(r

culo captandz mortis , aliisque incommoditati-

bus exponere, quod nilla lege Juris Civ. vel Ca-

j m

LPnI

j

lulll

non. eft ftatitum , nec (ine inconvenientiífimag

! quc m

L

J

divinatione afferipoteft. Accedit; quod hoc mo,

wn!ïan

do Pargchis imponeretur nova obligauo. fuags

gn

d

"

*

E

Àa j

Pf &

y6£

bars IV. Caput IF..

lanetto m

prafentiam exhibendi teftamentis profanis,

taudes con

quam utique tam parur gratis exhiberent, quám

aliàs adinfirmosSacramentorum caufá accedunt;

PWR: &i

&atiotattm

velin matrimonioatfiftunt, indéque etiam diff-

—

—

Cotlde

cultas teitandi Laicis pareretur.

-

RUm mente

IV. Si prxfentia Parochi & teftium flatuituf

de jure Can. pro forma tetamenti; tunc cafus,

tiit efes o

quo Parochus ipfe. de bonis fuis Patrimoniali-

quact Datuer

-s

a

—

AUl

bus velaliis facit teftamentum , eft indecifus vel

z)

«

Serr

M. 7

tij, (

.Certé per meram conjecturam .& divinationem

decidi deber, quia Parochus non eft ex paracia-

AU rsoen

!

l

54 , de quibus c. cm effes. loquitur, nec pro-

JX Cofei

T Uator, d.

prié aliumi Parochum habet, fed poteft fe fubji-

L 1110 d

cere cuilibet legitimé expofito facerdeti. Sidi»

Quod telsr

cas , debere loco parocht accedere z. alios teftes;

ubihoc extextu elicis ? erubefce, fine textu ex-

— Ó QRDRRUM

&Tmoro de.

Autb. con-

preffo novam formam prx&ribere.

j'..ïosfäfgmq:

n

)

NOHU

fideremm , de Triente & femiff. fi per conjectu-

ram italaboriofe & anixé cextum explicas; cur

Kd. we

&Y

non facilius & longe convenientiüs dicis, Pa-

O

rochorum in /2fé d. c. 10, non poni ardimtiäe'g

Wm coyt

mjit, d Tuj

fed cantüm nerratz$2.

t.an:c'nd

Inflat; periculum evitandz fraudis circatefta-

?fe Y

i

füenta committi folitx defiderare plures teítes,

aï.

n

i

ï

B. Hec periculum poffe quidem effe caufam,

ïfilü) de

hit

át

ut plures teítes ftatuantur, fednon eífe caufam

u

,G"Q.frifur ;

neceffariam ,. ex-qua fimpliciter ita ftatui de-

edt, cüm veritas rei etiam fine fuperfluis folen-

UTO

n

fitatibus, peraliaslegitimas prohationes detegi

IEUMM

U

£.

potlit. text. £ [./fz. C. de Fideicom. certé etiam

Wdlen,

Aila

in teftamentis ad pias caufas vel ex invidia etga

a b

teminte-

hærï;däem ab inte&ato, w.:cl;l.li(-) modo, !

" Miftry ;

—&amcnto

— B Bonis P.ezracäamr:-ï.wx

"RA

TT

&

il

"i

Kamento militari ,. aut patris inter liberos poffe

hametts p

fraudes comitti, nemo rationabiliter dubitare

dsentibeett:

J

um cauaqt

poteft, & tamen in his nullafolennitas fed. pro-

batio tantüm requiritur,

: indäqueetiami;

Conclude igitur, mihi videri probabiliffi-

t

sium mentem S:Pontficis fuiffe, z» fepe d. c.

m

ciun e[fes de Teff aim.. non t&m folennitatem ali-

qnenti tf

quam flatuere, quàm probatzoner ultime vos

jf JUUS Ti

luntatis exigere, fiveutex Joanin. Crot. refert,

71)6(!1!1 À

Cov. Zm eod. c.t0. 9. 26. teftamentaadfolenni-

» & dinm

tatem jurisgentium teducere ; quam fententiam

g d r t

illiprz cxteris ámple&tideberent , quicum eo-

hoinir f l

desaPanor, d- L z. 16. & copiof& relatis à Cov,

]

(dyut ^

t

Y

de l. 2. n. 10. docentjin confcientia effedebitum,

sofacrdt

!

"

(

quod. teftator (ine omni folennitate reliquit ,

"L

dummodo de ejus voluntate conftet (quod idem

p

& nosfatemur , fiazatur de teftamento, quod

h

[

velih territorio S.Pontificis, vel à Perfona Ec«

jf. !t

um

Clefaftica, velad pias caüfas fecundüm Jus Ca-

s W ms

non. fieripotuit) quiaS$. Canones folentfe ad

n

qis d

forum conícientiz pr.cipué accommodare , .

qnp

j

no$it. de Tudi. c. ut animarum. de Con-/ïz't-. qua

tamen de re videantur traditainferius Ze Conf'it.

L

$.3. quidautem dicendum fit de cafu, quo te-

ia

ligff'ffälfï

j

j

ent

)

ftamentum debuit fieri fecundüm jus civile;infes

p

rurdem J

rius in tit. de Cor/( ztutionibus. $. 3. trademus;

*

k

* Utrumlicentia teftandi expirét4 g

d

l nech

g&.erimr

gl

morte concedentis ? non defunt qui id exifti-

(u

n

n [u d

u

ment apud Navar. Ze Red;t. Ecclef. q. 3. mom, $.

g"

quod beneficiatus quafi ex authoritate & com-

&t

de

j

miffione Papali dé rcbus Ecclefiafticis difponat,

u

omnc autcm mandatum vel commiiffió pápalie

[2

enla

a

j

Aa 6

imorte

omod!

li

p

!

