A tes. Relſp. minorem in pluribus deficere,
rceh iſti enim, qui aguntur Spiritu DEl, tantùm
4D“, ſunt filii DEl per adoptionem, non per na-
4 turam, & conlequenter ſicut DELIIS in ali-
cujus probam poteſt modèò dare gratiam-
AAα communem, cùm tamen priùs dederit in-
unii ſtinctum ſingularem, ſic etiam tali gratiæ
Uetit communi poteſt quis reſiſtere, imò non tan-
hhenenn ram gratiæ communi, ſed etiam inſtinctui
lt, Neh ſingujari Spiritüs S. quod certiſſimum eſt,
Setinf alias talis inſtinctus ODEl ſingularis deſtrue-
Ilen, ret libertatem in viatore requiſitam.
aten Objic. II. Heroici operantur ex inſtinctu3 10
Perie DEI ſingulari: atqui huic inſtindtui nemo
Ghmké poteſt reiiſtere: ergo ſi ſemel habet talem
utm inſtinctum, non poterit deficere à bono.
Reſp. diſt. min. huic inſtinctui nemo poteſt
3 reſiſtere ex præciſa ratione virtutis heroicæ
o5 “ neg. ſi etiam adſit Donum perſeverantiæ, aut
Gen Confirmationis in gratia conc. min. & neg.
Pbefufi conl. Itaque Donum perſeverantiæ certò
Lyteikt diſtinctum eſt à quacunque virtute, aut ſita-
se tu gratiæ, prout ſatis clarè habetur in Tri-
irdd T 3 dent.

I

ter t

294 Diſtinttio II. Quaſtio V. g. II.
dent. Seſj. 6. cap. 13. & Can. 16. Inſuper-
poſſet quis habere virtutem morslem heroi-
cam, aut etiam Theologicam fidei, vel ſpei N
ſine charitate; talis autem non efſet certus
de ſua reſipiſcentia, aut perſeverantia fina-⸗ „
li: ergo poteſt deficere à bono, non obſtan- D
te fingulari DEl inſtinctu, prout jam mukti
heroici defecerunt.
311 Objic. III. Pſalm. 7. habetur: Qais reſi-
ſtet tibi? ergo cum DElls heroicum ſingu⸗
lariter ſtimulet, hic non poterit illi reſiſtere.
Reſp. I. per hoc argumentum probari ad
ſummum quòd ſi quis haberet unam, al- Ne
teramve virtutem heroicam, quòd illi non
poſſit contrarium operari; non tamen pro-
batur, quèd neque poflit operari contra-
alias virtutes, ad quas à DEO non haber D, Y
ſingularem inſtindtum. Kelp. II. tunc ne9e- –
mo poteſt reſſſtere DEO, quando operatur
ſe ſolo, ſi verò operatur eum cauſa ſecunda
libera, tunc hæc poreſt illi reſiſtere (ſtan-
te moderna lege, quèd DEIIS velit effe-.
Stus liberi arbitrii eſſe liberos) aliàs certæ 9
adiones heroicæ non efſent liberæ, non ef nponiz
ſent mefitoriæ, quod eſt hæreticum. Quas- demm
cunque ergo virtutes quis habeat, qui ſtan rari)
videat, ne cacdat. . umen

NS NS len
Dr.

1. 28S) )e 295

. ( e
Sen eseg: Töise Zee Ae eez
neſſet ce CrSX:EYAgAtEeTe LD La V. V V⸗ S

SEKSEeE 5Y5cE VDe VeZeV
A PDISIINCIIO
E

dut inn . 5 .
r: Or Miraculis.
jelim N
Uireſte WIIESTIO I.
robari . .
bums Deé Watura Miraculorum in
ud Ilino Genere.
uen G
erar) eonn. §. I. 5
wd De Momine, & Re Miraculi: Et an.
II. tune 1 debeat neceſſario eſſe Senſibile?

n Oenn . 4“
calſa ſell § Jacobus de Marchia ultra tria millia; 12
D

eſſiere (0
lis veit⸗
3) lis el
bere,ol
cutn. C

Miraculorum; nec S. Franciſcus So-
lanus (occaſione quorum duorum
noſtrorum Sandorum recèns Ca-
nonizatorum præſentes pagellas ad Eorun-
dem majorem in terris gloriam typo præpa-
beugin ravi) pauciora patravit miracula, inter quæ
Mect; tamen Roma tantùm approbavit pro au-
thenticis relata nam. 97. Miracula verò de
S. Franciſco Solano in Decreto Ejusdem Ca-
nonizationis approbata his formalibs re-
cenſentur: His itaque abundè impletis, in-

T 4 ⸗

29⁶6 Diſtindtio III. Ouaſtio I. gH. I.
fra ſeripta die Seraphico Eccleſiæ Doſor
Divo Bonaventuræ Ordinis Minorum Sacra,
& in qua idem Beatus Franciſcus Solanus aas
Superos evolavit, tria ſequentia Miracula in
tertio genere approbavit, nimirum. Pri.
mum, Kepentinæ Sanationis goannæ de Blancas
Tumore Canceroſo. Secundum, Inſtantanea Li-
berattenis Civitatis Montiliæ à Peſte. Et ter-
tium, Iaſtantanes Sanationis Franciſea Victoria!
Peſte, & Febri maligna. Propterea autem.
nec miraberis, nec Sanctos hos de minon-
bus credas, ſunt enim ſumma Minorum gbo-
ria. Et magnum vix non miraculum dike-
rim, ſi Roma vel unicum miraculum proau-
thentico de quocunque tandem inſigni Ser-
vo DEl approbet. Operæ proin pretium.-
duxi, utiliora de miraculis hic pertractare;
ut conſtet cuivis ratio, cur Roma in cauſa Ca-
nonizationis adeò diſtrictô examinet, & tam
parcè approbet præteniſa miracula: ut &
hæreticis omnis dematur criminandi locus;
quaſi Romæ omnia ſtatim pro miraculis ap-
probentur, aut vendantor.

