WWIW' uleg. 7 z. n.18 g. & alleg: (27.

Brectio Vicariatum. de jure communi qui-

4&.

T.

deng

ii

126

Pars II. Cgput IV.

dem, cüm ex poteftate uniendi dependest; non

inalis Eec

tantum $. Pontifici fed. etiam. Epifcopo .com-

ttde jur

petit ,. qui regulariter omnia beneficia fux-Diz-

Driipim;

cefis inter fe vel cum ali'isip-iis locis ex ratiomabis

Potelk

ircavífa & faltem cum confenfu Capituli .unire

'terisinico

poteftca;. ficut unire.de Excelf. Pralat. T -Atin

Capituli:

Con. Trid. f: 24. de Ref. cap. 1. prohibetur yne

incorpor

patochiales Ecclefix-uniantur.dignitatibus vel

Tis omia.

prebendis Ecclefie Cathedralis aliifque benéfi-

&alitzn ]

ciis vel piis locis. - Nihilominüs etiarm ftante hac

311. redé

conftiturione Trid.facere potePcEpichPus unio-

Confenfum

nes parochiarum pro fundatione,dotationtejauge

litudine a

mento vel confervatione Collegiorum ; €Mona-

'Wx&nfum-c

fteriorum & aliorum piorum locorura: ad.fidé

Dotig

Catholicz defenfionem , bonarámque .artium

gotels d

cultum , ut poft-Gonz. gL.$...$- 7« /2.46. tr-

Qu od

dit Barb, Z» cofleB£, 24 d. loc. Trid. €$ Jwr. E

et üs unite

clef. uniGerf. l. 3. c 46 n.34.:non eft icamem

*ïüürtertia; p

dubitaliidim, quin confuetudine aut praferiptio"

ROt at

ne jusantiquum retineriaut recnpetari. pottierify

o

fecundum vulgata confuetsudinis jura ; : quac ipo*

ltntïmm'

teftatem babet leges hurmanas .vel:abrogandi &

Not, e

antiquandi vel abrogatas & antiquatas :reno-

Q Rbfque

vandi aut novasinducendi ,. prout Interpp. pal-

Catium p

fim ad titulum corifuctudine exponunt ; 'fed &

Tütotem

in beneficiis fimplicibus vel.curam tancim bj«

T QT

tualem bhabentibus nihil immutatum. legitur,

Dicopum

Barb. 44 . loc, Trid. sm.«20. ficut ergó-olim; etít

Vdh, j

f&cularia potuit Epifcopus loco Religiofo. uni-

Mm, IW-

re Joan. Hon. 24 £iz, decret. de Prab. bp4 T j

Nor, qt.

ia etiam hodie ; exceptio enim Tridentini

fCOFUm de

tantüm de ParechialibusEcclefiis ürmat regulam

'funio i

j

* i

DeVicariis , &$c.

127

n aliis Ecclefiisnon exceptis, neque plus cenfe-

depen&eu,n'f

'tür de jure veteri mutatum quàm expreffum. L.

Epftop t*

xeficin n

qrecipimus. 32,$.4. C. de dppellant.

Poteft etiam hic.adnotari, fiin entiquis li-

sgex rittà

]

'terisincorporatienis non fit expreffus confenfus

l Capltuil

D. 1

Capituli non tamen invalidé .debeat reputari

incorporatio cüm enim ex 4iuturnitate tempo-

) P;ohibetuz

'Yis omnia præfumanmrïlegitimä acta fuiífe Dec.

dignitati'bti

: aquue'blï

'& aliiZn . 1. C.qui admitti. Bald.Po£. 2, Con/-

* 11. recté etiam'hoc cafu prafumi poteft , vel

«tl

w

:conferifum 3nterveniffe, vel Epifcopum -con-

IHEPifco

gu.

fuetudine iant ;prxfcriptione non requirendr

g ia

*confenfum contra Cap.culum munitum fuiffe,

jgiorum -f'

Porro i. Concilio Trid, fcjj. 7- de Ref. c.7.

jocorum

varümait Z

oteftas datur Epifcopis, in beneficis curatis;

:qua Cathedralibus vel aliis Ecclefiis aut Mona-

p

Jf

*fterüis llnitafunt; ponendi Vicarium perpetuum,

Trié

; nüll ä*' It

«cum:tertiz.partis £rp&uum.aut-majoris wel mi-

(

»oris arbitrio ipfortm Ordinariorume portionis

gT

r

:affignatione. - Verüm circa hanc Concilii con-

at

ftitntionem.-

jisum V

Not, :eft 1. Non effe Epifcopum pro fuo libi-

$ vel*abfl?gïï

:tu , abíque jufta & neceffaria eaufa inftituere Vi-

, aququlxæ

«carium.perpetuum, maximé i pee talem infti-

]u

Pf

our t

utionem turbaretur.bonum pacis, & litis fub-

a

jl

Qu

-nafcerentur , ;aliàs dabitur appellatio contta.,

nrszzn

Epifcopum; Garc. de Benef. p. t1. eap. z.. g.

uutatu

:

l

Sanch. i» precepta Decal.tom. 2 lib. 7 . cap. 2g.

uterg

pum. i.

1] Rgl]glo*

Not. IL: Ex vi hujus decteti non poffe Epi-

Jbl

fcopum deputare Vicarium perpetuum quau-

enit

I

dixz £

i

do unio fa&ta cft per viam padti & comcor

Sede

(

E «4..

