concedat) diſcernere Spiritum bonum à li.
malo, pretioſum à vili per adtualem DEI ſcretio
illuminationem. I. Prophetia juxta n. 412. iſimo
eſt quid actuale, & non habituale: ergo K beiei
Donum Dilſcretionis Spirituum; quia utra-
ue neceſſaria eſt, & ſufficit aliqua illumina-
tio DEl actualis, quis enim Ipſum alligabit
ad aliquam qualitatem permanentem? aut-
quæ major eſt ratio (excipio iterum Chri-
ſtum, ſicut excepi de Prophetia nam. 410.)
pro Dono Dilſcretionis, ac Prophetiæ? III. Tadt⸗
Si Donum Prophetiæ eſt quid habituale,
tunc, habens hoc Donum, poſſet omnes Spi-
ritus diſcernere; quia habitu poſſumus uti Noe
ad totam ſphæram ſui ordinis: hoc autem- V,
eſt fallum: ergo &c. Hac facit doctrina lſes ſe
S. Gregor. lib. 2. Moral. cap. 27. Ubi ita de teducto
Spiritu Diſcretionis loquitur: Fideles, 4u01 oniom:
hunc accipiunt, oum ſigeorum Dona ſemper babe. Qun ſi
re, ut volunt, non poſſint; hunce ſe accepiſſe, quaſi n fiyen
in tranſitüs oſtenſione teſtantur. KRationem- Muta.
mutuo ex eodem Magno moralium Docto- Pebni,
re lib. 2. Dialog. cap. 21. ubi de Spiritu Pro- kaciliori

(.l. Num detur: An Neceſſaria fit, & . 423
phetiæ ita loquitur, & ego ad Spiritum Di-

ſter, All E Ie
ſretionis applico. Omnipotens ex magna pie-
nun n uris ſaus diſpenſatione diſponit: quia dum Spiri-
Aule! bm Prophetiæ (ſeu Diſeretionis) aliquande
0lena dat, &. aliquando ſubtrahit; & mentes ele vat in
obumke celſitudine, E& cuſtodit in humilitate, ut & acci-
Ardt biente⸗ Spiritum inveniant, quod de DEO ſunt; &

an rarſum non babentes cognoſcant, quod de ſemet-
n bun ipßs. Qui plura de Extaſi, Prophetia, & Di-
ſel ſeretione Spirituum deſiderat, legat Eminen-
du tiſſimos Cardinales Brancatum, & Bona, ac
e Revelationes S. Birgittæ.

tvale: ein
in; uul V
ſule Q ESTIO VI.
loſaun . Fennia.
eneti De Longo Jeiunio
biterun §. 1.
are Tyactantur Exempla, & Cauſu longi

letonnes Noo de pane arcto tantàùm, & aqua bre-4pr
npolin N vi, ſed de Jejunio naturali per plures
rbok dies, ſeptimanas, menſes, aut etiam annos
ſeet deduéto, hic ſermo eſt, & quæritur, an je-
„Iik junium naturale ultra v. g. II. dies protra-
: Ctum ſit naturale, vel miraculolum? Natu-
um ræ favent plures Hiſtoriæ, miraculo S. Scri-
lt ptura. At ſi certus univerſaliter terminus
Ratone Jejunii, qui lethalis eſt, conſtaret, res foret
Muné Tacilioris indaginis, & indubitatæ héc ipſo
eiln, D d 4 de-

4²⁴ Diſtinttio IlI. Quaſtio EI. G. I.
deciſionis. Paulus Zacchias Inſignis Medi. cm. 10.
cus Romanus l. 4. tit. I. quaſt. 7. num. 3. ad niun
ducit Hipp. in lib. de Carn. in fine. Ita docen- len mo
tem: Qui enim ſeptem diebus absque ullo cibe ruxt in
permanſerint, de hbinc non poſſunt etiam volentes donec
eibis ſubveniri, quia jam venter eos non admittit. Alterl
Fejnnum enim inteſtinum in his diebus cobere intiper,
ſcit. Nihilominus num. 6. præcitatus Au- lamdqi
ctor bene concludit: Licbt certas Zejunii ter- ier Ziju
mu: us, qui lethalis ſit, aſſignari non peſſit, ilad pre od ⸗
comperto eſt, raro undecèmum diem quemquam cia nul
ſuyerare poſſe, quin fame è vivis tollatur. Ka- (un lut
tio naturalis eſt; quia animata calore vi- Dkou
vunt, calor autem, ut conſervetur, & con- it mand
conſervet ſubjectum, indiget humidòé, ſeu 6
pabulòô, quod cibus, & potus ſunt; ſi proin? minerſ
his non foveatur, & reparetur humidum, i ſaiiat
calor naturalis aggreditur humidum radi. tmun i
cale, & ſenſim depalſcitur, depaſtò́ autem hu- (o exe
mido radicali calor naturalis extinguitur, & Myigant
per conſequens, tam humido radicali, quam mſoſis
calore naturali conlumptòô, homo eſt mor. Noyls.
tuus; nam, juxta tritum illud, Anima non po- Cont
teſt habitare in ſicco. guddd Da
452 Audiamus jam exempla longi jejunii ex umdi,
S. Scriptura quorum tria dedi zum. 267. de te, hun
Chriſto, Elia, & Moylſe, qui jejunaverunt lkbet
40. diebs absque omni prorſus cibo & po- Gin,
tu, ùt apud omnes certum eſt. Addunt entiam
alii adhuc duo exempla longi jejanii ex S8. men
Scriptura; Primum habetur de Daniele- (dies, ce
cage

