Gi423
author: Stehle, Leo andZendl, MichaeasandKrenzer, Isidor

N125 11955631 021

MIuIuehnnmo. . .

Tübingen

CANONIZATIO –=
SANCTORUM,

VITX MERITA, ACVTTAM SECUTAMIRACULA,

JACOBI DE MARCHIA, ET
FRANCISCIL SOLANI

Franciſcanorum

(Quos Favente DEO 7. O. M. Beneditctus XIII. 1726.
10. & 27. Decembris Ritu Selenni Albo Sanctorum adſeripfit)
AuTHEENTIZATA,

S. Scripturæ, & 8S. Patrum Authoritate
Firmata,

Ex Mente, & Doctrina Seraphici Eccle-

ſiæ Doctoris S. Bonaventuræ,
Nec non

DOCTORIS SUBTILIS,
JIOANNIS DHNS SCOTI

COLLECTA,
Una cum Parergis ex IIniverſa Theologia Scotiſtica,
In Conventu Salisburgenſi Antiquiſſimæ Pro-
vinciæ Argentinenſis, ſeu Germaniæ Superioris, Fratrum

Minorum S. P. N. Franciſci Recollectorum,
PUBLICZS DISPUTATIONI EXPOSITA,

à P. F. LEONE STEHI.

SS. Theologiæ Lectore Ordinari
Dhefendentibus
P. MICHÆA ZENDL, z
F. ISIDORO KRENZER,
SS. Theologiæ Studiofſis.
„ Die 3. Menſis Jaunii, Horis Ante- & Pemeridianis.
zo Ipſo Aunné CanonlzatyVs eſt DIVVS loan-
nes NepoMVCenYs. gi 428.
CüM PERMISSI SüPERIORIIM.

sslisburgi, typ' Jo. Joſ. Mayr, Aulico-Acad. Typ. p.m. Hæredü.

RELERENDISSIMO,

PRENOBILI, CLARISSIAO
ac GR A 11050

D O MIN O

JOANNI

B UCK,

Juris Utriusque Doctori,
Celſiſſimi, ac Reverendiſſimi
Archi -Epiſcopi, & Principis Salisbur-
genſis Conſiliario Actuali Intimo, Ejus-
démque Archi-Epiſcopalis Conſiſto-
rii Directori Digniſſimo:
NEC NON

Beatiſſimæ V. MARILE ad Nives

CANONICO,
SENIORI.

DOMINO, ac MECOE-
ATI GRATIOSO.

=è
ððð

RELlERENDISSIME,
dac GRATIOSE

D O MINE

MECOENAS

– Domine ecæœnas, dum
tot à Te Beneficiis, & Gratus le-
vati ſolenne Franciſcanum DEO
NK 3 Gra-

Gratias agentes Par Wobile Fa-
trum, S. ACOBUM DE MARCHIA, &
FRANCISCUMSOLANUM Noſtri locô
in Creditores, ac Fidejuſſores
Tibi transſcribimus, & devove-
mus; eſto namque Pauperum
natura ſit, de ſuis non poſſe

Meu
um
loc
Crat
nuim
edè a

uun

ſolvere, cogitant nihilominus, tſes

qui ſtipem recipientes ſe gratos
oſtendant, attendentes ad illud
Pauli (a4) Bencficentiæz autem, &
communionis nolite obliviſci. Apud
pauperes quippe Optimæ (b) Be-
neſiciorum Cuſtos eſt ipſa memoria
Bengiciorum, & perpetua confeſſio
Gratiarum, ut habet S. Chryſoſt.
Quod dum hiſce palam conte-
ſtamur, verificari ſentio illud Sa-

pientiſſimi Senecæ (c) Ad pau-

Pertatem ſua ſponte deſcendere, præ-
occupare eſt tela Fortunæ; Fortu-
natiſſimè ſiquidem non tantum
Al-

108

frm
Per
kun
Vas.

Nee

? Ha.
HA, 8
iloe
ſſore⸗
vore.
berun
pon
minns
grato
Uul

4
4

em, G
Apol
).

NetnorI

Infcſ
lot
10 nte⸗
udser
Au
,e.
Orto⸗
atün

1

Altum Tuum Patrocinium, ſed &
ſumptus typi neceſſarios pro
hoc Opuſculo inveni a-& in Ze
Gratiarum Tuarum omnium mi-
nimè meritus, ut ſic Via Gratiæ
eò anguſtior eſſet, cum Manum
Tuam extenderes ad Nos Paupe-
res dicam, an Neo-Canoniza-
tos S. JAGOEUM DE MARCHIA, &
S. FRANCISCUM SOLANUM?

Utrumque ipſo factò con-
firmas, dum Seraphicam Pau-
pertatem ſublevas, & Sancto-
rum Noſtrorum Gloriam ele-
vas. Verùm quid, ſi tertium
Neo-Canonizatum (ex Tuo
Petrinorum Statu primo, & hoc
ipſo antiquiſſimo) S. Joannem
Nepomucenum his paginis im-
miſcerem, Tuisqaue Honoribus
dedicarem? Nam funiculus tri-
plex (4) diffcile rumpitur.
C 4 Ten-

Tentabo alcam, & càm cetiam
Hujus Sancti Honores (aut ma-
gis honoris, bonæque famæ Pa-
trocinium perambiam contra
quoseunque mordaces) omnes
hos apices Eidern pariter devo-
tos facio, omnésque, ac lIpſum
S. JGannem Nepomucenum Tibi

offero, ut poſt adeptum in ter-

ris Honoris Gradum, majorem,
& Tuis Meritis non imparem-
Eternæ GloriæApicem poſt ſe-
rã Luſtra conſcendas in Cœlis
er Hujus, & IIlorum potens
Patrocinium.

