uadl raculuũ; cùm natura ſufficere potuerit. Keſp.
nash omnino ſic eſſe, nec enim nos volumus,
An os quòôd omnis ſanatio inſtantanea ſit miracu-
M/ loſa, ſed tantùm volumus, quòd, ut aliquid
ei! ſit miraculum in tertia Claſſe, debeat ſta-
deſgu rim, & quali in inſtanti operari; utrum
Af autem illa operatio, aut ſanatio in inſtanti
etum di collata, ſit ex viribus naturæ, aut ex mira-
2: WA culo, expertiſſimis tantùm Medicis digno-
Men ſcendum relinguimus. Indicia aliqua pro
pumdet miraculo forent, ſi nulla tunc eſſent appli-
ri cCata remedia naturalia: ſi criſis non mutâſ-
Uu: en ſet ſtatum morbi: ſi vires eſſent plenariè.-
SPun recuperatæ, ut Socrus Simonis, quæ, libera-
lepetlnn ta à febri, miniſtrabat eis. In ſanationibus
nulcen enim puréê naturalibus vires illico non re-
erincnm cuperantur. Si autem vel modicum du-
ciee,“ bium adeſſet pro ſanatione naturali, Eccle-
nort ſia certé non approbaret, præcipuè pro ali-
e qu Canonizando; licèt illud fidelium pie-
nſtint tati adhuc relinqueret. . .
nnten Septima conditio eſt; in miraculis tertiæz 33
etunn Claſſis non remaneat debilitas virium, ſi
s dh enim hæc continuet, ſignum eſt ſaltem præ-
eNen ſumptionis fundatæ, quòd miraculum non
ſs plenè conſtet. At miraculo primæ, vel ſe-
d nell cundæ Claſſis dolor, debilitas, cicatrix rema-
Sndu nens non obſtant. Patet hoc in imprefſio-
ne quinque Vulnerum Chriſti (quam inter
mi⸗

n)

316 Diſtinktio II. Quaſtio I. H. III.

miracula primæ Claſſis veneror) in cor-
pore S. P. N. Franciſci, qui vehementiſſimũ
dolorem ſenſit, atteſtante S. Bonav. in le-
gendæ cap. I3. tam ſub actuali impreſſione,
quàm poſt, viſibiliter ſemper remanentibùs
ſacratiſſimis cicatricibůs, & corpore non-
modicum debilitato. Idem ſervata propor-
tione eſt de S. Catharina Senenſi. Alia-
exempla pro miraculis ſecundæ Claſſis re-
cenſentur Marci 9. de dæmoniaco à Salva-
tore liberato, cui præcepit Chriſtus: Sarde,
E& mute ſpiritus ego pracipio tibi: Exi ab eo, &
ne amplihs introcas in eum. Et exclamans, &
multum diſcerpens eum, exiit ab eo, & factus eſt
ſicut mortuus, ita ut multi dicerent: Quia mor-
taus eſt, J ESIUIS autem tenens manum ejus,
ele vavit eum, & ſurrexit. Aliud habetur-
Marci 7. de filia Syropheniſſæ, quæ, dum
rogàâſſet Chriſtum, ut dæmonſum ejiceret
de filia ſua, tandem audivit: Vade, exiit da-
monium à filia tua. Sed quomodo? Sacer
textus dicit v. 30. Et cum abiiſſet domum ſuam,
invenit puekam jacentem ſupra lebtum, & da-
monium exiiſſe. Invenit illam necdum è le-
Go furgentem, ſed adhuc jacentem pro-
pter remanentem debilitatem. Lac. 8. re-
fertur puella à Chriſto reſuſeitata, quæ con-
tinuèò ſurrexit: Chriſtus autem jaſpt illi da-
ri maunducare. v. S. Quare hoc? niſi quia
debilis erat, & cibo confortante indigebat:
at qui hæc omnia funt vera & propria minn
cula

cole ſe
obllar
modo
ſita ad
Die
reman
Ant. e
tor in
minitr
tecele
le veni⸗
ſinpoler
raculum
luits,
otüm,
bile ir
nellome
Keiitene
Odav
nollolamm
Ulrchias
innem 1
Nperked⸗
Cuidem
nOn ſic
ſum geb
hoc ſent
miraevi
verd
mam,
tenn perf

ll De Conditionibus Miraculorum. 317

ot) d cula ſecundæ Claſſis: ergo etiam his non
ememdi obſtat remanens debilitas, aut dolor, dum-
Bon modo cæteroquin verè adſint omnia requi-
nprele ſita ad propriè dictum miraculum.
emadentd Dices. Poteſt in miraculo tertiæ Claſſis; 34
orporen remancre debilitas: ergo his nil demit-.
ran Ant. conſtat, ücut enim DEUs non tene-
enh. tur in aliis miraculis plenas confeſtim ſub-
e CA miniſirare vires, ita nec in his. Reſp. An-
aco tecedens utrumque, abſolutè loquendé, el-
riſus dn ie veriſſimum; interim tamen, ſi DEUs non
idhe ſingulariter revelaret à ſe patratum eſſe mi-
lma raculum tertiæ Claſſis cum adhæſione debi-
a litaris, Eccleſia tale miraculum non curaret
. un multùm, quia non eſſet evidenter cogno-
unum ſcibile uüt miraculum, licèt eſſet verum mi-
liud kuben raculum quoad ſe, non tamen quoad nos,
, Auj & evidentem noſtram cognitionem. .
rfomeſe Octava denique conditio eſt; opus mi-33 5
ulli raculoſum ſit undequaque perfectum. Ita
wotod Zacchias cit. lI. naum. 10. ubi etiam reſuſcita-
AG“ tionem mortui, qui illicè remoreretur, pro
lonjf imperfecto opere habet. Verùm dico, hoc

eodnt quidem ita eſſe poſſe; univerſaliter tamen
ſ emen non ſic eſt. Itaque ſudico, opus miraculo-
ſa adt ſum debere eſſe undequaque perfecdtum in

