in uxorem teneatur habere ? Videtur, quod) fponïaubmf

l

neutram, nonprimam , quia ex fecundisfpofe! nj i

j

falibus licet invalidis ; &i de prafenti flm'cï:;. & t

i

J

De Honefl ate Publica,

36,

feitur impedimentum publice honeftatis refpe-

m feninrt

,utretinurrisr

€u cujusvis fororis, adeóque etiam refpectw

ejus cum qua prius contraxit : Nec etiam fe-

vanus t

cundam , quia & refpectu hujus ex. contractw

dbis inqu

m qiiif

priorum fponfalium ortum eft publica hone-

ftatis impedimentum. — &. in dicto caíu illam

efíe retinendam, cum qua primitus contractus

ii t

lo p

ünitus eft, fecunda vero fponfalia cum altera,

quamvis de prafenti fuerint, propter impedi-

j pl

l

At«

g m

mentum publice honeftatis invalida effe.

jlici t

queillud hic notandum ; quód impedimentum

publ.honeftatisnon operetur retroríum ,. ut vul-

if ucnUIIO)E'

6 DD.loquuntur, id eft; quod de fecundis fpon-

g ais

falibus de przfenti etiam invalidis oríatur qui-

w m

dem impedimentum refpe&tu aliorum confan-

g &t

guineorum , non tamen in przjudicium illius,

nmll/uc

eum quo prius fponfalia contracta funt ; per

formz li

i

text expre[Jum inc.unico de Spon[alibus , .in6.

g m

yn 18

aliud autem dicendum, ut quis cum . duabos

«

fororibus fucceffivé contraheret fponfalia ,. &

J

jia ho

x

fecundam etiam carnaliter cognoíceret, tunc

jqd

N

enim, neutram habere poffet, non primam ,

p

d)

li

f

quia ex copula nata fuiflet vera affinitas , qua

)f

j Ü

"

Ü

etiam dirimit fponfalia precedentia , c. ex l;t-

f['r M

geria . De eo qui cognovit.

Nequeetiam fecun -

u

g

dam propter impedimentum publicz honeftatis

ii

ex primis fponfalibus ortum.

Quaritur VI. An & qualiter ex fponfalibus

li

j

P

conditionatis oriatur publica honeftas ? &. ex

(

Lt

fponfalibus fub conditione contra&is , v. g. i

n

f

j

£nilleín dotem dederis ; fiparentesconfenferinc

d

J

ün(v

-&c. regulariter pendente conditione non orjri

j

T d

)

,pxubh.

366

Pars IIL. CAbutV. $. F.

publicam honeftatem, proinde, üvfponfä ante |

Ntytent,

eventum conditionis moriatur , foror velalia ee

piltidoil

confanguineis licité & validé in uxorem duci

Dwritur

poterit;. Z. c. unico.deSpon/al. n &. lmófi quis

pullicz hon

juxta calum n priori quzftione pofitum cum

Ibei contra

duabus fororibus fucceffivé contraxetit, cuma

Conditiohen

primadefuturo, & füb conditione , .cum altera

Tra fponfalin

de przfenti& puré, quamvis hoc licité & fine

utt, valid

peccato, non fecerit, .cüm debuilfet eventum

tradbarimur

conditionis expectare , nihilominüs 'hanc fe-

cundamretinere tenébatur, quia cum ex primis

$E

fponfalibus cenditionatis ortanon fuerit priblica

honeftasrefpectu alteriusfororis, ideo fponfalia

Dtlny

de prxfenti feu mattimonium cum eà contra-

3

&um fuit validum , & diffolvit priora fponfalia

:

l æfdrit AE

de futuro , .c. ffcuf 22. de ffonfalibus. Notanter

à Vir d g

autem dico, pendente cenditione non oriri im-

ferj g

pedimenrum publicz honeftatis , nam fi appofi-

) Dj

taconditiojam extiterit, & v. g. parentes con-

fenferint, millein dotem numerati fuerint, fpon-

* hn af;;

RUT

faliaerunt purificata,& perinde cenfebuntur, ac fi

nuliam abinitio habuiffent conditionem.

Pre-

, Tripkx D.

^ Cüpu&z t

tereà , fi conditio ctiam fit prfentis, vel preterità

fnitui

temporis, fitfi fis nobilis, fi isartifex, &c: tünc

b Bang.

quia talis conditio ftatim ab initio non. fufpen-.

$ Difeu,

dir iplam obligationem , fed jam tunc vel fubelt,

ilitig.

! non fübeft ; & itacontracta fponfalia [unt va-

& Mfri

licavelinvalida, itaeciam ftatim abinitio oritut

Tn st

vel non oritur publica honeftas, " inde quam-

| AE

fs

vis £ortalfe fponfa moriatur antequam de cóti-

|

RUR

ditione appofita conftet , an fit nobilis, fi tamen

| Yen

reveràfuerit; ejusforor validé ip uxorem duci

D COf

|

&i

non

|

*unem ä

;

s. T.

' De Inpedzm. 49*:':7:'!;

; at

Ton potärït, fec attenditur, quód primum ex

, fororvut

poft fa&o illa conditio declarata fuerit.

jn u t

Queritur VII. Àn oriatur. impedimentum.,

. nf ]il

publicz honeftatis , fi parentes vel alii nomine.

ye gOt 3

D

liberi contrahant fponfalia ? gj hanc etiam..

onranat, 0

conditionem pendereab ea;, an & quando ta-

fioe, m

liafponfalia, quz parentes.pro- liberis contrae

foc i a

'hunt, validafint, vel non, quam quzftionerm,

»

jebuiet eit

tractavimus fufe roto $. r. c. .

ominis at

SECITIO. 9X

u omeq

«

on füö

j Wf-:'

$1

deo I

u

De Impedimento affiuitatis.

