uno, & de aliis ſeptem ſpicis tenuibus, &
percuſſis uredine. Faæcto itaque mane Pha-
rao miſit ad omnes Conjecfores .Ægypti,
cunctôsque Sapientes, quibus & mnia ſua
narravit, nec tamen erat, qui ſolveret ſom-
nium. Quid conſili! Vocatur Joſeph, Puer
Hebræus, ex carcere ad Regem; cujus nar-
rata ſomnia illicò nullo præmiſio diſcurſu,
nulla reflexione, nullo ratiocinio humano
penetravit, & edixit utrumque ſomnium-
ſignificare ſeptem ſequentes annos fertilita-
tis & ubertatis, ac item alios ſecuturos ſe-
ptem annos penuriæ, & famis. Quod &
eventus monſtravit. UInde jam tanta pru-
dentia in Toſepho, puero, captivo, circa hoc
litteras aut ſcientiam nullam callente, nili
ex Donis Conſilii, & Scientiæ? Hinc præfe-
Qus toti Ægypto ejus gubernium Oecono-
mi⸗

Ca
ſey⸗
ſtie⸗
Pol
da ir
Pruc,
Al
kdicæ
tum !
Enis E
leret
Prope
lndon
aAltiſhi
corxe⸗
Vite
codic
dentje
Prude
Clara
ego ere
Kie
Domi⸗
lggi
tepet
elt,
he al

Mo y.

De Notis Specialibus Prudentie & c. 2 2

ae. micum feliciſſimè adminiſtravit, uùt cit. loc.
enſten eſt videre. Talis fuit & Daniel p. 5. & 13.

ten Tales & Prophetæ omnes, ac noſtri neo-
Arir. CQanonizati jacobus de Marchia, & Franci-
An (cus Solanus, ita ut tam in prudentia Mona-

ſtica ſeu perſonali, quàm Oeconomica, ac
coder Politica quà regnativà, quà militari ſtupen-
R da in illorum vitis legenda ſint exempla-
Gunde prudentiæ heroicæ.
l Aliud exem plum Prudentiæ Politicæ He 249

tlek roicæ præbet nobis Moyſes vix non per to-
ſumen tumn librum Exodi, & alibi. Hic enim inlſi-
cnmg Enis Heros dum populum Iſraëliticum du-

b, d Cceret ex .Ægypto per deſertum quadraginta

ebm Prope annis; quas non leges populo huic
upen indomito, & duræ cervicis tulit? quæ non
mref altiſſima judicia & reſponſa dedit, delicta
a“ Correxit;, inſultus repreſſit, tumultus ſeda-
H vit? ut in toto ſacro. & omnibus prophanis
ſiun⸗ codicibus ſimilem in populi gubernio pru-
den⸗ dentiam vix quis inveniat. Hæc autem-
konn prudentia unde accrevit Moyſ? Reſponſio
onuin Cclara habetur Exod. 4. v. I2. Perge igitur, &

elecſn ego ero in ore tuo, docebeque te, quid leq uariz.
ns⸗ Et iterum Exad. 33. v. 1I. Loqncbatur astem
Dominus ad Moyſen facie ad faciem, Vient ſolet
G⸗ loqui homo ad amicum ſanm. (Quod iterum
repetitur Nem. I2. v. 8. Mirum ergo non
elt. ſi Moylſes tanta operatus eſt ex directio-
i, ne altiofi, ſcilicet DEl, dantis omnia in os
nee Moyſis, de quibus juxta prudentiam huma-
P 3 nam

230 Diſtinctio II. Qaaſtio III. F. I.
nam ne quidem cogitare potuſſſet, Similis
plura exempla incredibilia (prout Sac. Scri-
ptura refert) ſunt legenda de Joſue ca,. 10.
Othoniele Zudic. 3. v. 10. Gedeone Judic.7.
Jephte udic. II. Samſone Zadic 14. Da-
niele cap. 13. Juditha contra Holofernem
in ejusdem libro. Imèò & de omnibus San-
Stis ab Eccleſia Catholica Canonizatis.

2570 Pro praxi prudentiæ heroicæ præcipuè

Monaſticæ ſeu perſonalis ſubjungo Gradus
aliquos ex S. Bonavent. in formnla aurek de
gradib. virtut. cap. 9. Prudentiæ altut gradus
eſt, cognoſeere DElII per ereaturas. Altior per
Ssripturat. Altiſſimn, per fidem. Item altus
gradus eſt prudentiæ, erdinare mores exteriores
ſecundhm voluntatem DEI. Altior ordinare af-
Fectiones interioret. Altiſſzmus ordinare vires
animæ ſecundhm placitam D El. Item altus Gra-
dus eſt, ordinare vitam interiks & extarins ſe-
cundàm exempla Sanlctorum. Altior ſetunaum
exenmpla Chriſti. Altißſimus ſecundum mores
Chriſti. Item in alto Gradu eſt, qui conſiderat
amaritudinem animæ, caàm ſeparatur à vorpore.
Altior, qui conſiderat amaritudinem animæ, cum
ſeparatur à familiavitate DEl ad breve tempus.
In altiſſimo, qui conſiderat amaritudinem animæ,
cum aternaliter ſeparatur à fruitione DEl. Iiem
in alto Gradu eſt, qui cenſigerat jucunditatem-
animg, ocm anitar DEU ad breve tempus. In
altiori eſt quiconſiderat jutunditatem aa, nm
snitnr DEC as longnm tempust. In altiſſimo eſt,
qui

