vſt Ubi ceit. Auctor reſpondet probabiliùs affir-
ernt mativè. „Quia licet vulnus lethale, ut in-
Mernt „fligendum non acceptet ob Chriſti fidem,
ten „cùm ſupponatur omnino impræviſum-,
unke „ipſum tamen ùt inflictum, ac mortem ex
uſn , „eo ſequentem pro fidei Chriſtianæ teſtimo-
n, ili⸗ „nio acceptat, ac DEO offert: potéſtque
ſenſpt⸗ „mors illa aliquo modo dici ipſi voluntaria,
. ug non

5772 Diſtinkctio III. Quaſtio X. g. I. & II.
„non quidem ùt mors eſt præcisè, cùm ne-
„cCeſſariò ſequatur ex vulnere, ſed quatenus
„oOrdinata ad Chriſtianæ fidei teſtimonium,
„Cùm poſſit ad illud non ordinari: unde
„cùm ſine ulla violentia dici poſſit mors in
„Odium fidei inflicta, & ob fidei teſtimo-
„nium tolerata, etiam dici poteſt Marty-
„rium. Libenter adderem, de Viris Reli-
gioſis utique præſumi poſſe conſenſum vir-
tualem, aut habitualem, & tunc res eſſet.
ſalva; ſi verè conſtet de probitate Vitæ.

§. II.
De Effectibus, & Cauſalitate Martyrü.

630 Jlco I. Effectus principalis Martyrii eſt,
ſupplere Baptismum, quoad eftectum
juſtificationis, non quidem ſtrictè ex opere
operato, ſicut Sacramenta, bene verò quaſi
ex opere operato, & ex privilegio. Scoti-
ſtæ communiter ex ſuo Doctore 4. difft. 4.
quæſt. 6. contra illos, qui volunt, ad Marty-
rium requiri actum charitatis perfectæ. De
quo in Concluſione ſequenti. .
Prob. I. Omnibus illis Scripturæ textibus,
quibús Chriſtus ſpondet viram æternam ei,
qui vitam temporalem pro DEl gloria per-
diderit. Sic Matth. 16. Qui autem perdise-
rit animam ſuam propter me, inveniet eant.
Matth. 10. Qai confitetur me ceram hominibut,
conſiteber & ego eum &. Quæ Propoſitio.
nes

ej non
Chrici oe
Acombit
Cocloder
r auea
l fuer
iin eeran
nun ſuun
Ueiu
Nicone
Doob.ll
tes ab
moceiſd
lnro
i nde
Undein
Kügud
,611.
1fnncen
Ultos 4
re
Phebpeli
Mod.
mel;
ini; ſ
Urunſ
Meru
aiChr
os ln

clel De Effebtibus Martyriüi & . 573

Kdm nes non minùs generales ſunt, quàm illa
ſedcun Ohriſti comminatio. Miſ quis renatus faerit
ellnomn ex aqna &ν. Hinc efficaciter Scripturæ lo-
Ginndea ca combinavit S. Aug. lib. 1 3. Civit. cap. 7. ſic
oGtes concludens: Qui dixit; Niſi quis renatus fue-
Gei en rit eæ aqua &W&wE? etiam dixæxit, Omnis qui me con-
Ctel i Ffeſſus fuerit coram hominibus, confiteber & ego
ſeeu enm coram Patre meo: Et, qui perdiderit ani-
Nenuni mam ſnam proptor me, inveniet cam: ergo hoc
otetme privilegium ſufficienter colligitur ex pro-
atea miſſione Chriſti.
Prob. II. Ex ſenſu Eccleſiæ, quæ dum in- 631
fantes ab Herode in odium Regis judæo-
,Nos rum occiſos colit ùt Martyres, ſupponit in
Martyrio eſſe aliquam vim juſtificandi à pec-
Mnmd Ccatis independenter ab actu Martyris: ergo
udde eandem vim etiam habet in adultis, ſuppo-
deeg ſitò quòd ſervent requiſita ad Martyrium 4
ereln num. 622. & infra zum. 643. Cùm nullum
gn ſit fundamentum convincens excludendi
e adukos à promiſſione Chriſti. Imò hæc
, verba, qui me confeſſus fuerit & . loquuntur
* principaliter de adultis.
Prob. III. Ex principiis SS. Patrum. Pri-632
retan mum eſt; Tria ſunt Baptismata, ſcilicet flu-
minis, flaminis, & ſanguinis: atqui ſi Mar-

G 7 tyrium ſuam efficaciam juſtificandi non ha-
D beret quaſ ex opere operato, ſive ex ſpe-
l ciali Chriſti promiſſione, & Martyrii privi-
i legio, ſed à ſolo actu charitatis, tunc baptis-
nn⸗ mus ſanguinis non diſtingueretur à baptis-

m

574 Diſtinktio III. Quaſtio X. g. II.
mo flaminis; non enim diſtingueretur per
opus externum Martyrli, aut exantlationem
mortis, & cruciatuum lethalium; quia jux-
ta AA. iſta exantlatio non habet annexam
gratiam juſtificationis ex opere operato;
nec etiam ex opere operantis, ſupponimus
enim non adeſſe contritionem, ſed tantùm
attritionem. Secundum eſt; Martyrium.
quoad efficaciam juſtificationis ſuccedit ba-
ptismo: atqui baptismus fluminis conkfert
gratiam ſuſtificationis ex opere operato:
ergo etiam Martyrium quali ex opere ope-
rato contfert juſtincationis gratiam, ſcilicet
ex Div. promiſſione; aliàs non ſuccederet
baptismo.5. Maj. prob, paſſim à SS. PP. Aug.
Cypr. Clemente, Proſpero, qui lb. de Senten-
tis hanc de Martyribus Sententiam habet
ordine 149. Qui etiami non perceptéò regenera-
tionis lavacrò pro Chriſti confeſſtone moriuntur,
tantum eis valet ad abolenda peccata, quantum ſi
abluerentur fonte baptismatir. Rupertus 17. 4e
Div. Ofic. cap. y. Ubi diſputans an Marty-
rium ſit baptismus? reſpondet. Quid ergo?
Nunquid hi baptivati ſunt? Imb tanto majorem
gratiam præ illis, qui iv pace Eccleſiæ moriuntur,
aWecuti ſunt: quantò graviori diſpendis morti, &
ſanguini Chriſti esmmunicarunt. Nam in ba-
ptismo communi tanthm ſimilitudo moertis eſt, -
7ut ait Apoſtolus, ſi enim complantati falcti ſumus
Similitudini mortis ejins, ſimul & reſurrellionis
erimus: in Martjrio antem ipſa wors. S

