fübfiftens vel gravis Doctoris fententia, ficut

(13 ol t'f(

poteft à contumacia , ita etiam à cenfura excu-

fenäanmï) T

fare;infinuat Palao. de cez/ur. difp. 3-pun&t. 14

$. 3. ubi etiam/ab. s. 8. 9. notanter. putat , in

j I

caíu manifeftz injuriz recurrentem ad. tribunal

z

Jf u

"m

i

fxculare non incurrere hanc cenfuram, quod

j

"nf'd

non fit verofimile Ecclefiam injuriantemáPon-

l

J [,W'W l

tifice ceníurisprotegi, & cum Ecclefiz non cort-

jun ^

f i

cedatur jurisdictio ad injuriandum , non videtue

u

judex fxcularis vel recurrens in tali cafü ejas jue

risdidtionem impedire , fed tantüm fa&to inju-

r

j

ii

)

C»-

rix per modum naturalis denfenfionis réfiftere,

fjl

"

Sed hoc vix nunquam con

&hgit, ut Anjura fit;

^

MAN.PAROCH,

&2:5)

^ IFM

2*8

Pars III. Caput II.. $. II.

tam manifefta, quin aliquo examine judicidfi . lnl

indig

lo]

eat , quod examen profec&o judici fcula-

ä:prior (

ri permittendum non eft , qui potis in dubio

WO. Qu

, Qntrac

projudice Ecclefiaftico prafumere debet, quàm

——

0r

ejus proceffum füb fuam jurisdictionem revo-

XVL (

care.

Illud veró fatis probabiliter afferitur à

| m Pug

Palao 4. J z. 15. contra Bonac. decenf. diff.t.

| Manty,

q. 14« p« 2. 8. 27. quód ad incurrendam cenfu-

ram requiratur, ut impeditio litterarum Apo-

Exljrfj,

ftolicarum actu & cum effectu fecuta fit, . nec

Ogj

fufficiat tentáffe impedire: quia verba accipien-

ciz;ïm/or,/g

da fant cum 'e&'e&u » prafertim de lege poenali,

VH. CM

quz interpretatione potius molienda eft, . pez.

"'ä"fp(rt in

ff de panis. hucfacit, quod extra delicta gra-

| Iimämgjfcia

viffima & cafus fpecialicer injure expreffos folus

t comey

eonatus ad deli&tum ex generali confuetudine

j Gtorüm yet

non puniatur poená ordinarid. vid. Covar. z$

| ii

gzticlt. Chm. fi furiofus p. 2. àn princ. num.6.

9. at qm'al

41. cum citatisibidem Harp. a rzt,Jnff.. de publ.

W .OCatiOne.

jud. $. g. 1. 386.

?&VIU, C

XIV. Quiquocunque pratextu caufas [piri-

; tzmasm al

112l & Tudicibus Ecclefiafl icis a&ocant . ut il-

queP. 4b li

Jarnm exetutionem impediant.

Hanc ceníu-

hi ? 9(! im

ram aliqui DD. limitant , uttantüm locum ba-

þrofm", i

beat, injudicibusLaicis avocantibus , &àju-

4rt ttop f "

dicibus non quibuscunque' Ecclefiafticis . fed

duntaxat Apoftolicis, vid. Caít. Palao 4e cez/ur.

lim &tm

difp. 3. punct. 1y.

mcurrebam

XV.Contra perfonasf/aculares, qui diretlt £dl

mun- E(' fle/

indiretld.ad fna tribunalia trabuut Ecclcjïdjfi-

445 y 8elaliquid in prajudiciumEccleffaff ica im-

" fHhop;

Erfomö ECC

muniaiis Íub quovis prztextu privilegii vel con-

d

etu

Mij

' 5."1

De caftbus referf.

219

eyi

fuetudinis atuunt , aut f atutis utuntur. Hxc

( ju&ici&f-.t

& prior cenfura procedit etiam contra Ecclefia-

ficos, qui poteflate laica; quá funguntur ,

' ?otiüs nü

N

"]

contra committunt.

yere tht

Ü

XVI. Contra impedientes direcid $el indi-

sdidiona

xbl

ret3e Pralatos Ecclefaflicos me fua jurisdiclione

wtanztur.

Y dl([mlf' j

lItem recurrentes ad curias feculares,

ab iiique impetrantes mandata contra judices

u

jo itrit

Ecclefiaflicos ,. & qui talia mandata decernum

hn f

exequuntur Pel conilium , faborem aut patre«

eipium preflant.

uiavidtt

n

XVII. Contraufurpantes jurisditdonem aut

yiendatt^

frutlus pertinentes ad perfonas Ecclefiaff icas va-

tiont beneficiorum; junge Trid. f/eff.22. c.24, Non

CX frï.':

'

tamen comprehendiufurpationem fructuum lo-

ï

u ao

catorum , etilocatio fit facta Clerico., cüm Bo-

g P

nacina & Durando docet Palao. 4. /. puzc. 18.

j

g uf

7.21. quia non percipiuntur ex beneficio fed

j i

ex locatione,

u

XVIII. Contra imponentes 2ut recipientes de-

cimas aut aliaonera d perfomisEcclefiafl icis abs-

TL (4"](5

ue Papa licentiá, nec non, qui per fe $el alios di-

idi "(Vütf)ï:.,'

,Aäz"

vcllé $el indircilé praditla facere , exequi , pel

Af

procurareyaut confilium, AuxElist Pelfaboré pre-

ff are non gerentur. Volunt veró hic iterum DD.

a

j

talem exa&tionem debere fieri ex poteftate laica.

pl

Olim etiam excommunicatienem rcefervatam

incurrebant Clerici folventes. c. Clezzcis de zme-

al Palaw'f*ï

mun, Ecclef: iné. quod poftea fublàtum eft ;;

Arthy

4(:!

