Unde etiam non convincit, quod caufa ,

moatIOnCI

aequitatis ad minuenda incommoda litium faciat

onis. Dxy

Jericisretm

Clericum reconveniri coram Laico Judice;,

nam hzc eadem ratio ftat., in caufa poiï'e[homs

i etia mcm

propnetaus, & tamen SS, Can. non tam

Vefaftica t

,banc rationem ; quàm honorem ordinis Cle-

nüm re um

ricalis, ne per jurisditionem Judicis Laici ad

oram)udxccm

folvendum .compellatur , attendunt ; prouto -

rpro nE

etiam docét Martha 4. p. 4. C'a/ 136. nu7n. 10.

han ]i

quod expenfe contra temeré litigantem Cle-

j raram ïu

, ricum in foro feculari coram Ecclefiaftico Jadi- .

ks (lï 1&1 a».e*

, ce petendæ fint.

-Quod porro.di&um eft de

fis meatl

de prorogatione necelfaria hoc ipfum in que-

cL t

ftione eft, an Canones voluerint in cauía re-

al &

conyentionis prorogari jurisdictionem Laici in .

yvde n

Clericum; & verofimilius eft; quod non quia

Qf p m«

non folet prorogari , ;unsdl&m de uno genere

fu. EQE j

Iunsdlöhoms ad totum aliud genus jurisdi&io-

S&TCW

nis, deLaicali ad. Eccleüa&xcam fedintraidem

go i2

genus jurisdictiouis de uno ]uchce ad alium , id .

gfxzurt»

quod prater exemplum ex /epé . c. 1. de Casf. -

ref OHW"

Pel|- &$ propr. etiam fatis probatur ex eo; quo&

r/W'

licét ob caufam quoque delicti neceffario & le-

)eh!bgfur ]

galiter . prorogetur jurisdictio , -ut delinquens-

) n

fortiatur forum 1n loco delifti J. 7 C, Ubz.de,

C anonfi í

erim. mr:. op.1i tamen Clericus deliquezt 12

9&rccaüf"' territorio judicis Laici, non ab hoc, fed à Ju-

maf'l- u

dice Eccletiaftico illius loci )udxcabltur ut om-

nes DD. fatentur.

xrcuCW

p 7

. Nec multüm refiftit huic opmmm , quod.

j a f*

C 3

' Cleri-

l

$54

ParsI, Caput V. $. IH.

Clerico a&ori poffit compenfatio objici coram

quni

tüéfolea

Judice Laico tanquam Tegitima exceptio per-

a&f

emptoria: nam-compenfatio fupponit debitum

Auth,),

liquidum , vel. quod in-contnenti liquidari

cit alb

poffit& cüm fit inter res fungibiles ejusdem.s

ece(f

gencris v. g. pecunie ad pecuniam, vini ad

tolenj

vinum &c. ipío jure per eam tollitur obligatio

tualem,

« a&1o,

At vero reconventio vel fupponit»

debitum illiquidum idd'igens fententiáà & deci-

Attgm

fon fem

fione Judicis, vel eft circa corpora aut res di-

mulos d

verfi generis, qux inter fe non contribuntur

vel compenfantur , & copnfequenter debent fpe-

f tf

cialif;n:entiá Judicis impetrari, qualis fentert-

Tiptgt P

flf,*, n.ï

tia ex defectu jurisdictionis non poteft ferri if

Cléricum e;g. Clericus petit à Laico equum;

fiionabil

Laicus à Clerico fundum , vel domum , &c.

f5 t vim

iaf

certé cüm equus & fundus ipfo jure inter fe;

zion compentfentur neceffe foret per fententiatm

M cfæmjn

Judicis Laici Clerico fundam abjudicare, quo

ïïofum e& (

fané fatis durum videtur.

Vütin m

Quare pondcratis

tutriusque fententis in hac controverfia ratio-

3.2»/&.461

fiibus , iple opinor hanc pofteriorem magis ex

Deinrle

y c;

jure. defendi pofie, tamdiu enim flat pofictho

illius regule, quod Clericus coram Eaico coft

Qf5 3 C

'lierum M

veniri ( eft autem reconventio fecunda convett-

tio) non p

eXpenfsc.

oflit usquedum ab ea excepto ju;e

aliquo exprello monftretur,

Tiemp n

*

Not. XHI. Juri admodum conforme effe 5

) audl[u«

zt etiam familares & domeftici Parochorum

qw m Cau

gatcdeant hac immunitate Ecclefiaftica -& fo-

Pt

zj privilegio, ficut docer Martha 4e Zurzsd. p.4-

wHaf&Pe

€2f. M1. argumento à Scholaribus duéto ( tan-

Ny,

quam

De Immunitate Pe;fänaïz'.f

y4

[l

quamà minori ad majus , .cüm Clerici ordina-

) ob]icï etti

tiéfoleant effe magis privilegiati) quorum nun-

exopto p*

ci & famuli gaudent eorum fori privilegio;

gonit bt

Autb. babita C. Ne filius pro patre.' Idem di-

v i

cit Balb. zz /.4..C. Ne uxor pro marito de fervis

yles j

necelffarus & fcutiferismilitum ; folet autem.aliàs

niam, v

tolerari argumentum 3 militia arnrata ad fpiri-

litur oDl

tualem.