u ler
glaan
I
Cllr⸗

GnI7.

N
eres:
lier orett
elera
ſoonom
iremitt
lencate

Pohſart

Gltur, i
n ual
Ulone;
loat ace
duum kor
Pig con
muriun
tem,
datl
(onk.
ſent, gu
Uortk
Pumno
nd ent

.l

gberetne
tantletbre
in ce
bet entet
e Ot
ſuopont
ſed uu
Marcren
lucceet
lnis con
te Oprt
1chert,⸗
an, G
ſoteet
Selb
MG.Ad
tin te
Are
i nr
4, ſtant
Hetile,h
6 0
D
Gn
4 r
e
Nun/
“
,

,, l⸗

De Effectibuts Martyrü &.. Fyg

13 Hieroſolimit. Catecheli 3. Si qui
ketke ſalutem non habet, prater R⸗ e-
7 . ertium eſt ex cap. cum Martha 7 .
ð
. „Iujuriam faci .
Ner . proe Martjre; cujus ſeite .
dlen er allegato Aug. tum quia Mos deb ,
ationibus commendari, tum qui .
eat⸗ peccat um nique ad Teemm. lui
o omni Ppœna Martyri ratione Mart 1
rüremier crerur, ſed aliqua ei in Phrgatorto
encte aneret, tunc Eccleſia poſſet ora
yre: ergo cùm non poſſit or *
goirur; illud delere omnem culpam .
nam qua „ opere operato, & ex Div. be-
wihe e; Ehe enim Martyrium non eſt
zun⸗ aer . retem proportionatum pœnæ
zud ar artyr ob graviſſima peccata-
prids con- axit: dandé autem vitam, dat
marſenn . quod dare poteſt, & ſubeundé
. ,patitur maximum, quod i
vſra harl poteſt, malum. dusd ia hae
onf-⸗ I. i
ſec n Ide Martyrium à peccatis juſti-6
ſeant d di realis imitatio paſſionis & 3;
mnec hri i: atqui hoc eſt Martyrio pro-
Kium d taione actüs cCharitatis internæ;
banr in actum etiam non Martyres ha-
bers pol nt, ſed ratione tormentorum ex.
e atorum, & patienter ſuſtentorum,
Qux nor niſi Martyr pati poteſt: er o Mar-
yrium juſtificat non ex actu Aaietis led
2
ex

575 Diſtinétio III. Quaſtio X. H. II.
ex promiſſione DEl intuitu mortis, & tan-
torum tormentorum propter Chriſtum he-
roicè exantlatorum.

634 Conf. II. Poteſt contingere, ut aliquis

inopinatò ad Martyrium rapiatur pro fidei
defenſione, & ſtatim urgeatur arctiſſimis
tormentis. Jam quæro, vel ergo talis cum
ſola attritione ſuſtinens Martyrium, & in illo
ſuccumbens ſalvatur, vel non? Secundum
dicere eſt alienum à milſericordia DEI, &
ſuperiùs adducta promiſſione Div. Primum
autem eſt noſtrum intentum.

635 Per hæc tamen non intendimus in Mar-

tyrizando omnem tollere obligationem aliis
etiam in articulo mortis conſtitutis com-
munem; ſed ſi Martyr occaſionem, & tem-
pus haberet, & necdum baptizatus eſſet,
deberet baptizari, vel, ſi baptizatus ſit con-
ſcius peccati mortalis, confiteri, vel, in de-
fectu Confeſſarii, conteri; iſta autem om-
nia non requiruntur tanquam per ſe necel-
ſaria conditio ad Martyrium, ſed ut ſatisfiat
præcepto Divino de baptismo, & conkeſſio-
ne, ac charitati erga ſeipſum.

636 Objic. I. S. Paulus I. Crr. 13. expreſsè ait:

Si tradidero corpus meum ita, ut ardeam, chari-
tatem autem non habuero, nibil mibi prodeſt: er-
go Martyrium non habet vim quaſi ex ope-
re operato juſtificandi. Reſp. I. neg. conſ.
Apoſtolus enim ibi non loquitur de Marty-
rio propriè tali, ſed aliqua alia morte, quan
.

