demin »»telligentiæ, manifeſtationis veritatis Divi-

h e næ illius materiæ ‚illorum viſorum, vel an
„non: Quomodo explicet iſtam illumina-

a fu
i „tionem, qualitérque contigerit?
woto „De qualitate etiam, & materia ipſarum426
Ahrre 5 viſionum debet examinari, utrum viſiones
hecſh illæ concordent cum Divina Scriptura, vel
cren » an diſcrepent ab ea? (Si perſona exami-
lcnken „ nanda hæc poteſt oſtendere ſapienter, nul-
imd " latenus prore ſpernenda habeo) Et utrum
n 6 „viſio illa ſit ad humanorum actuum vir-
* „tuoſam directionem, & ſalutem anima-

„rum, vel an inducat in errorem Catholi-
rr „Cæ fidei, vel an inducat aliquod monſtrum,
nwant „vel novum, vel aliquid, quod à ratione
ſenb⸗ „diicordet, aut à bonis, virtuoſis, & humi-
ald,i „libus moribus nos avertat? Et an iſtæ vi⸗
lun „ſiones ſemper veræ ſint, aut aliquando
ſote⸗ „mendaces (ſic enim foret gravis Iuſpicio
nſte, „vel quòd ſiot à diabolo, vel imaginariæ ob
Altrd „tomperamentum melancholicum &c.) &
als Ce fal-

40⁰2 Diſtintis III. Quaſtio V. ſ. I.
„falſæ, ſcilicet, quòd illa, quæ prædicunt, ali-
„quando ſint vera, & aliquando non? Et
„an prædicunt nobis (præcipuè erga quos
„eſt naturalis quædam paſſio) futuros ho-
„nores aut divitias, aut laudes humanas, an
„humilitatem in omnibus? An etiam indu-
„cCant nos, quod excollamur, aut quòd præ-
„ſumamus, & confidamus de aliquibus vir-
„tutibus noſtris (Hæc quæſtio fors fieri
poſſet, modeſtè & reverentialiter laudandé
perſonam examinandam, & eloquentem-
tanta magnalia) „An quòd humiliemur?
„Item utrum nos moneant ad obediendum
„etiam puris, & ſimplicibus virtuoſis perſo-.
„ nis Spiritualibus, & Præpoſitis noſtris, an ad
„Contrarium? Vide proin num Spiritus ſit
ex DEO:? num ex Diabolo? Hæc quidem-
vix non omnia ex ſparſim hucusque dictis
cum Eminentiſſimis æquè ac Sapientiſſimis
S. R. E. Cardinalibus Brancato, & Bona col-
ligere potes; nihilominus tam ordinatè in-
veni nullibi, adeôque nec deſcribere erubui.
Revide nam. 368. & ſeq.
427 Addo duobus his Eccleſiæ Proceribus Emi-
nentiſſimũ æquè, ae Sapientiſſimum S. K. E.
Cardinalem joannem de Turrecremata.-,
quocum prælaudatus Author eximium ſuum
opus inchoat. Dum Sapientiſſimus S. R. E.
Cardinalis quinque ſequentia argumenta-
ponir, ex quibus veræ à diabolicis appari-
tionibus ſecernuntur. Tu jam applica ſre
a

ad ma
ſiye S
(aris,
„Viri
„hen
„hali
„lapie
„ſtol
„perel
„ Hare
„to
tunc
„ ſca
„trumm
nis r
Moy

v(a

ł

ſorun
vkantia
„ bniye
verni
neas w
1 bat,
Dnce
„& an
„kator
vlo ſu
PProdr
„Moc
nenür

1.l

rediconn
do non!
d erge
)fütoros!
humans,
Retiam i
ur guotn
lgubbur
tio lors
ter luci
eſoguene
hummilene
obecient
rtvolse
noltent
m Brin
Hac i
Nueglet
depeenil
& Bou
n Orcſni
ribete ein

oceibul⸗
Vnvnd
rreclenit
Giniumn 1
nvs1
rgunen
olies
apple

4

Traduntar Gensrahia &. 40

ad materiam de Extaſi, ſive de Prophetias
ſive Spirituum diſcretione; diſcretè ſi appli-
câris, Vir Diſcretus eris. „Primum Signũ
„eſt; quando graves, & experti ſapientes
„vViri ſpirituales judicant, talem revelatio-
„nem eſſe Div. licèt ab inſipientibus & car-
„halibus hominibus, qui non niſi carnalis
„lapiunt, aliter judicentur; cùm dicat Apo-
„ſtolus I. Cor. 2. v. 14. Animalis homo nei-
„percipit ea, qua ſunt Spiritus DEl. Et Ber-
„nard. loquens de iſto ſigno ait: Ea cogita-
„tio, quæ pudica videtur, nec ad vitia trahit,
„tunc Divinum à DEO noveris eſſe, ſi paci-
„fica ſit, ſi Prælati tui ac ſpiritualium fra-
„truin tuorum approbetur judicié. Cu-
„jus rationem pulcherrimam dat Abbas
„Moyſes: Nullatenus enim decipi quis-
„quam poteſt, qui non ſuò judiciô, ſed ma-
„jorum vivit exemplô⅛, nec valebit igno-
„rantiæ ejus callidus hoſtis illudere, qui
„niverſas cogitationes corde naſcentes
„pernicioſâ verecundiâ neſcit obtegere, ſed
„eas maturo examine Seniorum vel repro-
„bat, vel admittit; illico namque ut pate-
„facta fuerit cogitatio maligna, marcaſcit,
„& antequam judicium diſcretionis profe-
„ratur, ſerpens teterrimus velut à tenebro-
„ſo ſubterraneo ſpecu virtute confeſſionis
„protractus ad lucem, & traduétus quodam-
„modo, & dehoneſtatus abſcedit. Tamdiu
„enim ſuggeſtiones noxiæ dominantur in.
c 2 no⸗

