ta Examinatorum ex Garciaf.9. €. 4. 2. $g,

ongt "

refert Barb. Ze Paroche. p. 1. €.2. . 1. $. 95.

nec z

1

ubi etiam 7. 109, refert. quod cateris partibus

$u

f

ZHïCf

30f

Pars IL :Caput I. Se&. If.

Thhdato (

inter concurrentes przferendus fit fenior pra

juniote , originarius vel conterraneus prx extra-

hac Satisb

neo, ille enim magis 'prxfumitur diligere &

enim feri

curate fuospatriotas, Doctor pre non Gradua-

'mmïeayx

to; Sacerdos prz alio inferioribus ordinibus

Patodh

conftituto, &c. fed hecomnia arbitraria funt;

Mncopóra

& potitisad motum & rerum gerendatum dpti-

fed tntir

tudinem refpiciendum erit.

fumnon (

du Bol

q1 Siparochia petrineat ad jus patronatus Lai-

corittm , lolus prefeutatus vel prefentari à Patro-

4l 22

10, examinabuntur — Sivero fuerit de juré pa-

ln Permy

tronatus Ecclef/aféce , etiam aliiad examen vo-

utfas m

egti poterunt,& inter dignos repertos unam Pa-

Cic 47

tronus Ecclefiafticus Epifcopo præfehtabit) 4

adEpifcopum fpectec inftitutio 3. fi ad inferio-

rem Prxlatum, tunc priüs examinatus debet

li m'pl |

LUR

approbari ab Epifcopo, & deinde grimum in-

feriori Prxlato prafentari , refolvunt enim DD.

apud Barb. z Cole. sd 4. c, :g Ttid. 7*

l. ngf,nm

4j. 6 féq.. quod inferiores Prelad, niíi ha-

h iüas 25

beant Jurisdictionem quafi Epifcopalem , & jus

[

congregandi fynodum ac propriu

m- territorium

ttrd

non poffint facere concuríum , fedid fpectetad

,

3 hfghg

3Epifcopum.

fos

4 Faljy

32, Quéd fi collatio Parochialis Ecclefiz dlitet

"i

facta fuerit quam per concurfum, eft nulla & J

]

j ,Gälzd.

adíedem Apoftolicam devoluta juxta Motum [

fti

proprium Pii V, anno 1566. ,. Kal Apri|

bun

Barb. 77 col/ett. d. 1. »,, 15 9. inGermaniahzctam

bi

m

falubris conftitutio necdum quidem ubique re-

wh

cepta eft, optandum tamen foret magnopetey

i

«t in fingulis dixcefibus ( quemadmodum & |

7' Mm;

mancae |

F

10j

"

Il

De Inflitutione , Efc.A

mmandato Celüffimi noftri Princ. & Archiep. ii

RU

1

ota t

hac Salisburgenfi fa&um ) reciperetur, Inde

I

i d

enim &eritut Clericiin litteris& moribus ad cu-

'ram feaptiores reddererit.

r not Gf?ïï'

Parochiz vero Monafteriis vel aliis Eeclefüs

ghis o

incorpórate, in quibus non preprié parochus

s atbiritl

fed tantüm vicarius ponendus eft, per concur-

;cren&amm ;

funrnon conferuntur, Bulla Pii V. a exequen-

lum Baxb..de Parocho- p. 1. 9. 2. s. 19.-tufque

od

ud 22*

ii

In permuntationibus

4:et*ia*m p'aro*ch"iamm €ott-

fuericttt

«urfus non eft neceffarius Barbof. d. Ij5. s. 2f-

Jiiidexant

16 g.

M

Gatc. Je Bcanlþy C?P' z.5

font

D-1L

o p

10

(iadi

j

De triplici Quaïiiate JEtatís, Mo-

j*

exam

vumr Sciextis in Parocho vequifüta.

jinde g"

SUMMARIA,

n

folunt t

1. Regimen animarum ars aylium.

i- ^ 18' TUV

2. .£tas 25 Annorum incboatorum vequiritur

Priltty "

^

l

Parocbo , -£$ ut intra-annum vecipiat Sa«

qopit

cerdotium.

Ej

[opn

m It ü('

3. Negligenter omitteus fufcipere ordines , elape

Jny Ml

g

ffó anmo eft. ipfo Jure priatus Parotbid,

iM

4 Fallit in Ecclefiis Collegiatis.

js EC

lu

*

s. Quidquid Jit am de vigore extra cafum pra-

7 c& j

fféntationis . mandati Apoffolici pofft

ita j

parocbia conferri Clerico 3n minoribus,

60 5'

Epifcopus poterit d;[penfatige Id facere. "

(Gerra?

ahl

6. Difpenfatio conce[/a in Ture inperfonaliter

Y

jdem ]

antelligitur data Epif/copis.

41

. Nominc Epiftepi Veniunt etjam . inferiorts

for

?

Pralat

7

Luema f

ii5

j

Pars IL C'aput II.

(

Prelati babentes ?ur:s:z'æä?zongm quaf, Epä-

Tadie in

1

fcopalem.

Wli.ind

&« Parochos bono exemplo fuis debet pr.eluccre.

Sivero t

9« Que mnlzeres permittautur cun Clericis hao

-

R

otinm 930

bitare.

(n6n prii

£b. Obpericulum perjuriinon ]ämtcageniz Ck-

titm efix

eéci ut concubznas. 46]urmt »

lisft, ;

£.

Pyrodhi lr

Pane Concilii babent locum etiam in /uäc-

*

& s fine qualitate cogcubinatus.

itnlento ab

I2»

ld eas zncurrendas in foro conþmuü.e re-

h*" a ('m;o;n

quivitur fententia declaratorta.

lmatla |

fä

übualis lepfaus carnis qualiter pzmzendw.

tüsy qmd

14.

