tumtutior quidem fententiaab initio prferenda

i

pit pui

eft ,' poftaétum vero patratum ad. minuendam

3017

poenara favorabilior fententia nonnunquam re«

qblf

m

n

cipienda, tefte Covar. £» prízc. relel, Clem. fi

"

z

lql

/

fir

f'uriofis de Homicid. n. g.

j

a

j

o

Cafus

-

236

Pars III. Caput 1I. $. II..

Cafus Epifcopales.

atdm a

Trum de jure aliquicafus fint Epifcopo re-

u

Mlginf

fervati) dubitantDD. nam in c. fEpz/copus,

Vitt d lg

de Panit. in 6 Extrabag. fuperCathedram deSe-

H ï/ifiämz

pult. Extra&ag.inter cuntlas. gerf, obferbent. de

Cenfüram

Pri$zl. non fimpliciter ftatuuntur cafus de jure

fingu

refervati, fed potiüs confirmatur confüetudo, vel

Inis dica

conftitutio Epifcopalis ; ex qua peccata aliqua

Citcumft

graviora ipfi Epifcopo refervantur.

Ideó com-

fempus,

munior fermé fententia eft. - Cz/zs Epi/Copales

denti dj

non effe in Jure determinatos, fed ex uíu & con-

Ub pj

fuetudinelocorum defümendos.

Barb. 4eOffic,

u eafeal

Epif. p. 3. alleg. g 1,m. 3. Palao. deSacram.Panit,

Fitdo n

trati. 25. difp. un. puntt. 15. Laym. lib. f. trati.

um Edf

g. F.0 4.

——

Xtravag' U

Interim tamen negarinon poteft. — T.

in

-

E

(lw. [."l )

ob difficultatemCz/usPapalis aliquando fiat Epi-

KE

ftopalis. proutà cenfura Casonis expercuffione

ïbfoïtirio B

Clerici contracta Epifcopus.abfolvit mulieres ;

l (Q mpemt

impuberes, Religiofnmpercutientem Clericum

mawhmj ;

fxcularem, aliósve impedimentó aut morbó de-

mkrïllafxeng

tentos, qio minüsad Papam vel Legatum ejus

C?Fillorum

accedere poffint. c..suleres. c. moniales. d. t

icam eg'u

eetero. c. ea nofcitur. e. quamfis. c.ult, deSent,

-

lus

0C] ve,

excom. c. Religzofo. c. eos qui, Eod. in6.

la

ym, ]

ij

À

ll. Refervatur-Epifcopo de jure ; percuffio

IU fc

Clericilevis. c. perenit. de Sert. exeom. Eft au-

tem hic advertendum, quod percuffto quadrupli"

Ctdityr li

€citer dividi foleat.

Prima eít /e$z//yaa & feni-

M&Me

Nientibus,

4i£, qux non habet ceníuram.

Secunda eft

Vg

mortalis, fed.comporationealiarum Jefjs, Ter-

f0nrenuoü

tia e(t g»zis fed mediocris, à qua., Epifcopus

M ol

tantüm

ll

" DeCafibus Referf,

237

»

tantiim' abfolvit Clericos fimul vivettes , vel

r Epifcopü j

Religiofos percutientes Clericos, c. quomzam de

Vita:€ boneft. Cler. $ d.c. Religiofo.

Quarta

wj

N

gt

L

gnibiffimaive: enormis , qux regulariter habet

[alfrim s

cenfuram Papz refervatam. |quznam autem in

fingulisfactis percuffio levisymediocris,vel enor-

Ti &

ICCOL

mis dicatur, relinquiturarbitrio Epifcopi, qui

n d

circumftantias facti fcil. lefionem , locum. ,

tempus, modum; perfonam tam lzíi quàm l-

y, Ib

jubi

dentis diligenterconfiderabit, ita tamen ut in

(J & a Wl'

dubio potius judicet, percuffionem eífe gravem

& ab eafe abfolvere non poíffe; quàm ut decla-

f i

m r

rando levem occafionem przbeat lxdendi fta-

tum Ecclefiafticum.

Q hb'; "

Sicut habeturin quadam

Extravag. quam in terminis refert, Navar. /»

Man. c.a1. 8.29. & Molina. tom. z. tradl. 3.

41

diff. 9. n.r, communiter veró Zefez ( cujus

yudit

f

"

iM

l

)

abíolutio Epifcopo velab eo privilegium haben-

í CX Pfffyix

ticompetat) percuffionem cenfent ; qux nullam

maculam, aut lacerationem carnis,nec membri

m CW I

mutilationem, dentium evulfionem , mukorum

m

. Z[Um[

eapillorum extractionem ,. autfanguinis immo-

d

dicam effufionemattulit, neque ex circumftan-

)

J ^

p i

h

tiis loci vel perfonz percuffe aggravatá.» eft.

j tl

Laym. 4&. 1. tratd. g. p, 2. c. g. m. 16.

