n&wrem?Oï'

quo jure nulla fitinter res mobiles.& xmmobxles

rrfnaülb a

gnhRonüm d

diftiacuo faltem fi loq jamur Ze mobzlibus pre-

-

Éofts , ut dicturn.

Pratereafi Ecclefia ex prafcciptione; vel con-

" attit I

mitunio

[n

tra&u, aut in jadicio per omif&ionem exccptio-

A

Dis ; probzmoms, aut aup..uauoms &c. lefafue-

m

]u

tit, datur eiad inftar minoris & pupili z ;ntcg-

| r n

ga

Tum /efletutzo » qua.in eum . ftarum reponitur ,

demg

in quo. fuit ante læüonem c. 1. de Integ. reff. l.

glienag

j

un.. C. f adéerf- prafcript. lminorib. C. fi tutor,

gm Pa

$el curat znerfez..

f tes

Dummodo peratür refhtmw intra quadnen-

rium, quod aliqui ymcxse à die lxfionis alü

j FIIOHC

mF(f

Etm

favorabilius pro Ecclefia à die fcientix feit cog-

enittt

nit læüomscempu» ant : nifi infuper poft diem

jengtim

lxíionis 4o. anni elapfi fuiffent , & fic non tan-

idi 4,7;4)'( "

tüm actioni principali, fed & ipfi reflitutionis

iif

beneficio grælcngcümcenfe;er ur. Vid. Arnold.

)

etiam C'" á

Rath

so

i2

Pars L. €aput VII.

Y Ex

Rath s tra&. de ufucap. cap. y. affert.4g. De

ejus & Conf. 62. Eveth. $ol. 2. Cozf. g0. z. 2f

(s ton «

D

Iaf. i» 2, autb. quas attzones. de hocreftitutio-

Mp t

-Nl Ti

nis beneficio etiam dictum eft i libello de pri-

vileg. mon. priv. 3 1. bonis autem Patrimonia-

fitatone,

fa&a Ed

hbns Clericorum &on.dari prmlegmm præicn—

ptionis quadr&genanæ aut reftitutionis in integ-

inem P

rum ( nifi Clericus minorennius foret aut in mi-

b

x parted,

"

siorentütate Lefus & tempora reftitutionum fcil,

29. ann. nec dum exceffiffet J quamvis interim

ter 0&1831

talia bona immunirate ex probabiliori fententia

j

gaudeant, notatur apud Marth. Ze. 7u75. p. 4.

VIL pj

€. 49. & Dec.zn c, Ecclefra de carf*t

ae m&üonc

Alia infu iper quamplur.ma prmlema Mona-—-

Dfll&]

fteriis a?mqt ie m»s caufis competexma etxam Ec-

Hämw !

elefiis Parochialibus reté applicantur qua in»

: Tey

fxpé d. Libello de Priv. Mona& tradita viderá

Ti

30

PO"€T int.

ut

g u

l. Quod aliquis poflit cogx ad vendcndam

lxw/fl' ET

domum vel funav mproe erectione vel ampl 'mo-r

l

f0

ne Ecclefix. vel coemeterii pag. r- &$ 2gr.

h Y

l. Ecclefia etiam fxcularis habetur loco filii,

A Ed

E

& facit deficere conditionem , f ffne liberis &t«

U

fi Clc

CLi1U

eric

us borra refüeutioni obnoxia Velit relin-

NOM

quere Ecclefie pag. 102. E5 307. Batb, jur. -Ete

clef- uni$. 1b.2.c, 13. m 24.

C

III. Ecclefia hxresnon conficiens mventarmm

Xon tencrur ultra vires hzveditatis pag- 10.8 30 g*

il

Q

lii

IV. Qu :0d relinquitur E(:flef*e, ir teftamert-

* Mi

tis non requirit J.ms Civ. folennitates, dum-

hg

Vitgtn

ï

modo confteg de voluntate defun&x p:zg £0 ,)-

iy

Pai

6 j

IN

u

V. Ex

ÀR

Y

f

De Prz$. Rertbp Parocb., -

23

: Y. Ex legatis & fideicommiffis Ecclefiz re-

: afria ]

lidtis non detrahitur Falcidia vel Trebellianica,

5f p

papgoy.6 j

E

Foc redfate

. VI. Donatio ultra 5 o6. folidos absque infi-

vlibeloit t

nuacone, item & donatio omnium bonorum

m Pa

facta Ecclefie valet , nec revocatur ob ingratitu-

egium p

tiois iif

dinem Parochi , vel fupervenientiam liberorum:

€x parte donatoris, par. 110. E /e2q. £ p. 717.

p aint

Yecomum

V1L Pollicitatio fa&a Ecclefix irrevocabi--

liter obligat etiam nemine

um

20,.

;

acceptante. Pdg. IIg..

&

biliori f

VIII. In Ecclefiam trarisfi:rtur dominium fi-

p j

E

fie traditione. pag. zz7.

iit.

-- IX. Deli&um Parochi noa nocet Ecclefix ,

[ïx"xkg'xalïioïl

selidum.24. de R; I im6. pag.122..

vt ei

X. Tempore interdicti Generalis poffunt ix

jcantut c;m!

