in fuperiore parte lapidea effe debent , ad defig-

u

X'an[h'f j

nandum qubd Sacerdotes facrificantes annun-

TA

Prim

tient mortem Domini, z. 42 Cer. ir. qui in,

[em:l

g

fepulchro lapideo tumulatus eft. ^ Sepulchrum

que-

14

Pars f.. Caput IIf.

iua al

quoque & figillum omnia alraria habere de-

bent, id eft, cavitatem aliquam , in qua reli-

N- q

quiz San&orüm recludantur. c. placust. 26. de

la&

tità cor

Confec. d. 1. Sylv. 9. altare q. 1. tex. im d. e.

placuit & quod ufus optimus legum interpres,

Aact, C

J. cum de interpretatione ff. de W. conftanterin

pofíe li

Ecclefia obíervatus demonftrat, G&c introitus

oneftur

iniffe indicat per illa verba: quorum reliquie

Preter

hi cori

Bincuntt$c. t Altare quidem portatile eft ta-

bula lapidea; qux de loco ad locum portari

.,debem v

pote&. Altare autem fixum tam ex fupcriori

. priperag

Tirdo a

menfa lapidea , quàm ex inferioris ructura feu

pedé firmo effentialiter conftituitur, — Quare fi

- Mij

1n altári fixo fuperior tabula à fuo pede amota

Prores

fuerit, exfecratum cenfebitur.

propterf

Cxterüm tam in Altari portatifi quàm fixo;

'atitha'me[

fi notabilis fractura acciderit , fi reliquie ex-

li .Syh-,. E. l

tractz fint, imo fi fepulchrum tantum vel figil-

| 'etration

lum apertum , aut lapis clauderis fepulchrum.,

| t o

fractus fuerit, exfecratur & ad. novam confe-

fs

crationem deveniendum erit.. Innoc. & com-

] ] elcsà.

muniter alii 7» c, r. Corfec. Ecclef.. circa fractu-

| torhgmy

ras tamen plurimum tribuendum effe arbi-

lt ahsg

T r

trio Epifcopi, an & quando exfecratio facta di-

ci debeat monet Barb. 4e offíc. Epzfc. alleg. 27.

terfety

81. 2. É 6. & tantameffe debere ut in nulla parte

&aïiam

altaris calix cum patena moraliter rem zfti-

(lin

mando confiftere poffit, ut fi per medium alta-

T

re tranfeat, ubi calix ponitur , habetur apu

Non

Laym. z» T&eol, mor. dc facrif sniff. t . v. 4*

ubi », . P. zd £eró reprobat fententiam illo-

Wm f

rum , qui putant atuitti confecrationem , fi cor-

| 4 &Az

RU&

De-Confeeratione, &e,

T

hdbere de

fiua altaris , in quibus unctio facta eft, frangan-

itqu te

£ur.eà quàd confecratio intelligatur in effe toti

lat f d

altari & in majori ejusparte capiendo calici ido-

ex, i d

mea confervari.

Addit etiam Barbofa ex decif.

ym intzr

Sacr, Congreg. Rit. lapidem altaris profanatum

confianteri

poffe licite vendi & applicari ad:ufum profanum,

honeftum & decentem.

d inrond

nim ii

Prater Ecclefias & altazia etiam 'calices & pa-

at

tenz corifecrari debentyut notum. -Et hxc vafa

debenteffe deauro & argento , vel ob caufane

ocum p

paupertatis ex ftanno , non autem de xre aut au-

] &X fupeïig'

f

ricalcho.aut cupro, quia hxc propter zruginem

j

at

vomitum prevocant; fec ex ligno, nefanguis

perporos imbibatur; necex vitro vel criftallo

| ?Bde u

propter fragilitatem; nec delapide propter inep-

l

titudinem c. Pafu ££c. ut calix de Confec. d. t.

j

TOb

Sylv. $. Calzx . 1. Amittuntautem.fuam con-

r

J

fecrationem per amifBenem formz & ufus, fi-

uml

(hnto

cut contingit per notabilem £ractionem , licét

I

j

ülla fractio de facili itetum.refici poffit , ut fi pes

m a

WA

«alicis à cuppa abrumpatur,

Si tamen calix

ifoc

t£orneatilis foret, feparatio pedis à cuppa, quz

a f

fit absque fra&ione, non noceret: nam for-

m f(ïc 1

ma ex prima deftinatione operis mutabilis nom

,j d H

If

cenfetur interire permutationem reparabilem,

j

&aliam rationem adfert Laym. c. 7 ». £. quod

jptt

n Ti

Ji

fcil.in calice torneatili cuppa per fe fola coníe-

et feiti "

£retur,

;editi p

Non etiam amitti confecrationem calicis pet

r 4

abeti :

aliquos i&us à fabro inflitos, nifi per fractio-

ul )/

J

nem forma mutetor , ex Armilla Zz 9. CeZix ss

«entim !

d

4 &Azor. Inflit. gmor. p. 1. lib. 18, , 20. q. f«

acm:a"

refect

18

Pars IJ. Caput III.

tefert Barb. d. a//. 27. z. ??. quod notandum

quï)& u

turex qu

circa profanationem calicum vcndendorum ?

