potiüs affumere naturam coz/uetudinis , neque

?(er r.;[ im'wt?.ïïï

ngel

rarum eft , ut idem actus diverfo refpe&tu nune

1

g

ilió

prafcriptio nunc copfuttudo dicatur tefte Panor,

ï

in.c. fín. de Confüct. veluti Epifcopus fine Con-

,gon'

Ym

J

/

P;caf

"o

U("U

filio capituli foleat vifitare dicecefim , refpectu

fl i Pï&"&

Capituli & Epifcopi erit. pre/criptzo , reípectu

diocefis & populi eritcoz/wetudo 5 poterit for«

d

j n

taílis etiam huc accomodari do&trina Panorm,

1 IA[IDHS [WN ;;," 'i':

dnc.cum iniua. 30. de Decim. & Harp. ad tit.

"n

f. Wnrm

Infit. de Ufucap. n.253. quod ex praícriptione

Qf

u

pfrf 5

ï

Ü

fpecierum refcriptio refultet generis.

"T

u Í7

[*c PA':

Queritur VI. An Parochus poffit inhibere ,

vah.lm V

parochianis, neDecimasfeparen:, nifi velíto

)N"WW

d

nuntio prafíente ?

. T Affirmative g. /eg. iT 2

j

ffpetla. 2 g. dd. Inoff. tefi.Spec. intit. deDecim, —

T

j

qi

474

Part IV. Caput I. $.T.

ad fin.Covar. lib. zi e. 17 . m. $. S. oclafo, imb

tametfi de confuetudine contraria in aliquo lo«

cohfuetudï-

enm conf

€o Decimatio abfente Parocho velin horreo fie-

Aportent

£i foleret , fi tamen Farochus poffet probare , fe

Gutier, C,

multoties exinde defraudatum effe , jufté péte-

.i

Ó qutem

tet ab Epifcopo iftam. confuetudinem declarari

fentinnr ]

invalidam, ex eo quod fit damnofa Ecclefiz &

inhorrte

occafionem peccato przbeat;c. 2. de Confuet;

,

propti; j

Quaritur VIl. An Decima de integris frue

&ibus, vel de iistantüm, qui fuperfunr dedu&is

—

D7 fj

-

,Cills /h ID,W)'.!

ámpenfis neceffariis/folvi debeant ? . differene

tiam effe faciendam inter decimas/prediales $

"ts freritin.

perfonales. - 1nillisnulla fit expen'arum dedtie

lecre, &P.

fim Desms

€io , fecüsiniftis; «. pafforalis, de Decim. ta-

&ionem hujus differentiz communiteraffignant,

peOat, fe

Moltifetace

quod Decima prediales debcantur eo modos

Cte debor.

«uio fuerunt inititutz in veteti lege, in qua»

DEUS non refpexitad Tus Civile futurum, quae

fOttspofe

deäeri:, àtt

&enus ex illo verbum frafus interpretandum fi

Dtit 8 w

fedán verbum f7 u us iritellexit naturaliter, pro*

ut in fundo crefcunt,& DEI beneficio pereipiun-

lomimsy, :

Void, a

tur. At vero cüm Decimzper/onales debeane

tur exfola lege Ecclefiz, nec ullum de illis in

Quuriy

QUanttr o

lege veterifit preceptnm , merito effe&um efl,

ait in illis Jure humano inventis, & poft Jus Ci-

Ior prad

RI5 timtor

vil. inftitutis, verbum f7u&igs civiliter (id efts

—

Ws b

deductis impenfis Je; . frutius, 7. ff. Soluto Mae

&£rim.) confideretur. Barb. de Qffic. Par. p. 1.6.6.

mþ*mm p

D

$8Um.1ii:.

I4 Querztur VIII. Vtrum Parochiani teneantus

U)ï';ïm Ya

.(ïï?lw

?gjt

proprus fumptibss deferre Decimas in horrea

P-

i»"-fffml

Sarochorum ? x«. Principaliter attendendas efle

€one

mmüm"

—

-r.

17j

E

De Decrmw.

D.

eonfüetudineslocorum , & diostefium , valene

enim confuetudines, ut Decimz vel à Parocho

veï'mhorreofff

afportentur , vel ab ipfis Parochianis deferantur.

J probsm i

Gutier, Capon. qq. lib. 2, c. 21. 0. 4f. ab(trahen-

do t

o autem à confuetudine magis communites

w od

fentiunt DD. de jure obligari Parochianos, ut

nnofaENkm

in horrrea Parochi Decimas deferant , fuisetiam

epero

"m cmfu:::

propriis fumptibusper text. & Gloff, z c. r

deinge

Riec-

timini. 6 g. 16. q. r. Gutier. d. l. m.43.

seinz

cius Zà Prax£ atrea p. 2, Refol. 244. 3 Simfü-t f

, t

cus fueritin mora folvendi, quando tenebatur

pl

folvere,, & Parochus paratus erataccipete , inte-

um 8^

tim Decimz pereant, hic interitus ad rufticum

"

t Dun

fpectat, fecus fi voluiffet (olvere; & Parochus

ml

noluiffetacceptare : mora enim fua ctiülibetnoe

cere debet. «, mora de R. T. in &. Si tamen Pa-

yanar o F»A"ji

focbus pofteà voluiffet accepiare & rufticus non

g

j foturuty ü

dederit, attenditurpofterior mora, £. z/ad. de

eric. E$ commod. vei $end, Cloff. m cap. cum

g

1

1

j

Bomines 7- in9. frutlibus colicttis, b. £. Panorm,

í anmrm

xnmlo Demrþ

gsbid. eum 7.

