[f ! Ml/l tmp:,

dïff;[ulh

De Parochorum Poteffate difponendi

——

[MA/"?JA

virca (ma bona b reditus. -

&*'Mtco

]

SUMMARIA:

di, t[in

lCO(um

£. Bgmz C!cr:ca; um quaa'mplzcza.

e(U D

2 Czrc4 patrzmoniAalia combpet zt plend f AC ïllf 43

—

dr mlzt:ö

dæonendz,ü pojiCler:catum fuafdm- ad-

'/*W

Femmtm :«€€

mfentur jure quafi Cafirnzis

pjeui.

f-t ",

[

"2UA

L Bons. P;zracäomm.

A "*Ia'm'z de Induftrialibus.

m dï&ümüüm) |

-

. Idem de par(monalibus.

7

eton p !

y7.

s

bona par i

j. Etiam parocbus Religiof

£l

! gt

lia babert poteff. ad ufum .

(cips u

6. Bona profpelluEcclefie acquéfita nonn

ifcin f

bussmltn bt*

fuflentationem, & /npgrflu'd "ad pias caufaa.

al t

expendere po[funt paroch?i, &j 6 an Clericé

g*a]iqms a

iflorum bonorum babeant dominium? .

t tl

A:jl

2

7. Suffekiatio pot

defumi käEtcläf-/l-ziJ-?zcü,licät

yüm alenis t

"adfint batrimoniaiia.

( [. Ilüþl* , W!'

8. Quando chz)ïigfzda j?! congrua

fi/?entd!ia.

.,v

od n

J Palibram monitumS. Bernardi. -

2

e&a&ïää;s?mäf

16. QuidSeniat nominc plarumtaufarum

sibonen ^

arocbus ino

;f;. 1

J

fficio diligentior , plus pöfg/?

) & 1? '. "

i

in—iþekdere*in/äi þf]?;nætioncmg '

t

idi; (

hd

12. Bona

*

[2

r

,',1

"I

vtonsmia partehi viem debet trarfre

T2 E:r/gm:;fï

in abaritiam.

3 Mi

13. Confa'iguinei ison funt diténdi ex bonis Ec-

i, v

g J j

clefia y po[funt tumen jubari , ne egeant fe-

ptil

[

jl

ii

!u

cundum fuum [l atuyn.

E

*

.

nl

K

34.." æ&äkärk. ducatur nom

Bl quantitas vedi-

tuum mal? irg;pm/bfuä;i?'

*

;dl d&fcgi!ïoata |

impendentes þ?*oö?;&il.f'!ef cxcufkntu*ä'

jf

15. Mal?

äf*fïtütiwäj,

quambis hac il protutiórs

n

J

nfulenda [it.

/

a

fsl conipathm ex reditibius Ecclefiafti.

jfit

;ff;wffäï

"ais , alfimint natu

g»lredit!li i

ia u d n

Y

s jgz?a[um.:

»

I

us po[pt

parec

bis dart z;ï-ä;g;ig,,; ,,/;

d.

U

dereditibus Eccl

cfi;zfzmï »

| l!ïfj/'f.

Jl

l

j

j

|

2j. Aln tefl amentum axnte impetm

d licen

j/l

Af ]

]

EU EM

f

Ü

li

e

n

p p

]

R CUTPRTHV Natepw Ti

J

*

5346

Pars IV.. Caput IV.

l

19. n tef amentum Clerici in terris Imperii fa»

sodlan conf

ciendum fit. fecundüm Jus Cib. 9el Canon,

zQ.

Dapurfrmonia

Quales [olennitates deTureCanon.vequiran-

filcufe, v

tur ad teflamentum,E5 ibi multa ad inler-

Drro ia

fret. c. ciüm effes, deteftam.

Miriatant Inte

2T.

Utrum. litentia tefl andi expiret re. integra

dipolitio com

morte concedenty;?

titoryin i

22,

Qualiter Parochis ab intefl ato f/uccedaturt

Vltgitinorg

23.

Liberi ilegitisi parochorum an fuccedant ,

64 Dj

& an bodte deztur froprié natumies?

Wt of d.

44

C?rca alivienta natis ex damnatoobztu prit-

Vl Cl

f It

ü.ana'a noz eff inter utrumque us d:ferene

!

ia

lüm C

fira

VN

Wi NT

2).-

De fucceieone in reditibus Eccleftajfrct,

/

(ler

26.

l

n

« Y u

Quid de confuctudine , ex qua roditzbta

IQ ii

Ecclefiaff icit fuccedunt confangüiaci & exo

i

r('.

|

um ndeens

erssei baredes, (Pe ex teflamznto fibe ab

entefL ato2

ULCNEY

H

27. Cleritorum oberzstorum prigileginm.

i

n

Ona Parochorum, ficut generaliter omniune

Bu

clericorum, in quadruplici effe differentia

iilb

paffim inter DD. convenrit: alia enim funt pa-

Sotamniteefa

trisnoniAlia, hxtcditate, legato aut donationé

Drofan (ye r

acquifita : alia Eccleffaff jca , fem profpectu & ex

-

qwla Edeki lu l

ftabilibus ex reditibus Ecclefiz obrenientia : alía

| ''remiim d

indufirialia, queParochus non tantüm exin»

duflria profana, ut profeffüraliberalium artiüm,

tilis lm

j il).(. 3

E

contraéctu, aut artificio honefto, fed etiara ex

k

n

ltm &b

aduftria fpirituali acquirit, ut ex le&ione Mif-

Tum , exceptione confeí&ioaum , benedidtione

Vüntüm d di

ii Dltta

nubentium , fe

pultura, aliisque fpecialibus fan-

Gionibus par

$C

"$T

hOma

,

hénlibus, qui vwlgo reditus /folé

)

d Rd"

appdl-

y.

