debet effe Major centenaria , recté negari poteft

f rari!sz/i r

!j

confequentia, quia quodin centenaria requiratuc

titulus, hoc ipfum in fpecialem favorem Eccle-

m n

fiz Romanz conftitutum eít) netam facilé per

:

J

a'iiquünaoföff

praícriptionem damnifcetiir. | nde quod ad-

i nitó Prxïfï:

dit Molina, przfcriptionemimmemorialem effe

n i n'l;/;'.gffä

magis privilegiatam quàm centenariam , verum

j g

eftrefpe&tu praícribentis,non vero refpectu ejus

Jl

þm/,n'

€ontra quem præfcribituf.

m

h?

Quare in hac difficultate ego breviter fic di-p4 —

In

Pa '

"IÀ

cendum aibitror , quodinillis caufis, ia quibus

I^

( aiuf'ha

' 4

d

graícriptio 4o. annorum cum titulo procedit ,

lit

7«7 (/d

probabilius fit; ex nullo Jure evinci, quin etiam

j

um s r

infrà 100. annos ad effectum, quódaliquis non

tU.

gnt o

teneatur probare titulum , detur immemorialis

u)

pofícíio , (i teftes faltem per 40. annos tefte itur

;ucnw

ur

dc

*

ï,:

Pars ÍV. Caput L 6.11.

de vifu ptoprio, quod femper viderint rem im

ufdc iäm |

hoc ftatufuifle , & de cetero non audiverint de.

fificienta

initio : quia tunc fufficienter probatum eft; quod

iaf

origo meyeoriam excefferztproutid folum ad im«

t g, g.

merorialem po(fft ffionem requintur zz c, £. 3.

100. at

$. duilus aque. de aqua quotid. & «ff. & quia

--

Ventes ho

de Jure civili in-praícriptione 3 o. & 40. anno-

produdts

rum abfoluté non requiritur titulus , Z. ffeut; G

Toftten

L. omnes. C. de Praferzpt. 0. eznorum. De Jure

]s u q

vero Canorico per quandam correctionem fis

hat (og

antrodu&tum , urin praferiptione 40. annorum

l

Rl

feqniratur titu

x

is, ubi jus refiftit pre(cribenti,

X n

cap. de Prfeript. im 6. videtnr omnino con-

UOE du

gruum , ut'hzc correctio firicté accipiatur. /eg.

It ht

precipitnus. C. de appell, & non extendatur ad

i quin

eum cafum , quo aliquisper famam & tefles po-

W6zàr w

poteft probare , poffefonem 4o. annos lon-

u

j

!

gius excefliffe , & itaquidem , utinitii memoria

5

fititol

lt 4

oneoxuc

at, quamvisforté 10o. annielaplinon

t

fint

, atque bujus opinionis ( exaliiscamen fun-

lPïQ('C,m mm

damentis) eriam aft Cravetta Ze Ant4. temp.

Dénde;

P. 3 feli- abfolutis differentiss. 2. 2. cüm Glofl,

i DD, t

n c,cám nabis. . centum. de Praféripr. & Alex-

ftuli)

andro apud eundem Crav. z. 4. citato.

i

m

Fünts

)

Interim tamen quia in cauía Decintrarumz

Pïï5?1!5.in ;

non eft locus prvæfumptioni fed folüm ex prz-

Wndojs

Ícriptione proceditur, utjam fzpitis repetitums

t Pb

ideo libenter concefferim , quando conftat pof-

Mp EaA — .

Tl i

fetlionem infrà 100. annos czpiffé , nefcitur au-

tem quando , poffe tamen circumftantias & con-

-

Pt

Jecturas concurrere, ex quibus prafumptio tem-

ii Emphyg

" at

poris antiqui elidatur & pro Parocho ( qui. ali-

utiac

M[-I'II' f ?

-

1'

-

D: Decimíe.'

435

£

ndennt f

ande jatn prafumptionern Juris pro feobünet) -

!

n auchxcnnm

fufficienter probetur, Laicum malam poffiden-

at d u

di caufam habere, nifi de ieammo titulo decue-

idfoluma

tit, . g. ficonftet poffi feffionem multim infra

bintur n f h

ioo. annos c*prfe ; anteceffores Laici fuiffe po-

*

tentes hxreticos

)

fi teftes fupcr nmmemonah

T

produdi varient , &c.

j &40 D

iiii;

Poftremo quzri pote& utrum faltem c:rca;ä

Jus utile decimandi, cujus Laicus non eft in-

r

capax , confuetudo vel præflnpno aliquid ope-

oncc?loncm

ran valeat ?

n 40 am'üw

fic gt ( 156'

x

EK. Cum Canon Lateran. .Concilii , que pro-

— hibetur; ;ne Laici de Decimis infeudentur , not

a o

fit juris naturalis aut Divini, nihil putarem ob-

a

o at

-ftarc, quin per contrariam confuetudinem abe

rogari poflit. srg. c. fim. de Confuet. l. de qui-

aman

I»l

ts , cum feag. ff- de LL. haud enim videtur ir-

TT WE

ytipitirt

raticnabile, quod Laicis Decimz in feudum.,

concedantur cum authorirate Epifcopi,

fi id

j i

1pfowm merita , vel Ecclefizudlitas expofc«t.

emïï'f u

Deinde illam prohibitionem. Concili pluti-I

ni W

ii DD. tantüm dccipiint-de infeudatione per--

jj ^ C"

fetia & in hxredestranfitorià , undecüm corre-

puíi p

ï

&iones Juriumr nen fint extendendz ,-4. praci-

u

f Dä&'mæw

( pimus.in fen.. Cod. de A'fþ:ll. exiftimant , etiam-

M

nüm hodie pofle per Epifcopum aliamve Eccle-

L um t

-fix Prelatum Decimas alicui Laico ex jufta

h

pl

caufa & crim ordinaria Juris- folennitate ad cem-

j

do0

pus vitz, vel aliud longum tempus in feudum

; n

"

(j

vel Emphyteufint concedi, Gloii. & Abb. zn;

utria

dl

ï

V

&. quamis. ele Decismis. Covar. $ar. r:j/' ib r.

