. Parochus debet fingulis annis nopum oleum

Qebet u

petere 4b Epifcopo , nec uté peteri nifi in ne-

peccatur

cefftate.

Te jffans

p. $i oleum non /ïtfci::: pro foto anno , pa!ql

inde ls

admifieri non confecratum in minorita-

fï TOrtm ;

"en quantiute.

t

Acramentum Éxtreme n&ionis conferri

ü, fufpmd

per unctionem olei , & orationem Sace:dotis;

-

conftat ex epiftola Jacobi, y. c4p. ita enim inquit

Vtra li

Apoftolus

Infirmatur quis in $obis iuducat

AA Imo(

Presbyteros Ecclefé ut orent fuper eum y ungentes

-

P?Riner, l

€u»a oleo in homine Domini , €$ oratio fídei f[al-

VUcuo mren

pabit infirmum , & alle$abit eum Dominus , &

&t Qento

ff ii peccatis fit , dimitentur ei. Per quzpofte-

£iora S. Jacobiverba , res & affe&us hujus Sacra-

Gm Pmtï

mienti explicatur ( ut advertit Trid. f- r4. Ze $46

Extr. UnBion.) res etenim bec , inquit Concil,

: l) tota

WH &Xnir;

gratia eff Spiritus San&Hi, cujus untlio delitla ,

qua funt adbuc expiandayac peccatis reliquias

Blonig fb

u u

albflergit , 6 egroti animam allcat , & confr-

mat ,imagnam im eo dibine mifericordia fiduci-

1 AR f

f"'iford,'l

am excitando,quá infrmus (ublebatury(4 morbi

incommoda ac labores lebins fert, & tentationi-

df./l'qmyfü

Pf

&usDemonis f acilinsvefifl it ,E5 amitatem coppoe

vísinterdum,ubi f alutem anime expetieritycome

Rüent T

fiem PWJ

m

feqfaifw.unde cum tanta fit hujusSacramenti

te5

Ri

-

De extrema un&zm.;

2 )

T

fítas;licét nullum extet de eo füfcipiendo prace-

&b

ptum nihilominüs fine peccato faltem venialt ;

rl

& accedente contemptu etiam mortali , intet-

tnitti non poffe , communiter notant DD.

71 puum "

Porro cüm hoc Sacramentum ad expianda

:fi!mm.

1f.

peccatà, aut peccatorum reliquiasinftitutum fit

k m i

debet ungendusejus effe xtatis & intelle&tus , ut

quri n

peccatum admittere potuerit , adeóque non pla-

ne infans, aut totaliter;& continuó amens.] De-

inde hoc Sacramentum dicitur Sacramentum in-

"

ii

ffrmorum ; ac propterea conferendum non eft,

quando mors imminet à violentia extrinfeca, pu-

juus C

ta , fufpendio , naufragio &c. poft vulnus tament

qmia

acceptum vel venenum potatum , cüm tunc re-

ii

vera aliquis efficiatur infirmus,re&té conferetur.

Ad modum conferendi hoc Sacramentum.

[ WM W"f

TE "nä'ä'i?

pertinet , ut finguli fenfus inungantur, & fi quis

gf

aliquo membro inungendo careat v. g. manu;

aut oculo , inugenda fit caro propinqua v.g.bra-

,J

qequr"

chium vellocus oculorum. Sed quid fi morbus

€am periculofus fit , ut non poffit extrema u-

i^

i

Pa

€tio tota peragi, v. g. fi infirmus credaturjam

3

u

jam expitaturus,veltemporie pefti$ metus conta-

(, I

J uf

gionisfubfit? s. Sufficere fitali cafu organum.,

TM

i

fenfus magis obvium inungatur dicendo : per

77 !

[

iflam fantlam untlionemy5 piifémam faam mi«

h

fericordiam indulgeat tibi Dominus , quidquid

aritt!

u

1 W"*. !

deliquifli per Vifum, odoratum,guflum; tactum,

j uf

ii

g

& greffum : e0 quodnon ad fubftantiam Sacra-

menti , fedtantüm ad pleniorem ejusperfedtio-

»

j

nem pertineat fingulos fenfusinungere , & verba

MP(UU !

""

ij

fotmaliain Nituali Ecclefiaftico praferipto pro-

$

W

11

.

2:6

Pars 1f. Caput IF.

ferre.

Itatenent cc.apud Barb. zs coffeCaneis

licet infi

4d c. 1. 'Trid. f. 14. de Sac. Extr. Untl, n. 17.

probabile

Ad difpofitionem recipientes hoc Sacramen-

futatà c.

tum fpectat, ut faltem per attritionem depecca-

t&ntüm |

tsdoleat, neimpoenitens anima ponat obicem

l

|

tecidir S

virtuti & effe&tui Sacramentahi ; hac vero attri-

l

Deni

tio in dubio przfumi poteft , tum quod in dubio

&t , u

Quilibet przfumaturbonus , & de falute fua cu-

| popett

rius, tum etiam quód homines in agone confti*

In lamp;

tutimetu mortis & inferni

plerumque de omni«

Comlura:

bus fuis pec:atis peeniteant.

