tione c. g« 9. £5 11. intet pia loca etiam mozites

iL

[-]f'ïfa*lïe

pietatisnumerat. Ratio vero , quód ifti montes

]

ququm v j

w «

ufürariinon fint , ea redditur, quod in us ultra

NI

fs at

fortem aliquid detur non tanquam lucrum ex

'lf W&Wm "

M

il

mutuo , fed profumptibus neceífariis ad montis

n

yd irà

iM

Iu

confervationem pro ftipendio Miniftrorum., ,

)

nmCX'

qui raoritem adminiftrant ; & femper parati effe

j(,1t

"

debent ad mutuandui ; ad pignora tecipienda;

(;PI(M j

€uito-

j

gl

*

64$

Pars V^ Caput IIl.. $. .

cuftodiendá ; prolibris rationem ca&terisque rie-

rimdifone,

ceffariis;

l?.em &'re aliet

BSueritur W. Quid fit páftum antichryfeos ,

Atosptepter (

&an citra ufuram Seripofhit? m« Antichryfim

àthz adlibuit,

effe pactumr inter creditorem & debitorem, ut

AU't ib p

ereditorem tam ,di pigRore uti . & fractus ejus

* Qtm padto

luarati pofüt; usque dum fibi pecunia matua data

fftori,quandom

à debitore reftituatur.

ZIntichryfis enimgracé

4 effet padtu

fignificat coztrarium five mutuum ufum reicilio

àue fruddus.

tet i pignüs eoneeffz pro ufa pecuniz mutuo

"FE pretim re

datz , textus& DD. z» L: ffpetuniam. 33. ff*

Vr i

dle Pignoratitia atl.€$ l.ffis qui. 1. $. 1. ff.de

tpidum emyri

Pignoribu::

De hoc igitur Pacto- magna eft

Tibf )

«ontroverfia , an fit ufurarium: cénfendum ?

1 vel

Qttrum.

Enimvero pronegativa (. quam füftinet.Alciatus

M fiéque uà

Hib.2.4. c,3. ali apud Manlyngerum . Cent. 67

übleturinwe

elJerf. 7 r. & And. Gail.Z&. 2. O£ferB, 5.) mili-

x]elr::m Coftraria

tant aliquot argümenta, primo , quód pactum

nf Tegul

antichbryfcos differtéapprobetur z ditta 1. fi pe-

* l, um T

&nniam. 6 L ffisqui- wem L. ff ea 17 C; de Ufu*

9R fs Cannai

vi;. fecundà z2 czp. 1. X: de feudis dicitur , dos

"tl Here (

minüm lucrarifructus ex refeudalt fibi-à vafal-

P Laï- dii?. h

looppignorata. Tertio m c-/ainbriter: 16« 54

Pator

tht

W

Decidit Pontifex , quod maritus pro dote uxo-

J'rllll,v

m

J'

tis fibi debita accipiens à focero pignus lucretug

pertedi

fru&tus hujus pignotis ; & non teneatur, ob

It Ctdere .

fructus interim ex pignore perceptus minorem

V05 gü'e

T evgn

dotem acceptare. — Quartó , nihil videtur cons

VUDor

üts. f

tinereiniquitatis, fi creditor ex fructibus pig-

[*h

ij Ph' tSttuE

Hsf

tioris lucrumi faciat propter culturam & curam,

l[rl(

Trtteden

quam in illis ferendis & colligendis impendit.

1 Tütto t

j

Altor]

ergum. $. ff quis d nondoming: 2j. Infit. de

Wt |

AT

N

"iocy

KT

De lUfarit.

649

m citeiqttte

Rerum dipzffone , ubi dicitur, botz fideipoffe-

forem e& re aliena lucrari fructus faltem con-

df ntidrft

fumptosprepter culturam & curam ,. quam rei

? g dntidii

aliene adhibuit. ..Quinto denique, fi creditor

y (idioim, d

emeret pignus pro €a fumma ; quam muütuare

i, ftdtoe

vult,. cüm pacto , ut pro eoden pretio liceret:

|

ecunmita i

M

debitori,quandocunque placuerit redimere, va-

l

tidnyoen

|

|

lidum effet pactum , & creditor haberet rem ;

exeaque fructus perciperet; usque dum (ibi à

gt m

debitore pretium redderetur.. /£^. z. C. de Pactie

ufa pecuniæ n

26 fi hoc licet credito-

ïpf'mfdl?l- J

inter empt. &5 Vendit. er

o

tiperpactum emptionis, licebit etiam per pa-

u1 f ^

: o gt

&um aztzchryfos ? velenim utrumque eft ju-

]

yipm t

f

ftum, vel neutrum, cum utriusqueidem fit ef-

fe&tus , neque unà. viá debeat perinitti , quod*

xm (uRinerAJciaa:s

alia prohibetur juxta regulam 9 4. juris 2 6..

f

'fyngerum 1

"I» '"'

Veram contraria fententia & quod: pactun

10j 07*

antabryfbos regulariter ufuratium:| reputetur

:imO ;1

na p

apud Theol. cum D. Thom. Cajet..Soto ; &

quinidt

i

ddgu

aliis;ac Juris Canonici interpretes hactenus prz-

L

valuit.tefte Henr. Canif. de Ufvris. c. g. m.rg.

du

dg ckdi!