De Boni Parochoftm.

$4

T Im;er::j'.'

appellari confüeverunt : alia denique funt bo-

u Cij, m

napar[imonialia, qua Parochusparcitis, quà ^

rCamo i

fibilicuiffet, vivendo collegit.

ibimuiai

Porro circa bona patrimonialia Parocho ple-

veftam.

naria tam inter vivos quäm in ultima voluntate

jupitt t "

difpofitio competit, atque fi ab inteftato mo-

tiatur, in illis bonis non Ecclefiz (nifi in defe-

fan f

€tu legitimorum hxredum autb. licentiam. $. t«

n an i

€. de Epifc. Ef Cler. ) fed proximis confanatis

gt

neis fücceífio defertur. - C. ffp. (2. q. 4 c. 1. de

dmd t

pecul. Cler. c. relatum. (2, de Teflam. imoó fpe-

is indultum eft in L. 52-

mm]

14f

ciale privilegium Cleric

erof - ni.e, 34. juntl. authb. presbyter. C. de Epif.

&$. Cler, vt quamvis in poceitate pattia confti-

i Eccle;'uj?i:f,

o m 'l

taütifnt, inillistamen bonis, quz eis poft Cle-

ficatum undecunqüe fuperveniunt , pleiam tana

n m/mgmrff*(

inter vivos , quàm per tcftamentum ad inftar

p re/fa,.w»'f P

quafi caflrenfis pectilii habeant dilponendifacul-

tatem.

Tl

nbód de bonis patrimonialibus , etiam de ;

ygat

induftrialibus ( quaft patrimonialis vocant )

inglc d

lwl

lul

communiter fentiunt Authores , &ve dondeex

;"v

m

"

j

".

rofana five fpirituali induftria comparata fint,

]ugato

[

(b

quia fideles hujusmodi bona largiuntur Clericis

":

A p

mercedem laboris, nec inten-

M

[ ht

in præmium &

yíjg o

dunt iilis ullum onus imponere, Lef&us a2 J.

; n t

ntüm

& J. lib. 2. cap. 4.

dub. é. n. 37-

" eniimt

p à

:onialia Païimoniaübuc

Item & bona parf;

gdioy r

euantüm ad effectum plerique annumerant, ut

r

!

& in bis plena difpofitio Parochis coscedatur,

u

d

j

utexS. Thoma, Adriano, Soto &aliis probat

i

ntue

wsqüf?'

Qu

Age

&vr. de Kudit. Ecclof. q. . enon. td . faquu

W$,

a

at

Pars V.. Ceput YV'.-

Lefhus Z. 7. . 3 9. Lugo Z. I. Ej L tom. z. d;:ü. 45

priestem

Se&. 3. m. 3 g. ratio eft : quia inilla parte bono-"

i. - Gitt])

, i

rum, quz fpectat congruam fuftentarioniem, da-

Ein Cincj

tur Clerico plenaria difpofitio, nec imponitur

(kll'llffglï&öf

il necefhtas ad. pias caufas erogandi, ergo fi

Tchiren i

competentifüftentationi aliquid fübtrahere ve*

finm Can

lit ,. nihil obftat,

»

quo minds id ;þithbälibef ufus "

hi, confang

€xpendere valeat.

Wi m Nay

j

Sed quid de Patocho Religiofo dicemus , num

ia eþ;,

&isbona parfim

iX

D

alia habere poffit , qux pro

ï'730&21' &

fuo libitu ( filrem honefté) expendat ? , Satis

ntenta

probabiliteraffirmat Nav. 4. q..1. ;05, 3 3- nón

rl

quod Religiofus fibi quarindarüm rerum dómii-

Eteyta d

nium acquirere rectédicatur, fed'quod in illis

dl us

bonis, que congruam ejis fuftefirationem re-

fitltg m

fpiciunt, liberam ex

&

E

z

pondendifacituemà fu.

& Superioribu

$adD

QEZt

eat.

,

[ini, 12 M

Ti feneei

6

Bona proffeHa Ecclef: aequifita ; lunt, qu i

T r Cf

annui & ftabilibusreditibus, ut in decimatio-

[

" G 14

j

nibus, fundationibus, &c. confiftunt, de his bo- ^

) digip

TNEN

his prxliminaris eft quzftio." An Clerici ii iis-

At

ufum tantüm, aut verum dominium habeant ?

»

Ti i

Duz funt diverfe DD. (eutentiz

.

Und ufü -

lr ]

rantüm, neà dominium concédit , dominium.,

Ti

vero penes Chrifturi, aut Vitarium ejus Koma-

ïf.bäCIerici D

num Pontificem effeafferit. Probatur hzc fen- "

;eh(üs d

tentiaex variis Juris Cation.texubus, in quibus "

Wüftrari f

Clerici non. domint, fed tàántum procuratores *

] ,fl'-'m:

) s

bonorum Eccleflafticorum appellantur, ita z7'e

quod antem,

2

27. q.2. dicit.D

UE

. Augüft. w pof^ .

TR p

/IHFWM , 72'07;)7;

"t noffra, fed bauperiim, quorum.

77 üat) [16

P?'vmr.zr;ofzew

q:.ïþæ'ägn;nïdö gerffü(ü.a d

"p

E

*

?;;0.-.'2' .:l M

P

x

g.

Be Bozá Parochorum.

