beroica ci'ca idem objebtum ordinat, ſed excellen-
tins; nec eſt manifeſt um, banc excellentiam non
poſſe eſſe per aliam gradm ej usdem ſpeciei. Ubi
tamen nota. quod etiam virtus heroica non
neceflariò requirat gradum abſolutè ſupre-
mum, ſed admittat magis, & minàs; alias
in iolo Chriſto, aut Beatiflima V. réperire-
tur virtus heroica, quod eſt contra ritum &
procefſlum Canonizandi Eccleliaſticum.

K §. I.

146 Diſtinttio II. Quaſtio I. H. Il.
§. II.
An Virtus Heroica ſit ſpecie diſtinita

Commnni?
178 REono negativa eſt clara ex Scoto præ-
citato, ex quo addo bæc forme s. L
omni bonitate alſignantur quatuer graduxs, qui
ſunt ejuscdem babitus in ſpecie, ſcilicet perſeveran-
tia, Continentia, temperantia, & beroicitas. Per-
felctiſſina igitur virtus in eadem ſpecie maneni Aſt
bereica.
179 Quod ipſum efficaciter ſic ſtabilitur: Vir-
tus heroica Chriſtiana (idem proportiona-
tè de naturali, & philoſophica reſolvi po-
teſt) non diſtinguitur eſſentialiter à com-
muni ab intrinſeco; quis eadem Fortitudo
communis & heroica intrinſecè conveniunt
in prædicatis eſſentialibus, ſcilicet in ente,
qualitate, habitu, dirigibilitate, ac tenden-
tia in ſuum objectum; evadit verè Forti-
tudo communis in heroicam, lſi data occa-
ſione circa terribilia patiatur promptè ex ſin-
gulari DEl Dono, non humanéô ratiocinié,
cum abnegatione ſui, ſupra communem-
aliorum modum, ac perfectiori paſſionum
dominio. Exemplum hujus habemus in
Martyribus, in quibus fides ante occaſio-
nem aut deſiderium Martyrii eſt eadem ſpe⸗
cie ac in ipſo a cuali Martyrio: Item in vir-

ginibus, quarum caſtitas non diſtinguitur 4
2

ſe pln lo

& coole
talem o
diltiogu
ſtea ſiat
ſim &c
ſpeciftce⸗
quænan
lentialit
vickori⸗
ſupra col
tures ine

Inite, cum
Uatigue
tenſone
Virtutes
g0 in vi
illam efl
nique i
hon diſt
Del Ore
tas ad⸗
munis,
Urgentr
Spiririͤ⸗
lu ſegui
turis hi
dentali
tivæ 1
Catos
noſter

S.l

e Coul

erdecton
formu:
1 yoll,
let ſeſſem
rititin
cit

ebiltun
Propoti
2 tedeli
aliter 1
em Font
cooven
licet ine
,40 n
veto⸗
ldt
Oingtecl
n6 ritoo
comnmi
i uſu
bobent
te N
eGen 6
Nec il

inevr!
ſinon 4

An Virtus Heroica. &. 147

ſe ipſa ſpecie eſſentiali in actuali defenſione
& conſervatione caſtitatis à caſtitate ante
talem occaſionem; ſicut virtus ùͤt duo non
diſtinguitur ſpecie eſſentiali à ſe ipſa, ſi po-
ſtea fiat virtus ùt quatuor, ùt ſex, & vicilſ-
ſim &c. ergo non eſt diſtinctio eſſentialis
ſpecifica virtutis heroicæ à communi. Et
quænam denique eſt illa forma faciens eſ-
ſentialiter differre? Fors illa major energia,
vitoria paſſionum, ac applicatio intenſior
ſupra communem modum? Sed certè vir-
tures in comprehenſoribus erunt absque fo-
mite, cum perfecto dominio paſſionum, pur-
gatique prorſus animi, ac majori cum in-
tenſione, & tamen manent eædem ſpecie
Virtutes in patria, quas habuimus in via: er-
go in virtute heroica non eſt forma faciens
illam eſſent'aliter differre à communi. De-
nique ipia Dona Spiritũs S. licèt ſingularia-
non diſtinguuntur ſpece eſſentiali à gratiis
DEI ordinariis: eſto ergo major ſit difficul-
tas ad actus virtutis heroicæ, quàm com-
munis, quia tamen illuſtres Heroes à DEO
urgentur ad hos actus per Donum ſingulare
Spiritûs S. eſſentialiter non diſtinétum, nul-
la ſequitur diſtinctio eſſentialis ſpecifica vir-
tutis heroicæ à communi, ſed tantùm acci-
dentalis, quatenus ſcilicet illa eſt præroga-
tivæ altioris ob notas & charateres expli-
catos à num. 167. quod totum confirmat
noſter Varefius de Fortitudine ex Scoto 3.
S K 2 dl. 34.

