ſcibilia, ut dictum eſt, à natura rationali ſunt ho-
nor, & delectatio ſtritt? ſumpta. Igitur prima

ſyecies temperantiæ, quæ moderatur circa eoncu-

piſcibilia, erant duæ; quia quæ moderatur circa
bonores, dicitur bumilitass quaæ circa voluptates,
. .
retinet nomen generis: & quot poſſunt eſſe volu-

ptates diſtinétæ, circa quas voluntas moderatur,

tot poſſunt eſſe ſpecies illius temperantiæ, quæ mode-

ratur ipſas voluptàtes, puta altera circa guſtabi-
lia, altera circa tangibilia: Nec ſolum de vola-

ptatibus ſenſitivis, quibus deleciatur voluntas
coninnlcta, ſed etiam de voluptatibus propriis ipſi
voluntæti, ut voluntas eſt. Itaque principali-
ter hic agendum erit de abſtinentia, humi-
litate. & caſtitate; prima ſiquidem guſtabilia,
ſecunda honores, tertia temperat volupta-
tes carnales. .
267 Abſtinentiæ ergo heroicæ, prout tempe-
rat voluptates in cibo & potu, Notæ chara-
Kerji⸗

i

ibn
.
199
ußt⸗
t⸗
rims
ne⸗

circ

Gtat 6
1allx
Srat,
ntte
l
0lortil
zir
ehe
hum.
kbplin
lupte

ennpe
chun⸗

u!.

De Notis Specialibus Temperantis &. 25 1

Geriſticæ ſupra communem temperantiam
ſunt, ſi temperatus rerum (quæ in propoſi-
to ſunt eſculenta & poculenta) etiam lici-
tarum voluptatem nauſeat non tantùm ex
fine ſupernaturali (ſicur quæcunque alias
communiter meritoria temperantia requi-
rit) ſed ezx ſingulari quodam DEI Dono, ac
inſtinctu; vi cujus Doni ultra rationes hu-
manas temperatus abſtinet alacriter vel us-
que ad inſgnem quandam ſui mortificatio-
nem, vel ipſius ſanitstis, aut vitæ corpora-
lis diſcrimen. Totum hoc deduci poterit
ex num. 451. & ſeq. ubi inquiremus: an je-
junium ad plures dies, ſeptimanas, menſes,
aut annos deductum ſit miraculoſum? Ra-
tiones ſunt eædem, quas jam ſæpius inſinua-
vimus, ſcilicet quia taliter temperatus ex-
cedit alios communes temperatos: quia aſ-
ſimilatur Chriſto: quia aliam differentiam
aſſignabit nullus: & demum quia hæc repe-
riuntur in heroicè temperatis, t ſtatim con-
ſtabit exemplis Chriſti Matth. 4. v. 2. Eliæ
3. Reg. cap. 19. v. 8. Moylſis Deater. 9. v. 9.
Perſe veravi in Monte 40. diebus ac noctibus, pa-
nem non comedens, & aquam non bibens. In-
quibus locis omnibus aſſignatur jejunium,
ſeu temperantia ab omni prorſus cibo, &
potu per continuos 40. dies; nam in ulti-
mo loco panis pro omni ciborum genere,
aqua pro omni genere pots ſumitur. Pror-
ſus rarum autem abſtinentiæ à cibo & potu
exem-

25ß2 Difinktio W. Quaſtio III. H. I.
exemplum dedit S. Joannes Baptiſta, qui to-
to vitæ tempore usque ad ultimum trien-
nium ante mortem ſuam in delerto eſt com-
moratus & abſtemius ab ordinario aliàs ci-
bo & potu humano, ùt partim colligitur ex
Luc. cæp. I. v. 80. partim ex Matth. cap. 11.
v. 18. Venit Foannes non manducans, neque bi-
bens. Hinc Eccleſia in hymno ad Matuti-
num de S. Joanne canit, quèd teneris ſub
annis petierit antra deſerti, ac quod ei latex
hauſtum, & locuſtæ dederint paſtum. Quid
verò intelligatur per locuſtas illas, quibũs
paſtus erat S8. Joannes, non conveniunt Au-
Kores.

268 Nihilominus quia variæ hæ Authorum.

opiniones ad noſtros Neo-Canonizatos 8S.
Jacobum de Marchia S. Franciſcum Sola-
num, ac S. Margaritham de Cortona-faci-
lèe applicari poſſunt, transſcribam præcipuo-
rum opiniones. Quidam locuſtas has dicti=
tabant fuiſſe quoddam genus cancrorum,
aut piſcium optimorum, quos piſcatores,
eò quòd lege prohibiti eſſent, projecerunt,
Joannes verò Evangelica libertate utens aſ-
ſumpſt, & comedit. Contra; ſi Joannes
piſces, & quidem optimos manducabat, cur
ergo Chriſtus ait: Venit Joannes non mandis-
cans, neque bibens? Quomodo hi piſces in-
eremum Joannis venerunt? num hic con-
tinuò cucurrit poſt ipſos? an ipſi cucurre-
runt, aut volârunt ad Ioꝛnnem? Non, di-
cunt;

De MWotis Specialibus Temperantis & . 253
cunt; ſed à piſcatoribus projecti ſunt, eò
quòd lege prohibiti eſſent. Verùm quàm
inverſa reiponſio, projecerunt in eremum

lito.
kier.
Co.

