oetae ad quam etiam homo activè concurrit, rem
“ ſic declaro. Conſderat quis Myſterium In-
carnationis, Evchariſtiæ, Paſſionis &c. una
& altera vice, ac etiam ſæpius, ut ſemper
aliquem ſaperem, & guſtum ſpiritualem ae
novum ſtimulum ad horum myſteriorum-
meditationem ſentiat, ac tandem in hoe
lpirituali otio vacans meditationi fortiter,
& ſuaviter à DEO regitur, ut per intenſam,
ac fixam ſuam contemplationem & fingu-
lare DEl auxilium à ſenſibus plenè aliene-
netur: atqui in his omnibus nullum inter-
cedit miraculum: ergo iſtæ Extaſes non ſunt
miraculoſæ. Maj. Wucdacur in Seraphica-
Do-⸗

=

1238 Diſtinktio III. Quaſtio III. ſ. I.
Doctrina D. Bonav. in libello de ſeptem Gradi-
bus contemplationis, tom. 2. ubi ita habet: Pri-
mo anima ignitur , ignita inungiturs undta ra-
piturs rapta ſpeculatur, vel contemplatur, con-
templans guſtaty gnſtans quieſcit, hac in via poſ-
ſunt acquiri; non tamen ſiabitb, ſed gradatim.
Citius autem bac experitur, qui frequentius in
Hiritualibus ſe exertet. Min. autem ſic prob.
In his omnibus nec eſt miraculoſa ipſa ite-
rata, conſtans, intenſa, ac fixa contemplatio
objecti, nec alienatio mentis à ſenſibus in.
ſe, nec propter fingulare DEl auxilium, nec
propter objectum ſupernaturale clariùs in
Extaſi vilum: ergo &c. Primum conſtat;
alias enim illi, qui multum dediti ſunt con-
templationi, eſſent in continuis miraculis,
quòd eſt apertè falſum; cùm iſti contempla-
tivi ordinariè ne quidem ſint in Extaſi. Se-
cundum eruitur ex num. 3 53. ubi dictum eſt,
quòd naturaliter fieri poſſit Extaſis, ſeu ſen-
ſuum inſenſibilitas ex quacunque fixa, & per-
tinaci conſideratione objecti prorſus acce-
pti, aut etiam mœſtj. Teriiam ſequitur ex
alia communi Theologorum doctrina, quèd
ſcilicet ſingulare DEl auxilium non reddat
a ctum miraculoſum; ſecus homines juſti
clicientes varios actus virtutum Theologi-
carum, aut Cardinalium, neſcio quot, in ſin-
gulos dies patrarent miracula. Quarium
denique æquè certum eſt, quia illa major-
claritas habet ſe præcisè per accidens. Hine
EStlam

etiam
ſes n
Pproc
Virto⸗
Orati
Ni
geret
ſece⸗
cblo⸗
wect
Hus
llucn
löpre
Chia, &
Viloni⸗
tha de
atione
Scotu
Iſaaco
Rcobe
ing⸗
uſt
VIt.
beneli
fuerit
ta dia
et il
Wwara
xtaß.

Paan,)

gi an⸗

1.
eml An Extaſis, &. 329
bete etiam à Sacra Rituum Congregatione Exta-
slee ſes nunquam pro miraculis approbantur in
ue, Proceſſu Canonizationis, ſed reponuntur ad
te virtutem Religionis, contemplationis, &
gd Orationis heroĩcæ.
tait⸗ Nihilominus ſi in tali Extaſi alicui contin-360
mlee Leret à DEO oſtendi, ſeu revelari alia ob-
üae jecta, tunc tales revelationes forent mira-
gtenn Cculoſæ; ad has enim objectorum non præ-
eultiu meditatorum revelationes natura nullate-
iund Dus concurrit, ſicut conſtat in Abrahamo,
eris Iaa, Jacobo, Moyſe, Joanne Evangeliſta,
,conſu eliis Prophetis, ac 88. noſtris Jacobo de Mar-
Chia, & Franciſco Solano, quos DElIIS talibs

Gſacrcn Cklla,e
mkmi viſionibus decoravit, nec non in B. Hyacin-
ctenm tha de Mariſcottis. Talem Extaſin, & reve-
End lationem obſecti non præmeditati recenſet

E Scotus 4. d. 30. quaſt. I. H. ad pri
Gund 4. a. 30. quaſt. I. H. ad primum &e de
ſenſe Iſaaco Geneſ. 27. Benedicente per errorem
Jacobo: Subaitur ibi, quod poſt egreſſum acob.

Ce
in G nerlan Eſau, Iſaac ſtupore vehementi,
egmt & uſtra quàm dici poſſit, admirans expa-
Reus 15 &. ere ſubiunxit, benediæi ei⸗ erirque
avids enediétus5 ubi ex textu datur intelligi, quba

fuerit raptus in illa admiratione vehementi, & im
10
mmta 4 vidit, acob eſſe juſtt henedicendam, Ben lie
n 4 ee illam Benediöétionem primb ab bomine, & hu-
cen mand canteld extortam defiſſet 5 tamen poſtea im
, n eætaſi à spiritu S. approbatam pronuntiavit, tan-
1. 1 Dan, firmam ſubiungens, eritque benedittus: ats
ſ qui ante Extaſin Iſaac non præmeditabatur
X 2 Be-

340 Diſtinkio III. Quaſtio II. H. I.

Benedictionem taliter à ſe dandam jacobo:
ergo tunc hujus revelatio facta in Ext aſi non

fuit à-ſed ſupra naturam.