"

(€Apeag n j

T

l

u

Xz

3 II

494

Par: IV Caput. . $. &..

dMats,

I8 3.1I. Quamvis inter DD. controverttte

in c. probibemus. b. t. utrüm Jus utleperunum

fs apud

Laicum acquiftum in alium recté alenetur ;

fat, al

4

tutlaudeim

nihilominis per confuetudiriem tales alienatie-

nes convalidari poffe, quia in Jure dubio opti-

Beicriptio

t£nalegum interpres eft confuetudo /. ff de intera

Aui'his,

tis diredt

pretatione $7. de LL. & hinc non dubito, quin

has Decim

multz decima ante Concil. Lat, ab Ecclefiis per

modum feudi vel Emphyteufis feparatz finti,

dndu),

quz etiamnüm hodie apud Laicos manent non

Qtflcatione

quidem femper Jure hzreditario , fed per diver-

fas venditioncs & alienationes boriorum ad eos

ftlisitim [

devolutz. Licétautem Laici, qui hujusmodi de-

Wi n

cimas poflident ,, nulla'pro iis fervitia aut fideli-

t o m

tatem fecundüm naturam Feudorum Ecclefia

Atf a

praítenc, non camen ftatim evincitur , quod ta-

MA

ctsren

Ies Decimz ab initio non fuerint per modum

TC domin

Juris utilis conceffe , nam przftatio fervitiorum

Tt:anni !

& fidelitatis Juramentum non eft fubftantiale,

15 dinricim

fite

fed tantum. natürale contractüs feudalis, unde

Pïünum ;

Nopetitcne

pa&ó & eoníequenter etiam prafcriptione illa

oblisatio tollipoteft, quemadmodum dari few-

RIFQ Df

lum Frincum , in quo nulla fervitia przftantur

& IIf )

& in feudo conceffo Ecclefiz non praftari fideli-

late, poff

tatem , c.z» Eccleftam fidel. nom fac. nemo eft,

N ante C

E9quiignorct : f Itemquod obligationi preftandi

i 46 CQ

annum canosem prafcribi poffit per Emphyteu-

'.lm l'm'; Pom

tam, dicttu: in ferius Zm $. 3. /ub. . 7.Eft ta-

M hCCïQ)h:

men interfeudales & Emphi:euticas profamas

W i,

ac inter Zeczzzas differentia , quod illx pér prz-

? 4 potq

Ícrxptionem pefünt tranfire in' 4Aogéum , . non

lgnq: üfttia J

Vero t« , quia jutis are& decimandi incapax

"ls L^

De Decimn.

t

497

eftLaicus. Sed ais, quid valebit hoc Tus dére -

controratt

Éum apud Ecciefiam , (i Laicusid non recogno-

sl

p at

fcat, nulla pro fe fervitia, £delitatem, Canenem,

aut laudemium przftet ? R. Sicutin aliis rebus

lts aient

prafcriptio contra Ecclefiam admittitur , ita eti-

ue bio

arn in his.

Et unum faltem reperio hujug ju-

vlf t

tis direcü effe&um, quód nimirüim Ecclefiaz

has Decimas à Laico poffeffas contra &ícum.,

' ab Ecïlnïä*.?ï'«

vindicare poífit, fi Laicus fine legitimo hxrede

feparati n

defunctus bona vacantiareliquerit , aut crimen

s at

con&fcatione bonorum dignum commiferit , i

| ed p d

feudis:enim & Emphyteuticis dominio- directo

otorum t &

przjudicari non poteft, ltrum autem $. Pon-

ix'msmoäx 4

tif. pro plenitudine poteftatis fuxz non poffec,

ib auräa':ï»

Eccleíias adverfus przícriptionem Laicorum ea«

ylorm B

T

rl

tenius reftituere , ut Laico in recognitionem di«

Inar

"j

qüb?ff

redi dominii tenerentur. de Decimis poffeffis

j p m

fing:lis annis certam aliquam portionem folve-

d

re, altiorisindaginis eft, & licétid foret equi-

d fuïnfzanm.*f:

tare plenum , ac Ecclefüis utile, vix tamen fine

;fadis

cooperatione Ímperatoris : & Principum terra-

ia

rum pofletin executionem deduci.

molum

n

g. lIL. Hodie ftante prohibitione Concili49

m p

(

Latet. poffe quidem Laicum centra alium Lai-

onp

du

cum ante Concilium infeudatum us utile prx-

7] jf.nem

fcribere , contra Eccleftam autem poft Concili-

p

um non poffe» Vel enim fÍciret poft Concilium.

p

nop licerejhabere Decimas in feudum ab Eccle-

In

[

j 7H

fia velignoraret : Sipriüs , foretin mala fide &e»»

(f

!

d fl

9^ Í; poterius efferin mala fide 4 , (eu in

I

i

ignorantia Juris, qua non poteft acquirere vo«

il

T ) ;

lertibus. L. 7475.7. 9. de jwris üfæcf. £jnor.L.

wa

j j

fnunquam 3t. £n p. ff. de Ufmup.