:

vel commutandorum.

tontadtu.

uod fi diuturnitate temporis aurum in ca-

proinde;

lice & patena abfumptum fit, non proptereà ir-

feeranda.

terit confecratio, quxtoti calici & patenz ineft.

deripotel

Armilla & Sylv. $. Calix. Azor. Z. 1. q. 6. &

tutrilat ad

aliicornmuniter. $: Ártamen fi nova deauratio

od ..

viletr m

accedat , an tunc repetenda confecratio , dubi-

tatur? Sunt qui negent apud Laym. 4.7. s 7.

f& qui

€o quod major pars confecrata trahat ad fe mi-

!lerile, f

noremin his, queinterfe uniuntur, & quorum

Ml

partes fcorfinr rationem & appellationem nona

LULTM

habent: quód in fimili non ideo exfécrata di-

T qiüde

catur Ecclefia ; quia muri ejus pinguntur aut de-

llfpot& &«

albantur. . Ideóque fufficere putaht,iïniajogis

Aitem n

teverentie ergó ob contactum manuum profa-

fumft)

fiarum ( poteft enim ex caufa rationabili laicó

on tf

v.g. aurifabro dari licentia contingendi vafa»

Tünimm

facra. Laym. c.Z. $z. 19.) aquà benedi&tá cali

nf

abluatur.

Quibus addi poteft, quód etiam peg

rete

facri&cium miífe nova fanctificatio tribuatur;

fiticoin

€. de f'abrica 24. de Confecr. d. l. prout & ino

Quf G

corporalibus manibus ferninarum lotis & mün-

PUIUS r

datis accidit, üt poftquam iterum defuper cele-

tiühts m

bratum eít, non liceat laicis ca attingere, &

Sidi i

hzc fententia propter authoritatem DD. & ra-

3 D

tiones valde probabilis eft. — Contrariam fene

QU n

tentiam , quàm cum Sylv. Armilla, Angelo &

lniiu

Tabiena im $. Calix & Azor. d.1. 4. 4. aliis-

"Mhjt

que pluribus tenet Barb. . , . 3$. in praxi

Viico,

receptam tefatur ipíe Layuy c. Zs G. ex eo

Cïeiam:

: 'quöd

De Confecratione , Efc. —

:5

y ao

quod in calice principalis pars non confidere-

endoru)

tur ex quantitate materiz, fed ex immediate

contactu Corporis & Sanguinis Domini, qux

qunm t

proinde, fi nova non confecrata accedat , con-

fecranda etit. . Adrationem contrariam refpon-

me"æriiff

ua jn

deri poteft, quod quidem major pars confecra-

;

ALq&&

ta trahat ad fe minorem , nifi minor fit pars prin-

cipalior. . Attamen ftante hac ratione difficile

oya dati

scrato, dU

videtur cum.Sylv. $. CaZx ». 2. & àlüs fuftine-

ym. iW

te; quod per abfumptionem auri non execre-

tur calix , tanquam parte principali pereunte; ni-

dhat at

fifübtiliore diftin&ione inter partis prncipa-

, u

ationem n

Jem ,& majoreminventà dicamus ; confecratio-

Ti

nem quidem perire per interituri partis.s227ori$

utpoté ex quo totum fuam foemam amittit , nom

munturat d

j

4j

1

Fi

autem femper (.nifi fortaffis aliter in jure caue

f&müm

at W"

tum fit.) perinteritum partis przzczpalés ,qua,ft

non fit fimul pars »er in ratione quantitatis ,

sionabi iäiï

non immutat formam totius; in quo proptereá

"

&onfecratio adhuc confervatur.

]

od d

,

!

l

Y

Pratereà etiam Campanz Ecclefiatum be

d

Yl

fiedicuntur & Cryfmate unguntur , ut fone

rio t

quafi facrato ad laudes divinas convocetur po-

g

pulus ; repellantur hoftes & doemones ; incanta-

o

tiones magice , fugentur noxie tempeftates.

| defïï?eï Cc.'::

"

sj

Si hec rident hretici , irrideant DEUM ipfum

mmïf

ait Durand. de Rztibus Ecclef. lib. 1. €. 22. n .

p. r

!

qui zum. 10. przcepit populo :- p/azgetis ulu-

vrani

Jj

lantibus tubis , €$ erit recordatio Vefiri , corans

1j Ange

ii

Domiuo DEO Seflro , ut eruamini de manibus

Lb

inimicorum eflrorum.

Sed hxretici extra Ec-

DQX;

j

ü.ino

f 6'

a

cle&am ejecti & Satanx gaditi (tefte Augu

g5 €.

"

$79

Pors 3. Caput ITI.

$p c. omnis 32. 11. 4. 3. ficut enim in Eetlfts

91 q

Chriflus , ita extra diabolus eff ) facilé depo-

ipfsptob

tiunt armafpiritualia : pulfarenegligit, quos quie-

Veftes

£o jure poffidet : foedus iis potius, quàm collu&ta-

fiium M

8io eft cum Apoftolo «44 EpLef. 6. Adberfus inf

tanto cur

dias diaboli , ad&erfus Principes €$ poteffates ,

peracatu

Aderfus mundi vellores tencbrarum barum; ad-

nedicór

ferfus [Diritualia nequitia im celefibus. Veré

'Rola fat.

àlli nequem fpiritus quondam cocleftes, principes

fmguïis ]

damoniorum Math. r. 24. re&ores tenebra-

&ccomo]

rum harum & exilii noftri, qui in nos exules fi-

ifut f

liosEva tantam poteftatem exercent, ut ad ocu-

Quo cafr f

lum ( nifi miferizn noftrammet perniciem cxcus

IT

tire velimus ) nobis quotidie monftrant.magi itt-

1l d(po

L3

cantatores, enuergmeni five obfeíTi, peccatore

liro w

An

interitum temporalem & zternum ambulan-

cianmr, ;

tes.

