ad eam przftandam Superiorem teneri & obli-

jc H

ILe

gari, ne refervatio cafuum ; quz ad falute

animarum & zdificationem conceffa eft, ad

ylo o^

ho

cuinam & deftru&tionem tendat. Referezdzfi-

WM h

D

mts D. Chriftoph. Rasler z tra& . /uo de Pemni-

[ fioyam

£ent., c. Q. $. 3.

xuendul"

uxr. V. Àn Parochus, qui licentiam ab

5 tCl D

j

folvendi à refervztis non. habet, poílit peeni.

nexam "

tentem mittere ad alium Parochum. ve] Reli.

ent ?

j

giofum , quieam licentiam obtinet ? Sané pro

od

e

j

Negativáfacit, quod Concil. Trid. Z. c. 7, d d

i P

j

L!

velit peenitentem non ad alium quàm ad Supe-

m

hi

tiorem remitti, üealiàs refervatio EpifcoPi

;

*

!ud Barbl hi

D 4

cié

-

2090

Pars III. Caput. II. $. Tf.

Autmon t

€ilé eludatur.

Trem quod Parochus alteri f«

risdi&tionum in fuum.fübditam delegare non

t antin

poffit in cali materia , in qua ipfe eandem non

&lone[uhj

Dini;

habet; cüm nemo plus juris in alium transfere

re poífit ; quàm ipfe habeat, c. zeso 7 g. de R.T«

r üt ]uriï&i(

1n6. & delegatus ex proprià, fed ex Jurisdi-

effe dflf j

Tigatur a

&ione delegantisjudicet. arg- c. fane 1r. de Of-

ffc. deleg. Verüm ego quidem non dubito, quin

dtionem

5

ipfifibdi

ponitens moneri debeat , ut Epifcopum ptó

ltndeiam

abfolutione accedat, quód fi autenr difficulter

perfuaderi poffit vel juftam recufandi caufam.

fdp , Iïg "i/fü

habeat, planéexiftimo, quódadalium habetr-

ais pic

tem licentíam abfolvendi à cafibus refervatie

Priati

re&é dimittatur. Neque proptereà eluditur

M

3glturpr(") "

decretum Concilii , refervatio Epifcopi , quia.s

in talibus circumftantiis etiam ipfum Epifco-

Pm a ïï& fa|

pum teneri ad preflandam licentiam altei

"fedfif

leprijsuyw

;amfÜupiadiAumcft. — Tllud vero videtur has

bere aliquam. difficultatem , quo Jure ab alio

p"mg,;;w

quàm proprio Parocho vel-Epifcopo talis pa-

um '&mgn

nitens abfolvatur ? Non enim ord/sario , quia

prius Su?m(

fübditus non eft : neque etiam Zelegato , quiaà

T n (

Pollii

proprio Parocho Jurisdicto circa cafum. refet-

vatum delegàre non potuit, ut dictum. | Sed «

tisdigr

.hanc Jurisdi&ionem ex qua Confeffarius alie-

fs

Ya Y

num Parochianum ad fe venientem cum lt

Tleryas

centiá proprii Parochi abfolvi , non effe 4ele-

Dutin 1l

gatamed prorogatara & confequenter ordima-

riam, Hxc enim & differentia inter Jurisdi-

H ttr o

Gtionem Zelegatam & prorogatam quód dele-

ts Caruhm

gatam habens pracise ex Jure delegaantis judicet;

Ti t w

) qm li

A F oregaiem. autem habens judicet ex proæpriä.f'

!

ff

De Cafíbus Refere,

x""

quianon confertur ipfi nova Jurisdi&tio ab alio.

: hus d)

fed tantiim alienus fubditus fefe ipíius Jurisdi-

ddegut V

€tione fübjicit , z. &5 2. ff. de Judiciis.

i d!

. Dices , quomodo dignofci peterit Zelegat Áne

diun (*

fit Jurisdictio ez prorogata ? . tunc cenfendam

ho ]

e[le Zelegaiam Iurisdictionem , fi commiifio di-

feec]i

rigatur ad iplum abfolventem. novam ipfi Juris-

^ 471![ Il (i'f'

dictionem conferendo proregatamveto tunc f

qon df

ipfi fubdito tantàm deturlicentia , ut alteri, qui

$5 l

aliundejam Jurisdictionem habet; fe fubjiciari

quit ditoi

tap. franificAfl. 18.-de Foro compet. . Porro licet

d

al

n

in caufis fpiritualibus & circa forum internum.a:

juddm

prorogatio jurisdidtionis fine confenfu. proprii

ciibis tc('en;zf

ordinariiinvalidaíit, quia ibi de bono animze

r mä lElUtj;

agitur proprius Süperior cognofcere debet, qui

jlb 0

ro-ea eft rationemeredditurus. Barb. 22 Z. c. ftg-

nificAflHi (ub, . 3:attamen quód cum licentia.»

j

cenïiam :

.:*

1

]

propriiSuperioris maximé fübexiftentejuftà cau-

s m

$à prorogato recté Gat (atis exploratum eft;haud

enim aílignari potef diverlitatisratio ; cur pro-

T ? 4

i[COPO Q E;

priusSuperior pofht alter fnam . Jurisdictionem

,

li

,;m'!'hf'

in fuum fübditum delegare, & cur non etiam

pl

poffit ipfi fübdito licentiam. dare ; utfe alterius

2/

a al

,nv

Jurisdi&ionem fubjiciat.