DOE*Z:m 0!6(

Quid autem faciet Sacerdos , fi moribundus

Paodun

ab omnifeníu alienatus nulla figna doloris edere

Jb i d.

poffit, & tamen conftet, quod peccatum mor-

Ctedatue l

talecommiferit? & . Cum Paulo Laym. Zeextr.

j Vumtys

Unt, c. 4, n. 3. & publicé conftet de peccato ;

lt inor

& non conftet de poznitentia nullam dandam ef-

MJ'I'I dt C

fe un&ionemnifi ex aliquibus conje&urisprafu-

|

mi peffit de dolore v;g. fiin duello lethaliter vul-

netatus dixcrit fe adverfario ignofcere , fi poft

peccatum Ecclefiam frequentaverit, oraverit;

qm T

&c. Sylv. £. unil. 4. $.. fi veró peccatum foli Sa-

Cite;

cerdoti notum fir , & is (inefcandalo unctionem

cen:al' A;H Pgr

negarenon pof[it , debebit illam conferre; cum

| P.

enim moribundus cenfeatur publicé petere Sa-

cramentum , & Sacerdos fungipublico minifte-

Cipie

fio, non re&é fecundüm privatam fcientiam

procedendo extremam unctionem negaret.

^j

Czterüm hoc Sacrantentum non tantum fe-

mel , fed & (xpitiseidem homini conferri poteft

non quidem duranteeodem periculo morbi, fed

Q

fialiud novum periculum fuperveniat, quia-vi.d

Cet

De exirema lntiione.

z.

2f7

m

licet infirmus judicio Medicorum convaluit , &

un'go h [/'

probabile motrtis periculum evafit ; dei:de veró

mutatá corporis conftitutione (licét paucaruna

hoc at*

Onem aepüïh

tantüm hebdomadarum intervalio ) in agonem

tecidit Sylv. £. uncl. extrem. n. g.

a n

Demüm. adnotandum eft , Parocho incum- 8

duv

! m y

bere , ut fingulisannisnovum oleum ab Epifco-

po petat . c. Jitterzs de confetl, diff. c. 3. & vetus

deidiei!

in lampadibus Ecclefiz ante SS. Euchariftiam,,

T

0

comburat , in cafu tamen receffitatisantequam

i

novum oleum ab Epifcopo transmittatur polífe

Parochum etiam veteriuti, docent cc. apud

, í moïw

Batb. i» d. c. r. Trid.2. é. Item fi oleum non

ni d()l()fise j

credatur fufficere pro toto anno , licere Parocho

m

oleum ncn confecratum admifcere , dummodo

pl

in minori quantitate fit, traditur i» e, quea 5

f t

dubiit de Confec, Ecclef. &elalt.

jf d

"

Qu PODTOY.

yi r

(

jpltd

De Matrimonio,

st

o

T hac materia ob quotidianam cafuum ,

at

n

u

circa eam emergentiam fcitu maximé ne-

eccatümm

n

g

eeffaria Parochis magis innotefcat, nonnihil ex-

!

f,t-

[ qu

jit

plicatitis quàm , antehac factum , tractabo.

jl

Incipiendo igitur ab his , qux precedung

Jubllcï PE

matrimonium , fit

jlcor

x

jf

"

vatall

(

grit

et25s-

.unægg«— -ioæea«'

»cmn

l

4

vidti

l]

od

'4]

]

i cort

«

H

j

ul

s

$. L

d

p

l"

158

Pars IH. Caput V. $. L.

$. I.

futqi

De Slpon-fzilibu: *

Q ] Utomi

Se&io I. Pralimínaris.

defaturo,

Verictjns

Di/färe)ztia inter Sponfalia, Matri-

ticumflant

Xtüf aní

noniuut , Conjugium , ct Nuptig.

fttohuum ce

SUMMARIA,

Cotcilium.

P. Quid &$ quotuplex fint Sponfaliat

ht (.51]7, 1.

A. Difutatio de quibusdam 9erbis contrabene

teülbl-lscom

fium an importent Spon[alia $el Mat.

Cf t i

nium bodié inutilis,

f'irm-,

Cf

3. Matrimonium quid &$ quotuplex?

Rff r

4. Quid Matrimonium legitimum.

Fopatte a

f

Quid ratum ?

.

:

Og

Quid confammatum t

7.

Quid fit conjugium W —

Matrigy,

8. Que nuptie ?

Pf Qu

Hac nomina in jure noftro aliquando promi-

1 individa

fcué fummuntur , & tamen in propriss ter-

minis inter fe differunt,

li i

'o"f ,

1

Gitur Spon/zlía à fpondendo feu promittene

Pháttimoni,

I

do di&tafunt , & alia fponfalia Ze faturo , alia

tüm non T

de préfentznuncupantur. Sponfalia 4e futuro

!ïuod itteri

funt promiffio futuri matrimonii , qua fit per

UET

verba futuri temporis, ut: ducam tein uxoremt

Fati Cátipn,

Sponfíalia veto 4e préfentz (unt , ipfe contractus

'"mühld 1

matrimonialis per. verba prxfentis temporis ini-

Ptalentico

Yus, ut: Accipio te in meam uxorem , quibus

Tationen

verbis implicité mutuacohabitatio, amor cone

.Um aCchiJ

jugalis, & traditio corp

orum fpondetur , ac id-

ER "

c&cö fponfalia appeliantur.

l

Fui

-] Wlkgtidm

259

1.

