noti&care , fed fi famafpa

rgatur, quosdam cone

dimento canonico laborate;

aortinj

jugatosaliquo impe

Hateifped

fficio inquirere debeat:

. judex de veritate ex o

| n frorem j

bet de populo ; cui

impedimenttim.

imo quili

jbf

notum eft

jid Judiciproportere, & matrimonitrii

atut , ne aliqui füb fpecie conju-

Nittdim V

accufare permitt

| Pt i Yi

el ince(tus committant;

gii imp ané adulteria v

LU "

-dummodo n

onfit præfu

mptio , quod ex odio aut

| PFOBau'oneg, Í

:maliia, vel

ad extorquendam pecuniam acctre

»

monium turbare velit. c, f

| t fop il

fator alienum matti

l ;!M Cünfn['bd

jmatrimonium actufa

re po[[unt , &c.

u

fató-

d h'd.e l'm td

Oritur autem

præfumptio con«ra accil

quo denuntiationes ante

Uf

getn ,

fieo tempore;

matrimonium 1n

Eccle

Gafadz fint , ipfe in lo-

| äüünesmm

! Wcommm

eo prafens fuer

it, non contra

dixerit, & primüm

ontractum accufationena

62, d) CWZ[:

oft matrimonium c

infituat.

erit facilé audiendus; nifi

| quia 6x tali j

Quare nón

Juramentum praftiterit ;

qubd primlïm ex pott-

;

:

)

fricUJO tütioy

faé&to in veram notitiant

impedimemi devenee

d accuíandum m

oveatut»

! lmzioimpedire

git, &nullà malitia a

. udt, ubiPanor. ». g. X

)wui matrimonium 4*

lr d

u) fcmdalo d

cafare po[fuut , &c.

is aliàs propria confef-

Vitdon

6

Sciendum V. Quamy

fio dicatur optima probatio : fi tà

men conju-

| n?USp

, COf

gaci ultro faterentur unpedimentum, €.g

De7udicio Cauf. Matrim.

437

5;?1"0

fanguinitatis, impotentiz, criminis, non propte-

ss efi "3'8"

feà matrimonium ftatim feparandum foret, ni«

d

uf

npü&f

fi éx aliis conjecturis de-veritate appareret , n

K

nf

conjuges cohabitationis pertzfi colludere &cim-

t

pedimentum fingerepoflint , c. /aper eo. . De

« tintum J

eo, qui cogno$it.

Siveró conjuges non petant

T qu

feparationem, fed tantüm difpenfationem, & ul«

j "

terius cohabitare velint , creditur fimplici eorum

Pgdi-.nenm

l

affertioni, quia hic nulla cauía eft , cur de fal£«

itifs ql«vuos

n

cgnODW u^

tate fufpedti fint : nam confeflio non eft in eo-

ff

qutit o

rum favorem , (ed potius gravamen impetrag-

u

[ 1

Itj

daz difpenfationis,

A

^ m

Sciendum. VI. Caufam matrimonialem re-

«

putari in ure caufam arduam 66 magni preju-

«

dicii , adeóque in ca non füfficere qualescunque

da

probationes, fed requiri plenas &integras. Ve«

'UO)QM

Gfm [

tüm hoc intelligendum eft , i de matrimonie

$in autem

m

LI./EIC h

jam contratlo d'tjfoiäendo agatur.

At V^

u

Wi

agatur de impediendo matrimonio , quod nece

quit n

dum contra&um eft , tunc etiam femiplenz pro»

ul

K

n VXHL*MQ

bationesadmittuntur, ut dictum unius teftis, fa»

o

ma communis, vel alia indicia & conjé&turz ,

j

$1

I)CH

€. 2. de Confanguiniiate &5 affinitate, Ratio cft,

j

quia ex tali imp

etfe&ta probatione res fit fal-

aqïlfï'

f

o

tem dubia & pcriwlofa : in dubio autem &

periculo tutior via eft tenenda, & expedit ab

'IAOJV

m

initioimpedire matrimonium , quàm cum peri-

( 30

yn

culo peccati admittere , ut fortáffis ex poftfadte

quid

,

"

cum fcandalo diffolvi debeat.

Jl

j

Sciendum VII. Licét regulariter confangui-

ofq,» j

neuspro confanguineo, non fit teftis idoncus,

iif

4 "

[OA

fi tamen agatur circa matrimonium de impedi-

W.

à

n

"M

u

l

4—38V

Pavs HT. Caput V.. 9. VIIH.

sento confíanguinitatis , potiüs confänguiqei

thim poart

quàm extranei pro teftibus admittendi fünt, eb

femporisc

tir, - Hoc

quod ceníeantur, optimam habere fuz geneae

pol morte

logiz notititiam, &non facilé inceffas nuj tias

&n fua familia toleraturi Ént, c,,3.. Qui matri-

Li elpfs

monium accuf arey 65c. c. füper. de Tefl ibus.

m(m'li prat

ceftoneha

Sciendum VIII. Sialiqui teftes aliquid cons

T

tra matrimonium deponant , velresipfain pun-

CH[U jam t

&o Juriscontroverfia fit , tincporidspro matri-

SDpattt. 12j

Diftosm.

monio; quàm contrapronuntiandum efle, a.

€. fnalis. de Sententia &5 ve judicata.

(CUm) non f

Sciendum IX.

Caufas matrimoniales tra-

grda, bj

D

Gandas eífe fummariter, & quantàm Beri po-

£ Cüïüflfan

ceft, breviffimé, ut longiores dilationes &ftu-

m

"Rratoriz exceptiones ex officio Judicis ampus

l ctnlilen

tentur, nelitigantes oblongiorem moram peti«

f rl ao

«ulo incontinentie exponantur. Clement, z. de

DC deyn

gudicn. & Clement.fapd de Verbor.Signif.

