mat matrzmonzum 9'

jknggu'm'tgt:k; d;r;.

T

ind. hz Jl&*

« Ad quotum affmitas ?

| matrimnit

:

:.

- Cur j pofil/Gum azl plures gradis Ippedi-

if

gm ii

tenderit 2

mentum confanguinitatie 6 Affinztatis ex-

(Cdzfur.

fe matrmit

&-

Decem caufe , propter quas dilfbenfatio conce-

; ai r

$.

Quando diffenfatio Valeat Impetrata per l-

fimentum, «

[4

zem t

legationem

E

i ul 31

rilzis.

þljlitefzk at fupprejr

(»ztatis,

st

20, Exempla allegata falfitatis E;' fb

reffe $e-

? m de Ü

H. Quis prater S. Pontifece

m]itp(r impedimene

unividemïrni i

d difpenfare poffit 2

F

]

7'

tl

L Raenorandum eft , obliga

lonem Iegïs alicü- 3

'pl

candilnta

É jüseeffare velperzrrationero,velper abroga-

gt a s

li

fHonem , veldeclarationem , vel difpenfationem,

d f

que omniainterfe differunt. — Nam zrritari

1

m

wenï' !

dicitutlex; cujus obligatio ftatim ab initio nom.

admittitur, v: g. fiprinceps nolit infrmare fta-

j

1 fi;

pinst

ab

tuta civium. Aórorarelegem , eft cefíare, poft-

ul

quam femelobligavit. |DecLerar? eft interpre-

sex t

,;zï."

tarilegem ex mente legislatoris de tali cafti non

ipt

i

]

J p

loqui, autin eo ali

quam vitn eblizandi habere ,

Difbenfatio eft relaxatio legis, ob juftam cau-

ul

àmjn particulárialiquo cafi.

*

sl

Unde differt Diffe/2tio primo ab abrogatio--

vr]

zelegis, quod zórog

Ztzotollattotam qbligätio-

nem legis, in omnibuscafibusin quibus prius va«

laricae

/)

j

Xeb;t,dz;æe:-[;äfio autem tantüm m gardcu

"x

À

"

3$4

Pars JJ Caput V.. $. F.

|

D

fu, & circaparticnlares perfonas. — Item differt

| faisdlpent

à declaraiione , quód declarat?ofapponat legem

n qu

munquam in tali cafu obligaffe, 4ffen/atzo ve-

Rin, qud

z fupponat obligationem , & tamen ob juftam

£at, üt Ej

caufam hic & nunc relaxet.

0 neceffra

tftem dife

Queritw ergo l. An omnia impedimenta

matrimonii poffint toli five deinde per abrogae

Eþdefïæ [er

tionem fiveper difpenfationem. . Ad'hanc que-

ilenfstinf

fioné prefcindendum eft, quzdam impedimen-

ariatamey

taeffe à jure natürz & Divino ftatuta: alia verà

mio; []f[:/j F('(

jure humano & Pontificio. In impedimentis jue

tujf Mü'ca/i] (

ze humano introdu&tis nemo dubitat dari pofft

ts qua

difpenfationem ant abrogationem , quiais, qui

TU Qnnee Cam |

habet poteftatem condendi legem , habet utique

ft d

d

petfri

étiam poteftatem abrogandi, & contrarium po*

'ulme omm1

nendi, cüm lex totam fuam auctoritatem ab-

nonpgte(ï,,ücu

ipfo habeat, nec tamen proptereà re&te infertury

il 'I'CZ-.

quód lex abrogata fuerit jrrationabiliter à Pontie

ni Wa

ficibus lata, nam &. Non fequi hoc effe ratio»

M

pabile , ergo contrarium eft irrationabile , quia

MM

propter rationem circumftantiarum, loci & teme

Tetals i "

pors, item propter imbecilitatem noftri intel «

T

j

Vs pereeen

le&üs, quinon poteft femper genuimam vérie

1 ,Faf.' &i j

tatem profpicere , datur medium inter rationae

Nestfr. l

bile & irrationabile, fcilicet magis rationabile y

WT qu

i 1 Con[

optimustext. Z c. alma mater, de Sentent. exe

lr

q Witt

&omm. ip 6, ubi Pontifex inquit . Ia mattP

Pl

lts

Al Y

d

acctlefía multarationabiliter ordinat,qua taman

(ïuimus [

rationalilins reformat. . 1p impedimentis jure

jl

naturali & Divino introductis non defünt, qui

i

mfaqdl n

doceant, poífe fümmum Pontificem ex urgene

! 2Vmgdr

ty

Sílmaali;us caufa & de plenitudine fuz pote*

QÜ r

ts

l.v

De Difpenfat.Super Imped.

NÀ

38,

a, ii Batis difpenfare, quos refert Sanch. Lié. $. 4;f9.

jrfoppont t

€.n.$. quorum ratio ducitur à paritate nimi-

T

um ;. quod ficutrecta Ecclefiz gubernatio exi-

:] dlyþm/'ï

"

m oj

gat; ut Epifcopus aliquando. in lege Pontifcis

ob neceífitatem & difficultatem: adeundi Pon-

tificem difpenfarepoffit, ita etiam exigat eadem

a imgedlm

d:indeyöfaä*ï

Ecclefiz Gubernatio , ut Pontifex quandoque

difpenfetin Lege DEI,quiaadiri nonpoteft.Con-

" N hao

nl

trariatamen fententia verior videtur & confor-

;ædam ime

"D

R.W.

lat

T

au

mior ufui Ecclefix recepta , quz hactenis in ,

*

1

ntti

nullo tali cafu difpenfavit./ Nec valet àddu&a

| 1f

| paritas,. quiaPontifex.tanquanr homo non po-

ais at

M

|tut omn

M.

es cafüs przvidere , qur fubinde indi-

b nl

qi geant difpenfatione , quod' de DEO , .qui per-

ng 3*

;! fe&tiffimé omnia cognofcit, convenienter dici

: &t

,,,j fiompoteft , ficut rotavit Barb.

u

m ao

Ia "

;r.

