. ego folis diff. . Ad c. pafforalis. $. quia Peró.

eligionem

&e Offit. deleg. quidquid alii exinde probare ves

Vevelad

lint, tam in criminalibus quàm civilibus caufis

äöitare fic

licere Jüdici,condemnarc reum tontra propriam

dj

ii

fuam ícientiam , ego tamen potius is accedoy

n;eäio Ttot;

1

éiui exiftimant , id prafertim in caufis crimina-

)

lm ine

palibus minimé licere , fed referendam effe cat-

L ürisEee

fam ad füperiorem, coram quo Judex teftimo-

Vrf

nium fux fcientix deponat , arg. c. dletto de Te-

L meü) W

f ibus, bive deinde füperior credat, &ive non , Ju-

Qd q

dex inferior erit excuifatus

*

*

quód fi effet prz-

Bta od

fentisinflitnti , poffem pluribus rationibus pro-

Ts n

pugnare, ideóque puto texeum zz d. $. quia fe-

714, Qu

rólocum habere duntaxat in (cntenitia /7i2u4 ;

fl!fio, (

quz trarifivit in remjüdicatam ; & cujus iniqui«

F mam() eral

tasextacita approbatione (dequa etiam paulo

Rüte k

ante in q. 4. didtum ) purgata eft ; fecüs veró

|

ANondjo

3n caufa criminali, matrimoniali, velipfojute

Wdtio |

nulla que in rem judicatam fion trarifit.

Aitoj

. Cxterüim quid cenfendnm , fi nori habeatue

yli-

| üptd

vera impedimen fcientia, fed qntüm «red

at

li

'szfm Matr?niþn:*k!i;;

P

mr, Mp

tas vel dubium , fuperitszn d. P. 3. €- f* traditum

Mp

» eft, & declaratur. i2 d. c. inquifitioni. de Sent,

j i p

excom. üc apud Sanch. Z. ?. 2. difp. r

ml d

"

-

. Ad VI. Quzft.

à qucd hi«

j

"ib

1 inqüf

- sQua fint media ad evitandam vtd-

t

ditionem debiti ?

qut t

"A 7 Aria enumerat Sanch. Z. dif). 9. À ».: f*

d ;?-

v

V L. Fugerein locum , ubifcandalura ceffet.

tj

ijom &

H

Hl Matrimopnio nondum confummato ingredi

nj

Religionem. III. Petere divortium ex caufa fze

j ia

vitiz veladulterii, fi ha caufe fübfint. IV, Co-

le ov

habitare ficut frater & foror. jux. c Laudali-

avu^

lem. de Frigid. $ maleffc. fubjungit tamen , hoe

wuaqu

.fedio moraliter nunquam uti licere própter pe-

ao d

ticulum incontinentiz, ^V. Siimpedimentum

a t

x -Bit Juris Ecclefiaftici tantüm4 utclam impetree

rendamïæf?

yder

. tur difpenfatio, quam etiam Epifcopus concedes

- te poteít, ut probat. & difp. 40. eod. lib. z.

Á dilgäod(fl»

Quid autem dixiffet vir doGtiffimus in pro-

ATU

. : pofita factifpecie , ubijuxta récenfitas circume

W

jis

uf

nj

.' fandas nullum ex his mediis profuiffet ? Non

gt

ïlï

( ffga, quia cotpori & animz periculofa ; non

L

WIJ:M"

Religie, quia matrimonium cum altero vero

fcntendäinig,»'f

- marito erat cohfummatum , & cum tertio cóme

Ts

muniter habébatur pro.legitimé . confümmaro,

u «

^ Non difortiun, quia caufa non fuit, Non to-

d

[

u j

- "Bbabitatio , quà ptopter periculum incontinentiz.

j «di

gfo,w

. ,Mtinon licet.

Non denique Ziffen/atzo ,. quia

quih ,

u

l

1

,

impedimentum //gamizis e& indifpenfa-

f

.. bie, urfuo loco didtum.

«

Jgd Ym

|

416

" Pars It Capit V. $. VIIT,

Ad VII. Quaft.

tütíceht

ettatun

n medium quod femina appreben-

ï

| Opritusg,

dit in noffro cafu fuerit juflum

10 quide

ri) Vikat

Allem fané aliorum defüper judicium at-

i, uxt

À dire, quàm meumtenue inre difficili&

QU eni

liquid nunc cer«

perplexa edicerej& vix firmitera

fciliet

ti (tatui poteft , quia difficultas » f/aco eft ; juxta

/

Yum. fj

eircumft. loci; temporis & perfonarum; qua mo-

doprater matrim. füprapofitum incognitz funt.

tf p

i ue i

Coníidero quidem, ficut ob damnum fa-

F of

D

fnx, & multotnagis vite , poteft reftitutio rei

Jufgltimm |

adalium fpectantis differri, Laym. 75 Tíre/ mor.

Ditttifg

lib. 3. tr. 3. C. 12. ita etiam reftitutio corpotis ex

I

tadere)

fnatrimofiio alteti debiti.

Proutid in fpecie &

| , Stdiquo

ad noftrum propofitum, quando prids cum uria

| fitl Qotis

clandeftiné, & poftea cum alia publicé contta-

TO n g

€&um eft , afferit Sylv, &erbo debztum conjugale ;

TO g

- dn ffne. lcem quod reffriPHiones mentalcs ex jufta

.«aufa à mendacio exeufentut.

