r ina
oote

blennin

MWhchciu
bel Ang

1

bmun ole

e (die
e in aln.
ninotiz
uralumnte
nitoram
erſ 15 4
xlt: un
4d Lna
ocat ent
„ INuäle
Onnhet
bebal.
Deg
hoſtt 4
nan gl
naliraar
D
Hta in
e9 in
aer N
Gul n
, tumtnſ,
Elne
ſvi tn
t cnnd

An DElIIS aon poſſit Revelare Falſum? 529
fectioni, & mortalitas vitæ eſſentiali repu-
gnat: ita æquè repugnat DEO mendacium,
ſive per ſe, ſive per alium ſuo nomine, non
tantùm quia peccaminoſum eſt, ſed quia pu-
gnat cum ſumma & infinita ejus in revelan-
do veritate. Sicut ergo ratio à priori, quèòd
DElIS in ſe communicandé non poſſit eſſe
peccaminoſus, non eſt alia, quàm quia DEus
eſt; ita etiam non eſt alia à priori ratio,
quèòd DEIIS in revelandò neceſſariò ſit ve-
rax, quàm quia DEUs eſt, & ejus ſumma ve-
racitas æ&qquè eſt regula omnis alterius veri-
tatis, ſicut ejus bonitas eſt prima regula-
omnis alterius bonitatis. Reſp. II. etiam
neg. min, cum inlerta paritate; cùm enim
inæqualitas, quæ eſt in mendacio, ſit ipſa
cordis duplicitas, quæ eſt tota malitia men-
dacii; hinc ſicut per nullam circumſtantiam
præcepti, aut diſpenſationis poteſt à menda-
cio tolli cordis duplicitas, ita nec malitia. At
verò inæqualitas in homicidio non eſt ipſa
vitæ privatio, ſed læſio Juris Divini, quod à
DEO poteſt tolli, & ita malitia ab homici-
dio ſeparari. Scio quidem, velle aliquos,
inter quos eſt ipſe Boſco diſp. 4. ſect. 2. conc. 3.
mendacium eſſe diſpenſabile, ita ut ab homi-
ne, vel Angelo ſine peccato fieri poſſit; hane
autem diſpenſabilitatem negant communi-
ter alii, & ipſe Scotus 3. diſt. 38. quaſt. anic.
Verùm ſive mendacium, ablolutè loquen-
dò, poſſit fieri ſinè pecesz0, ſive non, re-
pu-

pr30 Diſtinctio III. Quaſtio II. F. I.

D-
pugnabit tamen ſemper DEO propter infi 6r ⸗
nitam eſus in revelando veracitatem. kaſß
568 Obſic. IV. Poteſt contingere caſus, quòd abom

quis invincibiliter putet, ſe eſſe obligatum bl.
ad mendacium, v. g. ad ſalvandam vitam en
parentis: atqui hæc obligatio oriretur ex
Præcepto Divino: ergo &c. rclar
Reſp. diſt. min. Oriretur ex Præcepto Di- Nen:
vino dire d& mendaecium præcipiente, neg. lionebh
min. directè præcipiente, ne quis agat con- miſah
tra dictamen conſcientiæ, conc. min. & neg. wuse.
conſeq. Itaque obligatio in hoc caſu men- ne n
tiendi oriretur ex Coſcientia invincibiliter n En
erronea, & non ex Præcepto Divino, de 6 ſch
quo tantùm eſt Controverſia, & non de? an
ignorantia. An ſcilicet mendacium poſſit enr
licitè fieri propter Præceptum DEI, non- j ic
autem propter ignorantiam. i

Procncerer
Entia orire

§. II. ach
ldid meter
An DEII§ Se ſolo poſſit Producere habi. Er e
ium, vel Allum erroneum in Intellekkta ltz tel
creato? e

ſel
69 T principalis tandem difficultas reſol. entil
*U vatur, etiam hæc priùs reiolvi debet-. a noe
Itaque aritti
Dico. DElIs Se ſolo poteſt producere I. nd
Habitum, & 2. Actum erroneum in intel- UWwenli
lectu creato. Herincx diſput. 3. quaſt. I. & 2.
Bolco diſput. 4. ſeét. 2. Cons. I. & 6. ea

A DEUS Se ſolo poſſit prodagere &. 531
rnedt diſt. I. quæſt. §. & 6. ac Scotiſtæ communi-
ten. rer cum Vasquez, Lugo, Ripalda & aliis con-
ceſlgl tra Thomiſtas.
een Prob. I. de habitu. Si DElIS non poſſet570
m ir producere talem habitum, tunc hæc impo-
Orktent tentia oriretur vel ex imperfectione Phyſi-
ca, vel morali talis habitûs: atqui ex neutra
Nreil oriretur: ergo. min. probat. non ex imper-
Hente, fectione Phyica; DEIIS quippè ſe ſolo po-
uselt reſt alia Phyſicè, & Entitativè imperfecta-
min u producere, ut cæcos, claudos, ignorantes,
oeciis amentes, monſtroſos &c. quæ tamen omnia
micte (ſicut & iſte habitus) in genere entis ſunt
Dummt perfecta, & effectus poſitivus DEl, qui cun-
„Amt Cta, quæ operatur, videt ſuò modé eſſe bo-
cune na. Nec ex imperfectione morali; talis
nDIn enim habitus poſſet conducere ad vitam-
æzternam, nam qui invincibiliter crederet,
hoc eſſe neceſſarium ad vitam æternam, ſinè
dubio mereretur ilam, ſi in ſtatu gratiæ pe-
rageret tale opus, eſto reipſa neceſſarium.
non ſit; talis enim perageret hoc opus ex
deſiderio placendi DEO, & illius voluntatem
obedientialiter implendi: ergo habitus erro-
Guls neus ad hoc opus bonum inclinans condu-
oliitit ceret ad vitam æternam, & per conſequens
ex neutro capite eſt in DEO impotentia-
rods“ Producendi talem habitum.
um nn Prob. II. DEUs ſe ſolo poteſt producere57r
ucfl alias diſpoſitiones, vel concauſas, ex quibus
66 oriri poteſt (imò non rarò acu oritur) er-
LI 2 ror