Juris Ecclef- uni-

en

i, Perf. lib.t. 6 2.2. 120. & lic

et'utilitas aticujus

vt f

vï

)j

"

jtera

y' Regni procurari poffer per difpenfationem v. g«

rl(Wb)

— "pf I

ánter fratrenr & fororem ,. attamen indecentia

u

,,, raturalisin tali cafu , & pericufum ,. neoccafio-

M

N

d

'

,'n'" me talis difpenfationisinterfratres & forores fre-

mm('mï j M

"

,

j quenspeccatumadmitteretur , prxponderat uti-

j

' AH

( hitati etiam alicujus regni ,. quod:.DEUS ,. fi. velit

p

genul

"

4j '& videat fuas leges accuraté cuftodiri , béné po--

uim. . 'teft aliter, quàm pertale fcandaloliim matrimo-

[] mïälw,:,

i

j nium confervare ,..ex quá ratione fcandali cum

j "

, plurbus alüs citatis id etiam. renet: Sanch, , 1

in p ^ "

j 9- 0. quamvis de cxtero:putet fummo: Pontific

f NJ"MMH

"

'n

, non effe femper denegandam poteftatem di.

if

]

«t

Vif

!

; fpenfandi in Jure Divino, (i modo detur caufa "

g

f QU& vincat turpitudinem actüs precepto Divi«

,,, 0 contratii.

gt

Á

!1'

yni

"

MAN. PAROCH,

R

Qua-

386

Pars III. CaputV. $. V.

]i

nam fintimpedimenta j«

gäæritur If. Qu&

Quopemeln

re naturaliaut Divino

introducta, quix abrogae

ïe':, fiorfé

tionem aut

difpenfationem non admitranto ?

Unim, D

fint impedimema dirimere

E. anmvis multa

n fecel

tia matrimonii , interim

tameri aliqua tantüm:

d tl co

Jure naturali autDivino, cxtéra jure humano

BL abhorten

dirimunt matrimonium;.

i. Igitur fure naturali dirimitur matrimoe

gum, Inf

nium , fidefit confenfus ; proutfir fi error im

Quampisimde

erfona interveniat 2ut conditio appofita de--

ficiat, fi violentia & metusgravis ad extorqueme

T? jom

dum confenfüm adhibeatur , fi ratio .naturalis;

TM

defciat, utinamentibus, 1l. Si quis jam alio-

'

matrimonio ligatus. fits de fide Clirifiana cre-

f Eham GME*

dimus, non poffe

contrahi.matrimonium cum-

V, o

alià,. Refertur quidem Erdfurdiextare t3le mo--

a

1

:

na-uxores fimul conz-

NITSO verete

numentum, ubialicui b

Wa fgite

ceffze fuerünt, cüm prioremy quam armiffam.»

Ti

€redebaty contra fpem reciperet & fecundam:

Hll.cgnm&i :

füperin

ductam ob aíffeótionem nollet dimitte-

Iïlus,quiü &1 |

fc.

Vetüm fi rete

ntiofecundx non-fiit de fa-

ECUn&Q m&k

xfto attentata ;

(edàPapa, nt dicitur; conceffaj.

R ue o

€xp

licandà hec res erit Fuxc c. 4; de Frig. O.

D (à

ebalef. u

tfecundanon potuerit retineri per mO-

o figfy. ,

duin «xor

í

is fed fororis.. 1. , Si nimis P,.'ïi")?imiuæ

3

ngif-

fitfanguimniscehjunétio &c.

gfadum.: -

P mr&ïi $

j

»

Quueritur HI. Usque ad quotum

TIehto L

confanguinitas jure- natura

v

livel Divino faciato-

2l v

arritum maïrimcniüfh ?- g. inter afcendentes &t

.lmm »Tay;

defcendentes , itern inter collateralesprimi gra«

wws **

3 Q

dásfcilicet fratrem. & fororem Jüre natnr

zP

rO--

ü

aii(er Jt l;

ätiS',

lübexi. mammomwn excepto. cafu neceflit

w

X

quo

&T

. De Diffenfat. Super. Imped.

387

cimpelinet?

quo genus'humanum aliter con

a, quow

fervari on pof-

fet , 'ficut fa&tum eff inexordio

muandi, &poft

son. adtitut

diluvium.

De cztero autem cümextraiftum ia

dimena Q^

fum neceffitatis omnes gentes liberal

Iter educa-

TEU u

tx à tali conjugio tanquam inhonefto vel tur-

yin j

pi abhortent , effét4ue interrales perfonasnatn-

*

valis pudor ac revererentia ; quamtolleret con

L

ju-

friitt at

gium, Infecundovero gradulinez ttan

sverfe;

-ourhï*;

j em »*ïkf

^

quamvisindecens fit matrimonium contr

ahere ,

v agqoma r

ton tameén tale matrimonium eft.

irritam jare

yrgadt

naturz ,. ia enim Abrali

am duxit Saram filians:

f at 47

fratris füi teftle Auguft;

Ia c.

23

queretur. czuf.

