son contemptus Religionis , fed terminus neceff-

hm j dilll z

tatis excladzt.

"a in?an:»f'l'

; biWL T

i

NOT. eft VIL.. Quod, fi contingat aliquod t

monftrum naíci ( utnonnunquam ex congreffa

Jort x

eum beftiiserifoler ) tunc antequam Baptis-

Ü

jden

) LK:»

qnus conferatur, diligenter infpiciendum |fit ,

an partesprincipales talis monftri , videlicetca-

m [

put & pectus hominis guram referant , necne

Yi

$d

$.52

quóod finonreferat, Baptsmus quoque conte-

rendus non erit , fin autem aliqualiter dubitetur,

j

f

dilatio faciendaeft, usque dum naturatalis pat-

«t ICUE

.....

]

tüs me

ET

jüs innotefcat, vel certé fi periculum.,

ïionabïüszrg

mortis inftet baprizationi conditio ádjiciatur ;

dbl

Situes bomo , egote baptizo &c.. Sed quid ob-

fona 1

,

fervaridebet , fipartus propterea fit monftro-

(f

((

fas, quod videatur ex gemellis concretus ?. .

j

* de d

DiRinquendum effean certo conftet , effe duos

"t n

homines, in quia habent duo diverfa capita ,

i

quatuor pedes diverfos:. velcerté dubitetur, ut

u

u

quiaunumtantüm caput & duo pe&ora appa-

yt 1

ql

tent , &c. prioricafu utrique homini fuus pro-

MP

det

f

Prius Baptistmus fpecialitet impertiendus eít:

odl*

altero vero.cafu Baptismns usque ad meliorem.a

.nl[.lm i

cognitionem differri debet, vel inftante morte

andr

una pars poteft fimpliciterbaptizari , & altera.z

)i I

fub conditione ; ffaon es baptzzatus Gc. Laym.

p

ubi fupra cap. . mum. 13« Caff . Pail. de Biapt.

,pvcfl

(

Pün- 61 HHM' 40

Not.

i

LL

182

Pars IH. Caput I.

1I

Not. eft VIII. Quod Baptismus tion debeat

: leetinadi

conferri, in aulis, vel cameris , velaliis privatis

| d

domibus, fed duntaxatin Ecclefia, ubifunt ad

agtur (i

hoc fontes fpecialiter deputati, nifi tamen fub-

mnorifü

fuerit neceffitas ob quam infans fine periculo ad

| 1d0pt8ns r

Ecclefiam deferrinequeat, velnififuerint Re-

E p

gum aut Principum filii, quibus etiam concedi-

Aliatame

tur ut domi fux baptizari poílint. Cler, wuz. bot

m reper

mafculns:

f;t. imoó quod de Principibus dicitur , tanquam

in materia favorabili ad alias perfonas illuftres,&

teft quj

potentesextendunt quidam apud Mafcardum 4e

pititialem

probat. concl. t00r. 2,4. quod tunc faltem ad-

fitur m0d0,

mittendum videtur , f(italisin:

quo loco cott-

d Mart, i

uftrium filuin

fuetudo vigeat, ut perfonarum

- Demüm

fuis xdibus vel Palatiis baptizentur.

-

1y Utique

12 Not.eftIX, Quód dejure communi nonnifi

QO genti;

unusfive vir (ive mulier baptizatum de facro fort-

te fufcipere poffit cap. wnic. de Cogn. fpir. in6.

9i20, WP

vel ad fummum unus & una, ut noviffimé fta-

TDtes pf

tuit Concil. Trid. S. 2 4. de Ref-. Matrzm. cap.z.

quare in eodem cap. z. Trid. ulteriis conftitu-

Al o

tum eft , ut Parochus, antequam ad Baptismunt

|

conferendum accedat, diligenter de ele&tis pa-

£rinis interroget, neque pluresquàm in Concilio

determinatum admittat , deindeveró in libro

De .

eorundem nomina defcribat , doceátque eos

quam cognationem fpiritualem contraxerint &c.

3 ? Porroin his parrinis nullam. certam ztatem re-

quiri; dummodo rationis capaces fint , & fide-

h ädnde

les Catholici , hominésque boniteftimonii , com-

€nty,

muhiter docent Auth

ores ; ut videre eft apu

B?'rþ. de Off- bar. p. a,

6 47. 7.27. 8 feq. nam

Vilfa

Is

De Baptismo.

Ir 133

T

licet in adoptione legali ubi de fucceffione hzre-

ditaria & fubjectione adoptati ad adoptantem.,

elalisgna

agitur ( ubi proinde inconvenies eft majorem

T ub

minori(ubjici, eiQue fuccedere) requiratur , ut

f at

adoptans adoptatum plena pubertate , id eft 13.

inepericulmï

Yi foennt

annis przcedat. $. saizorem Inffitut. de Adopt,

Aliatameneítratio in Baptismo, ubi eft qux-

C inh

dam regeneratio in Chrifto , in quo non differt

mafculusà femina, juvenisàfene, &ideo po-

tf y IQW

nasilllt

teft quilibet effici pater fpiritualisalterius, fiad

fpiritualem illius regenerationem eo quo requi-

Mirint

titur modo , concurrat , ut etiam advertit Sanch.

nc f*

de Mart. lib. 7. difp. 61.

quo lo

Demim , quod attinet ad nomen baptizan-1 4-

um

di, utique inconveniens eft , fiid potiiis ab ali-

T.

quogenti , quàm Sanctoducatur: proptereà

mmuri o

re&té monet Barb, 4e Offic. par. d. p. £. c, 1.

s delacro

7. 20, utParochus hortetur patrinos , & defe-

o

"

rentes infantem ,. quatenus ei nomen alicujus

viliti

du

Sanctiimponant , patrocinio &tutelx vita ip-

yun d

fius inter tethumanos cafus commendata fit.

jis

CAT-UWT E

"

terdeae&'x*"'(.

