eïxggavlcriïl«,"if

futurum , inlocatione rei Ecclefiafticz , & fimi

i

libus , nifi tale pac&tum nomine Ecclefiv fcil

130

Jf iV

eum confenfu fuperioris ( vel-in majoribus Ec« .

yt Ht

Jjb

clefiis cum confenfu Capituli ) fa&um fit.

Co«

(

jl

)'.

h)

var. Par. ref. lib. 2. c, 1 g, n. 6. Guttier. can. q4»

] hat

lib. r. cap. 36.

*

(5 6

n

Quaritur. IV. Quis in

propofito veniat no- I/f

j

P

mine fuperioris ? diffonant inter fe CC. in priori

fLI[

, n

quzftione citata ,. in altero Epifcopi, in altero-

u

Summi Pontificis authoritas defideratur.

Li-

yg[m 4

benter dicerem , Monachos, de quibus s 4. c

i

J

gen

;

y

fenmiensagitur, fuiffe exemptos, &fub imme-

j

l

|

diata Jurisdi&ione Papx , Íed quia non habeo

i

(U ei

hujus affertionis fpeciale fundamentum , ideo

«t

hi

fatis placet , quod proconcordatione «icit Pa-

gt

norm.z» d. c.fAatuimu. Nimiràm diftinguen-

"

Ál

od

g

dum eífe, an liberatio à Decimis per. contra-

rifi fit

Gum quzratur in perpetuum, vel tantüm: ad

] fbt'w

PI'Z

T3

Gcils

gto

Pars V, Caput Y. $. IIf.

tempus : i primo cafu, quia relaxatur Jus com-

. thémt v,

mune;& contractus induit fpeciem privilegii, re-

i [narnirate, [

quitetur confenfus feu authoritas Papalis, in al-

lderantur 1

1

tero autem caíu Epifcopalis fufficiet. Irem fo-

tátiony

lamEpifcopi Authoritatem füfficere cenfet Pa-

kwn, T

norm, Z. 7 fi contracusfiat fuper Juredeciman-

qui fafcitu

di dubio & controverfo.

Licét autem per 4. c.

d C

Fenicns.in transactione ( qux tantüm fieri po-

pollimem,

teft fuper re dubia. /. r. de Tzsnfatt. ) requiratur

Nihilominüs 3llum text.

t tj

Confenfus Papalis.

fï:y/f 1nm, f

de transa&tione fine caufe cognitione & evi-

,

! B&I't. itd [,/-

denti utilitate Ecclefiz parochialis inicá intelli-

| Ub quodinil

git Gloff. zz a. c. /fzztuimm. Barb. z» eod. c. fe-

Muliari

Piens,n. 3. Porroquod de Epifcopo dicitur, de

n vero

Abbatibus quoque fentiendum eít. circa-paro-

Prio p

chias fuis monaftetiis pleno Jure incorporatas;

ä acqþicndäp(

quia ex communi DD. (ententia per talem in-

[ timand

|

T

corporationem , jurísdictionem quaíi Epiicopa-

ltirim

d

lem acquirunt, atinter alia etiam authoritatem

li, d g.!fn' I

&n alienatione rerum ad hujusmodi sparochias

1 isdcdmm

pertinentium interponere valeant. Panorm.rs

um -&

. C« Yretuzmus. de Transatf, n. 4. Innoc; zz C.

c'xmandi, i

flatuimus. im fine. Gloft. £m Clem. . in $. pre-

Vitem o

prii. de Reb. Ecclef, mon alienand. Kok. de 7u«

fdtan

ii

VÉd, Ipexcmpt.p.r. q-2.f.7. É5 p.4. q. 20.

(

Tarim [ibe

I6

Queritur V.. Animmunitas àfolvendis De-

T imfmm

cimis pro peccunia vel alia re temporali acquiri

durity

poíhit ? Negativz favet text, z» c. /fn: de Re-

[j

iüttey

THP. permuist, eámque multi DD. fequuntur

.amihæ ff

cum Henr. Canif, Ze Decrmis. CAp. 17, Wum.1f.

Qf()h'end;s[

Sed videtnr mihi affirmativa fatis. probabiliter

efi

*

endipolle hoc faltem fenfu; quod per coa-

Rn

Wi, 1! [ l(

tracun

lil

De Decimis,

gtt

axatr us t

etadum 'v. $. émptionis , qui initur fuper im«

em pb

munitate, cenfeantur Decimz , quatents cone

T P'apalisx, n

fiderantur ut fructus impofterüm nafcituri, &

ncet, Tend

decimationi obnoxii, in proprio agro emi feu

fceré t

acquiri.

Etenim valere emptioriem fructuum,

arjedtar

qui nafcituri funt, text. eft z L. sec emptio. f.

t qute

!l

dle Contrab. empt.. Yem quódrem , que mea efty

aamim t

poflim emere fubconditione, & in illum evens

fj fl, r

tum ubimea effe defierit, aperté probatur ex L«

vnis lm at

exiflimo. ér. ff. jam d- tit. undà re&é advertig

Barb. zz d. c. fím. n, 2. Moneta de Deczss. c.. g. s

anitót . &

Í

j n

z j0. quod inilloc. f£z. pecunia data fitpro decie

hia hi

mationibusideft Jure decimandi inalienis fune

p MTUL

dis,non veró proimmurniitate,&fructibus in pro-

TT

prio agro percipiendis. Dices : faltem Parochusg

u ia

accipiendo pecuniam pro immunitate vendetJus

decimandi, quod inagro habuit, vendere autem

n

j

T

—

jus decimandi quod fpiritaale eft, fimonia cenfe-

qmáuo

r!!&!ï»

tur. Z. c.f/z. &« non effe proprié ven liionem

- Juris decimandi , fed fructuum nafciturorum, ut

ao 07

dicum. - Sienim effetpropriavenditio Tutisde-

g, 1007

jn

cimandi, deberet id emptori acquiti, emptoe

T5

j

i

autem non percipitfru&us tanquam decimator ,

OKI L /üA

fed canquám Dominus, & ut jam ab onere Deci-

i

Ih

marum liber , ficut fuperius etiam de prarfcri-

»P'

benteimmunitatem traditum.

