gnalum violatz promiflionispermittere , ut ma«

Mb

jus malum coacti matrimonai evigetur. Layme

Viptoba

deoper/aisb. c.t, m. 4«

Dubt-

[ [u

De Spon/alibus.

TE

m

- Dubitstur VI. Anis , qui i&o animo feeminz| $

fencalni

promifit matrimonium , tantüm ut ad pecca-

hia

tum induceret , teneatur eatn in uxorem habere,.

fi non ob confenfum , faltem ad compenfatio-

pnintentt

yodari d

nem fraudis & corruptionis? &. $i quisfub fi-

g, d

&a promiflione matrimonii corrupit virginer ,

ex communiori DD. fententiá, quam allegat &

d n

fequitur Sanch. di&o loco Zfput. ro, ». 3. te«-

nebitur eam ducere etiam in conícientia,nec fuf-

"d

ficiet, illatam injuriam pecunia compenfare, nií

agontm ?

Hxc conclu-

r n

feemina ultroneé acceptare velit.

fioprobaturtextu & ra&ione. — Textuquidem ex

i j

sf m

c. T. de Adulteris &5 fFupro. quod defumptum eft

ex lib.Exodi cap. 22. ubihzc verbaleguntur : 57-

N

J

Ü ,

uis feduxerit irginem , dormicritque cum ea

db )

t/

j

]

dotabit eam, t5 babebit uxorem.

Ratione veró

nlmï

1

n

1

r

"

probatur , quià juftitia commutativa non tan-

jim i

fP

tüm petit, reddi zquale , fed utidem reddatur ex

f

juftitia debitum , ut fi quis equum furatus fit,

"l

non fufficitreddere pecuniam , cum aliud pra

vt

alio invito creditorireddi non poffit. L. . $.1. ff-

1 1;' 6 Mm(

f

de Rebus creditis, fcd hic de juftitiatenebatur ha-

b1€h"[m

(s

bereconfen(um in matrimonium, quando altera

j

pars viciffim vereconfenfit , & infuper corpus fu-

p

ur"

urn traditur , ergo cum poífit reftituere adhiben-

u

do di&um confenfum , tenebituradid , &mnom

g

fatisfacit praftando aliud.

H [

$.

[1g]

m

Porro,quiahac ratio non tantüm in virgine

m

M(

fcd generaliter de quávis £eeminá etiam corrupt&

rfere,q"" ,

probare videtur, ideo non pauci exiftimant idema

hu

ci

juris etiam in corruptá procedere , aliitamen fa-

Ffl

[ 44

i

m

6s probabiliter ajunt in corruptafuffücere , fiin-

j

juria

p

i

Lv g

Ed

D

4

Part T. Caput V.. $. [.

Dominus

Juria illata pecunia arbitrio prudentis viri texatte

Ms cen(eb

da compenfetur,eo quod ducere corruptam , ubi

hl deg

nulla verá promiffio przcefferit, non fit equalis

-

dextutS

compenfatio copulz cum illa habitz fed aliquid

Nifi tamen effe vidua

n

notabiliter exceíffivium.

&0 tant

bonx famx , infamiamque ex copula contrahe-

——

lütetnai

ret, obquam aliud facile invenire non poffet;

Coa', 4!;

cunmc enim prior fententia valdé probabilis te-

df [Iljgyz

nenda foret, quiadamnumillatum non poffet

alio modo ad xqualitatem reduci, quàm per ma-

V.. quo

&T/cis dec

trimonium in dubio autem puella virgo prz*

Icüscong;

fümitur, ficut virgo nafcitur, & neganti puellam

virginem fuiffe incumbit onus probandi. Pa-

probatoni

uorm. & Barbof. n ditto c. r. dle Adplterits.

1

4 Dubitatur VII. An i && promittefis fit i

multo dignioriconditione & ftatu confiitutus,

Qub

u

el

quam vjrgo decepta, teneatur eam ducere, v

poffit competifationem pecunjaram facere ; &

dotem conftituere ? Valdé probabilis eft fenten-

! n

tia, fufficere pecuniariam compenfationem, quia

promittensnon tenetur eam ducere ratione pr

0^

P E*'iam -:

fniffionis, qua ex fuppofitotantum fuit fidta, &

3- SPOVR];;[

invalida ; nec etiam ratione juftitiz , cüm jufti-

u

tia non obligetad reftituendum plusquàm dam-

4* M-z!r l/,

num zítimetur , fed damnum corruptionis nion

bj

xftimatur ranti, quanti, fit vir debeat ducere fuo

f

ftatu notabiliter indignam, ergo &c.

Notanteg

I'SPM/:QJ'I'I(

aütem loquor de ficta promiflione , nam fi quis

veré &fcienter promiferit matrimonium foemi-

o

nx minus digne , maxim? accedente defloratio-

fitfy

nc, ténebitur eam ducere , fi aliud grave fcanda-

Mbf

lum vel damnum inde mon ociatur, cüm ením fic

f

8^

pe jymn/aliäul.

E

í

Dominus rei(uz & fciverit conditionem alteri-

od

us, cenfebitur voluiffe libere cedere jurifüo,& ni-

yrigrt "E*

hbil deexceffufuz conditionispretendere. — Vi-

nl

deatur Sanch. 4;8. difbut, 10. & difp.r4. De-

i

mf in foro externo non creditur dicentijfe fi-

nen EHE *;k»ï*J

é&to tantüm animo promifiife matrimonium, quig

ia

intetixa incentio ex actu externo prefumiturL. r.

re non f

ol

Cod. ad legem Corneliam deSicariu & L. y. Cod.