n
Joannis? Cur ergo non in lacum? Repo-
g nunt iterum. Ne quis repertos manducal-
helt ſet, legémque fregiſſet. Contra eſt: Ubi
46. ergo exſtat hæc lex? Certè Levit. II1. v. 9.
n dicitur contrarium de piſcibus. Et cur ſi ex-
8ſ ſtat, non obligat Joannem? An ipſe ſolus
un exlex? an non homines faciliùs collegiſſent
it piſces projectos in eremum, quàm lacum?
nikie sicque opportunior fuiſſet legis violandæ oc-
nin⸗ caſio. Demùm; quid ergo tunc temporis
Joannes ſcivit de libertate Evangelica, ut-
Un⸗ pote necdum exſtante? aut ſi ſcivit: ſcivit
5 etiam illius rigorem, quem haud dubiè præ
r. illa elegiſſet, eò vel maximè, ne hominibus
⸗ anſam daret violatæ, ſi tamen exſtaret, legis;
ghn quod ſemper cavent inſignes ſervi DElI. Hinc
e⸗ abſolutè hanc opinionem rejicit S. Auguſt.
run ſerm. 6 5. de tempore. Zoannes in eremo Locuſtis
res, & melle agreſti nutritur, non animalium carnibut,
etolt nen volucrum ſuavitatibus paſcitur. Poterat ati-
que juæta ordanem poſitus piſcium ſibi exhibere
Anes delicias, ſed pœnitentiam pradicaturus rigorem je-
het janii exempis ſus magls debuit, & factis oſtendere,
le quàm vote. Meritò proin Authores hujus
s opinionis vocantur Novatores.
Co⸗ Euthymius ſequentia refert. Locuſtas qui-26 9
vrte⸗ dam berbarum virgulta eſſe dixerunt, quidam au-
6. ten berbam, dict am locnſtam. Concordat Di-

vus

254 Dißinktie Il. Quaſtio II. g. I.
vus Idorus Peluſiota I. I. Epiſt. 132. ad Ti-
motheum. Locuſtæ, qnibus Joannis alebatur, non
ſunt auimantia, t quidam imperite putant, Sca-

rabais ſimilia: abſit. Vernm herbarum, aut plan-

tarum ſummitates. Abulenſis videtur idipſum
ſentire, dum ſuper Matth. c. 3. recenſet-:
Borchardum in deſeriptione Terræ Sanctæ narrare,
7 in Pa'aſtina Cœnobiis, quæ vicina ſunt ordani,
berbas ediſſe ſaæpe, quas ibi Monachi Locuſtas ap-
pellabant. Illis verb locuſtis ſolitum veſci Foan-
nem, ajebant. Quæ ſententia nihil prorsuùs
ablurdi continet.

270 Nihilominus communior, ac verior ſen-

tentia ex D. Hieronymo l. 2. adverſ. Jovi-
nianum, D. Hilario in Matth. ac Theophi-
a Co in c. I. Marci tenet, locuſtas, quas co-
mederat Joannes non fuiſſe herbas aut piſces,
ſed alia illi Provinciæ fatis nota animalia-.
Comeſtas autem à udæis fuiſſe Locuſtas, ipſa
Lex ſigniticat Levit. 1I1. v. 21. Quidquid am-
biulat juidem ſuper quatnor pedes, ſed habet lon-
iora retro crura, per quaæ ſalit ſuper terram, co-
medere debetis, ut eſt bruchus in genere ſuo, ac
locuſta. Unde univerſaliter loquitur S. Hie-
ron. loc. eit Orientales, & Libyæ popules - -
bocuſtis veſci moris eſt. Idem his formalibũs
ſentit Plinius lib. 6. c. 30. Partem quandam-
Krhiopum Locuſtis tantum vivere, fumé & ſale
in annua alimenta durantibus. Et lib. II. c. 29.
Parthis Locuſtas cibum gratum eſſe (cribit.

Inſuper Luſitani multa vaſa apud Indos tam
5 in

—
=

f—— — —

De Notis Specialibus Temperantiæ esc. 25 5
in Oppidis, quàm navibus Machumetano-
, rum invenerunt, in quibus Locuſtæ debitis
dr condimentis affectæ aſſervabantur. Quibus
u. omnibus ſuperaddit joannes Barrius Luſita-
Dn nus lib. 3. deradis 2. c. 4. Quòd à Machume-
tanis cibus hic in pretio habeatur, ac à freto
ſinus Arabici venalis exportetur. Idem Au-
thor teſtatur, quosdam Luſitanos Locuſta-
rum expertos aſſerere, eas eſſe ſaporis ju-
cundi, candore haud diſſimiles gammarorum
carni; quas proindè comediſſe S, Joannem
Baptiſtam, credibilius videtur, eàsque ad exi-
guam alimoniam, ut adhuc ſalvetur dictum
Chriſti: Venit oannes non manducans, neque bi-
bens. Vide proin quæ arrideat ſententia; næc
enim poſterior nomen & naturam Locuſtarũ
juxta ſenſum S. Scripturæ Levit. I1. . 21. &
alibi, prior verò magis auſteritatem S. Joan-
nis commendat, præcipuè ſi illæ Locuſtæ
fuiſſent tam benè conditæ, ac ſaporis jucun-
di; nihilominùs crediderim, S. Joannem co-
mediſſe tales Locuſtas aut crudas, aut malé
præparatas, idque rarò, in modica quantita-
te, ad exiguam ſui alimoniam: qua limita-
N tione ſtante æquè relucet rigor, & heroica
8 auſteritas S. Joannis.
bi Pergo ulteriùs explicaturus has Locuſtas, 271
W% quèòd in ſenſu myſtico, ſeu ſymbolico ſignifi-
4 cent peccatores, & Iceleſtos homines, quos
49, S. oannes converterar. Exemplum hujus
lb. perhibetur Aft. 10. Ubi S. Petrus, poſtquam
, . .. oràl⸗
1

⸗
9,.

