mati, ignominiosè combuſti, & ara deſtructa
fuit. In quibus caſibus, ſi non acceſſiſſet-
accuratus Eccleſiæ riger, populus credulus
ex publica fama ſolicitâſſet Romanam Se-
dem

inter h

dem
popol
Lande
Ob ſim
plebe
tionis
guich
quam
tloren
C
Congt
tſftezt
unco

Chrichi
tridus
mum
non
dland
dum
Ouid
grip
dete
dari
ter
ge
gene
telen
guan
In
dat

. H Quaaliter Miracula Pprobentur &. 487
folmm dem pro cultu publico, qui ex deceptione
üONE pPopuli priùs erat privatus. Nunquid Ale-
n jus Xander III. cap. I. de KReliꝗ & venerat. Sanct.
bikauet ob ſimilem caſum, ſcilicet ebrioſi occiſi, & à
berimd plebe pro Martyre culti, cauſam Canoniza-
ILtodht tionis ſoli Sedi Apoſtolicæ reſervavit? Et-
ufi quid denique noſtris temporibus comunius,
R quàm plebem rudem, & non rarò etiam cul-
1α tiorem decipi, & decipere ex fama.
kNr Conf. I. ex praxi perpetua, qua S. Rituumg 14
Nione ſin Congregatio ad Canonizationem, aut Bea-
en,m tificationem requirit probationes, quæ in
eden mundo dari poſiunt, maximas: atqui fama
inter has non eſt: ergo. II. Oraculum-

0s nn
uiſr⸗ Chriſti non de fama publica, ſed duobus aut
mrei tribus teſtibus loquitur: ergo, quidquiĩd de-
NI mum fama probet in aliis cauſis minoribus,
plet non tamen concludit in hac graviſſima, Ee
,ep⸗ planè Divina, ac ſupernaturali ad obtinen-
nueri⸗ dum effe ctum Canonismi. Dixi autem-:
on⸗ Quidquid ſie de jam Canoni vato Canonizatio
u eli quippe non fundatur in miraculis de novo
gmiss detectis, poſsuntque hæc per famam pro-
tutl bari, ac populo proponi, cùm nullum tali-
mnece Ker ſit periculum in ipſa Canonizatione, ne-
na que etiam talia miracula ſint de fide cre-
eg denda. Et hinc eſt, quèd ordinariè plura
uu referantur miracula in Legendis Sanctorum,
ai⸗ 8 quam in Bullis Canonizationum.
ac Imò, ſi etiam famæ plenè probatæ acce-I5
iun dat unus teſtis de viſu, tamen non probat
nnn, Hh 4 mi⸗

488 PDökinftio III. Quafio EIIl. F. III.

miraculum antiquum, ſuper quo Canoniza-

tio fundari queat. Ita enim usque huc in

r
Obj

mim

famoſiſſimis Canonizationum proceſſibus ſese
caulis

Obſervavit Sac. Rituum Congregatio. Ra-
tio hujus eſt I. Ex Præcepto Div. & Cano-
nico debent adeſſe duo, vel tres teſtes. II.
Unus teſtis de viſu (ſaltem in hac graviſſi-
ma cauſa) tantuùm ſemi plenè probat, nee
poteſt aliquod aliud adminiculum levare ad
plenam probationem: ergo, cùm fama nec
plenè, nece ſemi plenè ex ſe ſit concluſiva mi-
raculi, eſto ipſi addatur ſemi plena probatio,
tamen non poterit plenè concludere mira-
culum; ſicut enim calor ùt duo non poteſt
producere calorem ùt quatuor per additio-
nem non calidi, ita etiam fama in genere
famæ non concludit potentius per additio-
nem unius teſtis de viſu; tam teſtis enim,
quàm fama ſunt diverſi ordinis. III. Si fa-
ma eſſet taliter concluſiva miraculi, tunc
hæreticis præbetur anſa criminandi Senten-
tias Canonizationum; ipſi enim optimè
ſciunt, famæ non rarò ſubeſſe falſum, aut ſal-
tem periculum fal; ſicut proin nos vili-
pendimus ipſorum articulos, ſcaturientes à
ſuis putridis Prophetis, & in vulgus ſparſos,
ita ipſi non ex contemnendo fundamento
viderent miracula ex fama publica appro-

bata; eſto etiam unus teſtis de viſu accede-
ret.

Ob⸗

ſu, cun
in hac,
in telti
gvick en
Darticu
rum 20
coram
hooc eyi⸗
ſonia et
leniplen
Reſd:
Cedenchi
Div. o
in rigon
exigere
kium, ir
det, que
broſſus
tja ſine
Lida.
olmnes
Obale
quôd
Datur,
expecdit
caſſare
lli⸗ mi