) «d fUPPOmL

Attamen hanc fententiam judices feculares

yenii 68

non femper obfervant, qui concubinas & fa-

yora a f*

mulos delinquentes Clericornum ad fuum fo-

s conmd

fum trahunt. Verüm circa hanc praxim re&té

«crdebettt

monet, Paul. Laym. 7z Thbeok. syor. lib, 4. tratf.

dl t

J« €. 4. 7.10. non polfe aliqua confuetudine 5

l OWPK m'

tationabiliter introduci , ut judices vel li&to-

aj gqurf

res per vim fine licentia Parochi vel judicis Ec-

] dormut l[

clefiaftici domum Parochialem ingrediantur &

o t

inde faeminam aut-famulum extrahant: inju-

duod fcnmä

tiofum eft emim per vim'*ingredi .domum alie-

b'u(äfüfi)lï

"

nam,inquam non eft jurisdict. 1 0. $. /cd 6 lex.

yate

p

V p f

8 nfE . de Injuriis.

o

ii

Deinde & illam- eon

fu&u&inefxæ reprobat »

g

rot em n

Laym. c,7. ex qua petuntur per judices [ecu-

[i

jn P

lares à Clericis expenfx factzn captura mu-

oratm /

ao

lierum (ufpe&tarum , tanquam qui bujusmodi

fecunti "

expenfiscaufam dederint: quia expenías folvere

q

e exe

nemo tenetut , nifi priusà legitimo judice cita-

tus , auditus, & condemnatus , & Clerici dant

Ü

/0.

nformi

quidem caufam capturz remotam , norr auterm

; Pamd'()

proximaám , proximam enim dieitur dare , qui

(aiat

k

anftat & petit capturam.

.

4j* [r

Not. XIV. Quod in caufa evidio

ftüs pto-r

babilius

C 4

wusd"&o ;;þ

ais i ia

56

-

Pars J. Caput V. $. If.

babilius fit, Parochum vel Clericum vendito-.

E

rcm teneri fuum emptorem Laicum, fi ipfi fu-

acn Q

per re empta lis moveatuf , coram judice [xcu-

r rare

lari ce*wderejuxm arg. L. Senditer ff. dc?u—

feltbd;

eiic. Cov. pp. qq. c. 8« 2. 2. Galll. 1. 9. 37. 9. 7*

Qu at

nam tali cafu Clericus non eft reus prmcxpahs,

fan g.

fed rei defenfor, & ficut aliàs poteft Clericus

Vij 2

in foro etiam fxculari pro fe & conjunétis ac

?^ r

miferabilibus perfonis: poftulate c. z. & fm.- -de

/j, [»CM

Poff l. ia etiam in pr opofito, cenfetur ehim»

mmdt f [//]

eti.m caufam propriam agere, cüm inïus in-

—

mälomg

ter!t, nc res vendita evü*xcatur.

36 Not. XV. (luod Parochus vel Clencus cot«

reus in caufa civili vel focius criminis cum laico

Cf&a[ f '&Qh

It

mhzlommm coram proprio fuo judice Ecclefia

fs ecda

fRico conveniendus fit Martha. Z. p- 4 c. 11f

R«no Ó

Nenoch de drbitr. Caf. 371. num. 12. Cov.

hm

pPaqeete

ttanfca[ em

ï

Not. XVI. Quod fi Parochus veI Clencus

Vldemr

fit hzres Laici tunc inprimis petitio haredita-

r wmm

tis vel apertura teftamenti debeat fieri coram,

t at fib

Tudice

Laico tefte Covar. pp.^qq. c. g. z. 1. de

aj aW

crtero autem actiones pafhvæ hzreditariz in-

ftituende fint coram judice Ecclefiaftico con-

MUA

um

trà hazredem: Clericum. Cov, Z; 4 z. 4- .quia

f rc-

tamen haresregulariter convenmpore& in loco

t ii

ubi defuné&us gon.ziïet. L. beres. 1g. [f. de fi

Qu cum

^ €rcis. ideo hzres Clericus declinare quidem

;urdl ;aä:æm Laicum ; fed non Ecclehaü-

€um iilhius loci, ibi de£fin&us refpondere debuif-

la Bde ldt (

& t Á

íct. Jcan. Hon. z4 £zt. dccrcn. de Foro comp.

mtm. 17*

mClmcm,

RUE

Qllld ä

i

De Insss;,unitate Perfonali,

7

cum vedit

Quid autem , fi lis jam fuerit in Judicio. i$

um, flïPï

i

"

fxculari conrra. defunGtum coepta, anne Cle-

m jdice u

ricus heres eapdem in eodem judicio continua-

li f. 1]

re debebit; non poteft quis facilé etroris argui,

. 1,0 37:"1*?

qui alterutram contradictionis pertem fequitur,

es prind

nam affirmantibus & negantibus fix funt ra-

otelt Cl

tiones & authoritates apud Covar. czt. cap. g.

; cotjd

z. 3. Panorm. z c- quia r. de Jud. s. rr. Bald.

n

lib.i. Conf.207. Egoaliquando in 'Xhefibus

cetfetur dU*

meisdeforo comp. 2. $. « n« 4« 65 g« exiftimavi

lm jpil

diftin&ionis fcdere has contrarias opiniones

conciliare poffe: ut nimirum affirmativa pro-

4 Clerin d

cedat in actione rezli , negativa in actiüne per-

yoinis C

fonali , & fané de hacdittin&tione fzpius cogi-

juior Bd

tans;necdum eam erroneam repeti,

TAT u

Ratio vero , quod aótio rcalis contra de-

p )

funéótüm Laicum cepta in Tudicie fzculam

tranfeat etiam in Clericum hxredem, 1ta.mi-

hus VCI Ck'

hi videtur, quia tunc Clerieus re&té conveni-

etitio j

tur coram Judice laico, quando res qu peti-

at fci a

tuür eft füb Jurisdictione judicis laici, ficut in.;

g )9

caufa feudali clarum eft. c. ex transmz[[a, de f2

vo comp. Íed resin quam actio realis contra de-

; hll

M

fun&um Laicum in foro fxculari inftituta eft, -

AUA

etiam fucceflione Clerico manet füb jurisdi&tio- -

tl

ne Judicis Laici ergo &c.

