'TYeculares poffünt leges contractibus prafigere

B(Ifïu i Dato

eosque certis cafibusirritare, utex utroque u*

T tenerm

re tam Canónico quàm Civili apertum eft , ita

Vaj d

pari modo fummus Pontifex , qui contra&dtum

mluüms

matrinionialem propter annexám rationetm Sa-

l Omnim

cramenti fuz Jurisdictioni refervavit , potuit ei-

COnanten

dem certasleges ftatuere , & illis non obfervatis

Dotetune «

irritare , nihil autem propterea mutavit irr ratio«

Wtl d

;e materiz , qua femper in contractu fa/ido

^ PUresuxore

€o

-

De Solepnitate Matrimonit.

$.

4o1

£ohfiftit, unde & contra&us clandeftinus olim

hu proþïüfïf**

il

fuit materia Sacramenti, non quatenus c/andte

f

d Batuendz;;:

ffinus , fed quatenus tunc temporis falidus , in

fimili, ficut qnipoteft corrumpere fpecies panis

Lorzcle

& vini, poteft indirecte irritare Sacramentum

m defüturil

Evchariftiz , ita etiam Ecclefia poteft indire&té

iatemm Pfï.ft L

átritare Sacramentüm matrimonii ex juftis caue

ymriqurit

fis contractum annulando.

mcdelia n*

Quoniam veró füperius dictum eft, ntripfc-I 4

xcramentim

;

j

£am 65 fubfl antialem folennitatem effe ex con-

ite Cónab 4

fitutione Trid. ut mattimonium contrahatur

y, Ed

p ia

'coram proprio parocho , velalio de ejus aut Or-

dinarii ( quo. nomine przterEpifcopum etiam

ieiletio i

àntelligitur Capitulum fede vacante , vicarius

N

Epifcopi generalis , Legatus Ze Laterein provin-

, ii

ia fuc Legationis , Abbas habens proprium tet«

leiïrþfïü"'

(

ritorium Barb. z4 Z. c. z. Trid. z. 9$.) licentià

; Doruius

fciendum:eft , proprium parochum effe , in cujus

alerià guratt

parochia vel ambo contrahentes vel unus tan-

N

tüm domicilium habitatioris fixit, neque hic

þ nyQ

TU

verum domicilium requiritur, utfcilicet habita-

st SWT

tio fit perpetra , fed quefi domicilinm fuficit, fi

)orius

g

nimirum defronfati per majorem anni partem

fop

k

actu inparochia habitantur, vel animó habitan-

iil

jpus pf

di advenerunt , licet ibidem fint non ut paroe

ytel yto

chiani, & domum propriam habitantes, fed ut

1

conductores & famuli , vel quovis alio modo.

j

Ti

) c

Siomnino $2gi fint contrahentes, quinullibiT 3

atl

exyt

Hf,"i/-;

conftanter habitent , à quovis parocho copulari

'a's'itï P )

fer

T

porerunt , Ordinariitamen licentia ; & examen

accedere debct;quiatales homines nonnunquam

, n

plures uxores diveríis in locis ducunt , adcóque

Ll

corl

"

juta-

[ d

402

Pars IIf. CaputV, $. VY.

l

L

Juramentum etiam ab eis exigendum eft, quüd

nulló impedimentó-canomnicó vcl alió matrimo-

fifpedte

tio jam priüsligati fint. Trid /: 24. deMatr.c7.

gracifég

I4 Pratereà licét Parochus non rquiratur tan-

Centife

quam minifter Sacramenti , fed ipfi contrahen-

doti confi

tescenfeantur fibiminiftrare Sacramentum ma-

& dlis (

trimonii, ipfe vero parochus períonam excele

Benl, exto

lentis alicujus teflis exerceat, & proinde etiam

gubernati

invitus, prohibitus, vel excommunicatus, vali-

Pa a,

déaífiftat, etiam extra parochiam fuam, cüm fit

&d qi

e&tus voluntarix Jurisdictionis. L, z. ff. de Offrc.

Bietdor s

procenf- requiritur tamen ut ita fit prafens , ut

MdumJ j

[i

a&tum qui agitur , percipere & intelligere poffit.

jilienio d

I

Item utalius, quàmproprius parochus, va-

Wvl ?

: --"lide afiftat, proprii parochi licentia accedere s

-

mgxm) m

debet, & nonfufficit ratihabitio fequens, qua

Patochi, i

enim funt de formá a&t&s, non poffunt per zqui-

TCerey u

—

pollens impleri. $. £vtor autem. -Inffit. de 4u-

ii

tbor. tut. Barb. d. L. s. 10g. €9 feq. Menoch. de

--

-

V fs

arbit. Cafu. «5 3. n. 73. nififueritraghabitio de

prafenti prxfürnpta ex tolerantia parochi fciert-

Pa

tis & non contradicentis. /. qui patétur. ff. Man-

Tiéfto eon

datz. Sanch. 4ib. 3. 42/9. 2 . m. ro. & hxcfenten-

QUd ngn

tia qubd non fuíficiat licentia fübíequens , ita

*Bitoinno

paílim inter DD. & in praxi recepta eft, & per

vb d ] i

eam evitantur multe malz confequentiz, quía

f.ää/df' Ij DE

plerumque , qui coram proprio parocho nolunt

ernïieütcm

contrahere, impediments quibusdam affecti

BUNTTM

unt.

