fed habeat fnam obligationem pro-

Woodicon.

-priam, ad quam implendam alter cantionema

- praitare debet, & fifortaffisnon Pïäfïïtcric,non -

&IJ!]I) 91,3&

ftatim proptereà irritum eft. matrimonium, cüm —

t q

pri

eDs

Ll.'».li

»alis oblsgatio adhuc fubfiftat, fed per jue

Bl

dicem ad implendum modum compelli debet..

M L d

hoj

d. — Siduoireruran adje&io fitcemd;tzo velmogu,

Mj

FQutem

quia contrahentes uf (ant. verbis dubis, atten-

TRU i

dendum erit, an non priüs voluerint ratam obli-

Aliciol

«

idbe

gationem quàm illa adjectio expleacur, & erit

li

dfcendag]

conaitio , i vero priusvoluerint ratam obligatio-

nem, & poftea primüm alterum gravarum ad ali--

:: j 'zg'Li

quid faciendum, erit modus, ficut docet Bartho-

u ts

lusz L. quibts diebus 40, $. fui ff-

*dc condit io-

x

ooliti.

nibus £ demonflrationibus.

Dj

Demonfiratio eft , quando

fignificatur a-liqim

Potüsfiro

qualitasin contrahentibus, & explicatur per relae

tivum , aut dictionem importantem aliquamo

l"/ -ftut. d.

C

dtca ma

qualitatem , v.g

D'ucg te quz detali &emmf*æ ]

i

"

:

Ctütc u)

es, &c.

X

Cau/a dennim illa dicitur, q

u deno,cä-cu,f per

mmï Yta]

E mïïimo

di&dionem Quia , & indicat matrimonium, feu

6

n

caufam contractus, v.g

. Ducote ,/qgia, diveses

3

Rib f

&c. His prefappofitis

^

Themv

rimoxiio"cokäiti?

v€

Vay,

'7 Queritur I. Qid jurisfi RRE

--

f

De Condzttose,

413

vel »sedus adjiciatur naturaliter vel.civiliter 757*

pl

ersin dott

polfsóilis, id eft, ut per naturam , vel cüm contra

j godpit?

bonos mores fit;per leges licité impleri nequeat,

ts d

ut fi coclum tetigeris, fi patrem, fi inimicum mes

ii

tim occideris, &c.

E

UU ,

sDif

ena

De Jure Civili diftinguiturinter contractus &&

u

At 005

ultimas voluntates, fiveteftamenta, fi de hujus-

modiconditionibus agatur. In contractibus con-

bh'gat.io

i

l

ré

ditio impofhibilisftatim ab initio vitiat contra-

étum, quafi non cenfeatur habere animum con-

n 54

um o

trahendi, qui conditionem impoffibilem ádjici-

«W

unt.L. poz folum ff-deObligationibus E$ atlioni-

jde

"Xä

g

bis. L. impo[fibilis. de Serbarum eblig ationibus,

no

MU lh

Modusautem impoffibilis vel contra bonos mo-

b du

resnon vitiat eontractum;fed vitiatur; & pronon

M

adjecto habetur v. g. dono tibi eqmum, ut coe-

ueni r

m

n

lura afcendas,ut hzre tieus Kas, &c.ficutex com-

exolt

ran

V)OJH

muni docet Medina Ze 7uff. €f Tur. tom, t, tratf,

trata

Atverointeftamen-

ofavaoe

2. difp. 28. $. émpoffrbilis.

tis & ultimis voluntatibus eonditio & modus

dl d(] Qï?u

impoffibilis pro non fcriptis babentur, propter

2

f du

Uu

fingularem favorem ultimarum voluntatum, ut

potiüsfuftineantur, quàm pereant. $. /peffsbi lie

,.aþL f

dnfiitut.de Heredzbus inflztuendis.

Circa matrimonia hujus quaflionis decifio

tah

f [

(

babetur c. sItizzo deConditzom. appofit ubidiftin-

" derd

guitur, ut tales cenditiones fint contra fübftanti-

M

am matrimonii, vel an aliunde fintturpes aut im-

o

lll.'f

T

pombiles 2 Priori cafu dicitur effe nullam smatri-

r

attii

monium fub tali conditione contractum pofte-

ott; 1

fjori verb valere matrimeniam & propter ejus

d

Masn. PaARecH.

fa'

rmo

314

Pars HI. Caput V. g. V.

favorem, ficutinteftamentis conditionem habe-

f'attimoni

ri pro non adje&a. .Ad hoc antem ut feiatur;

quando conditio fit contra fübftantiam matri-

monii advertendum eft fecundum Gloff. 7» coZ.

triditio f

&Dtia ma

£ap. fín. in erbo contra fbf antiam;tria effebo-

Qm dici

naconjugii , nimirum 4ozum fidez, borum proli,

&f bonum Sacramenti c. omne 27. q. 2. Íi jam

n &mulie

0tdingta. (

conditio uni ex iftis adverfetur dicitur contrazs

Tem mgrre

fübí(tantiam matrimonii, Bo»o p?oclis adver(atur

conditio: figenerationem prolis evitaveris, f ve«

10 J, lii

nena fterilitatisfumpferis,. &c. Bozo fidei , 4 te

CQGq'i'[,þnem

adulterandam dederispro quaftu.| Bene deni-

qu?*mViSneW

m Metdtee

que Sacnementi , quod matrimonium facit infe

parabile, fi dicas : contraho. tecum , donec

IN

aliam inveniam honore & opibus ditiorem, pro»

Ut

Tévele

k

ut ifta exempla ponsntur » Z. c. z. co..