$49

ucgEEES

t d "

prietatem üääi& ;tkiü patione d.amnd&i?z' Sihäigg-

3l partebütm-

mus. . Sirnilia habentur Zz c. 36. 6$ /eqq. 12. d.r.

eftatino äa

Ecín Concil. Trid. Seff. 25. de Refor. c. 1. inter-

:

ne E

t5 4

cclefiz.coti-

; ic inpttt

dicitur Epifcopis , ne ex reditib

fäüiguin'cos fuos ditare ftudeant : eo quod Ápo-

:ogan&i, i

d ib

ftolorum Canones prohibeant , neresque DEI

Bb

Jfünt , confangnineis donent. — Atque hanc par-

mquoah

|

tem cüm, Nav. Ze Redzt, Ecclef. q. . & Panot.

) Aic&mus, f

in c. catra e[fes. de Teflam. n.2g. voulti veteres

J'O[!;l' j (jwlt?

"Theologi & Canonifte tenuerunt. Verüm al-

iil

u

tera fententia , qua affirmiat Clericos haberc do-

minium reditnum Ecclefiafticorum , hodie ma-

mb 3

s r d

gisrecepta elt. Namin primitiva quidem Ec-

cleià omnes Clerici ià communi vivebant , &

" at

füullus faum aliquid proprium dicebat, c. Zuwo

f

fünt, 12. q.1. pofteà vero. dilatatá. Ecclefià di-

ss

vifio beneficiorum , & redirunm Ecclefiaftico-

fum inter Clericos per Dyonifium Papam facta

s iil

eft, ccun. 13« d. 1. C-GHAbuor. 12. q. 2« Qu fa-

p in deom

-né Zip;fio, nibil aliud fuit , quàm reditus aliàs

TU

communes facere cujuslibet proprios, cüm di-

Ai (',ïgncï lïlïbt

at

vifionis titulus emptioni & permutationi 'af(fi-

iniomie

miletur z L. 1. C. commun. utritsdute jud. id-

[lX

Md

ff 22. de Refor. C. L.

p dom

que conirmatur ex Irid. Se

ubi Clerici non refidentes in fuis Ecclefiis & be-

um £j M

11

aC (l

neficiis dicuntur ; fructus zo7 f«cere füos : exgo

ebtur?

àcentrario fenfu, fi rehederint , fraclus fuos f4-

jl n -

(

£iunt , is autem dicisur /zum facere , qui domi-

; pfOCU

I

nium acquirit, ficut. mutuum (in qtio domi-

|fant

ifj lmm

tur ) dicitur, quod ex seo

/

nium pecuhiz transfer

us n

tuum Biat lb. 2. 7- 2-

ff de Rebus cred. Ad [

( n

;p:mïïf;

nonesin contrarium allatos

breviter refponderi

i

7 PM

peteft

F/Ii j

556

Pzr:s IV. Caput IV.

]

poteft, quod velloquantur de tempore primi-

blominisili

tivz Ecclez , quo omnia fuerunt inter Cleri-

fvotionem

€os communia, vel quod SS.TP. & Trid. 4. 7

finee, qi

dicant, reditus Ecclefiafticos efle DEI &5 paupe-

&nemo fjf

""m, nonin rationedominii , fcd obligationis

Utnor, j "

adhonorem DEI, & fuftentationem pauperum

|'dttex b

diftribuendi, ficut quandóque res dicitur alieu-

Qam reditue

jus , non quam defacto habet , fed quz ci refüi-

f"if O poft

tui debet, Z 55qui. 15. ff. de R. 7. Zoel. 44 tit.

tm lDtergps

1

Decret. de peculio Cler. nuin. 3. Lcfl. de 7. & 7.

MW

!b,(f,g' j

Jib. 2. c. v. n. 43. fateritamert oportet, hoc do-

!

]. Cün

Prua f

4 ff

minium non effe prorfusliberum , fed certó mo-

VM

A vyon

o limitatum & reftrium , eique bené conve-

Ó

N

f;l&ïn of

ääïatï«

nire ultima verba in definitione dominii appofi-

?E ttjit Pa

12; quéd fitpoteftasliberé difponendi de re fua;

jHam filenpy

nift quatents Jure probibetur. — Enimveró bona

EU r fs 1

ifta proffeitu Ecclefue acquifita Clerici & Paro-

n drm"u,,g

chi non aliter expendere poffünt, quàm in ho-

W YT

neftam fui füftentationem , & eorum fuperflua

t

l a?p

If&

!

1 oj

in pias caufas , c. quód autem. 23. q.7. c. 26.

l

lt d

f6qq. t2. q. 1. "Trid. Seff. 2 g. de Refor. c. 1. faten-

V t r

R p

tur quoque DD. univerfi, gravis peceati mor-

Otmendgr

4

talis reum effe , quiea, quxex bonis Ecclefia-

T df gy,

01.[3*

fticis ultra congruam fuftentationem füperfunt ;

lmmod.

mflünc

in profanas caufas in notabili quantitate expen-

Vib

Vf

dit.

lit przter Authores in hac materia hic al-

"uttein

Mil

legatos noviflime per plura argumenta & con-

Meree

trariorum refolutiones doctiffimé oftendis R. D.

Otlry

Geotg. PüttnerS. J. SS. Theol, GraciiProfeff. 25

t

Vgte n

ld

fract. de Tuff. Eg Yur. tít.4. 0. 2..— Vcrüm circa

!i mh

t

Oteflur.

iflam conc & ;onem aliqua notanda funt.

"4'7?.0'6

"

$

1. Tametfi Parochus dlia bona babeat , ni-

emwm

biomr

"

J

De Boné Parochborur.

551

erempot i

bilominüs ilIis refetvatis poterit totam fuam fu-

ftentatioriem ex . bonis & rediribusEcclefiz de-

n inxeg 'C'.gf.f

M

WA

fumere ,. quia dignus eft operariusmercede fuá

TAR

( DEL D

& nemo füis ftipendiss militare cegitur; Innoc.

