Triſtiùs nonnihil prophetizavit de Paſſione Nec w⸗

Chriſti Sybilla Delfica. hereii-
Impinget illi colaphes, & ſputa ſceleſtis Rhr zan
Ifraèl labitz, nec non & fellis amari ntcli⸗
Apponet eſcam, potumque immitis aceti! do an

Sybilla Phrigia mortem Chriſti, ac ſubſecu- Gtarins
ta miracula heroicè ſequentibus propheti- lemjcos

Zavit. veritati
Scindetur templi velum, mediumque diei he
Nox tenebroſa tribus premet admirabilis horis; an⸗
Et tridui ſomné peraget mortalia fata. iel
minls il

Denique deſcribo carmen Sybillæ Eritræz read
de hominum judicio finali ſic prophetizan- cent hi

tis. men alie
Zadicii in ſignüubi tellus ſudore madeſcet, ura leg
Et Kex aternus ſumm deſcendet Olimps, De Ange

Seilicet ut carnem, mundumque vindicet omnem. Ahucls
Unde DEIIM fidi, dißidenteique videbunt, lrunt
Summum eum Sanbtis in ſacli fine ſedentem. bſe

Uicks . 6
40 ½ Heæc, & plura alia aliæ Sybillæ de Chri- Wa con

ſto vaticinatæ ſunt; nunc tranſeo, & id ip- Iilſer i
ſum probo de hæreticis 3 non enim videtur ſcenttn
major difficultas de his, quàm de Gentili- crente
bus, &, juxta communem Patrum ac Theo- enin cre⸗
logorum ſententiam, omne genus homi- ulub!
num v. g. fatui, mali, ignari ut Caiphas dote
Joan. 1I. v. 5I. inviti, ut Saul 1. Reg. II. hocle
?. 6. abſolutè loquendé prophetizare poſſunt. DMhethn r
Nec

1, ſ.l De Cognitione Occulterum, Ere. 381

t de id Neg major honor, aut Sanctitas accreſcet
hæretico, ſi fors prophetizaret, quàm Cai-
Sabti phæ, aut Sauli &c. niſi coruſcaret conditio-
nibus relatis num. 369. & ſeg. Hæc tamen
ius intelligenda ſunt de poſſibili tantùm, de fa-
Go enim nullus hæreliarcha, aut illius ſe-
ue Etarius verè prophetizavit (de quo vide Po-
bls ol lemicos) nec decet, DEIIM in teſtimonium
Véritatis, fidei, aut morum adhibere mo-
rum hoſtes, fideſique veritati rebelles.
Imèò abſolute loquendò ipſe Diabolus po-406
teſt prophetizare; quid enim obſtabit, quò
minus illo poſſit DElIs uti, illumque co-
lehin gere ad aliquod occultum revelandum? Et
Nrohhein certè hic honor obtigiſſe diabolo (non ta-
men alicui hæretico) cum ingenti ſui tor-
tura legitur Luc. 8. v. 28. & Aft. 16. v. 17.

neri

mur l
rabiire

e De Angelis bonis nullum poteſt eſſe dubium
hen ex hucusque dictis; DElIs enim ordinariè
rin

inſtruxit ſuos Prophetas per Angelos bonos.
Objic. I. Prophetia tanquam Donum Spi 407
α. rirds S. datur in utilitarem Eccleſiæ: ergo
leele malé conceditur diabolo, ejusque ſociis. II.
eo Taliter ſimplices Catholici facillimè deci-
enimſil perenttur, ſi v. g. ex aliquo Energumeno
t OGi audirent diabolum prophetizantem; poſſent
marre enim credere, diabolum ſimilia effutire ex
n o juſſu DElI, non autem ex voluntate propria,
t utpote qui non intendit ſalutem animarum,
n I aut Eccleſiæ. III. Juxta S. Scripturam Pro-
i phetia tantüm datur cximiis Dul ſervis, &
Zareß 6 ami⸗

N

382 Däitin tio III. Quaſtio I. F. I.
amicis; prout ſecreta ſingularia tantùm bo-
nis amicis concredi poſiunt.

408 Keſp. ad I. neg. conſ. Nam abſolutè lo-

quendé poſſet DEllS ex cauſis Gbi notis d'a-
bolum cogere, ut aliquid maniteſter in uti-
litatem Eccleſiæ, velit, nolir. Kelp. ad II.
Tales ſimplices non debere acquieſcere ſuo
judicio, aut verbo diaboli, ſed potiùs con-
fulere viros probos & doéctos, ac maximè
Superiores. Præclarum hujus exemplum
habemus in vita noſtri S. Jacobi de Marchia;
ubi legitur, quòd diabolus (æpius cuidam-
devotæ Matronæ in forma 8. Joannis Bapti-
ſtæ apparuerit, illam dé variis, etiam ſpiri-
tualibus, inſtruxerit, ita ut multi crederent,
hanc fore cœleſtem apparitionem; at re ad
Sanctum Jacobum delata, juſſit, ut Matrona
audacter in transfigurati Angeli faciem ex-
puat, quo viriliter acto, diſparuit turpiter
nebulo, nec ampliùs moleſtavit devotam.
Reſp. ad III. S. Scripturam loqui de Prophe-
tia, prout ordinariè tantùm confertur exi-
miè Sanétis, non verò prout de poſſibjli ali-
cui alteri dari poſſet. Nunquid enim ipſe
Chriſtus Matth. 7. v. 22. teſtatur? Malti di-
cent wihi in illa die: Domine, Domine, nonne in
monzine tus prophetavimu; E&. Et tant confite-
bor illis 35 quia nan quam novi vos diſcedite à
me, qui operamini iniquitatem. .
409 §. hujus tertium punctum ſequitur ex di-

tis, ſcilicet nec bonitatem moram (quam-
Vis

1

vis hac
quireret
Phetandh
ter intel
exlerius
nlemn d
lungere.
1d roph
hadeba
er Aine
orrlem
Uronits,
honiidbe
big; in
Zum nd
ſangvine
em,
4 ſenſun
Pro cauſ
i 144
leͤvere
beris
Ueti
ONErA A
nn lur
Mleier d
1 Uhleta,
len Dro
luſhn
ni, len
I ten