Froba

um n P

de Injuriis. nifialia indicia pro fe allegare poífit,

v. g. quöd prius Bunc fi&um animum coram.»

D

ynyt?

amicis declaraveritjità ut hisac aliis fimilibus in-

0

WW

j

ï

diciis concurrentibusin fupplementum ulterioris

a

probationisjuramentum praftare valeat.

p

7

SECTIO ill.

, Anil

Wmmen:

wibus modis diflvantur Spon[a-

j o

amdüfc*e

lia ?

nm fï]

catta

SUuMMARIA.

blhsfü(em

|

z. Sponfalia dif[olountur mutuo confenfa.

sf

(h

a. Efiamjtlmfd.

Jx

d

aDot

3 ponfälia de

futuro qualiæc:mg',wfoläuntur

p

nl

per fponíalia de prefentt.

f

a /

Matrimoniim contra interdiilum Ecclefte gel

Is

"

Epzfctopi contratium efl. quidem. ilicitum

ed nun intalidum.

i

OUUPIWM

" l

f.SponíAlia frmplicia defuturomon folguntur pet

W

Alia fBon[alia de futuro etiam jurata t4c

jX

I

j

€. Sponfalia femiplena impedimenti probatzone

j

yi

i

fol&untur fed matrimoniumtantum plená.

j

2« Spon[/Alia per ingre[[umrelisionis quoad par-

jl

f

1P

T.

g

tem ramanentem in [culo folguntur,

ul

M 6

WCU

/

840

156

Pars III. Caput V. $. f.

(ntümc

. d mon etiam per fuféeptionem ordinum cle«

ricalium, aut Sotum fmnplex caflitatis , li-

« repug

ct foljzmtur per otum ingrediendi reli-

Dice:

£0te»n.

fenfi li

8* Solfuntur elapfotermino prefixo muptiis.

fexindi

go. Quando 66 quamditi pars abfens expesianda,

duciy t

1. Solpuntur [uperfenzemte notabili xnutationt

0 met

ii

:

ex parte n0n mutats.

Refond

zi. Quando Judicis: Eccleftaffici fententia fit

tifcem ]

necejfaria ?

P]beiong

13. Refolbuntur brefiter argumenta contniria.

&t feceff

Vatii modi funt diffolvendi fponfalia, quos per

Werjurir

ordinem referemus, fingulis etiam fuas cone

hs

lt

troverías quzftiones adjungentes , itaque.

M

Til

Olvuntur I. mutuo & unanimi diffenfu c. z.

"

prafent (

Contra

deSponfalib. E$ matrim. quod enim folo con-

fenfu contractum eft , contrario diffenfu iterum

Quod ag

ol «

diffolvi poteft, càm nihil tam naturale fit; quàm

vcndigapm

unumquodque eo modo diffolvi, quà colliga-

quiotits (

cum eft..— L. nibil. 25. de regulis juris,

C &äm

De fponfalibus juratis dubitant aliqui, a mu-

& prige []

tuo diffenfu diffolvi poffint, id enim negare vi-

detur, Gloff, x d. c. z. in verbo inducendi 4e

-

Denfiriy

Sponalib, & matrim. argumento c. ex. litteríé

Qüti o

eod. t;t.Veriustamen eft idemin juratis fponfali-

ltb

bus procedere; quia juramentum in favorem ho«

l ii

minis factum ab homine remitti poteft, nec à

Popter a

DEO aliter acceptaturquàm quatenus ab homi«

tüm eü'etn

nein cujusgratiam fa&tum eft, Barbof. fz 4. €. z.

m. 6. Nec obflat.c. ex Ztteris de Sponfal. & ma-

l'afp()nfaü

lii

frim. quia noa loquitur de difenfu mutuo , fecf

u

ng!di(

f

De Spopfalibus.

177

ncräinurr»flf'

eantüm de diffenfu unius partis alterá parteinvita

ac repugnante.'

af

:zm'im'i j

Dices; fi fponfalia etiam jurata mutuo dif-

fenfi: libere diffolvipoffunt, quaré ergó Ponti-

j

fiony

l

l

fex n dicl.c. 1. jubet difpenfatos moneri , & in»

duci, utfibi fidam preftitam íervent, & tantüm

fm;gxlüff?lw

u n

ob metum majoris mali diffolutionem concedit?

Refponderi poteft cum Innoc. & Panorm. Pon-

tiicem hoc ftatuiffe ad tollendum ícandalum.,

" /Mi:ä

plebeiorum , qui forte poffent exiftimare per t&-

lem receffum à fponfalibus jurametitum violari ,

m

& perjurium committi.

jji, Q* )

Il Sponfalia de futuro etiam quibus , copu-

n us

la carnalis acceffit , folvuntur per fponfalia de

i,

prafenti five matrimonium cum alia perfona.»

j i

contractum tanquàm per vinculum fortius , &

quod ratiogem Sacramenti habet, c. f/eut 20. de

m

J dJü-mm iü:i

Sponfal. & matrim.ficut de jure civili re duobus

venditapraferturis, cuiinfuper tradita eft, L.