180

148 Diſtinctio II. Quaſtio I. ſ. II.
d. 34. quaſt. unie. ſ. ad Qusſtionem, his ſuis
formsalibus: Fortis, ſi non eodem, ſed alio babi
tu diſponit ur ad ſuſt inendum terribilia modo per-
Qo, & ſupremo, ſicut & infima; ſequitur, qud
ille habitus, qai diſponit ad ſuſtinere in infimo gra-
du, de necchſitate eſt imperfeltus, quantum a4
a tum ſuum, & objebtum; quia circa ſuſt inere
terribilia non poteſt habere perfetctionem, ſed ad
hoc quod aliquis perfebte ſe habeat ad illud, opor-
tet, quod habeat habitum alium in ſpetie, quod iſt
inconveniens.
Objic. I. Virtutes Theologicæ diſtinguun-
tur ſpecie à moralibus, quia evehunt haben-
tem ſupra eſſe morale: atqui etiam virtutes
heroicæ evehunt habentem ſupra commu-
nem virtutem moralem: ergo etiam ſpecie
diſtinguuntur ab eis. Reſp. diſt. Maj. quia
evehunt ſupra eſſe morale in diverſo ordi-
ne conc. quia evehent in eodem & perfe-
Giori ordine neg. Maj. atqui etiam virtutes
heroicæ evehunt ſupra commune elſſe mo-
rale, in eodem tamen, licèt perfectiori ordi-
ne conc. min. in diverſo, neg. min. & conſ.
ubi etiam notandum eſt. I. Quèd Virtutes
Theologicæ tendant ad diverſum obje dum
formale, ſcilicet imediatè ad DEIIM; econ-
tra virtutes heroicæ tendunt in idem obſe-
Gum ſeu virtutum moralium, ſeu Theolo-
gicarum. II. Quòd utique Virtus heroica
Chriſtiana differat ſpecie eſſentiali à profana

& philoſophica. III. Si quis ſimul ſit Heros
Chri-

Ohriliar
rali, tor
Plicem!
quorom
alter 0
Objie
yitio cor
heroicita
cut aflee
corrump
ſtliarum,
Perheitur
ttiam he
uni Vr
Peccatis
bent.
ſtinguit
tra plur
tra una
deltialit⸗
non kel
reſpieit
donl. E.
yhument
lahiti 9
liut obj
1ſe alter
la ilem

que ex

inkerri

ia limil

.1. An Virtus Heroica &e. 149
ven, 1 Chriſtianus in Virtute Theologica, & mo-
1 ,el dGl rali, tunc hoc non contingit per unum ſim-
um plicem habitum, aut actum, ſed diverſum-,
quorum unus reducendus eſt ad fidem v. g.
iiG alter ad fortitudinem & c.
Obhbfic. II. Beſtialitas ſpecie diſtinguitur à&
vitio communi: atqui beſtialitati opponitur
heroicitas juxta Ariſtotelem 7. Eth. quia ſi-
cut affectiones partis ſenſitivæ aliquando
corrumpuntur usque ad ſimilitudinem be-
ſtiarum, ita etiam rationalis pars aliquando
perficitur usque ad ſimilitudinem DEl: ergo
etiam heroicitas ſpecie diſtinguitur à com-
muni virtute. Idem conſtat in plurimis aliis
peccatis, quæ ſpecie diſtindas malitias ha-
bent. Reſp. diſt. Maj. Beſtialitas ſpecie di-
Gl Ne ſtinguitur à communi vitio; quia eſt con-
Crett tra plures Virtutes conc. Maj. quia eſt con⸗
dende Kra unam tantùm virtutem neg. Maj. atqui
imd beſtialitati opponitur heroicitas, & tamen-
non reſpicit duas Virtutes diverias, conc. &
nus reſpicit duas Virtutes diverſas neg. min. &
geſ conſ. Hinc bene dixit Scotus ſupra cit. J. ad
nnſe argumentum & 6. Licèt igitur beſtialitas ſit alius
Valſn habitus à communi vitio bumano, quia eſt circa
Un ſe aliud objebtum;, non tamen ſequitur, beroicam
E eſſe alterius ſpeciei à virtute humana: quia eir-
1 ſeni ca idem objectum ordinat; ſed excellentius. Ita
leuli que ex hoc argumento debet omnimodis
ſtn i inferri contrariam; quia beſtialitas (& plu-
le ra ſimilia nefanda ſcelera) ſunt contra plu-
ulit, K 3 res

6, an
lirca
ltinnen, 6
4d ilt
eoe, ſ

cedne
Vebunhin
etlunit
ſoprn n
en
detn,

150 Diſtinctio II. Qusſtie I. g. II.
res Virtutes, ſempérque plura harum obſe-
cta plores habent annexas Virtutes; econ-
tra juſtitia, temperantia, fortitudo in gradu

communi & hevoico non repiciunt Virtu-

tes diverſas, neque harum duo objecta ſpe-
cie diverſa.

182 Obj'ic. III. Virtus communis præcipitur,

heroica conſulitur: ergo ſpecie eſſentiali
differunt propter diverlas ſui regulas, ſeu
leges. Keſp. neg. ant. quoad ſecundum.
membrum. quia revera ſi alicui à DEO im-
mittatur ſingulare aliquod Donum Spirltüs
S. hôc ipsò contraveniens non ſatisfaceret
ſuæ obligationi, & præcepto, ad quod ſe ſen-
tiret intrinſecùs adeò urgeri in occaGone-
opportuna. Et nunquid, ſi quis ſe ſentiat à
DEO vocatum ad amplectenda Conſilis
Evangelica, eſt obligatus ad ea arripienda,
& ſectanda? adeò ut horum profeſſor trans-
grediendé duplicis culpæ reus foret; quod
non contingit in Martyre jam accincto ad
tormenta reſiliente; licèt hujus peccatum
gravjius ſit peccatò́ communis Catholici ter-
giverſantis Chriſtum publicè confiteri. Aliæ
objecdtiones facile ſolvuntur per diſtinctio-
nem ſpeciei perfectioris accidentaliter;,
ab eſſentialiter ac ſpecificè
perfectiori.

QI.-

De

De.

