quirunt , ttt Lefliug Ze Vofe. duzo r. a.

yis votó tene

4. alii

autem prebabilius. fatuunt , eam . delib

eratig-

[

; (infmlie

nem, quz obligareenos diabo

lo per peccatum

)

Yi

mortale, fu*ficeread obli

eandamnos DEO per

n eyenuons

votum , fi(cilicet plenaa

d

i

vertentia accedat, ut

. Uädiaw'

vovens fibi przfens ft,

& (ine fübiraneo: motu

f ao

fel animi paffione j

udicium ac deliberationem

M UM

J

perturbante advertacfc vovereGutier,

mem[eob.

lgï'.ïfï !

.l.:z. t. 22. HUm.

Cazn. quef.

gulent;

;pmm»;f

ó

£ c.2. 9. 1.

7« Arg- C. f'unt qui opes. j7. 4. f

nf $^

Quid , f dubitetur, an adfueritfüfficiens de-

, qii qiici?

Tiberatio ? Sunt, qu

ihoc & fuperiori cafü

fnb

[!

$.2. paripaífu procedunt,

)väeïPfcp'w :

!

cenfc'ntque poffe(-

um

?

fionem , & cotifequenter pr.

xfumptionem ftare

pro Zberiate. Tutiustamen

.l

;k

videtur, uthoc ea-

ii i VO(OJ VW

fn poffeffio & prxfumptio

pro voto afferatur,

fctt

f in[Cfli-U

Nam quande certum cum i

certo concutrrit , ,

,?itEc

cïeüzfïh j

1

NU

,

i

pofieffio regulariter ftat pen

esid quod certum

]

!

um .

^

j

eft, ficut in poffeíforio ju

dï-CiO »

qui actus pofz

C(TOIiOS certos præf'entes p!'ObZ(' P

pl

prafertur illiy

quiperpetitorium difputat, talesa

e !egitimos :

é&tus non fuif-

^ fdiqe( ni '4

ufque dum reverá non legitimos

" um fuiffe demonft

raverit.

Atqui in ifta b)'POthefi

iffe certo emiffi

)quil gnoün;ä; uüpponitur votum fu.

B

& ta:ns

r

tum

»

33e

'þfP,m V. €apst I. $.I.

tüm dubitijar an cum fufficienti deliberatiose,

tfenas

; i rel (on

ergo poffeflio ftatpro voto , in altero autem ca-

: re pocaft,

fu, conftat, mepriüs fuiffeliberum ,. & dubita-

"min dj

tur deipfo voto , ergo poffeffio eft penes liber-

eatem.. Vid.Sanch. de Matrzm. l.1. difp. g. ma1o.

ïïnd&t) Y. ? |

lt effe vici

& Sufius L. 2. dzfp.41. m. 3 & fq. Zosl. &. t

t:tale votum

-$um. 29.

Votaautem ex metu cadente in conftantem

n )Vdilïifüem

virum emiffa non obligant, cüm noen fint pro-

um tadm

D

mifho voluntaria & libera , dummodo metus

nf Nagr.

fic injuftus ab intrinfeco, & ad finem elicicndi

Mtiy [ di

votum incuffus , velíaltem votum pro medio

Wägmll' &n 8 C

evadendi conceffur , velutiisc. z. De b qué

Fmpon Wenii

$j methsfe , dicitur, norivaluiffe profeffionem.

581 Of .

vaulieris in Monzfterio,, quz fufpecta de adul-

'lïïigare, tunq

fCr

io.à marito t:adita fuit ziniftris occidenda ;

hmht") ll.l

dimilfa erat fub conditione, ut

! WW'/) lt

4 quibus tamen

*Monafteriumingrederetur,

Secüs eft , fi metus

Agl - ä( Prom" ]

ore , vel ab

F4

tantum prov

eniat ab intrinfeco tim

* lia

-

"O g.

extrinfeco quidem;

fed quinon fit ad eliciendumr

"

ff, t

Unde non eft dubitandum,

: umlïe mmnm ]

*metum incuffus.

latzonum.s

uin valeant votz metu. navfragii,

Pmmiüionis,.

vcl in£rmitatis emiffa, c. ew parte 2« de €or-

m

Suarez. 1. de Voto. cap. 7 . Saft-

Wþ

ttm.

ferffone con jjug.

fei

l7- difp. 29-T- 3- ^

.

'(*D'Lm M

chez de Matrzm.

ui ali-

lm y

Circa errorem aut deceptionem , q

)

6

J

PU

uando in. votis intervenit

, diftinguitur intef

)wo

Y

figt

fimplicia enim, cum

l

]Vha

u

vota fénplissa & folemnia ,

Til

fui tradi-

fola voluntate voventis fine actuali

Iu

P Rn .

n

vione conftituantur, nontantüm expreffas ,. 1e

A

lenis

]HOH

l [l*

etiam tacitas conditionesadmittunt : ac groin-

W

Qu

t Cit-

Fllm fub:dlt

At

4 cfmf incaufa c;iammerö impuláva ; au

€upm-

De Votu.

j*

$

tl öülb

qim - Cnmftancis(ohim accidentalibus,notabiliter ta-

men rei ftatum mutantibus obhoatlonem vott

n aero m

tollere poteft, fi vovens ita coantutus fit, ut

benm & CUW

FO eh pehts hï

nonniiin tahbus circumftantiis fe oblisare in-

n dzfþ i

tendat, v. g g. fi voveat peregrinationem , quis

putat effe vicinam & facilem , aliás non fa&u—

T j

,mstalé votum, pofteà vero aud:at effe remo-

. tam, difficilem & (ümptuofam. — Itageneraleng

nrtc n COHPZ*

ajm nen It*

tegulam tradunt D. D. Antonius, Ang. Sylv.