* 59

i

q.3. EtNacor duxit Melcham

pariter füi fra-

j C

tris filiam Genef. 1.

undein- c-gaudemus de D.

fortzis; conceditPontifex

um

» t pagani, quiin fe-

'ufljx au

i

cundo veretertio gràdu co

«fj

ntraxerunt matrimo--

umott,

nia; fiad&idemconvertantur, poífintin

talibus:

jf

um d

matrimohiis perfiflere , quia fempore. m

atrimió-

&un»

yt; d

nii contra&ti non erant ligati Ecclefiaft

icis ffa-

!

cam

tutis; quafi diceret Pontifex, matrimo

g

ninmim

W

n

fut

fecundo gradu confánguinitatiscontra

Cum non

t agl "

tam Jure naturz quàm Ecclefiaftica conftitutio...

U)

ne irritum cenferi:

Jb

h

rf

Item in Trid. Seff. 24. 22 Re

Y

.

i5

fform. matr. c.

f- dic

A

fit

tur in fecumdo er24u cum

J

magnis principibus,

& ex publicá causá di-

bl

fpenfari poffe-

Nec obeft , quodin veteriteftas.

i quuut N

ménto Legzt. 18. matrimonium etiam in fecun--

u

do gradu veluti cum forore

T

À

l DMHO !

(l

ent

bitum , nam ilIz le

patris fuerit: prohi-

a

[

"

ii

85snon erant omnes »zora[es,

Hl

fed quedam JuZe

;

EOE

j

Zczles: aut ceremoniales foe-

1 "t ii

cialiter pro Jud»is traditz ; quz per adventum

j

j

per--

"

Chrifti expirárunt, c. w?icf:. d Purific. pof

fiem,

388

Par: III. Caput V. $. V.

)

ufmoniumü

£um , proutin Trid. feff. 24. de Sacmm. matrim.

can. 3. anathema dicitur , qui negat Ecclefianr

yetauctorit

in quibüsdam gradibus prohibitis 77 Lebtivo di-

tiritumy,

n Diegant

fpenfare poffe..

Quaritur IV.. Anetiamin affinitatequadattr

Queritu

icum ultr

fi Turis naturalis. vel Divini prohibitio ? Sats

conveniunt DD: quod in linea affinitatis trans-

huc alior ]

verfa five collaterali nullus gradus ne quidem.av

intetdixeri

primus fit Jure naturali adeo prohibitus, uteo

i Trr

Tcztofem f

Tureirritum faciat matrimonium ; ita enim Jae

cob Patriarcha: duxit Liam, & poftea fororedr

1347

ejus. Rachaelem: Genef. 29. Imo Deuter 25. ufie

t n

verfim praceptum fuit IHraelitis, fi fratrumtnus

BU Tetts s

fine liberisdecederet;.alter wuxorem. ejusaecipee

Häturah'g amor

ret, licec interim Jure gentium & naturali ii

'Wrts, ( ag

decens effe videatut ,. fine gravi caufa cum afft-

At f u

nibus intra primum gradum contrahere proptet

Morm

xeverentiam , qudmaliquis debet fratri cum quo

'

ixores ejus una caroveputatur , jimxra illud Lef;t.

MT

ag. Turpitudinem uxoris: fratris tui-non rehelae

FW&W) !

M

dit quia turpitudo fiotris tui eff..

V'erüm quid dicendum fiz in line

arecta 'aEF.'-

T Quten

nitatis de

matrimonio inter riovercam & privie

10 Brido t

focerum & nurum , &c.

diverfx funt DD.

gnum,

ff&fi&jopj "

opiniones. Mukineganty

multiaffirmant; 3-

qUOd Uï(ïue ?

dema4e

-

cut tradit Sanch. 4/2. 7. 4:/9. 6 £. & Laym-

Vome, dite

Inpraxicertum eft,

Eccle«

irim. p. 4.0.6. . g

S; auterm

W

fiam non folere inter eos difpenfarez.

: a*'t.*" dl

OHVCI'I'C:

cafus contingeret ,. utaliqui ad fidem c

g—'llüeum Ve;

rentur , quipriüsin infidelitate in linea

re&a.al-

fä'"itur V

£nitatis contraxiffent , putarem.fummum Pott

Tl

tificem effe confulendum, cüm aliàs tale m

PLv rj

trimo- *

|

&f

De Diffenfat. Super Imped.

389

trimonium fine fcandalo vix tolerari poffet pro-

um t

pterauctoritatem affirmantium , jure naturz ef-

j n E

xtis n i

1e irritum;vel feparati propter auctoritatemidip-

fum negantium,

Queritur V. Quare Jus pofitivum Ecclelia-

1 afäniïiif ! UL:

gt

fticum uiltra prohibitionem Juris naturalis ad-

1i: PI'U

huc alios gradus in confanguinitate.& affhinitate

g d

interdixerit ? x id fa&tum effeex quatuorccau-

du t i2

fis. I, Propter reverentiam, :quam ob commu-

; pl P

TP

ia a

ficationem fanguinis cognati fibi invicem :de-

qUM.

oU

ibent. II. Ne, :ciim confanguinei & affines ple-

g ia

zumque foleant fimul effe fub prztextu conju-

yo at

" G a

g frequens peccatum -admittatur. IIL.- Ne»

maturalis amor ex cónfanguinitate aut affinita-

s d

te ortus, fiaddatur amori & licentix conjugali

m & st

nimis faciat effrenam libidinem. Quarta de-

m cali r

ycont

miquecaufaeft politica., :aut amicitiz vinculum

Z

f£i nontantüm inter confanguineos conftet, fed

obettt

per viam matrimonii etiam ad alios homines

,, mb

protendatur ; &ita confoederatio ac focietas in»

