ratur bonum infinitum eſſe benum menum. De
remiſſo patet; quia poſſum remiſsè velle DEIIAM
in ſe eſſe bonum, non deſiderandé illud mihi. Si-
militer patet de medio: de Supremo patet, qui d
ſammè diligit ſe D ElIS, & ſummè beatus eſt; &
tamen in hoc non deſiderat formaliter ſe eſſe bonum
alii amanti. Et diſt. 27. N. Contra primam
viam & c. Actus Charitatis., qui eſt perfelctus, re-
ſpicit DElUldt ſub perfettiſſima ratione diligibili-
tatis: non eſt autem perfectiſſima ratio diligibili-
tatis in DEO, comparatio aliqua ſui ad creaturam,
ſed aliqua rat io ejus abſoluta in ſes abſolute enim
eſt melihs in ſe, quàm poſſet eſſe quæcunque habi-
tudo ad alterum. Idipſum etiam docet Do-
Gor Subtilis 2. diſt. 27. q. un. H. Sed e hoc &.
ubi ita habet: Reſpondeo: Charitas dicitur, quaæ
habens eam, habet DElIM' charum, ita quod re-
ſpicit DElIA non in ratione diligentis, ſed in
ratione diligibilis. Quæ omnia clarè indicant,
DEIUIM fore præcisè diligendum propter ſe
absque intuitu retributionis quanquam &
hujus nullatenus obliviſcatur DEls. .
uar⸗

188 Diſtinbtio II. Quaſtio II. H. III.
219 Quartus Gradus, Propter DEIIMI ſuſtinere
infatigabiliter, explicatur à S. Bonav. in ayo-
log. pauper. contra Gyraldum a. I. ſecundæ re-
ſponſ. Ubi ex verbis D. Pauli ad Hebr. & Gloſ-
84 probat, Charitatem urgere ad ſuſtinenda
quæcunque mala, imò ipſam mortem his
vVerbis: Curramus per patientiam ad propaſitum
nohis certamen, aſpicientes in auctorem fidei, &
con ſummatorem 7. EslI, qui propoſitò ſibi gaudid,
crucem ſuſtinuit confuſione contemptdà. Saccin-
cti, & eæpediti (adeôque infatigabiles) curra-
mus ſine dubitatione ad certamen Martyrii, aſpi-
cientes in autctorem fidei, qui ſe & omnia bona ter-
rena contempſit, ut contemnenda monſtraret, &
omnia mala terrena ſuſtinuit, quaæ ſuſt inenda pra-
cipiebat, ut nec in illis quareretur felicitas, nec in
iſtis tiweretur infelicitas. Vinctus eſt, qui infir-
mitatum vincula ſolvit; mortuus eſt, qui mortuos
ſuſcitavit; amore itaqus ejus ſimilia patiamur.
Si enim amor eſt vis anitiva, etſi hac locutio eſt
vera yer ſe, neceſſarid ſequitur, quod perfeltus
DEI amer perfeltè inclinat amantem ad omue il-
lud, per quod convenientihs, intimihs, eelerius
amato poſſii aniri: ſed nihil eſt, quod magis diſpo-
nit, ut celerihs, & intimins ſpiritus hominis in ſta-
zu mortalitatis exiſtens uniatur immoeortali, &
impaſſtili DEO, quuùm ſuſtinentia mortis illate
propter honorem DEI. Neceſſe eſt igitar perfe-
ièà amantes, hoc deſiderare, antequàm illud obti-
neat, & chnz obtinnerit perfeltè læatari. Ipſe enim
amor vis eſt transformativa. Qui igitur c.
Sm

N.
hum
Corthuraj
Divina 4
il ſalv⸗
ſri atten
ne & mo
yn rlbit
ſeguami
ſad intli
r iſam/
uvm dlet
Iimem
Unenda
1opporto
er deſie
Gnltiüs
urit. H.
lixtiſin
lſ. 4 Vi⸗
(. 13.
len (gun
Eert p 1
ilil mibi
mun, 4
krhee
Ne urg
nortem
tio, zut
1d r
taexci
AUnque

II.
1 Gimi
aV. N*
ſtunttt
br K
ſuſinen
nortentn
Ayrplin
en fiin
4. Aldt
les)
hri
ulin
rot,6
iurleyt
Hitah ii,
, ſuine⸗
pN
9 len
A udt
64 nfin
AN1
t, .
ni,if⸗
Mer ℳ 4 6
Gd
Mas

De Notis Specialibus Charitatis &. 189

ſtum perfeltt amat, praciypus mentis affectu eidem
configurari peroptat, in his potiſſimim, qus lex
Divina dibtat: ſed conſiguratio ad Chriſtum præ-
cipuè ſalvandis conveniens in ſtatu praſentis mi-
ſeriæ attenditur ſecundum aſſimilat ionem in paſ-
ſione & morte, Petro atteſtante, qui ait: Chriſtus
pro nobis paſſus eſt, vobis relinquens eéxemplum,
ut ſequamini veſtigia ejus. Hoc igitur eſt, ad
quod inclinatione pracipua perfekla Charitatis ar-
dor inflammat, juxta illud Cantis. Fortis eſt nt
mors dileétio. Ex quibus omnibus patet, cha-
ritatem perfectam urgere infatigabiliter ad
ſuſtinendam iplam mortem propter DEIIM,
ſi opportunitas adeſt, vel ſi non adeſt, arden-
ter deſiderare. Hoc ipſum etiam tradit ſuc-
cinctiàs Doctor noſter Subtilis 3. diſt. 34.
q. unic. ſ. Ad quaſtienem & c. Charitas eſt ex-
cellentiſſimum donum DEI ſecundum Auguſtinum
15§. de Trin. cCap. 19. & ſecundum Apoſtolum I.
Cer. 13. Si tradiders corpus meum, ita ut ar-
deam (quod videtur eſſe modoò inhumanéô velle ar-
dere pro DEO) Charitatem autem non habuero,
nihil mihi prodeſt: igitur non videtur eſſe aliquod
donum, quod excellentihs perficiat, quàm charitas.
Et hæc omnia benè concludunt pro chari-
tate urgente ad ſuſtinendam infatigabiliter
mortem propter DEl honorem, ſi ſit obliga-
tio, aut opportunitas; ſi verò hæc illàve-
non ſit, tunc Heroes iſti ex charitate DEl
ita excitantur ad ſuſtinenda alia adverſa quæ:

cunque, ut ſi non accidant ſibi ab erinſech.
ibi⸗

190 Diſtiuctio II. Queſtio II. J. III. N.

bimet ipſis inferant mort ficationes rigidil- lserd⸗
ſimas, pro irrefragabili articualo tenente:: bel: u
Diffcilius eſſe, mortificationem ſui ipſius omittere, l aat
quam ei ſt audere. Concordat per omoia Psulus duhun
Rom. 8. Quis nos ſeparabi à Charitate Chri- unmir.
ſti &c. ac Sponſa Cant. 5. & 8. cap. Hym yt
Quintus Gradus, Appetere DElIM inta- wim; 41
tienter, heroicè monſtratur à Chriſto, dum- ntnn her/
Luc. 12. v. 50. dixit: Baptismé autem habee a- ſfinuit.
ptivari, & quomodo coarctor, usque dum perficia- threde
tur. ID quæ verba ita habet Hugo Cardi- deti,
nelis: Et quomodò coarctor, usque dum endenſi
perficiator iſte Baptismus, ſeu paſſio Chriſti. Nener
Id eſt, ex quanto deſideris appeto & deſidero ipſam inn amer.
paſſionem meam pro ſalute humani generis ton- nhri dein
ſummariz quaſi diceret: multum affelto mori pro n Good
ſalute hominum. In boo mariman⸗ oſtendit cha- Hnt ant⸗
ritatem ſuam ad homines. Noſter verò Dida- wWeln;
cus Stella eadem verba gloſſatur. Dieit-: in at
quod coarctetur ad hanc paſſienem, quia ſetundum , huin
judicium ad paſſionem banc vehementer incende- Mbiure
batur ex amore, quem erga genus humanum ha- m.
bebat. Gloſſa Ord. ita explicat asque dam. (. Ixyer,
Non de ipſa paſſione augitur, ſed petins mors Cor- hent gu
poris abſolutio eſt anxietatis, non coacer Vat io 4do- Nlos i
lorit. Demum yranus ad idem ait: Ale per lntur,
hoc intelligatur magnum adeſiderium ejus perfe- ANis dur
eiendi noſtram ſalutem. Hanc ipſam amoris Veheeme
heroici impatientiam oſtendit Chriſtus, dum aenid
Joan. T 3. V. 27. dixit Judæ: Quod facis, fat 1 eſurt
citins. (Quæ verba ſic declarat cit. Cardin⸗ r diel
18

220

.II.
nesri
d lenenn
Ar emin
noia bu
ritati
9.
riſto, dnn
Aen kine
un eli
Uele u
GoClrE
irenſe
eereris it
, Aunit 6
rVeroe⸗
tur. M.
ſitſin⸗
etter iund
unnd
5 ri⸗
tN N
,Aniin
lt
6, d
glam
Puſme⸗
i4 ſii
ℳ,

De Notis Specialibus Charitatis &t. 191

lis ex S. Aug. tracét. 62. in Zoan. Ubi ita ha-
bet: Quod facis, fac citins. verbum liben-
tius parati ad paſſtonem, quàm irati ad vinaictanm!
0 ver bum non tam pyœRRam exprimens proditoris,
quàm mercedem ſignificans Redemptoris! Hoc ver-
bò non præcipit, ſed pradicit Juda malum, nobis
bonum, quia hot vult cito fieri, non tam in per-
niciem perfidi ſæviendô, quàm az ſalutem fidelinm
feſtinand́. Idipfum etiam habet Gloſſa Ora.
Et hæc de impatientia amoris in Chriſto ſunt
clara. Quantùm verò ad heroes Chriſti,

eandem ſie declarat Doctor Seraphicus lib.2.

PFPharet. ex Doctore Cherobico iaæ ſoliloq. Impa-
tiens amor; cùm nec lachrymis modus ſit, niſi
amori detur, quod amatur. Et ex S. Hieronymo
in quodam Serm. Hoc babet proprium impa-
tiens amor, ut quem deſiderat, ſemper invenire ſe
credat; ignorat ſiq uidem judicium, ratione mul-
toties caret, neſcit modum, nec aliud cogitare po-
teſt, quàm quod diligit, amor non accipit de im-
poſſibilitate ſolatium, neque ea diſſieuitate reme-
dium. Quorum omnſium duples eſt ratio.
I. Experientiâ teſte ardenter amantes ha-
bent quasdam anguſtias, impatientjas, ſti-
mulos intrinſecos, ſi amatéô non illicò po-
tiantur, aut ſi non omne opus gratum, eſto
aliàs durum, eidem exhibere poffint. II.
Vehementer amantes non tantùm habent
appetitum, aut deſiderium ſimplex, ſed ve-
rè eſuriem amandi DEUM; Propriiſſimè enim,
àùt dicit Scotus 3. diſt. 34. quaft. anic. H. alte-
rius

192 Diſtindtio II. Quaſtio II. H. III.

yins ad videndum &c. Charitas viæ eſt babitus;
quo eſurimus juſtitiam, & diligimus DEll M in
ſe: atqui talis eiuries non eſt üne impatien-
tia; non poſtit continuò frui amaté, non
obſtantibûs quibuscunque arduitatibũs: er-
go &c.