Minor probatur ;

jnpo

quia cüm litis eventus fit dubius, & per litis

rfj I?' [l

ldl

pendentiam poffeffor conftituatur in ficta ma»

noi &

»

la fide ideó a&ione realiinftituta dubium cü',

cre [

an res fuerit defundi, & coníequenter, an2

ofié

"r

inCleticum haredem & jurisdictionem Ecclefia-

Ricam ejus deminium tranfierit, nemo enim

C ;

poæ&

$8 |

ParsT. CopuitV, $.TE

dentio

oteft plus juris in alium transferre , quàm ipfe

habet. . semo poteff. ff. de R. I. jam fubfumo;

Tbnet «

in dubio melior eft conditio poffidentis, & non

Wad. &t

ao p

debet aliquis in dubió & lite pendente fua pof-

feffione privari fed in noftro propofito Judex

eum, di

Conyenity

Laicus eft in poffeffione jurisdictionis contra

defun&um exerceri coptz fuper rem litigo-

Dem habe

&t hrscid

fam ; ergo ante decifionem caufz ea Privariknon

debet.

geere jun

t lul

Ex quo tamen non fequitur , quod generali-

tet actiones reales contra Clericum in foro fx-

eulariinftituipoffint , nam quando res femcl in

lEst

pacificam poffeffionem Clerici devenit, tunc

quantum ad jurisdictionem in eam, poffeífio

Iu

Nec etiam

ftat penes Judicem Ecclefiafticum.

obfiat, quod pro tali ré litigofa detur Clerico

h !(!Fn

hazrediactio & exceptio, & ideo cenfeatur i

E.

? Exdäic

xpfius patrimonio & confequenter de foro Ec-

D777)

clefiaftico.

Refponderi enim poteft , illam

3]

FUIT

tantüm rem effe de foro Ecclefiaftico quz in

DN

patrimonium Clerici ab initio pacifice & bona

* d

ii

&de recepta eft, poft litem auter motaim & ubi

5 C-"lfd

geus cortvencus in ficta faltem mala fide confti-

lu

£, du

tutus eft; non potuit Judex Laicus poffeflione

fux jurisdictionis privari.

& Ioj

Ratio pofterioris partis & circa aizezem per-

:

J'onalem eft quod principaliteripfa perfona con-

t g

veniatur, & res qux petiur, fupponatur effe;

j 93!:

in dominio Cletici, ut fi ab ipío petam Ioo.

"c PWC

Qquos defuncto mutuavi ,. Clericus debitor eft

PC

generis , & tenetur fuos nummos meos facere,

fi

à

LT

& agam ex venäto, ad «adendum equum

d

If

De,Immugnitate Perfonali.

15

defun&o emptum; ante traditionem Clericus

ne, n i

. jam libl

retinetequi dominium. L. tradztzonibus. C.de

Pacl. &c. proinde inconveniens videtur ; ut

fidenos; &t

ndente fra g

a&io perfonalis continuetur in hzredem Cleri-

cum, dum Judex Laicus nec in perfonam quae

propoüto [

dronis cont

convenitur , nec in rem quaz petitur jurisdictia-

nem habet. - Quamvis autem préfento ttibus

er rem h(l

T

at jurisdictionem , id tamen procedit in eodem

genere jurisdictionis, non vero fi fiat mutatia

de laicali ad Ecc!eüc&icam.

yq genäill l

]

jcum t 0007

CAPUT. VI.

ndp rl

De Exattionibus Epi[topalibus , qui«

j dcit,

bus Ecclefía P arochiales fabjacent.

1 ean ; P[W.

SUMM ARIA,

g. NU

p Que fint exatliones Ecclefiafl ice.

Á du t

2. Exattio primorum frucuum confuetudzne ,

dep i

1

ptrodutla eff.

yerde

gtl m:f

3« Quid fit Catbedraticum ad id tententur om

"s

nia benefrcia, non tamen Monaftería.

ïehaüi;olqu;

4*

Quid Charitatieum fubfidzum.

nv

»cifct *

f-

Caufz petendi charitatium fubfidium de-

g m

bent e[fe manifefle E5 ratiogabiles.

n fdc a

6.

A quibus exigendum cbaritatz$um Jubfidin.

" i

7*

Penftones alumnaticas Epifcepus exigere po«

tefl ab omnibus beneficiis fue Diacefss.

,f

8.

Quid fit procuratio,

Ipmeyfonaf

y-

Quid portio Canenita, $ quarta decimarbs.

f

Onawr Ü

s0.- Potefl fcriptione $el confuetudine aboleri.

Pe[am j

Jttt

XACTIONES quas E

ifcopi ab Eccle-

(us

de

E

fiis Parochialibus facere

;

olent hz funt 1.

f

Ti

Taxa annata, feu primi fru&us 2, Cathedra-

um *

ticum

i

- 60'

Parsf. Caput VI.

ticum. |. $. Charitativum fübfidium. 4. Penfio

li

6.

Chacratiy

alumnatica vel aly cenfus.

$. Procuratio,

furfnecial

Portio Canonica. 7. Quartadecimarum. Vie

deamus de fingulis,

tcmo.q

.m Ix.q.j

* De Primi:s Fi'z;t&ibm.

- ] 4&c exa&tio confuetudine magis quàm jure

6 all:g.'t

fundata eft , etenim in c. wz. et Ecclefiaff.