Paulo Lay. d&. c. 16. z. 17, quibus adftipula-

fgudäü

fjj

tüur Panor. 22 c. 1. 2. 2- b. [ & GCovars$ar. re-

(,/,/;/tli

p

folutz-L. 3. 0. 1. 2..3. fündamentum eftin c. 1. &

? daff uX

1

jj

lat

|

a. h. t. ubiaperté decidicur ; ftu&tus pignoris fi-

yattus

ne ufuranon cedere lucro creditoris ; fed impue

non v

neattl

tandos effe in exonerationem forzis;. quatenus

yu

gt

deinde minor fors , feu minus capitale, reftitua-

j i?

ï

Jf

tur , quo pluresfructus ex pignore percepti fuht,

Vj

f[ualbus P

Étenim utprzcedenti $. dictum,uluraeft , quid-

gf

Qqud ex mutuo pratio aíümabile per pactum

æ&w;

D[Iigen p

a-f.dg

creditor lucratur ,. fed hic per pactum autzczry-

jn

€

jes

Wf '

i

M

o MAN« PAROGH,

*

&

SS'O*,

fars V. Caput. III. $. 1.

ffos mutuo accedens lucratur fructus pignoris

tililim, ie

ergo. &c. huc etiam facit. /. r. 2. 69 3. '€oz. de

t'pnem Ytfü fes .

Pignoratitia aCl ione j ubiclazé conftituunt.Im-

Wtturconrenier

peratores; u? frutlis pignaris n fortem imputen-

tm r frud

iuv.

Ita tamen lizc fententia decláranda eft,ut

Trtium ml

frnctus nom peffint cedere mero lucro credito-

"ttpro dote ux

rs. Secüsautem Ífi quosdam fructus velit re-

ünerejure compenfationis, feilicet ratione /uwr£

Ttbidque ob

&f dotem if

eeffantis , damni emergentis fucept periculipeli

expen[arsum £n cuffodiendum pignus , Vel colli-

Weracnr f

T eler / n

gendosfyuclus faéclarumynon enim dicuntur fru-

&us nib decuétis expen(is L. fruttins .2 .. ff- Soiu-

'i:.","km. crgö Cj

to matrimono..

*

"10 dotim o

: a'nüt;) fiéritg ce

Ad argumenta füperitis in contrariumr allató:

refponderi poteft ;, & quidem ad primüm , 4 f£

NT r dore

pecuniam , cum aliis cit atf5 , nihil celevare ,. €o:

;;gïfacere poferc

ïg;a1nterefïetratiox

quód lsges Civiles permittentes ufüras, ac ufu-

rarios contzaclus abrogentur per SS.. Canones,

ju/17 ütdi

€lem.unica. E. t.

.f:!gzmr!m tefpa

0 f a

Ad f/&curdum dicitur , fpeciale effe in. feudo;,

X.flmï) QU us

ut Dominus ex. eo fibi à vafallo oppignorato:

W

fructus lucretus per: z. c.1. X de Fendu. &5 -

P tem af

conqvafius b. t quod & idem: de. e.mphyteu&,

MM

afferunt DD. dummodo interez valallo- fervi-

"oty (t p

tia , fi quz ex feudo praftare debeat,, & em-

M Chrig n

phytentx: canon. remittatur. Raconem ver&

Wi t

fpecialitatis affignat Hoftienfis & Panorm. £m

n

lat

Z..c. 1. quod hzc fit natura feudi,, & emphy-

*l me

Tote j

TUX

teufis, quam habet ex prima uiinftitutione , 1.

Q[Lmh

mdumeg

conventionre , vel confuctudine , cum enim.»

» Cttor

feudo & emphyteufi drefium domininm nmia-

lumll x

limig

füäz DI

maar penes dominum; &t ant?ïm utile tranfeat:

u

li Vi

Til dlt

37

De H/ä)ri.'f-

6j2

frodis p

in vafallum , & emphyteutam, per oppignora-

P

tionem veró res tota revertatur ad Dominum $

: conflaote|

videtur convenientiris, utea potiisipfi dominoy

7 /()?[W z'mlükfl)i'

quàm alteri fru&tificet..

dedirana e:?g;:

Tertium (imiiter Gngulare eft , quod maritug

o li a

exre pro dote uxoris oppignoratà , . fructus lu-

x fmb t

eretur, idáue ob coppen(ationem /ucrz ceffantisy

dfictrap

nam fi dotem ipfam haberet , ex ea fructusom-

fiephi jri

hilane

nes lucrarcetur propter onera matrimonii , qua

i

^

fu&ire debet. L 4o£s fóuclum 7. ff- 4e Ture ,

dotium..

" dicanmrtr]u-

ergo cüm iftud juftum lucrum fru-

uäml Z' i 13

G&uum dotalism ob dotem non folutaiu ma-

rito abft, merité compen(ationem facitex fru-

V Contranm J

&ibus rei pro dote debitz oppignoratz, prout

g al iif

idem facere poffet creditor quilibet in pignore

,nibl la,

f fuá intereffet ratione /ucrz ceffantis , el dam-

pe ia C 9

miemergentis, utdictum.

T $

$ Canorm

d quartum refpondet Henr. Canif. Ze Llþ:-

ris cap. y. Hum. 25- quod. Gbi impntare debet:

qie eïïeïg fudt

ereditor, qui culturam €$ caram ex contra&tu

vfallo oppignara?

illicito.in rem alienam impendit, utpropterea

p*

j

idemcreditornon &oze fdez . fé. male fídei ,,

il

W^

J

m d

i £ll

1

ff

poffefforr fit potiüs comparandus , qui ob. cul-

Áilo

t r

turam. & curam nullos prorsus fru&us lucratury

fed univerfos reftituere tenetur.— Z cerfum.22,.

"T (

. pajonen !

