&n Anal. Tur. Pont, in t£t. de Parochaisfub, m2,

G APUT-IX.

! lim ; ubj

anticppr ;

De Oäligaiwne Barochi ef Parochia-

C-j. i"'/ü,

narum ob[ervandi jejunia cf fefIa.

icuminh

SUMMARIA

Wabfinese

4 Jejunium incidens in bachamalia potg?da-

ticzbarz.

*

2

Alonitm o

. .müïa )

a, Quales cibi interditli in jejunia, !

( Cet m[m

V gj DeR efettione.

l'. finqut 6.

p De temport refetlionit.

MT

$. Caufe excufantes a jejunio.

g, P"Jäjk;

£. Hereticorum fides ex. contemptu jejumii füe

'f4,

-0 ffelia, comparantur diffolutis monachis.

D

7« Preceptum de obferbatiome Fefforum duplex.

v.þ'.',-'

Omm r

$d. Quenam dicantur opera liberalia , & quà

nj

uigix l

ferbilza.

x

Vide

A'üt t

g. In Guibus ca[ibus licea.

E in diefifta opusfire

N Q. veïüï

— Réle f'acere.

40, Ut opusfertzle in fejffo

licitd fat , requirie

nepaplamn i

tur confenfus Epi/copi Gel faltem Parotht.

W. Feffum éncipit a medza nolle , £$ duratut-

Rn o

r

p

que ad mediAam notlem.

Tiopi ,

tl al

42, Que caufa excefent ab auditione Miffa in

6 ut

die fefl ifo.

^j

2£3. Diesfeff non

V hfeah

"

fünt. agendi per lnx:fwxff £te

aj 4!:'9:3';.,1

44 Ng-

| feääï"if*;

he

De OLlig. Tejun. 6 Feffovum.

16y

Iq. Nulle infolite ómagines miracula , 4ut r«

m ditit

m audaal-. "

diquie in.confulto Epiftopo recipiende.

: libus diebusjejunia fervanda fint ex Ca-

gcontume

U

lendario fatisapparet: nifi quod Epifco-

)visferafiü:j'

fexau 2

piis ex caufa jejunium transferre poífit , ut ( vi-

gilia S. Matthiz incidat in triduum Bachana-

gj

lum , ubi pauci fervarentjejunium , poterit id

X

anticipari in Sabbatho Layman /. 4. tratt. $.

Ó Pam'ïa

c. 3. é£ fíz, Conliftit autem jejunium Ecclefia-

Z

viad W*

fücumin 2. nimirüm. t I. In dele&u ciborum,

ur abflineatur à carnibus : & quidem de Jure,

"

Canonum nontantüm à carnibus , fed etiam

»"

lacticiniis, quz trahunt fementinam orignem ,

fclicet cafeo , la&e, ovis, abftinendum eft,

cjunia.

c. deinque 6.9. par eff - diff. 4. quod tamen ger-

ianiz confüetudo immutavit Imo docentGl.

in.c. Presbyter d. $2. 6$ in cap.admonere, 9. car-

nem 33. 3. 2. Hoft. zn fum. deobfer&at, Jejun.

ïcmPW i',"w

Sylv. £. jejum. n. 6. cum conceílione lactis &

if

ovorum etiam lardi vel fanguinis ufum concef-

M l

fum intelligi, cüm formaliter nonfit caro , nec

i fledita "

videatur major ratio:n cafeo v. g, quàm fagimi-

ne&c. verüm in noftris partibus hactenus id

nf

non receptum eft ,. nec facilé introducendum ,

ne paulatim injejunz leges licentiofis peccetur,

l'/fl'lä 4

"

loterim monet paulus Layman 4, À cap. r.

jui ii

WP;';

;.

zum. . propter authoritatem DD. ex caufa

aäh ,

inopim vel alia facilius per Parochum concedi

poffe, ut v. g. loco butyri Iardo vel fagimine

m d j

uti liceat.

IL. Requifitumeft, ut in die unatantüm re-

fecüo Sat. SedSylv. 4. L s. 9. circa hoc re-

iW "m

fert

.w

164.

Pars II. Caput 1X

B

fert diverfas DD. opinioacs , ex quibus plerique

Qttupatio

fentiunt , confuetudin: potius univerfali Eccle-

mechanici

fix, quàm jure aliquo fcripto plures comeftio-

Jupatisetia

nesin die prohiberi.

Hze porro confuetudo

ticulum an

in plerisquelocisita temperata eft , ut liceat in

Itz eau

meridie prandium & quidem folito largius

tefebione

( dummodo adhuc intra fines temperantiz) &

iüsque Cot

fub vefperum modicam collatiunculam fumere,

ehdas a

cujus collatiuncule quantitas & qualitas, cum

€

Pi) allt eg.

injuredeterminata tion fit , ex rationabili con»

Cedere dec

fuetudine confideratis locorum' & perfonarum

trio o

plus minusve cibi indigentium circumftantüs

P'ortà caif

defumenda erit, ita ut potitisquzratur in quatt-

Qudranfre

titate & qualitate ciborum aliqualis naturz fu-

l CX'arlxs? Du

ftentatio quàm nutrimentum & fatietas Laym.

-

MUUDS.

d. l.m. 9. Azot. [ib. 7. 0. 8. q. 7*

Wi & $s p

III. Requifitum eft, obíervare tempus te-

tollatur

fe&ionis, & hoc olim erat, vefpertinum tantüm

"^

finégig]

randio i cenam mutato ,

ve

folent de Confet«

f ff

idiun

difl, 1. c. poff psfea diff. 7 6. (ed & hic confue-

Em finm

di

tudo tempus meridianum fübftituit , illüdque

Ym fs

N

notabiliter v. g. per unam alterámve horam co-

lls im

medendo anticipare ex cauífa nullum, fine caufa

veseri&nw

ad fummum venialis culpa eft Rich. Zz 4. d/ff.