. e hoc ſenſu, quèòd nimirum in eo, quod pro
tanz, miraculo adſtruitur, non ſit defe dus, non
en h⸗ verò, quèòd miraculum ſemper quaſi ſum-
mam, & ſubſequentem, aut concomitan-
nut tem perfectionem habere debeat. Piaum
Lhropn e-

318 Diſtisétio II. Quaſtio I. H. III.
declarabunt exempla, ſive facta certiſſima.
S. jacobus de Marchia, actu concionem ha-
bens ad populum, certioratur divinitus de
orte S. Bernardini, finita proin concione
inter ardentiſſimas preces in ſua cella, ad-
vocavit iocium quemdam S Bernardini bien-
niò jam abhinc emortuum, & petit: Qui ſe
hbabet Pater meus Bernardinus? Adeſt ſocius
vocatus, & reſpondet: Feticiter regnat in Cæ-
lo. Poſthac autem ampliùs nec vocatus,
nec auditus eſt mortuus ille ſocius. In hac
quidem contingentia non conſtat, mor-
tuum illum fuiſſe reipſa ad vitam revoca-
tum; potuit enim reſponſio ejus aliâ vi, &

modé dari; nihilominus ſi S. Jacobus im-

petrâſſet à Domino veram illius reſuſcita-
tionem determinatè, & limitatè tantùm ad
hauriendam notitiam de ſtatu S. Bernardint,
& ille hâc depoſitâ iterum remortuus fuit-
ſet; quis negaret miraculum, aut oôpus DEl
perfectum? Si tamen hoc quis negaret, le-
gat ille Breviarium Romanum ad diem 7. Ma-
ji, & in quinta Lectione invenier, hoc ipſiſſi-
mum miraculum patratum eſſe à S. Stanis-
lao Polono, Epiſcopo, & Martyre: ergo non
bene dicitur adeò univerſaliter; Mortuum
Juſcitare, qui illid remoriatur, imperfectum opus
eſi; quamvis omnimodis concedam, quèd
poſſit opus imperfectum, & non miraculum
eſſe, v. g. ſi quis magus ſimili præſtigiò de-
mentaret populum; tunc autem defectus
ope-

operi
te hai
Co
alul⸗
no: Si
Verencl
Lrtqu
Vutaret
dolo
enn ade
id mu
tonkekin
ntolen
kenit,
Pklenti
Memn
endom
enort
en ar
ltenn
nan
iti⸗ in
lat,
tutio V

tüm ad

enimn
tis ad
Pls) P
tlonig
conſorn

lll De Conditionibus Miraculorum. 31 9

ertdin operis perfecti, & veri miraculi ex alio fon-
onenh te hauriretur.
Vimitise Contra illud dictum univerſale, opus mi-336
conce racaloſum ſit andequaque perfeltum, ſic repo-
celau no: Si quis laboraret morbò quòdam in-
rribe, vVerendis anterioribus, aut poſterioribus, ro-
t: garétque DECIM, aut Sanctorum aliquem;
deſt u mutaret ſibi eundem in alium æquè, aut ma-
guuil gis doloroſum, non tamen propter pudo-
weSν rem adeò moleſtum, & pudendum; nun-
, Iu quid mutatio hæc verè miraculoſa foret, ſi
ſet, confeſtim accideret? Imd ſi etiam deterio-
es ratio ſequatur poſt miraculum, huic illa nil
demit. Sic enim præſente S. Baſilio M. puer
Valentis Imperatoris convaluit, recedente

r autem S. Baſilio, & admiſſis hæreticis ad vi-
tumint dendum puerum, hic in morbum reincidit,
Berume a mortuus eſt. Demum immiſſio cæcita-
h 6 tis à Paulo in Elimam Act. 13. v. II. tantùm
vokil 1 ad tempus aliquod fuit miraculoſa. Et nance
eche ecce manus Domini ſuper te, & eris cœcus, & non
vegne 4 videns ſolem asqus ad tempus. Et confeſtim ce-
ſenſ cidit in eum caligo, E& tenebræ, & circuiens qua-
phoe rebat, qui ei manum daret: ergo etiam reſti-
ea tutio viſũs, auditûs &c. confeſtim, licet tan-
e ertl Ktum ad tempus, facta erit miraculoſa; quæ
er; “ enim diſparitas inter immiſſionem cæcita-

6 . . . „.
file tis ad tempus, & reſtitutionem viſûs ad tem-

dn půs? præcipuè ſi ex circumſtantiis invoca-

onſa tionis limitatæ pro tali tantùm tempore-
nel conformitas noſiræ cum Divina voluntate
tem

aPz

320 Difinktio III. Quasſtio I. f. III.
appareret, aut honor DEl, confirmatio fi-
dei, vel Sanctitatis contra hæreticos propa-
garetur.
337 Addo ulteriùs ut opus miraculoſum ſit-
verè perfedum, nil obeſt, ü intercedant
actus naturales, indifferentes, aut etiam re-
pugnantes, dummodo in his quaà talibus non
ponatur fiducia certa. Conſtat hoc innu-
meris miraculis ex S. Scriptura. Sic enim
Elias 3. Regum 17. ſuſcitaturus mortuum fi-
lIium viduæ Sareptanæ, expandit ſe, atque men-
Jſus eſt ſuper puerum tribus vicibis. Chriſtus
JZoan, 9. Cüraturus cccum à netivitate, fe-
cit lutum ex ſputo, & linivit lutam ſuper oculos
eins. Certè lutum non curat, ſed potius
firmat cœcitatem. Similia in S. Scriptura
invenies innumera. Sanctus etiam noſter
Joannes Capiſtranus tranſturus Viſtulam-
Huvium, poſuit pallium ſuper eum, & trans-
meavit. Quid ſechuritatis pothit Capiſtra-
no præſtare pallium? Cur non lacefſit ſu-
per aquas ſicut Chriſtus? Ideo ut magis ma-
nifeſtentur opera DEl, à quo Sancti inſpi-
rati adeò inordinata non rarèò eapprehen-
dunt mecia externa ad patranda ſumma mi-
racula, ùt ad oculum demonſtrat virga Moy-
ſis. Taliter enim honor magis apertè re⸗
dundat in DEIIM, & non in egena
elementa.

