vbſe⸗ e Sac. Congregattonis, ſeu Em'inentiſſ. Car-
dte diaalis Præfecti infligendis. Idémque Sub-
d hi Promotor (quartenus iple D Promotor ex
e diligenti, & accurata reviſione proceſſuum,
l, quam facere ſolet, neceffarium vel oppor-
.

tunum duxerit) teneatur al u ſummarium
en ſ objectionale ad comprobationem oppoſi-
in tionum conficere, quod Sac. Congregatio
C2 plu-

36 Diſtinctio I. Queſtio I. J. III.
plurimum expedire cognoſcit ad hoc, ut ve-
ritas magis eluceſcat. Et pro quolibet pro-
ceſſu ab codem Sub-Promotore examinan-
do in quolibet dubio, perſolvatur ei ſtipen-
dium decem ducatorum auri præſcriptum
in Decretis generalibus pag. 62. cum declara-
tione tamen, quòd relpeétu proceſſuum au-
thoritate Apoſtolica in ſpecie, qui pluries
ad diverium effectum examinari debent, di-
ctum ſtipendium debeatur pro tribus dubiis
tantüm, nempe prima vice, quando diſpu-
tatur validitas; ſecunda vice, quando diſpu-
tatur de virtutibus, ſeu de Martyrio, & cau-
ſa Martyrii, & tertia vice, quando diſputa-
tur de Miraculis, quamvis diſputationes ali-
cujus ex dictis dubiis pluries reiterari con-
tingat, ſeu eadem dubia in diverſas inſpe-
Riones pro faciliori reiolutione dividantur.
Undecimò. Et quia materiæ gravitas, &
dignitas expoſcit, ut pertractetur, & diri-
gatur à Viris notæ probitatis, experientiæ,
& peritiæ, cenſuit Sacra Congregatio, quòd
ad conficiendum tam informationes in fa-
Go, quàm ſummaria, in quibus potiſſimè-
conſiſtit cauſarum pondus, aſſumantur ſo-
lùm Procuratores Collegii Sac. Palatii Apo⸗-
ſtolici; tribuendò Poſtulatoribus libertatem
eligendi ex dicto cœtu, quem voluerint,
dummodò quilibet ex eis non poſſit eodem
tempore patrocinari plures cauſas, quàm

quatuor, ad hoc, ut eis facilius operam da-
re

Per exlea

je poſ
ſeriben
Datrib
nabilit
tiſſiwi
mod
de eo
ores
Du
dum i
ſtalaton
Conliſt
zpprob⸗
gail
einari,
Dee
ditor
tio ju
ſas,
dari d
Der
fuerit
dicor
tione
fuerit
dem
riumn
Arter
tet ey
alium
rem,

I. Fer extenſum adducuntur Decreta Pontif. & c. 37
lhonue re poſſint, ſub pœna inhabilitatis ampliùs
nolberge ſcribendi in caſu contraventionis, & liceat
enmim Patribus in quocunque ſtatu cauiæ, ratio-
toreiln nabiliter tamen, & prævia licentia Eminen-
Drrcim tiſſimi Ponentis mutare Procuratorem, dum-
cuinedna modèò alius in ejus locum ſubrogandus ſit
ocehlung de eodem Collegio, & non habeat in totum
„qui nu plures cauſas, quàm quatuor.
ti debeng Duodecimò. Advocati verò ad ſeriben-53

iribost dum in Jure aſſumi debeant ad libitum Po-
bundb i ſtulatorum, dummodò ſint ex Collegio Sac.
gunachif Conſiſtorialis Aulæ, vel ex duodecim aliis
Gjro e approbatis à Sac. Congregatione, ita tamen,

ndn ut quilibet corum ſex tantùm caulas patro-
cinari poſſit.
Decimotertiò, Pro mercede autem præ-54
dictorum, ac etiam Notarii, Sac. Congrega-
tio juſſit ſervari taxas ab ea diligenter revi-

utationent
teiteranien
Gerias i⸗

ſvſoznnn
ii ſas, quæ, ut omnibus innoteſcant, typis man-
kn,K dari debeant, & in fine Decretorum inſeri.
aeien Decimoquartò., Cùm etiam obſervatum 5
egniggt fuerit, ſæpè Poſtulatores dare ſcripturas Me-
dicorum, vel Chyrurgorum pro Confirma-
tion ſA tione miraculorum, & ex alia parte, non-
fuerit lolitum reſponderi per Peritos ejus-

ſimun, dem Profeſſionis. Ideo videtur neceſſa-
ne rium, ad hoc, ut reſpondeatur ſecundàùm
u ſig Artem, quod Eminentiſſimus Ponens depu-
tet ex officio, ſecreto, ac prævio juramento
halti⸗ alium Medicum, vel Chyrurgum celebrio-
ſu, rem, qui reſpondeat pro veritate, ad effe⸗
hend C'3 Qam

38 Diſtinttio J. Quaſtio I. ſ. III.
QGam videndi, an aſſerta miracula excedan
Vires naturæ. “
Die 1 5. Oétebris 1678. fadta per me infraſcri-
ptum relatione Sanctiſſimo prafateorum Decreto-
um cum eorum integra lelttura, Sanbtitas ſuas
lau davit, & approbavit, atque ſervari mandavit,
Oο publicari. .
Jor Baptiſta de Laca. Anaitor, & Sccret.
Wemorialiam. .
Locus P† Sigilli. .
Bernardinus Caſalius, Sac. Kit.
Congr. Secretarius.

Forma Juramenti Judicum ante

inchoationem Proceſſuum.