Nav. 5 c. bti-

MENS

mar"ü mï

Qana aures, 22,q. f« Sanch 1, 3. Mor. c. 6. Zodf.

petiedo :

«d Tit. Decret. de furejur. n.gj. & denique

IOCxteus

quód mulier piis operibus addicta, atque cofi-

mzzlierm ;

fiio Joan. Nyder à doctrina & pietate com»

mendatiffimi & celeberrimi ufa;non facilé debe-

Qmadp

; Fütäfïem

at przfiimiin errorem inducta,

-

Qp

Uhita

Interim autem cum famnina juxta defcriptio-

nem Joan. Nyderi fuerit elegantis formz , pro-

NCI]CGS fw

!

t

ta ad complexus vitorum ; quod teties iteratae

nuptiz indicant, & ex parte altera viri fuperftites

r TWütrin

rätfrc(m.

Pe&i P

moribus pilitares ; de inconginemia fü

€on-»

wwm [an

IN

'

|

€fus Matrimoäfglk. :

457

€onfcientizlatx , &c. Plané hoc medium in fe -

fpe&tatum ( abfirahendo à fpeciali di&amine

;W ayprcbmvï* :

Spiritus San&ti, quód Legi non fübjacet) abini-

jin

tio quidem in defectu alterius medii tolera-

fj vixautem in plures annos practicari potuif- ^-

y lo

fet, juxt dectrinam"Sanch. Z. diff. »2. ». i.

quis enim non videat , omnes tres períonas;

joidnt ?

fcilicet muliérem ,. maritum verum, & putatie

fuiud i

vum fuiffe incontinentix- periculo affectu. &

n i^

effectu perpetrandz expofitas ? Maritum $-

imogm'g'z il

um jure fuo fine fiaculpa privatum , & infu-

T

per potuiífe inftigante diabolo facilé cum : alia

f lt

Micgitimum matrimonium attentare ? Maritum

Y

m.inTbnär«fn

1

putatifum impeditum legitimas nu

:

j

Fias cïcsrïj-

M

trahere ?

d-

guto"

d

il

Sed quod remedium

? ia,m'præmonfxi ; hanc

& Ij

r

J4tti potiüs, quam Jwri; quxftionem effe, .. Pri- -

g u

ma juri ratio poftulavit, mulierem fcparari à

.

j n

viro putati$o, & reflitui fero

P

velfihic ob cau-

l

fam adulterii nolletrecipere, (altem à purzt;to -

g

N P

. marito manere feparatam ; nein adulterio , aut

".

periculo ejus, perfeverct.

Quomodo auterm

!3'

J

. hoc executioni mandari potuit ; absque eo quod

.&dii

, t

mulier proclamaretur, & graviter punireturtan-

ia

14

u

quàm adultera, polygama & perjura?

Ü

i

- Putáffem marium pwatipum , datà boná

if

opportunitate per Cónfeffarium vel alios viros

l

al

I

idoneos fuiffe de nullitate-matrimonii cettio-

il

j rüm

n

"

randum, &difponendum (quiutique jam fine

3

Jus

y

u

ufu màtrimonii conftitutus facilé cotifenfiffet )

Iuod

lcgg

ut pateretur negotium ad Confiftorium Eccle-

i

fiafticüm tanquam cafum occultum. deferri, à

nüflelm

v

KPMA-N.A PAROCH,

TM

*

45

Pars 1. CapstVI. $. VIIE.

e

D

. e&

Va fiten

quo pomifïctpr

onuntiari divortii fententia

ti occulti fibi cogniti, 6 corum

! &DD.in

caufa impedimen

, & mulieri ob preceden per-

, Quüdm ;

fé legitimà probat:

ä fm) tud

jurium aliqu

a etiam. occu

lta poetiitentia dicta-

| fatus PQHQ

r Sicutapu

d nosfxpé deferuntur cafus occulti

matrimoniales ad Confifforium ,

qui ulteriós

|. Prebibis

tion propalantut : quemadmodum enim SS. Ca-

j r

nones, non tantüm ad forum externum ; fed

te, Fachin

ad ixterzum ordinantur. c. sofit,

Am, It

principaliter

ut apimarum de Conflit. in 6. Xt8

Ij.

de Tudit. c.

icus, in qnantum freri po-

O!tnd f

etiarn Judex Ecclefiaft

veft forz interniconfi

derationem habere debet.

Wndus t

zrobare

t m

Dices , quomodo potuiffet mulier

h

ntum Lgaminis , cüm ipfi tanquam

vt af

impedimp

iT

, & propriam

turpitudinem alleganti'

l

ï

| Contrad "

peri

frcut zobs.

K, quöd f

non

fuiffet habenda fides ; Afrg. c.

|

ihus ? &in ordinead feparationem

1.

MGW: Tt

9. x. de T«f

u

m»atrimoniijam contra

cti plena probatio requi-

n

"& dogs

"

ufficientem effe potuifï-

|

zatur ? &. Mihi videri f

I. Ex

TU n

concurrentibus.

POntm tec

fe probationem ex bis

ita.

II. Ex

depofitione veri maritijjam prius hab

*

IH. Ex de-

Wt «

depof

dione nova ipfius fomimna.

Fl

T

-ffarii cum licentia revelandi fi-

Wittere fioq

paiitione Conf

^s

acia.

IV. Ex circum-

gilli fibi à pocnitente

f!wo :ecl |

at

l

$5

! Gs d

ftantus &

ifpofitione fcemmz , lacrimanti

à

Q]

ntis, fugam periculofam meditantis ;

) temPOn

pænitf

conjugil t

fü cum maximo incommodo abfii-

Utlisco

autemex vehernentibus pra-

neptis, &c. Quod

funiptionibus (prx

fertin in caufis non capita-

libus & ubi non agitur de ablatione vitz aut

membri) fumipofl:t plena probatio , & exem-

i-

pleSalomonis 3. &eg. cap. g. al/iquando defin

ova

Aff

*

Cafus Matrimoniali.