C
ni⸗
inent
comnt
inſtitur
ciales
E S
logie⸗
ſone
mus
tand
inter
revel
alii
Drop
Plica
fitert
men
tyre
tor
ſuos

ſet,

ſͤ (0) 151

Lharund

QuESTIO I.
tucdo nn
üm De Virtutibus Heroicis Theo-
obe logicis.
dsref §. J.

ad De Notis Syecialibus Fidei Heroicæ.
6
d ſeunt Cum in cauſa Beatifica- aut Canonizatio-183
cui nis omnium primò, & rigidiſſimè exa-
onn ds minentur illuſtrium Servorum DEl virtutes,
nita communes Gnt, an heroicæ? ideo ut noſtro
le inſtituto fiat ſatis, tradendæ jam ſunt ſpe-
bos ciales notæ, & Characteres virtutis herol-
üeen cæ? & cum inter ipſas etiam virtutes Theo-
hec logicas prima ſit Fides, hujus præmittemus

eaaie ſigna, ut ſic ex fructibus propriis cognoſca-
Nian mus cam. Pro fundamento autem anno-
le Landum eſt, quèògd fides poſlit habere actus
id internos, ut credere, aſſentiri iis, quæ DEIIS
R revelavit, & hi dicuntur fidei actus eliciti;

Cntoti alii autem ſunt imperati & externi in ipſa-
propria virtutis fidei linea, ut docere & ex-

Ooftene . e
erö plicare myſteria fidei, fidem exteriùs con-
lent fiteri loquendòô, ſeribendé, annuendé, tor-

itce menta fortiter ſuſtinendò &c. Unde Mar-
tyres ſic exteriùs confitendò́ fidem dicun-
tur teſtes fidei, quales volebat eſſe Chriſtus
ſuos Diſcipulos Act. I. v. 8. Et eritis mihi Te-
ſtes in Jeruſalem, & in omni qudaa, & Sama-
K 4 ria,

152 Diſtinktio II. Quaſtio II. g. I. De
ria, & usque ad ultimum terræ; Martyrium 6ßceidee
autem dicitur teſtimonium fidei. Alii de- fortiter

mum ſunt actus imperati & externi fidei cir. Donun
ca alias virtutes; fides quippe docet adi. roics
bus virtuoſis promiſſam eſſe vitam æternam, prxio
vitioſis autem ignem æternum, sicque fides virtut⸗
imperat, & dirigit etiam actus aliarum vir- Pietsti
tutum, juxta illud Eccleſiaſtici 32. v. 28. tionzt
Qui ceredit DEO, atetendit mandatis. Et ite- ſingole
rum Jacob. Epiſt. cap. 2. V. 20. Vis autem ſeire & rum 4
homo inanis, quoniam ſides ſine operibus mortua eſt? tum he
Abroham pater noſter nonne ex operibus juſtifica- pramni
tus eſt, offerens Iſaac filium ſunm ſuper Altare? Katu
184 Jam autem actus primi, ſive eliciti-, (es Ihe
dicuntur heroici, ſi proveniant à Dono hi. eiſeſa
tehettus, quo homo ſupra communem- Ler
aliorum credentium modum res fidei adee poltio
penetrat, ac ſi illas coram videret; hinc il- exterit
luſtratus illé Donéô Intelletctus facillimè expli⸗ a0 we⸗
caret myſteria fidei, prout factitârunt Apo- mortu⸗
ſtoli, poſtquam illos Spiritus 8. repleverat, brt qvid
qui priùs ſimplices piſcatores erant. Et- (nem
hanc Hdem tam vivam ac heroicam, non ra- Dontiße
rò comitatur Donum ipus Sapientiæ, ſeu emoe
Charitatis; qui enim fieri poteſt, ut quis om - tholica
nibũs quaſi viribus vivaciſſimè oredat, DEum (ludarm-
UNIIM, & TRINCGM VERBLILIM CARO- cz,
FACTIMS&c. & non etiam amore afficia- proxi
tur erga hæc myſteri? Adas fidei impe- cat,
rati, in ipia linea fideivg. confelio externa tiam,
nidei, qua quis coram Tyrana S rcce Emin.
dei

.l De Notis Specialibus Fidei Heroicæ. 153
Magh fidei declarat, & in illorum conſirmationem
. fortiter ſuſtinet terribilia, inſuper requirunt
ertiftid Donum Conlſilii, & Fortitudinis, ut pro he-
dt roicis haberi queant. Denique ut eàâdem
nunam prærogativâ gaudeant actus fidei circa alias
„gleti virtutes, debet accedere ſingulare Donum
saſauunmg FPietatis, Timoris Domini, aut alterius propor-
Hi tionati; ſecùs enim talis actus non foret ex
ue ingulari inſtinétu DEI. De quo tamen ite-
eS ru à num. 297. ubi de connexione virtu-
ermma tum heroicarum. His interim generaliter
eritutiſi præmilſsis
ſin Statuo ſigna fidei communia. Itaque fi- 18
lrdi. des Theologica communis I. quantum eſt
iogn ex ſe facit hominem fidelem fideliter crede-
Copug re articulos fidei, ſive illos ex Eccleſiæ pro-
ſtee Polſitione, ſive aliunde calleat. II. Illos etiam
ecxterius confiteri. III. Eæxcitat hominem

alins ad media, ſeu opera, ſine quibus & fides
Biium Wortua, & æterna ſalus perdita eſt. IV.
rele Et quidem ad orationem, ac V. ad ſubjec-
gam à Lionem erga Eccleſam, & Summum ejus
ſcamcun Pontificem, joſuper VI. ad conſervandam
hinti, & modo poſſibili propagandam fidem Ca-
Rl tholicam, & demum VII. ut omnia con-
nale cludam, ad reliquas duas virtutes Theolo-
gicas, Spem, & Charitatem tam DEl, quàm
role i proximi, ad DEl timorem, horrorem pec-

D cati, inde ſequentem pœitentiam, patien-
le tiam, & ad humiliter de ſe ſentiendum. Ita
1 Eminentiſſimus Brancatus 3. tom. 2. diſp. 32.