»cf*'/ïn'

[(C

Queritur IX. An Decimz non folutz fe- , 4

(

lyr (

quantur poffefforem prxdii ?* pone , quód ven-

v:l'

ditor przdiilongo tempore non folverit Deci-

i

kp

q';u

g

mas; uunquid Parochus poffit illas Deciras nom

folutas ab emptore petere ? & Afhrmativé,

qi il l

)9

li

y

átatamen , ut emptor fuim regreffum ad come

]

Pcniäïäon

em damni propter evidias Decimas

jl ij

cohtrà venditorem habeer. Ratio defumitur ex

nE- il

l. Imperatores 7. de Pablician.t$ L. pradiu. 34.

)szm li

hüxm

jf- dc juve fifci ubi s ce veétigalibus & tributis

( wdz,;tj

n

cgrAücumm c& , et ad eaetiam preterititem

936

475

Pars IV. CaputI. $. T.

ris folvenda poffeffores prediorum. convenin

fotrem Y

poflint, eo quod ipfa przdia potius, quàm pet-

gf foren

Íonz obligentur.

Unde re&tiffime argumen-

| forquegtr

tum ad Decimas deduci poteft, tum quod De«

Mft , & frw

cimz (quz etiam £ributa egentéum animarum

ttaeum ad

dicuntur, c, Deciga 66. 16. q. r. & ante om-

; teadlole

nia tributa propter prarogativam dominii Ge»

preüeg

fieralis perfolvendz funt c. czz morz fit. 33. P. t.)

Verü Ti

magis àpredio, quàm. perfona debeantur, fi-

futtt Hen

cut eá de causá etiam Judai Decimas praediales

| Loelug u

folvere debent, c. Ze Terris. 1. ubi Gloff. z» P.

l'ïf fall ,rgf,;//ä

perfoloendas, b. t. && habens predia in alia Pa-

n'..um) QFIO

rochia, quàm ubi percipit Sacramenta, inilla

0;&:& Veto d

nbi eadem przdia fita funt, Decimas dare de-

Ctagturt olm

bet, utfuüpra q. 1. di&um ; tum quod Decima

ral.'.l.) tiot

fint onts reale, quod in quemcunque poffeffo-

|trfen f

rem tranfit, atque fi extent utili vindicatoria

| (nag obl

X 7(pravià f actione 24 exbibendum velcommu-

ljl

4 r.-oä;';ä"e

ni difidumdo, íi à veliquis fru&tibus feparatae

Aïï&menh:

noníint) autfi non extent , utili condictione

n

ex d. 1. Imperatores. junGt. c. 1. de nof£ oper.,

Wttem

Y

-"ub

"

À

|

nunc. peti pofüint. c«eoderamine. 2 3. ubi Gloff,

fiorg

7 N

hi

in V. Vindicent. 19. 4- 1. C. pajioralk. & c. cim

lt *1 gfan

4l pr

eon fit. x À. t. atque hancfententiam cum mul-

| "

: gfuis feg

tis antiquis tradit Panor. Zz c. cirm bonints. 7«

l

DIRR

(

B. t. 1. 6. Riccius p. 2. Refol. y 7. Rebuf. de De«

Hnujp.

j

fift

££. q- 9. 9. g. ubi & aliud notabilereferunt ex

dr Üntrj,

Fed. de Senis, Corfif. $1. . 2. Si Paroch. vel Ece

u

ag

£lefia propter Decimas malit venditorem con-

m pnr

) 4

venire , quàm novum emptorem , qui forté

ii

"

Propter potentiam fuam eft difficilis conventio-

'tbí

(

(

j i

)L

B$ , hoc effe ei concedendum, neid, quodin

" " 5

Yo-

l

"

-

"

- DeDecimáis. -

od

i ;ä*'ïöf.e"; Eeclefix eft introductum , uüt noviim

yu,qm* .poffefforem convenire poffit, in ejus odium ree

fimapm" torqueatur, dum: enim venditor przdium. pof-

quöd p

edit, & fructus integrospercepit , nata eft con-

,tim

]

i n

w " traeum actio perfonalis, feu conditio ex Cano-

, katit

'ne ad folvendas deciimas, qux per vend

jtioncm*

"T

ub pradiiexfpiráffe non vidctur.

:

Mil 1:033'

M

Verüm qua hzc hactenus

dicta funt non ad-

quttit Henr. Canif. de Deczm. cap. 4. & Hent.

TO

]

E

J z

oefius eodem tíit.num.2 g. camQue intertrzóut

7ul

L

h- five fetligalia & inter deczmuas difterentiam cone

int, qtiód onere tributorum ipfa przdia ,.

vdiaindiat ftitt

jl onere vero decimarum ipfi tantüm fru&tus affi-

xareit

yeins d

k ciantur! quaratione , jiquiunt; fi przdia eloca-

p

s tàünr, nondomini przdiorum , fed conducto-

qbdD

j ses feu fru&

um perceptores ad folvendas de-

| cunqile ,

: ii D

Q

cimas obligantur. c. délect . $. « 4 mobis. 24. 5

"m

gmk — &. Ptla obl de Det.

dyg f

— Attámen hac contrarià opinione Canifii , &

(

df

u-

Zo&fii non obftante , ( cüi fuam relinquo pro-

-—

;j babilitatem) videtur mihi prior fententia Pa-

LA norm, Ricc & aliorum cc. LL. optimé ex ju-

jine 1j

ze defendi poffe , pro favore nimitum Ecclefie ,

(f ;ræ*i-f* qu&-aliàs regulariter privi

legia fifci & Reipubl.

licabilis. Ever.

jf

l

, pardcipar, quoties cafus eft app

T.

i yi

']

- dn Top. 4 ffto ad Ecclefuam , Lauret. de Franch,

i

!]