lb ſoo
Arie, d
n d il
Fofhe
Uinns ſbi
ſnem ſ
ll
ftiom n
ncomite
ncell
eria, 8
RN Martp
Repiende
ulem.
Nur
n hauna
leete in
ln ita, 6
nn, vihil
Nnos!
Chell

her i

uatguiry
cdin
emn Pro
n len
tiv 8
u
fone e
Ulnr D
eraſs i

ſ.l.
dtrb,An
Cunihur

Nl
tor ao
ic
1g0
m An
Keoni
ria
Din D

ſemunl
getotet
hſtruke
onent
Htieuc
vunbb
eden
ln aunu
dherke
ſelut⸗
,8

3 t
ℳ,

De Effectibus Mertyrii &I. 577
quis ſponte ſubit vel ex amore ſervandæ
patriæ, ùt Mutius Scævola, vel ex inani glo-
ria, uùt ille peregrinus Luciani, vel etiam ſi
pro fide Chriſti Martyrium ſubeat, nihilo-
minus ſibi reſervat aliquam mortalem paſ-
ſionem ſive odi, ſive vanæ gloriæ &c.
Reſp. II. Explicandòô texcum S. Pauli. Mar-
tyrium nihil proderit ſine gratia habituali
concomitante, quæ aliàs dicitur charitas,
conced. ſine gratia habituali, ſeu charitate
prævia, & diſponente ad Martyrium, neg.
Per Martyrium ergo diſponitur Martyr ad
recipiendam gratiam, ſeu charitatem habi-
tualem. Sicut proin verum eſt dicere: Si
babuero baptismuam ſtuminis, oharitatem antens
non habuero, nibil mihi prodeſt; ita verum eſt
dicere in eodem ſenſu: Si tradidero corpus
meum ita, at ardeam, charitatem autem non ba-
buero, nibil mihi predeſt. Sed quid hoc con-
tra nos?
Objic. II. S. Joannes cap. 15. dicit: Majo-g37
rem hac dilebtionem nemo babet, ut animam ſuam
ponat quis pro amicis ſuis: ergo nec Martyr ſine
dilectione, ſeu charitate, ponet animam,
ſuam pro Chriſto. Reſp. neg. conſeq. Hic
enim textus tantùm extollit Martyrium ex
motivo charitatis procedens ſuper alios
actus, non tamen excludit Martyrium attri-
tione ſupernarurali ſtipatum, ne v. g. perdat
Martyr juſtitiam, virginitatem &c, Semper

recole di Ra nam. 63 5.
O* Ob⸗

57 3 Difiskiio III. Quaſtio X. J. II.
638 Objic. III. Mors patienter pro Chriſto end
tolerata non eſt ſufficiens in hæretico tol- He
lere peccatum hæreſis: ergo nec erit ſuffi- vorſis
ciens tollere alia peccata ſine charitate, & ini,
contritione perſe ta. Reſp. neg. conſeq. X minunn
paritatem, diſparitas eſt; quòd hæreticus, laeh
licèt mate ialiter p'o aliquo fidei articulo tinmn
Martyrium ſubeat, veram fidem non ha- a ohe
beat, & ſibi verè voluntatem circa alias hæ- gindt
reſes profitendas retineat; Martyr verò, ſi alinn
peccator ſit, etſi gratiam ſanctificantem nec-. Meni
dum habeat, poteſt tamen voluntatem pec- gendn
candi per ſupernaturalem attritionem re- ſoopt
tra ſare, & per opus privilegiatum Martyrii nm 1
gratiam adipiſci, non minùs quàm per at. mnſunt
tritionem, & Sacramentum in re. Imò, ſi een
etiam hæreticus reſipiſceret, & in defectu der
Confeſſarii lola atrritione diſpoſitus Marty- ſerhln
rium ſubiret, ſalvaretur apud DEIIM; ſi ta⸗ dbi
men Eccleſiæ de hoc non conſtaret, etiam ieſt.
non authentizaret eum. . Fr
639 Obj'ic. IV. Martyrium conferre gratiam le
juſtificationis quaſß ex opere operato eſt ter. „, 6
minus claudicans, nec ſic, nec ſic reſolvens; fwtde
vel enim verè confert hanc gratiam ex opé- ch
re operato, vel tantum quaſ? Primum non oe.
aſſerimus; Secundu autem tantùm eſt effu⸗ *
gium, difficultatis non explicativum: ergo ns
Martyrium non habet hanc gratism ſi enim niud
aclive inſpicitur, eſt ipſa actio Tyraoni, Iu- Auen
digna tanté favore; ſi paſſive imſpicieur⸗ nn6

61 De Effectibus Martyri &. 579

yné Certè non eſt inſtitutum à Chriſto. Reſp. I.
eg Hoc argumentum nullius eſſe valoris, ſed
et potius clamoris, quatenus omnino vim Mar-
nig tyrii vult extinguere. Reſp. II. Hunc ter-
eom minum quaſi non claudicare, ſed firmiten
Ghm ſtare pro hac reſolutione, quòd ſcilicet Mar-
fim tyrium non conferat gratiam ſuſtificationis
en ex opere operato fwwaliter, bene tamen.,
tuh aquivalenter propter promiſſionem Chriſti5
ue quia non eſt inſtitutum à Chriſto directe
fen intentione ad gratiam juſtificationis conſe-
Un quendam, optimè tamen privilegiatum. Et
tn ſic optimè, non tantùm gsaſßi, ſtat Marty-
uum rium paſſivè exantlatum; Sacramenta econ-
lun tra ſunt per ſe inſtituta ad ſuos effectus, pro-
e. pterea etiam ſine addito quoaſi illos cauſant
Abd ex opere operato. Nec plus intendimus
olmk per hunc terminum qwaſi,
De Objic. V. Sacra Scriptura generaliſſimeé40
ſe dicit: Miß quis renatns fuerit & e. ergo Mar-
tyrium per ſe non confert juſtificationem.
aug Keſp. neg. conſeq. ex S. Auguſtino relato
awum. 630. Nam qui dixit, niſi quis renatus
ſent Rrr G066 etiam dizit; Qzi we sonfeſſus fus-
runen pit &6. .
* Dices: Locus Sac. Scripturæ eſt planns: 64
rind ergo non poſſumus illum explicare per ali-
E quem S. Patrem. Contra eſt; non explica-
ng mus S. Scripturam (in hac materia) per ali⸗
8 quem S. Patrem, ſed per ipſam Sac Scriptu-
„ram, quæ dicit: Qui me coufeſſus fuerit & 6.
1 Oo a Cæ-⸗

