interdum poſſe eſſe miraculum (eſto nobis
clarè non conſtet) ob alia DEl judicia oc-
culta, interdum illuſionem diaboli, derter-
minatè autem ad naturam (niſi efficaciores
à Medicis in particulari aſſignentur ratio-
nes) non eſſe inclinandum, ſed potiùs ſu-
ſpendendum judicium, usque dum circum-
ſtantiæ temporis, vitæ, aut mortis meliùs
docuerint. Audi caſum, quem refert Emi-
nentiſſimus noſter Brancatus ex S. Proſpero
de Promiſſ. & Praædiét. DEI dimid. temp, cap. 6.
apud Baroniam an. 44. Cartagine erat-
quædam virgo Energumena, quæ tota ve-
geta per continuos 70. dies & noctes jeju-
nare viſa eſt; Parentes ejus totam rem lo-
ci Ordinario manifeſtàrunt, qui interrogans
puellam, qualiter tanto tempore jejunarit,
tulit reſponſum, ſingulis mediis noéctibs ad
ſe venire quandam avem, quæ in ejus os
ſemper neſcio quid inftillavet; quare puel-

la ad quoddam Monaſterium rfecluſa per-

14. dies manſit jejuna, absque eo, quod ſen-
ſibiliter à diabole quid obtinuiſſet, qui eam
objurgavit, quòd ad Monaſterium divertiſ-
ſet,

.

444 Diſtinktio II. Queſtio VI. . II. Aun⸗
ſet, prætexens hic nullam ſe in eam habe. ſtajejoni
re poteſtatem, demum puella ſumpto Chri. tur, tam
ſti Corpore & Sanguine ſub utraque ſpecie Db0, 5
à ſuo hoſte & hofſpite liberata fuit (nam in lm velt
Conc. Conſtantienſi Anné 1414. ſ. 13. pri- Vttutum
mùm declaratum eſt, conſuetudinem com- ſemio.
municandi Laicos ſub una ſpecie pro lege Demun
habendam eſſe; licet cæteroquin Concilium ced pote
Conſtantienſe tantùm ſit receptum quoad in cibo &
ea, quæ à Martino V. fuerunt approbata; riem, cil
inter quæ etiam eſt punctum de communio- holle inen
ne ſub una ſpecie) ergo interdum contin. protrahian
gunt jejunia longa ope dæmonis, vel ſub- menadme
miniſtrantis alimenta, vel humores corpo- 1i eſfeclus
ris ita attemperantis, ut homo non egeat Optimè ann
aliquo cibo. Plura ſimilia longa Jejunia ope Qabſe nitn
dæmonis tolerata refert Petrus Greg. lib. 35. Miiis prol
ſintax. cap. 10. ded incert
469 Dices. Iſta Jejunia miraculoſa prorſus Zacchigz ,
nullum haberent finem: ergo DEIS tanto aduetten,
tempore non ſervabit hominem jejunum. (erta gat⸗
Ant. prob. Nec enim præcipiuntur, nec 1, Cname
conſuluntur iſta jejunia, & fideles ad ea fe- n repon
renda non alliciuntur; quia vident illa eſſe (ld, u
impoſſibilia: ergo nullum haberent finem. Il. Qud
Reſp. neg. ant. Finis autem horum jejunio. Mhchdh
rum poteſt eſſe multiplex, v. g. propria- itshomi
gloria DEl in oſtenſione ſuæ potentiæ, om- nlten
nia enim operatur propter ſemetipſum. Pro- dis voc
verb. 16. v. 4. Comprobatio etiam Sancti. rientis
tatis in eximio DEl ſervo; Inſuper, Hen Ubbuere
iſta

An Langum ejunium ſit Miraculum? 44 5
enemt iſta Jejunia nec præcipiantur, nec conſulan-
elnſomga tur, tamen permittuntur, & præmiantur à
bune DEO, sicque fideles ſtimulantur ad ſeque-
titn lam vel tantæ temperantiæ, vel aliarum-
14 hh Virtutum relucentium in tali heroicè ab-
Uetocigen ſtemio. .. .
ſpecie e Demum, ut Medicis aliquid demus, con-470
Oclini cedi poteſt, ob humorum copiam, aſſuetam
recehnn, in cibo & potu parſimoniam, aéris tempe-
erunt riem caloris cum humido & ualitatem &c.
méeamm Poſſe interdum Jejunium fors naturaliter-
merduna Protrahi ad 7. 8. aut novem dies, non ta-
znons A Wmen ad menſem aut annum; eſto enim mul-
humpored di effectus naturaliter conſtent, tamen ùt
Lomo dn optimè annotat S. Aug. de ordine 1. I. cap. 4.
ſongꝛſeirt cauſæ naturales non conſtant evidenter-;
anult ſatiùs proin eſt ſuſpendere judicium in re
adeò incerta. Ad illas experientlas, quas
elcuoe Zacchias in ſuæ ſententiæ confirmationem
ni⸗ 8 adducit à num. 5O. ſcilicet. I. Quòd Indi ex
go erta quadam tabaci herba conficiant pilu-

l las, unâmque aut alteram infra inferius la-
ei pium reponant, sicque illas ſorbentes tri-
Lfelel

1i duò́, aut quatriduéò iter conficiant jejuni.
dene II. Qnèd ſit quædam herba Scythica, &

hihetnt alia dicta Hippice, vi quarum usque ad 12.
nbormt dies homines jejunant. III. Quèd eandem
, Nh. e virtutem habeat herba apud Indos, à qui-
1e tet pus vocatur Cacaere. Ad has, inquam ex-

eweii, perientias Reſp. Quòd utique aliquid poſſiot
tio elim tribuere, ſed non ad tempus adeò longum
Inluper, jeju-