Seá

u

496

Pars IV. Caput T. $. 1. |

*

Sed ais ; poffe contingere , ut aliquis fciat,

mon licere dare feudum Decimarum Laicis poft

Concilium, &tamen fit in bona fide , fi nimi-

: | !&müte:

güm ipfe & ejusanteceffores tempore immemo-

riali Decimas ex titulo feudi poffederint. &. Si

in hac immemotiali pofísffione non conftet de

ánitio, omni meliori modo przfumendum eííe ,

i

Dttj;

Laici majores forté cx privilegio & difpenfatio-

mefpeciali tale feudum accepiffe: fin autem Pa-

4, J'i'f/,g//;'q/ä

D

rochus docere poffir, quod tantüm per privatas

convenientias inter fuos & Laici anteceffores

) ädï/ Jda

(quamvis Epifcopi authoritate antecedente; ;

| p m?liïij]

feudum datum fit) quaritocunque etiam tem-

l 4' An ha*bm:

2Ipore non erit prafcriptum , T ficut enim pactis

mm) i!

-s

privatorum Juri publico detogari non poteft,

ita nec contraveniri prohibicioni legis commu-

D Q'-fl/f!;äa

nis publicam utilitatem. concernencs per pti-

17

vatofum & particu'arium hominum praícrig-

, P**'/C"f!þli:;

: 22tonem. t Cuinonobi:, quod res tempo-

quir "

ralés Ecclefiz immobiles vel mo»iles pretiofa

]^j

[

j

1

alienari pro^ibitz nihilominus prafcribi poflint.

pU va

Riccius 2» praxi aurea. p.1. ref. 3 :. nam diverfi-

L

tatis ratio eftia, quod res Ecclefiz tempora-

u

: J4nfo l

les ncn prohibeantur abfoluté deven're in ma-

4 d fgfitg

nus Laicorim , fed tantüm fine folennitatibts ;

Í

l

Pï«äftr:;ot

quas curfus temporis ; & bonz fidei poffeffio

nl

|

per 4o. annos continuata füpplerevidetur. Sed

] li E:Z, 4

€irca decimas abfoluta eft prohibitio , ne pet

tlf

viam etiam Juris utilis ad Laicos qui- -

l

jUlisiy

busvis cum folennitatibus

1 li, uFili'fllsn

5raxïsferaþt'ut.-

I

Pian,

457

l

—

| Dt Da'cz'mir.

^

-$. UL

t thUil fcfat,

m La

!

detur Immutiitas ä/blwx—

TM

: Q&;zlä(er

— 4isdecimis.

put jtntm

s. o

l

SUMMARIA.'

pon mn&t[ u

J.

4;2 6 aualiter detur

,

ä&fmzzaita Á fölgcadk-

amondum t

Decimis?

m

4.

Religioff qualiter.

Z

fianet

-Deimarum? C

Je J ure exempti à /b!xtioaff

-

rirati

mpt j

j*

Quarundam [pecialia pribilegia extra core

1 gnteceïïaïä

H

( pusduris, $ qualiter intell

igenda.

amce&entbu

4.

"n babentes Communicationem Prifilegioe

yc n

rum , communicent prieilegium

at

-imn?üi(ii-

j

tatis À folpendis Deczmis ?

s n p

jta, fed.

W^

Confuüetudine etiaum datur immun

il u

regulzzrit&r tantum immemorialis.

mnetts r

j

M

6.

Prafcriptionc etiam Laici immun

gm p

:tatem P

A prtet

quirere poffont.

: :

uU

2*

"u praff ationibus annuis p

reftribi pofit, 4

TR

t

li

quia fit fen[us

L.cum sotzffrmi 5 fín. Cf'r./g-;

m p

prefcript. 30. anuorumt

u

batur immunitas? -

^ !Inmül i

$

Duantotempore prafcri

—

di

zu

J

y. n á rg?it;wtionel)ecimkzr:æm ante cosmpletame

UM

o praferiptionem non excufit confuinpHio bo-

]l

:

l)

jeid

f

54 fidefallay aut triennalis po[fejfto ?

" FO, j

£0. -E:cicfz'a'babetdarhinium in decimis nondum

ji

oyiditf

nc &r

- (Hutis in fui faborem , non Serà in fuiprae

t

cjudictum. -

wcog J

a. Papill

]

us WULuAMTE AUL

faleens manet demi;c;u

mbus

pe

unieyquamdik domisium fibi eft utile,

£4. ;—Clericua minoreumu im benefrcialibus ha

bc-

E

d

[

498

Pars IV. Caput I.. $. I]H.

L?eï P f!l

tur pro majorenne , ut po[frt agere injudi-

eio , non fero ut careat auxilió reffitutio-

im Ml

nis in integrum.

Canones

D

Immunitas per. contratctum poteft. acquiri

| Quos div

gratis , Pelpro alia re [pzritualz.

| Gloff ii

£0,

Conciliatio c. l'atuimus , €4

| Àt, Qu

Irapsatlionibus.

'c. Peniens. de

[ dlefa D«

rj.

"Abbates pof[unt dare confenfum in. aliende

| eliztaif

tionererum Ad fuas Parochias pertinentihk,

41 pol

1.

Quo fénfhs pro re temporali po[ft acquiri im-

Monachin

puesitas ?

(cemis 2

| lm de füi

".

Pauperes am fit immunes 4 fol&endis De»

| l, tétmpor

r

2$.

