etiam pro ſuo proximo. Sic etiam loqui-
D lec tur difcipulus amoris Epiſt. I. cap. 3. V. 16., In
AN hoc cognovimus charitatem DEI; quoniam ille
tonde animam ſuam pro nebis peſuit, & nos debemus
prpro Fratribus animas ponere.
unROH Pp Quæ-

.

554 Pikinktio III. Ousßtio X. g. III.

666 Quæxres VII. Quænam eſt ratio, quòd il⸗

lis Martyribus, quibus ignis, rotæ, feræ non
portuerunt adimere vitam, ademerit gladius²
Ad hoc reipondent varü variè. Raynaud.
lib. 1 8. de Mart. p. 2. 6. I. n.6. Vult, hoc inde ve-

nire, quia DEUS vult ſervare jura libertatis

humanæ illæſa, actio autem gladii cenſetur
libertatis actio. Verùͤm; cur ergo actio
ignis, rotæ, feræ ab homine applicatæ non
cenſetur libertatis actio? Gobat vult, hoc
ideo contingere, quia DElIS voluit oſten-
dere, Martyres eſſe verè Nobiles; ſoli autem
Nobiles olim plectebentur gladiò. Verùm;
ergo illi, quibus ignis, rotæ, feræ non peper-
cerunt, ſunt ignobiles? abſit. Martinus del
Rio Mag. Disquiſ. I. 2. 4. 29. aſſignat hanc ra-
tionem; quia gladius eſt præcipuum, & or-
dinarium Jauſtitiæ inſtrumentum. Verum;
hic ſumma committitur injuſtitia: ergo de-
beret gladius æquè parcere ac ignis, rotæ,
feræ. Itaque cum eodem Audctore optimè
hoc refunditur in abyſſum judiciorum DEl,
qui aliquos paucis, aliquos pluribũs probat

7

tormentis. Et bæc omnia ſcripta ſunt ad

Gloriam IIlius, Qui eſt Corona Sanctorum
Omnium, ſicut & Singularem recens
Canonizatorum Heroum
honorem.

PA-

mtien
nifau,
ln,
eym,
mmmn,
Afr i
lci h

W l,.

nan
4
Ugn 4
Riruert
Nmitit.
Eer 4
4

1.
Godſ
ſre m
cint
ronnt
ndene⸗
bertnt
cenſetl
1 A
1tn o
le, hoe
toler⸗
Manten
Verum
Neper⸗
itet dl
Unactr
n,Kor⸗
Ferunm⸗
ego le.
8,tolt
oein:
un Dn
5 Mnohn
lnt
GCtorun
lectn

1

=è

sõä

PARERGA

UNIVERSA §
“

i. . .
Mrelgie eſt practica, non tamen 2. ri
v „. . . 6 0.
2 eri. 3. Ultimum cohie.
Wie. Wrs ge⸗ aclualitas per
. inétio Scoti bene ſal-
Mc ſalvat Mhyſte-
k. . DEIIS nulli ſubſtat erstene
orales non coëtiter 3 a
unt DEO phyſ.
aterno 7. illis vi .
⸗„ Qu 7. illis vi ſuæ operationis, 4
e: . 8. MWon datur Scientia Media
Ffutura contingentia .
⸗ qJuætunque, co-
4 0 in ſua Eſſentia ſuppoſitô ecf
Vz, . non eſt antecedens, ſed II. concomi, .
. 4
sd . S1 2. reſpectn conditionatè futuroru „5
mig ſabjectivè abſolutum. 13. Prædeſti .
ee. . . ina-
stentiva facta eſt gratuitb, independ, 74
meritis: reprobati , õ
2 bir: 3 pro atio autem poſitiva 14. depen-
s ſd, emeritis. 15. Proceſſtones Divinæ
* actns eſſentiales, ſed notionales 16.
P, 2 1n

I, Divinis prater tres ſabfiſtentias relativas da-
tur alia abſoluta. 17. Relationes Originis non
dicunt aliquam perfectienem. 18. Conſtituunt
Divinas perſonas ſub formali conceptu relationum.
19. Relationes eommunes in DEO ſunt reales.
20. Perſonæ Divinæ ſunt in ſe invicem per cir-
cuminſeſſionem, non tanthm ratione Naturæ, ſid
etiam perſona. 2I. Verbum Divinum procedit
ex cognitione perſonarum, 22. non tamen ex ce-
nit ione Creaturarum quarumcunque. 23. Sola
proceſſio Verhi eſt propri?è ditta generatio, quia
naturaliter procedit. 24. Spiritus S. procedit li-

berè libertate eſſentiali, Qui 25. vi ſaæ proceſſto-

nis non petit procedere duobus, unde 26. ſi per

impobſibile non procederet à Filio, adhuc realiter

per ſonaliter diſtingueretur ab eo. 27. Poſſibi-
is eſt ſpecies impreſſa Divinæ Eſſentia: ſicut & 28.
Viſio Beatifica praciſiva. 29. Beatitudo forma-
lis conſiſtit principalihs in fruitione. 30. Intel-

loebtus perfectior, cum «ai lumine gloria poreſt

producere viſionem perfeltiorem, 3 1. poſſunt Bea-
ti per abſolutam DEI potentiam in Verbo omnes
Creaturas poſſibiles videre. 32. Angeli in primo

inſtanti ſuæ Creationis potuerunt peccare, ac 33.
bodiedum cognoſcere ſecreta Cordium cum ſolo

concurſu DEl ordinario. 34. Non poteſt in in-

telleétu Angelico dari ſpecies univerſalis. 3 .

