fallor, & falſum profiteor in cultu exhibito;
quia reipſa Sanctus non eſt, ſiout tamen cre-
do, & profiteor, atque ita committo idolo-
latriam: ergo in cultu exhibito Sanctis co-
lo DEIIM, tanquam individuis determinatis,
& ab Ecoleſia propoſitis ùt talibus.

138 Conf. hoc argumentum I. Invocamus

Sanctos iſtos, & per eos à DEO pro nobis
beneficia poſcimus: ergo DElIs non tolera-
bit, quòd invocetur ejus non Amicus, tan-
quam Amicus, & quidem cultu publico, &
nomine totius Eccleſiæ. Conſeq. prob. Si
enim iſti Sancti non ſunt ſimpliciter Amici
DEl feliciter in Cœlis exiſtentes qua ergo
ratione in illorum honorem offeruntur ho-
ræ& Canonicæ, & Miſſa? Nunquid idem præ-
ſtare

Propugnatur Sententia Benedicti Ull. 1os

Anie ſiare poſſemus Sanctis necdum Canonizatis?
Glſ quia de utrisque poſſumus habere fidem mo-
tgoder ralem, quod actu ſint in Cœlo; huic autem
onum hadei poteſt ſubeſſe falſum: ergo priores ſic
ven coluntur, quia fides docet, illos actu eſſe in
M. gloria, non verò poſteriores.
ll Conf. II. Quando nos aliquem Sanctum 139
entot suthentivatum Veneramur, confitemur illum
un eſſe in Cœlo: atqui dum Pontifex aliquem
nult Sanctum authenticè Canonizat, veneratur
mend illum: ergo etiam Pontifex vel profitetur
un illum eſſe In Cœlo, vel errat in cultu, quod
nullus dixerit.
Prob. III. Variis rationibus. Prima eſt;140

tum
ue Fides docet, Sanéctos Canonizatos eſſe ve-
kitim nerandos, & invocandos: ergo etiam docet
enge Lantos hos eſſe verè Sanctos. Conlſ. Prob-
ae præceptum fidei nequit inclinare ad id, quod
ο% non eſt ejus objectum: ergo ſi fides docet
ert Canonizatos eſſe invocandos, etiam docet
eſſe verè Sanctos; Secus fides doceret, dan-
.unns dum eſſe cultum illi, qui fallibiliter, & in-
certò tali cultu foret dignus. Secunda eſt;

Hobi⸗
olerr
Imn

Si Sancti iſti non ſunt infallibiliter in Cœlo,
tunc per Canonizationem defraudarentur
6 ſuffragiis vivorum; pro Canonizatis ſiqui⸗
5 dem non licet orare, ùt colligitur ex 8. Aug.
Serm. 17. de verbis Domini: Iyjuriam facit,
Martyri, qui orat pro Mart)re, & ex Innoc. III.
6 cap. cum Mariba de celeb. Miſj. Tertia eſt;

In Sententia oppoſita etiam viventes invo-
G 4 can-

104 Diſtinſtio I. Ouaſtio III. F. I.
cantes tales Sanéctos fraudarentur intercef-
ſio nibus Sanctorum; poſſent enim invocare
damnatos pro Beatis, ſi Eccleſia in hoc nego.
tio poſſet errare. Imò talis invocans Ca-
nonizatum non adeò rarò peteret ſibi ma-
ledictionem pro Benedictione; cùm in pre-
cibus ad Canonizatos fuſis petat, ut ſicut il-
los DEUs glorificavit in Cœlis, ſic nobis gra-
tiam eontferret in terris: atqui ſi gloria San.
ctorum ſic invocatorum non ſubſiſtit in.
Cclis, neque ſubſiſtet gratia per illos impe-
tranda in terris. Et licèt talem maledictio.
nem non peteret invocans Sanctum, niſi
materialiter; tamen hoc ipſum ſatis abſur-
dum eſt. Quarta eſt. In negotio Canoni-
zationis usque in hodiernum diem nullus
contigit error: ergo ſaltem à poſteriori be-
ne colligitur, Pontificem non poſſe errare;
nam in aliis rebus, in quibus Pontifices erra-
re poſſunt, hinc inde etiam aliqui errores
deprehenſi ſunt. Denique pro noſtra Sen-
tentia ſtant Collectæ, aliæque Bullæ Pontifi-
eiæ, in quibus non rarò dicitur, quod DEus
talem Sanctum ad cœleſtem gloriam trans-
tulerit: glorioſum in Cœlis fecerit: Cœle-
ſtis gloriæ participem effecerit: æternæ glo-
tiæ coronâ donârit &c. prout ex Bullis Ca-
nonizationum Sanctorum noſtrorum Ber-
hardini Senenſs, Bonaventuræ, Didaci, ac
aliorum conſtat: ergo &c. alias rationes vi-
de à nam. 8.
§. II.

1 6) ( ° )05 * 105

neres §. II.
inrde⸗ H
“D Solvuntur Argumenta contra Factum
cans Cansnivationis.

