hanc reparabilitstem admittit per DElIM,
ſed negat tertiam. Scoti formalia ſunt hæc
4. diſt. 1. 4. 6. J. Contra iſtam conolaſionem, ubi
ita relpondet ad aliquod argumentum ex S.
Hieronym. deſumptum. Virginitas altra⸗
quodeunque abſolatum importatum per virginita-
tem, ſive ſit perfectio in mente, ſiue aiſpoſit io in
carne (quæ ſunt duæ priùs inſinuatæ repa-
rabilitates) quod totum poteſt DElIS reparare:
ultra hæç, inquam, Virginitas dicit negationem
(quæ irreparabilis eſt) quandam allus prateriti.
ſcilicet nunquam cecidiſe mente, vel carne in-
peccatum carnis, & hoc DEIUS reparare nen po-
teſt: ex quo enim actus prateriit, non poteſt DEus
facere, quin praæterierit.

287 Suppono jam pro certo, quòd quælibet

Caſtitas, ſive Virginalis, ſive Conjugalis, aut
Vidualis, poſſit eſſe heroica. Katio. quia
omnia, quæ mox requiremus ad Caſtitatem
heroicam, poteſt DEIIS dare, & homo ha-
bere. Inſuper ſtatim recenſebo exempla-
triplicis hujus Caſtitatis: ergo &c.

286 Caſtitas heroica quæcunque pro diverſi-

tate occaſionum ex variis colligi poteſt, &

quidem ſecurriſſimèe. I. Si ad cam ſervan-
dam

1
darn
deles
Polo
giloen
re C
timo
Call
Puri⸗
atten
conſi
S S
tort,
Gam m
at Nio
andemn
Nuanm,
nis ſen
W. §
drdin
nedid
term
lon
arder
lieren
Jacoh
Præte
cuſto⸗
lation
hia 40
guoti⸗
Arden

N.

diliarer
((lode
ntegtia
ginltues
itast
utramgs
er Dellt
wuotke
onen,!
Ntumdl
ar .
. Lirgint
1iſ
atk 1et
6 ſe,
Ugtien
AArum
Nel C
It
1ſuc

15
dnoglen
N Ge
CMen
Elomtn
10 elene⸗
8 Snn
hor⸗ 4

. an ſertn

ℳ

De Notis Specialibus Temperantiæ &c. 293
dam quis potiùͤs mortem, quàm veneream
delectationem admitteret; ſic S. Caſimirus
Poloniæ KRegis filius, & tot aliæ Sacræ Vir-
gines usque ad mortem perſtiterunt in amo=
re Caſtitatis. II. Si eam nec perdere velit
timore graviſſimæ alicujus infamiæ, prout
Caſtiſſimus Joſeph prævidere potens, ſe à
Putipharis uxore infamandum; maluit ùt-
attentator adulterii accuſari, in carcerem
conjici, quàm dormire cum ea Geneſ. 39.
& Suſanna Daniel. r13. III. Si potiùs patia-⸗
tur, aut ipſus ſibi inferat, doloroſam quan-
dam mutilationem, ſicut de S. Niceta nar-
rat Nicephorus Caliſt. lib. 7. cap. 1 3. Micetas
tandem oolitus inſpiratus, praciſam morſu lin-
guam, in oſeulantis ſe fatiem expuit, & libidi-
nis ſenſum ſuccedens doloris magnitudo ſuperavit.
IV. Si quis amore Caſtitatis arripiat extra-
ordinarias carnis mortificationes; ſic S. Be-
nedictus ſe in vepribus volutavit, S. Bernard.
tempore hiemali in ſtagnum aquæ gelidæ in-
ſilivit, S. P. noſter Franciſcus ſuper prunas
ardentes accubuit, S. Thomas Aquinas mu-
lierem peſſimam titione accenſo fugavit; S.
Jacobus de Marchia & S. Franciſcus Solanus
præter afctiſſimam ſenſuum externorum-
cuſtodiam, ac fugam omnimodam conver-
ſationis cum ſequiori ſexu, ſervabant jeju=
nia auſteriſſima, cilicia perpetua,; flagella-
quotidiana, vigilias continuatas, & preces
ardentiſſimas, ita ut ne, à Beatiſſima Virgine
.

274 Dikfinktio Il. Quaſtio II. H. I.
Maria in Domo Lauretana ſub ſuo Sacro vi-
ſibiliter fuerit certioratus de liberatione ab
omni turpitudine venerea; Hic verò, dum
poſt mortem ſuam à quodam Joanne Mon-
dragon incautiùs circa genua tangeretur,
retraxit pedem in ſignum illibatæ ſoæ Vir-
ginitatis, acſi adhuc viveret. Jungo duo-
bus his Seraphicis Fratribus Sororem Sera-
phicam ex tertio Ordine ejusdem S. P. Fran-
ciſci, Margaritam de Cortona elapſo anno
16. Maij à Benedicto XIII. canonizatam, quæ
tanto ſtudio per ſtupendas ſui excarnitica-
tiones perdita virginitatis compenſavit de-
cora, ut faciem & genas deturpaſſet, labia
& naſum ſibi præcidiſſet, ni ſacri modera-
toris obſtitiſſet auctoritas.

