ſanguine ſno redemit qeaia diligere non amantens
gratiæ eſt: qui hoc faeere nen curat, Pilias DEI
eſſe recaſat, qui facit ſolem ſussm oriri ſaner. bonos,
& malos. Altiininst gradus Charitatis eſt ini-
micos beneficits ad amorem trabere. Unde ſu-
er illud, ut ſitis Filli Patris veſtri &6. dicit
GL. Cumulus perfectionis eit inimicos dili-
gere, & pro ipfis diligenter orare, ſicut fa-
cit Chriſtus: & alia GL. Iuper illud Benefa-
ecite &c. dicit. Hon tantum ad amicos, ſed
etiam ad inimicos extendite opera Charita-
tis, ut amnici eſſe incipiant. Ie primo Gradu
Kant Ethnici, & Publicani, qui diligant eos, 4J2
ſe diligunt. In ſecando ſtant perfetti Chriſtiani,
qui maledicentibus benedicunt. In tertio Nant
perfectiſſimi Religioli (ego confundor, non ta-
men, ut & tu contundaris, hæc transicribo)
imo Chriſtus, qui Znsdam aAd smorem ſnism tra-
Xit

208 Diſtinétio Il. Queſtio Il. g. I. 1
xit, benigniſſimè aſculandé, pedes lavandé, ſaa onnll
tarne ciband?s, & in Cruce pro perſecutoribu 2tls 4
oerand;. Item altus Gradus Cbaritatis eſt, cuam int, &
aliquis atilitatem amici ſui cum proprio lucro qua- excitett
rit. Altior, cum aliquis commodum amici ſai uenset
cum damno rerum ſuarum quarit. Altiſſimas, Ii, niſi a
eùm aliquis bonam amici ſui o6um propria morte Keilitate
querit. Unde dicitur: Majorem Charita- Propriam
tem &c. Ergo maximam Charitatem habet, qul Kecun
animans ſuam pro amicis ponit. In illo Gradu Charitati
ſtetit Chriſtus, quoniam panper fabtus eſt, cum) nnig on,
eſſet dives, ut nos inopid ſud adivites eſſemns, be imntig
dicis Apoltolas. Chin per ſuam contumeliam no- ili pton
bis obtinuis aternam Gloriam. Cum per ſua vul-. Ni od
nera nobis eœhibuit medicinam. Cm per ſuam ilernhi,
mortem iurpiſimam nobis comparavit vitam ater- Fnan er
nam. Liem alius Gradus Charitatis eſt, chm quir ntad
ailigit auferentem ſibi rei temporalet. Allior, Correctio
ciem diligit anferentem ſibi honerem. Adhuc al- drecen
tior, ciem diligit ſibi auferentem corpus, Vel mem- Einbali
bra corporis. Alriſzmus, ohm diligit auferentem ( lutt
ſibi virtutes, & Aonæ ſyiritualia (quantum eſt ex Mnßas
parte Tyranni v. g. cogentis ad abnegatio- Mgiz,
nem Fidei) /ve ipſum DEIIM. ad peccatum- lericor
quacunque occaſione inducend, vel 4 virtuoſis ope- Mndate,
ribus redacendé́: atqui hi Gradus omnes ſine d habe
acu interno debité exerceri non poſfunt, (Mumm
&, ut Charitatem communem excedant, re- Cere ſua
quirunt in Chriſtiano Heroe ſingularem. (ontedti
promptitudinem, & dele abilitatem contra ühettan

quæcunque obſtacula. Imèô videtur, quòd amn
non⸗

h. De Notis Specialibus Charitatis &c. 209
A nonnilſi valdè expeditus ſimiles Charitatis
emt actus exerceat; cum enim prorsuùs ardui
,“ nt, & liberi, ac ab extrinſeco ad eos nullus
Aa excitetur;, ſed potiùs abſterrestur, contſe-
dQuens eſt, talem actum allundè non poſſe ori⸗
N. ri, nili ab intrinſeca ingenti promptitudine,
ytmin facilitate, & deleétabilitate tanti operis ob
enm bropriam ejus præſtantiam.
en kiinſt Secundum ſignum communis Chriſtianæ 233
,iö Gharitatis eſt, alta externo procurare preximo
ef, omnia bona ſius ſpiritualia, ſie corperalia vonda-=
,ſinn ventia ad æternamz ſalutem procurantur au-
tulens tem proximo hæc bona principaliter hêc tri-
rſuti plici modòô, nempèé eleemoſynà, correctione
fraternâà, & evitatione ſcandali; per eleemo-

Dn ſe .
es ſynam enim procurzntor, quæ neceſſaria-
ebche⸗ ſunt ad vitæ corporalis ſuſtentationem; per
. 6 correctionem fraternam reducitur proximus
ad rectum ſalutis tramitem; per evitationem
7 „ (candali prævenitur ruina ſpiritualis in nego-
Nut tio ſalutis. Obligatio eleemoſynæ traditur
– Matth. 25. v. 4I. ubi terribilis illa ſententia:

nn Diſcedite à me maleditti &. fulminstur in un-
dednfe milericordes: Eſurivi enim, & non drdiſtii mibs
lie, mandacare. Item 1. Toan. 3. v. 17. Dicitur
N non haberé Charitatem (quæ ſolùm per pec-
zime catum mortale expellitur) qui claulſerit vi-
vn n ſcera ſua neceſſitatem habenti. Obligstio
elni Correctionis fraternæ legitur Matth. I8. V. I 54
ſaglim Si peccaverit in te fratet tans, vade, & vorripe
ene, euw. (Qi quidem textus litteraliter ium-
9 ptus