ſl. Traclantur Exempla, & c. 42²5
ANgree op. 10. v. 2. Ia diebus illis ego Daniel Iugebam
ngl prium bebdomadarum diebus, panem deſigerabi-
ule lem non comedi, & caro, & vinam non introje-
ge rnt in os meum, ſed neque ungnentd unbtus ſim:
un i Konec complerentur trium bebdomadarum dies.
wr d Alterum habetur At. 27. 4 v. 33. Et m lux
ibuan inciperet fieni, regabat Paulus omnes, ſumer e ci-
rectuen bam, dicens: Quarta decima die hodie exſpedtan-
nu ſiiuin tes Jejiuni permanetis, nihil accipientes, propter
,vie quod rogo vos aceipere cibum pro ſalute veſtra:
quia nullius veſtrum capillus de capie peribit. Et

jim 4ℳthf
cum hac dixiſſet, ſumens panem, gratias egit
a eale DEO is conſpectu omnium: & chm fregiſſet, œ&
etutAn pir manducare. Animæquiores antem facti om-
Punih! "es, E. ipſi ſumpſerunt cibum. Eramus verd
bntzln nniverſe nima in navi ducentaæ ſepi uaginta ſev.
ur bunin Er ſatiati cib alleviabant navem, jattantes tri-
Ctmiduan ticum in mare. Ubi notandum, quòd iſta
ſtꝛunen dao exempla poſteriora de Daniele, & con-
erngnim navigantibus Pauli etiam vendantur pro mi-
neſctgi raculoſis, ſicut jejunium Chriſti, Eliæ, &
omoefn Moyfis. Sed
iurn Contra primum exemplum apertè eſt, 453
14 quòèd Daniel non ſimpliciter dixerit: MWibil

ſſn comedi, ſed tantùm cum termino diminuen-
dng)) te, panem deſiderabilem non comedi, hoc eſt.
ed ùt habet Gloſſ. Interlin. à cibis delicatioribus
n abſtinni. Itaque licèt Daniel magnam ablti-
ecee nentiam, & rigidum jejunium exercuerit,
l. a tamen non fuit naturale per continuos 21.
jeſon dies, conſequenter nec miraculoſum; quia
6s in D d 5 ſum-

4²6 Diſtindtio II. Quaſtio VI. g. I.
ſumpſit alios cibos communes, & non de. 4. C
licatos. Sic etiam noſtri recèns Canoniza. cias ct
ti Sanéti ordinariè pisis, & fabis malè præ. unum
paratis contenti inter tantos labores, iti- tamn
nera, mortificationes auſteriſſimè jejung. uc du
runt, propterea tamen jejunium illorum. ſende
(præcipuè ſolitariè ſumptum) non ſtatim eit meban
dicendum miraculolum, bene autem he- kumer

roicè virtuoſum. Vid. nam. 273. nec b
474 Contra ſecundum exemplum eſt. I. Emi- orſſe
nentiſſimus Hugo, & noſter Lyranus in eit. kxer

textu iſtos terminos, Zejuni, Nihil accipien- in Iſte
tes, ſic intelligunt, non quòd abſolutè nibi rra
per continuos quatuordecim dies accepe- ius marr
rint, ſed valde modicum, & quantum præ- (erum
cisè erat neceſſarium ad vitam conſervan- pon ſem
dam, quod quaſi pro nihilo habendum umſe
eſt. II. Omnes iſti homines in navi, aut em
ſaltem plurimi erant Gentiles, & Judæi, heregin
jejunio tanto non aſſueti, nec à lege ſua ad Wl
hoc inſtructi; & ſi Paulus illis prædicſſet, wam
aut convertere voluiſſet, certè non inchoàl-

umz
ſet tam exceſſivè auſtero, & prorſus inhu- nannn
manòô modé. III. Taliter in illa naviga- 4u,l
tione contigiſſent ſimul miracula ducenta dbente
ſeptuaginta ſex: Verùm in quem finem iſta meal

Gentilium, & Judæorum miracula? Cur- leſlli,
ergo prorſus nullus fuit commotus ad cre- d, &
dendum Paulo? cùm tamen poſtea credide- der
rint eidem, dum viderunt in inſula Melita, Uade
Paulum à vipera ſe invadente nihil mali pa- ſnii .
ti.

161 Trabtantur Exempla, & 6. 427
,„Am ci. Certè ſecundum rectam rationem po-
eneii cius credidiſſent tot miraculis, quorum.,
bäm unum in lſe quilibet expertus fuiſſet, quàm
libang tantùm uni miraculo in manu Pauli, de quo
lllon i aut dubitare, aut ſaltem ſuum judicium iu-
numiin ſopendere potuiſſent. IV. Tandem nec pre-
ponfui mebantur tantâ penurà, ſed abundabant
ne un frumenté, quod poſtea in mare jactabant;
7. nec Paulus, minùs alii pro tot miraculis
melel! orâſſe leguntur.
Ljrmk Exempla prorſus ſtupenda longi jejuniiꝗ5 5
ulas in Hiſtoriis Eccleliaſticis exſtant quam plu-
bolti rima. Summariè do ſequentia. Theodore-
desu tus narrat Simonem Stylitam jejunium 40.
Jummm dierum & noctium ſine omni prorſus cibò
m een non ſemel tantùm, ùt Elias, ſed ſæpius real-
o luben ſumpſiſſe. Idem Theodoret. teſtatur, Ma-
in m ranam, & Ciram tractu 20. dierum jejunas
ſs, A peregrinatas eſſe Jeroſlolymam. Evagrius
elleteſ⸗ lib. 4. cap. 32. refert Barſanuphium Anacho-
Isrele retam Egyptium per 50. annos neque quid-
enond qna alimenti, nec aliarum rerum in ter-
rorie ra cepiſſe. S. Pius V. Conſtitut. 6. Miſericer-
n Au M dias. H. I1. de S. Catharina Senenſi refert ſe-
el dn quentia. Inventa eſt aliqwando à die cineruns
benſte usque ad Aſcenſionem Domini jejunium perdaxiſ-
ſe, ſoldâ Euchariſtis commusione contenta. Qui-
bus, & fmilibus alils eximiis D EI Servis,
olencet 9. ſeq. faciemus ſidem.
Exſtant etiam miranda exempla longi je-46
janii ex hiſtoriis prophanis, quæ patiter
um-