361 Has porrò revelationes Extaticus ad ſe-
rediens vix, aut ne viæ poteſt explicare.

Exemplum hujus habemus in S. Paulo, qui
in raptu vidit, & audivit arcana verba, quæ
non licèt homini loqui: ſuper quæ verba-
dicit Lyranus noſter. Paulus fuit inſtrabtus
de Secretis Divinis, quæ ſunt incomprehenſibilia, &
per conſequens inenarrahbilis. Hinc etiam ex-
perientia quandéque docet, hujusmodi ra-
ptos non eloqui palam ſuas revelationes,
niſ ſingolari obedientiæ mandato adſtrin-
gantur ad manifeſtandum aliqua ſaltem co-⸗
ram Superiore, aut Confeſſario. Rationem
hujus dat S. Thereſia in lib. de Caſtro interiori
cap. 4. Quia DEUS poteſt alicui arcana re-
velare per viſionem imaginariam, aut per-
vidonem intellectualem. Si primé modô
Gant revelationes, tunc Extaticus ad ſe re-
diens poteſt illas narrare; eò quòd memo-
riz impreſſa maneant. Si verò ſecundé
modé contingant revelationes, tunc Extati-
eus ſibi reſtitutus non poteſt illas edicere;

tum quèd memoriæ impreſſæ non mancant;
tum quòd non ſemper, aut rarò expediat ſi⸗
milia Divina arcana manifeſtari hominibus

terreſtribus; tum quia de merè intelligibi-
libus ſenſibilia non poteſt proferre verbe:
ni

wtili⸗
intel

retur
telle⸗
Huju
exenm
lam
toſtae
letce
hoe ig
lein il
Vis ho⸗
reſtam
ue hi
imagin
loqui
no4
nri h
, dot
tione
iht po⸗
ipe
veſi

te ,

hrecti

1 An Extaſi, & 6. 341

pſeendt niſi dependenter à ſenſu communi perci-

eddu biente objecta.
Et ſi quis objiceret, ſimiles revelationes362
nullius fore utilitatis, ſi non poſſunt mani-

us 30 6
*R feſtari; reſpondet 8. Thereſia cin. loc. fore-
o,d utilitatis ummæ; quia ſaltem remanent in
etdni intellectu ita tortiter impreſſæ, ut ſi non da-
e wene retur de re fides, ſe ſolis convincerent in-

ſi tellectum de exiſtentia, & præſentia DElI.
Hujus autem in explicando impotentiæ

Mbilac
ine exemplum ponit §. Thereſia in eo, qui au-
mnocht lam plurimis exornatam bicturis unico in-
ltiones duitu conſpiceret „& ex ea recedens nequi-
lan. Fet de picturis illis diſtinctè recordari, & per
Rerd eo⸗ hoc ipſum nec illas explicare, eſto aliqua-
ooet lem illorum memoriam haberet, Quam-
uiums vis hoc ipſum exemplum etiam juxta S. The-
aen reſiam non ſit per omnia aptum. De utra-
a que hac revelatione (ſcilicet per viſionem

8 8 imaginariam, aut intellectualem tantùm.)
inend Joqui videtur Scotus 2. 4d. 3. 4. 9. H. ſecundé
oc mene mod; Gec. ubi ita habet: Raptus videns tranſi-
roriè Eſentiam Divinam, ceſſante iſto altu viden-
10 *M di, poteſt habere memoriam objelti, & hec ſub ra-
nelin tione diſtindta, ſub qua erat objectum viſionis, li=
35 eln⸗ cèt non ſub ratione praſentis altnaliter: quia la-
nmmntene lis praſentia nen manet poſt altam in ratione co-
eneli gueſeibilis: igitar per aliam rationem per itien-
honn tem intelleltum talezs, petsſt objettam ißto vsods
nteſien ohiectiv? eſſe præſens.
erre . V 3

.
Si

342 Dißinkio Iil. Quaſtio II. G. 1.

363 ZSi in Extaſi contingat elevatio corporis

in aeca, aut motus inorganicus (id eſt, ſine
propriis greſſibus) per ara, miraculum eſt,
& quidem ſecundæ Claſſis. Ratio miraculi
eſt clara, quia naturæ inclinationi repugnat,
Corpus grave à ſuo centro avelli, & ſua vir-
tute ferri ſurſum. Hinc non tantùm alios,
ſed etiam ſemetipſos horrendùm decipiunt,
qui neſcio qua hypocritica ſanctſtate ſedu-
Cti fabulantur, poſſe hominis vehementem
Vim imzginativam furſum elevare corpus
humanum. Veruùm iſtorum ſanctitas levis
eſt, quia corpus humanum ſuper aerem col-
loçat, & mentem ſuperbi4 diabolic macu-
lat. Aliud ſanè eſt, quòd per vehementem
& fixam imaginationem aliquis poſſit natu-
raliter habere extaſin juxta namer. 353. &
aliud quòd talis fixa, & pertinax imagina-
tio poſſit corpus ſurſum levare. Primum
etiam tradit Scotus 2.. II. 4. un. §. ad qua-
ſtianem &6. UÜhi inter alia ita docet: Omnis
Kaptas, ad quem poteſt homo ſeipſum diſponere in
bag vita per conſuetndinem, non eſt ad aliquam
viſionen merk intellettaalem, ſed ſolum imagi-
nariam, & intellettionem conçewitantem illam-
imaginariam; licèt forte talis quietatie in homi-
ne ab omnibus extrinſecis, per talem vißionem
quandoqe Aiſponat, ut DEUS animum ſie tran-
gquilem rapiat ad viſionem intelleétnalem. Se-

cundum autem planeè naturæ viribus repu-

gnat, & ſi à DEO, vel bono Angelo non⸗
at,

At, D
dem
ct.
Q
ara,
44C
Perat
ac Ar
ſed de
le ſob
homm⸗
conll
go be.
Dee
in bat⸗
ſis D
necelt
impohl
Viam 4
ſre in
ſtati in
Pin. 44
wirabil
1uo ?
(due
Rtab
Pore
Corſ⸗
qui 4
Gion
gocet

