fi forté cum aliquo impedimento dirimenti jure

tantum humano Pontificio introdu&o v. g. in

T

Pa ähät,fïaw

2. & 3. confanguinitatis gradu linex collatera-

| Pinfaily

ij

liscontraxerint , quia eo tempore , quocontra-

hi

!

ä

J

tll i

xerunt , non ligabantur jure Pontificio , utpote

qui per baptifimum nunquam in Ecclefiam in-

conärmmim'

tton;

grefli, ejusQue- fübditi effe&ti fünt. * peít con-

inf

Pijo fäv (

"b deïl:

verhenem, autem talia: impedimenta cenfentur

prürum fuperrenire matrimonio & ideo illud

Pff!mim, u

qlïarc H aïlte

non dirimunt, ficut &i inter Catho/icos poft cor-

qa-

UM d.

|Y.

Dc Diferiife Gupte:

347

s G

tr$&um matrimonium aliqua affititas éx par-

niicumit

te uxoris induceretur , utquia ipfiusíoror àma-

um Cztï;:'::

J

tjto cognita effet. c. geudemns. 9. de Ditort,

dl

]i

Si veró aliquisin in&idelitate plures uxores ha-

tlf

buerit , primam, eum qua contraxit, recinere de-

veretioontd

bebit, quia cum illa fola verum fuit matrimoniü ,

p conimutst

mon obítante,quód fortaífis eam anteconverfio-

noäo»Carholigzl

l

j

fiem repudiaverit, cüm taliereputiatio , quantum

a

àd diffoluticnem vinculi matrimonialis nom vz-

jl

It

luerit. 2. c. gandemwus ber/; quia $eró. Dico au-

tem, fi ambo eonvertantur , nam fi unuscantüna

"T

w

converfusfüerit,nondum eri Sacramentum;qui&.

W

g

matrimonium in utroque conjuge eftunum nu-

"l

t

mero Sacramentum; ficut eft unum numero ma-

p

trimonium, ergo fiin uno non cft Sacramentums,

(ic

,

nec erit inaltero,Sanch. ZeMatr. L. 2. 4i/5.g.6 s.

Matrimonium infidelium quamvis confuma-

yanama

,,17[0,,/?;2, M

tum poteft difolvi , ex fpeciali privilegio Chrifti

in fidei favorem dato , & per Apoftolum Pauluns

f comnff'

f

vl

promulgato, fialtec conjuxad &dem convertà«

tür , alter autem in infidelitate pertinax nolit co-

eanyerat

y ib

habitare, vel (altem non fine contumelia vel blat-

I

1

!

furmi J

phemia Creatoris , & quinalterum adpeccatum

jiti

pertrahat;ita enim inquirApoft. r. a Cor.7. quéd

hn V c

feinfdelis diftedit, di/Gedzt ,mon enim ferbitute

i li

qu

f'sbjelus eff frater aut fovor bu jusmodz, & idipfi

Qrt)

"

t

[

i

[

]if

il

con&rmatum eft zzc. quande de Ditort. Interim

f

o

!

tionipfo facto diffolvezur matrimonium, quande

infidelis declaravit, fe nolle cohabitare , fed tumc

hnt *

qeia

T

primim, ubifidelis ad alias nuptias tránfierit;

i

"T "ä:qw

quare fi ante contra&tas nuptias infidelis poeati-

qu

tentià ductus etiam cenvertatur , d ideli

d

priui

N u

Pé

CO&«

Z

*

l

34*

Par: IIf. Calt:ïutxïf. , 57 ,

|

convetfo ad conjugium recipi debet. d. c. gande-

1

quis , in fine de Diportiis.

4

:

BEU

Si. infidelisnolit quidem convera

* -yalïit t,am&:,

uceperume

converfo , pacificé cohabitare , is à converfoad-

p in

mittenduseft. Cereris autem; inquit Apoft. Z.L,

:&üi, ?0(

J

lum enir

dico egaynonDominus,fi quis frater habet-uxorem.

infdelem, E5 becconfentit babitare cum illo,non

ffamentyn

dimittat zeam. Sedquiaperhazc verba infinua-

féminapi;

re videtur Apoftolus, non effe preceptum Chti-

hon porf

fti; ut fidelis cohabitet infideli , ideó non pauci

vitadlm j

funt, qui putant Apoftolum ibidem tantüm cou-

t quoad

ffium tradidiffe , & abfoluté loquendo matrimo-

E

nium diffolvipoffe , i alter conjux nolit conver-

TP m

X

ti, licét velitpacificé cohabitare, imo etiam ipfam

:

cohabitationem tantüm in primitiva Ecclefiayubi.

$

indies multi convertebantur ad fidem ,. proptet

N

fper converfionis permifíam fuiffe docent , ho-

dié vero, ubi refrigefcentes charitate magis peti-

culum pérverfionis eft , dictam cohabitationem

4 Dif"tn!ia

non amplius admitti. Quo faciunttext. Znc. $.