tacole

428 Diſtindtis III. Ouaſtio VI. g. I.

ſummariè do ex Fortunio Liceto TZom. de in, Qdjd a
qui diu vivunt ſine alimento. lib. I. cap. 3. Ubi coſosan

refert, mulierem quandam, ventriculi exul.
ceratione laborantem, 20. diebs ſinè omni
cibò́ & potu ſupervixiſſe. cap. 4. refert ex
Cardano lib. I1. de bubtilit. Sub Clemente
VII. juvenem quemdam ex Scotia aliquan-
do II. diebus, aliquando 20. & 30. ſine ci-
bo & potu permanſiſſe, ac miraculi prœ-
mium accepiſſe. cay. y. dicit Diogenem 40.
diebûs omni cibo abſtinuiſſe: de quo etiam
refertur, quòd ſolo panis odoratu ſe refe-
cerit. Eodem cap. habet ex Alberto M. te-
ſte de viſu, quòd ſub Federico II. in Colo-
nia quidam ſeniculus ſolo hauſtu limpidæ
aquæ alternis diebus accepto, incluſus, &
ſignaculis januæ adjectis quatuor, interdum
quinque ſeptimanis jejunârit. Imdò refert
cit. Auctor exempla, quòd aliquis ſinè om-
ni cibo & potu jejunarit ultra annum, alii
ad biennium, quædam puella ad triennium,
alia puella per quadriennium in pago Rodt
propè Spiram Anno I521. alia puella ſolo
ſumpto corpore Domini ſine omni alia re-
fectione jejunavit per ſeptennium. Tan-
dem cap. 13. refert, quòd Nicolaus Helve-
tius per I5. annos jejunârit, quod jejunium
etiam comprobàſſe dicitur Epiſcopus Con-
ſtantienſis, aliique inſignes viri, & Princl-
pes. Alios demum refert, qui 20. 30. 40.
& pluribs annis jejunium continuârunt-

Quid

miracul
Clitatis,
durum e
eneryat
ls, Pliæ,
longumt
mnos: N.
impuden
hac re,
Gſcorum
ſamption
noribos,
deio,
Mropono
enta, 1
laque F
lerenten
tet fieri p
Lens ratie
hollibili.
Cunptione
bet aime
lan coll!
ſtis nutr
Padicale
ladicale
Naturalis

ſbrant, u
(dommpati⸗

N. ſ.l Tractantur Exempla, & c. 429

ceo is Quid autem dicemus ad hæc omnia, mira-
1. 01 Cculosâne, an naturalia fuerunt? Adſtruere
venttlt wiracula in tot hominibus nullà alià San-
ebis Ar Etitatis, aut heroicæ virtutis notàâ claris,
,4 ee durum eſt: Adjudicare naturæ tantam vim,
SobCen enervat & excedit miraculum Chriſti, Moy-
Sotidk ſis, Eliæ, & tot aliorum Sanctorum, quos ad
X longum tempus miraculosè jejunſſe, dice-
micli mus: Negare tot hiſtorias, lummæ foret
Diogenen impudentiæ: Ferre demum ſententiam in
ge glot hac re, eſt mittere falcem in alienam Me-
ortuet dicorum meſſem; quod grandem ſapit præ-
Abench ſumptionem in Theologo, præcipuè de Mi-
collp noribus.
utuin Scio, quid faciam; aggredior rem ita, & 457
propono contrariantium Authorum funda-
menta, tu tunc elige, quæ magis placent.
Itaque Licetus lib. 2. adducit 27. opiniones
aſſerentes, tale jejunium longum naturali-
ter fieri poſſe, quas omnes refellit, ſubjun-
gens rationes pro tali jeſunio naturaliter-
poſſibili. Primò, quia nutritio, quæ cibi
(umptionem requirit, non ſemper, & cuili-
ooni i bet animali eſt neceſſaria, cujus apparen-
, tiam colliges ex num. 462. Secundò, neceſ-
giun⸗ Gſitas nutritionis tollitur, quando humidum
cumn radicale non poteſt abſumi: atqui humidum
vuotſel radicale non poteſt ablumi, quando calor-
ſennn naturalis, & humidum radicale ita æquili-

, Ani brant, ut in pacitica æconomia ſe invicem
compatiantur, nullumque alterum ſuperet,
ntiuue quod