Hefh enf. Navar: & alii plures apud Sanch de

dummf?ï(l i

Matrim. l. 10. difb. 9. m. 15. quod vovens /non

obligetur in eo eventu , quem excepifiet , fa

soym 910 M

temporc voti emiífi cogitaffert , tum qued in ta-

nb Duig

lem eventum cenfcïtur, fi virtualiter' noluiffe

dul PTO[H i

obligare; tam quod Zn genenali pramzf tone now

ind MPCJ? 57-

Senmntm ) que qui Gerzfmzlztcr in [Becie mom

I'f j 0 out"

jb

promififet , c.in gemerati de R.. ,mo' £. qui ad.

ub whd'f

x'

dg em

. de Procur. mo' clem. 2. eod. tzt.

uàna

ecusefï n

idi

quldem de&triname tumc veram .cenfe: Samhez

f Oum"e )

Mä

d. LE . 14. Geventusi ignorati clauduntur it

1

ï&ï aa Qbk

d

jn)

l

virtute voluntatis vovench ; & non ib Ob)L&Q

p d

J

promiffioris , aut fit caufa finalis, u fi quis vo-

fil i

qum

veat dare Pàulo eleemoxynam » quem ignorat

u 4/'

;1

locupletem :* feciüsvero , fiinclndaturin virtute

, filt W

"aMiorum actuum vel habituum & ciaudatur fub

sl

| 9

ob;ccmpromlfüoms, aut 6t cau(a meré im-

qL'

upt

wnem ?

puliva, e.e. non voviffem Paulo pauperi elee-

dj

u ^

mofïmam, G feiviffem furem , ebriofum , &c.

(

j

i.

quia tamen pauger eft, claudetver fub. ob;evw

o

"L

promiílienis fcil. elee mofynæ ; & ideo votua

prum

l

ohhoat

Vetüm hec limitatio, qux ob mag-

mll[ur !

auï |

tiam fubtilitatem ,

& plurimas difficultates -ac

Bb 3

fcm..

jgp j*

ET

Pars V.. Caput I. $.Y

fcruþuios in fingulis fa&is emerfuros lisud. fa-

TE« quivolr

cilé poterit Confeffariis, nedum confitentibus ad

fnpertdlifin

elarumintellectum explicari, non videtur.mihi

titare 1 li

necefiaria , fed id potillimum attendemdum ef-

Vimus, f |

fe , anquis eventu ignorato przcognito vovif-

taturi ff

fet , vel non ; fi non voviffet, deficit perfecta

tetdarumliti

voluntas in talibus circumftantiis, five jam ad

mtüti, i

objectum promiífionis pertineant; five non, &

Ipolam & f

babet locum regula Z. c. quod z» gézerali con-

Wiparionen

ecfjftone non feniant ea , que quis Gerifaniliter

Bramyg, $i

in ffecie non fuzffet conceffurts ,. €5 Perba acci-

" t

pienda fint fecundám Serifimilem: atque. adcà

Ut hr

eliam babitualem intentionem profercntis . a.

AR x m v

dl apell.

M fetvands dlite

Nonobftat , quód aliicontra&tusnon refcin-

Fmang fraín

dantur ob difficultates pofteà emergentés, qui-

RU d otem

busprzvifis non fuiffent initi , cum aliàs nulla

ï"*memndcmi

Fforent firma inter homines cómmetcia, ficut at-

f Ànd, ( .

gumentatur Sanch. Z, /,». 74, Leífius de Vote.

:äïlfhtem Minen

din5. 2. $, 10.. nam refponderi poteft inprimis,

7 ht tene

£requentiffimas in jure effe receffiones contra-

erisiidoe

&uum ob accidentia non pravifa, veluti fi oc-

cultum rei emptz vitium detegatur , fi malus vi-

Atvf

.L "oferm ptaí

cinus celatus fuerit, &c. £. 1. de JEdil. edicl.

1 QQH

Pr ofh

«le aG. empt. ficonductor xdium fpectris vexe-

n

ib v

tur,latronestimeat,&c.. L. Pabztatores. ff. letd-

JFeyddM

Wion

£4, Deinde quidquid fit de contractibus, quia

Atl

h

V. & (mno

l

fimpliciter acceptanturab hominibus , atque a

!llCll]hg tit

firmanda commercia & minuendas lites non fa-

) W pto

cilé folentleges concedere refcitlionem , vel ad-

n

14 de

mittete exaeptionem deficientis confensüs, aliu

Ut

t Tüàtrim

fiat

" mefü-m voto , quod cüm principaliter

? Q q

Cs,

,

De Votis.

$14

!