Sed &5 Crux Chrzffi pereuntibus ffultitiay

Quahtitat

sobis autem qui /albiffenus,Dei irtus eff.In fide

f pitrsa

quidem refifttur diabolo x.Pet. . Sedin ide ob-

D

fervanta funt mandata Dei; Mat4. 29. Epz/f. 7o4.

ü taïiüm T

€. 3- n ffpe, in fides cum bona con[cientia 1. 4d

Pf*fmmtc

Tim.z:nag.in fide,crucifigente €$ mortificante

£arnem cum pitiis 68 concupifcentiis ad Rom.c.

n tüty

Oi

8. ad Gal.g. 22. ad Colof.7. 1n libertatern vocart

d'DUSPræj

funt Chriftiani , fed son 29 libertatem carnis d.

HEfUdine

& f. Gal. in fide, dedita orationi & jejunio.

fiténtio

Matb,17. 20. Marci g. 28. i fide non diligen-

.mWZ, qm

£e onundus, meque ea que in mundofunt , comte

mfulæ &

€upif/centiam cariit, concupifCentiam oculorum

B.

& ambitionem fDiritus, que monfunt ex partty

Wi

£. 7047. 2. in fide; qui Eccleffam audit ut m4-

Qd

frem , alias non fides, fed iufidelicas eft, Mat£.

ö Qp

4

De Confecratzone , &c.

r

a E((xlp-.

K9. 17. qualem fidem an habcant hzretici, fe

!) fidi

ipfos probent & judicent.

yhgr,quo»m

Veftes qvoque facrz & paramenta ad . facri-

àmeolidt

ficium Miffz defervientia benedici debent, ut.o

. ;40(50' AJ

tanto cum majori reverentia divinum facnficmm

"TÀ P,!z/ftu'

PCI'ZIO'HHII'.

Amittunt hzc paramenta fuam be-

nedictiónem, fi eorum forma mutetur , ut fj ex

,,Wbmm,

ftola fiat mampnlus, ex alba ami&us &c. quia

Mil , 1

CRCS) W

fingulis paramentis fpecialis benedictiones funt

$ccomodatz.

Item fi adeo lacereritur , ut ad

edotti mt

ufum facrum defervire amplius non poílinto,

in fs « j

TCCW u 31 w

quo cafu fragmenta potiis comburi, quàm ad

gmlf! W'

bfum meré profanum applicari debent.

Ugo-

linus Ze poteff. Epift. c. 32. $. r zum. 6...Sà

Wr f'*Wh

Jacere veftes ex materia non. confecrata. refi-

WT l F"L"

ciantur, dummodo. materia hec fit in. minori

Ww)" i

quantitate, participat de confecratione maja-

M

fis patris zzg. c. 3. de Conf. Eccl.

fir!

L5

R

n

Demum Confecrationes & benedictiones,

ihat

Ef/ h

altarium, calicum , campanarum & relitjnorum

paramentotum ordinario jure quidem Epifco-

n

1 (

pis competunt nihilominus ex privilegus &

6";0"!/:

n

niatt r

communjcatione pnvxlegxomm etiam IRfCUO*

tibusPrzlatis competere poffunt.

Deindecorn-

b,mfml"*

faetudine multorum locorum recepta videtus

um ( 4

j &

j

fententie Gloffe Im Clemz. Attendentes, de ff atu

Htl

s:67. quod generaliter Przlati habentes ufum

qe n i

!j

[)]

infulz: & baculi confecrationes przfatas facere

77

]l

l

poffint.

$i enim tales Przlati poffunt. dare.;

j

$dl

sninores Ordines, & aliàs ordo Epifcopalis fe»

/funt

T

&€undüm Theologos effentialiter non ditferátzs

r

Hl

&b ordine Sacerdotali; uno plus fit confecrare

(( d

[

rpeb

23

Pars T. Caput III.

Corpus Domini , quàm altare ,' ealicem, &e;

non eft adeo inconveniens, ut vel per priviles

gium .vel per confuetudinem faltém immemo-

It Rei

rialem alius etiam. astus Ordinis Epifcopalis Sa»

cerdoti acquiri poflit,

Ex eadem quoque confuetudine paffim vide-

W. Qu

gnus Ábbates cxercere confecrationes etiam pro

aliis Ecclefiis, quàm iuis.

Ad declarationes au-

a, Crts

tem Cardin. qux in ccntrarium emanárunt, dici

lr

poteft , eas ufu receptas nom effe , vel loqui tan-

tüm de jure utendi Pontificalibus & benedicert-

3.

pj

di veftes competenti ex privilegio fpeciali non

m

ex confuetudine generali, ficut etiam notavito

40 An Fpu

Pafqual. ad: Laut. de Franch. Ze Contro$. in

,

*

bapti

Epijc. && Reg. p-2. 9. 28. F. 3.

$ r l

Sed & illud notabile eft, quod docet Laym;

F/Ju/l

inq4. Can. de Pral.eletcd. 65c.q. 2. 19. quod Ab-

3

bas ex privilegio Apoftolico (idem fi ex con-

h P 04;14'1'0 i

fuetudine ) femel habilitatus ad faciendas confe-

junm

erationes pro fua Ecclefia tantum , poífit eas

P dnioly

etiam facere pro aliis Ecclefüis , fi ab Epifcopo ei

ln

comimittatur: adeft enim poteftas delegandi ex

! 9&&(&

parte Epifcopi , & capacites exequendi ex parte

Tifa;

delegati.

