[^

fjl N

d

!

€lus volunta:e.

Nam quod favore militiz m

tx

.H;gnenm-ï, E

vHt. de militari Tefl amento $z favore Patrize po-

iyis; ! Uaï?l

eftatis n L. bac confultiffima. $. ex imperfecto.

d

qe

ül

C. de Tefl 4m. conceffum eft , ut teftammenturm

dvclt

smilitis . & patris intf liberos nullam folennita-

À

ii

tem , fed tantim probationem requirat, iderh

) fcpcïirl'ï?rï;";

etiam DD. communiter & re&té 24 pias cau/as,

TU

POHH

h

I

n

favore earnridem , & propter falutem. animz

2

pro qua defun&us tale teftamentum fecit, ex*

pj o t

tendunt, & itaut ne quidem duo teftes de quie

'Ke n W* í

busfit mentio z crelatum. 11. de Teflamn. ad

s u

fabftantiam neceffarii (int.

: Covar. zp c. rela-

h p

fit

CA

fu. n. 12. Tyraquel. de pripilegio pie caufet'

Dt) j

j

jrifilegio 3. Quod veró ad probationem ele-

bg; a

ff 1

&tienis fepulturz attinet ; illa non minus exacta

, gj o

amll l

ochialis

:eciuiyi:ur ) quia lmt prajudicium Par

Eeele-

4

u

$28

Pars III. Caput III.

Ecclefiz intetveniat , id tamen non eft valdé

f Edf prof

notabile.

1nde ele&tionem fepulturz probarí | IMntre-non t

poffe per teftesfingulares, & unum etiam conz

| ts z

currentibus adminiculis, & quidem per folum*

| &Declar, Cor

Confeffarium , cui tanquam interpreti volunta-

; Murgaz'n

fM

tis defun&i fit &ides habenda, rg. 1. . £ ffn. &6

l

—

Dutritw |

3ói DD. ff. 4e V. O. tradit Pafqual, i» addit. a

; tam fb elere

Lauret. de Franch. z Contro$. iter Epiftop. &

| debrat Marin

Regul. p. 2- q. g. m. 3. & feaa.

Solum tamen

| eceden cum

propofitum eligendi fepolturam , antequam quis

tind fomeij

Lauret. de Franch.

a&u eligat , nihiloperatur,

F»fïlm magj,c Prt

d. q.62.

151 ).8q

Querituz V. AnReligiofi , quibus vel ele-

Rttty gf

&am fepulturam vel fepulchrum Majorum us

| tht

funerandi cadaver compctit ; poflint propriá au-

|

Ll tidem

-thoritate jllud de damnotollere , & peralienam

R

Parochiam proceílionaliter ad fuam Ecclefiam

—

» $0 o

'

deferre ? X Omnium primo attendendam cí-

| llïgülpgn'e 3 i

feloci cón'uetudinem, vel fpecialia pacta cum

J r Mggs

Parocho inita, arg.cap. 1. de Patl. in 6. Cate-

Üüdon N

rüm abftrahendo àfpeciali confuetudine, pacto

LT

velprivilegio , Juriconforiiuscenfeo;non lice-

Jim ,

re ad tollendum funus alienam Parochiam fine

trangi hum /3

licentia Parochi ingredi , zzg. c. s. 13. q. 1. pro

Tar

itum Dti)g

quà lenteniá etiam Bullam Leonis X. allegat

RO

Zypzus zn Anzal. Tar. Pont. tzt. de Sepult. n.5-

Id

Titz fo

& /eqq. eo feré modo, quo de Jure Civ. cuili-

lm fünju

l

tilim

betquidem compétit Jus venandi, alienum ta-

Bo

men fundum ingredi à domino prohiberi po-

mri,t,i procedat)

teft s. ferie. 12. I. de Rer. difif. Notandum pto-

lm er

Y

inde eft, quod Parochi corpora defunctorum

b

Msl

in Ecclefüs Religioforum humanda us

cple

! t

RUL

Kecle-

AN? PARO(

De Sepulturie. .

H

!29

men n d

Écclefias przfatas affociari poffint ,. & ibi per-

i o

[

n g

AUCUEE

manere-non tamen cum ftola , neque ibidem

decantantes, aut aliam fundionem facientes,ita

irumm

1d em p

ex Declar. Card. & Tamburino docet Petrus de

mwel,&w W

Murga /z queft .paff. p. 3. q. 7. n-6.

9

M. ll-'"

cern*ur VE An fi uxor fpecialem fepultu-

l if

n

P fq ]à

!

'xluir

ram fibi elegerit, & ante Maritum defungatur,

debeat . Maritus poftea fine ele&tione fepuhuræ:

ub, h

(l

q

)

—

decedens cum illa fepehn

Panorm. quamvxs

1]; Al

pnma fronte id affirmaverit, tamen mox in ne-

auret £

gativam magis propendere videtur. 7z c.. e Uxo-

tt. b. 1. 7.7. eo quod jura tantiim de Uxore lo-

qu antur , .nequefoemineo vocabulo mafculi con-

j, qibu

r umw' j

tineantur, üt ait J. C. z 4. ff Zs« fcrzptum de L.

J pow»W

2. & uxor quidem erum ; honautem vir Uxo-

rem feqüatur.