MAT

benefíc. dimin. confer. in Concil, Trid. feff. 24*

( dqh

de Ref.czp. 14. aperté ftatuitur, ne in collatione

Mmg

benefciorum & Parochialium Ecclefiarum ali-

ülbdi(is D

quid de fructibus fubtrahatur , vel aliquafolutio

exigatur & quia in d. Concil. etiam quaecunque

lïbl[m)ä;ä

hi /1'405 Ez

confietudines reprobantur, ubi hxc exactio vi-

get; dicendum erit conciliumin hoc loco recep-

7 in

2771

tüm non effe, ut etiam advertit Paulus. Laym:z8

"JIbeol. smor. lh. 4. tratl. 9. cap. ult. $. y, 9. 46«

AU ext

falan ,

De Cathedratico..

U s

itaaccipfef

ATHEDRATICUM eft exa&io duo-

daïe vd (

rum folidorum five duorum aureorum, qui

'mmx[&d]

de reditibus Ecclefiarum Epifcopo annuatim,

—

Tif

perfolvendifuünt in honorem & recognitionem

N

Cathedra Epifcopalis. c. conquerent. c.1á . &5 ibi

Taturg

Gl. Ze Offíc. jud. ord. alio nomine hzc'exaclio

äf! af

etiam /yzodatzcum appellatur, eó quod in fyno-

d com]

do Epifcopali olim perfoluta fit: & hodie juxta

g

V as

Canonum confüetudinem in fynodis decanali-

Dinij

busperfolvatur. Hanc pecuniam (qua de con-

V ficel

fuetudine augeri vel minui poteft ) Epifcopus

g.

r ramsuti n a

ab omnibus-beneficiis fuas Diocefis. petere va-

i 4

let, exceptismonafterii, quz regulariter à lege»

ün

Diccefana (qua in recipiendo confi(tit. Gl. in

uI

c. dilt-

/

4

: Dc Exvaöh'mio'-u.sþ » &t.

m, 4, Pt

c. diletfus 18. de Offic. ord. ) &cut & proptereà à

Charitativo fubfidio & aliis , ubi non. proban-

Procurano,

ecimanum. Y

tur [pecialiter fubjecta; exempta funt. c. zmter c£-

teva 10. Q. 1. C CT pro utilitate 16.4. 1. C. quam

fít 18. 3. 1. Barb. e Offic. Epifc. alleg. 86 . im fms.

77

^

& alleg. 37. 2.45-

nagis quäm N"

- De Charitativo Subfidio,

p il B

"HARITATIVUM SUBSIDIUM eft quz»

j Tid. ff

[

dam exactio extraordinaria propter mani-

nen COHZIfGF."

- feftam & rationabilem caufam enm charitate à

Fcdeantm j

*"Tubditis poftulata. c.. c/zm Apoffolus .. de Cenf.

v

2

X

aliquafo.ï«

ubi proZzbemusinquit Concil. Lateran. ze /22di«

jam quani

tos fuos Epifc, gragare prafumant, fufiinemus

hac x

eutem pro smultis nece[fetatibus , qua aliqueties

y hoclocore

f'perSeniunt , ut. fi manifcfla & raiionabzlis

pls af

caufz extiteritcum charitate moderatum 4b eis

faleant auxilium poffulare.. Verüm hzc non

,:/!TW jM

70!

itaaccipienda funt , quafi fubditi pro fuo arbitrio

di eaiod

dare vel denegare poífint charitativum fubfi-

dium, fed licét abinitio cum cbaritate & demon-

m aureorümfï

ftrata neceffitate à (ubditis peti debeat, expoft-

cp0 gnn

facto. autem proptet eandem necefhitatem ex

T

paturali zequitate. &. jure concedente omnino

gtl

adpraftandum auxilium obligantur , & per me-

yine i

&

dia compulforialia adigi poffunt. Pan. & Hoft,

e0f

udin

& communit, 24//i in d.c. càm Apoffolus ficut

m

hodj

in fimili eleerofynam largiri a&tus charitatis eft,

jtiod k

in neceflitate tamen judex poteri£ cogere divi-

jl

tesad eleemofjynám eandam. Barb. 4e Offc.

d

g) 8

Epifc. alleg- 87. n.4-

celis ff

It

jl

l

. Porro juftz caufz petendi charitativum fub-

$

alante d

fa-

| üdxum ,omnes & Qngulä in fpecie exprim;

;j

a

eilg.

Lé£d

63

ParsT. Cztut

z

A

tilé non poffunt, & textusjtantüm in genere;

ls.

manifeí z & rationabilis cauf» mentionem fa-

t üriày

cit; ideó potiffimum in judicio & confcientia fu-

Qorum. p

perioris pofitum eft, quenam talis rationabilis

Cenaà qui

tauía cenferi debeat , tefte Pan. zz eod.-cap. 6.

ent ampla

n' 4-

Interim tamen urnam vel alteram caufam

cium qude

pra ceteris rationabilem referunt DD. Itainpri—

MORT

mis à Sac. Cong. declaratum referunt , novum

fupeft al

Epifcopum poffe propter expenfas in fui electio-

R, u tf

16, confirmatione, & confecratione factas chari-

; L 4

tativum fubfidium exigere, prztereà etiam fuffi-

Ateipi g

ciens caufa petendi charitativum fubfidium com-

TL nefri

muniter à DD. reputatur, fi expenías fecitEpi-

fitiirera

Ícopus in ca:ifis & negotiis totius Dicecefis, item

hd itm

f; debitapro bono communi Eccleíix vel totius

! '&Publi&

Epifcopatus ab antecefforibus contracta diífol-

De b

vere velit,fi ex caufa publica & neceffaria ad Pa-

N Congi

pam vel Imperatorem aut Concilium gcnerale

of

vel provinciale venire debeat &c. Barb. 4e Offfe,

Ritürm 4

Epifct. aJeg.87. n: 26. E5 ffe

44* Tamb/. de jure

Abb. dzfp. 10. que/f. 5.