J.1. De Cognitione Occulteram, & c. 383

Dtmüm vis hæc in aliquo canonizando heroicè re-
quireretur) nec aliam diſpoſitionem ad pro-
tboohm phetandum eſle neceſſariam in homine præ-
binetst ter intellectum, & ſenſus aptos ad aliquid
ldetim exterius manifeſtandum; poteſt enim DEIIs
Ren talem diſpoſitionem ſimul cum lumine in-
uieten fundere. Hinc cantus pfaltis 4. Keg. 3. v. I15.
potke ad Prophetiam Eliſei prorſus per accidens
XII e habebat, nec ulla ejus cauſa erat. Pari-
Seem ter divinatio, quæ juxta Platonem, & Ari-
Gelud ſtotelem frequentior eſt in Melancholicis,
s en attonitis, furentibus, quàm in mentis ſanæ
onsbe hominibus; in dormientibus, quàm vigilan-
Dem tibus; in morti vicinis, quàm vita vitali lon-
güetee gum adhuc fruituris; in atrabiliariis, quàm
gem; In ſanguinéis, propriam corporis conſtitutio-
ſeuton nem, quatenus ſcilicet mens illorum magis
elcan à ſeniuum uſu eſt avulſa, tantùm agnoſcit
“ I pro cCaula per accidens. Delrio Disquiſ. ma-
t Kic. l. 4. cap. I. 4, 1. Ex ſuppoſito, quod ta-
Ouicebe les verè aliquid divinent. .
eOtfetu Peris : An Chriſtus fuerit ſubjedum Pro: 410
geſoli phetiæ? Reſp. cum communi affirmativè
contra Abulenſ. in cap. II. Nam. 4.64. Sic

gvic en 4 .
lur enim Lac. 7. v. 16. non tantùm dicitur ſim-
onen pliciter Prophera, ſed cum addito magnus
1 “ Propheta, ſicut & alibi frequenter. Eſt au-

tem Propheta juxta S. Auguſt. I. 16. contra
e Fauſtum cap. 18. ille, qui occulta DEI arca-
na, ſeu diſtantia à cognitione ſui ſlatùs, per
„Divw. revelationem accepta hominibus ma-
nife-

ſegbiuur

384 Diſtinétio IIl. Quaſtio W. g. II.
nifeſtat: atqui occulta cordium, & alia fu-
tura, quæ Chriſtus prædixit, erant planè ar- Au Py.
cana, & diſtantia à cognitione ſtatũs viato-
ris, qualis etiam Chriſtus fuit: ergo &c. Hoc
tamen lumen, quod Chriſtus ad Propheti- V
Zandum habuit, non erat diſtintum tum à Rimn
cognitione ſupernaturali Chriſto infuſa, tum o6
à viſione beata per quam iſta arcana cogni- Aurle,
tionẽ puri viatoris excedentia in Verho vidi. bua, &
411 Nec dicas I. Cogoitio Prophetica eſt ob- lurla,
ſcura, conſequenter Chriſtum dedecens. Wnem n
II. I. Corinth. 13. v. 8. dicitur: Sive Prophetis te getl,
evacuabuntur; quod non poteſt intelligi, niii 0 e
de comprehenſoribus, qualis etiam fuit. Qlſon
Chriſtus: ergo &c. Reſp. enim ad I. Co- einm eſe
gnitionem Propheticam non in ſe formali- Alerum
ter, ſed tantùm ex parte objecti eſſe obſcu- Mopheti
ram, quatenus excedit cognitionem pro- Noprion
priam puri viatoris. Reſp. ad II. Illum tex- tonunh
tum fore intelligendum I. Quèd Prophetia ihum
in patria ſit evacuanda quoad ſuam obſcu- i ſent
ritatem obſectivam, quæ comitatur in via. tln
II. Quèd beati in patria non debeant ſuuam bn
occultorum cognitionem neceſſariè per- ßb
actum externum manifeſtare. III. Quèd ſ
ordinaria occultorum cognitio in patria- zu
non ſortiatur denominationem Prophetiæ; gefiter n
nam licèt Chriſtus, & beati videant aliqua Amubil
occulta, propterea tamen non ſtatim dicun- Mum a
tur Prophetæ, quia iſta cognitio non ſuperat Ednr
ſtatum illorum. an
F. III.

Item

F.1. 66) ° ) (882 385
n, Cilt §. III.
um I An Prophetiæz Donum ſit quid Habituale?

