die. d.
ſorit
ir 0
Dias &
un 0
Jois 8
ligene
let;
Y. 1 4

riè
tadtur

ſ.l. In quo conſiſtat Propbetia? 359
Dctul krariæ aliter divinare videantur, has enim-
dhene temperabit Omnipotens. Plura de hac de-
mus&N Kriptione conſtabunt per decurſum.
carproſt Prophetia ſic deſcripta neceſſariò quidem 81
Actein Fequirit revelatorum cognitionem; nemo
ſantent enim veridicè de aliqua re loqui poteſt, ni=
ſi eam agnoſcat: ergo ſi Prophetæ ex Divi-

0Deltt
e N na Revelatione vaticinantur varia, debent
oſocrt de illis fuiſſe inſtructi (juxta dicenda ,389.)
heote, allas tantuùm forent Prophetæ Arrepritii, &
Neturhmi Ignorantes ſuorum propriorum verborum.
Grweent Hujus rei varia in S. Scriptura exſtant exem-
0 conltß pla; dicitur quippe de 8. Daniele Propheta
telem Dan. I. 7. 17. Dedit DEIIS Danieli intelligen-
ieis tiam omnium V iſionum. Hinc continuò Pro-
ſorbrchdi phetæ in V. T. dicebantur Videntes, id eſt,
Podocbne intelligentes .„ & Pro phetiæ vocabantur 1-
ſelceet ſiones. Sic etiam ſonant plurimæ Prophetia-
rum inſcriptiones; ai. I. Viſio Haia Filii

einc . .
en Amos. Abdias cap. 1. ita orditur: Hi60 Ab-
etet; die. Nahum cap. I. ita inchoat: Liber i-
heonis Nahum Elceſzi. Alii verò Prophetæ,

inNN. .
de nn ùt Oſeas, Joël, Jonas, Michæas, Sopho-
*R nias &c. incipiunt ſuas Prophetias ſic: Ver-
0 bum Domini erudientis Prophetas. Unds ſi

4G
ei quis eructaret vaticinia, eadem non intel-
teve ligens, proprie Propheta dicendus non fo-
naen rfet; prout cadaver Eliſæi, quod Ecclel. 48.
non v. 14. dicitur mortuum propherizâle, pro-
prie non eſt dicendum vVerus Prophefa, ſed
tantùm impropriè, quatenus ſcilicer corpus
4 1 mor-

ys9 Dißkintis III. Quaſtio Il. g. I.
mortuum Eliſæi patravit miraculum, & mor
tuum ſuſcitavit, sicque confirmavit ſuam
Sanctitatem, ſuaàsque Prophetias ſeu præ-
dicationes de vero DEl cultu contra idolo=
latras. Sic etiam Reliquiæ Sanctorum di-
cuntur impropriè prophetizare, dum ſgni⸗
ficant aliquid occultum ſive præteritum.,
præſens, aut futurum; quatenus ſcilicet con-
firmant tam ſuam Sanclitatem, ac veram,
quam viventes docuerunt, fidem.
2 An ergo revelatorum cognitio, vel ma-
nifeſtatio principaliùs importatur in Prophe:
tia? Pro maniteſtatione ſanè ſtat tam Au-
Gtoritas, quàm ratio, licèt juxta immedia-
tè dicta Prophetia vera ordinariè requirat,
& præſupponat revelatorum cognitionem.
Jungo rationem Auctoritati, quam ſubmni-
ſtrat D. Paulus I. Cer. 12. v. 7. ubi antequam
recenſeret ſingulas gratias gratis datas, ita
pronuntiat: IUnicuique autem datur manife-
Fatio Spiritas ad utilitatem & c. Ex quo textu
datur intelligi, gratias gratis datas, inter-
quas etiam eſt Prophetia, ordinari ad utili-
tatem aliorum; prout alias etiam gratiæ
gratis datæ in hoc diſtinguuntur à gratum
facientibus, quòd hæ propriam, illæ verò
aliorum reſpiciant utilitatem: atqui nuda
revelatorum cognitio per ſe non reſpicit
aliorum utilitatem, bene verò eorundem
manffeſtatio: ergo Prophetia principalius
conſiſtic in manifeſtatione, quàm in cogni⸗
tio⸗

tione
pollet
ve ext
nileſt⸗
ta die
reſpie
Prohil
cogno
tra ſ⸗
(proot
de Chr
Pheta.
diignar
cetet n⸗
letur r

ſhoc

Poſſet
ſicers
tingen
Uteret
Kopen
Daalan
len ot
goot⸗
(autr
ret ci
tiam,
0
anig
mult⸗
lrigi⸗

ſal. In quo conßiſtat Prophetia? 36
um Am tione revelatorum; nunquid enim DEIIS
mutiu poſſet tangere cor alicujus ſive in Extali, ſi=
slut ve extra illam, multaque magnalia ei ma⸗
Ontrie niteſtare? qui tamen propterea nec Prophe-
adotune ta dicendus foret, nec utilitatem aliorum.
„Gunn reſpicerer; cum fors illa eloqui ſit eidem
drrteritnn prohibitum, aut alias impoſſibile, eſto illa
leſicran cognoviſſet, aut adhuc cogooſceret. Econ-
aen Tra G aliquis manifeſtaret ignota etiam bi
en. (prout credibilius Sybillæ vaticinatæ ſunt
ſo/ vls de Chriſto) diceretur ſaltem impropriè Pro-
Nripltee pheta. V. G. Si aliquis idiomatis genmani-
utum A Cci ignarus inſtin u DEl occuktiſſimo edi-
ainmeti Ceret nobis veridicè alqua occulta, habe-
lnenin retur pro Propheta, ex parte, major’, quam
ſi hoc idioma calleret. Sic etiam DEIIS