M',W P l

III. In Concil. Trid. /eff. 24. 4e Ref. c. £. con-

u

u

ceditur Epifcopis , utin omnibus irregularitati-

oAan'EU'

bus & fufpenfionibus ex delicto occulto proves

j

qUä P

l

nientibus exceptà eá, quz oritur ex homicidio

Anmá u

[

u

if v

voluntario, & exceptisaliis deductis ad forum

aam

contentiofum difpenfare, & i& quibuscunque ca.

jl n

f

fibus occultisetiem Papa rcferbatis perfe aut Vi-

'carium

" EP'[:C

L

1

238

Pars II Caput LT. $. IH.

tumflant

carium cum fpeciali mandato abfolvere: poffint,

& cafum occultum ex magis communi fententia

Stcye 03

tos e. v

dici, qui non eft notorius ápuid plerosque; etiam-

fi poffit probari per aliquos teftes. & qui valeat

pula at

aliqua tergiverfatione celari , tradit Barb. 44 4.

ita cuh

guinitar

Cap. 6. Trid. n. 26. cum plurimu ibzd. citatis,

IV. Exeod.cap. 6. Trid. abfolutio ab Aeref

Nont

-

occulta Epifcopis datur.. & licet non pauci DD.

-

CIVtritn

exiftiment hanc poteftatem effe. Epifcopis per

lm

proceffum Bullz Caze ademptam ; alii tamen

'efjf Pæ n

Cndüs [fn

apud Barb. 4. . s. 1 $2. f. contza valdé probabi-

liter conttarium fuftinent; quia Bulla eft genera-

Wt efe r

lis de hzrefis refervatione , hoc vero Concilii

RUR n

decretum fpeciale, dehare(i eccwita , in omni

üttempty

autem jure generi per fpeciem derogatur, & non

-

"

Ils cenf.

cenfetur plusde juré veteti correctum , quàm

Wf yy

expreffum. | Dicitur autem hoc loco harefis oc-

—

CITC 7('/&,-8 ,

€ulta non quz puré mentális & refervatanon eft;

hii xcnf

Emlim

fed quz verbó vel opere externo manifeftata

quidem , adhuc tamen ad multorum. notitiam

iil a

non pervenit.

'I'W.l

Cxterüm quoad cafis, quos Epifcopi fpecia-

priimmim

liter pro fuo arbitrio & dilcretione folent fibi

Cáll (v

Tieryan

refervare, paffim notant DD. quodilli non de-

beant effe valdé multi, quia experientia docet;

lnre]jjgend

homines difficulter perfuaderi poffe ; ut Epilco-

COmPkfa ,

pum pro abíolutione accedant, interim gravan-

bmþüfc

tur conícientiz, & periculum eft, ne labantur in

Wütrimos 3

deteriora.

——

:,F./'S ) imï].h;

a !

Deinde ut cafus cenfeatur re(erfazus, debet

lt

N

aétusfuiffe opere externo completus & confum-

guatus, . & quidem cum tali deliberatione & cit-

Ccum

, d,qu

I

De Cafíbus Referf.

239

folet p

cumftantia ; ut peccatum mortale conftituat,

qmun «t

atque in illa qualitate peccati, füb qua referva-

tus eft.. v. g. refervatur inczftus, non füfficitco-

)lerosqw,fä?

pula attentata vel imperfecta , aut quz fuit ha-

t &qwï&?;

bita cum confanguinea ex ignorantia conían-

adir D

guinitatis,

n ii d

Non tamen putarem requiri, quod peenitens

faluioi 4

fciverit refervationem ; ficut ad puniendum de-

t non pau-:gw

lictum non requiritur , quod delinquens prxfci-

jy i

verit poenam vel ad cujus judicis tribunal tra-

fany 9^*

hendus fit. Licétin cafibus Papalióss Ípeciale

j FW

poflit effe propter cenfuram annexam ; qua re«

pillsefg

quirit coentumaciam &.faltém interpretativum

X Wïb 409')1

contemptum cenfurarum , ut finé prenotitia.»

TT mflï

ipfus cenfurz cafus Papalis non. committatur,

lg

Sed fi quis nóffet cenfuram, ignorares autem

corff&llm:i'b

eíIe referfaiam , non videretur mihià cafu Pye-

gjb

pa4li excufandus.

d 'M

Demum refervatio cafuum tanquam peena-

g.

"m

his e& ftri&te interpretationis. Puls. c. odia. de

o

rï[um nD

R. L. in 6. l. peunlt, ff. de penis. ideóque in pro-

priffimisterminisaccipienda;nec extendendaad

j

"n

:

cafus fimiles vel etiam majores expreffis. e. gr.

a

foi

refervatus eft inco-ftus in primo gradu 2/ffzitatis

) j

inteligenda ef de fera effinitate ortaex copula

i

aj

completa nonde quafí affnitate ottaex publica

j o[ïfuut i

bonefh ate fcilicet ex fponfalibus de futuro, vel

)j

u

[ jnr

fnatrimonio rato.

Refervatur procumtzo abor-

nfkï'*

£55 intelligiturde foetu animato (in mafculo

IN

dicitur fo.tus animatus poft 40. dies à conce-

72l

41

ptione, infemina poft. 8o. Barb. 44 Decret.

(

]e[uf y*

MLI

ld

Grnl. diff. . m.2, ) in dubio prafertim quando

hpcrgjlo

non

240

Pars III. Caput II.« $. III :

non fatis conftat de"*conce'ptione' , non eft cafus E

Wm

refervatus, Palao. d. pusr. 1«.. $. 2. . 12. Referva-

|

n'xs [wg

tur procurat io fferzlitatis , intelligi potelt de pet-

debitæ.exf

petuafterilitate , non deuna vel altera conce-

"tüm (b

ptione impedita. Refervata eft Zefraudatio dt-

Vit feute

eimarum,non comprehendeturalia defraudatio

Celis,

Parochi, quamvisgravior, &c, quo etiam fa-

€iunt €a , quxtradit Harp. a tit. Inffit.de exe

Hane

'ïngularen

bered. lib. $.fp.m.66. quod nimirüm liberi ex

& Sandy

aliis catifis (imilibus vel majoribus quàm in jure -

,DEOPani

expreflis nequeant exhxreditari , nec eft ratum ;