B. V. MARIA nullum contraxit debitum contra-
hendi peccatum Originale. 36. Quocum ſolo
decedentes parvuli non patiuntur pœnam ſin/us.

va⸗

37. Peccatum abluale ormaliter conſiſtit in pri-

er
ſ
M
ſvin

ner⸗
nria
i.
Pie
ſen⸗
Gii
lyan
4
tid nl
1
iilin
ma
14.
ſelte
har,
in
Gel
talii
tia ne
Girel
Clri⸗
ye

—

vd
hii tu
nftunt
etinen
t fidl
1
Nurt /
l
Nin 1r
13,0
it,
Nudtl
4 nuch
46 6

r

reMN
t
rſn
30. M
Haris N
yi 4
en
rr t
Aie
7t, 4
,0s,
iu
6le S

vativo. Nelkum 38. in ratione offenſe eſt ſim-
pliciter infinitam. 3 9. Conſcientia invincibili-
ter erronea obligas ad ſui ſequelan. 400. Licet
ſequi ſententiam minus probabilem relitcta proba-
biliore. 41I. Actus externus non rarb ſuperad-
dit diſtinctam Bonitatem vel malitiam. 42. Poſ-
ſibilis eſt actus humanus in Individno indifferens.
43. Poteſt Legislator Eccleſiaſticus pracipere abtus
merè internos, nec non 44. obligare leviter in ma-
zeria gravi, non iten 45. graviter in materia le-
vi. 46. Peregrini per ſe nen ſtringuntur legi-
biss particularibus locorum, qus transeunt. 47.
poteſt per actus formaliter malos introduci con-
ſuetudo. 48. Legislator non tenetur propriii le-
gitis quoad vim coactivam. 49. Indigenas non
ligant leges Manicipales extra proprium Territo-
rium exiſtentes. 50. Gratia nen eſt participa-
tio phyſica Naturæ Divina, 5I. omne homines
hahent à DEO gratiam ſuſicientem, quaæ 72. non
diſtinguitur inirinſecè ab eſicaci. Similiter 53.
non diſtingauntur habitus gratis & charitatis.
54. Gratia ſanbélifitans in ratione qualitatis in-
ſpecta, abſolut? loquendé poteſt in eodem ſubjelto
ſare oum peccato moœrtali, unde 55. non habet
vim ſanctificandi ex naturà rei. 56. Eſtqus
abſolut Isquendò compeſſibilis cum peccato wor-
tali in eodem ſubjedte, 57. quò probabiliter gra-
tia non educilur ſed creatur. §8. PFeccatum ori-
ginale non fuit ſola kau ſaj adventus Chriſti. 59.
Chriſtus quà komo patravit miracula moraliter, no
phyſßck. 60. Ejns merua non fuerunt valoris ſim-
Pp 3 pli-

pliciter infiniti. 6&1. Per abſelutam DElI poten- .
tism potuiſſet pura Creatura de condigno ſatitfa- /
cere pro peccatis neſtris. 62. Impeccabilita, pro- i.
xiwa Chriſti non eſt "eferenda in unionem bype- 41.
katicam, unde 6 3. nec in ſenſu compoſito eſt ſim.
pliciter dicendus impeccabilis. 64. Viiutes “
morales non inf unduntur per ſe. 6 6. Ilſus ſm-
plex fabti in rebus uſu conſumptibilibus eſt à Do- um
minio ſiparabilii. 66. Clerici Saculares obtinent: 344
Vernm Deminium in bona Eccleſiaſtita ſuper- fiſi
Nllua, eſto 67. talia eæ pracepto Eccleſiæ teneantur ninta
orogare pauperibus vel in cauſas pias. 6 8. Do- nu/
winium Anirum in ſelidum, tam inſtantanenm, acran
quàm permanens repagnat. 69. Injuſitz dam- Nupf
waret Judex ad mortem enm, quem de privata Rude
ſcientia ſeit eſje inuosentem, eſto in foro externo ade
probatus it i Rens. 70. Keus non ſemper te-:
netur fateri veritatem contra ſe in Proceſſu Ci- fn
minali, eſto ſemiplena probatione habita juridic? ſm.
usterrogetur. 71. DEIIS ſusb ratione prima ve- 9
vitatis infallibilis eſt objectum formale fidei. 72. llet
Nex vevelatio, nec obſcuritas ingrediuntur ra. g,.
tionem formalem fidei, ſea ſunt mer? neceſſaria nuld c.
tanquam conditio ſinè qua non. 73. Cum evi- “
dentiæa in atteſtante, poreſt conſiſtere fides. 74. RKe- Elri
velatio privata ſußtcit ad aliquid fide Divina ere- z, .
dendum, 75. non tamen ſolum appareni. 76. 4
Fiaes eſt ſimplie iter prabtica. 77. Myſteria Ki⸗- 4.
dei noſtra ſunt evidenter credibilia 78 ſemper nutiun
neceſſaria fuit aliqua fides ſupernaturalis neceſ- ſtnn
Brate medii: in ova inſuper lege Evangelica 79. Mi

paſt

DE

n ſiit⸗
ltaße
nen hit
Not /
„Vpnn
el
in
ſA
ttd

N0

dt⅞
iN

e Frut
nhetlin

nuiſub

. imt

ti 1
urfur /4
ſſon
CtN
11
eun
l. ſi
nu,
ru
lußh,

—

poſt ſafſcientem ejus premulgationem nereſſaria
eſt fides explicita §SS. Trinitatis & Inearnatio-
six. 80. Summus Pontifex eſt ſupra Concilium.
81. Benediétum XIII. eſſe legitimum Chriſti in
terris Vicarium eſt de fide. 82. Revelatio dam-
nationis deſtruit ſpem Beatitudinis. 83. Altus

amoris DEl in Fatria & in via differunt ſpecie.