2 Mtgy if

&f 10. cauf. 28. q. 1. Verüm , cum utraque fen-

3 9&1 AM

tentia rhultis DD. auctoritatibus & rationibus

ftabiliatur,apud Sanch. Ze Matrzm.1.7. difp. 74-

S* Mmun

». $. $ 7. Ego puto jn hac controverfia pluti-

-

muüm effe tripnendum arbitrio Epifcopi, ita ut

—

dfty

fit ex cohabitatione fidelis cum infidel: (peretur

converíio infidelis , . Epiï'copus admittendus co-

üt pr

Mint

habitionem fequatur priorem fententiam, po-

Wen

"st D

ftcriorem autem tunc fi ex di&a cohabitatione

? Qu

€ ut communiter inter Judzos propter pertina-

l

i [

€ian corum & inconflantiam , in fide accidere

lr

) Cm,

f0!.:^ rationabiliter t

ulum:

-jmcatur—, forté peric

ag

p/encr.'ionis. ^

ææ

f

b: Difbaritate Culths,

349

T

. Qus autem hactenus de infidelibus diximus,

intelligenda funt deiis, qui nunquam baptifmum

16 d

fuíceperunt , non verà de Apoftatis, qui perba-

; AC

ptfmum in Ecclefiam ingreffi , ejüsque fubditi

effecti pofteà vero ad infidelitatem defecerunt,

u

glummm

horum enim matrimonia cüm femel fuerint Sa-

r m Uï'ï»«*,-."

cramentum , & bapüímus inprimat characte-

cvera t

reminanima , quiperabnegationem fidei deleri

non poteft, ideo (unt & manent femper quoad

'lCöPfum )

xdeo non p

vinculiim indiffolubia. - Dico quoad vinculum

nam quoad cohabitionem , tanquam. proptez

ondo at

adalterium fpirituale diffolvi poffe , inferius de

fgparat. matrim. dice;ur.

m

SECTIO VII.

j

fdn, 1

De 77,

U'H'c docem kþ*ï*'

SUMMARIA,

at msgf;;;v

1. Diffeventia inter $i €4 metuin,

ub

2. Metus inalidat contra&um matrimenialem,

3*

gt m.ï..',

À

ui dicatur jufl us metus.

um U

raöjïï

4« Metta reberentialis an fet juflua.

us &

$: Metus non incti[[us ad eliczenda obligationt.

n

lie

'Uä

felproprid culpácaufatus non eff juflus.

r !

/

Uamvis P7: & Metus i. própriis terminis

I

coph, "

j p

C)

differant,ee quod $4 fit corporaliscoactio

hd

?

ld

m

iV

de praíenti alicuiillata, 5e/z5 autemn dicatur,

mentistrepitatio inftantis vel futuri periculi cau-

t

g

i

$à, quiatamen utrobiQue tollitur libertas con-

T

fensüs, ideo quod in contra&ibus de $j dici-

pf

l

if

(

tur , desretu qu

ïr

'Jg «

m

oqueczteris paribas fentiendum

un ii

ujw

"d

f p

e&L 7 É feqq. ff. gäa

q' metus cauia,

7

Potite

3

Rauzü.cgm:FLgiä

fe

f?orrö ex communi fententia gefta ez melit re«

küzïu'it, k

ts u cad;

gulariter ipfo jure valent, fed tantümn per fenten-

éiam judicis refcinduntur, habent enim caufana

hi d.

obligasioris , fcilicet confenfum , cüm etiam vo-

&Hham p

luntas coacta fit voluntas, L. ff mulzer 27. $. pene

ïtf qnti ,

ult. ff. Quàd metks caufa. t Attamen corumunis

-

iatutyuf

Pusmalum

etiam eftfententia, hanc juris fübtilitatem non

artendiin fpiritualibus in quibus metu gefla ipfo

Llv ]MHJ at

éare &ullafunt, prxfertim in matrimonio;electio-

Doorts s

"Cohe r

fhibus & votis, ad quorum fubftantiam non qua-

Üiscunque voluntas fuffieit , fed omnino Ubera

i rme dübfo !

wequiritur ; fpecialiter vero circa matrimonium

tEbtcdef

pulchram rationem affhignat Panorm. $5 c. cum

"t Ua ad (

locum r4. de Spon/al.n.7. nimirüm , qued me-

Pomä EM [Pm

€us preterquam, quód non fignificet omninó

Cdebr]s e

voluntariam conjunctionem Chrifti cum Ecclee

MLLT?

&a ( quam Sacramentum matrimonii denotat)

Ntantfibd

adveríetur etíam 5o»i imatrimonit, ut 6ono prelit,

Tltantan

€üm propter difplicentiam coactus non intem-

ij QOnttadie

dat procreationi, & £exo fídei, cüm propter invi-

5 idetur

tas nupsas conjuges facile labantur in adulteriü.

lod lls

zïlorll'þ PA

Sed at metus faciat impedimentum, debet elie

jaftus,& ad eliciendam promiffionem incuffus.

d fatisded&

Dico L. sse/wuss debere effe jufum , qui fcili-

iU Chtty aj

cer in virum.conflantem cadat. c. d auditntiá,

Ornit

" pngm

«- de bis quie Vi metáste Ef c. L. .. C. eod. cujus

ho d

P

j

tnet&ás pIura , paffim in jure enumerantur exent-

d A:m:

la, ut carceris, fervitutis; verberum , mortis. &c.

quf&ione

L. 3. $ 4. L. qui ii corcerem. 22. ff. d.t, Vicet

"u

autera jura loquantur de mecrin. virum caden-

ia

V

eP['[)]

te, nihileminusconditio perfonarum attendenda

AR & mbdn

e&itita utlevior metus in. factmina,, quàm vi-r:

1

B. F.

$

355

fattedih

fafictüc ; &ideb evparte mulieris requiritut mes

m print

tt5, qui cadat in conítantem mwlierem , teíte Pa-

Rot. zm d.c. cum locutm. s. £. & nocabilem do-

t gnim Ciï.(ü

&rinam ponit Batb. 75 coZ/ecf. 44 c. f/acris, - De

Cimetz

lr 23

&ss que z , Gc. Perf. pro refolutiane. quod ille

sme at

dicatur juftus mictus ,' per quem afíquis eligit mi-

nus malum ad vitandum majus. Deinde nomi-

iprigtne

; (tieti [(70

f

ne jufti metüs is intelligitur, qui contra bonos

p

rjmgnjo,eff

d

mores irrogatur , non quem Judex pro fua juris-

dictione facit . . $. r. F. Quod metis can/a-un-

m 01

de fine dubio valebitmatrimonium, tzmetfi Ju-

ommm [ F"

matrit

dexEcclefiafticus fponfum per atteftatiónem aut

Cenfuras ad contrahendum niatrimonium cuma

p ii !