!af! ( 6(7 qti

W

quoties Cod. de rei $ndication, Interim hocli-

'U ) quo CQ'J?'

cité & absQueinjuftitiz peccato fieri non poteft

& prior fponfa derelicta fponfum cum alia per-

a

uismj

fona nuptias contrahentem adintereffe & com-

jeint

penfationem ob violatam fidem utiqué conves

oroo

T

M

"

niripoterit ; nam foemitiz plerumqQue difficili

TL

üsnubunt, fijamfemel cum alio fponfalia , -&

"

Item fa

1 JUWIF

æ*

icra nimiam familiaritatem habuetint.

p ii

propter aliquod impedimentum dirimens. irri-

o

t

um effet matrimonium , obligarent adhuc prio-

yarenu

b*»r'

rafponíalia , quia non przftat impedimentum,

Tf

quod de jure non fortitur effe&tum;c. zos praefl at

gl

Notanter autem dico per-

dc Regulie jericin d.

d

-

F

Áponfa-

Pari HI. Caput V.. $. ff.

275

fponfalia de prxfenti folvi ponfalia de future ; -

LOU

nam alia fponfalia de futuro ftantibusprimis non

Copusqy

tantüm illicita funt, fed etiam invalida. c. feut.

aberete

22. E6 ibi Glofl. & DD. 4e SponfAalibus & oma-

tüdine,

frzmon.

:

3br0garc

uid fi contra expreffam prohibitionem Ep

matrimo

fcapi vel Ecclefe: matrimonium contractum.

umj

t ? An validum erir? Ratio dubitandi. defu-

— ——

Seddi

mnitur, ex c. 2. de Spon/a duorum. u»i dicitur, ac-

f tantur

-

cipifli iam uxorein quam alter [ibi dcfpunfabit

d Verp /u;

dimiite zllam,quia nunquam poteft tibi freri le-

-

-

ET

gitima. Item ex c.penult. eod.tzt. ubi E"Fifcopa

k feeun,

datur poteftas irritandi mattimonim contra in-

etutdi n

terdictum Ecclefie celebratum.

Nihilominus

in Drejn

indubitaté tenendiím eft, tale quidem niatrimo-

nium effe illicitum, fed non'invalidum, quia ma-

COnftruen

OP Contg,

trimonium fubfeauens tanquam vinculum in-

tj 0611 77

diffolubile,, & Sacramientum annexum habens

NGcfopul;h

femper diífolvit priora fponfalia de futuro , ut

ittenim

aperte decilum cftzz cap. 1. £ 2, deMatrim.con-

Vatfetne

£rall. coutna initrdil. Ecclef. ad textus priores

mel"lm [

R. eosloquidecaíü, quo prima f»onfalia, fuper

on, 39,(1

quibus iispendebat,non erant de futuro;fed prz-

Wündom

fenti,adeoque verum matrimonium , quia[pon-

quäm UR

falia de prxfenci nunquam folvuntur, per aliao

——

; b'ds mer

fponfalia eciam de przfenti, aliquando tamen

-

ah'q[]em iu |

matrimonium pendente lire cum tertia períona

contractum nullum redditur , fi nimirum à $.

«Pïiorumf )

a

mHet)&l

Pontifice tale decretum impetratum fuerit; quo

matrimonium pendente lite non rantüm prohi-

beatur , fed etiam invalidetur , quia juxtafuüperius

-

€t, Utpg

alem..

4&6ta 8. Pontifex centradtum matrimorni

-

€ettus

Wm Q

f

Be Spow/alibns.

27

ja de ht

eertit ex cáufisquandoQue irritare potefl. — Epi-

jousyt

ml

Ícopus autem tale decretum dare non poteft, niü

wili t

haberet ex fpecialiprivilegio vel antiqua coníue-

;/;üibm iv

tudine, quia cum non fupra jus , non poteft

abrogare cit. textus juris Canonici, in quibus

ihien

matrimonium pendente lite cum tertio contta-

y n

€tum validum dicitur.

ubiraþdi L

Sed dubitatur quid dicendum , fi fponfalia pri-

l

JCIQuj"

ma rantuüm fueriat fimpliciter contracta, fecun-

u

31d

hw

1

da vero juramento vel carnali copula confirma-

Jj

ta ? x. nihilominus priora fponfalia obfervan-

[)ff/

ab

þl'.iþ?*

da, & fecundainvalida effe; etenim juramentum

m n

fecundis fponfalibus adjectum, fuit de reiniqua,

& in prxjudicium tertii, fcilicet prioris fponfe,

wiion?

ldl

3l

confequenter non obligatorium, e. ea £e. 22. 6$c.

jj

rr

7

j ^

cnm contzngat, 29. n frne de jure jumndo c. nom

: yinc

eff obligatiorum de regulis jurw in 6 . Similiter

DT

fec copula confirmare poteft fecunda fponfalia ,

nl T

Qu y

licet enim ante Triden fponfalia per copulam.,

d.

tranfierint in verum matrimonium , & fic dire-

;'J.tff;vm'fc'

merínt omnia alia fponfalia de futuro c. i& 2 ff

t

u

dem. 30. de Spon[Aal. &6 matrim. hodie tamen;

quando matrimonium aliter contrahi non poteft-

qu

quàm coram Parocho & teftibus, copulain fpon-

uf

falibus meré fornicaria cenfetur , nec effectum

n

u m

aliquem jurishabet. Si tamen pofterior fponfa

uww w

priorum fponfalinmignara per co pulam deflora-

l temg ka ^

ta effet, & inde magnum damnum & honoris ja-

j

M

&uram pateretur, prior vero leviter tantüm lx«

T

deretur,tunc ex zquitate quadam concedendum

qudm P

lj

effet, ut potius cum fecunda quam prima matri-

,j

bilite&

"

'mom'um contraheretur, ut non improba

j

(

doces

£$9

Pars Uf. Caput F. $. L.

docet Satch. de matrim, lib. r. difp. 49. m. £. e8

| li

quód prier fponfa ceneatur modicum damnum

Wxg'mnq

fuftinere ad cvitandum proximi graviffimum.

dc fponfs

6

Soivuntur fponfalia III.