*

*

didm

uer. VI, Quid ftatuendum (i habens ca-

[

b

fus re(ervatos fi ex aliena dicecefi; & tantüm

Con t

per accidens bic & nunc commoretur 1ad tem-

yientea 7^

/

n "

pusin illa ubi confitetur, v.2. peregrinationis

n

: umw ;

aut certi alicujus negotiiexpediendi causa,. &c,

ii

tres cafus;in propofito diftinguunt DD. pri-

ia i

gn 0

mus eft utrum . talis poenitens confiteatur ca-

dea

füm , qui non fitquidem refervatus in fua, (e

]

tamen

jar aT.

202

Pars III. Caput IT. $. Y1.

tamen re'ervatus in Confeffarii dicecefi ? Secitm-

tem fitn

Qus , an cafus fit refervatus in dixcefi Peeniten-

qud j

tis, non' vero "dixcefi .Confeffarii : Tertius,

Qu hy

an cafus fit refervatus in utraque dizcefi tam,

terainc

poenitentis , quàm Confeffarii ? omnes hos ca-

busali

fus ex eodem priacipio refolvunt , videlicei,

Álter

quod attendendz fint leges loci ubi confeffio

Catet (en

fit; quia Jurisdictio & judicium regulatur fe-

Quid fity

eundüm legesloci, in quo exercetur, proindein-

CXETCeamr:

primo cafü putant poenitentem abfolvi non pof-

li Conci

]

fe , fecus veroin fecundo Laym .Ze Sacram. pe-

fürimoni

fiit. C. D0« 1. 10., cum cc, ibidem.

Itthoe

Verüm Ego circa refolutionem primi 'cafüs

I fceþmm ,

plané fübffto ; Nam qüaro , quando cafus pe-

'g'h'tatur) tj

nitentis nórr eft refervatus in proptia dicecefi ipe

epifj

fius an debeat remittiad Epiícopum proprium ,

7^ Sanch

Ü

vel Epifcopumloci ubi confitetur ? nonad pro-

milierf

prium, quiaillz cafum fibinon refervavit, nott

AI65 Copfe

etiam ad Epifcopum loci ubi confitetur, quia

Rütdp r

fion eft ipfius fubditus & refervationes cafüum

" cOnüleww

£antüm intelligunturcirca fübditos. ext. 72 4:

——

^^j

cap. 7 . Trid. f- 14. deSacram. penit. funtenim

&e

Q

introdu&z , ut quilibet Epifcopus fuos non ali-

mlüecawe

enos fubditosin otficio contineat, rnaximé verü

al

1l

fi cafüs refervatus in aligna dizcefi paratus fit y

Fttttii

-

Éicut im cap. z. de Conffit.in 6.. expreísé dicitur

egfs IOQ

quéd excommnicatio Epiícopi extra fuum ter-

]iai

"

(401 ut

fitoriumdocum non habeat, licét fubditus ipfius

M CO

Epifcopi ( quanto magis non. fubditus peccá-

Qüyts p Atj

tunm illud propter quod excommunicatio lata

tincy

Ditere

eft, éxtra territorium Epifcqpi perpetraverito,

,

ten-

di

M

Magis proinde exi[þ'marcm hoc caíu poeni

V Cond

tem

'

De Cdjfäm Refer$.

203

tem fienpliciter abfolvi poffe, non obftante ; ,

xf

of Pt

qnód judicium fecundümlegesloci exerceatur ,

yii : T

quia hoc procedit regulariter, nififubjecta ma-

diacdto

teriain cafu aliquo fpeciali ex adductis rationi-

busaliud . exigat.

omnc bt

Alteriusquoque cafus refolutio proptereanon

t vilito

j ub conïfcxlï

caret fícrupulo , cüm non fit abfoluté verum ,

quod femper. Jurisdictio fecundiüm leges loci

| regulaft'ï

exerceatur. Ecce fiquis in. Ungaria habitans,

tl pföïf*w

pfom p

ubi Concil. Trid. receptum non eft , contraxerit

Matrimonium fine Parocho &teftibus ,' & alibi

d

fuper hoc Matrimonio difputetur ubi Concilium

rcceptum , id nonfecundüm legesloci. ubi di-

'cm rii Ü

anio d

fputatur , fed ubi contra&urh fuit judicari debet

« g. L. fi. fundus, 6.de Epitt. 1. 1.C. de Emancig.

i

diocl!

D

lib, Sanch. de Matrim. lib. 3. difp. 18 num. 27.

)lum pm?[f**'

fimiliter fi teftamentum fiat fecundim particu-

"L.

lares confüetudinesalicujusprovinciz,id in toto

ederi N

(

mundo validum reputari debet & (ecundüm il-

conä.'ömfï

i

las confuetudines judicari, 7. z. C. quem a4 te-

ais A

flam. aper. Gail.Ub. 2. obfer$. 123.. Verüm qui-

j

l

dem eft, quód quando agitur de folennitate ex-

g

li r

trinfeca judicorum v. g. de fatisdatione, form

| usfb'os iïö? '

bbelli & litisconteftatione &c. item & de com-

petentia jurisdictionisjjudicandum fit (ecundüm

;ctü Pa»täïï'

leges loci, fed hoc quatenus caufa eft in loco

ex res "

n

judicii, ut quiaibi contra&us initus, vel deli-

tf

[

&um commiffum eft, hinc etiam Auftriacus in

W

m d

cujus Patria.reftitutio in integrum refervatur

fj

n

Principiterrz , Sutting. iz proce[J. judic. infer,

mumcarG

(V

4hufl. obférb. 102. i alia. provincia litigans à

chW"

lh

jux. L 3. C.

g

i CZIUP

judice condemnante ref*fitui poteft.

b

uj

264

Pars IIT. Caput II $. Tf.

