,A utrumque hoc Extremum adfuit. Hinc ab-
Gtialit ſolutè non eſt miraculum defectu primi Ex-
tremi, ſi aliquis non eſſet cœcus, claudus,

ntuez
Ein mortuus, ſed tantùm ſe talem ſimularet, ac
ti. ad certum aliquod ſignum cujusdam falſi
tantein Prophetæ ſe videre, ambulare, aut vivere
geni teſtaretur; ſicut defectu ſecundi Extremi
Ming nullum eſt miraculum, qui re ola non ob-
Inonm tinet formam inexiſtenti ſibi deficientiæ op-
M poſtam. V. g. ſi quis falsè juraret, panem
noltt fuiſſe multiplicatum in ſuis manibus.
AAalhl Circa Invocationem alicujus Sancti ad pa-491

U trandum miraculum, notandum eſt, inter-
e, dum fieri miracula à ſolo DEO, absque ali⸗
me⸗ cℳ cuſus hominis invocationé: talia fuerunt.
ing Diluvium, Linguarum contuſio, converſio
egi⸗ IIxoris -Loth in ſtatuam ſalis &c. interdum
ume⸗ etiam fata ſunt miracula à DEO per homi-
olunge, Gg nem

466 Diſtinétio II. Quaſtio UIII. g. I.

nem, ſed nemine orante, aut petente: talia
fuerunt plura illorum, quæ fecit DElIs per
Moyſen in Ægy pto, per Joſue cap. 10. ſiſten-
dé iolem &c. interdum patrata ſunt mira-
cula ab aliquo homine Sancto, ſi alius eum
invocavit: ſic Elias reſuſcitavit mortuum.
filium viduæ, quæ Eliam ſuſtentavit. 3. Reg.
17. ſic Elilæus ſanavit aquas Jericho. 4. Reg.
2. ſic & Apoſtoli, aliique Apoſtolici viri ad
invocationem aliorum patrârunt varia mi-
racula &c. interdum patrant iſti Apoſtolici
Viri miracula, etiamſi non invocentur: ſic
Petrus cum Joanne ingrediens templum-
Att. 3. ſanavit claudum ex matris utero, in
confirmationem fidei, & nominis ESsII
Chriſti. Ex quibus omnibus eruitur, ſi ali-
quis Sanctus non fuit invocatus (ſi aliunde
per revelationem, aut apparitionem certèò
non conſtet contrarium) ei non poſſe tribul
tale miraculum. Inſuper, ſi plures Sancti
ſimul fuiſſent invocati, non poſſet uni deter-
minatè tribui miraculum, niſi particularis
ratio adſit pro uno, quæ non facit pro aliis
Sanctis, v. g. ſi S. oannis Nepomuceni, S. Ja-
cobi de Marchia, S. Franciſci Solani, & non
alterius reliquiæ fuiſſent tibi applicatæ, ad
hunc ſingulare votum emiſiſſes, illius ſepul-
chrum acceſſiſſes, & ſimul etiam alios San-
Gos invocâſſes, huic magis, quàm aliis mi-
raculum tribui debet; ſicut ſi in honorem
alicujus Sanéti recitandé Lytanias omnium
San-

Saoorn
nitate,
RlIA 80
hoc illil
Circa
tandum,
teſtes de
Prio, nin
tut per
alterius,
Qom, ur
Prima ha
impletur
duorum,
bum. Ma
Probatur
tjens inv
hil de ta
Mulier
laiſſe 5.
forn,qu
l Chril
tur: Dire
Cäre pol
11, ſil
Moyäs
tar, ne
vel jnv
Moyles
Ccombu

DEO

UII Praæmittuntur Aliqua. 467
kenm Sanctorum, vel legendò Miſſam de 888. Tri-
fecthl nitate, de Spiritu S. de Beatiſſima V. MA-
e RIA &c. impetrares aliquod miraculum-,
tunum hoc illi ſingulari Sano tribui debet.
No,dl Circa eandem Invocationem ulteris no-492
art un tandum, illam optimè probari per duos con-
ſtentuit teſtes de viſu, vel auditu invocationis pro-
eiim, prio, nihilominus adhuc ſufficienter proba-
Aoſteſian tur per ſolamn depoſitionem patientis, vel
tirunt mu alterius, qui pro patiente invocavit San-
t i tum, ut eidem determinatè adſcribi poſſit.
ginnocmm Prima pars eſt per ſe clara; taliter quippe-
diens en impletur lex Chriſti, quæ vult, ut in ore
ase duorum, aut trium teſtium ſtet omne ver-
nonis bum. Matth. 18. . 16. Secunda autem pars
ns enim probatur varis exemplis, in quibus ſolus pa-
Hcitds (5 tiens invocationem depoſuit, ita ut alii ni-
hil de tali invocatione ſciverint. Matth. 9.

ſtioven
ei Molier quædam (quæ ab aliquibus dicitur-
iguue fuiſſe S. Veronica) curata eſt à Sanguinis
lan⸗ fluxu, quæ ſuam invocationem adeò occultè
nil n⸗ ad Chriſtum direxit, ut de illa v. 21. lega-
4 ee dtur: Dicebat enim intra ſe Choc autem nullus
u ſcire potuit) i tetigero tant um veſtiwentum-
snn, ejas, ſalva ero. Exod. 4. Converlſio virgæ
nage Moyũs in colubrum à ſolo Moyſe deponi-

gs N tur, nec quisquam alius de hoc vel ſcivit,
ſ, 1 vel invocavit Dominum. Solus pariter-
in, Moyles teſtatur rubum ardentem, & non
b ed combuſtum, quis autem propterea omne
rlſn „ DEO miraculum negabit. Verùm quia-
́JM Gg 2 hæc