56 ◻Go infraſcriptus tactis Sacroſanctis Evan-
geliis coram me poſitis juro, & promit-
to fidelirer adimplere munus mihi commil-
ſum circa fabricationem proceſss in cauſa
Beatificationis, & Canonizationis Servi DPl
N. juxta formam Decretorum Sac. Congre-
gationis Rituum & præcipuè noviſſimorum,
quæ confirmata fuerunt à Sanctiſſimo D. N.
Innocentio XI. Nec non juro, & promit-
to Religioſe ſervare Secretum tam de con-

tentis in Interrogatoriis, quàm de teſtium

depoôſitionibus ſuper iisdem, & ſuper Arti-
culis, nec de iis loqui cum aliqua perſona,

exceptis allis udicibus, & Subprom otore, ac

Notario pro eodem proceſſu deputatis, &

De exten
in Curia.
DCena
Sentent
e (ext
pretere
ſim: &
adjuvet

Por.
G0
gel
Fitatem,
Per Art
hon ſern
Velare,
toris,
Ame in
Wunicz
Adamm
onite
tſcalo
ro ſe

Del

5

II. De extenſum adducuntur Decreta Pontif. & c. 39
henelhn in Curia, excepto etiam Proto-Notario, ſub
poœna perjurii, & excommunicationis latæ
mifes Sententiæ, à qua nonniſi à Summo Pontifi-
n eᷣG ce (excluſo etiam majori Pœnitentiario)
Gu Præterquam in mortis Articulo abſolvi poſ-
nus ſim: & ita promitto, & juro; ſic me DEUS
adjuvet, & bæc ſancta DEI Evangelia.
in Idem Furamentum praſt abitur à Sub-
Promotore, & Notario, & in Curia
etiam à Proto- Notario, mutatis mis-
liur, . 5 tandis.

FTorma Juramenti Teſtium.
ud 4 Go infraſcriptus tactis Sacroſanctis Evan. 57
. geliis coram me poſitis, juro dicere ve-
üntielhe ritatemn, tamſuper loterrogatoriis, quam ſu-
Aen per Articulis, ſuper quibus examinor, nec
niichn non ſervare Secretum, nec aſicui penitùs re-
ſbs i velare, tam contenta in iisdem Interroga-
igenil toriis, quam Reſponſiones, ac depoſitiones
Co à me factas, ſub poœna perjurii, & excom-
ſtnum municationis latæ Sententiæ, à qua nonniſi
A Summo Pontifice (excluſo etiam majori
gan Pœnitentiario) præterquam in mortis Ar-
1 ticulo abſolvi poſſim: & ita promitto, &
um e juro; ſic me DEUS adjuvet, & hæc Sancta-⸗

aid DEI Evangelia

l ii⸗
N Cin ! 4 De-

es,
eput⸗ 4

ariut⸗

=

40 Diſtinctio I. Quæſtio I. ſ. WI. Pir ext

Decretum ſuper cultu Beatis adhuc rn
non Canonizatis præſtando. ce, ad
53 & D aures Eminentiſſimorum Patrum Con- tente
◻ gregationis Sacr. Rituum plures deve- V.

nerunt, qui patrantur Indultorum exceſſus nibus
in materia præſtationis cultus Beatis, adbue officij
non Canonizatis, quamobrem eos elimina- tumm
re, ac ne in futurum inducantur providere ptote
ſtudentes, ad infraſcripta devenerunt De- cesAn
creta, & VI.
59 I. Quèd eorundem Beatorum imagines ccrtisp
etiam non principaliter, & uti ſupplices ap- us,
poſitæ, ſimulacra, pituræ, tabellæ, aut ſcri- mlſteri
pturæ eorum præclara geſta repræſentantes, Vitiop
aut referentes, in Eccleſiis, Sacrariis, & Ora- cerdor
toriis quibuscunque & præſertim in quibus maheth

Miſſæ Sacrificium, vel alia Divina officia per- VII
aguntur, inconſulta Sede Apoſtolica, nullo memo
pacto exponantur. ukto

II. Quèd ubi indultum fuerit per Sedem VIII
Apoſt. Imagines, ſimulacra, pictaàsque ta- mon
bellas in Eccleſiis poni, & coli poſſe, in pa- nmümq-
riete tantum, non autem ſuper Altari col- toscl
locandi facultas tributa cenſeatur. X
III. Quèd ſi vonceſſa fuerit per eandem etſam
Sedem Apoſtolicam Altarium erectio, non cularj
tamen ob id Miſſam, & Ofhcium de prædi- tur,V
Stis Beatis celebrandi, vel recitandi facultas J.
tradita præſumatur; etenim ſpecifica, & ex- La6.
preſia conceſſio ſuper his præcedere debet. moni

I. Per extenſum adducuntur DecretaPontif, &. 41

tigai IV. Ubi in uno loco cultus fuerit con-
ceſſus, non extendatur, inconſulto Pontifi-
, ce, ad alium locum, quamvis alia concur-
Dnrums rente authoritate.
plorescen V. In locis, ubi Beatos prædictos ab om-
mn eeh nibus coli permiſſum fuit, non inde publica

eits Oflficii recitatio permiſſa cenſeatur, ſed tan-
coseim tummodèò privata; nec ſatisfactoria præce-
roe Ppto recitationis, niſi quoad illos, quibus Se-
enenumd des Apoſtolica de hoc indullerit.
VI. Miſſæ pariter, quæ fuerint indultæ6o
mn imzi certis perſonis, nempe Presbyteris Regula-
Cpplegt ribus, vel ſæcularibus alicujus loci, vel Mo-
e,at naſterii, ſeu Presbyteris alicujus Eccleſiæ ſer-
—H Vitio præcipuè addictis, à conffuentibus Sa-
aris, & cerdotibus, quavis dignitate (etiam Cardi-
n in nalats) ingnitis, minimè celebrentur.
ofc VII. Dies Feſti in Beatorum eorundem.-
lia, “ memoriam non celebrentur, niſi ſpeciali in-
dulto Apoſtolico proviſum fuerit.
r el VIII. Eorundem nomina in Kalendariis
Segen non apponantur, niſi illius tantum loci, ea-
ole, rumque Perſonarum, in quo & à quibus cul-
tus cum Officio & Miſſa celebretur.

