atque hinc noftram fententiam docet Sylvelt.

Berbo ufüra. $. z. B. r- E5 2. Covat. Pariarum

H

LT

"""llïinm (

vefolut. lib. r. c. ult. n. 4. & Navar.in com

hi

Sl

m;k-

*

Ihter

taro de Ufnris notabilz. n.10.

Dico denique, /urzcaufa :* & quidem hoc

M

'"mhhru

lucrum debet effe ex mutuo tanquam fructus.

Ttfoer

pecunix mutuarz ,-non veroe

:ffnüls P

rædlk al

:

:

x alia cagfa pror-

C mhl

fus; à mutuo feparatd.

;

lo

A a

r

Ideo non erit ufurariüs confenfus Dominus

t

vel Parochus, qui colono vel Parochiano mu-

li d

"m (

tuó datfrumentum pro ferr;line, aut pecunias

iis

M

DN "

nj

pro temcndis- rebus ad cult&wam agri x;gcc[iïlr

ea

m/f |

z

1

L

De Ufaris.

631

mf (IN

eaconditione , ut tanto diligentiüs; & fine di-

n fedendt)à

minutione penfionem annuam pro locato pre-

io ruflico ,. aut decimas perfolvat, quia iftz

stepirat D

]

pen&ones & decimz debentur ex alia caufz.»

1

7

Je riione j

quàm ex mutuo , fcilicet ex contra&ulocationus

'

detif )

& jure parochiali.

j qui v

Item neque ille lucrum capit ;

fed fiium con-

ibin i

Ll

recipiet g* |

fequitur ; adeóque. & ab ufura immunis eft ,

übet a& ed*a:ja

quidebitori novium mutum przftat , eo pacto ;

ut id una cum vetere debito tanto citiiis fibire-

gf vamett 'mïl'

y alitet obtinexg

flituatur; Henric. Catuf. de Ufuris. c. 1. nume ;

jonerir mutudtt

Arg. c. 1. n fine de Ufür.

«

Praterea aliquando à mutuatar

io aliquid Qxï—

4

yum , d p*

m

gi poteft ultra fortem per modum zntereff* , &

arim df

qrin !

compenfationis , quando fcilicet fuà intereft, pe-

ucri.jm T

cuniam non dari mutuo.

üunde DI2. commu-

jber t

miter & re&é nfuras dividunt, quod alie. finr

jarum Q*

mer? lucratoris , & propterea illicitz , acraro

T. Ma dlty

Atque hoc intereffe

iflo v

d m d

tompenfatorig , &licitz.

i

creditoris ob quod fit compenfatio, ufuris du-

;aCiï() 4

l

;

yifiü»

—

plex confütuunt :

Unum qued vocant zzfere

"n qot j

effelucri ceffantis, 8calterum . zter: effe damnz

o

emergentis,

Intereffe jucri ceffantis dicitur ,

VL

[ um

quando creditor ex pecunia potuiffet albi ho-

& [,vdgm hO

neftum lucrum fperate , ut (fitandem mercatura,

emendis predii, aut reditibus annuis applicáf-

r

g ml

»eglecto jllo lucro. ina

et, &c. & nihilominüst

2

t

j fl

gratiam annui mutuam dederit, quo cafü not&

, Domll

d

iniqué aliquid ultra fortem petit creditor , ne

)n(enf

J

officium fuum ,& beneficium alteri praftitum

*,l lec

i T*

pb

]

fibi damnofum fit.

L. (cd i quis.7. f. Quem-

jf ait J

^

And,

j

" aäfi i

d

admodum tefl am, aper. Qïamvis autem

Gail,

632

Pars V. Cabut E1I. $. F.

Gail. I/b. z, olferf. 6. num.2. ex praxi Camere

, itreliatu

Imperialis non videatur admitterezztereffe Iucri

iniisdelacm

ceffantis , mifi in metcatore folito negotiari:

Df eücat

communis tatner opinio eftin contrarium , tefte

filtümis quoj

XCanifio di&o c.7. nusi. g. Wavat. n Man. Cog-

wnitconta C

ff C. B. UER 241« F eadema

zouiatisratio

s

Vmpercii,

quz facit ; ut mercator zftimare potfit carehtiam

» d vfüra

lVucri, etiam in aliishominibus militat ,.dummo-

;'ïiisexercecc,

do quantitas/ztereffe hujus arbitrio honiviri eftie

"

I9 vertihacy

&xetur; & confideretur, lucrum fpe

H

atum po-

m lsreti,

tuifie va

Corinem

fuiffe.

rüs ex caufis & accidentibus incertuæ

Nj f þ,,g ,

- Intereífe damn: emergentis appcilatut , quati-

AUntrctm

€o creditor propterea aliquid exigit à debitore;

izggüm itthun;

quod ob mutuatam pecuniam ipfe o tantüm.»

DIVIPO& nüturalï,

Jucro caruerit ,. fedinfüper damnum aliquod in

M

rebusfuis paffusfit, utquia ob defectum pecu-

ln

nie domusnonreftanrata corruit; velquia mue

!'ïkr, 5:

tuavitfrumentum , & cümid füotempore not

M

1

j

Q ii a

j

redderetur, «reditorinterea coadtus. fuit alibi

EU Dup

[

cariori pretio frumentüm emere ; &c.. Ubi fané

"(

quuoj

debitor gravari non debet ,. aut creditorem in

ls Q

La

dlemnem fervet, ^ ne alteti pér alterum iniqua o

MTH

conditio inferatur. /eg. sop debet, ff. de R. f.

& beneficium credioris fibi ipfi damnofum fit.