446 Dikinktio III. Qusſtio PII. G. I.
jejunantem promovere, prout etiam in pri-
ma experientia tantùm tres, aut quatuor-
dies aſſignantur. Inſuper ſi iſiæ experien-
iæx omnes à Monarde, bPlinio, Torreblanca

adducantur, non tamen tenemur iis crede-

re; nam, ùt optimè annotat Stephanus Ko-
dericius Inſignis pariter Medicus cap. 21. Hi.
ſtorici vel referunt, quæ dici audierunt-;

potuerunt autem decipi à mendacibus, & ita

ipſi etiam mendaces ſunt materialiter; vel
ut fua ſeripta reddant mirabilia referendô
talia, nulla prorſus facta indagine, ſi ita ſint:
& cujus vitæ ſint homines, in quibus ea ac-
ciderunt, an hypocritæ, an ſuperſtitioſi, an,
virtutibús inögnes? At ſi etiam cum his
circumſtantiis hiſtorias retuliſſent, & cau-
ſam ſcientiæ aſſignâſſent, adhuc eis oredere
non teneremur, quia ſingulares ſunt; teſti-
bus autem ſingularibus & intreſſatis, etiam
juratis, de veriſimilibus deponentibus non
creditur, quanto minus non juratis, de au-
ditu, vel ſine cauſa ſcientiæ creden-
dum eſt? Hæc Branca-
tus.

4ℳ0

UI N
nlt,
2leviusne
10 ſanation
ſgnicini)
lin, ned re
Ue, ee
jenere,
ſele pot
Eimmil
Mium prir
Contigiſle
Cauſam me
Cur hec
um Kg,

komines,
denacheri

Nſ A6 e 447

3, Aln lln
ſ iſſp erde . . .
e De Aortuorum Reſuſcitatione, ac

inio, Tonc .
“ Cadaverum Inoorruptione.

tat Stephann
eGiens n RMRM
Geſ aten An Mortuorum Rtſuſceitatio ſit Mira-
meodacbbg eulanm?
materitlie
tablla ee
dCagineſi
in gub
n ſertii
(etſam c

Cum morbus ad mortem non rarò diſpo-47
nat, occaſionallter noto, immiſſionem
alicujus morbi æquè poſſe eſſe miraculoſam,
ac lanationem à morbo; interdum enim In-
ſigniſſimi Medici nec naturalem morbi cau-
“ ſam, nec remedium naturale, omni moto la-
len, pide, & accuratidim adhibit diligenti in-
aͤhue tzei venere. Imò ſi mors hominum miraculo-
ulnetſuil ſa eſſe poteſt, quidni & morbus divinitus il-
kinnelii lis immiſſus? Conſtat autem mortem om-
eotent, nium primogenitorũ Ægypti Exod. 12. v.29-
Nh contigiſſe miraculosè; quamcunque enim-
Genteα cauſam mortis in hac clade aſſignaveris, dic,
ir cur hæc cauſa tantùm contra primogenitu-
ram Egyptiorum, & non etiam contra alios
homines, debachata ſit? Pariter exerceitus
Senacherib potentiſſimus lib. 2. Mach. c. 15.
v. 22. miraculosè extinctus eſt. Hoc ipſum
etiam probat ignis conſumens habitatores
Sodomæ, ac univerſus vix non orbis aquis
diluvii ſuffocatus. Demum quis neget, mi-
racu-

448 Diſtinktio III. Quzſtio VII. g. I.
raculosé obmutuiſſe Hæreſiarcham illum-
cum noſtro S. Jacobo de Marchia coram Re-
ge Bohemiæ diſputantem? Idem eſt de ra-
pnis hunc ipſum Sanctum inter orandum ni-
mis moleſtantibus, & coaxantibus, quibus
ille ſilentium indigxit, ut hodiedum in toto
illo lacu tantùm unica rana coaxare audia-
tur.

472 Propiùs jam ad rem, cùm noſtri Sandiſa-

cobus de Marchia, Franciſeus Solanus, &
Margarita de Cortona multos mortuos 2d
vitam revocârint, inquirendum eſt, an er-
go mortuorum Reſuſcitatio Miraculoſa ſit?
Præmitto aliquorum fundamenta, ſeu po-
tiùs figmenta, quibs natursliter fieri poſſe
mortuorum retſuſcitationem, inſaniont. I.
Naturaliter poteſt naſci animal, aut homo,
qui nunquam fuit: ergo à potiori poteſt re-
ſulſcitari homo, qui jam fuit. Conſ. probat.
Faciliùs eſt aliquid fieri ex aliquo, quàm ex
nihilo: atqui in reſuſcitatione homo fieret
ex aliquo ſui, in generatione autem ex nihi-
lo ſui; quia ante ſui generationem nun-
quam fuit: ergo faciliùs & connaturalius
reſuſcitatur, quàm generatur homo. Nun-
quid hæc eſt grandis inſania! Cur ergo Pa-
rentes non continuò reſuſeitant ſua charil-
ſima pignora, aut hæc ſuos Genitores? Fors
hanc artem neodum benè callent, aut Supe-
ris non placet. In forma Reſp. neg. conlſ. in

hujus probatione diſt. min. in reſulcirarioe
0

41

homo hie
Dis parte
neg. min
min. !
min. eſt
retur,
municata
dilpolita
creand
inland ſn
naturalter
ratſones,
Grreckione
ele inpoll
iiceretur,
ica) vide
un. 140.
Allasll.
hum foiſſe
Cynocephe
Cſrii: A
ogo rerii
2Chali fan
Noſtr. die
lln, h
cnn Aet
Pe dæm
Il. Aücne
ttnns flume
iunt: 1

