he⸗ ezl velationes necdum ſint ab Eccleſia authen-
nlogiiet dizatæ, tanquam de fide Divina credendæ,
ntenden judicat Eminentiſſimus Brancatus hic num.
ons. I 1201. inde eſſe, quòd non conſtet de illa-
en, gim rum identitate. . V
colan i Objic. III. Idem Contilor varias relatio 5740
atngiun nes pro Canonizatione S. Leopoldi, S. Hia-
eyntlle cinthi, S. Bonaventuræ, & aliorum, in qui-
ſolzo bus dabatur fides à Sac. Congregatione an-
pums tiquis Scripturis: ergo probant adhuc con-
cludenter miraculum. Reſp. has ipſas Scri-
ſzzſ, pturas tantùm fuiſſe admiſſas tanquam ad-
Ael miniculum probationum, non verò tan-
4 mi quam veras brobas, aut ſemi plenas probas.
bt, e Infſuper in illis Scripturis erant teſtes legiti-
lin mi aſſignati, & qualificati conditionibs ſpe-
A po s cificatis num. 533.
dethl Obiic. IV. Doctiſſimus Franciſcus de Ru-p41
ſen beis Fidei Promotor, qui in cauſa Canoni-
Ean 2zationis B. Margaritæ de Cortona edidit.
veritnß . quem-

508 Diſtinctio III. Quaſtio Elll. F. III.

quemdam diſcurſum de fide Hiſtoriarum.,,
quèd planè probent miracula, & virtutes
DEUS multis Prophetis mandavit, ut ſcri-
bant, quæ illis revelavit: Judex Laicus po-
teſt dare fidem antiquis Scripturis: Hiſtori-
ci ſunt periti, & accurati in recenſendis an-
tiquitatibus; atqui his eſt credendum: er-
go &c. Reſp. ad I. nullam eſſe paritatem;
quia Prophetæ ſcripſerunt ex inſpiratione
Spirits S. non ſic Hiſtorici, utpote qui va-
riis erroribus expoſiti ſunt. Reſp. ad II. in
cauſis civilibus eſſe rem faciliorem, nec tan-
ti momenti, & ipſæ partes litigantes in hoc
quaſi conſentiunt, ut ſi aliqua Scriptura an-
tiqua & legitima adduci contra ſe poſſit, ve-
lit cedere ſuo juri; eſto aliquis error ma-
terialis intercedat. At Bccleſia nec cede-
re poteſt (ſi etiam vellet) Juri infallibili-
tatis, quod ipſi Chriſtus ſpopondit. Reſp.
ad III. Hiſtoricos non eſſe tam peritos in-
recenſendis antiquitatibus; quia non obſer-
vant tradita num. 490. & 512. nec pollent
conditionibůs num. 633. datis: ergo non-
eſt ipſis tanta fides adhibenda in hoc gra-
viſſimo negotio, quidquid ſit in aliis
levioris momenti
eauſis.

§. IW.

Cora

ſhie
ur
dum elt
nizatus,
ſit in fan
ex Brane.
gnis Dbl
Canoniza
batio ſuri
formanda
cario Ger
minandi
ſcendi,
tamen,
gait pohl
lum ſe
ce, appr
eſt ⸗
miracul
bontifie
drob.
lariter
Stari ab
neraliba
minand,
lariter t

MI OAN N (0°) . 509

fe HMpin
cll, E . §. IV. “
rul Coram quali N udice Miracula ſunt
– . Probanda ?*
crigtuis robanda

in kecenlen ) ficultas principaliter eſt de probatione /42
Kctebentn Juridica; ubi etiam bene diſtinguen-
mmelenn dum eſt, urrum aliquis jam ſit actu Cano-
t & h nizatus, aut Beatificatus, vel utrum tantùm
,undeg ſit in fama ſanctitatis. Itaque reſolvo rem
a. M ex Brancato diſp. 20. art. 26. Si aliquis inſi-
clene Znis DEl Servus necdum ſit ab Eccleſia-
es ltgunmt Canonizatus, aut Beatificatus, tunc. I. pro-
lin defr batio juridica de virtutibus, & miraculis
onei kormanda eſt coram Epiſcopo, vel Ejus Vi-
ilis Cario Generali in ordine ad effectum exa-
lecehin minandi atteſtata, cauſàmque plenè cogno-
) ſcendi, non tamen decidendi. Epiſcopus
ſonk tamen, aut Ejus Vicarius Generalis. II. Ne-
ſbon quit poſt Alexandrum tertium tale miracu-
ſe nme lum à ſe quidem, necdum tamen à Pontifi-
R ce, approbatum populo proponere. Aliud
Lſr , elt III. ſi ab Epiſcopo approbaretur aliquod
hreh miraculum novum Sancti jam Canonizati à
kat Pontifice. W
gvic. prob. I. pars. Cauſæ Eccleſiaſticæ, ſinago-4
menti lariter Pontifici non reſervatæ, poſſunt tra-
ctari ab Epiſcopis, Illorumque Vicaris Ge-
neralibus: atqui miraculum, vel virtus exa-
minanda eſt cauſa Eccleſiaſtica, nec ngu-
lariter relervata Summo Pontifici (bene ve-

