rlip
Maor⸗
do,
expe
nas
in ne
libil
gis
cabt
ven

Signa Generalia Virtutis Heroicæa. I25
entt habuiſſent mortalem; hoôsque ſemi-Deos
appellavit. Tales fuiſſe dixit Herculem,
neam, Eſculapium, & Romulum &c. Ali
verdò Gentiles Philoſophi dixerunt illos vi-
J ros eſſe Heroes, qui aliquam virtutem in-
gradu tam perfecto poſſederunt, ut ſupra
communem hominum ſortem evedti de ip-
„ſa Divinitate (quam tamen non niſi quoad
ſe nomen à ſuis idolis derivatam intellexere)
Pinon⸗ participarent propter inſgnem eorum pru-
dentiam, fortitudinem in aliqua virtute Car-
dinali, ſen melius æthica, civili, ac politica.
Hôsque poſt mortem in aêre inter Deos
collocârunt, eò quòd in vita tranſcenderint
rhie⸗ conditionem humanam.
Verùm à fabulis Gentilium ad veritatem 160
Chriſtianam diſcurrendé, dicimus Heroes
Chriſtianos ilos omnes eſſe, qui in quan-
i tumcunque humili, aut ſublimi ſtatu ſupra
.D naturam operantur aliorum hominum in-
DM. actibus virtuoſis; idque ex fine ſupernatu-
ne rali ipſius DEl ſummi booi, ex dono ſuper-
lenngte naturali ſingulari, ne ullo proprio commo-
en do, & quidem delectabiliter, promptê, &

O expediteè, non disquirendò humanas, & ege-
roics nas rationes, ut c ipii DEO ſimiles fiant non
lsin tu in natura, ſed affe tu, illius æterna, ac infal-
ſde ee libilia judicia imitandé. Totum hoc ma-
teu gis patebit per decurlum. Hoc ergo vo-
hoſehß cabulum Heros, eſto in S. Scriptura non in-
Ad veniatur, led à Philoſophis Gentilibus primèò

uſur-

116 Diſtinctio II. Quaſtio I. g. I.
uſurpatum ſit, aliter jam ſumitur in Theolo-
gia Chriſtiana; alltérque ſumetur ab ipſo
Chriſto Domino, dum in illo diſtricto judicii
die Heroes Politici (reipſa hypocritæ) qui
jam coram munde (in quocunque ſtatu)
magni magni ſunt, ipſis Gentilibus poſtpo-
nentur; utpote merientes, & ordinantes
omnia ad propria, familiæ, aut complicum-
commoda & exaltationem &c.
161 Ex hoc autem, quòd iſtud nomen Heron,
aut Virtus Heroica in S. Scriptura non inve-
niatur quoad ipfum nomen, neutiquam licet
inferre: ergo Herees Chriſtiani, aut Virius
Heroica Chriſtiana, pariter quid fabuloſum-
ſunt; nam reperiuntur iſta nomina in S. Scri-
ptura ſaltem quoad rem, ut dum Ecelehaſti-
ci 44. dicitur: Laudemus viros Glorioſos; item.
dum in utroque Teſtamento tam præclara
regiſtrantur facta v. g. de caſtitate Joſeph,
aut promptiſſima voluntate Apoſtolorum,
qui ad vocem (ſequere me) unius hominis
tunc adhuc ignoti, relictis omnibus ſecuti
ſunt Dominum. Ideo enim iſti viri ſunt il-
luſtres & glorioſi, quia ſcilicet exercuerunt
virtutes in tam eminenti gradu, ob quem &
Gentiles Philoſophi tales dixiſſent Heroes.
162 In quo verò iſta Heroicitas virtutis Chri-
ſtianæ conſiſtat, non adeò planum eſt Divi-
nare. Aliqui voluerunt Virtutem Heroi-
cam eandem eſſe cum virtute purgati ani⸗
mi, quatenus talis Heros DEO ſimilis nul.
25

8
las in e
tit.

Viator

dandür
duplen

zucß.
Prima

tentat

ra à
men t
nacit
non ou
lſo tent
Propria
kedelli
Aüchi
isd
ſtorde⸗
etiam
omne
lüm
conr
K⸗
ret
Utru
Viat

ſ.l. Signa Generalia Virtutis Heroicæ. 127

nIien las in exercitio actus virtuoſi paſſiones ſen-
tur d tit. Ahi omnino negärunt tales ackus in
dem Viatoribus, admittentes aliquos illorum.
Octteꝗ tantùm in Comprehenſoribus; dicunt enim,
nque in duplex juxta S. Auguſtinum lib. 83. Q. O.
bish quaſt. 66. eſt purgatio animi à paſſiombus.
ortam Prima abſolutè nullas admittit paſſiones, nec
Conloen tentantes nec vincentes. Secunda eſt libe-
ra à paſſionibus vincentibus, obnoxia ta-
omerhn men tentantibus, eſto forſan non adeò per-
DN tinaciter urant animum purgatum, ſicut-
niunk non purgaturn: atqui prima animi purga-
ä/oS tiIO tantùm Comprehenſoribus in Patria eſt
icen propria, ubi in reaſſumpto corpore non eſt
edN rebellio adverſus ſpiritum; ſecunda verò
animi purgatio non eſt propriè talis; hêc