42

f

rj

iM

t

Quaritur VI. Utrum paupetes, quinen plust7?

hn d

A

]

colligunt ex fructibus, nifi quantüm fibi & fuz

ij

familiz fufficitad alimentationem; fint immunég

D.

àfolvendis Deciris ? Pro affirmativa, quamte-

[4'9[' J5

nuit Melendus antiquus Canonifta apud Innoc,

cus DP

st w

áp c. licet de Cenf.facit, qued nou videatur Ec«

n

! quo

p

4

s«-'ï—

$t*

Pars IV Caput T. $. II.T.-* ,

l

|

l

i

t

clef. velle obligare pauperes ad. dandas Deeis

!

rimorum

snas, quxjubet, ut Clerici pauperibus liberali-

nistiferi

ter fubveniant. C. auram. 12. 2. .. Econtri ne-

E f& 4rg. PA

gativam communiter ample&untur DD. cur»

(np, iné.

&^. 6n. inc. quia tua. r2. q. t. Sylv. de Dec. m. t3.

efpititul

Rebuf. Ze Deciseis. q. g. z. 14. Eo: quód Deci-

M

y divera

mz folvendz fintinftar debiti. c. Peroch. 5. t.

Bahiliter

in debi(o autem non habeatur paupertatis re-

|

Cattfins 4

fpe&tus, nifi poftquam debitor 2onis cefgt, &

Ioucom

proptereà quod ad folvendas Decimas non tan-

| ttinandj o

tüm perfonz, fed agri& fundiipfi obligaricen-

| Poercede j

feantur. c. de terris. b.t. debeantárque Decimz

Wibl g

DEO in recognitionem univeríalisdominii,quod

-an&immw

ton tantüm divites)fed & pauperes oportetreco-

| t Recd

gnoícere, — LItramque fententiam ita concilian-

tFaro ,

dam effe puto , quód pauperes à folvendis De-

j Qub f

cimisipfo Jure quidem liberati non fint , debeat

Y ]udci fj

é&men ipfis remiffio per parochos fieri. . Paror.

t Prrdos

in c. cum bomines, n. g. b. F. Suar. de Relzg. tam.

, ile of

E. lib. 1. cap.16. fabnum. 16.

F agl

18

Queritur VII. Pro coronide hujus materiz

ts

ecimarum,, quis in caufa decimarum fit Judex

ARU a

competeas ? g. Caufam decimarum (Íi peritos

Trofigls La

rje agatur) accenferi fpiritualibus, arg. 4. c. ffzt,

timmog ]

de Rerum permut. c. Parotbianos , ££. tua2 f

N

s füdicem

h. t. Ideöque regulariter ad Judicium Ecclefia-

" nttden

fticum pertinere, . c. tu. c. z. de J«dic. dicojff

it) ) yeïx ,&h

Betitoro agatur, nam fi folum agatur po/ffefforio

iükolts

j"dicio, &v. g« Parochus vel alius Ecclefiafti-

NT

Cus conveniatLaicum zzferrfo adipifcendeyre-

Finendz

yPel recuperande bo[fefftonis,

quatatur,an

D

ecimz fine fraude & int

egra folutz fint, &c.

pluti-

De Decimsi.

np

r

| dantas D

piurimorum eft opinio hanc cognitionem eífe

perbus hasl

mixti feri& etiam ad Laicum Judicem percine-

te. arg. c. z. de f urejur.in &. jun&.c, ult. defore

1, Em

ntur DD, dlto

Comp. in &. ubiexecutio Juramenti ( quod uti-

V dut

que fpitituale eft ) ad utrumque Judicem perti-

h qubd D

net, divería enim eít poffe(fio à proprietate. - L.

maturaliter 12. $. t. [f de Acquir. po[f. Henricus

d J h

Canifius de Decim. c. 18. 9. 15. Idem eft , fi ex

1 Pauptrtatiï l]

p joni h *

contractu actio intentetur , qux non tam Jus

acimas l Ht

decimandi, quàm ipfos fru&us concernat,, v. g.

ofiobligni

pro mercede locationis vel pretio emptionis fol-

vendo &c.

Si tamen contra Ecclefiam vel Ec-

rirgie Dd

clefiafticum agatur pof/efforzo , velalia actione,

lisdominif

tantum Ecclefiafticus Judex erit. c. f dilgentz.

rsoporttt

de Foro Comp.

m ia o

i

j

;'h:

uid, (i Laicus contra Laicum agat petito-

safolr

v

tio Judicio fuper Decimis ante Concil. Later,

mon n i

(6 äf! j ]

j

velper Privilegium acquifitis, &ractor Decimas

ab altero poffeffas titulo hzreditatis, legati , em-

TL

po, &c. adíe pertinere contendat ? & nonvi-

deriimprobabile, talesDecimas prafertim coi-

hus a

faetudine accedente cenferiinter alias res patri-

"

uj,ï!

meniales Laici, qux Judicio fxculari fubjacent ;

um

yh

dummodo non fimul involvatur quzftio tan-

u^^

gens-radicem Juris decimandi ex SS. Canoni-

7

:ggw?

uil

busdependentem , velutian Privilegium; infeu-

j

jiium E

fl

datio, - vel alienatio Jure Canonico fübRitetit,

"n

articulus à Judice Ecclefiaftico decidendus

agatil

foret, arg, C. tuam. de Ordi-

I[JJL

nc:cagnitionum.