)[

ubi &f apud quem refit. &$c. quia ibi eft caufa

pttii

reftitutionis Ícilicet fententia judicis, probatio

Q an

omiffa &c. & demnüm hzc abfolutio prajudica-

&hiby

bit juri & refervationi proprii ordinarii, quam

ä

|

tendüs

ponitens facile eludet, fiad aliam dicecefim pro

defün/

abfolutignetranfierit, ficut ergo prorogatio alie-

diàa

:

nz jurisditionis non admittitur , ubi agitut

d quo

ne przjudicio proprii Ordinarii c. f/gzficdfH i. de

etamf

Foro comp. ita ne hic &c.

Tton exü

Interim quiaprzdicta fententia favet confci-

Prajs]

entiz, &pro e habetgraves & clatficos autho-

i, ;

*es, nolodamnare practicantem. — Sed quidfi

Peþpetuo,

'cafus fueritin utraque dicecefi refervatus , abfol-

Ltifet.

" 'vipoffe ab Epifcopo loci ubi poenitens confite-

QUb pts

-tur vel quia ab eo poteftatem habet ex pofito

Füta fyno(

^principio , quód fecundüm leges loci judican-

u

'dum, fenfet Laym. Z. /, verüm quia iftud princi-

tioie

pium habetmultaslimitationes, non oftenfum,

f Confe

àdeo probabilius mihi videtur, poenitentem effe

Dugr /

j

'temittendum ad fuum propriamOrdinarium vel

5 dif

li,

"ab eo poteftatem habentem ; fi cafus in ipfius

'diccefi commiffus &r, nam àád ipfum petinet;

fjj

eradicare, evellere & diffipare vitia fux doecelis

& füorum fübditorum , & ita Catro Palao. 4e

Sacrament. penitent. d. un. puntl, 15-$:4. T

l N,

". genetaliter & re&é docet , cafüs refervatos à

mllmgal—

refervante, & cui is poteftatem dederit velfupe-

lLs

" rioreejus abfolvi poffe.

poffe D.

Quzr. VIIL. Utrur refervatió cafüum duret

quamhs

etiam poft mortem Epifcopi , & fede Epifcópali

i Tltte

vocante ? mr. fi refervatio fit facta à Synodo

0nfefh

ti PBI'-.

:

Provancialivel diæcefaqä per modum ftatu

peui

x

l

De Cafibus Referf.

205

petui, eunc durabit etiam poft mortem Epifco-

d al

pi, arg-cap. fen. ubi Gl. $. fl atuta de Offic. leg.

jt, pïöïïfï]

& habens Caífum refervatum fede vacante mit-

o

tendus erit ad Vicarium Capituli, Quitamenà

dinari, P

ydicln d

defun&toEpifcopo habuiffetlicentiam abfolven-

diàcafibusrefervatis, iseandem ( nifi tempus,

proroga;äezl

ad quod licentia.reftria eft, jam effluxiffet )

(t,

hz

etiam fede vacante exercere poffet ,. quia gratize

g

non exfpirant morte concedentis.cap. fi cuz. de

Prabend. in6.Sanch, deMatrim. Iib. g, diff. 28.

" fæ " CM

lo

^

D

"

pum.72, Sin autem non conftet de tali ftatuto

ial

5 «

perpetuo ; fi Epifcopus defunctus proprio motu

fibi refervaverit cafus aliquos, quod videtur i

(matis;?

dubio prxfumi poffe ,. quandonulla extant fta-

fï'.ï.ïïem Ü

tuta fynodalia, ( que communiter folent typis

Va

imprimi) tunc hxc refervatiounà cum Perfona

6 S!OJ hl

Epifcopiexpiráffe cenfetur,& fede vacante quili-

qiiti

bet Confeffarius abfolvere poterit.

Zerola zzs

, nl

praxé Epifc p. 1. 9. Cafus refertati.n, 4. Em, S4.

gt

$. Abfoiut. s. 20.

;äOrdïnafar;j

!

f i?

Specialia quædæm notanda circa c4-

us P apales.

It Vi

pulit"

Ulluscafus eft Papz refervatus nifi qui

C d

f. N

fimul habeat annexa cenfuram excom-

. ul

municationis. Nav. z Man.c. 27. ». ro 1. ideo.

ais föö:ï

II. Si Penitens propter aliquas circumftantias

jj

poffit excufari, quod cenfuram nori incurrerit,

IT

"quamvis cafumillum refervatum perpetrárit,non

;t0

eft mittendus ad Papam ; ícd à Parocho vel alio

d

&t

'Confeffario abfolvi potcrit.