221 Sextus Gradus, Currere ad DEIIM1 velcci-=

ter, traditur à Sponſa Cant. I. v. 3. Trabe
me poſt te, curremus in odorem anguentorum-
tuorum, non quidem ambulandé, ſed aman-
dé⁶; nam ùt habet Dockor mellifluus in eit.
textauam: Qui amat ardentius, currit velocids,
& apprebendit citius 3 nam qui in quinto grads
famem pariuntur at canes, reſtat, at ſextum-
aſcendant, & circumeant civitatem, nec tantum
circumeant, ſed circumcurrant, & in creaturis
maeram nen faciant, ſod poſt ereatorem diſéurant.
Enndem velacem curſum afſignat S. Bonav.
lib. 2. Pharet. ex S. Aug. de Morib. Eccleſ. Ni-
hil eſt tam durum, atque ferreum, quod non amo-
ris igne vincatur, quo cùm ſe anima rapit in-
DEIUIMM ſuper omnem carnis naturam, libera, &
admiranda volitabit pennis puleherrimis, & in-
tegerrimis, quibus ad DEl amplexum amor ca-
hius innititur. In quibus curſus per volatum
velociſſimum ſuper omnia terrena deſigna-
tur; amor enim exceſſivus tarda neicit mo-
limina. Pro praxi autem notandum, hunc
curium conſiſtere in obſervantia ſemitæ
mandatorum DEI, ita ut tali heroi omnia

ſint levia, juxta iſlud Scoti de amore ecl
enteé

Den
jente 3.
G&ρvrui
it ommis
Salwatir
yen ,
1, en
npecktar
faruch er
gao Gcit⸗
orrinlan
I19. 1, 2
i n ai.
enherienti
Urespere
ninen n
us amor
lond lat
topnolce
hum,
Neiter er
it vr lu⸗
deptim
ſet rep
Utite e
eultur
PMönler
Crimit
berete
ha re

DEES,

G.

De Notis Specialibus Charitatis &. 19 ¾
AE lente 2. d. 40. 4. anie. ſ. ultimo. Amor autem,
D E praripu? ſinit, ſi ile quaratur in omnibus, fa-⸗
ingie cgit amnia onera levia, ut verum ſit, qued diæxig
id Salvater Matth. 1I. Venite ad me. Er ſequitnre
atibuse Fugum enim meum ſuave eſt, & enus meum le-
ve; ſi enim talia non ſint levia, ſed gravia,
s impeditur & facile ſiſtitur curſus. Hujus
rarum exemplum nobis præbuit Chriſtus, de
em qu dicitur ſalm. I8: Exnltavit t Gigas ad
edum currendam viam. Et David de ſeiplo Fſalm.
Gse ILS. v. 32. Viam mandatorum tuorum cutur-
iri „i, cσ dilataſti cor meum. Ratio ſumitur ab
experientia, quàâ certum eſt, quos non la-
Gu, bores perdat, & pendat terreous amor, qui
i tamen non rarò cœcutit nimiam; ergo pu-
m rus amor DEI. & quidem heroicus, adjutus
mit doné Intellects, & Sapientiæ, perfectiſſimè
uS cognoſcens DEIIM, Summum & unicum
dA“ bonum, ſapidiſſimè rapit amantem ad ve-
um“ lociter currendum poſt dilectum. Sie cure
rite, ut cemprsbendatis. I. Cor, 9. V. 24.
Septimus Gradus, Audere vehe menter; he-222
roicè reperitur in Sponſa Cant 1. ubi cha-
ritate æſtaans audacter ſolicitar dilecum.
—RK Oſculerur me eſeulo oris ſui. Audax peritum
nn r Sponiæ, pudicæ an impudicæ dicam ² Sed
dirimit dubium Seraphicus Doctor lib. 2.
IFharet. cap. 25. ex S. Bernardo. O Sancta Ani-
d ma rveveroentiam habe, quia ipſe eſt Dominut
DElIlS tuut, fortaſſe non oſoulandus, ſed adoran-

nitit
vinie

iont 659 64
aes, dus. Mec ignoro, quis honor regis judicinm d.
ℳ N ligit⸗

194 Diftinctio II. Quaſtio II. H. II.
ligit; ſed præteps amor, neé jndicium praſtslatur,
nec conſili? temperatur, nec pudore frenatur, nee
yationi ſubjicit vr: roge, ſupplico, Ragito: CUſeua-
letur me oſèuls oris ſui. Privsquam dem ra-
tionem tantæ audaciæ in Sponſa, adduco ci⸗
tati textůs alium lenſum tropologicum ex
Gloſſ. Ord. Quæ ita hahet. Eccleſia prætedens
Chriſti Advenium hlc loquitur, & ſi ad Ver buna
Iacarnandum audenter ait: Olculetur me. 14
eſt, tangat me dulcedine praſentiæ ſuag, E&. velat
oſculum afferens, etiam mei oris attaltum ſuſci-
piat. Oſculari, pacis Kgnum eſt, inter cos, qui
diſcordes fuerunt ; genus bpumanum autem à
DEO per peccatum remotum, orat reconciliari
per oſaulum, id eſt, Incarnationem Filii. Oſcu-
letur; loquitur more amantis, qug pro fervore
dilectionis ordinen loquendi non valet obſervare;
& ſicus in oſculo duo corpora diverſa jung unt ur,
ſic in Incarnatione Filii dus ſuhſtantig, Divini=
zas & bumanitas, aniuntar. Hæc pro eru-
ditione, ut conſtet quàm audacter Eccleſia
altiſſimum Incarnationis Myſterium anhe-
larit. Nunc pro fundsmento tantæ in-
Sponſa, ac aliis in charitate DEI heroi-
bus fduciæ pono regulam Scoti 4. diſt. 49.
4. 5. F. Contra illam ſecundam & . Astus amici-
tiæ reſpectu DElI ex ratione ſui, & ohjecti eſt be⸗
nus; ſaltem nen potiſt eſſe inmederatus exce-
dendò, ſed fort deficiendé. Quo luppoſito ſe⸗
quitur ratio; quia quòd aliquis à magno
Domino, aut etiam æquali, non petat au-
. aéter

De
Gacker ir
loctin
Feretllt
in beten
(horiecte
Mere: 4
1it, n
lelde I
Mli, ſ
untur.