Clem. quoniam eodem tit. quando vero licet à

"

[r^?

D

perfonis Eeclefiafticis exigere d

720

Gtum eP: füpra

p deimmunitate Ecclef.

ypit

i

: XIX. [47

220

Pars III. Caput 1. $. 11.

fitritcond

XIX. Contra judices , notarios, firibas, exte

(isattverb

enteres, fe immifcentes in caufis capitalibus feu

eriminalibus contra perfonas Eccleftafficas eas

Contingi,

banniendo , capiendo 65t, nifi id

fasde

prorcffmdo ?

velad

fat in cafibus permiffis ex licentiaPapz ;

Est

lram def

invocationem brachii fecularis per judicem Ec-

elefiaticnm , velfi Clericusin gravicrimine de«

Epifcopi à

Tun qut j

prehenfus & de fuga füfpe&usfit , autà delidto

aliter compefci nequeat , plures docent éum à

Centia E

uficind

judicibus Laico capi & ad Ecclefiafticum remitti

poffe ; dummodo major violentia non adhibea-

tantimden

tur, quàm Clerici refiftentia expofcat. Pam.

Pl roce

in L. cóm non ab bomint. de judic. Laytn, lib 4»

trim r d

jracl. g. €.4. n. 6

XX. Cortra defiruentes , infadentes , ufure

Qnmm ln

gontes $el occupantes terras Romane Ecclefa

males y Cony

6t8 d)j

febjellas, 86 Qui ad id confilium , auxilium ,

U fatorem prafhiterint.

od S:nf, t

Nortine

Excommunicationes ve[ervata €x»

P

trra Bullam cona.

COpotqls.

Rxter 2o, cafus in Bulla contentos quosad-

eüntgy.

hüc ex aliisCanonibus;Bullis & Authoribusg.

Qtis eüm

refert Barbofa Ze Offic. Epz/. p. 3. alleg. $. fuo-

üutfoffy

rimtamen cenfurz plurima vel fpecialiter Reli-

D.dogy

giofos Ordines vel ftatum & terras Pontiicias

éntür era

CUITIO a&u |

concernunt, referam ergo , qua frequendf?s

occurrere poffent,

Citüm ) co

Prima eft, eaque hominibus maximé cogni-

1X offici

ta & ufu recepta, coztra percuffores Clericorum

Dem (io &

$. f[quis fuadente. 17.8. 4.

-

(nta w j

Nomine Clericersm intelliguntur inprimis p

"

fx;'gm. Mp, [

326

ll

De Cafibus Referf.

, fatris confticuti etiam excommunicati füfpen-

l Flfbll:"

l

capimliätl-*ji

fi , aut verbaliter expofiti , etiam z» minoribus

conftituti, fi habeant conditiones Concilii Trid.

cafiu

féf- 23: de Ref-. c.4.. qui nimirum beneficiun,

d t

Ecclefiafticum poffident, velhabitum & ton-

ao

füram deferentes alicui. Ecclefie de mandato

Pe] iud-ïü j

Epiícopi inferviunt; - vel in feminario Clerico-

;ravi(ïilnïx ,

sum aut in aliqua fchola vel Urniverfitate de li«

T au[ä (

s d

centia Epifcopi quafiin viaad majores ordines

fufpiciendos verfantur., , licét veró Concilium

iaf

tantüm de privilegio forzloquatur , idem tamem

j t er;::.;(i

j

magis procedit de privilegio Cezonis, fiillud

ïXFOfZZ['

!

enim jure divino datam amittitur ex defetu di-

A UL

étarum conditionum , multo magis iftud jure,

tanttim humano pofitum. . Item Monachi, mo-

V.eh'ü'th'f(.(!',ï

niales , converfi & novitii hoc canone gaudent.

Rl? " 7 l,(.'

c.non dubium. c.de Monialibus.x.E5c. Religio-

j i

fo de Sent. excom.in é,

Nomine . percuffrenis aut Piolente manuwa

qritt!

injetlionis intelligitur quelibet injuriofa affictio

corporalis, ut fiin publicavel privata cuftodia

l

detineatur,. fi per violentiam veftibus exuatur

gt

fi quis eum hoftiliter infequatur ; utin fluvium

t

aut Foffans vel équo decidat. — c, wuper 29. 6 ibi

j

DD. de Sent. excomm. Prxtereahac cenfürate-

2

H

nentur etiam mandantes , confulentes (, Ài pet-

t

cuffio a&u fecuta fit; nec mandatum priüstevo-

a

u

catum ) cozféntientes , mor impedientes ( faltem

fi ex officioimpedirereneantur) item percuifio-

m

)thlll

inif

nem fuo nomine factam rata7 babentes.. €.

M

"

quantæ mu

lieres. 46 .$. illiveró c. Ap3 de Sent.

l

eXCom. CAp. CUim quis. 1 3. eod. ia 6.

piif

,Fnr

K 3

Éx-

/J

222

Pars FT. Capot H.. $. Tf.