84. Si ſtatus innocentis perſeveraſet, nullum

fäuiſſet inſtitutum Saeramentum. 85. Sacra-

menta moraliter cauſant gratiam. 86. Baptis-
mus ſubmerſivus eſt validas. 82. Exiſtentia
Sacramentalis Chriſti non dependet abſolut? à
Naturali. 88. Traunsſubſtantiatis eſt altio ſo-
lummodo addudtiva. 89. Aqua vino mixta im-
mediatè convertitur in ſanguinem. 90. Sacra-
ment sm Pœnitentiæ non poteſt eſſe validu si & in-
forme. 91. Non tenemur confiteri peccata du-

hia. 92. Peccatum tamen confeſſum nt dubium,

debet quis compertàâ veritate confiteri ht certum.
93. Moribundus debet ſub conaitione abſolvi,
modo confefſarius prudenter poſſit praſumere eum
bic & nanc dare, aut proximè dediſe aliq uod ſigni
doloris. 94. Nec ſolus ingreſſus in Religionem,
nec 95. ipſum Matrimonium cum alia contra-
Rtum diſſolvit ſpenſalia ſimpliciter. 96. Matri-
monium ſub conditione de futuro init um, & pu-
rificata mox ſubfiſtit ſine novo conſenſu non tan-
ium in ratione contratus, ſed etiam Sacramenti.

Pp 4 97.

j 98. non ob
Perum Matrimonium, ecjus valori 88er
abtum de ſervanda Caſtitate perpe .
EKiniſtra opinio de impedimento latente,
99.

tum poſſunt.
intendant contrahentes facere quantum p

0. Valide, & licitè diſpenſat PWobe, 1
bech ntis dirimentibus urgente gravin
ecn⸗ m poſt, quàm ante Matrimoniun
e, an7 gontrabtum.

O. A. M. D. G.

7 Inter B. PE. MaARIARI. ls B. FZoſeph fuit
97. .

Abllmer
8. Alban
Aerna
lieam
Amorg!l
nent
tia

bilitß

1

Urpe
Animas
An quis
Bearß
4poerze
4poktolt
Drude
4pperi⸗
4ogler
tmann
smolt
incor
limi
AAutiah
Atiophi
5. Augr
lend

N
NAOH
N
e,
,

1ui

=

gl.
1ioß

Gien

E X. 0 A D=

☚R

S

1 E
PRINCIPALIORUM.

A.

Bbates exempti non poſſunt formare probationem
plenam de Miraculis, & Virtutibus Canonizan-

dorum. n. 548. & ſeqq.
Abſtinentia Heroica. n. 267.

S. Albanus non fuit primus canonizatus. n. 130.
Alexander III. Canonizationis cauſam ad Sedem Apoſto-
licam evocavit. n. 16. & 89. & 523. & 545-
Amoris languor. n. 21 5. Promptitudo, n. 217. Inde-
ſinentia. n. 218. Infatigabilitas. n. 219. Impatien-
tia. 220. Curſus. 221. Audacia, 222. Indiſſolu-

bilitas. 223. Ardor. 225. Similitudo cum DEO. 226.

Erga proximum quatuor motus. 230.
Animus purgatus quid? n. 162.

An quis cum fama Sanctitatis decedens, necdum tamen

Beatificatus, poſſit ſepeliri ſub Altari? n. 67.
Apocryphæ Scripturæ. n. 535.
Apoſtolis non omnia fuerunt revelata. n. 143. Mlorum
prudentia, n. 246.
Apparitiones debent manifeſtari coram Superioribus. 427*
Apoplexia reddit hominem mortuo ſimilem. n. 476.
Armannus exhumatus n. 513.
Ars multum poteſt contribuere ad corporum mortuorum
incorruptionem. n. 480. Eſt vetuſta. 4 81.
Aſſimilatio cauſæ cum effectu. n. 593. Vide Error.
Aſtutia humana non diſcernit ſpiritualia. n. 436.
Ateiophia conſumit corpora. n. 460.
S. Auguſtitii dictum, Maltorum Olſa &c. quomodo intel⸗

ligendum? n. 153.
Pp 5 B. B2.

Index Principaliorum.

Alasm locéô maledictionis benedixit IHraeli. n. 403.
Baptismus eſt probandus ad effeéctum Beatificationis,
n. 70. Eſt triplex. n. 6 32.
Barſanuphius per 5. annos nihil comedit, aut bibit. 455.
Beatificatio quid? n. 1. Variæ circa eam ſententiæ. n.2.

& ſeqq. Eſt de fide. n. 7. IIlius proceſſus eſt deciſtvus,

& completus. n. 11. Qualiter Papa putatus ſit in Bea-
tificatione &c. infallibilis. n. 15. A quibus Beatificati
poſſint Sacrifciò coli. n. 17. Differentia inter Beatif-
catos & Canonizatos. n. 21. 23. 129. & 133.
Beatificatio ordinarie non inchoatur ante 40. & Canoni-
zatio ante 100. annos. n. 74. Si tamen perſonæ po-
tentes pro ea ſupplicaverint, n. 76.
§. Bernardus ſuadet prophetice bellum contra Turcas.
n. 614.
S. Birgittæz revelationes non ſunt fide Divina credendæ,
n. 507. && 539.
Bonifacius VIII. juſſit exhumari cineres Armanni. n. 513.

C.

¶ Anonizatorum ſeptem ſingulares honores. n. 23¾.
Canonizationis nomen unde ortum habet? n. 77.

& 86. Quid rei? 9 5. Ejus actus remoti. 96. Cære-

moniæ antecedentes. 97. & ſeqq. Concomitantes. 103.
& ſeqq. Conſequentes. I11. & ſeq. Illius ſententia. 110.
Canonizatio varie intelligi poteſt. n. (32. & 133. Eſt
de fide. 134. & ſeq. Eriam facta ante Alexandrem III.
157: In Canonizatione fit revelatio ſaltem implicita.

142. Proponitur quis tanquam particulare objeétum

ſidei, Religionis, & Exemplar morum. 135. Ratio ſen-
tentiæ Canonizationis. 148. Cui cognitio naturalis non
obeſt. 149. 5
Charitas communis. n. 213q. Hereica. 214. & ſeqq.
Carolus M. cur colendus. n. 16. 4
Qaſtitas quomodo reparabilis. n. 284. Impugnarur. 299.
Hadet annexos a ctus. 290. Quomodo ſervat medium.
. n. 29

2

—

. tranf

D
cu
Dereder
no.

mitti
chrun

e

Ele⸗
teſtſe
intele
inrol
Teteal
in nos,

Mmdex Principaliorum.
n. 291. Sitque homini innata. 292. Et in ſtatu inne-
centiæ fuiſſet? 293.