üoden
nitn⸗ poſſet ex ore infantium & ladtentium per-
dbiemeht ſicers laudem ſuam circa aliqua occulta con-
ls ats tingentia fotura. Imò ſi ad hunc finem
en uteretur irrationalibůs creatoris (prout ad
Ergion ſtupendum effe dum uſus eſt Num. 22. aſin
Garniht Baalam) quis propterea omnem Prophetiam,
lurin ſeu occultorum revelatianem negarer’ In
aim ii quo tamen caſu talis Vates ſe meré paſſivè,
*RM (aut meliùs privativè, vel negative) habe-
e ret circa talium magnaliorum intelligen-
4
gvi ria. fn Rios ipſi 2 2 4
e Penf. FHoc ipſum validò argument6 ab3 83
non 8 antiquitate ductò. Propherg mukiV. T.
eolde multa valde ænigmatieè vaticinAruntde S9S.

racn Frinitate, Beatiſſima V. MARIAE linCaraa-

362 Diſtinctio III. Quæſtio IV. g. I.
tione, Sacramentis &c., aut prorſus obſcu-
rè, & tantùm generaliter de alio Legis Sta-
tu: atqui propterea non negamus, illos fuilſ-
ſe Prophetas: ergo Propheria principaliùs
conſiſtit in revelatorum manifeſtatione-,
quàm eorum cognitione. Hinc pulcherri-
mé dixit S. Aug. ſuper Geneſ. ad lit. lib. 12.
cap. 9. Minhs ergo Propheta, qui rerum, qua ſi-
gnificantur ſola ipſa ſigna in ſpiritu per rerum-
corporalium imagines videt: Et mags Propheta,
qui ſolo earum intellettu præditus eſt: Sed & ma-
ximè Propheta, qui utroque pracellit, at & vi-
deat ſpiritu corporalium rerum ſimilitudines ſi
gaificativas, & eas vivaeitate mentis intelligat.
Et ut tandem clariùs hic S. Doctor perfe-
Qiſſimam Prophetiæ rationem, & omnia-
alia, quæ ordinariè ad cam præ-& requi-
runtur, ſpecificet, totam rem ſic exempli-
ficavit ſine ulla interjectà litterâà ita pergens.
Sicut Danielis excellentia tentata, & probata,
quaæ regi & ſomnium, quod viderat, DlII, &
quid ſignificaret, APERIIIT. ſeu manifeſta vit.

384 Nec dicas. Propheta dicitur Videns, &

Prophetia Viſio, ſeu cognitio: ergo princi-
paliùs conſiſtit in viſione. Neg. enim conſ.
ſemper quippe illæ viſiones ordinabantur ad
ipſam revelatorum manifeſtationem zut cla-
rum eſt ex Jerem. cap. 2. v. 2. Vade, & elama in
auribus Tersſalsm, ditens: Haec dicit Dominus.
Et Ezech. z. v. 4. Dires ad eos 3 Hac dicit Do-
minus DEIIS. Etex aliis plurimis S. Scri-
ptu⸗

Pptoreie
cipalis
gnitio
fedum
larla el
cujus
hac, ſet
ſe onl
tingit
hie.
Proy
Præchicti
etiam Pe
eyſtenti⸗
Tifcari
empla i⸗
118. 6
maritan
guen ba
dit mul
Aqui,9
r08, er
colligi
civitate
qui dier

Mopſe

D0

mentun
neiſs,
ter⸗ ond
bos tu

.l. In quo conſiſtat Prophetia? 363

rist pturæ locis; eſt autem contra naturam prin-
oLesN cipalis ordinari ad minus princigale. Co-
iloni gnitio proin eſt diſpoſitio ad Prophetam per-
Prnchn feclum; ſicut in gratia curatienum neceſ-
felaton, ſaria eſt quædam diſpoſitio, ſeu motio sli-
e galten cujus membri operantis, & tamen non in
dhl hac, ſed in ipſa recuperatione ſanitatis amil⸗
n ſeæ conlſiſtit gratia curationum. Idem con-
uer tn tingit in aliis grariis gratis datis: ergo &
uge hic. H
67ℳ² Prophetia porrèò non adeò conſſtit in- 385
, Prædictione futurorum tantùm, ut non
led etiam poſſit circa præterita, aut alia adtu
ieel exiſtentia, ſive præſentia, ſive diſtantia ve-
Nes rificari. De præteritis ſolemnia exſtant ex-
,Koni⸗ empla in ipia 8. Scriptura; ſic enlm Jéan. 4.
r⸗Am v. 18. dum dicebat ESIIS ad mulierem Sa-
glecnn maritanam: Quinque viros habuiſti, & nung,
giudeß⸗ quem bahers, non ℳ tun vin. Illico reipon-
1,6 dit mulier: Domine video, quia Propheta es tn:
. Nlll atqui, quòd iſta mulier habuerit quinque vi-

imnſi ros, erat de occultis Præteritis ; àùr (acile
rlicen colligitur ex v. 29. ubi mulier currens ad
e civitatem clamavit: Venite, & videte bonzinem,
ege qui diæit mihi omnia, quacunque feci. Sic etiam
, eu Moyſes prophetàſſe dicitur, dum inſpirante
aini 6 DEO conſcripſit Pentateuchum, ſeu Inſtru⸗
nen, mentum, Vel Fabricam quinque libroram Ge⸗
1009² neſis, Exodi, Levitici, Numerorum, & Deu-
teronomii usque ad ultimum caput, in quti⸗