404 Diſtinktio III. Quaſtio V. H. I.
„nobis, quamdiu celantur in corde. Hoc
„ſignum vel maximè ſecurum eſt, ſi his Viris
„ſapientibus accedat judicium ipſius Summi
„Pontificis, prout conſtat de revelationi-
„bus S. Birgittæ. Dicit enim S. Hieronym.
„Hæc eſt fides Papa Beatiſſime, quam in Ec-
„cleſia Catholica didicimus, quâmque ſem-
„per tenuimus, in qua, ſi minùs peritè, aut
„paruùm aptè aliquid poſitum eſt, emendari
„cupimus à te, qui Petri & Sedem tenes
„& Fidem; ſi autem hæc noſtra confeſſio
„Apoſtolatũs tui judiciõ comprobetur, qui-
„cunque me culpare voluerit, ſe imperi-
„tum, aut malevolum, aut etiam non Ca-
„tholicum, ſed hæreticum comprobabit.
4²⁄8 „Secundum Signum pro diſcretione ſpi-
„rituum ſumitur ex parte effectùs, quem.-
„revelatio in animo, cui fit revelatio, eff ;
„cit, & operatur; Revelatio quidem Divina
„hominem efficit humilem, flexibilem, &
„diſciplinatum, & ideo dicitur Proverb. 3.
„ v. 32. Cum ſimplicibus eſt ſermocinatio
„„DElI. Et Proverb. 11. v. 2. Ubi ſapien-
„Ctia, ibi humilitas. Spiritus verò Diaboli⸗
„ cCus ſuperbum reddit animum, tumidum,
„præſumptuoſum, & pertinacem. Qalis
„ enim unusquisque eſt, talia operatur.
4²9 „Tertium Signum pro diſcretione ſpiri⸗
„tuum eſt puritas, & integritas eorum, quæ
„revelantur. Quando enim revelationes

„per totum continent veritatem ſine ad-
mix⸗

5 mix
„gui
tor
„falſi
„ kitu
) ſcun
„daci
„bus
9) & 4
„Ver⸗
kerigin
Har ha
„C
„Lxreti
„Velate
1 rina

yreeri

„degten
1 veinio
ſc⸗
h tali
„Wihi 0
„ derire
„ demel
„DoN re
„Creg.
Vatls v
„Gaju
„ueſti⸗
„ Pe ej⸗
wregir

ſ.l. Traduntur Generalia &. 405

orde. h „ Mixtione alicujus falſitatis, non dubium,
AElen „quin ſint à Spiritu8. qui Doctor, & inſpira-
„tor eſt veritatis. Quando verò habent-
„falſitatem, aut errores admixtos, non Spi-
„ ritu DElI, ſed Diabolico procedere digno-
„ſcuntur. Diabolus enim, qui pater men-
„dacii, & Doctor errorum eſt, in illuſioni-
„bus ſuis interdum dicit vera, ut decipiat,
„& aliquando falſa, ſed Spiritus S. ſemper-
„vera, & nunquam falſa prædicit. Quod
tetigimus num. 387. eæ Deut. cap. 18. . 22.
Heoc habebis ſignum & c.
„Quartum Signum pro authentica di-430
„ſcretione Spirituum eſt conformitas rei re-
Chett 9 velatæ ad S. Scripturam, & Sanctorum do-
ged Grinam. Cùm enim revelatio conformis
ſteiun „reperitur Divinis Scripturis, & Sanctorum
i,A sententiis, & exemplis, arguitur bene re-
an „velatio Spiritůs DEI. Si autem diſſonat,
aſenn „& diſcordat ab eis, ſaſpecta meritò haben-
beiſe „da talis eſt. Unde Richardus: Suſpecta-
ure mihi omnis veritas, quam non confirmat
ſn „Scripturarum auctoritas. Job. 33. v. 14
lb 6 „Semel loquitur DEIS. & ſecundò idipſam
non repetit; quod eſt dicere ſecundùm-
n ine „Greg. DEUIS in ſingulorum cordibus pri-
cen. C „vatis vocibus non reſpondet, ſed tale elo-
pperaiti „quium conſtruit, per quod cunctorum-
etole „quæſtionibus ſatisfaciat. In Scripturæ qaip-
see pe ejus eloquiéò caulſas noſtras ſinguias, ſi
reventi „requirimus, invenimus. Iſta autem con-
C 3 for-

olusdn
reyelni
.Hieron
,uan 1
imgu
0s Pertiͤ
ſt, ett
deden e
ra onſ
robetun
bein
an n00

406 Diſtinkétio II. Quaſtio V. g. I.
„formitas debet eſſe in tribus, ſcilicet. I. In „keve
„genere viſionis, ſeu revelationis. II. In. „ i
„modo revelationis. III. In conformitate „tum
„Sententiarum, & Doctorum. Triplex in- „uge
ſuper eſt viſio ſeu revelatio, ſcilicet corpo- „eime,
ralis, imaginaria, & intellectualis, ùt colligi- bra
dur ex num. 393. & ſeqj. radit
431 „Quintum denique Signum pro diſcre- nino
„tione Spirituum eſt, quòd perſona, cui re- Vilon
„Velationes factæ traduntur, approbatz turbat
„Sanctitatis ſit in Eccleſia DEl, quod princi- Qi h⸗
„ paliter oſtenditur per Canonizationem ali- baul
„cCujus. Et has conditiones omnes, præci- tiſſima
tatus Auctor fundatè oſtendit, reperiri in- Augeli
S. Birgitta, ejusque revelationibus. „Et (tt egt
„hæc quinque Signa fundantur in illo S. Scri. rir ga⸗
„pturæ loco Judith. cap. 2. v. 28. G 29. =E ö,n,
„ dixerunt illi (ſcilicet judithæ) Oxias, & Pre inlcius
, byteri: omnia quæ loonta es, veræ ſunt, & son ſit ho
„eſt in Sermonibus tuis ulla reprebenſis. Nunce tio viſio
„ergo ora pro nobis, quoniam mulier ſancta es, & ſne tan
„timeni: DElI M. Primum enim ſignum, ſci- àtero
„licet approbantium auctoritas, colligitur ibolu
„ex his verbis Ozias, & Preibyteri. Secun- (guas in
„dum, ſcilicet effectus revelationis, qui eſt Winter
„humilitas in habente revelationem colli- Rgrt
„gitur ex verbo Judith, quod interpretatur Keun
„confitens, & glorificans DEIIM. Ter- Miye
„tium, ſcilicet puritas & veritas revelato- M4ſes⸗
„rum ex his verbis: Omnia, qua locuta es, và ienihnt,