4' ültg

£ j. art. 3. q. . Laym. d. L. 9. ur,

s Romd?* ]

Caufz excufantes à jejunio funt, I. juvenilis

DH;TC

ztás, nam ante 2 1. ztatis annum completum

?. Blotiggn

non eft jejunandiobligatio , eó quod tunc cot-

mnlfle

400

pus adolefcens majori indigeat nurtimento. II.

Ongm

CGL,)()

4Etas fenilis juxta difpofitionem corporis & vi-

Colof

j«

rium arbitrio prudentis viri taxandam.

LJ

t J'k*"üdun

Infirmitas vél debilitas corpor;'s. IV; Labor,

Qgccu«

Aifen, .(PW?

BPe Oüblz'g; fejun. Et Fefforum. ;6 $

ibu gt

eccupatio & defatigatio corporalis ; ut eft in

nl E

mechanicis , itinerantibus , in&rmis &c.in con«

luts n

jugatisetiam ex continentia vel abftinentia pe-

riculum animz aut corporis paffuris,

orro conft

diy ii

Iíz caufe ad fumendam' alteram largiorem

» flio 1

refectionem in cibis jejunalibus ordinarié cue

tcmpemrir'!ï

jüsque confcientiz relinquuntur , fed ad come-

dendas carnes declaratio vel difpenfatio Epifco-

ancim

& us t

pi, aut eo longitis diftante , proprii Parochi ac-

x ial

cedere decet, ne fi res cujuslibet privato arbi-

trio committatür, nimis quisque partialis in»

ni p'erfeurï

l

propria caufa Judexfit, & paulatim abftinentia

g draim

1;'3

quadragefimalis vitia comprimens, mentem.,

1

aratut nÜ

Chrifti

i

elevans, Deum placans, & promerens.

ais naturrl'

Domini exemplo aufpicata, Ecclefix continuo

& f v

ufi & SS. Patrum doctriaa con&rmata € medio

tollatur,

'v:;re t

Sané quod haretici jejunium & jejunü. meri-

. ertinum u

tum faftidiunt, contemnunt, ex hoc ipfo fi-

-t

deim füam de falütate fufpe&tam imo & con-

fj at

d

victum faciunt : tantüm carnalibus defidertis

(ed,&,

pfint, P

& deliciis immeríos oftendunt , quot enim in

hod

ærgmvö

veteri & nova lege jejunii exempla Exod, 24.

mullutm

( d

prud

at

"

!

34. Deut. 9. Joel. 2..M

th- 4. (5 617. Marc. 2.

( Ri

ad Roman.13. 1. 4d Corinth. 7. 2. 44 Cor. 6.

ll

Ephef. 5. Teff..5. Tit. 2. Act. 13. 22. Quomo-

unt, M

p

do gloriantur fe Biblicos & Evangelicos; fi

n o

omnia illa confilia Evangelica; qui in morti&ica-

& qm)d

t lu

tíonem co:poris tendunt. 1. Cot. 9. Z; frm. 4d

t^

m

bt

Coloff. 3. 24 Gal. $. angue pejus adhorent.cer-

em crp? f

té ff fecundum carmemixerimts moriemur , fi

imus

xan

M

ente. jpiritn. fatla carni | mortificaser

pife-

t^

r

166

iPars IT. Caput EX.

D.

$ztemmus ad Rom.8. non fufficit exemplä diabo-

Wips ad

I5 Matth. 5. legere ,fcire, & allegare fcripturas

tbum faci

nifi fimul obfervemus. . Non melius mihiimagi-

Regatvus

tnor hereticosin arLa $22 , quàm ex pradicatio-

ptum ]

ne Chrifti Matth, 7. tenet Ecclefia Catholica;

Intremora

quam indifciplinatos & diffelutos Monachos in

VOtjutgan

aliqua fan&a religione.: & non immerito ,. àfi-

U ) &QCCF

giilibusenim füam fidem didicerunt. Sed mulü

vocati pauci electi : ftudeamus ergo w per boua

tem flflner

opera certa noflf ramfocationem $ elecionem fe

Velhémo

czomus 2, Peir.r..— Pecceptum dc obfervatione:

ln Itl a

Feftorum cft duplex , iinum zegatfuza , alterum

Hbicfen

^

alfrmati&um: . Negatif$um przceptum eftquoc

Ht fedeon (

lc

prohibet ,ne die fefto.opera fervilia exerceantur;

mm d]t) Uïin |

R0 de

"A flirmatitum, ut omnes fideles ufum rationishar

tctio

bentesin feítis Miffam audiant cap.. z. de fer«t.

W. C"nü'em(

omnes fédeles &c. Miffas difl. 1. de Conf«crat..

ts Don

Notanterdixi, exprecepto zegatzbe opera

rb E

ferfilia clfe prohibita ,. quamvis enim in vetert

lttt fco, ?

teflamento oxzze opus in. Sabbato interdictum:

QWS(W

«

lk 3

fuerit Judzis Exoz. 30. £. Deutromg. quia ta*

namïä'&

im

ïebit;

men illud przceptum partim füit morale, partim.

lat

-ceremoniale (, ceremoniale autem veteris teita-

dpet

menti per. adventum Chrifti exfpirárit c.. w»ico

Efiolie

lt

Uare

de Purifícat..poff barium ) idco per Ecclefiam.

