fundationem aut dotationem per authentica da«

cïuaripotek:

aL audent,

cumenta probare debeat, nifi poffit ranti tem-

poris probare poffeffionem, qux hominum me-

HOH. ihhm,

moriam excedat, lmó fipratendentes jus pa»

Pa.deif

tronatus fint perfona potentes , in quibus id jus

Tff) àlig dor;

m Feeefro

plerumque ex ufürpatione &4njufta occupatios

ne quxfituri prafümitur , exactior probatio ad

! o coaye

oftendendum rerum titulum xrequiritur ; nec

Wt f

imimemorialitas teaspotis «eis aliter fuffragatury

Utl ntofen

quàm fi prater reliqua ad eandem immernoriae

-'ï?','*ï'æ.'u'xtenr).

litatem probandam neceffaria , .prafentationes

"t vel o

l

u

per 5 o.anmos contintiatas , qtie omnes fortite

:sf"«þi

U" m Egde

funt effcctum, mtäcnticis*fdriptur'is-dcmon?cra-

* m t

te valeant, videatur textus Concil. Trid. jeff t

RUT

efe Refornzat. c. 12. 65 feff. 23 de Reformat. 6 »

03) ii cx

13

Quzrunt autem hoc loco Doótores,an copt

MTM

letive requiratur , ut urius idémque Ecclefiam&

trodidtum Át,

fundaverit(id eft, fundum dederit) & conftni

UT

xerit & douverit ? .Ratio dubitandi eft , quias

*

J.M' Í l

n

i diclo. c. a.

K

A

T.

jd. dicitur::neminem po

Wt

obunere jus patronata: aifi qui Ecclefiam fütt-

BUl p

Oftign

daverit & conflruxerit, "Mihilominus proba-

nf

ïït, Q

bilius & magis communiter *ïeceptumæü, fun-

ütü

fion

dationem, conftructionem '& :dotationem non

« 6;0

Atf

copulatvé fed disjunclivé requiri, adeóque da-

thS ) fe

À t

ri jus patronatus «etiam álli , quitantüm funda-

Yo

fs

verit, vel tantim conftruxerit,aur tantüm do«

l

Winia

Caverit. ltaenim £z c. 3. Joc tit. folius funda-

"tet dec

teris: &t Z» cap.mobis 2 g. tantüm conftructoris

mentio fit, ac idem Concilium Tridentinum»

)20);3 tte

dio c. s. non copulativé loquitur , ex quo po-

P ls tota ve

&eniori Concilii textu z/ud Caput 12.. rc&te de-

A noy

clararí

3 €gr

$4.1.

De Jure Patronatus,

9

clararipoteft, Barb. z eod. c,12. f. 16. Abb. 2

xperauthend::ä

f golit at

c. ad audentiam. num. 0. E6 1t. de Ecclef. edif.

Hoft. ip fumma b, 1. n. 2. Rota p. 1. decif: $9.

i pori:

E5 p. 4. decif. $6 5. m. 2. quareft alius fundave-

rzctendtnlfï

tes, n quis

rit; alius dotaverit, alins conftruxerit, tres ejuss

iil o

dem Ecelefiz diverfi patroni erunt, & nifiintet

fe ultco convenire velint, ut- alternis vicibus

vaiot Frlobzuw

unus tantim. femper ex illisprefentet , omnes

j df

tresad przfentandum admitti debent, & fi diver-

fos praiéntent, przvalebit is, qui majora vota ha-

ndett inf p

buerit , vel fi paria fint, qneri Epifcopus elegerit.

T t

Item qui in Eeclefia Altare vel Capellaniam ere-

, Qu atl

:

xerit, ipfam Ecclefiam ( ejusque nomine Reólo-

r'cri;vflifï? '

tem vel Przlatum ) habere debet pro compatro-

:Oncg! Tüd- !.

a tanquam quax fundum erigendo altari dede-

w)'x d: Rffcmud

4]*

t£it; nifi confuetudine vel prafcriptione aliud in-

o Dwdot

troductum fit. Pan.Zz c. 3. de Eccl. edif. prxtee

iäf'mniläeE

eanotabile eft, quod docet idem Pan. z» c. r. 4.

,dcdcrit,? i

t.in 6. fipluresad fundicollationem vel xdifi-

dubiüüä-' &j

xationem aut dotationem concurrant, ita utfin-

uf

nemllffec' [

1

j

guli fuas portiones five zquales , five inzquales,

jqui fcdel

conferant , omnes ifti patconi fututi fint.

iT

Porró non tantüm ex prima con&ru&ionex

TEU

Prüm'fïï

vel dotatione Ecclefie acquiritur jus patrona-

i

tus ; fed etiam f1 Ecclefia collapía reparetur , vel

[ üiïi

,iti

fi poft primam dotem conftitutam novi fundi

! ii

vel pecuniaadjiciatur. . Veriim hocnonindiffe-

rj at

renter de quavis nova reparatione vel dotatione

wac *fj' ro

1

accipiendum efl, fed de ea, quz Ecclefiam quafi

jntu

n »Omn

ad noz c[fereda&tam ruríus a4 effe produxit, utfi

liumi T[ldcm

priüs tota vel majori parte collapfa fit , ut repa-

a

) ulfur )

f

tata nová confecratione indigeat, velfi prior dos

injuris

T il

9?

Bays IT. Caput T. Set. I.

injuriá belli aut quacunque ex causá interíerit; rf if

Czterüm autem , qui Ecclefiam tantüm à ruina

Wpioke ilqu

przíervat, vel in modica fui parte reparat, at

pertilem cy

-

etiam extante primá dote novas divitias adjicit

itus fed ec

talis pius benefactor, tantüim non veró patronus

Gbsili]

dicetur.