Qur-

ℳ

Mar
lanne
Oece
Hya
let de
lctt
Prelſan
ſed
brare,
tibus
ableo
ſtat in
lis 7
menti
gumet
Santin
inkern
titi obt

(0 ) * 321)
m QuESTIO II.
SProe. 2 . . .
De Miraculis in Specie.
ſunſe

erceln §. I. DZ
etoe An Liberatio Energumeni A Diaholo ſi t

lbinr Miraculum?

ene L Q) Maibus per ſequentes QQ. recenſendis3 3
Rein Miraculis claruit S. noſter jacobus de

4
u Marchia, pluribs S. noſter Franciſcus So-
H Isnus, S. Margarita de Cortona ex Tertio

n Ordine S. P. noſtri Franciſci, ſicut & B.
tie, Hyacintha de Mariloottis; invirus proin fe-
ret nemo, (G tandem Horum Confrater-
us licet indigniſſimus „ & verèe abominabilis

præſumam, eorum magnalia, non pro mea,
ſed OEl, ac Ipiorum ſlumma Gloria adum-
Ne Prare. Oppono itaque Angelos lucis (piri-
un n tibus tenebrarum, qui ſe in opaca hominum
tC. abicondunt corpora; cujus egemplum ex-
ecn ſtat in Saule r. Reg. 16. in Sars filia Kague-
rme is Tob. 3. In N. T. Mare. 3. Lac. 8. ubi fit
rct mentio de integra legione dæmonum, ener-
e gumenum, ſeu arreptitium obſidentium, ro-=
nuen gantium Chriſtum, ne illos in abyſſum ſeu
NtNNE infernum relegarer, qui etiam ſuò votéô po-
e riti obſederunt, ac bis mille porcos in ſta-
in u gnum præcipitârunt.
Quòd autem Saul, Sara, & alius 1. Cor. 5,339
à diabolo arrepti, ſeu obleſſi fuerint, Sauli

X cau⸗

6en N

322 Diſtindtis IIl. Quaſtio Il. J. I.
cauſa fuit inobedientia erga DEIUIM ; Saræ
transgreſſio Legis Divinæ de non nubendo
alienigenis; illi verò Corinthio commiſſus
inceſtus; & ſic etiam defacto maltis obſeſſis
hæc milſeria ob propria incumbit Hagitia-.
Dico, multis, quia plures moraliter, & valde
fortiter occupantur à diabolo in anima, in-
corporatio tamen (ut ita dicam) non con-
tingit, eſto cumulent flagitia flagitiis. Econ-
tra Caſſian. collat. 7. cap 27. refert, Mona-
chum Moyſen, probæ aliàs vitæ, ob ſermo-
nem aſperum in Abbatem Macarium, con-
feſtim arreptum à diabolo, & cap. 28. puel-
lam ob curioſum ſimulacri Veneris aſpeétum
ab eodem poſſeſſam. Imò & infantes non-
nunquam arripi à nequam hoc ſpiritu, ha-
bent Ang. Hieron. Greg. & apertè conſtat
ex illo Marc. 9. ubi Chriſtes ejecturus pue-
ro dæmonem quæſivit: quantum temperis eſt,
ex quo ei hoc accidit? ad quod reſpondit pa-
ter Dæmoniaci. Ab Infantia: & frequenter
sum in ignem, & in aquas miſit, ut eum perde-
ret. Sed ſi quid potes, adjuva nos, miſertus no-
ſtri. v. 21. Ideo dixit S. Hieron. in Epiſt. ad
Paulam de dormit. Bleſills. Quaid canuſa eſt, ut
ſape bimuli, trimulive materna ubera lastentes,
à damonio corripiantur ? Inviſibilia heæt inſeru-
tabili Altiſſimi judicis ſunt relinquenda. Idem
eſto judicium de adultis.
340 Quale autem ferendum eſt judicium de

expulſione demonum cx obſeſſlis corpori-

bus?

