fit. L. placuitG. de judiciis Fachin. Eb. z. cap. 3-

Quar. [

Maximeé in penalibus & odiofisjin quibus.fem--

qiratur aj

per benignior cft interpretatio facienda, s£ pame

Nonzliam;

potins moliantur , quam exafperentur L. perulte

proterat,

ff. de.Pam. odia &1 cap. in penis. de R. l.inf..

em Co]e

uxr. IL . Quandonam incipizt obligatio:

-telledirgo)

re&ituendi.propter non oratum Breviariums ?

füm baömr,

&. Primum poft fex menfes numerandos.à die:

adepti beneficii, ficutin d. Bulla Leonis expref--

fén rl

sé haberur & in. Bulla Pij, V.. nihil. hac in parte

Wämvis [ h

iminutatur, fed folüm declaratur , quod per pri-

ORs inten.

mos.fex menfes non orans Breviarium fine jufto:

6 Ompino

impedimento graviterpeccet,. Licet. autemi

d2

Sotus apud ANefer.deoratione t.21.2. 0. Yi

TIent quit

deatur dubitare , fitrum Poritifex potuerit tanto-

umgdus, Mi

tempore non orantibus Ereviarum reflitutio-

IY

nem relaxare ?. nihildminuscum eodem Navat«

4m, n

fie

rectiis hic fcrupulus rejicitur,, ctüim 'oratio Ere

d fj

viarii, & propter-ejus omiffionem confequens.

ffoterendo f

reflitutio tantüm Jure bumano introdudla fit .

am&»(*u f

]

quod S. Pontifex pro füo arbitrio. vel omnino

Qisloty

4

MwT,

remittere.vel certo modo temperare poteft,, Itb

gi

fügy

N

ilistámen beneüciisih quibus fundator obhga-

Ffitiques

lles

vit Beneficiatum ad recitandas quotidie. Horas.

x 16 Ed

j

Canonicas, procedere poteft opirio Sotis ut eti-

&

MR

am primis fex menfibus nafcatur obligatio re-'

O m

fütuendi ,. quia in talibus beneficiis obligauo

Q

( V(

"aläf.

^de

raïf',. &.

Xtrei

orandi Breviarium defcendit ex Jure natu

etanm

a

ANQ PAR(

l;

De Obligatione Br&äi.fz(ii.

14j

cutdim ng

etiam omittens peccat contra juftitiam commu-

n

fït,figorijuris

H

tativamtanquam ftipendiarius , qui non facit id,

pro quo ftipendium accipit , prout intelligendus

o drd

videtur Suarez Ze Horis Canonicis c« 2 9. 7 7.

um teoptt?

duin, 1b

juer. IIL. Qualisattentio, velintentio re-

n

.

öffïain qni 4

quiratur ad folvendas Horas Canonicas ? R

),fgciüïdaaüfäj

Nonaliam requiri , quàm üt orans verba integré

proferat , & id faciat ex propofito tali modo

gmmwa'*

i M

Deum Colendi, licetinterit parüm curet de in-

ag 099

telle&tu verborum qux pleraque myfticum feri-

fum habent, & nequidem.à viris doctis fatis in--

nim J*

qumerand

telliguntue; — Et proptereà fufficit ,'ut illa irr-

jla Leonist

fentio colendi DEUM virtualiter perduret,

quamvis ex humana inf&rmitate vari difira-

ab

étiones interveniant , dummodo illz diftradiig-

aur; uT

nes omnino voluntari non fint. Paul. Layra,

eviarm

g. D

j U

de orat.&$ Horis 6$ Canonicirec, g. n. g. d fe4»

j

; Docent q

uidem alieui magni nominis DD.ut

g (b

i

"

: *

quit

Durandus, Pahilanus, . &atonius Madina;Sylv.

diex j

j & alit cc. apud Laym. 4.c. g. z. ro. $. contra-

r

y *Z47. norrrequiri aliquami internam intentio-

sqma ;a

; nemfed folanr externam circa verba integré

ity

, proferendo füfficere.. — Verüm cüm leges de-

li

onet u

| beant accipifecundüm verifimilem intentiorzeni

"4

j

o i*

f

]

legislatotis cup- fecumdo at. de Anpell. contrarle2

Hrb]'ïfiü»ve

Tnit

| gene 29. fj- de LL. c. . de R. . in 6 prior fen-

pfef jre

W

ti

j entiautique probabilior, eo quod non fit cre-

find

:

,j dibile, Ecclefiam voluiffefolamillam materia-

la

s,q'uofiaf j lem & externam prolationem verborum 'qtra-

opinit

d

hj

?

;j cunq; mehte vel intentione fa&dam preciperey

catuf Ó

.

j

quia z c. r. de Celeb. Miff. providetur , fe velie

uU* . explere illud Davidis: Sepzzes z 47

e laudens

dzxi

G

[71

ng,""« i MAN; PAROCH.