71

u de Controf, regul, p. 2. q. 96. & ibidem Paf-

H

yolt

ä

j I

qual. n Ad.

dir.ndubitatum autem eft fifci pri-

sPoc

vile

lim, ut novos p

offeffores ob non foluta

d

qdton

fit

tributaconvenire pofüit

-d. L-]þrldl!ffu ;5-'427141

gtl 1

m

ii

'

ve fífci. 69 L. Imperatores. de Vettzg, L. 2. C.

?

jl (

ii

argu-

j

fiue ;gcnjiz , & & tanto magis procedat

^

pien-

'116

Z

W.

47$

Pars IV.. Caput I, $. T.

mentum Z ff/Ca ad Ecclefíam , cim Decimz mae

prefimm.

gis quàm tributa privilegiatz fint, & ante hxe

! tiotte tafci

$ perfolvi debeant. Z. c. c&v »on . fit P. £. Parum,

| qidinma

veró convincit illa affignata inter tributa &

| fequentiur

decimas differentia , quia hoc ipfum eft in qux-

fut prædim

ftione, an ob decimas pracisé tantüm ipfi frue

) titste et

G&us, velpotiis predia propter fructus; quatee

5j tlqua

nus decimales, obligata funt; prout etiam £zzbue

hi As

ta frutiuum impendia funt, utait J. C. in L. nte

Deinde]

que ff'ipendium. v3. ff. de Impenf. iz reb. dotals

IMMI) (

&per«s & Lóramimponuntur juxta proportio«

lg

nem redituum five fructum bonorum.

Ro»

| fbj Qümy:

land. à valle. 1. Cozf 66..5.rg.

LX

|

Nec.eft bona illatio, conductores predio-

j m n n

£um tenentur ad folvendas decimas , ergoó ipfa

| efng il

pradia non funt obligata. /Imo redit hic ite-

| Mf s

rum pulchré argumentumà tributis ad decimas.

ä VOf predi

Nam per text. notab. cnm expofitione Gottoft.

hd7

dn. L. obfiffere. 10. C. de dnnon. E5 tribur. etiam

RI

tributa à colonis & emphyteutis folvuntur jundte

l

| r alitnol

L. 2. Cod.de Ture Empbyteut. & fiifti revoluto.

R&QS a(k'wl., i

annifpatio iritra 6. menfes non folverint tribut4

|

! 1

[j u:menï

domini przdiorum convenivntur. . Et non jn*

jam fum fa&

congrué dici poteft, dominum in effectu per

1 .Fz:';'!ïïet di

colonum folvere decirmmas, utpote cui illud onus

£

70 fam

n

decimarum in füa penfione decedit, & tantó mi«

lts d

Utl

niis à colono accipit-

al

itilra

Siinftes, tributa folvenda etiam data fterili-

t 19€um l

tate, decimas veró non nifi enatis fru&tibus,

8O v

ideó patere ; quod illa przcisé przdiis , iftz fru-

L

Cibusadhzerent. . ex hacinftantia non plus

eontus

€vinci, quàm guöd tributa funpliciter fint

pv

??

De Deeipis.

47*X9

.

m Deonen

prediorum , decimz verb füb implicita. condi-

, a

tione ndfciturorum fructuum : prxterquam.»

( D

quód in magna fterilirate , ubertate priorum vel

ner t

fequentium annorum aut aliorum bonorum.,

|

lim d

few przdiorum non compenfabili , faltem de

s

zquitate etiam tributorum remifio facienda.o

frodus qw

fit, tanquam ceffante caufa. arg. L. 1. C. de Ome

gi agro.deferto.

qit ctia[n"iïf'

at C t

Deinde Decimat:o valdé fimilis eft exactioni

]

) i

dimrionée , quz de frugibus dabatur , tefte Gotto-

fred.. aZ rvabric. C. de Annon. & tamen hanc

ia ao

norsm

tributis comparari vix dubium effe poteft ex ra-

brica. E5 t.t. C. de H nnonis $ tributis, & qui-

;u&om ?"ü

dem in fpecie ad propoíitum noftrum, quod

somáby m IP

antione à defuncto debitz non praftentur à co-

r

hxredibus pro portione hereditaria , fed à pof-

yno d

jj d9

feffore prediorum frugiferorum , decifum eftin

L. 2. C. jam 41. dico, 4 defuntlo debita , quod

gligont W'

exinde íatis apparet, quia ibi Imper. loquitur

t

de zre alieno & iis , qux hxredes quatenus h-

st

redesadeóq; ex perfona defuntti (olvere debent;

T u

de f'atura enim znnona » ubi przdiahzreditaria

n[oïvefï"""yi

jam funt fa&a. proprium Patrimonium heredis ,

tf

E

non fuiffet dubitandiratio.

[

g

ym i

ott qu )HU

i

Addo tamen , cüm hzc argumentatio à fri-ïg

buti: ad Decimas præcipuäfavore Ecclefix &

-cedlt;&wmn

ob admini&trazionem Divinorum procedat , ei-

"

dem locum haud fore, fi Decimatio competat

epdr

lt

mäibw ]

laico , vel Clerico ex titulo patrimoniali

j

l

vel fingulatis privilegii,

qq!

T

a i

fy

,Phcmr

m

& Il

48o

Pari IF.. Caput L. $. 11.—

1 u fudi

t 5.1 IIO :

1j Miaj

If, Probil

ua*Fumlammtoalz'z':præter 'Pdhä*'

- bro

chum us decimandi co

T. llapr.

- tere po[jt ?

i-nfcu

SUMMARIKXÉA.

