Gi429a
author: Engel, Ludwig

E

as

ii

i

?h

E3

*

ts

—

Q

2

us

iL

x

-

E

x

v

d

|

N12«5119513510 021

UEUAT LL

Tübingen

s

) 1

i

.

-

hs

*

ES

;

*

-

li

m.w

*

x

P

-s

d

E.

s

u

^

—

Ez

A

s

n

um

MANUALE

PAROCHO XUM,.

anqææ Fsmä?wmäw 5 €& Ob æ;m

- sibus ad Parochias , Parochos e Paz

"rochbianos 4ttznm:zhn j

DE ADMINISTRATXON

SACRAMENTORUM,

D« Décimis, Oblationibus,Se Püwüïïgy

2

4

— & Bonis Parochomm :

DE voms, guæwzmm

& USURI

Materiis fcitu unhiïïmls

(

JVM tam Curam exercentibus , quam furz:

Canon. Ef Ci$. Cultoribus , femul && omnibus 22 (gro

Serfantibus Ad6ocatis €$ Confultor

Apprzme zeceffarium.

dema Sexta cum Indicibu

Rerum & Verborum.

AUTHORE

s

P LUDGVICQ ENG

O'd S.Beurp., in Exempt. Monaft. Meli-

Jtenfi, J. U. D. Salisburgerfi Confiliario Ecclefia-

fhco, Procancellario , ac 8S, Can. Protefforc.-

E

Cum Gratia 65 Prifil. 'äeczdle;zme Cefaree Maj.

S ALISBURGI

3

S

à i? 302349 JQ' ?E.,;& 4&»],, 4 .,rf )Q* 24 4 4 H ä?; ('?

Ango M. D. C'C XIV.

Al

lj

Nalen

fim;

Witre fe

jrigir,

Dtrta d

tttjoinfis

tm & a«

NALE jf

Tltinon

——.

lt M)

dhotm

ï"m(ïm i

inf oromg

mlïaüc !

N Mub

n

APP'ROB*VATI-OES'-» |

Pro nuperrima Editione,

Ex Facultate 'I'heolögim'..

Rzíens MANUALE. PAROCHORUM ut »sofe

[ (uàmajus,ita Pzrtu/e auctius 5. tertia munc vice

vivaciore femper fpiritu & vita, Lectori in manus

porrigitur;. |In quo-juxta fümmorum Pontificium

Decreta fidei ac probis minoribus confona omnia:

emnia infuper claré & luculenter expofita , crudité

etiam & accurateé difcuffa. (ünt;.

Ht idcirco MA-

NUALE iftud pro utroque Foro-multüm prodeffe,

& plfl.rimorllm manibusquadrare:cenfeam:.

P.DESIDERIUS $CHAPPERGER,

Monachus Bened. ii SconjSS. Theo--

log. D. & Prof. Ordinarius;. ac p. 1.

Facult..Theol. Decanus..

CUR

1

MamiacRu]

r Icä

tM ANIiALE— prafens proinfüitutione Päfo--

chorum deftinatum fit ,. tamen fimul non tan-

tüim Can. & Civ. Jurium Cultoribus, fed omnibus

j foro verfantibus.Advocatis& Confülatoribus, pro

decifione: diverfarum quotidie: emergentium , diffi-

eultatenr maxime: proficuum: adeóque . luce. publica

digniffimum cenfeo;.

HERMANUS HERMES!

J.U.D.Celfiff. & Reverendiff.Princ

& Archi-Ep.Salisburg.Confiliariue.

in ejusdem Univerf. Prof. Cod. & J

Publ. Ordin: Primar, & p. t, Facult.

* kJuxid.-Decanm.«

X

P

Apptobatio Facult, 'Tlieologz

|

zfentem LIBELLUM SECUNDUM M;'U*IUAm

*

P

ISPAROCHORUM diligenter evolvi, mhxlq,

$n eo vel Catholicz Fidei dogmamb"xs, velConfcien-

tix puritati diffonum repen » quin potitis omnia ita

0.f

elaré propoüta ; caut? ,. & folidé reíoluta ac enodata;,

"n

ut non tantüm fimmara Iaudem fed & ob come

munem omnium utilitatern ïucem yubhcam mme?-«

^i ]

- Sicfentio & cenfeo.

VL I

/mm,

P. ADALBERTUS nïzUF FLER»,

ill, )

Benedic Adimont..88. Theol. Doéct,

?hj

Celfifhmi.& Reverend:fhmx Pünc. &

|

J

Archi-Epifc. Salisb, Confiliar. in-ejusd;

D]

üUniver& Procancell. SS. Script.: Prof,

M d

Ordinar: & P t F'ïcuka'lhcol Dcca»

fus.«

M p,

L

tl;

ffug

Ü

Vil

Approbatio Facult. TJuridicae

Datoc)

P Ecundus hic Libellus Parochorum , eruditzope ;

lm

elaritete Ef accumtrone pari, cam Primb con-

fcriptuseft, imprimatur itaque, ut parem inde &

3

Di

D.. Au&or laudem & Lelfor. ntilitatem confeaua-

ft

wor 5 nimirum lterque Maximanr.

MT

FRANCISCDS MATHIAS

W g

MAT;, J. U. D. & Comes Fala-

h

sinus, Celüffimi & Reverendiffi-

N D

mi Princ. &Archx—Eo Salisb. Con-

cllm 1

fliar. Aulieus. Pande&amm Prof.

Cap

lL

Ord. & nunc temporis inclyti Jus

CW!&

z1$ Confult, Collegii Decanus.

Cap

IV:)

INDEX

Ü

B

gt*og;

;fïünäx7

MAU

volui ul

TITULORUM..

elConaet.