1VII . An Mortuorum Reſuſceitatis &. 449
Guchmh homo fieret ex aliquo ſui, & hæ ſuæ homi-
chacu nis partes ſunt in poteſtate alterius hominis
Hendt neg. min. non ſunt in illius poteſtate conc.
ter todd min. & neg. conſ alterum membrum hujus
anches min. eſt abliolutè fallum; aliàs homo crea-
Od'edunu retur, & non generaretur ex materia com-
1cNe municata à Genitoribus, in quam, ſi debitè
diſpoſita eſt, ſolus DElIs ntundendé creat,
nolttide & creandé infundit animam. Etiam Maj.
eus dn inſanè ſupponit, quòd generatio fiat ex ni-
los anm hilo, & reiuſcitatio ex partibus, quæ ſubſint
dumett naturaliter poteſtati alterius hominis. Alias
oMre rationes, quibus à contrario probatur, re-
memet ſurrectionem, ſeu reſuſcitationem mortui
niltt eſſe impoſſibilem (& conſequenter ſi fieri
diceretur, eſſet tantùm illuſoria, & phanta-
ſtica) vide in Tractat. Cenſummat. Mundi. à
num. 140.
Alias II. Adducunt fabulâs, ſcilicet Home- 473
rum fuiſſe reſulcitatum à morte per herbam
Cynocephaléam, quam Ægyptii vocant-
Oßirici: Acilium Aviolam, & L. Lamiam in
nm rogo revixiſſe: Alium revixiſſe tertio die ſub
heratio . 17
gaums aGcuali funeratione: Erem Pamphilionem
m.] Poſt 10. dies. Verùm hæc omnia à Zacchia
nen talſa, & fabulæ dicuntur. Addo: ſi fors
. ſ unum, alterúmve contigiſſet, id probabiliùs
furt ope dæmonis fuiſſe illuſionem phantaſticam
D III. Adducunt quasdam gentes Lucomoriæ
Nlenh 6 trans flumen Obium, quæ per 6. menſes dor-
eſ f⸗ miunt: quemdam juvenem, qui 57. annis
inil Ff dor-

mn, inenie
icnel, t
dori
. Cof
vone hon
altenil

4 59 Diſtinctio Ul. Quaſtio VII. G. I.
dormivit. Sed quid hæc ad rem noſtram?
ſi etiam vera eſſent. Nunquid aliud eſt
dormire, & expergefieri, aliud mori, & re-
ſuſcitari? Inſuper his dormientibus applico
ea, quæ priùs dixi de longo Jejunio, prout-
iſti homines naturaliter, ſuperſtitiosè, vel
Virtuosè fuerint conſtituti. IV. Adducunt
ex Ariſtot. de Admirab. audit. p. 28. quoddam
aquæ ſtagnum, in quod ſi aves, aut alia ani-
malia mortua intingantur, reviviſcunt.-:
Idem experientia docet de Muſcis, Anguil⸗
lis, Leone, Pellicano, Apibus, Bombyce,
Phœnice, hirundinibus, quæ toto hyemali
tempore ſunt emortuæ, & veris, ac æſtatis
afflante aura revivilcunt. Verùm contra-
eſt; quare ergo homines in illud ſtagnum
intincti non reviviſcunt? Certè ſi hæc ex-
perientia vera eſt, ideo fors contingit, quia
aves, aut alia animalia non prorſus mortus,
ſed potiùs ſopita ob defedum humoris, re-
focillantur in illo. Muſcæ, ſi reſuſcitantur
non ſunt eædem, ſed numeréô diverſæ pro-
pter diverſam animam; cùm ſolius DEl ſit,
idem numeré reproducere. Idem eſt de-
Anguillis, & Apibus. De Leone luo rugi⸗
tu ſuſcitante detunctum Leunculum, ſicut-
& de Pellicano mortuos ſuos pullos proprio
cruore ad vitam revocante, requirit meritò
Zacchias majorem fidem. Hoc quidem me
legiſſe memini, quòd Pellicanus poſſit ſuos

pullosj à ſerpentibus intoxicatos, & nec-
dum

4

dum mo⸗
coneluce
teſt homZ
iſta relo
tra eſt n
thralis a

elt gene
non inte
naturals
tatione i
ſtis coll
4 nun, 19.
deoto,de
in teluleie
lonem,
r. Dol
Dermitter
ſi vive
ſrmare,
Jur non
luere tot
Dermiſſio
Irac cor
nrias o
i der e
ih nede
0d dene
id, &
ſcut d

l

tem dol
bqbicd A
ud woril
eorbusi
tjunio,
herliige,
IV. Ad
9.29, lul
6, ur 1
reyrie
lolcis, 4
dls, Dn
1tto
Verisel
Verumeu
ilud en
erte
Contitgti
prtorun
m hunet,
ſreſlc
10 det!
ſolisl
lgemn l
Leoelt
elun k
Pulos N
regitrni
ns doi
Atnn ,

4
7

An Mortuorum Reſuſcitatio G. 4 51

dum mortuos ſanare; Quid verò exinde-

concludendum? V. Saltem diabolus po-
teſt hominem à mortuis reſuſcitare: ergo
iſta reſuſcitatio non eſt miraculoſa. Con-
tra eſt neg. aſlumptum; nam unica via na-
turalis ad informationem corporis ab anima
eſt generatio, quæ in reſuſcitatione mortui
non intercedit; via autem & modus ſuper-
naturalis informandi corpus, qui in reſuſci-
tatione intervenit, ſoli DEO eſt proprius, ùt
ſatis colligi poteſt ex Tract. Conſuniat. Mundi
à num. 184. Imò nam. 203. clarè oſtendi ex
Scoto, nequidem Angelum bonum influere
in reſuſcitatione mortuorum in organiza-
tionem, reunionem, vel reinfuſionem ani-
mæ. Poſſet nihilominus dæmon, ſi DEIIS
permitteret corpora mortuorum movere-
ac ſi viverent, in illa intrare, non tamen in-
formare, qula ipſe eſt ſubſtantia completa,
quæ non poteſt per modum partis conſti-
tuere totum. Poſſet inſuper diabolus ex
permiſſione DEl cogere animam damnatam,
ut ad corpus ſuum regrediatur, in illéque
varias operationes exerceat; verùm iſte lu-
ſus per eximios DEl ſervos brevi detegere-
tur, nec etiam eſſet propria reſuſcitatio, quis
ob denegatum concurſum DEl non adeſſet
unio, & informatio, ſed ſimplex aſſiſtentia,
ſicut ſi aliqua anima ſeparata à corpore, vel-
let illud movere.
FFf z Ita⸗