Cui Honoris Gradui primum

lapidem Clementiſſimè poſuit
Celſiſſimus, ac Reverendiſſimus
Archi-Epiſcopus Salisburgenſis
Joannes Erneſtus, felicis recor-
dationis, qui ad initium Glo-
rioſiſſimi Sui Regiminis 7e ex
Cho-

Chor
cleſis
tis E
Fand
felic

mOs
iyen
ico
tl,
guos
Ac
8 .
nun
utl
iut
Reg
mer
ſiſi
Nor
lisbe
bat
eles

etiafn
1t ma.
næ Da.
Contt
ornnes
dero-
Ppſun
urm T
in ter⸗
ſoremn,
aret.
hoſtle⸗
Ce
poten

rimun
vohit
flims
elli
fecl⸗

Cho⸗

Choro Metropolſitanæ Suæ Ec-
cleſiæ ad Hluſtriſſimæ Juventu-
tis Ephebæum vocavit mode-
randum. Quod Officium adeò
feliciter Tibi ſucceſſit, ut pluri-
mos exinde in Cathedralium,
diverſarum Eccleſiarum Cano-
nicos, alios Militiã, cum Toga-
tâ, tum Caſtrenſi conſpicuos,
quosdam Epiſcopalibus Infulis,
ac principali coronà decoratos,
& quod præcipuum, Moder-
num (QUIEM DEUS T. O. M.
uti ſingulariter dedit, ita quàm
diutiſſimè, in ſuo Glorioſiſſimo
Kkegimine Salvum, & Incolu-
mem ſervare dignetur) in Cel-
ſiſſimum, & Reverendiſſimum
Noſtrum Archi-Epiſcopum Sa-
lisburgenſem Univerſali totius
Patriæ Gaudiô, & Jubilô videris
electum.

5 Ab.

Ab eodem altè fato Celſiſſi-
mo, & Reverendiſſimo JIoanne
Erneſto in numerum Cahoni-
corum B. M. V. ad Nives, ac ſub-
ſequenti Anno 1688. in Metro-
politici Conſiſtorii Conſiliarium
promotus; ſubinde pro defen-
dendis, curandisque Metropo-
litanæ Archi- Epiſcopalis Salis-
burgenſis Eccleſiæ juribus Ro-
mam, Viennâmque miſſus, ex
poſt in Cancellarium prædicti
KReverendiſſimi Confiſtorii, ac
tandem Anno 1707. in Directo-
rem Ejusdem, ſimulque inti-
mioris Concilii Conſiliarium.
continué Gratiarum profluviôò
evectus fuiſti.

uibus in Officiis, & Hono-
ribus Celſiſſimo & KReverendiſ-
ſimo S. R. I. Principi, & Archi-
Epiſcopo Salisburgenſi Franci-
ſco

iſſi⸗
ane
oni⸗
ſub⸗
tro⸗
Purm
fen⸗
po⸗
dalis
Ro⸗
8, el
eidt
i,
eo⸗
nti⸗
lum.
fori

vono⸗
ll.
rchi
Ne⸗
ſ

ſco Antonio (Cujus memoria.,
in benedictione eſt) ac nunc
glorioſiſſimè Regnanti Celſiſſi-
mo & Reverendiſſimo Leopol-
do Antonio Eleutherio, ultra.
quadraginta annos laborem, ac
operam Juam, nonum & ſeptua-
geſimum ætatis annum ſuper-
greſſus, ac præmiſſo ante qua-
tuor annos Sacerdotii Tui Ju-
bilæo pro viribus impendis, ut
non ineptè illud Senecæ in Te
cadere videatur. Generoſos ani-
mos (e) Labor nutrit; Laborem ſi
recuſes, parùm eſſe potes. Won eſt
viri timere ſudorem. Talis quip-
pe non eſſes, ſi laborem recu-
ſàſſes. Et hæc ſunt, quæ ab
omnibus & ſciuntur, & dicun-
tur; ſecus in medium ea pro-
ferre auſi non eſſemus ſine of-
fenſione Tuæ Modeſtiæ, quâ
mA-

magis eſſe cupis, quàm dici,
KRectus. Hæc etiam rigorosòô
præceptéô cohibet, ne cala-
mus impar, in TJuas Virtutes
ſeu Theologales, ſeu Cardina-
les, aut Morales ſe diffundere
queat.

Quogirca Reverendiſſime, Præ-
nobilis, ac Gratioſe Domine Aecœ-
zas ex Juis ſumptibus poſt re-
cèns Canonizatorum Heroum
S. Joannis Nepomuceni M. SS.
Noſtrorum JACOBI DE MARCHIA,
& FRANCISCI SOLANI Gloriam.-,
omnes hos apices Juis conſe-
cramus Honoribus, Meritis, &
Virtutibus Germana fide ſpon-
dentes, nos hos Sanctos jugi-
ter imploraturos, ut unà nobis-
cum à Divino Numine Tibi im-
petrent longævam adhuc Sani-
tatem in Terris, poſt plura ve-
10

lii⸗ r Luſtra Immarceſſibilem in
0 G Cœlis coronam Gloriæ. Ita-
dla. vovemus 16. Maji 1729.
Utes

Rovereud, Rni, Prœno-
e helis, & Gratioſi Domini Di-
rectoris Conſi orialie, et 4cAle-

prk. cœnatis Ge.
⸗
e⸗
DuI
8
E
m. Devotiſimi Serdi
ſe⸗
K — . . 2
Fratres Minores Recollecti
1 Convents Salisburgenſis
gl⸗
p. (a) rin 12. v. 16. (b) §. Chr Mſt. ſaper Matth.
⸗ Hom. 25. (C) Senec. Epiſt. 19. (d) Ecclej.g.
„.12, () Jeue hi. 21

Diſtinctionum, Quæxſtio- su
num, & Paragraphorum.
DISTINCTIO I. èk
De Beatifica- & Canoniza-

tione Inſignium Servorum

PEI.
Qu.STIO I. K
De Beatificatione. du

g. I. An ſit de fide tenendum, Beatifieatos à Summs
Pontifice eſe Veros DElI Amicot, in Cælo Exi-
kKenies? 4 n. 1 l
§. II. Aliquæ Quihinnenle de ver; Beatificatis. à n. I 5 ull
9. III Per Extenſum adducuntur Decreta Pontifi-
cum, & S. Rifunm cangr garmin quosd yraſen-
tem materiam. àn. 24

§. IV.