7,
Neto w⸗

210 Diſtinttio Il. Quaſtio II. F. I.

ptus tantùm videtur inſinuare obligationem
correctionis fraternæ, ſi quis in te peccâſſet,
non verò ſi peccâſſet in DEIIM, aut alium
hominem; nihilominùs eſt eadem obliga-
tio, ſi etiam peccavit in DEUIM, aut alium
hominem. Ratio enim hajas obligationis
eſt offenſa DEl, & ipſum damnum ſpirituale
ſic peccantis: atqui hæc etiam interveniunt,
ſi quis peccat in DEUIM, aut aliam homi-
nem: ergo & c. Et fic te non ponitur pro
exceptione, ſed pro exemplo; nimirum-
ſicut ſtudiosè, & fors hibenter corrigimus
proximum, ſi in nos ipſos peccavit, ita pari-
ter corrigamus eundem, ſi peccavit in DeuM,
aut alium hominem. Hæc autem obligatio
tantùm urget. ſi adſint ſex ſequentes condl-
tiones. I. Peccatum proximi debet eſſe
moraliter certum, & non tantùm dubium.
II. Si corrigendus necdum reſipuit. III. Si
ſit probabilis ſpes emendationis (quam vis
Superior non teneatur attendere ad omnes
has conditiones.) IV. Si Correctori non-
immineat grave damnum. V. Si deſit alius
ad correctionem fraternam magis obliga-

tus. VI. Si nulla ſit ſpes prudens, quòd

delinquens ſemet ſit correcturus. Obliga-
tio denique ſcandali evitandi frequenter-
eruitur ex S. Scriptura; clariſſimè autem ex
Matth. c. 1 8. v. 7. Es mundo d ſtandalis: at-
qui hæc triplex obligatio (utinam & obler-
vatio) communis eit omnibus: ergo Cha-
ritas

N
ritaspre
folgoren
tüim in
OAlen
eeemo
Acea j
ur ſt n
Pralut ,
niſereri i,
fuit ri⸗
Et iurun
6r mi,
hereri 1
nſererim
uneſt mi
, e
Meme.
Eir in da
ui nuli te
lirfuri
Pinin „
ſun riß
4 niſerie
Ait na
eit homg
nn utemn
Murm Per
pecclat

N. De Notis Specialibus Charitatis & . 211
in ritas proximi heroica excellentiorem habet
Net fulgorem, ſecùs & ipſa communis foret. Ve-
ten rum in quo ergo excellit?
e Olſtendo per ſingulas partes, & quidem dee3 4
I eleemofyna ita habet S. Bonav in citata verè
blgatenn Anrea Formula de Grad. virtut. o. 6. Altus Gra-
nldn dus eſt miſereri Conſanguineis aſtibtis. Altios
ereii gradas miſereri extraneis affittis. Altiſztmus
lun ba miſereri inimicis affitlis. In hoc ualtimo gradis
vonſtun fuit Cbriſtus, dum dixit, miſereor ſuper turbam.
Dinrton. Et itenum: Pater ignoſce 1Mkis,; Item altus Gra-
congi dus eſt miſereri vivis in affittiont corporis. Altior
iaee miſereri vivis in affiäétione Spiritus. Alt imus
ſtnhu miſereri mortuis in Purgatorio. Item altus Gra-
ien das eſt miſereri ſanis in neceſſitate. Altior, mi-
egtesende ſereri infitmis non decumbentibus in neceſitate.
debad Altiſſinmus miſereri infirmis decumbentibus in ne-
n dne ceſſtate. Item altu, Gradus miſerirordiæ con-
Vit. UI Riſtit in dando temporalia;, ſicut fecit Abrabam;
(auna qui nulli negavit heſpitium. Altior in condonan-
20NN do in jurias, ſicut fecit David Sauli, &' Semei. Al-
doie tiſſima; pre injuriantibus ſupplicand finaliter,
D Geum ſzcut Chriſtus, & B. Stephanas. Item in alio Gra-
gbalr A miſericor diæ vonſiſtit, quem nd miſeren dum
enb inducit natura Iuadends. In altiori,. quem inda-
8. Olr cit homo pracipiendô, vel admontnals. In aliſſ-
eent. wo, menm inducit DEIIS inſpirand. Vide jam,
eamd num per omnia approbes hos Gradus, ſive
A peculative, ſive Ppralcè; ego non vereor
K pro cuſuslibet utilitate transſcribere &
eI allos gradus; imo miror, quòd Authores
66 ◻ 2 de

12 Diſtinltio II. Quaſtio II. H. IV. W
3 ia ex profeſſo tractantes huj
a be l Doct 1 venas aut neglexerint,
erahs ne. araqde ex ipio fonte eſeur
lis materiis feci) Seraphico commu-
ics ribi & hæc formalia er cap. 15. Largi⸗=
cod ribi aan eſt, hilariter Aare iemhoraliz,
tatis altaes Abr aan, qui nulli negavit 1rirn.
Fout Zerne Ae⸗ dare ſpiritaaliæ, lene Leade
ren „5: Sapientibus, . inſipient ibus e⸗
er lete⸗ en 5 vubis ſpiritualia ſeminamu: &Ec.
a ARen 9 ſponte, & hilariter wecerpriſvi
1 fecit Chriſtus, 12 tr ne- reten ter.
li ntibus:
de een e⸗ in⸗ ge eſt Corpus menm. Dl
dae dum largitatis aſcendit, qui dat qui .
in altum gra titur, ſicut Herodes fecit, licèt 8
Juid ab⸗ t⸗ 1 dixit, quidquid petieris, dabo eite
que; qui ſ aſcendit, qui dat plus, quam betar .
5 dcn facit Naaman exi Ser vo Eliſei, -
a5 60 ter talentum, dixit: Melius eſt sr
rer,⸗ Wea⸗ alt iſſimum Wena⸗ qui e ie
e briſtaus. Ilsqe,
eimnt⸗ i deue Ren et, in alto gradu ſtat,
aan erites e em recuperandi, vel re-
dat aliquid habens Z reegper eud e e,
qui tionis, ſcut ferè faciunt om⸗ inen
a menk d Iaia I. Y. 23. Omnes diligunt none⸗
aerte tributiones. In altiori en, 4
* adan ſne /ne recompenſat ionis, ſicat Tege
dat aliqui ué Ie Tet, „5. Won quaro velira,
“ 6e, 3 u, di qi k ennie, “M
ves.
igiennbe dona, ſious Chryſoſtemus dici o:

M.- h
nihlye
rlhiin
Abot /ſê
li gatr
er qe
, qi
i faci
lthisg
heroicè
Ponimt.
keemol
commur
1 gif.n
leunhr
n, 0
DEI anm
ſtantis,
ris Döl
Oten
herojio
terna, ſ
Paſlone⸗
ſelo labe
Etpros
dodus
ter tot
Mortis
Commo
gir dre
(mos

De Notis Specialibus Charitatis &u. 213

N.
esti Jo: Pro omnibus, quæ retribniſti nobis 4 Cbriſte,
egſenin nihil petis, quàm ſalvari, hoc ipfum tribuens, &
dnte e aceipientibus gratias agens. In omnibus iftis Gra-
R dibus fuit Cbriſtus. Item in alto Gradu ſtat,
. la; qui dat Conſanguineis indigentibns. In altiori
Gn wa Ktat, qui dat extraneis indigentibut. In altiſſt-
leeis mo, Jui dat inimicis indigentibus, Heut DEIIS,
ſur t giei Facit ſoſem ſuem oriri ſuper bonos & malos.
“ Et his gradibs, ü benè maſticentur, judico,
wn erOicé ſatisfieri poſſe præcepto diligendi

MK proximum, eique externè ſuccurrendi per-
D eleemoſynam propter DEUM, quod cum
1 ommuni aliorum Doctorum requirit Scotus
ten. 2. diſt. 7. q. anic. G. Ad ſolutionem &. Dare
Gilngtt eleemoſynam Ae proprio pauperi, qui eget, & in
des⸗ loco, quo melinzs ſibi poteſt competere, & propter
, Ahs DEI amorem eſt benitas virtuoſa, ſive ex circum-
, 4 ſtantia, nempé poprii, pauperis, loci, & amo-
t ris Ok 4 . . ene;
ue ſtendo etiam exceſlentiam Charitatis23 5
heroicæ erga proximum in correctione fra-
terna, ſi ſcilicet hæc fiat cum ingenti com-
„ 06 daſſione, magno ſui incommodo, & inde-
ngen, feſſo labore, quaſi quis præcisè natus fuiſ-
ul ſet pro aliorum ſalute; hinc Sancti noſtri Ja⸗
uCcobus de Marchis, & Franciſcus Solanus in-
en ter tot labores, perlecutiones, calumnias,
G mortis machinationes cum maximo ſuo in-
Nrh commodo tot remotiſtimas Europæ ac In-
H& diæ Provincias peragrdrunt, ut homines peſ-
nltut, ſimos ab infidelitate, hæreſi, aliisque ſcele-
du, 3 ribus

214 Diſtinktis II. Quaſtio II. F. I!.
ribus reducerent ad ſalutem. Quanta verò
fuerit Eorum erga errantes compaſſio, æſti-
met is, qui tantos pro ſalute proximi ſubire
vult laberes. Generales aliquos hic addu-
cere libet compaſſionis Gradus ex 8. Bona-
Vent. cit. cap 16. Compaſſionis altus gradus eſt,
wedullitus condolere amico affliédto. Altior, con-
dolere inimito afliéto. Alticſimus, condolere DEO
de coni umelia ſibi illata. Item in alio grada eſt
compaſſionis, qui condolet ſanis in afflittiene ip-
orum. In altiori eſt, qui condolet infirmis in
infirmitate. In altiſſimo eſt, qui condolet pur-
gandis in pœnis eorum in purgaterio. Liem al-
eum gradum aſcendit, qui affliétis condoler in-
corde, ſicat dicit Apoſtolas. Quis inſirmatur, &
ego non infirmor, quis ſcandalizatur aliqud me-
leſtia tribilationis, & ege non gror?! In altiorem
aſtendit, qui ore conqneritur incommedum affi-
dtorum, ſicut David, martem Saulis & Zonathe
dicens: Qaomodo ceciderunt fortes in pralio 5
In altiſſimum aſcendit, qui plorat ſuper afftiétia-
nenm, hcut David lngebat Abſolonem inimicum
ſuum, & Zob: Flebam (inquit) quondam ſuper
es, qui afliltus erat, & anima mea compatieba:
tur pauperi. In his gradibus fnit CGbriltun, quan-
de conquerendo flevit ſuper Hieruſalem dicens:
OQuia ſi cugnoviſſes . Item altus gradus con-
dolere amnihus in affittionibhus corporalibus. Al-
tion, ecoudalere in aft &tionibis: ſpiritualibus. Al-
tiſſimus con stalere in defetibus Hpiritualibus.
Item alius Gradas eſta condotere aftiäslis ad breve
teng⸗

temyu
Aliſſ⸗
Abut;
Ot
Charit
tione ſ⸗
nulater
edien h.

lici ſed

cxerciti
er hinit
lomfumm
ſilten 2
Kncklic
verbo,
Per vir
winibn
Gradu
(a. 20.
orainem
tuna

rpore,

Del e

lun alt

Alir,
ſdare
Cradut
jum.
ilimu
du e
e

.M. De Notis Specialibus Charitatis &c. 215
unam tempus. Altior, condolere ad longum tewpks.
palloel Altiſſimus condolers ſemper. In omnibus his Gra-
Bini in Adibus fuit Chriſtus.

