zricfet cultatis membrum pro nunc judico indignũ
mlenc reſponſione; quia eſt contra meum ſcopum.
Cined Ad primum proin dico, ſi vitium non dete-
GON“ geretur, & ſi DElIs hoc permitteret, illum
6 eſſe

14 Diſtindt io I. Quæſtio I. Q. II.
eſſe infallibilem. Non quidem, ùt vult Bo-
nacina de elect. Pont. diſp. 1. 4. 2. quia Eccle-
ſis ſupplet defectum ſurisdictionis; e& quòd

ſit ſupra Papam putatum, non tamen ſupra

verum. Nam G Papæ vero non dat juris-
dictionem, quomodo in purato fupplebit?
Cüm illa jurisdiélio abſolete non Gt joris
Eccleſiaſtici, ſed Divini. Al'a proin ratio
ex noſtro Antonio Gavello S. Omicii Con-
ſultore p. 3. diſp. 4. 4. 5. eſt; quòd Papa pu-
tatus (ſaltem ſi non ſit ipſo Jure Divino, ſei-
licet ob defectum ſexûs matſculini, characte-
ris baptismalis, uſüs rationis, ieu conſenſũs
illegitimus) à Chriſto in urilitatem Eccleſiæ
approbetur; non enim alligatus elt Chri⸗
ſtus jegibus humanis, nec aliud requirit-,
quàm deſignationem perſonæ (ſive tunc il⸗
la fiat eligendé per ioſpirationem, compro-
miſſum, aut ſcrutipium ſeu acceſſum) qua
deſignata Chriſtus illam approbat pro ſuo
Vicario, sicque nequit errare in ſimili a tu,
ſicut aliàs non poteſt errare in rebus fidei,
& morum. Alias infallibilitas Eccleſiæ nu-
taret in ſao Capite, ac vix non irremediabi-
lia reipublicæ Chriſtianæ emergerent dam-
na; cùm abertè nimis contra expreſſam.-
Chriſti promiihionem portæ inferi prævale-
rent adverſus naviculam Petri. Hinc opti-
mè concludit Reverendiflimus noſter He-
rincx Epiſcopus Iprenſis p. 3. diſp. 6. quaſt. 4
num. 8 5, quod ſi vitiò non detectéô talis
⸗ us;

Qus, &
niat, int
tum det
ipla, qu⸗
abduca
Qum
Chricti

aur we
Remn I
enim de
ſucceget
vite Mer
ſtarent,
Nerita.
tam car
Plom 1
danllora
canoni⸗
Aus, o
legitime

declara

1e dand
iſte dar
mero
referen
Inh
linnem,
Canon
guo ali
in Brey

I, Aliqua Quaſtiunculæ & t. 15
Rh Etus, & receptus in Pontificem aliquid defi=
Guiale niat, infallibiliter aſſiſtet ei Chriſtus, ut ve-
SO rum definiat, idque propter Eccleſiam, ne
men ſin ipſa, quæ fallere, & falli nequit, in errorem
dadun abducatur. Imèò ſignum infallibile eſt, ele-
um aliquem Pontificem eſſe legitimum.
on t Chriſti Vicarium, ſi quam materiam fidei,
prené aut morum definivit. Sed nora per om-
Ofcid nem modum, niſi vitium detegatur. Si
dbem enim detegitur vitium, deberet legitimus
Dim ſuccedens Pontifex ſupplere defectum, & ſi
nichh vite Merita, ac vitam ſecuta Miracula con-
euconen ſtarent, poſſet illum Canonizare; ſi verè
tent Merita, aut Miracula deficerent, deberet la-
O tam Ccafare Sententiam. Quſjus rei exem-
Arene plum retert Clariſſimus P. Raisler in Viis
Greim Sanklorum de S. Raymundo Nonnato, quem
n N Canonizavit Papa putatus, ſcilicet Benedi-
elim Qus, quem XIII. dixerunt, cui UrbanusVIII.
bn gro legitimè ſuccedens Pontificia Auctoritate
,Goti declaravit Kaymundum Nonnstum eſſs ve-
rè Sanétum. Et heæc forfan eſt ratio, quòd
iſte Sanctus non inveniatur in ordine, & nu-
mero omnium ſolenniter Canonizatorum,
referendo à num. 117.
In hujus rei declarationem adduco factüls
Paſchalis III. Pfſendo-Pontifcis circa eleva-
tionem, &rexaltationem Corperis (quæ tune pro
Canonizatione habebatur) Caroli M. de
quo alicubi recitatur Ofnecium, idque exſtat

C cua 3 .
e ſe in Breviario Campidonenſi Anno 1725 im-⸗
de prel-

ebeſt
Leclelen
getent h
elrelin
ſe grtin
Hiocon

16 Diſtin ſio I. Quaſtio I. g. II.
preſſo, quique in ſola Capella Aquisgrana,

teſte Pignatelli, ex tolerantia Rom. Eccleſiæ

tanquam Sanctus veneratur. Circa hanc
autem corporis elevationem, atque Cano-
nizationem ita ferè habet eruditiſſimus Ma-

