paffim nota & ufüranihileftaliud , quàm pere

Tattot as

mutatio pecunia pro pecunia , in qua.ille qui ro-

*

t otdimris s

gatur ut pecuniam commutet ,. campfor iile veró

mpfor mnd.

qui rogat, & ad cujusgratiam pecunia comuta-

Fitio Certam à

tuür, Campjarius appellari folet ; prifco enim,

Anor m j

vocabulo ca»ósre , vel camp/areidem quod per-

mut are igniticabat , ficut ex Prifcjano refert Co-

| " idegeri

'

vat. de Collatzone 9eterumpumismatusn c. 7.m. 4.

ue

üm ilrtnty

t i

Licét vero etiam in sutuo pecunia pro pecunia

k

T bettculo.

detur , id tamen non fit caüfa permutationis ne-

36

Atte.

que ftatim tempore contractus in mutuo, ficut

Perïb.in 4

in catmbio pecunia unius datur pro pecunia alte-

ier D

tilts ) fed (olus creditor numerat pecuniam , i,

LEU h

u

T

De Ufuris.

665

yenceiimt-

in faturum vel eandem , vel aliam ejusdem ge-

at

neris & bonitatis recipiat, cum ergo cambium à

manra (

Tdr

mutuo differat, confequenseft , quodlucrum ex

gadzdnm p

cambio quxfitum nomine s/urazrum cenferi nom

duro od dormó

debeat, nec ufurarum poenis fübjaceat , vídcamus

dfranm

T. 'f"i'

tamen breviter, ex quibus caufis aliquod lucrum .

Tib

30

citra iniquitatem ex camb?opercipiatur.

Eit autem przfciendum ; cambium dividi im

, &t

jy, p

smanuale üvemznutmm , & in cambium locale,

; cuit

meniml

Cambium s»eizutum feu manuale dicitur, quan-

do pecunia unius forma aut materiz permuta-

yeriorca ol

tur cum pecmnia alcerius formz aut materix v. g.

- ol

W d* ï' f /ä'

crucigeri aut feftertia pro taleris, velaureis, mo-

j .up I

meta Gemanica pro Italica, Hifpanica, &c. di-

citur zzizuwtum , quia plerimque.minor moneta

j j

tommütatur pro maiore , & manutale , quia fta*

f n

tim in eodem loco & tempore de manu ad ma-

E

| ,'n,mi

n

IN

num viciffim pecunia numeratur.

dipdt

Localecambium eft , quando pecunia praferts

;camb

[

n ctt

M

W

um

comutatur.cum pecunia ftante in alio loco,quod

Jl

quit

€um ordinarié perlitteras fieri foleat, per quás

j u&lüe

m ,11

firi

)

eme

campfor mandat füo correfpondenti, ut cam-

j (

pfatio cercam pecuniz quantitatem , quam ipfe

1 at

j i.l

Comvllfä'

um

campfor jam hic v. g. Salib. accepit, numeret

g p

j

Romz , ideoctiam eambzum per liiteras appel-

gt

latur.

:[cimo Iu

&v

Idque præcipuä ob utilitatem itinerane

tium inventum eít, ne cogantur pécunias cung

um

magno periculo & incommodo fecqm continuþv

n PTOIWW

deferre.

ol

qu

Porro.in cambio misute fi v. g. aurei pro ctu-

m

l,

cigeris commutandi fint, folent campfores ali-

!ü

Fecümaak

- quid - aduariiloco exigere , & frequenter pro

qu9,

[ Ppcumam:

w

TT

666

ParsV. Caput IH $. II.

quelibet aureo feftertium. vel groffum, caufas zxpendicum;fs

hujus exactionis DD. aliq:ot allegant, prima eft

tim cimmon|

locatio operz & obíequii, fiquidem campfor

ainoris afimar

debeat femper paratas habere diverfi generis pe-

$lt in us

cunias, quemlibetad cambium in fuam domum

tnficere cor

intromittere, indefe & famulos hujus negotii ex-

"anfris hi

pertosalere , quod maximé procedat circa cam-

-

H

[*

im exercen-

"n imperig

pfores ; quibusobligatio tale cambii

It qungne

dipro pubica hominum . ut lirare à Magiftratu

Wtis,

impofita eft, fecunda caufa ,. eft Zzcrum cef[zms

Ht rerolicn

vel dammum emergenss ut(i campfor propofue-

M camjim

tat nurfiosaureos alio deferre ubi pluris valent;

"urfmgrine w

& alibi merces emere , ubi alia monetá longé

txlce&a:

Y Ommun

cariisemuntür, &c. Tertia, puritas materia,

A pf

quia commtni hominum judicio imperialis vel

LE (sf

ducatus purus nibil abcas de cupro adiuixtun

f»*.e, ttstgimm

pluriseítimatur, quàm moneta impura. — Nec

" Deinde

ebftat, quod quidamopponunt , zftimationem

"tht

materiz non efTe in poteftate fubditorum , fed

B

Principismonetam cudentis.

Nam refponde-

Vif

lw

tur nummos alio modo xftimari à Principe, &

A

Wto ffq

lm me

alio à fubditis à principe quidem nummi for-

! li

7naIrter confiderantur, utnummifunt, & qua-

At cmy

l 57

; Mu:l [*

tenis meníuüra rerum venalium, &-folutionis

t Cnrbiaí

debitorum : à fubditisveroin cambio, & com-

snutatione eaterZaliter , & utresfui patrimonii,

quz in fe meliores vel deteriores funt.

