quöd tenunciatio ele&tionis ob Laicorum terro-

TM

rem factairtitacenferidebeat , niíi jwramenta,

gacertil c*f;m-

«erult etitu

$l fide interpofit 4 conSrmatait , & in c. perfe-

yuoqu

ypoul

00

nit. de Fidejufforibus zqué puniuntur. Clerici,

qui promiffionem fub Religione f/de? quàm jwra-

,f m

snento , violàrunt.

Sed dicendumeft, cum.

g

-

du

"

Leffio'Ze Juffitia & , jure lib. 2. c.42. . 4. Cow,

mbnhq"or j

rf

atl

"

di Pailis. parte. 1. $. 2. . 2. przdicta verbanom

bri du

continere Juramentum proprié dictum , quia.»

iif

(Chl

"d

(iti

per illa DEUIS mon vocatarin teftimoninm , fed

lo

didiis K 9

i

proferéns tantümindicat , fe omnino delibera-

J

tumi , ac memorem f/dc/ , cohícientiz , & fta-

c& [ M,,

tàs füi loqui.

m d

Quod fitamen aliquis per f/dem Chrifl ianam

? o

fel Catbolicam , aut per E&angelium rem pro-

tj

"

,l

mittcret, velaffirmaret, projurante haberi de«

lXCf"'

L

J

"H

þcret, quia cenferctur

aut boremfrdei in tefteni

j,n

Cc 7

Qatue-

p

[

614

Pars P. Capat TY.

ftatuere. Leffius& Covar. ezt. loczs,

Interim:;

005 20tem d

W

hn

j

ficut ex cc. pro contraria fententia cZats fatis

tim orefta

lir. udicio

apparet, talis/zterpofitio Édei ,- quam faciünt

Ecclefiaftici fub fuo honore Sacerdotali, aut Re-

(10:3m ante a

ligionis , item perfonz illuftres füb honore fix

tiendinon f

dignitatis inforo externo juramenti loco acce-

j';?ilir; deni

ptatur, maximéincaufis minoribus , in quibus

li J

E

itümentun

nen decet Ecclefiafticos facilé jurare, c. ff quis

«'.a'?;'HS. Mp, qu[

Presbyter. 2. q. 4. Videatur Gail. /£&. 2. Osferf.

r'jgxsthOficsc1:c

$9- Mynfing. cezt. 1. Obfer. 17.

Wifür n (]ugd l

.

Porro juramentum ut fitlicitum & obligato-

;1:»:an r'ïcriacqu

j

i

jl

'

rium debet haberetres comites ,^ nimirüm Ferz-

,' Q

Jütetu)

tatem , Tudicium , atque Juftiriam ; c.4»-

, m

mad$ertezdum 22. q.2. d Quod ad Ferztatens

"rb

attinet, illa utiqué in omni juraníento fubeffe

L quidam, l

,

debetc, ne DEUS in falfitatis teflem invocetur ;

Mu jtánntn

"

& quidem in juramento promi/forzo duplex ve-

REO a

fitas interveniat , neceffe eft , una intentionis feu

.*"æl Qu

& du

d

feritas dicli, &altera exécutionis, feuferitas

NU g f

f^. etenim perjurium committitur non tan-

,»:.gchmu?mxwf

£im, finonferves, quodpromittis, fed etiam

f:.*'

Á

L":) R ts

fi ab initio fervandi intentionem non habteris,

quamvisex poftfacto ferves; quia ejusrei ; quae

lil

D

;/;!Wütur

fecundüm tuamintentionem falfafuit, DEUM

f0nyj|

teftem adduxifti.

f«'xet

T Judicium quoque jurando

h A C

Ya

requiritur ; id eft, debita advertentia & deli-

A I

r

t dl

beratio.

Unde "fortaifis nunquam à perju-

h

fio excufantur qui malam conBíuetudinem ju-

Rfl, Ig

]" i

eandi habent , & quandoque przcipitanter ali-

Mmpgr ;

quid falfum fuüb juramento affirmant. - Pueri

[i

V d !

etiam ante annos diferetionis ex defe&u Judicii

ïtfrca Q d E

t; pof

.'didüfïl preftare J uramegtup: pequeun

*

Em

" Mun

Be Yurawsesetis. *

6:$

x lum

22n0$ autem di(cretionis validum quidem jura-

nta eitir at

meutum praftare ooffunt arg. e. 1. de Delict,

puer. in judicio tamen propter folennitatem ju-

y qu fciütt

dicio tam ante annos pubertatis ad juramentum

dordi, atl

;übdore ts

adigendi non funt. c. pueré 2z. 4. f.

ff itia denique juramentum comitari debet,

venr n

ao |

V

"

quia juramentum non debet effe vinculum ini-

ribus, !

Quitatis. cAp. qstanto 1$. de Zurejur.. Unde in-

J

utatt; Uï*",'*"

)

;»

jb 0

primis quotiescunque aliquid fub juramento pro-

Kuttitur, quod intrinfecé malum eft , & fine

peccato fierinequit , non obligat juramentum ,

T

v. g. Íi quis juret ulcifciinjuriam ,. vel occidere

viminim r

hominem.

Idem eft , fi abjuretur aliquodbo-

ii , 64

Mi

tium vel virtuofum , ficut exemplum ponitur /as

)d 3& Vfïi

ia

c. cém quidam. 12. $. il geró de Jurejur. de»

o ib

illis qui jurárunt non loqui parentibus; fratribue

dem t

velfororibus, .aut eis humanitatis fubfidium ex-

fj

bhibere, qua de caufa eciam juramentum denom

intentons

mutuando vel fide jubendo, tanquam repug-

g, u

nans charitati proximo debitz non effe obligato-

r

n t«

tum , . docet Abbas i& c. fi Perà. num» g. jm

jtiss

m etialfur

&. t.