Si impedimentum

| Conlilitj

aliquod dizimens, iv. g. confanguiiutas, affinitas

| 'aopto,

vel aliud hujusmodi inter difpenfatos derogatut.

Tanslhe

In modo probandi taleimpedimentum notabilis

| Db in

differentia eft inter matrimonium & fponfalia:

| PU"&um z

nam matrimonium de facto contractum nona

Prin)

dirrimitur, nifiimpedimentum plené probetur,&

gr flïi'm ]h h

in dubio potius pro matrimonio judicatur, cujus

nem!& l

feparatio plerumque fcandalofa eft c. s/timo de

Wotütqn d

j

Sententia 65 ve jdicatá, Atvero in fponfali-

Of d.

bus defuturo, etiam fola fama , dictum unius te-

n m

ftis, velalia femiplena probatio de impedimen-

COnmhere l'

to füfficit, ut fponfalia diffolvi poffint & debe-

M/? J riS, 3

ant, qtia cürn agitur de peccati ac matrimonii

"yiponfz

—R

nulliter contrahendi periculo , in dubio excom-

C'(),üma']

muni omnium DD. pronuntiato & fententia.o

MU i l

femper via tutioreft eligenda, & potiris ab ipfo

matrimonio contrahendo abftinendum. c. pr4-

umhüïï'e(e :

fered 12. de Sporfal. E$ matrim. c. fuper eo 22. de

.t'lm eüïm :

Tefiibus c- fecundo de Confanguinitate &5 affni-

M

$&2te.

—

Dote exf Wi

7

IV. Dubitari non poteft, qui per ingre-

-

Rprärm,

fum in. religionem Sponfalia diffolvantur ; cüm

fOUes ü

n

ipfum etiam matrimonium per profeffionem re*

Ddf

Di

ligiofam diffolvi poffe ex thoto ££. de Conferfie-

(

geconjugatorum apertumfit. Nec obftat, quó

1

&

Pontifex in c. commi(/um 16. de Sponfai. t5 Ma-

Atein

3

£r£m. tutits effe dicat, utis, qui fponfalia contra-

l

Nnty (

pon

&it. prius &idem fervety atduc matrimonium cont-

] "Wüns

»

?

De Sponfalibus.

22?

4ym£ü

etohat, & poftea primum ante confummationem

cum dunmul

Religionem ingrediatur, quia Pontifex loquitur

de fponfalibusjuramento confirmatis , & twtig

ggæämm

confulitjuramentum implere, non quidem de-

mptliti

t

pracepto, fed de corfilio, ad evitandum fcanda-

jj

Ium plebejorum, & ob reverentiam Juramenti,

üms&mä

entumno

Barb. im eod. cap. 16. . 3- Verüm circa hoc

punétum aliqua conttovería funt.

p p

Primó , as fponfaliafolvantur ger folum ine

greifüm in novitatum , vel primum per profcífio

gt

nem ? 9. licét vinculum facramentale matti-

idicati "

monii non diffolvatur , nifi per actualem profef-

[ o

fionem Religionis, & conjux in (zculo remanens

p n

durante alterius novitiatu aliud matrimoniurm

i&

!

contrahere non poffit; ut inLz/ello. de Pri$. Mo-

TM

mafl. Pri9. 353. n.é. tradidi. Probabiliustamen

p

eft, fponfalia de ftturo ex parte remanentisin z«

lfi g m

culo ftatim diffolvi dum alter novitiatum ingre-

j dilioat

ditur , ita ut liberépoffit aliud matrimonium ini-

t t

re. Ratio e£ , tum quod ingrediens monafteri-

" o

"

um hocipfo ex fua parte renuntiárit fponfalibus,

hn

Qu

tum etiam quód altera pars non. cenfeatur. ad

'H[)h

ii

i il

iftum fpecialem cafum fe obligáffejuttanto tem-

iumw'f $i

pore exfpe&tare , & deinde fponfum , cui poteft

exprobrari, quod Religiofum habitum exuerit,

j

qui Ff ,

& totiesfignainconftantiz dederit , reciperete»

li

folvaqt

(j ,:

neatur, Dixiautem , quoad partemremanene

rf

10

ter in feculo folvi fponíalia , id eft , u illa pars

il

ii

r i

J

n

ukerinsfponfalia obervare non teneaturat veró

1] 1

il

Nucod

Ub

e€x parteingredientisMonafterium non aliter fol-

]

hi

"i

vuntur, fponfalia, quàm íecuta profeifione, quare

7

W

m

fi remanens in (eculo ultro expectare,& regedi-

o

entem

glx

282

Pari. TIT, Caput V. $. .

entem ex monafterio recipere velit, iftefic defee

früedi

rens Religionem matrimonium recufare non po-

&i Naygr.

terit, quia per fuum fa&tum non potuit jus alteri

1] od f

quafitum aufferre ,. nifi fecuta profeffione. Sylv.

tf6 Nelig

Gerb. Sporf 2lia. q. 10 cafu z.

t eams

Dub. II. An, ficutingrediendo Religionem

Voredi &

liceat íponfalia dillolvere , ita etiam füfcipiendo

tm inügr,

ordines Clcricales ? j Negativé, quia privilee

fo, mj[d

gium diffolvendi matrimonium Religioni con-

flum f

ceífum , quod profeffio religiofa magis affimie

RLT

letur morti naturali, nec extenditur ad ordines

A0A0 after

clericales , .ut decifum 7s Extraf£ag. dntiqua de

LU Oï-hgatgn'

$oro E Soti redempt. & in tit. de Oblig. at ratio-

, VWto f

eonerdinands. Generaliterprohibetur,ne quie

n p d

in przjudicium alterius, cui aliqua obligatione

adítri&us, ordinetur.