“

154 Diſtinbtio II. Quaſtio II. J. I.
art. 9. Qui in Conſiſtorio Romano circa cau-
ſas Beatifica-aut Canonizationis ſuo tempore
non minimus inſudabat. Ex quibus ſignis
obiter nota, ſi illa in te non deprehendas,
fidem tuam necdum eſſe in actu exercito
communiter, ſed valde tenuiter, Chriſtia-
nam. Sunt autem hæc ſigna certiſſima par-
tim ex aum. 183. partim ex mox ſequenti-
bus conſtabunt penitiùs
186 Itaque ſingula hæc ſigna fidei communis
ſingulariter & ſuo ordine applico ad fidem
heroicam, quæ I. ut talis ſupra communem
fidem ſit, debet non tantùm quomodocun-
que fideliter facere habentem credere arti-
culos fidei, ſed inſuper frequenter, & firmi-
ter, elicere actus fidei. Donum quippe le-
tzellettus ad fidem heroicam necçeſſarium ex-
citat ad ejusmodi actus fidei, eſto pericu-
lum Martyrü, aut obligatio fidei publicè
confitendæ non ſit. Loquimur autem-
hic per ſe de habituato in fide, & non de
recèns converſo ſtatim Martyrem agente,
clarum enim eſt hunc necdum habuiſſe fre-
quentiam actuum, & per accidens tantùm
cognoſcitur, illius confeſſionem ſtatim eſſe
heroicam. Sicut ergo in aliis virtutibus
V. g. temperantia, juſtitia, per ſe requiritur
frequentia actuum, ut alios excellat, ita-
etiam in fide. UItra frequentiam requiritur
etiam Firmitas alctunm, quæ conſiſtit in tam
clara adhæſione ad credenda, quòd clicien
tales

1

tales
gatur
aliis 1.
D50
leitate
cum t
ratoh
eſto
uali
gei ſien
lecancd
1er u
ueleck
tant,
tentich
Rreh
c0 G
Pran
velit
ſtix
pulcl
rigat
gui
& he
quoe
Alol

turo⸗

a pp.
Dox
N 1.

1 61

ano t
isſotern
gbidut
deprete
o enen
iter, C
Certicon
mmor ent

idei oonn
Plco K
dra Conin
gvonot
n (telen
enter, G
nunn glfe
ecehtiin
elok
ſcei
limur
ge, AN
yren
mhaniß⸗
cigensm
emn Euinl
s ni
ſe kelli
celen, ¹
rellti
nſſtt nii
uod elee
6

De Notis Specialibus Fidei Heroick. 15

tales actus fidei ne quidem involuntariâ an-
gatur perplexitate, aut formidine (licèt in
aliis materiis timeat multum, v. g. quòd
DEO debitè non ſerviat, quèòd ſuam nihi-
leitatem ex fundamento non capiat &c.)
cùm tamen habentes fidem communem non
ratò habeant formidinem ſaltem tentantem,
eſto non vincentem. Hinc Heroes in fide
quali continuò mente volvunt myſteria fi-
dei firmiſſimèe illis aſſentiendò́, ac mirè de-
lectandé de veritate DEl tam alta revelan-
tis, quaſi eadem intuitivè viderent vi Doni
Intellectus; nec affectant, intrinſecusque op-
tant, aut ſuſpirant pro ſignis externis, con-
tentiſſimi de infallibili veritate DEI. Hiu-
ſtre hujus exemplum habemus in S. Ludovi-
co Galliæ Rege ex Tertio Ordine S. P. N.
Franciſci. Cùm enim Rex ſemel vocaretur,
velit videre miraculoſam mutationem Ho-
ſtiæ conſecratæ, è qua IESIIS per modum
pulcherrimi puſionis ſe conſpiciendum por-
rigat; renuit illo ire, dicens, vadat, & videat,
qui non credit; ego enim firmiter credo,
& hoc mihi ſufficit. Haud abfſimile eſt,
quod legimus de Piiſſimo Luſitaniæ Rege-
Alphonſo, qui adversùs Saracenos pugna-
turus, videns Chriſtum crucifixum in aëre
apparentem exclamavit. Quid Tu ad me
Domine?! Credenti fidem vis augere? melius eſt,
zgs te vidtant infideles, & credant; quia ego à
fonts

156 Diſtintio II. Qaaſtio Il. J. I.
fonte Baptismatis te DElIM verum, Filium Vir-=
ginis, & Fatris aterni agnovi, & agnoſco.
187 II. Communes fideles obligati ſunt ad ar-
ticulos fidei confitendos, ut ſaltem virtua-
liter parati ſint ſubire pro fide omnia damna
fortunæ aut vitæ, ſi ipſis forſan incideret ſi-
milis contingentia. At in hoc non quie-
ſcit Fides heroica, ſed requirit inſuper, ut
quis ſtudiost, prempiè, & alaeriter expreſſum
& ſæpius repetitum propoſitum concipiat-
ſuſtivendi quæcunque terribilia pro Fide
Chriſti, ut poſitivè anhelet, optet ſibi Tor-
menta, Ignem, Crucem, beſtias, confractio-
nem oſſium, membrorum diviſionem, & to-
tius corporis contritionem contingere; ta-
les enim Inſignes Servi DEl vocantur Mar-
tyres deſiderib. Lege Epiſt. Pauli ad Kem. g.
in fine; ſine ſimilibus quippe bene præme-
ditatis actibus fides non eſt heroica. Imò
Illuſtribus his fidei Teſtibus locus patrius
non ſufficit, ſed pergunt ad loca remotiſſi-
ma hæreticorum, & infidelium ex puriſſi-
mo Zelo Martyrii, aut Evangelii prædican-
di, ùt conſtat in noſtris SS. Jacobo de Mar-
chia, & Franciſco Solano, quorum IIIe tot
Occidentis, Hic Orientis plagas peragravit
non obſtantibs tot periculis terrâ, mari-
que, incommodis itinerum, ac hominum
peſſimorum. Hoc tamen attentatum arri-
piendi itinera ad terras alienas non omni⸗
bus eſt neceſſarium; poſſunt quippe multi
ha-