) HC()n

ad fola opera/erPiLa mitigatum & reflridtum.

feq ltür

fuit. Laym. Zz T£eol. moral. l.4. tratt.7, C te

1o, d Og

J

2. 1. 66 2, 9 1. T. Dicuntur autem opera ferPi-

Álic

&ndo

Iia , que corporis commoditarcibus inferviunt ,&

h lict

A

per fervos ac famulos exercerifolent; nt funt opee

F»ïaï

Qte c;;

ra ruítica , & mecbanica : econtra opera Jibera-

*arm Otp

" dicr.mzurrillaagïgæ..ümr,libcm homune digna &

, EX

mag/uf

: De obligat.jejun. t5 feforum,

/1;67'-

L

texemyïd u

magis ad excolendum vel oble&andum ani-

mum faciunt : atque hec füb przceptum illud

il

negativum non cadunt, tum quod ipfüm prz-

melius mM*?

ceptum limitatur ad opera fervilia, tum qued

m x

vddia C

fintignorabilia, & minus digné cum cultu DEI

tonjungantur.

Unde licebit in die fefto , ftu-

ls Mort

r

[

i

dere , docere j fcribere , muficam exercere, itemr

onimmet

rcCreationiscausá pingere, venari, pifcari , fal-

cunt. 997

tem fi fine multisoperis ac labore taks pifcatio.

wegpt !

en (5 CM 20)»*?

velvenatio fiat. Navar.u Marnual.c.13. n.1r.

Mercatus autem feu nundinatio , quamvisnon

m d'cobi'es:-ï!:

fit opus fervile,, tamen prohibetur Zs c. 1. de fe-

t dflwmiä r

YZis ed confüctudine paffim contrarium obten-

s v

tum eft, utin certisfeftis prxfertim in anniver-

ia

fario de3:cationis Ecclefiz nundinz babeantur,

jl ïaxifi

quz confuerudo ita moderandacrit , ut nego-

4["'

ii;m[ MFJ 1

tianiones non inftituantur ,. antequam officium

li';,zlfü

4

j

divinum in Ecclefia perfolutum fit. Przterea

T

p WW

' Ü

iter facere pedibus ,. curru, equo , navi, nec

gU

opusfervile , nec proprié liberale ett , fed potius.

ntü&ï

3*'wl

f

naturale & medium ,. quare & id in die fefto li-

,

d y qw;

cebit: plauftra vero aütjumenta mercibus one-

|

ff

rare , & agerefervile opus cerfetur, necin die

je p

ag Wi

feftolicebitinchoare, inchoatum autem conti-

f afi"

nuare , ficommodéabrumpinon poffit ,, con-

h

ceditur.

) jd(,'o Pef

Declaratio Cardinal. quam refert.

um &F

Barb.. de Offic. Epifapz alleg. 10 5.22, 40.

2

: ] , P

Aliquando antem ex canía pzetatzs vel pecef-

p

qutermó

fítatis licet etiam . dichus feftivis opera ferilia

dbusiti

Aff

peragere ,. c. fg. de feriis ex caufa pzetatiss fi

(

I[O!CI")U

Ü

v. g. altaria ornanca , vel alia ad feflivitátem pa-

ontat

vitam

j/

tanda. / Ex caufa zecejgtatzs ; Íi res ad

o ho

-

necet-

-^

i sg

Pars II. Caput IX.

h

neceffaria vel tempore periturafit, qua ratiofte

' fïrïis COVRT.

excufantur pauperes, qui fi in feftis in labore ab-

; lematem.

ftineant fe fuámque familiam fuftentare non.

t effe, &

poffunt, Item agricolz ciim ob pluviam fuper-

A&ffl]m J

venturam fegetes ; aut foenum congregant , vel

atienda if

aliud grave damnum vitandum ruri laborantoy

955 nom ob

Similiterfi pauperes famuli &c. ancillz diebus

Polbquisab e

feflivis fuas veftes reficiant &c. eft quandog; etiá

iritnigpy

zecefftas publica v. g. veiciendifontes, pontes,

muincmemn

!

piícandi certum pifcium genus , quod non nifi

m

fd etam

certisanni temporibus capitur , jzxtz c. licet de

"Hs rf

aurem n

Qs i

Ferijs fi paranda fint aliqua ad communem po-

U

uli feftivitatem v. g. Principis &c. -

fl à

[

l

lugi

Sed non fufficit , ut caufa pzetatis aut o

eeff-

10

Ltis fübfitnifi infuper cozfenfis Epzf/cop? acce«

Ydetidini E

dat, prafertim fi opus ferfle in. publico facien-

iil as

dum, &perlongum tempus duraturum fit, ne

fuffmwr qm mf

pat

ilatim pratexu neceffitatis libere contra fe-

füittmpor,

ftorum obligationem peccetur,

Declarat. Card.-

üodripei,

pterdg&

äpud Barb. Z. z. 46,

At

Sin autem periculum in morafit,. vel Epifco-

"i DN

-

pus propter dittantiam commodé adiri non po

t()mmummï |

Cufat « uf

fit, folam juftitiam caufz vel ad fummum , fi

caufa aliquo. modo videatur dubia, licentiam

Mübtenj

Parochi (ufficere , corumunís eft fententia.