Concubisaviusnon eff. fafpenfus fu ?cnf fone

&oete loeum

proprie ditlá, -

Pomet(u

1 ES quando in dibinis Pitandus.

DCR

I6, Scsentza qua qumtur zn Parocho.

Phcü*,qt (

lim fit 2rs artzuz regimen animarum, t

hem, füm

dicitur ig c. cám fit. de /Etat. &5 qualis, utie

it, i

» &&l lQ3

que non debentid fulcipere & in Parochos con-

617 JFHO

m del

ftitui nifi qui fuerint idonei. -Dicuntur autem

3l

donex, in quibus tria concurrunt : nimirüm,

La Titüm üts

4;'4!:(7/24&?2!45 ymorum gmäztm,ä debitafci-

ïFümtam;

entza. c. ctn P cuntlEs. 7. $. inferiora. de Eleil.

in SQC'( ls (g

.Jzcet- Cazon, 14« £04. in.

a atro: NU n

Quod attinet ad «e£a£em in Parocho requ' -

aPæ HLCUI

tam ,'ea eít 25. axmorummchoawmmpd $. inf.

meM

&$c.Jicet. Conosn. Neque tamen parochus fta-

Wpt ; àpati

—

tim eo tempore , quo fibi parochia confertur,

Wi mïem&

Sacerdos efle tenetur , dummodo. fit Clericus

p Aitre,

M

àin minoribus conftitutus, & intraannum nume-

$ ls

FR

randum à die adept« pac:hcæ poHeHmms fuz

Tiüg, ]

Qp |

Pare-

hi )! prnc

-

[l

Qualis debeát effe Batoch.

?i ïli-

Vientt

i

"Parochix in Sacerdotem promoveatut c. 2. d&

t]ü

Yofik.in 4.c. ff pro Clericus g. de Prab. iné.

ddit prz!»:r.w:;

$i xero talis parochus intra annum ad facer-

dotitim promotus non fuerit , tunc elapfoanno

j cu;g'acïiriïfï"

( nen priüs, quamvistantum jam emptoris fpa-

ial

tium effluxerit, ut promotio amplius 1mpoffibi-

lis it,: c. commzff. 3 .. de Eleel. ird, ) ipfo jure

^il

Parochiá Privatus erit, nifi jufte aliquo impe-

im ial

disat

dimento ab -Ordinibus retardatus fuiffet. Z. cag.

licet Canon. E$c. commiffa. 1 1n. Ecclefiistamen

ro aof

cellegiatis, etiam fi alias Parockiales exiterint

Irlfüf M'

& iis' qui ad carumzegimen affamuritur ; non

ii p

habere locum hanc conftitutjonem, ut quis ela-

of

pío anno zp/o jure Gic privatus, fed requiri, ut

j&xta antiquiorem 'Canones, monitio Epifcopi

Eitandth

przcedat, & fi monitus aliquis non ordinatus

m

fuerit, tum demüm per fententiam privari pof-

ell am'mafum!f

fit , declaratum e& z atutum de Elell. in.4.

u $197

Non ignoro , quod aliqui tum Gloff. 2» 4,

ia Pa

£.2. de Inflit.in £. && d.c.fi proClericis doccant,

ia

tantüm duos cafus effe exceptos in quibus non

yrtt s n

requiratur, ut promovendus ad Parochiam fit

j5 0 |

in Sacrisconflitutus, videlicet I. Si prefentetur

à Patrono £ z d.c. 2, - II. Si ad mandatum,

pfoim^ j

Papz alicui de parochiali Ecclefia- provideatue

: farod? feq

ut In. d. e. ff pro Clericis, Sivero de libera colla-

gonm

tiope agatur, tunc non cffe admittendum., ,

e pïmï'wl

qui faltem Subdiaconus non fie jsx. 4ex., i cap.

ochra gt

praterea , g. de £Etat. & quai.

odo t Qp

Sed hanc doctrinam non recipiunt Archi-

mnnumnf Á

diac. Joan. And. & alii de quibus atteftatur Gl,

jn d. fíi pro Clericis confentes d.c. pretered. pee

| POITCHiOHiS L'

PO&CQ'

Irz

Pars IT. Caput. If.

j

t

pofteriores Canones in Sexto decretalium exi-

at s ean

titibusco

ftentesindifferenter correctum effe.

Qgid-

quid fit de hac doctrina theoricé in utramque

'frmativä, q

àt0nem or

partem difputabili , 3n praxires non habet ma-

enam difficultatem , cum.Epifcopus poffit eti-

diP('mgük i

tésftec

am exauthoritateillinscap. praterez , difpenfare

€um aliquo ad parochialem Ecclefiam ; fiadhue

Siodeyyij;

at .Cifca *hn

in facris non fit. . Dico Epifcopum difpenfare

poffe : nam licét zz Z. c. pretereA Epifcopo hat

polfünr, Ju

€fe cenfear

difpenatio exprefsé non concedatur, hoc ipfo

tamen, quod Pontifex dicat Z7/Pezfatigé poffe

ipoii d)

admitti ad Parochias conftitutos in mintoribus,

CiïC; WU,

eam difpenfationem concefiffe Epifcopo intel-

NI

ligitur 5 atqueidem generaliter tenendum efft;

48 g,

quoties in aliquo Canone difpenfatio permitti-

" Mi yqua

tur, quamvis Epifcopi mentio nonfiat, tradit

.i$inominij?

Pan. Zz cap. fín. de Pojf. Prelat. n .3o. Felm. i8

72 34-uy,

c. miper. de Sent. excom. Barb. de Offíc. Epift. P.