5y80 Diſktindtio III. Quaſtio A. . IlI.
Cæterùm ſi Sancti aliqui Patres adducantur,
opponimus iisdem al'os S. Patres (diſſimu-
lata interim promiſſione Chriſti: Qui we
confeſu fueri) nec mirandum; cùm Patres
Patribus in ſua doctrina contrarios fuiſſe-
conſtet in materiis, quæ necdum erant de
fide definitæ. Sic S. Auguſtinus, & S. Hie-
ronymus non per omnia convenerunt circs
obſervantiam Legalium: S. Cyprianus di-
ſcordabat à Stephano Papa quoad rebapti⸗
zandos hæreticos: Policarpus, & omnes Aſiæ
Epiſcopi diſſentiebant à Victore de celebra-
tione Paſchæ: imò ipſi Apoſtolorum Prin-
cipes Petrus & Paulus diverſas de Legalium
obſervantia tenuerunt Sententias.

64 Ob'ic. VI. Juxta S. Scripturam tantùm-

datur juſtifieationis gratia ponentibus ani⸗
mam ſuam propter Chriſtum: atqui nullus
ponit animam ſuam propter Chriſtum, niſi
ex amore, & charitate erga Chriſtum ponat:
ergo Martyrium per ſe non conbert juſtiſi
cationis gratiam. Relp. diſt. Maj. tantùm
datur gratia ponentibus animam propter-
Chriſtum explicitè neg. ponentibus explici⸗
tè, vel ſaltem implicitè conc. Maj. & dit.
min. nullus ponit animam propter Chri⸗
ſtum, niſi ex amore tantùm explicito, neg.
min niſi ex amore vel explicito, vel impli-
cito ponat animam ſuam propter Chriſtum,
conc. min. & neg. conſeq. Qui enim mori⸗

tur v. g. pro conſervanda cCaſtitate, eſto no
eli⸗

Aleiat
nee de
Animam
Firtuten

lere.
Dico
1n ptid
reguirin
urrition
Concluſe
Contta
ſlckcere
(ode
trelizce
Coeeror,
lenpore
ſeccata:
gri
elomite
ſe gon
Ham ex
nem
Wue
ſen 3
nſerſg
lar: e
Uliktr
ſerſein
Uetan
em ver
kar.

ſl. De Effettibus Martyrii &. 581
ddem eliciat amorem DEl ſuper omnia explicitè,
(du nec de ſuis peccatis conteratur, cenſetur-
n animam ſuam ponere pro Chriſto, qui hane
imin virtutem, ſicut & alias commendavit tanto-
GE pere.
man! Dico II. Ut Martyrium in adulto confe 64 ¾
„Ash rat primam gratiam ex quaſi opere operato,
genudt requiritur, ut ſit ad Martyrium ſaltem per
hiimgt attritionem ſupernaturalem diſpoſitus. Hæc
deu Concluſio ſequitur ex priori, & eſt ex parte
omee contra Vegam, qui cenſuit, ad Martyrium-
ede ſufficere voluntatem patiendi pro Chriſto.
ſuk Quòd autem hic adus debeat eſſe ſuperna-
Gelgꝑ turalis conſtat ex Trident. Seſſ. I4. Cap. 4. ubi
„ docetur, dolorem ſupernaturalem quolibet
nick tempore fuiſſe neceſſarium ad remittenda
peccata actualia: ergo etiam tempore Mar-
in tyrii. UIlterior noſtræ Concluſionis ratio
zies delumirur à paritate Baptismi, & Pœniten-
ſunm tiæ, quorum utrumque, ut conferat gra-
tiam ex opere operato, requirit in adultis

entbt

aliquem dolorem, & pœnitentiam; quod
totum exprimitur ab Innocentio III. cap. Ma-
bwce joret 3. de Baptiſ. Abt uale verò ( peccatum) quod
Ne; conſenſu contrabitur, ſine conſenſu minimè rela-

0 zatar: ergo à potiori ſimilis dolor etiam re-
e, quiritur in Martyrio, urpote quod non eſt
ſel per ſe inſtitutum ad delenda peccata; cum
„vh hoc tantum ex privilegio habeat, & ſine ſal⸗
, tem vera attritione offenſa Dl non revo-
, ccetur. Quando autem 88. Patres majorem
Noch 0° 3 effi⸗

5982 Difisktio Il. Qusſtio X. g. II.
efficaciam tribuunt Martyrio, quàm Baptis-
mo. loquuntur de majori efficacia in confe-
renda gratia ampliori, non autem in ordine
ad agendum in ſubjectum ſufficienter non
diſpoſitum.
Eſt tamen advertendum, ſubinde ſuffice-
re attritionem virtualem, v. g. actum ſpei
in eo, qui non recordatur Iui peccati, aut
obligationis eliciendi formalem pœniten-
tiam, dum totus eſt occupatus in ſe animan-
do ad mortem ſubeundam; talis enim actus
eſt ejusdem virtutis cum attritione, & aver-
tit hominem virtualiter à peccato. Imò
vix videtur poſſe contingere, aliquem Ca-
tholicum propter Chriſtianam fidem, aut ve-
ram virtutem appetere mortem, quin con-
ſequatur fructum Martyrii, eò quòèòd præ-
ſens mors, & iminens æternitas facilè ipſum
excitent ad ſufficientem peccatorum dete-
ſtationem, eo præſertim tempore, quo
DEIS ſuis Athletis deeſſe non ſolet. Alio-
quin voluntas patiendi pro Chriſto absque
omni dolore de peccatis memoriæ occur-
rentibus practicè loquendéò non cenletur-
ſufficiens deteſtatio peccatorum; cùm tali-
ter peccatorum memor potiùs videretur
offenſam DEl pro nihilo ducere, & affeum
erga peccata retinere; poſſet enim cum-
nuda voluntate patiendi (ſi hæc voluntas
non oriatur ex amore DEl ſuper omnia, nec
ex vera ſaltem attritione) affectus alicujus
pec-