-

x

|

146

Pars IT. Caput VT. :

]

tibi, &ilud: Mediamedle jitrgebd»i Ad can/f;

| ti;. t4p,

2«6

tendütibi.Ac in c.dolentes. g. deCeleb. mif. prz-

fentensd

eipit , «t ffudiose pariter ac debote Hora: Cano-

Ieo judici

nicz períolvantur : dicenteitem S, Hieron. 4fu-

10 p OPOJII-B

diant ij quibus pfallendi im Ecclefta offcium eff,

modumzpm

Deo non Voce tantàm fed corde pfalendum &6$ S.

u]us 5- äHQ*

Bened. in Reg. cap.1 9. [ic flemusad pfalleudum,

Ym noy dj

at mens noffraconcordet &oti-nofire, Quidouid

qui tv ine

enim (it,. an. a&us meré internos , qui in fola

POLht ompin

animi cogitatione confiftunt ,, Eccleíia direté

ffm. Odoref

pracipere vaieat, quod aliqui non iinprobabili-

1 If n

ter affirmant, quamvis ob fcrupulos confcienti-

: rabal?/:!/m';'

arum non femper expediret , nec Ecclefia ob

1,,0' Medi (9d

defedum probatonis transgredientes punire

d 4, qucjï.'fgl

poffét, cap. cogitatienis de Penis. diff. Y. Apoteü'ï

, '2.1."71'.]'

À !

tamen prazcipere a&tus mixtos partim internos,

trattum iddiu

& partim extergos quatenus interna praparatio

MP»-ZJ.)]. ^i x

animiàd opetis externimoralem perfectiont &

ftnam at

fübftantiam neceffariaeft. v.g. intentionem con-

Md g

fecrandi in Miffa abíolvendi poenitentia &c.

b i

äeïg

mam homo.non tantüm quoad dire&tionem ex-

(]Uf) &e*w

W.

ternarum a&tionum,(éd etiam. quoad. directioné

tsf

CO

animz fübje&us eft;juxta illnd Apoft. 244 Rom.

QUi2 fop

Cn

23.0mnis anima fublimtoribus poteff atibns fib-

feffituen

i

dita fit , & panlo poft . moz /olum propter iram

tenderif,.e ;

(id et poenam ferile');temi) fed. etiam gropitr

Feltionge j

confcieniiam

P?Jlfionoi

:

Tefl |

uzr. antem IV. Atrad reftitutionem tenea-

^dog

aiL

EE

entione voluntarié

la(

tüur, qui omni interná

frari

IQ fect

neglectà Horas recitaverit.. X. Videri quidem

d iüfe m d

tali cafu reftitutionem pro tutiori confulendam,

Adoy

te

* Nüter

quia cam imponunt.cum Suar, Ze Horis Canoni-

GK

cdltamm

!

'De Obl/gatione Brefavi7.

147

urgcbde "

Eit. cAp. 26. 7. 25. alü quoque DI fi tamen

E n

É

"H on eífe

deCw.m

ponitens difficulter perfuaderi poff

o Bo

meo ]ud1€10 muftum urgendus.. t

Enum veto

z8

cms hyæ u

in propofita quxftione negativa fenu

Oi i"'l

L

dü-

ECC f!üæh

moduri probabilis eff ; càim Billx i in rin

P

j j[o

hujus. $. allegat: tantüm. nrpoaant r-fücutio-

nem 202 dicentibus Horas. Canot

PUR

liv-d

m

85

L—L 13,

qui fine intentiome vel mtexrupmm dizit

Dnoin

l 720/1174- Q

pofüt omnino haberi pro-zez dzcentt ,, ali

iàs ague-

£etfos y q

tem odrarcflringenda fáint ,. nequé peccato rà

füe-

, E

j 1on W*

ré interno regnlarxter à Jure poena ints

.f,

L. cogitationis, de Pænu, Laym.Z. c.

y.fab. n

pulos a

,DE i

ro.Medin Co4. de orat. q. *5 & hz Co; uuba,

Bib. 4. queff -Theol. q. 15: circa fta. Henriq. Db. g.

Bgyeöxentn

if

6Ap. 25.7. . Non obftat quod quidam in corr--

P(zïm.

n

trarium adducunt cum Suar. Ze Hor; Ca»oz.

105] gt

tAp..26. . 25. 6 f/eqq. videlicet omittentem in-

J mtcmallï

ternam attentionem-non fatisfacere: prxcepto y.

yden p

teneri ad. repetitionemr Breviarii &c. nam B.

T amt'*nf'o'

Non. fatisfacere pracepto eo: perfecto: modo.

g

6l y

quo deberet ,. adeoque ad em'mdam cülpam .

W&&rw

a w

fatisfacere autem ad evirandam refhtut.onem,,

m

woï.

"

quianon conftat , quod Ecclefia obligationer.

ii À

ref*ltuendx enam ad eaur parrem pt£C€*'t1 ex-

Fal

D]2

töndfäl'lï ex qua tenctur re ut'ms*, internam at--

, fam ]

ln

n

tentionem adhibere

Nàam &ífolaexterna at-

n

)u*

tentio nion eft 1m ommti fructu: zlüenmincho-

ro piaïmod'a decens fat ,. xdificat audientes ;

u

i

"

d

0l

&r pnvanm recitetur Breviarium ,. prebot faltem

«entioit "

occafionem devotioni, & plerumque

£v

AL ..

ut vel

*

VI en

incidenter interveniat b(mus affcctus, vel

1!

em

ytion "

pixmeditasiones aut infira2üones ex pii

1 [VLS

&leQu-

" d

D

148

Pars II. CaputVI.

& le&ionibus memorix hzreant ;

& ,quaG*præ'- ^&defan

Gettalem

ecr intentionem in ánimum irrepant.

*

uodvero de neceífitate repeten

dr Brevi;l-

IANqp 8

rium dicitur , fiinterna attentio omiffa , illuc

Quat NT

Ofümd pro

non eft usquequaque c

ertum ; negant enim.»