Chriſtus fuit ſubjectum Prophetiæ. n. 41. Solvuntur ob-
n jectiones. 411. .
Conditiones correctionis fraternæ. n. 233.
eo Congregationes quot Romæ? n. 93.

Conſiſtorium duplex. ibi.
Conſolatio corporalis in revelationibue quale ſignum ?
n. 433. .
Criſis naturæ, vel artis. n. 494.
ahn (ultus publicus quis? n. 22. Immemorabilis unde pro-

4 batur? n. 6 5.
eltef⸗ D.
Avid fuit Propheta, nullum tamen aliâs patravit mira-
n lid culum. n. 42 1.
Decedentes cum fama Sanétitatis debent tumulari ſub hu-
tlne mo. n. 71. Eorum oſſa non poſſunt auétoritate privata
5 tranferri in locum decentiorem. n. 72. Nec Reliquiæ
münſt mitti ad exteras Civitates &c. ibi. Ad illorum ſepul-

chrum poteſt permitti foramen. 73. .
DEus per abſolutam potentiam non poteſt mentiri. n. 55 8.
& ſeqq. DEl permiſſio non eſt mandatum. 561. Po-

1 teſt ſe ſolo producere habitum, aut actum erroneum in
Er intellectu creato. 569. & ſeqq. Aut habitum vitioſum
ne in voluntate. 572 & ſeqq. Non tamen proptereà fo-
Peliu ret cauſa moralis peccati. 774. & 5S. Habet majus jus
. . . .
*“ in nos, quâm nos ipſi. -y83. Quando diceretur decipe-
3 „ . .
mönll re? 597. Vel mentiri? 598. & ſeq & 616. Non po-
vinfi teſt patrare miracula in confirmationem falſitatis. 604.

M & ſeqq. Nec in talibus circumſtantiis, in quibus pru-

o . .
e dentes non poſſunt diſcernere, quod miracula ſint pa-
ſimmen trasa in confimmationem falſitatis 608. & ſeqꝗq.
muns

Dicœceſis nullius excedens in cultu necdum Canonizati à
SH quo corrigitur? n. 61.
lc⸗ 1 Diptichon quid? n. 84. Quot illius genera? 857. Ortus,
1 &£ dignitas. 88. Quinam illis inſcribebantur? 95.
Nin . Diſcretio reveletionis requirit illuminationem ſupernatu-
a ralem.

Index Principaliorum.

ralem. n. 41 . Largè ſumpta quid? 413. Ad quxæ ſe
extendit, & quotuplex? ibi. Illius veritas. 429. Con-

formitas rei revelatæ cum S. Scriptura. 430. Sancétitas.

43 1. Datur diſcretio ſpirituum. 43 §. & ſeqq. DEUs
qui ſerutatur corda? ibi. Non omnibus eſt neceſſaria.
441. Ejus certitudo moralis. 443. Neceſſitas 444.
Dona Spirits S. quid moliantur? u. 169. Non diſtin-
,guuntur eſſentialiter à gratiis ordinariis. 177. & 179.
Doœmoni directe nullum naturale opponitur. n. 34 8. Gau-
det humore melancholico. 350. Per ipſum non poteſt
fieri Prophetia. 3 7. Nec ſecretorum cordis cognitio
infallibilis. ibi. Juſſa tamen DEl poteſt prophetizare. 406.
Solvuntur obje ctiones. 407. & ſeqq. Ejus ope Energu-
mena jejunavit ultra 70. dies. 46 %. Non poteſt mor-
tuos reſuſcitare: 473. Corporis tamen mortui incorru-
puonem promovere. 482.

E.

ECcleſia non dat Papæ jurisdictionem. n. 15. Ejus Au-

toritas. 190. Primæva magnam adhibuit ſecurita-
tem in Canonizasdo & 1. & 82. & 9 1.
Epiſcopi poterant canonizare ante Conſtitutionem Ale-
xandri III. n. 16. & 89. & 90. An fuerit de fide. 156.
Poſſunt formare proceſſum Beatifica-aut Canonizatio-
nis ante finitos 40. annos. 75. Plenéè probant miracu-
la. 526. & ſeq. Examinare poſſunt, non tamen deci-
dere miracula. 542. & ſeq. & 551I. ac ſeqq. Niſi pa-
trentur à jam Canonizatis. 746. Epiſcopi Regulares
non poſſunt in ſuis Eccleſiis celebrare Miſſam de Beatis
ſuæ Religionis. 63.

Epitaphia an poſlint apponi defunctis cum fama Sanctita-

tis. N. 73.
Error poteſt conducere ad vitam æternam. n. 778 Erro-
res varii. 579. Qui caulſac errorem, per hoc præcisé non
errat 5 80. Error reſpicit ſubjeétum, in quo eſt. 581.
Poreſt contineri in DEO virtualiter. 588. Ac manare
ab Bo in genere caulſæ efficientis. 589. A DLO infu-
ſus non eſt illius locutio. 6.e1. Particularis non præju-

dicat

4
die⸗
(.
Erpul
eſtn
&le
tural
Exabs
dupel
D0
clale
ſempe
ahex
Wilit
eſ m
ſepen⸗
cum
,161 3
4 e
Anad

. imer

Prt

Fal⸗
non e
Büm gn
perſe
Via?
4 tüm
Fanatei
Mon eſt
. I
& e
ſegu.

4(42.
6 ritud

. Virt
lann⸗

Index Principaliorum.

”? Riesi Eccleſiæ. 618 Erroris idea in DEO. 594. Caue
et. la. 595 .
i Expulſio dæmonum ab obſeſſis vi Ordinis Exorciſtlatus non
“ eſt miraculoſa. n. 341. Beneè verd ſi ſit imperioſa. 342.
s & ſeq. Et quidem in ſecunda claſſe. 344. Non eſt na-
“l turalis. 346. &£ ſeqq.
ti Extaſis quid? n. 351. Quotuplex? 3 52. Naturalis. 353.