ſbine Oa’Rc-t. Quod eſt de fide credendum, in- 141
nR nititur authoritati, vel revelationi Di-
tſeu vinæ, & non tantùm teſtimonio humano;
e hoc namque eſt fallibile: atqui Eccleſia Ca-
onn nonizandé hos Santos innitebatur tantùm
th teſtimonio humano de Sanctimonia, & mi-
im raculis horum Canonizatorum: ergo non
dſa eſt de fide, Eccleſiam non poſſe errare in-
m, i Canonizando. Maj. videtur certa; min.
Babun autem ex eo conſtat, quèd rmulla circa hoc
lu poſlit oſtendi Revelatio Divina, meri verè
n homines teſtificantes, hos Sanctos enituil-
ite ſe tam excellenti vitæ probitate, ac ſtupen-
enme dis tam in vita, quàm poſt mortem patratis
ser. miraculis,

noren Conf. Eccleſia poteſt errare ligandò, &
uer ſolvendé aliquem hæreticum ex teſtimonio
t. hominum: ergo etiam in negotio Canoni-
ADei zationis poteſt errare; cum æ qquè innitatur
um. . relationi, & teſtimonio humano-
( Relp. ad obſect. I. neg. min. Nam in Ca. 142
- ponizatione Sanctorum Eccleſia non tantum
8Cr innititur teſtimonio humano, ſed etiam, &
le⸗ quidem principaliter, Illuminationi Divinæ
, jnterioti, ac intallibili Spiritůs Sancti aſſi-
es ſtentiæ juxta diéta nam. 8. & 14. Rebp. II.
G F D.

10Ss Dihauttio I. Qushio II. g. II.

D. maj. innititur Authoritati Divinæ expli-
citè, vel implicitè factæ conc maj. ſemper
explicitè factæ neg. maj. & diſſimulata min.
conſeq. Itaque in facto Canonizationis ſal-
tem habetur revelatio implicitè facta, & in
ſimilibus propoſitionibus, ſeu revelationi-
bus univerſalibus contenta virtualiter: Qua-
les ſunt 2. Cor. 5. Scimus, quia ſi terreſtris do-
mus (ſeu corpus hoc mortale, ac vita præ-
ſens) noſtra bujus habilationis diſſolvatur, gdi-
fcationem er DE babemus, demum non manu-
factam, aternam in cœlis. Epheſ. 4. Chriſtus
aſcendens in altum (ſeu cœlum) captivam du-
xit captivitatem, ſeu multitudinem anima-
rum Sanctarum. FPhilipp. I. Cupio diſſolvi, &
eſſe tum Chriſto, utique in Cœlo, & aon in
alio tertio loco. Hebr. 12. Sed acceſſlſtis ad
Sion montem, & Hierujfalem cœleſtem, & mal-
rorum millium Angelorum frequentiam, & Ec-
cleſiam priwitivorum, qui conſcripti ſunt in cœ-
lis, & ſpiritus juſtorum perfettorum, ubi de-
ſcribitur Eccleſia triumphans, & cives San-
ctorum, & Angelorum ibi exiſtentes. Apo-
cal. 7. dicitur de Martyribus: Hi, qui awitli
ſunt ſtolis albis, ſunt ante Thronum DEl, & ſer-
viunt ei die ae naète in templo ejus. Item: Volo
Pater, ut ubi ego ſum, illic Iſit &: Miniſter meus,
utique in Cœlo. Similia alia loca univerſa-
lia leguntur paſſim apud Evangeliſtas, in
quibus regnum, & gloria cœlelſtis promit-
titur perſeverantibus usque in finem, ex

qui-

guibe
parti
ie,
Sand
Cœl
Gρ
lis re
inte
il
ſPerti
RN
titici
d al
lESS
Uen
dem
ſaam
Dol
6
rev⸗
bin

Kir.

1, . Solvuntur Argumenta e*. 107
ee quibus univerſalibus revelationibus tunc in
enp particulari deducitur, quòd revera hic, aut
tum ille, qui usque in finem ita perſeveravit, ſit
onee Sancéctus feliciter eum Chriſto regnans in-⸗
la, Cœlo. Alias rationes huc applica ex n. 368.
chia & ſeqq. de Conſummat ione MWundi. Inſuper ta-
ereu lis revelatio virtualis erui poteſt ex audto-
t ritate docendi, & paſcendi Eccleſiam tra-
n ditä Petro, & ejus Succeſſoribus, ad quam
A pertinet Canonizationis judicium.
nna Ad Conf. Relp. neg. conſ. ob immediatè
Cihr dicta; condemnatio enim vel abſolutio hæ-
un“ retici dicit quæſtionem facti particularis, nec
mim ad alterutram requiritur aſſiſtentia infallibi-
n’ lis Spiritůs S. & ideo hic errare poteſt Pon-
ni tifex: Canonizatio econtra dicit quæſtio-
nem facti particularis pertinentis ad Eccle-
. fſiam univerſam, & verſatur circa cultum..
˖ Duliæ, sicque errare nequit Pontifex.
iin Objic. II. Jam omnia fuerunt Apoſtolis 143

bie revelata juxta illud Joan. 14. . 16. Ulle doce-
. bit vos omnia, & ſuggeret omnia, quæcunque di-
* rroers vobis &. ergo nil aliud revelabitur-,
uii quod Apoſtolis necdum fuit revelatum.
1. Reſp. D. ant. omnia fuerunt revelata Apo-
ſtolis quoad Ilubſtantiam ſaltem, & genericè

conc. ant. etiam in particulari quoad modũ,
tempus, individuum neg. ant. & conſ. Sic
enim tractu temporis multa fuerunt Fide-
e Divina credenda, quæ tempore Apoſtolo-