Illa autem reftrictiva claufula privi-

$ N j

legii , pro fazs Eccleftis tantim ,intelligitur, ne

ht

faciat pro alienis authoritate propria , ficus nec

Epiicopus cujusvis privilegii pratexta in aliena

Ertl:j

LIM

diccefi pontificalia exercere permittitur fine

lj

Kcenga Ordinarii loci: Trid, ff 4« de Reo. '

— li, &ä[m d

0?'- CJP.;.

Ptrfu[

7

cAPUT |' ^

De Confecratione , &$c.

33

TC

CATILT IV.

yc pr r

|cém 1mmen

De Recomztzam.ne Eceleffarum por-

pl

Iummm.

SUMMARIA

" pafüm "

£. Qumdo Ecelefra cenfeatur polluta.

ortes ettm !

lclaranon:sa«*

a. Cur tantum ob fanguinis 65 feminis effuffe-

matarat

nemy€5 non alia delicla Eeclefta pollus

fIur.

d lité

A

&bcnedmf"

2'"' fac:mdua ff Eccleftan Polluatur pe f:—

0 lþecxax a

pulturam infdelis, bareticz &c.

"p fépulturd catbecumeni , mflmns nona

dannyas *

baptzzati Ecclefta polluatur.

Contrd.i

. Cur locus facer potius cenfeatur pollui , per

Jépulturam pagani &c. quam dccedmtn

d doet Lä

n notario peccato ?.

7 1/ 9"0

; 4 Pollatzo Ecclef « fft per omne bomicidzum in«

juriofum in ea perpetratum.

aclendaswn

f e&

« n polluta cenfeuda fit Ecclefia, f intra eam

IIl ;

- bannitus occidatur ?

;255 Mgi

$. Quid [it fentiendum de facrilega 0cczf foze $i-

" delegml"

vi fantli intra Ecglefam ?

!

gendi tf

9. Non per mortem , fed per injuriofam occzf 9-

WBPFP

nem intra Ecclefíam fattam , pallumtr

/

Ecclefía.

!6Xf

fa' EO Pey. quam fuluerationem tcnjäatur pollui

:rmlmwr '

Fcclef A.

&1. Quando per Voluntariam feminis bumani

//, 7 r.

perfuionem polluatur Ecclefra , 6$ quid de

copu/a copjusgali jäntzvnanm ?

as i |eff'ufie (mgu:rm fel feminis fiat tantüm.

u

!

24

ParsY. Caput IV.

ip parte-Picina Ecclefie 9. g.. faeriff ia a.

Sitrh. desn

xon cenfetur pelluta Ecclefta.-

Bub of

f

:

Fj

Qué frnt effeclus pollutionis..

Ceht tabti Y

14.

Quid faciendum Sacerdoti, ff durante mif-

Upientes ac

[* conting et pollutio ?

potius exit

Aj.

n per foIayn miflameconcilietur Ecclefn $

( &amenu's,

i6.

- hn Epeftopus roffrt difhenfare , ut'anterte

hp & f

conciliationem legantur miffe.

tï .ïe.mper fic

D

:

M dn Inferior Epi/copo. pofftt reconciliart..

tt, ef

Cclefia pollui dicitur, quando certe quae

Citretur M

E

dam actiones. turpes ,. indecentes & loco:

anïinem ) fc

facro injuriofz (. quas mox enumerabimus ) in

ncöisetïndit; |

€acommrittuntur,. . Nam poffunt quidem reverà.

t i

& phyfice fancta à profanis & turpibus coinqui-

l bac

Tari . c; Reffra de Cobab. Cler..£$ Mul quiatae

"um

men domum DEI decet fan&titudo , morali ho-

fl ve] m

minum exiftimatione indecens repütatur, ut»

hoftia immaculata: & divinum officium offera--

Cuf 3 li.

turin loco fceleribus contaminato ;. antequam.

jottüsoh d

aliqua ejuslociexpurgatio fiat..

Cmahitee

lo

Cenfetur autem pollui Ecclefia . 1 Per fepul--

AO ,

furam infidelis, vcl.etiam fidelis excommunica--

efit ?ïæy&-»

taut hzretici.

2..Per homicidium aut fangui-

lr

nis-injuriofam effufionem.

3. Per effufionem:

Snüdehs) y

feminis.f Dices, quare prater fanguinis.-& fe-

d

AVeP eyf

minis effufionem ( de fepultura quzremus pau-

? 9[*?3[) &K

lo inferius) & non etiam ob alia deli&ta in Ec-

; " fite )

clefia patrata v. g. furtum facrilegium , blasphe-

"Il f

!

güiam ,. perjurinm.&c..pollüizir Bcclefia: Vix:

JQ?- &t

dari aliam rationem , quàm quod peculiarites

E"lfmflal,

€ijrca enumerata contracta ita ab Eeclefia ftatu-

&ànt

&

]

«un £r; cum Valentia;. Vafg. & aliis petat

üla';z/m ]

"

De Reconezliatione , &4c.