De pænitentia.

.$. T.

gl COF:

M

De Sac'r/a mento

Ponitentiz in Genere,

d

& Jurisdictione requifita,

a

SUMMARIA.

am 2

s

"

1

z, Quando inflitutum boc Sacramentumy5 cur-

vt

1

entratio fingulorum peccataruml

shitt ;

';

L000

(

a. Tantàm peccata mortalia & cireumffantia

mutantes [Deciem dici debept.

videf d äfï*

30 2&

m

Pays III. Cagut H.

g. Quemateria 6 forma Penitentie",

"ütum er

contritio £$ attritio.

| q;i;d

"

aflavit i

$

Parocbus quaad curam animarum debet effe

Tum Sanf

approbatus ab Epifcopo , $el babente Jw-

Hiltugi

riidillionem Epifcepalem.

fWïïl ,704

Approbatie! ficut $ dzfbenfatio mon tantuma

tefasrem]

gerbzs, fed 69 fatto fferi poteft,

66

Cnceffa r

dpprobatus quoad unam parocbiam non ff

—— Ó

Bidicari.

approbatus quoad totans Diacefim , fallit

Künendaí

de confuetudine.

QU2 adeyi

4

Confe[fiones fuarum fubditorum poteff Paro-

Péccatores

chus etiam audive extra füaum Parocbian

laCathoj

&.

Capellani Parochorum debent e[fe approbati

Opottere ':i1

ab Epiftopo loci ubi ferbiunt.

ij (s

£.

Communi opinione bominum babitus pro lt-

term f d

gitimo Capellano 9alide abfolit.

Cl Circre

10, Quo jure poffet Parocbus ad órebe fempus tta

altemiäïis,

zere Capellamum non 4þproäamm;

unggenere,

£ Quis po[fit delegare jurisditlionem foripa-

of

nitentialist$ ibi fenfus c. ffn. de OJF. deleg.

12.

[ ürtg üm

!

4

Quibus pofftt Parochus hoc Sacramentum

z

&

adminiflrare.

WSïQM?

Ij*

n polfit adinin

Z

Butb, i

- fderatibabiionis.

J/Irari 4lien'ïfjgädäfis f

- Dedr;

14.

Parochus debet audire --C'anfä[ïancs "upí 145

ER

| Parochiani rationabiliter petunt,

9f ptec

1j.

Non debet: effe difficilis m concedenda licen-

Ea , ut altericonfiteantur.

? EJ?E ? D

rPhüs SHCrag

r6-

De . ltteris difpen[ationum que Remadi-

m a

viguntur ad Parothbos $el Confeffartos.

Phritigs

Acramentum Poenitentiz , quo lapfi in fta-

x udem:

cum gratia reponuntur;tutic à Chrifto fübfti-

ES

futum

;

Be petuitentia in genere.

185

ïtiübf.l.'; q,'glf

futum ereditur, quando refurgens À mortuis

fufflavit in diícipulosfuosdicens: accipite Spirz-

i M (51

tum Santium , quorum remiferitispeccata , re-

vunzttuntur ejs, $ quorumretinevitis , vetenta

;4 Mmeï&

Jnt. foan.zo. Mattb. 1j.. Cümergo hzcpo-

jo tll m

teftas remittendi retinendíque peccata à Chrifte

'tt D

conceffa in Ecclefia exerceri non poflit , nec

"0f hi Wf

dijudicari ; qux & qualiapeccata remiictenda ac

liæ:efm) P

retinendafint , quales poenitentiz injangendz,

quz ad evitanda peccata cónfilia danda &c. nifi

g pl

peccatores fuapeccatarecenfeant , ideo Eccle-

m2

lia Catholica femper adverfus hereticos docuit ,

opottere à poenitentibus omnia peccata morta-

(f d

s

lia t ( nonitem venalia) quorum poft diligen-

tem fui difcuffionem confcieriuam habent, una-

n

.ha,bifw'; ;

[

cumcircumftantiis non quidem omnibus ,. fed

Ab g,;:lï:

falcem illis , quzJfeczem mutant , & peccatum de

d

uno genere peccati faciunt tranfirein aliud. v. g«

gbl

de forricationein adulterium , vel incoeftum,

jf

de furto fimplici infacrilegium &c.' offenden-

^

/

4

pl

tesfcil.fpeciale przceptum , in confeffione (per

j

fe non per litteras aut nuntium.

Clem. 9. apud

Barb. iz c. omnis 12. de paenit. n.12:)exprimere.

xl/:nïff*fä i

Declaravit przterea Ecclefia formam hujus

Sacramehti effe ixi illis Miniftri verbis, Ego fe 45-

w ,/Wus m

Jlfo, preces vero quasdaxmyut mifereatur tui &c.

TU

p^ffio Domini &'c. laudabiliter adjungi folitas ad

aol

ipfius Sacramentiefléntiam non pertinere: ma-

if«

teriam autem effe ipfius poenitentis actus ,. fcil.