üs ommia t

D A-OROS CE

6

]

Cap I. 8ui4 ff

t

Parochbia?

i

àacemidd

difcatione ( R

& Qb. Qu

Cgp. IL De ;

teparatzone Eccle]ia-

,C?m friete

-rum Parochialium.

"Cap. II.. De Cozfecratione Ercleharum 'P4ra(6i.i-

Bium, Aliarium E? Paramentorum.

TA

URH

"Cap.IV. De Re

LX

contiliatione Eccleftarum pa?Zu;;.f,--

"heol. Dod

YHH.

i

j Prnc d

ÜUap. V. -De -Immun

Z

"dALC Ecr!q/ïgmm Bdrq»a/)i;zï";

i. in dl

34

$. þI; De Immu/nitzztä Eocali.

Thef)lg D'f?'*'f'

$. II. De Immunitate

Reali 6 perfonali.

4

Cap VI. De Exatlzonié

t Ep

Zcopalibus, quibua Ec-

clefíe parocbiales , f&by.

ACent,

ii

Cap. VII. De alienatione, prafiriptione bonerum

parochialium., aliís

i'f.'

dieme

j i li;(m Bribilegiu.

qug Ecclefarum Paroch.

6p

: (ry(l;ri,;m?x'

PARS I

1 Pfim5 D

"E

Qap.l. Dé P

"d

te.

arochorum Infliatiome &f Qtfngitt-f

7$

E. Se& I. De j'ure Patronaths.

N

'Se'& ,I'If De Árff itutione, Collatiene , 64 Cincur-

Cons 18

109

'Cäp.lllf:a Dc Triplici Gualitate Atatis Mora

m $

Lerndl

75 Stientin in

parocho rcquzyft.z.

109

ag

C;p. IIL .z R

;Qarumlm '

egulares fiBt capaces. Benefic orum

Curatorum etiam [*culavium.

119

qndjt J

Cap. IV. DePicaris

parochialium Ecclefiarum. 24

at

Cap. V. De Obligatione rdídeuditnparozhia 119

3

L?N.DEX

X

s V.

INDEX TITULORUM,

Cap. VL De Obligatione Brean:.

141

$4

Cap. VII. De Obligatione Mif«

EIII

$d

Cap. VIII.. DeOligatione pradicandiVerbum Di-

Pfinum.

1628

Mi

Cap. IX.. De Oblzgatione parccä:ämrm ob/c'.-er-

di Jejunia & Fefla.

& Bæx

M.

PARS III

.

PræF De Sacramentis in gencre.

172

M

Cap.lI. De Baptifmo.:

175

Lt

Cap. II. De Penitentin.

183

W

M

$.I1. DeSacramento Pæn:l:nt. " gmm,ö' 7"""

&

; ditlione requifitá.

ibid.

5. IIL. De Cafibts reférBatis P4p41:6m' &€ Epific-

W

palibus. Ytem & deeffeiu Cenfura , Excomu-

b

i

mummt:omæ

153

m

$. III. 2« Itzdulgentm'

249

Cap. III. 4De Euchbariffia.

347

UM

Cap. IV. De Extrema UnBione,

2153

W

Cap. V. De Matrimonio.

d ,'y

Cdfm

$.I. DeSponfalibus,

258

ht

[

Se&. T. De Diffeventia intev [on[zlia ; Ma-

h

trimonium,Conjugium,t$ Nuptiar.

xfh

SSe&.II. Quomodo contrabanturSponfal.161.

Ly

Se&t. TIL. Quibus modu diffllgantur þaüfu—

Á

Ia.

Á

275

n

$.IL. De.Etate vequifitu tm'Spon/klm fel - Ma-

Ó

trimonium.

287

1 $

$. IIL. 4f5 parentes pro Liberis , - fel iLibené fint

M

Confenfu Parentumcontrabere po[fint.

191

$. IV. De Imped:mmtzs :mpcd:m.':btu Matri-

9$OSZZ,

il

297

V

$. V. 4X Impedimentis dirimentibus.

206

d

SG&- *

4

ZINDEX TITULORUM.

m

*Sefk. T. De Errore.

3097

in

'Se&. II. De Conditione,

P

3to

'Se&. III. De Voto,

aX

ens Di«

[.1]

'Se&UIV. De Cognatiene fpirituall. 2 3.ch411:

ni/:rW

:329. Naturali.

E

au

Se&. V. De Crimine.

339

Se&t.. VI. De Diffaritate Culths,

34*

SSe&. VII. De.Vz.

349

il

uj

Se& VIII. De Ordine.

3535

10j

Se& TX. De Ltgamme.

356

SSe&t. X.. De publica Hontfiate.

36o

: 5 ]mf-

Se&. XI. De Affmitate.

367

H.

*Se& XII.- De Impotentia.

Ui

, B

Se&. XHI. De Difpenfatione fuper : Imped:—

92

henti.

$. VI. DeSolennitate Matrimonii.

494—

D

$. VIL. De. D;folutnm Matrimonii.

alX

M

i

$. VIIT. De Judicio ï'.'mykrumMatr:monml 433

/ "7

Cafis Matrismonialg in'quo f* qumtc; 24/9:0-

ul

nes traclantur.

Y.Polys amia qui Juye probibita, t 55' Aan An':qua mo-

lh M

de po[f;t licexe ?

$

f

fM

I Matrimonia clandeft ina quando| f)' qadre, in-

* falidata.

abid.

S'/l

Vr

j

1l

YII. Matrimoninm clandeffinuma at oblzget in

Confcientia.

44t

j

IV Sententia in cau[a. Adztr:momal: an irane

il

449

[I,MW

|ftatánrem. judicatam.

1j

V Nullitete matrimouii uri tantum parti cog-

i

nitá, an liceat petere Pel exigere debitum. 450

'M' Md" !