De Sponfïs!:'äu!.

fuir quidem olim de quibusdam verbis difpu- &

j

tatio , an importarent confenfum de prxfenti,vel

defuturo, utfi didtum érat:folo te babere in uxo-

Ynati

rem,cugis controverfie decifio principaliter ex

€ircumftantiis & mente contrahentium defume-

batur , an fcilicet voluerint (ponfalia vel matri-

/

"

Mprm

monium contrahere; fed hodie, quando poft

Concilium Tridentinum feff. 24. de Reformatios

,

faliat

necap. 1. nullum Matrimonium fine Parocho &

teftibuscontrahipoteft , atque ex generali Ec-

yli; a

uj

clefiz ritu in templo ambo contrahentes, ideó

coónveniunt, utnon fponfalia Zefuturo, fed ip-

furh matrimonium pet verba cathegorica inter-

ruplcxï

n

rfogante Parocho contrahant , vix ampliüs coft«

troverfia hujus videtur effe utilitas,

Matrimonium definitur im $.1. Infl. de Patria

potef.. Quod fitlegitima viri & mulieris conjun-

&io individuam

vitx íocietatem continens.

n

jj

Dividitur in Matrimonium Zegztimum, ratum;

mb

$ corfummatum.

Legitimum quamvis omne

matrimonium dicipoffit , quod àjure improba-

?l j

1dof !

tum non e& , in fpecie tamen illud dicitur; t

ülisd

(m I

N

waä."ï

quod inter infideles contrahitur ,. & infolo legi-

m

timo ac naturali confeníu confiftit ; nec Eccletiz

od ) )

gatificationem habet, nec Sacramentum eít. Aa«

7 g

£uyiillud proprié appellatur, quodper verba de

j

rafenti contractum ab Ecclefia approbatum eft,

tisttt

T d

nj

& rationem Sacramenti habet , cuitamen nec-

u!(Omei

d

dumacceffit carnalis copula , de quo matrimo-

qui

£0j

nhio accipienda eft regula L. zuptzas 31- ff. de ri-

s fea

u gugtidrum ? quód guptias tion concubitu

C9?3e

l

260

Pars III. Caput V. $. T.

confenfus f aclat.

Confummaturm denique illud

teligir :

-

vocatur,quód per concubitum & carnalem ca

Tágeima

pulam przcedente legitimo confenfu de prafenti

Rüptigls

completum & confummatum eft,

Notantef | & [.j

dico debere confenfum legitimum feu matrimo-

fitian,

nium ratum przcedere , nam fi copula habeatur

ante contractum matrimonialem , ex ea oniine

ducetur matrimonii confümmatio , quia quod

| .?m:

ton eft , confummari non poteft , (ed ante con*

tractum matrimonialem non eft matrimonium ;

ergo &c. erit proinde talis; copula mere fornicae

tia, necindiflolublitatem aliósque effectus ma-

| A Difyitis.

À Ad((lr,lh

trimoniiconfummati ( de quibus s tzt, de Cone

ferfione conjugatorum ) operabitur.

/usfuh

Conjugium autem dicitur à conjunctione ;

| $ Prom,»'g*,'c

& omne quidem matrimonium conjugium d

| 4 SPWfa.)i

poteft , non tamen vice versá omne conjugium

|

b'f!fm;

tnatrimonium , fiinrigoreloquamur, nam mas

h l/ Vüchy at

4(?4 ttei

trimonium àprzcipuo fine, qui eft prolisgene-

tatio, nomen accepit , mulier nubit , ut fiat mae

d. Püm:;ms

ter ; iniquit Gloff. zz $. r. Inffit. de Patria potef.

dgri

D n

Quare fi fenes, qui extra fpem prolisfunt , nu«

ptas contrahant, talis contractus conjugium

fet

potiis, quàm matrimonium appellabitur.

^ Circum/j

lirgi

Nuptie demüm inde dictzfunt , quod olim

puellz pudoris gratia fe obmuberent , feu faciem

SPWI/.

— —

valarent, dum viris dabantur c. zec £ud 30:4.f*

9' Sl.lï]'/*['gx

Pal

Inde licét Nuptix & Matrimonium in jure ple-

támque confundantur , w £ot. tit. ff. de Ritu

9. D

wpliarum. tamenetiam hodie puptzarum no-

6W-"51

mine propriéillafolennitas , " &pompaexterna

m

A0 06

magis , quàm contra&tus ipfe magimonia

[is 1n-

l

U Ti .

telli-

Mian

3

DeSponf/alibus.

261

ii at

telligitur, quo fenfü rempore adventüs & Qua-

& camdit

dragefima nuptiz probibentur , id eft, pompa

fenfadeqt

fuptialis, non veró ipfe matrimonialis contra-

t

N

&us ; fiabsque folennitate privatim ex caufa in-

m l'eu mW

fituatur, c. 3. Feriis.

SECTIO

Il.

'm, exeanu

aio, Q

,Quamada wwm/gmtur Spoz(alía

t du

.de futura F^

&mamn*omv

SUMMARIA

ia m hi

z.. Definitio Sponjalium.

qut du

msm "tvä

2. dd coptrabenda requiritur nutunus confene.

fes faltem imiplicitus.

biqits

d

con)uW

3*

Promiffio gratuita non confituit flonfalia.

! Spon[alia inter abfentes contrabi pofunt p:r

ia

litteras PelProcuratcrer.

æme COR, d

1

Procurator ad SþanAslm £ Procumtor 4d

jj, 1

Alia negotza per tria differant.