27

256 Difinkio II. Quaſtio III. ſ. II.

orâſſet, cœpit eſurire, volebaàtque comede-
re; Dominus autem ſatiaturus famem Pe-
tri, apertô cœlé oſtendit ei linteum ma-
gnum, in quo erant omnia quadrupedia, &
ſerpentia terræ, & volatilia cœli, ac demum
dixit ad eum: Surge Petre, eccide, & manduca.
v. 13. Cùm enim tunc temporis eſſent.-
multi tam inter Judæos, quàm inter gentes,
qui more belluarum, ac ſerpentium vive-
bant, quorum converſionem eſuriebat Pe-
trus, hortabatur illum Dominus, ut eos co-
mederet, & in Legem Evangelicam trans-
formaret; ſceleſtas quippe homines come-
dere, & illos in ſui fimilitudinem conver-
tere, Gcut comedendé cibos in noſtram ſub-
ſtsntiam oonvertimus. Idem ergo conti-
git circa Locuſtas, quibũs paſtus eſt §8. Bapti-
ſia; Locuſtarum ſiquidem nomine bene mul-
titudo ſceleſtorum hominum cunéta vaſtan-
tium intelligi poteſt, quos Joannes, prædi-
candéô eis pœnitentiam, converterat, juxta
ilud Lac. I. . 76. Et tu puer, propheta altiſß-
mi vocaberis; praibis enim ante Faciem Domini
parare vias ejus, ad dandam ſcientiam ſalutis

plebi ejus, in remiſſionem peccatorum sorum & .

2 Ut autem de toto Joannis Bapt. conſtet
convivio, explico etiam mel ſylveſtre, quo
pariter paſtus dicitur Martb. 3. v. 4. & Maré.
1. v. 6. Itaque V. Beda vult cap. 3. ſuper-
Mattb. quòd illud mel ſylveſtre ſint folia

quædam arborum, ùt hæc ejus formalia ſo-

nant:

lia
dan
agr
△

et,

juer
life
Stia
vem
t6 ſ
moa

4

ommett⸗
en de⸗
n r.
etes
Cenun
Ganint
(Men.
genei
m We.
bir e
e0 d
trans
come⸗
Oaer⸗
tanſtt
n
venen
1. Uln
,Nel
ennſun
eu
n
ien ℳ
N /

cvlli

De Notis Specialibus Temperantiæ G&. 2 57
nant: Mel Sytveſtre folia ſunt arboris mira dul-
cedinis; quod Dolctrinæ Zoannis nimiam ſuavita-
tem oſtendit. Verùm hæc explicatio potiùs
pro ſenſu myſtico quadrat. Poſſet quidem
quis pro hac Sententia contendere ſequen-
tibůs; quòd ſcilicet apes etiam in locis de-
ſertis mel dulce conficiant, & quòd ibi fue-
rit terra lacte, & melle manans. Iſta tamen
nos non movent; cùm poſſit hæc denomi-
natio fuiſſe à potiori, sicque adhuc fuit ali-
quis angulus deſertus, horridus, aſper, non
manans lacte, & melle, in quo apes agreſtes
mel conficiant Sylveſtre; potiùs enim cre-
dendum eſt, Joannem non iviſſe poſt ſuaves
delicias, ſed ſtudié quæſiviſſe locum deſer-
tum, talibusque dulcedinibús deſtitutum.
Teneo proin cum Iſidoro Peluſiota Eypiſt. 123.
quèd illud mel Sylveſtre non fuerit quæ-
dam herba, folia, aut dulce. Ejus forma-
lia cit. loc. ſunt ſequentia. Non eſt berba quæ-
dam mel Sylveſtre, ſed mel montanum, quod ab
agreſtibus apibus conficitur, ſumméque amar ums
eſt, & guſtui omni infeſtum, atque iniwicum
Quibus ex rebus ſingalarem quandam, ac pene
incredibilem corporis affitationem Foannes præ-
ſeferebat: at qui non inediâ duntaxat, vernm-
etiam victus aſperitate omnem corporis appetitio-
nem amaram redderet. Joannes enim ſolici-
tè ſolitudinem quælivit auſteram, non com-
modam.

R Hæé

273

25 Diſtinétio II. Quasſtio II. H. W.
Hæc ergo abſtinentia à cibo & potu S.
Joannis Baptiſtæ tam litteraliter, quàm my-
ſticè accepta non obſcurè trahi poteſt ad ab-
ſtinentiam noſtrorum recens Canonizato-
rum S. Jacobi de Marchia, S. Franciſci Sola-
ni, S. Margaritæ de Cortona, qui ordinariè
piſis & fabis male præparatis contenti rigi-
diſſimè ſervârunt ſeptem Seraphici Patris
Franciſci jejunia, frequentérque per plures
continuos dies ab omni prorſus cibo abſi⸗
nuerunt. Imèò S. Jacobus de Marchia per
continuos triginta annos nihil de carne, aut
ovis guſtavit dicens: O/ ab omni cibo ſumen-
do liber eſſem; de quolibet enim polo in extreme
illo ja dicii die eſt mihi reddenda ratio. Sancta
verò Margarita Cortonenſis toties de extre-
ma ſua abſtinentia interrogata reponebat:
Impoſſibilis eſt ciborum delettatio, & Chriſtiana
perfeltio. Senſum porrò myſticum egregiè
expreſſerunt abſtemii hi Heroes, dum ſolus
S. Franciſcus Solanus præter quàm plures
animarum meſſes, ſemel tumultuantem no-
vem millium catervam Chriſti Crucem in-
manibus tenens ad Chriſtianam reconcilia-
vit concordiam: dum S. jacobus de Marchia
cum lſuis ſociis uno die (200000.) ducenta
hominum millia ſacro baptismatis fonte re-
generavit. Vide Legendas proprias, & in-
venies, quantam ſceleſtorum hominum, ſeu
locuſtarum multitudinem comederint, &
converterint.
As