Mi⸗
Dt
nanßſa
ralit,

ſb
ce
omi
Uner
Ptac⸗
DEO
Deni⸗
ter al
Crdi⸗
dentia

De Notis Specialibus Fra. a Erc. 2

Sevtn jui conſiderat jutunditatem animeo, cum nnit.
dc . DEO aternaliter. Item in alto Gradu eſt, qui
ecn renſiderat, quomodo dat ſe DElIS in bonis tempo-
uutf ralibus. In altiori, qui conſiderat, quomodo dat
ſ DEIIS in bonis ſpiritnalibus. In altiſſimo eſt,

D.
ece qu conſiderat, quomode dat ſe DElUIS totum, in-
baser onmi quod eſt ipſe in Divina, & humana natura.
U ergo vir prudens ſit prudens animæ ſuæ,
Mract practicè teneat hos actus; & brevi coram
0s DEO porerit evadere in magnum Sanctum.
Denique ut verè vir prudens ſis, tene pari-
Hℳ L.. alios virtutum ſeu Theologicarum, ſeu
ſing Cærdinalium actus, omnes enim dirigit Pru-
tem al dentia.
exter
“ §. II.
o6“ De Motis Secialibus Juſtitiæ Heroicæ,
alube ac pertinentibus ad illam.
rie
OUpono hic ea, quæ alias de juſtitia tra-251
* ctari ſolent, & cùm ad illam reduci poſ-

4 rſn ſint (eò quòd etiam ſint ad alterum) Keli⸗
“ gio, Pietas, Obſervantia, Gratitudo, Veritas,
*“ Amicitia, Affabilitas, Miſericordia, Clemen-
8 t tia, & Liberalitas; hinc de aliquibus ali-
* quod exemplum, & proportionatos Gradus
4 „ breviter adducam, ne materia excreſcat ni=
rgſn r cum ſiti Is, qu?
en ſ Juſtitia tam à Theologis, quamz 2
er Juriſtis definiatur ex Ulpiano in Leg. aſti-
tiæ f. de quſtitia & Jure. Conſtans, & perpe-
P 4 ua

232 Dikindtie Il. Quaſtio III. g. Il.
tua voluntas jus ſuum cuique tribuendi, conſe-
quens eſt ex generaliter dictis de virtute
heroica à num. 167. Juſtitiam Heroicam.
non dicere tantum qualemeunque prom-
ptam voluntatem (prout quilibet habtus
quandam facilitatem, & promptitudirem
conciliat) jus ſuum cuique tribuendi. He-
roica proin Juſtitia tribuir cuique jus ſunm
ex ſpeciali quodam DEI Dono, v. g. Conſlii,
Intelle cs, Fortitudinis, absque humano ja-
tiocinio, ſepoſito omni timore, nec obſtarte
quocunque periculo vitæ, fortunæ, fanæ,
dignitatis &c. Hinc optimè dicit noſter-
Franciſcus Vareſius Y. Zaſtitia ex Scom 2.
diſt. 7. quaſt. nuic. ſ. de ſecundo &. 7Zititis
reguls ſunt ordinatæ à Divina Sapientia, ſiu vo-
untate ad ereaturam rationalem beatifizindam,
vel paniendans que Kegnla ex criptura colli-
guntur, inter quas eſt illa andbtoritas Emwlefiaſti-
ci 11. ubicunque ceciderit lignum, ibi erit: &

Hai. 66. Ugnis eorum non extinguetur, & vermis

eorum non morietur. & Matth. 25. Bunt hbi in
ſapplicium aternum, Zuſßti autem in vitam ater-
nam: atqui qui ex talibus regulis operantur,
non aſpiciunt ad motiva humana, neque
tanti faciunt pericula temporalia quæcun-
que, ſed, prout à Domini Spiritu & inſtinctu
aguntur, agunt juxta exemplum ipfſius Chri-
ſti, de quo Sap. F. v. 19. hab etur: Induet pro
ehorace Juſtitians, &; accipiet pro galea judit inm
eα“, Iumet Loentans inexpisg vabile aquitatem.

Un-⸗

Un
„
AIj
ver
a
N
plu
nus
trer
rape
thot
tota
rarun
vents
d⸗
dicit,
lio lar
te libe
diavir
lu
bemo
Eteg
Sixtij
jaſtiri
ſteter
lator
kunt,
ſolven
Mart

ylre

prio⸗

De MNotis Specialibus Zuſtitie ce. 233
CH Unde Eccleliaſticus hortatur quemque c. 4.
V v. 33. Proe jaſtitia agonivare pre anima tun, &-
den sue ad mortem serta pro juſtitis. In quæ
H verba ait noſter Lyranus: Eligibilior eſt mors,
bi qudm tranigreſſio juſtitia.
win Juſtitiæ commutativæ egregium exem 253
A plum dedit B. noſter Conradinus Placenti-
ds nus, qui, ut quemdam homunculum ab ex-
CN/KGWe tremo ſupplicio, ad quod jam condemnatus
minor raperetur, eò quòd vi tormentorum ſe au-
obln thorem incendii fuiſſe faſſus fuerit, liberaret.
m totam rem pandit, ſe ſcilicet in quadam fe-
. rarum venatione vepres ſuccendi mandaſſe,
Gon? ventéque ignem ulteriùs perlatum proxima
Fi fœdé Vaſtâſſe incendiò; unde omnia ſua ven⸗
i ſet didit, pro damno illato Domino proprieta-
s rio ſatisfecit, miſerum homuncionem à mor-
u te liberavit, unà cum uxore mundum repu-
diavit, ac totum ſe DEO conſecravit.
*“ Juſtitiæ vindicativæ exempla heroica ha-254
,Fen bemus in cot Ssummis Ponrificibus, Nicolai I.
Gregorii VII. Gregorii IX. Innocentii IV.
Sixti V. Pii V. & plurium aliorum, qui pro