Ecclefia Parochiali fieri divina officia fübmifsà

fb d V

voce & januis claufis. jux, c, a/ma mater, de Sent,,

excom. iB ó. bag.t26..

ad Vgnde'.'.

i

pl

[ od

[

^

XI. Pro Ecclefia eft actio popularis. ;

g 128

n Vti

in

AL

629!4

XII. In Proceffa. Edictali prioritas adjudi-

f

, càándaeft Ecclefiz. peg. 329

st

url

XIIL Ecclefiz participant privilegia fi(ci)liber-

h

pfom

t

zatis, militum; alimenitorum, dots , minorenniü

noxé

(d

Vr

& Reip. durmmodo cafus fit applicabilis & in jure

fat

)rl

€ontrarium non fit difpofitum. paz. 205.

XIV. Legata Ecclefie. relita in multis füne

jens i

, grivilegiata ut pag. 219.

fis ,!./ow'

XV. Mandatum factümin favorem Eccleie

ll

j tem

.mon expiratre integra morte mandantis. p, 21 y..

gnitité "

XVI. Pactum fuper viventis hzreditate valet

i5 J* " in.favorem Ecclefiz. pag. 216.

AXVIL

7'3 MaAx PAROCH.

Pars L, €aput V II.

XVII. Pro favore Ecclefiz tenetur reus ede«

---

e

ge fua inftrumenta. pag. 279.

^

XVIII Judex in caufa Ecclefiz- debet offi-

-ES£.

"E

E

;ä::ï

«€iumm Ífuum impertiri etiam non imploratus

:

fag. 22I1.

[

. XIX. In dubio pro Ecclefia eft judicandum

D u

Pdg. 223.

XX. Eccle

fia non obligätur ex mutuo nifi

probetur veríum in ejus utilitatem. pag. 223.

XXI. Potefi exceptionem non numeratz

pecunie etiam ultra biennium opponert».

D

Pdg. 244.

x

Hac & alia quoque videri poterunt apud

173

Barb. jur. Ecclef. wnif. lib. 2. cap. 13. £ Ti

UT

quell. p tradl. dc pri$ileg. pie

4 Mif U

canf A.

T

j »,img

D

UL

^f a

f

j

La

x

RRE

-

A

pEN:

k

RE

v

As

d

d)

D

Mi

/

T

M

NI

Á

La

Ne

*T:äï*ï

ï

2b (

R

ATE

l

g

OIïSEQQX

ll

^j

4

d Ev]

a

s

E5 Md

J

Y

N

z

&

QN

a

m?ti.gne Q

E.

5

2

Yi

n

3224)

$

r

N

-

egio habüjæ

T

BI

U.

Ht a ]

OY d.

D

Ui Nifi l

o

PARS "*s

i

C?f )

eneturttuse

:

$

s

H

x:ü

tAS CAStASEAY

ermen

erys

eo

:'

Ü

eracvacYacva

dasus

lie db

ä

C

ä

T

x

wmmu»p

T -

e * * o &

. - - 5

m

E

. non ij

PARSII

u eR iictt

De Pdracbzs erámque Inflitutione,

yr ex m

Qnalitate & Obligatione,

CHPUT L

at

g non mf

De Parochor um inflitutione c Qualitate,

num of

SUMMARI A.

4. Quid [it. inflitutio Canonica 6 an laico

n ?Omw

Competat,

MO

2. Laicus eec per prefcriptionem poteff equíire-

rl

re jus inflituendz 8el conferendi beneffcia.

3

I

o eff momen generale..

üztutt

a.

x

AU

Onftat ex Reg, r. Jnris iz 6, nullum

4

beneficium fine inftitutione Cano-

M.

EY

,

t

E

n

nicaobtineri po[l"e.

Eftautem in-

dN

bisec

2 -U

ETA

ftitutioCanonicaquz fitauthoritate

^, tj

[

fuperiorisEcclefiaftici, nimitüm Epifcopi, vel in-

feriorisetiam Prælatl, cuiidex pnwlegw velpra-

l

fcriptione competitc. 3. & c. cum Seniff. de Inff.

ä'.'

]

Laicus verà ( nifi fpeciali S. Pontificis privi-

D.

legio habilitetur ) nullo modo inftitutionem in

beneficio facere poteft , c. 5. Ze I2/f;t. Íed folum

;

ex jure Patronatüs prafentare debet.

Epifcopo

Clericum ab ipfo Epifcopo inftituendum, ut.;

4

snox dicemus, imo ft aliquis Laicus in certo al-

eari Miffas legendasita fundaffet; ut ipfe vel hx-

165 ejus fine authoritate Epifcopi potlit Sacerdo-

Z

tem

726

Pars I.. Caput F.

ertróm

£em conftituere ad illas miffas legendas; talis

fundatio non eft beneficium dicendum, nec fub

habe fb f

difpofitionibus Juris de beneficiis Ecclefafticis

pfzfemadox

Qu Rt a

loquentibus comprehenderetur: qui de natura

beneficii Ecclefiafticieft ; ut perfona Ecclefiafü-

tollatoris(

hicbelly

€x. & à perfona Ecclefiaftica conferatur.