5-!-

verros d

DEO, quivoluntatem noftram & animiconíctte

r confncnnbusg«:

füm perfectiffime cognofcit, non cenfetur ac-

T videtut m

ceptare in illis circumftantiis., quas non pra-

x atendendit :/

vidimus, & (i prvidiffemus confegfum mint-

racogno Y

mé daturi fuiffemus , ceffat etiam in votis mi-

«t, (tidt p

nuendarumlitium, & firmandorum commercio-

antis;

ITL

rum ratio, imo potiris é contrario per nimium

r; ie nl

neani

H

rigorofam & fcrupulofam fimplicium votoruns

obligationem lites & anxietates in confcientiis

m gmr;:'! r

m F:':;I;ml'l«'f»..

generamus , & homines à meritorio. vovendi

"u y 0)86613;:

a&u deterremus , Laym. de Voto c. 3. 2um. 4.

vl 4

nimis enim durum eftdicere, quod DEUS me

obliget ex mea voluntate (neque preceptum

voti fervandi aliter obligat; quàm ex volunta-

yuadtusno! nl

te humana prafuppofita ) in tali cafu & circum«

gt j

flantia, ad quem ipfe fcit, quod voluntas mea

T. i

fe non extenderit ; huc referti poteft, quod cuma

ji, um

Joan. And. & Molina tradit Zoe . £, »», g.

dmnetcá

lirutf"

voventem abftinentiam veljejunium diebus V e-

, 1 fin ;

neris, non teneri, fi Natalis Domini in. diems

j i

Veneris incidat.

sl

«di

Atvero f/olemsiavota , c&m peractualem f

Y. 1 )

(

traditionem przficiantut , & egreífio ex Mona-

fegat

MT

T

fterio. poft profeffionem emiífam admodum,

L ift

J

fcandalofaót, regulariter non irritantur ex et-

lum W

.

tore vel deceptione

p

quia cenfetur profeffus f&

JW'W'

/f: l

abfoluté & fimpliciter obligáffe (ine refervatio-

g2

a

tll

ne alicujus tacitz conditionis, fi hoc vel illud

faerit, &c. proutexemplum ponitur m c. ex

i

uendqs li

parte - 14. de Confer[toneconjugatorum, ubi mu-

(cilionm

f

y

lier poft matrimonium ratum ingreffa eft Reli-

j

gio&em, quia audjvit maritum elfe lepre(um,

j Ffl

p

Bb 24

o

—5 LE

Pars V. Caput T. $. 1.

refpondet ibidem inter. cztera fummus Ponti-

lo fec al

fex , quoód matrimonium fuerit diffolutum &

t al f v

valida profeflio, fi qua facta fit, licét fortaffis

tineotesindif

htr, unde

caufa, quxad ingreffum movit , falfa extiterit,

hinceft, quodilla regula , dolus dans caufam

f certam d

contratiui Gore. fidei facit contraium nullum,

übitmen,

defumpta ex L. 7. ff de Dole. non procedit in il-

Nlpectati f

lis contractibus, qui per actualem (ui traditio-

*f talem ady

nem per&ciuntur , -ut ir profetlione religiofa &

Ntt/RGgrone

matrimonio carnali , quorum annullatio proptet

Dc il votj;.

Ícandalum non ita facilé admittenda eft, nifi

|

------

"Wi

t lonta

tamen error fit circa fubflantialia Religionis;

Bn g. f d

v. g. fiideo aliquis certum Monafterium ingre-

"'iMtm

diatur , quód putet in eo licere. habere propri-

ts

3

»uling

um , aliásnulló modó ingreffurus. Vid.Sat-

lracint

|

chez 4 4. Z ». rg. Laym. zz Teol. moral. lib. 4«

l M"Ot&ordi

traci.a. c. r. n. g.

hi

äümPemg

Dicofertió, votum effe promifffonem DEO fa«

[

TU erat

a5 i enim aliquiscantüm intendat fe obligare

DL

homininon DEO v.g. fi quispromittat Confef-

P mmä Qne

fario aut parentibus certum locum vitare , talis

,'mfmem &)Qcm

promiffie votum non erit, nec per ejustransgref-

Fallde i

fionem facrile-gium committetur. Non autem

G of o

fequiritur, ut vorumimmediaté DEO fiat, dum-

Í

ns it

li tem

modoa finaliter in DEUM dirigatur, fic votum ad

Ut f

|

Sanctos, veleorum imaginesfactum verum vo-

fhtlon

tum eft; quia faltem mediaté DEO fericenfetur ;

;mvconl'eckttm

quatenüsid , quod petitur à DEO ,. perintercef-

Hc&ïa&io)

fionemSanctorum iempetrarifperatur, Sylv.fer-

bo Votum. nunos ED

D

A

laDEO[

Dico quarto , votum debcre effe de meliori

D

E

) 'ïellno

rnec

Müt Wo

?

éono : quia fi res ingijïcrcm, quz moralite

bona

d

&

De Fots.

;55

bosa nec malafir, & muilto magisfi exfe velle-*

a farnis Dott

vrir diftluum d

viter mala fit, voveatur, inutile votum erit: nif& «

TA

tamen res indifferens bono aliquo &ne cohorte-

fetur , unde licet non obliget votum non in-

g, Ra

trandicertam domum , non geftandi gladium,

Atl d at

valebit tamen , fi prepter evitationem forté:pe-

^onftadm n'u(!w'n,

nl

Ticuli peccati fat, vel (i aliquis nimisaffectus effet

erga talem actum indifferentem , ideó pro fui

valer: tta.[ïl.!iü

mortificatione voverit abftinentiamab eo.

elfione relgtt

annulato p*

De .illis votis difficultas eft; an valeant, i

quibusres bona quidem vovetur; fed ob finera

yitenda dt; P

malum v. g. fi dux ad inju(tum bellum profici-

ntaa Mgona

(ondtenum IYf

fceris votum faciat extruendi templum , fi victoc

cete haben

í

Ef

y

"

evaíerit, vel ufurarius voveat largam eleemofy-

!

E

i

dlta

EX

]

mam, fiufuras integrasà debitoribus perceperit.

« !