"d

um

Gontritzonem, Confaffionem, && Satisf atlionem

af

& quidem nomineCoztrit/on/s gencraliter intel-

H j

m

qll

p

u

ligianimi dolorem ac deteftationem in peccato

du

coimne-

(à

)

186

Pars III. Caput II.. $, T.

commiffo cum propofito non peccandi deczte«

it Cagïm

f0, nequetamen illum a&tum perfe&tum chari-

tiam habe

tatis erga DEUM quo deteftamur peccatum fu-

EP'XïCOP'la!

er omne malum tanquam repugnans fummo

Citür inf

bono dilecto per &dem cognito (.quz proprié &

Porr) !

in fpecie contrztzo dicitur.

Eft enim coztritio

verbalem.

genus ad contrztzonem in fpecie $ attritionem)

&Cuglem

fed etiam illamimperfectam quz at7i7o dicitus

hd Ppif

& ex turpitudine peccati, velpoenarum smetu

thapprob

concipitur,quamvis enim hzc imperfecta contti-

Übdiindi,

]

tiofine Sacramento non deleat peccata ; ficut

äïlonem 7

illaperfecta ( faltem in cafu, quo Sacramentum

Ulitere p

haberi non poteft) cum Sacramento tamen fuffi-

Wtnfmiiai

cit prohzc omnia habenturin Concilio Trident.

Pe tm emon»

8. 14« de Sacram. ponit. & latiusapud Theolo-

T ttem p

goslegipoterunt. Ergo eapotiffimum, quz'ad

p

ibf

Jurisdictionem Parochi circa hoc Sacramentutm

ij

Chtione

pertinent breviter hic fubnotabo:

" Pïïfüpus

Not. I, Quód Parochus five fecularis five»

linmomordh

regularis , ut Jurisdi&tionem fori poenitentialis

At st

teípectu fecularium perfonarum ante omnia de«

qlloque CX&

beat effe approbatusab Epifcopo. Trident, S. 23.

Totant Go

dle Ref. cap.rg. Nomine autem Epifcopi venie

Infaj c

unt etiam inferiores Przlati Jurisdictionem qua«

Not ]

fi Epifcopalem , vi fpecialisterritoriü, privilegii,

Rüchis 1

velprafcriptionis habentes. Trid. S. 25.. 4e Ref.

UM

C4p.1t. info videantur, quz circa praícrip-

N

tionem pulchté tradit Panorm. £z cap« cóm nori

C. !.n,,o. 1

liceat cérca fín. de prafiript.tex. inc. auditis 1.

mdatæ 3

c. eum olim r$. eod. tit. Batb, m d. c.r$. Trid,

Nllique Coy

?.23. Quod fi cura perfonarum fxcularium fit

üTOChUm e

aunexa Monalíterio ubi Abbates ,. Generales,

| |

t 'ay

aut

1

De ponitentia in genere,

185

a dtt

&ut capita ordinum fedem principalem ordina-

riam habent, tunc etiam deipfo Concilio Trid,

xeund

r gectatin

Epifcopiapprobatio non requiritur, ut claré di-

ugnas d

itur zn/feff. 2«, de Regul, c. 11.

Porró confertur approbatio non tantüm per

(qegt

enim n

verbalem conteftationem , fedetiam peripfam

4 gt

actualem Parochie collationem & hoc ipfo

quód Epifcepusalicui Parochiam conferat eun-

;4[!!1'!!'0&5"

2

gt

demapprobarecenfetur, quiazzJeff.

C 1f

?

du

fub diftin&ione requiritur, ucaliquam ve

ppro-

bationem per examen. , fiGidebztur nece][ arium,

etcitty P

) gt

obtineat £eZ Parochzale bezeftcium babeat , pra-

utin fimili difpenfatio nonnunquam ipfo facto fi-

yotama

tie expreffione verborum conceditur ,, quando

ssl

in aliquem habentem defectum , actus pofitivus

J BPua Ts

per difpenfationem exercetur , qui actus fine»

tïlïlmüm)c.u;:

difpenfatione diceretur non legitimeé factus, v.g.

4

fi Epifcopus illegitimé 'nato ícienter conferat

minores ordines & fimplex beneficium , quod

»'i'.

i

í

j

J ,21'15 ü:'

facere poteft Juxta cap.r. de Filiis Pres. o 6 ita

pl

quoque ex L. pperialis 23.$.fimiles 4.C-deNupt.

g

qotant Gottof. & DD. famam taciré reflitui 3Hli

: Trident.&y

iufami. cuilmpetator dignitatem aliquam dedit.

j i^

Not,II. Quód, licétex communi fententia

"n

Parochis approbatus quoad unam Parochiam ,

Qty n :þ

zg. M

non ptopterea cenfeatur approbatusquoad to-

Ls

tam dicecefim teftePiafec. z praxi Epzfc. p. z.

a p

Uud

£. r . £0.. Nibilominus fi aliquis virtute Bulle

ul

Cruciate aut Jubilzi poffet fibi eligere quem-

ul

m

cunque Confeffarium approbatum etiam talem

n d' N'( j l

Parochum eligere non prohibetur , quamvis aliàe

æculzülb :

ipius Parocluanus nom effet.