166 bus tam mirabilia continentur, & per ali

364 Diſtinbtio UI. Queoſtio W. H. J.
quot millia annorum Moyſen anteceſſerunt. prophe
Hine dixit egregiè S. Gregor. Homil. 1. in in wer
Ezechiel. Prophetia qusdam eſt de praterite, de pra
àt quod dicitur Geneſ. I. In principio ereavit, terita,
DEUS. Cælum, & terram & c. Eccur non di. phetiz
cendus ſit Prophera S. Jacobus noſter de ect;
Marchia, eò quòd manifeſtâàrit innocentem tempu
puerum Catholicum à perfdo Judæo occi- human
lum eſſe? ſentibon
386 De aliis occultis ſive præſentibus, ſive di- Prophen
ſtantibus æquè manifeſta nobis exhibet ex- (turis,
empla S. Scriptura Luc. 2. ubi retertur S. betsl
Joannes Baptiſta manifeſtâſſe Chriſtum præ- fſen bro
ſentem, dum dixit: Ecce Agnus DEI . enimn ſon
quod valde commendat Eccleſia, dum in cooldlet

cjus die Natali ita canit de S. Joanne: ythone
Cateri tantům cecinere Vatum trg,.
Corde præſago ubar afßfuturum: ltiel ſo
TZu quidem mundi ſcelus auferentem lub der
Indice prodis. Menigoe
ile Ge

S. Eliſabeth Mater Baptiſtæ Luc. I. mani- mddi hi
feſtavit ſimul præſentia, præterita, & futu- ergo ill
ra his verbis: Ut audivit ſalutationem Maris hilomir
Eliſabeth, exultavit infans in atero ejus (ſcili- Weo Pr
cet S. Joannes Baptiſta) & repleta eſt Spiritu poteſt;
Sancto, & diæit: Benediéta tu inter mulieres, & cumin
Benedittus fructus ventris tui. Er unde boee beat,
mibi, ut veniat Mater Domini mei ad me. Bea- qua den
2a, qu oregidiſti; quoniam perficientur in te, u tamen
dicta ſunt tibi à Domino. In prioribus enim us nor
pro⸗

„Kl. In quo conſeſat Prophetiæ. 36
etelem prophetizavit Eliſabeth, Verbum exiſtere
Homin in utero Mariæ, & hanc eſſe illius Matrem
PApu de præſenti; per verbum verò credidiſti præ-
tyiͦ s terita, & per verbum perficientur & . pro-
Lccurta phetizavit fuütura. Ratio horum omnium
le eſt; quia ſicut præterita, vel futura occultat
jnnen tempus, ita præſentia poteſt occultare cor
ſunm humanum: ergo etiam de occultis tam præ-
ſentibus, quàm diſtantibus poteſt eſſe vers
Hebus b Prophetia, & non tantùm de præteritis, vel
Seihen futuris. .
reletn Petis I. Anergo ope dæmonis non poteſt 387
onn g fieri Prophetia? Videtur quod ſic; Ideo
uk/ enim ipſe DEIIS Deut. 18. 4 v. 10. prohibet
ſernn conſulere ariolos, maleficos, incantatores,
ſeum pythones, divinos &c. qui prophetizent fu-
tura. Sic etiam 4. Reg. I. Ochozias Rex
Ilrael ſuper ægritudine ſua conſuluit Belze-
ℳν pub Deum Accaron, ſi fors ſanari poſſet.
. Denique plurimæ hiſtoriæ tradunt, idola de-
diſſe Gentilibus varia de futuris reſponſa-:
1irll atqui hæc omnia ope dæmonis data ſunt:
ergo illius ope poteſt fieri Prophetia. Ni-
n hiſominus KReſp. negativè. DElls enim non
Aint A ideo prohibuit, quia diabolus prophetizare
e potelt; ſed ideo, ne populus ſeducatur. &

tate,

e
iu 8 cum infenſiſſimo ſuo hoſte commereium ha-
trNHH beat. Si proin diabolus per idola dedit ali-
e qua reiponſa, quæ fors eventus veriſicavit,
. n tamen non fuit vera Prophetia; quia diabo-
us non potuit illa ſcire cum abſoluta veri-
tlor,

366 Dikinkttio III. Quaſtio Il. ſ. I.
tate, ſed cum fallibilitate, & deceprtione,
Sicque caſo potius tetigit divinandé rem, &
non ob fuum teſtimonium infallibile; fre-
quenter enim eventus per idola præſignifi-
catus non eſt ſecutus: atqui boc babebis ſi-
gnum (tfalſi prophetæ) qaed iz Nomine Demiui
prepheta ille pradixerit, & non evenerit. Deut. 18.
v. 22. ergo & c. Inſuper ſi diabolus aliquem
eventum futurum certèò & infallibiliter co-
gaofſecit, veg. (anitstem, pacem, bellum, ter-
r& fertilitatem, ſteriliratem &c. cagnoſcit-
ſimilia (ſi DEUs non impediat) ex conne-
xione cauſarum natoralium: atqui tales non
ſunt Prophetæ; aliks horum choro inſeren-
di eſſent & Aſtrologi: ergo &c. Pro no-
ftra reſolutione etiam facit doctrina Scoti
de Secretis cordium 4. diſt. 10 quaſt. 8. J. Ad
tertium & . Si abſalute permittatur quitanqus
Angelas malus uti ſun potentia cognitiva natu-
rali, potaſt inteligere quodtanque intelligibile can-
ſatum, & per canſequens psſyet intelligere cogita-
tiones tordinm, & aiyſteria gratiæ, ex qa poſitas
ſunt in effetta, ſia ſicut ditit Magiſter lib. 2.
diſt. g. Multa poſſent eæ natura ſua, quæ non per-
mittuntur eis, & ita ſuppouitur, quod non permit-
titur Angelo malo videre ſeeretum cordis: atqui,