493

468 Diſtinttio III. Quaſtio VIlII. H. I.
hæc, & plura alia ad noſtrum intentum adeè
efficacia non ſunt; poſſet enim quis repo-
nere, ſimilia à nobis credi, & haberi pro mi-
raculis, quia referuntur à Scriptoribus Ca-
nonicis à DEO inſpiratis, ideo alia adduco
exempla. V. g. cur credimus, Valerianum
vidiſſe Angelum cum Cæcilia orantem? ori-
ginaliter ex depoſitione Valeriani Sponſi 5,
Cæciliæ. Cur credimus, S. Agnetem appa-
ruiſſe Conftantiæ Conſtantini Imperatoris
filiæ, eàmque de ſanatione inſanabilis ulce-
ris aſſecurâſſe, ſi Chriſti fidem amplectere-
tur? planè ob depoſitionem ipſius Conſtan-
tiæx. Cur credimus, e Cœlo delatas fuiſſe

39. Coronas Chriſti Martyribus, cùm tamen

à Licinio 40. fuerint Sebaſte incarcerati?
quia Janitor ita depoſuit, ac deficientis, &
locum & coronam ſuffecit. Sic etiam plu-
res ſunt revelationes, & apparitiones Div.
quas ſoli ſic recreati poſſunt deponere, ita
ut aliqua horum (præcipuè ſi ſint exempla
S. Seripturæ) ab Eccleſia proponantur ut-
partialia fidei objecta, alia verò (prout cir-
cumſtantiæ ſuaſerint) inter Hiſtorias ſacras
in Officio Div. legi præcipiantur. Quod
ipſum etiam obſervatum fuit in variis Ca-
nonizationum proceſſibus.
Circa Relevantiam, ac ſubſiſtentiam mi-
raculi pariter notandum, illam debere eſſe
prorſus certam, ita ut nihil natura, ars, ſu-
perſtitio, magia, aut quodcunque diaboli-
cum

dumn 20
eflecu:
probam
dlana etr
ars, mmo
operant
alſſignar
autem
ralia, gl
Hine
Lqvali
poſſint
licet 11
dom e,
uſe me
guantut
mo Med
ita deler
motus
das ext
torbos
bito fit,
lſimus
Kl. nun
Utura
Derhem
arn, pe⸗
Jus emn

Veridn
lum in
lt aul

N E Premittuntur Aliqua. 469
itenum cum adminiculum potuerit operari in hoc
nim gir effectu; ſi enim naturalia, & diabolica in.
rlubei probam miraculi admittuntur, jam quoti-=
Citorke diana erunt miracula, dum modò natura, &
leoien ars, modò nequam Spiritus tam admiranda

s, Nen Operantur, ut attoniti ſtupeamus ex defectu
Crunte aſſignandi cauſam naturalem; juxta S. Aug.
ktinn autem lib. 21. Civit. cay. 7. multa ſunt natu-
Agnetent ralia, quæ vulgo reputantur miracula.
llnpe Hinc cùm ſanationes morborum ſubitò, 494
ln J quaſi in momento naturaliter contingere
en ine poſſint juxta Gal.l. 3. de crißib. cap. 9. Cùm ſci⸗
lul licet aliqua criſis naturæ intervenit, ſcien-
oceltt dum eſt, quid ſit criſis, & quas vias habeat,
uscin dt ſie meliùs naturales 4 miraculoſis diſtin-
e den guantur ſanationibus. Itaque ab Inũgniſſi-
geßcei mo Medico Zacchia Tom. 3. Couſil. 79. u. 12.
Srein ita deſcribitur: CGriſis nihil aliud eſt, quaàm

ns Wotus ab ipſa natura excitatus ad expellen-
ir das extra corpus morbificas materias, &
kien morbos ſuperandos, quando bona eſt, & ſu=
iunn bitò fit. Galen. l. 3. de criſib. cap. I. Eminen-
vonie tiſſimus autem Brancatus diâ. 20. art. 25:
etot. G. I. num. 1066. has Criſis vias recenſet; ſi
Hloiss natura morbida ſe evacuat per vomitum,
unt, per hæmorragiam, per alvi fluorem, per uri-
tini nam, per ſudorem, vel per aliam quamcun-
„que emanationem; ſive tunc criſin promo-
blſenin verit natura, ſive ars. Ut proin miracu-
m e um in ſanatione intevceſſiſſe credendum
un , ſit, nullam criſin adfuiſſe, probandum eſt.
vge 6 Gg 3

6

470 Diſtinttio III. Quaſtio VIII. HG. I.
495 Ex his ſequitur I. Si miraculum ſit primæ, dia natt
aut ſecundæ Claſſis v. g. converſio virgæ natutar
Moyſis in colubrum, ſanatio aridi in parte culis d
aliqua corporis non vivente, illuminatio activa!
cœci nati, reſuſcitatio mortui (hanc enim hendè,
reducimus ad ſecundam Claſſem; licet nam ſequens
que in hac Claſſe emineat, illam tamen non bitum!
excedit, quia à ſanatione aridi, aut cœci na- vocatu
ti, differt in hoc, quòd hæc ſit vivificatio raculun
partialis, ipfa verò totalis hominis) tunc ſa- Segl
tis probatur relevantia, & fubſiſtentia mira- culum
culi, ſi probetur, illud fuiſſe primæ, aut ſe- tiis Phlo
cundæ Claſſis, aliquam ſacram Reliquiam, arisada
aut piam invocationem interceſſiſſ́; nec copioſt
opus eſt probare, quòd nullum naturæ, ar- prtieuln
tis, ſuperſtitionis, aut diaboli remedium, aut vel minn
naturæ criſis interceſſerit; in harum enim busdam
Claſſium miraculis nec natura, nec diabo- quemte
lus quidquam valet reipſa, & ſi diabolus tunt, Inl
quid in his tentaret, eſſet mera res phanta- certum,
ſtica, & illuſoria. Per conſequens ſi quis cebet de
ſimul invocâſſet Santum, & diabolum, ac l.
verè à ſua cæcitate naturali liberaretur, ta-
le miraculum (ſi tamen DEUs ex quocun-
que motivo permitteret) ſatis probaret pro Cuul
Sancto, poſsétque tale miraculum ab Eccle-
ſia authentizari, quæ tamen difficiliuùs fors
in his circumſtantiis id faceret. em
496 Sequitur II. Pro miraculo tertiæ Claſſis Irn
v. g. ſanatione inſtantanea à febri, omnino temm

