Martyri, propter quod ab Optato Milevit.
l. I. contra Parmen. dicitur Lucilla excanduiſe,
ut tunc ſæva illa contra Cœcilianum orta-
ſit perſecutio. Hinc tandem definitum eſt
in Conc. Carrhag. EII. eirca Annum 3 98. Can. 14.
Iiem placuit, ut Altaria, qua paſſim per agres, &
vias, tanq;'sam maemoris Woartiyrum conſtituun-
3 7

lur, in
yum
hitpre
hoe der
men as
rallt .
lant
bus in
Quaria
prua
hergit:
yobabiij
ligus ee
lahnatin
nigint „
inanet t
xlitunn⸗
probenta
iyres ta
Cularibe
Vdbibit
Cire⸗
on pro
mos
men ex
Chriti
Vrerant,
nci
liles ſcl
hutrleius
ler ab 4

1 De Canenizatione Sanbt orum &:s. 59

eitcm eur, in quibus nullum corpus, aut Reliquis Mar-
oren r eyruam conditæ probantur; ab Epiſcopis, qui eisdam
Mirtne ocis præſ unt, ſi fieri poteſt, evertantur. Si antem
*MZ/ hot per tumnltus populares neon ſinitur; plebes ta-
“ men admoneantur, ne illa losa frequentent: ut qui
clerte eltâε ſapinnt, nulla ibi ſuperſtitione devinbli te-
nton neanenr. Quæ cautela etiam his tempori-
ſothis bus in quibusdam locis contra varia San-
R ctuaria, reliquias „ac indulgentias religiosè,
tſusbr & prudenter adhibetur. Poſtea verò ita
aNncnt Pergit: Et emnino nulla memoria Mariyrum
Probabiliter acceptetur, niſi aut ibi corpus, aut
aliquæ certæ reliquiæ ſint, aut ubi erigo alicujus
babitatioenis, vel poſſeſſtonis, vel paſſtonis fideliſſima
origine traditur. Nam qua per ſomnia, & per
inanes quaſi revelationes quorumlibet hominum
nhbicunque conſtituuntur Altaria, omni modo re-
pumg probentur. Ex quibus omnibus ſequitur, Mar-
uA, TVres taliter tam Romæ, quàm in aliis parti-
“ cularibus Eccleſiis fuiſſe Canonizatos magnàâ
a“ adhibit cautela.
Cri CQCirca Confeſſores, ac Virgines tam claras3
u non proferuntur documenta, quibus ritus,
vouſtin &S mos hos Canonizandi oſtendatur, & ta-
n Pad men extra omne dubium eſt, quod poſt
1o len Chriſti paſſionem multi, qui cum Chriſto
ma vixerant, habiti ſint poſt eorum obitum pro
numdi Sanctis, qui cum Chriſto feliciter regnarent.
efniun⸗ Tales ſunt tres ſancti Joſephi, unus Chriſti
NNlu nutritius, ac Sponſus Beatiflimæ V. Mariæ, al-
rAi ter ab Arimathia, & tertius dictus Zuaſtus:
nſt, Mar-

keritte,t
liguſi
ebunt ent
guii S

run i

85

60 Diſtinitio I. Quaſtio II. H. J.
Martha, Maria Magdalena, Lazarus, alil-
que, qui primis temporibus fuerunt Sancti

Pontifices, Epiſcopi, Doctores, Confeſſores,
& Virgines.

84 Nihilominus præclaram doctrinam tam

de Martyribus, quàm Conteſſoribus tradit
Franciſcus Amatus Pouget, Theologus præ-
ſtantiſſimus in ſuis Inſtitutionibus Catholicis
Tom. 2. cap. 7. J. 22. num. 17. de Oratione,
qua recitantur nomina Sanctorum ante-
Conſecrationem in Miſſa. In illa ergo Ora-
tione, quæ incipit: „Communicantes, & me-
„moriam venerantes &c. poſtquàm Sacerdos
„ Oravit pro Eccleſia militante, jungit ſe Ec-
„ Cleſiæ triumphanti; Sanctorum cum Chri⸗
„ſto regnantium nomina recitat, eoràùmque
„Memoriam veneratur, ac eorum precibũs
„Divinum implorat auxilium. At cur re-
„ Citatio illa tot nominum? Cur non potius
„ſic dicimus: Communicantes, & memoriam-
„ VYenerantes omnium Sanbtorum taorum &c? ut
„huic Quæſtioni diligenter, & accuratè re-
„ſpondeam, præmittenda ſunt quædam de
„,diptichis, quæ ſingulis olim in Eccleſiis
„ſummà curâ conſervabantur. Eſt autem
Airroxæ græca vox, quæ ſecundùm nomi-
„his ætymon idem ſonat, quod tabulæ in-
„partes duas complicatæ.
„Tria autem olim erant genera dipticho-
„kum, ſeu tabularum, in quibus inſcribeban-
„ tur in ſingulis Eccleſiis nomina; In una-
65

.

„ex l
„Ctort
„timm
„bos
„port
„rànt.
ſiou
orit
„nec fe
veum C
Utyr o⸗
„ bebant

vwentes

vlatts ee
„Cleſial
1„ 60 Ro
„chæ,
vtor, Dr
„ elis,
„howin
„munio
ige
„ Citatſs
„tats in
vbatlt
„Diatn e
nlegebane
vell Cunn
Nteri uſe