,ra ſunt. Quartum, ſcilicet conformitas (lrinſun
re⸗

.1 Traduntur Generalia & . 407

loe, II „revelatorum cum S. Scriptura ex his: Non
ds. Ul = t is ſermonibus tais ulla reprthenſio. Quin-
Coſnnnn „»tum, ſeu Sanctitas perſonæ ex his: Nune
Trpen „ ergo ora pro nobis, qaesniam mulier ſanbta es, &
len »eimens DEIIA.
Præter hæc ſigna Brancatus noſter adhucq32

s,br o
i eradit alias regulas. Prima ſit ex S. Anto-
n od nino Abbate: Non rardò in revelatione, vel
n vilione ſupernaturali oritur timor, & per-
mh dKurbatio; c enim de Zacharia Patre San-
gvod Qi Joannis Baptiſtæ legitur Las. 1. Qui tur-
inen barns ſ, & timor irrauis ſnper enm: Ipia Bea-
mnes,N tiſſima V. MARIA turbata eſt in lalutatione
lepenti, Angeli &c. tunc ſi redit ſerenum, hanc tra-
ir 8 dit regulam S. Abbas. Si poſt timerem ſucceſ-

rinnlosd lerit gandium Domino ſciamu⸗ veniſſe an xi⸗
18,6 4 lium 5 Juia ſecuritas aniwa braæſentis majeſtatis
120 indicium eſt. Si autem incuſſa fermido perman-
uh Lerit, hoſti⸗ eſt, qui videtaur. Imò ſi etiam ini-
7 tiò viſionis adſt ſerenitas, & gaudium, in
ſi fine tamen mutetur in luctum, planctum,
ri & terrorem, viſio ad minus ſuſpecta eſt;
nſtnn diabolus enim initio capit animas ſuavibùs,
ur dn quas in fine tractat terribilibs: DEUS ve-
rd interdum prius dura, poſt autem porri-
un git grata.
che Secunda regula traditur à S. Bonaventu- 433
en ra in proceſſu Relig. 7. cap. 18. Quidam dece-
Pllt pii à ſeductoriüis ſpiritibus, vel propriis falſis opi-
rjtas e nionibus, putant ſibi apparere Chriſtum, vel ejus
tug gleriaſam Genitritem: & non ſolum amplexibni,
conn . Cc 4 .

408 Difkinktio III. Quaſtio V. g. I.
& oſculis, ſes etiam aliis indecentioribus geſtibut, Spiritos
& atctibus ab eis demulceri, ut ſicut prius ipſo-. (vis va
rum interius mens 25 ipfis conſolatur ſpiritualiter; tus &,
ita & caro exteris cong: no oblectationis ſenſu 2,9.
conſoletur. Quod non ſolum eſt falſum, ſed etiam mulite
blasphemia gravis eſſe, comprohatur. De his ve- aidicit
rb, qui cam aliquando ſpirirnalem dalcedinem- lignum
ſentiunt, continao etiam carnalis delectationis mitis
pruritu illetti fædantuar, neſcio quid judicem, ni. eo tem
ſi quod potins eligo, illis carere Rioribis quor de adhiber
lInti ſordihus legere deberem. Et ſicat illos dam- num ſit
nars non augeo; qui inviti quandosque in hujut. dſſicil
modi ſpiritualibus affect ionibur carnalis FHurus riton.
liquore maculantur; ita excuſare eos neſcio, dui gnann
tali fluxu, & conſenſu delectantur. Qood ſtu- e Div,
diò́ adducere volui, ut, in varia contingen. demno
tia, prudens quis & cautum judicium forma- bol ut
re queat. tandem
434 Tertia regula traditur à Richardo in cap. 7. ſtconſi⸗
Cant. Cum aliquis ad aliquod bonum movetur (ecanter
facilk, & cum aliqua cordis levitate; timendum ut Db
eſt, quba bujusmodi levitas ſit à carnalitate, ma- metdia
æimè, ſi aliquid ibi annexum ſit, quod delettare lm eti
bumanitatem poſſit. Item ſuſpelta eſt cordis ala-⸗ Ocultat
critas, quando impellitur ad aliquid homo, cum Unit,
quadam vebementia, & impatientia dilationis; los ſoler
quia Spirxitus S. mede/kfus eſt, & tranquillus, & la hi⸗
temperati ſant motus jas. us eſt
4357 Quarta, & generalis regula deſumitur er iitaum.
S. Paulo ad Galat. f. v. 22. quando ſcilicet ſecur
quis per revelitiodem ir incitaretur ad fruéctus. tone
Spi-