billonius in præfatione in Sæcul. V. „Pri-

„dericus Ænobarbus diploma edidit pro
„elevatione, & exaltatione Corooris Caro-
„li M. atque Canonizatione. Hanc eleva-
„tionem authoritate Paſchalis Pſeudo-Pon-
„tificis ab Epiſcopis fieri curavit Anno
„II65. Alexander verò III. cui memora-
„tum bPalchalem Cæſar oppoluit, Generall
„Decretô Canon zationis cauſam ad Sedem
„Apoſtolicam privativè evocavit. „ Ubi
annoto primèò, ſi ſoli Epiſcopi legitimè cano-
nizâſſent Carolum M. res omni ſuſpicione
caruiſſet, tunc enim Epiſcopi adhuc poterant
canonizare juxta dicenda num. 89. poſtea-
verò immediatè hanc poteſtatem Alexan-
der III. reiervavit Rom. Sedi. Annoto ſe-
cundò, ſi vitium poteſtatis Pont ficiæ in Pa-
ſchali III, manũſſet prorſus occultum, tunc
in peracta Canonizatione fuiſſet infallibilis
propter dicta num priori; ſicut etiam in. alia
fidei mater'ia infallibilis fuiſſet. Annoto
tertiò, quia vitium poteſtatis Pontificiæ in-
Paſchali III. fuit patulum, ideo etiam nulla
prorſus à Paſchali accreſcit auctoritas vene-
rationi, quæ Carolo M. in Capella A quisgra⸗

na exhibetur, bene verò aà tolerantia Kc.
G

—

lecleſiæ
pemo f⸗
Lationen

(quis de

gvi nihi
lerantia
.
Citè no
Gume
Noctom
fcatione
hoſlind
B Andre
Horta,
Beari⸗
Canoci
bitandi
G viner
Romn. E
ſeultu
litas Ro
conced’
tur iſte
ergo &
tes de
ſam; 3
Coltate
guoch r⸗
Deſant
t Micl⸗

.11 Aliquæ Queſtiuncula &rc. Iyy
Adbtee Eccleſiæx. Ex hac autem tolerantia ſicut-
on bed nemo facilè tuebitur ſtrictè dictam Canoni-
Ctetbe zZationem, ita neque articulum fidei ſtatuet
eGÿ“ quis de credenda gloria Caroli M. in Cœlo,
rhnge qui nihilominus tutè coli poteſt propter to-
NlV. lerantiam Rom. Eccleſiz. . ,
eid . Quæres II. An etiam illi, quibus expli- 17
roo Cité non eſt conceſſa faculcas aliquem ſan-
harei tum Beatificatum venerandi, poſſint talem
penkꝑ ſanctum Beatificatum venerari cultu in Beati-
ficatione expreſſo? v. g. an alii ſacri Ordines

urzvit A
nn poſſint noſtros B. Hyacintha de Mariſcotis,
r,C B. Andream de Comitibus, B. Salvatorem ab
Horta, B. Joannem de Prado, recentiſſimè
ſin⸗ Beatificatos venerari Sacrificiõ Miſſæ, Horis
ain Canonicis, Proceſſione ſolemni? Katio du-
leginin bitandi eſt. I. Quia juxta c. I. & 2. de Keliquiis,

nnih & veneratiene Sanctorum absque auctoritate

Cheſii⸗ Rom. Eccleſiæ nullus poteſt aliquem venera-
gle i cultu publico: atqui hoc ipſo, quòd aucto-
nen en ritas Rom. Eccleſiæ tantùm noſtro Ordini
Nnd Concedar hanc facultatem, alii veneraren-
feeitn tur iſtos absque auétoritate Rom. Eccleſiæ:
dnnm ergo &c. II. Si abſolutè omnes Sacerdo-
ſet ilt/ tes de tali Beatificato poſſunt celebrare Miſ-
teimi ſam ad quid ergo Pontifex limitat hanc fa-
cultatem ad gentem certam? ad unum ali-
Pnifct quod regnum, aut ordinem? III. Si omnes
deinn pe ſſunt de aliquo Sancto Beatificato celebra-
iu rt Miſſam, tunc nulla videtur eſſe ratie dil-
rA B feren-
eniil

18 Diſintlis J. Qusßio I. f. II.
ferentialis inter ſanctum Beatificatum, &

Canonizatum.
18 Nihilominus his non obſtantibus Reſo.

cum R. P. Caſtro-Palao part. I. zraltat. 4. di-

ut. I. puntt. 5. ſ. . num. 7. Eſt magis pium,
& probabile, quèd omnes poſſint de tali
ſanco Beatificato ſaltem celebrare Miſſam
votivam. Ratio eſt; quòd per Beatificatio-
nem Pontificiam talis veròagnoſcatur audo-
ritate Rom. Eccleſiæ dignus cultu publico:
atqui juxta precit. cap. I. tantùm ideo quis
nequit aliquem venerari cultu publico, quia
talis auctoritate Rom. Eccleſiæ necdum di-
gnus eſt judicatus cultu publico: ergo cùn
per Beatificationem ſic judicetur dignus, po-
terit coli à quovis alio. Min. continetur in
ipſo cit. cap.I. ubi Alexander III. dicit de ali-
uo in ebrietate occilo, ac culto quaſi San-
Ro: um ergo non praſumatis de cætere colere,
edm etiæm, ſi per eum miracula fierent, non lice-
et vobis ipſum pro Sancto abaque anctoritate Rom.
Eccleſia venerari. Nec obſtant huic reſolu-
tioni decreta mox adducenda, loquuntur-
enim de Miſſa propria. Et ita poſſe fieri’
præter 19. alios viros doctiſſimos diverſa-

rum Religionum Salmanticæ tres ex noſtris

ſubſcripſerunt Anno Domini 162 5. quo hic
caſus conſultus fuit teſte pracis. Palao, ſcili-
cet P. Peirus Ladion de Guevarra, P. Lanr entins
de Villareal, P. Sebaſtianus Faiardo.
Reſp.