42 Diltinktio II. Qaaſtio EII. ſ. I. 4
Itaque quod cit. Tract. & nam. dixi de re- aniwmam
ſuſcitatione mortuorum univerſali, hoc pro- enim ſin
portionatè etiam dico de reſuſcitatione par- ſuntiis
ticulari; dicit enim Paulus 2. Cor. 1. Ut aon men fill.
ſimus fidlentes in nobis, ſed in DEO, qui ſuſcitat laoe
mortuos. Reliqua ibi dicta huc applica. Qui⸗ Iez elſ
bus addo duas rationes. I. Mors eſt privatio dum 2bs
vitæ: atqui juxta Naturaliſtas non datur. nmottuo
naturaliter à privatione regreſſus ad habi- lexin,5
tum: ergo &c. II. Productio naturalis Apolei⸗
alieujus effectûs requirit diſpoſitiones natu- wßs utb⸗
rales: atqui in corpore mortuo non ſunt- ſfocz⸗
dilpoſitiones naturales ad vitam; ſecus non caiivent
fuiſſet naturaliter mortuum: ergo ſi fiat re. ten aclu
ſuſcitatio mortui, non eſt opus naturæ, ſed creo, un
DEI. Quod ipſum confirmat Scotus 4. (nthora
diſt. 43. quaſt. 4. N. Reſpondeo & . Reſuſcitatio fonem,:
non eſi naturaliss quia eſt ab agente ſupra tetume e ccee
erdinem eauſarum creatarum. Catbo
475 Nihilominus, quia in Proceſſibus Canoni. i conen
zationum hoc miraculum non ſtatim admit- Meeoran
titur, diſcutienda jam ſunt quatuor puncta mo Mle
reſidua. I. Quinam ſint illi morbi, qui in- lente Se,
terdum ita conficiunt infirmos, ut jam pro h doſu
mortuis habeantur, poſtea verò incipium ure cr
iterum reſpirare, & vivere. II. An ergo (eatione
homo ſine omni prorſus motu poſſit ſuper- Zecchia-
vivere, ut nullum jam appareat ſigaum. AAII.
hunc diſtinguendi à veré mortuo?: III. ſencire
Quanto tempore poſſit homo ſuperviveré ie ſerva

ſine omni motu?: IV. Quænam ſint Egne eröm
aul⸗

1D. l An Aſortuorum Reſuſcitatio &c. 1 453
zun it animam jam migraſſe è corpore? Poſſet
iweliim enim ſimplex putare aliquem in his circum-
Aſulctum ſtantiis fuiſſe revocatum ad vitam, quod ta-
8u0 l men falſum foret.
DEO Itaque ad primum dico ex Zacchia ". 30.476
caa Tres eſſe morbos, in quibus homo inter-
Moels dum absque omni motu & ſenſu permaner
Gus mm mortuo ſimillimus. Hi morbi ſunt Apo-
egreſin plexia, Syncope, & uteri Suffocario. Ad
Ntatu Apoplexiam autem revocatur epilepfſia gra-
ſoltn vis, ut ab Apoplexia diſtingui nequeat: Item
tom ſuffocatio ex aqua, non rardò enim iſti ſuffo⸗
Vitun; ee cati jacent ut trunci inanimes, re ipſa au-
nel tem adhuc vivunt: Item ſuffocatio ex la-
oNemm queo, nam taliter ſuffocati, & jam per ali⸗
Ga & quot horas pendentes & laqueo inter funera-
tionem, aut anatomiam præparatam reſpi-
rare cœperunt: Item qui ſuſfocantur ex fu-
mo carbonum, ebrietate, fulminis ictu, cere-
celchud bri concuſſione, aere corrupto cavernarum,
gontem Puteorum, cloacarum; qui ſuffocantur ex
tgumtf fumo Mercurii, Arſenici, aut vapore peſti⸗
n Iente &c. quorum aliqui poſt 8. 10. horas,

eCe. N
Ginuli

ſ othe ,„ 5 .
8 , alii poſt unum alterümve diem iterum ſpi-
nſeni rare cœperunt. De Syncope, & uteri ſul-

focatione, quæ mulieribus propria eſt, vide
„ (1 Zacchlam.
in, „ Agd II. punctum dico ex eodem Authore, 477
enn ſentire aliquos, ad vitam in tanta extremita-
n te ſervandam, ſufficere transſpirationem.;
no ſe Verùm ſecuriùs eſt requiri ad vitam ſervan-