SUMMARI A.

qua eà d

d.

T ?rïeïä'

Quid [it affinitaa , 6 quomodo contrabatur ?

N

-

Vir &5 uxor funt prin

rzfdliz"wi.

fipfu?y: affinitatis., non.

tionen

feró affmmes.

i

Quomodo affinita

babeat gm'z'/us!

j 14 i

30

$ arenæfqiif'

,4,

Regule affinitatis ttaduntur.

mf t

$^

Inter quos contrabatur. affnitas.

6.

Triplex dfairäs de jure antiquo.

ccm(cmm,ï

79

Copula perfetta conftituit impedimentum af-

m ^

fniatis.

ii

8.

Etiam ex copu

la zlicita mafcitur aggfäim;.

i

9. Differentia

affinitatis orta.ex copula licita &

ii W

p

:'a

j

ilicia.

"

g ft"

zo. Reffrilio Trid. in impedim:

»to affnintu.

Salpotie

mon extcnditur ad con[Anguiniiatera.

pinga?

m à

qu

AA K6nitas.e(t propinquitas perfonárum ex

(nd

d

copula carnali ptoveniens*de fe non invol-

gt

vens confanguinitatem.

Clariffime hanc de-

Qs

hb*m"

frutionem & nominis ethymologiam explicat

2 i Ofem u

H Juris "

T

368

Pars 11I, Caput V. $. V.

«

Jutis C. im L. noz facilé. $. 3. ff. de Gradib. affim.

tht defu&

JH ffínesinquit , funt Pzrz $ ;mxoris cegnati , didi

522, tradii

ab coquód due cognitiones, qua diterfe funt in«

ter fe, per nuptias copulentur, E altera ad alteri-

neralisregul

4liri conjug

us frmes Accedat.

Ratio autem fundamentalis

V& fororu

hujus-propinquitatis eft, quod vir & uxor per

finpines

Copulam efficianturumna caro , Ges. 2. adeóque

af

fanguis unius dicatur alterius fanguincm tan-

ll ent.

gere, & confanguinei unius trahantur ad cogtia-

:'diil'umnoä

tionem alterius, undeaffines, feu quafi confines

Porrocitca hoc affi-

& dcfcendm

& propinqui appellantur.

z etmm.

nitatis impedimentum,

Wt .

Not.l. Virum & uxorem non effe int:r fe»

Ütining,

proprie affines, fed principium affinitatis, & qua-

hf

fi ftipitem, ex quoaffinitatis gradus.numereitur,

| mgmä) f (

& deftinguantur.

Iplcterz

Net. II. Licez in dicta L $. y. dicatur affi-

Not, ]y

nitatem gradus non habere, id tamen intelligea-

Utrfnpa g

dum effe, quód non habeat gradus ficut confan-

n Qtt

guinitas, quz fit per diverías genetationes, &

t ii

aíhinitas etiam ex una copula contrahatur ad

Battimri

omnesconfanguineosalteriuspartis. De cxte-

Hinccft)

fo autem ficucunus ex confanguineis propinqui-

Ctre duas

or eft altero , ita etiaminter eosrefpectu affini-

Rütrem g

tatis diverfos gradus conftituere neceífe e(t, &

| WM:r. j

utique magis propinquá affinitate mihi conjun-

Ny, Y,

gitur foror uxorismez , quàm illius fororis filius;

| Wem)&ih

aut nepos.

Atque hoc intellecu non tantüm

cognatis, fed & affinibus fuos gradus eífe proba-

-s |

li, PV!'m;;

tür ex L. J'urie con/ultus, 10.

ff jam dido 1ii, de

Gradibus,

con[;mg,k,iI

| T:s!m : Zæne

4.

Not. III, compellationem gradum in affi-

nitate

aj

»

l1

De Irspelimmt. Afinit-

365

deGrdih 453»

titate defümi ex regulis hoc capit. $. f. Se2. .

i cegnzrr',äfä

B. 22. traditis, nam circa affinitatem una eft ge-

dieft f

neralisregula ; quód aliquie eo gradu fit. affni

alimud

altericonjugiquo gradu eff alteri con[anguinewe,

y fuxmti

v.g. foror uxoris eft uxori in primo gradu con-

Tod

fanguinea, confequenter & marito in primo gra-

Gu2 8

du affinis, & fic de reliquis confanguineis dicen-

dum erit. Pratereà ficut in. confanguinitate »

fingunum

fantirid!

alii (unt nobis conjun&ti in linea afcenderiti , alii

il

qnit

in defcendenti, alii in transvería , ita ezdem

linez etiam in affinitate obfervantur ; a/cemden-

ro as

£es (unt focer , focrus, vitricus & noverca. :

yeft t jï

defcendentes gener, nurusprivignus & privigna :

ia

£nsnsfer/zlesfunt , reliqui uxoris vel mariti con-

fanguinei, fpecialia nomina non habent , fed

hs um

fimpliciter affines nuncupantur.