- Quaritur II Anidemdicendumfit, fi eondi-

Tf parte

sio adjecta adverfeturquidem bonis matrimonii

j Cmm

ibi

[y

fed fi honefta v. g. contraho.tecum, fi mecum

l at

36in perpetua caftitate vivere: velis ? Pro affirma-

N

o (

tiva facit, quod diéta bona matrimonii non fing 15j 344

neceffaria executione.,. aliàs fterilitas vel adul-

uamtur

terium femper dillolverent matrimonium ; quia.

ümf

deficeresbonum prolis& fidei conjugalis.. Itema.

| Pofhbm f

B. Virgo & D. Jofephus videntur non potuiffe

COhdi n

aliter, quàm hoe modo contraxiffe, cümyjam pri-

Tüfie

us votum caftitatis emifrint ,. & hanc fententie

|

Btierie

Vl (

mel

li

am probabilem dicit Sanch. L. g. d. 1e, pum. j«

j hij

&

€ontrariam tamen probabilorem exiftimamus

m DO iv

eum eodem Sanch. quamvis cnim dicta bona

h jure

at

Quirag.

matrimonii non fint neceffarja in execntione ; &

t&|

mà-

Wi

5 flon

J

De Conditzone,

vlitottatdt

31

aemut a

snatrimonium effe poffit fine cqpulä ». debet ta-

men effe in obligaiione : & mutu

Yintam Dd

a corporu"m

traditio faltern quoad obligationem

eft de füb-

um Go

ftantia matrimonii,fine

quá matrimonium perfe--

hia

étum dici non poteft :

eft enim matrimonium vi«

ji, of

ri & mulieris cenjunctio,

g

non qualiscunque , fed

ordinata ad copulam,

aliás inter fratrem & foro-

dicitüt f

rem matrimonium dici deberet,

T De matrimo-

al

E

nio B. Virginis dicendum efln

on habuiffe talem

;enant

1 /lll!i) j

conditionem , fed fuiffe fimpl

iCciter contractunms

quamvisneuter ex defponüatis

habuerit intentio--

y a

nem utendi cópulà.

Nameblisatio bené poreft

niy a

confiftere fine executi

one,&cu

m propofitio in«

, w P

termittendz executionis , pra

4

f.

s o

ertim quando pez

DEI revelationem noti&catum

| ht

efl, nunquam ab

altera parteexecutionem pete

ndam , obligatio-

abnii"

nem enim & ekecutionem

divéría . effe nemo

bonismzmmv):a

dubiravit, atQue in hunc fe

nfum non obícuré

stUlDy

n

de Matrimonio B. Vir

ginis loquitur Auguft, 7

g It

€. 3. 27. d. 2.

»mimomï OU ,

Queritur IIIL. An &

quando matrimonium

ia "

"

M

À

«enfendum fitadjecta co

j

l

nditione turpi vel im-

4

r,ä[

poíhibili,

fi aliquisreverà non alíter 2

quàm füb

f.^

4

J

j o

lr

H

tali conditioneíe obligare intenderit?

antit^

u

i

1f

r

(]

Omnes DD. laborant, quo, fenfu . Po

ntifex I 2

jl

u

potuerit velvoluerit conditiones turpes y

el im-

& hin

poífibiles à matrimoniis rejicere ,. &

u

matrimo-

1),j[

&ium pro &impliciter contracto haberg

; cuüm ta-

rem ?

mm»& !

men jure naturz confenfis ad matrim

m w^^i

oninm tes

Ti [

quiratur & line confenfii matrim

onium effe nom

P d

potfit, nonintelligitur

autem confentire

O 35

;qUi no-

luis

3!6

Pars III.. Caput V.. $..

luit fe obligare , nififub conditione turpi antime

tf

! aretic

offibili juxta text. apertum z L. »son folum ff-

f Lother

deObligatiorzibm &5 afliomibus. Breviter dicen-

dum S. Pontificem ae illo c. ffz4l. inducere pre-

x ümplic

—

Ctdebat

fureptionem ;

quod fcilicet quilibet prafunia-

gur , in contrahendo matrim

onio, quoad nego-

füjllt in

Conditio

tium principale ferio agere ;

& obligationem fu-

am puré facere propter revere

ntiam Sacramehti,

——

Praterej

—

conditionem autem impoffibilem , vel joci cau-

Q,T

fe^ o

fàvelutmodum ( qui per fuperius dicta, fiim-

t non obligat ) adjicere, & cüm du-

äïngl;äg à GI |

pombilisfx

bium fit a

n faciens conditionem impofïïbilem

P ii

vel contrahendi

-

fcr;äæ. COS';

habuerit feriam intentionem ;

gnatrimonium , vel po

nendi conditionem, jue

4 93!7'!'!;[7-

favore matrimonii prz*

ra in táli dubio pro

&f 0h

fümunt.