; o jaonttby

,

Imo fi 5uramentüm ab initio fuerit injuftum

TT

nt)

$p

D

f

UM

j

&on convalefcet , tametfi ex poltfacto cauía imi-

j

ft"

(

quitatis ceffet , v. g. fi quis (tantibus primisfpon-

g

uraï'»

G.O

falibus juraverit aliam ducere ; non tenebitug

4l

qenoa x

hoc juramento , licét prior fponía moriatut,

uam À H

n

juxta Reg. rg. jur in &. non infirmatur tractu

i? jq-

Lemporis, qued de jure ab initio non fubfiflit.

crïïj

Sanchez de Matrim.l, 1. difp. o. m.6.

u

kmam:

;

Praterea ex defectu Juftitiz. non obligat Ju-

Judicn

; defC&u

r&mentum factum conua juspablicun , quod

]cqucwït) P |

n

6:16*

Pars V. Caþut It.

ad publicam utilitatem principaliterintroductum

t qudi

eft, v.g. fi judex juret , crimen etiam manife--

diit, vluo

ftira fine accufatore non punire , c.ad xoffram.

Ydelie lcere,

21.d. ,. vel Clericus juret;, quod coram judice

qude jufitia.

Laicolitigare velit, c. . di£gestz. 14. de Foro

*

Wtmifirio]o

£empet. lienim non obligatjuramentum in prx-

fufertario n

judicium tertiüi privati, ut mox dicemus; multo

tt a &jull

minüs obligabrt in prajudicium Reipublicz.

YUL n

Notanter autem dico 6i Jus pablicum directe

ütsyel nE

tendat ad urilitatem publicam, íi enim directe

tlilterg a 1

refpiciatutilitarem privatorum , & tantümin,

cóníequentiam publicam , valebit juramentum

"ais dero.

d famtefi Gu

in contrarium przítitum , fic pro utilitatemulie-

TO a

rim conftirutum eft, dotes fuasalienarion poffe

'ff"f?z'o?ofïe in

etiamíiipfz confentiant ; fervandumramen erit

juramentum, íi mulieresjuraverint , nonrevo-

"itm, fie

care alienationem rei dotalis , e. ezt»a coptizgat;

* qid s

28.de Jurejur, Item quamvis futurx hzreditati

,:T'O.' Tojufe m

::ffïü) quæiakm(

renunciari non poffit , valebit tamen renuntia-

d

Y

Wa

tio, quá filia acceptà dote hzreditati paterna

fub jurámento renuntiat. c. z. de Pattis ip £.

j,:zn'mi tj t

Q j g. a

quiaregulariter omne juramentum, quod fine ;

300 yMe

It

difpendio falutisfervari poteft , fervandum eft.

Hinc etiam, qui jura-

ag

h. 7

. C C contingat.

mentó promifit ufuras folvere ; debet fervare

] .[2,&"

il

fuum Juramentum , quia vero alterfine peccato-

m

hd ton]

Wi

accipere non poteft , ideofolvens poftimpletum

näm |

A

AU

furamentum eas denuó repetere valebit , c. Zei-

W v

Sores 6. Z, t. videatur Zoef. eod, tit. a. 3-

j f""ïfg)

W'd l

.. Tandem ad juflitiam juramenti requiritur ;

U/fm n

,»

"

tYe fitin przjudicium tertii4 " nam res intec alios

MT

I)J

laaa alisobeffenon debet, — ita invalidé jurat

qum

/

Pras

il

:

i

dDe Tnramesitie,

61;;

[

xterintro&uäm

4

Pralatus, quod non velit recipere bona Ecclefis

n etam malee

ablata, vel quodcunque aliud contra utilitaten

|

NT njun.

Ecclefiz facere. «.2. &5 c. ftcut d. t. - Sed hzc,

i coramjidtt

quze de ju///tz2 Juramentidicuntur,in juramen-

i u m

|

to promi[/5r£o ocum habent ; in Juramento au-

amenimm p

tem z[fertorio non eft neceffarium, ut materia fit

dicomus m j

honefta & juíta, neque per fe indecens eft; adfere

m Rcipu'uïxcæ.x

re DEUM n teftem factiturpis; fiita publica

vblicum direöflek

atilitas vel magna cau(arequirat , ficut teftes, fü-

f enim dfrqcte

per adulterio aut homicidio produ&ti licite ju-

&antimit.

rant, quamvis de re turpiteftimonium przbeant.

bj joremetu!

1

Obfervat tamen Suarez de Religionétom. 2. tr.

(

]st nxuiif- |

de Turamento l, 2. c. 3. n.6. etiam in Juramento

aenaron

olïe ;,

A[ftrtorio poffe imjuftitiam commiti. Illádque

Id

fieri illicitum , fi nimirum aliquis fecretum pro-

nott rap.

il

]

Ximi, ad quód celandum tenebatur fub Jura-

h

7 r;l'r/ï æ/;.":ff

À

mento, injufté prodat. $ Reí quoque indif-19

aturz at

cmt?.ü

ferentis, qua in e moraliter hecbona, nec ma-

ia

m

lafit, non effe Juramentum obligatorium , ad

(

,a p

inftar voti de tali re'concepti , niítbono aliquüe

m i i.ü )

fine v. g. ad fui mortificationem, vel peccati evi-

1

tationem, &c. intendatur, docent coramuniter

!t

" quod lmb

feundi

DD.apnd Laym. TAeel. mar. lib. 4« tr. 3. . 6.