Cntfn,
1smoll
ſet allan
Ge pro
Ein lane
Monio⸗
patat
uin Ne
Am vi
Nepho
Unte.
Dices.
n Bap
Niliut ⸗
Apo
ſeccatis,
um: er
In ſuſt
Necdumm
n, in V
itandd
amns,
is, cuj
örſtat
oſiſioz
dtere
Chrii
Diee
cno
Aande
deta e

De Efelſtibus Martyri & e. 783
n peccati mortalis conſiſtere, v. g. fornicatio-
a ns, mollictiei, odii & c. cui quis vehementer
uud eſet aſſuetus, & cujus emendandi nollet fa-
nn cere propoſitum. Pro quo facit paven-
dim ſanè exemplum Sapritii Presbyteri ex
en Ba-onio ad annum 260. qui non obſtante
Am vountate patiendi adhuc veteri odio flagra-
cait batin Nicephorum, etſi tunc ipium prope
e ictum vibrante carnifice Chriſtum negarit,
ecn Nicephoro poſtea deſertoris damna repa-
Nne rame. Ita Her'ncx.
EIn Dices. Juxta Trident. Seſſ.6. cap. 4. homoé4*
m? ante Baptismum à peccatis non juſtificatur,
n niſ sut lavacrò regenerationis, aut ejus vo-
t6; & poſt Baptismum non juſtiſicatur à ſuis
cunren peccatis, niſi per Pœnitentiam „aut ojus vo-
n tum: ergo Martyrium cum ſols attritione-
leg non juſtiticat, niſi vel in voto Baptismi, ſi
necdum ſit baptizatus, aut ſi jam ſit baptiza-

und 1 t
es dus, in voro Pœnitentiæ. Reſp. Concilium
9 ibi tantùm agere de mediis juſtiticationis or-
o b dinariis, non autem de mediis extraordina-

e riis, cujusmodi eſt Martyrium; quod inde
ele Conſtat, quia nec ibi mentionem facit de
m juſtificat one intantium per ſantiſicationem
es in utero Matris, vel per mortem in odium
G Chriſti paſſam. . .
e Dico III. Gratia Martyrii confertur in, 646
,ir aliquo determinato inſtante ante mortem,
oe quando ſcilicet homini jam ſunt infiicta vul-
i nera lethalia, & ex ſe verè Occiſiva, niſi
4 O4 præ-

584 Diſtinktis III. Quaſtio X. ſ. II.

præſervaretur à DEO. Ita communior-
Theologorum Sententia. Ratio eſt I. Qui⸗
alias S. Joannes Evangeliſta non accepilſſe
gratiam Martyrii, & fruſtra coleretur al
Eccleſia ùt Martyr. II. Licèt Martyrium.
acceptis vulneribús lethalibůs necdum ſt
plenariè conſummatum, ſicut in iis qui jan
actu mortui ſunt pro Chriſto, coram D
tamen habetur pro completo, & talis Mir-
tyr dicitur jsm mortuus ſaltem in ſua caua,

& juxta naturæ ordinem.

647 Dices. Homo accepto lethali vulnere fo-
teſt adhuc diu ſupervivere, & conſequin-
ter etiam peccare: atqui eſt dedecens exta-
re Martyrem impium, aut vivum: ergoho-
mo non aſſequitur gratiam Martyrii aate-
mortem. Reſp. talem hominem, etjamſi
ablolutè loquendò peccare poſſet, non ta-

men eſſe amplius actu peccaturum gravi-
ter, & hoc ex ſpeciali DEl Providentia (vel
ſi etiam peccaret graviter, tunc DElIsS tali
per media ordinaria providebit de ſua gra-
tia recuperanda) prout ad eandem pro-
videntiam ſpectaret, Martyrem reſuſcitatum
à peccato prælervare. Cuſjus congruen-
tia eſt, ne ſcilicet talis detrimentum in ani⸗
ma ſua patiatur ex incolumitate ſibi per mi.
raculum reſtituta, dum tamen ipſe alacriter

vitam ſuam expoſuiſſet pro Chriſto.

648 Cajetanus ſenſit, eflectum Martyrii pri-

mùm conferri polſt vitam finitam.

Sed
cOh-

Chntra
uetur
limen
Conmmun
in grari
Mnyri
lolypere
Mina
tere ila
Derendt

4

ller.
un
vm! .
tedes
becle
II Dra⸗
Chrict
nlecut
Uandi
Nlione
t exer
Mticke
Pünlegi
ſbetur
ftile
Urem
iger 4

1. Alia de Martyrio Reſolvuntur. 58 5

nnmma contra eſt; ſic poſſet dari caſus, ut quis mo-
NLG Feretur inimicus DEl in hac Sententia, &
Nl tamen ſalvaretur: atqui, ut haber ſenſus
een communis, tantùm ille lalvatur, qui moritur
nuum in gratia: ergo ante mortem debet per-
een Martyrium conferri juſtificationis gratia.
Su Inſuper daretur etiam momentum, in quo
ound anima poſſet accipere gratiam, & non amit-
teh tere illam, adeéque ſtatus merendi, & de-
nus merendi non eſfent æquales.