ſl. De Canonivatione Sanbtoruns &. 61

Lanre,1 „„ex illis tabulis inſcribebantur nomina San-
tverune „Ctorum cum Chriſto regnantium, prælſer-
,Coxin ⸗„tim verò Apoſtolorum, & Martyrum; qui-
„„bus poſtea adjuncta ſunt nomina Epiſco-
locriunn „„porum, qui eam Eccleſiam rexerant, fue-
elordusnm ⸗,„rantque morum Sanctitate plurimùm con-
hengen »„ſpicui, cæterorümque, quos nunc Confeſ-
,itur tu »»ſores dicimus. Sed ſoli primitùs Martyres
deOn »in diptychis Sanctorum inſcribebantur-;
Corunn »»nec forte ante S. Martinum quisquam in
nilgen »eu Catalogum eſt relatus, qui non Mar-
iund,e »„ tyr Occubuerit. In altera tabula inſcri-
umdee » bebantur nomina fidelium, qui adhuc vi-
„yences dignitate aliqua, vel beneficiis col-
„ latis conſpicui, vel aliquò aliò titulò de Ec-
„Cleſia bene meriti erant. In his primòô lo-
„Cô Romanus Pontifex, tum alii Patriar-
„Chæ, proprius Antiſtes, ac reliqui Clero
„ adſcripti recenſebantur. Poſtea Impera-
„tor, Principes, Magiſtratus, & populus fi-
„ delis. In tertia tabula inſcribebantur-
„ nomina fidelium, qui in Catholica com-
„ munione è vivis exceſſerant.
le „Si quis mortuus in magna opinione San-86
In 4 “ „Sitatis, Sanctorum faſtis publica authori-
Ir lu „tate inſerendus eſſet, nomen ejus inſcribe-
dninn „batur in diptychis Sanéctorum, quæ quo-
od hn⸗ „niam ex Ritu Romanæ Eccleſiæ publicè.,
»legebantur in Canone Miſſæ, hinc ortum
nenie „eſt Canonivationis vocabulum, quod ex ve-
Kincn „teri uſu nihil aliud ſignificar, quàm inſcri-
ie; Ptio-

rumcumd
itat, in
Orun
n. Ard
Curnolp
,i,
juningt
Luulit
nt uln

62 Diſtintctio I. Quaſtio II. g. I.
„ptionem nominis alicujus in diptychis
„Sanctorum, adeôque in Miſſæ Canone.
87 „Si quis autem ſive vivus, ſive mortuus
„Communione privaretur, nomen ejus era-
„debatur & diptychis. Id ignorat nemo in
„Hiſtoriæ Eccleſiaſticæ lectione, vel levilſ-
„ſimè eruditus. Norunt omnes, quot &
„quantæ altercationes ortæ ſint ob expun-
„Gum è diptychis nomen S. Joannis Chry-
„ſoſtomi; nec prius Epiſcopos Occidentis
„cum Epiſcopis Orientis, Ægypti, Bospho-
„ ki, & Thraciæ communicare voluiſſe, quam
„nomen illius in diptychis retuliſſent.
88 „Recitabatur ergo olim inter Miſſarum
„ſolemnia non à Sacerdote, ſed vel à Dis-
„cono, vel Sub-Diacono ex more Roma-
„no catalogus iſte, in quo inſcripta erant
„nomina Sanctorum cum Chriſto regnan=-
„tium, imprimis autem B Mariæ Virginis,
„Apoſtolorum, & Martyrum, eorumque
„potiſſimum, quorum ſolemnior erat cul-
„tus in Eccleſia Romana. Ulſum verd di-
„ptychorum (ſeu tabellarum plicabilium,
„quæ ſe geminas pandebant, & porrige-
„bant) eorumque lectionem intrà Milſſa-
„rum ſolemnia, vel ab Apoſtolis, vel ex il-
„lorum inſtitutione, ſeu traditione ab im-
„mediatis Succeſſoribus delicendere ſatis
„Conſtat. . Quod autem ſpectat ad ca-
„talogum Sanctorum, eam inſcriptionem
„ſpeciem quandam habuiſſe Canonirario-
nis,

1
dis, 1
„ſus in
„dicit
„dicat
„Litape
Usgue
nes litt
rum
Prorlus
relert,
Propi
ge gratie
tria temp

cens n

L preei
ſen tadu
que cire⸗
tempora
ſe Gali⸗
nvit us
dum tem
Aexandl
lenigue
re vsgne
in
woillot
tem part
Morel)
lio prac

ynoct8
derund

De Cansnivatione Sanbtornm &. 63

ſl „ his, ſeu Beatificationis fidem facit Diony-
Cpn „ſius in Thesria cap. 3. Eccleſ. Hierarcbiæ, dum
leCu „dicit: Sacrarum Tabularuns recitatio depræ=
Ior „dicat eos, qui ſanctt viæxerunt, & ad ſtudioſæ
omnenee ‚„vita perfetionem eonſtanter pervenerunt. Huc-
omem usque prælaudatus Auétor vix non ad om-
one, nes litterulas; ubi, ſicut & per totum ſua-
mnes rum Inſtitutionum Catholicarum decurſum
ns prorſus erudita, antiqua, & ſcitu digniſſima
Jomd refert.
906ς Propius jam ut ritus Canonizandi in Le-89
gyh ge gratiæ percipiatur, annotanda veniunt
erobiſ tria tempora. Primum incepit cum ipſa-
etullen recens naſcente Eccleſia (in qua primitus,
mer & præcipuè Romanâ viguerunt diptycha,
dHIöſeu tabulæ Sanctorum priùs inſinuatæ, quas-
umel que circa Pipini, ejusque filii Caroli Magni
olie tempora relictà ſuâà liturgiaâ Gallicanâ & ip-
Iro ſæ Galliarum Eccleſiæ aſlumpſerunt) & du-
Neſm ravit usque ad ſæculum decimum. Secun-
n, am dum tempus continuavit usque ad Papatum
mriten Alexandri III. circa annum 1161. Tertium
Uume denique ſucceſſit conſtanter ab illo tempo-
n gok re usque ad Regimen glorioſiſſimum San-
, a Qiſſimi noſtri Pontificis Benedicti XIII. Pri=
nimiA mo illo tempore Epiſcopi habebant faculta-
ſolee tem particulariter (id eſt, in ſua tantum-
Gtinet Diœceſi) aliquem Canonizandi; ubi ab ini-
Cenee tio Ppræcisè votum populi, ac poſtea ipſius
eAr Synodi, & Principis conſenſum requirebant.
erfie Secundo tempore ſummè hoc arduum ne-