Titet

(ige

1

Czterüm híc'ad vertenduni et, qwamvis in

€. 1. de ferzjs dicatur, quied dies Dominica à ve-

n auq

tibug|

ers tem

fpera in vefperam cum omni veneratione obfer-

pl

ib

Dro

t

vanda fit , nihilominusin Europa cffe receptut;

í

quod fcfta quoad ab

i

tinentiam à fervilibus ope-

A

Pf

Ol*u'x

&i]e n

ribus computentnr à n:edia nocte ufquead alte-

d

ram mediam nodctem, teftlatur Panor. 77 e. - 4e

7 g

Hs

X

erits

A ?.

u

]

p Obijg. Tejun. 65 Fefforum

r69

it,quaräï'ïf fertis Covar, gar. ref- Iib, . cap. 19. B. g. ta-

uisin lt

lem autem cóníuetudinem valere & atcenden—

dam effe, textus eft in c. 2. 4e ferzis.

füftenrt

Alterum przeceptum fcilicet z/7rmatt£um de12,

DL

audienda miffa tanquam humanum , & pofiti-

,congrcgïm*'*

um lt

vum, non obligateum tanto rigore , ut nullo

Vi

en0ta

od

Doinr

c, al

modo quisab eo excufetur, etenim n

impotentiaphy(ica (qualiseftin mari navigan-

j

diquii

tium, incarceratorum , le&to affixorum., & fimi-

xäifomff)ïa;

ii 10

ium ) fed etiam moralis, & arbitrio prudentis

;

ii

viri gravis, excufat; ab audienda miffa. — Dicitur

;1-'!'7

autenr moralis impotentia , quando 1

iVv

t nom

conumund

fubfit, abfol"utaimpoiïïbilitas,fube& tamen. miag-

(v

ide

na difficultas propter periculum amit

Lzetaïïf D f'!ä

valetudinis , autret domefticz, alteriüsve d

2eonpe

Ài

H

i

l

fpiritualis aut corporalis fübeundz. — Wnde ex-

i

j p

eufantur quiinfrmifunt, aut infirmis ferviuot;

du 1

qui tempore peftis fe domi continent, itemma-

.ipdt 0"

tresó ancille qux infantibus affiffunt,. qui pro-

pter diftantiam templi domuni periculose defe-

runt &c. pudor quoque fi gravis üt fecundum.

j

communem:.fententiam ab audienda mifía ex-

d

"E

eadi

j

cufat : puta fi mnoliezhoneftacum dedecore fui

j af

fin

fiatusnon honefté veftitafit velfialiqua bonz:

Jj

( a;w)

exiftimationis , ex delicto pregnansapareat &c..

Pvo

Confietudo etiam quandoque

V -u

ufat ,. fi. v. g.

f

cntfïu

in aliquibus locis vidua vel puer;

Is

»era per aliquod:

j &

e,DomW

xempus templum ingredi non folcat, de quibus

YS9vide

A Y

ii

eneratol

omrmibus prol

ripotuerunt;DD. anteacc..

Pofremo huic capiü adícribenda duxi verba:

a d

j

valdé notanda Cortcilii Trid. f 25. im Zecret.

n fcrhj

de inSoc, (5 Generat. Sanét. Omms [uperftitzo y,

de u(queb

Al-

f

M-An. PAROGCH.

: Pznofl [

176

Pars II Caput LX.

inquit Concil. 72 Sanclorum infocatione , Reli-

rA

Pb

auzarum generatione & imaginum facro ufu

MM

tollatur , emnisturpisqueffus eliminetur ,om-

6R

4

zisdeinquelafcifasiretur ,ita ut procaci Senu-

ff 4te imagines nompingantur , nec ornentur ,&

Saniterum celebratione , ac reliquiarum. Pifita-

tione bomines ad commelfationes, atque ebrietae

' 3 Dt qd

tesnonm babitantur , quaft feff dies 2m bonorem

Santlorum per luxum ac lafcibiam agantur.Hatc

ut fidelins obferBentur , fatuit fanila Synodus ,

t d

3 fatrag,

nemini licereullo n loco-gel Ezclefía , et/am quo-

$ Difoo,

suodolibet exempta,ullam infolit am ponere ima-

lrgzs

1

gimem , nifi 4 Epi[Copo approbata fuerit , nulla

$ Mzmjhï

etiwm admiitenda cl[e noBa miracula, nec gofas

i;

H

vajiquias recipiendas , nmiff eedem rgc'o'gno-fr

F lgtt ";7'4

féente && approbante Epi-.

Tj

onfa; » 66

* MY

firfgj

7 igg (üi

J«,/

-

N

us

i

.

! -Gä** MTC

['^n

)

ferdg

CL

I

C:ä

$

1 füïumnrbdk)]

t Sacram

La Cenrenmn

f ïlimina

* Niraer

|

PARS

[ if

L

9 rv )?göä"

j

E

jtott ) RA'

esisedtseoetocenotoydesedo o eoedescftnideset

k

mjn) derctidMemSlIRNSSBM

35

d

T

YS

Mi

CO QO 49 EC GE O GEX 239 C

L

Qs

Ti

u

PARS

üutr.

tarmi j

,/«

uunm

Je adminifratione Sacramencormn

- ger Parochbum f'aciendz.

T ld

hp o n

SUMMARI A.

L

1 Mï*

Quid fitt Sacramentum 9

N d

z.

Secramenta alia mortuorum , aliagitoruys.

[, tim

j*

Differentia inter Sacramentaeterzs t5 note

gnponrt

Iägis*f

ifitrit )751*[

4r

Miniffer Satramentoram debet effc if atuw

iil

gruti;e'.. ;

uml *« Debet-babere intentionem, excepto matri-

k

:

l

monie..

o€. Communi errere pro l&gitimäi'Parada balá-

245 Palide confert Sacransenta..

7- Etiam cénfuratus ron denuntiatus.