fihlomi

qued aliquando deli&um. ob frequentiam gra-

fl

vius caftigari foleat ; quàm aliud quod in füo -

Y immeü

genere eft majus. L. 1. ff de Abzgeis. v. g. fute -

M

tum , quàm mutilatio membri , &c- prafertim

Donems

confeffionalia redderentur plenafcrupulis, fi ca- 4

R()m.'P(mtj

fus refervati ad fimiles vel

majores e'xtc'ndend'i :

lm figg

forent.,

Idlling, |

"'apes

item Con

m&fa Peü

De Indulgentiis,

Pænitenm

gl?ln locis

,suMMARIQ-

Clüyeg al

2 Indulgentia quid ?

N,eq"e p

a. Induigentia eff ex meritis

Cäræio !

IQUid qe,

3- Satisf atl io pro peccatis debita,

4. Indulgentia quotuplices.

Breti [

'unöïill Á

" Otfene

$. dpdulgentit de panitentiis n

ug:l;f*--

MT

guntur etZam de injungendis..

"

4. Quis concedat Indulgentias, t$ an

AitQuim

les profint exempti $

1

/

lr Pm.i)

7 »Qg.:'dj'ubiäum ?

t diein

Indnt-

A?

li

De Induleentii.

241

NDUÜLGENTIA eftremiffio fatisfa&tio-

; st

s Md

nis five poenx temporalis'DEO pro peccatis

gipoteü d

ebitz. enim veró quodEccl :(ia ex poteftate cla-

[alera i*

vium fibi à Chrifto Mat££, 15. traditarum fol-

vit feu remittit in terris, folutum etiam eft in

f

jia du

€celis.

uo enm

Hanc porró remiffionem facit Ecclefia per

83

j i

fingularem applicationem meritorüm Chrifti,

yirim b

& Sanctorum ejus nam licét Chtiftus inünité

g quin d

DEO Patri fuo fatisfecerit pro peccatis noftris,

,)[

vcdii?

nihilominus hzc fatisfa&io non prodeft indi-

Squenffam

ftin&é omnibus, nifi quaterius alicui applicatur

i 0;-*0& »

vel imtriediaté per ipfum Chriftum , ut Marie

oigm- Y ?'

Magdalenz & Latroni in cruce, vel per fuíce-

T du

ptionem Sacratnentorum , velper Vicariun ejus

,"UN*,»*

Rom.Pontificem : aliàs enim , fi'Chriftus perfo-

vt

i 4

Mi

dl

lam fuam fatisfa&tionem ; voluiffet. , omnibus

j ar

indiftin&é omnia peccata remittere , & (ecuram

falutem conferre, fruítra inftituiffet Sacramenta,

fruftra peccatores non agentes dignos fructus

poehitentiz à regno colorum in. multis -Evan-

Ti

gclii locis exclufiffet , fruftra paftori. Ecclefix

E

claves ad ligandum & folvendum conceffiffet,

Neque proptereà per fatisfactionem noftram ,

aliquid derogat meritis Chrifti , ut cavillantur

( þ!lfho

hzretici, qui licentiá & libértate peccandi fedu-

I]! 4:

&i horrent poenitentiam & fatisfactionem, quia

hzc ipía fatisfactio non aliter vim & effe&um

n

".

habet quàm ex fatisfa&ione Chrifti, à quo offer-

y;äl!.

/ll

102

T

"l

turPatri, &yper quem acceptaturà Pátre, ficut

í

declaravit Trid. feff. r.4. de Sacram.Panit.cap. g.

Decet diézmam Clementiamynquit ibidem Con-

MAR, PAROCH.,

L

y

silium ,

2141

Par: III. Capst IJ. €. 1If.

cilium, a ita nobis abfque ul2 [atisfattiane pece

ulesävq

cata. dimitiantur , ut occafione acceptá peccaia

fitur tot

fiveina]

lepiora putantes Veluti imjurii £5 contwmeliof

-

Spiritui fanclo in grabiera labamur, quàd expe-

tantüm

xmius 3

riuntur hzretici & obdurati peccatorcs , qui in

rofundum peccatorum defcenderites tandem

nfhs

Sané

contemnunt & ir atheifmum labuntur.

dim rij

xrzter conftantiffimam Ecclefix traditionem de

(quæ P(

neceflitate fatisfactionis infinita funt SS. Patrum

CitürCa

teflimonia. lia S. Auguft. in Pfal. g o. 4gnofcie

fend f

Domine Cosfitenti ignofcis, fed fezpfum punien-

f hi

feritat. Loqui-

ti : dia ferPatur mifericordia &

Cünyftter,

surplané ex fententia Apoftoli: fí mofmet zpfos

jltm

»ndicaremusnon utique judz'mremur & Domino.

-

UI

$. Cypr. DEUS quantum patri pieiate in

dulgens,

—

lesindu]

*

Tanium J

$

dicis majeffate snetuendus eff , quam

Drtitenc

u5 , tam grasiter deflcammi. S.

jlmä.:nm

"magna deliquim

—

Hieron, in Epita

ph. Paule ad Euftoch. — Affü-

D Z?itarem

zmdüm corpius

quod onultis £ocabzt delicius , &t«

Dititenta

$. Ambrof, de

Hela. cap. 20 Pecuniam babes :

: diitie piri redesmptie

Vitity

redime peccatum iuum

Doti ««

ejus , Efc. quod notandum divitib

us & delica-

Yà hibem

Sup-

&oribus. S. Chryfoft. concl. 3. de Lazáro.