!

hh

&. Taliavotaordinariénon valere, quiafacere

lgl m

votum ad impetrandum à DEO remillicitam;vel

tanquani in gratiarum actionem, quod res illici-

j Mmmfï

taqiiat perDEI auxilium acquifita fit, eft mala

at "

& blafphema operatio; quia DEO adfcribitope-

js g"

rationem peccati , quz ipfi non congruit, nifi

lm v "

mp i

przdiStz conditiones quafi pro tempore exfol-

p

D d

3

vendi voti fimpliciter factiftatuantur, v. g. quod

u

tuti

!

vovens velit templum zdificare, vel eleemofy-

ia DP u

nam dare, poftjuam vi&toriam reportavetit,s,

rigat llf B

um

?

m

ul

absque intentione mediante voto talemillicitu

stim

&nem confequendi.

m

" Wnï:cv?

aute

Aliaeft ratio , fi quis rem bönam, jejunium

)d

J

j

p

l

v.g. auteleernofynam voverit ad finem impe-

j

trandià DEO rem temporalem licitam & ho-

il'PcratilL

hi

neftam, vel ingratiarum a&tionem, quod ob-

"T i

u

min

vaula ) djyes mattimo-

Qfxtlefit v. g. officiu

B

l

À

$

*k-lium,

Pari V. Caput L. $. [.

Wï:**'æ

nium, &c. quiafimiliaà DEO canquam eoruA

'utofio aloyy

authorepetete ,* vel pro impetratis gratiasagere;

bonum & honeftum eft.

WM]]M lf, «

Pratereà non fufficit, ut. votum fit de bone

; "idetir, vt

j n xctrar j

aliquo quocunque , fiper id prajudieetur se/reri

Ffzmentum auter

bono. underegulariter non valet votum contrae

YOhendi matrimonium , f quia per id impedicut

um

atnus (brinde

conximentia & ingreffus in Religionem , bonum

'

i

suelins , & perfectius 1. ad Cor. 7. 'Trid. Seff. 24.

Wmedtg

Jitatye

Ca5. 10. proptereà indefinitione di&um cít,vo-

Wt ""///'ïftm

.

.

nam

Vetutius r

tum eífe prom/ftonem de meliori bono

DEO nonyoteft effe gratum & acceptum , qudd

VUf ts (f ,

aliquis vovendo minus borum , hoc ipfofe obli«

"t telding

get ; quod non velitampleSti majus bonurg.

ï-:,:um itterefe

Dixi autem , votum matrimonii regulariter

j'rranteny

monvalere, nam ab hac regula aliqui cafus ex-

l Ntch, de M

eipiuntur, Ut L Si per matrimonium poílit

!9 d ju

procurati bonnm publicum , pax, Religiointer

, "Em ren

Magnates. Il. Si fiat causá pietatis ad liberan-

A Brenedite

1 QKIEKuxx( d

dam fceminam ex ftatu vel periculo peccati,

unt

quód liberanti proficiet in remi(lionem peccato-

J

Qtüiar, |

rum. c. Zpfer opéfn20. deSporf. lII Si vovens

Vulciqe qi

i n('!'f['atur ; nï

ipfe frequenti periculo peccati obnoxius fit , cui

aliter quam per matrimonium baud facilé me-

ït;afcmrem pl

deriqueat. Sitamen ex poft fperaretfe cum DEI

;'::.»i;.rema.'iemn

"ülrefitter, d

gratia continere , & v. g. Religionem ingredi

polfc , nonobligaret votnm in prajudicium fla-

tüeperfedhiori. Sicut etiam in priori cafu, vo«

/fïfprofequitnr Í

lunt DD. votum non obligare cüm exclufione

4. .M' 52 jl

l

Ih

Religionis , fed tantüm conditionaliter , fi ali-

"& ütq

quam du&urus eft. Zoef. 5. £. ».23. Laym. 4

L 6 z p. rv Suacez, léb, a. de Vot,e, g. r 22« S

Rtrli 1

quz-

DBe VPotit;

m

Í.

4oKas, curpotidsjuramentum de ineundo ma-

j mqmm i

trimonio alicui factum fimpliciter obliget , c.

st

commi[Jum. t. de Spon/: & nonetiam votumt

teípondetur , votum fieriprincipaliter DEO , qui

"PITL

id non acceptat in przjudicium melioris boni,

vuditenrrn

Miramentum autem &eri homini cum Divina.o

yetvotum conlm-

folümatteftatione , qui id fimpliciter acceptat ,

T LL

quatenus, fibi inde jus & utilitas quzritur : in-

jgonm, W

térim etiam Juramentum babere tacitam condi-

" Tro 34

tionem ,»/ jurans maluerit Religronem ingreds,

nedi&um l"

communius fe ntiunt DD. ait tamen. Pontif.. zse

ii hn :

d. c. 16. tutius éffe , priüs matrimonium contra-

um

here , & pofteà ingredi , fed id DD. exjlicant , fi

; hocipoi *

multüm intereffet fponfz vcl ob infamiam ,. vel

ais btf

lucrum antenuptialis donationis ex ftatuto , &c.

Timo

ni rwïff-'

]

vid. Sanch. Ze Matr. Iib. 1. dif. 43. m. 6. Zoel.

ag

J

Ad dit. de fponf/al. m. 2p.

naaimonium 9

í

Cxterüm autem nontantüm ea, qua Ze Coz- p

i, Kfügwm&

fílio.E&anzelicofunt, voveripoffunt, fed ctiam

ia

m

€2, qua funt de pracepto. v. g. non blafphemare,

non fornicari, &c. ut aliquis ex. gravitate.

j il

gmimonemg Ew-"

Auplicitate obligationis tanto mdgis à peccate

[l

]

T

IÀ

abfterreatur ; nihil enimimpeditaliquem circg

W

obnori

eandem rem pluribusobligationibus teneri , ve-

W y

lutifirem alienam , quam ex jure Divino & na-

T fiauó

ii j

m

turalireftituere debeo , etiam perípecialem pro-

tsiffionem me reftituturum políiceam.