Ui

g, ( juse

9. 3. Suar. d. 1. 2 . 1. o .

dj t

Quzftio eft non levis momenti, utrüm pa-1 1

Sum vel contmólus de Jure nullus confrmetur

diet

PW

per Juramentum , vel utrüm ipfum tantum j«

!

I-

.ab "

L

Tamentum ferfandum (it ; itenim dicatur , fo«

"LE

lu jurimemium fér$andum cíle absque eo ;

f

vlf

i

quod cemtratlus confirmetur , tunc fiis, qui ju»

ii

ii

tàvit ;; Juramentum in vitanon impleverit, he-

yn f"l

"

uia gt

lu;a» |

:

a ao

W

165 cjus ad implendum non tenebitur j q

recte.

618

bars V. Ceput F.

ge&é docet Suarez d;. lib. z. c. 31. 9. 18. ju:&-

mentum - quidem obligat eriam hzredes ; &

A Confar, an

fücceffores ejus, cui juratus , fed non obligat

3ör€lnpubhcum

heredem ejus, quijurat ; namjuramentum eft

"0, Getconfe

perfonale, & animam jurantis non ingredicur.

Miitiati funt,

*v. In hac quaftiorne effe diftinguendum , an

Altero cof v

contraétus fitinvalidus in odium creditoris, ita

"atiküm Jur

ntis fine peccato etiam veniali ex tali contra-

Wanj, p

&u aliquid acquirere non poffit , prout fit in

7 quo ff f

ontractu ufürario , aut metu vel dolo inito

"UE T j

vel an contra&tus tantüm invalidetur in. favo-

1 Tideb"c; &i

£em debitoris ficut invalidatur alienatio rei do-

"h. di Ity

talis, ad minofennem pertinentis & firhiles:

. 'Mitem nj

priori cafu eon comfrmatur contratius fed

, rjrimj

ipfum tantummodum jwramentum fer£anduma

.,)s:per/ïdim) É

erit , velejusrelaxatiopetenda, ne DEUS vané

, d i

& temeré in teftem vocatus fit ; imo poft im-

.z:[!

]

aM of

pletum juramentum repetitio ejus, quod ex tali

'A; :

X C i

Juramento praftitum eft, conceditur. Z/&o c.

R "i

debrtores. de jurejur. 69 c. Ad audientiam 4. De

D

ï)nCCF;

lr

bis, qua $i metisbe causd fiunt. Ad hunc pri-

CfSJ""f'OSQ

ts

gmüm cafüm etiam referurit;fi contractus ob pubs

uun

IN

licam utiliratem irritatus fit; & exempla

f.II (

ï-hc?l,&fïwlz

UL

ponunt Ze paio sen refocapdi teff aumentun.»,

.!;i | ,

m

QUs

patto fucte(fonis fuper 9ientis barcdttate , de

1

V Gïlt Of ]

donatione omnium bonorum , paná fpon[alibus

h Q

"i

m

adjctl 4 66c. Cov. inreletd. c. quamtis. de Padt,

83f

$n . p.2. pr. $. r. st $. Laym. d. 1. 6, $. . 4.

erum)

n

LU

1 Q

Verüm fi evidenterconftet, Juramenituni cedc-

Md

MUU

FH"

ze in prajudicium Reipublicz , jam füperius di-

Ata

TT

ab

ximus, id obligaterium non effe , atin exemplis

At f

t ['th

ytoyoiïds DD.noa futit concordes, tefte ipfo

RT

W

l; (

Lïl)"m-

Vc

"De Jurameptir,

619

t Ó ]«ri-;

baym. d. 16f quie docrina , utique quia nott

am hreds

1

fatis conftat, an di*ti acus principaliterob fa-

di

vorem publicum , vel potiusabfavorem privato-

] i

f ron

!

rum, &exconfequentitantum publicum álegi*

gyiramettumt

|

jl ingrcdirur.

!

us irtitati funt.

lm

!

1

Altero cafu videtur mihi probabilius ipfumzs

W

contra&tum Juramento confirmari , ut ex texty

a lm

£. quaamts, de Pactis. in f. fatis apparet, ubi pa»

; ex tl wju?z.-

i

j

&um , quo filía hzredirati paternz renuacavit;

ffi ; quzh

ieiur Juzeento frmatum, & iplum paciwn

j vel d äï:ïü

"E

(

V)i

aliderur i !

j

ferbari debere, & in L. 1. Codl. ff aderfüs Gen-

afienatio i

ditionem. dicit imperator, minorem, quiadver-

Ws vinditionem reifux j»wra4m venit, non»

ynis & ümile;:

tantüm perjurzum, fed etiam perffAiam commit-

r ca—anff L |

tere j fiperfdiam, ergo fapponitur, nontantüm

mrumf:*r;f'mxïwmx

juramentum , fed etianipactum valere. | Videé-

H

j nE

fc; 9]

ur mihi addi poffe adeo multum e:ficax ratio',

o(lx xm;

j

!

quod lex Civilis irritans pa&a ve? contractus

ouod pi

e]us

jint

Jure naturz & gentium. validos non compre-

gyditt/

henderit, nec potuerit comprehendere contras

t

i n

A ! huqc yri

&us jwratos qatengs tales , hi enim propter re-

n

ni

igionem juramentinon cadunt fub. Jurisdidtio-

j

]comrlwl

(lLJ

tem Civilem & (zcularem , fed Ecclefiafticam.

t exti

Sicut in fimili, quamvis lex Civilis poenalis com-

ii iil

m

^

prehendat omnes Cives Romanus, non tamete

Alraïw

nl

illos, qui etiam pofttalem legem Ordines Cle-

"

w))

[

1 Pdän

ricales affumpferunt; talesenim quatezás rune

d

tsles ab initio non cenfcbantur comprchenfi ,

lu'

hu

Wi

d-

vel faltem pofteà exempti , hinc etiam eft, quod

at

t

j i

contra&us vel a&tusjurati quamvis quoad exe«

5l

CXeum

cutionem (int mixti fori , quoad cognitioneng

cfft; d

ghe ?

mmen de viribus & valore juraraenti ad judie

j

GE

d

6320-

Pars V. Coput TI.

l

enim Ecclefiafticum fpe&ent, c. Bcet mulieres,

It ropter ce

defur:jur. iné. c. ult. de Foro com., in .