287 Circa hæc tamen, & alia recenſenda Ca

ſtitatis exempla, notandum eſt, ad hoc ut
ſint Heroico-Chriſtianag, & non tantùm--
Philoſophica, & naturalia, aut Chriſtiana
communia, requiri quoddam ſingulare Do-
num Spirits S. v. g. Sapientiæ, Conſilii, aut
Timoris Domini &c. vi cujus quis promptè, &
delectabiliter amore Caſtitatis quodcunque
periculum ſubeat. Si enim iſta non con-
currant, Caſtitas non excedit aliam com-
munem caſtitatem, nec aſſimilabit Chriſto,
nec denique erit ſolida quædam differentis
inter caſtitatem communem & heroicam-,
aut inter heroicam naturalem & Chriſtia⸗

nam. Tu, in quali Gradu Caſtitatis ſis, di
1⸗

De

Dil
tatis
der ſ⸗
ſerag
fait
allutt
dicut.
altiar
in a
cpir
Höaimn
eogi
um u
inpudie
vid, G
me gee⸗
adjuv.
Magi
pline,
provol
liture
cia ver
guibu⸗
dalen
ſanttu
ſtitat,
Altioy
citian,

der in

I. De Notis Specialibus Temperantis & . 27
o dlto Diſce ex S. Bonaventura cit. cap. 4. Caſti-288
enith zatis altas Gradus eſt Caſtitas Coningalis. Altior
verdon Vidualis. Altiſſimus Lirginalis. Hoc pates
annelw per Fruttus, qui eis debentur, ſcilicet triseſimus,
tangen ſexageſimas, centeßmut. In hoc ultimo Gradu
r erh Fuaie Chriſtus, & B. Virgo Mater ejus. Liem
ungoddd altues Gradus eſt deteſtari geſtus, & tabtus impu-
ten dA dicos. Altior deteſtari verba impudica. Adhuc
m SD altiar deteſtari volantatem, vel concupiſcentiams
daldm impadicam, ſicut Sara dixit: Nunquam con-
neman cupivi virum Tob. 3. Altiſſimns, deteſtari co-
exenmilu Lgitationem impudicam, ſient dicie Fob. Cap. 3.
eit é Pepigi fœdus cum oculis meis. Item mul-
gller iu zum quandoque perielitatur Caſtitas ex auditu
Cti voer. impudico. Magi quandoque ex viſu, aut in Da-
vid, & Senibus in Daniele cap. 13. Sed maxi-
ellentictd we quandoque ex tatcta impudico. ILem maximè
adh acdeLat ur Caſtitas, ſi homo vitat locum ſuſpebtum.
tnnin Magis vitat bomints ſuſpectos. Maltb am-
Chrln plins, i Vitat familiaritates ſieſpectas, & ea, q

ugoten provocaut familiaritates ſuſpectas, ut ſunt dulces
Ccalis bitter«, daulces ſalutationei, dulces reſpeltns, dul-
hontel cia verba, & blanda, & orebra munuſcula, de
Pate quibus Hierongm. ditit: Crebra munuſoiula, &-
mar dulces litteras, & ſudariola, & cibos praguſtatos,

alnch ſanttus amor non habet. Item alius Gradui Ca-
telin ſtitatis eſt, eſſe caſtum per munditiam carnii.
Gbeern Altior per munditiam mentis5 quia per impudi-
ſhanicn citiam mactulatur corpus & anima. Altiſſimui,
B Cui per imitatienem exempli Caſtitaius Chriſti.

atils N 5 2 .„ Con⸗

276 Diſtindtio Il. Qusſtio II. F. Ir.

289 Contra hæc, licèt certiſſima ſint, aliqua

nihilominus, apparenter fortia, objici poſſunt,
partim quòd Cafſtitas ut füc non ſit virtes,
partim, & ſpecialicer quòd Caſtitas virginalis
choro virtutum inſeri minimè queat. I.
Omnis virtus debet eſßie habitus juxta Ari-
ſtotelem 2. Ethie. cap. p. atqui Caſtitas non
eſt habitus: ergo &c. min. prob. Habitus
generatur ex frequentatis actibus: atqui
non dantur actus caſtitatis; utpote quæ
conſtit in negatione adtuum venereorum,
ſive internorum ſive externorum; ex nega-
tionibus autem non fit habitus poſitivus.
II. Caſtitas non conlſiſtit in mediocritate:
ergo non eſt virtus. Ant. prob. Abſtinen-
tia a cibo & potu ideo conüiſtit in medio-
Critate, quia admittit laltem aliquam cibi &
potũs delectationem, licet prohibeat excel-
ſum: atqui caſtitas nullam admittit carnis
delectationem: ergo &c. III. Virginitas
eſt innata cuivis homini fideli, & infdeli:
atqui virtutes non ſunt nobis innatæ à na-
tura: ergo virginitas non eſt virtus. IV.
Pro ſtatu innocentiæ virginitas non fuit-
vVirtus; urpote contraria præcepto Div.
Creſeite, & multiplicamini. Geneſ. I. v. 28. In-
ſuper etiam in Lege Moylis ſteriles eranr-
maledictæ: ergo nec in moderna Lege Chri-
ſi virg nitas eſt virtus. V. Quælibet vir⸗
tus per pœnitentiam reparari poteſt, non

ſic virginitas: ergo hæc non eſt virtus, ſed
dos

De

dosne
niſpe
per In
ſec ve
cil Tt
eſt vj
mum
ke
argur
contt
totles.
foizt
Mre
ali
DEUILA
wothe.
adl. ne
tantun
rum,
aut ve
mi pre
ee
ter ſe
ſione
trahit
Politir
teſt ſie
Rer
ſtitate
in hoc
non 50