e juſtitia ac juribus Eceleſiaſticis Apoſtolico
he . ſteterunt pectore, & ſi opus fuit ipſos Impe-
e ratores vel excommunicâàrunt, vel depoſue-
a runt, ac ſubditos à juramento fidelitatis ab=
Vin ſolverunt. His accedunt Felix II aliàs III.
plus . Martinus I. Agapitus lI. hujas Succeſſor
Sylverius I. Joannes I. Ex quibus Fslix Mar-
4

tyrio aſfectus fuir, eò quòd Conſtantium Im-
* P 5 pera-⸗

234 Diſtindtis Il. Quaſtio III. g. II.
peratorem hæreticum excommunicarit..
Martinus ab eodem Imperatore in Cherſo-
neſum exulare juſſas mori maluit, quàm ceſ-
ſare à damnatione in Romano Concilio à ſe
lata contra Sergium, Pyrrhum, & Paulum
Hæreticos. Agapitus depoſuit Archl-Epi-
ſeopum Conſtantinop. Eutichianorum fau-
torem, Sylverius autem in eadem ſententia
manlſit; quamvis ille à Theodora Auguſta
multas perſecutiones, hic verèò exilium in-
Inſula Pontia usque ad mortem ſuſtinere de-
buerit. Joannes omnibus Italiæ Epiſcopis
præcepit, ut Eccleſias ab Arianis recupera-
tas ritu Catholico conſecrarent; licèt pro-
pterea à Theodorico Rege Ariano in carce-
rem conjectus, ſqualore, & inediâ confectus
vitam finierit.

25ꝙ5 Juſtitiæ diſtributivæ tot exſtant exempla

heroica, quot numerare licet ſive in ſtatu
Civili, ſive Regulari, ſive Eccleſiaſtico Judi-
ces ac Superiores juſtos, qui vitam perdere
maluerunt, quàm indignis, aut minùs dignis
couferre ſeu bona, ſeu dignitates civiles aut
Eccleſiaſticas. Quibus rarô exempléô præ-
fulſit S. Laurentius Martyr, alta mente re-
ponens bona Eccleſiæ eſſe patrimonium pau-
perum, ut aſſari maluerit in craticula vivus
quaàm eadem Tyranno extradere. Quod ad
exemplum, non invidiam aut ruborem di-
tum ſt illorum, qui quæcunque demum of-
ficiola, dignitates, bona diſtribuunt ad men-
ſuram

L . De Notis Specialibus quaſtitis &. 23 5
nt. ſuram aut propinquitatem ſangoinis, natio-
eb nis, aut cujuscunque ſui affecte particularis;
e qui conſcios de ſuo crimine (minùs tamen
ſo contra illos potentes) premunt & oppri-
Aon muot tanquam omnium indigniſſimos,; eis
Ih talfariò defectus proprios affingunt, juxta
n fuas ſuſpiciones denigrant usque ad ſatisfa-
em Cctionem ſuæ malignæ paſſionis; qui bypo-
en critico zelo pro juſtitia ſuas injuſtitias, do-
unbD los, fraudes, technas palliant. & reliqua &c.
etee Ke: Inter has vulpes certé Paulus non tan-
ſe tm non heroicum, ſed ne quidem commu-
Apet nem inveniret diſpenſatorem Cer. 4. verſ. 2.
er HMc jam quaritur inter diſpenſatores, ut idelis
ee quis inveniatur, quod notent hipeſſimi homi-
ctdn nes, ne graviùs aliquando judicentur.
Quòdſi pro tua conditione, aut ſtatu hæcz56
enn exetmpla ſint nimis excellentia, apprehende
eNm Gradus juſtitiæ ex ſæpiùs cit. S. Bonaventura
oA cap, I1. Juſtitiæ altus gradus eſt reddere proxi-
gert mo jus ſuum, ſeilicet congratalationem in proſpe-
Ni virate, & compaſſtonem in adverhitate, jnæta illade
oue Gandete vum gaudentibus, Nete cum Rentibus Ko-
tne. man. 12. V. 1 5. Altior, reddere ſibimet ipß jus
eneta Juum, ſeilicet dolorem de malis commiſſis, juxta
mne illud Prophetitnm Mich. 4. Dole, quah purturiens,
larſr⸗ Altiſſimns, reddere DEOU jus ſuum, ſoilicet timo-
Cnin rem, quia Dominus eſt, er amorem, quia Pater
ent bonus eſt IUnde Dominus dicit: ſi ego Dominus
pund⸗ uhi timor meus! ſi Pater, abi amor meus! Item
er altus gradus eſt, redaere nnicuique bonunz pro bo⸗

Gne „.

236 Diſtindtio II. Quaſtio II. K. II.
vo. Altior, reddere bonum pro malo. Altiſimut,
reddere opt imum pro peſſimo. Hoc fecit Chriſtus,
quando dedit Corpus ſaum ſanbtiſſimum jnda peſ-
ſemo traditori. Item altus gradus eſt juſtificare
omnes operationes, at DEO placeant. Altior, ju-
Kificane omnes locutionet. Altiſſimus juſtifitare
omnes voluntates. In iſtis gradibus fuit Chriſtas,
cum dicit: quæ placita ſunt ei, facio ſemper. Item
altus gradus eſt diſeere judicare emnia opera ſua,
qua intentione, & ad quem finem fiant. Altior,
Sudicare verba, utrum ſint utilia, vel naciva. Al-
tiſtmus, judicare sonſeientiam, utrum rebta, vel
erronea ſit, & omnes affelctiones, utrum ordinate,
vel inordinatæ ſint. Item altus gradus eſt, exhi-
bere naturalem juſtitiam omnibus vivis, juæta il-
lud, quacanqzue Vultis, ut faciant vobis homines,
hos facite illis. Altior, exhibere juſtitiam emnibus
mortuis conſangnineis in eleemoſynis, orationibus,
& maximè in teſtamentis eorum diſtribuendis ſe-
cundlem ordinationem ipſorum, & in omnibus, qus
ipſis ſideliter comviiſerant. Altiſſimus, exhibere
moertuis etraneis, ſiecut eis commiſiruut, E con-
Fidunt. Hos gradus ſi benè notaveris, ho-
mines propter juſtitiam diliges, nec tamen
juſtitiam propter homines poſtpones; &
cùm habeas ante te Priores, poſt te juniores,
à dextris amicos, à ſiniſtris inimicos, reddes
unicuique quod ſuum eſt, ſoilicet Prioribus
obedientiam, junioribus exemplum & do-
trinam, amicis lætitiam, inimicis patien-
Liamm.
Ke-

