git difpenfationem.; : ne

^i

evitari poteft.

À

que alio m?do - facile

nj

ETI

37 Delegare aute

m reconciliaw:ibnen; aïäcui fa-

cerdoti fimplici Epifcopus non poffet, quia

bf

n

eft actus ordinisEpifcopalis, per tex expreffum

21 fka'iresj

inc. aqua. g. de. Confec. Ecclef- *nififortaiïis i

Tilb

facerdos aliàs ex . privilegio Apoftolico effet;

habiltatus ad faciendam talem conciliatio-

: Atl r

. prisi]

nem;, ficut füperioribus Fratrum "Minorum à

? Sitrig,

Leone X. tale privilegium conceffum refer-

[ foh' r

u , ut poffint fuas Ecclefias reconciliarez»

d lggf,

Roderiq, £om. 1. reg. qq. 19. art. 6. Hentiq. L.

-C. 27. *. 6. quo faciunt ea, quz fuperius

fllm 4l

UT

in cap. 5. ad fin. traditafunr.

9-93:4&

CA T V

hW

* du

De Lumuniate Ecclefiarum Pdraï

Efflt l

— €bialimm.

l Cü"]uct

Cüm omninódeceàt re ad divinum cul&:&;.&

dnj;

deftinatas à profanis oneribus effe liberas;

« u

ideo hzclibertas immunitas dicitur & rebus

Conjj

ac locisfacris

per jura d,ivinaö; humafla ïttfi-

A5 ab r

buitur.

]

fi&(m ü

QDividiikl—tq

N

3y

p

De Iæmunitate Lomlzi

Dividitur autem immu

"T. *

nitasin localem; feaiem

n, fpirtd

! & peffonakm.

vo dipni

Sl ' I.

;

Al od

De humunitati Lacali.

n diþenfäïiü*

SUMMARIA.

,

"

ui

ao O

t« Inquibus confifiat immunitas localis 09 q

T

AGus profani probibeantur im. loco facro..

mecditis v

a. Qui jure af ylum

fít tgnaþ[km » & in quibus

' molo &

confifat $.

3« d reus ab

Ecclefa. egre[fus fel dimiffus

onem. i !

polfft corporaliter À judice feculari punirz.

g pfb ?

4« QuomodoClerici confugam defendere debest.

j p ] i

$: J'dices f'ecularesreo penam corporalem vc-

! of fortdir

shittere tenentur , 69 quid firecufent ?

'oïïolico d

6. Reus propria [ponte Ecclefam egre

:

diens E u..

prifilegio renuntid[fe eidetur.

m Mi

7: Si erimen confugientis ad Eccleftam

f mix-

gcdfum 1

ti fori datur locus pratentionz,

gt

9. 42 ludex probibentur cuffodire reum, me

, ( o

clam aufugiat , & unde a

2

limenta eivfü-

j quæ &W

minifirande ;

9- Quid faciendum , fi veus Ecclefraflica im-

munitate mon gaudeat.

Y

40. Duizam cen[cantur indigui imhunit;;tg

"

Ecclefiafiica ;

j !

11. Confuetudo in mate

3

ri4 ;'mmu:zit;ztis atte;;-i

denda eff.

inum d

IMMINITAS LOCALIS in duobus

df *

confiftit, nimirum, nta&tus profani & fecu-

ciur d

lates ab Ecclefia arceantur,

Deinde male-

hunaf

fa&tores confugientes ad Ecclefias ibidem ín

vita

pl

36

Pars L. Caput. V. $. L

ém

vita & membris protegantur.

Igitur impri-

mis in Ecclefiis & Coerneteriis omnes negotia-

onlos&n

tiones, nundinz - profanx , focietatum cor-

]

ventiones & confilia füb poena arbitrio ordi-

n

narii infligenda prohibentur. c. 2. de Jysmum.

fit

Ecclef. in. 6.

legimso

Specialiter-veró ab Ecclefüs arcentur cotte

tglislm

tentiones & fxcularium judiciorum. ftrepitus,

(f j

adeó ut totus proceffus judicialis & ipfa etiam

Buirte j

fententia in loco facro lata ipfo jure nulla fit

Xtont)

dl. c. 2. $. ordznariis.

Maximé autem immue

rj

mitati Ecclefiarum, repugnat, fi fanguinis fo«

Qubd of

.

gum efficiatur & abfurdum ac .crudele inquit

fs (an

Ponti£. i» c. cum Eccleffa. g. d. 4. ibi judicium

Aittesi

fanguinis exercere , ubi eft tutela refugii cott

tm, bj

ftituta , unde z eod. cap. 5. prater nullitatem

fimm l

proceffüs etiam excommunicationis poera jl

fs Cl

betur inferi illis, qui caufas criminales in. Ec-

ftmpr.

€lefiis vel Coemiteriis agitant.

j aliqua Q

Pretereà Comedix profane & ludi thes-

fütintin

thrales, chorex & convivia & fimiles a&uones

proríus à locis facris excludenda funt c. z dee

mmt, t

corem t z. dc Vita t5 boneff.. Cler.

iE

Denique Concil. Trid. /cff. 22. £s decret. de

Veri

ebfer$. €$ e9it. m mif[a, ftatuit muficas eas,

Q b

ubi five organo five cantu lafcivum aut impue

pltrà ]

sum aliquid mifcetur , item fzculares omttes

r f

actiones, profana colloquia , deambulatio-

J wid!

nes, ftrepitus & clamores prohiberi, ut. do-

j

£usDei veré domus orationis videantur.