Vorntet eatfas

Quod attinet ad divilionem Juramenti, fre-

þcaübus abfoli

quenter ha&tenus infinuatum eft Juramentum

^f m

4

dividi in promifforium &5 affertorium. Promif-

Qu6s Jucied

æs,fn

fórium dicitur, quod ad confirmationem pro-

iprfmpalcm li

miflonis, pollicatiotus , feu. quorumcunque »

Jirmentum

contractuum & pactorum adjicitar.

Aferto-

n, ab toqie;

vium vero que fimpliciter &ine promiffione ali-

m ife lo

quid affirmamus, velnegamus , & de hoc jura-

".mfa&um &

mento zffertorzs in proceffu judiciario potiffi-

'tüi af Jit

fmum négotium eft.

OROR (f

13 Circarelaxationem juramenti notandum efft,

IN i

quod fi juramentum fit apert? zu/ums, ut quia

5 (w

'Hovitanrjur;

ex parte jurantis fine peccato quamvis veniali

nb d. iten

tantüm obfervati non poteft , vel quia dire&té

TOR

fpectat prajudicium tertii non indigebit abío»

"m ï.:ïff j f&& m

lutione , fed jurans propriá authoritate contras

f.wumio cedereï,

venité poterit, quia quod nüllum inducit vin-

It o

w

culum, nullam abfolutionem requirit ,. Gloff. i»

^

rdca

9- m

€. 2. in 9erbo ab/oléimus , $ in cu cium quidam.

At tümen

$. uliimo. ubi lnnoc. & Panorm. de Jwrejur-

-ntumyalidum |

facittextusin c. quatuor, &fc. f Gerà codem. t. li-

F04 aks !'emlm

cét autem 7z Z c, 2. €$. c. csim quidam , jurantes

etiam in fimilibus Juramentis juffi fuerint ab-

m 'gfci&'cer m::

Dui x mü[& j

folvi, illam tamen abfolutionem non fuiffe pro-

'm"'fxfa

priédi&tam , fed tantüm declaratoriam nullita-

Mi

, Pïlnc !

tis, cum Gloff. zmcod. c. 2. m.tradit Zoef, . f.

d

BHm, 74-

hd

genmm m

Czterüm fi juramentum ex parfe jurantis

»hoes

xär

m[ïam

fine peccatoobfervaripoffit, fed tantüm illici-

tU Ífit ex parte creditoris ; vel fic dubium,,

a

nun[ur) &

T

h

uu*gm

l

De Juramentic,

éi1

&ütrutir propter certas circumflantias , .vel füper-

c, li mnt

venientes eaufas aliquis ad jurandum teneatur ?

m ib .

u

&

m

his eafibus abfelutio faltem. ad . cantelam pett

u

et foamentm

debet, eámqne fupertores Ecclefiaftici fuisinb-

itisin quos jurisdictiorremEpifcopalem vel qua-

i, Dj

Epifcopalem habent, concedere poffunt.

fimanonen pf* |

Juramentum autem im grátia alicujus fa-

Vr

;

n

i

V

€&um, ab eoque acceptatum validum & obliga-

jt Ajrrle-

torium ille folus remittere poteft , in cujus fae

» promifiont t

vorem factum , & cur ex eo- us quzfitum eft 5

N 2

& quamyis alias Juramentum.à folo jurante &

adicrio FOFM-*

foli DEO fa&um ficut votum ,. in tem evidenter

s enandum en,

meliorem proprià áuthoritate commutari poflit,,

Jf

V.g: qui vovit aut juravif peregrinari certo die ,

La O

n

P

oteft illo die affiftere zgroto, ob ejuscharita-

p um

v:n!;al |

F?'ï- |

tem & commoditatem r Secus vero eft ,. 6 jura-

" md,gebisa

bu)-;

mentum alterifa&um fit, in cujus prejudiciuns

*|

comtnutatio cederet, v.g. quijuravit litio de-

shortate qui

maré ro. non peteft donare pauperi, ut etians

m t

)

m

|

pracid. Cap. dictum.

eau.

Cenfent tamer: DD. aliquaido etiam Jura-

PUL u

J 7»h,

mentum validum per poteftates Ecclefiafticas &

inorm. ^

J/lgjl,"'

NI

temporales remittr poffe faltem indirecte: fub-

[/

um

"

Iuf

n

trahendo fcilicet materiam $ ídque tunc quan-

WM' )!

do alicui ex caufa: Jus fuum auferre poffunt, fi-

hmm [

j ;Jfïi

p. n

Cutitaz» c.excommunicamus. $. meneantur , de

i

W'l

Harttici. — Princepsper cenfüras cog? poteft; ut

at

um m

Qu

h"

expellat hereticos de fuo territorio , & frprop-

eadi 1

ter nepligentiam in: expellendo communicatus

4| fuerit , necintraannum. fatisfecerit, Vafalli &

;

u f s fübditi ejusper Papam à juramento fidelitatisab-

fl g" felvuntur

J

» & terracjue Catholicis exponitur oc«

*

CR

| d i

L

y, Cgando.