I eIX. In quibus vis Eccleſiaſticis precibus⸗
k⸗ eti etiam in Oratoriis privatis recitandis, parti-
n cularia eorundem ſuffragia non apponan-
d tur, vel recitentur.
ni X. Publicis in precibus, præter indultas,
1

ſen & à Sede Apoſtolica approbatas, idem Beati
i non invocentur. .
er C 1 XI.

4² Diſtinctio I. Quaſtio I. H. III.
XI. Eorundémque Reliquiæ in Proceſſio-
nibus minimè circumferantur.
XII. Sacra eadem Congregatio præſenti-
bus decçlarare, & juſſione removere non in-
tendit cultum Beatis per communem Fecle-
ſiæ conſenſum; vel per immemorabilem.
temporis curſum, aut per Patrum, Viroruùm-
que Sanctorum (cripta, vel temporis cen-
tum annorum metam excedentis ſcientiam,
ac tolerantiam Sedis Apoſt. aut Ordinario-
rum hactenus præſtitum; ac certis modo,
ac forma ab eo tempore eis exhibitum. Ve-
rùm, ſi à centum annis citrà, cultus hujus-
modi aliqua ex parte conſtiterit auctus, &
extenſus, eo caſu Sac. eadem Congregatio
eundem in priſtinum reduci jubet, prout-
quemvis cultum, extra caſus prædictos, ad
expreſſa tantùm verbaliter in Apoſtolicis in-
dultis omnino revocari mandat ſub pœ-
nis, &c.
61 XIII. Firmis quoque remanentibus De-
cretis, nempe ne Beati in Patronos eligan-
tur, ne eorum Natalitia cum Octavis cele-
brentur, & aliis quibuscunque a Sac. Con-
gregat. hactenus emanatis, quæ prælſenti
Decreto renovantur.
XIV. Bis autem Sanctiſſimo relatis, &

in Congregatione Sac. Rituum ordinaria ha-

bita coram Sanctitate ſua per Eminentiſſ. &
Reverendiff. D. Cardinalem Sacchettum ac-
curatè perlectis, maturéque diſcuſſis, San-
Sitas

Per exte

Qitas ſu
eorum
primi,
0lo ter
nis eor.
& arde
exhibit
ta, ſeun
XV.
auctorit
debeznt⸗
e, gos
18 ſes
Hlerolol
exprel
Iis cord.
dantor
chercer.
æ Non
Thiſcopi
copis
IntA,
toru
lanqu
usmoc
bris 16

UI.

nbroceli⸗

tio preſen
Verenon!
unemb
worebien
n,Voan
mnporslg⸗
töͤſcienin

1Ornnt
ertis l

bitun.
zlts hun
alus,
Congrept
bet, tO
1ciclgs
da N

entbos
vnnseſt
lars
1al⸗ 0
ne Nelr

hrelte
Giuret
rvertl
hettun
Gſis,

Per extenſun daucuntur DecretabPontif. & . 4 3

Gitas ſua ea approbavit, & pro omnimoda
eorum obſervatione, mandavit typ's im-
primi, ad valvas affigi & publicari, t ela-
plo termino ſex menſium à die publicatio-

nis eorundem, omnes & ſingulos afficiant.

& ar dent, ac ſi omnibus, & Gngulis eade
exhibita, & perſoônaliter præſentata, intima-
ta, ſeu notificata fuiſſent.
XV. Indulsicque locorum Ordinari's, ut
auctoritate Sedis Apoſtolicæ poſſint, imò
debeant, (æculares, & Regulares quoscun-
que, quantumvis exemptos, etiam Societa-
tis ESU, S. Antonii Viennen, & S. Joannis
Hlieroſolimitani, ac reliquos omnes, ſpecia-
li expreſſione indigentes, etiam ſub cenſu-
ris compellere. Cúmque aliqui nulli ſub-
dantur Epiſcopo, qui éos, ſi exceſſerint,
coercere valeant, eo caſu à Sedis Apoſtoli-
cæ Nuntiis, ſi aderint, ſin minus ab Archi-
Epiſcopis, in eorum Provinciis, vel ab Epi-

ſcopis Romano tantùm Pontitfiei ſubjectis,

intrà, vel propè quorum Dicœcelſi limites,
eorum Eceleſiæ, vel Monaſteria ſita fuerint,
tanquam à Sede Apoſtolica delegatis, ad hu-
jusmodi Decretorum obſervationem præ-
dicti omnino cogantur. Die 27. Septem-
bris 169.

Ti us Eyj iſcopus Sabienn. Card. Sac-

cbettus.
F M. Phabeus Sac. Rit Congr. Sec.

Fuit

Pertate
ſoe Rel
eOrurm.
. . . Aeligio
Declaratio præfati Decreti ſuper (athel
Cultu Beatis adhuc non canonizatis eitis
praæftando. gae

s2 ALladls ad Sac. Rit. Congregationem du. Adl.
biis circa obſervationem, & intelligen- Adl.
tiam Decreti ſuper cultu Beatis adhuc non Aadll.
canonizatis præſtando, editi die 27. Septem- AdlV.
bris 1659. & publicati 3. Februarii præſentis AdV.
anni 1660. Dien
Primò. An ubi indultum fuerit, ut Miſſa
de aliquo Beato celebretur, liceat ejus ima-
ginem, & ſimulachrum ſuper Altari expo-
nere, nec non votivas Tabellas ibidem ap⸗- 1
pendere.
Seecundò. An §. Dies Feſti in Beatorum
honorem non celebrentur, extendatur ad

