fe' omni meliori modo obligare, vel nifi fpon-

al d

falia de futuro przceffiffent , qux utiQue per

Matrimonium invalidum fübfecutum non fuif-

Q o

,ubcrt.äfïS ul

fent extinóta. — Barbof. Ze Offic. Epi/top. alleg,

j fitom

g" 143. cum gluribus'ibidem citatis.

dB

utflftemg?ä

(

2$ Hl

f?enïmw:

NU

An. Parentes pro Liberis , vel Liberi

d

ij

J

fime confenfa Paventum [Pon[alia uel

lo

; 'M4trimani4»- contrabere poffept ?

uoä n

"L

SUMMARIA.

mfg&lm?

P

*

(du

Parentes poffunt defbondere liberos.

n

z.

T.

"u

Quando 65 qualiter illa defbon/atio ebligat .?,)

rf

3.

Explicatur textus contrarita.

j

4. Quis nomine parentum &6 liberoruga

Wgreï

p

atur?

frztel'i—

«

hi

ylis*

i

f- Pupillus $el foror tutoris $el [ratris tmö?&-

')

U

iidi

ii

tum exprel[o confenfu ratifftare delet,

qum

6. Refoleitur Hereti

p

Óhentum.

corum carf»tmriam— 4rg;4.,

ul

cenfcän

04 V

7. 4n filii nubentes infitis p

gr:ntiäus e&&erä-:

;H&Mm

$

dari poffint.

3

d

£0

mnm'ö

$ Filius alimentandus , t5 filia pro lat

N .12:2;-

us 161

rel"b

- bentes.

ti deianda efl etiam initis parentibus ne

j

p

gl rc;;

N2

9. Guo-.

192

* Pavs IIT. Caput V. $. IlI.

g. Quomodo &$ quando f'eculares principes ma-

peitei,

trimoniis panam fl atuere po[fmt ?

expïicateg«

fs nl

10, Parentes liberorum matrimonia fine cAnut4

impedirenon polfunt, mec tamen impedien-

labebat,

fesexcomiDunicationem incurrunt.

eeffratis ,

- Cgterl

g. Suande parentum diffenfus Jfol$at [hon[alia?

Eri & indubitati juris eft ; quod parentes

Don tant;

liberosfuos defpondere, & pro iis matti-

tantüm j

monium vel fponfalia contrahere poffint, «. be*

; "epitimi, |

morantur.7 2. p. 2. C. 1. de Defpon/at. impuber.

| tellputr.

13

Ita tamen. hec defponfatio obligabit liberos

|. li,

fi prafentes fuerint, & non contradixerinto,

| turinpore&al

uamvis de cztero exprefse confenfum non de-

itfnings

claraverint , quod fi minores feptennio vel ab

U llergis

fentes fuerint ;- liberi tempore illo quo parentes

Wi protedi

contraxerunt , eorum liberorum ratihabitio &

Ctttrg 4

ccedere debebit, tempore puberta-

ap robatioa

h&d fatr

tisadveniente ; aliàsfponfalianulla erunt, néc

M vjf

indé publicæ honeftatis impedimentum ex(ur-

T erofe

ge

tyc. nmico $. porró. eod. in 6.Imo amplius dico,

liberos impuberes etiam poft (eptena

ulkbunt) 0

lict pater

nium defpond

erit, ij tamen , ficut alia fpon-

, Wxerr f

falia, quz ante

gubertatem contraxiffent , adve-

* Yelpri

tatc irritare poffent juxta dicta 79 $.

niente puber

a

fmfan'onem

Praæ":cdfrzt. it

:

ï

tiam ifla, quia abfoluté verüni

ht fàm Q

&

*

eft , quod matrimonium £&

3é confenfu pubcrif

"t äi,

validé contrahi neoucat, & confen(us filioruma

] u id Voluä

parentibïs in contrabendo matrimonio neceífa-

UQere

*

endeazt.

riónonde

'r)x.

feæfu habfm

Non obftate. z. eoZ. t7t.

ubi dicitur , quod f

g!

lus pro quo nondum adulto pater fponfalia»

em

l I.J:CLM

1

contraxit, ea'debeat, fj ad perfectam atat

et-

] Nü; M

A.

De Confenfu Parentum,

233

pervenerit, omninó adimplere. Nam hic £ex.

esprin:ipti "

explicare poteft de debito honeftatis , fi fcilicet

Po[ünt?

filius nullam rationabilem diffentiendi caufama

i u

habebat, nonautem de debito precepti vel ne-

t

ceífitatis , Panorm. zm eodem cap.r. m.7.

p

j

li

n

- Ceterüm parentum vel liberorum .nomine

f /0!94(

i

non tàntüm Pater, fedetiam Mater ,. item non.

qu f

tantüm liberi in poteftate patrià conftituti , -&

A?

legitimi, fed etiatn emancipati & naturales in-

TM

telliguntür, quia difpofitio juris inter parentes

f

& liberos non facit diftinctionem , nec funda-

obllgzbiz y

:omradixelïa

turin poteftate patria , fed in affe&tione paterna,

quz fané ratio tamin patre quàm ig.matre, tam

f ^

in liberisin poteftate, quàm extraeam confti-

exenn'

"ii

0

tutis procedit, ut cum communi DD. tradit»

ülo qi

Gutierez de Matrm. c. 1 3. $. .

yutt f

Aliad tamen ex communiori fententia dicen-

Wnr()

Md

7

J

dum videtur, fi twtor pro pupille, frater pro

J!]W;l

at

forore przfente & non contradicente fpontalia

du

contrahat, hzcenim fponfalia non ex eo (ole

n

Q

valebunt, quód pupillus vel foror non contra-

.enam

dixerit: fedinfuper requiretur, utverbo factó-

1j

ve, velprids per mandatum, vel poftea per va-

quax

tiicationem confenfum fuum declarárint : quia

]

intetam gravinon cenfeturille , quitacet ; con-

J

fentire infui przjudicium , ac detrimentum , &

Y

m

jura id voluerunt fpecialiter folis parentibus at-

CO.

tribuere, uteorurm confenfus pro filiorum con-

a

H

atti

fenfu haberetur, non autemidem ftatueruntr de

aliis confanguineis , ütrecté notavit Gloff. i c.