De Motis Specialibus Temperantis & . 277

la dos naturalis. VI. Nihil virtutem deſtruit,
ſeirin niſ peccatum: atqui virginitas deſtruitur-
um per matrimonium, quod non eſt peccatum,
t i ſed verum Sacramentum juxta ipſum Con-
Ne il Trident. Seſ. 24. Can. I. ergo ſaltem non
Gter. eſt virtus Chriſtiane-Heroica, ſed ad ſum-
nn i mum naturalis, & innata.
alius n Reſp. I. Univerſaliter, quèd vis horum290
. Hii argumentorum ſerpat ùt cancer hæreticus
S: H ontra Angelicam caſtitatis virtutem, quæ
cpote I toties Diviné commendatur oraculô. Suf-
ereolin ficiat unicus textus Sap. 4. v. I. 0 qudem pul-
ereh chra eſt taſta generatio cum claritate: immor-
poſtimun talis eſt enim memoria illius; quoniam & apud
doertne: DEIIA nota eſt, & apud bowines. Et I. Ti-
. Wliet moth. 5. v. 22. Te ipſum eaſtam cultodi. Nunc
in wele ad I. neg. min. utramque, nam caſtitas non
guun chl tantum dicit negationem actuum venereo-
hbert tic rum, ſed internè & externe poſitivè imperat
mirte aut verum votum, aut ſaltem firmum ani-
I. VI HE mi propolitum abſtinendi ab illicita venerea
,An delectatione, aut actione; sicque eligibili-
janazin ter ſe determinat, & data quacunque occa-
mnd. ſione voluntas ex dictamine caſtitatis ſe re-
15 onli trahit à venereis: atqui hic eſt verus actus
zcet ö politivus: ergo ex illius frequentatione po-
1,u1 teſt fieri habitus.
erles enn Reſp. ad II. neg. ant. intellectum de ca 291
ulegthſtitate conjugali; hæc enim reſpicit medium
alhe in hoc ſeniu, quatenus quis ſua uxore uti
poteſt/ non poteſt tanquam meretrice, vel modis il-
Epinm S 3 lici-

78 Diſindtio II. Quaſtio Ill. ſ. II.
licitis excedendé⁶, aut eidem debitum con=
jugale negandé per defectum. Si verè in
ant. ſit ſermo de homine libero, eidem etiam
relinquitur medium, ſcilicet ugorem duce-
re, & ea licitè uti. Si tandem ſit ſermo in.
ant. de caſtitate virginali, tunc conc. ant.
neg. conſeq. ſunt enim quædam virturtes,
quæ nihil admittunt de objecto, circa quod
Verſantur, quia ipſum objectum bonitatis
incapax eſt. Sic juſtitia commutativa nihil
relinquit retinendum aut fruendum de jure
alieno. Caſtitas ergo virginalis unum tan-
tùuͤm extremum in objecto eligit, ſcilicet de-
fectum voluptatis; neque inchoc eſt mala,
ſed potius removet malum ſtatui virginali.

292 Reſp. ad III. Virginitatem hominibus eſ-

ſe innatam quoad eſe materiale, ſcilicet car-
nis integritatem, non autem quoad eſſe for-
male, ſeu propoſitum ſervandæ virginitatis;
hince baptizati ante uſum rationis deceden-
tes non obtinent laureolam virginitatis,
quam tamen obtinent virgines à propo-
ſito.

293 Relp. ad IV. neg. ant. adeò univerſaliter

prolatum; nam Beatiſſima V. Maria in ſtatu
innocentiæ prognata fuiſſet, & virgo per-
manſſſet; illud præceptum Div. omnes &
ſingulos homines in particulari non obligaàl-
ſet, ùt patet vel ex hoc, quòd ſofcienter-
propagato, & completo genere humano il=-
li ultimi homines non generâſtent. Ve-
rùm

D

Nüm 4
ca pre
elle v
per pe
rpta,
Pocli
eisder
Vrtue
ſ ad
Clyiß⸗
per mn,
Ai et
SMatk.
WnN Dr.
dipee⸗
korjugal
ila ver
contyra
riles ir
non ko
Comm
ni VU
geretu
finem
dicti,
erat,
Ptiſta,
kel⸗
Pnire

Male ge

N. De Notis Specialibus Temperantiæ &. 279
umen rùm quidquid ſit de hoc, in Lege Evangeli-
Avabh ca prorſus certum de fide eſt, virginitatem
demeen eſſe virtutem, nec ſine ratione; cùm enim
rem per peccatum originale natura hominis cor-
tleno?; rupta, & ad delectationes venereas multùm
cone proclivis reddita ſit, hinc eſt, quòd ille, qui
n umss essdem mente & carne ſuperat, multùm,
rcMH WVrtuosè agat, quod Scotus 4. diſt. 3 1. 4. unic.
bonum H. ad Quaſtienem & . ita deducit. Unde &
atuaenin Clriſtus ſtatum virginitatis intelligit, non tantum
m deſii per carentiam ablis, ſed cum prepoſito cantinen-
mnum tibd di jerpetube & iſtam pratulit ſtatui conjugali
licet le Math. 19. Sunt Evnuchi, qui ſe caſtrave-
d mas runt propter regnum Cœlorum, qui poteſt
SIej. Ccapere Capiat. Unde haæc caſtitas diviſa contra
adsh canjugalem dicitur habere fructum centenarium,
ſcNiene illa verb trigenarium, ſecundiem Hieronymnm-
cal ß“ contra Jovinianum. IIIa maledictio ſuper ſte⸗
7rgiutei riles inLege Moyſis nihil facit ad rem, quia
etee non fuſt in ordine gratiæ, ſed præcisè quia
tents communitas Judæorum utebatur Matrimo-
1 h ni6, ut populus Judaicus, & cultus DEl au-
geretur, & ideo qui ſterilitate affecti hunc

Gnſerlet finem propagare non poterant, erant male-
Nranle dicti, licet cæteroquin Virginitas, ſi ex DEl
inſtindu procefſit, vera virtus coram DEO

erat, ùt patet de Hieremia, Elia, Joanne Ba-

3
Gn pttiſta, ac ipfa Beatiſſima V. MARlA-
gine Reſp. ad V. diſt. ant. Quælibet virtus per294
nnato⸗ pœœnitentiam reparari poteſt, quoad eſſe for-
ir e male conc. quoad eſſe materiale, neg. anr.