Hinc

etiam pro quarta caua affignant antiquitatem ,

) R*J?itutionj

raritatem , comniodizatem confervandi , nume-

N

randi, vel differendi monetam. Qlinta demum

elle poteft , ufus feu expendibilitas, utfiin ali-

! 05;1'!4:;0 "(f

quo—loco cemmutengur niumi, quipoffunt ibi

-L

t mmfalä

u At o

1

expendi

m

N

-

$J

É

arolm, ais

expendicum iis, qui expendi non pdmmtx;oi.&ï

la p

enim cüm non habeantibi pretium vel valorem;

qidm aupit

minoris zftimantur.

»

P

L

li gt

Sed& incambio loc

l cah*xpfores aliquod Iu-

-crümfacere confaeverunt , itautfiin exemplo

sinfm domug

st

campfarius hic Salisburgi numeraverit campfori

gceda od

centumimperiales, Romz tantüm accipiat no-

ymboum a

naginta

o df

sforis.

quinque',' & quifique'cedantlucro cam-

jb du t

Hoc vero lucrüm dummodo ufitatum in

'alï-

gpíür p

quo loco cambii modum , qui communi homi-.

P

. um xftimatione noi* reputatur iniquus , non

j lts Y

js moreti

g

*?XC,CC!M » communiter defendüntDD . inprimis

, p st

'enim campforcs pro itinerantium ntilitate folent

jio ii

ad hoc operas fuaslocare ; famulos & fcribas

j

alere, librosrationum tetiere , -aliósquefumptus

T E

t n M

;facere.

Deinde campfor vircualiter faitem.;

y, ii

ransfert pecuniam delocoad locum , & liberat

camplarium ab onere, fumptibus , ac periculis,

(ib

ditenim ^

(

N

m

qua ipfe in rransferenda pecunia fubire deberet ,

l

j hi

4

quod obfequium merito pretio aftimabilecenfe-

lu

tur. Plurade cambiis videri poterunt apud Leff.

u

Ti

j

H

&

|de 7. 69 7. lib 2. cap. 25. ubi ditficultates ple»

ii

11]

Ill

&*

m Firþa cambia fatis ;xa&e pertra&at.

0000

um

. Til.

(ij

il

gl

j

':-Dä» R:jlit;)tiohe & penis (ljiaræfm. Ar

( a u

u

«SUMMARIA.

]WMIAHDUP

gt

r | Obligatio g-ch*zjtiæfianis' iüäum&iä ufurarié

D

n

n2

etiam mentali&us.

ylit

z. Cur $ an non idem i5

Simonia men?/uli.

" qu

gäüllt

»

CKW

*

4 ".

&ót

Pars V. Caput IH. $. TIT.

3. Jurt Can. etam berades teneníur veffituere:

frtdicesenter

4 Excufatio 4 veff itutione.

attdoque j

d« Res empta ex pecunia ufuraria , mon ejf re-

6f j

f'itutioni obuoxta nifi deficientibus aliis me-

ii n for

eliis.

rlobazione ; fed

€4. Contra tertiumpo[fellorem non

-datur A ;o,

J—.'mg &tm non

25 dlie pene ufürarierum.

zcömt

YRüfati n h

$. Parochi ffne judicio ordinarii mon

t m confcier

aliauem ufurarium condemnare.

& per Textus

9. Oblationes quando vecipiende ab ufürariis,

IU QUfem [2

19.. d fepulturasm nonrecipiunt.

h füfer af

fatisfatlione ,Selcautzone.

W nifi pr.gji!.l

z

"i nlife o

r Necteflamenta eerum9Alent,

MM

z. Jurium imperiti ,qui juxta communem mo-

0002 i

dum fubmomine mnutui aecipiunt aliquid

f.«'lim (f con.

ultra fortem , qualiter frequenter ab ufura

Wiftep

r

l. vet

excu/art pofpnt.

? E ftundim

"s

cut quilibet iniquus teialiene detenror ad

Ti

SI

refitutionemtenetur ,uec abfolvitur pecca-

€m 5,1' (ä

Tüettum.

tum , Ahifi reftituaturablatum, | e. peccatum. de

Verim hie o

R.Jf. in 6.. ita etiam ufurarii ante omnia cogendi

Wi ; !

func ad reftitutienem eorum , quz per ufuras

:äa DEUM mm

conrrajusnaturale, Divinum & humanumac-

fioni obl

quiüiverunt.

Et cüm ufura rapinz inflar fit ;

Verpretos j

e. ff quisufuram t4. q. 3. ideo ufuratii in utro-

que foro tam inter&o , quàm externo ad refti-

Sm'llitcr itifip,

In forotamen externo

ïmOan quæ à dj

tutionem adiei debent.

3cligr

b

? Qüamre

non aliter quis ad reftitut&tonem cxterásque

afitariorum poeriascondemnandus eft ,. quàm fi

Worr

NI T

m

MAF

i

fuerit ufürarius manifeftus ,. fcilicet perrei evi-

DPl f

dentiam ; confe(fionem judicialem aliásve lezi-

m &

:it) Plerümqm il

timas prebationes cgnvi&us ; Ecclefia eni

*

p

POT eog'en)

u

De tlforit;

'.6 6s

tl nf

afiijndicesexterni non judicant de occuftis, ne

quandoque innocentes pro nocentibus puniad-

urit m

tür, e.cmmtu g. b.t. l. ultimaC. de Probatio-

ii UR

sibus. In foro autem intcrno nullà opus ef£

probatione, fed fua quemque confcientiaarguit.

TTE

Hinc etiam non tantum realisufura, qux apere

toufurario pacto commiffa eft , fed & folamen-

TP

talis in confcientiz foro, ad reftiturionem obli«

dU

gat, per Textum & DD. z c.cor/Aluit ro. b.f.