"

Áf

i

duv

Not. IV. Quamvis omres confanguinei

uxorisfint affines marito , & écontra , inter ipfos

annæ

lr

jusfcut n

tam confanguineos uttiusque partis non. con-

gt

trahi affinitatem , que caufet impedimentum.,

t

gRatrimonii,

:*:/-:

,

Hinceít, quod fratres ex altera parte poffint

xzms, De

puitd

j

r

u

ducere duasforores, pater & filius ex altera parte

n

(fa

gnatrem & filiam. ut claré decifum habetur ;z c.

TL

F:ä,l li

at

M

quod fuper. g. de Confang. & aff.

re f

6

h ^

Not. V, De jureantiquo triplicem fuiffe a£-

j

finitatem,fcilicet przm:; fecundi &8 tertii generis,

Jis

(oronsl

i

& fingulas has affinitates. obftitiffe matrimo-

qua

d grouï

nio. Primum gente affinitatis erat intef virum

& confanguineos mulieris. Secundwminter vi-

, ii

rum & affines mulieris, vel inter. uxorem & af-

hs

m&

&nes mariti, vel inter unum conjugem & ter-

gr:dum

tium

wïy

Q5

y7e

Povs II Caput, V. 6..

!

tiur aliquem , qui cum altera conjuge .coptie

um ad

lam habuit. TeriZum genus affinitatis erat. intet

ticztio fectt

unum conjugem & alterius conjugis affines fe-

lz difs

cundi generis, ia in his duobus pofterioribus

Wa extya ,

generibus ex affinitate oriebatur affinitas, ficut

10 QUi cogm

collizitur ex e. 3. 69 uitzm. cauf. 35. d. 3* . Ve-

erimperte

rum hodie tantüm przmum genus affinitatis at-

t0m qui

tenditur, reliqua vero nullum ampliis impedi-

dimenwpul

mentum caufant, prout conftitutum .eft; ins

pula, fda

Conc. Lateran. & habetur zsc. Zebet. g. de Con-

praceterg

Janguinit. & affinit. Sed quid fiin fecundo ge-

N Vf

nere affinitatisconftituti fintin linea recta; &

Ritimoni

fe habeant per modum parentum & liberorum ;

fl af

v.g. fi quis vellet ducere privignam vel no-

msfæmm

vercam Íuz uxoris defunctz.

Negant nott-

Not, Kfet

nulli inter talesperfonas confiftere poffe matri-

tt ol

monium propter text. Za L. uxorem. 1. [f. de

lfferenriamJ

Rztu nuptiarum. Meliüs tamen dicitur,quidquid

Cpul; Jj

leges civiles vel antiqui canones circa fecun-

ht (uá

dum genus affinitatis difpofuerint, totum /id

ilicighois

per dictum Conc. Lateran. ($6. son

4e&fr; ge-

* 4 ttüm

neraliter abrogatum effe.

quod v

Notanter autem pono caufam de privigriaa

oria effen

aut noverca uxoris, qux cüm-uxori fint affi-

ifnia er

nes , funt matito in fecundo'genere affinitatis

fïequeng,

conjunctz, veraautem mafter & vera filia uxo-

ATattem

tis; licét ex alio matrimqt/iio habita , .effet ma-

ögr Itf

titoin primo genere affinitatis conjuncta , 'con-

N m

fequenter in uxorem du£i non poffer.

Not. VI. Adcontrahendam affinitatem non

Titis qu()ad |

fttty

at

fufficere copularr attentatam ; fed requiri copiu-

| t(lmoml ,l.e['

?

lam perfectam & confümmatam, ex fua natu-

E

Ia

I

De Impediment, Affnit.

'a'zi:**

AA

conjge u

raaptam ad prolis generationem , quamvis ge-

neratio fecuta non fit, ut fufe deducit Sancn-

yitatis er

Lib.z. difhut. 6. w. 7- E feqq. Nec obftat c. ju-

njgsdins

yous p

fenis extra deSponjalibus , G. frternitati De

qr af

€0, qui cognofit con[anguineam , G. ubi etiarm.

ex imperfe&a copula dicitur fequi impedimen-

N

i bt

tum , quia iffacapitula intelliguntur de impe-

anjlis D

dimepto publice hoheflatis, quoód non ex co-

pula, fed ex contra&tu fponfalitio nafcitur, ut

Virutum -

at 11

przcedenti Se&t. declaratum eft.

*

la licita .—Gve

d

fün ecundt

. Not. VII. Non tantum ex copu

matrimoniali, fed etiam illicita rafci impedi-

finez t '

fnentum affinitatis intet virum & . confangui-

m & lbt

neosfoemina.

gpam v

Not. tamen VI

IL. Triter affinitatem ortam.s

3

Ngut?

ex copula licita & illicita hanc effe in 'effecta

fj p

]

differentiam., quod impedimentum ortum 'ex

g. 1j

.;,; j

]

!

l

du

,

copula J/cita- dirimat matrimonium ufque 42

quartum gnadum inclufivé, orta vero ex copula

yes arca I

élicita hodie per Trid. feff. 2 4. de Reform. matr.

yint; t

j

€. 4- tantüm ad fecuzdum gradum veftri&ta fits

m

L.