I Qualiter Miracula Probentur &. 489

oen Objic. I. Hic modus procedendi eſt ni- 516
Gee mium rigidus; fieri enim poteſt, omnes te-
I Drod ſtes de vilu e vivis eſſe ſublatos. II. In aliis
tegito! cauſis Juridicis admittitur unus teſtis de vi-
DrAU ſu, cum aliis adminiculis, & fama: ergo &
testels in hac. III. Periculum deceptionis etiam
nhegn in teſtibus de viſu contingere poteſt; nun-
hs quid enim hi deponere poſſunt ex affectu
Hunlem particulari, ſpei loucrô, aut metu potentio-
cünom rum adacti? IV. Fama publica legitime
oncm coram Sac. Rituum Congregatione probata
eneit, hoc evincit, ut ab Eadem concedatur Remiſ-
Outeet ſoria: ergo hæc fama ad minus concludit-
obns ſemi plenè pro miraculo.
rhernl Reſp. ad I. neg. ant. Hic enim modus pro- 517
mNE Cedendi potiùs debet dici accuratus, & legi
6Peri Div. conformis, quàm rigidus, rigidus enim
tlse in rigore vocabuli ſumptus ſignificat aliquid
6. II. S exigere ultra modum, aut debitum ordina-
rium, ita ut per translationem idem ſignifi-
cet, quod crudelis, ùt habet Calepinus Am-
broſius v. Rigidus, in quo ſenſu hæc Senten-
tia ſine injuria Legis Div. non poteſt dici ri-
gida. Ad probationem dico: ſit, quèd
omnes teſtes de viſu ſint mortui; quid tum?
quale ergo ablurdum ſequitur? Fors hoc,
kmt quèòd proceſſus Canonizationis interrum-
1 " Patur, aut omnino caſſetur? Verum magis
le⸗ ⸗ expedit Eccleſiæ fecuritati, & infallibilitati
na caſſare proceſſum Canonizationis, quàm per
0 talia miracula eandem promovere. Si enim
Hh 5 DEO

iracll,
Nndiden
iin t
n
gin M
turiens

lgs ℳ

490 Diſtinctio III. Quaſtio EIII. G. III.

DEO placuerit, aliquem à ſua Eccleſia ca-

nonizari, certê patrabit per talem Inſignem

ſuum Amicum nova miracula, ut Eccleſia-

non exponatur deceptionibus, prout conti-
git cum S. noſtro Joanne Capiſtrano, de quo
plura per famam probata miracula rejecta
ſunt; tunc ergo DEs nova per Servum-
ſuum patravit miracula, & certificavit Ec-
cleſiam ſuam de Ejus Sanctitate. Miracula
autem iſta ſic referuntur à P. Hermann in
ſuo Capiſtrano Triumphante ſeét. 3 5. C. 6. n. 21.

„Præter publicam, ac celeberrimam Fa-

„mam, duo in Proceſſibus noviſſimis Sul-
„monenſi, & Romano deduéta, tanquam
„Concludentiſſimè probata per ſan. mem.
„Clementem X. die 14. Julii 1675. fuerunt
„comprobata, nempe Quintum in perſonam
„Ignatii Bracci de Setia à faucibus mortis
„illicò liberati. Et Sextum in perſonam-
„Bernardini Michaêlis ex Oppido Cervariæ
„per octo menſes corpore impediti, & viri⸗
„bus deſtituti, ope dicti Beati ad priſtinam
„ſanitatem confeſtim pariter reſtituti.

518 Reſp. ad II. cauſas Juridicas poſſe eſſe cri⸗

minales, aut civiles; in primis non omnes
Doctores admittunt unum teſtem de vilu:
in ſecundis autem clara eſt diſparitas quia in

dominio, vel poſſeſſione alicujus fundi re ipſa
ſtexe

ſpectantis ad Paulum, ſi illum fundum per
famam publicam, unum teſtem de viſu, alia-

que adminicula evincat Petrus, non accidit
Pau-

6
Paulo!
liosfor
acquil
fama,
pe mir
jacet
cauſis
popol
Ppræval
Poteſt
ge viſi⸗
tit in d⸗
econtra
enim ba
hec con
nucd e
dem e⸗
ceſſus
lam.
Die
ſbam
teſte
cleſia

ſi, de

Titate
mome
Vix ne

fallibi

Dedire

1 K Qualiter Miracala Probentur &. 491
Dlede Paulo tantum præjudicium ex amiſſione il-
enhi lius fondi, quantum accreſceret Eccleſiæ per
ul acquiſitionem alicuſus neo-Canonizati ex
un fama, & uno teſte de viſu; probatio quip-
Irmone pe miraculi per famam, & unum teſtem ſub-
fnelee jacet periculo deceptionis. Inſuper in his
erden cauſis cenſetur adeſſe conſenſus communis
erttan Populorum, ut ad perpetuas lites finiendas
ge. M prævaleat ille, qui, rem ſuam eſſe, probare
b geme poteſt per famam publicam, & unum teſtem
1elt de viſu, sicque defraudatus ſuo jure conſen-
tit in damnum materiale ſibi illatum; aliud

d econtra eſt in cauſa Canonizationis, hic
DRK enim Eccleſia ‚ quæ eſt columna veritatis,
e ii nec conſentit, nec conſentire poreſt in dam-
* num ex tali probatione oriri natum. Tan-
miet dem cauſæ civiles ſunt abſolutè juris huma-
ctpe ni, illiusque dominio ſubſunt, non ſic pro-
nt ceſſus Canonizationis, ac requiſita ad il-
Bale nn s. DEIIS non permittet Eccleſñar
Git on p ccleſiam- 19
ppel ſoam decipi per miracula ex fama, & uno

tlade teſte de viſu probhata. Contra eſt; 6 Ec-
tekui cleſia poteſt eſſe contenta promiſſione Chri-
ſei, ſti, nec omnem lapidem pro indaganda ve-
nt ritate movere tenetur, revera rem tanti
lent, momenti, tam leviter tractandé́, vidererur
Pning vix non tentare Spiritum S. num velit afſſi-
1slnlt ſtere vel reſiſtere necellariæ definitioni in-
hnnt, fallibili. Certeè, ſi Eccleſia non tenetur im-
le ih pedire, quidquid illam in errorem quomo-