Medina & Corduba cc.

l, fed licet concefferi-

Antüt ad 3j

mus, non tamen ftatim fequitur , quod omit-

quia flïllm[

tens fepetitionem , teneatur ad reftitutionem,

| 9eReficio F

-

e'Yitium &

vel hoc 1pfo, quo

d precepto in quantum 707 di-

E

centibus injungit reftitutionem jam fat

isfecetit

rl C

quamvis non fatisfecerit przcepto n quantmm

Quær. Vi

etiam vult internam attentionem adhiberi, fed

fettitr dR

id (ub nullaexpreffa pocna vel obligatione inili-

: dii*ingum

tuendi.

UI itttsor

Qxær.

E

. V. An(atisfaciat precepto ; qui Pd-

Qum Rdmlmü

3nos unjus

Horz interruptim recitaverit vel of

Rutim (ipei

«ium ex errore mutaverit unü pro altero dicen-

NT

o Pfalmorum fi

do? T & *()&uöd interrupti

um

& proptereà pec-

fttej fio "

It

quidem aliqua irreverentia ;

|

Satum, fed excommuni fententia tantüm Peni4-

l ftim

ln

pet

" Je. & idcirco interrumpens etiam per unan ve

alteram horam. non tenebitur ad repetitionem

'opter as

quia qui.ljbet Pfalmus continet *perfe&am' ora-

DOenefet

tionem,

Quod fi alicui quedam occupatio

3

T&tn)ms a M

incidat, quam commode differre nequeàt ; in-

lus

MM

terruptio plané culpgabihs'non erit Leff. Zef. Ó -

Á eonfiy

lib. z. cap. 37. dub. 16. 2. $7- 3 Sumliter etif

am fatisfecit precepto ; & ad repetitionem»

,llam CUm 0f

non ténebitur , qui unum officivin præfertim

Quar,

Vü]

L

$s

ex errore pro aliquo dixit, quia fubftantia pra-

d

cepi confiftitin eo; ut eptem Horz Canori-

|

Vi

€z quoudie dicantur, utvero dicatur officium

Vi

hi

;

De Obligatione Breszariz.

149

v. g. deSancto , pertinet folüm ad ritam & ac-

"I

€identalem ceremoniam , Leíl.4.c. 57. dub.

TC?W»

42« n. 77 . Sylv. $. Horz. q.12,

i i

Quzr.VI.AnCapellanifeuCooperatoresParo- r t

xto ol

dhorum propter non oratum Breviarum tene-

j neg?n"z'- F

j licet o

antur ad aliquam reflitutionem ? Negandum:

quia fuum falarium non accipiunt tanquam ex

jnr, a

beneficio Ecclefiaftico, fed propter perfonale

r a lat

fervitium & functiones Parochiales.

Suar, 4e

gqua

(

Wt

Horis Canonicu c. 23. n. 17,

m)amf

uxr. VII. An regularis qui eft. ParochusT4,

coo n*

f

diioc

£eneatur ad Reftitutionem fi Breviarium omittat?

2effi à

Puto diftinguendum , an Parochia fit Mona-

ob

fterio incorporata & eam habeat Regularis can-

quam adminiftrator , & Vicariustemporalis ad

[ rj

mutum fuperioris amovibilis , vel utrum non fit

m

im:eï;i'f

WU

Monafterio incorporata ; & eam habere Regul-

upu 9r02

laristanquam beneficium ? In priori cafu prop-

fM

oti0 [

tereà non erit facienda reftitutio , qui Regul-

. (lfwt

laris tantüm percipit (uam congruam fuftenta-

M

TPl mmu

oet i

tionem , & quidemnon canquam ex beneficio,

d 1

fed propter adminiftrationem Curz , ipfum ve-

n

ve [

AAf

r

16 beneficium, ejüsque früctus ratione incorpo-

lh».

yunet

rationisad Monafterium fpectare cenfentur : al-

t W

mi

t€ero autem cafu, Regularis eft proprié beneficia-

reï(

diftr

tus, & confequenter juxta naturam omnium be-

g ent J

"J

neficiorum , fructus non aliter percipere poteft

a

quäm cum onererecitandi Horas vel reftituendi,

4 'cl'1 *'61) Ü

Quazr. VIII. Utrum Clerici fzculares vel re- 13

ju

m

of

gulares, qui 31 Parochiis, Canonicatibus v. g. in-

(bf

qmä

corporatis Vicarii perpetui conftituuntur, te-

fior?

&cantur ob neglectum Breviarium ad ceftitu-

2U)

j

G j

tigacne

I

150

Pavs II. .Capuf FI.

fionem ? Sané de tigore afficmativa, evinei £e-

| fededufi

teft ex eo, quod Vicaria.perpetua dicatur bene-

| o a.

ficium, cap. poff lAf i. 26.. de Referzpt. attamen

Uæf. po

fi congrua portio talis Vicarii fit valde renuis

tnem vel a

reípeétu onerum parochialium, qua fubire co-

fte non po

itur, tünc füppofitá illà fententia quam fuprà i

qam poref

quxftionel. tradidi, velad nullam vel modicam

tium amifir

tantim reftitntionem.ob negle

tnemori t

tenebitur.

s

Q:m:n B,fev.iarium

$r Z,cd.

1

Quzr. IX. Quid venijat nomine pauperurm

fà fityerfe

& fabricz beneficiorum, quibus facienda eft re-

m Cäüom'g

füsutio ? Xv Pauperum appellatione etiamo

mf fatt6t n c

venite Monafteria, Ecclefias, & alia pietatis ope-

ütrpips

ra. Nomine autem fabrice beneficiorum norl

litme . lt

tàntüm venire fabricam Ecclefiz, fed etiam do-

* 9] Leff

fnusin qua Beneficatus habtat , vel alteriusdo»

Wontener

mus iphus benefcii pro fructibus colligendis

fiotg

flma(

& confervandis exftru&e & generaliter. qui

quid in perpetuum fructuum benefici augmen-

MLA

tum infumitur , Barb. de Offe, Par. p. 1. 6« U^

E.