PL

dicitur autem sextalzs ufura, quando creditor

supil

non fuiffet aliter pecuniam daturus indigo: de-

bitori, nifiipfe debitor viciffim vel fine omni

t

pa&oexterno , velex pacto aliquo fimulato s

cmmmum?rfrf:

& quo ad externam fpeciem non ufurarios lu

crum creditori conceíhiffet.

Exempla defumi-

| 4tcipiuz! nzzgm

g::n:

poflunt ex $. 1. verficuloDico.quarto. &ex$.2e

tl J

q- 2. & fecundá interpretatione , c. safzganti

l

fen d

& excodem $.2. q. 4. ii refponfo ad quintum

argumentum..

M

i '

Verüm hic nonlevi

'sreü- difficultas , quare irt

z

T Q.Peïf

ag

femoniamentali fofficit folà poenitentià & dolore

n gmniä

f

nt Uiüfä

erga DEUM illud peccatum expiare fine rcfti-

m;quæ

tutionisobligatione, ut commwuniter tradunt.»

T2

n

ia t

Interpretes. z cap. ultimo de Simonia , & non

1 fat*i'ïï L

;

u

í

"

n

]

fimiliter zz z/ura mentali? Inter varias expli-

1

[o

t

cationes: quas adferunt DD. illa videtur captu:

x

facilior , quam refert Barb. i» dittocap.«onfu-

ol

o2

luit. 5.4- quód inufura mentaliinjuria fat de-.

7)

ym (

d

bitori,quiinvitus ; & necéflitate coacusfolvit ;

(

x fine expreffo pàcto

]

ct! u

e

in [imonia Peró mentali qu

fit , pler&mqueille , quipr

ofpiritualibusaliquid:

gt

hxgych ,

N

temporale offert , non fitnece

(litace conüriöïu

Sf

Ecdc

9

;h;

676

— Pars F. Caput Ilf.. $. IIT.

Imo fipenaturcafus , ut v. g. Clericus in ne-

Sifueldent

€effitate conftiti tus non poffit aliter impetrare »

utionem Juri

i ol erndum

beneficium ad fui füftentationern , quàm fi libe-

ralem oblationem faciat Epifcopo , vel Patrono-

Q docer Hem

aliàs fibi non collaturo , tunc &qué reflitutio-

Ab lac tame

Apertas vforar

nem faciendam effe in fimonia bac méntali ,

quám im ufura mentali non improbabiliter do-

?^id pinotio

cet Dominicus Sotus Ze 7uf iti265 jure [ib.g.3.8-

m nuflm,

ért.r. neque etiam extextu Z. c.alt. de Simonia

hbitor ifers

qui obícurior eft , & diverías in térpretationes ad-

Atü Coftes

mittit, contrarium evincitur.

"n petens.

Cieterüm reftitutio ufurarum vel debitoribus

DT txercit.

per ufuras lfis, vel haredibus eorum , aut in

"R sanxdi

iforum omnium defedu pauperibus facienda.

W (

4 fru';

Y

eft , d.c.cioom tu g. b. 1. Ex adverfo quoque nort

ii Q

tl f cre

tantüm ipfi ufürarii, fed etiam hxredeseorum ;

TE pradia m

ufuras reftituere tenentur. Quarmvis enim de:

Z lts

Jure Civili heresnon téneatur ex delicto defe-

titifm peu;

€i, nifiquatenus ex illo deli&o ád hxredem.,

J.nonüccedcte.

pervenit, & indelocupletior factus eft . vel &i

TCR ia

lis cum defünc&to conteftata fuerit , ut tunc nor

IinInO rera

tam'exdelicto , quàm ex quafi contra&tu litis

Ifei domininm,

conteftatz conveniatur. L. uz£cz C.ex Delitlo

T

» i ag

defunclz , quemadamodum b.res teneatur , E$C,.

Watur

» pettey

De Jure camen Canonico hxres ad exoneratio--

V. Cg Q al

nem confcentig defuncti tenetur pro viribüs:

L : t a* S[ndz'

hzreditariisomnibus.llis fatisfacere , quibus de--

A

Cl meg

functis damnum intulit, licét ex lllo. damno:

qutas) tüte (

hareditatis aucta rlon-fit , c: uit. de Sepulturis..

M VLvend

€-£n ltteris de Raptoribus. Et cüm lixcresía-

lutem aninz concernat, & naturalis ratio (ua«

Ug b

deat, ut contra juftiiam lfs damnum. ex bo-

n cOnmhm"

niS

l

f.Iff

Df U/ïlrün

6'7?

Cleresit t

nis ipfius ledentis compenfetur , ideo hane con*

dliterimpetit

fitutionem Juris Pontificii etiam in. teris Impe-

rii obfervandum e(fe non attentatà lege Civili

i, quämüli.f-

re&té decet Henur. Canif. Ze Ufmris. c.7 . ( ab m.4-

po, v farut

Ab hac tamen: reftitutione excufat notoria

4

T rl

ia ha mitd

paupertas ufürarii ;; vel. hzredum ejus , usque

dum ad pinquiorem fortunam deveniant, Zeg.

gprobdlittt

nam is nullam. ff. de Dolo.€$ d.c. y. b.t.