..1. Traduntur Generalia &. 409
ie â Spiritus S. ad quod fors multum juvat, ſi
u A Quis variis tentationibs ſit diutiſſimè vexa-
6ri tus & probatus: ait enim Sapiens Eccleſti 34:
lltainih v. 9. Qui non eſt tentatus quid ſoit? Vir in-
um ſi multis expertus, cogitabit multa & qui multa
„, ein didicit, enarræbit iutellettum. Pariter etism
mlain lignum inhab'tantis Spirits S. eſt, ſi quis ſt
, ν mitis & miſericors in proximum, maxime

lies eo tempore, quo Caſtigatio adversùs eumn
Gritil, ſn adhibenda eſt. Demum obſervandum eſt,
eur num ſit quædam harmonia & ſimilitudo, vel
Ailen diſſimilitudo inter hominem, & illius ſpi-
md ritum. Si enim quis ſit peccator, & ma-
eNi li gnam prorſus conſolationem, ac internam

„(ol de Div. Milericordia concipiat inſpiratio-
nem, non eſt Digitus DEl, ſed laqueus dia:

ja contng
einie boli, ut ſic peccata peccatis cumulentur, &
tandem eatur in infernum. Econtra ſi quis
harGO itt ſit conſtanter juſtus, eſto continuò audiat-
Hovumn i decantari: Rejeltus es à DEO; Tua opera non
grj tinns ſunt DEO grata &. boné ſit animò, nec ti-
arnaltint meat diabolum, ſed ſperet heroicè in DEum ;
nam etiam bonus Spiritus ſe quandoque diu
14,ml! occultat, nec bonos ſemper ſuaviter move-
1il lown ri ſinit, ficut à contrario malus ſpiritus ma:

,in dlis los ſolerter fovett·
, In his tamen Signis- ſeu Regulis nullate-436
w nus eſt conſtituenda gratia difcretionis (pi⸗
amirt rituum, ſed potiùs ſunt quædam adjumen-
denl ta ſecura ex S. Scriptura, SS. PP. & ſana ra-
nnan tione, per quæ humana prudentia dilcernit
uraifne Cc 5 bo⸗

410 Diſtinktio III. Quaſtis V. H. I.
bonum à malo, & verum à falſo. Nolla-
tenus autem iſta humana prudentia, minus
aſtutia humana, confundenda eſt cum gra-
tia diſcretionis ſpirituum, prout de illa lo-
quitur S. Paulus; nam prior aquiri poteſt
induſtrià humanâ, poſterior datur à ſolo

DEO gratis, & homine non cogitante::

prior non eſt ſemper infallibilis; cùm illius
principia fallibiliter poſſint applicari, aut eſſe
defectus in modo, & cognitione omnium-
circumſtantiarum: poſterior autem, ſeu
gratia diſceretionis ſpirituum ſaltem eſt infal-
lbilis ex parte principii, & materialiter.

437 Inſuper judicium de diſcretione ſpirituum

nec eſt evidens à priori, nec à poſteriori.
Non à priori; cauſa enim hoc aſſerendi eſ-
ſet, quis provenit à DEO, & illum ſolùm
pro ſui cauſa agnoſcit: atqui hæc ratio eſt
nulla; quia ſic inſpiratus ipſus ignorat, vel
ſaltem dubitat, an iſta revelatio ſit à DEO,
vel non; dicit enim Joannes cap. 3. verſ. 8.
Spiritus ubi vult ſpirat, & voe em ejus audis, ſed
neſcis, unde veniat, aut quo vadat. Hinc ta-
liter inſpirati ſunt adeò anxii, à quonam-
proveniant ſimiles revelationes. Nec eſt
evidens à poſteriori, ſeu ex eſtectu; ſi enim
effectus evidenter demonſtrat hoc judicium:
ergo non requiritur gratia adeò occulta, &
incognita diſcernendi ſpiritus, num à natu-
ra, diabolo, vel DEO proveniant. Imò hoc
judicium, utrum aliquis diſcreverit piritum
0*

bonom
quendè
tom (p
cia ex
ſeu pri⸗
eſlet fe
ſenſus!
denten
ticus p
debet
menghe
ratbs en
jucjcio,
ſtatin,
culum
cleſin no
Gfſeerne
cregere
ſegueret
cum 4e
habeta,
Conkeſl
altan
les, qu
honum.
landa
tſor.
ribos,e
ele me
dumſ

conſta

ſ.!.
310. NI
jentie,m
eſt cun⸗
ar dei
1ciri
Gator 1
coglen
8; Cmi
licari !
pne omni
alten,
ſten elt
gterfilte
Onehrin
ei ſobett
Aerent
Gilunſ
hze l
6 ignori
oltil
,. 3
4ℳl

. Hu

Traduntar Generalia &-c. 411

bonum à malo, vel viciſſim, in rigore lo-
quendé nec eſt propriè, & formaliter cer-
tum (præſcindo tamen à deciſione Pontifi-
cia ex Cathedra, ſeu revelationes publicas,
ſeu privatas eſſe tenendas de fide) Si enim
eſſet formaliter certum, tunc eſſet vel aſ-
ſenſus fidei, quæ habet certitudinem inevi-
dentem, & obicuram; vel aſſenſus prophe-
ticus propter factam revelationem, cui quis
debet credere; ſecus enim faceret DEtIM
mendacem. Sed contra eſt. Nec ipſe inſpi-
ratus credit, aut ſtatim credere poteſt ſuo
judicio, nec aliis hoc inſpiratum proponit
ſtatim, aut proponere poteſt tanquam arti-
culum Fide Div. credendum; aliàs enim Ec-
cleſia non indigeret hâc gratiâ gratis datâ
diſcernendi ſpiritus, ſed quilibet deberet-
credere ſic inſpirato; & quanta ex hoc non
ſequeretur confuſio? Ipſum denique judi-
cium de rite facta ſpirituum diſcretione non
habet annexam aliquam revelationem; aliàas
Conteſſarii, Viri diſcreti, Superiores, Præla-
ti, aliiqne Judices Eccleſiaſtici Papâ inferio-
res, quotiescunque judicarent, hunc eſſe⸗
bogum, malumve ſpiritum, voties haberent
quandam revelationem, quod non admit-
titur. Manet ergo, tale judicium ex prio-
ribus, examine, ſignis, & regulis formatum,
efſe moraliter certum. Quid verò dicen-
dum ſit de ipſa gratia diſcretionis ſpirivxuum,
conſtabit ex num. 447. & ſeꝗ.
§. .