8 Supernaturalis. 3 5/4. Quæ poteſt eſſe varia. 3 5.‧ A ſolo
g. DEO facta. 356. Eſt miraculoſa in ſecunda, vel tertia
D claſſe. 357. Si à DEO, & homine ſimul provenit non
ſeymper eſt miraculoſa. 358 £ ſeq. Non omnis extaſis
ab. cxtatico explicari poteſt 3 6]1. Nihilominus magnam

dicket⸗ utilitatem habet. 362. Cum elevatione corporis in aera
S eſt miraculum. 363. Secundæ claſſis. 364. In nulla
unnig. ſeparatur anima à corpore. 365. &£ ſeqq. Quid ereden-
. dum extatico? 36 8. & ſeqq. An ſit ſignum Sanctita-
tis? 37 1. & ſeq. Quid, ſi quis faciliter fiat extaticus?
4 374. Aut in extaſi clamores, & ejulatus edat? 375
1 ki⸗ An actus extaticorum ſint meritori? 376. Differentiæ
hbüke inter extaſes naturales, & ſupernaturales. 377.
mionen! F.
itlete⸗ RAbulæ variæ, n. 473.
CNn Falſi te ſtes contra Chriſtum. n. 700. Falſum dicere
wtanti non eſt hoc ipſo mentiri. 556.

uen Faäma quid? n. 51II. Quomodo probatur? 512. Quid
ſo. Wr per ſe probat? 513. Quid ſi ei accedat unus teſtis de

! viſu? 515. & ſeqq. Non probat ipſa miracula, ſed tan-
Him tum viam aperit ad probationem. 521.
Fanatici qui? n. 352 .
mt l Non eſt de ſide, Chriſtum eſſe ſub hac numero hoſtia.
n.r. 151. Fidei ſigna communia. 185:. Heroica, 186.
N7R & ſeqq. Quid ſit firmitas ſidei heroicæ? 186. Fidei
“ regulæ non ſufficiunt ad omnes ſpiritus diſcernendos.
anc 442. Pides Div. cur non admittit falſitatem? 6ο0ο.
1 aſk Fortitudo quotuplex? n. 260. Heroica quæ? 261. FG
o⸗ Virtus, & donum. 263. .
pileß Famins longius jejunant viris. 463: 8. Frah-

Index Principaliorum.

S. Franciſci epitaphium. n. 486. S. Franciſeus non RE
propriè Martyr. 624.
Fruétus Spiritus S. ſunt bonum ſignum in revelationibus
n. 43 5.

Fuga tempore perſecutionis amm & quomodo licita? n. 66.
& ſeqq.

Fulminisvis. n47 8.
Futurorum prædictio. Vide Prophetis.

6 Audio Sauctorum triſtitia non opponitur. n. 209.
Ganeratio naturalis non probat, naturaliter poſſibi-
lem eſſe reſuſcĩtationem mortui. n. 472.
Gentiles ſuſcipiunt miracula pro teſtimonio Div. n. 6e6.
Gladius quare non parcit Martyribus, quibus tamen pe-
percerunt feræ, ignis, rotæ? n. 666.
Gradus Patientiæ. n. 198. Spei. 211. Charitatis in-

DEIIM. 214. & ſeqq. In proximum. 232. Eleemo-

ſynxæ. 234. Largitatis' ibi. Compaſſionis 225. Di-

ſcretionis, 236. Prudentiæ. 250. Juſtitiæ. 256. Reli- 9

gionis. 257 Veritatis. 258. Gratitudinis. 259. For-
titudinis, & Conſtantiæ. 264. Abſtinentiæ. 274. Hu-
militatis. 293. Caſtitatis. 2 88.
Grætia curationum non probat doctrinam falſam. n. 617.

Gratis data in quo diſtinguitur à 4 gratucn faciente? 3 82

H.

Hreticorum ſpiritus privatus involvit contradictoria.
n. 14.
Heros unde cognoſcitur. n. 159. & 160. Hujus nominis
origo. 161. Heroes naturales. 172. Heroici multi funt
lapfi. 308. Heroicitas virtutis Chriſtianæ in quo con-
ſiſtit? 162. & ſeqq.
Hiſtoriæ ſacræ non omnes in Officio Divino ſunt fide Div.
credendæ. n. 492. De S. Georgio, & Brunone quare
non amplius habentur in bublicis lectionibus? 536.
Hiſtoricis quanta debetur fides? 533. & ſeqq.
Homo

Hor
la
Humid
Mumlli
ten.
Humof
463.
HUene⸗

Pa
—
Ap.
emium
agf
fkali
Hepha
Irarn
. Immecula
an.
Imnez.
Ittenr
1,434.
nag
biugene
Iinitnsd

² Phornne

Pütravi
Imn nnisX
phbn
tisſca
lackeumm
nec r
lumet
4 lüſiczen

*
ua

felurch

unH

hn.

eret

, n
Sanelß

Hanmit
Den 5
1. N
1ſt
1ſ) K
1t

M. N
ene, h

redeit .