492 Diſtinétie III. Quaſtio EIII. H. III.
docunque inducere poteſt, ſequitur apertè,
illam gratis tot coëgiſſe Concilia, tot ſtatuil-
ſe leges, tanto conamine reſtitiſſe diverſiſſi-
mis hæreſibus; potuiſſet enim hæc omnia-
omittere, vitia, & hæreſes bacchari permit-
tere, usque dum tandem Spiritus S. inſpiràl-
ſet: modò tempus eſt, ut hic error damne-
tur, Patres, & Doctores conſulantur, plebs
fidelis doceatur. Quis autem non videt,
hæc omnia eſſe abſurda? ergo meritò om-
nem adhibet cautelam etiam in cauſa Ca-
nonizationis.
720 Reſp. ad III. Eſto etiam per teſtes de viſu
poſſet contingere aliqua deceptio, abſolutè
loquendò, nihilominus Eccleſia ſecunduùm
hos procedendé adhibet media à Jure Di⸗-
vino præſcripta, non ſic, ſi velit ſequi purè
famam cum uno teſte de viſu: atqui ſi Ec-
cleſia adhibet omnia remedia in hoc mun-
do ſecuriſſima, tunc nec tentat SpiritumS.
nec Spiritus S. ſuam denegat inſpirationem
infallibilem, bene verèò ſi iſta remedia negli-
gat, & ſequatur alia ex ſua natura apta ad
deceptionem, prout frequenter contingit ex
fama. Quòd verò Adverſarius tantam fi-
dem cupiat fieri uni teſti de viſu, non video,
cùm illam velit negare in duobus, tribus, aut
pluribus. Adeéque in noſtro modo proce-
dendi, adhibitâ omni diligentiâ humanâ poſ-
ſibill, ſecuriùs & ſinè periculo tentandi
DEIIM, aſſiſtet Spiritũs S. gratia.
Reſp.

Relb.
nunn. ſ1
ſed tan
miracu
diſpoſit
culi.
ceſſus l
candus
per ho
jacſcat⸗
Famaht
dum; 7
dom 50,
Cellbus)
ſallidila
lam, &
git. H
gatloni
Compe
klls, u
cunqo 4
duæ pe
net, ſi
Qu
gunlen
dum n
aut Be⸗
Serit
quia

Quiia h

tertiè⸗

I.AI Qualiter Miracula Probentar & . 493

ſegotun Reſp. ad IV. neg. conſ. nam ùt diximus /21
eltak num. 51 2. Fama non probat ipſa miracula,
rlecede ſed tantùm aperit viam ad probationem-
inbeern miraculorum in ſpecie; adeôque eſt potiùs
cchl diſpoſitio, quàm probatio concluſiva mira-
rtusé Eculi. Aliud namque eſt, probare, quòd bro-
ce Ceſſus ſir admittendus, diſcutiendus, & judi-
lkam Candus à 8S. Congregatione, & aliud quòd
per hoc ipſum merita Proceſss ſtatim ſint

1
W judicata, aut approbata. Primum evincit-
mia Fama publica legitimè probata, non ſecun-
dum; aliàs omnia miracula (quorum inter-
erteet dum 30. 50. 100. aut plura inſeruntur Pro-
elidl ceſſibus) eſſent hòc ipſo authentizata ut in-
lla le fallibilia in Apotheoſi, quod eſt abſolutè fal-
edni ſum, & prorſus nunquam hucusque conti-

velt ſ git. Hinc in Libello Decretorum Sac. Congre-
gationis Rituum conceſsà jam Remiſſorià, ſeu
: Compullorià præcipitur cauſæ Commiſſa-
ſann den riis, uat veritatem inquirant primb de fama, ſe-
nur hte cundo de vita, tertio de miraculis exabt?, quæ
tinee quæ poſteriores inquiſitiones eſſent fruſtra-
tened neæ, ſi omnia per famam probarentur.
utultſf⸗ Quæritur nunc ulteriùs de Scripturis, 522
ercdt qualem vim habeant in ordine ad proban-
fusn dum miraculum pro effectu Canonizationis,
unf aut Beatificationis? Pro quo advertendum,
bus it Scripturam aliquam eſſe authenticam, primò
nNHα quia adeſt in ea ſigillum Epiſcopi, ſecundèò
Hhum quia habet ſubſcriptionem trium teſtium,
lo te tertiò quia reperitur ininuata inter adcta,

494 Diſtinttio IIl. Quaſtio Ell. g. III.
quartò quia manu Notarii ſubſcripta eſt.
Addit iniuper Gloſ. 1. in cap. I. de fide inſtru-
ment. Scriptura authentica eſt, quæ per-

ſtimonio fadta eſt, vel quæ habet ſigillum
authenticum.
723 Licèt autem Epiſcopi à tempore Alexan-
. dri III. ex cap. de Reliq. & venerat. Santt. am-
pliùs canon zare non poſſint, poſſunt nihi-
jlominus auctoritate ordinaria conficere Pro-
ceſſum in Viæ Merita, & Vitam ſicnta Mira-
cula Inſignium Servorum DEl, illumque ad

dum ſit, decidatur. Qua inſtantià Romæ
fa ctà, & legitimâ inventâ, duo, aut tres au-
Gtoritate Pontificia conſtituti proceſſum no-
vum adornant, teſtésque, ſi adhuc vivunt,
examinant juxta Ritum Sac. Congregatio-
nis, aut præicriptum particulare ſibi in com-
miſſione datum. Si autem teſtes mortui
ſunt, tune Delegati Apoſtolici ex Archivio
Epiſcopali extrahunt, quidquid ad-vel con-
tra hanc cauſam ſervire poteſt, accuratiſſi-

rant.
524 Imò non tantùm Epiſcopi poſſunt confi-
cere ſimiles Proceſſus, vel annotationes, ſed
etiam alii longe inferiores, ut Confeſſarius,
talis perſonæ, familiaris, judex Civilis, Supe-
rior, Notarius, aut quicunque demum a
cula-

manum, vel per judicem cum trium teſtium,
vel ad minus duorum ſubſcriptione, vel te.