"

ol

IPIT]

d

Ego puto non improbabiliter háé modo di-

T

Ptmgux peffe ; ut fi quidem Maritus habuerit/z-

imo aff""m"

( ac 2,[18 sz

pulcbrum Majorum, debeat potiusexemplo Pa-

tnarcharum cum fuis Patribussumulari,

Sin au-

ätPaü 0i

tem nec fpecialiter eleszzm,nec /epultumm Ma-

æconïwu"m f

jorum habeat ; & matrimonium in concordiá

at

ii

trarisactum fit , exiftimo fatis congme dici poffe,

OLWW

"m

maritum potius cum Uxore , . quam in Ecclefia

,. t

j

Parochiali fepeliendum efle, etenim propter in-

Lconlä j

dividuam vitz focietatem , affectionem & unio-

il

MLA

jj.Hih

nem conjugalem Jus difpofuit , utuxor fepelire-

»;ecl'

"T

j

;

tur cum marito 5 3 quæ ratxo cim. etiam ex. parte

il

vgnandli j

hi

matiti procedat , idem fané & circa hanc fta-

muo

ll

m&bït |

tuenuum em C. mtercorpomlza ? Qerf f Icut ers

jj

go. de Danslat Epif.' qua extenfio juris fatis.ex-

j

'grPO)'ï

prafumpta volunrate Marjti defuncti induci po-

h

g h

MAN. PAROCH,

Z

1cfo

Pars IV. Caput III.

330

seft, fi enim fciensuxoris ele&am fepulturaz,

oj deortg

& non faciens contrariam difpofitionem , vide-

itf, ubiReligï

tur plané ob maritalem affectionem eandem ta-

teygeéadd

cité faltem etiam elegiffe , ut quorum mensuna

!!i.»ïlom]f:rii

fit in Domine , eorum quoque corpora fepultu-

djni htjuta

zanon fepararet, icusin fimili dicitur , f . una-

fütimiapud

q,uaqm. 13- q. 2.

(4. 10, de s

YO JQweritur VIl. An Przlatus Regularis poffic

duriy |

fibieligerefepulturam ? Affirmativa communis

telentltire d

eft apud pafqual. in addit. aut Lauret, de Franch,

ii rel Eecfof

$-2 q- 6 1. v. 3. arg. à contrario fenfn c. ffz. b. t.

nï?:ïciaïi tefon

s 6. n&m ibi decernitur Keligiofos non poffe

A m

fibi elízere fepulturam ,

qui cum alterius pote-

i

O qud N [

ftati (abjecti fint,. velle proprium non habent:

jÜttre a

unde cüm Pralaticirca ea, qua pertinent ad Re-

V o !

gimcn Conventüs & fui ipforum, habeant /ium

j'o d dtrgl

$c/e , poserunt eligere, — Verüm advertendum

j!

l

T d

effe, ait Pafqual. Z. . quod hujusmodi electio

Af (i;-wad Sa

ficut quelibet poteftas debeat effe rationabilis;

Pt C

nnde nullam fore cenfet ele&ionem Sepulturx ;

UTR &EW

f eligeret Prxlatus ín. loco, quo deferti nog

"h. Stt g

poíet Gne notabilibus expenfis : aut fi ex tali

" proptfto v

electione [xderetur honor, & bona opinio Reli-

Ql f clegif

gionis , ficut lzderetur, fi non appareretípécialis

D

* k

MM

prarogativalocielecli, quz eflet przponderans

.'äm ! Negativa

motivum ad relinquendam rationabiliter Scpul-

q1

LW

qua (

turamin proprioe Monafterio,

Noj

RE

*I

Queritwr VIII. Án Relígiofi ínferiores pof-

- Mitandi p

fnt fibicligere Sepulturam , ; extra Monaftería

ü þwg. [.dom,*c

decedant ? etíam- hie affirmativa communior

"ftüriturg

& yrobabilior cít , dummodo Religiofus ita re«

-t

| ) ORs

3086 à fuo Menaferio dccedat», ut adid com

j3i

ïl

De Sepulturis.

m

lar f

modeé deportarinon poffit.

Nam in t. f7. b.f.

Yirionen, v

in6. ubiReligiofis interdicitur ele&io Sepaltu-

Q M

dom f

m ean

rz , apertéadditurhac exceptio , »fi tam remo-

té 4 Monafleriis morianturyut commodeé ad ipfa

yuerm m

deferri nequeant. Pafq. d. p. 2.a. 60. num. 3. &

i o

dIatity ff

L

n

plurimiapud eum cc, Facit text. 4z c. nimis ini-

qua. ro. de Exceff. Pr.elat.

j

'i,

Qwueritur IX.. An Novitiusqui fine elcctio- y 4

y N]

mativacit

ne fepulturz decedit, fepeliendus fitin Mona-

fterio vel Ecclefia fua Parochiali ? Pro Ecclefia

AUfb at

j rf f

Parochiali refpondet Pet. de llbaldis Ze Czzoz.

Epift. c. nurn. 34. Angelus zn$. fepultur. n.ad,

g P

l

u

j

€o qued Novitii non fint veré Religiofi feu. de

cum d

Niühilominüs dicendum

corpore Monafterii.

« nl IJ

u

»du

eft , Novitios in ipfo Monafterio fepeliri debe-

re, quia quoad plerosque effectus ( extra voto-

riify

rum oblieationem ) Religiofis connumerantur;

il

nimirüm quoad Sacramentorum perceptionem,

h ,[y(mc l

t

(fe taou

privilegium Canonis, cep. Reliciofo. de Sent.ex-

£om. in 6. &fom, Navar. Covf. f. &) 6. de Foro

)

yUm

comp. Sed quid fi Novitiusante mortem fuiffet

n

90

u

in propofito redeundi ad (xculum ; nunquid ,

nhi '

quia tunc elegiffet mori in fxculo , cenfendus

0l

a

)

forez etiam extra Monafterium eleziffe fe ;uctu-

fa.

f

ram ? Negativa verior eft contra Sylv. f./epui-

[

«

tura.q $. quia (olum propolitum non extrahit

QU

11 JJIe ^

Novitium àftatu Novitiorum , ficut nee volun-

D

tas mutandi Parochiam fübtrahit à Jure Paro-

Uof; mf

pf

chi, erg. /. domicilium. ff. Ad municipal:m,&c.