412 Diſtinkétio III. Quaſtio V. G. II.
§. II.

Num detur: An NWectſſaria ſit, & in quo
Conſiſtat Diſeretio Spiritunm?
43 8 PRimum hujus §. punctum pauctfs à S. Pau-
lo reſolvitur 1. Cor. 12. v. 10. Alii datur
Diſceretio Spirituum, quod communiter à to-
ta Eccleſia admittitur.
Nihilominus patitur hoc donum aliquas
difficultates. Et quidem I. Prov. 16. verſ. 2.
dicitur: Spirituum ponderator eſt Dominus. Sic
etiam alibi ſolus DEUS dicitur ſcrutator-
cordis humani. II. Si datur donum Di-
ſcretionis, tunc plurimis, imò omnibus debet
dari: atqui hoc eſt falſum: ergo. Maj prob.
Vix eſt homo inter adultos, qui non diver-
ſis agatur ſpiritibus tam in rebus fidei, quàm
morum, ut modò hic, modèò ibi oriatur du-
bium: ergo. III. Ipſæ regulæ fidei, & mo-⸗
rum ſuſficiunt ad diſcernendos iſtos ſpiritus
internos: ergo non requiritur donum ſin-
gulare. IV. Si in fide vel moribus occur-
runt aliqua dubia, recurrendum eſt ad Con-
cilia, vel Papam, pro illorum Dilcretione:
ergo nulli particulari datur hoc donum; vel
ſi alicui datur, non deberemus recurrere-
ad Concilia, vel Papam. Inſuper talis,
habens hoc donum, poſſet eſſe regula fidei,
populumque docere, quid credendum, quid-
ve agendum ſit, ac tandem egregiè ſimpli-
ces decipere.

Reſp.

Rerl
Spirit
ſenlu
tatur
dilia.
ablolt

Quia

40 ta
Creat
pura
bus,
Vires
men e
8 Pp.
inferunn
tain pan
Reh. e
Chricti
lecretdt
ſobltant
GlCad
Kaböole
bus inf
gu gdi⸗
non tanm
rſtuum,
guperſn

iſieatie

El. Num detur: An Neceſſaria fit, Gc. 413

Reſp. ad I. DEIIM dici ponderatorem-440
,Gn Spirituum, Scrutatorem cordium in hoc
„OhHE ſenſu I. quia Ipie univerſaliter omnia ſcru-
" tatur prælentia, præterita, futura, & poſſi-
Gctsadn bilia. II. Quia illa ſcrutatur ex neceſſitate
0. Aiu abloluta, ita ut impediri non poſſit. III.
nnſn (uia eadem ſcrutatur ùt Judex univerſalis,
ac tandem IV. ex ſuis propriis viribus;
umig Creatura autem tantùm videret aliqua ex
mle pura gratia DEI, & non ex propriis viri⸗
Dem bus. Sic etiam aliæ gratiæ gratis datæ per
Ur ſeumm vires hominis obtineri nequeunt, bene ta-
edoull men ex ſingulari DEl favore. Nec dicas
nrietd SS. PP. ex Diſcretione ſecretorum cordis
. Mim inferunt in Chriſto Divinitatem: ergo illius
uinnen Lam parùm capax eſt homo, ac Divinitatis.
flis Keſp. enim ad ant. 88. PP. non deducere
bionam Chriſti Divinitatem ex ſimplici Diſcretione
e6ed lecretorum cordis, & quæ tantùm quoad
ſoshin ſubſtantiam eſt talis, ſed quæ eſt talis etiam
quoad modum, ſeilicet univerſalis, judicialis,

Gonunt .
ibu & abſoluta, prout erat in Chriſto.
elt 1 Reſp. ad II. neg. Maj. ad probationem di-441
rdicen co, iſtis hominibus ſupereſſe adhuc alia me-

Loownt dia, & quidem. I. Varia DEl auxilia, qui-
u bus inſurgentes in ſe diſcernant ſpiritus;
i quæ quidem auxilia gratis à DEO dantur-,
ninm non tamen ſunt ipſa gratias Diſcretionis Spi-
ee rituum, prout de illa loquitur S. Paulus. II.
ent Superſunt iſtis hominibus orationes, mor-
geze tificationes, aliaque opera Chriſtiana, qui-
dus
N

414 Diſtintio III. Quaſtio V. g. II.
bus ſuas anxietates alleviare poſſunt. De-

nique III. confugiant ergo iſti miſelli ad ſuos

animarum paſtores, aliôsque viros peritos,
illisque fideliter detegant ſuum ſtatum, &
tunc ſunt certi, quòd non poſſint errare-,
eſto forſan hi errâſſent. Obediendéô enim
nullus errat coram DEO, qui ſenſim talem
fors materialiter errantem jam diriget ad
præfixum à ſe ſcopum.
442² KReſp. ad III. diſt. ant. Iplæ regulæ fidei
ſufficiunt ad diſcernendos aliquos, aut etiam
multos Spiritus C. ad omnes neg. ant. & conſ.
vel etiam ſic diſt. ſufficiunt regulæ fidei ad
aliquos, aut etiam multos Spiritus diſcer-
nendos, ex ſuppoſito, quod fides defacto ſit
ſufficienter explicata per Pontifices, & Con-
cilia. conced. ſufficiunt abſolutè, & ſine tali
declaratione neg. Itaque ſicut S. Paulus non
reducit Donum Diſcretionis Spirituum ad
regulas ſidei & morum, ita nec nos. Ratio
autem eſt; tum quèd aliàs hoc Donum ſal-
tem ſecundùm magnam ſui partem, ſcilicet
legem naturalem, quæ ultimatò dirigit mo-
res, eſſet hominibus ingenitum; tum quòd
iſtæ regulæ fidei, & morum potis ſint gra-
tiæ gratum facientes, ſaltem diſpoſitivè ad
ſalutem propriam: hoc autem Donum Di-
ſcretionis eſt ſingulariſſimum, & ad ſalutem
aliorum per ſe, licèt concomitanter etiam
ad ſalutem propriam conferre poſſit, ſicut-