Me«

Cf g

rito etiam Gloffa 7 c. od;. 24. q. . invehitur i

fcholafticos & alios , qui intrant templa viden- !

"in. R

&

l

De Inmunitate LocaI,

37

Trir jty

darum mulierum causá , ciim potiüm deberent

ymnes nchï;»ï

oculos & mentem ad Deum detigere.

cijetaum. O

De Zfylo Malefatlorum.

y arbirro 0

T Ecdefix in majori reverentia & ve-

, 1, d n

neratione habeantur hoc fingulare privi-

legium nontantüm in facrisCanonibusfed etiam

legibus Imperatoriis?. £. C. de 2is qu ad Ecclef.

; Qreentut FGI'

orum ?

cozfug. iis eft conceffum , ut malefactores re-

j i

gulariter quofcumque. (nifi fpeciali jure fuerint

excepti) infuam protectionem recipiant.

f jure 09

pautem 1

Porro hzc prote&io in duobus confftt, T.

quód confugientes ad Ecclefiam violenter pet

Á (anguim; i

judices fxculares abftralii nequeant , & contra

rudee If

facientes incidant in excommunionem referva-

n i j

g r

tam. Bulla Greg. XIV. cim Alids Quar. im

J;mïf»

fimma Bull. 9. cafas refer&ati 11. quod Recto-

yatel m

tes & Clerici Ecclefiarum debeant fervare vitam

«ionis pe

& membra talium malefactorum. iQue: poe-

gninds

na aliqua corporali afhcinon debeant ,- fed poe-

& hi

[

nà tantüm pecuniarià vel Ecclefiafticá , utque

Civiliter refarciant partibus damna ; qux intu-

; üm]lf) Jl

(

lerunt. c.reum. 17. q; 4. €. inter alia. 6. de imo

Ia

f t

mus.Eccief.

Verümnonef fatis expeditum , an reus poft-. 3

"LL

f

quam ab Ecclefia egreffus vel dimiffus fuerit ,

3ut

muhcaï

poffit à Judice (xculari in vita & membris pro

"um a Wl

merito fuo puniri? negat Gl. zz d. c, reum in

fgc

p o

p

$. fel ad mortem Panorm. z. d. c. inter alia m.

deat

9. €o quod reus, hoc ipfo, quóüd intra Ecclefiam

hiberi, "

]

1'»

fe receperit ; confecutus fueritimpunitatem. Alii

deantil. ^.

econtra cum Henrt. Zoef. ad tit. decretal. de ise

.

?

yelit

sil

enin. Ecchf. . 38. exiftimant , hanc immu-

i

7

mitatermm

j

f

3

JPars I. Cdpw F. $. I.

nitatem pracisé coherere loco , & reum tamdid

eutans ]

fum, (ieut

efe impinem , quamdiu in Ecclefia perfeverárit,

Utraque fané opinio patitur fuas difficultates,

weto judic

prior trahit poft fe malos effectus, fienim qui-

proptereà:

libet homicida aut malefa&or ex hoc folo im-

jura. folum

punis evaferit, quod vel modicum ad Eecle-

tem , n

fiam confugerit, quod erunt impurita delicta)&

Taderteon

Qm erjt

quàm audaces evadent delinquentes. Ex altera

neceffario confequetur alterutrum , ut vel fine

qubisio

fru&u futurum fit Ecclefiarum privilegium, vel

£isolrnere

certé ipfis Ecclefiis onerofum , fi delinquentem

CIE i

fine periculo vitz dimittere, velfine magnoin-

t J

commodo & quidem toto vitz tempore refer-

Vgb i

vare rron poffent.

Titetdi s

Quare verbis Canonum & legum delingen-

protmosf

tius infpecdis Dico I. Rectoribus Ecclefia-

]s de

rum incumbetefervare vitam & membra corr-

Y cimptri

fugé, quod fiet, fi pro ipfo ftudeant apud

t

fxculares Maggiftratus impetrare veniam & re-

ttliti Cs

miífionem poenz corporalis.

Dico IIL, Cle-

^ Tüts ,

rici tamdiu debent fervare reum , nec eum ad

C(Ia(&» 4dt

examen vel inquifitionem Judicis fzcularis ex-

, LE

tradere quàm ipfe Judex priüs etiam jurató de

Dio ]

.

impun'tate e;jus promiferit

.

qui fi Juramen-

eptediat

tum violaverit ; debebit in ipfum excommu-

privilegfw

nicatio fulminati c. iZ covffituimus 36. 17. q« 3«

tfr/fi:uim

w

Dico IIL. Cum hzc fit nixa voluntas Ca-

8 rj

ftionum & legum , ne reus ad. Ecclefiam cott-

Dito

fugiens damnum in vita & membris fuftineat,

m c

ideó Judices fzculares non. tantüm falvà Jufti-

Wütoni i

tià poterunt ; fed etiam tenebuntur paenam.,

" p

corporalcm re:m'tterel, ne hoc privilegium im-

ix M*M

siupita

[I

De Immusitate Locaii,

33

- feym t

munitats inutile i reo, aut. Ecclefiis onero-

fum, fi eundem tamdiu fervare debeant.