N

um]mPfaeceptux

in fn.

3

Pote& ln[g

«Iint d excüfantes ab

Pf

Quzr. X. Quenam

Ptl sv

oratione Breviarii & confequenter reftitutione?

C totam w

lte

. Effe I. naturalem oblivionem. II. infirmi-

jittq

tatem corporalem, ex qua vel ipsà rei evidentia

on Venetur

vcljudicio medici oratio fine magna difficulta-

i fl

te aut corporis periculo fieri nequit. IIL gra-

tque f

Ic f

vem & repentinam occupationem, qu£ fineo

Ptobabit

Cm1

fcandalo vel notabilidamno proprio aut alieno

m

Wüä'w

Antermitti non poteft. IV. difpenfationem Pott-

tifcis. V defectum Breviarii & impoflibilita-

Cs

fequ

Kb,

d

;Lgm.ülud bic & nuncacquitendi, Pfoqt h£ cat-

De OHigatione Brebiariz.

1

J

fz deductius videri poffunt apud Suar, e Hor-

stv t

va dicitu

XAanom. c.27.

hirip i

uxt, poffremó — Utrum is qui ob zgritu-16

dinem vel aliam culpam totumi officium reci-

T

tare non poteft,teneatur ad partem recitandam,

h quæ ib

quam poteft? Item an czcus vel is qui Brevia-

vaqaa

rium amifit, teneatur recitate eam partem,quàm

fv

memorià tenet ? Affirmativam complectitur

um Dv

Suar. d. c. d. 7. ». 27. €0 quód unaqueque Ho-

l

T

ta fitperíe totum quoddam, & quod per mo-

n n

l

i

j

....

dum Canonici officii convenienter dicitur, ma-

a fage"

net tamen in cafu infirmitatis corporalis non effe

elatone *

id fcrupulosé obfervandum. — Sed Naw. Ze ora-

al p

tione c. 11,92. 15. 9. 8. Grac. de Benef. p. 3. c. 1.

bonehcr

$. 97 . Leffius. Z. L. dub. g. ». y4, & alu dicnng,

Mæä fed eü;

nonteneri aliquem ad recitationem partis mi-

LL

notis ; fi majorem recitate non poffit , tum.e

ru&ibüf qu

quod major pars regulariter ad fe trahat mino-

k

enmk'&! F

rem , tum etiam quod recitatio Horarum fit»

) benCECf Z"M

unum preceptum , & una a&tio moralis , qu f&

j peM

non poteftintegré fieri , non videtur ab Eccle-

fia mutilare przcepta , ficut qui non poteft au-

l

quie t

dire totam Miffam, non obligatur partem au-

uelt d

&il

dire ; item quinon poteft abftinere à carnibus

ao ^

non tenetur abftinere à coena &c. ut pro con-

traria fibi fententia adducit Suar.

d.1. s. 22.

ii m

e máph".

Atque hanc fententiam cum Azor. & Rodriq.

1 nngf. L

probabilem ait Laym. de Hor. Can. cap. 6. m. 1.

jorefty f

$. fed dubitari. Ütpropterea damnare non au-

f0 no?

fim eam fequentem, qui plurimum DD. au-

fatiotf

thoritate & benaratione irmatur. Nec multum

xfpen

n

totum,

l & m"

srget, quoüd unaquaque hora fit per fe

éco&-

J

j m

152

j szis II, Caput VIL

& convenienter dici poffit , ut argumentatur

m

Suar. ex hoc enim non plus evincitur ; quàm

pf

qucd convenienter ab Ecclefia ita pracipi po-

T. Paroti

tuiffes

utrum autem præceptum fitita mutila-

te Canonicum officium dicere, nobis noncon-

. Mij

S tem;

ftat, & in dubio porius liberatio ; quàm obli-

Mi

gatio inducenda eft, 1. A4rzazus de O. & 4.

l, Paro

Hj

tum;

- Deobligatioue Parocbi dicendi

0f j

AMiflam.

proced

SUMMARIA,

Btettnfo

z. dnte mi[[am debet premitti Matutinum m

Doltionem

Laudibus , fed mon eff grafis obligatio.

AMte Gl

a. Parochts diebus fefl igis tenetur Mif[am legt-

Hors Can:

ye de praceptoydiebus autem ferialibus tan-

fohteyip

tim de boneffate , nifi babeant amplos rt*

Of CRUQ

ditus, & fit Parocbus populof cifitati,

Ym le'fflïna

J« Quid faciendum fi populus ita mumerofss fs

ut ad unam Mzf[am confenzre non pofft ,

h Dpter:

fel folus Parochus ad adminiffranda Sa-

Tjm

cramenta nos fuffiziat.

O gefte

- Propter neceffitatem moribundi poteff

þParach

L MA p ?

alteram Miffam eodem die celebrare 6f pro*

r i

babiliter etiam poff fumptam ablutionem.

t Pare

$. Legesnonextenduntur ad cafus infolitos,

Toclini v

6. Votum nen bibendi Sinum, nom iolatur ff in

M

mzffa fumatur ablutio.