aliæ gratiæ gratis datæz. Hoc etiam Do-
num

De

numil
conlult
immedt
ſic reg⸗
Rep⸗
via non
da dubi
non am

moraler

ſic autenr
lalem be
ſeobriſhi
hem Spfn
oralem
inkallidile
tell torm
certum
loſoper
ttiam pl
liva &
Chriſti,:
lit & er
ſlere,
Eraen
Donodi
ſetnere
godc ſti
tlone ad
kecarrer
Nid goid
decepi

ſ.l. Dum detur: An Neceſſaris ſit, Gc. 415

lon h num Diſcretionis Spirituum eſt ſine diſcurſu,
leltae conſultatione, anxistate, aut obſcuritate, ſed
tos et immediatè, & clarè attingit rem in ſe; non
n Guum ſic regulæ fidei, & morum.
loren Reſp. ad IV. neg. conſ. Apertàâ enim una 443
ciende viã non ſtatim præcluditur alia ad deponen-
Juſn da dubia, præcipuè ſi & altera via ſit apta, &
m Irs non ambages, aut deviationes, ſed potiùs
moralem aliquam certitudinem oſtendat;
reglle ſic autem, licèt via ad Pontificem, & univer-
te alem Eccleſiam nos dirigat in lucernis fidei
ate ſecuriſſirnè, & infallibiliter, via per Diſcretio-
gole ti nem Spirituum ſaltem habet certitudinem
Prius moralem, licet non evidentem, aut prorſus
eleult infallibilam; quia juxta nuw. 437. nullus po-
fce, teſt formare judicium evidens, aut rigorosè
,Am certum de rite facta Diſeretione Spirituum.
Suis Inſuper ſi via ſecuriſſima huic aut illi, vel
Stiuum etiam pluribus ſit præcluſa, prout in primi⸗
cwe 1 tiva & finali Eccleſia ob atrociſſimas Anti-
dehonn Chriſti, aut aliorum perſecutiones præcluia
Wten fuit, & erit; cur non poterit quis alium con-
borfi ſulere, quem moraliter judicat, ſive ex arte
deh & prudentin humana probata, ſive ex ipſo

i Dono Diſcretionis Spirituum, poſſe ſuum di-
f⸗ ih ſcernere Spiritum? Ex quibus ſequitur,
4 ol quòèd ſtante, & rite facta Spirituum Diſcre-
u tione adhuc debeamus in materia neceſſaria
‚Nad

recurrere ad Papam; hic enim ſolus decer-
nit quid ſit de fide tenendum. Denique
holi, deceptiones iufficienter caventur à certito-⸗
d elim 4 dine

ſtunterei

4166 Düiinktio II. Quaſtio V. ſ. II.
dine morali, quæ veris Diſcrecoribus ineſt
Clicèt evidenter non poſſimus ſcire hunc,
aut illum eſſe talem Diſcretorem) non au-
tem deceptoribus formalibus, de quibus nec
nobis ſermo, nec DEO cura informandi il-
los Donô Diſcretionis Spiriruum.
Eſt etiam magna ueceſſitas hujus ſingu-
lariſſimi doni in Eccleſia, non quèd DEIIM
ad aliquid obligare poſſimus; Iple enim ne-
mini eſt debitor, niſi ſuæ bonitati: Oritur
ergo iſta neceſſitas ex nobis iplis, quatenus
omnium animæ noſtræ motuum duplex
principium admittimus, intrinſecum ſcilicet
& extrinſerum. Intrinſecum eſt ipia no-
ſtra natura, ſeu Spiritus humanus: extrin-
ſecum eſt vel DElIS, vel Angelus, ſive bo-
nus ſive malus; cuùm proin ad eandem rem
moveat nos interdum DEUS, diabolus, aut
natura propria, difficile prorſus eſt ſimiles
Spiritus diſcernete; nam inſtinctus DEI non
ſemper ſunt conformes noſtro intellectui,
aut certè hic non illi; diabolus etiam quan-
déque ſe transhgurat in Angelum lucis;
propria demum natura ſpecioſiſſimè ſe inſ‚-
nuat, nec decipula vult audire: conſequens
proin eſt., neceſſarium eſſe lumen Diſcretio-
nis, deſuper immiſſum à Patre luminum.
Hinc, dicit Braneatus, defectu hujus lumi-
nis (vel quia DElIIS ex occultis rationibus
non dedit, vel quia dato aliqui debitè non
acquieverunt) in principio, in multis .M
cle-

N.