Quis in caufa Decimarum fit Judex compee

!

ls Cller

fens 2

Ditis v

On defuerunt ex antiquioribus prafertim.,

* gmm,uïd

N

DD. exiftimantes neminem poffe à folus

|

| fi

bisigd f

tone Decimarum eximi, eo moti argumento

| t tenen

. quód Decimz fint JurisDivini & cónfequenter

1 tj

per humanasinventiones non remiffibiles.. Ve-

| nb

ürn

l

l

rüm hanc fententiam cum communiori ita lie

l

ln

i

l

-

mitandam cenfeo , üt exémptio àfolvendis De-

Mi

';J-t. &

cimis dari non poffit, fi peream congrua fuften-

|

*5 Privl

j

tatio Parochorum adimeretur , etenim decimas

| Mrtt ts

^

:

non aliter effe Juris Divini, quàm in quantüm

j

l

|/ liim a

Q

ad fuüftentationera Clericorum neceffariz funt,

ttit nom

jam fupra in $. 1. explicavimus.

uare fi Pa-

N Rcligioï

£ochus aliundé fufficientes redditus habeat, vel á

WU eudeon

ex Decimis aliquorum tantüm Parochianorum

LUR

congrue fuftentetur, re&tédicitur, dari exem-

ia t

ptionem feu immunitatem à folvendis decimis

Àl, QQV.S'

perrz

Toéeg iumsPontificium sonfuetudinem,pre-

Ceteri

fsr.

dptiencm aet comtraiiga.

N Qul

Pet

De Decimis.

,

493

ais judil

« Per PrifilegiumidQue in Corpore Juris clau- 2

um Religiofi , & alia pia loca divéerfimode pet

lio nf:'tu!ia-

Canones à folutione. Deciinarum eximuntür,

tf a

quos diverfos Canones ita in ordinem redigit

Gloff. ia c. ex part. 10, in $. laborum tueruus,

idi,

í i. d

5.t. quod. nimirum Monachi in primitiva Ec-

clefia Decimas dederint tanquam Laici arg. €.

eliacauía E6c. genemaliter 16. q. 1. c. duo 12

fimin m

4- r. pofteà Paíchalis I ftatuerit , quod mec

i r

Monachinec Clerici communiter viventes, de»

fjv

cimas de fuis laboribus folverent; c. decimas 16.

(umi

q.1. tempore vero procedente Hadrianus Papa

olinda

Íolis. Ciftercien&bus, Hofpitalariis , Hierofoli-

ïudcx an

mitanis feu Templarüs concefferit hoc privilee

gium , ut de laboribus fuis, quos propriis ma-

u p

nibüs vel. fumptibüs excolunt , decimas folvere

d

fjon teneantur, alios vero ]onachos tantüm

i a

in decimis Navalium fuis manibus aut fumpti-

, nf

"F;c

bus fa&orum item & ia ho

H

nutrimentis

miföbl'k& h

animalium fuorum exemetit. 4. c. ex parte cun

mun i *

féqq. h. £. demum Innocent. IIT..in Conc. La-

if

ter. Privilegium Cifterc, & aliorum 2» d. c. ex

g

porte reipectu poffeffhonum pof di&um Con-

etetit

i

m

Novaliuma

cilium acquirendorum fuftulerit.

n i

qü&nïum

autein nomine inteiliguntur ille terrz noviter

yedira

per Religiofos ad cultiram redadtz , de quae

ais

rum cultura non extat memoria, & ex quibus

us hlbeaf) u

pritis Parochus nullas vel exiguas Decimas pere

nb

cipiebat. c. ff». de pritil. $. c, quid per. Nofale

at. de V. $.

t AUI exem..

[v;näs d

gt

Caterüm extra corpus Juris perfpeciales Bul-

77 ld

funt

las tlxulä' Oydinca Religioforum exempti.

Qom

m

W

pu o

;oa*r

Par: YV. Caput T. $.1HI.

non tantüm in Novalibus, fed etiam quibws-

tl

cunque terris, quas fuis laboribus vel fumptibus

Qui d. tj

colunt.

Sicut de Religiofis Congreg. Caffinen-

topantur

fis, Camaldulenfibus ,. Prdicatoribus , Cat-

dcrogatur

thufiatiis , & pluribus aliisatteftatur Barb. zm 4.

faten n

€.ex parte. n. . Sed hzc privilegia non exter-

Cotibu:

duntur ad alias poffeffiones , quz non funt Reli-

Franchis

gioforum propriz, fedabaliis conductz, e; dj«

UYT

Iec? $. 5.t. neque ad illas, quas Religiofi aliis

TUlteti

vendiderunt, vel elocárunt : concernit enim pri-

l

p0a Doni

vilegium tantüm perfonas Religioforum non.,

"

f0

l

yrinit zl

1

extraneas, c. Lcet rr. b £. ficutin fimili licét fif-

|, htre, vel

cus de poffeífionibus, quas tenet, non folvat

iQtüfcttme

vectigal; emptores tamen & conductores folvere

E

senentur.L. Zocatio, s. $. ult. ff. de Pnblician.Ca-

| jan r i

terüm vero fi in Privilegio concedatur exemptio

! Wlf, guig

à folvendis decimis 4e LeZorzbus , hic terminus

l

ä J

"

.I(ï]

Lpttrie

t:on debet reftringi ad fola Novalia , fed ad uni-

,.—.W?l H Prij

verías proprias poffefliones propriis laboribus vel

E.".flfx,am d

a

fümptibus cultas. c. 4 eudientiam. 12. b.f.