icaiïïhw

Exigitur autem . Charitativum fubfidium.

h .d.l.ni

tantüm à petíonis Ecclefiafticis rationefuorum

iGa/uP:,zg

beneficiorum non veró à Laicisut ex c. conqute

Bitiatoy, í

vente de Offic.ord. ex càp. 65 7. 10. q. 3. fatis

gi ! 1 Omm &

colligitur licitéenim Zz 4. cap.cpm Zpoftolus ge-

quüm þf)' |

neraliter dicatur, charitativum fübfidium à fub»

Pt

ditis exigi poffe, tamen in propria fignificatione

P ",Mfm. :

Diccefani laici non dicuntur fuübditi Epifco-

&i à

po (fcilicet quantenus Epifcopo , nifi fimal fita

d

Dominus territorialis) quamvis quoad aliqua

fpiritualia fuo foro fubjiciantur, ut re&té notat

.s llsng

Gl. /s

ï

$

DeExattionibui, C5€

65

Gl. iz Clem. 1, 0. fabditos de Foro tomp. notan-

tünt i genC?

anUOïRm i

ter dixi à perfonis Ecclefiafticis ratione benefi-

ecofcenti

ciorum poftulari charitativupr fubfidium ; unde

tals ratiott

Clerici qui beneficium non habent, licét hábe-

H a d)

ant ampla bona patrimonialia ; vel qui benefi-

cium quidem habent; fed ita tenue , utpreter

alteram cat/

coneruam füftentationem.nihil ipfis de fructibus

D D. itautp

ferunc, no0i

fuperfit; ad charitativum fübfidium nonobligan-

tur, ut refolvit. Navar, Ze Cez/. Cosf, $. Barb.

EH 1 Ievrü

d. 1. 2.48- 6 feqq. ubi etiam iftud notabile po-

jyne m»ras hl

207 ulaml

nit ; qnod chatitativum fübüidium ab anteceffore

in beneficio petitum. & non folutum poffit à

(ubs fidium t

fucceffore tanquam onus reale ;

& tributum be-

" n(aS Eecur

SDlæCd

neficio imipofitum exigi erg L Imperateres 7«

4 f. dePublicanis 5 9ellig

cdeu

[ Cn

De Penfone Alumnatica c aliis.

condaos

ne'eHäxla a

N Concil. Trid. feff. 2 3. de Ref. c, 13 . ftatu-

7

nc,hum gLnC

tum eft utin qualibet Ecclefiachathedrahi fe-

minarium aliquod erigatur in quo juvenes &

LL- Bab M r

, Tunb./ i

adolefcentes educentur ac in difciplina Ecclefia-

fticainftruantut, Cj adolefcentium atasinquit

"Trid.ZJ. zif retl? znf:tuatur,prona fft 4d mun-

, (

di &oluptates fequendasy(5 nili d teneris aunis ad

" l

pzctatmz Cf rclzgzanem znformetur ) anthuam

'Ufex m q

i

gitiorum babitus tetus bomines pojfrideat, nun-

quam per 'fect? ac fie maxzmo ac ffeguiari-DEÍ

;n//þ"f"'w

omnipotentis auxilzo in a'zjc'zplma Ecclc/ïajhcl

ibl d;umül*

peyeseret.

Ad hoc propterea feminarinm etrs

alig Unlfiw

gendum & coníervandum poterit. Epifcopus

ubdm i

omnibus quibuscunque beneciis, Ecclefiis lu

mü fimul W

Diocefis ( qux tamen propria feminaria &

noäd jj

Scholasnon habent) certam penfinnem impo-

nere

ut mre a

-u—M

]

64.

Parsl. Capst v f '

w i fum

'närg*;, tit £ d. c. 18. latius habctut. - Alias prz«

tereà penfiones ( qux & cefifus in. jure dicun*

epepof

cade, & fs

tur ) recté exigit Epifcopus nimirüm temporey

Cica i

fundationis aut cónfectatiomis cumt confenfü

conliitun

fundatorum & ex jufta caufa Ecclefix impofitas

tüum nomit

juxta c. pretered 2369 ibi. DD. de jure Patron

Tier. ex pof

e. quapto de Cenf. item & tefervatas in recogni-

tionem beneficii exemptionis , quam Epifcopus

Gorrexio &

Cünam aut :

cum confenfu Capituli à fua Jurisdictione Eccle-

ltitde Co

fix dedit; quód facere poteft tefte Barb. de Offfc,

Epifc. p. 3. alleg. 89. prout etiam S. Pontifex

Vüdimayi,

Qületudo

eximendo fibi refervat cenfum aut penfionem

u qmdquaf

€. copfi itutus &. de Relig. dom. c. cüm penerabilis

C. 21. dle Cenf. extat vero prohibitio Conciliam.

"LOm gr;

35 c. probibemus 7. de Cenf. ne novi cenfusim-

/ mud. CNO(

ECmf: in

;ponantur Ecclefüs, ne veteres augeantur ; &c.

quod potiffimum de ceníi perpetuo accipien-

lum Trd [

dum eft , temporalem autem cenfim ad unum

Cühia nf

g

&t (bf

vel plures annos ex jufta caufa, v.

o

, pro reparae

tione Ecclefiz Cathedralis, ad ex'olvenda debi-

Rn db

Wt r

ta, pro alimentatione paupernm fcholarium &

aliorum ab Epifcopo imponi

poffe tradit Barb

n:enfäm fac

$. p. 3. al'eg. "E 8..7. J & 1.