Latiis

hd

ii i

j

hzc profequitir Leff. 4eVote.Zu5/o7. Laym.

n Pr x)udn

T.

)u PNO

rP

de Voto. c. 2. ulteriüs poft explicatam woti de-

Liüh

cam

finitionem circa ejus.obligationem & executio-

ht

nem.

yuicorté

(UM

Qu«

ritur I, Quz & quanta Gt voti obli-

]

DZ

Bb 6

(

T

gauo?

]

B

PAri T. Capiit 1. $. T.

gatio ? X. De fide certum effe , quod omne ve-

|feiy vt qua

tum vahde emiífum ex virtute Religionis ob-

linsdiücare ,

liget ad prxftandum id quod voto . promiffum

Wirt ,& c;

e& , juxtaillud Degr. 2.

Sz nolueris polliceri,

Autritur 1]

absque peccato eris , quod autem femel egre[fiem

Mi ! g. g

eff de labris tuis , obferbabys , t zlud Pf/alm.7 y-

jtttmnaverit

Vooete, & reddite Domino DEO effro. éftque

transgrelïio voti peccatum ex generc fuo mot-

!Pïe futurim ;

tale, quia violare fidem & promiffionem DEO

/^ts fenueclan

datam gravis culpa eft ; aliquando tamen ob

grle!verit, loci

parvitatem materiz veniale effe poteft , puta fi

|t i ag

ex materia voti aliqua pars fübtrahatur, & vo-

MLOTTP

€um pro majoriparte impleatur, v.g. fi vovens

t dquisin f

1

:

orare tofarium unum vel alterum 44fe Mari

!

l

omittat.

N

M.M pmmif-l

A

IN

Ptqtidem,

Quid , fi tota materia voti (it parva v.g. ft

,,,,, l

:

um

Imþ r

quis voverit fingulis diebus orare -unum 4$e,

|

^^ üf as

Mar£a G ilud omittat ?. adhuc venialem tan-

VT

i

Ütpgti yrevf

"

:

"tüm culpam effe docet Leffius 4e Vote. Zib. g.

ï

1

A

[

30 Qs

s. j$. Gitateflatur plerosque(entire Recentio-

|Un tss

res : confulerem tamen pro tutiori , netale pec-

|

Wl a "i,

catum facilé in Confeffione ommittatur ,. quia

Nitet dl

aliquigraves DD. in diverfa funt opinione. Ca-

jet.de urument. q.49. art. z. Ang. f.Porum

i Quod ( l

| ..Sxen't; di)

& 3. q. ult.

Deindein foro etiam extrinfeco Ecclefiaftico

l' MU

j

VIn ff D

ile, qui feitur votum feciffe , ad. ejus obferva-

!

|

l,

1

^

"ret

hd)

tionem re&té compellitur, quia Ecclefia judicat

P

.

de quovis peccato mortali, & przcavere debet,

t et

ut.cmemina committrantur » €. opit. de Tudicim.

Y

i CO tems

€. quod f/uper. £n féoe.

7- de Fide infirum. ptalet-

o Qu T

tim fi f:ïccle[ïæ vel al

tetiys interfic, votum am-

, Pleti,

"n [ 0

l&

Bcnttï*.

389

(fe, quod m

pler, ut quïa'aïiquis voto f obligavit Eecle-

itt Rcïigiozxks Ü

fiamzdificare , pauperibus velterra fancta fub-

;

gl voo o

venire , &c.. c. licet 6. D. t.

i mduent pa:ï::iu

Queritur II. Quamdiu executio votidifferri t

poffit ? &« Si certum tempus vovens ipfe (ibi

yton f gt

, (iluljas

Y

determinaverit, illud fine peccato elabinon pa-

DEO r t

tietur : f1 previderit impedimentum 1illo tem-

ep eenerc o a

re futurum , tunc votum prius exfolvere de-

b

t; hequeelapío tempore, fi votum non im-

vomiliteim Da

iando tamen 9

pleverit, hocipfo liber erit , fed poftea implere:

fe ,uorf!? , puta

debebit, . nifi votim ob fpecialem DEI cultunma

adhanc, & nonalium diem: determinatum fit.:

brahaar,

H

v. g. fi-quis in fefto certi. alicujus San&ti fe je-

W.* g. 1 wrfr'rï

wt(

w 4

t

Ml

d

juoaturum promifit , & illo die non jejuriavity

peccavit quidem ; fed alio die jejunare non te--

vot 41(!

m '»?Vï

nebitur. Imo-tametíi przvideric impedimen-

tum, noncogetüramticipare : quiatunc folüm

tirec um AE:?

'

anticipatio przvifo impedimento eft neceffaria,.

fhuc n

"TILA

quardo : obligatio eft abfeluta , tempus tan-

tüm dilatio executionis; fecusvero fi tempus fi€

!

uf

quafi pars voti, & votum proprium dier onus,

yntit

getiti

Suarez deVoto. lib. 4. c. 14. Zoel. b.t. . p4.

e Ommffïät

.l

Quod i nullum certum tempus vovens fibi

funt opiot.