1.28 '

-';*P.ers II. sz;mt IV

Sed Apoft. approbata cum claufula de 'ferv"ïeh.-') opetats:

do beneficio per Vicatium ad nutum amvï-l

Wprids Vi

bilem , quia ex claufüla derogatoria in.decreto

felims fueri

Conciliipofitanon derogatur pa&tis, quz fpe-

! Quric

cialem mentionem requirunt. Sanch. 4.7,

Racum in

, Not. IlI. Quod nequeiin illis locis poffit

Vel Rettor

infitui Vicarius perpetuus, ubi ab immemo-

n&sutrumqa

riali femper per Vicarium ad rutum amovibi-

Garíos p

lem deferviri folitum fuit,ut iterum docet Saüch,

Hs perpety

d. 1. & Barb. z Colfetf. ad d. 1. Trid. s. 16.

!t Redbor ]

Not. IV, Neque in- Parochiis, Monafteriis

Weerere and;

incorporatis , ubiper regularem defervitur; APO,&

Trafemtaaq

fe poni Vicarium perpetuum ; juxt. Pullam J

RDb auter

V. ad. exequendum $ y. de qua etiam teftatur

TL um

Barb. Z Z 2. 17. vel enim Epifcopts deberet»

Cl u a

ibidem exponere pro Vicario perpetuo :Cieri(-

£

p

Fl teider

cumi

o

ularem ,. velregularem ; non primumy

Ut Vicsris.

quia privaret Monalterium füo jure quod habet

Fotp, bur

exponendi Religiofos, qualem poteftátem pri-

)

ETM

vandi nec Conci. nec ali -Can-ones -Epifcopo tri-

Müstrd

buunt. Non fecundüns, quia non poteft Epifco-

jri, EO

pus nec debet Religiofum ab obedientia & re-

|

vocatione fui Pralati abfolvere. Quod etiam

Papanon facit, c. ed weffram.cap. p

Confirm. utzl.

axre'cfïq ' dc

NMot, V. Ne Epifcopi abutantur potefta-

clyp ,

tefuain aífignanda congrua portione Vicaris,

ideo poft Concilium conflitucum effe à Pio V.

in.d. Bulla 24 exequendum , quod cujuscunque

Uihe c

v 2loris vel onerisparochia fuerityrion debeat Vi-

h M lite,

cario pro füa porione major quàm centum, nec

umma

Tif

sunor quàm $0. »[gucorum annuorum fi

P" fs

Í|

W.

(De Vz'cfzri;, L

€28

Compatans omnibus obventionibus amgnari,;

sls

nifi priüis Vicarius majorem portionem percipere

ad fu. qu

felitus fuerit.

ia n

* Querictiam poffét penes quem fit cura ani- $

f .-;Ja&isu .

- Gandl. il

marum in unitis Ecclefis, an penes Vicarium,

; ilis If

yel Rectorem loci cui unita eft Ecclefia, vel pe- «

EE

nesutrumque; & Diftinguendum effe inter Vi-

N

d um 207

caríos perpetuos & temporales, nam in Vica-

tiosperpetuos cenfetur tot& cura translata , adeó

renmdact

ut Rector loci principalis in. dictam curam fe ,

LTilsit

[)Ch'l-.iS)B

d

:

ingerere audierido ibidem confefRones, aliàve

Sacramentaadminiftrando, nonpoffit. In Vi-

mdderrit

carium auteni temporalem feu/ad nutum amovi-

j x W

bilem tantummodo exercitium curz transfertur,

u etjgm Ü

& ipfa cura adhüc penes Rectorem loci princi-

fs 09*

palis refidet , & fiper eum exerceatur , 1ntelligi-

rio p

o v

tur Vicarius trantilper revocatus. . Barb.Ze Pa«

eln ) nenpfï

rotbo. p. 1. C 1. 9. $ 3-

j jire 0"

- Alia qnædam de Patoc

hiis ïxicor»þeratis*- Moes

2 me&ä*;fm?

nafteriis tradita fu

»

"

ntin Zbel. de prigél. (Mamt/"ier*

PriiïQ 36.

mon?w&nï-f

COA PUTIV

1b-ebediena'2i

.v'

[

d252 QP

!

E

De Obligatione , que incumbit Paro--

nb

7

clqþ » Yefidendi ia fua pazroü/aia.-

SUMM ARI A.

d P

rtiot

j p

gil

1; WAd' velidentiam de jure difino obliggä!är ba-

3

mtum t

bentes curam animarum.

gj

qi

il

a. Sine licentia Épiftopi & relio Vicario ab

j

T

q

- Epifiepo approbato parothi 4b effe nom

um

entes paæ'u

nt fructus.

i

s p?funt, » fecus fagz

$

4l

]

l

. '3. Cag».»

M

!ga

Pars IL.. Caput V

1

Controäerf 4 4n Parochus per duos mmfes

ex'empla M

Abe[fe fimne litentia po[ it.

lum perfos

4. Negatiga ferior,

Ultra m

f.Hedie non peteff amplmsEpz/Eapus d;zrc lzcm-

Hequaquay

tiam y ut Parochus abfit f'ndzorum causd.

12 ereij

6. Confuctudo , &t Parochbus notabili tempore

8hort m

ultra duos menfes 46[ (t, eff corruptela.

- Infeq

7. Quid poffit consuetudo circa rtfa'mtz.zm p

troribusft

rochorum.

" (rocho,

220 uf 7

$. In necefftate rcpmrma quid fïzc:mdum p

0004 ts

p. Nonfufficzt. parocbum e[fe prafentem fí nuu-

MPTS ,

quam per fe ipfum Sacmmmm & curam

hm ki'äll 41

4dmmzfret

hii a

40, Parochus qui totam curam þer f05 Coope-

E

tomedmda,

ratores , exercet , tenetur. ad re/?ztut:anm

51 mþ m

fruciuum , 4»*5::7':0 tamen boui Pirf.-

' t Cone

41. poffis mon excufat 4 Refidentia.