Si

iaperfeveri&

g dificuli

M

(2

vero judices de facto recufent, non videtur

, f enm d

proptereà in eosaliqua cenfura ferenda, cüm

x hoc folo

jura folum innuant, ut negantibus impunita-

amal B

tem , hegetur etiam extraditio ! Et fi inferior

yitadeldd

Judexrecusárit, apud fuperiorem ejus inftan-

dum erit per Rectores Ecclefiarum, utpote

tes Erdit

z

f

quibus abfoluté injungitur, ut vitam confugien-

j u d

tis obtinere ftudeant,

sdegum, v

Imó non videtur fa-

cilé acquiefcendum promiffioni alicujus infe-

deinquatia

(ice magnol

eioris Judicis, qui ex confuetudine vel pti-

tempr r u

vilegio & jure regalium jus agratiandi five re-

mittendi poenam ordinariam non haberet, feu

um delm

protinus fuperior ejusdem adeundus foret, quod

ii E

fi judes defacto aliquém dolo fub promiffo-

ne impunitatis & multó magis fi per violentiana

fnemm

d

(

extraverit, debetei fervati fides, aut Ecclefiz

udeänf

viam &

teltitui Cov.Gar; res. lib, r. cap. 2. m. 16. im

"

fin. Farin. de. Zmmue. Ecclef. - 301. Batb. im

jico 1

"

Collett, ad d. c. inter alia n.. 34. Clarus lib, y.

f eum

; fgoultré

l.

Jént. cap. 30. n. r.

]

Dico IV. Si reus propria fponte Ecclefiam

egrediatur, videtur ultro deferere hoc locale.»

Ti jur&mcn'

privilegium , & innuunt illa verba zz 4. c. id

" excortt

confrituimus. : S ipfereus de Ecclefra défcefferie

f

J

hi

& Clericis zon queratur,

yolunté v

defiam

Dico V. Si crimen , obquod reus ad Ec-

clefiam confugit, fitixti forz , locus eritprz-

ris ff

(l

ventioni inter fecularem & Ecclefiafticum ju-

1 alVä Jul j

or pl

dicem , proutalibiin Thef, de foro Comp. cap.

!

P s.r z.'d,ix'mgs, pradertim hoc cafja ubi

g

Rnogm

yi

4e

Pari Y. Caput V. $..

ton peena corporalisfed Ecclefiaftica vel pe«

du tdiqu

cuniaria ob privilegium immwunitatis eft teo

do tommor

infligenda. . Quod fi Judex fzcularis caufam,

lee drit

finemo fuc:

txoccupaverit, aut meré civilisfit (ut fi de-

L

itor obxratus ad Ecclefiam confugerit) &

At Ecc]

membra co

reus non fidat perfonaliter, etiam habità im-

punitatis promiffione' coram Judice compa-

Cumet,

vere, poterit in Ecclefia remanens agere pef

Dito V]

1 immy

rocuratorem , & fi nec hunc deftinarit, pro*

€edetur perdecreta immi sionisin bona ipfius;

m Cova

ficut & alia executiotum ad obrnendam fauss

fettm tf c

WTOf

factionem lxforum, tum ad pomnam, contra

bonafet , /. prefenti, C. de bis, qui ad Ecclef,

üipofe 1

eonfug.

T0 r

Quid fi defacto reus vel ab Ecclefiaftico

ttyr Ftqtir

Judice velà feculari pecuniariter punitus Ec-

ts vitarïi,

clefiam egreffusfuerit, rion poterit pofteà am-

ca.ml que (

plius de eodem crimine accufari & puniri, ut

QUs ad r

pet Gloff. £z Z. c. rerum && Pan. in cap. é, de

rem) füb [

immun. Ecclef. ». g. ubi non immerito con-

N (

quetitur, hzc frequenter à Judicibus fzculari-

Cl

bus violari-

,

Rottieje

Dico VI. nom quidem prohiberi poffe Ju-

Petotune.

dici, fi per cuftodiam militareri animadverü

m e(f

Ctítng

curet in reum forfan clam de Ecclefia elapfu-

tum ,. interin non poffe impediri alimenta reo

M

fubminiftranda , quia hoc modo reus per ine

llfpffg agr 0

directum ab Ecclefia traheretur vel in ea fame

qlfl,iPe D

/

necaretut. L. prée/fentz. C. de bis , qui ad Ecclef.

ïU&q

lm a

confugz. Alimenta autem defümenda (ünt in

vüng

RUT

*«

is ex bonis illius , qui ad Ecclefiam cor*

um

g:';x

t, v€l propinquorum ejus, his defciene

* i

tibus

De Immunitate Local?,

f

4f

fioftet vd

tibus reliqui fideles in Concione vel alio mo-

do commonendi erunt, ut (ciant fe teneri ex

sitats d t

cilors ct

lege charitatis extremé indigenti fübvenire »,

lisit ( d

fi nemo fuccurat, Ecclefix c. zurum 12. q. z.

atque Ecclefafticis, qui tenentur vitam &

confügtt)

membra confugientis fervari alimentatio in-

um labid

cumbet.

udice cont

Dico VII. Si reus fit de illis, . qui Ecclefia-

anens & f

fica immunitate non gaudeat , docet qui-

deftinant; '

j

jsinbont i

dem Covar. far. res l. £. 2. cap. 20. fub m. 1g.

reum tali cafu per Tudicem fzcularem. propriá

yb[inendïm :

&uthoritate etiam abfíque licentig Epifcopi ab-

Pænam) CC::

duci poffe. Vertim incognita erat Covar. con-

j qi lbl

flitutio Gregor. XIV. cum alzas €5c. ubi fta-

tuitur requirendam effe licentiam Epifcopi vel

$ Ecdeüzä'

ejus vicarii, qui perfonam aliquam Ecclefiafti-

jgt p*

cam, qua capture interfit, deputet & reum

yert pO

prius ad curiath Ecclefiafticam ejüsque carce-

g & p

rem; fuüb cuftodia tamen fi opus fuerit fxcu-

n m M?« A

)

lari, duci debere, atqui ibi per Judicem Ec-

" immcïlm )

J»

l

c'efiafticum inquiri, an reverà crimen ab im-

qis

munitate exceptum conimiferit, quo com-

perto tunc demim fxculári Ju

dum effe.

dici plené traden-

hbyn PUE)

m ammam

Cenfentur autem indigni Ecclefiafticá im-19

munitati publici latrones & no&turni depopu-

If1

at

latores agrorum c. zester Alia de immun. . Ecclef.

y reus f"

qui fpe immunitatis, aut inipfa Ecclefia ( etiam

vel i d

alià quàm ad quam confugit) deliquit. Pri-

f

qu; L

vilegium enim mereturamittere , qua.abutitur,

&indignuseft Ecclefiz patrocinio , qui often-

cdelüm

dit,. c. ff», d. t.