H l

1. de Matrim. contratd. contta interditl. Ecclef,

"

i

ps tex. ibidem Sanch. /5. 1. di/p. 27. mum. g.

Pcrfc

:

N j

|Quus

394

Pars IlT. CaputV.. $. III.

fordefiders

Quare licét forté pupillus aut foror tutoré vel

| temautem

fratre promittente reverà interné confenferit,an-

' tehar s.f

tequàm tamen hunc confenfum (uum per fignum

1

Interim

externum exprefferit, non obligabitur, Ratio

eft , quia promiífio non acceptata non obligat;

| inconfilti

fcd talis promiffio mere interna acceptari ab al-

] Contráhan

L

| tüàm mo

téráparte non potuit , ergo &c.

Opponunt quidem hzretici fectantes hac if

Wt , Qua

parte Jus Civile jure Divino & naturali effe prz-

LT

sedä]] l

ceptum , Bonorare Parentes ; adeóque ipfisinvi-

sis nil facere , przfertim in re arduá & magni

m' Pomm :

alicujas momenti, in quà etiam iporum prz-

Rtferrera

jüdicium verfatur ; ut fifilius cüm dedecore füz

familiz matrimonium cum fatis ibi impare 1tt

| t

niobilitate v. g. vel divitiis contrahat , atqui in-

quiunt, ftatutum jure Divino & naturali , $. Pon-

niie

ETU

tifex & Conc. abrogáre, vel immutare non pof-

funt. Sedrefponderi debet, tantüm in genefe

[* timda, |

jure Divino conftitutum effe, 5osorare Parentes,

Brn

Á

|

m t

Q

àt vero quod in fpecie matrimonium vel. alius

|

actus ine confenfu parentum factus valeat ; vel

;

hupüähæw

non valeat , nonhabere ex jure Divino, fed ex

| ts

| nubenu'dOt

declaratione velconftitutione Pontificià vel hu-

graná.

| Cedir in 10(

l

W

uod fi hzretici fuam fententiam ex illo

DMietation

|

a

pracepto : Honorapartem & mairem: ftabilire

Lionis s

volunt, neceffario etiam contra omnes fios DD.

hzreticos concedere debebunt, in contrahendo

Y ln

£natrimonio non tantüm patris, fed etiam ma-

.Stlm'l C«

tris confenfum requiti , quia tam pater quàm

guater honorari przcipitur, quodtamen juri Ci-

"

yi ?dvcffatur! ubitantuüm ejus parends coníe

u$

Il

De Conferfu Parentusm.

19j

Íns defideratur, in cujus poteftate liberi fünt ; no-

yor t

tum autem eft , matres non habere liberos in po-

äcon

fen!äfiï?an

"

teftate. $. femine, Inflit. de Adoption.

um p

i?

erim

Interim tamen fi liberiabsi; rationabili cafa

joaoIti

inconfulus vel invitis parenübus , matrimonia

ya noti 0

contrahant, id licité ncn faciunt, & plerumQue

at

enam moraliser peccare ac exinde puniri pof-

[

fant, quamvis matrimonium ita contractum.,

d

fubfiftat, & valeat.

uturgi tf

Sed an proptercà liberi à parentibus exhzre-

[

r d

dari poffint ? controvertitur, Negativa com-

zrïüï t ma?

muniter recepta eft, quia contrahere nuptias in-

fi ip:ofüm 'J'

vitis parentibus non recenfetur inter caufas ex-

m

haredationis, sobel 175. n. 3. aliundé autems

m

eft communis doctrina, quod ex aliis caufis,

gidt

quàm ibi expreffis exhzredatio non concedatur;.

matuml"'if

€ó quod in pxnalibus & odiofis extenfio non.

gnutit n

fitfacienda, f$ulgatoc. odia de regulis juris in&.

rznnimmgä"

Harp. a4. $. fen. Inflit. de Exbered. lib. n.66.

n

,n! "

Porro ficut pater filio fe invito contrahenti

L

lomum Yá

fuptiashzreditatem, multo miniis alimenta de-

afw; nkz !

negare poteít, ita etiam fliz fine fuo confenfa

7)

jrntoy ^

tiübenti dotem conftituere debet, quia dos fuc-

cedit in locum alimentorum : fub hac tames&

n "

moderatione , ut , fifiliaindigno & vilioris con-

u

i

nmm t

ditionis nupferit, nonteneaturpater dotem dare

[P

mf"m l.

juxta conditionem & ftatum fliz, fed ftatum

mariti, quia uxor fequitur conditiohem maritt,

onie

a

five deindé meritus fuerit dignior, vel viliory

li

m i

L. eteri. Cod, de Incolis. adeóque fufficit eane

du

[

fecundiüm conditionem mariti alimentare, vi-

gn p

TU

ia

1.*.