.D An Extaſis, & . 343
N Sat, Diabolo adicribendum eſt, qui & Simo-
ddlii nem Magum per aéra circumvolitare fe-
cvlund Er.
Owiel Quòd autem elevatio humani oorporis in 364
Teppeun ara, aut motus per ea ſit miraculum ſecun-
Aut Aa Clalſis, ratio eſt; quia iſte effectus non ſu-
nüma, perat in ſe Vires naturæ, ùt vel de avibus,
decha ac Angelis tam bonis, quàm malis conſtat,
aen ſed potius quatenus iſte effectus reſpicit ta-
hemenn le ſubſectum implume, & grave, ſcilicet-
e eh hominem: atqui in hoc juxta numer. 318.
tse conſiſtit miraculum ſecundæ Claſſis: er-
Grem d go &c.
mucn 8 Decipiuntur etiam, qui volunt, animam 36 5
gemgenen in Extali ſeparari à corpore; ſi enim Exta-
oruu ſis à DEO fiat, nulla hujus ſeparationis eſt
G.,6 neceſfſitas, & ſi à Diabolo fiat adeſt inſuper
inmgun impoſlibilitas; quia anima extra corpus, &
n viam exiſtens ſive in cœlo, ſive in inferno,
e rve in purgatorio, nullius, niſi DEl pote-
cet; ſtati ſubdita eſt. Hinc dixit S. Aug. lib. 1.
Trin. cap. 6. As quideuam eſt inter wirabilia-
44 A mirabilius, quàm reſuſcitare, & vivißicare mor-
cle euos ½ Pariter poteſtatem ſuſcitandi mortuos
auen (quæ planè hic intervenire deberet, ſi in
aAe Extaſi contingeret animam ſeparari à cor-
len oe pore) ſoli DEO convenire fuſiùs in Trali. de
reun t Conſum. Mand. d num. 184. tradidi ex Scoto,
qui 4. 4J. 4. 4. 1. J. de ſecundo &. Reſurre-

AN, N . . .
gou Gionem univerſalem ſoli DEO tribuens ita
Angel⸗ Adocet: Pro nane manifeſta eſt conelußo, eſur-
4 V 4 rectio-

344 Diſtinétis III. Quaſtio II. H. I.
rectionem (ſeu reſuſcitationem) mortuorum
eſſe veritaté fidei: hanc enim veritatem, tanquan
articulum ſidei exprimit tam ſymbolum Apofſtob-
rum, Carnis reſurre tionem; quàm ſymbolum
Micenum, & exſpecto reſurrectionem mer-
tuorum ; quàm ſymbolum Athanaſi, omnes
honines reiurgere habent cum corporibus
ſuis. Mnd autem valde expreſiè habetur in-
multis locis Seripturæ, utpote Zoan. F. II. 20.
I. & Matth. 25. I. Cor. 15. & 1. Thlh. 4.
& Mach. 12. ac alibi. Ex qua univerſal Sco-
ti doctrina facilè eruitur noſtra parricularis.
Si enim Diabolus vel unicam perſonam re-
ſuſcitare poſſet, corpori animam ſeparatam
reuniendéô, poſſet etiam plures, imò omnes;
quid enim pluralitas impediret? Sic autem,
At vides, veritas fidei de reſuſcitatione mor-
zuorum vacillaret multùm. Sicut enim-
mors ex ſeparatione animæ à corpore, ita
reſuſcitatio contingit ex ejusdem conjun-
Rione. V
266 Neceſſitas etiam nulla eſt ſeparandi ani-
mam à corpore in Extali, ſive hæc fuerit-
Divina, ſive Diabolica. Nam licèt DIIS
ſic animam ſeparare, ac corpori reunire poſ-
ſit, non tamen necefiitatur ad eam; cùm
conſtet DEUM fſat multa revelaâſſe homini-
bus in ſomno absque tali ſepsratione; cùm
conſtet tot Prophetas, ac viros Sanctos à
DEO decoratos fuiſſe Extaf ſupernaturali,

4

& revelatione arcanorum myſteriorum-,
quin

cvin t⸗

rum
conſte
Ppreſe
rexvel
bolic
enim
Varias
qual
Gade
plus 6
ſea
Jalſin
unlb in
lit anin
tione ee
getur
latur
ur rei
i iurn
linabil
D
it hal
ſ ant
ſie
tumh
uju
Para
licet,
ſcit
hiumn

ſel. An Extafis, G&. 34 5
mntin quin tamen vel minimum reperiamus, illo-
mteu rum animas fuifſſe à corpore ſeparatas; eùm
Aln concte DPEIIM cuique animæ eſſe jetichen,
nI Præſentem, hancque capacem eſſe ſitniliura
nem rn re" elationum Pariter net in Extaß Dia-
inonn bolica talis ſeparatio eſt veceſſaria; poteſt
corvom enim hic mendacii Pater ſihi devotis per.
lew Varias illuſiones phantaſticas objecta perita
GrIId quaſi coram ſiſtere, aut illos ad petita obie-
e/ Cta deferre, aut objecta coram ponere. Nec
erlal d plus concedit Scotus, dum 2. d. I 1. q. an.
rticnlai N. an quaſtionsm &. ica docet: Omnis KRaptar
onam te Faltus virtute Diaboli, I praciib ad aliquid in-
ſ6patatal renaè imaginandum: quis intenſa ima ginat i fa-
domoes cit animnm ite diſtraètnm ab omni alia ogita⸗
S aten tione cujascunquse altkalis inteleltionis, usa vi-
lonem detar ipſune inteleltnaliter viders: Et concomie
ut ein zZatar Forte ilam intenſam imaginationem aligis-
rpcle, jus rei intelle&t io illius imaginabilis, ſed nulla eſt
n cou ibi inielleltio alicujus wmerè intelligibiliz, non ima-
ginabilis.
Armn n Didis non obſtat Raptos Pauli, de quoz67
e lein ita habet 2. Cor. 12. v. 2. Scio hominem in Chri-
ccet Pell ſ⸗ ante annos qnatuordecinz (6 iut in corpore, ne-
eunitrt ſcio, ſive extr eorpus, neſoio, DEIIS ſcit 9 rap-
amn CNN tum hujusmodi as ezue ad tertiun calum Ei Kcin
lehons hujusmodi baominem - - gusnianm raptus eſ in
Paradiſum: & audivit avcasa verba, guag non