ℳ
obl
ali
ta
na
ali
vel
4
maj
ties
Cra⸗
14
Alti⸗
vel
laye
bur
liei
hr
Alt
en,
vag
lare
lten
non
DE
ſitsr
ſept

i, ſ

De Notis Specialibus Temperantia & . 259

Nu Ad majorem declarationem heroicæ ab- 274
m ſtinentiæ cape aliquos ejusdem Gradus ex
d;H S. Bonav. in formul aur. de grad. Virtut. c. 18.
un Abſtinentia altus EGradus eſt35 vitare ſuperflua
e oblestamenta corporis in vittu, & in veſtitu, & in

Scin aliis commoditatibus. Altior, vitare oblettamen-
ing ta Spiritus, qua ſubito veniunt, & ſubito termi=
un nantur, ut contingit in lururia, in choreit, & cum

aliquis delectabiliter anudit, & loquitur mendacia,
le. vel detrasétiones, & ſimilia. Altiſſimas, vitare
ia e deleétabilia Spiritus, qua ſape veniunt, & ain per-
jedt manent, ſicut eſt in ornata ſuperfius, & amici-
mr. tia carnali, & in gandio temporali. Iiem altus
Aem Gradus eſt, libenter vitare illicita ebliétamenta,
i quæ homo nen poteſt, aut dißtculter habere poteſt.
Altiar eſt, ſponte vitare delebtabilia, quæ habet,

Vel guc habere boteſt. Altiſſimus, qui poteſt vi-
em tare licita delelctabilia qua babere poteſt, & qui-
“ bus meritorid nti poteſt; unde illud⸗ Virtus eſt,
mi⸗ licitis abſtinniſſe bonis. Item altus Gradas ſz,
ls ſonte vitare delectabilia in vilibus, & nocivis.
ur Altior, vitare delectabilia in raris, & caris ad
nu tempks, & qua fiunt oum multa diligentia, &
Imagnis ſumptibus comparantur. Altiſſimus, vi-
e zare delectabilia in raris, & caris omni tempore.
e Item altus Gradus eſt, conſolatienem tranſitoriavs
n 6 non admittere is omnibus viſibilibas propter
e 6 DEIIAIW. Altior eſt, fagere conſolationem tran-
4 ſitosriam in Angelis, &; inviſibilibus propter DEuam,

ſicut Maria Magdalena dixit: Non qusro Ange-
Los, ſid enm, qui fecit me, & Angslet. Altiſſi-
8 K za mus

260 Diſtinftio II. Quaſtio III. H. Il.
mus vitart ad tempus conſolationem, qua poteſt „r

haberi in ipſo creatore, propter ſalutem proximo- „
rum, ſicut dicit Apoſt olus: Optabam anathema „
eſſe pro fratribus. Quos Gradus ne carpas, ane „
tequam practicè capias; moderantur enima „t
tam guſtabilia, quàm honores, ac volupta- „
tes. „
275 Nunc de humilitate, quæ moderatur cir- „
ca honores, agendum eſt, de qua ſecundm de
gradum communem aliorum Chriſtianorum „t
ita habet Scotus 3. diſt. 34. q. un. H. Ullterihs
ad videndum &. Hamilitatem enumerat alva- „
tor inter Beatitudines, quæ moderatur circa pri- „
mum delectabile, ſcilitet honorem, & Dhanc expri- fit
mit ibi: Beati pauperes Spiritu. Ubi ſecundum „
Auguſtinunm rectt intelliguntur pauperes Spiriu „tn
yecti, ac timentes DElII, non babentes inflan. „ir
tem ſpiritum. Hæc virtus etiam in gradu „il
communi prorſus delicata eſt, & rara; mul- „I
ti ſiquidem ſe nullius flocci homines dieunt, „l
& profitentur palam, omnémque lapidem „8
movent, ut humiles appareant. Sed iſti „
ſunt inſignes hypocritæ ſacrificantes Diabo- „1
lo corda ſua ſecundùm intima, quæ tamen „8
eſt optima portio hominis ſoli DEO in ſe- „r.
creto cordis offerenda. Audi in hanc rem „8
divinitus ſcribentem R. P. Alphonlum Ro- „Pp
dericium in Exercitio perfetctionis Parte IIl. Ta- „I
tat. III. Cap. V. „S. Laurentius Juſtinianus „,

„cenſet, neminem, quid ſit humilitas, rede „r
„Icire poſſe, niſi cui à DEO conceſſum, utd ſu
hu-

4

1 i
rin⸗
mallent
e
Ut ehin
oloe

Artt⸗
Cund
9no
Mimi
dit
un.
eupi.
gunlin
4 Gni
teͦ ie
i
mn
esben,
Nitn
Gel
e Deto⸗
unen
Mk
hin teln
lun le
171. /
Cionnn
uilel

Gn. 1
⸗

De Notis Specialibus Temperantiæ érec. 261

„humilis ſit. Quod ipſum ſcire admodum
„difficile eſt. Nulla certè in re (dicit idem
„Sanctus) tam fallitur homo, quaàm in co-
„gnoſcenda vera humilitate. An forſan
„tibi ea videtur in eo conſiſtere, quod di-
„Cas: miſer ſum: ſuperbus ſum 5 Si in eo
„Verſaretur, admodum parabilis, & acqui-
„ſitu facilis humilitas eſſet: jam omnes hu-
„miles eſſemus; omnes enim, cùm de no-
„bis loquimur, nos tales aut tales eſſe fa-
„temur; ſed utinam id ex animo dicere-
„mus, itâque verè ſentiremus: nee lolùm
„ labiorum tenus, ac ficto reſpectu id pro-
„fiteremur. Fortè credis humilitatem in pan-
„noſo & lacero veſtitu gerendo, aut in ſordidis
„contemptisque offciis obeundis conſiſtere? Nec
„in eo quidem ſita eſt; Nam & ſub veſtium
„illuvie, ſervitisque contemptiſſimis ho-
„ſpitari poteſt vanitas & magna ſuperbia-
„latere; cùm nimirum quis idcirco haberi
„& prædicari vult humilis, & cæteris ſe me-
„liorem humiliorémque prædicari, quæ ip-