þ 411:0;;."?.":9;,

j

[

!

M

n

—

i

CA-

X £

--

[

ft.

Par:s IV. Capwnt I[.

D

|

CAPUT II

Difcofgi:

De Prt'a:itii; et Oblatiosibus,

1 í

Oblatior

SUMMARIA.

Queriti

prmi frudr

F.

Differentia inter D

gcima;, Primitian & 0b-

tute in fn

latienes.:

Z.

alïquam T

Quid debeatur nomine primitiarumt

ftu&tum ;

3.

Primitie polfunt abrogari per confuctudint.

iP(Um pn'm(

4.

Ex communi fententia non eff. prafiriptum

fttone qu;

f'aciendi oblationes,

(s fgta

,-

In atb ibus mere Goluntatis non Inducitur com-

| lnáft o

f'etudo.

;

durit 1

é.

Quo fundamento procedat confuctudo ciFta

.ïeil*.dkmm D

eblationes ?

f tinvird

2*

Etiam (l'ante confüetudine non peccat , qni

Qu m

Aliquando omittzt f'acere oblationes,

&,

Parechianis non facientibus oblátiones non

jeis

1

?"tu;

AUs ey

debet parochbus negare Sacnumenta,

olye

(

9. Regulariter oblationes intra fines parochit

À

ö*üï) Qd

f'acle pertinent ad Parochnm,

ROUSN

t0. Oblationes fatle in Ecclefiis Rcgalarium per-

TRbf

finent ad Regulares, de funeralibus tamcn

Brüitudoin

dcbeturbarochbo portio Canonica,

L eff gratd

Nter Decimas, Primitias , & Oblationes hane

m, WIPOHH; ii

I

conftateffe difcrentiam , qudd Decime lin-

"p

guilis annísin recognisionem univetfalis Dominii

lf'*üt) Qur tol

ïeïomnibusfru&ibus, primitéie canciüm femel de

Fffprcces à

primis fru&ibus Novalium agrorum , &animali-

MC

um in fi

9165 Íip

ignum pratidudinis erga DEUM;OLlatio-

Hrity

e determinatione tempotis, qualitatis aut

SUO quhi à

'i"afztiwz's €X Cauía divoraonis folvantur.

iationesfam

Difcuf-

V iflay

[.

D Primitiis 65 OZ!arioniäu; D II

l

Difcufsá materiá Dccimamm circa Primiuas

hf

& Oblationes

Qaeritur 1, AnnominePrimitiarum omnes

A'

primi fructus debeantur ? . Primitiarum no-

mine in fructibus agrorum tantümr portionem

Prinitiu, d

aliquam , quz quadragefimam partem ipforum.,

fru&uum non excedat , in animalibusvero non

imitunim

ipfum primogenitum in natura , fed de ejus afti-

W can/ïtr!ae';(

tnatione quadrageümam vel fexagefimam par-

71 (/f ]77'-9'/*:7*7;""

tem , juxta locorum confüetudinem períolven-

dam effe. & Gloff.zz d. c. Deczons.

guididtt

Querit. 1l. AnPrimitiz per contrariam Con-

füetudinem abrogaripoffint ? &. Affirmativé ,

T

ita enim vix alicubi videmus Primitias exfolvi, &

quamvis Primitiz debeantur ex przcepto,tamem

y p pf

hoc preceptumin govalege non effe Juris Divini

pb

probabiliisexiftimo, quemadmodum fuprà de

jy bt

przcepto folvendi Decimas dictum eft.. Neque

atb

obAat, quod primitiz debeantur ex gratitudine

in f r

erga DEUM, gratitudo autem cónfuetudine tol-

ub

linonpoífit ; nam refpondetut, quod quidem

(j p ii

gratitudo in genere ( id eft, utaliquisnon tenea-

j! f ii

tür effe gratus erga DEUM) utiqu: nullaratione

ICMMM

tolli poffit , infpecieautem , utex caufa gratitu-

k Obhtïs&zskgn

dinis przcise hoc vel illud folvi debeat, non ap-

19b

j

paret; cur tolli nequeat , poffunt enim homines

T j b

perpreces aut alia pietatis opera fuam ergà DE-

Il

"

UM gratitudinem demonfrare.

i

A

Queritur MI.. An it przceptumaliquod, ex

M

[

L

BU

quo Parochiani cogantur certis temporibus Ob-

lationesfacere ? Difficultatem movet. c4p. om-

yothy

nl Chrzfltan.d g, de Conf;c. dift, t, ubi hz ver-

|p" ^— '7|

]t

$:6

- Pors IV.. Caput II

baleguntur : OmnisChrifé 2anus procuret ad Mif*

Quttiet. ao

farim folennia aliquid DEO offerre $ ducere ad

canJQeSerini

suemoriam, quod DEUS per Moyf. dixitynon ap-

men brex

parebst in conjpetius meotacuus. Etenim in col-

Ttrodudta

detiis SS. Patrum liquidó apparet,ut omnes Chri-

(itentatio:

m

fiani offerre aliquid DEO ex ufu SS. Patrum de-

—

Quere j

&ent , c.. Verüm communis eft fententia, nul-

dmelf,

lum effe preceptü de Oblationibus faciendisimó

Mf

de ratione Oblationis effe, ut fit fpontanea juxta

Mm (f t

illudEx.2 . 9.2.25 omni bomine,qui offert ultre-

Wreattem d

$ICUS , ACCipielis e46 , textum vero zn d. c. ommnis

präncigium D

Chrifliamus , cum Gloff. DD. intelligunt proce-

Btolj iCCtyt

derein cafu , quo Parochus congruam fuftenta-

l, Ut ex d

tionem ex Decimis non haberet, Panor. 44 ra£.

ft. fs n

de Parochis, num, 3. Guttierez Canon. qq. lib. 2.

itdtoano

q. 21. 7. 139. Ó5 feq.. Ego quid in hac quaftio-

D) CZ/;'/J,'M

ne fentiam, ex refolutione Íequentis quaftionis

n r j

apparebit.