Sed neque prxfcriptione Laicus aquirere pü»

&ipfr n

geft jusinftuendi vel conferendi bencficia, cüm

tochist l

as n

id utpote Jus fpirituale poffdere nequeat; hneo

poffefRone autem nulla currat praícriptio, &

l

kauf/am dePrafcripto. Xique etiam de /mmemee

Dt

ziali accipiendum eft ; licet enim immemorialis

prafcriptio habeat virn privilegii per not. Gl. /&

Quf ju;

^

«. fuper quibusdasn deVerb. fign. hic tamen redé

t«

negatur fuppofitum quod in perfona Laici dati

poffit immemorialisprefcriptio , datur quidem

Hfniis jur

ammemoralisdetentio vel ufurpatio fa&ifednon

5 bing,

gpoffcffio Juris& confequenter nec prafcriptio.

uamvis porró in pofleflione decimarum»

)u j p

Laicus ex fola immemorialitate temporis prae

h D ,

fumptionem pto fe habere poffit, usque dum de

$ ny; M

vitiofoinitió convincattir; per ea que docet Gilk.

nf

dle Preféript. p. 3. C. $. 5.25. diverfa tamen vi-

N !.E;l]ïoms '

detur ratio inter jus decimandi & conferen

EU ftj

beneficia, quia jus decimandi tum ex Privilegio

D

Papali, tum ante Concilium Later. per Epifco*

7' 7"3 Pg(m

pos fzpe Laicis conceffum fuit , jus autem coti-

li,

ferendi beneficia dari Laicis, prorfus infolitum

i x4fr0,70'i«

eft, confequenter facilé przfumi non poteft;.

fütgga

fed potiis, quód vià fa&i perintrufionem for-

^ dud j

fan tempore graflantis hetefis , aut vacantis füis

ftii]j,

Bpifcopalis ex bellorum injuria &c. occupárint

:

CX

'o. Qd a

773

I

De Paroch. Inj?ztützanï.

Catetüm izffitutio eft nomen genera!izxs &.

legenäas»

:

uccndum LU

habet fub fe inftitutiouem in fpecie , quz fit ad.

prafentationem patroni,& liberam collationemy,

scid Edl

a i

quax fit arbitrio prfcopi vel alterius ordinatix

collatoris Gloff. Zs z. c. z. de R. I. zné, Ut ergó.

efunz fl

onfcrm ,

hic libellus deferviat ia quotidianis occurrentiie

& ipfis etiam (xcularibus, qui frequenter in pa-

Laj aqmrere

rochis & beneficis jus patronacus obmzem..s,

gnmbtüemlu

ntilius evadat, fit,

lt mueat,fll

" præf g

SECITO B

etam d

De Ture Pacronacw;

emmlmf"m

Quid fit Jus Patronatus, quis ejus c£-

gprm

Á

fe&us, & quotuplex ?

f hmnmtm

SUMMARIA.

T t

f. Dc/ïmt:o juris patronatis, 65 qui fint gu f crfeäf

30; du

roitio f

2. Patrono Ecclefie debcmr &onor , precedertia

65 præ/' ntatto.

«ll

j*

,6&4-:4' in Ecclefíis, quibus Per cleäfzanem 4-!;(«

u

Ofone d

a

mitur Pralatus.

a t

np

$

Onus ($ emolumentum Pdtranz in qwäm—*

vf

conf; ff ant.

reagi

s

;O

Dibifiones juri: patronatw.

] älV

*

Quid fit jus patromatus Ecclefiafticum G$ Lai-

iil

dl & conffï'v

fn

- cale, &$ quomodo differant.

Ü uno?

?. Jus patronatus laicale dawmm Ecclef te fít

J P

Ecclefafl icum.

I;;

qud

$. Patrono ignoranti non turrit tempus ad p

rof

fu ; mf(luz

fäntandum a

fami n !

9. Quid fit jus patronatus b.cre ditarium , 55

zi

o fumiliare lize gentilitium.

í " vaca!;m

TOA

;L;a' 4&:;::4»? & pzz[f Iw

r21 g-zei

"

78

Pars IT. Caput I.. Sedl. I.

ar.| Quid perfonale €$ reale.

bett enim

42. Ex tribus cavfis juspatronatis 4cqm'rz'tüf£

fiij.h

1j

[]

tanis& fin

n ditla tres coufe copulatigé requirantur,

znter DD. contropertztur?

telipitor,

44.

Per readificationem Ecclefte collapfe etiam

pattonaà

acquiritur jus patronatás.

puoritate;

J;.

Ip denatione juris patronatits, an &f quane

Parb, 4ii

do confenfus Epifcopi fit neceffarius.

Ofofem h

16.

7*s patronatbs [birituale eff , per fe Sendi

faflicum

nequit, bené tasen accefforié.

fonferri voj

47.

n condutlor $el debztor ffmul cum bonis

hm fitalto,

acquirat jus patrongtus.

I$.

d quem defolpatur jrs

duveridele

patroni couffcentur.

p;ztrorzfztï:s , fi bond

A n

Iy-

Quibus modis jus patronatis amittatur.

tf

49. n Epifcopus jus batronatus extintfum pof:'

lmn&je in

fft de no$o alicui laico domarc.

CtYen,

2n Ouinaem diantur JadPocati Ecclg/i.e E. 1

ECC)eHaI?icæ

ttemodo 4 patrapis differant.

ilare p

US PATRONATUS defcribit Barb. jur.

" I:':;

qii lfuppli&an

clefiaff ici uniper 4 [ib

.j*

£. 12. 2. 2. quod fit

"Il getera

Jus honorificum, onerofurn, & utile alicui com-

FO ii

petens in Ecclefia, quam de ordinarii confenfu

Itn, Pa

cenfiruxit, fundavit & dotavit.

Brevius definit

lt fios v

Hoftienfis , quod jus Patronatus fit poteftas pra*

fentandi Clericum ad beneficium vacans-

Ri n

VRs nedt

Porro effeétus omnes juris patronatus duobus

Qorm àt

vulgatis verficulis comprehenduntur.

præ[hfemnt

Patrono debetur bonos, onus , emolumentum.

quo mfav /

Prafentes, profit, defe

ndat, alatur egenus-

HONOR PATRONI confiftit in duobus;

t N« Q

videlicet in pracedentia & prafentatione: de-

Mie Pæ

betue

2

De fure Patronatus.