, ineun
vot,inet
. l
gos ſon
ra mMNo
d niem
lunnetl

430 Diſftinktio III. Quaſtio VI. G. I.
quod utique natura ordinare, & attempera- eget.
re poteſt: ſtantg autem hæc æ qualitate, ho- neceſle
mo non indiger aliquo pabulé cibi, & potés Critati
extrinſeco, ſed tam diu naturaliter vivere maximè
poteſt, quamdiu calor naturalis & humi- una con
dum radicale ſe invicem fovent, & per con- tritio ſit
ſequens ſi calor & humidum ſint in æquali. abhtan
tate perfectiores v. g. ut ſex, diutiùs ſuper. Iino nec
vivet ille homo, quaàm alius, in quo iſta- Qecun
æqualitas caloris naturalis & humidi radi. UCceto:
calis tantùm eſt perfecta, àùt tria. be ablun
45 8 Verùm hæc fundamenta acriter impu- genio cal
gnat Zacchias cit. ànum. 26. & ſeqq, Et qui. bſtoſn
dem primum fundamentum ſic. Juxta Ari- Is alas
ſtotelem 2. de Anim. text. 3. Vita nihil eſt duan hi
aliud, quàm conſiſtentia per alimentum-. Elngte 2
Et text. 37. Nihil decrementum patitur, ne- 66, ſogue
que augmentatur naturaliter, niſi alatur, tend6) 2
alitur autem nihil, quod non vivat. Idem ſyen
docet teæt. y4. Conſentit Ariſtoteli Galenus lont &e
3. de Sympt. cap. 3. ubi dicit: Naturalium- Quntdm
actionum prima, ac propemodum omnium ere nee
maximè neceſſaria, nutritio eſt: ergo jux. Mkocinat
ta Ariſtotelem, & Galenum, nihil vivit, quod ſoarpe
non nutritur, & per conſequens nutritio taliqu
eſt neceſſaria cuilibet viventi, quod negat am hon
Licetus in primo ſuo fundamento, quod ionſbu⸗
etiam ex hac ratione ruinoſum eſt. Tam Il Czlen
facultas, quàm adctiones viventis animalis etlamn ign
ſunt inter ſe ad invicem ſubordinatæ, ita ut elemen
una ſit propter aliam; quod probatione non ümſn
eget⸗

Ul. .l Tradtantur Exempla, &c. 431
„nmn eget. Primàâ igitur ablatâ, omnes corrun t
Abaſinn neceſſe eſt. Cùm ergo ex ſuperioribus u⸗
cbi& ctoritatibus nutritio ſit omnium prima, &
tutaſtere maximè neceſſaria, eâ ablatâ, aliæ quoque
Gralsh una cum ipia ſuccumbent. Imò cùm nu-
etN tritio ſit ſimpliciter ſubordinata ad vitam,
Gntjas ablata nutritione, vitam quoque ceſſare om-
duti nino neceſfarium eſt. . ⸗
6, ingl Secundò, cauſa neceſſitatis nutritionis 49
8 hunitt Liceto allata (pergit idem Zacchias) nem-
pe abſumptionis humidi radicalis à primi-
genio calore, non eſt adæquata, quia non
ob id ſolùm nutritione eget animal, ſed mul-
ſe⸗mi tas alias ob cauſas præcipuè v. g. ob afſi-
Vad duam Spirituum deperditionem in quibus-
imm cunque actionibus celebrandis. Reſpiran-
zie dé, loquendéô, videndéô, audiendò (aut au-
uug dendé) aut quomodocunque ſentiendò;
er, i imò vivendé Spiritus ablumuntur, & dit-

t trin.
ackiter 1

e

flunt, & cum iis vitæ principia ſuccumbunt.
kina Quantò magis præterea abſumi eos, ac dif-
: Mallllan.

fſuere neceſſe eſt, ſi imaginari, intelligere,
vodint ratiocinari nos oporteat? Quantò magis
W ſi corpus quoquo modo movere, laborare,
Ohhltiti aut aliqua ratione exerceri neceſſe ſit? Quin
equensi etiam non in his ſolum, & nobis manifeſtis
ti, :ctionibus eorum exinanitio contingit, ſed
menld,, ùt Galen. dicebat in Platonis Timæi. Senſu
m etiam ignotas evacuationes habere nos. qui
wenti ex elementis conſtamus, oportet. Igitur
orcdiote etjamſi nativus calor adeò humido radicali
rohninu æ qque-

432 Difftinttio IIl. Quaſtie VI. ſ. I.
ægquetur, ut in ipſum nullé modé (juxta quema
Licetum) agat, tamen neceſſitas nutritio-. quæ o
nis non ceſſabit, utpote qui reparatione Spi. fierit:
rituum indigemus; cùm in quibuscunque que a0
actionibus, & functionibus calorem ipſum, fare y⸗
ac Spiritus abſumi neceſſe ſir. Sed quale néè ver
axioma hoc eſt, animal vivere, calore quieſcen. que ſun
te, nibilque agente? Nam quid eſt vivere, ni- leminun
ſi calorem per humidum radicale ali, ac ſu. pabulii
ſtentari, aut ejusdem caloris in hamidum aride, 5
actio? tor ut
460 Nec proſunt Liceto quædam experientix, mimndl
dum putat, Plantarum ſemina, arborum ra- tunlibet
mos, ſtirpes. bruta quædam animalia, inſecta, (necul
ova, aves, piſces, ipſum animalium ſemen., nentis,
& ipſa denique perfecta animalia, ipſos quo-. ergun
que homines aliquando vivere, absque eo, nis, goe
quèd ullo modo nutriantur. Ex his enim won lbe
multa ad ſenſum ſunt falſa, & univerlaliter ſüntivo
dicendum, hæc omnia, ſicut reipſa vivunt, (o in in
ita etiam continere in ſe ipſis alimentum, Mmso,
quo nutriantur. Si enim, juxta Theophra- Iibrelt
ſtum lib. I. de Cauſ. plant. cap. 7. Semina om. (loris 10
nia aliquid in ſe alimenti continent, quod midi qur
una cum generandi principio natura pro- uetaſin
fundit; cur hic ſpecificatis omne prorſus dm ſabl
negetur alimentum & ſuccus? ſi tamen ſup. Ins, ſem
ponantur adhuc vivere. Et poſt pauca per- (ſebis ni
git Theophraſtus apud Zacchiam. Habet junn deo
enim unumquodque alimentum ex ſe, quo ctiam Me