Relg
Dontiken
goo ſpe⸗
IAum e
iplam
conced
ta dc
cleſie
10 fupr

riores

cohced
l, polſe
ſiltem V
Reſ.
gno, a

1. Aliquæ Queſtiunculæ & . 19
tatum l Reſp. jam ad I. neg. min. Licèt enim 19
. Pontifex in Beatificatione tantùm pro ali-
ttbis eh quo ſpeciali Regno, aut Religione decernat
rilet 6 Iſtum eſſe Beatum, revera tamen judicat.
mistu ipium dignum cultu publico, hoc ipſo quod
ſint dem concedat, poſſe de illo dici Miſſam, quæ jux-
rare Ilu ta Scotum num. 9. cit. fit publico totius Ec-
Beatifem cleſiæ nomine, & in qua exhibetur Beatifica-
cauruh to ſupremus cultus, omnésque alii ſunt in-
tu punn feriores. Et ſic Pontifex de tali Beatificato
mide concedit alicui Regno, aut Religioni ſpecia-
publcoſt li, poſſe dici Miſſam propriam, eb aliis verò
necduni ſaltem votivam.
ergoc Reſp. ad II. Pontificem illi S. Ordini, Re-20
rgnes gno, aut Provinciæ per actum Beatificatio-
onteum nis concedere Miſſam propriam, ùt certum
detd eſt; per hoc autem, quèd judicat talem.
oguh Servum DEl per ipſam Beatificationem di-
ℳ„⅞ gnum cultu publico, aliis indulget votivam.
n, Prius ultra auctoritatem Sedis Apoſtolicæ
Diraehe dicit ſingularem quandam ſolemnitatem, &
hue den⸗ favorem Pontificis, poſterius communem
oclin⸗ univerſalis Eccleſiæ Paſtoris amorem tra-
a ole hentem, quos urget propria cujusque de-
el votio, talem ſanctum Beatificatum ita ve-
nerandi.
KRelp. ad III. Differentiam inter ſanctosar
Pan tn Canonizatos, & Beatificatos quoad præſens
eſſe in hoc, quèòd de prioribus iſte cultus
præcipiatur ſaltem quoaa ſpeciem, de poſterio-
ribus Verò licentietur. Dixi, ſaltem quoad
. B 2 Pe-

20 Diſtindtio I. Quaſt io J. H. II.
ciem: Nam etiam de ſanctis Canonizatis
non eſt præceptum univerſale, quòd tota
Eccleſia in illorum honorem faciat Sacrum,
t conſtabit à num. 129. Eſt ergo hoc præ.
ceptum intelligendum quoad ſpeciem, hoc eſt,
ſi circa ſantum Canonizatum actiopem-
exercere debeas, ea cultůs, & venerationis
ſit; non verò eſt intelligendum quoad exer-
citium, acſi ſinguli obligarentur certo anni
die exercere ſimilem actum vi Canonismi
ſolius, & ſi non aliud ſpeciale Decretum-
emanet.
22 Quæres III. Qujnam ſt cultus publicus,
& qualis Beatificatis, aut Canonizatis præ-
ſtandus ſit? Reſp. ad primum: Cultus pub-
licus non eſt univerſaliter ille, qui coram
aliis, & publicè exh betur, ſed ille, qui nomi-
ne totius Eccleſiæ, & canquam ab Eccleſis
inſtitutus defertur.
23 Reſp. ad ſecundum. Beatificati, & Cano-
nizati non æquali honore venerandi ſunt.

Ita deducitur ex illis ſeptem honoribus, qui

juxta Bellarminum Controv. 7. l. I. cap. 7. tan-
tùm præſtantur iis, qui feliciter cum Chriſto
regnant in Cœlis. Primo enim ſancti Cano-
nizati inleruntur Catalogo (eſt autem juxta
S. Bonav. Tract. de Canonivat. p. I. art. I. Ca-
talogus nil aliud, quam ſermo nomina ali-
quorum continens; nam Cata græcè idem
eſt, ac jue æta, & logos idem, ac ſerme) Sancto-

rum. Secundo, invocantur & honorantur
per

her publ
tum hor
Altaria,
tum hon-
ficium N
1, keſtiv
flituunt
Lines pi
læ, O
reſiuix
ſervantu
ſolute e
Beatifica
Rituom
80 ſand
Aqoali.

Der ep
tißeun

AKm
Cret
tionem,
curitate
minanti
enim 44
cundm
Kitution
Neaqe

I, Aliquas Quaſtiunculæ & e, 21¹
Cnonud per publicas Eccleſiæ preces. Tertio in eo-
Judtm rum honorem eriguntur, & conſecrantur
rem Altaria, Capellæ, Eccleſixæ. Quarto, in Illo-
gotoen rum honorem offertur DEO T. O. M. Sacri-
unhů ficium Miſſæ, & penſum Canonicum. Quis-
adione. e5, feſtivi dies in Illorum venerabundam in-
ſ:tituuntur memoriam. Sexiò, Eorum ima-
gines pinguntur cum radiis in ſignum glo-
riæ, qua fruuntur in Cœlis. Septimo, eorum
reliquiæ publicè exponuntur, & pretiosè alſ-
ſervantur: atqui hi ſeptem honores vel ab-

Venetatot
quonden
Ir cetton
7i CavoN

Derun ſolutè non, vel inferiori gradu præſtantur
tus nltl⸗ Beatificatis juxta Decreta Pontificum, & S.
e. Rituum Congregationis mox ponenda: er-
orlr, go ſancti Beatificati, & Canonizati non.
s æquali honore venerandi ſunt.
1
ſeuin §. III.
melece

Per ewtenſum adducuntur Decreta Pon-
r,CNK tificum, & S. Rituum Congregationis, quoad
1

genugt n praſentem materiam.