4« Que Sacramenta permitt

A

/

nfzzr- ten?por: ine

[/

terdidiz,

Itca Sacramentorum

; adminiflratio-

nem omitto ea, qux DD. Theoloci

dein(liturione , materia & forma :

b if)ecuï'ati'vä' & prolixiüs exponunt , illa

folumnrodo breviternotaturus , qua ad pra&ti-

cam Sacramentorum adminiftrationenr pertime-

;

ze cenfentur;

' Prelimimariter tamen & breviter fciendum

1. Sacramentum effe vilibile fignun gratix in-

vifibilis ad populum DEI famctiicandum divi-

j

Vifibile fignum fux g.raïtix

inüi-

j

ARS nitus inftitucum,

H z

Pars II.

322

inftituit DEUS, quia anima adhue cofpori cofi-

|. &end

juncta dona ejus nifi ex rebus fenfibilibus intel-

| ttjatua

ligere haud poteft ait D. Chryfoft. 2opz. 23. in

.

] mcnmmj,

Mzattb,

E

; [tits con

v

Sciendum in aliqu-a—Sacrarfxeþta per fe infti-

£s ifter

tuta effe ad conferendam pirmam. giatiam ut,

!

M ais n

Yéfbotum

Baptifinus & Poenitentia, qua prepterea Sacra»

in Sacram

— AA

menta mortuorum. dicuntur quod aninias quaf

t minif

fpiritualiter mortuasvitam & gratiam.DEI re-

| Patochii

flituant, & aliaconferre gzatzzm fecundam hve

" Cetur, -

jftciz augmentum inftituta pro juftificatis, ut

Sciendy

magisjufüficentur , qux inde Sacrameta Pibo*

| frtümr, T

run nuncupantur. Quala funs confirmatio;

Yatüm bcw

Euchariftia,

Extremg Unctio , Ordo & Matri-

fa f coy

inonium.

4

tBitimo ?.

Sciendum IIl. Sacramenta novz legis nos

4 ttim lomi

rantüm fignificare ,. fed etiam ex fe ipfis five ex

] ''ermid

opere operato conferre gratiam ,. mifi. fufcipiens

47 47(';,(5 ;

per indifpofitionem fuam ponat obicem : per

Wl &

»qu-öd differunt à Sacramentis veteris Sacramen-

ii

t1 v. g. Circumcifione , qux ex fe non operaba-

L. kge häm

tur eratiam , fed fignificabit fohim per paffio-

to ïCf[)[mæ

nem Chrifti dandam, eáque per fident ipfïus

lon QHC, IE

circumcifi adeóque ex opere operantis dabatur..

HIAMIS,

$

Sciendum IV. Mirsfiro . Sacramettorums

1 fenitog;

éb cortim reverentiam dehere effe ii ftatu gra-

tiz, &Ícienter fine confeffione vel (altem ( de-

M]), 7 m

TOf proyon

ficente . Confeflario ) fine contritione mini-

" "IBen C

firantem Sacramenta in flratu peccari mortalis

Titüsin s

acortaliter p eccate 47..cp. ult, de Cobab Cltr.

'Myt j

& mul DD. comrmuniter

cum .D'. Thom. 4.

1 .zz,Vid

B. 6. 64,—

Bu

Sciett-

D» 4dmin.Satram.

17y

qupuo t

Sciendum V. Miniftrum debere faltem habe-

N

ee $z tualemintentioneni adminiflrandi Saora-

, )mn [j

tmentum, dicitur fzxfuzl, qux ex actuali

prius concepta adhuc perdurat v. gr. fi acce-

u

dens intentione baptizandi vel facrificandi im

, ii

verborum facrorum prolatione diftractus fit&c.

a

in Sacramento vero Mattimonii Parochus nosa

eft minifter fed ipfi contrahentes, ideóque ibi

zfaïiam Du

Parochi intentio non requiritur , utinferius .di-

s

MP

h

o ji

du

Mi

Xf

Sciendum VI. Parochum etiam non legitt-

$

p

mum v. g. clam irregularem ; velipfo jure pri-

vatum beneficio valide adminiftrare Sacramen-

ta fí communi populi errore & perfualione pra

rb

legitimo Parocho habeatut ob communem.,

enim hominumerrorem , qui non debent in te

| nOVZI

!

tam gravi decipi, lex fupplet jurisdidtionem. L.

u

] mf lU

barbarius ff. deOfffcio.Pr'elatorisL. 2. C. deSent.

interloc. c. infamiüs. 9erf. 9eruntamen 3. 4. 8-

«t

j Em

'

s

cumigitur a&ta ob comunem errorem valeant &

etels

(a non [u6

àlegefuftineanvar, fequitur dire&oimpedimen-

€o reformanda, aut confeffiones v. g. iterandas

gunm P

non effe. Intioc. Joan. And. & Panorm.7z caf.

"1 ftnt

ü

n

dudum. y4. de Elect, Nava. i» cap. placuit. de

t

sacmmef"

ganitent. diff. 6. . 17 . Barb. de Parocho. p. z.

H

€ap. 17. wum.

2$. dummodo tagnen inhabilitas

BH' n Gax

.f

2](..««

non proveniat ex jure divino vel paturali v. g

exd

fingens fe Clericum

& Parochum nunquam ot-

Jniton

J

dinatus in przsbyteru

m fuiffet, Abb.zzc. z. de

j

lib. 3.

PCCCZ!r

Pmsbyt. non baptiz. Sanch. Je Matrzm.

r' dt CW

Á d:ü.

difp. 22. Videatur etiam Joan.Sanch. 7s fe

"u

44. . j. Pont. de Matrin lib $. cap. 22. .

j

.

p

"

274 .