probari debere, nulla fuiſſe adhibita rem⸗ I, aun
ia

Ill. Præmittuntur Aliqua. 471

lumhs dia naturæ, artis, aut diaboli, neque ullà criſi
welef naturam adjutam fuiſſe; in his enim mira-
ih culis diabolus multum poteſt applicandò
e,Um activa paſſivis, aut qualitates noxias ſubtra-
uium hendé, & proficuas ſubſtituendò. Per con-
enlen ſequens ſi aliquod horum remedium adhi-
amumm bitum fuiſſet, eſto ſimul Sanctus fuiſſet in-
a VOCatus, Roma non authentizaret tale mi⸗
eNtu6ι raculum, utpote dubium, & non certum.
minis)n Sequitur III. Dijudicantem aliquod mira· 497
Plſtennm culum ingenti debere præditum eſſe ſcien-
pine 1 ti4 Philoſophicâ, præcipuè Phyſicæ particu-
umis laris ad arcana naturæ ritè diſlcutienda, &
terce Ccopioſâ pariter eruditione fulgere caſuum
Particularium, omnésque circumſtantias,
vel minimas, rimari. Et non rarò in qui-
busdam miraeulis ſecundæ Claſſis, ſi ali-

lomm pum
renet

in huum . .
e quem temporis tractum in ſanatione admit-
1 tunt, Inſigniſſimorum Medicorum judicium
en tof certum, & non tantùm probabile, accedere
geenl debet de impoſſibilitate ſanationis natura-
& dubent lis.
bereren⸗ §. II.
ls er⸗ ,
bhe Qualiter Wiracula Probentur per

nafil⸗ Ołrmo hic eſt de veris miraculis, & de ve-498
ſe ris ac legitimis Teſtibus. Ad vera au-
mis tem miracula non ſpectant mirabilia natu-
febi, rsæ, aut dæmonis. Nec etism quæ patran-
dniduun 6g 4 tur

472 Diſtinétio IIl. Quaſtio IlII. H. II.
tur ex parentela, ůt quidam volunt de Re-
ge Franciæ; taliter quippe jam non eſſet-
effe tus inſolitus, ſed magis ordinarius. Nec
etiam transſubſtantiatio panis & vini in Cor-
pus & Sanguinem Chriſti in omni rigore eſt
miraculum; tum quia fit vi verborum or-
dinarièe à legitimo miniſtro; tum quia non

eſt evidens inſpicientibus. Vide nam 327.

Teſtes debent eſſe legitimi, & omni exce-
ptione majores, ſeu contra quos nulla po-
teſt eſſe exceptio; inter hos aliqui ſunt de
viſu, aliqui de auditu proprio, vel etiam alie-
no; ſed non debetur tanta fides teſtibus
de auditu alieno tantùm. Teſtes præcipuè
in proceſſu Canonizationis examinandi ſunt
ſeorſim, non ſimul; ſic enim liberiùs pol-
ſunt pandere veritatem, vel ſi inveridica-
deponunt, eorum falſitas faciliuùs deprehen-
ditur exempléê Danielis c. 13. v. 51. qui ſeor⸗-
ſim examinavit peſſimos ſenes accuſantes
Suſannam innocentem. Iſti tamen teſtes
non debent perſonaliter ſe in Curia Roma-
na ſiſtere, ſed poteſt Pontifex horum exami-
nationem delegare locorum Ordinariis, aut
aliis aptis, & indifferentibus, qui etiam vices
ſuas alteri ſubdelegare poſſunt, ſi ſint con-
ſtituti judices ſuper receptione teſtium; ſe-
cus ſi ſint nudi miniſtri ad examen expedien-
dum. Fagnan. 2. Decret. de Teſt. cap. Vinera-
bili. num. 9.

It

3
Ur
probat
ac pub
culum
&conn
xum. 4
enim!
lit. nun
duo tel
Qoc
non ſr
quem n
1. 16. h
unt vurl
Seribas,
Chriſtos
adhiben
ſeriptum
nium ve
fallibili
o; 6
Equè i

Pater,

licat

ritur n⸗

ni Lenen

(cil. La

Der un
is (r
Conel
dam.