313 Quod attinet nomen Miraculum, hoc re-

vera nec novitium, nec à Papa primùm in-
ventum eſt, ſed in ipio V. T. ſæpius inveni-
tur, & quidem, ùt vult Brancatus Tom. 4. de
Sye, Charitate & e. diſp. 20. art. I-decies; Veri-
ſimiius autem hoc nomen Miraculum tan-
tùm novies deprehenditur, nec enim in ipſo
Brancato, nec in Concordantiis Bibhorpm
02

Del

locot
Venire p
V. 10. d.
ſai.21.
,,
ratulum
damint
tantibe
mum, 8
hundin
muni)
Mlo
tamen
mrn beſt
hatur, 4
fuente, .
12. ca.
ducitm
cem vi⸗
velcit,
bolutn
Vocat
elto mi
ſa atra
Exrod n.
Magus
lonius
fum Ren
lio Chn

6.1.
eſie Dodon
norbimdien
1 dolandt
1 Mktacbh
mirum di
81 du blaut
yPartol
iſe i
ſes fi
terer aten
05 e mid
Moorumg
tghlum aie
Clam pren
inigi
roin rehmn
ertken
pa incalili
wine din
racnkE
ninanciken
mitaclle,

en, hon
2 prinni
Epis en
tus m ,
gecies l
rniul D
enin inſ
5 Enin⸗

De Nomine, & Re Miraculi: & c. 297
locum decimum ultra ſequentes novem in-
venire potui, ſcilicet Exod. I1. v. 7. Nam. 26.
v. 10. 1. Reg. I4. v. 1 5. & v. 16. Fo 33. v. 7.
Iſai 2 1. V. 4. & Cap. 29. V. 14 Jerem. 23. v. 32.
& cap. 44. v. 12. Si nudum hoc nomen Mi-
raculum inſpicis, ſignifieat tibi fa tum quod-
dam inſuetum, dignum admiratione in no-
tantibus tale miraculum, à quocunque de-
mum, & quocunque modo fiat. Sic ſeptem
mundi mirabilia communi vocabulo ſeptem
mundi Miracula vocamus. Imò S. Auguſt.
lib. 10. de Civ. cCap: 16. appellat miracula, quæ
tamen ope dæmonis patrata ſunt, v. g. qud
Virgo veſt alis, de cuins corruptione quaſtio Verte-
batur, aquam impleto cribro de Vberi neque pre-

Ruaente, abſtulit controverſiam. Idem Sandus

I. 2. cap. 14, ſcrutatur arcana naturæ, & ad-
ducit mirandam Magnetis virtutem, ac cal-
cem vivam, quam ſi aquâ perfuderis, fer-
velſcit, & ſi oleò perfuderis, quod tâmen pa-
bulum eſt ignis, non ferveſcit, hôcque Aug.
vocat Miraculum, quia admirationem parit,
eſto miraculum non ſit. Similia portento-
ſa patrârunt ope dæmonis Magi Pharaonis
Exod. 7. excepto hoc, quod non potuerint
Ciniphes educere: patrârunt etiam Simon
Magus Asct. 8. Barieſa Magus Act. 13. Apol-
lonius Tianæus juxta Annales Baronii ab An-
no 56. usque ad 99. Zoroaſter Badriano-
rum Rex. Praæſtigioſa hæc ars in Mizriam
Slio Cham, nepote Noe coœpit, à quo poſtea
T 5 Sa-

298 Diſtintio IIl. Quaſtio I. H. J.
Sacerdotes tam Ægyptiorum, & Babylonio-
rum, quàm bPerſarum magiam didicerunt;
eæ Clem. lib. 4. recognitionum, ac integra re-
gna, & provincias per ſua falſa, & diabolica
ſigna dementârunr. De his autem falſis
ſignis, & miraculis hic non agimus, ſed de
veris.

314 Verum proin Miraculum definiunt aliqui

cum Bart. Tra&t. de Teſtib. nam. 57. quod ſi ſit
id, enjus effettus manifeſtas, canſa verb incogni-
ta K; hôc ipiò enim quòd effectus coram.
videatur, cauſa verò lateat, rapiuntur homi-
nes in admirationem, & atteſtationem pro
miraculo. Hæc tamen definitio in inte-
grum non tradit naturam miraculi, niſi ul-
tima ejus verba, eanſa verb incegnita eſt, Cau-
tè exponas ſic, quòd tota naturæ vis non.-
ſufficiat ad detegendam effectûs cauſam;
de multis ſiquidem effeétus conſtat, & cau-
ſa ignoratur, anne propterea ſtrictè dicta-
miracula dicenda ſunt? v. g. quòd in aquis
Salisburgenſibus Gaſtaneis Hores emarcidi
refloreſcant: quèd alius fons facem extin-
cGtam reaccendat, licèt accenſam extinguat
ſicut alii fontes: quôd lapis Asbeſtus, qui
proprio non fovetur igne, ſi tamen obtineat
alienum, tantæ virtutis in conſervando igne
ſit, ut extingui non queat. In his, & plu-
ribus aliis ſimilibus effectus conſtat, cauſa
autem, quæcunque afſignetur, multum, ſi
non in integrum, incognita erit; in ſpecifi-
catis

De
Catis en
tjam cu
eſſe ſalt
ervange
Meli
Delr. li
culum
tura or-
cunt,
Cleleſt
arday,
14 Crline
omnie
tß. 1.
gut p
.l8. 6
homoe
in Ccrle
& mult
Poſſunt
omnes
minori
queant
racolis.
lied on
Cula;
Creatu
rationg
gudll
In kigon
kacula;