[j; &

qu

Ret

hi

41

Pars I. Caput V.. $.1,

Rei in Crimine harefis, vel lefe Majefa-

" h :mx

tis, item Affaffini, vel quicunque hominem

j Nn fa

proditorié & per infidias (id eft veneno, à tetgo

totfi

de note aut aliàs nihil mali metuentem ) ocd-

4 Derpri

derint. Ze Buba ciu alias.

j

p

- De jüre quidem Civ. p No$, I 67

Y du

am raptores virginum , adulteri & homicida

dub

quicunque immunitate privantur , fed com-

6 fper

munior DD. eft fententia przvalere in hac

patro;

materia Juris Canonici difpofitionem ubi ul«

- Eulil

tra fpecialiter exceptosifto jure, omnes reliqui

f chcle/fæ

gaudere immunitate dicuntur, quantumcur-

?

fati

que gravia delióta admiférunt, 4.

b Dngj;

i

g. inter 4!:'/4,

Covar.Z. c. 20. £. ?.

'þ-mm

9 hg i

31I Dico VIII. In hac itiam'un;tatis inaterïa eti-

amconfüetudinem aliquid operari poffe, dum-

: funt:

lo Cric

£nodonon trahat fecum inconvenientias & prz-

judicium Ecclefiarum , quia hec immunitas mae

7

gis humani , quàm naturalisaut divini juris eft,

Prfm

& licét fit ex una parte favorabilis Ecclefiz ;

|Lin 9&0!111

ex altera tamen przjudicat non nihil Reipub:

,

licz, cujus intereft, ne fc

/

:

;elera i'mpunita re«

ls |

manéant.

i

hf 7:»'!1(

Plura hác de re tradita fant à me de

-þrivi;l..

E

Mon. priv. $. & prolixé tra&tat Barb. jur. Eccl

U Q

hiy;

€.

woiberf. lib. 2. cap. 3. & Cov. $ar. ret. lb, 4

z0,

U oj

TE

fiita

bc Immunit

4te Reali eb

IS' In ('4"

Perþ):a!l';

nfiuy

&

SUMMARLIA.

,l , Cffïït

1. Qui frnt effeldus immmunitatisrealis 6 pera

tali

f9«l

r.'«-Htcl

tnj,

-5

- De Immtnitate Localz.

$4,

43

2 Heeimmunitas quo jure ftt fundata.

7

| lafe Mi

3. Nom $alet contra banc imnunitatem . ulla

nque honet

venteno itt

confuetudo 9el prefcrzptio.

-tuentem) t

4- Per prigilegium S.Pontifitis laico petefl tribui

jurisdstlio inres 6$ perfonas Ecclefiafticas.

$3« Quando collet.e Ecclefits imponenda,t$ quid

IT,G ]7 ' [:

t houur

de bonis feudalibus fentiendum.

6,

Sub pena excommunicationis probibetur, ue

malere u

patroni & Adgocati Ecclefiarum. bena

Ecclq/' affiva ufurpent,

fionem D* i

7

Ecclefig Patronum fuum egenum fecundum

t ommts

[ uan[ümx

/Mtns conditionem Alere tenetur.

[5.]

*

Patroni numeris eff , procurare, ne res Eccle-

d 3 mter Ü

fia - malé alienentur.

g.

Res €5. ipforum Parochorum 68 C[mcarum

ts mïlfe"a !

funt etiam exempta.

rani POHE W

t0. Clericinon Wif coram lezce Ecclef Aff ico

emenms&»

copfeniri , nec buic przwlegzo renuxtiare

mmumtlï

paj;/nt

edirn j

t. Quomodo t$ qudwda Clericus in ]ud;czo f/4-

ablhg EC& b

eularà ad tejhmamum dzcendum focan-

on DM RE P

dus fft -

R3

y inpi 3

t2. Judex f'ecularis non potej? puniri Clericum

teffimonium falfum deponentem.

im tf

t3. n Clericus ceram jua':ce feculari rccanäe-

j

eiri poffit €

jar r

l4. Famila Clericorum etiam gdudet' immu-

nitate Eccleffaflica $ pripzlegio fori. -

t5. In caufz eg

e$z ionis Clericus defendere t«

snckur stium emptorem coram laico,

16. Clericus cur reus in caufa cieili el erimi-

A:

Z

;"/l[/f öl

pali , coram Ecclefiaff ico indice confeni-

;

endus eff

17. Cleri-

44

Pars I Caput V. $. If.

!

32. Clericus bares laici coram quo judice a&ios

lilnt d

»1es bercditarias inflituere debeat,

conlretudire

18. Quid fi lis cumdefunilo jam conteflata fute

i qiidefd

ru

Cthidam con

Ujus immunitatis is eft effectus , quod res

quorodo en

pisferin

ad Ecclefias Parochiales fpe&tantes,/ &

Parochi in períonis fuis à jurisdictione fzcula-

gueviern?

ri eximantur.