N

TRtati r

Queriturautem , an illi Religiofi , quiinfpe-

I liters c

cie quidém à folutione Decimarum exempti

n'ï!mäniem

Don funtjattamen generalem communicationeem

flim 3

v

»

privilegiorum cum exemptis habent, hoc ipfo

L

[

Wmer

etíam quoad decimas privilegiati cenfeantur ?

Negativé aliquoties fuiffe in Rota decifum re-

7127

e

fertBarb. de Offic. Par.p. 3. €. 28. $. 3. 7.41. quia

BI

ummunitas à folvendis decimis eft difficilis con-

3y QUitn

ceflionis propter przjudicium Parochorum zr.

Vintür.

CA4p- Upcr. h. £. utproinde locum habeatregu-

FP'Cïto

nf

"

la, quod in generaliconceffione non veniant ea,

*

Ms

quz quis vezifimiliter in fpecie non effet con-

Nistus D

AR

;l

De Decimit

$0i

i

ceffrus. e. qui ad agendum. de Procur, in6. &

eam qiie

vl

n

Mi

us

quia d. cap, nuper. in quo fimilia Privilegia ab-

r Cafrnt

rogantur, eft conftitutio Conciliaris, cui non

nb ,

derogatur fine expreffa mentione, nihilominus

tamen notabiles limitationes ex aliis Rotz de-

r ab

cifionibus ponit Pafqual.-Zz «d4jt. ad Lauret. de

ja non t

;non fint N

Franchis Ze Coztrof. nter Ep. $ Reg.p. 2. q.72.

nidz, i

.10. É feqq.. Quod nimirüm in generali com-

municatione Privilegiorum etiam veniat exeme

chügiöü ï-(ïfï

atnitetum r

ptio à Decimis, ficommunicatio fittalis; ut ex-

dfrum u

primat aliqua prajudicialia privilegia, faltem in

.ümmïääim*

genere , vel adíit talis amplitudo verborum , ut

fignificetymentem communicationisfe extendere

ty vl fod

adomnia. Item fiin privilegio communicato ;

idorst

li

jam fir incerta elaufula derogatoria dicti cap,

puper. quia privilegium commurnicans commüi-

du x

hicat privilegium cum füis qualitatibus'.

Prx-

,l

fertim fi privilegium communicationis - habeat

"n ii du

annexam claufulam : quoram tenores, &c. qua

gslaboribüf"j

operatur, ut privilegia communicata cenfeantus

fi. I2

l

]

in litteris cornmunicationis de verbo ad vet-

j QUi

i

)

y

numinierta, Accedit quod privilegia exemptio-

um d

nüm à Decimis denturReligiofis intuitu. labo-

(aut

!

at

nim, quosfüftinentin Ecclefia predicando , &

a

h

Sacramenta miniftrando, ut dixit Rota deczf..

j t

795- ". 27. ergo aquitas fuadere videtur, ut,

ü gin t

ejusmodi privilegia ad Religiofos communican-.

)

tes , qui fimiles labores fubeunt, pariter ext'eþn-

j

q

d

dantur.

(*

n

[e

Per cosfGetudinem quoque darrimmunitatem

lat

u

áfolvendis decimis verior eft fententia, ita enim

videmus Decimas pezfonaless itx Deeimas mi-

di .

natas

Gg.

—

go2

Pars IV.. Caput I.. $. IIf.

utas paffim abrogatas effe, ficut atteftantur

It

DD. qui in diverfis Europz partibus de Deci-

yrhineg

Atem, f

mis Ícripfére.

Sed hoc cum generali limita-

Quuntur C

tione accipiendum eft , fi nimitüm Parocho

per talem confuetudinem congrua füftentatie

Vrumef,

non fubtrahatur. Pratercà recté advertit Panlus

Hf

DI

Laym. in T£cel. moral. Iib. a. tratd. 7 . C 6 m

Quamvis regulariter ad introducendam confüe-^

Contrarim

tudinem adverfus legem Ecclefiaflicam 4o. an-

77

n fufficiant ; quiatamenlex decimarum obli-

Qd ver ]

TT

gatfüb gravi peccato, non pofle ordinarié im--

EM

munitatem per confuetudinem nifi tempofe im- |

memoriali introduci, ex quo fcilicet fucceffores

LE

boná fide credant fuis majoribus per privilegium

MUT

* debet jf

aut alum titulum obligationem Decimarum,

4emiffam elffe.

nam alias locum habebit text,

! Quofr d

3n cap. cim baberet. de e8 , qui duxit , &c. quod

a) G[Uä '['æ

| "g

lvafl

ezuturaiitas femporis peccalum. mom pimuat ,

x

fl augmentet , & m c. fín. de confuetud. quod

| V rf

It

tanto [imt grafiora vrimina , quantà diutiss ine

Küt g

felicem animam tenuerunt.

NG f

bu

(

. Quod de confuetudine ragis de pre/crzptio-

npïll(l Qp

nefentiendum eft : cümenim prafcriptio in eo

ï:tipzif (

Tif ao

j^

differarà confuctudine), quod con(uedo in-

l

!

lm

At

ii

Quj

i

ducatur ab aliqua communitate, praferiptio vero..

i

ff

3 fingularibus perfonis : Sané minüs przjudica-

Jm

"f

bit Parocho, fi unus vel alter per prafcriptionem

!^ d (XM

hr l

lt

à folutione Decimarum fe eximat, quàm fi to-

mlld

ta communitas.,

Imo quàmvis Laici Jus deci-

| Ptimoq

tCn

"af

mandi tanquam fpirituale, & propter fpirituale

i

40,

minifterium competer

is

k

xod

acquirere ron poflint

H

«

per fupradicta ; immunit

atem taicir eos pre-

Pf 3

Ícribere

De Decimis.