rum expreſsè necdum erant definita. Imèò
Ca-

108 Diſinctio I. Quaſtio III. ſ. II.

Canonizatio Sanctorum videtur ſufficienter

(ſaltem quoad ſubſtantiam) Apoſtolis fuil-
ſe revelata, dum Symbolo Apoſtolico ex-
preſsè inſeruerunt articulum de credenda
Communione santtorum. Cæterum ſi Adver-
ſarii volunt per hoc ſuum argumentum,
omnibus Apoſtolis fuiſſe omnia revelata,
apertè falſum intendunt. Sic enim nec Pe-
trus, qui tamen fuit Pontifex primus, nee
alii ſciverunt revelationes Apocalypticas fa-
ctas S. Joanni, cum alios ſupervixerit, & in
fine vitæ primùm acceperit; pariter nec
ſciverunt revelationes factas Paulo: ergo
non eſt mirum ſi & aliæ revelationes de ali-
quo facto particulari Apoſtolis non fuerint
expreſsè factæ.
144 Objic. III. Ut aliquid ſit de fide creden-
dum propter revelationem implicitam, de-
bet ita neceſſariò & virtualiter contineri in
revelatione univerſali, ut ſaltem à viris do-
Gtis poſſit erni per neceſſariam conſequen-
tiam ex illa revelatione univerlali 3 ſicut⸗
ordinariè factum eſt in Conciliis, in quibus
aliquid fide credendum de novo fuit defini-
tum: atqui Sanctitas Canonizandi, ejusque
miracula non ita poſſunt deduci ex revela-
tione univerſali; nunquid enim poſſet talis
non eſſe verus homo? aut ſaltem non San-
Gus? aut certe non finaliter Sanétus homo?
nunquid enim & miracula patrata ſunt à
non Sanctis, ab Anti- Chriſto, & ipſo diabo.
lo?

o! nn
bentor
non ſe
nibos
vera ſ
Canon.
beceſſ⸗
er rey
Ngui 5
oon
miret
(enco
ir, &
Mo.D
genere
ußs eri
cvent
zuf, 5
dolant
danbkt
De
poſit
iſa
8
hee
ded
qun
korn

. d. Salvuntur Argumenta & s. 109

ufdn 10? nunquid multa extraordinaria ſa Ca ha-
esft bentur ſtatim pro miraculis, qualia tamen
loios non ſunt? denique quomodo ergo ab homi-
culn nibus cognoſci poſſunt miracula; cùm re-
vera ſuperent naturæ vires? ergo Sanéctitas
mem Canonizandi non poteſt per conſequentiam
Enhn neceſſariam, ſed merè per accidens deduci
neh ex revelatione univerſali. Reſp. Diſt. min.
mNt atqui Sanctitas Canonizandi & ejus miracu-
tem la non ita poſſunt deduci ex revelatione-
etdh univerſali neceſſitate conſequentis, & in
rtet eſſendo conc. min. neceſſitate conſequen-
og tiæ, & in revelando neg. min. & conſ. Ex-
esei plico, & admitto, quòd ex hac revelatione
iui generali, qui perſeveravit usque in ſinem, ſal-
vus erit, aut alio fſimili, non deducatur ante
eventum rei hæc alia, S§. Joannes Nepomuce-
n e nus, S. Facobus de Marchia, aut S. Franciſous
tneti Solanus erunt, virtussè vivent, miracula facient,
ten Saucti evadent c. Nihilominus quia ſaltem
gen DEtIS novit & primam, & ſecundam pro-
hn poſitionem ante eventum rei, ideo ſi tune
nn iſta individua in rei natura exiſtunt, virtuo-⸗
tbefii sè vivunt, miracula patrant, facili diſcurſu
hæc concluſio, ergo hi tres ſunt veri Sankti,

tgue
n deducitur ex aliqua revelatione generali. in
enu quas implicitè continetur; nam 4à frutctibus
nhr eorum cognoſcetis eos. Matth. 16. V
hor Ad primam rationem in contrarium dico, 145
! utique prudenter non poſſe dubitari, an il-

le ſit homo, qui ſeitur à parentibus natus,

e
a⸗

110 Diſtinctio I. Qusſtio II. g. II.
educatus, cum aliis hominibus converſatus;
nam ut optimè ex S. Aug. docet Scotus 3.
d. 22. 4. un. §. Contra iſta &. Hoc verum eſt,
quod non ropus bomo, ſed pars melior anima eſt,
nec tetus hom e corpus, ſes inferior pars hominis.
Sed cum eſt uatrumque conjankttam ſimul, habet
hominis nomen: atqui in his Sanctis foiſſe con-
juncta animam, & corpus ſimul orobant ip-
ſorum vita, geſta, mors: ergo fuerunt ve-
ri homines. Si reponas utique potuiſſent
fuiſſe aliqui ſpiritus in aſſompto corpore aé-
reo, & phantafſtico. Repono & ego tibi;
te eſſe hominem areum, & phantaſticum.
Non credis hoc? Nec ego credo hoc, nec
illud. Audiamus Scotum 2. 4. 8. 4. un. §. In
iſta quæſtione & c. Quando Angelus aſſumit ali-
quod corpus, qnod non videtur prins cauſaium,
vel formatum à eauſis naturalibus, ſed quaſi for-
mari tunc, & ſabitd, completa operatione diſpa-
ret, ſicut fuit de Kaphaele, & Samuele: atqui
corpora Sanétorum Jacobi de Marchia. &
Franciſci Solani complera operatione non
diſparuerunt, ſed adhuc incorrupta exſtant,
& quidem corpus Sancti Jacobi de Marchia
jam ultra ducentos, & quinquaginta annos;
corpus verò S. Franciſci Solani ultra ſat mul-

tos annos: ergo fuerunt veri homines. Et

quid ſequeretur; ſi etiam corpora iſta non
remanliſſent incorrupta ² Anne propterea
ſtatim aerea, & phantaſtica dicenda ſunt?
minimè gentium. Nam ut iteratò docet
Seo⸗

Sct
corpt
tum,
haret
purij
lobile
(anot
ſoran
clieen
criiee
lit iti
mnin
Cegen
c
Gamm
fallir
ſerve
colli
erce
A⸗
Lige
E.
or
ſocn
ſt
D0
decte
Ma
di)
dia