Patrónus enim propriö dicitur qua

Not, ]T.

pater Ecclefiz , À quo habet , ut fit Ecclefia, fi*

trOnatus fne

cut in jure civili patronus dicitur , qui fervum

£tl àd ]igc

antea quafi pro non homine habitum liberum &

Pirt ff oj

alüs hominibus in jure patem facit. Garcia; de

Vit & ajig

Beneficiis par. y. cap. 9. m, yo.

tio«

f'"'wm.i.;p

Ha&tenus de prima & originali conftitu

Ws ff«

rié juris patronatus lacuti fumus, quód íd extti-

um ?fæfentazi«

bus tantiim enumeratis caufis nafcatur... . At,ve»

fümoïxtm j

tó, ubijam femel pet unum ex fundatione; do-

Pt Q

tatione aut conftructione conftitutum elft, a

lr ddo

alium deinceps variis modis transferri poteft»

tion tantüm per fücceffionem horeditariam; de

Paig

as

quain prxcedentibus dicturs, fed etiam per cori

i

MiLTP

tractum & a&tusinter vivos.

Circa quam pro»

ht ]

10

inde juris patronatus translationem.

[ Obul;'

!

I

Not. l. Quód Patronus Laicus liberé jus

^ n

ls Læm

fuum Ecclefis vel Monzfterio donare poffits;

"P

Wi

t

i

etiam inrequifito confenfu Epilcopi. cap. smzct.

Vietales v

&oc tit. in 6. pet hoc corrigitur c. zudlus 17. 6^

!d t

bm Y

£ra eodem cit, ubi prohibitur., ne Laicusaliqui

, F»LLEf,g,

Ecclefiaftici juris irrequifito Epifcopo pralu-

Not,

,,

mat Monafteriis donare... Quod veró. ulterius

('Olrh

D

füt. m

Pn ditdo cap. umnico additur , per talem donatio-

nem juri Epifcopi, qui eidem affenfum nomi

Fhll

Eglo P(m

prabuic, non derogari j intelligendum eft jux-

Qu

Eäne

ta cap. pafforalis ?. de Domatzomibus, ubi deci-

u

dituf,

Alty Qrgli

i L

* Dere Patrogatus.

9»3

.cuditt? ditut, fi Epifcopus cum cenfeníu patroni virisre«

tantiit

ligiofts aliquam Ecclefiam fimpliciter concedat,

parte repmïfï

pertalem concefBonem non tantum jus Patro-

$ dirits d

natus, fed etiam quidquid prius Epifcopus de fru-

a0n Yero gt

€ibusillius Ecclefix percipere poxit, transferri,

Not, II.

yprié: dictt

uód Laicus alteriLaico jus pa-

tronatus fine confenfu Epifcopi vel ejusdem vi-

i Ed

carii ad hoc fpeciale mandatum habentis do-

gbisum od

nare non poffit, ut ex decifionibus Rotz Ro-

manz & aliis Do&oribus tradit Barb. /zpé cit.

ao 6a

[

€.12, g, 246. nifialter Laicus fuerit compa-

cot

tronus: tunc erim, ficut ad evitandam difcor-

ig;'nalf

$j (de "

diam przfentationis valet inter plures patromos

compofiio , ut unus tantüm alterius vicibus

snalcitis ?

przfentet. Clem, z. boctit.itaex eadem ratior.e

x fuda

um

valere debet , & unusex patronis in favorem al-

terius fuo jurj plané renuntiare velit. Piafec. i

; atf

praxi Epifc.p.z. c. g. m. g. Zerola p. 1. $. jus

i 'gg(öæïw

"

pm*ronatm $2225

] 15& Cdïm f

d

Not. Il Quod Ecclefia vel-Etonafterium,

obtinens jus patronatus non poffit alteri Eccle-

tonet

j

V

n::

fix, minus Laico 3liud jus donare fine ordinariis

" [ac

l

folemnitacibus ad alienationém rei immobilis

p t

r

.'

Ecclefiafticx requifitis, quia juraifta in corpo-

F llï OPL wir

Mi

talia rebus immobilibus accenfeni zz ££ de re-

o

( n

nelat"

&us Ecclefig non aliemandzs , demonfiratur.

lfj

Not. IV. Jus patronatus, quamvis Laicis

jj

) Epit

competat , nihilominis effe fpirituale ; aut fpi-

rituali annexum & tantüm perfonam Laici ex

)

privilegio. Pontificis ad id effe . habilitatam ;;

x aflent

adeóque £ine vitio Sumoniz vendiaut pro re ali-

J ,aendum

1 1

dt ï.tä-

j

c qga temporali permugari non pofle cap.

fe 1é,

.il 2

84

Pays I],. Caput Y. $684 1.

ve 16. bottit. quod fi aliquis defacto jus patra-

rb

natus vendere, aut alio contractu improbato in

btna n dot

alium transferre prefumat, przter excommuni-

bhraeng

cationem à Judice Ecclefiaftico infligendam jus

ünthrum c

patronatus ipfo fa&to amittet , & Ecclefia deins

rer re d

ceps libera erit; Trident. 424 feff. z. de Re-

Mf Manr

form- cap. . pretium quoque neque veriditori,

! "-U-U.j

qui jus patronatus vendere non potuit, neque»

Atingi

emptori, quiin mala fide fuit , fimoniace emert

ttàm (

do, fed potius Ecclefiz, qux per talem vendie

t t

tionem injuriam paffa eft , applicandum etitz,

Panor. zz d;&l.c. 16. boc tit. s. 3.