ri⸗
A:
r
bil
run
tite
20d
tam
vus
vor.
non
renti
Cultil

lege

tom,

ſudo⸗
ut i
redu
ac ve
prom
ter de
nem,
gui
Vide
exs.
N.
ba 0d
cuxri⸗
re ,

„. .

1 De Notis Specialibus Zuſtitia &. 237

n Religionem quod concernit, illius noto-257
Gh ria reliquere exempla tres Pueri, Ananias,
HD Azarias, & Miſaël, qui Danielis 3. cap. elege-
Ahon runt potiùs fornacem ardentem (in qua no-
ANire bile iliud Canticum Benedicite & compoſue-
A runt) quàm ſtatuam auream adorarent. Pa-
e riter de Daniele cap. 14. legitur, quod non
h adorrit idolum Beel, aut draconem; cùm
tamen Kex juberet; propter quod etiam vi⸗-
Vvu‚us in lacum leonum miſſus, non tamen de-
u voratus fuit. In novo teſtamento, quid
e non præſtiterunt Apoſtoli, Stephanus, Lau-
Gα rentius, & alii quàm plurimi, ut veri DEl
oℳ cultum propagarent, ad idola extirparent.
e Lege vitas noſtrorum recens Canonizato-
ind rum, & invenies, quòd omnis ipſorum labor,
ſudor, & halitus fuerit impenſus non tanrùm
mete ut ipfi continuò adorarent, ſed ut errantes
d; reducerent ad veram fidem, unum DEIIM,
u ac verum illius cultum. Unde autem tam
prompta, conſtans, & expedita voluntas in-

dihe ter tot vitæ pericula promovendi adoratio-
ee nem, & Religionem DEO vero debitam? niſi
can quia bi omnes pleni erant Spiritu Sanéto.
4 Vide nam. 189. & junge Gradus Religionis
ſin ex S. Bonavent. cap. 21. Religionis altus gradas

“ eſt, cognoſcere omnia impe dimenta Religionis, &
1 4 ea odire y ſiont eſt otium, diſſointio, malas ſocietas,
curioſitas, & nimia libertas. Altier eſt, eognoſee-
0 rye omnia incitamenta Religionis, & ea dehderare,
s eſt maturitas, ſolituo, tacit urnitas, bona ſocie-
tas;

238 Diſtinktio Il. Quaſtio Ill. H. Il.
tas, bona exempla. Altiſſimu!, ſindiosè ſe exci-
tare in emnibus, quæ pertinent ad Koligiosenz, it
ſunt virtutes, & opera virtaoſa. Item altn: gra-
dus eſt, diligenter ſervare omnia pratepta Keli-
ionis. Altior, ſervase omnia vota Keligionit, non
ſolum maxima, ſed & minima; qui enim minima
negligit, panlatim decidet. Alt iſſimns, imitari
optimor in Keligione, & ipſis ſe conformare. Item
altus gradns eſt, relinquere omnes res temporalet.
Altior, relinquere omnes amicos tam carnale, quàm
ſpirituales. Altiſſimus, relinquere proeprium ſen-
ſum, & propriam elantatem. Ltem altus gra-
dus eſt, ſervare Religionem, & amare KReligionem
propter pœnap vitas dam, qra debetur Irreiigioſis.
Altior, propter ſpenz in pracedenti, & gloriam in
future, quz debetur Keligioſis. Altiſſimus ama-
re Raligionenm, purè propter DEIIM. lIeem altus
gradss eſt, ſemper niti ad proprios defebtus viden-
dos, qui ſemper pullulant. Altior, niti ſemper 4d.
ereſcendum in virtutibus & ſpiritualibus donit, ad
confermandum ſe Divinis moribus. Altiſſzmus
ſemper dolere, quia non poteſt omnes defelius de-
vincere, nec ſemper exercere virtutet. Si hi, aut
alii in hoc tractatu citati gradus tibi non ſa-
tis viriles appareant, practica priùs; & plus
quàm communis Vir Religioſus eris. Certum
inſuper eſt, gravem exſtare obligationem Dro
latrevticam Religionem, & cultum exhiben-
di, ùt religiosè obſervavit Scotus 3. diſt. 9.
quæſt. anic. Nſ. de ſicundo articulo & c. Latris
DEO exhibenda adeſt praceptum aßirmativum;
ratio⸗

rati
liga
4d
mit
M.
ili

tat
bili
0
Vir

bili
vite
filiu
Jche
plur
ruot
curſe
tyres
Cathe
At ha
em i,
egulli⸗
nec et
titate
Perier
des.
rio ſe
lin, p
comt

