gaucetl
ſi lodbit
etracot
orumo
Ponit en
faltoyr
ber el
08 4thitdi
obuc
cot tein
nin tud
ildudt
i r
iin erte
Abusoh
Phuos i⸗
17 “
hcend
eponit
gtſenen⸗
vate 1tis
7
. . .
rert
en
r/

De Notis Specialibus Fidei Hereice. 167

anmiſſtonem bonoris, at David 2. Keg. 16. cum im-
priperia Semei ſuſt innit. Altiſſimus eſt, patienter
ſuferre matilationem membrorum, vel ablatio-
nen vitæ corporalis. In boc gradu fuit Chriſtus,
chm ſonte pro nobis animam ſuam poſuit. Item
altus gradas eſt patientia, tolerare afflittionem,
quam bomo pro peccatis meruit. Unde Petrus I.
2. § peccantes, & colaphizati ſuffertis & . Al-
tior, patienter ſufferre afflittionem, quam inno-
centir ſuſtinet pro juſtitia. IInde: Si quid pa-
timni pyepier juſtitiam, beati eritis. Altiſſimus
eſt, ſerenter appetere aßſiétionem. In hoc gradu
Fuit Cprillus, chm dicebat. Ivzprsperium exſpe-
dtatit anima mea, Pſal. 68. Item altus gradus
patintiæ eſt, non vindicare verbö. Altior eſt,
non jabere vindiétam in deſiderio. Item altam-
habei patientiam, qui non indicat impatient iam in
verbe Altiorem, qui non indicat in Vulta. Al-
ziſſimim, qui non portat impatientiam in corde
ſuo. Item altum gradum patientiæ habet, qui non
vindicit injuriam ſuam, cum vindicare pot eſt, li-
cèt nonine damno. Altiorem, qui non Yindicat;
cùm virdicare poteſt ſine damno. Alziſinum-,
cùm graias agit pro afflittione, t Tobias, cùm di-
xit. Giatias ago tibi Domine, quia caſtigaſti,
& ſanaſtime. Item altus gradus patientia eſt,
cùm aliqus patienter ſuſt inet adverſitates, ut 4
peccatis ſui. purgetur, juæta illua: In fornace pro-
batur argenum. Altier, ut in Cœle glorionè re-
muneretur, juxta illud Matth. . Beati eritis,
cim vos odernt howinet. Altiſzimus, ut Chriſto

L 4 vi⸗

168 Diſtinét io I. Quaſtio II. ſ. I.
vicem rependat, juæta illud Hieronym. Feliæx N.
anima, qus pro Chriſti Nomine tanta voluerit er
ſtinere, quanta ille pro nebis paſſus eſt. liem al-
us gradus patientiæ eſt, de injuria nunquam qude
rimoniam facere. Altior, nunquam ininriam
propriam exenſare. Altiſſimus eſt, injurian pro=
yriam nunquam alicui ad vindicandum ſiy nifi-
Care.
199 X. Denique fides communis docet hu-
milem de ſe ipſo ſenſum, natura autem dor=
ret, & potiùs ſe extollit; fides quippe do-
cet Matth. I 8. MNiſi efſiciamini ſieut parvuli non
intrabitis in Regnum Cœlorum, quod totum na-
tura non ſcivit, neque defacto omnibu ſa-
pit. Humilitas autem ex Fide heroica jro-
veniens non communem tantùm probriæ
excellentiæ ſenſum aut contemptum drtat,
ſed docet fugere etiam mediocritatem ho-
noris & gloriæ perſonæ aliàs competentis,
adeò ut quis ſe ſubdat æquè libenter nino-
ribus, deſpectis, idiotis; ac æqualibu, aut
majoribus, leu præſtantioribus. Imé exer-
cet talis non rarò actus extremè vile, con:
temptibiles, ur à mundo contemſtui ha⸗
beatur, ac in ſolo DEO glorietur, probè
Kiens illud Pauli 2. Cor. 10. v. 18. Non enim
qui ſe ipſum comendat, ille probatus eſt! ſed quem
DEIIS commendat. De haec humiitate plu-
ra a nam. 27 .
200 Objic. I. Nos hucusque louti ſumus
contra Evangehum, quod Man. 16. v. 17.
K . adeò

D.
aded a
autenet
mine me
vit: ſer
berint,
nent, G
ſigna f
cjentis,
proin i⸗
Primitir⸗
ropagat
erlra T,
Chrſtian
1gls, v
lendo at
unt in
(Gaehgns
ſis datig.
eoorati
4,, 10.9
Ojſe
inlnvare
pegbeun
tur ſid⸗
lez aeno
0Nlorarn
Ueg ant.
nim ex
Ihpera
etlam i
Firturan

.1. De Noris Specialibus Fidei Heroica. 169

Hr adedò apertè alia fidei ſigna ininuat: Signa⸗
nleit autem eos, qui corediderint, hac ſequentur, in Na-
Imi mine meo dœæmonia ejicient: linguis logquentur ne-
gnn vis: ſerpentes tollent: & mortiferum quid hi-
in inimne berint, non eis necebit: ſuper agros mands impo-
inn nent, & bene habebunt. Kelp. Hic recenleri
un ſigna fidei gratis dara, & non gratum fa-
cientia, de quibus nobis hic eſt ſermo. Iſta
docem proin ſigna fuerunt à Chriſto promiſſa, quia
tem“ primitivæ Eccleſæ fuerunt neceſſaria ad ſui
vuppeh propa gationem Uode juxta Zuſtin. Dialog.
mel centra Teyphen, Tertulle in Apolog. fere omnes
totume Chriſtiani patrabant ſimilia miracula, ſaltem
wnibue aliqua, v. g. dæmones ab energumenis pel-
ica“ lendo: atqui omnes tunc Chriſtiani non fue-
mn rnh runt in fide heroes: ergo ibi non eſt ſermo
tumdai de ſignis fidei gratum facientibus, ſed de gra-
taerle tis datis. Sic etſam plures alii in baptismo
mperti decorati ſunt donòô linguarum gratis datis.
gteräle Act. 10. v. 46. G. 19. v. 6.
libu,: u Objic. II. Humilitas, aliæ que hactenus201
lmient inſinuatæ virtutes ſignum fidei heroicæ dici
nequeunt: ergo gratis ex humilitate agno-