,M M

IH. Cümnuila excommoanicatio vel Ceníu-

nodumïu,

17

fa

206

Pars III. Caput. II. $. II.

taincuratur nifi propter peccatum mortalejideà

i

quotiescunque aliquis Cafum refervatum . fine»

ipnoran

peccato mortali perpetravit, puta ob ignoran-

tum, qu

tiam vincibilem, inadvertentiam , non fufficien-

plectaty

tem deliberationem ,' parvitatem materiz , &c,

iverfae

toties etiam àceníura, & confequehter, refer-

t &f

E

vatione excufabitur. Cov. zz reletf. c. elma ma4-

Ceníira,

Eer. de Sent, excom. in 6. $, Q* A. 1.

ter qui

IV. Favor Confcientiz quorundam eft opi-

&5 &e

nio nonaffici aliquem cenfurà Ecclefiafticájnon

mkfff,f /

tantiüm fi ex probabili & tolerabili ignorantia»

V. C

neíciat actum qu?m agit effe prohibitum ; fed

etiam fi íciat effe prohibitum, ignoret autem effe

Vtendend

cenfuram annexam ficut hujusmodi probabi-

:lünes ) qk

lis & tolerabilis ignorantia datur in conftitutio-

Minanjs

nibus & cannonibus,non ita per locorum Ordi*

o uf

Eu

narios publicatis, maxime circa fo;minas , mili«

d7

tes, rufticos, pupillos& minorennes , utpotes

LOT etno

quia aliàs per. Juris ignórantiam exeufantur. L

T

&

» h,

ctr de indebito 2 g. $. r. de Probat. juam fene

aV n

tentiam tenet Ang. im $. excommunicatzo. 7.

-

j *fump

€4f.ulr, & videtur probareSylv. 7s P. Zgmorantia,

ïfanam t

$. $. Non obeft,quod rufticus v.g. grave delictum

7! de (;

perpetraus ultimo fupplicio afficiatur quamvis

Confieto

ignoret, tam gravem poenam delicto effe prz-

—

mU(«

füg

I

fixam , ficut in contrarium argumentatur Cov,

M

32 d. c. aIma mater. $. 10. 2. .. Nam inprimis

lez dïf('l

vel delinquens fcit, actum quem agit effe pro-

—

! de

-

hibitum, velignorat: fifcit, vix poteft con-

Jl

$p«

&ngere , ut ignorantia peenz non fit nimis craífa

ft

) d(i Qah

& affectata , fiquidem poenz publicé & toto

tcfe

mundo infpe&ante foleantinfligi : fi ignoret,

actum

!l

De Czfibus Referg-

207

nyrdajà

a&um quam egit effe prohibitum, ejüsque ;

at u)

ignorantia probabilisfuerit , falfum eft fappofi-

300 ïgnotz:-

tum , quod poená przfertim ultimi fupplicii recté

plectatur, Deinde quidquid fi in aliis caufis,

noniilt

divería eft ratio in Cenfuris ; quz fine contuma-

m

cia & faltem interpretativo contemptu ipfarum

Iucnten"ï"

cenfuranum non incurrunr, contumacia au-

J um *

tem quod ignorante non detur, per fe clarum

I

imdt

eft, & etiam advertit Cov. Z. $. 10. s. 7. opti-

ia

gnus tex. inc, 2.de Conflit. iné.

V. Circa excommunicationes , qux ipfo ju-1 I

gt

feinferuntur, etiam ad confuetüdines locorum

yiam

attendendum erit, qua multz excommunica-

ys at

tiones, quas Authoreslongaerie recenfent, ia

;mOe' ï P(q(.)?ïj

Germaniareceptz non fünt, vel cette contra-

P conifKAUï'

tio ufa abrogatz fünt tefte Henric. Magnigart z

'Ioco(üm Ui

m

fi&is parbis refolut. Moralcap. g. $. 9. quod au-

tem lex nonreceptanon liget communiter fen-

nne l

.'QCW

tiunt. D. per. tex. imcap. in Znflit. $. leges dift,

? x

hdarl[.ln

4. Nav. i2 Man. cap. 23. 2. 41. Menoch. 4é. z.

M.

w

prafmpt. 2. & quodlex etiam receptaper con-

) mm"[[d h

trariam confuetudinem tollipoffit , conítat ex c.

p

j

f

i

fí". de Confuet. 6 pluribus aliis locis, quz fané

gi r

m

confuetudo velex in fe rationabilis eft . ne ob

( T

multitudinem cenfürarum fideles peeiculum ani-

d0 ii

d

marum fuarum incurrant, & nervum Ecclefia-

gtl

fticz difcipline contemnant. arg. fex. zz Tri4.

Nam P

feff. 25. de Reform. cap. 3. && inc. 2. de Conff.

(

f 3-

in6. Specialiseft dithcultas, quid cenfendum

]

fit, de caibusPapalibus 7 Bulla Cena Domin

u

seíervatis anne etiam illa Bulla poflit dici non

1&'

elIc recepta ,- cüm camen fingulis aumus rigorose

(

Romz

)'

tl

&0$

Pars IIT. Caput II.. $. TI.

Romz promulgetur? Audivi à viris fide dignis; | Centa

quod aliqui Magni Principes Germanie. non»

tiscondit

fint paffi illam Bullam in fuis territoriis promul-

clefiewti

gari, forté quia plurimüm defendit inímunita-

Illudver

tem Ecclefiafticam : Sed an id jure fecerist;

dine effi

aliis difputandum relinquo.

- Interim ad no-

W' RIHS Cano

ftrum propofitum dicendum videtur, fub4itos

[ &m, ne

habere juftam ignorantie caufam, & confe-

| QU jursí

quenter non incurrere cenfuras predictz Bulla;

VI' N [

fiin aliqua dicecefinon promulgentur. fex. o*

| Áerratys i

tab. incap.cmn infirmitas. 13. de Penit.& re-

hum T

mi[f. ibi pofíquam per Prelatos locorum fucrit

Bu

|

hl

publicata &c. & tenet Cajet. im 12« q. 2o. art.

! temig&wu

4.ac in fpecie quod Bulla Coenz non recepta

Ytbovelos

nonliget, aíferm Navar. Coz[rl. z« de Cosffitut.