$64

Pars IV. Caput À.

morte mandantis rc integra expirett. gmtum,lf

|

widand,

Offíc. deleg. contrarium tamen verius eft, quia

| dam (ou

talis licentia non mandatum , fed fimplex gra-

| "t prafuit,

tiacenfetur,qux per mortem concedentis ne qui-

Ateff abim

'dem réintegraexpirat. c. fi esi 36.de Prab. inf.

Jni. Inb

Fach. j. Controf. c. roo.

j Dos necber

ochis-aj intcff ato

] lificceder,

&2 Queritur VI. Qualiter Par

fuecedaturin bonis patrzmenéalibus , & indu-

ufna, ]

j?rid!i(im ?. &. Succeíhionem deferri proximis

| ubi Don (

"tonfanguineis jure & ordine in bonis Laicorum

TVACUOr norte

ufitato jux. tit. Inff it. & ibi interpp. deSuecef.

1 ( p

Wb inteff. Neque in hac-fucceffione computatio

! Ilgnad) al

'graduum fecumdüm arborem Canonicam fupe-

5 Q gf

mius Z2 parte 3. cap y. delineatam ( utpoteque

ts grdixaarï fie

'tantüm ad matrimonium pertinet; quod ficutex

|

;

T0 : qua r

duabusperfonis confiftit, itain'eo du perfonz

1171

ad unum gradum trahuntnr). fed fecundüm ar-

j l!:(:räl

lm

Guf

i

)

borem Civilem inftituitur, in quá generalisregu-

Morm. d

laeft, quodtot fintgradns, quot fint perfona,

!

s S&æritw !j

qux à ftipite defcendunt ipfo ftipite non compus

s C

tato.

Q

]

Vid. Card. Tuf. Ji&. g. Concl- $6. m. 9t

& aïdxrx.S m Y

undeponamusquod defundtusreliquerit ex una

Mi

Í

patte filium fui fratris, & ex altera patte fium

v [

H

QQicimis

ï

patruelem , ideft, filiumPatrui : fi jam ex ar-

Icis (idod

bore Canon. fieret computatio filius fratfis, &

111 parte d

filius patruizqualiter fuccederent, auiaeacome

g'».r.e'ndlemibus

putatione uterque eft defun&to in fecundo gra-

J! Silotis PIC

duconjunctus : at vero juxta computatiotiem

M Orft

"Civilium filius fratiis excludit patruelem , quía

m

V!d(

patruelis eft defun&to in quarto;ille autem in tet-

CNM!

zgs

, Wo gradu conjunctus.

'xfdofc yei ah(

Quod li nulii extent confanguinei ipfius

Clg-

15 gf

Kick

De Bera Parochborum.

1

$65

raci defuncti, fucceflio in bonisprzdi&isad Ec-

,exgires,:. p

nen verius & t

clefiam ( quafi fpiritualem uxorem ) cui Cleri-

Mh

y, f r

i piv

j

J

cus prxfuit, devolvitur. e. fs. 12. q. . c. 1. de

Succeff. Ab intefl auth. Liceniiam. $. 1. C.de Ep£-

yconcedtmitt

fcopss.

InbonisClericorum;qui nec confangui-

'w'jg,dg Iuii

neos nec benefitium habuerunit, fifcus Epifeopa-

lis füccedet.

^Pa:bchis "

Panorm. z c..2. de Succe[f. ab in-

Non obftàt hactenüs dictis. Z. c. z,

700/45&95) "Ld

teff.. . 2.

ubi bona Clerici defuncti jubentur diftribui a

em defern p

a

(

quatuor partes; & una Epifcopo , altera Eccle-

.in bons La

fie , tertia pauperibus & quarta parentibus af-

T J

vhone enyit

fignari, nam hunc textum tantüm loqui de fer-

vis, qui olim à Dominis manumiffi in presbyte-

q Cnori?

Niw

ros ordinati fuerunt,quibus Civiliter non eft cog-

a (

màtio ; quz fucceffionem prztendere poíht. . $,

^ ev?lf*

n

quod autem 6 . Infl . de Cap. dimin. juni. princ.

[ ; Gl

ri

de fereili cógnat. coiuniter exponunt DD, cum

)dl o ,

Gloff, Panorm. & Barbofa zédem.

o u

Queritur VII.- Anillegitimis &liis exConcu-2 $

J u

binis Clericorum progenitis debeatur fucceffio ,

l)

quz aliàs in jure &iliis maturelibus tantum , (eu

m Cg,*i(,:.

Hlegitimis debetur ,. ut fcil. non extantibus libe-

t

i

tis legitimis patri unácum fua matre in. duabug

«f

uncis (ideít, in duabus partibus; fihxreditas

p !

in 12. partes dividatur )' matti vero & omnibus

u

" fiüts

afcendentibus pet lineam maternam unácum.a

at , Quam

3

eo

]

juftis liberis plen& füccedant. $. »oPffomé. Inft.

ado !

! füfmf

j

l

ad Sc. Orfic. auth. fiqua illuftris.C. eod. Nof. gg.

