poteft) non eft in diffolubile. At veró matrimo-

COrtrmuniers

nium confümmatum , .cüm fignificet indiffolu-

"at hret

bilem conjan&

$

ionem Chrifti cum unica fporr-

D mterpreæ (

fa Ecclefia, nullo cafu, exceptà morte naturaliy

r n

. quà ad vinculum diffolvi poteft : ita enim illam

! j Mälf W, Pf 4i

legem Hzbrzorum Dewt.z4. c. ex qua licebat

A

r:md;;*o"bna

dare libellum rep

udii uxoribus

; aperté & itera-.

Mi

tó fuftulit Chriftus MattA. c. y. £f c« 19. hisver»

Priorbuses

bis: Moyfes ad duritzem cordis 'Gcf*rj ( intellige,

Bquitut Aco

€x difpenfatione DEI ) permifit obis dimittere

FlOribusante

wxores geffras, abinitio autem mon fuit fic.. Dica:

t ormicr

4utens $obis x quia quicunque dimiferit uxorem

TOlpjpee

dham, nif

Is ts f

mnuecbatur.

ff ab Yornicationem ö*a(igm—;dn.,rerü?

Votpotifees

. Sed haretici fio more femþer proni ad Cal'v-'þ

z

Tib ao

nis liberratem

J

( quam prohibet Apoftolus 44

F3

Rittidyir,

j

Galat. 6, a R

97.$.c.) t & Evangeli jugum

excctiendum -

fmdeprob

ity

€7go , inquiunt , faltem ob forni-

. b

ris folvetur matrimonium . con-

! Cafï0n€m - uxQ

Tum-

1 .x" li repu dl

!

41

A^.

De Diffolutione Matrií:

fummatum , eáque dimifsá licebit aliam ducere,

"D

hunc errorem , quem plerique hzretici noftri

rdun d

temporis ample&untur , anathemate damnavit

Con. Trid. /e[f. 24. de Sacramento Matrimonii.

1 Gintylin

Can. 7. & pluribus demonftrat Bellarm. Zi£. z.

um : v

iif

ele Matrim. c. 1. & feqq.. ctenimtextus allega-

ii

tus in hunc modurm interpretandus eft , ut illa

exceptio de fornicatiene uxoris referatur tan-

onium r

tüm ad verba precedentia ,. utfcilicet non liceat

tpe ,fngreii.;

dimittere uxorem excepté cauiá fornicationis :

em 5 Jonti

non autem ad verba /ubfequentza , quafi infuper

j antim iïg

ob caufam fornicationis aliam.ducere liceacs ,

um anima ?

Écut cum S. Thoma z 4: p. diff- 35. q. unicá

xgeqsatx1ï "v'

communiter Scholaftici explicant. Doctainam

vetorm

Mi

j

9utem hzreticorum ineptam eífe. I. Probatur

ii

f

ex interprete Chrifti Paulo Apoftolo , qui 1. 44

ijam ii

Corintb. 7. inquit : Zs autem, qui matrimonio

ptimurt u

m

Jum&li funt, pracipio non ego, Jed Dominus, uxo-

fff r

rem à$iro non difcedere, quód fi difce[ferit, ma-

4,((C33l

mere innuptam , aut &iro fuo veconciliari. wbiin

u

mv

prioribus verbis : preczpio , À giro non difcedere,

"

?

lequitur Apoftolus de difceffu injufto , inpofte-

'475 fh

j

H

|

rioribusautem de difceffu jufto , fcilicet ob cau-

»/

fam fornicationis, quem difceffum Chriftas di-

n

étólocópermifit. Aliàs fi etiam in pofteriori-

n

bus locutus fuiffet Apoftolus de difceffu injufte,

n ;,*»

n velletin-

"l

non potuiffet dare optionem uxori, a

nupta manere , aut viró re conciliari , fed fimpli-

vr rf

fu.

citer debuiffet jubere, utad virum reverteretur,

hpf j

J

deinde probatur ratione, quia fi propteradulte-

rium diffolveretur conjugium , apcriretur janua

&t

r, i

in&nitis repudiis , & conjunx volens effé liber

! wmmunm

tamüm

419

Pavs TfT., Caput V. $. VIf.

l

tantüm adnirerium committeret , & ita ex fuo

ftliis eo

delicto commodum reportaret , atque ad alias

indulgere :

fnuptias pro libitu tranfire valeret. — Verüm ma-

itertis Vi

trimonium coz/mmatum , licét quoad vincu-

tr, iisque

lum diffolvi nequeat, quoad thorum tamen &

Qum inteq

mutuam cohabitionem |6; de cauíis diffolvi-

Iotur. L. Propter adulterium, II. Propter hare-

DeSel

ín. IIL Propter incitationem ad peccatum..

lg

IV. Propter fevitiem.

V. Propter ingreffum,

Vtot

(

in Religionem mutuo confenfu fa&tum. Ec

füfiproyte

VI. Proptermorbum contagiofüm.

| fhtyafente

Inftànt autem hoc loco iterum hzretici di»

| m hs

centes,fijuxta noftram explicationem is fuit ferte

| fOüiügalis,c

fus Chrifti , utnon liceat dimittere uxorem, exe

| Mülttig

cepta caufa fornicationis, qüomodo ergo hic

-Cumconjuge

ultra fornicationem plures 'Fcpar.ationis caufe

f Hlgu,

Irjconcedunturt? f g. Noftram explicationem.

| gl

utterius declarandam effe in hunc modum , ut

Nnolfra

exfolo adulterio liceat dimittere uxoremin per-

PX g, ts

petuum, & etiam nolentem ac invitam : alig

TT quiaiw

vero caufe hic enurneratz ex füua natura nOIL»

Rtetis

lint perpetuz , vel certénon fint contravolunta-

;

j t Totecg

tem alterius pártis, ficut ingreffusin Religionem

mutuó confenfufacküs.