Ij, . Ex t

£ Éeclefiaffici Zcqyirum* Decimias ex þriäif:gz'ai

[

£ncorporatione,pr&fériptione,5 domatione

, 015/1!;;,

lezcorum.

1

(rum?

D.

a. DOuidrequimatur ad pr.efc'rz'ptïanem Decima-

$, 7W17:,

totfed ;

3. Laici quamfus fínt. incapaces. Decimarium»,

polfunt iamen aliquot modis eas babere,

M mecripl

^ 3y

4.. Prefcriptione etiam immemeriali mon poteff

laicus $us direttum decimandi acquérere,

22 Difiy,

f. Neque etiam confüctudine general? alituqu

:

hi p

lotz.

- (umarum faarum.

[ïllzgyz

6. Laicimulti babent Deciyas cum periculo ani-

m

7. Ex temporis immemorialitate prefumitur

Tüchtg

omni meliori modo pro Decimis laicerum.

Ji

* Jute dlig

Randi d

ü

£. Quid inter(it an Lascta prefcripferit Bect-

mas , Pélantantümex pm/umpzjom- relins

d | cü&mï&ïcos.

l

mm Yet

quatur p psj']z,f'z*'ane ?

9. Prefumptiones r f[an:,q!iäniäqz eliduntur.

Per ïnCOI' n

I06. Ex immemorialitete mosm orztit

Wt

Y pmþqnpfig

Cïmomc.

uris $ de Pure.

Y D

M

K0. LImmemorialitas etia tunte

7 afzzando—ma

ntp.

conflat de initio poffe(Fonis , licót conffet

1 C&æ) qu

am

m

4e coztrarzo.

Onaf

nnoi

finfià

Onafe

42. n tempts immemoriale debtat 1o0. 4

excedere.

Wlfgpræ/

Ifo) ü l

Fj« Negatifa froäatuf./

HA

2

M

f' 4 244'

De Decmm.

1

l

451

14« Qualiter probetur immemoarialitas,

1j.

Notabili liitatio in caufa Decimarím. -

I6.

ProbibitioConceil.Later.poteff coz, /f.etua 27

prmr li

abrogari.

il WMP"

47.

Illa probibitio Pidetur tantim pracedere in

infeudatione perpetua.

IÀ

àg.

Ex :onþætudmc poteff &alere , ut us lai-

*

€us jus utile im alium alzenet.

!prfp W

29.

m WW

Oblzz atzo pnz'/?;z?zdz JferBatia jezmplm 3 ö'

cAnonem Empbyteut:cum poteft. preféribi.

(ni

ao. fus utile potefl quiaem pre, (erzbzcontra lai-

rrtm D

; Duimant ä&

cos fed non tontra Ecclefiam.

"ar Praferiptio nonprocedit contra pro/:zäztzc-

MT hd

nen Juris publicz.

WM"WW u

J

22. Dzjfkrentm ) CU TAgiAves Erclef & immobi.

máni 451("

' [IIW/[ 4)5-

les praferibi pa] Wmt, qudm us wiile de-

cimandi.

(f L /M

Uamvis regulariter omnes Decimz ad Pa-

e

"WPW W/M

rochum fpe&are ceniea»ntvr fant taren

j p

Q

. de Jure aliqui. modi proditi, qu:buc jus deei4 .

Decm g

mandi ad alios non folüm Ecciehafücos, fed

r.tf'ï r[ n

etiam laicos transferri poteft.

WWP j

Enim vero bcclef afhici ex Priviiegio Papah, t

per incor pordnonem Pdl CChI"&"" [29: Monupc..n,s

ht

Y L

,;/7

aut Canonicatibus factam ; & per pratcriptio-

0"'*1

M*

nem Decimas acqmrum:

ltem La.c!, quijue

fté habent Decimas $ poffunt cas alicim alterj Ec-

ff

"m

maxime Vero Cui-

n

(j

T

clefiz, quàm fuz Parochiali ,

7 (lm

dam Monafterio folius Epifcopi accedente con-

féníu donare. £: cum Apoj?am;:. 7. de bis , qua

p-

r d

i [07»

ffunt d Pral,

Dico, fi Laici ;u/?e haocant decm.as x ak;is

OMAN. PAROCH.

enim

d

]

at

Pars V. Caput L. $.T.

j

enim donatio àlaico ne quidem prafumptionie

Afis um

titulum parit ; €. ddwrm £bisPanorm. . £ quod

tàmen limitat Rebuf. tra&. de Dec. €.13. n. 93-

- bitir, qu

; m hoben

ut illi quireceperunt decimas à manibus laico-

! Timb, De

rum , quamdiu vivunt prafcribere nequeant ;

fecüs vero eorum fucceffores in bona fide exi-

Quod ( aus

&m Ecdlefi

ftentes, faltem tempore immemoriali , neque

ä

fucceffori in dignitate nocet mala fides antecef-

préftriptio

j Doff prof

foris, quia non ab ipfo, fed à fuperioris inftitu«

tione caufam habet.

Gloff. fing. z c. cura. in

| A05 copt;

fn. de fure Patron. qux Gloffa generaliter Ios

QU pratum

MS 10, j

quitur de prafcriptione ; nec requirit immemoe

tl 3f

»ialem , & plané videtur quod.pfe titulus fuce

ceffionisin beneficio vel dignitate, ex quo Prze

V uïiïadeü, ne

latus vel beneficiatus etiam plerumique fub ju-

Ti

| * fa'm,ql ,

ramento ( quodin confirmatione feu inveftitu-

w Laici qujdm

zapraftat) tenetur dcfendere & confervare ju-

ra füz Ecclefiz ; ficut eft juftus titulus ad pof-

MUb i

tl

fef&onem taliurn deciarum ( fuppofito; quod

aliunde nefciat vitiofum ) ro fao adipifcendam.