4 ct

€ap.rz. Videturprobabilor fententia Navarti

i

siti

ffid

Confil, 2. de Succe[f. ab intefl.. calesliberos à Sae

d[PH(

ll

tb

eaU[Cr'

cerdote velalro Clerico præfcrtim in faeris Or«

dinibus-conftituto éfle progenitos eX damnate

a,

Cotíity

T p

ngll

$66

Pars IV Capin li"

i

coitu , & confequenter illis nullam fuccéffionets

At on celfn

competere , «rg. Nof. $ 9. c. r g. ille enim ceztt

hr ipfo cefe

dicitur damnates , quem lex reprobat & füb grae

Caterüm ye

vibuspanieprohibet, Harprecht. z4 przrt. If

"

diur, flosn

de Succe[f. ab inteff.. m. 344. €$ Ponor. Zn c. tan-

Jorntíons ,

ta. quz frzlia legitim. u. 12. atqui omniscoitus et

lt folént

Clericis füb gravibus poenis prohibitus £. f. 4e,

vtrà de Jure|

Cobab. Cleric. E$ mul. Trid. Seff. 2y. de Refor.

Fantur, fedr;

€4p.14. ergo , &c. . Dices, ex hoc fequi , quó

4&5"!/, Dm )

hodié omnes, qui olim stzrales appellaban-

[ fatticidum

tur ; cenferi debent ex Z,zmato coitu, co quod

lii

194

(,fr)([.m' f i 4j

hodie concubinatus in 1

eque foro prohibea-

i rertor

tur & puhiatur , hanc illationem quidam valde

TV pOtits xl

grobabiliter veram putant aprrd Harprecht. 4. /

t CODCOEdands

E. 30 j & Panorm, d, num. 1.

Interim fi cum

A Dber n

eodem Harprecht. & Panorrm, vélit quis cenere;

adhuc hodie darizaetur/esin ordinead füucceftio-

ïiatum Barentym;:

Breftefs

nem,poterit illam dare different:zm inter liberos

wmfs) &d ütyr

Clericorum & Laicorum , quod fuceeitio in bo-

V

i

Metvitigen

nis Clericorum dependeat à jure Canonico , €x

Querit Y

quo fetiper fuit concubinatus graviter prohibi-

Attiftis Cs

tus : at vero fucceffio in benislaicorum depende-

Cere gt

atàjure Civili, de quo jure conicubihatusnon fuit

quidemapprobatus , £uitramen toleratus ; & li-

LU

Jfà Confnea

beris inde natis certa fücceffio adfcripra ; licet

;!iis Eccleüg bo

autem hodie jus'Canon. etiam in foro fxculati

ratione peccatireceptum fit, non tamen repe-

Ti

o UCCQH'OH

ritur fucceffio zaturalium per aliquam legem»

"

uïcedlt Gn

ltl

Ínblata , correctiones verb & conftitutiones poe-

!

nales recipunt ftrictam interpretationens /. p«

ACà bt

epimts. n ffo. C. de Apell. ccodza. de R. ]. in£.

d

atem ,

Wte

Ptütm di

N

äabct tamen hxe refpontio fuam difficult

an

0. HOR

g I!/.

De Bonis Parochorum.

$67

Vesullam d

ámn non ceffntecaufi colerati fcil, concubinats,

; tf lat

hoc ipfo ceffet fucceffionis effectus.

stb

Czteriüm veró quod in Z. wof. f g. c.

d- ad-24-

r d

ditur , filios ex damnato coitu nec alendos effe À

sf m

porentibus , non cenfeo ita rigidé accipiendum,

;; amulomtid

ficut folent communiter DD. accipere , quafi.

"

vero de Jure Civ. iftis filiis nulla alimenta de-

i pl-ohibiuzs : »

Trá, 3:/7 J'):. äf s

beantur , fed tantürn de Jure Canon. per c. czm

g, er lo

Baberet. De co qui duxit. Hocenim fuiffet indi-

te&té parricidium talium liberorum concedere

sutiti zpye,l:::

"UM

il

j 00

[

l. necarc. ff. de Agnofc. lib. qu6dà mente Chri-

Y *x(»k

10

d

fliani Imperatoris utique alienmm fuit. Ideó-

m

que potius exiftimo, utrumque Jus hoc modó

effe concordandum & declarandum , quod prz-

|

fatis liberis non debeantur alimenta fecunduüm

4m. 1j

ftátum parentum ut v. g. flius adulterinus, vel

inceftuofüs autaliàs damnatris cómitis alatur ut

0

WTL

comes , fed ut privatus juxta neceffariam vita

!

rac

€onfervationem.

w

Querit. VIH. Quisin bonis profpecTu Ecclefie 2 $

acquifítis Clerico fuceedat ?. y. Ecclefiam fue-

cedere exclufis confanguineis texr. €$. DD. i c.

100

r deSucceff. ab inteff.

nomine autem Ecclefize

LFM"

bona confignanda funtíucceffori , quiilla cuns

i i

aliis Ecclefiz bonis in timore DFI difpenfabit,

jgelïo

in collegiis autem Clericorum & Canonicorum

um

u

RW

nonfuccelfforin præbenda fed totum collegium

fy, 000

füccedit. c. relatum. 12. de Tefl am. f defunétus

m ii

plura habuerit beneficia in diverfis Ecclefüs ; in-

0& COnpm

Jj

ter jpfas Ecclefias juxta proportionem redituum

j

Ya ftite

ul

perceptorüm divifio facienda ef d. c« relatum.

j ^

ortumis

?jd. Joann, Hon. in tit.-de Petulio cleric

Wmæn " í

9. 44

*

$6$

.Pars IF.. Coput Iy.

b

$.14. Confuetudine autem introduci poffe, a«

endodeced

fucceffio vel difpofitioin bonisprofpe&u Eccle-

tts devolvunt

fix acquilitis ad Epifcopum vel alium Pralatum

fta, nedim

pertineat, probarur ex c. ffz. de Off, ord. in 6. I

tlus vj medi

dubio prz(umuntur bona greffe&u Ecclefrt: ac-

tpie erodid

quifita, & haredibus extraneis incumbit. onus

f dt Cofupt

probandi contrarium. c. z. de Pecul, Cleric,

Mi/onpijgt; E

26

Queritur 1X. Quid fentiendum, deilla con«

dfo/)m, 0

fuetudine, quód reditus Ecclefiaftici Parocho-

tilimo, que.