& durare temporis aliquantum valet, nee mWeogge
quem-

1.1
oN
Citasnui
ePartint
gbibiher
alorenig

k. Rele

Calr ſil
ell wher
Perle d
6 in un

m ehete
Nuürbotn
nalunee
aln i
te, M
.Lbht
Euniet
1tteipüti
Uun e
zntntent,
10 Oitdu
olnt
6) ſtmt
kpolun

Tratantur Erempla, E&rc. 433

quemadmodum animalium ſemen, exceptis
quæ ova pariunt, protinus perit, ubi ſeorſim

fuerit: hæc enim alimentéô fulcita, munitâ-

que ad ſuum conſervandum principium du-
rare valent: ſed alia diuturniora alis, maxi-
mè verò diuturna, quæ ſpiſſa, ſicca, lignosa-
que lunt, ceu Palmæ- - Omnibus autem.

ſeminum herbis, granis, aut truncis aliquid
pabuli ineſſe, hinc etiam conſtat; quæ enim

arida, & velut putaminea omnino cernun-
tur, ut olerum, hæc ſuis temporibũs ad ger-
minandum moventur, etlamſi humoris quan-
tumlibet ſenſerint: quam ob rem hæc in-
Cœnaculis reponunt, ſuſpenduntque emi-
nentius, nec ullam in eo domicilio aquam
aſpergunt. Hæc Theophraſtus. Ergo om-
nia, quæ vivunt (eſto externum alimentum
non habeant) tamdiu humido quodam ſub-
ſtantivo foventur, usque dum à calore na-
tivo in integrum depaſcantur, & una cum
humido, & calido viventis evaneſcant ci=
tiùs, vel tardiùs juxta majorem, minorémve
caloris activitatem, & proportionatam hu-
midi quantitatem, ac tenacitatem, ipſorum-
que talium ſeminum magis, minusve ſoli-

dam ſubſtantiam. Quod verèò addit Lice-

tus, ſemina animalium perfectorum primis
diebus non nutriri, me non urget; quia-
juxta Scotum in pluribus loc. & multos alios,
etiam Medicos, ſanguis & ſemen non vivunt,
adeéôque nec autritione egent. Demum-
Ee Artrio-

434 Dikinktio II. Qusſtio Vl. ſ. I.
Atriophia non ſalvat hoc Liceti fundamen-
tum; nam in iſto morbo corpora quidem-
magis conſumuntur, nihilominus lalktem
modicè rigantur alimenté; & quidquid tan-
dem ſit de nutritione corporum in hoc mor-
bo, deberet nihilominus Licetus probare,
quèd etiam in hoc ipio morbo non nutria-
tur calor bativus à reGlduo adhuc humido
radicali, qui certè nutritur, usque dum tan-
dem humidum iſtud ſit plenariè exſicca-
tum.
6GI Ukeriùs procedit Zacchias contra fun-
damenta Liceti quærendé ex eodem. I.
Vel ergo illa nutritionis intermiſſio eſt na⸗
turæ tantùm per accidens: vel præter na-
turam: Si primum: ergo etiam nutritio exit
naturæ per accidens; cùm natura conler-
vari poſſit ſine nutritione, & cum nutritio⸗
ne. Si ſecundum: ergo erit naturæ violen-
ta, licèt non in ſummo rigore; & per conſe⸗
quens nutritionis intermiſſio potins de-
ſtruet, quàm foveat naturam; contrarium-
autem aſſerit Licetus, hoc ipſo, quòd dicat,
in iſta caloris & humidi parilitate neutrum
ab altero pati, nec unum agere in alterum.
II. Si v vens non eget nutritione: ergo ha-
tura inſipienter plurima viventia aſtrinxit-
ad panem quotidianum; cùm poſſet conſer-
vare ſua individua ſine rot ad extra ſubmi-
niſtratis eſculentis, & poculentis. III. Iſta

æqualitas inter calorem nativum, & humi-
dum

dom

zoſe
iohh ore

dum
navit,

peclit e
korte ke
ex illa
Probari
Dleum e
Cedit alt
tur oleun
to. Tarn
riem1
ehim de
dum dar
Mlorez 3
Juamonn
dicam e⸗
(Aliamen
Lententie
in calor
Uadliesle
tim ent
titione
long
Odgb
ded 9
er ſenti
ejunian

R ð Tractantur Erimpla, S. 43
Ehmd dum radicale eſt chymærica; natura enim
poee ipſa ordinavit ita calorem, ut agat in humi-
omis Hdum, ſicuc ignis in oleum, & humidum ordi-
Aoctit navit, ut patiatur à calore nativo, ſicut ole
min hen ab igne. Quid ergo in iſta æqualitate im-
ltens oh pedit calorem, ut agat à quid humidum tam
tbo donn forte reddit, ut à calore non patiatur? Certè
adhuchu ex iſta æ qualitate videtur connaturalior-
usgein probari nutritio, ſicut, ſi inter ignem &
enaè oleum eſt æqqualis proportio, nec unum ex-
cCedit alterum, ignis connaturaliùs depalci-
nias cm tur oleum, non vero manent in eodem ſta-
es odn tau. Tandem libenter ſcirem cauſam natu-
ermibd ralem (ſine refugio ad Sacriftiam; loquimur
Tvel Nen enim de cauſa naturali) quare calor, ſtante
amDIHI Liceti æqualitate, incipiat aggredi humi-
it dum naturale poſt v. g. F. 10. 20. 30. aut.
Acun plures annos, & non ſtatim undecimo die?
naes quamcunque cauſam aſſignaverit Licetus;
e; Eet dicam ego: hoc ipſum fuiſſe miraculoſum
ſſo Miß gelame enim cauſam Naruraiem von ſuam
conn ententiam non poteſt aſſignare) quod tam-
* Aiti rlor nar e⸗ non pobtri Bümidam-
een radicale depaſcere: ergo imulatâ inte-
ſeon rim Scntamtis Liceti e r non neceſſaria nu-
dobe: 45 tritione, adhuc non eſt poſſi bile naturaliter
enti 1 longum jejunium. Ita prioribus argumen-
Cact dis dejicit Liceti fundamenta Zacchias.
Sed quænam Zacchiæ mens? Ipſus pari- 462
ter ſentit naturaliter poſſibile eſſe longum
“ Jejunium; & meritò, Medicis quippe in-
Ee 2 cum⸗