Wi ym t

p

1]

&er hominestanto melius coníervetur,

ub

Cur autem Ecclefiz prohibitio przcifé quat-

ft m

!

o gradu concludatur, & non fit ampliot , vel

, ncvf'fd'n

reftridtior , dicendum eft, id proptereafa&tum,

porglil

)öävr m

n

i

uod usque ad illum gradum plerumque inter

j

Pl

"u

homines duret confanguinitatis amicitia ; ulte«

61&L

'*ius autem deficiente jam fanguinis virtute a«

j

o alter alterum ípeciali amore tanquam con-

ial

ln[e'

jj

fangnineum vel affinem profequatur.

j

ii

"i

Queritur VI. Quznam fint caufz, ex qui-

gt

j

(f

bus concedi foleat difpeníatio in gradibusà jure

um

qrm

pofitivo prohibius. Decem tales caufas refere

j

p

"L

KR 3

Barb.,

390,.

Pars III. CaputV. $. [A

!

Barb. ad Trid. feff. 24. de Reform. matrim. €. f

E

*

eltinende d

&D

i

51

ideni cit,

xitcumconf

l. Eft paupertas fuppbcantis propter qizam»

fefjra T

fuo.ftatui parem maritum habere non poteft ;

BDuritw

quarm aliquem ex confanguineis , vel affinibus.

Qus eam ir

li, Eftanguftialocorum; fiin vicinia (ficut

V tacend

plerumique in locismontanisfit) nullus fit pà-

um depo

tis'condidonis, cüm .quo nuptiarum fpes efle

tefcriptonr

pofüit, -& ifte.dux caufe humaniter funt con-

trcbnr,

fiderandz, utprocedant; licétadfit aliquis, qui

téndy f

welit fosminam ducere, fed ei ob atatem. aut

A

uf zf

mores valdé.contrarius.

Htiom's, al u

infuicilsl

HI. $i per matrimonium graves

n&hitunc 6&,]

ánter confanguineos. vel affines componi. pof-

fent.

Unbenif

la a

Hi ziïïcujüä fcahda'liþvel de-

IV; Evitatio mag

qUe H F&lflms

li&i. V. Silocusob milites vel piratas non fit

tf Indgd

fecurus, atque.ad enm extranei accedere non fo-

leant, qua cauía ad anguftiam loci.referri po-

"o tj

h Kerütt c

xeft... VI. Confervatio famz mulieris v. g. quia

ü('(km Wn&&-]

jam paffim dicitur à cottfanguineo corrupta; &

1deó nunquam vel difficilius.nuptura eft. . VII,

&2 d R*f'"-'ï

B v

Quiafoemina 24. annum excedens hactenus vi«

V.MSeR ER

züm paris conditionis non invenit. VIIL. E&

DUlltio.

confervatiodivitiarum infamilia. IX. Eft ex-

Dig, m

cel'entia méritorum in Ecclefia.

X. Proles

At n

vwcl copula habita cum confanguinea , & mul«

tó magis, fi matrimonium jam defacto contrae

h, Wl

D

Rand

Gum fit, Sed circa hanc caufam advertendum

Pf?den

€ft , ignorantiam ab initio in.matrimonio con-

üs v

1 Orttes a

fanguinitatis ad fuiffe ,- debitásque folennitates

mPeffadorïem

tuite adhibitas, aliàs quimala fide , autfub fpe

obtü-

( QJ!M,?,

&f

De Diffenfat. Super Tanped.

1

"tf mFth*:'f

obtinendz difpenfationis peccavit , vel contra-

xit cum confanguinea;nion obtinebit difpenfatio-

nem juxta Trid.Z. c. f.

js proptt

j n g

Queritur ViI. An valida fit difpenfatio., f

g, velatts

quis earn impetrárit allegando caufam falfam ;

vel tacendo -veritatem.

fin ii

Hzc quaftio .potiffi-

mum dependet ex zzt. ZeRefcriptis,ubi de valore

.fr) nulist:

refcriptorum & gratiarum papalium ex irifticuto

mpfizrüm n

tractatur,

Interim ad noflram rem breviter di-

manier i r

cendum eft, falfitatem expreffam aut vetitatem

';m'l',?[ gþk](!ls',

occultam aliquando effe caufam finalem difpen-

j d) at i

fationis, aliquando tantüm impulfivam ; 'caufa

U "JL;WE":

£nalistunc eft, quando eà non exiftente Papa

non difpensáffet, velfaltem non eo motivo , quo

ss nf

difpenfavit, fedmagis retricte &.claufulaté , itá-

que fi falfitas expreffa, vel veritas occulta fit

j fanii

cauía finalis difpenfationisobtentz, talis difpen-

st p'ra:zï:.::

fatio nulla erit;nec qui impetrant tuta confcientia,

d a at

^

i

uti poterunt , omnia enim refcripta habent hanc

M

,

Bfl'll"

tacitam conditionem, Íi precesveritate nitantur

M mf.ïïïï

u

€. 2. de Refiriptis. Secüsautem eft; fifalütas ex-

i com:g-ü;/

1

r d

preffa vel veritas occultata fuerit canttim caufa

u

impulfiya; tunc enim nibilominus valebit. di-

$I^

g

fpeníatio.

jl cF»'f*

Dices;, hoc ipfam effe planéincertum, quan-

gl

&onam Pontifex difpenfaret, fifalitatem ac ve-

2

,duä-

titatem.cognofceret &, Ex ftylo Curie Roma-

gt

?

n

jaug

[/

Ü

nz; velquando deconon conítat, ex arbitrie

Vf

prudentis viri defumendum effe, & hodie fer-

m

3,)'5?& "

*3f

as

mé omnes cafus, qni contingere po

i2r1

if virca

n"z[(x

fiü

impetrationem difpenfationis ; complexus e(t

x

UM

J

Sanch. deMatrim. toto lib. g. prafertim difp.zr.

d fl

R 4

B fé4q.