Item Coníue-

tudine

Gu

-

"r

Pavs III. 'cfzpuaä gf

tudine paffimreceptum eft , utab utio Parocho

äi[ämus D

pofhit alteri

Ya

&

&

roeho eura fua in Paróchia com-

Jideges

mtti delegari ; ut ita unus Parochus alterius. :

quod Gf

Parochi ad breve tempus abfentis vices fupplere'

Epiftoyo,

poffit, id quod non tantum in duobus Parochüs

fed drbe,

in eadem Dicecefi, fed etiam in confinio dua-

eefs, i.

rum diverfarnm Dioecefium conftitutis proce-

quia Cone

dere quidam exiftimant. vid. Lug. 7 tratf. de

tiontm;)

panit. dip. 2i. feld. c. i. 11. unam opinionem

que u

confirmat notum jurisaxioma , quod Confuetu-

aC ii

do tribuat jurisdictionem c. dé/ectz 4« de Arbit.

d

t. cm contingat. 13. de foro compet.

r Ulü.'s jl.)!it,

Qutetdirs

Not. III. Quód conteffiones fuorum füb-

ditorum poffit Parochus etiam extra fuam Pa-

pl l:

tochiam audire, f v.g. cum fuis. Parochiatus

d qud

in alienam Parochiam peregrinatum iverit &

Flnum s

ibi aliqui confiteri defiderent , quia abfolutio

Ditht;oee

Sacramentalis eft a&tus voluntarix jurisdictio-

nis qui extrà territorium etiam exerceri poæ&.

Ino Capeum

l. 2. de Offic. proconf.

c()mmnn t

Not. IV. QuodParochus no

1 poffit quem-

bem I

libet pro fio Capellano feu Cooperatore fu-

CUnfequm,

fcipere, cui delegat fuam jurisdictionem, mf

4 Üf

fuerit Sacerdos quoad curam, animarum ap-

J pag

P

probatus ab Epiícopo , quia concilium Trid,

t

!fn d.

Ieneu-

generaliter decrevit, Nw/um poffe confeffio-

* üxan

nes fzcularium audire, nifi approbatus fuerit.

m *ïla

R

9

Deinde non íatis cautum fuiffet incommdis

nm Hl Orc

ex abuíü Parochorum oves fuas. ineptís com-

hïäbc Dotrf

raittentium , provenientibus, fi facultas judi-

l(ïcum [ïd'"

candi idoneitate Miniftri penes Parochos re-

Tione

Ing

Reveren-

Mdïn

!x&a faiffet , ut re&tillime obfervat

fl lh

diílimus

1

L

DePonit. in Ganere,

185

idifïïmus D. P. Chriftophorus Ra

sler z2 zr2z2tu

pb

|Daroctnte

Juo de panit.pag.40p. Yrzterea non fufficit,

ardus d

quod fufcipiendus in Capcllanum ab aliquo

jv u

Epifcopo, quocunque demum fit appfobatus,

fcd dcbet effe approbatus ab Epi(copo illius dzoe-

fuobts Par&ïï*

n conito d

cefis, in qua Sacramenta admitiftrabir.

"Tum

oniäfüïiï Pff:

'quia Concil. 4./- 23. c. 1$. requiritis approba-

tionemab Epfcopisin plurali , quo numero uti-

Lt mbl

que utitur ex fappofito , quod aliquem contingat

i p

ad diverfas dicecefes venire : tum etiam quia in

) uoä (oie

jj i

diverfis dicecefibus diverfrpopuli, diverfi mores

& ritüis funt , utproptereà merirofpecialiter in-

77],'/!!. t

"

quirendum , an talis Perfona aliunde adveniens

6 fuorum

pro tali loco idonea fit.

exta 1

(ris ao

Sed quid 6 Parochus. defa&o aliquem Ca-

[

pellanum. non approbatum ab Epiícopo' te-

í Rmm ]

y

j

QUs

nuerit , anne validéabfolver ? . fic commuui

u t

hominum exiftimatione reputetur pro- Legiti-

qric j

u]

mo Capellano, ejus jurisdictio à jure propter

exetteti

communem hominum errorem (qui non de-

bent in re tam gravi decipi) fupplebitur, &

confequenter validé abfolvet arg. £. Barbarizs

Coogtr£

de Offit. pr&t. vid. traditafuperius a princ. hu-

md,ammm;

jtts part. 3. 9. 6.. Nonignoro, quod Innoc. z-

m *

j 'um l]

cap. chm dilella. 22. de Refiript. s. 1. videatus

coft

j

tenere, iliam Leg. Barézraus, non habere locum

0

ele

j p

ind

Vi

gato(qualis etiam eft Capellanus)fed tan-

r

IPW

f

füm in ordinario, eo quód ratio publicz uti-

fjc m

(

"

liratis potiffiinum tantüm in ordinario Judice

j i?

locum habeat.

Verüm quidq uidfitde bac opi-

!.»

j f

n

[]

nionelnnocentii, quam impugnat Sanchez Ze

i Pa (v

ii

aate

;

Matrf'm. lzïä. E? d'zä: 22. t Ó.. oUXHS at bor

tex.

j j

196

Pars II Caput II.. $. E.

tex,c. 1. $. Peruntamen 3. q.7. Ergo innoflre

htemy

lETE

propofito dico , non agi de delegato ad unam

Not, ]

particularem caufam,. de quo Innoc. loquitut «

d

fi chlo

fed agi de Capellano ,. qui femper loco Parochi.

-

liz dizcef

jutisdictionem exercet, & proinde delegatus ad

mniverfitatem caufarunr mandatam. potiiis ha-

N GL r,

bens Jurisdictionem cenferi debet ,. qualem de-

WLC m

Cng P()mt |

legatus habet quafi. Jurisdidtionem ordinariam

And. Gail. //5. r. Obfer$. 7, 77 z. Maxime veró

terj delega,-

Tochia vj

illa ratio publicz-utilitatis , ob quam in ordina-

M

rio propter communemerrorem fuppletur Jurise

dictio deduci poteft ad delepgatum ad univerfita-

Vldecpmp

tem caufarum , quia & ifte nom tantünr uni vel

t Y

Vptone d

alteri, fed multis, imo omnibusin illo genere

-

caufarum ,. ad quod delegatuseft,, comprehen-

Rem'nabm

t 2 thon

fis , jus dicere neceffe habet; Docettamen Barb..