Mf

u(t6!f/l: hb ,

"Dc wtroque bocintereffe Juerzceff antis 66 dammnt

Bd

emcrgentis ,textusef expreffas m4. 3. $. udtimeo,

hy,

hl

fitg

3De eo , quod certo [oco. 1. unica C. de Sententzis.

t

quee pro eo ? quoal ixtereft 66c.. Vcrüm autem itt-

'""/?6

H)?W;

[

tereffe Zucrz cc-]]lmtis', & dawmni emergeutis in

rtd;

J 49

Wil

pacum deducipoffit, autpeti, etiamii debitor

h hg

Do-

dlf d

18 mora non faerit , & ganquam pro fola:

L

pe

"ii

s* II

De Ufuris.

63y

ne interpellatus ,. in $. fequenü dacemus, ubi

ex p sze" |

ttte: m'mff W

fzpitis de hac mentio.incidet.

efoito 00'3 "

Poft exphca.tam ufuürz de&nitienem reftat Ut

Etin

Contra vrtm,m |

sideamus quo jure ufurz prohibita fint.

primis contra Carolum Molinzum z» trailatg

a in)

À

4le Commerciis. num.7. ( 41. pto certo tenen-

f

dum eft, ufüraseriamjuxta moderationem Jutis

,ALIH)M'H

Civilisexercere , effe peccatnm , ata ut qu' con-

£rarium gextmacxtcr aiTerere aufus füeï"lt ineum

i Ohü' ia

enmm UO

tanquam hzreticum , animadverti dubeat, jux-

mm fp!

m[ us mdlm

£a conftitutionem Concilii Vienn. z Clementi-

zia unica. $. fané b. t.

Etenim ex communi DD , fententiaufürx noa

; W jayr, u

$.

tantüm jure humano Ecclefaflico , fed etiam

]t

Vg'f aew* !

f yit

Divino & naturahprohlbltæ funt : prout id ex-

t 1 CUOH

uod i

Jammymä

prefse atfirmat Pontifex Zs c. 4.boc tzt. ubi dicite

quód ufuras utriusque tefLamenti pagima dete-

] äe feum | p

ei qulü n

féetur ,. &c.

g "

1*

J

Quod igitur attinet ad teftamentum Vetus,

vd ïü() ïem'oïc

; J

eatüwï

habetur Deuter. 23. c.. non feneraberis fratri

fu*

£30: ( id cft, qui ejusdem &deieft, ficut Apoftoli

Kdey

1'0' Cm

$mnes Chriftianos appellàrunt fratres ; 44ófo-

at 1€d

gum 1. 6$.6.. &spiuisalibi ) ad ufurem pecuni-

M!r

h.

am nec fruges , necquamlibet aliamrem. — Icema

fit (!5

Ezecbrelzs c. r8. dicitur :

qui ad ufuram ners

n

du

g um

commoda$erit , t$ amplidus snem acceperity. hic

,däiï.lü

f

1 4 li

(

jufluseft , ES 9ita Viget

Denique zz P/2/. 14

i

a

legitur ; & babitaturum in tabernaculo Do-

(At

NT

mini , qui iu£reditur fime macula , operatur ji-

du

qia

(

"n

ffitiam ,- loquitur Beritatem , &5 pecupiam þ-

7

!

ni u

8*

d ul

am nen dedit ad ufuram. . In novo 'Feftamento

[j

(j

anf.c.m Chrius , éemefacite , &5 mutuum

Ü iül»'

j

um p

]

Dgdy

date '

634

Pars V. Caput IHI. $. I.

dategoibil inde [perantes , hoc eft " nihil ultea,

jwfnquit, h

quàm dediftis , lucri causá recipientes.

r ufm,

Verüm contra iftos Scripture textus aliqua

tfurityir

argumenta opponuntur ; quz breviter refere-

tindüm

mus & refolvemus.

Primo in illo loco Dezter.

ttr i getera

23. dictum eft,. son fiepemberis fratri tuo , fed

Itlicros n

aliezo , ergo videtur.confequens, ufuras non

m & malur

effe malur intrinfecé, & jure naturz prohibi-

m SH; lid

tum , aliàs Judeis à DEO non fuiffet conceffum

w)'[em dccip

ufüras erga alienos five gentiles exercere. -Sicut

1-71!2.'6;)39&, l

extra bellum, . & fine caufa non licet occidere

ïn'. r: u,'?, & li

gentilem & infidelem, cüm occifio innocentis

" El'oiä DEO a

intrinfecé & jure naturz mala fit.

Rs Dupli-

a ümmuï) d

cem adferri hujus objectionis folutionem , pri»

DiStr nf

ma eft quod Judzis olim conceffum fuerit ufu-

M

imidules (

"

?

ràs exercere cum gentilibus vitandum majus

hg. (

malum, ne fcilicet cum fuis fratribus & Judais

h,

id facerent : Sicut & D. Thom. refert.. Canif,

," UTR

ditloc.r.zum.z2. Aliquando enim inter duo

RUteyeh

mala , quorum utrumque evitarinequit , tolerari

LT

poteft minus malum ad evitandum majus. Nont

i C

quidem approbando, fed diffimulandó minus.

f;mrcfcrrefa&un

Altera folutio , quz magis mihi placet ; eít

Wn

; T,t,) LU

quód DEUS Dominus utiiverfi omnesgentilium

j

|

lC.'U'En

5 m

facultates ,. & terrastradideritin poteftatem Ju-

fnfmäul

lotory

dzorum, proinde cumillasfacultates potuiffent

d

gentibus per arma & bellum auferti, potüerunt

f

KE eti

t

"d

m (s

etiam perufuras, (icut ExoZ. 12. c. eisdem Ju-

:::z:uö,c. habetuf

dxis conceffum fuit , ut /Egyptios fpoliarento

vafisargenteis & aureis ac veítibus ibi commo-

E UF, quod

t pj

datis. Quam interpretationem etiam probat D.