25

Satich. de matrim. lib. 9. d. Y g. z. 4. & fequitue

; .jkcrifiitï-

Batb. Ze Offíc. Eprfc. alleg. 2 8, w. 21. Sed ignot-

cent tanti viri, fi non fequar tam facile con-

ifdmn:m;

| fugientes adleg. zoz omntum.ff. de LL. qui

potius exiftimo eam fuiffe rationem Ecclefie

ljbl

| fic flatuentis, quod hec duo crirnina fcilicet ;

'1?'() MMM

fanguinis & feminis effufionem prz czteris vi-

D

tiis femper facrx paginz à minifterio divino ex-

]

vecaniiliP

eluferint , effüfionem quidem fünguinis , quod

n contrarietur Manfuetudini Chrifti , qui nullius

xentes &

yfanguinem, fed fuüum innocentilümum pro

gerabimus )

nobiseffudit ; effufionem autem feminis, quod

asdmez €Ontrarietur immaculate hoftie & Virgines

us i roli. Si hzc ratio difplicet, rogo mihi aílig-

ii

"1

narialiquam, cur Clericus potius ob homici-

j Md qi

jdium vel mutilationem reddatur irreevlaris,

, n

[

j & non ob aliud quamvis gravius delictum ?

| rePUtath j

,, Cur à celebratione vel facra communicatione

ofigum

j potiusob effufionem feminis, quàm aliud pec-

;;

catum abftinendum fit ; & cür etiam in veteri

2 n

,teftamento quoad utrumque cáfüm Judzis

, fuerit preceptum á facrisabftinere?

n

Igitur I. polluitur Ecclefia per fepulturam.,

fiumat s

"

"

infidelis, vel hzreticiaut excommunicati : ejus

Pff e,?u'mf

:.

!

"

cadaver exhumari ( dummodo 3b aliis dignofci

ag

, poffit) & Ecclefia vel Coemeterium reconciliari

Qafemet

)

^

P

, debet, necprius aliquis etiam Catholicusibidem

! de[l&a )

j

1

, fepeliri, vel facra &eri poffunt. c. Ecclefiam. 27.

gium;þasf,,',l & feq. de Confec. d. 1.

!

c. conf a Intiff? 7 . de Confec.

Eccïgliä?

"

Ecclef. $el alt. hodie tamen pof ConcilinmCon-

l pf

" !?,'4.

,flant & Extrav

ag. Martni V. ad e. Pitanda

fi st

Ecclg

uti)

ftamdala. 'nifiexcomunicatus fuerit de

nuncia-

l

MAN. PAROCH,

P

tus

u

lt(

! Pars I. Caput YT.

26

tus poffit fepeliri in loco facro. ( de auo diver-

ahen

fas opiniones referemus inferius Zm p. 4. de ft-

téilicit x

gulturis ) fi tamen de facto fe, ultus fuerit, mae

Tulenty

gis eft, ut dicamus non pol!u: Ecclefiam , quia

Wutitem p

quoadhunc punctum non agitur de favore ex-

*tumfacmm

communicati, fed Ecclefix & aliorum fideli-

fs qur

wm, qui juxta d. Concil Conftant, non de-

,nmoquim

lbent divinis officiis privati ob communionem

&um excommunicato non denunciato.

&'ïnädeli, 3

Vi f ]

Idem quod de excommunicatis non denutt

tlnngin

€latis, étiam de hareticisfervandum docet Nav.

Y fO!mHt

Con[il. 10. de beret &4 intratl. de orat. &5 boris

Vit hlss

^

Can. c. z. qux fententia pro utu noftrz Ger-

Bitm &

maniz defervit, ubi cum hareticis impunis eft

qu(lmm &&1

communio.

Imó noviffimo bello Turcico

!imum [

zuxiliares. Copir à Principibus Acatholicis

atilnt

tranfmiffe, hocexprefsé in pactum deduxerunt

& ab Ecclefiafticis poteftanbus defuper con-

Bu

fenfum . impetrárunt ,

ut milites. Acatholici

quod ba 's

defundi in Coemetérüs Catholicorum (ubi

Wle Bapt;]h

propria Lutheranorum non adeffent) fepeli-

Wo i

rentur, quod ob cauíam magne nece[htatis a

VBUC'WT) (

ebtinendum illud militare fübídium , & quià

Ton feei

non fuitpetitum in contemptum fidei Catholi-

Q[uimï) |

€x , fed poti

tum fuit.-

us ob honorem hgm a,nuxj2 tolcr?ll*

lutp ;

—

feliïopgm |

Per fepulturam

'etiam Cathecumeni & m—

tinny 46

* fantis Chriftiani non baptizati pollui Ecclefiam

m

tradit Zoef. 4 tzt. decret. de Confe. Ecclef. n. 13«

It hm

fed Ugilius Ze poteflate Epzfe. cap. 25. $. $. €X*

€ipit Cathecumenos, qui cum vi charitatis con- |

ura nom

1

taz'f, hars

jundu nobis func, & fepa.ra;i in fepult

ii

&f:beægt

De Reconcilidtäone ec,

E

d o d

debeant. Infantes Chriftianorum nom bapti-

zàáti licét ex ufu Ecclefiz in loeis facris non tu-

n j LT

drs Poert t

mulentur, fi tamen de facto contingeret fepeliti

cdefam, t

putarem probabiliter dicipoffe, non pollui lo-

T favorg

cum facrum, quiaad hanc rem non h abetur alius

alionum 14

tex , quàm c.Ecclefram de Confec. 4, 1. quod

frant, 101*

non loquitur de tali infante fed de vero pazano

cormmultit

&infdeli, in poenalibus antem & odiofis ter-

Nec ef

LmCiMO,

mini funt propriiffimé accipiendi.

eademrationis paritas, quia infideles & paganx

gtis n

adun d

veriformaliter deteftantur fidem Ecclefiz ejus-.