*f,'

eentà tU

€iva f'em&nr'ïa ferni notatur comuniter 'per texte

sii at

& DD. n c. adferte, de Prefumpt. Circa text.

quidem s Z. c. ficut nobis. infignis eft difputa-

m

Ü

tiretoa QU

tio , €ui depofitioni credendum fit , fi teflis ju-

m

ratus pofteà dicat, fe perjurium commiffiffe ?

Probabilius eft, judicem id ex circumftantiis &

j qti yltei

ndis

prafumptionibus concurrentibus arbitrari debe-

at

re, Fachin. /&. g. Controf, cap. 74. Rota apud

arin. ip decif. crim. & t

amir, a

46 3.

efiium. decif. r1g. «8'

/ I/. f,M/' m

Obtentá hác divortii fententiá füiffet jam dic.

um if

j t

fponendus verus maritus, (cui jam antea crat

li t out

cognitum mulieris delidtum ) ut fimulato quafi

novo affe&u & diífimulato priori clandeftino

gb a

l&mem engmb

€entraétu eam publice in fuam uxorem recipe-

get ; quódfi noluiffet, mulier debuiffet in Mos

c MP

naíterio , vel alio loco fibinon periculofo de-

j

gere.

Án autem mulier adulteraante latam di-

hà n

t/o

1?1'0

vortii fententiam invitó maritó poffit ad pro-

gt

d g

feflionem recipi ? videatur Sanch. Ze Mztriss.

lïentlm-

j/

Qib. 10. difp. 10. n. 7. quód comuniter apud cumi

"

1 f5

"

megatur, qui inrlocens non tenetuür ihvitus di-

gnittere nocentem , & fifemel dimiferit

p

gt

, petef

denuo recipere.

V Ex a

ia

Si cafus de prfenti forer, & circumflantiz

Y )

loci, temporis, & perfonarum cognitz , for(an

fqm n (141

yyt

t

4

n

melius confilium incideret, interim hoc

o

diícursüs graciá libuit

g

TU

inferere.

y

lt

m

[

fs i

y

j p

J0y

008

i

j

V 3

ÁAd

9

46e VPnrs Ill Caput VI. Caf. Matrim,

AdVIIL &ulc.Quazft. — —

&ä

i

Y

;

A. feparato Matrimonio putative

Filii inde nati fmt legitimi?

-

X fuppofitan

artfati

one, quod matrimonitim

iblieé infa

cie Ecclefie prxmiflis derune

E

pl

siationi

bus, &fine contradictione coniractum,

& unus faltem ex conjugibus in bona fide fue-

Di im

text. plané

rit, proles legitimé nata cenfebitur,

Sui flii

ad propo

fitum ,. Ze c.ex tenore.pen.

B

fpt hegiti

mic.2- éod. tit. c. 3. $. ff quis Pero»

&le Cla

vdeftin. defpanf. Hen. Zodf. d.

Mi . it. Quifüi ffut lcgif-

tämf« f

ii

$

^ al gqu

à Dttigu o

Z

MrDui

dakum

Z -

i

4 Delag,

j Mmjl

ie

.

Tif ,

(s

A

u

(' CH! ID 4,«

oO

.

P Quid,

* Miti a

f mf!

majm

) n

: 46::1;"

ff/foläin

. PARS ï lts

[lrim

-& (461)

Ged-

,

«(

Hf

Y

)

T

:3*:;,.'

S

)

::-

2

-«

"

h

J

X

':z

OL

A

j

Lmaentnt

P

mwlïf;iïi,

sgilis *

neconm&?ïï

De furibus e "Reditibus Paregimmfs;;;;

1l tv P hæ

du s

1

|»..CAPUT I

h u

r

5' fï qüü ïifeu

- De Decimis,

[od t

$L

a

mld fintcui, & quomodo fo

Decimz.

$0MMARIA .

2, Quid (5 quotuplices fint Decimat

a. Decime quatenus fint Turis DiGini?

3- Prà Decimis Parocbus habet intentionem f?m-

datam in Jure.

4« Declasatio c. 2. de reflit. ffol.

$. Monafferium circa Parotbiem fibi incorpo-

. vatam cenfetur loco Parocbi.

€. CuiParocho folfenda fint Decima. . -

7. Quid [imt & cui debeantur Decima notalium,

CCNUAOYCS AE

$. Laici babentes 7us. decimandi ex prigilegio

fel infeudatione non pojJunt exigere Deci-.

mas nooalium.

g. Idem d« Religiofitqui 7us Zenïif?zqndi 4 L-æcn

ecceperunt. -

an Ecclefia.

17 ]

4 -firïöläitur qu

r

*s

à

f? ici fabez

P

n

p

462

PdrsIV Caput I. $. f,

þmdu&l

us decimandi ex pribilegio paj;'rzt petm

Decimas nobalium.

2

!

| ^ Quantün

Balibus

PJP F:zllz,t Zncertis Cafibus,

dima

22. Parochts poteff probibere , ne Dec:mzf epA-

rentur , fe 9el fuo nuntio abfinte.

Ceptas

placit,

Wg. den in folutione Decimarum.: amittenda f 1

impen/arum deduitio ?

-

ferte,

N

Gmartm

£4. De fure zleczmæþzmp'zäm Parochianoru

rinant

deferende fant iz borrea Parochorum, Va«

det taumez conþx £udo contraría.

glisim j

£tàm n

Jy Momm «ommiltenti nocet Znteriftus Dcf:-

mamm.