Ht Confim

zum.74.in fummarii Paul.Layman. de Excom,

VE o

cap. f. fab. s. 2. ubi refert. Becanum idem,

|

|

p abfo]vj

féntiendem, quidquid forte fit de aliis caufis civie

libus & judicizlibus quz periculum animarums

101 poffr a

non itáimmediaté tangunt, in quibus ex ftilo

" P OïCRate |

Curie omnes Bullz Romz tantüm promulga-

À Mtg inimil

tz hocipfo etiam ift partibus obligant, aliud ta-

men eft circa Bullas continentes cenfüras, ad

lmpüümemx

Fütieane

quas incurrendas requiritur con* macia, & cone

fehoorqt.

fequenter fcientia acquifita debita promulga-

li Pubem

tione vel uf ac confuetudine zry. cap. cam in-

Jfrmitas. de Penit. 65 remi[f. Cholier. de jurifd.

P'opterme

ni UT

Ord. in exem. p. 1. q. 50 4 ». $. & quiain Z, caf.

cum infirmitas vequiritur publicatio per ordi-

-

tem magn

narios facienda, non fifficiet fcientiam cen(ürz

quidem Iä

'ex lectione librorum acquifiviffe, nam alias,non

|

foret confultum SS. Canonibus velcafibus con-

* fl p

i

Ícientia

ff

De Cafibus Refert.

209

n

T &gäïïr

(cientiz tudere, & rudes atque indo&ti melio-

epmati !t

tisconditionis forent , quàm illi, qui fe pro Ec-

ritorisg

clefiz utilitate literatos & doctos reddid-runr.

Illnd vero hicadvertendum eft, nulla confnetu«

idi qrinz

dine effici poffe ,. ut delita in Bulla Coena vel

Tud

Tnrrim d

aliis Canonibus fpecificata licita fiant , fed tan-

ydetur, i

&um , neproptereà cenfura refervata incurratur,

Yati ) t CO[,;

quz juris folüm humani poena eft.

; nfgdfäï M

VI. Nulía excommunicatio vel Cafus . Re-I2

ventut, P ,"f'

Íervatus incuritur propter actum meré inter-

n

?J:Pwr,;

Hv.

mum, v.g. peccatum cogitationis, herefim.,

mentalem &c. quia Ecclefianon judicat de in-

Jj "

ternis& occultis, fed requiritur a&tus externus.

TU Q-?"'."

qz 03

verbo vel opere externo demonftratus, & qui-

deni confummatus, vid. zsf. /ab caf' Bulla r 3.

;L[ld! ,

p

VIL Quicafum Papalem habent ab Epifco-Ij

jym

AHH L

I2

Jecin

po abíolvi poffunt, fi fint ejus. conditionis,

fedlis at

Qued Romam venire fine magna difficultate

zion poífint uti fupt fzminz , pueri, filufam.

j

m m'm!*i

V

in poteftate patria conftituri, fenes , infirmi, ha-

j quD

otoni

bentes inimicitias capitales, ut aliud juftum.,

jj

impedimentum , propter quod tale iter fuícipe-

A

"i

renequeant, itatamenut hi qui impedimento

e &e'llh

temporalilaborant (exceptis pueris, qui etiam

i

.

poft pubertatem ab Epifcopo abfolvüntur , cüm

[

propter puerilem ata:cm , in qua delidum ad-

7

i

f.^j

miferunt , veniam :nereantur ) ceffante impedi-

hoj

mento debeant ad /-demApof'olicam accedere.

: &qujglfx

Item magni & potentes. Domini abfolvuntur

[catio

j

quidem in partibus, fed S. Pontifex prius debet

1en

,lam [

de ftatu Perfonz & qualitate caufe certiorari ;

PT n d

ut abfolutiofecundim ipíius mandatum impen-

s

j

(

datur,

n'ex

*24;; III. Caput 11. $. 1f.

datur, vid. téx. m cap. mulzeres. . cap. de cdtto.

l Coi;

re. L. 6, quambis $ $. Gc. fin. de Sent. excom,

- libros lggt

VIH. Demüm hodie plerumque non eft. | &ij

necefsé peenitentem cum cafü Papali Romam,

, fenda funt

mittere , quia Legati aut Nuntii Apoftolici in

Communie

partibus exiftentes, veletiam diverforum ordi-

al hæte

num Religiofi prefertim mendicantium pote*

! diden v

ftatem & privilegium habent à cafibus S. Ponti-

Eclefat

cirefervatisabfolvendi, Sedde hujusmodi fpe-

eff hereri

cialibus Privilegiis illi ipfi Religioii,confulendi

LT

erunt : nam S. Congreg. Epifcop. & Regul. de

t ; j

Mandato Clement. VIII. die 9. Menfis Januari

M L

Anni 16or. refolvit, quód quicunque Regula-

rescujusvir Ordinis, Congregationis, Societa-

mm talimr 0

tis & Infüituti tam intra quam extra Italiama

ihtur, ïloc

virtute privilegiorum -fuorum quorumcurique»

Ecäkfmum

nion abfolvere à cafibus in Bulla Coenz vel Epif-

, Putgl,

Copis refervatis. prout hanc refolutionem in ter»

4 llære[i

t

minis refers Quaranta in Summa Bull. erb. cao

f

r) uthære

fs veferfati. n. 1. 3. & ex Aldan. alleg. Barb.

lwl

in Collect, ad c. 7 "Irid. f. 14.de Sacram. Petnit.