Wmmums Q

;.P

articule confecrate ve

pertæ/ poff qölutivm»!

polfunt fumi,

&alllfm&us

d n liceat aliquando fine. p,;,gm,,,f,;, celebrart.

QUOd vem l

P. QQuatiter Parotbig pro fuis Parochianis Mif-

i

LI

-

1l

De O&Zz'ghtia-;:e MZ[::;

7/m offere teneatur , E5 an prouna Miffa

vt ais

poffet À duobus ['ipendium accipere.

exincür l

j2 r g

10. Parochus ex fundatione obligatus ad plures

Miffas in hebdomate dicendas , fi modico

v at

tempere impeditus fuerit non tenetur illas

t nobs!

Miffas perjolpere per Vicarium.

ritio ; quä[f"

4m&3 ) s

it. Parochus fubflitueus Vicarium ad legendas

Mi[as non tenetur eitantum dare quan-

VI

tàm ipfeex fundatione percipit.

«dii

Aflb

OR Horas Canonicas recitatas ad Miffam.,

procedere poteft Parochus; itaenim habent

IA;

notzregulx miffalis, ut propter mceliorem di-

"

?

fpofitionem faltem Matutinum éum Laudibus

m

ante celebrationem przmittatur. Sedcüminter

us i

Horas Canonicas & Miffam nulla fit neceffaria

[;nttuerffff

connexio adeo illam obligationem pramittendi

dW" fm»':a.»

Horas Canonicas plerique DD. non effe gra-

f ]u

vem exiftimant , & contravenientem ad fum-

p

mum venialiter peccare , imo nullatenus pecca ^

y/;;f [/

p

re; fi propter neceffarias occupationes, aut ali-

LU

amjuítam caufam Horas commodé ptatmittere

j ii

non poffit. Leffius d. 7. & 7. lib. z. cap. 3-

dub.12. . $1.

"

Zundi

/MW

Circa Miffarum le&ionem obligatio incum-

dcbfif*(ïi

bit Parocho ; ut omnibusjllis diebi$ , quibus Pa-

igpm

rfochiani ex przcepto Ecclefiz Miffam audire

Juftt d

debent, per fe & peralium celebret, qua eft

gjp,*)?&'

communis omnium DD. in xquitate naturali

7 1

fundata, nam idéo dantur Parocho decimze

&aliifru&tus, ut neceffaria falutis adminiftret,

;Mpääw

Quod verà etiam ext&a dies feftos Parochus

r, verius eft nullum prz-

m "5,!;,"

Maffas legete teneatt

8 ;

ceptum

jpnP

1 94—«

Pav II, Caput VIt.

feptum extare. Interim tamen id utique maxi-

iqtis Mm

mé decens eft : imó fi populus in aliqua civitate

Autem fup.

- fit numerofus,& Parochus habeat ampliores re-

(timinfo

ditus,eundem per Epifcopum cogi poffe, ut(e-

Mi li

piusin hebdomade celebret, cenfet. Laym. li?

tnunioner

gt ut g fubins,

/

dtermm

3

Pratereàfiin aliqua Patochia populos ita fiil-

Hoftizad

merofusfit, utad unam Miffam convenire ne-

LA IJ', A

queat , vel unus Parochus adminiftrandis Sacra-

quod $ae

mentis fufficere non poffit tenebitur Parochus

fit l;

& per Epifcopum cogi peterit, ut alios Sacer-

CF

.dotes fibi ad 1d munus re&té explendum adjun-

! ICttniper

.gat. Trid. . 1. Ze Ref. c. 4.. fi autem Patochia

litrinmyl

-forté propter injurias belli de pauperata pluribus

lao i

Sacerdotibus alendis non fufficeret, licentia da-

df Rff; (m

gur Parocho (faltem eum confenfu Epifcopi,

! orum*q,'.m

ne fiat abufus) una die duas Miffas legendi j

Stf. , t

ficut etiam fi ob penuriam Sacerdotum unus de-

Dm icere f

.beret duas Parochias adminiftrrare, ut ex c4f.

Md

confuluiff . de Celeb. Miff. consmuniter tradunt

d Pu Eïtoym

Interpp. in quo cap. permittitur, ut. Saeerdos

At

ex caufanecefficatis uno die poffit plures Miffas

Qe masng

dicere.

t

Tünsye] vt

Porro quia in Z. c. confuluiff?. generaliter fit

4

Yént ) & "

mentio neceffitatis, proptereà pluros cafus re-

0$ fioh ]le.l

.ferunt DD. in quibusfit licitum fecundam Mif-

f

n tam &

fam dicere, qui cüm hodie ob numerofitatem

ändalo hd

, Sacerdotum pariim practicentur, idee enarrate

V j

1

omitto, videantur apud Nov. z» Maz, c. zf*

W)J/:'tuumü 1

$. $7 €f 93. inter eoscafus ille eft precipuus,

h f )

. qui etiam notatur per Gloff. 7z 4. c. confaluif i.

D

: trba

$i nimirum Sacerdos in Miífa monearur quo

GSQCQ

i

aliquis

De Obligatione Mz]ïe;

112

i

iduigtt

aliquis Moribundus Vicarium defideret, nulla

e

autem fuperfit Hoftia confecrata

.

tunc enim

in ii us

(cüm infolo pane confecrare non liceat ) altera

g o *

Miffa dici poterit , fi tamen Sacerdos ante Com-

tnunionem monitus fuerit, non erit rteceffe »,

cenfe La

alteram miffam incipere, fed licebit partem fuz

xiäpüPulOs 1,

Hoflix ad xgrotum deferre , Sa.6. Eucbariff £a,

*. o rj.