Ípohía ad fponfz inftanriam compellat.

m quöü M

Celebris eft queftio , an wetus reterentzali

yilet 0

R juffus szetus, an valeat matrimoniurm fi li-

v m B

beriaut fübditi proptereà contraxerunt, quia ob

at

knii

Mp"»*

reverentiam parentum vel dominorum non fune

J h[ä?

i

"Ti j

aufi contradicere ? Qued talis metus juftus non

Bt, videtur evinci poffe ex E. 4 zntidiam. C.

un mb.*'ï n

(

Quod metüs caufa L fidejulfor. 26.. $- 1. de Pi-

u

zor.l. f Patre 22. de Ritu mupt. in quibus lo-

d

im

cisatisdeclaratur , quód fola refereztza pro j

mle )

[aqu

"b

fto metu allegari nequeat.

Econtrario xqué

fortiter pngnat Z. per. ff. de Furtis. (5 1. 1.9. im

,41?4 ]

"Ll

[2]

fumma.6. f. Quarumrerum attio nondatar.Vbà

( en

enetus & nimza referentia zquiparontur,. In hac

t

quxzfüone omiffis aliorum fententis brevitee

15)

mOfw t

Ktatuo, quód referentia fuperiori debita nen in-

BD

r

"u

difincté pro jufto metuallegaripoffit , alàs nul-

l gnm

lus foret locus efficaci contractui inter Domi-

jl

gf

num & lubditum, velin prafentiá parentum , f&

gmm

i, t

que

r

|

35*

Part III; Ceput V. $. V.

pratenfione referenti« qualibet cavillatio cotte

|

ff u d

|

&rptam,

cederetur , quo feníu accipienda erunt leges pti-

&uitus allegatz.

$in autem przter reperentiam

htt, mat

alia infuper adminicula concurrant , ex quibus

5- 4- l'(&

f

colligi poffit , aliquem reverà fuiffe invitum , ut

inzequalitas contrahentium ; periculofe minz

L

importunz perfuafiones , & ut verbo dicam, fi

:

modefta. tractatio rihil juviffet,, tunc, metus

reberentialió etiam pro ju/£o metu habendus erit.

yiä Rota. apud Farinac z2 decie. crim. &5 sefl.

L 5!497!!5

decis, 242 Covar- deMatrim. p. 2.0. 3. $. 6 n« 4

ä à Qfl f

Eachin. a. Centrof. c. 6 g. Guttier. de Matrim.

j

€, 44 71. 3I.

3 J Matrim,

Dico II. metum debere effe ad eliciendam,

t

obligationem feu promitfionem incuffum , qua-

l D

|

re valebit matrimonium , fi propter. delictum

|

$h n

in catcerem conje&dus , ad favorem Judicis &

l

|

fhalyy

fuiliberationem impetrandam cum ejusdem filia

|

h I Wl)]M

contrahat , vel fi puella in periculo latronum»

fl

l

vel naufragii confüituta alicui ad fe liberandum

[iiaq

promitt:t matrimonium. Jrg. L metum g. $.1«

, Lüïü :

|

|

ff - Quod metáscaufa. Illud etiam matrimonium

hat

valere probabile eff, quod contractum eft ab

fum ?

FOPm

€o, quem Pater ii delito cum filia deprehen-

U ts

fä

dit, eiQue minitatus eft mortem vel accufatio-

nem, nifi filiam duxerit, nam metus, in quem

Vi5 ais "

!

quis fe propriá culpá conjicit, maxime fi in com-

D dcfafïo

um y

penfationem damni illati exigat mattimorni

QGis f

ficut in defloratione jsx.c. r. & z. de Aduit. &

"bt

ffupre. non eft (atisjutus ad matrimonium irri-

Pl (

tandum. Gutier. Ze Matrim.c. 76.n.49-

Wi d CW)]

Praterea ex novaconftitutione Concilii Trid.

[4:m

Fitngn

De Vis

$5$

/

torerg

vll*

F*f :4. Jefquom. Matrim. c. £. ifter rap

& raptam, quamdiu hzc in poteftate raptoris ma-

erunt legii n

net, matrimonium confiftere non poffe , fuprá

gr r

; &f C;"":'I

$. 4. de Raptu fub mn. 16. diximus, ubi plu

tà de

fapttt,

(f inyitm

j i

SECTIO VII.

o ia

De Ordint.

tunc m

SUMMARIA

;Af];þendus D

; if r

t. Ordines /acri dtrimunt matrimonium,

a Quepane [int

44b

6!"?4*

x

cantïabcntium in orq'in;föm

f^.

; i Matri

$* Matrimonium mon diffoléztur per fufceptio-

"

nemOrd;nii[icut per ingreffum monafteréi,

J d

Et ordinatus efficitur irregularis.