Torlieres d

Unde ceffante hxrefi,

ä

fütlietesui

j

p'riculó peccati, ízvitià & morbó contagiosó

i

Citts &

cohabitatio feparata ruríus reftaurari debet, )

lmeït()gan

uón autem ceffantiadulterio , quia fides conjus

|. Bondeir

!;

gaiis femel violata femper manet violata, & a«

i

Qurj

né, fi Apoftolus 1. 2 Cor, 7. potuit concedere

temporalem fe

&rplevis

j

parationem conjugum ex confen-

ig causá or.

fétpofr

&ices ex

ationis ; potueruntutidue etíam Pon-

1

affre vid€

aliis juftis caufis, fcilicet propter peri-

Vi if

D

cqlum

.Tf

De Diffolutione Matrim.

&i

et, Kititi

€ulum corporis vel animz talem feparationem

indulgere : etenim Pontifices ranquam Chrifti

t d d

v Verünr

in tertis Vicarii Apoftolicá authoritate perfruuti-

ictt quoad "

tur, lisque non minus quàm Apoftolis jus Divi-

thorum t

mum interpretariac declarare convenit.

de caiís d

[ hg

De Separatione propter Adulterium.

Ueritur T. Utrum non tantüm tmaritusI 2

m al p

uxorem , fedetiam viceyería uxor mari-

'ropreringïfä.xf.

f fu. &

tum propter adulterium dimittere po[ïït ? Affirs

1nativa fententia communis & vera eft. - Ratio

Áam.

[

entm hujus divortii confiftit in violatione fidei

m hat

ionemisfbé

conjugalis, qu hamd dubié non tantüm per

illïikïXOföm;fi'

adulterium uxoris fed etiam mariti contingit;

omodo t

€uüm conjugesnon debeant ad imparia judicari.

€-. gaudemus de Dzbortiis c. ultimo. caufa 32.

Fepamzim;s i

q. f- C- plecuit.eadem caufam.7.

n expifczüaff;

hu modm:'

Non obftat , quod Chriftus Dominus MattA.

$. & 19. tantum dedimiffione uxorts memine-

:reuxorem;n ,

rit, quia intelligitur locutus fuiffe de eo, quod-

g

Y [U«

m d

m/

frequentiusaccidit; prout etiam irí Zzdfo cap. ulr,

ait Innocentius ; quód viri frequentius foleant

jnt conta

mh;.i*

mulieres de adulterio accufare, quàm econtra

ficit Mp

tnulieres viros fuos.

Item dicipoteft , quodibi

pofantt hrï::' :

Chriftus tantim de dimiffione uxoris à Judzis

yipo

interrogatus fuerit ; & 1deo juxta interrogata te-

lr 8

fponderit.

uwa[*dï'*]

Queritur II An etiam propter ofcula, velq

m

amplexus uxoris aut fufpicionem tantüm adul-

onutct

Q

terii poffitcohabitatio diffolvi ? Pro affirmativa

"r que

vt

facere videtur ex. confenfu. 8- $. 3- de Repudis;

itiiee

ubi jufta divortü caufa effe dicitur ; fi mulier

$7

invito

42£

Pavs II Caput.V. $.VII.

J

snvito maritó alienó convivia appetat; autextra

tültttio,.

domum pernoóctet. . Item textus z Zb. 1. feude-

it fudex d

rum tit. s. ubiftatuitur , quod vafallus feudum

X Cüm d

perdere debeat , nontantüm fi cum uxore Do-

105,.tonn

snini adulterium commiferit , fed etiam , f: com«

Qotentes ,

mittere attentaverit vel cum eáturpiter luferit,

pionts vk

Negativa tamen fententiaverior eft ; quidquid

tem mpri],

enim legesciviles ftatuerunt & permiferunt;ut ex

lbetorida

aliis etiam pluribus càufis,quàm ex folo adulterio

tfim efr

matrimonium quoad ipfum vinculum miffo li-

üones il

belló repudii diffolvi poffet ; proutconftatex to-

t 16 lo

to tit. ff. &€$ Cod. de Digortiis E. de Repudiis,

rvf

ly]

Iftz tamen legesinvalida reputantur, quia cauía

k dii.

matrimonii fecundüm Canones & Evangelium

"Emf

tractanda eft, ubi matrimonium. confummas

z

tirm quoad vinculum nunquam ; quoad cohabi-

tationem folim propter adulterium an . perpe-

apm (l'eïfehen;

tuum feparari conceditur , ut füperiis diximus,

|

Qttisen C

»

Deinde fiab adulterio ad ofcula, &c. argumen-

|

|

ctxl&um TU

tari vellemus, effet argumentum à sajor? ad mi*

|

s

W

EUR

nus, quodutiqne in poenalibus & odiofis extra

EP*WC Q

cafus in jure expreffoslocum nonhabet, cum in.

Bul

poenalibus ex receptá doctriná ne quidem à fi-

hd2 fnes

Unde etiam alle-

|

miliargumentum procedat.