Uadiror 3
Uem Ce
en Ee.
1 ſeara
ert. 3 (
julan 4
ihe. ,.
fi Lirtn
Elan
. oe 9
Uiyeklaz
ſrnenyp
um 44 .
uen ha
Guran
Anli ve
der an

U. De Motis Specialibus Charitatis &. I95

Drlle dacter inignem quamdam gratiam, inde eſt,
enee Qd timens repullam amittat confidentiam,
: vereatürque noxam inurbanitatis, ac tanti
n deng in betendo exceisüs: arqui timor non eſt in
a8tere charitate : ſed perfecta charitas foras mittit ti-
gjeuna morezz,: Auoniam timer pœnam habet; qui autenms
ſepie kimet, kon eſt perfectus in Charitate. I. Zoan. 4.
AN v. I8. Imo eſt ſigaum peculiare perfecti
urnen athici, ſi magna & honeſta confidenter pe-
4,6 tantur. Lege librum Canticorum, & inve-
eH6 DDies quanta petierit, & obtinuerit Sponſa 4
ſuo dilecto. Idem reperies in Vitis Sancto-
N Um, „
, ntie Gradus Octavus, Rringere inam biliter, 223
da traditür à Sponſa in varüs locis, expreſſiùs
1piſn autem Cent. 3. verſ. 4. Tenui eum, nec dimit-
ſen kam &. à D. Paulo Kom. 8. . 3 5. Quis erge
nos ſeparabit à Charitate & . à D. Bonavent.

ter e,

zupkuur .
4 N part. 3, Centiloq. Sect. 40. Charitas zſt vita co⸗
4 ne⸗ pulans amantem eum amato, & fuſiùs p. 5. Bre=

R viloq. cap. 8. Charitas ipſa eſt radiæx, Fforma, &
⸗ finis vVirt atum, quæ jungit omnes cum ultimo ſine;
l⸗ „GS ligat omnia ad invicem ſimul, e& ordinat; aé
dn et. per hoc ipſa eſt pondus inclinationis erdinatæ, &
Dll vinculum colligationis perfebtæ, ordinem Jnuidem

, ſervans reſpeétu diligendorum diverſorum, qnan-

6
ig tum ad affebkum pariter & effettum, nanitatens
S autem babens in babitz quantam ad unum pntkm,
as & anam principals dilebtum, quos eſt ratio dili-
g gendi reſpeétu omnium aliorum dileétoruns, qaad
SA

ͤr Per amoris vincnlum nata ſant colligari in an uns

2²4

196 Difinktio II. Quaſtio II. H. III.
Chriſtun, quantum ad Caput & Corpus, quod uni-
tate m continet in ſe ſalvandoram, Juæ nunitas nunt
inchoatar in vita, ſed gonſummatur in æterna glo-
ria, juxta quosd ipſe Dominus orat, ut ſint unum,
ſicut & nos unum ſamus, & ego in eis, &
tu in me, ut ſint conſummati in unum-,
Foan. 17. V. 22. Ex qua Seraphica doctri-
na ſequitur, quod iſte Gradus ocaws con-
ſiſtat in indiſſolubili amore DEI, jta ut non
tantùm fugiat mortalia, ſed & venialia, ac
inſuper ut ſit continuò occupatus amore
DEI in ſe, ac etiam aliorum propter DBum,
quæ ſunt nata colligari in Chriſto, ira ut ſit
quaſi in continuo amoris æſtu erga DElIM;
ſecus enim non ſtringeret inamiſſibiliter, ſed
modè amaret, modè deſiſteret ab amore,
quod multis mediocribus Chriſtianis com-
mune eſt. De codem Gradu octavo ita ha-
bet Doctor Angelicus in opuſc. 61. In hoc an-
tem gradn, modo quodam miro, & indicibili ani-
ma Sponſi rapit, & rapitur; tenet, & tenetur:
Kringit, & Kringitur; & ana IIno per amoris co⸗
pulam ſat iat ur.
Nec dicas, taliter poſſet quis ſcire, ſe eſſe
in gratia, & quidem inamiſſibiliter. Contra
enim eſt; quod ad hunc (aut quemcunque)
gradum nec requiratur confirmatio in gra-
tia, nec notitia hujus confirmationis. Hine
optimè docet Scotus I. diſt. 17. 4. 3. J. Ad
ſolntionem & , Ex nullo altu, gusm experimur,
gets ex ſubſtantis a&tis, nes ex intenhione abtas,

1

ker
2
ige
M,
Iermatar.
eſet ali
tolinalit⸗
il alk,
ſt nenſa
frilrer i
Nempe
6,9 l.
Cradu
Ie Del o
hertt. ra
ungnam
lende me.
ſhlungu
ſirinur⸗
Aſetnſone
uum. I
tem, per
ſavitate
In qu .
ionant
ns ic
NEA
4ledlion-
1 ga
adesie
Qideor
Xinlec