L

r

tenli)

Aunbrof. relacus /» c. witjzo, caufa 14. 4 4- Fui

ün

j'e

A. Qll.

2!

Be Ufurit.

6$g

d ul

Jureinquit,. inferuntur arma ,. buic jure judi-

cantur ufura , fine gladiofe de boffe ulcifiitur,

pente

yre texts

qui f uerit ufürarzus exattor inimici. Ettamen

ádvertendum , quod hoc (enfü & cafu z/zr4 ía-

; bretr r

matur ingeneraliori fignificatione pro quolibet

| iïloæï»ï»ï

Dwïj

m

"!

n

ufa vellucro5. non in fpecie quatenus eft pactum

ilicitum & malumintrinfecé ; nam tunc z/uree

Jets,

X'

péccatum eft; quando exfola caufa mutuo aliquid

e fatitz

i

ultra fortern accipitur , fecis vero fi ex alia caufa

fuffet conccfx:»m

à mutui feparatá , ut Zre £e//i Tefte D. Ambrof.

serercttt.

n ieet od q

in d. c. u/t. & muültó magis jure dominii jam

?

prius fibià DEO addicti.

xclio innocta

Quemadmodum.»

etiam diximus , effe su/Arzs compenfatorias , in

& y D

quibus ex caufa Zuerz ceffautis , 8el damni emer-

ohtonam 7

f

L.

n

'pv;[ *.l!:'-"

gentis aliquid ultra fortem exigitur, qua w/urée

m

quidemdicuntur; fed Peccamizof non intelli-

; virznd

; n

guntur.

]ud:

!

mint

A

I. Opponitur aliuslocus apud Lucam 1 9. c.

emm

u

ubi Dominus reprehendit fervüm ,. quod pecu-

j 09*

niàm fuam 07 Zederit ad ufaram. . Perhanc

gt

Il

parabolam Chriftum non approbare ufuras , íed

ndunt

i, ^

n

nj

tantüm referrefactum hominum , eósque com-

j

j

Ài p

|

monere, utcüm .iniftislucristerrenis & peritu-

[

!

" WWU :

risfollicitifint, multo magis debeant effe folli-

j um

[l

citiin fru&u bonorum operum , & lucro vite

t

flmï'

va

&terna,

Sicut etiam de villico defraudante

gt

xyoti

»

^

(v

1tel

pl

Dominum füum fimilis parabola apud eundem.

Q,UU )

Lutam i6.c. habetur

gt

U

d

Videtur , quodille Textus Lwc. £. c. mu-

gtb

n UUS ïPQll

u

Iuum date , nihil inde [perantis 3 fit accipien-

o

s?

j a

"

)

W

dus tantüm decezfilio , non autem d pracepto

gt

(

1

Evangelioe.

Qgia dare mutuura non eft de

u

i

Dd 6

pra-

!

646

Pers V. Capst JII. $.1.

prxcepto , fed de confilio & chatitate. . Prio-

titatius duiet

rem partem hujustextüs videlicet smutuum date

(nttuum enj

uon effe quidem depracepto , effe tamen partem

LU þ; i

alteram : b zinde þzranm.

il nütugrarr

Quod debet

colligi ex textibus veteris Teftamenti prohiben-

Wt Etc

tibus ufüras , quos fupra allegavimus.

Namo

fqg,&um t

Chriftus non venit felfere legepa, fed adimplere;

fülbusconf

Mattb. £. cap. Similistextushabetur P/al. 75.

W poteft, I

VotGete , & reddite Domino DEO teffro , ubi

"f idy n

prius verbum fofete , non eft pracepti , fed po-

Qdj Coftrad

fterius reddite jaxtaillud. Deutr. 2 3. 52 z20lueris

:-.mïecem &dest

Pobere , ubsquepeccatoeris , quod autem femel

tàn T mutys i

egreffum tff de labits tuis obférGabis , &5 faciess

Q dv

fécut promififl ; Domino DEO tuo , 6t,

lGCä[OfmgnetDon

Quod autem jurenature , five naturali ra-

t

tione ufuraillicitafit ; probat Covar. refolut. ;.

ngccre dy. )

j. Cep. . & cum eo communiter DD. hoc ar-

?m' Q petma

gumento , vel enimcreditor capitlurum ex mu-

tuo pro zp/a forte , vel proz/ejus? fedneutro

ATT

5odo circa iniquitatem poteft lucrum capere ,

';!LIQ& k Aï&w

ston enim pro ipía /orte , quia juftitia commu-

tativa, quain contra&tibusobfervatur ; defide-

Wt

Mdï [

rat zqualitatem , & non germittit, ut pars cone

Wl?' OMj n a/Wlu

trahens plüs reddere teneatur, :quàm accepit.

PW

Kainpermutatione velemptione pro equo va-

i

LVetó Zhau

lentein fummo.pretio centum florenos non po-

At

) lSaP

teftaccipialius equus; yel quantitas peccuniaria

Fs )

Similiter ergo € in mu-

cenrum imperialium.

^0 füti

Gh &X

tuo pro centum florenis mutuo dat:s non licet

f ab

accipere plis quàm centum fiorenos. Sed neque

Wt

M h(

t(0

pro /4 fortis lucrum peti poteft , quia ufus vel

? qiüqy

utilitas cujuslibet rej pertinetad dominum ,. u-

tuata-

n

i

l

5u-w

be Ufuris.