An Liberatio Energumeni & . 32 ⅜

un bus:? eſtne miraculola, an non? Res hæc
aaden diſtinguenda eſt: Vel enim ejiciuntur ex
onmis poteſtate ſolius Ordinis Exorciſtats, vel ex
imperio, oratione, jejuni6, KReliquia alicuſus
ag. Sancti in Nomine ESII Chriſti, DEl, aut
„ANe. SSS. Trinitatis? Hôc poſteriori modo ſi dæ-
ninerr mones ejiciantur, ejiectio miraculola eſt, nom
ngee priori. Supponit autem reſolutio, quod
s ben præter poteſtatem Ordinis Exorciſtats da-
Mn ta ſit hominibus alia poreſtas ſuper de'mo-
blm nes; quod quidem veriſſimum eſt, & 1pſa
un, er eyeratio virtutum à Chriſto variis collata dici
,ee poteſt. Nam Tertull lib. de Idololatria ap. 1 I.
Uedun non tantùm teſtatur, quòd parentes Laici
es. exſufflärint, & exorcizärint ſuos filios ener-
ſitfurtt gumenos, ſed idipſum 2 lib. de Corona militis
eI cαaρ II. refert à militibus in virtute Nomi-
Nunste nis JEsII factum: Surius autem in vita S.
,tenhrht⸗ Genovevæ eandem, & alii §. Anatolam, S.
onitk⸗ Hildegardem, S. Catharinam Senenſem hôc
faſun donòô operationi, virtutum inſignitas fuiſſe re-
Kien l cenſent: atqui hi, & næ omnes non exer-
ire Cuerunt poreſtatem in demones ex Ordine
i Exorciſtats, ſed ex alio dono gratis à DEO
,s collato: ergo alia præter hunc Ordinem-
ln hominibus collata eſt gratia ſuper dæmo-
u nes.
LCur ergo expulſio dæmonum ex oblſeſſis 341
corporibus ex poteſtate ſolius Ordinis Exor-
unt ciſtatũs non eſt miraculoſa? Ratio varia in
Promptu eſt; tum quia hic modus ordina-
X 2 rius,

udi
s C

324 Diſt indtio III. Ouaſtio II. GH. I.
rius, & antiquiſſimus, nec inſuetus eſt; tum
quia dæmones conteſtim non receduat, dum
Exorciſta ex libro exorcismorum adjuratio-
nes, & exercismos cum impoſitione ma-
nuum recitat, ſed non raro per plures men-
ſes iterantur exorcismi, & tamen turpis nos
ejicitur hoſpes- Hinc ſi etiam interdum-
ſequatur efte Rus, homines tamen nec adeò
mirantur, nec Exorciſtam miracula patràlſe,
dicant. Licèt proin talis expulſio dæmo-
num opus DEl dici queat, tamen non po-
teſt dici miraculum propter defe dum alia-
rum conditionum, ùt norat Brancatus tom. 4⸗
d. 20. a. 7. u. 12 5.
342 Pcontra ejedtio deæmonum ex corpori-
bus humanis imperioſa propter preces, je⸗
junia, KReliquiam alicujus Sancti in virtute
Nominis EslI miraculoſa eſt. Hæc quip-
pe expulſio gaudet omnibds veri miraculi
notis. Primè ſquidem à natura, ejusque
viribus talis effe tus minimè poni poteſt di-
recte; ſi enim phyſicè loqui velimus: Con-
Lraria contrariis curantur, dæmonibus au-
tem tanquam ſubſtantiis ſpiritualibus, no-
tum eſt, nullum materiale, corporeum, a0
phyſcum contrarium eile; debent enim.
contraria propriè talia ſub codem geners

ſtare: ergo iſte effectus directè poni nequit
à natura, homine, animali, mixto, vel ele⸗
mento; dæmones enim non præcisè ſuà, ſed

orincipaliter DEl voluntate inſcrutabili ar-
ribi⸗

’
j

L An Liberatio Energumeni. 325

sn ripiunt homines, DEO autem nulla creatu-
n ra reliſtet. Hinc Marc. 16. dixit Chriſtus:

Cſoratr In nomine meo damonia ejicient.
one N Secundèò talis de'monum expulſio eſt res 342
sn ardua, inſolita, feu rara: ergo miraculolſa.

NSun Ant. conſtat ſecundàm omnia; ficut enim
tetkdn homo ſuis viribůs contra de'monem præva-

eeE lere non poteſt, ita opus ſummè arduum,
H inſolitum, & rarum eſt, ſi aliquis Dl ſervus
de ab eô inſpiratus, ad eum preces fundens,
vo poſtea plena fide in DEUIM ſe diabolo op-
dom ponat, ei leges, & mandata ferat, eum tur-

useGh pilſiméè eſjiciat, ac in ſuo verbo vincat. Cer-
ttè hæc omnia fuerunt ardua, inſolita, & rara
e in ipfſo Chriſto: ergo etiam in alio ejus ſer-
ece vo, & vix non à potiori. Antec. habetur
Aorie Matth. 9. v. 3 ⅞. ubi poſtquam Chriſtus cu-
Hs räfſlet mutum habentem dæmonium, mira-
eses ſunt turba, dicentes: Nunquam apparnit ſic

Wr
WinIſrael. Si autem iſta res non fuiſſet ar-
. 1 . .
oc ot dua, inſueta, & rara, fruſtra miratæ fuiſſent
Aion turbæ, nec cum veritate magnificâſſent
Pomb Chriſtum dicendé: Nunquam apparuit ſie & .
uitli⸗ Similia Scripturæ teſtimonia invenies paſſim
relen Matth. 12. V. 23. & cap. 17. V. 1I 8. Lic, 4.
* v. 36. &. Totumhoc ulteriùs inde dedu-
citur, quia licèt obſleſſiones non ſint infre-

Gs quentes, ſunt tamen revera infrequentes &
eH rariſſimæ ſimiles dæmonum expulſiones per
ſoni impoſitionem mans, per verbum hominis,
X 3 oſſa,