„mſſiſſima eſt ſuperbia. Fatendum quidem

„eſt, exteriorem hunc ſui neglectum plu-
„rimùm ad veram humilitatem conlſerre, ſi
„eo, prout par eſt, modo adhibeatur, uti
„poſtea dicetur: in eo tamen germana hu-
„militas non eſt poſita: Malti hbumilitatis
„umhbram, veritatem panci ſectantur, ait Hie-
„ronymus Epiſt. 27. Facilè eſt caput demilſ-
„ſum gerere, oculos in terram defigere,
K 3 lub-

262 Diſtinktio II. Quaſtio II. F. IV.
„ſubmiſſa voce loqui, ſæpiùs ſuſpiria tra-
„here, & ad ſingula prope verba ſe miſe-
„Frum & peccstorem nominare: at ſi tales
„ Vel obiter & uno verbulo tetigeris, etiam
„leviſſimo, ſtatim videbis, quantum à ge-
„ nuina humilitate abſint. Auferantur ergo
,omnia ſigmenta verborum, ceſſent ſimulati ge-
. tus. & exteriora illa hypocritica; VERLIMI
,. HIIMILEM PATIENTIA OsSTENDIT.
En tanta, & tantus Theologus Extaricus di-
cit tum contra heroicè, lege, hypocriticè
humiles, tum pro vera tam Chriſtiana com-
muni, quàm heroica humilitate?

276 Quis ergo, ſi nemo, niſi cui à DEO con-

ceſſum, ſcit, quid ſit humilitas, ſciet, quid
ſit hamilitas heroica? Confugiamus diſci-
puli ignorantes ad Magiſtrum veritatis in-
fallibilis, qui de ſe ipſo dicit Matth. 1r. v. 29.
Diſcite à me, qnia mitis ſum, & humilis corde.
In quæ verba ita habet S. Auguſtinus lib. da
Sandta Pirg. cap. 3 5. Haccine redaëti ſunt om-
wmes theſauri Sapientiæ & Scientia DEl abſcondi-
ti in te, at hoc pre magno diſcamns à te: Qus-
niam mitis es, & bumilis corde à Itane magnum
eſt, eſſe par vum, ut niſi 4 te, qui tam magnus ei,
fieret, diſci omnino non poſſet * Ita planb. Di-
ſcamus ergo raram & heroicam humilitatem
ab exemplis Chriſti, de quo ita ſcribit cit.
S. Aug in quodam Sermone de Saperb. O San-
Sa, venerabittizn hemilit. 7% J DEI Pilium

aeſesndere Frciſti in zeternns Firginis. T= eum

feci⸗

, De Notis Specialibus Temperantis &. 26 3

tiitn feciſti involvi vilibus pannis, ut nos indueret
le ne. virtutum oernamentit. Tu eum circumcidiſti in
1lt, tarne, ut nos circumcideret in mente. Tu eum
rigtin corporaliter flagellaſti, ut nos à flagello peccati li-
ni beraret. Ta eum coronaſti ſpinis, at nos corona-
tareß vet gternis roſis. Tu eum infirmare feeiſti, qui
pllig medicus cunbtorunm erat ſolo verbs ſanans omnia,
zPri & aniverſa, at infirmos ſanaret.
INN Itaque genuinus heroicæ humilitatis cha-277
utud aer in eo ſitus eſt ,quòd quis ex ſingula-
pocit i Spiritus 8. inſtinctu v. g. vi Timoris Do-
na o mini, Conſili, Sapientiæ, Fortitudinis &c.
promptè, & delectabiliter contemnat om-
60 nem propriam lui excellentiam reſpectu cu-
e juscunque circumſtantiæ loci, rei, tempo-
ris, perionæ non tantùm Superioris, ſed
eitbt etiam ε qualis, aut inferioris. Ita planè con-
ite vincant exempla Chriſti mox allata, qui cùm
wl in forma DEl, adeôque in ſuprema exeellen-
ut tia, ellet, ſeipſum exinanivit, à ſummo cœ-

zne lo usque ad inferos deſcendit, & per totam
s vitam continuos & ſupremos humilitatis
zie heroicæ exceſſus patravit promptiſſimè, &

„. 0
r cum ſumma delectatione, utique non ad
1 menſuram ratiocinii humani, quod reſpec-
tum proprium non minuendum, perden-
n . duùmve urget, ſed ex Donis Spiritus S., quo
n plenus erat.
ſehe, Ut autem res perſpiciatur olariùs, utique278
99, humilitas heroica ſupponit communem, quæ