De

pabere
les,
luntati
cipia,
in hac
camn C
guenti⸗
explicai
Chriſti
tent cre
dues,
III. H
ilat
Piendas
Co el
noltrar
ſteri
ſtra ge
ſs ig
autem;
quam:
docent
ſuperae
Roti S
ſeut 1
Fides
diRat
Prace
dort
dile
oblee

1 De Notis Specialibus Fidei Heroica. 157

Hush habere fidem heroicam ſine illo; ùr Monia-
e les, ægrotantes, ac quicunque akerius vo-
ilmde luntati ſubjecti, ut Religioſi, conjugati, man-
lenmmin cipia, vel quomodocunque magis neceſſarii
mnatn in hac patria ad conſervandam Rempubli-
jicln cam Chriſlianam; quamvis & in his fre-
en quentia, & firmitas actuum fidei, ac mox
oüpet explicatum propoſitum terribilia pro fide.
ene Chriſti patiendi requiratur; ſecus enim fo⸗
Nce rent credentes communes, aut fors te-
N nues.
Rterſilt III. Fides communis imperat, aut ſaltem 188
Scnn dictat ſervanda eſſe præcepta DEI, ſuſci-
ſen d pienda Sacramenta, proximum etiam inimi-
geeen cu eſſe diligendum; omnia enim quæ ad
enmm noſtram ſalurem ordinata lunt, fidei magi-
Nihe ſteriò ſcimus & facimus; ut tota vita no-
ſtra dependeat à dictamine fidei, quod pau⸗

ehren
hen cis ſignificavit Abacuc. cap. 2. v. 4. FZuſtus
dens n arem in fide ſua vivet. Hinc tam Scotus,
Atemt quam alii Scholarum Proceres in Prol: Sent.
ner docent, neceſſariam eſſe quandam ſcientiam

fipraces ſupernaturalem, quæ tamen juxt⸗ veriorem
obotelt Scoti Sententiam pratica, & operativa eſt,
ſicut ipſa fides, ut vel ex his conſtare poteſt.

ghengzfi Fides autem heroica inluper imperat,
end, dictat opera ſupererogaroria, non tantum
bonm præcepta, ſed & conſilia (ſaltem aliqua pro-
ã portionatè ad ſtatum perſonæ ) non tantàùm

nomi dilectionem proximi opportunam, ſed etiam
o 4nut obſequis ſpecialia, & quidem conſtanter-,
1 non

178 Diſtindtio II. QOuaſtio II. F. I.
non tantùm ſuſceptionem qualemcunque,
ſed frequentationem Sacramentorum reli-
gioſiſſimam, non tantùm in caſu legis, ſed in
ſiogulos forteè dies. Igitur adeò extraordi-
naria exercere remedia ſalutis fide dirigente,
ſignum illius heroicitatis eſt; ac intus laten-
tis Doni Scient g, Conlilii, Pietatis, aut In-
tellectûs & c. Gcut in genere politico heroi-
cè prudens diceretur, qui ſciret, & applica⸗
ret media ſemper meliora, eſto magis ar-
dua. Quòd autem iſte operandi modus ex
fide procedere poſſit, & petat, vide ſis Apo-
ſtolum ad Hebr. II. ubi elegantiſſimè 4v. 3.
enarrat præcipua facta à conſtitutione mun-
di, ac per totum Caput in fidem retundit-
concludens: Sanéti per fidem vicerunt re-
na &c.

189 IV. Fides communis docet omnes fide-

les, DElIM eſſe orandum, & colendum; at
Fides heroica urget ad orandum & colen-
dum DEIIM inceſſanter, & fervidk. Primum
ſtatim sxemplum nobis dederunt Apoſtoli,
qui Act. I. Erant unanimiter perſeverantes in-
oratione. Paulus verò ad KRom. 12. Coloß. 4.
Theſſal. 3. præcipit, ut inſtent orationi, di-
cens, cap. y. ſin intermißſione orate. Quòôd
autem oratio ſit eò inſtantior, quò fides
eſt intenſior, triplex ſufficiat Sac. Scriptu-
ræ teſtimonium, quo noſcuntur exaudi-
tæ mulier Cananæa, alia mulier, & cen-
turio. Primæ enim adeò flagitanti, & ſe
per

De N

per mod

Elos 9,.
ſides tua:
Gixit: .
te ſalvan
Chriſtus
non inen
audjvit .
paralyi
eriptare
Cellentem
Per modu
tum adtio
totus Jac
here reſe
V. Ei
tum kaci
ſit tibi .
7. 17.
tro, ac
commu
Petram
11§.
es deh
fcis i
tra hæc
lir, C.
dum,
Pericul
facit in
C