P 1 I&OPUS T

12, Excufat tamen ab adminifirattone Sacta-

M

mentortm [(i idoneus Vicerius fubffituatur.

fty mfenong;€

13. Regnla quedammotabiles obfer£and.e ab ade

laliy j

mmzjlmntz&us Sacramenta pej?gfï-rzs.

14. Enualiter re[fidere teneatur , qui C'tmomcd-

alid "Wnd

tum cum parocbia babet.

hnm po)ïn

1f.

Quis po[fst remittere obligationt rcf fdentidl

durpaupem

Mmum illoram, qui curam animarutm ge-

UErlt C(mn

runt,refidentiam inftanrif&meé urget Cotts

CEhfuras

D

cil. Trid. 7 &. Ze Ref c. t: 5 z. 5]"23'5-'-?"'

fquead

Dti

cepto enim dieino smandatü eff omnibus, quibus

Ottüe.

animarum cira ommi[[a eff (vecbisutor Conci.

Vr ]

d. feff.23.) ofes fuas agnofcere , pro bis fatrifi-

I

À

€Slna |

cium offerre »Perbzque dz9ini ];md:cattadecrd-

Ütts

mentorum Mwng?mtzam,ac bonorum operum

h Mdfm f

a

exctio*

j

,

Be Refideutia Parochborum,

131

þer m exemplo pafcere pauperum aliarüma; miferabiz-

Àtum per[omarum curam paternam gerere €$ im

cetera muniapaftoralia iwcumbere, que omnia

[aj hat

nequaquam ab iispre(lari 6$. impleri poffunt,

ag

i gregi ao mon intigtlantyneque affff unt, (ed

qot4b

sueore mercemariorum deferunt , &$c.

eff campo

In fpecie autem de Parochis feu curatis infe-

tioribus ftatuit Concil. Z. /- 2 3. «. r. $. eodepz ome-

4 rgfa'm»'i-;**;

r

]

eino ut quandotunque eos caufe prins per Epi-

Z,F:

fcopum cognitd & probatá abe]]e contzgerit, Vz-

il fffim?

uml

[

carium idoneum ab ipfo Ordinario approbanti

præ/ u

MZW

u

'Al

eum debita mercedis affegnatione relinquant di-

Jféendedi autem licentiam-án fariptis ygradisque

n f

toncedendam ultra bimeflre tempus, mifi ex gra-

Taill

i caufa non obtineant. Poena quoque, quara

ycidn m

778

idem Concil zp 4. c. 1. $. quis 2utem , contra

m

Epifcopos'non obfervantesillud decretum con-

nfb

i

fütuit, flatim in feq. $. eodem omninó ad cuta-

sz*

"

u

n

ii

tos inferiores extendit , ita ut & ifti preter mor-

n

iil

talis peccati reatum,proratatemporzs abfentie

/

j

l

cfrucus fuos mon f'aciant , 'nec tutá confCGiemtis,

g^ d

!

,

ali& etiam declaratione non (ecuta, ilas fibi re-

7 qül

tinere poffint, fed temeantur f'abrice Ecclefiarum

d

Mi

ant pauperibus loci erogare, &$c. quód fi major

f

h

p

fuerit contumacia liberum erit Epifcopo pe

qma

Ql

cenfuras, aut fubtra&düonem fructuum etiam.,

)

af

ufque ad privationem procedere; Z. /- 2 5. cap.

i

12

f

1. Potróexallegatis Concilii textibüs

/ g

lh

uxr, I Utrum Parochus faltem per. duos

menfesin anno poflit abeffe finelicentia Superi-

v

jl

Id

M

otis , ficut conceffurr eft Epifcopis & Cartonicis

; MW" ü

d eadem f.23.cap.1.Non eft paucorum fententia

uþMWW 1

ceum

;(

132

Pavs .. Caput V.

!

cum Nav. n man. c. 3 g. fabim. Tj r. couftitu-

ditsvxet

tionem Concilii ita ittelligendum effe ; quod Pa-

d.-c. A fs

tochus 5 ultraduos menfes abeffe velit licemtiam

M g

Przte

Superiorisimpetraredebeat , cxterüm per duos

menfes fingulisannis ex aliqua caufa, qua ipfi

Parócho bona fide jüfla videtur, finelicentia ab

gerkpte

effe poffit, tum quod Concil. Z. Z 7» $. eedem

Eltdl, i

Condl,'

omminà. inter obligationem refidendi, que eftin

Parochis,comparationem faciat,tum etiam quo

FeQe o

id de jure antiquo licuerit. ex c. prafent. 7. d« 4*

Uf refeas

Ali éecontra cehfentes illam 'comparatio-

3 duL;

neminter refidentiam .Epifcopum & Curato-

.. Quer

rum tastüm quoad pezasfactam negant, Paro-

Qu

chum unquam fine licentia difcedere poffe ; pro

8(- Clï»Ca :

quibus meliüsfacittex. Concilü, qui vult aPa-

fititümT

rochis licentiam exigi , quamdocumque eos abe[fe

iottionm

contiserit, & moxlubjungit, quod nec cum ]i-

etiy (b

centia Epifcopi debeat ultra düos menfes ni

Pehes ;

exgravi caufa abefíe , atque hanc poPceriorenf

Bo (tetdi

fententiam confirmavit declaratio Card, apu

Pt T

Garc. 4e Bezif. p. 3, c. 2. 9. 23. & -quidem fb

88 Coldge

co rizore, utnec per hebdomadem liceat paro-

fatio Dttun

choáne-obtenta lieentia abeffe ;. quod vero 49*

& af q

thboritate d. cap.poefentium. dicitur, de jurean-

Pontifcis

tiquo liciram fuiffe abfentiam duoram. meilium

0 ptt co

inelicentia Epifcopi, recté negari poteft exe

l fämen &

É qués im Clerzco. 7 q. 1. É$c. relatum a. d. Cler.