Bic d Oſtendo demum fulgorem ſingularem-236
he Claritatis heroicæ erga proximum in evita-
rA Kione ſeandali. Conlſiſtit autem hic fulgor
e nulatenus in præciſa vitatione peccati; alias

elh enim hoc angue pejus horrent viri Apoſto-
guf lici, ſed potiùs in continuo, & diſcretiſſimo
fcmf exercitio virtutum quarumcunque, ne vel
irfne ex ninima virtutis omiſſione quis ſcanda-
ur JTum fumere queat, ſed potius trahatur, aut
wi ſaltem alliciatur ad ſmile exercitium. Hinc
uA Sanctiiſti in internis, externis, cogitatione,
nu Verbo, & opere funt ſtudioſiſſimi, ut ſem-
iln per virmuola ipſorum lux luceat coram ho-
diine minibus. Pro cujus praxi notandi ſunt
le6“ Gradus Diſcretionis ex cit. S. Bonavent.
16 hu a,. 26. Diſcretionis altus Gradus eſt, ſecandum
orqinem DEl uti Donis temporalibus. Altior, ſe-

1N 4 MoNc lerer,
cundum ordiuen DEl sli Donis nat uralibus in-

ſer ht .
4 zinn corpore, & in anima. Altiſſimus, uti ſecuandum
—KWL DEI ordinationem Donis gratuitis in anima.

Item altus Gradus eſt, ſervare præcepta Sceripturg.
giſute Altior, ſervare conſilia Scriptura. Altiſſimus,
RH ſervare doctrinas 7 ESII Cbriſti. Item altus
. D Gradus eſt, regere ſe ſecunshm exempla Sanéta-
6 vnnm. Altior, ſecundum exempla Chriſti. Al-
7 tichimus, ſeoundum mores DElI. lItem altus Gra-
elt 6 dus eſt, cogitare varia beneficia DEl. Altior, de
e beneficiis collatis gratias agerée: Altiſſimus, lau-
ℳ dare

⸗

. Cort

216 Diftinktio H. Quaſtio M. F. WI.
dare Divinam naturam, & bonitatem, quaæ coëgt
dantibut. Item altus Gradus eſt, in omnibus can-
tum eſſe coram Sacularibus, ne ſcandalizenttr.
Altior, cautum eſſe coram Religioſis, uat ædificenter.
Altiſſimns, coram DE judice cautum eſſe, nt ef-
fendatur. Ex quibus omnibus conſtz,
quam circumſpeéti ſint viri ſandti pro ædi-
ficatioge proximi in exemplo, Doctrina-,
Omnibus ſuis bonis, naturæ, fortunæ, fimæ,
& gratiæ, ut proximum duum locupltent
promptè, delectabiliter, & conſtanter in-
ompibus bonis ſeu temporalibus, ſeu Spi-
ritualibus.
237, Tertium ſinceræ Charitatis Chiſtianæ

ſignum in proximum eſt, pro ſalute proximi

iritnali poſtpenere bona temporalia, ag pſam vi-
tam corporalem, ſi ſcilicet ſequentes adſint
Conditiones. I. Si ſalus proximi aliô modé
obtineri non poſſit. II. Si non ex obſtina-
tione proximi tale remedium exigatur. III.
Si hoc remedium non ſit impedtivum ſalu-
tis ſpiritualis plurium proximorum. IV.
Si ſalus piritualis proximi certòô ſequatur ex
hoc remedio. V. Si exinde non lequatur
damnum ſpirituale proprium. VI. Si quis
aliunde non ſit obligatus ſua bona tempora-
lia, aut vitam aliter appliere.

2398 Quibüs conditionibüs ſtantibũs ratio hu-

jus ligni eſt clara; quia ex lege Charitatis
univerſali quilibet tenetur diligere proxi-
mum ſuum licut ſeipſum: atqui propriæ ani-
ðMůZ mæ

1

mmer ſal
obſtar
tong,
tenetu
fſubhſta
verd i⸗
ſtiami,
Ptos C
& inve
tam Ee
Phico F
gueriat,
Ciltus &
Umiluch
Uyitate,
ſum non
Morale
quezm.
Uina Ch,
leaele
ſur notat
en yex
ro lua
oltri,⸗
ona ſi
(antut
tgo Ch
ttnalern
Nocis de
„ Oun
Chrde

N De Notis Specialibas Charitatis & 217

Ah miæ ſalutem tenetur quilibet procurare, non
Gu obſtantibüs quibuscunque incommodis for=
s tunæ, aut vitæ corporalis: ergo etiam ſic
dfem tenetur diligere proximum ſuum; ſi lellicer
H fſubliſtant priores conditiones. Qualiter.
cos vero in hoc ſigno excedant Heroes Chri⸗
ios ſtiani, relege adhuc ſemel priùs transtſcri=
Dodu ptos Charitatis Gradus ex S. Bonaventura,
n,I & invenies, qued nunc cum S. Paulino vi-
ocuplu ram & corpus vendiderint, nune cum Sers-
ſanten phico Franciſco omnia ſua pauperibus reli=
gquerint, nunc cum Catharina Senenſi cru-
ciatus & dolores graviſſimos pro ſalute pro=
ChAun Ximi luſtinuerint, & quidem cum ſumma hi-⸗
lps layitate, ac gratiarum actione; ut meritô
ſs Chum noſtro Patritio Sporer tradl. 2. Tkeolege
s n MWoral. cap. 5. ſeét. 1. num. 23. in fine dicere
Iemd quesm. Advertis jam, unde Sanbtoerum, & Di-
Sclu Vina Charitate iagrantinm virorum admirandus
ille velus in procuranda ſalute animaraum; Lmul-