WAf m /'f/fl

a. Alleg. 34. n. 22. Ratio eft, quod poteftss dat&

d m

difpenfandiin aliquos Canone , non poffit ratio-

P forïig;q) !

nabiliter intelligi data S.Pontificijutpote qui alias

W»Pïüym Q

eampoteftatem habet. c. propo/mit. $. licet. de

db at

conct[- pr«5. (nifi ex fermone connexo vel tylo

Càpillom

Qu &rüs u

& confuetudine aliud appareat, ut in Trid. /ef,

24. de Ref. Mat. c. y..Sanch. de smar, L. $. diff.

æcuhfibus |

&. 5. 19. ) Confequenter ut leget accipiantur

Vlbtaners

de calibus dubitatis jmx. 1. . $. 2. f ad Muni-

tip. & verba Papz aliquid operentur. c. ff P4p4.

I utahïsl

10. de Priiheg. 22 6. debetintelligi illa poteftas

SPec'ïaïiter

dataEpifcopis, quibusalias non competeret.

mtu;. [Db ?

Sed quid , i Abbas vel alius Pralatus infetior

Es dch ï

6 g

ifcopo, habeacjus conferendi parochiam, *

1713

p

Qualis debeat e]fe Parocb.

decteun?

*3t & is eandem Clerico i :minotibus *antüm

ordinibusconftituto conferre ;:poterit! 3 3. AF-

vde C

^firmativé, quiatex. dum Z( d..c. préterea , difpen-

orict n

'fationemordinariis Collatoribus permittit, non

reston ha.bej'

'diftinguit inter Gollatores, Epiícopos & inferio-

itops po*l*:

?

es;nec inos diftingere debemus.zrg« 7. de pre-

rl

ffcr

3tio depublzciane. -Accedit, quodinferioresPrz-

idefam; 1

]ati circa hujusmodi parochias., quas :cotiferre

jlcojm &jlgsr

poffunt. jurisdictionem uafi Epilcopalem ha-

ao t

bere cenfeantur jus.'Glyaet. n Clem. 1. 35 *.

xcedatrm, 1

propriide Reb, Ecclef-monalien.

T i

Citca worum -zraitatem -veriffimé monet

$

gtos i m

'Concil, Trid. /z/f.. 22. de-Ref. c.. Nzbilejfey quod

jje E

nlias magis ad pietatem &5 DEI cultum a[frdue

j x

ii

3nfiruat ,-qudm eorumVitató exemplum., qui fe

il

&ifinowiniflerio ledicárunt. t$c. EtGregorius

" of !

lib. 34.mor. v. 3. INon debetinquit, bominum

TE

ucatum ujcipere , «qui nefcrt bomines bent 9i»

p of

Pendoprezresme qui ad doceligsturgut. alioricut-

) ciuoapwiï

dpas corrigat quod refecart dlebuit, ipfe comittat,

p

Qua propter omniailla; qua generaliter dePitis

mti&ïiwowä

$$- bonefl ate Clericorum; videl.deluxuveRium

p p

& capillorum , :crapullà & compotationibus.in

gnecmm

j

p

aberriispublicis,lufuinmoderato ; ac negotiis

jredt

u

1

fecularibus evitandisin SS. Canonibus ftatuta

5,111!71433':"

funt;cantum magis Parochi-obfervare debebunt,

u kgg[ HCCWFE;

, qua.ntöïipüs-cum-cura animarnum arcus 3ncums-

pHj

.bit, utalüsbpnoexemplopraluceant.

yefcnfuf' "

'Specialiter veró incontinentie vitrum -decli-

nte lglma[

J

setur. 'füb gravibus poenis jubet Concil. Trid,

on CDmPet

f 2 j-deRef. c. 44. um turpejinquit Concil. ag

s

UR

Clericorumasomznc qui fe difbimo eultui adütixe-

runt

T

p

(

114

. Pars If, Capïuflï. -k

-

runt [i indignum in impudrzcitie fordibus ips.

Caterüm

muneeque concubinatu berfari , fatis res ipfa

Aldi, is,]

communi omniu Yedelium offezfione teff atur , ut

Aares tani

igitur eam quam decet,continentiam acitie in-

vonobbinàn

tegritatem miniflvi Ecclefia repocentur, populisa

tiihilemints

ue binc ees magis difCat retereri, quo z/lositd

Quid etiam.

j

oneff iores cognoferit, probibes S. Sygodus quis

COhcibimn

Bbuscund, Clericis, necontnbinas aut alias mulit-

iulptGacon

ves de quibus po[ft baberifüfpicio indomoTel exe.

d- Z. L,',,f Co/',

tra detintres aut cum iis nllamconuetudiuem

Sed hic

babere audeant , alioquinpenis 4 SS. Canoni-

queio £á

bus BelEcclefuarum fatuitis impofitis puniantur,

Qctt fplgs

Famiuz quidem ob xtatem vel primi aut fe-

ilb o

eundi gradus confanguinitaté toletantur. v. cium

t

ombibus. d. $1. €fc. pen. de Cobab, -Chr. -&

qud pong

mul. Si arnenetiam iftz vel propter fe vel pedif-

fequas carum fuüfpe&s forent. protinüsremos

Iapatyri,

vendz effent, quia etiam in his fcelus conrigiffe

'spengyt

compertum eft, c. r. e Cobab. Cler.c. legitur, d.

CIAfpgg, p

18-ÁAddit quoqueipfumConcilium pcenas & cere

Mu 4

tum modum procedenti contra hujusmodi Con-

Feariter od

cubinarios, ac in alia ftatuis, ut fi à Superios

3€€€dere fent

ribus monita à fzminis fufpectis fe non abfti-.