oorbih 4t multa quidem, & prolixa ſunt hæc De-24
lhhi creta; nihilominus quia magnam erudi-
tcmn/ tionem, & plenam, quid agere poſſimus, ſe-
odCuritatem continent, eadem in terminis ter-
tiuten'u minantibus transſcribere placuit; in his
α enim adeò magni momenti negotiis non ſe-
cundùm inventiones Scholaſticas, ſed Con-
ſtitutiones Eccleſiaſticas tuté proceditur-.
uſin, Itaque ſit
horonn B 3 De-

2² Diſtinctis I. Quaſtis I. H. III. Im ivin
Decretum Urbani VIII. D
25 Uoad imagines nondum à Sede Apoſto- forum
lica Canonizatorum, vel Beatificato- Me 20
rum cum radiis, ſplendoribus, & laureolis lmpad
proponendas, vel tabellas, & luminaria al &.l.
eorum ſepulchra apponenda, & cum atte- ſbos,
ſtationibus, deſuper proponendis, recipien- te, e
da, & aſſervanda, ſive eorum miracula in. 0.0, 0
imprimendis libris enarranda. Feria . die ttem
1I3. Mäartii Annö à Nativitate D. N. 7 Ell General
Chriſti 1625. maturè
26 In Generali Congregatione S. Romanæ, & ſatuit
Univerſalis Inquiſitionis habita in palatio cum
Apoſtolico in Vaticano coram S. D. N. D. cundve
Urbano Divina Providentia Papa VIII. ac gae pre
Illuſtriſſ. & Reverendiſſ. D. D. S. R. E. Cardi- tionem
nalibus adverſus hæreticam pravitatem In- in Orat
quiſitoribus Generalibus à Sancta Sede Apo- vel hccl
ſiolica ſpecialiter deputatis. ribos,
27 Sanctiſſ. D. N. ſolicitè animadvertens abu- iſtuti6
ſus, qui irrepſerunt, & quotidie irrepere non muamtur,
ceſſant, in colendis quibusdam cum Sancti- Ment
tatis, aut Martyrii fama, vel opinione de- ppolt
functis, qui, & ſi neque Canonizationis, ne- timan
que Beatificationis honore inſigniti ſint ab .ll
Apoſtolica Sede, eorum tamen imagines in duſt i
Oratoriis, atque Eccleſiis, aliisque locis pub- tatis, ſ
licis, ac etiam privatis, cum laureolis, aut ra- Praſer
diis, ſeu ſplendoribus proponuntur, miracu- ſia mir
la, & revelationes, aliaque beneficia, à DBO qe de
per

.. Per extenſum addueunt ur Decreta Pontif. & . 23

ylli per eorum interceſſiones accepta, in libris
rerom ab ipfſis geſtarum enarrantur, & ad
Sede A illorum ſepulchra, tabellæ, imagines, & res
lBeufn aäli ad beneficia accepta teſt'ficanda, &
„&hu lampades, & alia lumina apponuntur.
Clumionr §. I. Volénsque proinde hujusmodi abu-28
Kcug, ſibus, pro debito officii paſtoralis, occurre-
ls,tes re, re etiam cum Illuſtriſſ. & Reverendiſſ.
mic ). D. Cardinalibus, contra hæreticam pra-
vitatem in univerſa republica Chriſtiana-
N.N 1 Generalibus Inquiſitoribus communicata, &
maturè conſiderata, ac diſcuſſa, declaravit,
5Romm ſtatuit, & decrevit, ne quorumvis hominum,
n n cum SanQitatis, ſeu Martyrü fama (quanta-
m5h Cundque illa ſit) defunctorum imagines, alia-
aII que prædicta, & quodcunque aliud, venera-
6110 tionem, & cultum præſeterens, & indicans,
iun in Oratoriis, aut locis publicis, ſeu privatis,
aeten vel Eccleſiis tam Sæcularibus, quàm Regula-
ribus, cujuscunque Religionis, Ordinis, In-
ſtituti, Congregationis, aut Societatis appo-
nantur, antequam ab Apoſtolica Sede Cano-
nizentur, aut Beati declarentur, & (ſi quæ
appoſitæ ſunt) amoveantur, prout eas ſta-
Nen Ktim amoveri mandavit.
niun 5§. II. Ac pariter imprimi de cætero inhi-29
nce puit libros eorundem hominum, qui Sancti-
. el „
en g⸗ tatis, ſive Martyrii fama, vel opinione (ut.-
ee praæfertur) celebres è vita migraverint, ge-
„ſta, miracula, vel revelationes, ſeu quæcun-

an que beneficla tanquam eorum interceſſio-
B 4 nibus

Aetent
e ineneti
n anin⸗
ſchmniun⸗

24 Diſtindtio I. Quaſtio I. H. III.

nibus à DEO accepta continentes, ſine re-

cognitione, atque approbatione Ordinarii,
qui in iis recognoſcendis, Theologos, alios-
que pios, ac doctos viros in Conſilium ad-
hibeat, & ne deinceps fraus, aut error, aut,
aliquid novum, ac inordinatum in re tam
gravi committatur, negotium inſtructum ai
Sedem Apoſtolicam transmittat, ejusque re-
ſponſum exſpedtet: KRevelationes verò &
miracula, aliaque beneficia ſupradiéta, quz
in libris horum hominũ vitam, & geſta con-
tinentibus, hactenus ſine recognitione, at-
que approbatione hujusmodi impreſſa ſunt,
nullo modo approbata cenſeri vult, man-
datque ſua Sanctitas. .
30. . III. Ad horum hominum ſepulchra-,
vetuit etiam, ac inhibuit, tabellas, atque
imagines ex cera, aut argento, ſeu ex alia
quacunque materia, tam pictas, quàm fictas,
atque exſculptas appendi; aut affigi, & lam-
pades ſive alia quæcunque lumina accendi,
ſine recognitione ab Ordinario omninò, pro-
ut ſupra facienda, Sedique Apoſtolicæ refe-
renda, ac probanda. .
31 8§. IV. Declarans, quòd per ſupraſcript,
præjudicare in aliquo non vult, neque in-
tendit iis; qui aut per communem Eccleſiæ
conſenſum, vel immem orabilem temporis
curſum, aut per Patrum, virorumque San-
Gtorum ſcripta, vel longiſſi mi temporis ſcien-
1I,

Per extinß⸗

tia, a0 tol⸗
narii, colt

V.