Ül Certgfl

— -

Queritur IV. u;mm per confüetudinem ob«

V n

ligari poffint Parochiani ad praftandas certas

A lo

Oblationes ?. In. affirmativam paífim corive-

ts Vil

niunt DD. arg. c.d dpoffolicam. 22. de Simo-

tf w

$s. Sed videtur non leviter obftare generalis

Ytto Glofr

docttina, quam tradunt Interpp. z. c. Abóate.

u

CEdereürp (

de V. $. & iz L 2. ff deVia pub. quód in acti-

"rtatione

bus merz voluntatis non introducatur confuetu-

--

n cornd

-

do nequepraícripzo. Refpondet quidem Gut-

MAT

tierex Can.qq. l 2. £. 21- 9-144.

1id.

hanc- doctri-

" B

nam fallere , quando de favore Ecclefiz agitur ;

M

qux tamen refponfio non videtur in Jure ali-

UPE

quod folidum fundamentum habere, neque pro-

ü

i, i

atut dQ c. Per/erts. 10. de Teffib. quod allegat

t«

*

De Primitiu €$ Oblationibus.

$17

—

Guttier. in quo licét dicatur, quod Parochiani

m um

con/ueSerint vinum beneficiato dare, non ta-

f disi

men ibtexprimitur, qualiter hac confuetudo

; hn

introdn&a fit, ex pa&to , vel propter neceffariam

fuftentatiohem Parochi, &c.

t at

[

"U

P.

H

Ti

Quare puto hanc difficultatem aliter folvett-

6

N

f entenit,d

dam eife, & ut liberé dicam ,. quod fentio , ad

busfzciend:s'(f'

fummum concedo Oblationes quoad qwasté-

Wm

tatem E5 qualitatem eíle mer.e faculiatis , in ge-

nere autem & quoad fe exiftimo habere aliquod

TT

principium obligationis ex Ture Divino ex c. 23.

n

teugu v

l

Exodi acceptum in.nova lege per ufüm SS. Pa-

trum, ut ex . c, omzis Chrifl ianus. difl . de Con-

xgmam

féc. fadis apparet.

Enim vetó mihi plané per-

s ha

fuadeo authoritate text. nimis clari zs d. c. ome-

Cantn

1,'.2.'

]

lini

n J (l

zis Chriflian. oliminEcclefia fuiffe generalem

u

ufum per illum Canonem confirmatum ; ut fi-

yenus q'

i

deles certisfaltem anni feftivitatibus inter Mif-

farum folennia Oblationes facerent : quare fiun

«nfaeqwdincm-:::

^

n

Ml

aliquo loco fideles id ipfum etiam hodie obfetr-

gn*-

T Cr

vent , videtur velillum Canonem ab antiquo te-

du .v

n

u

tinuiffe, vel de novo in ufum deduxiffe. Quod

1/4")1

il

vero Gloff. citatum Canoneminterpretetur pto-

robsf

epth

Hill

DN

hi

J

cedere fuppofita neceffitate Parochi ; hanc in-

h

terpretationem verbis textus generaliterloquen-

(2

/f Gücdh

tisnon correfponde

iv5

& proptereà sifericordem

lllc')fdr COP

effe notat aliqua Gloffela marginalis fuperad-

d

qu

dita, Háudquidem diffiteor , quin Parochiani

compelli poflint ad faciendas oblationes Paro-

f

1ECL1

cho , fi aliunde congruam fuftentationem non

n

habeat, idtamen non probatur, nec dicitur im-

o

qL

evifi-

ilig text. c. ompie Chriftzame , Íed. potius

i

j qu

,

CXus

W

rrx,'

Pars IIf. Capnt. 2f

1 Coterir

citur ex principio juris Divini, & Naturalis, ut

i? , quifervit Altari, vivat de Altari &c.

t pote

Dices, fifaltem quoad qwanrizten & qualt-

Oblstione

&'em oblationesfunt merz voluntatis, quomo-

P0, quon

Oitttat ma

do ergo per con(uetudinem introduci pote(t, ut

Parochiani teneantur hoc & non aliud offerre,

——

ünguli de

V. g. certam quantitatem cerz , cercum. nutmes-

Oleanitat

Qblatione

rumovorum, &c. mx. Sitales Oblationes fint

valdé ab antiquo feri folitz , &Parochusczte-

. Qu

roquin nullas percipiat.decimas sinutas , plané

ftem obj;

credibile eft quod ejusmodi oblationes nec quo-

Vrecufenr

ad qzantiatem & aualiiatem fint mera 9olun-

utorigr (

Aatis , fed fintfutrogate in locum Decimaram.,

il as

-minularum. arg. eorum quz infrà de Sepulturie

TY N

- 4 12. Perf. a. cum Decione , & oblationes fuc-

ts

«effiffe in locum prmitzarum ulu abrogatarum

n

gfïmC m[foc

ceníet Rebu£

F

de Decim.q. 1. num. 2 g. dicentur.