Vile⸗ col . .
mſli⸗ ſceitur fides heroica. Ant. conſtar, quia fi-
R—H des agnoſcitur ex externa profeſſione arti⸗

s“ Cculprum fidei internè creditorum. Reſp.
ſuſe neg. ant. illius orobario eſt manca licèt⸗
ſenent enim externa fidei profeſſio t actus fidei
ii im peratus in linea propria nihilominas fides
ioon etiam imperat, aut dictat in linea alharum-
virtutum ſingulariter humilicatem, utpote

16,
L· na-

170 Diſtinctis Il. Quaſtio Il. ſ. I.
naturæ minùs cognitam. Ex fidei ſiqui-
dem magiſterio humilitas eſt virtus celſſſi-
ma DEOque gratiſſima, quæ naturali Philo-
ſophorum ſcientiæ eſt odioſa, & abjecta;
non enim Philoſophi, ſed Paulus nobis an-
nuntiavit altiſſimum illud humilitatis exem-
plum, quod in monte monſtratum eſt. Hee
nim ſentite in vobis, quod & in Chriſto 7 Esll, qui
chm in ferma DEl eſſet, non rapinam arbitratus
eſt, eſſe ſe aqualem DEO, ſed ſemetipſum exinani-
vit formam ſervi accipiens, in ſimilitudinem ho⸗
minum fadtus, & habitu inventus ht homo. Ha-
miliavit ſemetipſam fattus ohediens naque ad
mortem, mortem autem Crucis, prepter quod &
DEIIS exaltavit illum, & donavit illi Nomen, quod
eſt ſuper omne Nomen, ut in Nomine 7 EslI omne
genu kfectatur c&leſtium, terreſtrium, & inferno-
rum &c. Philipp. 2. à v. 5. En profunditas
humilitatis. & celſitudo exaltationis Chriſti!
Hinc non tantùm plebei, ſed tot etiam Prin-
cipes, Duces, Reges & Imperatores humiles
elegerunt Monachorum calas omni con-
tempto mundi faſtu.

202 Obj'ic. III. Si ex hoc fundamento humili-

tas dicitur ſignum fidei heroicæ, quòd ſcili-
cet à fide dictetur, tunc omnes virtutes polſ-
ſunt dici ſigna fidei heroicæ: atqui hoc vi-
detur nimium; cùm ſic non ſit major ratio
pro una, qohm pro alia virtute: ergo &c.
Relſp. neg. Maj. licèt enim vera fides omnem
dictet virtutem, non tamen diétat omnem
*½ qua⸗

De

ezquale
veg ul
rali inan
hæc, no
c ſanb
Dil: N.
Uvange
tum, hon
(fedican
ſur prom
commune
Pbtt ig
degbit
netes
Ctharom
s Lene
tzple
Obſeryun
tutibos h
benu
legoirite
Gerumn
ſterömr
dus gene
1o zur
etlemn a
mnuſtas
kunn c
cfeu
lis

4 De Notis Specialibus Fidei Heroiec. 171
ni æqualiter, multæ quippe aliæ virtutes, ut
Fud l v. g. juſtitia, temperantia &c. lumine,natu-
turidn rali igaoteſcunt, non ſic humilitas; & ideo
Lihdt bæc, non verò aliæ poſſunt univerſaliter di-
bandiit ci ignum fidei, ſen communis, ſeu heroicæ.
lirustn Dixi: Non aniverſaliter,; quia etiam Confiia
tunet Evangelica, aut frequentia zliarum virtu-
efil tum, non omnibus, & pro omni tempore à
unAHe fide dictantur, ſi tamen à quodam exercean-
rur promptè, delectabiliter, ſupra modum
teins communem aliorum, ex inſtin DEl ſin-
GG gulari, ſigna fidei heroicæ dici poſſunt.
n Sequitur I. Ut hi particulares fidei cha-203
r racteres probent illam eſſe heroicam, ne-
Nne ceſſarium eſſe, illos eſſe juncdtos characteri-
MA pus generalibus virtutis heroicæ inſinuatis,
n S& explicatis ànum. I67. & ſeq. Quod etiam
Nroſdt⸗ obſervandum eſt in ſequentibus de aliis vir-
fons tutibus heroicis univerſaliter. Interim ta-
Reit men, ut quis poſſit dici heros in fide, non-.
ores requiritur ſimultas omnium horum chara-
HE Cerum particularium, ſed ſufficit, ſi unum,
alcterumve habeat cum omnibus chara cteri-
Henmkun bus generalibus, prout ſcilicet fuerit occa-
2, llb, ſio, aut obligatio fidem profitendi; ſicut-
uneé etiam ad fidem communem non requiritur
tlilen ſimuitas omnium ſignorum, aut characte-
merin rum communium ininuatorum nam. 185.
ee ſed ſufhcere poteſt unum, alterumve pro
dSe circumſtantiis occaſionis, aut obligationis;
ron illius tamen fides communis, qui Hauciora-
ue a-

172 Diſtinttio II. Qusſtio II. H. I. & II.
haberet ſigna communia, meritò tenuior-
haberetur fide communi alterius, qui plura
oſtenderet ſigna communia, cæteris pari⸗
bůûs.
204 Sequitur II. Etiam à Spe, aut Charitate-
Theologicè heroica imperari poſſe fidem he-
roicam, ex hoc tamen non bene ſequitur:
ergo illa ſigna non ſunt ſigna fidei heroice. Ra-
tio; quia hæ virtutes habent proportiona-
tè inter ſe connexionem, ſicut v. g. pruden-
tia & temperantia: atqui ex heroica tem-

perantia bene arguitur heroica prudentia-,

ita ut ſgna talis prudentiæ revera ſint ſigna
prudentiæ heroicæ & non tantùm tempe-
rantiæ: ergo idem proportionatè eſt de ſi-
gnis fidei heroicæ, ſi à Spe, aut Charitate
imperentur.