Jutdl. ( ;'f'

que hoftesfunt, atinfantes Chriftianorum ma-

gis fidem & perfonam parentum reprefentantjin

TEV

qos mpu

quorum fide etiam baptizantur: & quia & bap-

0 bCHO TV*ITVE'

tifmum ex fide & intention — parentum defti-

nati fünt, non video, ctir ma "nairreverentia ex

ibuS Acailïi'u

p d

eorumfepultura loco facro $ "rogetur, ficut de

Cathecumeno dictum.

g dpt ,["

Ne^ etism obftato,

jj 109

quod baptismus fit janua *d Ecclefiam ,. &

ante Baptifmum nemofit intra Ecclefiz gremi-

athohïow (

»

um recipiendus

*

nam ex hoc plus non con-

r Md

ähtaui

vincitur, quàm quód infantes non baptizati

non fintàn Ecclefia fepeliendi, non autem fe-

bf

quitur, quód ex eorum fepultura Ecclefia pol-

jm Bdel 25(

[

Iuatur

*

L

ipant

certé etiam omittentes pafchalem con-

feíGionem decedentes in peccatonotorio- exclu-

duntur à fepultura , & tamen fepulti de facte

äecumfni x

J j

nonpolluunt locum facrum;, quia idin jure ex--

FO

preffam non eft.

:

71

Ef(; h

h

"BL

Sed qu&res , cur potius pazani excommuni-

f

fiantdt

n

eati; hzretici fepulturà polluitur locus facer ,-

|C

a !

quàm ex fepultura decedentis fine annua con-

f

äebi

Dz

feffione

-

28 —

- ParsL. Capuf Iv.

feffione , velinnotorio peccato &e. s. Przter

ialb

authoritatem Canonis fit ftatuendis, fi non con-

dj necef

vincentem faltem congruentem rationem poffe

dtitypoll

aflignari; quia, pagani & excomimunicatiaut

templum

membra Ecclefiz non funt, aut fi fuerunt, re-

( quamyis

fecta & feparatafünt, & proptereàficur in vivis

ge atb

fineirreverentiainter divina officia tollerarinon

- Qii

Cj vt

poffunt, ita necpoft mortem , juxta vulgarem

regulam : quiàus non communicemus Viís , nec

demfih p

communicanuis mortuis , c, facris de fepult,. t

QUo. orci

'CGtcnim t

'vero reliqui peccatores utcumque graves, nom

cenfenturà divinis yelab Ecclefia exclufi, ejus

tallynii

membrapermanent, quamvisarida, & ficut if

Jtilm, «

€orpore phyfico mermbrum aridum per nervos

At0 d

& pellem reliqui corporis fuftineturj nec non

biink

aliquali faltem calorefovetur , ita etiam.ifti pece

ftiit Zsf

catores adhuc de corpore Ecclefiz ejufque mee

1j. Obiter

xitis.& fuffragiis aliquod fomentut participant,

thoüu üll

Covar. z reie, s. 2lma mater. de fent, excom»

fttm i

dné.inprinc.n. 7. 8 in $. 6. 9. 3-

n cuiübet

1I. Polluitur Ecclefia per omne homicidium

omià

injuriofum in Ecclefia quocunque modo etiam

Atl

er füffocationem aut occifionem fui ipfüus

T

fa&um c,propofuif ? de Confecr. Ecclef. E$ gl. in

At pote[

c. , Eod. in 6. dico Zpjuriofum , unde perhos

Pt d

snicidium velcaíu vel caüfa defenfionis vel ab

(ttg al

amenre aut infante factum non cenfetur fieri

pollutio ; quia cum non fit delidtum in occi-

nmäf;t, ,

derte non videtur fieri ureverentia Ecclefiz. V o«

P«CHFOECE

Jur: tamen DD, cum Barb, Ze Offrc. Epzfc. p! 2.

ew

nlieg

ex/e L

A

1. quod &cut Clericus &facerdos,

df

Att

i templum Dei fpirituale eft , ex homicidio

N

caíuali

"Y "

*

De Reconciliatione , Efc.

29

& vt

eafuali ubi culpaintervenit , item & ex homici-

js, f w

dio neceffario ; fi modusinculpatz tutelz exce-

ratior p

datur, pollutus & irregularis cenfetur, ita etiana

ynomuticatl

templum materiale ob homicidium culpabile »

f fnenit

(quamvis non dolofum ) reconciliatione indi-

vedficut m f

geat.

ciatollearin

'

Quid, fi ingenerale banuum declaratus, . in

]

ia vt

Cujus vitam poteffas omnibus data fit & qui-

!

g f

demfub promiffione przmii, intemplo ab ali-

iifb

quo , occidatur ? Polluta cenfebitur Ecclefia,

licétenim refpe&u perfonz occidentis & occift

je grars

£ale homicidium fupponatur licitum & non in-

1 exduäx ?

ida, Kü

jutiofum, eft.camen injuriofum refpe&u loci

facri, ficutde alio malefa&ore jufté condemna-

lm per

to & in Eccleíia promerito fupplicio affecto

getir, D

Ó

j

" ctiam

H

tradit Zoef. 44 tét. de Conf.Ectl.n. g. Barb. d, L

j

(

(

!..

j 6j

2j. Obiterhic adnotandum eft;quod etiam mo-

net Moli, Ze L. & I.tr. 3. d. 7. raró &non nifiob

m paro"

gravem caufam licere dari publicam poteíta-

j M f('(l!. W!