316 Diſtinktio II. Qusſtio II. H. I.
oſa, veſtes, aut alias Reliquias: ergo præros=
gariva miraculi non eſt in his neganda.
344 Sed potiùs inter miracula ſecundæ Claſſis
liberatio obleſſi à dæmone eſt collocanda.
Miraculum enim ſecundæ Claſſis aam. 318.
diximus illud, quod eſt ſupra naturam ratio-
ne effectůs relati ad ſubjectum: atqui libe-
ratio energumeni à dæmone eſt talis: ergo
eſt miraculum ſecundæ Claſſis. Min. prob.
conditio cujuslibet hominis eſt, carere dia-
boléô ſibi inexiſtente; ſi autem ab eodem-
permittente DEO poſſideatur, tunc natura-
liter loquendò (niſi DElUIS aut per ſe, ant in-
terceſſionem alicujus Sancti miſericorditer
ſubminiſtret aliquod medium liberativum)
ſe ab iſto nequam per totum tempus vitæ
ſuæ expedire non poteſt: ergo liberatio
enurgumeni à dæmone eſt miraculum ſe-
cundæ Claſſis ratione effectůs, quem ſubje-
Ram ſibi præſtare nequit, eſto aliaàs natura
ab hoc effectu ſit libera.
345 Conf. à pari. Reſuſcitatio mortui, reſtitu-
tio viſůs, auditús &c. in CGco, aut ſurdo à
natura ſunt miracula ſecundeæ Claſſis pro-
pter effectum comparative ad fubjectum,
cui quidem ſecundum ie, & in debitis cir=

cumſtantiis natura poteſt dare vitam, viſum
auditurm, non tamen Ge sffecto, ſeilicet mor-

cuo, à natura cœco, ſurdo, aut muto &c.

atqui etiam natura dat, & dare ſolet liber-

tatem ab inexiſtente ſibi diabolo, quando
Ve-

Ddis 4
guibe

An Liberatio Energameni. 327

vVerò fres à DEO ſemel ſic ordinata eſt, ut
Re raſis homo occupetur à diabolo, natura li-
zate bertatem à diabolo ſibi inexiſtente tribuere
20O nequit: ergo ſi contingat iſta liberatio erit
Aloent miraculum ſecundæ Claſſis, ſicut priora-.
nante Denique an ergo liberationem energumeni
ant à dæmone repones in prima, an in tertia-
ge miraculorum Claſſe? Non in prima: quæ
e enim iſthanc præeminentiam ſortiuntur, de-
Mnd pent eſſe contra naturam, quoad ſubſtan-
CNrereil tiam: atqui non eſt ſic contra naturam, ho-
coden minem non habere inhabitantem in ſe dia-
ne nm bolum, ipſa enim natura quotidie oſtendit
rlezut contrarium; aliàs certè dicsre quis debe-
ſecee ret, quòd circa omnes illos homines, qui
derim nunquam à diabolo arrepti ſunt, aceiderint
deRD miracula primæ Claſſis, quod eſt falſum-:
go Ne ergo &c. Nec in tertia Claſſe reponi po-
ſricblont teſt liberatio à diabolo: quia quæ ad tertiam
gven CLlaſſem ſpectant, abſoluté per aliqua media
elasn naturalia fieri poſſunt: atqui natura non po-

teſt d'monem compeſcere, aut à ſua poſſeſ-
Nnten ſione deturbare, ut certum eſt: ergo.

aut t

lotſen Solvuntur Contraria.

tacvii A fors expulſionem dæmonis ab obſeſ-346
ſis ex omni miraculorum Claſſe depo-
ut muh nis ad effectus miræ naturæ, vel artis cum
equibusdam citatis à Paulo Zacchia lib. 2.
lo, gon X4 tit.

328 Diſtinklio III. Qusſtio II. H. II.
tit. I. quaſt. 18. quos tamen non approbat.
Quorum fundamentum poteſt efſfe I., de
Saule obſeſſo à dæmone 1. Reg. 16. refertur,
quod ex pulſatione citharæ per manus Da-
vid quietem capeſſebat ex mali ſpiritus agi-
tatione; Kecedebat enim ab es ſpirxitus malus.
v. 23. II. Aliquæ herbæ certæ, & non
quæeunque, item certa unguenta, aroma-
tica, etiam quædam immunda pellunt dæ-
monia, ut ex illo Tob.6. conſtare videtur-
quead aliqua, dum enim Tobias petiiſſet ab
Angelo; ad quid ergo cor. fel, & jecur piſcis
prodeſſent, refſpondit Angelus. Cordis eius
particulam ſi ſuper tarbenes ponas; fumus eius
sætricat omne genus damoniornm, ſive à Vire, ſive
à muliere, ita at ulira non ascedat ad ens. V. 8.
III. Magi ope naturali unius dæmonis pof-
ſunt alium ejicere, ſieut poſſunt alia malefi-
eia ope dæmonis ſolvere: ergo hæc res eſt
naturalis, & non miraeuloſa, ac fupernatu-
ralis. IV. Dæmon gaudet humore Melan-
cholico: ergo etiam coneriſtatur humore
huic contratio, v. g. ſanguine, & conſequen-
ter habet contrarium naturale, ac propter
hoc naturaliter ejici ex homine poreſt.
34 7 Nihilominus Reſp. ad I. Qued Saul
per melodiam eitharæ tantùm fuerit reto-
eillatus à Melancholia, qus ordinarièe arre-
Pti à dæmone afffigontür; ab ipſo verò ma-
1e ſpieitu Saul fuit liheratus per virtutem-
laudis DEIàA David inſimul decantatæ:
quod

guoch
vider
ducit
Lyr⸗
Mucd
Pote
nes.
Re
ſitior
conll
gume
tanns
bonez
emo
cauſa
(Rent
tſectie
Mlura
efüiie
d pri
keterd
lul ,,
Aeſerte
ker
brum
quèd
luntat
corpo⸗
Lope
ſo caj