1f

d. In minoribus ordinibus $alide

| contrabituy

WFW q

matrimonzum.

yen ]

£ In ménoribus contmabens eff ipfo jure pri&atus

ff E]defm á

Jftis benefíciia s. f allit tamen f iantim (bon-

: f'alia de futuro contraxit.

lt fbeni!

)

erici in majorióus ordimibus confütuti

] m;mm

CL

matrimonium contrahere nullaténus pof-

m

1j

(

funt propter votum caftitatis, quod Sacris ordini-

n

n

lt

busannexum eft , & in quod fufcipiendo Sacrum

Ji dep!e

ordinem ipfo fa&to confentire cenfetur ,. quam-

J

g

vis aliis vcrbis non exprimant c. u- deVoto in&.

| CWS)MJ

t

Si defa&o contrahere prafumpferint ad. dimit-

um

i

«endas niulieres & azendam poenitentiam per

jr

u

um

fufpenfionis & excomunicationiscehfüram com-

/1,

de /[Ml

jf

pellendi funt c. z. de Cler..conjug. imo. ex. clem,

if

n

un, de Confang.05$ affin. ipfofacto excommuni-

7(,1:,4?'

ä

t (n?

gationemincurrunt, funtque irreguiueg, ita ut

aecc

"

$94

Pars IT. Coput V.. 4. '.'

vec in füfceptisordinibusminiflrare, && ad al-

priguf

tiores valeant promoveri: in quatamen irregula-

fimenium

fitate poft pera&um poenitentiam difpenfarcEpi-

Uonimor

fcopo conceffum eft , dutnmodo cum vidua nott

ttfert Gof

contraxerint. c. £« $ 2. Quéelericz Pelgof. & 64

u'm) p

de Cler. conjug. e. fFri. de BZgam. non.ord.

Pui.

|

termun

Quidautem Jusis,. fi poft contra&um matriv

moniur aliquis laicus fufcipiat Sacros Ordines,

?! Kf D7 !

annetali caíü. diffolvatur matrimonium , ficut

onü,s,),l

| Bittir d

fupetius /eF. 3. z. z, deingreffü in Relizionem

dicum ; De hac queGione extat conflitutio i9

| füitet ol

Extraag. un.Toan. XXIF. De fota. quod vo-

! Poümsflt) 1

tumfolennizatum per fufceptionem Sacti Ordi-«

| Bs

giis dirimat quídem Matrimonium poftea contra-

l

à Cleriis

hendum , , non autetmi matrinaonium antea cone-

|

imonium

tra&um , etiam fi id per carniscopulam confum-

l

nttahgnyr

gnatum ron fit, eo quod nec jure Divino, nec pet

|

l

Pï'Wänrur,

facros canones reperiaturhoc ftatutun. — Preci-

L

pit item $. Pont, ut; : fialiquis defa&to poft cott-

| Wütt ss

€r2ctum matrimonium Ordinatus fuerit, id ta»

Pb qy

men necdum confummaverit , per Ordinarium

etiammg

inftanter moneatur & inducatur, ut Religionens

W que

ingrediatur, quód fiforfan renuerit adimplere,

Contrhen,

ipfum , fiuxor ejus inftiterit, per cenfuram Ec*

| €n'eäcii, i

clefiafticam compellatur contra&tum matrimo-

, ]s C

nium confummare. —Caterüm poft contractum

j n F.

, Matrimonium Ordinatus efficitur izcegularis &

teratäam J

manet talis eciam folutó matrimonióo, fi tames

Religionem approbatam ingreffüs fuerit, & pro-

Ptl

feibonem tacitam vel expreffam fecer& , poterit

]i

D

x ht

«um ipfo Epi(copus difpenfare. . ExtraPag. "f

lmgmgl

Sed quare peotius, Sacti Camones, flatuesint , ut

Uine Wij

pet

$e0rdise,

" r.'

H

a, n

peringreffurn , in Religionem diffolveretur ma-

n t

ttimenium ratum , quàm per fuíceptionem fa-

€rorumordinum ? &. illam ( przter alias, quae

mdpir?

peum niatt

eetert Gloff, /n d. Extra$ag. un. im 9. eff. cenfeto

p du

&um ) pofíe congruentie rationem | affignari ,

quod ingrediens Relipionem cenfeatur fpititua-

ALLILU

liter mundo mortuus.. &. pLocuzt, g. ub gl. in $.

w

D

I),

iortutis t, q. 1. & ab omni confortio prioris

fponíz in perpetuum feparatus

*

L

econtra qui

imonim, !

tantüm Sacras ordines fufcipiens in fzculo re-

j M

£nanecmultis occafionibus & «entationibus ex-

t ao

j QT

pofitusfit, ad relictam fponfam mutata volun-

£àte & reconcepto ptiftinoamorerevertendi.

m u

Clenci in minzoribus ordinibus conftituta ma-

* oieu :

trimonium quidem contrahere poffunt , fed (i

M

Contrahant, omnibus benefieus Ecclefiatticis

gpilunil"

privantur, qui fimul voluptatibus & carnalibus

JDiri masï

ripalt.