62x

Pars V. Caput. H.

jl

It Pel

Idem eft, fi ex qualibetalia caufa dienirate

amoveatur is , cuifubditiratione officii adftri-

u'wr'/l.

canj'/./g,

j

É erant,

Pariter quidquid fit , an juramentum

Wi Sim

n at dona

metu extortum valeat, quod plerique affirmant

propter tex. Z c. fj feró g. de Jorcjur. & quod

T&f feVocate

metus , ficut non tollit fimpliciter confenfum.,

"Iatut tümirty

i Y peryeni

L. fi mulier.$. g. ff- Quod metís causd, . Ttanec

tollat ipfo jure; faltem regulariter, obligationem;

"Ws f C 4

Magiftratus tamen qui contra&um ex caufazs

';eu:um 10f aj

metusrefcindere, etiam partem ad relaxandum

Wüoniry r

juramenturm adigere poteft; vel eo nolente etians

77

Ug

ipíe Magiflratus relaxare, & tali calum facjum

UTOM l

judicis habebitur pro fa&o partis, 4rg: L.ff ob

Y Clæqk "ld "

lf

. canfam,; C. de EitH.

.zcimhüs, !

N

.

tdfit

X

Demiüm perquam notabile eft , quod ;s-

t

ifi f

00

Dilet

ID

: (4«

"OU

mentum foleatregularà fecundum natumm atins

M/lob]

I

eui adjicitur, & affumat iMHas conditiones, qua

^

^ DO fitig f'u :

fitanaturd in funt Vi achui, e.g. juravi ducete

il ,Uramenm [

Titiam non tenebor,fi notabilis mutatio accidat;

Jfamgmc NT

ut quia deformatio , fornicatio ; depauperatio

? Wn Yeto

$

fupervenit. e quemadmodum. de Jurejur. kem

LE

ere l2 |

excommuni fententia, qui juravit aliquam du-

MAO f "

bf

cere , poteft ingredi Religionem ut pracedenti

&dem

Yi

NT

£t

cap. ex Sanch. /:&. r. d. 43. q. r. retulimus,

dl"mlx*

eui non obítat, quàld docet Nav. Confil. 4. de

RUl

8 G

J

Regular: Alumnum jurantem fervitia Ecclefiz ;

hs (ito

"

ht

nonpoffe fine licentia Ordinarii, quia jura Eccle-

t*ï&lwm I(

fiz adminiftrat , ingredi Religionem , eo quó

d

j

n Wt !

Y

jusalteri quzfitum ex juramento non pofht in

Rs

* Jif

opus magis pium commaütari, utpaulo ante di-

*"0ne;

(tt]p h&(

étum : Nara diverfitatis ratio inde elucet; quöd

1].]]31

"h

netad

lüon

natura fponfalium ; & matrimonii , vt per

fiti

"^

*

m-

4

-

De Tummentu;

H

613

)

ingreffum in Relisionem diffolvantur. £. t. e

b cufa dul

n

li

Conserf.conjne. non autem idem fit.de natura

jone of

alumnatüs. Similiter , qui fecit alicui promif-

i, anjurmtts

[nlerie at

fionem, aut donationem juratam , non prohibe-

tur eam revocareex illis caufis, quibus donatie

ij

revocatur nimirum ob ingratitudinem . donata-

Jicitet camï.ïiumï, |

ri, velfupetvenientiam liberorum ex parte do-

us 0

natoris. 7. £. C. de Refoc. don. Ratio eft , quiaju-

i lgt

ramentutn non exzezZt., fed tantüm zatezdit

um ex d

omad r

oblipationum;hoc eft, non facit,ut obliget z plus

fcdut frmii:. Qux quidem ratío optimé proce-

[eo noltttt gt

ditin a&ibus etiam line jasamento validis ; at

al lm f

vero difficilé videtur, quomodo in actibus ipfo

g'&üïïv " Ll

jureinvalidis, & taritüm juramento confirma-

tisjuramentá nó obligetur z p/ss,cüm fine jura-

wiïc fn)

qsödj"*'f'

mento «z zz2ilobligaretur? huc commodiffimé

g ^

»j

fetvit noftra ratio füpra pofita , quàd jurans qui-

yuilim

dem fine juramento, fuiffct « 5271 ebligatus,&

6»

TLl

a f

Cim juramentó 7s P/is, fifolum Jus Civile fpe-

js Wï*ï

n

I,:

u

emus, non vero fi jus naturale aut gentium

ajo; P

juxta quod regulatur actus juratus , cui quate-

i.

"us jurato non obfuit Juris Civ. irritacio.

rf

!

Ex eodemprincipio, qiod Juramentum non I

gntm

'L'fz*üd[*

fe n

m

immutet naturam actüs, inferunt , quod a&üs ,.

qui fuiffet ceffante juramento validus , valeat .

p

»r NZVI

Conrclv h

tamatíi factus fit contra juramentum de eo non :

'1'& « j

j

a

Mv

n

faciendo praftitum- Ita valet matrimoninm con-

lïlnclma 'u vc&

tra&um contra fponfalia jurata priüs cum alig

ho;()'ïe n

j

sontracta. c. ffcut 22. $. de [Denf. venditio cuma

ia

tÜ D

traditione tertio facta, contra venditionem ju-

t aol

fatam fine traditione prius alteri factam. Gloff.