M

deatur Sameh. [/à, 4. dä.

Ug

Ws

E

p

196

Pars III. Caput V. !.— Irf. .

l

:

. Utrüm autem Principes fxculares poffint p«

Wulri, ,

nas ftatuere liberis fine confenfu parentum nu-

bentibus ? In utramque partem rationes afferri

femmatmim

ia q

poflunt ; quidam negativam reputant probabi-

liorem , eo quod caufe matrimoniales & con-

üis K Mg

Quam info

dere leges circa matrimonia fint de foro Eccle-

trimonia c

fiaflico, & non perneant ad. principes facülz-

£es.

Quenter jr

dfrg. €,

tua de Ordine cognitionem c.1. de

petíonas f

Spozfal.

Alterea raren fententia etiam non eft impro-

$, w/i

Ullllm gg'j

babilis, dummodo leges concipiantur de illo ca-

d cd d

fuquo libeti (ine rationabili caufa invitis paren-

tibus nubunt ,:nam quando actus eft malus,

mgn'xum jm

Aj ts

tunc etiam principesfxculares poffunt adjuvan-

ftütum & «

di Juris Canonici gratia eundem prohibere , &

punire,przfertim f aliquo modo in przjudicium

&Qüaltterm

ag f

Reipublicz tendat, ficut híc , ubi ex nuptiis libe-

e).(itus, PO [

ii

rorum graves nonnunquam immicitix inter. pa-

rentes & conïznguineos proveniunt, dicetur eti«

TU pofie

am inferitis x $. £. J/ub. 1. 20. Ferf. dico .

h ïllïïxïiæ l

MT

IO. Ecottraficuttberinon debentinvitis parett-

tibut finc rationabili caufà nuptias contrahere ;

U varene

itaparentespeccant y- fi absque caufá liberorum

1 Olvitur,

9tb jj

matrimoniaimpediant, & multo magis, fi eos

2d certa matrimonja invitos cogant, tum pro-

pter fcandalum & malos exitus, qui ex invitis

nuptüsfequuntur, tum etiam quod liberos ptt-

ventjurefto , quod habent circa flatüs eledios

mnem. Àn vero parentesfi

ne caufà legitima ir«

pedientes matrimonia liberorum vel eosdem ad

matrimonia fogentes incidant 3in. excommunie

l, uz*d

Ü

cationem , quam tulit Tsid. /eff, z4. qe Jtefurm.

27

diy,

n

i" t fy

XHI

"Be Confenfa Pateniups,

t9y

hes lt

fAfrim. &. 0, contraomnesimpedientes liberta-

jj partun z

tem matrimoniidubitaripoteft ? veriüs eft nom

z rationo t

incidere, quia Conc. tantim loquitur de Domi-

putant p

nis & Magifiratibus , qui ex vi jurisdictionis.

motide

quam in foro externo habent, fubditos ad ma-

t de o

trimonia cogunt, velab ix impediunt, confe-

prinaped

quenter in materia odiofa & pcanali ad alias

(mïiamm u

perfonas facienda non eftexteníio, Gutier. Ca«

tsor, Queft. L 1. €. 2g.

pnonelit

Unurm adhuc notabile placet. hic adícribere; y

yanirdei

quod Licét diffenfus patris non invalidet matri-

monium jam contractum , fi tàmen fola fpon-

&s d D

faliajam contra&ta fint . & indé ex diffenfu pa-

P

?&um

rentum & confanguineorüm forté propter im-

km p

zqualitatem centrahentium aut aliam caufam.,

gloinp

magnum fcandalum timeatur, velalius malug

exitus, poífit judex Ecclefiafticus tale matrimo-

nium prohibere & fponfalia irritare, cüm vir-

gyniata J

t Ü

gu

tus Juftitie non obliget ad a&um peccamino-

nl

fum , ex quo notabiliter lzditur charitas proxi«

mi parentum pieta?, & cognatorum amicitia

ebentämuis p::::

diffolvitur, ficat docet Gutierez. , c, 2 g. n.23.

xupziörcoäuïf

Is aui f

Sancþ. lib. 1. difp, 14. num. 3.

gjori

$ IV.

cogtt

[US

que

De Impedimentis Impedientibus

j

Z£Matrismonn.

lqüüd ^

ca f

SUMMARI A.

ca

á

(

z, Quia Uf quotuplicia fint ixnpedimenta ?

n*

x

j d

z. Impedimenta impedientia ehumerantur ?

Utum2

W LA

g Qdf kf v

Ny

4 Quid

158

Pari Iff.. Caput V. $. IF.

LT

q—-

Quid tempus Feriarum -

li

d

J-.

uid Catechiamus ?. 6. g&qd :nccjfm' P

Pfdu

fütique qu

7-

SuperBentiente poff vaatrimonium f'altem ra- "

tumf Affnitate per, fopulam inicefluolams

flattimon

&um Yal

pars delinquens perdit ]ru cxtgmd. debifi,

$8

Pene intefls non extenduntur ad incefum

fet reatun

.£um propria confanguinea commz]äm.

pitaxand;

y.

Textui contryarzi cxþl:canmr.

fantumab

to.. Inceflus et/am poff mortem wxoris tommif- .

* Contrdm

UDI, — Bo

féis annexas babet conffztutas panas.

a. Inceflus commiffus uttra fécundum gradum

Ti caufo ff(]L

tur

non habet anzuexds tllas panas.

E(d!sz 5!