104* Offício Paroch.p. 2. tap, rp. fub num. 38. n

Bitticulg

zofa edit. quodad tempus aliquod v. g. in qua-

mtoïlUtEm

éragefima ,. poífit fibi Parochus vel Curatus ad-

RC pred

excipiendas Confeffiones aliquem Religiofum

Votnne

-

vel alium fine cujuscunque Süperioris licentia.»

Ratdpyy,

—

IN D, d

affumere , cüm Sacerdos rité ordinatusjam ha-

beat poteflatem abíolvendi, fed tantüm ma-

üDant od

teriaícilicet populus deficiat; quam ipfi tribuit

10th1]15 (

Parochus.

16177[./4

At ego hanc fententiampotiüis ex

coníuetudine & licentia Epifcopi'per qugndam

um àn]

Épikiam propter brevitatem temporis prafume

Af 477

ptá admiferim , quàm ex illa ratione affignatà,

Mie qi

Itür

quz ftante Concilio Trid. prohibente abfolutio-

C(]mmïn j

nem à Sacerdote non approbato fa&tam proct-

ETE "

Mpl

Zpgd

dere haud. poteft, aliàs probaret generaliter ;

|

quód Parochus indiftindté quemcunque Sacer-

Qs

dotem

De peniteniia in geneve

191

2

dotem pro fuo Capellano fuf;:icere poffet , con-

E j

traea , qua paulo ante dicta fünt.

lgt

Not. V. Quod Fpifcopus , etiam inconfilto T

noc. l()(fiïf."*

erlo lat

Parocho , quia Epifcop. curn quolibet Parocho

fux dixcefis concurrentem Turisdictionem ha-

g

bet, Gl, c. 2. 45 $. fubdlzto. depmm.in 6. Van,

g p

8n c. cum inter. de purg. Can. num.r.. & Paro-

t qw'eml

chus poffit Jurisdi&tionem fori poenitentialis ale

m o

teri delegare, item & Vicarius Parochicuiin Pa-

; Mayti

rochia urita , velabfente aut nondum in Sacer-

m OLU

dotem ordinato Parocho totum officium Paro-

llfuppkfïw

chiale commiffum eft , i non fübftituendo alium

nadïmi"ïff'

Vicarium ,loco fui faltem delegandoin patticu-

um

laripront de Jure Civil. »4742t27 Jurisdidio-

w Y gf*

nem habens, eam totam alteri mandarenon pe-

$, arr

teft Z morc ff. de Turisd:ti. fed bené delegare in

gt

particulari, Z, cu Praetor Jff- defudxc. Coope-

/fii numi

rator autem feu Capellanus delegare nequit, nifi

ll

ol

ït'm

D)

((

eihzcpoteftasà Parocho detur , ut ipfius Paro-

j yevi

chinomine deleget, ratio redditur à Paulo Lay-

u

r M

suan de pezzt.c. 19. z. 14. & Cronink Zepent

eni.'f'

eriori h?

difpnt. $. dub. 4. 2. 25 , quód cooperatoresnon

)x&mämïl

d

habeant offczum , fed nudum miniferium juris -

ï' tgntüm

d

dictionis, quod delegari non poteft czp. ffz. de

IUG t

M

um

Offic. Ind. deleg, Verum videtur mibi valde du-

90ti

enti

biunr, an hzcratio bené probetur ex d. cap. fim.

$. ceterum. nam ex vero illius textüs intelle&tu

" d qllu n

mPOUS

9

tinc dicitur proprié alicui »4dwm mizifferium

3p0nt

committi , quando conftituitur wzeras execufor

fine caufx cognitione . aut formatione judicii,

pentet

ff

tefte Gl. zbidem P. commiffum v. . ; Papa man-

(

ceni

€ct aliquos in refcripto fpecificates ablolvi vel

"

i

excom-

u

w

192

Part YIT. Caput II. $. 1. .

1

excommunicari, quosipfe prius judicavit eau- — fmenäum,

sá coenitá abfolvendos vel "'éexcommunicandos, tum þlan

vel predicare crucem ; qnod- nullam requirit

| uf q

jurisdictionem..

Atveré Cooperator non ett

Wtate. ()

gnerus executor,fed ei dclegatur velpotits mane

r

datur non tàntüm in a//quos fed univerfim i

nf &

omnes Parochianos vera jurisdi&tio fori poeni-

pofte eti

tenrialis; in quo de peccatis cognofcere; fuum-

E7 A

Nec

que defirper judicium formare debet.

fententi

etiam convincit ,^ quod delegatus, qui non eft

Wþ. 10,7, j

furimi Principis non polfit alimm fubdelegare:

N vj

E. 2 Judice.C. defudic. quia tanttim procedit i

.W

T ii

delegato ad particularem caufam, nonin dele-

"ülee ts

gato ad uaiferfitatem caufarum L. legatus ff. de

K üne j

Offic. proconf. L. cum pretor, de yudic. quare ma-

i tütp.

gis fortafsé congruet alia ratio defümpta eX

fententia. Fachinzi 54. r2 Comtro6. cap. 9? —

Sacrammn

quo infimis judicibus ( quales i foro poni-

tlt, t

Ihan

tentialis funt Cooperatores) non concedatur de

Vbïr

fgu]a;u

jure delegandi poteftas : (ünt tamen & hie

D7

h Ahdtw

diffentientes non pauci DD. apud eundem Fa-

üdltm Q

W

chin. c. 4 quéd veró ad matrimonium non

&f ff

da«

fufficiac conlenfus Coopetatoris alteri Sacerdot?