73

betur enim patrono honor proceffionis, c. no£is

fuit 25. boc tit. quo nomine norrtantüm in Li-

stis ngir

taniis& fimilibus proceffionibus precedentia in-

ij gt

j

telligitut , fed etiam , quód patronusin Ecclefid

patronatá przcedentiá dignioris fedis & loci

1;1 calajfa i

"

prioritatein fufcipienda Pace honorari debeat.

j n C

Barb, 4/G. loco s. 22g. Ex prafentatione illum

honortem habet Patronus, quod beneficium Ec-

n n

3

t

!

«lefiafticum (ine ipfius confenfu & voluntate »

J

pf h

78

«onferri validé non poffit ; fed fi'de facto colla-

tum fit alteri quàm illi, quem Patronus przfen-

j M

tavit Epifcopo, collatio annullari & beneficiatug

]

!

,gtromz!ïm

l"

I;

i

amoveri debeat c. ex Znfinuatzone 14. b. t Íe ip-

fim tamen Patronus , licét Clericusfit, ad bene-

"

ficium przfentare non poteft: debet enim effe

lii ämim

777 m

-diftinctio inter. dantem & accipientem , nec

€onvenit, ut aliquis fe ingerat proprio motu

du

Ecclefiafticz przlationis officis, poterit tamem

ii Edl

fupplicare Epifcopo ;ut ibi conferat beneficiune

Fff 477:.

-quia fapplicando non dicitur aliquis ambitiofus

:)'

u

& fe in gerere'Ecclefiafticis officiis, cüm fuppli-

l

^

4 71.1 GUO

tj

catio relpiciat gratiam, prafentatio autem ju-

&uded

ftitiam. Panor. & Barb. iz Z. c. 26. 5,t. 6liosta-

ortutdr

j

4nen fuos vel alios confanguineos.ex commus

jt,

freiie

miori fentehta patronus prefentare non prohi«.

us a

betut, nefint deterioris conditionis quàm alii,

Ti yac

arn

ii

quorum parentes nullum beneficium Ecclefiz

Bfrona )

preftiterunt , & hoc ipfum jus patronatus,

guntir

quod in favorem fundatoris , ejüsque hzreduna.

W/IWW

introdactum eftjin eorundem odium retorquea-

| [4/!"'

gVW

tut. Nec obeft c. con/uluit. b. t.. ubi prohi-

nf

betur , ne patronus-vel fibi

filie

'ipü refervet vel

af

4

€Otla

$6

|Pars II.. Capat I.. Secl; I.

concedat beneficium,. quia intelligitur ttott de

hr

graícntatione, fed de ipfa conceífione five ufure

Patoni & à

patione beneficii, qux fit fine authoritate Ept-

fententiam

Ícopi, ut ex textufatisapparet. — Item fi plutes

A feverent

fint patroni ejusdem beneficii, illi unum.ex fey

Dem fandat

ipfis nominare poffunt -& nominatus licét not

adeum pri;

poffint feipfum five folus , fire cum aliisprafen-

Vitiombj

tare , poteft camen prefentationem aliorum ac-

Proponere ]

ceptare & ipfe pro eaviceomnino à prafentatio-

übler ele

ne ceffare. Gloffa iz . c. confuluit, boc tit.

'OD€db erm

Circa Monafteria & Ecciefias collegiatasim)

Tiofem copfe

quibus per electionem affumitur pralatus, illud

7:!2.'8!]5) U[Con

hingulare eft , non poffe fundatorem feu Patro»

F atoni a

num nominare aut eligere Prxlaturm ( nifi Cle-

Cl

ricus fit,& in fundatione cum confen(u Pontificis

ä&arem;m,

jus eligendi üibi exprefsé refervaverit, velaliunde

ialb

per confuetudinem aut praícriptionem acquifïe-

trifaifa du

rit«- Gloffa & Barb. sj 3. 2 C, Bpobis 2 g. b.t.)

T

neque etiam ad eleCtionem inftituendarn fed

Hibediore,

primum poft factam ele&ionem 'ejus affenfum

tequirendum effe, prout in noftris partibusufie

Mnledet

tatum eit , ut Imperatoris vcl alterius Principis

TWpegtu :

terra: poft ele&tionem perfectam confenfus five

Atigne (

placet tequiratur. Z/Eo.c. mobzs &.tit. idquenott

Ute emp

hj $

tanttim procedit in caíu , quo ab initio Ecclefia

1.72?

Sollegiata vel conventualis fundata eít, verüm

Dlvldjt ür

etiam, fi illa Ecclefia proprié patronata; in quà

2€rzn

A(E

fundator hactenis poteftatem prafentandi ha-

?j

4 hg h

cbuit, cum ipfius voluntate erigatur in Ecclefiam

77 ö'pdag

f

convéntualem , ita ut hoc ipfo Patronus jus

Qm

lg

4

.patronatus nom aliter retineat , quàm quo

L

LT

xCrem, d

D

yüas precedentias & Wconfenfum clectioni imï

&

:

o .