12. Ut ipceffus mereatur penas » copula dcbct

'effe perfetta-

ia

d. Pæn.e mcq/fus nonextenduntur 4d peccamm

E

bm/fm, 1

cum cognatis [Biritualbus.

Mfithy

a. Confe[faritis non tenetur monere inceftuofum

Auff/)g,

inticibiliter izmorantem Wm obligáticnis.

thl[þ;)f,

aj. Sponfus committens peccati cum confanguie

M Ecck í

ncá fPonía canji:tmt :mped:mmtum diri

P!&mnm;

5en$s,

cdei pol

£6,

Raptus olim impedimentum impediens , bo-

ic mte&hg

V. 3 n

dié poff Camc. Trid, dirimens.

17.

Quatuor cafus excipiuntur A penis mpiu:.

72711,01;;

1g.

Quid fft f/'ufceptus propria fobolist

D

Pt inter

9.

ngm! mors feu occrfto Pr esbyteri ?

tüpori

20.

X

Quiul penitentia folemnis ?

QdflgnUm li

2r. Qui f antlimonialum ad matrimonium M-

"tv

tem tentaperint etiam cum alia per ona

mn ()PW :(

nunquam contrabere pajïmt.

!t de f

44 Quenóm impedimenta bodsé f t in ufu ?

R*f"m Y

It

Da-

"

Be Impedissentie Impeaientibus:

um

;lf

lplicia funt impedimenta matrimonii. Ip-

pedientiaícil. & Dirimentia. lladicun-

ud inihi!

tur,qux quidem ab initio impediunt & prohibene

Z;zi«m,:ilwr !

fdm nj

i d

matrimonium conttahi, de factoautem contr&-

&um validum relinquunt & ad füummum prz-

D

ter reatum peccati aliam poenamarbitrio Epifco-

styr 46 !

!

f

pitaxandam inferunt, ifta vero pofteriora mom

"m

tantüm abinitio refiftunt Matrimonio, fed etiams

n

contractum dirimunt, nullum & invalidum red-

y uttri

dunt. Porroimpedimentaimpedientia memo-

juru p

ziz cauía fequentibus verficulis comprehendun-

um g"

tur:

177;'15-

Ecclefte getitum ,. nec mon temþ?a feriarum ;

M y WPW'

"tque cathechifmus,fbonfalia, jungito$otum.

lncc/?m, raptus, [bon/ate mors mulieris.

jl

ffceptus propri (obolis , morspresbyteralis,

li.

Aut i paeniteat folemniter, aut monialem

Wmfff

7

Accipiat, probibent bacconjugiumfociandu.

J

Wï/f à

Àd Ecclefte 6etitum quamvis hzc omnia im-

um

pedimenta referri poffint; quia propter ea ab Ec-

clefia prohibentur matrimoria;fpecialiter camet

nptdfme

hic intelligitur prohibitio Epifcopi; de qua ; $. v.

u

i

iif

Se&l. 3. jamactum eft.

Tempus feriarum eft illud , quo folemnes nu-

j

lr

j

ptix interdicuntur , & licét olim pluribus annmi

Á füäü!lfe

temporibus talis inhibitio fuerit)ut in diebus Ro-

!7

yi!

4il)

Ü

gationum usQue ad octavam Pentecoftes, & tri-

l

bus feptimanis ante feftum D- Joannis Baptiftz,

i

m;l(f

H

j

mni**"";

€. non oportet ; & pallim caMf. 33. 9- 46 Capel-

n d T

lanus. de Feriis.

Hodié tamen Tud. /eff. 22. de

l

r

Abrogatis alus: feriis

7;[7]! 4

Reform. matrim. c.to.

ceaftituit, ut folemnes nuptix probibeantur ta

P?

W*/[nl»'"il

N 6

t

/

-

Paes Y1f. Caput V. $. TY.

B

U

".

tüm à Dominica. i. Ádventüs usfäuc ad feftum

gUim amp

Epiphaniz , & à die Cinerums inclufive usque ad

k antin

Odctavam Paíchz.

Pretereà communiter inter

É i, !

DD. receptum eft ; idqueà S. Congreg. Cardi-

tritfíe.

fal. declararum ; quodin predicts Ferüs tan-

ïum aïma

cüm folemnis & exterria nuptiarum porapa in-

'it) valeb

terdicatur non autem fponfalia de füruro , imo

6 L

nec ipfum Matrimonium , fi ex jufta caufa dif-

Ti ficort

ferri nequeat, privatum fine publica pompa»

deienud

coràm parocho & teftibus faltem cüm licentá

ma[l .pCf 4

Eypifcopi celebretur , ficut notavit Barb. £m eod.

NWM'A

€. 0. Zs 4«

ts

Cathechifmi nomine intelligitur illa inftrudtio

Ráttmi

fidei , quz olim precedere baptifmum & antejge

XàS; 09 Qio

nuam Ecclefix cüm cathecumeno feu noviter

——

QC&, quäm

baptizando jarn adulto fieri folebat; juxta e. 49*

A. C "

te baptifmum de Confecrat- diff. 4,. & quia hae

1« 3. bof

bebat rationem alicujus paternitatis feu regenes

ï"ï?

1. - Nig

rationtis fpirit

d

is, ideb fi baptizandarfuiffet fz-

Donas ilma

mina

*

113

ter earm & catechizantem oriebatur ime

43 iià

.Wguiman

pedimentum impediens, non autem dirimens , c.