yIO Diktindtio II. Qusſtio VUIII. G. Il.
rò Sententia ultimata Canonismi ab Ale-
Xandro III. cau. I. de Keliq. & venerat. Santt.)
ergo Epiſcopis competit jus tractandt has
cauſas. Maj. conſtat ipſo Jjure Divino. Dum
Paulus Akt. 20. divinitus inſpiratus hortatur
Epiſcopos. Attendite vobis, & zniverſo gregij
in qus vos Spiritus Sanctus poſuit Epiſcopos regert
Eccleſiam DElI: at qui regimen Eccleſiæ quo-
ad cultum DEO debitum, ac bonos mores
multum dependet ab examine harum cauſa-
rum; quia per Canonizationem (quam ul-
timatò reſpiciunt iſthæc cauſæ, ac illarum-
examina) proponitur quis ùt obje dum par-
ticulare fidei, ůt objectum Religionis Ca⸗
tholicæ, ùt exemplar morum ſecuriſſimè
imitandum: ergo &c. Eadem Maj. exprel-
ſiſſimè etiam traditur à Jure humano Eccle-
ſiaſtico in Concil. Trident. Seſſ. 25. de invoc.
Santct. ubi prope finem dicitur: Nula etian
admittenda eſſe nova Miracula, nec novas Reli
quias recipiendas, niſi eodem recognoſcente, & ay-
probante EPISCOPO. Modus autem, hæc
debitè recognoſcendi, immediatè ſubjicitur.
Qui (Epiſcopus) ſimul atque de iis aliqui
compertum habuerit, adhibitis in Conſilium Theo-
login, & aliis piis viris, ea fatiat, quæ veritati,
pietati conſintanea jndicaverit. Præcavens au-
tem eadem Sanéctiſſima Oecumenica Syno-
dus variis litibus ſubjungit. Qæsd aliquit
dubius, aut dißfcilis abnſus ſit extirpandus, vel
omnino aliqua dr iis rebui gravior quæſtio incidat:

Ei ·

Epiſtopet
trapolitan
in Contili
rürn qos
Pergele
ne ſc in
10 danltiy
cleſia hali
Petis
EPpiſcop
auctoritea
cam?
cict dact
22, Marti
trajudici⸗
Dihilowi
ita ſubje
alterif
yt ihſint
(quic
DEI, c
rint riu
n0, zol
um rel
narrahij
commod
krantmi
liont,
fatient
Prob
alibi,

II N Coram quali udice &c. 511
noniim Epiſcopas avtequam Controverſiam dirimat, Me-
G umsl tropolitani, & Com- Provincialium Epiſcoporum
s indii zu Concilio Provinciali Sententiam exſpectet. Ve-
mehiin ruùm qua auctoritate hæc omnia finiuntur?
irunh Perge legere Tidentinum, & ſine interjectio-
αααι ne (ic inſirueris. Ita tamen, ut nihil inconſal-
irheior r0 Sanltiſſimo Romano Pontifiee, novum, aut in Ec-
geobatt eleſia hactenus inaſitatum decernatur.
ebI Petis: Ergone abiolutè nullus inferiorꝰ 544
rehmm Epiſcopé, aut Vicario Generali poteſt ſua
Crem auctoritate facere informationem ſuridi-
Me,h cam? Reſp. abſolutè nullus; ita enim de-
Rroher cidit Sacra Riruum Congregatio Annòô 1631.
m Neiis 22. Martii, ubi ab initio videtur, etiam ex-
trajudicialem intormationem præſcribere,
nihilominus poſtea, completè providehs,
ita ſubjungit: Quod ſi Superiori, Sacriſteæ, aut
alieri Oficiali illius Eccleſie, in qua requieſcit Cor-
pus ipſusmet defuncti, vel alterius etiam Eccleſis
(quid ni & alicujus alterius inſignis Servi
DEI, cum fama Sanctitatis defunéti?) fue-
vint revelata aliquaæ miracula, ſeu Prophetis Dae-
na, poſſint ea recipere ſub Sigillo Secreti ipfis tax-
tum relatoribus, in quorum gratiam contigiſſe
narrabitur 5 teneantur tamen, quàùm primnm
nCn & poterunt eadem deferr gwet
commod? poterunt eadem eferre, vel obſignata
ansmittere Epiſeopo loci, cum expreſſa declara-
3 radt tione, quba revelationes ſic, at ſapra recepta, non
ecnen faciant aliquem probationis gradum.
t, 090, Prob. II. pars. ex dictis nam. 18.89. 513.54 5
tuudh S, alibi, ubi oſtendimus ex cap. 1. Audi vinns.
,in ui de

Oromm e
en Nit
Ne hocim
ctur: M
la, 46
futtpiſſi
lolos t
nechn D
,ge 10

512 Diſtinttis III. Quaſtio WII. ier:ader
de Reliq. &- enerat. Sanct. qu eranger
6 Miirant rdenn ſtbruit Pontifex: gag,
3e e præſas mati- de cætero colere . dir er
4 Miracula fierent, non liceret Eo n
e anti bique aucteritate Romana Eccleſiæ .
H Epilcopi non poſfunt pobon
Propbmere Miraculunn 4 .H nen aanen
h 0 1 audir
Perarujumhbvindedehrelaedti Bpiſcopis er.
Robat ſtatim veneraretur talem in⸗
Blam Sanctunn quod directe ad Alexan .
Aem enclarn eſt. Si enim nodulus hro.
aliquem defunctum ſanen eer u
ut Sanctum, dummodo ex aen r te
i fallaciſſima eſt) habeat, illum p Er⸗
mnt 8 uantò magis veneraretour ta B
acvedere auctoritas s Eogeohi da⸗
anus VIII. citatus nun. 1 ed
mdm rber talium DEI Servorum mir

ſtolicæ au-
la imprimantur absque Sedis Apo

um imprelſ-
itate: atqui hæc miracu orum imnte,.
ſorſte eſt tam potens locentivumn 1E.
4 aliquem cultum, ſicut prop e a Eee.
ſcopo: ergo, ſi illa eſt preh bia tiam ſerl
ibi uc facien:
it inhibita. Plura nein ecenicd-
r inhite Decreto Urbani VIII
na nz. 25.

cre-
6⁶ Prob. III. pars. Nulla in adduétis Dec
14 .III.

jbitio;
ſtar prohibitio;
tis à cit. nam. 25. & ſeqq. ex P imo

.