( qu-ä

':Si:xïä àü

in [ quoties. C. de rei find. Covar. IH €. quam-

",u:fï'

Ti

D)

$is

l,

624.

Pars V, Cagut If.

fi. p L. $- . 9. f de Pacl. in 6/ quamvis inte-

t Áiltionis co;

rim talis haud dubié peccet , & periurusfit. Pa-

ARU ; QUepotg

rorn. Z» c. diletlo. de Prabin.t7. 65 inc. intel-

V fitehdi

letfo. de jurejur. n. $. Suarez de 7ummi. 77 HE mET

t rnfriiniha

"

T

"i qrando Ti

29.H.6.

'Fra&tat eiiam Fachin:

Lr Contros. c. 7. aty

16 f jn aliar

I

qui juravit tefoluturum , poffit oppónere com-

"C Noyar,; 45

penfationem , fi cx alia caufa Gibi à creditore ali-

1081 3. gy

quid debeatur ? & affirmative concludit , quia

U W & ly

de natura folutionis cft , uc cenfeatur quoque »

hr o

per compenfationem fieri. £. ff deórtor. ff. — Qui

"t rogg

pot. in pign- L de-:öf&* de V.S, mihi videtir illa

t

fententia multum rationabilis ,. quz diftinguitz

CAP

cum Panor. zz c. 4d neff ram 7. de Turejur. n. 3-

an obligatio , qua fit materia compenfationis ;

Dr

contracta fuerit ante Juratam. folutionem , vel

Áttm tfirg

anpofteà ; prioricafu non habebit locum corm-

|

d?" &f&üe [

penfatio, quia Juramentum recipit interpretatio-

ff

nem ex mente pacifcentium , & prxcipue ejus y

YO I&&mlendls

qui illud &br curat præ,'ü'ari: c. quacunaue. arte.

at Q md

22. q f-

Quacunque arte Perborum quisque

/

MP ln P

x4« 513. W

|uret , ait D. Greg. DELS tamen fia boc acctpit y

« ffP

u

füid t

fícut ille cwi juratur. — Sed ( obligatio fit prius

contrà&a , & ab altero non ignorata, utique

m"FPffäddefef

mens fuit ejus quí juramestum procuravit, non

fictam, fed veram realem folutionem fibi feti

0'()

nam aliás plerumque fruftra exegiffet. Turamen-

dfï ] Ufum

)d

tum de fol&endo, cum folutio compenfatoria pet'

viam recentionis fuerit in fuapropria poteftate ,

L W)

ut vel parum confideranti patebit. AJtero autem

1

Í

MT m

xafü procedit compenfatio tanquam non pre-

LETY

vila, & ideo Juramento rion excluía fed in. na-

MU

Widh

8ura

" P.*k!ea.

' Df guramentis.

EE

If

t

) quam'ws

o

&ütà folutionis comprehenfa , nifi fuerit talis ob

igatio , quxzpotuit tempere Jaramenti previde*

i primalt

riy ficut eft cafus Z2 d. c.ad noffram. | Eflet hic

p finite

anfa reffrzflionibus mentalibus aliquid: dicendi ,

j &

t 2n & quando licitzBnt, acà petjurio excu- I

ent, fed in aliam occafionem differimus , vi-

- Cne]t

»

deatür Navar. i5 Cam burnane aures 22. q.. g.

jc oppoti W

Sanch, L/4. 3. mor. cap. 4. Laym. in T2eol. l. 4.

!ïbiäcre&ïmmh.-

Ir.3. €/43. 65 6 X4« 9. 7. Zoef. adtzt. Decret,

; concudit,

de furéjur. 2.$g.. ubiex magna caufa amphi-

Jv

anfegmr at

J

i|

bologicum fermonem à mendacio ; &

perjuri'q

d. f- 2

excufant.

st

, que ä&ügUIU

CAPUT Ill

: d! g,*(;ffï. M'j'

afirnis

De Ufirris,

ig um

m "

Ateriam ufürarum ad cognitionetm Paro-

g folmit

M

jbl

chi fpe&are cum. ratione peccati,. tum

tatiohe Ecclefiaftica: fepulmure , & cautionisab

r

od

j ug u

j

ufaratiis de reftituendis ufuris i articulo mortis

i g

l M

pet Patochos exigendx, jux£. e.-2. de Ufar. in6.

füperius p p.a. c. 3. fb m. 20. infinuatum eft ;

um 99

plzcuit proínde etam hanc Manuali Parocho-

m

;

W.

T

In

sl

i p

tum fu?perad»deïeï —

qo

1 15[]0(2!2 j

rlts

I

u[ï n

m

g

(hi &

Quid fit Ufura, dc q;o ffure prohibita?

yid

À

d u ]M"

SUMMARI A.

voe

Id

100

C0

f

,; Ufura quid?

yn?

T

a. Üfura proprié tan

tüm inmutus commfi!itur,

gpïo

[

m

lgeblf. n

n

fi pro eo aliquid temporale pretio &flimabile

t

t

cxig;tur.-

"T

Bd

3' ll/ü*"

gdh r

MaN, PAR6GH,

616

Pars V. Caput III. $. "

: Ufura quidem requirit patlum ,. fed id aK-

Lt DD, o

quando eff implicitum.

: enenta Cl

4. Ufure quedam licite, feucompenfatoria lu-

Atb g,

criceffantis, aut damnà emergentis.

A t dbng.

q. Ufara jure Digino naturali 5 ff 5;fming pro-

.

" feniiam g.

bibite.

?"wml!fum:i :

4. Quaratione DEUS concefferit 7

»

'f!di!f'f?äs

"tttinemp

cum gentibus exercere.

