aonuens Sanctiſſimus Pater repoſuit: De-
cernimus. Môxque ſæpe dictus Advocatus
Conſiſtorialis ad Apoſtolicos ſe vertit Pro-
to-Notarios rogans, conficiant jam ſuper
actis Canonizationis Inſtrumenta publica ad
perpetuam rei memoriam, ex quibus primus
Proto-Notarius illicò ſe convertit ad reli-
quos dicens: Vobis Teſtibus &.

112 Sua nunc Sanctitas depoſita Infulâà into-

navit ex libro, Aſſiſtentibus ſupra dictis
Hymnum: Te DEUIA Laudawmus, quem
proſequebantur Cantores clangentibùs buc-
cinis, tympanis, tubis, detonantibùs tor-
mentis, & Canonibs tam in area Vaticana,
quàm ex Caſtello S. Angeli, concrepantt-
bús undique per totam Almam Urbem cam.
panis. Decantatò ſic Ambroſianò Hymn
adjungebantur proprii horum recens Cano-
nizatorum Verſus, & Summus Pontifex de-
cantavit ad finem Collectas horum Sanco-
rum. Poſtea Cardinalis Diaconus; qui 5.
Evangelium decantârat, ſtans ad gradus ſi-
niſtri lateris Pontificii Throni decantavit-
Confiteor, apponendò nomina recens Cano-

nizatorum poſt nomina 88. Petri, & Pauli;
qua-

Necen
baliter
eadem

Ppronun
ſolenne
Hoc
gueban
tiam C
dacerdo
tate D.:
Credo,
lofujat
1cceptav.
5Kk. . G
ditionis,
Drime
Ccereme
Cardina
donderie
ArchiE
Nobiles
8K.b.
aor (Ce
duo bol
natos 1
l. Cardͤ
exſois
deaurat
honnihi
Rterum

1. Recenſintur Cœremoniæ ſubſequentes &c. &r
e qualiter & ipſe Summus Pontifex appoſuit
Enrii- eadem nomina tenens Crucem ante ſe, &
bereit⸗ pronuntians ſuper populum conſuetam, &
nium ſolennem Benedidtionem.
les Ahali Hoc actu ita concluſo omnes cerei extin-I13
n; guebantur, & Sua Sanctitas inchoavit Ter-
tepoſit riam Canonicam, induens interim veſtes
DsAn Sacerdotales ad Sacrum conſueta ſolenni-
SEeven rate D. T. O. M. offerendum, ſub quo poſt
ciaot ak Credo, & Verſum Offertorü conſedit in ſel-
entane la Iofulatus, ac ſuper ſinum habens gremiale
qube acceptavit Oblationes Eminentiſſimorum
DnNett S. K. E. Cardinalium Sacræ Rituum Congre-
,. gationis, utpote qui Principaliores erant.
ta lA Primam Oblationem anteibat Magiſteri 14
bus Coremoniarum comitantibûs quatuor ſa-
uEü tellitibûs Pontificiis; poſt hos duo Nobiles
zngentn Cardinalitii offerebant duos cereos ingentis
tonutt ponderis & molis cum Imagine S. Thuribii
1are un Archi-Epiſcopi, & Inügni Pontificio : Suos
cnm Nobiles aſſequchantur duo Eminentiſſimi
wllten S. R. E. Cardinales, unus Cardinalis Procu-
vohnefe rator Canonizationis à dextris ‚alter Cardi-
n erend nalis Epiſcopus à ſiniſtris. Mox offerebant
0s Ponth, duo Poſtulatores cauſæ ſingulos cereos or-
natos 12. librarum. Eminentiſſimum S. R.

lerut E. Cardinalem Presbyterum anteibant duo
“ ex ſuis Miniſtris portantes duos panes, unum
774 cnn deauratum, deargentatum alterum, elevato
nic⸗ nonnihil in medio Inſigni Ponrificio. Hos

eH.
nn iterum ſequebantur due Poſtulatores cauſæ
an cum

1II5

82 Diſtindtio I. Quaſtio II. A. IV.

cum lſuis cereis, ùt ſupra. Demum Eminen-
tiſſimum S. R. E. Cardinalem Diaconum an-
tecedebant duo Nobiles Cardinalitii afferen-
res duo doliols, unum desuratum, deargen-
tatum alterum: Poſt hos concludebant pri-
mam oblationem duo Poſtulatores cum ſuis
cereis, ut ſuprà. Et hoc ſervato ordine offere-
bant ad Thronum Suæ Sanctitatis (pecificata.
Secunda, & tertia Oblatio pro S. noſtro
Jacobo de Marchia, & S. Agnete Dominica-
na fiebant eædem, & eodem modo; offeren-
tes tamen erant tres alii in utraque oblatio-
ne Eminentiſſimi S. R. E. Cardinales, & Pa.
tres primi ex S. Dominici, & noſtro Seraphi-
co Ordine.
Peractis his Oblationibus Eminentiſſimi
D. D. Cardinales ad ſuas ſe ſtationes, & or-
dines conferebant oſculatis manu, & popli-
te Sanctiſſimi Pontificis, qui lotis poſtea ma-
nibs reſiduum peragebat ſacrum, ad cuſus
finem conluetò modê populum benedictum
dimiſit. Et hæ erant Cœremoniæ hujus ſo-
lemniſſimæ Canonizationis (ex quibus etiam
duæ aliæ ſubſequentes, ſicut & Sancécti Joan-
nis Nepomuceni Mart. colligi poſſunt) fin-
gulariter condecoratæ à S. Pontifice, cun-
Gas Cœremonias Summa Majeſtate, & pari
ecxemplo perficiente. Si proin in harum-
transſcriptione juſtò longior fui, parce meæ
curioſitati, & indulge aliquid tuæ ernditio-

ni; non enim ſemper habemus tam ſojem-
nes

Lec⸗

nes die
lucidan
Ob
resz
jori po
ſpecifi.
colum
rum, 8
ligere
Symbol

Drc

0
1en
am eni⸗
jure Sang⸗
cèt hon
le dece
2te San
in kaltis
Muartyr
Corpora
meri oul
Niquiv
Omnibus
compen
Nebet