Vibilder

P

Quod fiautem Parochus fimul percipiat Deci-

iy qtod,

mas minutas, velnon percipiat quidem; przdi-

Aaliam

-&x tamen Oblationes in cerra fpecie primim.,

Ci']USïamum

ante decennium v. g: inceperine &eri , cenfeo

QUhtioness

puncto juris effe conformius, in iis non aliter

f eSimo"

Duriy

jnduci przícriptionem vel confietüdinem, quàm

hi Parochianis aliquando ab aliis Oblatiotibus

ceflare volentibus Parochus boná fide. ( du&us

'.W:Oïi tele

fententià Guttierez fupràn. s.relatà) contradi-

H:' IPW&h T

xerit; & ita Parochianos hujuscontradictioni sc-

Ultinted

quieícentes in putativà obligatione, & fein pof-

Fione d

fefGione hujus juris perpetuó accipiendi certas

I fnec

oblationes confiituerit, per ea; quz docet Gloff.

N dt u

£» leg. que Iumnibus,

Jf d ferbit. urb. predior.

"Bl

Azmnold, Rath, ; £ns

G. de uficap, €- a. affert. y.

i, d:Pg

] €ate-

'

— De Primitiis 6 Oblationibus.

j1?

4

& Naïüïüï?. :

t Caterüm circa hanc quzflionem adhuc no-

tari pote , quod dicit Sylv. $. Decima. . 4.

Al

Wi

Oblationes ratione contuetudinis effe in prxce-

pj

Unt

[

Ws

pto, quomodo eft ipfa.confuetudo, fcil. quod

Offerat major pars populi , non autem fempet

rodici p

finguli de populo , íed íoliüm pro majori parte

yudid of

folennitatum , unde non eritalicuimortale, f

j tetum us

oblationem nonnunquam intermüttat.

& Obhïäonfïï

Queritur V. Anfiparochianiper corifuetu-

&Duo

dinem obligari ad faciendasoblationes, aliquan-

s *

.....

de recufent eas facere , liceat Parocho proprià

atiores m

authoritate fine judicio Epifcopi à Divinus Otf-

[m[ ml 90(::«

ciis & Sactamentotum adminiftratione ceffare:; ?

um Decito

frotl

1 X. Negativé, tum quod fxpius ejusmodi con-

st

I:

fuetudines requirant caufz cognitionem , anle-

T

gitimé introductz fint, & Parochusnon debeat

y ul d

effe judex in propriacaufa : tum etiam & vel ma-

T f ]

^i

iL

L

ximé ; qcódtalis ceffatio à Divinis videretur ha-

bere aliquam fpeciem fimoniz;quafi vero Paro-

chus tantüm vellet Divina propter pecuniam &

1 d

oblationes adminiftrare, arg. c. .cdm in. Ecclefia

j t

é. de Simon. Guttier. J.c. 21. 8.152.

Quarit. VI. Cujusfint Oblationes quz non

jud

ml

Bunt iÁmmediateipfi Parocho, fed vel alteri Sa-

cerdoti celebranti, vel.certe alicui imagini, aut

l

f

)

in fpeciali quadam Capella ? s. Nifi offerentee

d

ii Ld

£0l

Aliudintenderint, aut confuetudine & przferi-

n

adaul

ptione aliud introdu&um fit , omnes oblationes

[

" &

intra fines alicujus Parochie fa&z cenfebuntue

elfe de Jure Parochiali & pertinere ad Parochum.

ii t

u

ol

e. paffomls. E& c. quoniam de Decim. Panortn.

!

L

i

!

]

j i )

ff

i rub. dc Paroch. m. 4. Zerolaém praxi Ep.p. 1.

"

T

l

[

]

$. Pes

601:'4'?;

G

l

l

$26

Pars W. Capat II.

[

£. Parochia.9. ad quintuns €$ conmnuniter alii^ | futated

Notanter autem dixi, nifi afferentes aliud in-

EX

tenderint. Nam fi v.g. capella vel Eccleíia, ia

terttsin c;

qua fiunt ejusmodi oblationes, indigeat xdifi-

]ite x higo).

catione , reparatione ;:aut ( propter modicam

fit Cemonic,

ejusdotem ) neceffaria confervatione , in dubio

j Qoushabuit

Oblationes in ea potius intuitu ipfius quàm.,

| titutilitate

Parochi fa&tz cenfebuntur, & confequenter non

Parocho fed Ecclefix feu Capellz acquiruntur,

Riccius /p prax aur. p. 4. Refol. 297. Rebuf. de

Decim. q. 1. n. 3o.

Io

Querit. VII. Anetiam Oblationesquz fiunt

$

in- Ecclefiis Regularium ; in quibus-ipi Regula-

LOm d

ees non habent Juta Parochialia, pertineant ad

& r tads

Patochum ? Affirmat Azor. Ipffit. Mor. parte 1.

) J* f

lib. 7.€. 27. 4. 24. nifi Regulares fpeciali Privile-

]

1064)4,

gio aut praícriptione contra Parochum muniti

D

Ünt. Verimquiahzc fententianullo juris fun-

71'1;/; 6460;

damentó fubnixajeft contrarium dicendum,cum

hm

Paíqual.in addit. ad Lauret, de Franch. parte z.