Q ptovinc

De Pro'curatafiän:. ;

Nett e

JROCURA TIO vihil f aliud,'quän»l vi-

Cof. g.

POJH C0n

. &us & fuftentatio debita: Epifcopo pro

tempore, quo Ecclefias fuz Dicecefis vifitato

(lsdnt

danda ex reditibus Ecclefiarum vifitatarum, li-

IT-OF Q9

UET

cet autem Epifcopi aliunde , largos reditus ha-

beant; ut tamen eo faciliüs permoveantur ad vi-

Weiegs

f

CO

fitationem ECcleIïamm; jgi-e conflitutum e

uc

s D I:.;;-?mc;fmniönlf.t ,& C-V/

6;

Í

ut. fuis fumptifaus patc&re; & ab ipfis Ecclefiie

w A

exigere pofhint: dignuseft enim operarius mer-.

us n juedié

cede , & fuis ftipendtis'nemo facilà militat.

imirüm s

. Circa iftas procurationes primitus quiäemþ

15 cum'bonli;

conftitutum zz c. 3. £5 2. de Cenf. im 6. ne ea-

Ecclefz itpl

rum nomine pecunia vifitatori daretur, id ta-

D dj h

men ex poftfacto Bonif. VIII. z c. . eod. tit.

matas n reo

correxit, & liberum reliquit vifitatis, utrum pe-

s quam EPI[CU:»

cuniam aut victualia dare velint, quod ipfum.,

"

visdidionedi

*

deinde Concilium Trid. /éff. 24. de Ref. c. j

te&e BarbM

confirmayit , adjiciens , ut in' 1islocis; in quibus

eam Y fonil

confuetudo eft, ut nec vi&tualia nec pecunia

im a penit

nec quidquam aliud ín. vifitationibus accipiatur,

n

fcd omnis gratis fiant,id omnino obfervetur. .

Jhbito C(mciü'r,

;. lllud quoque, quod jam prius zz d. c. z. & 2.

ge noxi al

de Cenf. in 6. prohibitum erat; reperüit Conci-

6 augeantüïl)lï.

lium Trid. ne videlicet extra procarationes pe-

peïPCfUO

quy

cünia aut muntis quodcunque qualitercunque»

cuim d

etiam oblatum à vifitatoribus, vel iis quos fe-

j5 p L

cum habent, accipiatur, confüetudine. qua- .

ext

Q.VCD

l

"

cunque etiam immemoriali non obftante , adeó

"um (cholcit!

ut accipiens prxter. dupli reftitutionem intra.»

,Poffe qa

menfém faciendam , aliis infuper poenis à fyno-

do pf*üvin-ciali determinandis multari debeat, .

Advertit etiam Pati. Zz. c« procurationes 13. de

Viþ!ff- i

Cenf. 4.-4. quod Epifcopi five vifitator non

poílit computare expenfas, quas facit in emen-.

" ahüd à quam !

t

E"LH-OP f

dis aut conducendis equis, minus xftimare equos

55 vü.l"-

DlæCC

mortuos, veftes detritas &c. cum 'ïgntüm vi-

: Mmum» ]

&ualia aut eotum a.&imatipnem accipere de;

f

fo 0i rcd[tuï

jure permittatur.

n

fj

. Oxterüm omnes qui

dem Ecclcüæi'viücam.

li

VCVXCC-

&

66

Pars I. Caþz;t VE

(exceptis oratoriis privatis c. ffz. de Ceyf. & ex

ldl C

quorundam fententia hofpitalibus & fimilibus

Ttione qu

piis locis, quorum bona przcisé ad füftentatios

dedücitur

nem pauperum coliata funt Zerola zz praxi

Ti cu. d

EP!]?.P. z 9.'51:"/1-1'4!!'0 $.6, dub, 7- ) ad procuta-

j dhg

tionem tenentur , etiam Monafteria nifi fpeciali

DeQti

grivilegio vel confuetudine immunia fint , Trid.

€. 3. €. fopzt£ 14. de Cenf. — Si tamen Epifcopus

qudtem;

MW

una die plures Ecclefias vifitaverit ; non à fin-

«n'xbus Ecc

gulis fingulas procurationes exigere, fed una.»

-an!iquos ;

tantüm procurztione pro illa die fufficiente

partem e

contentus effe debet; atque ad eam prxftandam

CT oner

non una fola Ecclefia gravari , fed etiam reliquz

stener

"

illa die vifitate juxta proportionem füorum re-

J teceng

dituum concurrere debent per tex. & DD. /z

U de deci

€. cum inflantin. 16. $. fané C c.

procszigms

&il

23. de-Cenf. c. 3. in d.

Tetmen £

De Portione Caponica , c qwm

't( d]t OJ[.

Decimarum.

i aur

Ttty af

ORTIO CANOOICA eft quarta. vel

P

QKM Qïæ(&

tertia pars ( juxta locorum confuetudinem )

ag &

quapa Epifcopus de jure Canonum ex omnibus

allis , quz teftator Ecclefiis vel piis caufis reliquit

exigere poteft, c. O/fc. ci requzfiozt. de Tefl am.