454 Diſtinktio III. Quaſtio EIl. g. I.
dam motum pullũs, & reſpirationis, qui in.
ſimilibus hominibus ſemper eſt, licèt difh-
cillimè deprehendatur; nam privatio om-
nis pulſůs, & reſpirationis re ipſa eſt mors.
Ad III. punctum dico, in tali morborum ſta-
tu ad ſummum tres dies, ſeu 72. horas eſſe
terminum vitæ; imò Syncope claudit vitam

primo ſtatim die, & citiùs, ideo enim ſic iſte
morbus vocatur Syncope, ſeu accelerata-

abbreviatio vitæ. Ad IV. dico iterum cum

Iæpè cit. Zacchia, ſigna factæ migrationis
animæ è& corpore eſſe iſta v. g. ſi tenuiſſi-

mum lanæ floculum, candelam, aut ſpecu-

lum terſiſſimum ori deſperati admoveas,
nec tamen ullum motum, aut maculam de-
prehendas. Alii poculum aquâ plenum-
ponunt ſuper cor illius, & ſi motum vident,
vivere putant, ſecus non: Alii ſternutato-
ria naribus applicant; an bene, tu cogita in
Variis circumſtantiis. Certiora fors migra-
tionis animæ ſigna ſunt ſpuma oris, mem-
brorum rigor, oculorum obtuſcatio, fœtor
cadaveris. Quæ ſigna non adducuntur pro
ordinariis morbis, ſed pro dubiis, ubi vita &
mors malleum Inter & incudem duellò con-
flixerunt mirandò. Et ex his denique om-
nibus ritè conſideratis concludi poteſt, num

hice & nunc interceſſerit verè miraculoſa ali:
qua mortui reſuſcitatio, nec ne.

§. I.

0.0

ℳ 0

Or
ſer
ſcilicet
dum al
tredine.
in pulre
prehend
tibiliz,
Ge, Ne
&a non
gigaivol
Phure loe
fundunt
teſtans
ſtituitur
& tande
tradir C.
bus ven
Kornme
in laſali

vera hot

ſltern a
ſob di

(08, A

dec fie
llo mil
rece

ſt 7(0) 4551

kationiz
telt, lal §. II.
n imn An Cadaverum Incorruptio ſit Mira-
relpl cr culen:?

Inathon (Orruptlo corporum (quantum ad præ-478
euzutan ſens) communiter duplex aſſignatur-,
eclutt ſcilicet putrefactio, & exſiccatio, qua inter-
eoenn gqum aliqua corpora diu ſine tabe, aut pu-
Wems credine durant, ſenſim tamen exſccantur, &
dciun in pulverem abeunt; & quæ ita durare de-
ide nye prehenduntur, à vulgo dicuntur incorrup-
VIE tibilia, pro noſtro tamen intento minùs re-
din,u C(te. Nam interdum cadavers fulmine ta-
em m Sa non corrumpuntur. Cujus rationem-
autmu aliqui volunt, quèòd per ictum fulminis ſul⸗
n phure locô ſalis condiantur. Alii hoc re-
ncumm fundunt in fulminis vim, quo conſumitur-
Ailen reſtans in corpore humor, ſiccitàsque ſub-
benetug ſtituitur; ſicciora autem minùs putreſcunt,
rto & tandem ſemet incinerant. Idem etiam
umH Cradit Cardanus . 12. de Subtil. de corpori-
Ob bus venené enecatis. Inſuper Henricus
Alen Kornman de mira. mort. part. 3. Cah. 4- refert
udſsne in Inſulis Arran in mari Connachlico cada-
udemn vera hominum (cur non etiam animalium,
hs genie ſaltem aliquorum?) non computreſcere, ſed
crcle ſub dio expoſita durare, ut nepotes ſuos
eedh Avos, Atavos, Tritavos diſtinguere valeant.
s Sed fides ſit penes Authorem; ſicut & de
illo milite, qui poſt 248. annos incorruptus,
SS recentibs vulneribús inventus eſt.
4 Ut

4576 Diſtinétio UI. Qaaſtio VI. F. II.
479 Ut proin miracula diſcernantur à natura,
huic concedendum eſt, putredinem, aut ex-
ſiccationem poſſe promoveri aut retardari
ſaltem ad aliquod tempus à variis circum-
ſtantiis, v. g. à morbi, mortis, & temperæ
menti ſpecie, ab ætate, aut anni tempore
quo qu's moritur, à ventis, & ipſo, quo con-
duntur, locô; nam in Sarcophagis plumbei;
diutiùs cadavera ſervari traduntur: ſicut ſ
cadavera in terram altè detodiantur; cujus
ratio eſt, quòd, cùm terra ſit ſicciſſima, poſ-
ſit corpora ſervare à putredine melius, quàm
ſi pice, aut ſale eſſent condira. Corpora
ſicciora v. g. hecticâ, aut jejuniò́ multùm-
extenuata tardiùs, quàm pinguia, & pluri.-
bùs humoribs ac ſanguine repleta putre-
fiunt; humiditas enim putrefactionis prin-
cipium eſſe noſcitur. Hinc etiam mulie-
rum corpora citlùs quàm virorum putre-
ſcunt; quia illa ordinarie humidioris ſunt-
temperamenti. Pariter ſi ex corpore ſine
contuſione omnis ſanguis & reſiduus humor
luxerit, diutiùs ſervatur; ſi verò contuſio
acciderit, citiùs tabelcit, contuſionem quip-
pe facilè ſequitur corruptio 3ʒh hinc partes
vulneratæ citiùs putrefiunt. Hoc autem
abſolutè falſum, & ſuperſtitioſum eſt, quòd
homines nati diebũs Januarii 27. 30. aut 31.
non putreſcant. Ex quibus omnibus ſequi-
tur, mon poſſe eundem incorruptionis na-
turalis terminum aſſignari, cauſas cnim di-
Ver⸗

4
verſiſſin

ventes
ſtanti ſe
pium co
corrupti.
rius tame
nus, ilice
Urſ. 39.
Nhin.
Arti in
Nitate on
uam nat
non tanth
mentis, in
erimitur,
gom incie
tur, alier
aule pen
ſuper are
lale, virri
tur, te
GUadam
ue, an
Gids ſuun
etam ad
tredline,
kchm d
1opo mi
Ars he
Riſim,
Ephrne