ſtits u e, de Illuminatione, & Diverſitate Pro-

harl phetarum.
ad eone. .
dunu DDRimum punctum de pura creatura reſol 42
o inn vo, & dico, Donum Prophetiæ eſſe quid
Fcanech actuale, & non habituale. Ita Brancatus,
Verton Baesa, & Delrio contra Julium Sirenium l. 7.

de Fat. cap. 14. Circa quam tamen reſolu-

eig se
* tionem noto duo. Primum eſt; me loqui
gum de creatura pura, ut non ſit ſermo de Chri-
kinelgit ſto (& ſervata proportione de ordinaria-
cun ii occultorum viſione in beatis) contrarium
ul Ehim elicitur ex n. n. immediatè prioribus.
. un Alterum eſt; Brancatus tantùm dicit, quòd
ce Prophetia ſit quid actuale, nomine autem

e proprio non baptizat; Delrio econtra tenet
ie, donum Prophetiæ eſſe determinatè paribilem
l * qualitatem; quod ego, ſalvò meliori judiciò,
W non ſentio, ſed potiùs hoc donum reduco
ſuni ad paſſionem; paſſio quippe, & patibilis qua-
niauu litas à Philoſophis diſtinguuntur ſecundùm
Gchen magis & minus, ita ut paſſio faciliter, pati-
elt bilis qualitas difficulter moveatur à ſubje-
IE Qo: atqui donum Prophet'æ juxta num. ſeq.
o E faciliter movetur à ſuo ſubjecto: ergo non
n eſt patibilis qualitas, ſed potis paſſio. Exem-
Gem plum paſſionis aſſignant Philoſophi rubo-
ſuimdq“ rem in vultu ex verecundia ortum, & pati-
oroni bilis qualitatis ruborem, aut pallorem eg
B b Cek⸗

3986 Diſtinctio II. Qustio Ir. g. II. pnt
certo hominis temperamento ortum: at- Puresh
qui prior rubor faciliter movetur à ſuo ſaub. tur he
jecto, non ſic rubor poſterior, ſed perma. 1at05 40
nenter inbæxet, quòd magis ad habitum ac. tur, no
cedit: ergo &c. His ita conſtitutis, ſe termi
413 Prob. generaliter, donum Prophetiæ non (xè hab
eſſe quid habituale, & permanens, ſed actua- goſcit
le, & tranſiens. Nihil, quod in hoc dono in zem.
reperitur, eſt quid habituale, & permanens: frecvir
ergo nec ipſum. Ant. prob. In dono Pro- (ſoatſom
phetiæ reperitur revelatio Div. aliquod lu. (olr ſunt
men, vi cujus quis cognoſcat ſimilia arcana, gmeiatt
ipla arcanorum cognitio, & horum mani. mnrßs
feſtatio: atqui ex his omnibus nihil eſt quid (lud
habituale: ergo &c. Non revelatio; hæc eſellin
quippe eſt ipſifſima DEl actualis locutio in-. emie
terna, aut manifeſtatio externa per Ange. phetien
JIum ad Prophetam facta: atqui hæc tam pa- (liem
rùm eſt quid habituale in Propheta, quam. (nm ij
parùm alia locutio in audiente quid habi heazer
toale eſt; tum quia audienti eſt extrinſeca; ont
tum quia transeunter ad audientem termi. o i
natur. Nec dicas: audiens illam inſtruétio. (mal
nem DEl, continuèò illius recordari, illam- uunkafe
que manifeſtare poteſt. Contra enim eſt; wultta
hoc totum debet tribui memoriæ (vi cujus imnneſ
Prophetæ in utroque Teſtamento tot Pro- AI u
phetias ſoripſerunt) non verò alicui habitui unle
ſuperaddito; aliàs diſcipulus audiens quid ingent
à ſuo Magiſtro, jam hoc ipſo eſſet habituatus- de Ne
circa illud: & audiens à pluribus, hog igi elentt

F.

ottocn.

tor Avo

ſecd den

habſtumt
itotis,
rophetiet
ns lece
in hoe h
Lperwmme
In dono!
7, adgvo
Unilanen
horumm mi
Gini ektu
elatio 1
sloonot
nu Ner A
ihectun
Pheit,
e guld hi
ſt euere
entenn ees
n iokul
rceri l
tru eini
hrir (ſcd,
—
zicniben
zucſens 6
erbiblin
5, rf
1

N
An Prophetiæ Donum ſit quid Habit uale? &. 987
plures habitus haberet; quod non admitti-
tur; habitus namque per proprios frequen-
tatos actus elicitivè à ſe productos acquiri-=
tur, non autem per aliquid transeunter ad
ſe terminatum, reſpectu cujus ſe magis pal-
ſivè habet. Non lumen, vi cujus quis co-
gnoſcit arcana, eſt quid habituale; quia jux-
ta num. 417. & ſiq. vel non requiritur, vel
ſi requiritur, tamen non eſt quid permanens,
ſicut lumen gloriæ, ſed potiùs quid tranſiens
ſicut ſunt auxilia actualia v. g. illuminatio ex
parte intellectùs, & pia motio ex parte vor
luntatis. Nec ipſa arcanorum cognitio eſt
quid habituale; ſicut & alia cognitio actua-
lis peſſimè quid habituale diceretur. Inſus
per major ratio pugnat pro cognitione Pro-
phetica, quàm pro alia naturali; priori ſi⸗
quidem in genere prophetizandi non poſ-
ſum uti ad meum libitum pro quacunque
alia arcanorum manifeſtatione, ſed tantùm
ad pondus, & menſuram luminis à DEO dati
pro hac prophetizatione; poſteriori verò
utor ad cognitionem aliorum objectorum⸗
naturalium: & per conſequens, cùm habi-
tus ſit tacultas, qua pro noſtro libitu uti poſ-
ſumus, ſequitur, donum Prophetiæ non eſſe
quid/habituale, & permanens; ordinariè
namque datur tantùm pro una aliqua con-
tingentia futura, ſeu oceulta. Denique nee
ipia arcanorum manifeſtatio quid habitualg