Z-

tfriaa

!lt,decma

.a4, Dcc m non folutee as /equarztur £^f* Jä-

Tcm præazz 2-

ngm:

nullusaml

47« Bualis atlio campcw contza tertium qu

fefforem ? .

N

T

tüs de n

at v:dere

zg. R f/þ'onxemr ag cantmruz.

lw

19. Exteptiocirea Decimas cow;:fmt:: L:zm( »

ex prrüa e:'w.

Jlll'lsDWm

i Ecimz funt pars decima fructuum,

»

à

m?ïz[e;

*« tamterr rzjquàm atiarum rerura DEO

qui

"T

A& in recognitionem univeríalis domi-

2

pet conf

n cäcwm i

& ipfivs mjniftris perfol-

üorem ;

venda ,. Suntautem decinz al pm*dwlcs,

qux cxfructibus prediorim debentur , ut de vi-

Qu f

( a

no, !*rwvwnn*g, olco, pomis, feno, & fimi-

l bJs

tsDiy

Ti

Aium perfonates , qt: debentur ex

"-

lucro- horianá ?oniïïmnm induftrià quæüncl

il

tit cx mercatora, miliria , flipendiis , altisque ne-

Scn?m

onasi

21

^ious & vaenücmöus.

"Tertinm au09

m

*'*'*ï cenes decimanum nonanuii coni'äl uunt, r;nas

D

mixfas appelant , eb qua(üamm quænmm ad

Smgdil

Produ-

JDe Decims.

363

proäu&ion

em nature de przdialibus ; partim

) pojïnt p

d accedentem induftriam de po/o-

quantüm a

& hujusmodi cenfenteffe

pAlibus, participent;

decimas animalium, feu ex £ructu pecorum per-

eDeinift

ceptas ut lanz; lactis, ovorum ; &c. Sedmagis

Jfuntt,

iftas decimasanimalium ad predzaies re-

placét,

YU

retantiüm dtio genera de-

ferre, tüm quod in ju

cimarum, fcilicet predialium & perfonarupyex-

odb

Primantur £.

ad Apofflalica, 20. b.f. tum quod

suchimm

,ft, iVv

—erefi

if

plüs in illis natura , quam induftria o

a

If

etiam in frumento & vino magna hominum.

nriu D

ánduftria accedere debet; &tamen nemo dixe-

tit; décimas frumenti & vini períonales cfie.

a Püff.f'

Originem habere decimas ex jure Diuino

?

eredialiburloquamur, fe-

nullus ambigit , ( Zc

ia hr l

cüs de perfonalibus, utinfrain quaft. 5. dicetur)

at videre eft Lefit, 24. Num. 13. & Deut. 14.

AÀn vero etiamnum hodie in novo teftament

P

oróde

t I

JorisDiyini fint; ficut affericur n c. P.

AIos. 14 E$ c.Eua. mobis 37. b. 1. inter 2ntiqric-

Yi

sesprzfertim DD. gravis fuir concertzxio ;

g m

&

CUOSIGE

illa quzftio principaliter dapendet , aa

n'lun:c.ww

-

J

aï

per confietudinem , privieginm, vel pr

ii$,

".,e,r :

£ionem Parocho auferüi polhnt. Sed i

J

imadducus

PT

(wl' J

qua fnfé pro & contra pai

egtennus ci.s Iu-

;m*m l

hüc

die magis receptum eft, decmas

*TE

PT

Md s

sunntefo

rl

cefana

f ^^

ais Divini,in quantum def:

*

Yrr

154

f: t

;ä

*

i

duftentatione cminiftrorur

3 12

cnia tefle

i dcb*UL

:/g

o fao , Mattis.

n

qd;f.üy

Scripturá ; Zignus cff epirarise c

n

li,

10. & Apoftolus 1. Cer, g. dicit ; Deomisissor-

dinapit, ut qui Ebangelie

13 AISIMAMÜEAGL de,

at

i

E9angelio 9iPaui , & qur Mia'g&r&i;mfy de

[ qlm"

d

464

Pars IV. Caput 1. $. Y

ltari $i$a5t. Unde hocrefpe&tu nec privile« | if modi

gio, nec confuetudine tolli poffe, infra dice-

tontanty

tut.

Cxterüm autem quod precifé decima &

foftfa po

non major vel minor pars dari deceat , cenfent

dretur a

nnam effe de legibus cxremonialibus & judi-

tendi, i

cialibus, qttx per legislatorem hominem in no-

quiolent

vo teftamento.acceptare obligant tantüm ex

-

& tj

Jure humanoy;erg. c. uz. de Purif. poff part. vid.

ttít, qi

Azor. Inffzt. mor. p. 1. lib. 7. c. 25 Hen. Canif.

lmterpw

de Decim. c. 4. idjue non parum confirmatue

fem inyad

ex eo, quódíiummiPonti&ces pridem conceffe-

L:

f fU if

runt, d

: adhuc concederefcleant Religiofis aliis»

dfi g,

que privilegia, exemptiones & immunitates d

du

)d

folvendis decimis, c. ex parte. cum feqq, b. t«

fM d ty,

quod fierinon poffet, f; decimz fimpliciter Ju-

Aquitate n

zis Divini forent

ia fclin

Decim: Parocho propter 'Fpiritualek miniíte»

Concor dan(

riuim perfolvendz funt, & ita quidem ad eum

Mi Qudim

fpectare cenfentur, utfi cum Monafterio, Cle-

fiem t

rico vel Laicofeu quocunque, qui Parochus non

Ontig n

eft, fuper decimislitiget, non cogatur jus fuum

ïiatoö 4[

probare, quia fundatam intentionem habet in

Sed Qum

Jure; ex quoprafümitur, quod decima ad ip-

th am

fum pertineant, ni&i adverfarii contrarium often-

jutiüm j

dant. c. cum contingat. 65 c. cim in tua. b. t

Cäri Potef

imo quarmvis aliàs fpoliatus ante omhia refti-

l177

tuendus , fpoliatus tamen à Parocho füper de-

mïe ) Qu

cimis nonreftituitur , nifi plené de Jure fuo do-

Wï)trariux

Cuetit. c, 2. de Reffzt, fDol. in6.