HII

$63

feribere poffe magis inter DD. convenit, quia

t at

per banc nullum jus fpitituale;fed tantüm pote-

tlbus de Dtt

IMLAR

;w;(f.

ftatem, fru&tus fuos integros percipiendi, confe-

ger.ereïi ]

vitim Bo

quuntur, Cov. fa. ref. 1. 1. . 17. 2. 10. 1 Neque

?

verum eft; quod quidam docent ex L. cum ae-

a lr

Fiffimni. $. fí. C. de prfcript. 0. ann. obligatio-

at u

nibusannuis abfoluté preícribi non poffe, nam

f s ub

sndim cue

contrarium eyincitur ex czp. Ze quarto ,& c. ad

audientzam , de praférzpt. l.eos 22. C. de Ufur.,

ficam 4o d*

quod vero Imperator z& Z. 7. m zo$z/fip; di-

cimanm ol

ciin iis obligationibus, quz dationem per fin-

ordincnt T

gulos annos continent, prafcriptionis tempus

f temporez

non ab exordio obligationis ; fed ab initio cu-

ficet [ucceïignf

jusque anni computandum effe , &c. ita intel-

jl

; Peï pïiï'iif*

ligi debet , quod circa obligationermn annuam

mD

COáfufu

duz quafi diveríx prxfcriptiones. concurtant,

m habeh tl

j

una, quà prafcribituripfi principali & generali

u

/

VU(

i )g:[,';»

qkn

17

annuz obligationi, qua fe h

dl ,

t refpeiu om-

TE

n

nium prxftationum antiuarum , & altera , quá

afutti- q

prxferibitur obligationi fpeciali & fecundariz

.

ii

dandi res fingulis annis fingulis

*

in illa prz-

fcriptio compuratur à die, quà primitüs in fo-

C

n

m

lutione ceffatum eft. 7. pes. m fés. C. de pre-

frzpt. 30. amn. in hac à fingulis annis vel: men-

F'ZICIA

[

fibus;n quibus resille folvi debuiffent. Z. . cáim

j

nobrfhmz. $. fin. in princ.

indequi v. gr.pet

p

ii

$9. annos decimas borá fide non folvit , non

Y

tencbitur quidem illas decimas reftituere , quas

.Przh

primó decennió percepit, quia etiam refpedtu

t

ia

ilarum 40. anni elapfifunt , neque illas, quas

T

r

ultimo decennio percepit , quia jlle poft pra-

noto

?U

fcripionem jám comylctam , ezceytx funt ; il-

TRU

» «

F.

$

f

$04

Pays IV. Caput 1. $. IIf

|

!

Ías verb, quas intermediis 3 o, annis pcrcepff,

$i

:

reftituere omninó tenebitur , cum refpe&g illa-

EU

ii

.nm (numerando prafcriptionem à fingulis an-

nis quibus folvi debuiffent) exdefe&tw 40. an-

E

Pirochale

norum, necdumcompleta fit prafcriptio. Quám

;

!

Morofei

eandem interpretationem quondam docuit Re-

Vitritm;

vere ndiffimus Dominus Gregor. Kimpfler Ab-

&um titulo

.bas Schyrenfis, profeffor & anteceffor meus p.

tempu; i*m

m. de hac Univerfitate noflra olim fuá pracla-

h ftcunds

riffimá doctrinà, & íuis gratiis meritifimus,

fünt; &

Videtur quidem in contrarium facere, quod

o Jütt v

Imp. z d. l. cum mosiffiné. $. ffz. exemplum

U r

fubjiciat de Emphyteuta (cujus etiam eft ob-

lt of

n

ligatio annua) quod nullo temporis curriculo

Vrf

rem Emphyteuticam tanquam propriam pra-

fe con[um:

fcriberepoflit. . Sed , nifi fallor, cx illo exem-

: Dm's:a; la

. plo nofira fententia non parüm confirmatut 5

Bontitg

Dam Imperator vult dicere , quamvis Emphy-

.teuta pollit praícribere obligationi dandi an-

ii

fitig fä&am'

nuum Canonem ( aliàs enim fruítrà pramifif-

Frivilegiumh

fct, qualiter pracriptiones circa obligationesan-

Oi

muas computare debeànt ) non tamen prq;te:eä

It ] p

- poífit pretendere , quód res quoad dominium,

i

*

MP

dircchum ad fe pertineat, ex defz&tu fcil., pof-

aALTS

Ícílionis, quam .non habuit uc dominus Zire-

$u Poüfä&o

us , fed tantüim nt Emphyreuta.

Quodti inter-

emnewr

verteretur Domino poffeffio v. g. per. alienatio-

nem in eum., qui rem tanquam liberam & pro-

" R uu1d4

priam poílideree, tunc etiam ufücapio quoad

dominium directum procederet , u- advertit

Tm Ihtet

"rüm, à

Gl. z d. $. fn. 9. conduttar.

fitt

q

z & in i. $ g. u/i!?'

» o

p?. Cog. eod, ti:.,

Qu

Sed.