2=

—

1.

4.

lr'⸗
nl
lf
niff⸗
r
14
I

6. WV. Alie Quaſtinneuls de Virii cum fama SantiI-
tatis decedentibus, needum tamwen in facie Eccle-

l *« Beatificatis. n. 6 5

QUESTIO II.
De Canonizatione.

§. I. De Canonivatione Santtorum tum . tum N. 7.
in Primitiva Eccleſia. 2 n. 77
H. II. De Ceremoniis Antecedentibus Altum Beneditti-
næ Canonizæat ionis. à n. 9 3
58. III. De Caremoniis Concomitautibus Allum Canoeni-
ationis Benedictinæ. ũ n. 103
§. IV. Reoenſentur Carewonia Sabſequentes Actum
Canonizationis Benedictinæ. a. 111

§. V. Ordo Omninm Solenniter Canonixatorum.
à n. I 17

QuEÆSTIO MI.

An ſit de Fide, Canonizatos à
Summo bPontifice Benedicto XIII. eſſe

Veros DEI Amicos in Cœlo Regnan-
tes?

§. I. Propugnatur Sententia Benedicti XIII. n. 132
G. II. Solvuntur Argunmenta contra Factuns Canoni-
ationis. 4, u. 141

DI-

DISTINCTIO .
De Virtutibus Heroicis re-
quiſitis ad Beatifica - aut Canoni-
. zutionem.
QüuESTIO I.

De Natura Virtutis Heroicæ.

§. I. Signa Generalia Virtutis Hereicg. 2 n. 1 59
5§. II. An Eirtus Heroica ſit ſpecie diffintta à com-
mani. àn. 178

. QuÆS TIO II.
De Virtutibus Heroicis Theo-
logicis,
§. I. De. Notis Specialibus Fidei Heroiee. 4 n. 18 3

§. II. De Notis pecialibus Spei Heroica. à n. 20
§. III. De, Notis Specislibus Charitatis Heroicæ in-

DEUAI. à n. 213
G. IV. De Noris Specialibas Charitatis Heroicæ in Pro-
xinmum, 4 n. 228

QuESTIO I.
De Virtutibus Heroicis Car-
dinalibus.
5§. I. De Motis Spesialibus Prudentia Herolea. dm. 240

35. II. De Notis Specialibus aſtitis Heroica, & perti-
nentibis ad Iillam. 4 n. 2 1

§. III. De Notis Specialibns: Fortitndinis Heroicæ. S
§. IV.

.
Mi-.

(ck.

n. lſ

an.

,. US

heo⸗

li

1,40
iu i
1,213
iufrt⸗

AI⸗

1446
.

6,3. 8
, 4

§. IV. De Notis Syerialfibui T mperarzie Mrura. ,as
pertihentibus ad Uam. n. 266

QuESTIO W.

De Connexione Virtutum He-
roicarum: Et num habentem red-

dant Im peccabilem? 4
S. I. Reſolvitur prima Dificultas. 4 n. 296
. II. KReſsleiir ſecunda Diffculias. à n. 306

DISTINCTIO II.

De Miraculis in Genere.
QüuESTIO I.

De Natura Miraculorum.
§. I. De⸗ Nomine, & re Miraculi: & an debeat ne-

ceſſarib eſſe Senßbile⸗ 4 u. 312
5§. II. De Diviſione, & Manalitate Miraculerum.
4 n. 318

§. III. De Conditionibus Miracalornmw. àn. 325
QuEZÆSTIO II.
De Miraculis in Specie.

F. I. An Liberatio Euergumeni à Diabolo ſit Miracu-
lum? 4 u. 338

§. II. Solvuntur Contrariaæ. à u. 34⁵

cANH QUA«.

QuI E£STIO III.
De Extaſi.

G. I. An Extaſii, ſen Raptus ſit Miraculum? à n. 351
§. II. Alia Quaſtiuncula de Extaſi. à n. 368

QuÆSöTIO W.
De Prophetia.
. I. In quo conſitat Prophetia? 4 u. 378
§. II. De Cognitione occultorum, Subjebcto, & Diſpoſi-
tionibus ad Propbetiam requiſitis. 4 s. 389
§. III. An Prephetiæ Deonum ſit quid habituale? Iem

de IMuminatione, & Diverſitate Prophetarum.
S 4 n. 412

QUESTIO V.
De Diſcretione Spirituum.

§. I. Traduntur Generalia ad diſcernendas Extaſei,

Prophetias, ac Revelationes. 4 . 42 3

§. II. Nam Detur, an Neceſſaria ſit, & in quo conſi-
ſtat Diſeretio spiritaam? 4 n. 438.

QUESTIO VI.
De Longo Jejunio.

§9. I. Traltastur Exempla, & Canſa Longi Zejunii.
§. II. Av Zejuniuss Lenguzss ſit Miracnloſaum-?
4à n. 466

Qu.

QIE.ÆSTIO VII.
De Mortuorum Reſuſcitatione,
ac Cadaverum Incorruptione.
5§5. I. An Mortuoru Reſuſcitatis ſit Miraculu? àn. 427 1
§. II. An Cadaverum Incorruptio ſit Miraculum?
4n. 478

QuESTIO VII.

De Probatione Miraculorum.