T dittm )

á

qu|

Not. V. Licet jus patronatus tanquam fpi-

ln

Fetlcus

yituale per fe vendi nequeat, fi tamen relefit &

"ütttg,

annexum certis bonis, vel etiam certz haredie

CURf

tatj re&té accefforie cum ipfis bonis aut haredi«

tate vendi poterit , dummodo in venditjone de

PA PU v

jus patronatus fpecialis conventio & propter id

P; i[aæw ,

augmentum pretii ron interveniat, textus &

fonem fiu';

Interpretes z eap. ex literis 7. 6$c.-ctm fatue

t

gumïm *US ]

Ium13. boc tit. Suar. de Simonia c. 28, 9. 15

A aqii

Bonac. Ze ffpson. q. 3. $. 11. m. . ut autem jus

2 MT

gatronatus cenfeatur , reg/e debet vel ex prima

fundatione vel fuccedente confuetudine aut2

AMrinfteis

praícriptione ita effe introductum, ut femper

(mühm u

pofíefforibus talium bonorum prafentatio cotne

'3 udf

petat; aliàs per/ozale cenfebitur.

I

ron

Not. VI. Etiam per contractum feudalem

pue Potel l

& Emphiteuticum cum univerfirate bonorum

ütttnsoe

vel certis bonis transferri jus patronatus , ita ut

UE

ämono

nne

ille, cui bona jus patronatus annexum habentia

U

PCICJP

ia feudum vel Emphiteufm data funt, liber

ll b

Ws $d

B en.

M

' DeSure Patronatus.

9

eiojtt

prxfentare valeat, — Item , fi maritus hujusmodi

£ 1mpro

bona in dotem acceperit, non uxor ejus, fed

gter excutm

ipfe prefentationem exercebit , ctim ad maritum

inligmie

dominium civile dotis, & jus percipiendi fra-

,& Ecdelut

&us ex re dotali pertineat. Menoch. Cose. 66

».27. Manric. deczf 140. 7. 2. , 15. Barb.faepi

"TP

e neque yeu

dliclo c.12. 9. 223.

guüt;

Verüm quid de conductore talium bonorum ] £

dicendum fit, multum diffentiunt Doctores

fron t

, rl

propter textum ambiguum c. ex Jzteris 7. boc

£it. ubi quidem dicitur , jus patronatus tranfire

!PPWW

in illum, qui bona 44 frmam tenet, fed non

fatis explicatur ; qualis contractus per ifta verba

1;t1;s u

(

denotetur. Quidam enim de locatione, quidam

de contraétu emphiteutico accipiunt, On:inium

m d

probabilier videtur feptentia. Panor. j» eodem

j boni 5

i v

€. 7. num. y. & Bartolizz 1. 1, Cod. dejure Em-

phiteufcos ». $.. Menoch. Corfíi. po. cífe diftin-

eniox]

j

étionem faciendam inter locationem ad lon-

venidb F

gumtempus v. g. 10. annorum ; & inter loca-

6( (ill)

^

)j

tionem quz fit ad brevius tempus: in locatione

j

[ QW

ad tempuslongum dicendum eft, jus patronae

r ']'j'

tus tranfire in condu&torem,non autem in loca-

deoet've

aj

tione ad tempus modicum ; tum quia conductor

conluemwr"

ad longum tempus habetur pro poffeffore L. z.

jubum "

)

$. 3- f]- de fuperficicbus: & fructus regulariteg

n

j qræf

emnes , qui fpecialiterexcepti non funt, perci-

if

h

P

pere poteft, quod fecus eft in condu&ore modi-

qadtum

&i temporis, in quem non tranfit pofíeffio , &

at

7

qui ron onines omnino, fed ordinarios tantum

qrond

fructus percipiendi jus habes: tum ctiam quod

annexum

illa verba a4 frmmam , nt sermun) lingue An-

f"

du

glies-

FH'

$6

Pari . CapstI. Scllio l-

glicaiz, exquibus locatio ad. tempus lofigum

eotfetdo

intelligitur, ut notat Bart, Z/£e /oco , & colligi-

&defendo;

tur ex eodem t€.7. E5 ex 6.2. de locato, item.ex

Amittiür

£. qucrelam.

Ne Preleti 9ices füas 65c. qua

tzliecdelnn

ttis deftant.

Capitula Anglis fcriptafunt , ut ex eorum infcri-

ptione patet.

fusedifccn

Not. VII.

uüd creditor ,. cui caftrum aut

Qu reedif

bonum aliquod , habens annexum jus patronae

1. ia

tus oppignoratum eft , nonpoffit uti illo jure pa-

DmiericoU&g

tronatus , ptout fatis aperté deciditur s . cum

tittfibity

Bertboldut 18. de Sententia G$ ve judicata. Ratio

At onfen(ra

redditur à Panor. iz dicfe c.7. boc Ezt. n g. &

riditin

Glofsà 2 eedem c.18.ip fine. — Quod creditor

.ü*:üf.fap'.mh

fructus pignoris aliter percipere non poffitzz;

&"-- Ub m a

Quàm fi velie debitori reRituere , velin fortem

It v

imputare; atqui; fi prxfentaret Clericum , iisque

V amiie

infttueretur , percipere fructum, quem nec

Ilþxdblisxpa[mn

debitori refütueye ,. nec in fortem imputare vàs

]s P3 i

leret.