n 5 4

280 Diſinktio II. Ouaſtio W. F. I.

& conſ. Sic ſi quis per prodigalitatem per. extal
didit divitias, per poœnitentiam non recu- dilede
perat illas, quæ ſunt materiale liberalitatis ſaltem
29 5 Reſp. ad VI. diſt. Maj. Nihil deſtruit vr- riturp

tutem, niſi pecçatum, ſi virtus tam natua- natur
liter, quàm moraliter, ſeu demeritoriè de cam h
ſtruitur conc. Maj. Si tantùm naturaliter de- gicas,
ſtruitur neg. Maj. poteſt autem virginitas ſi lältem
non adſit illius ſervandæ votum) præcsè Die⸗
naturaliter, & ſine peccato, deſtru', ſ virgo ſoamt
arripiat Matrimonium, illéque utatur. Ka- Hree
que ſi Caſtitati Virginali, aut Viduali, vel mnco
Conjugali accedant ſuperiùs requiſitz ad esint
virtutem heroicam, minimè illi neganck eſt iuriaſee
hæc excellentia, tenet M

de wirt
Qu ESTIO IV. Sira
De Connexione Virtutum Heroi- h

carum: Et num habentem readant otmnibe

Impeccabilem? qai un
Uohel
§. I. eſ grat
Reſolvitur Prima Difficultas. l
m

296 GCotus 3. diſt. 36. 4. unic. docet Vrtutes dem n
tam Cardinales inter ſe, quàm cum- 12, 0.
Theologicis, etiam in Gradu communi, non auun
efſe necgeffarie connexas. Id ipſum etiam ſan,
renet (extra ſolum caſum juſtificationis) de muun,
Theologicis inter ſe, In præſenti autem eſt mei
cxx

ſel. Reſolvitur Prima Diſecultas. 281

iatenge extra ſtatum quæſtionis, an DElIS alicui ſuo
n non en dilecto ſervo poſſit infundere omnes, aut
beralg ſaltem plures virtutes heroicas ſimul? Quæ-
Geſruce ritur proin an iſtæ virtutes ex intrinſeca lua
taib nam natura le coexigant, ita ut, qui unam heroi-
neronesd Cam habet, habeat & reliquas, ſeu Theolo-
turelterd gicas, ſeu Cardinales in Gradu heroico, aut
Ttgns ſaltem communi? Ad quod .
m) prrl Dico. Nulla virtus heroica ex intrinſecaa 97
l,O ſua natura coexigit aliam in Gradu heroico.
tur, I Hæc eſt conformis illi communi Scotiſta-
iduali, ê rum doctrinæ, qua tenent, nec Virtutes Mo-
eguiſt,1 rales inter ſe, nec cum Theologicis eſſe ab
egunchel intrinſeco connexas, quod quidem etiam
tenet Maſtrius 3. diſp. 7. 4. . art. I. num. 99.
de virtutibus moralibus communibus, ne-
V. Eat autem num. 106. de heroicis. Nihilo-
minus adhæreo Brancato 3. diſp. 32. art. alt.
NeH Prob. I. S Paulus loquens univerſaliter de298
relnt omnibus hominibus, etiam ipſis Apoſtolis,
qui utique heroes fuerunt, ita habet ad
Ephelſ. 4. v. 7. Unicuique autem noſtrum data
eſt gratia ſecundum menſuram denationis Chriſti,
qui ſolus habet gratiam ſine menſura, nos
Gül, autem ad menſuram Chriſto placitam. Eo-
dem modéô loquitur Doctor Gentium 1I. Cor.
12. v. 4. Diviſenes verò gratiarum ſunt, idem
autem Spiritas: Er Aiwviſiones miniſtrationum
nn ſunt, idem autem Dominus: Et diviſiones opera-
phum 8 tionum ſunt, idem vernd DEIIS. qui operatur om-
ſeanen aia in omnibus. IInienique autem datar mani-

ocet Iin
quum en
ommnnn /

282 Däitindtio II. Quaſtio IV. H. I.
Fiſtatie Spiritũs ad atilitatem. Alü quide ni per

tutun

Spiritum datur ſermo Sapientia: alii antem Ser- ſinguls

mo Sçientiæ ſerundum eundem Spiritum: alteri

fides in eedem Spiritu: alii gratia ſanitatum in
uno Spiritu: alii eperatio virtutum, alii prophe-
tia, alii diſeretio ſpiritanm, alii genera lingna-
rum, alii interpretatio Sermonum. Hac antem
omnia operatar unus, atque idem ſpiritus, divi-
dens ſingulis prout vult. Ubi nota, S. Pau-
lum non tantùm loqui de gratiis gratis da-

tis, aut de ſeptem Donis Spirituús S. ſed

etiam de ipſis virtutibus, prout Gloſſ. ord.