§. II.
De Motis Specialibus Spei Heroicæ.

205GUopoſtis interim illis, quæ in proprio lo-
co de Spe Theologica fuſiùs tractantur,
ſtatuo Spei Theologicæ ſigna communia-
Et quidem I. Spes Chriſtiana communis ad-

juvat hominem ad confidendum in DEO in

omni ſua neceſſitate. Et quidem II. prin-
cipaliter ad ipſum DEIIM in ſe, tanquam fi⸗
nem noſtrum ultimum, obtinendum; mi-=
nus principaliter verò ad media neceſſaria
pro hoc füupremo fine obtinendo. III. Ad

pa-

Me.

catjenter!
Vtam aren
E tempor
proin igo⸗
ſora ze te
Dhemn con
Geicommn
. Cern
neciocritea
(cpam inci
Deldl, i
onoken
Qelalicos
un,
e, & con
uuſpe lnn
loeipiant.
Dono Iot
erandon
eltarion
won inter
n, ſed
t, & 1
Mund mo
Utepic
ind,
uviuc
Marist
dium fr

Cl De Weris Specialibus Spei Heroickæ. 17
7 5 73

dten patienter ſoſtinendas adverſitates propter-
hn vitam ærernam. IV. Ad vilipenſionem ſui.
tes & temporalium propter cœleſtia. Hæc
proin ſigna communia intenſiora aut remiſ-
tChim ſiora ac tenuiora proportionatam arguunt
geßen Spem communem. IUt autem hæc ſigna
neſen Spei communis applicentur heroicæ,
beie I I. Oertum eſt, quemcunque ſidelem, vel206
progin mediocriter circa Divina ordinatum, ſi in
7ge quam incidat neceſſitatem, confugere ad
etctaa DEIIM, illique ſuam miſeriam, ac ſpem in
pruten ipſum offerre; hortatur quippe omnes Ec-
alotig cleſiaſticus cap. 2. v. 11. Keſpicite filii natiopes
in tenn vominum, & ſeitote, quia nulius ſperavit in Do-⸗
tetde! mino, & confnſus eſt; licèt quandôque in hac
uCeu ſua ſpe langueſcere, ac ad media potiùs hu-
mana, doloſa, colorata, aſtuta retrocedere
incipiant. Spes verò Chriſtiana heroica ex
Dono Intellects, aut Sapientiæ impellit ad
ll ſperandum in DEO Conſtantiſſimè, ſine ulla
hælitatione, quaſi certa de eventu; cùm
9 ne non in terrenis quantumcunque apparenti-
Itm bus, ſed in ſolo DEO, cui nihil impoſſibile
„eſt, & qui ſolus juvare poteſt in rebus hu-
mané modé deſperatis, confidat. Hæc Spes
n o0 intrepida conſtat in S. noſtro Franciſco So-
lano, dum ſemel ſuo pallio inſiſtens trajecit

N
fluvium; & alia vice, dum inter medios
dm;“ maris tumultuantis aſſultus in nave per me-
. neeli dium fracta tribus continuis oiebus manſit,
I aliéôsque crucem in manibus tenens ad con-

N fiden-

207

174 Diſtinktio II. Qaaſtio II. H. II.
dentiam in DEO ponendam eſt cohorta-

tus, nec mergi potuit. Verùm unde tanta

in rebus adeò deſperatis Spel conſtantia, &
frmitas? Ex dono Intellects, & Sapientiæ;
per prius enim cognoſcunt, & quaſi vident
eventum ita ponendum à DEO heroes iſti;
per poſterius antem jam guſtant & ſapiunt
uavitatem rei ſperatæ, quaſi illam jam ob-
tinuiſſent. Paulò aliam rationem mutuo ex
Scoto 3. u. 26. 4. sn. H. Si objicitur & . ubi D.
Subtilis ita relolvit . Habens ſpem aquiſitam
innititur immediaté prima veritati, ut prima re-
gulæ noſtroraum aöczum; nen enim deſiderat, quod
prudentia aquiſita dièétat deſiderandum, ſed quod
veritas prima ſupennaturaliter eſtendit, ſe deſi-
derandum; juxta illud Hebr. 6. v. 19. Confu-
imas ad tenendam propoſitam ſpem, quam ſicut
anchoram habemgs anima tutam at firmam, &
incedentem asque ad interioraæ velaminit, Ubi
Scotus primam veritatem, D. Paulus autem
interiora velaminis, ſeu DEl intima reve-
lantis ac ſignificantis auctoritatem inſinuat
ad concipiendam, & conſtanter tenendam
ſpem heroicam.
II. Ex ſpe communi fideles communiter
ſperant à DEO temporalia, & æterna; illa
quidem v. g. ſanitatem, divitias, dignitates,
ſcientias, pacem &c. prout ordinantur ad
æterna, ſecus non ſunt objectum ſpei Theo-
logicæ: æterna verò ſunt noſtra ſalus, quæ
eſt ſolus DEUS beatificè per viſonein &
rul⸗