— —

ſ.ll Solvnntur Argumenta & . IIT

eien Scotus cit. loc. ponens diſcrimen, quandonam
S corpus tale ſit phantaſticum, aut vere mix-
u tum, & humanum, ita pergens. Quande di-
aun ſparet tale corpus, non remanet aliquia talis cor-
denhu poriz, in quos naturaliter eſſet immediatè reſo-
nd,l Iasbite corpus illndaſſumptum: at qui de Sanétis
folan Canonizatis remanet ſaltem aliquid, in quod
probm illorum corpora ſunt naturaliter reſolubilia,
erut ſcilicet cineres: ergo &c. Denique tsli
oiH Critico oppono illud Scoti I. d. 3. 4. 4. H. pa-
orpoei tet etiam &c. Nolo diſputare tecum;, conſtat
Y ego i enim, quod tu es protervus. Atque ex his, ac-
alian cedentibs præcipuè poſt mortem miracu-
oboe Iis, conſtat, talem & fuiſſe hominem, & San-
, Gum, & finaliter Sanctum; DEUsS enimnec
AMunt! fallit Eccleſiam, nec à parte ſua ſinit tales ſuos
A ſervos in fine fieri infelices, quod validè
i,“ Ccolligitur ex miraculis poſt mortem ad in-
e, terceſſionem horum Sanctorum patratis.
le: Ad ſecundam rationem de miraculis dico; 146
eri! kuiſſe quidem patrata miracula à non Sanctis
re e v. g. Judàâ Iſcarioth in vita, non verò poſt
eitenn mortem; alias enim DEIS teſtaretur fal-
Merii ſum. Miraculum enim, ùt loquitur Scotus
quaæſt. 2. Prol. J. de oltavo & 6. eſt opus proprium

A 2 .
lrm DEO, & eſt tale ſignum DEI, ut teſtii. Huc
ſres neceſſariò applica dicta de Conſummationé

INum Mandi diſt. I. quaſt. 3. Q. 2. ubi fuſius oſten-
nnn di Miracula Anti-Chriſti, quæ patrabit ope
6t diaboli, ex omni quatuor cauſarum genere
ℳ eſſe falla. Invenies ibi pariter ex Scoto

0
⸗ num.

112 Diſtinctio I. Quaſtio III. ſ. II.

num. 7. diflerentiam miraculorum, quæ
fiunt à DEO, & quæ fiunt à diabolo. De
Juda Iſcarioth ira habet S. Chrylſoſt. hom 25.
ſuper Matih. Multi profeltò credentium accepe-
rant dona gratiæ, ex quibus erat ille, qui cum in
Chriſti nomine dæmonia ejiceret. De illis au-
tem mirandis, quæ à communi plebe ſtatim
pro miraculis habentur, eſto talia non ſint,
ablolutè nobis non eſt ſermo.
147 Adtertiam rationem de cognoſcibilitate
miraculorum dico, illa nec cognoſci, nec di-
rectè probari poſſe ab hominibus, bene ve-
ro indirectè. Diredta enim cognitio, vel
probatio fundatur in naturalibus rerum prin-
cipiis: atqui miracula non agnoſcunt ſui
principia naturalia in aliquo ſubjecdto, circa
quod patrantur: ergo nequeuat directè co-
gnoſci, aut prohari; benè verò indirectè,
quatenus ſcilicer meritò deſperata lalus
ægri in extremis conſtituti noſcitur hic
& nunc evidenter reſtituta. Hoc ita decla-
rat Scotus 4. d. 20. quaæſt. un. O. in iſta Quaſtie-
ne & e. ubi ita reſiolvit: Non enim dico aliquem
Aſſe in extremis, qui gravatur morbo ſecunanm-
coximnnem legaem curabili, it febre tertiana, vel
bujusmodi, nec qui ſubitb moritur, cujus mortis
aahuc nulla apparet cauſay ſed qui ex ounſis evi-
dentibus jam poſitis judicatus eſi proxæimus morti
ſecundum canſas inferiores operantes, utpote in-
inſirmitate, quando jam attingit ad gradam de-
ſperatum jndicis Medicorum, vel in aliis perieulit.
5

ſehn/
worij d
alicon
ls 5.
tince

ne A

unue
Cong
kunt
te ſeel
gon
dolnſta
Cokatte
mwenre
aligs
tepat⸗
Rper
cxami
ter ey
datur
0
ſd
Cor
teſti
fale
ob
aute
kem
liet

1 Solvuntur Argumenta &. 113
im gu ut ſabmerſione, & hufjusmodi, & ſtatim imminet
No. m wors, niſi quis liberaretur per interceſſionem
InI alicojus Sancti. Et ita ex ter mille miracu-
mag lis S. Jacobi de Marchia patratis jam Anno
ie 1152. ledente Clemente VII. Summo Pon-
es tifice, ac ſupplicante pro ejus Canonizatio=
beſaa ne Auguſtiſſimo Romanorum Imperatore;
h Hilpaniæ, ac Neapolis Rege Carolo V. viæ
unum aut alterum, Annô verò 1726. à 8.
tbii Congregatione quatuor relata nam. 97. fue-
Nu runt authenticè approbata, vel quia abſolu⸗
leee KTè ſecunduùm ſe, vel ratione ſubjecti, circa
oK quod patrata fuére, vel ratione aliarum cir⸗
me Cumſtantiarum v. g. temporis ſuperant fa-
emA cultatem totius naturæ; nam ſanitas in mo⸗
khn mento reſtituta excedit naturæ vires, eſto
eler aliàs & tractu temporis naturalibůs mediis
repafar poſſet. Sicque probantur miracu=
la per teſtes, inquiſitiones, & diſtrictiſſima-
examina ex ipſo effectu cauſato, & eviden-
H Ker exſtante, licèt pullum horum principium
naturale directè cognoſci, & probari queat-
Objic. IV. Ipſe Pontifex de viſu non ſcit 148