I De Notis Specialibus Charitatis &. 197

Gu ec e deledtatione, nec ex facilitatione in operan-
rlaton Ao,neqse e bonitate, ſive rectitudine merali actus,
memn, poſſamus concludere aliquem talem habitum ſu-
ſatuni pernaturalem ineſſe, quia quscanque iſtorum dato,
ne Peet aliquis habens charitatem cognoſcere certi-
n onn. zasdinaliter ſe eſſe in charitate ,; ex hoc ſcilicet,
qubd actuam illum ſibi experiretur ineſſe, vel altum
ſic intenſum ſibi ineſſe, vel ſic delectabiliter, vel
faciliter ineſſè, vel rettæ rationi conſanum eſſe-.
Nempè refolvit Scotus juxta Eccleſiaſten
c. 9 v. I. Et tamen neſcit homo, atrum &.
ſeibkin. Gracus nonus, Ardere ſuaviter in dilectio. 22 5
GG ne DEl optatur ardenter à S. Bona v. lib. 2.
4Drlx Pharet. cap. 25. O Amor, qui ſemper ardes, &
Plrete nungnam extingueris: Charitas, DElIs meus ag-
cende me. Pondus meum amor mens, ed feror;

ca SoN
lars r
fti Nr ni
epitts,1
Ntus s0n

1b unt Ven
unstr c ne feror, dono tus accendimur, & ſurſum
awo fu ferimur; exardeſeimus, & imus, aſcendimus
N/ aſcenſiones in corde, & cantamus canticum gra-

dunum. IIbi S. Doctor exprelſsis verbis ardo-
ue Fem, per canticum graduum autem inſinuat
m urtt ſuavitatem, quæ convenit cantui. Verùm
in quo conſiſtit hic ſuavis ardor? Ardorem

Cieli 1

te A aſſignant tam Cantica, quàm Doctor Ange-
n en licus, ac Subtilis. Cantica quidem, dum-
tnang cap. S. . 6. dicitur: Lampades ejus (ſcilicet

dilectionis) ampades ignis, atque Lammarum.
ion In quæ verba ita ſubjungit Gloſſ. Ord. Lam-
, pagdes, id eſt, corda fidelium, in quibus dile-
63. 1, Stio continetur, ſunt ignis; quia fervent in-
n triniecus DEl, & proximi dilectione, & ex-
H N 3 te⸗

198 Diſtinctio II. Qusſtio II. G. III.
teriùs ùt flimma lueent ex operibus juſtitiæ.
Nec hoc ſine ratione; dilectio quippè com-
muniter à Dodtoribus comparatur igni, de
quo dicitur Lac. 12. v 49. lgnem veni mittere
in terram, & quid vole, niſ: ut accendatur. Hu-
jus verò ignis, ſeu dilectionis tres fſunt gra-
dus, ſcilicet calor, fervor, & ardor; calor.
indicat infimum, fervor medium, ardor ſu-=
premum dilectionis gradum, & ut optimè
dicit S. Thomas cit. epaſc. 61. Calor eſt inci-
pientium: Concaluit cor menm intra me. ſalm.
832. Fervor eſt proficientium: Kom. 12. Spi-
ritn ferventes. Ardor eſt perfectorum: l⸗
me ditatione mea exardeſcet ignis. Pſal 38. . 4.
Hinc etlam docet Scotus 4. dijt. 49. 4. 4. J.
Adrationem &. Snupremus Ordo dilectionis deno-
minatur ab ardore, Ut autem & Saavitashu-
jus ardoris capiatur, addo ex cit. S. Thoma,
quèd ardor iſte poſſit eſſe triplex, primus
poœnitentium, ſecundus activorum, tertius
contemplativorum vix non ad modum tri-
plicis viæ purgativæ, illuminativæ, & uniti=
væ. Primus ardor pœsnitentium correſpon-
det converſis & lingulariter pœnitentibus,
uales fuerunt S. noſtra Margarita de Cor-
tona, & S. Maria Magdalena, de qua dicit
S. Greg. hom., 2 . in Evang. Quæ enim prius fri-
gida peccanzremanſer at, poſtwodunm, amandé for-
titer argebat; & hi ardenot quidem multùm
utiliter, ſed etiam mualtum pernaliter tum-
propter dolorem ezceffivum, tum proptet
Ra=

De
naturam
fum reſp
Phas 2
um dixe
vyn ari
ia, & ).
mültöm
nagis len
Tertius
Aperte⸗
erit fuit
ianf.
ile ſunt
ignit wi⸗
rſerunt;
woime
dſorti!
Feraphin
Moplem
Charitate
Puratur?
ſde pen
lecharit
Palſiones
ortikica
an. 1b
Cirad
Non con
Omnnisk
ſrfli
in da⸗

I. De Noaiis ſpicialibu: Charitatis & 199
us ult naturam rebellem. Secundus ardor adtivo-
lan rum reſpicit proficientes, quales eraut Cleoô-
rie Dhas & alius Diſcipulus euntes in Emmaus,
dam dixerunt Lac. 24. v. 32. Wonns cor no-

Verinki
un. he. ſtrum ardens erat in nobis, dum loqueretur in-
eKuegt via, &. aperiret nobis Seripturass & hi ardent
t, t. multùm utiliter, ſed minas pœnaliter; dum
DrAk 12815 ſentiunt amorem, quàm dolorem..
Llrortt Tertius ardor contemplativorum proprius
retne eſt perfectis in amore DEl heroibus, quales
H aſſerit fuiſſe Apoſtolos D. Greg. hem. 30. in
l ln Evang. Foris apparentibus linguis igneis, intus
Strun: Ffalcta ſunt corda fammantia; quia dum DEUIA1

lee in ig nis viſione Juſceperunt, ber amorem Juaviter
r1 arſerunt; hi enim ardent mazimè utiliter, &
linten minimeé pnaliter, ſed ſuaviter, tanquàm-
anſak abſorpti in abyſſali dilectione DEI, Gmiliores
,,Iton Seraphinis, quam hominibus, ita ut cum
ſa, pe Moyle mirari queas, cur rubus (ſeu homo
run, M arirate DElaccenſus) ardeat, & noncom-
nocurte Buracur: Ex his ergò lequitur, quèd ardor
d ne poœnalitate mixtus (Uavitate ſt eò ma-
tunke jus harirart heroicæ indicium, quòè fortiùs
iemeg P iones concupilcibilis & iraſcibilis ſunt-
ſtu tet. mortificatz, aut omnino ſubactæ juxta.
geuis S 167 . 8. .
yuft non radus decimus: Ahimilari DEO otaliter, 226
i: non conſitit in communi Gniit ie dg
5 „Omnis Romo dicitur factus ad imaginem, &
imſlitudinem PEI. Geneſ. I. v. 26. Neque
Upee in illa ſimilitudine, quam habebunt compre-
wS YU N hen-