(iuïa R&Qï n

5.23. ubiponit hanc refolutionem effe datam

m e i

17. Novemb. 162 g. quod forté derenovatione

REetie

intelligendum eft

.

ls !

, quia thd apud (;u'arant. a'.

" pote

&. eít antiquior.

iter mala

CATALOGUS.

denj hærgfl

Til gj

Excommunicationum HPape reþrwtd-

um

te.ri fiam ha

lt Vel dli

Afus Papales aliir,

funt in Bulla Cone ; alii

f hætetic "

C

extra Bullam in aliis Canonibus refervati,

In Bulla Cona fertur excommunic&io re-

E

;( ïudienübus*

ei'-V&t?,.

E^ CO.)IT

*

I

De Cafibus Refer,

21f

]. Contra bereticos , eorum fautores , ac

u dul

of t

libros legentes vetinel 9el imprémentes , itém &$

myuc

Scbifmaticos.

Circa hunc cafüm aliqua advet-

tendafunt, &inprimistria requiri, ut hxc ex-

i N

communicatio incurratur.

I. ut aliquisfit for-

^ A?oüo'liï;!

yerir

[31U)

smalis hzreticus, id eft , fcienter & pertinacitet

(canu

M p

elidens vel credens aliqiid contra veritatem.,

Ecclefiz Catholicx , non autem fuffcit aliquem

dl

bu:s "

10

effe hereticum zsaterialem , qui fcil. fine petri-

huj

0 Q

nàacia & ex ignorantia licet craífa hzrefim fe-

J W

quatur, c. dzxzt Apoffolus 6 cap.qui in Ecclefta,

, &N

24.4. 3.

Unde quiáfecta Lutheri vel Calvini

(enís J

tfecedere cupiunt, fi probabili vel falem non

MWQB:; ,

rnortaliter culpabili ignorantia laboráffe vide-

dODiS) j

gï::,;'

antur, àlocorum Parochis jure abfolvi poffünt.

axii ïïaï'f

Ecclefiarum tamen ,confuetudo. fermé. requi*

j umCUf

tit, ut tales ad eos mittantur, qui abfolvett-

Q W

di ab hxrefi licentiam . habent.

II. requiri-

qtuon

of

"

L

tur, uthxrefis non folüm in animo confiftat,

"E

pv

fed verbo aut fa&to extrinfecus fignificetur,

j dUf

uia actui meré interno Ecclefia non ponit pee-

y4m. !

At

nam;c. cogitations de Panit. difl- 1. ideo talis

ym *

(

fi OX

«

hareticus puré mentalis, 3 quolibet Confeffario

d

abfolvi poterit.

IIL. utactio externo fit mora-

Iu

PUW *

liter mala, & fiat animo profitendi vel.defen-

dendi herefim , atque ita ab alis-accipiatur,

J

Proinde qui caufa querendx inftru&ionis al-

teri fuam hzrefim detegit, vel quia àmiffa ab-

)

[ "fd

ftinet vel diebus jejunii carnes cornedit ani-

mohxzretico , videntes autem exiftiment id ex

j "

alia caufa &eri, vel fi verbum hxreticum. ab

mbllv l

audientibus jocus putetur , fion incurretur ex-

commu-

v

g f

gt

Pars III. Caput IT. $. IT.

communicatio, quia aJtus externusim morali

Y us

hominum acceptatione non eft hereticus, &

lic effeó

actus internus peena excommunicationis 1100

Daptica

afficitur.

& ideo c.

De dubitante in aliquo fidei articulo con«

troverunt D D. an üt hzreticus . cenfendus?

ficutenig

quidam affirmant arz. c. . de Heretic. & quod

"declinab;

negare articulum fidei effe certum, fit hareti-

Circz/

cum, dubitans autem íaltem implicité neget

* QUi

effe certum, aliàsnon dubitatet.

Verüm aliü

l lm /l)ö [

benignius dubitantem non quidem à peccato

"teliione

fed tamen à formali herefi & hzreticorum poe*

enícce

nis excufant apud Barb. /» Z. c. z. s. 2. 6 $

"R Prohibs

quia hxrefi, eft actualis ele&io erroris contra

B vel ais

fdem dubitare autem eft quid medium , nec

ftrne

onit actualem electionem vel reprobationem »

—

É

cut inter placere & difplicere medium eft; non

TInUbt)

difplicere , five nec placere , nec difplicere»;

: (ï('än,u. (

tex, veróiz d. c. r. explicaripoteft, quodin fo-

n CX lllb!' Om

o externo przfumatur hzreticus , qui palam

: fffmnia

fuam dubitationem jactat , nec paratus eft à Do-i

1 «ros

htes

&toribuserudiri,

I5 lotis d

Réceptatores, f'autores U5 defenfores hercticae

s illifolümintelliguntur, quihzreticofava-

t lrls eü ^

rem & auxilium exhibent, nonin aliis negotiis;

vgfa?em N

fed quatenus hareticus eft , ut herefim fuam fa-

Wetsjdie

cilius docere,defendere, aut manus judicis effu-

wllïïiühg

gere poflit , quamvisipfi actualem fidem ( aliàs

?UI ihem |

Ü

enim Bulla gratías inter hxreticos & recepto*

T.

tcs diftinguerer) einon habeant, arg.4. 2. ff* de

receptat. limittatur tamen T. nifi perfona fit

MLCT

valde conjuricta,ut patris aut filii &c. «7£- d.1.2.