1a

n
ſanctitatem vitæ, aut miracula horum San-
inun torum, ſed tantùm prout ipſi deferuntur à
en teſtibus, qui planè fallere, aut talli poſſunt;
n fallere quidem ex affectu erga Sanétos; aut
õ donum à Poſtulatoribus oblatum; falli
in autem poſſunt, dum non raròô judicamus
rem ſc eſſe, quæ ſe tamen aliter habet. Imò
. , ii ctiam Pontifex de viſu cognoſceret ſimile
t H mi=⸗

114 PDiſinklio I. Ouaſtio III. gH. II.

miraculum, adhuc nihil exinde ſequeretur; debet,

quia cognoſcerer illud ùt purus homo, ſicut
alius, notitia naturali ineptâà ad objectum-
ſupernaturale fidei; nam omnis concluſio, ùr
vel Summuliſiæ ſciunt, ſequitur partem de-
biliorem. Reſp. ad primum, Pontificem-
quidem uti, & niti teſtimoniis humanis, ita
tamen, ut hæc non ſint ratio definiendi, ſed
mera aliqua conditio prævia; ratio defi-
nſendi azutem fundatur in revelatione lſal-
tem virtuali, in aſſiſtentia, & inſtinctu Spi⸗
ritûs S. & in infallibilitate Eccleſiæ, de qua-
ita generaliter ſentit Doctor Subtilis Quea-
lib. 14. N. de Primo & c. Ececleſia Catholica ſ
communitas maximè vera, quia illa maximè vri-
tatem commendat, & mendacium reprehendit: igi-
tur ejus teſtimonio certiſſimè eredi poteſt, & pra-
cipnè in illis, in quibus illa plus damnat menda-
cium: puta de bis, qua ſant fidei, & moram-
Quantum autem Eccleſia in facto Canoniza-
tionis mendacium reprehendat, & damnet,
conſtat tum ex cap. I. de Reliquiis, & venera-
tione Sanctorum, tum ex Decçreto Urbani n. 25.
adduéto, tum ex rigidiſſimo proceſſu circa
Sanctimoniam vitæ, ac miracula poſt mor-
tem præcipuè patrata; cùm certò Romæ
non approbentur illa miracula in quibus vel
minimum à veritate alienum, affectus ni-
mius, aut ignorantia teſtium relucet, quod
non alteri, quàm ipſi Spiritui Sancto, qui Ec-
clelſiam luam nunquam derelinquit, adlcriki
6*

ritate
goiThe
non hen
ſecione
hanc, .
Kripd
Prout
ued.
Denſi,
io
hire
Ptob
Pobar
guoc
te,Jud
l, ber
ſide e
ikalli
ude
nec n
elt de
lalla.
4
Dem
uia
Verè
mirae
dio, 8
e
fice,

.I. Solvuntur Argumenta & 0. 11 5

guetem debet. Declaro magis totam rem hac pa-
onoim ritate deſlumpta à Quæſtionibus Juris: Si ali-
bſechn qui Theologi, aut alii difficultatem marteriæ
dhem non penetrantes, vel præoccupati nimia at=
dnend fectione in Concilio aliquo concluderent,
ontéen hanc., vel illam doctrinam equi ex ipſa Sae.
ent Scriptura, re ipla autem ita non ſequitur-,
gend prout inquietæ partes attentârunt in utro-
t que Concilio Nicæno, Epheſino, Chalcedo-
etcnen nenli, & quatuor Conſtantinopolitanis, ac
Gning ipfo Plorentino. In tali contingentia non
e inſpiravit, nec inſpirabit Spiritus )Eccleſiæ
eo approbationem talis confläi, ſed potiùs re-
hie probationem; quia conſulunt aliud, quàm
ene quod eſt à parte rei: ergo ſicut non obſtan-
eu Le, quèd tales Theologi poſſiut fallere, & fal=
ſ,, li, Eccleſia adhuc potefſt aliquid definire de
„ fide credendum; quia Spirirus S. certò &

ℳ O . nn .
mi infallibiliter inſpirat, quid inter diverſa con-
CinG cludentes revera deducatur ex S. Scriptura.

At ec ne; ita idem proportionatè dicendum
Fn eſt de depoſitione teſtiam, verane ſit, an
falſa.
ſ bzolrt .
ſbnn Ad ſecundum Reſp. utique Concluſio-149

nem ſequi partem debiliorem præmiſſarum,
is quia hæ ſunt veræ cauſæ Concluſionis; at-
ae verò cognitio, ſeu notitia de viiu alicujus
“ miraculi non eſt cauſa, ſed tantùm condi-
khu tio, & occaſio ſecuturæ Canonizationis, sic-
etne. que cognitio naturalis non obeſt objecto
i fidei. Nunquid enim Pontitex naturaliter
e, H a co-