Tettyr C

I6 Eftquoque 2dvertendum Parocho alieno , ut

mwglO

non facilécredat dicentibus fe habere licentiam

1038

fim

àproprio parocho, niü oftendant aliqua faltem

)

Ti

-;.i

ittin

verl-

il

Vapni

De Solennitate Matrimoni.

7I

493

k&üm e&, qïæ

verifinüliaindicia , aut effent perfonz nullatenus

Lalio matt

fufpecte & fide dignz, licét enim in iis, qux

praciféad.forum animz fpectant , credatur di-

4 4, d! MJ-'T, *'«j!'»

y tquratir d

centife haberelicentiam , ut v. g. alieio Sacer-

doti con&teatur , fecüstamen eftin matrimonio;

iil at

& alis (v. g. abfolutione à cenfuris: c. fícut 4e

cramttm m

Sent. excom. ) qui etiam ad re&tam fori externi

yeronai &X

gubernationem pertinent. Sanch. Z. . d7f 37«

i p

nunicats, *

Barb.«44. c,4. 1772. f. 14. 9. 119.

Sed quid, fi Parochus vel Ordinarius alteriI7

nüläm)fümü

Sacerdoti vel Parocho licentiam.dederit .ad af-

ul-fjläfk'

fitendum , is vero ante acceptam noritiam hu-

Gf Prsfcns 1 F:

jus licentiz de facto adítiterit matrimonio, án-

ylisgt 9

ne valebit ? Communiffima DD.fententia di-

h "

Ringuit, an data fit licentia ad inftantiam alieni

( A Cum

parochi, velmotu proprio ; prioricafu cenfent

o i ?

fufficere, quodlicentia fuerit data & infinuata

gf

nuncio.pro ea miíÍo, alteroauterfi cafu non ha-

d

( Met

(b

bere effectum ante acceptam notitiam, idémque

tametfi aliquis tertius. (fine mandato tamer.a

n

Parochiaífftentis) licentiam impetráffet argi-

d

eao

mento eorum , quz de Privilegüs tradi folent,

UE

J

1 p,æ'

nnp

eia

quód non prius habeant effe&um quàm privi-

&i

!

legiatoinnotuerint. Ita Sanch. . /6. 3. diff. 36.

; ii

Barb. d. 1 s. :«z. Hurtado de Matrim. dif. p.

1

p u

,J

difficult.£3: & alitplerique, ut vix fit repetire

quetisn

u

diffentientem.

p

IU

Verümquia cardo & fundamentum (ut fa-

nE

tentur CC. DD.) con(fit in paritate ducta à

leU

(

Privilegio, ideo res ifta theoretice examinata

Aho ahwï

10v

u

non cíttam ccrta, quit; omiísà diftin&tione ge-

dobtrt l

neraliter in-hoc caíu pro valore matrimonii ma-

f

Et-

gna probabilitas adferri poffit.

n

464.

Parc IT. Caput V. g.VI.

D

Etenim quód privilegia habeant effe&umà

Videmis

tempore, quo dataíunt, etiam ante acceptam

Y2 23

notitiam ab eod. Sanch. 4. . /45. s. z. allegans.

t.tl

tur 12. magni nominis Doctores & prater ra-

tempore

tiones & argumenta ibi adducta, etiam non.

fiem paris,

parüm ftringit quod in litteris grazie- (quibus

Aliqanf

accenfenturPrivilegia) non attendatur tempus

fed alia qu.

prefentate ,fed tempus Zate , itaut ftatim tunc,

ür' i prj

cum datz fünt, parti jus quxratur , ficut cum

?rivi]cgjum ,

communi docet Rebuf. s przxi benefic. im tifs

x'l!!:ïllf ) M?TI'Q

differentia inter veféripta grate t4 Juflitie n. y.

1 i fengf

6. cumte de Refcript.c. ffeo g. Eodemin 6. - Ac-

Ht

cedit , quód in propofito cafu ferventur f£pis &

T. nl

ferba Concilii Trid. Fisis quidem , quia matri-

ld uf

J

monium contrahitur publice coram Parocho &

Confil nvo

teftibus & excluditur periculum abnegandi il-

YEe Certora

lud : Per£a autem , quia data eft Ziceztzz alieno

A

Sacerdoti ; utrum veró hxc licentia debuerit ipái

priüs innotuiffe hoc in Concilio non eft expref-

"m t

fum; & quamvis DD.idafferant, tamen funda*

Mderit ece

mentum eorum admoódum dubium & contro-

| LL

verlum eft. Cum igitur de jure veteri (de quo

| Orttibus n

tale matrimonium indubié valuerat) non cen-

| a Tni]

featur pluscorre&um , quàm expreffum , L. pr4-

ho Parodm)

cipimus. in ftn. C. de Appell. & in. dubio potius

E!yerius piti

favendum matrimonio, c. ffn. de Sent. &5 re jud,

Cfugt

| "quam J

cujus irritatio eftodiofa, & plerumque fcanda-

Peh( n

ld

$fen

lofa, ita ut vel ex unius Doctoris Claffici fingu-

lfem

£l

!

lari opinione füftinere poffit, Sanch. Jib. z. diff.

Ti

fv

a

48.7.7. atque equitas rigori Juris fit preferen-

etgs |

lüefo,

da; 4 placuit. C. de Tudic. plané opinor ; proba-

"ifandamin

bilem effe hujus matrimonii valorem,

Videa-

) Pl

De Soleznitate Matrimonit.