4 (

Ex iis vero quz legantur pro fabrica Eccle-

fir pro ornamentis, lurinaribus, pro anni-

d[i!ng;ji

f

veifario feptimo, aut trigefimo die five aliàsad

perpetuum cultum divinum portio Canonic&»

J

ron debetur , dumr:odo non ftudio in fraudem

Epifcopi fub tali citulo reli&a fint, quód in du-

l RC! in

bio non prefurpitur , dolus enjm probari debet

I de«

*un

[

"be Exatlionibus , &c,

67

$. dolum C. de Probat. c. fin. de Tef am. de do-

. d Cf W

bus & ii

natione quoque facta Ecclefie inter vivos noti

3 adüfteno

deducitur Canonica portio c. de bis 4« de Sepul-

ferola in j

tur. c,1. de Stau Monach. Barb. de Offic, Epifc.

-

lg

p. 3. 4lleg. 86. m. 26

deria li [

De QUARTA DECIMARUM fciendum eft,

ninia finty 1

quód tempore primitivx Ecclefiz , cum Epifcops

ramen Eplo

efíent pauperes, ftatutum fuerit, utde oblatio-

i, noni l

nibus .Eccle(iz factis füumerent medietatem ; c.

jeare, f o

.Antiquos ro. q. & procedente tempore tertiam

110 qie ff

partem ex fructibus Parochialium Ecclefrarum,

ean Pf&f&än /

«um-onere«amen fabricz , id eft; ut illas ruino-

fastenerentur reficere c. c. &fc. wnic. 10. q. 3. fed

fdeiio rf

gnem lo

jure recentiori tantüim conceffum eft Epifcopis,

[ gl n

"t .dedecimis ad Ecclefias parochiales & non.

d alias pcrtinentibus quartam partem fine one-

fe g

retamen fabricx accipere poflint. c. conquaren-

tt de Offic. ordin. c. de quarta de Prafcript.

: Ü qwm

Hodie autem magis au&is Epifcopatibus ifte

quárz paffim in defuetudinem abierunt , &

lxb 'efï qui 1

quód przfcriptione telli pofint tex. eft 7s c.

quarta. & tradit Barb. . aleg. 86 m. 4.

con

ib

um e 07

CAPUT VII.

Jüscan!ïs gl

A c ;fuä[iter Boma Parochiarum

i H 1In

) fäbfiæ qu

alienari vel prafcribi poffint? Item de Re-..

js, p

fitutione in integrum , aliisque Eceleftarums -

-hg GVC ahgn

- Parochialium juris, $ privélegiis.

rio Can

SUMMARI A.

lio ia r

J "

z Res immobiles &$ mobiles preciofa Ecclefra-

; quod

Q

pmbm

Frum 41?:;*14(:' probiäenïwrz

[^

z. Quid

Y

6$.

Par: I. Cïiþut VII.

;

r* cgl:zd per zomen qliwatianisx iätc/ligatuf..

lend dir

3« Quis nomine fuperioris Geniat, cujus;äutha'g-

l

d. jem

ritas zlienatione requiritur.

Deinde eti

4. Alienatio injuffa ipfo jurt eff nulla.

quidam dq

$. Bona Ecclefiaffica non n

2ff fbatio 4o. n

qerciden:

vum prafcribuntur.

-

gum teny

6. Ecclefie per prefcriptionem

el :;l;äs intr-ia

4ut extra judicium lefe datur beneficium.

- tiorati :;-,g

tltratienm

Reflitutionis integrum.

/

Mpanjit

trtreab ;

P. Quasnam alia jura competant parochiis. ,.

Af

-Ermkx & ixidubitatum* eft de fure, quód.

C

am( ?hj

Fin

(E

omnes res ummobiles five folo cohzren-

naxafoïe':mia

tes, fine cau'a neceífitatis utilitatis , vel pietatis

alienari prohibeantur.. z. £. de reb, Eeclefe mom,

2 que s

8 vtl

4lien. ut prxdia; fundi, domus &c. quibus etiam.

4 Óc Dr

annumerantur jura incorporaliaüt jura pifcandi,,

venandi, aliáque jurisdictionalia c. z. 4e Reb..

Nonine

tte alfena:

Ecclef. non alien. in.&. 9. Clem. 1. eod. ficut &.

cenfus annui; fi ex fundatione vel aliunde if

n «

perpetuum conftituti fint, pró fuftentatione miz,

niftrorum Ecclefiz vel ipfius Ecclefiz conferva

qhiblïs P;Qm

W

le hgi»;uy, (

tione. Clemat, $i tlumque amnui reditus de V. $.

1 *;dfr.nm

Item etiam alienari prohibentur MOBILIA

WUdtes f

PRETIOSA , qualia cenfentur , quz funt de;

juretis

thefauro Ecclefiz , vel propter pretium , arteni

autanti

Üont ren

quitatem, fingularem fplendorem Eccle-

pret

'X' $

fix conferunt: ficut & reliquie Sanctorum pre--

F

Álien

[

fertim ubi pe

fte Ricc. p. r, re/alur. 6o.

petuz fepultura 'mandgtæ'funt, te-.

te CH Ti

ï

ha

tb

L

s

Nomine autem alienationis- intelliguntur

lp time

inptimis ommnes COntra&us,guibus daminiïlim'

U

CuPleqw (

[

Dc Pri6. Rerum PArocb

69

zs mte!l:ga M.

stile ve] dire&um transfertur ; ut donatio , vén-

de: AWIIS'

ditio, permutano, feudum & Emvhyteuhs &c.

.