4 36 Diſtindtio ItI. Ouaſtio VI. H. I.
cumbit omnem pro natuüra lapidem move-
re, tunc enim Theologi faciliùs diſcernent
tantis fundamentis rite penſatis, quid natu-
ræ, quid miraculo adſcribere poſſint. Ixa-
que Zacchias, ut ſuis fundatentis viam ſter.
nat, ita ingredirur. Arbores omnes, vel
ſaltem, potior earum pars, hyeme nullo mo-
do à terra alimentum artrahit, & conlſe-
quenter jejunat: Echinus juxta Ariſtotelem
de admirab. andit. part. 64. intervallò annuò
absque cibo degit (longa ſanè jejunia!) Ser-
pentum genus omne, & lacertarum, glires
item, & taxos tota hyeme alimentòô quòôcun-
que esternô carere pro comperto eſt, pro-
fundiſſimò enim ſomnô toto eo tempore-
detinentur. Idem de urſis, & vulpibus eve-
nire tradit Conciliator diff. 112. & 117. Ci-
cadas præterea, ciconias, turtures, cuculos,
bufones, marmottas, limaces, & permulta
animalia longo tempore ſinè ullo alimento
degere plures auctores ſeriò affirmant. Po-
ſtea de Crocodilo, Chamæleonte, allisque
animalibus idipſum refert, ac ſic concludit:
ergo cùm tam frequenter in cæteris anima-
libus illud evenist, ut ſine cibo, & nutri-
mento externo vivant, non modèò miracu-
loſum videri non debet, ſed neque mirum,
Horrinem longo tempore jejunare natura-
lter.

463 Communis opinio (pergit Zacchias) quæ

Alberti eſt, Conciliatoris, Cardani, Jouberti,
qui⸗

quibo
Therr.
detur.
mwore
bus a9
progen
nativo⸗
nullas
celle e
ſit nat
moen
dus, ſa
copie,
ex cale
Crudort
etiam:
tas, &
enim e
Viri ler
natural
lia in
ebilite
jaovenib
livus e
ſeens h
concur
caor n
Contim
gud
dumn
Oinnes

1l.

demn mur
s Gilcenn
gaid
oftin.!
tisviant
Ommnes
ne nylo
t, a
AAriſtot
rvalloen
ejune
tarumn,
entogli
erto el
e0 kennt
Vulpiut
GII)
ures ee
Eenn
Glloan
Prman
jnte,
ſe cond
gtero
bo, A.
nod
egbe i
Onire
cchiis

lani

Tralctantur Exempla, & c. 437

quibus accedit Epiphan. Ferdinand. lib. I.
Thesr. 7. & aliorum, cæteris probabilior vi-
detur. Ea eſt. Quòèd nutriantur ex hu-
more crudo, & pituitoſo in eorum corpori-
bus aggregato, & ad hunc finem à natura-
progenito, ut, externé deficiente alimentéô,
nativus calor hoc pabulum habeat. Non-
nullas tamen conditiones concurrere, ne-
ceſſe eſt, ad hoc, ut hôc alimentéô contenta
ſit natura, ita ut externô non indigeat. Pri-
mèò enim, calor nativus non acer, nec vali-
dus, ſed debilis ſit, oportet, ſaltem reſpectu
copiæ, & qualitatis crudorum humorum:
ex caloris enim debilitate major pituitæ, &
crudorum humorum copia emerget, ex qua
etiam major erit appetentis facultatis ſatie-
tas, & ab externo alimento ceſſatio. Hac
enim ex cauſa multò plures fominæ, quàm
Viri, ſenes, quàm aliæ ætates, viſæ ſunt, quæ
naturaliter longum ſuperârunt jejunium-;
quia in fœminis & ſenibus eſt caloris nativi
debilitas, & crudorum humorum copia, in
juvenibus autem ætate florentibus calor na-
tivus eſt validus, ac vegetus faciliùs depa-
ſcens humores fors peccantes. Secundò
concurrere debet pororum conſtrictio, ne
calor nativus evaneſcat; nam juxta „. 459.
continuò deperduntur ſpiritus. Tertiò
quòd humor ille crudus habeat in ſe humi-
daum aêreum, & unctuoſum (aliàs enim-
omnes, aut ſaltem plures pitnità abundantes

4 38 Diſtinktio III. Quaſtio VI. ſ. I.
poſſent ſuperare longa jejunia ſinè omni ci.
bo, & potu, quod tamen rariſſimè experi-
mur) quod quaſi oleum lucernæ, calori na-
tivo pabulum præſtet; alias enim humidum
ſuâ copiàâ, & frigiditate, & aquea humidita-
te potius extingueret calorem. Quod to-
tum confirmari poteſt exemplò multorum
animalium, quæ juxta priorem aum. tota-
hyeme dormiunt ſine ullo pabulo externo;
hæc enim per alia tempora multam pituitæ
copiam, & crudioris ſanguinis multitudinem
congerunt, ex qua multa pinguedo generata

in locum alimenti, dum dormiunt, illis fa-

ceſſir. Ut loquitur Zacchias.