ſi ſecreta cordis videre non permittitur An-

gelo malo, neque poterit aliquid de illis pro-
Phetizare. Imò ſi etiam permitteretur vi⸗
dere ſecreta cordis, & ex illa viſione pan-

deret aliqua, tamen necdum eſſet vera Pro-

phe-⸗

phetia
Div. t
& nor
bilem
Pet
event
annun
Erecht
enim tu,
2,4. A.
letur.
thanbre
Ril horu
Witaten
Nhilorr
llata,
minus
intercer
ve, &l
multiol
men ſer
te ſuſti
lnit.
Seotos
ilan, 6
Eur
inuj ſy
er: ſee
ſuan,
ahſalita
viram

AB.1. In quo conſiſtat Prapbetia? 367
letegin phetia; hæc enim requirit revelationem-
mdèen Div. tanquam cauſam veritatis infallibilem,
Ulble;“ & non tantùm aliquam connexionem falli=
apreim bilem, & creatam.
ne hd Petis II. An ergo ſemper, & infallibiliter3 88
niue eventura ünt ea, quæ per Div. Prophetiam
va. Dul annuntiantur? Videtur, quod non; Sic enim
olosie Ezechiæ 4. Keg. cap. 20. dixit Iſaias: Morieris
iblitan enims ta, & non vives. Pariter dixit onas c. 3.
bellunt 2. 4. Adbuc quadraginta dies, &, Ninive ſabver-
cogle eetar. Denique quanta mala peædixit Na-
ex than Propheta Domini Davidi, & tamen ni-
Gitaler hil horum evenit, nec Ezechias ex illa infir-
toioln mitate mortuus eſt, nec Ninive ſubverſa.
dbor Nihilominus Reſp. affirmativè; Nec obſtant
NAm allata, quia in his omnibus locutus eſt Do-
caſ g) minus per Prophetas ſuos conditionat?è, niſi
u hi intercedat oratio Ezechiæ, p&nitentia Nini-
iis ve, & Davidis; ſicut Deut. 28. conditionatè
multiplex promittitur benedictio, quæ ta-

t,Niitie“
liu . i
, men ſecuta non eſt, quia conditio obſerva-

relt,
lre tæ juſtitiæ, judicii, & vericatis poſita non-
Muiſe fuit. Totam rem de Ezechia ita deducit
6 SCcOtus 3. diſt. 21. quaſt. unic. N. ad quæſtionem
dan ilam &. Exemplum de boc ponitur IMaiæ 3 8.

A de Exrschia, cui Iſaias nuntiavit mortem, & mor-
Nα

tcnr taus fuiſſet naturaliter ſecandum cauſas inferio-
n Ie rei: Jed tamen DEIUS ah aæterno vidit oratienem
den ſuam, davotienem, & lachrymas: ideo prohibuit
— canſalitatem canſarum inferisrum, & ultra ter-
N l minunm zaturalem addidit ſibi 15 annes, t paters

368 Diſtindktio III. Quaſtie I. H. II.
Iaig 38. cap. Si proin quis novit mutare- medi
delictum, novit & DEUIS murare Senten- tjunt

tiam conditionatè latxatn. DE
tas ir
De Cognitione Occultorum, Subiecto, ́& El
Diſpoſitionibus ad Prepheriam Requiſitis. centij
per ſe

389 DRimum bujus §. punétum iavolvit plura, .
& quidem I. An DEtIIsSs immediatée per

ſe Prophetis loquendé ingerat jis occuſto- in
rum notitiam, vel mediaté, & per Ange- zen,
lum? II. An per talem occukorum mani- diat
feſtationem ſive immediatam, ſive media- oinbe
tam Prophetæ videant ipfas res in ſe, vel in 1t
ſui ſpecie? III. An ſi per ſpeciem vident “
res, illa ſpecies ſit in ſolo intellectu, vel etiam “
in aliquo ſenſu externo;: Tandem IV. An *
Propheta aliquando nec res iplas in ſe, nec “

in ſui ſpecie, ſed in aliquo ſui ænigmate vi- Dris
deat? Itaque .
390 Nulla eſt implicantia, quòd DElls im. X
mediatè per ſe inſtruat Prophetam de rebus ie
occultis. Ratio eſt; Non poreſt aſſignari za.
fundamentum ſolidum, cur DElISs homini se.
humanô modéô loqui nequeat, aut ei appa-
rere in forma hominis, aut Gne tali appa-
rentia formare, & dirigere vocem ad Pro- 9 3.

phetam, ut ſciat, quæ populo ſint annun- ien
tianda; quidquid enim DElIs poteſt me- hunh

diante cauia efficiente, hoc etiam poteſt im-
me- Kinlit

El. De Cognitione Occultorum, &. 369

it u mediatè, & ſe ſolo, ùt communiter conſen-
e dee tiunt Scholæę. Imò prorſus probabile eſt,
DEIIM defacto inſtruxiſſe aliquos Prophe-
tas immediatè per ſe; ſic teſtatur de ſe ipſo
Iſaias cap. 6. ubi narrat aliquam viſionem,
ie & ſubjungit v. 8. Et audivi vocem Domini di-
ſeſin centis & . Ubi planéè Dominus immedjiatè
per ſe locutus eſt ad Iſaiam.
olvieſt Ordinariè tamen loquendò DElIs inſtru 391
necet xit ſuos Prophetas circa occultorum noti-
c ciam mediaté, & per Angelos; hi enim ſune
Per in ſpiritus adminiſtratorii - — prepter eos, qai he-
rum i veditætem capiunt ſalntis. Hebr. I. v. 14. ergo
veed cüm Prophetia ad ſalutem noſtram ordinata
GEN ſit, conveniens eſt, Prophetas inſtrui circa
Gen occultorum notitiam ab Angelis, qui ſunt
a dele⸗ facientes verbum illius (ſcilicet DEI) ad au-
denI diendam vocem Sermonum Ejus. Pſalm. 102.
soe v. 20. An enim continuò loquetur nobis
rm DEIIS os ad os? An non habebit aliquos
mDiniſtros? Experientiam planè dedit V. &
DRS N. Teſtamentum. Lege Lib. Geneſ. cap. 16.
undet 4 v. 7. Cap. 19. 4 V. 12. cap. 22. 4 v. 15. Lib-
tet M Znaic. Cap. 2. 2 V. I. cap. . 4 v. 23. 6ay. 6.
DelS à v. 12. cap. 13. 4 v. 3. Lib. Tob. cap. 6. 4à u. 4⸗
zen cap. I1. 4 v. 2. cap. I 2. 4 . I5. Lib. Daniel.
“ cap. 3. 6. 13. & 14. Matth. cap. 1. & 2. An-
otend gelus Domini inſtruxit S. Joſeph. Lac. I.
loGN Zachariam; & alibi frequenter leguntur-
ot apud Evangeliſtas Angelorum apparitiones,
& inſtructiones.
4 A a Fors