2* — .„ 7 —
daih licet bomini legvi. Nam ecce ’i Panlbis ce-
cl ſcit; quomodo nos ſeſemis? Si teilimo-⸗
2 N . R.—
dn⸗ nium Pauli incertum eſt; quomodo nos da-
4

D V 5 bi⸗

346 Diſtintio III. Quaßtio III. G. II.
bimus certum? licet talis ſeparationis poſſi- duent
bilitatem reſpectu DEl anm. priori jam con- reye

ceſſerimus. Re
mirat
§. II. tur.
. . to Pt
Aliæ Quæſtiunculæ de Extaſi. D

368 JT. hæc de Extaſi materia fructuoſiùs in Supe
praxi contingibili applicari quest-.; bong
Quæres I. An ſit credendum Extatico, ſi quod
diceret, ſe immediatê à DEO, & ſine ſua- tCN
præparatione, raptum eſſe; & an Eccleſia Gingi
talem Extaſin approbaret pro miraculoſa? Denig
Reſp. I. Si teſtes de vilo affirment, ſe de dem
Extali tali hauſiſſe experimentum per appli-
Catas uſtiones, inciſiones, puncturas, tractio- be
nes, aut alias vehementes, & penetrantes ellte
commotiones in corpore Extatici tunc cre- hon⸗
di poteſt, talem fuiſſe verè Extaticum; An verè
verò fuerit Extaticus naturaliter, vel ſuper- Egue
naturaliter, certè ex his ſolis circumſtan- Qor
tiis non eruitur determinaté: quòd enim üme
determinatè ſupernaturalis non ſit habenda, Wene
inde eſt, quia ſolus Extaticus aſſereret, ſe Nta
raptum fuiſſe à ſolo DEO, alii verò teſtes Reot
tantùm teſtari poſſent de Extaſi externa (quz Wi
utique juxta num. 37/3. etiam naturaliter- (a
accidere poteſt) de modo veròͤ, an ſcilicert 464
provenerit Extaſis determinatè à DEO, de- Mee,
terminatè ſcirent nihil; cùm reverà & na- N;
tura, & Diabolus ſimilia externa operari en,
que:

=—
S=
S
=

ſ.ll. AAlia Osaſtiunculæ de Extafi. 347

foned queat, & digitus DEl hæc forſan operantis
tijma revelatus non ſit teſtibus.
Reſp. II. Talem Extaſin haberi poſſe pro369
miraculoſa, ſi hæ conditiones deprehendan-
tur. I. Si Extaticus non jactanti4, aut mo-
i tu propriò, contemgtu, aut paſſione in alkte-
rum, ſed ex juſſu, & Emplici obedientia erga
Quole Superiores, & Confeſſarium ſuam Extaſin de-
gee Ponat hamiliter, & quali rubore ſuffulſus,
Hta duòd talia dicere debeat. II. Si talis Exta-
loe li ticus coruſcet virtutibus in gradu extraor-
n Lee dinario, & heroico juxta num. 183. &' ſeꝗ:
taeulo Denique III. ſi conſtet authenticè, ab co-
t, 4 dem patratum fuiſſe verum aliquod mira-
culum, cujuscunque demum Claſſis. Imò

Nrd hæ tres conditiones concurrunt, adhue
t eſt tali deponenti Extatico credendum, eſto
fene „non adeſſent teſtes de viſu; per illas enim
htune 4 verè comprobatur talis Extatici juſtitia, con-
en ſequenter & veritas, quæ meretur fidem.
“ Quomodo enim quis juſtus eſſet, ſi in re tan-

AAen ti momenti ad fallendam ipſam Eccleſiam
6 e mendax hypocrita tantam Sanétitatem, &
ſthite Eyxtaſim ſimularet? Hujus exemplum ponit
latne, Scotus 3. d. 38. quaſt. un. N. ad altimum & c.
vedde ui ita reiolvit. Simnlatie, qua fit per ahqua

nanne ſigna probabilia, oſtendendé, ſe habere aliqua bona;
mne quæ non habet, ut per. genuflexiones, & orationei,
o . poteſt oſtendere devotionem hibi ineſſe, quæ non in-
4 DUE