VL Quz f ipt Medía ad cüd.wdam redditionem

9l

debiti E

455

f,

q

NC1L d

"

Á

INDEX 'TITZILO?»?Z!M;

CWIL a medwm n prafenti Mþ'& 4ppreäenþzm

fuerit licitum ?

-

456

xï"HI n próles ex Matramamo al

i

cgztmw nats

f t legitina ?

460

PARS IV,

Cap I. De Decimi,

61

$. 1. .Quid hat , cui, t5 qæomoda jäl*äd:ztur De-

Dis

cima.

ibid.

lbf

$. II. Qua fundamento aliis pmt:r Parechuma

Mj

J us decimandi competere poffit.

478

Fm

$.l1Il. Qualiter detor ipumunitas 4 folpendis Des

Cl???tf

497

"Cap.IL D* Primiiia t Obldtzvmäm.

4

Cap. III. De Sepulturis,

Z

5. Unicus. Qvuinam fint indipi Scpultura Eccle-

ftafticá ?

Cap. IV..De Parocborsum potg?atc dz.ääanendz circa

k UE

. Jf'ka bona C5 reditus.

544

PMAARS V

htj

(Cap.l. DeP^otis.

5'7

393:5,

^s [

pOl Quid fit fotum, quenam ejus wqum 21

la

*Oblirgtfio,

ibid.

$. I .:Qualiter: Oblrgdt:o Veti toc?'l::tacyrc

$96

J i,

Cap.It. De guramentis,

p

6r1o

L

C'*r II 2De [l/icr:o'

E

6x

f ii

$. I. Quid fit Ltj

Erg)

Ufirz, at quo fm*e pralnä:m

ib.

*$. H. De äfwcmlz&m quibuidam Patli an. . ftnt

fiyy

ufuraria,

323

7Non5,q

$. L. De Rc;/z*'z:m:one G Pehis Wmnemm

667

bin

5 Qu

PARS I

diy

«

,

"to$ ( 1.288

$59

:ppnhenf;m&

9

1

335

jtim n

o

2

'V

D

AR

:

æzemfzï De Parochiis

u

€9* Parocbialibas

27

Ecclefüis, earümque Eretfione , Con-

n

Jfécratione ,' Reconciliatione , donnmni--

jfjndt D*

£ate: , alitsque Turibus,

4

n

CAPUT f

m

viud l

Suid ff Parochia.?

)j

SUMMARIA.

quidi ! as Qu2 fft Paroebia t Parecia

W as Ht ab Epifcopisfat certa Parochzaru

natio Concil. Tridint: mamday..

3: Que fint jura parochialia,.

m

4* Si conffet Ecclefiam effe

parechialem fiundas-

nupla

Lam babet intentione

? z jure;

W. $; Md probandem Parechiggs

fs

j"

æqwtuor*corgju».—---

n

^

Gm Tequiruntur;

é.. Parocbiz:Monefï'trz'ij ntorporata

Zztef per-

; fj

Wicartos: proBideantur, retinent

PAVH

Juilite. 9

ennia: jura: barochialia,.

f MVW 7- Non ef idem ben

ejï:inm'cumtum«ö Eccleftg:

j4

porochsalis;

m 82 Quedaa denefíciar fhnt* adli:

dam tanuttum:babitu.

CHl , 'quæe*»-

r

] Mmz.-;mnocn.ä

PÁRQ-

s

Pars I.. Caput T.

db s

d

——.-;-

AROCHIA dicitur foeus i5

h

Res

Y -

Tesd

-

t3

Aj

quo degit populus alicui Eccle-

Cdem,

L

W us

E

fiz (quzx proptereà parochialis

ditàm in

,

E-

vocatur) deputatus;certisfinibus

Clefia s.

»

M

z

[À

r3

6s

Iimitatus, Tz/c. /zt. P. Concl. 94»

fert oni

mmz 1 unde &

frequenterin jure Parochia Pa-

Atram,

vzcia appellatur, quod grace idem fonat, ae€

fir (]Uibb

Conventusfeu habitatio accolarum.

Qidls efe

Eft autem Parochiarum defignatio facta ad

Cj

euram animarum in populo commodius exet-

cendam, prout etiam noviimé mandat Cort-

Coligt

cil. Trid. $. 24. de ref. c. 13. ut in iis civitati-

um ef.

bus & locis, ubi parochiales Ecclefix certos

ttdm

non habens fines, fed promifcue petentibus Sa-

Populus aj

cramenta adminiflrantur , Epifcopi pro,tutiofi

i

til]m u

animarum falute . diftin&to popu!o in certas

prioï. I

propriósque parochias, unicuiq

uefuum petrpe-

TM

fignetur, à quo

tuum & proprïum parochum ai

Pore

Vgf Eec

folo licité Sacramenta percipiantur , &c,

Verim

ro ad Ecclefias parochialis pertinet Jürisdi-

Ver:mdUm

&ionem in foro poeenitentiali exercere ; Sacra-

MAT

menuta adminiftrare , matrimonia folennizare ,

( Ummüö

E:chariftiam. affervare, fontem baptifmalem,

mum &

ccemitrerium & jus fep:liendi defunéctos ha-

tero ipfa

bere, & ut demüm eja; Rectori jus fit decimas

At ob

oblationésque percipere; tefte Innoc, & Pa-

MTTA

notm. ad rubric. tzt. Decret. de Parocbiis. Li-

!uh's, "

cet vero ex fingulis his ennarratis juribus non»

Manre

przcisé probetur nec ex eorum defe&u fempf.r

; o

reprobetur Ecclefia effe parochialis, cum fi-

Rf

milia poffint etiam aliis Ecclefis ex privilegio

Pt

vel confüetudine aut prafriptione competere »

$ quag-

l "i

Quid fit Pavochia:

3

has £

quatdo tamen conflat Ecclefiam effe paro- 4

jficoi Ecdle

chialem, tunc quoad omnia ifta jura habet fun-

À ?afochialii

datam intentionem, ut fi defuper cum alia Ec-

,cenïsfxnïw

clefia lis oriatur, non Ecclefix parochiali, fed al-

P. C p

teri orius probandi incumbat.