(&nfum) "

&

Jf

De Cafibus Referf,

213

ii

TL Ut tunec procedat ; fi ex receptione ma-

r

lus effectus fecuturus fit. Infideles nunquam

icanons

"bapticati extra Ecclefie jurisdictionem (unt ,

& ideo cenfurá non affciuntur, fecüs eft deapo-

ftatis à de, quifübjacent hxreticorüm poenis;

j ao

q o

ficut enim chara&er baptifmi indelebilis, ita in-

d

declinabilis Feclefiz jurisdictio.

t if

Circa [/bros berceticorum notant communiter

um

q u

DD. quod ex ufu. prefertim Germanie tunc

Jmp

e

yaine

Íolum fub cenfurá prohibiti fint, f ex infütuto

dem 4 m

de religione tra&ctent. (fuppofito etiam , quod

legensíciat effe Bibrum hareticum & fub cen-

reticorum.

Gb [

füra prohibitum ) non autem fi de jure, medi-

, at d

'&ina vel alba;materia , licet aliqua hzretica in-

terferant : Item quod parvitas materiz (quam

d medlum

communis ad le&orem unius pagine . cone

| feot

batior.f

ediut

ftringunt) àcenfíuraexcufet. — Ait etiam Mart.

Becan.22. c,15. q- $. s. f. ubi Bulla Geze vel

Pücer

ii

index librorum receptus non eft , Catho!icosin

)teü quü

"Germania non excommünicari ; qui legunt»

u5

u

libros hereticos. — Qua: fententia prefertim in

- Païaüïsc

illis locis defervire poteft , ubi omnia fcatent

Jiereticis & hzreticorum libris, ubi enim fa-

" T i

«eilis eft peccandi materia, non expedit tam ,

ïLll

hr

070

grávem cenfüram didtare, ne conicientiis la-

qu

il

queusjudiciatur, cim lex debeat effe non val-

,

[

de difficilis, fed utilisfecundum patrix confue-

40105

JudlCh[

tudinem loco & tempori conveniens. cap. a.

qm

qni

a. a.

cosö-'

u

Interim licet

forfan in aliquibus locis bJUHa

1b 4"! "

aut index librorum receptus non. fit ,. quoad

eri

n

pil ?

iíunt:à

j

genü;ras , non tamen paffim excufand

j

peccato

N

t

Pars IfI.I Cepät IT. $. II

s le-

peccato , qui libros prohibitos & obfceeno

X

lend.ere' i

gunt propter perfionis periculum.

*

i* db

Index porró librorum habet duas claffes; i

itntory

prima prohibentur libri heretici füb. cenfura

1072 du

refervata : inaltera continentes doctrinam fal-

Tet ex fe

fam vel bonis moribus repugnantem füb cenfu-

teddantur

ranonrefervata. . Inter aliain hoc judice prohi--

Qs àp

bentur etiam legi Biblia facra vulgari idiomae

onendi

se fine Epifcopi vel inquifitoris licentia, fed &

tentiam 1

hoc in Germania non effe receptum , teflatur

trbus pec

Laym. J&. z. trAti. 1. . g. g. $.. & optandum

910 C

foret magnopere, ut prxfertim Clerici & do-

e& fidjlæm

&cres dilgentius in le&tionem S.Scripturz itt-

(2 üi'S) ?Wal'j

cumberent;ne quodfrequenter cum magno Ca-

L 4dix) [

tholicorum Ícandalo accidit, à quibusvis etiam

Wam a

plebeishzreticis confunderentur Egofané quo-

1m' 1.76

ties.Scripturam lego, magis contra hzreticos

Mifragi

confortor, quiafemper deprehendo, quod vd

b "ffimtia

mutilaté aut depravaté Scripturas allegent , vel

um

textus aliquos notent, quos prater intentio-

Betm &

nem Scripturz interpretantur ad vitx carnalis

f mülitiam

licentiam , omittentes textus illos, qui ad perfe-

l Eyco

&ionem fpiritus caftigata carne & rigorem o

QOS)qui á fe

fervantiz mandatorum & Confiliorum DEI

Yi Gte,,

tendunt. 'Pid, f/up. par. 1. c. 2. n.7. 6$ par. 4

4 Ore am

€Ap. ilt. de jejun. perfectiffimum autem hare-

Ilf G

ticorum à fide Catholica recedentium fpeculum

AHloyos

eft Epiftola 2. Petricap. z. una cum commen

"

N

x

T. C

tario Cornelii à Lapide,

à C"Wn

Quod fi Parochus inter: füos quosdam ha-

4 4":([

beat, aut fufpicitur hzreticos, . non eft feniper

" an:

coníultum fcholaftica difputatione cum iis con-

"W!km,

tendglc

ln'

De Caf bus Rgf rF

21f

& obf

tendere :

do&i enim ob pertinaciam , & in-

do&i ob ruditatem non capiunt vim atgu-

us daäö

mentorum, prxfertim vero non debent ipfis

iifb t

nova dubia in fide proponi, quam quz ipfi-

met ex fe prüis conceperunt, ne magis dubii

esdodntz

rfeddantur.

lgitur potius expedit manfuete

nem [ 6

bj udxce;f

cum iis agendo tollere radice;m berefis, eos di-

fponendo ad veram fuorum delitorum poeni-

i vulväfl

tentiam remon/lrando ex Scriptura & SS. Pa-

; lxcenïla; 1

cepuum ^

tribuspeccatorum gravitatem & qualiter nosà

regno Cxlorum excludant

nam certiffimum

! À 0?(,

e(t radicem harefis effe , peccatum , prafertim

y Oi

carois , avaritiz, juftitiz, tefte Apoft. 7. z Tim.

s sagut

6. Radix, omnium malorum eff c,q;zdz!m,quam

:om mäf*"

quzd4m appctenm érraferunt A frde.