Item:

"] j lhl

cat dl

fi debitor ipfentetfolitus it ufuras exercere, nom

audietur. contra fuum creditórem reftitutionem:

e;y"ädüïlöïf

ufürarum petens,, nifi & ipfe priusliis cumr qui-

bus ufuras exercuit, reftitutonem fecerit , namx

d ditorbs

fruftraleoisauxilmm invocat;, qui inlegem pec-

gnin , 3

yeribos htnd

Gavit, c.4. r. fruffra. b.t-

Sed quid fi creditor ex pecunia. ufuria do-

ïvcri"aquogwncn

mosvel przdia emerit, anhié hxe tanquam fua

; huredesdti

J

debitor vel hztes ejus petere poterit ficut po-

wimms d

imlt

scdlifodtt

tuiffet ipfam pecuniam. ufurariam ?. &.. de Jure

rem.non füccedere: inlocüm. pecunix ; propte-

od t

teà quiex aliena pecunia: etiamn início vel invi-

us "

to Domino remaliquam.emit ;, fibi acquirit hu-

Cm j

qyctu np?-

jus rei dominium ,. non alteri ,. cujus pecuniae

dj o

fuerunt ,' nifi quod ei aliam pecuniara reddere:

iC

Jl

h

teneatur ; pertextum expreffum Zzc. quz ale--

Jl a

ta. $. C. Si quis alteri Velfibi.E5c. € lege fi ex ea.

$i

j anrttn

6; 7C. de Rei $indicatione..

Sitanien creditor

jb

amr pro"

non habet alia media fátisfaciendi. debitori pro--

«t quis

pter ufuras, tunc cogeturtalia bonavelin folu-.

, lo ?

tum dare , vel vendere ,. & de pretio.ufuras malé:

. d Sep:al:wfu

acceptas compenfare, d. c..5. h. t.

crale

caim i

- Quod fi talia bona jam in tertium alienata:

6

sitioui

j f

;a[ül'llis

juyum 9^

Üint contrahunctertium poffefforem grobaþä-»

um

672

Pors V. Caput IIT.. $. IIf.

lius debitori nuila a&io competit, non per/iamt.

LE frtin

is " quia cum eo nihil contra&tum fuit. x

Nec

q, (ia;qu

ctidm rezlis bypotbetarza quianon babemus le-

gem , quae hypothecam in rali cafü concedat y

Qratfrrart

pareang il

nifi fortaffis debitor cum quo ufura exercita y

pupillus aut minorermis fuerit. , qui aliasin re

u 1 dàsin d

ex pecunia fua. « comparata tacitam hypothecaæ

m'msPamc

"Pfoclammdl

habet, /. 2desque 7 . ff. Qui potiores in prgnerey

vel Ecclefia, qux ]vre mmons utitut , &.r. de

"a indegin

ialienatioi im tertiüm:

! Brtas j

In mtegmm reffzt. velnif

facta fit in frandem c!cbitom , Ccum creditor

)! efnï!lll!f[]fal

ufürarius fciret fe aliunde. debitori per ufuras

m lfe dfbet Tfld

4f a,

lao fatisfacere non poffe, tunc enim res.alie-

nata revocabitur fecundüm ea; qux traduntur

t

ttam

intoto£.ff. Quezn fraudem debitarum. Covi

L. liteles

fariarumvefelut. lib. 3.6. 3-f ub.m. d.

-

Prater obligationem reftitutionis a quo-

que poenz in nfürarios confttutz. fünt, ut pn-

"Ifi

moinfamia junsl zmpra&urz fanms. C. ex qui-

äotqpl f ! ]

&i

us cauf. mfzzm irroxetvr.

"ïl&m dltlt 1

! n

Secunde privatio. officii ,& depohtxo m Cle-

4 M[;]

l///,zfu,

rico ufurario ,. c. 7..

& feq. 14. q.4. poterit ta-

mdt(mg 7 587-'3

men prfcopus poft reflitutionem. & peractant

ülram 1

pornitentiam cum tali Clerico difpenare ,. €. 2£

h E

0ftad,

ff Clerici.. $. de Adulteriis de Zudicéis Gloff, m

J'Om 10

P

c. prtered $.fufhendas. b.t.

"t

$8

Tertió .Laicos ufurarios Epifcopus . excome

Vl

municare peteft , & prohibere ; ne eorum obla-

TM

Rn

! lts il

tione$ tanquam malé quzfitr in Ecclefns qes

eipiantur, füb poenaut Ecclefiaftici tales obla-

f,

) Pr ()Prmi)a1

tiones recipientes ab officio fufpendantur, &

M

h lu

N

ad reftitutjonem acceptorum teneantur , ^. 3

Wl'lus

be

5 fedtm,

t l)

Itit D

li

1] Al

3

| DDe Ufuris.

EZ^

"

&uniut : M

&f c. prettrea 5.1. quod tamen intellizendum

m

€& , fialiquis ufürariusmanifeftusfit , aut tan-

n hbe

)

1

|

Quam ufitrarius in judicio convincatur, & Íi ap-

Jiaf corcett

pareanc 1l

TO

) quibus per zifüras damnum datum

eft

[

; aliás ín dubio absque declaratione Epiícopi

NI Ju

t

p

tivatisPatochis tniemo tauquam ufirarius faci-

Ya

h

Té proclamandus eft

; criminalía enim, quxe al-

ptiortt)

ng!?

tioris indaginis funt

fl

MYl

dH

t

[

[ !k, D

, & masnüum prajudicium

3c paenas juris fecum trahunt,/ nec Parochus;

inatio i

fec Decanus ruralis judicare ,

fedad Epifcopum

; , m

teferre deber,

Lirart

UM

Trdentinum Seff. 24 deR eforim.

g 1

tap- /20.

x g

-x&'*þ

Qu

10d fi etiam nulli ampliis exiftant: debiro

te$;

vel hxredes corum E

À quibus ufürz extor-«

; du (

txzfunt , tuncinhorum de

fectuoblationes »nfas

.7;.45- ;

A

—ximex quz in füftentatio

x

[f

f

3 pauperu

m cedunt ,

D j

*

cieridas & recipiendas e

ffe habetuy

t fit

€&o cap.

i (xcpé di-

J.5.1, &in(ünuatur, Luc,

16.cap. Ubi

fs 07

Cliriftus dicit: Faz. Pobzs znaico

$ e manime-

Va Iniquitatis, ut cum

defeceritis y recibiant

&öegoliiioi

f

fosin eterna Labernactdl,

6

NT

Qu

artó ufurarii manifefti ad Ecclefiattiearm [ O

Af[gi,(äm'

1",

fepul

turam nonadmittuntur ,

antequam ufuras

j

uf |

pro modo & pofib

ilitatefacultatum fnatum re-

/J,'(;'t H

fütuerint, aut falt

em cauti

onem de reftituen t

taftiterint ptafentibusilli

;:ifCOQ

Js e-**??"