-

EUTM

Y

Sueritur

IV. An hzc prafumptio f« ju-

E

Vr

* Cont

13

ita ut nulla probatib i contrarium

ríe &6 degure;

Dl i

admitatur ; ut

quirevera non confenferit, nifi

9 qui j

nihilominds pro confentiente

f

]

füb conditione,

WNXMXI

habendus fit ? refpon.

Effe præfumpiionem jurié

Rütrirtees

[

i

e veritati & alüis probae

fantam , adeóque cede

*

Oezlugdu

bus prafisaptionibus €

lidi

Mprobgi

tionibus , ac fortiori

»

pofï'e.

Unde nonreji

cietur conditio, fed potius

für .(?cmam

nfebitur effe nullum , fi ex vá-

matrimonitim €e

lbt

tatibus & circumft

antiis, qualitate, at-

V, nop

JARS qual'i

fectu & 1

nrereffe contrahentium: colligi poflit

Accödxt

o conditionem impoflibilem ad-

t

qubd vel ide

*

jgcerint, qt

dnulló medó obligari voluerint ;

Wrblles

li

wt fi nobilis

dicat ru/tice , contraho tecum, fs

m

montessaurcam i doteme dederis, vel revera

QteQie a

R9

De Condztíone

$17

f

y p i::

fon realiter , quàm expletaconditiotte tutpi , ut

fi 'hzreticus dicat Catholice, contraho tecum,

, nn /W '

Sreicrdit

fi Lutherana fias.

Item fi conditio ad;je&a non

ipductt

fit fimpliciterimpoffibilis, v. g. fi pauperi; que

credebatur dives , dicatut , contrahotecum; fs

lib g

fhille in dotem dederis, non poterit. prafums

0j quogfsfgï

conditionem tantüm joci caufá adje&am effe,

-bligadoneæy

m

Pratereà etiam cohditiones turpes de. pra

terie

um5

Til

to, T utfiPartem occidifti, ex communi

fen-14.

, ii

Js,dic?ä; '//':'T"

tentia monrejiciuntur, cum enim non invitent

6

kcm 0*

ampliis ad delinquendum , fed jam fupponan-

(ibilt

€ur extiaífe , nom funt hoc refpe&tu turpes cen-

i?

fendz. Covar. 4e Matrim.p. 2. 0. 3. $.2 9. 3.

j a

Queritur V.. An ficut in matrimonio ) itdy

pv

etiam infponfalibus de futuro conditiones tur-

ii

pesautimpoffibilesrejiciantur, & fponfalia pre

abfoluté contradtis habeanonr , affirmativa com-

;(ï!um [F

caunis eft apud Sanch. 4. lb. y. difp. 17. mum.2*

n (an

Eo quód favor matrimonii videatur etiam ad

n

ajet

fponfaliaextendendus, utpoté quz funt via ad

c[)nkmm

e£natrimonium,

Negativa tamen , quam tenet

ml/'

n

Zoe(ius de Cond. appof. n. 22. videtur mibi zqua

Blläw

FW

& probabilior quia c- f£zt. eo2, tiz. tantüm loqui-

gipti

Omþï)

tur de matrimoniis , & ubi agitur de reftringen-

fin

dalibertate matrimonii & inducenda obligatio-

Iuf

f

fe, non eft facilé ob;gatio extendenda.

L

Accedit, quàd c. frz. /it corie&tivum jurig

Jg

r

a

Communis , de quoin contra&ibuscondisiónes.

j

p

p

Vi

impoffibiles non rejiciuntur , fedvitiant contra-

j ^

Gum, L. »onfolim , de Obirgation. 65 attios.

p

r

"d

Corre&io autem juris eft ftrict? accipienda ,

llf

l

T f

r

O 3

E.pra-

312.* - Pars III. Caput V..$. V.

L. pracipimus. in fin. de Appellatianibu.-; lin-

.