ſerventun

riis, qus
bos diſtri
ceſi, vel
ſine app
cum men
lacola, re
publicente
kant.
K VI.
flerint,
VoCis a0
ſonis àl
Drivation
ſpenſoni
dacramet
Ordinum
didtorom
Dro mode

d9.
VI
aut mag
guo mod
teriae 4
gue delin
lolagen
talibus d

.Il. PDer extenſum adducuntur Decreta Pontif. & . 2 ½

es, We tia, ac tolerantia Sedis Apoſtolicæ, vel Ordi-
de Ordnmi narii, coluntur.
Nlogos nn §. V. Ut autem præmiſſa diligentiùs ob-32
Conflund ſerventur, univerſis, ac ſingulis, tam Ordina-
tertnu riis, quàm heæreticæ pravitatis Inquiſitori-
n inem bus diſtricte præcipit, ut in ſua quisque dice-
joltrodum Ceſi, vel provincia ſedulò pervigilent, ne
tejugem ſine approbationibus prædictis, imagines
ones el Cum memoratis ſignis exponantur, aut mi-
rechein racula, revelationes ac beneficia prædicta-
„A gehe publicentur, alias contra ſuperiùs diſpoſita,
ogntonen fiant.
imprehe. §. VI. Transgreſſores verò, ſi Regulares33
ti vuk,m fuerint, privationis ſuorum officiorum, ac
vocis activæ, & paſſivæ, nec non & ſuſpen-
mſenen ſionis à Divinis; ſi verò Clerici Sæculares,
bbelus, Privationis pariter ſuorum officiorum. ſu.
0, lel elt ſpenſionis à Divinis, & ab adminiſtratione
Af Sacramentorum, executionéque ſuorum.
lel ordinum reſpeéctivè, aliisque arbitrio præ-
,dictorum Ordinsriorum ſeu Inquiſitorum

a sc
min it pro modo culpæ infligendis pœnis plecten-

6.

p ke
Nſole §. VII. Qui autem libros impreſſcrinr-,34
i aut imagines pinxerint, ſculpſerint, ſeu quo-
ei quo modo effinxerint vel formaverint, cæ-
en terique Artifices circa præmiſſa qualitercun-
nen que delinquentes, prædicta omnia amittant,
len rc & ioſuper pecuniariis, aliisque etiam corpo-
eſe ralibus pœnis, juxta criminis gravitatem.,
15 B 5 ceo-

er ſonti

26 Diſtinctio J. Quaſtio I. H. III.

eorumque Ordinariorum, ſeu Inquiſitorum
arbitriò afficiantur.
2 §S. VIII. Contrariis quibuscunque non-
obſtantibus.
36 §. IX. Et ne præmiſſorum ignorantia poſ-
ſit ab aliquo prætendi, voluit, ut Decretum
hujusmodi, ſeu illius exemplum ad valvas
Baſilicæ Principis Apoſtolorum Urbis, ac in
acie Campi Floræ affixum omnes perinde
arctet, atque afficiat, ac ſi unicuique perſo-
naliter intimatum fuiſſet.
37 §. X. Quodque præſentium transſumptis
etiam impreſſis, manu Notarii publici ſub-
ſcriptis, ac Sĩgillò alicujus perionæ in Eccle-
ſiaſtica dignitate conſtitutæ munitis, eadem
prorſus fides habeatur, quæ præſentibus ha-
beretur, ſi forent exhibitæ, vel oſtenſæ.
Jo. Antonius Thomaſius Sancte Komant
& aniverſalis Inquiſitionis Not.
38 Anno milleſimo ſexcenteſimo vigeſimo
quinto, indictione VIII. Pontificatũs Sanctiſ-
ſimi D. N. D. Urbani Divina Providentia-
Papæ VIII. Anno ejus II. die verò quartas
Menſis Aprilis, ſupradictum Decretum affi-
xum, & publicatum fuit ad valvas Baſilicæ
Principis Apoſtolorum de Urbe, & in acie
Campi Floræ, ut moris eſt per me Brandi-
martem Latinum Sanctiſſ. D. N. Papæ cur-
ſorem.

Octavius Spada, Magiſt. Curſ.
Fe⸗

Pyr ext

dequ

Olr
gui
an Tab
oflerri
conler
tummo
itrepere
10 eorun
moniam
landis 0
lkricl.
CONra
lnquiit
dretd
drohibe
re oblan
imag
cezs he
in pre
Aliqur
alium
tabell
detule
dance
quam
demon
rit,lie
dedre