14

« 00

at

& Panor, 7z c. Epifcopus de Prab. Quod (i Pa-

iO

na

rochusex bonis patrimonialibus vixerit, ante-

ens

quam reditus Ecclefiafticos percipere potuit ; fas

let

erit ei, pofteà ex reditibus Ecclefiafticis tantun-

22

n

deni inter bonapatrirmonialis computare,Leifius

d

j zz/zj

d. dubio. 6. n. 38. Lugo d. diff. a. Setl, 3. 9. 44.

II. Congrua fuftentátio perfonz non eit quo-

porttt; k

üd flri&tam vivendi rationiem accipienda , (ed

NI

,,,,,

T

etíam confideratio ftatüs , & dignitatis haberi

gn;:.e*üeu'e :

me m

TL

debet, ita ut Parochusnobilis vel Graduatus plus

in fuam fuftentationem impendere valeat; quàm

l

mon"ndme'f "

f

[l

'hi

alius minus literatus, & humilioris cortditionis;

(i

")'-I& I

urg. c. de mníia. de prb. 9 Extrab. execrabilis.

".

n 110

ii

lv'f j

4

Joan XXII. de prab. Navat. d. 4. 1. murm. 36.

ïlh'ïf ] quï

"

..... 1

Prxtetea nomine congrux füftentationis etiam

/

il

& eotid f*ïff

intelligitut debita hofpiralitas , non folüm illa,

l 4

AUMT

pl

qu& fit erga pauperes & peregrinos, & maximé

dUL

(

commendatur Clericis in Concil. Trid, Seff. 2.

It

T :

de Reform. c. $. fed etiatn. hofpitalitas urbana

y o

j

Jj j

YX ]

cum moderatione debita juxta ftatum & quali-

uonh

T [&

ld

Ca.m

tatembeneficii. f Item in eandem fuftentatio-

at

tara J

nem recte imputantur modetatz donationes te-

T

muneratorie & aliz, quibus boni amici fiunt

yumentà

R ]

aut confervantur, quia vimus liberalitatis pro

P OHCHUH

fürfl

qualitate & condidione ftatás plurimum deces

rx"l]f

ï um [uu

q

virüm honeftum & ingenuum , Lugo Z. Zff. 4.

fccl. a. n.66. E5 0. 37. generaliter pro. regula

(JM,

j

N

i

tradit Molina 4. 7. & 7. di]p. 145. ? 13* con-

g

(nd þ

b"

8"&!—

552

; Pars IV. Caput lF.

l

£ruitatem fuftentatiónis defurendam effe, ex

vpttbrüg

ufn & confuetudine virorum, qui funt ejusdem

Ts oncion

conditionis ac timoratz confcientiz. ; In omni-

dnen f

bus vero modeftiz,honeftatis & decentis frugali-

I5 & tl

tàtis ratio habenda eft , & obfcrvandum quod $.

1

fs Doní vj

Bern. zz Epiff. ad Futc. fcribit: Cosceditar tiäj,

iptoder :

inquit, w fi bezé deferfié , de aliario Gifas: non

T^ Batciüs vv

autem ut de altario luxurieris utt de altario fupere

dufb

bzas, (5c. & ibid. Bernard. iz Epz/ff. 42. ad Henr.

Müff,l n

Sez. Arcbiep. Clamrntyaztymudi, clamant fame-

fznarrgfþ,,*/a

lictyconqueruntur & ditunt waffrum cff , quad cf-

W " dul

IRj

funditu, nabis crudeliter fubtrabitur, quod ina-

Idb t "

niter expenditur 5 uof/ris neeeffitatibus defrabi-

KU Inexþen&e

tur,quidquid accedit Panitatibus &eflris G.

| Fæ"e ParOChk'

JOo, Ill. Nomine piarum caufarum, quibus fu-

L

perfiua diftribuenda funt, non tantüm intelli-

H

"ptpto f

Tütuliter i

guntur pauperes, non habentes neceffaria ad

V Bc

ufum , fed etiarn ii , qui carent neceffariis ad. fü-

j

EE

flentandum ftatum juxta fuam .qualitatem &

T

condidonem. Deinde recté quoque dicuntur

( l

C'J(]qm ml T

ad pias caufas diftribui; quz expenduntur, in

"tl

Rilv

ufum Religioforum ,. in fundandas Capellariias

a, d

aur Miffas, alimentationem alicujus ftudiofi,

.q(

(Lj,j.

71'4[.8

quem füiparentes, velnolunt, velnon poffunt

W

LlCc(m (

in ftudüs alere , i erectionem vel confervatio-

nem Seninarii pauperum Scholarium , & uni-

rdl('in

! t t

verfim quacunque ad. cultum Divinum vel. ad

jü

Ubu I

M qup

mifericordiam Ífpiritualem vel corporalem .al

terius orditantur. L

; "Wfpaup

g0; d. difp.a. feä 3.-47»

N

Effää 4« 7. 6 g.

It cny

At

II V. Parochus, qui in adminiftratione füi

"of

"[

LT

efficii diligentior eft, quàm d& Jure teneretut;

hh

ht

Y

[vis]

L]

0b w

i $

' AR

j

De B oxü'lPArceäoruü:

1',"3'

endim d!

v. g. crebriüis per fe ipfüm audiendo confeffio-

nes, concionando, Miffas legendo, docendo ru-

T I

dimenta fidei, vifitando & confolando inár-

; deces

mos , &c.talis, inquam , Parochus poteritetiam

erandlt

plus boni viriarbitratu in fuam fuftentationem

Impendere : & confequenter fi voluerit afiquan-

: Corzccd':ï;r /;f

1

AU

tó parciüs vivere , plusbonisparfimonialibus.vel

[

i du

induftrialibus accenfere, juxta illud Apoft. 1. 44

4l

Tímoth. $. Presbyteri , qui ben? prefunt, duplici

'3', £t

bonore dgzi babeantur , moaximd qui laboragt

m 71"?1'3»'

in Verbo 55 doflriza , Navat. 4d. q. s. »102.