De

fruitione
dis leſſeit
etiam ſoe
jemnMMone
Aprecion
Uecellaria:
ec omm
ſo bauli

i falere

leltbut,
es vero!
Cumn huben
Onni ſper
Cohltantia
Uls; ſec
Cem fiuc
benor,
Hne
Juorun
her iune

mil ari⸗

riarthi
lin anim

rullibus

nDEUIN
hli, dur
eior
lmaie
Krecn
ompmibe
morter

ſell.
ſt cobort
unde uun
Dnſtantil
2 Sienn
Aali te
herots E
ſpi
am ſaum
mmutdet
m, Atſer
yini
ſlrat g
, 66
lt, e
19, 07
, ſun’
. frnin
wirit
anlosutn
gtima e
temn on
e leni

conn⸗
Eien1

De Notis Specialibus Spei Heroica. 175
fruitionem obtinendus cum appendice om-
nis felicitatis in corpore, & anima. Hinc
etiam ſperant fideles ex miſericordia D El
remiſſionem peccatorum, gratias a uales,
& præcipuè finalem, ac quæcunque media
neceſſaria ad confequendam ſalutem, prout
hæc omnia generaliter intelligi poſſunt ex
illo Pauli ad Coloſſ. I. v. 27. Voluit DEUIS na=
tas facere divitias gloriæ Sacramenti bujus in-
gentibus, quod eſt Chriſtus, in vobis ſpes gloriæ.
Spes verò heroica altiorem fulgorem, & gra-
dum habet in eo, non tantùm quèd hæe
omnia ſperet conſtanter, poſſet enim eſſe
conſtantia tantum mediocris, aut perturba-
bilis; ſed in hoc, quòd urgeat ad concipien-
dam fiduciam in DEO, eſto ab eo deſeri vi-
deatur, & hoc ob fructum Lenganimitatis.
Hinc optimè dixit Scotus de Patriarchis,
quorum ſpem ulſtra communem crediderim:
Spes inter fructus Spiritũs S. enprimitur in bee.
quod dicitur Longanimitas. Uunde legitur de
Patriarchis: Longanimes in Spe; quaß in lon-
um animos? eæſpeltantes. 3. d. 34. 4. u. G. de
Trustibus d'co &. Talem ſpem, ſeu fiduciam
in DECIM habuit S. noſter Jacobus de Mar-
chia, dum integerrimam ſanitatem, bellum,
ac victoriam perſonaliter reportandam à So-
limañio prædixit Duci Calabriæ, non tantum
extremè de vita pericliranti, ſed medicis
omnibs jam deſperantibus, ac Filio Ducis
mortem annuntiantibs; Sancti enim hu-
jus

176 Diſtin Sio Il. Quaſtio II. H. II.
jus longamimitatem in extremitate ſpiritus
jamjam exhalandi eventus optatiffimus de-
monſtravit. Aliud illuſtte tantæ ſpei exam-
plar habemus in probatiſſimo patientiæ ſpe-
culo vix non per totum librum Job, qui
tandem cay. 13. V. I 5. dicit: Etiamſi occide-
rit me Dominus, in ipſo ſperabo. Pariter Ipei
ſuæ Longanimitatem oſtendit S. Tobias, ex
mortuorum ſepukura defatigatus, ac hi-
rundinis ſtercôre in patientiæ ſuæ probam
excœccatus; dom enin ÜRti Parentes & cogna-
ti rjus irridebant vitam ejius, dicentes: Ubi eſt
pes tua, pro qua eleemeſynas, & ſepulturas fa-
ciebas? cap 2. v. I F. mox reſpondit Sanctus
v. 17. MWoiite ita logqui: quoniam filii Sanbtorum
ſumus, & vitam illam erxſpectamus, Juam DEuas
daturas ſt his, qui fidem (ſeu fiduciam) nan-
quam mutant ab eo. Inſtat opprobriis mala
uXor v. 22. Ad hæz uxor ejus irata reſpondi:
Manifeſtè vana facta eſt ſpes tua, & eleemoſjna
tuæ modo æpparneruut Quid verò ad hæc
Sanus Senex? Lege eap. 3. 4 v. I. Tanc Jo-
bias ingemuit, & cœit erare cum lachrymis, di-
cens, uſtus es Domine, & omnia jadicia tua
juſta ſunt, & omnes viæ tuaæ, miſericordia, & ve-
ritas, & judicium. Et nunc Domine memor eſto
mei, & ue vindibtam ſumas de peccatis meis, ne-
que raminiſcaris delitta mea, vel parent um meo-
rum. Ex quibus omnibus inter tot impro-
peria, convitia, & adverſirates conſtans relu-
cet Tobiæ Longanimitas in DEIIM. Ve-
rum

De!

füm decd
dare ane
11,7. O
limonium n
1 er .
lerte n⸗
ler am, inte
Ac̈ aecia
rig! Qo⸗
Iutum To
ten gerleve
tuncem Givi
errirint
it dgil⸗
en anbo⸗
Mam liber
Mherabat
Uum. Huc
Dherirun
Il. Se
ſteles ad
Ete intoi
Uum. ca
laria 4
l in het
Adentuy
riam
NR Gard
XSco