; extr

1 IU

p

Scd requiritur fa&tum folvens illum contractum,

at

10

quo Novitius fe tradidit experiendum Religioni,

'.m()ms "

À

& ipfe acceptavit Religionem expetendam, ,

Las-

à

Pars IV. Captt. T.

$32

:

Lauret; de, Franch. 77 Contr

of. inier Epife &

Yttretatir

& Minores

Regul. p. 2. d- $7-

)uid Jutis habeat Parochus, fi

tixi o d

Queritur X.

Parochianus alibi

elte

i

etit fspukumm )E. Qy'od

fitcáere s -

O. itemx

debeatür ipfi portio canonica

dc s qux alteri

Monsferig ,

Ecclefiz, ubi fepultura electa eít , occafione;

funerisobveniunt , ut qui Sacramenta admini-

Atl omhne

nif defüng:

frando onüs habuit cum . vívente , poft mor-

!

£0 dj (j

rem ejus etiam de-funere aliquod emoluinen-

L: at

wumr partiipet. Siquis in duobus locis equa-

Iiter habuerit domicilium , in tertio elegerit f

F Sint t

7

pulturam ; portio Canonica inter utriisque Ec-

C*

| nänïm Canoni

clefix

dotríicilia dividetida erit, c. 2-Z. f Znfs

' fivpïggiumSix:

& quidem fi de pun&o Turis comtmunis prz«

Veptum Di Y

fertim antiqui loquamur , hac portio a

liquati-

PWW Cwm' ]

Mm', 2 d

!

Z

do eft dimidia , aliquando tertia. — Et aliquan-

do quarta pars pto cujusvis l.ocivcam'uctudine,

l

W'). 4 M. 1 0 ]

róhtantüm de candelis, oblationibus, panno

I.Imä, J-ü]i ,

tumbz , &e. fed etiam de omnibus qua. vel ti-

| ,QMWW X]

Ui i

tuló reftitutionis vel legati defuntus pró anima

füz Ecclefiz electz fepul

tutze reliquetit ; c2p. 4«

| "ts tcïigaa

eum f[uper. certificari. c.

in nofhna. de Sepulturis.

| Ro

/672« dev Dfd???o

VPULOQ d

Specialitet tamen excipitüt 77 c.

qtód non fit folvenda portio Canonica de his

L Lde&IM

j li, 3

quz pto fabrica Eeclefi ; pto ornamentis, lu-

Ren s

li

minaribus, Anniveríario , feptimo; vigefimo.;

. p

Mifsrten, ^

ttigefimo. die, fiyejaliis ad perpetuum cultum

Wocabin, q

Divinum legartur, &quamviszm clem. dudum.

Ut

,'.rPf'tua ü

de Sepultur. d. c. fip. videatut. abrogatum : ni«|

f'iy xh ;

m

hilominüs Gloff. z 4; clem. 22 $. &erum. & Co* |itiis

i

var. /z'c, offícz; de Teflam. in &. cenfent,eandem | i

uslö |

Clelias,

Clementinam Wrpoté corrédtoriams & üri&f l

|

IIl

$33

: De Seþulz*un?.

iff in?er Eplf&:

interpretationis nàn effe ultrà FF. Przdicatores

& Minores, de quibus loquitur , extendendam $

dixi porró. de pun&to jutis communis hac ita

;habeätPar

procédere : Nam/peér Bullàs & Privilegia fpe-

dmram M

cialia, item multorum locorum confuetüdinem,

qicit dl

Monafteria , & Religioforum Ordines, vel nul-

&a di, -

lam omninó portionem Canonicam, vel nem

at

nifi de funcralibris proprié dictis, qux fcil. eo-

iyettts ]

d

dem die cum fünere deferuntur; *uti funt cán-

hguod pe

délz, pannus, oblatioites, &c. perfolveretenene

(uobot Jocs *

ttk. - Sicnr étiam d. Clem. Zuwdum. circa pot-

o d

'

"

M

W

fionem Canonicam refpectu Przdicatorum pet

VM( i

t il

l-

Pfivilegium Sixti, & refpectu Minorum perPri-

qu

vilegium Pii V. abrogatam effe refert. Sylv. 9.

16 LOIT

IN

Wt

portio Canon. in fin, & Meranda i2 Mas. Pral

at

tür

Vide étiam Tambur. 4e

I0m. 2. 9. 48. Av. g.

ytetti

EL

r. Abb.tom. 1. difh. 15. 'ql.-l'/,*;'lylgling— 4': L

sJpct ?

41

L trall. 3.4!:'&; zkf.

"

Wan?:

ji

Busritur XL Anli

ceat Religï'oüs aut Cleri- r

[

Qu

«005 0

M

«p i

£is aliquemi inducere vel perfuadere, in ut fuis

&eruf W

Ecclehis eligat fepulturam, ^ . Id fub poenaà

(l

éxcommunicationis S. Pontifici refervatz & re-

j

oqïu

fieatiónfs cadavéris jam fepulti próbibitum effe

t

in c.; deSepult. in 6. 69 Clein, cupientes.de Par-

dio G7

hi. attamen rigor hujus conftitutionis ita Come

fit

muüniter temperatur, ut prócedat in ele&ione

Fro 0

Mi

fepl

E

j

irtevocabili , qux voto , juraménto , aut alio pa-

t

ïd pf

f

[

&o' pérpetuo concipitur, noh vero in elcétione

i

m

miitabili , quz fit per téftamentum ; 'codicilium,

t

j

aüt dliam promiíflionem revoca ilem, Itémz

p

j "

cüts textus loquatur de jusisdictiorie circ

a pro«

j o

puias Ecclefias non i

ncurretür cenfürz, f

Régue

qnap

.z.z

iarceé

Ó

f

334

Pávs D. Caput HII.

lares inducant d eligendam fepulturam in alie

polorens

na Ecclefia, poenaliaenim funt ftricté interpre-

ecimammpg

tanda.Pafqual. ad Lauret. de Franch. Z. p. 2..5 f.

ntr&cora

7. 2. E$ feqq. Angelus in$. fepultura. n. 3. Na-

var. m Man. €. 27. ». 19 3.