Notant autem DD. communiter,

m o

ii

quod Sacerdos duas Miffas dicturus, in prima

ii

non debeatfumere ablu&onem , quod etiam di-

ligenter advertendum eft Sacerdoti,fi prevideat

p u db

fibi imminere neceffitatem duas Miffas legendi.

ldu

( autetm &

Jnterim multürm probabile cenfeo, faltem pro-

babilitatc intrinfeca à ratione defumpta cep. 4.

quperatt

de Ref. (zeque enimfemper ex multitudime au-

f

conan D

thorum quod melius judicanduml. 1. $. 6. C. de

$et. Tur. enucl. ). etiam poít fumptam ablutio-

, Mil H

nem liceré fecundam Miffam dici fi v. g. Paro-

ao

r i

chus duas Parochias adminiftransin prima. Mif-

fa per ertorem fumpferit ablutionem, & alteram

communixet:f»'

4

Miffam propter feftum & concurfum populi abi-

ia Y^

flï

que magno Ícandalo omittere non pofhit : item

ll

f1 unsvel plures moribundi Vicarium defidera-

rent ; o quód przceptum Ecclefiz , ne Sacer-

us er»

dos non jejunus celebret non videatur in. ca-

tl

i 6*

ee

?i

f

fibus tam extraordinariis cum detrimento aue

gum )

equ

fcandalo fidelium obligare t Ex 24 enim qwe

$.

ob um

fortà uno aliquo cafu accidere po[funt, Tra no

yur, i

con[Hituuntur,nam Ad ea potins debet aptari jus

)l Ip )

P

u

qu& frequenter & faciló , qudmque rarà cgeni-

ille CB

unt. Verbafunt 1. 4. 69 g. F. deLL. icut ita

TL

(iSacerdos ig introitu recordecur fe jejunum non

G.6

effe

fh moüew

1;6

Pars I Caput. VII.

effe, Miffam continuare poteft. — Et plurimum

Quim eto

——

facit ad mittigandum rigorem legis , quod folá

(quz la

ablutione (umpta Sacerdosadhuc moraliter, &

fate ,

communi homiprum acceptione jejunus reput-

Jute hum

tctur, adeóque fi iterato celebret, minor irreve-

preflm,

rentia fübfit, quàm fialiud quid per modum,

Dieg,

Ccibi famfiffet,

emadmodum in fimili Sacet-

ls liceet

dos voveris non bibere vinum, fervat votums,

Bb

Faentise

tametíiin Miffa fumatablutionem Barb. iz c. ex

Cleíafiy.

perte de Celeb, Miff. Y Erpropiüs ad noftrum

Qu defed

propofitum, Sacerdos poft fumptam ablutionem

CUl

repetiens particulas ; etiam quas fcit confecratas

lii ceeb

ex recepta fententiaeasfumere poteít : quámvis

BELTS

autem id dicatur fieriexeo ; quod cenfeatur ta-

lis íumptio pertinere ad idem facrificium, nihiio-

Vettenre f

minusreverà fumitur Corpus domini pof ab-

Cveftibu:

lutionem & quidem fine gravi caufa, cüm.

ltamento

illz particulz poffent reponi in aliqua Capfa vel

f

Ciborio.

Sané fi licet mihi Corpus Domini

U titionos

fumere poft ablutionem in prima Miffa fine it-

Vll?s Om

igm

geverentia , vixadferri poteft , curnon etiam ex

DAT C

gravi caufa in fecunda, cum fuppofitajuftà cau

Rütift

faíecunda Miffa de fe non ponat novam irre-

Rrine n

verentiam , aliàs nec etiasm à jejunio inchoati

Viüimæ ne

.

poffct.

(. ümmog,

Verüm quidem eft , quód Vicarium non fit

M eiqn

d

fimpliciter neceffarium ad falutem, maximum

"Dfdte, t

Id

.tamen fructum confert animz , quo etiam pri-:

!j O

vare admodum durum eft,

Item Parochiant

Qiod

czteri multüm fcandalizantur & in Parochum

Nb rati

odio exardefcunt, fi aliquem patiatur fine Via-

' 23 (4

tico decedere , an non ergó expedit hac evitare

Mübro f

uám

De Oäligatz'on? Miffíe.

057

[l

, Bs

quàm prohibere Sacerdotem poft ablutionem

(quz plerumque non advertitur à plebe ) cele-

legiy q"?ï j

brare, quodjure divino non eft prohibitum &

yuc moruit

jure humano in fimilibus cigcumftantiisnon ex-

n jouns ?

"ct, munot

P

prefï'um.

Dices, ex hocfequi, quod in propofitis cafi-

uid per

bus liceretetiam fine. veftibus fücris & aliis pa-

gminlimi

ramentis celebrare, quia & hzc jure tanttim Ec-

, f

clefiaftico ftatutafunt ? g. Effe difparitatem,

nem D

j

j

quia defectus veítium & paramentorum eft ex-

ropiird

(

cufatio publica, & potiusícandalizaretur popu-

r

lus in celebratione Miffx fine paramentis, quàm

MS

in ejus omiflione : fumptio autem abluconis

at

plerumque contingit vel ignorante ; vel non ad-

uoaæmfæ'

*

E

vertente populo

ut nihil dicámus, przcepturs

j faCïäGum);?

de veftibus facris faltem originaliter & in veteri

D dommj W

teftamento fuiffe juris divini & propter reve-

a qua

tentiam Sacrifico debitam, videriadhuc aliqua-

iindi

ii

b

lem rationem moralitatis retinere ; ideóque gra-

vt C

vitis obligare.

