&aif. 30. q. 3. Eftqueilla, quz oriturex adop-

E

.

Dptalf

d

tione. Adoptio vere dicitur aCtus legitimus, per

lm t

RUE

quem is qui filius non eft, in filium affumitur.

Bo

Dividitur in arregationem €$ adoptionem in

) )]lt

Inlegj,

ffecies Mrrogatiodicitut, quando homofui ju-

tb

tis authorirate principis, in filium affümitur, a€

t UQThro

in arrogantis poteftatem & familiam tranfitoe

C0 je

jtmp

patris

Wi

4ddoptioveroin fgc(ïie , quando quisin fu

fiatu-

D« Cognattone Legal.

329

4

paturalis vel avi poteftate remanens in filium.,

j EUM?;

authoricate inferioris magiftratüs affumitur. $; 1.

pnationemt*

&.ibi interpretes In/f. de adoptzone.

u n

Nafcitur porro impedimentum dirimens le- 11

iomctin ?

galis cognationis ex communiori DD. non ex

äonecovmz.ii(r.:

C

qualibet adoptionisfpecie, fedtantüm ex arro-

rimont

gatione, tumquiailla conjun&tio períonarum;

]ia i^

j

n

quiz fübeft inarrogatione , non rcperitur in ad-

nrad

f.

Optione ii fpecie, cüim tantüim arrogatus in po-

lum t

teftatem arrogantis ejusque familiam ficut filius

jf pf

maturalis tranfeat : tum quia in arrogatione,

T t

propter fimultaneam cohabitionem occafione,

firum, '

gnatrimorrii contrahéndi mágnum fuiffet incon-

!

amw.'mïi

tinentz periculum, mifi leges matrimonium.,

j

o.ql.l. um

prohibuifíent, & ita omnem pratextum fufpe-

y, NU

étz converfationis fuftuliffent , aut denique,quia

geditt

impedimenta exiendenda non funt , cüm impe-

m a

diant libertatem matrimonii valde favorabilem,

" Ugïk [j

& confequenter odiofa reputantur, Sancl. Z&.7.

Kip. 6 3. n. g. Zoel. de Cogn. L.n. 2.-

Quod.attinet ad. páarfonas , inter quas prop-12

l

Leg&ï

ter hanc cognagonem matrimonium coníiftere

rlmlm,[*

u

non poteft, fcicndumeft, in Canonibus non £e-

k du*

petirialiam prohibitionem expreífam , quàm in-

Vi

um

l,m*

ter adoptantem & adoptatum ,. & ipter filium

D iil

vcel filiam naturalem adoptantis & fibum vel fi-

ru

&bl 1j

liam adoptivam, d. c. r. cauf: 30. q. 3- 5 €. uni-

€0. 5. t,

um

"

IAJ

nfy'lf

In legibus eamen Civilibus major eft, & ex-

I$

d

g

i

tenfior prohibitio quam etiami de jure càanoni-

lumarrumj

Afvl

€o (cqtimur ; quia tum exc. . tum ex Rubti-

]"

me]llm

[l

cá Docretalium,qua de eognatione legal; infcri-

li

4f

)im,

p g

"

330

Pars YIT. Caput. V. $.V.

Verüm (

bitur, leges generaliter in hac materiz SS. Ca-

nonibusapprobantur, ficutócaliàs, quod deeft

fmadopta

j'ti Canonico, aliquando ex Civili fuppletur, fi

, at

utrumque eandem materiam PCITI'&&C(. €. 1. de

J mal Rdeö '

Panorm. ad rubricam

ffatrimon

zobioberis nuntiatzne.

| Optionem"

Dujts t£t. num. r. €$ communiterali.

Igitur inprimisinter eos, quiper adoptionem

| fumi ,

!

fibiloco parentum & liberorum effe czperunt;

IMCF i ,'

gnatrimornium etiam finita arrogatione contraht

monm p

non poteft,. velut inter adoptantem & adopta*

Ib/[um' l

tum, ejusQue liberos & defcendentes , inter ad-

| P li 3

optantem & adoptati uxorem , tanquam inter

lia iv

focerum & nurum, & vice verfajinter adoptatum

» ioïä&re&ri

& uxorem adoptantis táiiquam jnter novercam

Ppittate v

& privilegium , £. adoptzoss 1. $ L. quin eriam

3 d.

?Ogrem'o |

ff- de Ritu nuptiar. Deinde in linea collarerali

fiveinterees, quifratrum & fororumlocum ob-

Mf

int

tinent,eó usquefe extendit impedimentum, quo-

Iïe: Qügrat

Éásque patria poteftas, proindé inter adoptatum

^ 'PTODng[

& &liam naruralem adoptantis matrimonium.s

ü*lmv

N

V

confiftere non poteft, durante adoptiome & pa-

At lt

ut

trià poteftate.

LU

"ütan &

Nec obftat, quód ex poft facto per emanci-

D

pationem aut mortem adoptionis poflit hoc im-

E Prner

pedimentum ceffare, non enim proptereà matri-

, C 4l

monium ab initio nulliter contractum convale-

ial Cj »

fcet, nifi novus confenfusaccedat, habetenim

mäg

hic locum regula, quod ab initio nullum eft,

E

tra&tu temporisconvalefcere non poteft , c. n

&les f

ffrmatur, r$. de Regulis juris in 6. ficutfiin alio

Tecui

"

i

V

impedimento difpenfatio impetratur , poftquami

^. Nl

U

siatrimonium jam contractum eft.

: Rütrirne

Verün

M

De Cognatiom Leral;.