I. Per extenſum adducustur Deereta Pontif. & . 27

müſtun Sequitur declaratio præ inſertæ
tem prohibitionis.
PonRmodum verò idem Sanétiſſ. D. N. à39
orantinge quibusdam revocari in dubium accepit,
d Degen an Tabellas, & imagines, quas in poſterùm
m Offerri contigerit, recipere, & antea oblatas
Urbse Conſervare liceret, Sanctitas ſua, quæ tan-
pez heiil tummodo voluit, occurrendò abuſibus, qui
dicnehet irrepere videbantur „cCertiorem parare viam
ad eorum in terris gloriam, quorum Sancti-
umm moniam Divinæ Clementiæ placuerit admi-
unbſaill randis operibus illuſtrare ; re priùs cum II-
nenl luſtrifl. & Reverendiſſ. D. D. Cardinalibus
tee contra hæreticam pravitatem generalibus
endust Inquiſitoribus communicata, præſenti De-
odne Creto declaravit. Quod ſicut nunquam-
lihm Prohibuit, nec ſuæ intentionis fuit prohibe-
eAM, r oblationem, receptionémque tabellarum,
& imaginum huſusmodi, ita, ut nulli dein-
ci ceps hæſitationi locus relinquatur, ſtatuit-
lsee in præſentiarum, & decernit, ut quoties ad
ſſen aliquam Eccleſiam, aut Oratorium, locúmve
eè i alium publicum Sæcularem, ſeu Regularem
getumn tabellas & imagines, aliudve ſimile quispiam
n hiſt detulerit, ac interceſſione hominum inter
ab Sanctos, vel Beatos non adſcriptorum-,
nehie quamvis cum Martyrii vel ſanctitatis fama
e demortuorum, optata ſe impetraviſſe dixe-
„ trit, liceat Eccleſiaſticis Perſonis, Eccleſiarum,
Ee locorumvè prædictorum curæ præpoſitis,
ta-

nhe

28 Diſtinctio I. Quaſtio I. ſ. III.
tabellas & imagines, ſive pictas, ſive ex qua-
vis materia fictas, atque alia quæcunque
collatæ gratiæ fidem facientia, ſimul cum
deferentis, aliorumque, qui conſcii fuerint
atteſtationibus recipere, atque approbanti-
bus Ordinariis, ad quos referre ſtatim omnia
teneatur, in Secreto aliquo, ſeorſum ab Ec-
cleſia, loco cuſtodire, ibidémque jam amo-
ta collocare, & aſſervare, ut ſi quando Do-
minus talium virorum merita Beatificatio-
nis, aut Canonizationis honore in terris de-
corare voluerit, extent hujusmodi Sancécti-
tatis qualescunque probationes, Apoſtolicæ
Sedis ſudicio tonc examinandæ, contrariis
quibuscunque non obſtantibus.

FJo. Antonius Thomaſius S. Rom. ι
Univerſ. Inquiſitionis Notarius.

40 Anno milleſimo ſexcenteſimo vigeſimo
quinto, indictione octava, Pontificatũs
Sanctiſſ. D. N. D. Urbani Divina Providen-
tia Papæ octavi, die verò 30. Menſis Octo-
bris, ſupradictæ litteræ, Decretum affi-
xum & publicatum fuit ad valvas Principis
Apoſtolorum Urbis, ac in acie Campi Floræ,
ot moris eſt, per me Brandimartem Lati-
num prælibati Sanctiſſ. D. N. Papæ Curſo-
rem.

De-

Per exte,⸗

Decre

And
vid
gubern
guam
qoe ur
cerhere
Urbanun
dunctiſſi
elicerit
Congtel
CUNdum
bondiſe
tientia
derant
Girecti
benter
bus Par
bus, Pre
6. A
ſequen
Pr.
ongr
eNe
feiant
Manda
indocto
oque

UI.. Per extenſum adducuntur Decreta Pontif. &. 29

ean ret in, Sanctiſſimi D. N. In-

Gogebngn

Emul an nocentii XAl.
nſcien QAnctiſſimus D. N. Innocentius XI. pro. 4
4)probnt vidè conſiderans, quod in tota Eccleſiæ

kuimomm gubernatione nihil majus, aut gravius ſit-,
tlom t qàam homines declarare pro Sanctis, eôs-
Deumm que uti tales colendos, & venerandos de-
Gwanteh cernere, & perpendens, quòd licet fel. rec.
Beatfan Urbanus VIII. de Conſilio Congregationis
intenet Sanctiſſimæ Inquiſitionis nonnulla ſuper hoc
odf eRι ediderit Decreta, ſubindeque Sac. Rituum.
Ale Congregatio alias ordinationes fecerit ſe-
ANNHe cundum caſuum contingentias à Summis
Pontificibus approbatas; nihilominus expe-
rientia docuit, quod adhuc nonnulla deſi-
derantur pro meliori cauſarum hujusmodi
directione. Idcirco juſſit materiam dili-
ſheſ⸗ genter diſcuti, primùm in Congregationi-
Donfen bus particularibus, deinde verò in generali-
ondt bus, prout factum fuit, & ſub diebus 9. Julii,
leltOee & 6. Auguſti 1678. emanarunt reſiolutiones
tetun 4 ſequentes, ſi eidem Sanéctiſſimo placuerit
sDof publ'candæ. .
mpilon Primò. Animadvertens eadem Sacra-42
nen Congregatio, quòd neceſſarium ſit, ut pro-
u⸗ ceſſus authoritate ordinaria fabricandi con-
ficiantur cum maxima diligentia, cenſuit
mandari Ordinariis locorum, ut ultra teſtes
inductos à poſtulatoribus, teneantur ip