Pton

T

IIl

De Desims.

fof

Sed Ouerit. 1. Quanto tempore immunitas 8

-qnns ?fïff;

l

um T&[

l

à folvendis decimis przfcribatur ? Diftinguitur,

lem

an przícriptio przcendatur contra Ecclefiam.,

YT

Parochialem ; vel contra aliam Ecclefiam aug

t (

Monafterium , vel omnino cohtra privatum,,

Clericüm aut Laicum ? In primo cafü requiritur

n doc'uisä

p Mi

......

cum titulo 4e. annorum fpatium , & fine titulo

hi

ntecet

tempus immemoriale, c. ;. 4e praféript. ind. 9

ain g

In fecundo cafir 40. annor. etiam fine titülo fu£-

j m

ficiunt : & tertio, 10. cum titulo & fine titulo

7 facttt;

3o. juxta vulgata prafcriptionis Jura.

Ante

fj

omnia tamen in bac immunitate , ficutin quavis

alia praícriptione &oz ffdes requiritur , c. fs.

is güm

empotis

de praftript. us ícil. immunitatem prztendens

m

t0p

fine contumacia autfraude jufto errore» ductus

0 j

[

Decimas hactenus folvererecufarit, puta , quia

«m e

agrum tanquam immuhem à Decimis emit; ven-

ditioneprivilegium vel compofitionem enm Pa-

oni

rocho factam allegante, vel quia-putativum.,

privilegium babet,ant fuianteceffores nunquam

ab hominum memoria Decimas

u

perfolverim..-.r

"T

gext. in L. fin. ff pro fio,

"i

quo

Quariwr M. Anis, qui bona fide per 10.1G

( (s

vel 20 annos Decimas Ecclefie non folvit, f

ex poítfa&o ad folutionem Decimarumr con-

W

&emnetur, teneatur non tantüm Decimas fu-

ii Q

N

turi, fed etiam przteriti temporis perfolvere?

D

videtur quidem negativé refpondendum, tüm

ln;lv llbt

"

paflim inter DD. conveniat, bonz fidei poffef-

T

liv

lorcm, à quo xes poffeffa per fententiam evin-

eftt y

Citur , non teneri ad reflitutionem fruduimm ,

"IT

confumptorum , $. ff quis 4 nom

.Dm'mv

. 3j*

Man. Panoen.

Ipf,

|

$66

Pars IP.. Cappt F. $. HI.

duf it. de Rer. ditf. nequeextantium, quosbo- | Pind

nà fide per triennium poffedit, & confequen-

f frintip

ter ufücepit. Barth. £m 7: 4. $. frétlus. ff. de ufü-

t frumen

tzp, Reyger m thefavro Jur. 9. fruttus. n. $7-

mä ) tan(uUa

Quod autem prafcniptiotrienpalis, & qualibet

Riftsey n

minor decennió etiam eontra Ecclefiata proce-

$d hur

dat, communiseft DD.in autb. quas actionts.

€. de SS. Ecclof-

hC O'r)amil/];l

Verüm hac ratione dubitandi non obftante;

C DIODfer

puto etiam Decimas prxteriti temporis reftr-

d

tuendaselfe, nifi refpectufingulorura annorum

Teiäldomjno í

euadragenaria pre(riptio intervenerit ; etenim

Uil n

alia eft raiio fructuum ex re aliena percepto-

rum & alia Decimarum. In fructibus præi'cri-

bitur dominium:sverum & zrrefocabzle , cüm»

minïum m |

.

'*Wfïrarur,

priüsfuerint revera alieni;& tantum in quafi feu

ts

rcbocabilz dominio poffefforis , ad eum princie

ä:iui!.pafïir l

palitereffectum , ut exclusá a&ione 7» f4ciim

-

poffeffor eos jure confumere potuerit. Harp. 75

: C'L'P-m h

'ï'ygFaïüï'üianï

dl. $. ff quis 4 mon. Domino. num. g6. & feqqe

ht q

AW

In Decimis autem prxfcribitur obligationi, &

j

Wri, g.

actioni, tanquam in quibus Ecclefia necdam 7s

NUTDOY

féi prejudicium dominium habuerit , fed actio-

'ffäfz.?r) l !

s:em feu condi&tionem ex Canone Glolf. 75 €.

len

gua nobi. b. t. Conftat vero ; obligationes &

g

2

"Oduällm

actiones regularites effe perpetuas, & dutare uf-

Pj d

que ad 3o. & contra Ecclefias ufque ad 40. art-

u

Mnadim

Sos. Princip. Inff. de perpet. $ temp. adt. jl

lm

Tl &

L. omnes 85 L. fteut C. de Prefcrzpt:30.. ammor.

neque in Decimis recté applicatur illa regula :

nlnffg 'fj?.

i etp j

«uod poffeffor bonz fidei lucretur. fructus,

i

eant

udema

eüm Decim.æ,mfgeötg Parochi non fs Bb

N

Al

p

Ll

I

De Deczmsas

Jo?

ium, ?

per rodurn accefforii & fru&tuim,

, Kceoqu

fed ipfz per

fe principaliter fintin obligatione

3 e

Sicutfi hz.

, ff-ü,f ""

f

resfrumentum à defuncto mutuatiiignatus mu-

tui; tanquam proprium confumpferit,: nonideo

: fïf;;j&f. h

1

mints ex mutuo tenebitur,

«

]

pfam pv

fLii

Sed nunquid veriüs eft ,

qued docet Pan,

i

ifv

€. commz[Tirmn. 85 in e.fua n

j qui

obis. b. t m. 22; De-

H

cimas ante folutionem effe

in deminio Eccle-

jon d

i* propter text. Zz c. moderamzne.

16. q, 1. ubi

æmyüf )*

findicat:o pro Decimis conceditu

T, que non

of

Wi

f

Ht

nifi domino competere foler.