K.l. De Nomine, & Re Miraculi: Gg.. 299

X Bepylon catis enim eff-ctus habet aliquam repugnan-
ndccenn tiam cum natura (v. g. aqua) quæ deberet
itegun eſſe ſaltem partialis cauta illius vel in con-
„Adicbhn ſervando, vel in producendo.
Wten à Meliùs naturam Miraculi explicat Martin. 315
gimc ſelt Delr. lib 2. Disquißit. Magik?, quæſt. 7. Wira-
culum ſimpliviter eſt effectus prater, & extra na-
ofucte reeræ ordinem produbtus Alii æque bene di-
7 dunt, quòd Miraculum in rigoroſa, & Ec-
,beni eß Cleliaſtica ſignificatione ſit effectus inſolitut.
us oor arduut, & mirabilis, ſupra tstius naturæ natura⸗

umu 1 ordinem immediatè aà DEO prodatctus. Quæ
ſatonenf Otnnia paucis complexus eſt Scotus Prolog.
Hitio in in quaſt. 2. ſ. de oëavo &. dicens: Miraculum

oli, iitt eſt opus proprium DEO, juxta illud Plalm. 71.
Pinf,e v. 18. Qui facit mirabiliæ ſolus. Nam nullus
nn ſö homo ex ſe, neque dæmones, neque Sanéti
ts eun 11, Cœlo, neque Angeli, imò juxta Scotum,
rid ts & multos alios, neque Chriſtus quà homo,
Etith poſſunt phyſicè patrare miracula, licet hi
enm omnes magis, aut minùs pro ſua majori, aut
ud n minori dignitate apud DEIIM intercedere
ore⸗ queant potenter pro patrandis à DEO mi-
hert raculis. Ubi tamen adverte, quòd non il-
lann iit licò omnia, quæ à ſolo DEO fiunt, fſint mira⸗
Abe 8 cula; nam quòd hic mundus à DEO ſit
Wcreatus, & gubernetur ab eo, quòèd anima
rationalis à ſolo DEO infundendé creetur,
quèd ſolus DElIS juſtificet peccatorem &c.
obſti in rigore Eccleſiaſtico non funt dicenda mi⸗

nae racula; miraculum quippe juxta meliorem
g in 16 ſui

300 Diſtinttio III. Quaſtio I. F. I.
ſui deſcriptionẽ debet eſſe effectus inſolitus,
ſeu rarus, inducens admirationem, quæ non
contingit circa omnia à ſolo DEO frequen-
ter, & ordinariè producta.
316 An porrò miraculum debeat eſſe Senſibi-
le, videtur certum ex caula finali miraculi,
ordinariè enim fit vel in confirmationem
fidei, vel in comprobationem Sanétitatis ali-
cujus inſignis ſervi DEI, vel ut homines du-
cantur in admirationem & laudem DEl, ejs-
que attributorum: atqui per inſenſibilia ho-
mines dependentes à ſenſibus communiter
nec in admirationem & laudem DEl ducun-
tur, nec fides, aut Sanctitas alicujus com-
probatur: ergo &c. Hinc vix non omnia
miracula, quæ fide credimus, Senſibilia ſunt.
317 Nihilominus certum eſt, etiam defacto
dari miracula inſenſibilia, & quæ ſola fide
cognoſcimus. Ratio deſumitur ex defini-
tione Miraculi, qubd ſit effectus inſolitus, ar-
Anus, E. mirabilis, ſupra totius naturæ natural«
ordinem immediate à DEO prodactus: atqui ali-
qui effectus inſenſibiles hos omnes chara-
Gteres habent: ergo ſunt miraculoſi. Min.
prob. ex S. Auguſt. Tract. 17. in Evang. oan.
Miraeulum majus eſt, qued DElIIS factus eſt ho-
mo, udm miracula omnia, quæ D EIIS fecit inter
bomines: atqui Verbi Carofitio, ſeu Incarna-
tio, eſt effectus prorſus inſolitus, arduus, &
ſummam admirationem cauſans, & planè in-
ſenſibilis, ſed ſola fide manifeſtatus, & credi-
tus?

D

tus: er
neceſlar
ſidem ir
lenes ſu
Charictie
nalihe⸗
ſto rel⸗
trante:
ſtolis,
noltri
tame
bent he
tetnos,
lins he

ſone ali

iracul
quadam
ſpueret
ampliki

De

De
.
claris
rſalt
Inde tr

ſnat,
totios

4 De Nomine, & Re Miraculi: &t. 301
husinſn tus: ergo miraculum non debet eſſe adeò
en e neceſſariò ſenſibile in ſe, ſed ſatis eſt, ſi per
EOfeln idem innoteſcat. Nunquid enim hoc ipſum
tenes ſuô modô de Transſubſtantiatione Ev-
teledi chariſtica: de Nativ. Chriſti, clauſtré virgi-
Alimun nali Beatiſſimæ V. M. non violaté: de Chri-
hhmmmie ſto reſurgente, lapidem ſepulchralem pene-
Enciit trante? Imò omnia miracula à Chriſto, Apo-
homi ſtolis, & à DEO in V. T. patrata reſpectu
enbhs noſtri ſenübilia non fuerunt (niſi per fidem)
enbh? & tamen vera miracula ſunt: ergo non de-
commme pent neceſſariò eſſe ſenſibilia per ſenſus ex-
pDlcè ternos. Si enim defacto DElIs vel imme-
uis an diatè per ſe, vel mediante aliqua interceſ-
nni ſione alicujus ſui grati Servi patraret aliquod
zuidlal miraculum inſenſibile, quod poſtea ex certa
eieme quadam panderetur revelatione; quis re-
ge iüt ſpueret tale miraculum? crederem: magis
tur Ath amplificaret.