Rehation

.x. Recenſentur Cœremonia ſubſequent s & . 83

munkthn nes dies, aut ſecutam Romæ noctem totam
Diconmg lucidam, & illuminatam.
galtiaken Oblationes iſtæ non ſemper fuerunt pa- 116
tuntee res; à tempore tamen Innocentii IX. ma-
clodebu j0ri pompâ obſervabantur, & ultra ſuperiùs
ſpecificata interdum offerebantur turtures,

toresn 100 Sran
ordtece. Ccolumbæ ordinariæ, avésque variæ, quo-
hehe rum, & priorum ſignificationem variam col-
dogtn ligere poteris ex ipſa natura rei, aliisque
ehom SYInbolicis Scriptoribus.
odozolke
trngle ln §. V. .
nsdd Ordo Omnium Solenniter Cano-
noltoeng nizatorum.
bnnent Ms Sanctis deferendi honorem publi- 117
torl cum non eſt ita novus in Eceleſia DEl,

*“ jam enin3 tempore Clementis Papæ I. de
otisolen are San ij publichs honor addicebatur, It-
run . t on tali pompàâ, quæ modernum Eccle-
ehee ſia ecet, & ornat ſtatum. Quôd enim- ſ
und is acta Sanctorum jam ex tunc referebantur
hann in faſtis & Chronicis Eccleſiarum, agones
1a l Martyrum in Eccleſiis pingebantur, ipſorum
n corpora ſub, & in Altaribus exponebantur,
poſu meri cultus & ſigna modernæ Canonizatio-
hnnfin, ni æquivalentia erant. Quod certum, & ab
jelae, omnibus receptum eſt, ut tamen quaſi in-
oni compendio omnes ſelenniter Canonizati
is, haberi poſſint, adducam eosdem ex dicta
e Relatione Romana, concordante cum doctil-
us tin . F 2 ſimo

84 Diſtinctio JI. Ouæſtio II. H. V.
ſimo Mabillon. Eminentiſſimo Brancato,
aliisque in hac materia graviſſimis Audori-
bus.

II8 Itaque à Joanne XV. Albus Sanctorum-

cœpit, dum pro primo ſolenniter Canoniza-
to, ſeu Sancéto declaravit S. Udalricum Epi-
ſcopum S. Joannis in Laterano Annéô 993.
Bulla, quæ prima de Canonizatione inveni-
tur, incipit: Cum Conventus fabtus eſſet &.
Et hic eſt ille San Rus UIdalricus, qui Augu-
ſtæ Vindelicorum apud RR. LDD. Patres Be-
nedictinos ad SS. U dalricum & Affram, pub-
lica, & ſolenni veneratione hodiedum feſti-
vè colitur.
119 A Gregorio V. poſtea huic Albo inſertus
eſt S. Adalbertus Epilcopus Pragenſis, &
Martyr: fuit autem hic Sanctus Canoniza-
tus in Polonia ad preces Ottonis Imperato-
ris, & Bolleslai Regis Poloniæ.
A Joanne XX. S. Adalardus Abbas ad
ſupplices preces Richardi Abbatis à Corbeio
Annò 1020.
A Benedicto IX. S. Stephanus Rex IInga-
riæ, ejusque filius Emericus. Annòô 1036.
Item S. Simeon Monachus à Siracuſis ad pre-
ces Popponis Archi-Epiſcopi Trevirens,
qui in hoc negotio S. Pontitici ſcripſit, & pe-
titum obtinuit. Item S. Simeon Eremita ex

Armenia.
A Clemente II. S. Vibolata V. & Martyr.

cujus Canonizationem obtinuit Norbertus
A

Abbas.

Al.
jenſis
nè 10
Giit.
tisbon
tranſit
ſacrum
Canon
lex eer
cis 5. V
ſee S.l
in trand
Tir. I
fundus
mos pi
Ab
nenſis,
Cilium
A (
menſis,
A V.
niacen
Ab
dum (
eſler.
ra Anr
ſcopus
Canor.
A
Annò
Anagn

Ordo omnium ſolenniter. 9 5½5

ſ..
n0 Parent A Leone IX. S. Gerardus Epiſcopus Tul-
insutu lenſis, in Romanæ Eccleſiæ Conſiſtorio. An-

nòô 1050. poſtquam Sua Sanctitas & Gallia re-
näen diit. Item S. W olffgangus Epiſcopus Ra-
erins tisbonenſis, quam civitatem Leo Papa in.⸗
ehrork tranſitu per Germaniam inviſit, ibique ejus
e ſacrum corpus elevavit; quod tunc adhuc
AdE Qanonizationi æquivalebat., Idem Ponti-
oneid fex elevavit corpus S. Erhardi, unius ex ſo-
du Eι Ciis S. Wolffgangi. Item ab eodem Ponti-
,G fice S. Urius in Monaſterio S. Juſtini Paduæ,
. as in tranſitu illius loci contra Regem Panno-
EAent niæ. Item S. Felicitas Virgo. Item S. Ge-
odein rundus Epiſcopus Tullenſis. Item S. Maxi-
mfmus Epiſcopus Paduanus.
eArine Ab Alexandro II. S. Arialdus M. Mediola- 120
Dugſb nenſis, quorſum Papa venit in itinere ad Con-
dsCας cilium Mantuanum Annéô 1067.

önisluhen A Gregorio VII. S. Joannes Abbas Par-
mmaenſis, Ordinis S. Benedicti.
4u A Victore III. S. Alferius Monachus Clu-

atSCHE niacenſis, & diſcipulus S. Odilonis.
Ab Urbano II. S. Erbembaldus Annô 1095.
Nelg dum Guido Archi-Epiſcopus Mediolanenũs
Ad« eſſet. Item S. Attilanus Epiſcopus à Tamo-

ueb ra Annéô 1098. Item S. Maximilianus Epi-
Tueis ſcopus à Palermo; licèt alii velint hunc eſſe
Crn Canonizatum à Pio II.
oobreon- A Paſchale II. S. Guibertus Confeſſor-

Annéô 1099. Item S. Petrus Epiſcopus de-
o“ Anagnia Annô 1110. Item 8. Gotthardus
t Mie, F 3 Epfl.