1

. Aucen D
lyralin

532 Diſtinctio II. Qusſtio IX. f. II. 4
ror indirectus: ergo etiam poteſt produ- ſenltioun
cere talem habitum; quænam enim diſpa- ie leer
ritas? Ant. probat. à ſolo DEO poni poteſt it vatiss
inepta applicatio objecti ſenſbilis, indiſpoſi- centes
tio organi, non ſatis accurata ſpecies ſenſi- Onnis dat
bilis objedi abſentis, & plura alia, ex quibus ſeh otis
orietur imperfecta ſpecies intelligtbilis, & Ad mejot
ipſa falſa intellectio ſine imperfectione mo- l, Etri
rali: ergo à DEO etiam poni poteſt habi- W.
tus erroneus. Conlſeq. prob. Excitatio ſpe- In teti
cierum magis determinat intellectum quàm Coof h
aliquis habitus; illa namque neceſſariò de- lints ine
terminat intellectum, ſi etiam non adeſſet imtn ter
habitus; hic verò ſine illa determinare ne- Cun ſobor
quit: pariter ipſe etiam intellectus ad erro- soelte
rem concurrit ùt cauſa magis principalis, & Uhten
tamen bic à ſolo DEO producitur: ergo à Qumm:
DEO etiam produci poteſt habitus erro- mpete
neus; cùm hic poſſit corrigi ab intelledu, lonſiute
& non tam propinguè, ſicut ſpecies, incli- Rrohib
net in errorem, ſed tantùm in actu primo. ketgol
572 Prob. III. DElIs Se ſolo poteſt producereé Mineli⸗
habitum vitioſum in voluntate: ergo & er. Mium
roneum in intellectu. Ant. prob. Si DEUIs (nnk
non poſſet infundere talem habitum vitio⸗ nedtte
ſum, hoc foret, vel quia DElIsS taliter incli- Winefe
naret ad peccatum, vel quia DEIISs dicere- M
tur cauſa moralis, & auétor peccati: atqui meitom
neutrum ſubſiſtit: ergo &c. Non primumꝭ; Unen
quia ſicut modò non dicitur DElIs inclina- Metum

re ad peccatum, licèt dederit appetitum-
ſen-

f.1 An DEIIS Se ſolo poſſit producers &. 533
el en ſenſitivum inclinantem in bonum delecta-
enin h bile; licèt inſuper per cauſas naturales exci-
porim tet varias tentationes, & concupiſcentias
S,ndt allicientes ad peccatum; DEls enim hæc
Hecsei Omnia dat non ex animo, ut peccatum fiat,
lyer led potiùs ut vincamus in tentatione, & ut,
is quò major eſt pugna, eò Glorioſior ſit victo-
fedonn Fia, & triumphus; ita propter talem habi-
doelu tum dici poteſt inclinare ad peccatum; cùm
ceit illum det propter alium finem. .
eunce Conf hoc membrũ I. Licèt appetitus ſen 573
ſitivus inclinet ad bonum delectabile, non

66
eli tamen tendit in illud, ùt prohibitum niſi
erniede Cum ſubordinatione ad voluntatem, in cu-
usde Jus poteſtate eſt, ipſius actum compeſcere,
dre aut laltem non velle objectum ab ipſo deſi-
ung deratum: atqui etiam habitus vitiofus v. g.
habituiei intemperantiæ tendit in objectum bonum-
ons bonitate delectabili, & non tendit in illud
ce u prohibitum, niſi dependenter à volunta-
Gur⸗ te: ergo ſicut propter appetitum ſenſitivum
s non inclinat ad peccatum, ita nec propter
ee, habitum vitioſlum.

o⸗ Conf. II. Habitus erroneus per ſe poſſet
o. concurrere ad majus meritum: ergo per ſe
un non inclinat DElls ad peccatum vi talis ha-
D bitůs. Ant. prob. difficultas operis auget
öe meritum: ſed talis habitus redderet actum

D bonum difficiliorem: ergo peſſet augere-
meritum; præſertim cum DElIs ad talem
El 1 1I 3 ha-

ei⸗
Me⸗

774

7534 Diſtinktio III. Qusſtio IX. G. II.
habitum ſimul adderet vires libero arbitrio,
quibũs reſiſteret habitui.
Alterum membrum ſic oſtendo. Impri-
mis juxtà mox diécta DEIIs ne quidem in-
clinaret ad peccatum vi iſtius habits erro-
nei: ergo non eſt cauſa moralis, vel Auctor
peccati. II. DEIIS præcisé permiſſivè
ſe haberet ad peccatum fors ex iſto habi-
tu oriturum, ſicut ſe permiſſivè habet ad
alia peccata orta, vel oritura ex intellectu,
appetitu ſenſitivo, ſpeciebus, organi indiſpo-
ſitione, potentiæ, vel objecti inepta applica-
tione: atqui, ſi ex his à DEO caulatis oritur
peccatum, DElIs non dicitur Auctor, vel
cauſa moralis peccati: ergo &c. III. Ad
rationem cauſæ moralis alicujus peccati, ut
ſit ei verè imputabile, debet talis cauſa vel
intendere peccatum, vel ſi non intendat, de-
bet ſe ita gerere circa illud, prout ipſi præ-
cipitur, ut ſe ſic, vel aliter gerat: at qui
DEIIS per talem habitum certè non inten-
deret peccatum, ſed potiùs bonum, & reſi-
ſtentiam, nec etiam habet ullum præceptum,
ne ſe ita gerat erga creaturam, vel ut illius
peccatum impediat, prout tamen debet ho-
mo juxtà illud Eccleſiaſtici 17. v. 12. Manda-
vii anicuique de proxime ſao: ergo ſi fors ſe-
queretur peccatum, DElIS non eſtſet illius