M z

de ulteriüs infero , fi aliquis dicat

.

promitto

que dey

tibi matrimonium, fi mecum concubueris ; fi

ombiIe

meintali fcelere juveris, talem non obligari,

í

0

let, g

nif fecuto coticubitu, velfcelere.

tanifim

Xx6 Queritur VI. An valeant fponfalia velma-

E

trimoniumcontra&um intec coníanguineos (ub

fa dif.

conditione , // Papa difpen/a$erit , adeóquean

Dem i

pendente tali conditione alterutra pars refiire

Cipale j0

& cumalio contrahere valeat, vel difpen'atio-

ü'prigi

ne obtenta novus confenfus requiratur ?. Ne-

gant non pauci cum Sylv. 9erb. Matrimonium

M. g

gïlri!ur

3- 4. ?. conditioenim , quxz dependet ex Prine

fetüttmtee

eipis voluntate, inquiunt, eftimpoffibilis, quia

Piochigy.

ordinario jure fieri non poteft, .per text. z» L.

Pote cotye

continuus. $. cum quis 65 L. inter ffipulantem.

T.

$. Saciam. ff. de Veror. oblirat. .Si ergo talis

à

—

Vütent

conditio, ff Papa dr/Pen/ a8erm , tanquàm impof-

-

fUm ä!onfab';

Áibilis rcjiciatur, utpoté dependentesex Principis

qma)kllt f

voluntate, fponfalia vel matrimonium | valetej

-

non poterunt, quia abfoluté. confanguinei ad

Mittttimo

-

contrahendum inhabiles funt.

| cohdi-;

TWiétyenir

Nihilominis dicendum eft , non effe

tionem impoflibilem & coníequenter valere»

-

PO exter

Attilite

contractum, dummodo ponatur caíus, in quo

at

Pontitex folet difpeníare , (i nimirum confan-

Q Ubllem

guinei non fint in

gradu valdé propinquo , &

—

-

ts quo,

fimul habeant juftam caufam petendi difpen-

t

Va

fationem, quod enim frequenter, & quotidié

fierifolet, non eft impofüibile, fed difpen(atio-

COmmOda |

r

nes inter confanguincos quotidie

impetrari fo-.

l

& u D

lent, ergo &c.

16 af

a

Ad

AR ho i

j/

Be Conditzene.

319

iib l

.'

Adargementum contrarium s. conditionem, UF

ficac ; pnrt

uz dependet à principis voluntatéreputari im-

conaibut

offibilem , quando princeps id concedere no&

m f 00M

:

o

let, mifi de extraordinaria íua poteftate, &

16

tariffimis in c2/4jbus &c.

Pratereà promittens

(ponfaüa*ilïf

fzminz matrimonium füb conditione, ff Pa«

"

'ona

nguim '

p^ eifpensárit , tenetur faper hanc difpenfatio-

ub

nem impetrare , quia qui obligatur ad prin-

cipale , obligatur etiam ad aeceforium , fine

ratra pts t

,vcld('

quo principale haberinon poteft. Sanch. a /i5.

equiatr .^

$P. t2. OP 0.

777

Quaritur VII. Sihodie poft Trid. contrahe-18

lt t

teturmattimonium conditionatum, quandónam

parochus velteftesintervenire deberent, an tem-

i&qoïix*o*üsz :

N t

pore contracküs , .vel poftquam conditio exti-

i;:ï:)ü;pi*'ff'f

tit? g. utróquetempore , etenim fi noninter-

venirent tempore contractüs dicerentur tan-

',lf SI cff' i

tüm fponfalia de futuro , non matrimoniüm ;

,)) m]g!.'ä

mfïï

lst

quia, ut fepe dictum nullum hodié poft Trid.

qmoruum V* f:?,

eft matrimoniumfine parochi eft ceftiura prafen-

tia.

Tempore vero exiftentis conditionis, nifi

d

intervenirent parochus & teftes, non poffent in

qot 0l

j

foro externoteftari, matrimonium veré & fub-

ftantialiter contractum effe, fed tantüm fuiffe

j

contractum inchoatum ; pendentem , & adhuc

atut (ài

llf

[

folubilem , . quod utiQue intentioni Trid. adver-

i

fatur, quod 1deo parochum & teftes requiGwit,

du

üt de matrimonio in foro externo ad multa in-

] Pefv

commoda evitanda teftificari valeant.

Suffici

xlfer )

autem ut ipfi contrahentes coram patocho & te-

le

P

li

ftibus affirment, conditionem effe impletam,

Jie

p

nam hoc ipío fatis inte?ügumur purifücare con-

ll

O 4

tra-

329

Pars HI, Caput V $. V.

eractum, licet parochus vel teftesper fe coriditio-

Bttffim à

nem jmpletam non viderint, tefte Laym. ZeMz-

lÓa ptafür

Erim.p.2, num. 24. quitamen putatfufficereyut

feret deli

tempore contra&tüs prafentia parochi & ce&ium

m tb

accedat.

fum &B Pn

þ& Conc. Trid (ï

a9 Queritur VIIL. Anhodiepo

teft Hmp]i

contrahentes poft fponíalia conditionata utantur

fenin

€opulà carmali pendente conditione cenfeantur

?i tanten.

