verè ad DEUIM loquitur per ſuum errorem;
ſicut ſi haberet errorem conducentem ad
vitam æternam. Quòd autem non omnis
actus à DEO ſpecialiter cauſatus ſit locutio
DEI, videtur certum; nam viſio beata non
eſt locutio Divina, eſto per eam compre-
henſores cognoſcant altiſſima Divinitatis
myſteria, & hæc à DEO cognoſci: Item-
actus, quo naturaliter cognoſcitur DEl exi-
ſtentia, ùt cognita ab ipio DEO, non eſt
DEI locutio, eſto à DEO ſpecialiter produ-
ceretur. Sic etiam de facto multas habe-
mus cognitiones tam ſupernaturales, quàm
naturales, quæ dictant, DEIIM eſſe colen-
dum, bonum amandum, & malum odiò ha-
bendum &c. quæ omnia ſunt in mente DEl,
& ab eo intenduntur, & tamen per ea DEus
nobis non loquitur, quod maximè locum-
habet in caſu, quo non eſſet alicui aliquid
revelatum tanquam revelatum, & ut evi-
denter credibile, isque illud crederet adu
meritorio, licèt falſo, ad quem DEIIS ſpecia-
liter concurreret, & tamen per illum non
loqueretur. Ita in propoſito ille error-

non eſſet neceſſariò locutio DEI, quia nec
. ex

41
eunetun
ſenper
lidere
centem
Uerreguit
Elkom, 5
ſowelten
irre
Centispe
u ren
Mnſfeſtan
ſun deil
ietz pole
Uerer nat
Mnirenhl
Aentemm
foces
m arite⸗
Prtale inl
e inent
tketes,
nſretur
Erelbs⸗
kentts

NRam 1
G8.

f.l. An DElIIS Se ſolo pohſit producere &rt. 551

nn ex natura ſua, nec ex inſtitutione neceſſarièò
rot ſemper immediatè repræſentaret, DEIIM
enm ordinare mentem ſuam ad audientem, &
ed errantem. Ad locutionem ergo eſſentiali-
Cant ter requiritur non ſolùm, ut repræſentet ob-
taten jectum, & mentem loquentis, ſed etiam ut
menmn formaliter, vel virtualiter, & ex circumſtan-
lncenen tiis repræſentet ordinationem mentis lo-
nos quentis per ſe, & immediatè ad audientem,
sUtK ſeu, ut repræſentet objectum ex intentione
ſobem manifeſtandi ſuam mentem, & judicium
em s ſuum de illo, quod hic non neceſſariò fie-
a Dn ret; poſſet enim fieri per talia ſigna, quæ
oſtlu nec ex natura ſua, nec ex inſtitutione repræ-
tu ſentarent, DElIMordinare mentem ſuam ad
10, audientem, & errantem. V. g. ſi formaren-
cAter tur voces per fiſtulas, aut aliud inſtrumen-
tum artificioſum. Sicut enim homo poſſet

multu 1
üralee Per tale inſtrumentum formare voces abs-
Mdet dque intentione ſuam mentem dirigendi ad
l audientes, ita & DEIIS; S ſicut homo non
in nect cenſeretur loqui per tale inſtrumentum, ita
Nel neo DElIS; quia illæ voces planè ſunt indiſ-
girehn ferentes ad ſignificandam, vel non ſignifi-
pein candam mentem efformantis taliter vo-
WCes.
m⸗ i6 Dices. Quidquid DEUS operatur, facitéoz
det ex aliquo fine rationabili: ſed erroris nequit
nh eſſe finis rationabilis: ergo. Reſp. neg. min.

ler in⸗ Poſſet enim DEIIS in creatura producere
errorem ad demonſtrandam ſuam omnipo-
lli M m 4 ten-

60

60

552 Diſtinktio IIl. Quaſtio IX. H. III.
tentiam, vel ad caſtigationem, aut poœnam
illius, cui infunderetur, vel ob aliam ratio-
nem ſoli DEO cognitam. Imò pro ratione
poteſt ſtare ſola voluntas.

§. III. “
An poſſit fieri Miraculum in Confirma-

tionem Falſitatis?

30 atus Quæſtionis va iè intelligi poteſt.
I. An DEIIS ex directa intentione con-
firmandi aliquam doctrinam falſam poſſit-
patrare miraculum. II. An DEIIS ex alio
fine juſto poſſit patrare miracula, quæ ta-
men ex abuſu Miniſtri adducuntur in con-
firmationem falli. III. Si circumſtantiæ
miraculi ſint ita conformes, ut neque pru-
dentes poſſint diſcernere, an miracaula ſint
patrata in Confirmationem falſi? .
4 Dico I. Repugnat abſolutè, DEUIM pa-
trare miracula ex directa intentione confir-
mandi doctrinam falſam. Scotus Prolog. 4.2.
O. de octavo &. & 2. diſt. 3. quaſt. 4. J. Contra
iſtam concluſionem. & 4. diſt. 10. quaſt. 9. ſ. 44
Ousaſtienem ergo &. Eſtque communior in
omni Schola, ſi non omnino de fide.
Prob. I. Juxts mum. 558. & ſeqq, DEIIS

etiam per abiolutam ſuam potentiam non

poteſt loqui falſum, ſeu mentiri: atqui mi-
racula ſunt DEl locutio; ergo non poſſunt

fieri in confirmationem directam docttine
. al⸗

4
Ae. M.

Eimum,
ihtrante,
ſin A
zmterti⸗
Nen coni
1o. Hinc
aln i,
(urdo de
Pllal it⸗
luig hie⸗
ceri/⸗
Eultin
ſer ieß
Ptrare m
ulis tune
Cls ot
laherrere
Drobe l
nelz vil
nroke
tein inten
n Do
Conee. te
tlet lule
metionemn
lias rimn
ſone on
hrmav
urate
Ellſe,