istors
cimnbis
e

EeN
none Ge
ban

e

Index Principaliorum.
Homo verus unde cognoſcitur? n. 145. Diverſi in Eccle-
ſia DElI. 44 5. Ulius hoſtes. 260.
Humidi tas corruptionis principium. 11. 479
Humiliras. n. 199. 201. 275. & ſeqq. Admittit hono-
rem. 2 0. Tenet medium. 282:.
Humores crudi, & pituitoſi an ſint cauſa longi jejunii? n.
463. & ſeqq.
Hyeme an omnianutriantur? n. 462,
S. T[Acobus de Marchia. n. 197. 207. 208. 247. 248.
.B 257. 259. 268. 273. 2983. 286. 329. 33§. 360.
385. 403. 40%. 41 8. 4 3. 47 1. 472. 4 93. 485
Jejunium naturäle quamdiu naturaliter ſufferri poſſit.,?
n. 45 1. Chriſti, Eliæ, & Moyſis. 452. Danielis. 453.
Pauli. 45 4. Jejunii longi exempla Eccleſiaſtica. 455.
Prophana. 456. Jejntuen naturale ultra I1. dies eſt
miraculoſum. 46 6. & ſeqq. Iilius finis, 469.
Immaculata Conceptio B. V. MARIE an ſit de fide?
n. 13.
Imagines. Vide Urbanus.
Impatientia dilationis in aliqua revelatione, quale ſignum? 7
n. 434.
Incorruptio corporum eſt miraculoſa. n. 483.
Indulgentiæ quare conceſſæ ante Canonizationem? n. 102.
Inimicus diligerdus. n. 239.
Innocentii XI. Decretum circa Canonizationem. n. 41.
Initinctui DEI ſingulari poteſt homo reſiſtere. n. 300.
&EE ſeqꝗq.
S. Joannes Bapt. abſtemius. n. 267. Fropheta. 386. Non
patravit miraculum. 421.
Joannis XXII. error. n. 154.
Joſeph prudens. n. 24 8.
Judas lſcarioth ejecit demonia. n. 146. Vide Peccator.
JIudicium de diſcretione ſpirituum nec eſt evidens à priori,
nec à poſteriori. n. 437.

Juramentum Judicum. n. 56. Teſtium. 57.

Juſtitia quid? n. 252. IIlius varia exempla. 253. & ſeꝗq.
ai-

Index Principaliorum.

L. Mratvla
LAiĩci eſecerumt dœmones. n. 340. di de N
Languer amoris. n. 215. Miraclut
Latro bonus non eſt Martyr. n. 624. 147.
In lege gratiæ pro ritu canonizandi Gictinguenda ſunt tria raeuſor
tempora. n. 29. Lſe.
Leo non reſuſcitat leuneulum mortuum. n. 41z3. num pa
Levitas animi in revelatione quale ignum ? n. 434. xreruf
Locuſtæ S. Joannis Bapt. quid? n. 26 8ò. & ſeqq. dancti,
Longum jejunium, vide jejuniame, ʒotit
Lequi quando cenſetur DElIS? n. 596. 604. . gvomoe
S Lucæz Evangelio cur credendum? n. y09: . eſt loen
Lamen in revelatione fors conceſſum non eſt Jui habi- clarior.
tuale. n. 413. iſericot
ts8. n
M. . Modusexza
S. MAcarii reſponſio, n. 19 5. ofſertl
Maris rubri reverſio miraculola. n. 46b7. 1htol

Martyr denderio. n. 175. & 187. Plſt teſtis fidei. 183 Mudu
Ejus obligatio. 637.
Martyrium habet omnes characteres Sanctitatis. n. 92. 1
Quid ſit. 62 1. & ſeqq. Qualem requirit conſenſum. Nübecl
627. & ſeq. Caſus fingularis. 629. Effectus Martyrüüi Mah
quis? 630. & ſeqq. Efſt realis imitatis mortis Chriſti, Amtipitan
633. Martyrium debet comitari charitas. 636. Si au- Netute m

tem præcedat charitas, melius eſt. 6 37. An tollat hæ- cici ſur
rehn? 63 §. In adulto requirit attritionem ſupernatu- Eſton.
ralem. 643. Poſſet ſufſicere virtualis. 644. Martyri Kade⸗
gratia quando confertur? 646. An ſit actus virtutis, E ireta

cujus? 652. & ſeqq. Caditne ſub præcepto? 655. & AUhl mhi
ſeqq. An jam fuerit privilegiatucn ante Chriſti adyven- Moemine

tum? 649. An parvuli in utero matrum ſint capaces fillamni
Martyrü? 6 50. & ſeq. . owen
Mel ſylveſtre S. Joannis Bapt. n. 2722. dine
Mendacium quid? v57. Non eſt diſpenſabile. 367. E. 0.
conſcientia tamen invincibiliter erronea non eſt pecca- Wnon!
minolum. 56¾. erm u⸗

“ Mira- ün

Index Principaliorzæm.

Miracula authentica S. Franciſci Solani. n. 312. S. Jaco-
bi de Marchia. 97. Quot adhuc alia ? 147
Miraculum quid? n. 314. & ſeq. Quomodo cognoſcisur?
147. Quomodo debet eſſe ſenſibile? 3 16. & ſeq. Mi-
lenczle: raculorum triplex claſſis. 3 1 9. & ſeqq. Inæqualitas. 322.
& ſeqq. Otο illorum conditiones. 325 & ſeqq. Quæ-
nam patrentur à dæmone? 313. & 326. Miraculum
verum requirit duo Exrrema, Invocationem DEI, vel
Sanéti, & relevantiam. 490. In quo non fundatur Ca-
nonizatio, non eſt de fide. 507. & gI4. Extrema-
quomodo probanda? 50. & ſeqq- Miraculum non
efſt locutio DEl certior, quàm revelatio, benè tamen
clarior. 606. 2
Miſericordia in correctione eſt ſignum inhabitantis Spiri⸗
t8S8. n 434.
Modus examinandi viſiones &c. n. 424.
Moyſes prudens. n. 248. Moyſes Monachus cur arreptus
à diabolo. n. 339.
MNorbus, & tmors poſſunt miraculosè immitti. n. 471.
elins N. .
3 NxAbuchodonolor an extaticus? n. 352.
an Nahaman an naturaliter à lepra curatus? n. 32 5.
⸗“ Nativitas Chriſti an miraculoſa? n. 37.
Daturæ miracula. n. 314. Naturaliter non poſſunt præ-
. “ dici ſutura. 37 8. Nec homo ultra ¹1 I. dies iejunare. 46 6.
Aid Eſto natura ad hoc quid contribuere poſlit. 470. Sicus
Nen &. ad corporum incorruptionenn. 479. Quomode na-
eurærationalioppenitur error? 53=
Asim Mihil wivit, quod non nutrisuf. n. 4 5.
nl Noemi nepos Mizriam cœpit præſtigioſam artem patrandi
Cnf falſa miraculs. n. 313.
umtcs Nomen Miraculum novies in V. T. reperitur. n. 313.: No-⸗
mine Martyris, & Conſeſſoris quinam intelliguztus?
n. 520. .
ſcbie. ine⸗ Nos non hubemus tantum jus in nas, ſicut DEUS. n. 583.
1oletif Notarius an poſſit proceſſum Canomizationis formnare? 2 ¼½.
Quid probat illius ſeriptura? 538. 6ε ſegg.
2 A

1,4.

n34

Index Principaliorum.