gis, i

ll Solvuntur Contraria. 329
ren quod non oblcurè colligitur ex v. 17. Pror-
ele ld videte ergo mihi aliquem bene pſallentem, & ad-
tefeli ducite eum ad me. Ita etiam ſenrtit noſter-
ndt L-yranus, & ex eo Cornelius: Si autem
ritgg Mulicæ iſte effecdtus connataraliter adtlcribi
u mk poteſt; cur ergo defaco non fugat dæmo-
e, EH nes. 8
,rm Reſp. adII, Specificata non habent oppo- 348
lucrt ſitionem directe ad diabolum, ied fors ad
videtun conſtitutionem & temperamentum enerz
etületi Zumeni. Vel quidquid Gt de hoc, dicit Ly-
cur dld ranus; quôd illa particula cordis ſuper Car⸗
d bones fumigans fuerit ſigaum expullionis
„deæmonis faciendæ ab ipio Angelo, & non

mas ei
anß cauſa efficiens; vel quèd fuerit diſpoſitio
aleu 91 (ſieut & alia in argumento ſpecificata) a d
enondd ejectionem, dæmon enim ſumum, & alia
iin nali plura ſimilia odit; cauſa vero lué mod
ecttst efficiens fuit Angelus ex virtute D EI
bphent id principaliter agentis ; ſic enim Angelus
norell⸗ refertur pro cauſa . 3. Tune Raphaël Auge-
tur haht lus apprehendit demovinm, & religavit ilun in
conſ t deſenta ſisperioris Aigppli⸗ 3 i
Reſpaad III. Primum antecedentis mem-349 3

aed brum elle fallum; nam bene notandum eſt;
ſoii „ quèd hic loquamur de dæmonibus ex vo-
een luntate & juſſu DEI obldentibhus humana
1t en corpora; aliud eſt ſi Magi nov maleficiô,
dand & ope dæmonis ſolvunt maleficium prius,
ſit ſic enim dæmones pactu m inier unt cum Ma-
en en gis, illisque quaſ obed ientiam ſpoponde-
dee⸗ X* runt⸗

.

33 4% Diſtinktio III. Quaſtio II. gH. II.

runt. In priori autem caſu nullus Magus

expulit aut expellere poterit diabolum; cùm
enim Lac. 1I. imponeretur Chriſto, quèd in
Beelzebub principe dæ=moniorum eſiciat dæ-
monia, reſpondit. Si autem & Satanas in
ſe ipſum diviſus eſt, quomodo ſtabit regnum eius?
quaſi diceret: unus diabolus non poteſt
alium ejicere. 0
350 Reſp. ad IV. Dæmon gaudet de humore
Melancholico, quia inelinat ad varios defe-
us naturales, & morales. Admetior ver-
ba formalia ſapientiſſimi Pauli Zacchiæ lib.4.
kit. I. 4. 8. num. 32. „Idcirco dæmon hu-
„more melancholico gaudere dicitur: quia
.»li, qui eo humore exuberant, maximè ſunt
„timidi, & imaginoſi, & ſic faciliùs à dæ-
„Wone obſidentur. Adde, quod, eodem
»humore ſuperabundante, mores, quan-
„tum eſt ex hoc, mali ac deterrimi reddan-
„tur; facit enim ex ſua natura homines
„ Moroſos, invidos, avaros, obſtinatos, vin-
„ dictæ avidos, & ab omni humana chari-⸗
„ tate alienos: & has eſſe putaverim Cauſas,
„unde firmatum ſit, illum Melancholico hu-
,more gaudere, non quòd tanquam ré ſi-
„ bi ſimili eo delectetur, ut optimè decla-
„rkat Delr. lib. 2. diſqnit. mag. quaæſt. 3. ſebt. 3.
„& ex hoc etiam patet, illum non habere
„ quicquam contrarium. Hucusque Zac-
chias ſsapientiſſimps, cui nec verbum ad-
dere, vel demere audeo.
QV.

4

H
i⸗
pkon⸗
er
Elahi
entio
nd
der n
extati
66 2a9
ut vi
tie
Ext
divic
lcatmn
dunt
turqli
Du
1a d.
Surh,
hit V.
cato,

1 36( * 82 331
18 Mi

, gobt

eiickettr De Evt aſi .
Satant S
emni §. I.

nn An Ewtaſis, ſeu Raptus ſit Miraculum.

gehnn H materia prorſus delicata in variasz r
zrrſoit nos difficultatum rapiet abſtractiones,
netiat &S& initié ſtatim noſſe juvat, Exctalin & Ka-
chei prum communſter ſam ſumi pro eodem, ac
zme ex Zacchia 7.7. num. 1. ſic definiri poſſe-:
t. 4 Extaſis eſt mentis raptury, & apprehenſio, qua de-
niſet tenti omnibus externis ſenfibus erbati, & motz;
Ns ind & ipta vita viaentur carere, ita ut Vi 4
d, e vere mortui interſtingui poſſint; non rarò enim
r E extatici punguntur, uruntur, aut ali mo-
timiten dé agitantur, & tamen nolla dant doloris,
ra hin aut vitæ ſigaa. Cæterum Extafis græe, la-
bſraee tiné dicitur ſtupor, five mentis alienatio.
unmO Extaſis ſic genericè definita principaliter3 72
getinhh dividitur à Theologis in Naturalem, Diabo-
neltimm licam, & Divinam; fecundam non ſubdivi-
H dant, bene verò primam, & tertiam. Na-
opranet turaliz juyta Medicos, & in ſpecie Stepha-
ee num Khodericum Luſitanum tracz. de Aßria.
n 000 W cap. 26. alia poteſt eſſe morbida, alia ſanad=.
cgle? Biorbida dicitur, quia à morbo originem tra-
vetnn hit v. g. ſpasmo, phræneſi, pocOτιο medi-
ee. „ (Lato, his enim homines invaſi penitus im-
mori,

332 Diſtinklio II. Quaſtio III. F. I.
moti, ac quaſi inſenſibiles redduntur ad tem-
pus; alia hujus ſpecies vocatur Taciturnas
propter obſtinationem melancholici delirii;
ultima denique hujus ſpecies eſt Fanatico-
rum, ſeu de'mentium. Et hàâc ultimdâ in.
maledictionem correptum fuiſſe Nabucho-
donoſorem Dan. A4. indicat Brancatus. Ve-
rùm Fanatici juxta Zacchiam lib. 2. tit. I.
q. 18. num. 9. hi ſolum dicebantur, & nunc
etiam dici debent, qui vel ex ſupernatura-
li, vel ex naturali cauſa per vices quasdam
futura vaticinantur; vel vaticinari viden-
tur, & extra mentem rapi, quod quia in fa-
nis, hoc eſt, templis aliquibus eveniebat,
ideirco Fanatici ſunt appellati; talis autem
non fuit Nabuchodonoſor: ergo.