À

$ ,quibus ufürz

Qe

|'d

cUtuf ; autiniftorum abfentiacoram loci

r

- qeun

I

:

inario » proprioParoclio , vel Notario. c

Zp. $,

c, g Ed

. £,

fit

foue

fitatis

* àmo inarticulo mortis, & cafu m

ecefz

; quando Ordinarius loci ,

fifgendi

Parochus ye]

Notatius haberi non poteft

; quemlibet Sacer..

T ; À

9tém , quitunoe tem

potis À peccatis abfolvere

MaAn. PAR6c

M.

potfte

674

P'.arsf'. Caput IIT. $. LT.

poteít; etiam idoneum effe ad recipiendam ta-

gfï peticulo

lem cautionem ; ut eam pofteà referat Epifcopoy

jheum, 4

docet Sylv. ?2 fer&o ;»f/i*'z't'utt'a; $..

q 16 Ia

/

&etaipiant

var-z» Manuzli. c. t 9. n. 218.

Áondls vudica

II

Quintb teffametrta & nltimz voluntates ufu-

;'.

Gerronosill

rariorum ron valent, nifi ante mortem ufuras

ttnem fetm

reftituerint ; vel de reftituendo idoneam cautio-

t Laym, [j

nem dederiut; Z. c..2. 0. t: in 6..

m Lef Y

12 Denmm hocloco motandum eft ,. quod ho-

VC innumior

mines rudes & indodti, qui ex füa pecinia Iu-

Ts Laii, fidi

crum.,. & penfionesannuas acciplunt juxta eumr

tdo qu£l

, modum ; quo alii viri honefti ,. & probi faceré

Wntitins, wl

confüeverunt,, nonfint facile de ufüra condeme-

if r

nandi ; quamväs'ïpü non intel'igant , q:uo']kwe:

fiidum intetitn

vel dtulo tale lucrtüm fibr hbabere liceat ;; cutte

F piamorg g

enim Jucrumr ex pecunia variis ex.caufis coho-

UI r

neftarivalcat, utpropterlucrum ceffans, dam-

"ii nos

num emergens, Wwnplieitum pactum focietatis;

Dmuf) Qd df

emptionem censüs, &c. fatis cenferi poffunt i

ämmæmmuï

bona fid'e ,. quproborum virorum imitanres exe

RUMM

um

li.

emplum libi gropo:

t, non aliter quatn juftoy

Tle Q;Ml?.( idel

quo fieri poteft ,. tiilo lucrumr ex pecunia qua-

A tppe

)

rfero.

?

[

lll

l fOSfmltra&U

Imo licét indo&tr contrahendo utantur ver-

r Üotem

bomutui , vel germanice anfilepfent /. nihilo-

"t ttuee

miniis cumnos intertio verbis , fed verbainten-

FTH t

tioni defervire debeant, cfécundóreguiria , d&

lt H (Qmmu

appellatonibus,ideo ex menteiftorum, qurom-

P

ni meliori modo , quo dejure fieri poteft , con-

W, Cohi

trahere intendunz ,. fimilescontractusin effectu

&'ihgit,]

ld

Ti hal

nontam mütuum , quàm focietas implicita.cum

d

'

Ml s.

OK-;'

u

: Pg&o affceurationis ( quód fieri poteft fi F;a

"

l

hr inöigg;

-

Afl

D( üfl'trf!.

$7j

recipicndam f

laiï periculo affecurationis focio relinquatnr ma-

juslucrum ,. &üm contractus ex conventione le-

vefert pl

gemaccipiant ) vel emptio cenfüs realis autper-

tf f:,/r&M' |

fonalis judicar& debent, pra'ertimm quia apud

ais ul

Moï

IN

Germonos ille terminus valdé generalis eft , &

t o

emnem ferme conceffionem fignificat. Ita do-

P ia

cet Laym. Jb 5. frat, 4. cap. 1f.vum. tt. 6615

f.

cum Leff. Valen. & Majore ibidem citatis alids

nl:f?, tþ'ihd þ

enim innumeri condemnandiforent, non tan-

pecmi

tüm Laici, fed & Ecclefiaftict, quifub nomine

H"*VP'

& titulo auflepfen ultra fortem feu capitale

( oroot

annuatim 5. vel 6. pro 10o. exigunt nec lucrum

Y

mv

M

ecffans, nec damnum emergens, nec morale pe-

W

ficulum interitnri capitalis propter affecuratio«

rl

;*

nem pignoris & fidejufforum habent; & folum

a Q

N

luctum quxrunt, zepecunia otiofa fit , &fane

H

U

1

fiiniquitatém nom à verbis, & ab effectu me-

g;ï&fxf;(y

)

j

"

d

kl

Y

timur , haud effe rstionabile , indo&um qui fub

nomine sutui vel aufile)ben/ accipit s. pro

!