"prinnadr-

t

gj Seiendum X. Quod fententialata in caufa

matrimoniali nón- tránfeat in tem. judicatam;

mmm) vt

M

là

etiamfi ab ea appellatum non fuerit, proptereàft

Ptmtare

quandocunQue norz probationes impedirenti

4 iom'm |

emerferint , novaaccufatioinftitui poterit, vel.

mniäätio iq

-

"

écontra fi matrimonium ex falfis probationibus.

*

Bl N

feparatum fuerit, & ex poftfa&o de veritatecotie

m ;*m?'cü

f.:et , rurfus rediritegrari debebit. c. /ator

4

i

Gloffa 4e Senteptía &$ re jedican.

n.;*e ä&ï&än

;IZ Sciendum. XI. Quamvis aliz actioncs regu-

— RPE

-"Sfaäisa [

lariter extinguantur lapfu 3 9. vel 40. annorum,

Ote f

!

L. ficut. E$ L. omnes C. de Præf;'iji(ptïpnæ 30 A.

lt ordme

:

morurm. JAccufationemtamen matrimonii PO&'

*

ln

I

"

.,laflhmv taa:tki te:rgporiï -iq,[&"i Pf?iï?

'n'eq*u.c.t(

-

"aïl»fïymgf

vll

De 7:&;&? Cauf. Matr. !"h - 439

dis cott

ebím matrimoninm ab initio invalidum tradtu

autimpedimentum rolli-

mitendiln

temporis cónvaleícit ;

tw. Hoctamen concedendum videtur,

quód

hoberela t

poft mortem conjugum 30- vcl etiam 20.an-

j n t

nis elapfis non pofhit difpctari de valore mattie

bj O(Iälf np

moniiprateriti, e. g. utfilius vel nepos à fucs

.

vt Ta(?iä:fï» :

ceífione hzreditaria excludatur

3

quia cum tali

lia

1

caíu jam, ceffaverit peccatum conjugump, nom

| veïrcsipïain;:

apparet.zatio ; cur difpofitio juris civilis, qua&

2cpor£üs£ur0vmï'

poft.tantüm tempus omncm actionem tollito ,

viadum o

r

k

eat.

locum.non ha

Faciat etjam textus 25 lege

17

quirela. ubi Bartholus & Dod&tores. C, ad chv

1arrimoniaïesl:.

gem Corneliam ; defalfis.

*

^

quxim

Sciendum

uliimos,na

liisquidem eaufis du- I /

& iione t

biis confülendum effe partibus, ut transa&io-

s pis

ne. vel amicabili compofitione liti &inem impos.

!giorgm myd

nant, Át veroin matrimonio , quando agitus .

f ätrmfæl.z;

fuperimpedizento canonico, ton effe permif-?

famtransa&ionem , nequeJuramentcum voluti«

&W&LW&"

gt

tarium , vel compromiífam aut alia fimilia, quae

j "'.*"&üf

j

fpeciem cransa&i

onis continent, c. y/t. de Tramie

g

a& ionibts.

uia fuper ilbs tantüm admittitue

BHOIW

transactio, quz funt in poteftate partium liti»

J 5

infit

y m

gantum, Non eft autem in earum poteftate

3li

cum impedimento* canonico in ratrimonié

1&00

,

permanere, vel fine impedimento à matrimo-

(*

'n,

eoo

LL

nio di(cedcre, ergo. « Super.expenfisuutem i

stb

lite factis, item fi contra Glium agatut ; de vàe

m

11

lore matrimonii parentam jam defunctorum,

1

TA

!

/

i ordinc ad fiicceffionem hareditariam - tranes

lm'/p'

actionem procedere ; nemo facilé dubitárit ..

g

fh

Ajiaad proceffam judicialem in. cáufa. Ivatzimo-

E

*

T 4

B.

7 P()u

[

—

440

Pzri IIf, Caput V. s. VIIf.

nii pertinentia ex lib. 2 Decretal. defumends

u modi

funt.,

Quatuor i

F s CH

Cafas matrissonialis perplexn:

tht Ü

difficilis.

Quin aus

Um hoc ManualeParochorum compone,

poplecitati

enodart qi

proponitur mihi cafus admodum rarus&

intricatus, qui quidem longisab hinc annis; ni-

dilintrt,

mirum circa tempus Conálii Conftantienfis &

qud d m

Bafileenfis-contigit, poteft tamen ejus decifio

7777

etiam noftristemporibusinfervire , & cum pra-

Q ff forw,

firim ey fjf

exteris involvat illam pra&icam quaftionenta

en & qualiter ufus matrimonii infaii d2 contti-

h Cotraxil

-&5, fit licitna, quande impedimentum eff plan

Lb C ia al

eccultum, E$ uni tantum parti cognitum , nolui

B danaifi

Omittere quin coronidisloco hicadftruerem.

(fm filil al

Rem geítam oculatus , & in facto proprío

äf: m

JLE T

teftsomni exceptione major defcribit Joannes

1530.'04!49*? ,

Nyder, Ord. Przd. Theologus & Profeffor fuo

MICLTT

THt m nj

tempore praftantiffimus z» fornicatorio Iib. j.