ü lälseïï

a, de Co natione [irituali. in 6.De fponfalibus,

tpeuniY

M

qua

d

is cüm anà perfona contracta impediant

mdenda,

matrimonium cüm aliá, fuperiis eo. $. 1. fetl. j«

Dáeter

di&um eft ; Del/ztougetucinferius.

H&i) a

De Jnceff u notandum cit T. Si poft matrimos

H

[

þerl;flllum

nium ratum vel confummatum aih

ntas fuper-

l,

fs 7

J

veniat , ut vir confanguineam fuz uxotis cogno-

gericu[um

fcot, vel écontrauxor cüm coníanguineo marit

Tigs

qtin

peccet, tuncmatrimonium quidem nec quoad

Wt

vinc

ium, nec quoad cohabitationem difiolve-

&Cu!ïdllm

£ur, :iic camen cujusculpa orta eft ailiaitas) nun-

meum'[cz

cïu.im

*

n

39i

Be Togedimentis Impedientibus.

us(änc 3

quam amplius poterit petere debirum conjugale,

l FeiJE

youfire s

fed rantum parti Innocenti; fi exigat, reddere, c,

6. 6 10. Deeo qui cognobit confanguineam ux-

Ommullitöiiiït*

erit[c. . Ytemmortuo conjugeinnocente nul-

Congtt?

qias j

lum aliud matrimonium licité contrahere pote-

rit; valebitramen , fide fafto contractum fuerit,

pomgiä

erud

€. 1. E$ . ultisn. eodem tit. fed hec pofterior px»

na, ficut & alia multa impedimenta videntur in

: ii auié

defuetudinem abiiffe , velfaltem , ut aliqui pu-

aol PM'

tant, per difpenfationem Epifzopi tolipoffünt.

gp m

Notandus 1.

uamvis nonnulli exiftiment,

T f 6

aliqueminceftum etiam cüm propriá confängui-

neàcommiflum habere pradictas poenas anne-

!

.

mll

xas, eo quod gravior fit inceftus cüm confangui-

n»;m.,m&zï-i;

nca, quàm cum affine ; & text. z; c. ff quis Sidus

m

gt

a

em. cauf. 32. q. 765 C qui propinquas. caufa 3f.

E

bit]

4. 3. abíolute prohibent inceftuofis marrimoni-

/

TE

Ü

um. - Nihilominiüs verhis yidetur, enumeratas

j

f

E

[j

poenas juxtaRubricam tit. 4e eo qui cognofit con-

qui

Janguincam uxoris fug, Specialiter tantüm illis

em o

inflictas effe, qui cüm confanguineis conjugis in-

TM

ceftum committunt, adeóque tanquàm odia ex-

Jt

.T

P;

T

tendendanon effe.

NeqQue id ratum eft, ut jusat

Itf

in determinandis pcenis non tam ad sravitatem

f- ,,/(,'-

üseffv

]

delidti,-quàm ad coércendam frequentiam &

)

]

periculum refpiciant. argum. tex. notabilis zz L.

100!

£: fF. de Mozgeis, — Soletantemfemper majus effe

l-^

periculum, nepeccatum in confanguineos con-

b)or

jugis quàm proprios committatur,

T Textus

iab

verofupraallegati; & fi qui (unt alii fimiles vel

l llemn

fecundum dictam rubricam explicandifunt, vel

u

iææeum Ícnfum ,-quod :intf

er Ipfos inceftuofos ma-

d

[

7

tiis

TE

Pars IIf. Caput V.. $. 1P.

D.

trimonium confiftere non poffit. Sanch, ! LA

Noiav;

þ'-

jþut. r $. H. 16.

tür mon

Noiaxdun 1II.

Y

Inceftum cüm confanguidei

"hendià

uxoris etiam poft mortem perpetratum puniri

Obägätio,

peenis fuprà di&is, ut aperté decifum eft /nc.

ft pericy

tronsmi[[2. 4. cód. tit. & ibi notant Bonac. &

-

ts aliàs

Barb. ac alii Canoniftz communiter contra-

peceavit

quosdam contrarium fentientes.

quod fid

YI ) Nomzdum IV. Cüm hodié juxta

Trid. /eff

fenon i

24. dc Reform. c. 4. non extendatur impedimen-

Guf abf

tum affinitatis ex copula iiciss ultra fecundum

Concef

gradum, ideo , fi quis cognoviffet confanguine-

ia

*

Jb ;: ii IF

am uxoris ultrafecundüm gradum, non privare-

A'ï'w:du

tur jure petendi debitum , erfi ctim confanguinea

OfOfets v

fponfz id fcciffet, adhuc cüm fponfa matrimo-

0C 1ff0 f

niimcontrahere poífet & deberet.

Titatis j

12 Noemndum V. Quod copula cüm confanguie

l enfato

nea uxoris debeat efle completa, & nontantum

um tmp

attentata , velimperfecta , itemi cüm hzc confti-

Botfisret

;ad

tutio fitpoenalis, debet effe copula in ordin

monm) :

hanc poenam promerendam cuipabilis; & for-

ä

Rffptus'

malite: inceftuoía , adeóque nonfufficeretcopu-

Ntp,

Ia metuextortajfaltemrefpectu illius, quumerum

imPedime

pafíuseft, neQue copula, quàm quis habuit cüm

l6 fponfi

ea quàm confanguineam intra fecundum gra-

dum effe ienoravit.

?