. Pars III.

Wbicontrapluresalios docent , folum ertorem

j

liet tempo

publicum absque titulo per fuperiorem co

^

Hatg

principalig

fufficere,

Yedefa d

J Sciendum VIL. Parochumcenfuráexcommu-

*

trahentes|

nicationis, füfpenfionis vel interdi&ti ab ipfo

505[5 de )

*

jure latáinnodatum, | qui non fit notorius pet-

í n.y

Yi

cufr Clerici , aut ab Epiícopo denuntatus

DAR

pofíe hodie poft Concilium Conftantienfe &

Extrav. Martini V. 42 ePitanda fcandala ante

abfolutionem ( przmiffa tamen contritione )

fidelibus Sacramentaadminiflrare , ffi abhis fue-

ritrequifitus , neque alius adfit, qui zeque ntiliter

1 Infkm&i

adminiftret. vid. Suar, de cez/er. dfb. 11. fel.4.

mul

9. 10. Sanch;de matrzm. lib. 7. difh. 9. n.7.

Sciendum VIII. TTempore zeterz& regula-

à th]&a

Jomy

titer ufum Sacramentorum effe prohibitum, C.

77

quod in.te dePanit.c, fifententia E$c.ult. defent.

/'.4:/

excom. 4n &. excipiturtamen Baptismus & Con-

fint [

firmato c.refpozfo x..de Sent. cxcomm. c. quonie

Ua

em Eod. iné. Ponitentia , dumniodo petens

D Wmtu

non fit excommunicatus aut in culpa aliqua ; ob

ttior.

quam latum eftinterdictum «. 2/pma mater eerf.

4 as

quia gerà dle Sent. excom. in 4. Euchariftia, fed

nonnifi i mortis articulo- &. permittzmus de

f"üpu

Sent. excom. & probabiliter etiam in 4, anní

feftivitatibus (cil. Nativitatis Domini , Pafchz,

tanj

6' I!fm 46]

Pentecoftes & Aflumptionis B. M. Virg: (quibus

| L faltm,

etiam Martinus, V. addidit feftum Corporis

" Qd

Chrifti) ubi generaliter fufpenditur interdic-

'ime' &

tum , & permittitur ZzPzzorugz participatio d.

t 4lbna mater, Matrimonium denique , prafer-

n hetef

Abti»

tifn absque folenni benediétione valdé pro

babi-

liter

Ifdcg

De Adminiflrat. Sacram.

f7$

(olum tb

liter tempore interdi&i admitti poteft , quiailla

riorm t

principaliter Sacramenta prohibentur, quz ab

Ecclefia difpenfantur , €Matrimonium vero con-

furiero

trahentes fibi miniftrant.. Panorm. £z c. von ef

yerdidi d

fobis de fRonfalibus m. g. Sylv. 9. interditlum.

t notoriw:gf

- n.9. videaturetiam Cov. n relicizone d. €»

yo d

Alna mater & alii pafim 4e cenfuris.

CAPUT L

, f initi

De Baptisme.

n C

SUMMARI A.

6 f abkf',;

z. Infans debet baptizari , quamprimumcom-

T .æquf*ï?

Al t

modé poteff..

.

Minifr Baptismi nom folennis eftr omnie

i

atetdiitd

bomoratione preditus , dummodo babeat

intentionem faciendi , quod facit Eccle-

g

if

f( » folennis autem. Baptismi minifir

fént Epifcopi, €$. Sacrdotes quandoque,

p

etzam Diaconz.

aum o

qa;»-'

j*

Prafente digniore mon debet baptizare in-

p

ferior.

4.

Circa Saeramenta extra cafu

m ncccjïtatü

m m

i j

; f

femper tenenda eft fententia probabilior.

J.

In caufa neceffitatis probabiliter licet bapté-

"

zanti uti materid dubid,

eim ? !,

6.

ofniüiw aï,

Item abluere partem baptizandi noTz princi-

palem.

MVE

7.

Quando aubium occurrit. de Baptismo legi-

feihlm ;

timé collato debet. vepeti fub conditione.

nditu! p

In neceffitate & Laico baptizatus mon debet

jgati

»|

[v

baptizari , nifi rationabile dubium fiha.

fit de Galore Baptismi.

:V&l

dc?:ü

H4i

9. Non

176

* Pars III. Caput I.

9. Non baptizatus/Aalgari p

efuräm;as

]

oteft perBdþtismüfm

iama t

flaminis.

r

[6

*

Monflraquomodo 69 qualiter baptizanda?

Not. €

ZT.

Baptrewmus debet conferri dn

tismi fi.

Ecclgjiiæ fk—!(it

ftort orth

n filiis Magnatum.

X

-^

-

, Patrinus tantum debet e['e'mm- j

Jhtention

-

füummum unus t$ una.

adhibeat

1j.

Non requiritur certa etas in Patrinis.

Atteflitai

14.

Parochus bortarz debet ut baptizando de-

7. de Bal

fur nomen alicujus Samü cujus tutele

lennen

Comppunittatur.

Fémmonrs

| folefitatibus &

On repeto hic quibu(cuné;

! C P.GJIEHF,A

ceremoniis Baptismus conferendus fit;

Disconj, (

num fuppono in hisParochos fuficienterex fuo

r ia

paftorali libro in&ructos effe , fed quasdam tan-

fütrit. L:

tümin dubis, qux circa praxin- Baptismi fre-

AES

(.]UG!I

f10n f j

tabo.

tius occurrerepoffunt , refolutiongsfqï)nq*-

A

Pïæïenspm'

Ó

Not. igitur e T. Qu

ód parentes & alii , qui

UH: um /in

curam infantium gerunt, obligentur , utéos;

Rof .

quamprimum commodeé poffunt, ad Baptismum

d nv

afferant, nullatamen certa dies determinatur ,

in quainfansbaptizandus fit, propterea confue-

Ya Orm'Sa

tudinem fingularem Ecclefiarum attendendam

yteto 10

mohnet Laym. Z2 Tbeolog/a mor. lib, g. tr. 1. C F.