Audctor, vel cauſa moralis. Differentia-

prein inter habitum vitioſum, & erroneum
eſt hæc, quòd DElIs per habitum vitioſum
. non

D.

lon poſſi
Uton ver
orem ohn
peccam

Aum mor
ob.IV
le habiton
Cum erge
Mon mioue
mnorem, 9
linte incl
ſenatone,
ſenare had
Reß A
Ntom elle
lanrem
gnat, no
Cnnlervute
lcio⸗ er
1e herialis
Ltonunir
nnc,
Mob. I.
Uobebiles
Phortion
non
gſeſenti
Ues,
Prbig
Riret
prorſe

ſell An DEIIS Se ſolo poſſit producere G. 535
dabm non poſſit intendere vitium ipſum, per ha-
bitum verò erroneum poſſit intendere er-
wdo in rorem phyſicum; error enim non ſemper
gitm eſt peccaminoſus, nec major imperfectio,
ubitsoean guam mors, cæcitas, & ſimilia.
8,velau Prob. IV. Poteſt DEUS Se ſolo conſerva- 775
6 hernii re habitum erroneum ab homine produ-
Ar“ CStum: ergo ctiam producere. Conſ. prob.
t khmt Non minus conſervatlo habitús inclinat in
Aines errorem, quàm productio: ergo ſi non ob-
ſtante inclinatione, quæ ſequitur ex con-
detnuhl ſervatione, DEUS nihilominus poteſt con-
ss ſervare habitum, poterit etiam producere.
Abdoh Reſp. AA. DEIUIM producendéô talem ha-
bitum eſſe cauſam particularem, conſervan-
dé autem univerſalem; prius juxtà ipſos re-
pugnat, non tamen poſterius. Contra eſt.
Conſervatio idem eſt ac continuata rei pro-

rgani le

. I
6 hebeni
als cali

lotentnd
Keir ductio: ergo, & præcipuè talis, particularis,
gerati ac ſpecialis conſervatio arguit particularem,
Oumu & non univerſalem modum caulandi, & con-
wunt ſervandi.
ree Prob. I. De ActuErroneo. Cognitlones576
,eluß probabiles, quæ certè ſunt plurimæ, ſatis
„ℳt broportionantur hominibus in hoc ſtatu; &
ed 1s licèt non ſint tam perfectæ, quàm cognitio-
ii nes ſcientificæ, & certæ, tamen ſunt perfe-

lahi ctiores, quàm ignorantiæ, aut cognitiones
W improbabiles, & falſæ: ergo DEls per ſe,
N & directè poteſt illas cauſare in homine: at-
Knn qui prorſus certum eſt, inter cognitiones
in LI 4 pro-

9

536 Diſtinktio III. Quaſtio X. g. II.
probabiles eſſe aliquas falſas; nam duæ con-
tradictoriæ (v. g. hodie eſt ſervandum jeju-
nium: hodie non eſt ſervandum jejunium)
poſſunt ſimul eſſe probabiles, quarum ta-
men una neceſſariò eſt falſa: ergo DEIIS
poteſt ſe ſolo producere actum erroneum
in intelle du creato.
577 Prob. II. Tunc DEIIS cauſat verè & pro-
priè errorem, quando hominem per cauſas
naturales ſecundas, & neceſſarias decipit;
qui enim cauſat id, ex quo neceſſariò ſequi.-
tur aliquis effectus (ùt rectè arguit Lugo)
dicitur propriè cauſare errorem in homine:
atqui DEs poteſt objicere homini ſubſtan-
tiam ligni, aut lapidis cum talibus acciden-
tibus, ut verè jadicaret lignum iſtud, vel la-
pidem, eſſe hominem: ergo DEIUS poteſt Se
ſolo in intellectu creato producere actum-
erroneum; cùͤm ad ſummum tantùm ellet
malum pœnæ, & non culpæ.

578 Copnf. I. Talis error poſſet conducere ad

vitam æternam, ſi quis v. g. erroneè judica-
ret, hodie eſſe diem feſtum, & hoc ipſum
perſuadeat alteri, ut ſecum Miſſam audiat,
ad quem actum perſuadendi, & ſacrum au-
diendi DEUIS ſpecialiter movet; cum ſit-
meritorius. Pariter ſi quis erroneè judi-
cet, hunc eſſe pauperem, & ex tali errore
det illi eleemoſynam, ac ſimiliter alteri, ut
det, perſuadet, qui planè ſunt actus Charita-
tis erga proximum; ſuntque meritorii, eſto
non

41

worluerit
oellpro
Eu reate
er mer
lod haber
Noralss ek
Nlcet
ultig mo
len erron
um etin
, win
iDels
1o mir.
ſehollam
ftodenter
lum; in h
let aceſcen
lucerent
blkanti
Neum: ege
Hoobellt
tur ot
timidatur
tllninrel
n o.
Utſo inA
ſteſam
D Corda,
ſnn, K
unlum .