464 Verùm hæc pace tanti viri ſint dicta; ad

ipſius enim experientias primò adduétas re-
gero argumentum Cagnati (ut ipſum vo-⸗

cat, Præceptoris ſui Doctiſſimi) in lib. de sa-

nitat. tuend. cap. 7. Si ex hoc fundamento
poſſunt longo tempore homines jejunare,
quia id præſtant quædam viventia vegetati-
va, aut ſenſitiva: ergo homines etiam pote-
runt volare, quia id poſſunt aves: ergo etiam
poterunt vivere ſub aquis, quia id poſſunt-
piſces. Dicit quidem Zacchias num. 1I. 8d
finem, hoc eſſe argumentum indignum Phi-
loſopho viro; quia nutriri & vivere ſunt
termini communes homini, & cuilibet vi-=
venti; econtra volare, & vivere ſub aquis
ſunt termini ſolis avibus, & piſcibus proprii:
Contra eſt I. Ex hac ratione ſaltem ſequi-
tur,

tut, n
tulalite
jejunare
tolo
Ueque n
Aligoid pr
rltl extra
Crudo ac
Demn hom
falſum el
Aalia arim
lshonot
tas homin
Dumn glre
lta ua
Muatöralenr
Iit Agun
Etlam hy
blirres hin
bentes:
Cllos ade
ladlas hye
Hon tanth
ie mult
Uihllcone
luſuper
Mlontione
wines en
dintes,
re NNd
boris, S

1. ſ.l. Tractantur Exempla, νρ. 439

RGH tur, quèòd etiam equus, aut bos poſſit na-
Niſnten turaliter per menſem, annum, aur diutiùs
tne AiNH jejunare cum ſuo humore crudo, & pitui-
enimbomm toſo, cujus tamen experientiam natura hue-
cerhum vsque non oſtendit. II. Ut Adverlarius
m. (u aliquid pro ſe probet, debuiſſet dieere: Nu-
nols min triri eætraordinari?, ſeu putriri ſolo humere
emnm Crudo ac pituitoſo eſſe termiaum commu-
Necloemm nem homini, & cuilibet viventi: atqui hoc
wultumn falſum eſt, usque dum oſtendatur, etiam-
Smurma alia animalia longo tempore jejunâſſe vi ta-
Aeloze⸗ lis humotis: ergo &c. III. Eſt lata diſpari⸗
tas hominem inter & alia afſignata viventia;

tmiunt,
6. nam glires, talpæ, & ſimilia habent hoc ex
ilrd inſita ua natura, quæ illis deſtinat & con-
bNil naturalem quandam pinguedinem ingene-
(ir pr rat, à qua hyemis tempore nutriantur. Imè
ni)e” etiam hyemali tempore deprehenduntur-
doc ſnie glires hinc inde currentes & omnia corro-
ries e dentes: Turtures etiam, & ciconias ac cu-
vemre culos adeò longo tempore jejunare;, & ci-
mmes elini cadas hyemali tempore vivere, probari, &

⸗et non tantum aſſeri debet: ergo iſtæ experien-
eih tix multæ vel ſunt fallæ, vel certè ex ipfis
e mihil concluditur pro humore pituitoſo.
e, Inſuper contra rationem, vel potiuùs ex-465
an ſer plicationem Zacchiæ facit I. Quot ſunt ho-
1 A mines crudis, & picuitoſis humoribus abun-
Fe 1 dantes, etiam ſenes, qui debili foventur ca-
Getti Tore naturali, conſtrictis per rotam hyamem
gſeb , poris, & tamen vix ad tres, quatuorve dies
e llen Ee 4 fe-

440 Diſtindtio II. Quaſtio VI. gJ. I. & II.
ferunt jejunium! II. Si humores crudi ta
abundant, & calor nativus debilis ac renil-
ſus ſit, hic ab illis brevi obruetur, & ſulo-
cabitur; ſi enim in lucerna lumen ſit tenue,
& oleum ſenſim ac continuò accreſca, bre-
vi oleum ſine lumine in lucerna dominatum
tenebit. Quæ omnia ipſe Zacchias ſitis in-
ſinuat num. 47. non tamen ad ea relpondet.
III. Sententia de naturaliter poſſibili longo
jejunio, ſi non evincit, ſaltem multùm im-
minnit jejunium Chriſti, Eliæ, & Moyſis ac
Sanctorum ſeptem dormientium; poſſet-
enim quis dicere, & horum ſejunium fuiſſe
naturale, vel, Chriſtum gratis & ſine necel-
ſitate ſupernaturaliter jejunaſſe; cùm etism
natura non tantum 40. diebus, ſed & annis
jejunare poſſit. IV. Medici communiter-
pro termino longi jejunii naturaliter poſſi-
bilis ſtatuunt ſeptimum diem, ùt Hipocra-
tes, aut undecimum, ùt Zacchias: atquii ſi
natura per plures annos poteſt ferre jeju-
nium naturaliter, iſte terminus contradicit
ſuis propriis Authoribus: ergo &c. Itaque
in re adeò incerta, & rationibus planè non
convincentibus, multùm inclino ad mira-
culum, quod inquirit

§. II
An Longum ſejiunium ſit Miraculum!

466 NE. hæc equidem adeò plana non eſt; ni-

hilominus, quamdiu Medici efficaclo-
rsés;

4 Lo⸗
res,
ratione
& per
que d
divinab
büͤs, er
Qu Div
V. g. lep
dei xtien
peraverit
oiſet,
4d conkitt
talss hom
ſeculi
ſervatione
Caltt. I.
Vycharick
veret.
Prob.
DoN adſr
uarum ,
buatut, 8
Conditione
kyehuriti
terno in
ercet,
Mtuitoſos
(doibus
ujor
ar.