5

29»

j

ihilt

Melin.27f. 144. ». 25.

l

mln

h nxu'ca'

V. Inex

pendendis bonis ad pias caufaspoteft I r

tbl

u hu

Íe gerere Parochus , ut bonus Oeconomms, &

farum

itaaliquapro futuris neceffitatibus rc('ervarc,quæ

verofimiliter timentur eventurz,

n tanti

Non tamen

ntes 1ec

debet hzc refervatio tranfire in fpeciem avari-

tf

(

1l

tl

tix, ut Parochus velit nimis anxié. & Divins

m .a Hl

j

atefi

Providentiz parüm confidens , omnes cafus, qui

"r

t

quo

eü

quoquo modo evenire poffunt; previdere, t &

exo ena

u

interim nihil vel modicum in pias canfaserogate,

du i

Navar. Z. q. t. th0n. 2$. z.

J* Lugo 4. déff. a.

|

Wl

H

?

fe?. 3- 0. 41. E5 6H u .z

4-

| Z(iiCHJ

It n

VI. Licetin Concil. Trid. /eff. 25. de Refe

9"0!3

(

:f ya

£Ap. 1. interdicatur quibuscunque beneficiatis,

ne ex reditibus Ecclefix confanguineos fam:-

polarm

vyanum !

liarésque fues augere ftudeant, fed fi pauperes

4 ^

j corpoe

fint, iisutpauperibus diftribuant; &c. Nihilo-

1)/

minüs ex communi fententianon eft damnan-

4

] LIP)

dus Beneficiatus, fi aliquantó plus in fuos con-

anguineos eroget, nefecundüm fuum ftatum ,

Jmänh?razione

egeant , vel ut honeftiores in domo ipfius con-

; Jut geüïïï

Ü

MAN. PAROCH,

A^a

fpici-

7-

Pars IV.. Caput IV.

j

fpicipoffint , quia ftatus confanguineorum hu«

T di

smilium , tionnibil elevatur per promotionem.,

ltufionem i

Beneficiati. $ Sed non effe dandum con(an-

etel gpid

guineis ex qno fuperbi . etiofi aut malé vitiofi

| lóm, ITj

j

vivant, monet Navar. d. q. mon. 27. z« 4. B f

|"Itnoninte

Á

Lugo Z. fed. 4. n. zo.

j

T fscile

1

VII. Netabilis quatiitas, quz in malé ex-

!

j

dürim D]

peníis reditibus Ecclefiafticis peccatum. mort-

le conftituit, non eft eadem , qua iri furto fuff-

; itm Coy, Lel

iWWJ,;/I d0('€[

cit, fed multó major requiritur ; quia cim in

l 4;5 306112)1'511&

mala-applicatione bonortim Ecclefiafticorum.,

noninimediaté lzdatur aliquis certus & proxi-

;

F'bts f

| Pt orgnd

mus, ficutin furto, fiquidem ejusmodi bona non

, 'f"t&ïnäucmt'

magis debent diftribui pauperibus , quàm appli-

//5 Rotenc

eariad ornatum Ecclefix , velalinm pium ufumy

f

ideo videtur fufficere ; quod moraliter & potio-

TleréDong "

ri bene deftribuantur.

Quare Joann- de Lugo

sle I. £5 T. tors. 1. Hifp. 4. Setl. 5. pum. 42. Verf.

L DN

W

feteor. putat imprimis attendendam effe quan-

? &t fede

"h ad

titatem redituum beneficialium, 3ta ut qui v. g.

"af

in centum fuperfluis viginti male impenderit, di-

l

m

Dtriat »

catur peccáfie ; non vero ille, qui in mille fuper-

"a

l/

CClelan

ftüis tantüim 2 0. ad profanas caufas expofuerit

"Ht al

ij

generaliter autem exiftimat aliquem moraliter

T

E

d rUPWHUa

Ad

reditus Ecclefiaflicos bené impendiffe , & à gravi

" peg

peccato excufatum effe, qui ex 100. 5 . tantum

| Wt

1

profanis rebus applicavit.

"

üfmmen

VIII. Confulendum.,

N

I

foret omnibus Paro-

b

dlü(ompa :

chis & Beneficiatis, ut fi aliqua de reditibus Ec-

t

&tttel

clefiafticis malé impenderint in profanos ufüs,

ütei

D "

Wt

de bonis fuispatrimonialibus, vel parciüsimpos,

pf

X

P/P 0fu

N

fiérum vivendo reftitutionem fa(imt piis caufis?

l

N

qwa

USCXF

*

ff,

"

Be Boris Parochorup;

$55

l uui

m

l

fanguitit

€ia nott eft paucorum DD. opinio, hanc re-

u ?romü:ienz;

fitutionem eis de neceffitate incumbere; ut vi-

e dndim Q

0il aut Wä

en

,,,,,

dere eft apud Covat. w £.7. de Teff ayn. s. 1.

Laym. i& Theol. mor. L. 4.traíd. 2, c. 3 fb m g.

W"W?ï-l('- "'*'ü

Interim omittentem hancreftitutionem non au«.

derem facilé damnare, propter authoritatem

5 qu p d

aliorum DD. qui contrarium docent cam eo«.

og pratm

dem Cov. Leffio 4e 1. &f 1. 7/5, 2. CAD. 4. 2. 4

;

" Q';Im

nim. 34. docet quoque Lugo 4, Ziff. 4, /zd. 3»

yr ; qui n

^

]

!