200 Diſt inétio Il. Queſtio II. H. III.
henſores cum DEO in patria, juxta illud 1.
Foan. 3. V. 2. Cum apparnerit, ſimiles ei erimus;
quia videbimus eum, ſicuti eſt. Conſiſtit proit
hæc aſſimilatio in cumulo omnium virtu⸗
tum in gradu excellenti, quatenùs DEIIM
homo imitatur in juſtitia, miſericordia, cha-
ritate, veritate, fidelitate &c. imò etiam in
aliis virtutibus, quæ quidem DEO repa-
gnant, nihilominùs ab eodem Viatoribus
ſunt præſcriptæ, ut Fides, Spes, Timor Do-
mini &c. Hæc autem aſſimilatio fit per le-
Rtionem, meditationem, orstionem, & con-
templationem; per lectionem quippe ex ipſa
S. Scriptura inquirit quis ſtudiosè pèrfectio-
nes DElI. per meditationem maſticat, ac di-
ligentiſſimè int ellectui, voluntati, ac memo-
riæ imprimit practicandas, per orationem.
obrinet illa bona ([piritualia quæ ſibi deſunt,
& arcet mala, quæ undique imminent, per
contemplationem denique mens transtfor-
matur in DEIIM, quem in omnibus conſtan-
tiſimè ſapit, & reiſpicit; nam ùt optimè no-
tat Scotus 2. dift. 24. 9. anic. ſ. Dico &e.
Contemplatio ſecunduam Auguſtinum non eſt niſi
altas reſpiciens eternam: & praxis ejnsdem por-
kionis⸗ ſuaperioris eſt altus ejus veſpicieni temporals
reſpsbta aterni, AHve in ordine ad aternum, & prin-
cipaliter ad DEUM propter ſe. Plura de-
hoc gradu vige à aam. 16 5. & ſeq. Nunc ut
& reliqua charitatis herolcæ ſigna ſupra com-
munem videatnus.
Se-

De
degi
30 oblen
ctiam oh
comonli
tom telti
In Fratrit
10 Candi
Gida ia
Oharitas
gentiZe
Delng,
Hal
ie me,
le carhal
lemn, wril
Omnia hi
ſudeat
Qladend
lac tam
Gbocd a
eca eti
met; .
geſerie
gere Dl
l. Maeh
ſas 4J
due A
derd ln
ham
pum

M. De MNotis Specialihus Charitatis &G.. 20

aiſot, Sequitur I. Quòd Charitas heroica urgeat227
G ad obſervantiam Legis Divinæ & humanæ
hiſii etiam cum periculo vitæ, aut bonorum. Hoc
lum in cormhonſtrant tot præclarifſima V. T. Marty-=
Dn rum teſtimonia in Eleazaro 2. Mach. cap. 6.
orinch in Fratribus Machabæis cap. 7. in Stephano
detn ac Candidato ſuo Martyrum exercitu. Vide
EOe Gdicta in Gradu quarto nam. 219. II. Quèd
Pornee Charitas heroica inflammet habentem in-
TUmorh genti Zelo honoris DEI, ac eorum, quæ
lter DEIIM, & Sanctos concernunt juxta illud
n Eoë Pſal. 68. v. 10. Qaoniam zelus domus tua come-
ppeetii dit me. Ratio hujus poteſt deſumi ab amo-
t re carnali, quo quis victus ita zelat hono-
ench rem, utilitatem ac dignitatem dilectæ, ut-
enem omnia his contraria, nullo obſtante periculo;
Nren ſtudeat avertere: ergò à potiori hoc con-
ſeigen Cludendum eſt de dilectione DEl heroica,
rinene -hac tamen notabili ſervata diſſimilitudine;
StA“ quôd amor carnalis ſuſtinere nequeat, ſi di-
buscolin lecta etiam ab aliis ametur, aut ipſa alios
oninir amet; econtra amor DEl præoptat, & totis
. Nu Adeſideriorum æſtibûs percupit, omnes dili-
I6 Sere DEUM, & omnes diligi ab eo. Hujus
alege Zeli præclara exempla dedere Mathathias
rnc I. Mach. c. 2. à v. 27. Elias 3. Reg. c. 18. Jo⸗
6 Air ias 4. Reg. 4.20. In Lege nova Apoſtoli, alii-
gei que Apoſtolici Viri. Ut autem Zelus ha-
beat ſuum diſcretionis pondus, nota doctri-
ele Ram D. Bonav. lib. 4. Pharet. c. 36. Zelam-
yn enum infſiammet Charitas, informet ſeisntia, Kr=
*. N f„ met

262 Diikinktio . QOueſtio II. J. WV.
mwet Conſtantia, ſit Fervidus, ſit circumſpeltus, ſit
nvidlus, nec teporem habeat, nec diſeretione ca-
reat, nez timiqus ſit. Si ſcilicet propter DEIIM
aliqua terribilia ſuſtinenda eſſent.

De Wotig Specialibus Charitatis He-

roicæ in Prexiwum.