Sedem Komanam mittere, ut, quid agen-

mè examinant, & novo Proceſſui incorpo-

Qus
Cplarem
(non qal
utpote g
ipusDt
ſumplic,
promotie
tem ann
dum im
(proude
nonizati
fidem)
hoc, aut
aodl han
mlſti,
Cohltraria
His
dum. I
ficatiom
matus
authent
que ma
Leriptun
Leriptun
Datris
Ad
Otdina
tifice C
culum
bent t
viluj &
tus forn

ſn Qualiter Miracula Probentur G8. 49

ems Cularem habent neceſſariorum notitiam-
(non quidem ad effectum Canonizationis;
utpote quæ eſt cauſa purè Eccleſiaſtica; imèò
ipſius DElI, non admittens quoscunque) pro
ſimplici rei notitia, DEl honore, ac Sancti
promotione, ac veneratione. Similes au-
tem annotationes, & conſcriptiones inter-
dum immiſcentur proceſſibus ab Epiſcopis
(prout equidem fieri debet ad effectum Ca-
nonizationis, sicque majorem ſe lucrantur
fidem) interdum ſparſm reperiuntur in,
hoc, aut illo latibulo, ſen reconditorio,
n iut apud hanc perſonam omnia, apud aliam-
l,in multa, apud aliam pauca, apud aliam fors
, At contraria &c.
ſtnn Iis ita informativè præmiſſis deciden-525
dum. I. Quid probet ad effectum Beati-
groecht ficationis, aut Canonizationis proceſſus for-
adhEWmatus ab Epiſcopo? II. Quid Scriptura-
Cong authentica Epiſcopi, teſtantis de viſu, Ejus-
eltime que manu, & Sigillé munita? III. Quid
teteen Scriptura authentica Notarii? IV. Quid
ierni Scriptura authentica Hiſtorici, Contfeſſarii,
Gar. Patris Spiritualis &.
, N Ad I. ergo dico: Proceſſus authoritate 26
tehui“ Ordinarii legitimè formatus (ſive ſit à Pon-
tifice compulſatus, ſive non) probat mira-
polanit culum plenè, ſi Pontifex illum admittit; de-
otaNH bent tamen in illo proceſſu adduci teſtes de
Corfii viſu, & eſſe idem numero proceſſus antiqui-
Cls tus formatus. Dixi: Si Pontifex ilum ad-
mit-

elt, t
triumteht
Pptiont,
huber len

npore
rat. ll
1 dolint
1coN

6

496 Diſtinktio III. Qusſtio III. H. II.

mittit, nam inſinuata conditio num. 75. quòd
ſcilicet à Pontifice aliqui deputentur, qui
proceſſum Ordinarii auctoritate formatum
rigidè examinent, & novum conficiant, eſt
ſolemnitas diſpenſabilis à Pontifice. Dixi
inſuper: Proceſſus legitimè formatus, ſcilicet
juxta Decreta Pontificum, & Sac. Congre-
gationis adducta à num. 25. usque ad n. 64.
& juxta ea, quæ aliàs de jure communi in-
judicio ſunt ſervanda.
527 Ratio eſt; quia juxta Concil. Trident.
Seſſ. 25. de Invocat. & venerat. & . Epiſcopus
eſt Superior legitimus, qui poſſit judicare-
miracula, & per conlſequens ſi omnia de Ju-
re Div. & humano in eo proceſſu accuratè
ſervantur, non eſt, cur illi negetur vis con-
cluſiva miraculi. Si enim locorum Ordi-
nariis hæc negatur auéctoritas; quis ergo
probabit miraculum? Quod autem talis
proceſſus ſit compullſatus à Pontifice, vel
non, non eſt quid ſubſtantiale, ſed merè ac-
cidentalis quædam ſolemnitas, nec armat-
teſtes requiſita veritate, ac fide, ſed debet
teſtibus ineſſe præſcindendé à compullatio-
ne: ergo ſicut poſt compulſationem talis
proceſſus plenè probat miraculum vi moti-
vorum proceſſui immixtorum, & non Vi
compulſationis, ita etiam ante eam habet-
eandem vim, ſi conſtiterit motiva eſſe aper-
tiſſima, & luce meridianâ clariora. Nihi-

lominus ordinariè intercedit compullſatio,
ut

ſecn
in loco
num. 46
AdI
ſit jur
igentit⸗
culum
Pullatio
num. ri
Secriotun
guid pro
de viſo
Atgui hi
trgo &!
gbia er
ſue ll.
el livil
winale,
glleriur
horum 4
4 ung
Mnet j
4adiat
harte j
kola ih
lloritate
rſand
lerit.

nut: h

uim ſin
bi tach

lN QOualiter Miracnla Probentar &. 497
GH ut ſecurius conſtet de identitate procçeſss
epen, in loco tuto aſſervati, & non corrupti juxta
itate n nem. 46.
noeun Ad II. dico: Talis Scriptura, præcipuè ſiga8⁸
ontſte! ſit juramentô firmata, & conſtet de illius
n identitare ad minus ſemiplenè probat mira-
e culum antiquum. Quod concernit com-
,bellen pulſationem Pontificis, idem tenco, quod in
Uecim num. priori. Katio eſt varia; tum quia talis
Scriptura eſt authentica, adeôque nata ali-
Cnelli quid probare; tum quia æquivalet Epiſcopo
dej viiſn hic & nunc deponenti, & loquenti:

e atqui hic eſt teſtis omni exeeptione major:
ſorm ergo & illius Scriptura, ſic qualificata; tum
5 ſis quia expreisé dicitur in Can. 36. Omnes ita-
Noceſliſ que I1. quaſt. 1. Canſæ, qua vel pratorio jure,
– vel civili tractantur, Epiſcoporum Sententiis ter-
. Wie⸗