1 lim, 3
inarne §. II.
u , De Diviſione, & ARqualitate Mira-
nnnen culorum.
nalii,

,Eiag fe E Miraculis, variis in Tomis, tractat. 31
5 Si, D Pignatelli, horum autem diviſionem 8
lsfe clariùs apperit Jom. 4. Conſalt. 67. Tom. §.

,ſenldan Conſult. 26. & Tom. 10. Conſult. 166. ubi hinc
1s, rini inde tres Gradus, & Claſſes miraculorum al-
Eon ſignat. Paulus Zacchias autem Romanus,

ohin totius Status Eccleſiaſtici Froto: Medice
2

302 Däitindlio II. Quaſtio I. H. II.

Generalis lib. 4. 1it. I. quaſt. z. quatuor Gra-
dus, & Claſſes Miraculorum exemplificar.
apertèà. Quisnam ergo horum aſſequen-
dus ſit, tu feras, non ego, judicium. Prima
Claſſis, ſen Gradus ſupremus miraculi, jux-
ta Pignatelli, eſt quando facultas naturæ
abſolutè excedirur, ita ut nullo cauſarum-
naturalium medio fiat, aut fieri queat effe-
Sus; ùt dum ſol aut ſtetit in Cœlo, aut re-
troceſſit. Secunda Claſſis eſt, quando ex-
ceditur natura non quidem quoad ipſum et=
fectom produetum in ſe, ſed potiùs quate-
nus effectus miraculoſus reſpicit tale ſubje-
Rum; ùt ſi mortuo reſtituatur vita, coœco
viſus; poreſt enim natura dare vitam, &
vilum, non tamen mortuo, aut cœco à na-
tura. Hinc non bene Zacchias reſuſcitatio-
nem, ſeu reſurrectionem mortuorum redu-
cit ad primam Claſſem. Tertia Claſſis mi-
rarulorum eſt quando natura exceditur-
duntaxat quoad modum, & ordinem; ut ſi
quis ſubitaneè reconvaleſcat, cùm tamen-
ordo naturæ poſcat tractum temporis, quo
humores maligni alterentur, & concoquan-
tur. Miracula primæ Claſſis poſſunt dici
contra naturam, ſecundæ Claſſis ſupra natu-
ram, tertiæ Claſſis prater naturam. Ubi ta-
men Xu contra nataram præcise facit ſenſum,
quòd natura nec quoad ſubſtantiam, nec
quoad modum, nec quoad ſubjectum poſſit
aliquid contribuere; non verò facit ſepſum,

qualſi

De

goal ven
pugnet
optime
a4 Ouuß
uoa inll
ſ. utre
nonz .
t zuten
Danlu
Miracuto
lcienchs
Snckorun
Connalibe
Imitacuu
„(audis
„»Per i
„ quod
„tur De
9) iplasr
„Vel IV
„hon t⸗
15) ſuo nt
quw cit.
Miracul
am; 8
dertiar
WWanpe
duloora
Znumn
uartan
Abus

.ll. De Diviſione, & MWqnalitate &. 303

umti quaſi verò talis effectus contradicat, aut re-
Leniin pugnet poni in rerum natura. Nam ut-
m ens optimè annotat Scotus 4. a. 10. queſt. 9. J.
um. Mü ad Quaſtionen &. Miracnlam non eſt ad illud,
niran4 οa inoludit contradiétienem. Et 2. d. 3. 4. 4.
ltas miun H. contra iſtans conoluſionem . Mirsculum
Calent mon eſt veſpeltis contraditctorierum, ad qua nulla
ident eſt potentia.
Cl uo Vaulus Zacchias cit. isc. uum. I2. quatuorj 19
,gunncht Miraculorum Claſſes QJuxta ipſum maximi
ad iem taciendas in approbatione miraculorum ad
oriscin Sanctorum Canonizationem) aſſignat his
rtes formalibs: „DEIIS ergo I. vel operatur-
Iu,s Miracula nullis mediantibûs naturalibs
enm, »Causis, & Operatur id, quod nequaquam
ttt „ Per ipſas effici boteſt; vel II. operatur-,
stelenn „quod per cas effici poteſt, ſed non opera-
uorune »rur per ipſas; vel III. operatur quidem per
10is „ipſas. non tamen ad operandum diſpoſitas5
„Vel IV. operatur per eas etiam diſpoſitas-
„non tamen de proximo, ad agendum, ſed
„ſuo nutu eas invicem conjungendé. Per
quæ cit. Author videtur omittere ſecundam
core Miraculorum Claſſem priùs à nobis aſler-
Nαν hgam; & locô illius duas poſteriores aſſignat,
ppln⸗ tertiamque Claſſem exemplificat in Naha-
ſerAN
15 is man per Jordanis aquas à lepra mundato, in
dulcoratione aquarum amararum per li-
Lhte Lgnum immiſſum in noſtræ ſalutis fſiguramg
funſiſ quartam autem Claſſem exemplificat in Leo-
eclu nibus devorantibus translatitios Samarita-
eſke nos

rn ecthin
rcinen;
chumtm
enpol

304 Diſtinltio III. Quaſtio I. H. II.
nos 4. Reg. 6. 17. Leones enim homines de-
vorare, maximé naturalis res eſt, & caulæ
ſunt Leones ad devorandum homines di-
ſpoſitæ, qui tamen ex ſpeciali DEl volunta-
te devorârunt Samaritanos illos. Ita Zac-
Chias.
320 Iſta tamen nec eliminant noſtram ſecun-
dam Miraculorum Claſſem, ùt vel intuenti

patebit; nec quartam evincunt Claſſem-
Nam ex lſolo diverſo modo operandi in
DEO, ſic, vel ſic cum creaturis, non bene