39?

Pars III, Caput V. $.V.

n

& feqq. Cujus fententiz licét non fint infallibi-

ET

les, nifi quatenus textu expreffo nituntur , poteft

Mnrtanpim

tamen vir prudens ex ejusdem rationibus & au»

J'onmum

thoritatibus , quasallegat, fuum judicium for-

ia perfona

Omare. t litautemexinnumeris tantüm aliqua

od

Inagis quotidiana referatnus.

I Non erit vas

1 alterter

lida difpenfatio , i una tantüm caufa in refcrie

flsitem x

pto allegata fit , & ea falfa fuerit , quialicétPone

thoty pmprj

tifex poífit fine caufa difpenfare, id tamen in

Vlle t a']',?)m

dubio non prafimiturfacere, nifi excaufa ex«

ralienos

preffa. IL Sinonexprimatur, quodculpa in-

!t;rs declra

tervenerit fcienter.cum confanguinea maximé

Qub Pontifey

fpe difpenfationisimpetrandz. — III. Si impedi-

n dete

mentum exprimatur füb dubio, quod erat cer-

iU endum—fcm

tum, v. g. fidicat, fe dubitare, anvotamcafti-

D

tatis emiferit; & tantiüim ad confcientie tran-

MT

quilitatem petere difpenfationem , quia qui Ci-

i ho

fpenfat in impedimente dubio , non ftatim di-

"OC

foenfatin impedimento certo, vel (altem non eó-

r

dem modo , 'non dubium votum caftitaus pef

gäffri:w d

m?&&mms!

difpenfationem tollitur abfoluté; certum autem

mferimmw

eft;regulariter tantiim ad unum matrimoniüque

qämen!. N

fifito rurfus obligat. IV. Siimpedimentum at*

K rentbr

finitatis ponaturpro confanguinitate , velécon*

oftrafen d

tra, difpenfatio enim cft ftricte innerpretationïs;

$d

& non extenditurultra expreffa, V. Siquis di

rmen*lb'

jiiS m

cat, fe in gradu remotiori v.g. in quarto, cum

|

p

* Prig]

fitintertio.- Aliud autem eft , fiquis, cum fit in

10 àu ( i

quarta , dicat fe in tertio , quia tunc Pontifex di-

fpenfare in tertio cenfetut , etiam difpensáffe in

If

1l

lt

5 QR X

quarto.

-

( I[hz Qf

De coolim inter DD. fuit magna cömroverg

53,

R p

M

De Diffenfat. Super Imped.

391

fia, an in linea collaterali inzquali fit neceffe

vot t inb'üfwf:

o nürumu p

nón tantüm gradum remotiorem , fed etiam ,

at

preximum -exprimere. v. g. dicendo , quàód

]

um )

ii

una perfona fit ftipitiin fecundo , alterain tertio

4

conjun&a; eo quód major videatur conjunctio

eri tantit

fi alteruter ex confanguineis ita propinque ad

BR

dm ao

ftipitem accedat.

Sed Pius V. anno1566. in

ttit quialic&tï- !

motu proprio, quiincipit ;- Sezz/fpyus, decidit,

valcre difpenfationem absque dicta expreflione

fat; i w*,cr

gradus propincuioris, ita tamen utex poftfacto

. tj

literz declaratorie defuper impetrentur; m.

l; gm&ï&? l(

a v

quibus Pontifex declatet, priorem difpenfatio-

g

nemvalere, easautem declaratorias tantum ad

, J 8f

tollendum fcandalum requifitas non defiderari;

i Q,Wa æii.

fi nullum ex tali.difpenfatione fcandalum orire-

gt ^

tur; utquiaresadforum externum delata non

jj u

"

eft; & homiaesignorant , an fupplicantes omnia

gnatt, t^

"

!

exprefferint; docetSanch. 4. 4. Ziff. 2 g. ». 5r.

10 ) fon d

Quaeritur demum , an prxter Ponti£cem in p y

Y

iijemt

as

impedimentisnemo difpenfare pofüt ? s. Cüm

qgum €

inferiorin lege fuperioris nihil immutare poffit.

T u

!

Clement. Ne Romani. in principio, de Eleckiom.

f

gim

ideo regulariter & in ordine ad matrimonium

j

contrabendum nec Epifcopus nec etiam Lega-

] ul'!ït?-ïh í

tu$ quivis Sedis Apoftolicx in impedimentis di-

(JuU

j

r

timentibus matrimonii difpenfari poteft , nifi

E f

(V

fpeciale privilegium à fummo Poncdfice habeat.

p

qdamw

Dico autem regularter & in ordine ad matri«

j 0

t

n

T

n

(

moniumcontrahendum , nam commutus & no-

]Lïla

g

tabilis eft exceptio; quod. Epifcopus difpenfare

H1

T

valeatiftisconcurrentibus, I. Quodmatrimo-

nium jam publicé & premiffüs denuntiationi-

wggn

" «

j

- bus

394

Pars IH.. Caput V. $, VI.