(ſ.l. ABs DElIIS Se ſolo peſſit producere &c. 537
umdun non fuerit verè pauper: ergo DElIIs Se folo
undnt poteſt producere talem errorem in intelle-
mſem Stu creato; iſte error enim moveret ad
Jutumm opera meritoria, quæ quis ſinè iſto errore-
egoll non haberet. Conpf. II. Naulla eſt malitia
m eroan moralis efficere ſpeculum, in quo res aliter
relucet, quàm eſt in ſe: ergo etiam nulla eſt
twerltn malitia moralis producere in alio cognitio-
emperan nem erroneam, in qua res aliter relucet,
Uris quam eſt in ſe. Conf. III. Error nihil aliud
elatde eſt, quàm judicium diſconveniens objecto:
Arguſlu ſed DEUS poteſt cauſare tale judicium: er-
nfohmm g0 min. prob. ſi aliquis Sacerdos conſecrâl-
minh ſet hoſtiam in loco indecenti, ita ut nullus
lbu prudenter poſſit credere, hic eſſe Sacramen-
tum; in hoc caſu DElIs ſe ſolo conſerva-
N ret accidentia panis: atqui illa accidentia
ceehn inducerent videntem ſpecies, quòd hic ſit
Summd ſubſtantia panis, quod tamen eſſet erro-
neum: ergo.
cobanent Prob. III. DEUS ex intentione, ut altery/79
nopetſin tallatur poteſt cauſare id, per quod alter de-
Aheß terminatur ad actum erroneum: ergo po-

Eim teſt in intelle tu creato producere errorem.
ghmm Ant. prob. DEIIS cauſat & illuminat Miſſio-
et; c narios in Anglia, aliisque hæreticorum, aut
3 vid

infidelium locis, ut incedant in veſte ſæcula-

ee
erne ri, coma, gladio: DEls fecit per ſe, ut Ra-
rei phaël Arch-Angelus appareat in forma hu-
ule mana, & à Parentibus Tobiæ conducatur in
4 ,

famulum: Chriſtus Luc. 24. finit ſe longius

„ ,
torhe⸗
ktlanſi 5 we;

538 Difinttio III. Qusſtio IX. g. II.
ires atqui in his omnibus Angli habent ju-
dicium erroneum, dum illos Miſſionarios
judicant Sæculares negotiatores, aut alios
Dominos, qui peregrinas orbis partes vilſi-
tare velint: Pariter Parentes Tobiæ, & ipſe
Tobias, habuerunt actum erroneum, dum.
judicàârunt, illum itineris ſocium eſſe fide-
lem hominem, & Tobiæ Moderatorem. De-
nique cur ergo Chriſtus finxit Se longiùs ire?
niſi ut illi duo Apoſtoli putarent, ipſum verè
eſſe peregrinum, prout etiam coram illis ap-
paruit.
580 Prob. IV. DEIIS non magis eſt prima-
veritas, quàm eſt prima vita, & non magis
repugnat primæ veritati falſitas, vel error,
quàm primæ vitæ mors: atqui DElIs po-
teſt eſſe cauſa mortis per ſe: ergo & erro-
ris. Nam infinita DEl Veritas ſalvatur per
hoc, quèd nulla veritas objectiva DEIIM
latere poſſit, & quòèòd non poſſit decipere
ſignificandòô, ſe ſentire, aliquid aliter ſe ha-
bere, quàm re ipſa ſentit. Sicut ergo per-
mortem, aut ignorantiam noſtram DElISs
non moritur, nec ignorat, ita nec per erro-
rem noſtrum errat. In quo etiam apparet
differentia erroris à peccato; nam ſi DElISs
vellet, vel cauſaret peccatum, malè ageret;
amor nâmque malitiæ reddit ipſum volen-
tem formaliter malum. Econtraà qui cau-
ſat errorem, per hoc ſolùm non errat, nec
amor erroris reddit volentem errantem; ut
Ccon-

D

nlat in
tsd in
ſel errore
(ook.1.
ii calorfri,
Ueko tantl
kone repoe
glo el alde
Aibos ioſu
Nto, laltemn
moppon
Dino, dor
ninclio⸗
Hutem: ſe
it ignis
Mr ineni
d: eigo
Ututen in
Uon verdin
Obji.1.
Ainten n
Aonec erre
en. helt
lllber 0,
Ncat: er
dere ell
Usin ali
ee,
Cillanc
inem,
Uetr it

An DEIIS Se ſolo poſſit prodacere & . 539
Ihbe conſtat in perito artis Magiſfro, qui initiò
AMIlcno ſtudiosè inſtruit diſcipulum erroneè, ut po-
s, MH ſteà errores capiat, & veritatem ſectetur.
n Conf. I. Sicut albedo opponitur nigredi-581
lobeds ni, calor frigori, ita error veritati: atqui al-
neun bedo tantùm opponitur nigredini oppoſi-
umelhh tione repugnantiæ in eodemn ſubjecto, in.
Noten quo eſt albedo, circa alia verò ſubjecta, in
elongiet quibus ipſa non eſt, etiam non eſt iſta oppo-
tihnn Kitio, ſaltem proximè: ergo etiam error tan-
orime tum opponitur Divinæ veritati in intellectu
Divino, non autem creato. Conl. II. Sicut
sel in aqua inclinat in frigus, ita intellectus in ve-
gomm ritatem: ſed aqua ſolùm inclinat in frigus
6, Wan (aut ignis in calorem &c.) in ſubjecto, cui
Dlss aqua inexiſtit, non in ſubjectis à ſe diſtanti-
erg ben bus: ergo veritas DEl formaliter petit ve-
slalvauun ritatem in intellectu Divino, cui inexiſtite,
diel non verò in intellectu creato.
oltin Objic. I. DEIIS ob luam Summam San-582
ltete Ctitatem non poteſt eſſe Auctor peccati: er-
go nec erroris ob ſuam ſummam veracita-

nt ergo e
nen tem. Reſp. neg. conſed. diſparitas eſt; quia
dee eren quilibet operandò, vel caulandé peccatum
temm peccat: ergo etiam DEIUIS, quod tamen-
nm0 dicere eſt blasphemum. Econtrà poteſt
wele gae quis in alio velle, & cauſare errorem abs-⸗
n ſc que eo, quèd erret. Sicut proin DEIIS
uicr cauſandé in alio mortem, dementiam, ægri-
ec tudinem, nec mori, nec inſanire, infirmarive

nen dicitur, ita nec errare, ſi in alio cauſet erro-
Krmd⸗ rem.