44 Diſtinctio J. Qusſtio I. H. III.
Fuit impreſſum Romæ, in Regeſto hujus
Congregationis fol. 148.

Feſta Devotionis: Grat
63 Tertiò. An indulta recitandi Officium- and
cum oéctava, vel ſine octava, & celebrandi lce
Miſſam de Beatis, fuerint revocata per di-
ctum Decretum Sacræ Congregationis? 4
e

Quartò. An in Eccleſiis, in quibus Offi-
cium & Mſla de Beatis recitari, & reſpedti- ucki
vèê celebrari poſſunt, liceat eorum Reliquias
exponere? lrc⸗
Quintèò. An Epiſcopi Regulares, qui ex a1
indulco Sedis Apoſtolicæ gaudent privilegi genam
uæ

Ul.
gelto

reti
Aoniet

grtionen
Eintelg
s adhue
e 27, int
uriire

erit, ul
entizt
r Altrid

s bidin

in beud
egtenclin

ncl 0he
A celen.

voct
gationß
niud
, Ereß ſe
nmli⸗

lares,

n if

Per extenſum adducçuntur DecretaPontif. & . 4 5

ſoæ Religionis, de quibus ſunt capaces pro
eorum conditionc „poſlſint de Beatis ſuæ
Religionis recitare officium, & in propriis
Cathedralibus Miſſam celebrare, & Altare
Beatis prædictis erigere?

Sacra Rituum Congregatio reſpondit

Ad I. Aſirmal ivd. 64
Ad II. Nega: ivr.

Ad III. Neg ativè.

Ad IV. Ahrmativt.
Ad V. Negativz.
Die 17. Aprilis 1660.

Julius Epiſc. Sabinens. Card.
Soacchettus.
Loco Sigilli.
F. M. Phœb. Sac. Kit. Congreg.
Secret. Ec.

Gratis etiam quoad Scripturam. Romæ

ex Typographia Reverendæ Cameræ Apo-
ſtolicæ 1660.

. z. IV.
Alie Quæſtiunculæ de Viris cum famad-⸗
Janctitatis decedentibus, vecdum tamen in fa-
cie Eecleſia Bearifß⸗ catis.
QIrea præallata Decreta poſſunt moverié5
Aaliquæ Quæſtiunculæ, & quidem I. Un-

denam probetur cultus publicus immemo-
rabi-

46 Diſtinbdtio I. Quaſtio I. H. IV.
rabilis? Ante reſponſionem recole, quali-
ter ab Urhano VIII. cultus publicus ſit in-
hibitus juzta num. 2 6. G&. Jam Reſp. cul-
tum immemorablem probari ex magalfi-
centia, ornatu, elevatione ſepolchri, ex

ſpontaneo concurfu, ac libera veneratione

populi, cum donariis, & oblatione tabella-
rum votivarum, inchoat ſtatim ab obito,
ſemper continuata, & in dies aucta, præci-
puè ſi in illis raellis reterantur miracula, vel
beneficia per Servum DEl obtenfa à fideli-
bus, ex antiquiſimis epitaphiis atteſtanti-
bus ſublimem Viri DEl (anclitatem, a r.
miracula, ex lampadibus continuò ad ſe-
pulchrum illius acdentibus, ex celebratione
miſſaruten in Altari Servi DEl, vel alibi in il-
lins honorem, ex ofhcio proprio ejusdem,
ex I ytaniis, Proce ſlionibus, peregrinatiopi-
bus in honorem iphus iaſtſtutis, & Anniver-
ſaria ſolemnitate à die obitus cum celebra-
tione Midæ de SSS. Trinitate, ex cultu ejus
imaginum cum laureolis publicè expoſita-
rum pariter à tempore immemorabilt. ex
Sanctitatis fama, Beati, aut Sancti cognomi-
natione. Ita Pignatelli Tom. I. Conſult. 244.
Ubi tamen annoto, ſpecificatos hic culeus
magis propriè convenire verè Beat'cats,
non verò necdum Beatificatis, ſaltem extrà
quatuor caſus relatos in Decreto Urbanl
VIII., num. 3 1.

Quæ-

Q
cCu
de C
lemn
privs

repd

tjone
Sicut
re po
vum /
Aum
Fu 0
cu
morter
luviſh
ilius
tom P

manus
verſa ſe
munite
AdtO
tum h⸗
hublien

Se duè

Orati
Slarion
1o inte
Driv
Univert.
alien

N. Alizue Queſtiuncule de Viris &t. 47
le, uuu Qauzres II. An emiſſio votorum arguat66
cn cükum publicum, sitque contra Decreta-
Re de Canonizatione Sandorum? De voto ſo-
erN lemni nollus dubito; de ſimplici autem, &
Polchri privato Reſp. negative ; tale enim votum
Wenenen rephratut lmpliciter inter preces, ſeu ora-
ſonetitel t'ones joxta Pignatelli Tom. I1. Conſali. 59 1.
n aben Sicut proin ex Gngolari mea devorione ora-
DchN. ⅞JÄre poſſom ad inſignem aliquem DEI Ser-
Giracue vué Gve adhuc viventem, ſive jam defun-
NaaſA Gom (ad noſtrum v. g. venerabilem Ser-
6gteln vum DEI P. Baoptiſtam elapl'“ bienniò Neapo-
em, li cum famna! Sanetitatis obeuntem, & poſt
eA mortem ſoam aliquor libras ſanguinis, &
celebrit⸗ ſuaviſſimum odorem fundentem) ita & in-
lai illius honorem poſſum emittere aliquod vo-
ien tum privastum, in illius honorem jejunare,
egtn ejus veltes, reliquias aſſervare, venerari,
SAms manus & pedes oſculari. Quèd autem di-
verſa ſit ratio voti privati à ſolemni, eſt com-