Dips 5. I. Pramittuntur aliqua. 4 n. 487
1„3 H. II. Qualiter Miracula probentur per Teſtes? àn. 498
A1 h §. III. Qualiter miracula prebentur ex Auditu, Fa-

an ma, Scripturis? 4 n. 510
1„ . IV. Coram quali Judice Miracula ſunt proban-
da * 4 n. 542

QuESTIO G.
n An DEUS poſſit facere Mira-

Cula in Confirmationem Falſitatis!
14 5. I. An D Eus poſpit Revelare Falſum: à n. 5 5
cnf §. II. An DEIIS ſe ſolo poſſit pro.ducere Habitum, vel
1,41 Actum erroneum in intelleltu ereato? à n. 569
K III. An pohſt fieri Miraculum in Confirwationem
l. FEalſitatis. à n. 60 3

QusSTIO X.
fe De Martyrio.
oe §. I. De Nomine, Re, & Cauſa Martyrii. à& n, 619
* §. II. De Effectibus, & Canſalitate Martyrüi. à n.630
, S§. III. Reſolvnntur alin de Martyrio-. 4 „. 649
AMI-

Sseitncot An Kacat dacatXeetn e

Re EoEYSeEeYeYSeYAe L-ZcTSeY-YcY. YcY YVYe

ICE LECTORR!I —

Auſa huſus Opuſculi ſunt ipſe Beatifica- G
(Canonizationes, quibüs ab aliquot annis
W Summi Pontifices condecorärunt quosdam
inſignes DEl Servos. Nam eccé necdum .
elapsé integrò Luſtro ex ſolo noſtio Seraphico Ordine e!
Innocentius XIII. fel. record. beatificavit Andream de
Comitibus: Succedens huic Benedictus XIII. conceſſit
Divinum OfficVium, && Miſſam de B. Salvatore ab
Horta, de B. B. Martgribus, Joanne à Peruſio Sa-
cerdote, & Petro de Saxoferrato Laico; Hyacin-
tham Mariſcoti ſolenniter beatificavit, && 1720. Bea-
tos Jacobum de Marcbia die 10: ac Franciſcum Sola⸗
num die 27. Decembris canonizavit; Annõ demum-
1725. 16. Maji (qui erat ipſe ſacratiſſimus dies Pen-
tecoſtes) canonizavit B. Margaritam de Cortona, G
Joannem de Brado beatificavi; Hoc autem ann cur-
rente indulſit toti Religioni Seraphicæ, ut Div. Oficium
cum Miſſa de B. Bernardino de Feltria celebrari valeat.
uare cum Aliqui variè, & ſat frigide de Beatifica:
aut Canonizatione Inſignium Servorum DEl garrive- mome
riut, has Paginas expedire volui, ut clarè videant, quum (iſin
rigidè Roma in his Proceſſibus procedat, nullatenus & eyj⸗
Santtos venales habeat, affedtuve particulari, ſed po- iutem
tins Heroicis Vitæ Meritis, & Vitam ſecutis Miraculis lenife
ac infallibili Spiritus &. inſtindtu ad hoc Divinum Opus hiuift
urgeatur. Vale, & intentionem cape. kir;

„
ł
.

A ,
5. 1

Bautfer
Higet mn
Ut Gun 4
ecce tennn
hbto
AMemd
Ghunne
Nnſr
ers hMter.
Gnlide
tcſund
N A
nus ek
Cr
ten ie
lnmi ule
e enßi
OI G
ilentbe
t, ni
lni, ,
6eAd
4

uinmnd

N,

8) r. )e
3 633 ae 3 433 43374 C 3 e133 336433

DlISTINCTIOI.

D
Beatifica- & Canonizatio-
ne Inſignium Servorum DEl.
QuILF.STIO I.
De Beatißcatione.

An ſit de Ride tenendum, Beatificatos à
S§. Pontifice eſe Verts DEl Amicos, in Cœle
Exciſtentes?

Ræambula, & Cæremoniæ ad legiti-
mam Beatifſicationem colligentur ex
dicendis à num. 96. & ſeq. Nam-
etiam in hac tanquam in re maximi
momenti procedunt Summi Pontifices ſtri=
Ctiſſimè, inquirendéò in Sanctimoniam vVvitæ,
& evidentiam miraculorum &c. Poteſt
autem Beatificatio commodè ſie deſcribi:
Bearificatis eſt quædam facultas, & litentia à §.
Pontifice cenceſſa alicui Provintia ſpecialt. Yel Ke=
ligioni, vel Eceleſiæ, ut aliquem tanquam virntt-

DEI

2 Diſtinctio I. Ousſtio I. G. I.
DEl amicum, in Cæœlis exiſtentem culin publics
veneretur. Ubi utique nôtas. I. quòd Bea-
tificatio tantùm ſit licentis, non præceptum.
2. tantùm pro particlari aliquo genere ho-
minum; ita tamen 3. ut ab his tanquam ve-
rus DEl amicus actu in Cœlis exiſtens vene-
retur Beatificatus; & quidem 4. cultu pub-
Iico. Abn porrò Beatificatio ſit infallibile-
fidei objectum, in qua Pontifex errare ne-
queat, Authores in diverſas abiêre Senten-
tias; licet Antiqui nihil, & Recentiores ali-
qui pauca admodùm de Beatificatione lori⸗
pſerint.
Prima vult, absque hærelſi poſſe negari,
Beatificationem eſſe de fide; hæc tamen-
Sententia communiter dicitur eſſe temera-
ria, ſcandalolſa, impia, ſuſpecta de hæreſi. Te-
weraria quidem; quia non tantùm centra-
communem fidelium, ſed & Doctorum, 20
proborum ſenſum docere videtur. Scan-
daloſa; éò quòd fideles per hanc doctrinam
retraherentur à veneratione, & cultu Bes-
torum. Impia; quia docet contra cultum-
Beati debitum. Suſpelta de hæreſi, quia ſic

docentes re ipſa non tantùm admittunt-,

ſuam Sententiam currere contra noſtram

doctrinam opinativè de fide, ſed inſuper te-
nere videntur, Pontificem aut poſſe errare

abſolutè loquendéô in Beatificatione, aut ei⸗

dem non ineſſe poteſtatem ad beatifican-

dum pro cultu publico. Et hæc inſiſtendò

pria-

Pincipi
egabit
Nihi
(quam
tenent
Vienn

num. 2
Virtut.
Emine
Sueb.
gantes
tſle de
fundam
cjum V
Vom ad
Beatidl
nem 6
imo
tjam 8
tet, ſi
iiſicat-
tum e
approl
tudo!
ad ho⸗