d pote
ſcons cot
nlla, gt
mitaen
A Peztin

ukacela
Cllins, be

Neclum (
ttim pran
Uitole ,
Mendant
1Corcoe
ſper a
jel
Mcon U
enhtibe
Gem den
Harſtenro
Urehriin
eſiatern
ſhäitosin
hlars
Cdecn hoſe
n de m
Norun
Uauthe
ſiche n
dderen
nſort
Ftlltet
Colnniiles

.N. Coram quali qudice & . 513
Aern imò ſuxta num. 743. er Trident. Seſſ. 2 . Epi-
KE ſcopis comperit admittere, & approbare mi-
G. e racula, quod ſaltem intelligendum eſt, ſi ta-
ifeh lia miracula patrentur à ſam Canonizatis,
ed aut Beatificatis. Ratio eſt; quia circa talia
is miracula non latet periculum alicujus falſi
A cultus, bene verò in miraculis patratis à
Gus necdum Canonizatis, aut Beatificatis. Sie
nng etiam praxis communis jam invaluit, quèòd
Gerdke miracula verè Beatificatis, aut Canonizatis
rnm appendantur eerum altaribus, proponantur
enm in Concionibus: ergo à potiori id fieri po-
NAem teſt per auctoritatem Epiſcopi.
Neom Objic. I. probandéô, quèd etiam alii Præ. 547
mumt lati non Epiſcopi, & ab illorum jurisdictione
exempti poſſint formare probationem juri-
Jungee dicam de miraculis, & virtutibus necdum-
reue Beatificatorum, aut Canonizatorum. Iſti
ſ Prælati in ſuos ſubditos habent plenariam-
K poteſtatem Eccleſiaſticam, debéntque ſuos
rmtt ſubditos inſtruere in materia fidei, morum,
oeſan & ſalutis (quæ ſunt cauſæ graves) ergo
Grun “ etiam poſſunt formare probationem juridi-
ute ca de miraculis, & virtutibus Inſignium.
Poſce Servorum DEI. Conf. I. Si quis alicujus
aes non authentizati eximiam Sanctitatem, il-
es liusque miracula deprædicet in ſimili terti-
V rorio exempto, poteſt illius Prælatus contra
ipium formare proceſſum: ergo & in ipſas
ocee virtutes, ac miracula. Conf. II. Si talis En-
4 Gen comiaſtes coram ſimili Prælato accuſetur-,
K k quòd

514 Diſtinktio III. Quaſtio VIII. H. IV.
quòd in favorem hujus putati Sancti propo-
ſuerit falla populo miracula, porterit Enco-
miaſtes ſe defendere per teſtes de viſu, ac
juratos: atqui in hoc caſu haberetur plena
probatio miraculi: ergo poterit & eandem
formare.
548 Reſp. ad ipſum argumentum neg. conſeq.
quia in cit. Irid. Seſ. 25. dicitur, non eſſe ad-
mittenda miracula nova, niſi recognoſcente, &
approbante Epiſcopo atqui tales reipſa non-
unt Epilcopi, quibuscunque cæteroquin
emineant prærogativis: ergo. Inſuper ta-
les cum fama Sanctitatis detuni nullatenus
ſunt, & cenſentur ampliùs ſubditi horum-
Prælatorum (imò nec loci Ordinariorum
præſcindendé à Pontifice) prout tamen in
aliquo ſenſu poſſunt cenſeri ſubditi, ſaltem
indirectè, Pontificis; quatenus occaſione
illorum Pontifes non ſinat irrepere aliquem
abuſum, aut cultum fallum in Eccleſam.
Tandem Decretum Sac. Rituum Congrega-
tionis allatum aum. 58. expreſsè ſubjicit ta-
les Prælatos exemptos Nuntiis Apoſtolicis,

Archi-Epiſcopis, Epiſcopis nam 61. de tan-

tum Beatificatis: ergo à potiori ſi necdum

ſint Beatificati.
Reſp. ad I. Conf. conceſſ. ant. neg. conſ.
tum quia talis Prælatus habet poteſtatem, &
jurisdictionem in iſtum Encomiaſten, non

in prædefunctum, aut illius miracula; tum

quia Conc. Tridentinum cit. oc. cum duplici
ex-

Aetio

dcſt N.

Mappr
leretiat
Pprobar

(ontra

Aunag
luͤgerit
Matms;
r inſm
llins
en⸗
Doſctare
tnct
Aencon
1 etgo
Nilis el
decer
lje⸗
Eentiom
ſihoten
Mircn
ſentze
nee gos
ed, tott
iſcti
lerlll.
Gſiu 8
in
Aenne

h. Coram quali Zudice &. 515
ndihr exeoeptione quoad Kecognitionem Miraculerum
Nerkthin dicit: Nula eſſe nova Miracula admittenda,
de t MWiſi approbante Epiſcopo. Nec dicas: Ta-
Mett n liter etiam non poterunt recognoſci, aut-
tKem approbari Miracula à Vicario Generali.
Contra enim eſt; Prælatus exemptus non
ness eſt una periona cum Epilſcopo, nec illius vi-
nochi Cces gerit, ſed potiùs eſt ab illo diviſus, & ſe-
geim paratus; Vicarius autem Generalis cenle-
ren Lur in ſimilibus unà cum Epiſcopo perſona,
el ac illius vices fideliter gerere.
ſnen KReſp. ad II. Conf. neg. min. Nulla enim50
Cirnlten noſcitur eſſe probatio, quæ legitimo deſti-
pdihmm tuta eſt Judice: atqui nullo Jure hi Prælati
edtnin oſtenduntur Judices hujus graviſſimi nego-
oleumm tij: ergo nec hujus Prælati, nec illius Enco-
bdt, miaſtis eſt milia ſtatim proponere populo,
6 en aut decernere miracula.
eriß Objic. II. contra num. 545. Concil. Tri. 51
6 cen dentinum cit. univerſaliter concedit Epiſco-
mC pis poteſtatem recognoſcendi, & approban-
eſcen di miracula, nec diſtinguit de Sanctis au-
. Annur thentizatis, vel non authentizatis: ergo
c nec nos diſtinguere poſſumus. Reſp. con-
8 ced. totum. nego autem ſuppoſitum, quèd
nos diſtinguamus, ſed diſtinguunnt Alexan-
der III. & Concilium Trid. cùm enim Con-

nine cilium præcipiat Epiſcopis, ut in hac caufa-
Orſtil faciant ea, quæ Pietati conſentanea fuerint,
milen Abexander Verò III. & etiam IUrbanus VIII.
a, hanc publicam pietarem, & cultum inhi-
cl , 8