637

*

*

*Wwatarius qutem efhici

i

r Dominiís re1 mutuatos

gitate o

cet m d

( mutuum enim inde nomen accepit , quod ex

eü"ezemen;artcm;j

meo tuum fíat , d. 2.[-. Sá certum petatur ) exgo

ad mutuatarium , & non ad.mutuantem u/us

T L'Qd dföïï

wl

d |

pertinet.

Etcüm:mutuam tantüm in.peccunia

r

u ?N*

vino, frumento, & fimilibus rebus ufu.confum-

gaïim'»&

I

fti 4

ptibilibus confiftrat , nfusejus à Dominio feparari

habeti 1]j

non poteft. L. Aoc Senatás cen/iltodn fene fff. de

U/ufrutiu carum ver. qua ufu confam. Hinc eft

350 j ,v

racapti; lp*

quod in contractu locationisfi v. g. alteri per.an-

51 Sinal!:cr.j

numlocem zdes meas, velagrummeum magis

j at t

quàm in mutuo aliquid peti poffit ultra reftitu-

tionem domas vel agri, quiain.hoc contractu

lii Ü f4;i5l;

locator manet Dominus , .& confequenter utili-

i h

tas ex re fua d conductore percepta ad ipfum re-

- frentodit d

Praterea locatio eft.rerum «ta-

t' Corat. nf

fpicere debet.

hum,; quix permanentes ufum & utilitatem ad-

yiar DD. 7

ferunt, pecunia autem ex fua natura fterilis eft,

,pitlrumx m

€jüsque ufus in exponendo feu abufu confiftit.

m

(

Quod & Ariftoteles'Divina lege deftitutus folo

hum

l

lumine naturz agnovit , :dnm 1. poZit. cap. 7.

^ C0l

L

ku

j n

(

LE

(

ait

.

Maximé prater naturam e[fe bunc ac-

j

ferrat)

f 1

li

quirendi modum , Wt in fanore numus zumun

fUl

ypi

4

Lc'PJ!l

pariat.

Si veró .alicui iftz rationes nimis fubtiles vi«

Jb

TE

at

déantur ,. is apprehendat aliam , quam tradit

f

s nüH W* |

o

Corafius Jib. 3. Mifeell. c. 21.85.7. quod ufüitz

ia r

"

« f

idco naturali xquitate infpe&tà ilicite. fint ,

»

M

n

€im abforbeant egentium fortunas , dum hi

0 ?

[u(] i

m

in neceífitate conítituti pecuniis à foeneratori-

Sfü Ts

ores

il WS f

bus fub quacunque lege acceptis tandem ad

( )

n

us

fummam inopiam redigantur , novafemper de-

Ti

Deé7

Ka

S

638L

Pars V. Caput III.. $. [.

bita contrahentes.

Irem quod iniquum fit ;

ttitenda forti

actum charitatis & focietatis humanz , qui in

tredtalouid.

mutui datione confiftit, ad proprium lucrum &

i enti dice

alterius damnum convertere,

Unde.fi quis ob«

Jthibnora at

jecerit contra priores rationes, creditorem faltem.

tscqutum e(fe

aliqua ratione comparari poffc Dominium re-

fentam dom]

tinendi, ficut qui aC zexem adremrepetendam

"

:

l

Ttus perici

babet , rem in fuis bonis babere &zdetur. l. qui

Dende etiam ]

attzonem , 15. ff. de R. J. L.id apud fe i43.ff.

Thnuttat

de F. S. ]. remin bonis. y 2. de dcquir.ver. domz

atis quæm

Item quód contractus ex conventione partium

;.:ïï:i?neminihtue

etiam contra vel preter ordinariam fuam natu-

ram legem accipiant, c. centraclus de R.7. i

lt X hae p

i

P fae

€. l. contrattus. 2 3. ff. cod. tit, fané difficiliserit

"T tefeari

tefponfio, nifi juxtahanc pofteriorem rationem

;'lHQFe k Cofami

dicamus, allegatas jurisregulas non. procedere

Á exinde proximus contra .quitatem & Chri-

tidih

A regenrin

ftianam charitatem damnificetur ; ita enim leges

ex bono & xquo interpretari oportet, ut fint

M

L

conformes illi generali Juris przcepto, 4/te-

t

3*-'in0mm t

lii

rum non ledere, $.3.I. de 766 7. L. placuit

*8 at lfs

C. de Judic.

"m

Non relevat creditorem £fi dicat, fe debere

D

Ufüra, (

interim carere pecunia cumpericulo ; ne for-

1j of

Mi gf

taffis debitor plené depauperetur, & nunquam

Fs x

reftituat, atque ideo fe non inique aliquid ul-

tra fortem petere.

Nam cüm fit in arbitrio«

üinrie

hi

creditoris, an velit mutuare , nec ne , fola caren-

llj contra&usg

;zc.nu:infexiusad f

tiapecuniz, quz exipfius voluntate proceffit ,

Vif

non eft juftustitulus ad aliquid ampliüs exigen-

Lm) qm

Q]

Ut hr

dum , nifi t conjuncta cum intereffe wcré

ACf

m yerà

Ninneg

J

Atts

:ef.frztis Pel damni cmergentis, Periculu

amit«

Aiin

&L

De U/furis.