—
—=
=
E

Ofiei

lin ſalli
guodbe⸗
Eceprun
eneth⸗
ngvamne
kens den
Cbltu
infalbi
ertare ſt
ere den
ePtiores
rationel⸗

olſe denl
nac tme
eſſe ten⸗
eberel
tum (oNR
oCoron⸗
r. 1
dot⸗
colu
atra n.
; lul
2Cniini⸗
purn lun
viheti
ole anl
ſone,an
1 letfe
N

Aun ſit de fide tenendum &re. 3
principiis hujus Sententiæ nullus fundatè
negabit.
Nihilominus hæc eadem Sententia prima
(quam præter alios ex noſtris Doctoribus
tenent Lambertus Lambrecht in ſuo Scoto
Viennenſi Irnctat. Broœm. de Fide diſp. I. 4. 6.
num. 24. Franciſcus Henno, Tom. 2. Tratl. de
Virtut. diſp. 2. quaſt. . art. 6. Concluſ. 2. ac ipſe
Eminentiſſimus Brancatus Tom. 3. part. Y. di-=
Pat. 6. art. 3., nam. 10 5.) non admittit, ne-
gantes, Beatificationem alicujus ſervi DElI
eſſe de fide, fore hæreticos, hé⁶c præcipuè
fundamentê; quia Beatificatio non eſt judi-
cium ultimatum, ſed quaſi viale, & diſpoſiti⸗
vum ad Canonizationem, peracta ſiquidem-
Beatificatione, antequam ad Canonizatio-
nem deveniatur, fit novum examen in San-
ctimoniam vitæ, & miraculorum eviden-
tiam & c. Hoc autem certè ſuperfluum fo-
ret, ſi Pontifezx non potuiſſet errare in Bea-
tificatione; quod enim ſemel de fide cer-
tum eſt, ulteriori non indiget diſcuſſione,
apprôbatione, aut certitudine; cuùm certi-
tudo fidei ſit veritatis infallibilis. Veruùͤm-
ad hoc KReſp. num. 1I. SH
Secunda Sententia tenet, eſſe certò de-
fide, Pontificem neque in Beatificatione poſ-
ſe errare. Pro hac ex noſtris Dodtoribus
ſtant Bruno Neuſſer, in ſua Polianthea diſp.
Proëm. quaſt. 1 5. num. 41. Felix Poteſtas S.
Officii Conlſultor. Tam. 2. p. 2. n. 309. -
A 2 40⸗

4 Diſtinctie I. Quaſtio I. H. I.
tonius Gavellus, Foriſem pronii Examinator
Synodalis, & S. Officii Conſultor, part. 3.

diſput. 4. quaſt. . Et citatus ab hoc ipſe D.

Seraphicus S. Bonav. dicens: Horribile eAſſe⸗
Eceleſiam errare poſſe in tali judicio. In hanc
etiam Sententiam multum inclinat Reveren-
diſſimus noſter Herinex, Epiſcopus Iprenſs
part. 3. diſp. 6. quaſt. 4. niem. 97. Reiffenſtuel

dictus Schmier, Juris Canonici Proteſſor-
Emeritus, & SS. Theologiæ Scholaſticæ in
Alma, & Celeberrima Univerſitate Bene-

dictino-Salisburgeni Profeſſor Actualis;

dum in famigerato ſuo Tractatu typis Du-

calis Eccleſiæ Campidonenſis in lucem pub.
licam edito, & intitulato, Primatus Finis IIl-

zimi Reflexisnibus Theologico Canonicis Repraſen-
eatus, ita reſolvit: Kepræſent. 3. quaſt. 3. H. 2.
Qsamvis aquè? Beatificatos, quàm Canonivatos
Cælo inexiſtere ab omnibus credi debeat.
Inter has duas Sententias mediare vide-
tur aliqua opinio tertia aſſerens, tantùm eſ-
ſe probabile, quòd Pontifex in Beatificatione
(nam de Canonizatione per totam hanc
quæſtionem præſcindo) non poſſit errare.
Fateor; hæc doctrina habet colorem, ut-
pote ſecurè volens mediare inter extremè
oppoſitas Sententias; nolim tamen illam-
amplecti, ne videar novitatis magis, quàm
veritatis amator. Nam ad minus 30 Au⸗

tho⸗

thores
conlulun
eſo h

Cordob
tione li
gue rel
tiones,

Keunten

146. 11. M. XIi. S. L. num. 9. Et expreſ. Utr

sè eandem aſſerit Clariſſimus D. P. Bene- Dodor

Qunt

dentist
1atione
Clatatil
tte a0
ſtemz
iſte in⸗
ſeaſio!
4,.40,
ſoribit!

utem
nuos to

muni
ctiarm
Canor
Die
108
Cœlo
omnes
ſce

I.
Lawiturn
t, e
hoc ed
rrhi 4
1 lohn
atheren
usloren
Reientt
Et eige
D. b. e
protche
holetter!
kltate d
r A⸗
tutpe!
locem,
gterlil
icu Nent
E3
/ Cnotis
t
ſeciate i
3, lutint
eatifont⸗
totam 6
polt ett

Cloren
reh⸗

An ſit de fide tenenduns &e. 5

thores hinc inde de hac materia ſcribentes
conſului, & tamen in nullo Authore im-
preſſo hanc Diſtinctionem inveni (excipio
Cordubam, qui ita docet de ipſa Canoniza-
tione lib. 4. quæſt Theolog. quaſt. 12.) Adeô-
que relinquo illam aliis: præcipuè cùm ra-
tiones, & reſponſiones pro noſtra ſtatuenda
Sententia ſint efficaciſſimæ tam in hac, quaàm
in tertia quæſtione huc applicabiles.
Quarta demum Sententia eſt cujusdam.
Docoris Lovanienſis apud Herincx, conten-
dentis, tàm in Beatificatione, quàm Canoni-
zatione Sanctorum à Pontifice tantùm de-
clarari præſentem Sanctitatem cum ſecuri-
tate adipiſcendi actualem gloriam cœle-
ſtem; ut adeò incertum ſit, exiſtatne Sanctus
iſte in Cœlo, vel Purgatorio, prout de Pa-
ſcaſio Diacono refert Gregor. lib. 4. Dialeg.
cap. 40. & de S. Severino Epiſcopo Colonienſi
ſoribit Petrus Damianus lib. 2. Epiſt. 15. Hæc
autem doctrina, ſubjungit Herincx, nullate-
nus tolerari poteſt, utpote contraria com-
muni Sententiæ non ſolàùm Doctorum, ſed
etiam fidelium, Eccleſiæ Collectis, & Bullis
Canonizationis. His Præmiſsis
Dico. Eſt de fide tenendum, Beatiſica-
tos à S. Pontifice eſſe veros DEI Amicos in
Cœlo exiſtentes. Ita præcitati num. 4. &
alii; imò videntur tenere hanc Sententiam
omnes, qui Canonizationem dicunt eſſe de

fide, & de Beatificatione nihil excipiunt-;