9 gv

nuerint ,. tertia parte fructuum beneficioruma

WO veto ip,

füeram quorumcunque fine zpfo fatlo privati

apgy

ii

Ínautem in deli&o eodem perfeverantesfecuns

aT ,

*

dz monitione adhuc non patuerint, fru&us om-

u (]

i

nes ac proventus fuorum beneficiorum eo 7p/$

P ibingy

jo8nittant &c. Non verà cogendi funt Clericiy

eclgüæa'ut;

ut confortium fxminarum., abjurent , ne jufti-

INSS j &

gante diabelo inidem peccatum redeuntes per«

Mifranimohj

b. &&

mru teatum incurrant. c. 3. d. de Coba

moaagm

-Cæt?*ä

I

Qualis debeat effe Parock.

q1$

tie fs

- "Czterim licét aliqui apud Barb, s | Colfe&. v y

13 þtti n

d d . r T rid. s. 1 6. teneatur has peenas Con-

«iliares tantium habere locumi in fufpectis .de

jllont t(]fmm

miimm at

«oncubinatu fcilicet cum femina domi retenta,

nihileminis ex textu Concilii magis apparetas

Wmfw j Pm*

quód etiam de alüs deli&tis carnis fine qualitate

rri, o p

« $ d

conctibinatus (ut fiextra domum frequententug

fufpe&a confortia) procedant. Novar. Cozfí]. «

( u i

d. L.4de Cobab. Gc.

o indomt

nf jit

Sed hic quari. poffet, an hz. pænæ Concilit 2

quz ipfo faéto incurruntut ftratim in confcientia

455 0

locem hebsant, àta ut Parochus fructus .ita.;

J ia

amiífos fine aha cendemq tione ultró reftituere

x ve] p

teneatur ? E. Benigniorem eílfe fententiam,

: coletantüh

quod.pacnx quz etiam ipfo jure irrogantur nota

Colud, A^

uprl veï P

aliter obligentin confcientia, quam fi f fententia

decl.zmtorzmequatur, per quam Judex declare

tales poeiasfolvendas eífe, per ez qma docet, Cov.,

Is

(

dfmatrzmp 2:0,6. $. B. 7 L 39 arg. c. C fe-

T i

£umdum. 1 9. de.Haret. in 6. &bi videtur füppons

'dmm Pænas

regulariter ad poenas ipfo jure irrogatas debere

á hu)ugmoül

accedere fententiam: dec.aratona, nififnecialiter

!

Pf

B u

ob gmvxtatem criminis alius Pcatuatun

Maxi-

sfenW

101

4né vero in-noftro propofitio hanc fententiam

m at

declaratoriam requirinon obfcuré ex ipfo Con«

gt

cil. Trid. 2./. 25..c. 14. colligitur: dum ibi fru-

rkwfï"w

&usà Cletico concubinario ;p/o jure amiffi nom

yinc

per 1pfumCIer1cum,fed arbitrioEpzf/topi fabricee

cHClOïum tl?n

Ecclefix aut altéri pioloco jabentur applicari;

adi funt *

Dices, fi pornz Concilii tantüra poft pre-1

Jufilï? Kl

m

mxiïam monitionem locum habem, CI'U'O ante

gedennte

montionem Clericus impume peccabxt ? g.

"L

Quod

"m

116

ParsTI. Caput 1T.

i

-

uód peena Concilii eum potiffimüm, cafum

ttfifonen

reipiciant, fi Clerici de incontinentia fufpedi

eutntiam s

fiolint confor&um fxminarum devitate. $i ve-

(hrid, c; f

tóClericus de.a&tuali lapfu carnis five -ante five

bbawf. j

poft monitionemconvictus fuerit, variz contta

fictodine,

apfum poenz in jure dictantur , fcilicet fufpen-

L.M, inle

fionis ab officio & benehcio , incarcerationis;

ehtthtia o

nonnunquam etiam depofitionis. czp. Maxi-

.mf.'ï..j'.. Im

mianus. 6 zbi Gl. , ga. quales poenz arbitrio

MW&M

judicis Ecclefiaflici pro circumftantia fa&ti tem-

iuntur s fne:

perari vel aggravari poffunt.Pan. 72 cap. at fí Cle»

?fla f'eudgfm

vicide judic. 3 g. Farin. de delicl, carn. q. 137

T QOf at

s. 17. illum veró abufum reprehendit Garc

t

de Benef. p. 11. tap. 10. n. 138. :quód quidam

u Qmm)

Judices Ecclefiaftici ex. delictis quodam-modà

q ktegküa[k;

quxftum faciunt, & mul&as pecwniarias fibi

um ï&libuS (

applicant j' quam ;ipoenam divites parüm perti-

flmrv,kü

Tpog;

Nünii j

Tefcunt, c. 3.de Pazzs. regulariter etiam mul-

I btv

€z pecuniarrz piis caufis applicandz funt , ne

l

.

paty

videatur punitio ex radicé aviritiz procedete.

Fegu

Aütite t

Trid.«. 3. $erf incaufis f. 2 y. dle Ref.

Y

"Vlæhdi(l; !I.ö

Alia eit difputatio utrum facerdos concubi-

M.ïnïmnatm

marius incurrat ipfo jure fufpen&onem proprié

B

dictam jwx.c.prater, diff. 32. ita ut celebret

N

ante abfolutionem £a irregularis, cum quo tan

mcgulari:atex

tüm .per S. Pontificem difpenfari poffit. c, z. d

Rn gt

Sent. E6 re jua. n $. ? Deconcubinatio occulto

M fed al

fatis conveniunt DD. quód non fit fufpenfus

u iOne €elebm

proprié , fed zartüm eo modo fufpenfus, quo

quilibet inpeccato mortali exiftans ufque dum

. major*'fjow

s

poeniteat.t. féz. de. Cobab. Cler. E$ 2nul. At verb

TO&&&,

de coacubinario notorio (qui fcilicet talis eft per

€oti-

p Pt

l

II'