ſuper illa verba, Divifones gratiarum, inſinuat

his verbis. Gratias dicit ipſas virtutes à
DEO datas, ſicut fidem, ſpem, & hujusmo-
di, quarum effectus ſunt, quantum ad pro-
zimum, miniſtratio, quantum ad ſe, opera-
tio. Nota inſuper, S. Paulum de his om-
nibus æqualiter concludere his formalibus,
Dividens ſiugulis, prout vnlt, & non aliter-.
Hinc ita ſabſumo textum D. Pauli: atqui
juxta cit. Pauli textum Dona Spiritũs S. &
gratiæ gratis datæ non ſunt ita connexæ,
ut, qui habet unam, habeat, & reliquas om-
nes; Nunsquid enim omnes Apeſtoli? nuviquid
omnes Prophetæ? numquid omnes Doktoeres & .
. 29. ergo etiam virtutes non ſunt ita eon-
nexæ, ſed ſingulis datæ, prout Spiritus vult;
vel certè, ſi virtutes ex intrinſeca natura-
ſunt connexæ, & Spiritus S. tamen daret
prout ipſe vult, daret contra naturam vir-

omnes
galari
tum c(.
Pro
ſeco n
ſuo or
heroje
Drio;
perlech
ſunmon
tenper⸗
lis virt
munis ſl
1bse
ledabil
DI D
DEI 4
nulla r
neque
bentis
Unam
ſtmul:
Virtutj
Donur
ordina
Ordina
ſetur
heroic

keguiſi

ſl. Reſolvitur Prima Diſſicultas. 283

Aüiguss tutum, quod nullus admittet. Si proin in
hiagtene ſingulari quodam Servo DEl inveniantur.
tuen: de Omnes, vel plures virtutes heroicæ, hoc ſin-
ſutamn gulari DEl favori, & non intrinſecæ virtu-
di“ vum concatenationi adſcribendum eſt.
lemmiht Prob. II. Una virtus communis ab intrio⸗ 299
A ſeco non petit alias ad hoc, ut ſit virtus in
Priut ſuo ordine perfecta: ergo neque ſi evadat
te, heroica. Ant. interim ſuppono ex loco pro-
sguuze Prio; Juſtitia quippe in ſuo genere videtur
rtisS4 Perfecta, modèò exerceat voluntas actus jus
1Gole ſuum cuique tribuendi, eſto interim quis in
tn uhnn temperantiãâ impingat: idem eſt ſuò modò de
6itotes aliis virtutibus. Conl. prob. Virtus Com-
Lhnene munis fit heroica, juxta ſæpe dicta, ſi quis
a, absque ratiocinio humano, promptè, & de-
Gs lectabiliter operatur ex Gugulari quodam-
ns DEI Dono, ita ut talis dicatur quaſi Spirit“
mee SW DEI agi: atqui quando quis ſic operatur,
slumi mulla unius virtutis heroicæ eſt neceſſitas,
neque ex parte virtutis, neque ex parte ha-
huſeg bentis eam, neque ex parte DElI, ut habens
rlit „ unam heroicam, habeat omnes vel plures
incn ſimul: ergo &c. Min. prob. Non ex parte
teiſſu⸗ virtutis heroicæ; quia hoc ſingulare DEl
i/ Donum eſt ip extrinſecum, & ex ſola DEl
. ihnn ordinatione collatum; neque, ſi DEus unum
ſant ut ordinat ad unam virtutem heroicam, cen-
Sprtit ſetur ordinatus ad omnes virtutes in Gradu
heroico, sicque uni virtuti heroicæ deſunt
timen requiſita pro aliis virtutibus heroicis. Ne-
que

284 Diſtinkltio II. Quskio I. H. I.
que ex parte habentis; habens enim virtu-
tem heroicam tantùm paſſivè ſe habet in.
ordine ad hoc Donum vel ſingularem DEI

inſtin tum recipiendum; eſto adtivè ſe ha-
bere debeat in exercitio virtutis heroicæ.

Nec denique ex parte DEl conferentis hoc
ſingulare Donum; quia planè ad extra dat
nobis ſuas grgtias, pront vult, ac liberrimè;
nec etiam obligavit ſe DEUIS, ut, ſi uni det
ſingulare Donum ad Fortitudinem heroicam,

eidem etiam velit, aut debeat dare reliqua

Dona pro aliis virtutibus in Gradu heroi-
co; finis enim hujus Divini Doni eſt, aut

manifeſtatio Bonitatis Div. aut utilitas ſive

heroici, ſive aliorum: atqui hic finis obti-
neri poteſt per unam virtutem heroicam-
absque eo, quod per intrinſecam exigen-
tiam omnes aliæ, aut ſaltem plures in Gradu
heroico debeant adeſſe; ſicut eundem finem
obtinet DEIIS, ſi uni det unam gratiam gra-
tis datam, & non omnes. Si proin omnes
virtutes in Gradu heroico (quod planè ali-
quid ſingulare eſt) reperiantur in uno, hoc
ſingularem DEl beneficentiam, non autem
intrinſecam virtutum arguit exigentiam.

300 Prob. III. Multi commendantur Heroes

in una, aut altera virtute, non tamen in-
omnibus: ergo una virtus heroica non pe-
tit omnes alias in Gradu heroico; præci-
puè ſi conſtat, talem heroem revera impe-

giſe in alias virtutes. Ant. prob. ab indu-

Ctio⸗

Rione

tia, 4

deditt
adulte
dantu

virtut

bus,
Ahral
Gedee
Patien
dô de
exeml
ſohlkiter
Cpre

Qdrento

hercici
gentig,
allis,
Cont
Prias r
babner
woc
ee prot
Prix vi
li Vin
lasgue
fuſas,
tibus
venes,
dut ſi e
tamen