Cin 80.
1

64 Diſtintio IJ. Queſtio II. ſ. I.
gotium ad Romanum Pontificem devolvi
cœit, Epiſcopi nihilominus priori adhuc
pollebant facultate. Landem verò ultimo
illo tempore Alexander III. & omnes ejus
Succeſſores hoc negotium ſolis Epiſcopis
pertractandum non reliquerunt, ſed ſoli au-
Goritati Rom. Eccleſiæ reſervârunt; quæ
jam Canonizat univerſaliter pro tota Eccle-
ſia, aut etiam beatificat pro particulari ali-
qua Dioceli, Regno, vel Religione.
90 Ubi tamen iterum nota, multas Cano-
nizationes primo illo temporum intervallo
ab Epiſcopis particulariter factas accedente
univerſalis Eccleſiæ, aut Pontificis appro⸗
batione pro generalibus, ſeu univerſalibus
habitas fuiſſe. Omnes porrèò Eccleſiæ par-
ticulares ſuos Sanctos in Albo (ſeu dipty-
Chis, tabellis, aut libellis quibuscunque de-
mum) ad hoc deſignato conſcripſerunt, &
redditâ tandem Eccleſiæ paci univerſalis
omnium facta eſt collectio. Primò quidem
per Euſebium, deinde per quemdam ſub no-
mine Hieronymi, poſtea per Bedam, an-
dalbertum, Uſuardum, Adonem, Notkerum,
& alios. Unde Romana Eccleſia jam ante
Sæculum octavum habuit proprium Mar-
tyrologium, ùt ſolertiſſimè annotat Mabdil-
lon citandus.
91 Quod autem ſam in primæva Eccleſia-
magna cura, circa Canonizationem etiam

Martyrum, fuerit uſitata conſtat tum eX aa.
mer.

1
mer. 81.
taniſtæ
vendita
§. Aug
xilſe fen
Fit, aue
goia ert
pro be⸗
in Liled
In quo
cari. C.
hre, hel
iſblicere
ijre nihil
Martino
Colebatun
Gdamnata
ſeribus e⸗
ue dand
Dx gui
dele in
ifrum;
deat omt
IiS, a0 8
nochar
ſaluten.
rſttatſs;
et, ud,
lit ſuit.
notam ce
utin ü

ſil.
fcen e
Prioi
n verd in
omnest
ſols ke
nt led
rvüruot,
Nrotank
partl
lgiore,
olta
hrumn inen
1Cas
ntißeke
Gbirel
bo (en
boseungt
nſcinſen
hꝛc Unſ
Pinoce
emdn
. Beden,
en
dcelrfr,

De Canonivatione Sanbtorum & c. 6 5
mer. &Q1. tum quia Hæretici, præcipuè Mon-
taniſtæ, & Donatiſtæ Martyres ſuos & ipſi
venditabant, & extollebant; contra quos
S. Auguſtinus, aut quicunque tandem, di-
xiſſe fertur: Muliorum oſſa venerantur in ter-
ris, quorum animæ cruciantur in inferno, tum

quia error ſubrepere poterat, & damnatus

pro beato coli, ùt eveniſſe ſcribit Sulpitius
in Lib. de Vita S. Martini de quodam latrone,
in quo DEIS ſivit populum inſigniter ludi-
ficari. Cùm enim populus coleret pro Mar-
tyre, neſcio quem hominem, & cultus ille
diſpliceret B. Martino, eò quèd de illo Mar-
tyre nihil certi haberet ab Auctoribus, ipſi
Martino oranti apparuit anima ejus, qui ibi
colebatur, & confeſſa eſt, ſe eſſe animam..
damnatam cujusdam latronis, qui pro ſce-
leribus extremi ſupplicii pœnas lueret; sic-
que Sanctus falſo Martyri larvam detraxit.
Exzx quibus omnibus conſtat ſolicitudo Ec-
cleſiæ in Canonizatione etiam ipſorum Mar-
tyrum; licèt enim verum Martyrium ha-
beat omnes characteres perfectæ Sanctita-
tis, ac gloriæ cum Chriſto, & quidem Pri-
mò charaéterem fidei; quia ore confitetur ad

Mrohin ſalutem. Rom. 1O. Secundò characterem cha-

annon 9
nenlu
Muing,
ltut,

ritatis; quia majorem hae dilectionem nemo ha-
bet, quàm ut animam ſuam ponat quis pro ansi-
cis ſuis. Zoan. 1 5. Tertiò characterem, ſeu
notam certæ ſalutis; quia qui perſeveraverit
us que in ſinem, hic ſalvus E. Marth. 10. Qar⸗
t

92

g Diſinctio I. Queſtio II. H. I. & II.
tò characterem gloriæ apud Chriſtum; quis
qui confitetur me coram bominibus, confitebor &
ege eum coram Patre mio, qui in coœlis eſt.
Matth. 10. v. 3 2. Quintòô characterem cer-
titudinis; quia pro fide Chriſti, aut vera ali-
qua virtute moritur, & ideo jam in primæ-
va Eccleſia Martyrium tam celebre, & ſo-
lemne fuit, ut S. Aug. ſcripſerit Serm. 17. de
Verbis Domini: Injiuriam facit Martyri, qui orat
pro Mariyre; nihilominus talis non ſtatim
pro Sanéto colendus eſt, ſed Eccleſiæ judi-
ciõ, ac Divinis miraculis diſcernendus re-
linquĩ debet. Nunc de moderno ritu Ca-

nonizandi.

§. II.

De Ceremoniis Antecedentibus Actum
Fenedictinæ Canonivatisnis.