)j

[

tem cuilibet occidendi reum , tum ob alia itt«

€ommoda, tum quàdtales re1 Sacramentis de-

It homïcicg:

Rituti in corpore & anima pereant, quodutique

W mofdþ l

y

Chriftiane man'üetudini repugnar, 1deo etiam

nem !

ii

dare poteftate à magiftratu forni externi non vi-

, f

Vi

detur facile ejus ufusin confcientia, & foro in-

m)Va

)d ?Cf

terno admittendus, nifi ex vita malefa&torie

ifenübhb ]

"

, ce

proícripti quotidianum periculum Reipub. im-

minéret, tunc enim publica (alus ab occifionis

du 11

f,

j

peccato ficut in quocunquehofte excufaret.

d

De occifione alicujus Sancti & jufti. viri in

:

3

Ecclefia etiam quzritur an exinde polluatur Ec-

CliS &

m

cleüa 1 Affirmadva magis legitur apud Autho-

ó W,

NT

5j

"*

39

Pars I.. Caput IV.

;eä , €o quód licetfanguis fanctorum Martyrum

xb

con ecretpotiüs, quàm foedet Ecclefias £ex. 72

pefoq

c. f ndamenta, de ctetd. in £. ipfatamen nefaria

Áitur n

& facrilega actio occidentis Ecclefiz injuriofa

efülone T

-

eft Gl. z c. s. de Confet. Ecclef-in $. fanguinis

Wrrapes

feeme

Zoef. d. 1. Vall. Eod. tzt- z. g. Aittamen Gl in.

u

fin, locum ubi faneuis effufus eft, non effe m

reconcihatione abluendum.

Ht dmm

M

or-

Trdtneng

. Cxterüm non polluitur Ecclefia fi quis m

bo correptus , aut extraEcclefiam vulneratusin

ïfdeBarb. ;

eadem moriatur. Non enim ipía mors per fe

Y Ngli

Pt homa

irreverentiam infert Ecclefix , fed caufa five oc-

cifio in ea facta.

-

Cömpücgh

Quid autem dicendum , fi quis in. Ecclefia

f sert

:

exiftens foris prtereuntem vel e converfo foris

k i

exiftens ftantem in Ecclefia jaculo. conficiat ?*

Uis ex

Comimunius receptum eft, ut pofteriore .tantüm-

pitocian

ngad(mis

cafi , quo confummativé homicidium in Eccle-

ca contingit, cenfeatur polluta Ecciefia ; nott

Qitd

prioti, in quo non proprié verificantur textus

ii

Canonici c. , deconfe. Ecclef: in &. c. tan-

Tindig

t.de Prii. qui in pollutione Ecclefie lo-

DAR

ais

quntur d e morte autfanguinis effufione in ipfa

Ecclefia €ontin

&äacci )

7; 26.

gente. Zoéf. Z. 1. s. .—Barb. d. L

-

Tidote

TE

JXO III. Non folum per mortem fe

d efiam ïpgf '

vulner tionem injuriofam , ex, quo fequatur fan.

Cbl

gunis humani effufio ; Quod verbum e

J

ffufio

n, qu

coiiunirer DD. interpredantur de copiofo lu-

lo

xu fanguinis, unde concludunt non fufficere

f ff

paucarum guttarum deflilationem ,. velfi ex in-

Ui ad "

(ïiö.ïo pugno.ex 'natibläs fangui;. profluat (mfl

E

-[Wm';. :

ex

N

'D:'Rccamiliætz'one RLT

$i

ex gravibus verberibusidiaccideret) neque fola

tum Miffm

celefias t

percuffio quamvis gravis fatis eft, fed fanguis

a tamennd

fequatur neceffe eft , quia de fanguinis rantüm

effufione Textus Canonici loquntur, quia iü

xdefie initi

materia poenali ultra propriam verborum figni-

^inf fimpi

ficationem extendendi non funt.

Non tamett

Aiamen G!

et d

requiritur, ut fanguis ipfam Ecclefiam contin-

gat, dummodo intra Ecclefiam effufus, licet

in veftimentisabforbrus vel in vafe collectus fit,

fs f quit

YideBarb. 4. ]. Novar. z man. c. 27.

yn vt

VI. Polluitut. Ecclefia per voluntariam. fe- 1X

jpf m p

minis humani profufionem five cum , five fine

duf

complice factám, dummodo es notoria & fal-

tem per famain aut opinionem hominum pub-

7

licata fit, non autem fufficit fi v.g. folus Paro-

j u

chus ex confeffionefciat, velaliqui tantum ex

julo Comïaï

parochianis, penes quos non fit periculum di-

flriore "

vulgationis. Sa. f. Ecclefía.m. 1.

dim i

ii !

Quid de copula conjugali in Ecclefia facta

EC

du

dicendum ? Ratio dubitandi eft, quod c. ff mo*

fiüwuti[ [

tum de confecr. d. 1. $. &. fignificAfti. de aduit.

nb i

folümloquatur de profufione feminis iliicita &

ye El

adulterina in poenalibus autem terminiünt ftri-

Afüfon 17

&éaccipiendi, ut pro nagativa fententia argü-

as

mendatur pont. de pmatrim. lib, ro. c. 10. &. 13.

Sa.d. . ». 14. Nihilominus apud authores re-

fed eit t |

cepsius eft polluiEcclefiam , propter irrevetzn-

T

tiam, quz per talem a&tum loco facro infer-

fj

hl.

verbufï?

0.10(0

l

tür ad eum modum, quo fuperirs de executio-

deco

ne fa&a in Ecclefia contra jufté condemna-

ü,gücg:f

noil

tum ad mortem diximus. Gl, z c. zum. zz f.

lial

Jeminis. de Cenfecr. Eccles. i 6.. Nopar. im

(mr

B 4.