Con

lmatlo,

datusadafftendum, provenit , quod in Cone

Tiltid

» Qf

eil. Trid. /^22. d« R

rf

centia requiratur,

ejf.c'.-ïvz,.v propriü Parochi li*

on flmom".

.X2:. Not. VL Quod Sacramentum poenitentiz ;

Ü n i

prater e0s,. qui perpetuum domicilium in Pa-

Cie

mlähs

rochia habent ,. poffit etiam Parochus adrnini-

f

|

i. d

a

Rrare illis, qui quafi domicilium ibidem obti^

Lma,

'l.))

nent, hoceft , qui-majori fáltem anni parte itf

f

anerey

Parochjïvel defacdto ianferunt, vel m

intene

j d:þ

-if.

OAR

De Penitentía in Genere..

1

193

intendunr, ut Scholares, famuli, &c- Quin imo

d

vtl

etiam plané advenas& peregrinos nec verum

lum f*q.f:f

necquafi domicilium habentes ex tacita |vo-

luntate Ordinarium pér confuetudinem. con-

peratot N

firmatá à quolibet expofito Sacerdote Pzni-

p

tentiz . & Euchariftig: Sacramenta percipere

d utintt

dio f "

poffe etiam tempore Pafchali,ff 24 preprzamPa-

rocbiam facil? accedere mon pofffat,ex.communi

nolcift /

l

jebet.

fententia & praxi d'oce; Laym, 42 $. tradf.&.

UM

€AZP. E0.71. f

) 0,

"

H

"

m ID

d

Not.'VII. Quod ceffante confietudine ( def3

jí

y F['Off

qua mox dictum ) plerique DD. teneant; non

valere abfolutionem. datatm ab; alieno: Sacerdo-

y !

gun

te fine expreffa licentia fub: fpe ratihabitionis

L

defuturo, quiaabfolvenscaretjurisdictione, &

j .W) 1 " quäff.',

j ddirz

delegatio nom eft ex prfümpto confenfu , &

Sacramenta non debent pendere 3 futuro even-

(f

tu, aut manere im fufpenfo. &c. uride non.,

6]

g n P

ræd&"

obftat regula juris Yo. z &. quod ratibabitio re-

i [

qf It

ni

tro trabatur & mandatoequiparetur.quiapro-

ceditin cohtractibus, quorum obligatio poteft

il

ü

ii

qum

effe fufpenfa ; nec etiam obftat; quod Bapufmus,

,UmONW

Confirmatio, extrema Unctio, Ordo.& Eucha-

yris

jot

ncdl

riftia, ex rationabiliprefumptione füturi con-

[ 1

fenfus pofbint adminiflrari; quiain'his Minifter

Mu

ropn!

non fungitur officio Judicis, &-hic Jurisdictia

eff tantum conditio extrinfeca nom intrinfeca

i Lfm

& eífentialis ficut iv Poenitentia, Ferd; 4« Ca-

lormic

j

ftro Pal. ZeSacram. tratt. 3. difp. up. pun&. 14..

[

Laym. . 7 2. 1&. referuntur quidemaliqui DD.

j

yn ?

profententiacontraria apud Sanch.Ze »azr g.

n gnmfïm;]

lib. 3. difp. 3 g. n.1 . &infpecie Hoft. /zum. 2»

"74 j/

MAN, PAROCH.

P

tit. de

ParclII. Caput II; 5 I

a

tit. de patnit. & vemiff. $. cui confitendum n. 14.

Romana,

fed Navar. in Man. cap. 9 n. 6. explicat; men-

fefïatiUm)

tem Hoft. fuiffe de ratihabitione prefetti cx

|' Vtoi

tolerantia, qux inducit tacitam licentiam, cüm

|

&t vel al

1

fciensParochus volénsque patitur ab alio audi-

dinari i

si confefBiones. erg. L. qu£ patitur ff. mandati.

!

E.|

gl in:

14 Not, VIII. .Quod Parochus teneatur toties

| Cehtiatns

adminiftrare Sacramentum . pznitentiz fuis

-mine inrel

Parochianis, quoties ipi juítam confitendi

! fürdodr,

caufamhabent , ac opportuno tempore & loco

CIllIg yel "

petunt, cüm enim hominesfrequenter in pec-

! m f 4d;

eatà mortalialabantur, & propterea periculo

U dttem

gternz damnationionis fint expofiti , utique Pa-

EL

rochusratione pafï:*oraï.is ociitenetur quando-

! JmPeffamsï :

cunque poteft & ip

fipetunt , eos ex tanto peti-

lt Confe

It

ulo eripere; &ipforum fpiritualem profedum

Ram

omni meliori modo promovere.

Navar. 72

x

Jf 4

dMan. t 2 g. 9. 231.

T0 n

1l

1j

Qgöd fi Parochusnon vel

it per fe confe[iïb—-

Con&färlo

35

nem excipere ; vel pornitens defideret. alteti

ii n th & ;

confiteri ; non debet Parochus i concedenda

rmmlw& n

licentia difficilis effe, ne confcientia fuorum

fubditorum laqueum injiciat, quia experienii

Qe lQf(þlatu:

conflat, quod malti confitendo proprio Paro-

&ns non tet

cho peccata fua non integré & finceré expo-

ti Ts )

nant : imo nonnullo malint fine pocriitentia

decedere, quàm proprio parocho confiteri, ut

Mj

&x S. Thoma notavit Sylv. feré. confejfor y *

23402 1 3.

z

"i

hi denjes

Not. IX.. Quod aliquando Paroch

trent difpenfationem.füper votis, vel impedi-

*

fnentis matrimondi ex panitentia vel curiL»

-

Romana

x

a

IID

De Pezit.in Genere.