—

l

diuem tem

Ij Querit. XII. Quomodo defendi poffit con-

Nori & coní

qiodaulum

fuetüdo , qua undequaque inolevit, quód pro-

fepulturispecunia accipiatur ? In c. um £m Ec-

|

[:3t

Püïmr.:

|

00 zl

clefta p. de Simonia , dicitur horribile , quodpto

Vv Cangpid

fepuituris & exeouiis mortuorum aliquid. exiga-

« n

tür, &c. Econtrain c. Zlpoffolicam. 42. deSim.

| Vaf

v U

Diujg r;;

damnantur Laici, qui id folvere recuíant, quod

| nf

Clerici pro exequiis mortuorum juxta laudabi-

|

l

"

lemconíuetudinempetunt. &. Non poffe pro

rl

Qüfiye o

ipfa fepultura, nec proloco DEO coníecrato tan-

quam pro rebus fpiritualibus aliquid temporale

Nv

IT

peti &ine labe Simoniz , c. queff. r 3. 4 3. 6 490*

|

)vffw"- li COUg

(emdee, Ext. deSepult. t Verum confuetudine

] "Utf -!InCoü

grafertim accedente non eft iniquum, fi aliqui

LO

petater L. Pro confervatione cziterii vel lo-

ci fpecialis fepulture, aut fuftentatione canto-

$.

rum. If Propterfpecialem laborem , ad quem

fepeliens, quiParochus non eft , nontenetur:

QUny Í

ficut in fimili pro ele&ione Miffarum &ipcndium

accipi poteft. III. Pro fuftentatione Parochi

| Nd*&"t Cenfe

qui aliácexiguosreditus habet. . IV. Ciüm De-

Tütiee v

cimz per/onales pallim in defuetudinem abié-

Aljae d

&int, & difficilefuerit hominum fubftantias dum

ln

) Chri

viverencperfícrutari, utíciretur, quantum quote

eceiïerunt S

annis]ucrati fuerint ; ideofaseft creders; in lo*

Wateris

cum Decimarum per/ozaliug mortuatia fuccef-:

*UNS ts li,

ffüfc.p & Parochos eontentos fusi: , quod fibi

ipm

PO

j

De Sepultursc.

53*

poft mortem cujufuslibet fammatim aliquid vice

Gul Ü

p d

decimarum pesfonalium exolveretur V. Quod

honor & przeminentia fpecialis fepultur (dum-

Franch.d.p.x,gw::

modo illa prxeminentia fit propter refpectum

pb 1

aliquem temporalem , ut qui eft in loco fubli-

18lori & conípicatiori) item obligatio Ecclefiz ,

jl

quod nullum alium velit reciperead locut ele-

inlert; 097

&xz fepalrur.e, quám eligentis familiam , fit pre-

TU

tió zítimabilis, cum plurimis tam Theologie

vhorribffcg.m"

quàm Canoniftis cenfet Barb. de Off. Par. p. 3.

um ïlhqï*- a

cAp. 26. ($ /ea4. t Sed admoneoin hac qux- tG

Ajlicam 42

fione, nullo mode effz licitum ,. fed contra ,

st

Ohrifüanz pictats officium & per Ordinarioe

g

lhïü

caftigandum, quod propter exactionem pecu-

y, N

niatiamfeu mortuaria nonfoluta, defunctorum

Droc

cadavera inhumata relinquantur. c, aboZenda. de

T "

Sepult. Sac. Congreg. Epifc. quam ex. Sytv. rc-

u!/'o/)j'q",

fert. Barb. s Collec. DD. ad Concil. Ttid. Seff.

;

Vert

mam

&j de Ref. c. 13. n. 36.

fLiniquim o

T

$. UNICUS.

i

uinam fInt indigni Sepultara Bc-

; dbort *

clefraflica ?

ncff)nü

Mifirit

Ndigni cenfentur, qui non funt de Ecclefia,

n

(l

videlicet Judai & Gentiles. c. Eccleffam. 27. s

f

de. Confzc. difl. r. quibus etiam annumerantue

i

:f;;s'üäimf" P

? Mttili

j

infantes Chriftianorum , qui ante Bapufmum.,

' d

numi

d d

j

decefferunt. - Sitamen infans ab obftetrice, vel.

sur, d

mb

cum materiaaut forma dubia, aut etiam duna

o

M

de ejus vita dubium ecat, baptizatus fit, fepulturá

" mgmlüf

ndebet ; ísem (i inutere

v

Eodeüdüci paivari no

D.