* De gure Patronatus,

Pretereà ifte confenfué

faftx prxftandum.,

neligiri

vcelfiorelne

Patroni & approbatio ele&tionis juxta veriorem

r authorii:lzels.

fententiam magis de honeftate & in obfequium

ac reverentiam Patroni, & quafi in recognitio-

rr Demip

nem fandationis, quàm de neceffitate requiritur,

j; ilimma

vosinaulict

ad eumn principaliter effe&um , ut fi patronus

rationabilem contradicendi caufam habeat, carm

re um d!

proponere poffit, Decxtero autem fi nihil aliud

jonen d

obüer ele&ioni, qno minüs canonica ceníeri

nino àpteit

debeat, etiam invito patrono valida & per fupe-

W;z/l. du

tiorem confirmanda erit: videtur enim 1ncon-

elias coüögiïïïï

veniens, ut confirmatio Prxlati potiusà volunta-

siar a

te patroni prxfertim Laici , quàm ab ele&ione »

ao

Capituli vel judicio fuperioris dependeat, & fru-

P:æl'aïüüï'/xmïï'

ftrá daretur libera ele&tio Capitularibus, fi resta-

yconfenis

ta in arbitrio Patroni confifteret. Panor. Zs c. f2

av

£rofanile de Elecl, m.6. Barb. 4icfo loco n. 4.

i

Onus incumbit Patrono , ut curam aliquam

:56"505152)'1"

* i

o

& infpectionem , non ramen jarisdictionem ha-

Em P

D

'

beat, fuper rebus Ecclefiz, item ut ad reparatia-

qua

El

;ionfm A

tiem Ecelefi» concutrat jux. Trid. feff. 2 1. c. 7.

T du

Enlolumentum , ut egenusalatur, & cenfus 1m

id pltcriuï F

fundatione fibi conftitutos percipiat, de . qua

d

4 od

onere & emolumento dictum eft fuperius p. r.

U

QW p n

"

£, £. $. 1. .2

jb

Dividitur j«s patronatus primó & principali-

jundara ^"

tet in Ecclefiafl icum E5 Laicale. Secundoin &«

p

reditarium , ive-gentilitium.

Tertioin 44£-

joid

m

gum & paffipum. Quarto Z reale 69 perfonale

at

J

fed cum iíte divifiones propter fpeciales effe-

1[0 fattó

(

udm 1

&us, quos habent, pleniorem indaginem defi-

2

derent, ideo de fingulis agenduin,

J

jun

D;

Des

g

Pars IL. Caput I.. Se8. ].

i&oneu;, t

De fingulis [peciebus Turis Patronatus,

fuenduserj

De fur Patronatus Ecclefrafico t Laicali.

DüsEcclef

llss patronatus ECCLESIASTICUM dici-

Dfcium,

]

tur, quod perfonx Ecclefiaftice nomine &

ts lbera.

ratione Ecclefiz, Capituli vel Monafterii com-

relinquitur

petit , quamvis fortaflis à Laico primitus origi-

2777 T

nem habeat, qui deinde id Ecclefix concefferit:

QU to in

econtra Laeiczle dicitür , non tantum, quod

Acimulati

Laico competit, fed etiam, quód à Clerico

tempusw prz

€x patrimonio & fücceflione paterna vel alio

&Bürb, UY

titulo fxculari obtinetur.

'Textüs & Gloffia

Qu'd difg

n c. um dile&hus z 8.$. 2202 Zeitur boctit. Re-

gum Tevera &

gularirer autem ( excepto ternpore ad prz-

fg Wi

fentandum , ut infra dicemus) femper magis

tj ronis Q

privilegiatum eft jus patronatus Laicorum quàri

dpptlltioi

Ecclefiafticum, ut Laici habeant remuneratio-

F vero m

nem aliquam fundationum fuarum , & ad eas

C r

faciendas tanto magisinvirentur : Ecclefiaftici

frium lg

veeró;cim raro jus patronatus habeant ex funda-

tione, fed frequentius ex privilegio, vel dona-

l 4j ],.z. u

tone ; ideo tantum favorém non mereri vide-

ET

tur. Differtigitur in effectu jus patronatur Lai-

0tlity

cale ab Ecclefiaftico primo , quod patronts

GIn t

Laicus non tantum unum Clericum ; fed Pm"

It

res firmul aut fücceffivé ac idem beneficiums

SCCUndö :

przfentare poflit ,

non quidem przgatifé fi-

æcularecj

licet revocando illum , q

1

uem primó prafenta-

58 Edbf

1

vit, led accusulat;p?

» iit Epifcopo relinquatur

electio, quemnam e

10 1j de

X iftis pluribus præfcntatiï

Iníütuere vel

ttti dj

t. Át veró patronus Ecclefiaft ieut

unum tantum przfentare poteft, qui, fi fuerit

GEl

idoneus

$68 T.

Deure Patronatus.

$3

idoneus, non attentá alia prafentatione inft;-

ii D

tuenduserit. Imo nec eo cafu quando patro-

nus Ecclefiafticus indignum prafentavit ad be-

ia d Lui

neficium , alium przfentare permittitur ; fed po-

TASTIQUM

tiüs libera beneficiicollatio pro ea vice Epifcope

Mfallice 108

rl Monadei

relinquitur c. zzter dzledtos rr. de Excefftbus Pr&-

latorum , quod aliter fe habet in patrono laico,

jco prinib

qui uno indigno prafentato alium dignum pet

acdleliz o

accumulationem prafentare poteft, dummoda

ton tanzjmlr»,fyï

m, 0 ?'M,(

tempus prafentationis elapfum non fic, Panor.