III. K1. Qualiter Miracnla Probentur Ge. 473

Voluntel Ut proin aliquod mirsculum per teſtes499
immmi probatum pro tali ab Eccleſa authentizari
ti ac publicari poſſit, debent hoc ipſum mira-
Lrnme culum probare duo legitimi teſtes de viſu,
mdi tier & conteſtes in eſſentialibus, & quoad duo
Verbolle π. 490. ſpecificata Extrema; de medio
tunn un enim Invocationis diximus immediatèé poſt
Videne cir. nem. Itaque debent tale miraculum
gome duo teſtes probare, ut iterum docet cit. nam.
Quèòd autem abſolutè debeant eſſe duo, &

Uos
ine non ſufficiat unus, ita P. ex ibi cit. textu,
welein quem nobis reliquit Chriſtus per Matth. 18.
ſdes a. v. 16. In ere duornm, aut erium ieſtium ſtabit
lelismm emne verbum. Cujus rei veritatem contra-
umnm SCribas, & legis Doctores evincens ipſe
nſbnu Chriſtus ita contra cos argumentabatur pro
inen adhibenda fide ſuæ doctrinæ. In lege veſtra
üs tene! ſeriptum eſt: In ore duorum hominun⸗ teſtimo-
f nium verum cſt. Ego ſum (en primus & in-
ges altli fallibilis teſtis) qui teſtimonium perhibeo de me
umab in/9; & eſtimonium perhibet (en ſecundus,
Cnelr æquè infallibilis teſtis) de me, qui mißt me,
borumt FPater. Quod Chriſti teſtimonium ita ex-
Nimi plicat S. Aug. trabct. 36. in Foan. Veritas quæ-
Uannge iener her duos teſtes; ita planb ſio ſe habet huma-
e ni generis conſuetudo. Sic etiam ſtatuit Con-

1, i cil. Lateran. IV. c. 52. Nullam cauſam-
en, per unum teſtem, licèt ſit maximæ dignita-
enah, tis (v. g. ſi eſſet Epiſcopus, ùt exemplificat
he Concil. Caſtag. VI. cap. ”.) fore terminan-
dam. Idem priùs ſtatuit Concil. Lateran. III.
Gg 5„ ubi⸗

474 Diſtinlio III. Oueſtio PEII. F. II.

ubique autem aſſignatur hæc ratio; quia-
Chriſtus dicit: In ore duorum, vel trium ſtat
omne verbum. Sic etiam utroque jure paſ-
ſim receptum eſt, excepto raro caſu, ubi ſci-
licet ex natura ipſius delicti ſecundus, aut
ablolutè nullus teſtis, ſed ſolus complex de-
ponit: ergo à potiori id tenendum eſt in-
cauſa Canonizationis, utpote quæ graviſſi-
mi eſt momenti. Si tamen plures haberi
poſſint teſtes, non ſunt repudiandi; licèt-
enim Eccleſia in hoc negotio non poſſit er-

rare, nullatenus tamen ſunt omittenda, quæ

connaturaliùs ſervari poſſunt, ne DElIS qua-
ſi cogatur ad faciendum miracula. Inſu-
per plures teſtes difficiliuùs ſubornantur, &
ſolidiùs rei veritatem firmant.
500 Hi teſtes debent I. eſſe tales de viſa, dici-
tur enim Matth. 18. v. 16. Adhibe teeum,
id eſt, tales teſtes, qui ſint præſentes rei,
circa quam deponere debent. Hinc teſtes
de auditu alieno ad ſummum patrocinan-
tur, non tamen in his cauſis probant, & con-
cludunt. II. Teſtes debent eſſe Conteſtes,
ſic enim dicit Chriſtus, in ore duorum aut
zrium ſtabit owmne verbum. Iſta autem Con-
Teſtatio conſiſtit in hoc, quòd unus depo-
nat, ſicut alter, & uterque idem eſſentiali-
ter, uùt habet S. Aug. ſupra relatus. Unum
ergo debent duo dicere, at ſervetur Lex Divina
in Judiciis. Ideo ſi Conteſtes variarent in-
aliquibus circumſtantiis fubſtantiam mutan⸗
tibus,

Tibu

tem
dand
Con
teſtin
pugt
inlor
non
Mare
reſin
pon
ſtus.
accige
tirem
labin
cüm!
dum
repen
CH
ximu
§ alii
runt,
ſione
fiunt
Joan
der (
fada
bap.
⸗
Pprob
tia n

I. ſ. Qaaliter Miracula Probentur &c. 47 5
e tibus, aut notabiliter alterantibus, v. g. in
WAIs tempore, loco, perſona, ipſo miraculo, aut
gue ie Sancto, de quibus agitur, non haberetur-
al Con-Teſtatio, ſed eſſet ad ſummum aliquod
ecunes teſtimonium ſingulare, & fors ita, ut unum
oe pugnet contra aliad. Sic multi falſi teſtes
udumd inlurrexerunt contra Chriſtum; ſed, quia
non erant legitimi Conteſtes, dicit de illis

qun gn
Prezt Marcus. cap. 14. v. 59. Et non erat Conveniens
D teſt imonium illorum, ita ut ex illo teſtimonio

voneh non potuerit ad mortem condemnari Chri-
ritenan ſtus. Si autem tantùm variarent in aliquo
ebblde accidentali, v. g: in modo invocandi longio-
ri, remiſſiori, in modo applicandi ſacram Re-
liquiam, hoc non obeſſet Con-Teſtationi;
cùm non quilibet accuratè attendat ad fa-
Gum alterius, præcipuéè ſi ſimile factum de

aclle 1
orntonn

Aſe
Aohibeſe repente contingat. .
ſets⸗ Contra bæc Objic. I. Nos ipſimet addu-50r
drret ximus multa miracula de Moyſe, de Paulo,
d & aliis, quæ ab unico tantùm depoſita fue-
e rant, & quidem ſinè juramento. Imèò Vi-

dbunti ſiones, revelationes particulares ordinariè
leon⸗ Gunt uni. Sic etiam omnes Prophetæ, &
. n Joannes in ſua Apocalipſi, ſingulariter & non
uen per Conteſtem deponunt revelationes ſibi
luns factas. II. Contilor de Cauonizat. Sanctor.
enche cap. 18. aum. 16. refert multos Authores, qui
docent, ſufficere unum teſtem gravem ad
lal probationem miraculi: ergo noſtra Senten.
vi tia non eſt adeò certa., III. Si non agitur
inne de