ſ.M An poſſit fieri Miraculum &. 553
mupeu fallæ. Min. prob. Marci 16. v. 20. dicitur:
ilan Ili autem profecti præaicaverunt ubique, Domino
Npomin cooperante, & ſermonem confirmante ſoquentibus
lignis. Ad Heb. 2. V. 4. Conteſtante D EO ſignis,
& portentis, & variis Virtutibns: atqui ſermo-
nem confirmare, & conteſtari eſt loqui: er-
Cuf go. Hinc dicit Scotus Prol. quaſt. 2. Mira-
culum eſt ſignum D El., h teſtit. Conf. ex Ri-
chardo de S. Victore lib. I. de Trinitat. ubi
li N DEIIM ita alloquitur. Nonne cum omni CGon-
entoneee adentia dicere poſſamus: Domine, ſi error eſt, à
lan o te decepti ſamus? MNam ifta in nobis tantis ſignis
DelSan prodigiis confirmata ſunt, & talibus, quæ non-
dola, Aun niſi per te fieri poſſunt .atqui ſi DEluIs poſſet
ntor da patraré miracula in Confirmationem falſi-
Crcunke tatis, tunc non cum tanta confidentia poſſet
ree quis alloqui DEIIM: ergo non poteſt ſimi-
minadt lia patrare mirachla.
Prob. II. DElls non poteſt patrare mi 60
DI racula vi ſuæ infallibilis, & primæ veritatis,
nime niſt pro Religione vera: ergo ex directa ſal-
s P tem intentione confirmandi doctrinam tal-
.ee lam non poreſt DElIs patrare miraculum.
et4 Conlſeq., tenet; quia hoc ipſo Religio vera-
mon eſſet ſuipecta de miraculis patratis in confir-
t⸗ mationem doctrinæ faliæ. Ant. Prob. Ve-
ritas prima, & infallibilis ex directa inten-
ſ tione non poteſt falſum dicere verum: atqui

. TEE
rud ſi prima veritas poſſet ex dire ca intentione
age patrare miracula in confirmationem dodri-
Db

n fallæ, tunc ctiam poſſet falſlum dicere-
n ℳ

Mm 5 ve-

55ß4 Diſktinttio II. Ouaſtio IX. g. III.
verum. ergo. min. prob. Imprimis enim
ex ipſis terminis DEUS fallum diceret ve-
rum, ſi in confirmationem v. g. non præſen-
tiæ Chriſti in Evchariſtia patraret miracu-
lum. Quod verò DElIS etiam ſic diceret,
& loqueretur ex mente ſua, tradit S. Auguſt.
tract. 24. in Joan. hac paritate. Sicut huma-
na conſuetudo verbis, ita Divina potentia faftis
loquitur: An putas contra mentem? Et ſi
contra mentem juxta te: ergo tu DEIIM

mendacii arguis, non ego. Idem S. Aug.

eract. 44. hisce monet: Iuterrogemus ipſa mi-
raculi (ad quid? Niſi, ùt pergit Auguſtinus)
quid nobis loquantur de⸗ Cbriſto.
606 Conf. I. Ipi gentiles, ſi quoddam mira
culum vident, habent illud pro teſtimonio
Divino in Confirmationem Keligionis veræ,
aut alicujus Myſterii: ergo DElIS ex dire-
cta intentione confirmandi doctrinam fal-
ſam non poteſt patrare miracula; hic enim
eſſet error pernicioſus fidei. Conf. II. Mi-
racula non quidem ſunt locutio DEl cer-
tior, quàm ipſius revelatio, ſunt tamen lo-
cutio clarior, ac ipſam revelationem affi-

ciunt, & aſſecurant: ergo ſicut DElISs non

poteſt in revelando dicere falſum, ita nec in
aſſecurando. 2:.
607 Dico II. Eſt repugnantia ſaltem moralis,
quòd DElIS faciat miracula ex aliquo fine
juſto, quæ tamen ex abuſu Miniſtri adducan-
tur in Contfirmationem falſi. Ratio eſt;
quia

4
ul vie
nebölls
Cockrinan
Plos ſit
Ceodam.

Dieoll

Dllshe
iis, ur ne

(öc wir

nein doc
Uelarm
Pu , S

(Cbriel 6

h.
Prob.
ehurtn
6tis n
Negle pat
lhntis.
gusver
n ſoni
Cumltadti
Pollund
titinee
olmmirae
telatio .
Uocfrenn
Uutn, ita
nere tal
tis Pro
derent

l. An poſſit fieri Miraculum ere. Syy
npride quia videtur ad Div. Providentiam ſpectare,
dcm ne DEIIS permittat Lutheri v. g. ſectam aut
woIn doctrinam talibs ſignis authentizari, ut po-
re nmm pulus ſit obligatus ad illam doctrinam cre-
nlen dendam.
dit Dico III. Eſt repugnantia abſoluta, quòdéog
Rdn DEIIS faciat miracula in talibus circumſtan-
mm tiis, ut neque prudentes poſſint diſcernere,
nten à quòd miracula ſint patrata in Confirmatio-
oull nem doctrinæ falſæ. Granad. traft. 1. diſp. 7.
IdenA Bellarm. de Notis Eecleſis lib. 4. cap. 4. Torres
Menlu Aiſpnt. 9. & alii communiter contra Durand.
anglie Gabriel. Cajetan. Medin. lib. 5. de recta fide
cap. 7.
obcint Prob. Si DElIs in his circumſtantiis poſ-
moeln ſet patrare miracula, tunc etiam poſſet men-
gondn tiri: atqui DEIS non poteſt mentiri: ergo
Esa neque patrare miracula in talibus circum-
dius ſtantiis. Maj. prob. Eſt verum mendacium,
dhz hn ſi quis verba ex ſe ſcienter profert, quæ fal-
CntI ſam ſignificant doctrinam, in talibus cir-
oe cumſtantiis, in quibus etiam prudentes non
untum poſſunt diſcernere, quòd miracula ſint pa-
airenn Krata in confirmationem doctrinæ falſæ: at-
de qui miracula ſunt verba, ſeu locutio, & at-
inA teſtatio DEI, ſcienter ab Eo prolata, & in
his circumſtantiis ſignificarent falſam doctri-
nam, ita ut neque prudentes poſſent præſu-
i mere talem doctrinam eſſe falſam, ſed po-
ſ tiùs pro vera per miraculum confirmata cre-
ſir derent: ergo DEUS ſic patrandé miracula
1. 2 men-