cſſentialiter dicit, ſed tantàm actum illum.
B

b 2 quo

4 4

388 Diinktio III. Quaſtio IV. g. III.
quo cui Propheta prædicit ſeu ſanitatem.
v. g. ſeu mortem, aut quemcunque alium
ſtatum felicem, vel infelicem. Quòd verèò
aliquis Propheta interdum idem ſæpiùs re-
petat, & quaſi per omnes plateas Ninive cur-
rendé prophetizet, ad ſummum arguit ha-
bitum linguæ (ſi tamen propriè talis adimit-
titur à Philolophis) non tamen Prophetiæ.
Cont. hoc ipſum I. Si donum Prophetiæ
conſiſtit in habitu, tunc habens talem ha-
bitum poſſet immediatè & alia prophetiza-
re, ſaltem in eodem ordine, ſcilicet huic,
illi, & alteri reconvaleſcentiam ab infirmita-
te, ſicut tibi: atqui hoc eſt falſum: ergo &c.
Maj. prob. Habitus datur ad hoc, quòèd vi
illius poſſim plures ſimiles actus in eodem
ordine producere: ergo &c. Min- etiam-
patet, quia Prophetæ rogati de aliquo ſimi-
li eventu occulto ordinariè reſponderunt,
ſe hoc non ſcire, eſſe priùs DEIIM conſu-
lendum, & orandum, ut fat manus Domi-
ni ſuper illos manifeſtans hoc occultum,
Ot Daniel. cay. 2. v. 18. & alibi. Cont. II.
ex S. Greg. lib. 2. Dialog. cay. 21. Propbetis

ſpiritus, mentes Prophetarum non ſemper irra-

diat ; quia, ſicut de S. Spiritu ſeriptum eſt, shi
vule, ſpirat, ita ſciendum eſt, quia, & quan
vult, ſpirat. Hinc toties de Prophetis le-
gitur: Falta eſt ſuper eum manus Domini: Lo-
wius iſt ei Dominui: ergo ſicut aliæ gratiæ
V. g⸗

4, yps

V. g ſan
habjtual
Diees
liprpt
rc⸗
Permanet
deg conl.
doteſt id
Aus por⸗
Wiracln
dolſont
tantm

hnne,

HMmnu
ulſcciti

igindſ

lltſ⸗
cnhiatur

, hie
uugelon

det rem

ſgoſſicat
lere, Z
bone,
4
le allent
I. Aſl
notare
Mendè

NNem.
udiſen

I. An Prophetia Donum ſi quid Habituale? &. 389
lctne V. g. ſanitatum, aut virtutum non ſunt quid
unen habituale, ita nec gratia Prophetiæ.
n Dices. In S. Scriptura aliqui vocantur F-41 5
lii Prophetarum, nxores Prophetarum, 4. Reg. 4.

n ſepiin
dina v. I. & 38. ergo donum Prophetiæ eſt quid
ngi Permanens, & quaſi hæreditarium. Reſp.
eueu neg conſ. hæc enim denominatio derivari
Dwopheit poteſt ab actu præterito; ſicut aliquis San-
n brone Gus poteſt dici miraculoſus, quia patravit
mettent miraculum. Itaque Prophetæ comparari
pofri poſſunt verſantibus in tenebricoſo loco, qui
Clceri tantùm vident allato, non autem amoto
wiofim lumine. Quorſum facit illud 2. Petr. I. . 19.
mietgod Habemus frmiorem Propheticum ſermonem: cui
e, i benefacitis attendentes, quaß lucerna lucenti in

M caliginoſo loco.
Ut ſecundum hujus §. punctum meliùs416
uns capiatur, adverto, plures in aliquo Prophe-
et ta, hic & nunc ſive per DElIM, ſive per
n Angelum inſtructo, eſſe actus. I. enim de-
Nn N bet rem revelatam, & non rarò etiam illius
wꝛis ſignificationem apprehendere. II. Diſcer-
aei nere, aum iſta revelatio proveniat à DEO,
. lu bono, malôve Angelo, vel forſan ſit fortis,
11, & mera imaginatio humana? III. Accede-
, re aſſenius, quèòd ſit Divina, vel diabolica-
un i IV. Aſſentiri ipſi rei futuræ. V. Accuratè
notare revelationem, nihil addendô, vel de-
mendé per proprium judicium, vel oblivio-
nem. VI. Denique ipſam rem revelatam
uin manifeſtare. De quibus omnibus quæritur,
B b 3 an,

17

39 % Diſinktie III. Quaſtio W. F. III.
an, & quale ſpeciale lumen requirant? Acde
verto ulteriùs ex num. 3 99. quòd DEIIS fuis
Prophetis interdum revelet aliqua ænigma-
ta, non tamen horum ſignificationem, in-
terdum verò etiam ſigniccationem; quale
proin utraque hæc revelatio, & conſequens
diſcretio, ao aſſenſus requirat lumen, hic de-
cidendum eſt.
Icaque certum eſt ad rem revelatam, aut
illius ſignificationem, apprehendendam, ſuf-.
ficere naturalem intellects ſagacitatem-.
Prob. Apprehenſio ſimilium arcanorum tam
parùm ſuperat naturalem intellectũs ſaga-
citatem, quàm parùm hanc ſagacitatem ſu-
perat apprehenſio articulorum fidei: atqui
hæc non ſuperat naturalem intellectùs ſa⸗
gacitatem; ſie enim plurimi hæretici, & in-
fideles apprehendunt noſtræ fidei articulos
ex ſolo naturali intelle dus lumine, licèt non
dent aſſenſum, ſed potiùs euſtbileve imß
gnent, & criminentur: ergo nee apprehe
ſio revelatorum ſuperat naturalem intelle-
tũs ſagacitatem. Maj. prob. ad ſimplicem
rei apprehenſionem ſufſicit potentia, & ob⸗
jectum, vel ejus ſpecies; ſicuti patet in ap-
prehenſione credibilium, & etiam aliorum
objectorum: ergo apprehenſio revelatorum
non ſuperat naturalem intellects ſagacita-
tem; nam auxilia DEl (pecialia v. g. illumi⸗
nationes, aut motiones potiùs dantur ad ali-
quem aſenſum, & conformem aſſenſui ope-
. * YA=

u⸗
n.