IN conſiſtit in contempta propriæ excellentiæ
ei R4 4

264 Diftinktio II. Quaſtio II. F. IV-.
à recta ratione dictato. Sic loquuntur omw- nt

nes tam Aſcetæ, quàm Theologi cum S. Ber- 8§.*
nard. tract. de Gradibus humilitatis ex Regula ho
S. Benedicti, qui duodecim humilitatis Gra- pir
dus, S. verò Anſelmus ſeptem, & demum qu
S. Bonaventura tres aſſignavit. Pro fundi- rer
mento autem ſupponit humilitas etiam con- dt
munis veram & genuinam ſui, & omniam. ce
ſuarum miſeriarum cognitionem; hinc à Z3. pe
Bernardo eit. loc. definitur. Humilitas ſt ſey
virtus, qua homo veriſſima ſai agnitione ſibi pe n
vileſcit, ex qua tunc ſui ipſius agnitione, &ẽ „
vilipenſione ſcaturiunt non tantùam duocde. y
cim, ſeptem, aut tres humilitatis Gradus à 4
cit. SS. PP. relati, ſed quàm plures alii apud dari
Aſcetas paſſim inveniendi, & etiam.à nobis Mj
aliqui ex S. Bonaventura adducendi. Ma- ate
net ergo, quod ſubſtantia humilitatis uùt ſic un
conſiſtat in contemptu ſuæ excellentæ. Sic om
quippe horratur nos Paulus ad Philippenſ. 2. cor
à . §. Hoe enim ſentite in vebis, quod & in- me
Chriſto Esll: qui chm in forma DEI eſſet -- bar
Jſemetipſum exinanivit formam ſervi accipiens. pel
Alia hujus ratio eſt à contrario; ſiqut enim cle
ſuperbia, quæ humilitati opponitur, conſi- 6
ſtit in appetitu propriæ ſuper alios excellen- tun
tiæ, ſic genuina humilitas conſiſtit in con- tan
temptu ejusdem. bus

279 Communis nihilominus humilitas Chri- ren
ſtiana non omnem prorſus reſpuit hono- fſtat
rem, & excellentiam, led tantùm juxta rectæ Maj
ratio-

,

tor o⸗
1le.
Reen
6 6.
demwun
lonc⸗
mco
bln
lineni
lrer!
1i;
tone
Gorce⸗
ralls
Nänl
.
ttt
te⸗ N
eln
46*
1:
lſi⸗
n eui
, Conl⸗
eeelen⸗
in.

1 C
hone

gtakee
ulb⸗

De Notis Specialibus Temperantie &e. 26 5

rationis humanæ diétamen. Licet enim-
S. Scriptura frequenter nos ad humilitatem
hortetur, tamen in multis locis aut præci-
pit, aut ſaltem conſulit, ut alios honoremus,
quibus conſequenter permiſſum eſt, hono-
rem juxta prudens rationis dicdtamen acce-
ptare. Exod. 20. v. 12. Primò traditur præ-
ceptum honorandi barentes, quod poſtea
per decurſum ſacri Codicis ad minimum-
ſexdecim vicibus repetitur. Levit. 19. v. 32.
Honora perſenam ſinis. Eccleſ. 3 8. V. 1. Heno-
ra medicum prepter neceſſitatem. 1. ad Tim. 5.
v. 17. Qui bene praæſunt Presbyteri, duplici bono-
re digni habeantur, Imò S. Paulus arétam-
paritatem, & jus honorandi alios, præcipuè
Majores, hiſce adſtruit Rom. 13. v. 7. Ked-
dite ergo omnibus debita: cui tributum, tribu-
tum - - = cui honorem, honorem. Quorum
omnium ratio eſt; Si humilitas Chriſtiana
communis non compatitur honoris debiti
mediocritatem, tunc nullus Superior, Judex,
Pater aut Mater juſtè à ſibi ſubditis poſſunt
petere debitum honorem. Ipſa etiam Ec-
cleſia graviter hucusque errâſſet, obligan-
dòô ſubditos ad præſtandum Majoribus debi-
tum honorem. Nec præceptum Divinum
tanti roboris eſſet pro honorandis parenti-
bus: ergo honorari, ſeu præſtitum hono-
rem gratum, acceptúùmque habere non ob-
ſtat communi humilitati Chriſtianæ; alias
Majores continuò deberent nauſeare, &
K 7 Pro-

266 Diſtinktio II. Qusſtio UII. gH. W.
prohibere talem honorem activum & cor-
relativum honori paſſivo, quod certò fal-
ſum eſt.

280 Inluper etiam Perfectorum humilitas ſine

ſui præjudicio acceptare poteſt honorem-
ratione officii debitum. Plura hujus exem-
pla dedit Chriſtus, licèt heroicè humilis fue-
rit: voluit enim honorari ùt DEIIS, permi-
ſit ſe non tantùm à diſcipulis, ſed & ab aliis,
vocari Magiſtrum, & Dominum, imò in ſu-
premo illo humilitatis actu ipſe Chriſtus di-
Zit Zoan. 13. v. 13. Ves vocatis me Magiſter, &
Domine: & bene dicitis: ſum etenim. Si erge
ego lavi pedes veſtros, Dominus, & Magiſter: &
vos debetis alter alterius lavare pedes. Sic etiam,
poſtquam grandia miracula patravit, permi-
ſit ſe adorari Matth. 8. v. 2. à Leproſo. 9.
v. 18. à Principe. 14. v. 33. ab exiſtentibus
in navicula. I1 f. v. 2 7. à muliere Chananæa,
& alibi. Pariter de Apoſtolis inſignia mi-
racula patrantibus dicitur Act. 5§. v. 12. Ma-
gnificabat eos populus. Act. 28. v. 10. teſtatur
ipſe Paulus de Melitenſibus: Qui etiam mal-
tis honoribus nos honoraverunt. Nec tamen-
ſimilia reſpuebant Apoſtoli propter munus
Apoſtolatůs. Denique non tantùm Sum-
mi, ſed & Sanctiſſimi Pontifices, Epiſcopf,
Prælati ſine ullo humilitatis heroicæ præju-
dicio omnimodis urſerunt honorem ſuis of-
ficiis debitum: ergo humilitati Perfecto-
rum non repugnat honor miniſterio, .
Cul⸗