Hzxc quidem materia proli-

lm Qonftty

xiorem tractatum exigeret, fed quia libelli pate

t WïgElcï. K

vitas non capit, aliqua tantüm principaliora»

tveäis ln

fubnotabo, ex quibus Parochus ad defendenda

Tij CXg*gmnn

]

Ecclefiaftica jurainftruatur.

It

Not. igitur I. Quód immunitas ifta, qui

Ug p

bona & períonz Ecclefiaftice à jurisdictiones

ftj aftry

Ízcularieximuntur non tantüm jure Pontificig)

ts debit

& Cafareo £, £, C. de SS. Ecclef. C. de Epifc. &

Q r

Cler. C. de Epifc. astd. Íed etiam jure divino

F R0n poff

ftatuta fit , ut probavimus in. Libello de Pri-

mus, 4/( ],I;/ü/l

vileg. Monaft. privil, , & text. funt i»e. »i-

AQt, mm

emis. de Turejur. c. quanquam de Cenf. in 6.

Nf j

Tridcfeff.. 2 g. de Ref. c. 2o. laté deducit Marthta

Miftn

de jurisd. p.2. c. 4. Hinc

Fe[ïam) f

Not.

II.

uidquid defacto pra &icetut,

J ial

non valere confuetudinem , fed potiüs abufum

Dütis qugd

& corruptelam eífe, fi domini & Magiftratus

Tnire ,

h

fzculares jurisdictionem in Ecclefias &,pcffo'

li f

tas Ecclefiafticas exerceant.

Nam ficut jus

RE G]

^

humanum divinum tollere non poteft , ita nec

ter:: Pïr

]

Bti

d

confuetudo qua tantüm ab hominibus intro-

M

ducitut , & quidem tanto minis , quanto actus

t Eila&icag n

contra jus divinum attentari magis funt pec*

Prif'üegium

caminol, erg. c. cups tanto, de Gen/uct.e, cim

-- dabts

.4De Immunsnstate Real.

If.

43

u judit il

Baberet. de eo Qu duxit &$c. & fi ad bmn&m

ve ditdl

confuetudinem confenfus legislatoris (faltem

aj

is, qui defa&to in jure generaliter ad introdu-

cendam confuetudinem datus eft ) requiritur ;

—

j

telus, qu

quomodo enim aliás populus, qui fuper leges

prafertim Ecclefiattieas non eft , easdem abro-

s [pedatt

sliiore (

gare valeret ? Quiscredat S. Pontificem in ta-

m maera p'

lem confuetudinem confenfurum, qui in v. r.

de confuit. tolit omnem confüetudinem: Ec-

dqià [b g

" rincipal'iä'*

clefis damnofam & in Bulla conx quot an-

nis excommunicationem contra violatores hu-

; d d

jus immunitatis fulminat.

yias V

Minus praícriptione tollitur hec immuni-

tàs, prafcriptio enim utpote privatis come-

à ')"Mal.ü.?

petens debilioreft confüetudine püblica, & -

mjut Ponüfï

€nt Laici jurisdicüonem fpiritualem poffide-

(( d r

,

re non poffunt, ita nec prafcripere e. decerzii-

etiati J

Wt ï-

yous, de Tudic. c. 3. de I. R. in 6.

, Lido &

y inci

Not. tamen IIl Quod licét S. Pontifex

4

nonpoffit hanc immunitatem ex toto tollere ;

s L002

utpoté non tamen àfe , quàm jure divino con-

d

ceffam, ficut tamen poteft aliquem laicum ad

jus fpirituale habilitate ( vel uti ad jus patro-

doyt t

i

natus quodfpirituale eft & fine Simonia vendi

(ed Po[llds

a.

nequitc. de jure. 16. de jure patr. omnes laici

j

C

ii & M

habilitari funt) & eidem caufam fpiritualem.,

delegare Gl, z Z. c. decermámus.

Itaetiam po-

N yu

ter per privilegium faltem.in certis cafibus

IPO

" itg';

Laico jurisdictionem in res aut perfonas Ec-

ormii

n

clefiafticas tribuere.

Non obftante, quod

$j qüanwa'; privilegium coritra jus d

ivinum dari nequeat,

nj5!"! quia non eft contra jus divinum, fi: Laicus

fibi

quié^,

-

46

| VP.m E Cdþutï/ï $. If

fibi vindicet jurisdidionem Ecclefiafticam at«

inpdre, .

thoritate Ecclefiaftica , fed tantüm fi jure &

tioteorom

füüficatior

authoritate. & proprià fxculari. Privilegium

autem cum facti fit, probandum & exhiben-

ia o

dum erit, nifi quod aliquando immemoria-

Mf p

litas accedente famáà

pang

privi-legi:i faciat aliq,qam»

&

prafumptionem.

Tücitj (

Cf

Not. IV.. Nequidem

|ex lc-aufa 'pvublïcä

neceffitatis v. g. ingruentisbellipoffe colledi-

fittlmi

fi Ecclefias, nifi in defe&tam , ubi laicorum.

Yent, B

non füppetunt facultates, & tunc non ex au-

TU feren

thoritate Magiftratüs fcularis, fed Ecclefiaftici,

tlf

Ilf Nam

imo & ipfus S. Pontificis nifi periculam n

mora fit czfp. 5om mainus c. Adber

AU oni

igmun. Eccief.