[

bus contractum fit, Il,. Quod fit contra&um,

: à Qul

bonà.fde, id eft absque fcientia impedimenti

f Qundi

juxta Trid. /eff. 24. c. g. fafficittámen fi unus ex

f. Coft,

) Delj

conjugibus in bona fide fuerit. IIL. Quod pto-

pter paupertatem: & 'diflantiam loci & incon-

T DenaSan

tinentiz periculum difficilis ad fummum Pontifi-

LA Intrinfeq

cem velalium ex prisilegio Jus difpenfandi ha-

10, Tridos

infal

benteri acceffiis detur. 1V. Quod impedimén-

d RW]J;IIJ

tum fitzale , in quo foleat concedi difpenfatio;

adeóquenon in primo aut lecurido gradu con-

7177

fanguinitatis, In affinitate autem ex copula jlli-

! df

cità ( puta'fi quis duxeriteam, cum cujus forore

DELTM

velconíanguineapriuspeccavit) ipfefcioinpri-

1 Tariehy,

mo & fecundo gradu contra&o jam matrimonio

tl 4

dilpenfationem ab Epifcopo datam effe. V. De-

1 Anfali

nique quod impedimentum fit occultum 5 di-

/z*mþï 4

citur autem occultum, etfi unus velalter fciat;

V.L -'Wfäza

non tamen in loco diffulgatum fit, Videatut

: /Mi/(r( !

Sanch. Jzà. z. 4ifh.40.. Hoc infuper adnortati

DA [?ï,fm;',» (fi,-'

poteft, quod fi dubiteturan fit impedimentum

inter contrahentes , poffit Epifcopus declarare

litnji,

nullum effe impedimentum, aut etiam ad caute-

fsit

lam difpenfare, ficut docet Gartias 4e Benefíciks-

T. Dpma

P.9.60.2. 2. 0 & L

aym.kin T5col, enoral. de Lt-

1. Nofp,

gébts. c. 22, 8. 4.

/?f fat;

9 lerpi,

$ VL

Wffim

-De Solen»i

tate Matrimonis.

UT

SUMMARIA.

hat

7. Duplex foleppitas matrimonii,

tid.

t

*s Quotuplex folempitae extrinfeca ?

Tsf

"

F WPæna Bacerdotis omittentis denuntiationts.

Vn

^ | 4. æi-

"

De Solennitate Matrimoni.

395

ii

S£e

&zbm diebus paj&nt freri denuntmt:aæc&?

Lt COMa&W

ftià gt

$*

Quando omitti poffint

é.

Cauft, cur omttti pofjint ?

eràmen JLufuid

7*-

De benedi&l ione feczma*.ezmm nuptiarum. -

. IIf (ysä,w

g. PenaSacerdotis benedident fecundas nuþt:a&..

m loci if

9. Intrinfica Jolennitas matrimonit,

Kmmal

a0, Tridentinum per falen.mmem intrinfecam

1 dz(penlznal

inbalidapit matrimonia clandeffina.

uid p

P^

od p

Refolbitur. bereticorum argumentum. pre

| matrimonioclandeffino.

qydo a

12.

a capuf?l ;

Quis fit proprius parochus contmämtzum?

73.,

Quis Parochus Pagorum ?

cumcijs W

14.

Parüchbus non ut mzm/?er fed ut tef?a' ex-

xo(üümn

cellens atj z/it.,

ïemmïuf

n

£f.

n 9alidé affift at alienus Parochus-ex gre-

Mxele 1

fümpta licentia , 9el ratibabitione.

IÉ.

ü[ Oaulrum "

Parechus non debet facil credert dzcmt: /ffe

jl ïel RI[CT n

—babere licentzam.

n ff. Ti

.

Inj' 'zris difbutatioy am Parothus 4[:57244 fa-

] mfu

c[ adnat'

dimoth

didé ad(literit matrimonio ex prafumpta.

um

du

litentia, querctera quidem data eff , 4jf -

" e&ï

jimtz tamen non mnatu:t

Jj

d[i-'h-f

p

1$. [pmatrimonio quales tefles fafficiant,

juP

rtit [

!

)ik

zg. Neteffitas 9el ignorániia. non excu/?zt ab ob-

W(i 1]

färüatwm ferma.

ae.. Per plures conclufiones refolpitur quaffjo de

enatrimonio contratto in loco , Scl 4!) p M

"

lis zonr ecept: Concilzi.

p

[

Á

E matrimonium effet clande&mum 5 Conc.

,prit

]A

Ttid. duplicem ei folennitatem præfcrxblt,

unam cxtrm/ämm & accidentalem ; alteram zs-

»onll'

frinfécam & fubítantialem.

Wï

R 6

Solen-

áni lm W r

396

Pars III. Caput V. $. IV.

!

Solennitas extrinfeca , ut difpenfari ante»

Que patod

actualem contractum matrimoniià fuo proprio

Veiem;

Parocho tribus feftivis diebus in Ecclefia publi-

lintejugde

cé denuntientur, utParochus fnutuo defponfa-

pus fuerin

torum confenfuinterogatori dicat. Ego voscoti-

ïOCEIi&, üt

jungo in nomine Patris & Filii & Spiritus San;