lv

100. fifurarium afferere, & dectum quifub no-

i 9

jtt

mine cezszs idem facit, alfolvere. Meminiffe

tameri oportet, quodfemper hactenüs monut ,

ju Pg;'ulfiä d

multos contractus exeufaripoife , ix quibus ali-

quid ultra fortem accipitur , & &ant cum eo, qui

1l

j üranUffcïm

m

j ,&WU-

L

€x mea pecunia negotiatut, & honeftum lucrum

jj

quzrit, ut mihi bujus lucripartem tribuat ; vel-

mW ]

[

Bti in contractu focietatis expreffo vel implici-

ín

fo , iriquoalter pecuniam , alterinduftriam con«

du

!

fcrt, contingit, autfi veré reditusannuosexre

velinduftria habeat, quosfine damriofuo vene

u

yntia

j

dere poffit. Secüs autem fi contrahafur cum

[f(ää Aff

E

veridas

d

Í

l 4

debitorc indigente , quitantum ad fuble

u

,

fieccfe

;75 Pars F. Capat À. STII vDe ll/z'&:':;

neceffitates (nas mutuam pecuniam accipit, &

f reditusex rebus vel laboribus fuis provenientes

venderenonpoffit, debeat defe&tum neceffariz

füftentationis pati, & paulatim prorstis ad ino-

[

piam delabicogatur, cum talienim non eft ma-

terja , vel merces , fciliceclucrum aut reditus, fu-

perquibuspoffit fundariemptio censüs, vel f0*

Cictas. Quod fiab initio contractushabuerit ex

r(abiliuy

tevel induflríareditus, & hi fine culpa fua de-

fecerint, hic. defe&tus vel interitus ad empto-

femcensüsfpectat , utis cenfum exigere non,

poffit , ficutetíata fuperiüs di&tum, Caveantigi-

Uqutgla

turdivites , ne pro tranfirotio & plerümque ine

gratis heredibus relinquendo lucro anime detti-

snentum patiahtur ,- thefaurizent fibi potitis the-

linbmi

Catafne in.

fautosin Colo, faciant Chriftiana charitatis er-

Rentum dmm E

ga indigentesofficium ; & adimplere ftudéant

illam Chrifti feritentiatn Luc.6, Bemefacite

Vdor, ü

42.4' VCle[

mutuum date , 'gilyil mde fperantes.

Hac demüm omnia ad landem&

W ! 1357; !

369' De iure

gloriamOmnipotentis DELDeiparz

Virginis, S. Jofephi , S. Caroli , $. Benedicti, ate

oU

TIdt m

ueS. Ivonis, omniümqtie Coelitum honoretm

* xida; S. Matris Ecclefie , & cujüsque

zaeliorí jedicio Inbens

Qul fs

quto;

b

rbarg ?

Bs quoa

5 N «

1

/i

*

L

INDEX.

Df

0»8?2 n * "'93234'

ym acpt d

j pïowbnisn:gä

ETK EUR EC

efbum lt

mprorrusai. il

INDEX.

enit u

lmautte*ukuggl' RCI' um & Verborum ma

Bis memo-

ocems,

Xabilium in hoc Manuali Paro«

'ra&us*habum;:

£horüm,

n ii

etinusad nf

"Adoptio.

qm exigtre v

"

Quid & quotuylei. 328. Ejusrequifita« 331.

J Adalterium.

;

r )

yro 2 i

Conjunctum cumpromiffione Matrimonii , vel ma«

€hinatione in mortem Conjugis-caufat impedi-

zentiïbipotius l

|

yn du

mentum dirimens 34o, Inducitdivortium quo

rdim;llfrf.'?uääam

adthorum. 420, Nifiuterá; conjux adulteretur,

,4, Iaf

424. VelMaritus adulteri caufam dederit, ibid.

*M,'mn

"Acfinitas.

íd ? 367. Quomodo computentur ejus gradus

;adlaudm*&

369. De jure antiquo fuit triplex. ibid. Exqua

Du

copula contralatur, 340. Ad quorsm graduga

d

dirimatmatrimonium. 371.

p

^gl

" hontre

Alrave.'

g oj

Ádtaribus fpecialis confecratio impendenda eft.. ; 5

o

Quid fitaltare porratile & fixum ? jbid.

Approbatio Parochorum , Cagpellanorsne.

APpr.obaius quoad unam Parochiam non eft appre«

barüs quoad toram Dicecefim , fallit de conue-

tl!din.e-

137. Capellani Parochorum debent

o

P

Ü

j

æapgrohati ab EPll?rï

À

?l?d—, 1$1^

* AIM::- .

INDEX RERUM.

/

&

" Vrrecatio.

Quepurím

gtadid o

Inter quos introducat impedimentum matrimorii?

329*

Sibpata exe

GImmmes

Afjlum videäimmunim:.

m

ttoii & Ad

Baptzf;;z;—

-

ü ufurpcnt.

Infans debet baptizeri quàm primii

m commodä pïo-

ti(e Ecelef

tef. 176. Quis Minifter Baptifmi; 177. Pra(ene

A0nitte alier

tc dignore non debet baptizare infetior. ibidem.

fite fiperi

Quando licet baptizanti uri materià dubià. 178*

PCOfférequi:

Irem abluere partem baptizandi non Principa-

ftnilt, t

lem. ibid. Quando debeat repeti baptifmus fub

45;atnor

conditione. . 179. Non baptizatusfalvare poteft

per Baptifmtm Flaminis. 18o. Monftra quomo-

At of

Tirtoliis bed

do baptizanda, 18 1. Baptifmus debet conferriin

Ecclefia , fallitinfiliismagnatum. | 182. Bapti-

at tj

zando detur nomen alicujusSancti; 193. Pates

N——

bajtizans filium amittitJus petendi debitum.3 25

Benedicere,

Veftes & paramenta quibus competat. . 21. Bene-

st eonte

di&io fecundarum nuptiarum omitti debet fub

poena fufpenfionis. 398.

peni, ,M

Gu

Beneficium.