^ C2

DDOfttm

d)

X

Notandum V. Quod conftitutio di&. tit. De

befäc

onfe

£a qui cognof. É$c. tanquàm poenalisnondfit exe

Hüdle [

tendenda ad eos, qui peccant cum cognatis piti-

b ldi[ C0n

tualibus vel legalibus conjugis v. g. cum patrino

'S]nüdm

vel patrina ejusdem ; loquitur enim con&tutio

LT

de confanguineisuxoris, adeóque naturah;er CO

IG

-

?

"W LT

guatis, non de alj.is,

; I

De Inpedimentis Impedientibus.

391

-sf

Notandum V1I, Quod conteffariusnon tenea- 4

tur monere-inceftuoium de obligatione abfti-

m n

tiendià petiione debiti,fi in bona fide fit,& iftam

rpetratum P'

-obligationem invicibiliter ignoret, ac fimul ad-.

declim d

fit periculum incontinentie & transgreffionis,

quia aliàs, qui prius propter bonam &dem non

peccavit jam exponeretur periculó pecandi,

sunier a

5

quod fi de facto monitus fit inccftuofus, vel de

g"jum Th

ij

j

fe non ignoret, propter ztatem tamen velalia de

cauía abftinere non poffit, Epifcopo difpenfare

hum

i

conceífum eftjut ex communi raxi docgt Sanch.

j uirra J

M

Iió. $- d fp. 1. mum. 13.

d

g, 0^

Nosandwm et deníque , i (ponfus fuz fponfz y

forotem vel alian: confanguineam cognoi"cat,

m at

hoc ipfo naícatur impedimentum dirimens af-

lat d

finitatis; ita ut cum Sponsá matrimonium absQue

erth

r

u

difrenfatione amplius confiftere non poffit,dam-

nüm tamen ffcnüe ex tüh /delicto. illatum.e

(á

n

qn

fponfusrefarcire debc:ycr pecuniariam conipen-

(l nh

fationem , velcerté difpenfationem impetrare.

j ytit

hr

|y

xvïl

Raptus hocloco dicitur violentà mulieris ab- &

ductio, & quamvis olim raptus fuerit tantum

u

Erftw

ámpedimentumimpediens, cocafü, quó alteri-

T

Jj

J

us fponfa fuiffet dedu&ta c. f atutum cauf. 27. q.

m

2. de cztero autem non aliter annulárit matri-

j

g

41

monium , auam fi mulier abducta nunq

päm li-

beré confenfiffet.

hcuto

P

Hodié tamen Trid. fejf. 24. de Referm. c. 6.

mnähïnu

edidit corflitunocem in hzc verba : Decerzit

m cgana["

j

S. Synodus inter raptorem G raptam , quamdi

j

rg-

U

ép/a im potef! ate raptorw manferit , nullum po[fe

g

g

confaf erg matrimonzum , quód f rapta 4 rapiore

Jenaturlj

r

ftpa-

D

jo4

Fars LIf, C'apurV. $.1F.

f etiam

fépanaia im loco tuto ac libero conflituhs pE

—

Girum baberc confenferit , eam vaptor inuxorem

libentir

babest, €5 nibilominus nsptor ipfe,E5 omnes,qui

—

*

MO?S P,v

Ipedit o

confilium auxiliumy5 fagorem prabent,fiut ipfo

here poff

jiere exconmmunicati, ac perpetuó infames omni-

-

fimen afiq

wmá ue dignitatum incapacesye$ felerici fuerint,

dle proprio gradu decidant, teneatur praterea nt-

Mkio de

kuerit,x;; d

ptor mulierem, fi9e eam uxorem duxerit;fffe won

—

Pj

dlecezter arbztrio ju:licu dotare. Ex qua'conftitu-

grasioralhjz

tione apparet , »zpum hodié effe impedimentum

dirimens, Íi matrimonium eo tempore contra-

qufs COTtO fe

hatur, quó rapta inpote(tate raptoris eft, etiamfi

Tij

Aete deber

raptaliberé confentiat;ut notat Barb. 75 eod. c. £.

miï ) ïnva&

q75um.9. & aliicommuniter. - Ibitamen enu-

merat Barbof. aliquos cafus, qui à nonnullis DD.

Ftrimoniu.

probabiliter excipiuntür ab hoc impedimento; t

Wf'ii»qu

Dïmum g

1. firaptus rion fueritfactus inrentione matrimo-

nii contrahend;, fed libidiniscausá, 2. fifzmina

ll

invitisparentibus ipfa tamen confentiente abdu-

üf Hotrs

catur. 3. fi propriafponfarapiatur. 4. fiin ali-

Pitübi c i

UM "

quo cafü raro fzmina curaret rapi virum ; €o

maïï'lmogä

quód leges prefertim penalesnon extendantur

ad cafus infolitos, J. »am « ea. ff. de Legibus.

Tüpüetint

Morssmulzeris five uxoricidium etiam impedi-

—

PFI"-iunmg, !

?f qu

4l

2n

T

mentum caufat , ut raritus occidens fine fpe al-

b

fisc

terins conjugii manere debeat; c. enterfeiloref

A

)a'!

—

€Auf. 3 3. q. 2.