lem mmn

356 Diftinklio II. Queſtio X. g. II.
mentiretur. Maj. prob. Si hoc non eſſet-
mendacium, tunc per ſolam DEl reſtrictio-
nem mentalem (quatenus ſcilicet DEUS
tale miraculum in mente ſua ordinaret ad
alium juſtum finem) excuſaretur: atqui per
hanc non excuſatur: ergo eſt verum men-
dacium. Maj conſtat, usquedum alia cauſa
à mendacio excuſans aſſignetur. Min. prob.
KReſtrictio mentalis ſola non exculat homi-
nem à mendacio formali juxta damnatas ab
Innocentio XI. Propoſitiones 26. 27. & 2.
ergo à potiori nec DEIIM., utpote qui ſolus
eſt veritas inobliquabilis. Cujus ulterior
ratio eſt; locutio, atteſtatio, aſſecuratio
(qualis eſt etiam miraculum juxta S. Auguſt.
& Scotum) non poteſt attendi penes ſolam
mentalem, & occultam intentionem, led
penes circumſtantias notas, & apertas, vi⸗
quarum prudentes deberent credere doctri-
nam falſam per miraculum eſſe confirma-
tam pro vera, v. g. quaternitatem Perſona-
rum in Divinis, aut dualitatem Perſonarum
in Chriſto: ergo verè mentiretur DEIIS,
quod eſt blasphemum.

609 Conf. I. DElIs non poteſt uti noſtris vo-

cibûs ad errorem fidei in Eccleſiam inve:
hendum, v. g. FPontifex nen eſt Caput Vifßibile
PEectehz: ergo nec in confirmationem hujus
doctrinæ faliæ poreſt patrare miraculum-;
quia miraculum eſſet clarior & quaſi major
aſſecuratio fallitatis, quàm uſur patio noſira-
ru

4

rum voo
poperet
Dablum,
Ele baul
eltaret
rtantün
rindl Pe
ellem met
ut teſti
teſatur hn
r / en
ſerius
Mori calu
rioriven
Uuſrerlam
Conk..
Rregtiam
o Mnir
fonimand
lemenen
Dentiretur
Niil lt ge
Iſtereten
Eertrand
Gkne
g oret,
n I
Cahdlie⸗
lannt Niſt
nte atr
Mortei r

Kll. An poſſit fieri Miraculum ere. 557

nol rum vocum. Conf. II. Si quis rogatus de-
Hulm poneret juramentum, Petrum non occidiſſe
Ct I Paulum, reipſa autem ſciret, Petrum occi-
dmet diſſe Paulum, tunc talis fallò juraret, falſò
i atteſtaretur, & mentiretur, eſto in mente
vetuum ſua tantum haberet intentionem proximum
nie juvandi per ſuum juramentum: ergo planè
Mngs etiam mentiretur DES, ſi per miraculum,
cultta, quaſi teſtimonium juratum, & firmiſſimum
damomm teſtatur hanc doctrinam falſam: Pontifex
I unon eſt Caput Vißibile Ecolehia. Quæ enim di-
Negikh ſparitas? niſi materialis, quèòd ſeilicet in.
is ei priori calu agatur de vita naturali, in po-
in ſteriori verò de morali, & jurisdictionis in
aSim univerſam Chriſti Eecleſiam. .
ſpeneſ Contf. III. Si Princeps ſcriberet ex jocoé 0
tonmn? Sententiam injuſtam, ſciens illam à quodam
adent, ſuo Miniſtro ita circumſtantionatè execu-
elentt tioni mandandam, ut omnes crederent, hanc
e ann eſſe mentem Principis, hic injuſtè ageret, &
ten e mentiretur damnosèé: ergo & DEUS (quid-
Pei quid ſit de injuſtitia erga nos, ſaltem com-

aril mitteret eam contra ſe) mentiretur, tali-
ter patrandé miracula in confirmationem.
imim dorinæ falſæ; quia teſtimonium DEl ma-

eluin jus foret. Conf. IV. Ponamus hunc ca-
n lum. In aliqua communitate Lutherano-

menm Qatholica diſputatur acriter: An Pontifex ſa
en Caput Viſibile Eteleſis; hac diſputatione pen-
Mitael

dente patratur certo miraculoſa reſuſeitatio

at mortui propter invocçationem S. Petri in-
h 4 Con-

758 Diſtindtio III. Quaſtio IX. F. III.
confirmationem hujus: Pontifex eſt Caput
Viſibile Eccleſis. Jam quæro, an hoc miracu-
lum ſit verum, vel falſum? Si falſum dicis:
Hæreticus es. Si verum affirmas: Hære-
ticus reponet; Etiam juxta Catholicos
DEUS poteſt patrare miracula in teſtimo-
nium falſitatis. En quanta ablurditas.