353 Extalis naturalis Sana dicitur, quia in ho-

mine aliàs ſano originem trahit ex vehe-
menti, & intenſa contemplatione, imagi-
natione, aut conſideratione objecti prorſus
grati, & accepti, v. g. amici, amaſiæ, aut
etiam Angeli, Beatiſſimæ V. vel DElI; non
enim omnis ſtatim extaſis, ex intenſa con-
ſideratione ſupernaturalium, ſupernatora-

lis ſemper dicenda eſt, v. g. ſi quis ſpecula-

retur ſuper iſta intenſiſſimè ob eruendam-
aliquam veritatem Scholaſticam, sfcque
mente raperetur, non illicò judicari poſſet
habuiſſe extaſin ſupernaturalem, nili aliæ

circumſtantiæ ſuadeant. Accedit alia ratie

ex ipſo modo, quo naturaliter fiant exta-
ſes;

V An Extaſis, E&. 333

ſes; nam ſi quis fixè, & dertinaciter occu-
Tuifint patur circa aliquod objectum, tune Spiri-
ſciser tus animales ſemper magis, & magis, ac de-
,finn nique vix non omnes confugiunt ad cere-
ſei brum in anteriori capitis parte, ubi viget
Wwt imaginatio, icque, dum ſenſus interni, ex-

terni, ac ipſa potentia motiva neceſſariis ad
te ſuas operationes ſpiritibus deſtituuntur, ho-
G.i mo allienatur à ſuis ſenſibus, & quò inten-
1,‚ An Gas prias Circa aliquod objectum occupa-
gerti patur, eò etiam homo, fic hærens in imagi-
est natione, perfecétiùs ſe objectum coram ha-
1r d bere exiſtimat, ac realiter videre, audire,
Gun n colloqui &c. judicat, ſicut in ſomnio; hac
Gemche fola ſervata diſparitate, quòd extaſis vigi-
lsG6 Tanti, omnaium contingat dortnienti. De-
„ nique notandum eſt, quòd in Melancholieis,
a & debiliori cerebré doratis facilior ſit exta-
tAE fſis, & magis durans; infrma enim debilis
one,m cerebri vittus non tam citò poteſt diſſipare,
Gealn & prævalere contra confluentes & conſpi-
mee ranrtes ſpiritus. Hinc ſi cerebrum debie-
DeI1 exiſtat, ſpiritus econtra fint craſſi, multi, Me-
itene lancholici, extaſis poteſt eſſe frequentior.,
ſpernitn diuturnior, ac non rarò juxta Medicos apo-
e plexiæ, ac ſpſi morti vicinior: atqui hæc
erbelii omnia poſſunt contingere circa contempla-

m,N tionem objecti ſupernaturalis: ergo circa-

.
4

d hoc etiam haberi poteſt extafis natiralis.
n, A Ac ſupernaturalem erge. & Divinam ac-3 5
ö ien cedamus extalin, quæ ideò ſic dicitur, quia
r fini, — Pro

334 Dikinktio III. Quaſtio III. J. I.
pro ſui auctore agnoſcit ipſum DEIIM, &
quidem duplici modé. Primo ſic, quando
DEUS immediate ſeipſo, & totaliter rapit-

alicuſus mentem, eò ſe non applicantem, ad

contemplandum aliquod myſterium, vel at-
tribntum Divinum, ùt feciſie creditur Pro-
phetis, Petro, Paulo, & Joanni per totam

A Pocalypſin, habuerunt ſe quippe merè pal-

ſivy- ac illorum ſenſus quaſ mortui erant.
Secundò ſic, quando DEIIS & homo ſimul
activè concurrunt, homine quidem devotè,
ac teneré contemplante aliquod DEl my-
ſterium, vel attribucum, DEO autem forti-
ter per ſpeciale auxilium (in quo diſtingui-

tur ab extali merè naturali) cor hominis

inflammante, & fuaviter à ſenhbus abalie-
nante. Et de hac agunt Theologi, relin-
quentes naturalem Medicis.

355 Loquendé jam de hac ſecunda ſuperna-

turali extaſis ſpecie, quando ſcilicet etiam.