Ib

defideriis, ac Divinis & Ecclefiafticis obfequüs

vacare non valent, ait Pont. zz c. 3. de Cler. Com-

o

Po& et

J^£- & quod hzc privatio 7pf2 Jure inducatur

j Euemx L

jl

etiamante fententiam Judicis, nec poft contra-

x Ü NU

étum matrimonium, tuta confcienua clericug

j L'tREbF 1

contrahens poffit amplius percipere fructus fui

tl m

beneücii, innumeris pené author;tatibus probat

( ve

Barb. 2 Colet. 4 c. t. de Cley. conjug. m. z. cui

as r

non refiftit, quód panz in confciencia ante fen-

(t

U"ïr r

"

tentiam Judicis falrem declaratoriam locum nom

C

guldd

habent, namrefponderi poteft, quód füpra di-

iM

j *

14

Ga privatio non proveniat proprié ex poená fed

,'If, a?

hme

p

magis ex zmcompatibilitate beneficii cum ftatu

K

ecem

&natrimoniali, & ita ex interpretativa renuntia-

Mf ,

| u

tone beneüca à Clerico pes contcaótum matri-

&wgann

quonii

356

Pars IIf. Caput V. $. V.

moniüfada, f Eftautem hic notandum, quod

"m &

de privatione beneficii dicitur, effe intelligene

enim poly

dum fi ipfum matrimonium aétu contradum,

t5 qua;

fit 5 fiveró fponfalia cantüm de futuro Clericus

putta, &

in minoribus ccntraxit, necdum (uo beneficié

af us ff

renunciáffe cenícbitury quia necdum ftatumins

altctiis ca

comparibilem actu fufce

lujus txor

pit. Sanchf de Mairim,

V

fémedium

Ub. 7. difp. 46. m. 25.

tüm bocir

SECTIO IX.

Baturaff

aanatolj

De Lig»dminc.

Qudvero

SUMMARIA

JUdæis üCu

[^ Poljgdmiä damnata in fide OrtbodoxA,

WOrts icen

d.

Cur &5 quemodo in $cteri teflamento plurei

türy au&wu

uxores conceff ?

i

&t füg d

g* Secunde nuptis non admit

ti;ntur » tififolu-

E Qamïïue (

L£ primis permortem aut difpenfationem,

—

-

r m

Quid [i quis &2Genteprim

—

Vg d

r

4 nxorefuper indjl-

.«erit alteram 2

AU

þro&kn-

m & i

j*

Que probationes requirantur. ad

dam mortem alterits canjugiæ.

Colibitar

é.

Quando ut liceat matrimonio fecundo, Á

Wattünop;

dubitetur demorte primi eonjugi 2

auml,'nqua[

E fide Chriftiana credimus damnatam :effe

Vititdeen

- polygamiam,nec uni vito licet habere fimul

üerent.

& femel pluresuxores, vel uni mulieri plures vi»

Ottüneh

rosyut definit, Trid. Seff. 24. de Reform. matrim,

Qd r

£4Z, 2 & conftat ex Exangelio Matth. 12. ubi

mum ('PJOF« d'

Chriftus dicit adulterium committi, fi quis und

m m

üxoredimiffá , aliam ducit, & revocat matrimo-

*tnem

ugxum

hw (

'

t

nium ?d primam inftitu&ionem ubi DEUS

virunt

Tl tünjy

14

BBe Ligamine,

3357

gatdun, t

virim & unam foeminam creavit ; adverfatue

efeind

enim polygamia £ni faltem fecundario matrimo-

x

du cottri

nii ; quia impeditur cohabitatio matrimonialis

pacifica, & fi matitus erga unam uxorem magis

fupro G

affectus effct, quàm ergaalteram , periclitaretur

a (io bt

«dum l

alteriüs caftitas, & ita matrimonium refpeétu

nd d

hujus uxoris minus à marito delictz non effet

rémedium , fed potiuspericulum peccati, unde

€um hoc impedimentum ligaminis jurisDivini &

J

naturalis fit;nulla confaetudine;vel difpenfauone

!

hurmanatolli poteft:Z. /z f. fed.13./u5. 2 . 4.

Ó

Quod vero in veteri Teftamento Patriarchis

& Judzis licuerit fimul & femel habere plures

"

nxores, dicendum eft, DEUM matrimoni & na-

Ortkodm"

tureauctorem , inlege, quàm ipfe pofuit, ad

um

gentis fue electe multiplicationem difpenfavif-

Íe ; eamáue difpenfationer poftea à generis hu-

ylit; ! j

mani reparatore revocatam cffe ] aïgumento €,

of

gaudemus. de Diport,

unfirim

Idautem nunquam licuit, nt uma mulier fi-

smul & femel haberet plures viros; quia talis

PT d

cohabitatio impediret etiam finem primarium

[

matrimonii, cüm ex fententia medicorum: raró

»f*'l&g

n

autnunqsam inde fequi foleat prolis 'generati»,

71 þm:ä

T LU

& deinde omnia jura pro patre & filio lata con-

T damnm

fünderentur, quiaincertus patereffet.

Porro ut hodie liceat inter Chriftianos ad fe-

»licerbaben h

iif

!u!isjr

eundas nuptias tranfire , debet prius matrimo-

p M,

nium qupadvinculum fuiffe diflolutum 5 & fi-

jl

quidem fuerit matrimonium 7z£uma per difpen-

ior Md!(

fationem. Ponti&ácis, aut ingrefíum in religio-

[iftj

nf

n

nem, fiautem confummatum , per mortem al-

j

u

g

terius conjugis.

Quod

«

E

Pars 1. Capur F. $..