€.j. placuit ejus verba formalia ponere, quia

! guid la

in plerisqué verbis & circumftanuis vis aliqua

tütra fihs

"& confideratio eft,

M,']),'lmz,ä f

'A

iieï'h'j, AUj

Sequuntur verba formalia.

|

:'n h

7

Me predicante , inquit, im Diacefi Baflleerf

-'fs:

fdt lt

€on[ilii grAtid ad mebenit fiemina fecundum[d«

J

fm

J;&fmfza !

€ulum non infisifflatis — Cimque fletu tanto £n-

tt

/fï Va

wrdarct,ut Magdalenam alteramcredidiffes ,nif

aliFerrjm "

[

quód ad pedes peccatoris non procidity& egoyquid

ün".".'ff

YP

babcret trifl itiayab ea quareremytazdem /ubjuns

m

Mre

Es Pageri ego Peccatrix,parata pawitere ?m

,"ng a

L d

-—

44*

T^

Cafus Matrimonialu.

TE

bus mod&s mibi po[fbililus , € fatifacere, ,

xey;:ztuor' pir

o5 babui,$ quem »wnc babeo, rth eff

mens z cum bis omnibus per $e:ba de prefents ,

contixi, 6 ex bis Sitentestres bodi? fuper funt..

| perpltxssä

Quibus auditis [atss obffuptui fciens quód talibus

!

perplexitatibus (n

mmam oportet dareoperam, fi

odhurum u

Unde infefl igatd

enodare quis quempram Felit.

at

a

mï

fferam, didict

3?

P

diligenter causá, quam prius zefc

2

uód de omnibus GrGentibus diffcultas aderat ,

ji Confam

tarh de snortuo , fí quod fiit ligamentum , iud

g di

Primunenim

eum $ite termino folutum erat«

eirc, &

firum ex ViPentibus percepi anted cum . qua-

um q

dam contraxi[[es licét clandeff iné, &$ ita in for*

vjf

confcientit ab eodem liberam effe.

Cum fecun-

ln

& confumma-

;

:

dà clandefl ind etiam contzaxerat,

eni

L

e, fed ipfa

Wf!azml;

tum fuit matrimonium carnali oper

"EE

tCzc

"

]

FE

fiaf ico ,

;

boc ;.:crjuriö negantecoram judice

r

Jl

dibortiata eff ab ipfo Piro fecundo, — Cumtertio

01 d (MIV.

feró pof! modum cont

raxit in facie Ecclefie, cun

0po i

h

uo jam domicilium babuit ; &5 natos quasdam.

jj Wïn..a.urw

Et quid inter bos duos cov

ilerem , ut anima Ad-

4f

gt

orm

pltera fal$a fiercet anxius $aldé fui. Erant

enim ambo $iri animc[t,ad arma nutriti, rebtat

ditati, amiti Sallati, «d iucontinentiam preni,

E juxta commune

m exiflimationem in confcitits

"

u

n*zhm

li

ti $alde [ats.

LUnde $idi, quód quamfis jere

!

iynom tamen jure poli

jj

füri feminauxer e[[et terti

at

rjurio mediantezpfa

fedtentim [ecundi,A quo pe

"n

J

dibortiata extitzt.

Et quo

dcunquejuberem, $i^

ii

delitet , manere cumte

rtío , Velredire ad fecusme

n

ficernereyin foribts feu-

7 /Mf

dum, «ut ab utroque fe

jl

Fcrifmile /nm'aicz'-

7

per aderat ex una. paric aut

WWM/» [L

f

iMe

tl

Pars II Caput V. $.VIIR.

dium,aut famine adulterium,aut alterits vuer-

i intl

&slis oriminis periculum, . Nam /i juäerc £oílui

Mi , tu

veditum ad fecundumyfequebantur bec inconfe-

Wt vcitty

eientiaferifimilter , 9idelicet primo,quód zele-

Hlfapericulo

£ypi motus tertus fecumdum 9iá fatti infadt-

froextra m

wet ,E5 occideret.Secundo quód f'emina cum feiums

felyi, quad;

dlo manert nequirct, quim difortii celebratio oba

/41!!771 /;11'54

f'itit fatla in judicio Ecclefíe, quamobrem omni

4(/(, 5 /Eg

37

jure bumario eam tertius a feeundo obtintre pó«

&erat , 2mo excommunicare.

Tertio 9ita fcmi-

liblte ,

$a fic fuiffct im peritulo utrizque , dum ile tan-

7 !G;g,; [ j

quam perj vam y Vel ifleelut adulteram trui-

Qidfgifur,;lg

darealeret..- Sileo denota infamze fuper fatio

^400 Mif W

Suramento yquod perjurium effe, memo nift zof't

lndoi Dil)

Pitrt infatgs

E fort affis fecurdus /ciebat,quod propter contra-

Gwn clandefiinum probare contra cam non po-

rf

tuit , ncc femise crederetur erbis,ff fefe in hot

gm

^

"y'ä) qll/ajjä

infamaret. Si denique ex adper/o feminam finee

—

B fl

bam manere cum tertjo, fequebantur mala ani-

P i

gt n zpfa deteriora , quia quoties 4 6zro tertio

tb gj

cognofcebatur , fotzes adulterium commifit , non

M

fnto marito in boc obediendo, gnamquam ipfe hoc

Uimyy,

exzgere po[[et, quem perjurzum putate uxorit la«

40ltf pj

Eebat , nón auteya bf2 Vicerecóproca , qua impee

: i'pfïffy!gm

elinícntum mon ignorabat. Et fi fuadere fole-

jüfü/ämj

bam, ut cum tertiogelut foror ejus caffa mant-

gf':"";g)fll.'! i

ret,boc quidem ipfa paratiffanó fubitffet animo,

l 4C[þfjm4m.

fed zpfe Belut incontinens jure exigendi debitum

fir fttig ,

nubatenuscarere Poluiffet, prout ex multis conjte

mOdfoä'diM

& uris Pidere poteram..