VI. KI. An Cadaverum Incorr uptio & o. 457

uurim verſiſſimas, magis aut minùs illam promo-
elnenn ventes dedimus; licèt re ipſa in primo in-
ians ſtanti ſeparationis animæ à corpore princi-
Ws pium corruptionis adſit, eſto nulla ſtatim
,Arn corruptio, aut putredo ſentiatur. Ordina-
tanmus rius tamen incorruptionis naturalis termi-
Kigſogen nus, ſcilicet triduum, eruitur ex illo goan. 11.
phagser verſ. 39. Demine, jam fœtet, quatriduanus eſt
Guntut snim.
odintmd Arti in hoc puncto, præcipuè ab immu⸗-480
ſciſm nitate putredinis plus concedendum eſt,
wenei guam naturæ; per illam ſiquidem cadavera
iu I non tantùm purgantur ab omnibus excre-

eſoniene mentis, inteſtinis, detecto granio cerebrum
ſogrinrd eximitur, venæ, & arteriæ majores per lon-
e tegenf Bum inciduntur, & omnis ſanguis exprimi-
õä aliæque partes corruptibiliores, aut-
no ethnt caulæ putredinis amoventur, ſed variis in-
Trorun ſuper aromatibũs, & medicamentis v. g.
hummilanit ſale, vitriolo, alumine, aceto &c. condiun-
NMi Ktur, & foventur, ut ſic exſiccationem cum
lrelcnunn quadam adſtrictione in corporibus ponat.
lredan Quæ, quò exactius applicantur, eò perfe-
Corene Sius ſuum ſortiuntur effectum, ut cadaver
* etiam ad multa ſæcula durare poſſit ſine pu-
5 lier tredine, quod vulgus, non intelligens per-
,mmets fectam corporum incorruptionem, non ra-
mn r pro miraculo acceptat.
17, z0n . E
. Ars hæc ita condiendi corpora eſt vetu-481

e
hmnu, ſtiſſima, & traditur Geneſ. 50. v. 2. ubi Jo-
rrupt .⸗ ſeph præcepit condiri corpus Patris ſui Ja-
guliͤ Ff 5 cob:

458 Diſtinktio III. Queſtio Ell. G. II. .
cob: Praæcepitque ſervis ſuis medicis, ut aremoa. Hndut
tibis eondirent Patrem. Sic etiam Mariæ eme- llid
runt aromata, ut ungerent ESIIM. Marr. ie
16. Luc. 23. & 24. Hanc tamen periti in acſeen
arte Magiſtri magis perfecerunt. kr u
482 In hac arte adhuc plus concedendum el 20bbid
diabolo; ipſe enim optimè callet non tan- Marden
tùm cauſas naturales putredinis (ſi DEIIs rofſe
permittat) amovere, ſed & optima naturz, ') e!
ac artis remedia pro immunitate à putredi- Mitn
ne applicare cadaveribus, præcipuéè ſi non Ntion
ſint tumulata in locis ſacris, & benedictis; 10 N
ſi enim facere poteſt, ut corpus vivum ali. un
quando non potuerit comburi, id iplum (e l
etiam præſtare poterit mortuo, aut à po- iſitdan
tiori illud igni non injectum, ſed omnibus t chuße
remediis fotum ſervare à putredine; quod Ius ſahe
cum variis Gentilibus, aliisque peſſimisho. Hußake
minibus contigiſſe omnino tenendum eſt, l MNgin
variæ hiſtoriæ iſthæc mirabilia de illis te. Whtas
ſtentur, nec alia naturalis cauſa lateat. ſul fun
483 His ita ſtantibs ſequitur, Incorruptio- Mm,
nem cadaverum perfectam (quæ ſcilicet tam innißi
putrefactionem, quàm exſiccationem exclu- iu in
dit) eſſe miraculolam, ſolam DEl poten- igugto
tiam maximè & requirens, & commendans; i niß
hæc quippe nullum artis præſidium, nullam Miacdlt
cauſarum corruptivarum amotionem, nul- (Gm

lam cadaverum exenterationem, nullam Mne
cerebri, ſanguinis, aut humorum extractio- Eek, (
nem (ſed potiùs permanentiam, membro- le ten

rum-

MIl. ſ.l. An Cadaverum Iacorruptio &. 459
gii rümque flexibilitatem, ac teneritudinem)
9 . 1
jam Narket nullaque aromata, aut medicamenta admit-
SI tit: ergo planè eſt opus miraculoſum, quod
ad ſecundam claſſem reducimus juxta n. 3 18.

3
nunee Et talia incorrupta coppora ſunt noſtri S.
nccden Jacobi de Marchia jam ultra 250. annos, S.
catete Margaritæ de Cortona (quod rarum, &
elins prorſus ſingulare eſt de peccatrice in civita-
Lohinnr te) ex Tertio Ordine S. P. N. Francilſci ul-
tra quatuor ſæcula.
ee Ratio miracoli eruitur ex illo Pſalm. 15.4 84
Dreeßtel v. 10. MWec dabis Sanéctum tunm videre corrup-
, bue tionem, qui quidem locus per Antonomaſiam
Orpus in qe Chriſto, communiter tamen etiam de