Qualis debeat effe Parocb.. | 117

otiffimim t

eonfeffionem faétam in Judicio , fententiam;aut

ytinenta f

exidentiam rei , qux nullá poteft tergiverfatione

m derizte !

celarid. c. fz.). magnaceft dif'cnfio apud Garc.

ais fv at

de Benef - p. 7- 0. 14. 0. 11. & feqq. Sane con-

ueri, varia tf

fuetudine, qux eft optima legum: interpres;

L

L. fi de interpretion, ff. de W. videtur cecepta

yr, fl

, incirceti

fententia Covar. rele&. Clem. ff furiofus. p. 1.

joris u V

$; £. £. & Innoc.Spec.& aliorum, quód Cano-

nes qui de fufpenfione concubinarii notorii lo-

gs pene d

quuntur , fint intelligendi de fufpenfione impro-

xfinia d

pria feu de frpaplici probibitiome celebrandi divi-.

n

n2, non autem de ea , qux fit ces/27z , & cujus

Jid. cam-j-f'.

transgreffioirregularitatem inducat:quia necan-

repreleni

i que

tiqui Canones,nec Concilium Trid. unquam de.

tali irregularitate mentionem faciunt, quamvis

dis quit?

dum: talibus Clericis celebrationem. inter. di-

cunt , fugponam €0s fepiüs. celebrare ;; multà

jis p !

minis i praxi videmus, quód Clerici concubi-

)

vurter i^

narii poft peenitentiam difpenfationem füper ir-.

) hümaæ !

,

anirita v

regularitate à $. Ponsifice petant;imó Z c.. ff qu£

funt.difl. &r.Eic-.ffm. de Cobab- Cler. Ed mul.

ï

"UC

fatis infinuatur, quód poff poenitentiam & cons

1

ficerdos

cubinz- expul&onem: hoc ipso- alicui jus. cele-

1ï*g€üüonm

l

brandi reflituatur , neque ibi difpenfatio fuper

"L

irregularitate requiritur. Porro non eft infoli-

x 0^

tum in noftto jüre ,, ut fufpenfio-non: femper fit

ani p*

cenfürajded aliquando tantüm de ffmplici probss

bt

T

bitione-celebrandiaccipiatur, ita enim zy c. Z7]e«

qa i

a major.£5 obed. dicitur,quod Abbatiffa poffi

T

f

fuos Clericos a& offíco: beneficióque fufpendere,

sitans "

(q

1 Atf

quod profecto Ze cez/ura intellig? nom poteft ,

w.b'f"" n

m «a pertineat ad claves Ecclefix ; qu

( a

y

TRIR3s.

$18

BarsII. Caput 0.

minis traditz non funt;, ficut nec B. Virgini, fi-

;

€ét effec.di

gnior omnibus Apoftolis c. wofa. de

Penit: 69 remi[f. GV 25:d: c. diletla;

v Reg(d

r C

Q Pratereà flatuitur in SS.. Canonibus,

qiid

Clericus notori€ concubinarius i divinis offi-

€iis evitandus fit ,. neque licité ab eofacra audi-

ULatN

antür.c: zu/ius, 65 fea. . 22. non quidenms. quod:

| &b eoSacramenta non reóté conficiantury cágr

) R'gülm's p

tulaïiïv

quantumcund, pollutusdi6ina polluere non poffty

qua purgatorza cunctlarum contagionum: exis

)Elim P l

funt c- Pefire. 7. de Choab. Cfer. 65 mul. fed ut:

Vitatigs m

! Ef'idm Pgml

per populi contemptum ad. peenitentiam trahae

. tur, & aliie-peccandi licentia auferatur; Attamen'

f, 93'3 &fm&

etiam-hic cum pluribus cenfet:Barb. 7ur«- ls.

"m ad |

-lib. 1.c.40. 2. 44. Extrav. Martin. Vzz4d efztun-

E

Erta me(k

la, prodeffefidelibus, ut non tencantur evitate'

gulari.z j

concubinarium notorium ante denunciatiotiem

lis cgnfefm "

yelaétualem füfpenfionem Epifcopi.-

! ,;'z; ä gf)

16 Quoad /Gentiam in Parocho- requifitamoy

deEf"t*äciislïm:

i

optandum quidem foret; ut nonnifi optiméin-

lm TC

l

rl

firictiin "Theologia.& SS. Canonibus affüme-

l -ïtau(

rentur:: quia verid im tenüioribus prafertimr

EM

Ortta

parochiis haud facilé haberi:potett . ideo fal-

P'topiüwin

rem-in Parocho défideratur, ur'feiat ea; quar

ulnomm Bärf

plebi:(unt ad falutem neceffaria nempe ut-fciat?

Tmen

]

articulosFidei, & Decalogum , & fufficientef

Ron xq

tià lol

W proc

Kiatea ,. qua pertinent ad Sacramentorum-

ht

adminiftrationem. Sotus s 4. Zif,.— —

E

dte

*

d Re

üg1 f

2$.Art, a. Cfm 3; -

) Qamyis

Y

Pniig

Go

ä*m

"b L

CAPUT

d (o)de

119

d

CAPUT III.

ch,Virgin.]'

oftolist. hl

vt Rezulares (tat capaces Benefici-

]i

Canonibus; t

orum Curatorum etiam facularium,

SUuMMARI.A.

-'ms iü d'ïlm* l;

eab of

4. Beneficiaregularia regularibusyfecularia fan

cularibus conferenda procedzt im femplicibus,

nonquidem; u

: conficanun

a. Regularis potefl fferáà Epifcopus. Ecclefie fa«

cularis.

asl

$ Etiam Prepofitus Pel Decanus Ecclefit Col.

qogra g !

4- Vicarius quoque geueralis Epiftopi. ( legiatat,

(j É m

g. Etiam Paroshbusin Ecclefta fcularz.