I winatæ, perpeto ſtabilitatis jure firmentur: nes
titas; ulteris liceat retructari negotium, quod Epiſco-
voc un porum Sententia deciderit. Teſtimonium etiam
1 DoNe H sn,o(in ſingulari) licet Epiſeopo penhibitum,
leetne omnes judices anaubitanter accipiant; net alins
1, eet, aadistur, caum teſt imonium Epiſcopi à qualibet
ſie, parte fuerit repromiſſum. Cujus ratio ponde-
Sucom roſa ibi redditur. Mlad eſt enim veritatis au-
Ulatſgan Soritate firmatam, illud incorruptum, quod à Sa-
Aeulun i c, oſandto bomine conſciestia mentis illibatæ protu-
1 lerit. Hoc nos edicto ſalubri aliquando cenſui-
ote eni mus: boc perpetna lege firmamui, malitisſa li-
votice mnium ſemina comprimentet. Idem ſtatuitur ali-
clton bi tam in Jure Canon. quaàm Civili. MR

5²9

498 Diſtindlio III. Quaſtio VIII. J. III.
Dixi: Ad minus ſemiplenè probat miraculum;
licèt enim cit. jus probationi plenæ prorſus
favere videatur, nihilominus in cap. Licet. de
Teſtibus. univerſaliter dicitur: Licèt qusdam

Iin cauſa, quaæ plures, quam duos exigant teſtes
nulla eſt tamen cauſa, quæ uniui teſtimonit

(quamvis legit imo ) terminetur: ergo ſicut.-
Epiſcopus ſolus non prohat plenè, ita nec
ejus Scriptura. Accedit ipſum Jus Divin.
Deut. 19. v. I5. Mon ſtabit teſtis anus . ſi0
in ore duorum, aut trium ſtabit omne verbum.
Quod ad minimum certum judico in hac
maximi momenti cauſa. Dixi inſuper, 6
talis Scriptura furamenté ſit fi·rmata; eſto enim

Epiſcopi fides non ſit paſſim juramentò fir-

manda ex Can. Sacramentum. 2. quaſt. . Sed
per ſe inter homines ſit maxima, quia ta-
men in aliquibus aliis jurare debent, V. ,
pro recta fide, obedient ia erga Pont ificem &. ideo
ſi in hac ſuprema Canonizationis cauſa ab
Epiſcopis petatur juramèntum, non cedit in
Illorum præjudicium, ſed perfectionem tan-
ti negotii. Imò Eminentiſſimus noſter Bran-
catus bie notat, neque Cardinales probare
miraculum concludenter ſine juramento:

ergo nec Epiſcopi.

F30 AdllI. dico: Scriptura antiqua authen-

tica Notarii publici probat miraculum in-
ſuo ordine; ſi adſint ſequentes conditiones.
I. Si iſte Notarius non proprio marte, ſed
ad inſtantiam alicujus v. g. Principis .R
aris

laris ler
confed
ſum elke
teltes i
identite
quia Se⸗
juxtan
Inſuper
niam coy
61. Non
lem ſacit
fikes aohi
crtlimtej
lium /uu
MW
nigi ime
ta bibl
verd ad
tariorocn
kentur,
la. 444
undem,
Circa!
Primmam
ebt in
lominds
aligice
tvan re
aie; en
his ſit No⸗

VI.G Oualiter Miracula Probentur &tt. 499
htehetnnut laris ſcripturam confecit. II. Si præcisè ſit
Gigemg confecta ad rei memoriam, & non ad ip-
sl ſum effectum Apotheoſeos. III. Si referat
uslis teftes ſuratos de viſu. IV. Si conſtet de
utepe identitate Scripturæ. Ratio eſt, ſicut priùs 3
Gi Qquia Scriptura Notarii publici eſt authentica
ent juxta num. 522. arqui huic creditur: ergo.
Penkn Inſuper in favorem Notarii exſtant cap. Oao-
Pſom iul niam contra. de Teſtibus, & Arteſtationibus: ubi
fi mu Gl. Notarium duobus viris idoneis æqua-
Grmus lem facit. cap. Ad Aadientiam. de Praſeript. ubi
n ſhni fides adhibetur Notario his formalibus? Nes
Dii i credentes ipſum scriniarium (cus juratus ſit ofi-

vus Weium ſuum fideliter exequi) aliud ſeripſiſſe, quam
nſunmi à teſtibus diceretur. Ibi autem nomine Scri-

n1 6 niaxii intelligi Notarium ſic declarat Perey-
„, ra Lib. I. Elucidat. XI!. ſad. 8. num. 506. Cùm

zinn,6 .
1 verò ab Antero Papa ſtatutum fuerit, ut No-
Guſnt tariorum ſcripta in Scriniis Eccleſiæ ſerva-

rentur, hinc fortè Seriniarii appellati ſunt.
in cap. Ad Aundientiam. de Præſeript. Vide apud
nablir Eundem num. 277. 2ð
etee Circa inſinuatas autem conditiones nota, 531
nuen primam non eſſe aded eſſentialem; nam li-
ucnen, cèt in Clement. Romani &. inſinuetur, nihi-
Ie u ominus certum videtur, poſſe Notarium.-
„ aliquid ex motu, & zelo proprio ad perpe-
imiu tuam rei memoriam transſcribere, ſicut
et nid, alius; cur enim in hoc deterioris conditio-
nis ſit Notarius? atqui Scriptura alterius ex
oprone ſuo motu proprio, ſervatis ſervandis, eſt au-
S li 2 then-

532 Inſuper ad minus duorum teſtium depo-

533

y500 Diſtinkttio III. Quaſtio UIII. F. III.
thentica, juxta mox dicenda: ergo & No-
tarii. Secunda conditio vult, talem Scri-
pturam præcisè debere eſie contectam ad
rei memoriam, non verò, quòd vi illius ta
le miraculum poſſit authenticè populo pro-
poni; ſive enim Notarius motu proprio, ſ.
ve ad inſtantiam Principis, aut alterius con-
ficiat Scripturam, ſemper deeſt Jurisdiio
requiſita. Nam Can. Satis evidenter. diſt. 96.
Ilicitum eſt, eum, qui non ſit ex ordise Santliſſ.
morum Epiſooporum, Eccleſiaſticis intermiſceri
tractatibus.