quod vel ideo neceffe fuit ftataere, ne matti-

monia effent periculo nullitatis expofita, cüm

ii p

m

affinitas ex fornicatione fit plerumque occulta

gt f

& frequens,

a

t aænnt

Anautem hzc reítri&io Trid. etiam proce-10 -

TA

dat in coz/anmguinitate ortaex copula zi du

h hit; &

bitari poteft , eó-quod confanguimitas & af

TM

^

nitás quoad probibidonem matrimünii aqui-

g

parentur, atque favorabile fir pro libertate ma-

;äaiämr

trimonii refpondere; & ejus impedimenta Yui-

L

Jeui

Tiuete,

Probabilius tamen videtur circa con-

"

j n

40j

fangui-

(;)-5

37

Pars IIl Capst V. $. V.

|

fanguinitatem nihitimmutatum effe , fi enim id

thi ,

voluiffet Tridentinum, utique eadem facilitate

(irttno etia

ficut de affinitate expreffiffet, aliundé autem no-

ttr impedi

tumeít, corre&tionem jurium fine textu aperto

iicita vali

non cffe admittendam, c. cum expedzat , de Ele-

guinea intr

&H àone in6. L. precipimus. 32. $. ult. Cod. de dpm

t conjun:

pellationi£us.

Nec verum eft, quod confangui-

Din, p

nitas & affinitas in omnibus parificentur, cüm

haber rj

major fit conjunétio ex confanguinitate, quàm

impedinen

afhinitate. Item frequentius ex copula illicita

pata aytem,

oritur affinitas , quàm confanguinitas, utpotitie

VE quaton

illa quàm ifta periculofa fit matrimonio , & con-

Inintm ,

fequenter ad pauciores gradus conftrigenda.

Áetüm eow

Prxtereà-etiam in dubium forté non nemo

Dugtihe d

vocabit, anintertio & quarto grádu affinitatis

Irim, dijþ. J

ortz ex copula ;J/;cits non tantüm . validé, fed

fünrpuræ l

etiam licite & fine peccato matrimonium contta-

li uf

batur , ex ea dubitandiratione, quod olim ante

hum

Trid. nec licuerit , nec valuerit matrimonijum in

Eoïään&m .

illis gradibus, Trid. autem tamtüm difpo(uerit de

Ms

validitate contractüs , & nihil dixerit de licentia

0na fl

contrahendi, ergo videt: »fub difpofitione juris

tuhllm G!)a

antiqui reliquiffe, argur. d. L. brecipimus. Ve-

icctdendy

rüm hoc dubium refolutum eft per bullam Pu

titeno ,

V.quzincipit : 44 Romanum.

Ubi expreísé

a

declaratur, in pradidtis gradibus libere & licite

L. f.nln

poffe contrahi matrimonium , ficut' refert Nav.

n quä

n man. confeff. c. 22. 9. 42.. Illud quoque hic

addendum eft, quod, dum Trid. reftrinxito

aHinitatem ortam ex fornicatione, nomen.

fornicationis acceperit generaliter pro omnmi

concubicu illicito , etiam adulterio , ftupro , in-

Cc&u »

373

$F

De Impediment. Affinit.

Po-

vefe, frmi

€eftu, &c. Tefte Sanch. Z. L. 4fput. 67.

flremo etiam dubitatur an ignorans invicibili-

eadem fl

oondequeat

ter impedimentum affinitatis oriri ex copula.)

Vine ttu?

illicita validé contrahat matrimonium cum fan-

z expea'i.:l jb

guinea intra fecundum gradum fzminz cogni-

tz conjuncta? Id affirmant nominati DD. apud

.f.*»li.*. ET

Dian. p. 10. tratl. 15. ref. 1.

Et Adam Burg-

R,qubdccrüï*ïä"

Pariücenrur, i

haber cent. z. fél. caf. confc. caf. y4. quod hoc

impedimentum fit ftatutum im poenam deli&i ,

nguinimtf,&ï;

j

peena autem non contrahatur ab ignorantibus,

er ol

ex qua ratione etiam aliqui fufnent , nec impe-

unias, W

dimentüm crZminis contrahi ab ignorantibus.

jimonio, &

Verüm contraria fententia receptior eft tefte ;

conttigo

Burghaber 4. /. & De Dicafüillo. tradd 10. de Ma-

r 01

trim. 4ifp. p. m. 108. quia hec impedimenta non

1] gra&u afïü

funt purz poenz fed inhabifitationes perfonarum

an[üm Vahf-',. '

ex alis juftis caufis ; in effizitate ob reverentiam

vimonium

! udalin?

naturalem propinquitatis, in crz;»2ipe autem ad

tollendum periculum captanda mortis conjugis

äïma[rimogiug:

»

i

nnocentis poft wmatrimonium tamen de facto

n üï* i

mï;ïxti

bona fide contractum , & fi impedimentum oc-

Xcmue

|i

cultum fitjad matrimonium etiam contrahendum

Quu)

b dip

accedendum przfertimjufta caufa facilius forfan

: WUPW; «:,

Epifcopo defpenfatio concederetur juxta doctri-

fget UP

nam Éman. $a. f. Jiffenfatio. n. r. Laym. de

, Ib

]

LL. c. 22 n. 4. & Gatc. de Benef. p.7. €.2. B.

pus i

lbw&

n

g

1 o. quod Epifcopus poffit in jure dubio

k

difpenfare , aut decla-

j

]

yd qui^

;:

rare.

frrd [

|

Wi

ao

dHb iE

dededtiit

ajter

M

PIOV

SECTIO

lno' üu

(b

Q.7

374

Pars III. Caput V. $. V.