392 Fors dicis: Non eſt aſſignabilis modus,

393 Sive proin DElIs immediatè per ſe, ſve

370 Diſtindtis III. Quaſtio IV. g. Il.

quò DEUS per Angelos loquatur, & in-
ſtruat Prophetas. Contra eſt aſſignandô
ſequentes modos. Itaque l. Angelus poſſer
formare vocem exteriùs per ſenſum audits
perceptibilem, & formatam in corpore phan-
taſtico, direétam ad aliquem vigilantem,
prout frequenter in prioribus exemplis con-
tigit. II. Poſſet Angelus aliquem internè
ſine perceptione ſenſus externi inſtruere de
aliquo occulto in ſomno, aut etiam in vigi-
lia, præcipuéè ſi eſſet in Extaſi, aut raptu. Ad
hujus tamen certificationem, & credulita-
tem proportionatè eadem requirimus, quæ
ſpecificavimus num. 369. 370. 374. De hoc
etiam poſteriqri modo docet Scotus 4. dif.
4 5. quaſt. 2. J. Mic tenetur &c. ad finem. Im
magls idetur miraculum, quòd in ſomno revele-
tur veritat, quàm in vigilia in intellettu non ni-
mis intento circa ſenſibilia: quia naturale eſt,
quod in vigilia homo habeat uſum rationis, in ſom-
no0 aut em non.

per Angelos inſtruat Prophetas circa occul-
torum cognitionem, facit hoc interdum-
per ſpeciem ſenſibilem externam v. g. in au-
ditu, vel vilu, & tunc pervenit ad phanta-
ſiam, & denique ad intellectum (ſi enim in
ſolo ſenſu externo maneret, hoc ipſo nihil
ſciret Propheta, ſed aſpiceret ſicut anima

irrationale) interdum per ſpeciem ſenſibi-

lem

lem int
Dda; in
ſine ſye
externe
peralit
inter on
el r,
textumm
prephete
moij.
extiruri
men exe
ſut aber.
nulh gu
Uirtute
ſtratut
uralen
binari⸗
lilipih
tior Pr.
dus 3
ternor
rum,t
in o
Roii.
enr
l,
inhi
duad
cont
6d0,

dilis wodn

Ator, AN
alliznr
dgelvsſe
hnlurn au
orporeſt
viglant
ezenolse
gben intt
iolkrven!
ttiaminc
Gtapto
X creol
btfnuc
Den
Scotvs
AAßeen⸗
in ſen 1
telilum
is ti
,gene

te erin

De Cognitione Occultorum, & t: 371
lem internam in phantaſia ſine ſpecie exter-
na; interdum per ſpeciem intellectualem-
ſine ſpecie ulla in ſenlu tam interno, quàm
externo. Pro quorum omnium notitia ge-
nerali facit illud Num. 12. v. 6. Si quis fuerit
inter vos propheta Domini, in viſione apparebs ri,
vel per ſomnium loquar ad illum. In quem.
textum ita habet noſter Lyranus: Cagnitis
prephetica, quantum ad præſens ſpectat, fit tribus
modis. Uno mode per abſtrattionem à ſenſibus
exterioribus, ut in ſomno, vel Extaſi (quod ta-
men exemplum inferiùs tangam) Alio meda
ſine abſtrabctiene tali,; & hee fit dupliciter. Uno
modo, quando in imaginatione fiunt aliquæ forma
virtute Divina, in quibus intelleltus à DEO illu-
ſtratus inſpicit veritatem intelligibilem ſuperna-
turalem. Alio modo, quando ſine tali viſiene ima=
ginaria intelleéëtus à DEO iluſtratus cognoſcit in-
telligibilem veritatem. Setundus gradus eſt al-
tior primé, & tertius ſecunas; quia primus mo-
dus admittit manuductionem ſenſibilium ex⸗
ternorum, ſecundus ſenſibilium interno-
rum, tertius autem nihil horum: ſicut enim
in cognitione naturali ille eſſet melioris in-
genii, qui veritatem intelligibilem caperet
absque manuductione per exempla ſenſbi-
lia, quàm ille, qui indiget talibûs, ita etiam

in his proportionaliter eſt dicendum. Se-

cundus tamen, & præcipuè primus modus
connaturalior eſt ordinario intelligendi mo-
do, qui fit per ſpecies; nam juxta Philoſo-
A à 2 phos