L. i2 rem.

[f- 4e

enat

u

H

j

-

rei'bind.& arg. L ut zuter. C. de SS. Ecc

Ief- in

Qfgm

H

qua communiter riotant Interp

retes, quod do-

w&iblü

minium in Ecclefiam etiam

fine traditione ;

fompl))

transferatur.

t

B. hanc fententiam Panormir.

:

qum m

procedere, in

quantum eft Ecclefiz favorabilis,

! Zg'fflm !

'«.vfi..'

ut fcil.poüït D

Cate. C, c/72 2207

ecimas à tertio poffeffore vindi-

jone ]^

Ji-65 c. Paftoralis. b.t, ut bo-

fiis parochia ni

QUi

g, ET

j

^

fubhaftatisin Decimis extantibue

z

ante omnes privilegiatos creditores

m

; .

ponatur Z,

T

Ji. Sentri. $. inbonis. . de prigzl. Cre

4. Nonau- .

j

d

tem, fi exinde aliquod prajudicium

Ecclefiz in-

hgï?l

feratur, fi

yic

)

propterea brevioriprafcriptione dam.

/

j

nificetur, ne quod in favorem Ecclefiz

eft in-

obif

Wa

troductum , in ejus odiu retor.

queatur, C, 444

NT

ob gratiam. de R. 7. inc.

10

j

j

Quemadmodüm in. fimili pupwillus

j

onum eft argumentum àd Ecele

( à que ü

tutth "

fiam ,

€.1, de

LUA

3n Integ.reff.) & absquetutorisai

ithoritate mus

"p

r

i

tuam det peccuniam, vel folvat debit

Ori, fnde

(

net quidem adhuc Dominus

ce[üï'*

pecunie mütuatg

p

"TL

vdl folutz , & ng:-i

cam vindicare. poreft,

þ'u

— o

à

11 f2en :

EE

Pars IV. €oput 1. $. IHf.

L non omnis. 19. $- 1. ff. de Reb. cred. 1. quód RP

14. $. ffn. ff. de Solut.. Sin antem pecunia con-

j Omfes I

fumpta fuetit;aut perierit penes accipientes, pit-

| franfeant

pillusin füi prajudicium non cenfebitnr habuiffe

quape o

dominiumi, fed mutuum vel folutio convales-

Stcceffor e

cet, & condictionemin tnutuo , vel liberatio-

otte um

rem ín foluto operabitur, ob eandem fcilicet

. t ipftn

Acaufatn, sequid im faforem ; &c., t Pariter

&t oUj

Clericus tnínorennis in beneficialibus caufis ha«

f rcmä;i;, :

betur pró majorenne, unde & in iis proctra-

m &"Pm*

torem conftituere velipfemet agere poterit. C.

Vicartelfnef

ffn. de Judic. in 6. Sed & hoc dum de favore

n t

éjusagitur. Quid ergó fi inconfulta facilits-

R db

$e dü&us füum beneficium refignaverit, ánne

| Füpitendus

exetplo minorennium Leforum in integrum.

|

l

|

IlUthum) in l*

reflitüetur ? Affirmativa magisrecepta eft, ex

|

3DIS» Rjf v

eoder iternm fundamento , »e quod im fafo"

! (*frgvconfcu.ful

reni, Covat. far. ref. lib. 1. cap. g. s. 3. Z oc.

Qs

2

!

[

üum COf

Ad tit. Decret. de I iutegr vefit.m. a

l

[

i

LT

D

3

Swueritur! II Qnaliter immututas á fol-

M^ t4p, 36

)

vendis Decimis pet contra&um acquiri poffit?

.

Yif

quod per gratuxam & liberalem compofitio-

.l

fune ltptti

nem; item etíam pro re aut. Jure aliquo fpiri-

qualrone ci

tuali ( v. g. fi Religiofi obligati ad folvendas

Mnmi

ont;

Decimas pro immunitate fe obligent ad facien-

:

WIIN

fl'(JJCCre

das coniciones in Ecclefia parochiali) immuni-

E(llml at

ut

tas recté acquiratur, fatis colligitur ex c. ff4*

N

U'sdia

M tuiszus , (fc. Veniens.de Tranfati. . 1ta tamen

TW afer

ut nifi Soperioris Authoritas interveniat ; talis

Slitet.

eontractus minime obliget Parochtm fucceffo-

0[A4,nd[

rem. d. c. fenfens, quamvisenim fucceffor hz-

&editats fa&umv fui defunci Præügxe debeat ;

"1 n

Ó

De D;cimi&

i

jog

n

ex cujusPerfona lucrum fentit, & cum in eum

omnes regulariter actiones paffivé & a&ivé

n ?ecum Q

n

T

tranfeant L. cim 4 matre. C.de Rei $ind.1. ex

I.€7

accipien

E

Ia

!

nebitit

quaperíona, 149« 65 L.qui in7us. 7. fJ. de R.7.

Succeffor tamen in dignitate vel officio, cüm

TEIULA

omne fuum Jus nonà defun&o , fed ab electio-

9, à

Cati

ul

ne , ipftitutione vel conceffione fuüperioris ha-

[

Ó

:

beat, regulariter non tenetur ftare pacto fui an«

tecefforis, fi illud pactum non fit jam abfolu-

albs d

tum & expeditum (utvenditio, donatio, &c.

T.

ïuïfæ,

circa res finefolennitate alienabiles) fed habeat

gt pott |

caufam continuam & etiam fuccefforem obli-

dm n

gare deberet ad aliquid de prafenti faciendum

nl i

velpatiendum , ut in remiffione Decimarum in