A yph
rationer
rum, a
lem, ler
tum au
ſpecjer⸗
lem, aui
ſec potit
lens,
ſem or
an, len
Mrophet⸗
ſcum,
lpernatu
krelatio
Ulem ie
ti del,
tame
intibt
nn mira
Nuurali
ud dor
Kumen
eſend
teneſt,
nellis,5
Ind ox

.H. An Prophetiæz Donum ſFt quid Habituale? & c. 391
umi rationem, quàm ad ſimplicem credendo-
Delde rum, aut operabilium ſpeciem ſeu ſenſibi-
uaig lem, ſeu intellectualem recipiendam. Cer-
tionen, tum autem eſt, quòd in receptione talium
enn g ſpecierum nullum quis actum ſupernatura-
ee lem, aut meritorium, vel liberum exerceat,
Gmenhen ſed potiùs paſſivè ſe habeat. Ac per conſe-
quens, licèt DElIS Ezechiæ revelet mor-
elhemt“ tem pro hoc tempore, aut ſuperſtitem vi-
gdentene. tam, ſeu per le, ſeu per Angelum, aut alium
ſgrriat Prophetam, sicque talis res revelata extrin-
cavoruntt ſecam, & terminativam divinitatem, ac
Rects 1upernaturalitatem participet, tcamen talis
ctten Trevelationis apprehenſio non ſuperat natu-
feel rilem intellectůs ſagacitatem. Nunquid

teledied erim reſuſcitatio Laxari fuit ſupernaturalis,
hreicd tamen maturaliter apprehenſa ab aliis
le m aſhntibus, vel audientibus? Nunquid om-
õ miracula fiunt ſupernaturaliter, & tamen
ſblert /n nauraliter apprehenduntur? Nunquid to-
. ta §. Scriptura fuit ſupernaturaliter revelata,
peeen & amen naturaliter legitur, auditur, ap-
ien , prelenditur à rationis compote? Aliud au-

temeſt, quod tunc ad dandum aſſenſum mli-
gennne racuis, S. Scrlpturæ. fidelque requiratur ſpe-
in cialis quædam D EI illuminatio, & ratio.
eiem i Imò uxta num. 399. ipſi Prophetæ non ſem-
orenenn⸗ per intelligunt, quæ ipfis revelantur.
ets ſee⸗ Nunce de diſcretione alicujus revelationis, 418
6 l num criatur à bono, vel malo ſpiritu, dico,
int omnino requiri aliquam illuminationem ſu-
aleni, 3 b 4 der⸗

392 Diſtinktio III. Qusſtio Il. g. III.
pernaturalem. Sic quippe inſinuat S. Joan-
nes Epiſt. 1. cap. 4. V. I. Chariſzmi, nolite omri
ſpiritui credere, ſed probate ſpiritas, ſ ex DEO
ſint: ergo unctio S. Spirits intus docere de-
bet, à quo ſpiritu veniat iſta revelatio; alias
homo inter tot diaboli technas continuis el-
ſet illuſionibus expoſitus, hasque pro Diyvi-
nis coleret. Revide transfigurationem Da-
boli in Angelum lucis, detectam à S. noſtio
Jacobo de Marchia, & relatam num 40..
Alia verò pro diſcretione ſpirituum dato
quaſt. ſeq. Cæterùm ſicut donum Proph--
tiæ non conſtitui num. 412. in aliquo hati-
tuali, ſi neo hoo lumen pro diſcretione ai-
cujus revelationis in habituali conſtituen-
dum eſt; etenim non rarèò contingit, quen-
piam pro una tantùm Prophetia, aut huus
diſcretione à DEO illuminatum fuiſſe, ad
quid ergo pro unico actu habituale lumen?
Quòd verò aliqui plura prophetizärint, ac
diſoreverint, alii pauciora, non arguit hubi-
tum, ſed plures actuales à DEO factas IIu-
minationes.
419 Quod dixi de diſcretione alicujus rerela-
tionis, etiam dico de aſſenſu dando ilicui
revelationi, aut rei revelatæ, ſcilicet al mi-
nus pro dando aſſenlu ſupernaturali requiri
aliquam illuminationem ex parte irtelle-
GQs, & inflammationem ex parte vounta-
tis. Res æqquè certa eſt, ac in credibilibus
de fide; ſieut enim quis faceret DEum med-
da⸗

Auyihe⸗
dacem n
dotiori,
latione,
686 talir⸗
ad mini
gere, go
revelet,
plius non
ſu ſuſhee
hoc tam
(qoibus
milisreren
tüm oleraj
Sngularel
Ac hoe,
ſtiagn
leyelatord-
Uurals ima
nneligat)
gaſbro⸗
eeies, S
Cot non de
Mnin Adan
ler Giſeurr
iticen
Neſt. S
lhenaur
er ricet,
to ert
Ronhetis
ais) 3