V G

4 Verüm hunctext. , 2. Ze Reff. fpol. in £. pu-

tarem procedere in circumftantiis cafus ;4idem

'cvl.dg

propoliü, & nimirum fpoliatus eJ/quamdiu , id

9 od

De Decimis.

l

46f

[

Á met p

eft , modico tempore fuerit inpoffeffione , & ifa

fe, infa d

tontantüm contra illius jus deeimandifedetiana

»di deint d

contra poffeffionem praíumatur. Aliàs enim

daretur anía Porochis aliorum jura liberé inva-

jexz, t

vdis j

dendi, litem movendi, pacem turbàndi , fcanda-

pomipen i

qaviolentiarum excitandi, &c,

od utique juti

& xquitati confentaneum non eft ; cüm regula-

ant t d

refit , quód etiam vero domino non liceat vio-

fpa/ pzrm*.i

lenter poffeffionem rei fux apud alium exiften-

1)9' Hen« Cü

m coními

tem invadere (ub poina amiffionis- dominii. L.

f

ff quis in tantam.7. C. unde i. $. fed me. Inff.

dem conce

de $i bona rap. & predió etiam fpoliatus reftitui

Rclig'wüs ii

o

debeat, -€, iz Iitteris. y. de Reflit, fpol. L. t. $.

li

qui & me. ff. de $à $. 9 arm. à qua regula,

an i^

squitate plena & paciReipub, confülente norm

g pl

ita facilé recedendum , quin potidis Jura jutibus

concordanda , «. cim expediat. de Eletd. .in &.

5 !'n*mzjg r:.fr:."fïd'

Suntquidam, qui ex hoc textu ftatuunt gene-

sibnis

ralem exceptzonem à regula , quód jþo.liatm Anie

nl V*

omnia reftituendus ff , quotiesTus refiflit jpo-

uiParoc*nus)r.;?

liato &5 Afl it (boliatorz, Wen. Can. d. L. c. 16.

agl

Sed cum exceptio potiffimum tantüm in hoc

x 10

textu ambiguo fundetur ; qui ad concordiam

d *

jurium & pro bono patis publicz aliter expli-

onrrariumo;;ï

cari potet, non'video quare neceffe fit hanc

jp ii P^

exceptionem generalem ex particulari textu fia-

o

£üere, cum alii textus non obícuré pugnent i

gt

contrarium , videli. c. 3. Ze Cav/f. pel[. && propr.

jj r

ubi circa jus eligendi prafumptio fuit contra

extraneos, pro capitulo, ut proptereà Barb. 42

Id

|

j

d. c. 2. de Reff. [pol, in 6 . . , ve&té differentiam

T

ji

) af-

ex moc?ica pofiethione —( de qua z . €. 1.

ügn—

J/fwzmif"!;ä

A65

P"Jm C4Put In 5: :.

fionaverit.

Item Zm e, licet. 2g. de Prab, in .

if fur

ubi detinens dmas Parochias fpoliatus ab' Epi-

tnites 9d

P.

f

cantür, t

fcopo reftituitur, éim tamen contra fpoliatum

& pro fpoliante faciat jus c. de mulia ^ X. &

dicendom

Extragzexetrabili , de Prab. urget, quodalibi

d pradi

3 [olra

tradit Barb. Ze Offtc, EpifC. p- 3. alleg 127. n. 4t.

Ricc. Zopn.a.ref. 30 3. im ffni. addit. ad Greg.XV.

quobus 5

decif. 312. quód Epifcopo circa Jura Epifcopaliai

tim, d

prorar

in quibus habet juris affiftentiam contra quem-

cunque,non detur manutentio, quando adver-

Af j

farius e/f m po[fcfffote temporis confideralibus,ete

Qutit

go nec in fimili Parocho contra. poíízílorema

»

vlm (5

decimarum.

Quidolm

f Quéod fi parochia fit Monafterio incorporae

—

r d

um rei

ta, wunc quantum ad Decimas Monafterium,

cetfebitur locó Parochi , & tam contra Paro-

palidefic

chianos, quàm etiam contra Epifcopum & Vi«

MOctfm

Ccarium curam exercentem fundatam intentio-

Ut redi

rem habebit. decif. Rot. apud Tambur. Ze7wr.

[ 9008

4bb.. 3. deczf 0.

r f

10 fa. ao

6 — Quéritur autem L. Cui Parocho folvendas

fint Decimz , fi quis in sna parochia Sacramett-

te C

ta percipiat, in altera fna predia fita habeat?

ial

izc quzftio deciditur /m z. ad dpoffolice. 20,

d. f 511;/;1

£. t. ubi Pont. refponder, Decimas períonaleg

lii £

folvenidas effe Parocho Sacramenta minifiranti,

m &on

quantüm ad przdiales vero attendendam effe,

nj

locorum confuetudinem. — Quid autem, finul-

Vttt du

la conftans con(ietudo probari valeat, & prop-

Doftrat

tereá ad terminos Jüris communis. recurratur ?

fizlori:

E. de Jure effe probabilius, quod Decine prz-

Wif

&ialcs illi Parocho, iutra cujus parochiam prz-

n ab

TP SCQ

&

Ls

--

De .Dcc-.äæif.'