eler
e. muniter teceptum, & expreſsè ſtatuitor à
ſc enh ScOtO 4. 4a. 38. quaſt. un. ſ. dico, quod & . vo-
arn rum continentie (idem eſt de alio) petaſt elſe,
ur Ppublicam, vel privatum, ſimplex, vel ſolemne: nec
4 iſtæ duæ Diſtinktiones ſunt eædem. Sicut ergo
en oratio mentalis verificatur in aliqua pia co-
herts gitatione, intentione, prapoſito, aut delide-
Wrio interno, ita etiam verificatur in voto
itene privaro, ſeu ſimplici. Hinc idem Scotu;
e " univerlaliter dixit 4. d. 4 5. q. 4. H. de tertio

articulo &— . Oratio mentalis eſt arſideriun a-
C . latum

48 Diſt inètio I. Quaſtio I. H. IV.
latum DEOU en intentione, at ab ipſe babeatur
optatum. Et ideo non comprehenduntur
in Decreto Urbani VIII. vota privata, bede
verò tabulæ votivæ, utpote quæ ſic in be-
Gore ſervari nequeunt; hæ nihilomiaus
poſſunt, & decet aſſervari privatim.
Quæres III. An iſti Servi DEl poſſint poſt
ſuum obitum ſepeliri ſub Altari, aut gradi-
bus, quibus aicendimus ad Altare? Reſp.
negativè. Hic enim honor defertur ab Ec-
cleſia Beatificatis, aut Canonizatis elevan-
dò illorum corpora, eàque ponendéô ſuper,
aut prope Altare. Imèò juxta Decretum-
Urbani VIII. ſi talis defacto ſic eſſet ſepultus,
foret extrahendus, & in afio loco collocçan-
dus; cùm non tantùm veneratio ſemel ex-
hibita, ſed & hujus oontinuatio ibi interdi-
catur, ſi absque Sedis Apoſtolicæ, vel Ordi-
narii tolerantia colatur. Et ideo Conc. Va-
renſe relatum Can. pracipiendum &6. 15. 4. .
prohibet: Prope Altare, ubi corpus, & ſangnit
Domini conficitar, nullatenus ſepeliantur. Quo
tamen non obſtante poſſunt ſepulchra Ser-
vorum DEl notari ſignis communiter non
conſuetis; ſecus enim omnis cura, aut ho-
nor privatus circa tales & medio tolli debe-
ret, quod prorfus inhumanum, & innatu-
rale videtur. .
68 Quzæres IV. An quis poſſit de ſimilibus
Servis DEl recitare Collectas, Keſponſoria,
Antiphonas ad Laudes, & Veſperas: khk
on

Nont.
devott
enim
Interi
non!
tandi
leſia
inſeri⸗
cultos
tione S.
enim ſ
tertèr
hoopro
anegy

Klix,

Precis
IUam
Rn
aleer
atem
no, Pr
ter Ben
Ventes
I r
on abii
Deuu;
lnd
Drivat,
Dropte

deatif

y, Aliæ Quaſtiuncule de Viris . 49
Non tantùm hæc, ſed & alia, ſi ex privata

4
D devotione, & non ſolenniter fiant; cultus
enim privatus nullibi interdictus legitur.
enh Interim tamen per recitationem ſimilium
be ſeſn, non ſatisfaceret quis ſuæ obligationi reci-
R tandi Horas Canonicas; ut ſic enim ab Ec-

cleſia inſtitutæ lunt pro cultu publico.
Apolini Quæres V. An ex Cognominatione, aut6g9
nt inſcriptione Beati, Vel, Sancti eruatur aliquis
lene! 1 cultus prohibitus in Decretis de Canoniza-
fent d tione Sanctorum? Reſp. ſub diſtinctione; ſi
eußeſt enim ſimiles inſcriptiones fierent aſſertivè,
wnch certeè repugnarent dictis Decretis, directè
etu hoc prohibentibus. Si verò tantùm fierent
en panegyricè, aut prout Beatus idem eſt, ac
NE felix, fortunatus: aut ſi tale prædicatum.
toſen præcisè enuntiaretur propter habitam ali-
obie quam dignitatem, prout Papa dicitur, Bea-
e,e iſſmus, aut Santtiſtmus Pater: vel denique
αο ſi allcui tribueretur talis titulus præcisè,
α quatenus piè credimus, defunéctos in Domi-
„6ℳ no, præcipuè cum fama Sanctitatis eſſe in-
um C ter Beatos cœlites; prout tales adhuc vi-
Pllehu vVentes frequenter vocantur Beati in largio-
muitetn ri uſurpatione; ùt Pſal. I. Beatus vir, qui
rnd non abiit in conſilio impiorum. Et Eccleſaſt. 3 I.
Ntoli Beatus vir, qui inventus eſt ſine macula & 6.
gimo Icmòô ſi etiam ipſe Sanctiſſimus Pontifex in
privatis litteris aliquem vocaret Beatum,
ge lnit Ppropterea non cenſeretur Beatus, prout in
Beatificatione declaratur, præ miſſo rigidiſſi-

61a

56 Diſtinctio I. Quaſtie I. ſ. W.
mo proceſſu circa ſanclimoniam vitæ, ac
miraculorum evidentiam; litteræ enim pri-
vVatæ à nullo in tanta auctoritate haberi poſ-
ſunt, ac ipia authentica Decreta Pontificis.
„ Quzres VI. An ad obtinendam Beatifi-
cationem neceſſariò debeat prius probari,
Beatificandum eſſe Baptizatum? Reip. affir-
mativè; niſi enim quis renatus fnerit ex aqua,
& Spirita Sanbéto neon poteſt introire in regnum
Cælorum. Foan. 3. & conſequenter nec in fa-
cie Eccleſiæ declarari ut actu feliciter re-
gnans cum DEO. Interim iſta Baptismi ſu-
ſceptio facillimè probari poteſt ex fama com-

muni, ex teſtibus deponentibus ſe id audi-

viſſe ab ipſis Servis DEl, ex loco nativita-

tis, & educationis à Parentibus Chriſtianis,
ubi viget Fides Catholica, & Baptismi ſu-
ſceptio, ex vita Chriſtianè acta, ex ſuſce-

pto aliquo ſtatu Eccleſiaſtico, aut Keligio-

ſo, ubi ſolicitè inquiritur de natalibus. Imò
crediderim Martyrem ipſo Martyrié fortiter

pro Chriſto, aut vera virtute exantlatò com-

probare Baptismum.