] HXGrngtl,',

4. 6 9. text. inc. 1. de Stat. Mon.C$ c. nimis ini-

^ $l, j

qua. de Exceff. Pral. ubi differtis verbis ftatuitur,

Efd(fi; f

quód nec Ordinarii locorüm , nec Parochi pof-

Z !/f[? ;þn

&nt Regularibus circa oblationes apud eos fa-

h Mrlf/þ ]

óas prajudicare. |Quó faciunt etiam declara-

] ïl NM /i((! &v

tiones Card. quasrefertPafqual . 7 ». 3. & Pe-

| gnd!'äa'!c

trus de Murga iw /ni« qq- paffor. p. 3. q.8. P. 7*

h !".'d't(urc

n

&5 $. Quodnimirum Regulares poffint in mif-

ïff.'mäu?

fa recipere Oblationes fidelium , dummodo à

k: LU

perambulationibus per Ecclefiam , ac fimilibus

Eleemofinarum extorfionibus abftineant. (Eid

i,

| li : E:li.tsmj&if

autem dicepdum fic de illis oblauonibus, qu&

un

h -'/ïzeriuz

ïl

De Sepulturis.

"

g1t

o Mi

&unt in Ecclefiis Regularium occafione fepultu-

ventes didit

tz, quàm apud eos Parochianus ahqurs eligit,

vd Ecclchaw

iüferiusin cap. feq. dicetur. vimirüm quod de

j mdlgeaï i

Jure ex hisObligationibus debeatur Parocho por--

t modi

tio Cenonica , ut qm Sacramenta admmx&rando

a, B

"4

onus habuit cum vivente , etiam de hmcrc fen-

t£iat utilitatem.

"1

oneqenn !t

CAPUT III

dle at

)/77 RCba"

De Sepultaris

SUMMARIA.

moncsqul&'

g MP

£, Olim cadabera non lice

at /cpelzrc in Ecclefm.

2. Cur cada$ers in locis"facris fepelianturt

, ?emmn

g. us funerandi computatur inter ]um Paro-.

Jl MW'P

chialia.

" 7) ]'Pemu 'lm

q. Quilibet delet fepeliri in Ecclef .uPdroc/Szzzlt,

Paroan

ganUH j W

niff babeat fe f pulturam eletlnm, $el Maja-

rim.

pdindin

$. Uxor fépeliri debet cum marito..

gïf&w pdf"

. Quid, fi f pulcbra Majornm f Ünt in a'þäcrfs

hs d yri

Ecclefüis ?.

d W"'

7. d eletlionem fe pu!tumqua!ss /ölmmhu Gcl

" quowl j

d )st

probatio requirctur 1 2.

CS q

bt

$. Nen licet Reisgzofts , Paroclämm alienam it«

ii

an "

hr

gredi ad tollendum funu.

jl

q' ,]/

9. Vidttur congruum , st maritus poft uxarem

tf

j

defuntius cum cadem fepeliatur.

rsp

x ^

p

te.. Pralatus Regularis potef. fibà. eligere fe pul-

ude

tumnm.

ían, Y

f

£. Relie za/z';; decedens in loco remoto extta Mo-

g

L /? erium pate/i f bi elégere fepulturam.

ij

12. A'a-

jjni^

$22

Pars V. Caput I1I.

-

22. NMoitius I .Mondjierm fepelivi debet , Diett

fidtusali

ante mortem fuiffet in pïapof to rea'cundt

tnitebantur

ed feculum

moseltdehg

43. Cmn parechianus. alibé elig:t. fe pzzlmrdm,

Teutjusca l

debetur parocho portio Canamm xf quzd

i

hi & pl

Pexat bot momne ?

reicmtur.

14.

Qualiter probibitum fit alzqucm mduccr!

lmsuo(änc

vd el:gendamfepulturam ?

] runt Ctetmet

£

;

L]

Tituli,ex quibus aliquid accipi potefl in f:-

Ifcdlm;.

qpuitura.

hm ;)4 0 ilä'f[

IÓ.

Non licet prpptcr morttaria non foduta: cor-

Iuä ( UJI Chj

quas in bumatum rclzrqum.

nando Is

as

Qui son gaudeant fepulturd Ecclcf ajïml?

M wl

1$-

Gra$i» metus quando excuf t a transgrqjïoue

ttu&mc t

legis buman«&.

tiDu; ; s M

lp. Excammummtz etzam nom demmt:;m ,gr:-

L lc n 'P&I

| Santur fepulturd , nif excammmzmua Kf

Nür L

ecculta.

"

P Vib [ (

20.

Se ipfos evcédéntes qualiter pr:Swtur?

conü

lt LI!x qua

21. Ducllantes quando pri$andi fepulturA?

m*"u*&ï?mw

22. Su/äzptmtcm dnelluss bonoris . defendendi —

M uantur.

ceusá aliqui f/alte in con/ä:c)n'w excu/ant

guoa/ z0n VIdetur praclicó admittendum. -

|etplum ine

23. Eriamfuppoft 4fententiA illa excufante oc-

1 URCOrum &

-£umbens, in tulé duello priSatur fepuliurd,

LTA H

24 Multa funt fineculpa fera , qu.: non frunt.

:GU?:.'ura(

fíve culpa prafumpta, .

n

t P ] t

Pt

Ivetfos apud dxvcrlarum gentium Natxo-

t Qm lt

nes extitiffe modos procedendi cum cor-

Pt g

poribus defonétorum héroico carmine nartato

E quuiem y

Silius Italicus & poft illum Caffanzus 72 .Catal.

X üon

Gloría mumdi, p. z. confid, y. alibi ferisalibi ig-

Pt pofi

&i ,

DeSepulturu?

Il

viridt,

t , aquisalibi aut aeri lenta cabe difluentiacom-

mittebantur , &c. Sedinter Chriftianos ufitatus

mps-;?fo f(dätf?ii

mos eft defuntorum corpora in terram defode-

re,ut juxta illudGez. 5. cap. Homo de terraftump-

iil /rp:rü::n":

u dl

tus , €$ pul6is, rurfas in terram & pulberems

rebertatur.