L W'Hz

-

-

18 SwWfptus propris fobolis tunc inducitimpedi-

l'v')i*i Wr de |

MTM

mentum, fi quis extraneceífitatem proprium fi-

lum baprizárit, aut cüm tanquàm patrinus te-

Eöït Ptnam

nuerit , talisenim non tantum conftante mattie

Gd :anïlj;

mionio perdi: jus exigendi debitum conjugäc

"üücsq,' hi

.f

. De Impedime'ntia Impedientibus. $3oyg

fed etiam ab alio matrimonio contrahendo pro-

ii

bibeutur, c. 4e co; ubiGloff. & DD, cauf. 5o. q. 1.

yrimin

Mors presbyteralis feu occifio presbyterietiam [ 9

j DT

impedit occidentem , -né matrimonium contra-

st

here poflit. c. 2. 4e Peenitent. & roniffion. Quod

"]

j nf

tamen aliqui rantüm obtinere volunr, ubiquisin

tf

judicio de honucidio convi&us, & condemnatus

ulil prttm:!

füerit;ut docent Panorm. & Hoftiens. eoz.. c. z.

TT

Penitentia folemnis dicitur, qux ob crimina4o

E Qu

graviora injungitur, publicé peragenda, ita ut ali-

ii

quis certo tempere ante Ecclefam ftare , vel do-

!

W

rpor

mi jejunare, à geftacione gladii, aut equitatu ab-

r

füinere debeat ;; quz poena olim valde frequens

ub ia

fuit ; Intra hoc ergo poenitentiz. tempus etiatn

y lat

miatrimonium: prohibetur; «

2

. de ä.is &f c. uitimo

,xilänüm?u] :':lf"

CAMf. 33« . 2.

Demum etiam illis interdicitur matrimoni-

I

f ,

n

um cum quávis aliaperfona , qui DEO defponía-

yi !

]

tas szozz2les ibi matrimonio juhgere praefum-

7

gt

pferunt. c.£sergo. cauf. 27. q. 1.

Imo de jute

m

i *

"

civili tales, qui vel tantüm attentárint monialeg

[ [

FI

matrimonii jungendi cauía , multo magis qui

TU

rapuerintaut violárint easdem, capitali fupplicio

puniuntut.. L. ff quis. g. Cod. de Epiféopis & cle-

,M,M'

ricís , quamlegcm de verbo ad verbum in Cor-

um t

gdus

Id

pus Juris canonici retulit Gratianis c. £. de P^

s

niteniid di/f. 1. quitamen intellizendus cft,quod

loquatur de jure Civili & foro fxculari, non au-

H

tem de foro Cánonico

*

quia Ecclefia nulli in-

C müuuf

fert penam fanguinis , vel mortisex quovis celes

remprt

il

re,ted rantrim cenfuras, penam carceris, aut alias

luam P

yita-

:conü

jidmücs.,l nii quod aliquando ob dileóti gra

teng

biup ^

H

!

306

| Pars III. Caput V.. $. V.

|

tem etiam clericos priiüs degradatos judici fcu-

; Jiitum fae

lati ttadat. c. cám nom ab bomine , de Judiciis c.

li vulari

nopimtus. deVerb. figntficat.

Errir, (s

22 Siquxtas, an omnia przdicta impedimenta

Gs d;j

etiam hodié in ufu fint ?. g, quamvis confuetue

Sifis Aff

doabrogans legem non prefumatur , nifi probe-

tur , nec àconfuetudine ufiius vel alteriuslocire-

&é ad univerfalem confuetudinem inferatur; ni-

hilominus DD. qui in diverfis orbis partibus de

matrimonio fcripferunt,communiter atteítantur.

impedimenta impedientia ufu hodierno rece-

-

777

pta non effe , fi quatuor excipias, fcilicet. KEccle-

2 Imris

ff Petitum , 1d eftinterdictum Epifcopi , empm

tifiy

feriarum , fponfalia, && Sotum. Atque hanc

coníuetudinem etiam operari, ut in omnibusim-

? nl

trori

pedimentis impedientibus ( excepto voto &

f nf

fponfalibus, quz jure Divino & naturali obligant)

"Ifg;

difpenfare poffitEpifcopus,tradit Sanch. //4.7. di«

Pt ,

ut. 27. num. 1. & Nàvar- in Manual. confef-

h nf

fer. (qued jam Nonagenarius fenex dedieavit

um [

Gregorio XIII.) «.2z. num.j . teftatur, quod

Ml

nunqüàm audiverit, füper impedimentis impedi-

Mor;

entibus ( intellige exceptisillis quatuor ) difpen-

9- puta

fationem impetrari,

:

Fum Titig

.,.- VI"

s

* dicere

Porro (

De Inpedimti: Dirimentiäl)s.

Wehtimq

SUMMAR A.

m inglc

incondm(

g. ;j&-u'd ffnt impepzmsnta dirimenta (

6 Cohd

i. E»numera»tur.

l

L"ficit) t

qua non tancümil-

t lMpcdintenta dirimentia ,

licicum

De Errore.

Ó

30f

y jl

lieitum faciünt matrimoniam (ed & invalidum,

j du

his vulgaris verficulis comprehenduntur.

?

Error , Conditio , Votum , Cosnatio, Crimen,

j inpte

Cultás difbaritas,Vis,Ordo, Ligamen, Honeff'as,

TS coflïüf?f

$i fís Affinis , fi forté coire nequibis.

yr, p

SECTIO I

jdterisl

quinfertn

De Errore.

jj pb

SUMMARIA.

ytt qtelu

d

j« Error alius in Perfona , alius inqualitate,

jjen D

a. Error in qualitate non caufat impedimentum.

C0fhy

i

xifi in 3. Cafibm.

í

"

3- Quando dicatur error qualitatis reduntore im

errorem Perfone.