; ..Plffopmlm:

^. Not- sltzmo, Quód publicatis & confifcatis

Vr vero

17

bonis patroni propter delidtum ejus, etiam jus

Eromjmonw

patronatus ad fifcum xeferatur , ex generali re

* ts

gula, quod cum univerfitate bonorum etiam»

PITg oner

traníeat jus patronatus , fed hoc , fi jus patrona-

frtüm fl

eus rezle £t , i veró fit perfozale, extingnetut; &

mWs

pa

Ecclefia liberaeerit, fi gevtzLtzum, devolutio fie

Qu Cïem

m

adalios confanguineos ,. quibus delinquens in

wfanz de

b

jure quefito per faum factum prajudicare non

n

Mibusds

potuit; juxta regulam,

uod faétum. cuique fü-

am, n alteri nocere debeat. Barb. 426 Jocos.

d

T Rüttongs

IN

Vs Johgt

238. Zoehus eodemtit. 1. 26.. avgmenta etiam

a& non

i Pa!l'onus f

tf

ygiïm cfle, qua de fide comumitlo fagoili

£0

Lj

i

' PAE

7134

De 7ure Patronatus:

97

vempis t

eonfieando docet Faclün Z 4.. ceztrof..cap.. go..

&: defendo-Z. 7 ..c..20,.

! laca,&.ivï?

; Jocato, 18

Amittitür: jus: patronatus: I.. $: Ecclefia: to--

«;f

taliter:deftruatur ;. vel.etiam:dos.& reditus.peni--

tüsdeficiant. Neque.revivifcet ,. licet Ecclefia:

ier o

rurfus edificetur; vel.dotetur , nifi.prior patro--

nus.ad rezdificandum vel.dotandum concurre--

, 0 edinti

rit.. II..Si patiaturpatronatus ex E"cc*lfefiïæ.pa—tra.-—

xum js p*

nata fiericollegiatam aut.Monafterium; ex:tunie:

(Geuciojn]

gciditri

enim ceffübit przfentatio, & füccedet: ele&tios.

fine confenfir autem: patroni: ftatus; Ecclefiz- in:

p u

ejis prejudicium: mutari.non poteft;, Maget . de-

; Jtit.

j d eti

"Adgoc.cap..10.. .. 37 2.. Butrzp.cap.. nobis: 2 ..

Bec.. tit;: m.. 26.. ML. Deficientibus: fucceffori—-

gt W?Q?n

bus aut:extinctá- familiá patroni.. IV.. Per^notz:

j n

ufüm:amittitut. jus Patronatüs , fidüabus faltem:

e Cl

vicibus-patronusnon: prefentárit: ::- ctim: enitm:

du G:"m

jüs: patronatus&it Ecclefix aliquo; modo:grave,,

ym p

& Epifcoporum:liberz: collanoni: prxjudicans;.

&contra vero libertasEcclefiz favorabilis, ideo»

a w.ä;;

peromiffionem: duarum: prafentationum:. cen--

"T ULA

Íétur- patronus. füo jurirenunciáffe:,. ficut: aliás-

i d gcnïfïf

privilegia onerofa pet- non:ufum aut ufüm- con--

t bonom:.oæi:

trarium: facilé/ amittuntur:. Barb..Zzcfo. loco: z.

OC;WP

227. V. Si patronus Beneficiatum:vel quemeun--

Qu

i

h ext

l

que:Clericum Ecclefix patronatz. fine: cafu ne--

Jifhy d

Jjv

ceffariz defenfionis. occiderit:aut. mutilarit: czp..

T.

um

t Udlw

inquibusdam $. [aeri U.a aures.de Panis.. NT..

Si pattonus-fiat hxreticus , apoftàtavel fchifma--

l&um .JX

ticusyutinobatur im cap. fínali. deHareticis. V IE.

atb 4h

Si:patronus fe ingefferit in: perc eptione:fructue-

ag

üm beneficii ,. eosvel n proprios Jifus.cenvere-

-

tendo,.

ii

I

MARN,.PARO.CH;-

r

9

Pars I"I Caput I. Scä ?ó

1

tendo,, vel fa

ALC

Degy

mimpediendo, ne ad Beneficia-

àm A)'d'vocä

gum, aut eum, ad quem de jurefpectant, peryes

B) d

&iant. Tridentinum. Jeff.. a. de Refor. c&p. 14

&locfolo t

VIII. Denique ex eodem: coneilio Tridentino

f prefent

fef . 2 g. de Reform. cap.. g. ftatutum eft,ut quijus

patronatus fibi; competens contra Canonicas

tur lpt(mmh

fanctiones per venditionem vel alium titulum.

030638 Cüntr

& modum prohibitum in alium transferre pra-

Qiam j nf

fumpferit;, ipfo facto.eodem privatus. exj&at.;

MT

19 ltrum astem Epifcopus valeat jus patro

E

tusextinctum de novo alicui.laico donare.

?

!

1

Pïe.æä etianr:

&leatur Ricciusin praxzaurea p..3. ref-. 483. .

M

bi

OPl confr

sEf

aegativé refpondet :- quia. certis tantum modis

Bo

conftituirurjus patronatus & Epi—fcopus non po-

Wt i

teft Ecclefiisnovum onus imponere.