Mutritionis quæ neceſſitas ? n. 457. 459. & 464. à Kopbet
omnia nutriantur? 460. 380.

nie t
O. Utrae

Oi fluminis homines an 5. menñbus dosmiant? n. 4, nni

. Obedientia mortui. n. 45. i
Oblationes quales fiant in actu Canonizationis? n. 114. 4 i
& ſeꝗꝗ. .
Obſeſſum à diabolo liberare an miraculoſum? n. 340. Ve
5

& ſeqꝗq.
Offerre 4 martyrio ſine neceſſitate, & ſpeciali DEi inſtin- riun
Cu eſt illicitum. n. 65 . & ſeqq. Occultare ſe tempore nnn
perſecutionis eſt licitum; ſi ex officio non incumbit znaend
alicui cura animarum. 663. In caſu particulari etiam 8 beg
privatus poſſet eſſe obligatus, ne ſe occultet. 66 5. dene

Oſſicii Div. hiſtoriæz non omnes ſunt de fide. n. 43. A
Orationis modustriplex. n. 189.
Ordo Canonizatorum ſolenniter. n. 11¾. 1
Origenis actus heroici. n. 176.
Oſculum manus, poplitis, & pedis Pontiſcii. n. roz. (unr
. litn
P. . ECſegg
Atientia. n. 197. 219. & 26 5. 17 Crcn
S. Patres ſibi contrarii. n. 641. erlpts

Peccator poteſt patrare miracula. n. 327. Vide Zedas. ue
Fomifex omittendé debitas inquiſtiones pro actu Cano⸗ H 1
niaationis videtur tentare DElIM. n. 150. Quidam H
Pontiſices proteſtati ſunt ante Canonizationem. 158. ngue
Probatio quid ſigniſicat? n. 4 ⅝7. Duplex. 4 ⅝. Illius me⸗ ti
dia. 489. bit.
Proceſſus Canonizationis quomodo formari po qt ab Epi-
ſcopis, Superioribus, Confeſſariis, Notariis &ce n. 524.
Prophetia quid ? n. 3 80. Principalius conſiſtit in occulto= Rinn
rum manifeſtatione. 3 982. & ſeqq. Reſpicit præteritzz; (.
& præſentia. 3 55. & ſeq. An infallibiliter eveniat-! Reſennt
3 8⁶. Non eſt quid habituale. 412, & ſeq q. Prophet Reilgiani
zatienis diſpoſtiones. 405. ́ÿMU Melanir
Pro⸗

1
8 4

Gin
mnult,
Nin 1)

td
lrter
nen i
mtiali
le ,
a

luleg

Hdeæ Principali .
propheta voeamut Eidena. n. 394., Quinam eſt arreptiriue?
380. Immediatè à DEO inſtrui poteſt. 390. Ordina-
rie tamen mediatè inſtruitur. 391. Modus illius. 392.
Utraque inſtructio fit dverſimode. 393. Per ſpeciem
ſenſibilem facta in ſenſu externo eſt magis ad captum.
294. & ſeq. Non repugnat in ſomno. 396. Etiam poſ-
ſibilis eſt per ſpeciem ſenſibilem in ſenſu interno. 397.
Explicantur hi modi. 39 8. Ptophetæ interdum loquun-
tur ex ænigmatibus. 79 9. Diverſi illorum actus. 416.
Veri, & falli Prophetæ ſigna. 422. Diverftas Prophe-
tarum. 421.
Froximus quis? n. 22 8. & ſeq. Quomodo diligendus? 232.
& ſeqq. Conditiones ad hoc requiſitæ. 237.
Prudentia quid? n. 240. Ejus partes Potentiales. 241.
Subjectivæ. 242. Integrales. 244. Chrifti, B. V. MA-
RIE, S. Joſeph, & Apoſtolorum. 24.

Quien patibilis, & paſſio diſtinguuntur. n. 4 3. Qus⸗
litates perſonæ exatninandæ circa viſiones. 424.
& ſeqq. Ipꝑſarum viſionum. 426. .
Quandonam S. Communio Laicis ſub una ſpecie fuit præ-
ſcripta? n. 46 %. .
Quare audiens inſtruétionem Propheticam gecerdetur il-
lius? n. 413. Z
Terminus Quaß explicatur. n. 639.
Quinque argumenta pro diſcretione apparitionum. n. 427.
& ſeqq. Quatuor aliæ regulz pre eadem diſcretione.
ibid.

— R.
Apeut. Vide Extaſſs.
* §S. Raymundus Nonnatus à quo canoniratus? n. 15.
Relevantia quomodo probanda? n. 49 3. & ſeqq.
Religionis exempla, & gradus. n. 257.
Reliquiæ Sanctorum propriè non prophetizant. n. 381.
Q 2 Reſua-

-

mdex Principaliorum.
Reſuſcitatio mortui eſt miraculum ſecundæ claſſis. n. z15§.
323. 345 & 495.