A 3 cùm

6

7

6 Diſtintio F. Quaſtio I. H. I.
cùm tamen jam & horum Scriptorum tem. d amßt
poribus utique fuerit ſolemnis notitia de abele,
Beatificatione. Adeéôque & hanc quoad wicnci
ſubſtantiam cum Canonizatione convenire ebu,
cenſuerunt meritò. niam n.
8 Prob. Hæc propoſitio, Summus Pontifeæ in authori
Beat iſficat ione non poteſt errare, neceſſsriè de- Siße⸗
ducitur ex hac duplici præmiſſa de fide: Pri. Miu:
ma eſt; Summus Pontifex inſtruens Eccleſiam Moni
circa ea, quæ ad materiam ſidei, & morum per- dem e
tinent, non poteſt errare juxta communem Abthel
Theologorum doctrinam: atqui (quæ eſt it 20.
alcera præmiſſa itidem de fide) Beatificatio lebene
pertinet ad materiam fidei, & morum: ergo S. enet;
Pontifex in Beatificatione, ſicut in quacun- lum fe
que materia morum, errare non poteſt. enim:
Maj. eſt certa ex Apoſtolo 1. Timoth. 3. v. I5. tum
Eſt autem Eccleſia DEl vivi, Columna, & firma⸗ Kolo
mentum veritatis. Hæc autem Eccleſiæ fir⸗ bartu
mitas prælidet in ſuo Capite, S. Petro, hu. bgie
jusque Succeſſoribus, Chriſti Vicariis, juxta 67))
illud Mattb. 16. v. 18. Tu es Petrus, & ſupenr (ls (
banc petram adificabo Eccleſßaam meam, & pori4 beaii
inferi non pravalebunt adversks eam. Et tibi Ita
dahbo claves regni Cœlorum. In cujus confir= honie
mationem Scotus queſt. 2. Prol. J. de ſeptia orib

ae c. ita docet: De Eccleſia ſtabilitate pates begtit
quoad Caput per illad Auguſt ini de utilitate oere- cum!
dendi quaſi in fine 3 Cum enim tantum auxilium, Offii
zantunz pProfectum, frnctumque videamus, dubita- (tlebr

mits nos ejus Eccleſta credere gremio, que niqse

um ten.
Ctitin
ne grort
onvenie

Purtiftri
erdd
ſie Ni
4 Eyelſe
morun
Pmmonen.
(auet
Niatifui
m ergol
qron
on Pott!
Nhz,ul
4,0 ſiur
Cclele r
etro⸗ 1
lis, jun
9,6 /4
16
1. Er
s ooni⸗
. ,
Nrste ℳ
iltate
Ariiiun
,Abe
ℳ ,

An ſit de fide tenendum & c. 7
ad conſummationem generis humani ab Apoſtoli-
ea Sede, per ſucceſſtonem Epiſcoporum, fruſtra ha-
reticis circumlatrantibus, & partim ipſius judiciò
plebis, partim Conciliorum gravitate, partim-
etiam miraculorum Mäajeſtate damnantis culmen
authoritatis obtinuit? Unde Gamaliel Actor. 5.
Si eſt ex hominibus conſilium hoc, aut opks, diſſol-
vetur: Si verd ex DEO eltt, non poteritis diſol-
vere, ne forte & DEO videamini repugnare- Eà-
dem etiam quaſt. Scotus ſæ pius adducit, &
Author additionum ad textum Scoti Quod-
iib. 20. repetit illud Lucæ 22. Ego regavi pro
te Petre, ut non deficiat fides tua. Min. pariter
tenet; quia Beatificatio ingreditur articu⸗
lum fidei de Communione Sanctorum; hic
enim articulus jam fuit temporé Apoſtolo-
rum (& ſignanter à Simone Chananeo Apo-
Rtolo confectus, àt optimè notat noſter Pel-
bartus de Themeswar in ſuo Aureo S. Theo-
logiæ Roſario Tom. 3. V. Fides. de dupl. object.
fa.) quo tempore magnus ſemper, & publi-
cus cultus erat exhibitus ejusmodi Viris
Beatificatis (eß modé, quo illo tempore
juxta inferiùs dicenda Beatificatio, aut Ca-
nonizatio vigebat) poſterioribũs verò tem-
poribũs usque ad præſens Summus Pontifex
beatificans aliquem inſignem Virum, & Ami-
cum DEl concedit, ut Sacrificium Miſſæ, &
Officium Divinum in honorem illius Beati
Celebretur.

A Conk.