"o ?W?eric» j

Non videturtamen negandum; quin aliquat-

Ts

do Laico praferim minorenni, fiv.g. ob non

pbis & D

ufüm amiferit jus patronatus, poffit Epifcopt pef

veftitutionem in integrum füccurrere,.

j

—

Ti Fa

Sed & iflud notabileeft , quod pri

vatio. jurï

b u"CGmm

ïOcauæ td

D

patroratus ex caufa delicti tunc effectum habe-

at, i fententia Judicis declaratoria fecuta fuetis,

C()nm&u

f'(lPe

.riiïïis itity

támetfi deli&tum notorium extiterit, Maget. t

mmlml ]l

«diotatia. Cap. y.y . n. 87 g. Gail. 2.0, 1. f^. 5-

"

Is

V patrc

Gramat. dectf. xg. n 8-

eandum

temPonbug )

20 Demumypro/coronide breviter adno

[i0) Jütea b&l

eft, quod licet , ut fuperius di&um,ypatr;onü(in'

E

"lbatoo ln

&urobat onus defendendi Eccle(iam , & propte-

zeà etiam. Advocatus Eccleíiz nuncupetur &

fs Ere

&Sap. praterezy $ Cap. cma. autem. boc tit in quie

: 4ma 1

d'mn& CO |

busdam tamen Europz partibus, prafertim ve-

fjuJ $30L5

re ia-Germznia & Galha .rccegmm fit , ut , qui-

Wg:;dm (

Ya

De fure Pj'ïafrandt*u!*..f

99

neubts

dam Advocati Ecclefix ( germanicé æögts

efpectu *

Dernr ) . dicantur, qui patroni non- funt , neque

j Nfrr. ii

€x hoc folo titulo-Clericam ad Ecclefiam vacan-

nclio Ti

gem przfentare poffunt, nifi aliunde, puta ex.

atum d

fundatione &c. id ipfis comperat.. Münus igi-

contra Gf

tur iftorut Advocatorum.preciptnum eft, Ec-

yg dium d

clefias contraviolentas oppreiliones defendere,

m as

curam & infpe&tionem habere , ne bona Eccle--

.

rvb od

fiz malé diffipentur, aut alienentur

*

& pro--

valeit jus W

ptereà etiam illis nonnunquiàm cunr coníenfu:

ico d

Epifcopi conftituiturjus, aliquam parté detzu-

nl

&ibus Écclefiatum five deinde in pecunia ftu-

s m

mento vel'avená percipiendi . c. pratérez, Ad- .

p

vocatia & ea füprema competit Imperatori im

yonet

füo Imperio- refpe&u omnium: Ecclefiarum ,.

qiumqi

tammajorum quàmmunorum. Item Princi-

q0

of 1T.

pibus & Doministerritóriorum circa. Ecclefias

oll

fEPüu*ï*ï

infuis territorüs firas. Ihferiores quoque Do--

gccunttt

mini uti'Comites, Baronnes & Nobiles hoc.jus

m

D

Ffï

advocatiz vel ex antiqua confüetudine , vcl fpe-

j

e€iali contractu cum certis Ecclefis a

g od

*

uth(')jfitatc,.

fgoud

füperioris inííto fibi vendicant:

aratun

y xl

Amittitur jus advocatix iisfermé modis; qui-

Gal. 4 J

bus jus patronatus , & in fpecie (quod' noftris:

temporibus perífepé: contmgit) fi. Advocatus:

€o jure abutatur ultra cenfuüm fibi conftitutum

revittt gi

fiumf

ufurpando bona, fructus aut jura. Eccíe 1X iX

períonas Ecclefiafticasdominando &c: £zp. zm

,c]cliämï !

quibusdam, 12. de Peniscap.generali, de Eletk..

( t

um

[74 ul

$n 6 . jun&t.Conftit. Frider. z tr. Ze pacé temendi

& ejui $zL s. pubizcz. latrones. 9erf. :qui'*cunqze

bus; f

g

2.

*.i&O

g

(f'ïgfatkm. Gail. lz'b-.

2

abf J4:7.6. De

jue

Loo

Pars. II Caput: I./Set?, If

jureadvocatix videri poterit infignis- tradkatus;,

quem edidit Martinus.Magetus , ubi rem: toram:

Ty Duity

patra

latiffim? exponit. £. cap. 14. €5 cap, 16.. proli-

tj

xz45 tractat. qualiter ob. non praftitam defen-.

IZ. Sl Pgr

fionem jus advacatiz , & exigendi centum amite-

tatur..

Hot]

*olji

SECTIO.

Il

f Yund

De Ipflitutiane , Collatione Cj Ctn

fents

Judicar d.

Cur (2,.

SIFTMMAREIA.

Perenin pi

Ef a,

« Quie poffit-inflituere Clericum im. bentficio y,

3

€$ quid frt: inflitutzo..

t i

EEITM

2. Infeflitura alia efl Gerbaliss 69 aliartalits

Dattori de

3« BQuam jurzZsditlionem babet: S. Pontifex im

"ls r

collatione: parochzarum ,, 65 qua: benefitia:

ff

A&eaizzlz'ter &jdäm referertur..

Pflöinve[h'm,

40

Sede Apoffolica Gacante omnes. Parocbis per

:

m poffro

ordznaros. conferrz-po([unt...

" Ri den

eneficia: ad; jus. patronatus-laitorum: ä!'-

Gantianon reférgantur..

n oj

HP eï;*oüsa r

p Germania menfés Papales ex cpäg[iie!udih'

z0n attendnnutur,

MT

uam potef atem Legati de Latere tf Cardi-

ml.i Pofïcm(m

nalesbabeantin collatzone beneficiorum..

Pt jl

.

Quibusde jure , $el Brzgilegzo competat: be--

.

nefica. conferre..

NET

*.. eref & &

ïï';

Intra: quod tempus: benefíci s coxferenda. &

u quem fuperiórem defiolutio ffat:

v -

pus: non. obferBetur..

,[tem

10.. Paroch?

*

P À

IUO Inme

poff Tridext. per concurfam: cono-

fzr,cmfd

NU Qeeus

du 5

$-

» & W. CircA.: eXapsen obferfane-

-

e'GOHtrad

LI: 2&?:'

&' Irk

3De Ioféitutione , &$c.