?. 4$. accipientes à Clericis fuperdlua non ex«,

ii*

ii

f

i.

penfa in pios ufüs non peccare, fi modà Cleri-

UT

"m

sä&vvï

cum ad donandum vel alienandum non inci«

M ONVO :

J

tent & inducant , quz fententia in rebus majo».

ris momenti , & ubi accipiens non poteft prae«

B

N

d

fumere bono jurealienari, non catetícrupuló ,

"7

OQP:;OI

& contrarinmafferit Sanchez. J/À. 2, Cozff, CAps.

yar J

2. dub 38. t Illud tamen adnotandum eftquód p

j um

€2, quz ex reditibus Ecelefiafticis

comparata

Íd

i

funt,

adhuc maneant (üb ratione bonorum Ec«

i

1 a'enäam fl'[

C»ï]lï

jf

gt u

clefiafticorum , & confequenter in vivis fint di«

fiributioni ad pias caufas obnoxia, & poft mor-

i?

l^ qu

tem ad Eccleliam devolvantur, c. r. 4e Peculio

TE

CIeric. aliàs facild eluderetur obligatio diftribus

126 (à

ii

1

TE

endi fuperflua ad pias caufas, quia fi beneficias

lmPChf-

tus ex fuperfluis emetetfundos aut pradia, vel

/C,W

econtràjhi frumentura & Decimas venderct, jam

101

illa predia comparata, veliftudpretium ex De-

r

om

cimis acceptum liberé expendere poffet.

d

Pratereà circabonaParoch orum ulteríus come

(ua d

orüie

venit inquirere ; qualiter imillis ex £cffarzento ged

j l

, v po

abinteflato faccedatur. ? quod breviter al

iquot

quaftionibus expediam.

1

J host

r

3

A2

ftsa-

-

$36

Pars HI.- Caput IV.

1

37 ueriturigitur, . Ancüm Parochi tantü

rfi

tnl, 14f

de bonispazrimonialibus , par[monialibus , &

| pürlegiafin

induffrialibu:ynon vero de bonz profpectu Eccle-

nem (uppffc;

fíe «cquifitis ceftati pofünt , &t przmiffüm, &

L 090lfo|

patet ex c. r cum inoffciis , 6c. quia nos, de

| liceret tef

Tefl am.

An faltem id poffint cum licentia Pa-

matum fad

g« vel Epifcopi ? De S.pontif. non eft magna

Dotelt eram

difficultas, utpote qui plenam facultatem hàbet

Brücrem af

difpenfandiinCanonibus;c. propofnzt. $- licet. de

rocb/inzdlfþa.r

Conce[[. prab. & difponendi circa beneficia Ec-

Wipere mj

clefiaflica, eormque reditus, c. 2. &e Prab. in é,

J ]

Fpifcopus autem regulariter talem. Ilicentjiams

exluï'cns ttegtu

concedere non poteft , nifi exprivilegio vel con-

V Cntoriun

fnetuditie id habeat, quia non poteft relaxare

Wmttores

juscommune, — CZemen. 2. in princ. de Eictt.c.

| Vil i Cane

dileftus de Temp. Ord.

| JW erü- (e

UII.'

*5 Queriur II An teftramentum valeat ; f

Rülttro

priüs Parocho vel.Clerico factum fit., quàm

MLCPY

licentiam impetrárit ? Negativa videtur pun-

, D

ute

&o & fubtilitati Juris civilis conformior , argu-

htyha

&ï.y

mento du&o ex paritate rationis à teftamente

, Riv ;

gnilitis,ptout z . tribunus. 20. $. 1. ff de Milit.

;c:tuda) hh

n

feffam. expreffé deciditur , quod fi quis ante

N

4

axnilitiam teftamenium non folenne fecerit ; €

;"rfu['umþ'gu!

dleinde militare incosperit ; tale teflamentum;

| l-'»'lmumäbl.þ;

euüm Priüs fueritinvalidum ; non incjpjat valere

|

i

f

tempore militix , nifi tunc miles per novum.;

J W"""IS: "

anfiüi:u,l ,

acum aliquem v. g. fignando , corrigendo , ád-

h

rim

mw?]fwru d |

dendo, &c. fuam voluntatem priorem con£&r-

TM Dayars "

Snárit, " Verüm quiade Jure Canon. fubtilitates

AUL

jéris Civil. non zdué attenduntur ; ideo -non

! ia

Atoy

t.T.

Mg a

£ ifngrobabilis kntgntf'a Card. Tufi 4

[ d L

u Uj

Dié Bonis Parocborune,

Jf

337

v Daroditutt

tontcl; 145. tale teftamentum valere, eoquod

vfmonii i

privilegiafint interpretanda fecundrim intentio-

n praþcruäz.,e*

n

nem (upplicantis & privilegiantis ,-hec autem

(lm,/

in propof

f

to verifimiliterfuit utriusqueintentio ,

j pra

nt liceret teftatum decedere , five deinde teffa-

d. qiit l

v m d*

mentum fa&tum fit ; five faciendum, | Ex quo

poteft etiam'affignari differentia inter hunc &

jf non d

priorem cafitm , quod privilegium & licefitiaPa-

nfacuïmremkz::;

rochiintelligatur fimpliciter deteftamento,quod

sf [it

r be."ch'a'aïïk

tempore militiz feu expeditionisfactum eft,

, Ib

( Queritur II An Clericusinterris ImperiT 9

exiftens teneatur teftrari fecundüm Jus Civile

wg lii

/

n*

! 10ft

l

vel Canonicum ?. Circa formam fubftaritialem

f

teftamentorum plurimum intet. fe differre Jus

yn

'PO[C

f,

Civile & Canon. fatis sotorium eft ; nam de,

jypri*

Jure Civil. requiti 7. teftes mafculos, piiberes ,

U j'f*;"'"'

fpecialiter rogatos , uno contextu fübfignantes,

'&c. conítat ex L. bac confultifma. C. de Te-

ffun h v

fm.