atur ⸗ 7
Peuate que notas miſerandos defeètus taos circa dilebtio-
tun. E uaem proximi? Non conſiderans, quòd bona

eatnd Pro lua fint dignitate diligenda five reſpectu
n eſit noſtri, ſive proximi: atqui ſpiritualia animæ
V1 S bona ſimpliciter prævalent corporalibũs,

emn quantumcunque renitatur perverſa natura:
ergo Chriſtianus Heros præfert lalurem ſpi⸗
gtetor ritualem proximi ſuis quibuscungne incom-
Chtſit modis temporalibus cum ſumms hilaritate.
ete n Quartum ſignum communis Cheritatisg39

ntien Chriſiianæ erga prozimum eſt, diligere Iai-
ga ◻5 wi⸗

218 Diſt india II. Ouaſtio UII. J. I.
micum, non quidem ſecundùm pravam af-
fectionem malitiæ, qua nobis adverſatur-,
ſed quatenus eſt homo æternæ beatitudinis
capax. Prout hanc rem optime deducit
Scotus 3. diſt. 30. per totam. Conſfſiſtit au-
tem haæc Charitas erga inimicum in exhibi-
tione communium Charitatis officiorum;
econtra Charitas heroica sd ſpecialia urget
Charitatis obſequia, prout juxta priùs re-
cenſitos Charitatis Gradus fecit David in.
Abſolon, Stephanus in lapidantes, & Chri-

ſtus in ſui occiſores, qui æquè pro inimicis

ac amic is incarnatus fuit, triginta trium an-
norum miſerias, dolores, cruciatus, calum-
nias, ac denique mortem ipiam ſubiit.

QuEÆSTIO II.

De Virtutibus Heroicis Cardina-
libus.

§. I.
De Motis Secialibus Prudentiæ Heroicæ.

240P.a0denri ex Scoto 3. diſt. 34. quaæſt. anic. ſ.
UlIterins ad videndum &c. prope finem,
Virtus Cardinalis enameratur inter dona Spiritus
Sanéti per donam Conſilii » prudentia enim eſt
habitus conſiliativas, quia eſt habitus rebtè ſylo-
Egir andi practicb, & tale ſyllogivare eſt conſiliari.
Uede habitus, qun gqusis eſt conſiliativus, eſt pru-
en-

dentis
Prudn
ermid
um ten
gum in
goibas
pollit.
rigens
lares h
ſtantii
Pterſin
de prun
Mun
commt
Celicet
Virtus
gulati⸗
nemſt
conſta
tutemm.
Polſe
llisden
dution
ei eſſe
Drude⸗
Tor red
Precep
dene
Unt c
zutn
Gaglss

.l. De Notis Specialibus Prudentia & e. 21 9

tmmnt dentia. Et iterum infra §. Virtutes morales & 6,
geta Jrudentia inter Frublus Spiritüs Santi exprimitur
etnli per medeſtiam: modeſtus enim eſt, qui modum debi-
dea tam tenet in agendo, & prudentia eſt in venire mo-
onlteen dum in actione, & prafigere, & terminare. Ex
nen quibus conſtat, quòd Prudentia bc deſcribi
ſcoun poſſit. Eſt virtus intelle ds dickans, & di=
altug rigens voluntatem, qualiter adiones ſingu-
aNien lares bic & nunc in his determinatè circum-
Dwit ſtantiis ſiot exercendæ, aut omittendæ pro-
„,80 pter finem ſupernaturalem; loquimur enim
foln de prudentia Chriſtiana, & meritoria.
1triunt Munera, ſeu partes potentiales Prudentiæ 24t
elun communiter tres aſſignantur à Doctoribus,
bir ſcilicet Eubalia, Syneſis, & Gnome. Eubulia eſt
virtus intelletualis bene conſultiva, & re-
. ulativa actuum humanorum ad aliquem fi-
neym ſupernaturalem; experientiâ ſiquidem
(urAr⸗ conſtat, prudentiam non eſſe perfectam vir-
tutem, ſi non fuerit conſultiva, neque recte
poſſe agenda præcipere, niſi ante ſciverit de
illis debitè conſulere, nec den'que poſſe exe-
cutioni mandare conſulta, niſi judicaverit,
H ea eſſe apta, & proportionata media; & ita
Ateif Prudentia incipit à recto conſilio, perfici-

. ſen⸗ ur rectò judicid, & conſummatur rect
3 Snin præcept6. Syneſis eſt virtus intelleétualis
bene judicativa de agendis bic & nunc, an
. 66 ſint convenientia, aut diſconvenientis legi,
a aut fini honeſto. Gunome eſt virtus intelle-

QAualis bene præceptiva, & determinativa-
,6

229 Diſfinktio II. Quaſtio III. H. I.
per modum ultimæ ſententiæ de rebus ho-
neſtis agendi in particulari. Habet autem
Gueme præcipuè locum ibi, ubi deficiunt le-
ges communes; hine communius reduci-
dur ad Epihktiam.
Partes ſubje tivæ, ſeu ſpeeies prudentiæ

funt tres, ſollieet Moenaſtica, Oeconomica, &

Politits. AMnaſtica eſt, qua quis ſeiplum-
prudenter regit in agendis; ab aliis etiam
vocator Perſenalit, aut Solitariga. COeconomica
eſt, quæ dictat, quàâ prudentiâ Pater, Supe-
rior, au Dominus regat ſuam familiam, ut in
illa multitudo conviventium tam in ordine
ad cohabitantes, quàm ad Caput ſe recte
habeat. Petitirs eſt, quæ dirigit Reges &
Principes circa regimen publicum; voca-
tur hæc prudentis ab aliis Regalis, Kegnativa.
De hac prudentia diciktur Proverb. 8. v. 14.
Maum eſi eonflium, & æquitas, mea eſt pruden-
dentia, nzea eſt fortitado: per me reges regnant,
& leguns conditeres juſta decernunt. Hinc hu-
jus prudentiæ actus ſunt, pacem in Provin-
ciis, & regnis caonſervare, rerum dominia
diſtinguere, ſingulorum jura tueri, jus & ju-
ſtitiam adminiſtrare, leges pro pace conſere
vanda sptas ferre (propter quod ab aliis
etlam Nomorbetica dicitur) Leges Divinas &
naturales firmiores & obſervantiores ſuis de-
cretis reddere, publica delicta punire, Vir⸗
tutes præmiare &c.
Ad-