16f

Yignis eie

13. DOustnam admittendi ad comurfum ff jus

, ihire t

patronatus portineat ad laicum , 9el Ec-

clefiafficum.

.

4 pIb

pralitam i

32. Si Paroctbia fene concur]u confertur., colla-

i centun:

Yjoeff nulla, t5 adfedem Apoftolicam de-

:

"Polgitur.

v

lando Patronus 'Epifcopp 'Clericum ;pre-

fentavit , :ad ipfum pertinet cognofcere &

"n

judicare de illius aptitudine , '& fiidoneum re-

perericin parochia vel beneficio inflituere,

14

AEft autem infütutio alia, per quam titulus

eneficii alicui corifertur , quod fit , quanido lit-

m in d

terz confirmationis fuperfacta prafentatione ;

j al

patroni de mandato Epifcopi aut "Confiftori

ju $Jf

ejus expediuntgr : &alia per quam ipfius be-

2 gqut hi

neficiiactualis poffeffio datur , qux-magis.pro-

priéinveftituravelmiffroin corporalem& actua-

U

— U

lem poffeffionem dici poteft.

"Neque enim

| WI[»

anfütutus beneficium ejusve polfellionem pto--

Ti

priá authoritate Íine licentia 'vel introductione

fnperiorisappréhendere debet; aliàs poená fal-

€emarbitrarid ab Epifcopo puniendus. 'Covar.

m d

far.véfolut.lib. 3-cap.c6 . num.7 .€$ 2-1mo fiin

tali poffeffionis apprehenfioneviolentià uteretue

À j

priorem poffeffórem expellendo &c. etiam om-

lat

nejus excollatione quxlitum ipío facto deper-

7! gl'g Wg,*f(ll;-

deret ex.- & DD. i2 cap.eumqui. 18. de Prab.

d. 6. 'quod fi prafentatus tanttim & nec dum

j nj W

«onfirmatus vel inftitutus ( qui jus tantum. ad

allüiafw) ,

rem non inre habet ) proprià authotitate bene-

ficium occupet, fru&us colligat &c. eriam ne-

rraüf"*/'",z

tatione

minecontradicente, arnittit jueex prefen

ao ! ;

j

"Acgtis

I*

$

j

Pars II. Caput I. Sect. If..—

'.:Cquiiïfmm. tap. aRaritis. de Elett, im &, Garc,

ftorilmo k

de Beaef, €« 11.0. 10.2.217.

t

2

f10D. curata

Eftvero inveftitura in beneficiis fi

-Oilt ixï f-'euQ

dicnttur w

disalia verbalis, qux fit per traditionem alicu-

Máys, Wl

/

.Qus figni v.g. pyreti,clavium &c. uná cum ver-

Veroni

bis in veftitutam exprimentibus : & alia realis

Ícilicer ipfa actualis in poffeffionem introdu-

l, qui

Caveat fe

€tio five infüllatio de jure.ad Axchidiaconum

«onfetr x

pertinens c. 44 bec. de Offtc. Archidiac. prior

enim verbali in veftituta.ex plurium fententia

peticultm;

quxdcm p

non ipfam.actualem poffeflionem , fed obliga-

at fed ;

tionem foliim ad traditionem actualis poffellio-

&ais;. veladfummam ficentiam propria authori-

deFOElffff, [

Denders

tate poffeffionem vacuam occupandi inducit,

lbertinbes

Clarus. $. feudum q.36. — —

"ts Latcorüm

De Collatione..

1

Rmdarione,

rca .Collationem Ecclefiarum parochïää

] vaf. fl

lum imprimisfciendum eft, quód ea com-

.;'3

lácong de

petat . Pontificr, .qui habet concurtentem jue

xisdicuonem .cum quolibet Ordinario- . 2, .

P'J'-C-I.n.m

cap. dudum de Preb.iné.imo de gure Regular 5

L 20,- [imm-at,

antellaria &5 Exra$ag. ad regzmen. de Prab.

lg

.beneficia quxdam fpecialiter & foli Pontifiei

lia o

refervantur, ut vacantiaper promotionem adal-

tu[) qmbmad

terum cujus collatio ad Papam fectat ,. 3tem &

f

Cardinalium ,. Curialium & familiarium Papz :

ä* Eilffqm ö' t

N)nmu &

necnom accedentium ad . curiam vel receden-

"n

tium ab ea, in curia vel intra duas dictas mo-

QH

benäicm

Tn

Hantur:.ea quoque , quz vacant per depofitie-

Ontmim

nem, privationet, aurtranslationem authoti-

Qedittty

tate Pontificis fa&aen : Denique ex Concord.

om.

Tb in ( "

Nicx. Y«

Geanan, que in Bullaräo inter Dullas

Püsig quent

( novi-

p

73

De Jnfistutione , ,Ef?.ï

0j

JAAETAUA

novilfimo loco ponuntur, beneficia curata &

non curata alternis menfibus vacantia, unde

ficis ücntïnff&

dicuntur menfes Papales Januarius, Martius,

eadine

Majus, fulius; September, November.