oprie/

.MI De Notis Specialibus spei Heroicæa. 177

e ſiin rüùm necdum finis. Nam ecce Filiæ ejus
linmt Saræ ancilla Tobiæ ita improperavit cay. 3⸗
eſelan 4 v. 7. Quoviam tr adita fuerat ſeptem viris, &
Ggettat dæmonium nomine Aſmedaus occiderat eos, mo
n b ut ingreſſi fniſſent ad esm. Ergo - = - am⸗-
tunßf plius ex te non videamus filium, aut filiam ſuper
Parte terram, interfebtriæx virorum tuorum. Nun-
Jobt quia & eccidere me vis, ſicut jam occidiſti ſeptem
tis,Al viras? Quod improperium multum afflige-
ſoe Rtolt bat tam Tobiam, quàm Saram, uterque au-
ρα tem perſeveravit in fiducia ad DEUM, ut
G: M tandem divinitus omnia, quæ ſperaverant,
luri’ im petrrint, dicitur enim ibi v. 2 5. Et miſ=
ce encte ſus eſt Angelus Domini ſanctus Raphaël, at cura-
iiSetlin yet eos ambos, (cilicet Tobiam à cæcitate, &
mtan Saram liberandé à dæmonio, cujus ope im-
chm'“ properabatur eidem occiſio ſeptem viro-
abeßn rum. Huc etiam ſpectant tot effectus adeò
prodigioſi, quos viri DEl cum firmiſſima ſpe

a 4
impetrârunt, & patrârunt.

iMuß . .
III. Spes communiter Chriſtiana adjuvat 208
1. Muh fideles ad patienter ſufferenda mala hujus

rlinhi vitæ intuitu gloriæ æternæ ſuxta illud ad
i zeliin Titum. cay 2. v. 12. Abnegantes impietatem, &
,ſmduet ſæcnlaria Asſideria, ſebrib, & juſtè, & pie viva-
. merl mus in hoc ſaculo, ea ſpectantes bearem ſpem, &-
. ur adventum gloris magni D El 5 licèt non rarò
, triſtitiam experiantur fideles in exantlatio-
worian De ſuarum calamitatum. T1Mitia quippe
er u ex Scoto 3. d. 15. quaſt. un. ſ. Quod astem & .⸗
nſn proprie ſumpta ſt paſſio volnntatis, adeôque
M hoc

178 Diſtintio II. Quaſtio II. G. II.
hoc ipſo non vitiat ſpem Chriſtianam, niſi
accedat alius actus immoderatus. Imò
juxta eundem Doéctorem 4. d. 14. quaſt. I.
G. de tertio articulo in fine, Triſtitia voluntarias
poteſt eſſe ad aliquid per ſe inſt?à volendum. Emi-
nens autem ſupra ſpem communem gradus
heroicæ eſt, quòd quis cam gaudio ſufferat-
adverſa quæcunque. Lege vitas utriusque
Sancti, tam Jacobi de Marchia, quàm Fran-
ciſci Solani, & miraberis quali gaudio ſuſti-
nuerint hæreticorum ac infidelium odia ve-
nenata, inſidias, ac mortis machinationes,
ut Primo nec ſæpius paratum virus, nec gla-
dius ſicariorum (quibus expansis ſemet ob-
tulit brachiis, ut citior pro Dbl gloria ad
cor pateret via) nocuerit. Secundo autem
inter tot adverſa ſolemnis ſemper jubilus
fuit, Glorificetur DElUS. Requiri autem ad
ſpem heroicam tale gaudium conſtat ex
Akct. cay. F. ubi Apoſtoli flagellis cæſi, variis-
que convitiis affecti ibant gaudentes 4 conſpe-
Riu Concilii, quoniam digni habiti ſunt pro Nomine
J7 Esll contumeliam pati. Idipſum tradit Pau-
lus ad Rom. 12. v. 12. 2. Cor. 7. v. 4. ad Phi-
lipp. I. v. 7. Et Divus Petrus Epiſt. I. cap. 4·
v. 13.⸗

209 Nec dicas: Sanécti non rarò, ſed conſtan-

ter habent indicibilem triſtitiam de pecca-
tis ſeu propriis, ſeu alienis: ergo hi vel non-
habent ſpem heroicam, vel ad hanc non re-

quiritur tale gaudium. Contra enim eſt;
hæc

De

hec triſt
vec gaue
cet cocxj
E. 7
gul, ig e
linmouyj
tmminen,
A wainat⸗
itul ceht
lil uc.
leet 6 de
Cocer deot
Pin ihle g
ellte niß
IV. 8
fleles, u
ſemporalt
Aatioent
Utantur
ſes Chrit
honores,
ecve u
Rerna de
ere . &
erdica n
emporal
tone o
fciat r
(Vouße
Derioſen
Paulo

1 De Notis Specialibus Spei Heroica 179

lane, heæc triſtitia nec meritum, nec virtutem,
h nec gaudium minuit; nam ùt accuratè do-
I4 cet Scotus 4. d. 14. quaſt. I. J. de tertio articu-
1 olguti lo &.. Triſtitia pateſt eſſe voluntaria ſecunanm
dim. Ii quid, id eſt, patienter tolerata, quia malum in-
neſn N commodum,; dum tamen non ſit contra rectam-
Aͦe varionem, poteſt nen taninm abſolutè patienter,
tusutig ſed ordinatè patienter ſuſtineri. Poteſt etiam
gbumku iſtud acceptari in ordine ad aliquem finem, at di-
guso cit Auguſt. lib. de pœnit. Peccator de pescato ao-
lom tin leat, &. de dolore gaudeat. Inſuper optimè
he docet Scotus 3. d. 15 quaſt. un. ſ. ad primum
s elhe principale &. Gaudium & triſtitia non ſunt
Kererd oppaßzra, niſz ſint reſpectua ejusdem objecti.
Dlgoren V. Spes Chriſtiana communis excitat2 10
uNddate fideles, ut ſic ſtudeant transire per bona-
enherſin temporalia, ne amittant æterna, néve ag-
rlanen glutinentur temporalibus, ſed illis tantùm
n GN utantur propter æterna; exſtant enim gra-
CeE ves Chriſti comminationes contra divitias,
ſintetin honores, voluptates, iuimet exaltationem,
uNe sicque quivis Chriſtianus propter DEIIM, &
imttuätke æterna debet ſemet, & temporalia poſtpo-
64” nere, & vilipendere. Spes Chriſtiana verò
SjE heroica non eſſot „niſi in vilipenſione ſui &
temporalium eſſet prompta, & cum delecta-
lcuk tione jucunda, ut ſui amatores fortiores elf⸗
0 gegn ficiat tyrannis, ac eorum tormeantis. Hinc
en volupe iplis eſt, li reputentur viles, ſtulti,

o b . 0.
“ peripſemata hujus mundi, dicentes cum D.
nd Paulo I. Corinth. 4. V. 11. Alsaue in hbauc horam