/ per hocá conditionereceffiffe, & fponfalia puté

lncun'!ïer)

contraxifle ? Licét ante Conc. certum fuetit;

Fj dj

quod copnla accedens fponfalibus tantam vim

tit dimis

habuerit,ut nonfolüm conditionera à fponfalibus

P'ütem fttt

futulerit, fed etiam verum confenfüm de prz-

flatione £

fenti & matrimoniüinduxerit , quia prafumptio-

qu(u üh r

ne juris & de jure, contra quam non admitte-

onfüeri

batur probatioin contrarium , fponfis nom pre-

tioriem T

fimebatur alio, quàm effectu maritali fuam,

V Dermgrr

fponfam cognovifle. c. &« qui ffem 0. de Spons

"TPfïO; li

f 4l €. per tuas. . de Conditiomióus eppo[it s. At-

£amen hodié per Conc. Trid. quando matrimo-

-

r

mxum fine parocko & reftibusnon fubfiftit cer-

UT

tumquidem eft, quodfola carnalis copula non

Hondg

babeatamplius vim efficiendi matrimonium, a&

Worfrgi

vero partes prx(umantur , faltem à conditione

appoílita receíliffe, dubitatur ?- Idaliqui fatis

à 'iiCiatnr,

-

QUi2 ol

probabiliter affirmant, eo quod in hac parte Trid.

momïïl'ation

nil mutaveritadeóque füb conftitmtione Juris ve-

— À

quïdem fify

eeris reliquerit. Zy

paus con/ulation. anan. lib.

:

Velite

!Ul

a, capcisf. r.

N

fvefa

&) f(

. Negativam docet Sanch. Z/5. r; difput. 26.

Lfj

eum.12. Fundamentum eft , quod hodié poft

Je s

Qucn

(21(

Trid. ce&t ratio legis, quz olun praíumebat

recel-

TT

1 v.

Be Condiltont.

Àes

rl

geceffum àeonditione per copulam , quia olim

ifta prafumptio oriebatur , ne Ecclefia prafu-

ïeLA)'m.iffrf:

yacudt

meret delictum fornicationis, prefumpfit copu-

aodul

lam factam effectu matrimoniali , & coníen-

fum de prxfenti , quod hodie poft Trid. non po-

teft amplius fieri, cümíolus confenfus de prz«

t Carr. H

fentinen fufficiatad matrimonium, utdiximus.,

diiont

$i tamen ex tali copula fpomsía grave damnum

gone a

&Qon,ah;a;v

incuriffet ,. ut quia effet impregnata, diffama-

t2, &inde difficilins nuptura , xquitas fuadet,

. qerm n

tale damnum per matrimonium compenfari , &

yus nratm *!

emäiþomfïü:"

priorera fententiam amplecti.

Pro cujus con«

fexium &f

firmatione forfan non incongrue dici poffet,

quád illa przfumptio juris de copula eonjugali

qiagt

tnon fuerit ratio adzquata Canonis tollentiscon-

g

ditionem , fed ctiam zquitas, utdamnum copu-

d

y m I'?-ll 'l

1x per matrimonium compenfetur, & alia prz-

fumptio , quod non facilé faemina confenfura

A

&t in copulam , nifi füb certa fpe matrimonii ,

ul

Í

idd

r

ux certitudofirmatur reje&taconditione.

:l'aanfïf) nmn:ï

TOR

Queritur IX. An ; quod ha&enüs decondi-20

tionibus didtum eft , id etiam procedat , fi 4e-

as Q

j FL*.

monfiratio vel caufa turpis, ivipofibilss aut falf/ee

ng*u

]f

adjciatur, v. g. contraho tecum quia fterilis es,

m 10

Ti

ll

E

quia nobilis es, cüm tamen non fit ? g. De-

r ,

monftrationem vel caufam per fe fumptam nom

inh

J

quidem fufpenderé vel vitiare matrimonium , fi-

jl

n

A ;?

ve fic turpisfive contra fübtantiam matrimonii,

j

fivefal(a, fedpotiüs haberi pro nonadje&ta arg.

ln

l

L.falfe 38. de Conditio. & demonff rat. quia ta»

) r

men falía caufa vel demonftratio inducit erro-

uod

vem , & error nonnunquam facic deficere con-

lin f

O $

fen-

n

312

Pars Ifl. C&:pm/*- V. $. V.

fenfum; & confequenter matrimonium , ideb hic

u vd-a

obíervanda erunt ; que przced, Sect. de Errrre

dicta funt.

fity quam

Ciltatem ;

$ Ec-C;T-L O-stit

Enícopus

Mte Ma

De Voto,

UT r

SUMMARIA,.

od

lm

z. Quid &j quotuplex fi Votum?

-

iT

Votuim oj

2./Tantd

m Fotum folenze irritat matrimonium

Verüm

g. Votum fimplex contrasió matrim

exattzonem debzti£.