"

prafxerit, debet votum exequi, quamprimuüm

,

)

7 ]. 1 781 h

commodé poteft , juxtaillud Dew£. 2 3. c/em $o«

tum $o$eris Domino non taydabis reddere, quia

j

, a u

requiret illud Dominns DEUS tuus; 65 fimortuus

fueris repussbitur tibi in peccatum, quetnadmo-

u

dum etiam in aliis obligationibus ab eo; qui fe

&oradt

g

r!?

il

fine certotempore obligavit, res ftatimpeti po-

yi

g

teft , quamprimüm debitor Facultatem folvendi

m

r f fi: Conf! it

qidit, 109

habuerit. L. .pr?mij'"og. $.

7

€unia

39€

Pers V. Caput L: $. F.

ownia, ita tamen ut juxta humanum moduss

i, tUt cen

& arbitrium boniviri hec res accipiatur , neque

Wigtiont, &

edim qui fortaffis peregrinationem vovit , coge-

tur diebusac noctibus, vel omni tempeftate &

lu prtri

tinsmittenda f

periculo & incomoditate contempta illam ex-

Wopertptinci

plere. arg. tex. notab. m L centinuus 137. $.2

d

Áltero autem

ff de Verb. obligat.

, tuncun

E4 — Queritur III. $i votum pro

aliqua þarte fit

!

t

tenspo(fibile

moraliter vel phyficé impoffibile, uttum faltem

!

l

obliget quo ad partem poífibilem ? z. Effe di-

JPm atdfcar,

fb totuy zdj

ftinguendum , utrum materia voti fit 2/624u4

Cedum adifeare

velindisidus? prioricaíu locum habebitregnuia

Cntriltr AüteIm|

36« Jurss in $. quod utile nontitietur per inu-

$

cþgtenrione VoYt

&ile

3

zdcöque fi vovens votum implere fecumn-

tticgd ümnts

dum unam partem non poffit, tenebiturfecun-

A Vel etio

dum eam, quampoteft. — Quarequi vovite je-

! Indypio qu

junaturum totá feptimaná , í1 fingulis diebus id

Nieintenfine

fine periculo facere non poífit , tenebitur illis

diebus quibus poteft, Item qui vovit , fe Ec-

* i pf

"'nenez ld

clefiz donaturum 1 000. florenos, fi propter (u-

Vntitn st

pervenientém paupertatem totam fummara da-

n t fl

re nequeat , tenebitur ad illam partem, quam

W. diüll. &

dare poteft (alvà congruáfüa (uftentatione. Il-

ID ts

lam tamen exceptauoner hic addunt DD. nifi

pars impoffibilis fit przczpalis , & alteratantum

Vattbienda ,

li, p

accefforía , & non, aliter quàm refpectu illius

principalis protniffa.

Unde qui vovit fe pere-

!1 ) !quimgr r

Mirim l

grinaturum ad certam Ecclefiam , & ibidem ob-

/4

Mib IV

lationem facturum , fi peregrinari non poffit

n

non tenebitur oblatiorniem eó mictere, juxta vul-

Ofam ng]

t

garum;quod principale trabat ad fe acce[Jorzum,

*2 Qipe

-

u 1 E&

d ivuco oblado cflet in aagna quantitate pro-

mui

'M. "du

$1

B. Fotic.

$9

yssmam odl

miffa , eunc cenferetur illa principaliter effe i

cipant, r

obligatione ,. & peregrinatio tantum accefforié,

mem vortt; aj

ideóque peregrinatione. impoflibili illa oblatie

ii ml

transmüttendaforet ; nampereunte accelferie

venpa il

non perit principale.

TT /)1,.;*,1,

Altero autem caíü, íi materia voti fit /m4i-

Pidua , tunc una parte impoflibilinon tenebitur

"T

vovens poílibilem implere, v. g. quivovittem-

je, um t

plum zdificare, & proptér fupervenientem ino-

? x Ht

piam totum zdificare non poteft , non tenebitug

"TT

capellana zdificare. . Suarez 4e Foto. [ib.z, c, 5

n ob

Generaliter autem tota hzc quzftio potiffimun

exintentione voventis folvenda eít; an volues

iib p

0 'm*.glerc (erux-

rit fe ad omnes partes voti colle&ivé cantüm

| ttnebiyz;riffrn-

fumptas, vel etiam ad fingulas divifim obliga-

gt

te, Indubio quando nec ex conje&urisconfta-

ret de intentione voventis, fuaderem obfervatio-

ïäng*ilis äicbuaïïg

4

I

" teneDit Mw

nem.partis poflibilis, quia ii dubio tutior vja

eft tenendaíaltem de confilio, fed multüm re-

j

ia

nitentinon auderem imperare, quià in dubie

f05

i

x n2 1

mon e& £acilé inducenda obligatio , L. 44ria-

qui

j at

A

l

wus. dé Gblig. €$ att. & votorum obligatio ex

communi fententianon eftamplianda , fed ftri-

ln

F

fl

Jng]f D;'

i

& accipienda , zrg. c.ex parte , ubi. Panorm,

mr

& ltetata

de Cenfibus.

Item £m olfcuris quod minimum

eu n

eff , fequimur regul. 30. juris $n .. Sanch. de

m

[

Matrim lib. p. difp. 3. m. 8-

g ov

&

x'lihv

Quaritur IV. An liceat votum per aliam.,

!f(

gerfonam implere , vel an teneatur per aliam im-

plete , quiperfeipfum non poteft ?

Jn

It rl

l)

4l

g. L. , Effe ditinguendum inter vota perfa-

41 Ur(',r

i

Ts

walia, rcalía , $ wéxta. Vocum perfomale eft,

i

Quan-

392

Pars F. Caput T. $. T.

quando folum fa&um proprium promiffum.,

Iultonte:

eft, ut jejunium , oratio, &c.