H N 2 E

180 Diſtindtio Il. Quaſtio II. H. II.
&e urimns, & ſitimus, & nudi ſumus, & colaphis
cædimur, & inſtabiles ſumus, & laboramus ope-
vyantes manibus aoſtris: maledicimur & benedi-
cimus: perſecutionem patimur & ſuſtinemui:
blaspbemamur & obſecramus: tanquam purga-
menta hujus mundi falcti ſumus, omniunm peripſe-
ma usque adbuc. Huc propriè ſpectant tot
Regum ac Imperatorum, & perionarumlI-
luſtriſſimarum exempla heroica, dum non
tantùm omnibus dignitatibs, divitiisve, ſed
& ſe ipsis contemptis ſecuti ſunt Dominum
propter ſpem futurorum bonorum.

211 Quod ſi hi gradus non arrident, tenta-,

num non placeant ſequentes ex S. Bonav.
in formul. aur. de gradib. virtut. cap. 27. pei
altus gradus eſt, exſpectare cœleſtem bareditatem,
quam daturum ſe DEIIS nobis per pignus obliga-
vit, ſeilicet per Spiritam §. in baptismo, qui eſt pi-
gnus bæreditatis noſtræa; ut dicit Apoſtolus. Al-
tior eſt exſpectare beatitndinis eandem haredita-
tem, quam nobis ſe daturum jurameniöò firmavit;
unde: Zuijurandum, quod juravit ad Abra-
bam &. Altiſſimus eſt, exſpectare eandem bea-
zitudinem, quam nebis ſe daturum in lege &
Prophetis promiſit: unde Apoſtolus? Qaod oculus
non vidit, nec auris andivit & . Item in alto
gradu eſt, qui exſpectat aternam beatitudinem ex
operibus miſericordiæ, & juſt itiæ, in quibus ſe din
swercuit. In altiori eſt, qui exſpebtat sam ex
paſſtone Chriſti, qui nobis eam promeruit: undens

Bernard. Peccanti mihi peccat um & . In aliiſſß-
mo,

De

v huit;
riurtia.
dho gratt
iline hin⸗
Mn lurti
y altiſimo
lem alram
latitdinen
inutria.
enni (/
lurlenn dili
Gur e,
ſilien, in
al rite
heroicam
ecditt
cam kite
los elſe
ojce inl
Rei etian
itſtt gu
mei
Inperato
Dterni,
er exte
Ralariten
guodd g
eniſliman
lia per
eo, gn
Ppetar

l De Notis Specialibus syei Heroicæ. 181

C wo, qui exſpebtat eam ex mera bonitate, & miſe-
zrunuss ricordia DElI, qui nos ad ipſum creavit. Item in
ré um alto gradu eſt, quem certificat de aterna beati-
ſafimm zadine bene diſeuſſa conſcientia. In altiori ℳt.
an nn quem certificat veteris & nevæ legis Scriptura
un i In alt ſimo eſt, quem certiicat inſpiratio Divina
elamn Item altam gradum tenet, qui eaſpebtat aternam
ocutun. beatitudinem ex multiplici interceſſtone in via, &
,tunn in patria. Altiorem, qui eandem exſpeltat ex di-
tisen ligenti cuſtodia Angelorum. Altiſſimum, qui
tbomtu eandem diligentiſſimæ cuſtodia Divive exſpectat.
un. Unde Aug. Per fectioribus adeſt ipſ: DEllS ad ca-
leu Fodiam, imperfebtioribus verò Angeli. Hos gra-
aNm Jus ſi ritè perſpexeris, ac in opus redegeris,
heroicam ([pem habebis. .
bedven Sequitur I. Ad Spem Chriſtianam heroi- 212
cam rite dignoſcendam, præ oculis haben-
i,git; dos eſſe characteres generales virtutis he-
E. rojcæ inſinuatos num. 162. & ſeg. II. Signa
rele Sbei etiam poſſe dici ſigna Fidei, hæc enim
ußes dirigit quamcunque virtutem. III. Hæc ſi-
A,. gna Spei attendenda eſſe penes illius actus
imperatos, & non elicitos; hi enim per ſe

iimi N

GAH .
ilt interni, ac inſenGbiles petunt maniteſtari
hulnn per externos, quos Spes imperat. IV. Sin-
en ri gulariter attendendum eſſe ad genus Vitæ,

lrul quod quis tenet, num ex vano reſpectu, &
e , exiſtimatione, num ex puro Zelo DEl ſimi-
lia opera præſtet, quod dignoſci poteſt ex
te eo, quèòd talis Heros de ſuis factis laudari
* appetat, promotiones ſui, aut ſuorum pro-

6
M 3 curer,

182 Dikinktio II. Quaſtio II. g. III.
curet, vel facilè acceptet, vana ſolatia aut
gloriam ambiat; ſi enim de fjimilibus con-

ſtaret, non adeò præconizaret Eccleſia tales

actus, licet, ut bene docet Scotus 2. g. 21.
q. I. D. ad primum pro opinione &. Actaum ma-
ximum meritorium, er valde extellenten: por⸗ſt
nunc ſequi aliqua vana gloria, quæ eſt peccatam
veniale? necç veniale illud tolleret meritum iſtius
altus, ſic meritorii.