1. ad

i

mbusfü Ó

Tim. z. reppellentes confczentiam circa fidem

tung Züf

gaufragaberunt. 2..ad "Tim. 3. mali bomines

, o

proficient in pejus errantes & m errorem qmit-

rgäendv )

qw

oellt

tentes, Examinentfe ipfos heretici, confiderent

"P

picetatem & zelum refpicientium ab hxrefijécon-

1 n n

tra malitiam ad hxrefim tranfeuntium.

"U

a

[I. Excommunicatio refervata eft contra.o

p

o P

eosqui 4 fententia Romani Pontificis ad futu-

gme &f]go f

rum Gener ale Concilium appelldrit , Pelquorum

f0

j

y

fore aut. auxilio 4ppellzztum f;terlf

P

JIIf. Contra PJrr;zMa miaritiuios torumaue

um HUGE* j

fg'ttor:s » qui mare 8. Pontiffcis ixfefl ant,

dentim

IV, .Contra eccupantes bona navfragantium

j o

V. Coutra imponentes noba pedagia, gel g^*

bellas extra C;lf(ä fíói permiffos.

10

Ó q!i

j

Vk Contra falfificatores litterarum Apofa-

!

W

y)

!zwmm.

V^!I Conmn-

1011€ Cilm ) Jä

—

2Y6

Pars IH.. Caput YT. $. IH.

] Vntm fin

FII. Contra dantes auxilium , quos , Armas

$el matcria avmorié inffdelibus aut bereticisyeel

juiceme

eos de fl atuCat boliceRcligioniscertores f'cisits

]f' ,I'jc !

Wravatus d

VIII. Contra impedzentes Biäïuzlfiz'ad Curi-

quetelam d

am Romanam adferrz.

LX. Qui accedentes ad Sedem Apoff. $el rect-

QUftpettca

dentes , abea , Selmortantes imcuria per fe $el

JWücem Fec

Alios inter ffciuntynutilant , [polianty capiuntVel

TU o

detnent absque juri;fdic?ionc legztima.

ob

X, Qui offendunt Romi petant fel peregrinos

"4 fajl. j

«d urbem caufa. difetioni.

1tttoo,

Gf

XI. Contza cos qui affligunt , felperfequntur

Cardinales , Patriarchas , Epifcopos aut Legae

fs

ti

]

f05 Sedss . Aþofol;,

—

s

" ptopter

XIL. Contra percutzentes aut /þoliänte: » qui

!t fecul

n curia Romana pro f& $el pro aliis caufas a«

"vt d.

gurt, aut judicant, occaftone ditlaram caufarir.

mr) fed tü

Alicualiter differt hzec cenfüraab.ea, quafupe-

tuf,.f. /[Pd A

riusloco notio pofta eft. quia etiam comptee

morabilis,li(

herdit judices & advocatos (fi modo proptet

BRT

negotium in Curiz actum offendantur) fupee

püte&äcw

m

riores folum accedentes.

XHI. Contra eos, quz préetexentes

fritelam

9. $ bj

quandam appellatione recurrunt adLaicam poe

taft manjj

teff aten im cavfrs. Eccleffafficis impediendam»

CIlato ne

executionem litterarumApoffolicarum. Item qui

Qon Ht Vero

dmpediunt pro faisnegotiis ad Rom. Curiam ate

u ( Qenfur;

eedere $el litteras fi'po/fol imapetrare folentes.

h Atüjur

Sed quia S. Ponaf. dicit prietexentes fribolam

«ppellationem £$c. ideo non defant , qui cutm

rf's'ü&ilmen

Sayr. L. 3 tAefaur. cafuum cozfGfent. cap, 17« fh»

D]

Nr|

3- probabile reputent tantum frigolam appeliau

Ó

loc v

fioptim

|

lf&n.i

.

De Cafibus Referf,

219

; ( m

tionem finc jufta cauía interpofitam ad Laicum

ul ))[/lfllfg,x?

judicem comprehendi. . Et Covar. pp. 4q. cap,

3. 9. 3. refert in Hifpania effe praxim, quod

ertiors )

m d

gravatus àjudice Ecclefiaftico poffit fimplicem

querelam deferread tribunal Regium , cui dei

competat causam examinare, & datá injuftitiá

At

judicem Ecclefiafticum ad refciffionem actuo-

Z

rum compellere,.| Attamen hac praxisfepofitis

É j 477:) mp,?j,ij,

fpecialibus privilegiis fuftineti. riequit. efte Lay,

n

L. 4. tratl. 9. c. 4. Azor. tom. 1, Infl. mor, l. g. €

ul

14. nec regulariter falváimmunitate Ecclefiafti-

cá recurfus ad judicem fecularem etiam ob de-

; M.?'»"nguvf:

negatam juftitiam in foro Ecclefiaftico admitti-

jfipt 4

tur , propter defectum fcil. jurisdictioriém in ju-

dice fxculati, fed ad fuperiores Ecclefiafticos,

!

j oWW !

eisque ad Papam , qui ultiis à nemine judica-

7] ,4!!« fii

tur, fed tota ipfius caufa DEI judicio referva-

gt

tur,c. ff Pape d. 40. Interim confüetudo imme-

ab ea, gnf;'f

morabilis,licét de rigore jurisnon usquequaque

,und"