„1 Denique addo I. ex Felin. Centeler, Pigna-

teli variis locis. Celebratio Miſſæ de 885.

Trinitate, de B. V. Maria, in gratiarum actio-

nem ob aliquem prædefunctum cum fams

Sancéctitatis, à DEO ſuæ Eccleſiæ, aut Ordi-

ni elargitum, non arguit cultum publicum
erga talem Servum DEl. Ratio eſt; quis

Miſſa non celebratur in honorem hujus Ser-
. vi—

.
Vie, 1 Alis Queſtiuneale de iris & e. 1
erin. vi DEl, ſed SSS. Trinitatis; ſicut autem pro
dbee aliis acceptis gratiis poteſi quis D. T. O. M.
Dontfan Miſſam offerre, ita etiam pro hac gratia-.
mne II. Idem à potiori addo de oratione pane-
weon Lyrica in die obits habita; ſi enim de aliis
Nen dff Viris inſignibus in eorum obitũs die panegy-
res declamari queunt, cur id negetur viris
e de Sanctitate vitæ ac morum optimè meri-
rreem tis. III. Ofſſa iſtorum Servorum DElI de-
elciter! bent planè condi ſub humo juxta Decretum
tsni Pii V. in g. 6. Conſtit. 5. relatum à Barboſa
imtce de aniverſ. ur. Eccleſ: I. 2. cap. 3. num. 29. G
eM cap. 10. ad finem. ut ſic doceri poſſit, ubi &
oim quomodo ſerventur. .—
C. IV. Addo: ſimilia oſſa ſine recognitione72
s Ordinarii, Sedique Apoſtolicæ referenda-,
ah non poſſunt transferri in locum decentio-
, e? rem; nam ante tempora Alexandri III. ſols
ie Ccorporis elevatio ſupra terram per Epiſco-
* pum faca ſignificabat Canonizationem: er-
ea g etiam talis translatio in locum decentio-
iid pem denotat cultum publicum, qui tamen
u eſt prohibitus à ſæpius citato Decreto IUrba-
u A ni VIII. Sasfif- D. M. ſslri G. V. Ne-
ilel⸗ queunt reliquiæ horum DEl Servorum mit-
ti ad exteras civitates, aut Eccleſias (aliud
foret ſi ad privatam perſonam ob ejus ſingu-
im larem affectum erga talem Servum DEl mit-
teretur; ùt docet S. Bonav. Tract. de Canoni-
9. at. p. I. art. I. Poſſunt tamen Keliquia Sancio-
huß ram, & Divina Verba ex devotiens ad collum li-
D 2 gata

73

52 Diſtindtio I. Queſtis I. H. Il.

gata portari, niſi ſit ſuperſtitio) nam ex Conſti-

tut. 83. Sixti V. ſ. 3. verſ. ſed cam adhibendam

.

ſua & c. talis cultus præiefert venerationem

deferendam jam approbatis ab Eccleſia..
Hinc loc. cit. docet S. Bonav. Nec etiam cer-
pora Sanctorrm de loco ad locum transferri qus-
unt, ſine Papꝗ licentia, vel Conſilii Generalis.
VI. addo: Poteſt relinqui foramen ad
corpus ſepulti, ut inde devoti peregrinante
ſecum pro ſua privata devotione accipiant
terram, aut cineres ſepulchrales; dummo-
do caveatur expoſitio, aut cultus publicus.
VII. Communiter tenent Pignatelli, Zimor,
Laurent. de Francb. Contelor. non poſſe pavi-
mentum lupra ſepulturam tantisper eleva-
ri, ac epitaphium gemmato incilum cum-
jmagine picta, aut inciſa prædefundi cum
fama Sanctitatis affigi, aut erigi, ſi inſcriptio
ſummam pietatem, certumque ad ſuperos
tranſitum ſignificet, aut niſi talia epitaphia
communiter omnibus ponantur fidelibus.
Econtra ſi mos epitaphiorum in aliqua re-
gione prudenter, & quaſi communiter præ-
Valeat, nec certum ad ſuperos tranſitum-
contineant, ſed ſimpliciter requiem prec--
tur æternam, non video, poſſe exinde cul-
tum publicum, aut aliquid prohibitum ab
Urbano VIII. erui.
VIII. addo: Beatificatio non inchoatur
ordinariè à Summo Pontifice, niſ poſt lap⸗

ſum 40. annorum à die obitũs Servi Dbl,
bro⸗

prout
Cong

Ihiat

verd
obit
fallo,
ſtatin
Anto
obitu
ati.
titex e
trigen
niZare
KNX.
Orcäna
1s ſor
Ve jud
recoli
Pi deb
tum,
Plures
Juam
docet
tiſex
novo
Peati
vel 1
um
alilsye
e jur