54% Diſtinctio III. Qucſtio M. H. II.
rem. Inſuper ex tali paritate ſequitur, quòd
ſicut DElIs tantùm poteſt eſſe cauſa umver-
Jalis permiſſiva peccati; ita etiam tantùm poſ.
ſit eſſe cauſa aniverſalis permiſſiva erroris, cæ-
citatis, mortis, amentiæ &c.
58 3 Dices. Qui ſe ipſum voluntariè macu-
laret aliquo errore peccaret; quia ſibi ipſi
interret quoddam damnum: ergo etiam-
DEUS peccaret; cùm idem damnum infer-
ret. Reſp. I. retorquendé argumentum.:
qui ſe ipſum necaret, ad dementiam, aut
ægritudinem redigeret, peccaret: ergo
etiam DEUS hæc nobis imittendéô. Reſp. II.
neg. conſeq. & paritatem diſparitas eſt; quia
nullus habet juſtam cauſam ſe voluntariè
aliquo errore maculandi (aut etiam in cer-
tis ciréumſtantiis proximum) econtrà DEus
poteſt habere juſtam cauſam pro tali erro-
re, ùt colligitur ex nam. y78. & ſeq. Imd ſi
etiam hæ cauſæ deeſſent, ſufficeret DEO ſu-
premum ſuum dominium in noſtram poten-
tiam intellectivam, ſicut in noſtram vitam.

584 Inſtas. Error opponitur Naturæ Rationa-

li, quà tali: ergo DElS non poteſt illum-
cauſare in hac. Reſp. diſt. antec. phyſicè
conc. moraliter neg. Sicut ergo DElIs po-
teſt in natura rationali cauſare per ſe amen-
tiam, ac totalem deſtructionem permanen-
ter, quidni & errorem transeunter?
Urges. Nemo poteſt cauſare malum uùt-
tale; utpote quod non eſt cauſa motiva: at-

qui

ℳDE.

u error
etiam
1; an etg
le dewent
la, E
los fnes:
Ud eliomn
Ullom Nat
etiam il
Darinone
Ntionals.
el avando
nlres per
g hoſtes
n pol
Replieas
ſre nalon
ſer im
Ulls gon te
1160. Rel
iid wr,
lun demer
nmaſſter
egen
katione
Amilatio
Penc de
Uibos,
Uon elle
Ohleque
Non ob

.l. An DElIIS Se ſolo peſſit produtere &. 541
ſdetue qui error eſt malus Naturæ Rationali quu
cihtep tali, etiam phyſicè ſumptus: ergo. Contra
mtimlng eſt; an ergo non ſentis retorſionem de mor-
ereit te, dementia, ægritudine, quæ utique ſunt
mala, & à DEO non rarò immittuntur ob
untrtu alios fines: ergo & error ſic immitti poteſt
quaſi ob alium finem. Deinde error tantùm eſt
ergo ein malum Naturæ Rationali in qua eſt, non ve-
aumne ro etiam illi, in qua non eſt; ſicut error-
gumemn. Petri non eſt error Pauli, aut totius Naturæ
mentumt Rationalis. Cæterùm ſicut unus homo po-
cret teſt quandoque alium licité decipere, v. g.
cs No milites per varia ſtratagemata decipiunt-
tseld ſuos hoſtes, cur non ex aliis motivis hoc
e um ipſum poſſit DEUIS?
tetenme Replicas. DEUS non poteſt creaturæ in. 58
cottii ferre malum ſub ea ratione, ſub qua forma-
Nro tlen⸗ liter aſſimilatur DEO: ſed creatura ratio-
,/4. N nalis quà talis formaliter aſſimilatur DEO:
etel ergo. Reſp. I. juxta me in Tract. de DEO
olrumne Uno à nam. 323. & communiorem Scotiſta-
Krumm rum Sententiam rationem Intellectivi non eſſe
ture id formaliter communem DEO, & creaturis;
otel R adeôque hæc non aſſimilatur illi formaliter
nec in ratione Iatellectivi. Reſp. II. Si ſit talis
1o aſſimilatio formalis, argumentum retor-
herlu quendéô de amentia, morte, æ gritudine, do-

fer-

nheme loribus. Reſp. III. Hanc aſſimilationem-.
er! non eſſe pertectam, ſed imperfectam, & per
nn conſequens, ſi adſit juſta cauſa, poteſt DEus
nvin non obſtante illa aſſimilatione creaturæ in-
D

542 Diſtinétio IIlI. Ouaſtio IX. H. II.
ferre hoc malum phyſicum. Sicut v. g. non
obſtante aflimilatione Patris & Filii in natu-
ra, poteſt hic illum decipere aliqua æqui-
vocatione, sicque ipſum impedire ab homi-
cidio, vel alio malo morali.