Excnfancur autem ab hac cenfura T. ignoran-

Wi gt i

| tjuriandi :

tes invincibiliter percuffum effe Clericum, vel

etiamipfam cenfuram,

Cericaliin

II. :Si percáffio veloblevitatem , vel eafum ;

| Üifet occy

aut non fufficientem deliberationem , amen-

| qllidempr(

tiam , vel ebrietatem üfu rationisprivantem irt

fira exeuf

| Cenfürain

genere percuffionis ad

kculpam. mottalem nof

pertingat.

nte non ef

III. Qui violentiam adhibent Clerico incor-

"bprimoæ

rigibili poft trinam monitioriem Epifcopi 'enor-

utruque |

mitatibusfeu feditionibus fe imimifcenti, autqui

C ifoyj,

aliter à delicto compefci nonpoteft. c. cim non

ttm [aie

ab bomine. 14. E5 c. perpendimus. 13.. de Sent.

FTTT pereu

exCcovm.,

Nolit peren

IV. Quimanus violentas injecerint in Cleti-

äericum,

ricum cum uxore, matre , forore aut filia (fecus

on inClll'l'e:

eft de perfonis in gradu remotioribus) turpiter

Küstamen

inventum. c. fffero. 3. de Sent. excomm.

m frnm.

V. 8i percuffio Clerici neceffaria it ad de-

MUCTT

fenfionem corporis, bonorum velpudicitiz i

períona propria vel proximi, cum moderamine

'"P'I'S«h

* £XQQ

tamen inculpatz cutelz. d. c. 3. €$ c. ex teno*

ge 10.. jam d. tit.

Bitntes p

VI. LaiciMiniftri , .qui ad mandatum judicis

| Nos dljïrm

Eecclefiaftici capiunt veltorqnent Clericos cap»

Al t

st f ama gerf. Lajci eod.tit. Non veró excuían-

| neralisper]

&ur, qui percutiunt malá feuirató animó Cleri-

la Cnn

cum , etiam fe ultro ad verbera offerentem jux.

torec 1 [*e '

Confilium Evangel. Matth. $. 57 quis percuffe-

deOrum :

i tein dextrap maxillam , prebeei G atte-

mdn[caüom

FATI. C coBtingit, 36. de Sent.excomm.Íecus

A. Barb

?

€x loco,veldum iti die paraíceve períonamChri-

f

De Cafibus Referf.

11$

fl agit, in tali enim percuffione abeft animu*

T gt

edtim, *

injuriandi, & aótio ipfa externa non eft ordini

Clericaliinjuriofa. Imó tametfipercutiens ha-

J

)

iil

betet occultam vindiéte cupiditatem ; peccaret

jl

nem,

te

quidempropteream , probabiliistamen àcene

füra excufaretur , quiaactioexterna, cuifoli

;Privanter:i*

ceníürainligitur , in moralibominum acceptio-

yotmier 1

nenon eft Clericoinjuriofa ; prout etiam fupra

Clercontt

fübprimo cafuüBullo de hretico occulto ditum,

Utrumque ergo copulatifé requiricur £ntentio

zaícy t

E5 atl io injuriofa.

Ideo fi quis volens percutere

Fcenri ) u

"[itium Laicum vel etiam Clericum, cafu vel

, um

errore percufferit Caium Clericum ,, quem aut

g

noluit percutere, aut (i voluit, ignoravit effe

Clericum , quia forte in tenebris habuit obvium.

cenit i^

non incurret cenfuram ex intentionis defectu ,

fl

ea

fecüs tamen fi noviffet Clericum ,. fed putáffet

yibit

d

alium füum inimicum , quia tunc fuit formaliter

um

"

T.

propofita & exercita percuffio Clerici ,. quam-

visinperfona erratum. . Covar. izc. alma Ma«-

u&glüm

df

N

"]

£er p. 1. $. 10« . Laym. de cenf.. c. g. m. g.

,no d

Il. Excommunicatio resetvata eft contra fe-

"TL

pientes penes fé litteras Papales falfifcatas , &

j

mon deffruentes intra 20. dies. c, dur a. de crim.

g m

faiff vequiriturcamen , ut prids hzc cenfura ge-

T

neralis per fingulas Parochias promulgetur. . In

P

(«(

Bulla Ceenz fexto cafu excommunicantur falfa-

g"

tores , fed ibi non fit mentio mandantium,

i

fautorum , ideóque hi cantum incurtunt excom-

"u

ft"

n*j

j

p

ild

municationem. cap. ad falf/ariorum , de crims,

nl

j

f«lf. Barb. 4. alleg. £0 . $6. quzibidem nom

r

x;WW

f

(

Til

leg?mr refervara. .

K 4

HIL Ex.

i

224

Pars III. Caput I]. $. If.

III. Excommunicatus 4 Pape delegato pof

VItt 4

annum abfoleitur à folo Papa c. querenti. de

litieg) in

Offic. delegati c. confuluifi de Offic. Legati.

!ia.'zi:gj j

IV. Contra Clericos fcienter 65 fhonte admit-

Xla

BLEZT

&entes excommunicatos 4 Papa ad Dipina offcia.

c. fignificatzt 19. de Sent. excorn. quod tamen

| diferibity

hodie poft Confiliumconftant , & extravag. 44

X.

ebitazda deexcomunicatis denuntiatis vel noe

fd btne/f

toriis percufforibus Clericorum intelligendurm,

2 d

V. Contra incendiarios poflquam fuerint dee

fimori ;

fuptiati , c.tuasos, ro. de Sent. excops,

Llone rejps

VI. Contrafrangentes &5 foliantesEccleftat,

| Wal g

pof quam fmiliter abordinariislocorum excom-

:Xl g,

snunicati denuntiati f'erint, c. conqueft i. 22, d.

| fl oceli]

Sent. excor.