€. de Rei &endicatione , & licét forté creditor

( k Pa

ie

fuerit inerrore juris putans ,. fru&us pignoris:

Nasd

fenc

poffe- ex: pacto fio lucro:acquiti ; . nihilominus:

u

if

Íciendum eff , errorem juris non prodeffe, ac-

1f

b

quirere ;, & lucrari volentibus ;,

hi

L fþms Z jf;

don»]pllm'

de Jurzs &$ fatli ignorantia.

"T

6

*

um , inter emption

;em pi-

P yu'ntgrn dicenc

Ee z

gnoris

652r

ParsY. Caput ITI. . $. YT..—

"urj &CI & Viä

gnoris cum pa&to redimendi, & inter pa&tanr

entichryfios magnam effe differentiam. Nam fí

LURT

exeditor pignus emerit;. deponitur qualitas.cre-

- Simliter , f

wle redici od

ditoris mutui , £$ pignoris , & emptor efficitut

Dominus , 65 fruclus lucratur jure Zomizzi ex:

lm dont dej

re fua.

Et deinde re emptá eafufortuito: v. g«

bufim mei Pf3

incendio pereunte non poteft ampliüs repetere

Wüiz , dc, j

'udemfürany

pretium ,. quiares perit fuo domino;. £eto t. ff-

&l Periculo &$ commodovez 6engztae quæ'om'nia*fev

77 g

aliter habentin pa&to »tzcbryfíos , ubicreditor.

"5 Ct Conrentia

non efficitur dominus pigrioris,. & confequen-

UT ^

ter fructuspercipitex realiena , atque pignore

Merig

hne fua culpapereunte nihilominis pecuniam.»

355f m

Interim licét em-

mutuatam repetere poteft.

ïcu'umterims, ii

ptio cum pacto redimendi ordinario jure permif-

" sinnger

fa-ity. d. 1.2. C. de Patl. inter empt. & $enditor..

nre , d m

& etiam aztzchzyfis hoc pa&to . ficut &caliis ditu-

j ä'" ['IW V. Uï

Fs5 ex quibusjufte aliquid ultra fortem exigitur;.

lo'

"t ts «

cohoneftaripoffit , téfte Laym. n TAeol. mora

lib. 3.tr.4.c.16. p.17. . ldtamen procedit, fv

"at (

--

t

1

Wt

emnia bonafide augeantur , fi nimirum resjufte'

iPMm't f

gretio vendatur :: & creditor non fitfolitus ufü-

Wa (s

tasexercere,cogens debitorem Pecunizindigunr

»erasfchedasvacu

adtalem contractumaliásnon mutuaturus::nam

"epotdeo. (

ex modicitatepretii, confüetudine feenerandi, &

f m) U!)!/ li

fi rem intracertos annos non licuetit venditori:

n

) qmamm

qefl

redimere ,. aliquando emptionem cum pacto

Q P]'OP?

tedimendi. cenferi. contractum wfararium , &&

l. diy

T e

prafümitantüm &ctam emptionem , ineffedu

gt

P conis

autem.effe. mutuum cum lucrovexpignore , tex-

AU5 fv

tus fuht. z c. 44 noffram: de Empt. 9. Vendits

1l

Catt Pm

T fl ac

l

&.4. de Pgnoribus. ljb.3.-C. gläs.ialefe quod agi-;

E

Motti i

EM

n 5-n.

De lei(-rïs.

tur, &c. & videripoterit Fachin. Z 2. Contro-

& iner u

jemiam. Naní

erf- cap. 12.

gt guaïitf.a i.

Similiter ; fi quis contenderet ,

: antichryfm

&emtir elfcitt

poffe reduci ad aliquem contra&um zzwomina-

£um , dout des , facio ut facias, t6$c concedo

y j x

T

Sibiufüm mei przdii , ut lii concedas ufum tuz

pecunix, &c. id fortaffistranfiret , fi nihil i

h anpli t

fraudem ufürarum attentaretur, & contra&us

omino; !t

innominatus (quicertamlegem non habet, fed

diequ p

totus ex conventione Ó preftriptis partiumfer-

f nb

bis dependet & regulatur. L. $. 8 ,/244. ff. de

; & confeqpet

N dU

Preftript.9erb. ) taclaufuletur , ut neutri pattá

gravisfit, &notabiliter , Prafertimratione pe-

yrnis pecuniaau

ticuliinteritus, à mutuo differat, poffunt enim

n jotet

€ontra&tus innomünati naturam hominatorimTm.e

fj

d t

',

n

h

Aaffumere , L. g. f. de Prafcript.erb.

Queritur V. Utrüm Oa fortune -paffim in

^

7 chr&'ahfsg:-;-

Germania ufitata contineat ufürgm veliniquita-

m n

tye

[v

ris

tem ; fi Exempli.gr. aliquis pro fex cruci

]

ii

m?üf

e&xtrahat fclhedam fignatam, . & is qui prxeft ollse

itan?ep pr?cc;,-:äk

debeat ipfidare rem valentem centnm foreiL..

ho

if

&contra, (ialiusimponat 3o.floren. & pro illis

J ]'0" ](ll]

mzl,.n l)

[

meras fchedasvacuas recipiat.

»mPCLH

Refpondeo , Ollam fortunz fatis prebabilicer

Is 1

iil

&b ufara , 65 iniquitate defendipoffes a5 ufura

dj

od

iU

quidem, quianonintervenit contraótus »utuf,

| gl

PB

vt

ia quo folo proprié committi uf&ram fuperiisin

om Ym

$. 1. diximus , etenim hzc olla fortun tona

nim

n ule

M

(d

'At

i

immerito ad contractura emptionis , & yendi-

onam

u

l Ü

tionis revocari pote£, inquo pecunia pro pre-

od

1leolel

,

i

*

j lh

tio, & fpes rei accipienda: pro merce fit. prou&

CEW.