786 Objic. II. Si OEUs tanquam cauſa ſpe-

cialis poſſet intellectui creato infundere er-
rorem, tunc iſte error deberet contineri in
DEO tanquam cauſâ erroris: atqui error

non poteſt contineri in DEO tanquam cau-

ſà erroris: ergo. Min. eſt certa, quia DEus
eſt ſummè verax tam in eſſendo, quàm co-
gnoſcendo:, ac revelandoe. Maj. autem ſic
prob. omnis effectus debet contineri in ſua
cauſa ſpeciali: ergo ſi DElIs eſt cauſa ſpe-

Cialis erroris, hic continebitur ian DEO tan-

quàm illius cauſà.

587 Conf. I. Eſſe per ſe cauſam erroris, nihil

aliud eſt, quàm errorem manare à tali cau-
ſa: atqui repugnat à DEO manare errorem:
ergo. Conf. II. DEls non poteſt alicujus
eſſe cauſa, niſi illud formaliter, vel ſaltem-
eminenter contineat: atqui DElIs nec for-
maliter, nec eminenter continet errorem;
aliàs vel formaliter, vel eminenter eſſet er-
ror: ergo. Conf. III. Nemo dat, quod non

habet: ſed DEUS non habet errorem: er-

go non poteſt illum per ſe dare, vel cauſare.
Conf. IV. Omnis cauſa intendit ſibi aſſimi-

lare effedtum: atqui DElIS effectum erro-

ris non poteſt ſibi aſſimilare, niſi & ipſe ſit
er-

4050.

Auns, au
Inumngus e
llls non
let ideam:
ſeme erge
niatr nat

UIdet ideam.

n erg
Rehh ad
Cnrineri in
ftlalter,
an minori,.
Go ad po⸗
lb e
Ulinet pirr
lo lbjec
Uorem, wt
Ulter ſomn
Genio, &
Ne eſh d!
GutADO
Pinecbin
atermi
tenin ali
Nebal
Cdolta
tümnitne

10 (Oni
humilter,

noe (G

C Aan DEIIS Se ſolo poſſit prodacere &. 54 3
Sereet errans, aut error ſit non error; quorum

Elinu utrumque eſt implicatorium: ergo. Conl. V.
aigun 1 EUs non poteſt cauſare id, cujus non ha-
Arendta bét ideam: ſed erroris DElUIs non habet-
ideam: ergo. min. conſtat; quia quod non
m als imitatur naturam Divinam, illius DEUsS non
iümtae habet ideam: ſed error non imitatur natu-
Keniifi ram Div. ergo. . .
ai Reſp. ad Object. diſt. Maj. error deberet88
udunt Contineri in DEO formaliter, neg. Major.
di virtualiter, conc. Maj. & diſtinctione appli-
e cata minori. Neg. conſ. eadem eſt diſtin-
d n Gio ad probationem Majoris. Sicut ergo
lij uen DEUS ſine præjudicio vitæ, & intelligentis
dnehai⸗ continet virtualiter mortem, aut amentiam
4 ui in alio ſubjecto ſpecialiter cauſandam, ita &
rinihe errorem, ut tamen ipie maneat in ſe, & for=
maliter ſummè verax in eſſendo, cogno-
eni ſcendo, & revelando.
rln Reſp. ad I. Conf. diſt. min. atqui repu-99
narc elte⸗

Lnat à DEO manare errorem ſubjectivè, &
deſiin intrinſecè in ipſo DEO, conc. min. extrinſe-
rerelihe cè, & terminativè, ac in genere cauſæ effi⸗-
ISH Cientis in alio ſubjecto. neg. min. & conſ.
ner ellat⸗ Reſp. ad II. Conf. neg. Maj. Contrarium90
emer e⸗ enim conſtat in amentia, morte, cœcitate,
n,goin infirmitate &c. quæ omnia nec formaliter.,
ertoren/ nec eminenter, ſed tantàùm virtualiter in..
,Teloiſt DEO continentur, alias DEUS deberet vel
ſt bit formaliter, vel eminenter dici amentia-,
fellunen mors, Cœcitas, infirmitas, quæ planè ſunt
niaßh fal-

544 Diſtinio III. Qusſtio IX. H. II.
falſa. Sic etiam in Divinis Pater continet im biGen
Filium, & uterque Spiritum S. virtualiter- ao; g
tantùùm, non autem formaliter, aut eminen- aai nor
ter; aliàas enim Pater foret formaliter, aut (acgeatur
eminenter Filius, & uterque Spiritus S. quod iu.
non admittitur. eß. 2.
591 Fors dicis: Atqui Pater neque virtuali. mioci,
ter poteſt dici error, mors, amentia &c. er- Mn & eick
go hæc reſponlio nihil ſalvat. Conutrs eſt. nl Vel
Si Xu virtualiter hic ſumitor in genere cauſæ in polbi
efficientis, prout ſummi poteſt, & petit, nulla ſi Epent
eſt abſurditas hujus ſentûs; at verò quia ſber eltec
continentia eminentialis ſpectat ad genus agſege,
cauſæ formalis, & intrinſecæ, ideo DEIIS von
malè dicitur eminenter error, mors, amen- tonnidus:
tia. Si tamen velis excitare litem de no. angle ain
mine, ac eminentialem continentiam redu- Klptede
cere ad genus cauſæ efficientis, tunc pari- rihri
ter nihil vetat, ſpecificata eminenter poſſe de Elt lcno
DEO dici. iij
592 Relſp. ad III. Conf. diſt. Maj. Nemo dat, na
quod non habet, nec formaliter, nec virtua- (ch, Dro
liter, conc. Maj. quod non habet formali- mtkenne
ter, habet tamen virtualiter, neg. Maj. Sed ncent
DEIS non habet errorem formaliter, & in N
ſe ipſo, conc. min. virtualiter, & in potentis nen
cauſandi errorem in alio neg. min. & conlſ. mndrin
Ubi nota, potentiam cauſandi errorem in- lli
alio formaliter eſſe in DEO; quàm parùm ine eni
autem potentia cauſandi mortem, annihila- n ili
tionem, amentiam &c. obeſt DEO, tam da⸗ 1 n