infertur nova Miraculorum Claſſis; alias
Zacchias debebit admittere Claſſem quin-
tam, ſextam, ſeptimam, & tot, quot diverſos
habet DEUS modos operandi per creatu-
ras, v. g. ſi ſint remiisè, & non ſufſficienter
diſpoſitæ, ſi ſint in contrarium diſpoſitæ, ſi
ſint ad hanc determinatè, & non ad majo-
rem diſtantiam diſpoſitæ, pro hoc loco, tem-
pore, aſtrorum influxu, pro hac circumſtan-
tia, & non pro alia diſpoſitæ. Quæ omnia
tamen non agnoſcit Zacchias, ſed ipſus poſt
explicatam ſuam primam Miraculorum Claſ-
ſem dicit: Et hbæc quoque poſſunt diſt ingui inter
ſe. Et nam. . 6. 7. 8. Miracula præter na-
turam (quæ ſunt in tertia Claſſe) tripliciter
diſtinguit. Primo propter ſingularem ex-
ceſſum; Non enim quicquam (loquitur-
Zacchias) miraculoſi habuiſſet, Ranas ali-
quot, & aliquot animalcula 5Æägyptum inkfe⸗

ſtare, aut aliquot coturnices in deſefto Iie.
ræ.

bræis
tis Rg
manna
nia tat
ob exc

preter
Divini
(ali⸗
Proph
ros ei⸗
64).2.
Unirerl
exemli
V.I. N.
Nee
mente
fert. 6
here ne
hon ta
commu
Addere
Nique
quarta
reducen
ſcut &
tirudin⸗
hegat,
Operane
Imitteng
guolibet
mitteng,

51. De Diviſione, & Mqualitate &c. 30 5
honfst præis advoldſſe, aut aliquot ex primogeni⸗-
t, Kal tis Egyptiorum una nocte ſuccubuiſſe, aut
honſis mannam tantilper de Cœlo cecidiſſe. Om-
Ofliin nia tamen hæc maximèe miraculoſa fuerunt
lih ob exceſſum. Secand' contingit miraculum
præter naturam ob obedientiam naturæ ad
dltumfee Divini Nominis invocationem, ùt quèd Ir-
Velſud GH (aliàs ad devorandos homines avidi) ad
6tCN:I Prophetæ maledictionem devorârint pue-
Opeted ros eidem Prophetæ illudentes. Reg. lib. 4.
,Non ca,. 2. Tertib, quando quid generatim, &
laſſis; 4 univerſim contingit, ùt de Aqua Zelotypiæ
ſem l exemplificant iidem Auctores, de qua in.-
t dret V. T. Naum. cap. y. Sic Zacchias.
ſet cteett Nec juvat dicere, Zacchias iſta non exj21
dent mente propria, ſed aliena Theologorum re-
nhoe fert. Contra enim eſt: ergo ſi vult inve-
ondH here novam Claſſem quartam Miraculorum,
oc bddd non tantùm debet diſſimulandé rejicere-
crcum communem Theologorum ſententiam, ſed
Qury addere rationes, quas ibi non invenio. De-
Gd nique exempla Zacchiæ pro ſua tertia, &
Culotund quarta Miraculorum Claſſe commodè quivis
AEn reducet ad noſtram tertiam Claſſem, quæ,
NApe ſicut & ſecunda, ac prima patitur ſuam la=
ſe) IGl titudinem, ut mox conſtabit, nec Zacchias
gbbte negat. Et certè, ſi propter ſolum diverſum
(ogun operandi modum in DEO cum creaturis ad-

umt mittenda eſt quarta Miraculorum Olaſſis, pro
eſgunt quolibet Miraculo alia, & alia Claſſis eſt ad-
eet mittenda. Menſuramus ergo Miraculum
8 U ex

306 Diſtinktio III. Duaſtio I. ſ. II. D
hoc, quòd, & qualiter naturæ vires ſuperet, Polae
& non ex hoc, quòd, & qualiter DElIs cum tio trin
creaturis operetur; licèt quadruplex ille quanto
operandi modus in DEO cum creaturis ne- qume
gari non queat. & leite
322 Quod attinet ſecundum hujus §. pun- fſriyi⸗
Rum, de æqualitate aut inæqualitate Mira. Chrilt
culorum, certum eſt, illa relatè ad DEUM Pm,6
omnia eſſe æqualia, nec majorem adhiber, um qu
aut requirit DEUIS potentiam ad Miraculum mcdivi,
rimæ, quàm ſecundæ Claſſis. Imò reſpe- clum elt
Qu DElI nihil eſt miracalum illlus vires in- (enim
tenſas poſtulans, ſed ad univerſa ſufficit ſus ſotalio
Omnipotentia. Hinc dicit Scotus I. d. 46. (CCà
quaæſt. un ſ. reſpondeo & . Ousnipoten: in,/ a is
ando nec eſt impotens; nec impeditui; neé pam- Aracis
tabilit. Si proin in S. Scriptura Miracula di- plum d
cantur magna, majora, ingentia, aut grandis, duos
hoc non reſpicit DEUIM, niſi exaggerativè, lethalt
ſed naturam, quatenus in uno miraculo ma- yſi, po
gis, quaàm in alio ejus exſuperatur virtus. i.
Sic enim non tantùm Miracula primæ Clal- ergon
ſis magis exſuperant naturæ vires, quàm ſe- mituræ

cundæ, aut tertiæ Claſſis, ſed etiam Miracu- Por
la ejusdem Claſſis magis excedunt naturæ perar
facultates. *“

323 Sit exemplum de Miraculis primæ Claſſis ergone
inter ſe comparatis. Nunquid magis ex- vec elt
ſupperat naturæ vires, ſolem retrocedere Dature
(Vel, ut ita dicam, retroducere) quod con-. venerol
tigit pro Ezechia, quàm eundem ſtare denn