ænitentiw j

6. Quid obfe&andum in promotione Regulda

aferaturAtd

vium as parochias.

fc B. ]"

Erta quidem Regula eft; quód benéfieia re-

fartit. V.M'zi/jï

A gulariaregularibus &5 fecularia feculari-

j n

us conferendafint. cap. czm de Beneffeio. y. de

n deninta

Prab. in d. Clem. 1. e Suppl. negl. Pral. Eàque

g

de Beneficiisfimplicibus, Canonicatibus Cathe-

[f:()(hf) g

dralium vel C »ollegiatarum Eeclefiarum fatás re-

enonni 7

cepta eft, ata ut fimilium Religiofi fine difpenfa-

s

tione . ( extra unionem factam Monafteriis per

gb

Epilcopü ut infra c.4.7. . )incapaces cenfeantur,

j pottt M

ut notant.Barb. &TYD, z c. /Aper eo. de Regular.

f ut fi'irï( 8

Attamen quoad beneficia curata haec regula

;T;ria

nem?c D

fon zque procedit. Nam imprunis, fi benef-

j; €

^

m

cia habent Curaz fori externi , eorum capaces

| gjcramcnïogä

effe Regulares, t exinde. manifeftum redditur,

ugi'* Ih

quod Religiofus etiam pofhit. eligi in Epifco-

»,3,-

pum, quamvis Ecclefia fit /ecularis per tex. ex-

preffum zz Cless. 1. de Elec. cap. nul/ns Religio-

r :*o in (C

|

/1?5. ag. 6j W. f Abh:qn. 36. eod,

o

x iddue

26

ParsIr- Cafut IIL.

*

Idque: complures: extendunt', ut- Religiafus:

Ülam. puti|

&nim D, Be

etiam poffit eligi in: Pralatum feu -Prepofitum:

aut Decanum: Ecclefiz. Collegiatz- fzcularis. Gl..

Wificus äyj

i cap.2..de Statu mon.in $. p;rocäïales;Abbi in.

ftd as feu

fore Lamtus

6; quod DELtimorem,de Statumon.n-- f ibids-

Zachar.4. 7.Graffiszm auvs deczf- p. 2. lib z cape-

Cmentis,

fl My

2; m. 1. Azor. Inffit: mor. p. v; lib. 3-.cap. 16 ..qi

pert m

Y 3. Leffius Ze L. €$ I.L:2..c: 14. dub. 1 2; n 9g

Syl. 9. Religzo. 7; q..4..65 &..

JPtuti ey,

i

Vicarium quoq; Fpifcopi generalem poffe: effe:

&i

* Religiofüm cum licentiafui Pralatidummodo.fit-

fl Ff,*za'zl 6

natus legitimé ( illegitimi enim per ingreffumin.

frari f

Religionem legititmanturquidem.quoad ordines,,

/zhdïi,[r fin

& ditngi

0f

féd non dignitates. c; 1. de ffliis presbi. ) & habeat-

fecum focium füi.Ordinis; ex communi DD. fen--

Bottl p

tentiatradit. Barb: d& Offic. Epzf: alleg; g 4. m 1.

VU us

3uàd ft.beneficià habeant folüm.curam:foré:

nencimy.oqw

interni uttEcclefix Parochiales,. at tiinc: ad' e&:

t amem ! RADL

promoveripoffine Regulares-? Tam olim prolixé:

T nf

tractavit: Gratianus: in« cau/-. q. 1:. ubi» inprimis:

multas: authoritates: pro: fententia- negativa ade-

ag..zy d: Ref",

J

Ei:ef(e fu'*

dücit, quas deindezzczpzendo &c. dottos. 21..pet:

Qf

It m N

contratias revellit; inter quasinfigne eff illud de-

eretunz Bonifacii Papz relatunr-in capz fumt: mos-

etoy. R

»mlli. 2y, ead/caufa. 1&; q..1; i hiec: verbaot:

ter Capaæ «t

trum, f :

Sunt: nonnulli nullo: dógmate: fultis audaciff--

sné- quidem. zelo magis: amaritudinis., quans:

iPïritualem

sliletiionis: inflammati: afferentes. Monachoss.

Eegma) Yuo

Atibus Conf

uia mundomortnui [unt. E& Deo fzfunt; jkkgrd,...

!ic!i&"qäbiiï'þat!htiaind;fgnal 7-'»'-'6](/!6 ,üzfm'tmtii .

ïap : qud ].

O .A ZOF.

zieque.Chrifl iamitatenslargiri ,. ne ;23,45/519272*

i,

»0--

H , "

gj per [ncerdotalis offici dyfinitus fibi i'?/ï

p

Max, p

$

y

De Parocbo Regulars.

12í

am-poteflatem fed omninó labuntur. . Ncque

T k

"

(ex Dre

i

u

énim B. Benedzdlus Manzochorum. Praceptor al«

mificus bujus red aliquomodo fuit interditlor:

a fsl

f eos fecularium negotzorum.edzxit expertos

nocþïa!cmþha

färc tantummodo ,,quadquä'dcm "tpoffoliczi de-

i.

j

?' J-llb;'l

14

cumentis, 6 owmniumSS.Patruminflitutis gon

, folum Monachzs fed etiam Canoniczs maxima-

l. j J;jp,—m

peré imperatur.. Nos gerótentorum patranm.ine-

d. 12

ffrtutis exemplis(quibus periculofiffemz eff vefr.a-

garà)tredimus a Sacerdotzbus Monachis ligandi:

v Poiïe*-:f-

n

Jolpendia officium Deooperaute digne adzsini-

21;16,&'W ,

| ffrari, fieos digne coutigerit boc miniflerio fnb--

a WU^ p marz.Et fané fi cüra fori exterpi müultas curas

1907 & diflra&tionesá vita religiofa habens annexas

i^* " poteft committi Religiofo, vix apparet; cur non:

uJ" . etiam imo multo magis cura 27 zzterzz. Expe-

WMH'"] rientia quoque compsobat, à fidelibus Laicis Sà-

ilind . cramenta.apud-Religiofos.multo libentius fre-

doctrina:

j

,g,laü*q;uciäl quentari,. de quorum fpiritualitate &

p ia

magis confidunt.