Oltaveri

&i,utante facerdotalem benedicfionem in tem-

. J0t labet;

plo fufcipiendam conjuges in eadem domo non

lmpeäimen

cohabitent, hxc , inquam , folennitas extrinfeca

Allonang

& accidentalis eft ,. ejásque omiffio non-irritat

Onitpofi

matrimonium omittitamen fine peccato & poe-

v pf COnt

naarbitrarianon poteft, quia in przcepto eft,

:adg*:.abiüs Q

t imó parochum omittentem denuntiationes in-

Clitmig o

currere triennalem fufpenfionem tradit Barb. 44

1 hitirs

"Trid.fe[f.24. ZeReform. matr. c.1. .31. pertext,

3n c. 3. $. /an6 de Clandeff. de[porf.Quod tamen

AOcTI hequ

fonf

ego non credo, nectextüs hoc dicit , fed tantum

i

fl gfa[

loquitur de illo cafi ; ubiparochus patitur ali-

Lai'].-f.'m] w/

h

quos in confanguinitate vel aliquo,alio impedi-

ia t

u

xE

l

At Cün(ums

mento exiftentescontrahere. Et etiam ifto cafü

Ütte Q

non ipfo jure fufpenfum parochum ; fed primàm

-

ts Q

per fententiam Judicis Ecclefiaftici fufpenden-

ADdt C

dum effe non obfcuré ex eod. text. colligitur,

ATC o

a

ia

E2

aliunde autem nota eft regula, quód nulla cen-

:

al

fura fine text. expreflo ipfo jure infligatur ; 47f*

—

m

-

Iríong at

Cap. 35 qui. 1 9. de Sentent, excomm. in &.

"dm din C0l

lt

Caxterüm denuztiationes nori ica przcise in

d & ten

diebus feflis fieri debere videntur, quin etiam

d

t HUH

e.

TIP((

aliis diebus, ubi v. g. propter lytaniasvel pro-

t

ll

(j Com.

cefhonem magnus concuríus eft populi; feri

fia OWLLS d

polint, ficutnotavit Barb. d. /. z. 23. ficontra-

Iàdy

m Ume

hentes fint ex diverfsparochiis, gunc in utrius-

L Cafb

que

T

De Solennitaie Matrimonii.

35,

que parochia denuntiationes faciendz erutit ;at-

dipentn t

que idem, fiquidem cüm jam tempore fponfalium

onidfio p

ia Edf

fint ejusdem parochiz, etfiante modicum tem-

m did

pus fuerint diverfarum , nam etiam tunc in pa-

rochii, ut prius vel unus tantüm , vel ambo

jcat Bo

habitaverint, denuntiandi erunt , quiaibi me-

j & ggrs

didionemitte

lior habetur pérfonarum notitia, ar aliquando

exem duno?

impedimentó affeti fint.

Aliquando ramen denuntiationes vel prorfus

Jennias t^

omitti poffünt , vel una tantüm pro tribus fieri,

yilio n It

vel poft .contra&tim matrimonium differti, f

epecn

ratiohab;lis caufa accelerandi matrimonii fubfit ;

jn p

& licentia Ordinarii vel Vicarii accedat. t imo

lenondatott^

fi neceffitas valdé magna & urgens fuerit , &

xemöithrri»

commodus acceffus ad ipfummet Ordinarium.,

7.0.!.77.31.?)5!11

haberi nequeat, etiam folus Parochus eam de-

!Mqlbäï

fponíatis gratiam facere poterit, ut vel urram

d

tantim, vél poft. contra£ctum: matrimonium.,

ydis p2

ante confüummationem ( quam interim prohi-

jaod

jo tf

bere poteritac debebit ) denuntiationesfaciat.

guindta

Plures autem funt caufe ordinarim difpen-

yt

m,w

fandi circa denuntiationes , ut fi contrahentes

n

fy

l

JaQiCl

fintin conditione , fortunis, vel ztate admodum

03 tert

(

J

inxquales, unde minns konorificé vel non fine

1

qunü

itriione aliorum denuntiarentur, -- Item fi duo

o^ ]

ul

fi

jam diu cohabitárint , & pro. conjugibus habiti

UA

fint, & tempus quadragefimz, vel repentinus

i

00l [ Fl

diíceffus inftet, & generaliter quoties notabilis

je

eftil'

qmll g

utilitas contrabentium fperetur, vel ex denun-

$

d J

tiationibus demum aliquod notabile- incom-

1 CM

PM

modum timeatur , Barb. w5z fupra. z. 62. 1llis

j

].

tameén cafibus, quibus remittuntur, vel diffe-

?

funtus

j (

I

"

LI

1

Pars Iff. Caput V. $. VI.

I

runtur denuntiadiones ob caufam . accellerandi

ia d

matrimonium , vel fufpicionem rationabilem,

Weorratur

ne quidam íe malitiose oppofituri fint , au£ fi-

tnifro Vr

milem aliam confiderationem, nfus obtinuir, ut

Vdoanten J

juramentum à contrahentibus praftetur quo

Mi

in nullius prejudicium, & fine emni im edi-

docetond

mento canonico écontracturi int.

Solennitas

ab

etiam.extrzz/cca eft, neconjugati ante Sacerdo-

presbytany

talem benedictionem in cemplo fufcipiendam

prionng ng

cohabitent, Trid. /eff. 4. de Reform. matr. €, t«

Unf,

Circa fecundas nuptias autem. advertendum

Áifrifes

eft, quad beiedictiones nuptiales, quze à Sa-

Witimonim

cerdote poí: copulationem in Ecclefia Neo-

co

ni

ddyy (0493,

E

ugibus impenduntur, fint omittendz in

Miiliegi

fecundis nuptiis, nifi in primo conjugio'neuter

H -24. f.],

i:benedi&tionem accepiffet , c. 1. &f 3. de Secund.