Oſter Pater Gabriel Boyvin in ſaa Theo-

logia Poſitivaæa part. 4. eap. I. quaſt. 6. enu-
merat Congregationes viginti, & unam pro
expediendis Romæ diverſiſſimis cauſis Ec-
cleſiaſticis. Prima Congregatio vocatur-
Conſiſtorium, quod ex Cæremoniali Noma-
no celebratur in aula quadam remotiori
Apoſtolici Palatii, in qua conveniunt Cardl-
nales cum Summo Pontifice. Duplex e
Conũſſtorium, publicum, & privatum. Pub-
licum vocant, quod eſt omnibus commuaoe,
in quo poſſunt convenire omnes, tum Car⸗

dina-

dinale
de Ci⸗
Cano
cipun
ſen de
Præſe
tum Be
Etu
cenſeo
gatjone
ſancti0
ſe ge
huinad
na eſt lu
Concili
Deceliar
DroCont
to incie
lina Pro
ſtvencs
ſolorun,
Decinate
fumn ſar
gravamin
Ono reg
Norum c⸗
Deinaſer
kacis,
æ, De⸗
Vand 30

lcl.
Nſktunzett
,orſtchni
in aalt
taderene
,aur ent
mian
elebre,1
rit dernl
lurtjni ſi
ls von
bocele
ſcernenin
getorin!

tizusA

timnin.

n e
1gi
ti, Elnnn
wis (a0s
atio e
mnonil 1e
Gam ſeſd-

De Caremoniis Antecedentibus & e. 67

dinales, tum alii Prælati, & privati homines
de Clericis, & Laicis: & in eo præfiguntur
Canoniſationes Sanctorum, audiuntur Prin-
cipum Oratores, & ſimilia fiunt. Privatum,
ſeu Secretum Conſiſtorium conſtituitur ex
Præſentia Summi Pontificis, aſtantibs tan-
tùm Eminentiſſimis Cardinalibus.
Et ut curioſitati tuæ plenius fiat ſatis, re-
cenſeo ex eodem Authore reliquas Congre-
gationes. Secunda Congregatio vocatur-
ſancti Officii. Tertia eſt de propaganda fi-
de. Quarta de immunitate Eccleſiaſtica.
Quinta de ſacris Ritibus, & Cæremoniis. Seæ-
ta eſt ſuper executione & interpretatione-
Concilii Tridentini. Septima de erectione
Eccleſiarum. OQava pro Conſultationibus
Epiſcoporum & aliorum Prælatorum. Nona
pro Conſultationibus Regularium. Decima
pro indice librorum prohibitorum. Unde-
eima pro fabrica Sancti Petri, ſeu de con-
ſtruenda & exornanda Baſilica Principis Apo-
ſtolorum. Duodecima pro Signatura gratiæ.
Decimatertia pro conſultationibus negotio-
rum ſtats Eccleſiaſtici. Decimaquarta pro
gravaminibus tollendis. Decimaquista pro
bono regimine & recta adminiſtratione bo-
norum communitatis Eccleſiaſticæ ditionis.

Decimaſexta pro viis, pontibus, & aquis cu-

randis. Decimaſeptima pro ubertate anno-
næ. Decimaoctava de claſie paranda, & ſer-
vanda ad ſtatũùs Eccleſiaſtici defenſionem. De-
E 2 tima⸗

94

95

68 Diſtinbélio I. Quaſtio II. H. II.
cimanona pro Univerſitate ſtudii KRomani. Vi-
geſivia de Typographia Vaticana. Vigeſßmapri-
ma de ſervandis confinibus ſtatus Eccleſiaſtici.
Nunc propius ad rem; nam quod atti-
net ipſum actum Canonizationis, Varias is
habet Cœremonias, Antecedentes, Concomitan-
zes, & Conſequentes, quæ eſſentiam illius non-
ingrediuntur. Poteſt autem Canonizatio
commodè deſcribi. M Canenica, . puhlica
Sanctitatis alicujus bominis in Ceælo felicner cum
Cbriſto regnantis ayprobatio, Falcta a umme Pon-
tifice, vel Concilio Generali, qua quis Cat aloge
Santtorum adſeriptus decernitur, cunbtitque fide-
libus venerandus demandatur. Subſtantia Ca-
nonizationis conſiſtit eſſentialiter in illo au-
thentico judicio, quo Summus Pontifesx in-
facie Eccleſiæ publicè demandat, quod hic,
aut ille Sanctus actu regnet cum Chriſto in
cœleſti gloria. Hoc Summi Pontiticis judi-
cium annotabitur nam. I10.

96 Ccremoniis antecedentibus Canoniza-

tionem præmitto actus remotos, & præpa-
ratorios ad eam; qui in Canonizatione San-
Qorum noſtrorum Jacobi de Marchia, &
Franciſci Solani (idem proportionatè conti⸗
gerit cum aliis Samctis Canonizatis, & recen-
tiſſimè cum S. Joanne Nepomuc. M.) fuere
ipſorum fama publica de eminenti vitæ pro-
bitate, & miraculis certis, ſupplicationes

devotiſſimæ, ſæpius iteratæ, totius Ordinis

Seraphico-Franciſcani ſub directione kern.
. . I .

rendig
tunc t
dinis
aum
mum.
tie ar
tatum
marun
proin 5
Plicatio
Paterné
nonizati
dambpil
teviſuris
rdices,
dem A
intormma
kenta co
fende 6
ſtumn, 40
o 1 Dr⸗ e
futt, gvi
dummmo
ſtitie ey
tan;
telles ſn
te nitan
tiXI, a
ia ſaperj
luter
ationis⸗

.Il.