Attamen de hoc ipfo nonnunquam difcepta-

m lonit, 4

tur, quibus argumentis proprié Ecclefiis paro«

l

hi

chialis effe convincatur ? Quatuor requifita.,

;rio fi

conjunctim juftificanda effe ad probandam pa-

nodius e'

rochiam ex dictisaliorum" DD. & Rotz Decif.

yndat U

colligit Barb. Ze Parocho p, 1. c. r. m. 7.

pri-

j iis cind

num 'eft, inquit, poteftas fori peenitenti

alis.

f

:16(12. &

t

Secundum locuscertis finibus limitatus, in quo

populus alicui Ecclefix deputatus degit. Ter-

g p2

tium ut Parochus curarmi exerceat nomine

proe

jo il u

prio.

Quartum , ut Sacerdos tanquam rector

faum p

fingulariter & non cum aliis ad regimen paro-

neturtd

chialis Eccleftx admittatur.

(«

&CO

Verüm circa hec duo ultima requifita ad-

net Jm "

verteridum eft , quod eanon Ecclefiam fed

per-

fef z s

fonam tefpiciant ; id'eft

, probanda ünt ad eum

folumniodo effe&um , fi quis contendat fe. c(fe

Wnnizsz J

bamifmïïfm'

verum & proprium parochum foci.

De cz-

od "

tero ipfa-Ecclefia ex primis duobus requifitis

fni

fatis probatur effe parochialis ; frequens enim

j

-

o

l

'

eft ; quod parochiz foleant Monafteriis, Capi-

nl "

tulis, Collegiis alitsque beneficiis uniti & in-

ub "

corporari, in quibus Sacerdos curam non pro-

prio fed vicario nomine nec folusfed cum aliis

d (fmpï

exercet.

Interim i,fa Ecclefia retinet omnia

»

parochialia jura, & fi defuper five à Vicário ;

;

« populo, Epifcopo vel extraneo lis moveatur,

n

3

Mona-

H

5

4

Pars I Caput Y.

Monafterium vel Capitulum , cui incorporata »

&ifofi

tefü, v,

eft fundatam intentionem habebit; Rotaapud

tüm &

"Tambut. de jure Abbat. com. 3. decif. 192..

Demiüm advertendum eft , non femper effe

7

idem beneficium curatum & Ecclefiam paro-

chialem.

Nam Ecclefia five beneficium cu-

n pa

tatum generalius quid eff, continensfüb fe plu-

ges fpecies, & quamvis Parochia fine cura non

fit, poteft tamen cura fine parochia effe , ut in.»

Ecclefüs , quz filiales appellantur ,. in lecisno-

viter ad. fidem converfis vel ad habitandum ac-

^ Bnif

cormodatis, in quibus nec dum limites paro-

lts

3 us

«hiales pex Epifcopum affignarifunt.

Alia quoque beneficia fünt eurata.mon paro-

j rl

ehialia , quz-curam tantum fori externi habent

D

4 Litít

five poteftatem , & jurisdictionem vifitandj, ex-

j

kommunicandi , abfolvendi,. corrigendi, judi-

ni

1

h E

candi&c. Ethzc curalargé & improprié cura:

dicitur cefte Barb. Ze Paroch. p.z. c.1. 2.7 4.. Cue

saautem proprié acceptaeft cura fori paenitent-

f AnEpg

tialis & Sacramentorum adminiftrrano. Inte-

n

54!4

zim, quoad ineomparibilitatem,& refidentie ob-

" gä,lm

lig

ationé,non eft inter utriusq; curz beneficiorü

cle]n

diverftas. Trid./t/f..&. c.1. feff. 7- c.4- feff 2 3. €. fs

40j

?

Sed. & beneficia curata, quadam funt adtix

curata in.quibus de facto eXeacetur cura ;; quae-

) Mtfer

dam autem habitu tantüm curata, quibus nie

n

: Cflm:

snirüm ex prima inftitutione cura annexa fuity,

féd. ea poftea per unionem, privilegium ; con-

fuetudinem aliümve cafum füblatafuit: & hz€

m

benefcia habitu folum eurata adinfiar fimpli-.

li

&ium. beneficiorum Babsntur , nec cadunt fub

$h

"

Bwid ft pmcz;.;.

$

pto

*ifpofitionem juris de curatis beneficiis loquetie

Nota qpi

tem. v. g. quoad incomparabiliratem , refidene

tiam &c. Barb. 4. d. &. g.

fa.

fgmpeï [

eam g"

CAPU T Il

veficium Cl

De JAdificatione & Rep

1s'ftlb fC Pïu'

4r A 056 £c£.

ne o

elefiarum parochialium.

die u

SUMMARIA.

jn lod

itandum t*

*. Epifcopalzs muneris eff E&cle]ïam parothias

yj[m[cs Pafü'

lem , ejus fines &j populum deftemare,

3. Quando & qualiter note parochis erigendsg.

;iamn'PW

j« Eretlzo noPa capella ef remtdium , nc no£as

:

"m

parochbia erigenda fit.

4. Licitumeft locori ordinariis ob caufas vatioo

1 viiïïmd;) H

gjgendi;.l*-w'

nabiles duas parocbias im und conjungere.

£. Ne Ectlefin inprejudicium parvochiali: Ec«

u

clefue adificetur, cure Epifcopi incumbit.

LNET

€. n Epiftopus licentiam concedere Salent pri«

n

p

at

10

fit

Pata Orateria conflruendi ?