61 Reſolvitur Prima Dificultas. 285

en m ione. Salomon commendatur à Sapien-
Eehint ria, qui tamen impudicitiæ, & idololatriæ
Bluen qeditus erat: David à manluetudine, licet
eEE adulter, & homicida fuerit: Alii commen-
usbeid dantur quidem ſine transgeeſſione aliarum
Mtetenn virtutum, non tamen ùt heroes in omni-
denne bus, ſed in una, aut altera; ùt Elias à Zelo,
ebenn Abraham à fide, Noc ab obedientia, Joſue,
uDAHHI Gedeon, Othoniel &c. à fortitudine, Job à
nhete patientia, Joſeph à caſlitate, & ſic loquen-
dire dé de aliis, quos hucusque adduximus in
aceha exemplum: ergo, cùm in his una, alteraàve
Ont eſt, ſubſtiterit heroica (alias truſtra ſingulariter,
Ulilte⸗ &D præ aliis communiter virtuoſis commen-
efnsch darentur) virtus, ſequitur, unam virturem
nbeden heroicam, ex intrinſeca huſus virtutis exi-
eem gentia, non eſſe connexam cum omnibus
tesinc aliis.
eundenn Conf. Exemplis illorum Martyrum, quizor
ngre priùs nullas virtutes morales Chriſtianas B
iproine habuerunt, imèò in gentilismé vixerunt-,
od modò verò de repente mutantur ad heroi-
un cè&à profitendam fidem Chriſti usque ad pro-
e, n priæ vitæ contemptum; in quibus certè-
eigeniin aliæ virtutes heroicæ non apparuerunt, il-
lentube lasque omnes fuiſſe de repente cum fide in-
tie fuüſas, gratis aſſeritur; cum de aliis virtu-
ies tibus modicum ſeiant v. g. ſi eſſent ætate ju=
oco; venes, ſexu fſœmelle, educatione rudes;
relen aut ſi etiam quid ſciant de aliis virtutibus,
nobe . tamen non deprehenduntur operari ſupra⸗
6 IU⸗

30

286 Diſtintio II. Quaſtio IV. H. I.
communem aliorum modum. In his ta-
men de repente converſis, & ad fidem he-
roicè profitendam paratis admitti præterea
debent habitus Spei, & Charitatis in Gradu
communi. Nam Conc. Trid. Seſſ. 6. capy. 7.

agens de Juſtificatione dicit: aſtificatio non

eſt ſola pecsatorum remiſſio, ſed & Sanktifcatie,
& renovatio interioris bominis per voluntariam
ſuſceptionem gratiæ, & Donorum. Ubi certè non

loquitur de Donis ad virtutem heroicam re-

quiſitis. Verùm quæ ſunt hæc Dona? lo-
ſum Conc. mox ſubjungit: In Zuſtificatione
cum remiſſtone peccatorum bac owmnia ſimul acci-

pit homo per 7ES M. Chriſtum, cni inſeritur,
lidem, ſpem, & charitatem. Nam fides niſi ad

eam ſpes accedat, & charitas, neque anit perfe-
è cum Chriſto, neque corporis ejns vivnm mem-
brum effcit.
2 Objic. I. Maſt. loc. cit. Tunc virtutes in

Gradu heroico poſſidentur, quando paſſio-

nes planè ſut compreſſæ: atqui hoc con-
tingere nequit, niſi virtutes ſibi ſint invicem
aſſociatæ: ergo una virtus in Gradu heroi-
co requirit etiam alias. Reſp. neg. Maj.
contrarium ſiquidem fusè deduximus à na-
wer. 16 5. & ſeq. vide etiam aum. 178. Con-
cludo itaque cum ipſo Maſt. ibi numer. 107.
Quælibet virtus in ſua propria ſpecie poteſt
eſſe perfectiſſima, ùt ait Doctor lieter. B. in
ratione virtutis absque conjunétione ad

alias, quia cum virtus ſit virtuti extrioten
cut

ſicat u
aAlterit
ſpecie⸗
conjun
haben
Et hoc
Auantu
ſiwpli
Virtutti
ſentien
ſed non
ſt mind
Gens no
ſcminus
Obie.
Pecnd
Carding
tuti ac
intrinten
ad ant.
rtutie
nis etia
formalie
Rem, .
Ale arm
jaltitian
cunque
fortituql
as iſ
lalupere
rii;

ſel. ReſolMrur Prima Dificultas. 287
Iubhen ſcut una ſpecies alteri, una non poteſt eſſe
dfdene alteri ratio eſſendi virtutem perfectam in ſua
tti an ſpecie; - perfectio enim unius virtutis ex
tsina conjunéctione cum aliis magis eſt perfectio
G1α habentis virtutem, quàm ipfius virtutis. --
ffee Et hoc eſt, quod inquit Doctor aif. 36. J.
Sucſta tuantum ad iſtum, quod homo non dicitur
„Glems dimpliciter moralis, & bonus ſine omnibus
bicent Virtutibus moralibus, ſicut non eſt perfecte
eroem ſentiens ſimpliciter ſine omnibus ſenſibus;
Dorat ſed non eſt minùs perfectò temperatus, licèt
tα ſit minus perfectè moralis; ſicut non au-⸗
,ede diens non eſt minuùs perfecté videns, licèt
Gi iſer ſit minùs perfectè ſentiens.
furei Objic. II. Nos ipſimet agendò de Notis3 03
Specialibus virtutum Theologicarum, &
Cardinalium, non rarò attribuimus uni vir-
tuti actus aliarum virtutum: ergo ex ſua
gut intrinſeca natura ſunt ita connexæ. Reſp.
nc Wrem d ſimili 4 ib iſſt. 2
ad ant. nos ſiilia tantùm attribuiſſe uni
uun u Virtuti excitativ?è, & diſpeſitiv? quibũs termi-
— nis etiam uſi fuimus, non verò intrinſecè, &
ignae formaliter. Sic Juſtitia v. g. petit fortitudi-
Gnd nem, ut, ſi aliquis Juſtitiario velit reſiſtere,
eſ ac, ille armatus fortitudine intrepidè redigat-
ise juſtitiam ad adtum, non obſtantibs quibs-
6n, I cunque terribilibds: petunt etiam juſtitia &
biN fortitudo Chriſtiano-Heroica fidem, ut
tceſtl a Rus iſti fiant ex fine ſupernaturali: petunt
Noricr. Ninſuper charitatem, ut iſti a dus ſint meri-
ſnlinn torii; atqui hoc totum eſt per accidens,

et G ſ
4 viNp

288 Diſtinctio II. Quaſtio I. G. I. V
quælibet enim harum eſſet vera virtus, eſto lanet
aliæ abeſlſent; ſic enim de fide definitum eſt