3 Diſtinctio I. Quaſtio I. F. I.
9 Conf. I. Licèt iſte favor, ſeilicet de cele: epran
bratione Miſſæ, & recitatione horarum Ca- lop.l.
nonicarum in honorem talis Viri DEl tan- poriis ſ
tùm concedatur uni alicui Regno, KReligio- objedun
ni, aut Eccleſiæ, nihilominus talis Sanctus eum ol
Beatificatus proponitur adhuc ſuò modòô ve- tiones
nerandus à tota Eccleſia; quia Sacrificium mun.:
M ſſæ non fit privatò alicujus tantùm Regni, hen
Provinciæ aut Religionis, ſed publico totius zun,,,
Ecclebæ nomine: ergo Beatificatio eſt adus beatife
confeſſionis fidei contentæ in articuſo de- (vod
Communione Sanctorum. Ant. debet eſſe (ontrar
certum; & traditur ab utroque Doctore, ier or
Seraphico, ac Subtili. Quorum primus Traét. molid⸗
de Canoniv. p. I. A. I. ita reſolvit. Miſſa co. Beatißt
lebratio, & communis oratis fit in perſona totius s patt
Eccleſiæ aniverſaliter. Secundus verò 4. 4. 13. ved
9.2. H. tertium principale & c. expreſsè docet; ſiiano
Celebrantem opaortet habere aliquem reſpondentem roceſ
in perſona totius Eccleſis, ut denotetur eſſe media- eciunn d
tor inter DEllM, & Eecleſiam offerent Sacrifi. Seten
ecium D EO pro Eecleſia, qua ſibi aſſiſtit in efferen. uer!
do. Et iterùm clariſſimè Quodl. 20. H. de- uampſid
gertio autem & c. facit hanc paritatem. Sa- TLhecl
erificium iſtad eſt preprium Eccleſis militanti, K- (de Man
cut & Sacramentum, in que eſt Saerifieinm. Annqè
I0. Conf. II. Eadem infallibilitate gaudet ſince
Concluſio, quàâ gaudent præmiſlæ: atqui teriüs
duæ præmiſfæ priùs adduétæ gaudent infal- tertiae
libilitate fidei: ergo & concluſio; non qui- RR conl
dem reduplicativé ùt Scholaſtice dedacta- Monit
. EX

An ſit de fide tenendum &⁹. 9⁹

tdece ex præmiſſis, prout dixi in in Tract. de DEO
Nrum (.. IIno p. I. Diſt. Prolag. 4. I. H. 5. num. 6 2. Sed
Delan potiùs (pecificative üc dequcta, & quatenus
Relgo objectum ejus eſt à DEOrevelatum, & dem
sdnda cum objecto præmiſſarum. Alias proba-
nocè tiones huc facillimé applicabiles dabo à
Actifcin zανοτ.. 134, Interim
unee Reſp. ad fundamentum primæ Sententiæ!I
ſcoten nam. 3. adductum, negandé, quòd proceſſus
ellau Beatificationis tantùm dicat judicium ali-
iceb quod viale, diſpoſitivum, & non ultimatum;
deted Contrarium ſiquidem patet ex eo, quòd Pon-
DN titex procedendé ad Canonizationem nihil
nusu“ ampliùs inquirat de concluſis in proceſſu
Beatificationis, ſed tantùm de novis miracu-
ſtvs in lis patratis poſt Beatificationem, & de cultu:
6 a. venerstione continusta à populo Chri-
el ſtiano pariter poſt Beatificationem: ergo
wum Proceſſus Beatificationis dicit verum judi-
d,md eium deciſivum, completum, & abſolutum.
l Lurß Sic etenim modernus Summus Pontifex, &
n afer Pater univerſalis Eccleſiæ Benedictus XIII.
0,7,6 ampliùs non inquiſivit tam ſuper virtutes
ſn. Theologicas, quàm Cardinales B. Hyacin hæ
lreti, de Mariſcottis, approbatas à Clemente XI.
ſi. Annô 171. die 30. Januarii. Nec etiam
adt ſancté fatus Benedictus XIII. inquiſivit ul⸗
e: l teriùs de aliquo miraculo ejusdem Beatæ in
r il. tertia claſſe approbato ab Innocentio XIII.
ongi⸗ ut conſtat ex actu Beatificationis. Pariter
ſedid' nec minimum conſtat, in ſolemniſſimis his
A . A 5 pro-⸗

10 Diſt inctio J. Quaſtio I. g. I.
proceſſibus Canonizationis octo Sanétorum
inquiſitum fuiſſe in virtutes, aut miracula-
à Prioribus Pontificibus jam approbata.
12 Nec dicas: Tali modo Beatificatus eſſet
ab univerſali Eccleſia cultu publico veneran-
dus. Contra enim eſt, licêt à Summo Pon-
tifice aliquis Beatificatus verè poſſit univer⸗
ſali Eccleſiæ proponi ùt venerandus cultu
publico, conveniens tamen non eſt, ut cui-
vis Beatificato iſte cultus deferatur, ſed tan-
tùm illis, quos DEUS jam finita Beatifica-
tione novis facit iteratò coruſcare miracu-
lis; Gcque populum ad conſtantem hujus
cultum, & Pontificem ad ipſam Canoniza-
tionem arripiendam admonet. Denique,
nunquid omnes Sancti Canonizati ab uni⸗
verſali Eccleſia cultu publico (ùt tu inten-
dis) non coluntur? ùͤt ad oculum demon-
ſtrabo à num. 129. Nunquid Summus Pon-
titex poſſet aliquem Canonizare ſinè præ-
miſſa Beatificatione: ergo revera inter hos
non poteſt probari diſtinctio ſubſtantialis.
13 Obſic. Nihilominus I. Univerſali Eccle-
ſiæ præceptaum eſt à Clemente XI. Annòê
176 8. 6. Decemb. Bullâ, quæ incipit: Com-
miſſi obis &;. Feſtum Conceptionis ipfius B. Ma-
riæ Immwaculæta abique terrarum impoſterum ab
emaibus, & ſiagulis atriuique ſexus Chriſti fideli-
bus, jeut alia Feſfa de præcepto ſervari, & cele-
brari, ac ſub pratepto obſervationis, Feſtorum com⸗
rekendi, ankicritate Apaltolica tenare tten
ecer⸗

uerximi
men Imn
Credenda
is poſſit
tur. Ri
laceret
ſorer no

gument
neque
contiget
Aato
lione au
Hehel
in allato
Nomaneri
vore,
Ucatam
tum elt,
erg Do
iis Xl.
Calamg
lone ).
bontife
Omnes

Ules aſl

iaabe
At: Bea
minun/

neo falle

1.