228V7 ISsIS ſignis Charitatis heroicæ in DEIIM
redo ordine tradimus ſigna ejusdem
Charitatis in proximum; nam ut bene dicit
S. Bonav. lib. 2. Pharet. cap. 25. Per amorem
DEI amor provimi gignitur, & per æmorem pre-
ximi amor DEl nutritar. Inſpiciendé autem
hoc maghum præceptum de diligendo pro-
zimo, ſecundù⅛m ſe & præſcindendé de or-
dine Charitatis, nomine proximi intelligitur
omnis creatura rationalis capax æternæ Bea-
titudinis, adeôque & Chriſtus qdà homo,
Beatifſima V. Maria, Angeli, Comprehen-
ſores in Cœlô, juſti in terra, peccatores:
jaimici, infideles, defuncti in gratia & in
purgatorio exiſtentes (hi omnes enim tan-
ctùà n, & non alii jam conjuncti funt, aut con-
jungi poſſunt Capiti Chriſto) non autem
nomine prozvimi intelliguntur dæmones, &
damnati, eſto fuerint noſtri amici, propingui,
fratres, aut parentes, h' enim non ſunt capa⸗
ces bonorum ſpiritualid, aut æternæ Beatitu-
dinis. Qaod totuimn prgclarè terigit corus.
e 130.

D.

4.30. 4, 40
Cri
geher /ſe
ſuſa ant
ferlent mi
Matur ex
ui alka
lanquam
nie ſi li
vilber h⸗
ſem ſevir
dnur; G
ge Ktat
ne omtem
rtrane
froximut
ir, ,
ſtvye n
4 V
ler li
ere Glg.
zrleſ ade
Pehenqit
lnfüpe
ts ad
Iola tan
undata
Meitſen
Drov
ne
Perlel

De Notis Specialibus Charitatis & . 203
efeta AJ.30. . unic ad primnsce. Dico,qubd illa Reſten-
ſengthtt ſio Chriſti ad Pharviſæum, Quis eſt Proximus?
Rerhell debet ſic intelligi: Proximn; dicit relationem.
«quiparantis ſicut amirus, vel frater: igit ar
facieni miſericordiam eſt proximus, quod Habe-
batur ex Reſponſione Phariſai; ſequitur, quod ille,
tir H cu: facta eſt miſericordia, babebatur apud suss
tanquam, proximas. Nen erat anutem gentis ſaæ,
vec ſibi ligatus ex natione Ied extraneus: igit ar
N quilibet quant amcunque extraneks, sui ego poſ-
0n ee ſum ſervire in neceſztate, eſt habendus at pro-
t bebe dſi rimas; & boc eſt, quod dicit ibi Salvator: Va-
rem de, & tü fac ſimiliter. Id aſt, habe pro proxi-
Arenſi wo omnem, cui potes benefacere, etiamſi ſit tihi
elbaa extrans:. NWon igitur benefaciens eſt tanthm
gentoe proximusz, ſed etiam owanis poren bene pati à ns-
ſentodet bir, er hoc ſive palſtone exterieri, ſive bona dile-
ntelen Stne paſſzva, qug eſt motus interior;: & bog mo-
Ltete k A Beati, quibus non poſſumus bene facere, poſſunt
g in bene diligi, & eſſe proximi; PDEISS autem lioèt
Cönder bene diligatur, non tamen e dilettione alicujus,
Hecaiti poteſt adi ſibi aliquod bonum, & ideo non Come-
e prehenditur ſab proximo.
6 enſt Infuper licèt poſſimus creaturas inanima-229
nhe tas, aut irrationales amare propter DPEIIM;
ne quia tamen Charitas proximi Theologica-
not fundata eſt ſuper communicatione æternæ
ponſe, Beatitudinis; ideo præceptum Charitatis
e proximſ per ſe ſolum reſpieit eos, qui ſub n0-
ee mne proximi propriè intelliguntur, quique
tsem. per ſe Beatificabiles tunt; quamvis non ne-
ga⸗

204 Diſt inét io Il. Quaſtio II. H. IIl-.
gaverim, inanimats v. g. divitias, famam, di-
gnitates (ſi iis Chriſtianè utamur) aliàsque
creaturas irrationales non rarò multum no-
bis conducere ad æternam Beatitudinem;
quia tamen hujus in ſe capaces non funt.,
ideo etiam aliter amari non poſſunt, niſi tan-
quam media, incentiva, aut occaſiones ad
eam, non autem tanquam ſubje ctum imme-
diatè capax æternæ Beatitudinis. In quo
ſenſu bene dixit S. Bonav. mox cit. ex 8. Aug.
lib. 1. de Doctr. Chriſtian. cap. 23. Quatuor ſunt
diligenda. Unum, qusa ſupra nos eſt, DElIS.
Alterum, quod nos ſumars, Oomnia noſtra, prout
immediatè explicavi. Tertium, quod juxta
nos eſt, anima proximi. Quartum, quod infra
noes eſt, noſtrum aut proximi corpus, aut alia
conducentia ad æternam beatitudinem ſive
nobis, ſive proximo.

230 Ut autem natura Charitatis Chriſtianè, &

non tantùm imaginarié intelligatur, adver-
tendum eſt, quèòd, quantùm ad præſens no-
ſtrum inſtitutum facit, quadruplex motus
dileclionis communiter à Doctoribus aſſig-
netur. Primus eſt merè naturalis ſinè ulla
deliberatione, dum quis alium ſtatim amat,
quia ſibi ſimilem credit, quia omnia ipſus
facta approbat, quia ipſi aliquo conſanguini-
tatis vinculé eſt junctus, aut propter varia
benefieia collata übi gratus; & hanc Cha-
ritatem aliqui multum æſtimant, falsò cre-
dentes, nullam in aliis eſſe Charitatem, ſi
non

De.