Dt §. III.
ee Alia de AMartyrio Reſolvuntur.
ecezen⸗

ap (Vrene I. An Martyrium jam habueritg49
rin ſuum Privilegium ante Chriſti Adven-
mm tum? Reſp. affirmativè cum Herincx, &
,Im patet ex Machabæis, qui tanòat Martyres
n ab Eocleſia coluntur. Unde S. Nazianze-
enit nus Orat. 22. de Machabæis dicit, Eos fuiſſe
Chricti paſſioni conformes, & in fide illius
1e bu conſecutos eſſe juſtitiam, & effectos nive
en? candidiores. Conf. Martyrium jam ante

eſus paſſionem Chriſti fuiſſe privilegiatum con-
ugt ſtat exempl⁵ 88. Ionocentium, & §. Joannis
nort Baptiſtæ: quid ergo obſtabit, jam fuiſſe ita
ſi privilegiatum ante Chriſti Adventum. Imò

ein videtur hoc privilegium ab initio mundi ex-
ſ titiſie: neque credibile eſt, non fuiſſe Mar-
⸗ Etyrem, ſi quis ab initio mundi mortem gu-
li,t ſiãſſet ab impiis, nolens adorare idola, nee
6 ο etiam

5986 Diſtinétio IIIl. Quaſtio J. ſ. III.
etiam minoris eſt laudis, id feciſſe ante-
Chriſti Adventum, ejus exemplô necdum
oſteniô⅛, quaàm poſtquam Chriſtus paſſus no-
bis reliquit exemplum imitandi veſtigla ejus.
Hoc tamen Catholicè fatemur, Martyres in
Lege Naturæ aut Moſaica, cùm Cœli janua
necdum pateret, non fuiſſe ſtatim Cœlum
ingreſſos, uti nec circumciſi mortui. Ita-
que hoc privilegium utique primùm Chriſti
tempore explicatum fuit, & promulgatum,
interim tamen non tantùm pro tempore

Legis Chriſti, ſed pro omni lege valuit, ho-

minésque id ſciverunt, vel ex traditione, vel
inſpiratione DEl occulta.
650 Quæres II. An etiam parvuli in utero
Matrum adhuc exiſtentes ſint capaces Mar-
tyrä? Reſp. affirmativè; hi enim æquè
poſſunt pendere vitam ſuam in odium fidei,
aut virtutis, ac nati bimuli, aut trimuli. Sed
quid, ſi Tyrannus in odium fidei occidat-
Matrem ignorans, eſſe gravidam, an parvu-
lus cum illa occiſus eſſet Martyr? Reſp.
non improbabiliter affirmativè; quia reve-
ra tanquam aliquid Matris occideretur pro-
pter Chriſtum.
Dices. Si hæreticus occideret Petrum,
putans eſſe Paulum, in cuſus fidem fatale
gerit odium, Petrus non eſſet Martyr: er-
go nec parvulus in utero Matris exiſtens,
de quo Tyrannus eſt ignorans. Keſp I.

neg. antec. ſi occiſio Petri verè fiat ex odio
fidei;

flei; .
nrum el
ſcberer
heretien
tayreſst
enus
len,
Nratus;
phar
Muulos;
ſcei nu
mnng
tentior
lence4
Uon etia
len; ſi
ſit u
Ni
blom
a.
Ce
uts, &
ſtrutis
dinis,
6 nele
g, aut
Menta
Ntrutis
ntßů ce
00, eſt
Rere

. Alia de Martyrie Reſolvuntur. 587

lem ſidei; ſi enim hæreticus ſciret etiam Pe-
oh trum eſſe Catholicum, pari odio ipſum per-
Sdun ſequeretur, & prorſus per accidens eſt, quòd
lge hæreticus judicet, Petrum eſſe Paulum, niſi
engen expreſsè conſtet, intentionem hæretici nul-
CAHin latenus fuiſſe occidendi Petrum propter fi-
n dem, quia forſan Petrus aliunde fuit ip
i h gratus; ſi autem de hoc non conſtet, tunc
nunét ipfſi planè perinde eſt, ſive ſi Perrus, ſive
im Paulus; motivum enim occidendi eſt odium
fidei, non perſona. Reſp. II. transmiſsé
Tnr ant. neg. conſeq. quia (ſi non conſtet de
cee intentione contraria Tyranni) moraliter lo-
quendéê impoſſibile eſt, occidere Matrem, &
Um non etiam parvulum in utero Matris laten-
unh tem; ſi enim Tyrannus nihil de parvulo
min ſciat, nulla etiam adhibebit remedia pro hu-
dun jus vita, adeôque tam Matrem, quàm par-
m“ vulum cenſetur occidiſſe in odium Chri-
. oecl ſti &c. . .
unetn Quæres III. An Martyrium ſit actus vir. 652
tutis, & cujus Reſp. I. Eſt in adultis a us
cun virtutis, & quidem II. per ſe fidei, ac forti-
eerp⸗ tudinis, concomitanter autem III. non ra-
rd includit virtutem ſpei, charitatis, Caſtita-
eben tis, aut alterius, pro cujus uegatione tor-
menta inferuntur. Dixi: in adultis eſt actus
en „ virtutis, in parvulis, amentibus, aut non.,
“ natis certè non; Quid ergo eſt in his? Di-
6 co, eſt paſſio præcisè privilegiata, quaß ex
4 opere operato cauſans gratiam juſtificatio-
e . ms,

588 Diſtindtio III. Quaſtio X. F. III.
nis, & aliorum donorum habitualium; actus
enim virtutis à ſimilibus elici, non audeo
aſſerere. Verbéô⅛: ſicut parvuli per Bapris-
mum ſuſtificantur ſine ullo actu virtutis, ita
etiam juſtificantur per Martyrium.

673 Prima pars conſtat ex teſtimonio Chriſti,

Eccleſiæ, & Santorum Patrum. Ratio au-
tem ſic formatur. Quando Chriſtus dixit
ſuis Apoſtolis, nolite timere ees, qui occidunt
torpus, utique non conſuluit, vel præcepit
vitia, aut actus indifferentes, ſed virtuolos.
Contrarium tamen docuerunt inſignes ne-
bulones, ſcilicet ipſe Simon Magus, Gnoſti⸗
ci, Adamitæ, Montanus, Georgius David,
& alii, quorum aliqui Martyrium vitandum
defenderunt, & alii ùt ſuicidium acculà-
runt.