Ht fenstj

ro peccatis

ö)fc

-

plicium quisque 4 fe ipfo exigat p

les ceridonant

Nim r

Quemadmodum demini tempora

hr

offextfionem & delictum fubditi ,

fed non illico

fed

"n j

remittunt poendni ;

faciunt gratiàm vita ;

Wtdo «

jimpohuntpcenam mitiorem ; &c. Familiare au«

5 Cof,

tem fuit Chrifto ab exemplo actionum liuma-

genefe QO

narum docere coeleflia; ut paffim ex. 8S. Evang,

J de:

texu notum eft.

amf rEm

E

Dividuntur Indulgentiz ; quod aliz finf 'é-

"o l

ET

.

nf

De Índulzentiíin.

2143

talesfiveplenarie, alia pariétales, pet illae temit

if

g p

titur tota poenitentia & fatisfa&tio five in hoe

H ani

five in alterofzculo füftinenda , per has autem

W,qubde;;f-

tantüm pars aliquapeenitentiz , ut f indulgentia

OL Ru;

1

unius anni, fepteni, vel 4o. dierum concedatur,

deits t

fenfus eft remitti peenitentiam , qux ali3s fecun-

bunr. V.

düm rigorem Ecclefiz tot annis vel 40. diebug

qrdiiont^

(qua poenitentia 4o. dierum in Canonibus di-

i 94

citur Catena-eap. $. de Accuf/ationibus. ) pera-

,

77

genda fuiffer.

j, (

"

7

Sed híc movetur non inutilis quzftio , aa,

i

y]/il»!

WIW.

lo

cümlitterz indulgentiarum otdinarié fecundüm

T u

ftylum curix Romanz foleant habere , adjun-

&am claufulam, Ze Penitentis injuntl ijs 6$c. ta-

m [ w

les indulgentiz etiam fint intelligendz de illis

imrein/äi":

»ndw

pf

pornitentis, quz per Confeffarium quidem z

Itf AIWM'

J

juntle non fuerunt , .fuiffent tamen fecundàm

gravitatem peccatorum , & de rigore Canonum

u ^

"7:

jj U

penitentialium Z»jupgenda. ? . benigniorem

effe interpretationem DD. quód hzc clanfula.,

(tuf'mm

M

n

nonfi reftrictiva indulgentiarum ; fed ampliati-

n

n

a habensíübintellectam particulam Erzz»a , ut

'UD

iL

y

fit fenfus, etiam de injunctis poenitentiis, &c.

]u

s*

t

Nam praterquam quód indulgentiz fint gratiz

& favorabiles animz ; ideóque latiüis interpre-

d

jg t

l

tandx juxta vulgatas juris regulas , Eccleíia ;

d 0^

/

quando conceditid, quod eft majus & diffici-

lamï]fi

9g

lms , concedi folet, intelligitur etiamin eodem

"u j

n

genere conceffiffe, quod eft minus, c.ex parte

o

4

a7. de Decimis, fed plus eft,& difficilius &i conce-

p

"Ti

datur remiffio poenitentiz Znjuodla , utpote Di-

vino & humano pracepto d

| ebitz,; &

pet quam

j

i

M

À

reniitb.o-

344

Pars II. Caput I. $. HI.

remiffionem turbatur & impeditur inferioris ju-

.E&u

dicis peenitentiam injungentis jurisdictio, quàm

igito,

concedatur remiffio poenitentiezzjungendequx

tur, d

incerta & indeterminata eft, ergo conceffa re-

Réme

miffio faper injunctis poenicentiis non immeri-

ptopri

to etiam de injungendis explicanda erit. Qu

ngjri

anterpretatio prefertim hodierno jure & ftatu

Broro .

Ecclefix , ubinon ampliüstamlongz & graves

potel,

poeniteritiz, ficut olim injunguntur;adhiberi de-

ení ;

bet, cüm aliàs nunquam vel rariffimé indul-

ttnpti t

gentix cum przdicta claufula.: De, zmjantfis

ficopa

panitentiis, 5c. utilitatem adferrent. Panar. s

fotmri

€. cim ex eo. de Peenit. n, f . Suatez. tom. 3.diff.

il'xus &

$0. fe&. 3. unde ulteriüs riotandum eft, valdé

cul l.mme

stile effe poenitentibus, ut fludeant indulgentias

fisdidio

^

ab Ecclefia conceffaslucrari & Divinz Juftitie

hm

li

yotiós per indulgentíam , quàm., per modicas

ais se z Ri ass

QUáfh al

ponitentias à Confeffariis injungi folitas fatis-

? Quod

facere. Poenitentic tamen , quz potitls medi-

ht

cinal s & przfervative funt , quàm vindicati-

UM

vx, eramn flanteindulgentià peragendxfunt.

h Sü&u

6

Indulgeatiarum concefho primo & principa-

Bemeus

liter adS Pontificemfpectat, cujus eft difpen-

POSIFTT

fare thefaurum Eeclefie ex meritis Chrifti &

Wi p

Sanctorum colle&tum , Extma$ag 2.de Penit,

dnIercCconmnnunes.

hfs

cinde vero per fpeciale pri-

Bf v

vilegium ctiam à S. Pontifice inferioribus Prz-

Nàtrer

latis concedi poteft jus dándi indulgentias; ficut

Cele

eft Epifcopis in dedicatione dare indulgentias

Vimgnr

umius anni & in annjverfario 4o. dierum &

D 4(6 (dmt

non amplius five ab uno , five à pluribus Epi-

fcogis Ecclefia confecrata fut

4

r

) 6 cum ex €0. 1

[

i

Cu:enjm

de Panit, Ó remiff.