&c, n d*

Veruiiin parochialibus Ecclefiis hoc eft fpe-' 4 -

us & d i

éidle; quod & quomodocunque refervatz va-

fionom It

caverint fede Apoft. vacante per Qzdinarios

d Archidid

«conferri poffint ne ipfarum diuturnior vacatio

. Ánbidis

periculum animabus adferat; jdem quoque, f

gl r

quidem parochiz vivente adhuc Pontifice va-

a,

.carint; fed is ante mortem fuam nihil de is

adug

difpofuerit, cap. fi Apoffolica. 3. de Prab.in 6.

y gïo*gtïg auf1

Deinderefervationes quecunque locum.-non

habentin beneficiis (pectantibus ad jus patrória-

;ccupm&- d

xusLeicorüm , dummodo Laici habéant ex

ff

fundatione, conftru&ctione aüt dotatione, qui,

$. Pontif.nunquam intendit juri patronatus

r Wiä'

Laicorum derogare , neà fundationibus abfter-^

i q"ödäæj

seantur, Covar. pp. q4. c. 36. Garc. de. Bezefc.

wmu[i&ülüü [

)rdinio 6^

B gicorom. 471 Barb. 4e 0ffc. Epif. alleg. $7»

9. 26. Üüintratres menfesà die.novz. vacatiorue

pj M

n loco beneficii S. Pontifex non contulerit;redit,

um P

collatio ad.Ordinarium, ut in Concord. habe-

T: jj 1*

g

tür, quibusaddenda eft Bulla Greg. XIlL qué.

"

jn Eclefiam & c.

m fe&äf; j

n

!

fex in. Contordat...

ia ^

- Promittit etiam 8. Ponti

1

Welr

e,w

Gérman. quod in menfibus Ordinariorum &

bene&ciisnon refervatis, noliteorundem colla-

das di£^/

tionem impedire. Unde in Germania non pra*

Ui

cedit tex. im cap. dudum 14« $. nos igitur. de

Prab. in . & fübreptitiajudicaretur provifio Pa-

ex Qp

(]UC

arifineclaufula derogatoria.

P

CoR-.

2

'g;üs:inmeMeOrdin

-

E* 4

104

Pars TI. 'Caput T. 'Sect. TI.

6

'"Confuetudine 'quoque ^in .quibusdam Ger-

gmdaïn&f

zmaniue &-remotioribus locis Teceptum widetur

C tefervat

quod.menfes Papales prafertimin beneficiis pa-

(49.1, 119

roclialibus:non attendantur , :qua :corifuetudo

obanimarum;pericilum imminens tum ex lon-

Jir, xf

Interor

giori vacatione, :tum fialienigenz & ignori pa-

ftoresde parochiis provideantur., fatisrationa-

'que Ltgato

Qo8d omr

bilis redditur. -Confuetudinem autem vel prz-

intertione

fcriptionem rationabilem .adverfus leges ponti-

UT E

ficias & jure Fcclefie Romanx procedere con-

li,

ftat, c. f£n. de Cozfuetud. E$, ad audientiam. de

PrefGip.

I lïfqo/;

PCetorri

Prator $. Pontificem etiam Tegati ejus , qui

dl Latere & Cardinales funt ( non item Nuntii

Tptlem o

anxim.ml

-Apoftolici tifi ex fpeciali priwilegio ) -potelta-

Yi Vf

tem conferendibeneficia fux provincix habent,

Vonferengi

& cum Ordinaris.concurrunt. cap. diletius; de

Offic."Legatic. 3. $ a. eod.ind. Clem. fí de be-

iefício. de Prab,

ADitu t

T iets

Attamenin Germania propter dicta Concor-

Ut i

data non poterit Legatus collationgm Ordina-

P lm t

riorum impedire, & itauti majore poteltate;

Atiter te] dl

quàm ipfe:S. Pontifex, fiquidem receptum €

NI f

aoud D). quod S. Pontifex f'acere vion folet , id

Wajr, g

Legatus f'acere w62 poteft. aliàs enim plenitudo

poteftatisetiam Legato .competeret , quod ne-

cïPïmllxm à

moadmsferit. "Neque firre fpeciali privilegio fa-

'enfa['o ad el

cere aliquipoteft Legatus, quod tendat 1n vio-

Wt

&

lationem juris «communis Barb. Jwr. Ecclef-

iüspe'

MP Iib. z. C2p. y.3. $0. ad'ü;wlxmïigitur Le-

POdUg

gatisin Germanja jusremanet conferendi bene-

s;

"1'"'"55:4&

negli-

,Qcia ,ad/.fc:.dem Ayo&dlicgm :devoluta ex

1" ""x

geuiia f

£. 11

De Infitutione.

207

ibuln t

gentiainferiorem collatorum , non item bene£-

eceptum 'V:.Eif..'

cia refervata, nifi ex fpecialiprivilegio. Gloff zz

Vinbeneicà?

tap.t. in 9. ampliori, de Offic. Leg..in 6. Barb.

qu confu;ï

jr. Ecclef! nni. Iib. 1. cap. $.n. 42.

m d

Inter ordinarios Collatores, S. Pontifice, ejus-

at g

que Legato infetiores primus eft Epifcopus,: qui

ar, fs

«quoad omnia beneficia fiiz Dicecefis fundarams

n auten v

interitionemin jure habet cap» cum &$ plautare.

usl

$. in Ecelefíis de Pritilegioycap.eumex injuntto

g ptocdtt

t5 zbzPan. z.. 2. de /tret.

ii

Bpifeopis fimiles funt ali Praelati exemps

Ipeciale territorium & jurisdictionem quafi Epi-

copalem habentes;Gl. z tap. z, de Capell, Mon.

egit j

i

Pan.zzct. in Lateranen[i de Prab.m. 4.