Deinde etiam omnes' contractus qmbus nog»

71 m

quidam dominium, fed tamen poffeffio aut jus

fu. m

pere Lgicnfh fru

OM

vt

is' ex re Ecclefiaftica ad lon-

gum tempts transfertuft , cujusmodi funt oppxg-

*

fl 4l i

noratio fp :cialis , afusfruö?us & elocutio facta

Aatir bf

ultra triennium c.zuLic. ed audientiam Extra-

Pfag. ambitofe , de veb Ecclef. mom aliee. nifi

77 parachz:

fint res ab ?nnquo ali:

r folitz, qux etiam.;

ad Ecclefias reverfe (antequam re intorquetur

de jurt; ( m

bonis apud Ecclefiam manentibus) denuo fine

« folo cohzrfu

noxafolennitate alienaripoterunt, utifüntprx-

ans, vdit?

dia qua ruflicis in feudum vcl Empnyt-uü'n..-

myT

aut vitalitum dantur Z. Extraäag »mzä::w-

& C qwbui 6(!

f* €c . 2. de Fend.

Nomine verà fupe?xoms ,cum cujus authori-

ii m

113 ( 4 4 u

tate alienatig fieri deber licet 2» d. Extrafag.

jd eod f CH[»

ambitiefe; tantüm veniat 8. Pontifex tamen

üfi maeis recepti funt antiqnjores Canones, ex

wftettt üf'onï rr»

qmbvs plOklmhs fu"exwr & Oxdinarius loci it-

xdez COA"JC"Z

telhcn BISC Aa!uztzäusl

q. Clem. z. de Rab.,

v ndl t^

Écclef. mon alien. ubi ef Gl.notab. quod'etiam

J

u M j

Abbates prafertim exempti in Ecclefüs pleno

jure fibi fabje&tis poffint authoriratem in aliena-

qu llmc V

enüm1 t

tione rerum ad didas Ecclefias pemnenuu*n..

rxftare.

endoren^

pw

Alienatio fine caufa & fupenoms authorita-

)20&0r"m

te eft nulla lï,f.() jure, & res alienata unácum

ndaditia

fru&ibus eriam per ipfum alienantem, refti-

- . il

tuto tamen pretio faleem quatenus Ecclefia lo-

bus damlfm

cupleuor eft facta ; repet: kote& & deber, at-

-

que

-

79

Parrl. C;kput' Wï.:

quc alienator ,. & is in: quem facta: eft alienatio -

- ïgcïefrasþpn

fententiam excommunicationis incuttit..Z; Exe

thentica a

trabag.- ambitiofz & quia tamen tefte Nav, in»

&itemsobl

Man..c. 27. 2..150,.. Extra$ag. non eftubique

tr, d j

& quoad omnia recepta ; prxfertim vero quoad:

Aiopes ;

Cenfüras ,. qux. fcientiam.& contumaciam re--

triennali I

quirunt, ideo magis putarem poenz arbittariz:

1 d. 41&1'5.5!;,

locutm fore;. & etiam: cenfuris faltem per fen-

E Tdumip ii

tentiam inferendis., fiin: parendó ve

1 reftituene

( o ftini

do: contumacia apyareat..

Tiptionim

Plura hac de. re:tradidi in libello de privil..

üempä lgu

Monaft. Privileg. 32. fed quæ.,ibixd-effælatis di-

1817

&a funt ,. non. poffunt.ftatim.Parochis- accome-

äpniones l

modari, utpote qui longe reftrictiorem potefta»

Em

tem habent, & magis in occurrentibus dubiis.&:

Voirengi]

eafibus Epifcopum vel.ejus Confiforium recur--

*

lii (

rere debent;

Wif di

Ad. Prxfcriptionem quod. attittet. notorii

Præterea«(g,

etiam juris.eft bona Eccleftiarumimmobilia non:

- VU i

prxfcribi nifi lápfu.40. annorum c. Z/ud: c..de»

D5 obar

quarta de Prefcript.. c..4. eod. tit. in.ó. Nof«.

tit, äam Q;l

Hl.. àn. prínc.. No9..131..c. &.. idemque.ad res:

Ti w

mobiles, (.faltem pretiofas & alienari.prohibi--

V quo f

tas) extendendum : exiftimo.cum Pan. & Hoft..

nf

áp c.a« de i Integr. veff. Ái.enim. res hujusmodi:

9£

* lat 1

]

quoad alienationem vcomp,arantur.immobilibu's;g

Dnmm(

plané ertiam quantum.ad przícriptionem non-

Rium DEU

erunt- feparandz. elZematzones - enims. gerbum

*'Orabijm

etiam uj ucapionem.continet.? alienationis 28»

pone

le Verb.ftgn. non obftat autA. quas attzones. C

mmï 40

de $5. Ecclef. ubi dicitur , quod triennalis prz--

in adic

contra.

fcrig.;*io (qua eftrerum meþüium ) etiam

) 'mcflCiOP

Ec;-csv:

.

De P»if. Rerum Pavocb.

7*

x elf t

Eeclefías procedat, nàm ptzterquam quód au-

jncuti, &l

thentice ab Irnerio ex. Novellis tranffumpta ;

en lN

eatenusobligent; quatenus in Novellis reperiun-

; ion t

tur , fed n No9. t j1. c. . ex quà d.autb. quas

rcm vero Q

4ä?zanes, delïrni;ra eft nihil exprimitur de ;

omtumaciam !

triennali p"æ(cnft:one, Áicut pofuitIrnerius £

g at

d. zutb. -quas a zomes & forían. Imper.. Imd&m

(ilten get !

dum in initio 4. c.. 6.. .Na£. r 5 1: generaliter dixit;

ovl

pro temporalibus: prafiviptionibus, &c, yra-

fÍcriptionem decenalem & vicenalem tantum.»

exemgh (quod hon reftringit, fed declarat) cau-

JIibelo d

pidedrdte

fa fübjecit: poteft etiam refponderi quod con-

füitutiones Imperammæ non ligent . Ecclefias ;,

ao W*

n quatenus jüre Canonico recepta: funt , de