ſitiones debent in tali ſcriptura referri; alis
eſſet ſimplex relatio, ipſusque Nosarius non
crederetur ex cap. Quoniam contra. de Teſt. G
Atieſtat. ſcripſiſſe ùt Notarius. Et ideo di-
zi: Notarius probat in ſuo ordine. Hi teſtes
neceſſariò debent eſſe de viſu juxta 2. 499.
ac jurati juxta num. 57. nam ſicut teſtis ore

tenus deponens jurare debet, ſic teſtis in-
ſcriptura relatus debet eſſe juratus; quis
ex Jure ſcriptura legitima loqui cenſetur.
Ad IV. dico: Scriptura authentica Patr’
Spiritualis, Confeſſarii, & Hiſtorici nihil
probat in hac graviſſima cauſa; niſi l. 4
Gtor Scripturæ ſcribat de viſu, II. niſi ſit ja ·
ratus, & III. niſi conſtet, Scripturam eſfe au⸗
thenticam. De compulſatione ſemper ſen.
timus juxta zum. 526. Ratio eſt clara; quia

Scriptura ſine his conditionibus non re-
bræ⸗

niſ I. Au-

Oue

Preſentat

tem: ere
tereqgit
iplum re
ptura de
ſit illius
incerta,
re, velm
nomen
ſeguenst
nes ince
wenti n
Tandem
e cauſi
non elt e
deriptura
mento
Prob.
Hiſtoric
miracul
bandun-
1 ſunt
guid
dum.
frequen
10, r6
quaſi f
rem ſu
mend
aliam
ergo fi

M. A
enlar eni
Volt, tier
ele contei
l ſik
hentiebege
smoto
6,AUt Ari
er beel ei
i twilunn
er

ſabri in

ru teliet
ur⸗
ecne n
tatfu1
Nins N
Norit
Nſun
m ont
ebet, 1 6
le nn
ognien
1 Aolben
& HElni
aleeſ

Qualiter Miracula probentur &. p0E

præſentat Auctorem loquentem, & teſtan-
tem: ergo ſicut in teſte oretenus deponen-
te requiritur ut ſit de viſu, & juratus, ita hoc
ipſum requiritur in Scriptura. Pariter Scri-
ptura debet eſſe authentica, ut conſtet, quis
ſit illius auctor; alias eſſet æquè ignota, &
incerta, ac ſi aliquis teſtis tantùm Vellet da-
re, vel mittere ſuum teſtimonium., & tamen
nomen proprium reticere; de quo per con-
ſequens requiſitæ ad teſtificandum conditio-
nes indagari nequirent, sicque tanti mo-
menti negotium foret plenum periclis.
Tandem ſi bontifici conſtet Cex quibuscun-
que cauſis) de identitate Scripturæ, opus
non eſt compulſatione Papæ, ſed quælibet
Scriptura authentica, de viſu, ac cum jura-
mento parit ſemiplenam probationem.
Prob. Nunc ſingulariter, quòd Scripturag34
Hiſtorici non mereatur fidem ad aliquod
miraculum ſive plenè, ſive ſemiplenè pro-
bandum. Scripturæ Hiſtoricorum non ra-
rò ſunt fallibiles: ergo non ſufficiunt ad ali-
quid probandum, & infallibiliter creden-
dum. Ant. conſtat; quia tales Scriptores
frequenter tantùm ſcribunt ex auditu alie-
no, rémque tam aſſeveranter proponunt,
quaſi fuiſſent teſtes de viſu: alii ita floridè
rem ſuam vendunt, ut vel addendòô, vel de-
mendôò, in hujus gratiam, aut illius odium,
aliam prorſus cantilenam innovent: quid
ergo fidei certæ, & infallibilis ſimilibus tri=
1i 3 buen-

702 Diſtinltio III. Qusſtio UIll. g. III.
buendum:? certè non plus, quàm ut etiam-
ceſpitemus, & dubitemus in tanta cauſa aliis
ſecuriſſimis Scriptoribus firmam dare fidem.
Verte antiquorum Scriptorum folia, & inve.-
nies multas fabulas, quas illi veritatis locò
ſcriptitàrunt; Strabo enim lib. 2. apertè ſa-
tis arguit Seriptores rerum Orientalium In-
diæ, quòd multa vana, & falſa immiſcuerint.
Joſeph Scriptor Judæus lib. I. centra Appionen
edifferit, Græcos Hiſtoricos ignoràſſe ſuas an-
tiquitates, & vice harum inſeruiſſe menda-
cia. Sabell. lib. 7. Ennead. fortiſſimè ener-
vat ex ipſis Græcis Scriptoribus narrationem
de bello Trojano: ergo Scripturæ alicujus
Hiſtorici non jurati, nec de vilu atteſtantis,
non eſt in hac graviſſima Canonizationis
cauſa tribuenda fides concluſiva miracula;
licèt cæteroquin & Scriptores, ac illorum
labores omnimodis venerer, nec ullatenus
cogitare queam, omnem harum eliminare
fidem.
737 Similiter non tantùm Scriptores propha-
nos, ſed & Eccleſiaſticos errâſſe per longum
tradit Can. Sancta Romana 3. diſt. 15. dum ).
Caterùm &. ſequentes rejicit Scriptores: Ii-
sgerarium nomine Petri Apoſtoli, quod appellatur
S. Clementis lib. 8. apoeryphum. Actus nomine
Andreæ Apoſtoli, apocryphi. Ablus nomine Philiy-
pi Apoſtoli, apocryphi. Actus nomine Petri Ao-
Koli, apeeryphi. Altus nomine Thoma Apoſtoli,
apocryphi. Evangelium nonaine Thaddei, aen
pbum.