Ll. Aun D EIIS Se ſolo poſſit producere &. 545
ter em rum Eidem obeſt potentia cauſandi errorem
VIin in alio; quia effectus per hanc potentiam-
atem cauſati non afficiunt intrinſecè iplum DEum,
twitt fed creaturas, in quibus formaliter recipiun-
dg tur.
Reſp. ad IV. Conf. diſt. Maj. Si ſit cauſa- 59
gein univoca, conced. Maj. ſi ſit æquivoca, neg.
entäitt Maj. & diſtinétione applicata minori, neg.
CNHH Cconſ. Vel ſic. In aliquo, & præcisè quan-
gerern tum poſſibile eſt, conc. in omnibus, nego
Aeiti Maj. & pariter diſt. minorem. Sic Sol v. g.
Ntves habet effectus diverſiſſimos, quos planè ſibè
Guang perfecte, & in omnibus non aſſimilat: ergo
GNnh aà potiori DEIIS non debet ſibi perfectè, &
mszn in omnibus aſſimilare errorem, aut quem-
Itene cunque alium effectum; cùm potiùs tales
nentamm effe us debeant deficere à DEO, & non illi
s,u afſſimilari. Sufficit ergo, quòd error aſſimi-
verlrhe⸗ letur aliquo modo DEO in ratione entis po-
itivi.
NI Reſp. ad V. Conf. neg. min. nam juxtag94
ena dicta de DEO IIno num. 484. Idea Divina-
kabein hon eſt conceptus formalis, aut Eſſentia DEl,
neg i ſed conceptus objectivus, ſeu ipſæ creaturæ
rmatti à DEO præconceptæ ùt factibiles. Proba-
Ae tionem diſt. Quod in nullo imitatur natu-
ram Divinam, illius DEUS non habet ideam,
conc. Maj. quod ſaltem in aliquo, v. g in ra-
avamn tione entis poſitivi imitatur naturam Divi⸗
nam, illius DElls non habet ideam, neg.
,s Maj. In hac autem ratione error magis
t M m imi⸗

dertt

746 Dikinklie III. Ousſtio IY. gH. II.
imitatur naturam Divinam, quàm annihila-
tio, mors, cœccitas &c.
595 Dices. Inter homines non datur ulla ars
ad faciendos errores: ergo à potiori nec in
DEO. Contra eſt; ſaltem datur potentia,
ſcilicet intelle tus, qui errare poteſt in ho-
mine; Intellectus autem Divinus, licèt er-
rare non poſlit, tamen ex juſta cauſa (quæ
ordinariè in homine deeſt) errorem per ſe
cauſare poteſt.
596 Objic. III. Eſt implicatorium, quòd DEIIs
falſum loquatur: ſed G DEIIS in intellectu
creato poteſt per ſe infundere errorem, tunc
loqueretur falſum: ergo. min. probat. Di-
cere, ſeu loqui DEl nihil aliud eſt, quàm al-
teri imprimere notitiam de aliquo, ſicut fe-
cit Prophetis: atqui cauſandéò errorem in-
intellectu creato, imprimeret notitiam fal-
ſam: ergo loqueretur falſum. Relſp. neg.
min. in probatione diſt. Maj. loqui DEl nihil
eſt aliud, quàm alteri imprimere noritiam,
manitfeſtandéò ſe etiam ita ſentire ſicut fecit
Prophetis conc. Maj. absque tali maniteſta-
tione neg. Maj. & pariter diſtinéta majore-
nego conſ. Itaque infuſio notitiæ tantùm
tunc eſt locutio, quando infundens erro-
rem manifeſtat interpoſitàâ ſuà auctoritate,
ſe ſic, vel ſic judicare, quod non facit DElIs
producendé in alio errorem: ergo.

597 Dices. Infundere alicui errorem, ita ut

ipſi imputetur, eſt decipere: ſed talis error
in-⸗

.

lulos
ohbl
juneſi
e

(Eeps err

Cohred,
tanstnic
Non intin
trorſs e
liiuga
toninlan
terOl
Dni v
in ge
ſc
Plero
ernamm
lallzs.
in Gbie
el 1 en
l etien
fen, en
n I me
En. Gbi
peret
Urdels B
eripl
entonet
ieten
unator