De Jure Canonico teftamentum coranz

,a t

--

| CORF-WW )

Parocho & 2. vel 3. teftibus confe&tum valere

n

deciditur z c-cm effes. 10.. X.. de Tefl am, Con-«

g,

fétetudo , inquit S. Pontif. quà4 teff apienia pe-

if ';

ii

mitasrefcindantur y nificum fubferiptione y. get

qu

fitefium fiant , fecundum quód Leges bumana

folc

f

decermunt à Dipina lege , & $S. Patrum inflitu-

gj d

hi li

to nafcitur effe aliena , càm fcriptum fit , in are

f0

]

- duorum fel trium ffet omne Verbum. . Praftris

i nl

[W

piam coníuetudinem improbamus, 65 teff amth-

IO)COU

j

f

ta qua Pareciani comem Prasbytero fuo (5 2. 9el

mp

3- Perfonis idoneis in extrema fecerint $olumta-

T5 |

j

te, firina decerniwmus permapnere , &$c.

In qux

ldumll! !

Ty( !

Wuiwsque Juris difcordia commuaitee DID. pu-

j

[

!

tant ü

'Aij

$53

Pars IV. Czput IV. -

!

tant, quodlibet Jus in fuo foro obtinere , -Jus

277 (fity

Canon. in terrisS. Pontifici, jus Civil. in terri$

t bl

honf

Imperatori vel aliis Principibus fubje&is, Gloff.

in d. c.cim. effes, &ibidem Barb. z. 2. — Quia

titt teltament

porro Barb. c. /, cum aliis addit , Jus Canon.

m ex fente

univerfaliter in foro Canonico etiam extra ter«

Itf

ritorium temporale Pape in hoc pun&o pro-

füntorad mim

cedere, idque confirmatur ex textü juxtà ma-

:grandemorïvun

gBis communem interpretationem 7z c. quod Cle-

A Djsiam

ricis, de Foro comp. Clericiautemeorümque bo-

U^ fgr

na, confequenter & teftamenta fint de foro Ca-

Tételts, d

nonico ,. qui & aliàslegibus Civilibus à Jure»

NIUTT

Canon. reprobatisnonadftringuntur, redtéin-

l

"treqqii

!

l

fertur & concluditur , teftamenta Clericorum

|

Celentifes

etiam interris Imperii exiftentium valere j*fi fe-

:xniïing, quarn

,l

cundum ordinationem Juris Cation. confedta

|

BUA ','egoj/;,

Ug

fuerint.

Sed hinc

B

&t

20 QQueriur IV. Anprxfentia Parochi & z. vel

hinfy] iri«mfe

3. teftium fecundüm Jus Canon.. z Z. c. cám

MM

effes , fit defab]/fantia teftamenti,vel tantüm de

etïam Putodi

probatione ? i de /abflantza ? nullum erittefta-

VierttD) hn

mentum aliter confe&tum : fi de probatione flan-

o C,'ffï

f2m : valebit quomodocunque fa&tum , dume-

: &F'IVL//M';/.,: ^ ä

todo de voluntateteftatorisconftet. Commus

| qyod ts etl

nior opinior videtur prafentiam Parochi & te-

D

! & kthäüær

J

ftium pro forma fubftantiali affignare.

Fanor«

)4. f

n

if

'

& Barb. i A. c. com ef[és; Covar. ibidem m. 27

]

.L

10

d

j

m

Sed, ut verum fatear, inter alias opiniones

h

j

m p

d

n

a

DD. quz mihi femper difplicuerunt , aut certe

'vete n

nonbene percepi, etiam hzc eft-: quia necZexe

il]gto

SU

Wt (

£iZ, nec rat?on; (atis accomodare pollum, idQue

t

L

cd.'!

dm) Ye

?

8:, Ggucndbus caufis I, quia $. Pontif.

!'l:x

;f:

Ual i

Wl

De Bonis Parochornm.

559

E cim effes, reprobatfolennitatem Juris Civilis

qr obonet,

M

Wi

qua eft ultra probationem neceffariam , ergà

]wC»h,

.sf bjeds, G

non fuitipfius intentio, (ibiexigerefolennitatem

circateftamenta, fedtantümprobationem. . Si

o2 (

enim ex fententia Panorm. & Covar. cc. LL. &

a&& ]

in abfent:aParochlpro forma lubftantiali requi-

( etam GVW

rünturad minis 4. teftes, quodnam fuiffectam

n hoc p jj

(

"

grandemotivum, utS. Pongf cum ob;eöhone

ey terii W*

legam Divinarum , 4uos tazt2 teffes requitette

yetm o

tium , tam graviter inveheretur in leges civiles

utemeor

qua . te&es adeóque une tantüm plures fta-

t Cm lbus a

tuunt, cüm & lpfemet uno vel duobus plures

teflesrequifiviffet quàm Lex Divina : neproirt-

nuxmmïï r

de Pontifex fibiipli contradicat, nihil eft veri-

mmema (

fimilius, quàm quod ibitantüm probationem ,

jentum

Cmon 0? l

non veró feleznitatem defiderárit, nam & ipfe

textus $, Script. ibidem allegatus, u zz ore duos

rum fel triura flet omne 9erbum , ad probatio-

nnzParofh iil

nem folummodo pertmet. Nihil obftat quod

" i^

etiam Parochi mentio fiat , quia ut re&iffim&.