611I Objfc. I. Si DElIIS in talibus circumſtan-

tiis patraret miraculum, tunc præcisè per-
miſſivè ſe haberet: atqui ad hoc ut DEIIS
dicatur loqui, & atteſtari falſum, debet pro-
priè, & per ſe, non autem permiſſivè tantùm
loqui: ergo. Keſp. neg Maj. Sicut enim
DEIIS nunquam præciſè permiſſivè ſe ha-
bet ad aliqued opus ſupernaturale, aut.
etiam naturale bonum, ita nec ad miracu-
lum, & conſequentem ex illo doctrinam
falſam.

612 Dices. Saltem poſſet DEIIS alicui Mini-

ſtro modò revelare, ſe craſtina liberaturum
quemdam à cœcitate, & in his circumſtan-
tiis poſſet Miniſter malus ſe offerre pro li-
beratione alicujus cœci in confirmationem
hujus doctrinæ: Pontifexæ non eſt Capnt Vißbi-
le Eceleſis: atqui in his circumſtantiis DEIIS
non cenſeretur loqui, aut atteſtari falſum:
ergo. Reſp. neg. Maj. ſaltem ex ſuppoſito,
quèd DEIS præviderit malitiam, & abu-
ſum Miniſtri; ſi enim hoc abuſu præviſo,
DEIIS illi revelaret tale miraculum, cenſe-
retur per illud loqui, & confirmare vene
02⸗

4
Gobrinam
Krerobl
UbdN Min
tunehbl
kiorecic⸗
tencs mir
is habet
Uncb,logn
lullzs, 8
t loci0
Memnum bat
b degne⸗
Uoineſtet,
lie: ero
e onſen
Dl
n, bene
Uum mie⸗
nſtantis
lun gooc
e,l.
led rp
lioras⸗
eno⸗ Ul a.
Kcere
e
8 4
t Ni
lnrenim

Kon. Ars ait feri Miracalum &. 559
doGrinam falſlam, quod DEO repuggnat.
doenmm Si verò DEtIS primùm videret futurum ab-
lnd uſum Miniſtri, factà jam ſuâ revelatione,
tunc DEUS teneretur impedire talem Mini-
ſtri prædicationem, aut oblationem pro pa-
u trandé miraculò, ad quod DElIs ſufficien-
tia habet media, v. g. miniſtrum è vivis tol-
räid lendé, loquel4, vel uſu rationis privandéô.
cheun Inſtas. Si Parochus alicui ſimplici propo-613
nat, loci Ordinarium eſſe ſuarum ovium ſu-
de premum Paſtorem, & nihil de Pontifice di-
h de cat, neque aliquid de eodem huic ſimplicia-
itn no incidat, non tenetur DElIs hoc imps-
3 ur dire: ergo nec abuſum miniſtri. Reſb.
niüne⸗ neg. conſeq- quia in prioribus circumſtan-
tni, tiis DEUIS non interponeret ſuam auctorita-
eudnin tem, bene verò in poſterioribus per reve-
in jatum miraculum; sicque DElIIS in his cir-
cumſtantiis cenſeretur loqui, & atteſtari
falſum, quod repugnat primæ Veritati.
Objic. II. S. Bernardus fecit multa Mira-614
cula ad arripienda arma in bello ſacro con-
ofenei tra Mauros, & urgente Summo Pontifice Bu-
nfun genio III. ad hoc induxit iplum Imperato-
SCce rem Conradum, & Regem Galliæ Ludovi-

Gaoit
2 lberun
is cten

6

timte cum IX. uhi tamen Rex captus, & exercitus
teſlmt. Chriſtianorum usque ad internecionem fu-
e ſus eſt: ergo DElIs per hunc Sanctum pa-
Tiam A travit miracula in confirmationem falſi; po-
bus pulus enim credebat, hæc miracula fieri BPro
cuumc feliciſſimo belli exitu, quod fuit falſum

fume t Hinc

560 Diſtin tio III. QOsaſtio II. G. III.
Hinc etiam vix non tota Europa conqueſta
eſt de S. Bernardo tanquam de Pſeudo. Pro-
pheta, & impoſtore. Quod vehementer af-
ixerat S. Bernardum, ut ipſe poſtea ſcriple-
rat Pontifici Eugenio lib. 2. de Confil. Reſp.
neg. conleq. DEUs enim non patravit illa
miracula in confirmationem fel cis belli exi-
tus contra Turcas, ſed in confirmationem
ſui præcepti Divini de expeditione bellica
contra Turcas. (Warè verè DElIS præce-
perit bellum, & tamen præviderit infelicem
Chriltianorum eventum, ratio duplex po-
teſt eſſe; ſcilicet ut taliter puniret Chrilſtia-
nos ob alia peccata, vel ut mediantibs his
calamitatibus multos ſalvaret, ùt teſtatur-
Joannes Caſemarii venerabilis Abbas inter
Oper. Bernard. Epiſt. 33 3·. ſic ad hunc Sanctum
ſcribens: Dictum eſt mihi, qubd de hac re, 4e
via Heroſolymæ loquor, quaæ nor itas proſperb, t
forſitan volebatis, contigit, multùm triſtamini; es
quèd Eccleßa DElI, vel gloria, non ſient deſidera-
batn, accrevit. = Videtur mihi, quod Omni-
potens DEllS de hbac via multum frultum fecit,
non tamen eo ordine, qus ipſi viatores arbitraban-
tur. Siquidem ſi hoc, quod cœperant, hicut decet
Chriſtianos, juſt?, ac religiosè proſequi vellent,
Dominus cum eis eſſet, ac magnum frubtum ſuper
eos perfeciſſet. Sed quonian ipß ad mala ſunt
devoluti, & boc nequaquam Dominnm à princi-
pio latere potuit, ut ſua Privident ia in ſui diſpo.