De Notis Specialibus aſtitis &. 23 9
uu rationabile enim eſt, oreaturam intelleltaalem ob-
en ligari ad aliquando recugneſcendum, & reversn-
n dum Snmmum Dominum ſanm, quod bené expri-
AE mit illud Denteronom. 6. quod allegat Salvator
irteNe Matth. 4. Deminum DEIUIA tunm adorabis, &
na illi ſoli ſervies.
inie Ex hac in DEIIMReligione oritur Veraci-253
hM, tatis virtus, quæ adeò excelſa & commenda-
Gznt bilis eſt, ut ipie DEIIS glorietur, & in abſtra-
s Cko de ſe fateatur Zoan. 14. V. 5, Egoſum Via,
A6S Veritas, & vita. Fluic teſtimonia heroica ex
u inſtinéctu Spiritus Sancti promptè & delecta-
ing biliter dederunt cum poſtpoſitione propriæ

izi vitæ tot Heroes in V. & N. T. ùͤt Zacharias
us filius Jojadæ lib. I. Paralip. cap. 24. 4 verſ. 20.
re Jchu lib. 3. Keg. cap. I 6. 1. 7. 20 Prophetæ
enA plures, qui atrocia pro veritate ſuſtinue-
ue runt. In N. verò T. ipie Chriſtus, ejus Præ-
ſer curſor S. Joannes Baptiſta, Apoſtoli, Mar-

d Lyres, alique Viri Apoſtolici pro veritate

e Catholica ſteterunt usque ad mortem; nam
ler ut habet Scotus 1. diſt. 3. 4.4. N. ad quaſtio-
Itn unem igitur & . Veritate: inf allibiles videntur in

regulis aternis, quæ cùm deficere non poſſint,
In nec etiam Viri iſti Heroici à confitenda ve-
ritate deſiſtere potuerunt, nullis obſtantibus

un 6
n periculis, tormentis, aut ipla morts. Unde
tie de S. noſtro Antonio Paduano in Reſponlio-⸗
4

1, rio ſexto recitamus: Loqueni magnis, parvu-
is, Eeritatis jaculis æquè feriebat. Pro praxi
communiori, aut rariori ſubjungo hujus pul-
ein cher⸗

259

240 Diſtinttio Il. Quaſtio III. H. II.
cherrimæ, & verum Virum ſummè decentis
Virtutis Gradus ex S. Bonav. cap. 7. Veritatis
altus gradus eſt, libenter cogitare veriiatem, &
libenter cogitare de veritate. Altior eſt, libenter
loqui veritatem, & libenter loqui de veritate. Al-
tiſimus eſt, libenter vivere ſecundm veritatem,
& alios ad hoc inducere. Item altus gradu: /,
cognoſcere veritatem. Altior, amare veritatem.
Aliicſimus, ſeipſun: & alios jaditare ſecundum-
veritatem. In emnibus iſtis gradibus fuit Chriſtus.,
Item altus gradus eſt liber?, & absque adulatione,
& ſine pallio pronuntiare veritatem, quands liber?
pronuntiare oportet. Altior, liberè defendere veri-
tatem, quando defendere convenit. Sed qui hoc fa-
ciunt, ſape amaritudinibus replentur; quia veri-
zas res amara eſt. Melius tamen eſt pro veritate pati
Jupplicium, quàm pro adulatiene pati beneficium.
Altiſſimus eſt, liberè defendere veritatem coram-
inimicis. Item altus Gradus eſt, prepter verita-
tem res temporales in periculo ponere. Altier, ho-
norem imponere. Altiſſimus, corpus in periculo
ponere. Et hoc meritb faciendum eſt, quia Chri-
tus veritas eſt. Si hos Gradus tanquam.-
dictum Monachale rides, vir verax non es;
minùs heroicus.
Virtus Veracitatis, non tantùm publicè
profeſſa, ſed etiam agnita, poſt ſe trahit Gra-
titudinem; hæc autem præclara habet &
encomia, & exempla in Sacro Codice. Le-
gatur eay. 8. Geneſ. v. 20. de Noe. cap. 12.
v. 7. de Abraham. cap. 26. V.25. Cρ,3 3. 7.20.
Cap.

1.

ecenit
Miriten
Genn6
Manr
te 4
ritont
ad
riiin.
es
,Crie
Aal
tu
Ghaft
ſi⸗
eten,
Pſtti
menn
e M
A
vpen
Nℳ0
an⸗
10ℳ 6

⸗
ie

De Notis Specialibus qaſtitia & . 24¹
cap. 3 5. v. I. & 3- de Jacob. Idem legitur
de Moyſe vix non per omnes quinque libros
Pentateuchi. lib. 2. Keg. 6ap. 7. lib. 3. cap. I.
& 15. de Davide. Sic etiam de Tobia, &
Judith in ipſorum lib. cap. II. &. 16. legitur,
quèòd Domino DEO fſuo grati animi ergèò
crexerint alcaria, & templa. In N. autem
T. de Chriſto Domino habemus, quèòd ſem-
per, dum quid notabile patrare volebat, cum
gratiarum actione inceperit, ut Marc. 8. .6.
Luc. 22. V. 17. Joan. 6. v. I1. &. Zoan. II.
cap. v. 41. Paulus etiam continuèò inculcat
gratitudinem ad Philipp. cap. 4. “ 6. ad Coloſſ.
cap. 2. v. J. cap. 3. V. 17. & cap. 4. Y. 2. 44
Epheſ. 5. v. 20. & alibi frequenter. Ut au-
tem practicè erga DEIIM grati ſimus, exer-
ceamus nos in lequentibus Gradibus ex S.
Bonav. cap. 20. Gratitudinis altus gradus eſt,
dign? ponderare naturalia dona corporis. Altior,
diguè ponderare naturalia dona animæ, ſeilices
memoriam, intelligentiam, & volantatem,. Al-
tiſſimus, dignè ponderare gratnita dona animæs
ſcilicet dona Spiritus Sancti, & virtutes. Lem
altus gradus eſt, ponderare dona temporalia &
DEO collata. Altior, ponderare doua ſpir itaalia
à DEO percepta. Altiſſimus, ponderare nota
aterna à DEO percipienda. Item altus gradus
eſt, gratias agere de Scripzura. Altior, gratias
agere de ſeptem Saoramentis. Altiſſimus eſt, gra-
tias agere de Sanct iſimis exempli, ZEöll Chri-
Ki, & moribus Divinis. Item altas gradss eſt.