L

á

Quod fi quis de fa&o coritraxerit matilmil

[ Btligend

nium vivente primá uxore , diftinguendum etit,

Onitgis, t

an mulier fciverit, virumlegitimam habere uxo-

] t.[g.mgkl

| imellin;

zem , velanignoraverit, fi fcivitab initio, vel

expoftfa&o , & infuper paffa cftfe cognofci sb

probatione

€a (fecus, $i cognita nunquam fuiffet, ) «una

fidesadkib

| &d fecund;

etiam poft mortem primz propter adulterium

& fidem datam eft impedimentum dirimens in-

| forón ady

ter ipfas, fi ignoravit fecunda uxor vitam priori$

fonefl z

toto tempore ante mortem ejus, tunc in potefta-

| Pttà proj

ä Emm 9[]/1 [

tequidem fecundz uxoris deceptx eft, feparari

B

à viro putativo, eo quód marrimonium mortuá

| inincon

t

prima uxore non confirmetut ; cum confenfus

tsl ac

in matrimonium propter impedimentum fueri$

!

Mi g

Mlegitimus, virtamen fi mala fide egit , ratione

!

|

Rüteadn

promiffionis & deceptionis compelli poteft ad

| ii dj

contrahendum de novo cum detepta, dequi-

| Rol cey

bus omnibus videaturtex. & Gloff. s c. 1. €. f«

: -'mfl[, cum

Wiez. E5 c, fin. de eo qui duxit.

| Vil

| nl

$

Quares.Sialtet conjux dicatur mortuusin re»

D

M0 tl &

motislocis,. quales probationesad demonftrane

|

dammortemejus requirantur ? &, Licét de ju-

i

fent, "u

tc civili uxeribus dubitantibus de morte mariti

! "llig ye] Qu

eoncedaturlicentia ad alias nuptias tranfeundifi

| FO

maritus ultra fpatium 5. annorum abfuerit, u£

| Ptl

$

aperté conftat ex L. »nxeres 9. ff. de Difort. Alis

* g

Rd tamen de Jure Canonico confütutum eft ,

TU bt

ut fcilicet poft quanticuique. temporis abfen-

| ïäeftdemur;

tiam non aliter permittatur conjux prferis ad

PT

Qd

fecundas nuptias tranfire , quàm ficertum nun-

BGtur.

l

sium de morte abfenris acce perit;text. c. 22 pr&-

| Eüt,l folet Y

diootia. rg. deSpen/al. Aacque nomince cezfj zuriià

]

æ"uïfonjuï

sntellis

j

De Ligamioe.

359

fmeïïïgendus eft unus teftis, aut fama de morte

xet t

conjugis, ut quidam volunt apud Barb. /» eed,

;inguendums:y

€. 19. 9. 3. fed illud verbam zwczuun accipicn-

um ha'bere*.*!ï:

2b t

dum e& in geutre genere , ut fignicet certam ,

probatiorem & den:ntiationem , cuiin ju&icie

n

Ü

Ü

fidesadhiberipoffir. C€um enim per tranfitum

1 &ä[ïehï '

ad fecundas nuptias poffit conjugi abfenti &

ptt at

foran adhuc viventigrave prajudicium fieri ,

m drmos

non eft zquum;ut htic tranfitus concedatur, nifa

a

onian

plena probatie de morte proferatur

s

Interina

wj p

samen quia ex: parte prafencs pote& rl: peérie

] 611 &?'m

G

r

-

al

452

AL a

, tX

culumincontinentie, alizque jufte

pnim mor

quibus ad fecundas nuptias urgeatur, & aliàsnotj

um U?

juriseft, quod ob ditficultatem probariones im-

n r'f-"*g

perfectze admittantur per text. & DD z5 L. zom

tde p "

erexes $. a Davri [J. de Re militari. ldeoetiorn

gmpcïi

[

» '

moralis certtudo de morte cohjagis abfeniüig

jgts

futficit; cui nimirüm arbit:io judicis & pruzen-

f

tis viti rationabiliter credi poffit quamvis ab

foluté infallibilis non fit

»

L

undeuflicit, & cura

" moum)s'm lj

ano teíte fama, alizve circumftantix concuse

TM

rant , ut quiaabfentia eft diuturna, & abíens fuit

PU

fenio ve] morbis confetus, in periculo belli, la-

gt

eronum, naufragii vel peftis conftititus, poft di-

f

fs

eLïnzl.-ï

lizentem & longam inquifitionem nullibi repese

o

j Zb

ws.

Ad majoremtamen cautelam ufnsiudiciae

pj

1

Á

"

rum obtinuit, ut quando rationabile dubium.,

fübeft de morte prioris conjugis , licentia transe

Onüimfum ! ]

d

qpots

eundi ad fecundas nuptias à judice Ecclefiafti-

CT

j p

sopetatur, qui, fi probatiories minus perfectae

,farti

m.','.lfl:

fint ; folet Juramentusm conjugi, quod vitama

5X[.€.M

z

;

)

f

r

altetiusconjugisnec fcjat ; nec credat, deferres

n

(uad

mr/f!,"*['i

J

36o

Par: III. €aputV:.$. F.

l

Quód.fi de facto ante certum nuntinm fecune

j Wt imp«

dum matrimonium contra&tum fit;ejus valor erit

LU

in fufpenfo, uíque dum de rei veritate appáreat.

£ Maty

Circa ufum autem talis matrimonii generalis

A

quaftio movetur à DD. an & quando fit licitus

f Exmarr,

fidubitetur de valore matrimonii 2 g. ttes ca-

fraflo

fus effe diftinguendos. 1. fi utrique conjugi fal-

f. gj

tem probabilter conflet de impedimento , aut

1777

l

uterque rationabiliter dubites ; ufus matrimonii

P d u

ex neutra parte Dcitus erit, 2. fi unusíciat impe-

fl

dimenturm , aut rationabiliter dubitet , Íciensnec

| :" '("'[M./lf!.