372 Diſtindtio III. Quaſtio I. H. II.
phos ex Ariſtotele 3. de An. tex. 29. & 30.
oportet intelligentem phantasmata ſpeculari.
394 Unſtructio de occultis per ſpeciem ſenſi-
bilem externam in ſenſu externo facilior eſt
ad captum; ſicut enim modus intelligendi
ordinarius hac viâ incipit, & perficitur, ita
etiam DEIIS, ſe huic modo accomodandé,
faciliorem pro nobis arripit conditionem;
juxta illud tritiſſimum: Nihil eſt in intellectu,
quod non prihs fuerit in ſenſu, quæ tamen con-
ditio utique eſt in manu DEI, & non hic in
illa, àt mox conſtabit. Hac viàâ vix non-
omnia num. 39 I. relata inceperunt, & quàm
plura alia occultorum ænigmata, ac explica-
tiones. Sufficiant nobis proceſſus Geneſ. 3.
à DEO cum Adamo habitus, & lucta Jacob
cum Angelo Geneſ. 32. ubi planè ſcena mul-
tùm ſenũbilis fuit etiam per ſenſus exterio-
res.
395 Huic modo manifeſtandi occulta Prophe-
tis per ſpeciem ſenſibilem, prælertim in ſom-
no (quod me tacturum in num. 393. pro-
miſi) non abs eruditione inſero ſequentis.
Videtur Lyranus ibi citatus peſſimè loqui;
quia juxta num. 3 5I. Extatici omnibùs ſen-
ſibus externis ſunt orbati: ergo peſſimè cum
Lyrano exemplificavimus, in Extaſi, vel ſomns
dari poſſe à DEO, vel Angelis, inſtructio-
nem de occultis per ſpeciem ſenſibilem in-
ſenſu externo. Contra eſt; Lyranus opti-
mè loquitur, non enim intendit, quèd in
omni

Omdi!
ſpecie
Extal

quem
dodr
loquit
voluit
Proph
riam,
riores
Giſſim
in lom
Phetix,
ſeriores
Marie;
cus br⸗
Moyle⸗
debeti⸗
tnimn a/
Mata 8
thim,
iins er
tegvir⸗
Auter

intellt
inie
frege
cui
rach
men

.ll
4.6

Aulari.
ciem ſel
hfaclliot
intellgen
erſicitni
otmoctel
nditionen
zrinteli
tammen
Eonhi
4 viæ
thu
c explie
nſ.
ad n
ſenace
is eued

Nhabigt
rtiminſe
n 39,. 1
o lecvenn
Gimeh

De Cognitione Oceultorum, & . 373

omni Extaſi, aut ſomno contingant tales
ſpecies, ſed tantùm ſi DEUS in ſomno aut-
Extaſi taliter inſtruere velit Prophetam, aut
quemcunque alium. Allata proin Eyrani
doctrina non eſt univerſalis, ſed prout ipſe
loquitur, quantum ad praſens, præcisè quippe
voluit ibi oſtendere excellentiam Moyſis
Prophetæ ſuper querulantes Aaron, & Ma-
riam, quibus DElIS tantùm per duos infe-
riores modos locutus eſt. Hinc ſubdit do-
Gtiſſimus interpres Lyranus: Per locutionem
in ſomnis intelligicur primus gradus Pro-
phetiæ, per viſionem ſecundus, qui ſunt in⸗
feriores. Ac ſi dixiſſet Dominus Aaron, &
Mariæ; non attigiſtis, niſi ad inferiores gra-
dus Prophetiæ: at non talis ſervus meus
Moyſes, qui attigit ſuperiorem; & ideo non
debetis in Prophetia ei vos æquiparare. Ore
enim ad os loquor ei, & palam, & non per anig-
mata, & fignras Dominum videt. Per hoc
enim, quod dicitur, Palam, intelligitur ter-
tius gradus Prophetiæ prædictus, in quo non
requiritur aliqua viſio imaginaria. Per hoc
autem, quod dicitur, Ore enim ad os loquor ei,
intelligitur quædam ſpecialitas & dignitas
in iſto tertio gradu Prophetiæ: quia quantè
frequentiùs & familiariùs DEUs revelat ali-
cui ſupernaturalem veritatem; tantèò ille-
gradus eſt dignior, & iſte erat in Moyſe: ta-
men ſecundùm hebræos non vidit Div. el-
As 3 ſen-

374 Däifinktio III. Quaftio Ix. F. II.
ſentiam, ſecundùm quod dictum fuit ſibi
Exod. 33. Non videbit me bome, & vivet.

396 Neque hujus ſpeciei ſenſibilis in ſenſu ex-

terno per ſomnum maſor eſt difficultas,
quam ſpeciei ſenſibilis in phantaſis, aut in-
telligibilis in intellectu dormientis, aut ra-
pti; ſi enim DElS has poſteriores in ſomno,
aut Extaſi imprimere poteſt, cur non etiam
priorem? quæ major ratio pro ſecunda, aut
tertia, ac pro prima reſpedu DEl inſtruen-
tis Prophetam in ſomno, aut raptu? Sicque
diéta num. 3 I. nullatenus pugnant cum-
hac doctrina. Cæterùm hujusmodi inſtru-
Rtiones ſive à DEO, fſive ab Angelo factæ
in ſomnis leguntur Geneſ. 28. v. I 2. de acob.
Viditque in ſomnis ſcalam ſtantem ſuper terram,

& cacumen illius tangens cœlum, Angelos quoque
DEI aſcendentes, & deſcendentes per eam &.

Geneſ. 3 1. v. 24. de Laban. Matth. 1. v. 20.
de Joſeph. Hac antem eo cogitante, ecce Angelus
Domini apparuit in ſomnis ei dicens & c.