E 4

AX

$36

Pars IV. Caput IIf.

matris manens, unàcum matre illà fepeliendus | ü:is'ifit,nequc

eft , quia pars matris efTecenfetur. /. 1. $.ex P0€ . | lhuanae

ff de Vent. infbic. & vero. propter fpema viteà | ueidlnoly

przmortua matre effe&tus fuerit ( quod fieri

Qixed, - Y

|

debct;quando vita infantis fervanda) nec tameh

|

üstlrah

vivus, baptifmum attingeret, extta locum confe-

| lo legibonr

craturh humabitur. — IL. Indigni fünt-hzreticl,

Olis ; el o

atque omnes. Quiipfis in puncto hxrefis ( nott ,

fami!iæ Cor[a

inalis negotis ) favorem, auxilium , aut recep-

hibebites g

X8taculum przbent; «. j. de Haret. in6. Sed

tempfe;m Eccla

—

U

)

ii

( U

d

quianonnunquam contingit, quod familia ali-

tiQie

cujus potentis hzreticicum comminatione gra-

lil i

vium Malorum defideret(epulturam Ecclefiafti-

l

| Wf"? Etbnicml

cam hxretici defun&i, ideo quxritur, an ad evic.

atf cotmms

|

tandum grave malum poffitParochus dictam fe-

UE

pulturam concederé ? Ditficülratem facit c./4-

|

! fliänon Cd ym;.

eris. y. De bis qu& $i metsge cau/a , Gc.. ubi $.

l

|

IBt i cafi t

Pontifexdicit, quod propter metum nillacenus .

| ln

liceatcommunicare cum excoruhicato , quAm- -

Q m

Pis enim, inquit, metus attenuet culpam , eam

mguima, n

tamen non pror[us excludit , cüm pro nulo meta

LU

debeat quis mortale peccatum incurrere , &fc. ex

| t

|

im?ni!m )

P

quó textu nonnulli concludunt - quod .metus

ï

CO

Ut

non tantüm non excufet à transgreffione legis

AXClare 4 "

Divinz , aut naturalis, fed nec etiam à transgrei-

l

(

E

fione legis humariz , iïquidem"pföhibitid cóm-

FUOK

At

inuhicationis cüim excommünicato ( de qua £^

"i

ll F()l We

lr

4 C. f/acris. mentio fit) caütüm Jure humano )

Jlu

m Vg j

Pontificio ftatuta fit ; ficit etiam videtur nulla- . |

M na

ub

tenuspoffe licere j 'üt ptopter metum liceát con-

""fefalms oly

tra'iere cum corifanguinea intra 3- vcl 4. gt*

! m lCO[

)

iT fign

dae, ii pidnenca tatm Jb r

D ,

Ql

-

L£l

1f.

De Sepulturid.

se ii t

K

fiizi fit;neque debeat exiftimariinfolitum, quoé :

tut. L

i

lex humana etiam cum periculo mortis obliget ,

V

topt p

d

quémadimodum in legibus militaribtis quotidia-

^

i

K

rit (qui*

tun ef. - Verim ego puto diftinguendum. ,

u

1

1

n

1

an fepultura hretici, vel quavis alia cransgref-

a

i)

fio legis Pontificis petatur in contemptum Ec-

vtl

digy t

cléfix , vel ex alia caufa, v. g. ad fplendorem

m&o l]

familiz confervandum , &c. Priori cafu locura

uXirJ'llm;

habebit tex. 4. c./atris. nam cooperari ad con-

temptum Ecclefiz , non eft cantum lege huma-

Jerh, 1

na, fed utique etiam Divina prohibitum juxta

| quöd faril

IN

n

illud Mattb. 13. qu:Ecclefeam pon audiérit fit tà-

n

-Pofterioriau- -

Bi ficut Etbnicus 69 publicanus.

?»ju,äï'äm L

tem cafu communior eft fententia,. quód gravis

Q q.uïïxtw

metus excufet à transareffione legis humanz,

Pa

quianon éft verifimile legislatorem voluiffe ob-

foilatet f';v*::

ligáre in cafü tam extraordinario /.s4v» 4d ea.

us a

m

i

ff. de LL. & cum magnoalterius damno , unde

M

|"

W

!':(äïd) W

qui jufto metu ada&tus contraxerit cum 'con-

U

"

n

fanguinea, non peccabit per contra&tum , pec-

i

j

(

[

mï.«:

cabitautém per copulam ; cüm enim tale ma-

! Wï':/'

j

A

trimonium propter impedimentum confangui-

um

H

ag

ES

nitatis( quod metus tollere non poteft, fed tan-

fudunty

tütn exciifare à peccato ) fit nullum, copula con-

j t

fequensnon taritüm lege humanà fed & Divind

n

prohibita erit.. Verum quidem eft, quod dux

TU

dem

belli poffitimperare militibus, eósque etiam ad

J

1fl

lV

4

i

l

[ia

perleulum vite obligare, i id exigat (alus pub-

lanm

"tt

lica & natüra belli; atqueibi aperté conftet de

etiat

imperantis voluhtate, &'milités tam periculofa-

am

rum legum non ignari, nihilóminus fe ultrogee

"i

jnifa )

Ducis poteftati fübdideriht. /Sylvius, $.metris,

]n:

*

a 1

Z5

- "!!E

Pay; IV. Capnt Lif.

"t

Ádurtat,

p. f. Azox infHit. Mor. lib 1. cap. 1. q. 1. Qubd |

fé excomm

fiisitur contingat, cum tam periculofis minis

n nef

1

petifepulturam Ecclefiafticam, nonin contemp-

Coyat, jl

um Eccleíiz , fed pro honore familiz , ut prx-

if t g.

miffum, Parochus non tenebitur cum gravi fito

damno reüítere, ceffante tamen periculo tale

Pf(l,!.n, N

eadaver , fiab aliis dignofci pofht , iterum ex-

Stullir,

Cotopnin,

humare debet, utclare conflitutum eft /n c, $4-

.nfgiindä ; li

tris. 12. de Sepult.