quoque inquirere, ac examianare alios teſtes
benè

6. Nr
riMuen

1

30 Diſtinktio J. Quaſtio I. J. III. ir exten

benè inſtructos ſuper vita, & moribus Servi ſbpcen
DEI, & ſi aliquid repererint contrarium-, aaſum e
quod ipſis videatur relevans, ſuperſede ant Grmuſ
in ulteriori inquiſitione, donec Sacra Con- in ne 6
gregatio ab eis certiorata per litteras, man- frvant
det, quid agendum ſit. ii ini
43 Secundò. Hujusmodi diligentias ſervari bromo
vult etiam in proceſſibus authoritate Apo- Qur
ſtolica faciendis à Judicibus delegatis, qui- Sregate
bus per litteras particulares Sacræ Congre- cauſshe
gat. enixè commendari debeat: & idem fa- dolkiti
ciat Promotor fidei in litter. ſcribendis Sub. Altum
promotoribus. gtoc e
44 Tertiò. Et pro majori cautela prælcribi Nezſeml
debeat in litteris Remiſſorialibus, quòd non onente
ſolùm interrogatoria retineantur ſemper- teibro
clauſa, & ſigillata cum ſigillis eorundem Ju- dreng g
dicum, non aperienda niſi in acdtu examinais, lerrent
& claudenda in fine, ſed ulteriùs depoſitio- ¹ lnter
nes ipſæ, antequam proceſſus ſit abſolmtus, nie
in fine cujuslibet ſeſſionis claudi, & ſignari lanefe
debeant cum ſigillis Judicum, nec poſſint hn
aperiri, niſi in præſentia ipſorum in principio ſſtenn
cujuslibet cxaminis, & ſeſſionis, ac hujus- gul ſee
modi diligentiæ fieri debeant etiam in bro- eolem
ceſſibus fabricandis in Curia. lidémque Iitur
Judices, prout etiam Subpromotores & No- Evet
tarii, tam in partibus, quàm in Curia, ac te- tonis,
ſtes, & in Curia Proto-Notarius, debeant ebeat
ante inchoationem proceſſuum præſtare ju- ſument
ramentum de ſervando ſecretum religiosè inple
S ſub

IIj. PFer extenſum adducuntur Decreta Pentif. & . 3 1

ſub pœna excommunicationis ipsò factò in
caſum contraventionis incurrendæ juxta-
formulam ejusdem juramenti imprimendam
in fine decretorum, & pro omnimoda ob-
ſervantia transmittendam Judicibus delega-
tis in ipſis litteris Remiſſorialibus, & Sub-
Promotoribus in litteris Promororis.
Quartò. Conſiderans quoque Sacra Con-45
gregatio, quòd principale fundamentum in
cauſis Beatificationum, & Canonizationum
conſtitui debet in fideli interpretatione pro-
ceſſuum extero idiomate confectorum, &
quod licet ex laudabili obſervantia inter-
pres ſemper fuerit etectus ab Eminentiſſimo
ponente, citato, & audito Reverendo Patre
fidei Promotore; nihilominus ſuper hoc De-
n ei creta generalia nihil diſponunt. Idcirco
Gunti decrevit, quòd in poſterum in qualibet cau-
Huen ſa Interpres eligatur ab Eminentiſſimo Car-
ieceri⸗ dinali ponente, citato, & audito Reverendo
ſtton⸗ Patre fidei Promotore, & pro majori cau-
,Klgn tela, poſtquam interpretatio fuerit facta, re-
rnli videatur ab aliquo Viro probo, & perito,
nprnen qui ſecretè ad hoc officium aſſumatur ab
Gi codem Eminentiſſimo Ponente, & ſi repe-
temihe riatur aliquis error ſubſtantialis, Interpres
Gendu ſeverè& puniatur arbitrio Sacræ Congrega-
wredN cionis, per quem Eminentiſſimum deferri
indebeat tam Interpreti, quàm Reviſori ju-
/d ramentum de fideliter ſibi munus cofniſſum
rſ adimplendo, quibus etiam eadem Sacra Con-
nſpe gre-

oribus de⸗
trativn.
uperſecen
dacta
tteras n

ntiasſen
oritate d
ſegarb,
ræ Cong
ſbencis

rell
8, 00 I

= =

32 Diſtinſtio I. Quaſtio I. G. III.
gregatio aſſignavit mercedem pro ſuis la-
boribus, nempe Carolenum unum pro quo-
libet folio reducto, ita ut facies ſit linearum
24. & lines ſyllabarum 16.
Quintò. Advertens etiam quàm neceſſa-
ria ſit diligens cuſtodia proceſſuum origina-
lium, decrevit, quod ii, ſicuti etiam inter-
pretationes originales illorum, qui ſunt ex-
tero idiomate contecti, retineri debeant in
Archivo Sacræ Congregationis in Vaticano
in loco clauſo, & ſeparato ab aliis ſcripturis,
nec poſſint amoveri, niſi de ordine Eminen-
tiſſimi Cardinalis Ponentis, vel ad inſtantiam
R. P. Promotoris ad effectum videndi, qua-
tenus opus ſit, & deinde reportandi, cujus
Archivii duæ ſint claves, una penès Proto-
Notarium Apoſtolicum, qui pro tempore
intervenerit Sacræ Congregationi, & altera
penès Secretarium, & clavis loci, in quo eu-
ſtodiuntur dicdti proceffus, ſtet penès eun-

dem Proto-Notarium, alterius verò, in quo

retinentur aliæ Scripturæ Sacræ Congrega-
tionis penès Seccetarium.
Sextòô. Idémque Proto-Notarius curam
habeat revidendi Inventarium dictorum-
proceſſuum, & quatenuùs non adeſſet, illud
diligenter fieri mandet cum quatuor copiis,
quarum una ſtet penès eundem Proto-No-

tarium, altera penès Promotorem, altera-
penès Secretarium, & quarta in eodem Ar-

chivio, & in fine anni iidem Proto-Notarius;
Pro-⸗

er exlen

Promote
dictum
ceſſibus
goid de
decrete
gregat
dept
circa
quò n
lext,
authent
tin Son
Katim,
nand i
tlum in
Videdit
gation
rit, ce
miſſtor
lumt
tatjon
drica
ſone
ſumn
die
Porun
tatis,
lieni⸗
he In
decul
dio ex