Jf

40j

beant df

"Videamus quid argumentis àSanch. 4. 4zfput.

m ante a

36.2. 2 adductisreponipoffit. I. 7 c. 1. de Con-

fib. du

ceff. pr.eb. in 6. dicitur, privilegium prodeffe à

tores & gt

tempore Ícientiz. — & inprimis effe allegatio-

i

idu, n

nem partis, deinde jbi non deciditür an non

r gt (

aliquando profit, à témpore quo datum eft,

fed alia queftio movetur ; an nimirim fi aga-

ayenda

tur im privilegio de jure tertil . requiratur ut»»

ia

sutir, J

privilegium illi tertío innotuerit ? & ideó pars

dixit , fufficere quod innotuerit. privilegiato,

i lu

II in beneficio abfenti collato. non acquiritur

nmité s -*

jJusante acceptiotrem. c. ff 1202 abfenti. de Pr.eb.

inó. Confularisdignitas acquiritur litteris pra-

m f

ffitis, id eft, prafentatis ,. 7. //z. juntt. gl. C. de

,

Cozful.fervo abfenti non quxritur libertas data

i cyam N

ante Certiorationem ejus. L. quz abfentz; ff. de

du D

"tquir. poff. Donatio non confert jus , donata-

a ii

tio ante acceptationem /. aJfeztz. ff. de Donat.

jcet db

Legitimatio liberorum per refcriptum. Principis

jo n tf

deGderát eorum rátihabitionem.. — 4utP.. quib.

:mf j ïamïü Lüïïv

mod. natur. $.illud tamer. Col,z. w. ex his

abin "

omnibus non re&té neceffario inferri ad. privi-

gt (

legia & multó. minris ad licentiam datam alie-

)

n L

valiei

f

j

no Parocho , quia in illis proptereà requiiitut

Umlj i Jï

;l

I

alterius partis acceptatio quod trahant fecum

g "

aliquam ejus reciprocam obligationem ; ita be-

S.')(l

Ül

"

ndl

neficiatus reneturad onera beneficii,, & fubje-

umquE j

r pler

hf

&ionem Epifcopi : Conful ad onera confula-

pos (

ria

*

.

fervus manumiffus ad Jus Patronatüs , . &

[ [

I

T

(

]uf

operas liberorum. " Donatarius ad antidota &

ghtr

li

evitandam ingratitudinem, juxt. 7. ff C. de Re«

meF ]

!

n

foc. der. liberilegitimati, ad jusPatrig potefta-

raj()ffm'

o

1

|

E

Pars HI. Cæpätïä $. VI.

|

D

ti& In privilegiis autem; prafertim verb: dis Yenta f

fpenfationibus gratuitis vel licentia ad. affiften-

gramát lb

nonell x

dum matrimonio (quam affiftentiam parochus

alienusper fe paratus eft facere)- nillo talis re-

vt DD, a

ciproca obligatio eft. — Caterümrex. Z. e; ff tibi

",um) Q'dii)

db/??zt'i;

Non leve argumentum pro contra--

hu d 62

Fatonabif

rio defumi poteft hoc ipfo, quód apte notitian

quxratur beneficiato faltet-jus ad rem, ita ut

at Ít, qu

EÉpifcopus illud Beneficium fine confenfu ejus

tralhi polt

alteri nequeat- conferre.

Deinde in allegatis:

Fa

locis non deciditur, anfecuta ratihabitione nom

NU r

quzratut beneficiato vel aliis jusin re à die primae:

EOR

collationis, ficut in legatis, que etiam requi-

05 fttin f

|

W. ag

runt acceptationem & tamen cedunt à die mor-

W

tis. Valorem autem mztrimonii etiam quando--

? 1(3&60") H

W

4

que poffe effc in fufpenfo jam füperiu

AODEm de

?-d. 4'?:- Co—fxd.'.

&ppof. notavimus..

BOCufator C0l

. HII. Parochus. nom poteft' exercere.| jürisdi--

Riti i

Cionem ,. quam ignoratíe habere. && cüm»

tterie

Parochus in-matrimonio potius teftis , quàm.

W BN

Jüdex aut minifter fir, ideó affiftentiam matri-

prækmeg Qüg

monialem: non effe proprié: exercitium jurisdi--

Xceptigge

&ionis, aliàs Parochus invitus: vel' excommuc-

Quettier

nicatus validé non aflifteret, quod tamen docet:

ADengg o

(

Sanch; £/6. 3. 43fp. 5 9. €$ eod. lib. 3. Mifp. zi m

Mïr)

qwsü"i;

& hocipfum cf'in quxftione, an actus; qui ab:

m,temgmfïsre

alterius licentia dependet, non poffit exerceriex:

ifne

rationabili illius licentix prxíumptione; pre-

t mretf&di&

ertim quando-jam a&hu: data . eft,. licez adhuc

lit

ihCOgnita-, demim etiam illa-opinio Santh. Z..

AC Obfäfv

B. 36: . 7. 6 3. quain cafü; quo per nun-

] Præ(cfibjt

À

€i

là

b

dum licentia petita eft j, requirit;. ut

fakem-data'

! -y.."CEO[E;!

licetts-

A

.

De Solepniiate Matrimonii.