]

irors «

0

gata conflitutio feudalis ad. caufam. matrimo-

j Ug g

nialem "tanquam multo. graviorem & majoris

Wqg

Ia

ld pto

przjudiciitrahenda non eft. — Hoc tamen recté

Equ

* Diltnir

admittitur, quod nomine àdulterii veniantetiam

M

K ubi

reliqui concubitus contra naturam , fecundum

nün fa

Tttlm

€a, quz prolixé tradit Sanchez de Matrime. lib.

Vl

n

1£0. d fp. 4.

"T üxor

Aufïi-'ur

14 QQueritwr. l1. Qualitér conftare debeat. de

l

stl

" Qoter :

adUI-:

Y

De Diffolutione Matrim.

413

perat, u

adulterio, & quales probationes requirantur;

yinlib.r j

nt Judex divortii fententiam proferre valeat?

vafals f

&. Cüm delicta carnis fint ditficilis probatio-

.cum uxtt ?

nis, nonrequiri teftesde vifuipfius peccati de-

adeimy t

ponentes , fed futficere conjecturas & prafum-

ptones violentas, ex quibus non pZyfica, (al-

eituyit li

rdt q"iäqï

tem 7zorali certitudo inducatur , ut fcilicet qui-

emienatt

libet prudenter credere poffit, adulterium com«

L

miffum effe

*

quales autem fint talet prafum-

T foIozdul.rcï

volim mf

ptiones violentz , traditur per textum & Docto-

ysconaer t

tes n c. litteris. de Prefnmpt. & multis explicat

Franciícus z prax criminal ,, de delithis carnis.

g dN

nun qiae

& Sanch. 426 1. 1 g. défp. 12. defummuntur verà

5 ybup

ex circumftantia loci , temporis & perfonarum ;

veluti fi uxor aliàs malé diffamata aut fufpecta

um (

fola cumfolo, tempore & loco ad peccandum

1; (

wd coäaäj'

m n F

apto deprehendatur , ofcula etiam & ta&tus,

ípazi d

quamvisexfe non conftituant caufam divotii , ut

&

dictum , concurrentibustamen aliis circumftan-

: ;&C'

qu

qi'

tiis valdé aggravant prefumptionem adulterii.

ij

Eft vero advertenàum , quod tales conjectus-

"n oljis

tz,ex quibuspeccatum prafümitur , plené pro-

wnh&beï; Cllml?

]

bandz fintper teftes aut confeffionem propriatu

j 0

W,'u'

uxoris

r

.

proin non fufficiet , fi e. g. folus mari-

us i

tus dicat :-fe a&tusfufpe&tosuxoris vidiffe , quia

al n

in caufa propria nemo tefiisidoneus reputatur ,

g d K

j

éx qua nimirum aliqued commodum fperac,,

Hoc t j

(j

ficut hic, ubi propgter adulterium uxoris maritus

1

"

*

non tantüm à jugo matrimoriii liberatur ; fed

l

n

infuper uxoris dotemlucratur.

4 h,lam'n». li

Quaritur IV. An fint aliqui cafus , in qui-Ij

divor-

a

þus propter adulterium non conceditur

)

dum 2

414

Pars HI. Caput V. $.VII.

1

|

Nibilomi

tium ? g. Varios cafus enumerati , quifaciix'o-'

tis memoriz caufa-ad 3. capita reduci poffunt,

Ut adita

Primumeft : paritas vel causá deli&i in altero

ttntio &

Adulterium.

conjugis. Secuzdum : excufatio delictià culpa.

|

Tertium conciliatio feu condonatio injuriz.

]

|

hürramiter :

Ex primo capite denegatur divortium primo,

| €ohobititio

| Tévocare de

fi uterque conjunx commiferit adulterium , quia

paria deli&a mutuá compcnfatione tolluntur.

| fponder D

€. ult. de Adulteriis. €$ c. 3. de Difortim. idque

tefüertin ]

probabilius extendunt Doctores , iítfi e. g. ma-

für, Qu

ritusetiam poft latam divortii fententiam adule

E

Wopteradite

terium commiferit, adhuc ad recipiendam uxo-

| i Cnitu n

rem dimiffam cogi poffit : ficut enim uxor ex

Gtgetur d

primo adulterio, amifit jus quzfitum per con-

riumumrim(

Ex fs

tra&tum matrimonii , ita & multo magis maritus

per fübfequens adulteriüm amittet jus quafi-

jux lg

tum perfententiam : eft enim jus ex matrimo-

Fce(]](fe ) Y6

fio quafitum multó fortiüs, quàm. quafitum

HJUScon[äM

ex fententiajudicis, & cohabitatio tmatrimonia-

; f?Faratumfu !

lis favorabilior quàm feparatio. Navarrus tits

t & v

3

de Diortiis. confilio 1.

Ti atf

ebitum r

-.II. Maritus divortium petere non poteft, f

uxori caufam adulrerii dederit, ipfam protti

V02 ad]

tuendo vel non prohibendo ctm potuiffet, aut

lts j 77

)

denegando debirum conjugale, c.fftw a£ftimes.

|

- Mu

ceufA. 37. 9. 2.

36 Sed quid fi uxor ob nimiam mariti fzvitiam

UQESy IV- 50*64

fugeritex domo , & extraeam adulterium com-

j fn Viölem

miferit ? non excufari uxorem à divortio; dO'f

Thitie cadens

cet Sanch. Z47o I. te. diff. . n. ro. contra quos-

f"tul'.'grtio : l

dam alios graviffimos Doctores, eo quod talis

' lmmo eXCu

fzvitia nonlit directa adulterii caufa.