3it

Verüm fi lia emancipata, adoptio poft mor-

ii

&em adoptantisaut emancipationem adoptati fi-

lls qui)»cïäf:ï.

Snliappito!

nita,. aut (1 fi]ia naturalis tantüim; id eft, illegiti-

ma, adeóque nunquamin poteflate partis fuerit,

erid

matrimonium cum ea valide contrahetur. L. 44-

m d n

gril

optionemy7 & L. p . $« 1. ff deRztu nuptiarum.

€« unico b.t,

jpt "

m

Inter ipfos adoptatos ab eodem patte matri-

mt

(fe a

g (

monium non reperitür aliqua leze exprefsé pro«

hibitum.

Unde quidam probabiliter docent;

u 67

poffe filium adoptaturs ducere &liam adopta-

jgies

$am ; .quia impedimenta dirimentia cüm fint»

7 nnquam g

odiofa & reítringenda, finetextirrepreffo etiam

gt

€x paritate rationis non funt facile conftituen-

A 'Wnt nv q

da : Sanch. 2. /.s. 2$. Zoef P. t.. 0. 6.

1 ol

Poftremó ex hactenus di&is facilé colligitut t

n

non ftatim cenferi aliquera adoptatum & leza-

ol

OEW,

litercognatum , fi foran ex mifericordiain de-

adimentim*

fe&tu propriorum parentum tanquam filius ali-

inor p

mentetur, nifi (olennitates juris interveniant. vi-

^ mv,ïïmOF*"'

delicet ut arrogans 1 3. annisfit fnajor arrogato,

ab

ut fiimpubesfit arrogatus , cauf cognitio adhi-

beatur,an expediat pupillo arrogatio, aut autho- ^

fido

Pfr l

gitas principisaccedat, & aliaque przícribuntur,

in $. cum autems. Inffit. de Adept. £5 L. 2. $ L.

j projt

vtl

ffnal. Cod. eodem.

tta

duri (

Deinde quamvis in Germania un£o Proliur

$

edit; il

(ein. Stinbfcbafft. ober. Crboerbrüberung-)

In

Ípecies fit adoptionis ejusdémque folennitates

n 0?61-

requirat tefte Gail. //5. 2. o5fe6. t2 . num.6. 8$.

j

8.

16-W

du

Nihilominsveriüs puto . exinde non nafci "

!)

J"

a

impedimentum ;cgalis coghationss y qui

a ut pra-

d

A

di&um,

]

33*

Par: II CaputV. $. V.

dicum, hon omnis adoptio caufat impcdin'ienf

Ym

tum, &talisunio non tam fit propter'majorem | mrjtr&

conjunctionem perfonarum ," quam potius bo-

Hijts geter

norum, ut diverforum matrimoniorum libefi

otint, cu

zqualiter in bonis tam paternis quàm maternis

tYeret, (

füccedant.

Quare fi viduus dueat viduam, &

vibus defee

ambo jam prius ex alio matramonio habeant li-

litudinemf

beros,quos deinde perunionem conjungant,tto

fatnen Per[f

obílante hác conjunctione adhuc inter. eos a*

Onz drfam

trimonium effepoterit, crim enim hac unio pro*

i ütl!&nem 1it

lium fit de jure ícripto incognita, & tantüm dé

| Pthter 3[Eml,']£

confuetudineintroducta, legesnihil de eà con*

ä gi"fm;comple

ftituerunt, fine textu autem expreffe aliquod im-

| ". Nony

pedimentum ftatuere plané inconveniens vide«

AR perfec

&ur, Jduth. Confideremts de Triente 65 femiffe.

It Pttesen

lr a ;

De Cognatione naturali.

, Rf

Inter Naturaliter cognatos, id eft, cop/anguintes

WWoftnfi o

mnatrimonium contrahi non poffe, vulgo no-

Wïïwis d

tum eft, nifi vel in graduremotiori fibi con-

3n &Qsmim 1

jun&ti fint , vel difpenfaonem obtnuerint.

: umOdO ïen

wfanguimitas igitut fecundüm nominis

n V om".

x.!

Ethymologiam dicitür , quafi fanguinis unio,

'Wnonj

& (anguinei, quiab eodem fanguine defcendunt.

r ngulia

Definit autem. confanguinitatem D. Thomas in

aT

4- p* dlifl. 40. q. uticca. 1. quod fit vinculum

| ts ii !

perfonarum ad eodem füipite defcendentium,,

TDOmen

carnali propagatione contractum.

E p Of

hr

17 Nondeíunt, quibus difpliceat hzc definitio

:

cogna::ngn

ajunt enim , exindefequi, omnes homines effc

luquüdo :

toníanguineos , eo qued emnes ab uno ftipite

tio lit genh

fcilicet Adamo, deícemdant,

&

Wit,

Vorüm

u

4

De Cognatione Natuzi.