86 Diſtinctis I. Quaſtio II. I. F.
Epiſcopus Hildeshaimenſis; licèt alii velint m J
hunc eſſe Canonizatum ab Innocentio Il. Aos
Item S. Angilbertus Abbas, cujus vitæ deſcri. tas rer
ptio dum Pontifici Paſchali ab Anſchero Ab- 1168.
bate præſentabatur, conceſſit eidem Ponti- rienſis
fex honorem, & cultum Sanéctorum. lpice
121 A Calixto II. S. Bertholdus Epiſcopus Par- ſa
menſis, & S. Hugo Abbas Cluniacenſis. remit
Ab Innocentio II. S. Hugo Epiſcopus Gra- dalun
tianopolitanus in Piſa Annô 1134. Item §. cinus
Godeardus in Concilio Rhemen Anné nus/
II38. Item S. Petronius Epiſcopus Bono- ugoi
nienſis, cujus corpus tempore Innocenti in. Müsfer
ventum fuit in Eccleſia S. Stephani in civita. IIi.

te Bononiæ. Item S. Juſtus Epiſcopus in- Alr
Theate. Item S. Sturmius in II. Concilio SAnn
Lateranenſi Annò 1139. A C

A Cœleſtino II. S. Otto Monachus, àö dnz
Epiſcopus Bambergenſis. Item S. Conra retob
dus Epiſcopus Conſtantienſis. ns
Ab Eugenio III. S. Henricus Imperator. Compe
Ab Alexandro III. S. Eduardus Rex An- AC
gliæ Annéô 1161. in Anagnia, ubi, dum mo- rentaß.
raretur, ut in Galliam pergeret ſchismatis Aupli
tollendi ergè, upplices litteras obtinuit tam ſocpos
ab Henrico Rege Angliæ, quàm ab Epiſco- dos
pis illius regni. Item S. Helena vidua, quzx Cuab
redeundé & Palæſtina fortiter Martyrium- broſee
ſubiit, ac Canonĩzata fuit Annô 1164. Item lem
S. Bernardus Abbas eôdem Anné in Ana- kem
gnia. Item S. Canutus Rex Daniæ ad inſtan- be
tlam

ſh. Ordo omnium ſolenniter & e. 87

tid tiam Waldemari ejus filii, cui per ſuos Le-
nnoeel. Latos ſupplices Alexander Apoſtolicas litte-
SNies ras remilſit, Confectas in Benevento Annòô
Auchre 1168. Item S. Thomas Epiſcopus Cantua-
eienge rienſis in Signia Annòô 1173. 2. Februarii ad
oronn. lapidem ſepulchralem, qui conſpicitur in.
Loſron dicta civitate Signia. Item S. Theobaldus
acenls Zremita de Vicenza. Item S. Joannes Me-
dlcgnd da Pundator Humiliatorum. Item 8. Gal-
, I dinus Epiſcopus Mediolanenſis. Item S. Da-
enet A vinus Armenorum Conſeſſor, cujus S. Cor-
ſconse pus quieſcit in Luca. Et denique 8. Guiliel-
lei mus Fundator Eremitarum in monte Virgi-
lane A Lucio III. S. Bruno Epiſcopus Segnen-
d ſis Annô 1182.
u A Clemente III. S. Otto Epiſcopus An-122
Monrn nò 1189. Romæ. Item S. Stephanus de Mu-
6C reto Fundator Ordinis Grandimontenſis An-
tend⸗ n6 1189. Item S. Rodoſindus Epiſcopus
Compoſtellanus.
A Corleſtinvo ll. S. Petrus Epiſcopus à Ta-
udu rentaſia Annòô 1191. Item S. Ladislaus Rex
ubin Angliæ Annéô 1I91. Item S. Malachias Epi-
re in ſcopus in Ivernia Anno 1192. Item S. Ubal-
Soine qus Epiſcopus Eugubens. Item 8. Joannes
nle Gualbertus Fundator Ordinis Vallis Um-

ni niün broſæ in S. Ioann -- Laterano Annòô 1193.
rMunſ Item S. Bernardus Epiſcopus Annòô II93.
Item S. Sylvanus Diſcipulus S. Bernardi. Item

dnn 19 S. Bernardus Epiſcopus Hildeshaimenlis.
nient, F 4

88 Diſtinctio I. Quaſtio II. J. V.
Ab Innocentio III. S. Homobonus in §.
Joann. Laterano I. Jan. Annéô 1198. S. Vul-
ſtanus Epiſcopus Anné 1203. Item S. Cune-
gunda Annòô 1200. Conjux S. Henrici Impe-
ratoris, quacum votum virginitatis D EO
fecit. S. Procopius Bohemus, Abbas Mona-
ſterii S. oannis Baptiſtæ in Bohemia Annò
1214. Item S. Gilbertus Fundator Ordinis
Sempringamenſis Annòt 211. Item 3. Gui⸗-
lielmus Dux Aquitaniæ Annéô 1202. juxta
Baronium.
Ab Honorio III. S. Guilielmus Archi-Epi-
ſcopus Bituricenſis Annòô 1218. Item S. Wil-
helmus Abbas Annô 1224. Item S. Lauren-
tius Epiſcopus Dublinenſis 4225. Item S. Wil-
helmus Archi- Epiſcopus Eboracenſis Annò
1226. Item S. Hugo à Borgona Carthulia-
nus, & Epiſcopus Liconienſis Annô 1227. &
S. Geltruda V.