Deinde ex gravi causá licere»

j

j Mi

Miffam celebrare fineftolà , vel manipulo, fine

( curod

miniftro, fine Crucihixo, éum unotantum lu-

POL

j

mine etiam quod non fit ex cera , & in cafu gra-

nup

a

onà

viffimz neceffitatis v. g. ob mortis periculum

g

( dummodo non petatur in contemptum fidei)

licere.etiam in corimuni & profano veftitu ce-

dY icaïï'viumjï

lebrare, tradit Laym. £z T2eolog. mor. lib. $ .

utefty n

tratd. g. cap.ó. n. 17.

W)qu

Quod ad applicationem facri&cii Miffz atti-

T I

net ; ratio nmturalis dictat, & in Concil. Trid.

ur&m?ätl

ff 23. cap. 1. in pr - fatis ininuatur, quod Paro-

j PBU

æmf

hi pro fuis ovibus facrihicium Miffz offerre te-

G 7

RCan-

a(Pcdlf ;

178

Pars IL. Gaput VT.

neantur, attamen id non eo fenfü accipiendum

forendum

eft, quod femper totum facrificium Miffe prin-

al ompe

Oi

cipaliter pro fübditis offerendum fit , &nun-

quam poffit Patochus fecundüm aliam intentio-

—

Diemauti

-—

nem celebrare ,. fedfufficiet , fi fecundarió fua-

tducere,

rum ovium meminerit , & quandoque arbitrio

Dites;

—

boniviti principalem intentionem pro eisdem

&i() Rä m

faciat, Barb. de Offrc. Par. p. 1. c. 11, m. 10.

qiqe,

Alia eft zatio , fi quidam ex Parochianis fpe-

fmmp

ciale füipendium Parocho offerant , ut pro 1

Miffam faciat; tunc enim acceptanstale ftipen-

Diu, K :

dium tenebitut ex juftitia fecundüm eorum ir-

d dife

—

tentionem celebrare , & quidem fi Parochus jam

futtim det

uni propter acceptum ftipendium obligatusfit,

Ut ia f

tsss

velex fundatione v. g. anniver&arii jam habeat

EM

neceísé fecundüm certam intentionem celebra-

lnfongme (

te, non poterit eodem die ab alio ftipendium

9/76'7 41 m

pro Miffaaccipere , & itauná Mifsá duobusfa-

ifoiZm im )

D

tisfacere , nifi is qui ftipendium offert hac dere

*;utigpn

certioratus ultró contentus effe velit. . Layman

Itl

de Sacrif. Miffe c. 3. n. 4.

torum] ls

O Sed quid fi Parochus ex fundatione aliqui»

L

Ton dä;nt

debeat in hebdomade uniam aut plures Miffas di-

€ etani ;

cere , is veró inrmetur , an ne tenebitur fuolo-

Cs i

co alium Viearium fubftituere, qui illas Miffas

llm, & IOC(

perfolvat; exiftimo tolerabilem effe ( maximé

dum lr

in Parochis aliástenues teditus & nullum Capel-

l

po Qualibe

fanum habentibus ) fententiam Petri Navarri

QUe F

Topt

BEb. 2. de reff it. c. 2. , 210.. Quod fi infirmitas

Blopter

aut aliud impedimentum , brevi tempote , fcili-

il SWIPQI

cet per unam aut alteram hebdomadem , imó

It [e

Sant

etiam permeníem , fit duraturum, non fit prz-

p

L

FoBte (

ln

UiRCR-

i,

De obligatione Miffe.

153

ji p

(umendum , quod fundator voluerit obligate;

ad compeníationem ; quemadmodum bonus

cium Ml

imít,

dominus non folet propter modicam zgritudi-

y aiamint?

nemautimpedimentumíervi, ejusmercedem

deducere.

M

Dices n L. qui eperas ff. Locatinon fit reftri-

amoqe ?

n p t

&io ad modicum tempus , fed fimpliciter dicitur,

qui operas fuas locait , totius temporis merces

LU II 101:

dem accipere debet, ff per euus mon fletit, quo mi^

x Pa

nus eperas preffet.. ad idem eft text. zos c. 1. $.

erant j Uf;!ï

Déus. f. deVar. & extracognit. L poff dnos.C.

eptanstit

de Ad$. digerf: Tud, $. Cüm fidelium anima-

vdin &t

rum tam defun&orum , quàm vivorum interfit ,

m

ut piz fundationesimpleantur, ne divinis facri-

jum OWJ

ficispriventur &c. ideo allegatijuris texcusnom

verrt !

incongrué explicari poífe videtur. de Jecatzoze

ntor

eperarum , quznon poffuntcommode perfub-

o

fütutumimpleri, ubi per/ose induflria ele&ta

iMf dusïi

£Ít , ut in Profeffore, artifice &c. velcerté ubi

a o )

nomeftin contrarium verofimilisintentio funda-

jod

torum, & xquitas acfavoranimarum , quibus

non debent divina officia fübtrahi. t Poteft p

tn

apo

hic etiat adnotar, quod fufficiat, fi Paro-

uf

"m

chus fuübftituto ad legendas Miffas det congru-

petete l

j

Y

um, &loco confuetum ftipendium v. gr. me-

]

p

"1 qï

P

dium florenum ; quamvis ipfe ex fundatione

m d

pro qualibet Miffaproportionaliter plisaccipiat

; & nulhlr'

neque propterea reliquum habebit fine cauía ,

pet

H

fed propterillud onus , ex quo tenetur certas

uo

du

Miflas vel per feipfum legere vel curare , utpeg

Vi te U

alium legantur , . ficut medicus vel advocatus

d

propter folam obligationem fecviendi nonnun-

n

um

T

quaa

160

ParsIT.. Caput V IIf.