dbori aliis Sanctis, quos DElIS incorruptionis co-
t, Ite clarificavit, intelligitur, & in illum Sco-
m, ſtin tus ita habet 3. diſt. 3 1. 4. anie. H. Ad primum
uttelt,f printipale &&. Non dabis Sanctum tnum videre
e li corruptionem. Verum eſt de facto, quia ſicut
terelin voluntats aterna voluit corpus illud aniri Verbo,
lin tel quod fuit miraculum , ita etiam voluit, qud
Culihtt illud corpas inanimatum non putrefieret, etiamſi
, lon reſurrectio fuiſſet prolongata, & etiam ne in illo
vrſli zriduo inchoaretur. Bene enim faiſſet ibi aliqua
ctioenu znohoatio reſolutionis, non obſtantibus illis angnen-
n Del tis, niſi faiſſet novum miraculam: atqui ſi fuit
Lconmi⸗ miraculum conſervatio Corporis Chriſti
idn 4 (tam malè traéctati) per triduum à corru-
doten ptione, etiam proportionatè miraculum-
dnen, erit, ſi corpora Sanctorum per tam notabi-
le tempus à DEO ſervantur absque corru-

m, M ptio-

46o% Dikinktio II. Qusſtio MI. J. II. 4
ptione. Conf. Iſta corporum incorruptio Minyi,
multùm accedit ad ſtatum beatificum San- 4 Keli
Gtorum in patria: ergo eſt ſupra naturam. fmii ſll⸗
485 Adhuc majora videntur eſſe miracula; ſi Nro t
Sancécti ex corpore ſuo incorrupto ſuavem- tuphium
ſpirant odorem, prout tam de S. Jacobo de crexit 8
Marchia, quàm de S. Franciſco Solano, ac ö. os non
Margarita de Cortona obſervatum fuit; Sl dorat,
ex mortuo corpore ſuccus ſalutiferus ſtillet,. r)N 1
quod traditur de S. Margarita, cujus non-

tantùm corpus incorruptum darat, ſed etiam
pinguedo, quæ alias citiſſimè corrumpitur,
renovatur; ſi mortuum corpus manus, aut .
pedem movet, qualiter S. Franciſcus in pro- 6
bam ſuæ virginalis caſtimoniæ retraxit pe-
dem, dum non nihil incautiùs tangeretur;
S. verò Jacobus de Marchia obedientiâ du-
us (licèt jam diu mortuus) levavit dex-
trum pedem, ac poſten ad pontem S. Mag-
dalenæ levavit dexteram benedicendé igni- d
vomos Veſuvii flatus; imò ex obedientia ſæ- N
pius jam utrumque brachium extendit, ut eò
commodius poſlet exui priori (qui tunc ad 4
Brevia contra varias infirmitates adhibetur)
& indui novo habitu. Singularem hanc
membrorum flexibilitatem ita commenda-
vit modernus Sanctiſſimus Pontifex Annò
1702. 30. Martii, dum adhuc Cardinaliti
præfulgeret dignitate. Membrorum flexibi-
litatem in S. hitjusmodi cadavere adwirantes mi-
rabilem D ElIda in ſuis Santtis Gexeraendi lau-
avi⸗

. l. An Cadaverum Incorruptio E. 4⁵1
davimus, & bareticorum perfidiam advershs ſa-

,n incon
atſegi eras Keliquias inſultantium ex hoc tanthm con-
nanm fundi poſſe, aſſeruimus.
e min. LPr.o coronide hujus Quæſtionis addo Epi-486
itn n taphium, quod Gregorius IX. in Marmore
lesen erexit S. Patri noſtro Franciſco, cujus Cor-
oSdemt Pus non tantûm usque modo incorruptum
* durat, ſed ſne omni fulcro ſtat Aſſiſii in-
lucfamne ECrypta ſubterranea.
1a, euben V
Curitſ Iri Seraph. Cath. Apoſt.
e ONe FRANCISCI Romani
Puumung Celsà humilitate conſpicui,
aneſti Chriſtiani Orbis Fulcimenti,
ie tettun Eccleſiæ Reparatoris,
bistuer Corpori nec Viventi, nec Mortuo
belieti CHRISTI CRUCIFIXI
¹) kunt Plagarum, Clavorumque Inſignibus
ponten L Admirando,
ee Papa Novæ Fœturæ Collachrimans,
1obeleni Lætificans, & Exultans
jetenlii Juſſu, Manu, Munificentia poſuit
iCltii Annéê Domini M. CC. XXVIII.
esltt XVI. Calend. Auguſti.
dgnluen Ante Obitum Mortuus,
1 an⸗ Poſt Obitum Vivus.
Pootlet
Ci W
Se
lefasl

ie .

ſzindtio III. . g. JI.
462 Diſtindktio Quaſtio EIII. G. I. lo i⸗

QUEÆSTIO VII. biimin

let. . 2
De Probatione Miraculorum. in nin
cahuld eun

§. J. Probati

. ri alia pi
Præmittuntur Aliqua. allmn,

487 Nverſo ordine procedere videmur, dum umen
bæc, & ſequens materia potiùs ad mira. Wc, N
cula in genere ſpectare videtur nihilominus ino necel
cùm nec examen, nec probatio, minus ap- , d
probatio præveniant, ſed potiùs ſequantur (Cim 1a
miraculum, ſequens materia hujus Tracta- untewem
tus paginas claudit ſine ullo ordinis dodri- n in he
næ præjudicio. Poteſt autem hoc verbum lalt l.
probo diverſimodè uſurpari. Primò idem Alſe abt
ſignificat, quod Lando, vel Apyrobe, ùt Eccle- ilſe, an
ſiaſtici 2 . v. I. Et 34. v. 23. Dona inique- Oſunt.
rum non probat Altiſſimns. Secundò idem ſi- in vere hr
gnificat, ac de aliquo experimentum ſume- nlez c
re, ſic Geneſ: 27. v. 21. dixit Iſaac ad flium i0, &
Jacob: Accede huc, ut tangam te fili mi, & pro- ſbrc⸗
bem, utrum tu ſis filius mens Eſan, an non. Et (udentis
Luc. 14. v. 19. Juga boum emi quinque, & eo leterm
rebare ill. Tertiò idem gnificat, ac all. loha
quam rem rationibùs ſtabilire, & confirma- ur;z poti
re veritatem, quæ uſurpatio propria, & no- (eoptia!
ſtri etiam inſtituti eſt. Sic Paulus, coram Plan
Felice Præſide accuſatus à Tertullo, ut ſe umptio
defenderet, dixix Act. 24. v. 13. Neque ne. tament
are