407

Wicentia ipfi unico innotuerit juxta ea , qua

feim wl ?

na ad at

premifit /5. z. di[p. 6 .. 2. 20. 65 Hifp. 7. 2um. g.

tentiam pf

nohf eft extracontroverfiam quia multi& egra-

ves DD. apud eundem Sanch, CC. contra (en-

y mulo ii

tiunt, quibus. etiam poteft addi Laym. Z75.r.

mu

PraGl. 4- c. 23. fub. 0. 10. ubidocet; ex petita &

um pro [

rationabiliter præïumpta dlfþenfanone ( fiactu

od apte n

y ad rt;

data fit , quamvis necdum cognita) validécon-

trahi poffe,

Nam ex mente omnium DD. con-

ne cor

ceifio quxcunque valet, quando concurrit con-

nde n ag2

«ihabiaone m

fenfus utriusque , fed quando unus petit , & al-

ter dat; concurrit confenfus dantis & accipien-

ia dient

tis, ficut in ftipulatione per interrogationem.»

unius, & refponfionem alterius ftatim nafcitug

CW»W ad V

OblanLlO necrequintur , ut interrogans reipone

X 1£tlüm Qu i

fionem denuo acceptet. &in clem. 1. de Procurat,

4

,prï l«a !

procurator conftituitur, fi unus per litteras to-

gaverit, & rogatus litteras (ine proteffatione re-

ettttt 11

tmuem:.

"A

Teffes porró , qui ad' contradtum matrimonii 1 g

U5 (Qï.h qh 4

praentes effe débent , non requiruntur omni

menwm

exceptione majores, fed ne tnatrimonia fre-

excmnum

quenti peuculo nullitatis exponanthr. (ficut te»

(v

l Cm

ftamenta in qulbus cam exacti teftes defideran-

qui

tur) quoscunque-teftes rationis. compotes, &

)

li

m*elhgcmes rem , de qua agitur , etiam dome-

2n g&u!) ]

flicos, infames , foéminas ccnhngumeos, dzc.

1001

I ca ml

füfficere tradit B«xb d. L 5. 121

fumuuör ) k

Nulla tamen neceffitas vel ignorantia excu- T 9

105 ^

fat ac obfervatione legis.; que - formam actui

i

g

f fith

t«

praícribit ha&tenus eà. formá non fervatà a&us

valere poít.

, qn

i

Quare. ljcet ante repentinum.,

ul

-

/

I

4e8

Pars III. CaputV. $.VI.

b

diíceffum contracturus Parochum vel. teftes hae

fim juxta m

bere non poffet, vel homo rudis invincibiliter

quod contra

ignoraret requiri , nihilominus fine eorumprze

ubi celebran

fentiainvalidé contraheret.

Text. in Trid. feff«.

I.QM[Ja'

24. de Reform. matriim. cap.a.in princ. Sancl.

t'orrobligene

d. lib. 3. dfp.i7.

qud Trà,

20 Proftremo breviter inquirendum; quid cene

þcndum (ite

fendum de matrimonio contracto in loco , ubii

(10 antemy pe

Concilium Trid. in pun&o reformationis Ma-

ficatumhrz

trimonii receptum non eft ? g.. & dico I. fimae

petüng of i.

trimonium contrahatur ab incolis talis loci, illud.

mf:a&/;ï:ara,,feü

haud dubie validum erit fecundum antiquos Ca-

'f:f) fiCenim|

nones, ex quibusad fübftantiam matrimonii fo-

?ïïuüöi:n'on e[ï,

inmmodo mutuus confenfus & abfentia impedf--

RUO Ro Man

menti dirimentisrequirebatur , ubi enim lexnow

E 9m iB

va promulgata vel recepta non eft ; non obligat..

5j. duj

£. 2n zfhis Perf. leges dzff. 4.. Navar. Zn man. c«23«

A ]V. s

£. 41. Chok. e Jurisdzdl. ord. i exemp. p. 1. 4«

onfij lirfy

$?. 9. $.

f Pr onr iO;Pam

Dico II.. Si quidam ex loco recepti Concilit

üDltam DD. "

excurrat ad locum non recepti Concili. & ibi

j ass t

contrahat cum incelaillius loci , patiter valebit

j tl

matrimonium ,.-cüm enitn contra&tus matrimoe

gue 'omini fr

nii fit individuus, regulatur fecundüm locumr

l

M Sidfftlr

4

unijus cujuslibetex contrabentibus.

Sicut fupe-

f^

,- '?'5!'5. lht;

ht

rius didtum eft , proprium Parochum fponfi effe

Yülin r

etiam proprium fponíz ,f ex diveríis parochiis

L

» tf

fint defponíati..

Dico lL. Siutraquepars emigraverit adlo-

UT

ltt ! Hhh

€um non recepti Concilii //ze fraude & ex caue

Vr

fa-transferendi ferzu vel qirafí domicilinm aut

xlïmpt "

L Oi

1

etam per modum tranfitus , valebit matrimo-

;

ü

nium

Roym

L

N"- Ll

De Solennitate Matrimonii.

409

hml

Md

nium juxta morem slius loci eontractum. . Tum

rudis ii

quoód contractus reguletur fecundüm leges loci

nis ineeonay

ubi celebratur. . ff fundus. ff. de EGitf. Gail. lb.

Tér d

2. 05f 123. tum quód peregrini ex probabiliori

non obligenturlegibus domefticis. Non obflat,

a injrili ü

quoód Trid.. /zAabzlitaterit perfonas. ad contra-

gdun, &

hendum fine praícripta folennitate ,. inhabilita-

irao Ó *M

tió autem períonz. comitetur ipfam perfonam.,

C finic

ficut umbra corpus.. Nam hoc procedit quando

,&A.

!

períona eft in individuo per fententiam Tudicis

//

^

oliit

inhabilitata , fecusfi inhabilitatio fit generalis ex

ndum anngs;,»,ï

lege , tuncenim.habetlegienaturanr, ut non ob-

liget;ubrnon eff receptajazg: c.z: de covff;t. 2m 6.