15o6 O

116 PDikinktio I. Qusſtio I. J. II.
cognolcir, ſe conſecrâſſe; & tamen fide Di-
vinsg debet credere præſentiam Chriſti ſub
ſpeciebus Evchariſticis? Nunquid naturali-
ter videmus cœlum, & terram; & tamen.
fide tenemus illa procreata eſſe à DEO?
Nunquid in aliquo Concilio naturali operâ
Theologi deducunt aliquas Concluſiones
ex S. Scriptura; & tamen ſi à Pontifice defi-
niantur, fide Divina credi debent?
bjic. V. Si in facto Canonizationis Spi⸗
ritus S. infallibiliter aſſiſtit Pontifici, tunc
non requiruntur humanæ inquiſitiones, at-
teſtationes, diſcuſſiones: atqui requiruntur:
ergo non aſſiſtit Spiritus S. Keſp. neg Maj.
Nam ùt optimè docet Scotus 4. d. 17: qu. an.
H. Tertium membrum patet & 6. Eccleſia ultra
jus poſitivum Divinum, quod cont inetur in scti-
ura Divina, ſtatuit mulia propter obſer vantiam
boneſtiorem in moribus. Ex quo planè arguo,
quèòd in hac morum, & fidei materia tam
Eccleſia, quàm ipſe DElIS velit non omitti,
ſed potiùs adhiberi ejusmodi inquiſitiones, &
diſcuſſiones humanas, ne videstur Eccleſia,
velle DEUM ad tam potentia miraculs per-
etranda cogere. Hujus clarum exemplũ
exſtat At. I5. ubi credibiliùs in primo Con-
cilio definitionem Apoſtolicam Petri magna
ræceſſit diſcuſſio, ut ſalva eſſet ex ercitatio
fidei, & tum demum lſubſcripſerunt: Viſum
eſt enim Spiritui Sanèto, & nobis &c. v. 28. Qui-

libet enim jam ibi præferebat ſuam Senten-
tiam;

tuntör
VGuo

gcant
conti
tione
Vera
tum
inter
Qui⸗
tern
Lec
a
eſt
tio
&
de
n
cen

ho

Solvuntur Argumenta & 117
I. siam; & hoc ad eruditionem noſtram. Un-
nßie de ſi Pontifex ſine his præambulis Senten-
Chit tiam deffinitivam attentaret, tentare DEum
n „ideretur.
Kun. Objic. VI. Non eſt hæreticum, ſed tan-151
tum temerarium, dicere, quòd ſub hac nu-
e mero hoſtia, quæ à Sacerdote elevatur-,

ciiun (hriſtus Sacramentaliter non contineatur;
4 . . .
Nfee hoc quippe myſterium tantm eſt generale,
quèd ſcilicet ſub ſpeciebus Evchariſticis in

tooth vVera Chriſti Eccleſia Chriſtus ſit veré præ-
fe, uu ſens: ergo etiam non eſt hæreticum, ſed
ſonesn tantùm temerarium, dicere, hunc in indi-
iromm viduo non eſſe Sanctum in Cœlo feliciter re-
esh gnantem. Ant. eſt certum; poteſt enim
contingere, vel quòd talis Sacerdos inten-
h ctionem debitem non habuerit, vel quèd re-
wu“ vera Sacerdos non ſit, utpote ordinatus tan-
a tüm ab Epiſcopo putato, vel non habente
nes intentionem ordinandi. Reſp. neg. conl.

en Quia dum Pontifex aliquem canonizat, de-
ns rerminatè, & in individuo illum proponit
Eccleſiæ colendum, & venerandum; econ-
a ctra non ſic proponit hanc numeréô hoſtiam
l eſſe rité conſecratam aut adorandam ob ra-
G tiones in argumento allatas. Tenta rem,

nolx pete à Pontifice de S. Jacobo de Marchia,
ine de 8. Franciſco Solano, aur de aliis à ſe Ca-
gecnu nonizatis, an verè Sancli ſint? Reſpondebit
:α. Ccerté. Quid me interrogas à nonquid ſuper
G hoec cognovi: proceſſum Canonizationis ſat
Keen⸗ H 3 ar⸗
un;

118 Diſtintio I. Quaſtio III. G. II.
arduum finivi? ſententiam ulktimam defini-
vi? ùͤt Sanctos ab Eccleſia colendos decrevi?
Nonne ipſos in particulari invoco, & clamo:
S. Zoannes Nepomncene, §. Jatobe de Marchia, §.
Frauciſie Solane &c. ors pre nobis? At tenta-
rem ulteriùs, & pete; num ergo hæc, &
quæcunque hoſtia, quæ in particulari à Sa-
cerdote elevatur, ſit adoranda, Chriſtusque
verè in illa contineatur? Certè reſponde-
ret tibi, ſuper hoc in individuo non cogno-
Vi: de fide nihil decidi: & ſi denique cathe-
goricè reſponderet, diceret ſub hac condi-
tione; ſi hæc numeré hoſtia eſt ritè conſe-
crata, tunc Chriſtus in illa eſt Sacramenta-
liter præſens. Quod ſi & hoc rogares;
Nanquid eſt rite conſecrata? diceret non
ſcio, non cognovi ſuper hoc, nec tam mi-=
raculoſa de hoc DElIIS dedit Eccleſiæ ſigna,
nec ad me pertinet diſcernere de particula-
ribus hoſtüis, ſicut de particularibus Sanctis;
licet omnimodis opiner, & illas particulares
hoſtias eſſe rite conſecratas.

1572 Ob'ic. VII. varié. I. S. Aug. dicit: Malte-

ram oſſa venerantur in terris, quorum anima
eruciantur in inferno., II. Joannes XXII. te-
nuit nullum Beatum ante extremum judicii
diem in cœlis regnaturum. III. Pontifices
poſſunt duci affectu erga aliquem ordinem,
regnum, aut ipſum Canonizandum; prout
ipée Joannes XXII. canonizavit Sanétum-
Ludovicum, Epucopum Toloſanum, ex no-
ſtro

KroS
hujos
ſia bl
DEI
hilp
quo
quit
con
dip.
Vn
rum
conl
pi,
blns
filer
lant
Dro
non
blica
mac
ſeer⸗
dari
ror
Dis
ſten
Vee
ber
D
bu

P

.ll. Solvuntur Argumenta &c. 119

tun ee Rro Seraphico Ordine; quia aliquando fuit
seee. hujus Moderator. IV. Io primitiva Eccle-
ſia Epiſcopi in ſua Diœceſi honeſtabant tales