ſitione non falleretur, maiitiam éorum in ſsam
con⸗

4

aunertir .
ijl let.
ihig ba
id aru,
u
1 errega
ulerunt,
m, ui 4
ſrchaara
n, ſopt
lehroripr
Rhernerch
lo tenpe
Uncon
Nnlos:

R entio
in rerit
10 ter
6nheren
Cnmte
ninen
Uld rer⸗
iſter G
ninent
ſen. 17.

d1 tonct
ſeucoh
heinene
oler
N,61.
Punmmt
cisbelt
ürnetie
ſore
DPlse
ent e
Cnet
na
eduntbt
ir ale
Abri
boneet
Aller
r
6eN 6

An poſſit fieri Miraculum & c. 561
convertit clementiam, & immiſit eis perſecutionei,
& aßfilttiones, quibus purgati ad regnum perve-
nire poſſent. Sed ne in dubium veniat, quod di-
co, quaſi Patri meo ſpirituali in Conf eſſtone aperie,
quod Patroni loci noſtri Beatus Jeannes, & Panlus
ſapins nas viſitare dignati ſint, quos ego ſuper has
re interrogari feci, & hujusmodi Sententiam re-
ſpon derunt. Dicebanique, multitadinem Ange=
lorum, qui ceciderant, de illis, qui ibi mortui ſunt,
eſſe reſtauratam. Itaque DEUS intendit bel-
lum, populus autem felicem belli exitum;
de priori prophetizavit, & miracula patravit
S. Bernardus, non de poſteriori. Hinc, dum
illo tempore populo adeò querulante ad
Sancdtum duceretur quidam cœcus, dixit-
Sanctus: Hunc ſi ſanavero, erit ſignum,
quèd ex inſtinétu Spiritûs S. hortatus ſim ad
bellum jeroſolymitanum: sicque per impo-
ſitionem manus ſanavit cœcum, & tempe-
ſtas ſedata eſt; ubi S. Bernardus nullam fe-
cit mentionem de felici belli exitu. Cæte-
rùm veritas Prophetiæ conüſtit in re ipſa à
DEO revelata, non in ejus intelligentia-3
ſemper enim verum eſt, quod ſumma & in-
commutabilis veritas loquitur, quamvis ab
homine non intelligatur: neque repugnat;
quòd revelatio fit vera, & à DEO, ejus au-
tem explicatio falſa, & ab homine, qui eam
aliter, quàm DEIIs intelligit, interpretatur.
Eminentiſſimus Bona lib. de Diſeret. Spirit.
Cap. I7. .
3 7 Nn Ob⸗

762 Diſintio III. Queſtio X. H. III.
615 Objic. III. 1. Keg. 28. Pythoniſſa à mor-
tuis ſuſcitavit Samuêlem: atqui hôc mira-
culéê confirmatur do ctrina falſa, ſcilicet quòd
ope dæmonis mortui poſſint reſuſcitari,
quod tamen negavimus nam. 473. & alibi:
ergo DElSs poteſt miraculô confirmare do-
Grinam fallam. Reſp. I. neg. conſ. & ſup-
poſtum, quòd ſcilicet DEUS in his circum-
Rantiis juxta quemcunque Adverlſarium hoc
miraculum patrâàrit, ſed potiùs dæmon.-;
quia tamen etiam hoc ipſum negamus, ideo
Reſp. II. cum Tertulliano, Hieronymo, IIi-
doro & aliis, non fuiſſe factam veram Sa-
muêlis reſuſcitationem, ſed tantum illius
phantasma apparuiſſe, quod ope dæmonis
Keri poteſt. Nihilominus, quia multi alii
veram in hoc caſu admittunt reſuſcitatio-
nem Samuéêlis, ùt etiam videtur colligi ex
verſ. I4. & 15. & Eccleſiaſt. 46. .23. Keſp III.
Samuêlem per DEIIM fauiſſe ſuſcitatum-,
Verùm unde hoc colligitur? Ex verſu 12
Cum autem vidiſſet mulier Samnelem, exolama-
vit voce magna, & adixit ad Sanl: Quare impe-
ſwißti mibi? Ta es enim Sant, quod Pythoniſ.
ia prius ignoravit. Et ex verſ. 13. D EOS
vidi aſcandentes de terra. Quaſi diceret, non
me, led omnipotentis arte Samuél uſcita-
tus eſt ſive in bonum, ſive in malum Saulis,
ùt colligitur ex v. 19. Cras ta, & filii zui mecum
sriis, quod nec Pythoniſſa, nec diabolus
ſcire potuit juxta num 387. or

S
ODypjc.
Emtiske
Umetuk,
Inokcee
von tame
Non ment
Ueo pror
Pob. FNl
Moſeltat
lund ed a
den igten
fftenct⸗
6lno em
ſed ant,
Piktatem
ingl 8
ſeun
ilemag
Glicem
Ute ſe
eontrar
anzic,
tecris⸗
In lube
neiß

ſoll.
nilaln
Uboene
ſeliat
eſocgt
G36
oftrne!
cona!
9bocke
etlanunt
S
Gumle 4
tuiſti