12 3SA Gregorio IX. S. Franciſcus Aſſiſias ma-

gnis ſolennitatibus in Peru Annô 1228. 8S.
Virgilius Epiſcopus Salisburgenſis in Ana-
gnia Annòr230. Item S. Antonius Paduanus
Spoleti Annéô 12 32. Item S. Dominicus Con-
feſſor Rieti Anno 1233. Item S. Eliſabetha
Regina Hungariæ in Conventu PP. Domini-
canorum in Peru Annô 1235.
Ab Innocentio IV. S. Guilielmus Epiſco-
pus Briocenſis Anné 1247. Item S. Edmun-
dus à Candelberg in Lion Anné 1248. S. Pe-
trus

ttus M. i
laus Ppil
Ab A
8§. Colvn
Monach
AblI
Annòôt!:
A CL
Poloniæ
4 Cte
qui &M⸗
tia Abbat
A Bont
lie Annò
A Uer
CGeſtin
ſcopus
Ppiſcopt
mmas A
A Ce
1347. AJ
Anno t
AblI
dæ Ann
A Be
ſoanne
Dicecen
A M

1.,. Ordo omnium ſolenniter &. 89

Vobonus trus M. in Peru Anno 1253. Item S. Stanis-
NR laus Epiſcopus Gracavienſis.
lens a Ab Alexandro IV. S. Clara Annô 1255.
Hemin S. Columbanus Abbas & Pater multorum
itu Monachorum.
Aek. Ab Urbano IV. S. Richardus Epiſcopus
Bohenank Ann 1261.
en A Clemente IV. S. Hedwigis principiſſa
lend. Poloniæ Annéô 1267.
6n A Gregorio X. S. Leo Epiſcopus de Roan,
qui & Martyr fuit. Item S. Franca de Placen-
rueArctn tia Abbatiſſa Ordinis Ciſtercienſis.
lend, A Bonifacio VIII. S. Ludovicus Rex Gal-
tendlun liæ Annòô 1297,
.Nenf; A Clemente V. S. Petrus de Morono, ſeu
riceh Coleſtinus V. Annéô 1313.
uCrnh A Joanne XXII. S. noſier Ludovicus Epi- 124
Annouu ſcopus Tholoſanus Anné 1317. S. Thomas
Epiſcopus Erfordenſis Annô 1317. 8. Tho-
llun mas Aquinas Annòô 1323.
Nanönun 4 Clemente VI. S. Ivo Presbyter Annô
ens v 1347 Avenionis. Irem S. Eleazarus Comes
niveitni Anno 1349. 15. A prilis. . HZ
mincut Ab Urbano VI. S. Catharina filia S. Brigi-
Sln dæ Annòô 1375P. 77 .
phn A Bonifacio IlX. S. Brigida Vidua Annô
1390. S. Joannes Confeſſor in Bretagne. §.
Amuhr Joannes Bridlingtonus Canonicus Kegularis
El Diœ ceſis Eboracenlſis.
*R A Martino V. S. Sebaldus Eremita, Regis

90 Diſtinctio I. Quaſtio Il. J. V.

Daniæ filius. Item S. Monica Mater S. Augu-

Ab Eugenio IV. S. Nicolaus Tolentinus
Annòô 1446. S. Bellenus Epiſcopus Paduanus,

& Martyr Annô 145 I. Alii putant ab Euge-

nio III. S. Florentinus EpiſcopusArgentinen-
ſis.
A Nicolao V. S. noſter Bernardinus Se-
nenſis Annò 1450. 29. Junii.
A Calixto III. S. Vincentius FerreriusAn-
nòô 1455. S. Osmundus Epiſcopus Salisburii
in Anglia. S. Edmundus ex Regio Anglorum
ſanguine.
A Pio II. S. Catharina Senenſis Romæ
Annô 1461.
125 A Sixto IV. Sancti Martyres Berardus, Pe-
trus, Otto, Accurſius, & Adjutus Ordinis
Minorum Annòô 1482. S. noſter Bonaventu-
ra Cardinalis, & Epiſcopus Albanenſis Annôò
1482. S. Albertus Carmelita Annéô 1476.
Alii volunt 1456.
Ab InnocentioVIII. S. Leopoldus Auſtriæ
Marchio Annô 1485.
A Julio II. Sancti Martyres Joannes, Be-
nediétus, Matthæus, Iſaac, Chriſtinus, Atha-
naſius, Laurentius, Rogumilius diſcipuli Or-
dinis S. Romualdi.
A Leone X. S. Bruno Fundator Carthu-
ſianorum Annô 1514. S. Franciſcus de Paulas
Annòô 1519. S Caſimirus Rex Poloniæ Anné
I72I. S. Leo Epiſcopus Seonenſis. At

AMb AG
1623.
rentinvs

8. Pami⸗

A Jul
nisS. Ba
A Six
Minorur
AClen
Ordiniss
dos de be
Abaule
5§ Carolas
ſas betr
A Gre
Dhilppoe
ciſeus X
trII2. M.
Ab II
togalliæ
Corſinus
Ab A
9 aprilis
Nora Re
A Ce
Cantara,
91669
A
§. Pran

Cietatis

1. Ordo cm vium ſelenniter & t. 91

MNah Ab Adriano VI. S. Benno Epiſcopus Annò
17523. S. Antoninus Archi-Epiſcopus Flo-
aus Thi rentinusAnné 25 23. S. Damianus Confeſſor.
in S. Famianus de Colonia.
uth A Julio III. S. Sylveſter Monachus Ordi-
DAgu nis S. Baſilii.
A Sixto V. S. Didacus Confeſſor Ordinis 126
Berdatiun Minorum Annéô 1188.
A ClementeyVIII. S Hyacinthus Confeſſor
Pemma Ordinis S. Dominici Annò594. S. Kaymun-
onee dus de Pennafort.
egioinge A Paulov. S. Franciſca Romana Annôr6os.
S. Carolus Borromæus Annô 1610. in Eccle-
Zenels e ſia S. Petri I. Novembris.
A Gregorio XV. S. Iſidorus Agricola. S.
SNertein Philippus Nerius. S. Ignatius Lojola. S. Fran-
cnsht ciſcus Xaverius. S. Thereſia in templo 3. Pe-
lerhoome tri 12. Martii Annéê 1622.
bimeu Ab UrbanoyIII. §. Eliſabetha Regina Por-
a Aui tugalliæ Annô 8. Jobilæi 162 5. S. Andreas
Corſinus Romæ 12. Aprilis.
polut Ab Alexandro VII. S. Pranciſcus Saleſius
9. Aprilis Annòô 166 f. 6. Thomas de Villa--
sſomg Nova Romæ 1658.
ricingt A Clemente X. S. noſter Petrus de Al- 127
8 Cleſl cantara, & S. Maria Magdalena de Pazzis An-
nô 1669. 23. Decemb.
ltori A Clemente X. S. Cajetanus Tienæus.
S. Franciſcus Borgias tertius Generalis So-