476 BPiſtinétio III. Quaſtio UIII. H. II. 4
de præjudicio tertii, admittitur communi- etiawn
ter unus teſtis: atqui in cauſa Canonizatio- decer

nis non agitur de præjudicio tertii, ſed de to, h
mero favore: ergo. IV. Singulariter con- cam;
tra particulam Conteſtes. Fieri poteſt, ut. fſanci
unus teſtis probet primum Extremum, alter Re

ſecundum Extremum explicatum num. 490. ſit de
atqui in hoc caſu non eſſent duo Conteſtes rum,
totius miraculi, ſed tantùm duo Teſtes ſin- Chrit
gulares, quorum quilibet deponeret unum Conc

Extremum: ergo non requiruntur duo Con- Cano
teſtes. V. Contra particulam de Viſu. S. Lu- bnti.
cas multa teſtatur in ſuo Evangelio, quæ ta- guunß
men non vidit, ùt colligitur clarè ex iplo mcn
Luc. Cap. I. 4 v. I. ergo ſufficit teſtis de aan-⸗ Nel
ditu. datn e
502 Reſp. ad I. Illa Miracula, quæ in Sac. Scri:· Annd
ptura referuntur ab uno ſolo, non ideo cre- honor
di, aut probari, quia ab uno deponuntur, ſed hertu
quia ſunt revelata in Sac. Scriptura, quam Innoo

DEIIS Prophetis, & Evangeliſtis inſpiravit. drest
Hinc dicit Scotus 4. d. 3. quæſt. 4. ſ. Quan- dum

tum ergo & c. Nullus Apoſtolus, vel Propheta, in culor
quantum criptor alicujus partis Scripturæ aliquo admi
modo erravit: ergo his credi poteſt, & debet, iidone
eſto nullum juramentum depoſuerint; de- bpron
facto autem in ſimili graviſſima cauſa non. R.Fi
creditur uni teſti etiam jurato; cum con- ular.

ſtet jam fuiſſe juramenta falſa, ſive in hac, adue
ſive alia materia. Hinc bene notandum-⸗
eſt, quòd nunquam in tali cauſa, uni teſti ſur:
. ctiam

IlN. Qualiter Miracula Probentur &. 477

ur m etiam jurato, fides fuerit adhibita, antequam
CuNI decerneretur, ſive in N. ſive V. Teſtamen-
teniA to, hanc aut illam Scripturam eſſe Canoni-
goliian cam; quod quidem ultimò à Conc. Trident.
eipotebt ſancitum eſt Seſ. 4.
tremunl Reſp. ad II. neg. conſeq. quidquid enim. 503
tumns ſit de mente particulari quorundam Autho-
luos rum, ſecuriùs longè tenemus cum Oraculo
uo Tets Chriſti Matth. 18. In ore duorum qͤ-. Cum
voneen Conciliis, Utroque Jure, ac praxi proceſss
otordg Canonizationis. Et ideo fors ipſe Contilor
unſAN loc. cit. num. 30. fatetur: Regulariter vero lo-
gelou quendò, non ſußcit dittum unini teſtis ad pro-
chtai bandum miraculum. .
telis Nec quidquam evincit Contilor quibũs- y04
dam exemplis, dum juxta eundem Leo III.
ee Annéô circiter 803. ad inſtantiam Caroli M.

mier honoribus Canonizationis inſignivit S. Suui-
donm bertum, adhibendò fidem unl teſti: dum
n Innocentius ex teſtimonio ſolius Obberti
ſisir Presbyteri canonizavit S. Homobonum-:
4, dum Bonifacius IX. in teſtificationem mira-
lpinen, culorum S. Birgittæ etiam ejusdem filiam.
1 16 admiſit. Nam fuiſſe in his exemplis teſtes
idoneos oſtendit Brancatus hic num. 1088.
dl Prout etiam de S. Birgitta expreſsè teſtatur

NR. Simon Hörman in Tomo ampliſſimo KRe-
voelat. Cœleſt. S. Birgittæ, ubi ſtatim ab initio

ih adducit Bullam Canonizationis hujus San-
æ, in cujus fine Bonifacius IX. ita loqui-
notaN

,um tur: Nas, qui pro injuntto miniſterii Paſtoralis
4, , offi-

506 Dices. Medi

478 Diſtinétio III. Quaſtio VIII. H. II.
officio ſumns ſapient ibus, & inſipientibus debito-

res, per ea, quæ tam de felicis recordat. Grego-

rii XI. & IIrbani VI. Romanorum PFontificum Præ-
deseſſorum noſtrorum, quàm noſtro mandats ſa-
per his habita ſunt de veritate præmiſſorum (lci-
licet miraculorum) per teſtes idoneos, & alias
probationes legitimas certins informati. Quo-⸗
modo clariùs loqui potuiſſet Pontifex?