intellectus cresturæ activè concurrit, con-

tingere poreſt, ur extaticus. I. Solùm co-
gnoſcat objectum præmeditatum, & qui-
dem necdum clarè. II. Ut cognoſcat illud
objectum evidenter, & bene clarè. III.
IUt præter objectum præmeditatum cogno-
ſcat ſimul alia; Sed quomodo iſta alia bje-
cta cognoſcet. clarè, vel obſcurè? planè IV.
prout DEO placuerit; nullus enim hic limi-
tes prælcribere tentabir. An autem in his
tribus poſterioribus cognoſcendi modis tam
ExX-

estaſs,
miracvie
locip
ciei, il
Pproban
Pfalmos
latorb
gicitur
exleſſe,
extalſi vi
aurose

tulos gei

vos it vo⸗
lacit da
120, 0. f.
lioner Don
9ol guat⸗
a rhui
gigue
Valde ee
Prol de
e e 0
Ptio, gui⸗
tatit, 4
edelati⸗
tamen

hotanch

paſſe
à ſer
vel elke

,1. . An Extaſis, & . 335
MA extaſis, quàm oſtenſio illorum obje torum
gand miraculolſa ſit? dabit num. 357. & ſiq.
tetii Incĩpio ab Extaſi ſupernaturali primæ ſpe 3 55
utent Ciei, illamque ſubſiſtere plura luculenter-
n ls Probant 3. Scripturæ teſtimonia; ſic enim
Gtire Pſalmus 30. Iz te Domine ſperavi &. intitu-
ertotn. latur Pſalmus David pro extaſßi. Pal. 67. v. 28.
wereft dicitur: lLbi beniamin adoleſteurli in mentis
tui en X ſe, ubi Lyranus dicit: David in hac
molm Extaſi vidit revelationem Raptũs Pauli, qui
nderot faturus erat de tribu Benjamin, & adoleſcen-
kl n tulus dicitur, quòd poſt omnes alios Apoſto⸗
n lort Bos ſit vocatus quaſi ultimus. Huc etiam.-
logu facit Raptus Pauli, quem ipſe recenſet 2. Cor.
ONNI 12. V. d. Veniam autem ad viſiones, & revsla-
dale ione; Domini: Scio hominem in Chriſto ante an-
D kelr. 204 quat uordecim ( Ruve in cerpore neſcio, ſive ex-
rra corpus neſcio, DEIUS ſcit) raptum hujnsmo-
ſhen di usque ad tertium cœlum & ) Hunc Raptum
valde commendat Doctor Subrtilis quaft. 2.
Prol. de o&ιavο &. Sant aliqza miracula fakta
in lege Chriſtiana, in gaibus non poteſt eſſe dece-
8 ptio, qnin ſ En nt fatta, neg quin ſint teſtimonia veri-
; tatis, quia à DEO falta, ſeilicet Raptus Pauli, &-
ooe revelatio contingentium futuroernum. Circa has
gie⸗ tamen extales à ſolo DEO provenientes:
tancode notandum eſt, quod creaturæ ſe habeant.
dk paſſivè præcisè quoad abalienationem men-
nue is aà ſenſibus, quoad ipſas viſiones autem,
mhle vel effectus conſequentes habent ſe acti-
tenh ve,

mocli in Hæ
4*

cer etan.
orrit,

Golumc

236 Diſtindtio III. Quaſtio III. G. I.
357 Hæ iplæ extales immediate à folo D EO
provenientes ſunt miraculoſæ in tertia Clal-
ſe, ſi mens tantüm à ſenſibus externis ab-
ſtrahatur; ſi verò etiam ab internis abfſirs-

Katio genericça miracunli us ſic conſtat ex hu-
jus definitione tradira zam, 315. Quèòôd au-

ſpectet ad Claſiem iecundam, facilè eſt; quia
juxta dicka n. 3 5 3. poflibilis eſt exraſis à na-
tura, dummodo quis objlecdtum fize, & perti⸗
nsciter contempletur: esgo quôd in hac
extaſi creatura ſic rapiatur, & contemple-
tur objectum absque ſua prævia gonſidera-
tione, eſt tantum centra medum naturæ,
præter cujus ordinem DElIs bic, & nunce
operatur: ergo eit miraculum tertiæ Claſ-
ſis, ſicut ſanatio à ſebri v g. Pcontra licet
à natura poilibilis ſt extafGs, non tamen na-
turaliter poſtibilis eſt in ſubietlo, ſeu crea-
tura non phantaſiante: ergo eſt miraculum
in ſecunda Claſſe, ſicut reſtitutio vilus in
cCœEο à nativitate. Probabilius etiam vide-
tur quòd DEIIS nunquam in aliquam erea-

mittere poſſet. Ratio prioris eſt; vel enim

dari objecti cogniti, vel nen? ſi poſſet;
tunc poſſer vi phantaſe, ſen memoræ,

non fuerit alienata. Si non poteſt? ad quid
ergo

hatur, ſunt miraculoſæ in ſr-cuhda Clzde.

tem prior modus ad tertiam, & poſterior

turam immilerit ſimilem extalin, licèt im-

poſſet talis extaticus ceſſante extaſ recor-

adeoque ſignum eſt quòd mens à memoria

ergo

pono

riter
quar
Es
ſed
Parar
mira
hom

pore

Hoe⸗
culol
non
hohe
Drece
rios.
Ma
adl gn
ſie gee
Carna
& a
aliqu
novo
wedi
Hirite
ſo

do f

lare

hetu

cedit
mira

ſ.l. . An Extaſis, &. 337

Oohkt ergo talis Extaſis valet? certè neque ad DEI
honorem, nec Extatici ſalutem: ergo pa-
tens riter ignum eſt, quèd DESs defa cto nun-
pis ilin quam immilerit talem Extaſin.
GO Egrales, quæ non à ſolo DEO proveniunt, 38
ſtaten ſed ad eas etiam homo ſe diſponit, & præ-
QN parat, non ſunt ſemyer miraculoſæ, licet ſint
mirabiles; quia utique mirabile eſt, videre
Dnominem vivum, qui tamen propter ſtu-

aSi porem magis conditionem mortui exhibet.
& Hoc, inquam, wirabile, at non ſemper mira-
d in culoſum eſt. Dico; non ſemper. Si ſeilicet
ten non accedat elevatio corporis in aera. Si
onden non cognoſcat aliud objectum præter à ſe
uns præmeditatum; de his enim agemus infe-
KI riuds.
ieO Manendè ergo in ſola, & ſimplici Extaſi, 39