& Barb, z2 Zitfecap. 24.

ont Fc[äfll& ;*

*

Quid autem fi primus prafentatus per Lai-

'ïe.x'z*af;

i

"

cum revera fuerit dignus, & inique vel mali-

"

tiosé per Epifcopum rejectus isque iniquitatena

9 u

"

ptt LU

reje&tionis coram fuperiore Epifcopi per viaua

as) n

appellationis vel querelz demonftraverit , inte-

ts faicont

£im vero fecundus prafentatus de facto inftitutus

ybennt rem:ïz;ï;

fit anne prior illerejectus vel ifte infütutusbene-

s fianum ; E

ficium habebit? Refpondeo, hanc quzftionem.

sxir: E l

"

effe decifam z c. quod autem 5. &$ cap.pa[fora-

qtust

QUv

]

antex:f'i—

lis 9. b.t. ubi Pontifices reícripferunt melio-

n

j

i

rem effe poffidentis conditionem ; adeóque de

m not me

i

facto in(titutum in bene&cio relinquendum,ita

ia

ftit

)

»attü

tamen , ut priori przfentato & per malitiam re-

i guoä ?

jecto Epifcopus aliá via providere teneatur,

; Ckricum"

Secundo differt jus patronatus Ecclefiafticum

y i *

& fcularecirca concurfum , quid ad parochia-

ádem Pr'*:'

les Ecclefias faciendus eft, j»x. Trid. feff. 24. 44

m p

Ref. c. 18. de quo Sedk. feq. dicemus,

Tertia differentia eft , quod fi füummus Ponti-

zoifcooo t

.Ii

quibus ?r),'!x

fex five per jus commune , five per Regulas

o P^

Cancellariz aut ConCOrclataGgrmaniæ certabe-

;ii"'»

6

nefiaia

tel Q"":ïi;

24

Pars' H.- Caput I.. Sell, I

M

fteficia fpecialiter fua collatiotte refervet, tafes

Lt unirg ]

tefervationes & aliz quacunque non intelligan-

pioà pener

tur de beneficiis , qua pertinent ad jus patro-

fialnatuy,

Ratus Laicorum , dummodo Laici illud jus ha-

qiinjw.

beant ex fundatione, dotatione aut con(lru-

jitta r

étione , & non ex privilegio vel prarfcriptione,

Coptionis

'quia Pontifex nunquam vult derogare juri pa-

fatus fj

"tronatus Laicorum; neà fundatione abfterrean-

dichscefe

Uur, & cüm fummus Pohtifex id facere non»

ftofatum a

foleat, Legatus ejus de latere facereon poteft

quívir

utfibi & fuz liberzx collationi refetvet benelicis

us

ad jus Patrofíatus Laicorum Ípe&antia

Se-

il (uum

€üs autem eft in jure patronatus Ecclefiafticoy

htus incisr

cuiPontifex & legatus per refervationes prajt-

ld iCUm) n

dicare folent & poffünt , quia ut fipra notavi-

C at

mus ; jus patronatus Ecclefiafticufa cantum fa-

CO Quid j

" voremin jurenon habet. czp. com diletus 2].

TDnpore t

5. t. Barb. Je Offfc. Epifc. alleg. 7- m. 16.

Waf

-., Quarta demiüm differentia eft rationeterfipo-

ts Becec

fis, quia patronus Ecclefiafticus intra 6. menfé

i dehet

Lacusautem intra'4. prfentare debet , alias jus

1 tbde [ "

providendi Ecclefix ad Epifcopum, five cum;

b EQQKQ&?S

qui jus inftituendi habet, libere: devolvetur, c.

USPtæf

M

enico $.fmali bot tit. ipi d.

Ratio fortafis hit-

tàr

Wiettm

jus differentiz eft, cüm patronus Ecclefiaftcus

Wt dieg

in eogravetur, quód.unim tantüm prafentate

potfit ad beneficium, in €o faltem relevctür , t

Müque th

plus cemporis habeat ad i

nquirendum de Clerico

aliquo dieno & habili.

L d

thtate ) Q.m*

ï;

Si jus petronatus à Laico fuerit donatum Ec-

* clefix

vel Monafterio, e

P Por

Ü

fiicietur prorfusEeclefía-

üDetaq bs

( -fïiäum » & tempus praf

€

ntandi 6, menfiun erit-

fl Patron

!

dl [

|

$. T.

5 De Jure Patvonatus,

33

X

tu

3. , tnico b. t.in 6. unde iftaeft fpecialis excee

onc

u

en

V uU

n

gtio à generalibus regulis, quod f&órogatwm f&«

a

"

nent «

at naturam ejus, in cujus locum fubrogatur , &

"l

]

o Laci i

qui in jus alterins faccedit , ejus jure utà debeat

xione at t

uxtaregnlam 46. juris in 6. cujus fpecialisex-

ceptionisratio dari poteft, quód favorjurispatro-

jo vl jralc

natus laicalis confideratione fundationis intro-

j g

ndatonea

D

)u

'ductus ceffet in Ecclefía, utpote quz idem jus pa-

tronatum non ex fundatione, fed donatione ac-

gfex il

"

quifivit.

:reïacereno'r. r

Quidautem, fi ex ploribus patronis unus tatt-

nj t d

tüm fuum jus dotavericEcclefiz, & ita jus patro-

n 1þg&m:x

P

Íci

as E

natus incipiat effe mixtum,

licet partim Eccle-

fiafticum, partim laicale. g. talicafü etiam lai-

sv

cis patronis competiturum tempus 6. menfium;

quia t f f

!

^

"

x

m.'