tum five éex teftamento (ive ab inteftato ad. con-

Mfan, u

Dypr

fanguineos vel hzredes extraneos paffim & in-

51t ul

tegre transferantur ? Non defunt pro & contra

Oïff; Püptris

"

D

|

!

m

H

j

hanc coníuetudinem multz graves authoritates

J r

& rationes , quas fefert Covar. /z d. c. 7. s. 23.

f

N

i f

Ef /eqq.. Rem ita comppnunt Molina Ze'I. & I,

Xrane

di/. 147. ». 27. & Azor. zvff. smor. p. z. l74 6

A u zdpp

lojl

ü

£. d. 1. quodper confüetudinem Clerici $alidd

litih

.FLCHULm t

teftari pofüint, fed non Jiczté.

] Clefl

COtuy

Verüm ego confidero fubftantiale requifitum

hr refpon&ebïm*

confuetudinis ( fine quo nullumeffe&um ha-

i Danig

bet) effe , ut fit zationabilis , c.fin. de Confuet.

m

Y t

talem* veró confuetudinem , quà fine peccato

D

mortali ex fententia Azorii & Molinz uti non

Y

?^ Quümyigh

V? ff

licét, & per quamid quod ex iententia SS. Pa-

;

Ittefan

trum & enixá conftitutione Canonum pauperi—

Tteg

) pflmn

bus ac Ecclefiz debetur , ad profanas caufas di-

wldl g

rÉribuatur, effe rationabilem , fané mihi nemo

of

d f

qeríuaferit,. & hinc non.vana ef vulgi opinio,

UT

Aitu

: g

vel experientia, quod bona Cletricorum apud

Accedit:z

T N l

dLaicos hzredes parüm fructificent.

r;

Wetrluy

quód experientiá conftet, per talem confüctudi-

hT

D)

b

lls

Wt

'f"ef?i Hon exiguum - damnum ánferri-Ecclefüs ,

Vg

qua.n [:]

"

De Bonu. Parochorum,

869

mtrodua

pa*ït I

uando decedentibus Parochis omnia ad hzre-

if

es devolvuntur, & interim Ecclefia vix farta

tecta, nedum debita ornamenta & novus paro-

il lum Pa

' :n

pI

chus vix media fe alendi habet

E

ut vel.ex hoc

? 05*1 ard. il

"

fNE

uEcitt

capite przdi&a coníuetudo invalida videatur;

'(:),(m

nes fncumbi &

€. 1. de Cerfuct. juntl. c.cum inofficiis. ibi ? mos

indeé»mniat

PA

Z ï:C

£

^

lefrarum profidere 9olentes , t$c,

, Dl C

de Tefl am.

Quare illam valere confuetudinem

jendum, dl

exiftimo, quz approbaiur in c. relatug 11. de

cdefafia ht

bincehasit

Tef!ami. vt Parochus. potlit aliqua de reditibus

6

Eccl

ei

"

lafticis

i

Í

ytos pailiï.ä::»

in ultima voluntate relinquore. puis

locis., paüperibus, & qui fibi in vita aliquod

Áunt pro &

i

aOt

fervitii meritum exhibuerunt, five deinde ifti

gv W

u

t hh

pauperes aut fervientes fint confanguinei ,. five

u n

extranei.

nl

:

ji

"n

1 ,l(»",:,

Sed quid ad przcipuum Adverfariorum ( de-

,* p

fendentium ex coníaetudine $a/zdam fed non

3.:19:15 Cleicie

licitum Clericorum difpofitionem) argumen-

h

J

antith

tum refpondebimus ? Quod nimirum Clerici

m Il

Éntferi Dominiíuorum reditaum etiam fupet-

a

i

fluorum , ideóque ficut inter vivos faltem fa-

hf At Cw ii

d

lidé, quamvis non licité eos ad profanas caufas

q!

j

wO*Ln

slienare poffünt fine reftitutionis onere , ita »

"

etiam perteftamentum ; cümex multisinftantiis

euo

jih

appareat, plurima Beri Ajc/f? non tamen éwfa-

v

101

26

j

lide , &$c.

Lorofdr

E 6:-27

: Profe&o ( hoc. argumentum aecurat

i fane ]

pendatur, non eft tam folidum ; ut primá fronte

ii C&

videtur, - Naminprimis palam eft , hiczmcertum

! CIEM*

per incertum probari.

Siquidem hzc.omnia

mdm«

apud DD. plane. dubia & controverfa funt, an

r

qu nil

Clezici füorum redisaum . fuperfluorum ita. ha-

i UW

4

beant

[ju a

576

Pars IV, Caput IV, .

I

beantabfolutum , fimplex; &irreftri&utn do-.

thtb frnona

minium, ut eos valeant validé & irrevocabili-

Potat ver tef

ter in alios profenos u

C

fus transferre, (ine ullo

Yiere of ia

reftitutionis onere ? Contrarium enim ab au-

m far, m

thoritate plurium Do&orum i& rationibus gra-

WT qon tane

vibus pulchré oftenditPaulus Laym. Z» 1Zeolog.

fitts, od ip

Mor. lib. 4 tra&d, 2. c. 3. 9. 3. f. ad alteramquis

"icquiftaad

fionem. Neceft (emper bona confequentia, hic

Pt per inm

eft Dominus rei, ergo poteft Dominium fium

Btell /Wm

in alium transferre.