IlI Per extenſum adducuntur Decereta Pontif-&c. 33

oi;h Promotor, & Secretarius revidere debeant
mnoe dictum Inventarium, & conferre cum pro-
itlieme ceſſibus, ad effectum recognoſcendi, an ali-
quid deficiat, & curandi, ut reportentur, &
Dhmtet Secretarius referat in prima ſequenti Con-
mn ee gregatione.
etunmg Septimòô. Cùm pluries dubitatum fuerit48⁸
Guis circa intelligentiam Decretorum pag. 28.
deben quòd non priùs Sedes Apoſtolica moveri ſo-
nVme leat, quàm Reges, Principes, & aliæ Perſonæ
isleim authenticæ, & honeſtæ inſtanter ſupplicave-
Vvelmm rint Summo Pontifici, & tunc etiam non-
Ginſanee ſtatim, ſed exſpectare, quòd diu pulſetur,
Gen,u nam lſi perdurabunt miracula, & ſupplican-
d Ctium inſtantiæ, tunc Summus Pontifex, ſi ei
enisii videbitur, committit cauſam Sacræ Congre-
N uen gationi. Ideò, ſi ita Sanctiſſimo viſum fue-
oni, n rit, cenſuit eadem Sac. Congregatio com-
„0s miſſionem non eſſe ſignandam, nili poſt ela-
r henttt pſum tempus decem annorum à die præſen-
verdng Larjonis proceſſus authoritate ordinaria fa-
1Cihgei bricati, & cum præcedenti rigoroſa diſcuſ-
ſione ejusdem proceſſus, cum ſcriptura, &
scui ſummario, & inſuper habitis poſt decennium
döme à die fabricationis illius novis litteris Epiſco-
. l porum circa percrebeſcentiam famæ Sancti-
ee ratis, & miraculorum, ac devotionis popu-

ore . . . . „ 3
“ li enixè pro Bestificatione, & Canonizatio-
1 n ne Inſtantis. Niſi tamen in aliqua cauſa ex
peculiaribus circumſtantiis Sac. Congrega-
n eo⁵

tio exiſtimaverit anticipari poſſe tempus in
1o Noin⸗ 6 8
1

49

Per exte
bos tar

34 Dihin Ris I. Ousſtio I. g. III.
diſcuſſione proceſſaum authoritate ordina-
ria contectorum, & Sanctiſtimus hoc ap- Itate f⸗
probavt. . Dect
Octavo. In caufs Servorum DEl aore do Dat
Decreta Fel. rec. Urbani Octavi introdectis, jncomml
non Ggnentur commiſſione reaſſumptionis, nandi
niſi priès per Sacram Congregationem exa- (aion
minatis proceſſibus, tam authoritate ordi- a0 elle
naria confectis, quam authoritate Apoſtoli- bezt h
ca, quatenus adſint. cuon on

50 Nonò. QCm in Decreto approbato à Fel. dei

rec. Urbani VIII. die 12. Martii 1631. im- ips n
preſſo in libello pag. 57. Sacra Congregatio s,
cognoſcens, quod in hac re, utpote gravd- ſer ihſ
ſima ritè, ſanctéque procedendum eſt, pro- ſcridat
hibuerit omnibus, & ſingulis perſonis PLce- (i cun
cleſiaſticis, tam ſæcularibus, quàm Regula- cit,

ribus quantum vis ſpeciali notâ dignis, ve- nſoh
audeant per ſe, vel per alios capere infor- (bierj

mationes ſuper ſanctitate, aut miraculis ali- predis
cuſus, nec ullo modo exquirere, aut obti- marie
nere ad hunc effecdtum extrajudiciales teſti⸗ grawi
6Gcationes, aut ſubicriptiones, ſub pœnis ar- gum
bitrio ipſius Sac. Congregationis infigendis, R.
illud confirmandé juſlit, quod hujusmodi diaa
extrajudiciales atteſtationes non ſolum ex- Prom
quiri, aut obtineri non valeant, ſed rurſus cälige
quod hactenus obtentæ, ſive in futurum quam
obrinendæ, non faciant aliquem gradum tunun
probationis, nec inſeri poſſint in proceſſi- obſes
bus liou

. Per extenſum adducuntur Decreta Pontif. & . 3 5

ate in bus tam ordinaria, quàm Apoſtolica autho-
us hoeg ritate fabricandis.
Decimò. Sub-Promotor fidei à Reveren /1
Dem do Patre Promotore deputatus, cui onus
ntoe incumbit primo loco ſpoliandi, & exami-
ſum nandi proceflus (ex quibus pendet Beatifi-
torenn Ccationum, & Canonizationum ſubſtantia)
otitatenn a effeclum referendi eidem Promotori, de-
eA beat hujuscmodi munus diligentiſſimè, ac
cum omni rigore adimplere, ac ſummaria,
vobiol quæ ſolent à Procuratoribus feri antequam
e typis mandentur, conterat cum proceſſi-
Conrer bus, lüblecuta atteſtatione, quod fuerunt
ne per ipſum reviſa, & in quolibet folio ſe ſub-
omnelt, ſcribat; ; eandémque diligentiam conferen-
eſnen di cum exemplari manuſcripto iterum fa-
⸗ N ciat, poſtquam fuerint impreſſa cum itera-
n ta ſubſcriptione in fine, quam ſubſequatur

den ſubicriptio, & ſigillum Secretari, nec ante
aee⸗ prædickas ſubicriptiones poſſint tam ſum-
nla maria quam intormationes publicari ſub
eie⸗ uu graviilimis Pει , tam quoad Poſtulatores,
ane⸗ quam etiam quoad impreſſorem, arbitriòô