TE

lst

:

Pavechus £5 tefles non funt de finbfdntu FJ

rf

lelhuzha[f

yll

de probatione Spozfalium.,

l *parui*'

7*

De Árrbis qua þænamäporyu!:öm addz pof

fint.

mem]qun*)

nmäïus i

$-

Czrcum/?dntu ma'zc-mt ; quanda fola tatie

1j

Pellabim'

turnitas $el fi mp':x acceptatio conf ituat

gl

Sponfalia.

a

berelt

9-

Simplex premiffto ente rcïäamt:mcm f mper

ffmt )

$alet.

.40. Promittens Matr:momum amicis mtt.e 64.

yim g,n

j lil

bentibus mandatum oblzgamr j ftm minis

jicn

n

non obligatur.

T d

&

a. Verba . »ullam aliam ducam mf 5 te , quid

g

Jl

fciant.

.44. Par-

[j

16:i

Pars HI. Caput V. $. T.

a2. Partemrefilientem poteft cwxpcl/ereEccl:fl.

guetit ,

a3. Veirgineza ficl á proim

! tumipfavä

Y

zj[/ïanf feducens tenetur

ean dacere.

&

nonfüj

tüitam a«

44« Notabiliter eraiuentioris ffVatís lo (ficus

eff , fi Gerd && fiienter ) promittens potef

for naíce

fe redimere pecuniariá compen| a( iene,

ficut ex b

lris Confultus in Z.-1. ff de Sponfalibus, dee

Tà, cuj D

: finit Sponfalia, quod fint : sentio &5 repro-

promitrem

mifro futurarum nuptiarum , ideo pro cetto

Yito ejisfr;

tenendum eft:

T

poftt,. -

Ad fponfalia conftituenda neceffarió requiti ,

Cettim &

mutuum & reciprocum confenfum ,' viri & fx«

| Rfüntes ftd.

minz fuper futurisnuptiis, riecfufficere , fitan-

I

etperliter

tum pars promittat ,. firie repromifboze faltem

4 flon ftq

implicita alterius , nec ex promiffione unius al«

4

tnfüs, f (

AC f volim

teriquziobligationem , nifi & ipfa promiferit

quia promittens non cenfetur fe aliter obligare ;

IÀ pari v

quàm fecundüm naturam fponfalium , & fubta-

Qn al v

€ita conditione , fietiam altera parspromittat.-

Go |

Poteft quidem aliquando fieri promiífio ab

Goj "R

una parte alteri zeré gratuita , & ime conditio-

ne repromiffionis , ut fi divesaliquisfzminzfi i

mum mntm*

in gravi morbo fideliter fervienti pro remunera-

Vi ttinen:

tione promittat matrimonium , eum utiqne ia

Vr

ipfius (it poteftate , vel fimpliciter velfüb condi-

1oU8 d

tione fe obligate, dummodo conftet de hac fua

; Métnanda

voluntate & £emina noh renuat. , fed faltem ta-

j »"d]

cendo acceptet talem promiíhonem: interm

he COHthu f

samen ifta promiffio gratuita non habebit vim &

70:]()'4!"'

effectum fponfalium , unde fi £eminaex fia par-

j tüclrat

a

se etiam poft acceptatam promiiliorem nolit

tlf

eontrabere mazrimonium ; adid cngcllillïm

I?q D "kvd»

yoterit»

——

S( r'

De Sgonfalibus.

265

poterit , quia tantum babuit virum fibi ohliga-

mpcllfnffii'ï

tumipía vero ex defectu repromifhonis obligata

f

nonfuit , ficuá fi donationem aliquam mere gra-

t£uitam acceptáffet,

Item ex táli promiflione

Lt W (

nor naícetur impedimentum publice bonefl atis,

pramift:»!?*"'

ficut ex fponfalibus , quo minus mortua fxmi-

7 m'a.:'üf-

na, cui promiffio fa&a eft. foror ejusà viro

pf

promittente in uxorem , vel.econtra mortug

qunio t

viro ejusfrater à feminain matrimonium accipi

!

d ao *

*

potfit.

qfirio t

Certnm eft IL — Sponfalia non tantüm inter

4

prafentes fed etiam aofentes contrahi poffe, fci-

js, n

licet pcr litteras vel Procuratorem : nam adSpon-

(l

falia non requiritur. fimultans formaliter con-

Qmïgggnc a

feníus , fed fufficit ; fi s; qui prior confentit. in

xiffoneue

"

hac fua voluntate perfeveret , usque dum etiam

&pim

altera pars viciffim confentiat, proutidunivere

fealitt

fim in aliis quoque contractibus ut emptione;lo-

i,

catione &c. procedit & textus funtin L. st ff. de

if

romff'i

Coatrabenada empt. c. final. de Procur. iné. t

f ?wmkl'ïf

Verüm Procurator;qui ad fponíalia vel matrimo-

ietti

nium contrahendum , & ille, auiad alics con-

»

tractus ineundos deftinantur, in tribus: notabili-

;&iqu]s

T

p

ter differunt, Primo,ut Procutator exaliiscontra-

&ibus dominum obligare pofhit, fufficit ; fi geze»

!e[Wn

TT

m

r4le mandatum habeat;omnia loco domini pera-

T

gendi , vel Procurator ew; Iibera adminiftratio-

r d

At

f

ne conflitutus fit L. Procurator $8. 85 feq. ff. de

10

a

ao

i^

Procurator.