&t Luec emptio $. $. aliquando ff. dc Contrabem-

j i

qwd "

Ec 3

4«

|

654

Pars V. Capu? III. $. TI.

da emptioze. |Aliquando inquit ]uriscohfulmst

( fole propr

ffnte re emptio intelligitur , Veluti cüm quaft alea

Qmen intertio

Cid eft cafus, fortuna, veleventus dubius ) emz-

t venditio(s]r

&ur , cum captus pifcium , afium ,9el mifflium

tnestinfemunu

emitur, etenim emptio contrabitur , etfi nibil

MWpretium e

Znciderit , quia fhei emptio eff , & hinc qui v. g.

iüatim f

À pifcatore vel aucupe proimperiali emerit; quod.

Wt Gmen afd

media die capturuseft , teneturfolvere pretiums

A^ Vel amygg,

etíi nihilcaptum fit ? & € converfo pifcator &

"t accpi, t

auceps teneturtradere, quod cepit, -etfi longa

T98 DOferi ve

pluriseftimetur. 242 iniquitate quoque defendi

Anteltyreti

poteft /o/z fortuna , dummodo decztero frau-

hi tidübium (t,

desiníignatione , impofitione vel extra&ione

Rast i

fchedarum non committantur : quia in ea pre-

Y ffiteam n

£ium non metimur fecundüm valorem rei ex-

"hirtm &mpto

tra&z , fed juxta fpem &incertitudinem lucri

vel damni,

?am vet

Yiorija

Verüm licet eZz fortuna in fe &

! Wb u) f il

cxteris paribus nec sfurarza nec éniquait , quia

E

tamcnnonloftgéabeft Z Ju/u alearum , quipro-

j:na&

15, ii

bibetur z zor tzt. de Aleatoribus , & multz cir-

f M'osriphus

€a eam fraudes committi poffunt , atque cutiofi

pecuniasprodigunt, illivero , qui exigunt ollam,

DOre n

5 r d

pecunias extra civitatem & Provinciamavehunt,

Y lprinig

ideo à prudentibus Magiftratibusnon femper ta-

les ollz tolerantur.

"

','J C;f, Credlta

Quarztur .V]. . Utrüm-ufüram committat ;

Wita lr Chyro

MU TIN

qui rem caritis venditproptetea ; qued pretium

MTM

nonftatim numeretur, fed ejus folutio in aliud

n fe

longiustempus differatur; &. cum Panorm. &

AU g

aliis /5 cep. zn cifitate&. b. t. talem contractum

"G i

Quid

in foro quidem externo rariüis cenferi nomine»

N leven

ufurarum , cüm non fit formale mutuum ,. in

'

iujm-

"us ] [

trdjy

quo

f.T.

De Ufuris.

655

l

Wt

]urïsconïuh:s»

quo fole proprié ufura committitur , in foro

hiticim qwjaf:ï

tamen interno fxpius effe w/uram, eo quod

ontus d

I

hxe venditio (altem in effectu & imphcité con-

m f n

tineat infe mutuum, & venditorcenfeatur óref?

" (f/f al

manu pretium emptori usque in tempus folutio-

P)

U

i deftinatum füb ufuris credidiffe & mutuaffe,

Í, I&:..ïnc u »

il

J

i

ficut camen aliàsin mutuo proptet Zucra cef-

pemivcrr

Jfans vel damnum emergens poteft aliquid ultra

»mrfolver;

yrtrh p

fortem accipi, itaetiamin hoc venditionis con-

g, i lt

tra&tu poterit venditor rem pluris xftimare, fi

fuainterit pretium nonftatim perfolvi. Et prz-

quogie a

db decatero!tü

tereà fi dubium fit , anres venditatempore o*

nv exr t

lutionis &t plüs vel minus valitura, '& venditog

r quain

tion fuiffet eam priüs venditurus;nifi in finigula-

vemgratiam emptoris, propter iftud dubium,

im valoren i

etiam venditor ao ufura excufaturin 24 cap. &.

'nceftfmdineim im |

& cap. ult. Perf. ille quoque b.t.

jf ? i

/

Queritur VII. An ulurarius vel illicitus

Ed

»

seciti

m

yr| "€ontractus, fiquisalienum debitum, inomen;

Atf OIUi

)

i«

jWi

"A'Lw W

eu Chytographum emat,; aut fibi cedi faciat

i, £

D

pro minorequantitate , quàm in fe contincat,

fiunt, a

v. g. fi pro debito rooo. flor. numeret 6o0.

3,uuiexigun.q;äï)

y. Inprimis fatis com jüre , tum ufu rece-

FroA

vt

^

ptum effe ,. credita feu ( utjurisperiti appellant)

j

mf-f[ t

Nemina & Chyrographa tanquam mercem ido-

4 !

neam poífe in centra&um mptionis deduci

j

Hï

M

i

etiam invito debitore. L. zemzn»is. 3. C. de Ha-

d

ii

L.

1 ]

d

reditate 9el atlione gendita. L. r. C.de ANoSat.,

Cl'h (0

uuo ] UM

Dagort*

dummodo fint debita//4u/Z2 , nam alienas lites

& debita illiquida feu controverfa & litigiofa

cmwï

m

,U

t

emere feveré injure prohibitum eft, tex« & In-

| nenkf

/ iwn*lw

Ü

gilc m

[Uum )

kterpp. i l, per diser/as &5 L. ab, nf 4]:'0./

filàe

Ue 4

656

Pars V. Caput TIT.. $. HH.