Lutlis
en ipsò quòd adhuc ſit obnoxia paſſionibus di-
n en ſturbantibus quietem mentis. Si quis veroè
ete Stiam in ſecunda hac mentis purgatione-
ogte omnes motus & paſſiones velit negare, il-
ius hond lùmque Viatoribus adjudicare, talis utique
nbieſe contradiceret diſtinctioni Sancti Auguſtini,
cͤst & ſtatum horum Heroum Viatorum evche-
ecng ret ad ſtatum Compreheoſorum ; quorum
znguut utrumque eſt nimium: ergo videtur, quèd
Hue. Viatores non poſſint exercere a ſus Heroi-
ee Cos Chriſtianos, ſeu ſupernaturales. Nihi-
nal⸗ lominus his fiet ſatis à nam. 16 6. &- ſegJ.
en er Ut proin characker virtutis Heroicæ Chri- 163
in ſtianæ rite penetretur, plura erunt diſcu-
5 tisnda. I. Quid ergo hoc nomen Heroicl-

isn-
6 ias

128 Diſtinttio II. Quaſtis I. G. I.
tas Catholicè ſignificat? II. In quo ſit cons
ſtiuenda ſimilitudo Viatoris cum Chriſto,
quam Heroicitas parit? III. Quænam ſint
notæ translativæ virtutis communis ad He-
roicam, ſen excellentem? Inſuper gnaviter
advertendum eſt, quòd poſſit dari adtus vir-
tutis ſine habitu, ut conſtat de iis, qui ſunt
malè habituati, tunc tamen incipiunt elice-
re actus primos virtutis; & quòd dentur-
actus virtutis ab habitu in illos inclinante.
Ex quo contequens eſt, etiam poſſe dari ac-
tus Heroicos virtuoſos ſine omni habitu, &
cum habitu in illos inclinante. Hoc poſte-
rius non habet ſingularem difficultatem.;
prius autem comprobant Infideles ſubitò
converſi, ac Martyrium fortiter lubeuntes,
qui eſto non habeant habitus, tamen eli-
ciunt non rarò actus excellentiſſimos forti-
tudinis, juſtitiæ, caſtitatis, prudentiæ, humi-⸗
litatis & c.

164 Circa primum itaque tenendum, quèd

hoc nomen Hereicitas Chriſtianè ſumptum
ſignificet certum virtutis gradum prorlſus
perfedtum, & excellentem, quo quis digno-
ſcitur operari ultra communem aliorum ho-
minum conditionem, & DEO ſimilior. Sic
enim & Ethnici in ſuo ordine ad Heroicita-
tem requiſietunt excellentem in actu virtuo-
ſo gradum. Conſonant etiam Doctores
Seraphicus, & Suhtilis Chriſtianè de Heroi-
citate diſcurrentes, quorum primus 3. . 34.
part.

gart l 4
lliftanten
virtut de
dun eri⸗
u relte
dum alte
dum: al
litati, &
Habitu
dinet,
prorin
& eas
falhimmn
.ls gra
1. deni⸗
bem al
ſalim
tirtus ;
ſyia ſil
Fralam,
mines
Eciin
tuolr
Verlali
14 .
Her ie
tatar
taleim

5 Signa Generalia Virtutis Heroicc. 129
cvolte part. I. art. I. quaſt. I, ita habet: Habitus re-
tumhi. tificantes rect? dicuntur virtutes, pro eo, quod
Durnnt Virtas de rations ſui nominis dicit, quod ad agen-
nun’t dum erigit, & Yigorat. Habitus verd expedien-
tes reétè dizuntur Dena, pro eo, qubd dicant quan-

er gnat
le n dam alteriorem abundantiars bonitatis ad agen-
i g dum: ac per hoec magis ettaſtantur Divina libera-
ciunesk litati, & propter hoc rebte cenſentur nomine Doni.
dc genn Habitus vero perficientes retctè dicantur beatitu-
R cſon dines, pro eo, qubd tales habitus faciunt bpominems
ole dn roximum DEO, & conſ ormem inſ gloria ſumméz,
n hoin & beatitudini, in qua eſt reperire ſummam per-
RK fectionem. Ibi vides, quòd Doctor Seraphi-
35 nehel cus gradatim ab una perfecéctione ad aliam,
W ac denique ad ipſam cum DEO fimilitudi-
neſ⸗ ii nem alcendat. Scotus verò 3. 4. 34: 4. uxn.
uen G ultimo. ita concludit: Perfebtiſſima igitur
unei

ne virtus in eadem ſtecie manens eſt Hereica - - =
voee quia ſoilicet non eſt communiter homixis ad illunms
enlſe oeradim attingere; communiter quippe ho-
mines non aſſimilantur perfectè, minùs per-
Ddun fectiſſime DEO in operatione actuum vir=
neim tueſorum. Quæ omnia fundantur in uni-
dum “ verlali illa adhortatione Chriſti Matth. F⸗
gosct v.4 8. Eſtote ergo vos perfecti, ſicut & Fater ve-
Horum ſzer cœleſtis perfettus eſt. Ubi Chriſtus hor-
tarur non ad communem pertectionem, ſed
MW“ ralem, qualem habet Pater cosleſtis, ut illi
ine Gic pro modulo noſtro ſimiles agnoſcamur.

Dolh Ad ſecundum Punctum dico, quòd ſimi-16 5
teh litudo Viatoris cum Chriſto non ſit conſti⸗

t

130 Diſtinctio II. Quaſtio I. H. I.
tuenda in totali expurgatione paſſionum ex
mente humana. Sic enim iſtæ paſſiones

mis Parentibus in ſtatu innocentiæ, & for⸗
ſan aliis ex privilegio ſingulari, ac in Beatis
ſunt totaliter expurgatæ; cùm proin alii