Siveró de facto aliquis

Tuo, per lüud

——

W t

poft fponfalia facros Ordines fufcepiffet, Matri-

Al Ob f

monium amplius contrahere non deberet, nec

El

:j

i

poffet , quia faeri Ordines funt impedimentum

Interim talis ordinatus

I UQ er['()m

dirimens Matrimonii.

' m*wmm

ex aquitatis ratione refarcire deberet damna &

ts

expenías fponfz, quas intuitu nuptiarum fecity

Titty Pj EDI

L

eadémque expenfarum reftitutio fecundüm pro-

75

babiliorem fententiametiam ab ingredienteMo-

DT

nafterium fieri debet. arg. L. ff pecuniam. ff. de

m—lSCOnn.ahþ

Cond;itl, caufz data , €fc. & ne privilegium in-

| m

Ls

grediendi Religionem in nimis magnuin alte-

T

rius przjudicium excendatur, &c.

IW. qucd t

Dub. II. Annon tantüm per ipfum aéctua-

ï'h;rn

lem ingreffum, fed etiam per Petum fimplex in-

Tlitco

grcdit?ndi velfervandi caff /tateyma adhuc in fxcu-

o in-

Llhon

l? emidam dirimgntur fporfais ? De vot

iT

gie-

!l

Be Sgopfalibut,

:8$g

N

gredicndi Religionem , commutiseft fententia

afart t

eum Navar. n Manual confeff. c. 22. füb. nunp.

otot at

28 quód folvatfponíalia, cum.enim fponfus li-

mf&[ïlonf. ;«M

beré Religionem in»redi poffit,. confequentee

etiam eam poteritv vere, & deinde vi*alis voti

rnc'oReIigionzj

inoredi, & fponfalia Jitolvere tenebitur. Unam

i fipe?

tam inügnem limitizonem ponit. Nav. 4e $e«

£o. cerfil, ». ni(i ex calivoto fponfa grave dame«

à quia g

| Rciigioni t

"

tüm ferat, ut quia fpeMatrimonii imprzgnae

i mgs?

I!J;f

€a eft, tunc enim votum Religionis cum tante

damno alterius non effe sratum DEO , adcóque

fl a

fnec obligatorium exiftimát

4f. d'"fjaz";')'

Quig.at Ll

De voto fimplici caftitatis , quamvis difene

&ant DD. illasteneri videtur probabilior - opt-

M)CWT)W

;

'

'Kk

(

fidid

nio, per iftud votum non di(folvifponfalia, cüna

j uv

p

u i

mec juramentum nec votum in alterius przju-

m

dicium obligét, proinde tale votum eatenus

tantuni obligabit ipfüm voventem ,. quatenusid

a dhat

rcdlmP "

ex fua perfoaa implere poteít , ut fcilicet con-

Ifi

tracto Matrimonio debitum petere non audeat;

al

orall

fedtantümreddere, nifi legitimam difpeníatio-

pot m

il

nem ab Epifcopo impetraverit; Nav. Zid. loc..

tupt

nm

[

le'un

IY

geum. 25. Sanch. diil. lib. 1. difh. a.

)

1

1/]

V. Si Sponfalibus certum tempus & termi-

"

J

jng! fäkm,

L

puscontrahendi Matrimonii fit adje&us, eó ela-

gt

f

i

pío, &i Matrimonium contra&tum non fit, fo]-

] r

g

vuntur fponfalia , c. ftcwt 22. de Sponf. 6 Ma-

m u

agnum p

£rim. quod eít verum & obünet, fitempus ad

fiuendam ipfam appofitam obligationem &

j

tanquam conditio adjecta fit , fecusvero dicen-

hylt

,mm

5 u

dum fi fponfalia puré contracta, & pofteà pri-

Ti

u

Ahit [

n

mum de die celebrandasum nuptarum conver-

p m

Qugs

384

Pav: IIf, Caput V.. s. Y.

tum fit, tunc enim tempus non refertur ad ob-

| gOv

ligationem , fed ad executionem , & quamvis | las ,

elapífum fit; manebit tamen obligatio fponfa-

V. $

lium , prout idem accidit in aliis debitis & con-

| dliuaper

tractibus, fi debitor confieto tempore non fol-

|

trità fþm

vat. Panorm. & DD. z» cod.c, fícut, de Spon/Al,

D'opter anre

& Matrim.

pr'xonem fpo;

YO VL Si Spenfus non habita licentia fponfz

j ipontum

lengum iter & diuturnamabfentiam faciat ; libee

j ttüinrr

£um eft fponfe ad alias nuptias tranfire. — c.

de

j

&témform

il/s. de Spon/Al. E matrim.