eſt; & talis ſimulatio eſt hypoeriſis, & eſt pecca-

en 6 zam, absque dubio in his circumſtantis mor-

rns open 1⸗
1na 1 tale 3

34 9' Diſtindtis III. Quaſtio III. G. II.
tale; ſeu ut litteræ Scoti ſubjungit Reve- eſt clar
rendiſſimus noſter P. Carolus Franciſcus de ſe nec!
Vareſio: Eſt peccatum, frequenterqus mortals. ctfectus
370 Reſp. III. Si Extaticus prioribûs conditio- duciwe
nibs clarus etiam ediceret aliquas revela- ad bio
tiones de futuris contingentibus, perfectio- prout!
nibus Divinis, aliisque DEI Magnaliis, aut in pert
Secreris cordium, mereretur fidem, dum- dauri
modo ejusmodi arcana non impingerent in urſ:
regulas fidei, morum, aut Decretorum Ec. Dami
cleliæ, nec ex contemptu, aut paſſione in- i mwui,
alterum procederent; ſie enim ſtimalarent uimun,
animum ad perfestionem Chriſtianam, aut gamn
admirationem judiciorum DEI. Tales etiam mmiiin
revelationes verè pro miraculoſis habende iutiè ſ
eſſent; cùm in his circumſtantiis non à ma- quamd
lo ſpiritu, nec à natura, ſed à ſolo DEO im- prioribe
mediatè, vel mediatè, ſeilicet per bonum it vera
Angelum, haberi poſſent. Nee obſtat ra- uſs ord
tioni miraculi, quòd tales revelationes non petiam
eſſent ſenſibiles; de hoc enim ſam egimus Reſ.
num. 316. Et inſuper licèet ante harum nar- (u hero
rationem eſſent inſenſibiles adſtantibus, ſen- pentum
ſibiles tamen & notæ jam erant ipſi Exta- verdeſg

tico. alter
371 Queærses II. An ex Raptu, & Extaſi alicu- Kihlan
jus probetur Sanétitas? thumh

Reſp. I. Extaſis ſola, eriam Divina, pro-⸗ Leoto.
trscta, & repetita nequidem eſt adminicu. ubi ite
lum, minùs argumentum fortiter compro- ranifn
bativum veræ alicujus Sanctiratis. Karic inpraie
e

.l. Alie Ousſtiuneula de Extaßt. 349
Det Ret eſt clara; quia Raptus ſeu Extaſis ſecundùm
aucſcue ſe nec eſt igia gratia ſanétificans, nec illius
emerd effe us, nec actus alicujus virtutis, ſed re-
Sconde ductivè ſpectat ad gratias gratis datas v. g.
uuse ad Prophetiatn, aut Diſcretionem ſpirituum,
pereh prout magis conſtabir agend de his gratiis
nſisn in particulari. Noſtra autem reſolutio fun-
len, O datur in ipfo effato Chriſti apud Mattb. c. 7.
ngerent Verſ. 22. Multi dicent mibi in illa dies⸗ Domine,
torundi Domine nonne in nomine tao prophetavimus, &-
Ciopen in womize tao damonia eferimus, & in nonzine tuo
imahrt irtutes mulzas fecimus? Et ennc confitebor illis:
am, Ad qisia nanquam novi vos: diſtedite àme, qui sépe-
gles etan ramiai iniquitatev. Ergo ſicut Prophetia ſo-
iubenn litariè ſumpta non probat efficaciter ali-
WMM quam Sanctitatem, ita nee Extais ſola & ſine
oDO prioribus tribus conditionibus comproba-
er booni bit veram quamdam Sanctitatem, quia Ex-
CMG taſis ordinariè tantùm eſt diſpoſitio ad pro-
phetiam præambula.
Reſp. II. Extatis ſtipata virtutibůs in gra-372
– du heroico, præcipuè atnore DEl eſt argu-
nbſs mentum forriter comprobativum ſantitatis
olrm verèsſubſiſtentis, & fſingularis favoris DEI
a Extaticum ‚ita ut inter talem Extaticum,
& iplum DEUM mutuus vigeat amor. Mu-
tuum hunc amorem non obſcurè colligo ex
ir, P Seoto 4. d. 49. q. 2. G. ad iſtam quaſt ionem & 6.
iſcnt 6 ubi ita reiolvit: Anisia mediante voluntate
nin tranifermat ar, ut convertitur iv obje tum (quod
erHα in præſenti eſſet ipſe DElIS) pros: pelbile ⸗k,

Atiopestat
n ttnnt

EEradii

370 Diſtinktio UI. Quaſtio II. H. II.
& boc vi amoris; ſecundam quod veelt Dionyſ.
quia amor eſt virtus traniformativa, & conver-

ſiva amantis in amatum. Et Hugo lib. ſuper
illud: calidum acutum, & ſemper fervidum:

Amor unum te fæcere vult cum ipſo ſefticet ama-
10%s & poſt: Dileétivus ingerit ſe, ut ſi fieri
poſſit, boc ipſum ſit, quod ipſe, ſeilicet quem amat,
E& fit anio quodammodo per vim amorit, ut ex-
pelli incibiat, & exire à ſe (ſeu rapi) & inti-
piat eſſe, quod amat: atqui hæc omnia con-
tingunt in Extaſi ſic qualificata: ergo com-
probat veram Extatici ſanclitatem, quæ con-
ſiſtit in amore DEI, & unione cum illo.
Infuper iſta charitatis deliquia & amoris ex-
ceſſus DEUsS non legitur conceſſiſſe medio-

criter tantùm devotis, ſed eximiè ſanéctis:

ergo Extaſis ſic qualificata probat, Extatico
ineſſe veram ſanctitatem. Lege Cantico⸗

rum librum, & per omnia octo Capita in-
venies, qualiter Sponſus Divinus amatam

ſponſam ſuam, ſcilicet animam, gradatim

diſpoſuerit usque ad ſupremum amoris de-

liquium, ſeu Extaſin, ut tandem ſponſa ſic
amore abſorpta exclamârit: Feæleite me flori-

bus, ſtipate me malis, quia amore langueo, ubi

amoris deliquium, exceſſus, & Extalis ſigni-
ſicatur. Hinc ſubjungit Sponſus: Agjure
vos Filie Feruſalem - -= ne ſuſcitetis, neque svi-
gilars faciatis dileétam, quoadusque ipſa velit.