19j

gj:endum..'a

Romztmai, qux ;1irisfi[tle ad Parochum vel

Con-

exylicat,rfj'-ï*

feffarium, ut is audita Sacramentali conteffione

fe prxïem j

& cognita veritate precum & caufarum difpei-

icennan

fet vel'abfolvat , requirunt taníen litere or-

"TILD

N

dinarié in Confeffario , ut fit Do&or feu Má-

jy [

gifter in Theologia vel Jure Cahonico, X Li-

s ten p

centiatus in matería favorabili etiam hoc no-

n

mine intellizi poffet ,' quiain ipfo tánta requiti-

jlam WTL?,:J

tur doclrina quanta in Doctore) (; ergo Paro-

chus vel confeffarius. tali. qualitatc praditus

; æmyore,ïi-f

eciitn

f.euH';f

nonfíit, ad alium mittere debet difpenfandum.

operet "

Quid autem fi unus Confeffarius judicet licce-

^

t

ln

ras eífe füb vel ob reptitias feuper malé -natrara

impetratas , licebítne impetranti accedere -ali-

senetur qui'(

[

6; 0

um Confeffarium , ejásque judicium. explora- -

Ke.-

Ratio negandi cum Navar. Coz/. g. de

itlxalöm?mï"

Ü

'fff.

Offc. deleg- videtur, quod delegatio difpenfa-

tionis cenfeatur fa&ta uni tantüm & primo

Confeffario , eam proptered ad alíos extendere

q m

TM

fitin folius delegantis poteftate, K Nihilominus

1d€

A

"T

nl

affirmativa fatis tuta & probabilis eft ,. eo quod

Iu

hzc commiffio detur in foro confcientia , ideo-.

od

(

u

que fequatur ejusdem fori naturam, ut peeni- "-

À

n'

tens non teneatur acquiefcere unjus Confeffa-

?i

d j

[mcercf

rii fententiz , fed & ipfe Confzffarius fuam fen-

p

tentíam mutare potlit, Sanch. Ze Matrzm, Lib.

d

jl

g. diff. 27. . 40. Guttier Ze Matr. c. 125.

ho 0*

lM

[

i/t/

"

9. 19. Barb. de Parotzo, p. 2. cap. :

[l l

E

1g. (2-4)'-

[

U^

) PBfOL

'otly

ye

E

: ,

(lv

"

| '. -A äg;'ä;ä ; xv

P

! 1. bt

196

Pars III, Caput IT. $ 1I.

$. Il.

Agm

M

|Decafibus rekrwm.

pm ]

SUMMARIA.

' ) mqm

tetlit, cà

k. Cafunm refer$atio pertinet ad d:/c':tplmdm

Ecclefiafficam,

77

s

Quid facfendum cum balente- cajum refeto —

Seteristil,

Tatum.

m Max, )

3.

In artzculo mortiís qmäu S-zccm'a: 455190':

amäcrfg ]

' lümfm j

poreft.

s

Abfolutus in mortis periculo an cäadm: fte

mya:[

neatur fe prafentare fuperiorz.

ff/ 144 ä

!,

Supcrzartenemr alzqmmdo concedere lmn-

M&rw, f

Ham znfärmr: » abfoléendi A veferbatit.

nins

Suntm lr

l. E pæmtem fofft mitti ad pr:Gzlegmmm ?

ü

P'/föþd /]

—6 db de jurisditlione prerogata , quatte

nemg Inti

nus etiamforo interno procedat

"$9. Examinantur 2. (afus circa pæmtmtem

93

Aaliene dietefis .

fe ano, g

pe

3 Refer$atio c.»zjimm sz/äapelzum 4n durcï

Um I( trervat

pof! mortem EpzfCop..

Peïluns, Wil

3 Cafis Papales babent omnes cenf.'tmm An-

m Confsfe

Zexam.

i Cllior f

ïH' 0 mi.

à

40. Excufatus À cenfura propter defetfum mlp!

mortlis $el contumacis feu /Elf)?ftd exe

t Commml

eufatur 4 referbatione.

l&non Tefer

43.

CtVatie CUm f

In cafíbus Papalibus confuetudo. 4£tem!:fur,

& ibi de bullacana.

qu. PtOCedet

42.

A as vueré interans non eff re eantw.

QXCQmmumc(

,3'

Cafus Papalis propter dificulatem fet E /71/'-

mmumtau

cobalis.

f0 ärceag (

44« De pritilegiss Regular:um abfalümdz d 4

at elus Ob

fibus chErFam.

BW

Magu&i

J

De Cafíbus Refer$.

t5f

Alenopere ad Chrifliani populi difeiplinam

i

M

jl

pertinere f anct iffmis Patribus noffris 9ifu

ef? , inquit Concil. Trid. feff, z 4. de Sacrament.

Ponit. cap. 7. st atrociora quedam E5 grabrora

-

eriminsnon à quibustis,[cd 4 f/ummis duntaxat

Secerdotibus abfolGerentur junde meritó Pontift-

ye ais

€e5 Max. pro fuprema poteff atefibi im. Ecclefia ,

uniberfali tradita,caufas aliquascriminumgra-

av

Biores fuo potuerunt peculiari judicio veferfare,.

ddemque Epzf/copis omnibus: in f'ua euique dia-

T. m

ceft, in edificationemtamen ,nou in defruilio-

Jtri,

ppem liceat , $6

qontetrto

Suntigitur Casus RevsnvATI alii Papaler ,

janti

alii Epi/copales.