4

yn ommbï

exc

tb vl

q. Confenfüs Sel diffenfus babitualisni

bl opehl-

tur &$ ibidem,quod dolofa perfuafio non ir-

vítet matrimoniumyirritet tamen [ponfzlia.

s

MFM

umf

g» Error fertilis Comditionis an etiam bodie lo-

ulit

cum babeat , maxime in illis qui £ulge

T

güaïm!" i

geibeigne Pocantur.

1;(

Rror alius eft in fübftantiafcu perfona , utfi

Balmenn

,J

E

putans fe contrahete curn Berthà contrahat

i qquf j

cum Titia, &c. alius in qualitate v. g. fi putans

fe ducere divitem , ducat pauperem.

Porro folus er»ror i» perfona caufat impedi-

mentum dirimens, nonitem error im qualitate

i

VMM

hifi in 3- cafibus nimirum 1. fi qualitas deducatur

in conditionem expreffam, v. g. duco tefi fis dives

IA

& c. conditio enim fufpendit confenfum & dum

WM'

deficit, etiam confenfum , & coníequenter con-

is red-

n

rd

$

T

äa&umdeäccrcfæci& T Sierrór qualitat

undet

&

j^

j

308

Pars III. CaputV, $. V.

undet in errorem perfonz,fi vide'icet contrahetl

l

fimilibur:

—

non tam habuerit refpe&tum ad qualitatem.,;

ttadition:

quàm per ipfam qualitatem certam aliquam &

tegiof

difinctam à prefenti fibi determinaverit, v. g. ft

p

$9. n.4

volens contrahere cum primogenitaTitii contra-

hat cum fecundogenità , fi nimirüm non tam,

— Ü

cüm om

ipfam primogenituram , quàm períonam primo-

Dretatio

genitam confideret,vel fi volens contrahere cum

lia c/?, 77

filià pulchrá Titii, contrahat cum alterá filià de-

fegre[fro

formi non habendo refpectum ad qualitarems

Wtj |

pulchritudinis, quin potitis ad ipfam perfonam

atrimoni

quam pulchritudo ab altero diftinguit« Sed quid

Wlintaica

f aliquis ita fit difpofitus, ut tametfi fciret non

r

Tfosf

effeillam quam intendit, nihilominus contrahe-

bus eddi

ret : Velécontra fi fcitet non effe divitem vel

-

-

nobilemnulló modó contrahetet, an his cafibus

iGamre

valebit aut dirirmetur matrimonium ? g. talem

tityj POIT.';

difpofitionem efie tancim confenfum vcl diffene

um qmn

füm Pabrtualezs, qui nec ad validandum, nec di-

DOndinor

rimendum matrimonium fufficit antequam ali-

d s

quis actualem confenfuriwel diffenfum ponat.

O

v. g. dicendo; aut deliberaté cogitando, contra»

Thotifis

ho cumifta quamvisnonfit Titia, quam inteite

do,vel non confentio in iftam nifi fit dives, undé

—

higl

$ jnt

licét fponfus ex falsá jactatione divitiarum fpone

t-")mmOde

Íz dolof? perfuafus fit ad contrahendum matri-

—

Tiüiano

monium, tamen refilire non poterit, quia illa re

-

tim n

gula, quód dolus dans caufam contra&tui bonz

Q

1

« v i

&deifaciat contra&tum nullum ; jex. l. Et cle-

C?.Eur, ,

t

——

ganter7. ff. de Dolo. locum quidem habet in

'Omm(fs'!

aliis contractibus ordinariis,. ubi de rebus noftti

105 ( l.

Patrimonji agitur, ut ig emptioüe , locatione d

Dtuo ad

náe

1/

De Errore.

309

fimilibus: non autem in illis contractibus, qui

eet od

')l

i

f

traditione fs Zpfius perficiuntur,utin profeffione

wd qu

ttant à

religiofa; & matrimonio , erg. c. eludum. C5c. ex

parte. de Conferf. Conjug. Guüer. de Matrim. c.

furiae

49.59.6.

Etenim in prioribus contra&ibus;

:nitaTifizca'ïfi'

yrim ao ^

€üm omnia ex bona £ide agi debeant Juris inter-

pretacrione cenfetur fubeffe illa tacita conditio; ff

etotamp?

gt ff yut dicis £b c. atveró in pofterioribuscum

od

tegreíbio ex monafterio, ficut & feparatio matri-

m affä(äfi;!';;

"]

monii fit fcandalofa, ideo profetfio & contractus

4 q

u

La

j

gnatrimonii cenfetur Beri fine omni reftricione

plam pt!^

voluntatisaut refervatione tacitx conditionis.

s u

(

In fponfalibus tamen de futuro, utpote in qui-

D

n

bus necdum intervenit actualis fui traditio fed

N

iW

W

5 QOI'.UL':'V

tantüm promiflio de tradendo, procedere füpra-

dit &t

di&am regulam, quód ex dolofa perfuafione ir-

t

a 0*

ritari poffint , docet Sanch. 4£. 1. Àff. 4 m. 5.

j2 f

Olim quando fervitus in ufu erat, error fervilis

a

conditronis dirimebat matrimonium. «. z. . $

Läan&um--' 'w

fén. de Conjugio fcrb. càm enim fervi fuerint in

It

(

at

nti

omnimoda poteftate dominorum , ita utad re-

dftoln

"

motiífimas partes mitti, venundari, diverfis ne-

L

ial

M

i

gotüsoccupari potuerint, cohabitatio matrimo-

j qUZm j

nialis inter liberum & fervum nion. potuilfet.;

j

f

commodé haberi: at hodié cüm fervitusin orbe

, dlvm