639

od iniqum ts

amittend: fortis aliquando quidem facit Tus ,

iumanz , quil

ut re&te aliquid przter fortem petatur ficut ir

yxium m &

$. fequenti dicemus ; fed id tunc demum : fs

Unde [iqisoh

per pignora aut fidejuffores non poffit creditorr

veliarm lm

fatis cautum e(fe : debet quoquecozitare etiam

fe Doninium fee

retentatn domi pecuniam non fuiffe extra omne

dnm r:;aier.ä:m

interitus periculum.

Deinde etiam hic obitet notari poteft , fi quis

"L Wï

J

àteroget mutuam non causá neceffitatis f ;

duf

fguir,rr A

fed utiliatis querendz , volens honeftam ne-

ntane partim

gotiationem inftituere, przdia emere; & lucrum

jem uam at

ac fru&us ex hac pecunia quxrere , poteris cum:

eo tale pactum facere , ut is przter pecuniam 4

ETE

]

f flb

acceptam teneatur ubi aliquam. partem lucri

terioxemran'oncm

reftituere & communicare, talis namque cott-

ij non p ffvt

tra&tus in effe&tu eft fpecies /oczetatiz , contrae

&us de Jure gentiumliciti ; in qua alter pecue

um & v

niam, alter operam confert;. $. r. Inffitut. de

y; ia

Secietate.

Imo ficut in multiscontractibus ?«

n o

ur t

lh

tui nomen non habientibus, cumgravamine ta-

nujm 4

men proximi initis, poteft latere implicitum

[2 Pkcnä»'t

mutuum & ufura, per ea qux tradentur in $.

!t

fs

feq.ità, cumcontrariorum eadem fit ratio, fub

dict T

telte

n'LUJO !

nomine zutui , prxfertim à plebeis, & Jurium

j

ignatis prolato , ubi proximi potius augmentum

&

m

quam damnum quaritur ; poteft fubeffe implici-

y d

jrin at

tusaliüs contractus focietatis ; emptionis, censüs

C ne 9

h

a

&c. ut inferiusad fin. cap. dicemus.

Czterüm , cüm ufura JureDivino & naturali

;luntate

?roceüïï x

prohibita fit, non poteft nullo modo fieri licita,

m

j

»

non difpenfas

( n

nec difpenfatione Pontifcis, qui

g ii

d' bj

p

yuü

contra Jus Divinum , naturale ; c.fuper Co

a

4 ml[«

tif,

649

Pars V. Caput HII.. $. 1.

&it. nec confuetudine , quia jus Divinum & na-

turitfantis

tarale funt immutabilia , $. /ed zaturalia. Inff.

simim debitori

&, I. N. G. &5 . & diuturnitas tempotis pecca-

a Impenopaffn

€im noniminuit, fed augmentat , ac multitudo

pnr, uate

peccantium non parit peccato pattocinium.e4p.

vll

m

Ulütas eu

It. de Confnetudine: necfavore piatum caufa-

! as noh

rum, videlicet ob utilitatem Ecclefig, paupe-

vimatr, f

rum , vel redemptionem captivoru-n. . Ziio c. 4.

tf Forifep

h. 0. c. t É feq. caufa 14. q. p« Immolaniis enim

Nintptts, u

ex iniquo oblatio eff maculata, €$ donainiquae

"Utf fs

rum non probat Altz/amus. Ecclef. 34.. nec de-

Ilrtalteri h

nique ex legibus & ftatutisPrincipum ac Domi-

|

'.r.eri':.. Q

norum fzcularium , quia nec ipfiin materia pec-

N

i

h*

0

cati aliquid contra Jus Divinum ftatuere poflunt

al

1

Wi

)l

&lemen:ina unica b.t.

M

1 A onlGentia

. Unde quamvis leges Civiles permiferint ufu-

MC jto

ras perfonis illufiribus ; & negotiatoribus cusa

"98 of

quadam moderationé , ut fcilicet maximz ufu-

"ütmf utdiar

s2 effent duodecim procentum , 1dque folumin

o n

fanore nautico , ubi periculumerat mutuantis,

'r Cl dl ,n«

communes vero ufurz ocfo , fex vel etiam quá-

üsDE;

£Mor procentum , licut ex- J eos. C. de Ufuris.

4[ ;]Clï REQg

'

"

BLUTGRIS

interpretatur Leff. - Zb. 2. €. 20. s. 33. hasta-

g.

men leges non excufare à peccato ( nifi quatenüs

)j

RONSI

intercfle Zucri ceffantis , fel.damni emergentis ,

WUb

ng['l

a2ut jufta ratio perzcw/i concurrit, ) contra Caro-

sHl g i,

lum Molinzum loco fupra citato communiter

Vif

h

b

fentiunt Catholici DD.

&t

P

UY R

4

Sedidem DD. concedunt. ,. ad vitandum.;

tfaftic

r

fügs

ainajus malum valerelegem , qux-certum modum

.ï-::er mrsüs j

ufuris ftatuat , non quóod exinde ufurz licita

QM] æt?aul l

i

teddantur , fed ne ufurari füb alio pratex-

$u

P .

f

$.

De lifurir-:

64&

sDinnbt: u Zueri ceffantis dasmnz exaergentis , aut peri&ul*ig

dutintis I) ^ mimium debitoribusextorqueent, Prout hodie

n tcmp()fiS p

in Impetio paffimufitatum eft w . pro ro0..exi-

x aolb

gantur , .quare qui fecundum talem moderatios

0 gmeciniump. :

-mem ufuras exigent; ia foro externo ; 'quantäm

yorepumcile

*

.ad peetias non cenfebitur ufürarius ; €o quod

przfümatur, has vfuras nen.effe 4neré Jucratoe

Ecceha qu .