.1 De Notis Specialibu Fidei Herbickæ. 159

leneng Der modum canis ſubmittenti reſpondit.
orumd JElus Matth. 15. v. 28. mulier, magna eſ-
fides tua: fiat tibi ſicut vis. Secundæ veròô

legis lei
HRH dixit: Matth. 9. v. 22. Confide filia, fides tua

kon te ſalvam fecit. Pariter centurioni dixit..
irgin Chriſtus Martb. 8. v. 10. Amen dico vobis
glioten audivit genturionem in ſanationem filii ſui
Eint paralyſi; in quibus, & aliis plurimis Sac.
* Scripturæ locis referuntur propter fidem ex-
“ cellentem exauditæ hæ orationes, quæ vVel
ebin Per modum petitionis, laudis, aut gratia-
D rum actionis inſtrui poſſant, prout vix non
⸗ totus Sacer Codex triplici hoc orationis ge-
nere refertiſſimus eſt.
enn V. Fides communis cuilibet credenti no- 190
NH tum facit de Eccleſia, qui bane non audierit,
Hht tibi ſicut athnicus & publicanus. Matth. 18.
oneI „ 17. De Eccleſiæ verò Capite, ſcilicet Pe-

lentt tro, ac illius Succeſſoribus credunt fideles
un oommunes. Quia tu es Petrus, & ſupir hanc
4. Nien petram adificabo Eccleſiam meam. Matth. 16.
„,.18. Ex quibus habetur, fideles commu-
umué nes debere eſſe ſubjectos Eccleſiæ, ac Pon-
, tificis judicio. Quid verò fides heroica ul-
ort“ tra hæc facit vi Donorum Intellects, Scien-
GItix, Conlilii &c. Multum per omnem mo-
0 ℳü dum, dum omnem curioſitatem reſcindit..
Nee periculosè inveſtigandi res fidei, captivum
tur euf facit intellecdtum in obſequium Chriſti, &
r,A CGGG6 modé credens exſpectat & acceptat
nuct, judi-

160 Diſtinétio II. Quaſtio II. G. I.
judicium Eccleſiæ, & Pontificis, ut ſic non
mancat fides ſua privata in regulis ratiocinii
humani, ſed in infallibili regola totius Ec-
cleliæ à Spiritu S. directæ-. Quod ſingula-
riter obſervandum eſt circa illos, qu bus
incumbit munus docendi alios; 6 enim ta-
les unicè ſtudeant ſapere, ùt oportet, cum
Eccleſia; nec ab illa vel latum unguem di-
ſcedere velist, ſigoum partiale eſt, heroi-
cam in illis latere dem. Tales fuerunt pri-
marii Eccleſiæ Doctores. Cyprianus, Hyero-
nimus, Ambroſius, Auguſtinus, ex quo in-

tegerrimus noſter in hde Dostor Subtilis I.
d. F. 4. I. S. ad dictum Richardi &ö&. ita habet:

Eocleſiæ univerſalis authoritas maxima aſt, qeia
dicit Auguſtinus is libello contra Epiſt olam Fun-
damenti: Evangelio non crederem, nilſi Eeclehße
Catholica crederem. Ec q. quoalibet. 14. §. 4e⸗
primo & o. ita ſentit de Eccleſiæ auétoritate:
Eeccleſia Catholica eſt communitas mavipibt verax,
quia illa maximk veritatem commendat, & min-
dacium reprehendit: igitur ejus teſtimonio certiſ
ſimèò credi poteſt. Et qui ita in omni ſobmil⸗
ſione credunt conſtanter Eccleſiæ, fidem he-
roicam nancilſci queunt.

191 VI. Fideles communes gaudent & op-

tant conlſervari, ac propagari fidem; ſicut
enim alii virtuoſi cupiunt ſibi ſimiles, nem-
pe caſtus caſtum, prudens prudentem, tem-
peratus temperatum &c. ita Catholicus af-

fectat & alios eſſe Catholicos, ſicut hæreti-
cus

Conlery

De
Cus omn
quidem
Eccleſia
gentiam
ne jofide
Gtius ur⸗
vendis
Paroch'
debent,
es Cathi
libata c
Aulein aſe
guieti ma
ſemina pi
dimnpla
tigirunt
noduge
gibus &
vincula.
Colamen
cGicenda
lud Ad.
linun, G
winus ſ⸗
Nleon
ckantlan
liam

VI.
us etj
guam

61 De Notis Specialibus Fidei Heroicæ. 161
Nſe cus omnes deſiderat eſſe hæreticos; quam
emi quidem Chriſtianam charitatem promovet
HXHWübs Eccleſia, dum vix aliquam concedit indul-
odin gentiam, niſi quis oraverit pro converſio-
, ne infidelium, & fidei dilatatione. Imò ar-
emm (tius urget eandem charitatem in promo-
Wonet vendis ad gradum Doctoratús, Beneficium,
uben Parochiam, Epiſcopatum &c. dum jurare
e,au debent, à ſe pro poſſibili curandum, ut fi⸗
6ſneueg des Catholica, quam Apoſtoli docserunt,
nslé illibata conſervetu?, & doceatur. Altiùs
Gadi aurtem aſcendunt Heroes in fide, dum irre-
Alt quieti manent, usque dum fidei Catholicæ
laie ſemina plagis & cordibus infidelium docen-
I, dô implantärunt, aut proprio ſanguine ir-
Hiiu rigârunt: nulli parcunt curæ, aut labori diu
ilt nocuque deſudan di in Evangelio coram Re-
lerleil gibus & Principibus usque ad carceres &
vincula; nullis ſiquidem obſtantibus terri-

n
, culamentis ſentiunt ſe impulſos ad palam-
G“ edicendam veritatem Catholicam, juxta ił
— lIud Act. 4. v. 20. Non enim poſſamnus, qua Vi⸗
ommiin dimus, & andivimus, non loqui. Hoc nihilo-
ieen minus ſignum diverſum eſt à propoſito ex-
plicato num. 187. ſicut differunt propoſitum
gen be exantlandi, & exantlatio actualis terribi⸗
ſten liam, ne vera fides mutetur, aut ne falſa.⸗

« conſervetur vel in unico puncto.

nſe VII. Fides communis dictat ſui ſectatori- 192
ſe bus etiam Spem, & Charitatem tam DEI,