omen. V
Vigehner
Decieel
h goo
, Nti
„Ceutti
m üllur.
CanoN
ta, i
ly felentl
(Snnl
gei li
Curli
zublaotel
ter in in
Ponefet
n, gunt
un Ck
Pomifcsf

us CNn
cieatod
. Marcte⸗
ttionnenn
zutsitl
nu⸗ N

De Cærewoniis Antecedentibus ec. 69

rendiſſimi Patris P. Laurentii à S. Laurentio
tunc temporis Miniſtri Generalis totius Or-
dinis S. P. Franciſci, nunc autem pridie ad
actum Canonizationis creati in Eminentiſſi-
mum S. R. E. Cardinalem, & denique inſtan-
tiæ ardentiſſimæ Regiarum reſpeéctivè Civi-
tatum, antiquitate & opulentià celeberri-
marum, Neapolis, Aſcoli, & Limæ. His
proin Sanctitatis & miraculorum famAâ, ſup-
plicationibus, & allegatis inſtantiis à S. Sede
paternè exauditis confectus Proceſſus Ca-
nonizationis formandæ traditus eſt quibus-
dam Epiſcopis, aliisque Prælatis, diſtrictiſſimè
reviſuris, & examinaturis acta, virtutes he-
roicas, miracula, teſtes, ac denique ad Se-
dem Apoſtolicam remiſſuris integerrimam
informationem; qua à Summo Pontifice ob-
tenta coram Cardinalibus totum confectum
fiendæ Canonizationis inſtrumentum expo-
ſitum, ac aliis Deputatis Cardinalibus Epiſco-
po, Presbytero, & Diacono demandatum-
fuit, qui pari rigore diſcuſſerunt ſingula, ac
Summo Pontifici conſignata, Conſiliariis Ju-
ſtitiæ extradita foerunt, ad deprehenden-
dum; ſi omnes allegatæ virtutes, miracula,
teſtes ſufficienti pro re tanti negotii verita-
te nitantur, juxta Urbani VIII. Innocen-
tii XI. ac S. Rituum Congregationis Decre-
ta ſuperius à num. 25. fusè adducta.
Inter Cœremonias ipſum actum Canoni-

zationis antecedentes refero ex quadam ge-
E 3 nui-

97

„o Diſtinklio I. Quaſtio Il. . II.

98⁸

nuina typis mandata Relatione Romana cir-
ca primos tres Sanctos 10. Decembris An-
n6 1726. à Sanctiſſimo Domino, Patre no-
ſtro, & univerlalis Eccleſiæ Pontifice Bene-
dicto XIII. ſcilicet S. Thuribium Mogrobe-
ſium (qui in eadem Relatlone jure dicitur:
Gloria Cleri Secularis, er honor unctorum in Chri⸗
ſto Epiſcoporum) S. noſtrum Jacobum de Mar-
Chia, S. Agnetem de monte Politiano Ordi-
nis S. Dominici; refero, inquam, inter Cœ-
remonias Antecedentes, quòd de mandato
Suæ Sanctitatis 2. Februarii Annô 1726. De-
cretum Canonizationis SS. Thuribii, & Jaco-
bi de Marchia publicè prælectum fuerit-;
poſtquam antecedenter in S. Congregatio-
ne quatuor de S. noſtro Jacobo de Marchia
(idem proportionatè ſemper intelligas de
alis Canonizatis) miracula tanquam verè
authentica fuere approbata. Primum erat
Corpus hujus Sancti per ducentos quinqua-
ginta annos à die ſui obits conſtanter in⸗
corruptum. Secundum erat odor ſuaviſſi-
mus, quem in ſingulos dies tanto tempore ſpi⸗
ravit. Tertium erat reſtitutio viſûs Nico-
lao Gambocorta poſt dimidii anni cœcita-
tem per interceſſionem hujus Sancti. Quar-
tum erat integerrima ſanatio Victoriæ Sa-
nellæ à ſat longa paralyſi in brachio ſiniſtræ
manũs.
Hæ Cœremoniæ Antecedentes continua-
bantur, dum inſtituta fuere Conſiſtoria pub-

lica,

Rea, ler
tim C.
diüme
Amali
hanc
predis
Sanctit
tiſſimu
gregati
lajam
Canovi⸗
nentiſſin
Duerunt
listerm

NWorun

Cum, c.
aul O
tate in.
tibiͤs re⸗
kubris pi
te in th
depoſit⸗
ltamd,
DLl, a
Canodi
ltere P
tatis re
kins Bre⸗
conicd,
ecu
ebatur

ſ.l.

Komanc
Cetnbrs ir
0, Dien
ondifceber
um Mopne
jure gor
llorun a
obumm eel
olitano
ald,ia
d de imm!
and t
horibi,⸗
Qumn ſei
Congreti
bo Ge N
k irel
tanun
Primm
entos l
conſumet
odor n
otene
o N
mir⸗
Sullt
, Vne
rachie⸗ 1

res⸗
nlkong
6

De Cæremoniis Antecedentibus G. 71
lica, ſemipublica, & privata. In primo ſta-
tim Conſiſtorio privato litteris à Reveren-
diſſimo Gambarucci Archi-Epiſcopo de
Amaſia ſigillatis intimatum fuit, rem.
hanc continuandam eſſe usque ad annè
prædicti Menſem Septembris, quo Præſente
Sanctiſſimo Patre Benedicto XIII. Eminen-
tiſſimus S. R. E. Cardinalis S. Rituum Con-
gregationis retulit acta, virtutes, & miracu-