F. us ceremonia ( forma in .edgfiþ;:xtis Et-

d

clefiis fer&anda.

æbenfüdw*

44j

4. Quomodo Ecclefia parechiales ruinofz repa-

raxds.

PA

A ul aä

$. Materislin,ut lirna &c. defirutla Ecclefta

gon;

im profanos ufus poffunt congerti.

mbus Ji

oner

fii

I0. Cemiterisi abEpifcopo non poteff prof'anart,

Q

H $i Ecclefta cofu defiruGa re edificetur , nos

gwm )

amittantur indulgentie Gelpritilesia ta«e

tut

li loco conceffa , nift

Mi

arlmpk

gindiG.am fcclerzs.

5 deffrutiio faila [it én

adunt

Á gy

Aá

ii

Pars I. Caput II.

| D Epifcopi officium pertinet parochialem

form

Ecclefiam coníütuere ejásque fines & po-

hg.

Not, ]

ulum defignare, c. mullus omninó. 16. Q« 7«

"Trid. /eff. 24. de Ref. c. 15.

Wünente

Olim quidem conftitutum erat £z «. 4mj. 10.

fvf

q.j. ut non minüs quam decem municipia five

Vs f

domus & familie Ecclefix parochiali afhgnas

Gl.add

rentur : Sed re&iüs id arbitrio Epifeopi relia-

Mot, D]

quitur , qui providere debet de tanto & rali pa-

Wt

Qre iuRa[

rochiz diftri&u , ut populus ad divina commo-

dé convenire ; & parochus ex decirüis & obliga*

8 fortc' Pa[

tionibus congrué alii poffit.

Nütad

uód fi parochianorum numerus in tantunms

titg

excreícat ; vel locorum diftantia facit, quo mi-

M

fuüs prefertim tempore hyemali populus ad

Not;

unam Ecclefiam commodeé conveniat, vel xgro*

fidie

tantibus Sacramenta déportentur, poterunto

ämdæ ](

Epifcopi tovas parochias etiam invjtis prioribus

Tem noy,

tedXor

UCC

:kvu*

ertigere , & pro fuftentatione novo-

Q (t j

rum parochorum competentum portionem ex

lnnquæ j

rediübus matricis five antiquicris Ecclefix af-

&6 Ed

fignare ; aut i neceffe fuerit, populum ad ali-

wl t

menta ( qux ex priori Ecclefia fatis habeti ne-

Ti

queunt) novis parochis praftanda compellere;

Aböd?. 4

"Trid. feff-. 2z. de-Ref. . 4.

4!(':;, (

Tud. defume

Circa quam conftitutionem

l 4

ptam ex c. 7. x. de Eccl. edif.

PQUP "ttat

Not. I. quód Ecclefia matrix i nova paroe

u teaa (

chia ex fuo quafi gremio ereóta acquirat jus

Dit r

patronatus ejüsque reótor five parochus pol-

IT

fit przfentare Sacerdotem ad iftam novam Ec-

Md

clciam , 4. c. j &c Eccl, edif. fi tamen

partem

!&l"'n

fgorum

De JEdificatione , &c.

?

vochalttt

fuorum redituum contribuerit. Garc. Ze Bemef;

B&

pj- 0690 37.

Not. I. decimas ad Ecclefiam matricem.;

TU UL

peranentes non tranfire ipfo jure ad Ecclefiam

16 Wi' h

novam,fed in arbitrio Epifcopi effe , a decimas

welalios fructus eidem affignare velit; Barb. ig

vicpic t

li afigné

Coll. 44 Z r. 4. Trid. z. 16.

Not. III. quod Epifcopus citare & audire de-

( rl

odj

beatantiqua Ecclefie re&orem & patronum, f&

forté juftam caufam habeant contradicendi , &

n cort

ia

fi forté parochia fit incorporata, ejus defenfio

non ad vicarium curam exercentem,fed ad Prz-

; Wïm

latumloci, cui p

arochia incorporata eft , pera-

dt; q'

Q1

febit. Barb. 4. /.2. 11 5 1a.

Not. IV. quód ad evitationem novz ps-

! opuli D

jil

vaaf

tfOchie erigende numerofitati populi vel di-

fantix locorum provideri poffit per. erectio-

guenito

nem novz capellz (quz & filialis dici folet, )

j ?ciorfn'ö

LtiOnc nOW'

Qua fit in poteftate & proptietate parochialis

antiquz, & inqua parochus vel Przlatus ha-

g

Ec

j d

bens Ecclefiam incorporatam éxponat Sacer-

dorem principalis Ecclefis coadjutorem five ,

;l

vicarium. Rota ad Taàmb. 7off com. 5. de jure

4dbbat, detif. 32. s; . Barb. de

( ompgl eff)

offic. Epifcqp.

41]6!! 68. ?. 7.

Ex adverfo fi aliqua parochia ad tantam ,

1j

ddit

paupertatem deveniat, ut ex ejus redicibus far-

T

tà te&ta confervagi aut Parochus ali nequeat,

nec per unionem alorum beneficiorum fimpli-

afofhus P

!

ciut ei provideri poffit, licet locorum otcdina-

rüis ex duabus parochiis unar facere, Trid, 4.

| noVZW

d partv

/qr 2 g

A &

Cutá-

fu()( n

$

PRars 3. Caput 11, 7

Ed

"Curabit etiam Epifcopus ne patiatur fiovat

- Ecclefias, Capellas, vel Oratoria in prajudicium

tüs) FE

parochialis Ecclefiz. zdificare. Et fi de fa&o

Hpícopu

absque licentia Epifcopi aliquis i. prajudicium

leum p

Ecclefiz parochialis xdificare ceeperit, recté pet

precibus

Parochum &i nuntiatur novum opus; ut ab edifi-

mum lap,

catione defiftere, & quod poft nunciationems

Cnfetr,

five jure, fiveinjuria zdificavit , demoliri tenea-

t 4

tur,Zex. 65 Interp. inc. 1. £5 2. de mofo p.nunt.

lierida :

Dubitari poffet; an hodie Epifcopus recté

peíonz;

licentiam concedat privata & domeftica Ora-

tunde,

toria conftruendi, in iísque celebrandi? Ratia

Totm;

negandi habetur in Concil, Trid, /eff. 22. 4es

tpt ol

fac. miffe. c. g.