Mandati. 1. t. C. de Litigofis.Panorm. ad c. ffn.

ptrataptcun

X. de Alien. judic.mut.cauf. fatt. NU e(enb. ad

renderet,

tzt. ff. de Hered.$el. att. en.

Etquidem fiin

::':ienti(, fioh lit

€jusmodi debitis ambigua ( defa&o ; non de

tat m Medin.

jure) aut difficilis fit executio folutionis; itaut

83 lia

pecunia fine molefliis, vel famptibus à debito-

mn& pretium

reacquiri non poffit , vel fi in favorem vendi-

?2 atqualitas

toris expofitum pretium potuiffet emptor alior

'tàs mylte n

fum cum majorilucro applicáre , & fic Iucrume

Vctret, f n

ceffans , vl damnum emergens cumtali emptio-

^i QUifütuUR

ne concurrat,omnes confentiunt, quod debitum

arbitrio boni viri confideratis omnibus circume-

Qu A0!€ï].pm 40,

MP 186,rar

ftantiispoffitetiam longé minorisemi , quàm if

"ts dampant

fe contineat.

, nec

Ht aiiqumag "

Verüm fi debitum facilé obtineri poffit

EL

propter pretium aliquid zsterfít emptoris , not

i C

eft una omnium fententia, an. tale debitum.,

"if 18

minorisemere liceat ? &. Effe diftinguendum,

L i f

an facilitas folutionis proveniat ex qualitatej

Eqnip

EUY

ipfius debiti, ut quia debitorfemper paratus eft

iludfolvere

.

"Otth, ine j

,

vel an tantüm ex .qualitate em-

M.

c'17-"-1 )

ptoris; .1t quiais ex fpecialiPrincipis gratia, ve

t cundo vj

alio fingulari mediofolutionem obtinere poteft

!

::a-:cidcnsprovm

qua alias zgré obtineretur-

"t [f

,

,

'4/./.714

Primüm cafüm magis fpeculativum , quàm.,

d

dy)?- JI |

practicum cenfet Card. Lugo Ze 7. 65 J. tem. 2.

i RGüdim :

d. 36. fetl. 7. $. 1. 9. 96. quod vix contingat

debitum emi fine omni difficultate exa&ionis ,

l Hità dlfäc 1

MT TM

petriculo, velintereffe: fitamen contiageret, ut

[

1F€dqm Cmfeu

Y. 8; creditor pecunix indigus ob repentinum

j

es æ&lmat

gifceffum, vel aliud repentinum accidens mox

& debitore habere non poííec , ideóque alteri

DOifo

pre

U ïäcep :

De Uyirís.

$1

65y

Danormm d f**

preparatapecunia , fuwm creditmm fiquidi(fi-

fn& XX Uï 7

mum venderet, ipíeputarem tutiüsforeim con-

Ícientia, non liceretale debitum minorisemere,

n B uw' 1»

ficat éum Medina, Sylveft. & aliis docet Leffins

( aefmf) qns

(io

[

jrron, 49

de J. G 7 lib.2. cap. 21. n.17. naminter mer-

l

;

j

as i

cem & pretium debet effe xqualitas, .non eft

,FRx l

j j

autem zqualitas, fi v.g. pro roo. dentur 9o.

xrwïg[ [ W u

&-aliás multe ufurz palliari poffent, fi ufura-

Vi &r "

tius diceret, fe nolle mutuate , velleautem ab

N

4

j cumtdi etg

illo; quimutuum petit , emere chytographum

1Ufity de

109. floren. pro 9o. & fic in effectu nihilominüs

I0. pro reo. lucraretur.

Non efttamen omni-

T '"u"

orset 9*

n erroris damnanda alterafententia ,' qux con-

cedit aliquando modicé miniüs pretium dari ,

! quod cemmuni hominum zftimatione miniie

mmen:o lP

valere cenfeaturpecurtiafutura , quàm prafens,

,H'N'V]'IOL ] '

r 'e döDl K'J

icüt minüseft, a&ionem habere, quàm rem.

jj i

L.minss. 2g0. ff. de R. J. nequeemptio fine

m

g u Qja,'w..

ommprorsus»ommodo celebrarifoleat, Innoc.

& Panorm. i»c.n cipitate de Ufür. Navar. im

gtl W"

Man. c. 17. 2.239.

mM

i

In fecundo catu ,. quando facilitas folutionis

j W»P

| per accidens provenitex perfona emptoris , exi-

Bimat Leff. . . zwm. 76. & Molin. 4e7.6$ 7.

| trall. 2. dfp. 361. poffe debitum emi citrainju-

erlnhm; j

fu.