Jl

De Indulgeztiis.

24j

jnfentns)

Ef autem remiffio a&us jurisdi&tionis ficut

dicuy q

igatio ; cum contrariorum eadem ratio cenfea-

yungmïh

tur; ideáque non Prodeft nifi fubditis remiifio-

nem concedentis, 3i1enis vero tunc tantum, fi a

y COf

non i

propriis fuis Ordinariis habuerit licentiam alie-

; eit. (

nz jurisdictioni & remiflionife fubjiciendi : nam

jure &

proro . atiojurisdictionis in fpiritualibus fieri nor

poteft , absque proprii judicis & páftoris con-

ng? &ïf

fenfi, c. quod autem. 4. de Penit. 65 remi[f. Ex-

u,a&nbf

vilimt 1

empti tamen etiam lucrari poffünt indulgentias

Epifcopales, namin hisfavorabilibus, ficut im

)7 n ;

«tt, Pt

communicatione & difpenfatione votorum pro-

. 95 Jl

babilius etiam finé fpeciali licentia S. Pontificis ,

'h

cui immediaté fubfunt, poffunt fe fubjicere ju-

um t

1

A )

1

ij

nsch&lom Epifcopi, né aliàs propter exemptio-

g

— diein nla.

ntiem üibi co2ceffam fint dz-75:5 o

AAVALA aA

D

mff

m

quàrh alii non exempti contra regulam, quod

id, quod in gratiam alicujus eft mtrodu&um,

mæwm

non debeat in ejusedium retorqueri. c. quoZ ob

NO ris m

Mm gn(*.w

gratiam de Regulis Juris.in 6 .Prxteteà hic actus

jurisdi&tionis non habet neceffariam connexio-

vgü&! i

d

w

nem cum ording Epiícopali, quia eft condonatia

m

19j

ponz extra Sacramentum & extraforum intere

yi d

Af

num ponitentiale , ideóque Epifcopus cantüm

etits V

confirmatus, quamvis non confecratus indul-

m

fs CLIJ

gentias recté concedit, cü

per folam confit-

(

sationem tanquam paftor accipiat claves Ec-

j

»nuïï

clefie , quarum authoritate aliquem extra Sa-

ls

etit

cramentum folvere vel ligare poteft. Panor. m

[

, jni!

€. accedentibus , de Exce[ftbus Pralat

, i

"L

Demuim reaiffio amphihma eft Tubileum.

Y lunbu*

ficutenimin lege veteri quinquagefmus annus

[

"TA

3

]ubi-

146

Pav: I]I.. Caput IT. $. Hï.

jübileus & remiífionis dicebatur, quo Judzi

debita & hypothecas, aliásque poffeftiones prio-

ribus dominisremittebant , fervos libertate do-

nabant , Le?/, 2;. quz remiffio prafguratio

eratremiffionis peccatorum adventu Chrifti fa-

£, Efch

ciendz , iraEcclefiainlege nova pro folatio fi-

p

delium introduxit annum Jubilzi , in quo prz-

a, Vid!l

tcr plenam remiffionem peccatorum & poeni-

AM

tentiam aliag infuper gratias addere folet , ut

3 hi

4

liberam electionem confeffarii cujuscunque ab-

4 Bl

folutionem à refervatis quibuslibet, commuta-

ht

tionem votorum in aliud opuspium , non verà

&l

difpenfationem fimplicem ; &c, Licét autem

f df

de jure hic annus Jubilei (qui olim primüm,

hi

f,

centefimo, deinde quinquagefimo anno concef-

4bty

fssfuit) hodie vi7cfimo- quinto quovíis anno

45ch

concedatur illis cantüm , qui urbem Romanam

Pa

& Bafilicas Apoftolorum Petri: & Pauli vifitave-

Pin;

rintfufpénfs interim omnibus aliis indulgentiis

: c""'mm

per orbem, utfidelescantó diligentius Romam

veniant, ad lucrandum Jubilzum , utin ex£ra-

p* Adlgya

sf

fuag. 1.2. E5 q. inter communes. de Panit, habee

Dote

tur, folenttamen Pontifices fzpitis pro fuo arbie

H, E.t'tf;

trio ex caufaaliquaurgente , fcilicetad concili«

fe

andum DEUM & advertendum periculum imi-

[ EM,;,

nentis mali frequentiisper totum orbem Jubi-

L

[ lt

Ixum five pleniffmas indulgentias cum privile-

4de

giis Jubilzinon quidem perintegrum annumyfed

[Cà a

aliquot hebdomadas in quovis loco indulgere.

N

Prz cxteris videri poterit Geo

rg. Gobar, in fuo

tract. de duplici Jubilxo,

Bitue li

in quo pro confeffarüs

lt eam tà

multas utiles & practicas

quaftiones cempóre]u-

bilaioccurrentes refol

Yl

DÀ

T

De EPchariff ia

:4y

I

CAPUT IIL

t qu ]Jd

fe(fiontpo

De Evchariffia,

yliberatt b

SUMMAATiA,

p p

gt C

E$chbarifía dandaeff quoties mttonabilitee

xro folato?

p stv

r

Videtur Verits , quüd etiam quotidié, caterit

,nqor

m & pe!

paribus peti poffrt,

3.