Porro fi mediam Piam

("/gägfrf!:

J'emine confulere golui , Gidelicet , vece[furn ab

u 1716', Wi

Wreque, fam babitatiome, qudmtboro, pericula

fod, T

-

n

Cafué Matrimonialis, "

548

ATU

eoulta intutbar oboiarequia [i pofita effet im ma*

1 at

!]

hn t

naflerio , tunc nulia prudenteseam ad profeffo"

m (6 ]

neom recipere debebant 9iro Vipente inbito, ne8

janw ht ig-:fti

u primäxää'ï'ï-'ï

ipfa periculo fraudulentie fe exponere debuit. $£

fer0extra manaj]erium latentiam ei confulere

"d

folui, quod plus mibi placere cepit , ut animam

' fammcaæ;r*'

fartijcidri

faltem falgare polfet, tevrebat me, quód pulchbrA

feacie, & fexu fragilis $ix tuta ceffitate snanes

i n

ret , felquód tertius zelotypid motus fugientem

fgdtim

ff

letbaliter in&aderet.. Nefcit enim ifle femineua

l

jj n

dl

fexus fugd f& ficut mafculinus, celare , feltueri.

Quid igitur a[[ertit? confaleremyad prefens mon

pudimm

babui, nifi quód panitenti re[pond?, cam confa-

afmitli!

lando,ut DEUM [ine intermi[ftone pro fita libento

m

kiont infocarét , eleemofjnas pauperibue. (quia

; ijpf!l('v'

lucrofa 6aldà fuit) pro fe, &$ pro tertio 9ro era-

ii t *"

garet,&$ quid fibà confulerem deliberatior fatfus,

/ 7 W;/ /f/k "

E familiter alii prudentesgiri,parato animo ome

jyji m

pinó fufciperet. — .4d que gerba confolata ali«

Wmf

urli-

quantifper abfceffst.. Intered libros confülui, qui*

TA

bfs me jnare non potui., . Redii ad feminam ,

Enz*umcam»»:jj:,'

E ultimummodunfugt fupratatbum infi fuafi,

äü)?üm 1

"

"d quem càm fe prepararet , dequa tamen mi-

m p

(

bi ptriculum zon thodicum corparis & fibi ma-

v

4

juot$ forte aliis imminere poterat,affuit Dibina

,

/itl

Ej

ji

gratiayqua quef ioni diffcillima [olutiont dedit

yr qu

4

d

"

facillimam.. Sibi enim incidit, ut quotiescungg

Mi/'

für tertitis debitum cxigeret , Ipfa fe per bujtés

LLf

(

modi obedientiam letbalem infirmitat£ contrae

v m

bere fingeret £$ ne id mendacium e]?t , 4d ani»

Wf

'f' Mr ,

ma infirmitatem boc mentetenus apud fé retor-

j 'l'w

iF

J

querct ) ex qua infrmitate amima , fciliccs pey

l

diePpe.

ul

du

Pars HI. CaputV. g. VIIf.

muortale crimen , certum ef fecundimn mofiram

vimompar;

fdem quemque necdum anime , fed etiam cor^

[ aüud fca

poris perpetuam saortem f'ubire.

Ita fecit ui co*

VL Qua

gitaeit , E$ DiGinaarridente gratia, 9ir pritu

trimoiien

éncontinensfeminecompaticepitquam in aliu

Vll, An

geracem [apà ejfe didicerat , E5 ufque modo jam

letdi, fe

ennis plurimis, eamtantummodó ut fororem ba-

-

VIIL An

apo:

Bet intatlam , nec de adulterio firi quicquam

Dati fjerine

aliunde male audisi.

—

Aq& hunc cafum maximis difficultatibus in*

Qu f j

w tricatam effe nemo non videt.

(

ad(fnmilémque jugi loris s qu& Gordius olim

lIne Teiptr

Nexuit, atque JotisPhrygii fufbendit ad arae.

$491

LR

Ut autem doctrina aliqua Canonica exinde

T'jtg

ceapiatur, refolvam breviter in aliquot quaftiun-

tngat

cülas.

n)',m.r H 4

X

I. Quo Jurepolygamia prohibita, & an ali-

Af i

s Tothte

quo modo poflit licere?

II. Matrimonium clandeftinuin quando fue-

Pt f

Tl s

rit validum, & quando, ac quare invalidatum?

III. An poft Concilium Trid. ex matrimo-

ipltntie ln

nio clandeftino nafcatur naturalis & conícien-

QRte dioe

tis obligatio?

) ^ Uenn

IV. Utrum fententia Judicisin cafu matrimos

[l D] Pom

tialitranfeatin rem judicatam ?

V. Siquisprobare nequeat, aut manifeftare

Alg

e gravi damno vel periculo nullitatem matti-

&ond non audeat, (i tamen certus, an liceat

Ü

exigere vel reddere debitum conjugale faltem

Efpondel

* critandügg dwnum vix, ve fame (qur

w

qu f

Tf

ä'izjïu Mrtrimonialit.

44l

m T

vits comparatur arg. Ljuff. ff. de Mantim.ind.)

; [iinz

vel aliud fcandalum aut periculum ?

, Jafeiia

VI. Quz fit cautela ad evitandum ufüm-ma«

qniih hi

ttimonii cognito impedimento.

VIL Anmedium , quod ifta foemina appre-

hu

bhendit, fuerit juftum & licitum ?