! iatione

. Explicantur alié textus Scrzpture..

irjvïddolus velin

g. /Cur ufura etàam jure naturali probibite.

um r

9. Subnomine mutui poteft aliquando la

;,"9

alius contrattus licitus.

Aitrtigi Yttds

tll ) 3d€6 u

ze. Ufure non pe[[unt aliquá lege permitti.

-ïmþfurarios lt

gt.. Peccanit gragiter contra Jufitiam , qui fuo

deis 9el aliis exercitium ufürarum conte-

Ti bl

"tl g

Ua n

; ? duut. .

"b

;- folfäend? ufuras ?

32. p peccet debzto

:

u

r« apud Latinos wfu vel potiuis &-magis

DiCO H, T;"I,Dvm

.. accomodé ad (enfum hujusloci frucfum &

r:uatan'o, m

M tme

utilitatem :eX uf2 ei provenientem fignificat ;

.?3?1

D

atürq

mum) vlà

veluti Cicero z Verrem: Cur pyratis ,ait : lucis

q m,

?oüüS ffn

xfuram dediffis ? & idem ZeSenettute : Terra

"ttur.

inquit , z4mquam [me ufura reddit ,' quod ac-

Dio Py;

cepit. Verüm ad prafentem materiam varias

u/ur& defcriptiones , & definitiones adferunt in-

It Cm']l' DHJ "

'mäeïe :

Vl

terpretes , ex quibus omnibus fequentem coll;go

lii

alipf

& definio, ufuram effe . quidquid ex mutuo

Tmn

temporale ,. & pretio"æ/iimxzbile per pactum lu-

Eul

Rftt "

eri causd fortz feu debito principali accedit, cone

il J

D

fideremus fingulas hujus de&nitionis particulas.

la!

Dicol. Ex mutue: nam ufurainpreprie tan-

!

fote

'Tex-

ü

Qu

tüm in contractu mutui committitur per

£um

Qd

&T

i-

De Ufurw.

615

um [

tum & DD. communiter zz c. f £4. 4. 3. ficuti

& fententia Chrifti pauló poft citando de folo

me];iföm [«'

mutuo loquitur.

Eft enim mutuum ex füa na-

T iti

tura contra&tus gratuitus , ubi regulariter fuffi-

Cit pecuniam mutuó acceptam fine alio addita-

lj Él pfö'!

mento mutuanti reddere.

In aliis veró contra-

&ibusut in emptione , venditione , permutatio-

,y/frit?"**ïsf""sï

|

ne locatione & fimilibus, poteft quidem com-

vl

mitti dolus vel iniquitas habens annexam obli-

gbl

gationer reftitutionis, ut fi rescariusjufto pre-

ih'qwn/d le

tio, ut vitiofa vendatur, &c. fed non ufura pro-

prié dica ; adeóque nec ibi poenz fpecialiter

jroth

contra ufurarios latz locum habent » Rifi quate-

ii 7

nus aliquando pa//Zztux? mutuum continent,.

p if (M»'('i

proutifta ominia in hoc, & fequenti

declarabimus.

$. magis

j

if

Dico II. Tezperale ? fi enim pacifcaris cum

j

W] POm

mutuatario, ut przter reftitutionem peccuniz

k)d ;u&um jR

mutuatz teneatur tibi conferre benefieium Ec-

ïmï*m'u

clefiafticum , veldare remaliam fpiritualem aut

'«lemcw:

r

»mlï)

facram , potiüs fimonia quàm wfuéra commi(fa

dicetur,

d

T

r D)

at

Dico III. Pretio 4ffimabile, unde quamvis

j v

r

de jure Civili ufura propriéin pecunia numerata

;

fer'll

u

[

n

confiftere videatur. /.eos25. $1. E5 pa4fffm C.

r

j ql

€ Ufuris. Panorm. adrub. bujus tituli . 4. de

M

"a

(;Wa" t [

jure tamen Canonico (quod circa ufuras tan-

l

jj

i

crpa

g

quam in materia peccati & confcientiz pravalet

IX

ft"

at

juri Civili ) ufüra Cenfetur,, licét.res aliz,

quàm

p

g

t

A

pecunia ultra (ortem

^

oninons P

a^

à mutuatario exieantur,

l

s

f

tll

(

yiri lüP

i

Tun

Ut v.g. certam quantitatem frumenti folvat &

€ertas operas praftet; ut actionem quam con-

f mimw

j PC(

g

D

z

tra

Par;V. Caput Ifl. $.L

628

tutelliat 2

[

&a mutuahter habet, remittat , &c.. (49. z. &f

-s adum

3. «aufa 14 q- 3-

Motantur autem

loquot , fi caliaultra capitale

Vdinemin ger

ao ire - al

mutuatum exigantur , nam fi, quód aliquando

m

155( 1

Al GE

tm ad

fieti foler operatio vel opifici volenti àte mu-

&o, ut

ï?füï; quim ext

tuare pecuniam ; eandem tribiias cum pa

isnon alitet

js nallarn quidez pecuniam reftitrrat ; fed pro

spoiffonis

ea operas praftet, vel opus aliquód conficiat y

son erit ufüra, fed. contractus licitus, atque »

Aüerationis, J.

Mil 1. ,

idem, ac fi operatio mercedem anticipato dedif-

"t lgt ilm

fes, dummodó operz praftitz nen ploris zftis

) 1 44j g

mentur, quàm pecunianumerata.