Argummf:

?fæcepm,æ,

C. frgnificaffi , d Difortzis.

*

De Diffolulione Matrim.

a

n 51m'

"Nibilominüsi mulier neceffitate compulfa

yertti q'dl&x

fugerit ad talem locum ubi fuit periculo incon-

j i p

tinentiz éxpofita , non videe quomodo tale;

"TTE

fs d

adulterium marito imputari non poth , qui ig-

hümaniter :tractando conjugem , ei in. effectu

onsioinit

«Cohabitationem.denegavit , & à loco periculofo

t dirotum pf

revocaredebuiffet. . Ad Zffwm c. fignifícafl i ve-

st a

fpondeti poteft ; quod ibi mulier fine neceffita-

efadont

d p

:te fuerit in loco pex'iculofo i velquod intelliga-

tur , quandovir.nonitenebaturreddere debitum

s; ititE

propteradulterium pracedens, ficut ex cafu il-

j n

lius Capituli intelligitur. — Interim licet hoc cafu

r

denegetur divortium , aliá tamen poená adulte-

n im t

*ium uxoris recte punietur.

,S veNum sff '

Ex fecundo capite ceílatdivortium L. Sicon- 17

ml

'

junx probabiliter credens , altetum conjugem

anict B0

:déceffiffe , vel mattimonium ex falfis probatio-

'

jit j

r

Tübus confanguinitatis vel alterius impedimenti

j

n d

i

feparatum fit , alteri nubat , ,mifi tamen jam cer-

ii

ï'f.*'ï'v

tiorata de vita prioris conjugis aut valore prio-

jo NU

ris matrimonii , perftiterit in fecundo conjugio

debitum reddens ac peétens : tunc enim jam.,

w s

veré rea addulterii cenfetur ut recté docet Ho-

qu r

,der]f ] j

W"

(

ftienfis n furama tit, de DiGortàs. n. $.

at J n

)

II. Si uxor per violentiam opereffa fit cui re-

]

p h

)1

fiftere non potuit , imó non improbgbiliter te-

met Sylv. feybo adulterium: n. 10. quod non tan-

ff

at

)1[

atf

tüm violenta oppteffio , fed etiam alius juftus

al

J

ffüetus cadensin confítantem mulierem excufet,

: MjVOf'ol

á divortio : licét enim metus non foleat in foro

Ti

D

m,Cc

jnterno excufare à transgreffione legis Divinz ,

Jf

n

grzceptive , & ita à peccato , exeulat tamen,,

A

quo

T

I

426

Pars IIÍ. CaputV. $. VII!

li

quà ad poenas legales & ab injuria rnarito.iffae | nj

tà , arg. L. 6im pa([/a & L. fiuxor. $. ff quis. ff-

| nilorensl

44 Legem. Juliam de Adulteriss,

| erlidendo;

III. Si quis uxorem accefferir, fimulans fes

gis—amplen

elfe maritum, cuiuxor bona fide nihil mali co-

&dus aboler

gitans credidit. c. n Je um. caufa. 34. q. 2. nam

t5 conimu

ficut hoc cafu bona fides tollit culpam adulterii,

vidéatur $a

itactiam poenam divortii , ad probandam au-

Querity

tem.hanc conjugis bonam fidem fufficere ejus

tittO fecon

Juramentum , habito refpectu ad. ejus honefta-

pleéad g

tem & alias probabiles conjecturas, tradit Ho-

Dindiaf, q

Rienfis Z25 g. $. cafua ?.

tim dimfenr:

Y8 Extertio capite tollitut divortium T. Si cott-

Fititenibuc:

jux innocens expreffis verbisinjuriam & adul-

gre' IMd, Q

terium altericondonaverit, cüim quilibet poffit

ïiäid uf (

Jurifüo renuntiare. L. pez. CoZ. 2e Pacr.

V, qiadivy

IL Cenfeturtacita condonatio ,. fi innocens

F'tatinnos

confcius adulterii ctim altera parte. nocente :

FUR ts od

Íponte matrimonio ufus fit petendo aut red-

Gol g NOT

dendo debitum, — Notanter autem dico, debe-

t&mïamm&

re id fa&um fuiffe /Gienter & fponte .: unde ex

ue 'vaei

fola adulterii füfpicione fine apertis indiciis pef

Itald,

ufum matrimonii fibi non prajudicat innocens.

Ádratin,

Item fi lite pendente fuper adulterio Judex ju-

Mu fs

beat uxorem reddere debitum. marito accufato,

"

tf

ju,

ne pendente lite commodo poffeffionis privetut,

gusta c.2.ut lite pendente nil innotéturyrelfi ma-

VE

ritus gravi metu uxorem ad. ufum matrimonii

REU

; qu

cogat , nullum inde exurget divortio prajudi-

tfanf

cium,

»

Teitritg

ss

ttrüm

IH Cenfezur facta vreconciliatio &-condo-

nado injuriz , &i inpocens fcienter , & fponte

fiusá

""F'dt (j

d

s

De Difflotione Matrim.

a

fulla neceffitate etiam honeftatis. compitlfus ,

nj ii

Ut 5'69*)'

familiarem fe exhibeat conjugi adulteranti cum

d

eo lüdendo;ridendo,commedendo,& muito ma-

nam per tales

r ii

gis amplexus & ofcula dando

; nl

actus aboleriinjuriam, docent Gloffa & Do&to-

tes comimuniter Zp $. fenalz. infeit. de injurits.

uf t

Tf

j dl

p ä(w-

vidéatur Sanchez d& Ub. ro. difp. r4.