1

SECIIQ. WL

tula cetfe

ütincomr

De Impotegtia,

d impe

SUMMARI A.

Queit

z. Impotentia eft zmpedzmentum a':rzmcm m«

tentia ditr

RORIL. .

lteteq

xf

Quenam vequirintur , ut zmpnimt:d diri-

perfedam

enat matrimonium ?

ficut t prog

$*

"n fferilitas Vel fenetlus fit zmped:mntam.:

uj

dzrimens?

declrgyitm

4dn aleat wnatrimonium n 4rt:cula morm

L

fs conga

contrailum cum concubina ?

Crrelf d«

3*

«dn 6 quemodo Hermaphbroditus pofft can-

hg

trabere matrimonium-

GRtgc fneo

.

Quomodo probetur , an zmpatmtm f t perpte

110, tet (

tuael temþamlæ ?

(5 D)

FA5

Quid juris Ji dzffoluto primo impotentia cg/'

li Hmc l

fet in /Ec:mdo matrimnnio

8.

4n feparari pe[fint, qui jl'zmtfr tmpotmm

Wflf"mmami]

tontraxérunt $ z

RO

$.

n impotentia fuperüwzem mætrtmoma "A«

mäntum

toillud Jdirimat ?

lll h

E0. Solutiotextuum. contrariorum mmz. mtd-

t lmonmm

bilihus.

alio Cl m m

[

Uamvis nuptias non concubitus fed. cort-

( mfit, ob í

fenfüsfaciat,ut dicitur L zuptias ff- de Re:

flon dïmïlvu

guls juris. Quia camen confenfus de mutua cot-

W. 3

DEU

porum traditione effe debet, ideo fi hec condi-

hltas Nicdi

tio vel ex naturali indifpofitione , aut maleficio

Füf*fïüo

ive maglca incantatione fit impoffibilis, con-

&WHW

tra&us jure natürx nullus eft , 3nvalidus, ficut

lmne

dlmw

venditio , quæ euam folo con.fenfu contrahitur ,

hce

deu«

^

4

fui

( T.

be J)xzpotentige

375

Xl

fulla cenfetur, fi at dere, quz tradi nequit,

autincommercio homiaum non eft. Circaz

h

iftud impedimentum.

ïAu

Queritur I, Quxnamrequirantur, ut impo-

tentia dirimat matrimonium ? &. Tria princi-

ii

palitet requiri. I.. Ut fitimpotentia ad copulam

perfectam , quz per fe t apta ad generationem,

im;ä?mtü i

ficut propterea Sixtus V. in motu proprio Ze,

ebzucborumomatrimoniispronibuit, &invalida

«declaravit matrimonia ab eunuchis ucrinque ex

; rl

mll

Íectis contrahenda, quilicét poffint uti aliquo

congrelffu, deftituuntur ramen yero femine.

IL Requiriturimpotentiaperpetua, quz fci-

;;na pf

licernec fucceffutemporis nec modo naturali &

licito , nec fine corporis periculo tolli valeat.

iil

ext.& DD.in c.fraternitatis de frigidis $ ma-

lefic. Hinc licét contrahentes ob ztatem juve-

y inpit

"

nilem vel affirmitatem aliquot etiam annos ad

confummandum matrimonium inbabiles fint;in

s n

dummodo fperetur aliquando ceffatururn impe-

v

)

dimentum, nondebeantad invicem feparari.

nf

III. : Requiritur , utimpotentia recefferit ma-

trimonium ; & non primüm ex infirmitate vel

qin

m ^

alio calii matrimonio jam contracto, fuperve-

nerit, obligatio enirn ab initie recté contracta

j

n

n

non diffolvitur, quamvis deveniat ad eum ca-

al

j

fum , àquo incipere non poffet , ficut nec affi-

j

nitas nec aliud impedimentum matrimonio ex

j

eoühgt(l

poftfacto fuperveniens idannullare valet,

at g

- Queritur II. An fterilitas vel fenectus fit,

jl

bili Ü

impedimentum dirimens matrimotium., ? 5

dusl j

Licet Felinus /s cap. cum (it de f'ore competents

"

. aru g

2.I.

376

Par: Iil. Caput V. $. V.

s. 1f. & Jafon. Solum. r. confil. zrg. ?« F. 0Xl«

ftthiom o

ftiment, non minus fterilitatem, quam impoten-

ecatr,

tiam dirimere matrimonium, nec effe vere ma-

n2 ls

trimonium, fi v.g. £xmina fexagenaria & ad ge-

becudf

ttover(ia ef

nerandum ineptaillud contrahit, eó quod finis

Contridmn

matriraonii, fcilicet prolis generatio deficiato

atque hincfactum, quod jure antiquo Civili ex

tü, Affrm

calculohec

Lege Julia & Papia prohibitum fuerit contrahe-

re matrimonium viris poft annum 60. femihis

] & Comm l,

autem poft ; o. Contraria tamen fententia to-

k r,uialinärmus

tius Ecclefiz ufü recepta , tum quod fteriles&

| WCOpoteng

fenespoffint utinaturali copulá peraccidens tati-

| VATRDC R

tüm inepta ad generandum ; Imo aliquando

, t e'dgm1 (ïm

| Ut ey tet

contra fpem generant prolem 5 tum etiam quàd

matrimonium non tantüm propter prolem; fed

] g'ma,& "