K kK 2 bue-

5K5

573

516 Diſtinttio III. Quaſtio EIII. H. W.
buerint, Epiſcopi non fæcerent ea, quæ Pie-
tati gconſentauea eſſent; cùm pietas debeat
ſubordinari à quolibet membro Capiti Keli-
gionis, & Pietatis, & non haſſim pro proprio
libitu exerceri. .
2 Objic. III. Ipſa Sac. Congregatio ſuper-
interpretatione Concili Trid. conſulta An-
né 1626. An diſpoſitio Concilii, citaté locé, intel-
ligenda eſſet de Miraculis Perſonæ, etiam non Ca-
onizata, an verb de Miraculis Santtorsm Cand⸗
ivatorum? Reſpondit: De omnibus eſſe in-
telligendam: ergo Epiſcopi poſſunt omnia-
Miracula populo publicare. Relſp. neg.
conſeq. quia Concilium Tridentinum abſo-
lutè non loquitur de Sententia deciſiva, ſed
tantùm de notitia informativa, ut clarè evin-
cunt hæc Concilii verba: Iia tamen, at ni⸗
bil inconſulto Sandtiſſimo Romano Pontifice, no-
vum, aut in Eccleſia babtenus inuſßitatum deter-
matur: adeôque nec interrogatio, nec re-

ſponſio Sac. Congregationis intelligi poteſt

de publicatione Miraculi indifferenter, ſive
talis Ser vus DEl ſit authentizatus à Pontifi-
ce, ſive non) quia hæc lapit naturam Sen-
tentiæ deciſivæ pro Sanctitate talis Servi
DEI, & culrtu IIIi præſtando; non ſic noti-
tia informativa de Miraculo, ſive tunc talis
Servus DEl Gt authentizatus ab Ecclefis,

ſive non.

populo publicare Miraculum, jam authenti-
V Zati

Dices. Tali modo Epiſcopus nec poterir

utl bon
Pohetun⸗
Mramd
Cuncom
ſecontine
Monit

Uee ell to
runn r

1o id
Un bon
In Ner
ſeigda.
ſeiurbent
kulite
Ueh.
ets
RAta Con⸗
le; U e
lo Cu
n eſſe
ſoeuter
M.
0ſel
uculn
nngnu
Wpor

Coram quali udice &c. 7I7

H.h.
ge; Lati Pontifice, à ſe ſolo recognitum, & ap-
eus eie brobatum; cùm etiam hæc publicatio ſapiat
Cnti naturam Sententiæ deciſivæ. Reſp. neg. Ie-
rrofeti cundum Aſſumpti membrum; in hac quip-
pe contingentia publicatio Epiſcopi ſam præ-
gſſ ſupponit Pontificis Sententiam deciſivam,
nat nee eſt fundamentum Canonizatiônis, ſed
lO ROVu Ppræcisé adminiculum cultũs in po-
iun l pulo ad illum Servum DEl jam authentiza-
nels Turn à Pontifice. Ex quibus ukimatèò erui-
nlerie⸗ tur⸗ Reſpenhienem Sac. Congregationis voluil-
lun do e, quòd Epiſcopi de oninibus Servis DEI, ſi-
s Re authentizatis a Pontifice, ſive non, poſſint
tunt haurte notitiam informativam, non tamen
lalnt iracula de omnibu, publicare.
Invertis fors argumentum ſic. Epiſcopi

Gtcttf . .
n, 4 te Conc. Trid. poſſunt approbare Mira-
e, erns; Se E rerminis ipſius Concilii conſtat:
6uus erse Gi icare. Sed contra eſt; hanc
esn bon eſte eprabeodem definitivam elariſ-
eie nn d t ex illa Tridentini clauſula: Iia ta-
Objic. IV. Si Epilcopi ni
lk Migenng rn piſcopi non poſſunt ſimilias j4
un Norogan proponere populo, tunc per hoc
“ deros r Fenerstioni talis Sancti, & patro-
as dn nbobu delis, ac regimini Eccleſiaſti-
en hoc non eſt admittendum: ergo. Reſp.
e 8 neg. Maj. per omnia; ſi enim eſt Servus DEI
4 necdum authentizatus, nondum eſt temgus
à DEO præordinatum ipfi deferendi cultum
ei, publicum; ſi verò authentizatus eſt, debe-
1) K k 3 tut

7I8 Diſtinktio II. Qusſtio VIII. H. IV.
tur ei hic cultus propter jam factum Cano-
nismum. Patrocinium autem talis Servi
DEI populus fidelis poteſt obtinere per pub-
licum, ſeu privatum cuſtum, prout propor-
tionatè fuerit talis Sanctus; eſto enim Epi-
ſcopus non proponat, aut proponi curet po-
pulo ſimilia Miracula, tamen incitatur po-
pulus ad cultum vel ex notoreitate Mira-
culi, vel teſtium revelationem, aut quem-
cunque calum (de quo Epiſcopus nullam-
partem hahere debet) Quod concernit re-
gimen Eccleſiaſticum, huic tam parum de-
rogatur, quàm per ſequentia, v. g. quèd
Epiſcopi non poſſint diſpenſare in omnibus
gradibus ad ineundum Matrimonium: in no-
tabili ætate ad ſuſcipiendos ſacros Ordines:

in irregularitatibus, excommunicationibus

ſingulariter Pontifici reſervatis.