Á

463

| ;aiäiäarum, petfolvi debeant, neparachi : li-

i nd

*

iuo

f

lus d D

amites eonfundantur

"

& pïurïmsz Iites

vt

Ícantur, €. cium fint bomines. rà. eodl. tt.

í *e*fn

r 28

dicendum de decimis amimaliwm ; quas lupe-

TM j

«is prxdialibus annmmerayimns, ut ille Eccle-

,þet,qpadää

' fae (olvanitur in cujusterritorio aluntur. Siin

du

U

duobus pafcaritar locis, pro diverfitate tempo-

j d ng

L

rum - decima inter illas parochias dividentur,

Jus p

n

proratatensporis, nifi confuetudo aliud habeat.

Rebuf. tratt. Ze Decim. q, g..8. 11.

sando d

Queritur E.. Cui debeantur Decime No-

if

salimm ( Supponendum inprimis Novale. ali-

a Pg&äïotw

; quänäo ftrtms

propri? aliquando impropr?é : pro-

i dicitur locus priüs omninà ftecilis ad cul-

m d

-"guram reda&us v. g: 6 ex (ylva extirpata, vel

a onti

.. palude.ficcata agr

e

ifont, gat f fundus, qui ab

m t ïïä*

"hominura memor

ia futic incultus,denuo ad cul-

i

turam redigatur , c, qtéd per nótale. de Verbor.

yauatt |

ny

dign- Jmproprió atern fi in locum ante cultum

Tambuf.

uj

novi fru&usinfzrantur v. g. fi ex vineaaut pra-

£0 Ratager vcl écontra * vel certe prout in. Ju-

d (jei

ge Civili Novàle dicitur terrd przciía , quz annó

"n 7

inculta jacuit. L. Syffa. 0. $. mobalis-ff. deV. S.

Nova-

fd'ilgf?ääml d

d. c. quid per mofale. bis premiífis g. f

44;aiaäiïæfr

i

liaintra inesalicujusparochix exurgant. De-

L

:g[fmäï j

cimx eorum debentur illi parocbáüz

»

fi vero i

J

j

g

Af;jï —;

loco nullius parochix Gant. v.g. fifylva, que

dim(ïïï? L

inter duas Parochias j

cens pro utriusdtie termi-

d

I)

Ti

1

113 3uzcm.

o fhit allignata ; ad c

i.

ilturam redigatur , Deci-

du

(

vtl

m horüm Novalimz debentur Epif

opo ; «quia.

um

j; f

'apfe eft Parochus loci qui propriam Parochum

J

non habet, £, quoniam. 3- & ibi Panorm. s. z.

UT l

&. Sf seg

46$

Pars IV.. Caput I; $. T.

drduri

Queritur III. An etiam Parocho debearte

ur Decimz Novalium, fi alius intra fines fus

friate

parochim [us decimandi habeat ex privilegio

fipotts

16

v

vel infé

atione ? In hac quxftione duo quafi

717

cxtra controverfiam funt.. 1 I, Quod privile-

Privileg'u

l

efumr

gium vel infeudatio aut emphyteufis de Deci-

j

iuis concefía La£cis, non extendatur ad Novalia

fundant

H

proprii dicta ( bené autem ad zmpropria ) quia

quod ]

tális conceffio tum propter perfonam Laici non

ti refiri

implentis fpirituale minifterium , ob quod dan-

Vibga t

für Decimz, tum propter prejudicium Paro-

Cotceffon,

chiaium Rcclefiarum ; ódiofum & reftringen-

at vet

dum ett, c. t 2 - 2 ffn. de Decim. . M. Quod

Cré n

| TisNon

Religiofi, qui Decimas acquirunt -cum confenfuü

Concedi,

Epiopi de manibus Laicorum jufté detinen-

D

*5

tiums Jux. c. CHm l,

»

q,üol;c.f:. 7. debis qua frunt

Veteres ])

4 Pre£. non poffint ex translatione hujus furis

| Danteacci

infe, Deciaias Novaliuni getere , ficur nec ipfi

j lrit qu(]d

Laici potuiffent , fecundum: vulgatas regulas;

Á

p

|

Vi de|

quod n

Z

tmo plus Juris. in. aliunm transferre poí-

hr, quàmipfehabeat, & furrogatum fapiat na-

"f. lib.z'

turam ejus, in cujus locum furrogatur. c. z. 78

C.ZI. n«l

Pito;

ffne- B. t. in &.

&

ï

io Atmagna eftdiffenfio , utrü

mf per/änif E-

tl ver

ciffafticis, privilegium decimandi à S. Poritif.

vt

conceffüm fit, pertale Privilegium . etiam Deci«

j 8 ol

ti-

l

inx Nomïium.comprehendadtur ? Affirma

i

&um ad

vam cum Gloff. & Abbate. z» c. ex parte 37. 5.

fticis

1. per tex. Sbádem plerique vetetes Canoniftz te-

| u 7

nuerunt, utrefert Darb. z eo4d. cap. ex parte 27*

trt; t

£.t. itaenim fonartex. zz d. c. cxpztrtec;äm tibt

eildere )

quod majgus eff Mfit corceffumyut-rlelicet Dcc:'ma;

RLT

II

De Decimss,

462

de laboribwus terre Parochiarum tuartum cum in«

rodie debw::

jura eu

tegritate percipias , dle Nofalibus eas exigere f*

vl

Lis potes : quia ubi majus conceditur, minus cosi-

r p

l

;

ïl

fione d

L

"

D

celfum Bidetur. Econtrà Recentiores exiftimans

h

ii

!