ER

LO fid comipenfatoriasi ucricefianris vel dams

Jl

|aqrjj at

u

niemergentis , cüm quilibet ex 100, faciléan-

nuatim poffit 5.lucrati, fi peccuniam emendis

:, d d

-

|

nicie

—

prxdiis aut alteri honeífto negotio applicet.

d e

xipum

Domi-:

—^ Interimtamen , £ pscuniareverà apud mu-

tuantem fuiffer 6tiofa « £4 pzbzlfua inter[it , eaua

sfn at gcC-ï

amutuo dari voluat plerique; t£alem in foro intet»

yn ao o umiþ

a od

ao feu confcientia ( ubi non ex przfumptione ;

[es' ermi&rinfüfu.

|

fed ex veritate proceditur ) 'haud effe immunem

abufura, prafertim4i debitor necelfitatis causà

lcgodzwl:ibus flln |

mon lucri & utilitatis, ficut paulo fuperiüs dixi-

jet a Ul*

.&us, pecuniam mutuamacceperit. Videatur

1 i&ölue (Uhkmm

Henc. Canil. de U/gris cap.r. num.9. ubiex

m ent mut'.lalmfr

Serbis Receflus Deputatorum ImperiiSpirz ce-

ft

« w

"DL ij

lebrati Anno 1600 & à Rudolpko IL confirmati

lA

li

ZS.E?'

demonftrat, Jutelmperiig. pro 190. tantünm

n hj j

*x przfümptione [uerz ce antis gel &iggzni,zqmcz.—

40 (

)ilif )

gentis perricti.

H

Praterea zz c. .

/;r ip . .g.rzzfvite.r ; &fubi E

Qu

f;)

cehfüris prohibet Pontifex , ne Chrftiani; pra

o *

o

fertim Ecclefiaftici ; im fuis terris alienigenas

exereentes ufurgs habitare permittant : & mor-

g at

lt

«aliter. adversus juftitiz leg

em peccare Magi-

g

g o

eol, morali [ib. 3.

n

(tratus, ait Paul. Laym.- zz TA

" yus

udais aut aliis

g

fip 90

;*ff'ï&?f' tap, 4, fub nums 4. Q]

-

642

ParsV. Caput IIf. $. 1.

ufurarum licentiam . dant cum obligatione feu

b Nidomir

pacto magni tributi fol vendi , ex hoc enim coo-

if petcattn

í

perantur peccato ufürarum ,' & inde fitj. ut ad

^; quimercom

J

folvendum iftud tributum. Judzi vel alii ufura-

3 af pecc

rii ufüras augere & pauperes magis opprimc;b

fiitens faras

:

cogantur.

A0 üftearurs

I2 Demuüm pro coronide hujus $. étiam inqui-

Jtt? necm

rendum eft, an non tantüm creditor peccet exi-

dnàa5, cmjs

gendo ufuras, fed etiam debitor easpromitten-

* t fite nfors

do? Negativa fatis evincitur ex c. debztore$ 6.

r

A

Ti nj a

. de Jurejurando. Ubi dicitur, quod debitor ,

Atf aof

qui füb juramento promiffit , folvere ufuras , te-

"ttne non d

neatur , hoc juramentumffervare ,. quamvis po-

A ddnt conf

ftea. authoritate Magiftratüs creditor compelli

debeat, utufürasreftituat, Unde fübfümitur,

|

obligatio , cui accedens juramentum validum

eft , & fervandum; . non eft peccaminoía, quia

3f.?ecialibu:9;;;

juramentum cum peccato & contra bonos mo-

)

res tion eft obligatorium juxta regulam 4.

TR

juris in6. fed huic obligationi ,- quáà debitot

r

if

prorrittit folveretfuras , poteft accedere jura-

WF' P"l'CuJum 2

mentum validum ; ^ & fervandum, ergo, &c.

hv

UT

Et quidem quód debitor non peccet peccato

TMH

fü ais

ufürz, res per fe clara eft neque enim ipfe lu-

Tl

141 y

crum ex mutuo quzrit cum alterius gravamine ;

L

Ti d hu

fed ipfemet gravatur ; & alteri in re fua luctum

!tl

concedit.

Tota vero difficultas eft , an non

Tjen

* [ x

peccet debitor tanquam cómplex & confen-

H

tiens peccato creditoris?. Nam. fi debitor ufu-

902 g

"ii

ras non promitteret, creditor exigere non pof-

Vlbdilas

V ij

fet , Apoftolusveró z4 Ro r. £Ap. in fine. con-

d

fenfie(ntes peccato xquiparat peccatum facien-

tib us

Wz)ion qu

J

-t

. $1

De üfuri,

643

mjgii dbus. Nihilominus dicipoteft, illum confene

, trloceino

fum effe peccatuim, qui non tam ea neceffita«

i

te; quàm ex complaceritia peccati procedit, vel

; &ink ft; ità

I

-—

liv aliuire

qui eft caufa peccati in altero.. Át debitum.,

TU

promitcens ufuras nec habet complacentiam in

!

peccato ufürarum , vellet enim mutuum gratis

ju f üniti

accipere ? nec:movet creditorem ad ufuras éx-

credirory?eccw

ercendas , cüm is aliás ita conftitutus fuppona-

tur, ut fine ufüris credere pecuniam nolit, fed

ytor easprumi

TUX

neceffitate miagis accipiend pecunie confen-

tit ; veluti i latroni exigendi pecunias promittaty

tür ) quöd dfbitüh

folereufuras,

ntique per hoc non dicetur

pc*ccanæi,ngfe in pec-

vatty qumvïsgï/

vcaturrt'xxlat;(—)c;nïi confentire.