QuESTIO N.

An DEIUS non poſſit facere Ali-

racula in Confirmationem
Falſitatis?

An DEIIS non poſit Revelare Falſm?

y5 [OlKicultaci principali hæc altera præmitti 1

debet, ut gradatim, & ordinatè tota-

res pateat. Itaque etiam ex Doctorizs
a⸗

40
(Krolie
ſdn.
h.
lon, ſe
Dymels

Uls, ſalte
lte alan
ſalt dore
Ponicggi,
Ulaut
uorumg
L agl
e lei
rit .
Aeönire
ife
None
leipba on
Ullter ne
un, ſed
lnie D
men me
lenſefur
n die⸗
i ln
pon
ſcont

„F.h. An DEIIS nen poſt Revelare Falſum? 119
dunen Catholicis tenuerunt quidam, cum Aliaco
taſ d l. I. quæſt. 2. dub. 3. Almayno in Moralibus
reſee eap. 7. DEIIM utique non poſſe revelare
tme falſum, ſen mentiri, prout mendacium eſt
formalis malitia moralis; poſſe nihilomi-

ſo enink⸗
H nus, ſaltem de lua potentia abioluta, reve-
Snctrs lare falſam ſine malitia formali mendacii,
retaeln ſicut poteſt occidere ſine peccato formali
aus homicidii, vel per ſe, vel per alium.
hpbs puſ Eſt autem mentiri juxta comunem Theo-556
conen 10gorum Sententiam ex 58, Auguſt. in Enchy-
n rint rid. Cap. 18. nihil aliud, quàm contra mentem
,9 ire, ſeu, dicçere aliquid ſcienter aliter, ac ſentimus
ehenm in wenté. Ex quo concludunt Theologi, non
onium eſſe univerſaliter idem ſaltem in homine, men-
coe Lirz, & falſum dicere. V. g. ſi ego firmiſſi-
Onicnttck mè & fundatè credo, hodie eſſe diem jeju-

nli, & hoc ipſum dico Joanni, dico falſum, ſi
re ipſa non ſit dies jejuni, non tamen for-
G. maliter mentior, quia non eo contra men-
tem, ſed potiùs ore loquor, prout in mente
et ſentio. Econtra poſſum dicere verum, &
u tamen mentiri, v. g. ſi credo, hodie eſſe
diem jejunii, reipſa autem non eſt, & hoc
ipfum dico Joanni; hodie non eſt dies je-
junii. In hoc caſu dico verum, hôc ipſô
ſel⸗ quèd» non ſit jejunium, & tamen mentior,
quia contra mentem eo, & ſcienter aliter
„ dico, quam in mente ſentio; tota quippe
mendacii malitia conſiſtit in oppoſtione

e Doan verborum cum mente, & in priori caſu ſo-
4 Kk 4 lam

520 Diſtinctio III. Quaſtio IX. H. I.
lùn eſt falſitas materialis, in poſteriori verèò
formalis. Dixi laltem in bomine: nam in-
DEO hæc duo, falſusns dicere, & mentiri non
ſunt ſepatabilia; cum enim DEIS ſit prima
Veritas, neque fallere, aut falli poſſit, necel-
ſariò cognoſcit omne verum, & per conſe-
quens, ſi loquitur juxta mentem ſuam, lo-
quitur verum; à contrario autem, ſi DEus
per impoſſibile diceret, vel revelaret fal-
ſum, etiam contra ſuam mentem revelaret,
& diceret.

757 Veritas inſuper, & falſitas alia eſt Phyſi-

ca, alia Moralis: Prior confſiſtit in con-vel
difformitate verborum cum objecto; Po-
ſterior in con- vel difformitate verborum-
cum mente loquentis: & hæc propriè eſt
mendacium. HIs ita pramiiſsis

55 8 Dico. DElIIS etiam per abſolutam ſuam

potentiam non poteſt revelare fallum, ſeu
mentiri, vel per ſe, vel per alium locò &

nomine ſui. Eſt jam communis Scholarum

conſenſus: Et Torres judicat, Sententiam
contrariam non poſſe defendi ſine injuria-
fidei: Lugo, accedere illam ad hærelin:
Coninch, eam eſſe blasphemam.
Prob. I. generaliter. Num. 23. dicitur-:
Non eſt D EUS quaßi homo, at mentiatur, nec ur
flius haminis, ut mutetur: Dizxit ergo, & non
Ffapieté Locutus eſt, & non implebit? atqui in
hoc loco æqualiter removetur à DEO men-
dacium, ſicut mutabilitas: ſed mutabilitas
in⸗

4 01

nndlece
linin e
to bide
ſereyel
blo ſoe
ſteo De
Peccanine

imnitn ej

Ecium n

Pkrermine

Cun inſin
Rcelim
ltantin
ttimoin
un era
lercſtate

ſels enin

In lolkc
Uie, do
unneih
ndo n
tiem ſee
liu, ile
n
Ein
ltccis
fine ſai
l 1
il. erri

Sore 9

6.1.
ſteriorie
nt: humt
intyIN
IlS lrpe
Poſſttet
pertat⸗
n n
tem Ul
evehrenl
emn kerele

Aelty
it in cunt
obeloi
te verbont
3 Motl
1

ſolotink.

flin
lium brl
bGefarn

Setten

neſd
1d bril

19/ diin
tiater,

1
irt 1,

An DEIIS non poſſt Revelare Falſum? 521
intrinſecè, & eſfentialiter repugnat DEO, ut.