An poſſt fieri Miraculum &re. 56
Objic. IV. Si D EIIS in talibus circum- 616
ſtantiis faceret miraculum, ad ſummum pro-
baretur, quòd DEIIS habeat intentionem.,
ſimpliciter illam doctrinam perſuadendi,
non tamen quòôd ſit de ſua mente: ergo
non mentiretur; quia nec verè loqueretur,
nec propriè contra mentem iret. Antec.
prob. Si DEUIS noctu produceret lucem
maniteſtativam variarum, & peſſimarum re-
rum, ad ſumum probaretur, quòd DEIIS ha-
beat intentionem ſimpliciter illas res ma-
nifeſtandi, non verò quòd ſint de ſua mente:
nf ergo idem dicendum in propoſito. Reſp.
unin neg. ant. ad probationem neg. conſeq. &
e e paritatem; quia lux tantùm eſt conditio
ni üine qua non percipitur, & manifeſtatur ob-
rene jedtum? à potentia formaliter percipiente, &
uch in ſe manifeſtante: Sicque DEUS producen-
1 g déò lucem media nocte noſcitur tantùm ha-
ed bere intentionem maniteſtandi illas res 5
Iecontra miracula ſunt ex ſe locutio ſignifi-
Cans id, propter quod fiunt, efie de mente
a patrantis miracula: sicque DElIs non tan-
eie tùm haberet intentionem fmpliciter manli-
I, feſtandi fallam doctrinam, ſed etiam, quèd
c ſit de ſua mente gc.
net Objic. V. Si DElIS malo miniſtro daretér7
Nlune Gratiam Curationum, tunc hic poſſet patrare
füngt miraculum, & curare infirmum etiam in.,
erh Confirmationem doctrinæ fallæ: ergo DEus
ſalrem per allum poteſt patrare miracula in
V Nn à con-

564 Diſtinttio III. Qaaſtio LX. G. III.
confirmationem doctrinæ falſæ. Reſp. I. ex
num. 612. Keſp. II. Si DElISs alicui dedil-
ſet Gratiam Curatienum univerſaliter, tunc ſi
pomines hoc ſcirent, hoc ipſo curatio infir-
mi non confirmabit doctrinam falſam, ſed
potiùs univerſalem illam poteſtatem curan-
di infirmos; & applicatio ad doctrinam fal-
ſam eſt prorſus per accidens, & quaſi non.
adeſſet; ſi verò homines hoc non ſciremt,
ſed omnimodis judicarent, hanc poteſtatem
bic & nunc exercendam in confirmationem
doctrinæ falſæ, tunc DEUs tenetur impe-
dire. Sicut ſi Sacramentum Evchariſtiæ
fuiſſet inſtitutum in carne viſibili, & malus
Miniſter vi verborum poneret Chriſtum in
carne viſibili, prætexens hoc miraculum a ſe
facëum eſſe ad confirmandam hanc doctri-
nam falſam: Pontifexæ non eſt Caput Viſibile Ee-
eleſis. In quo caiu non confirmaretur do-
Grina falſa; quia Catholici ſciunt, Chri-
ſtum poni vi verborum, eſto Miniſter ex
malo fine proferret verba; ſi verò talis Mi-
niſter vellet taliter conſecrare in terris re-
motis apud Gentiles, qui nihil ſciunt de po-
teſtate Sacerdotum Catholicorum, tenere-
tur DEUS impedire.

G1 8 Objic. VI. Per ficta miracula poteſt do-

Gtrina falſa reddi prudenter credibilis: ergo
etiam per falſa. Reſp. neg. ant. quoad cre-
dibilitatem univerſalem totius Eccleſiæ;

nam quòd alicui in particulari per ficta mi⸗
racu-

nenlade
Get ma
(lcino
(ockrit
FCaut
Cllares
Dellammin
wultis
enores e
MEUS, dn
CClebamn
ngijuſ
Ntſonnne
gullteti

ſel An poſſit fieri Miraculum &. 56 5
NplI racula doctrina falſa reddatur credibilis, non
ieiti dicit majus abſurdum, quaàm ſi cuidam Sim-
et,m pliciano per Propoſitionem Parochi hæc fal-
rtbe a doctrina reddatur credibilis: Pontifexæ non
Ment eſt Caput Viſibile Eccleſia. Imè errores parti-
genan culares longe majores contigerunt juxta-
rim Bellarminum rtem. I. lib. 2. de Auth. Conc. C. 1.
guin in multis Conciliis Provincialibus. Tales
nondn errores etiam correxit S8. Carolus Borro-
en mæus, dum quosdam, qui in ſua Diœceſi
imm Colebantur ùt Sancti, ex Martyrologio ex-
etin Pungi juſſit. Innocentius etiam XI. priva-
ti vit joannem Kalam honore, & titulo Sanctâ
,‚&s qualiter in Sicilia colebatur.

Q ESTIO X.

hunet .
n De Wartyrio.
tinaten
imn §. I.

H De Momine, Re, & Cauſa Martyrü.

vetin
vei MArtyrium equidem non numeramus In-619
Gint ter Miracula, ſed potiùs inter Vita Me-
mn u rita, ac Virtutes Heroicas; hic tamen brevi⸗
ter ſubnectimus, ut omnes Beatifica-& Ca-
hoct nonizationis Cauſas ſimul habeamus, præci-
e puè quia héc Anné S. Joannes Nepomuce-
e A nus ut Martyr canonizatus fuit, & Annò
e præteritò ex Noſtris Laureolam Martyrii per
it⸗ Authentizationem, & Beatificationem S. Ro-
D Nn 3 Wma⸗

566 Diſtinctio II. Quaſtio X. F. I.
manæ Eccleſiæ obtinuiſſe ſolenniter declara-
tus fuit B. Joannes de Prado, qui Marochi in
odium fidei carceratus, flagellatus, inediâ
confectus, ſagittis transfixus, lapidibũs ob-
rutus, Capite per immane ferrum ſciſſo igni
injectus, ſed ab illo non læſus, denique in-
terfectus fuit Annéô 1631.