Cï pïdfcrjpt' |

velretinendam , ita etiam ad prafcriptionem or-

mlS, th

dinarii temporis 4o. annorum Zexf. zot, i8 L

J (!U'ïrug PQKU

j Valtm ad

fn. f- pro fuo.

Circa prafcriptionem Decim

arum norahdum

- | C

eft, quod allegans prefcripionem contra Pa-

| Rtürori ;

n

lüpf.

xochutn debeat vel tcmpus immemoriale, vel

[ mfü

faltem 4o. Annorum cum titulo probare ; pro-

* Ante

pterprafümptionem Juris, qua militat pro Paro-

lit ldl |

cho & cotitra prefcribentem , cap. 1. de pr&-

L Du

rzpt. in 4. justl. c. 2, de Refést. f)el; Ydem di-

| Etima

Dd ab

ä tfl!fim

cendum circa l'arochias Monafteriis :lfnoijurc

dCj

m

U u

"incorporatas, ita ut-Decima eapum non. nifi 40.

lg

anxnis

mljg) F

ii

IH'

' -De becz'mi;. '

483

ypraii

i

;

annis cum titulo contrd'Monaflertum ;»pr'æ!'c/ri'—

mm, 6, f. fih

) 61j

bantur , quia per incorporationem, Monafte- -

manibr at

rim haberur loco Parochi, Decif&o Rotz apud

- "Tamb. Dewure ALb. tom. 5. dec 120, sutm. xr.

jbee g

Tl

. Quod fiautem prafcriptio allegetur contra ali- .

am Ecclefiam, cui tantüim ex privilegio veletiam

emona, Y

prafcriptione Decime competebant , fufficiet

juids t

poffe probare poffeffionem bona fide per 4e.

p i

annos continuatam 4. c. . imó contra Cleri«

, i m

.

,

[

cum privatum vel Laicum 10. anni inter pra-

/gcnerz!irfr

viricimmet

fentes & 2o. inter abfentes cum titulo, & fine

titulo 3c. füfficient , quia hic nec prefumpro

j qiisi

Jurisadeft, nec favor Ecclefi

& , ob queat qia-

Q 9 qp ü

drag

C

enariaprafcriptiorequiratur; — Per. Rebuf.

nqt D

l Decim.q. 13. m. 160.

P

a

, .Laid quidem de Jure omnes fünt inc

]

apaces

r

Dote

[*C

Juris decimandi tanquàm fpirituales & pro

!. iES

«s f

fpirituale Minifterium competentis, c. cau/a

272 7:

f ',)0510) q

L2

de. prefcript. ) c. quamis. 17. h. t. Nübilori-

'u,',z&x?'l(iïen '

nüs, L ex privilegio Papali Jus decimandi ac-

r M

quirere poffunt : quia non excedit vires Papa,

x

t

xt' W, n

Xaicum ad Jus fpirituale habilitare, & fecundüm

..quid Clericis zquiparáre , ficut defacto ad. Tus

" mmn;'fä

patronatüs ;

qxibdfpi;ituale eft ; omiie Lai»c*i hd

z;

. bilitati funt,

yient a

[

nmegzofiiïfi

II Ante Conciliam Lat. quod. prosabiliter

Aff

- -fuit habitum Anno falutis 1175. vid. Henric,

a

Canif. Je Decim. cap. 13. . . Laici poterant Jus

i

LT

decimandi ab Ecclefia in feudum vel Emphj-

x

; fime

À

3.

M

! '-tet/ilïm accpeéve, quiatunc tancüm acqvirebant -

wi

( p

Jus utile & ten:porale , non dire&ue. & fpiri-

fi

h

j 1

Concil, Lat. id pfohibi-

tualä » p äi&tluxu vere.

2

m

nm

-

4

4$4

xk Pars IV.. Caput T. $. U.

]

—

tum eft c. r. diff. 16. quy . Sitamen alicujus Ma-

d vim

ores ante Concilium Decimas in fendum ac-

| u i

cepiffent, is etiamnum hodie eas re&te retine-

-NICT

ve poffez , arg. cap. 2. $. fané de Detim. in6.

(4 di&um, [

IH. Per contractum locationis aut ufufru-

tüm , qui

&usetiam Laici decimas habere poffunt, quia

fialis Deci

tunc nibil de dominio Turis fpiritualis in illos ,

Wnmémori

fed tahtum commoditas quxdam percipiendi

defediu W

Don datyyj

Decimas, non tanquam Ii'b?, fed Parocho debi-

tas transfertur.

Simiitg.

x funt merä profanz

TC n

IV. Quaxdam decim

ts e )

& Laitales, quas olim Domini fuis przdiis , de-

inde (ubditis in ufum£ru&tum , feudum vel Em-

lmprimis h«

atcinee

phyreuti

m datas tanquam locotributi, penfio-

nis annue ve

s

j

Minitrg

] Canonisimponebant. Cregor.

|

"Tholos.zz Syetagm. 7uris lib. 2. €. 20. quO

j

T.

étiam referri poffe videtur illa portio vini; QU& |idos

vineis, prefercim in Auftria exi-

ex quibusdam'

1 "i Ditini |

gitur, & vulgo 23

egixe dt ;zgpell'atur:

| t tll

ofi de certo ali-

V. Laici conve:t. feu relisi

; itterinten

£ E6

Lpsl

vites Mellitenfes, Teu-

'1 Wïmmü)!

quo ordine, uti fun

tonici, &c. decimas

quoque pofhdere poffunt,

— Paulbinfeüv

J

Candis

$.

de Prif. Panorm. n c. quamP. 17. 5.0.-

Preftriptioze autem eti

àm imm emoriali ex«

É 4 endmdi El,

communi DD. opinione laicus Decimas , quoad

!u

a Wlonis) [ad

titulum dominii dreff acquirere non petett»

fine qua non cur-

1 tf

quia eft incapax pofleilionis,

tit prafcriptio czp

- Cauf a.