Vetum reale,

Toclitatealte

quando vovens promifit fe aliquid daturum,

ia mife

v. g. eleemofynam aut detem pro Ecclefia .

tim n pgat

Votum denique »sxtu; , quando preterdona-

"t habere g

tionemrei etiam ipfa actio feu fünctio perfonalis

ihlenda , ci

promiffa eft , utperegrinatio cum oblatione.

Uf ebtintri

'Rt. II.- Votum perfonale vel etiam smixtum s

* l haber

( fi nullum fubfit impedimentum ex parte vo-

hat Monforge

ventis de quo infra ) per ipífam períonam .vo-

F

Wl

',O) an[ Ed

ventem implendum eft ,. nec per aliam impleri

poteft , quia illa tantiim & non alia obligata eft j

ttíndibioqui

erdlfe

neque hic lecum habet reguía , quod quis per

BLTUN

|

alinm facit , per fe Tpfum fetzffe cenfétur , próut

h

j

»m

L d Vot.

eadem regula nec in aliis calibus obtinet; im

5 Q fecerunt,

quibus iphus perfonz obligatz factum , «ejusque

:2) 'Ob. eä

induftria mnaximé pro majori fui morti&icatione

äiptr/b;q;;irc yii

promiffa eft,

Votum autem reae aiiquando

Emmlö, las

per aliam períonarn impleti potcít ,. ut f quis

* Mu v ;

i UOS

folvat pto me eleemoíynam , quam promiti dare

paupetibus, quia tunc cenfetur mihi donáffe»

sf us

rf Q

pecuniam , &ita &refz maauilla eleemolynade

N

mïüïcivw

meo data effe , prout obíérvat, Sanchez. 44. 4.

bl 1

mmorslzun c.10.2. 10.

i

m(")!?g fe 05; F

A

"'([ L- 3

E. IIL. Qui non poteft votum perfonale v.g.

lus

i

jejunis aut orationis per fe implere, non tenetur

. MUf qui

hi

st

Wilteri

id implere.per alium; quia actus non obligat

TH

la

Q(lu'qmt,

ultra intentionem agentis, fuit autem intgntió

) hi

Ya

voventis , fuamtantiim non alterius péríonam

Ws

i

t

W0

J

oblieare, & quiliber vovet eo animo ; üt velit!

) deCl l

fe X nonalium affligere. . Illum camen cafüm : , ; pj

um per-

l

Á

D

UTR

cxcig—it S;ngä

*

I

d. Zw du 1; " Sivot

QU

- fctaley

y

i Vomml

[4.1

De Votis.

$98

yorum pfomifüm

fonale non tam intendatur pro afflicione, quàm

&c — Vetnme

proscilitatealcerius , v.g. fiquis votum fecerit,

; ihqild datintu

jejuniiaut miffz dicendz pro redemptione ani-

t po Fedtiz

marumin pargatorio, quz fententia Sanchi. vi-

nando prætefäw:?

detur habere zquitatem, & proptereà voventi

tufandho gc;ïom

confulenda , cuüm &inis voti tali cafi etiam per

p um oD

aliurg ebtineripoffit. Sitamen vovens non pof-

jvl etim n

fet facilé habere alium per quem , votum im-

entumr eX pan: L

pleat; nonforet cogendus, nifi fuiffetipfius in-

fim pernam

tentio impleridi votum five per fe five per alium,

-per aiam inp

r

nam in.dubio quilibet przfumitur fetantüm ob

al od

ligare voluiffe.

i, qui il

Sed his oppeni poffet difficilis textus c. quoz 16

f'per. 8..X. de Voto. ubi Pontif. decedit, quod

sifiurfim f

calots au:n:'en.

Hli, qui fecerunt votum faccurrendi terrz San-

u

iUl

&z , &i ob impedimentum perpetuum in. pro-

il

priaperfona ire , aut militare nequeant , tenean-

ii

tur expenfas, quas fa&turi fuiffent transmitteres

&f It4 11

j

woiünï j|

& votum per alios exequi. Hanc decifionena

[

i

0

&ton effe ex natura hujus voti (utpote quod po-

: q'üaü"

^

Ti

yc li

tilis per/onale quàmtrealefit) fed cx prefumpta.

mente voyentis, qui in defe&u fuz perfonz ad.

jl

l elcc'r..o'yl;f:

expenfas fe obligaffe cenfeatut ; exiftimat Paul;

y, ER

Laym. 4. L. c. 3. iz fíne. cum Palud. Navar. &

gtutt pfrfon;f: '

alus. . Verüm quia non eft bene credibile, quod

$. Pontif. voluerit quæüionem'voti, quz ime

ylerc n

mediaté conícientiam tangit, ex prafumptio-

sdjus 007 y

ne, nop habente locum in confcientia , nifi ves:

rirasfubit, decidere, & verba z 4. cap. $. ita

j a]fefl

J

l

!

)

ijmplicitcrprofcrun-tur, utnulli fuppofito , vel

1f

;O

"

;'

ï

if

.