„quam proximi, ac etiam timorem DEI; non
Heur ben .
6 L. enim

162 Diſtintio II. QOuaſtio II. ſ. I.

193

enim atura, ſed fides dictat, initium Sapien-
tiæ timor Domini: pariter fides dictat, ſpe-
randam eſſe feliciorem, poſt hanc, vitam;
& Gc denique accenduntur corda fidelium
ad DEIIM, ac illius imaginem, ſive proxi-
mum amandum juxta magnum illud manda-
tum Mattb. 22. V. 38. Hæc verò commo-⸗
nia ſunt fidelibus, heroes autem, qui peni-
tiùs has fidei regulas penetrant, ita ſperant
in DEO, ut prorſus Hocci faciant terrena
quomodocunque aliàs accepta, amica, ne-
ceflaria juxta illud Prov. 23. V. 18. Habebis
pem in Noviſſimo, & praſtolatio tua non aufe-
zetar. Hinc dimittont patrem & matrem,

agros & domos, divitias & honores, ac à
ſolo DEO latiari queunt.
Ita amant DEIIM, ut cor ipforum ejus
amore continuèò flagret, ac diu noctuque
eructet hunc, aut ſimilem a dum: DElIIS meut,

& Omnia. Amorem hunc ita depingit Subtilis

Doctor 2. diſt. 6. 4.2. N. in iſta Quaſtione &t. ab
oppoſito dicens: Ameret duo ex Aaguſi ino 14.
Civit. cap. ult. fecerunt duas Civitates; Civitatem
DEIamor DEl, us que ad contemptue ſui; & Civi-
tatem Diaboli amor ſui, usque ad conte wplteſt-
DEI. Tales enim heroes nunquam ſunt
frigidi, aut tepidi, ſed ſemper amore DEI
ferventes in proſperis & adverſs; imò ad-
vVerlſitates pro ſpecialit er gratioſis DEl favo-
ribus æſtimant, suntque homines longè alii

à communibus fidelibus corde, Ore, opere
jun⸗

1
jangen
Scoti 3
mio am
le, &n
in nimi
4do tene
Na
tur ioln
iplann 5
caſibus
dle ,g
Ecum,
loglori
potenti
nodis
vigent
ad ipfe
tat pra
ſitates
turis .
ltat
meant
ninum
guonian
moris
Prort⸗
eian
mor I
rong

6.1. De Notis Specialibus Fidei Heroicæ,. 163
nen jungentes fidei amorem DEI, juxta illud
ce SCcoti 3. diſt. 26. 4 un. d. ad ſecundum & c. Wi-
ne, ſin wmio amore poteſt quis tendere in aliq uod diligibi-
ln ſeen le, & aimis remiſiè, licêe non in nimis bonum, nec
(rea in nimis verunm balſit aliquis amanaé, & creden-
lodnim 4do tendere in DbUAI.
Ita amant proximum, ut in illo veneren-194

10 Conn
es tur iofam DEIIN, & quidem in homine-
u iplarn 885. Trinitatem, in variis hominum
cirt tene caſbus juſtitiam miſericordiam, aut Provi-
1 Anicht dentiam DEl, in creaturis verô irrationali-

bus v. g. cibo & potu convivium Evchari-
Bicum, in floribus pulchritudinem, in cœ-

liun lo gloriam, in mirabili hac mundi machina
potentiam, in ove manſuetudinem DEI pro
n, nobis tanta paſſi: verbô, dum creaturam
„vigent, jam cogitant, abſorpti, & rapti ſunt
ſſtec ad ipſum Creatorem, licèt non rarò permit-
gannl tat prædilectis h's ſuis ſervis grandes adver-
n Nl. ſitates in bonis, fama, aut ipſa vita à crea-
ei turis paribus, inferioribusve infligi.
efind Ita timent DELIIM, ut nullum malum ti- 19 5
1Ai meant præter peccatum; nam qui timet Do-
G minum, nibil trepidabit, & non pavebit à malis,

1sſi quoniam ipſe eſt ſpes ejus. Eccleſiaſtiei 34. V. 16.
AmH Aliqui heroes in fide inigni hôc Donòô Ti-
onnn moris Domini decorati in omnibus lunt ſibi
t nd prorſus præſentes, ut nunquam triſtitiâ de-
tlsz h jiciantaur juxta illud Eccleſaſticit. v. 11. Ti-=
isl 4 mor Domini gloria, C& gloriatio, & latitis, & so=⸗
nes ſoche rona eæultationis. Timor Domini delettabit cor,

ole, N L 2 α

1

164 Diſtinlctio II. Ousſtio II. H. I.
& dabit læatitiam, & gaudiam, & longitudinem
dierum, prout Martyres Domini ad plenam
tormentorum grandinem lætabundi procel-
ſerunt, quaſi ad convivium ſuorum amiciſ-
ſimorom pergerent. Rurſus alii hôc Do-
né ornati lunt magis olitarii, & multùm
anxii orant cum S. Davide Pſalm. I18. v. 120.
Confige timore tuo carnei meas ; à judiciis enim
tuis timui, ut medulkitus timore Domini
confixi excarnificênt rebelles eorum concu-
piſcentias; tales ſunt SS. Virgines, & Con-
feſſores, inter quos, ut refert D. Antonin.
4. p. ſummaæ. tit. 14. cap. 13. Macarius Abbas,
dum interrogaretur, cur ita macilentus eſ-
ſet, & ſiccus, cùm tamen comederet ſicut
alii? reſpondit; ſicut ligaum ſenſim conſu-
mitur ab igne omnem ecjus viriditatem &
humorem abſtrahente; ſic, qui mentem-
ſuam continet in timore Domini, carnem
& oſſa conlumit. Dixi autem nam. 177.
quòd hoc Donum Timoris Domini ſpectet
ad Temperantiam, tanquam excellens gra-
dus humilitatis, ut fuſius hoc ipſum tradit
ſæpe cit. Doétor Subtilis 3. dif. 324. 4. un. ſ.
Ulierins ad videndum &. Timor iſt ſperies tem-
perantia, idem enim eſt omnino Timor, quod hu-
militas, lieèt alio nomine nominetur: ſicut patere
poteſt per Auguſtinum ſuper illud Matth. §. Bea-
zi pauperes ſpiritu; frequenter enim numeran-
tur non nominibus propriis, & ideo Scriptura fre-