ï?iatono ]

ffb z. g. àmo Scotus ZZff. g. . wn. ar. 3. nonim-

Tic0 Laj

probatillorüm morem, fecundim quem Baptis-

£^ 1f g

mus'in$. ro. etiam 12. diem differtur, Sed

At

Not, ]j

t

«t

longam dilationem ego femper diffuaderem,

l cegnel

qvuamvis enim non femper appareat periculam.»

tenim "

p! 9r

at

$du

urz mortis, femper tamen prudenter

Rener in l

timeri debet , me infans aterna falutis ja-

Wütine.

é&uram

i

DK Bap;ismu

Y77

Éurtm patiatur , cim improvife mortis quoti-

perBaytisw !

diana int exempla.

Not. eft II. Quó

d mirii&er Sacramenti Bap-

gt

tismi fit omnis homo ratione przditus, etiam

dj

ton orthodoxus, dummodo habeat generalera

intentionem faciendi, quod facit Ecclefia, &

ii

adhibeat materiam ac formam , effentialem c./s

rtri

nece[fitate c. Romanus difl. y. de Conf. Trid.feff. !

7. de Baptismo can, 7. icatamen, ut inprimis fo-

od

lennem Baptismum cum ordinatiis Ecclefix cc-

j a

remoniistantüm Epifcopi & Sacerdotes confer-

re poffint, & etiamjuxta probabilem fententiam

(yeíiad

Diaconi, fiilis ob rationabilem aliquam cau-

aferendt

fam Baptizatio à proprio Sacerdote commiffi,

o

fuerit. Cl. ia c. Diaconos difl. 9 3. Layman Z. £.

T

c.7.5. 3. Alü vero inferiores Clerici & Laici

n ii

non nifi it caífü. neceffiratis ,. quando fcilicet

d

prxfenspericulum mortis fübeft ,' ad baptizan-

dum cum fimplici adhibitione , immerfione ; vel

gtl !

affufieneaquz, & prolatione verborum fins»

n f

aliis folennitatibus ad baptizandum admittuntue

ï;a(ïäa?lüïï'

eo quoque ordine t (ad hone&atem , non veré

A

valorem Sacramenti) obfervato;ut prxfente Pres-

)folntereafor..i

bytero non baptizet Diaconus , nec praefente,,

gt

Diacono inferior Clericus , nec przsente Cle-

! [!M'W

ricó Laicus , néc przfente viro femina. c. zmulzer

;f

E c. in neceffitate , difl . 4. de Confecr.

i, A.

u qUC

Not. IIL. Quód in eytrema neceffitate mul-

aifett

f

taliceantbaptizanti, quz aliàs minimé licerent

Etenim extra cafum neceffitatis minifter Sacra-

rl

m

ol

menti in his, qux ad fubftantialiaSacrameng

at

i

u

amcutr

toba-

pertient ,. &oR q*

qfæ opinionem p

;

)

bilema

"T

"u

$7 3

Pars III.. Capuz I.

bilem fed femper certiorem & probabiliorem fe-

titdte e

T

quidebet; atveró in cafu neceffitatis etiam pro«

plttique to

babilem aliquam praticare poteft ;- quia utique

WTO TR

melius eft,. dubiam facere falutem infantis mo-

at ) q'u:'m

rituri, quàm defperatam relinquere , eo ferm&

EL

modo , quo medici in agone omniatentant 'ut

citur int, j

ager reconvalefcat.

Nec eft quod tali cafüir-

men obffe

reverentia Sacramenti támeatur, urpotéquam

tüm infert.

grobabilitas fententiz , zelus anima falvanda ;

TC Uftactm

periculum & timor teftantis mortis penitus ex-

Omninj to

cludit, 207 enimnterBerzit temeritas prafmnpe

.u[f;]./l'h

tionis, ubi eff diligentiapietatis inq

uilgP?nt.

Not. eft |

in c. fi nulla Ziff. 4. de Cenf. Unde.

acüïeg'xo Ie

Not.IV. Quod baptizans femper quidem.,

Cmenis, -

adlaborare debeat , ut materiam rectam adhi-

-ïïSïmprimur

beat , videlicet 2944 elementarem . interim

z

tamen fi talemhabere nequeat , & infansjam

C 'B-dfsgc

f& Ordigs

jam agonizet , probabiliter etiam materià dubià

Citüb av

uti non prohibetur ; cujusmodi materix dubiz.

cenfentur aquz ex herbis diftillatz, jufculum

i"f?m

pofr

j ummn i

aut cerevifia tenuiter cocta, lixivium & fimiles

MM

faltemfub conditione : SZ materia bec eff. ida-

»£a Hurtado tract. de Baptzf. diff. 1. diffic. 2.