eſcutel . Beniti 5. L.
Polonel cietatis ESLI. S. Philippus Benitius. . u-
dovi-

⸗
nli

92 PDiſtinctio I. Quaſtio II. F. E.
dovicus Bertrandus, & S. Roſa Limana 12.
Aprilis Annéô 1671.
Ab Alexandro VIII. S. Laurentius Juſti-
nianus. S. Joannes Capiſtranus. S. Paſcha-
lis Baylon uterque ex noſtro Seraphico Or-
dine. S. Joannes de S. Facundo, & S. Joan-
nes de DEO. Annòô 16 90. 14. Octob.
A Clemente XI. S. Pius V. Pontifex. S. Fe-
lix de Cantalycio Capucinus. S. Andreas
Avellinus. S. Catharina Bononienſis 22. Maij
Annéô 1712.
128 A BenedictoxIII. S. Thuribius Archi- Epi-
ſcopus Limanus. S. noſter Jacobus de Mar-
chia. S. Agnes de Monte Politiano 10. De-
cembris Annéô 1726. S. Peregrinus Lazioſi.
S. Joannes de Cruce. S. noſter Franciſcus
Solanns 27. Decembris eodem anno. §.
Aloyſius Gonzaga, S. Stanislaus Koshka
31. Decembris eodem anno. Idem Sanctil-
ſimus Pontifex annéô 1728. 16. Maij in ipſo
Sacratiſſimo Pentecoſtes die etiam Canoni-
Zavit S. Margaritam de Cortona ex Tertio
Ordine S. P. N. Franciſci. Ac demum anno
1729. 19. Martii S. Joannem Nepomuce-
num M.

129 Circa hunc Ordinem annoto duo. Pri-

mum eſt; multos hic referri ſolenniter Ca-
nonizatos, de quibus tamen non à tota Ec-
cleſia ſeu Sacrum, ſeu Divinum Officium-
perſolvitur: orgo ſubſiſtunt dicta à num. 12.
&ο21. Imò videtur, quòd Pontifices inci-
plen-⸗

pientes
tint de!
non dill
Beatific⸗
guere d
non add
gentis,
latione!
Prancile⸗
Ordine c
aſ0.
legnantes
Pterea dic
ilorun
Ablt: er
Ciltingo⸗
dentalite
ſolennita
Alteru
Dom Aug
& Mona
dico 85,
ſcorum,
Dohizatu
honoren
berto e
Leone
liort o
dioni R
antiq

D. Mal

iin Ordo omnium ſoalenniter & . 93
uin pientes ſolenniter canonizare non cogità-
renie rint de Beatificatione: ergo cùm Ipſimet
a. 5N 20. diſtinxerint inter Canonizationem &
enmne Beatificationem ſolennem, nec nos diſtin-
o, d guere debemus, ſi ſcilicet in Beatificatione
40N non addatur certa mens Pontificis reſtrin-
D gentis, ſeu modificantis. Certè in hac re-
c Tatione Komana ex ſolo noſtro Seraphico-
s. S Pranciſcano, Clariſlarum, ac Tertiariorum
onel Ordine omiſſi ſunt ſolenniter Beatihcati ul-
„tra 0. Anne propterea credendi ſunt non
biuint regnantes cum Chriſto in cœlis? Anne pro-
htuttl pterea dices Sacrum, & Officium Divinum
Cſtinon in illorum honorem perſolvi idololatricè?
eginelu Abſit: ergo ſignum eſt, quòd Canonizatio
lerhud diſtinguatur à Beatificatione tantùm acci-
gen m dentaliter, ſeu penes majorem, minorémve
hs Ki ſolennitatem.
nk Alterum eſt; revera S. Udalricum Epiſco-130
6.Mih pum Auguſtanum ex Celeber. Ord. S. Bened.
etunꝑ S Monaſterio Imperiali inde principalitet
onal dicto SS. Udalrici, & Affræ Auguſtæ Vinde-
denme licorum, primum eſſe, qui ſolenni ritu Ca-
n Mus nonizatus it. Volunt quidem multi, iſtum
honorem omnium primò contigiſſe Svid-
to An! berto ex eodem Sacratiſſimo Ordine; à
leme Leone III. Verùm judico (ſalvo ſemper me-
vont liori judicio) tutiùs inſiſti poſſe huic Kela-
nOh“ tioni Romanæ; in qua me confirmat illud
dnlm antiquitatum, & eruditionis prodigium K.