Man,

P)mfiuat

J

-

ji

Pars 1. Caput IV.

Mam €, 27. . 2g1. Sanch. de matr.. li. 9

tofilele

difp. rg. 4.m. 7. poffet vero contraria fententia

débeant

obtinere in cafu neceífiratis, quo conjugati ab

frortus,

hoftibus v. g.in templo obfeffiaut conclufialium

Gtet, &

locum exercendi copulam -non haberent ; &

ter pecu

fine periculo incontinentie abítinere non pof-

cenlirar

fent, qua tunc neceffitas facit licitum, quod aliàs

hif.

foret illicitum. Covar. e /ponf. p. 2. 67« $* 2*

$ en

7. 3. Zoef. d. l. m. $. Barb. d. 1. s. 48.

eyehyre a

Q12 Eftporro circa has pollutionis fpecies, que

ht cor

funt per fanguinis aut feminis effufionem ad-

&Cratlne

vertendum, nonpollui Ecclefiam , fi vel fupra

Gl mf

illaam inrecto, velintra eandem in aliqua Cty-

Topoferi

pta, autjuxta eam in campanili vel facriftia

j w

Cdummodohzc ab ipfo interno corpore Eccle-

efüm

fiz , quod cenfetur à re&o interiori ufque ad pa-

Celcbrm

vimentum, & à porta interna majoris Ecclelu,

FCIelïam

tifque ad ultimum parietem internum nullo alio

mhcn hal

muro intermedio diftinctum ) pollutio. contin-

ïlfþa n

gat , quia , tit fzpius repetitum , in materia poee

Wi Cm [

nali & odiosá termini funt. ftricte. accipiendi,

tex int

Vid. Fagund. p y. Ecclef-. pracepta p. z. lib. g

T

CAp. 14, 4 7i. 37. Sanche d. diff. rg, d i zi. tem

f &htir

fi pollutio contingat in gradibus Ecclefix vel

Dtc]or

ante januam extra fcilicet claufuram

porta in-

ternz. Barb. Z. /. ». 20.

"tl

fj

Ut

Quod fipolluta fit Ecclefia cenfebitur etiam

P fftüone

pollutum. ceemeterium tanquam accefforium ,

non veroé converfo, quiaaccefforium non tra*

P* part,

D d

hit ad fe principale. /. sz, de Copfec, Ecclef. in £

!tCot

Effectus pollutionis eft , quod in Ecclefia po-

luta antequam ab Epicopo per aquam cum vi-

mdt ne

RO

Nf

ADte

De Retopciliatione , Hc.

3t

natt. l]

fo fale & cinerebenedictam reconcilietur, non

traria f

debeant facra vel divini Officia Reri , neque »

p conjdt :

mortuus , fepeliri, qui tamen de facto hxc fa-

t c'oncluüa';a;?

ceret, temerarió quidem ageret & mortali-

n habertt:

terpecaret, nullam tamen irregularitatem vel

linere 101

cenfüramincurreret.c. Z;,

$n 6.

qui 13. de fent, iipe-

1itum,quodw'

j P

Si contingere durahte miffa pollutionem.,

14

(

evenire v.g. per homicidium aut vulneratio-

às ass f

nem communiter diftinguitur, at antecon-

effufionem *

fecrationem vel poftea id accidat , ita ut priori

I! fid ,

cafu miffa etiam caspta deferenda (it, non: ve-

TET

ropofteriori, Ugol 4e O/fc. Ep. c. 29, $. 7. F.

ji «d fac.'z.f

j* Fagund. 4. 1. c. 13.

Verüm fi de fa&o poft pollutiosem miffa ,

agl

$

0f

T

]u

h

celebrata fit five boná five. malà fide, jam,,

ftà

;onsEW

Ecclefiam propter infinitam virtutem tanti fa-

e[ï*um HU]W

eriücii haberi pro reconciliata putant Sa. $.

olhio

Ecclefia n. 19. Caffro delege pam. lib. 2. cap.

jn mf

w/t. Cui opinioni videtur aliqualiter fuffragari

tex. iz c. def'abricade Confec. d. 1. ubidicitury

ia u

'-MP'[,;.'LV

aliquanto totius Confecrationem per utiffaruns

j ml

folennitatem impleri ; tutiustamen eft vera re-

concliatione uti, quam íacri Canones pra-

" Fcdtie

m pora^

fcribunt : neque enim Z. c. Ze fabrica. conti-

fiet hunc cafum , fed juxta communem inter-

precationem alium, quando nimirum parietes

vt

j i

per partes reficiuntur & innovantur, ut priori

forim

Cap. dictum.

f F

j

Si reconciliatio Ecclefiz fieri tam cito com-16

"

[ nECLMax

modé nequeat, poterit Epifcopus ex multo-

;qulm 0

fum fenteritia interim . difpenfativé concedere

B ;

4n

EE

Pars I. Caput F. $. I.

in ea fieri divina officia , ficut poteft in cafuü

| Diriditur :

neceffitass ad evitandum damnum, fpirituale,

j kperio

vel temporale in alio. jure pofitivo difpenfare

254|

Sa.4. 1. Fagund. Z. . c. r4, s.z. Alii vero exi-

l

ftimant , non effe facile ad iftam difpenfatio-

nem deveniendum, fi interea aliquo Ora-

X

H

! —l,.- Iæqu;ä

torio cum Altari potatali poffint divina feri

; dlflysl

cüm fepultura tamen plerumque neceffitas exi-