6 ufqlir mil

sst

- VIII. Aniberi ex ultimo matrimonio i

nati fuerint legitimi?

yälido

j firi q""fä"

Ad I.

?] æ&-

gf

Quo Ture polyzamia probibita ci* am

lt

atiquo nodo poffit licere ?

u Gol

lme refponfionem ex hoc Libello p. 3. caf. g.

$. $. Seel. g. z. 1. £$ 2. An vero DEUS pof-

j

fit difpenfare , ut unauxor pluribus viris matri-

j Canonta fr

moniejungatur ? negat Bellarm. L;2. z. de Ma-

fríim.c. 11. Aflerit Sanch. de Matrzm. lib. 7. difg.

$0. ". 1 g. Sipropéfacrilegium eft, Summi Prin-

ginin EU

Cipis poteftatem in dubium vocare, L. 3. C. 2,

Crim. f/acril.

Quomodo prafumat (cintilla in-

*R qugpdö

ymutm

firmiffimi intelle&üs humani abyffüm zterni

[

u at

Sapientiz intra certos limites coarctare ?. qua

Trd

fronte dicat creatura Omnipotentiffimo Creato-

mrlhs «

ti, igmentum fictori virtutis & poteftatus infini-

U£ , zyon potcs amplius ?

icisintaf"

mn*

Ad II. Quaft,

g

m

Matrimonium Clandeflinum quando

i,

j i

& quare invalidatum?

TEUM

m d

^

1

Efpondetur , ante Concilium Trid. Seff 24.

; (0/)

0 «

PioIV. Eondf. die t 1.

|'

L]

qua fuit haþita äb

H

No«

446

Par: IIf Coput V. .6. PII.

l

Novyembris; Anno. M. D. LXIII. ad fubftan-

! ROm eft ]

tiam Matrimonii folum confenfum mutuum-de.

qu

Z

in

lcgitin

przíenti absque alia folennitate fuffecille ; ut

| vebanalia

ex c. 5 qui fidem. 30. de »ponf.c.t. E 2 de Cland.

| d ii co

slefp. & pluribus aliis locis fatis apparet, —5e

tgnc etiam

quia experientia docuit; ut ex pra'fenti cafu ab-

trimonium

undépatet, plurimaspolygamiasfuiffe commif-

honexdefe

fas, & matrimonia clandeftina contra Jus fásque

Poftifne

abnegata ; ideo per Concil, Trid. 4. feff. 24. de

Chrand fey

Reforss. matr. c. 1. optimé conftitutum eft , ut

di,'f [/À F(mk 4

nullumvaleret matrimonium, vui proprzus Pa*

tig 9(»./60,-;;95;,;

rochus $. 2. 8el 3. teffes noninterelfent. Dices

tim Fonn'ncam

quornodo matrimonia clandeftina ante Concil,

POlb m

'Irident. valida fuiffe pronuntiantur, cum ta

Qu

men repugnet exþremzs text. 1 €. £. Cdü-/: 39* q.

Pimeis,

f. ubi pridem Evariftus Papa ftatuiffe legitur in

-

-

!t i

hzcverba : zfliter legitimtum non fit conjugium

11

niff ab bis, quijuper fesminam dominattont ba-

4 llaly

yAtan

Bere &idexiur , 65 4 quibus cufloditur , uxor ptiso

i P"fumptio:

tür E5 a parentibts 5 propingutoribus fponfit uf

wl

Ef fuo tempore facerdotaliter bexedicatur y & .

ufque AUm &

Aliter geró prefumpta mon conjugia , fcd adultes

i!a!u;-)

dtq

Fa , Pel contuberzia ,el jfuþm, aut fbm.im!iuþ

anL'me(f€de

pes e[fe 2on dubitate , ni(i Voluntas propridfüf-

a

Fa-

fiagaserzt

E5 Pota fuccurerint legitima.

n

?&ïx d' /. m;;'

teor , difficilis hic textuseft, nec benéfübfiftere

ü.g "ia YOCet

n

videtur communis interpretatio , quod zoz legi-

l

;

Leïumptg t

]

timum , idem fit quod iVicitum , proinde mnatti-

t C

hn

monium clandeftinum ex hoc textu fit quidem

für

) ld quen.

dllicitum , fed non ingalidum, ídque colligatut

.g 'Wf?m '

ex verbis finalibus , »// &oluntas propría fuffra-

-

lg

m matti-

: I

garerit , 0' c, quomodo-enum £glisu

-

inonium

ii

Cafut Matriponialis,

nujus

A

gaonium e(t Por?us adulterium , fornicátio, &c.

( ad fu*'ï'iï

um

quàm legitzmewm conjugivm ? Dceinde per ipfa

verba finalia non parüm intricatur textus , nam

qe fiftat!

u Bo

vel adeft , coz/ezf/us mutuus , vel non ?. fi adeft,

t gppit "

tunc etiam fine enumeratis folennitasibus ma-

x pl

trimonium erit /egzt2sum : f abeft, erit nullum,

sj

non ex defectu/olennztatum ,ed confensis. g.

poffe fuftineri communem interpretationem de-

; cont ]65*

elarando textumin hunc fenfum , ntilla verba z

1l //j'f

xf t

AH ter eró prafümpta nomconjugia , féd adulte-

.g«';ï,.ï

! Cuj jn

J

fs

tia Bel contubernia , fc. effenon dubitate, non

tam contineant Zeczfiosem invaliditatis matri-

erellm.

v

mornit, quàm vehementem pre/umptionem 7 uria

1

.