( Queritur V. An fi conjuax innocens velic1 9

, p

TY

tiltro reconciliari nocenti, cteneatur nocens acce-

TA

ptare & ad cohabitationem redire ? Ratio dü-

bitandieft, quódinnocens dimittendo adulte-

àyasy t P

rium dimiferitjus fuum , quod in ipfitm. habuit ;

m 19

remittentibus autem juta fua non fit dandum re-

)ïS'm'*,Wïï

grelfus. L. queritur. 14. $. fi Penditor. ff. de Edi-

litio ediilo;

Affirmativatamen fententia verio£

p

eft, quia divortium ex caufa adulterii folüm in

CM 7 45'

gratiam innocentisconceffum cft , ergo non de-

gt

betin ejus odium & incoummodunm rerorqueri ,.

j p MO

€.quod ob gnatiam de Regulis j uris in 6. & fen-.

aob

tentia non debet prodefTe reo ; contra quem la-:

U

ï

1a eft.. L. efidenter. 16.. de. Exceptione eri ju-

g m

qit

u

l-

dicate.

Z

p

i

J

Adrationem

j

dubitandi R. Qgöd per actio-

"

1ud

nem & (ententiam divortii innocens non-remit-

tat faum jus , fed potiiis adulter jure fuo ,. quod

priüsininnocentem ex matrimonio habuit , vo«

pofïemüm l

lit

gtm,ïe ?

Aenteconjugeinnocente privetur. Unde ulterius

T

infertur , quód adulter non poffit ad Religionem

um

tranfire invito conjuge innocente , nifi ismoni-

diar

u

tus adulterum refï.pifcentem & peenitentem no-

litrecipere ; per textum & interpretes 7z £. 4t»

C

ff

if

enid

demss. de Canäerfonc conjugatorum.

De

Üj

p

S

418

Pars IIl Caput V. $.VII.

,

qunen de:

De Separatione Matrimonii propte

quditing

berefim, periculum peccati , favitiem

ttiponemt

£$ moréum.

ytori eafu

teeatur tet

20

] -Erefim effe caufam divortüi, inter omnes

convenitin ratione'autem affignanda di-

ficut decif

fcrepant

Quidam pitant , hoc proptereà ftatu-

jupatorum

tum , quod harefisfitfpiritualeadulterium. In

hino tenea

qua fententia videtur fuiffe Aug.7» e. idolola-

folum adij

1. Ti

4ria/cau]a28.q.1. Alüexiftimant, hzrefin effe

«contra &oruprprolis , eo-quod proles in veró DET

pfn'ru/ummf

Viton(rfci

«ultunon:educetur, Aliob periculum :animz

id fa&um afferbnt , ne hzreticus Catholicum

D

Q (reilow

pervertat.

Alii demum: poriam hzrefis ab

MT

Ecclefia ftatutam fentiunt 5 qux omnesrationes.

LP

fatis congrué & probabiliter affignari poffunt.

MTTA

I

Czterüm hanc feparationem propter hxree

|

!

| Prendtnd

fm, fi fiat ante Judicis fententiem, qua con-

" Qu «f ;

jugem hzreticumdeclaret , non effeperpetuam,

w MG(rjïgm (

fed éo ufque durare , donec hzreticus ad Fidem

DINNN Vw

üd

revertatur, omnesetiam facilé amittunt.. ux-

tlQ(,n.lE

& c. 6. de IDigortiis 3 Verümnon leviseft con-

Lf perity

| Ia

troverfia an fi hzreticus poft fenteritiam latam

FTIDonun

revertatur , recipiendus fit ab altera parte ca-

| A

) "t Contsgi

tholica ? Negativam probabiliorem credit San-

? &itaol

q0

£ 00 perien

chez Jj5. 10. drfp. rg. m. g. propter textum /m.

ditto c. de Diortiis, — Qui fatis aperté pro hac

Qm f

[

5 &l

fententia loquitur , & confirmatur ex c. wlt.

VK

bereticitinó. Ubiin ponam hzrefis omnes,

!.:.H-ws in d

ü

qui aliqua. obligatione hzretico adftri&i fue-

SNut üx

zunt abíolvuntur.

Hanc fententiam quamvis

ä

omici

ipfe-purem, de rigore juris valde probabilem.a

m deh&

atta-

:

J

D Diffolutione Matrim;

419

attamen de xquitate illam cenfeo praferendam ;

ii t

quz diftinguit : An conjunx Catholicus velit ad

religionem tranfire ,. anin fxtulo remanere, ut

tj feuiit

priori caíu ex fpeciali privilegio Religionis non

teneatur recipere conjugem ab harefi reverfum ;

i, iner t

ficut decifum e(t in c. ut.. de: Conberftone- cen-

"T

jégatorum... Pofterioriautem cafü recipere om-

c Proptereäfiïi*

nino teneatur, tum quód caufá perpertui divortii

dulterm. :

folum adulterium carnale à: Chrifto affignatum

l ,1)1 [ MMIA

fit.