dixi in Tralctat. de DEO Unonum. 411. & ſeqq.
ergo Eidem etiam repugnax mendscium-,
ſve revelare falſum, ſi etiam per impoſſibile
ab Eo ſine peccato fieri poſſet,. Non enim
ideo DEO repugnat mutabilitas; quia eſſet
peccaminoſa, ſed quia non poteſt ſtare cum
infinita ejus perfectione: ergo etiam men-
dacium non tantùm repugnst DEO, quia
peccaminoſum eſt, ſed quia non poteſt ſtare
cum infinita Ejus perfectione in veracitate.
Nec etiam allatus textus bene intelligi po-
teſt tantuùm quoad actum ſecundum, & non
etiam primum; ita ut ſenſus ſit: DEiIs eſt
tam verax, ut neque habeat potentiam-
capacitatem, vel actum primum mentiendi;
ſecus enim DEUS in attributo veracitatis
non ſufficienter diſtingueretur ab omni ho-
mine, quia etiam Beatiſſima V. MARIA, S.
Joannes Baptiſta, veri homines, in adtu ſe-
cundo nunquam ſunt mentiti. Conſonat
etiam ſacer locus ex 2. Iimoth. 2. Si non cre-
dimus, ille fidelis permanet, negare ſeipſum non-

poteſt: atqui ſi DEUsS mentiretur, negaret

ſeipſum; cùm illius natura ſit veritas. Nam
ut dicit S. Dionyſ. de Div. nom. cap, 18. 4 ve-
ritate cadere à DEltats cadere eſt. S. Auguſt.
lib. I. de Symb. cap. I. DEIIS omnipotens eſt, &
cuùm ſit omnipotens, mori non poteſt, Falli nen po-
teſt, mentiri non poteſt, &, qnsod ait Apeſtelus, ne-

are ſeipſum non poteſt.
gare ſt 7 KKk 5 Prob.

522 Diſtinktio II. Quaſtio M. g. I.

559 Prob. II. variis rationibus. I. DEO non

minùs repugnat mendacium, quàm pecca-
tum: atqui peccatum ſimpliciter repugnat
DEO: ergo & mendacium. Maj. probat.
Ideo DEO Gimpliciter repugnat peccatum,
quia ab intrinſeco ipſi convenit ſanctitas, in-
diſpenſabiliter excludens peccatum: atqui
DEO etiam ab intrinſeco convenit veritas,
& quidem prima, cui ex terminis repugnat
falſitas & mendacium: ergo DEO non mi-
nùs repugnat falſitas, & mendacium, quàm
peccatum. II. Prima veritas nequit devia-
re à veritate, aliàs enim deficeret à ſe ipſa;
ſicut prima Sanéctitas à ſe ipſa deviare non.-
poteſt: ergo ſieut per peccatum deviaret à
prima rectitudine, & Sanctitate, ita per men-
dacium deficeret à prima, & indefedtibili
veritate; quorum tamen neutrum ſine blas-
phemia dici poteſt. III. Si DEIs poſſet.
nentiri, non eſſet ſumma veritas; ſicut, ſi
poſſet peccare, non eſſe ſumma Sanctitas;
major enim foret illa veritas, & Sandtitas,
quæ nullatenus à vero, & honeſto deviare
poſſet: atqui blasphemum eſt dicere, DEum
non habere talem veritatem, quâ major ne-
quit intelligi; ſicut blasphemum eſt dicere,
DELIIM non habere talem Sanéctitatem, quâ
major intelligi nequit: ergo ſicut non ſine
grandi blasphemia DEIS diceretur non-
ſuma Sancéctitas, ita pariter non ſine blasphe-
mia dicitur, DEIIM mentiri poſſe. IV. Ve-
raci·

DE
ctus D
Cterimp
ſtumn: n
Mrhari al
irpriyen
1b aloo he
ergo pon
DMkllake
Dhltümn
on coot
U on
enn volo⸗
limer na
ſnulns
Scren
Ur digei
Mhem T0
erd pige
ſelo re
Uinine,
Robel!
ſollt men
Dls ſon
1 llum
Eignl
Mis
gaoe
fere ce
Der
ed Pera
lih eat

.1. An DEIIS non poſſi Revelare Falſum? 5§523

DON racitas DEl in dicendo eſt perfedtio ſimpli-
umen citer ſimplex, ſeu melior, quàam ejus oppo-
erteg ſitum: atqui repugnat ſimpliciter, DEIIM
i ne privari aliqua perfectione ſimpliciter ſimpli-
theen ci; privaret enim ſeipium, vel privaretur
ſuchat ab alio hac perfectione, ſi mentiri poſſet:
Num ergo non poteſt mentiri. V. Si dicitur-,
eitem DECIM poſſe mentiri, ſeu revelare falſum,
nis rean multùm nutaret fides Catholica; cùm enim
pOmms non conſtaret ſe in modernis revelationi-
KumA bus non fuiſſe ulum abſolutâ ſud (ut qui-
nelittin dam voluerunt) mentiendi potentiàâ, con-
Netzeh ſtanter maneret locus dubitandi, an non for-
deem ſan uſus fit hac in revelandéò potentià; cum
mde aliqua revelata primo intuitu non ſint ma-
iuen gn dignitatis, v. g. Saulem quæſiiſſe alnas:
n Ccanem Tobiæ moviſſe caudam &c. aliqua-
zumi“ verò videantur lumini naturali repugnare
Nloſe. (eſto reipſa non repugnent) v. g. de 888.
to; 1 Trinitate, Incarnatione &c.
m Sn Prob. III. Specialiter, quòd DEIUIS nequey60
Sorm poſſit mentiri per alium ſuo nomine. I. Si
netot DElIs poteſt mentiri per alium, tunc debe-
Gceslꝑ ret illum ad hoc juſſu, vel ſuaiu inducere, ut
umr ſic agat Ipſius internuntium: atqui taliter-
Wmelk DEIIS adhuc cenſetur moraliter mentiri;
Altun quia quod quis per alium facit, per ſeipſum

leu mt facere cenſetur: priuùs autem jam oſtendi-
e mus, DEIIM non poſſe mentiri per ſe: ergo
eg nec per alium. II. Si DElISs alicui manda-
ret, aut ſuaderet, ut mentiretur, DEUS eſſet