Sed Spon(alia vel Matrimonium ,

on ia

Procurator aliter contrahere non poterit ; quàm

m

fi hoc ei nominatim & z ffece demandatum fit,

diél, « Mlt. de Procurat,in ó. ]. Procurator aQ

W

alia

d,dcol

li

1]

264

Pars III.. CaputV. $. f.

alia negotia conftitutus ea per fe tractare tiori te«

d. eonedht

fütutam

netur;féd poteft aliam fübftituere, non veró Proe

cürator ad fponfaiia vel matrimonium contra-

fponïaïia

hendum , cüm enim caufa matrimonialis maxi-

vel teft

ficere,

mi fit prajudicii, ad banc tractandam perfone

induftria electa cenfetur, & confequenter fine

Cerh

voluntate principalis alteri committinon pote-

t etinenc

pena n

rit, quod tamen etiam ad alia negotia valde ar-

dua propter eandem rationem przjudicii exteh-

pactum

dit Menochius Zeprefumptionibus lib z. pra-

tüm for

fumpt. 3. 'Fertio demümin aliis caufis, fi prin-

lf a,

cipalis mandatum Procuratorisrevocetin ejus ab*

al

fentia; Procurator adhuc validé procedet , usque

tfb

dum (ibi deifta revocatione innotefcat , Clem.

Cliceta

wn. de renuntiatione L, fí nandatum 17. ff-

ia uf

Mandati. As vero Procurator fponfalium vl

Setarh

matrimonii etiam in. abfentia revocari poteft ;

: vat) du

ita, ut fi Dominus interim peeniteat, & coram

dTP

:

aliisproteftetur, fe nólle confentire in actum 4

n ,

Procuratore "gerendum ,. Procurator invalidé

Wtnty

contrahat , licét hujus revocationis ignarus fit ;

quod pro majori matrimoniilibertate itaconfti*

tutum eft z& d. c. uli. de Procur: iné.

D] ra

Certumeft IT Ad fponfalia de futuro pretet

Smchl lib ^

cenfenfum mutuum nullam aliam folennitatem

àym, d

requiri, adeóque etiam fine Parocho & tefübus

authmï&tl

inita valere.

Imo in fponfalibus Parochus non

""

m mion

-

facilé intereffe déberet,nein ipfius prafentia par-

t

tesnontantüm fponfalia,fed ipfum etiam matri-

MUU

monium eum aliorum prxjudicio contrahant;

! dfiargdd

nam in przfentia Parochi & teftium etiam ex-

LUE

&ra Ecclefiam & Patochó invito matrimonjuft

cany

AN,

&

De Sponfalilus.

365

qradg M

contrahi poffe fuo loco dicemus. Interim ad

emt

futuram probationem , fi forté alterutra pars

moniüm d

fponfalia negare vellet, utique confultum erit,

rjmonidi

vel teftes adhibere , vel Scripturam defüper con-

ficere,

hatange

Certum eft IV.

Ad libertatem matrimonii

vnfeqpett

retinendam in jure ftatutum effe , ut fponfalibus

)mminïnan?'

1 negOU" )

pena non adjiciatur, adeóque non valere tale

du

Przju

pac&um : $i mihi non nupferis, in paenam cen-

tum florenos dabis. c. gemuia 25. boc tzt. L. Tà-

gb Zf

hr

ligca

tia ff. deVerborum obligatonibus.L.ult, Cod. de

Jfonfalibus. Sed non minüscertum ef , in con-

'gvcæfm Q

tractibus fponfalium 4rrPas intervenire poffe ,

rlj()ü&ü )

ao

fcilicerannulum, pecuniam, vel aliquid fimile,

/i

ia ut fiille, quiarrhas dedit, contra&um non

n

u

:W? ,,

t

fervetarrhas amittat ; fi vero alter , qtii accepit;

TA

u

refiliat , duplicatas redere teneatur , L. arz2i« 64

j tl

L. fnali Cod. de bonfalibus.

Cüm autem intet

nitth ^"

pasam & arrbas nullaán. effe&u videatur effe

j

ie

pocritt m

differentia, nifi quod pcna tantüm promitta-

tür , arrhz verc infuper tradantur , ideo in ratio-

us

ne differentix interutramque affignandá omn»s

iibbmatems«..

DD. laborant, & cum Glo(t. /» Zi8. c. semnia,

xmrgr. m !

]

"n

iM

Sanch. Jjb .1. deMatrzm. di/D. p - mum. 2. in fime.

jia at

Ti

Id

Laym. de (porfalibus c. 1. 2. 8. exiftimat prxtes

zuam

authoritatem legis vix PoiTe aliam convincen-

lw(]&l

pantt

lsf

.....

tem rationem aíhignari , & ideo refpondendum

[jpns»*

]i

i

elfe ex L. men omnium. ff. de Legibus. quód mox

Umic

emniumqua e majoribus nof(vis conffituta funt,

l[

plec

rAtioreddi po[ft.

Verüm utdeclinemus mife-

dico «*

rum rufügium dj L. zom omnium. ego foleo

lii

hanc interpretationem adhibere ; videlices,quo3

"MaAnm. PaRecH,

- git

f29:

266

Par: HI. Caput V. $. E.

non fit in obligatione circa fponfalia intet Pa« — | Shpttma

3A ä'mrlus»diiïerentia, ficutenim 4xr5« non

| tionem )

| Quàm ob|

perduntur nec duplicatz reftituuntur , f jufta

€au(a fub&t nonfervand: contractum , v. g. pro*

lob 061;;

usex de-

| Gu eftpr

pter hierefim , aut fornicationemralceti

fponfatis L. ult.Ced. deSponfalibus. lta etiam

üüa: t

|

|

non obligat peza ; f ex jufta caufa àcontractu

atd col;

éifcedatur.