5o5 Relp. ad III. neg. min Eccleſiæ enim in-

fallibilitati magnum ex admiſſione unius te-
ſtis imminet præjudicium; uaus quippe te-
itis faciliùs decipi poteſt, & ſic deceptus
etiam deciperet ſive ex propria malitia, ſive
ſimplicitate.

um miraculi, ſeu invocatio
alicujus Sancti poteſt probari per unum te-

ſtem: ergo & Extrema. Reſp. neg. conſeq.
quia miraculum eſſentialiter conſiſtit in-

duobus Extremis, ſcilicet in deficientia lor⸗
mæ, & in politione formæ per miraculum;
Medium autem, ſeu quod miraculum ſit ab
hoc vel illo Sancto, eſt per accidens. Et-

per conſequens eſſentia miraculi non ad-

mittit inferiores probationes, quàm aliqua

cauſa Criminalis, quæ petit probationes lu-

ce meridianâ clariores, & apertiſſimas. . alt⸗
Ced. de Probat. Sit hujus exemplum. Ut-
aliquis à Rege ſit promotus ad quoddam in-
ſigne officium, requiritur in promoto eſſen-
tialiter præcedens carentia officii, & ſubſe:
quens exaltatio per Regem. Quod vero

Rex

C⸗
Rex wwen
aligas f⸗
vel won
ſe habet
alicujus
qud ⸗
ſic Bxtt
Hine
wiracol
chmietr
13.
ſen mira
abunot
Dartiela
füeum,
enimn ür
uri teli
ſint cor
ſiG.
eſt, an
Canon
Beatifi
futura
ſtis jun
Qrxll
ſukei⸗
De ne⸗
ach la
in tali
noniza
ſunt er

Qualiter Miracula Probentur ꝙ&.!. 479

tue Rex fuerit motus ab aliquo ſibi familiari, ab
es aliqua familia, ab aliquo præſtito obſequio,
uße Vel muneribus &c. eſt per accidens; ita res
n ſe habet in propoſito. Inſuper invocatio
mſmm alicujus Sancti ordinariè eſt talis naturæ,
u quòd non poſſit ſciri niſi ab invocante, non
i lic Extrem. .
ucn Hinc nonnihil diſtinguendum eſt inter-yo7
iza miracula cum Clariſſimo D. P. Benedicto
Schmier in Primatu Illtimi Finis Repræſent. 3.

gebin ,
n in qaaſt. 3. . 4. aum. 329. Vel enim ſunt facta,
i ſeu miracula, quæ à pluribus ſciri poſſunt, vel
aͤnin ab uno tantùm, ut v. g. Extaſis, Revelatio

particularis, de qua nullus ſcit præter Exta-
ticum, vel eum, cui revelatio facta eſt. Si
enim ſint hujus poſterioris generis, tunc
uni teſti ſingulari adhiberi poteſt fides, ſi ad-
ſint conditiones à nobis requiſitæ de Exta=
ſi &c. ſecus non. Pariter diſtinguendum-
eſt, an ſit Quæſtio de miraculo pro futura
Canonizatione (idem proportionatè eſt de
Beatificatione) an jam pro facta? ſi ſit de
furura Canonizatione; non ſufficit unus te-
ne ſtis juxta noſtras probationes. Si verò ſit
, Quæſtio de miraculo jam actu Canonizati;
N ſufficit unus, ſeu ſingularis teſtis; tunc quip-
iſis, pe nec Sententia Canonizationis (utpote
un jam lata) nec nova authentizatio fundatur
got in tali miraculo circa Sanctitatem jam Ca-
oNde nonizati. Nec etiam talia miracula ſtatim
fel d ſunt credenda fide Div. ſicut nec revelatio-
Cu⸗ 4 nes

ſenn
ber
Pagr⸗
t coN
getcen
er n⸗
tcllnd

A80 Diſtinktio III. Quaſtio EUIII. ſ. II.
nes S. Birgittæ, nec illa miracula, quæ non
ſunt motiva principalia, in quibus fundatur
Canonizatio; niſi conſtet, Pontificis hanc
fuiſie intentionem, hæcque ſufficienter ſit-
propoſita. Quamvis magna illis debeatur
reverentia.
5o8 Reſp. ad IV. diſt. Maj. Et taliter probare-
tur tantùm ſemiplenè unus ſtatus, conced.
probaretur plenè, & totus ſtatus, ac mira-
culum, neg. Maj. & conceſſa min. pariter-
diſt. conſeq.
Dices. Non debet ab utroque teſte totus
ſtatus, & integrum miraculum probari: er-
go aulla reſponſio. Ant. prob. utique qui-
ſibet teſtis ſufficienter probaret unum ſta-
tum, & per conſequens ab utroque totus
ſtatus, & miraculum. Reſp. neg. ant. hujus
probationem diſt. quilibet probaret unum
ſtatum, in ratione ſtatũs, conced. in ratione
miraculi. Neg. Nam, ut probetur mira-⸗
culum, ſatis non eſt, ut unus deponat, hic
fuit cœcus, & alter, hic idem modò eſt vi⸗
dens; ſed uterque debet teſtari, hic cœcus
fuit factus videns; in hoc namque conũiſtit
miraculum.
Inſtas: Quid ſi ergo duo Conteſtes de-
ponerent de primo Extremo, & alii duo
Conteſtes de alio Extremo, an ergo non.-
eſſet ſufficiens probatio. Reſp. eſſe luffi⸗
cientem, ſi nullum remaneat dubium circa
tempus, locum, perſonam &c. Hic enim

a0e

adeſſen
ſuumb

mortu

ſulcita
ſuo ge
Rel
d. Luc.
ſoriph
libllem
ditu n

Cule

M
0
auditu
ſi quis
Nepo⸗
§. Pran
dicen

Teſtis
imme
tüm 1
Et he
luſhiee
elt va
cipus
Vilu,

1,1 Qualiter Miracula Probentur &q³. 481
le,a adeſſent teſtes duo plenè probantes circa-
busfa ſauum Extremum. Et aliunde conſtat, hodie
tſdchk mortuum, & poſt 72 horas, ſeu tres dies re-
Bcem ſuſcitatum, ſolum DEIIM agnoſcere pro
lishe ſuo genitore.
Reſp. ad V. Neutiquam credi Evangelioscg
ſterk S. Lucæ, quia ab aliis audivit, vel quia ipſe
u,in ſcripſit, ſed quia habuit inſpirationem infal-
t,uI libilem Spiritũs S. Verùm de teſtibus ex au-
nineu ditu nunc plura dabit

vetelen §. III.
Qualiter Miracula Probentur ex Auditu,
b, ief Fama, & Scripturis?