[ Jh tem

nen reft4. ündein d. c. prafentium. nilaliud di-

Üntig Süps

fponitur, quàm quod ob abíenciam duorm»

.f.l,g.'m

menfium fübexiftrente caufa xgritudinis aliquis

Cüter i

beneficio privarinon debeat.: nihil autem ibi-

:

fientia T

dem dicitur , quod Parochus fine. h'fcntiq-

Nlísei

us

/

,De» Refidentia Parocborum., 3

ducz m«enfes difcedere poffit: — Videatür. Garc,

'h- Ii I«CGUT:*

d. c. 2. n« 19. 65 feqq. Bar

1m CH': ) qwä

.

b. de Offc. szrv ? L [2

(jeveit st

B. m. 9. G feq.

Y

à ïiceh-

crenim p

Praterea quamvis olim Parochi oum

d

tia Epifcopi potuerint ftudiorum causá etiam

g u

per feptem annos abeffe. cp. cbom ex eo 34. de

r n

14 n*

Elctl. n . hodietamen poft dictum decretum

Concil, Trid. id non amplius per Epifcopum.,

efldänäi qi

recté concedi à S. Congregatione Card. deci-

jgt,mmetiämä'

fum refert, Conzal a« Reg. $. cezcell. Gl. &. s.

" PI' !/CW ] J'

3 r-Barb. ze collett. ad d. c.t " Veid, f/eff. 25.2.. g.

f t

-'Quæn

TE

litrum confretudo alicujus

6

jopum & V

f

'(',iï

loci valeat refidetisium Parochorum immutare ?

am n

Ev — Circa refidentiam duo confideranda cfle,

(cetee o^

nimirüm I. Obligationem refrdémd; , & IL Ob-

dii, qi*

ligationem petendi licentia:in jufta: caufa ab-

n

fentiz fubfit. . ObligatiorefZendz. . in genere,

, quod t

penes eos qui curare-animarum gerunt , nulla

, dus £^

f

confuetudine tolli poteft, cum fit jure divinia

,

j

pracepta Trid./eff. 25. 4e Ref. c. 1. contta quod

P

j v

m

jus con

fuetudo nihil operatur. At veró obli-

i

gatio petenaz licentiam difcedendi fupgofità ju-

mgdcm

h»c j

fta caufa difceffus, cumfitmero jure hummano

1

i

í

pontificio inttódudia, asfolure quidem loquen-

Ti

mnd

ii

j, (

do per contrarium confuetudinem tolli poteft 5

) duoïJm T

fitamen ex tali confuetudine liceret parocho no-

Y

n p

"M

tabili tempore uitra duos menfes abeffe fine li-

:

g//tþ um 'IL j

centia Superioris, illa (j«ux. £ex. in Concil: Trid,

gtium. D

r

d. c. 1. $. codem oranino. ) corruptela & €oníe-.

(cncam

quenter invalida foret propter multa inconve-

MM

nientia, qux inde nafcerentur. Nam Parochi

"

tiam

. gl

rw;i

f-.lulleï,iieïtïita licentià ab Epifcopo m,dlum e

, ';h

Ts

4

Pars 1I. Caput F.

ab eodem fui loco peterent Vicariutm , &fic pet

üre,ut

fxpé cuicunque obvio curam animtrum per lon-

pii verten

gius tempus cum rmultis periculis committerent.

nf p

Deinde fucceffu temporis eó res deveniret, ut

Quar,

Parochinon tantüm fine licentia, fed multorie

ipitioni.

etiam fine jufta caufa oves fuas defererent &

Omnipe

!

chum tei

mercencarij committerent,

Sed üut confuetudine licitum fit. Parochis

Patodtig

per unam vel alteram hebdomadem ex jufta &

ipfim qy

rationabili caufa & fine periculo damnificandi

14!10;1. d

gregem fubftituto intereaidoneo Vicario abeffe,

quiafa),

mon improbare audeo , maximé fi propter di-

Wab jv

ftantiam loci difficilis ad Epifcopum aditus pró

füt; d

obtinenda licentia habeatur, & ad modicum;

AUUOS i

tempus 6. vel 7- dierum fubftitui poffe Vica-

Sanch ins

rium pro fio arbitrio etiam fine prxfcitu Epifcos

lt ! n

pi vel vicinum Parochum ex recepta conifuetu-.

ts Geee

dine tradit Barb. Ze parochbo p. r.cap. $. n. j2,

X mitife

Imo ampliusdico , fide confuetudine in aliquo

cenärfjg Com

loco Parochi etiam per duos menfes continuó

Sitttdore

abeffent exjuftatamen caufa , poffctíatis tolerae

lmpm&*ïmï

E.

*

*

quiaper talem confuetudinem videretur de-

fetdih "

clarata illa controverfia, quamin priori quaftio-

inBïmita:ib

netradidi. Cenftatenim, quódin dubio jure

quatdort

optima legern interpres fitConfuetudo /, F de is«

Tietidg &

terpretntion 37. ff. de LL. confentit. Laymatt,

Quar,

V

z Tbheol. mor. lib. .tr. 2.6.6.2, 7.

?enemr)

Quzr, III.