Verüm interpretatio magis ii

DENY

praxi tecepta eft , quam etiam tradit Nav. Ze

qu n q

príeil. Conf. g. & Batb. add. c. . n.16. quod

lls my

Concilium tantüm voluerit tollere abufum. ;

fti(uiïfe )

Éc paffim fine rationabili caufa i privatis do-

primm

£iibuscelebretur.

Solent tamen tales licettiz

u &

dari cum claufulis: ut locus fit decenter orna-

if ve

tus, à fecularibus negotiisliber , defuper à con-

s gt |

jungatis non inhabicatus.

Item ut conceffia

Jitaiy

intelligatut fine prajudicie parochialis Eccle-

hiit &c.

Íix, ne ibidem conciones atque oblationes

Cir

ne B

s

lie

Ü5

antur, & excipiantur dies natalis Domi-

lm i

zu, Pafchz & Pentecoftes, in quibus ceffante)

d.f

Ampedimento Ecclefia parochialis frequentan-

Etdtäæ

daeít, & demum quód in diebus feftis audieri-

od

o miffam in oratorio priváto non fatisfaciant,

f?.) e

qui non funt de familia perfonz , cui licentia»

Q ad e

tonceditur,

Vrl

Riccius 4 .pfaxi Aured. CO. d-

ff"'ff"'

ïüamn

4di&-

'

De £dificatione , &c;

3

at fv

ZEdificium. porró parochialis ( ficut & al-

rzjdicut

eriis) Ecclefiz inchoari non debet, nifi priüs

- f de at

Epifcopus ad locum accedat, atriunt ac cemi-

rajdici

terium publicé defignet, ibíque crucem cum ,

ri r

precibus figat, & in Jaciendis fundamentis pri-

mum Iapidem ponat, Tex. & Gl. in c. p. Z. r. de

; b adie

Hicianonem

Confecr. Docettamen Azot, Inff. mor, p. z. 1. g.

moliri nv

t. ?. q. 4- non requiri, ut Epifcopus perfona-

liter ita peragat, fed poffe alteri v. g. vicario aut

ofo I«

ifcopis t

perfonzin dignitate Ecclefiaftica conftitute de-

mandare.

neics O

andi) Mi

Forma Ecclefiarum ex antiqua traditiotie »

j»i

recepta eft, ut formá oblongá in modum na-

vis edificentur, ad denotandum , quàd in iis

ao m

adit N^

quafi in navicula Petri inter lu&us & pericula

m

hujus mundi falvemur.

Item , Apoftolos in-

fituiffe, ut, fi commodé fieri poffit, altare ;

j ib

| .VZUIS c?l

primum & maximum vetfus orientem eriga-

gle lt

tur , & Chriftianos ex antiqua traditione con-

(fàevifle verfus orientem orare ex Clemente &

cenre o

alis SS. PP. refert Azor. d. J. 2. 12. fortaíhis

diptt i

u o

juxta illud Habacuc. cap. 3. DEUS ab aufiro 9e-

sniet E$c.

hidlé d

, o

Circa reparationem Ecclefiarum parochia-

]ium ruinofarum obfervanda eft conftitutioCon-

ais o*

cil. Trid. f. z. Ze Refor. cap.7. quod nimirüm

us ( i

Ecclefie parochiales ( idem eífe de domibus

feqit?

parochialibus declaravit $. Congreg. 7s eodem

fs

€.7.) ex fruibus & proventibus quibuscun-

fuiiot

"m

quec.ad easdem Ecclefias quomodolibet perti-

nentibus reftaurari debcant.

Si vero dicti Ec-

j l

clefiarum reditus fütficientes non fuerint, tunc

A5

pl

oxrþe,

ís

ParsI, Caput II

omhes patroni, &alii, qui fru&tus aliquos ex

Q omn

dictis Ecclefis provenienres percipiunt, aut jüs

Tbumv

ilorum defe&um parochiani omnibus oppor-

Tl'ld. h&bw

tunis remediis appellatione remotá cogi ad re-

Lapxd

Paratlonem POtefll'ït.

qum;.

Quia porro Concilium- patronos ahosquo

elefatticu

€x Ecclefia utilitatem. & fru&us percipientes

Temalteri

per copulam & conjungit , videntur omnes

dic tm

fimul j juxta proportionem redituum & emolu-

Tïld d "

menti arbitrio Epjfcopi taxandam in contribu-

I t

tionem vocandi : nam osinties fimul tan(ïlt..)

pz.m pyf

regula, qui fentit commodum , fentiat & onus.

U.Js lo fo

In re&onbus tamen & bcneämaus deducenda

Qvetm y

priüs funt neceffaria pro. eorum füftentatione

Non 0

congrua juxta decentiam vitz clericalis, non

mltetmm

.fecundüm exigentiam mundanz dignitatis , ad

Yen ln

quam amphandam non dari beneficia , fed po-

fotit «

tiüs pro alimento miniftrorum Ecclefxæ & pat-

Yil

perum ac augendo cultu divino refert Barb, z

"m f

Collecl. a d, c. 7 . "Trid. . 10.