ntftst D. Mabillon Presbyter, & Monachus Bene-
6 dicti-

94 Diſtinktio J. Quaſtio II. G. V.
dictinus Congregationis S. Mauri Prafatione
in Saculum E. p. 44 5. ac Eminentiſſimus no-
ſter Brancatus tom. 4. giſp. 15. art. I. num. 14.
Licèt hic tom. 3. diſp. 6. art. 3. num. 47. con-
trarium infnuare videatar. Horum ergo
duorum Virorum Prior ita ſcribit. Scio
Bellarminom, & alios id (hoc eſt Canon'za-
tionis initium, de quo ibi tractat) ahihs re-
ferre, nempe ad Pontificatum Leonis II. qui 5.
Svidbertum Epiſcopum regnante Carolo M. San.
ctorum Catalogo adſeripfiſſe fertur. Edita ſunt
apud Surium litteræ (pergit præfatuseAudtor)
zum Kixfridi Trajedtenſis ad Khenum Epiſcopi ad
Ludgerum Monaſterienſem petentis, ut modum,
E& ordinem elevationis, & Canenizvationis iſtins
ſèriptis mandaret: tum ipfius Ludgeri idipfum-
equentit. Vernhm has litteræs föelitias eſſt de-
monſtravimus Saculo 3. MNoen majoris momenti
eſſe videtar ſantti Albani Martyris Canonixatio,
quaæ ab Hadriano Papa Annô D. CC. XCIV. per
Offam Merciorum Regem obtenta aicitur apad
Spelmannnm: tum qnia longè ante iſtud iempu
Albanus pro S. Mariyre babebatur, teſte Bedd:
tum quia hac narratio nullé legitiméò nititur te-
ſtimonib, imo (at quidem videtur) fals. Nam
in libro de vitaæ Offe ſecundi apud Maithenum Pa-
rviſium, Offa dicitur conveniſſe Pontificem, non ad
S. Albanum inter Sanctos referendum, ſed ad Ca-
vonivandum, & privilegiandum ejus Monaſte-
rium autloritate Romani Peutificit. Et tunc,
deſcriptis aliquibus de B. Othmaro, ita ſub-
jun⸗

jungit.
mintum
nomxatis
in fregg
nli Eyjij
Oleſie Eyj
„ DCC1
integtar:
Huc adda
nit forma,
„in Palat
„bruarias
„pa cum
„bus Dia
„Nevere
„copos
„ſol, ſi
Presb.
„quem
„gatur.
„ Udalri
„ & qui
Iuhrale;
llaalrici
cultui d
we derſ
rd à .
mus, u
Augub
Propa⸗

Naori its
nedtlinu
Gt. l M
nun en
„Horont
1 ſerſbit
dc elCin
acter)
Luuril
e (odtN
ur. Hl
telaruegl
binun hit
lertit, 1
neiv ini
Lulemi 4
1 fliie,
nijni
tprit CNα
.C0. W
nla Ali
te iſein
AIur, (
Gimniuin
)
,Ail
griflen 4
den, l
mj N
ſin N
hmro⸗

Ordo omnium ſolenniter &. 9 ⁵

jungit. Primum itaque indubitata fidei monu-

mentum de ſolemni per Romanum Pont ifitem Ca-
„onizatione invenimus Diploma Toannis A. qui
in frequenti Epiſcoporum con ventk, ad preces Liu-
tolſi Epiſcopi Aaguſtani, Udalricuw ejusdem Es-
cleſiæ Epiſcopum in öanttornm Album retulit An-
„ DCCCC. XCV. Has Zoannis litteras damus
integras in fine vita S. Udalriei: ſed fragment um
uc adducere juvat ad probandam Canenivatio-
nis formam. „Cum Conventus eſſet factus
„in Palatio Lateranenſi pridie Kalendas Fe-
„bruarias, reſidente Joanne Sanctiſſimo Pa-
„pa cum Epiſcopis, & Presbyteris, adſtanti-
„bus Diaconibus, & cuncto Clero, ſurgens
„Reverendiſſimus Liutolfus Auguſtæ Epi-
„Icopus inquit. Domine Sanctiſſime Præ-
„ſul, ſi vobis placet, & omnibus Epiſcopis, &
„Presbyteris hic reſidentibus, libellus,
„quem præ manibus habeo, coram vobis le-
„gatur, de vita & miraculis venerabilis
„ldalrici, ſanctæ Eccleſiæ dudum Epiſcopi,
„S& quid libitum fuerit vobis, decernatur.
Iis pralectis ſanæit Pentifex, quatenus memoria⸗
Ildalrici jam præfati venerabilis Epiſcopi, Divino
culeui dicata exiſtat, & in landibu: DEl diut iſſi-
miè perſolvendis ſemper valeat proficere. Id ve-
rò à Liutolfo ea ratione factum exiſtima-
mus, ut S. Udalrici cultus, quem ipſe in ſola
Auguſtenſi Eccleſia inſtituere poterat, latiuùs

propagaretur auctoritate Romani Pontihcis:
quod

96 Diſtinètio IJ. Quaſtio III. ſ. I.
quod alii poſtea in religionem verterunt..
Hæc Mabillon cit. loc. S
131 Per hoc tamen non intendimus S. Svid-
berto, Albano, aliisve negare gloriam ſandi-
tacis, ſed tantùm, quòd Summi Pontifices il-
lum honorem Sanctis decernere adeèò ſolen-
niter necdum ſint ſoliti. Ante enim illa-
tempora (ut magis annotavi à num. &. ha-
bebantur ſimiles inſignes ſer vi DEl pro San-
ctis per vocem populi, Principum, Epiſco-
porum, aut etiam Romani Pontificis (qui uti-
que pari modò in hoc habuit auctoritatem,
ſicut alii Epiſcopi) voluntatem.

QuEGÆSTIO III.

An ſit de Fide, Canonizgatos San-

tiſſimo Pontifice Benedicto XIII. eſſe
Veros DEI Amicos, in Cæle
Regnantes?

Propugnatur Sententia Benedicti XIII.