III. Indigni funt in excom-

municatione aut interdicto degentes , fi ante

a'.iquzndagw j

MYitoonem 4

mortem falrem à fimplici Sacerdote abfoluti

&on funt, quibus enim non communicamus vi-

Quod ( q[m

vis,etiam non communicare defunétis debemus,

Aibinlotocení

t ts

d. c. facris, &$ c. féni- h. t. c. a. , cui 20. de fent.

W

Trienteva

exconem. in 6. Sitamenante mortem figna poe-

nitentix dederint , etiam poft mortem abfol-

LT

vuntur, & fepulturz Ecclefiaftic mandantur.

Jl 5'& n J( ,fm

excomm. &4 d. c. 86 , Cul-

€. d nobss. 23. de fent.

Gs inco?m

Pipoto us

yo! Cumautem hodie pet extra vag, Mart. V: ad

eBitanda fGandala,($c. nullus excommunicatus

W nece

néceffarió vitandusfit, nifi fuerit per Ordina-

fïmltcrium)

rium tanquam excommunicatus ZenuntiAttt,

m.,erimpropter

ET

velít notorius percuffor Clericiyideo controver-

-

cunt DD. utrum hodie excommunicati, qui vi-

rf Cs

J

t

tandi oo& funt, fepulturá Ecclefiafticà. gau-

[

llfiïafm " |

deant ?. Afirmativam fuftinent Nav. 4e fepult.

N

Corf. z. & Paul. Laym. fs T5beol. smnor. [ib. p« tr.f*

nL'Sh(m t

E

T g,

€. g. s. j. Circa féeem & plüresapud eum citati

l .»,1.. 10

kïan&l

s st

' ex eo, quód circa tales excommunicatos deficiat

n

ratio Z d. . facri. aflignata. Nihilomintis pro-

id?ccdc

mö)

babilius Judico, fi de excommunicacionecon-

':i'*w'-"ü, &

fücam

'RW publcé, nen efie dandam E«clefia

Ht W'

fepuf-

JJl

D Sepuitneis.

[2

(&mslturam , quia d. Extravag. nen vult adjuva-

"P"*FW

te excommunicatos, fed tantiim fideles 1nno-

" ;»e;icuïo*.*s r

w

centes, ne facilé aliquam cenfuram incurrant.

n,nonun u

Covar. n relett. c. MIpsa mater. de Semt. excom.

e fimilie ; V

dm . p. t« $, 2. m.11. Zoef. ad . t. Decret. de Se-

Biurcm g

pult.n. g. Notanter dico : fi excommunicatie

men u

ft publice , nam fifit occulta & forteíoli Paro-

jpfit m

ho cegnita, non eritíepultura Ecclefiaftica de-

Datytometn

meganda, quia privatá ícientiá uti quidem licee

fani funcit

aliquandoque in privato ; non autem ad con-

degtntcty! i

demnationem in publico.

&icardote ?

Quod (i quis notorié excommunicatus defa-

M

&&o inloco ceníecrato fepultüs effet, forté pof-

;

duhæ$ dng

fex tolerari propter authoritatem DD. qui pri-

LE

yi 1': d

mam fententiam docent, multa námque prohi-

yemort

bentut , qux camen factafuftinentur, c. 22 /fpo-

o

(l

ffolicam de Regnl. tmaximé-quando irritatio fa-

efallit

&i multa incommoda fecum trahit, ut in noftro

]

inh Cf'

propofito exhumationem cadaveris , pollutio-

m

M

Kitd

nem & neceffitatem reconciliandi Ecclefiam ved

em

J

ngCXCO

cxmiterium, pr.ejudicium Parochianorum , qui

( þff

li

Htf

imterim propter pollutam Ecclefiam Sacrifciis ,

n

Sicutin imili Cov.

gt

& lepulturá carere debent.

a

ultly

in relei. Clem. (f. furiofus inpr.wum.p. circauw-

n*[TUlnlc

i

regulatitatem expofiti, cujus parentes ignoran-

Eul:hw*

j

tur, & ceníent ob diverfas opiniones expofitura

adordinesmon facilé admittendum , adra:ffüne

iinei!f Nf

tamen tolerandum. IV, Sepulturáà Ecclefiafti-

-/):0[. g"

m

ür

ii

Cà privantur omnes in notorio peccato morta-

uftSï?u

Vdc

n

li decedentes, uti (unt in ipfo crimine furti vel

j

i

"

zdulterii, &c. interempti , c. f'ures 20, 1$.. q. z.

J

ione 239

gt

? Item (bi morcem. interences ex. deíperat

.-TC;

l

fis

Pars YV. Coput III.

vel iracundia. cap. placuit 13. q. y. fecüseftfiex

qis tet ftm

fatuitate, vel f; infli&o fibimet vulnerelethalian-

fi&c commur

te mortem peenituerint, imó ir dubionon de-

D Qu

bet ftatim prafumi quód peccaminoté fibi ip[ï

pus Paclgle

mortemaliquisintulerit; nifiex aliis conjecturis

Cedft*, quaj (

appareat. Nav. J. t. Conf. 7. Cs. 9ar. ref. lib. 2

fim DD.gm

£. r. ?. 17. Interim tamenqüia communi homi-

Dedm de

num exiftimatione creditur ex defperatione &

)d'/xflm!,iæ &

in malo ftatu deceffiffe , qui v. g. in cubiculo fu-

li id n

fpenfis, uut in puteum pracipitatus reperitut ;

RUOtS as

l

ll

ideofi ex adverfo aliquz conje&turz adünt pro

n

.txilfäïivl' [j

ipfo defuncto , quod ex corruptione mentis, aut

Utb vel

ab aliis fufpenfus fit, vel quod cafüin puteum de-

Tf ip f Q

ciderit&c. ad evitandam qualem qualem homi-

tis?näaginis, &

&um offenfionemforté non inconíulto fiet ; fi

.ïf.p?ilïnt, ida

«ale cadaver de noctufine confueris folennitati-

MUET

bus in loco confecrato fepeliatur.