373 Dices forlan: Non eſt in poteſtate ho-

minis, ceſſare pro libitu ab Extali fuperna-
tu⸗

turan;
cet: e
tur pr⸗
enim!
huie
mo ſoe
xation
re ſina
tu, ſe
adeb
etlam
Vruntln
nec tan
cantur,
MW
guls pal
iliguid
(ſmna V.
iteis
oris,
arte Ex
Dreci
beded
ales
tes, e
uſtione
iceh
icam
Nhorum
l. E

Aliæ Quaſtiuncnlæ de Extaſi. 351

el. turali; hæc enim durat, quamdiu DEO pla-
A cet: ergo ex hoc ultimo textu nihil erui-
Gν tur pro nobis. Reſp. neg. conſ. Sponſus
OIh’ enim ibi adjurat ſocias ſponſæ præcisè, ne
fride huic ſint moleſtæ, neve eandern à ſuaviſſi-
e mo ſuo amoris deliquio per extrinſecas ve-
ationes revocare præſumant, ſed quielce-
endu re ſinant, donec velit ipſa non pro ſuo libi=
Mi, A tu, ſed pro ſua cum Sponſo conjunctione,
DG adeéôque quamdiu placuerit & Sponſo. Sic
onne etiam alii Exctatici non rarò punguntur-,,
epoen uruntur, aut quocunque modo tentantur,
qued nec tamen per hæc omnia ad ſenſus revo-
cNcantur, ſi non placuerit & ſponſo cœleſti.

nsn Quæres III. Quid ſit ſentiendum, ſi ali- 374

lenelt quis paſſim, & ſtatim rapitur, dummodo
weſend aliquid audiat, vel videat de DEO, Beatiſ-
u Em ſima V. aliisque myſteriis ſupernaturalibus?
ge Reſp. optimum hoc eſſe ſignum veræ lſan-
oCGNE Ctitatis, & mutui inter DEUIM & hominem
ovs m amoris. Ubi tamen iterum certiſſimè ex
4 e parte Extatici conſtare debet de virtutibus,
Nanc & præcipué amore DEl in gradu heroico:
ſotet debet pariter conſtare, quòd ſint veræ Ex-
eiue, taſes, per aliquod temporis ſpatium duran-
4 A tes, probatæ aliquâ moleſtià extrinſeca v. g.
adig uſtione, punctione, aut ſimili vexatione. Et
6: ℳ ſi de his conſtat, ſecurè credas, talem Exta-
nn u ticum quaſi continuò flagrare amore Divi-
i ee norum, illumque in iis conſtanter abſorbe-
lin ri. Fortius adhuc ſanctitatis ignum eſt, ſi

talis
in Lalis

352 Düitindstio III. Quaſtio Ill. H. II.

talis Extaticus ſuos raptus celat, aut ſi ab

aliis deprehenins doleat, ac Gmnpliciter re-
ponat, has effe potius auimi ui infirmita-
tes, ac paſſtones inimped biles, ut ampliùs
non ſciat, quid sgat; donec tandem obe-
dientif coacius pandat totam rem cum om-
nipus ſuis circumſtantiis, quæ tune (una-
cum aliis conditionibus hucusque innua-
tis) docehbunt veritstem palæam, eſto adhuc
deleat Extaticus de animi fui in firmit atibas.
Tandem nota, Gi etiam talis Exraticus obe-

dientia coactus loquitur, rarò ſemet nomi-

nabit (nili ipla res indiſpeuſabiliter exigat)
ſed omnia in D E UX refundet, aut quæ
etiam circa ſe contigerunt, narrabit gene-
ricè, (uâ perlond reticitâ, Gde quadam ani-
ma DEO pergrata; quænam autem ilia ſt,
ſibi non conſtare, nec ullo mode hoe de ſe
poſſe præſumi, afſeverabit corſeniſt. Et
ſi res ita ſe habet, nullum later periculum
fraldis, ſed bona ſanctitas ex integra caula.
3757 Quæres IV. Quid ſir ſentiendum de Ex-
taticis, qui in raptu clamant al'osve motus
Gve organicos, iive inorganicos formant?

Reſp. ſub d ſtin Rtione, enim ejusmodi cla-

mores & ejulatus humani fint & devoti, in-
dicant accenſum cordis amorem, qui in-
bos eſulatus erumpit, tantum impotens
clandeſtinèe occultandi amoris æſtum; ſicut
pulvis nitratus in bombarda accenſus foras
emittit fragorem. Econtra, ſi ejulatus di
⸗

korent
ſuis
ritl
lica i
nuate
Idem

politi
atem

pitee
ſedl,
iterom-

cceleſt

norat

(be⸗

mernor

planun
gn

minan

cm,

ſechus

Qdi, ſin

adus

Viden

ſunt l

habea

Secto
nahite
biatar
te ſue

Ut 4
djel

Holl. Aliæ Quaæſtiuneulæ de Extaſi. 373

i forent brutorum more v. g. velis, cati,
Dlrer ſuis &c. aut ſi aliunde horribiles eſſent, me-
IIuunH ritòo ſuſpicionem de Extafſi ficta, aut diabo⸗
N N Ilica ingererent, præcipué ſi hucusque infi-
den A nuatæ virrutes, & conditiones deeſſent-.
ncenn Idem Reſp. circa motus, aut corporis com-
tune(m poſitionem, ſi enim modeſti ſint, & ad pie-
“ AII ratem provocent, juſta & ſancta ex hoc ca⸗
tod pite erit Extaſis; ſi verò ſint incompoſiti,
Senae fosdi, & ad turpia aut irriſionem alliciant,
zis iterum eſt res plena pericli; ſponſus enim
eer’⅜ CCeleſtis non tam inordinatè amat, aut ho-
ereige norat ſponſam, etiam raptam.
1 ut Quæres V. An adtus Extaticorum ſint 376
uegen mertorii? Reſp. iterum ſub diſtinctione,
guudem/ planum quippe eſt actus prævios ad raptum
enI v. g. meditationem, qua ſe applicat ad ru.
60 te minanda Divina My ſteria, eſſe meritorios
lef! Ccm, ùt ſuppono, neque poſſit oſtendi de-
2 ta fectus ex parte liberi, neque ex parte obje-
terttn Qi, finis, aut circumſtantiarum. At verò
agoncel a Kus in ipſa Extaſi habiti ſecundum ſe non.,
eremon videntur eſſe meritorii; quia revera non
ſrn ſunt liberi, nec in poteſtate Extatici, ut illos
5 Nc habeat, vel non habeat; & tamen juxta-