"

£0 quod in una eadémque re, qux comode dividi

3

du

ii

non poteft fervanda fit paritas ; & magis dignum

u I

trahat ad fe minus dignum, in odiofis autem pa-

.I;»/f»

d jT

tronus Ecclefiafticus non trahat ad. fe Laicum

ttiae&r&dor;et::

qui non debet fiojure fineculpa autcaufa priva-

lus

i5

ti, unde fi ejusque Ecclefiz duo fint patroni,

yure d

unus Ecclefiafticus, alter fecularis,ique diver-

piicà um ^

fos prxfentárint , licebit patronofxculari variare

gcl

b

Daui

& per accumulationera alium præfentare. No-

n

Omfï,il

tanter dico, fi diverfos prefentárint , nam f ab

as

initio utercue patronusprzfentaveritunum eutn-

p tantim ï

démque, hic prafentatus neceffario inftituendus

fültem t£47

! erit ; licet Laicus velit deindealium infuperprz-

Jix

v

endume

fentare , quia cü;n jam femzl obtinuerit ambo-

um Patronorum & fic majora vora , plus juris

fuert i

habetad beneficium; quàmlle, quiab uno tan-

eturr i

&im patrono prafentatus eft ,ficut generaliter ,

yi m

D7

quatt-

86

Pars II. Caput I Se&, f,

quatdo plures patroni prafentent, ille prefertat,

freieInno

W4, No

qui plurimorum patronorum calculum obtinuit,

videatur Panor, z c. cim autem 24. n.4. G in

Btus ref

€. ctim propter 27 . in fine boc tit.

R!fGind. n

Czterüm tempus ad prefentandum non cure

fru&ibus )

rit patrono ignoranti vel aliàs legitimé impedi-

V0 UH) POHW

to, imo in dubio potiüs ignorantia patroni;

fbcï)re[h[

quàm ícientia praíumitur, nifi concurrentes

U HDer a

circumftantiz, ut vicinitas loci, patroni prze

V 2, Ut ]jj

fentia aliud fuadeant.

Ad evitandam omnem

ïüentur !D

difputationem ufü apud nos receptum eft, ut

LT M

de beueficio vacante patronus certioretur, &

DL

&d przfentandum per Vipifcopam moneatur , fi

ïüftum futis

patroni intet fe litigent, currit eis tempus; &

Ts YX &de t

nií: aliquis ex eis intra legitimum tempus prz-

500 ol

fentárit , revolutio fiet ad Epifcopum , falvo

üRettt Adte

ld&

tamern jure il[ius qui evicerit, ut proximá va-

ln

catione liberé przfentare poffit, quod fi.unus ex

FOH, glg",//l]

litigantibus in poffeífone prafentandi fueriti;

h ergbac

& alter de proprietate contendat, poffeffor pra-

thinendæ

fentabit etiam pendente lite proprietatis, nec te-

Wiese.

;

Mi

movebitur przfentatus, licét de proprietate coti-

Ecdt

lt t

tendens victoriam in judicio obtinuerit , quá

t'wmffa

pendentelite non debet aliquis privari commo-

Bll

do fux poffleflionis c. z. wt Jite pendentenibil in*

Cmm (à j

mobetur , tum quia in przfentando folum attert-

" poftt

ditur poffeffio juris patronatus. cep. cuys Ectle-

cum o K

ff* de Caufa poffejhonis 68 proprietatis 8$c. &&

I

lHitteris, c. confultationibus h. t. & hancfenten-

Dt 4j ]

tiam, quód etiam lite pendente prafentatio poi-

Ectmä

M

4

fidentis admittenda fit, docent Joan. & aliide

quibus atteftatur Gl, z 4. c, ex Zitterís , & ino

dlid

P gtj

fpcdj

$4 f

Deure Patronatus. —

LP

fpecie Innoc. z eodem cap. ex litteris inf.fub-

xl

- "i2.

calciun us*

Non obítat, quód evincenti in petitorio

fru&us reftitui debeant. L. certzum 22. C. de,

umj M

ctil.

Reitind. nam imprimis hxc regula fallit in illis

epandumnti

fructibus , qui ex fua natura funt tales, . ut fal-

vo ufu poffeffionis ( qui perlitem auffert non.,

lat ïegiti;nä

debet ) reftitui nequeunt: ut Ecce pendente li-

ignorati [

te fupermatrimonio poteft maritus eo uti, cap.r.

, t u

2, ut lite pend.. quomodo hi fru&us refti-

j JOCE; Pwümf

tuentur ? Deinde recté etiam refpondet Joan.

|evianda

j receptum

Hon.Z. £. z. g 3. cum Rippa z cap.cum Ecclefia —

. 93. i. ffae. de canf. pof. 66 prop. quod circa

yus cetiort

ructum juris patronatus deficiat ratio zquita-

opur note

axriz s

tis, ex.qua reftitui debeat, càm jus patronatus

non producat alios fru&us, quos poffeffor lu-

vimum t

cretur Adde, fi prafentatio lité pendente eft va-

L pf

lida & admittenda ex fententia Innoc. Joan.

Qutt

,

rit ) p

Hon. 22. À. Joan. And. z» c. quoniam fab n.7«

ofit quod i

a

b.t. ergó acquiritur jusprafentato ad petendam

at

rj

& obtinendam inftitutionem , eamque omninà

gendit

)l e'l;c-.'j

fuadeat xquitatis ratio, cum diuturior vacatio

p

rica

Ecclefis przfertim parochialibus difpendiofa fit,

[

gPIOD

c.quam fit de Elctl. in 6. cap. 36. dePrab. in 6.