N

N

Y

kx"&

i

h^

contratalia matrimonia, Hazc tamen pra/am-

Wi

ptio non eft Juris €$ de jure , fed Juris tantum ;

n

i

e€üm admittat probationem in contrarium «. r.

!I

li

n

ff ul

& 2. de Cland. de[fp. & licetPontifex dicat: »om

Al

i

dubitate , attamen ifta verba recte etiam de gra-

:'IM,'/M?:*'

?

*

»?c(fiv'"fa Wt 1:',.,

vi prefumptione Turis accipiuntur

quamdiu

enim ftat pre/mmptio JTurisynon eft dubitandus,

;guf07£5fw )"

ufque dum contrarium probetur , veluti zoz du-

rrü

&itatur, decimas ad Parochum fpe&are, dicece-

1l

fanum effe de Jurisdi&tlone Ordinarii, quamdiu

p

n

contratium non oftenditur, Prxtereá cüm Pone

(

r

LA

tifex 4. /. matrimonia clandeftina etiam costs-

j ^

/f

(

bernia vocet, forfan poterit adjungi alia explica»

1

tio defumpta ex c. 4s qui 4. E$e.- Chriflian. d. 34.

ul

f Qu

ubi Chriftiano:loco uxoris copcubiza permitti-

n

tur, ad quem textum ibidem fubnotatur , quod

gt ts

tencubinaetiam olim dicebatur uxor ducta qui-

j, !

d/'hc d

dem6ai4? , ed /Bicité €$ clandeffine,

)

j

la cafu igicut notro, qui contigit circa An-

? MW

[

u^

fauna

445

Pars III. Caput V. $.VII.

num Domíini 1430. adeóque longé ante Comt*

[7847

cil. Trid. indubitaté tenendnm eft , matrimo-

; n ii

; tübjim pro

nium clandeftinum , quod mulier cüm illo vi-

fo , à quo ob perjurium füum libera pronun-

| didefünun

tiata eft, contraxit, tunctemporis valuiffe, &

|füémpofi

fuiffe verum matrimonium.

| Bo

W. É fup,

AdII. Quaft,

| /&a, "11)3,

An po[I. Tvid. ex Matrimonio clandt-

fflino faltem n con[cientía nafa-

tur oblig «tío?

Át fenty

Efp. cüm Concil, Trid. contrahentes fine

R

Parocho & teftibus ad fic contrabendum

:rmap

emninà inbabiles reddat , $ bujtsmodicontrae-

Ottr

&us irritos $ nullos e[fe decernat , per hanc im-

f

ff

babilitationem Cf irritationem cenkctur ita ellt-

l B

HU

104 ]

Á

Áf

euciter refiftere contractui, et ornnem ejus &

Miltmim

cibilem 69 maturalem obligationem tollat per

MLC

ea , qux fuperius P4c eadem p. 3. C. - $. - 9- 10

M &mm;

di&a funt.

Miniméetiam fuiffet obtentus finis

Ritet qu

Concilii, nimirüm evitatio periculorum ex ma-

7y Qp r

trimoniisclandeftinisoziundorum , fiobii zatio,

V qut vind

velvalor talinm matrimoniorum iu confcientia

MU tetpitres

foto relictus fuiffet.

;

Ts d

f

t

Utrum autem fatrimonium clandeftinu

TL

:

, um

) Obim;

!

hodie faltem valeatin vim fponfalium 4e fatw-

lt vt

d

r6, ut contrahensab initio clandeftine , pofteà

|

ïtfcj.ndcïe'

/

publicasfolennitates adhibere reneatur ? videan-

P'to gf à

tur plurimi DD. in utramque partem relati à

ii ef

Barb. zz colleti. 44 d. c. 1. Trid. Seff. 24. . 139*

üenexi

& diximus aliquid z» . 3. c. g. $. 2. n. 10. fi fee-

mina, quz alias Juris ignorantiá facilins excu-

fatur,

jl*

Cafis Mairimonialis.

449

(atut , L. chom indebito. ff. de Probat. per con-

p a

TE

tractum elandeftinum decepta & deflorata vel

aliàsjam propé extra fpem alterius conjugii ol

il cim i?

clandeftinum hoc matrimonium & cohabita-

v Iibert .jron:'

tienem pofita fuiffet, allirmativa fententia ma*

&POFIIS VZ]U' l

gis zquitati confentanea foret. arg. c. 1. de d-

ul, E$ fEup. & per caqua dictafunt, d. e. j. $. &

j

ed. n.13.

—

Ad IV. Quaft.

n

4n fententia $m cau[a matrimanials

rb (t

ab

tranfeat invemjudicatam?

;; qotitt

j

On tranfire , etiam in hoc libello parfe g,

ägaätämt'

Wl

cAp. . $. g. n £, didtum eft,cüm enim

tran

T

GN:

s fententiein rem Judicatam tündetug

nc n

omnem

potiffimüm in £zcito confenfu, & approbatio-

j

rn

,Gnsj

m t

i

fie ejus , qui contra fententiam potuifles appel-

lare, & non appellavit, ideb proprié tantüm

hu

"d

OLMLW'J'

Obtinet, quandoagitur circa respatrimonii no«

u

n,UïU

ftri, quas pro noftro atbitrio poffamus aliena-

A

»i

re, autvindicare, actionem pro iiscompeten-

,fd'n )

Ill

T.