7. de Pr efir. ua-

/] " Crcliin

de non obftat, quod à quibusdam in, coritra-

1 N ciunttam.

jum opp,onitur : vide

licet. Qgidquid pcr/pria

| Pt

, id ediam g:efüf 'per

?ilegi um acquirs pote&

t Ereot, )

praferiptionem immemqriali;m " quf'

cgn[ïac:

«! mmp

-

P

De Decimi.

su n'

455

habere vim privilegii, per tex. &,Glofl".; 2n C

"ETU

f'per. quibusdam-^de V. S. atqui Jus deciman-

infudné

g d

di Laicus per Privilegium acquirere poteft, ut

dictum , ergo , &c. nam negandum eft (uppo-

! dg thim:]l'?f Ü

fitum , quód ex perfona Laici detur imnmemo-

onis a df

g pl

rialis Decimarum prafícriptio ; datur quidem,

immemorialis Zetezto , qux facti eft, fcd ex

yrtids ig ip:æ:

defe&u poffeffionis & proptér Juris refiftentiam;

dim p*

N

a haodn

non datur immemorialispre/triptzo.

$

Similiter nec confuetudine generali alicujus

Provinciz intreducipote(t, ut Laicipaflim De-

[ meaï

cimas Jure Dominii dire&ifibi vindicent, quia

fuisyï?l&&ïjf

imprimis hxc confuetudo foret irrationabilis ,

fdum x'ee;f

ut Laici fineomnicaufaidhabeant, quod DEO

p bt

L

& Miniftris ejus in recognitionem univerfalis

yju. U

Dominii, & propter fpiritualeslabores debetur ;

l. o (

n

deinde hzc confüetudo damniá&caret Ecclefias,;

|

p

eas Decimis privando, meritó proinde invali-

l(

À

fn n

Auäri&ö

data intelligeretur. i& c. i. de Confaetud.. No-

n

r

tanter autem hactenis loquor de Jure dzreco

j

D

decimandi, nam quid dicendum fit de Jure utili,

;j

J

f

paulo inferiüs ad finem hujus $. exponam.

qpuit

Grandis igitur. eft difficultas quomodo de-

2

120

fendendi fint Laici, qui pafbm in noftris par-

tibus Decimas non ex citulo ufüsfru&üs , vello-

u

cationis, fed Jure proprietatis fibi vindicant,

j

en

nec PrivilegiumPapale, nec infeudationem an-

e

)

u

J "

te Concilium Lat, factam oftendere poffünt,

,þF

0 (

neíciunttamen quo Jure vel citulo Priæitüs aC-

U*

Qul

ceperint ?

nv

( [yf

j

Vereor, ne multiLaiciccum animarum fua-

rf

rum Pejiculo Decimas de

tineant. Jux, £. ip eap.

1

j

prebie

W

416

Pars IV. Cuput Y. $. Tf.

probibenus, b.t. quando experientiá conftat, 3

hiihod

tempore , quohzrefes ordinem & tranquillita-

fnàtüty g

tem Ecclefiz turbárunt;, eó temeritatis perven-

(ue deiné

tum effe , quód prafertim Patroni & Advocati

tionem at

Ecclefiarum jura & reditusEcclefiafticos, quafi

at M

liberé.in fuam utilitatem convertant , Parochos

frigt.in.

& Beneficiatosetiam non requifitó Epifcopó , &

qu& ,

nefcio, quibuscum illicitis pa&tis inftituant, dee

Giltn, 7

&ituántque. Quare optandum foret magnopee

".51 inqui

re, utquidam Laici falrem opulentiores ad eli-

121 de t

gendam viamtutiorem, & exonerandam fuam,

tuàt rofe

aut fuornm Majorum .confcientiam induci pof-

tfors & )

fent ; ut Decimas aliáque Jura Ecclefüs Paro-

Jiceddee

chialibusreftituerent, Verüm quiaprxdictiex-

CTip', t

ceffus non funt de ommibus Laicis prfumendi,

Bonconfra

& fatis colligitur ex Jure & DD. olim non fuif-

VO xcQur m

fc infrequens , quód Laicis vel ob merita fua i

10 afnomm

g.

Vi

eGam, velobipfusEcclefiz utilitatem De-

Dottrit j

cim» vel ex priviliegio aut per contractum feti«

m ettm t

dalem concederentur: idcirco in propofita quae

Tümento

ftione duoscafus principales diftinguo.

tl inteny

I. AnLaici habeant decimas à tanto tempo-

Vetufias

€e, ut nec de z»itío nec de:xoztra? o conftet?

. . An habeant Decimas à tanto tempore,

lm aue.

ut de z»it/o poffeffionis quidem non conftet;

"ii

conítet autez de contzario , v. g. ex libris anti

deflä i tot

is velinftrumentisauthenticis,ex quibus often-

Onä, Eli

qu

itur, quod Decimz ante annos roo, vel 200.

Qu

ï?ndi Ea

adhuc pleno Jatepenes Ecclefiam fuere.

fitàin m

Quod attinet ad primnm cafum, dico; quam-

Upentrr

vis Laicus Decimas pra(cribere etiam tempore

en hxc

mcmoridi noa poífit, operatue tam

immc-

Wi ;

l

De Decimis.