. An DElIIS Se ſolo poſſit producere &. 7547
nmii infuſus imputaretur intellectui creato: er-
go DEIS illum deciperet quod credere, im-
wuriht pium eſſe, quis non intelligit, ait S. Aug. lib. 83.
O. Q. quaſt. 53. Keſp. diſt. Maj. Si infun-
t dqens errorem etiam intendat deceptionem,
tel conced. Maj. ſi non intendat, neg. Maj. &
glti transmiſſa minore, neg. conſeq. quia DEUIS
eE non infunderet talem habitum „aut actum
fen erroris ex intentione decipiendi, ſed adeſſet
Alia juſta cauſa, aut abſolutum ſuum in nos
öll dominium, licèt tunc per accidens, & præ-
nindi ter DEl intentionem ſequeretur deceptio.
noNnI. Dixi: trantmiſſa minore, quia non imputare-
Non. tur in genere culpæ, ſed pœnæ, aut mali
ld phyſici ſuperabilis ab habente illud. Imò
uomm poſſet quis vi talis erroris mereri, & vitam
en Eæternam lucrari ex vum. 578.
Dottu Inſtas. Ideo mendacium eſt peccamino-598
NE ſum, quia per ipſum rem aliter, ac eſt in ſe,
ihe vel in mente loquentis, manifeſtamus: at-
ctene qui etiam DElIsS, infundendé alteri erro-
ele rem, manifeſtaret rem aliter, ac eſt in ſe,
mm aut in mente ipfius DEI: ergo. Refſp. neg.
e min. quia DElIIsS infundendò́ errorem nec
ttietu loqueretur, nec teſtificaretur; nam locutio
Uadene formalis eſſentialiter, & immediatè exigit,
adte vel ex ipſa ſua natura, vel ex inſtitutione in-
her tentionem, ſeu ordinationem mentis ad au-
go dientem; illa autem erroris infuſio nec ex
Grene ſua natura, nec ex inſtitutione exigit, quòd
AtImm DEIIS per illum errorem ordinet ſuam men-
M m 2 tem

548 Diſiutho III. Quafio LX. g. II.
tem ad errantem. Per conlequens DElIs

nec falſum loqueretur, nec mentiretur-;

mentiri enim eſt fallere formaliter, ponen-
dê talia verba, vel ſigna eo fine, ut audiens
exiſtimet, rem eſſe in mente loquentis, pro-
ut eloquitur, licèt aliter in ſua ſentiat men-
te. In Exemplo. Poteſt quis uti verbis
materlaliter, & in iis circumſtantiis coram
sliis v. g. memoriter diſcendi, vel rectè
pronuntiandi gratià absque eo, quòd
propriè loquatur, mentémque fuam ad
alium ordinet, illique quidpiam dicere in-
tendat.
599 Ob'ic. IV. Si DEIs in intellectu Angeli-
co;, aut alicujus Prophetæ infunderet erro-
vem, quem tunc Angelus vel Propheta an-
nuntiaret populo, tunc planè DElIs per iſtos
loqueretur falſum: ſed hoc admitti nequit:
ergo. Reſp. neg. Maj. Non enim talis An-
gelus aut Propheta loqueretur ex mandato,
Vel authoritate DEl, ſed ſua ſponte; & cer-
tè brevi ab Eccleſia detegeretur talis error.
Nec etiam DEIIS infundendò errorem-
loquitur in actu exercito, ſe ita tenere, reém-
ve ſic à parte rei eſſe; nec Angelus, aut Pro-
pheta propter talem revelationem ſtatim.
eſt DEl internuntius; cùm etiam, quando
DEUS veritatem alicui aperit, non ſemper
talem ſuum faciat internuntium.
Dices. Taliter non conſtat nobis de in-

fallibilitate alicujus revelationis. Contra
eſt.

4
V N. 4.
pen a
ſi4
Obje
bele
Ner fille
n holtr⸗
le⸗ o
teo ſej
Glit a
Coritate!
tleyeron
mudel
Uerop,
lter &
Obie.
Umderro
enere, u
Uls
tnorem
Uifarie
Mſante
lnſeg, g
ſen Ain
n klie
non
e inn
n te

ſ.l. An DEIIS Se ſolo peſſt zroducere &c. 549
ene eſt. Ad diſcernendum aliquam revelatio-
tar nem accuratè notanda ſunt dicta nam. 368.
e, Noe , 7. 4 22. 42 9. &.
,ut udt Objic. V. Ideo fidei Divinæ non poteſtéoo
letsn ſubeſſe falſum, quia à DEO infunditur: qui
enimme nec fallere, nec falli poteſt: atqui DElIs
in noſtra Sententia poſſet fallere: ergo.
tise Keſp. I. neg. caulalem majoris. Non enim
w ideo fidei Div. non poteſt ſubeſſe falſum,
,½ quia à DEO infunditur, ſed quia nititur au-
e lun ctoritate Div. revelante, ac loquente, hoc
n Ctt eſſe vVerum, vel falſum. Reſp. II. diſt. min.
at qui DElIs in noſtra Sententia poſſet fal-
au lere propriè, & formaliter, neg. min. mate-
leme aliter, & impropriè, conc. min. & neg. con-

proybert ſeq. .
Elle⸗ Objic. VI. DEUS non poteſt infundereéor
mniue⸗ hunc errorem, quo homo judicet, DEIIM
ninte crrare, aut aliter revelare, ac res ipia eſt, &
* DEUs in mente ſus tenet: ergo nec alium
oneidt Siorew⸗ Ant. conſtat; quia hic error eſſet
urtete ee ſificativus ipſius veritatis Div. conſ. tenet;
en quia ſunt errores ejusdem rationis; nec ali-
* qua diſparitas dari poterit. Relſp. I. neg.
losaul conſeq. quia prior error eſſet malus mora-
Iiter, & in genere culpæ, sicque DEIIS ſeip-

open . ſum falſificaret, & verus peccati aucor eſ-
tim i ſet; non ſic eſt in aliis erroribus à nobis huc-
N uscque inſinuatis. Reſp. II. diſt. ant. DEIIS
m. „ non poteſt infundere hunc errorem, ita ut
c talis error verè ſit locutio DEl, conc. ita ut
Nſe. M m 3 non

1

F5pyo Diſtindlio III. QOuaſtio LX. G. II.
non ſit illius locutio, aut atteſtatio, neg. ant.
& conſeq. Si autem talis error non ſit lo-
cutio DEl, tunc quid ad DEUM pertinebit?
quomodo ſemet per eum falſificare dicetur?
quomodo auctor peccati erit? Certè hæc
omnia unicè pertinebunt ad errantem, qui