etiam in.remedium concupifcentie permiffum

2 Tiettt & ;

ft, eftoigitur, propter fterilitatem proles obti-

a j

nerinequeat, adhuc tamen alter finis fubfiftit ,

| La) n d M,

quod fit infirmitatis remedium , & humanitatis

Tsltérdon

folatium,ut dicitur zc. nuptzarum. cauf-27. q. t

|W a(mxmï

Undeé etiam Juftinianus Imp. i2 L. /ancimas, 27*

COfütm i

^

Cod. de nuptiis. fuftulit didtam legem Juliam,

Quj

& conceffit in quavis »tate matrimonia contra-

here, fi tamen aliquis fenex morbis vel etate ita

, ittrofere

exhauftus foret , ut nullaarte medica ad actum

Fm) ànalt

conjugalem habilis reddi poffet , talem incapa-

m

agisPu

em effe matrimoni; docent communiter DD.

l; d

apud Barb. z c. 2. e Frigid. & malef. n. 6.

ia

Queritur III. An valeat matrimonium in»

. "t cf

periculo mortis contractum cum concubina ad

NU

legitimandam prolem priüs ex ea fufceptam, j

-R i

Quod proles illegitima per fubfequens matri-

T

.

monium

J

De Impotentia.

377

£nonium cum ejus matre contractum fegitima

uf DL

y uamimt

efficiatur, certijuriseft ex L. nuper. C, de Nafue

rAl. liberis. . tanta. qui filii fint legitimi, ubi

wecfencitt

bxcquaftio explicatur, hic autem tantüm con-

ao

lit) eöqu i

troverfia eft an valeatmatrimonium eo tempore

contractum , quo ufus ipfius amplius nen fpera-

ao d

tur. Áffirmativatamen fententia concordi DD.

antiqu Cix":*;þa

u COWF'*'

calculo Fecepta eft; tefte Batb. /» Z. c. tazia. . f.

& Covarr. de Matr. p. 2. c. $. $. 2. . 10. partim

gum fe, rl

gn ferea

quia infirmus morti propinquus nori femper ha-

, UO& Q&ïü&ï&

bet impotentiam pepetuam, fed temporalem.,

hic & nunc peraccidens à morbo caufatam ; pat-

geraccittuo

lxb diq/

tim etiam, quia in tali matrimonio bonum prolis

faltern ex refpectu fubeft, quod prolesantea ille-

m v

gitima, & quafi

'ro non prole habita jam legiti-

ytet Pmäem,*,'ï

i

metur, & quo ad omnes effe&tus juris vera proles

centi Pfm

eificiatur , imd Ecclefiz confueiudinem effe ait

um

Laym. de Matrim.p. 4. c. 11. 9. 6. quod moritu-

er ii

m

at

ris interdum fuadcatur,st concubinas, quibus diu

,&hu

adhaferunt , in uxores accipiant, tum ut affe&tus

nf

eorum impudicus faltem ad finem in conjuga-

j [

lem comutetur, tum ut proleslegitimetur, &c.

nlgP4.

"

Quaeritur IV. Àn hermaphroditus valeat.;

grimm P

iib

contrahere matrimonium ? ge' E(fediftinguen-

r v !

dum , an alterutro fexu , fcilicet £xrinzo aut vi-

WdW Av

tili magisprevaleat, velan in utroque zqualis

li

g

fit , quód ex infpectione corporis à medicis fa-

Ommun

cienda judicandum erit.

T

Prioti cafu poterit matrimonium contrahere

gt

muc* lp

juxta prevalentem fexum , alteroautem cafu da-

(

! ol

bitur ipfi elle&tio;juxta quem velit matrimonium

( cq

' (

p

inire, debebit tamen coram judice Ecclefiaftico

prius

a

g

T

|

378

Pars II Caput V. $. V.

|

prius jurare , quód cantüm ex fexu , quer eligit, ET

uti velit , nec eundem five.in hocfiveinalio ma-

tz m d

trimonio-mutare;ficut poft Sylv. Armil. & Sum-

at verum

miftas comuniter in verbo Hermapbroditus tra-

Cónjugum

dit Sanch. Ze Matrzm. lb. y. difp.-rot.

VEO de (v

Queritur V. Qualiter probetur an impotett-

(dylitat,

tia fit perpetua vel temporalis ? p« Hic.non at-

usimpop;

ffiennium j

tendendum effe , an conjuges ultro conhteantug

injudicio, fe eífe impotentes, e& quod mutuse

tt m0'] Jl (0

cohabitationispartes fi facile colludere poffent,

trand [

& feparationem atque licentiam ad aliud matri-

T

monium tranfeundi impetrare, fed incumbere

ttonium ff

officio judicis Ecclefiaftici, ut fi veritas aliundé

gt nter

haberi non poífit, infpe&ionem corporis. fieri

Pt

jubeat, in viro quidem per medicos, in femina

LU

autem per obftetrices, & honeftas matronas. Si

COnjines df

igitur poft infpectionem appareant figna impo-

|

lts quii

"

xentix , ea vel funt manifefta, que declarant im-

l

1

([o

'ffce

Tb

potentiam perpetuam , -vel verifimilia aut dubia,

| UCC r

fi manifefta figna fint , ftatim feparatio concedi-

WOtftQtare

tur, effet enim contta naturam permittere coptt-

| Qiiturim Y

lam imperfectam.