;

ïn"z'iä ?()sp:dif

inen j

j

I! cz]]ba

4- Quid de Goto.ingrcdiendi:r:ligäanem ?

wmtllibuk

I

( Onftat votum caftitatis aliud effe ffsslexy

Hfue Decito

aliud /olesze, nimirum quodin Religione

ht goffec

ab Ecclefiaapprobata emittitur, vel facris Ordi-

nibus clericalibus annexüum eft.

Vitabftne

las a

2

Porro tantüm votum /o/ezze irritat matrimo-

m D

nium non autem votum /eplex.

Votum qui-

dem fimplex impedit matrimonium, & fi con-

trahetur , penitentia -Ecclefiaftica mulétandi

fuht contrahentes , nontaren proptereà annul-

latur, utclaré decifu

iaé.

2

m.eft n c, unico de ?otm

! Quid Ft

Licétautem matrim

E Ih!cr qm

o,nimä cum voto ]Impl:ci

3 Titis,

caftitatis contractum valeat, vorum tamen non

^

du

exípirat ; fed adhuc ooligatex parte vovent's, if

quantum ab eo fzrvari poteft, ut fcilicet nun»

4' dü,!ip

"Aba

quam exigat, (ed tantüm alteri parti exigenti(cui

i' Ad to

votum alterius prz

P

]

judicare non potgit) reddat

Hl

debitumn conjugale.

f d ln

Attamen propter quotidianum -1pcriculu-'m

54! (

TM

trassreiRonus confulitur "hujusmodi voyen

ut

P nigs

-

LÀ

haj

L/

Be Vote;

$:g

yium, d*

ut!pfc velalius ejus nomine äx(þenfatxonem pe-

uf d

tat, quam ob periculum incontinentiz & diffi-

cultatem adeundi Pontificem concedere folet

Epifcopus, cüm ea moderatione, ut fupplicans

fl

ftante Matrimonio jam contracto , valeat redde-

re & exigere debitum conjugale, diffolutó au-

[A(

tem matrimonió per mortem alterius conjugis

]

votum obliget, ficut prids &c.

/ M,;Mllr

Verüm alia eft ratio de votis mgredxcndl reli-

m

nem,fufcipiendo ordinesclericales, aut viver-

f

in cxlibatu, ahsquc expreffo voto ca&xtans,

;MWmï

cum talibus enim votis, licec matrimonium abs-

Que peccato mortali & violstione voti contrahi

à i f"*'

gt

non poffit, contractum tamen valebit, neque hic

WWWV

erit abfinendum à petitione debitiquia necdum

caftitas actu prom:lïae& Sanch. l:ö 7- difp. 3-

ï

gt

mum. .

Yanm:

SECTIO IV

uum &f

De Cognattone,

Fuz mulvï*

SUMMARI A.

mntereä«

7 n

gl'zd f it copnat£o þ/ntualæ ?

Inter quas contrabatur ?

Jantmixa) unus E una 4a'mztt1mr ad leb'aæ-

/zr»

j*

- dum baptizanaum.

o'llmfam

An, f plures le£ent. infantem : Omm: con-

t

[

trabant tognationem ?

u [»1

u

j*

Ad ctontrabendam cagnat:onem rcqumtur

u d

j'

tablm baptizandi.

( POCUI

é.

44n principalis el procurator lcüam contra-

(

W:»(

bat cagnaz*zoncm ?

a

7. n l$ans in cafu mcejzætu conz*mbat cog-

í0d 9^

L]

nALiOnCHÀ ?

$. Pa-

^

314

Par: IIf. Caput V.. $. F.

I

$.. Pater ödþttzam fium amittit ]ue pem!!: Jf-

s

&tetditoy

um

Kfirm m

9. Quid cognatio legalis ?

pltmms t

'0.

ngd &$ quotuplex fit gdapt:o ?

püati p

'l.

Tantüm arrogatio Inducit impedimentum.

Rpmatm

€$2,.

Inter quos drroga:za znducat :mped:mm:wl

ititialer

N

3

«le jure canonico,

[

Simifi

i3.

Inter quos etzam de j jurecipsti?

—

feoriy

44-

Requifitn ad adoptionem.

(tu'- ^4

Que haren

4j

t'gr & dtgfur

Ex wnione prolium non n,:/fzturlmp:d:mm-

2é.

Quid fit cozz/;mgumztas ?

, Undénj

'7-

Propugnatur definitio a D.Thoma data. -

A vl UXC

$.

Explicantur nomina can/lmgwr:fatcm eX«

[ cxwü ïOTQ

primentia,

Yafitem

ho

39. Etiamex copula illicita nafcitur :mpm'tmm-

f

tum confanguinitatis,

Bium Confi

30-

Explicatur confanguznitas,

m t *um[ [

21.

Linea quid ($ quotuples:

,2.

p þrzm

Regule pro con/kng.:mztatc.