Sanbtorun
miracou
robaa.
catus tle
do venern
ummobor
hſlit nir
lndus o
elt,
turſelii
ta Penſin
re mien
ntem M
nCnorN
Derig
zuti bu
t tuie
lun lent
Gomu
e MNe
uteri
Nrrab
etlliole
N M
gept:
ſN

An ſit de fide tenendum &c. 11

decernimus, præcipimus, & mandamus. Et ta-
men Immaculata Conçeptio non eſt de fide
credenda; ergo ex hoc, quòd de Beatifica-
tis poſſit fieri officium, & Mifſa, nihil proba-
tur. Reſp. I. Si & Decretum Clementis X.
faceret rem de fide: ergo melior hoc ipſo
foret noſtra conditio. Reſp. II. per hoc ar-
gumentum probari nimium, ſcilicet, quèd
neque Canonizatio ſit de fide, in qua pariter
continetur præceptum univerſale, ſicut in.
allato Clementis XI. Decreto; in Beatifica-
tione autem tantùm intervenit indultum.
Hinc Reſop. III. neg. conſ. quia Clemens XI.
in allato Decreto dicit expreſsè: 1I. Plariuns
Romanorum Pontificum Pradeceſſarum noſtrornva
mwore. 2. Sintera itaque noſtra erga andem
Anguſtiſſimam Cœli Reginam, Patronam, & Ad-
vocatam noſiram devotione incitati: arqui cer-
tum eſt, quòd propria quantumcunque ſin-
cera Pontificis devotio, aut etiam Clemen-
tis XI. Prædeceſſores non intenderint arti⸗
culum fidei. Econtra in proxima Beatifica-
tione B. Hyacinthæ de Mariſcottis non dixit
Pontifex Benedictus XIII. Noſtra devotione,
ſed (poſtquam in S Rituum Congregatione
omnes prælentes Eminentiſſimi DD. Cardi-
nales affirmârunt; poſſe jam ſecurè proce-
di ad Beatificationem diétæ Servæ DEI) di-
git: Beatificationem eſſe petendam Patre
Luminum, ut ſic ille divinitus inſpiret, qui
nec fallere, nec falli poteſt.
Ob⸗

12 Diſtinclio I. Quaſtio I. H. I.
14 Objic. II. IIla inſpiratio, ſeu inſtinctus vi-
detur tantùm confictus & gratis aſſertus,

ſicut Spiritus privatus hæreticorum: ergo
iſte inſtin tus nihil facit ad rem. Reſp. neg.

ant. Eſt enim ingens diſparitas inter inſtin-
Gum Spiritús Sancti Summo Pontifici da-
tum, & inter Spiritum privatum Hæretico-
rum. Prior quippe Apoſtolis, & ſingulari-
ter Petro, ac hujus Succeſſoribus à Chriſto

promittitur. Foan. I4. Ego rogabo Patrem, G

alium Paraclitun dabit vobis, at maneat vobis-
cum in æternum, Spiritum veritatis. Et infra
cap. 16. Cùm autem venerit ille spiritus verita-
tis, docebit vos omnem veritatem. Poſterior-
verò privatus Hæreticorum Spiritus planè
nullibi in S. Scriptura legitur, & adeò divi-
ſus eſt, ut in diverſis ſubjectis planè contra-
ria dictet. Imò iſte Spiritus privatus aſſu-
mitur ab Hæreticis contra omnia motiva-
credendi univerſalis Eccleſiæ?. Quis autem
credat à DEO provenire Spiritum adeò di-
verſum, & contradicentem omnibus moti-

vis credendi Eccleſiæ univerſalis? cùm ta-

men iſta motiva pariant evidentiam credi=
bilitatis, ůt docetur in loco proprio. Spiri-
tum, & inſtinctum hunc Apoſtolicum egre-
giè tangit Scotus 4. d. 3. 4. 4. J. Quantum er-
g &. Apoſtoli aique ad diem Pentecoſtes non-
yrædicaverunt publicè, juæta illud verbum Chriſti,
Luc. 24. Vos autem ſedete in Civitate, do-
nec induamini virtute ex alto: Sed in die Pen-
leée⸗

roſter,
rant.
Onn ord

ccontrs
Hæreti
guaſt.
lareti.
vetu 7
Tiſamt
lantin
vilan
gubur d
ianumer,
novo eſt
at ſent⸗
beuten
quanta
objeci

Aigu

U.

t
li ſt
Papæ
cultatis
reſponl
Leretur

. An ſit de fide tenendum & c. 13

kiui ecoſtes, miſſo Spiritu S. ſolenniter pradicave-
en „nt. . Inde autem ad alias civitates, ſecun-
tum: AJum ordinem, onilibet loco, vel genti. Diverſum
Neh econtra & adeò diviſum Spiritum privatum
erim Hæreticorum detegit idem Subtilis Doctor
ntfid quaſt. 2. Prol. ſ. In iſta quaſtione & . Quidam
nHlede Haretici nihil de Scriptura recipiunt, quidam non
Alvole vetus Teſtamentum, ut Manithai, dicentes vetxs
à0NI Teſtamentum eſſe à malo principio; quidam verd
lobann ezantum Teſtamentum vetus aceiyiunt, zt Judei;
nardi quidans autem aliquid utriusque, et Saraceni,
i lik quibu, Machometes immnndus alias im munditiat
rim i innumeras immiſeuit ; quidam aliquid dibtum in
oſemm novo Teſtamento, puta haretici diverſi, qui diver-
girtus e ſas ſententias Soripturarum malb intelleltas ha-
A Geddie beantes pro fundamento, alias negleerunt. En
e/N“ quanta diverlſitas, & contradictio! Alias
ws“ objectiones vide à num. 141.

2 ntn
tan 5. II1.
i Aliquæ Quæſtiunculæ de verè Beati-
ſ 60 ſ ficatis.
enincet Uæſt. I. An Papa putatus in Beatifica-15
ro⸗ tione, aut Canonizatione alicuius San-

oleunen Cti ſit infallibilis? Ert nunquid jam fuerunt
ummt Papæ putati? Reſp. Secundum hujus diffi-