Caterüm.»

em Eccleüa&iö

fübitaneámorte extincti, etiafnfi conftet , quod

l: &W hi

in vita fzpits peccaverint , nihilominus falrem

IG t r

privatim poenituiffecenfebuntur. Text. & Pa-

Nittny

norfn. zzc. ex parte. b.t. V. Ecclefiafticá fe-

5-iïl5.mm

pultará non gaudent ; qui omiferunt Pafchalem

|

Fupdro.

Comimunionem , nifi ante mortem pcenituerint.

|

2 I ll;

C. Opmis utritsque. 12. de pen. G remiff. an 2u-

!

r (/;3

temhac peena affici poffit , qui quidem tempore

| ts

Paíchali omifit communionem , fed intra ánnum

n

i

"i

femel aut fpitis eam peregit ? non putarem;

t

um.c, I'd(

cünrenim privatiofepulturz fit poena valde gta-

[ t )

[W

vis &'infarnis, videtur benighiori interpretatio-

m

netemperanda , Z. pey;

ff de patm. cap. odia.

de R. J.mé.utin Z c

Titg fame

npl

p* 12. ftatuta referatut

alt-

"t i

"

gd

^"

POT

dfmia-; f qiminim

*

quis

Ttid !

t

Be Sepulturis.

j4t

!

i ä.f.lehi

quis nec /emel f/altem in anno confeffus fuerit ,

l'ïxW

V MUA

vll

nec communiotiem 44 mzus 1n Pafcha füfcepe-

Iu

hs

rt, Quz nornverif&cantur de eo5 qui extra tem-

0 1f GU

CT

pus Pafcbale femel aut f'epius' confeffus eft ; ac-

[ eX ai

2

eoti

cedit; quod committéntem contraZ. c. £2. ideó

(

f ftj;/,.f-

tam DD. graviter puniri exiftiment , quodfe fu-

fpectum de hzrefi reddat, quafi minüs cutans

i cormmutiat

penitentis Sacramentum.

Barb. zz d. . 12. 9.

[2 de(þm'l

, g in ii

14,. id vero rationabilicer dici on poffit, de eo,

ipctus t

Qqui intra annum hoc Sacramentum rité füfcepit.

efiurs adint

VI. Ufurarii manifefti mortui antequam refti-

tuerint, velde reftituendo caverint. czp. z. de

saone m

-

Eiïl s

fe

u

Ufuris. in 6. Sed cüim materia ufürarum fit altio-

glemqul

risindasinis, & multi contra&us ab ufura excu-

faripoffint, ideó non erit facilé concedendura

1 in[()mll(l)

Paracho , utpropria authoritate fine przvio ju-

anfüerst

A

dicio Ecclefiaftico tam gravem peenam exequa-

|atu.

siiconftts

tur : & quia hec ufurarum materix tum ratione

peccati,, tüm ratione cautionisab ufürariis quan-

nihiisn:inüs 4

doque coram Parocho preítandz jux. d. c,2.DÉ«

gu, T

LiS. in 6 .tum deniquerationefepulturz, propte-

y E

reà qux circa ufuras potiorafunt , jnferiustracta-

t

M

bo. VII. Religiofi proprietarii. c. 2. c. cum aA Mo-

yortempe

naflerium. de StatuMon. VIII. Quiin Tornea-

W,(j/f ")

mentisnen caufa recreationis, & honeftz armorü

?

TU

yden t

exercitationisfed cüm periculo vitz infüttitis de-

u

(dint 1 '1

p

cedunt. c. r. de Terzeam. t 1X. demüm exclu'-'ï! :

j ] m

h ofi

duntuür à fepultura Ecclefiaftica ; qui in duello

üt p&na VN

etiam privato fine patrinis & fociis cum ordi-

Tjonime

[

Dd

narió tamen periculo vitz, éx condicto, ftatuto

J

tempore & in loco convento,inftituto ,, occum«

tuld [óv

»

[

Bülla

ü mfmfh

bunt. Trid: feff; z. de R;f c, 9. junda:

Grég.

j4*

Pars IT'. Cap:x Hf.

Greg. YT. ad tollendum ; & Clem, VIII. Jl-

tlieorocats

lsss 9ices ,. €$c.

uoód fi carnen aliquis in duel-

Eceftafticà F

lo quidem lethalieer vulnctetur , fed extra illud

anfantis a«

peceptis Sacramentis, vel faltem datis poenitert-

àum occide

siz lignis moriatur , mihi videtur benigrtius, nen

t defenfioni

e(le privandum fepuíturà Ecclefia(ticá , quid-

Jutant Lucas

quid alii contradicant : qnia Concilium tantüm

Filivo few,

loquitur de occumbentibus in duello , nec ex

.

i ln j

Bullisaliis evincitur

.

proinde locus eft recepts

Pa

doctrinx , quod penz potiusinterpretatione le-

tilem (egtenr

niendz quàm exafperandx , nec ad cafus etiam

^ qua d

plané &miles expreffis extendendx fint.