. Alia Quæſtiuncula de Viris &. 53

prout ex ſupra relarie Decretis, & praxi S.
Alg Congregationis annotat noſter Landaſoha in
ernon Theatro Regslarium Y. Beatificatio. Tempus
Ledelta veròô Ordinarium ad Canonizationem à die
Gima Obitüs de faéto ſunt centum anni. Dixi de
Nfmin Faéto, S. enim P. noſter Franciſcus ſecundò
crall ſtatim poſt obitum luum Annô, & S. noſter
oramet Antonius Paduanus ante integrum à ſuo
ktegnion obitu annum à Gregorio IX. fuere Canoni-
een 2Zati. Itaque abſolutè loquendò nullus Pon-
dlnn tifex eſt ligatus his Conſtitutionibũs, ſed ad
en exigentiam rei citiùs beatificare, aut cano-
l,“ nizare poteſt. .
oler IX. Addo: Quod concernit locorum- 7 5
eri Ordinarios, poſſunt Ipſi ante finitos 40. an-
ümm nos formare proceſlum, & inquiſitionem ſi⸗
eindlig Ve judicialiter, ſive extrajudicialiter de mi-
ſ leß raculis, & Sanctimonia vitæ; ſi enim Epiſco-
i pi deberent exſpectare tractum 40. anno-
rum, certè per mortem plurium teſtium.
Ctelt plures perirent probationes, sicque vix un-
quam Sacra Sedes debitè informari poſſet, ùt
docet Landuſcha loc. cit. Poſſet etiam Pon-

wie tifex ſe accommodare tali proceſſui, ac ſine
inn „Wnovo procedere ad Canonizationem, aut.-
inge Beatificationem; nihilominus ſtylus Curiæ
vel novum inſtruit proceſſum, vel inſtru-
0

Gtum ab Ordinario, aut ejusdem Vicario
o aliisve Deputatis ſtrictè examinat; ſi omnia
de jure ſer vanda ſer vata ſint.

Serdl 6 D 3 X.

54 Diſtinctio I. Quaſtio II. ſ. I.
76 X. Denique addo: Quòd non ſoleat Pon-
tifex procedere ad Beatificationem, aut Ca-
nonizationem, niſi, ſaltem poſt tempus præ-
ſcriptum elapſum, pro definitione tanti ne-
gotii ſupplicent vel Imperator, vel alii Re-
ges, aut Principes, Civitates, Magiſtratus,
Religiones, aliæque perſonæ potentes, uùt
experientia docet.

QuI ESTIO II.
De Canonizatione.

§. I.

De Canonizatione Sanctorum tum l. tum
M. 7. in Primitiva Eccleſia.

—

77 Oc nomen Canonivatio equidem non re-
peritur in S. Scriptura, aut antiquis
ſanctis Patribus, eſt nihilominus Ec-
cleſiaſticum, & derivatum à nomine Canen,
quod eſt regula, aut numerus, ùt conſtat de
canone, & numero librorum canonicorum.
Eſt ergo canoniz are ex communi Eccleſiæ uſu
nil aliud, quàm publicè proponere fidelibus
aliquem tanquam regulam morum imitan-
dam ex numero eorum, qui cum Chriſto
feliciter regnant in Coœlis. Univerſali quip-=
pe Eccleſiæ, aut Supremo ejus Paſtori com-
petk poteſtas rebus propria imponere vo-
esbula, etiamſ in S. Scriptura, aut 88. har
us

bus n
ina
capna
dar.
cote
huc:
lorun
fite
„Eabl
nlycß.
nter p
ſcopo

vhoniz
td do

aaaiot

„leme
temo
Vene

1 ri, ,
1
n
i, Rer
an 1

De Canonivatione Sanbtorum &e. 55

Jeru pus non inveniantur explicite, ut etiam no-
mind mina Trinitatis, Suppoſiti, Conſubſtantialis, In-
nea carynationis &. in S. Scriptura non inveniun-
Inie tur. Hinc generale illud Legis effatum cum
die Scoto quaæſt. quoalibet. 20. §. Et in iſto caſu & e.
eſg huc applico. Nomina non ex opinionibus ſingn-
Nent lorum, ſed ex communi uſu ſunt intelligenda.
f. de Supellectili legata: L. Labeo. „Hôc vo-
„Cabulòô, ùt loquitur eruditiſſimus Mabillon
I. ,, Præfat. in Sec. V. ſ. VI. num. 87. uſus eſt in-
„ter primos Udalricus Conſtantienſis Epi-
„ſcopus in Epiſtola ad Calixtum II. pro Ca⸗
„ nonizatione Conradi Epiſcopi, & aliquan-
„tò poſt Alexander III. in Bulla de Canoni-
tH. „zatione Eduardi Angliæ Regis anné 1161.
6 „itémque S. Thomæ Cantuarienſis Archi-
„Epiſcopi poſt annos undecim: ſed & eo
Genumm „tempore Petrus Cellenſis, & alii Auctores.
lr il Veneramur autem varios Sanctos ex V. 78
lomd etiam T. quorum multa nomina ipſi Roma-
ne“ no Martyrologio inſerta ſunt, qui tamen-
NHHEhA nulto Pontifice Canonizati, benè verèò ab
one ipſo Chriſto Domino ùt tales inſpirati, & ùt
Lecen magni Servi DEl per ipſam Sac. Scripturam
geitkh nominetenus expreſſi fuere. Hi recenſen-
uni tur in Eccleſiaſtico cæy. 44. Laudemus Viros
unClorioſos usque ad cap. 50. ubi regiſtrantur
jetalet Henoch, Noe, Abraham, lIſaac, Jacob, Moyſis,
Noncde Aaron, Phinses, Zeſue, Caleb, Samuel, Natan, Da-
ober Ivid, Evechias, Foſias, Elias, Eliſeus, Iſaias, Fere-
NDwia,, Zorobabel, Jeſus H Joſedech, Naee E
4 o-