Si verifimilia fint figna, &

Mif s

conjuges jam cohabitárint per aliquod tempus;

Vg

tur

aM

quod verifimiliter etiam fit fufficiens ad . pro-

"t (?j'mW

bandam potentiam vel impotentiam , tunc di-

| nj fa.

vortium quidem concedi poteft , ita tamen ut

| szxtwquam :.zln

prius à conjugibus Juramentum cum feptimas

propinquorum -manu vel vicinorum præPcetur

hïi& (*?ïïat

hoc eft, utpriüsconjugatijurent, fepoft omnem

OM

Ooperam adhibitam non potuiffe confurnare ma-

P li OPE':PDUS

trimonium, & fimulfeptem ex cognaris(inifto-

ma]CflCii inq

|

rum defectu feptem ex vicinis, velhis in tanto

D Tij

nu-

T1/

De Impotentia,

37»

fiumero etiam qdeficientibus.duo faltem teftes Eo-

fex quid

nz famz & vitz ) jurentfe credere , qued copju-

tiocfemdon

|v, Amml d

gati verum dicant. 'libi advertendum , quod

at

«conjugum Juramentum fit de Perztate , tcftium

d.f

A

vero-de credulitate , & idipfum Juramentum. 4e

credulitate etiam medicisac feminis infpicienti-

betur aniyta

busimponifolet. Si denique figna fint dubia,

1 g o

ltro n

triennium cenceditur conjugibus,intra quod ma-

L gl

trimoni confumationem tentare poffint, eó verà

tranfacto, fi nihil effecerin£, tunc przftito przdi-

allaere p

cojuramento ab invicem feparantur, &.matri-

nadaümf I

monium fuiffe nullum declaratür , atá; ita diftin-

P

,üveritasalïxu;;

guendo inter figna impotentie eonciliati & ex-

plicatipoterit c. z. cum c. laudabiler, de Frzg. 84

m iA

4

sialef. qua capitulainterfedivería videntur. Si

s dicoS; i f

conjuges difcordent altero affhrmante altero ne«

ae&asmafrogzs,f

d

gante, quod.intratriennium perfecta copula in-

tércefferitjnec exinfpectione oculari certum ali-

ye d

quid aut verifimile appareat, potiis viro-(cum ju-

ii

jaautdt

.

"

1(:10 [

A

Tamentotamen) credendum effe quàm mulieri

qu

dicitur zz c. pem. cauf. 33. q.1. $ c. 1. de Frig. 6

vt

h

salcf. Séd ita principaliter procedunt ; fiámpo-

ii A

(it

tentia appareat ex caufa naturali;fi autem judices-

L

joo *

tur.elfcex maleficio, five magica incantatione,

,1

affoun £

quamvis figna impotentiz fint.manifefta ; non-

, "

terta

nunquam ultra triennium (priüs fpiritualia media

ti

«l

ia

adhibita non cenfeantur ) arbitrio judicis differri

j at

poteft feparatio, &interim injungitur conjügibus

C,ngfum PH

ut exorcifmis, orationibus, confefhonibus, aliísqs

, o

piis operibus ftudeant 3Domino DEO füblationé

conum

i

$aleficii impetrare , fi autem triennium vel tem-

Y ngqdu

L

y

pusá Judicé Ecclefiattico prefixum elapfum fit,

L

hec

p

33

Pars HII, Caput V. $, V.

nec tamen maleficium ceffarit, impofterum cott»

lwmarum

trdentes cu

jugestanquam perpetuó impotentesreputari de-

bebunr, licét etiam ex poftfa&o maleficium

t ii :

forté per miraculum aut folutionem ipfius ma-

hltrtmon

tales (cien

lefici velper aliud maleficium contrarium auto

fuperftitiones tolli pofht, quia tamen miracu-

iperent

lum,& male&cii folutio non eft in poteftate con-

mit, t

jugum, maleficium autem alio maleficio vel fu-

quam ptr

perftitione tollere apud Chriftanosillicitum eft

quia dom

1deo nihilominüs impotentia perpetua cenfebi-

Doc & D

tur. c. wvit. canf. 33. q.r.

ibl puto

Queritur VI Quod fi poft feparationem ex

trmciette

cauía inipotentiz conceffam & forté jam aliud

fs

smatrimonium contractum , ceffet impotentia»

d tlem

anprimum matrimonium redintegrandum, &

Ri coe

fecundum feparandum fit ?- Refp. fi impotentia

V00 CX ep

fublata fit per miraculum vel artem magicam ,

enem noy.

aut aliam viatn prater naturalem valere primam

gciszan's tef

feparationem, & fecundum matrimonium , quia

impotentia ex fe veré fuit perpetua , ut habetur

$. d. c. ult. Sivero impotentia caffaverit modo

turrixæ&,j

naturali, . per ufum fecundi matrimonii, ita üt

Oratur, T

verifimiliter etiam in primo fublata fuiffet , dum-

Porro ;

-

modo conjuges debitam diligentiam adhibuif-

Wipotentes

fens, invalida cenfebitur prima feparatio & fe-

Pt ngy.

cundum matrimonium, adeóque primum redii-

It

dl

1f^

toel

D

tegrándum erit , tex. & DD. zzc. fraternitati

Til

de Frig. E5 malef.