Sanch. de Matrzm,l. 3- 4;/p.r8. Pont. deMatrim.

MT

gr, a r

W. g. 9: n z. Barb. de Offtc. Epzf. p. 2. alleg. 32.

fon dim L

5.rg3. &aliiibid. nagnónumeró cc..

Naz n

Bico IV.. Si excurfiisadlocum non ,. recepti

Confili. fiat«hac: fola. intentione: contrahendi

PTTLA lu

fine proprirParocho, ade6que» fyudem: Iegis,

dubitant DD. amvaleat miatrimonium:;.

Nanm

u

iU

tranfiens ad talem locunr & ibidem: contrahens

ag "

fecundümlegesillius, videtur uti Jure-fuo, adeó-

f P

que nomini fraudenr aut injuriamfacere. 7. naj-

C0

lus Sidetur. ff. de R.J. L. 5..$. 2. [f de Lzb. bom.

t

ür

exhib. Intentio quoque mala, quamvis aliquan-

t

p

do a&um faciat zVzcztum ,. non tamen ftatim zz-

ii

at

J

g

falidum:, utfi quisParochum corrumpat;. ut fe

j a dü

fine denuntiatiombus infraudem prioris fponfe

copulet :: fi liusfam; aut Clericusbonainter vi-

arafo»

j

vos alienent: eo quod de his teftari nequeant &c,

(j

,/ t fJW r

Nihilominis àSac.. Cong.. Card.. decifum &

" Ü

[A

T

al Urbano.VIIL.. confirmatum. effe , quod ma-

d

MAN. PAROCH.

S

trimo-

p* v 00

4 1 'o

Pars HI, CaputV. $. VI. —

D.

trimonium ita contracum invalidum fit, re-

Cl r

fert Lugo 7s Reff. mor. : dub. 36. .Batb. de Par.

ütem Qu

e; 21 2.26. Boffius de Contract.matr. c. 1. $.29-

Tétirstetet

Dios hreti

& pro hac decifione facit, quód fraus & dolus

non debeant patrocinari. e /edes. deReferzpt. . t.

HHent, q

de aqua pluä'z'»z.quöd contra legem facere & :5

fittorgg

vibi dj :

fraudem legis xquiparentur. J.comtza legem , cum

L. ftq. ff. de ll. L. ex fatto 3. $. fin. de Valg-

Dico ,

fibfl. L. 3. $. i autem f d S. C. Maced. c. ptn.

Wnt puprre »

de R. . in £. itain [ boc modo. 64. de Condit. &

tale CXCUrre

demouf'sit. notanter conftitutum eft, ut fi per

Waf

fraudem przjudicetur Leg. Reip. utili, ipfo ju-

T etum

serefcindi, quod fraudandz legis gratia fa&tum

QU dftden,

eft.

Waytyy, À æ

Quis vero non videat, "Confilium Trid..

I

cum tantia praz

,

antiffimorum virorum delibe-

EW jy ( ü

ratione conclufum ,. effe legem Keipub. utiliffi-

a,

:Dico yyr ;

mam , & fi id defraudari permittatur , jantam

aperiri raptibus & clandeftinis defponfationibus

oncl Véffp

cum ingenti nonnunquam præjuäi'cio parentutm

ISDG!I(HF

fäCünd

)

& priorum fponfalium alior&mque intereffe ha-

UT u&e

Ti

o

bentium. Quare ad rationescontrarias refponde-

ri poteft, negando, quodjure fuo-utatur;.qui le-

V ICglb

NU

Is

j

$

Cim )

]

gem defraudarecogitat. Deinde quod malain-

df ;

tentio non Zerztet a&tum ,. fi nihil mutet-in fub-

C/Z.;;

ftantialibus àlege requifitis.

Olfpmür h

Cisiblie

Dico V.. Hxretiei fi permixti cum

1 & h af

€is apud. quos Concilium-receptum eft j vivant

& in minori numero (unt, cenentur ffatuto Con-

cilibarg. 1. quod major ff. ad Mwnicrp.. declaratio

Dmif]"olut

Card. apud. Cyp. //2.4. de Spozf. 14 . Boffius de

5

Conir.analrim.-c

2

$.z4.m. g. 66 $:2 funt:

$1

«nim. haretici Her-BaEtiünum mu-a j;nugm EC"-

Matr;mm

ii

1!ja

m -

Dilfohunéitate Matiimonit.

| 4! '

walm d!

Clefie. recepti , & ejus fübditi effc&ti , fubditus

: f.y,Bafbfä il

autem quamvis rebellis utique ad leges fui Su-

ii

perioristenetur. Indeetiam fit , quód Ecclefia

a as

magis hxreticos ad fidem compellat.-£oz. zzt. .X

|de Heret. quàm Judzos & Gentiles , qui non

A

n

füntproprie ejus fübditi , dicente Apoftelo : quid.

mibi deiis , qui foris funt , judicare.

La

Dico VI. Principes & Domini fxculares pof-

"D

. funt punire adjuvandi juris Ecclefiaftici causá

CM

li

tales excurrentes , vel alia illicita matrimonia

; [4 IU

Itüm

f utt

(j contrahentes , Sanch. /b. 3. 47/9. 47.. 22 1 3. lau-

!