2
ben.
,tuntur
nomint
mint ba
Leliun

uangal

Evangel
iyfanti
dalvaten
torit, 4
Lilri om
bol, An
Ane. Lih
inn, gi⸗
t. Co
ginatnn
Alus Ter
appellatu
4b haret
un eſt,
Ae. Lil
hre. Lit
liber
acmne
liber 4
Liber, 4
Libe,
Liber,
Manhr,

n ,

Qualiter Miratula Probentur O‿. 503

ume pbum. Evangelinme nomine Thomaæ Apoſtoli, quo

ntantzan
mimdni
tamnſolkd
lirertuu!
111 e
1Otiennle
a fumſee
1. Cnntf
gnori⸗
rleruler
ſortichet
Eibus vunnt
Geriproret
le wlu nd
n Cmint
bdn
tores, 11
er, ei
barum

ritoreſf
tilehert
i/
etSerinnn
, ſlf
„ ,
Auunnil
vi
Thet 1

,TMANf

utuntur Manichei, apocryphum. Evangelium
nomine Barnaba, apocryphum. Evangelium no-
mine Bartholomai Apoſtoli, apocryphum. Evan-

gelium nomine Andrec Apeſtolè, apocryphum.

Evangelia, quæ falſavit Lucianus, apocrypha.
Evangelia, qua falſavit Eyrcins, Apoo. Liber de
infantia Salvatoris, Apoc. Liber de Nativitate
Salvatoris, & de S. Maria, & de obſtetrice Salva-
toris, Apoc. Liber, qui appellatur Paſtoris, Apoc.
Libri omnes, quos fecit Lenticius, diſcipulus dia-
boli, Apoc. Liber, qui appellatur undamentum,
Apoc. Liber, qui appellatur Theſaurus, Apoc. Li-
ber, qui appallatur de filiabus Adæ, vel Geneſcos,
Apoc. Centimetrum de Cbriſto Virgilianis compa-
ginatum verſibus, Apoe. Liber, qui appellatur
Actu: Teclæ, & Pauli Apoſtoli, Apoc. Liber, qus
appellatur Nepotis, Apoc. Liber Proverbiorum, qui
ab haretieis conſcriptus, & S. Niſti nomine ſigna-
tus eſt, Apoc. Revelatio, quæ appellatur Pauli Aps-
ſtoli, Apoc. Revelatio, qua appellatur Thomæ Apo-
Koli, Apog. Revelatio, sd appellatur Stephani,
Ayoc. Liber, qui appellatur tranſitus S. Mariæ:
Apec. Liber, qui appellat ur pæœnitentia Adæ, Apat.
Liber Ogis nomiine gigantis, qui ab hareticis eum
dracone poſt diluvium pugnaſſi perhibetur, Ayec.
Liber, qui appellatur Teſtamentum Facob. Apoc.
Liber, qui appellatur pœnitentia Origenis, Apoc.
Liber, qui appellatur pœnitentia S. Oypriani, Apoe.
Liber, qui appellatur pæœ nitent ia Jamnis, &
Mambra, Apoc. Liber, qui appellatur ſortes Ape-
. Ii 4 ſtole-

704 Diſtinktio III. Ouaſtio EIII. ſ. III.
ſtolorum, Apoc. Liber Luſana, Apog. Liber Cano-
mum Apoſtolorum, Apoc. Liber Phyſialogus, qui ab
bareticis conſcriptus eſt, & B. Ambroſii nomine

praſignatus, Apoc. Hiſtoria Euſebii Pamphili,

Apoc. Opuſcula Tertulliani, ſive Africani, Apoe.
Opuſeula Poſthumani, & Galli, Apoc. Opuſcula
Montani, Friſcillæ, & Maximilla, Apec. Opuſen.
la omnia Fauſti Manichæi, Apoc. Opuſcula alte-
rius Clementis Alexandrini, Apec. Opuſoula Caſ-
ſiani Preibyteri Galliarum, Apoc. Opuſcula Vilo-
rini Pictavenſis, Apoc. Opuſcnla Fauſti KRhegitnfit
Galliarum, Apoç. Opuſonla Frumenti, Apoc. Epi-
ſtola 7 EslI A Agbarum Regem, Apoc. Paſſio
Cyrici, & Tulitæ, Apoc. Scriptura, qua appellatur
contradiétio Salomonis, Apoc. Phylalcteria omnia,
quæ non Angelorum, ut illi confingunt, ſed damo-
num magls artibias conſcripta ſunt, apeerypha.