e e Eſtis ex auditu eſt duplex, ſcilicet vel exy 10
trog 4
auditu proprio, vel alieno. Teſtis ex

ſar auditu proprio æquivalet teſti de viſu; ùe
Ad nn ſi quis audiviſſet Concionantes 8. Joannem
bem Nepomucenum, 8. Jacobum de Marchia-,
tep S. Franciſcum Solanum, ac varia futura præ-
rotti dicentes; ſic enim teſtis haberet rem edi-
tre Gam immediaté à principali eloquente.
Teſtis ex auditu alieno eſt, qui aliquid non
e immediatè à principali eloquente, ſed tan-
entrr tùm mediatè ab aliis narrantibus audivit.
“Et hos Teſtes de auditu alieno negamus,
A ſufhicere ad probandum miraculum. Ratio

0 . .
e, eſt varia. I. Ad cauſas Eccleſiaſticas, præ-

19 . .
i cipuè tanti momenti debent adeſſe teſtes de
deſ⸗ viſu, ut probavimus num. 500. II. Juxta-
4 Hh com-

482 Diſtinktio UI. Quaſtio EIll. ſ. III.
communem Doctorum non admittuntur te. Nun
ſtes de auditu alieno (qui loli propriè tales ſcyiun
ſunt) in præjudicium tertii, aut integræ ali. biſe
cujus Communitatis: atqui in caulſa Cano- ,lgtc⸗
nizationis agitur de præjudicio totius Com- m. 8
munitatis Catholicæ, ne ſeilicet decipiatur: eſnit
ergo. III. Canonizatio eſt a ctus Judicii ſu. lfami
premi inter omnes a Rus judiciales, funda- oien,
turque principaliter in probatione miracu- “
lorum; fieri enim poteſt in caſu particula. ofn
ri, quòd Canonizandi virtutes in vita non. matio
fuerint annotatæ, & tamen poſt mortem ncm
DEIS per talem patret ſtupenda miracula: rorr
ergo probatio miraculi (etiam præſcinden. onne
dé ab hoc caſu particulari) requirit ſum- ſm
mum jJuris, & Legis Div. rigorem, & per- (nr
conſequens non ſufficiunt teſtes ex audiltu gehere
alieno, qui planè fallere poſſunt. Imò ipſe dumem
DEIIS videretur tentari ab Eccleſia, ſi hæ ſve tin
ex tali teſtimonio vellet procedere ad adä erger
Canonizationis, & pro ea à DEO peterein- e⸗,
fallibilem aſſiſtentiam. Et ideo Canoniza- nd
tio S. noſtri Joannis de Capiſtrano tamdiu in i,
fuit dilara; quia aliqua miracula principalis Piind
fuerunt quidem multum probata, ſed tan- dgems.
tùm per teſtes de auditu, qui tamen non. qie
fuerunt admiſſi, eſto acceſſerint fama, & hi-. quinn
ſtoriæ. Usque dum tandem nova miracu- dage
la per teſtes de viſu fuerint probata. Et-. u de
hæc de teſtibus ex auditu alieno ſuffi- proel

Nunc unn

U. Lel Qualiter Miracula Probentur &. 48

Krne Nunc agendum de Fama, quæ ex Gloſ. No 5II
ſechit tariunm in cap. Veſtra. de cohabitat. Cleric. & ali-
int bi ſic definitur: Eſt illaſæ dignitatis ſtatas, mo-
canu

cl „ihs & legibus comprobatus, & is nullo diminu-
id „„,. Scotus vero Famam, & infamiam ſic
tſt definit 4. diſt. 25. quaſt. I. H. ſecunda pœna &c.
diſii I,famia eſt ſtatus Iaſs dignitatis, quantum ad
ek vitam, & mores; ſicnt fæma eſt ſtatu, illeſe di-
tonenn gnitatis quantäm ad vitam, & mores. Et ex
MIhac fama oritur aliqua divulgatio, ac exiſti-
eShs matio firma, ac fundata (non autem ſine
knn fundamento, ùt fit per rumorem, qui eſt
ecdim vox orta in populo ſine certo Authore) in
e populo. Quæzritur proin, an, & qualiter-
eqik fama probet miraculum?
en Certum autem eſt probationem miraculig12
elie eii debere præcedere famam Sancéctitatis; virtu-
unt. Erum, miraculorum alicujus Eximii ſervi DEf,
ccetet ſive tunc præcedat per teſtes idoneos, ſive
cegeen per Scripturas, aliaque inſtrumenta authen-
Os tica, parum refert. Hanc poſtea famam-
eoc recipit ſacra Sedes dupliciter, ut exhihbetur
Kranom in Libello Decreterum S. Congregationis Ritzum.
les Primò quando fit prima inſtantia apud ean-
t,α dem Sedem pro conficiendo proceſſu in or-
itmee dine ad probandum ea, quæ neceſſariò re-
quiruntur ad Canonizationem, & tunc in-
von dulgetur prima Remiſſoria, ſeu commiſſio.
tobin ut proceſſus poſſit fieri in genere, in quO0
eno! proceſſu probari debet per teſtes, aut alia
inſtrumenta authentica fama circa Sanctita-
N Hh 2 tem;