"u Qm m

D

Tannet, fozs, 4. d7/. a. dub. 2. n. 41. Conin. ap..

n TUttige

Caft. Pal. Ze pundl. . x. 2. pariter.

a&ü Cvj

Not. eft V, Quamvis communiterteneatf.

fitipsitl,

DD. quód ad valorem Baptismi requiratur, ut

mquam

nifitotushomo , faltem principalis aliqua pars

» Q

bet n()n

ipfiusablnatur , ut caput, velpectus &;ta qui-

u

Tita for

Y

demut aqua ad ipfum corpuspertingat, T Nihilo-

Utfya dt

minus in caufa neceffitatis etiam v. g. manui

Bo

lt bgpt

0

quam infans ex utero matris cxerit , vel pelli fe-

iT &

Be Baptismo.

1739

abl

exndinz cui involutuseft, aquam afpergi poffe

yisenanp?

plerique confentiunt. — Imoó licet alias totaliter i

j quim

utero matris exiftens cum matre baptizarineque-

ninkum

at , quia qui natus adbuc fecundum Adam nosm

16 «t

eff , renafci fecundim Chriflum non poteff ut di-

ja tebti

citur z c. qui in maternis difl. 4. de Conf. Si ta-

ypd a

men obftetrixtam perita foret, ut manu in ute-

v W ?

ruminfertà, prolis corpusaquá perfundere pof-

ul

ma l

fit unacum prolatione verborum baptismi ; id

omnino tolerandum docent plures apud Laym,

t p:nirafï

yiupth

d. l c. 3- f'ub. v. 2.

7 jnquf:.ïï-

Not. eft VI. Quod Baptismus ordinarié fine

3

facrilegio reperinon poffit, " quia eft de illis Sa-

mpd qu

cramentis, qux chara&terem in animarecipien-

m

tisimprimunt, ficuteft confirmatio & ordo Trid,

fe[[- 9. de Sacramentis in genere Can. p. Dico au-

quni P

tem ordinarié : nam quoties dubium f47 oc-

, lii

f mareriäfï:'

currit, an aliquisfit aliquando baptizatus, v.g.

m

infansexpofitusvel é martein capti: vitate infi-

delium conftitatá natus &c.. aut dubium 7s

llatz; IM

J

qim

an quis fitlegitimé baptizatus ,. v. g. fifit bapti-

('tá

Wka

zatus cum marerja aut forma dubia vel in parte »

:r-

fionprincipali , vel quód aqua corpus nudum

M

"

h

noncontgerit, vel denique baptizans ex poít

htl

facto convi&us aut confeffus fuerit, quód plu-

u

iM

rimosillegitimé baptizaverit , his & fimilibus,

m

inquam, cafibusbaptismusrepetipoteft, & de-

j requt

Q

| ahg ZII

betnon quidem abíoluté , fed fub illa conditio-

nata forma verborum , quz prafcribitur in c. z.

)C&W&'

extra de Baptismo. videlicet ff baptizatus es nom

jngi

m

g,

W

tebaptizo , fin nondum baptizatus es ,. egote

p

d

"g

baptizo &c. unde monet Iïarb, de off. par.

cAp,

196

Pars II]. Caput T.

cap. 17. quod fiinfans domi in cafu neceffitatis 1 venm &

baptizatus fit , Parochusdiligenter inquirere de-

quibapti

beat , quis , quá materiá , quá formà , in qua par-

quoS, À

te corporis, &c. Baptismum contulerit.

Sed

cit, 34;

quid dicendum de illa confuesudine , qux in

T)9 (opf

qiibusdamlocis viget , quod omnes infantes il

Vlitesoh;

cafu neceffitatis ab obftetricibus baptizati cef-

NOT.e

fante periculo denuo- fub conditione per Paro-

ftotflrum

chos rebaptizentur ? f &. Id quidem feri de-

n beftis

bere, utinfantes in neceffitate à Laicis bapti-

ftis confe

zari ceffante periculo ad Ecclefiam deferantur,

mpa»rfes I

& ibi un&iones alieque folennicatis adhibean-

Bticoedi,

tüt , Czp. Spirztus S. $. ecce . q. r. Sa. $. Baptise

qubd üncm

anus n. v. Zo&f. i tit.de Baptismotn fin. — Sed

hh üston

ipfa fabftantialia Baptismi non aliter repetenda.,

dilatio f

ífunt, quàm fi aliqua faltem rationabilis fnfpicio

fs meliis

interfit Baptismum non effe modo legitimo pef

fliottis jf

Laicum collatum , ut quia perfona rudis eft,

Bl D

verbainconfueta protulit, vel fi experientia cor-

"iYitidals

ftet in aliquo loco complures»' eífe obftetriccs

P qudy

veneficas, quz. (tudio Baptismum invalidum,

1 mpw

conferant , vid. Cathef. Roman. PZzF. de Bapt.

om'mes)

poRo6:sn4go - Catenim àfidelibusparenti-

qllatuur [

busnatus & inter fideleseducatus , quamvis de

quia unur

ipfius Baptismo certonon conftet, nihilominus

!mt) &C

tamen violenter prxfümiturquod fuerit baptiza-

prüs

tus, ut hec prxínmptio pro certitudine ht ha-

ültero Vr

benda, donec evidentiffimis argumentis con-

COphitio:

trarium probetur.. czp.

Beniens i fine de Pres-

ünà parc

byter, nón bapt. t Neque in tali periculum,

llb C(mdi

damnationisfubeft , fi forfan revera baptizatus

Wi fuyy;

-at'ur; )5-

l M 61 [/

non fit ; quia Rer Baytifmum ffamminais lalv

verum

N

121

"De Baptiene.

u nece[?nz*ä

xerum defiderium Baptismi habeat'" ficut jlle ,

ingiti

quibaptizari defiderans morte prevenitur , de

íugt

quo S. Auguft. z cap. 2. de Presb. nonbapt. di-

cit. Baptismus in$iftbiliter minzffratur , quem

lt !