Quid faciendum Parocho , &

UCeat ? 4

neceilitas tam repentina fit ut. pro obtinenda

p*z-C.z.n

licentía Epi(copum nequeat adire ? 4 s. Paro-

chum. debere poft difcetfum fuum, quàm pri-

mutn poteft Epifcopum de caufa abfentia eer-

JO- sanch. ;

&0»

j

[L]

D« Refidentia Parocherum.

135

tiorare, ut is dejuftitia caufx cognofcerej& teme

um &1'199*

m W [

pus vertendi determinate poífit , ;Garc. Ze Be-

nef. p« 3. C 2. 0. 43-

; commiti

Quzr. IV. An Parochus fatisfaciat fux ob-

; dprent

ligationi , fi quidem in parochia prefens, fed

; fdl m

omniaperfuosCapellanoséxerceat ? m« Paro-

j r

chum teneri faltem aliquotics; & maxime f&

Parochiani ipfum in fpecie petierint per femet-

u it ?arf;ïï'

ipfum curam & Sacramenta adminiftrari. c. re«

ldem D 'u['

latum. 4. de Cler. mon refid. c. extirpanda 30. $.

jo d

quia Perà de pre&. Cum enim Parochus proani-

Ó Vlcäm k'ïf.

mabus fibi commiffis rationem reddere tenea-

i propt

tur , fané ipfemet experiri debet, qualiterin via

pim at

falutis inftructz fint.

Unde. notanter. Joann.

yad U

Sanch. i» Sel, difp. a. n.7. Hinc infers, proh

)&ïmü.goïïï "

dolor ! inQuit , quàm maleali

ui Parochi fe ge-

epnitt P

rant, Sacramenta nunquam

:

ermé nunquam

« tl

ad miniftrantes, & fuarum oviam curam mer-

n

cenarijs committentes , qui cüm ut plurimurnm

d

Sacerdotes inopes & egentes fint , timeri nom

| men(cg COHI:"-'

imprudenter potiüs rationem habituros quz-

| as

À

g

"

rendiab ovibus victum, quàm curam medends

jnem V

infrmitatibusanimz , complacere eis ftudentes,

j yn tio l

quando refpuendz & reprzhenfionis gladio fe-

Fa

nendze &c.

fieid

Quxr. V. An Parochus ad reftitutionem,1O

yfentis uf

teneatur, fi totam curam per Cooperatores ex-

7717'

erceat ? T. Negativé refpondet Garc. Ze &ezef.

um Pa

p*2 0. 2 0. $ 3. 60 quod in jure cautum non repe-

r o

riatur, peenaliavero extendendanon fins&. Con-

n

[

trarium tenet Sylv. £. Refideutia num.1.€$ &,

juffiy quam

Jo. Sanch. Z. . . 6. Jac. de Graf £m, decif.. anr.

Ó at

]. 2. c.

-

*

p

"

Pars IT. Caput F.

N

*

L 20 p2^n. j7. nam ex horum do&trina fOR

lretity em

intelligitur zefidere nifi qui Sacramenta admi-

um (tübdito

niftrat cüm verbaaccipienda fint-cum effectu. -

Qifentitstun

Ego hanc pofteriorem fenrentiam judico: verbi

tonem,cu

(c. 4. dle Cler. s&onvefid. & Concil.Trid. Jelf. 235-

Telisyert

tap.r.) mentíat rationi legis confornaioreni

poterit, q

& proptereaamplectendam, füb hac tamen mo-

àm quotn

üeratione, ut ex fola refidentia perfonali, praci-

ud nimi

ía ab adminiftratione , credam Parochum faltem

eoufqmbü

medietatem fructuum lucrari , quia experientiá

TRenta tamy

conftat, quod Parochiani ex fola etiam prafen-

Xontn ;

tia perfonali magnam utilitatem percipiant,dum

iDcre pf

in quacunque neceffitate recurfüm ad Paro-

Wtl uepa

thum habent, & Sacramenta per Capellanos

"Bs c

prafente Parocho ipfis diligentius adminiftran-

TR vits

tur. Prxterea in illa parte fructuum , quz refti-

ïïïïltate-, tor

tuenda eft , judico intervenire debere arbitrium

Tilre lo

boni viri , ut plüs vel minüspro qualitate & gra-

ULUT

vitate negligentia reftituatur. Imo non dubita-

verim quandoque Parochum etiam ratius per

MT

fe adminiftrantem Sacramenta, ad nullum reRi-

i Uf'ïism a&m

tutionem teneri, fi reverà competiat fuos Pa-

g'drat) n

te

rochianosfüfficienter , & forté melius per Ca.

P'tle d

pellanos, quàm perfe ipfum inftruj.

ii

uxt. Vl. An caufa graffantis contágionis

LUE

Ilexculet Parochum à refidentia ? t Negati-

Confef

df

véfuiffe decifüminftante S. Carolo Borrom. li-

Rtt, j f :

cétParochus peftem fugiensaliosidoneos Mini-

OXT

firos fuo loco fübftituere vellet, ex Selva refert

Barb. 9 d. c. 1. Trídl feff. 2 3. n. 6 0. quia utique

Cllïa d

in calamitofo illo ftatu Patochiani ex præfentia

1Pïæ

xEl'Vguv'

habenf:i

prþprii Parochi magnam confolationem

emp

isemm

,

De Refideutia Parocborum.