Licét enim hoc procedat,

!t r d Zä&

ubi dominium eft abfolutum & liberum , non

tamen ubi eft certo modo reflrictum modiüi-

f'P!f A h4

'

MT

i

catum & limitatum. v. g. fiteftator jubeat bz-

It N(C "T

n

redem dare pauperibus 1oo. non aflienata fpe-

rmmf:r'n: Pnin,

Cie monetz , hareserit debitor gégerz;, & con«

AT. foig fne

fequenterante folutionem veriffimus Dominus.

«iis-corfefr: m

uid, fi in alios quam pauperum ufüs omnes

Vr

facultates hereditarias infumpferit ; anne libera-

fïu!;'o ltr,

u

tus eft ab obligatione folvendi paupcribus ? Mi*

uf

nimé : plaé quód teftator heredi, hoc Canones

&tüntr & E

O ane

Jin

hoc Fundatores ex Canonum interpretationey.

d

tht *

Ann

beneficiatis injungunt. c. quod autem. 23. q. 7«

tf

Similiter cui fidei-

?lþll

Trid. Seff. z y- de Ref- cap. 1.

NT

eommiffum familiz relictwm eí(t, in vita fuaa

e] mtim,.«ä-,y,*,,m

verus eft Dominus, extra familiam tamen alie-

Unde reété additur de-

| rl fj

narenon poteft ; &c.

£nitioni Dominii , quod t poteftas libere difpo-

* UT Wup[g[

9j at Cl

El'i(i b

nendidere íua , atf jure probibeatur. Deine

denn

Wt fin H

de ctiam ex füppelito Adverfariorum non cft

'n Dtobo

ditficile , inter a&usintervivos, & ultimas vo-

U

f "tur

luntates differentiam affignpare. Nam dum Cl?f

DEU

lfmp

* Rs

riws;fuzveräuos redieus alienac inter vives;

ipie-

LUn

t&tic

Mi

Wt Wu'

De Bonis Pavotborum,

j71

&irdd

1

Ü

tünc, & non alius habuit dominium : fi vero di-

15'1!:

lide &i

ponat per teftamentum , teftamentum incipit

i

'Drre!

valere poft mortem , a2 Hebr. g. l1. ff. qui te-

lln.ï. -

à

ftam f'ac. 1. 4. ff.de Adim. Leg. . Poft morte

&i

autem non tantiim Clericusnon eft amplinsDos

aadQe

minus, 'fed zp/o Ture bot

iv

jus profpectu Eccle-

lal

sf dl

fiz acquifita ad Ecclefiam devolvuntur , cui pro-

a

ji

aconqi

ihde per fuam difpofitienem prxjudicare non

poteft, Reffandemtus , inquit , Pontif. z c. réla-

M Donirüm

l

tupm. 12. de Teff a. qz;ä:z' generaliter bona quali-

enitm doc o

bet per Ecclefiam acquifita , e$ debeant juxia La-

TOU

viidum 7

fer Conc. po/?acquirentis obitulhremanere, E&

hat ]

infra: Nec de jure ip alios pro morientis arbitrio

transferri pofzt . Adde e. càm in ojficiis 7 . deTe-

$o

flam. ibiig &ne : fffe inteflati decefferint, fife

jtr n i

yerilimus

aliisconferre goluerint, penes Ecclefiae eadem bo-

Adde c. 1. & 3. Je

upenum d

4 pracipimus remanere.

Peculio Cler. Quo Jureergo hec bona ab Bééle-

yfety a:'znä.m:

TT

fiis auferuntur & extraneis $4146 relinquuntüt? -

j

WM

PïribU? Z

LK Cno!

i

Non (ané Jure fcripto, quia univerfi Canónes

hæreö

reclamant : ánne confuetudinario? lta, ajunt

,va.m mfv

adver(arii, con/uetudinario. Sed doceant,quafo,

ul i

me fic argumentantem : Confuetudo qua noir

Simitärerguz;.:

eft atzopabilisynon valet contra Canones. £ext,.

" CR) y u

elarus in c. fin. de Corfaet. ion enim confuetus

g

gj']l'f?m

do, fedcorruptela efl. — Atvero hec confuetu-

j d

dm !

do, ut Clerici ad profanas caufas fuo arbitrie.

Oceüasllöfe ]

"

teftentur, non eft zatzonabz/i , ergo, &c. minos

77

hi

rem probo : confüetudo, quz toties quoties

erfatioru "

exercetur , invitatad delinquendum , imo facit

y; *

femper mortaliter peccare utentem illá, non eft

qe N7

40 T

mtionabili, ied confuccudo? ut Clericiteftentue

g "

c(

a

$71

Pars IV. Caput YV.

n

j

ad profanas, caufasnon poteft exerceri l/cit? & — à

u

ithnt Pont,

fine peccato Clericorum , ergo eft zrrationabilie

1

WUO tales tfüs

1

h

L

& infzlida, ergo contra Canones nihil opera-

n

:s'erfm $5 Can

[ 5520

Major eft Iuminenaturz nota, quomodo

U5 hr tf

enim poteft effe zit/ozabzle, quod me conjicit

Umddifs f

in periculum , imó.& damnum falutis xternz,

Wt z c

text. n d. c. fin. ubi ex periculo [alutis jidicatür

T utinin, 4

corruptela. cap. ex parte cum fuo Summario de

VOEntS o

Confuet. c. F. de Prafcript. Minor eft adverfa-

;cf'p.rivücgium (0n

riorum Molinz , Azorii, Leffii & aliorum , con-

M

Prfnas s

A:

P

h

fequentia ( falvo tamen meliori Judicio ) eft

m

t ln

noflta.