Privilegium decimandi etiam Ecclefiaflici» con-

M

ceffüm non com prehenderc Decimas Novaliutm.

tét

m ï'iïjz' H

qN0

fundantur pártim in communibus Juris regulis ;

g*am: 1

4j

quod Privilegia' concernentia prajudicium tere

Wlp?'

yam 1

tii reflringenda. c. o/zz- deV. $. item quód Pri-

vilegia: non extendantur ad futura tempore »

| Ob (i[j('a [

coticeflionis no extantia, c. foz. de Reftript.

um fut;

f

partim vero in cap.2. de Decim. n 6. vbi fatis

^

fjl

cláré infinuatür, quod Jus percipiendi Deci-

lml

i n' Q

mas Novalium debeat per fpeciale Privilegiutm

[

qm v

concedi, & non contineaturin Jurepercipiendi

m u

i(d (ht ;

veteres Decimas.

'Textum autem z» Z,c. ex

; ii

tl

|

parte accipiunt de cafu, dequoloquitur, vide-

licét quod Przlatus poffit petere Decimas No-

g, f

valium de Parochiis íno Monafterio incorpora-

ïuig&ïzï

Covat. far.

e

ds, in quibus loco Parochi eft.

A

vef. lib. 2. c.17. n. 15. Gutiet. Canon. qq. Ub. z.

i

€. 21. . 120. Patb. z» d. ccex parte, n.6.

wocüfm' "

Puto in hac difficultate inprimis infpicienda

]

effe verba & mentem Privilegii ;; nam (1 ha-

at H

ij

beat verba ampla & favorabilia, ex quibus col-

j

f

20

j a

ligi poffit, mentezn privilegiantis fe extendere

"um (

etiam ad Novalia v.g. concedimiis , ut omnes

Ytt

i

quascunque Decimas, gelomnem Decimationept,

(j

talis territorii percipere po[fis, $c. dicendusa

chn

erit, tale Privilegium edam Novalia compre-

t

4

hi

hendete, ficut id ipfum fecund ferttentiz 3au-

uf

i

15 ,'/c

[

ym

t£hores admittunt. Gutier. 4. £ s. 25. & funda-

jl

i

V 7

melks

,/ 7

476

Pase IV.. Capst I.. €. £.

tnentum eft in c. ex. parte ibi : uf Deczmios

t as

eum intecritate percibias , tjc. CoterumfiPri-

hqüde?

vilegium- &ne hujusmodi verbis. pregnantibus

Reügioü |

tantüm ii Zorma communi conceffum fit, utra-

at

äne dcdæ

que fententia fuis non deftituitur argumentis GE

iud

icium

gaticnibus,

*

Verüm cümin cauía & interpreta-

WIO, Qu

£10

RAv

1106

novalium plurimàm atrendendum fit ad

periqu

prajudicium ParochialiumEcclefiarum, pertext.

: PtOpri

dQ d. c. quidper Nofal, n fa. de V. S. nec non

&19r])

in qualibetcaufa favor litigantis ( fi ille non. fit

fuz eugd

privatus, fed pnblicus de Jure) confiderari de-

ti'o, qun

beat, c. /^*. de Sent. E$ re jud. ideo putarem has

j

t'mexem,u i

diffentientes opiniones aliqualiter ita conciliari

AU od

pofls 5 Sinimirum Parochus in hac quefüone

hu uT

concutreret cum Monafterio , quodipfum etiam

E

yrxe*itf:pam

Sacramenta &delibus difpenfare folet, & idcirco

—

—

JH n

magnum favorem merezur, Jusque decimandi

Q'*"'ä m

effet in parvo diftrictu conceffum; ita ut Pato-

Ug lii

tho (ifliciens fuüftentatio telicta füiffer , exifti-

P?w äüiäs-«

tnarém, primam fententiam pro Monifterio fore

tr:wbam :

praferendam , eámque confirmo exc. quía tire

AO r

d. 22. de Privil. ubi remithio Decimarum Epi-

Mongfte

fcopalinm Monafterio indefinité facta, extendi-

gCafma,»' :

uretiam ad Decimas pofïï*üïonum futuri-tem-

ti, Canif

pofis, quas fcilicet Monahi primàm ex poftfa-

Fictüsem

€toacquirent ; cummibil ,ánquit ibidem Ponti-

Ut

fex , exceperit 04 potuevit excepiffe , ac im beneff-

P Gïet —Pï*);

€ist fit pleniffmainterpretatio adbsbendaynec elt-

Diltüm n

beat una cadeémque fabft antia diGerfo fure cet«

jïniärim-r

f& Qusdecifio & rationes Poritificis optime

MDtentir

&dduci poffunt contra rationes pre fecunda fere

O

J

$entia adductas j ncque feg« dp 6s 4« P l. in6s

adce

Í

- De Decimie.

471

T. Dm'fu

adeb clarue eft, quin refponderi poffit , eurri non

Coerümil?

f

loqui de Privilegio à $. Pontif. conceffo , fed fi

| yræg*xamiälïi

Religiofi Decimas à Laicis aeceperinr, ficut in

VH

Vffd

m d

fiie declararividetur; item t valdé grave pre-

judicium Parochorum vetatut.