quantum autem de-

i

UT AE

beat effe tempus abíentie , de jure quidem Ca-

Non il

nonico nihil expreffiim habetur , fed dejure ci-

vili talis adhibetur diftin&io , ut.fi fponfus abfit

comm'.tem

iib),,

ex caufa neceffaria teneatur fponfa femper ipfius

Vm- Dt

teditum expectare, fiveró ex caufa voluntaria,

jufta tamen & rationabili , fufficiet expectare»

i

p pto

vm friton

biennium, fi fponíus abfens moretur intra ean-

0nf i ho

dem Provinciam, triennium autemy fi extra eane

dem Provinciam , text. & Gloff. i» L. z. Cod- d€

ij cfomut

j "Urtm r

Spon/al. Verüm licét plerique fentiant bac i

MU

parte; id , quod in jure Canonico non eft deci-

f&m, petendum effe à civili, argumento e. 1. t

1 v ali

Pïlug 1gn0

Nofi operis sumtiat,

Illa tamen moderatio. ad*

Sllie du

hibenda erit, ut Judex Ecclefiafticus non ita»

przcisé adftringatur termino Juris civilis, quir

ET

[ elus

jq

aliquando propter periculum innocentiz ; auf

füm

alias juftas caufas illum terminum abbreviare;

& licentiam adalias nuptias tranfeundi fponfz

Wt i |

müf!püj

concedere poffit , quia in caufis fpiritualibus;

W UleuOf

prafertim ubi de periculo anima agitur , plus

tribuendum ef(t judicis Ecclelaflici , quàm le«

Mi

N Wi -

?

De Spénfalións.

18;

edemc i

gis Civilis difpofiGoni, ut re&té etiam obfervat

Laym. 4e Spox/Al. c. 2. s. 13.

m, k qui

)bligatio n

" VII. Si poft fpon(alia alterutra pars cums t

s dtbitst/

aliqua perfona extranea fornicetur;innocens pa-

terit à fponfalibus refilire.

Imo etiam fponfo

m

fw' ilslw;

propter antecedentemfornicationem & corru-

prionem fponíz , quam tempore contra&orum

; fientt lF

Íponíalium ignorabat ; à fponíalibus recedere ;

xanfihy"

permüttitur non autem fponfz propter antece-

dentem fornicationum fponíi; ex ea ratione dif-

gt "

anata f

ferentiz, quod illud ?dedecus famz corruptz

non fimilter zflimatur in viro fornicationem

g

ï

d degtt/

committente ac in femina, c. quemadznodum

üïpo;y'*nsï'gf

& ;bi DD.de Jurejurando.

VIII. DeniQue folvi poffunt fponfalia etiatü

gt

b

al

n

"

jurata propter quamcunque notabilem & gra-

A'f

vem mutationem füpervenientem , quá cognitá

fnt

fponfalianon fuiffent contracta ; v. g. Si nota-

yeniriifo"

effy üexm

bilis deformitas, morbus contagiofus , famé& vel

bonorum jactura, gravis inimicitia inter con-

:"L' ;,CW..

fanguineos, quife fortaífis opponunt fponfali-

u

bus, velalia caufa de novo fuperveniat , vel

yconot ;

n

priusignota detegatur, 4jdl.c. quemadmodum,

14

Sedhic duo adnotanda funt. 7779 , quod in fi-

nm

alct!!

w

milibus cafibus fponfalia non folvantur ex par-

yn

AU

te ejus; qui folvendorum fponfalia caufa eft,

n*

fed tantüm expartealterius, utpote in cujus fa-

gt

(l

bh[fw

vorem introdtictum eft , ne mutatio füpervee

ul

niensfitipfi nimis onerofa, proinde fi v. g. fpon-

w[cunä'

füs huic (uo favori tenuntiare, & non obflante

r l'Pmü

]

fornicatione, vel deformitate fponf nihilomi-

"u

Rüs velit eam in usorem habere; non poterit id

"d

n

,

2968

Par: Hf. Caput V, $. T.

J

fponfa recufare, . Secuma2 , fi fponfus cognita

Oringri r

mutatione fponfam carnaliter cogtoverit ; cen-

ïï'lS &) w

fibitur tacite fuo juri renuntiare. & fponfalia ra-

[ Wontern,

tificare.

ï hi, iUXtäc

(y 4 Ultimo folet hic controvetti, an ad diffolveti

|

da fponfalia ob caufas hactenus recenfitas Judi-

cis Ecclefiaftici fententia accedere debeat, velan

defponfati propria authoritate à fe invicem di-

fcedere poílint 2 x fi caufa diffolvendi fgon*

! Dt lg

falia fit certa & manifefta tamin jufe, quam iff

z If/ftllu;)

fa&o , itautnegari ab altera parte non poífit ;

licere etiam fine judice Ecclefiaftico à fponfa-

3 m

RLT u

libus recedere , nifi contraria in aliqua Diceceft

confuetudo forer, utrecté docet Sanch. de Ma-*

nj

EM&

driro. lib. 1. dif, 6 9. habent enim fponfalia tacie

Qültey

am conditionem ; fi notabilispíutatio non in-

hE jfny,'gg

tervenerity ea ergointerveniegite eoipfo ceffat

: mmhm

obligatio fponfalium , & confequenter ficut

in

2 /4(/'!1/:

aliüs contractibus liber reeeífus conceditur. Si

' Wifrgt v

tamen caufa diffolvendi fponfalia occulta foret;

"Mibf

& Íj.orifalia publicé contracta, tunc ad tollen-

Wy *

dun: fcandalum hominum judicis authoritas re-

NU m

quireretur.