non con
non om
tates i
lem ze
ſecit,
pfoptet l
Nooquid
Aorem,
Cbnds
lerend ſ
1e giit
orus el
Procn lcil
eltam re
Uertius
lerſeſs in
bis, gui
ſernatt
bent, g
ſed infe
& a
Alando 4
ners
er att
onchtiot
i gyia
Prof
enane
Ihtoſo
lgtar ſ
lſtatis h

ſonn,
lamame
1) Ma
nultumnte
tituckſen
don lort
l,Nidte
enſtovest
Aum ionre
8. ln
,exded
Ouri
S, Dels
Nra,pror
ul ſrtl
gnl f
dls⸗ A
cinenl

nicürtt
Nl, N
DrEekſe
len NN
tibs N
irhr
latin S
wvri N
onoeone
ter
18
ſegtern
itgte 4

De Notis Specialibus Cbaritatis &. 205
non continuò omnia ſua facta approbent, ſi
non omnes favores, commoditates, & uti⸗
litates ipfſis approprient; coram DFEO au-
tem hæc Charitas, vel potius carnalitas, nec
flocci fit, non enim propter ſpecificata, ſed
propter DEIIM proximus, eſt diligendus.
Nunquid enim & animal amat ſuum bene-
factorem, gallina pullum, lupus lupum? Se-
cundus motus dilectionis eſt rationalis con-
ferendéô ſcilicet rationes, Car, qus modo, cir-
ca quid &. Amor exerceri debeat, & hic
motus eſt imputabilis, bonus vel malus,
prout ſcilicet quis malum, vel debitum ob-
jectum rectò, vel perverſé modé amat..
Tertius motus dilectionis reperitur in Hæ-
reticis, infidelibus, aut quibusvis peccatori-
bus, qui ob aliquod auxilium DElI adtuale
ſupernaturale varia Charitatis opera exer-
cent, quia tamen in ſtatu gratiæ non ſunt;
ideò informia ſuuat. Quartus denique mo-
tus & actus Charitatis erga proximum eſt,
quando quis in gratia DEl exiſtens diligit.
ſinceré proximum propter DEM, gna-
viter attendendé ad has communes ſex
conditiones, alibi explicandas: Qais, quid;
cirea quid, oujus gratis, quantum, & qus modé.
His proin ita ſubſiſtentibũs neceſfſariò jam
aſſignanda veniunt communia Charſtatis
Theologicæ ſigna, juxta hæc quippe intel-

ligitur fulgor, & excellentia fignorum Cha-
ritatis heroieæ erga proximum.

Ita⸗

Diſtin tio II. Quaſtio II. O. W.
Itaque ligas Charitatis communis erga
proximum lunt I. Proximum diligere ſicut
ſeipſum actu interno. II. Actu externo
Procurare proximo omnia bona ſive ſpiritua-
lia, ve corporalia conducentia ad æternam
ſalutem, led tamen poſt ſeipſam. III. Pro
falute proximi ſpiriruali poſtponere bona-
temporalia, ac ipſam vitam corporalem-.
IV. Pariter diligere inimicum. Hæc ſigna,
illorumque obligatio conſtabunt per decur-
lum.

2;/2 Primum ſignum ſinceræ Charitatis Chri⸗

ſtianæ in proæ mum eſt, giligere proximam ſi-
cut ſeipſum allu inter no; ita enim præſcr bitur
Matth. 22. Diliges Preximum tauum. icut tés ip-
ſum. IIbi dilectio ſui ponitur pro regula-
ad dilectionem proximi, quæ planè ſine actu
interno non ſubſiſtit; cuùm nos ipſos ſine ta-
li fncero sctu interno non poſſimus dilige-
re. Pro hoc ipio etiam exſtant duæ pro-
poſitiones ab Innocentio XI. damnatæ.
Prima, ordine aliàs decima, eſt. Non tenemur
proximum diligere altu interno, & formali. 8e=
cunda, ordine undecima, eſt. Pracepto, Pro-
ximum diligendi, ſatisfacere poſſamns per ſolos
ctus externos. Ratio autem eſt plana; quia
amor externus ſine interno eſt potius larva
amoris, quàm verus amor. Charitas verò
heroica in proximum boc facit promptéè, fa-
cilè, expedite, & delectabiliter juxta 2. 173.
Qualiter autem hoc præceptum generzli⸗
1I1⸗

DB
iligene
Gité,
audi mi
Ixr in e
rards/
(49.2. ,
luinuren
lmn d ⸗
nnibut au
1ra netar
ananten,
irenicupr
ingginn
Mujr
atit eiſt
ſe recuja
& malet,
itor ben
her iluc
0l. Co
dere, &
tChrit
ie che
tan a
ſbr
D Et!
i male
hrfeeh⸗
Mn u
“ (hr

Nunis
llgelee
n eitet
Sre ſorin
ad Etenn
n. II
onere ben
rvorzer
ele
Nt herben

Uritersc
ernis
Nrl hen
en, et 1
1gotge
hlane ſoeti

. Wrtun
,nd 8
yunn /
pbn I
oerb
Chertit
ronpte

De Notis Specialibus Cbaritatis & c. 207
diligendi proximum, promptè, facilè, expe-
dite, & delectabiliter in praxi egerceri queat,
andi miram doctrinâ Seraphici Bonaventu-
ræ in Fermula aarsa de Gradibus Virtutam c. I.
Notandam eſt, quod dicit Sponſa in Canticis
cap. 2. v. 4. Ordinavit in me Charitatem-.
Inſimus enim Gradus Cbaritatis eſt, diligere ami-
cam, 4à quo diligitur, honoratur, ſovetur, & in
omnibus adjuvatur, qui hoe nos carat facere, con-
tra naturam nititur laborare; diligere eniv.-
amantem, naturæ eſt. Ahior Gradus, diligeré
inimicum ex orde propter DElI M., qui eum ad
imaginem ſaam oreavit, & corpore ſuo refecit, &