654 Secunda & Tertia pars abundé conſtat ex

dictis à num. 622. adultus enim ipſo facto
talia tormenta exantlandò oſtendit ſe for-
tem in fide, & quidem heroicè (idem eſt
circa aliam virtutem, in qua impugnatur
Athleta Chriſti) Spes autem, Charitas, vel
ſaltem attritio ſuõs modò etiam comitari
debent ex dictis.

GSyy Quæres IV. Ap Mareyrium cadat ſub

præcepto? Reſp. I Non datur præceptum
abſolutum de ſubeundo Martyrio; datur-
tamen II. præceptum conditionatum, & in
certis circumſtantiis confitendi fidem, ut
ſaltem habeat quis animumn paratum ad Mar-

itium
ls .

uren ,
lan.
lalones
Mrtyr⸗
Mrina,
66 Mart
Alis eni
aſo con
te Mart
wor
zode,
es
16 ait:
rliiſun.
Hen I.
tu reh
6 jut.
Non iate
riß ſec
Cſione
Aufte
un viti
Dices
kdeleſer
rio: e
ara
leatur
thitn d.
dlge

onl Alia di Martyrio Reſolvuntur. 789
umh eyrium. Primum conſtat; quia ipſe Chri-
n u ſtus Matth. 10. v. 23. dedit licentiam; Cim
lerhii autem perſequentur vos in civitate iſta, fugite in
Wttndi aliam. Alias omnes tenerentur cauſas & oc-
. calſiones Martyrii inquirere, & Apoſtoli, ac
ioci Martyres, aut alii Viri Apoſtolici peccâſſent,
is prima, aut ſecunda vice prudenter fugien-
A 4d6 Martyrium. Secundum etiam conſtat;
Ni Min aliàs enim, ſi in pr ſſuris, perſecutionibus, &
n Caſu confitendæ fidei quis non deberet ſub-
umd ire Marryrium, poſſet licitè negare fidem,
nlonst & adorare idola: atqui hoc eſt falſum: er-
HE 80 &c. . .
guudn Dices contra Primum. Chriſtus Matth. 656
16. ait: Si quis vult poſt me venire, abneget ſe-
metipſum, & tollat Crucem ſuam, & ſequatur me.
Item I. Perri 2. Chriſtus paſſus eſt pro nobis,
6oonet vobis relinquens exemplum, ut ſequamini veſti-
oii gia ejns. Reſp. Chriſtum per crucem hic
utket non intelligere crucem materialem, & Mar-
(le tyrii, ſed moralem, ſcilicet paſſionum cru-
. cifixionem juxta illud Galat g. v. 24. Qui

n n

i autem ſunt Chriſti, carnem ſuam cruciſixæxerunt
l cum vitiis, & concupiſcentiis.
Dices contra Secundum. Multi ſunt iné657
el Eccleſia DEI, quibus nihil incidit de Mar-
6 „ tyrio: ergo non debent habere animum
me ita paratum. Imò hoc præceptum non ex-
/ plicatur fidelibus. Reſp. neg. conſeq. ſicut
e enim per ſuſceptionem Baptismi quilibet ſe
ad obligat ad ſervandam ſidem Catholicam,
its

590 Diſtinktio III. Queſtio X. G. III.
ita etiam ſe obligat implicitè ad Martyrium,
ſi circumſtantiæ aliter non admittant. Hoc
præceptum ſufficienter explicatur fidelibus,
dum inſtruuntur, Baptismum eſſe triplicem,
ſcilicet Fluminis, Flaminis, & Sanguinis.
Cæterùm ſatis eſt, ſi fideles negativè ſint pa-
rati, hoc eſt, quòd non habeant volunta-
tem poſitivè contrariam profteſſioni fidei in
talibus circumſtantiis.
658 Quzxres V. An liceat ſe offerre Martyrio,
provocandé hoſtes fidei ad inferendum-
Martyrium? Reſp. negativè, ſi non adeſt
cauſa rationabilis, aut inſtinétus Divious.
Ratio eſt multiplex; tum ex licentia Chri-
ſti; Càm autem perſequentur vos in civitate iſta,
fugite in aliam; tum quia, qui ſine juſta cau-
ſa, aut inſtinétu Divino provocat Tyrannum
ad Martyrium, v. g. ex abrupto damnandé
illius ſectam, aras, aut templa, vel idola de-
moliendô, conſpurcandéô, aut indiſcretè fi-
dem Catholicam prædicandé &c. exponit
ſe periculo abnegandi fidem; tum quia illi-
citum eſt cooperari ad ſui homicidium, aut
DEI blasphemiam: atqui hæc ex parte Ty-
ranni interveniunt: ergo non eſt licitum-
provocare Tyrannum ad inferendum Mar-

tyrlum ſine rationabili cauſa, aut ſingulari
Del inſtinctu.