437

ent d

ünn';gmbdalitas temporis, quód ex ea prafu-

l r

matury anteceffores Laicos omni meliori modo

yriats p

five deinde per privilegium ; five per infeuda-

fon'[ M Adï«)(;

tionem ante Concil. Lat. decimas acquifiviffe.

dsfior

aarga c. fuper quibusdam , de V.S. c.r. de pra-

féript. in 6 . L. boc fure. $. du&i us aqua ff de dq.

yan t

jro lo

quet.E£ efliu. — Pulchré ad propofitum loquitue

s nf ^

Gilken. de préfcrzpt.p. 3. 6 8. . 23 Quam-

vis, inquit 10o. imb 1000. annorum poffeffio

vforet gt

yentiorts d

ubi de.non jufto primordio conftat, non mi-

g

anuat poffeffionis caufam , cüm in perfona pot-

fefforis & Majorum & Authorum.ipfius tale;

m u p

Jus coalefcere non potuerit c. cauam, de pra-

, Kl ,æ

p

féript. tamen ex quo.de hujusmodi exordio

mnoncon(tat, & talis res fit; qua ex caufa Lai-

3di f

n

to acquiri poffit , exiftimandum eft, quod cüm

)Dt Oüm n(ïqf,'f

'

tot annorum intervalló nemo ip(i quæ&ionem

TS

f 1

j

moverit, juftam quoqueiniti rationem . fuiffe.

Cüm enim tam varii fint cafüs, ex. quibus in-

m

ia

firumenta intercidere , velinterverti poffint ; vi-

TA

del. incendium, furtum, injuria concerpentinm;

agüigguo.

vetuftas ipfa omnia paulatim hauriens, inirn i«

soidt

tas memorix ignorantium , quo loco quid po-

jl

L cor.i::i!

fitum aut-conditum, fducia fui Juris ex tan.,

jmmnt

em m

n'

DL

longa & in concuffa poffeffione: non debet Ec-

i

clefiain tot humanz conditionis cafibus occa-

nf

fion&, aliquem ex inopinato à cafu fuo Tureaver-

[$)CX qu

0ui

n

tendi accupari, cujusforté Majores propter op-

g

tima in Ecclefiam merita decimas quafi pro re«

f

nf

compenfatione acquifiverunt, quo etiam refecni

zrum, JJCOJ

p

i

offunt quainfra ss 15. dicentur,

r at "

y

$ed, inquies, quid intereft, an Laicus pre-

tl

jl

r

i

498

Pars IV. Caput f. $. II.

fcripferit Decimas; velan in illarum poffeffio-

pulyrio

ne & perceptione relinquatur ? && differentiam

Lic, lt

jam fatis infinuatam effe ; fi enim ponatur Lai-

&d Dd

cum przícripfiffe Decimas ; acquifivit Domi-

f

nium juris; & id retinebit, tametfi aliquando

puftrone

poft completam przfcriptionem emergat titu-

Wi prafi

lus& initium inhabile, quia impofterum non

f'sprate

ampliüs poffidet Decimas ex primo illo titulo;

fed ex Jure preícriptionis. Sin autem Laicus

Mtty pra

firbis &

tantüm ex prafimptione boni tituli quz oritut

4 C 1 d

ex immemorialitate temporis relinquatur in pof-

I ii;!(g. reji

feflione, privabitur hac poffeffione , fi per Pa-

fimtonten

rochum de vitiofo initio convictus fuerit. Fe-

QUi df

lin. Z2 c. accedentes. n.6. €$ in c. cum ex offi-

Qumton :

€H- n. 13. de Prafiript. "Non obftat quod dicit

L

Vafquez 2Juff. Contvof. p. 1. lib. 2. c« gr. t 12

1 . licétconftet . de uno titulo inhabili , ni-

Mif i q

Ut c

hilominis ex diuturnitate tempotrisde alio me-

QO Tineri

liori ex poftfacto üxperveniergre prafumendunmt

m g

elis : eo quod ex antiquitate temporis-fa&um

Vs d

non tantum unum , fed etiam plura, fi neceffa-

h, t

riaint, przfumantur. Non obflat, inquam:

£f Car

utut enim hoc forté procedat in aliis caufis, in

ntny, )

quibus Succeffores faltem mediati in bona fide

X It ajg,

exittentes per longiffimum tempus prafcribere

poflint, tametfi anteceffores eorum fuerint in

UBehdet o

thala fide. Fachin. ££. g. Costrof. cAp. 37. Verf.

tle ) quin

UERttpof

eec obffant, Covat. de Prefcript. p. 2:$. 9. . 7-

Qu E

feciis tamen eft in caufa decimarum, in qua

äntecefrores

nulla prafcriptio Laieum juvare poteft.

Pro-

d lbear

ptereà quando parochus probat vitiofum ini-

fig 10 £O

'i"f" polieflionis, habet triplicem fortiffimam

pre-

Vi tj

]

De Decimis.