§. III.

De Motis Specialibus Charitatis Heroicæ

in DElI..

a13 GIgn Charitatis communis communiter
aſſignantur ſequentia. J. Diligere DEIIM
ſuper omnes creaturas in ſuis actionibus.
II. Obſervare præcepta Divina. III. Zela-
re honorem LDEI. Heæc ſunt numeré Ggna
pauca, vide ergo, an & qualiter illa in te re-
perias. Charitas verò Chriſtiana Heroica
ſemper dicit, Plus altra, Prirnum autem
Charitatis communis ſignum communiter
eruitur ex illo magno mandato Deat. 6. &
Matth. 22. Diliges Dominum DElIU1 tunm er
toto corde tuo, ex tots anima tus, & ex emni-
bus virihus tuis. Qrod mandatum Doctores

communiter ſic intelligunt, qued (cilicet-

nulla pars cordis maneat in affectu ad pec-
catum; aunt erjam, quòd nihil maneat in-
corde dilectioni DEl contrarium; non au-
tem

D.

dem elſt i

Giſlmo,
Del ele
ten hum
ltaque
Dium
roler ind
lngbere

ſete inoen

eldente
krigebilt
ler. VI.
Aucere
emiſäbili
Unilari l
nrdo, G
Notk Dar
enphie
Crſamm.
1nnctan
Perke
Drim
lker,
in wad.
Ciienen
inguit
uoren,
ſtienten
gur i
tem au

alij .

I. De Notis Speci libus Charitatis &c. 183
as tem eſt intelligendum de amore DElI perfe-
lituscg. Giſſimo, alias omnes deberent in Charitate
ceſege DEl eſſe heroes, quod eſt contra fragilita-

tus 14 tem humanam.
Itaque Charitatis Chriſtianæ communis2 14

Aend
lerten Primum ſignum transgreditur Charitas he-
N, roOica in decem ſequentibus Gradibus. I. eſt,
zmien languere utiliter propter DEIM. II. Quæ-

rere inceſſanter. III. Ob illum operari in-
deſinenter. IV. Propter eum ſuſtinere in-
fatigabiliter. V. Appetere illum impatien-
iPpri ter. VI. Currere ad eum velociter. VII.
H Audere vehementer. VIII. Stringere in⸗
amiſſibiliter. IX. Ardere ſuaviter. X. Al-
omme imilari DEO totaliter. Ita ex Divo Ber-
gereeln nardo, Gregorio, Auguſtino, alisque primæ
notæ Patribus docent Doctores Angelicus,

Giont . 1 09:
Seraphicus, & Subtilis, ut patebit per de-
uwei⸗ curſum. Hoc unicum circa iſtos Gradus

arer annotandum eſt, quòd vix unus in debita
n en perfectione poſſit eſſe ſine altero.
numur Primus Gradus, Langnere propter DEII M215
cowdint utilkter, ſic inſinuatur à Doctore Seraphico
o Daht in trabt. de Septem Donis Spiritus S. capitul. 7.
Iunt Origenes exponens ilud Cant. Amore langueo, di-
54 8 ſtinguit inter ſimplicem amorem, ardorem, & lan-
ite guorem, dicent. Amant incipientes, ardent pro-
lee ficientes, ſed langnent in amore perfecti. Lan-
WE gaor iſte (ſicut dicit Vercellenſ.) usque ad mor-

auini em ducit. Mors autem, eſt plena ſeparat io vi⸗
edl . .. 2
, tali, ſiritus à corpere; & ſgnifiat plenan ſe-
9; n M 4 Jara⸗

rS84 Dikiattio Vh. Queßtio II. gJ. II.

pavationem vitalis affectus, per exceſſum mentir,
& omnimodam anitionem ad DEUAM. Hie
languor conſiſtit in faſtidio temporalium.,
præcipuè ſi ſint offenſiva DElI. Hinc ormur
in anima naulſea ad terrena, quæ priùs tam
vigoroséè & fortiter anhelârat per omaes
ſenſus, & quæ priùs morbida, ac vix cura-
bilis fuit per cœleſtia, nunc impotens &
amore languens proſtrata aſpernatur terre-
na, erecta in ſolo DEO. HBic amoris lan-
guor erga terrena, maximè ſi peccaminola
ſint, non malè explicatur per puritatem con-
ſcientiæ, qua quis conſtanter non tantùm
mortalia, ſed & nævos veniales (quantum
viatori poſſibile eſt) fugit, ut ſic per ſepa-
rationem cerreſtris affe cus, ac exceſſam
mentis in DECIM, languendé delest, quod
malè amandéò commiſit; quia, ut bene do-
cet Scotus 4 d. I5. qJ. 1. H. de tertio e. bene
pbteſt DEllS altum Magnum charitatis accepta⸗
re pro punitione debita uni culpæ: litèt enim non
ſit propriè punitis, ett tamen majus bonun, &
magi, DEO reddens bonorem, quàm illa, qua eſs
ſet propria ejus punitio.