user . .
Tenm Scotum 3 d. 23. J. 4. §. ultimo, meritum for-
ſi maliter requirit, ut allus liber?, & altivè eli-
“

nnee ziatur à voluntate, & ita habeat eum in poteſta-
Wte ſuæ: atqui non eſt in poteſtate Extatici,
iie ur actus viſionis aut amoris habeat circa-
ul abjecta ſibi à DEO gfarios in Kaptu oſten-
„ 2 la⸗

354 Diftintio III. Ouaſtis III. GH. II.
ſa, ſed naturaliter videt aut amat ſicut Beati
in Coœlo: ergo iſti a dus ſecundum ſe non-
ſunt meritorii; non enim eſt verum meri-
tum, ubi ratio, & voluntas non ſunt ſui ju-
ris. Dixi: iſti actus ſecundum ſe; ſi enim in
Etatico I. præceſſiſiet aliqua intentio ordi=
nans hos actus ad meritum, & beneplaci=
tum DEl, poſſent eſſe meritorii in ſua ra-
dice, ſeu intentione prævia, lcut v. g. ſom-
nus, reſpiratio propter intentionem bonam
præcedentem eſt DEO gratus, & merito⸗
tius, aut à contrario alius actus turpis in
ſomno, aut ebrietate quaſi naturaliter com-
miſſus eſt demeritorius. II. Si DElIs ex

ſuo lingulari favore acceptaret tales actus

ad maſus Extatici meritum, utique merito-⸗
rii eſſent, prout à DEO acceptari, quis non
temerariè dicere poſſet, ob varia hominum
judicia, irriſones, in vidias patienter ab Ex-
tatico ſuſtinendas.
Quæres VI. Quænam ergo ſunt differen-
tiæ inter Extaſes naturales, & ſupernatura-
les? Reſp. præter inſinuatas à nam. 369.
Item præter virtutes in Gradu heroico,
etiam eſſe ſequentes. Et quidem I. Extaſis
ſupernaturalis (ſive accedant ad eam homi-
nis diſpoſitiones, ſive non) non habet tem-
pus certum, & ordinarium, ſed prout DEO
placuerit; naturalis autem oritur ordinariè

ex nimio ſuperfluorum & peccantium hu-

morum incremento, magis aut minus pro

hac,
flund.

propr
men
ſupete
tbrali
ment
abund
hatur:
ejeme
corous
bilitarn
Prrcl
let⸗ vert
6 Eegn
depren⸗

precip

hae

ut per
Mania
Detaſin
ſpjent
taſi nat
tur, he
ſat ele
Divina
uatis
Inbxt

..l.

tſcut Ben
ns , N
eruum wen
ſunt lui;
(eninl
tentioan
bepeſſ⸗
in ul
t V. 3 6
Nech bon
& men
5 turpil
gliter con
Pklls
ges a
gue⸗ ert⸗
i,
ahomyu
eternnt

Uorlet
ſhenn
Re
61 eo
enlinn
dtanti
hubet
gone
troii
antſoc,
o

Aliæ Quaſtiuncula de Extaſi. 35 5

hac, aliàve aſtrorum conſtellatione, aut in-
fluxu. II. Extaſis naturalis, ſi non à ſola, &
propria hominis voluntate contingit, ta-
men meras ſui cauſas naturales agnoſcit.? 3
ſupernaturalis nequaquam. III. Extaſis na-
turalis requirit in homine certum tempera-
mentum, v. g. melancholicum, ſpirituum
abundantiam, & cerebri debilitatem; ſuper-
naturalis autem non attendit ad hæc inania
elementa. IV. In Extaſi naturali fatigatur-
corpus, minuictur intellectûs perſpicacia, de-
bilitatur memoria circa præterita, corpus,
& præcipuéè facies palleſcit, triſtitia præva-
let, verbéô; in tali homine remanet torpor.
& tegnities ad omnia; contrarii eventus
deprehenduntur ex Raptu ſupernaturali,
præcipuè ſi mentem ſpectes, hæc quippe ſi-
cut per Extaſin naturalem, tanquam veram
inſaniæ ſpeciem, mirum hebetatur, ita pen-
Extaſin ſupernaturalem, tanquam ſummam
ſapientiam, acuitur & perficitur. V. In Ex-
taſi naturali nunquam corpus ſurſum eleva-
tur, hoc enim eſt contra naturam; ſi proin
fiat elevatio corporis in ara, Extaſis erit-
Divina, aut Diabolica, quod ex priùs inli=
nuatis conditionibus delumendum eſt. VI.
In Extali ſupernaturali mens non figitur in
præexiſtentibus phantasmatibus, in illa enim
DEIS aut boni Angeli non rarò oſtendunt,
quæ priùs quis non phantaſiavit; contra-
rium evenit in naturali. VII. Si in aliquo
2 2 ho-