PTri 4F virto
à Conc. Trid. Seſ. 6. Can. 28. quòd ſit vera i⸗
fides, adeôque vera virtus, eſto quis amiſiſ- dkor

ſet chatitsrem; tales tamen fidei, fortitu. tes g
diois, juſt tæ &c. actus non ſunt meritorii den

ſine charitate. Quòd autem charitas etiam “
requirat fidem, & ſpem, eſt ex ordinatione de
DEI, qui pro juſtificatione noſtra potuiſſet 1 de
ordinare lolam fidem, cum confdentia in
merita Chriſti absque aliis noſtris operibus “
(quod quidem pro moderna DEl ordinatio- Nodi
ne ſentire hæreticum eſt, non tamen pro n en
alia.) Itaque una virtus heroica tantùm hoc
petit, ut, ö fors occaſio, aut obligatio exer- . non
Cendi alias occurrat, ad illas ſit diſpoſitus, enfi
non tamén quòd una virtus heroica (idem zlien
proportionatè eſt de communi) ab intrinſe- “D

co petat plures, aut omnes alias. An enim lud
etiam defacto virtus fidei infuſæ, aut squidf. nlte

tæ in Catholico peccatore non permanet? hnend
non diſtinguit ipſum ab hærerico? ergo illa unds
fides eſt vera Virtus ſine charitate, eſto non dotelk
ſit meritoria. An enim qui ſe exercet in- 30 c.
fortitudine, etiam ſe exercat ab intrinſeco lerer
in temperantia? certè non: ergo iſtæ virtu- Aue
tes non ſunt ex exigentia intrinſeca con-
9

nexæ. 2222
304 Objic. III. S. Paulus integrum Catalo- i ne
gum virtutum adſcribit Charſtati I. Cor. 13. n
Charitas patiens eſt; benigna eſt; non amnlatar; Nan i,
n04

..
1 Fiteyel
dehiaiunt
nde lt
0 guis uni
hdel, tont
unt werſe
charituzen
ord uit
Obktn oen
conüdettt
ris Cert
Del OrCet
, tamet
tantun
Nenr
tiſer
eioln
olebſat
68. At
e, 40! D
t erun,
ieo e
Ftatteli

Reſolvitur Prima Diſſicultas. 289
non agit perperam; non inflatur & . ergo ſal-
tem Charitas habet ſibi annexas omnes alias
virtutes. Reſp. explicandé textum S. Pau-
li, quòd ſcilicet Charitas erga DEUIM, &
prozximum inclinet ad enumeratas ibi virtu-
tes, non tamen quèd illas ab intrinſeco ha-
beat ſibi annexas. Inſuper hic textus non
loquitur de Charitate heroica.
Dices. Juxta S. Gregorium lib. 21. Moral.
IUna virtus ſine alia vel nulla eſt omnino, vel mi-
nima: ergo &c. Reſp. etiam hunc textum
non loqui de virtute heroica, ſed commu-
ni. Senſus autem illius eſt; quamdiu deeſt
una virtus lub mortali requiſta, tunc alia,
eſto obtenta ſit, non eſt meritoria. Hoc
exemplificat Scotus cit. lot. Habens tempye-
rantiam moralem non meretur, ſi non concomi-
tetur bumilitas, vel ſaltem ſi oppoſßitum vitium-
inſit ei.
Inſtas. Virtus, quæ poteſt circa ultimum
finem obliquari, non eſt perfecta: atqui, niſi
omnes virtutes nt connexæ, una facillime
poteſt obliquari circa ultimum finem: er-
go &c. Reſp. neg. min. Non enim obli-

quatur virtus, ſed habens eam. Pro noſtra

denique Séntentia facit celebre didum §S.
Auguſt. lib. 2. de Sentent. gacobi cap. 7. Nos⸗
enim, & iſta Divina Sententia eſt: qua dicituy.,
qui anam viriutem habet, omnes babet; eique
nulla ineſt, cui una defuerit, ſed bominibus hos
viſum eſt, multnm 1ie ingenioßis, & Auiofß;

299 Diſlivdtie Il. Quaſio I. F. .
ſed tamen bominibus. Ege vero neſcio, quemaa-
moaum dicam.

30 5 Sequitur I. Ut aliquis ſit perfectè moralis,

debere ei ineſſe omnes virtutes, vel com-
muniter, vel heroicè, prout ſcilicet commu-
nis, vel heroicus moralis fuerit; ſicut, ut
quis ſit perfedte ſentiens, omnes ei ſenſus
ineſſe debent; ad hoc autem ut tantum ſit.
perfectè videns, non debent ei ineſſe & alii
ſenſus. II. Sicut virtus communis debet
habere annexam prudentiam, ita pariter vir-
tus heroica debet habere annexum aliquod
Donum DEl ſingulare v. g. Conſilii, Sapien-
tiæ, Timoris Domini &c.

§. II.
Reſolvitur Secunda Dificultas.