Quedam beneficia funt a&u. curata quedam tant-

«um habitu. 4. Bene&cii ad Jus Patronatós lai-

W*tcampmæg

corum fpectantia non refervantur. 103. DBene-

mltem,uma

ficia Regularia Regularibus , (eculasia (culazibus

conferenda. 119.

lpe

Benea Clericerum.

ol

Patrimonialia , quz dicantur. 5 46. Qua: induflria-

BI h(]

LUR

La ! ihbid. Qua profpedtu Ecclefix acquifita

jbid.

Ql

Quæ

-

s«

lgq

MEMORABILIUM.

Quz parfimonialia.

547. Quam Cleticuscircá

g ia

. grzdictabona difpoitionem habeat. ibid.

Bo,m Ecclefraffica.

14

Stib peena excommunicatiotiis prólibetur , -e Pz-

:

troni & AdvocatiEcclefiarum bona Eccl fiafti-

«aufurpent. 49. Res'immobiles & mobiles prz-

mCOMWXA

tiofe'Ecclefiarumalienori prolübentur. .6$. Qtyd

moniine alienationisintelligatur. ibid. Quisno-

177 at

7f*r1or i

anine füpenor:s veniat; cujus authoritas irT alie-

;j dübi, 11l

matioflerequititur. -6g. Alienatio injuftaipfo Ju-

non Pnid

te e& nulla, "ibid. BonaEcclefiaftica nonniifi fpa-

s rl

tio 4o.annorum prafcribuntut. 7o. Abbates poí-

ass p

funt dare confenfum in alienatione.rerum.ad fuas

Parochias fpe&antium. 5.i.

Nonüraquümo

d ho

.Bulla Caen«. vid, .2

218. Jtem nerbo Es«

communmztu.

h M

u

£h.

PM

Calzx.

j bltum'ïzz

Calices & patena fpecialiter confecrari & e€x certa

qmatetia confici debent.

17. Áncoz:

p

A.LAO r2

täï' "'

M

petenda, £i calici nova deauratio : iccéda: 1j

Cambium vide Ufura,

Campana.

Quare campanz Ecclefiarum bcnedzcan*ur& chryf-

! Wm tf

obl

mateinjungantur. - 9.

10j

eu

Capellami.

szcuï

amm

Capellagi Parochorum debent effe approbasi db

Epifcepo loci ubi ferviunt.

188. Commun Opi-

nione hominuns habitus pro legiimo Capellane

ii mduü 1

walidéabfolvit. 189. Quó jure poffit Parocttws

dlülaol"]

ad breve tempus tcüore Capcll:mum 0u appr e-

TU

2

Qu

barsm. 19o.

*

u&f&

ÍNDEX RER uM.

Cafut fefervati 7, Papaä'esä' Eplf/äapql?:;.

,Anqlïcïmm: Hh

Cafuum refervatio pertiriet ad difciplinam Ecclefia"

Crritora

ftüicam, 197. Quidfaciendum cum habente ca^

[riarim

fim. refervatim 3bid. . In articulo.mortis quivis

Sacerdos abíolvere poteft. 198. Abfolutusinar-

ticulomortis an. evadens teneatur feprxfentare

AbEpifcopb ..

fupesiori. ibid. Superior tenetur aliquando con-

cedere licentiam inferiori abfolvendi à refervatis,

Qu

199. Refervatio cafimm Epifcopalium an duret

"

F0 Matrio

poft mortem Epifcopi. 204. Caíus Papales ha-

bent cenfiram annexam, 205. Excufatus à cen-

W üt)&interf

fura propter defe&ium culpx mortalis, vel con-

tumacie , velícientiz , excu(atur àrefervatione,

206. IncafibusPapalibusconfuetudo attenditur,

m ii

&ibideBullscoenz, 207. AGusmeréinternus

T Patorhan

non efireíervatus., z09. Caíus Papalis propter

E feærngH

difficultacem fit Epifcopalis, ibid. De privilegiis

DmnESPamduæ

103, Qu

Regularium abíolvendi à cafibus refervatis. .2 19.

Catus E.

Qïlbüsdc

u

vide"äqup excomtmunicatio.

pifcopalesapag. 265, usqïlfïfd-glg'- ??9?

Ofttette. 10

i Caïeffyz:mw. ]

mnfffenda [

Qi:idüi? 3909.

-

" j t

Catbedratic

um vide Ex

jaffi)fr&.f :

Cau/2.

Qg*modo'Coüge

! Quid fit? ig 12. Cgt

ifa & demonftratio qualiscun-

l nis&:llüa

Al

que fem-g:-ver baber ut prononadjgdta, 5 n

TPH j

Cerfus perfonalis.

Q*Omöäo differatà mutuo? '66 h

Dieþus f*;&ivif:

0!38;'. :

r 4ii:kiä$;;ggz ff&ä]ïdizz?;? äidf': Exatl j

&

Rs kl

; fäiras

WMORJBH,*I&Q '

/

M,

Chz'regræ'pba.

Wj

Án licitum fit emere pro minoripretio. 65 g, ;

ciytinum Dd

Clericorum exemptio vide Immunitas.

m u ldente a"

iclh o u

Clericorun oberatoru privitegia, P. $68

Cometerium.

b As

AbEpifcoposon poteft profanati, pag; 11.

r

ätt:raliquanäouoxï.-

Cagnatio legalis.

dietdi ärefen"aue.