. De Notis Specialibus Temperantiæ &. 267
un n cuicunque dignirati debitus. Hic tamen-.
ed caveant quidam glorioſi, ne dum urgent ho-
norem officio debitum, potiùs venentur ho-

miia norem perſonalem, vanâmve gloriam..
honeon Omnes enim ſtringit exemplum, & paricas
numsen altiſſima à S. Bernardo inculcata in floribus
hunlst cap. 10 3ů,. Clamat Chriſtus; Diſcite à me &.
lls,pen obſeere proinde, & plurimum rogo Fratres, zon
1nt patiamini ſine cauſa tam pretieſum exemplar vobis
,indi exhibitum eſſe; confortamini, & ſtaudete humili-
Chritu⸗ tati. Quid enim magis indignum, aut deteſt an-
AMgirl dum, quàm ut videns DEIUIAM Cæli parvulum
. K factum, ultra apponat bomo magnificare ſe ſuper
tike terram.
Deeti His ita prælibatis probatur ulteriùs, al. 281
Ne ſignatus num 277. genuinus heroicæ humi-
Lenni, litatis character. Nam dum dixi: Heroica
exliai bumilitas in eo conſiſtit, quba quis ex ſingulari
eChnun Spiritus S. inſt incta prompiè & adslectabiliter con-
lgir H temnat omnem propriam ſui excellentiam reſpedtu

cujuscunque circumſtantiæ & . etiam dixi: He-
1 n roicè humilis debet ſe, & omnia ſua con-
iglun temnere: omni favore tam hominum, quàm
Neeune DEI indignum credere: contumelias lu-
crum putare: irriſionibus, contemptui &

,19.
1 1l)⸗

o
i lannis quorumcunque ſe ſeopum & metam
8, liſe ponere: oblatos honores, dignitatésve ſtu-
diosè & ſincerè declinare; imò dolere cor-
crſ, dintimè, ſi ratione ſuæ perſonæ honoretur:
eih hæc omnia non tantùm coram hominibus;

ero ſed & propria conſcientia, ac ipio DEO (dai
flia inti⸗

268 Diſtinttio II. Quaſtio IIl. ſ. IV.

intima cordis penetrat) tam rarum firmum-

que habere, ut penitus credat, ſe nec poſſe,
nec debere aliter tractari: atqui communis
humilitas; & gratia ordinaris hos actus (præ-
cipuè delectabiliter ac promptè) nec ſug-
gerit, nec elicit, ſed multum ratiocinio hu-
mano relinquit: ergo humilitas heroica ex
altiori principio, & regulis æternæ veritatis,
Timore, ac Conſilio Divino, absque humana
prudentia omnem ſui excellentiam contem-
nit.
282 Dices. Omnis virtus debet conſiſtere in
medio: fed humilitas heroica ſic explicata
non conlſiſteret in medio, ſed potiùs deoli-

naret ad extremum; dum omnem etiam

convenientem & licitum honorem reſpuit:
ergo humilitas heroica non eſt virtus, vel
ſaltem non eſt bene explicara. Reſp. neg.
min. quia heroicè humilis perfectiſſimè co-
gnolcit, quanta ſit hominis miſeria, tam pro-
pter ſua peccata, quàm propter inclinatio-
nes ad illa; dum videt, hominem à potiori
occupari circa terrena, & negligere cœle-
ſtia: in Divinis cœcutire, & ſapere caduca:
languere in virtutibus, & ardere in vitiis;
dum videt intellectum erroribus, volunta-
tem malis affectibus, & appetitum pravis
paſſionibus plenum, DEOque rebellem;
hæc verò omnia perfecte humilis fundatè
ſibi applicat, & ita ſubiumit: atqui indivi-
duum tam deſpicabile, quale ego ſum, non
de-

debe
dign

eſt:

per
3 0
tegn
coll⸗
ita u
30 l
Virtn
tenelt
geler
ſe3
l G
ribus .
gignif
rum
Dihil
ſerva
Dter
quen

ucel
foru⸗
tit al⸗
najor.
hari,
cit ſe
timg
danem
wim

.y. De Notis Specialibns Temperantis & . 269

mfrmir debet tractari honorificè, ſed juxta Gradum
neeh dignitatis, aut viliratis, quæ maxima in me
comm eſt: ergo mihi non quadrat ullus honor, &
dusn per conſequens humilitas heroica reſpuen-
)eeſh dô omnem honorem tenet medium juxta-
ocinh regulas, & exemplum Chriſti. Conf. In
hetcit Ccollatione honorum debet ſervari juſtitia;
Everti ita ut digniori major exhibeatur honor: er-
ehumm g0 ſi quis in ſe nullam dignitatem reperit-,
,conmen virtuosè reſpuit omnem honorem, & æ quâ
tenet medium, ac alius, qui alteri digniori
lſterer defert honorem. Nam àùt habet Scotus 3.
exlieat diſt. 36. quaſt. unic. N. Præterea magnanimi-
decl. 1as & c. Magnanimu; digniſicat ſe magnis hono-
ribus: humilis autem (intellige communis)

N eam. iba .
W dignificat ſe parvis honoribus; quia roeputat ſe pa-
ina, rum valere in oculis ſuis: ergo qui reputat ſe