Etécontraficut arr£a dcbentur,

fisin $; 9

violatio pactifat , absque jufta caufa, ita etiam

&i [übfe

pene; quocï poPcerius . quamvis non omnesad-

Aftfgy /

mittant , putantes nullo cafu ftipulationem pa*

sx valere , licét exinjufta caufa contractus vio-

lent. Nihilominus contrarium probabilius de-

Vttls & n

- fenditur, cum ipfo Laym. d&. s. $. quia pamt

Gicimfis:

adjectio tantüm prohibita eft , ne libertas tma-

ptio itprim

erimonii impediatur, at vero fi pas tantum ha-

| m.mï&dc

beat juftum fenfum, ut folvi debeat, f; absque

|

m Tlomepr

gufta caufa contractus non iervetur; nihil con-

| It

zinet contralibertatem matrimonii, cüm etiam

! PrfjudiCij,

' &ne poena non liceat recedere à contractui , ni

Fl j ttor

ex cauía rationabili, & à legibus approbata»

fiontgde i

Porro.circa illa, quz hactenus tanquama €er£4

T Vius. T

antüm «

przmiGmus, aliquot controverfiz occurrunt

mam

Dulitatur I. Cüm ad principium bujus fect,

TT

Lanc

$

Batt

dicum fit , in fponfalibus non fuffhicere pro l-

Q]

ipate &

'Sonem unius, fed neceffariam effe repromi-ffw—

L

pem alterius faltem implicitam , quaenam

"lG

talis implicita repromiflio , an fcilicetinducatur

t eX(CMI

per folamtaciturmitatem eius, cul promiüio la-

j graaimn

£a eft, anper exprciïä.m verbalem acceptat:o-

lU fv

OI'Cm i

qpem promiilonis , an per gratiarum aäïionäm,

m

8

D. Spanjfclz'äl;.

267

lfäl p

anper manüsporrectionem , vel annuli accepta-.

gj n

tionem ? . I. Cum in eiibio potius liberatio ,

iT

quàm obligatio inducenda fit. L. 4razu; ff de

quntl y

um xW

Verb. oblig. idco ex folataciturnitate cjus;cui fa-

st

a eft promi(lio, ordinarié non conítitui fpon-

falia, nifi de mente tacentis ex circumftantiig

ju. 9?

aliud colligi poffit : nam licét fit Regula 43. ju-

gisin 6. Qui Lacety comfentire 9idetur,tamen Ra-

rj

cat us

f

£m fubfequitur altera. — Js qui Lacet, hom utique

fatetur ( d. net megare gidetur,

Quare di-

5001 g

pm'ZGWæ j

€endum eít , cum communiori Interpretum fen-

sentia, quód coníenfus ex taciturnitate non fit

g"

ii

verus & naturalis , fed tantüm prafamptus ex

r

h

eircumftantiis & modo agendi, qux prafum-

0 qut' ?

sb

ptio inprimis admittit probationem in contra-

rium ,' & deinde non habetlecum in eaufis ma-

d

gnimomenti, quia tacens videtur quidem con-

epn!»ü!

T

fentire in fui favorem , non veroin magnum fuj

h p

j

onily

q

prajudicium , .prafertim in eaufis Matrimonii ,

w) »

cüm jura non foleant facilé libertatem " Matrie

cune

r

inonialem impedire.

Hinc refponderi poteft

v

breviüs, quod tacens videatur con(entire , in

" RNL"*W

quantiim eft fibi favorabile , ut fcilicet adhuc

v

melius deliberare, & demiüm vel promittere ;

vel abnegate poífit, non vero ut mox fe viciffim

ii

j

obligare & repromittereintelligatut, — Gütierez

?

uhcc!lï

)

p

de Matrimon, &ap. 3. num. 1.5 2. WI. quod

|e CICFW

W

W

ii

n

de taciturnitate diximus , idem etiam probabi-

litet excendipoffe ad fimplicem acceptationem ,

f

vel gratiarum actionem , ut fcilicet tantüm ia

c

Pf

g

fui favorem & ad ulteriorem delibetationem.,

ii

du affj( í

M

"d

cenlcatur aler acceptáffe ; vel gragasegifle, eü

m

-

euo

268

Pars HI, CaputV. $. I.

|

Eu

quod ob favorem libertatis matrimonialis ii

1

o fpeh

dubio non fit facile obligatio inducenda, uta

& Gmilia

dictum,& docet Sanch. Ze Matrim. lib.1. diff. 3.

lib dj

|

Duii

g. 3. 6 . Interim hic przcipue ad. circumítane

|

tiasattendendurmn érit, nàm fi acum fuerit de

ttimonii

fponfalibus hic & nunc contrahendis, v. g. in

|

VOCare r

prafentià amicorum, nec altera pars petierit ul-

mittat )

teriorem dilatjonem velalia verba aut figna de-

hem Pro(

derit , ex quibus intentio contrahendi fponfalia

dibio (a

declarari potuit , tunc etiam folaacceptatio abs-

Tégratu;