Ade
Prude
præce
totum
relpici⸗
conſer
ell ars
Druden
getur,
Ariſtote
tatis ſitt
ſonat o
er 4ℳ
um illen
Herus, t
atet,
lunt, ſa
guc me
enim à
hilkranh
4 ve 4
barte
tes ocho
tritord
ſpecie
ſb! Co
ltnra
Prim
ſonr en
Auh
um he

„,. De Notis Specialibus Prudentig &. 22 1

reblah Addunt aliqui, & quidem ex D. Thoma, 24
bet dn Prudentianm Militarem, quæ tradit Leges &£
eücun? præcepta regularis militiz. Verùm hoc
usni rotum reperitur in Prudentia Pelitica per ſe
reſpiciente Reipublicæ pacem, ac ad illam
Dlm conſervandam media neceſſaria, inter quæ
eme! eſt ars milirandi. Quidquid proin ſic dicta
slene prudentia militaris ultra peliticam habere vi=
lsan detur, artis non prudentiæ eſt; prout &
Ariſtoteles 3. Eth. cap. 18. tenet, quòd mili-
ter e Karis ſit quædam Ars in rebus bellicis. Con-
Mlemus ſonat communis hominum ſenſus militiam
idn inter artes liberales numerans juxta tri⸗
teel tum illud diſtchon: Linguna, tropus, ratio, nas
thegss merus, tonus, angulus, aſtra; Kus, nemus, arma,
vates, Vulnera, lana, faber. Verùm hæc dicta
Igun ſunt, ſalvò ſemper meliori judiciò; tu elige,
S quæ magis placet, ſententiam: in utralibet
G“ enim admittes, S. noſtrum Joannem Ca-
Nα piſtranum contra Turcas excellenti eminuilſ⸗
Es ſe ſive arte, ſive Prudentia militari.
in hor Partes integrales Prudentiæ ſunt ſequen- 244
m tes octo. Memoria, quæ eſt tecordatio præ-
dr teritorum: prudens enim rerinet præterita
ecde in fpecie, ut recte judicet de fururis, sicque
dn üſibi comparat experientiam, quæ eſt Magi-
Dedt ſtra Prudentiæ. lIniellettut, leu intelligen-
tia primorum peincipiorum praticorum.,5
„ ſicut enim ad DEIIM debitè diligendum, &
nuß &; ad finem ultimum beatificum pertisgen-
dum homo per intellectum habiru fidei in⸗
14.

222 Diſtinktio II. Quaſtio III. F. I.
butum redlè diſponitur ad omnia à DEO
révelata credenda, ita in moralibus intel-
ledtus primorum principiorum practicorum
eſt habitus rectè diſponens ad honeſtè ope-
randutn. Providestia, quæ prævidet futura,
ita ut hic & nunc impedimenta fors ſuper-
ventura præveniat, & media apta ad obti-
nendum debitum finem adferat. Hinc di-
zit Mayſes Deut. 32. Gens abesgurt conhilio eſt,
& fine prudentia: ntinam ſaperent, & intelige-
rent, ac noviſſima providerent. Circum ſpebtio,
qua prudens exactè conſiderat circumſtan-
tias præ tes, quæ opus bonum concer-
nunt. Cantio, ſingulariter attendit, an non

ſub ſpecie boni voluntas eligat malum.

Hinc hortatur nos Apoſtolus ad Ephel. y.
Videte itaque fratres, quomodo cautò ambuletis,
non quaſi inſipientes, ſed ut ſapientes - - - pro-
pterea nolite fieri imprudentes in tali falſa ele-
Gtione. Docilitas eſt prompta facilitas ad di-
ſcendum ab aliis prudentibus & expertis, ad
quod facit tum diſpoſitio ingeni, tum ſtu-
dioſa ſolieitudo. Solertia eſt, qua operans
diſponitur ad facilem, promptam, & ſubitam
mediorum excogitationem & inventionem.
Siquidem in rebus humanis frequentiſſimè
occurrunt multa adverſa, ardua, & diverſa
pericula, quæ prudenter declinanda, & evi-
tanda ſunt: eſt ergo in repentinis caſibus
prudenti viro neceſſaria ſolertia. Unde
prudentes dicuntur, qui ex- & in arena ca-
pere

pere
cegel
Preæle
His
muni
ſe ſupe
ſlianæ
tiales,
guoͤc
ſed lac
DerKo!
te medj
enycdumn
Ant, q
Mno re
(Conhii
genergl
I kota
Mobabe
lneii
Marre &
tunc apr
105 ae
lanum
Holtoli
egemt
ererit
leruerit

Kerame

Jux h
Rringi,

1 De Notis Specislibus Prudentiæ &. 222

DIpere ſciunt conſilium. Eatio ex aliis præ-
Nisi. cedentibus infert, quid particulariter in
Gnn Prælenti caſu ſit agendum.
eſtee His proin neceſſariò de Prudentia com- 24 5
tſin muni præmilſsis, quilibet prudens reflectat
Nsug ſe fuper ſe, & dicet, ſigna Prudentiæ Chri⸗
d ſilianæ communis ſive quoad partes pocen-
Hih tiales, ſive ſubjecdlivas, ſive integrales eſie,
quèd aliquis non tardè, morosè, aut pavidè,