3

þts 7- de

r

femum de h

Not. V. Licét ex non paucorum fente

nua,

Tübitig f

fiex bonis antequam ad Ecclefias pervenerit

NésVelinten

certa quedam & determinata onera vel tri-

Cüm Qliquo (

buta principibus fzcularibus fuerint pendi fo-

A0 il

lita, eaetiam inpofterum folvi debeant , quod

f Præf"

res tranfear cum(uo onere. £. /rzbutum , & fet

NT

23. q- $. extraordinarias autem & arbitrarias

Bol &

colle&as Ecclefiis indicere non erit, in pote-

ftate Principis. -

podt, d

n

Not. Vl. Si Ecclefia quxdam . bona

nCCOHIHïL,s

um fj

flen

feudum à fzculari domino recognofcat y huic

domino, directo feudalis jurisdictione refervata:

16 tene

86 De

intelligitur* c. ex £renfoiiffa. de foro comp. —

Not. VIL Patronos & advocatos Ecclefia-

um j

rum non poffe bona Ecclefiaftica. ufürpare ,. in-

At al

Vi

terc;pere ; autinfuos ufus convertere , nec be-

q Qat ha

Mcazæin perceptione fyuctuum & redicuum

?

s d

dAnpedire;

It

De Iyminitate kmlz*.

47

;cïeï:lä&ïcmï

impedire, aut in diftribuzione atque applica-

tione eorundem fe ingerere fub pona excom-

"

municationis & amiffionis juris patronatüs;

g, D

m & tb

ipfe fa&o Trid. /cff. 22, c. 1. &5 feff. 2y. de

Ref c.9.atque 7n c. pratered. 23. de jure patr.

o imnia

füb pona nullitatis. contractus & excommu-

i ii d

nicationis (faltem ferende fententix ) prohi-

beturne advocati vel patroni Ecclefiarum aut

: a w

l

picedomini jus advocati vel patronatüs alie-

Jlipofeti

nent, Ecclefias aut fübditos eorum exa&ctio-

j m

nibus onerent, nifi fpecialiter antiqui & mo-

anpc 000

derati red;tus ipfis fuerint per Epifcopum con-

s,fdecdeüæ'&?

jj pl

Ritut.. Nam tempore fundationis poteft Epif-

copus patronis aut eorum liberis moderatum

, ais

eenfüm de reditbus Ecclefix refervare , quia

in arbitrio fundatorum effe videtur, an res

[ücorüm Wä

u

fuas velintomnino liberé donare Ecclefix , vel

qdijas f"

cüm aliquo onere; dummodo Fpifcopi appro-

, onera *

/

batio interveniat, Pan. & DDD. communiter

fyeint Q

:

ind,c. fretéred n. 4. 5 g.

.yidebeanh f*'(

. Sed & ex ipfo jurerlPatro"natus hoc com-

yiim U

modum confequitur Patronus. nt egenus &

iter i ag "

adinopizm lapíus ab Ecclefia alimenta petere

g at P

pofht, de his tamen quz fuperfunt dedu&is

neceffariis ad cultum . divinum & miniftro-

d WP

rum füftentationem.

Sed dices , de füper-

gcoollo ('2[7

if

fluis tenetur Ecclefia omnes pauperes alere,

o *

erge hoc non eft fingulare Patroni Privile-

» ff MWP

/

J

gium ? &, Quód Ecelefa debeat abun-

ocato

; («

dantius alere patronum quàm alios pauperes,

G à u&,ypam

!

& debeat habererationem ftatüs, item & fa-

ettele

n

& "

mülie ejus domc&ic.a? wxors & lib

erorum ; ,

&T

moderaté

uy

4$

!

- Pars I. Caput V. $. IT.

modetaté tamen non ad luxum vel*fuþ—erbïaia

[ exc&pti

oftendationem.

Item pauperibus fupervenit

dtiqio ity

Ecclefia ex lege Charitatis, patrono ex lege»

glelïa&icas 's

lribis ho

juftitiz , qui prxtereà actionem contra Eccle-

fiam inflituere poteft, tex Pan, & Barb. i «

(exendi

sobis. 2g. de Ture Patron. Barb. Jwur. Ecclef.

5

Gl. d

Wnt$. lib. 3. m. 216. E5 feqq.

tomp, (

Not. VIII. Patrono quidem incumb

ere , ut

Mu

curam & infpectionem habeat quo ad bona»

terbona,erä

Ecclefiaftica, ne malé alienentur , aut dilapi-

d p

dentur , & fi quid in detrimentum Ecclefiz

CODditirnem

feri depreherderit, nec beneficatus honefía

aL m

monitione defiffere velit , id Epifcopé de-

fta Mif

nuntet c. fA7. 31. 16. q. 7. utque Ecclefiatn in-

ni Religigjfi,

tra & extra judicium defendar tranquam pro-

'ijSd-PJ

prius ejusadvocatus, ficut appellatu in c, c/m

Dr

autem de jure. patroz. non tamen debere pa-

tíonum veram aliquam jurisdicionem in be-

Tocy,

meficiatum ufürpare, neque viftationem ali-

Xioni

quam inftituere ,. vel in. adrcinifirationem $a

Veee di

eramentorum feintegere Trid./cff.. 24.

Egdeïm

N

j

X

€.

e

Xdc Ref.

Pïiïüe,äg y

Not. IX. Quod non tantüm bona imme-

Rote tf

diaté & proprié ad ipfam Ecclefiam fpedtantia

Q efím n

fint immunia & exempta à jurisdictione fecu-

mf

lari, lege divina hanc exceptionem þræ&afi-

AMütig at

te; fed etiam bona ipforum . parocborum &

f -df(,?gn'

Clericorum. c. quanquam. dc Penf. in 6. ut €

Hon UBHZR,

siam in his nulla exa&io fieri poíit fine caufa

Ti

neceffitatis publica & cur. confenfu Magi-

j "r

ftratus Ecclefiaftici. c, aafer;us 71 de ipmm.