Siex rationabili cauífa vel ufu loci

1 i?lco);/?it,l

omittatur publicatio , : non erit cenfurareferva-

L

taj quodfi absqueviolentia res de Ecclefiafub-

| /ïa'm:z'a!:';

trahantur;, magisinter DD, receptum eft , non

Xl G

incurri ipfo Jure cenfurám. — Barb. i»eo. cap.

Hn ial

22. . 2« Arg. CAD. Ult. de furt. allegat quidem

Dilbysgy

Batb. 4e Offic. Ep/f. 4. alleg. go.n. 117. Bullam

la rgffrgatl

3. Sixa IV. & ». 735. Bullam Sixti V. cum pro»

jmdy, d«

fida ubi extrahentes lapides vel ornamentá ab

IXUI. (

Ecclefiaexcommunicationem refervatam incut-

F V at

runt, fed inBBullario, qQod ad. manus habeo ;

| du

"

reperire non potui,

fï!r,;[, l -'(/

VIL. Qui per fec 8elher alium injuriofum gra-

45f, Doy

Pamen intullerint cenfurantibus , aut cenfüram

UA

ebferPantibus , nifiintraotliduum fatisfaciant,

?rom,m

:

PcUFTH»L eXcommunicationem

» que poff duos

lal

gnenfes im'ip;'t ej; r

eferPata i prins non fit peti-

TWbl

ü

64 ab/olutio.c,

quicunque.tt.de fentexcom.in 6;

h Digy

YVL Cot-

!

J

De Cafibus Referf.

s

VL .Contra Dominostemporales , qui ma-

Wde!cgm "

ul

Iitios? bmpediunt interdicli $el excommunica-

ïc, L:gdf!.

tlonit effebum. Clem, gra$ís de fent. excom.

onlc' il

IX. Contracos , quicadatera ad alium lo-

Dinuif

eum transferenda in fruffra comminuunt, praut

defiribitur inextraGAg. 1. defepult.inter com,

f qüOd us

X. Contra committentes (imoniam in ordine

renta/

yiauis v

fel beneficio aut Religionis ingreffu. . Extrat. z.

& 2. de Simon. inter cam.intelligitur tamen de

yeligaió

firmortia rez/? cum actuali traditione & accepta-

7À f;l(lffl; '

tione rei tempotalis profpirituali, non de fola.

A

^

gnentali, aut contentionaiz.

m

n il

- XI.- Cogtra retinentes aut recipientes palam

fel occulté. beneftcio in confidentiam. PiusIV.

mquff* j

in conflit. Romanus Pontif, & Pius. V.. m conff.

yfa vt

£ntolerabilis, quxnam vero dicatur ffmmonia con-

;enfurare&f'

fidentialis , vid. Laym. Iib. 4. tr. 10. €. wlt. $. g.

j p

XÀl Contraabfolpentes pretextu pribilegzo-

n

rum inbalidorum &$ re$ocatorum Acafibus Pa-

n !W/' u

palibus PelEpifCopalibus, el commutantes j.$o-

lg

tareferbata Extra$ag. (í Dominic. y.de panit.

uj N^

/untlo. decreto Clem, VIII. editio g. Tan. téot.

i V a

XII. Contra cos, quilargiuntur , Sel acci-

at

péunt aut promittunt in Curia Ramana ad obti-

wfen'aümm.w

pendum juflitiam Pel gratiam. Bonif. VII. m

g

extrab. 1.de Sept,excom« Greg. XIII.. 22 Bulla,

ab ipfo Pontificatus, G c.

XIV.. Contra quemcunque Epifcopum aut pa-

t n

tronumtum Ecclefiaflicum, quám Laicum; qui À

T

w/;m

/ l

collatione aut pr.efentatione fnfpenfus benefici-

J

um contulerit , ad id prefcntárit , Sel Znffitue-

DTrid

561

l;/idm DEIL.

rit. Pius V. confit. ;g.K quanta Ece.

XVO CO!I-

71 p

y»

ITl

Pt TIT. Caput YI. €. Tf.

XV, Contra exigentesjuranienta, deobfet-

Ev

vandis ftatutiscontrariis Concilio Trid. Gregor:

| Bih.in

XIIL. in confüit. 103. £zter [poffolicas.

etam d ]

XVL. Centra a[ferentes mortaliter peccare ,

| Is exc

!

$el effe bareticos , qui defendunt $el colunt Im-

! audacio

smaculatam B.V,Gonceptionemyextr a$. grae ni-

gentesp

mis. de relig. E5 Gen. San&t. Pius V.. Conff. t14.

D)

XVIL Contra afferentes confefgonem Sacra-

| &lium (

eentalem po[fe per litteras inter abfentes fieri.,

Vantey ,

Decretum Clem. VIIL. epud pios , n praxi

5054 4',,,15

Epif. p. 2. cap. 1..3.6.

1dnoy (4j,

XVIIL Contra predicantes miracala falfa

Pa ij

aut propbetias mom contentas iv /acra Scriptura

La

Concil, Lateran. füb Leone X. feff- 9. notat ta-

| X

|

j

]

men Navar. /5 »man; cap. z7. n.irt. Cenfutas

*! L

Flf

hujus Concilii non fuiffe receptas.

|4 M

XIX. . Contra duellamtes ,. locum ad duellum

LU

€oncedentes , füadentes ac auxiliantes, fpetlantes

| eng.