4
4

56 Diſtinktie l. Quaſtio Il. H. I.
Foſeph, Seth, Simon ſilius Oniæ, de quibus deni-
que ſubjungitur: Quorum corpora in pace ſi=
pulta ſunt, & vivent nomina sorum in aternum.
Et, quod clarius eſt, ibidem dicitur: Sapien-
tiam Sanbtorum narrent populi, & laudem eo=-
rum nuntiet Eccleſia. Huc etiam ſpedctant ex
Lib. Machab. Judas Machabæus, Eleazarus
ſenex, Mater ſeptem filiorum, quos & ipſe
Divus Paulus Heb. 7. vocat Sanctos. Item
SS. Joachim, & Anna.
79 Veneramur etiam Sanctos N. T. quos pa-
riter nullus Pontiſicum Ecclelſiæ ùt tales pro-
poſuit. Inter hos primatum gerit B. V. Ma-
ria ab Angelo in plenitudine gratiæ ſalutata,

de qua dicirur Luc. I. Beatam me dicent omnes

generationes. Et alibi: Beatus venter, qui 16
portavit, & nbera qua ſuxiſti. S. Joannes Ba-
ptiſta, qui ab ipio Chriſto vivæ vocis ora-
culô dictus eſt major inter omnes natos mu-

lierum. S. Joſephus Chriſti nutritius, Eliſa-

beth, Zacharias, Simeon, Anna Prophetiſſa,
Joſeph ab Arimathia, Joſeph juſtus, bonus
latro, Stephanus A. 7. qui lapidatus ob-
dormivit in Domino, Paulus vas electionis
Act. 9. Laurentius, Lucas, Marcus, Barna-
bas, omnes Apoſtoli, ac Patrum proceres
Ambroſius, Auguſtinus, Hieronymus &c.
Hos planè omnes colimus ùt Sanctos; quos
tamen nullus bontifex canonizavit qualiter
verò canonizati ſint, conſtabit ex ſequen-
tibus.
Ita⸗

lta⸗
ſæin
Cere
fado
tum
cerdh
fioati
glorie
omne
hiti
In p
duo .
lcet M

erunn

Riwon
per uc
honiza
ſolemn
ritu C.
ua ta
coleba
Marty,
Certitu
tiſcale
Da ad
Diacon
rom 8
tudine
urlale

1. De Canonivatione Sanbtorum &c. 57

uibunte Itaque quod ritum Sinagogæ, aut Eccle. 80
ſiæ in ſtatu Legis naturæ attinet, latent nos
ume Cæremoniæ canonizandi; num ex voce, &
r „ facto populi, aut Levitarum, ac Sacerdo-
us tum; num ex Decreto aliquo Principis Sa-
bedn cerdotum; num ex alicujus Prophetæ ſigni-
,Nem ficatione, vel mandato coluerint ſuos viros
Avobi⸗ glorioſos, quales ex priùs recenſitis extra
Gos h omne dubium plures pro Sanctis ſunt ha-

biti.
T. an, In primitiva verò Legis gratiæ Eccleſia&
ites duo præcipuè erant Sanctorum genera, (ci-

NtNMI licet Martyres, & Confeſſores, ſeu omnes il-=
lIi, qui Martyrii palmam adepti non ſunt, cla-

Atelur
uas ruerunt nihilominus ſingulari quadam San-⸗
lenter f imonia. Sicut autem Eccleſia majus fem-
eſumd per lucrata eſt incrementum, ita & ritus Ca-
toct nonizandi tractu temporis alius & alius, ac

ſolemnior accidentaliter diſtinctus erat à
ritu Canonizandi in Eccleſia primitiva; in-
qua tantùm Martyres publica veneratione
colebantur, quamprimùm certa notitia de
Martyrio exantlato habebatur. Porrd iſta
certitudo haurienda incumbebat ſeptem fi-
delibus Notariis, quos Clemens I. juxta Pon-
en tiſicale Damaſi inſtituebat; Fabianus verò Pa-
h pa ad eundem finem creavit ſeptem Sub-
nfn Diaconos, qui in geſta inquirerent Marty-
es rum, ac annotarent fideliter, sicque certi-
tudine de Martyrio hauſta, corpus Martyris:
e aut ſaltem ejus Reliquiæ, ſi habebantur, po-
D D 5 ne⸗

esli
Nniti⸗ 1
rohhen
tos, Uon
nihn 6
4 Mi
ens h

58 Diſtinbtio I. Quaſtio II. ſ. I.
nebantur ſub Altari, ac Miſſæ Sacrificium.,
DEO T. O. M. offerebatur in honorem Mar-
tyris. Et hic mos Canonizandi Martyres,
tam in Romana, quam aliis Eccleſiis ſervaba-
tur; teſtatur enim S. Aug. in Breviculo gollat.
die 3. cap. 13. Primatem Africæ ſolertiſſimè
inquiſiiſſe, quinam ùt veri Martyres occu-
buerint, ac digni publico cultu ſint haben-
di. Imò Menſurius Epiſc. Carthag. manda-
vit ſecundo Primati Numidiæ, ne ullus honor
deferatur Martyribus, qui non inſtinctu Di-
vino, ſed potius ex quadam temeritate, ni=
mia præcipitantia, absque prævia inquiſitio-
ne, pro talibus colebantur; debebant enim
Martyres eſſe Vindicati, id eſt, agniti, & ap-
probati ab Epiſcopis.
82 EFt ideo bPius I. in Epiſt. ad Verum Epiſco-
pum Vienn. juxta Baronium ad Annum 166.
ita ſcripſerat: Marrtyria ſanbta Spiritu S. pro-
bate. Idem præcitatus S. Auguſt. lib. de oper.
Manich. cap. 28. etiam tradit, Cœcilianum
Arehi-Diaconum, ac poſtea Epiſcopum Car-
thaginenſem, inhibuiſſe cultum cuidam aſ-
ſerto, ab Eccleſia tamen non recepto