Falist in conjugatis,

lr f

jsunge?

4^ Efchariffia quandocunque petitur ad egro-

fum deferenda efl reberenter cum. comite

'f; commm

E5 luminc,

f*

La at

ha fumptionem. Eochariflie requiritur di«

— fpofito anima G6 corporis.

lin i

f.

um d

Habens cafum refer&atum aliquando ante

abfolutionem communitart poteff.

TM

benll j

g Non babentes ufum ratzonis non funt ad Com-

munzonem admittendz.

"a

$. Communicaturus qualiter debeat e[fe jejunus,

B« Md egrotié non debet Egchariflia deferri cau-

qii"

354 folius adorationit , fi cam fumere nor

ï'.mmn tx:ï

poteft.

jpeh s

go. Extratempta pafchale quilibet Sacerdos pa»

jl

teff quoscunque communicare.

j

a. Éuchariflia bonorificé afferbanda eff.

il

42. Quis tencatur ad conferbationem Lampadis

, orbïm ï '

ardestis anteSS. EGcharifiiam.

"u

n

^ Irca adminiftrationem hujus. Sacramenti,

P

um r

Not. 1. Quod Parochus regulatiter te-

X ,'na'uE

featur dare SS. Evchariftiam, quoties pii fub-

M

diti eam rationabiliterperunt, ne parfuli petasst

a

fPenuean , & non ff qui :j'fmf:g,zt eii. . Sed quæ&io.-

4

d

eifemfoïi;

od "

Pars IIT.. Caput III.

nis eft, an cenfeatur rationabiliter petere; qui

pvis $$

fingulisaut fermé fingulis dicbus peteret ? Sa-

quadus:

né prifcis temporibus peracta confecratione in

t exipue

Miffa omnes adftantes fumebant Evchariftiam ,

—

ritu fand

Hurtado 4e Sar. tom. 2. tratl. de E$char. diff. g.

[uetudine

dzffic. 2 2. Verf : recentiores,$c. & inConcil.Trid.

trit ; eof

F. 22. de Sacrif. Miffe. c. 6. hzc verba leguncur;

tefbfandt

Optaret $antla Synodus,ut in frngulis Miffis frde-

tür.

Um

les adflantesynon folum fpirituali affetlufed$am

QUOd äb(i

eramentall etia EScharzflie perceptione Commnue

mjm) & (

nicarentquo ad eos Santliffmi bujus Sacriftci

bitum efL j

2. fruGus uberior perfeniret , & 3 Quapropter

Mt, [Ir

dandam effe Evchariftià etiam quotidie petenti/f

Dot d

ex ordinaria ejus vitz confervatione co;ligi pof-

forporeq

fet,quód nonad vanam gloriam captandam aut

Tatimad

EDETS

"M^

-

- nlura

cum periculo irreverentiz acced

ais

va T I-

Rticand

ar

O.L.Al

enta, & declarationem Cardinaliumcoti-

"j perca

3 clidit Joannes Sanchez iz/eledl, difp. 22. t In

Tien,

tali jrai

conjugatis quidem perfonis, qui carnali com-

W. l

mercio inferviunt , non immeritó hzcquotidia-

f Totn

&a communio denegatur , illo maximé die, im

tEhtà qbjo

cujus nocte precedente copulá conjugali ufi

fm diis.

funt, ad majorem tanti Sacramentireverentiam

L05 t a

fervandam, & diftra&ionem mentis evitandam,

Ollis od

juxtaillud &eg. r.c, z1.Nom babeo laicospanes ad

(]Ui C()mmiw

manum , fed tantum panem Sanélum /i mundi

fatem Com

Jant pueri maximé 4 mulieribus manducent,&c.

m) ut B;

& juxta monitum Apoftoli, qui vult conjugatos

abftinere 24 tempus , uf Pacent orationi.

Aot. II. Quod in cafü neceffitaris videlicet

inftantiis mortis teneatur Parochus tion tantüm

fusïeferyaf

po ltis, [

quoque

dc dif. fed eiam de nocte , inftantibus

Vlione

Pluviis

i

De Etcbarif a.

345

ter patt;t

pluviis S$, Evchariftiam ad xgrotum deferre,

; p b

quiafalus alterius fpiritualis utique commodita-

onfectattt!

,

ti exigux corporali anteponenda eft. Quia verà

u

ritu fanctiffima Hoftia deferenda fit, ex con-

x Edart

l,*l

iil

fuetudine fingulorum locorum -defümendum;

visColl

erit , eo femper obfervato, ut tanta , quanta po-

ial

teft,(anctiffimo Sacramento reverentia exhibea-

tur.

Unde ille abufus vel maximé tollendus eft,

gl

quod aliqui Evchariftiam quandoque fine lu-

li äfff?ll)/f;:;

t gt (

mine, & comite deferunt, quodgraviter prohie

;,

bitum eft n c; f/azé. 1. de Celeb. Miff..

W ,

nf

Not. III. Quod Sacramentum Evchariftiz

fæa

Qul

non debeat miniftrari, nifiiis, qui n anima &$

pnc

j

corpore ad id digné recipiendum difpofiti funt,

Inanima difpofitio requiritut, ut nullus ad com-

; capta

g

Vi

»at fl

municandum accedat, quifibi confcius eft ali-

$T

ydingiin

cujus peccati mortalis nifi. confeffione Sacra-

mentaliprzmifsá. Trid./. 15. de Sacram. E$ch.

d(fä P

€ap.7- . Quod fitamen foli Parocho ex confef-

u t

"odv

uot

fione notum effet aliquem indigné & non ob-

tentà abfolutione ad communionem accedere

" au Ij

cum aliis , ei Evchariftiam denegare non debe-

p o

ret, né apud aliosinfaimare , & figillum confef-

l,mitevgrifz*ï

fionis prodere videatur.