397 Inſtructio de occultis per ſpeciem ſenſi-

bilem in ſenſu interno, aut per ſpeciem in-
telligibilem tartùm in intellectu colligi po-
teſt ex Geneſ. I5. v. I. Factus eſt ſermo Domi-
nmi ad Abraham per viſionem dicens: Moli timere
Abrabham &. Item Geneſ. 46. u. 2. Et 1.
Reg. 3. v. I. Samuel timebat indicare viſionem
Heli. Et alibi frequenter: Licet autem fſi-
miles inſtructiones poſſint intelligi tantum
de viſione imaginaria, quæ eſt ſecundus gra-
dus

dus bre
ſigondi
ſpecien
Gradu
moce
ſtaret:
gelo
ſolam
notahe
Et h
occulti
Ginſſ4
ita habe
ℳ
iſrin
Mativa)
gerentuf
leta era
ſi gui
Gir add n
Stun ſ
i mi⸗
imi 12
erum ſ
N
reyt ſept
qui tas
Jurmann
ut intel
iſ 0 Pry
iho in⸗

ſl, De Cegnitione Oecultorum, &. 275

n eh dus Prophetiæ; quia tamen facilè non aſ-
it, ſignabitur implicantia viſionis per ſolam-
in ence ſpeciem intelligibilem, per quam fit tertius
dſhen Gradus Prophetiæ, ideo etiam de hac com-
li zul modè intelligi poſſunt. Si tamen certè con-
ib un ſtaret aliquem Prophetam à DEO, vel An-
gelo circa occulta fuiſſe inſtrucdtum per-
rnonen Tolam ſpeciem intelligibilem, tunc prorſus
ſecnd notanda funt dicta num. 356. 3 57. & 362.
DEl iolru Et hi tres modi, inſtruendi Prophetas de398
nn; occultis, inſinuantur ab ipſo S. Aug. ſuper
Inant un Geneſ. ad lit. lib. 12. cap. 9. ubi de Prophertis
Gol en ita habet. Proinde quibus ſigna per aliquas re-
geb il rum corporalium ſimilitudines demonſtrabantur
leſe in ſpiritu (id eſt teſte Brancato, in vi imagi⸗
nati va) niſi acceſſiſer mentis offcium, nt intelli-
lue, gerentur, nondum erat propheta. Magisqus Pro-
ut bheta erat, qui interpretabatar, quod alius vidiſ-
1re ſet, quàm ipſe qui vidiſſet. IUlnde apparet, ma⸗
Sis ad mentem pertinere propbetiam, quàm ad
iſtum ſpiritum (ſeilicet vim imaginativam)

es in ſon

e. ſitri

i,

24. . „ . 2
i ¶Zui modo quodam proprio vocatur ſpiritus, ſen vis
beiin animæ quædam mente inferior, ubi corporalium
erhh rerum ſimilitudines exprimuntur. Itaq se ma-

ku tal, gis Foſeph Propheta, qui intellexit, quid ſignifica-

hrmt0 .
4 4 ,rent ſeptem ſpicæ, & ſeptem boves, quàm Pharao,
4: N 1 qui sas vidit in ſomnis. Illius enim ſpiritus in-

4,4 formatus eſt, ut videret: bujus mens illuminata,
iume iſen ut intelligeret. Ac per hoc in illo erat lingua, in
ſcet nn iſto Prophetia; quia in illo rerum imaginatio: in-
ltiu Wſto imaginationum interpretatio. Et tunc per-
temdͤ⸗ Aa 4 git

376 Difinktio III. Quaſtio IV. G. II.
git S. Auguſt. prout iplum attulimus sa-
aer. 383.
399 Interdum DEIIS aliqua oſtendit Prophe-
tis ænigmaticè; tale ænigma vidit Moyſes
Exod. 3. in rubo ardente, & non combuſto,
quem, Eccleſia agnoſcit ſignificâſſe conſer-
vatam Beatiſſimæ V. Mariæ virginitatem;
Gloſſa verò ordinaria intelligit Divinitatem
in humanitate Chriſti. Quæ non ænigma-
ta prædixit Jacob filiis ſuis Geneſ- 49. Pariter
Jeremias cap. I. vidit virgam vigilantem, &
ollam ſuccenſam. Sic & alii viri Sancti in-
terdum obſcuras, & ænigmaticas habue-
runt viſiones, qui tamen vel ſtatim ſcive-
runt, vel tandem per ardentiſſimas preces,
aut mortificationes à DEO, quid porten-
derent, obtinuerunt. Jeremiæ etiam ho-
rum ænigmatum ſignificatio revelata fuit,
de Jacob ita certum non eſt.

400% Ex his omnibus ſequitur, quèòd DElIIS

Prophetis non oſtendat res ipſas, ùt funt in
ſe; tum quia recenſiti modi ſunt ſufficien-
tes; tum quia futura in ſe ipſis necdum exi-
ſtunt. Qualiter autem videantur Secreta-
cordium, aut alia per diſcretionem ſpiri-
tuum, conſtabit à num. 447. & ſiq.

401 Secundum hujus 6. punctum occupatur

Circa Prophetiæ lubjectum. Itaque non-
tantùm omnis homo, ſed etlam omnis An-
gelus, ſive bonus ſive malus, poſſunt eſſe
ſubjedtum capax Prophetiæ. Prob. per in-
du-

D

doione
Viris bre
que gi0
in utro
Mariav
Samvel
pheticu,
Deborz
N. T.
feſtavit
Alh. 21.
ſli Phi
mam V.)
dam de
GeCorto
zlas. D
Obiſtta,
tive ſun
ſpecta hl
ecku v
brob,
chez pn
1o. De
ſan eri
lan in ge
turſe un
Gonolor
gviDan
riolos.