la jam adducta tam in proceſſu Beatifi-quàm

Canonizationis, ad quæ alii præſentes Emi-
nentiſſimi S. R. E. Cardinales unanimiter an-
nuerunt per conſuetum Placet. Poſtea in-
his terminis unanimium Eminentiſſimorum
votorum indicebatur Conſiſtorium publi-
cum, celebratum 17. Septembris in grandi
aula Quirinalis, præſente itidem ſua Sancti-
tate in Pluviali & infula de auro, circumſtan-
tibũs reliquis S. R. E. Cardinalibůs cum ſuis
rubris pileolis. Sedente proin ſua Sanétita-
te in throno tres Advocati Conſiſtoriales
depoſitò obedientiæ homagio expoſuerunt
vitam, virtutes, & miracula trium Servorum
DElI, ac 19. præfati Menſis ſupplicârunt pro
Canonizatione fienda: ad quod ex ſiniſtro
latere Pontificii throni nomine ſuæ Sancti-
tatis reſpondit Monſignor Majella Secreta-
rius Brevium ad Principes ſtylò cultòô, & la-
conicò.
Secundum Conſiſtorium pari modò indi-

cebatur prælente itidem ſua Sanctitate, &
E 4 co-

99

72 Diſtiulctio I. Quaſtio II. O. II.

comitantibus Eminentiſſimis S. R. E. Cardi-
nalibus, in cujus ſumma Prælſentia tres alii
Advocati Conſiſtoriales retulerunt pariter
acta, virtutes, & miracula inlerta proceſſui
Canonizationis BBB. Peregrini Lazioſi, oan-
nis de Cruce, & noſtri Franciſci Solani, ac
ſupplicàrunt pro eorundem Canonilſatione;
quibus ititem ornatè prorſus, & eruditèe
Reſp. præfatus Monſignor Majella.

I00 24. Septembris celebrabatur iterum pub-

licum Conſiſtorium ſervatis prioribũs Cœ-
remoniis pro Canonizatione BB. Aloylii
Gonzagæ, & Stanislai Koshkæ.

I0r Septimand primâ Novembris Summus

Pontifex paramentis indutus ordinariis in-
aula Ducali Vaticani cœpit primum Conſi-
ſtorium privatum, & ſucceſſivè adhuc ſe-
ptem alia, in quibus ſingulis Beatis ſinguli
tunc Romæ exiſtentes Eminentiſſimi S. R. E.
Cardinales, Reverendiſſimi Patriarchæ,
Archi-Epiſcopi, Epiſcopi ſingula ſua dedere
vota pro Canonizatione. Hos adctus con-
cluſit Summus Pontifex ad finem ſemper pro
ſua Sanctitate, & Majeſtate perorandéô.
102 lIſto pariter tempore Summus Pontifex
ſub directione Eminentiſſimi Cardinalis Ma-
refoſchi publicari juſſit indulgentias plena-
rias omnibus Chriſti fidelibus, qui triduò, ci-
licet 27. 29. & 30. Novembris Annô 1726,
confeſſi, & ſacra Synaxi refecti viſitaverint
unam Romæ ex tribus Eccleſiis Patriarchali-

bus

bos co
cramer
deriat
ſimo l
ſtentia
pro ta
grini !

Dec

C.
Can
e fuit
adum
imd om
poteran-
Datet,
exoner
Inper
triarcha!
Uurum,
les Mor
lllens,
Conpare
Nem pre
la Mai
Itus &
Daliter

C.l. De Cæremoniis Antecedentibus ,. 73

„AlLuE bus coram expoſito Venerabili Altaris Sa-
entamd cramento, devotâàsque ad DElIM preces fu-
erent derint ad impetrandam ſingularem Sanctiſ-
ee ſimo Pontifici noſtro Benedicto XIII. afſli-
Le ſtentiam, & inſpirationem à Patre luminum
e pro tanto negotio; quèd Romani & pere-
Danonu grini lumma exemplaritate præſtitere.

6, en
l §. III.
urenm De Cæremoniis concomitantibus actum
Drortizl Canonivationis Benedibtinæ.

e . A . .
. D Ceæremonias concomitantes actum 103

brs Kn Canonizationis 10. Decembris (qui Ro-
Sadntsi Wæ fuit dies feſtivus de præcepto ob hunc
rinmd actum, & aggratiatus indulgentiis plenariis;
Getdte imò omnes Moniales in clauſuris exiſtentes
Penis Poterant has indulgentias lucrari per tria
tlin Pater, & Ave flexis genibs recitata poſt
Mim exoneratum & Caſtello primum tormentum.

uinée Inſuper prorſus omnes Canonici, tam Pa-
s At triarchalium, quàm Collegiatarum Eccle-
enkene ſiarum, omnes Curati, Sæculares, Regula-

res, Monachi, verbò́, totus Clerus Romæ

nn exiſtens, & alias ad proceſſiones publicas
weh, comparens exſpectabat, comitaturus ſolem-
ANN

en nem proceſſionem) peractæ referri poteſt
e I ibpla Majeſtas Eccleſiæ omni modo, & ubique
u intus & extra ſolemniſſimè, ditiſſimè, ac ſan-
AN, ciſſime exornatæ. Stabat autem proceſſio-