216 Nec dicas. In ſacro tribunali interdum.

ſunt pœnitentes, in quibus vix materia ab-
ſolutionis deprehendi poteſt: ergo iſti ob
puritatem conſcientiæ vel erunt in chari⸗-
tate DEl heroes, vel ex puritare conſcien-
tiæ non hene probatur charitas heroica-.
Keſp. ad Conſ. non illicò, & univerſaliter
. ex

D.

ex guaen
dendam
Pue int
Conatusa
tinentor:
lerſiliter

eroes inn

decunc
Dllal ex
ut gvo
npuice,
omre it.
llkinam,
AAe:
im amena
eſamer
Unuin inte
Aterum en
Mnus hord
Ns Dbl,
36. 24. 14
liniar ,n
itit homg
ereriy
ito diel
Uem intti
eeſantey
Alarn inc
ſtelleu
Ponl

.l. De Notis Specialibus Charitatis &. 18 5

nn ex quacunque conſcientiæ puritate conclu-
N H dendam eſſe charitatem heroicam, præci-
vorilun pué ſi in talibus non deprehendatur magnus
lineorn conatus ad virtutes: ſi temporalibus agglu-
Nisun tinentur: ſi nimiùm rudes ſint; alias uni-
Perond verſaliter pueri innocentes eſſent dicendi
heroes in charitate DEl, quod eſt nimium.
mpotictl Secundus Gradus, Quarere inceſſaster2 17
haturten DELIIM ex dono Intelle Gs, aut Sapientiæ,
Imatsr vuit, quòd ipſum non quæramus in incerto,
ectuiu languidé, aut otiosè, ſed ſtrenuè ùr dicit S.
taener Bonav. cit. loc. Capiral. I. Sapikntia illuſtrat in-
n unn tedebtivam, inflammat! abtivam, & roborat ope-
(Nunun rativam: Facit intellettivam ſpecioſam, affelcti-
therae vam amenam, operativam robuſt am, & quidem
e eiceln inceſanten; qui terminus requirit duos actus,
den,a unum internum, multiformis intentionis,
itbeh alterum externum inquiſitionis; ſi enim vel
K unus horuùm actuum deſit, ſam non quæri-
a6“ Wus DECIM inceſſanter. Ideo dixit Scotus
hef 3. 4d. 24. 4. u. §. contra hoc etiam && in fine-.
1bumin Charitas poteſt oſtendi & aliu interieri, quo in-
* venit bomo ſe promptum ad diligendum DElIA.,
& exteriori, quo fervet in actibus extrinſecis pro
aliquo diletto. Ubi Scotus per promptitudi-
nem intrinſecam, & fervorem extrinſecum
optiméè declarat, quid ſit, quærere DEIIM
inceſſanter? Lege Librum Cant. & invenies
quam inceſſanter, promptê, & fervidè in in-
tellectu illuſtrata, in adtione inflammata-
R Sponla inquiſiverit D dilectum Sponſum
4 1 ber

interdlme
materi
go S 6
“
cOnſer
Perbie

186 Diſtinktio II. Quaſtio I. ſ. II.
per vicos & plateas, ad hoc enim charitas,
& pondus urſit amoris, ut tam in interio-
ribus quàm exterioribus tantùm circa dile-
ktum continuò & inceſſanter fuerit occu-
pata.

218 TFertius Gradus Charitatis heroicæ in-

DEIIM eſt, ob illum operari indeſinenter; ùt
enim ex Greg. optimè dicit Divus Bonav.
lib. 2. pharet. c. 25. Nunquam eſt DEl amor
otioſus, operatur enim magna, ſi eſt,; i vero ope-
rari renuit amor non eſt. Quæ magna ergè
operatur? Audi eundem D. Seraphicum cit.
loc. Charitas in adverſitatibus tolerat, in proſpe-
ritatibus temperat, in duris paſſtonibus fortis, in
bonis operibus hilaris, in tentatione tutiſſima, in
beſpitalitate latiſſima, inter veros fratres latiſſi-
ma, inter falſos patientißſima. Charitas caſta
fuit in Saſanna erga virum, in Anna poſt virnm,
in Maria prater Virum, libera in Paulo ad ar-
uendum, humilis in Petro ad obediendum, hu-
mana in Chriſtianis ad confitendum, Divina in
Cbrilto ad ignoſcendum. Charitas inter oppro-
bria ſeeura eſt, inter odia benefica, inter iras pla-
cida, inter inſidias isznocens, in iniquitate gemens,
in veritate reſpirans, in virtute congratulans. Et
hæ ſunt operationes Charitatis indeſinen-
tes; nihilominùs hujus grads character-
genauinus confiſtit in his verbis, Ob ilam:
quatenùs ſcilicet non reſpicit ullam retribu-
tionem, quod optimè declarat idem S. Bo-
naventura, & Doctor Subtilis; Prior guidem
um

dume
ila, au
rimg

niy

46. 94, ℳ
ſtlimol
/& ⸗
relol⸗
, n
ratur ho⸗
nſiha

nilter z

bnni gi

anen in
li ama⸗
liam ge,
atin ny⸗
lalitin D .
nelige
ud 44

chr ube

Ublitahe
lent en
in Dy
Mtient aj

DTNN

de

Uujds n

Il.

cutiss
n intero
Circa l⸗
erit Ool

etcice l.
Sverterz 1
us bon
1DEl
Honiß⸗
negne elg
Dhone
umn⸗
frtitn
iſnn
inet ,
Gita
in
adA
uim
1, DMul
iun
iternuf
r en
idl
Pohint
cuele⸗
mlenn
tni
oro⸗
ior 4

=

De Notis Specialibus Charitatis &. 1987
dum eit. loc. in fine dicit: Servite in eharitate
illa, quæ timorenz expellit, labores non ſentit, me-
ritum non intuttur, pramium non requirit, & ta-
men plus omnibui urget. Scotus verò 3. diſt.
26. 9. un. ubi docet, quòd amor amicitiæ
ſit ſimpliciter perfectior amore concupiſcen-
tiæ, & poſtea ſ. Praterea lins tali deſiderio & .
ita reſolvit: Cbaritatis abtus intenſus, & remiſ-
ſus, & medius poteſt eſſe ſine deſiderio, quo deſide-