132 GI dicta Quæſt. Prima ſubüſtunt, hæc fa-

cti quæſt'o nullam pati videtur difficul-
tatem; nihilominus rem hanc impræſentia-
rum ex integro tractabimus, ut, quæ in illa
Quæſt. Prima dicta non ſunt, hinc colligan-

tur. Itaque extra dubium pono, poſſe à

Pontifice quemdam Canonizari ſic, ut hre⸗
cis

pnpu
cise gecl⸗
cum lecul
in Corlo⸗
Chricto.
tinebantti
ut Sand
gic etiam
Canoniz
gratiee,
Aſto adhus
tom cogn
ſumnat.
Iler ratio
Gum adh
ninate; 8
tiam an
Uleri
ſind veri
Chriſto
tenendon
i negot
ichcolt⸗
dan ort
fundam

fem qu

Dartem
tionem.,

l.6 propugnatur Sententia Bene dicti Xlll. 97
bemvns cisé declaretur illius præſens gratiæ ſtatus
cum ſecuritate adipiſcendi gloriam actualem
endinus in Cœlo, eſto acdtu necdum ibi regnet cum
zegom Chriſto. Sic enim Sancti V. T. adhuc de-
nmipom tinebantur in limbo, & tamen colebantur
mnetené ut Sancti, ſen Canonizati Eccli 44. E& ſeqq.
Aues Sic etiam Pontifex poſſet Enoch, & Eliam
We Canonizare, declarandé ipſos eſſe in ſtatu
eryilln gratiæ, & ſecuros de gloria adipiſlcenda.;
nepunh eſto adhuc vivant, DElIMque intuitivè nec-
ontfſeS dum cognoſcant; ùt fuſiũùs dixi in Tract. de
t alm Conſummat. Mani diſt. I., 4. 2. G. II. Hac pa-
riter ratione poſſet Pontifex aliquem San-
Qum adhuc in purgatorio exiſtentem Cano-
0 U nizare; & quidem à fortiori, cùm poſſit glo-
riam actualem declarare. Vide num. 6.
2AtI lIreriùs ergo quæritur, num Canonizati 133
toMu ſint veri Amici DEI adu regnantes cam
„((I Chriſto in Cœlo? Et num hoc Fide Divina
. tenendum ſit? ita ut Pontifex in hoc gran-
di negotio errare non queat? Circa quam
difficultatem Hæretici protervè contendunt,
Sanctorum Canonizationem nullo prorſus
Nenelſil 0e ee
fundamento niti; imdò eſſe potius ſingula⸗
Glum “ rem quamdam Anti: Chriſtianæ ſuperhiæ
Gem“ bPartem, aut gentilitia ſuperſtitionis affec⸗
veinm tionem. Et ideo calumnioſus ille Hæreſiar=
ſe cha Joannes Wicleffus, ùt refert Thomas
gcch Waldenſis Tom. 3. de Sacram. tit. 14. 6. 122.
dicit: Non minus poteſt Sanctum Canoni-

uilon, zare Prosbyder luaune Rex E.thiopiæ

tem.

98 Diſtiactio I. Quaſtio III. H. I.
Turca, aut Sultanus, quàm Pontifex Roma-
nus. Inter Catholicos etiam Cajeranus I.
Tam. Trabctatuum. Tratt. de Indulg. ad quliam II.
& Canus lib. 5. de Locis cap. 5. ad finzm docent,
ſolùm eſſe pieè credendam Pontificis in hoc
negotio infallibilitatem, non autem verède
fide. Cuſjus etiam fententiæ dicunt eſſe ip-
ſum D. Thomam. quodl. 9. art, ultimo, noſſer
tamen Brancatus oſtendit contrarium ex D.
Thoma; communiter enim Doctores Ca-
tholici tradunt, S. Pontificem fuiſſe, eſſe, &
fore in negotio Canonizationis infallibilem.
Ubi iterum annoto, in primæva Eccleſia-
(& credibiliùs adhuc poſt tempora Alexan-
dri III. non faiſſe diſtinctionem inter Beati=
fica-& Canonizationem; adedôque pari pal-
ſu ambulant. Et forſan ideo dicit La-Croix
Jom. 9. lib. 6. p. 2. um. 377. quòd Canoni-
zatio differat à Beatificatione partim acci⸗
dentaliter, partim etiam Velut ſubſtantiali-
ter. En hic Author dicit, Velut ſubſtantiali-
ter; nimirum quia ad Canonizationem ad-
hibentur plura examina, plures invocatio-

nes Spiritús S. major pompa exterior;
quia in Beatificatione tantùm eſt licentia, in
Canonizatione verò definitio de tali Servo
DElI colendo. His præmiſſis .
134 Dico. Eſt de fide tenendum Canonizatos

à S. Pontifice, eſſe veros DEI Amicos in-
Cœlo exiſtentes. Ita Scotus I. diſt. 26. 4. u.

J. ad tertium & . circa medietatem quæſtio-
Rls⸗

Pro
nis, ul
tixat0s
talipe
ei lor
Luant
habem
ad init
rum, 9
werer⸗
rilian t
implici
unt inl,
Donav.
QWam P
lus bon
ſcopi
Epilco
rare,
infert⸗
ſlio,
tot er
nidet 2
nnive⸗
ſec et
dankt
art.
wuß,
Llori⸗
etian.
non
bis,

1 l
Catiterle
1Cfenen
A in
AKrin
nticcsn
autemne
dicvunkes
tAultimn,
ntrarione
Dodors
luile
dis incli
merab
whort
enn inler!
edueſe
cicitl
udt
e Ptnn 4
lot ſobſu
ler Mn
nizatione.
Uresinn
exlerd
clt leen
eui⸗

m Cm
1 Ani
,,
teng

Propugnatur Sententia Benedicti XIIlI. 99
nis, ubi Canonizatos vocat Sanctos authen-
tivatos ab Eccleſia, quæ cùm nec fallere, nec
taili poſſit, meretur omnimodis aſſenſum fi-
ei ſupernaturalis. Et 3. diſt. 40. 4. un. H.
Quantum ad ſecundum & . ita docet: Tertid
babemus exempla Santtorum plura, & eficaciora
ad imitandum. Et quurto plura merita Sanlto-
rum, qui forte non tanthm ſibi, ſed etiam nobis
meruer unt, & nos etiam meremur invocands an-
xilism eoram, & interceſſionem apua D EIUIM.
Simpliciter ergo plura adjutoria, & eſtcatiora
ſunt in Lege Chriſtiana, quàm Veteri. S. verè
Bonav. traét. de Canoniz, p. I. art. I. Poſt-
quam præter alias rationes ( Cur ſcilicet ſo-
lus Pontifex Canonizet, & non ampliùs Epi-
ſcopi?) etiam dediſſet hanc, quia nimirum
Epilcopus poſſet in hoc negotio faciliùs er-
rare, non Verè Papa; ſic concludit. Ex bis
infertur, quod ſolus Papa de Fratrum tamen con-
ſilio, vel in generali conhilio poteſt nen ſollim cer-
tos eæ Sanktis præ aliis extollere, ut ubique ſolen-
nins venerentur, puta ut ſub duplici officio per
æniverſum orbem Eorum ſolennitas celebretur
ſed etiam poteſt, & debet Canonivare quosdam⸗
Sanctes. Conſentit ipſe D. Thomas quoalib. 9.
art. 16. Quia tamen honor, quem Sanbtis exhibe⸗
mus, quædam profeſſio Fidei eſt, qua anltorum-
gloriam quarimus; piè credendum eſt, quod nee
etiam in his judicium Eccleſiæ errare poſſit. Ubi
non multum ſcrupulizandum eſt in his ver-
bis, piè ersdendum eſt;: quia 89. D.- honorem
G 2 San-