. et 3 .2
eln naliter memoratus Clerus à Porta Palatii
Pitriuch E 5 Ma-

74 Diſtinktio I. Queſtio II. F. III. De

Majoris in duas phalanges diviſus in ſuo or- ſignores
dine usque ad Portam Vaticani, exſpetans & alals
Summum Sanctiſſimi Pontificis adventum. (clore,
Reverendiſſimum Capitulum S. Petri de ſuo Capelaan
antiquiſſimo jure ſubſiſtebat in porticu Va- Hymnu
ticani excipiendi, & more ſolito aſſiſtendi cereer
ergèò S. Pontifici, qui totus quantus occu. ſlicers
patus erat in Camera Sacriſtiæ Pontificiæ; NlLimar
unde indutus Pluviali, & trifariâ coronâ⸗ Agner
aſcendit ad Capellam Sixtinam, ibique ſub. Ven'tt
miſſiſſimè præſtità obedientià DD. Cardina- Diaconus
lium, Patriarcharum, Archi-Epiſcoporum, Nrlaii
Epiſcoporum, Abbatum, Pœnitentiariorum, Votuntes
paramentis univerſaliter Eccleſiaſticis indu- Auitores
torum, Eminentiſſimos S. R. E. Cardinales ſimom
admiſit ad oſculum manũs, Reverendiſſimos ele inle
Patriarchas, Archi-Epiſcopos, & Epiſcopos Snatute,
ad oſculum poplitis, & Reverendiſſimos Ab- (um ſehe
bates, ac Pœnitentiarios ad oſculum pedis. ſ& bol
Poſtes verò intonatò Hymnô Ave Maris otel- bus Rote⸗
la à S. Pontifice, ſedebat ſua Sanctitas depo- Portangin
ſitò ſuò triregnò, ſeu coronà trifarià, & aſ- bez eruee
ſumptâ infulàâ, in ſua ſella geſtatoria, ad Pexnitenn
quam Suæ Sanctitati Eminentiſſimus S. R. E. Abbatez
Cardinalis, & Procurator Canonizationis & Hyſſe
aliquos obtulit cereos, è quibus unum per Mrialt
totam Proceſſionem à manibus tenebat. Dmſnen
104 Clerum in hac ſolemniſſima Proceſſione in balm
ſequebantur Scutiferi Pontifici’, Camerarii ſi, (.
de rubes veſte, Advocati Conſiſtoriales, Or- inlulisſo
dinariæ & Arcanæ Cancellariæ Camerarii Ia- libus.
ſignio-

ſoll. De Cæremoniis coneomitantibus &c. 7

ntog ſigniores, Capellani cum regiis Inſignibus,
Ni, in & infulis pretioſis Pontificis irerum de rubro
8 em colore, & Cappucié veſtiti, Pontificiæ aulæ
1benee Capellani in Rochetis decantantes præfatum
bief Hymnum: Ave Marus stella. Poſt hos vi-
olto dere erat tria labra horum trium Sanctorum,
Gwantmenn ſcilicet S. Thuribii Mogrobeſii Archi-Epiſco-
lelhmi Pi Limani, S. Jacobi de Marchia Pranciſcani,
re d S.Agnetis de Monte Politiano Dominicanæ.
m, blget Veniebant poſtea in hac Proceſſione Sub- 10
1Doei Diaconus, Diaconus, Capellanus aſſiſtens,
Hiinmn Prælati Capellæ Pontificiæ, Abbreviatores.
imirm Votantes Signaturæ, Clerici Cameræ, &
eiccki Auditores Rotæ in Rochetis ante Reveren-
E m diffimum Magiſtrum S. Palatiji. Hunc preſſo
ee Pede inſequebantur 8. Prælati Votantes Si-
gnaturæ, unus cum thuribulo, reliqui ſeptem
1

entlim cum ſepetem candelabris, & cereis accen-
e ſis,

oKeulug
ℳ NMmN
nhnut

Poſt hos incedebat unus de Auditori-
bus Rotæ indutus habitu Sub-Diaconali
portans inter duos Officiales de Virga ru-
n bea crucem Pontificiam, huic ſuccedebant
rii Ponitentiarii S. Petri in ſuis paramentis:
Nelun, Abbates quidem in Infulis, Archi-Epiſcopi,
e & Epiſcopi aſſiſtentes, & non aſſiſtentes in
Cincinn⸗ pluvialibus & Infulis. Imminebant mox
busin Eminentiſſimi S. R. E. Cardinales Diaconi,
nte in Dalmaticis, Cardinales Presbyteri in Ca-
aANH& ſulis, Cardinales Epiſcopi in pluvialibus &
i, infulis ſuper caput, & cereis accenſis è ma-
lonnn nibus. IIIuſtriſſimus D. Comes Aldrovandi
Cum 6 Le

76 Diſtindtis I. Quaſtis Il. gG. III. Dec

Legatus Bononienſis, Prior, ſeu Primipilus ſummum
Præfectorum civitatis vulgò nuncupatorum it theat
Caporieni, tres Conſervatores Romæ in ve- ſndiſſi
ſtibus aurô textis, duo Eminentiſſimi S. R. E. unus er
Cardinales Diaconi, duo Auditores Rotzæ luxæ cor-
tenentes fimbriam Pontificii Pluvialis, ao de- Eminen
mum Excellentiſſimus D. Grand-Conſtabel (curatore
Regni Neapolis, geſtans unum ex cereis Pon- ontific
tifici oblatis claudebat agmen humanum. (ebet,
1C6 Denique affulgebat in ſella geſtatus uni- us Conl
vertalis ille Eccleſiæ Paſtor, ac Pontifex San- mnens
iſhimus, ipſius Chriſti Vicarius, Benedic. otenta
tus XIII. ſub Baldachino, albi coloris pre- Ilſiantian
tioſo Pluviali indutus, in capite refulgens n dan
infulâ, ac è manibus tenens accenſum ce- odorun
reum. Sella incumbebat humeris Prælato- Nonltzne
rum Referendariorum Signaturæ, Rochetis yiyit
& amiculis lineis indutorum t cingebatur à ſula core
cohorte prætoria, & armatis tribunis, ac ls nd
ſatellitibus de more: Sequebantur iterum ſeltavit
duo arcani Camerarii Aſſiſtentes, Proto- No- (endlt.
tarii Apoſtolici, Auditor contradictionum, In Pun
Corrector litterarum Apoſtolicarum, Præſi- buinen
dens plumbi, Judex confidentiarum, ac de- tor cum
nique Generales, & Procuratores Generales & Magi
Ordinum Mendicantium. Et ſic finita eſt alteprie
tota Proceſſio. ler, & hj
107 Summus ergo Pontifer exiſtens am in. jelk nor
templo Domini pleno Glori4, Majeſtate, & ulum u
Sanctitate initié ſtatim adoravit Sanctiſſi- tnto n⸗
mum Altaris Sacramentum, & ad Altare- Recez,
ſum-