Pt f

Quàd fi ob notoriam egeftatem nemo ex

W&

prædlöhs contribuere valeat, nec fpes fit futurz

Pal

reparationis, Ecclefia ruinofa omnino deftrui

Tüütur

poterit, ac ejus jura & fundi dotales ad mazri-

ut de D

cem Ecclefiam , fifilialis fit, vel aliam vicinio-

Ütur in

In hac

rem authoritate Epifcopi transferri,

UM

porró Ecclefia, ad quam fit translatio , erigen-

ànt,

dum eft altare füb eadem j invocatione , fub qua

fja

"fuit Ecclefia diruta, Barb, 7. 7, ». 25..

Idemque de beneficiis iïmphcxbus dxccn-

dum, qua fuerunt in Ecclefia collapfa, ut ar-

b:mo Lpfcog: alicui altari :vicinioris Ecclefiz

cum

De JEdiffcatrone , &c,

18

y adhqui

cum omnibus oneribus & emolumentis a€ prio-

üunt, u j

ribus-invocationibus applicentur , ficut in text.

ybus opptt

'Trid, habetur.

icog ad f

Lapides verb & ligna deftru&z Eccleüæ'i

quamvis olim non licuerit ad alium quàm Ec-

s donqno

clefiafticum ufüm applicare, fcil. ad xdificatio-

nem alterius Ecclefiz, c. lzgna- 39. de comfe. 4. r.

gercpicnté

nur om

hodie tamen facultatem conceffit Concilium 5

m &emä)ï*

Trid. Z. c. 7. ut Ecclefiz dirute (id eít; tans

locus ipfe quàm materialia. Rota apud Faritr.

i congt

mil tatg"

p. 1. in poff bum. decif. roz. n.2.) in profanos

ia & n

ufus non fordidos erectà tamen ibidem cruce

converri poffint,

; deuct

(oftentatt

Non poffe autem ab Epiícopo profanari cee-

IG

eici,

miterium ficut Ecclefiam z» 4. 4eczf. habetur.

Tter lignapicta vel alia materialia aliquo figno

dlvni(äüvhar

Hdz'f; [Cd FU

notata, ex quo hofcerentur fuiffe Ecclefiz , ad

jdz &p

vitandum fcandalum non poffe applicari ad fa-

bricam laicalem ex Navar, Ze /pol. Cler. $. 1j.

fett jubr

prope fnem- xefoxt Barb. ip d. c. 7. 'Trid, s. 24.

m nam d

Eft & notabilis do&trina Azorii Tsf, mor.Y.

p« 2. lib. g. cap. 3- q.13. quod. fi Eccleíia de-

«firfutt

(out

ftruatur ex incendio, tumultibus bellicis, &c.

yuno "

s 4d i

ut de novo rezdificetur , non proptereà ami;-

tantur indulgentiz velprivilegia taliloco con-

jart victh

ib

ceffa,fedad novum etiam edificium extentem-

IO

il

da fint , licét aliud fit, fi in vindictam fcele-

iio 05

"

tis authoritate fuperiorisaliquis locus

'nc ) fubq

deftruatur.;

us d

L

yt d

v

jl

-'"'8

T"

; It

A 6

CAPHT

Par: L. Capyt Hff.

i

CAPUT IllI.

lt ,

Vflita à

De Con]?cr.mane Eccle/' 4rum pare-

DELIENO

qumq

cl: inlitu nec non ci Altarium ä—

Paramentorum.

ignen

Em/

5UMMARIA

hi

z. l quo 6 quibus ceremoniis Ecclefie fit tef-

quin fe

. fecranada.

Eccleüa (

A

änlmæ caftbus dcj?mö?e & reæd:jïmt.e Ec«

Titur cor

cleft confecrari debeant.

T cotfee

3*

Specialis etiam con/äcmtm Altaribus :mpeu-

iliri x

denda e

wll)n

Ms

Quid fít altere porta::la & fixum ,. At qui»

óus cafibus recenfeptur.

Confcc í

J

Calices 6 patena [Decialiter conf erari &ex

Aiptur

certa materza confici debent.

tur Eccj

44 confecratio vepetenda , fi calici nota de—

teücm 1

auratio eccedat ?

hi qe

2

Quare campane Ecclefiarum 6cmdzmntur

p

& crjfmæte Inuncantur.

! W h

$g.

Vejf 165 & paramenta ad mzjkm .ä)eöïdrtm

lo

eélam benedzctntur.

Cottue

;?25155::, de jure gelex pritzlegio Competat OH«

tnt J

Jfecrare 68 benedicere Altaria Calices ö z

Ils

Vitére

ONSECR A TIO ECCLESIARUM

&mon

- facienda eft ab Eplfcopo per fignationem

Wegn

& un&zoncm parietum cum oleo facro & alias

ïïrepo;

cartemonias præfcnptas in Pontificali Roma-

RLT

n0, atque ante prandium inter miffarum fo-

hr ]qlpl

lerunia, de decentia ( non de neceffitate ) in die

qu' h j

u

fc(hvo

J

De Confecratione , Gc.

1j

feftivo; c. fua. c. 3. de Confec, Ecclef. t« omnes

Bafilice de Confecr. d. r. Ugol. de Poteff at.Epifc.

€. 29. Non tamen priüs confecranda eft Ecclefia,

"i M

m d

quàm competens illi dos pro ejus confecratione

aflignetur , c, 4. £, d. 2. c. cur ficut. de Confecr.

Eccie-

- Quamvis autem Ecclefia non debeat fzpiüs

quàm femel confecrari; fi tamen. dubitetur at

Z:fz j

Ecclefia quandoque fuerit confecrata, przfu-

mitur contra Ecclefiam , quoód nunquàm fue-

rit confecrata , nifi probationes aliqux pro ea

adferri poffint, ac proinde denuo confecran-

atibti /'wfn:n»

a eric, non enim intellisitur iteratum , quod

nefcitur factum. c. Ecclefta. c. folemnitates. de ,

hum 1

Confec. d. 2.