Fäv.em [

u s

É

tamm

Regula juris cipzlis circa confa angs "niMatem.

)N

24.

In quibua Lincis $ aqualiter matrismonium

dirimatur ?

qu"m d bg

2g. d quotumgradum c.at:xd'amr :mpe:/:mm-

WOF j

um conf a guintiatis.

qæ*n ttlo

Notum eft , cogzatiorem, qua: mapcdlmentum

(to f *Wc(L

dirimens matrimonii con ftituit, aliam effe jfei-

(

Uiuþ Enäm

rialen aliam legalem, aliàm saturilem , de

ml i dg(m

. quibushác Sectione a agemus, & primo quidem

t().l[n;;en,

Pa

De Cognatione Spirituali,

hull

')Fa

Y ( ^ $"4170 Spiritualis oritur ex. Sacramento

X Qlip

bak üfini & (.oniumatwms, atque hodié non

r

ARU n

exten—

::

lI S,V,

« DBeCopnatione Spiri!mz'[i.

j5

extenditur ultraperfonas t in Trid./ef. 24. de . $

ii jucpc!:s!i!:

Reform matrim.c.ó. denuntiatas, utvidelicet

patrinus tautüm ad baptizatum ipfüum , & ba-

ptizati patrem ac matrem, item baptizans ad

T

baptizatum & baptizati patrem. cognatienema

;impcdimeïf-'

(þiritualem contrahat.

u!imped!mf*

Similiter utcognatio, que ex Confirmatio-

fie oritur confirmantem & confirmatum ; illiüs-

j

D

li

que patentes ac cenentem feu patrinum nom»

"

ii

egrediatur,

Undeé nihil obftat, quininter baptizatum, &

filiam vel uxorem baptizantis, ( füppofito, quod

Thuns d

islaicus foret) velpatrini & ínter baptizantem

rl

& kevantem (cu patrinum , vel interipfos patri-

mos, fivir & feemiria fimul levent, matrimo-

ljwin

nium confiftere poffit, quamvis olim contra-

zjum fuerit ftatutum z . 3. 4. $ ultimo. de Co-

/

osft

6 R.

gi

fpiritual.

Przterea conftituit Trid. :9 4. c, 2. utunus

$-

|

tantüm, velad fümmum unus & una . baptiza-

j

'H

[

i

^

t de baptifmo fufcipiat , ut parochus ante-

m

yn

quam ad bapti(mumaccedat, diligenter ab iis,

ad quos fpectat , nimirum parentibus fcifeitetur,

WWP(// ;

quein vel quos elegerint , ut baptizatum de fa-

cro fonte fufcipiant, &ceum vel eos tantüm ad

u

füícipiendum admitrat, & in libro eorum no-

fnina defcribat, doceátque quam'cognationem

ii

[

[ n

u

coütraxerint , quod fi alii prxter defignatos ba-

& PHH )

prizacum tetigerint, cognationem . fpiritualem

nullo pa&to contrahent.

«tl

Ex quo text. Trid. qui vult admitti unum &

X Sadïf Ü

(

Gram tantüm , primitus advertendum eft , non

o 7

eífe

',h

q.C g

326

Piars IH. Caput V. $. V2

effe permiffum, ut duo viti, vel duo fzminz

r din. de

concurrant ad levandum ipfantem , fed debere

f COgnatic

effe hosines difparisfexüs, ut generatio fpiritua-

Vionito,

lis imitetur naturalem, &-'ita Cardinal. decla-

dhatura

tll TéCen

ratum refert Sanch. l/b. 7. difput. g7. v. 4.

Sed quid, ficontra Conc. plures, quam duo

p

C f

levaverint, &parochus eosadmiferit, an omnes

aniY]]

contrahent cognatíomem ? &, $i Trid. in ali-

'-cdlþ.q.z

quo loco receptum mon fit, minus dubium eft,

&b nentrm

quin ftandum fit juri antiquo , ex quo omnes

frongy,

tangentes feu levantes contrahunt cognatio-

Cret Jlüïc

nem , c. "Itzm. eod. tit. in 6. atque idem puto

Clcpr iXj

procedere, etiamfi Trid. receptum fit , & paro-

a

fütàmen «

chus per incuriam neglexerit defignationem.s

r n

duorum; quia Trid. prohibens plurium admiffio-

ïequ'm j

nem non irritat fa&um contra prohibitionem

gnanom ]0!

nifi cotantum cafu , quo Zefígzatione f atla plu-

»

&

resprater defignatosbaptizatum tetigerint, con-

ipnef

m

fequenter etiam hoc cafu res manet (üb difpofi-

"

Qu (

tione jurisantiqui. Zoef. Ze Copnat. Spirit. pums

* r

7. Sanch. d. L z4m. 15. * Requiriturtamen , ut

omnes £angant , hine &s/fu enim non contrahitur

Wl (

hzc cognatio, licét baptizandus fit adultus ; quia

mf;zm

czremonia fuftentationis non eft ab Ecclefia ad

Cire

B

füftentandam corporisinfirmiratem;fed ad figni-

COtrert |

ficandam animz imbecillitatem.