620 Martyrium eſt vox Græca latinè idem ſi-

gnificans, quod Teſtimonium, vel Confeſſto Fi-
dei Divinæ; Mariyr verò eſt Teſtis, vel Con-
kitens fidem Divinam coram Tyrannis, & In-
fidelibus. Hinc ab initio Eccleſiæ Altaria
Martyribus erecta habebant inicriptionem
apud Græcos Martyrium, apud Latinos Con.
Ffeſſio. Sic hodiedum Romæ in Altari S be-
tri legitur Confeſſio S. Petri: in Altari S. Pauli
Confeſſo S. Pauli: in Altari 12. Apoſtolorum
Confeſſio SS. Philippi, & acobi, sicque Marty-
res dicebantur Confeſſores, ſeu Confitentes
fidem Divinam juxta illud Lec. 11. Qui me
Confeſſus fnerit oram hbominibus, Confiteber &
ego eum coram Patre meo. Nihilominus pri-
mis jam Eccleſiæ temporibus Martyres dice-
bantur, qui reipſa mortem ſubierunt pro ſi-
de, & Confeſſores illi, qui aliqua incommo-
da absque tamen vitæ diſpendiò ſuſtinue-
runt; & hi dicebantur Martyres Deſignati
non tamen abſolutè Martyres, ùt notat Ter-
tull. lib. de Corona militis. Poſtea autem tra=
tu temporis illi propriè dicebantur Conteſ-
ſores, qui ſanctè in heroicis virtutibus exer-=
cita-⸗

ſuriex
mruſbec
cmm: 6
yn y⸗
Mryr
NA.
Ulra Virte
yna h
fſone 5
Uinregon
r iſſen.
ommoce,
Reden
Onebole
um ce
elſan
ehne
lotn ſer⸗
4 Vere ſur
e ſgue
Rounce
rflatn
ſeis i
okarit
Men non
Rpi 3

161 De Nomine Mariyrii & . 67
ſtet e elitati ex hac vita deceſſerunt, ùt conſtst ex
Mu praxi Eccleſiæ, quæ tales etiam canonizat, &
uun, KEClamat: Omues Santcti Pontifices, & Confelſores,
unlbii Orate pro nobis.
nes Martyrium propriè tale eſt Cruciatus letha-621
deni ds, vel Mors violenter ilata in odium fidei, ant
vers virtutis, ac propter ſidem ant virtutem t0-
na lerata ab homine non reſiſtinte. Ex qua defi-
nitione plures ad propriè dictum Marty-
rium requiruntur conditiones: Dico, aapro-
Nnnsli prie dictum Martyrium, ut excludantur illa in-
Geiz commoda, quæ quis patitur, & immittuntur
nere ſive à dæmone, ſive à mundo, ſive à propria
n concupiſcentia in exercitio virtutis heroi-
nAuIHEHE Cæ.
AuIRA Prima conditio eſt, ut inferatur vel mors622
Acth ipfa, vel ſaltem cruciatus ex je illativus mor-
cgeh tis; hinc S. Joannes Evangeliſta miſſus in-
euCNS dolium ferventis olei, & per miraculum il-
.II Iælus exiens, tres pueri in fornace Babyloni-
„Hπ Cca verè ſunt Martyres. Ex quo ſequitur-,
hlonien poſſe aliquem ſæpius Martyrem fieri.
Nd Secunda conditio eſt, ut mors ſit violen- 62¾
berums ter illata ab alio; hine non ſunt Martyres,
aen qui ſe ipios occidunt etiam propter pecca-
de ta à ſe perpetrata: vel qui ex charitate pe-
e, ſtiferis inſerviunt, & moriuntur; quia licèt
pro fratribus ſuis animas ponant, mors ta-
men non eſt illis violenter illata, nec etiam
propriè cenſentur mori pro fide Chriſti, aut
Nn 4 de-

t M
drla
en et⸗
nnn
rtatbpp⸗

1

624

568 Diſtinslio III. Qusſtio X. H. I.
defenſione alicujus virtutis. Vide nam. 60 5.
de Conſummat. WMWandi.
Tertia conditio eſt, Martyrium eſſe illa-
tum in odium fidei, aut veræ virtutis; nam,
ut inquit SAuguſt. in Pſal 3 8. Martyrem non
6 facit pœna, ſed cauſa; pœna enim communii la-

eroni, & Martyri = ſed cauſa diſpar. Hinc

non eſt propriè Martyr S noſter Pater Fran-
ciſcus Seraphicus; quia à Chriſto accepit.
lethalia vulnera ex ſingulari amore, non vir-
tutis, aut fidei odiò. Pariter nec bonus La-
tro eſt Martyr; nam etſi fortè in odium.-
Chriſti mors illi Chriſtum confitenti fuerit
accelerata, videtur tamen mortis accelera-
tio per crurifragium ei contigiſſe ùt male-
factori merito æquè, ſicut alteri. Nec enim,
ſunt verba S. Auguſt. l. 4. de Bapt. cap. 22.
Quia credidit, paſſus eſt, ſed, dum pateretur, cre-
didit. Idem habet Epiſt. 60. Veri Mariyres
ſunt illi, de quibus Dominus ait: Beati qui perſe-
eurienem patiuntur propter uſtitiam. Propter
Juſtitiam, ſeu veram quamcunque virtutem,
& non propter ſolam fidem. Ideo inter-
Martyres numerantur S. Thomas Cantus-
rienſis occiſus propter defenſionem liberta-
tis Eccleſiaſticæ: Super æthera notus ille S.
Joannes Nepomucenus propter Sigillum Sa-
cramentale occumbens: S. Joannes Baptiſta
propter repræhenſionem adulterii occilus:
Plures S. Virgines propter cuſtodiam virgi-
nitatis occiſæ. Imè ſi quis invincibiliter-
bu-

uret
nlruris,
Itz ieo
ere C
anatemn
Tttatecn,
lekertur,
Curta

Ulllat,

eitumm:
Leo mitt
eenro 9
Duiun
Ult reri
un ſe e⸗
Gendi D
nwune
Aum art
tame
tur tune
Moprm,
Olſenlom
eli
Menpren
Ulo ſger
r anirr
hri
elcorn .
Pndtit
Pli a
Urali.