1ſ.. De Cagnitione Occultorum, & e. 377

ttufmsos duéctionem de homine, & imprimis de tot.
viris Prophetis eſt res certiſſima ex hucus-
ndtDa que dictis. Idipſum conſtat de mulieribus
Widt in utroque Teſtamento. Exod. I 5. Y. 20.
Anc/ Maria vocatur Prophetifla. Anna Mater-
igeen Samuelis I. Reg. 2. cecinit Canticum Pro-
tgintm pheticum: Exultavit cor meum in Domino & o.
Dhinte Debora adic. 4. v. 4. dicitur Prophetis. In
don eng N. T. Eliſabeth ex ſpiritu Prophetico mani-
149, Pui feſtavit varia Lac. I. prout retulimus .386.
Viglanren Act. 21. v. 9. recenſentur quatuor virgines
nGnn filiæ Philippi Evangeliſtæ. Taceo Beatifli-
e bam mam V. Mariam, S. Thereſiam, S. Cathari-
ſrin ein nam de Bononia, S. Claram, S. Margaritam
lnus gecs de Cortona, B. Hyacintham, & quàm plures
goc ne alias. Ratio omnium eſt, quia omnia re-
quiſita, ſcilicet potentiæ ſpirituales, & ſenſi-
tivæ ſunt æ què in fœminis, nec DEUs re-
ſpectu harum eſt minus potens, quàm re-
AM ſpectu virorum: ergo &c.
z ii Prob. Idipſum de infantibus; nam I. Reg. 402
darſle cap. 3. Ppuer Samuel audivit occulta à Domi-
Neclné n0. De Jeremia dicitur cap. I. v. 5. Ante-
curectu s eires de vulva, ſanbtificavi te, & prophe-
Pnen keam in gentibus dedi te. Daniel. cap. I. fate-
7 tur ſe unum fuiſſe de pueris, quos Nabucho-
donoſor ſibi elegerat pro ſuo famulatu: at-

r etem
rerelanſ

occupntt 1 . 1e —
1 ten qui Daniel v. 20. dicitur fuiſſe ſuper cunctos
mzt ariolos, & magos, qui erant in univerſo
1 8

Conr regno. Denique pro parvulis ſtat ipſum.
. 5 Chriſti oraculum P/ſalm. 8. v. 3. Ecæ ere infan-
“ A à 5 tium,

37 8 Diſtindtio HIlI. Quaſtio I. g. II.
tinm, & lactentium perfeciſti laudem propter ini.
mites tuos, quem quidem locum aliqui in-
telligunt, de parvalis ſeu tyronibus in fide,
eſto ætate ſenibus; nihilominus etiam in-
telligi poteſt de ætate parvulis quoad do-
num Prophetiæ, propter rationem nam. prio-
ri datam. Hinc in cit. loc. ita habet noſter
Lyranus. Laus iſta fuit perfetta, quando pueri
in templo clamabant conſitentes Divinitatem Chri-
ſti, dicentes O Sanna, id eſt; obſecro, ſalva in eæ-
celſis: pueri autem iſti non erant litterati. Sic
etiam noſter S. jacobus de Marchia egit.
Prophetam ex utero materno, ùt ejus le-
genda teſtatur.

cis. Nam Balaam Num. 24. rogatus à Ba-
lach rege, ut malediceret populo Iſraéliti-
co redeunti de Ægyptiaca ſervitute, irruen-

te in ſe Spiritu DEl pro eo, ut malediceret,

benedixit Iſraëli, v. y. Quàm pulchra taber-
nacula tua Facob, & tentoria tua Iſrael & .
Et infra poſtquam Balac conqueſtus eſt de
data benedictione, reſpondit ei Balaam-
7. 12. Monne nuntiis tuis, quos miſiſti ad me,
dixi: Si dederit mihi Balac plenam domum ſuam
argenti, & auri, non potero præterire ſermonens
Domini DEl mei. Et infra v. 17. prædixit
venturum Meſſiam; Orietur ſtella ex Faceb.
Balaam autem fuit de Gentilibus, & non
de Iraélitis, alias ad maledicendum his Ba-
lach non rogâſſet Balaam.
Conkf.

Cont
randa!
ta, ir
e illie
Zwini
gue Ce
decim
tat iſß
IUItrum
verint,
pernat
Dells

materis

ee int
403 Prob. Idipſum de infidelibus, ac hæreti-

Andic⸗
kChri
Me qu
Liſe
lecee
Iuſalit,
Exrpel

bill
Carmi
rulale
dals
nſe
b
len

G De Cognitione Occultorum, &. 379
w Conf. de decem Sybillis, quæ adeò mi-404
m Aqit randa prædixerunt de Chriſti Nativitate, vi-
nibusnii ta, miraculis, paſſione, morte, & judicio; ut
selim de illis dixerit S. Hieronym. lib. I. asverſ.
godt Fovinian. Quid referam Sybillas Eritraam, at-
ennen i uee Caumanam, & olcto reliquas ?* Nam Varro
habet decem faiſe autamat ; quarum inſigne virgini-
Aunln tus eſt , & virginitatis prœmiavs divinatio.
iviretenti Utrum autem Sybillæ iſta revelata intelle-
ℳπ Xerint, & crediderint fide naturali, vel ſu-
junde Pernaturali per aliquod lumen adctuale,
rche DEIIS ſcit; videtur mihi, quòd iſta tantùm-
it e materialiter manifeſtârint, & per conſequens
nec intellexerint, nec crediderint debitè.
ichet Anudi carmen Sybillæ Lybicæ, quæ Miracu-
ogenbl la Chriſti hisce prophetizavit.
ulo Ifd Ille quidem morbis preſſos ſanahit, & omnez
tteim Leſos, ꝗuot quot ei fident, cœcique videbunt:
malele Incedent clanai, ſurdis auaire licebit:
Alchre Inſolitas mutis dabitur formare loquelas:

e ut Expellet furias, eppreſſi morie reſurgent.

R Sybilla Samia ſe prophetiſſam oſtendit hoc
e carmine deſcribens ingreſſum Chriſti in Je-

miſtis
9 ruſalem.
. ſmnc Salve caſta Sion, per mulidque paſſa Puella!
ri nh lpſe tibi inſcenſs Rex en tuus intrat aſſello!
Erga omnes mitis juga quò tibi, quo juga demat,
Ar Intoleranda tibi, quæ fers, cervict ſabadte.
1 1 .
dunn 1N Tri-

3804 Diſtindlio IIlI. Qucßtio Il. g. II. 1