536 En quanta vorago Scripturarum diverſiſ-

ſimorm auétorum, qui varia Martyria, mi-
racula, pœnitentias, virtutes, revelationes,
Evangelia, infantiam. & nativitatem Chriſti
tradunt, & tamen ab Eccleſia rejecti ſunt ob
maltiplices in illis deprehenſas falſitates:
atqui idiplum contingere poſſet, ſi ſtatim cui:
libet Hiſtoriæ Scripturiſticæ crederetur. Et
ideo forſan Hiſtoria de S. Georgio M. pu-
gnante cum dracone: de S. Brunone (juxta
aliquos converſo ob terribile illud ſpecta-
culum; Zuſto DEl judicis aecuſatus, judica:
eus, condemnatus ſjam) amplius non habe ur-
in publicis lectionibu:; quia lolidé deſt tui-
tur

Qual
tur fundan
authentiz
Canoniza
rum Lege
quæ per
lunt juſta
Obllante!
relicta me
& fidem
ante Sum
nem.
Conhit
Congrege
Invocatio

ſabatum

ccbratiſh
qui vin d
ter exper
invocatie
lum Sand
Morbine
Daturam
credeba
an, &
ta; ſed
dè narr
iplorum
euli; ci
tacto o

Qan

MI N. Qualiter Miracula Probentur &. 0 5

Au tur fundamentố. Ideo pariter Eceleſia non
hiigus authentizat omnia miracula Sanctorum jam
Au Canonizatorum, quæ ab Hiſtoricis in ipto-
idilm rum Legendis recenſentur, ſed tantùm illa,
ueiti quæ per rigidiſſimum proceſſum inventa-
l,α ſunt juſta, & lubſiſtentia. Quo tamen non
ili, obſtante miracula à Scriptoribus poſteritati
im. Cliut relicta magnam merentur venerationem,
hr.0u & fidem humanam, non tamen Divinam
,O ante Summi Pontificis authenticam deciſio-
AEAfN netm. ..
mnd Confirmatur idipſum. Modus in Sacra 37
en, 4 Congregatione examinandi miraculum eſt
g hug hic. Kigide examinaotur duo Extrema-,
.Miaheie Invocatio alicujus Sanéti „Relevantia, ut in-
t ſinuatum eſt n. 490. Inſuper juxta n. 512.
ſet, ß accuratiſſima ponuntur Interrogatoria: at-
qui vix ullus Scriptor Hiſtoricus perſonali-
ter expertus eſt utrumque Extremum, aut
invocationem infirmi v. g. ad hunc aut il-
lum Sanctum directam; nam ordinariè vim
morbi non ſciverunt Hiſtorici, an reipia per
naturam incurabilis ſit: an, qui mortuus
Ulnt credebatur, non fuerit apoplexià ſopitus:
oſen an, & qualiter Sacra Reliquia fuerit applica-
2 eient ta; ſed vel prorlus panegyricè, vel ſatis cru-
GeNge & narrant morbidorum curationes: ergo

e. . .
dman ipſorum atteſtatio non eſt concluſiva mira-
bile Moc,

turaun 1
gria Manen
tes, terelnt
ariharenl.
ſatelili
rherſa l

euli; cùm etiam ipſis non crederetur, ſi de-
etlſtinr facto oretenus ita confusè atteſtarentur-.
sne (Quam verò majorem fidem charta addit

506 Difinttio III. Quafio III. J. M.

Scripturæ; præcipuè ſi nullò juramenté ſit
firmata.

538 Obj'ic. I. contra num. 30. Eſto Notarius

739

in ſua Scriptura proferat teſtes juratos, ta-
men juramentum datum ſoli Notario non
eſt juridicum juxta Can. Hortamur. 3. quaſt. 9.
ubi præcipitur, ut teſtes perſonaliter coram
judice compareant, ibi enim dicitur: Eacia:
tis-& veſtris præſentari conſpectibus, taltis Sacro:
ſanbctis Evangelils, prabitéô etiam legaliter Sacra-
mentéô, qua in veritate noverunt, profeſſiene ſus
teſtificationis aperiant &c. Reſp. neg. Afſum-
ptum ad cit. Can. dico, eum loqui de teſtibus
examinandis in judicio contentioſo, non au-
tem de teſtibus jam examinatis. Cæterùm
juramentum meretur fidem, quia juramen-
tum eſt; non verò quia coram Judice da-
tum, quod quidem ſignificat magnam ſolen-
nitatem, verùm ſuramento extrinſecam. Et
aliàs Notarii talia examina ſuſcipiunt legiti-
mè, ùt probat Felin. in cap. Fraternitatis. n. 12,
de Teſt.
Objic. II. contra num. 533. & ſeqq. Cumm
Contilor. de Canoniv cap. I4. num. 16. ubi es
variis Juris textibus probat, antiquis Scri-
pturis, ſeu Chronicis dandam eſſe fidem: er-
go iſtæ Scripturæ aliquid probant. Reſp-⸗
Aſſumptum tenere, ſi his Scripturis inſint-
conditiones num. 53 3. ſpeciſicatæ: ſi ab Eo-
clela ſint authentizatæ, & non tantùm diſ-
ſümulatæ: ſi ex evidentia veritatis nullu
C⸗

Qu⸗
Pocleſæ
ſi verd in
merentu
aliqualen
nam pr.
rlve.
gitte, i
permitte
que mer
manam;
bant init
Velatione
tinate,t
judicat
1201. in
rum ider
Obiie
nes pro!
Cinthi,
bus dab
tiqnis 50
clucente
Roras t
Winiculn
gvam ve
lſuper
mlaſiih
Cificatis

NIl Qualiter Miracula probent ur &t. 507

ejnmt Eccleſiæ immineat periculum deceptionis;
ſi verò in his deſciunt Scripturæ, planè non
0 Mi merentur fidem Divinam, ſed ad ſummum
eltesunm aliqualem majorem, aut minorem huma-
ll Num nam pro dignitate Scripturæ majori, mino-
rumg rive. Sic Scripturæ Revelationum S. Bir-
etoriim gittæ, ipſiusque tertil & quarti libri Esdræ
mdemi permittuntur quidem ab Eccleſa, magnam-
Aite,tis que merentur fidem, & æſtimationem hu-
enin manam; at fide Divina non concluſivè pro-
ur, M; bant inibi contenta. Quòd autem iſtæ re-