; creior o

f

$. II.

- edclo

jramentum vil

duïn

uibusdam Panit 4

N

-

mag

ao d

De fgecialibus q

ufuraria ?

" fnt'

ionra b

SUMMARIA -

T

m

nia 18

K

Q

'0

n .opbrmt) z'nterc[ï: in patlum dedutere 2

i, q^

d

- Propt er

periculum aliquando Po!q/i; aliquid.

od al

: ,i*-"f'

exigi ultrafortem.

3.

Explicatur c. naviganti de ufuris ,^

l pef

p

yedtut

p

4.

Montis pietatis ez ufurarii ?

j*

Difbutatia de patto antichryfros.

j

g(äïïmmc'

6.

[

Patium de vetrofendezdo aniicitum.

jj

7.

P o

Olla fortune excufatur ab ufura & ab ini-

la o

uitate, non tamen expedit Reipubl.

conïe ,

[lv

n

Aebyot

$.

Vendlitor ob dilatam folutzonem

;n pof: Pr.g-

"

g u

tzum Augere.

r o

»

Sltne licitam emere cbyrograpba debito

rim

7 Con'

3

MP-"

ii

*

gro minori pecunia.

p0. Eäd-

PeCCZ

u

644.

Pars V. Caput IIf. $. 1f.

g0. Examinatur prolixé contnatius cenfualis,

fto eres la

aL In [pecie de cemfu perfóne , &5 qualiter dif-

itiqditatemn

feret À mutuo.

X

Pxgere i

gz. De Cambio , &5 ejus lucro,

ttfreihon ve

Ueritur prino , intereffe lucri .-c*cfï'aht:'sæ

!y t fdejuffor

C

vel damni emergentis poffit à creditore

h4 10, dub..

ftaim tempore dati mutui in. pa&um deduci?

"iptd Sálas 1j

Refpondeo affirmativé , nam quod jufté poffung

'tue fefentg

exigere, .poffum etiam in pactum & .obligatio»

Imo fi creditor ab

Al r.n, Q

nem expreffam deducere,

! ls contadis

initio hoc intereffe in pa&tum .non deduxerit;

Aüerado

ex poftfa&to non poterit id aliter ab invito de-

*tftim ob

bitore petere , quàm fi debitor Zs mora fuerit;

"Tiotenos, f m

hoc eft, fi interpellatus à creditore (qui voluif

: lt fiqisme

alibi honeftum lucrnm quxrere, vcl damnum

"tT eg [ene

emergens precavere ) son folverit, aliàs enim

dlebitor recté excipiet ; fi fciviffet; tantfcreditoe

71 Ib nayis p

?5?'. tl

"

risob mutuatam pecuniam intercffe, fe vel pe-

i

cuniam ab ipfo non fuiffe rautuam . acceptue

.,

Atl v

rum , vel certé interpellatum fuiffe ilico folu-

fïnutten&z (otts v

c.l.m«jlu&'wïo p

turüm; fisamen mutuum. ad certum tempus

contractüm &t ,. tunc elapío illo tempore fi de-

iil

ag «

debitor nonfolverit hocipfo & (ine alia interpel-

latione conftituit in mora, nam dies interpel-

latpro homine, Layim. 4sfo Zoco 2 1o, Navat,

r»: lj CXCUS j t

ip manualic.17« fuübsn. 211«

* ] 'aäzg.znli, f

D Ptj

Querit. l.. An & quando rztione periculi

amittende fortis , Íeu (amma capitalis mutuatae

,ïipi

hf perils

poffit aliquid. exigi ? Plurimi-DD. tam Recen-

.;'fffem) 'ff"mriusc

* eXCQ

£iores, quàm veteresfentiunt , resfuas exponere

ts

periculo ob gratiam alterius effe pretio zftima-

T lh v

uras

? Qdinhec

b,ï-;e) cum nemo teneatur gratis pro alteto ;c

Ici»

"Flg.:

b

645

$H

De Üfurs

wiuclis — fufcipete, & res fnas jatare , proinde creditorem

NI ij

citta iniquitatem poffe aliquid pro hoe pericu-

lo exigere, fi illud fübezt mutuando debitori, &

Aa?

debitor vel non velit , vel noti poffis dare pigno-

df lt t

fà , aut fidejuffores in fecurítatern debiti, Leff.

f o:ïkä::eö.juorf

xxxxx j

lib. 2. . 2o. dub. 7 3. Covar. Artog. Major ; &

jo um

1uuul

aliiapud Sálas tra&, de Ufur. c. 22. s. 33« €jus-

nquod ]i

chM"ï

démque fententiz dicitur effe D. Thom. opsf.

um & Di*

delifar.c.10. Quaratione etiam fuftineri pof-

fet. talis contractus, fi quis alicui det. cerrtum

mj f oedtttà

; non dedxi

florenos ex pacto ; ut fi Sacerdos factus fierít , &

fierip il

beneficium obtinuerit reftituat centum & de-

r p m .*"fï'?'

/

€em florenos , fin minus, nihil teneatur reftitue»

qu v

feé. Itemfi quis mercatori trans mare eunti mus

veditote

j

p d

1

tuet centum ea lege ; ut fifalvus redierit ; reddat

^

J

;dii |

!