traxerint, habeantque corpus animale con-

Viatore requiri, aut adſtrui ſine ſpecialiſſi-
mo DEl Privilegio omnimoda paſſionum
extir patio, ut ne in minimo quidem ſentian-
tur. Hinc optimè dixit Macrob. l. I. in ſomn.
Scipionis quòd iſta plenaria paſſionum victo⸗
ria conſiſtat in hoc, quòd paſſiones iſtæ ne-
quidem ulle modô inſurgant, ita ut tempe-
yantia non debeat cupiditates reprimere, ſed ob-
liviſci: fortitudo debeat paſſiones ignorare, nox
vincers, quod planè pro Viatore, quantum-
cunque perfecto nimium eſt; ſi non conſtet
de favore DEl ſpecialiſſimo. Faver nobis
etiam ipſum Trid. Seſ. 5. in Deeret. de pegcat.
orig. Manere autens in baptizxatis concupiſcen-
tiam, vel fomitem, hac ſanéla Synodus fatetur, &

conſentientibus non valet, ſed viriliter per gEsll
Cbriſti gratiam repugnantibus valet; quinime,
qui ligitimè certaverit, coronabitur. Noſtra-
hæc doctrina etiam conformis eſt diverſita-
ti Firtutum purgantium, & purgati animi, quas
poſteriores fimpliciter tales ex ipia 5. Scri-
ptu-

D
Ptori ſa

H . . Unc er
tantùm in Chriſto, Beatiſſima V. Maria, pri-

von. Der

cis ocr
tebelli⸗

. Qavit
Viatores omnes peccatum originale con-

MWon ien

4 . * . 4 uit lex
cupiſcens adverſus ſpiritum, non poteſt in-

rit ſini
enſan
Herin
min. Mn
lin adun
Gertihut
1 ad
Deniq
Plenari
bimmo
i Otnn
686 0
ilſiin
ſe pro

. 8 . (enti
ſintit: qua cum ad agonem relicta ſit, nocere non

ſit in
dancti
kranci
Canon
hales
kagell
les, u

ſ.l.

Allonunt
2 ln
Mariu⸗
Nie, A
40 io
in Non
edgen
nimle
dn otei
ne eon
ln
emketi
db l k
vnunſ
vves ike
in lte
inere⸗
rnt
te,uut
nor
PaAN
Anf,
Afunl
ſ,tuntt
lurpe

/hin⸗
„ W
eloe
7airi

Sigua Generalia Firtutis Heroicé. 131
ptura ſatis fundaté abnegavimus Viatori.
Hinc etiam S. Auguſt. poſtquam lib. I. de ſer-
mon. Dom. in monte docuiſſet, quòd in pacifi-
cis omnia ſint ordinata, nulluúsque ſit motus
rebellis adverſus ſpiritum, hoc ipium retra-
Gtavit lib. I. Retratt, cap. 19. his formalibũs.
Won enim cuiquam provenire in hac vita poteſt;
ut lex repugnans legi mentis emnino non ſit in-
membris. Quanadoquidem etiam ſi ei ſis reſiſte-
ret ſpiritus hominis, ut in nullum ejus laberetur
aſſenſum non ideo iamen illa non repugnaret.
Het ergo quod diélum eſt (ſcilicet lib. I. de Ser-
mon. Uom. in monte) nullum eſſe motum rebel-
lem adverſui rätionem, rectè accipi peteſt in nune
agentibus pacificis domandö concupiſcentias carnis;
at ad iſtam pacem pleniſimä aliq uando veniatar.
Denique ſi ad hanc ſimilitudinem requiritur
plenaria paſſionum abolitio, ita ut ne in mi-
himo aſſurgere queant; an ergo dicet quis;
in omnibus ſolenniter Canonizatis incipien-
dé à joanne XV. usque ad modernum San-
Gtiſſimum Pontificem Benedictum XIII. fuiſ-
ſe prorſus extinctas paſſiones, & concupi=
ſcentias? certè hoc nullus Pontificum ſen-
ſit in Canonizationé cujuscunque magni
Sancti; cùm conſtet, quantùm Benedictus;
Franciſcus; ac hi ipſi octo Heroes recèns
Canonizati pugnârint contra inſultus car-
nales inter urticas, ſpinas, carbones, nives,
flagella, jejunia, allasque extremas auſterita-
tes ut ſie per Volnete corporis Educckfen
2

132 Diſtisctis II. Quaſtio I. H. I.
ab anima vulnus mentis. Quid dicet quis
de Paulo Apoſtolo, qui erat vas electionis,
ac raptus usque in tertium Coœlum? certè
hic de ſe fatetur, quòd ſenſerit aliam legem
in membris ſuis repugnantem legi mentis
ſuæ, quòd datus ſit illi ſtimulus carnis, Ange-
lus Sathanæ &c. ergo homines quantum-
cunq; perfecti, & DEO ſimiles adhuc ſaltem
aliqualiter interdum ſentient paſſiones con-
trarias, necdum è radice aut naturâ avol-

ſas; quantumvis enim quis perfectus ſit, ta-

men impeccabilis non fit, qualiter tamen in
adverſa Sententia impeccabilis quis eſſet ſal-
tem ex concupiſcentia.
166 Sufficit ergo ad hanc ſimilitudinem in Vla-
tore, quòd paſſiones naturales ita ſuppri⸗
mat, ut vix, aut prorſus leviter inſurgant.
Hæc quippe moderatio paſſionum Viatori
poſſibilis eſt, ut experientia in Viris San-
Qiſſimis commonſtrat, qui hinc inde tales
paſſiones poſt plures jam luctas heroĩicas &
Viétorias experiri debuerunt, illas tamen ex-
peditè, promptè, ac delectabiliter ſubege-
runt. Hinc de le ipſo dicit Apoſtolus I. Co.
9. Caſt ige corpus menm, & in ſervitutem redi-
go. Et iterum ad Galaz. I. ſuarum paſſionum
dominium aſſecutus fatetur: Vive jam non-
ego, vivit verò in me Chriſtus, ut taliter in
carne præter carnem vixerit quoad domi-
nium paſſionum, non autem quoad totalem

illarum extirpationem. Perfectum Viri he-
. roici

rdicien
Dodor
Prids
roicos
Chril
rum 4
honer⸗
guentt
4 con
& by
tamen
cat, h
Huimn
i Aim
gatiemi.
hertepti
cemati
roxrii
licitut
Mciter
domit
Paſſio⸗
ditur
Vverde
lam
& vir
torifa
judice
Die
bi pot
aceli⸗