*

Qul T

Queritur VII. An fi contrabentes jam ante

üDttintes 1

matrimonium fciverint fam impotentiam fl«

"UH E T

hilominis deinde poílint feparationem petere 2

Vg

Pro negativa adducitur «. y. eodem, — Llbi juxta

Wt lo

ume

[

De. Impotentia,

391

fammarium videtur decidi ,. quod fcienter con-

jmpolmt

eneitqua

trahentes cum impotentibus non feparantur , fed

fidio n

t ibidem ait Pontifex ; qwes tanquam uxores

Babere non po[fent, babeant , ut forores, proinde

agonemli

m cumaim d

tales fcienter contrahentes cum impedimento

g n t

impotentiz videntur fibi invicem copulam re-

miífiffe , & in effe&tu non tam ad matrimonium,

"d

quam perpetuam vitz focietatem & alia obfe-

; mitiót li

Sanpsctn^

quia domeflica fefe obligaffe, ficut putant In»

pertii Qu

noc. & Panorm. ecZeme.4. Verüm longé pro»

babilius puto cum Henr. Zoefio eoZ. 1zt. musm. f«

etiam Ícienter contrahens cum impotentia poí-

fgartite*

; o m

fe ex pofifacto ab invicem feparari, quia certum

eft , tale matrimonium propter impoffibilitatem

ii

mutux corporum traditionis effe invalidum., ;

amtegtandum*'*

ergo ex eo defponfari ad perpetuam cohabita-

d Lt

tionem nontenentur. . Sedneque ex contractu

Jaen 84

focietatis tenebuntut , tum propter incontinen-

ml p

tiz periculum , tum quod focietas etiam in per-

mimom'um , ,

petuum contraéta diffolvi queat, fifübnaícan-

(UEE

v i

tur rixx & diffenfiones, velaliajufta caufa fub-

ü& Um;&

"

orjatur , L. f Confenerit. 4. )f Pro facio.

s5 P

Porro ad c. 4. de Frig. 6 malef. yy. Qued

pf

li

u

li

H

t

impotentes contra fuam voluntatem & inviti fe«

n5 4

^

parari non debeant, attamen etiam hic aliqua

s r

j & ]

limitatio eft addenda, quod fcilicet ifta volunta-

t

|

i

ria cohabitatio non aliter permittenda fit, quàm

n

ff;::rnif**

finulium periculumtimeatur, neinteriftos co-

habitantes actus imperfecti & illiciti exercean-

,a

g

- fuür, ac propterea ex conftitutione Sixti V. de

g

j

rI)

Eunuchorum matrim. probiberi debent, ne in

ra[l(mvm

b, ll'ï)

€odem le&o impotentes condormijant,

j !

"

fit

Qu

|

Pars HI. CaputV. $. V..

Db

EE

|

j Qul

Queritur VIIT. an impotentià , qua fuper-

4 Qu im

venit poff matrimonium ratum necdum. tamen

confummatum caufet nullitatem ^ matrimonii?

Hnem

f 4 quf

Negativa fententia paffim inter DD. recepta eft,

m

paucis diffentientih us apud Sanch. lib.7. dzfput.

102. Ratio effe peteft ; quod matrimonium ab

£. Alqut;

/. Qr ju, ]

jnitio re&é contractum non.diffelvatur ; licét ex

poftfacto aliquod impedimentum incidat, ficut

TO

It

Íuperius q. r. diximus, fed tale. matrimonium.,

8* fo(??i 64

fint abinitio re£técontractum, cim ex füppofi-

to tunc nullüm adfuerit impedimentum, ergo

) Sgandod,/j?

&c.

Et confirmatur ex c« z qui cauf. 32. q. 6.

nl

UÜbi generaliter deciditur , matrimonium propter

füupervenientem impotentiam non effe. diffol-

I Bj

ll,

ïïOvendxxm.,. f. Textus, üalïqui,videantur'con*

!(iilp].,f!"

J

l J€

trarii nt Z c. quod propofatflt, od q. 7.Óc. ex

hi

lütteris, de Frzg. &4 malef. explicandifunt de im-

AO

,

pgten;ia*, cujus:caufa Jam erat ante.matrimoe

Patelire v

maum.

Duo autem hic adnottanda íunt t

m"""aïe'ldcc

quod cum matrimonium ratum ex difpenfatio-'-

3* rj

fCimrkx.) i

ne Papali diffolvi poffit , talis impotentia ei u-

perveniens fit juffa difpenfationis caufa, 2. quod

AInjttie,

D

mlacn dj

t

u dubió , an impotentia. prxcefferit: matrimoe

QUm (Wc

10

nium , vel primum pofteafupervenerit, prafu-

fl

mendum fit prceffifie., ficut valdé probabilites

Ql y

docet Panorm. zz c. fïatcmitatgs.cad. inÓ.

Tb tb &

rff?;/ A

nge

!

S E.C-EI

XIII.

J n

tl

l

li

IN d»

De-Diffenfattone: fuper*-z'mpedimentih:

t

SUMMARIA..

Bls

RA

F æi445'0g4fï0,,,irritdti0, d(Cldrdfl.a, 5

T (to

Il

l10

diffenfatio. 9'

j Jatldl/'

j!)l/ j

4. Enrxfm d»;'fünwitq'

; du

[

£

DcDiþezä/ätibne-Super Imped ; 383

)P

3. Qualiter E& qualia impedimenta tolli po[fntt

a, quin

- Que impeaimenta non admittant difbenfae

j necdummfn

tionem,€$ ib quid de cofu Erdfurtiano.

m manns

A. quotim gradum co:

2

erDD.reugt