659 Conf. ex Concil. Eliberitano ſub Marcel-

lo I. Cas. 60. Si quis idola fregerit, & ibidem

Inerit occiſas quatenus in Evangelio ſoriptam
non

“

ungn
unda
u fy
lving/
hiruis
Ingue
chra de
mort⸗
lvit ar
Dice
lulf
ſeie
Chrite
ſum
geliger
Kinctu
ſam
nndiſke
lvorur
66.
luſ
morun
Obtule
ſüen,

Ctum

Un
les dre

f.ll. Alia de Martyrio Reſolvuntur. 591

Murin son eſt, nequs invenitur ab Apoſtolis unquam fa-
tunt. m Ttum, placuit in numero eum non recipi Mariyrüi.
r ſeeſt Cujus ratio ibi aſſignatur. Cbriſtianisés
ſetiiu tempore Diocletiani, forti animò ad idola fran-
di genda paſſim proſiliebani, iidemque à Gentilibus in
tielng eo⸗ furentibus, occidabantur; idque feceruns
t oln eempls Enlalia Martyris, qua impulſu Divini
ni Spiritus cowsmeta, teſte Prudentio Hymné tertiò:
Inque Tyranni oculos ſputa jacit, ſimula-
mm Chra dehinc diſſipat &c. Hoc falctum Eulalig,
ſeenn. importunt, ac temerè ab omnibus nſurpari, diſpli-
(wd enit Patribas hujus Concilii.
1 DGi Dices. Ipſe Chriſtus ean. 13. dixit Jjudæ: 66
eneli Quod Ffacis, fac citins: ergo etiam Conſeſſor
fidei poteſt ſic improperare Tyranno. Reſp.
ene Chriſtum hic præcisè oſtendiſſe exceſſivum
um ſuum erga genus humanum redimendum-
dmd Qdeſiderium juxta num. 220. Et hoc ex in-
elieckt ſtinctu Divino; taliter autem deſiderandò
Nliei⸗ ſuam paſſionem, & noſtram redemptionem
ai indifferenter ſe habuit ad actiones malas
l ſuorum tortorum illos præcisè permitten-
e 46.

nn Inſtas. Plurima exſtant exempla fortiſſi. 662

(leon morum Martyrum, qui ſe ſponte Tyrannis
unt obtulerunt, in ignem injecerunt, illorum
fidem, & ſævitiam condemnârunt: ergo li-
citum eſt, ſe offerre Martyrio, provocand
Tyrannum. Reſp. Hos Sanctiſſimos Marty=
ℳ res præſtitiſſe ſimilia ex ſingulari dadit
. Spi⸗

592 Dikinktio III. Quaſtio X. G. III.
Spiritús S. quo impellente ſimilia per acci-
dens aliquando ſunt licita.

663 Quzres VI. An tempore perſecutionis

licitum ſit Confeſſori fidei ſe occultare, vel
fugere ad effugiendam mortem vel crucia-
tus? Reſp. I. Sive ſit perſecutio univerſa-
lis, ſive particularis, licita eſt fuga, & oc-
cultatio ad effugiendam mortem, vel cru-
ciatus. Ita docent ipſa exempla Chriſti,
Apoſtolorum, & plurimorum SS. Marty-
rum, ùt annotavi in Tractat. ae Conſummat.
Mand. num. 9 5. Conf. ex S Petro Chrylo-
log. Serm. 151. Cbriſtus fugit, ut noſtras fugas
in perſecutionibus temperaret. Martiyr eompre-
benſus debet tenere conſtantiam, non comprehen-
ſus debet fugere perſiquentem, ur & perſecntori
indalpeat reſipiſcendi tempus, & ſibi tempus non
außferat ſupplicanai, dicente Domino: Si vos per-
ſeesuti fuerint in hac civitate, fugite in aliam. Et
infra: Si Martyres Faulum non fugiſſent, Pan-
lam non feciſſent. Hinc Romæ 42. fuerunt-
cœmeteria, in quibus latitabant Chriſtiani
tempore perlecutionum. Imò Alt. 17. . 9.
dicitur: Et accepta ſaticfallione à Faſone, & 4
cateris, dimiſerunt eos; ubi jam actu vincti ſe
liberârunt à cruciatibus & morte pecunis:
ergo ſi quis à Martyrio ſe poteſt liberare
pecuniis jam actu vinctus, à potiori poterit
fugere.

marum Cura, & ex illius fuga ſit periculum,
ne

—

neſ.
ſle
Ma
Nen
yiyri
ſ
tme
oblig⸗
ſtate,
erlee
enim
Thuur

ehin

lltur

a E
ſlute
Ntur
den
Etlam
le aut
Uinoi
lum;
lyorin
gollibe
gbaren
etlam
tur ft
e eo
animan

664 Reſp. H. Si cui ex officio incumbit Ani- nhe

Alia de Martyrio Keſolvuntur. 793
er ne ſubditi deficiant à fide, talis non poteſt
4 fugere; dicitur enim gZoan. 20. Bonus Paſtor
animam ſuam dat pre ovibus ſuis, Mercenarius
autem, & qui non eſt Paſtor, cujus non ſunt oves
propriæ, viaet lupum venientem, & dimittit oves,
& fagit. Ratio eſt; quia Paſtores non tan-
. tùm ex charitate, ſed etiam ex juſtitia ſant

1

ſoun
r,
elens
unke

e obligati ſubditis ſuccurrendi in gravi neceſ-
I (iate. Ubi tamen advertendum eſt; niſi
10 perſecutio deſæviret in ſolos Paſtores; ſic
l enim licitè fugerunt Cyprianus Gregorius
nn Thaumaturgus, Athanaſius, & alii; in his
90, enim circumſtantiis per fugam magis con-
HH fulitur incolumitati Eccleſiarum, & conſer-
vat üGe talis Paſtor tanquam neceſſarium pro
AGNEE, ſalute totius populi, qui S. Cyprianum roga-
vit, ut ad tempus recederet.
enu Reſp. III. Poteſt contingere caſus, quodézs
S etiam homo privatus non poſſit ſe occulta-
s re, aut fugere, ſi ſcilicet ex illius fuga pro-
md zimo imminet evidens damnationis pericu-
lent lum; dicitur enim Matth. 22. v. 39. Diliges
IE. Prorimum tuum, ſicut te ipſum: atqui pro ſe
ljt quilibet magis tenetur æternam ſalutem-
ANSO quzrere, quàm vitam corporalem: ergo