137

y dodnit?

is eriim cüm optirié nofcat conditiontem fao-

xcfammm LU

rum fübditorum fine dubio in quotidianis oc-

curentiistum circa Sacramentorum .admini(tra-

f um &

tionem , :cumcirca alias neceffitates repentinas

rim j

melius per fe.vel.per aliumn difpenenda difponere

1 Trld f

j cottor

poterit ; quàm fiipfo abfente novus Vicarius ad

yb hactart

*am quotiniana pericula 'conftitueretur, 1 II-IA3

Jud nimis durum:effet dicere, qued Parochus

m xet fOnahh

eoufque obligetur , ut etiam per fe ipfüm Sacra-

nParOCm*m

menta tempore peftis adminiftrare teneatur , f

| quaex

idoneum Vicarium vel aliquos vivos Relieiofos

yja etiam

habere poffit.

Non enim videtur mens fuiífe

j pCWPW

Concilii , ut Parochus , qui forte multüm eft uti-

arftrm 3 l

l

!

iis Parochiz, cogatur fine neceffitate præfenuf-

d

p V

)

fimum vita peuculum fubire; dieo, fine ne-

j z(ïmlrll(

yftly

qi

ceflitate4 nam fi Parochus alios. per quos admi-

Ut

niftret habere non poffit, tenebitur tanquam

eddoti

u

bonus paüor vitam fuam corporamm pro vita

t0 Cu(h

fpn ituali ovitim Lnbl CO'nmmamm €XPOH€!'€.

N

n

Sed advertendum eft Parecho , ut tempo—

n etim

re peftisin adminiftrandis Sacr*t*nenus cauté fe

g P

gerat, ne exipfius pramaturo . obitu plures alii

C[,hP

(

h

fpirituale damnum patiamtur. Quare in eaüm fi-

ii Ü nvcllh)

nem aliquas bonas regulasex Confiliis Medico-

yfn

rum- & Thuologorum colle&tas Parochis &

j*

HäpUS q

Confefhariis peftifererum tradidit Hen. Mani-

atj

gatt. x Jfttis floribus félettis ad fin. 'quarum po-

31010

pott

tiores pro utilitate aliquorum , quibusis hbellus

n

0510

forían incognius eff, hic fübnotare volui.

ec

Mn

L.

Curandum ut ex ptaícripto Medici bá-

" (fol qlll

"

13

1':

tia prafervativa ad manum habeantur.

jni ex

a

"A.

Tempore peftis on utendum longà

y

atione

vette

r

:5f

Pars II. Caput P.

b

vefte que protendatur infra genua , nec qua fit | ridonniy

ex materia pilofa , ad quam venenum facilius

ifïfmtopericv

filter inteor:

recipitur,

H

II.:Non vi

ütentur wgroti .mané, vel fil-

TII. Sig

Si neceffitas

tem nonnifi (ampto jentaculo.

Mgmti ) 'qlli

urgeat jejuno ftomacho x

C

o

rum adire ( quia is

Rlsarai

morbus dilationem non patiatur, .nocet parvula

FO d

mora) apponatur ad náres parüm Theriacz,

QU Wmm&as

ftrophiolum aceto xinétum vel aliud Præfer«va-

p

tivum applicetur.

Péccatum Pïl?

IV:

Cauterium à C

hyrurgo Fa'&t»m/l & Me-

O Yl ntoli

dici experientia , optimum «effe præfervat;vum

Xl tf

docent. :

s

| eff Confs(o

V.

Confeffarius audiat xg

—run'] à Alongä.v*,

l

& f Reripoteft , curretut accedat ad feneftram,

MU

míei v

velad portam , autad hortum , & femper fiet

abilla parte, ubi vertus£lat verfus egrum.

A d Cotne

VI. Si eger non poffit fcmovere & paktat

W p m

feu confeffarius domum ingredi cogatur ; ftet

.quæ'rmmo D !

quinque aut fex pedibusà leéto «gri tetro: caput

^.f

ipfius jubeatut xger vertat faciem verfus aliam

9A tils .

Ó

partem : nec moveantur tegumenta ledti ; cue

? Qu ei

ret fuper lateres vel lapides accenfos in igne in

lh,,g d,fz

medio cubiculo pofitos infundi acetum ad fu-

((n Ij'- Cav

mandum , &inter ipfim & xgrotum fit aliqus

P peft

ignis vel carboges accenfi ; :caveat autem Wt

g ehtis Plrm

nunquam ftetinterignem & zgrorum.

F55 al ex

VIL-Si zger non poffit alté loqui, fed

fititle

Confeffarius debeat propé accedere , & ita fe

) lacjje

V

d

majori periculo expanere , non erit neceffe , ut

»Qug lr

omnia peccata audiat , fed poteft rogare egrum,

«C

du fe

tet &atim de uno vel altero peceato i parcicula-

:WPOTC k

Síer,

l.

De Reftdentia Parochoruns.

2135

f1& de omnibus aliis in genere fe accufet , quia

Qa, n

senenum s

intanto periculo non requmtur confefho mate-

-fialiter integra.

VIII. Si-plures jaceant in eodem cublcu-

1 n v«

)

N

loxgroti, quipropter inftans mortis periculum

n AAHC

"finguli feparatim confiterinon poílit , debebunt

:omnes fimul abfolvi.( ficut etiam fit in. confli-

tory t

arum Ts

«&u velnaufragio ) formá plurali :. Ego $0s Abe

vdLaliad ] d

: fol£o &c. dummodo finguli unum vel alterum

peccatum palam conhteantur, quod fine fcanda-

2 fä&um

lo vel notabili fui infamia confiteri poffunt, vel

Cg'c Przkr

-fi nullum in fpecie exprimere valeant , genera-

lem Confefüonem faciant aut fxgna poenitentiz

:edant.