ID

jp 0901

nullumque fit vero patrono przjudicium impo-

T P[l'vat

qL'

fterum cap. confultationibus b.t. acquiritur au-

upt

m d

tem poffeffio per unum actum przfentationis

fi

1

prido

cum bona fide & fecutainftitutione. Joan. Hon.

ys, CA« s

d. l. 9. g.

u

P"Fï [

fa

De aliis Divifronibus Turis Patronatus.

2

Eeunda divifio juris patronatus eft , quod

n

nte rP

S

aliud fit bareditarissm , & aliud familiare

cent o

fve gentilitium. Hareditarium dicitur, quod

di ZI/W ]

tranfst

:f

$8

Pars IT. Caput Y.. Sedt. [

|

eranfit ad quoscunque hzredes etiam extrafteoé | t

lif votg

itrf com

gentilitium veró , in quotancàm fuccedunt illi;

qui funt de fanguine & familia fundatoris. Re$

£m prafen

tota ex prima conflitutione juris patronatus de»

ficous, (ing

pendet: eftenim in poteflatefundatoris,an vt«

Tettia d

lit omninà remitrere jus patronatus, vel fibi

[lt aäïiäm,;

tantüm aut familix füz vel etiam aliis hxredie

Paltofuspo,

bus refervare. . In dubio autem, quando noimn»

PPim ver)

fatis conftat de mente fundatoris , omne jus pae

Hoteiadínt

tronatus cenfetur hareditarium, neque cantünm

i pra

&d filios vel :confanguineos patroni, fed alios

(ä&rta de

etiam hzredes extraneos devolvetus, nifiin fun-

h J/WM/C Ó

datione aut per confuetudinem vel prafcriptio-

1&t períans

nem aliud introductum fit.

Licét veró, ut ja

Gd Tocn

dictum , in dubio Jus patronatus prxfumatur

DOnRe r

hareditarium, eliditur tamen hzc prafumptioy

Ts fdguc

& cenfetur potitis

9

g

entilitium , fi in conftitutio-

liddtors. p

ne Jutis patronatus femper fuerit habita mentio

Vil n

familiz & defcendentium , nunquam veró bze

etius n

harcdes

redirarie qualitatis, quamvis exprefse

extránei exclufi non fint, Barb. jwrs Ecclefiaff »

zil Moa'i'f

5

ci uniferfi diclo lib

'J"

C,42. $£2.20. £j 23. DI

Ntts f (

etiam notat, quód ad probandum us patrona-

Dattonat

tus gentilidum leviores probationes (ufficiant.

l

"Mittg.

Videtur addi poffe ratio, quod qualitas gentilitia

melm wü'ü :

iiagis fit pro libertate Ecclefia: , cüm facilius ex*

MOLM

gnguatur familia quàm hzreditas.

f*

Cntandr

MCE

|

Prxtereà de iftis heredibus & fuccefforibusiti

; TOggnmr) (

jure. patronatus notandum eft, quod eorum;

35 hn

fucceffio non fiat n czpztz fed in fPizpes , a utfi

Wrttlig

ex pluribus patronis unus mortuus fueri, teéli-

UDer in tod

&is e. g. tribus heredibus, ( tres Vhæredes unumt

'"t£antin

n Bltos

íg

d. 1

De fuv» Patronatus:

lescoam at

€afitüm votum in prefentando habeant , adeóq;

inter fe convenire debeant; ut in unum Cleri-

«im fucceda::;l

cum prafentandum confpirent , .vel ut alternis

je fundttrs

vicibus, fingulieorum prefentent. Clem. 2..boc £.

jurs patuit?

efindavd

'Tertia divifio eft, quàd jus patronatus aliud I

fit acfigum, aliud paffipum.. G igum eft, ex quo

yronatisy *

jetam d5

patronus poteft przfentare ad beneficium, Paf

fifttr veró, pet quod certide aliqua familia ( s

aem, gt

idonei adfint ) exclufis extranfeis debent ad be-

hroris m

riütty nequ» W

neficium przfentari & admitu. Barb. 7./oc. s.2

«

uarta demum divifio eftàn jus patronatus II

ó at ;

;(;

parfonale & reale. — Perfonale dicitur, quód :co-

olv

"

ï

hzret perfona fundatoris, vel heredis ejus , ubi-

a Vclgm»(

cunque locorum is exiftat: Aea/e vero, quod

, Jj

cohzret loco £cilicet caftro; przdio. & himilibus

Luonafüï

f

bonis; ídque tranfit non tantum ad heredem

g hat

fundatoris, fed etiam ad quemcunque poffef£o-

finem

xem talis boni.

De quo realijure.patronatus irs

& f

Í hia

fequentibus fzpidis mentio fiet,

um "

eï(f

i

(

'Qq'lms AMod.

is acquiratur «5j amittatur

n,n'is «

re[sf W

j

7s Patronatus.

h. juns;

]

"I^ Rres funt caufz , ex quibus origiiabiter jus, ,

PUL

patronatus-defcendit, nimirüm Ecclefia

)anäum )

FuNpATIO, CossrRucTiO, & DoTrAT10.

obää

o ii

1

Reliqui vero patronatus omnes & facultates (i-

pb g

d

ve privilegia quzcunque nominandi vel prz-

im hp

f

fentandi Clericos per Concilium 'Trid. penitüs

d

(a5.

abrogantur , exceptis tamen illis privilegus; quae

fuctt^

tnagnus Principibus vel in favorem (tudiorum.

u*

generalium & univerfitatum conceffa funt.. In-

d

fuper in eodesa Concilio requiritur, ut is, qui

wml

i p

jus paronatus. prateydit, ejus tiulum fcilicet

fun-

g hu

96

Pars TI.. Caput I. Sect. T.