::., '. l

j h

abile eft enim Principi Ecclefiam ejásque. fta-

j Ul Y

lY

tuta defehdere. arg. c. excommimicemtas. $. 310«

lo

peantur. de Haret. c. decernimus. de Sent, ex-

Id

Ü ;

, comm. in 6. clem. wn. de Turejur. Extra$. unam

um

m

[antlam de Major. && 06:4-'. Znter com.

m Ae u

amytatlh '

.-*:

- Dico VII. Qui vicevetfa exloconon recepti !

L d

1]

Concilii veniunt ad locum, in quo receptum eft.

, tenentur fecundüm formam Concilii contrahe-

g.

re. Quidquid enim fit, àn& quando peregrinus

gt

tencatur ad leges loci , perquem tranít; (quod

g"

n

, de legibus juriscommunisprobabilius affirmatur

um fj

cum Navat. 7 sma». c.25..2.120. Laym. de

li

j

LL. c. 12. 2.3.) recepta eftdo&trina , qued circa:

(

folennitatem con

"

tractum teneatur. Saxxch., d. dif

quie

xmc

j [but. (8.., n.26.

»

€. VII.

MU

-,M"'fum al

N

g

ne ci Separatione Ma-

ln

Jf

i

þe'Däf'þ[utia

trimomnii.

,

um

Es

a

"

SUMMXARI.A.

Spafz

jf

n

ÍP.. z. Matrim

oniumalid propriée iale y 'klfudiz'ma-

)w

"

; i

- proprié (éu aticutatum--

j

412

ParsIll CaputV. $. VI, ——

)

a. Magis interdum congruicm eff impedimentum: | », (j pei

uofis.modo tollere, quá.

tiiamj

ab inficem feparare..

n conjuges Wi?zäli-tot;

"

faent

39

Oualiter. matrimonium nullum e

x ch?&æ

3f Merity

con[fenstis in:alterutro reconfalidari po(itt

ii

$$

Qualiter matrimonium ce[fante impedimen-.

It'

1o dirimente occulto reconfalidari debeat.,

UA Bonaþ

X

*

n ad.recontalidationem matrimonii dtht--

L

—

ant etigmrepeti folemnitates ? —

i

*

»

ftáü

&. o Parochus eltonfeffarius teneatur mánert:

af l,

Babentes impedimentum ; fi id ignorent.

] ÓOmas

7*

Matrimonium.dupliciten diffolpi poteft , 5:[.

^ quoad'einculum ;. fel'ad tborum..

Ml

D

$

Matrimonitim vatum duabustantum cafibus :«

lldliog

Confummatum Peró) nunqudin . exceptd:

. 99 rl

mmorte , quo ad Sinculim:diffolbi potefl, —

p lnæ)!/'n

LU

Occuritur objéttioni hereticorum contendtte.

Vg

um [/altemob adulterium matrimonium:

?h Mejr) a

confummatum. etia

m; qgözdï'üi?zculdm .(ö-

Ht wj

Vabzlé-effe...

]

3 3- Dmïm r

20.. Matyimosium confü

mmatum. £. de. cd:fþ;

Watim

. quà ad'bbarumdilfolBi poteff.

[

"nonium. can/imimää

| M'tin

A Ex folo adulterio matr.

4 ml

IP

'innte

tum q;m*'aä ,!þagum. ím perpetutm. diffolfi--

'

94

r

1 vmmom'u"l |

12.. An,ft'cut- maritus uxorem m uxor mari--

tur propter adulterium dimittere po[ft...

; fa[uPerwenien

213.. dn eiom oftula;, Pel amplexus uxaris aut

f p ciotazicm adulteris diortium mfy/ä**' ]

1

re^ fu.

,

]

Yi

LSCPAM

34 s itsies probationes requira

gætur,u?ju)cx di--

Bortzifeinisniiam x ca

M'ttim

s

uf a. adulterii pro-.

JD;U;

M

Quds

j?! & Reeat..

--

z

4

g. Vl

DéDifolutione Matrim.

wf. Ob paritatem delitHi denegatur ditortium ;

fi ,imp:dimzv.'u

p nj

etiam[i párs innocens primum pofl latam

féntentiam adulterium committat.

""TT

4a6. Maritus uxorictiam indiretlé tantum dans

eronSzliMf;ïfï

caufam adulterii, diportium petete non po-

£eff.

! ,M" IIMP('Q"

phaln i

47. Bona fidesuti &5 Piolenta appre[ftosfel et2am

metus cadens in conflantem mulierem excue

u

f4t 4 difortio.

tl

7l

gubir m

-'130

Tollitur diportium ex condonatione injurid,

ml j

$

E6 quando bac vondonatio fferi poffst ?

) Jff)»

þ)

4g.

$i conjux innocens nocenti injuriam condo-

potc

j

sierut.

nat , tenetur nocens acceptare , 6$ ad coba-

bitationemvedire.

ii

-20.

Cur bere[is fit caufadigortii ?

M

]

Af

a. d conjunx catholicus teneatur recipere ba «

reticum poff latam fententiam reertent£?

vfffmf,f f

lh

gl

a. Merità etiam ob periculum peccati. ditor-

1

(i

nl

m

tium fieri debet.

2334. Demüim ex feéztia conjugh recé. diffolutia

matrimonii petitur.

T ( i

Atrimonium aliquando diffolvitur , quia

fii

!j

M

invalidé contractum cum impedimento

,f/)!(ïlm d

7l n

f

idirimente , quod quidem , non eft proprié ma-

t

£rimonium , fed matrimonium attentatum : ali-

W i

quiando vero validé ab initio contractum ex caus.

d

"T

fa füperveniente.