Tüm: quód feparatio matrimonii proptez

Vif bz!f)il Ü

periculum: innocentiz & alia.fcandala ac datn-

J D

na non fitfacilé concedenda , prafertim , fi uter-

vicilm a

que in fxculo vivere velit. Tum;deniáue, quod

as Gu

id (atis colligatur ex: c: quazto» in. fine. de Di-

g a

fortiis. ad. contraria 3. & inprimis ad. c. ult,

a ore F?Eli'.'.f

d bercticis in 6.. quod id tanquám poenale non

l

ïg"ïa" FOGCR

fitextendendum ad obligationem matrimonia-

d

f pI'OP

lem, qux eft jure Divino.. II.. quod c. s. de

ynam

11

(ui ^

Coafer fione. Conjug. atquehanc fententiam com-

;*xeïfeïperpctpvamj

munem & probabilem: agnofcit. ipfe Sanchez

ss d

aliil.loc. n- 1. Barh. im d.c.6..mi g.

anitut. P

Qb periculum peccati merito: etiam feparatur22,

L

m

matrimonium

*

; Sienim hoc licet propter mor-.

fentn

bum contagiofum ; fcilicet lepram ; aut fimi-

r p

32]

f

lém, &itzobpericulum. corporis ,. multó ma«-

jorem 0^*

gis ob periculum: anim , Cenfetur autem tale

j ten

periculum ;, fi e..g. Maritus velit uxorem profti-

I$ if

gt p

vere , & lenocinium exercere ,. fi homines im-

(l

pudicos in domum introducat ; fí ex ufura &

g d

a

f 00

furtisvelit uxorem alere , fi ad patranda vel te-

F

genca homicidia adhibere , &c. Propter alia.,

T

gt (

autem delicta conjugis, qua in periculum ani-

k)ü

msz

j Pmbäp

r

430

Pars III. Caput V.. $.VIK.

]

mza vel corporisalterius conjugisnon redundant, | ls.

divortium niminé concedinotantDo&ores come

'it, quti

muniter pertextum zzc. 2. de Dzfortiis.

Imtytet ;

2

Ex faitia fen credulitate conjugis ideó redé

aut fidejif

petitur divortium , quia nimis durum effet, obli-

habeat, un

gationem matrimohii ad magnum corporis pe-

Proptetinja

riculum extendere.

Nec verifimile quod con-

d(R(Fü, (

trahentescum tanto fuo damno fe ad' cohabita-

li kj

tionem obligare voluerint. Porro quanta fzvitia

Lf nj

conjugiseffe debeat ,. ut alteri divertere liceat,

CUnjunr [eyi

Doctores non tsque adeó conveniunt : Sunt

At

jores lao

enim, qui putent, tatitum ob vitz' periculum.

ütoneartey

divortium concedi, cum Barbofa 24 Ruérzc. ff-

Eþiprü &

Soluto mairzmonio parte 2. 2. 1. verüm come

Q tanto EWO

munis receptum , etiam ob atrocia verbera.«

l xcïemexw

mnon tantüm a&a illata, fed & quz inferenda

Ti ft Al

probabiliter timentur-recté. poffe (cparationem:

tiüm dmfäf, (

inculgeri, quia ratio füperius illata non. híc lo-

cum habet;& faeitJex cozfenfit. Cod. deRepiaiity

ro;tiuu!,ücm

hoc tamenintelliginon debet de levibus verbe--

. ïenü) üm

fibus ( habetenim maritus ex rationabili caufa:

Rürttieg

poteftatem moderaté & leviter , non vero nimis

M hus

excetfive caftigandi uxorem ,. ficutdocet Abbas:

C5 fon "

£n c. quemadmodum. de jurejutando, & Sylveft

mm: f t

Berbo. uxor. num. 3. ) neque de verberibus jam:

j mleragtja[

prateritis, qua forfan ex aliquo extraordinario:

"*xï"eflpifcer

calore illazafunt, fi iapofterum non . fit magnum-

od

t i

periculum eaampliüsinferepdi, — Ceterüm cum

I???rï)?- E t

in cafu fevitie plerumqué periculum in mora

RU deps

effe foleat, non vitio veritur conjuai, fipropria

Moygm f

authoritate à feviente recedat, nec rcflituitury.

uæl &CI

m

mli à fæviemeidoneat*autio,dc

non,offf:ndendoo

Í

Efæ.--

M

ul

De Diffolutzone Matrin.

411

2

prafletur, — Hiccautio, quz gener

&

hter exigi-

gisnonreä:f.-ïs*

antDod

tur, quoties probabile periculmm offenfionis

o

*

?ï'ïi('.'

umtni

]Di

[

tet ; przftanda eft regulariter per pignora

aut fidejüffores, ut mulier in eventum lxfionis

v

habeat, unde fatisfactionem ctiam pecuniariam

; d

propter injuriam exigere poffit,quia z» e; Iztferas,

snum C

de Reflit. [boliat, requiritur fufficiens cautioqua-

m

lis eftilla ,' quz fit per pignora aut fidejuffores.

nofe at at

L. ff mandato. $9. $. ult. ff. Mandati, quod fa

QrfO guanra 1

conjunx fxviens ob inopiam pignora aut fides

; dire

jnveniut

juffores habere requear, ejus Juramentum pro

cautione acceptabitur. zutÀ. gencmliter. Cod. de

wb Vfll' ?Qï

Epifcopis €$. Clericis. Si vero Szvitiz conjugis

xf d ln

cum tanto furore intentetur , ut alterinon poíbit

)j

i 'x'erümïï'

n

fufficienter.cautum effe ; ut fortaffis maritus pa-

j ao

rüm fit Religiofus, qui juramentum non mul-

45 um

tüm timeat, cohabitatio uxori injungi non de-

Ij

Demum hoc di-

ff

"

bébit. 2zcfo c. litteras n ffne.