Neſ N nihil valere, nullum admittit honorem, &
ſer vat proportionatè medium, ſicut qui pro-

ne ſ . LE gen.
ome Pter aliquam dignitatem admittit licitum
7 ſono⸗ uemdam honorem.
eli Excellentia humilitatis practicè magis re-289
i) lucebit ex iis, quæ tradit S. Bonaventura in
gere ch formul. aur. de Gradib. virt. cap. 3. Humilita-

ct . 5 . .
ere el tis altus gradus eſt, cum aliquis ſponte ſubjicit ſe

nn majori, bac eſt debita. Altior, cam ſubjicit ſe
6,W ui pari, haæc abundans eſt. Altiſſimus, ohm ſasbji-
tun cit ſe minori, hac ſuperabundans eſt. In hoc ul-
tebeen

timo gradu fuit Chriſtus, cum veniens ad or-
ſs in, danem ſubjecit ſe oanni dicens: Sine modo, ſic
u d „z decet nos adimplere omnem juſtitiam, id eſt

m, N .
lum, . hbu

270 Diſtinttio II. Quaſtio III. g. I.
humilitatem ſuperabundantem, ut dicie Gleſſa.
Item altus gradus eſt, cum aliquis habet humi-
litaten in verbis. Altior, cùm in fabtit. Alsihſi-
mus, oum babet humilitatem in coras z ibi enim
eſt virtus, ſed non in verbis, vel faltis; gqnan-
doque enim eſt, qui ſe nequiter bumiliat verbis,
vel fabtis, vel geſtibus, vel veſtitn, vel inceſſu.
Chriſtus verd fuit humilis corde, càm diceret:
Diſeite à me & . Hamilis in verhis, cum dice-
ret: Ego ſum vermis, & non homo. Et,
mea doctrina non eſt mea. Et, verba, quæ
ego loquer, à meipſo non loquor. Humi.
lit in fabtis, oum ſe inclinavit ante pedes Apo-

ſteloram in lotura. Item altus gradas humili-

tatii eſt, humiliare ſe propter magnitudinem &
malsitudinens defectaum, juxta illad Prophetæ.
Huamiliatio tus in medio tui Mich. 6. Id ℳ.,
materia bimiliationis fit in corde, ſeilicet defe-
tus ssi. Altior eſt, bamziliare ſe propten abundan-
tian virtutum, & donorum ſpiritnalium; ſicut
arbos nobilis inclinatur ex abundantia fruttanm.
Unde dicitur Eccl. 3. Quantò major es, humi-
lia te in omaibus. Altiſſimus, propter imita-
tionenz exempli humilitatis Chriſti. Item altus
gradus eſt humiliare ſe de emnibus malis commiſ-
fis. Akior, de owmnibus benis om ſſis. Adbus al-
rtior de omnibus deturpatis. Altiſſprus, de om-
nibus bonis in vacuum perceptis. Me ordo ſumi-
tur ex raritate; quanto enim gradus eſt majer,
tantò virtus eſt altior. In nullo iſtorum fuit
Chriſtas quis nibil mali cowmiſit, nihil boni
. omi⸗

De
mißt,
uum †
tam vi
D6517.
aabag
cuſtodi
noltri
norari
. ſaco
eblayit
ſponte.
reniſien
d cob
lni can.
Linrer
conten.
ad mer
Ulti
Callita
ordinat
Comm
Conju
Hon ta
Einte
ronym
nes maj
limplie
corruy
Don ſic
atniſta

. De Notis Specialibus Temperantiæ &. 271
n ehe omiſit, &s nihil boni deturpavit, nihil boni in va-
ler hent euαααaιαärοεaρt. Liem altus granus bumilitatis eſt,
„Ml ram vilem ſe repatare, Ricut verè eſt in oculis
id D 51. Altior, icut vilis eſſe potuit ceram DEO.
1, en 6 Dominus non caviſſet. Altiſſizus, ſitat vilis
zu ee SAaνρ Keri poſſet, i Dominus à tentationibus non
liſi eſtodiret. Et tales heroicè humiles fuêre-
As noltri recens Canonizati, qui, dum ſe ho-
nde norari ſenſerunt, media nocte fugerunt, &
no. H S.-Jacobus de Marchia invicta humilitate re-
tba,u Cüſavit Archi-Epiſcopatum Mediolanenſem
Mus ſponte à Reverendiſſimis Electoribus, & Se-
A reniſſimno Duce oblatum. Vide Legendas
hemi, S. Jacobi de Marchia cap. 8. S. Franciſci So-
lnen ” lani cap. 9. S. Margaritæ de Cortona cap. 8.
Drahuut & invenies, quaàm eximii fuerint ſui ipſius
16. Lontemprtores corde, ore, & opere usque
„ad meum, fors etiam tuum, ruborem.

Vliet W, 9orS.
ie IUltima Temperantiæ heroicæ pecies ſit 284
e * Caſtitas, quæ eſt Virtus moralis moderans in-
AINN

4fetur ordinatum appetitaum, ustumque venereorum..
Communiter triplex aſſeritur, Virginalis,
Conjugalis, & Vidualis, quarum quælibet
non tantùm ab actn venereo externo, ſed
& interno abſtinet; nam ut habet S. Hie-
ronym. Epiſt. ad Euſtochinm, Iſta ſunt Virgi-
4 49 nes malæ, Virgines carne, non ſpiritu. Caſtitas
⸗ e ſimpliciter talis convenire poteſt conjugatis,
4 rule corruptis, viduis, vel ſolutis pœnitentibus,
Andg, non ſic Caſtitas virginalis, hæc enim ſemel
nmm amiſſa irreparabilis eſt. Aliqui autem Do-
, N⸗ Ro⸗

lnte in
en 1
AirN

272 Diſtindtio II. Quaſtio III. ſ. W.
Gtores videntur admittere irreparabilitatem
Virginitatis quoad eſſe materiale (quod eſt
ipſa carnis, ac clauſtri virginalis integritas)
admittentes, reparabilem eſſe virginitatem,
quoad eſſe formale (quod elſt virginitatis ſer-
vandæ propoſitum) Scotus verò utramque