"]

m pf

prsfumptionem pro fe, unam ex ineapacitate

difernsat

Laici, alteram ex jufeipfo, quoomnes decimz

ponA'rL

ad Parochum fpectare cenfentur. c. 2. de vefftt..

afivit Done

Í

jol. fertiam ex demonftratione vitiofi initii m

f

2

[

xqwnä-e

poffeffione Laici: dum contra Laicus folain &

g tiie

unam prefumptionem ex immemorialitate tem-

ofienum v

porispratendere poteft : notorium eft autem,

yo il t

unam prafumptionem aliis prefumptionibüs

autem Lat

pluribüs & fortioribós penitüs elidi ac enervaris

arg. c. in neffra 4. de proiurat, L. digus. 7. de

ilique n

quat"lnpf)*

Jn intcg. ref i. $ Neque verum eft; quodqui- 9

p hgt

damcontendunt, ex immemorialitate temporis

gfuent, *

oriri prxfumptionem Juris & de Jure, contta

o

VTA

t

quam non admittatur probatio in contrarium ;

fa ii

etenim nulla eft prxfumptio Juris & de Jure 4

u of

)

tifi qux exprefse inaliquo Canone vel lege con-

i

!

tineatur , quod de immemorialitate tempotis

j jj

]j Ti

sdc

l

[

nonreperimus , eámque ob Caufam contra pro-

ri:

ff

batam immemorialitatem admittendas efle pro-

PI'Z

if ()ïïS

bationes de vitiofo initio re&té docent Arnold.

Rath. trat, de ufucap. c. $. affert. 47.n.2. & 3.

i, 1069

Henr. Canif. de Decimis. cap. p. in fin. Fachin.

bügz , i

ll

Controb. lib. g. cap. 33-

p

In altero cafu principali potimma diHikcultaS M«

yi i

dependet ab eo , an dicatur tempus inmemo-

TU d

hyerit

D

riale, quando quidem non conítat quo znitze:

r

i^

caperit poffeffio , conftat autem de coztrarzo ;

f

A

2'.9.';",' ,

quod fcil.ante tot & tot annos necdum apud

, J

anteceffores moderni po(ï'efforis fuerit. Namfi

r

u

dici debeattempus immemoriale , de cujus ini-

PO*CHV

OMU Iu

tio non conftat , habebit Laicus przfumptionem

o

t

Juiis cx immemorialitate temporis pro fe; & re-

E

4

1]

Ffd'

430

Parc IV. Coput I. $. II.

ligquendus eritin poffeffione decimarum , ufqu.e

dum .Parochus vitiofum initium oftendas.

Li

: M

cét. enim non defint , qui cum Hoft. z» c. cum

dj as

Unmemor

"dpoffolica. b. t. n. 1. & Canifio de Decim. c. 15.

fontiartin

7U. 9. putent; non fufficere immemorialitatem

Nora (

temporis, contraria tamen fententia zquitati

magis convenit, ne quis ob difficultatem pro-

j piio,

- hr nefei

bationis facilé fuo jure privetur, & ne nihilan-

tiquitati temporis tribuatur.

Büutrius & Imola

j pusimma

n d. c- cim Apéffolica, aliique apud Cov. /jb.

ftcedera ?

Affrmot

ar. ref- cap. 17. n. g. cttati. Sané hxc quxftio

ln 4 ,

non tantüm yvix apud aliquem authorem in tet-

sninisreperitur ,. fed àplerisque confunditur ; &

T

nulla inter coztrarzum & initium diftinctio ad-

|| Pt

| Q i

hibetur ut pet Gloff. z c, 1. Z2 $. smemoria. de

prafeript. in 6. Maícard. de probat. Pol. 2. Com-

Qu il

cluf. 1042. imÓ n . cir. expreffà dicitur illa

| «770 fmmem

ieh

d

immemotialis prefcriptio, cwjus contrarii mes

^

foe.*ïf;

IImeriasmwn exifWit,

t Verüm frequentius DD.

Wéqueri

fupponunt.recté dici poffeffionem imrmemo-

lg, bee:

f

!

rialem , quamvis conftet , quod aliquando con-

VX.

tAt

!

Tf

trarium fuerit, dummodo de initio prafentis

poffetlionis non conftet. Cravera. de Antiquit.

i Molimy

gemp. p.a. [otl. abfolut. di/feremtiis. omnium cla-

Ti

Vitepedo.

rilime Molina de 7. 84 7. tradd. z. difh. 76. H. 3

Jfacit tex. in c. fieper quibusdam, de V.S. ibiex

Ut

antioua confuetudine d tempore cu (jus mon extat

t in

ienióra , $ n L. 3- $- ducius aque ff. de dqua

ht

quot. cujus origo niemoriam yxce[fit ,

7ure con-

P-,l[('l'i .60

f ntuti loco babetur,

Doéctoresaurern & textus

?

D

roþabnimf

n

inione conciliari

fupra relati oprimé cum hac o

P

Váiceti

tur, per ilum modum loquendi quo uti-

(Cncamr "

tur

| Pofïclïïo, 5 :

rl

Be Decims;

:

garum, uf

oftendi. li

tue Menoch. de 4rbit. Tud. lib. 2. Chnt. 1. tafa

4j. ».2. Nimirüm quód illud dicatur tempus

Bof n

&mmemoriale , cujus znztii memaria neneft. im

de Duim.t.

&ontrarium,bonus text. Zz c. 1. de Confuct. in .

nemonauttt

Nova eft difputatio , an. fit immemorialisq $

aenóa 20

pofíeífio, quam conftat infra roe. annos cepif-

Xeutatem p!*

fe , neícitur autem, quando ? adeóquean tem-

&nenie

pus immemorjale neceífario debeat 1 oo. annoe

itris & 1*

excedere ?

pl C*

Affirmant Card. zz

c [f dligentz. de præ/i-riþ.

ilac u

Molina. 4. 4ifp. 76. n. 2- Covar. de préfcript.

horem i t

p $3 fa. n. 9. 1 Sediiftorum DD. argu-I5

ontaridin

mentaperpendo, parüm me perfuadent , etenim

yilidh

uod ita inferamt : centenaria praíciptio re«

$ m

quirit titulum. e. ff diIg. im fen. de prefcript.

t;lf Eälllt(:?. wI-

ergo immemorialis, qua titulum non requirit,

sf d