484 Diſktinktio III. Quaſtio VIll. G. II.
tem, virtutes, & miracula. Et ſi hæc fama
plenè probetur, tunc indulgetur ſecunda-
Remiſſoria ad formandum proceſſum hunc
graviſſimum in ſpecie de iisdem. Quam ri-
gidè autem Roma procedat circa hoc pri-
mum (vel, ut ita dicam, minimum pun-
Rum) conſtet ex ſequentibus punctis, quæ
ex cit. lib. Interrogatorio 14. præſcribuntur-:
J. An ſciant, quid ſit fama. II. An illa vigue-
rit in aliqua parte populi, aut in maſori. Ill.
An orta eæ probabilibus caußis, vel an fuerit va-
nus rumor populi. W. An habutrit originem à
perſonis nimis affeltis, ſuſpeltis, vel intereſſatis,
amicis, conjunctis, Keligioſis ejusdem Ordinis & .
V. An perſonæ, eæ quibus orta eſt, ſint graves, &
fide digna, an potius leves, mnlieres, ruſtici, idio-
ta, vel ignari. VI. An fuerit conſtans & perpe-
tua, quæ ſemper duraverit, vel brevi & per modi-
cum tempus, an ſtatim evanuerit. VIl. As con-
tra hane famam fuerit unquam aliquid, dictum,
factum, aut audit um in contrarium. VIII. An
bac fawa vignerit, non ſolhm in loco, ubi N. vi⸗
æxit, vel mortuus fuit, ſed etiam in aliis locis, &
in quibus; vel potius in aliis, & non in eo, in quo
vixit, vel mortuus fuerit. Et unde hot proceſſe-
rit, quod in his, & non ilis, & econtra. In In-
terrogatorio autem 13. petitur à teſtibus:
FExæplicent, quid ſit miraczulum, an audiverit, Ju0
ditius N. fecerit miraculum in vita, vel in mor-
te, & à quibus, in quo loco, & loco leci audiverit;

& an fuerit oommnsis repntatio, & fama, quod
dictus

dillut
um; 6G
ſeilitet:

ſimo B
aligoit
pedien
probat
tem)
neque
eſle an
carun
guic ſ
unta ſ

(lucm

13 lan
cèt pl
i
ſuſpici
Certun
etiam
cluſiv

apert

dulo
re in

miras

le viſ
ſimili
vet;
vel n

1 Qualiter Miracula Probentur Ge.. 48 5

Ibet dictus N. fecerit miracula, vel aliquerum tan-
rlen tum; & an alii reputaverint contrarium, quod
celunn ſeilicet miracula non fecerit?
. ½ Quod ergo quantitatem hujus famæ pro-513
reaben Pationis concernit, judico cum Eminentiſ-
faimmg ſimo Brancato, hanc probationem (licet in
Uundist aliquibus aliis cauſis admittatur v. g. ad im-
Ecbum pediendum effectum matrimonii, ant ad
Probandam conſanguinitatem, vel affinita-
win tem) non eſſe concluſivam pro miraculo
G neque plenè, neque ſemi-plenè, led præcisé
nteie eſſe adminiculum aliarum probationum juri-
lu dicarum ad' effe qum Canonizationis, quid-
ſeni quid ſit de jam Canonizato. Ratio eſt;
lupe juxta ſam ſæpius dicta ad probandum mira-
, culum debent adeſſe rationes luce meridia-
,tee na clariores, & apertiſſimæ: atqui fama li-
mio cèt plenè probata non eſt talis: ergo &c.
Min. prob. Fama nunc ex ſcientia, nunc ex
feu’ ſuſpicione oritur, modè certum, modò in-
Certum habet ſui auctorem: ergo ex Fama
i etiam plenè probata non eruitur ratio con-
“ cluſiva miraculi luce meridiana clarior, &
e apertiſſima; cum non rarò in populo cre-
* dulo quis inexpertus, nee potens diſtingue-
4 re inter effectum naturalem, gratiam, &
H, miraculum, ſpargat aliquid pro miraculo à
ſe viſo, populus autem novitatum amator-
ulin ſimilia propalet, illorumque famam conſer-
ni, vet; cùm nullus contradicere vel audeat;,
u vel ſciat, sicque primus deceptus ſive ex

Gt,

486 Diſtinbtio III. Quaſtio VIII. H. III.
ſimplicitate, ignorantia, curioſitate, ſive-

Zelo indiſcreto decipit totam communita-

tem nimis credulam. Rarum hujus exſtat
exemplum Geneſ. cap. 37. Ubi Fratres Joſe-
phi obtulerunt Patri ſuo Jacob ænigma inſo-
lubile in tunica ſanguine hædi tinétàâ, mit-
tentes ad eum: Vide num tunica filii tui ſit.
An nen? verſ. 32. Quam cum agnoviſſit Pa-
ter, ait: Tunica filii mei eſt, fera peſſima, come-
dit eum, beſtiæ devoravit Zoſeph. v. 3 3. En-
qualiter hæc fama ex deceptione filiorum
non tantùm apud Jacob, uxorem, aut fami-
liam, ſed & omnes Sichimitas percrebuit, &

per continuos quindecim annos duravit, &

adhuc duraret, niſi DElIS clariſſimè ſolviſ-
ſet ænigma, & dolum tratrum, ac vitam &
gloriam Joſeph manifeſtâſſet! Nunquid ille
latro, de quo num. 9I. qui ex publica fama
colebatur à populo ùt Sanctus, reipia dam-
natus fuit? Nunquid Armannus ex eadem
fama per 31. annos pariter à populo coleba-
tur, eique magnitfica ara erecta eſt? ùt te-
ſtantur Raynaldus contin. Baronii in Anno
1301. nam. 2 3. Pegna in direct. comment. 92.
Prateolus lib. 8. cap. II. Et tamen poſtea-
inventus eſt hæreticus, ejusque cineres juſſu
Bonifacii VIII. per S. Inquiſicionem exhu-