!

j l"mgm'un

Czterüm noftrz conclufioni non obfílant ,

i

MLDM

Éext. cogtrarii ex c. 3. de Ditortii t, 1. CAHÍÁ 33*

ij g&m

q. 2. c.12. deDefponfatione impuberum 5 quia vel

l ll M417im0m

loscuntur non defpon(alibus , fed de Matrimo-

D)

^i

4,"

nio cujus fepararatio ordinatié Ícandalofa eft , fi

Id æm(

absiue judicio Eccleíie fiat; vcel de tali cafuy

b

Of

ubi cauía diffolutionis non. eft certa, & fatis

ls tünt

lm

aperte tanifefta.

$i confüetuco fit in aljquo

| n

abdlïus 1

leco ; ut univerfim à fponfalibus fine praicitu

Crar

| lo ]

1

De JEtate Requif. ad Matr.

287

ontus «tf

Ordinarii recedi non poffit , ea exinde rationa-

gnovatt;

bilis eft, ut appareat ,. non diffolutis (ponfalibus

non remaneat 1mpedrmentum publice bonefla-

fponfm ]

4í5 , juxtaca, qua inferius $. 1 o. chcemus.

$. II

E MD«

1 recenmai [

De Atate requifita ad Sponfalia vel

et debeä(;"

AMatrimonium.

j n

SUMMARIA.

aüfehenm

8, ddlia 465 ad contrabenda [bonfalia, alia ad

ynjitty qu

Qmatrimonium requzrstur.

i n FOH

a. Qué « requiratur ad [Donfalia ?

3. Pubertas qmndo incipiat ?

WW

q. Queomodo (f quando fDonfalia :mpuöfrm

,w(amhn 14

obligent ?

d

fuf

r

$. Ex fponfalibus impuberum nafcitur impedi-

gt

t

n

p

mentum publica bamy?:z!xo'.

jtt

€. Sola taciturnitas &ententium ad prubertatem

Lgntfr

[

fatificut eorumprzora [Dorfalia.

nl

2 Nififuerinte antd annos difcretionis contra&la,

ya u

v

füw

J

nbirequiritur z109us confenfus.

i

$. Que as requisatur ad. contrabendum m«

n

irimonzum 2*

9. Valet matrimonium ex gra87 caufa ante an-

j Obnw

yi n

505 pubertatis difpen[ati$é contratlum.

J

m

à0. Matrimonium inter impuberes contratlum

qi

an Saleat faltem in $Zm fhonfalium?

oj j

1 OLH

iam atatem in fponfahbus, aliamin ma-

ícan

J

AL

trimonio requm palam eft , quxa in fyon—

o

falibustantüm ufüs rationis ; 1n ratrimonio au-

jj4?

/,

1 uv ,

tem habilitas ad generandum con fideratur.,

i

jco

L:cet Yero Jurisconfultus i L 44« ff- de Spon-

[slibis

bui

li

]

288

Par: IHI. €aputV. $. II.

alibus. dicat, in fponfalibus nullam certam,

ztatem difinitam effe , nihilominus hácin parte,

| fs fs

ficut univerfim Àn materia matrimoniali ftan-

dicaz, ff

dum eft jure Canonico , quodtam in mafculis,

Vaiet US(äU(

U. ergo

quàm fzminis 7. annos conftituit , ut ante hanc

. annorum ztatem fponfalia validé contrahi

tionem no

tür tàcite ;

minimé poffint, f nam ante hoc tempts bo-

mines non prafuümuntur capaces ufus ratiohis

ratüm habl

ac difcretionis, utfatisintelligere poffint , quid

Secisant

Dosdirer,

agatur, c. Jtteras dle Defponf. yspuber. t Porró

etiam poft annum 7. contracta fponfalia nor»

Vrl

inducunt irtevocabilem obligationerm, fed quan-

Qlöüïtnfum ve

do aliquis in impubertate contraxit, adveruente

I

deinde pubetate- ( qux in mafculo cenfetur po

Whätr,

14. & in fzmina poft 12. completum ztatis atl-

Circaaty

Um efb t

num. Jeg. ffn. Cod, Quanaó tutores effe defmant)

eairritarepoterit. Quod fiunus tantüm con-

Mütet pl

trahentium fit impubes, alter autem adultus, hic

Wi

fimpliciter & irrevocabiliter obligabitur , impu-

Notig r "

berivero quandó ad annos pubertatis pervenee

tdarmo deJ

rit ; liberum erit, fponfalia ratificare , vel refol-

qui lac at

To n any

vere, e. de 3lis. 6. E5 feqq. eod. tit.

Interim qnia talia fponfalia poft anmum7.

tra. IPQ[TH;

contraca fimul fuerunt valida , quamvis ex poft-

./'ïïnïtunca

Tratur X t

facto jure fic premittente ab uná parte refolvane

tur , manebit tamen impedimentum publicz ho-

— Ü

neftatis, ita ut neuter ex ipfis defponfatis cum al«

i

terius confanguineis intra primum gradum cone

Rinàpof

n

n

&rahere valeat. A. e. Ztterzs. eod. eit.

'aïfim()nim,

uef-.