éue exprefsà repromiffione fufficit. — Ratio eft

lXru (

quia promiffio non poteft aliteracceptari, quàm

tictim ty

quatenis facta eft, fed przcifse fa&ta e(t , cum

hác intentione hic & nunc contrahendi fponfa-

fit, lier

lia, ergo hoc& non alio mode potuit acceptari,

tUt df

Rofella & Sylvefter n /uis funmis , gerbo Spone

Bito r

falia num. 1. y. VI. Sitractatus de fponfalibus

—

limped

vel matrimonio prxcefferit, & mulier manum

—

Dnen proo

porrexit, annulum vel alia dona acceptáritz ;

Rihut ad

cenfebuntur effe contracta, quia non tantüm.,

Dtültee

a,

verbis fed etiam fignis juxta communem hogi-

num intelleétum confenfum aut promimoncm

N

importantibus fponíalia, ficut & alii contradus

pollicita

celebrari poffunt, aliàs muti fimiles contractus

fcnfiSPm

inirenonvalerent, Deindetacenscenfetur cort-

-

MCeprari

fentire etiam in fui prezjidicium & obligatio-

0 Ut (oj

mem , quando prater taciturnitatem alius actus

Nec 0

m

gofitivus concurrit, ut notat Panorm. 74 €. C

jd

irum. de Regularibus. num. 3. Sedhzcita, f

P f m) Ó

traXtatus de fponifalibus prcefferit, nam czte-

requin fola manüsporrectio, vel annuli aut al-

e) non ok

teriusqei donatio non eft fufficiens fignum, ex

t&l dipn

q,W

l

Be Sponf/alicus.

269

;imonialis i

quo fponfalia eonvincantur , qui& poffunt hxc

& (imilia merz affectionis cauía fieti.

Sanchez

dcenit,

lib. 1. difp. 22.

NT

Dubitaturll. Anis, quipromifhonem Ma-

jj at

A fit*

trimoniialterifecit poffit hanc promiffionem re-

vocare antequàm altera pars acceptet;vel repro-

lCndiS ) f g' !

mittat ? &. cum Gutierez Z/Zo czp. j. n- 6. oms

, Wederz:ï

TE [ïgx,!t

nem promifhionem Matrimonii regulariter & ira

dubio ( aliud eft , fi exprefse depromiffione me-

dl

ré gratuitá conftet, dequa fuperius fub certo 1.

uopti

j MT

diximus ( eenferirefpectivam , atque habere infe

tacitam conditionem, fi pars altera ftatim repro-

:ccpwia v

ii d t

miferit, quare fi hzc repromiffio fecuta non fue-

rit; licet forté fimpléx acceptatio intervenerit

dl

tunc deficiente conditione ceffabit etiam. obli-

muittti"

"

gatio ex parte promittentis ; ac confequenter ni-

T

hil impediet; quo minus revocari poffit; fite-

T

men promittensexprefsé nion revocaverit, ceti-

i

febitur adhuc in fua voluntate & promiffione »

24

perffteret ac alteri moram deliberandi conce-

; noft t

»

dere.

»

ïmunelï

Accedit quód promiffio unius partis (it mera

T sf

pollicitatio ; ( eft enim pollicitatio folius offe-

P

t

rentispromiffio). de cujus natura eft, ut ante

"I quti

acceptationem partisalterius liberé revocaripof-

gl

fit, ut £ofo tzt, ff. de Pollicit. tradtur.

&

j4

Nec obftat , quod de jure Canonico Zs c. £.

um Ü

&f ;. de patlis , omne promiffum jubeatur im-

fit pn'

pleri; exquotextu quidam concludunt , poili-

[

i

fj

il

citationem dejure Canonico revocari non pof-

"

(f

fe, non obfiat, inquam , quia textus accipiendus

J mnub Á

eft , depromiflione acceptata; que bt pure , not

j

vete

sl

270

Pavs IIT. Caput 1. $.T.

veró de fimplici pollicitatione, aut illa promife

fï,ïm fup

£ . not:

Üione, quz 6t füb tacita repromiffionis condi-

tione,

Dub

go Duwbitatur III. An ftatim irrevocabilitér ob-

gantur.fr.

ligetur, qui v. g. coràm amicis vel confanguineie

[m &alian

Titix ipsá abfente fe refolvit, quod velit cum

! P£fumpt

eà matrimonium inire ? i. Non effe imprimis

ob &

Tabeanr h

dubitandum , ( di&i amici vel confanguinei

mandatum habuerintà Titia, ut fuo nomines

quod part

contraherent fponíalia , promittentem irrevocae

nemimf»g;

Xttunt, )

bilirer obligari, quia nihilintereft, an quis cum

principali vel ejus Procuratore contrahat, at veré

15 C

É confanquinei ignorante Titia ejus nomine

h, qvand(; l

contrakerint, puto promiffionem non obligare,

flb

eanquàm fponfalia vel pa&um irrevocabile , fed

tflfti, 9g

tantüm utpolliciratiónem ab(enti factam, que

M Ut

ante principalis perfonz acceptationem adhuc

ltham N

revocaripoteft , quia de jure civili certum eft , &

".j ""'dirtta ) j

]

de canonico non reperitur contrarium ftatutumg

frattim

btial

quód fipulatio in favorem tertii facta non vale-

j f

TE

leat, ftipulationesenim ad hoc inventz funt ; ait

| & ol

Imperator zs $. a/reri. de inutil. flipular. ututte

infUS hib:

usquisq; fibracquirat, quod fuaintereft. lllte-

! .,'.4!"1.)720"2

£ius etiam illüd hic addo, quod; licet promistens

"o digl

marrdaverit confanguineis, ut promiílionem fu-

| .Promimoni

amabfent. Titix infinuent , ejusque confenfem

] li hl,mc t9.

defüper requirant, nihilominus antequam Titia

ktdm )

repromiferit, promiflio ex parte promittentis va-

n

lidé revocetur, quia confanguinei in hoc cafu

U infee

non funt plus, quam procuratores ad contrahen-

Tünlm cc

diim cum Titia deftinati, Procuratorem veró in

dem) i

cau[a matimonji etiam in abfentia revocatipof-

d

Oi

De Spenfalibus.