„

li De Diviſione, & qualitate & . 307

ee Joſue præceptum? Nunquid compenetra-
esan tio trium, quatuor, aut plurium corporum-
les quantorum magis naturæ peregrina eſt,
edturddoe quàm duorum ? hanc enim natura audivit,
& ſcit ex compenetratione Chriſti, & clau-
ſtri Virginalis, lapidis ſepulchralis, ac januæ
ltatelun à Chriſto compenetratæ, dividentis inten-
a iplum, & Apoſtolos; Trium veròô, aut plu-
enache rium quantorum compenetrationem non
Mlran audivi, & credo, nec alii. Simile exem-
Inè ey plum eſt de Miraculis ſecundæ Claſſis; quan-
Swrei tò enim vita pretioſior eſt viſu, tantò reſu-
ecm ſcitatio mortui ſuperat reſtitutionem viſüs
lε Ccο à natura, vel nato quidem cum orga-
ue nis viſûs debitis, poſtea autem totaliter de-
ue ſtructis. Idem dic de auditu &c. Exem-
Morhi plum de miraculis tertiæ Claſſis ſit. Pono

Aa duos peſſimè decumbentes, unus ex febri
l lethali, alter ex eadem, & inſuper ex para-
mirtches lyũ, podagra &c. uterque ſanatur in inſtan-
ti. Quid horum tibi videtur eſſe majus?
riin :0 ergo miracula ſunt inæqualia comparata ad
uhein narturæ vires etiam in eadem Claſſe.
le i Fors dicis, in omnibus miraculis debet 324
n u⸗ operari digitus DEl, & miraculum ſecun-

dùm quod tale ſuperat naturam abſolutè:
„„ ergo non unum magis ſuperat, quàm aliud.
rie, nec eſt inæqualitas inter illa ad ſe, vel ad
di nge, naturæ vires relata. Verùm quid dicis?
ntene veneror dexteram DEl hæc operantem; ex
hoc autem non ſequitur æqualitas miracu-
den in . UI 2 lo⸗

308 Diifinètio III. Quaſtio I. H. III.
Iorum ad ſe invicem relatorum, ſicut & res
aliæ à DEO procreatæ inæ quales, & hæ illis
perfectiores, ac inter ſe inæquales ſunt..
Amabò, admitterésne hanc argumentatio-
nem? Palmus A exceditur à qualibet ſe
majori quantitate: ergo æqualiter excedi-
tur à palmo mille, centum, aut decem gra-
duum.

§. III.
De Conditionibus Miraculorum.

z2 COaditione⸗ ad verum Miraculum requi-

ſitas deducere potes ex dictis de Con-
ſummat. WMundi à num. 74. & ex dicendis in-
hac materia. Nihilominus ut prælibandé
rem magis guſtemus, laconicè tibi ex erudi-
tiſſimo Zacchia propino ſequentes octo con-
ditiones.
Prima eſt; ut conſtet, talem effectum ex-
ſuperare naturæ facultatem. Hinc vult-
præcitatus Auctor curationem Nahaman à
lepra in Jordanis aquis fuiſſe naturalem, eſto
ſupernaturaliter aquis illis collata ſit vis cu-
randi lepram. Ratio eſt, quia Keg. 4. cap. F.
v. 10. Eliſæus præcepit Nahaman: Vade, &
lavare ſepties in Jordane. Ecce ſi ipſa mun-
datio à lepra fuiſſet ſupernaturalis, in prims
ſtatim lotione contuliſſet ſanitatem, & non
debuiſſet Nahaman lavari ſepties, ut ſic na-
turali modo ipſius membra, & cCaro altera-
retur,

retor,
ut eti⸗

numen
tutis
Mirac
tione
ſordat
Del r
rate e
decn
tenti⸗
Hne,9
Cblore,
recicen
Nam,
Medico
runt:
boraſſe
tura in
Opus he
Plicare
condue
Ktros ir
hic ope
Ktruere,
ſum.
totam
Wanaſſe
lterius
rorom

De Conditionibus Miraculorum. 309

l.
ſrg retur, mundaretur, ac corroboraretur; pro-
e,Abal ut etiam in aliis naturalibus balneis certus
Gules ſun. numerus, major aut minor, juxta gradus vir-
gumenliß tutis præſcribitur ad curationem aliquam.
Pvilten Miraculum ergo hoc non erat in ipſa ſana-
iter eie tione lepræ, ſed in collatione virtutis aquis

Retng Jordanis, qua priùs deſtitutæ, jam autem
1deceng DEI virtute ad interceſſionem Eliſæi deco-
ratæ erant.
Secunda eſt; fiant miracula digit, & po. 326
tentià DEI, non machinatione Diaboli.
. Hinc, quod legitur de Veſpaſiano idolorum
lumtes cultore, quòd ſcilicet cœco vilum, & claudo
n , reddiderit greſſum; ablſolute fallum eſt.
Nam, ut habet Tacitus 1. 4. Hiſt. referens
Anet Medicos illius te is, Medici reſponde-
en emporis, edici reiponde
Drunt: Coœcum ilium, & claudum non la-
ta porſſe vera œcaitate, & claudicatione à na-
entzole tura incurabili; ut proin diaboli virtutem
opus hoc non ſuperârit. Hic enim Spiritus
neleen elt ſagaciſſimus naturæ ſcrutator, ſciens ap-
Einen plicare activa paſſivis, nocentia amovere,
en Mun, conducentis clam, aut palam per ſuos mini-
runene ſtros ingerere, & tali modo perverſſſimus
eti hic operum DEl æmulator conatur ſua ad-
ſtruere, & opera DEl deſtruere; ſed incal-
n“ fſum. Imèò Tertullian. Apoleget. Cap. 22. vult,
cel ihi⸗ totam hanc in cœco & claudo infirmitarem
Grle“ mandſie à diabolo, qui oculis unius, & tipig
ſtaten, alterius ioſidens impediebat horum mem-
s brorum uſum, idque en fine, ut videretur-
0, I 3 lana-

3760 Pifisſti III. Ousku L. S. I.
ſanare, quando deſinebat nocere. Taune
ergo tantùm credendus eſt operari digitus
DEI, quando talis effectus neque per homi-

nem, neque per naturam, neque per dæmo-
nem poni poteſt.