-Mitig

nuptiis. ut enimmajor fit reverentia benedictio-

i

f

Quj Lbf

num ; non

lent ejusdem rev benedictiones

()

folennes repeti [xpids , quod DD. etiam |ad

1ti

.jg,(l].f.n

«ate (

eum cafumextendunt, quo unustantim e cort-

W&Xïxtïixw

jugibus jara-in-priori matrimonio fuícepiffeti,

Vr

benedi&dionem, putaíi viduus ducat virginem ,

I

tum quód 4,c. ;.-loquatur füb. disjunctione , ;

(ïïlamvïs ]Re

fi vir.vel mulier ad fecundas nuptias tranfierity

-

Tonio z

tum quod benedi&io non poífit impendi uni

äa)addizur,,

partis , quin etiam impendatur alteri, confuetu-

MU

dinem tamen locorum in hoc cafu obfíervan-

a

E*ihfmefm'a

dam monet Batb. i eod- c. 3. &. 3.

Poena Sacerdotis benedicentis fecundas nup-

ti2s traditur zzc. r. de Secuimd. nupt. ut ab officio

lg

p

beneficióque fuüfpenfus Romam mittatur pro

ur nimijs

Lj

fqn

ta man-in

!

abíolutione, fed quia hc Pæna videt

quitera,

TRatti

De Soiegnitate Matrimonii.

[1/^

399

f al

auftera , ideó imprimisfentiunt aliqui, quad non

m radondt

incurratur ipfo jure, fed per fententiam ; & quad

duri fint, at*

miffio Remam fit fublata per quandam extra-

vagantem Joannis XXII. ut refert Barb, z cod.

,ufisohtan

5græ['ïctlïf: k"

£. r. 9. f. £5 g. Imo valdé probabile eft, quod

jne am if

docetSanch. Z.4:7. difput.84. . 3e. poenam

(jp, Ms

effe arbitrariam , &illud czp. z.. ifitelligi debet

ttiantt Suct

presbytero benedicente fecundas nuptias, qua

;' «!0 [i](&]f'll Cnö*

priorib

É

us nondum diffï"ol;utis temeré contractz

funt.

f ln

J

Intrinftza 9. felflantialis folepnitai eR, ut

m at

jls, qie 1*

matrimonium nonaliter valeat, quàm ff éentra-

batur coram parotbo, Gelalzo de ipfiusaut Ordi-

, Ea V

tarii licentia $ duobus Peltribustefl ibus , Yrid.

y. o

"d

Seff. 24.. . 1.

"

" 1'63' a,f Sfl

"

- Matrimonia quidem cLendeffina femper pro-10

hibuit Ecclefia, üt apparet ex c: 1. &6 pafffot»

grentia d "

«b

i

P

€aitf.. 30. . y. nontamen invalidavit, usque dum,

nedic?i;?ä

0

DD etit

Trid. hanc folennitatem praícripfit ; eft qui-

dem difficilistext. in 4. c.r - eaauf. 39. q. . ubima-

j

m

i

€rimonium fine folennitatibus ibidem prafcrip-

oO ïu H

fl

d

at

Y

7l

tis contractum dicitur non effe Zegztzmum ;, &

quamvis ifte termünus poffit explicari de matri-

(j d

]vmalO'U

monio 202 Jicito , tamen mox inferf. ita pera-

u

U&S f

p

& ;additüt, eIter ferd prefimapta conjugia ade

of tf

/

ulteria potius 6 fornicationes Jadicatat&sc.con-

j al[er[ (

J

l

r

fequenter etiam /z&4lida. Sedcum exaliis Ca-

41

nonibus appareat matrimonium olim folo con-

NÀ

fgcund j

fenía contrahi potuiffe, exiftimo textum in4.,

fiL5

c: 1, loqui prefumptité , quod fcil. prxfümatu

j

p

ml "

contra matrimonium clandeftinum , usque dum

jm

guunt

dþ ! [

i

"i

vexum matrimonjum probetur , idque ar.

verba

400

Pary III. Caput V. g.VI.

].

verba finalia. d, c. niff $oluptas propria fuffya-

&tf um

gaerit & Vota fuccurrerint legitima.

futmatena

Hac tamen folennitas nonad ftatuendafpon-

Ts fed

falia de futurorequiritur , fed pracifé circa ipfum

Ínil o

matrimonium , fponfalia autem de futuro adhuc

& vini, x

hodie nullam aliam folennitatem preter mu-

Evdarihis

ttium confenfum defponfatorum requirunt.

Attitare j

311 Sed, inquiuntharetici, Ecclefia non potuit

$ Contrad

facere ex Sacramento non Sacramentum , fe

Quonig

matrimonium clandeftinum ante Concil. Trid.

nf

fuit Sacramentum, ergo &c./XÀ. Ecclefia non

Ittfg T

potuit facere ex Sacramento non Sacramentum;

Wanpoyi

dire&té , hoc eft mutando vel tollendo mate-

*' JApH ( ii

tiam & formam determinatam à Chrifto, coris

.

Weliie C

Ceditur

.

indirecte mutando aliquid fub dire-

?lmm gen

&ione & determinatione Ecclefix relictum, ne-

G lg Legs

Ecce enim Chriftus Dominus inftituit

gatur.

fiþorium n

quidem contra&um pro materia Sacramenti

Qtrdurya

J

matrimonii, fed non omnem & quemcunque;

UM

fed cantüm contractum Pz//dwm , quis vero di-

fU* domici

cendus fit contractus validus pro Sacramento

Vme &Qm

matrimonii, ipfe Chriftus Dominus non deter-

ïïf) üt pepi

minavit , fed ficut aliàs principes & legislatores

ii d