€xigere nec redere 5 quivero dubitat, isexíüa

U 5:4

parte debitum quidem exigere non poteft , alteri

P tonlng)

tamenpartiin bona fide exiftenti , & nihil dubie

tanti;fi petat, reddere tenebitur , qua de re infe»

riusin fine hujus c. circa cafum matrimonialem

Onfucde

in quaft, y. plura dicentur.. 3. fi nec adfitfcien-

Difor

"t

tia impedimenti , nec rationabile dubium , fed

TOE i

tantüm ferupulus & levisanxietas, ad confilium

OR g

Epifcopi, Parochi, vel Confeffarii deponenda

hu bsí

erit & licitus utrinQue fequetur , matrimonii

| Hrptlin,

T

míus , ficut hac de refunt'textus valde notabiles

|

Quidtm

NI

àn t. litersas. de Reflit. fjoliat. c.2. de Secundi

ühbus,

ftde

puptiti, &c. inqurfit. 44. de Senf, excomm.

! 'CHPOHfrc

torfltii

SECILIOE

242

De Honeffate publica.

lt

Ped&m.

SUMMARI A.

$voi

W?'l ur

E. DOuid fit publica bop

i &liïeter

eff a«,0$ quomodo dg:['?rnl

Tum ?

ab affinitate.

ij pp

4. Differentia Juris antiqui t9. bodierni «irca

£oneff atem publicam,

E? Hot

j

f L

A

De Honef'ete Publica,

361

guntim H

EO

Hot jwpedimentum: mon manpet [Domfalibus

Vi

mutue confenfu diffoluiis.

Manet tamen ,

entate g.

fi foleantur , exqualibct 4lía

caufa.

trinto d

o ii

Ex matrimonioin formaTridentini non com-

i g t

£ratlo non oritur boc impedzmentum.

$.

Quid fi quis cum duabus fororibus fucceffgd

trqi u

contrabat [poufalia.

moedine

7Z*

yfas matrt

ln quamdo. bot impedimenutum: oriatur. ex

pon/Alibus conditzonatis?

fs (

$.

ddn confürgat hoc isnpedimentum ex- matri-

tbicn t

meitIo$el [ponfalibus 4 parcntibus bro libc-

jubitt; iS?ï

Yss contratío.

non g

l

llblica bonef aseftaliqua quaft affznitas qua-

'mw& J

p

per comjuniiionem animorum,otiturtam ex

mf)mm]e

fponfalibusde füturo, quám przfenti.

f guatti

Diffest à fera afffnitate , quód hec non tan-

, fnet

tüm ex apimorum con zjuncilzonetyied corporu»a £5

iil d

um ',.ï'

ms,i wp*-

copulacarnal?proveniet. EftQue hujus publi-

€z honettatis feu quafi affinitatis effectus , u

xfuni ági

Emped'imenzum dirimens matrimonii conf(tituat;

W

fj x;a(nfi

ita quidem,ut nom tantüm ftantibus primis fpon-.

!

]

jome

us

falibus, fed etiamllis diffolutiscum prioris fpon-

m

jl ^

fi vel fponfx confanguineisintra certum gradum

óri,l

(

€onftituris matrimonium neclicié nec valdé

contrahipoffit . c. f quis wxore. eum feqq. cauf-

0H

27. q.2. Kem totam aliquot quæ&i'onibus ex-

ediam.

il

fth

Quaritur L. Ancircahocimpedimentumsfit 2

u

À

aliqua differentia inter jus antiquum & hodier-

num 2 R. Olim de jure Decretalium ex-una-

d a^

nimi DD. opinione hoc jmpedimentum dire-

MAN. PAROC€H.

Q.

mifle

] lfü/W; V;;

362

Pars IHI. Caput V. $.V»

miffe matrimonium uíque e4 quartum gradum.

timconfenü

inclufivé, & fuiffe natum etiam ex fponfalibus

nulls & invalidis; dummodo non fuiffent.

tim publi

d&f Sanch. A

nulla ex defectu confenfus v. g. fi alter icté tan-

tum velgravi metu adactus , vel errando in»

dülio i'mpeg

àpottüsref

perfona confenfiffet, quo: cafu deficiente con-

fenfu deficiebat etiam vera animorum conjune

gum.tort j

£tio in ordine ad matrimonium, & confequenter

t J--/'ü/p,,),

XltraquePM

etiam publica honeftas,. qu ex- ifta. conjune

&tione nafcitur , & zica de Spon/al. in d. Hos

Gd lr

dic vero conftituit Trid. /eff. 24- deé Reform. ma.

V0

£rim.c.jg. ut publica- honeftatis impedimer

Vi

lg'ïnüm&':

tum primum gradum non excedatg & fi Fponfa-

TP

lia quacunque ratione validà non fueïin—;/rnul'.*

ium oriawrimpædimentum.

Wifytgl, fà

A p

" Verüm quia.Conc. in terminis. valdé genes-

ralibusloquitir, & aliàs appellatione fponfa-

Wnrcnfu, à

?

Dl

liim non veniat matrimonium , & fponfalia de

Dtenit

j

praíenti, 1deo Pius.V. in fua BullazZ Remarum

ullïifur Ill

declaravit, hané-correctionem Trid. eantum;

Dur| üm

T

dCf()r

procedere in fponfalibus'Ze fwturo , non autem

rmmm

für fpon

fi

lj

de prefenti , inquibüsadhuc hodie antiquajuta

obfervaridebent./| Cugi eniin [p onfalia de prez-

Ts Thafere

i lope.

fenti, fve matrimonium zatom publicéin Ec-

Al2g.