Interpretatio

f n

m

p

vero , qua d Covar. & aliis adfertur ad d. cvex

v

parte. quód nimirum loquatut de Jure communi

f ptt

& propriis Monafterii Parochiis, in quibus Ab-

$8

bas loco Parochi eft, non omnimmode (atisfacity

ilb noaf

tum guód hoc medo non fuiffes dubicandi ra«

cyídert d

tio, quin Decimz Novaliumad Abbatem per«

ic'q Pui&(tïïï

tinerent, utpocé nullo alig ibidem exiftente , qui

Jura parochialia prztendere poffet; tum quod

«

j mc Uulï

Pontifex non fe fundet in fure communi & pro-

( AIUWF

)

prietate parochiarum , fedineo, quod u ma«

f

jus conceditur , minus conceffum effe. Bidetur,

3*

"TA

u

T:

j

Quia tamén additur in textu, de laboribus Paros

Ideo hoc rectius accie

ff i

ebiarum tuarum , Gc.

"Nro

4f

[

*)

pitur deillisparochiis ,' non qua pleno J»re pet-

tnebant ad monafterism , ( circà quas ut di-

Sä;onïfïtes]o;;:f

&uüm, non fuiffet dubitandiratio) fed in quibus

m

r

Monafterium habeat folum Jus prafentandi, &

n

eniifi

""

:Decimas ex Privilegio, ut etiam advertit Hene

i

pI

tic. Canil. e Decim, c, tt.2.9.. Sin antem Pa-»

n iib

4

fochuscon

"

ais

T

eret cum fingulari aliqva perfona

n

uj

Ecclefiaftica , vel cum Monszfterio qu.dem , fed

u

j

yt

rt"f

& u

poffet probare, per amplitudinem Privilegii fe

"

al

gnultüm gravatum & vix habere congrvam fu»

J

i

[

ftentationem , tali calu non-dubitarem alteram

,

[

L

fententiam in Parochifavorem amrtecti;

]u

E————

Oweritur IV. Vitrum is, qui ex priefcriptione

t jgme

"Tl

,'

babec Jus decitmandiinaliena parochia, pofüt

j

Decis

47t

Pars IV.. Cagut I.. $. F.

g 1Decimas Novalium exigere ? m« t. effe diftitte

níctpte

guenduminter Novalia improprié dicta; & No»

B I

valia proprié dicta.

De Novalibus improprié

gatut , m

dictis, quandofcilicet vineaager fit , &c, prae

eade'que

fcribens Decimas de novis fru&ibus petere po«

& major l

terit : quiajue decimandi in illo agro hactenus

4 V

poffedit, & prafcripfit. e,cima n tua. 30- D. F.

Domine q

De Novalibus autem propri? dicts regulariter

tit, "0

Decimas petere non potetit, fed ad Parochum

vid Citor

pertinebunt : quia cum in loco Novalium ex

(/II 1 p

defe&tu culturz & confequenter fru&uum , nul«

ü il /0/146/4

lam decimationem exercerepotuerit, intrat re»

Jidtcimand

gula; quod non tenfeatur plus prefcriptum quàm

dnieniDes

poffetfum. c, citm contingat, 2 9. & 2bz, DD. A.t,

Idem dicendum exiftimo, fi ex prato, inquo

| gniburvs

praícribens nullas Decimas fceni percepit , ager

| P tj

fiat. 4drg- ip d. c« ciim contingat, Licét enim

| dllïeffïg P

hujusmodi Novaleforfan in rigore fit zmproprié

tantüm Novale, fübeft camen refpectu pracri-

ä firim e&) Ó

bentisratio , quxin Novalibus proprze dictismi-

| Wf"iþïio D

[

litat ,. quod nimirum in tali loco nullum Jus de-

|

if

cimandi exercitium , poffeffum ; & prafcriptum

| u Qap'mm

át.

ul-

pitu -

Queritur autem V, — Utrum prafcribens n

Icefs d p

lo caíu poffit Decimas de Novalibus propri? di-

& ü

j

D

ms mlg m 1

Cüisaccipere,? S. Pontifex z d. c.ciimcontingat.

| Pt

generaliter excipit caufam ; quo prafcribens po-

B f;::, à W

teft aliquam za£Zozabilem caufam allegate, et

| Cïlümm re[

qua demonftret Decimas Novalium ad fe per-

Sriliy

tinere,

Porró quanam [it talisceu/a sationabi^

| pamchg&nis,

Jis ibidem non exprimitur , fed DD. unam vel

Nimiruni 1. Si Decimz

| anntiro Pm(eg

ülferam enumerant«

ldd' ).9 T

ptais

De- Decimis.

It.

n

vt d

prafcripte fint intra limites certi predii, & ibi

i üd 8

pars aliqua inculta ad culturam noviter redi-

das impt

gatur, maximé fi parsilla minor fit, quia un

o !

eadémque res non debet diverfo Jure cenferi,

i »,

"

]out

GU UM

& major pars ordinarié trahit ad fe minorem.

p a t

Il Si ex loco inculto prafcribens Decimarum

nomine aliquid faltem ntilitatis priüis. percepee

in s f';

VU

tit. v. g. ex ligho, glandibus, arundinibus, &c.

vid. Gutierez. 4.2. €. 12. 2. t02. Gülkn. Je Pré«

d lat

féript. p. 1. c. 6. m. 281. III.. Videturplané caw-

fuduum,

f& rationabilis iprx(cribens preter ordinarium

gt, t n

jus decimandi infuper prafcriptionem Juris per-

um

cipiendi Decimas Novalium probare poífit, de-

monítrando videlicet, quod ha&tenus de exur-

g i^

gentibus Novalibus femper folitus fuerit Deci-

jeub a?

n p

1

)t?

masaccipere, quatamen prwfcrzptzo firefültet

ex diverfis aCtibus refpectu diveríorum , videtue

jj i