120. fiverb navis perierit, ipfe vel ejushzredes

Wi

if a

nihil redere obligati fint, Dummodo in his &

yt, EU*

lul

fimilibus cafibus verum & probabile periculum

qupam 0^

fiamittendz fortis mutuate , quandoque peri-

J fïï

lo

"

culum judicio prudentium virorum tanti valeatg

quanti id eftimat mutuator ; & pro«o ultra fot-

jj r w

jlll qup ] d-:

tem petit. *

Verüm contra hanc do&trinam prignat ex-

k

iij

Jv R

j

yid

peffüs textus 7» c. maPiganti D. f. ubi dicit Pon-

, M

tifex. Nafiganti, Pel eunti ad nundinas certam

TU

muluans pecunia quantitatem j preco; quod fu-

T1d

i

qmont )

fipit im f& periculum recepturus. aliquid ultma

h

J

|

fortem , ufunarius eft cenferdus. Diverfi diver-

i

" Caþ"!ï?.

Rciïiï:

fas excogitarun

thujus cap. interpretationes, ex

D. w

W pra

ferenda.

Prima

N

li*

quibus qua mihi videntt

JUIA

eft, quod in boc textu omiffa fit particula non,

g

præüo *

li

3

"j

&lcgendug : nm/marit pon eff cenféndus , !quöd

646

'Pm V. Caput IH $. II.

valdéarguunt verba fequentia , dumibidem fta«

ttofe ab nfara.

airadla & ;

tim fubjungitur ; zZe quoque , qui dat 1o. falx'-

dlos, ut alio tempore totidep ffbi gmani , Pini, fel

(etaria public

elei menfura reddantur , que licet tunc plus $a«

&qafiadmonte

deant , utrum plus Vel minus folutionis tempore

babalisofarari

fívt &aliture Verifimliter dubitatur , non debet

tttis, five nor,

ex boc ufurarius reputar i.

Ecce hic iriprimis

altoe, u

Pontifex per illam particulam collectivam ,. ;/le

"Wntür, & int

quoque , videtur inter.hunc. & priorem cafum

"pecüniam my

paritatem facere , aliàs enim pofuiffet particulam

inum aliquidaq

aliquam adverfativam j v.g. z/e feró aut tle

gfzäm'rum debi

& contra , deinde in pofteriori cafii propter pe-

* t t ders

riculum : minuendi valoris earum retum quas

;;'*.)o tilum d.

mnutuator locó pecuniz ftipulatus eft fibi dari ,

tf

excufatur ab ufura , ergo-etiam & multo ma-

Pt g u à

gis periculum amittendi totius capitalis ab ufu-

41' aCCiPiEng mut

raexcuíabit, ubienim eadem eft ratio, eadem

ï;j.aliquid filtem

eft juris difpofitio.

«t irabamr, ;

Si veró alicui magis placeat fervare verba.,

ul üririm |

pront vulgariter in Corpore juris ponuntur . is

ïïnclilio littqy f

dicere poteft (ecundo , textum zz di&e c. na-

;:LQE D[?S m,)m t

A

Pzganti, accipiendum effe de eo, qui ut poffit

Wt wncedens ;

aliquid ultrafortem lucrari, non vultaliter mu-

"fl TM

pton

tuare quam fub tali pacto recepti in fe periculi;

w(;'];

COntlhum

hic proptereà ufurariusfaltem mentalis eft, quod

«ogat mutuatarium pecuniz indignum tale pa-

'5'9*511, l

Mmlmerat

étum fecum inire, qui fortaffis malet ipfe pe-

Afl

INv

riculum ( quodíperat non adeó magnum futu-

ul lqu

ll dets

rum) fubire, ne teneatur aliquid ultra fortem

0 fs

folvere. Itahanc interpretationem ex Syl. Me-

J

ftolum,

dita & aliis refert Leff. 2765 €. 20. 9. 116.

Pt

*fradm

ttu|

eeer. III,. Quid (int Montes Piciatio, & qua-

Ncm a&

*

tatione

mütumd

De Ufuris.

647

13

j um

l

ji

!

h.

tatione ab ufura defendantur ? & Mo»tes pie-

':

tatis inItalia & aliisetiam lociseffeufitatos, &

!)q

u du f

j

j

D

dici xraria publicé conftituta ,. ut ad ea indigen-

[bignn finjf

i li g

tesquafiad montem refugium habeant , ne ma-

Nam ex his

g ii

gis ab aliis ufurariis opprimantur.

ii v

'

xrariis, five »oz?ibus datur mutuum indigenti-

h

l

M

]

jusealege, ut pro mutuo pignus relinquere ;

E

m colled

&

M

cogantur, & intra certum tempus recepto pig-

nore pecuniam mutuatam reftituere , ac infuper

&t prorem d

poibi(ïcrpznicuïzf

exiguum aliquid adjicere ; fin autem intertem-

pus przfinitum debitum folutum non fit ;; pignus

ET E

vendi poffit , ut detra&ta forte exiguóque illo ad-

ri l propt

]

r TWU

jecto refiduum de xítimatione pignoris debi-

tori reftituatur.

ylans dl

1 0U

ulto r

Porro quia ut dicum debitor ex his zzoz

vim & m

4

V

tbus accipiens mutuum tenetur prater fortem

dis ii

1

etiam aliquid faltem modicum adjicere, olim.;

al t faac.c;

valdé dubitabatur ; ; an hoc inftitutum »zeztzum

non eífet ufurarium. cenfendum ? . (ed Leo in

vit

"at x*erba.ïiw

Concilio Lateran. Se/J. 1e. unácum ipfo Con-

TE

h

;A

cilio. hos .s»oz£es tanquam pium inftitutum ap-

um f d!fb

"

probavit concedens indulgentias adjuvantibus

a, UP

& erigentibus, prout zz Toz. 4. Corcil. habe-

Q "

j

Ti

li

tur. Item Concilium Ttid./cff. 22. de Reforma-

cepti J

fl P

m

Ij