ſ.I. An Prephetis Donum ſit quit Habituale? & c. 39 3
inuatsn dacem negandé illius revelationem, ſic à
i is potiori, admiſſa & diſcreta ſemel DEl reve-
u1, Gull latione, faceret DEUIM mendacem, negan-
osGocet dò tali revelationi aſſenlum. Dixi tamen;
welato, aa minus requiri &. poteſt namque conrin-
Scominms gere, quòd DECIS tantùm ſemel alicui quid
Guepol revelet, & aſſenſum perat, poſtea verò am-
rationen) plius non toto tempore vitæ ſuæ; in quo ca-
amaSndl ſu ſufficeret aliquod lumen actuale. Per-
um wsd hoc tamen non intendimus in fidelibus
etuum A (quibus DElIIS ordinariè præ infidelibus ſi-
Numbt milia revelat) negare habitum fidei, ſed tan-
Aigno ht rum ultra illum habitum requirimus aliquod
cretonen ſingulare DEl auxilium.
annſttne Ad hoc, ut Prophetes eloquatur revelataq20
atigtgte ſibi magnalia (idem proportionatè ſentio de
tia, athi revelatorum memorià) ſufficit potentia na-
uumfule, turalis imaginativa, locutiva, & (ſi revelata
dtualelnm intelligat) intelle tiva. Videtur res clara;
hetizrime quia ſi Propherta ſemel habet revelatorum-
nrgircl ſpecies, & memoriam, nil videtur obſtare,
dush cur non de his, ac aliis loqui queat. Sieut
enim Adam pro ſtatu innocentiæ naturali-
ter diſcurrere poterat de ſcientiis ſibi infu-
Gundo it ſis, ita idem proportionatè de Prophetis dici
eetz6 poteſt. Sic etiam cœcus a natura, licèt ei
tie “ ſupernaturaliter viſus reſtituatur, naturali-
Nen ter videt. .—
e n Pro tertio hujus §. puncto notandum eſt, 421
ne ie Prophetas (idem proporrionatè eſt de Pro-
er phetiis) poſſe diverſos eſſe ex diverſis capi-
tDhunn, B b 5 tibus.

ſeiſ tes

394 Diſtinktio III. Qusſtio I. g. III.

tibus. I. Propter res diverſas, quæ præd'-
eunt; aliqui enim revelant altiſſima magna-
lia circa ipiam DEltatem, Perſonarum Fri-
nitaté, humanæ ac Divinæ naturæ unionem
hypoſtaticam &c. Alii econtra manifeſtant
pura creata, v. g. terræz motum, peſtem-,
mortem, aut ſanitatem, victoriam &c. II.
Propter diverſum modum, quo cognoſcunt
ſimilia arcana; nam ex anam. 393. DEIIS
interdum inſtruit ſuos Prophetas in ſenſu
aliquo externo, interdum etiam in interno,
interdum in ſolo intellectu, & juxta aam. 399.
Prophetæ interdum aliqua cognoſcunt æni-
gmaticè, & vel omnino non, vel non ſtatim
intelligunt iſta ænigmata. III. Propter ma-
jorem, aut minorem prædictorum nume-
rum; aliqui enim plura, alii prædixerunt-
pauciora: & ideo Moyſes, Joſue, David, Eze-
chiel, Daniel &c. dicuntur Prophetæ majo-
res, alii vero duodecim, ùt Oſeas, Joël, Amos,
Abdias &c. vocantur minores. IV. Pro-
pter conjunctam, vel non conjunctam vim
miraculorum; ſic enim Moyſes prædicendò
varia, prorſus ſtupenda patravit miracula in
terra Ægypti coram Pharaone. Lege c. 48.
Eccleſiaſt. & lIſai. cay. 3 8. v. 8. Econtra le-
guntur aliæ Prophetiæ, miraculis non con-
firmatæ; de Propheta David namque nul-
lum legitur miraculum. Pariter de nato
Joanne Baptiſta legitur Joan. 10. v. 41. Zoan:
nes quidem ſignum fecit nubum. Hinc dicit S.
Aug.

ulmyte⸗
Aug. Tra⸗
ſudit gn
t ſihren,
hatavir e
jetur gro
lo, Vita
Iligvit ve⸗
(erent, e
etiam V
faautn in
ko. Ree
cjes non
centaler
leckinsE
Diverh
Obetas ve
nr ux
em ve
Mn. 369,.
1o Eegne
zChol
it hop
harenti
nr⸗ Pop
Coinprob
guiſAn⸗
ed ei
e. 1, . 8
derqua
lenu ſi

ſuizg⸗

l.. An Propbetiaæ Denass ſit quid Habizuale! & 39 5
den Aug. Tract. 48. in Zoaan. Nalum miraculuns
iimnt ektendit Foannes, nen damones fugavit, non erpler
ſonaun! dit febrem, non c&σαρορ illuminavit, non mortubt
tureunin ſaſcitavit &. Ratio eſt; ne Joannes habe-
tamint retur pro vero Meſſia, ſi enim ejus prædica-
m, eld ti0, vita, & morum honeſtas tantam ei con-
ruam &A ciliavit venerationem, ut eum Meſſiam cre-⸗
1oge derent, certè proclamâſſent eum Meſſiam,
39,. D ſi etlam vidiſſent miracola, quæ juxta Ly⸗
hets ind rauum in cit. Zoan. loc. reſervabantur Chri⸗=
migine ſto. Recenſitæ tamen Prophetiarum ſpe-
uuus cies non ſunt eſſentialiter, ſed tantàùm acci-=
gnoſem dentaliter, ſecundùm magis & minus, per-
Velmnkt gectius & imperfectius diverſæ.
1.bopetn Diverſitas tamen eſſentialis eſt inter Pro-422
dorummm phetas veros, & fallos, hi enim differunt ſi-
preclen Cut lux & tenebræ, DEUS & Belial. Signa
de,Del autem veri Prophetæ deſumere potes ex
ropbeirt nam. 369. 370. 380. 387. quibus adhuc ad⸗

2s ſoli do ſequentia I. Signum talſi Prophetæ
e. Il eſt; ſi poſt prædictum reipſa eventum inci=
vnſophm piat populum docere fallum; talibus enim
ſ Peht apparentibus Prophetiis ineſcant, & deci-
ik biunt populum, sicque ſe Pſeudo-Prophetas
. Ligti comprobant. Imò, ſi etiam talis videretur
onn quaſi Angelus de Cœlo miſſus, nullatenus
☚ foret ei credendum; dicit enim Paulus Ga-
ſuumge lat. I. 2. 8. Si Angelus de Cœlo Euangelizet, vobig,