333

Verüm R. verba D. Thomz accipienda effe

qiatinptt

moraliter & intelligi de ftipite aliquo propinquo;

propterur

eujus generations gradus numerari & diftingui

poffint, cujusQue virtus in defcendentibus per-

monionn /

Íeveret. — Quamvis enim virtus Adami in om-

«quàm 0£

at vidu

fibus defcendentibus perfeveret fecundüm fimi-

litudinem fpecificam , fcilicet humanitatem, non

yonio hd

tamen perfeveretfecundüm qualitates certa pere

Ü cogjungznï;

huc r

fonz & familix proprias, & fic fecandum fimi-

ni hut

u

litudinem individuam, juxta quam avus & pa-

eentes affimilant &bi prolem, qux eorum ima-

" Mmdm;

ginem; complexionísqueae morurn effigiem te-

FTT

fert.

yfoiqu

Nam virtus paternanon feeundüm totam

fuam perfectionem diffunditur in filios, fed qua

i

in pluresgenerationes defcendentes derivatur ;

jf

debilior ac imperfectior redditury ut tandem ;

eumipfa etiamrasio coníanguinitatis evanefcat ,

;;[Ufl)/;

l]

quofenfu loquitur Ifid. zz c. wmic. cauf, 3 g. q. 4.

fj m

j

Quamvis de cztero. nonfit nobis magna cura;

20uey

an defimirio habeat omnia requifita logicalia;

t (

1011

I)

dumodo rem ipfam utcunQue defcribat , quia

g o

ml

jn Jure omnis definitio periculofaeft , E5 parum

jndin "

eff ; wt mon fubSerti pe[fit ait Juris cons. Z L. 2or.

n

aT

4

F'- «le Reguliæjur.

gj d

Sunt autem confanguincei alii ex perfoná pi-

18

ml

Ti

ttis, qui in jure dicuntur agzat , & idema nobis-

"I dUs

cam nomen ac generalitatis, in figne gerunt, alii

.aï*'

defccndemk

ex perfona matris conjuncti, qui fpeciali nomine

cognatinominantur , quamvis generaliter etiam

l

aliquamdo agnati cognati dicantur , cum cogna-

s

H

tio it genus ad agmationem & cognationem in

fpesie, — Siiliter f duo fraties cundem Patrem

us

La

334

Par: III. Caput V. $. E.

habuerint fed diverfas mattes; dicuntur- fyatres

confanguinei ; fi eandem matrem , fed diverfos

I:I

pattes, uterini, fiex eodem patre & matre geniti

fint, germanzíeu duplicis 92nculi nuncupantur,"

Porto infucceffionibus hxreditariis precipue

vero feudalibus diftin&tio fit inter zgaantos ($ co»

gn«tos,teminter fratres duplicis inculi & uni-

laterales. . tfrater germarus (üccedat fratride» .

fünctofelus, exclufis fratribus ab uno tantum

parente ipfi conjunétis,& agzart; regulariter tan--

tum fuccedantin feudis exclufiscogzatis.

Qï

Circa matrimonia tamen nullatalié. diftin-

€tio adhibetur, fed zque impedimentum diri-

miens eft interagnatos ; quàm cognatos, forores.

3

& fratrestam unilaterales, quàm germanos.

39 Prztercà quamvisde jure Civile neque cogza-

tio neQue affiziitas dicatur oriri, nifi ex juftisnu-

ï

ptiis. L. non faciló $. fGiendum g. ff. de €radibus

L

A^jfiz. de juretamenCanonicotam cogzatzo quàra

finoy

nffnitas,etiam ex copulaillicita & fornicariana-

t

fcitur ; neQue illegitimé natus ducerc poteft fx-

giinam ab.eodem patre vel matre , quamvis ex

ilegitima nativitate, fibi eonjundtam. Ipfe;

VA

J

quoque textus civilis non de cognatione à na-

atj

tura. introducta intelligendus eft, ex qua il-

legitimus reverà etiam filius, vel frateraut co-

W

gnatus eft, zofo tzt. ff. €$ C de Naturalióus

h'[]rmg

diberis. . Sed quod non fitcognatusquoad cffe-

Ti

&tus juris Civilis, qui eognatis adícribuntur,

I'Gngp

ut circafücceffionem hzreditariam, tutelz ad-

miniftrationem , nobilitatem familis &c. U--

*rum autem in'eodem gradu eognatio vel affi- ^ —

É

pr

nitas

"

u

lr

f bauu

d

mur f

)

Álieh

v Mrrror

U anfa/ydirzzfdtir |

mangd

,. —J/f,auig

fs

yn

IPo at

od

op2Irie u Zo AU

nl

-

1]

^Zod

7777

TOl

"TTE

ToAum

2477

duf

lu

m a

-

Truus )' .4

HML,

.

7.

g

Vus

J

;uïirlfe.':zn-

^

/

um

Z2

773 :

4 72

J di*

r

7010

orumNe

fe

o

.

aplor,

^

ul v uÀ

nE

7/7.

Po.F

Atofs

d

PUAK

MIÉZ

D 777

"MA

pb

ts

OUto.

I2

Qpio.

17

Zptts.

t

u

Z

M

[24

n IV

)bW

OU.

090

XN,

OPf

[ ROPU

d

à -.I;"dfer

I5

7"Iepos.

il

p

HZpos

i

(2

A£plis

pl

Poff£,

A

77

p

s

( Off& :F!"

Zorum-AB|Uorum A?

uml

orum d

Ü ory

r at. P.

of'97 .^

por

( 1

a5 l

Po$

O.

[ / 417

e

214

u

Vl

/2773

JAept

gt

eriie

d*

2

I

u

7bor.

um

at'f J

JMepos

ZorkK. MOF

epos

O.F

Zpos |nzosJ/vo,

M

epti

eptas: J NIGP ER

ydt.

T'oRep

L.

tftzr

*('Cn'bun:!h ]

Iu

O fOr-g'O/

[!ïlfk

AS

"apo.

PO

1

4|apos

FOH2

T &

TOHZPP

772

]

Läy P 0s5

A

£

iz;fümgzufäjä Wþum aM:uro |

: l/ '. ..';j- 3;';:.9/22 z(dæzi j/*g/y

Ev

l

tquztionf fuæ/*if.r

o

.