In Cencilio quoque. Trid,

,1;..ubi.*lll??"*'; Jl 23. de-Ref. eap. rg. -& f. 2 g. de Reg.cap. xs.

Q aperte fupponitur Regulares poffs fecularibus

i»[jg[läf-";g in cura animarum przeífe,. Unde.cómmunis

)

,d e& DD.. fententia Religiofos de jure- generali--

" i

fnï' ter capaceseffe beneficiorum fxcularíumr cura-

ita.ob favorem cirie & utilitaaem.s

,;hih'hæcf*'efh*f torum ,. &

i

77 d fpiritualem animarum , effe exceptionem ab illa:

Mi,,,',,,q(; regula, quo fxcularia. beneficia tantüm: fxcu-

g M làribusconferenda fint. per. tex. Gl. & Pan. Zs

U eap. quod Dei timorem. . de f/atu Monach Leff.

ial

J

;j

7

I! && Azor. d. ll ANafar. de ffatu Morach. conf..

"t

! lqw

! 4?0*'."'"11. &6 :2

. & plures al quos refert Tambutin,

[j

J

E

se:

iil

M—A'N' PAROCH,

122

Pars II.. Caput: III..

de jure Abbatum. 3. dzþ. 9-..4. $.. "« 4. Garc.

Wefitiis

&le Benef. p. 7..6.10..:1. 17. | & arguitur ex Con-

ft ordinan.

cil. Trid; /eff. 14. de Ref. cap.12.. ubi.fpecialiter

fattem 3

de Religiofis translatisab uno ordine ad' alum

ptomover

decernitur ,, quod in Monafterio manere debe-

acllé relj

ant, & omnium beneficiorum f/zeularium etzam

penentia.

Curatorwm incapaces fint ;: unde cüim exceptio

mitum) f

firmet regulam 1n: cafibus non exceptis; recté

ligiofo, i

infértur alios Religiofos non: translatos Lenef-

tonemfi

ciorum- feculerium. Curatarum. capaces. effey,

qui perzm

Non obflat:cap; z. de Statu Moz- quia ibi.Cone

Donmoyi

&il. Later. tantüm prohiber.ne finguli Monachi;

Ciïf'ï;' atánd

id et, fine focio in Parochiis habitent , & fic

me'non]

magis pro nobisfacit.. Nec etiam c. z. Ze Capel.

Pt quandon

Mon.: quia ad evitandam juritim correctionem

explicari. poteft, vel de- antiquo ffatu Mona-

Trtm gt ;

€horum , quando pleriqueerant Laici converfi;

APOH.mn

& pauci Sacerdotes, neque: ftudiis eruditi &

Bütmorer

ax maltz, déVoto.. & i perpetuaclaufura. vive-

CL

bant ficut Carthufiani : vel quod fine contenfü

9- X'"'U.ES

Epifcopi populus. per Monaclhium regt non de-

J

& XI],

N

beat , Gloff.zz eod: cap. 1.

Ratio autem eft ,. quiautique: non eft incor-

Wt Notam A

veniens , utquód Religiofi perexercitia fpiritua-

Vatatum f

liàin Monafterio didicerunt,de eodem etiamali-

- Vetüm

:

os inflruant; juxta illud Maz4. g. Qui fecerit; &

IEiOfotm

[

dlócuerztybic magnus ocabitur in regno Calorkt

tenda ] N

& fi tefle Hieronymo in c. ffc, $48e 26 . 6c.. feqq.

16, q. 1. multo tempore difcendum eff , quod poff-

fonrmer;-ne

modum. doceatur , neprims Mapiffer e[fe debeat

thtj

qf/ü))m

quam . difcipulus,eámque obcaufam lata eft: fan-

lT

m, i

€to. Cone. Trid. /. 2 5. de Ref. c. 11. 65 féqq. &

hi

d99itf p

* d d

u

'II

De Parocho Regulayi.

123

-s-. hh 4'0;!

VuterB itiis temporum. bonis moribtis & probita-

»gu'xmr ü L

te ordinandi obfervandis,(neque enim intra qua-

; Wil

drantem anni intra quenr:hodie in Sacerdotes

ydite à Ü

promoveri folentpriustoti mundo immetfit am

-io mana s

facilé rebnquuntur mores fxculi & vitia , & ex-

calnm

petientia docet;. quàm cito revertantur.ad vo-

vdecimat

snitum) fané nonm parum exfpectandüm efta Re-

D UL

ligiofo, circa doctrinam Chriftianam,, confola-

yantiui d

tionem fidelium ,. prefertim in: mortis articulo 3

] Cï"'zx*f.ï'i

qui per- multos- annosá vitiis feculi purgatus,

7 qU.;a lt* M

nonnunquam à puero inter-mera pietátis exer-

nga*x M(Jn'.i«'

citia; acfanc&tas meditationesenutrituseft,. Sunt

hooitet, *

quidem non pauci ex Recencioribus, qui dicunt,

emc-"d(.a

per quandam : novanr conftitutionem Gregor,

im at

XIII, . item perdeclarationem:Cardinalium ob-

u f y

tentcum effe;ut-Religiofi abfque difpenfatione fed

riutt

Apoft..norrpoflintad curata: beneäcia feculariz:

d 07

promoveri ut docet Garc.Sanch.. &- Conzalez

a d

apud. Tambur: 4. /; fed idem.Tamburin, in 4..