Y

]1

L Doti

vortium ; ficut alia ; excepto eo; quod &t propter

"

adulteriü, temporale eft; usque dum fcilicet eon-

p

A v

junx miteícat ; & ad'faniorem mentem redeat ;

ex fV

unde inpraxi ufitatum eft, ut Judex Ecclefia-

«

g

fticus non proferat abfolutam divortiüi fentene

'ml[

tiam , fed tantüm ad duos vel tres annos conce-

vtl

dat tolerantiam, ut vocant, ut fantiíper prge

betür refipifcentia fxvientis.

(quü

VA

De ingreffu i2 Relzgionem videantur text. àc

m

Interpp. ad ttt. Ze Confer/. conjug. & quz tra-

I

[^vtt)

(

didi, de Pripil, Monaff. Przgzl. 33.

*efi

Morbus contagiofusícil.lepra , morbus galli- 2 4

Qul

cus, &c. ex magis commnni DD. fententia etiam

"M

«j cauía feparationis quoad cohabitationem.,,

.

t

Bju-

432

Pars IIE. Caput V. $, VIL.

b

f; judició Medicorum probabile corpotis peri*

culum alteri. conjugi imineat ,. quia naturalis

zquitas dictat, né matrimonii obligatio eo usque

J ul

que extendatur contravenfïïmxlem intentionem:

[

I

contrabentmm. Videtur: quidem adverfari dif-

ficilistext; zc.2. de Conjug. leprof. ubi Portif..

14 Omnite

t Eci]

5i ferum , inquit, fffe uxorem: leprofam fm

contigerit y, €5 inferinue d: [amo carnale debitum.

Ja Cdg/*mi

exigatgentrali pracepto Apoffoli quód exigitury

W;M j I

? us

eff fol&endum ,. ejtus pracepti mulla m bac ca[u

exccpt:o in benitur..

Verüm ut. mterpretanone

[5 ,

szt W

legum & Canonum zquitas rigofi pr xferatut,

L. placuit. C. de Judic.. poteft hic textus intelli--

4MWW

gi- cum Barbof. ;z d. c. 2.. quando judició Me-

. fitth, li

) A Mf

dicorum non eft valdénotabile penculum , ficut:

ordinariéin foemina. adníüittente virum morbo--

Tütig,

fum commgere a)unt » vel.de cafu, quo morbus

W/ Grthy

ante matrimonium non fuit wnoratus & pro-

i W'i]llg;äw 1

inde eo non obftante. conjuges fe ad' cohablfa-

h qty f

tionem obligáffe cetiferi poffurit,, nam leprofis:

Mi anoa

non eft interdictum matrimonium comraherc-

?!qumm,,,

& licét nemo fit dominus membrorum fuorum .

lngu;m

Z"mm

L. liber botmma ff ad Leg,Aquil.ideóque ad actua--

lem membri. amxfïïonem fe- nequeat abl:garc,

9' Mmm

ad periculum tamen corporale fe.obligare quane-

þmt:

dodue nori effprohibitum, ut in tuilitibus;,

h

nautis , alusque fimilibus quo—

l UT l

tidianum eft..

'*'*"f !in

E ccufg,w ,

Wm:

ä*ä

'3'&4 04

ss

5 VIlL.

M h;

TIL.

De Judicio Cauf. Matrim.

433

«"

tie CO

1

u

$. VIII.

L QUÀ IG

De fudicio caufarum matrimonialium

obligatio eu

SUMMARIA.

ylem iment:]*

idemadieté

? j

Omnes caufe matrimoniales coram folo7udi»

Jurdf i

ce Eccleffaflico tratlari debent.

w hoj

.

Cauft matrimoniales de jure tant&m ad Epi-

p ul d

copos , eorümque Vzcarios per?HInent.

?az'i,qw'i ij

FE

Conjunx propri4 autboritate compartem di^

"TY.

mittens , tenetur iterumvetipere , non obe

jt g

flante quocumque impedimento.

!'igorl fgræ&þh

"n poff. receptionem , nonobflante impedi-

yetextus

mento, licitus fit conjugii ufus.

yido jit!

j*

Nontantám conjuges fed quicunque notitiam

;'x*xegericuhw-

impedimenti babentes.matrimonium at«

efre Wt

eufarepo[funt.

3

al

$.

Conjugibus smpedimentum ultrà confitentis

I'gng!ä( If f".

busy mon featim credi débet.

u

fe al od

7Z

Ad matrimonium contrattum dilfol&endum

-

r 18

b

requiruntur plene probationes.

oiim (

Coulanguinei circa 1mpedimentum confane

ghronm

guinitatis pro teflibus accipiendi funt.

g

$. Indubio pro f afore matrim, judicari debet.

, fdite

40. Caufematrimoniales brepzffme tritia

:

ri( flc-

IEVE(/./

bent,

u5

2. Sententia lata in caufa matrimoniali non

]

E

b)]«qw

tranft inrem judicatam.

l

1j. daufatio matrimonii eiam poff Lepfumas

longiffimi temporis inflitui poteff.

43. Buando agitur de impedimento tanonico ;

aunquam tran[allio locwm babere poteff.

ä'

f

Man. PAROGH,

Con-

í f

]

434'

Pars 1II. CaputV. 6.VIII,

Miterttr

Ontingitnon rató , nt defponfatis vel con-

Mu

jugatis aliquod impedimentum canoni-

€um objiciatur, atque contraeos ad impedien-

trimoniym

dum matrimonium contrahendum , vel contra

fid ,a

1deo in hoc $. tra*

lendodya

&um diffolvendum agatur.