E

gmm i

ceöat qie

IX.- Confeffarius recedens à peftiferis $ure

(f

n

:get fe & veftimienta fua; Albam quoque & Sto-

" &i

Jam -& corporale per ignem & fümam aliquem;

T xerst g

(c mm e" (ï

vel per afperfionem & : lotionem aquz frigidx ,

; «qua veneno pïunmmn llllml(.ïl dlCltUi'.

ared

oT&fUl ]

s

X. Pro cautela Patochorum placuit adícris

T ii

bere verba Pauli Laym.. £5 z. tradl. 3. : c. g.

ien V M

&. 3. qu: etiam habentur apud Joan. | Major.

aaumenm1

T»«

J

£p 4. dif, 23.4, 1. Batb, de Paroch. p. 2, c. t7.

accen g

«€ g. 1. Cavere, inquiunt, debet Parochus, ne

;um

u

H

« dum PC&IS tCITipOïC unius non orawter indi-

Z

gritit

, *gentisfpirituali utilitate-confulere mtendxt,plu-

* res aliiex ipfius ocgcubitu graviorem jacturans

arorum-

« fpmtualem patiaiítur,

Quare ff folus fit , nom

lte W'

* facilé decef cuya vitz fuz-periculo Sacrametn-

cedefc )

" ta; quz non admodum neceffariafunt, velfe-

j

n efll' g

* cundum fe, ut extrema Unótio ( quz qualitee

t ,oaareï:

& tempore peftis conferenda fit dicam ipíe infra

Q mP

a*

*

E 4e :

fdr—s If CaputV. :

]

*üm cap. de extrema Un&. ) velí refpectu per-

ferudam' abh

Woneum Vi

'*fonarum quarum 'bonum ftatum Confeffarius

«probabiliter cognitum habet, quia nuper ca-

Q abfent

*trum confeffiones exceperat. Dernique quo-

ttjtione Íe

*«tiefcunque ab aliqua perfona , quam veriffimi-

peruner,

«dibus conjecturis Sacerdos credit non habere

etiam ad E

j

*tconfciemiam peccati mortalis, vel per contri-

1

11'5'? 4lr,

'"tionem recté ad moriendum difpofitam effe

orobabiifrmé timetur periculum contagionis,

*&n rali cafu mazjus bgnum publice ieceflitatis

4Prxferendum privatz alicujus utibtati.

Dä oä/iä

; 14 Quær

V1. Qualiter refidere teneatur, qui

nonicatum Cethedralis Ecclefie et-

prater Ca

l Bmffri::tüy

amParochiam obtiner ? Refp. Nifi fimul le-

QUH

gitime obtendum fit,. ut in Parochia per "Vica-

À. COHIOF():/&

'rium deferviatur, perfonalis tefidentia facienda

- Piley

etit in Patochia ob favorem curx animarum.

J i d

Confist. PV. cspientes ?. & Canonicus talites

C'fi:gl;i i

curamexercens, habebitur pco prazcfente etiamy.

i fïäiz,;; "

quoad deftributiones quotidianas, Trid. f^ 27

P Tojig,

de Pefetl c. ?. fi tamen Parochia fuerit Canoni-

QTT

catui unita 5 fi autem ex difpenfatione (que

Lattey|

"utpotecentrajus eft ftrictioris interpretationis)

lat [

'acquiüta.-, liabebitur Canonicus curam exercens

5. Qu

'folim pro prafente quoad fructus annuos ; not

Ef-?ï:ïg,

diflributionis d. Bwl capientes, Batb. de offic.

t '.;'ff Inlp

Epz. alleg. 3. s. 127. Gatc. de

lB.wff- p

fs

€. 2. 92, 17 g.

ia ju-

* if

Ig Quzr.VIII, Cüm refidentia curatoru

re divino fit , quomodo relaxari valeat? &.,Effe

"It Cagy

L

tantum juris diviniin thefi & regularitery in hy-

)

N

lii

gotheá ero & fingulis ciccumftangis frcqueä;

A

De Obligatione Brebiarij.

tT.

I4I

" fefPW ter dari ab hac regulaexceptionem ,.fi modo-per

idoneum Vlcanum curz provideatur? & quxcfem

circa. abxcnmamperi:etuam vel diuturnam, ex-

b. qmana N

ceptlom legmmam declarare ad . $. Pontifex,

" Demq "

pertnet, circa brevem v. g. ahquod menfium,

, qüïmv

etiam ad Epifcopum. vid. Laym. i T£eel. ser.

credt qon

lib. 4. ir. 2.c. £.

hq ) VCW

"CAPUT VI.

n dlipohwt

ilum i*

Be Obhg.atzam* Parochi vecitandi

Jub jce n

. Horas Canonicas.

'3 WWU'

tih

SUMMA RI A.

dgc

t

d 2113 B,U(

. Benefíczatus etiam curatus omittems Horas

Cauonicas tenetur ad refiztutionem.

äe(? le

z.

C'ontraäerf 4 An Parochbus ad omnes fruétus

h de-ma þ.&i

reff ituemdos tezieatur ex omifhone Bref2artz

3

4Equior eff [ententia. ut propter oyera Paro-

, Lt* an

chzalsa. poï t aliquam partem dedncere.

; C&ns»»

$l

.

/quzztas rzgori juris q;/.zh/a fr;ffrrmda.

qoy

Tf 1'

J.l

Bencfrciatus in primis 6. menfibus. omittens

hælgc l

bhoras n tenctir. ad reffitutzonem fecus

C

ii

MXQUP '

tamen gidetur, [ ff ablzg.zrza orandi incume

petti

bat ex fundatione.

d

ons mif

Jl

9 ualis attentio reqmmtar zn ammz'a Bre»-

fzarza.

jcu um

idosam "

"

Szne interno attentioue recitant praä.zö:lztcr

n

Z

,)]/fs-Bar

*

poteft « excyþm à reflitutione.