. De Cœremoniis concomitantibus &. 77
ubimt ſummum depoſita oratione publica conſcen-
Uncuum dit theatrrum, & thronum altum ad hanc
Romer ſanctiſſimam functionem peragendam. Ubi
iltnidl unus ex Magiſtris Cæremoniarum Sanéctitati
atotah uæ coram ſiſtebat ad gradus ſacrati Throni
rilse Eminentiſſimum S. R. E. Cardinalem, & Pro-
nd-C. Ccuratorem Canonizationis, qui profunda ad
Pontificem facta inclinatione in genua pro-

ezertil
humm cicdebat, cui ſe adjungebat quidam Advoca-
gelenin tus Conſiſtorialis pariter genuſlexus; sicque
Pommen manens cum præfato Cæremoniarum Magi-
rids, Deni ſtro tentavit coram ſua Sanctitate primam-
louri inſtantiam per verbum Inſtanter, dignetur
erig Sua Sanctitas hos Beatos adſcribere Albo
getin Sanctorum, ad quod ornatè reſpondente-
mneißbidr Monſignor Maiellà Sua Sanctitas ſe èthrono
RKH levavit, ac genuflexus ſuper aldiſtorium In-
ttr fulà coronatus finem Lytaniarum de omni-
trtis bus Sanctis à Cantoribus decantatarum ex-
babtlr ii ſpectavit, ac iteratò thronum, ùt priùs con-
ePool ſcendit.
n puncto iterum præſtò erat alté fatus 108

d⸗ Eminentiſſimus S. R. E. Cardinalis Procura-
ben tor cum prioribus Advocato Conſiſtorj'ali.
nno & Magiſtro Cæremoniarum, repetente ot
relen ante priorem ſupplicam his verbis: Inſtan-
tleimi ter, & Inſtantiks. Cui denuò Monſignor Ma-
jella nomine Suæ Sanctitatis reſpondit, po-
fene in pulum univerſum adhortans, funderet in-
Mjelin tanto negotio novas ad Patrem luminum

preces. Quo præſtito Summus Pontifex ſe
24 4 ad

78 Difinktio I. Oueſtio II. G. III. de
ad faldiſtorium conferebat, primusque Car- Dollin
dinalis Diaconus ſtans à dextris ſonora voce torum
clamavit: Orate. Sua verò Sanctitas depo- turà d.
ſitâ infulà preces fudit, quibus finitis Car. vinz (
dinalis & læva clara voce clamavit: Levate. Venen
Et Summus Pontitex nunc ſtans intonavit
Hymnpum: Veni Creator Spiritut, quem Muſi- .K.E.
ci proſequebantor, dum interim Sanctiſf- Archi.
mus Pater thronum conſcendit, & in fine rum, i
alta voce ſubjunxit Colletam: DEIIS, qai Beatos
cordæ fidelium & c. Ccopum
109 Hac oratione finita ſedit Chriſti Vicarius ell
infulà tectus, Cui immediatè aderat idem elloren⸗
altè fatus Eminentiſſimus S. R. E. Cardinalis ftini V
Procurator ſtipatus priori Advocato Conſi- Can el
ſtoriali, & Magiſtro Cæremoniarum, flexôq; ic Jand
poplite tertia vice ſupplex inſtitit pro fien. mus, 4
da tandem Canonizatione his verbis: Ir. al II
ſtanter, Inſtantins, Inſt antiſſim. Cui ſæpe fa-
tus Monügnor Majella tandem reſpondit-, no, Di
quèòd Sua Sanctitas æquum, & decorum ſu- lone re
dicet, hos Beatos adſcribendos Albo Sancto- Patris
rum. Quo finito afferrebatur liber ille, ex Amen.
quo Summus Eccleſiæ Paſtor ſedens, & in-
fulatus pronuntiavit ſequentem Canoniza-
tionis Sententiam.

110 Ad Honorem Sanctæ, & Indivi- leeene
duæ Trinitatis, ad exaltationem fi-
dei Catholicæ, & Chriſtianæ Reli- lanre
gionis augmentum, Auctoritate-

Do-

De Cærewoniis eencomitantibus &.. 79
timtege Domini Noſtri JESU Chriſti, Bea-
tS tOrum Petri & Pauli, ac Noſtrâ ma-
nchu turà deliberatione præhabitàâ, & Di-
Lisfti vinà Ope ſæpiùs imploratâ, ac de
are Venerabilium Fratrum Noſtrorum
ne S.R. E. Cardinalium, Patriarcharum,
teime Archi-Epiſcoporum, & Epiſcopo-
oct, & rum, in Urbe exiſtentium Conſiliô,
n. M Beatos Thuribiũ Mogrobeſium Epi-
ſcopum, Jacobum de Marchia Con-
Chii feſſorem, & Agnetem Montis Po-
Rdu litiani Virginem, Sanctos, & San-
Gwen Etam eſſe decernimus, & definimus,
cinute ac Sanctorum Catalogo adſcribi-
ltre mus, ſtatuentes ab Eccleſia Univer-
se ſali Illorum memoriam quolibet an-
(E nô, Die Eorum Natali, pro devo-
m n tione recoli debere. In Nomine-
6 Patris, & Filii, & Spiritůùs Sancti.

5A bo.
Ur lei Amen.

Recenſentur Cæremoniæ ſubſequentes Ac-
6 XN tum Canonizationii Benedictinæ.
tationen

V Taque juxta candem Relationem Roma 111
Hit, T nam hæc Canonizationis ſententia prvæ-

udh⸗ fato

90 Diſtinctio I. Quaſtio II. f. W.
fato Advocato Conüſtoriali in acceptis re-
ferebatur, qui mox nomine Eminentiſſimi
6. R. E. Cardinalis Procuratoris devotiſſimas
fudit grates, Hagitans ſuam Sanctitatem, di-
gnetur ordinare confici Bullas Apoſſiolicas
fuper hoc Canonizationis actu; ad quod