In quem &inem pié admodum Ma-

jores noftri cum ipfa nafcente Ecclefia conftitue-

g junt

runt coemeteria feu loca.DEO confecratajin qui-

;!

bus 5delium.cadavera tumularentur. | Quamvis

pl

olim prohibitum fuerit, ne quispiam ipía in Ec-

clefia ( u5i Chriftus immolatur , cui mors ultra

jf

non dominabitur ). fepeliretur. c. preczpzenaum,

"t

13.0.2. pofteatamen partim Jure , partim con-

irà Ecclcf*ï:äf':

fuetudineintrodu&um eft , ut Epifeopis, Abba-

jimq

tibus, aliísque piis & honeftioribus, prafecaim

Laicis in ipfa Ecclefia locus fepulturx concede-

g n

retur c.2ul|us. 13. q..2.. T. Quodveró cadavera

:m/mni::l-'if

potiüs in locis facratis maximé propé templaa

conftitutis, quàm in profanis fepeliantur , fit , ut

pb

minus à fpiritibusimmundis vexentur,autanima

il

us

€onfequantur patrocinium Sanétorum , quibug

TA

i Al

!gf

Ecclelia.cum caemiterio dedicata eft , ut vivi

,f ii wl

templum intrantes frpius. in fuis precibus. de-

it zdm'!/rm'm-

fun&orum, & ibi fepultorum memores reddan-

j

tur, c. càps grabius, 6c. anima. d. q. z.

r

"

lefie ha-

Queritur autem. I...ÀAn. omnes Ecc

4 P n

beanc Jus fepeliendi defun&os ? g. Jus fune-

[

randi computandum effe iater Jura Parochialia ,

u

M

fl

p.roptereä]cefï'ante privilegio vel confuetudine

celtn

l

v

ne quidem Monalleria que populum aut Pa-

y cari

j

rochiam non habent ,. ex:raneos defunctos fe-

n

fí T

R

effas &

pelire. pofie ; preter fuos Religiofoe Pro£

jj

,aiiïelä'f

Hofpi-

T

Pav: YV. Caput III.

Hofpites , itidem Religiofos apud cos morientes,

ddeni of

ä

CAp. 1. 16. q. 1. C. Er moféra to. de Sepult. dicoy | dmm ww

ecífante confuetudine ; nam hodie omnia Mo- chil*epelfeyit

i

nafteria vel ex privi

legto vel confuecudine Tus | um omnib;

D

fepeliendidefunctos habere, (altem fiibi fepul- | udolibet

turam elegerint,refert Lancellotus, iz /vis imffit.

f,cimn libery

de Sepult. $. 1. m gl & fi juxta textum £ c« z.. ] nintguo]

in fene. b. t dn . valetelectio fepulturz etiam

ferum. dog;

inloco min'isReligiofo , ergo multó magis ho-

quam oj áe

die in quolibet loco Religiofo fepultura eligi po-:

tinicil,

terit.

Czterüm Tus fepeliendi ac coemiterium

[

m

h:M

5 Ut pa

alicui Ecclefiz per Epiftopus recté concedi,

fa&ohabitäm,

decifionem Rota adducit Barb. 4e Off. Par. p.3.

Woerit ii

€. 26 . P. 14.

DD ntergo

Quaritur 1, Anergo quilibet in fua Eccle-

fettals ] n

fia Parochiali vel ejus coerniterio fepeliendus fit? .

| fïwam fl

R. Imprimis attendendum effe, an. defun&us.

2')7- /742]'

certam àliquam fepulturam in alia, quàm [ua

Ut d time

Ecclefia Parochiali elegerit, quod cüm Jura om-

ccmifiääum n

nibus permittant etiam filiofam. fine confenfü

TOR v

patris, etiam in quacunque Ecclefia vel coemi-

FUR exerten

terio ejus voluntatem implere mod:s omnibus

i.bïüem dece

oportet. c. 4. 23. q. 2. €. 1. Ext. de Sepult. c. 4. &

Ti Porog

palum. Eod. in 6.. Sin autem inteftatus quis de-

|

qun s.

ceflerit, cujus tameri Majores certam pro Íua

Í

MT

familia conftituerint fepulturam in hac potiüis,

; at

'

VO perl

quàm Ecclefia Patochiali tumulari debet, c. 2 .

*

i

gt

—

x':

IBHbuS j

53. b. t z2 6.

Quod fi denique nec defun-

li fcpelietur

&usipfe , nec Majoresejus certum fepulturz lo-

f o

cum fibi determinaverint , ad Eeclefiam fia

"

M

Parochialem , quamvis extra eam mor

t

uus furf-

|

pun; m

rit,. deferendus oriz , duigdo ad illámc

omm-oaä.

d

;1 d) "t

$15

[f

De Segulturis.

ud eorttt

"