Signa Generalia Virtutis Hereice. 133

ie roici exemplar deſcribit magnus ille morum
*B Doctor §. Greg. lib. 10. moral. cap. 17. ubi
gun;e Prids egregiè depinxit cap. 16. Pſeudo-He-
Janee 10icOs huſus mundi. Ipſus formalia pro
e Chriſtianè Heroicis ſunt iſta. Non Hanc re-
„um abundantia falciat, non dignitatum gloria

*“ honorabilem oſtendat; nulla ei obſequentium fre-
Con E quentia ſuppetat „ nells bunc humanis oculis pom-
„pya componat: 4 cunbtis vero deſpicabilis cernitur,
Alinen & hujn, mundi gratiâ indignus aſtimatur: ſed
Dnamen ante occulti judicis oculos virtutibus emi-
Eeluit cat, vita meritis coruſceat: honorari metuit, de-
SD ſpiei non ref agit, corpus cont inentidâ aficit, ſola
gietlen in animo dilectione pingueſcit, mentem ſemper ad
patientiam praparat, & erebtus pre juſtitia de
hemin perceptis contumeliis exultat 3 affictis ex corde
s iu 4 compatitur, de bonorum proſperitatibui quaſi de
er nlt⸗ propriis latatur, ſacri verbi pabula in mente ſo-
un ſi licitus ruminat, & inquiſitus quosdlibet eloqi du-
Ini? „liciter ignorat. Ubi Heroicus iſte paſſionum
e be⸗ domitor inter proſpera, & adverla varias
liu paſſiones ſenſiſſe, non tamen conſenũſſe tra-
usd ditur: ergo hoc paſſionum dominium, non
lere verd totalis illarum expurgatio, conſtituit il-
lolu lam ſimilitudinem Viatoris cum Chriſto,
Sr virtutem heroicam, quantum ſcilicet Via-
n Ktori fas eſt aſſimilari Chriſto. Atque ex his
wiu judico ſatis conſtare ad dicta num. 162.
r it Diſtintè autem Virtus Heroica ſic deſcri. 167
olte bi poteſt. t bomiwit iatoris, & idelis allus
cexcellenter virtuoſus, exX Dono ſupernaturali ſin-
kuun 1 3 Aula-

134 Diſtinctio II. Quaſtio . H. l.
gælari, pariter ex fine ſupernaturali ipfiut DEI
Summi Boni, ſine allo propris operantis commaao;
ſed potins oum illius & ſai abnegatione, ſupras
eommunem aliorum virtuoſoraum modum, & qui
dem delebtabiliter, promptè, & expedit?, non diſ-
quirena? humanas, & egenas rationes, ut ſie
Chriſte ſimilis fiat operans, neon in natura, ſed
affebtu, illius aterna, ac inf allibilia judieia ſe⸗
Gandé. Per quæ generaliter ſatisfit puncto
tertio inſinuato nam. 16 3. Cohret tota
deſcriptio cum dictis nam. 160. & facilé ac-
comodatur Virtuti Heroicæ tam præſuppo-
nenti, quàm non præſupponenti habitum.
168 Et ne alicui ſuperffua, & nimis multis par-
tiçulis onerata videatur, explicatur eadem
Delſcriptio ſic. Dicitur I. Eſft bominis Viato-
ris; per quod excluduntur actus Compre⸗
henſorum quantumcunque perfedti, & ta⸗
citè inſinuatur, non requiri ad Virtutem He-=
roicam totalem paſſionum extirpationem.,
id quod expreſſiùs tradidi nam. 16 . Dici⸗
tur II. Hominis Fidelit 5 hic enim loquimur
de Virtute Heroica Chriſtiana, & non Gen-
tium philoſophica. Inſuper juxta mox di⸗
cenda Virtus Heroica Chriſtiana & Theolo-
gica debet procedere ex fine ſupernaturali,
quem tamen non agnoſcunt infideles: de-
bet aſſimilare Chriſto, ſpernere motiva hu-
mana propriæ gloriæ, inniti judiciis Divinis,

ac habere ſingulare DEl donum, inferiùs ex-

plicanqum; hæc autem omnia Gentes, M

lobdel
Virtus
ſdelid
Die
herl,
aiſter
lenter
des (
Dicit.
termi
der ta
irir
tlr pin
ham a0
NAtur
Rrr
Vd
Tilio
mun
DrI.
dol⸗
& h
cel⸗
Hle
niat
Her
dial
Con
guie
lare

ils

ſl. Signa Generalia Virtutis Hereicæ. 13 5

Afun Infideles non inquirunt, nec curant: ergo
inm Virtus Heroica Chriſtiana propria eſt ſolis
n fidelib us.
lmn b Dicitur III. ARtus excellenter virtuoſus 5 ubir69
NeE per lIy virtuoſus excluditur patenter actus in-
un, eifferens, naturalis, aut malus: per Iy excel-
,„mas binter autem excluduntur virtutes commu-
Ae nes Chriſtianorum, de quibus mox iterum.
ſateſtun Dicitur IV. Exæ dono ſupernaturali hingulari, qui
Coat kermini ſunt præ cæteris rite annotandi 3
Kecee per tale quippe donum ſingulare (quod alias
n Nen Syiritus Sanéti dicimus) à priori diſtingui-
ilibun Kur virtus aliqua communis ab hæroica., 3
nlion nam aus virtuoſi omnes, eſto ſint ſuper-
aror en naturales, non ſunt abſolutè ejusdem ratio-⸗
erm“ nis, nec idem requirunt auxilium, ſed actus
as Con Virtuoſi ordinarii exerceri poſſunt cum au-
“ xilio OEl ſupernaturali ordinario, quòd com-
„muniter vocamus auxilium, vel gratiam.