Quid ; Quormple

x &inter quosinducat inäpädimun.

i ovaliwn an Qu

tum Matrimonii. 329. & 329.

(s lpl

Coonatio jþ'rjtu.z!is.

Fapifysit

Quid fit, & inter quos contrahatur. . 325;

sl Yi

Collatio.

[aturäfefervanfn:,

QL.mm jurisdidionem haber S. Pontifex ia collatig-

Yierdo 230351'*'"!'1

neParochiarum , & quz beneficia fpecialiter ei-

j

A&usmere'ïmem

dem referventur. 102. Sede Apoflolicavacante

í g p

omnes Parochiz per Ordinarios conferzi poffunt.

4 i Pri-vi!egï'

103. Quam poteftatém legati de latere. & Car-

msceïemüs. jit

dinales habeantin collatiene beneficiorum. 1 045

sl

»Qxibus dejure vel privilegio competatbeneficia

conferre. .105. Inter quod tempus bene&cia

conferenda, & ad

q

juem füperiorem devolutio

h

faat , fi tempus non obfervetur. . 106.

Collecta.

;')'u M"' ;

Quorodo Colle&z Ecclefiisimponendi , & quid

de bonis feudalibus fentiendum. - 46. vide Ex.

Atfiones.

r d

Commnunio vide Sacramentum ?Eucbgrg"'/)ïh

j "

Conczones , Concionarz,

!

h

Diebus feftivis non debent negligere Parochi Con.

€ioRes , "& Inftrucionem puor

mO IGOO

led

Ef 5

i

A

ijwäiw

1

'TNDEX RBRUM,

L.

&t Concionibusproponedum.: ibid. Nontenert-

Qudte&tiam

tur hodie ParochianiMiffam & Concionem diebus

chis debet a

Fcftivis in propria parochia audite. 161.

Chiatiration:

Coucubinatus.

fedificilsin

Ob periculum perjurii nen. fünt cogendi Clerici ut

f&htüt, jbjd

concubinasabjurent. 1 14. Poenz Concilii habent

locum etiam in fufpectis (ine qualitate concubi-

wd (i? 31

fuatüs, 115. Adeasincurrendasin foro coníciene

tiz requiritur fententia declaratoria. ibid. Actsa-

tütem cxPn'm

flite, 2f

lislapfus carnisqualiter puniendus, ibid. Concu-

liimat o

binatusnon eft fufpenfus fufpenfione proprié di-

€a. 116. An & quandoin Divinisvicandus. 1 1 $»

Qibu o d

Conditio.

FFl denediesn

Quid fit ? 3r1. Differentia medi & Conditionis

Vi E

312- Conditio vel modus contra fubftantiam

matrimoniiilllud annullat. ibidem. An Conditio

contra bona matrimonii fed honefta. matrimo-

niuminvalidet? 314. Conditio & modus turpis

äa&ihüïmeræ vohl

vel impotfbilishabentur , pro non adjectis. 5 1 5«

Conditio vel modus impoífibils loci caufa ad-

Qiäcujmæ

Tlv

jectus prxfumitur.

316. Conditionesturpes de

od

praterito non invalidant matrimonium. 3 17. Àn

lr

Éponfalia invalidentur per adje&tionem conditio-

licef

&us turpis vel impoffibilis.ibid. Sponfalia confan-

htr

guineorum fub conditione : fi Papa difpenfaverit,

mmumc T

A

contractavalent, 318. QuandoParochi &teftiü

graíentia requiratur ad matrimonium conditio-

tf

Com

ehæfeu

fatum ? 319. Sponfiutentescopula, non videi-

mhmtes 1

€&uc cecedere à conditione appofita. 5 20.

faten

Confel]to Sacramentalis.

t l

Ífiones

Wtes

Pátochus potcft qufum (ubditorum. confe

"üge

audite

»

—

"

M,

MEMOR xmziau

ibid, Nontttd

audite etiam extra fnam parochiam. 1 $9. Pare

sonciontmde

€hus debet andite Confeffiones ».quoties Paro.

iiv 101

chianirationabiliterpetunt. r94. Non debet ef-

]

fe difficilisin concedendalicentia ut alteri confi-

opend C

teantur, jbid.

3

j Conciäihz.*gcc:

Coa[angaiizit&

valigrs -

Quid (it? 552. Explicantur nomina confanguinie

jin foro t

tatem exprimentia. 325. Regülx pro confangui-

r ii Mite

fitate. 336. Adquotum gradum con(anguinitas

;; ib 0

dirimat matrimonium ? 35.

u

Con/äamre.

jsrandus

Quibus dejure velex privilegio cempetec coníecra-

te & benedicere Altaria, Calices ; &c. 21.

FT. Condlfï?üf!

Confecratio. Ecclefarum , Altarium , vide

ptra fbf

Fcclefía.

" AannäfHD

- Confuerudo.

yofa natitt

y od

[na&ibusmerz voluntatisnon inducitur, 5 16;

pl

Contratins.

jj lo i f

Difücultatesnovz emergentes vel non previfz quä-'

d

modo tollant oblieationem contra&uum

2

»

Contractus cenfualis quid át ? 65 9.

d

-

;xzo

gnm j n

n m

Cultus difparitas,

naþgconan

l

Matrimonium Catholici cum heretica eft illicitum

.l

at

lii

non tamen invalidüm, 345. pá&a ut libeti ali-

) ;ochl&ü

m qpidi

(lg

quiinfide heretica educantur , funt impia. 3 46.

Contrahentes ininfidelitate cum impedimento ,

Pul