quam accipit falarium annuum , licet domïnns; | Cf fun

totoannononindigeat. Nontamen permittis

Viïtuïes, qu

tur aliis Clericis qui pro una tantüm vel altera

4 [ 8. ü

"Miffa ftipendium accipiunt; talem negotiatio-

qwinMif

nem cum Miffis, inftituere & alis rurfus pro

la f 4f

majori mercede ,

elocare declarat Card, apud

dliquod d

2 j mani

Barb. zz collecl. ad Conlil. Tri

d. f. 22 de Sacrif.

f

rio Mri;

Mi t' n. 6(6

A

PUT VIL -

fradii t

;I

t

7(61'7][! 17

De Obtigatiane Parochi þrædimnïl

7

Verbum divinum.

:bmq,qf 7

SUMMARIA.

L: W&ug Pltr,

p Diebus feftiGis non debent negligere Parochi

R'Pubrïbm [

Conciones, 6$ infiruttionem puerorum.

mm! sfl !

3. Quid in concionibus proponendum.

r 4&(9 ] []

3. Non tenentur bodie Parochiani Miffam &

lLatem n 4,;'

Canciones diebus fefl i8)s in propria Paro»

Wf

chia audire Videtur tamen decere , ut ali-

tl »

quoties in anno propriam parocbiá accedant.

CX 7E:bi divini predicatio utique ad munus

Cäeteru*mu'c

P

ha fi

paftorale quàm maximé pertinct, ideo in

PWMW

flanter ptzcipit Concil, Trid. . j. de Ref. ?

t p'amchii&e

ff 22. de SacrifMifft cap. g. 6$ f.. 24. deRef.c. 4

it' ian 4

ne faltem dominicis, & feftivisdiebus Concio-

nes negligant Parochi, & ut pueros rudimenta

fidei, obedientiam erga D E UM parentes di-

fonüzemdj'nel

ltb

ligenter doceant.

PræirertimRe |

z

Porrà ex eodem Concil. Trid, eft advertett-

'dum Parochis, ut in Concionibus fs poftpof-

J Ptoptiun g

£js iputilibus quaflzonibus doceant plebem cumt

n, "; l par';

! brevitate, &facilitate fermonis, qux

fciri ne-

Pt ä r;

c:fïaria

DeOblig, Conciomand;.

161

If

AOI

ceffaria funt ad falutem , vitia quz declinare, &

l

t

amet p

virtutes, quasfectari oporteat.

Specialitet z Z.

f 22. c. £. jubetur ; st frequentes Parochi ex Zi$

aiim W

que inMijfa leguntur ,aliquid exponantyac inter

tdem n

j ais r

cetera f[antliffemi bujus Sacrifrcia Myfleriums

eliquod declarent.

Item zz decreto de purgat.

clarat Ca?-:"-',

f. 2 s. mandatur Epifcopis, wf /2nam de purgato-

jj [ 1 f

rio dotlrinam, ASS. patribus E$ /acris. Conciliié

Iradita À Chrifli ffdelibus tradi,teneriydocerz, 5

VT

ubique predicari, diligenter fLadeant. Mdpud ru-

dlem Gerà plebem dzfficiliores, ac fubtiliores qu&-

(i yradifäï

h.

ff iones quaque ad edificationem mon faciuntyE$

ex quibus plerumque nulla fit pietatis acceffro À

A

! popularibws Concionibus fecludantur. Incerta

L

atem; Pelqua [Deciefalfi laborant , e$ulgari , ac

tiont ]

£rattari non permittant. Ea$ero qu& ad curio-

m

fítatem quandam , fuperffztionem fpectant ,9el

n

g

&£urfpe lucrum . fapiunt , tanquam [candala , &

jfiimp

jf

1l

fdelium offendicula prob:beant.

m

Caterüm licet de jure videatur requiri ,. uto

d

1] 4

Parochiani non alibi, quàm in fua Ecclefia.;

j I* j

Parochiali Miffas & Conciones audiant czp. z.

at

m

de parochiis &5 Ttid. v decret. de Obfer$. 64 E-

i

[

Hodie

fit. in Miffa f. 22. 9 in d. f 24. c. 4-

/1

(

tamen per privilegia Regularium & contrariam

Qmsdie

b

j

n

confuetudinem paílim hinc juri derogatum eft,

t ueros

ita utparochiani fatisfaciant , fi alias Ecclefias,

puM p

prafertimRegularium , frequentent, dummo-

do propriumParochum non contemnant. Barb.

d

[tid

de Offic. par. p. 1. €. t1. m. 2465 feqq. 6 c.15.

) mbug [

!

Ne autem cenfeatu£

n.LI. E5 14 in ff.

oceaan .

proprium Parochum contemnere , ratio

natu-

q

ralis

n5

162

Pars I. Caput IX.

D.

ralis fuadere videtur , ut fa'tem aliquoties i. | j, j

anno Miffas & Conciones ejusdem audiat , vix

enim eft, ut non habeatur filius contumax , qui

iiqu—ie

ib

toto anno patrem non invifit Ovis feratica , que

Q

E

IY

fiunquam vocem proprii paftoris exaudit. — Zyp»

pUs ex cam