356 Diſtintio III. Quaſtio IV. g. I.

homine frequentes ſint Extaſes, præſumptio contl
eſt de naturali, niſi miracula, & virtutes he- Præd
roicæ contrarium ſuadeant; non enim mi- te in
racula frequenter fiunt, niſi magna de cau- Phet
ſa. Nihilominus quia hæ differentiæ ùt plu- Diri
rimum occultæ, ac ſenſibus ignotæ ſunt, ma- ſtent
nà bic circumſpectione opus eſt; cùm non Ala,
rarò ambæ Extaſes exteriùs ita conveniant, Boſte
ut vix diſtingui poſſe videantur.
echis
QusSsTIO WV.
Snitior
De Prophetia. A
cetlam
§. I. ter br
In quo conſiſtat Prophetia? Enil
5

375CErtiſfwum eſt, nullam dari artem natu- ſuo ſt
ralem, quæ ſuis viribus certò, & infalli- VII.
biliter futura contingentia edicere queat- pori
Hinc docet Scotus Prolog. quaſt. 2. J. de pyimo reddi
patet &c. Solus DEUS poteſt naturaliter, non a5 üre
alio, futura contingentia certitudinaliter pravi- terx P
ders: ergo ſolus ille, vel ab illo inſtrultus, poteſt ocmni
ca certitudinaliter pradicerr. Et infra J. 40 ln
obtavo &. Revelatio contingent ium futur or am (leu
ſolo DEO feri potuit. Imnò ſi etiam m
daretur talis ars naturalis futura contingen- ndt
tia, aut quæcunque occulta certèò prædicen- mayjt
di, id tamen ex præexzxiſtente ſeientia, aut- lean⸗

Ppræexiſtente in aliquibus rebus fundamento ct,
con-

In quo conſiſtat PBrophetia? 3 5

contingeret; Prophetia autem ex nulla-

teſompti⸗ 1 3* 42
tete Prævia cognitione, notitià, aut præexiſten-
ennn te in rebus fundamento contingit. Pro-
ds de en pheta quippe communiter dicitur, qui ex
Rrp Divina revelatione (& non ex alia præexi-
* ſtente notitia) prædicit futura contingen-
Hdnm tia, aut etiam præterita, vel præſentia inco-
tnans Snira, & occulta. è
De Prophetis ergo & Prophetiis ſic intel 379
lectis quæritur I. Quid ſit donum Prophe-
. tiæ? II. An conſiſtat in revelatorum co-
gnitione, an in eorundem maniteſtatione?

III. An tantùm verſetur circa futura, & non
etiam præterita, & præſentia?: IV. Quali-
ter Propheta cognoſcit iſta occulta, quæ
63 pandit? V. Num ſolus homo ſit capax
goni Prophetiæx? VI. Quas Prophetia in-
ſuo ſubjecto capaci requirat diſpoſitiones?
RR VII. Sitne Prophetia aliquid habituale, vel
, potias actuale? VIII. Qualis in Propheta
– requiratur illuminatio ad hoc, ut propheti-
19, 4 zare queat? IX. Quænam ſit diverſitas in-
wiin ter Prophetas, & Prophetias? Ut ergo his
nl omnibus fiat ſatis.
AH Incipio à primo, dum dico: Prophetia-380
(ſeu donum Prophetiæ) eſt inſpiratio Divi-
na, qua quis res vel eventus aliàs nobis ſanè
ignotos infallibili veritate, ac certitudine-
e manifeſtat. Ita colligo ex Delrio, Zacchia,
d Brantato, Bona, Turrecremata, & aliis. Hanc
ℳ ergo, ùt ùt ex terminis claram deſcriptio-
finc 4 2 3 Anem,

3 58 Diſtinktio III. Queſtio W. ſ. I.
nem, nihilominus ſic declaro. Dicitur I.
Prophetia, ſen donum, ant ſpiritus Prophetiæa: Qui
termini differunt ſicut actus primus, & ſe-
cundus; Nam Xu Prophetia ſignificat prophe-
tizationem actualem exercitam à creatura,
ve homine, ſive Angelo: Reliqui rermini
ſignificant adtum primum, quo DEls ali-
quos illuſtrat fimili revelatione, ipſi verò
non ſtatim, & in flagranti proloquuntur,
ſed exſpectant tempora, & momenta, prout
Spiritus S. ipſis eloqui dabir. Dieftur II. Ia-
ſpiraiis Divina, quia à ſolo DEO procedſt, ùt
priùs probavi ex Scoto & iterum conſtabit
nam. 387. Dicitur III. Qua quis rei, vel even-
tas alias ſibi ignotos. Qui termini inteliigi
poſſunt de rebus, & eventibus futuris, præ-
teritis, præſentibus, aut quomodocunque
occultis. lidem termini intelligi debent-
non de Prophetis taniùm Arreptitiis, qui non
intelligunt, quid loquuntur; quales ſont
nonnuili Melancholici, & inſanientes, ac ipfe
Cayphas, qui cùm eſſet Bontifex anni illius,
prophetizavit de Chriſto, neque tamen in-
tellexit, quid ſua propria portenderent ver-
ba; ſed intelligi debent de Prophetis verè
intelligentibus ſuas Prophetias, prius übi
ignotas, quales in utroque Teſtamento fuiſ-
ſe renent Catholici cContra Montaniſtas, Pri-
ſcillianiſtas, aliôsque hæreticos. Dicitur-
denique: Infallibili veritate, & certitadine ma-
nifeſta,, eſto non raro circumfſtantiæ con-
tra⸗

Trarie

temper
Kriptie
Pro
requir.
enim
ſi eatm
na Re
deilfis
allas t
ignore
Hojes:
Phzde⸗
Dar. I,
lign onn
Phetæ
intellig
ſau
küm in
Ayn