14

4 HU

7)»[ "

De Separatione Matrimonii ob nul-

jl

j

litatem.

Atrimonium nulliter contra&um proprié

!j

jl

Jb

quidem & de jure matrimonium dici non

//A4

4

j ]

3

posba

414

Pavs If Caput V.. $. VII,

poteft ; dicitur ramen matrimonium improprie

!

poïef ) tifm

feu de fa&o attentatuní.

Potró matrimonium

| if gt

tale attentatum ob quodcutnque impedimentum

tiptrona,

nonaliterfeparandum eft, quam accedente au-

| lint tamen:

€toritate Judicis Ecclefiaftici. - Eft autem híc

tton t men

advertendum , quód non femper invitis conju-

| exrum,

gibus matrimonium feparandum fit , . dutumodà

z umin

impedimentum : vel caufa nullitatis per difpen-

D , Quia

fationem aut alium modum tolli poffit. — 1mà

guum vilibil

Si vir tantüm fuerit in mala fide, & foeminam

hr Áit

ignaram impedimenti deceperit;videtur planéex

Mi d

naturali xquitatead tollendum impedimentum

putr Aen

& difpenfationem impetrandam cogi poffe.

Til

$ —Quaeritur autem 1. An fi nullitatis caufa fit

um

occulta, & unitantüm parti cognita, aliquando

Aleroc

convalidari poffit mateimonium absque eo , ut

i

gt DA

alteri parti ignorantiid fignificetur, poffet enim

n oDrenis

!

nonnunquarm ex notificatione impedimenti ori-

tiqtr, m

ridiffenfio, perplexitas, infamia autaliud fcatt-

J Wt

dalum.

i

Relponfio affirmativa communiter eft rece-

-

| Bone

V

|pta.

uó ad modum autem invalidandi di-

priüs degs

fünguendum eft, an matrimonium 6it nullum

| A& petom

€x defectu confenfusin alterutro, vel an ob aliüd

| WU iUf(*I'I'oa

Impedimentum dirimens occultum. | Priori cafü

j u, "tümaï

convalcfcet matrimonium , fi ille qui fi&é tatt-

lifeii t

tum confenfit : neque enim ad- matrimonium

lat

neceffarius eft confenfüs viri & feeminz forma-

; Mrily |

liter fimulantiurm, fed fufficit, quód is, qui prie-

mïnomi d

ri tempore confenfit , in fua voluntate perduret;

TT

usque dnm-etiam pars. alterà confentiat , alias

QU fefio

hi non

.!:n"il'imonium per procuratorem contra

K TU ftum

poíit,

De Diffolutzone Matrzm.

41f

&Tl

qytium u

!

f

poffet , cüm principalis , quiprocuratorem mit-

rto tdtum

tit, longo tempore priüs confentiat , quàmalte-

raperfona, adquam procuratormittitur,. Vo-

Qu impeäme::.

lunt tamen Doctores , ut ifte novus confenfus

qun ao

non fit meré internus, fedlper fignum aliquod

Q H at

TR

externum , veluti per vetba , quz conjugalem

VRPCH

j

f

"

ii

affe&tum indicent, autper copulam expriman-

ydut

m] L

tur, quiaad effentiam Sacramenti requiritur fi-

liab vf

(lr

num vifibile. - Licét verb in tali cafu Jam priuüs

tl ol

"

adfuerit fignum fcilicet contra&tus extrinfecus

fde, &reni

matrimonii, & tantüm defueritconfeníus ;. re-

xj st

putatur tamen hoc fignum infufficiens, quia»

r

xunc temporis . quando pofitum erat : fuit fo-

äamcegxgleüæl

Jummodo putativum & falfurns

( udliric

Alterocafu, fioccultum impedimentum cef-. ,

d gt 2

sàrit, v.g. in affinitate occulta difpenfatio

um 8^

clam.obtenta fit, uxor legitima, de qua nihil

ybceth FO[;:'

'

fciebatur, mortua, &c. requiritur quidemno-

Jl

IIj

!

pl

"

vus utriusque confenfus; quia prior propter tale

fmia a

ampedimentum erat invalidus : interími tamen

non eft neceffe, ut uxor v.g. ignara nullitatis

at

lr

priiüs deea certioretur, & ita novus ipfius con-

) invzþdzt;,

fenfus petatur , fed fatis erit4. fi diffimulata nul-

rimiri? j

litati interrogationi de przfenti fa&te confen-

tiat, utíimaritus dicat, ff 105 effes mea uxor el-

il « c1

1)'; ;

des ferit & def'atto Pis effe vaca uxor, G c. qua de

«ccuïïLï"' : '

M

l

te videatur Sanch. de Marzmonio. l. 2. d. 36.

m

It

- Quéritur Il. An ad reconvalidationem ma-.

jl a

ttimonii debeant rexerani folennitares Concili

»

j 0

"Trident. ut fcilicet detzaó interveniat Parochus

u

(

Oi

"

cum teftibus? . efie, diftinguendum , an im-

m

tum ft, utprobari ne-.