inuen,
nur DEI. Econtra actus virtuoſi heroici non
“ poſſunt elici cum auxilio DEl ordinario, eſto
gimloen & hoc ſupernaturale ſit, ſed requirunt ne-
mrd⸗ ceſſariò auxilium ſeu donum DElI ſingulare.
mamt Hic interim incidentaliter annoto, unde ve-
nEl niant non rarò opera mortificationis adeò
e Heroica Sanctorum, ùt v. g. quòd ſe in me-
ene qiahyeme exponant, & immittant nivi, aquæ

niin congelatæ, aut etiam carbonibus ignitis 3
enc quia ſcilicet tales viri heroici habent ſingu-
ee lare aliquod donum Spiritůs S. vi cujus ad
aie iſta molienda, & ſuſtinenda incitantur; cùm

310
geng 14 5 Ta⸗

2136 Diſtintio II. Quaſtio I. G. I.
tamen alius communiter virtuoſus non ten⸗
taret ſimilia absque grandi temeritatis notàâ.
170 Dicitur V. Pariter ex ſine ſupernaturali & .
Cùm etiam in hoc Virtus Chriſtians com-
munis, & Heroica ſingulsriter differat à
philoſophica; & cùm inſuper Virtus Hero-
ca ſit aſſimilativa Chriſto, utique propin-
gujiùs & altiùs ad ſupernaturalem finem, ae
ad ipſim DEIUM tanquam Summum B0.
num aſcendere deber. Hinc dixit S. Aug.
lib. 4. contra uli. cap. 3. Sinè amore Summi Bi-
ni, nullus poteſt bene uti ercaturis. Hic tamen
finis non debet ſemper explicitè intendi, ſed
lufficit, quandoque etiam in Virtute heroi-
ca, ſi ſaltem implicitè intendatur, ùt con-
ſtat de Martyribus, qui interdum propter-
exceſſivos cruciatus diſtrahuntur ab amore
DEl expliciro, dum ſemet nihilominus ani-
mant ad Ilufferenda majora tormenta, ac
perſiſtendum in Fortitudine Heroica Hie
finis ſupernaturalis etiam deſumi poteſt ex
ſuperiùs inſinuato Dono Spiritũs S. qui om-
nia propter ſemetipſum operatur.

171 Dicitur VI. Sinè ullo proprio operantis com-

modo, ſed potins cum illius, & ſui abnegatione.
Adeò enim ſeverè Chriſtus omnibus ſe he-
roicè ſequi volentibus proprium interdixit-
commodum temporale, ut potiùs crucem,
tormenta, & ludibria eis amplectenda præ-
ſcripſerit dicens: Matth. 16. Dui vult veni-
re poſt me, abneget ſemetipſum, & tollat oracem
ſuam

terund
goe
vià,
mis 2
Dom
comn
Die
tueſori/
moltn
tes, 4
ſto, ſe⸗
miaret
ce, Chr
etgo in
ſopra
etiam
mune.
dceye
exten
ſuſtim
rie:
vum
ginen
roica
rima
tia A
dilec
divin
ſtitas
Juod

ſl. Signa Generalia V'irtutis Heroice. 137

ſutee ſuam, & ſequatur me. Quod heroicè præſti-
ritnsn terunt Sancti Martyres, & Confeſſores, alii-
mumis que viri Apoſtolici, qui poſthabit4 proprià
Kameen vira, & omnibus, quæ poſſederunt in extre-
ſen mis auſteritatibus, & ludibriis ſecuti ſunt-
ttuslkn Dominum omni poſtpoſito ſui affectu, ac
e in commodo ſenſuali, aut temporali.
en bven Dicitur VII. Sapra communem aliorum vir- 172
ummunh eueſorum modaum. Virtus quippe heroica-
Grteh maltum ſuperat communes aliorum virtu-
eRw tes, alias & ipſa communis eſſet, nec Chri-
Hcum ſto, ſed tantùm aliis communiter juſtis aſſi-
brene,‚ milaret, aut omnes denique virtutes heroi-
ftutehet Cæ, Chriſtôque aſſimilativæ dicendæ forent:
It, Ac ergo in virtute heroica requiritur exceſſus
ſupra communem aliorum modum; ſicut-

ropt
RM etiam virtus naturalis heroica alias com-
omine munes debet ſuperare, ùt conſtat de Mutio
mmentit Scævola, qui heroicè brachium ſuper ignem
iea? extendit, lliusque combuſtionem intrepidè
nipett ſuſtinuit aſpiciente, & admirante Rege Etru-
is riæ: Sic & Curtius, ut patriam liberaret, vi-
. vum ſe præcipitem dedit in hiantem vora-
mds Linem. Theologicè autem de virtute he-

Ai roica loquendò exſtant exempla quàm plu-
deb rima in §. Scriptura, ùt Geneſ. 22. Obedien-
ren tia Abrabæ, qua S. Patriarcha DEO ſuum
oen dilectum & unicum Filium immolàſſet, niſi
8 er divinitus per Angelum inhibitus fuiſſet. Ca-
*M ſtitas, & patientia Joſeph; nam palfium,
1 quod Joſeph reliquerat in manu uxoris Pu-

HD I 5 tipha:

138 Diſtindtio II. Qusſtio I. J. I.
tipharis, ùt ſic evaderet ſcortum, ipfa va-
ferrimè oſtendit viro ſuo, quaſi à Joſeph ad

malum ſolicitata fuiſſet, sicque Joſeph in-

carcerem conjectus eſt. In argumentum er-
ge fidei retentam pallium oſtendit marite rever-
tenti domam, & ait: Ingreſſus eſt ad me ſer-
vus Hebraus, quem adaaxiſti, ut illuderet mihi:
cumque audiſſet me clamare, reliquit palliam,,
quod tenebam, & fugit foras. His auditis Do-
minus, & nimium credulus verbis conjugis ira-
tas eſt valde, tradiditque Zoſeph in carcerem.
Geneſ. 39. à v. 16. Keligio, ac obedientia
Moylis vix non per totum Exodum. Facta
Apoſtolorũ in illorum Actibas continuò rela-
ta, ac denique virtutes heroicæ noſtrorum
recens Canonizatorum legendæ in ipſorum
Vitæ admirabilis hiſtoria; in quibus omni⸗
bus multum ſupra somrsanem aliorum virtuo-
ſorum modum deprehenditur: ergo hic ex⸗
Ceſſus requiritur meritò ad virtutem heroi-
cam, aſſimilativam Chriſto. Hinc dicit-
Henricus apud Scotum 3. d. 34. 4. an. N. Aa
quaæſtionem dicit Henricus &. Sicut cirea dele-
Gtationes vitioſas centingit tripliciter ſe babere,
ſcilicet modo humano, ſaæperhumano, & inhuwane,
ſimiliter ſicut cirga triſtitias inordinatas, ita
fimiliter cirta triſtitias ordinatat. Mogo bu-
mano, at quande cireumſtantiis debitis ſuſtinet
gquis terribilia, & ad hoc eſt virtus moralis ae⸗
quißitæ, vel infaſa quæ tamen non facit ſuſtine-
re Oue erifitia. AMode ſuperbhumano, at qvande
Se=

8
terribile
utdam
guaß Di
et cun
diholvi
tium
tem, cor
lur Ni
Dona
juhuna
MMa on
miimhln
weritor
inin pr⸗
Ltiam ir
Diei
it
Vit Sce
dicens
turDe
liliter
Conle
e, er
lecͤiee
res ar
gue,
opere
Ulter

lonſpe

Mowi

§ ⸗

ſel. Signa Generalia Virtutis Hereica. 139 J
m, in perribile ſuſtinetur cun gaudio, ſicut fuit in qui-
e busdam Martyribus. Modo inhamano, & ut
eoei quaß Divine, quando mors non ſolnm non timetur,
gunnnlint ſed cum gaudis appetitur: ſicut Paulus cupiebat
nidn dißolvi, & eſſe cum Cbriſto - - =- Ad hune ter-
Aan tium modum eſt Virtus Heroica; quam virtu-
lulnes kem, conjectat Phileſophus, epponi beſtialitati. Igi-
Her An rur Virtutes perficiunt hominem modo humano, &
,Alldh Dona medo ſuperhumano, & Beatitudines modo
uni inhumano. Scotus autem lec. cit. ſubjungit:
i aun Ma vacabula ſuperbumanb, & inhumant ſunt
e dbea metapherica: nam omnis abtus (virtuoſus &
um, meritorius, de quo ibi loquitur Scotus) ho-
neod d Minis, prepriè loquendé eſt humanus. Inluper-
cn etiam in ſecundo modo eſt vlrtus heroica.
r alh Dicitur VIII. Et quidem delectabiliter, prom. 173
guſnuot ptè, & expedit. Quod ipſum etiam inſinua-
Vit Scotus cit. quaſt. ſ. contra boc, eadem &.
eto dicens: Virtus (Heroica, de qua ibi loqui-
eteng Kur Doctor) ℳ habitus facien: exyeditè, & fa-
Hiii ciliter operari, ut conſtat in SS. Virginibus, &

lioren ſil

a Confeſſoribus, qui in ſumma ſpiritůs aridita-
os te, etiam graviſſimè tentati ad DEUIM ma-
nie lecdicendum, aut blasphemandum, per plu-
ia ſe res annos ad agonem usque extrema utrius-
que, internæ & esternæ, mortificationis

„ opera ſubiere expeditiſſime. Conſtat hoc

„ ulterids in S. Apoſtolis, qui ibane gandemte- 2
mi⸗ conſpelta Concilii, quoniam digni habiri ſunt pro
8 Nomine 7ᷓ ESsll contumeliam pati. Asct. I1: In

S. Martyribus, inter quos Stephano lapides

6
14 tore=

140 Diſtinbtio Il. Quaſtio I. H. I.
torrentis dulces fuerunt: Andrex autem Crux,

prior illam à longè conſpectam cordintimè

ſalurârit; poſterior autem ſuper hanc pro.

ſtratus & ardens tyrannum affatus ſit prom-
ptiſſimè: Aſatum eſt, jam verſa, & manduta,
Ratio horum omnium eſt, quia DElIS ad
virtutes heroicas movet per ſingulare Do-
num Spiritus Sancti, hoc autem potentius
eſt quàm gratia DEl ordinaria, adeôque ho-
minem etiam in ſummè arduis urget ad
exercitium virtutum promptum & expedi-
tum.
174 Dicitur IX. Non disquirenaô huwanas, &
egenas rationes, ſed Cbriſti aterna, ac infallibilia
jndicia ſedtandũ. Tam contrarii enim ſunt
in ſuis judiciis DEUS, & mundus, ut, quod
hic ſuadet, reprobet Ille; mundus quippe
tantùm porrigit ſenſualia, temporanea, ca-
duca, DEUS verò æzterna, inviſibilia, &
æquiſſima; mundus horret adverlſa, tribu-
lationes, ac ludibria, DEUS per adverſa-
ducit ad cœleſtia, ut bene hic applicari poſ-
ſit illud Doctoris noſtri Subtilis effatum-
Queſt. Quodlibet. 21. H. altimo: DElls prater
generalem providentiam habet providentiam ſpe-
cialem ex quadam elebétione, ſecundum quam pro-
videt unicniqae hominum ſecundum merita pra-
Jentia, vel futura, e ocoulta nobis, tamen ſibi
præſentia, quia Ejus 7 UIDiCIA juſta ſunt ſem-
per, licèt oceulta, ita quod aliquando adverſitas
plus

8.