Catalogum aliquem ponemus

j ii

,.,grggm

/

&d finem $. interim in genere de utrisque.

('4]4?,

Ü

"

Quar, 1. Quid faciendumParocho vel Con-.

Pï (j

an!x.»;'

M

4 j

feffario, fi poenitens inter cxtera confiteatu£

Cafum refervatum ? &,.— Si facilis copia fit Su-

perioris, qui fibicafum refervavit, ad cum to-

d "

j

tam confeffhionem remittendum effe, fi verà

difficilior fitaditusad fuperiorem, velalia cau«

714 rmfmm

a v.g. infamix vitandz urgeat confeffionem

,m'/!'!'

f*

aut communionem , poffe poenitentem abfol-

viànonrefervatis, refervatà abfolutione à re-,

; i þ'mf""

fervatis cim füperior copiam fui fecerit, idem-

"m "

que.procedet, tametfi cafis refervatus habeat

excommunicationem annexam ,. cümenim ex-

,

communicatio jure tantüm pofitivo. Ecclefia-

ETU

;i;:",;'

ftico arceat ab uf Sacram. Poenitentiz , cef-

u

fat ejus obligatio in cafu magnz neceffitatis,

Barb. ad d.c. 7. Trid. ». 27. Laym. de Sacram,

j d/"lf:zäï" /

1.j

pes.

"

3

^

Z

198 þ) Pars IfI. Caput II. $.1f.

?5

| 3015. (ma

&n. C. 12. n. 10- C feqq. Fag. ind. i f Ecl,

pracept. pracept. a. lib. 8. c3.-

ia (ive à

3

Quzr. IL, Utrum Parochus.

nullo- cä('u ab-

firit i

folvere poffit à refervatis ?. 3. in articulo ntor-

debet ut

tis nullum cafum effe refervatum, feab omnes

Cipidt, a

Sacerdotes ( quod DD.etiam ad excommunica-

64, 061

tos , fufpenfos; irregulares , degradatos, Schif-

Quar,

ä

maticos. & haredicos extendunt , apud Barb.

petítader,

/an Collect. ad Cap. 7-« Trid. S. 14.de Sacrampa-

potius ob

nit. n.r3.) quoslibet poenitentes à quibusvis

hem, ayr.

peccatis & cenfüris abíolvere po,f,iïrr-lt Ecclefia

"f efüfr

éx fingulare pietate & benignitáte tunc confe-

Qtdicnt

rente jurisdictionem jux. Trid. d. cap. 7. f- t4

O d

dicitur autem »ortis articulus non tantüm.

8&5 Vitltion

quando ponitens jam agonizat , fed tametfi

"ff ex c

vivat & viverepoffit , eft tamen ex vero fimili

Emnem Wa

medicorhm aut prudentum virorum judicio

Aietiore

in propinquo morts periculo, veluti fi pefte»

Wnen r

"infectus fit, fiin ipfo confictu bellico aut pe-

Vitity Ól

riculo naufra

il

t per

"

gi cog&itutuf ; &c Barb'.* d.*

P E*am

num. 1.

5 à ca-

Nl fe tefe

Quzr. III. Utrum in periculo morti

BM

2 fu refervato abfolutus , fi reconvalefcat, teneae

fümam & à

tur fe prafentare Superiori, & noyam abfolu-

LUA C

1

tionem petere ?

. effe diftinguendum; an ca-

lent

fus fuerit fimpliciter refervatus, vel an fuerit

-)Cz

Quar, y

refervatus propter cenfuram annexam ? fi fue-

fj

Yendi

Àf

rit fimpliciter refervatus, non erit opus nova

abfolutione, quiaprzcedens abfolutio in arti-

ltem "

f

Umu

culo mortis datà ex commiffione Ecclefiz fuit

Nfgam-a B

véra abíolutio , ac proinde omnes abfolutio-

u Pæm

nis efiectus operata efl, cc, apud Barb. Z.c. 7-

li

ii

fem xem"

p L0»

De Cafibus Refer$.

198

"T

£. t6. fin autem quis in. articulo mortis à Cen-

furafve à Jure five ab homine lata abfolutus

yllo ci b

fuerit , is ceffante periculo Superiorem adire,

debet ut ejus mandatum de fatisfaciendo fu-

artictb f

fcipiat ,. alias in cenfuram reincidet ipfo jure ».

in f" W'

excomg

€4p. cos qui. 22. de Sent. éxcom. in 6.

aradat t

i

uer. IV. Quid fi poenitens nulla ratione

i

perífuadere poíflit ; ut Superiorem accedat, quin

i,

!

potius ob animi duritiam. dilaturus confeftio-

l d

u5 10

L.E

nem , aut etiam in omnem peccandi licentiam

feíe effufurus fit, maxime Íi rationabilem re-

ii

(in *

cufandicaufam habeat, quia fcil. prudenter ti-

ag t

met daránum aliquod extrinfecum , v. g. Si-

)u

g

gili violationem , odium fuperioris , aut ne is

Ícientia ex confeffione ad externam guberna-

at

(d U

tionem uratur ? X. tali cafu debere Parochum

f [74 VC[O

à Superiorelicentiam abfolvendi petere ( caute

qronm

tamen & in genere , ad aliquem cafum refer-

vatum ne perlona poenitentis innotefcat) atque

"T

"