DLT

m

albii

Di

: | lineas

- | períon

- hos co

: P'erfom

confanl

puex (

C d

; qm.) (k

Ut |

Cofven

p mfnr,g

-- at

tiügfr

& [my

tl.

|

E

Nf

lr

Ug

- | potum

demuc

inyj

Wen «

Ts

] n

II'DE

-Hæ«

*

| W.fü

—

3

De Cognpa:;one NaturAl?.

ïa'z f

mitasorta ex copula illicita dirimat matrimoni-

um, in quo dirimit orta ex co

alibi dicemus &c.

püla mgtrimgnig!i,

Diftinguitur & explicatut cnnfangu'iniias per 20

lineas & gradus. — Lizez eft ordinata collectie

perfonarum ab .uno ftipite defcendemtium,divet-

Íos continens gradus. — Gradus eft diftantia.s

perfonarum , qua cognofcitur , quó intervalló

coníanguinei fibi invicem conjungantur. — S/;-

peiex quolineaducitur, & initium difinguens

digradus defümiter ; eftillaperfona , àqua reli-

qux , de quarum cognationie quzritur , defcen-

dunt, & in qua tanquam prima & una radice

conveniunt,v. g. fi de duorum fratrum filiis qux-

ratur , eorum flipeseftavus, non autem unus ex

fratribus, qui quidem genuit fuum , non verb al-

terius fratris hum : ex avo ergo amborum fra-

trum filii mediaté tanguám ex radice defcen-

dunt.

Rurfus Zlizea confanguinitatis eft triplex, (cx—z, f

licet linea zfcezdentium Give parentum & avo-

tum : linca deftemdent um five liberorutn & ne-

potum quz utraque linea etiam re£z dicitur; &&

demum linea coZazera/zup, id efteorumquinec:

ànobisgeniti funt, nec nos ab.ipfis,

mus.tàe

men eodem fanguine propagati, ut noftri vel pa-

rentum noftrorum fratres & forores, aut eorum

fratrum liberi.

Hac Collaterialium linea iterum dividitur,:

.

quod alia fit e44/is. quando uterque ex cogna-:

tis zqualiter diflar à communi flipite , ficut»!

duq fratres vel corum &lj, — Alja jmequality

que

3'36"

Pars III. &2putV. $. V.

quando unus ex confanguineis gradu remotiot

Dejureg

eft, ut fi mecomparem cum filio met fratris,

Ra , u fin

23, Aliterautem computantur gradus de jure Ci-

Nott; i

vili, aliter de jure Canonico ; de jure Canonico

fie E lii

triplex affignatur, regula prima eft, 2 lined reltá

Iité ton

ff afcendentium ,. && deftendentium tot. funk

hotjure (

gradus , quod funt perfone ( computatismediis

W quatoq

& extremis, de quarum cognatione qüzritur )

Ratione

wnáedemptá, Sivealio modo £ot /mut gradut y

tationem "

guot fumt generatzones, ufque ad illam perfonam

h aj

de cujus cognatione quaritur v. g. fi. quaratur,

I Cnopjc

quoto gradu fit nepos avo conjunétus ? Dicóy

fs

avus, filius, nepos, funt tres períonz , unà demp-

m

ta, manent dux, ergo duogradus. Vel:avus

genuit filium ; eft unageneratio , & unus gradus,

üfCCHionem

filius genuit nepotem ; eft fecunda generatio,

Fa d.

€onícquenter fecundus gradus & fic de cxteris.

--

f? ime vel

àc

Secundaregulaeft , In Lixeacolateralumto-

Wï n 10;

de gradu confanguinei diflant inter fe , quoto

p

um Fm &t

I

quisque corum 4 capmuni fl ipite,

UR XXX

Sic duorum fratrum lii funt fibi in fecundo

b QQOH

gradu conjuncti, quia avus eft cemmunis eorum

Eu

s

ul

flipes, refpectu aviautem uterque eft nepos; &

Pf& Con

i

Éc in fecundo gradu, &c.

titig uj

n

ls

Tertiaregula: i2 Z/zea collaterali inequalzvt-

3f

motzor trabit ad fe Sicinierem; id eft quóto gra-

It

mmo

H

ts

du remotior diftat à communi flipite, toto éi-

manall"r

fant inter fe : ut autem fciatur quoto. gradu

tam

UT

quisque diftet á ftipite, advertendum eft , quem-

Innhm

libet ex collateralibus refpectu ftipitis effe de-

tm]e

ln

Écendentem & linea recta

]

, adeóque adhibm?

( n/at (

U

CO C*ftäf-

dmxþ.'!!ïc primam regulam...

i

BDe

NtPM

1

B. Cognztiaäc Naturali,

3'37

Tl

De jufe Civili una tantüm eft univerfili

Sre-

lo mefrts

gula , utfingule perfonz fingulos gradis confüi-

r a

tuant, & ita tot fint gradus; quotíint períona,

de p G

qux à fipite defcendunt , uná minus,

five ipfo

;di n

ftipite non compntato,

Unde duo fratres ex

adntim o

hoc jure fünt fibiin fecund

o gradu; fratrum filii

kcampntmam:

in quarto conjuncti,

m Qu

Rationem diverfitatis inter üutram

tationem canonicam & civilem afii:

que compu- 2 3

o u p

o

211

atPontifex

39 c4p. ad fedem cauf.