£eni remictere ; &c.. non veró in aliisrebus, quae

T ii D

in noftra difpofitione non funt, ut -matrimo-

nium , ob impedimentum dirimens invalidum ,

j d

reddere validum , aut viceverfa matrimonium

)n(äïiï

re(cindere. - Licécergo fecundus maritusin pro-

qdin

n

pofito cafu, à quo mulizr inediante perjurio di-

8en

vortiata eft , minitme appellirit, nen ta-

rcm K

]

tneo exinde mulierliberarionem con-

f 4 h

"

x

(

fecuta eft.

v

j o

Aád

i

f

k

4fo

Pavs 11 Caput.V. $. VIHL. .

.. .Ad V. Quaft..

; l, & vitst

Anp coenita nullitate matrimoni neg | du

pumm n

manifeftabili , licitum ftt exigerewel —

qut fety,

. reddere debitum 2

"

.

1 &ateh, h, ;

lo ad petitionem fewactionem debit; d

ifi-

7

J

d Matr,d,

Q

cultas non eft,utrinque enim ex matumios

| M. Barb.

nio nullo nullum jus petendi et, & activé ac-

Em

cederead perfonam;qua conjunx non eft, haud

Th*oiogiæ&

dubié contra fextum Decalogi preceptum eft;

Vif d

aliásque leges Divinas, quz omnem immune

ditiam, & carnalem comrixtionei przter naae

' VC['üm t

uimonium damnant. r. 44 Cor.6. 44 Gal. f.

B pnc:

Ardua autem quzftio eft , an faltert ad vi-

| at dl

tandamagna damna & .pericula liceat reddere

| hi g

debitum ? Pro negativa eít textus valde clarus

£m c. litteras. 1 3. dle Reff. fpol. & in c. iuquifitiae

yIPitlinogy

LT

B. 44. de Sent. excom. ubi S. Pontifex refcribit,

1 ff

quod mulier confcia nullitatis & impedimenti

matrimonii ne quidem ad praceptum JudiCis

] Vtitin c

^ -33-in 61

fub cenfuris emanatum poílit absque peccato

H Ptf g

mortali reddere debitum. — Tales enim cenfura,

| Mil t

mon (tringunr nimam & conícientiam. foemi-

| Qtndo t

nz, quia fant latz ex falfa prefumptione , ( quz

/f thw][üm u

locum non habet in conícientia, juxta dicta ftu-

l r at

perius 9. f. - 1. 2. $-) cum Judex foriexternyqui

] rilérii

de occultisnon judicat, prafümpfericfoeminam

?:) Uïomnes

frivolé allegare impedimentum , cujus nullam

?01*4

T ente

probationem adferrepoteft. Ratio autem prin-

D

m

cipalis eft., quod. conceffa in fimilibus circume

Qenre) |

^

iàt

"

fantiis de£iti reditione, equeretur, fornicatio«

tiür

M

Il *uovu

?

*

j

^

ng VHME ädäïtermm » quafunt inainfece ina-

&

k

37

Cafus Matrimoniali.

441

h

la, ad vitabdum vite aut famz periculum li-

"

ceze , cüim tamen propter nullum metum liceat,

girimt

peceatum mortale admittere. c. /zcris De /i&

Et hanc fententiam cum

f exig:rewf

qu& $i metisfe, &5c.

nl

4

Sanch, Jib. 2. de Matrim. difp. 3p. m. g. Güttier,

1

l

änngma'tf)f!.*'ü"-

de Matr, d. 3 9. p. . Guttier; deatrzm. c. 49.

enim ( n*ag

x. 7. Barb. zu d. c, izquifitiont. n. 3- Gobat. m

dt, &i

Alpha^. Matrim. p. a. n.637. docent pleríque

x fon Eüv A:

Th-ologix & Canonum Interpretes; efto , quz«-

gpet

visfcandala & damna ex denegatione debiti fe-

quantur , ut dicit Barb. Z. ». j.

ao j

g p

Verüm tefte Gobat. Z. /. multi graves viri

" Í A'd Gzïïufs

elim pronuntiárunt à culpaimmunem , qs reZ^

dit debitum ob metum mortis , Alii , fi ob mani-

u it

datum Magiffratus Eccleftafl ici ignorantis ilud.

i lia

émpedimentum, tunc enim JTudicem Ecclefíafl ició

mopi i

j

17

diffen/are ex commi[/a [ibi poteflate ,. ff fét Juris

Ecclefiafl ici , in fpecie autem pro hac fententia

PORU&'H?L;M:

affirmativa citatur à Sanch. Z. [ ». z. Magites

st

yiegum l

q.. d. 38. in firie, Hugo de S. Victore Ze Sacram.

1

:

. 1£. 6 6. €$ alii, Rationes quoq; funt 1. quàd

d

jufté poteft alter péfere , hoc poffum imó ali-

[2 d

jenti

quando teneor reddere , ( licét Juftitia petitiouis

2

fit tantüm putativa ex errore.& perfualione ho

K

(

minurm cauíata , ut itr exemplisleqq. ) fed con

Id

"

'L('

t

j

junx alter in bona fide exiftens jufté poteft pefe«

dCX f D

re , ut omnesfarentur , ergo - &c, II. Ex mul-

um

f

rit

forum fententia judex poteft occidere reum &

if Q

n

fij^

ipfe pati mortem ; qui publicé habetur pro no-

Knh

cente , licét Judex privatim fciat ejus innocen-

I

[im

tiam, Cov. Gar. ref. 1. 1. c. 1, 0. 4. cütn tamen oce

n

t

II. Si--

p

&ider einnoceütem intrinfecé malum fit-

miliceg

v

«

Pars III. Caput V. $. VIII.

militet quamvis dare SS. Evchariftiam indigtte

anme ) ef

facrilegium fit ; poteft tamen Parochus, fi pri-

inftmiz,y

vatim folüm fciat indignum , tinde à fortiori;

fed Parochus habet Jus dandi SS. Evchariftiam

fiehtie (

Concürrere.