100 Diſtintie I. Queſtio Ill. F. I.
Sanctis exhibitum profeſſionem Fidei eſſe
determinat. Hos Doctores Subtilem, Sera-
phicum, & Angelicum communiſſimè jam

ſequuntur eorum Diſcipuii contra tumul-

tuantem Hæreticorum turmam, aliôsque
priùs relatos.

135 Prob. jam Concluſio I. ex his tribus Do-

Gtoribus: Quando Pontifex aliquem San-
Gum authentizatum Canonizandô extollit
ſuper alios, proponit illum tanquam obje-

Rum fidei; quia honor Sanctis exhibitus

quædam profeſſio Fidei eſt, ùt habet S. Tho-
mas: proponit illum tanquam objectum Re-
Iigionis Catholicæ, ut ſub duplici officio ſci-
licet Miſſæ, & penſi Canonici) per univer-
ſum orbem ejus ſolennitas celebretur, pro-
ut tradit S. Bonaventura: proponit illum.
tanquam exemplum imitandum, ùt loqui-
tur Doctor Subtilis: ergo eſt de fide tenen-
dum Sanctos ſic authentizatos ab Eccleſia,
eſſe veros DEl Amicos in cœlo exiſtentes.
And eſt certum. Pontifex enim aliquem
in facie Eccleſiæ Canonizandò hæc tria exi-
git à fidelibus, nempe actum fidei, tam in-
ternum, quàm externum, deinde proponit
illum colendum cultu Duliæ, denique pro-
ponit illum ùt exemplar ſecuriſſimum, imi-
tandum in moribus, & vita. Conſ. Prob.
Si infallibilitas Pontificis in Canonizandò
non eſt de fide tenenda, tunc ſequitur aper-
te, Eccleſiam poſſe errare in re pertinenre
a

Dr.
a bie
gurpd
tur:
pote
lem
Eecl
riis)
dax,
X
ciche
dente
guoch
Colie
Sen
ginar
C
hoc!
Xit,
atie
Qor
des
diſe

.! Propugnatur Sententia Bene ditti EIII. 101

n N ad Fidem, Religionem, & mores; hæc tria
bilengg quippe in Canonizatione alicujus reperiun-
Unſſ tur: atqui in his vera Chriſti Eccleſia non-
n m poteſt cerrare propter promiſſam infallibi-
D,Nt lem Spiritûs S. aſſiſtentjam; aliàas hoc ipſo
Eccleſia (quæcunque fingatur ab Adveria-
riis) non eſlet vera Chriſti Eccleſia, ſed men-

8ttibn
dax, & contuſa Diaboll Babylon: ergo &c.

iguen 6
nd enn Nec dicas: Ipſe Summus Pontifex Bene-136
une dictus XIII. nec verbò fecit mentionem in

an Sententia Canonizationis num. I10. relata,
beh quod Sancti à ſe Canonizati a cu exiſtant in
Coœlis: ergo hoc non eſt de fide; ſimilia enim

econt
iern à Sententia Pontificis, & non à noſtra ima-
dernmn Zinaria phantaſia ſunt metienda.
W Contra enim eſt. Licèt expreſsis verbis
uti hoc non dicat Pontifex, id ipſum tamen di-
, dr xit, & definivit ferendò Sententiam Canoni-
zleng 2Zationis, & adſcribendò illos Catalogo San-
ablace Gorum; hos enim Cœlis inexiſtere tenet fi⸗
anlen des Catholica (juxta quam Canonizant Pon-
ſe tifices) comprobant aliæ Canonizationum
mi Bulleæ, ac Sanctorum Patrum confirmat au-
ee QGoritas etiam de Sanctis jam Canonizatis in
u primæva Eccleſia; nec enim credibile vide-
tur, Pontificem voluiſſe novum Canonizan-
e di ritum inducere.
hun prob. II. Cultus Sanctis authentizatis ex- 137
h nibitus terminatur fide Divina ultimatè ad
m ipfum DElIM, qui creditur mirabilis in San-

turgt Gis ſuis: atqui DEUS non colitur abſtractè,
ven⸗ G 3 aut
4

102 Diſtinctio I. Quaſtio III. F. I.
aut metaphyſicaliter in Sanctis, ſed in illo
determinato individuo, quod ab Eccleſia eſt
authentizatum, ùt loquitur Scotus: ergo San-
tus ab Eccleſia authentizatus, ſeu Canonizatus
fide Divina eſt talis habendus, ſcilicet verus
DEI Amicus, ac in Cœlis exiſtens. Min.
Prob. eultus alicui Sancto exhibitus eſt ſig-
num interioris mentis abſolutè credentis, &
venerantis Sanctum, tanquam Amicum DEI
regnantem cum ipſo: ergo ſi cultum publi-
cum ita exhibeo Sancto, mente tamen ſic
non credo, mentior coram DEO; quia ve-
neror Sanctum, & tamen non credo San-
cGtum: Si verò credo Sanctum, & cultum ſi-
mul exhibeo, reipſa tamen Sanctus non eſt,