J

2

4[1 !';)!45 m/w

J* 4* $. qued compus

[/

'$

gi

tatio canonica fit inftitu

tà Ccirca matrimonium,

vjundis*

quod femper inter duas perfonas contrahiur ;

&

Áonz. mác

fit femper du perfonz in eoder gradu pona

ne

^j

h, V8

tur, computatio veró civilis fit inftituta circa..;

ï

L.

fücceffionem hzreditariam

T W

!

» quz de perfona ad

períonam devolvitur : hinc

efl, ut quoties de h-

seditate vel actu al

if

jo prztermatrimonium qua-

z:m»'/«:/w;g;g'

ritur, in quo parentelz refpe&tushaberur ; com-

putatio fiat fecundüm jus civile ; nontantüm in

(l I"ïm/h (jk

ii

foro civili, fed etiam Canenico & inrer Clericos

(uit

fb nv

tefte Covar. Ze Matrim. 5.2: c.6.

5.. 6 . 2um. $.

Barb.c. ult. de Confanguin. . 4

*

j

um

Prz cognitagraduum & confanguin

n

titia ul

'tafïs n0-24

terius dicendum eft, aliter in linea re&a &

aliter intransvería feu collateralium ditimi mae

j

i

trimonium per confaneuinitatem, Etenimzy /;-

!M)idd

"

M

peareilapropter reverentiam parentibus debi-

slpto "

(f" l

tam communis eft fententia, prohibitionem effe

j

j

LUE

ininfnitum, prout in jure civili exprefé confti-

"TM

Stu' f

"

jl

"

tutum eft;zz L, suptiz y 5. ff. de Ritu nuptiarum

& $. 1. Inféit. de Noptiis.. 1dque de jure Cano-

;dcöï"" '

Rico-circa hanc lineam aperté correctum non

j

MaAN, PARO«H,

repe-

»

Par: HII.. Caput V, $. F.

seperitur in dubio autem jurium correctio ho

rafumitur, c. cum expedéat. de ElePhion. in £. &

quod deeft juri Canonico , ex Civili fuppletur ,

& vice verfa e» 1. de NoPé eperis nuntiat.

—— — —

Jn Jizea transber/2, quamvis olim de jure Ca

&onico antiquiffimo fimpliciter inter confangui-

l Bul

ne0s, quousque gradus ac generationis memo«

|

PA Solglþr!

vià retineri poterat, matrimonia prohibita fuee

| $ Qu

fe

sint , c, de Cor/anguinitate, c. in copulatzone. j

l

2

4. j« id tamen jure pofteriori ad feptimum , &

j

| f 11/*"-"!/')],7,

demum jure noviffimo, quo hodie utimur; ad

| PUfog,

& limitatum & reflri«

j

|

- quartum gndum inclufib

o

&um fuit, c, nop deótt ,

Efc.. wlt. de. Conlange

f,

E

t$ affin.

dem aliqui exiftimaRtes, univerfm

2$

Sunt qui

j$ersd non extendi

;

h Adigj

tam in linea re&f quàm £mz

m PI'O?CCE

pf

impedi

mentum.extra quartum gradu

d. c. o5

delet .. quod generaliet & fine diftins

T in

"/7/21711 !

&tione loquitur, ficut decet Sanch. L. 7. d?fP. $s

iyny

5.1j. quod ramen ex pradi&tis rcfutari potelt,

,ï l(gh& dd

nec huic difputationi parum utili longius iramoe

Fimy

fOf;

cüm conditio & brevitas vita humanz !t*

p

ne miraculo vix 2

dmittat videre defcendentos

7)

a quinto gradu; &c.

Aceny

De difpenfatione aut tam

füper hoc impedi-

smento cognationis quàm aliis , inferius /c&. 15«

1 Wdcm nc

muxt![r(mu, L

dicemus , ubietiam, quo jure Divinóne an hue

Irot

Wütrin

snano fingula impedimenta, & cur aliqui gra-

TWH

dus coníanguiniratis & affinitatis ultra

Went

Yeled

"Bof

prohibitionem juris naturalis

LU

lna»m

Gatuzmur ?

B

hus

fütig;

-$ECTIO

A

w

$ frimial,

333

Tl

! Eltäionulsvl'ä'

, -L'-&S:ECT/Iö Mu

ii

- De Criminze,

j mitid

P

. SUMM:'!A X 1 A.

iib

eritte

4

$u tamine criminis iäte/l'zjgz:tw? '

gnerationï

sm?

3. Sola Promilfo noz Confl etuit- hppedimentum,

)nia Pwþjb. "

Quando t que machinatio co

INIEMIum

nfiitual Pypes

n

at m

Macbznatia dtätiäaäuz]& efetusn,

hodit Dïmï-,;

- Occiffo kam avj

nicatutt i t

dimentum.

quam f-'tminfe CARÍ/AL Dnbo-

r

Homicidium fatlum nom cau;

montaufat impedimentum,

4 matriiæo(zæf'

ï

ä

Adulterium 64

gt W

promifto diterfo etiamn fcïä;

p n

pore fatla CAUf Anl impedzmentiin.

j.

e Mp

f i,

71

Z

? g[jd'um ;

Selusa ioneraps. complicem e[fe uxop.

3[166( k i j

€epka:

?ni prom: ffienem non contmhjs ;

72

Án

ipentuw..

$

7

d

um&ï* j

EU

Qualis debeat

s t

effe prpmzfg » ut m:g/t g'mþ; .

dimentum.

R

ime» hocloco i

T

; i^

'ntclhfgirur Alul!f(ii & £o-

ii

j

micidir,

Yi

"Dicendum ergó, quód folum adulteri

n

fe quidem non üt im

m p;ct'

(LWT '[H][ 1

pedimentum impediens

]fww('x

mairimomi, fi tamen unácüm adu!