67*

260

242 Diſtinctio I. Qusſtio MI. G. Il. & IIl.
ratias agere de praceptis Sacre Soripture. Al-
zior de Conſolationibut. Altiſſimus, de Dobtrinis
Chriſti in Evangelie. Item altus gradus eſt, gra-
tias agere de omnibus creaturis, quas habet homo
in terra. Altior eſt, gratias agere de omnibus
Angelis & Sanctis, ques homo habet in Cœlo. Al-
tiſſmus eſt, gratias agere de omnibus bonis, qua
hahet in ipſo DEO. In omnibus his gradibus
fuit Chriſtus, ipſo teſte. Qus placita ſant ei, fa-
cio ſemper. In his gradibus ſtrenuè ſe exer-
cuiſſe noſiros Neo-Canonizatos, probans
ipſorum legendæ. Ex his autem facilè de-
duces, quænam ſint notæ ſingulares reliqua-
rum virtutum ſpecificatarum aum. 2 5I.

§. IilI.
De Notis Specialibus Fortitudinis

Heroicæ.

Ermo nobis non eſt de Fortitudine natu-
rali corporum, ſed de animaſtica, ac ſpi-
rituali mentium, qua etiam corpore debi-
les audent ardua; ardua autem cenſentur

illa negotia, quæ poſt ſe trahunt, aut ſbi

annexa habent periculum, aut damnum in
bonis fortunæ, famæ, aut vitæ, quorſum
etiam ſpectant mutilationes, torturæ, alfique
cruciatus & dolores extraordinarii &. Si

quis proin ſimilia negortia aggreditur ex fine

naturali, naturalem, & phltotophicam for-
titudinem habet; ſi ex fine ſupernaturali,

com-

◻

. ſor

ſ
ſi
n0
10

1 De Natis Specialibus Fortitudinis &ÿů. 243
communi & Chriſtiana gaudet fortitudine.
Hæc tamen necdum ſufficiunt ad Fortitudi-
nem Chriſtianam Heroicam, ùt ſtatim pa-
tebit. Priùs tamen nota, tres præcipuè eſſe
hoſtes, contra quos homo in militia ſpiri-
,4 tuali ſuam fortitudinem exſerere debeat.
„Nℳ Primus hoſtis ſunt propriæ hominis paſſio-

Alint nes internæ, ſive intellectuales, ſive ſenſiti-
41 væ, & caro concupiſcens adverſus ſpiritum,
t. S bellum inteſtinum excitans. Secundus

bim hoſtis eſt ipſe Diabolus, qui tam ab extrin-
G ſeco, quam intrinſeco provocat hominem
ſgr ad rebellionem, turbandò phantaſiam, va-
ria motiva ſuggerendéô, augendô, incitan-
déô &c. ut mirum in modum quandoque,
*homo extra, & intra le concutiatur. Ter-
tius denique hominis hoſtis ſunt homines in
hoc mundo domeſtici, extranei; unus enim
homo inſidiatur alteri interdum usque ad
famæ proſtitutionem, fortunæ damnifica-
tionem, aut ipſius vitæ amiſſionem, ùt mi-
ſerabili experientiâ plares nôrint. Et con-
tra hos hoſtes neceſſaria eſt Fortitudo ingens,
partim aggrediendé ardua, partim ſufferen-
dé contraria.
Pro nunc quoad ardua aggredienda dico, 261
forticudinem Chriſtianam heroicam colligi,
ſi quis opera ardua ve præcepti, ſive con-
ſilii aggrediatur prompté & alacriter ex Do-
no & inſtinétu Spiritûs Sancéti absque huma-
no ratiocinio. Triplex hujus eſt ratio; tum

Q2 quòd

R

244 Diſtinktio U. Quaſtio III. g. III.
quèòd fortitudo communis per hoc ſolum-
differat ab heroica; tum quèd ſic operans
aſſimiletur Chriſto; tum quòèd juxta exem-
pla mox inſinuanda ſic fortes à DEl Dono
redditi quaſi inſenbiliter & promptifſimeè ſe
reſolvant ad ardua aggredienda. IInde-
optimè dixit Scotus 3. 4½. 33. 4. unic. H. Con-
ſmiliter & 6. Virinoſus (ſeu fortis) quaſßi im-
perceptibiliter deliberat, propter promptitudinem
ejus in ſylogizæando practict: alins autem imper-
Ffectus cum difieultate, & mora ſyllogivat pra-
Ric?: & ſi tandem relt? eligat, non dicitur re-
pent inè agere, ſed morosè; & alius perfellus qua-
ſi repentinè agere reſpectu illius, quia agit quaß
in tempore imper ceptibili. Exempla heroicè
fortium habentur quamplurima in S. Scri-
ptura, & quidem ex V. T. de Joſue cap. 3.
de Juda gudic. cay. I. de Othoniele audic.
cap. 3. de Gedeone Judic. cap. 6. de ephte
adic. cap. II. de Samſone adic. cap. 13. de
Davide lib. 1. Reg. à cap. 16. de Matathia lib.
1. Mach. cap. 2. de Eleazaro I. Mach. cap. 6.
de alio Eleazaro ſene lib. 2. Macb. cap. 6. de
Juda Machabæo 2. Mach. cap. I2. de Juditha
cap. I3. qui omnes, ut DEO placerent, ar-
dua Domini bella aggreſſi ſunt, continuâù=
runt, & feliciſſimè perfecerunt modicis co-
piis, levibus inſtrumentis, üt fundâ, aſini
mandibula, ſonò buccinæ &c. Sed unde
tanta virtus & fortitudo his viris, ac ineptis
inſtrumentis? lege loca citata, & invenies,

quod

— — — — —

— — —

De Notis Specialibus Fortitudinis & . 245

quod Spiritus Domini irruerit ſuper eos, qui
eos quaſi imperceptibiliter ad practicè aggre-
dienda tanta negotia impulit inermibùs in-
ſtrumentis, ut ſic magis reluceat virtus DEl,