ſ., De Nomine Martyrii & e. 569
e putaret, opus, ob quod moritur, eſſe actum
vVirtutis, cùm tamen revera non ſit, eſt Mar-
umed tyr; ideo enim talis moritur, quia non vult
irmesn agere contra conſcientiam invincihiliter-
Mu errantem; hoc autem verè eſt mori propter
anm virturem, & DEIIM, ad quem talis virtus
ten n refertur.
rDuek. (Quarta conditio eſt, quòùd Martyr non.62 ½
oe reſiſtat. Unde ortum eſt illud commune
oretni effatum: Martyr non pugnat, ſed patitur. Et
geebmm ideo milites in bello ob defenſionem fidei
ince ſuſcepto generosé occumbentes, quamvis
Ufteme plurimum mereantur;, tamen cenſendi non
se ſunt veri Martyres; milites enim pugnant
ſeis cum ſpe evadendi mortem, aut etiam occi-
W dendi aggreſſorem. Et hæ conditiones
communes ſunt Martyrio tam adultorum,

Bept A!
drm quaàm parvulorum.“ .
cyi. . Si tamen quarta conditio clatiùs explice-626
N Kur, tund infert adhuc novam, ſolis adultis
ſuN PDropriam;, ſcilicet quòd hi debeant habere
gletfe conſenſum, & quidem ex motivo ſuperna-
lent turali. Hinc ratione primi ſequitur, fore
omst Martyrem, qui in ſomno occideretur ex
vnemle odio fidei, dummodo habuerit anteceden-

ter animum, & conſenſum occumbendi pro
e fide Chriſti. Ratione ſecundi ſequitur, hæ-
reticum abſolutè non fore Martyrem, etiam-
nes ſi moriatur pro aliquo articulo fidei; quia
tern ipſius aſſenlus non eſt ex motivo ſuperna-
ra turali. Pariter nec Gentilis erit Martyr.
nyine . Nn 5 etiam-

570 Diſtinktio III. Ovaſtie X. F. I.

etiamſi moriatur pro defenſione alicujus Mkem
virtutis moralis. led pro
627 Hic conſenlſus, ſi ſit actualis, eſt quidem es
optimus, nihilominus etiam ſufficit virtua- erge
lis, aut habitualis. De Actuali eſt res cer- Men
ta, de virtuali conſtat à pari; quia ſufficit ad thtett
alia Sacramenta ſeu adminiſtranda, ſeu lu- ſn i
ſcipienda. Et vix non moraliter impoſſibi- i 80
le videtur, ut homo nunquam ſit diſtractus, heatf
ſed ſemper actualiter intentus, & conſen- Cebet
tiens. De Habituali ſic prob. fieri poteſt, Mles en
ut quis aliquando ardenter anheläârit Mar- nſhcſc
tyrium, in his aut illis circumſtantiis ſibi (re
inferendum; poſtea verò, antequam illæz iſter,f
circumſtantiæ adveniant, ipſe in itinere in- enten
ſidiosè occiditur in odium fidei, ut multis rolbie
fidelibus contigit, qui inopinatò in carcere Mſimg
ſunt occiſi: ergo ſunt veri Martyres, quia letet mor
aliquando cupierunt, nec retraékarunt vo- Mneſcol
luntatem Martyri, qualem voluntatem t n
nunquam habuerunt infantes in odium fi- cſeige
dei occiſi, & tamen Martyres ſunt. Conf. nbnil
Si Catholico, Pontificem eſſe Caput Vibiſe kE Nohe
Eccleſiæ, aſſerenti minetur Lutheranus mor- Ubiet.
tem, niſi ceſſet à ſluo a cu, & interim con. Miit,
ſtanter aſſerat Pontificis Dignitatem, nihil figrnch
tamen cogitans de Martyrio occidatur, Mar- yolmn in
tyr occumbit; nam qui vult cauſam, etiam pſom
vult effectum cauſæ connexum, niſi aliud nto ſegn
adſit impedimentum. Hic conſenſus debet ni ue
ſaltem habitualiter perſeverare usque ad moni
mor-

ſel De Nomine Martyrii & c. 771

eic mortem patiendi pro fide, aut virtute, non
verò pro ſolatio, aut honore ſibi orituro.
te Dices. Conſenſus habitualis nihil opera-628
ſeeſe tur: ergo non ſufficit ad Martyrium. Reſp.
ttee Satis operatur in patiente, ſic enim DElIS
acceptat talem conſenſum quaſi pro actuali,
A/i ſicut in ſuſceptione Baptismi, Confirmatio:
es nis, S& Ordinis, in quibus Sacramentis ſuffi-
ſeen Cit intentio, ſen conſenſus habitualis. Qua-
& ES debet baptizari, qui baptismum petiit,
feii boſtea vero in letargum, apoplexiam proli-
Heennn Xam incidat, & periculum vitæ immineat.
letss . Quxres. An ſit verus Martyr, qui le.629
thaliter, ſed ex improviſlo & ignoranter-

e vulneraretur, & accepto vulnere reſci-
3, un ret, ſibi ab hæretico in odium fidei inflictum
zinan eſſe, jamque pro Chriſto acoeptaret & ſuſti-
neret mortem? Hic caſus, teſte noſtro P.
e Franciſco Henno tom. 7. tract. de Bapt. diſp. 6.
be quaſt, 3. accidit R. P. Bartholomæo Noël ex
s Societate ESU Annéê 1674. ac R. P. noſtro

Brunoni Leſtoquatt, in exercitu Regis Gal-
ut liæ prope Tornacum Commiſſario 1708.