C(.]mmïinine

(fal-

Qne

Ef,clcf.' Idémque ad bona paxrin?onialia

t

[f2

*

II

De LImmtïmitdl*'e ReaH.

49

ied lt i

j

«em exceptis oneribus realibus , calibus bonisab

dbus fiptrt

antiquo imponi folitis & ad ipfas perfonas Ec-

clefiafticas tranfeuntibus, ne Principibus fxcu-

rono o

m conta B

laribus hoc privilegium nimis damnofum fit.,

, k ii

( extendi Juri conformius eft) arg. c. ffz. cm

Gl. de Vita 6$ boneft. Cler. c. fiquis. de Foro,

. Jir. ii

comp. 65 d. c. quamquam. ibi: perfonas Eccle-

v ircomtt

ffaflicas €$ res earum- ubi non - diftinguitur in-

ter bona, ergo nec nos diffinguere debemus.. L.

rqo d

Itf y a Lï

de pretzo ff. de public. fequuntur etiam bona

m

conditionem perfonz , & magis dignum trahit

1

ad fe minus dignutm; c. 7. de Conféc. Ecclef. &

fans

qua Religiofis adharent Reliziofa cenfentur. L.

- Egícort

m

que Religiofís ff. de Re

É Sfi'æz:f. Vid. Msm;ha m

i; ao

de jtfrisdr B- 4« 649

dl

. De Immnnitate Per[ä;zzli;

amen d

' TOt. X- . Quod ratione períonalis exem- !

idionem ?

o

ptionis Parochus vel Cleries cutm ipfo vi-

viiaon

af

venites & ali coram nullo alio- Judice ,. quam

Ecclefiaftico regulariter conveniri-pofüntz cui

j

privilegio , cüm non fit perfonale , fed pro-ho-

nore totius Ordinis Clericalis conceffüm;Cleri-

j bt L"

ci etiam cum juramento renuntiare non pof-

dufan f*

!

funt; c. ff 4/Egemt , de Foro comp. ,Neque ctiam:

gt

"

h

ftatutis aut onreribus Laicorum fubjacent c, Ec-

clef. de Conflit. c. mon minus de Immun. Ecclefz

at

uon- obflat. c. 2. de Inmun. E:clef- ubi dicitur

L]

L

neminem per Ecclefre nomern à murorüm vigi-

ol

ftl

if

lus excufari, &c.. quiaintelliitur de mapna &

ofi (Cnflu

communi neceffitate ex hoftili incurfü & obf-

i d

dione , ut turic etiam Clerici ((altem ex autho-

1jpon

ii

C

tWare

) 38 MAN. Pu:;)oca;--'

od

$o

Pzr—s-wr.' Caput V.. $. If-.

rität*ev Magiftratus Ecclefiaftici fi. periculnms

: r

j

0-COIl

gnoram patiatur , interveniente) per fumptus,

vel fervos aut famulos fuos vigilas mutorum.

quo diqy

procurare debeant, lImo in maxima necelli-

£0ntra n

£ate & Laicis non fufficientibus, etiam ipfos Cle-

preld

ricos ad vigilias & defenfionem civitatis (utpote

m'egulam

ger quam juvantur ipfz- Ecclefix. & protegun-

d) j

tur perfon miferabiles, adjuvatur proximus, de-

P. CA],

fenditur Patria &c.): teneridocet Pan, 7z-eod.

deponin.

£. 2. .. j. neque ex tali dcfenfione fieri irregue

Tiritgn

lares, nifi propriüis manibus & mortem aliter

lil

vitare valentesaliquem occiderint, c. petéfzo. vt

tenrgil

Bklomicid. Clem. ff firiofus. eod. tit.. Interim ad

Mütquemn

Jittimen

bane perfonalem. pugnam Clerici absque maxi-

302 neceflitate non facilé , quin: potius tanqualt

Chrifti milites ad fpiritualem , orationes fcilicét

s.levio;ibm

greces aliáque pia opera adigendi funxi c.

3

; 7':30"*

tarr .Pow[f

benfibile 2.c. non pila 23..q. --

-

3

Eus.non VOQ

Parochus ve

XI

Not. Xl Quoa

l Cle;ri'cu;efne-

Ó fæcnläi i

ceffarius pro tefte in judicio feculari non poffit

"iv

à Judiee Laico. vocari ad. teftimonium dicen-

54j

dum, fed ordinarius ejus Ecclefafticus requirene

N

dus fic, ut vel jubeat cum in foro fxculari te

Ententi

fimoninm dicere , vel ipfemet: judex. Eccle-

r [e

troyert

fiafticus depofitiones ,.Parochi fufcipiar'& clan-

a)ää

fas judici Laico transmittat. Gzajl. pp.. Obfer»

50 ttory.

dib, 1. O. 1000.72. 10... lii caufa, autem crimunat

tenet GL

fanguinis non erit Clericus in zeftem adhibent-

(ïïïämplures

dus, nifi pro demonftranda rei innocentias»

Farmac. deTeff g. 61. 2.57. nec videtur hic

PermMUm

prodeffe vel ab irregularitate excufare porefte*

Sfiaf]das ]ïü

[

t Yep

:afio ; c,;.ubfl non. fqamr: teftimonjum jn -or,din

E

-

Jt.