P

t

erlo con-

js,!

€urrat matrimonii promüffio, ubi

legitirnus.

gj

(

b

&Cüfah

mortuus fuerit, multó magis, (

de fa&o per

i

verba de prafenti ma

H'.,n 2[!5

in

( trim'onium" att

entetur, vel

machinatio in mortem legitimi conj

ugis intér»

D

m

veniat, ftatim infurget impedimentu

m criminis

& nunquäm inter tale

s adulteros matrimonium

j

j

effe

-

Pyz

vite

*

346

P

ars IIT. Caput V. $.F. |

fpotfatea

effe poterit, c. /wper c. þg?zifcaj&zi. c. cám babe-

ret. E pa(fon de co, qui duxit, quam. polluit per

Ssferite

aduk. quod adexcludendum votum captande

conïxliö) 3

snortis ita ftatutum eft ,. ne , fi talia matrimonia

Thortem «

tolerentur , frequenter adulteriin vitam infontis

-Obffm'ö [j

eonjugis infidias fternerent, Nunc autem.

—

Quaritur I.. Aníola promiffto &ine adniterio

alio vito|

confituatimpedimentum dirimens, fi v. g. nixor

tis if

romittat alicui matrimonium ; poftquam ma-

tnentiore;

titus mortuus fuerit 5 &. Negativé, quaimvis

frl /Däfb!bg

enim etiam fola promiffio poffit inducere votum

Atb p

eaptandz mortis., ramen

impe&imcnta matrie

etordi

monii, tanquàm odiofa, potius

ref&r'mgend;

latv

fíos extefi-

funt, quàm ultra cafus in jure expre

Duriiy

denda, & majus eft (emper periculum,

fi promif-

tl

- fo conjungatur adulterio ; quàm fi itfola, cüm

ii

homines libidine exeacati majora facinora te-

Vebifridi

meré auderefoleant. Prohac conclufione texius

l"fifur &t |

eft fatis clarus m c. ultim. eod. — Attamen talis

rimonium ex poft

t

prcmiffïo licet nohn irritettaac

Y XEWXQ q'w

fa&to per novum confenfum contractum, cx ie

tamen non eft obligatoria, neque vim fpon

a.

matrimonio de

alio

Quri,

lium hàbet . quia conftante

fntym

m fal-

pacifci turpe paótum reputa:tr ; & aliqua

Biit v

tem occaffonem captandx mortis przbet ;

pto-

T

ut in fimili-de jurecivili pactum fuper vivenus

N fte aq e

hareditate plezum triffijemi cbentus , & proptes

Rndr

zeà invalidum dicitur. £. wit. C. de Paciss.

Quieritur II. Anfola Machinatio in mortem

À Uliergz d!r

eonjugis absque adulterio caufet nullitatem ma-

srimonii ? Inter diverfas DD. opiniones illa vi-

MT 1

x de

ermmm

"

detur; probabüigr, quod machisatio unius e

on-

näerf 'hf;

x

l,.

f,

Be Crismins,

$4t

[j m

fponfatistion caufet impedimentum, nift conjun-

&ta fuerit cum adulterio, fecusautem ; fi uterque

' Mm?&äb Dï'

votum a

confilió, auxilió, confenfu aut confpiratione ad

jnlamato

mortem conjugis innocentisincurrerit, ita nofe

s

obfcuré colligitur ex c, 1. Je ConPerfione infide-

4ium ubipropter hoc folum quód mulier cum

Nunct

alio viro foluto confpiraveritin mortem fuüi ma-

h (

riti, diflolvitur interipfos conjugium , nullá factá

mcns,fI

m

|

pottoudt "

1

menRtione adulterii; quare reliqui textus, qui de

TM

ii

fola machinatione loquuntur , de conjuncto ad-

tf

T qui

ulterio explicandi funt, ut ultra caíus claré in ju-

:eägm:m m

re expreffos non fiat impedimentorum extenfio,

js d

Panorm. & Barb. /z . c. 1. de Conterf. infidel,

o

Queritur III. Anrequiratur , utmachinatio

4

habuerit effe&um , & conjunx occifus fit ? g.

gfizuïï:

affirmativé , quia in máteria poenali & odiofa

Fän

j i^

verbaftri&te & cum effe&ta accipiendafunt, de-

ff)à

;

Q

l

p

fata

ducitur ex c. ft quzs 92fente cauf. 31. q. . ubidi-

f

gitur cum adultera contrahi poffe miatrimonium,

(

a

nififorté vir aut mulier priorem maritum , qui

')

m

snortuusfuerat, ecczZz/[e notetut.

Queritur IV. An fit verum, quod impedi-

II;Cï]E

j

senentum criminis tantüm ex occifione uxoris

gt

jj 10

l

maícatur, econtra de cafu , quouxor mariti mor-

[2

«; o

tem procurat, nihil injure difpofitum fit , adeó-

r

que nec ad eum tanquam rariiis contingentem

s,q.t

"not

);i

extendendum juxta L. pam ad ez ff. de Leg ibss.

tw:v

/f)

Sicutdocent Vi&or , Ledefima , Henriquez apud

C(ifp"u'

lt

Gutierez de matrim.q.10g. n.10. y. Nullam

n

ioter viri & uxoris occi&onem faciendam effe

Jl

(v

j

J !

diffcrentiam , ita aperté convincitur ex c. r. d*

n

j

x t

m d.c. fquu $z0entz.

W( u Jw P

'ïænäer[ infidelium , €[5)

CM .