10 dulio, 1

Praterea poerz duellantium non,habent le-

TU tetend

«um in illis, qui dum fefe invicem in platez»

!'f*,"mïils: & (

effendunt, ftatim ibidem dimicant ; quia cun

Lenferyangi

germini poenales fint ftricté accipiendi , talis di-

Wntem, fe

mnicatio non eft proprie duellum , quod fit ex

*f vel provo

condi&to & flatuto tempore , fed potius repen-

Item volunt non.-

"ertiüm habe

tina agreífio & defenfio.

xal

nulli, calore itacundix excufari à poenis duel-

lls r

0 Dl 1

a

Ài, qui in continenti accederent ad locum ali-

Vi

quem , ibique dimicarent. vid. cc. apud Barb. iw

Wt Smen

coledt. DD.ad Concil. Trid. /eff, 2 Ref- €. 19*

-

T

s. 13. Éf feqq.

Nitilanda.

a

Sed quid, fi nülesin exercitu , vir equeftris ia

Wa itmg

AulaRegia officio ; dignitate Ducis, aut Ptinci-

KCITT

is favore ob ignaviz fufpicionem excidere de-

b

F?licndum' "

eat, nifiidentidem provocautifefiftat, Icem

f1 ad pugnanduni laceffensalterum , crebracon-

N

"itütüt. ae

vicia, & contumeliasadjiciat: quàifte moleftiá

fc liberando & (ubeundo dedecorc aliter liberare

Mtscum d

uizi f

. Cpemj

tton podlit , ai& armmis c?ng'rcdi:cur , QuAaq

Cahis

rf

Be Sepultwris,

345

&Car, TL

telis grovocatus in duello eccumbat , fepulturd

n die

Ecclefiafticá privari debebit ? in fimilibus cic-

u fed t

cumftantiis acceptantem duellum oblatum, non

kem dats (

animó occidendi provocantem , fed gratiá me«

daurbenii

rx defenfionis, faltem in foro inzerno excufari

Eedelaltc

putant Lucas Floronus 4de Dwelo cap.6. $. 2.

i Condlium

Filivo tom. z. tra. 15. cap. f. num. 107. &6

; dulo,"

113. Laym. im Theolog. mor. lib. 3. tra. 3- 9.

dehcis d

je 6 g. P. 3- Nav. cap. rg. num. 3. & 4. Pro

eadem fententia fpeculative plures rationes fa-

sinteprerat

gec d ol

Ciunt, quas adducit Leffius Ze 7. & 7. £5. z.

£Ap. 9. dubio. 12. n. $1. pra&icé tamen eon-

ol

ttarium. tenendum videtur propter malas con-

w a

icen ,

fequentias: & quod plerámque aliud medium

(

fit eonfervandi honorem, v. g. dicendoad pro-

ia

[

d t

vocantem, íe paratum fore; fi per Ecclefiana

T

l

[

hudlum ; 1

licet , vel provocantem experturum , quó cune

negotium habeat , .fi palam, & non proditorié

o p

i

li

(rpm 10

aggreffus fuerit &c. Leílius . 7. ». $4- Peregrin

yculdt

14

de Diuello 4. 24.

Scd quidquid fit de hac difficultate , an excu-23

dl

m

4[3

fetur, qui meré defenfivé duellum honoris caufa

/Id,

o

(

"L

j

(ufcipit, que non eft de prafenti inftituto latius

i

examinanda , interim tametíi fupponerem fen-

tentiam affirmativam , dicerem tamen occum-

$, !l d

bentem in tali duello non eife Ecclefiafticé fe-

,puosy

eliendum , id enim evincere videtur Bulla.,

Onfm EXUQ»

Clem. VIIL zZliws 9jces, &5 c. $. f- ubi aperté

gl ii

atl j Í

n:"l

&atuitur, paenas duellantium procedere fi unus.

ferumyd

Ü

miles cum altero etiam ex hoftili ca&ro , etiam

, quiil

Ducum petrmiffa privara camen. de caufa duel-

r

;j()fc üiï?ï ,

-'1*;6 Is

lum ieat: quale ducllum profcóto miles fine

du , '(1'"«

ifgcthn.

)44

Par: IV. Cdþüt IF.

l

moenn apud totum exercitum diffamatione, & |

i imdr

oontemptu utxque detractare non pote& "Ra-

din de h

f0 autem fandamentalis eít , quod ad execta-

| j Bllan fM

uoncm & exnrpatmnem alicujus gravis ctimi-

la laht

mi$ (in genereralis) aut abufusmulta fant firià

5 Dujz proü;

culpavera, quz non fiunt fine caufa aut culpà. |

[ifenta

prefumpta , &fepenumero aliquis ex prafümp-

Em

iru,

tione mali damnetur, qui tamen revera eft in-

nocens., 1ta electus per fimoniam alterius etiam

^ dl Wforgii

xgnorantcr, dignitate privatur £. »obp furr. 27.

4l

sle Smonia. itafilii hereticorim , item filii eo-

s »1) ,QIJ A

fum, quicrimen Ixfz Ma;e&atls perpetrárunt )

/ P MCF n

grav:tcr pumuntur, per pnvanonem bonomm,

l uf

fucceffionum , dignitatum , &c, ist xpfïsmars fi.|

| b Paricl i

folatium , E $ita þ'zpplzc:um ; quamws ex füa.-

Tjerdy

— 9

1 BD;Z;; [2

períona nihil commiferint. c. Emrgmm. 10. de

Heret. [ qzmqrm. C. ad L. 74. M'a;cjl ita mul-

T dbapits,

torum locorum fünt flatuta , ut cnm armis de-

!j Q'*Fl"u:r:

prehenfus in carcerem impingatur ; itó mof-

if*ï: bj

nunquam illico finpendatur, "nüllàadmiffà ex-

Qndim [

cufatione, quód fortaffis ad defenfionem con-

|e ET

tra hoftem arma ge&avcrlt.

TY

d

CAPUT IV..