,me
geli DEI Servos Canonismé: atqui Epiſcopi ni-
Aun hil potuerunt definire de fide: ergo ex hoc,
6o ee quod alicui decernatur Canonismus, non ſe-
ig quitur certitudo fidei. In hojus argumenti
Chrlbe confirmationem adducit Raynaudas Tom. 10.
eſe diſp. I. Veritate 8. ad finem duo exempla-
Nnes unu de Immaculata Conceptione, alte-
igect rum de hoſtiis, quæ ordinarie cenſentur
huehe conſecratæ&, & tacmn Immaculatæ Conceptio-
Ita ni, quàm talibus hoſtiis defertur cultus pn-
enne blicus; & licèt lorſan Beatiſſima Virgo non
ve togr fuiſſet immaculatè concepta, aut licèt for-
Acaret ſan talis hoſtia revera non eſſet conſecrata,
Nee tun propterea tamen Ecclela per talem cultum
Celats non erraret practicé, neque ex tali cultu pu-
eid blico ſequitur certitudo fidei, ſive de Im-
e maculata Conceptione, ſive de vera Con-
buc⸗ ſecratione, aut adorabilitafe hoſtiæ: ergo
gnin pariter non ſequitur certitudo fidei, aut er-
“ ror practicus Eccleſiæ, licèt aliquis Cano-
A nismé honsoratus haberetur pro veré exi-
n ſtente in cœlo, eſto ibi necdum exiſterer.
N1 Reſp. ad I. 8. Auguſtinum de Sanctis ab153
umd Eccleſia Canonizatis hæc formalia non ha-
Donhe bere; ſi proin in illo fors reperiantur, intel-
lfet ligenda ſunt de falſis Donatiſtarum Martyri-
n o bus, aut de hypocritis in veſtimentis ovium
Gatun⸗ apparentibus, intrinſecùs autem lupi rapa-
,11. . H 4 ces;

lto

120 Diſtiutctio l, Quaſtio I. H. Il.
ces, & diaboli martyres exſtiterunt, ac ex
immaturo populi Zelo pro Sanctis ſunt di-
vulgati; qualiter & ille cazn. I. de Keliquiis, &
veneratione Sandtoerum relstus, in ehrietate-
occiſus & pro Sancto habitus, prohibetur
ab Alexandro III. honorari. Denique quo-
modo S. Aug. potuit ſenſiſie contra moder-
num Canonizandi ritum, utpote qui nec-
dum viguit tempore, quo S. Aug. hæc for-
ſan ſcripſit? His meritèò accedit, diétum il-
lud eſſe intelligendum de Ethnicis, qui ſuos
Viros celebres non rarò colebant ut Deos,
Indigetétque (qui ſcilicet varia indigitarent)
appellitabant; cùm tamen torquereatur in
inferno. Intelligi etiam poſſet dictum hoc
contra nonnullos Chriſtianos, qui Majorum
ſuorum corpora venerantur Epitaphiis, Em-
blematibus, & ſtatuis: Aut denique de Re-
liquiis ſuppoſtitis ab hominibus avaris tur-
pis lucri gratig pro veris, cùm tamen falſæ
ſint; tales autem praxes nil demunt infalli-
bilitati Pontificis in Canonizando; Papa ſi-
quidem non canonizat Reliquias, aur Oſſa
ſuppoſititia: nec dicit, quod quæcunque oſ-
ſa ſint hujus, aut illius Sancti oſſa, ſed tan-
tùm illa, quæ verè ad hunc Sanctum ſpe-
QGant.

15/4 Reſp. ad II. Joannes XXII. non voluit,

quòd juſtorum animæ ante extremum judi-
cii diem in cclis non exiſtant, ſed quèd ve-
rè& quidem Ibi exiſtentes DEI M non vi-
deant.

0°

geant,
poniza
ſtri Lus
ii, hoa
Chriſt
qua D
rent.
ge liv
Rel
aliguo
orddinz
lolun
Cnoni
allir
Kinckun
del
gu, g⸗
dd
ſee
Prot
ekant
Sumr
Eide
en,
ca hl
wili
tene
net:
gic
hian
die

N. Solvuntur Argumenta &c. 121

Ut, en deant. Imò hic ipſe Pontifex in Bullis Ca-
sCd ponizationum S. Thomæ Aquinatis, & S. no-
Nlgmne ſtri Ludovici Epiſcopi Toloſani apertiſſimè
ebre ait, hos Sanctos eſſe defacto in cœlis cum
Pktoan Chriſto. Cæreruùm error Joannis XXII.
en quà Dockoris privati rejicitur à Concil. Flo-
tN rent. Seſſ. ult. & à Trident. Seſſ. 25. in Decret.
e gin de Invocat. Sunktor.
g,herft KReſp. ad III. Eſto Pontifices ducerenturi5
Gdut aliquo affectu, hucusque tamen nullus in-
,Nlig ordinatè ſic ductus fuit, nec etiam propter
tirheg ſolum ſuum privatum affectum ſententiam
Epben Canonismi tulit, ſed propter eminentiam-
enutt Sancétitatis, miraculorum evidentiam, ac in-
Guma ſtinctum Spirits S.
iMrore Reſp. ad IV. Ex illo argumento bene ſe- 156
ik⸗ qui, quòd Epiſcopi ſua auctoritate nihil poſ-
ſgbetel ſint, aut potuerint de fide definire, & con-

i ſequenter Canonizati à ſolis Epilcopis nec
umm pro tunc Fide Divina ut tales credendi
unid. erant; utrum verò accedente approbatione

zul Summi Pontificis tunc Canonismus fucrit-
,1u0 Fide Divina tenendus, res adeò certa non
eungte eſt, cùm antiquorum Pontificum mens cir-
ſetn ca hoc plenè perſpecta non ſit, licèt veriſi-
Cun miliùs pro tunc jam iſta res de Fide Divina
tenenda fuerit; detacto autem nullus rema-
net ambigendi locus, cùm Pontifices clarè,