6 J verè

401,
io IX. g. Z.
Kindtio I. Quaſtio IA. ſo admit. imſzen
124 Diſt tr: eccati: atgqun D.. ſus per Dels Pke
veré auctor Ulius be illud. IH. I dchquis lees, ſi
ti nequit: Saei ing le haber, guda his „rcbe
accidens, & . ſcriptô, nutu; o en per (nr Dl
loquartur, rereſctee erg uèdgais uße, l
ſignis utitur, Hõ ſe habet, ꝗ emplis; Mmuz⸗
accidens, & mar ut conſtat ab ex utis g en
loquatur per iane dicitur Kiſſe loc IV. (io i⸗
nam DEIIS Angelum loqueba ſſet, fir- ziii ſrin
Moyſi, etſi per er alios mentiri databin un ta⸗
Si DEUS ſlen planè anceps, Ae no⸗ Rcbodb
mitas fidei no enim frequenter : ut ſigni-. (nſicsdl
da foret; cum er Prophetas ſuos: minu, dex mun hi
bis locutus ſit drbe; Porur: eh Prophe-
ficant meli vert eſt ſermo Demini a
Prophetam .

nulnnit,
non nct.
er dubitare poſſemus, an ifr
tam &c. ſerpd fuiſſet mentitus. bi 12. 7.24. ihehnt
per iſtos obi auctoritate Sac. Jo
61 Obſic. L e
561

. li ter- ſochrit
X. t con Principum popu 6 uch
habetur: Qui retez⸗ errarée sos 1. eihr⸗ae⸗ B
ræ, & decipit eos dicit Dominus: betam il- li tin
ebrios. Exech. 14. Domiinuss decepi e Domine,
cum ere 2 v . Seduxiſti m
lum. Jeremiæ 20.

1k igtenti
e dedit er he
ina Spiri
Dominus

imediatè præ- d te
um. Imdò v. 22. nran ber⸗
rum. —. *
pheraren Darniaus dixiſſe ab
mittitur

Alig ded
ita; & tamen Khmund
ta; & L
prævalebis: egredere, & f Dils poteſt nrlktut
ee hre. illo bello: d Reſp. Om- tanene
Occiſus e faifunm ſeu mentir ur loca fore⸗ Nerlar te
aee ſum alia S. Scripturæ lc
nia hæc

In⸗

6.,.
Uhocudn
Prorigk
gohan
guienin
deben
toh
beren
gige ſon
Patun
ipolel
A nute
er Delhr⸗
Gr irl
7 Dinſtuß
iriaA
nod nn

obilnt
rzſe,
. it
8: Me
rmu
lne
. Hd
mriunh

An DElIIS non poſſit Revelare Falſum? 52 5

intelligenda in ſenſu permiſſivo, quatenus
DEUS præcisè permittit deceptiones, & fal-
ſitates, ſicut permittit alia mala; non rarò
namque per Hebraismum in S. Scriptura di-
citur DEiIs aliquid facere, vel præcipere,
ut fiat, quod præcisè permittit, præſertim.
data ad hoc aliqua occaſione. En exemplis
res eſt clarior. Marci 10. Cùm Phariſæi
Chriſto dixiſſent: Moyſes permiſit libellum re-
pudii ſeribers; Chriſtus reſpondit: Ad auri-
tiam cerdis veſtri ſeripfit vobis praceptum iſtuad.
En quod Pharilæi hic dicant permiſſionem,
Chriſtus dicit præceptum. Matth. 19. poſt-
quam Pharilæi dixifſent: Quid ergo Moyſes
mandavit, dari libehum repudii? Chriſtus re-
ſpondit: Qsoniam Moyſes ad duritiam cordis
veſtri permiſit vobis dimittere axores veſtras.
Ubi à contrario Phariſæi mandatum dicunt,
quod Chriſtus permiſſionem vocat. Pariter
2. KReg. I6. dicit David, DEIIM præcepiſſe
Semei, ut Davidi malediceret; cùm tamen
DEUsS tantùm permiſerit maledictionem-
ex intentione puniendi peccatum Davidis,
qui per hoc DEO dedit occaſionem hujus
permiſſionis. Iun quo ſenlu intelligenda ſunt
adducti textus. Locus autem ſeremiæ in-
telligi debet, quòd DEUS Ulum, detrectan-
tem munus Prophetæ, ad id induxerit, pro-
mittens eum fore columnam ferream; cùm
tamen poſtea præter jeremiæ ſpem ei eve-
nerint carceres, & aliæ periecutiones, in-
qui-

564

526 Diftinctio III. Quaſtio X. F. I.
quibus ſemet columnam ferream compro-
bare potuit.

562 Dides. DEIS revelavit mortem Ezechiæ,

ſubverſioné Ninive &c. & tamen nec mors,
nec iubverſo ſubſecuta eſt: ergo DElIS adu
revelavit fallum, & per conſequens adhuc
poteſt. Reſp. Hanc revelationem tantum
tniſſe comminatoriam & conditionatam.