i d ïmt eotit

. $- 9. rr E5 fe39. dictam conflitutienem : Gre-

gor- XIII.. nunquam fuiffe u(ü recepram tefta-

um gj

tur; cum*po&þeum' contrarium practicarum &

t 201 Ca]'

per Rotam decifum , atque per Cardinales de-

iil

"

&laratum fuerit..

fxfmf

m

Verüm generaliter circa promotionem Re-

Ce(]&e

f

g;/l [(p/u

ligioforum ad Parochias tria füunt. animadver-

m

j Ü

tenda I. Ne ad Parochias exponantur illijquiin-

difciplinatis moribus: funt;. & in: Monafterio

VEFN/'U"/

continerfriequeunt ,. qu emm domus fus pree[fe

m/h

'

gefcit quomodo Ecclefie Dei diligentia babebitur

"

[ )( "!;'

jl d Tim. 3. pertalesenim, qui jam habita occa-

f

hn

uf

uzt/candalizantur Paro-

]

]

w('w fione quá date portaru

Z

Chiani,

24

Pzrs.II. Cdput II/

éhiani , Prxlatorum | confcientize onerantur,x

r

Vics

€Monafteriorum & Religionis famá, gravatur.

II. Ut ij., qui in Parechiis collocantur fi fer.| f Cys,

offt cum: focio (ui ordinis fint. c. 2. €9 f* de

: Xb

1 X

Statu Monacb.. H .neinperpetutuim ibidem re-

dinquantur, fed ne, minis fxcularibus curis & ne-

hoot

gOtIlS immer aantur,, q.:andoqt.e Pl'O renovauone

m]uc *e]

Vicar

fpmtus, ad Mom&enum xevocentur , alio inte-

rim fubftituto.

Non tamen ideà minus Reli-

'Cïth um[

giofus eritPatocbus , qued, ficut. Clericus fz-

"Bs Car

puvinfti

culam. ipfe vel ejus.nomine Pralatus (in quem

omnis Reh.n ofi voluntas collata cenfetur) pa-

edorg[r

'tochiam refi vnet.

Optimus tex, 7s Clem. Wt

RQU. et

ferf- præmzj;zt de fappi. neglig. Pral.ubi dicun-

P mP*ïE dlLL

tur conftitui poffe fgemaleeReöïoresicclef jarum

tript & u

& beneficiorum non ad meníam umtorum, qul

n

æoffunt liberé ad clauftrum revec:m.

Posttiisa

l Id

C APITIV.

CR rb

QDe- vicariis Pa;sc/omlz::m Etck

MU.

f.cfi/ Hn.

8 il

CSWQ W

H

S'UMMARIA

Z

Lntifx'np

EZ

Vicarii AZZZ pepetui , alü ffï/?j/de!«

tiliasibi s

z. Y'icaria perpetez eff bemefrczum.

Ime'htufa

jv

dnfistuiio autborizabzli po!eä 12j fcrzpt:a—

'iondn &f

Zte: /.'Z'üiflï!a

^

A Cüryg

4. Qwis poj fit exwen F zcarias.

$»

Par ockm/c*sfcc[g/ne hodze probibentur uæ:fm

Vl PrwheOH

J

fou z.

atOSD"Ttmn

6.

Incorporetio: zmt;qua pmfämziw fkäd

fuzfe legitzme.

chhn

"

Notabiles declarationesConcil. Tnd,f 2 :., i

Cälo

ES

sirid

De Vicariit &c.

Jf.

325

s o

tircA patg?atem Epz/äaparum zrfhmmdæ

fan, EW

Vicarios perpetuos ia Eccleftis unztis,

S Cura animarum az (it penes Vj zmrwm 5 fel

Jlocantr i?

ex»unmtcm d

mþclb

:mm] Xbb ü'

ICARII dicuntur qui beneficio alich X

V

gibus at

nontamfuo quàm alieno nomine præftmr, :

nquc vel perpetui funt; vel: temporales.

; rotCHOH

: Vicatit pcrpam: funt; quit i potiflimum in Paro-

entit ; *h

Jdeo niiit

chiis unitis & incorporatis Monzftériis, Colle-

^ giis , Canenicatibusalitsve piislocis per Epiíco-

o Ut

,pum inftituuntur ad præfhntatxenem Pralati vel

ruarus i

Ke&toris loci cuitalis Petochia incorporata eft.

a ca Cïh

teX. n

Ideoque etiam "Vicaria pepetua beneficimm.,

proprie :dictum eft. czp. poff 4I4/tz. z6. d« Re-

Uïæl i

Jféript.'& quzin mre de-Benficiis & Beneficatus

e&oresEa

ftatuuntur ,. ceteris pambus etiam de Vicariüis.

fam mng

perpetms accæmendu fant.

evocarh

- Viicariis :emþamlea dicuntur , qui iad benepla

:

[

ntur

[

Citum Prxlatorurmi vel Rectorum. expi

T

7 )& dcpmmm*m , unde & Vicarii ad nutum «mo.

fibilesvocantur, quue conceditur cum unione

beneficii p/ezo jure quo ad fpiritualia & cempo-:

1

raliajibi Epifcopus non.habet inftitusionem ve

yr

;] vfï

f

T

mvefhcuram , led ad fummur tàntüm inftitu-

fpifh

t&onet zat barizabziem five approbatwnem quo

We(f Jf d curam animarum , jux, Triá. sz)a t 1.

fz; de Reg«cap. rr. nifi & hzc ipfa 1901-09 itio.

4j

vrprwlleo-u aut Præf»npuoms ad jaferi riores Pra-

aro/JlW

latospertineat. Panorm. 7 cap. cm o liceat.

/,. Circafin. de Praferibr. Batb. de Offic, Epif. p. *