Concil. Trid. /éff. 2g. de Ref. c. g. (ed fpc&tatis

qu dC (

verbis Concilii, hec cenfura refervata non efts

Drityy, h

poftea vero Clem. VIIL. eam refervavit , putat

tamen Paul. Laym. [j4. ». tratt. 3. p. 3. €. g. fub

rf

». 4. apud Germanos aliósque Septentrionales

Cïniilfaxn

Clle

hanc refervationem receptam non effe. Prz-

r

tereà ifla intelligenda funt de duellis ex condi-

D 1poff

€&o , ftatuto tempore & loco , ac cum ordinario

Cont:

4(

vitz periculo , quare non incurretur cenfura;

f0f n

fi duo fübitó in platearixam & pugnam incipi-

m tahs;

ant, velíi pugnis tantüm aut atmis ordinarié

Peticuf f

non mortüiferis conerediantur, velfitantumo

QUF Quide

compareant in loco absqüe actualipugna, vet-

qwmc 1b

àcnum in poenalibus cum effe&tu & proprié

"n D

acci-

:

De Cafíbus Refer?,

227

g, d

accipienda , & fola comparatio non eft duelIum,

Ti o

Batb. /ncollect. ad 4. cep. rg. Trid. mn. 12. Quod

holitd

etiam Ze (DeGant ibis dicitur, accipiendum eft de

jire 1

illis , ex quorum prafentia duellantesredduntur

j

audaciores , non qui obiter in tranfitu rton. fi-

gentespedem , velclam & occulté afpiciunt.

Z

, Oi

XX. Contra quemcunque Chrifiianum ; qui

ff

Alium Chriflianum interris Tercarum babi-

tantem tanquam mancipium ceperit , aut ejus

jf lP

TM [ P "

bona diripuerit , Vel qui nonpermittunt Chri-

ff ianos captibos apud Turcas poffquam illos ca»

perent ,. liberó abire cum fuis conjugibus &5 boe

ine fl

m s

pis. Pius V. Conflit, 149. licet omnibus.

XXI. Contra ingredientes abque licentia dee

f. stl

f

bit? obtentaMonafl eria Monialium.Yrid.feff. z.

n."lu

(

de Regulari cap. g. juntcta Bulla Greg. XII. «5£

gratia. Sed quiahzccenfura in Trid. non eft

:,ï;m 411, äliif'!*

refervata , & Bulla Gregorii videtur principaliter

W.Mä/ää"ï

&

loqui de perfonis quibusdam illuftribus ,' qui

/

( lt

pretextu priGilesiorum olim fibi concefforum,

C

u n

j

"

nunc vero revocatorum Monafteria ingredi

UM

prxfomunt , ideo plurium eft DD. fententia.,

uU

cenfuram tancüm in hoc fpeciali cafurefervatam

j

: gcprenfh

f

e(fe : caterüm autem à quovis Confeffario ab-

n

folvi poffe. arg-c. muper deSent. excorn.

u

udis

Contra mulietes ingredientes Monafteria vi-

J

TMM

rorum non habetur lata cenfura ; quamvis inte-

umwf w

rim talis ingreffus ob circumftantias fcandali vel

p

periculi facilé poffit effe peccaminofus, Allega-

dnt l:

tur quidem &hic d. Bulla Greg. & Bula Pii V,

mb o

iti

PU

h

que incipit Regularium,inferenscenfuramrefer-

vatam mulieribus , fed & iftas Bullas de inere-

du

dpf^ a

K 6

dien«

r c!:

229

Pars III. Caput IT. $. If.

i

dientibus fub prztextu privilegiorum revocato-

mïheftpïü

rum interpretatur Suar. fom. . de cenf. difp. 22«

a À

| faenm

tinem &

f( &. 6. n.1t. Laym, de ff atu Religionis c.1s.n4»

refert autemNavar. de Regul. comment, 4. n.á4.

docafa

Pium V. declaráffe fuam Bullam univerfim de

vorum d

quando

mulieribus ingredientibus Monafteria virorum

procedere;fed refponderi pote(t cum eod. Laym.

damnati

d.. z, 4. hanc declarationem faltem in Germania

peccator

non apparuiffe in forma authentica aut Epjfcopis

HC MM

Gantur,

eransmiffam velufu receptam fuiffe.

Hs ofb

"«dnotatio de excommunicattone

Qtoad ojon

t

C ejus effettu.

6. t, de

fro coronide hujus catalogi excommunicatio-

um

num placuit aliqua breviter de ipfa hac cen-

fum Peraæ

(ura adícribere.

Xcommunicatio igitur eft cenfira Ecclefía-

teriEPj(w;

ftica, per quam homo Chriftianusa com-

— ;

( Coatr f

munione fidelium excluditur,

Hzc cenfuraitn-

troducta in Ecclefiam creditur , tum ex potefta-

mm ter

ATU

te ligandi &5 fol&endi: Ecclefiafticis Pralatis

li

Chrifto tradita , cumexillis verbis Matth. 18*

ff Ecclefiam non audicrit ,- fit tibé ficut Etbnicus

enï, qu

fimylis

&fc. tum etiam ex facto Apoftoli, qui r. 4

ih "t

Corintb. $ .E$ 1. ad Timotb. 1. in fine quosdam

-

hj

áncorrigibiles Satane tradidit. quem locumde

". q'j'

excommunicatione interpretatur divus Auguft.