ꝗquenter conmmendat timorsm. Unde ilud: Ini-
tinm

ium 5
10 at
rinti
V
piter
Altin
retici
auten
tantor
Lia In
tetrori
buerit.
Min n.
dovicv
Nkr⸗
dus (
arcdlen
Poplleo
ſet or⸗
ie ed
pecc⸗
Deccati
te
lti ar
as, ſe
Acarni
lſima,
Macera
itucin
Comel

... De Notis ſpecialibus Fidei Heroicæ, 16

ngitnlrn tium Sapientiæ Timor Domini Prev. I. Mihil er-
d en go aliud eſt Timor Domini niſi humilitas, qug eſt
ndiproe principium virtutum.
n emi VIII. Fides communis dictat dignos po 196
beh nitentiæ frucdtus Lac. 3. V. 8. hinc ſoli fideles
Amdu Eſtimant pœenitentiam, infideles verò & hæ-
retici illam appellitant carnificinam. Fides

IIRAI 3 4
dn autetn heroica his necdum contenta eſt, ſed
Ne lbm Tantum peccati horrorem ingerit, ut Eudo-
dumenag Xia Imperatrix S. Chryſoſtomum minis &

des E terroribus aggreſſa à ſiiis Legatis audire de-
Aron buerit. Fruſtra hominem illum terres 5 nihil

glsittn enim, niß peceatum timet. Sanctus verò Lu-
clenge dovicus Galliarum Rex Terrtii Ordinis S. P.
elereſi N. Pranciſci potiùs mortem, & S. Edmua-
RR dus Cantuarienſis Archi-Epiſcopus rogum
jcltnen ardentem, ac 5§. Anſelmus pariter Archi-
i nettr Epiſcopus Cantuar. ipſum infernum elegiſ=
ih,en ſet præ peccato; qui etiam dicere ſolebat
* lib. de Beat itudinibus cap. 190. Mallem purus
Niee peccato, & innocens gehennam, quàm
geeß peccati ſorde pollutus cœlorum regna intra-
re. Et ex hac heroica fide ac horrore pec-

binn cati arripiunt tunc heroes iſti non diſcipli-
nas, jejunia, & caſtigationes communcs, ſed
nn, excarnificationes, jejunia continua & auſte-
en „riſſima, vepres, nives, carbones ignitos, ac
G macerationes extraordinarias vi Doni For-
titudinis, ut vel ſic perfectum de ſuo hoſte

e. 6 .
WGO«. gdomeſtico reportent triumphum.

iu 1 3 X.

197

766 Difiskio II. Ouaſtio II. F. I.

IX. Fides communis dictat patientiam-
juxta illud Jacobi cap. I. verſ. 3. Probatio
fidei veſtræ patientiam operatur. Et ad Philip-
penles cay 1. 9. 29. Vobis donatum eſt pro
Chriſto, non ſolum ut in eum credatis, ſed ut et iam
pro illo patiamini. Fides heroica autem in.
patientia vixæ habet limites, dum gaudet &
exultat cordintimè talis heros, ſi ludibriô,
injuriis, calumniis, irriſionibus, detractioni-
bus, exſibillationibus afficitur, horum om-
nium enim ſe metam & ſcopum ponit, dum
pro hypocrita, deceptore, aut ſtulto pro-
pter Chriſtum habetur ab aliis; hæc eſt illa
adamäantina patientia, qua heros armatus
fortiſſimè ſuſtinet & vincit morbos, nudita-
tes, vincula, carceres, beſtias, ficut teſtatur
Apoſtolus 2. Cor. I1. v. 20. Suſtinetis enim, .
quis vos in ſervitntem redigit, ſi quis de vorat,
quis accipit, ſi quis extollitur, ſi quis in fatiem
vos cadit. Hinc optant cum Iſaia per me-
dium ſecari, cum Hieremia lapidibus obrui,
cum Baptiſta decollari, cum Stephane lapi-

dari, cum Laurentio afſari, cum Ignatio à

198

Leonibus dilanisri, cum Nepomuceno aquis
ſuffocari, cum Sebaſtiano ſagittis exponi, ut
propter juſtitiam perſecurionem patiantur.
Pro aliquali patientiæ Schemate trans-
ſcribo gradus ejusdem ex S. Bonav. in for-
mula aurea de gradibms Virtnt. cay. §. Pa-
tientiæ altus gradus eſt, patienter ſuſtinere amiſ-
ſionem rerum, ht Pob 1I. Altier patienter ſufferre
amiſ-

De
iere
Iriperia
ſaferre
nem it
cn e
altutg
qlan ,
2 H,
nur a
enſir i⸗
innipe
ſhrven
iCri⸗
lift an
alletis
mnn abe
Uere
Din,
ſu. 1t
Nitgitet
E non
in an
en .
. (
6 ſana
lun ali
hecatie
hatuy .
nunt
Nn

1.
Rientan.
3. Pylkan
t ad Dhi
tun e,
ſid r /in
auten.