Pratereà etiam illud advertendum eft , ad

AR

ratificationem fponfaliam in impubertate core

dO bab

l'f( te

nifene

—

cm"ämdi |

txa&oyum nenrequii novum aliquem o

fum,

"p

T

289

If

De JEsate Requif. ad M-z!r.

mullarm «t

fam, fed folam taciturnitatem ; quod pubes

jdstcny

factus fponfalibus jam contractis non contra-

i

dicat, füfficere, eó usáue etiam prior obligatio

yrimotd

J

valet usque düm per novum diffenfum revoce-

tam ii

tur, ergó fi ad pubertatem perveniens obliga-

yit , u

tionem non revocavit, quando potuit, cenfebi-

à Hllde a

tur tacité id, quod inimpubertate geftum eft,

; joc nf

tatüm habuiffe.

TL

Secisautem dicendum , fifponfaliaanté an-

Z

t pomüï ,

nosdifícretionis contracta fint, tunc enim quià

bt 1

prior[obligatio nulla fuit , debebit per novum

f

u

confenfum verbo vel facto declaratum reitera-

donfïï)fe& v

ri; Gloff. & DD. £ c. Ztteras. de. Defponfat.

m 'Aüïï E

impnber.

j

H

Circa xtatem matrimonio neceífariam fcien-

zi."

mx?iftuæ

dum eít, utróque quidem jure conftitutam effe

t W

t d

-€ 44

('1 A.

ztàtem pubertatis , fcilice

i mafculo 14. &

s &

in fzmina 1 2. completos annos. $. 1. Ipfé i. de

ul j

u;.':

Nuptis. L. 4./ff. de Ritu muptiarum. Illa tamen

,j

declaratio de jure Canonico eft adhibenda..,

d

quod hzc ztas non fit ita precisé. determina-

wm&'æe)

yil

t2, quin ante eam aliquando matrimonium con-

TAE

trahi poffit , fi nimirüm ea£722 f/upleat eiatem.

j

" M

& jam tunc ad generandum aliquis habilis inve-

niatur per text. & interpretres 77 c. puóeres 5, c.

j qum

m

de illis 9. & c.ultim de Defponfat impuber. Sed

T

u

kïümr

]A

quid fi mafculus etiam poft annüm 12. vel fz-

j dgyonfaräï À

minapofít 12 ad contrahendum inhabilis fit, an

matrimonium inter eos contractum valebic?

l'!nq

D

gmdw, L

Refp. Affirmativé,dummodo fpes fit aliquan-

Md ;.fa

Ül

ertet

1

do habilitatem adventuram , quia impotentia

contrahendrnon caufat nullitatem. matrimonii,

xmpub

"M

"

MAN, PAROGH.

N

nifi

thuem

390

Pars HII. Caput V. $. III.

nifi p'erpe';üa & incurabilis fuerit t Quid etiat | C mattim

an falters ex causá gravi & publicá v. g. inter

fc:ütesïw

magnos principes ad confervationem regnorum

| U lw

vel pacis, matrimonium ante annos pubertatis

'JS) DD

contrahi poterit ? &. cüm determinatio atatis

|& te&ibus

ad contrahendum marrimonium non fit juris fiim v

naturalis vel Divini, fed pofitivi humani, nec im-

It omni r

dlia de f

potentia contrahendi jure naturali dirimat ma-

trimonium , nifi perpetua , ideo potuit S. Ponti-

; "atrimon;

fex matrimonium ante annos pubcrtatis ex cCáti-

L

sá aliquà gravi concedere , & de facto concel-

31. T ]69' (

fit, iv c. 2. ced. tit. itatamen, ut faltem Epilco-

pus caufx cognitionem & difpenfationem in-

terponat. Barb. ip eodem c. 2. num. j.

| At Pa

o Demüm & illud hic in controverfiam voca-

tur, an indiflin&té procedat decifio c. unzci- $.

| ite co;,j

|

Maty

idem quoque. eodem in d. quöd nimirüm ma-

—

trimonium inter inipuberes contractum , non

5

valeat quidem ut matrimonium , fed tamen ut

F

). Pdfem" '

fponfalia de futuro juxtaregulam : 8 abius non

* 9&**&0&5

Falet,ut ago , 9aleal lamen omni meliori 2odé »

J Eul

quà falere poteff. &.. Pro. favore libertatis ma-

4' 14!;5 D7

trimonialis rihi videri probabilius S. Pontificem

Ht

3n 4l. c. fu. loqui prefumptive , quod fcilicet in

^ Puily

dubio, quando nonconftat, an impuberes vo-

tmn &

luerint fponfalia vel matrimonium contrahefe

f R(fOZBi!ur

ob defectum atatis, potius cenfeantur fponfa-

"Rntum

lia contraxiffe ;^at vero fi conftarer, quod vo-

hfj

lnuerint ipfüm matrimonium contrahere ; tunc

quia ad valorem cujusvis actus requiritur vo-

$ hi

4r] Poj

7

luntas& potsentia, ideo fuccedit alia regula ex

—

li ääün ,

- enm fuper. de Offíc. delegat. quod oluit » Ícili-

"hjey.

cet

-

[w IH'

) be Cm/:';:f:; Parentum.

291

ctqis

€ét matrimonium » 805 poixit, «ö' quäd potüity

pl 9l

fcilicet fponfalia , 2207 £o/uzt ficut idipfüm mul-

jprem f

ti & plures numeró ( aliis tamen diffentienti-

annos p 7

bus) DD. docent de Matrimonio fine Parocho

aeminit?

& teflibus contracto, ut ne quidem in vim fpon-

im 09 4*

falium valeat, nifimens contrahentium fuiffet ,

ïihnmünw.