597nin: |

dB c« omnis 22- caufa t1. q. 3. quia extra Eccle-

p

ffam ; inquit " déaboluseft , ft , ut im Ecclefia

(cen

tec

Chriffus , ac per hoc. quafi: Diabolo traditur ,

Dirg

qui ab Eccleftaflica communione remobetur &c.

Pmphcit«

à excommunicationis etiam alio no-

V o

De Cafíbus Referf.

219

l

rum tend

mine fiepids in jure azatbema dicitir . anathe-

ma enim greca voce in genere fignificat fepara-

tf i

donis 1

tionem & divifionem. à reliquistebus, aliquan-

do caufa honoris, prout anathema dicuntur Di-

ynit, "

vorum dona , quz intemplisfufpenduntur, ali-

; uneti

dferia t

quando & frequentiis caufa execrationis , &

damnationis prout hzrefes & hzretici, aluque

eum od

peccatotes incorrigibiles ab Ecclefia anathema-

«t

tzantur. Iriterim ]icét excommunicatio E ana-

ial

thema cílentialiter non differat , differunttamen

JM&

quoad folemnitatem , nam excommunicatio fo-

lá fententiá judicisin fcriptis conceptá profertur.

"

&ap. 1. de Sent. excom. in 6. anathema autem

i

cum qüibusdam ceremoniis ad terrorem alio-

xcommunica*

rumperagitur , quales ceremoniz praícribun-

ii

tur /z c. debent. 106.caufa 1. q- 3. ut 1 2.Presby-

teriEpifcopum circumftent, & poft latam ana-

enfirt p

thematisfententiam lucernas ardentes , quas in

us

u

Al

manibustenent , in terram projiciant ; & pe-

dibus conculcent , cui folemnitati aliz quoque

FSW

i mmmw

J

maledictiones & execrationes verbales addi fo-

l'

n!ïïfk N

lent, quas quoad effectum plüs operari; quàm

rb

w

M

fimplicem excommunicationem cenfet Covat,

j / fuil

il p

in relict, c. 4lma Mater. d. tit, iné. p«1. $.6.

»(füh ] q

f. $. & colligitur ex c. zemo Epiftoporum cauf&

, /f)l(

ls

£1. q. 3. hincetiam eft, quod nc. cám non «b

p^

j

bomine t0.de judiciis , contumax contra Eccle-

p

fiam primüm excommunicari ; deinde vero cree

M(XW*

(cente contumacia anathermate puniri jubeatur.

qü

d

u m

Jl

J

Dividitur excommunicatio in sz4jerem, qus

!

p

p

fimpliciter feparat à communione fidelium , &

H'Ww ) q

in minercm , qua tantüm feparat fecundüm ali-

Ti

p

"

7

q

19

Pars HH.. Caput IF. $ 1.

quid, nimirnm à Sacramentorum perceptióne,

veleolled

non autem ab alia oommunione fidelium aut

Gto offer

Ecclefiafticisfuffragiis. Imo necab adminiftra-

ts Ecck

tione Sacramentorum , licét non facile ante ab-

tamen &

Ctrdos j

folut;ionem Divinaadminiftrari deberent,& pro-

flCUt doo

pter aliqualem irreverentiam culpa faltem ve-

nialisadminiftrando committatur , c. slt. 65 ibl

lh mlm';

Barb. ».6. decler.exco. incutritur hec mznor ex-

Mü*ll [

communicatio,' propter communionem prohi-

munjone .

bitam cum. excommunieato , ut mox dicetut.

QUéat of

J

Sitamen in jure excommunicatio feratur, regu-

wl

&or (

lariter de majore, non de minore intelligendum

comum [

eft , nifiex contextu verborum aliter de mente

plindo d

legislatorisappareat c. ff quamy p. de Sent. excom.

6 Q ad

Hzc vero fidelium communio, .quà excom-

Wtiengd,

municatus privaturtriplex à DD. affignaturyme-

&alio (Xte

ré interna, meré externa , €$ mixta Meré inter-

Cnvidy

24 communio eft, quà fidelesper fidem & cha-

ritatem inter fe & cum Chrifto uniuntur, ac ob

Hgi,

Pütica i

iftam unionem quilibetper privatam fuám devo-

onmi*oug )ü C

tionem non tantüm pro fe ipfo,fed etiam pro al-

nOïleï&t. [

tero aliquid apad DEUM de congruo promercti

poteft. juxta illud P/a/ps. 119. particeps ego furn

Rajorem

omnium timentium te, & illud. Gezef. 18. ubi

titr t5

DEUS propter decem juftos in civitate Sodoma

Hac auten

Cfüm j

voluit parcere aliis peccatoribus

aïiqujd i

meréinterná communione non privatur excom-

Monpyi

gmunicatus, quin abolitá culpa peccati per con-

tritionem etiam ante-abíolutionem pro feipfo

inCumn

qul C()mmu

apud Dzux promereri valeat , & alii ideles in

Tue

Y Bo

privatis fuis orationibus & püs operibus illius

bend

0tc

memores effe poffint , & licet publica facrificia

v€

l(

De Cafibus Refer?..