Aerſa
viue ſed faciliter, promptè, & ſecurè ſciat in caſu
u Partcculari confultare, judicare, & præcipe-
eisen re media aptiora ad finem honeſtum obri-
anen nendum; econtra ſigna Prudentiæ heroicæ
nnN ſunt, quòd quis hæc omnia ſciat absque hu-
Gdmn mano ratiocinio ex aliquo altiori dono, v. g.

nn Conſilii, Scientiæ, aut Intelle cts &c. prout
generaliter inſinuavi num. 167. Hic autem,
ut tota res clarior ſit, particulariter com-
Probabo. Sõ V
D Incipio autem à Chriſto, ejus Beatiſſima
Matre & Virgine MARIA, ac Apoſtolis; tu
tunc applica vel ad noſtros Neo Canoniza-
tos S. Jacobum de Marchia, & S. Franciſcum
Solanum, vel ad quoscunque alios Viros

eltuskdt
eipetct
. untt
n Nhent

al⸗ Apoſtolicos. Itaque Chriſtus quando novam
ſng Legem tradidit, certum eſt, quòd ſe non re-
glent Hexerit ad egens humana fundamenta, cùm
Ane ſtatuerit tot altiſſimas regulas fidei, morum,

ecen Sacramentorum, conſiliorum, indulcornm,
quæ hominum prudentiâ nec à longe poſſent
„ „attingi. Unde actiones, inſtitattones, &
4ten ob⸗

224 Diſftindtio II. Qusſtio III. F.
oblervationes Chriſti notantur Kau ſag
lari impuliu Spiritus S. Er Iſaiæ 1 ficunrar
in ipſo fuiſſe omnia ſeptem donas bri des
Eoc. 4. v. I. Gicitur plenzs Spinits iekr nft⸗
v. 17. ubi traditus eſt illi Uider i k⸗
Phetæ, Chriftus Gic legit de ſe ipſo: Sp 2
„ õ 30 Chriſtus, qui habuit
Domini ſuper me: erg n dl Prbtit
prudentiam herolcam ſummam, hæ u
loivit ex donis Conſilii, & Sabieenlez han e
tem ex ratiocinio, ſtudio, aut kbor huma
no. Beatiſſima Virgo & Mater clla:
oe en communem Haoruen zon e
lum, & in ſpecie ——— enichen
Conira &c. abſolntè re4 eam
. Gonen ad illam de Incarnatione) a A
niiatem: qued Santti corfitiun: ee N e “
terrogatiosis ad Gabrielém: Daumo ſer “
3uenlam virnm nean cogneſco? Hæc inq nn de⸗
go Prudentiſfſima qui potuit hums o den⸗
denti judicié ſe reſluets a n nſtare, 8
à fruétum ventris? niſt .
edocta 4 Srta 8. er n gendutn Cede
nſum. Et an huus intellelta eit Sco
en loc.) expoſnit Angelus Kangen⸗ rieilem
S. ſaperveniet in te &. LIbi etiam rel 1 ien
Doctor Marisno- Subtilis: Imd 1. l
soncluditur, qubd ipſa per Aagelum, ve . en
1„ à DEO, antequam diſponſaretur Feſe e.
certitudinaliter edotta: Woli timere accip i.
ſeph Pirum juſtum in Cosjugem. Fere .
ritus 5. dabit eum iibi in Cuſtodem & teſte gin.

1
Finitet
alti⸗
ey ol⸗
ung
Silima⸗
gegtia
Oecono
nodèV
Dni gui
gentia h
iicam e
wen ab
Ghiritu
Cunc hoe
1etotas
habitab⸗
tur inte
dentie
ru. Prhe
ce Petro
les beole
tum, lale
ſegbls
plins

ltura ſit

Rbemn der

Centib

Uimn Reg

A hoc

Drudent

.1. De Natis Specialibus Prudentis 22²5

ei ESinitatis, qui téenm pari voto contineat, & in-
Gcunmi wealtis tibi ad Virginitatis aſtodiam congruenti-
ptetss beas obſeqvater.
Er ian Jungo MARIAE Joſephum, hoc enim San-246
ehe Siflimum par Conſugum eminuiſſe in pru-
0 Knin dentia tam Monaſtica ſeu perſonali, quam
goihupll Oeconomica palam oſtendunt recenſitus
comim modè Virginis conſenſus, ac relolutio Joſe-
n phi, qui videns MARIAM gravidam ex pru-
re hut dentia humana contormiter ad Legem Ju-
GIAN daicam debuiſſet, & potuiſſet dimittere, ta-
coNen Wen ab Angelo exterius admonitus, & intùs
,04 à Spiritu 8. fortius tactus non dimiſit: oſten-
gelen dunt hoc ipſum fuga in 5Ægyptum arrepta,
e) ac tOtSWitæ curſus, quo Divino puero co-

enliſe habitabant, ac Donis Spiritûs S. dirigeban-
ufe tur inter tot oblocutiones, & adverſa pru-
DKZ dentiæ hamanæ. Quild nunc de Apoſtolo-
buner. ru prudentia ſupereſt dicendum? Qui Du-
monme Ce Petro Piſcatore, & ipſi à potiori Piſcato-
üteed, res Eccleſiæ gubernium, 4 Chriſto inchoa-
acunnen tum⸗ ſuſceperunt, confirmârunt, ſtabilierunt
ed legibs, conſl is, ritibs, actantà morum di-
e in ſciplinà, ut nulla unquam politia fuerit, aut
,otln futura ſit tam ſancta, tam conformis primo

zuiur ſuo Fundatori Chriſto; ut nec latum un-
guem defecerint à doctrina Chriſti Judæis,
0c Gentibus proponenda, inculcanda & co-
Siſe, ram Regibus, ac Principibus confitenda- ?
d An hoc bilcatores, an homines quicunque
, prudentes hoc audent, ne dicam, agunt in-
ter