:mmt m "an

advertit D. Antonin. apud Panorm z c. repet,

4 nuïumh

i

n

d.c.cim efjes. n.13. S.Pontitex tantum narrat

:

"m

li

accidentia f ait; , lequitur enim de teftamento,

inait [it

mel

wb

A

quod Bt i extrema Soluntate, hoc eft, ab agro-

lsconfïff-

tis & lethaliter decumbentibus: tePce Batb. zm.

Uv

a fato

eed. c. mmc[es. 7.$. ubi plerumque Parochus

[

figirt

9

(oletob animzdifpofitionemadvocari. Ceníet

mar [ 14

"d

quidem Panorm. hoc e(fe divinátorium.

Sed

«t pb

alvà reverentià tanti viri, magis mihi videtue.

Vtty

caen

divinatorium , quod S. Ponzif. voluerit Parochi

a.

prafentiam, velloco Parochi duos alios tefteg

g

j

"n

zdcgqu" ad minus 4. pro forma fub&anriali fta-

n

i

ARA.

tucte g

»

$ $o

Pars IV.. Caput IV,

l

tuere , quód pofteriis fcil. fuppletio 2. teflium

um a fad

loco Paroch! in textu nec verbo infinuatur , & fi

H poltind f

Parochipraíentia, eft deforma , nom potef per

dlter dbere f

zquipollens fuppleti, text. & DD. Zz $. tutor

] qunti? ad

autem. Inff. de Autb. tut. (icut & in matrimonio

j idusefl &

manifeftum & Trid. feff. 24. de Ref. mat. c.1.

L

lidicam

quam difficultatem prxfentiens Barb. 4. L. », 7.

'tvalet, no

refoondet, Parochum non effe de forima cum

Velfari deh

dlecreto irritanti , ficut in matrimonio , fed tan-

t A

tüm per modum excellentioristeftis , anné hoc

Wij (

textus ? minimé , mera ergo conjectura menti

RLT M

Canonis multmdiffona, ut ex dictis & dicen-

M s

dis apparcbit.

Deinde vel Parochus eft de for».

l

f m

ma fubftantiali vel tantüm de probatione ne-

| Vüntt sls

ceffarius ? fiprius , habet per fe implicitum de-

ï " þl't Mu/:(.

eretum irritans, exreceptaregula , 4164 soz fer»

d

Gatá fermávefultet nullita: atiis, fi pofterius ;

.;

!

R

0n

i

t

Pontifex fibi contradicie, & non fervat Jus Di-

| sT

SIlCte

vinum , cüm prater 2. vel 3. teftesinfüper Paro-

jl

Iu (mmm"

M

chum ad probationem requirat.

m

IN

II.. Si dubitetur, anlex vel Canon prafcri-

od .

batcertam formam fubftantialem actui , debet

f*',?ff-um, Cürr

id decidi ex ftilo & modo loquendi aliarum,

xl;'JimCovm jæn

legumi formas.actibus prafcribentium , fed .fi

QH

j

IG

l92n

OKUO) ütt

omnes fimiles leges percurramus , ut in matri«

j

Ntüriyiee

|

Í

monio Trid. /eff. 24. de Ref-Matr. c. 1. in aliena-

Vr nas

lle

í

tione rerum Ecclefiafticarum Extra$.. ambitie-

j

N

n i

J €$ E. t de Reb. Ecclef. mon alien, inalienatio-

J

fiptini

ne rerum pupillarintm £. £. C. Ze Pred. szinor.in

JJS EXPO

Diete (

teftamentis de jure Civ. Z. 4 &ac coz/ultiffrma.

h, eft Ha

W

C. de Teffam. & pluribus aliis, conftanter repe-

lii

nï!lone "Heï

dicant

,rkfnus, quodleges non nt contentz , f

a&um

s i

2

De Bo»ss Parocherups,

T

apletb., d

actunm ita fa&tum valere uf z d. c. cxna effes.

boinfimatur, d

fed pofitivé ftatnunt & precipiant , ita & nom

90

aliter debere fieri;

Sané non eft bona confe-

1ia, not t

k DD. n $.

quentia ? actushoc modo fa&us! firmus & va-

v mitim

liduseft , ergo hoc & non alio modo debet fieri,

* ff m

yeluti fi dicam j emptio coramteftibus fine fcrip-

ensDarb, L

tura valet , non proptercà infertur , ergo emptie

neceffario debet fieri coram teftibus , item zz €.

f d f

aol

n

relatum. 11. de Teff am. dicitur, quod Teftamens

ristets, 2

tum 24 pias cauf/as coram.

2,. teftibus factum

g conjtdur

fubüftat ; & tamen excommuni & receptiffima

s diis t d

(ententia teftamentum ad pias caufas neque te-

ftes, neque illam folennitatem , fed tantüm pro-

?amc'mmü ii

bationem voluntatis defiderat.

Tyraq. de Pri-

ggibit

r

erleity

E

fil. pit cauf. 1. G9 z. Batb. im eod. c. relatum ,

1

B. ..

ia

Ü

i ,que'a'm'-

III. Non fuiffet ratio percipiendi, ut in te-

T

[ Pofïiïii

na j

ftamentis meré profanis Parochus interveniret,

T

quid profanarum rerum difpofitio ad Paro-

ais

€hum ? vel enimateftamentum exhibendumfo-

yita

tet Parocho & teftibus claufumvelapertum 5 &&

( yc'ï C?.üon' ?Vl

clonfurn , curneceffaria qualitas Parochi, ad renma

g s ; 4

?

H

biincognitam ? fj apertum, nimis magna effee

) quüenn'i æ

obli

atio, ut teftator ante mortem fuam tenge

g

joibenci

returiavitus (fecus fifponte vellet mmcupatiää

4

u

teftari) manifcítare hzredem & legatarios , nec

Mar ol

non bona & fubítantiam fuam , atque ita fe peri-

nf)'ue

At