. . . . et r
Laurentio Craticula adeò exoptata fuit, ur

puè ve⸗
qvi od
Kproi
DEI
pedite
ſorum
modo
liſing
num. I.
ac ven
Ohji
glem e
Alcujus
Charad
ila nu
Virtote
Videtu
criter
Ppro Re
i, &
ſuchen
nein
ricar
tutem
V. g. .
Monia
inal
damn .
tamer
cultan

ſ Signa Generalia Virtutis Heroice. 141

Dann plus proficit, quàm proſperitas. Quod præci-
an puè verificatur in illis inſignibus ſervis DEI,
n corGn

qui odio ſunt vix non omnibus hominibus.
erhif Si proin quis in exercitio virtutum inſiſtat
hnuſin DEI judiciis delectabiliter, promptè, & ex-
pedité, ſopra communem aliorum virtuo-
bia Dd ſorum modum, ſine ullo proprio ſuo com-
ſogahelh modo ſenluali, ex fine & dono ſupernatura-
en oen li ſingulari, fer DEO ſmilis in affeéte juxta-
aAlei num. 165. & 166. dicique meretur Heros,
Is e ac veras virtutes heroicas exercere.
unda Objic. I. Ex hucusque dictis ſequitur, ali. 175
quem eſſe Heroem, dummodo exerceret
OGd, alicujus virtutis actum internum, veſtitum
ubil characteribus num. 167. inſinuatis; eſto re
fiaini ipſa nullum malum pro fide, aliàve ſubeat
ls E virtute exterius conſummanda: atqui hoc
ncs videtur nimium; cùm taliter quivis medio-
pote criter devotulus dicendus eſſet vir Heroicus
riihe pro Republica Chriſtiana: ergo iſti inſinua-
eeh ti, & hucusque explicati characteres non-
er Am ſufficiunt ad virtutem Heroicam, aut om-
pleis nem communem virtutem evehunt in he-
sAdn roicam. Reſp. ad maj. poſſe interdum vir-
DS tutem quandam exerceri merè internè, ùt
is“ v. g. ſi quis in medio Catholicorum, aut-
, ſunf Monialis in clauſura ardenter ſe exerceret
,me in actibus fidei in fortiter ſufferenda qua-
„, m/ dam tribulatione, aut ariditate interna, ita
,ρ tamen ut penes illum, aut illam non ſtet fa-
bA cultas animam ſuam ponendi pro fide, aut
exte-⸗

142 Diſtin tio IlI. Quaſtio I. F. I.
exteriùs augendi ſuam internam tribulatio-
nem. In quibus circumſtantiis admitto,
poſſe aliquem dici Heroem, ſi in his aut ſi-
milibus virtutum circumſtantiis ſe exerceat
juxta characteres numer. 167. inſinuatos:
Econtra virtutes internæ non rarò etiam-
petunt ipſum exerceitium esteêrnum, ſiat-
que penes virtuolum adhibere media ex-
terna, quæ ſi tranſire ſinat;, non magni æſti⸗
maverim ipſius actus virtuoſos internos, ni
& externos ponat usque ad agonem, ſi ne-
ceſſum fuerit. Ex quibus omnibus patet;
num juxta priorem, poſteriorémve noſtram
explicationem S. Mater Eccleſia honoret, &
veneretur plures præconiò Martjris Deſßdi⸗
rié, ùt S. noſtrum Patriarcham Francili-
cum, Didacum, Martinum Turonenſem:
Joannem Evangeliſtam, aut illos, qui peſti-
feris inſerviendé moriuntur. De quibus
vide dicta in Tract. de Conſummatisne Mandi:
num. 60 5. . .
176 Objic. II. Si virtus Heroica adeò excel-
lentem requirit characterem, nimirum ſpe-
ciale quoddam Donum DEl, tunc talis vir-
tus potiùs debebit adſcribi DEO impellen-
ti, quàm homini operanti: atqui tsliter-
multum derogaretur Heroibus Chriſtianis:
ergo vel non datur virtus Heroica, vel non
requirit tam excellentem characterem.
Reſp. neg. maj. Non enim dicimus, quòd
tale Donum neceſſitet hominem ad opera-
t10⸗

wonem,
in Donva
men ſimr
voad i
Ka 40
tia eſſte
in Orig
quod
buͤs img
equuled
a ibus
gire)
lubet po
Datione
klom ſemn
Adſ
tum 3.
tanturmm
tialiter
Dalibus
tlores!
dem De
II. &
Spirits
tit, G
inquan
Donu
gradu
ſ. alee
guiden
derſali