Verbaautem

Pt &

patrini ad fubftantiam hujus cognationionis non

atl

tiqn

requiri, communis eft. fententia.

fie EXW et

?22H77. ET.

Quàm ur

Quzritur etiam , quis contrahat cognatio«

Fümip

nem ipiritualem , fipatrinus non ipfe levet; fed

H ütn rü

fui locó procuratorem mittat ? i. à Congreg.

D) fpopde(

Car-

D Cognatione Spituali.

LT d

Q.Vo

vl do n

Cardin. declaratum dici, principalem contrahe-

te cognationem. Zoef, Z. J. zum. r. Sa.P.omatri-

"m

r

monztem, de impedim. diriment. n. 2. Sivero ab-

]

Cardind.

i

ftrahatur ab hac declaratione ( quz debervel ufu

efle recepta, velapparere in forma authentica

*utu;]' l, 4'

cum figillo & (ubfcriptione juxta mandatum Ur-

ls; Qu*

bani V II. quod refertBarb. 7ur. Ecclef wunif. l.

mf

1. CAD. 4. 9. 3.) in jure probabiliter defendi pof-

& TU

fet, neutrum contra&urum cognationem. Non

jns du

procuratoregi, quia non levaret (uo nomine, nec

um

haberet intentionem per íé exiftendi patrinus,

dun a

Nec przacipalem,quiaactu non tetigit infantem,

tque ia

quitamen contactus phyficé factus videtur ne-

a it, &

Ceffario. ad contrahendam hanc cognationem.,

Mignnt?

requiti per oranes illos Canones qui de hac co-

lum al

gnatione loquuntur ut paffim in caufa 3o. q. .

j urohibizicr::

2: 3. & 4. quemadmodum de Jure Civili in,

w2ianr//f!54?f

actione famofía condemnatus procuratorem nec

x g

ipfe. (quia fententia lata eft in procuratorem )

andt

ipie

nec procurator ejus (quia non füo, (ed alie-

jl SPZW" N

no nomine egit ) infamiam contrahit.

L'

2

jl

furtac.s.

Dd

6 L. Serus. 14» ff. De bis qui not.

ao Mf

infam.

j ! gdll]ïüïi

"

"

Circa Baptifmmum , qui in neceffitate à laicis

j dH

d

i-

confertur, íciendum eft , quod baptizatus ad ba-

(l

attln)

d

n

ptizatum & parentes ejus cognationem contra-

Y n

hat; levans vero probabiliter ab hác cognatio-

gna

g

ne excufetur, quia potius commoditatis cauía ,

Zogl. Ó

i

quàm ut patrinus infantem tenuiffe cenfebitür,

p

cum in cafü neceffitatis nullz obferventur patri-

f hat 0

[

norum folennitates, nectahis tenenspro baptiza-

to fpondeat aut refpondeat.

i OF"

)5(.

W

Quid

gy:i

Pars III. Caput V. $.F.

uid autem , fiPater propriur filium bapti-

Bituralis v

zarit ? E. contra&tam effe cognationem refpe»

tboricate

V dinte

€&ü mattis, & fi matrimonium nec dum initim

Nafcitu

6c, (cd &ilius v. g. tantum ex fornicatione con*

-

Ceptüs , amplitis fine difpenfatione contrahi non

gals cogr

poterit, contradtum vero matrimonium talis co-

Qualbera

fitione,

gnatio non diffolvit, ficut nullum aliud impe-

dimentum matrimonió jam contracto fuperve-

Qua fübef

niens. Sitamen pater extra cafum neceilitatis

Optione jj

fcienter proprium filium baptizáffet, per antiquos

—

Peatom a

Aanoes feparabatur ab uxore , per pofteriorei

fatura

li t

/

véro id immutatumeft , & conftitutum , ut tarie

Protet f

tüm jus petendi debitum conjugale amittat, red-

Bátimonie

ténti "

derc antem teneatur, vid. ceuf. 30 q. . Vallere

(s tit. de Cognat. Spirit. im frne, Notanter au-

Ffohibuüïenw

€em dicitur, fi extra cafumn. neceffitatis aliquis

W Coerf

-

proprium filium baptizárit, nam exiftente ne-

Wtdirene

ce(litate jus petendi debitum conjugale non au*

Jnt ln

£erunt Canones.

TOf

H fs

»

De Cognatione Legali.

Qloäau

Ognatio Leg

Zlis dicitur , quie primitusà Legie

T th I

C

gibus Civilibus eft invcla, & deinde per

n potof

Stialiam

Sacros Canones recepta 77 c- unico. 5.f. &c. r,