Ut nilfil dicamus de damno Ecclefia-

", Ms

rum , propter quod ipfum confuetudines tane

"n cifmsg

quam itrationabiles reprobantur. z c. 1. de Con-

D nyerf

f*et.. quód vero dicitur , multa in Jure e(fe //

t w g

€its , lcd noninbalida , «. ad Apoffolicam. de

w.adp d Mar

Regular. id verum eft, & dMiciti a&us Palor (.-

|

)

5 v al

flifieatur.à Jwre aliquo falido nimirum à juíta

wf*(mes diigeulktu

"

Lege, velCanone, autàjufta ; legitima & ra-

" Cterit

tionabili confüetudine , qualis in przfenti non

Ms j

eít, ut oftenfütn.

Nihil quoque movere debet id ,. in quo

con-

ltb

$ Com,

srariz lententiz DD. plurimüm fe fandants,

n

quód nimirüm $. Pontifex non contradicendo

jïl.m Áiti )

VOE'ifu:

- MR f

ll

videatur tacité approbare przdi&ur ufum ad

li E('c[eü "

Al

profanas cauías teftandi , quem vix poteft ig-

T0

Ont l

norare , cüm in multis Orbis partibus practi-

ib

€etur.

Praterquam enim quod in nevisime

^to] fnoy ]

Concil. Trid. d. feff.. 2 . c. 1. fatis contra&um

ORE

videatur , jam in ferefimili materia ( videl. cir-

u aufhontagn |

cà pluralitatem beneficiorum à muitis fine le-

ilie &t

&s(

Eitiaug dibpeuíadoge: & ícrupulo . obtentam.)

Ptb a

eca-

De Bos»is Pfxrocäafum.'

;73

exereen J

declaravit Pont. quod füa tacitürnitas non ap-

T

probet tales ufüs ; qui non fatis rationabiliter

n

l

10hes [

adverfus SS. Canones inducuntur, »ulto , in-

tht quoi:ee,

quit , per patzentiam tolerantur, que ciumim 7u-.

od re C

dicium dedutla fuerintexigent:Tuffitid tolerari

f

m ia

duts 2

.....

tl

son debebunt ,.c. cóm jamdudum $.. wbi Glolf.

j a j

in$. patientiam. de Preb. Demiüm neque illud

| /,w um

argumentum aliquid evincit , quod S. Pontif.

per privilegium concedat licentiam teftandi Cle-

Minor elt du

i&caliorim, t

ricisad profanas caufas , qux teftatio fi irratio-

jp Judiao)'

nabiliseffet , non recté per Pontificem conce-

deretur.

damno E

Multranámque in uno vel alteto par--

ticulari cafu irrationabiliter conceduntur , quae

exxiutmäme; D

tamen univerfaliter concedi zs£zezabiliter nom

"T

ln in ut di

/'-f

poffent, veluti fi inter confanguineos in z. vel'

, pf

3. gradu ad Matrimonium , ant cum lufcis, il-

legitimis ,' vel alio rnodo irregularibus ad SS,

aj

Ordines difpenfetür.

Unde illa etiam confue-

j nicitum 4

tudo prz cxteristoleratipoteft, fi Clerici ante-

; ]egi;ima&ü'

quam teftentur , faltem licentiam Epifcopi requi-

j n gxæïenzi n

rere debeant, ex cujusprudentia prafumitur ne-

u

u

ce(Atatibus communibus pauperum & Ecclefia-

TL

( n llj

rum fatis provifum iri. - Ita utnon aliter conce-

ii

qia

slat teftandi facultatem , quà fi viderit indem-

90 0^

nitate Ecclefix farisconfultum, eíque aliqua 5

zdl

(

m

;l(v'

faltem portio intali teftamentorelinquatur- Vi-

retti Lj P

M

deatur etiam pro hac noftra (ententiaPaul.Laym,

j at

in Theol. mor.lib, 4.tr. 2.6. 1, 9.7.

Onod n n

Addotamen£nalitet,antequàm hzxc confue-

fs 0

a

tudo authoritate füperiorum declaretur invalida,

atena

L

fis

poffe hzeredes Clericorum in foro interno ex-

, 4

nominis

cufa;i ab authoritate extrinfeca magni

Ti

dh

Do&o-

i

o

PT

$74

Pars IV.. Capa

CL

V.

Do&orum , qui hanc confuetudinem. validam

"

Q

pronuntiant.

i

RUR

SUR

Proftremo dum de bonis Clericorum agimus,

ton eft omittencum fingulare illud privilegium

Clericorum , quod propter debita incarcetari vel

P |

excommunicarinequeant;fed fi defa&to non ha-

beant, undefolvant, fatis cft, quod caveant &

D!Vlltl's, ju

promittant defolvendo ; ubi ad pinguiorem for-

0849 14j

tunam devenerint, gaudénique beneficio com^-

f

petentze , ut usque ad /2eum 65 perzmm. executio

C4

contraeos feri non poflit(ed competat congrux

fuftentationis deductio , text. & Interpp. zze

Odeardus 3. de folut. Cuiprivilegio, utpote toti

i

Otonn

Ordini Clericali conceffo, ne quisin opprobrium

ejus mendicare cogatur, clericus renuntiare norn

um

&5

poteft. arg. c. ff dzligent , de Foro comp. WHenr,

bom

Zoef. ed tit. Decret. de Solut. 22. $,. Advertitaus

n

pote,

temRiccius /z praxi c.Odoardus deczf.26 9.5 feq.