$niqué petenti ad confervandam famam ejus;

ototua iiae

€ur non etiam mulier ad confervandam vitam

t manif

& famam propriar& poteft dare debitum mari-

, & in

to non iniqué petenti ? IV. Ratio prioris fett»

tlri pf

tentiz videtur niti falfo fuppofito, quod redZitie

Jncertum ? |

debiti, qux Bit in figura Matrimonit publica opi-

fi pattl aj

nione validi, ac ei qui ju/fe petit , fit formaley»

(r. dihy, |

adulterium,fornicatio aut peccatum, tunc enim

dl

»

!

£

MCS

t

1

AUb

dicinon peteft, mulierem reddendo coopetari

efeitits

peccato, quando petezo péccatum non com-

AHO (,aä'u, M

wuttitur, V. Confeffarius qui novitaliquosha-

m ad ii

bere impedimentum dirimens, quod ipfi in-

vincibiliter ignorant, non tantüm non tenetur

| lin:uirpm;a."a:

| lm inpedi.

eosimpedimenti admonere, fi exinde fequere-

m teitmdo,

tarfcandalum velperplexitas, fed infüper fi al-

i d

terutér ex putativis conjugibus ex alia caufd te-

(Mv" N

guiat reddere debitum , poteft & debet pofitivé.

Fa p

impetrare, ut debitum reddatuz, ficut docet

füm cere

Sauch. 4. /. 2. d;/?. 3. s. $. fiergo licet in uno

C0 2pfe

caíu fcienter permittere, jmo & impetrare copti

TU ompm

lam inter non legitimos conjuges , quare non

l diterf.

in altero.

Poteft enim etiatn'Conjunx conícia

Qudirine

nullitatis matrimonii in boná fide effc in ordine

t&tfir

ad reddendum debitum, credens ex rationibus

à ln;

Btfaneh ,

& authoritetibus ha&enüs addu&is id. ibi li-

'f*;mf"'a Ü

cere, prxfertim concurrentibus gravitTimis pe-

ficulis,niid &áat.

VI, Infer

^*eo

i.

ntia contrzria Íe-

t) ah()l'um 'x

ä 1

I ptobat

quuntur gravia pericula & dauma corjoris &

RC

:&

|

;; CEF, Y6

li h

Vii^

Cafus Matrimonialn,

453

anfam n

animz , effenfiones, irz , homicidia , fcandala;

Buecuy 1f

infamix , perplexitates , defperationes incenti«

wde L

nentiz (fupponuntur enim tales circumftantie

L55 Ed

concurrere) in ifta autem nihil.: & quamvis

d f

oimnia illa effent parvi pendenda, fi offcnfa DEI

verandum v

effet manifefta , aliud tamen vídetur , fi t du-

Et fi ex duobus malis minus

re db

bia, & incerta.

Rario gt

clizi poteft, cur non ptz malo certo malum,

t quodri

incertum ? VII. Contratextusallegatos oppo-

m

ni potefl , alius 72 c. pafforalis. $. quia fero, de

z!tf ] h'

f

Offic. deleg. . Vibiordinariusjubetur fententiam

g u

delegati Papalis executioni mandare , licét fciat

diion

effe inimlam.' Deinde textus cc. loquintur de

ne

atum W

illo Cafu, auarido impedimentum fuit dedu-

&utn ad. judiceró fori externi, & mulier non

ainortat

tímuit propalare , habuitque tion tantüm fcien-

, Q1

Mu

gnrim D!

l

tiam impedimenti , fed etiam confcientiam de

"

, j

non teddcndo debito : neque preter excommitie

(eui

q:

'-"H

"

(d

i

f

nicationcm alterius magni damni ibidem mene

s o [

(.Cci

tiofit. Nos vero füpponimus, mulierem &ine

a i at

gravi peticulo(utin calu ennartrato) impedimen-

j

tum dicere, vel débitum negare non poífe. De-

1

cifio autem S. Pontif. in uno cafu tollit-quidem

(g i

in eo omnem prohabilitatem contrarii , fed non

ii

u

in diverío.

g

T

5510

vidigitut dicendum ? Sané nifi tam gravi

p,COnï

cenfürà hanc pofteriorem fententiam perftrin-

jicel

geret Sanch.

4. difp. 38. n. . utafferat effe fal-

Tiul d

fiffimam, & in

frde periculofam ( quodan verum

0353*;)

dicio relinquo ) vix non eam fal.

fit, aliorum ju

j gt

tem probabilem adftruerem.

Verüm ne tradu-

* fj

7;

€ar , velle patr

ocinarj fententiz , quz pto peri-

M»

«ulofa

/

Part III. CapstV. $. VITÉ

culofa.in fide à quibusdam habetur, noló pro

: tietl d

bic & nunc à priori difcedere.

Refponfiones

NT

ad argumenta pofterioris fententix . ad 3. 'prio-

FTU (

ra vidcantur apud Sanch. Z. Z//]. 59. 2.12. A

teliqua refponderi poteft fufficere, quod habea-

tur decifio S. Pontificis 2 c. fteras 65c.. ingsii-

| Quf

fftioni. reddere debitum cum fcientia impedi-

smenti effe peccatum mortale , quale peccatum

cb nullum metum committere permittitur. d.

| Vf;n.

e.f/acrit.. De bis qua $7, 5c. contra quam deci-

fionem argumentari non licét; e. 2» z/fis. Z7fl. s.

T. Mu