Præmittuntur Aliqua. 463
bare poſſunt tibi, de quibus nunc me accuſant.
I. Deſfinitur autem à Maſcardo volum. I. de Pro-
bat. 4. 2. num. 17. Probatio eſt oſtenſio rei dubiæ
culormn Per legitimos modos, Zadici facienda in canſis,
apud eum controverlis.
Probatio ubique eſt duplex, una à prio-488
ri, alia à poſteriori; quæ eſt à priori, fit per

l,l

.

u, Cauſam, quæ à poſteriori, per effectum..
GGenm Ubi tamen gnaviter advertendum eſt, ad
diiht hoc, ut probetur caula per effectum, om-
urntier. Din neceſſarium eſſe, ut effectus ſit præci-
n w ſus, & non poſſit ab alia cauſa haberi; ſi
em enim ab alia etiam cauſa haberi queat, quo
den N fundamento ergo determinatè refundo effe-
lun 4 ctum in hane cauſam? cùm æquè ſubeſſe
oriiie poſſit alia. Itaque per probationem certæ
nhei Cauſæ ab effectu debent excludi omnes aliæ
Din cauſæ, quæ fors talem effectum producere
gl poſſunt. Et ideo in materia de miraculis,

utt verè probetur aliquod eſſe tale, debent
tenntbl omnes cauſæ naturales, artificiales, ſuperſti-
meamt tioſæ, & diabolicæ excludi; quæ dicitur-
uenprobatio negativæ coarctatæ, hoc eſt, ex-
ufüsit cludentis omnem aliam cauſam naturalem,
HG S& determinantis ad ſolum DEIIM.
Nu Probationis media à variis varia tradun 489
ufen tur; potiora ſunt ſequentia. I. Teſtes. II,
,Konin Propria Rei confeſſio. III. Inſtrumenta.
vonuh publica. IV. Evidentia facti. V. Præ-
ulus, Iumptiones fundatæ. VI. Fama. VII. Ju-
rto, ramentum. VIII. Antiquæ Scripturæ, &

464 Diſtinktio III. Quaſtio VIIl. g. I.
Libri. IX. Litteræ ſigillé Epiſcopi ſignatæ. ttemo,
X. Denuntiatio publicarum perſonarum. (dariſſin
XI. Communis opinio. XII. Indicia in. culosè e
dubitata. XIII. Circumſtantiæ concurren- paturalis
tes. XIV. Ipſa DEl revelatio, ſeu atteſta- mum mi
tio. XV. Defectus cauſarum naturalium. cundom.
XVI. Eminens in Gradu heroico San- in ſtatuat
Stitas &c. Quibüs adminiculis, ſeu omni- ſiatuæ ſi
bs ſeu aliquibs, Proceſſus Canonizatio- tremun,
nis inſinuari, inchoari, perfici, ac conſlum- foſt. l
mari poteſt, in ordine ad ſuos fines, ſcilicet idſe Chri
majorem DEl gloriam, canonizandi hono- dôòaqan
rem, Eccleſiæ firmamentum, fidelium incen- cosilomi⸗
tivum in ſequelam virtutum, & Sancéti Pa- runmqve
trocinium impetrandum, ſi talia illis mira- olue non
cula tam authenticè promulgentur; loqui- temi, a
mur enim de miraculis authentizatis, non mortuns,
verò de talibus privatim habitis. ad certun
490 Probatio miraculorum, ut authentizetur Prophet
gebet imprimis evincere ſequentia. I. Duo teltaretl
Extrema. II. Invocationem alicujus San- blumn e
&ti, aut ipſius DElI; aliàs illi non poteſt ad- tmet forn
ſcribi miraculum. III. Relevantiam, & ſub. coltam.
ſiſtentiam miraculi, ita ut non potuerit fie- fiſſte mu
ri à natura, arte, dæmone, ſed à ſolo DEO. Circa!

Quæ omnis declarantur. Itaque Duo mi- tndum
raculi Extrema nihil aliud ſunt, quàm pri. dom fieri
mum Extremum eſt ipſa negatio, carentis, cijus ho
deficientia ipſius formæ per miraculum po- Piowir
nendæ. Secundum Extremum eſt ipſa for- lkorie

ma miraculosè poſita, & oppoſita priori Ex- etſamte

tre⸗

10l Præwittuntur Aliqua. 46 5

lis tremo, ſeu negationi. In exemplis res eſt
eiem clariſſima. Sic Exod. 4. Virga Moyſis mira-
Il- Imd culose convertitur in colubrum, ubi con-
ecbus naturalis in virga negatio colubri eſt pri-
oſeus mum miraculi Extremum, coluber ipſe ſe-
In uum cundum. Geneſ. 19. Uxor Loth verſa eſt
lero in ſtaruam ſalis, ubi connaturalis negatio
I6, eue ſiatuæ ſalis in Uxore primum miraculi Ex-
Cnm tremum, ſecuta autem ſtatua ſecundum.
, wa fuit. Et univerſaliter quando Sancti, vel
osfnest ipſe Chriſtus patravit miracula, converten-
onmml dô aquam in vinum, ſanandòô infirmos, c-
fdelun CcOS illuminandò, mortuos reſuſcitandò &c.