?

h

er:inen;cm j

qued Clericus negans debitum, & de eo perfen-

tentiam condeminatus;nec anteà illud agnofcens,

vel quidolo & füb fpe . c. Odoar4. debita & zs.

MFtVotnz

alienum coritraxeritnon gaudeat przdicto privi^

h

legio , quód videtur admittendum faltem quoad

illa media compulforia, ut Clericus in tali cafu

$0

)

]

contra incarceratjonem vel cenfuram excipgfe

duj

nonpoílit, quód vero etiam proptereà omnibus

"

i 'q'uöitctur) :

bonisexui poffit non eft fatisin Jure Canon. ex-

h ££fïmz'tur,

preffum, neque propter reverentiam Ordin. Cle-

I"arumaiiud m

7

ricalisfacilé inducendum ,. ciüm factum & deli-

- Mitoj

n

F

Fal

&tum cuique füum, non alteri, minus Ecclefix feu

U Pandy ,

Ecclefiaftico honori nocere debeat E u fka'"?

Q.MM [ ii

"

Aj $- f de R. 1. à delitinp, cod«tit. in£-

u Í

4ij

i

in;

L^

--äeä (575') geg

sdinm i m RPE UO UESO ERSO RD VE UR ROE UO

ä*äl gï&l&ïä*fæ& g&zw

encorum a

zilud pW**W

&mmcarce.amx

PARS V.

wud»taöïv"m" 4De Vatzs

, qud vt*

, juramentis e& Ufurzs ?45-

quam materiis pratlicis Prracl'szr

ad Rmuwffmm"

e bencict f

fGitu quoque utilifemnss.

QAPUT TI

6( "m C((fml

mnofaf COIW'-'

& Intergp. ^

.De Votts.

u QU.O,XXWOLC F .'-!SS

Ts

42 Ot

u

orum materia qnotidie Parochw

uxsmoü?f "

*3**

& Confeffariis obvia eft ; angizque

Pü

æt

v5

4238

us renutt

Ht

b

D

bonasanimas , quare & hmc , ut-

;fFaN (WF

pote ad curam paftoralem pluri-

d M*ï*

, müm penmemcm ánferere volux ; Opto ut ex yo«

iil o fit.

j d coPC"

51.,

ueaiï ag

1yin 0 gt

Q—'d fit Fotum , quanam ejus. j j?-

ia $ ablrgatza ?

d at Wd Wr

,ndunf oltan 9

O$UMMA R I A.

cjeritis j o

( a. Votum quid, &6 quomodo differat 4 propaf:o?

i eïC t a. Sá dubitetur , fuerítne otum fel propofü tumJ

prafamitur , non fuiffe $otum.

| PWPM Qu

,mJUch

lä 3 Votum aliud explicitum ; aliud zmplzc:tum.

cnnamOf

d

4 Votb obligatur etiam qui non babet animum.

ji

um

jf

ferbandi ;

fecns fi fe nom oblzgandx.

sECdf&'

je, : u^

n delzbemtzo requzmtur im $oto::

5

debfatt U

quld,

ff dubitetur an fucrit f ufficiens deli «

W]Jlf; f/i m

hrdrm

fs &4116

$76

ParsV. Caput I $.T. -

é.

i& ibiGlo

Dualis error tellat obligationemBoti 9 ^

7*

Difficuliates no$ exmuergentes , Pel nom prae

;&

TQ ràto y

Pife cur potius tollant obligationem Poli ,

j

LUdum , vel

qwz'm coxttAG uum?

:H quo dibi

$.

Votum debet fferi DEO, fa

.'WRID . quia j

fíat Sandis.

ælt:m mediaté , ut ff

;f*:zfæ. n pay

.

Votum debet e[f:': de snel

:-'-a.ri 2000, & ib.,:-' n

i iiansprius ]

res indifferentes , $elves bo

1

n 06, mflum f-

'mwnüatprh

nem Pober? po[frzst ?

(Lolligari i

46. hn C5 quandofaleat otum contxabendi ma-

Menr Zoyf

trimonium 2

LT 17 li

fi;ia liv fs f

1. Vosevi po[[unt etiam ea ; qut ali4s funt de

, qprecepto,

Fittefi n

i2,

Quanta [it $oti oblizatio , $ an detur par-

V nf

A

A

-Qüliä Kfn (

$ztas ?mater£s.

)!

f'[po

4j.

Quamdiu executzo £oti differri po[fit, & an

o !IO

przötfdcm impedimentum teneatur prae-

"

4 I

nire.

N

dl() )Q

14'

Quid, ff fetum [it partim de re poffibili,

"mb

|(gartim impo(pbili ?

8 gt

af.

44 Sotum poffit per alium implerz.

"I ts

aé.

Exponitur text.in c. quod fuper de voto.

"L viam Vb

"Alia

a7. Voia quatemus oblipent fucceffores.

L

180

Summaria inbeniestn $. feq.

BMO p

Otum communiter definitur quod fit pro-

i V

miffte deliberata DEO faila de meliori bo-

"p $. Orj

26-Dicoprimó : Votum effe promiffionem, ut di-

::::fannexum d

Ringuatur à prepefíto , nam propofitum conci-

r

(

)

L

n C

pitur fine actuali obligatione

unde qui pro-

T

pofitum utcunque firmiter & efficaciter con-

"tl

hy

igafione

ceptum non fervaverit , peccati propterea reus

;-') exqu';'ü

non«rit ; quianulla fe obligatione obftrinxit;

"i, d 0b

[ 3-

ln WQ

!

L

Ii

De Vorss.