1 l 6 An Long um gejunium ſit Miraculum? 441
mmoresen res, & magis convincentes non dederint
jeblisen rationes, illis credere neutiquam tenemur,
tueta Al & per conſequens, ſi ejunium longum (uti-
lumenttn que ad momentum, horam, aut diem nullus
dcteta divinabit) Gt veſtitum ſimilibus conditioni-
naconie bûs, erit miraculoſum I. Si quis es inſtin-
Zchiet Etu Div. eligeret longum Jejunium per duas
denehe v. g. ſeptimanas ad probanqum aliquem fi-
rpoſtbiſe dei articulum, erit miraculoſum, ſi illud ſu-
em mutk peraverit ſanus, ac vegetus, quaſi non je-
eS junaſſet. II. Eſto non fieret tale ejunium
Ntiom; 01 ad confirmandum fidei articulum, ſi tamen
nſeiniun talis homo Coruſcaret virtutibs heroicis,
sElet à ſæculi curis abeſſet, ſolique DEO in ob-
e;tein ſervatione præceptorum, & conſiliorum va-
i,ſlde Laret. III. Si talis homo ſolà Sacratiſſim4
Ervchariſtia contentus longo tempore vi-

cicomma.
Gtoraten Verer. =
n, ily Prob. Nam, juxta dicta §. priori, Medici467
ehig non adſtruunt ſatis efficaces rationes, vi
elſett quarum jejunium longum bene naturæ tri⸗
uns nn buatur, & præcipuè ſi priores, aut ſimiles

ole B conditiones adſint; nam non ſtatim, ac quis
Evchariſtiam ſumit, jejunium longum ex
interno inſtinctu proponit, ſe in virtutibus
exercet, acquirit humores iſtos crudos, &
pituitoſos. Nec etiam in his circumſtantiis
(quibus diabolus certè non favet) poteſt
Aruun adſcribi de»moni: ergo ſoli DEO, qui iſta,

nſbuspe
ncloo ⸗

cnel⸗ & majora operatur; unde Nicodemus
na 6 JZoas. 3. dicit Salvatori: Kabbi ſcimus, quia
D . Ee 5 ve-

442 Diſfinttio III. Quaſtio VI. G. II.
veniſti à DEO Magiſter, nemo enim facere ho-
teſt Signa, quaæ tu facis, niſßi DElls fuerit cum
illo. Conf. I. ex S. Aug. in Mirab. S. Script.
l. 1. Cap. 20. Ubi quidem docet multitudi-
nem miraculorum eſſe vitandam, nihilomi-
nus admittit, effectum aliquem eſſe mira-
culoſum (prout etiam conſtat de miraculis
tertiæ claſſis) qui quidem à natura præſtari
poteſt, hic & nunc tamen certæ circum-

ſtantiæ evincunt, illum effectum non à na-

tura, ſed à DEO præſtitum eſſe. Exem-
plum bujus ponit S. Aug. in mari rubro, cu-
jus non tantùm diviſio, ſed & reverſio (quæ
aliàs naturaliſſima eſt) & ſubmerſio Ægy-
ptiorum ab Aug. jubente DEO, miracu=
josè facta fuiſſe dicitur: arqui ſi etiam je-
junium longum eſſet naturaliter poſſibile,
tamen in prioribus conditionibus melios
DEO, quàm nauuræ adſeribitur; aliàs enim
nec Jejunium Chriſti, Moyſis, aut Eliæ mi⸗
raculoſum fuit: ergo &c. Conf. II. Si lon-
gum Jejunium neque in his cir cumſtantiis
eſt miraculoſum, ſed naturale propter quan-
dam ſingularem hujus aut illius tempera-
menti oecultam qualitatem, tunc omnia la-
nationum miracula poſſunt in naturam reé-
fundi; ſtatim enim poterit quidam Medicus
dicere, hune, non verò alium fuiſſe ſana-
tum, quia illius, non verò hujus tempera-
mentum, aut temperamenti occulta quali-

tas plurimum contribuit ad ſanationem, &
ic

4, bong
ſic glorim
miracola
certis Ne
admitten
Qid
conditiot
certè ell
interdum
clarè non
Cbltz, in
minatè an
4 Medicis
nes) non
ſpendendin
Santie ten
docuerint,
dentiſfime
lebrniſ.
4pod Bare
rdam x
Beia per e
Nere viſa e
4Ordinar
Duelam,
tlit reſo
e renite
ſapher du
id guo
14 dies n
Odhurgar

. ſl.
y enin i
DElls ſen
1 Mirch N

Gocet ingad

tnckamn, uh
guen ele
ltar de nit
Datorzot
0 certt el
feduun wo
in ele, 1.
9 mari tun
. teren
ſobmeiol
DEO,W
rqo tin
rilter l
Gtiovibig
itur; Uhl
ſis, aut U
Coot 1
1s crelni
le tohteß
t Ulios ten
tunb ont

tin unm

dihnle
Hium ul⸗
hujos ten⸗
tioccrfi
ſanatond

An Lengum gejanium ſit Miracalum? 443
ſic plurima à Sede Apoſtolica authentizata-
miracula ſuccumbent, & proſtituentur in-
certis Medicorum judiciis, quod, judico, non
admittendum.
Quid ergo, ſi priùs aſſignatæ aut ſimiles468
conditiones non adſint, dicendum? Hic
certè eſt res difficilior; nihilominus judico,