Dn.
dern
exenn.

8 quàm hominum. Ex N. T. nolo adducere
li. pro exemplis ipſum Chriſtum, Apoſtolos, tot

milliones fortiſſimorum Martyrum, ſed ſuf-
ficiant ſenes decrepiti, pueri, & imbelles mu-
ſin lieres, de quorum fortitudinis heroicæ ex-
emplis ſcatent libri hiſtorici. Hoc ſolum
„ notdo ex Scoto 4. diſt. 29. 4. unie. J. 24d bri-
un mum argumentum &c. Fortis non eſt omnino im-
r. pavidus , quia hoc eſt audacis in nullo pavere 5
O ſegd eſt impavidas, & pavet, ubi recta ratio dictats
1 dictat autem ratio reëta, plus debere timere mor-
ken tem, quam carterem, & peccatum mortale, quàm
D actum, contrabendi marrimonium, alids diſplici-
bilem. Quòd ſingulariter addo propter tot
ſi fortiſſimas mulieres, quæ mori maluerunt,
eſ quam, non Chriſtianè, nubere. Sic Domi-
l⸗ . tilla neptis Domitiani præelegit exilium in-
inſula Patmos, ac combuſtionem in proprio
ν cubiculo, quàm matrimonium cum Flavio
Domitiani nepote gentili. Et ideo

46

Quoad ardua ſufferenda dico, fortitudi-262
en nem Chriſtianam heroicam colligi ex eo,
nH quod quis promptè, cum gaudio, propter
660 5 Sa Prop-
6 DELIIM, ex Dono fortitudinis ſpeciali ſuffe-
AE rat quæcunque mala ſive caſu obviantia, ſi-

ve ab hominibus in odium illata, ſive à DEO
in probationem immiſſa. Pro hujus rei
G com.

246 Diſtinétio II. Quaſtio III. GH. III.

comprobatione adduci poſſunt Tobias caρ.3.

qui caſu ex cadente hierundinum ſtercore

exceccationem: David qui 1. & 2. Reg. plu-

res Saulis inſidias: Job, qui mala ſibi à DEO

immiſſa, ſcilicet mortem filiorum, privatio-

nem tot bonorum, ulcera, uxoris irriſiones,
ac puncturas patientiſſimèe tulit dicendò:

Dominus dedit, Dominus abſtulit, ſieut Domino

placuit; ita falttum eſt: ſt Nomen Domini be-
gadiétum. De hac fortitudine, tam prout
ardua aggreditur, quàm prout terribilia ſu:

ſtinet vide aam. 197. & alios per decurſum.

Et quidem prout terribilia ſuſtinet fortitu-
do, dicit Scotus 3. diſt. 34. 4. unic. H. alterins
ad videndum er. Fortitudinem exprimit Sal-
vator in ſua ſpecie perfestiſſima Maih §5. ibi:
Beati, qui perſecutionem patiuntur propter Fa-

Ritiam. Et mox infra §. Virtutes morales &.
Fortitudo inter fruëtus Spiritus Santti exprimi-

zur in patientia, de qua ꝗ. de tota illa divißio-

ne &t. Scotus ita habet. Patientia eſt nobiliſ-
fima fortitudo, juxta illud Poëta: MWobile vin-
cendi genus eſt patientia fortis, vincit enim qJui

patitur.

263 Cæterùm ſi forſan quæris, quomodo ergo
ſit intelligendum, quod fortitudo interdum

à nobis dicatur virtus, interdum verò Do-
num ſingulare Spiritus Sancti? Reſp. idem

Scotus cit. 4. J. primo: Fortitado eſt donam,
& virigs, (cilicet ſub diverſo reſpectu, Do-
num quidem, quatenus inciltat hominem-

ad

—

De Notis Specialibus Fortitudinis & c. 247

19 ad virtutem, virtus verò, quatenus quis actu
co operatur juxta virtutis regulas; & ſic ut⸗
. Donum dicit adtum primum, ùt virtus au-
D0 tem actum ſecundum.
at⸗ Tales autem Fortitudinis regulas, ſeu po-264
ſont tiùs Gradus tam quoad ardua aggredienda,
h quaàm quoad ardua ſufferenda, tradit S. Bonav.
Denie in formula aurea c. 10. Fortitudinis eſt altus Gra-
zi dus vineere mundum, & delitias ejus contemne-
un ve, ſicut adicit Apoſt. Omnia arbitratus ſum nt
al ſtercora. Altior eſt vincere carnem, & cencupi-
ſcentias ejus reſtringere, kt Apeſtolus inquit: Ca-