8
vol — . .
nn quid intendant per Canonizationem, defi-
Pr niant. Nec etiam quid novi eſt, quòd ho-

die multa ſint de fide, quæ tamen in primi-=

goN N .
Een H 5 tiva

15

122 Diſtinltio I. Quaſtio III. J. II.

tiva Eccleſia de Fide Divina non fuerunt“.
Ad primum exemplum de Immaculata Con-
ceptione Beatiſſimæ V. Mariæ patet reſpon-

ſio ex nam. I3. ad ſecundum verdò de hoſtia

particulari ex aam. 151I.
Dices. Ex hac reſponſione ſequitur, quèd
ſaltem non ſit de fide, Canonizatos ante Ale-
xandrum III. eſſe in cœlo, quia de his mens
illorum Pontificum Anteceſſorum non eſt
plene perſpecta, & Pontifices ſubſequentes
de his Sanctis nihil definierunt: atqui hoc
videtur durum; quia inter illos Sanctos ſunt
ipſi Apoſtoli, præcipui Martyres, ac primarii
Eccleſiæ Patres, ůt Ambrofſius, Auguſtinus,
Hieronymus, Gregorius, & alii plures. Reſp.
eſto iſta res adeò perſpecta, & plana non
ſit ex mente Pontificum primitivam Eccle-
ſiam regnantium, veriſimilius tamen eſt, il-
los Pontifices ſenſiſſe, ſicut ſenſerunt ſubſe-
quentes. Quis enim prudenter de Apoſto-
lis, Martyribus, ac tantis Patribus dubitare
queat? Imèò Pontifices ſubſequentes Cano-
nizandé aliquos novos Sanctos, hôsque al-
bo antiquorum Sanctorum inſerendò ſem-
per confirmant, & quaſi de novo canoni-
zant illos Sanctos antiquos, quos defacto
veneratur ùt tales Eccleſia: atqui Eccleſia
Veneratur Apoſtolos, Martyres, ac Patres uùt
Veré Sanctos: ergo ſunt de Fide Divina ve-
rè& Sancti regnantes cum Chriſto in cœlo.

Od
ante i
blice
elle
ſiam e
boru
crarun
ergo
nenda
ſtation
tifioes
ihl.
tem ho
tantum
tiam:
ne ad
lure
enim
ſtenti
libilir
ſia.
Vinci
torit
care
.

1 Solvuntur Argumenta & &. 123
ſen Objic. VIII. Quidam Romani Pontifices, 158
lhun ante iplam Canonizationis definitionem, pu-
etnn blicè proteſtati ſont, ſuæ intentionis non
oe eſſe, aliquem ex Canonizatione in Eccle-
ſiam errorem inducere, ut teſtatur Chriſto-
gſ pheras Maro. Archi Epiſtopus Corcir. lib. I. Sa-
eh crarum Ceremon., ad Leonem X. ſedt. 6. cay. 2.
gehem ergo plané Canonizatio non eſt de fide te-
UmIIE nenda. Keſp. neg. conſ. nam talem prote-
obſeggen ſtationem adhibuere quidam timorati Pon-
rII tifices (ùt loquicur Gonzalez tom. 3. zit. 45.
nden cap. I. aum. 6.) usquequaque ſuam poteſta-
eim tem non percallentes. Unde tale factum
gadan tantüm arguit timoratam eorum conſcien-
ts de tiam: hinc alii Pontifices à tali proteſtatio-
Chmn ne abſtinuerunt, & ſuam ſententiam abſo-
mhé lutè protulerunt. Nec ſine ratione; ſicut
medt enim Romano bPontifici promiſſa eſt aſſiſten-
ru ſtentia Spiritus S. ita etiam Hic poteſt infal-
rdettee“ libiliter ferre decreta pro univerſali Eccle-
llin ſia. Imò nec Concilium aliquod ſive bro-
teu vinciale, ſive Generale Gne Pontificis auc-
e toritate, & approbatione aliquem beatifi-

eleer. Care, aut canonizare poteſt. Arag. 2. 2. 4. I
o and artic. I0O. Contelorius in addit. ad Caſtel.
Vs N de Canonizat. quaſt. 3.
ece art. 2.
l e⸗
4 2S e
ei 82
Pl⸗

. S DE.

124 Diſtinctio II. Quaſtio I. ſ. lL.
CaC2 Eazει0 ααε£ α πυs⸗äcan ⸗

9 .2„ E. eE. eE.. ee
è

DISTINCTIO II.

Virtutibus Heroicis requi-
ſitis ad Beatifica- aut Canoni-
zationem.

QIIESTIO I.

De Natura Virtutis Heroick.

§. I.

Gigna Generalia Virtutis Heroicæ.

159 Um ad Canonizationem requiran-
tur Virtutes, non quæcunque, ſed
planè Heroicæ, & excellentes, ideo
"ut conſtet, illas quoque in gradu
Heroico condecoràâſſe octo recèns Canoni⸗
zatos Heroes, de virtutibus Heroicis age-
mus ſpeculativè, ut & practicè illas in tam-
frequenti occaſione ſaltem hinc inde exer-
cere & ſciamus, & velimus. Voluit autem
Plato in Cratyle, illos eſſe & dici poſſe He-
YCes, qui unum Parentem DEIIM, & zliain
4*

S

P.

5

heboic
appele
Koear
verd 6
ros ell
gracku
comm
ſa Divi
nomen
garticie
denrian
Eialif
Ehsgue

colloc

cOnd

Ver
Chrid
Chril
tumer
hatur⸗
Giban