,ter des praterquam quod Evangelizk vimas vohis, ana-
rſet E hea r. II. Signum falfi Prophetæ eſt; G

i “ quis quali ſpumans, rabidus, furens, aut ²
4 men⸗

396 Diſtinktio III. Quaſtio I. g. III.

mente motus maniſeſtet aliqua; tales quip-
pe dæmonis impetum non poſſunt ferre, ſed
in continuo ſunt motu, modèò huc, modè
illuc agitantur, & pelluntur, ac in modo lo-
quendi modicam ſervant modeſtiam. Econ-
tra veri Prophetæ, docti à Spiritu Sancto,
tranquillè, compoſitè, & ordinatè ſua pro-
ponunt multùm ſe humiliandéô. III. Signum
falſi Prophetæ eſt mala ipſius vita, nam à
fructibus bonis cognoſcitur arbor, & homo;
non quidem quòd morum integritas necel-
ſariò debeat eſſe in Propheta, contrarium
ſiquidem conſtat à num. 403. & ſeq. Sed
quia ordinari? ad manifeſtandum ſimilia ar-
cana requiritur intellectus prorſus defœca-
tus, ad quem Prophetis ſpectat, perverſa au-
tem vita etiam pervertit intellectûs vim, &
acutiem. IV. Verus Propheta dignolcitur
ex fine Prophetiæ, qui eſt publica utilitas
Eccleſiæ, aut ſaltem privata fidellum. Dixi:
Ant ſaltem privata Eccleſie, nam ſufficienter-
jam promulgatòô Evangeliò non amplius ne-
ceſſariæ ſunt revelationes publicæ, ſed pri-
vatæ ſufficiunt ad humanorum actuum di-
rectionem. Econtra falſi Prophetæ ſunt, ſi
prædicunt ridicula, turpia, & inania, in qui-
bus nulla latet vel ædificatio, vel virtu-
tum profectus. Plura patebunt
ex ſeqq.

QuE.-

De

Tadunt
Exta

Riores
Propi
dem com
inelligi
es, co
Uekrtione
rieulos
Poncerd
Nerelt;
Moprios:
uin jaxt
nn gn
orom,
Uiliuti
lahe r.
iti
Pfitnum
COrdum
Eſttenti
Urcler
Hiekt f

ſen 2,(° * 397

1z talest
d huc, „.
nmg De Diſcretione Spirituum.
eltiam e
Piritudnt B §. I.
nntſu Tyaduntur Generalia ad diſeernendas
. l Extaſes, Prophetias, Revelationes, ac
VRa, N Spiritus.
bot, Aban

egritu PRiores Quæſtiones de Extaſi, Raptu, ac423
cobttn Prophetia magnam habent connexio-
nem cum Diſcretione Spirituum, per quos
om inii intelligi poſſunt tum internæ apprehenſio-
or i nes, cogitationes, & judicia, tum etiam re-
erel velationes, & apparitiones, quatenus vel
Heciem articulos fidei, vel morales actus humanos
1cet ooncernunt. Hæc Spirituum diſcretio du-
bler plex eſt; una reſpiciens ſpiritus proximi, alia
elum. O Proprios: Et de priori hic propriè eſt ſermo;
loſicen quia juxta S. Paulum hæc eſt gratis gratis
R data, quæ principaliter reſpicit utilitatem-
lce, ei aliorum, licèt concomitanter etiam propriæ
m AAun utilitati inſer vire poſſit. Verùm Doctores
bete in hac gratia gratis data explicanda non ni-
hil diſcrepant. Aliqui volunt, diſcretionem
ecin ſpirituum ſe præcis extendere ad ſecreta-
, bum Cordium in proximo diſcernenda, & adu
Nedh giſtentia, ac in ſe clara. Sicque diſtingui-
tur diſcretio ſpirituum à Prophetia, quæ re-
4 ſpicit futura, & obſcura. Verùm ex n. 38 52

386. jam conſtat, Prophetiam ſe poſſe „perſone
extendere etiamh ad iſta. Alii volunt, diſcre- „Iö. 4
tionem ſpirituum ultra ſecreta cordium dientia
a Rualia ſe etiam extendere ad cogitationes »jos deni
cordium futuras. V. G. qualiter in futu- ytbolei,
rum quis ſit inſtruendus in aliquibus gravi. joropr
bus dubiis, ob factam quandam revelatio- „Cttom
nem, exortis; an, & quomodo hoc, vel illud „bones,
ſit credendam, vel agendum? quod mihi pwini,
præplacet; quia Extaſis, Kaptus, Prophetia, „aliotom
& diſcretio ſpitituum magnam ad ſe dicunt „ſpiritva
connexionem; & alias, quæ Propheticè præ- „Vel an
dicuntur, aut ſtatim eſſent credenda, aut „nii
cujuslibet particulari judicio relinquenda-; ls geſe
ſine authentica ſpirituum diſeretcione. yieplen
24 Ut ergo authenticè conſtet, qualiter ta. nlari deb
Iis ſpiritus, per apparitionern forſan hauſtus, vTſones
Gt tractandus? inſero litteraliter formalia? „dbetſen
R. P. Simonis Hörmann, Ordinis SS. Salva⸗ ,Untentee
toris, & S. Birgittæ Prioris, & Confeſloris adlsren
Generalis in Altominſter, qui ib. 8. Revelat. vbl oten
Ejuidem Saucta, cap. 2. fol. 627. in Prolog- Re- yilg ahe
verendiſſimi Alphonſ, quondam Epiſcopi vgentho
Giennenſ. & poſtea Eremitæ probatiſſimi, »Ggnitat
ſive ex ſe, ſive ex Epiſcopo, ita pergit tam „ftoshi
de perſona examinanda, quæ dieit, ſe ha- ſßdelis
buiſſe viſionem, quaàm de modo videndi, as blbecl
qualitate Viſionum, aut Spirituum &ce. e Obech
„Dicunt S. Patres, & Doctores Eceleſiæ, Decleie
„perſonam, quæ ſe dicit habuiſſe viſionem, Vttuos
„taliter eſſe examinandam. An (cilicet ſit one⸗
* per⸗