Sed & inferioribus Przlatis & Abbatibus jus

gt f

ii

tonferendi parochias & beneficiaex fpeciali pri-

; P&'OV

l

n äii('("'

vilegio aut preícriptione competere poteft,

?ni.gmj; i

Capitulo tamen fede vacante, neque vicatio ge-«

nerali fine fpeciali mandato beneficia ad colla-

(l

"

g

tionem Epifcopi (pe&antia conferre conceditur,

[otjongn

eft enim collatio ípecies donationis, quamregu-

lariter tei alienx adminiftrator facere non po-

atj p

yen t

(qu

teft L. /fn. He Offic. $i. in . Gl. n c. bis que de

wuajor. & obed. prxíentatos tamen à patronis

£ m

capitulum & vicariusinftituere non ptohibetur :

enmv

il

cüm enimex prafentatione jus acquiratur prz-

Uae! &L q

fentato ad petendaminftitutionem , nonpoteft

iab p

inftitutio (pecies donationis cenferi, utpote quxe

Xl 'cönäaï ,

wullumjuspetendiinacopiente füpporit : fed

yb. 7^

potius a&tus juftitiz. cap. z. de Infis. m. 6, c, exe

um

Wl&h

ul

cOUf e

requentibus.10. e0d. Batb, de Offic. Epifc. a.

*c "970!

Volu[a g

i

E ;

Portà

4

106

Pars IT. Caoput F. SeCt, IT,

w

Potto Ecclefix parochiales ; ficut & alia bt-

lnterim

geficrá conferenda funtintrafex menfes eómpu-

3utalio 4

tandos à diecegnite vacationis mg).z.äf C. C. quia

tochiam

diferfit ateun, de conce[f. prab. quo. termino ela-

Vombpares

pfe.ius conferendi in Ecclefiis eathedralibus ab

nicatio g

Bpiícopo devalvetur ad Capitulum ,. ab hoc ad

Ton puci

Archi-Epifropum & demiim ad S. P:on;'i[ïcerm.

"honi

In Eecclefiis resulatibus, non ad Cenventum,

at fj

fed ad Edifcopum devolttio fiet, qui in non ex-

fs [ex pr

emptis, fuá, in exemptis vero Apoftolicá atv

Qut, ex äu

thoritate negligentiam fupplcbit, itatamen, ut

jfmpff "r

beneficia perregulares adtuiniftratifolita Regue

Mores DO&OIJ

latibus conferat. Clems. upde Suppl. neglig. PraL

x

t Canon.

Si defactopoft lapfum terminum beneficium

a Oï(ïme m

collatum fit, poteft de zquitare tolerari, quam-

äiïiöonei, |

vis derigore non fubáftat , utpote collatore jam

** QUacino

tunc poteftate conferendi

privato c. Zf!ie?at. 10,

Thlnts o

de Suppl. negl, Prelat,

Rdog

. Àn parochas quoque & beneficiis Morafte-

Ed

riisplenojurefeu ad menfam incorporatis nof

Bhadi us

obfervatur hic terminus , cum nunquam vacare

TOpts D

cenfeantur, ex quo principalisrector eft Abbas,

QOnl ii

li; Clem, u5 Joan. Honor. 2 tit. de Prebe n. 60

*

De Concur a.

T

Y Grnrin:

1 hs Tid. Ó

xoY. TOdieConcilium Trid. /cff. 24. de Ref.c. if*

Novam formaim confercndi parochiis

Cra&a é

Bo

pfæïcripiïtnimitum concutíum.

P llim

Vacante igitur Ecclefia parochial idoneum

ICir

vicarium eum aífignatione congrux portiotus

Epi(copusin eade

Xamm

PUïabäï; donec eide Rectore

Tefert Bub

pgvidwam

" fnterim.

* u ieti?m Á

D

81

De Inf itutZone , 87.

Toy

ficoc rl

Interim ab Epifcopo per Edictum publicums

x| mmnuz(" uj

aut alio.modo vocandi funt, quicunque ad pa-

s af

tochiam vocantem adípirant, przftitutá. die

quo mv

Comparentes: examinentur ab.Epifcopo vel ejus

; citie x

vwicario generali, atquz ab alus examitatoribus

g, ab

non muc:orlbus , quàmtribus.

a Po'ïtmfa

SÉxaminatoris autem fingulis annis it! dizce-

; d Ojv

fanafynodo ab Epifcopo vel ejus vicatio ad mi-

qm g

nus fex proponantur; qui àfynodo approben-

cm AP POL i

tur, ex quibus prü:opue ad fingula examins

i

UI

jg, II

femper 3.eligere poterit.

Smtquc hi exami-

NI W

£ores Doctores aut Licentiáti in Theologia auc

Sua,s Atl

Jure Canon. vel ali Clerici in. Reguiares eciam

ainm: *m"'

€x Ordirie mendicantium , .qui videbunturma-

gisidonei, Juréntque omnesad SS. Evangelia,

yet Lolerar',

fe quaeunque aiïcc"none po&i.oi" tà hdehter

tpoïCW'

munus eXfcutos z danr,es & accxmentes ali-

IVBW rA ,Mtïw

quid occaíione examinis ob fimoniz vititit: gra-

vaterpumendl ; & beneficiis etiam ante habxtis

.enefxcm : fti

anzmd; 4t intextur.ontamen prohibeturEpi-

mwTW i

going

fcopus iftis cxæmmamnbms aliquod füpendiusa:

conftituere defnotamen , nonex fru&tibus be-

jsredt ex

neficii vacantis & inulto minus ex contributio-

?( d*: 719)1

ne examinatorum. Barb. zm colle&. ad a. CAP.

f'

1 $. "Trid. z. 197. Uüq

. Peracta examine qui digni fuerint reperü ,

24.('(

/

prfcopo denunciandi funt, eX quibus E pm.o-

ferct

d p

pus illum eliget quem. cateris tnagis dxgnu;n

jyudicaverit. Neque Epifcopum ad&nncrx ad vo-:

,rochlwi i