"

w*

prafumptioni inniti videantur

pmptereä' mae

J i

qþ

olymi-

j5 1

Sisv;P'lfO , Yotium gereg»rina«tioms Hero

fAn,

3924

Par: V. Caput I. $.T.

tanz, quod non causá devotionis, fed infub-

driteron;

fidium Teir» Sanctz emi(fum eft ; accenleri vo-

ffad heredem

tis realibss vel mixtis,in quibusprincipale eft id,

ient, quz n

quod eft reale, ideóqe haberelocum , quod di-

ttdcmfeonent

cetur in feqq. refpontiomibus. Nam tunc votum

Uparie, de cewí

diciturtale, quandoin eo principaliter confide-

Nirteli, quod

ratur & intendicur utilitasEcclefix vel piz,gaufa,

lttam pi f

accefforiéautem devotio vellabor perfonz , fed

Uundti , antea

in promiffo fübfidio terrx fan&z utique pritici-

wdendisri

1

paliter intenditur utilitas Ecclefix . Catholicz

&lrendum

]

h

acceífforié autem perfonz labor, qui bené &

lttr/oy; d

.

foràn fructuefiüs poteft per fubftitutum imple-

riäïæ'duälom!

1

It

p: ergo, &c.

Ttitatetane

"E« IV. Votarealia peralium implenda funt,

Mïiü ä dEEun&o W

fi peripfum voventem implerinon poffint ; quia

Titplei, i

mihil intereft, anipfe vovens an/alius ejus no-

Mu v

gine etiam de ipfuis fubftantia cleemofynam.,

MT

expendat.

'iiam wlT.

'eöcïian

B. V. In votis smixtis quantüm ad eorum

realitatem quzftio dependet à prxcedenti, am

ion &W F

nimirum , fi vetum quo ad pattem obligationis

Gadl, Falti]'

períonalis fit impoffibile, impleri debeat (altem

RTM

quo ad obligationem rei, ubi proinde illa di-

Vantare defiy

flinctio eft adhibenda , quam ibidem tradidi-

Wri&m animm

mus, anfcilicetid ,. quod eft reale voti v. g. pe-

ht i "

regrinatio, & in ea obligatio, fueritaccefforie vel

GT TCM

principaliter in obligatione , item an intentio

Vr

?Qüiiun

voventis fuerit, fe ad fingulas partes voti divi-

h

Q in d

fimobligare. — Vid.Suatez de loto. lib. 2. cAps T

UL

& 2.Laym. 2. 1. c. 2.

tj

Iü.ct) vl fub |

87 — Sueritur V, An.& quatenus vota. defundli

Ut has ili

'hügf" hxtedem ? pes Rucíus di inguendum

't.

D« Votis.

&L

35j

tionis, fd i

eKeinter vota ; nam vota rez!;4 regulariter om-

selt acceta "

nía ad heredem tranfeunt, & per eum explesi

r;nïïfc

puspri

».ru

R:]:

/

desent, quia fünt onus bonis defuncti annexum,

u

quod confequenterin h xredem transmitütur ; c,

telocufi Cp-ïöi

ex parte. de cenftus. . Quamvisautem executio

; Nars tf :fom

t COf

l

h

rinciptlt

I

l

lr

1

voti re4lis, quod defun&usfecit, ante omniale-

deize [

EZEIZ;

gata etiam pia fieri debcat, cüm obliget animam

defünéti , antealiave:o debita,

aux creditort-

1

labor pecimn

bus defuri&iex jufüria debentur , votum non

ag uigue g

dl Czcäa!ifz'!

€ft (olvendum.

Nam votum reale tantüm de-

h, qi banti

betut'ex &onis defuncti, non autem (unt 5ond

nifi deduffo ere alieno , quare fi dedüctis debitis

vftium i

non remaneattantüm, ut eleemofyna vel do-

natio à defun&to per votum promiffa poffit ex

lïum'xm;lcn& ín

vinonpol p

totoimpleri, fufficit i heres impleat & exequas

"TL M

turyin quantum vires hereditatis patiuntur. Satte

éhez d. c. 1. &i. ?. itatamen ut nullum £alci-

ga du

dliam vel Trebellzanicam dettahat , quiacümim

i

legatis piis, ad quae defun&us non fuit obliga-

c,mntüm l

"

"

tusjnon detur Falcidia detra&io, autb. fPriliter.

^

;:orm

í i Fm

C. ad L. Faicid. 'Tytaq. de Pri$. pie caufz. pri.

| partei

V

n

26. multo minus dabitur five ex Lege five ex

yplt i

5le2f

j

"

Qi(dcï

!

À

voluntate defün&i in voto, in quo defun&tus

pi r

"

jide

g r

propriam animam obligavit.

*

"T

Vota meré perfonalia , utj

ejunia, peregrina-

ii v

tiones & (imilia hzres regulariter implere nom

fuet

j o

E

nl

netur , quia jura & obligationes, que períonze

nmank

à

efun&i in individuo cohzrebant, non tran-

u

, pattei Y

feunt in hzredem ,. nifi ultzo fe impletutum pro^

jj

at

mififfet, vel fab hac conditione implendi vo-

g)W*

tum hares infitutue faiflet, c. Mcct, d. & ibi

lnus

yi

d

JD. &.t.

i

u

Ncquc

$96

Pars V. Caput L. $. H.

"Neque ea vota qux nonnunqnam faciunta

f Maru qu

corüunitates; oppida ; vel civitstes peregrinandi,

h dantr uj

jejunandi, &c. in ratione voti& (üb reatu fa-

b Fitim ini

erilegii obligant fuccelfores , fed potiüis ex pa-

futcinri

&o , confuetudine ve] flatuto ; accedente appro-

h Quditer,

batione expreffá vel faltem tacitá Epifcopi , qui

V. Qugliter d

etiam ejusmodi leges vel confuetüdines Dioece-

fanorumex caufaabrogarépoteft. — Vid. Sanch.