ſ.l
dan len
olunt,d
ta cor
ctogitut
lter int
goibosg
amn teren
Uhoc,el
oG
tvs,Propte
eN
ohbetſctf
credentn
feſnghen
relione⸗
4, giſtel
forlan hu
ſter ſom
as
§ Corſk
1ESe
,i, lt
ndamn Ui
i ſettß

Traduntur Generalia &t. 399

„perſona ſpiritualis, mundana, vel ſæcula-
„ris. An etiam vivat ſub diſciplina, & obe-
„dientia ſpeciali, continua, ſpirituali alicu-
„jus Senioris diſcreti, virtuoſi, & maturi Ca-
„tholici, & experti patris ſpiritualis, vel an
„in proprie arbitrio, & voluntate? Item
„trum tentationes ſuas, & illas tales vi-
„lſiones, quas habet, etiam ſuppoſuerit exa-
„mini, & judicio ſui patris ſpiritualis, vel
„aliorum diſcrerorum Seniorum Patrum
„ſpiritualium cum humilitate, timens illudi,
„Vel an, eas occultaverit, nulliusque exa-
„mini & judicio eas ſuppoſuerit, aut ex il-
„lis de ſe præſumpſerit, & ja Raverit, vel, ſe
„teputandéô, alios deſpexerit? Item exami-
„nari debet, utrum ab iſta perſona vidente
„viſiones reſultent veri actus, & virtutes
„obedientiæ, humilitatis, & charitatis, &
„intentæ orationis, vel an procedant ab ea
„actus reputationis, jactantiæ, aut ſuperbiæ,
„ſeu oſtentationis, & elationis, vel occul-
„tus appetitus laudis humanæ, aut negli-
„gentia orationis, ſive ambitio honoris, &
„dignitatis? Item utrum iſta perſona apud
„viros ſpirituales reputetur verè Catholica,
„G& fidelis, & obediens Prælatis, & Rectori-
„bus Eceleſiæ, vel an ſit ſuſpecta de fide, vel

Sn,
„de obedientia Prælatorum, & Rectorum

„Eccleſiæ? Item utrum in vita ſpirituali
„virtuosè, & in pœnitentia, & in habendo
„viſiones frequentes humiliter, & diu per-
.: ſeve-

400 Diſtintio III. Quaſtio V. ſ. I.
„ſeveravetit, vel an in hoc ſit recens, & „ſcili
„Novitia? Item an iſta perſona viſiones „men
„ videns habeat bonum intelletum natura- „Amd
„ Iem, & ſpiritualem, & verum, & dilcre- „tunc
„tum judicium rationis, & ſpiritůs, vel an „mylt
„ſit levis, vel melancholici intellectùs (ad. „exten
„do, & unde iſta colliguntur?) vel ſubita, „tuales
„aut mediocris vel phantaſtica? Dicit endim „cahhe
„Greg. in Dialog. quod Sancti viri inter- „nnel
„ illuſiones atque revelationes ipſas, viſio- „Illulr
„num voces, aut imagines quodam intimo »telſg
„ſapore diſcernunt, ut ſciant, vel quid à bo- „neilt
„no ſpiritu percipiant, vel quid ab illuſore ,non
„patiantur. Et utrum iſta perſona fuerit „tnen
„aliàs examinata de materia, & modo vi. „e
„ſionum per viros litteratos, & ſpirituales, „Vliionn
„& approbata, vel non? Et hæc ſufficere ele co
„videntur quantùm ad examinationem per- „an ſe
„ ſonæ. HeaNde
425 „Quantùm verò ad modum videndi, &ι tends
„audiendi ſpiritualiter, & recipiendi reve- ylo il
„lationes, ſeu viſiones; dicunt enim S. Pa. troſam
„tres & Eccleſiæ Sanéti Doctores, quòd de: „Ium, v
„ beat examinari ſubtiliter, utrum iſta per- vrſiej
„lſona videns viſiones, & audiens locutio. „Nel nor
„ nes earum, videat eas vigilandò́, vel an tſcorc
„dormiendé, & ſomniandé? Et utrum in oIbos m

„viſione corporali, vel an in viſione imagi- „ſones
„naria, & ſpirituali, vel utrum forte in vi. „menc
„ ſione intellectuali ſupernaturali? Et utrum yelqud
u in illo raptu mentali, qui Extaſis vocatut, viomper

ſoi⸗

.!. Traduntur Generalin & . 401

recen. „ſcilicet, quando talia videt, ſenſerit aliquam
u Wün „„mentalem ſupernaturalem dulcedinem-
undem ⸗Amoris Divini, vel an non? Et utrum
& A „»tun videat, & audiat aliquem, ſibi aliqua
tls, N „„Wyſteria loquentem (addo, internè vel
les = externè?“) aut Divinas Doctrinas, & ſpiri-
veli . tuales demonſtrantem, vel an non; & in
Dctu „qua ſpecie tales perſonas videat? Et utrum
„tunc lentiat illuminationem, ſeu quandam

viri inn
las, „illuſtrationem ſupernaturalis luminis in-