Sed quid fi poenitens

[4

entjs endm

qui commifit cafum refervatum habeat neceffi-

m

tatem communicandi, v. g. tempore pafchali ,

yin]f,

ita, ut.fine diffamationis periculo non poffic

W,;JXIW?:'W

füperiorem adire &interim à communione ab--

vilt COH,;TU? !

fünere ? &, Quod rali cafu cenfeatur circa. ca-

0,4"10';');/

füsrefervatos deficete copia Confefforis & idcb

Etafïs yo»

pollit is; qui cafüsrefervatos habet obtentà gb-

m

foluioneà non refervatis, & prazmiffà contitio-

o 1

Id

ns

)

F!.ïæ'

"L

2j

5 j

Pars WI.. Caput Iil.

ne circà refervatos ad communionem accede-

kiden

bi (tno

re, itatamen ut deinde quamprimum commo-

dé poteft , refervatos cónfiteatur. 2»g. Tex. ind.

Fommum

pinumt;

c. 7 - Trid. feff. r3, ibiModo nom Zefit. illis copia

Q mare

Cupfejforis, $ c. F. man.Sa. P. Eechbariffzan 13

—

Caftro Palao ZeSacmm. Peemit. felf, t . $. 4. -5*

quo mg

fidelese

7 Przterea communicaturus debet habere ufum

MCeptim

rationis, ut ea, qux ad perceptionem hujus Sa-

&i fatjrz

€ramenti peftinent , juxta arbitrium prudentis

eridato

Confeffarii fufficienterintelligat. — lindeinfan-

€es intra feptennium conftituti, vel continuà

quid [ du

m of

amentes non habentes dilucida intervalla regu-

lariter ad communionem etiam in mortis arti-

hulicontl

€ulo admittendinon funt.

Cf

Rttnfrn

$8

In corpore requiritur difpofitio, quod com-

municaturus fit jejunus à media nocté diei prz-

fié d r

cedentis jejunio zaturali , ideft, quod nihil o«

gum e&)

mino prits quamvis minimum per modum ci-

for debeal

bi deglutiverit; idque propter reverentiam tanto

Türe fion

Sacramento debitam , ut Corpus Chrifti ante

Qntinnr

omnem cibum in corpus Chriftiani intret. £,

tarfi,,

Iquido. y 4. diff. 2. deConfec, c. nibil7. q.1.Dico

fi fhttie

DECIepan

permodum cibi, nam fi quisfanguinem aliüm-

ve humorem ex capite defcendentem;aut intret

ä,üc

eluendum os cum faliva deglutiat aqu£ guttulas

Nü!, li

vel fi jufculum guftavit, & illico rejecit, etfi for-

cCfümtis)

té guttas cum faliva deglutiverit, noncenfebitue

Q ye] de

jejunium naturale violáffe, vid.Laym. /. y. trad.

3Cl

il

4 €. 6. P. 18 porto iftud jejunium in illis catt-

CXtom

tüm requiritur, qui fani extra periculum mortis

Rütere die

conftituti communicari defiderant.

At vero

LU

quibui periculum mortsinflat, etiam non jejuni

Wt

& qui-

De Ebihariflia.

YT

l

É quidem fepiüs durante eodem periculo mor-

joen t

bi ( uno tamen vel altero dic interje&to ) facram

jum tt*

communionem atcipere poffunt , eum enim je-

p I

piniumtantüm fit de przcepto Ecclefix , noluis

uj m

pia mater illum cafüm extremz necelfitatis, in

du

quo maximé hoc fanctiffimo Vicario indigent

E&, 1).'5'4"':'

fideles comprehendere. Deinde requiritur qued

t hbt !

gecepturus SS. Evchariftiam ita fit difpofitus quo-

ynert hul'üf !

adíanitatem, ut v. g. ptopter expuitionem feu

gium pruo

eru&tationem nullum fit periculum irreverentiz,

, Mndci

uód (i dubitetur, an infirmusfit retenturus fa-

cram hoftiam vel potius iterum ejecturus, non-

ntcrvalïa'teï'

nulliconfilium tradunt, ut priis cum hoftia non

i motia

confecrata experimentum fiat; przmnoendo ta-

"

mieninfirmum, quod hoftianon confecratafit,

li

n

né eam erroneé adoret. Illud etiam notatu di-

wnork r

gnum eft , quod Evchariftia ad xgrotum deferri

;

u

non debeat causáfoliusadorationis, li eam fu-

er m

du

mere non poffit : ficutà fac. Congreg. Card. de-

euin

clararum refert Zerola n praxé Epifc. p. 1. E$-

0

bariflia$. y. nequepoffe darthocSacramentum

:1

s 'mnff,

fub fpecie vini, (i egrotus non poífit aceipere fub

g

/l

4

u

Juti

fpecie panis, tradit ex Suat. tom. 3. 1fp. 7 1. ff p

*

Batb. e Off. Par. p. 2 c. 20. n. 44.