306)leo. Nulla virtus heroica, quantum⸗-
cunque perfecta, ex ſe confirmat ho-
minem in gratia, neque confert Donum per-
ſeverantiæ, neque habentem impeccabilem
reddit. Hæc eſt certiſſima, ſi non omnino
de fide.
Prob. Ex Conc. Viennenſ. contra Begui-
nas, & Beguardos, & refertur in Clement. ad
noſtrum de bareticis, qui docebant, quòd ho-⸗
mo viator poſſit ad tantam perfectionem
aſcendere, ut impeccabilis fiat: atqui hic
error eſt damnatus à Concil. ergo nulla vir-=

tus heroica reddit hominem impeccabilem,
ſed

ſoch ſol⸗
fruitiorn

golare
concel
Con
koicus
tonyin
nit. Ni
fatut i
& inten
in ſewih
yolayin
iy minhr
ctiham
atem, 1
dig, in
eho hom
ſat, tu
ſ, ne
Amo f.
Tit, n
Con
lontra
Jui rer
cand
lanate
dica ye
ingreſu
kor., p
ber peni

DEMS

ſ. I. Reſolvitur Secunda Diffcultas. 291

Ni A6 Tod ſola beatitudo æterna per viſionem, &
fruitionem DEl; eſt enim privilegium fin-
demo gulare, ſolique Virgini Beatiſſimæ creditur
delca conceſſum.
cet comm Conf. I. S. Paulus Apoſtolus fuit verè he-307
e; leu, roicus: atqui de eodem ita habet 8. Hie-
nesele ronym. in Epiſt. ad Euſtoch. de Cuſtodia Eirgi-
tantunl. zeit. Si Paulas Apoſtolus Vas electionis, & ſepa-
jnelell varus in Evangelium Cbriſti, ob carnis aculess,
nup's e E incentiva vitiorum, reprimit corpus ſaum, &
parle in ſervitutem redigit, ne aliis pradicans ipſe re-
uim aliul probus inveniatur ,„ & tamen videt aliam legem
li, ape n membris ſuis repugnantem legi mentis ſua, &
captivam ſe in legem duri peccati. Si poſt nudi-
tzatem, jejunia, Pamem, Carceres, flagella, ſuppli-
cia, in ſemetipſum reverſus exclamat; Infelix
ita⸗ ego homo, quis me liberabit de corpore mertis bu⸗
jus, tu te putas ſecurum eſſe debere. Cave qua-
1, dummm ſo, ne dicat de te DElIS: Virge Irael cæcidit.
orſtnor?x Amos . ergo, ſi §. Paulus impeccabilis non
tPomuox fuit, nec erit quicunque heroicus.
inherthit Conf. II. ex eodem S. Hieronym. ib. 2 308
dononin gontra Jovinian. ubi adducit varios heroicos,
e qui revera lapſi ſunt. David electus eſt ſo-
lele ennahm cor Domini, qui omnes ejus fecerat vo-
cCliide 4
SCmn luntates, & qui in quodam Pſalmo dixerat? Za-
in 1eke dica me DEUS, quoniam ego in innocentia mea
ne ii ingreſſus ſum, & in Domino ſterani non infir ma-
ut⸗ bor. Psſtea tent atur à diabolo, & paſt pecataum
per pœitentiam orat illud deleri, miſerere mei
cobl⸗ DEIUS. Salomon amabilis Dsmini, & cui Do-
npe T 2 Hvvij

292 Diſtinbtio II. Queſtio IV. O. II.
inus bis fuerat revelatus, quia amator mulie-
rum fuit, à Dul amore diſeelſit. Zoßas Dir
Santius in campo Mageddo à KRege ey)ptis con-
foditur, quia contra voluntatem Dhl ſe al=
ſociavit Regi Adremon contra Regem Ægy-
pti. Zoſedech Sacerdos magnus, qui tiypum geſ-
iit Salvatoris, tamen poſt Saterdotium ſordidatus
inducitur, & ſtat diabolus à dextris jus. Sa⸗

perflaum eſt de Moyſe, & Aaron ſeribere, qnod

ad aquam contradittionis offenderint DEum. - ⸗
Er cacidie Lucifer, qui mittebat ad aniverſas
atienes, & ille, qui in Paradiſo deliciarum-
erat &. Si altiſima illa ſublimitas cacidit 5
quis cadere non peſt? præcipuè cum Lucifer
tantas virtutes, & Dona habuerit: ergo
virtus heroica non confirmat habentem in
gratia, nec impeccabilem reddit, nec Do-
num perſeverantiæ confert. Sie etiam alii
heroicè virtuoli turpiter lapſi lunt, ſed ta-=
men iterum ſurrexerunt, alii autem finali-
ter in ſuo lapſu deceſſerunt. Pariter aliqui
fdem heroicè ab initio confeſſi ſunt, in pro-
greſſu tamen defecerunt, & utinam non-
etiam finaliter.
Cont. III. ex Apocal. 2. & 3. Ubi Joan-
nes Chriſti juſſa debuit Angelos Aliæ, id eſt
Epiſcopos corrigere de quibusdam pecca-
tis, ut pœnitentiam agerent. Fuerunt au-
tem illi Angeli, ſeu Epiſcopi Epheſi ipſe §.
Timoôtheus Martyr, Pergami 8. Policarpus

Martyr, Thiatiræ S. Iræneus, Sardis S. Mel-
S lito

lo Mar
dodiſhi
diciæ
care pe
Obj
gui qu
ergo ſ
tla, &
es.
ſſti eni
ſunt
toram,
Cſis or
Coenun
Hindumm
common
tum r
ſingulat
lias t
ket libe

Re. .
teiilere
neg l
COnßirn
conl.
Giſtinch
tu grat

Reſolvitur Secunda Difficultas. 293

lito Martyr, Philadelphiæ S. Quadratus vir
D doctiſſimus in confutatione infidelium, Lao-
mne diciæ S. Segaris: atqui ſi hi viri heroici pec-
e: care potuerunt, cur non & alii?
nh 1 Objic. I. Heroici aguntur piritu DEI: at-309
Begenk qui qui aguntur Spiritu DEl, ſunt ſili DEI:
e ergo ſunt impeccabiles, confirmati in gra-
GA ria, & per conſequens finaliter perſeveran-