) ii

ftitiam fecundum illam zítimationem ,. quàna

d

«r"'lb

confideratà: difficultate folutionis communitet

TL M

k a

(

apudalios & inforo habet , illud enim ju&um

i

iM

fi

j"

reipretigm cenfetur, quo communiter apud

f " q )

us 0

homines eftimatur ; ficut in fimili, qui gemmang

i

1

j

bnc omnifuo labore & fumptu3nventàümn aut»

afCu!c

i

donatam accepit , potsttábsque ipjuftitia eang

a, ul

£

658 :

Pav V. Capit III. $. l.

tanti vendere ,. quanti-communiter folet vendi

Wmpecct,

abiis; quifimilesgemmas magnis (umptibus con-

tdhcendim ad

qsirunt : fateturramen Lefhus f pé peccareta-

titm tptioti

les emptores faltem contra charitatem, ( qtiod

;Frtraäimhperia

etiam grave peccatum eft , . quamvís ordinarié

furarüm mutuu

ad reftitutionem non obliget) fi miféris & indi-

,

gentibus hominibus non majus prrtium perfol-

Bueritur VT

vant , cüm ipfinonnunquam ingenslucrum re-

! quando

portent. . .Item Officiales Principum ; qui fe in

*jtreAomano;

folutionibus debitorum difficiles exhibent, &ita

"t eftimato s

indirecté cogunt creditores ad fua debita vili

Aitim Cairt "

pretiovendenda, quzxipficoémunt, hauddu-

t a'.fomu

biégraviter contra juftitiami peccant , & adre-

"L ilimqg,

ftitutionem obligantur. Leíf.4./. fi enim pof-

Yil Maty)

[E

funtfibifolvere, poterunt utique & aliis, quibus

uir dtjure yq

ex juftitiadebetur , & fi creditores velint u'trà

At f p

propter publicam neceffitatem aliquid remittere,

* ar fj

m

prote&to juftiiseft , utillaportioremiffa accre-

"du

]

FU er m

feat xrario Principispro publico bono ;' ne fub-

diti gravioribuscontributionibus onerentur.

E t

"^ N

tnji

Quid erzo, fi creditor velit fünm creditum

qu!c)-n. m

ll'Sm,,

minorisvendere, poterítne ab ipfo debitore; fi-

MIRTe t vl

ij

veis Princeps fit, fivealius, minori pretio emi?

n

&. Sidebitor ipfe it caufa difficilis folutionis ,

fJIOS fi

(namg VE!

Pradi

iatique fine iniquitate & onerereftitutionis emere

R tf (

N

mninoris nonpoterit, fecüsvero , fipropterine-

n

ld chmt

At li

piam aut alium cafum totum folvere nequeat;

Tlti

!

liil

tunc enim non apparet ; cur debeat effe dete-

l

m

WMJJU m

riorisconditionis , quam quilibet alius extraneus.

OQ)

u

& 00)

l

Navar.. 4.J. Leff. 4. 1. »1n.70.

ATT tel P

Buce

- ^Advertendum tamen , fi in przmiffis cafibus ,

& jnxta dictaaliquid contra charitatem vel ju-

4

^q( mhü e

|

V

ftitiamm

BD

[

De Ufari:.

655

nieer atv

ltiriam peccetur, hoc peccatum non flatim effe

tisfumptbusr

reducendum ad u(uras ,

",f !1 urdr Vm pf')]ïlas ,

s f pccca (

quiain emptionc, &non in mataó committitue

hantatn, (

pertraditafuperms $.1.7.2. nii 3n fraudem.,

Q ord n

wfuraruüm muruum tali aliquo contraftu pal-

) fiashunde t

lietur.

j at

Queritur VIL. Buid fit contratlus cm/Jmlzs to

; moen hW' "

an & quando v/araríus judicandu$ ?. Cez/zs ve-

m

terijure Romano àcez/ez4o feu xflimando dice-

lf Pum! q

l extibet d

batur zftimatio patrimonii fubditorum , unde

tfibütum Czfíari vel Magiftratui folvere tene-

ad fadtb[äï

bantur , . forma ff. de Cen. l, 2.E$. 3. C. eodem,

émutty hasdór|

a , d

fed & ipfum quoque tributum cez/zs vocabatur

VIRCUÀ

juxtaillud. Matt£. 22

licetne cenfim dare C

i uelalis qm a

fari 6c. dejure vero Canonico & ad prepoutuns

:cn/ies fel contra&ins cenfualis eít jus per em-

d[mm Whm 3

püonem aut fimilem contractum acquifitune

gmorem IW

reditus annuos ex re ; vel induftria aliena pro-

Dico, ex re $el zndu-

(0 boo , * i

venientes percipiendi.

friz.

Nam cen/às dividitur z realem & per-

jous onerenti

jbmale *. "Realiscenfüsett , qui fundatur fuper

dic um £* 'U*

b iodh

ertare una velpluribus, e. gr. fià Titio emane

mrof J

HUO d

jus percipiendi illos reditus quos ipfe annuatim

ex domo vel pradiis fuis peruplt ; quare hic cen-

jf 'mif'ünb

fuscüm realis (it ,^ & rei inhxrens comitatut

gronim"

( fopærma

rem ad quemcunque poffefforem deveniat , ficut

fervitus ad aliud onusreale.

Perfonaliscenfus eft , quifundatur fupcr certà

debeac SRC i

períona , qu& fe obligat adannuam penhonem $

tau ott d

non tam refpe&u certx rei , qnàm potius refpe-

mlüïgahbu r

Qu lücri acquifiti ex pxopna indufiria , puta h

«

illa pcrfona exerceat negotiationem , opiticiuna

Ee€

cha jt

(

8&ut

-

-

£6o PansY. Caput. I1I. 5; It

3

*

aut artifhicium

?

nif quod fubinde ad debiti fe-

J oNemi

curitatem certus fundus hypothecz fübjiciatur ,

j rinter m

tion tamen cumjure, ex illofundo fructus per-

:

! tomuni ]D, |

cipiendi.