17f

J

:

fe,jata fuperius ex c. wltimo. De Procumtoribus

ax lat

£n £. notavimus.

vifiimi o

Dubitatur lV.. Anfponíalia contracta intelli- y g

ganturyi quis per verba negativa ita dixerit: Nul-

gvocabnitï'.'ä:

lam aliam ducesnift te * Afirmat Menoch. de

| conang?t

Prefionption lib g. prefempt. $. sum.8- curm

y f

Abba:e & aliis, quafi predicta verba Gmplicitee

habeant hunc fenfum: 7e ducam i» uxorem , eam

J conng!

quód particula, xf quando fequitur negatio-

ypuo nuri

nem importeta/firmationem , ut cam Judzi die

mrcm l(f 'enti

xetunt. Nonbabemus Regem niff Cefaremfene

. n uici

fus erat, Cejzr eff noffer Rex.. Verüm egoin du-

lat

f

!;

bio, quando agitur de valore fponfalium (fecus.

qum

quando agitur de valore matrimonii jam cotte

mn(mob

tracti , pro quó in dubio magis rcfpondenduns

.rtcvofïb

Fc;

eft , utevitetur fcandalum feparationis poft diu-

t hd A

turnam cohabitionem c. ssltzrto de Sententia t5

o P^

pe jtdicata ) plerumque folo pro favore libertatis

ft"

matrimonialisinclinare, tum quodin dubio norr

ja[iilm &amcuþ

fit facilé inducenda obligatio Z8. L. 4rianus,

um

tum quod matrimonia coa&a (oleatt difficiles

vtl

exitus haberec. requifíost c. 17. de Sponfalibus (

l

ao]iilP

[

j

L

jj

snatrimenis. Undead noftrum propofitum ex-

j

p

g

itimo dicta verba & particulam »:f in pa&is &.

)

jer

promiffionibus habere fenfum conditionatum ,

p

ii

Dd

in hunc modum: ff a/zquam dutturus fum , tune

qun

m Oql

fe ducam , ($ nom aliam , quemadmodum fi di-

.l

cam ; Nwll; demumtendam nifitibimterimnom

roni^

Ratim infertur, quód velim hic & nunc matri-

ier i V

M

monium contrahere, & promittere, vel domum

Q

ó gd

vendere , cüm poífim ab omni venditione vel

w J

o "

n

l

matrimonio abftinere : Optimus textus £» L. fí

M 4

j m

féerilus.

272

Par:s IIT. Caput, V. $. f.

fferilis. $. fl tiba F. de Aülionibuas emptz. mifi t&«

Dyli

mén adjunctis circumftantiis alia poffet colligi ii

promiit

tentio ptomittentis,quód revera voluntas ejus fu-

tum indi

erit; fponíalia contrahete, cüm non intentio vere

finon ol

bis, fed verba intentioni accomodari debeant,

tem fran

C. fecundo. q1. de Appellat. Covartu, de Matri-

O prom

,W".P.* 2. £. 4' 9.2

txcomm

—

15 JDubitstur V. Aníponfalibus valide cohtraätis.

ftquinr

f altera pars nolit cantra&tum fervare , debeat à

nebim e

judice Ecclefiaftico compelli ? Rationem dubi-

ficien i

tandi facit dict, t. requifipit de Sponfalibus &

Q*m0in3 ul

enatrimonis. ubiPontifex eam quz jurata etiam

Otobatu

fponfalia contraxit, & nubere recufavit, monen-

C-I-dtäd;

dam potiüis ait, quàm.cogendam , cum coactio-

tb Es

nes difficiles,fepefoleant exitushabere. & Ju-

quk/ädux

ti conforme & in praxi ubique receptum effe , ut

dhtabitu,

pars illa, qua: absQue caufa legitima à fponfali-

Pfoharur ;

bus rcfilit, per cenfuras ecclefiafticas excommus

Wi

n'cationem, aliásque opportunacemedia ad cort-

—————

iMl do

traüendum matrimonium cogatur idQue pro»

Ton ff

batur ex c. ex Utterés 0. deSpon[Alib. G matrzm.

&O inwito.

E$ ex c. z. de Pal s. aliás haud dubié fruftra lon-

LUPT

gus & partibus valdé difpendiofus proceffus in

Wteconf

judiciis fuper contractis fponfalibus admittere«

—

Bats iif

eur.

Textum vero z» Z;&, c. requifipzt DD.

NI tradir

communiter interpretantur,fi rantafic animorum.

d) didm

averfio inter ipfos defponfatos,uc judex periculo-

fifaci

füm mnatrimonium prudenter timere poffit, &

Potrüe

pars malit cenfuras & omnia perfere , quàm Ma-

i &tftr;

trimonium contrahere, tunc enim praftat minus

.Pmbare Vil