226 Diſtindtio I. Quaſtio III. ſ. I.

ter tot carceres, flagella, gladios, cruces us-
que ad proprii cruoris oblationem? Audi
non me, ſed ipſum Chriſtum ſuos Dilcipu-
los docentem veram, heroicàmque pradgen-
tiam Matth. 10. Eftote ergyo prudentes ſicut ſer-
pentes, & ſimplices icut columbæ: Cavete autem
ab hominibus. Tradent enim vos in Conciliis, &
in Synagegis ſuis flagellabun! vos: & ad Praſides
E& Reges ducemini propter me, in teſtimonium illis,
& gentibus. Chm autem tradent vos, Mh. nolite
cogitare, qusmods, aut quid loquamini: dabitur
enim vobis in illa bora, quid loquamini. MNon-
enim vos eſtis, qui loquimini, ſed opiritus Fatris
veſtri, qui loquirur in vobis. Idem tradit Chri-
ſtus ſuis Diſcipulis Luc. 21. 47. 12. Unde Sco-
tus admirans Apoſtolorum prudentiam di-
cit 9. 2. Prol. O. de eltavo &. Apoſtoli bomines
ignoti, ignebiles, infermi, pauciſſimi, imperiti, rem
tam ineredibilem, tam eſtcaciter mundo, & in illo
etiam Doctis ſiine miratulo perſuadere non potuif-
ſent — - = Quid enim intredtibilins, udw ut
ad legem contrariam carni, & ſangnini Doktores
pauci, & rudes, & pauperes poſſent plurimos peten-
tes, ac ſapientes convertere? Quod ſpecialiter pa⸗-
ret de multis Sapientibus, primb idei rebellibus,
yoſteà converhis, ut de Paulo prins perſecutore po-
ſtea Gentium Dokctore: & de Auguſtino prins per
Manicheos ſeducto, poſten Dottore Catholico: de
Dionyſio prinu, Philoſopho, poſtea Pauli Diſeipulo:
& de Cypriano prins Mago, poſtea Cbriſtianiſims
Epiſcopo, & de innnmeris aliis oonveris. Quod
10⸗

torv⸗
N. g⸗
PITÜS
m iſſi.
rOiCa
ſec er
ſuran
Co.
naſt e:
lcicx.
ſen Per
duoti
ltarii
(ali di
Cmnni h
Dender
8. ſaeo
lanus,
40 con
laborez
ſperdo
kre,
egue
Lentillin
Modent

(ens.
amabd

les extr
e Dr.
ſedh inc

ergo.,

De WNotit Secialibus Prudentie &. 227
tucen torum (æpé cit. Scotus refundit 4. diſt. 3. 4.4.
m A Y. auantnum ergo & . in virtatem ex alto Spi-
De ricus S. in die Pentecoſtes ſuper Apoſtolos
te miſſi, ill usque Dona: ergo Prudentia he-
N K“ roica Chriſtiaca non ex ratiocinio humano;,
eGu ſed ex Dono Conſili, aut Scientiæ eſt men-
Cl ſuranda.
1ii Cont. Exemplis Heroicæ Prudentiæ Mo. 247
zrune naſt cæ ſeu perlonalis, Oeconomicæ, & Po-
Mein liticæ. Et quidem de Prudentia Monaſtica
ℳr., ſeu pertonali quæro, an prudenter fecerint
M. duo stilitæ Dautel & Simeon, qui prorsùs ſo-
ur litarii in altiſſimis montium cacuminibus
alechi (alii dicunt in altiſſimis columnis) absque
Uatedss omni humano adjutorio plures annos im-
emm? Penderunt ſtandé? An prudenter fecerint
Gs mn S. Jacobus de Marchia, & S. Franciſcus So-
uif lanus, qui intet tot, ac tam duros itinerum,
A a0 converſionis infidelium, & Hæreticorum
*“ labores ocò cibi & pots extremè neceſſarii
tu ſuper dolorem vulnerum ſuorum addiderunt

inin Hagra, abſtinentias novas, excarnificationes
inre,⸗ usque ad medullam oſſium? Viros hos pru-
err dentiſſimos, & ab Eccleſia authentizatos im-
prudentiæ nullus arguet, niſi extremè impru-

enf dens. Si verò prudentes fuiſſe aſſeras;
amabò quò prudenti ratiociniò humané Gmi-
Gh les extremas auſteritates inenerunt? certè

S= 1
c⸗ ipſe DEIIS ſimilia nec præcipit, nec conſulit,
ius ſed indulget & largè remuneratur: ſupereſt
ergo, hos prudentiſſimos Heroes elegiſſe ta-

d, P 2 lis

22 S Diftinklio II. Quaßtio II. H. I.
lia extrema ex ſingulari quodam Dono Spi-
ritůs S. tum quia hæc media ad prudentem
aliquem finem obtinendum pugnant con-
tra prudentiam humanzam; tum quia nihilo-
minùs renitente prudentià humanaà inten-
tum obtinuerunt finem.
24 8 Aliud exemplum Prudentiæ Oeconomi-
cæ Heroicæ deſumo ex Geneſ. 41. ubi reler-
tur duplex lomnium Pharaonis: unum de
ſeptem vaccis, quæ erant pulchræ, & craſiæ
nimis, & de alüs ſeptem, quæ erant fœdæ,
confectæque macie: alterum ſomnium erat
de ſeptem ſpicis plenis & formoſis in cumo