Probatur autem confecratio pet

fcripturam vel per cruces, quz dum confecra-

af

J

tur Ecclefia, in parietibus fiunt, vel per unum

teftem. aut famam aliáque indicia, quando

" k

enim de nullius przjudicio agitur , imperfectz

17

probagones admittuntur, /Panorm. i» c. pro-

pofviffé 4. de Confec. Ecclef. n.&

Item & Ecclefia tota vel ex majori parte »

j n

corruerit & rezdificata fit, denuo confecranda

erit, licet ex eadem materia rezdificetur, quia

jtutt t 25

nihilominus nova Ecclefia eft , etli prior forma

:

C

interiüit. Glof. iz «. de fabrica. de confecr. 4, nec

CL

l.

ditinguendum erit; an cafu cotruerit Ecclefia

an.ea mente rigna pro majori parte depofita..,

j

10n300nem

utreponerentuür, - Barb. 4e offic. Ep. p. z. aleg.

f'acm& J

27. 9. 1j. Sed.opponitur difficilis text. m // /n-

jicii M*

ter f'ipulantem- $3. $. « ff - 4e V. O. & in L.

if ?

ut. pbi navis ea

mente

wemlt

gui res g $. $- f^ d;le

7

diffo-

fg[h'v g

Pars Y.. Caput II5

14

diffolut2 ut ex iisdem tabulis reficeretur, dicr-

hn fat

tur manere eadem navis. Exiftimo refponderi

ftrnos,

poffe; in cafu dd. legum manere'eandem na-

hm D

vim qmantum ad rétentionem dominii & pof-

Cen[ Ed

feffionis civilis ejus; qui per diffolutionem na-

tisconf, j

vim non voluitinterire: non autem quoad eatt-

folcit &

dem numeéro formam, ( quod tamen in confe-

Qenfen,

eratione confideratur ) fi enim per refectionem

tori abl

ex eadem materia eadem numero forma con-

ERE

fervaretur, malé dixiffet 7C. in cc. LL. quóüd

t f';äecic

navis fine intentione refectionis diffoluta, &

d oj

poftea mutato confilio ex iisdem rabulis refecta

GU ( m

alia navis fit , felaenimintentio diffolventis tan-

'Rtteve

quam compofito proríus extrinfeca; nilul mu-

Rane

i

tat in fübftantialibus compofiti.

M emin

Deinde fi magis moraliter loqui velimus;

Ecclg[ (

quidquid fit de navi , certé in xdificio majori eft

-fdzf, i^

mutatio, neque ut ezdem tabulz ; ita idem.ce-

A eqo

mentum , iidem lapides & lateres, eo quo prius

üensafper

fuerunt modo accommodantur, ut vel hinc

Qtr)

J€. in d. 1. $3. $. . vefponderit, aliter de do-

t d

mo usque ad aream depofita , quàm de navi fen-

fm) W

tiendum, ut illa etiam intentione reficiendi dif-

l??qm ï'

foluta & rezdificata alia fit , nifi pauca tantüm

pto

tigna diffoluta & repofita fint.

x

th) 1j

At

Non tamen erit opus nova confecratione , fi

(ií

lfl

&

fuübfiftentibus parietibus tectum corruat, quod

"t

rurfus de novo imponatur, vel fi fucceffive

Altar

etiam ipfi parietes per partes reficiantur, & ita

mfupen

quidem, ut paulatim nec pars de primo xdifi-

Dtndos

cio fuperfit ( dummodo fimul & femel totius

tltnt m

aratio

| "i

vel majoris partis Ecclgüæ fuina &'rep

£0tt

De ConfecrAatione , Cfc,

1j

bftt'dr ! äd'

ton fiat) quia his cafibus mora'iter not cen-

o repondt

fetur nova fed prior Ecclefia, ut ex mente om-

egndem tre

nium DD. tradit Barb. z c. lgzeis. 6. 4e,

mini & p*

Cerf. Ecclef. & pulchris exemplis confirmat Ju-

uronem n

risconf. i» 4 proponebatur 76. ff. de Tudic. quod

Ícilicet eadem legio militum , idem populus

n qugad ll«

yen n t

cenfearur, licet prioribus hominibus emortuis

cefediont

novifubftituantur: idem corpus hominis, licet

ex novis accedentibus alimentis in dies reficia-

; fom a

quy

tur, fpecie enim extrinfecá non mutatà res ea-

tt, L.

»l-«

dem exiftimatur.

(älöd fi Ecclefia amplifi-

diffolit **

spuls

cetur & nova pars addatur, qua tamen minor

fit parte vetere remanente;ctiam tunc nová con-

folvents *

fecratione opus non erit, quia major pars trahit

d od

ad fe minorem , c. quod iz dubiis 3. de Confecr.

Ecclef. Gl. margin. n 4. c. de f'abrica. de Confec.

" veW

ediff. 1. in P. innofata. ubi addit füfficere, f

cjo ao

aqua exorcizata feu benedióta nova pars acce-

ial

densafpergatur.

8

Porro fpecialis confecratio Ecclefix & fpe-

" VCI i«n'

cialis altaribus intra eam exiftentibus impendi-

djit d

tur, unde confracto altari non tota Ecclefia, fed

n 1laïïtfrï

ipfum tantum altare & viciffim execratà Eccle-

d

fià propter ruinam & reparationem majoris par-

p u

"

tis, ipla quidem Ecclefia, non autem altare;

!

f*

!

(fi falvam & integrum permanferit) confecrari

—

l

debebit.

'Oi'fuat' Cj

ï

r

(

Altaria autem omnia five portatilia five fixa

! fgcceäl:'ï