1 Signa Gener alia Virtutis Heroiec. 143
ntible tionem, quæ cuivis liberrima eſt; licèt pro-
tisue in Donum hoc ſit à ſolo DEO, operatio ta-
ihsm men ſimul eſt ab homine cooperante tam

sleen Quoad initium, quàm quoad conſummatio-
„ uNne nem actũs virtuoſi, ſicut contingit cum gra-
taden dia efficaci. Aliquale exemplum habemus
ternen,4 in Origene, de quo teſtatur Juglaris Conc. 13.
e neitt Quod pro fidei veritate fuerit ſæpius lapidi-
vumizit bũs impetitus à populo, carceratus, vinctus,
Sinene Eequuleé diſtentus, & igne aduſtus (quibus
oten actibus vix quis audebit heroicitatem abne-
RR gare) & tamen Baronius tam indubitatam
mretch habet poſt definitiones Anaſtaſii Papæ dam-
ſatomte Nationemn Origenis, ut ſuccenſeat contra-
tuertA Frium ſentientibus.
ni Ad ſolvendas varias replicas nota I. Sco- 177
un tum 3.4. 34. 4. unic. non negare Dona, ſed

Ti cantùm vult, quòd non diſtinquantur eſſen-
H tialiter à virtutibus Theologicis, aut Cardi-
be nalibus, ad quas tanquam formæ excellen-
ni“ tjiores ſint reducendzæz. Nam ecce ex ſep-
tem Donis Spirits S. quæ recenſentur Iſaia
ci teln II. & ſunt Spiritus Sapientiæ & Iniellettuùs;
Gimim piritus Conſilii, & Fortitudinis, Spiritus Scien-
tudetli, tiæ, & Pietatis, Spiritus Timoris Domini, ex his,
6Om inquam, ſeptem ſingularibus perfectionibus
tgo ii Donum Sapientiæ eſt ipſa charitas infufa in
sCHHA gradu excellentiori, ut tenet Scotus cit. .
ien ſn fF. alierihs ad videndum in fine &c. Charitas
harittett quidem eæprimitur per Spiritum Sapientia; ani-
verſaliter snim ꝗuando in Scriptura commenda-
400 tur

144 Diſtiuctio IlI. Quaſtio I. O. I.
tur Sapientia, ut Eccleſiaſtici 14. V. 22. Beatus
vir, qui in Sapientia morabitur, & bujusmodi,
ibi Sapientia eſt Charitas: eſt enim habitus, quo
ſapit babenti illud objettum, quod eſt in ſe,
ſapiendum, quo ſcilicet placet mibi bonum ejus in
ſe, & illud volo mibi. Donum verèò Intelle-
Gus, & Scientiæ ſpectant ad Fidem Theo-
logicam. Donum Conſilii eſt ipſa Pruden-
tia, quo absque ratiocinio humano quis ſcit,
quid ſit agendum, ex hoc altiſſimo Dono.
Donum Fortitudinis ſuéò propriò nomine ex-
primituͤr. Donum Pietatis reducitur ad Ju.
ſtitiam, quia reſpicit alterum. Donum de-
nique Timoris Domini reduci debet ad
Temperantiam tanquam excellens gradus
Humilitatis. Quæ omnia magis declara-
buntur per decurſum Virtutum Heroica-
rum. Nota II. Quod, ſicut virtutes com-
munes regit prudentia præter habitum aut
actum proprium illius virtutis v. g. humili-
tatis, aut juſtitiæ & c. ita virtutes heroicas
regit Donum Conſilii præter habitum aut-
actum proprium virtutis heroicæ, v. g. ad
virtutem fidei heroicæ non tantùm requiri-
tur univerſale Donum Conüilii, ſed etiam-
proprium Donum Intellectùs, &, ſi etiam fi-
des exterius heroicè propugnanda ſit, re-
quiritur Donum Scientiæ; inſuper ſi propter
fidem heroicè propugnandam & confiten-
dam, ſint ſuſtinenda ardua tormenta, requi-
ricur etiam Donum Fortitudinis. Idem-
bro⸗

dign
proportie
cis. Ne
mam: N
ſopernat
minio p
ſto &c.
ſtiadaer
heroica.
dehet i
dum virt
turali, e

ſingblari

Minio pal
Edo. I
uaſt un.
Virtuts ir
nia ſcili
raaum,

fra:
intra: (

it relte
berdica .
lint, ne
oſe e
lamnen
heceſſa
mum,
in ſ010
tun vir
Proceſt

61
1.11. M
G hiint
Aiuf
1 n
Hrun it
Verd lud
Fidem 1
Ppakuu
Nao giit
hnoh
nonit
Guciarnt
Dorunt
vci Eeh
clens gil
nns d
tunm Nr
Vrtuesl
r habeu
3g
ntes
habiung
dice, 869
ntüm 1
i,le e
Elein

14

Signa Generalia Virtutii Heroieg. 14
roportionatè eſt de aliis vVirtutibus heroi-
cis. Nota III. Non eſſe illationem legiti-
mam: virtus quælibet debet eſſe ex motivo
ſupernaturali, cum abnegatione ſui, cum do-
mioio paſſionum, ab homine fideli & ju-
ſto & c. ergo omnis communis virtus Chri-
ſtiana erit heroica, vel abſolutè nulla datur
heroica. Nam contra eſt; Virtus heroica
debet inluper eile ſupra communem mo-
dum virtuoſorum etiam in ordine ſuperna-
turali, ex inſtinctu & Dono ſupernaturali
ſingulari Spiritüs S. & non tantùm ex inſtin-
&ua in ordine gratiæ communi, vec cum do-
minio paſſionum qualicunque, ſed cum per-
fecto. Hinc bene dixit Scotus 3. dift. 34.
quaſt. an. ſ. Ad argumentum & . Perfectiſſima
virtus in eadem ſpecie manens eſt heroica;- - ⸗
quia ſeilicet non eſt communiter hominis ad illum
grsdum, lictt ejus dem ſpecien attingere. Et mox
infra: Cirta per fedt* cir⸗ umſtantionat um contin-
gir rectt agere, retctins, & rebtiſſimè; quia virtus