231

vel co!le&as nomine Ecclefiz pro excommuni-

ts

« fdelium &

cato offerre conceffum non fit , quia communi-

l

"

bus Ecclefiz fuffragiis privatus eft , ex privata

b adrini

.:.

tamen & propriaintentione non prohibetur Sa-

fclbar

ebermdt

cerdos in ssemento pro excommunicato orare.

ficut docetSylveft. i ferbo excommunicatio $.

p t "

F. XHmi.2,

I [ u!,'.ï?ï

Meré . externa communio confiftit in com-

rocirt

gruonem p

munione fori judicialis, ut excommunicatus ne»

y m d

queat effe Judex , Notarius, Advocatus, teftis,

velactor (reustamen effe poteft ne ex delidto

a

jntd

corhodum reportet , & fe; excipiendo vel ap-

ügtü&um

j

pellando defendere ; quod juris naturalis eft)

€. qui ad probandum. 24. de Sent. & re jud. c.

A at t

feniens de teff . c. decernimnts deSent, excom. iné.

u

& alio externo fidelium commercio, colloquio

, li

&convictu.

usb

j

/

Etquidem olim omnes indifferenter excome

r ä&'vfm & VUM

[/)

municati vitandi erant, fipublici, publicé ab

jntufy le

eu

omnibus,fi occulti;privatim ab iis,quibus cenfura

j (m d

notaerat. c. cam non ab bomine,de Sent. excom.

deti

ao

rort

adeo, ut communicans cum , excommunicato

st ]

majorem etiam excommunicationem incurree

gnttp

git c. excommnmumicatos & feqq. t1. q. 3-

| n

j

Verüm pofterioribus juribus & temporibus

C

ac u

y

d

aliquid immutatum fuit, I.in c.swper. 25. &c.

fí concubine. y $. de Sent. excommun. ut tantüm

illi incurránt majorem excommunicationem., ,

gcfan [ f

iti

qui communicant cum excommunicato in Cri-

£m

2n

mine , propter quod cenfurá affc&us eft, prz-

al i

j

bendo ei confilium,auxilium & favorem, in aliis

u)

"t

veró negotiis & colloquis smimer folüm excom-

i

:

gnutucatio contrahatur.

ll. In

TO

Pars III.. Caput II. $. F.

II In Concilio Con(tantienfi circa annums

kf

1434. fa&s eft quxdam conftirutio , pofteaà

Qu comy

Martino V. edita ( unde & extravag. Martini V.

Urile

appellatur ) & à Leone X.in Concil. Lat. con-

ItaqUe

Birmata , quz incipit zZ efitanda fcandala. ubi

iquis co

prohibitio communicandi cum excommunica-

;0'5'.34,4

tis ex parte fidelium innocentium- generaliter

tbili né

füblata eft, ita ut etiam exercitium cujuslibet ju-

tt Ormnis

risdictionis penes excommunicatum pro favote

füm cum

fidelium temaneat. Excipiuntur autem in hac

Conmupy

"Conftant. Concilio 2. Cafus 1.

Si excommuni«

Qsj

catus publicé fuerit à fuo ordinario Judice Ec-

Yif

2. $i

clefiaftico denunciatus & proclamatus.

Cidenter o

ouis ob facrilegam manuum injectiornem ítL

Gf Folugt

Clericuni excommunicationem Canonis noto-

: Hn fo

rié incurrerit , utfactum ejusnullatergiver(atio-

mfocm (

ne celari& nulló jurisfuffragió excufari poflit.

ttritis cenf

Ipfis quoque cenfuratisin hoc Concilio dire-

bnto 444

&é nullagratiafactaeft, nequefe ultro & non

1l g,

requifiti communionem fidelium ingerere pof-

PA pttente

funt, quia major eft prohibitio n€ excommuni-

ts

cati commuricent cum fidelibus , quàm vice

moniï. d. &

verfa. c. ZVu. cirta fa. de Cler. excom. &c fideles

N

innocentes non debent facilé alterius odio prx-

mnis UW

gravari, unde & fideles extra crimen & hize coft-

-

Atf

temptu communicantes cum excommnuinicatis

V. N

tantüm venialiter peccare communior eft fen-

Dcom

€entia, nifi inde excommunicatus contumaciot

reddatur.

jüs toll

Pratereáà etiam in dictis cafibus , ubi

Qu

vitandus eft excommunicatus , funt quadam.

f!'mjmtm

cauír, exquibus communio permittitur, quas

à 'ionibus

Gloff. is cap. cóm defideres. r $- &le Scnt, excom.

V hii

& Syl'o

ff

D« Caftbus Reférf,

233

& Sylv. $. excommunicatio $. y. . 2. hoc ver(i-

jrca t

culo comprehendit.

fio, g

Lltile,Lex , bumile ,resignorata , nece[fe.

ag Mart

Itaque I. propter s£ilitatezz propriam poteft

sol.Lar *

aliquis communicare cum excommuhicato; c. ff

/c.min.» :

o

Per?. 14.de Sent.excom. duiiodo utilitas fit no-

[

l

(j

tabilis. né prxtextu cujuslibet utilitatis: excluda-

( p

tur omnis prohibitio communionis & comercios

;cijslbt?

gum cum.excommunicato.

Ipfius quoque ex-

npe

communicati utilitas fpiritualisadmittitur , ut fi

m

quisilliinhis, quzad falutem animx pertinent

i eycorrm

velabfolutionem ejus, colloquatur, quamvis in-

g j* D

[

m ^

cidenter etiam aliqua extranea admiíceat. cape

cum foluntate. 45.de Sent. excom.

eQorte p

II. Lex conjugalis permittit ut conjuges fibi

Canoqis N

invicem communicare peffint non obftante al-

]jt

«

terius cenfura , c. quoniammulta:. 6. Q* J* &

driter alia de Sent, excom.