327 Tertia eſt; effectus miraculoſi non po-

nantùr vi verborum, hoc enim proprium.
eſt effectibus Sacramentorum; Hatrartur
quippe non rarò miracula ſine ullis orte
per impoſtionem manuum, aut Re un.
rum, & ſi aliquis infallibiliter in dererrein⸗
tis quibusdam verbis confideret, ſuper e.
ſus, & non miraculoſus toret; cùm non le-
Samus à Chriſto inſtituta certa verba, dus
vim miraculoſam habeant, exceptis formi
Sacramentorum. Vult proin Zacchias, Va⸗
racula accidere ex hominum merito. .
rùm nec hoc univerſaliter recipi potelt;
quia etiam peccatores, & injuſti parrarunc⸗
& patrare poſſunt miracula, hæc ſquicen
eſt gratia gratis data, & non gratum fac R
Si autem à juſtis fiant, Ppræcipuè quando ta
miracula adducuntur pro obtinenda Cano-
nizatione, certiſſimum eſt, debuiſſe engem.
accidiſſe ex merito hujus inſignis Servi D 3
aliàs ex tali miraculo nihil proparctur fiu
hoc determinato DElI Servo, uùt con *
num. 3 29. In peccatoribus autem habert-
DEIIS alios fines, & motiva. Vide nam. 498.

328 Quaarra eſt; Miraculum ſit Senſibile, pa-

ſe Hoc
non latens humanos ſenlus. .
tens, & “

Pplumt
raculis
Gicta ns
preſſo
tunm tan
denenli,
lol in
Rnat⸗
ſeldilis
Ckeäta.
int
icgt he
lt And
dol n
dus dr
tatend,
tan
Catho
Germ
lia Se
ey
adeſſe
guo i⸗
ſet.
ſervar
lunt,
Verè,
Poſſun
lcè 4
hon i
Cunda

H.l. De Canditionibis Miraculorum. 311
cen lIu ipſum tamen tantùm intelligi poteſt de mi-
deretgt raculis ordinarié ſué modé patratis juxta-
dicta nuvs. 316. & num. 317. An enim im-

er hon
RK preſſio quinque Sacratiſſimorum Stigma-
tum tantùm in S. Franciſco, & S. Catharina
0lol norn Senenſi, non autem in D. Paulo fuit miracu-
in prohrun loſa in hoc enim gentium Doctore illa-
ni nun Stignatizario non fuit per ſenſus externos,
ile „ſeoſoilis, & annotata, ſed tantùm per fidem
ut Reles credta. ad Galat. 6. v. 17.
ntenmm (Quinta eſt; Miraculum pro ſuo fine re. 329
inde I ſpicit honorem Dul, confirmationem fidei,
rſ aut Sinctitatis alicujus Servi DEl, præcipuè
n pol mortem fiat. Hinc S. noſter Jaco-
MR bus de Marchia diſputans cum Judæis, Pa-
in tarens, Fraticellis, aliisque hæreticis tanta,
1Zelig,

. & tam ſtupenda in confirmationem fidei
e., Catholcæ patravit miracula in noſtra etiam
ei Fematia, Hungaris, Bohemia, Polonia, Ita-
lvttid lia &c.
har i Sexta eſt; effectus miraculi debet ſtatim 330
gntunſi adeſſe, & non exſpectari tractus temporis,
e Cunti⸗ quo ipſa mtura talem effectum ponere poſ-
tiend ſet. Hæcautem conditio tantùm debet-
ebuifte ſervari in he, quæ etiam à natura fieri poſ-
nise fſunt, uti eſtrecuperatio ſanitatis. In aliis
tobe verò, quæ aoſolutè à ſolo DEO exſpectari
4 nnen poſſunt, mon nil demit miraculo. Hinc
uten M icèt 4. Reg. cay 2. v. 14. Eliſeus prima vice
TGen non diviſerit aduas Jordanis, bene verò ſe-
Senit cunda vice: licé idem Eliſeus 4. Reg. cap. 4.
ſellld⸗ U 4 non

312 Diſt indtio III. Quaſtio I. J. III.
non prima ſtatim vice à mortuis reſuſcitârè
puerum Sunamitidis, utrumque tamen era-
verum miraculum. Declaro rem aliter, &
dico: Miracula primæ, & ſecundæ Chſſis,
ſeu quæ ſunt talia quoad ipſam ſubſtaniam,
vel quoad ſubjectum non debent illico, &
in flagranti, ſed poſſunt etiam ſucceſivè.,
contingere. Sic dum Chriſtus Foan. 9 Cœ=-
co nato volebat reſtituere vilum, fect la-
tum ex ſputo, & linivit ſuper oculos ejus, & ta-
men necdum vidit cœcus, ſed dixit ei Chrl-
ſtus ulterius. Vade, lava in natatoriasSiloe:
Abiit ergo, & lavit, & venit videns. Aliud
exemplum perhibetur Zoan. 4. ubi à norte
præſervatus refertur filius Reguli. Audia-
mus totum proceſſum. Hic caùm audiſet, quia
7ESUS adveniret à Zudea in Galileas, abiit
ad eum, & rogabat, ut deſcenderet, a ſanaret
klium ejus, incipiebat enim mori. Etinſtanter
ſupplicabat Regulus: Domine deſeeide, prius-
quans mor iatur filiui ment. Dicit ei g ESUS.
Vade, filiæs tuus vivit. Ibat; & eldeſcendente
aocurrernnt ei ſervi, & nuntiaverint dicentesi
quia hlins ejus viveret. Interrogibet ergo ho-
ram ab eis, in qua melins bahueri⸗ & aiverunt
gi: .* qutia heri horà ptima reli geit eum febril.
Cognovit ergo Pater à quia illa Gra erat, in qua
diæxit ei 7 EslIS: ſilius tuus vit. Quid jam
ex his omnibus notas? nunquid quòd filius
Reguli fuerit planè moribusdus? Qood Re-
Sulus ſupplicarit Chriſto pro ſalute filii lui,
ne