gedimemum ità Gccul

$4

g

P

416

Pars III. Caput V. g. V]f,

[

queat ? vel ütrüm juridicé faltem

.;

per duos te-

|

Dihatii

ftes probari potlit ? priori cafa fufficiet,

quod

folemnitatesab initio ad

Esl

UL

hibitz finr, quia earum

i

deat de -

effectus etiam impofterum cenfetur-durare , hoc

vel lus vi

ipfo, quod matrimonium tali cafu n

egari facil8

trimenite

non poílit, cüm conftetde contra&u publico &

torisprab

nonconflet de impedimento. Atin pofteriori

&dmohiti

cafu proptereà folemnitates reite

randz unt, quia

periculm

finehis fübeffet periculum , -ne

quandoquc ma-

Viaifcom

trimonium negaretur , fi nillit

as in primo .cone

Tentousrod

tracto propterimpedimentum probari poffit, &

Péroolgn

confeníus novus ex defectu folennitattm . effet

hiiwm s d

omnino occultus. Verüm ne paífim divulge-

Dority tum

tur, quod duo comjugati impedimentó .canoni-

Tüni enodcy

có laborent, notabiliseft cautela , ut Parochus

vel confeffarius petens licentiam à Parocho in

-

f um m

ttm po[l j

prefentia duorum teftium, qui poffunt: effe de

-

peccandiexpg

con(anguineis aut aliis bonis amicis , pares co«

ram fe privatim conjungat.

Diteye, qiac

mtxec! T

6

Quariiur III. Aníi confeffarius vel alius

Qor i

quiscunque ex privata fcientia ádvertat , conjue-

j"fk, UBX&I'

gatos habere ignorantiam impedinienti , teneae

permitay

tur eis impedimentum & nullitatem matrimio-

niiindicare ?

explicar p

'fq faceti or

& non teneri; im plerumque ton effe; -

tÜctistetos

confultum admonere conjugesin bona fide exi-

"010 Qf cu

ftentes, fitameniftaconcurrant, . Ut impe-

dimentum fit occultum, "& ton £it fcandalum

Tator qut r

apud illos homines,

Ceïe)ïicätf

II. Ut ignorantia non fit '

moraliter culpabilis ,

& potite(

ficut ordinarie ignorantia

juris excufat homines

plebeos , fceminas, mili-

Tütád bomn

tes & alios fimilesL,

Cljus Thaltn

€MP3 de indecbito, $. 4 . f* de

ORQURSE o

Prgbéae

"f

D. Diffolutione Matri;

41

rolationibus. & ignorantia facti excufat ome.

em pt ö;m:

m

v uf

Mi

T.

mes. III. Utpænitensnullum omnino dubium

fipt, quatdt

habeat de valore matrimonii, quia confeffarius

vel alius vir do&tus interrogatus de valore nía-

feurdintt

cii gt

trimoniitenetur veritatem dicere , nà caufam er-

un:ra&ugubïi:f

toris prebeat. IV. lt prudentertimeatur, néex

&dmonitione timeantur diffenfiones, infamiz ,

Arin p

geramdalg

periculum innocentia , alia fcandala vel gra-

: quandaquc t

viaincommoda, Ratio autem, curiftis concur-

ventibusrecté omittatur admonitio, ifta eft , quia

tisingimo d

robart!

nemo obligatur ad actum inutilem & proxime

Jenpitatirn

focivum ; effet vero talis admonitio unutilis &

: Paüïm dir:

movica, tum propterincommoda fubfequentia ,

mento d

tum qnód conjuges pritisin bona fide exiftentes,

per ufum matrimoniiputativinon peccárint;jam

i, um

j à d

&utem poft indicationem impedimenti periculo

7 poffunt d

peccandi exponant

urergo &c. Idque confirma-

tur ex c. qWiA czrta,

deConfanguinitate &5 affini-

nj p

tate , É c. fi quis autem de Penit, difl.7. non

obftat difficilis textus in c. 3. extra. de Reguiis

TT

;urií , ubidicitur: quod utiliusfcandalum nafci

du d

Nani

permittatur ,

quäm veritas relinquatur.

xdinett "

explicari poteft de tali veritate ; quz fine pecca-

f "

tó taceri non poteft, & ad quam manifeftandam

Jl

aliquis tenet

ur ; utfipartes fintin mala fide, vel

quue fl

d

dubio aut cu

lpabili ignorantia. ltem Concio-

i

nator aut Profeffor Publicus tenetur veritatem

]u

n l

dicere; licét fru&tus alicujus privati non fperetur,

H

p ii

ia talis doctrina ordina-

fcd potiüsfcandalum; qu

;norangiz "

tur ad bonum publicum

, ideó ob privatum ali-.

pnure

Pluribus

inatit

cujus malum non eft intermittanda.

æmml(l

fIi

l

m.Sanch. 4 À. 2ifj. $.

;

examinat hanc quæ&igne

j

De

j

:

li

:

418

l

Pa* TIT. Caput V. 6.VII.

' De Separatione matrimonii valide --

| Iumffamm,

contratii,

luti errote

Atrimonium validé contfa&umþgaliqüauï- ! ttnporis at

[

do feparatur vel quo ad Pzsculum , ita ut

prorfes ceffet effe matrimonium:

*

-

vel tantümy

m.7, &ï

quó ad zZorum 05 mutuam cobabi.

4 Matrim,

nente vinculo conjuegii.

t,ztz'w'zf)n '!tfæ

tusin hünc

3

Quo ad vinculum matrimonium ratufn" duo-

€Xcepto de

bus cafibus diffolvitur, fcilicet per ingreffum iti

tinadvad;

religionem , & dilpenfationem . S. Pontificis j

ITrifere

quia matrimonium ratum , cüm tantum figni-

Wotaitemads

0 cufim f

..ficet conjunétionem Chrifti cum anima fidelí

(qux & magis intendi , & per peccatum tollí

t qim .T