| i éirarapa

Utetque cen

fus tàm reali quäm' perfonalia

V fiiltibus de

plérumque folet habere pa&tum redmendz , ut

,Dtlomind p

fcilicetille; qui cenfum ex re vel induftria fua

fiü* , at veroj

vendidit, pofit hunc cenfum rurfus redimere, fi

tetfüs stl l

emptori pretium pro venditione censüs acce-

Vtnlisemptys

ptum denuó reftituat, Imo frequenter cenfus

TRUE repeton

ex utraqueparte redimibilis con(tituitur , ita üt

Similter f pta

nontantüm venditor poffit reftituto pretio cen-

A t C fife

füm redimere, & fe vel res fuas ab hoc onete lie

Witote enfionc

berare , fed etiam ipfe emptor poflit venditori

"l Venditgr tv

rurfus jus füum cedere, ab ee

'üftCedentitm

que pretiqm pro

cenfibus datum repetere.

i

Ptliastdrm f

Verüm quia talis contra

&us ceäfualis prima

Xb g

fronte rihil videtur differre à mutuo füb ufuris

l

MM

contracto , quia & in mutuo debitor mutuum

U nsed

acceptum pro libitureftituere , & creditor illud

tDerigg RTT

repetere poteft, interim ufurz annux & penfio-

Nonetiam d

nesex mutuo praflandz funt, ideo infpicien-

a Cenfnalor

dumeft, utrüm tales contractus cenfüales fine

f t s«

"

peccato ufürz fuftineri valeant? Refpondeo ita-

BU

Ral perun

que przmó :cenfum realem ex patte folius vendi-

torisredimibilem effe contractum licitum & nofa

ibtonem «f

ufurarium , per expreffam declarationem Pon-

1 dütem Cen

tiiciam 75 extrafag.1, 9 2. de Empt,&$ $end.

Itü

5 Que

dniercom. dummodoceníus eo pretio ematut,

Ottridheeet

quod confuetudo loci vel Magiftratus juftum de-

meftem

; fed j

€revit, proutconfüetudine Germania teceptum

tiüm q

lia

ut $. floreniannui reditus emantur pro centum

&orenis,

M p

Be Lïftri&

66t

3

d

Ef etiam inter hunc coetratfum. cenfnalen

nde a&ä

(heuï ]

ib

4

& inter mutuuim notabilis. differentia, qux ex

j

..!'l

mndor

T

Vïüi?

comuni DD. fententia apetté colligitur in. ci-

catis extravagantibus, nam in sz4£49 bonis &

facultatibus debitoris cafü alique pereuntibus

| quim

p:r;?m."./

m r

nihilominis pecunia mutuata cum ufuris repe-

T iï;ï u

d n

ritur , at vero in coptratlu ceznfuali feu emptione

^

l

À

ais

j

^

cenfüs rea/is , fi res, ex quareditusannuusfive

jofie Gena 9v

cenfus emptus eft , intereat , cenfus quoque &

facultas repetendi pretium intetit.

freqien cleä,:t;

Similiter fi propter fterilitatera autaliam caue

goltiutir, ^

M 'gxenocf:-'

fam res cenfualisnon tantos fructus proferac, ut

" foco

integrx penfioni fufficiant , non tenetur debitor

feu venditor cenfüs totum cenfum folvere , nif&

Xor PO

N

d

u

antecedentium aut fübfequentium . annorum.

) eoqt

P.'CL

fertilitas talem fterilitatem compenfet.

Cujus

jl

(ili

cenf

iIdU5

ratio eft , quod hic contractus emptionis fit, em-

1

Ü

!

tí

l.mu'fuo f

iT

ptione autem perfecta periculum in re empta

M

contingens ad emptionera pertineat, fofe £. ff.

o o jmu:.

de Periculo €$ commodo rei $endite.

ao WR

Non etiam obftat; quod contra hunc contrae

fuyg* a

&um cenfualem objici folet : nimirum effe con-

fjr, 0007

tranaturam pecunie & ermnptionis, ut una pee

cuniaalià pecuniaematur , cum pecunia fit tan-

H

j

AV

fyonodo!

)WF

tnm pretium ad alias res comparandas, itens

at )l

j

emptionem effe tantum de prxfenti , in contra-

al

g

M

Gu 3utem cenfuali hic & nunc nulla res prz-

NI

duf

Wi

h

Nam dicendum eft, in

l

fensfit; qux ematur.

i

contractu cenfuali non emi pécuniam tanquam

u

l

WL

mercem , fed jus percipiendi pecuniam ,. preu£

sl

etiam aliajuraincorporalia recté emüntur , &

G

UT

mpo:-

]

veaduntur, Unde quiaiftud jus futuriste

ij

" Pro Ü

E«c7

tibiws

d

66

Pars V. Caput IIf. $. T.

ribus percipiendi pecuniam ftatim tempore em-

imforrexter

ptionis à venditore cenfüs conceditur emptori ,

Iim, ac T

ideo hoc refpe&u fatisres empta prxfens dici po-

Mpondto ]

teft..— Veluti & fru&us in agris , partusex ahi-

pferina plo

malibus in futurum na(cituros jure vendi proba-

Aieretiam

tur ex J nec emptzo. g. ff. de Contrabenda em-

r de cenfü.

ptianc.