E

IPars II Capst F. $. F..

34*

Czuf. 3. d. T« QUE

'capitula de occifione uxotis

üdiletheem

"

OCIL'.UUCHI'.

Queritur V. An oriater impedimentum, fi

Qematr

homicidium cumadultetio quidem concurrat,

'o(u D(u

fed factum (it ex alia caufa , quàm intentione ii

Buri

eundi matrimonium,v. g. ex rixa orta & ob inju-

!PBCOnc';

e£iam illatam. & non Otíri in tali cafu impe-

dimentm

dimentum probabiliis videtur, quia ratio pto-

mmïonem,

hibitiva legisnon fuübe(*in omni homicidio , fed

10 tttnty

tàutüm inillo, quod inrentione matrimonii

ftin CU jf

€o amittiur , ne fcilicet adulteri fpe matrimoe

t itdtcen.

n ille&i frequenter vite innocertis conjugis

ï'fühabeatoh

infidientur. Sanch. //. 7. Zifp. 18. 2.13.

C rtrimeet

2

Quaeritur V. Anad confüituendum impe-

li ett, iv

dimentum crzaizi4 vequiratur , ut fimul & ferael

i tt d

concurrat promiffio & adulterium ? R. Suffi-

UOnttent m

cére, fi utrumque fit factum conftante matti-

Ll änrüm (

snonio priori, five deinde acciderit eodem tem-

n Obäbfh'tcr e

pore promiffio & adulterium , five diverfio, ut

Müttdier

fatiscólligitur ex c. ult, De eo ,. qui duxit , &.

hi i Qin«

in illis verbis: Cetergm tolereri non debet,fi prim

B

£e poflea , m Pixerzt uxor zpfius , ilam 4dulf

" tf

£eri0 polluerit,

h 591iriwr,

Auoeritur VII, Quid jutis , fi foemina foluta

QU fatépro

peccet cum conjugato, ignotans eum effe con«

"m"qwsd;

J

tum, ex poft fa&o-autem , cim jam de»

A

-

hoc eft certiorata, promiffionem acceptet , vel.

fom llre,m

Dum

S |

dc/aáto contrahat matrimenium ? R. tali ca-

IT

fu valdé probabiliter dici poffe, nullum fübeffe

D

Cs

àmpedimentum , quia illa copula ex parte fee-

"m'am,

m

minz ob ignorantiam ftatüs conjugalis in alte-

CU

Tl

to nom fuit formale adultepium, ueque ctiam

)

&

D. Crinise.

Ta

,F

e o

&dulcetatmm poenam meretur, confequetiter nec

iflam , qux à jure tantüm adulterio cum promif-

fione matrimonii cenjuncto jufligitur, Barb. m

,mpeäimenre: |

jdem cont

€,r. Deco aui duxit. »t. 2,

Sweritur VIII. Qualisdebeat effe promiffio ,

um ii

(

[

yaortd

wuz concurrens cum adulterio conflituat impe-

dimentum , an debeat habere connexam repro-

iindidi

eniffionem. velan füfficiat alterius patris promif-

, g

n !2013/'?/90) "

fio acceptatio veltaciturnitas, quid fi facta tan-

ione matuno

£ilm cum intehtiofie alteram partem ad pecca-

i m

(mv

€um inducendi? && 1. Requiripromifhonem,

tqux habeat obligationem determinatam ineus-

ypcetts nl

di matrimonium cum adultera ; adeóque nom

n Iï']

fnnn ^

fufficere , fi v. g. adulter dicat, »ff effem nxons-

Iu , te ducerem , &c.quia talia verba necdunw

if W Wi

tontinentactualem ptomiffionem , fed intentio-

üteriur-WA? |

nemtantüm & propofirum. Item & illa verba

m coti

cident

grobabiliter excufari poffuntab impedimento , fs

j

adulter dicat. mortuA uxore nullam aliam ducam

"

&ifite. Cümitapromittensnon pracisé fe obli-

0j f

j a"*äï i

get ad matrimonium , quin poffit ab eo abftine-

mrin'&riï-'ï"af í

[

ge, ut(uperitis de fponfal. traditum. Nontamesr

, ;pW )

requiritur, utpromiffio fit juramentó firmatae

"

ficut laté probat Sanch. U£. 7. dfp. 7 p.eum. z 9.

N '

4

eontraquosdam contrarium fentientes.

u

anm *

eiil

j

n

g. z. Quamvisfola promiffto Gine repremif-

d "

dfore alteritispartis füfficiat ad conftituendum.

p

ampedimentum , fi cum adulterio concurratu,

jj

li

qiia Canones folius promzfftonis » nullibi autem

fj

pepromilfionis circa hoc impedimentum memi-

p

nerunt, neceffe tamen eft; ut promiffio ab altera

ii

Ctur

7

Ti

parte.perfignum aliquod extermura accapt

,

(oha

y

4

344

Pars II CaputV, $. V.

Íola autem interna acceptatio vel tacituthitae

nion fufficit, tum qued jura non foleant actui

meré interno peenam ftatuere, ficut dxc:tur,quod

cogitationis poeiam (in foro externo) nemo pa-

txatur, c. cogztations. de Penitentia diff. 1. 6$ L.

t Es tinti

cagttatzonu. [f. de Parnis. cum etiam,quodtacens

um

in dubio non cenfeatur confentire in fui præjudx-

4« Matrin

cium : éccüm talis acceptatio fit illicita, & delie

liil

€um, non prefumatut. L. eerétó. ff. Pro focio,

C

W. 3. Etiam fictam promiffionem füfficere,

pI/7777

dummodo altera pars ferio intellexerir, & ac-

rmf;;rj

ceptant , quxa tunc penculum captandæmortu

Ó Cmtmäm

faltem ex parte acceptantis zqué fubeft,. : ia

,04" f h

proml(iïone veta.