ſtu. Rigo corpus meum. Altiſtmus, vincere ſeipſum,
limpliciter & ſponte asque ad mortem obediend',
e AKout in omnibus iſtis fnit Chriſtus. Iiem altus
Gradus eſt fortiter reſiſtere peccatis corporalibus,
rfr lt ſunt luxuria, gula &c. Altior reſiſtere pec-
4 calis Hiritnalibus, ut ſunt placentia propria, di-
e. ſplicent ia aliena, hypocrißi, perſonarum acceptio,
ingratitudo. Altiſſimus iſt reſiſtere occaſionibus
tam coerporalium, quàm ſpiritualium peccatorum,
àt munuſcula, & familiaritates, verba blan-
da &. lIiem altus Gradus eſt, non conſentire

tridt

l⸗

di⸗

in⸗ . „ : .
deccatis operationis. Altior non conſentire pee-
catis locationis. Altiſſimus non conſentire pec-
catis cogitationis. In bis omnibus fuit Chriſtus.
Gun . .D
e Item altus Gradus eſt fortiter laborare in boe
mundo pro ſantcta vita, quæ conſiſtit in bona con-

da zientia, & in bonis operibus & moribus. Altier
lun .
laborare pro ſocietate Angelica. Altiſſimus labo-
H 4 rare pro unione DEl in vita aserna. In qui-
Q4 bus

248 Diſtindtio II. Quaſtio III. H. III.
bus Gradibus multum eminent Martyres.
Plures alios ſimiles Gradus ad fortitudinem
reducibiles (ſunt enim illius partes integra-
les Patientia, de qua vide n. 197. & 219. Pi-
ducia, Perſeverantia, ſeu Conſtantis) adduct
idem S. Bonav. infra cap. 14. dicens: Conſtan-
tziæ altus Gradus eſt, cum homo in tantum unitir
DEO, quod non poteſt induci ad aliquod malun,
quod DEO diſplicet, nee abduci ab aliquo bono,
quod DEO placet, per amiſſtonem rerum tempo-
vralium; ſicut Tobias, Matthias &. Altior, cum
homs non poteſt cogi per mutilationem membro-
rum; ſicut illi ſeptem, de quibus 2. Mach. 7. le-
gitur. Altiſſimus, chm non poteſt cogi per abla-
tionem vitæ temporalis, ſicut Paulus, ohm diæxit:
Nan ſolhm alligari, ſed etiam mori paratus ſum
propter Nomen Domini 7 Esll Chriſti. Item in
altum eonſtantiz gradum aſcendit, qui non rece-
dit à DEO in proſperitate, ſicut David. In al-
tiorem aſcendit, qui non recedit à DEO in adver-
Ktate illata ab inimicis, at Stephanus. In altiſſt.
mum, qui non recedit à DEO in adverſitate illa
ta ab amicis, t ob, qui dixit amicis: uſtifica-
tionem, quam tenere cepi, non deſeram. Item in
alto gradu conſtantis eſt, qui non conſentit tenta-
tionibus peccatorum carnalium, ſed tamen ſuffert.
In altiori eſt, qui non conſentit tentationibus pes-
catorum ſpiritualinm, ſed tamen ſuffert. Unde
Zacob. 2. dieitur: Beatas vVir, qui ſußfert tenta=
tionem &c. In altiſſime eſt, qui extirpat à ſe
stians occattoses tentationum carnalium, & Piri⸗
Xα&

4

De Notis Specialibus Fortitudinis & c. 249

ter tmalium peccatoram. In iſto gradu fuit Chri-
henn Kus. liem in altum aſcendit, qui non movet er
egnt à ſancta converſatione, vel à hono opere, vel pro-
l poſito bono, irriſione, vel vituperatione, t David,
Cdn cui Michol irrifit, & impreperavit, quod ſaltaſſet,
nſ ſieut ſecurra nudus eoram ancillit. In altiorem,
vyit⸗ qui non movetur adulatione, vel laude biſtrionum,
Nalun & malorum hbhominam. In altiſſimum aſcendit,
bnh qui non movet ur adulatiene, vel launde bonorum
tigt hominum.
6,0 Itaque ex his, aliisque permultis heroi- 26 5
elrr. corum virorum Gradibus cape fortitudi-
1 nem illorum, qui in tribulationibus, deſpe-
dl. Gionibus, adverſitatibus, morbis graviſſi-
“ mis, honoris ac bonorum jacturis, dolori-
„o bus in corpore aut animo variis, in cruciati-
luni bus graviſſimis, vivunt contentiſſimi unicàâ
te patientià, Sicque ipſo facto, dum in his infir⸗
t mitatibus fortiſſimi ſunt, probant hujusmo-
A di fortitudinem non ex humano ratiocinio,
Ai⸗ viribusve propriis, ſed ex virtute DEl ſin-

rds gulari oriri, Conſilii nempe & Fortitudinis
e⸗ propter DEUIM. Unde ait Conc. Arauſic. 2.

Can. 17. Fortitudinem gentilium humana cupi-

66
Ne ditas, fortitudinem Cbriſtianorum DEl Chari-
n tas facit, quæ diffuſa eſt in cordibus noſtris non-
e yer voluntatis arbitrium, ſed per Spiritum San-
n tum, qui datus eſt nobis, nullis meritis gratiam
unt praævenientibus. Actus ergo Fortitudinis He-
roicæ ſunt ex ſingulari inſtinctu Spirits
„ Sancti prompté, & delectabiliter aggredi

.

27 0b Diſtinktio IlI. Quaſtio II. H. .
ardua, & ſuſtinere terribilia, prout fecerunt
Kanet Martyres, aliique viri fortes, & Apo-
olici. .

§. .

De Motis Specialibus Témperantiæ Heroi-

cæ, ac pertinentibus ad illam.

266 CEmperantis in moderandis voluptatibus
verſatur; quia verò diverſæ ſunt vo-
lIuptates, ideo optiunè dicit Scotus 3. diſt. 34.
G. IUlterins ad videndum &. Prima concupi-