ne wor

hæcrel
Non:
Pariter
liut en
faltuj
fliur u
on inte
lih,

petic:

Gixervat
lun ſehrin
Preſerpat
celſtve.
rellituta
elt per
vitai⸗
omni pr
rltis eſſe
feſſarii,
Omnia
rant, 40
Catholi
uann d
. Rcon
non
bent;
cpe, in
nizatione
nitach

I.M. De Coanditionibus Miraculerum. 313

steſſn ne moreretur? Quid autem Chriſtus ad
etumnn hæc reſpondit? dixitne? filius tuus ſanus eſt,
tem te Non: ſed fimpliciter dixit: filius tous vivit.
odr E Pariter nec ſervi nuntiaverunt Regulo: fü-
lubſtani linet zuus ſurrexit à letto: aut; filius tuus ſanus
ent ilo Factas eſt, ſed ſimpliciter nuntiaverunt, quiz
n lccelt Klius ejas viveret. Denique & ipſe Kegulus
an9 non interrogat: an filius ſuns jam ſurrexerit
lum, ſe e leéto; aut perfelcte ſanatus ſit, ſed modifica-
or zu, tè petit: qua hora melius ſe habuerit, ad quod
cirſtei! dixerunt ſervi: quia beri hora ſeptimà reliquit
uennii eum febris: ergo in hoc miraculo accidit-
ilem. “ Præſervato à morte filio KRegali ſanitas ſuc-
wbibn ceſſive. UIt autem ſanitas alicui ſucceſſivè

Wreſtituta poſſit dici miraculoſa, notandum
guli. P

n aulſeſt eſt per omnem modum, quòd de ſanitate,
Gellecß & vita infirmi, certiſſimè, evidenter, absque
, 7 omni prorſus dubio debeat à Medicis appri-
erel:

Broln me ( & non quomodocunque tantuùm) pe-
4u ritis eſſe deſperatuam. Caveant ergo Con-
Ne feſſarii, ſcioli, aut quicunque demum, dum
i 6 “omnia pro miraculis plenis buccis deplate-
Gr rant, ac veros Sanéctos, & ipſam religionem
Catholicam falsis miraculis potius maculant,
n quàm decorant.
ri Econtra miracula tertiæ Claſtis in inſtanti331
un (non quidem mathematicè) accidere de-
bent; aliàs meritò non admittuntur, præ-
.. ( cipuè in necdum canonizato ad ejus Cano-
Gaein odk nizationem per hæc qualiacunque demum-
1 hmiracula, aut beneficia impetrandam.-.
llurii U 5 Po-

verin in
rah i

314 Dickinktie UI. Ousſtio I. H. III.
Pono aliqua exempla S. Scripturæ pro Mi nial
raculis tertiæ Claſſis. Chriſtus ſanavit So- nede
crum Simonis Petri illico, quæ juxta S. Lu- racvl
cam tenebatur magnis febribus, juxta S. Mar- omn
cum autem cap. I. v. 3 I. Et accedens elevavit qud
eam apprehenſa manu ejus, & C0O N TINIUO d- ſola,
miſit eam febris, & Nl. miniſtrabat eis. Pa- ſit
riter dicitur de muliere laborante ſanguinis tjm,
profluvio: Nd. Confeſtim ſiccatus aſt fon: ſan- auten
gainis ejus. Marc. y. v. 29. Sic etiam de ſur- collat
do, & muto dicunt Evangeliſtæ: NB. Sta- o,
tim apertæ ſunt aures ejus, & ſolutum eſt vin- ſencn
eulum lingus ejus. Simile exemplum de mi- iteul
raculis tertiæ Claſſis habetur Marci 4. ubi (naren
Chriſtus ventos repreſſiſſe legitur: Item 3. (erſltn
KReg. cap. 18. 32. & 42. ubi Elias pluvias 6 nenei
Cœlis elicuit. Similia etiam reperiuntur- a ſeb
in Exodo de tenebris, bruchis, mulſcis, cotur- njn P
nicibus &c. Quæ omnia ſanè evincuut, mi- l
racula tertiæ Claſſis debere accidere ſtatin, biom a
confeſtim, non autem tardè, & morosè. ſa cert
332 Obptimèé tamen contra hæc opponitur: no
poteſt contingere, quèd in inſtanti ultimo itj
(dum natura ſuperat morbum) in termino dept
periodi, Sanctus aliquis invocetur, aut Re- (gſts
liquia applicetur, dum morbus naturaliter enin
recedit: exempla fors poſſunt eſſe in febri lum
ephimera, vel ſynocho, in lythiaſi, ſeu mor- lend
bo calculi, qui ſtatim deſinit, ſi lapis à na- cuncde
turs ejicitur: ergo eſto aliquis Sanctus in D
extremis anguſtiis fuerit invocatus, & “ negn

I. De Conditionibus Miraculorum. 33 15

al in inſtanti reparata, non tamen ex hoc be-
unt ne deducitur, quòd intercefſerit verum mi-