: 7;- De Immwnitate Pnf;äwl;'; :

d

j [i.perïic.uïw( :

i&' poetiam fanguinis,, quia: lxc: proteffatio

e) gt

facto contraria, & excufat tantum. eo. cafir ,

quo aliquis agit ob: proprinm intereffe civiliter-

vigiis 1

gnaxta niti

:*€contra; malefactorem. , ne. detur occaíio: de--

,eiam i

przdandi Clericos,. fi fuos malefactores metw

ycivitatit (

stregularitatis accufare non: poffunt c. z. de Ho-

rzi

f gt

enicidio in&.. Notat quoque Martha. Ze jurisd.

P-4- Caf- 128« t quod Clericus teflis falfum:

tur proxms

deponens coram jüdice. fxculari.ab. eodem pu--

ocet Pa ;.m

Kione firi

nirinon poffif ,. fed à proprio. fuo.judice Ec..

clefiaftico , ficut generaiiter ratione.delidti for-

A moreni

tiuntur. quidem etiam Clerici forum in loco ubi:

Dd

" ]nttr

delinquerunt c..poffulaff z & ffn.. de foro comp..

5on tamen. coram. judice feculari illiusloci fed'

i d9

Ecclefiaftico , Cov..pp. qu.c. 11..2,

3*

f

In cau-

jb

, g*

fis levioribus ubkjuramentum.non exigitur ,to--

lerari poteft confuetudo; fi. Parochus.vel Cieri--

cus non vocatus fed rogatus teftimenium in fo-

d (*

xo fxculati absque judicis Ecclefiaftici authori--

v

tate. deponat.. Laym. . zz.

caculan fla"ï

Z

i

Aüeo!...-mwr..l. 4

$5.4. ". 9.

fomonl *

vt*

Not.. XIL. Qu

öc'ï'-.-licei:*xei:—: communiori DD.

fententia Clericus a&tor :contra: Laicum . hujus

;

j fof

1] GC»L'

forum fequi debeat;. maxima tamen. ht con--

met

juäex j

'

hi i

ar&f

troverfia, an Clericus coram eodem judice Lai-

49 reconyvenjri poiïït ?. Pro. affirmativa quam.a

G

tenet Gl. & Barb. u c- 1..de Mut: petit. alique

]l2 zlïiïm ([L«

kquampl,ures. y/ facit: , quod jus reconventionis:

T

non tantüm jure Civ. fed & jure. Canonirn,;.

rei ï""qüïr

permiffum fit.5. ex.caufa. xquitatis. ad abbre-

'pec L cü"ïr

viandas lites & litium fumptus. & molcítias,

excitt fnl

di f"tionem Judicis in

yjun ^

licét. veró. Clexicus: il,llf—ïf

z

€ont-

—

.

$2

Par: f; CaputY. $, II.'

hp nj

æbmpetäntïsv prorogarenon valeat, c. f Jilz'gtf:zii

dle Foro comp.id tamen accipiendum eft de pro-

-C«jldf

tfogatione voluntaria non deprorogatione necef-

Unle.

£qtitatis

faria qu& fit ex authoritate Canonis. Excipitnt

autem Gl.& Barb. z j. quod Clericus recenvee

. Clericom

Tam hz.

miti nort poffit in caufa criminali etiam civiliter

& prop

ántentata, neque in caufa Ecclefiaftica ; neque

rQc r

- fi Laicus ftudio & dolo procurafíetin feconven-

tionem, ut tánturn Clericum coram judice facu-

ricah's, tie

folrendim

larireconvenirepoffet- . Econtra pro negativay

etiam docf']

"euam tuentur Citatiapud Martham Ze 7ur752. p«

C a. cent. 2. caf.107. 0. 2. 2. non parüm ftringit

Qd epy

fititin fo

tex. Zz c. fén. de judic. ubi Eccletiaftict apebant

C petendo

-«ontra Laicos in poffelforig & fuyer re ac jurisdi-

* ftorog

étione mere temporali, (tefte GI. 7574, zz $. pro-

suulgait.) coram judice feculari, & tamers

lofle e&,

Cütytnrios

Ron poterant coram eoderm judice in petitorio

eicumy.

reconvenirirefpondet quidem GL zz ecZ. c.ffz*

d5 f. fuper proprictate circa fn. effe differen-

Ton fje. )

*iam , quod cauía conventienis & reconsentio-

ï"ïïïüüionis

Bo p

mis fimul traétari debeant , non item caufas-

goffeffionis & proprietatis. L. erdigarié €. t

BN ii

Rei $ind. fed yrofectó ha refponfio minime

qmdþïæn

[]

*

(

fatisfacit, eft enim in c- z. Efc. càmm diletiut , dt

licär ob &i

&aufz poff. E& propr. exprefsé habetur. caufam

poffefionis & proprietatis fimul & commixam

galitgr ,

poífe tractari , pratereà ficus Canones & le-

Orfitge f

£rin, g l

'ges jubent caufam conventionis & reconventio-

"is coram eodem judice terminari, zz c. z. t

tffïïtorio&;

Mut. petit. ita id ipífum jubent circa caufam pof-

(e Eccleï

hs DD&

Jdeffionis & proprietatis, zz v. 1. Ze Ca»f. pof- &

eft ex-

Ni r

propr- ergo fzgur.i.in hpc pofteriori caíu

€cj ti?'

M

-

De Immxmfete Per/a'mzlz.

I

$3

cepuo, viff atler fit alterius foré, ut nota Gl. im

at c f Mp

ndnm ed tj

- & f de Cauf. po[f.i ita quoque in pnou.