377

"

ITH

€. $. & ibiGloff. a;c Voto &5 foti red. . Contin-

j

t

r

d n g

gitnon raro , ut homines dubii reddantur, an-

lst TA

ne fotum , vel (olum propofitum conceperint ?

$ In quo dubio poterit przífumi, non fuiffe ;

votum , quiazza dubzo melior eff conditio pojft-

Egmmediutä | »!f—

3

dentis. c. m pari. de R. J.4m 6. fuit autem talis

^

E»itni

dubitans prius.in peffefhionelibertatis, quà eum

i

hw Ui

AWJNM"MW

non conftat privatum ef(íe.

Itemin dubio non

L. Arizxes. de O.f5

eft obligatio inducenda.

A. Henr. Zoef. z4d tzt. Decret. de Voto. s. j2-

um

Suat. de l'ore Ib. . c. g. Non obftat; qucd zsm

*

*

dubio tutior $a þ't tenenda

quia hzc regula

p di i [

plerumque eft tantümi de confilto, non de pr-

cepto, nifi quis in dubio pra&tico perfeveraret ,

N

neque ad ejus difpofitionem fe refolvere poffet,

tunc enim non liceret agere cum conícientia

ii

practicedubia. Itemin dubia irregularitate orta

u j p

ex homicidio , quando factum fcilicet honici-

dium, vel mutilatio , eft certum, & tantüm culpa

im dtt PW'T",

incerta, ad quale fcandalum & offenfionem ho-

minum evitandam juffit (ubinde Pontifex tutio-

m implfïi "

rem viam & abftinentiam ab Ordinibus eligi, «.

od füpef i ;.v«,

4d audientiam. 3. &c. þm. de Homicidio.

gm,/or:.f.

Porro hxc promiffio aliquando eft Zwipliczta

[

4

iil

& actui, quemquis agit zszexa z ut & Clerieus

nitur que

fufcipiat SS. Ordines, quibus fcit 9ots caff;-

( fj d m

fatisannexumelle , hoc ipfo eandem promitte-

t

4l

re cenfetur, c.uz. D. £. 22 6. quemadmodurm de

prtl

üïu u

Jure Civilifunt faczte patta jaxta L. 2. ff. 4e Pa-

pop

t Qu

f

[

un

&j & obligationes, qua ipfo facto contrahun-

& efici

m

türy & ex quafi contraciu appellantur, tofo tjt,

a

Inflitut, de Obligat. qua ex 4u

at pr0?

j

p

gf ;onïroc?u,

$ed

MAR. lf;uww.

)78

! Pari F. Cagut 1, $. T.

Sed quid , fi aliquis promiffignem quidem.,

wlitvoluntareþ

votivam facíat, nontamen animum habeat il-

, Qits labuer

lud votum fervandi? e.g. fi habens domi con-

o (l

cübinam , emittat votum caftitatis, vel SS. Or-

j ff Ürdigis fec

dines Clericales fufcipiat ; anne tale votum va-

-JMtlftans fihi

lebit? x. affirmative , quia obligatio voti.eft

! Diofecund

diftin&ta ab executione vori, nec ab ea depen-

"m , ubi:

dct, underecté obligatio fine executione corn-

fifterepoteft, prout fine dubiois, qui de facta

'Imajmm)

MTH

votum non fervat, nihilominus votó tenetur ;

hr

Navar. u manuali. c. 12. 2.27. & infimili ob-

ligationem ad matrimonium B. Virginis cum»

N T

li Ohligare

S. Jofepho fuiffe fine intentione executionis fu-

ESEQQ) M'-ïüe:

A üfCiHCü

periüs p. 3.c. . Se£. z. 2. 10. tradidimus.

[ m Hþi frefen

Aliud vero dicendim , fi quis non tantüm

non habircriranimum non fervandi votum , fed

;* Eu pafTJOHC

etiam non habuerit intentionem fe obligandi ;

a]'f ànte]

Teft:

uzz.'fum,i.g

& verba meré extrinfecus protulerit , intrinfecé

ä

m

autem contratiam proteftationem fecerit ; talis

énim voto non obligabitur, quüia nulla eft ob-

ul

l 'Nbxw

Vi Q Smk

ligatio fine confenfu tacito vcl expreflo , & fi

'Clericus in füfceptione SS. Ordinum non ha-

* Blf

Alemy

bxeritintentionem vovendicaftitatez , non ob-

jl

(of

"if

ligabitur quidem ad colibarum ex voto, obli-

Mi .

gabitur ramen ex prxceptro Ecclefix , intcrim.

graviter peccabit, quia decipitEcclefiam , qua

Imql

do

&r

'WWH;

non vult alicui facrum Ordinem dari, nifi qui

]

Of

"at

fecafté victurum

jromiferit , cap. 1. a':/þ z.6

6. 1. diff. 28.

l0 terws PT

Quod fi quis fufcipiens SS. Ordines penitus

ignoraverit obligationem voti effe annexam. ;

Mede

05, W

rantia.»

4

»on vidctux-voto ad&?i&us , quia igno

tollis

-s

Vf nomm

n

De Voti.

379

k[fm'ngm quï&erm

tolit voluntatem & confenüm , nif ut

nimum b

þlerum—

que fit , hakuerit generalem & implicitam in-

hobens doma

tentionem fe oblio

andiadilla omnia, qurcon-

tiatfs vl il

ditio Otdinis requi

rit, quamvis in fpecie de vo-

" ük yomml [

to caftitauis nihil fciverit.

; obligsto

Dicofecundo , votum effe promi/onem de-

pb t

liberstam , ubi aliqui perfectarn deliberationem

, cmufiont ro1

& majorem,

quàm ad peccatum mortale re-

pis, Q i