celiis mn
uan in
root int
Romano
lere.
bro ten
andom e
inbeclen
mplie
20 cond
nemn, 8
tant ade
bus, &
ſtiockiche
Gis, ex
gunt &:
tüm a
4 A. 4
klter ten
n Coot
19 dan
us Gari
len doc
wen hal
Cretion
Obtigeri
Quid
lunt,
Oorclis
nis red-

kegger

J.ll Num detur: An Neceſſaria ſit, Ge. 417
orbse Cleſiis multa apocrypha, tam in doctrinis,
ſcehe quam in viſionibus, ac revelationibus fue-
en) un runt intruſa, quæ poſtea Conciliorum, &
e gobn KRomanorum Pontificum diligentia abolita-
Normm fuere. B
. Pro tertio hujus §. puncto declarandò no-44 5
Nojst tandum eſt, fuiſſe, eſſe, & futuros ſemper-
, in Eccleſia DEl homines prorſus ſpirituales,
& my ſticos, qui cœleſtia multùm penetrant

nini
ad condignam aliquam eorum æſtimatio-
dus nem, & hi ſola ſpiritualia ſapiunt, & cogi-
dun d dant adeò, ut i quid audiant de ſpirituali-
ſcon bus, & ipſis loqui NB. incumbat, rem di-
el iin ſtinctiſſimè enucleant usque ad intima cor-
u,a dis, ex lola extern aliqua manifeſtatione.
het Sunt & alii in Eccleſia DEl Viri docti, mul-
enkem durn activi, qui Examen, Signa- & Regulas
3 424. & ſeq. datas vivaciſſimè memo-
si riter tenent, pro ſua aut aliorum utilitate
lus in Confeſſionali, diſcurſu, reſponſione ſcri-

auli⸗ ptòô dandas &c. Et in his omnibus concedi-
Moe mus dari proportionatè habitum acquiſitum,
5 eiunnct ſeu doctrinalem, ſeu myſticum; in ſimili ta-
leun men habitu necdum confiſtit donum Di-
line⸗ ſeretionis Spirituum, aliàs humano labore
obtineri poſlſit.
den i⸗ Quid ergo eſt hoc Donum? Aliqui vo-44
re unt, Dilcretionem Splirituum eſſe iplam-
E cCordis ſecretorum cognitionem. Sed mi-
sti, nas recte; licèt enim Diſcretio Spirituum-
i behte⸗ frequenter habeat annexam cognitionem
P mi D d fecre

447

48 DRindstio III. Quaſtio V. g. II.
ſecretorum cordis, poteſt nihilominus eſſe
cognitio ſecretorum cordis, quæ non ſit di-
ſcretio ſpirituum. v. g, habet quis in corde
ſuo occultiſſimam, & peſlimam cogitatio-
nem ad rem, vel perſonam alienam, quam
bene cognoſcit & credit à malo ſpiritu or-⸗
tam, in hac tamen peſſima cogitatione oc-
cupatus venit caſu ad quemdam verum ſpi-
rituum diſcretorem, qui eidem in aurem di-
cit peſſimum ſui cordis arcanum: in hoc
caſu eſt cognitio ſecretorum cordis, non ta-
men ſpirituum diſcretio, utpote quæ verſa-
tur circa dubia diſcernenda, non autem cir-
ca nota: atqui ille fovens in corde ſuo ma-
lam cogitationem non dubitat de illius ma-
litia, ſed optimè ſcit, nititur nihilominus in
vetitum: ergo cognitio ſecretorum cordis,
& diſcretio ſpirituum non eſt omnimodis
confundenda.
Alii volunt Diſcretionem Spirituum non
diſtinctam à Dono Prophetiæ. Sed contra
eſt; S. Paulus I. Cor. 2. v. 10. recenlſet iſta-
duo Dona ùt diſtincta, prout revera diſtin-
Ga ſunt. Nam licèt num. 423. inſinuave-
rim, Prophetiam ſe etiam poſſe extendere
ad ſecreta cordium, prout etiam diſcretio
ad illa ſe extendere poteſt, tamen etiam eo-
dem num. ultra donum Prophetiæ etiam-
requiſivi Spiriruum Diſcretionem. Diſtin-
guuntur autem iſta duo Dona in hoc; quèd
Prophetia ad ſui verificationem tantuùm re-
qul⸗

1
qauirar
revela
cut
eviden
telt e⸗
quia
gnitio
ſtunt,
ſtont,
cidens
nidofri
is evie
ſe eſet
tecka. ne
us, &
ttiam e
depend
de ſua
ablolve
ut ſine
1 ſuum
ſens:
loumen 4
erſpicie
tet in in
liem: er
guem be
tellecktun
terne,
dere obj

kechi,8

Cl.

lominnse
Na Donlti
guis in
n Cogi
enaln, A
lo Hirtu
gatione
m verun
in Aurent
numm: int
rcis,don
dte goe i
on alent
rorce ſon
t de Mun
gihnomir
tokun
omn

olitumnt
Led
recene⸗
terelt G
hſe ann
neneicn⸗

in hoezſß
int

Num detur: An Neceſſaria ſit, GG. 419
quirat evidentiam in atteſtante, ſeu DEO
revelante; econtra Diſcretio Spirituum, ſi⸗
cut & ſecretorum cordis cognitio, ultra-
evidentiam in atteſtante, etiam habere po-
teſt evidentiam ipfius rei in ſe. Ratio eſt;
quia objecta Diſcretionis Spirituum, & co-
gnitionis ſecretorum cordialium a ctu exi-
ſtunc, objecta verò Prophetiæ vel non exi-
ſtunt, vel, ſi exiſtunt, eſt Prophet'æ per ac-
cidens. Ratio verò tota negandi Diſcretio-
ni Spirituum, & cognitioni ſecretorum cor-
dis evidentiam ipfſius rei intuitivam, & in
ſe, eſſet, quia iſta objecta interna ſunt nobis
tecta, nec illorum ſpecies, vel lumen habe-
mus, & inſuper intellectus viatoris (qualis
etiam eſſet in Diſcretore à DEO illuminato)
dependet à phantasmatibus: atqui DEIIS
de ſua potentia abloluta porteſt intellectum