"

tali .proCequ obfer-

irofoer

demus , quid ]udicik?us in

Sciendy

vandum fit.

Igitur (Gsen

H

dum ptimb , omnes caufas matti«

3d'quww'su

erti

nere ad judicium Ecclefiafticum;

? )[('OPOS,Q

monialesp

quam prop

ofitionem fi quis contimacitef né

&CIDt À r

emate damnatur.à Concilio Tti«

AUE fhgteim

E

averit, anath

dentino /2//.

" 24. de Sacramento matrimonii cat,

W eefinc

12. uinde fudice

N

s fxculates fe immifcere notb

í

amPhïtamen |

PX

vt

im H

3atrimonium fit Sacrametn-

genü) ïükim j

P

offünt, qui

(à illius cenfetur effe fpiri

tualis , quàm

tnmonide i

tum, cau

A

H

nonconveni

t à fecularibus Judicibus tractati. t

ID

decersiimius

Pe mOncm t

de Judiciss. lmo trametli cauíà Pfin"

eipalis fit fecularis ;

& quzftio tantum intidat

ïümpdbns & "

, de valore matrimonx

( e.g. fi agatur de hare-

Pt B

r przeteridit, ne

Ti

ditate, & filius, qui hzreditate

etur effe legitimu

s & nátus ex valido matrimos

bE) n

laresin caufa principae

nio) adhuc judices fzcu

e;mï Qu

& illam quafüonem de

valore

ftàm d

& CR

li fuperfedere ,

|d

" matrimonii ad Judicem

Ecclefiafticum decideti-

UnE » m ;

:Jicét alias caufa conne-

dam remittere debent ;

hön t:equin'w :

L nulli. Ced, de

gudiciit.

"Ietdum

. xa dividenda non fit.

"excipitur tamien , fifi

t fpiritudlis , qux à Judice

c.tuam de Ordine cof^

| Wt

D

fxculari nequit cognofï:i.

witióonum. c. lator. 9 €. canfam.

9j frlii fnt

fot

Glsnoto

*qui ita in

legitimi Nünfing. cemtur. t. obfer. 1 go.

ugaïos Poü (

&icari afferit , nifi qu

xftio

'Camneta Imperialipra

U Imt

;

| em) ïd feci

*

ssts tf g g

-

*

*

De Judicio Cauf. Matrim.

I

435

f: diceretur ilius meré ex concubinatu geritus

lp vt

dimenum

& negaretur inter parentés ejus aliquando ma-

trimenium fuiffe contractum ; tuncenim de ifta

T0 1 1f'

facto, an matrimonium contractum fit , abftra-

lenöüm

;' m

1ie)

Es

"

I

hendo à valore ejus, etiam Judex fzcularis re&é

t

cognofceret.

l füh mew«-u d

Sciendum II dCaufas matrimoniales non,

st

ad quosvis Judices Ecclefiafticos, fed tantüm ad

omne d

i

Epilcopos,eorámque Vicarios pertinere. - Uünde

m Ed

s comumavci,m'

Decani & Archidiaconi hanc cognitionem cau-

farum matrimenialium fibi de-jure vitidicate ,

(

yri t

non poffunt, Trid. /eff. 24. dé Reform.c. 0. in

j f

jrim

amplistamen diocecefibus, ficut inliacSalisbur-

Ü vt a

X

In

genfi, folent Epifcopi Archidiacoris caufas ma-

kgm'»m

d)

trimoniales in certo aliquo diftri&u emergen-

tes judicandas committere ,. & fibi tantüm ap-

$ f

pellationem refervare , ne partes cum rriagnis

g n

fumptibus & temporis difpendio cogantar fem-

[

fio af

per Epifcopale Confiftorium adire.

Abbates

f à ARU

"

quoque nonnulli exempti,qui tótum territorium,

W& !

lr

T

& in eo jurisdicionem quafi Epifcopalem ha-

yav

'NU

'C(«MJ

bent, quamvisipfi de cxtero Epifcopi non int ,

a

etiam de caufis matrimonialibus cognofceré pof-

ho

Qu

funt : nam ad decifionem iftarum caufarum ,

quel

fien requiritur ordo Epifcopalis, fed jurisdictio.

31 u

m

]

Sciendum. eft III. Neminem poffe: propriá

/

J; a

uthoritate conjugem.- ob quodcunque impedi-

jtuo

i

mentum fine fcientia Judicis dimittere, licét ,

q

jj

!]

fortaflis notoria confangninitas inter ipfos con-

L

fu.

ff

i

jugates poft contradtum matrimonium appare-

[/

LU

ret. Imo fi defacto e.g. maritus dimififfetuxo-

"i

i

lt

h]

Iem , adrecipiendam eam.& cogendus & infu-

à

"

l

Pars III. Caput V. $. II

436

[

rià mul&andus effet. c 3. & 4s |

te matrim.

per poená arbitra

em recep»

|

de Diforiiis. T

Utrum autem poft tal

| lt éralisco

tionem lícitus fit ufus matrimonii,

Vid. fup.

| (Ofjuges co

Setl. g. m. 6.

antüm ipfi cone

Bedimentum

Sciendum IV. qud nortt

*

, peffint

matri«

|

60 qui t

juges;

velilli quortim íatereft

|

Rpatatione

monium accufare ,

& impedimentum

Judici.

teriuscohz)