53 Obſic. II. Multi in Sac. Scriptura ex in-

ſtinctu DEI dixerunt mendacis: ergo DBus
ſaltem per alios poteſt mentiri. Ant. prob.
Geneſ. 20. Abraham mandavit uxori ſuæ
Saræ: Dic, qubd ſoror mea ſis: atqui Sara fuit
uxor Abrahæ, & non ſoror: ergo &c. Ge-
neſ. 22. Abraham aſcenſurus monctem, ut-
immolaret flium ſuum Iſaac, dixit ſervis
ſuis: Exſpebtate bie cum aſino, ego & puer illue
usque properantes, poſtquam adoraverimus, te-
vertemur ad vos; cùm tamen non cogitarit
de reditu cum puero Iſaac. Geneſ. 27. Dixit
Jacob Patri ſuo lſaac: Ego ſam primogenitus
zun: Eſan: atqui hoc fuit falſum: ergo &e.
Reſp. neg. ant.
In particulari autem Reſp. ad I. cum 8.
Aug. lib. de mend. cap. I. Abraham veritatens
voluit celari, & non mendacium dici. Unde iple
Abraham eodem cap. v. 12. dixit: Alids a
zem &; verb ſoror mea eſt, Filia Patris mei, & nen
Filia Matris meæ. Ubi eſt obſervandum con-
tra Cajetanum, quòd revera Sara non fuerit

ſoror Abrahæ ex parte Patris, led uòs il⸗
am

mle vo
eY Katre
Uenat po
d Galio
N recept
ſerit Uer

un goö

uTUre
ti crant
(lereli
Een er Al⸗
e eieren
ilten & ve
uß uſlet
honclin
Unhmile
Reſ
(uhnmi
lin boetn
Menin,
Kium re
R omiſh
ver tertar
lealns
len ſum 4
ſhare ht
lhnn
ei tr
lmon eni
ni

61 An DEIIS neon poſſit Revelare Falſum? 527

um cng lam ſic vocArit, quia Sara fuit Abrahæ neptis
ex fratre in linea paterna, qui modus lo-
tenkud quendi non tantùm ex teſtimonio aliorum
engeem apud Gallos, & Belgas, ſed & apud Germa-
olnt nos receptus eſt. Quòd autem Sara non.
ten d fuerit vera ſoror Abrahæ, evincitur ex eo,
Dnem imm tum quòd Sara Geneſ. II. v. 3 I. vocetur nu-
Goom rus Thare, qui fuit Pater Abrahæ; tum quia
enmd licita erant tunc conjugia in ſecundo gradu
n collateralium, non verò in primo, ne qui-
zg dem ex alia parente. Eſt ergo particuls-
Gt umt vere referenda ad priora, ut ſenſus ſit; alias
autem & verè dixi, non autem ad Xu ſoror,
mhekt: quaſi fuiſſet vera Abrahæ ſoror. Ita etiam
mmen reſpondi in Tract. de DEO Uno num. 130. ubi
,n plura ſimilia apparenter falla reconciliavi.
ee Reſp. ad II. ex eodem S. Auguſt. Quòôdy65
Abraham illa verba, ege, & paer revertemur

qni u

4
c ad vos, locutus ſit ſpiritu Prophetico; ſpera-
*“ bat enim, filium ſuum poſt immolationem
eß ad vitam revocandum, ut impleretur Divi-
eleht na promiſſio de multiplicando ſemine ſuo
um: ſuper terram ex Iſaac, prout etiam indicat
l* §8. Paulus Hebr. 11. Fide ebtulit Abraham Fi-
,4 lium ſuum Iſaac arbitrans, quod & à mortuis re-
ue ſuſcitare potens eſt illum.
iu⸗ 9 Reſp. ad III. Quèd Jacob non ſit menti y66
, tus, ſed tropologicè locutus; dixit enim ſe

iri primogenitum non ſecundùm ordinem na-
tnun,in ſcendi, & perſonam, aut ſubſtantiam, ſed ſe-
nn eundum jus, & dignitatem ad primogenitu-
,lehe, ram,

528 Diſtinkio III. Quaſtio IX. g. I.
rarn, quæ ei duplici titulo debebarur, ſcilicet
ex ipio ure Div. & Decreto DEl (dqui uti-
que jus unius poteſt transferre in alium-)
dum revelavit: Major ſerviet minori; & ex
Jure humanò quia per verum juratum con-
tractam venditionis primogenituram pre-
tiò levis juſculi emit ab Elau. Geneſ2 . v. 33.
Sic etiam Chriſtus Mattb. 14. dixit: Zaannem
Baptiſtam eße Eliam: & Paulus ad Koman. 9.
Gentes ad fidem converſas vocat ſemen-
Abrahæ; & non omnes, qui ex Iiraël ſunt,
dicit IGraélitas, quia ſcilicet nan omnes ſin-
cerum ſraëlitarum ſpiritum habebant.

567 Objic. III. ex Ratione. Quòd DEIIS per

ſe, vel per alium mentiri non poſſit, alia-
non poteſt aſſignari ratio, quam quòd à

mendacio non ſit ſeparabilis malitia: atqui
hæc ab illo ſeparabilis eſt: ergo &c. Min.

prob. tota malitia mendacii ta eſt in inæ-
qualitate, ſeu diſcordantia linguæ à corde:
atqui hæc dilcordantiæ malitia per DEUM.
utique ſeparari poôteſt à mendacio; quia ob-
ligatio ſervandi æqualitatem cum proximo
in bonis vitæ excedit hanc, & tamen per-
DEIIM ſublata fuit, quando DEIIS manda-
vit Abrahæ Occiſionem Filii ſui Iſaac: er-
gèò &c. Relp. I. neg. Maj. ſicut enim Dus
non ideò immurabilis eſt, quia à mutabilita-⸗
te non eſt ſeparabilis malitia: non ideò mo-
ri non poteſi DEUS, quia mors peccamino-
ſa eſt; ſed quia mutabilitas Ejus infinitæ ber.
fe-

D.

Aooni,
gunt ia
er ſe
mtdm e
ut cum
veritate
Dell in
Prramino
i i et
Gos Dell
1 ung
Utſtis en
Uts, leut
Cnlis ater
Np nin .
Uecvaltas
ntecuni
lrſß hine
Peteythal
ſotollicor
d inegn