abſolvere ab infimo iſto intelligendi modo,

ut ſine converſione ad phantasmata tendat
in ſuum objectum actu, & clarè in ſe exi-
ſtens: poteſt etiam DElIs dare ſufficiens
lumen ad hoc objectum evidenter, & in ſe
perſpiciendum, & tunc objectum immitte-
ret in intellectum, & phantaſiam, ſui ſpe-
ciem: ergo &c. Inſuper poteſt DEUsS ali-
uem Prophetam inſtruere per ſpeciem in-
tellectualem præcilè, ſine ſpecie ſenſibili in-
terna, aut externa: ergo etiam poteſt oſten-
dere obſedum proportionatum in ſe intel-

lectui, & actu exiſtens.
D d 2 Utrum

448

42 Diſtintio III. Quaſtio V. ſ. II.
Utrum autem DEUs ſemper oſtendat-
puro viatori ſimilia objecta interna in ſe,
utique non conſtat; cum etiam aliquis poſ-
ſet diſcernere Spiritus, aut arcana cordis vi-
dere per impreſſionem ſpeciei, rem ſe ſie,
vel aliter habere, hunc eſſespiritum bonum,
aut malum. Si tamen conſtaret, in parti-
culari calu fuiſſe rigoroſè dictam Spirituum
Diſcretionem, etiam conſtaret, talem Diſcre-
torem habuiſſe evidentiam rei in ſe. Et
hoc diſcrimen Prophetiam inter, & Diſcre-
zionem tradit ſolus (quos ego legi) Emi-
nentiſſimus Joannes Bona lib. de Diſcrer pirit.
cap. 2. Eſſe autem hanc rigorosè diclam-
Diſcretionem, prout hic de illa cum S. Pau-
lo loquimur, videtur tradere ipſe Dodor
gentium Hebr. 4. v. 12. Vivus eſt enim ſermo
(ſeu illuminatio) DEl, & eſſicax, penetrabilior

omni gladio ancipiti, pertingens usque ad diviſio-
4

nem anima, ac Spiritus, compagum quoqse ac Me-
dullarum, & diſeretor cogitatienum, E& intentio-
num cordis. Ubi planè notanda eſt paritas
de gladio, qui utique penetrat rem prout eſt
in ſe, & non tantùm in ſui ſpecie; alias ho-
ſtis occideret omnes ſuos adverſarios in ali-
qua ſpecie relucentes: Item notanda ſunt
hæc verba: pertingens usque ad diviſionem
compagum, & medullarum; ſi enim hæ ſunt-
divilæ, & amotæ, intima cordis ſunt paten-
tia, & non tecta. Notanda pariter ſunt

hæc verba: Diſeretor cogitationun, non enim
dici⸗

dicitv
rum
Gore
(aut
refun
quam
Gand
Co
gſter
ſeretij
lratin
(guoch
ris, led
potelt)
Cancel
ſonerp
ſoretor⸗
iuß,
Nban
tonem
effügant
men noy
Niqai oe⸗
Verd⸗ Dro
rherimen
e tancen
edumn 1
tnimn ſic⸗

Viio de⸗

ſell Num detur: An Neceſſaria ſit, &G. 421
olem. dicitur ſpecierum cogitationum, ſed ipſa-
tern nmu rum cogitationum. Et inde eſt, quòd Au-
is ECtores tractandé de Diſcretione Spirituum
nacde (aut cogitatione arcanorum in corde) non
tenn b refundant illam in inſtructionem per ali-
tumbem quam ſpeciem, prout tamen faciunt, tra-
ctandô de Prophetia.

ret, inhn . .
n Pfrin Conſonat etiam magnus Spiritualium Ma-449
lenban g'ſter Climacus Grad. 26. ita icribens: Di-
cin ſe ſeretio in perfebtis eſt cognitio ex Divina illa-

er,&D ſtratione orta, quæ ebſcura quaque NB. in ſoar
o leg))l (quod non tantàùm de individuo Diſcreto-
Niny ris, led etiam de individuo Spirits intelligi
rose dn poteſt) & in aliis ſno lumine illuſtrare poteſt.

Cancellarius autem Pariſienſis oann. Ger⸗

N
n ſon explicans illum Saporem, quem veri Di-
,enn ſcretores habent docet Tract. 4de prob. Spiri-
mi tunm. Illum eſſe intimam inſpirationem, &
1,) ¾ NB. experiment alem dulcedinem, ſive illuſtra-
tionem à montibus æternis omnes tenebras

096l
A effugantem, & manna abſconditum, ac no-

ipteck
non, men novum, quod nemo ſcit, niſi qui accipit:
lne u atqui accipimus, ſeu obtinemus rem in ſe, non
enſe verò propriè in ſui ſpecie tantum; ſicut &
veii experimentalis dulcedo propriè eſt de re in ſe;
eſnl ac tandem omnes tenebræ effugantur per ob⸗
noltil je ctum in ſe, non verò per ſui ſpeciem; ideo
inſel, enim fides non omnem obſcuritatem & te-
pimhe nebras in nobis de DEO fugat, bene verò
ut viſio beatifica; quia fides oſtendit nobis
, DEIIM per ſpecienn, & in ænigmate, vino

6l
. hol 6 D d 3 au-

4r2 Dikinktio III. Quafſtio V. F. I. N

autem beatifica experimentaliter, & facie Dhetie
ad faciem. ſoretie
tati ⸗

450 Quæris: An ergo hoc Donum eſt quid
actuale, vel habituale? Reſp. Actuale. Ka- un

tio eſt I. Nam nulla eſt ratio collocandi hoe dat,
Donum in aliquo habituali; poſſumus enim liua
per auxilia actualia d'gnoſcere, & vitare ma- Me
rarſunm/

lum, ac eligere bonum: ergo etiam (ſi DEus