Qui P/almos unius bora interrumptim dicit

frve caufa ,. peccat qufdem feuialiter, /k-

cmatoïl"*'

kisfaczt tamen pracepto. -

T

g

szlzter qui ex errore wnum qjïcnm p

, g(ïula;lt

(

$

fff

- «lio dicit,.

ia

i. 64"'

A

«

142

Pars II.. Caput VT.

;

ae. Capellani Parocborum non tenentur ad refie-

j Quir ,

tutionem, fi Brebzarium omittant.:

utione Pj

àt, Parechus regularis qzmnda tezeatur ad. rte-

t uf pet

ffitutzonem.

ægrint, tenea

12, Quid deVicarizsperpetuis dicendum ?

Wetdos,

13.

Quid feniat nomine pauperum €5 f abrica:

ID ptOpter

Ecclefie , quibus facienda eff reff itutio.

Tlttiqgg

14.

Caufa exculantes ab oratione.

050 aliee

J*

. Quando nam is,qui poteff partem orare, fed

VILIL, g.

Hon totum, te&eatur ad partem erandam.

0f Dyy

Nter omnes convenit Clericos beneficiatos

GUf (gj j

teneriadíolvendas Horas Canonicas, prout

Jer A"'fwre.s

Lex. funt. in c, fin. difl. p2- c, 1. de Celeb. Miffar.

Ff

t quia per ambitiofam de Reftript. in 6; 3 ld

itdis (

m

quod etiam de obtinentibus beneficium curatum:

U5 Onteref

claré expreffit Leo X. in Concil. Lat. in fua Bul-

10) Ti

là, quz incipit Superzee ZZffofítionzs y.' $. 38. E-

?on emeSBJ

Q (1L

PiusV. in alia Bulla , qua incipit : Ex proxi*

ber s

go &c.

ts

d poti

Porro omittentem Horas Canonicas non tane

M ?W'r;i:

tüm graviter peccare, fed etiam ad refütutio--

ïiOnem) W

fiem fru&uum pauperibus Velfabrice beneficía--

10n erae

m

19 faciendam tenerijin dd. Bullis ftatutum eft.

Taliter atb

Eámque reftitutionem hoc modo fieri debere»

las Paney

declaravit Pius. V. ut fi aliquis totum Brevia-

Tare p

P Jabg

rium omiferit, teneatur ad reftitutionem om-

lonici, í

pium fructuum, qui fi fingulis diebus divide-

TU r

rentur, proportionaliter pro una die decerent:

T

y Dpte

fi verà omiferit Matutinum , teneatur ad dimi-

m ïenea

d

diam partem unius diei, fi alias omnes horas

P'm()ms [

n

prater matutinum , ad alteram | dimidiam , fi

ET

M

aBb

unam fanfüm horam, ad íex

tari partem fru-

M

&uumeeftuendam , Sed,

Qgær-

!

De Obligatione BreGiarii.

143

«

nentir dl

uxr. 1. An fub hac difpofitione & diftri-

butione Pii V. etiam Parochi comprehendan-

omtdti

fendin d

tur, utfi per unum diem Breviarium non ora-

verint; teneantur ad omnces fructus illius dici re-

fütuendos, velpotiuspoffint fibi aliquam ; par-

Áitendm!

$em propter onera Paroclialia retinere ?

v a J

Plerique ob textus generalitatem inter Paro-

(jq r:fi!llli«'

gntl

€hos & alios beneficiatos non diftinguunt, Azor.

Inffit. mor. p.1. ljb. 10. cap. 14..4. y. Barb. de

at

Offc. Par.p.1. c2p.10. ». 32.. Suarez de Hor.

at

Caz.cap. 30.2.6. Verüm non defunt alii cele-

j Dentt

bres Authores ,. qui magis squitatem. confide-

:anonitä) :"

rant;cenfentes quod illa verba, o»zes fruttus, in

j G.

Parochis (imo etíam in aliis beneficiatis, qui-

yip. n

busonusrefidendi, dicendiMiffas &c. incum-

MA

bit) limitari poffint ad omnes fru&us corre-

] as i^

fpondentesBreviario. T Nam fruc&us non tan-

F

77304

tum dcberi exiflimant propter horas Caroni-

xj

TU

cas, fed potius propter onera alia , prafertim

vero Parochialia Sacramentorum adminiftra-

ss

j

tionem , idecque reftitutionem eorum propter

j d

non eratum Breviarium debere fieri proportio-

ifairi! "

naliter arbitrio boni & prudentis viri, ita ut.;

at

jyli

duas partes fructuum poffit Parochus compu-

;

f dth

tare prolabore Parochiali, & unam pro Horis

j; t "

Canonicis: & confequenter fi v. g. portio red-

3[2[[11(1'0!1 CIF' [.'

dituum Parochialium unius diei forté fint 3. flo-

ws dl'ebus f;»

reni; propter totum. Breviarium omiffüm tan-

i dit deü

tüm teneatur unum florenum reftituere, cujus

nett 1

epinionis funt Lopez, Toletus, Sanchez; &

ss o^

alii cc. àBarb.. Z. c. 10. », 33. Ego hanc pofte-

, d

tiorem fententiam magria aquitate nixam fatis

L

(

144

| Pd?'! H. Cdþüf ! Wo ;

l

&t ottt

; ;?Kiure pra&icari poffe opinor , .fecundüm"vulgma

juris regulas,. T.quod xquitas fit rigori juris. prz-

tativamtan

4

ferenda, i falva ratione.rectifermonis lex aliqua.

pro quofti

Yidetur $a

ex bono & zquo interpretationem recipere pof--