Qd

&tam

Clefia, zezfummatioautem occultéfiat,. & ple-

rümque impedimenta matrimonii occulta &int;

n;

ll j

u

Oa

fcandalofüm foret ;.fi quis defunéta uxoris: (li-

Id ex f

cét matrimoniüm reverà- confummatum nonu

m ü POH 3

fic) confanguineam intraquartum graduüm due-

p fxeme

tl &m

ceret, quae communi hominum opinione affi-

R

Qie

ft

nis cenfetur. Barb.ad d- 1. Tridi p. 7«

tnt4

ktui

Qudritwr-L. am & æexïiäüaldg,fgt?m

tuo

[

äa

anihbw

lh

De Honeff ate Publica,.

16;

r p

tuo confenfu diffolvantur.,| maneat impedimen-

m erfpotos

j not [U;F

tum publice boneftatis ?: Affirmative refpon-

det Sanch. h. 7. 42/9. 68.».21.. Verum cüm in

fial

ii

iM

li

ftü0

dubioimpedimenta matrimonii tanquam odio-

U

j 0C

fapotiüsreftringenda fint, quàm amplianda , ar-

gum..text in Trid. /eff. 24. de Reform. matrim.

rmorm

rL"

€. 2.. n prínc. ideo quidquid per rationes in;

N-

utramque partem hic dilputari poffit,. s. Congr,

"ext

1

il

l!

Card, declaravit non. manere hoc- cafü publi-

dl

"

cam honeílatem , proüt.refert Barb. 4; Offíc.

Epiftop..p. 3, eleg: g1. m.289... Ratioforté lizc

ate 1

od

affignari poteft , quod rés quixlibet co* modo

g, &i

diffolvatur , quo modo colligataeft, £. »;/ z2

UL

zatutale,ff. de Regulis juris.

Sed publica ho-

neftas. nata & colli

gata-eftex mutuo partium

J

confenfu ,. ergo. mutuo earum diffenfu iterom

diffolvi poterit; &c.

)Häïw

21?0.*."477*

uerztur III.. Ánidem fit; fi profter alzim

tiotabilem mutationem (upervenientcm ,. v. g:

" Trd m

deformitatem ,inopiam , formicationem folvan-

u

tur fponfalia ? &. Íponfalibus hac modo . diffo-

lütis manere publicam honeftatem.

Ham pub-

lica honeftas eft impedimentum perpetuum. ,.

quod ' etiam durar duffolutis fponfalibus, fi illa

0

fponfalia aliquando fuerunt valida,.fed talia.,

jih

(f

; fponfalia ex-füppofito fuerunz valida;. & tan-

vetyo

g

tum ex poftfa&o diffenfu unius difloluta ob fü-

n Lmrï

pervenientem mutationem ; ergo, &c. Dices,

j

"

n Diffolutiene ob fornicationem intervenit dif-

»tfi

u

1"1053 B

fenfus utriusque , nam fornicans frangendo-£-

W. h

f

deni cenfetur diffentire "

& pars altera refiben-

TT

fc:?fo r[; do à fponfalibus.

& diffenfum ex parte forni-

cantis

Q

364

Pars III. CaputV.. $. V.

cantiseffetantüm'prefumptum feu interpretati-

fétut imye

& eujsri

vum , poteftenim contingere ; ut retinuerit affe-

&um ergafponfamlapfus humanus fragilitate. $i

juseum (

vero p

onantur fponfaliahis cafibus infuper veró

cuna'am Q

mutuo

diffen(u diffoluta, idem quod ia priori

ptiorum I

uzftio inducendum erit.

ts im?e('

" Oueritur IV. Anex matrimóhio, quod non

| CITC Rtinen

eft contractum coram parocho proprio, & te-

initus f y,

füibus juxta formam Trid. oriatur publica hone-

Quamr; de

fias ? Pro affinitativa facit, quod etiam hodié

7)

ftante declaratione Pii V. publica honeftas orize

qeilid h n

Pub] i hï)ne(fau',

íur, ex matrimonio qualitercunque nullo , dum*

anodo non fitnullitas ex defe&u confenfus.

85 Dl u

Nihilominus negativa fententia mihi videtuf

fs d yt

dm imPgd'm

valdé probabilis, quam etiam docet Sanch. de

Matrim. lib. 7. difp. 7o. num- 17. eo quod ta-

Nintnm ,

formz íubftantialis

lis contractus ex . defectu

8n u pri

non haber formam aut figuram ma

trimonii , fi-

Vf

edimentum mratrimonie

«uti fi propter aliud imp

U gt q

um nullum effet, oritur v

ero publica honeftas ex

DN

|

conjunctione animorum

non qualicunque , fe

fCubla

el fponfalium,

|

€Um, g

illa, qua fit in forma matrimofii v

fi tamen admittatur satrimoniu

m clándefti-

Qua t

COI

num valere in vim fponfalium defuturo, tufc

ttim diri

etiam concedendum erit, ex tali matrim

onio, 30'1?,

Dl V

tanquam ex fponfalibus usque ad primum gfa-r daumprer

dum nafci impedimentum.

| Wtiniy

Ouaritur V. Quid fialiquis cu

m duabus fo-

Mrify

soribus fücceffivé contrabat fponfalia, quammem quies,.