Dico IV. Per pattum : id eft, ut mutuatarius

MY H t

T

ex obligatione contta&ta teneatiür aliquid ultra

Mi

Íe-

i, Qucm;

fortem principalem mutuanti folvere ; quia

" 540, H

i

cuseft, fimutüatarius propriafponte ex merali«

beralitate vel gratitudine mutuanti aliquid tri-

UT

buat, prout in fimili de fimonra dicitur, non

29 libritge

rl ilta i

effe fimoniam , fi prore fpiritualiabsque praccee

MUCCTEM Y

denti pá&to aliquid liberabter oblatüm accipia-

3 t

tur : fienim mutuatarius poffet cuiciünque alte-

fim eällgaj

zi res fuas donare , cüm quilibet rei fuz mode-

ith

0 d

zator fit & arbiter. L. 2m ve mandata. C.Mandati.

T g W

fané mutuans qui ei mutuando beneficium prz-

:ïe[fzïr!o us

fiac; non debet effe deterioris conditionis, ut mi«

N

"RU Iu

acci'perc nee

! 1€m10n€m '

us pro beneficio libete oblatum

queat; cum naturádlis ratio Homin

jbus obliga-

MM

tionem aztzdoralem ; feureciprocz

gratitudinis

As N "

ilta

€rga benefactoresimpoftat.

NY

et ïüloy

ltulo

Interim tamen quia aztidorals obligatio of*

dinarié tantum moralem honeftatem, non jutis

j

Aitqpy

vineulum, aut a&ionem vel exadtionem inducit,

ILTT

ncguc

De lfur&s.

629

l

l

nequeobligat ad certum & determinatum gra-

;,&C.C

4

[

titudinis actum in fpecie, fed ad aliquam gra-

titudinemingenere, ideó non auderem à pec-

gf ag

cato ufürz , faltem seztalis excufare illos, qui

gt

liberalitatem ad gratitudinem non tam exipe-

volen t

&ant, quàm extorquent , &indigentibus homi-

st

fübusnon aliter mutuant pecunias, quàm füb

A wj

r

fpe promiffionis, & etiam exactione largz re-

d)

-l,q*xod Q

t

munerationis. Id quod fatis probat textusZ c«

"

H

pi)

tonfulit. 3. X.. de lfaris. ubi Pontifex. ufüra-

at

l

;3;0 ue)äxäæ

aium judicat illum , qui ( utimur verbis ejusdem

h

£ap.) aon ali4s mutuetradituris à propofito mu-

CO

tuam pecuniam credit , ut licet omni contentio-

d räu'uä" n

qne ceffante !us tamen forterecipiar. Sunt tamefe

ia

»u

j aK

monnulli, qui cum Leff. Je Jf itze &6 jwre i.

i

!l

? qur ]

.. €.20. 1. 34. & 56. hunc textum exponant

Ym

jl

ontt

eeocafu, quando non fub ratione gratitudi-

rig]qx

f

"

ytudn

D)

Anis, fed füb ratione Juftitie & obligationis ci-

ona a

t

nï(t

vilis aliquid ultra fortem exigitur : hzc tamen

M

AT.

dnterpretatjo non videtut textui generaliter á&

, aian

fine tali diftin&ione loquenti fatis convenire «

)u

qu

nam obligatio civilis & Juftitix ; cüm ex ipfo

contra&tu mutui , utpote g

J

EEl

tuiti, effenequeat,

jlX

31,7] L

M

neceffario exconventione & pacto accedente ,

W/i

jl

p

p

»

effet deberet , Pontifex antem fupponit omnem

V

m ise

qni

NU M

conventionem , qux obligationem civile

afv

[A

ducat, abeffe; & in eo magis fe fundat,

quöd

fi

m

jp

lo

mutuans non velitaliter rmütuare , quàm ut ali-

[

p

i

quid ultra mutuatam pecuniam quocunque de-

ä

inde titulo vel colorefive juftitie , &ive gratitu-

90

dinis,àmutuatario recipiat. Idque confirmatui

jl

p

&

14

:mgrme )

"j

qæ 3'

&x C. à. Perf. alii G c. 3. 9;'fo fí quis cauf

[

D)

630

Pars V, Cagut III. $. L

4. 3. ubi SS. PP. denatita & munufcula (ine

tttditione ,

tellige , non liberafponte oblata , fed exacta) à

tinutione p

debrtoribus recipientesufürariosreputant ? ma-

nf a

nufcula autem & donatifa utique rationem ju-

tnlons d de

fütiz non habent , fed remunerationtis.

Anex t

'Ratio autem fundamentalis mihi videturt ;

ture parochig

quod ufüra principaliter prohibita fit , ob gra-

/ loncoreil

vamen indigentium , qui fpe recipiende pecu-

if adejg

ID

nie cum fuo detrimento quxlibet pa&ta etiam

QUi tv

facilé ineunt.

Eft vero etiam gravamen indi-

*

Ti Qu vete

gentium , fi fciant, fe pecunias aliter obtinere

.;ä

30 Henri. (

non poffe, quàm fi liberaliter donetur mutuanti

Tf d

non fine damno fuaram facultatum , tales pro-

NERClian

inde donationes in effe&u parüm differunt à

TP s

pactis proprigä ufumriis ; quia utrinque lucrüm

Whticais

ex mutuo eft , non voluntate libera datum , fed

"n n(m dm.in'

neceffitate recipiendz pecuniz extortum, Qua-

T & fC&e "RH',

re cum dicimus ufuram tantüm ex padfo effe,

Muf "

ita explicari debet , utfit ex pacfo vel etiam ex

g?m(atoriz, &

t4li acfu , qui pa&o faltem tacito equifa'eat ;

"r 19]) m