(ocio "

/

Ü & QO'T'

Il Husoilitas fubjetlionis quam habent liberi

(e W

n

V

"

l

p

erga parentes, fervierga dominos, Religiofi vel

Clerici erga Prelatum , juftà eft caufa commu-

Ü &Cümmïï

nionis. d. c. quoniam multos. juntl. c.inter alia,

)Uï 1 q*!

ht

"

IV. Excufat ignorantia cenfürz vel prohibi-

j (ïCöf/;'

Jreri

tionis communicandi, qux non eft valde craffa

*

aut affectata.

menoL

V. Neceffitas , fiquisalimentapetere debeat

xc0m». .

abexcommunicato, velexaliacaufa neceffaria

[4]

m

ejus colloquium vel confortium declinare ne-

us !

queat. Mixtademüm five partém externa par-

&15 ü

timinterna communio eft, quz in exterioribus

qu

ynt

actionibus velceremonis confifténs interiorem

t

fl

(f

J

(f

ac fpiritualem fructum ex propria inftitutione

ii & ( "

con-

134

Pavs III. Caput. IT. 6. T[.

continet , quo fpe&tat adminiftratio & perceptio

YEcelefa:

Sacramentorum, Divina Ecclefiz officia & fuf-

ofcia, w

frapia, indulgentiz &c.

Dem orati

Hac ergo communione »ixta privatnr eX«

fts, dl r, "

Vartint V.

communicatus, ut imprimis Sacramenta fufcie

pere vel adminiftrate finé peccato mortali nor

Qifea ifani

poffit, valent tamen fufcepta vel adminiftrata

Chisvel M

excepto Sacramento poenitentiz , quod ob cen-

Catus nif £

furam excommunicationis non præmi,lïa abfo-

forClerici,

lucione invalidum redditut.

Nam refpectu fu-

100 debori

fcipientis quoad hoc Sacramentum eft indifpo-

F

fitio , quia non poteít priüs À peccatis, quàm à

Mif mf

cenfura abfolvi , refpeé&tu autem adminiftrantis

necetïlïaüg]u

eft- defectus jurisáictionis, que eidem per cen-

MetSanch

furam anfercur.

Qua n(*.gayi

Deinde excommunicatus privatur. commue

Ntdbien

nibus Ecclefix fuffragiis & indulgentiis ut pro

ürarum, f

eo publicé orare velfacrificare nonliceat. Imoó

qm:ü fiéce[[

dum miffz facrificium aliáque Divina officia ín

Vüpergee i

Ecclefia celebrantur, excommunicatus interef-

fe non debet , & (i monitusnon difcefferit; nova

Pritem Cl

excommunicatione refervata afficitur.

Clem.

Arittendns

grafís. de Sent. excom. potéftque operá aliorum

j V'Ki. Suar

fidelium de Ecclefia violenter expelli, ag c. fe-

0 fàmen

wiens de Sent.excom. fi nolitexire;aut expelline-

Q3b itte

qu

queat, tenentur alii ab eo difcedere , & Sacerdos,

Ul iern

qui nec dum Canonem miffz incepit , Divinum

Utttee

officium intermittere , quia cum excommunica-

"v boftig

€o in oratione communicare prohibitum eft ; c.

Netümfa

piuper c. vefbonfo. deSent. excom. quod fempet

[*Pienda, fe

intellige de excoiunicatispoft Concilium Con-

) W d

Ranc. vitandis. . Conciones audire , & privatim

u

f

De Cafibus Referf.

135

inEcclefia orzre, quando non celebranturDivina

lp

: ofica t

officia, nec alii &deles conveniunt ad commu-

nem oratiotnem non prohibetur excommun'cas

tus. Z,c. rcþonþ.

Caterüm fepe d. Extrav.

j p

ameta

Martini V. ad efitandz. etiam prodeft eatenus

circa iftam mixtam communionem , ut Paro-

chus vel Minifter Sacramentorum excommuni-

| admll.'liüfï«*i

catus, nifi fueritdenuntiatus aut rotorius percuf-

gl

)u

2

for Clerici , poffit requifitus ( ante requíitionem

m

&t

fhu i

non-debetfe ultto: ingerrere, quia ipfi directe

Ms

(«

gratia fa&ta non eft ) & contritus Sacramenta &

mehf

E

quim

Divina miniftrare. : Idque fieri poffecitra cafum

]

at5

j

i

dmind

i?

neceífitatis, licét alius eque faciliter miniftraret,

docet Sanch. Ze Matrim. lib. 7.défp. 9. s.7. fed

i g

quia negari non poteft , effe indecentiam fatis

)"»4

notabilem, & aperiri viam ad contemptum cen-

at 7

J r

furarum, fi is qui fcitur excommunicatus fine

jgtm

omni neceffitate ad cujüslibet requifitionemDi-

"l

u ^

vina peragat;ideó i excommunicatio notoria fo-

lïr n

1sm&ï-ï

ret, velfaltemfacilé populo innoteíceret, non

ii

putarem Clericum excommunicatum.ad Divina

fcn

Jl

admittendum, fi alius equé idoneus haberi pof-

jct

fet vid. Suar. decezf. dfp. rr. fett. 4. m. 1. de

0 eraä

fa&o tamen celebrantem velmini(trantem Sa-

DCH-'J n

T

]

cra ab irregularitate ob authoritatem Sanchezii

at

excularem.

Etenim ad præcavendum pecca-

&t

j