1D, defendun

Quod fi cenfus rez/is non tantum ex partey

Htf perfon;

venditeris, fedetiam emptoris , & fic wtzinqnie

tÁtin ttluto]

vedimibilisconftituatur, adhuc tamen nonim-

Pünalius,

probabiliterab ufura defcndi poteft : contractus

RO CH j

enim ex conventione lezem accipiunt ,. c. coz-

Wt lm de aq

tratius. 85. de R. J. i 6.. & ille differentiz in-

.ul!imgf Ya

tef mutnum & talem contra&um paulo ante

crac?usämutuo. 1

enumeratx adhuc permanent.

t C tl

gerío

Verumquidemeft, quod ex conflitutione »

Qf TT $

Caroli V. in Comitiis Auguftanis facta füb tie

Tv ficereag li

tule Ze ufurarizs contrattibus adcenfum licitum

Wütfig dmyli

requiratur , ut eius redemptio non fitinarbitrie

MM

emptoris , fedfolüm venditoris , nihilominusid

Um ATH

tàmui

intelligi poteft, quod inforoexterno nonnun-

i

t

Onte

quam ex talipacto ufura, & palliztum mutuumm

Ditntgd

Ebltor

praíumatur ,' quz prafürnptionon habet locurms

NUlüh du

in foro interno , fi omniabona fide agantur , &

"ii

periculum. intereuntis rei ceníualis penes em-

MTA

ptorem maneat ; praterea fimiles conditionoe

n M

"t i

quatenus ea prohibent, quz juri natürali nog.,

lu

luahp

"tetnt

adveríantur, non ubique effe receptas ,. afferit

Paul. Laym. i T5eol.mor. lib. 3. trat. 4.c. 1j.

il culp

igu

PUuFIT

Tüstenr

fb n.6. Attamen inloco,ubinon effet confue-

"fetim e

tudo cenfüm utrinque redimibilem conftituere ,

T

optet

llüano Ven

tutiüs focet à tali coqcra&u abfünere pr

illam

Ri (licet

j

Be- Ufuris.

665

&f

m t d *

illam fori externi przfumptionem , & fcandalum

seitir p

aliorum , ac periculum ufurarix intentionis.

Refpondeo II. Cenfum quoque perfonalem y x

;agrzfms qinh

prafertim à folo venditore redimibilem ( proba-

Ó piruser E

jut vl r

biliter etiam utrinque redimibilem per ea qux

Conalndi tl

mox de ceníu reali diximus ) ab ufura plurimi

DD. defendunt. -Sienim alix praflationes fu-

per fola perfonz induftriaconftitur poffunt, pre

antum ex g

ut &tin tributo Magiftratui folvendo; in decimis

, &i

camen qonite

perfonalibus, in contractu focietatis , &c.. non

; at

apparet ratio,cur idem in eenfüper/ozali ficri ne-

]

g,

queat ; cüm de zquivalentibus idem fit judicium

L. ultimaff. mandat.

Differt autem hic con-

i f

tractusà mutuo. I. Quod confutuinon poffitu,

fs Paulo a

nifi cum taliperíona, qua ex fua induftria lu-

X cnnfitte

crum facit. II. Siex caufa perfona cenfualis lu-

-

crum facere ampliüs non valeat, genfiones quo-

as '*s:":a' lro e

j

que aninuz amplius non folvantur.- HI. Sicen-

dent

-

fus ex parte folius venditoris redimibilisfit, ite-

n 'Iuï.na?äiui.f

rum differt-à mutuo , quia mutuum non tan-

T mhlüom'

rüm debitorfpontéfolvere , fcd etiam creditor

acem 0

-

1;;4!;'17)1"'7;'( í

!

ab invito debitore petere poteft.

—

Imo non defunt magni nominisDD. quicen-

D) o

fum per/onalesm £5 realem conftitui poffe affir-

f

anes at

amant cu3 pacto a[fecurationis , ut nimirum ven-

ii

4l

ditor füfcipiat in fe periculum interitus, & re-

il

cenfuali pereunte, vel lucro ex induftria perío-

n

— —

nz fine culpa ejus ceffante , venditor non qui-

;egtas ) uf

dem annuosceníus perfolvere,fed ramen capitale

th h :..-'.*

ff

feu pretium cenfus reftituereceneatur, dumode

a

f a

hzc obligatio venditorisipfi aliquo modo com-

emo

füih

"»

peufatur, (cilicet pretium cenfus augendo , vel,

p p

quo

j

66

Pars V^ Caput I1I.. $.1I.

quodin efectu idem eft , minoremcenfumexi- — u ide

gendo. Ita mamque in aliis contractibusaperto

ttts & bonitat

jure concefíum e(t , ut contra naturam contra-

thiodifet,

étus pericultim ex fpeciali pa&c' ad alterum per-

ttrmoig qdci

tinerc poffit , puta in commodato ad éommo-

Hentcufor

datarium , in depofito ad depofitarium , c. -

t breyiter,

£o. de Commodato l. r. ff Depofiti. — Verün.

t iniquitatcm

contra hune cezfum perfonalem , & pa&um af-

Uautem pr;

feeunatzonis adducitur BullaPii V. quz incipif. ;

W fne

Cuomn onus Apoflolice ferfitutzs, cuitamen iml-

;amuïam 7177

lis refponfio aptari pote&, qux füperitis circa cotte

UO us

ftitutionem Carelina n data eft,

Prolixi

às hanc

EM

Vi peeioa

materiam decenfíóus tra&atLaym. | d. 4. c. 18»

ütger at

& Covar, &ariarum refolut. lib, 3. cap. 7. Hent.

x;raGemanica |

Cauif. de Ufur. c. 11. Leffius de J. 9 7. lib. z. cap.

MM

42, aliiqueapud cos citati.

3Dm'mutamr o

12 Queritur VIH. &5 nltimo , quid ft Cambium

'tintgdem loa

& quo titulo ex eo lucrum acquiri poflit ? Ne-

T Em gen

gotiatioifta, pecuniaria, qux ézmbium dicitur

Ltaletami