ii

n

W

Not. IV.. Quod. (extra cafum extremz ne-

g u r

ceífitatis) non liceataliis quàm proprió Paro-

j

W

r

cho vel delegato ab eoSacramentum Evchariftie

Parochianis miniftrare.. Imo zz Clem. z. de.Py;-

o

1j

$il. excommunicationem Papz refervatam in-

A

Tb

f '"3 L

cürrere dicantur Religiofi qui fine fpecialilicen-

us

10

tia Parochi aliquibus Sacramentum Evchariftie

if

inam

min;fcram. - Astamen poft hanc Clement

g,

pss

W

LTES

Pars IIf. Caput IIF.

per varia privilegia Regularium &'diverforum

totfetvs

locorum confuetudines obtentum eft, quod in

te (olenn

Ecclefiis prefertim Religioforum Sacra commu-

tem con

1Onioliberé quibusvis petentibus diftribuatur. T Et

to hanc

lurimi ftatutum didtz Clementinz tantüm de

in Jure

tempore paíchali intelligunt,quia z c. emnis. 12«

—

tumini

de panit. & remif.videtur injungi, ut tempore

liter de,

Pafchali tam confeffio, quàm communio apud

conftty

proprium Parochum faat.

Caterüm autem fi

primodg

aliquis extra tempus Pafchale ex caufa devotio-

Quibujcy

niscommunicare velit, id apud quemlibet Sa-

cerdotem poffe cum multis DD. tradit Barb. i&

U5 tufic

collec.DD. ad c. 6. Trid. f 22. de Sacrif Mif in

SUOS «X Ec

fín. quod fatisprobatur ex eodem c. 6. dum enim

lüül'llm d

ibidem obtat Sac.Synodus ut &delesadftantesin

fingulisMiffis communicent,videtur planelicen-

tonfit

tiam dare , ut finguli Presbyteri Miffas celebran-

fsnonlo

tes quoscunque petentescommunicare valeant.

litrg, 7

I

Not. V. Quodad officiumParochi pertineat,

i Que x;

ut SS. Evchariftiam in loco decenti, mundo , &

enlm)n n

honorifico diligenter affervet , & frequenter fal-

094 0tc,

tem fingulis feptimanis femel aritiquas fpecies ,

B!ilita:ü

ne corrumpanturfurnat& novas confecret. Paul.

F'Plei

Fuícus de Vzfit. lib. 1. c- g. m. 3.

Item ex ge-

nerali confuetudine Ecclefiz Làmpas continuó

die no&tüqueanteVen.Sacramentum ardere de-

—— áÀ

bet, tum propter ejus reverentiam, tum etiamut

ingredientes Ecclefiam fciant , ubiprimüm pr-

h Exm

fentiam Salvatoris noftri adorare debeant,

$j

Sed quis cenebitur ad preftationem olei &.

t u»g ?

confervationem talis lampadis ?

E.

uod fi

onfi

,' E*:trq

:

Parochiani ad

*

&

| uetudo fit m a.üqfxo ;oco. ut

cort*

[II

D« Euchariffia..

«fi

ddeitt

eonfetvationem lampadis certas oblationesface-

te foleant, illa omnino obfervanda erit: finau-

ml (l"bi*

tem confuetudo legitimé probari non poflit ; pu-

yoacru

fb

to hanc quzftionem decidi poffe, exiis quz tum

in Jure communi zz tzt. de Ecclef: edif. & repar.

tinz at

ainc.omni;:

tum in Concilio Trid. /. 27. e Ref. c- 7- generas

liter de confervatione & reparationeEcclefiarum

lgi; D m?

conftituta fünt, ut nimirum confervatio Ecclefiz;

commnor

gterim at

primo defamatur ex fructibus, & proventibus,

quibuscunque ad easdem Ecclefias quomodo-

TT d

| uem

5

!

eunque pertinentibusqui fi non fuerint fufficiens

trdit fb

tes, tunc omnes Patroni , & alii qui fru&us ali-

quos ex Ecclefiaprovenientespercipiunt, autim

Surifal

" Nj

illorum defe&tum omnesParochiani, oppottue

nis Juris remediis cogantur: quamvis autem hz

qelesd

J

J

conftitutiones in fpecie de confervatione lampa-

Qetut

p

dis non loquantur, qui tamen loquuntur genera-

1 lefäï n

liter Ze Znffauratione Ecclefiz ; utique de omni-

unat o

bus, quzin Ecclefia neceffaria funt ; intelligenda

)m)(hl

w

erunt,zam quoties lege aliquid introdutlum eff ,

m u

[»

ibona occafto eff , catera, que tendunt ad candem

k

fgquen'f

utilitatembel interpretatione , el jurisdiclione

j

agl

fiipplere inquit 7o.C. ip l.nam ut ait, t 3.f .4e LL.

d

J

CAPUT IV.

(s

De extrema Undci tone,

m

ent

yni

SUMMAR I A.

am w

g, Extrema Unülio

qualiter canfcrafur, & quis

ejus effetctus.

T

ll

4

&, lpgendus debet effe capax peccati.

[

l nonem

j

g. Extrema Untlio non datur , quando mors

|»

emminct ab extrinfeca Violemtia.

duylli

p

Z

40 æ'ä

£p*

Parvs IIf Caput IV.

4 1æomado conferenda. fit. extrema. UnBiio

Til

uando periculum in mora eff.

geum g

g. Ungendus debet. (altém effe attritus.

& A«

K. Sitne danda Untlio illi,de cujus peccato cone

fritti n

ffat , fed nonconfl at de Penitentia.

Porr

g. Extrema Unilio eff reiterabilis.

peccata