Revelatio interna, & externa. n. 413. Rem revelatam,

illiusve ſigniſicationem naturaliter poſſumus apprehen-
derc. 417. Revelationis effectus. 428. Infallibilitas.
368. & ſeqq. 422 429. & 599. Vide Exiaſis, Diſere-
tio, Prophetia, Qualitas. ,
Rex Galliæ an patret vera miracula? n. 493- .
Roma accurate probat miracula. n. 517. & ſeqq. Alias vi⸗
deretur tentare DEUM. 19.
Romæ Congregationes viginti, & una. 2 3. 4
Ruqmor quid? 111.

SAlomon DEUsS bis revelatus., n. 30 §.
Samuel per quem à mortuis ſuſeitatus? n. 6dv R .
Sanationis miraculoſæ indicia. n. 332. .
Sanctorum invocatio pro miraculo. u. 49 1. Qomode
probanda? 492. & 506. 4
Sara, Saul cur arrepti à diabolo? n. 339. 4
Scriptores interdum ſcribunt ex ſolo auditu alieno. n. 470.
Scriptura authentica quæ? 522. Epiſcopi, quid pro-
bet. 52⁸. & ſeq. Quid Scriptura Patris Spiritualis, Con-
feſſarii, Hiſtorici? S3 3. & ſeqq. Scripturæ Apoer.
phrx. 535.
Signa migrationis animæ à corpore. n. 4777.
Similitudo Viatoris cum Chriſto. n. 165. & ſeq.
Simulatio poteſt eſſe peccatum grave. n. 369.
S. Franciſcus Solanus. n. 206. 208. 247. 24 8. 2 57. 259.
273.283.286. 338. 360.45 3.472. 485.
Ppirituum diſcretio non eſt ipſa cordis ſecretorum cogni-
tio. n. 446. Nec ipſum Prophetiæ donum. 447. Ha-
bet evidentiam rei in ſe. 448. & ſeq-. Conliſtit in-
actuali. 449⸗-
Stigmatizatio an miraculoſa? n. 32. 333.
Suffocationes variæ. n. 476.
S. Suidbertus non fuit primus canonizatus, n. oü,

Sybil.

Tem
Tem
Tern
po
me
ExN
50
Teſte
De

5.

Tele
Un
r.
§.To
Tranl
Unl

l
Veri
ſeld
k.

h.
re
Near
rin
An
1

Index Principaliorum.

Sybillæ Prophetieantee. n. 404.
Syncope reddit hominemn mortue ſimilem. n. 476.

AxaA qualis ſolvenda Sub-Promotori in prorella Cano;
nizationis. n. 51. .
Temperantia quotuplex. n. 266. .
Temperamenti calidi, & humidi æquſlibratio. n. 457.
Terminus univerſalis pro conſervanda vita ſine cibo, &
potu cenſentur eſſe 11. dies. n. 45 1. Migrationis ani-
mæ à corpore 72. Horæ, ſeu tres dies: 477.
Ex N. T. multi, & præcipui Sancti non ſunt canonizati 4
Pontificibus. n. 79.
Teſtes, qui probent miracula, qualiter examinandi? n. 49 .
Debent eſſe duo ad minus. 499. De viſu, & conteſtes.
500. & ſeqq.
Teſtes de auditu proprio, & alieno quid probant? n. 510.
Unus teſtis de viſu accedens famæ plene probatæ non
probat miraculum antiquum. 515.
Timor in revelatione quale ſignum? n. 432.
S. Tobiæ longanimitas. n. 207.
Tranſpiratio non ſufficit ad vitam conſervaudam. n. 477-
Tranſubſtantiatio an miraculoſa? n. 49 8.

V.

S8. L[Dalricus eſt primus ſolenniter canonizatus, h. .
& 130.
Veritas. n. 2 58. Duplex. 557.
Veſpaſianus non patravit miracula. n. 326⸗
Ex V. T. multi Sancti referuntur in Martyrelogio Rom.
n. 78. Qualiter ſint canonizati. 30. 89.
S. Veronica curatur. u. 49 2.
Vicarius generalis eſt una perſona cum Epiſcopo. n. 549.
Virginitatis reparabilitas. n. 284. 294. Impugnatur. 289.
An habeat annexos actus? 290. Mediumque ſervet ?
21. Qualiter hominibus innata? 292. An in ſtatu
inno-

. Indexæ Principaliorum.
fſanheeentiæ fuilſet ?*293. Sine peccato perdi poteſt.
Viri Tgenc ad conficiendum tam informatione
quàm ſummaria, n. 52.
Virtus heroica quid? n. 167. & ſeq. Non diſtinguitur el-
ſentialiter à communi. 178. & ſeqq. Etiam præcipi:
tur. 12. Una non eft intrinſece connexa cum aliis.
n. 197. & ſeqq.
Violentam ſuſtinens mortem propter virtutem eft Mar-
tyr. n. 624. .
Vocibus noſtris DElls non poteft uti ad errorem fidei in
Eccleſia invehendum. n. 609.
Voti emiſſio an arguat cultum publicum. n. 66.
Urbanus VIII. canonizavit S. Raymundum Nonnatum.
n. 15. Ejusdem Decretum quoad imagines necdum Bea-
tificatorum, aut Canonizatorum. 2 5½. In quo aliqua ex-
cipiuntur. 31. & 60.
Uteri ſuſſocatio reddit hominem mortuao ſimilem. n. 476.

Elus ſdei SS. Jacobi de Marchia, &e Francilci SolDän—
n. 182. Zelus honoris DElI. 227.
Zorbaſter patrayit falſa miracula, n. 313.

Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard*-

4 Copyright 4/1999 VXyMaster Gmba l

TIO
RUM,

CUTAMIRACULA,

CHIA, ET
OLANI

UIE

Pedittus XIII. 1726.
anctorum adſeripſit)
A „
m Authoritate

Fraphici Eccle-
enturæ,

8 TILIS,
6. SCOTI

ologia Fotiſtica,
tiquiſſi mæ Pro-
uperioris, Fratrum

collectorum,
EFEXPOSITA,

5 Pomeridianis.

DIVVS loan-

⸗ 4 923.
510 RIIM. 9
d. Typ. p. m. Hæredü.