/

hm l

Demuim hic adnotati potc& non oriri im-

f Ar&sqw

pedimentum , fi promitlio adhuc durante priori

?lith to

matrimonio fuerit mutuo confenfu remiffa &

6. Qu

diffoluta, quiatunc pe rinde eít, ac ü nunquam

i

lr d

impofita fuiffet, &c.

ttit

'Neque etiam ab infidelibus 1mpcd1mentum

Mil &

iftud contrahitur, cüm jure: tantürn Ecclefiattico

fit ftatütum , ideóque matrimonium cum crimi-

Vxtus, Go

.ne ininfdelitate contra&um valebit ,aut crimeft

-

hon, gj llega

func promxfïum non nocebit poft bapti(mum ,

-

nii

ud!;g

quo miniis cum adultera contrahi poífit ;

msdurntam

upa pars tempore commiffi criminis fucrit fide-

lis Sanch. Z4. . difp. 7.9. num.42.

lii ufg iK

Utrüm autem hoc impedimentum contraha-

Vi

tur etiam ab ignorantibus invincibiliter, colli-

e Sanch Q

Bipoteritexiis, qua inferiüs fed. 11»

IP 1 M.

PHAIBS LE. d.xcentut.

*

Hmon

SECTIO

ln

344

1

D; Difparitate Cultkr..

vd tacituxü:q

SECTIO. VL.

n folan t

(ecotdic

hd

i

De Difparitate cultós.

ytert) n

SUMMARI A.

[

Ex continuo ufu Ecclefta irritum eff matrimo-

aud.t

nium fidelis cum infidel;.

eumgdt

E

tiremgte

. Matrimenium Catbolicicum haretíca eff. il-

licitum , non iamen ingalidum,

[ lhlkl[?-)&L

15' quid in

Germania.

jn f

*

fonem t

&

-Patla ut. liberi Aliqui in fide baretica edu-

centur fant impia,

wl U

4.

Contrabentes in infidelitate cum impedismeus

1 ca?m.æ&mï

:quä fidi i

to an fint feparand

:

i pojtz confer[ionem am-

borum ?

$*

n É quando conferfus pofft vepellere altes

i, at

jhucdrae

rum tonjugem non coxferfum.'

d. Duinam intelligantur nomine infidelium?

yfen r£

Ropter difaritatem cultés irritum eft ma-

j «l

p

trimonium à fideli contractum cum infideli

juxta illud Apoft. z. 44 Corintb. 6 . Nolite jugunm

T ;mpe&imenä

ducere cum infidelibus j€&c.. quamvis autem hic

mmmþïcckew

textus, ficut &alii, qui ex Scripturá & jure Ca-

gonium i [j

non. allegantur st £. cafe, c. non oportet, &$c.

1 Mebi;)zuzf;*,

gudai.28.4.1. nonloquanturin propriis cermi-

; n ii

m

nis deirriratione , fed tantüm prohibitione ma-

1 p

o*ïlï

^

trimonii Sdeliscum infidelieamen quod ex con-

ii t

tinuo nífu Ecclefiz etiam irritum habeatur ma-

[

,,,',411

!

i

"

trimonium fidelis cum infidehi contractum teftis

a d

L

]i

&f Sanch. cüm Soto , Bellarmino & alis. Zi4. 7.

Vmcibilitör ;

&lifp. 1. mamn. $. cicatis.

il

Matrimonium autem

Catholici cum hæïätida

[

(

€ft quidem illicitium;

& line peccatonorr conitra-

m

$

habile;

D

j

346

Pars HI. €aput V, g. F.

fübite, non tamen eftinvalidum:1mó i& Germa-

t m

ia ac aliis locis ubihzretici permixti cumCatho-

tewxorisi

Dicis vivunt, plané non effe illicitum Catholiez

rïtocognit

períoriz cumhzreticatenetSanch.4. 17. 4/.72.

Siverg;

&. g. Azor. infl jt. moral. lib.g. c. 11. q. g. quiailla

conjugia 3nter Catholicos & hzreticos ineunmur

C'DIt, quia

inftaraliorum ttontractuum ob communem p

Bonobfln

cem & tranquilitates , dummodo Catholica li-

fem Pepti]

bere permittatur, & absque perverfionis pericule

$d difiln,

in fide ; quedpericulum, quia ordinarie fübeft.

lett d ,

difficulter excufandi (unt parentes,qui aliquando

tf anbo ,

nulla neceffitate cogente propter refpectum ali-

quem meré temporalem v. g. honores aut diviti-

Prtrimenie

as liberosíuos cum hzreticis conjungunt. 1 Pa-

Tif r

&a veró,ut quidam ex liberisnafcituris in fideCa-

l

|

trimonium, .

fhoh'ca » quidamin heretica educuntur , proríus

NCetitinal

impia& contra jus Divinum pugnantia merità

|

afferit Sanch. Z, L Nav.Conffl. r. deConffit. »n.6j,

Wm Dot

« di

Quod fi duo infideles inter fe contraxerint

n Gdh

flï'(]tg

smatrimonium , id jure naturali validum eric, &

proptereà, fiambo ad fidem convertantur, ab

,mmu&m :

tur,;d

IN

invicem fepararinec poffunt, nec debent, ramet-

à ';UH'C) v