If

i

j

deferri poffit ,. 4. c. 3. b 1. in &.. adeo ut fiquis

, defgih i

alienum parochianum. contra jüs proprii Paro--

hodie ottni

chi fepelierit, poífit ad reflitutionem cadaveris,

conin

cum omnibus, qux occafione fepulturz quo-

modolibet accepit, conveniri, c;ex parte; &

alem i

ibl [

c, cim liberum. b. t.c.1. Exod, in &.. Porro no-

us ii

mine parochix non tantüm venit locus , ubi quis

d textum ml

o f

U

n

ferum domicilium habitationis perpetux tan-

af

) muito i

quam civis & incola collocavit ; fed etiam q»

domicilium , fi nimirum in loco per notabile

erultura

'ch;:::"

tempus, ut per majorem annipartem , aut de-

j e ii

acto habitánit, aut faltem animó habitandi ad-

i lE&ä que

venerit : itud enim quafi domicilium ex recepta

,af

DD. fententia fundat jurisdictionem fori poeni-

tentialis ad recipienda Sacramenta & Ecclefia-

jiet infaa?:ii

fticam fepulturam. | Sanchez Ze.Matrzm. lià. 3-

fiÜ lCPfl]c

sif. 23. 2. 22, Tufc. L. S. Concl. 198 ". 7- de-

wfïf,z

n

il

€ifum eft tamen zz c. 3. 1. t. i& 6. quéd habens

n dii, (

D

domicilium in civitate vel catro , quando fe.;

plcim]

trapsfertin villam recreationis caufa, velut tu-

g.f« 07

ralia exerceatin eadem , finon electá fepulturà

T

Ui

HZ)CW'

[

ibidém decedat, non in Ecclefia di&z villa , fed

iníuna Parochiali, velfepultura Majorum debeat

J i

Si defun&us in duobus locis equaliter

fepeliri.

n

domicilium habuit, v.g. in uno per aftatem

er (l

inaltero perhyemem , &in duabus EcclefisPa-

4 I

g n

rochialibus Sacramenta frequentare foleat , in

xl

n u

illa fepelietur, in qua deceffit, velfiextra utram-

u

n HWW

que mortuus fit, ad quam arbitrio propinquo-

numu

rum facilius deportaripoterit. Ubi enim duo vel

d

(

plures habent & xquale jus & finguli & folidum

i

n n'CH

11 comw

ad rem, ordinar mcþor folet efle: praoccupan-

"

125

Pars IV.. Caput IHI.

, ,i!dqil( Hj q,

tis conditio, «rg. £. càm plures. g. de Oäïf deler,

32 .

frmluas,

Circa uxores fpeciale eft , quod ficut in vi('ïs titr pto o

relictá familià proprià fecutx füntjviros fuos; ita

| plcäor ) f; P;u

poft mortem non in fepulchro familiz , fed ma-

| Id utivertm:

ritorim tümulandz fint, nifi propriam fibimet

li de quo Q

5. I:CWI i)] ho

elegerintfepultram, vel nifi divortium perpe-

tuum ex caufa adulterii vel hzrefis ( fecüsfi teni-

-

u

porale tantüt ex caufa fevitiz , vel mórbi cott-

|PU? Teeun

tagioft) intervenerit, nec idante mortem recon-

fxc!ec?fo 7

ciliatum fit.

Qued £ aliqua plures fucceffivé

: l,mïumä litpe

maritos habüérit, cum ultimo , cujusnomen &

Piprdifus.

ftaturs retinuit, fepelieturfex?. 6j DD. zm c.una*

, M fapen ci

qu.eque, 1 3. q« 2. €, 3. b . in 6.

?

Plv

Qsritur HI.. Quid dicendum,

( ol

Wt if

"Majorum fintin diverfis Ecclefiis ? g. In hac

LINSS

f

| "t vo

quaflione tres cafus effe difüinguendos. — Y Si

lintis

in una Ecclefía fcpultus fit Abavus, Proavus. It

| ";"" mlj

alia vero Pater & Avus, filius propter majorem

tT la

conjunctionem cum Patre & Avo fepelictur.

C, .ätw 4 t

H. Si avus , Proaviis, & Abavus in uno loco

Bl las

fepultifint, Pater veró elegerit fepeliri in alio;

T d t

filius non cum patre , fed potiüs cum Avo &

p

|

Proavofepelietur. Pertext. 7z c. fraternztatem

Are Cirupid in

Ext. 65 c. 15 qui b.t. p 6. ubi dicitur , quemli-

I Pdna,

bet in o loco fepeliendum effe , in quo paren-

ünt,

lt

tes & majores zb aetiquo foliti funt-tumulari.

L.

NT

IH. SiPater; Avus, & Proavus in diverfis locis

ii

amlam T

tumtilati fint, nonnulli cenfent , filium in Eccle-

LOA

fia Parochiali fepeliendum effe, quafi hoc cafü

f' ze:l(gzo I

ce&et fepulchrum Majorum 5 alii contra volunt;

M

li

lls ft*pn'm 4

Patreml Íequi ecbere; aniberijatc ext, j £. wna-

W!::

H-

De Sepulturs.

127

quaque13. d.2. $. item in nofo. vid. Sylv. f.

tj i 05(. J"

fepultura n. $.. Mihi prior fententia videtur ve-

rior, pro conciliatione tamen alteram tunc am-

qui fcitit '»i:

flmz[v:'rosfuogv?»

plector, fi'parer non fimpliciter pro fe tantim ,

-

fed univer&m pro fua famil'a fez

1

ultiram clege-

ofaniz , fcafi

ri$ : de quo cafu non obfcuteloquitür text. z

ii propram [lv

$. ztem 22 »obo.

"

if dvorimt

h

areis t

j

Queritur 1V. Utrum ad electionem fepul-

tüurz requiratur aliqua folennitas ? & Quam-

2 "d u t

vis electio fepulture fit fpecies. ulümarum: vo-

ntemortt ïtiïï

luntarum. ut per Gloff. zlg;t. £z c. 1. b. £. 25 6.

a lt fici

in . pradictos. are-c ultimas. 13. q. 2. Nihilo-

*

o qujsnome

minus tamen cüm fit depofitio ad-pas cas/a4,

L D.

probabiliusjudico, nulláaliáfolennitate muni-

1f

Em

l

ti debere , nifi quod eligens fitpubes, c. pez. . ?.

endttt;

i»6. compos mentis, & fufficienter conftet de

d

